Metabase - en to de translation catalogue (6084 entries)

en: Your database has been added!
de: Deine Datenbank wurde hinzugefügt!

en: We took a look at your data, and we have some automated explorations that we can show you!
de: Wir haben uns deine Daten angesehen und einige automatisierte Vorschläge für dich vorbereitet!

en: I'm good thanks
de: Nein, danke

en: Explore this data
de: Erkunde diese Daten

en: Select a database type
de: Wähle einen Datenbanktyp

en: Save
de: Speichern

en: To do some of its magic, Metabase needs to scan your database. We will also rescan it periodically to keep the metadata up-to-date. You can control when the periodic rescans happen below.
de: Damit Metabase etwas seiner Magie entfalten kann, muss deine Datenbank untersucht werden. Als dann werden wir sie periodisch prüfen, um die Metadaten aktuell zu halten. Du kannst den Zeitpunkt dieses Scans unten festlegen.

en: Database syncing
de: Datenbank-Synchronisierung

en: This is a lightweight process that checks for
    updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this
    set to sync hourly.
de: Dieser Prozess prüft regelmäßig auf Updates der Schemata. Zumeist kannst du die voreingestellte, stündliche Synchronisierung belassen.

en: Scan
de: Scannen

en: Scanning for Filter Values
de: Nach Filterwerten scannen

en: Metabase can scan the values present in each
    field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This
    can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large
    database.
de: Metabase kann Werte eines jeden Feldes der Datenbank prüfen, um Checkboxen in Dashboards und Fragen zu ermöglichen. Dies kann insbesondere für größere Datenbank ein ressourenintensiver Prozess sein.

en: When should Metabase automatically scan and cache field values?
de: Wann soll Metabase Felder automatisch prüfen und Werte puffern?

en: Regularly, on a schedule
de: Regelmäßig, nach einem Zeitplan

en: Only when adding a new filter widget
de: Nur beim Hinzufügen eines neuen Filter-Widgets

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will
    scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
de: Sobald ein Benutzer einen neuen Filter oder eine SQL Abfrage zu einem Dashboard hinzufügt, wird Metabase die entsprechenden Felder der Datenbank untersuchen, um eine Liste adäquater Werte anzuzeigen.

en: Never, I'll do this manually if I need to
de: Niemals, ich werde das manuell machen, falls nötig

en: Saving...
de: Speichere...

en: Server error encountered
de: Server-Fehler aufgetreten

en: Delete this database?
de: Diese Datenbank löschen?

en: All saved questions, metrics, and segments that rely on this database will be lost.
de: Alle gespeicherten Fragen, Metriken und Segmente dieser Datenbank gehen verloren.

en: This cannot be undone.
de: Dies kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: If you're sure, please type
de: Wenn du sicher bist, schreibe

en: DELETE
de: LÖSCHEN

en: in this box:
de: in dieses Eingabefeld:

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Delete
de: Löschen

en: Databases
de: Datenbanken

en: Add Database
de: Datenbank hinzufügen

en: Connection
de: Verbindung

en: Scheduling
de: Planung

en: Save changes
de: Änderungen speichern

en: Actions
de: Aktionen

en: Sync database schema now
de: Datenbankschema synchronisieren

note: Starte...
en: Starting…
de: Starten…

en: Failed to sync
de: Synchronisierung fehlgeschlagen

en: Sync triggered!
de: Synchronisierung gestartet!

en: Re-scan field values now
de: Prüfe Feldwerte erneut

en: Failed to start scan
de: Scan konnte nicht gestartet werden

en: Scan triggered!
de: Scan gestartet!

en: Danger Zone
de: Gefahrenzone

en: Discard saved field values
de: Verwerfen gespeicherter Werte

en: Remove this database
de: Diese Datenbank löschen

en: Add database
de: Datenbank hinzufügen

en: Engine
de: Maschine

en: Deleting...
de: Löschen...

en: Loading ...
de: Laden...

en: Bring the sample dataset back
de: Wiederherstellen der Beispieldaten

en: Couldn't connect to the database. Please check the connection details.
de: Konnte keine Verbindung zur Datenbank herstellen. Bitte prüfe die Verbindungsdaten.

en: Successfully created!
de: Erfolgreich erstellt!

en: Successfully saved!
de: Erfolgreich gespeichert!

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Revision History
de: Revisionshistorie

en: Retire this {0}?
de: Zurückziehen {0}?

en: Saved questions and other things that depend on this {0} will continue to work, but this {1} will no longer be selectable from the query builder.
de: Gespeicherte Fragen und andere Dinge, die von dieser {0} abhängen, funktionieren weiter, aber diese {1} sind nicht mehr aus dem Abfragengenerator auswählbar.

en: If you're sure you want to retire this {0}, please write a quick explanation of why it's being retired:
de: Wenn du sicher bist, dass du diese {0} zurückziehen möchtest, schreibe bitte eine kurze Erklärung, warum es zurückgezogen wird:

en: This will show up in the activity feed and in an email that will be sent to anyone on your team who created something that uses this {0}.
de: Dies wird im Aktivitäts-Feed und in einer E-Mail angezeigt, die an jedes Teammitglied gesendet wird, der etwas erstellt hat, das diese {0}.

en: Retire
de: Verwerfen

en: Retiring…
de: Verwerfe…

en: Failed
de: Fehlgeschlagen

en: Success
de: Erfolgreich

en: Preview
de: Vorschau

en: No column description yet
de: Keine Spaltenbeschreibung

en: Select a field visibility
de: Wähle die Sichtbarkeit des Feldes

en: No special type
de: Kein spezieller Typ

en: Other
de: Andere

en: Select a special type
de: Wähle ein speziellen Typ

en: Select a target
de: Wähle ein Ziel

en: Columns
de: Spalten

en: Column
de: Spalte

en: Visibility
de: Sichtbarkeit

en: Type
de: Typ

en: Current database:
de: Aktuelle Datenbank:

en: Show original schema
de: Originalschema anzeigen

en: Data Type
de: Datentyp

en: Additional Info
de: Zusatzinformationen

en: Find a schema
de: Schema suchen

en: {0} schema | {0} schemas
de[0]: {0} Schema
de[1]: {0} Schemen

en: Why Hide?
de: Warum verbergen?

en: Technical Data
de: Technische Daten

en: Irrelevant/Cruft
de: Irrelevant

en: Queryable
de: Abfragbar

en: Hidden
de: Versteckt

en: No table description yet
de: Keine Tabellenbeschreibung

en: Metadata Strength
de: Metadatenstärke

en: {0} Queryable Table | {0} Queryable Tables
de[0]: {0} Abfragbare Tabelle
de[1]: {0} Abfragbare Tabellen

en: {0} Hidden Table | {0} Hidden Tables
de[0]: {0} Verborgene Tabelle
de[1]: {0} Verborgene Tabellen

en: Find a table
de: Finde eine Tabelle

en: Schemas
de: Schemata

en: Metrics
de: Metrik

en: Add a Metric
de: Hinzufügen einer Metrik

en: Create metrics to add them to the View dropdown in the query builder
de: Erstelle Metriken, um diese einer Liste in der Ansicht des Abfragengenerators hinzuzufügen

en: Segments
de: Segmente

en: Add a Segment
de: Hinzufügen eines Segments

en: Create segments to add them to the Filter dropdown in the query builder
de: Erstelle Segmente, um diese einer Liste in der Ansicht des Abfragengenerators hinzuzufügen

en: created
de: erstellt

en: reverted to a previous version
de: frühere Version wiederhergestellt

en: edited the title
de: Titel bearbeiten

en: edited the description
de: Beschreibung bearbeiten

en: edited the
de: Bearbeitete

en: made some changes
de: einige Änderungen vorgenommen

en: You
de: Du

en: Datamodel
de: Datenmodell

en:  History
de:  Geschichte

en: Revision History for
de: Revisionshistorie für

en: {0} – Field Settings
de: {0} - Feldeinstellungen

en: Where this field will appear throughout Metabase
de: Wo dieses Feld in Metabase erscheint

en: Filtering on this field
de: Filtern des Feldes

en: When this field is used in a filter, what should people use to enter the value they want to filter on?
de: Welche Eingaben sollen Benutzer tätigen, wenn sie das Feld filtern möchten?

en: No description for this field yet
de: Keine Beschreibung für dieses Feld

en: Original value
de: Originalwert

en: Mapped value
de: Zugeordneter Wert

en: Enter value
de: Wert eingeben

en: Use original value
de: Originalwert verwenden

en: Use foreign key
de: Verwenden eines Fremdschlüssels

en: Custom mapping
de: Eigene Zuordnung

en: Unrecognized mapping type
de: Unbestimmter Zuordnungstyp

en: Current field isn't a foreign key or FK target table metadata is missing
de: Aktuelles Feld ist kein Fremdschlüssel oder es fehlen Metadaten der Fremdschlüssel-Zieltabellen

en: The selected field isn't a foreign key
de: Das ausgewählte Feld ist kein Fremdschlüssel

en: Display values
de: Anzeigewerte

en: Choose to show the original value from the database, or have this field display associated or custom information.
de: Wähle diese Option, um den ursprünglichen Wert aus der Datenbank anzuzeigen, oder lasse dir die zugehörigen oder benutzerdefinierten Informationen in diesem Feld anzeigen.

en: Choose a field
de: Wähle ein Feld

en: Please select a column to use for display.
de: Bitte wähle eine anzuzeigende Spalte.

en: Tip:
de: Hinweis:

en: You might want to update the field name to make sure it still makes sense based on your remapping choices.
de: Möglicherweise möchtest du den Feldnamen aktualisieren, um sicherzustellen, dass er auf der Grundlage deiner Umstellungen noch sinnvoll ist.

en: Cached field values
de: Gepufferte Feldwerte

en: Metabase can scan the values for this field to enable checkbox filters in dashboards and questions.
de: Metabase kann die Werte für dieses Feld prüfen, um Listenfitler für Dashboards und Fragen zu aktivieren.

en: Re-scan this field
de: Dieses Feld erneut scannen

en: Discard cached field values
de: Verwerfen von zwischengespeicherten Feldwerten

en: Failed to discard values
de: Werte konnten nicht verworfen werden

en: Discard triggered!
de: Verwerfen gestartet!

en: Select any table to see its schema and add or edit metadata.
de: Wähle eine beliebige Tabelle aus, um ihr Schema anzuzeigen und Metadaten hinzuzufügen oder zu bearbeiten.

en: Name is required
de: Name ist erforderlich

en: Description is required
de: Beschreibung ist erforderlich

en: Revision message is required
de: Änderungstext ist erforderlich

en: Aggregation is required
de: Aggregation ist erforderlich

en: Edit Your Metric
de: Editieren Deiner Metrik

en: Create Your Metric
de: Erstellen Deiner Metrik

en: Make changes to your metric and leave an explanatory note.
de: Nimm Änderungen an deiner Metrik vor und hinterlasse eine Erläuterung.

en: You can create saved metrics to add a named metric option to this table. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
de: Du kannst gespeicherte Metriken erstellen, um dieser Tabelle eine benannte Metrikoption hinzuzufügen. Gespeicherte Metriken umfassen den Aggregationstyp, das aggregierte Feld und optional jeden von dir hinzugefügten Filter. Als Beispiel kannst du damit so etwas wie die offizielle Art der Berechnung des "Durchschnittspreises" für eine Bestell-Tabelle erstellen.

en: Result:
de: Ergebnis:

en: Name Your Metric
de: Benenne Deine Metrik

en: Give your metric a name to help others find it.
de: Benenne Deine Metrik, um anderen zu helfen, sie zu finden.

en: Something descriptive but not too long
de: Eine Beschreibung, aber nicht zu lang

en: Describe Your Metric
de: Beschreibe Deine Metrik

en: Give your metric a description to help others understand what it's about.
de: Gib deiner Metrik eine Beschreibung, damit andere verstehen, worum es geht.

en: This is a good place to be more specific about less obvious metric rules
de: Dies ist ein guter Ort, um genauer auf weniger offensichtliche metrische Regeln einzugehen

en: Reason For Changes
de: Grund der Änderung

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required.
de: Hinterlasse eine Notiz, um zu erklären, welche Änderungen du vorgenommen hast und warum sie erforderlich waren.

en: This will show up in the revision history for this metric to help everyone remember why things changed
de: Dies wird in der Revisionshistorie für diese Metrik angezeigt, damit sich jeder daran erinnern kann, warum sich die Dinge geändert haben

en: At least one filter is required
de: Mindestens ein Filter ist erforderlich

en: Edit Your Segment
de: Abschnitt bearbeiten

en: Create Your Segment
de: Abschnitt erstellen

en: Make changes to your segment and leave an explanatory note.
de: Nimm Änderungen an deinem Segment vor und hinterlasse eine Erläuterung.

en: Select and add filters to create your new segment for the {0} table
de: Um ein neues Segment für die {0} Tabelle zu erstellen, wähle einen Filter und füge diesen hinzu

en: Name Your Segment
de: Abschnitt benennen

en: Give your segment a name to help others find it.
de: Benenne Dein Segment, um anderen zu helfen, sie zu finden.

en: Describe Your Segment
de: Abschnitt beschreiben

en: Give your segment a description to help others understand what it's about.
de: Gib deinem Segment eine Beschreibung, damit andere verstehen, worum es geht.

en: This is a good place to be more specific about less obvious segment rules
de: Dies ist ein guter Ort, um etwas genauer auf weniger offensichtliche Segmentregeln einzugehen

en: This will show up in the revision history for this segment to help everyone remember why things changed
de: Dies wird in der Revisionshistorie für dieses Segment angezeigt, damit sich jeder daran erinnern kann, warum sich die Dinge geändert haben

en: Settings
de: Einstellungen

en: Metabase can scan the values in this table to enable checkbox filters in dashboards and questions.
de: Metabase kann die Werte in dieser Tabelle scannen, um Listenfilter in Dashboards und Fragen zu aktivieren.

en: Re-scan this table
de: Diese Tabelle erneut scannen

en: Add
de: Hinzufügen

en: Not a valid formatted email address
de: Keine gültige formatierte E-Mail-Adresse

en: First name
de: Vorname

en: Last name
de: Nachname

en: Email address
de: E-Mail-Adresse

en: Permission Groups
de: Berechtigungsgruppen

en: Make this user an admin
de: Diesen Benutzer zum Administrator machen

en: All users belong to the {0} group and can't be removed from it. Setting permissions for this group is a great way to
    make sure you know what new Metabase users will be able to see.
de: Alle Benutzer gehören zur Gruppe {0} und können nicht entfernt werden. Das Setzen von Berechtigungen für diese Gruppe ist eine großartige Möglichkeit, um
    festzulegen, was neue Metabase-Benutzer sehen dürfen.

en: This is a special group whose members can see everything in the Metabase instance, and who can access and make changes to the
    settings in the Admin Panel, including changing permissions! So, add people to this group with care.
de: Dies ist eine spezielle Gruppe, deren Mitglieder alles in der Metabase-Instanz sehen können und auf administrative Einstellungen zugreifen und Änderungen an diesen vornehmen können. Dies beinhaltet auch das Ändern von Berechtigungen! Also vergewissere dich, wen du hinzufügst.

en: To make sure you don't get locked out of Metabase, there always has to be at least one user in this group.
de: Um sicherzustellen, dass du nicht aus Metabase ausgeschlossen wirst, muss es immer mindestens einen Benutzer in dieser Gruppe geben.

en: Members
de: Mitglieder

en: Email
de: E-Mail

en: A group is only as good as its members.
de: Eine Gruppe ist nur so gut wie ihre Mitglieder.

en: Admin
de: Administrator

en: and
de: und

en: {0} other group | {0} other groups
de[0]: {0} andere Gruppe
de[1]: {0} andere Gruppen

en: Default
de: Standard

en: Something like "Marketing"
de: Etwas wie "Marketing"

en: Remove this group?
de: Gruppe löschen?

en: Are you sure? All members of this group will lose any permissions settings they have based on this group.
    This can't be undone.
de: Bist du sicher? Alle Mitglieder dieser Gruppe verlieren alle Berechtigungseinstellungen, die auf dieser Gruppe basieren.
    Das kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Edit Name
de: Name bearbeiten

en: Remove Group
de: Gruppe löschen

en: Done
de: Fertig

en: Group name
de: Gruppenname

en: Groups
de: Gruppen

en: Create a group
de: Gruppe erstellen

en: You can use groups to control your users' access to your data. Put users in groups and then go to the Permissions section to control each group's access. The Administrators and All Users groups are special default groups that can't be removed.
de: Mit Hilfe von Gruppen kannst du den Zugriff deiner Benutzer auf ihre Daten steuern. Lege Benutzer in Gruppen an und gehe dann zum Abschnitt Berechtigungen, um den Zugriff jeder Gruppe zu steuern. Die Gruppen Administratoren und Alle Benutzer sind spezielle Standardgruppen, die nicht entfernt werden können.

en: Edit Details
de: Details bearbeiten

en: Re-send Invite
de: Einladung erneut senden

en: Reset Password
de: Passwort zurücksetzen

en: Deactivate
de: Deaktivieren

en: People
de: Mitglieder

en: Who do you want to add?
de: Was möchtest du hinzufügen?

en: Edit {0}'s details
de: Ändere {0}s Details

en: {0} has been added
de: {0} wurde hinzugefügt

en: Add another person
de: Füge eine weitere Person hinzu

en: We couldn’t send them an email invitation,
    so make sure to tell them to log in using {0}
    and this password we’ve generated for them:
de: Wir konnten ihnen keine E-Mail-Einladung schicken, also stelle sicher, dass du ihnen mitgeteilt hast, sich mit {0} und diesem Passwort anzumelden:

en: If you want to be able to send email invites, just go to the {0} page.
de: Wenn du Einladungen per E-Mail versenden möchtest, gehe einfach auf die Seite {0}.

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to set their password.
de: Wir haben eine Einladung an {0} mit Anweisungen zum Setzen ihres Passworts geschickt.

en: We've re-sent {0}'s invite
de: Wir haben die Einladung von {0} erneut gesendet

en: Okay
de: In Ordnung

en: Any previous email invites they have will no longer work.
de: Alle früheren E-Mail-Einladungen funktionieren nicht mehr.

en: Deactivate {0}?
de: Deaktiviere {0}?

en: {0} won't be able to log in anymore.
de: {0} wird sich nicht mehr anmelden können.

en: Reactivate {0}'s account?
de: {0}s Benutzerkonto reaktivieren?

en: Reactivate
de: Reaktiviere

en: They'll be able to log in again, and they'll be placed back into the groups they were in before their account was deactivated.
de: Sie können sich wieder einloggen und starten mit den Gruppen, in denen sie vor der Deaktivierung ihres Kontos waren.

en: Reset {0}'s password?
de: {0}s Passwort zurücksetzen?

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Are you sure you want to do this?
de: Bist du sicher, dass du es tun möchtest?

en: {0}'s password has been reset
de: {0}s Passwort wurde zurückgesetzt

en: Here’s a temporary password they can use to log in and then change their password.
de: Hier ist ein temporäres Passwort, mit dem sie sich einloggen und dann ihr Passwort ändern können.

en: We've sent them an email with instructions for creating a new password.
de: Wir haben ihnen eine E-Mail mit Anweisungen zum Erstellen eines neuen Passworts geschickt.

en: Active
de: Aktiv

en: Deactivated
de: Deaktiviert

en: Add someone
de: Jemanden hinzufügen

en: Last Login
de: Letzte Anmeldung

en: Signed up via Google
de: Anmeldung über Google

en: Signed up via LDAP
de: Anmeldung über LDAP

en: Reactivate this account
de: Reaktivieren des Accounts

en: Never
de: Nie

en: {0} table | {0} tables
de[0]: {0} Tabelle
de[1]: {0} Tabellen

en:  will be
de:  wird sein

en: given access to
de: Zugriff geben auf

en:  and
de:  und

en: denied access to
de: Zugriff verweigern für

en:  will no longer be able to
de:  wird nicht länger in der Lage sein

en:  will now be able to
de:  wird nun in der Lage sein

en:  native queries for
de:  native Abfragen für

en: Permissions
de: Berechtigungen

en: Save permissions?
de: Berechtigungen speichern?

en: Save Changes
de: Änderungen speichern

en: Discard changes?
de: Änderungen verwerfen?

en: No changes to permissions will be made.
de: Es werden keine Änderungen an Berechtigungen vorgenommen.

en: You've made changes to permissions.
de: Du hast Änderungen an Berechtigungen vorgenommen.

en: Permissions for this collection
de: Berechtigungen dieser Sammlung

en: You have unsaved changes
de: Du hast ungespeicherte Änderungen

en: Do you want to leave this page and discard your changes?
de: Möchtest du die Änderungen verwerfen und die Seite verlassen?

en: Sorry, an error occurred.
de: Es tut mir leid, es ist ein Fehler unterlaufen.

en: Administrators always have the highest level of access to everything in Metabase.
de: Administratoren haben stets die höchsten Zugriffsrechte auf alles in Metabase.

en: Every Metabase user belongs to the All Users group. If you want to limit or restrict a group's access to something, make sure the All Users group has an equal or lower level of access.
de: Jeder Benutzer von Metabase gehört zur Gruppe "Alle Benutzer". Wenn du den Zugriff einer Gruppe auf etwas beschränken oder einschränken möchtest, stelle sicher, dass die Gruppe "Alle Benutzer" eine gleiche oder niedrigere Zugriffsebene hat.

en: MetaBot is Metabase's Slack bot. You can choose what it has access to here.
de: MetaBot ist der Slack-Bot von Metabase. Du kannst hier auswählen, auf was er Zugriff hat.

en: The "{0}" group may have access to a different set of {1} than this group, which may give this group additional access to some {2}.
de: Die Gruppe "{0}" hat anderen Zugriff auf {1} als diese Gruppe, was dieser Gruppe somit weiteren Zugriff auf {2} gibt.

en: The "{0}" group has a higher level of access than this, which will override this setting. You should limit or revoke the "{1}" group's access to this item.
de: Die Gruppe "{0}" hat höheren Zugriff als diese, was wiederum ein Überschreiben dieser Einstellung mit sich bringt. Du solltest den Zugriff der Gruppe "{1}" auf das Element beschränken oder revidieren.

en: Limit
de: Begrenzung

en: Revoke
de: Widerrufen

en: access even though "{0}" has greater access?
de: Zugriff, obwohl "{0}" einen größeren Zugriff hat?

en: Limit access
de: Zugriff beschränken

en: Revoke access
de: Zugriff widerrufen

en: Change access to this database to limited?
de: Soll der Zugriff dieser Datenbank auf beschränkt geändert werden?

en: Change
de: Änderung

en: Allow Raw Query Writing?
de: Schreiben von SQL-Abfragen zulassen?

en: This will also change this group's data access to Unrestricted for this database.
de: Dadurch bekommt diese Gruppe unbeschränkten Zugriff auf die Datensätze dieser Datenbank.

en: Allow
de: Erlauben

en: Revoke access to all tables?
de: Zugriff auf alle Tabellen widerrufen?

en: This will also revoke this group's access to raw queries for this database.
de: Dadurch wird der Datenzugriff dieser Gruppe  auf die Datensätze der Datenbank widerrufen.

en: Grant unrestricted access
de: Unbeschränkten Zugriff gewähren

en: Unrestricted access
de: Unbeschränkter Zugriff

en: Limited access
de: Eingeschränkter Zugriff

en: No access
de: Kein Zugriff

en: Write raw queries
de: Native Abfragen schreiben

en: Can write raw queries
de: Kann native Abfragen schreiben

en: Curate collection
de: Sammlung organisieren

en: View collection
de: Sammlung ansehen

en: Data Access
de: Datenzugriff

en: View tables
de: Tabellen ansehen

en: View schemas
de: Schemas ansehen

en: Data Model
de: Datenmodell

en: Sign in with Google
de: Anmeldung über Google

en: Allows users with existing Metabase accounts to login with a Google account that matches their email address in addition to their Metabase username and password.
de: Ermöglicht es bestehenden Benutzerkonten, sich, neben ihren Metabase Benutzernamen und Passwort, mit einem Google-Konto anzumelden, das ihrer E-Mail-Adresse entspricht.

en: Configure
de: Konfiguriere

en: Allows users within your LDAP directory to log in to Metabase with their LDAP credentials, and allows automatic mapping of LDAP groups to Metabase groups.
de: Ermöglicht Benutzern innerhalb deines LDAP-Verzeichnisses, sich mit ihren LDAP-Anmeldeinformationen bei Metabase anzumelden und ein automatisches Zuordnen von LDAP- zu Metabase-Gruppen vorzunehmen.

en: That's not a valid email address
de: Dies ist keine valide E-Mail-Adresse

en: That's not a valid integer
de: Dies ist keine valide Ganzzahl

en: Changes saved!
de: Änderungen gespeichert!

en: Looks like we ran into some problems
de: Sieht so aus, als wären wir auf ein paar Probleme gestoßen

en: Send test email
de: Test-E-Mail senden

en: Sending...
de: Senden...

en: Sent!
de: Gesendet!

en: Clear
de: Löschen

en: Authentication
de: Authentifizierung

en: Server Settings
de: Servereinstellungen

en: User Schema
de: Benutzerschema

en: Attributes
de: Attribute

en: Group Schema
de: Gruppenschema

en: Using
de: Verwende

en: Getting set up
de: Einrichten

en: A few things you can do to get the most out of Metabase.
de: Ein paar Dinge, die Du tun kannst, um das Beste aus Metabase herauszuholen.

en: Recommended next step
de: Empfohlener nächster Schritt

en: Google Sign-In
de: Google Anmeldung

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}
de: Um Benutzern die Anmeldung bei Google zu ermöglichen, musst Du im Metabase eine Google Entwickler-Konsolenanwendung-Client-ID hinterlegen. Es dauert nur wenige Augenblicke. Die Anleitung zur Erstellung des Schlüssels findest Du unter {0}.

en: Your Google client ID
de: Deine Google client ID

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from:
de: Erlaube Benutzern sich selbst zu registrieren, wenn deren Google Account von folgender E-Mail-Adresse stammt:

en: Answers sent right to your Slack #channels
de: Antworten werden direkt an deinen Slack #Kanal gesendet

en: Create a Slack Bot User for MetaBot
de: Erstelle einen Slack Bot Benutzer für MetaBot

en: Once you're there, give it a name and click {0}. Then copy and paste the Bot API Token into the field below. Once you are done, create a "metabase_files" channel in Slack. Metabase needs this to upload graphs.
de: Sobald du angekommen bist, gib ihm einen Namen und klicke auf {0}. Kopiere alsdann den Bot-API-Token und füge diesen in das Feld unten ein. Sobald du fertig bist, erstelle einen "metabase_files"-Kanal in Slack. Metabase benötigt diesen, um Grafiken hochzuladen.

en: You're running Metabase {0} which is the latest and greatest!
de: Du verwendest Metabase {0}, welches die aktuellste und beste Version ist!

en: Metabase {0} is available.  You're running {1}
de: Metabase {0} ist verfügbar. Du verwendest Version {1}

en: What's Changed:
de: Was sich geändert hat:

en: Add a map
de: Karte hinzufügen

en: Delete custom map
de: Lösche individuelle Karte

en: Remove
de: Löschen

en: Select…
de: Wähle…

en: Sample values:
de: Beispielwert:

en: Add a new map
de: Füge eine neue Karte hinzu

en: Edit map
de: Ändere Karte

en: What do you want to call this map?
de: Wie möchtest du diese Karte nennen?

en: e.g. United Kingdom, Brazil, Mars
de: z.B. Großbritannien, Brasilien, Mars

en: URL for the GeoJSON file you want to use
de: URL der GeoJSON Datei, die du nutzen möchtest

en: Like https://my-mb-server.com/maps/my-map.json
de: Wie https://my-mb-server.com/maps/my-map.json

en: Refresh
de: Aktualisieren

en: Load
de: Laden

en: Which property specifies the region’s identifier?
de: Welche Eigenschaft spezifiziert die Region eindeutig?

en: Which property specifies the region’s display name?
de: Welche Eigenschaft spezifiziert den Anzeigename der Region?

en: Load a GeoJSON file to see a preview
de: Lade eine GeoJSON Datei, um eine Vorschau zu sehen

en: Save map
de: Karte speichern

en: Add map
de: Karte hinzufügen

en: Using embedding
de: Einbettung verwenden

en: By enabling embedding you're agreeing to the embedding license located at
de: Indem du die Einbettung aktivierst, stimmst du der Einbettungslizenz zu, die sich auf der Seite

en: In plain English, when you embed charts or dashboards from Metabase in your own application, that application isn't subject to the Affero General Public License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds. You should, however, read the license text linked above as that is the actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
de: Wenn du Diagramme oder Dashboards von Metabase in deine eigene Anwendung einbetten möchtest, unterliegt diese nicht der Affero General Public License, die den Rest von Metabase abdeckt, sodass du das Metabase-Logo und das "Powered by Metabase" auf diesen Einbettungen sichtbar machen musst. Du solltest jedoch den oben verlinkten Lizenztext lesen, da dies die eigentliche Lizenz ist, der du durch Aktivierung dieser Funktion zustimmst.

en: Enable
de: Aktivieren

en: Premium embedding enabled
de: Premium-Einbettung aktiviert

en: Enter the token you bought from the Metabase Store
de: Gib das Token ein, das du im Metabase Store gekauft hast

en: Premium embedding lets you disable "Powered by Metabase" on your embedded dashboards and questions.
de: Mit der Premium-Einbettung kannst du "Powered by Metabase" in deinen eingebetteten Dashboards und Fragen deaktivieren.

en: Buy a token
de: Token kaufen

en: Enter a token
de: Token eingeben

en: Edit Mappings
de: Editiere Zuordnungen

en: Group Mappings
de: Gruppenzuordnung

en: Create a mapping
de: Erstelle eine Zuordnung

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Membership to the Admin group can be granted through mappings, but will not be automatically removed as a
    failsafe measure.
de: Mappings ermöglichen Metabase das automatische Hinzufügen und Entfernen von Benutzern aus Gruppen, basierend auf den Mitgliedschaftsinformationen des
    Verzeichnisservers. Die Mitgliedschaft in der Admin-Gruppe kann über Mappings gewährt werden, wird aber nicht automatisch entfernt, um Ausfällen vorzubeugen.

en: Public Link
de: Öffentlicher Link

en: Revoke Link
de: Widerrufe Link

en: Disable this link?
de: Diesen Link deaktivieren?

en: They won't work anymore, and can't be restored, but you can create new links.
de: Sie funktionieren nicht mehr und können nicht wiederhergestellt werden, aber du kannst neue Links erstellen.

en: Public Dashboard Listing
de: Öffentliches Dashboard-Auflistung

en: No dashboards have been publicly shared yet.
de: Aktuell wurde noch kein Dashboard veröffentlicht.

en: Public Card Listing
de: Öffentliche Kartenauflistung

en: No questions have been publicly shared yet.
de: Es wurden noch keine Fragen veröffentlicht.

en: Embedded Dashboard Listing
de: Eingebettete Dashboard-Auflistung

en: No dashboards have been embedded yet.
de: Es wurden aktuell noch keine Dashboards eingebettet.

en: Embedded Card Listing
de: Eingebettete Karten-Auflistung

en: No questions have been embedded yet.
de: Es wurden aktuell noch keine Fragen eingebettet.

en: Regenerate embedding key?
de: Regenerieren des Einbettungsschlüssels?

en: This will cause existing embeds to stop working until they are updated with the new key.
de: Dies führt dazu, dass bestehende Einbettungen nicht mehr funktionieren, bis sie mit dem neuen Schlüssel aktualisiert werden.

en: Regenerate key
de: Regeneriere Schlüssel

en: Generate Key
de: Generiere Schlüssel

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Unknown setting {0}
de: Unbekannte Einstellung {0}

en: Setup
de: Einstellungen

en: General
de: Allgemein

en: Email Address for Help Requests
de: E-Mail-Adresse für Hilfeanfragen

note: Changed to "Abfragen" which matches the context better, I think.
en: Report Timezone
de: Zeitzone der Abfragen

en: Database Default
de: Datenbank Standard

en: Select a timezone
de: Wähle eine Zeitzone

en: Not all databases support timezones, in which case this setting won't take effect.
de: Nicht alle Datenbanken unterstützen Zeitzonen. In diesem Fall wird diese Einstellung nicht wirksam.

en: Language
de: Sprache

en: Select a language
de: Wähle eine Sprache

en: Anonymous Tracking
de: Anonymes Tracking

en: Friendly Table and Field Names
de: Sprechende Tabellen- und Feldnamen

en: Only replace underscores and dashes with spaces
de: Ersetze nur Unterstriche und Bindestriche durch Leerzeichen

en: Enable Nested Queries
de: Aktiviere verschachtelte Abfragen

en: Check for updates
de: Auf Updates prüfen

en: That's not a valid port number
de: Dies ist keine valide Portnummer

en: SMTP Security
de: SMTP Sicherheit

en: SMTP Username
de: SMTP Benutzername

en: SMTP Password
de: SMTP Passwort

en: From Address
de: Absenderadresse

en: Enter the token you received from Slack
de: Gebe den Token ein, den du von Slack erhalten hast

en: LDAP Authentication
de: LDAP Authentifizierung

en: LDAP Security
de: LDAP Sicherheit

en: Username or DN
de: Benutzername oder DN

en: Password
de: Passwort

en: User search base
de: Benutzer-Suchbasis

en: User filter
de: Benutzerfilter

en: Check your parentheses
de: Überprüfe deine Klammern

en: Email attribute
de: E-Mail-Attribute

en: First name attribute
de: Vornamen-Attribut

en: Last name attribute
de: Nachnamen-Attribut

en: Synchronize group memberships
de: Synchronisiere Gruppen-Mitgliedschaften

en: Group search base
de: Gruppen-Suchbasis

en: Maps
de: Karten

en: Map tile server URL
de: Karten-Server-URL

en: Metabase uses OpenStreetMaps by default.
de: Metabase nutzt standardmäßig OpenStreetMaps.

en: Custom Maps
de: Eigene Karten

en: Add your own GeoJSON files to enable different region map visualizations
de: Füge deine eigene GeoJSON Datei hinzu, um verschiedene Kartenvisualisierungen zu aktivieren

en: Public Sharing
de: Öffentliches Teilen

en: Enable Public Sharing
de: Aktiviere Öffentliches Teilen

en: Shared Dashboards
de: Geteilte Dashboards

en: Shared Questions
de: Geteilte Fragen

en: Embedding in other Applications
de: Einbettung in andere Applikationen

en: Enable Embedding Metabase in other Applications
de: Aktivieren der Einbettung von Metabase in andere Applikationen

en: Embedding secret key
de: Einbetten des geheimen Schlüssels

en: Embedded Dashboards
de: Eingebettete Dashboards

en: Embedded Questions
de: Eingebettete Fragen

en: Enable Caching
de: Aktiviere Caching

en: Minimum Query Duration
de: Minimale Abfragedauer

en: Cache Time-To-Live (TTL) multiplier
de: Cache Time-To-Live (TTL) Multiplikator

en: Max Cache Entry Size
de: Max Cachegröße

en: Your alert is all set up.
de: Dein Alarm ist aufgesetzt.

en: Your alert was updated.
de: Dein Alarm wurde aktualisiert.

en: The alert was successfully deleted.
de: Dein Alarm wurde erfolgreich gelöscht.

en: Please enter a valid formatted email address.
de: Gib bitte eine valide E-Mail-Adresse an.

en: Passwords do not match
de: Passwörter stimmen nicht überein

en: Back to login
de: Zurück zum Login

en: No Metabase account exists for this Google account.
de: Es existiert kein Metabase Konto für dieses Google Konto.

en: You'll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
de: Du benötigst einen Administrator, um ein Metabase Konto zu erstellen, bevor du dich mit Google anmelden kannst.

en: Sign in with {0}
de: Anmelden mit {0}

en: Please contact an administrator to have them reset your password
de: Kontaktiere einen Administrator, um dein Passwort zurücksetzen zu lassen

en: Forgot password
de: Passwort vergessen

en: The email you use for your Metabase account
de: Deine E-Mail-Adresse für das Metabase-Konto

en: Send password reset email
de: Sende E-Mail zur Kennwortzurücksetzung

en: Check your email for instructions on how to reset your password.
de: Prüfe deine E-Mails, um weitere Informationen zur Kennwortzurücksetzung zu erhalten.

en: Sign in to Metabase
de: Bei Metabase anmelden

en: OR
de: Oder

en: Username or email address
de: Benutzername oder E-Mail-Adresse

en: Sign in
de: Anmelden

en: I seem to have forgotten my password
de: Ich habe mein Passwort vermeintlich vergessen

en: request a new reset email
de: beantrage eine neue E-Mail zur Kennwortzurücksetzung

en: Whoops, that's an expired link
de: Ups, das ist ein abgelaufener Link

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need
    to reset your password, you can {0}.
de: Aus Sicherheitsgründen laufen E-Mails zur Kennwortzurücksetzung nach einer gewissen Weile ab. Solltest du dein Passwort weiterhin zurücksetzen wollen, kannst du {0}.

en: New password
de: Neues Passwort

en: To keep your data secure, passwords {0}
de: Um die Daten sicher zu halten, Passwörter {0}

en: Create a new password
de: Erstelle ein neues Passwort

en: Make sure its secure like the instructions above
de: Versichere dich, dass es den oben benannten Sicherheitsanforderungen entspricht

en: Confirm new password
de: Bestätige neues Passwort

en: Make sure it matches the one you just entered
de: Stelle sicher, dass es dem bereits Eingegebenen entspricht

en: Your password has been reset.
de: Dein Passwort wurde zurückgesetzt.

en: Sign in with your new password
de: Melde dich mit deinem neuen Passwort an

en: Save failed
de: Speichern fehlgeschlagen

en: Saved
de: Gespeichert

en: Archive this collection?
de: Möchtest du die Sammlung archivieren?

en: The dashboards, collections, and pulses in this collection will also be archived.
de: Alle Dashboards, Sammlungen und Pulses in dieser Sammlung werden auch archiviert.

en: Archive
de: Archiv

en: This {0} has been archived
de: Dieses {0} wurde archiviert

en: View the archive
de: Sieh dir das Archiv an

en: Unarchive this {0}
de: Stelle Archiv {0} wieder her

en: Our data
de: Unsere Daten

en: X-ray this table
de: X-Ray für diese Tabelle

en: Learn about this table
de: Lerne etwas über diese Tabelle

en: Clickity click
de: Klicke auf

en: Saved!
de: Gespeichert!

en: Saving failed.
de: Speichern fehlgeschlagen.

en: Su
de: So

en: Tu
de: Di

en: We
de: Mi

en: Th
de: Do

en: Your admin's email address
de: Die E-Mail-Adresse deines Admins

en: To send {0}, you'll need to set up {1} integration.
de: {1} muss konfiguriert werden, um {0} zu senden.

en:  or
de:  oder

en: To send {0}, an admin needs to set up {1} integration.
de: Ein Administrator muss {1} integrieren, um {0} zu senden.

en: This collection is empty, like a blank canvas
de: Diese Sammlung ist leer

en: You can use collections to organize and group dashboards, questions and pulses for your team or yourself
de: Du kannst Sammlungen verwenden, um Dashboards, Fragen und Pulses für dein Team oder dich selbst zu organisieren und zu gruppieren

en: Create another collection
de: Erstelle eine andere Sammlung

en: Dashboards let you collect and share data in one place.
de: Mit Dashboards kannst du Daten an einem Ort sammeln und veröffentlichen.

en: Pulses let you send out the latest data to your team on a schedule via email or slack.
de: Mit Pulses kannst du die aktuellsten Daten zeitlich geplant an dein Team mittels E-Mail oder über Slack senden.

en: Questions are a saved look at your data.
de: Fragen sind ein gespeichertes Abbild deiner Daten.

en: Drag something here to pin it to the top
de: Ziehe etwas hierher, um es oben anzupinnen

en: Collections
de: Sammlungen

en: Drag here to un-pin
de: Ziehe es hierher, um es das Anpinnen zu entfernen

en: {0} item selected | {0} items selected
de[0]: {0} Element ausgewählt
de[1]: {0} Elemente ausgewählt

en: Move {0} items?
de: Bewege {0} Elemente?

en: Move "{0}"?
de: Bewege "{0}"?

en: Move
de: Verschieben

en: Edit this collection
de: Ändere diese Sammlung

en: Archive this collection
de: Archiviere diese Sammlung

en: My personal collection
de: Meine persönliche Sammlung

en: New collection
de: Neue Sammlung

en: Copied!
de: Kopiert!

en: Use an SSH-tunnel for database connections
de: Benutze einen SSH-Tunnel für Datenbankverbindungen

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host.
    This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available.
    Enabling this is usually slower than a direct connection.
de: Auf einige Datenbanken können nur mittels SSH Bastion Host zugegriffen werden. Diese Option integriert gleichfalls eine höhere Ebenen an Sicherheit, sobald das VPN nicht erreichbar ist. Im Normalfall ist die Verbindung langsamer als eine Direktanbindung.

en: This is a large database, so let me choose when Metabase syncs and scans
de: Dies ist eine große Datenbank. Lasst mich also selbst entscheiden, wann Metabase synchronisiert und prüft

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values.
    If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
de: Standardmäßig führt Metabase eine stündliche Synchronisation und einen intensiven täglichen Scan der Feldwerte durch.
    Wenn du eine große Datenbank besitzt, empfehlen wir, diese Option zu aktivieren, um die Intervalle selbst einzustellen.

en: {0} to generate a Client ID and Client Secret for your project.
de: {0}, um eine Client-ID und ein Client-Secret für dein Projekt zu generieren.

note: Hier klicken
en: Click here
de: Hier klicken

en: Choose "Other" as the application type. Name it whatever you'd like.
de: Wähle "Andere" als Applikationstyp. Benenne es wie du willst.

en: {0} to get an auth code
de: {0} um einen Auth-Code zu erhalten

en: with Google Drive permissions
de: mit Google Drive Berechtigungen

en: To use Metabase with this data you must enable API access in the Google Developers Console.
de: Um Metabase mit diesen Daten verwenden zu können, musst du den API-Zugriff in der Google Developers Console aktivieren.

en: {0} to go to the console if you haven't already done so.
de: {0}, um zur Konsole zu gelangen, insofern du das noch nicht getan hast.

en: How would you like to refer to this database?
de: Wie würdest du gerne auf diese Datenbank referenzieren?

en: Next
de: Nächste

en: Delete this {0}
de: Lösche {0}

en: Pin this item
de: Fixiere dieses Element

en: Move this item
de: Bewege dieses Element

en: Edit this question
de: Ändere dieses Element

en: Action type
de: Aktiontyp

en: View revision history
de: Betrachte die Revisionshistorie

en: Move action
de: Bewegungsaktion

en: Archive action
de: Archivierungsaktion

en: Add to dashboard
de: Zu Dashboard hinzufügen

en: Download results
de: Ergebnis downloaden

en: Sharing and embedding
de: Teilen und einbetten

en: Another action type
de: Anderer Aktionstyp

en: Get alerts about this
de: Alarme hierzu erhalten

en: View the SQL
de: SQL anzeigen

en: Segments for this
de: Abschnitte für dieses

en: Show error details
de: Fehlerdetails anzeigen

en: Here's the full error message
de: Hier ist die ganze Fehlermeldung

en: Hi, Metabot here.
de: Hi, Metabot hier.

en: Based on the schema
de: Basierend auf dem Schema

en: A look at your
de: Ein Blick auf

en: Search the list
de: Liste durchsuchen

en: Search by {0}
de: Suche nach {0}

en:  or enter an ID
de:  oder gibt eine ID

en: Enter an ID
de: ID eingeben

en: Enter a number
de: Nummer eingeben

en: Enter some text
de: Text eingeben

en: No matching {0} found.
de: Keine Treffer für {0} gefunden.

en: Including every option in your filter probably won’t do much…
de: Jede Option in deinem Filter zu verwenden wird wahrscheinlich nicht viel bewirken…

en: Something's gone wrong
de: Etwas ging schief

en: We've run into an error. You can try refreshing the page, or just go back.
de: Wir sind auf einen Fehler gestoßen. Du kannst versuchen, die Seite zu aktualisieren oder einfach zurücknavigieren.

en: No description yet
de: Noch keine Beschreibung

en: New {0}
de: Neue {0}

en: Asked by {0}
de: Gefragt durch {0}

en: Today,
de: Heute,

en: Yesterday,
de: Gestern,

en: First revision.
de: Erste Revision.

en: Reverted to an earlier revision and {0}
de: Wiederhergestellt zu einer früheren Version und {0}

en: Revision history
de: Revisionshistorie

en: When
de: Wann

en: Who
de: Wer

en: What
de: Was

en: Revert
de: Zurückkehren

en: Reverting…
de: Wiederherstellen…

en: Revert failed
de: Rückkehr fehlgeschlagen

en: Reverted
de: Zurückgekehrt

en: Everything
de: Alles

en: Dashboards
de: Übersicht

en: Questions
de: Fragen

en: Back
de: Zurück

en: Find...
de: Finden...

en: An error occured
de: Ein Fehler ist aufgetreten

en: Loading...
de: Laden...

en: Get infrequent emails about new releases and feature updates.
de: Unregelmäßige E-Mails zu neuen Ausgaben und Funktionsupdates erhalten.

en: Subscribe
de: Abonnieren

en: You're subscribed. Thanks for using Metabase!
de: Du bist angemeldet. Danke, dass du Metabase verwendest!

en: We're a little lost...
de: Wir fühlen uns etwas hilflos...

en: Temporary Password
de: Temporäres Passwort

en: Hide
de: Verstecken

en: Show
de: Anzeigen

en: Saved! Add this to a dashboard?
de: Gespeichert! Dies zu einem Dashboard hinzufügen?

en: Yes please!
de: Ja, bitte!

en: Not now
de: Nicht jetzt

en: Error:
de: Fehler:

en: Sunday
de: Sonntag

en: Monday
de: Montag

en: Tuesday
de: Dienstag

en: Wednesday
de: Mittwoch

en: Thursday
de: Donnerstag

en: Friday
de: Freitag

en: Saturday
de: Samstag

en: First
de: Erster

en: Last
de: Letzter

en: 15th (Midpoint)
de: 15. (Mittelpunkt)

en: Calendar Day
de: Kalender Tag

en: your Metabase timezone
de: deine Metabase Zeitzone

en: Filter this list...
de: Filter diese Liste...

en: Blue
de: Blau

en: Green
de: Grün

en: Red
de: Rot

en: Yellow
de: Gelb

en: A component used to make a selection
de: Eine Komponente, die für eine Auswahl verwendet wird

en: Selected
de: Ausgewählt

en: Nothing to select
de: Nichts zu wählen

en: Sorry, you don’t have permission to see that.
de: Tut mir leid, du hast keine Berechtigung um das zu sehen.

en: Unknown error encountered
de: Unbekannter Fehler aufgetreten

en: Create
de: Erstellen

en: Create dashboard
de: Dashboard erstellen

en: Table
de: Tabelle

en: Database
de: Datenbank

en: Creator
de: Ersteller

en: No results found
de: Keine Ergebnisse gefunden

en: Try adjusting your filter to find what you’re looking for.
de: Versuche, deinen Filter anzupassen, um das zu finden, wonach du suchst.

en: View by
de: Ansicht nach

en: of
de: von

en: Don't tell anyone, but you're my favorite.
de: Sag es niemandem, aber du bist mein Liebling.

en: Once you connect your own data, I can show you some automatic explorations called x-rays. Here are some examples with sample data.
de: Sobald du deine eigenen Daten verbunden hast, kann ich dir einige automatische Analysen zeigen, die X-Ray genannt werden. Anbei einige Beispieldaten.

en: Start here
de: Beginne hier

en: Our analytics
de: Unsere Analysen

en: Browse all items
de: Durchsuche alle Elemente

en: Replace or save as new?
de: Überschreibe oder speichere als neu?

en: Replace original question, "{0}"
de: Überschreibe originale Frage, "{0}"

en: Save as new question
de: Speichere als neue Frage

en: First, save your question
de: Speichere zuerst deine Frage

en: Save question
de: Speichere Frage

en: What is the name of your card?
de: Wie lautet der Name deiner Karte?

en: Description
de: Beschreibung

en: It's optional but oh, so helpful
de: Es ist optional, aber sehr hilfreich

en: Which collection should this go in?
de: In welche Sammlung soll es gehen?

en: modified
de: geändert

en: item
de: Objekt

en: Undo
de: Rückgängig

en: Applying Question
de: Wende Frage an

en: That question isn't compatible
de: Diese Frage ist inkompatibel

en: Search for a question
de: Suche nach einer Frage

en: We're not sure if this question is compatible
de: Wir sind uns nicht sicher, ob die Frage kompatibel ist

en: Archive Dashboard
de: Dashboard archivieren

en: Make sure to make a selection for each series, or the filter won't work on this card.
de: Stelle sicher, dass du für jede Serie eine Auswahl triffst, sonst funktioniert der Filter auf dieser Karte nicht.

en: This dashboard is looking empty.
de: Dieses Dashboard sieht leer aus.

en: Add a question to start making it useful!
de: Füge eine Frage hinzu, um es nützlicher zu machen!

en: Daytime mode
de: Tageszeit modus

en: Nighttime mode
de: Nachtzeit modus

en: Exit fullscreen
de: Vollbild beenden

en: Enter fullscreen
de: Vollbild anzeigen

en: Saving…
de: Speichern…

en: Add a question
de: Füge eine Frage hinzu

en: Add a question to this dashboard
de: Füge eine Frage zu diesem Dashboard hinzu

en: Add a filter
de: Füge einen Filter hinzu

en: Parameters
de: Parameter

en: Add a text box
de: Füge ein Textfeld hinzu

en: Move dashboard
de: Bewege das Dashboard

en: Edit dashboard
de: Ändere das Dashboard

en: Edit Dashboard Layout
de: Ändere das Dashboard-Layout

en: You are editing a dashboard
de: Du editierst ein Dashboard

en: Select the field that should be filtered for each card
de: Wähle das Feld aus, welches auf jeder Karte gefiltert werden soll

en: Move dashboard to...
de: Bewege das Dashboard nach...

en: Dashboard moved to {0}
de: Dashboard wurde nach {0} verschoben

en: What do you want to filter?
de: Was möchtest du filtern?

en: What kind of filter?
de: Welche Art von Filter?

en: Off
de: Aus

en: 1 minute
de: 1 Minute

en: 5 minutes
de: 5 Minuten

en: 10 minutes
de: 10 Minuten

en: 15 minutes
de: 15 Minuten

en: 30 minutes
de: 30 Minuten

en: 60 minutes
de: 60 Minuten

en: Auto-refresh
de: Automatische Aktualisierung

en: Refreshing in
de: Aktualisiere in

en: Remove this question?
de: Diese Frage löschen?

en: Your dashboard was saved
de: Dein Dashboard wurde gespeichert

en: See it
de: Sieh es dir an

en: Save this
de: Speichere dies

en: Show more about this
de: Zeige mehr über das

en: This card doesn't have any fields or parameters that can be mapped to this parameter type.
de: Diese Karte hat keine Felder oder Parameter, die auf diesen Parametertyp zugeordnet werden können.

en: The values in this field don't overlap with the values of any other fields you've chosen.
de: Die Werte in diesem Feld überschneiden sich nicht mit den Werten anderer Felder, die du ausgewählt hast.

en: No valid fields
de: Keine validen Felder

en: Name must be 100 characters or less
de: Name darf maximal 100 Zeichen lang sein

en: Color is required
de: Farbe ist notwendig

en: What is the name of your dashboard?
de: Wie lautet der Name deines Dashboards?

en: did some super awesome stuff that's hard to describe
de: habe etwas Unglaubliches gemacht, was schwer zu erklären ist

en: created an alert about -
de: erstellte eine Alarm über -

en: deleted an alert about -
de: löschte einen Alarm über -

en: saved a question about
de: Speicherte eine Frage über

en: saved a question
de: Frage gespeichert

en: deleted a question
de: Frage gelöscht

en: created a dashboard
de: Dashboard erstellt

en: deleted a dashboard
de: Dashboard gelöscht

en: added a question to the dashboard -
de: fügte eine Frage zum Dashboard hinzu -

en: removed a question from the dashboard -
de: Löschte eine Frage vom Dashboard -

en: received the latest data from
de: erhielt aktuellste Daten von

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Hello World!
de: Hallo Welt!

en: Metabase is up and running.
de: Metabase ist in Betrieb.

en: added the metric
de: fügte eine Metrik hinzu

en:  to the
de:  zum

en:  table
de:  Tabelle

en: made changes to the metric
de: tätigte Änderungen an der Metrik

en:  in the
de:  in dem

en: removed the metric
de: löschte die Metrik

en: created a pulse
de: erstellte einen Pulse

en: deleted a pulse
de: löschte einen Pulse

en: added the filter
de: Filter hinzugefügt

en: made changes to the filter
de: machte Änderungen am Filter

en: removed the filter {0}
de: Löschte den Filter {0}

en: joined!
de: beigetreten!

en: Hmmm, looks like nothing has happened yet.
de: Hmm, sieht so aus als wäre bis jetzt nichts passiert.

en: Save a question and get this baby going!
de: Speichere eine Frage und bringe damit das Baby zum Laufen!

en: Ask questions and explore
de: Frage Fragen und erkunde

en: Click on charts or tables to explore, or ask a new question using the easy interface or the powerful SQL editor.
de: Klicke auf Diagramme oder Tabellen, um sie zu erforschen, oder stelle eine neue Frage über die einfache Oberfläche oder den leistungsstarken SQL-Editor ein.

en: Make your own charts
de: Erstelle deine eigenen Diagramme

en: Create line charts, scatter plots, maps, and more.
de: Erstelle Linien-, Streu-, Karten- oder weitere Diagramme.

en: Share what you find
de: Teile, was du findest

en: Create powerful and flexible dashboards, and send regular updates via email or Slack.
de: Erstelle leistungsstarke und flexible Dashboards und sende sie regelmäßig Updates per E-Mail oder Slack.

en: Let's go
de: Los geht's

en: Setup Tip
de: Setup Tipp

en: View all
de: Alle Anzeigen

en: Recently Viewed
de: Vor Kurzem Anzeige

en: You haven't looked at any dashboards or questions recently
de: Du hast dir in letzter Zeit keine Dashboards oder Fragen angeschaut

en: {0} items selected
de: {0} Elemente ausgewählt

en: Unarchive
de: Stelle aus dem Archiv wieder her

en: Activity
de: Aktivitäten

en: Results for "{0}"
de: Ergebnisse für "{0}"

en: Entity Key
de: Entitätsschlüssel

en: Overall Row
de: Gesamtreihe

en: The primary key for this table.
de: Der Primärschlüssel dieser Tabelle.

en: Entity Name
de: Entitäts-Name

en: The "name" of each record. Usually a column called "name", "title", etc.
de: Der "Name" jedes Datensatzes. In der Regel eine Spalte namens "Name", "Titel", etc.

en: Foreign Key
de: Fremdschlüssel

en: Points to another table to make a connection.
de: Zeigt auf eine andere Tabelle, um eine Verbindung herzustellen.

en: Avatar Image URL
de: Avatar Bild-URL

en: Common
de: Gemeinsam

en: Category
de: Kategorie

en: City
de: Stadt

en: Country
de: Land

en: Enum
de: Aufzählen

en: Image URL
de: Bild-URL

en: Field containing JSON
de: Feld mit JSON-Inhalt

en: Latitude
de: Breite

en: Longitude
de: Länge

en: Number
de: Nummer

note: What is the context?
en: State
de: Zustand

en: UNIX Timestamp (Seconds)
de: UNIX Zeitstempel (Sekunden)

en: UNIX Timestamp (Milliseconds)
de: UNIX Zeitstempel (Millisekunden)

en: Zip Code
de: PLZ

en: Quantity
de: Menge

en: Income
de: Ertrag

en: Discount
de: Rabatt

en: Creation timestamp
de: Zeitstempel der Erstellung

en: Creation time
de: Zeit der Erstellung

en: Creation date
de: Datum der Erstellung

en: Product
de: Produkt

en: User
de: Benutzer

en: Source
de: Quelle

en: Price
de: Preis

en: Join timestamp
de: Zeitstempel des Join

en: Join time
de: Zeit des Join

en: Join date
de: Datum des Join

en: Share
de: Teile

en: Owner
de: Besitzer

en: Company
de: Firma

en: Subscription
de: Abonnement

en: Score
de: Ergebnis

en: Title
de: Titel

en: Comment
de: Kommentar

en: Cost
de: Kosten

en: Gross margin
de: Bruttogewinn

en: Birthday
de: Geburtstag

en: Search box
de: Suchleiste

en: A list of all values
de: Eine Liste aller Werte

en: Plain input box
de: Eingabemaske

en: Everywhere
de: Überall

en: The default setting. This field will be displayed normally in tables and charts.
de: Die Standardeinstellung. Dieses Feld wird normalerweise in Tabellen und Diagrammen angezeigt.

en: Only in Detail Views
de: Nur in allen Detailansichten

en: This field will only be displayed when viewing the details of a single record. Use this for information that's lengthy or that isn't useful in a table or chart.
de: Dieses Feld wird nur angezeigt, wenn die Details eines einzelnen Datensatzes angezeigt werden. Verwende dies für Informationen, die langwierig oder in einer Tabelle bzw. Diagramm nicht nützlich sind.

en: Do Not Include
de: Nicht einbinden

en: Metabase will never retrieve this field. Use this for sensitive or irrelevant information.
de: Metabase wird dieses Feld nie abrufen. Benutze dies für vertrauliche oder irrelevante Daten.

en: Count
de: Anzahl

en: CumulativeCount
de: Kumulative Zählung

en: Sum
de: Summe

en: CumulativeSum
de: Kumulative Summe

en: Distinct
de: Eindeutig

en: StandardDeviation
de: Standardabweichung

en: Average
de: Durchschnitt

en: sad sad panda, lexing errors detected
de: trauriger trauriger Panda, Lexing-Fehler entdeckt

en: {0} second | {0} seconds
de[0]: {0} Sekunde
de[1]: {0} Sekunden

en: {0} minute | {0} minutes
de[0]: {0} Minute
de[1]: {0} Minuten

en: Hey there
de: Hallo

en: How's it going
de: Wie geht's

en: Howdy
de: Hallo

en: Greetings
de: Sei gegrüßt

en: Good to see you
de: Schön, dich zu sehen

en: What do you want to know?
de: Was möchtest du wissen?

en: What's on your mind?
de: Was hast du auf dem Herzen?

en: What do you want to find out?
de: Was möchtest du herausfinden?

en: Raw data
de: Rohdaten

en: Cumulative count
de: Kumulative Zählung

en: Average of
de: Durchschnitt von

en: Distinct values of
de: Eindeutiger Wert von

en: Standard deviation of
de: Standardabweichung von

en: Sum of
de: Summe von

en: Cumulative sum of
de: Kumulative Summe von

en: Maximum of
de: Maximum von

en: Minimum of
de: Minimum von

en: Grouped by
de: Gruppieren nach

en: Filtered by
de: Filtern nach

en: Sorted by
de: Sortieren nach

en: True
de: Wahr

en: False
de: Falsch

en: Select longitude field
de: Wähle limitierendes Feld aus

en: Enter upper latitude
de: Setze oberes Limit

en: Enter left longitude
de: Setze linkes Limit

en: Enter lower latitude
de: Setze unteres Limit

en: Enter right longitude
de: Setze rechtes Limit

en: Is
de: Ist

en: Is not
de: Ist nicht

en: Is empty
de: Ist leer

en: Not empty
de: Nicht leer

en: Equal to
de: Gleich zu

en: Not equal to
de: Nicht gleich zu

en: Greater than
de: Größer als

en: Less than
de: Kleiner als

en: Between
de: Zwischen

en: Greater than or equal to
de: Größer oder gleich als

en: Less than or equal to
de: Kleiner oder gleich als

en: Contains
de: Enthält

en: Does not contain
de: Enthält nicht

en: Starts with
de: Startet mit

en: Ends with
de: Endet mit

en: Before
de: Vor

en: After
de: Nach

en: Inside
de: Intern

en: Just a table with the rows in the answer, no additional operations.
de: Nur eine Tabelle mit den Zeilen in der Antwort ohne zusätzlichen Operationen.

en: Count of rows
de: Zählen der Zeilen

en: Total number of rows in the answer.
de: Gesamtanzahl der Zeilen einer Antwort.

en: Sum of ...
de: Summe von...

en: Sum of all the values of a column.
de: Summe aller Werte einer Spalte.

en: Average of ...
de: Durchschnitt von...

en: Average of all the values of a column
de: Durchschnitt aller Werte einer Spalte

en: Number of distinct values of ...
de: Anzahl eindeutiger Werte von...

en: Number of unique values of a column among all the rows in the answer.
de: Anzahl eindeutiger Werte einer Spalte für die Zeilen einer Antwort.

en: Cumulative sum of ...
de: Kumulative Summe von...

en: Additive sum of all the values of a column.\\ne.x. total revenue over time.
de: Additive Summe aller Werte einer Spalte.\\ne.x. Gesamtumsatz über die Zeit.

en: Cumulative count of rows
de: Kumulative Zählung von Zeilen

en: Additive count of the number of rows.\\ne.x. total number of sales over time.
de: Additive Zählung von Reihen.\\ne.x. Gesamtanzahl vom Verkauf über die Zeit.

en: Standard deviation of ...
de: Standardabweichung von...

en: Number which expresses how much the values of a column vary among all rows in the answer.
de: Zahl, die angibt, wie stark die Werte einer Spalte zwischen allen Zeilen der Antwort variieren.

en: Minimum of ...
de: Minimum von ...

en: Minimum value of a column
de: Minimalwert einer Spalte

en: Maximum of ...
de: Maximum von ...

en: Maximum value of a column
de: Maximalwert einer Spalte

en: Break out by dimension
de: Abweichung nach Dimension

en: lower case letter
de: Kleinbuchstabe

en: upper case letter
de: Grossbuchstabe

en: number
de: Nummer

en: special character
de: Sonderzeichen

en: must be
de: muss

en: characters long
de: Zeichen lang

en: Must be
de: Muss

en: and include
de: und inkludiere

en: zero
de: null

en: one
de: eins

en: two
de: zwei

en: three
de: drei

en: four
de: vier

en: five
de: fünf

en: six
de: sechs

en: seven
de: sieben

en: eight
de: acht

en: nine
de: neun

en: Month and Year
de: Monat und Jahr

en: Like January, 2016
de: Wie Januar, 2016

en: Quarter and Year
de: Quartal und Jahr

en: Like Q1, 2016
de: Wie Q1, 2016

en: Single Date
de: Einzeldatum

en: Like January 31, 2016
de: Bspw. 31. Januar 2016

en: Date Range
de: Zeitspanne

en: Like December 25, 2015 - February 14, 2016
de: Bspw. 25. Dezember 2015 - 14. Februar 2016

en: Relative Date
de: Relatives Datum

en: Like "the last 7 days" or "this month"
de: Bspw. "die letzten 7 Tage" oder "dieser Monat"

en: Date Filter
de: Datumsfilter

en: All Options
de: Alle Optionen

en: Contains all of the above
de: Enthält alles oben Benannte

en: ZIP or Postal Code
de: Postleitzahl

en: Time
de: Zeit

en: Date range, relative date, time of day, etc.
de: Zeitspanne, relatives Datum, Zeitpunkt eines Tages, usw.

en: Location
de: Standort

en: City, State, Country, ZIP code.
de: Stadt, Bundesland, Land, Postleitzahl.

en: User ID, product ID, event ID, etc.
de: Benutzer ID, Produkt ID, Ereignis ID, usw.

en: Other Categories
de: Andere Kategorien

en: Category, Type, Model, Rating, etc.
de: Kategorie, Typ, Modell, Bewertung, usw.

en: Account settings
de: Kontoeinstellungen

en: Exit admin
de: Verlasse Administration

en: Logs
de: Protokolle

en: Help
de: Hilfe

en: About Metabase
de: Über Metabase

en: Sign out
de: Abmelden

en: Thanks for using
de: Danke für die Nutzung

en: You're on version
de: Du nutzt Version

en: Built on
de: Gebaut am

en: is a Trademark of
de: ist ein Warenzeichen von

en: and is built with care in San Francisco, CA
de: und wird mit Sorgfalt in San Francisco, CA gebaut

en: Metabase Admin
de: Metabase Administrator

en: Ask a question
de: Stelle eine Frage

en: New dashboard
de: Neues Dashboard

en: New pulse
de: Neuer Pulse

en: Reference
de: Referenz

en: Which metric?
de: Welchen Kennwert?

en: Defining common metrics for your team makes it even easier to ask questions
de: Die Definition gemeinsamer Metriken für dein Team macht es noch einfacher, Fragen zu stellen

en: How to create metrics
de: Wie du Metriken erstellst

en: See data over time, as a map, or pivoted to help you understand trends or changes.
de: Betrachte Daten über die Zeit, als Kartendiagramm oder als Pivot, um Trends und Veränderungen besser zu verstehen.

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: New question
de: Neue Frage

en: Use the simple question builder to see trends, lists of things, or to create your own metrics.
de: Verwende den einfachen Fragen-Builder, um Trends und Listen zu betrachten oder eigene Metriken zu erstellen.

en: Native query
de: Native Abfrage

en: For more complicated questions, you can write your own SQL or native query.
de: Für kompliziertere Fragen kannst du deine eigenen SQL- bzw. native Abfragen schreiben.

en: Select a default value…
de: Wähle einen Standardwert…

en: Update filter
de: Filter anpassen

en: Today
de: Heute

en: Yesterday
de: Gestern

en: Past 7 days
de: Vergangenen 7 Tage

en: Past 30 days
de: Vergangenen 30 Tagen

en: Week
de: Woche

en: Month
de: Monat

en: Year
de: Jahr

en: Past 7 Days
de: Vergangenen 7 Tage

en: Past 30 Days
de: Vergangenen 30 Tage

en: Last Week
de: Letzte Woche

en: Last Month
de: Letzter Monat

en: Last Year
de: Letztes Jahr

en: This Week
de: Diese Woche

en: This Month
de: Dieser Monat

en: This Year
de: Dieses Jahr

en: Enter a value...
de: Gib einen Wert ein...

en: Enter a default value...
de: Trage einen Standardwert ein...

en: An error occurred
de: Ein Fehler ist aufgetreten

en: Not found
de: Nicht gefunden

en: You’ve made changes that need to be published before they will be reflected in your application embed.
de: Du hast Änderungen vorgenommen, die veröffentlicht werden müssen, bevor sie in deine Anwendung eingebettet werden können.

en: You will need to publish this {0} before you can embed it in another application.
de: Du musst diese {0} veröffentlichen, bevor du es in andere Applikationen einbetten kannst.

en: Discard Changes
de: Änderungen verwerfen

en: Updating...
de: Aktualisiere...

en: Updated
de: Aktualisiert

en: Failed!
de: Gescheitert!

en: Publish
de: Veröffentlichen

en: Style
de: Stil

en: Which parameters can users of this embed use?
de: Welche Parameter können Benutzer verwenden?

en: This {0} doesn't have any parameters to configure yet.
de: Dieses {0} hat noch keine konfigurierbaren Parameter.

en: Editable
de: Bearbeitbar

en: Locked
de: Gesperrt

en: Preview Locked Parameters
de: Vorschau zu gesperrten Parametern

en: Try passing some values to your locked parameters here. Your server will have to provide the actual values in the signed token when using this for real.
de: Versuche hier einige Werte an deine gesperrten Parameter zu übergeben. Dein Server muss die tatsächlichen Werte im signierten Token angeben, wenn du dieses für reale Zwecke verwendest.

en: Danger zone
de: Gefahrenbereich

en: This will disable embedding for this {0}.
de: Dies wird das Einbetten für {0} deaktivieren.

en: Unpublish
de: Veröffentlichung zurückziehen

en: Light
de: Hell

en: Dark
de: Dunkel

en: Border
de: Grenze

en: To embed this {0} in your application:
de: Um {0} in deine Applikation einzubetten:

en: Insert this code snippet in your server code to generate the signed embedding URL
de: Füge diesen Code-Schnipsel in deinen Servercode ein, um die signierte Einbettungs-URL zu erzeugen

en: Then insert this code snippet in your HTML template or single page app.
de: Dann füge diesen Code-Schnipsel in deine HTML-Vorlage oder Einzelseiten-App ein.

en: Embed code snippet for your HTML or Frontend Application
de: Code-Schnipsel zur Einbettung in deine HTML- oder Benutzeroberflächen-Applikation

en: More {0}
de: Mehr {0}

en: examples on GitHub
de: Beispiele auf GitHub

en: Enable sharing
de: Aktiviere Teilen

en: Disable this public link?
de: Soll der öffentliche Link deaktiviert werden?

en: This will cause the existing link to stop working. You can re-enable it, but when you do it will be a different link.
de: Dies führt dazu, dass die bestehende Links nicht mehr funktioniert. Du kannst es wieder aktivieren, jedoch wird ein neuer Link generiert.

en: Public link
de: Öffentlicher Link

en: Share this {0} with people who don't have a Metabase account using the URL below:
de: Teile {0}, unter Nutzung folgender URL, mit Personen, welche keinen Metabase Account haben:

en: Public embed
de: Öffentliches eingebettet

en: Embed this {0} in blog posts or web pages by copying and pasting this snippet:
de: Bette {0} in Blog Artikel oder Webseiten ein, indem du folgenden Schnipsel kopierst und einfügst:

en: Embed this {0} in an application
de: Bette {0} in eine Applikation ein

en: By integrating with your application server code, you can provide a secure stats {0} limited to a specific user, customer, organization, etc.
de: Durch die Integration mit deinem Applikationsserver-Code kannst du eine sichere Statistik {0} erstellen, die auf bestimmte Benutzer, Kunden, Organisationen usw. beschränkt ist.

en: Remove attachment
de: Entferne Anhang

en: Attach file with results
de: Füge Anhang mit Ergebnissen hinzu

en: This question will be added as a file attachment
de: Diese Frage wird als Dateianhang der Frage angefügt

en: This question won't be included in your Pulse
de: Diese Frage wird nicht in dein Pulse integriert

en: This pulse will no longer be emailed to {0} {1}
de: Dieser Pulse wird nicht länger als E-Mail an {0} {1} versendet

en: {0} address | {0} addresses
de[0]: {0} Adresse
de[1]: {0} Adressen

en: Slack channel {0} will no longer get this pulse {1}
de: Der Slack Kanal {0} wird nicht länger den Pulse {1} erhalten

en: Channel {0} will no longer receive this pulse {1}
de: Der Kanal {0} wird nicht länger den Pulse {1} erhalten

en: Edit pulse
de: Ändere den Pulse

en: What's a Pulse?
de: Was ist ein Pulse?

en: Got it
de: Kapiert

en: Where should this data go?
de: Wo sollen Daten landen?

note: Aus dem Archiv wird wiederhergestellt ...
en: Unarchiving…
de: Wird aus dem Archiv wiederhergestellt ...

en: Unarchive failed
de: Wiederherstellung aus Archiv fehlgeschlagen

en: Unarchived
de: Wiederhergestellt aus Archiv

en: Create pulse
de: Erstelle Pulse

en: Attachment
de: Anhang

en: Heads up
de: Vorwarnung

en: We'll show the first 10 columns and 20 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
de: Wir zeigen die ersten 10 Spalten und 20 Zeilen dieser Tabelle in deinem Pulse. Wenn du dies per E-Mail sendest, fügen wir einen Dateianhang mit allen Spalten und bis zu 2.000 Zeilen hinzu.

en: Raw data questions can only be included as email attachments
de: Rohdaten-Abfragen können nur als E-Mail-Anhang hinzugefügt werden

en: Looks like this pulse is getting big
de: Sieht so aus, als würde der Pulse größer werden

en: We recommend keeping pulses small and focused to help keep them digestible and useful to the whole team.
de: Wir empfehlen, die Pulse klein und essentiell zu halten, damit diese für das Team verständlich bleiben.

en: Pick your data
de: Wähle deine Daten

en: Choose questions you'd like to send in this pulse
de: Wähle Fragen, die du gerne in diesem Pulse senden möchtest

en: Emails
de: E-Mails

en: Slack messages
de: Slack-Nachrichten

en: Sent
de: Versendet

en: {0} will be sent at
de: {0} wird gesendet an

en: Messages
de: Nachrichten

en: Send email now
de: E-Mail jetzt versenden

en: Send to {0} now
de: Jetzt an {0} versenden

en: Sending…
de: Senden…

en: Sending failed
de: Senden fehlgeschlagen

note: How to translate "Pulse"? Is it like Pulse / Heartbeat or the name of the untranslated metabase feature?
en: Didn’t send because the pulse has no results.
de: Wurde nicht versandt, da der Pulse nichts beinhaltet.

en: Pulse sent
de: Pulse gesendet

en: {0} needs to be set up by an administrator.
de: {0} muss von einem Administrator eingerichtet werden.

en: Which collection should this pulse live in?
de: In welche Sammlung soll dieser Pulse unterkommen?

en: Name your pulse
de: Benenne deinen Pulse

en: Give your pulse a name to help others understand what it's about
de: Gib deinem Pulse einen Namen, damit andere verstehen, worum es geht

en: Important metrics
de: Wichtige Metriken

en: Skip if no results
de: Überspringe, wenn keine Ergebnisse

en: Skip a scheduled Pulse if none of its questions have any results
de: Überspringe den Pulse, insofern die Fragen keine Ergebnisse besitzen

en: Enter email addresses you'd like this data to go to
de: Gib eine E-Mail-Adresse ein, an welche die Daten gesendet werden sollen

en: Help everyone on your team stay in sync with your data.
de: Helfe jedem in deinem Team, mit deinen Daten synchron zu bleiben.

en: Pulses let you send data from Metabase to email or Slack on the schedule of your choice.
de: Mit Pulses können Daten aus Metabase per E-Mail oder Slack nach einem Zeitplan deiner Wahl versendet werden.

en: After {0}
de: Nach {0}

en: Before {0}
de: Vor {0}

en: Is Empty
de: Ist leer

en: Not Empty
de: Nicht leer

en: All Time
de: Allzeit

en: Apply
de: Anwenden

en: View {0}
de: Ansicht {0}

en: Compare this with all rows in the table
de: Vergleiche dies mit allen Zeilen in der Tabelle

en: Analyze the results of this Query
de: Das Ergebnis dieser Abfrage analysieren

en: Count of rows by time
de: Anzahl der Zeilen nach Zeit

note: eher "aufschlüsseln" oder "herunterbrechen"?
en: Break out by {0}
de: Aufschlüsseln nach {0}

note: Summarize heisst m.E. (hier) "zusammenfassen"
en: Summarize this segment
de: Summiere dieses Segment

en: View this as a table
de: Sieh dies als Tabelle an

en: View the underlying {0} records
de: Sieh die zugrunde liegenden {0} Datensätze

en: X-Ray this question
de: X-Ray für diese Frage

en: X-ray {0} {1}
de: X-Ray {0} {1}

en: these
de: Diese

en: this
de: Dieses

en: Compare {0} {1} to the rest
de: Vergleiche {0} {1} mit dem Rest

en: Distribution
de: Beschreibung

en: View details
de: Details anzeigen

en: View this {0}'s {1}
de: Sieh dieses {0}s {1}

en: Ascending
de: Aufsteigend

en: Descending
de: Absteigend

en: over time
de: über die Zeit

en: Avg
de: Mittel

en: Distincts
de: Besonderheiten

en: View this {0} | View these {0}
de[0]: Diese {0} anzeigen
de[1]: Siehe diese {0}

en: Zoom in
de: Heranzoomen

en: Custom Expression
de: Benutzerdefinierter Ausdruck

en: Common Metrics
de: Allgemeine Metriken

en: Choose an aggregation
de: Wähle eine Aggregierung

en: Set up your own alert
de: Setze deinen eigenen Alarm auf

en: Unsubscribing...
de: Abmelden...

en: Failed to unsubscribe
de: Abmeldung fehlgeschlagen

en: Unsubscribe
de: Abmelden

en: No channel
de: Kein Kanal

en: Okay, you're unsubscribed
de: Ok, du bist abgemeldet

en: You're receiving {0}'s alerts
de: Du erhältst {0}s Alarme

en: {0} set up an alert
de: {0} hat einen Alarm aufgesetzt

en: alerts
de: Alarme

en: Let's set up your alert
de: Lass uns deinen Alarm aufsetzen

en: The wide world of alerts
de: Die weite Welt der Alarme

en: There are a few different kinds of alerts you can get
de: Es gibt verschiedene Arten von Warnungen, die du erhalten kannst

en: When a raw data question {0}
de: Wenn eine native Datenabfrage {0}

en: returns any results
de: gibt alle Ergebnisse zurück

en: When a line or bar {0}
de: Wenn eine Linie oder ein Balken {0}

en: crosses a goal line
de: überquere eine Ziellinien

en: When a progress bar {0}
de: Wenn eine Fortschrittsanzeige {0}

en: reaches its goal
de: erreicht sein Ziel

en: Set up an alert
de: Setze einen Alarm auf

en: Edit your alert
de: Ändere deinen Alarm

en: Edit alert
de: Ändere Alarm

en: This alert will no longer be emailed to {0}.
de: Dieser Alarm wird nicht länger via E-Mail verteilt an {0}.

en: Slack channel {0} will no longer get this alert.
de: Der Slack Kanal {0} wird diesen Alarm nicht länger erhalten.

en: Channel {0} will no longer receive this alert.
de: Kanal {0} wird nicht länger diesen Alarm erhalten.

en: Delete this alert
de: Lösche den Alarm

en: Stop delivery and delete this alert. There's no undo, so be careful.
de: Stoppe die Zustellung und lösche diesen Alarm. Es gibt keine Wiederherstellung, also sei vorsichtig.

en: Delete this alert?
de: Löschen dieses Alarms?

en: Alert me when the line…
de: Alarmiere mich, wenn die Linie…

en: Alert me when the progress bar…
de: Alarmiere mich, wenn die Fortschrittsanzeige…

en: Goes above the goal line
de: Übertritt die Zielllinie

en: Reaches the goal
de: Erreicht das Ziel

en: Goes below the goal line
de: Unterschreitet die Ziellinie

en: Goes below the goal
de: Unterschreitet das Ziel

en: The first time it crosses, or every time?
de: Das erste Mal, wenn es überschneidet oder dauerhaft?

en: The first time it reaches the goal, or every time?
de: Das erste Mal, sobald das Ziel erreicht wird oder dauerhaft?

en: The first time
de: Das erste Mal

en: Every time
de: Dauerhaft

en: Where do you want to send these alerts?
de: An wen möchtest du die Alarme senden?

en: Email alerts to:
de: E-Mail Alarme zu:

en: {0} Goal-based alerts aren't yet supported for charts with more than one line, so this alert will be sent whenever the chart has {1}.
de: {0} zielbasierte Alarme werden für Diagramme mit mehr als einer Zeile noch nicht unterstützt, daher wird dieser Alarm immer dann gesendet, wenn das Diagramm {1} hat.

en: results
de: Ergebnis

en: {0} This kind of alert is most useful when your saved question doesn’t {1} return any results, but you want to know when it does.
de: {0} Diese Art der Warnung ist am nützlichsten, wenn deine gespeicherte Frage {1} keine Ergebnisse liefert, du aber wissen möchtest, wann sie es tut.

en: Tip
de: Tipp

en: usually
de: normalerweise

en: Pick a segment or table
de: Wähle ein Abschnitt oder eine Tabelle

en: Select a database
de: Wähle eine Datenbank

en: Select...
de: Wähle...

en: Select a table
de: Wähle eine Tabelle

en: No tables found in this database.
de: Es wurde keine Tabelle in der Datenbank gefunden.

en: Is a question missing?
de: Fehlt hier eine Frage?

en: Learn more about nested queries
de: Lerne mehr über verschachtelte Abfragen

en: Fields
de: Felder

en: No segments were found.
de: Es wurden keine Abschnitte gefunden.

en: Find a segment
de: Finde ein Segment

en: View less
de: Weniger anzeigen

en: View more
de: Mehr anzeigen

en: Pick a field to sort by
de: Wähle ein Feld, nach dem sortiert werden soll

en: Sort
de: Sortieren

en: Row limit
de: Zeilenlimit

en: Unknown Field
de: Unbekanntes Feld

en: field
de: Feld

en: Matches
de: Stimmt überein

en: Add filters to narrow your answer
de: Füge Filter hinzu, um deine Antwort einzugrenzen

en: Add a grouping
de: Füge eine Gruppierung hinzu

en: Data
de: Daten

en: Filtered by
de: Gefiltert nach

en: View
de: Ansicht

en: Grouped By
de: Gruppiert nach

en: None
de: Nichts

en: This question is written in {0}.
de: Diese Frage wurde in {0} geschrieben.

en: Hide Editor
de: Verberge Editor

en: Hide Query
de: Verberge Abfrage

en: Open Editor
de: Öffne Editor

en: Show Query
de: Zeige Abfrage

en: This metric has been retired.  It's no longer available for use.
de: Diese Metrik ist inaktiv. Sie steht nicht mehr zur Verfügung.

en: Download full results
de: Lade alle Ergebnisse herunter

en: Download this data
de: Lade Daten herunter

en: Warning
de: Warnung

en: Your answer has a large number of rows so it could take a while to download.
de: Deine Antwort hat eine große Anzahl von Zeilen, so dass es eine Weile dauern kann, sie herunterzuladen.

en: The maximum download size is 1 million rows.
de: Die maximale Größe für einen Download beträgt 1 Millionen Zeilen.

en: Edit question
de: Ändere Frage

en: SAVE CHANGES
de: SPEICHERE ÄNDERUNGEN

en: CANCEL
de: ABBRECHEN

en: Move question
de: Verschiebe Frage

en: Which collection should this be in?
de: In welcher Sammlung sollte dies sein?

en: Variables
de: Variablen

en: Learn about your data
de: Lerne etwas über deine Daten

en: Alerts are on
de: Alarme sind aktiviert

en: started from
de: Beginnend von

en: native query
de: native Abfrage

en: Not Supported
de: Nicht unterstützt

en: View the {0}
de: Siehe die {0}

en: Switch to {0}
de: Wechsel zu {0}

en: Switch to Builder
de: Wechsel zum Builder

en: {0} for this question
de: {0} für diese Frage

en: Convert this question to {0}
de: Konvertiere diese Frage zu {0}

en: This question will take approximately {0} to refresh
de: Diese Frage wird ungefähr {0} zum aktualisieren benötigen

en: Updated {0}
de: {0} aktualisiert

note: Eher "Zeile(n)"
en: row | rows
de[0]: Reihe
de[1]: Reihen

en: Showing first {0} {1}
de: Zeige erste {0} {1}

en: Showing {0} {1}
de: Zeige {0} {1}

en: Doing science
de: Betreibe Wissenschaft

en: If you give me some data I can show you something cool. Run a Query!
de: Wenn du mir ein paar Daten gibst, kann ich dir etwas Aufregendes zeigen. Führe  eine Abfrage durch!

en: How do I use this thing?
de: Wie benutze ich das?

en: Get Answer
de: Antwort bekommen

en: It's okay to play around with saved questions
de: Es ist in Ordnung mit gespeicherten Abfragen zu experimentieren

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click the edit icon in the top-right.
de: Du wirst keine dauerhaften Änderungen an einer gespeicherten Frage vornehmen, es sei denn, du klickst auf das Symbol "Bearbeiten" oben rechts.

en: Search for
de: Suche nach

en: Advanced...
de: Erweitert...

en: Sorry. Something went wrong.
de: Entschuldigung. Etwas ist schief gelaufen.

en: Group time by
de: Gruppiere Zeit nach

en: Your question took too long
de: Deine Frage dauert zu lange

en: We didn't get an answer back from your database in time, so we had to stop. You can try again in a minute, or if the problem persists, you can email an admin to let them know.
de: Wir haben nicht rechtzeitig eine Antwort von der Datenbank erhalten, also mussten wir den Vorgang stoppen. Du kannst es in einer Minute noch einmal versuchen. Sollte das Problem weiterhin besteht, kannst du einen Admin per E-Mail benachrichtigen.

en: We're experiencing server issues
de: Es liegen Server-Probleme vor

en: Try refreshing the page after waiting a minute or two. If the problem persists we'd recommend you contact an admin.
de: Versuche, die Seite nach ein oder zwei Minuten zu aktualisieren. Wenn das Problem weiterhin besteht, empfehlen wir dir, einen Admin zu kontaktieren.

en: There was a problem with your question
de: Es gab Probleme mit deiner Frage

en: Most of the time this is caused by an invalid selection or bad input value. Double check your inputs and retry your query.
de: Meistens wird dies durch eine ungültige Auswahl oder einen falschen Eingabewert verursacht. Überprüfen deine Eingaben und versuche es erneut.

en: This may be the answer you’re looking for. If not, try removing or changing your filters to make them less specific.
de: Das könnte die Antwort sein, nach der du suchst. Wenn nicht, versuche, deine Filter zu entfernen oder zu ändern, um sie weniger spezifisch zu machen.

en: You can also {0} when there are some results.
de: Du kannst auch {0}, wenn es einige Ergebnisse gibt.

en: get an alert
de: bekomme einen Alarm

en: Back to last run
de: Zurück zur vorherigen Ausführung

en: Visualization
de: Visualisierung

en: No description set.
de: Keine Beschreibung hinterlegt.

en: Use for current question
de: Benutze es für die aktuelle Frage

en: Potentially useful questions
de: Potentiell nützliche Frage

en: Group by {0}
de: Gruppiert nach {0}

en: Sum of all values of {0}
de: Summe aller Werte von {0}

en: All distinct values of {0}
de: Alle eindeutigen Werte von {0}

en: Number of {0} grouped by {1}
de: Anzahl von {0}, gruppiert nach {1}

en: Data Reference
de: Daten Referenz

en: Learn more about your data structure to ask more useful questions
de: Erfahre mehr über deine Datenstruktur, um weitere nützliche Fragen zu stellen

en: Could not find the table metadata prior to creating a new question
de: Die Metadaten der Tabelle konnten vor dem Erstellen einer neuen Frage nicht gefunden werden

en: See {0}
de: Siehe {0}

en: Metric Definition
de: Metrik-Definition

en: Filter by {0}
de: Gefiltert nach {0}

en: Number of {0}
de: Anzahl von {0}

en: See all {0}
de: Betrachte all {0}

en: Segment Definition
de: Abschnitts-Definition

en: An error occurred loading the table
de: Beim Laden der Tabelle ist ein Fehler aufgetreten

en: See the raw data for {0}
de: Siehe die Rohdaten für {0}

en: More
de: Mehr

en: Invalid expression
de: Ungültiger Ausdruck

en: unknown error
de: unbekannter Fehler

en: Field formula
de: Feld-Formel

en: Think of this as being kind of like writing a formula in a spreadsheet program: you can use numbers, fields in this table, mathematical symbols like +, and some functions. So you could type something like Subtotal - Cost.
de: Stelle es dir wie das Schreiben einer Formel in einem Tabellenkalkulationsprogramm vor: du kannst Zahlen, Felder und mathematische Symbole wie + und weitere Funktionen für Tabellen verwenden. Du kannst also so etwas wie Zwischensumme eingeben.

en: Learn more
de: Mehr erfahren

en: Give it a name
de: Benenne es

en: Something nice and descriptive
de: Etwas genau Beschreibendes

en: Add a custom field
de: Füge ein eigenes Feld hinzu

en: Include {0}
de: Ein­schließ­lich {0}

en: Case sensitive
de: Groß-/Kleinschreibung beachten

en: today
de: heute

en: this week
de: diese Woche

en: this month
de: dieser Monat

en: this year
de: dieses Jahr

en: this minute
de: diese Minute

en: this hour
de: diese Stunde

en: not implemented {0}
de: nicht implementiert {0}

en: true
de: wahr

en: false
de: falsch

en: Add filter
de: Füge einen Filter hinzu

en: Item
de: Element

en: Previous
de: Letzte

en: Current
de: Aktuell

en: On
de: An

en: Enter desired number
de: Gib die gewünschte Zahl ein

en: Empty
de: Leer

en: Find a value
de: Finde einen Wert

en: Hide calendar
de: Verberge den Kalender

en: Show calendar
de: Zeige Kalender

en: You can enter multiple values separated by commas
de: Du kannst mehrere Werte durch Kommas getrennt eingeben

en: Enter desired text
de: Gewünschten Text eingeben

en: Try it
de: Versuche es

en: What's this for?
de: Wofür steht es?

en: Variables in native queries let you dynamically replace values in your queries using filter widgets or through the URL.
de: Mit Variablen kannst du Werte in deinen Abfragen dynamisch durch Filter-Widgets oder über die URL ersetzen.

en: {0} creates a variable in this SQL template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the SQL template.
de: {0} erzeugt in diesem SQL-Template eine Variable namens "variable_name". Variablen können im Seitenmenü mit Typen versehen werden, die ihr Verhalten verändern. Bei allen  Variablentypen, außer dem "Feldfilter", wird automatisch ein Filter-Widget auf diese Frage gesetzt; bei Feldfiltern ist dies optional. Wenn dieses Filter-Widget ausgefüllt ist, ersetzt dieser Wert die Variable in der SQL-Vorlage.

en: Field Filters
de: Feldfilter

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link SQL cards to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
de: Wenn du einer Variablen den Typ "Feldfilter" zuweist, kannst du SQL-Karten mit Dashboard-Filter-Widgets verknüpfen oder mehrere Arten von Filter-Widgets für deine SQL-Frage verwenden. Eine Feldfiltervariable fügt ähnliche SQL Abfragen wie die Oberfläche des Abfragengenerators ein, sobald ein Filter auf eine Spalte gelegt wird.

en: When adding a Field Filter variable, you'll need to map it to a specific field. You can then choose to display a filter widget on your question, but even if you don't, you can now map your Field Filter variable to a dashboard filter when adding this question to a dashboard. Field Filters should be used inside of a "WHERE" clause.
de: Wenn du eine Feldfiltervariable hinzufügst, musst du sie einem bestimmten Feld zuordnen. Du kannst dann wählen, ob du ein Filter-Widget für deine Frage anzeigen möchtest. Aber selbst wenn du es nicht möchtest, kannst du jetzt deine Feldfilter-Variable einem Dashboard-Filter zuordnen. Feldfilter sollten innerhalb einer "WHERE"-Klausel verwendet werden.

en: Optional Clauses
de: Optionale Klausel

en: brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
de: Klammern um eine {0} erzeugen in der Vorlage eine optionale Klausel. Wenn "Variable" gesetzt ist, dann wird die gesamte Klausel in die Vorlage eingefügt. Wenn nicht, dann wird die gesamte Klausel ignoriert.

en: To use multiple optional clauses you can include at least one non-optional WHERE clause followed by optional clauses starting with "AND".
de: Um mehrere optionale Klauseln zu verwenden, kannst du mindestens eine nicht-optionale WHERE-Klausel einfügen, gefolgt von optionalen Klauseln, die mit "AND" beginnen.

en: Read the full documentation
de: Lies die Dokumentation

en: Filter label
de: Filterbezeichnung

en: Variable type
de: Variablentyp

en: Date
de: Datum

en: Field Filter
de: Feldfilter

en: Field to map to
de: Feld soll Folgendes verknüpft werden

en: Filter widget type
de: Feld-Widget-Typ

en: Required?
de: Wird benötigt?

en: Default filter widget value
de: Standard Filter-Widget-Wert

en: Archive this question?
de: Archivieren dieser Frage?

en: This question will be removed from any dashboards or pulses using it.
de: Diese Frage wird von allen Dashboards oder Pulse, die sie verwenden, entfernt.

en: Question
de: Frage

en: Pick a question to add
de: Wähle eine Frage zum Hinzufügen

en: You are editing this page
de: Du editierst diese Seite

en: See this {0}
de: Betrachte dies {0}

en: A subset of
de: Ein Subset von

en: Select a field type
de: Wähle einen Feldtyp

en: No field type
de: Kein Feldtyp

en: by
de: nach

en: Field type
de: Feldtyp

en: Select a Foreign Key
de: Wähle einen Fremdschlüssel

en: View the {0} formula
de: Betrachte die  {0} Formel

en: Why this {0} is important
de: Weshalb {0} wichtig ist

en: Why this {0} is interesting
de: Weshalb {0} interessant ist

en: Nothing important yet
de: Nichts Interessantes momentan

en: Nothing interesting yet
de: Nichts Interessantes bisher

en: Things to be aware of about this {0}
de: Dinge, die man darüber wissen sollte {0}

en: Nothing to be aware of yet
de: Noch nichts zu beachten

en: Explore this metric
de: Erkunde diese Metrik

en: View this metric
de: Betrachte diese Metrik

en: By {0}
de: Nach {0}

en: Remove item
de: Entferne das Element

en: Why is this dashboard the most important?
de: Warum ist dieses Dashboard das Wichtigste?

en: What is useful or interesting about this {0}?
de: Was ist daran nützlich oder interessant {0}?

en: Write something helpful here
de: Schreibe hier etwas Nützliches

en: Is there anything users of this dashboard should be aware of?
de: Gibt es irgendetwas, worauf Benutzer dieses Dashboards achten sollten?

en: Anything users should be aware of about this {0}?
de: Irgendwas, was die Benutzer darüber wissen sollten {0}?

en: Which 2-3 fields do you usually group this metric by?
de: Nach welchen 2-3 Feldern gruppierst du diese Metrik?

en: This is the perfect place to start if you’re new to your company’s data, or if you just want to check in on what’s going on.
de: Dies ist der perfekte Ausgangspunkt, wenn du mit den Daten deines Unternehmens noch nicht vertraut bist oder wenn du dich einfach nur über etwas aktuelles informieren möchten.

en: Most useful fields to group this metric by
de: Die nützlichsten Felder, um diese Metrik nach folgenden Kriterien zu gruppieren

en: Reason for changes
de: Grund der Änderung

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required
de: Hinterlasse eine Notiz, um zu erklären, welche Änderungen du vorgenommen hast und warum sie erforderlich waren

en: Why this database is interesting
de: Warum ist diese Datenbank interessant

en: Things to be aware of about this database
de: Dinge über die Datenbank, auf die man achten sollte

en: Databases and tables
de: Datenbanken und Tabellen

en: Tables in {0}
de: Tabellen in {0}

en: Actual name in database
de: Tatsächlicher Name in der Datenbank

en: Why this field is interesting
de: Warum ist dieses Feld interessant

en: Things to be aware of about this field
de: Dinge, die man bei diesem Feld beachten sollte

en: Data type
de: Datentyp

en: Fields in this table will appear here as they're added
de: Felder in dieser Tabelle erscheinen hier, wenn sie hinzugefügt werden

en: Fields in {0}
de: Felder in {0}

en: Field name
de: Feldname

note: I am not sure if "to x-ray" should be translated or kept as untranslatable feature?
en: X-ray this field
de: X-Ray für dieses Feld

en: Metabase is no fun without any data
de: Metabase macht ohne Daten keinen Spass

en: Your databases will appear here once you connect one
de: Deine Datenbanken erscheinen hier, sobald Du eine verbindest

en: Databases will appear here once your admins have added some
de: Datenbanken werden hier erscheinen, sobald Deine Administratoren einige hinzugefügt haben

en: Connect a database
de: Eine Datenbank verbinden

note: #-#-#-#-#  metabase-backend.pot (metabase)  #-#-#-#-# cum-count and cum-sum get names for count and sum, respectively (see explanation in `aggregation-name`)
en: Count of {0}
de: Anzahl von {0}

en: See raw data for {0}
de: Siehe Rohdaten für {0}

en: Why this table is interesting
de: Warum ist diese Tabelle interessant

en: Things to be aware of about this table
de: Dinge, auf die man bei dieser Tabelle achten sollte

en: Tables in this database will appear here as they're added
de: Tabellen dieser Datenbank werden hier erscheinen, sobald sie hinzugefügt sind

en: Questions about this table will appear here as they're added
de: Fragen über diese Tabelle werden hier erscheinen, sobald sie hinzugefügt sind

en: Questions about {0}
de: Fragen zum {0}

en: Created {0} by {1}
de: Erstellt {0} von {1}

en: Fields in this table
de: Felder dieser Tabelle

en: Questions about this table
de: Fragen über diese Tabelle

en: Help your team get started with your data.
de: Hilf deinem Team mit deinen Daten loszulegen.

en: Show your team what’s most important by choosing your top dashboard, metrics, and segments.
de: Zeige Deinem Team die wichtigsten Informationen, indem du dein bestes Dashboard, sowie deine besten Metriken und Segmente auswählst.

en: Get started
de: Loslegen

en: Our most important dashboard
de: Unser wichtigstes Dashboard

en: Numbers that we pay attention to
de: Zahlen, denen wir Aufmerksamkeit schenken

en: Metrics are important numbers your company cares about. They often represent a core indicator of how the business is performing.
de: Metriken sind wichtige Zahlen, um die sich dein Unternehmen kümmert. Sie stellen oft einen zentralen Indikator für die Geschäftsentwicklung dar.

en: See all metrics
de: Alle Metriken ansehen

en: Segments and tables
de: Segmente und Tabellen

en: Tables
de: Tabellen

en: Segments and tables are the building blocks of your company's data. Tables are collections of the raw information while segments are specific slices with specific meanings, like {0}
de: Segmente und Tabellen sind die Bausteine der Daten deines Unternehmens. Tabellen sind Sammlungen von rohen Informationen während Segmente spezifische Ausschnitte mit spezifischer Bedeutung sind. Siehe {0}

en: Tables are the building blocks of your company's data.
de: Tabellen sind die Bausteine deiner Unternehmensdaten.

en: See all segments
de: Alle Segmente ansehen

en: See all tables
de: Alle Tabellen anzeigen

en: Other things to know about our data
de: Was du sonst noch über unsere Daten wissen sollten

en: Find out more
de: Erfahre mehr

en: A good way to get to know your data is by spending a bit of time exploring the different tables and other info available to you. It may take a while, but you'll start to recognize names and meanings over time.
de: Ein guter Weg um deine Daten kennenzulernen ist es Zeit damit zu verbringen die verschiedenen Tabellen und andere Informationen die dir zur Verfügung stehen zu erkunden. Es wird eine Weile dauern, aber du wirst dir Namen und Bedeutungen über die Zeit merken können.

en: Explore our data
de: Entdecke deine Daten

en: Have questions?
de: Hast Du Fragen?

en: Contact {0}
de: Kontakt {0}

en: Help new Metabase users find their way around.
de: Helfe neuen Metabase Nutzern sich zurecht zu finden.

en: The Getting Started guide highlights the dashboard, metrics, segments, and tables that matter most, and informs your users of important things they should know before digging into the data.
de: Der Getting-Started-Guide hebt das Dashboard, die Metriken, die Segmente und Tabellen hervor, die am wichtigsten sind, und informiert deine Nutzer über wichtige Dinge, die sie wissen sollten, bevor sie sich in die Daten eingraben.

en: Is there an important dashboard for your team?
de: Existiert ein für das Team wichtiges Dashboard?

en: Create a dashboard now
de: Erstelle jetzt ein Dashboard

en: What is your most important dashboard?
de: Welches ist das wichtigste Dashboard?

en: Do you have any commonly referenced metrics?
de: Hast du häufig referenzierte Metriken?

en: Learn how to define a metric
de: Lerne wie man eine Metrik definiert

en: What are your 3-5 most commonly referenced metrics?
de: Was sind deine 3-5 am häufigsten referenzierten Metriken?

en: Add another metric
de: Füge eine andere Metrik hinzu

en: Do you have any commonly referenced segments or tables?
de: Hast du häufig referenzierte Segmente oder Tabellen?

en: Learn how to create a segment
de: Lerne ein Segment zu erstellen

en: What are 3-5 commonly referenced segments or tables that would be useful for this audience?
de: Was sind deine 3-5 am häufigsten referenzierten Segmente oder Tabellen, die für die Benutzer nützlich sind?

en: Add another segment or table
de: Ein weiteres Segment oder weitere Tabelle hinzufügen

en: Is there anything your users should understand or know before they start accessing the data?
de: Gibt es irgendetwas, was deine Benutzer verstehen oder wissen sollten, bevor sie auf die Daten zugreifen?

en: What should a user of this data know before they start accessing it?
de: Was sollte ein Benutzer dieser Daten wissen bevor auf sie zugegriffen wird?

en: E.g., expectations around data privacy and use, common pitfalls or misunderstandings, information about data warehouse performance, legal notices, etc.
de: Zum Beispiel Erwartungen rund um den Datenschutz und die Nutzung, häufige Fallstricke oder Missverständnisse, Informationen über die Leistung von einem Data Warehouse, rechtliche Hinweise, etc.

en: Is there someone your users could contact for help if they're confused about this guide?
de: Gibt es jemanden den deine Nutzer zur Unterstützung kontaktieren sollten wenn Ihnen diese Anleitung nicht weiterhilft?

en: Who should users contact for help if they're confused about this data?
de: Wen sollten Nutzer kontaktieren wenn sie Unterstützung zu diesen Daten benötigen?

en: Please enter a revision message
de: Bitte gib eine Änderungsnachricht ein

en: Why this Metric is interesting
de: Weshalb diese Metrik interessant ist

en: Things to be aware of about this Metric
de: Dinge, auf die man bei der Metrik achten sollte

en: How this Metric is calculated
de: Wie diese Metrik kalkuliert wird

en: Nothing on how it's calculated yet
de: Keine Information, wie es kalkuliert wurde

en: Other fields you can group this metric by
de: Andere Felder, nach denen die Metrik gruppiert werden kann

en: Fields you can group this metric by
de: Felder, nach denen die Metrik gruppiert werden kann

en: Metrics are the official numbers that your team cares about
de: Metriken sind die offiziellen Zahlen, um die sich dein Team kümmert

en: Metrics will appear here once your admins have created some
de: Metriken werden hier erscheinen, sobald die Administratoren sie erstellen

en: Learn how to create metrics
de: Lerne Metriken zu erstellen

en: Questions about this metric will appear here as they're added
de: Fragen zu dieser Metrik erscheinen hier, wenn sie hinzugefügt werden

en: There are no revisions for this metric
de: Es gibt keine Revisionen dieser Metrik

en: Revision history for {0}
de: Revisionshistorie für {0}

en: X-ray this metric
de: X-Ray für diese Metrik

en: Why this Segment is interesting
de: Weshalb dieser Abschnitt interessant ist

en: Things to be aware of about this Segment
de: Wissenswertes über diesen Abschnitt

en: Segments are interesting subsets of tables
de: Abschnitte sind interessante Teilmengen von Tabellen

en: Defining common segments for your team makes it even easier to ask questions
de: Die Definition gemeinsamer Abschnitte für Dein Team macht es noch einfacher, Fragen zu stellen

en: Segments will appear here once your admins have created some
de: Abschnitte erscheinen hier, sobald dein Administrator welche erstellt hat

en: Learn how to create segments
de: Lerne wie man Abschnitte erstellt

en: Questions about this segment will appear here as they're added
de: Fragen zu diesem Abschnitt erscheinen hier, wenn sie hinzugefügt werden

en: There are no revisions for this segment
de: Es gibt keine Revisionen für diesen Abschnitt

en: Fields in this segment
de: Felder in diesem Abschnitt

en: Questions about this segment
de: Fragen über diesen Abschnitt

en: X-ray this segment
de: X-Ray für diesen Abschnitt

en: Login
de: Anmeldung

en: Search
de: Suche

en: New Question
de: Neue Frage

en: Select the type of Database you use
de: Wähle den Datenbanktyp

en: Add your data
de: Füge deine Daten hinzu

en: I'll add my own data later
de: Ich füge meine eigenen Daten später hinzu

en: Connecting to {0}
de: Stelle Verbindung zu {0} her

en: You’ll need some info about your database, like the username and password. If you don’t have that right now, Metabase also comes with a sample dataset you can get started with.
de: Du benötigst Informationen wie Benutzername oder das Passwort für die Datenbank. Wenn Du das im Moment nicht hast, kann Metabase zu Beginn auch Beispieldaten bereitstellen.

en: I'll add my data later
de: Ich füge meine Daten später hinzu

en: Control automatic scans
de: Administriere automatische Überprüfungen

en: Usage data preferences
de: Einstellungen zu Benutzungsdaten

en: Thanks for helping us improve
de: Danke, dass sie uns bei der Verbesserung helfen

en: We won't collect any usage events
de: Wir sammeln keine Benutzerereignisse

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about usage through Google Analytics.
de: Um uns bei der Verbesserung von Metabase zu helfen, möchten wir bestimmte Daten über die Nutzung durch Google Analytics sammeln.

en: Here's a full list of everything we track and why.
de: Hier ist eine vollständige Liste von allem, was wir verfolgen und weshalb.

en: Allow Metabase to anonymously collect usage events
de: Erlaube Metabase das anonyme Sammeln von Ereignisinformationen

en: Metabase {0} collects anything about your data or question results.
de: Metabase {0} sammelt alles über deine Daten oder Frageergebnisse.

en: never
de: niemals

en: All collection is completely anonymous.
de: Die gesamte Sammlung ist völlig anonym.

en: Collection can be turned off at any point in your admin settings.
de: Die Sammlung kann zu jedem beliebigen Zeitpunkt in den administrativen Einstellungen deaktiviert werden.

en: If you feel stuck
de: Wenn du feststeckst

en: our getting started guide
de: unsere Startanleitung

en: is just a click away.
de: ist nur einen Klick entfernt.

en: Welcome to Metabase
de: Willkommen bei Metabase

en: Looks like everything is working. Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
de: Sieht so aus, als ob alles funktioniert. Lass uns gemeinsam kennenlernen, deine Daten verbinden und anfangen, ein paar Antworten für dich zu finden!

en: Let's get started
de: Lass uns loslegen

en: You're all set up!
de: Es ist alles eingerichtet!

en: Take me to Metabase
de: Führe mich zu Metabase

en: What should we call you?
de: Wie sollen wir dich nennen?

en: Hi, {0}. nice to meet you!
de: Hallo {0}. Schön, dich kennenzulernen!

en: Create a password
de: Erstelle ein Passwort

en: Shhh...
de: Pssst...

en: Confirm password
de: Bestätige das Passwort

en: Shhh... but one more time so we get it right
de: Pssst...aber noch einmal, damit wir es richtig machen

en: Your company or team name
de: Dein Unternehmens- oder Teamname

en: Department of awesome
de: Abteilung für Unglaubliches

en: Metabot is admiring your integers…
de: Metabase bewundert deine Ganzzahlen…

en: Metabot is performing billions of differential equations…
de: Metabot führt Milliarden von unterschiedlichen Vergleichen durch…

en: Metabot is doing science…
de: Metabot arbeitet wissenschaftlich…

en: Metabot is checking out your metrics…
de: Metabot prüft deine Metriken…

en: Metabot is looking for trends and outliers…
de: Metabot sucht nach Trends und Ausreißern…

en: Metabot is consulting the quantum abacus…
de: Metabot konsultiert den Quantenabakus…

en: Metabot is feeling pretty good about all this…
de: Metabot fühlt sich bei all dem ziemlich gut…

en: We’ll show you some interesting explorations of your data in
    just a few minutes.
de: Wir zeigen Dir einige interessante Entdeckungen über Deine Daten in ein paar Minuten.

en: This seems to be taking a while. In the meantime, you can check out one of these example explorations to see what Metabase can do for you.
de: Es scheint eine Weile zu dauern. In der Zwischenzeit kannst du dir eines dieser Beispiele ansehen um zu sehen was Metabase für dich tun kann.

en: I took a look at the data you just connected, and I have some explorations of interesting things I found. Hope you like them!
de: Ich habe mir die Daten angeschaut, die du gerade angeschlossen hast. Dabei habe ich einige interessante Dinge entdeckt. Ich hoffe, du magst sie!

en: I'm done exploring for now
de: Ich bin fertig mit dem Erforschen

en: Welcome to the Query Builder!
de: Willkommen im Abfragegenerator!

en: The Query Builder lets you assemble questions (or "queries") to ask about your data.
de: Der Abfragengenerator lässt dich Fragen (oder "Abfragen") zu deinen Daten stellen.

en: Tell me more
de: Erzähl mir mehr

en: Start by picking the table with the data that you have a question about.
de: Starte indem du eine Tabelle mit den Daten auswählst zu denen du eine Frage hast.

en: Go ahead and select the "Orders" table from the dropdown menu.
de: Wähle die "Bestellungen"-Tabelle aus dem Dropdown-Menü.

en: Filter your data to get just what you want.
de: Filtere deine Daten um zu erhalten was du möchtest.

en: Click the plus button and select the "Created At" field.
de: Klicke auf den Plus-Schalter und selektiere das "Erstellt am"-Feld.

en: Here we can pick how many days we want to see data for, try 10
de: Hier können wir auswählen für wie viele Tage wir die Daten sehen möchten, versuche 10

en: Here's where you can choose to add or average your data, count the number of rows in the table, or just view the raw data.
de: Hier kannst du eine Daten summieren, ihren Durchschnitt berechnen, die Anzahl an Zeilen in einer Tabelle zählen oder einfach die Rohdaten anzeigen lassen.

en: Try it: click on <strong>Raw Data</strong> to change it to <strong>Count of rows</strong> so we can count how many orders there are in this table.
de: Versuch es: Klicke auf <strong>Rohdaten</strong> um diesen Wert auf <strong>Anzahl Zeilen</strong> zu ändern, sodass wir die Anzahl an Bestellungen in dieser Tabelle zählen können.

en: Add a grouping to break out your results by category, day, month, and more.
de: Füge eine Gruppierungsfunktion hinzu um deine Ergebnisse nach Kategorie, Tag, Monat und vielem mehr zu gruppieren.

en: Let's do it: click on <strong>Add a grouping</strong>, and choose <strong>Created At: by Week</strong>.
de: Lass uns loslegen: Klicke auf <strong>Aggregierung hinzufügen</strong>, und wähle <strong>Erstellt am: pro Woche</strong>.

en: Click on "by day" to change it to "Week."
de: Klicke auf "pro Tag" um es auf "Woche" zu ändern.

en: Run Your Query.
de: Starte deine Abfrage.

en: You're doing so well! Click <strong>Run query</strong> to get your results!
de: Du machst das großartig! Klicke auf <strong>Starte Abfrage</strong>  um deine Ergebnisse zu erhalten!

en: You can view your results as a chart instead of a table.
de: Du kannst deine Daten in einem Diagramm anzeigen statt eine Tabelle zu verwenden.

en: Everbody likes charts! Click the <strong>Visualization</strong> dropdown and select <strong>Line</strong>.
de: Jeder mag Diagramme! Klicke auf das <strong>Visualisierung</strong>-Menü und wähle das <strong>Liniendiagramm</strong>.

en: Well done!
de: Gut gemacht!

en: That's all! If you still have questions, check out our
de: Das ist alles! WEnn du noch Fragen hast, sieh in unsere

en: User's Guide
de: Anleitung

en: Have fun exploring your data!
de: Hab Spaß beim erforschen deiner Daten!

en: Thanks
de: Danke

en: Save Your Questions
de: Speicher deine Fragen

en: By the way, you can save your questions so you can refer to them later. Saved Questions can also be put into dashboards or Pulses.
de: Übrigens kannst du deine Fragen speichern, sodass du sie später referenzieren kannst. Gespeicherte Fragen können auch in Dashboards und Pulses eingefügt werden.

en: Sounds good
de: Klingt gut

en: Whoops!
de: Hoppla!

en: Sorry, it looks like something went wrong. Please try restarting the tutorial in a minute.
de: Entschuldige, es ist etwas schief gelaufen. Bitte versuche die Anleitung neuzustarten.

en: Password updated successfully!
de: Passwort erfolgreich aktualisiert!

en: Account updated successfully!
de: Konto erfolgreich aktualisiert!

en: Current password
de: Aktuelles Passwort

en: Sign in with Google Email address
de: Mit Google E-Mail Adresse einloggen

en: User Details
de: Benutzerdetails

en: Reset to defaults
de: Auf Standard zurücksetzen

en: unknown map
de: Unbekannte Karte

en: Grid map requires binned longitude/latitude.
de: Die Grid-Map benötigt klassifizierte Längen- und Breitengrade.

en: more
de: mehr

en: Which fields do you want to use for the X and Y axes?
de: Welche Felder möchtest du für die X- und Y-Achse verwenden?

en: Choose fields
de: Felder auswählen

en: Save as default view
de: Als Standard-Ansicht speichern

en: Draw box to filter
de: Zeichne eine Box um zu filtern

en: Cancel filter
de: Filter abbrechen

en: Pin Map
de: Pin-Karte

en: Unset
de: Nicht gesetzt

en: Rows {0}-{1} of {2}
de: Zeilen {0}-{1} von {2}

note: Daten auf {0} Zeilen gekürzt.
en: Data truncated to {0} rows.
de: Daten auf {0} Zeilen gekürzt.

en: Could not find visualization
de: Konnte keine Visualisierung finden

en: Could not display this chart with this data.
de: Konnte das Diagramm mit diesen Daten nicht anzeigen.

en: No results!
de: Keine Ergebnisse!

en: Still Waiting...
de: Warte weiterhin...

en: This usually takes an average of {0}.
de: Das dauert gewöhnlich durchschnittlich {0}

en: (This is a bit long for a dashboard)
de: (Das ist ein wenig lange für ein Dashboard)

en: This is usually pretty fast but seems to be taking awhile right now.
de: Das ist gewöhnlich ziemlich schnell, scheint jetzt aber eine Weile zu dauern.

en: Select a field
de: Wähle ein Feld

en: error
de: Fehler

en: Click and drag to change their order
de: Klicke und ziehe um deren Reihenfolge zu ändern

en: Add fields from the list below
de: Füge Felder von der folgenden Liste hinzu

en: less than
de: weniger als

en: greater than
de: mehr als

en: less than or equal to
de: weniger als oder gleich

en: greater than or equal to
de: größer als

en: equal to
de: gleich

en: not equal to
de: nicht gleich

en: Conditional formatting
de: Bedingte Formatierung

en: You can add rules to make the cells in this table change color if
    they meet certain conditions.
de: Du kannst Regeln hinzufügen, damit die Zellen in dieser Tabelle die Farbe ändern, wenn sie bestimmte Bedingungen erfüllen.

en: Add a rule
de: Regel hinzufügen

en: Rules will be applied in this order
de: Regeln werden in dieser Reihenfolge angewandt

en: Click and drag to reorder.
de: Klicken und Ziehen zum Sortieren.

en: No columns selected
de: Keine Spalten gewählt

en: Cells in this column will be tinted based on their values.
de: Zellen in dieser Spalte werden anhand ihrer Werte eingefärbt.

en: When a cell in these columns is {0} it will be tinted this color.
de: Wenn eine Zelle in dieser Spalte den Wert {0} enthält, wird sie mit dieser Farbe eingefärbt.

en: Which columns should be affected?
de: Welche Spalten sind betroffen?

en: Formatting style
de: Format

en: Single color
de: Eine Farbe

en: Color range
de: Farbspektrum

en: When a cell in this column is…
de: Enthält eine Zelle in dieser Spalte den Wert…

en: …turn its background this color:
de: ...ändere ihre Hintergrundfarbe in diese Farbe:

en: Highlight the whole row
de: Die gesamte Zeile hervorheben

en: Colors
de: Farben

en: Start the range at
de: Starte Skala bei

en: Smallest value in this column
de: Geringster Wert in dieser Spalte

en: Smallest value in each column
de: Geringster Wert in jeder Spalte

en: Smallest value in all of these columns
de: Geringster Wert in all diesen Spalten

en: Custom value
de: Benutzerdefinierter Wert

en: End the range at
de: Beende Skala bei

en: Largest value in this column
de: Höchster Wert in dieser Spalte

en: Largest value in each column
de: Größter Wert in jeder Spalte

en: Largest value in all of these columns
de: Größter Wert in all diesen Spalten

en: Add rule
de: Regel hinzufügen

en: Update rule
de: Regel aktualisieren

en: Visualization is null
de: Visualisierung ist NULL

en: Visualization must define an 'identifier' static variable:
de: Die Visualisierung muss eine statische Variable "Identifier" definieren:

en: Visualization with that identifier is already registered:
de: Die Visualisierung mit dieser Kennung ist bereits registriert:

en: No visualization for {0}
de: Keine Visualisierung für {0}

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the x-axis, the values will be summed.
de: "{0}" ist ein unaggregiertes Feld: Wenn es mehr als einen Wert an einem Punkt auf der x-Achse hat, werden die Werte zusammengefasst.

en: This chart type requires at least 2 columns.
de: Dieser Diagramm-Typ benötigt mindestens 2 Spalten.

en: This chart type doesn't support more than {0} series of data.
de: Dieser Diagramm-Typ unterstützt nicht mehr als {0} Datenreihen.

en: Goal
de: Ziel

en: Doh! The data from your query doesn't fit the chosen display choice. This visualization requires at least {0} {1} of data.
de: Mist! Die Daten aus deiner Abfrage passen nicht zu der gewählten Darstellungs-Wahl. Diese Visualisierung erfordert mindestens {0} {1} der Daten.

en: column
de: Spalte

en: No dice. We have {0} data {1} to show and that's not enough for this visualization.
de: Keine Würfel. Wir haben {0} Daten {1} zu zeigen, und das ist nicht genug für diese Visualisierung.

en: point | points
de[0]: Punkt
de[1]: Punkte

en: Bummer. We can't actually do a pin map for this data because we require both a latitude and longitude column.
de: Wie schade! Wir können keine Pin-Karte für diese Daten erstellen, da wir dazu eine Breiten- und Längengrad-Spalte benötigen.

en: Please configure this chart in the chart settings
de: Bitte konfiguriere dieses Diagramm in den Diagramm-Einstellungen

en: Edit Settings
de: Einstellungen anpassen

en: xValues missing!
de: x-Werte fehlen!

en: X-axis
de: X-Achse

note: Weitere Achse hinzufügen
en: Add a series breakout...
de: Aufschlüsseln...

en: Y-axis
de: Y-Achse

en: Add another series...
de: Eine weitere Serie hinzufügen...

en: Bubble size
de: Blasengröße

en: Line
de: Linie

en: Curve
de: Kurve

en: Step
de: Schritt

en: Show point markers on lines
de: Zeige Datenpunkte auf Linien

en: Stacking
de: Stapeln

en: Don't stack
de: Nicht stapeln

en: Stack
de: Stapel

en: Stack - 100%
de: Stapel - 100%

en: Show goal
de: Ziel anzeigen

en: Goal value
de: Zielwert

en: Replace missing values with
de: Ersetze fehlende Werte mit

en: Zero
de: Null

en: Nothing
de: Nichts

en: Linear Interpolated
de: Linear interpoliert

en: X-axis scale
de: X-Achsen Skala

en: Timeseries
de: Zeitreihe

en: Power
de: Potenz

en: Log
de: Logarithmus

en: Histogram
de: Histogramm

en: Ordinal
de: Ordnungszahl

en: Y-axis scale
de: Y-Achsen-Skala

en: Show x-axis line and marks
de: Zeige Linie und Markierungen der X-Achse

en: Compact
de: Kompakt

en: Rotate 45°
de: Drehen 45°

en: Rotate 90°
de: Drehen 90°

en: Show y-axis line and marks
de: Zeige Linie und Markierungen der Y-Achse

en: Auto y-axis range
de: Automatische Y-Achsen-Skalierung

en: Use a split y-axis when necessary
de: Verwende bei Bedarf eine geteilte y-Achse

en: Show label on x-axis
de: Beschriftung auf der X-Achse anzeigen

en: X-axis label
de: Beschriftung X-Achse

en: Show label on y-axis
de: Beschriftung auf der Y-Achse anzeigen

en: Y-axis label
de: Beschriftung Y-Achse

en: Standard Deviation
de: Standardabweichung

en: Area
de: Fläche

en: area chart
de: Flächendiagramm

en: Bar
de: Balken

en: bar chart
de: Balkendiagramm

en: Which fields do you want to use?
de: Welche Felder möchtest du nutzen?

en: Funnel
de: Trichter

en: Measure
de: Messen

en: Funnel type
de: Trichter-Typ

en: Bar chart
de: Balkendiagramm

en: line chart
de: Liniendiagramm

en: Please select longitude and latitude columns in the chart settings.
de: Bitte wähle die Längen- und Breitengrad-Spalten in den Diagramm-Einstellungen.

en: Please select a region map.
de: Bitte wähle eine Region-Karte.

en: Please select region and metric columns in the chart settings.
de: Bitte wähle eine Region sowie die metrischen Spalten in den Diagramm-Einstellungen.

en: Map
de: Karte

en: Map type
de: Kartentyp

en: Region map
de: Region-Karte

en: Pin map
de: Pin-Karte

en: Pin type
de: Pin-Typ

en: Tiles
de: Kacheln

en: Markers
de: Markierungen

en: Latitude field
de: Breitengrad-Feld

en: Longitude field
de: Längengrad-Feld

en: Metric field
de: Metrisches Feld

en: Region field
de: Region-Feld

en: Blur
de: Unschärfe

en: Min Opacity
de: Min. Transparenz

en: Max Zoom
de: Max. Zoom

en: No relationships found.
de: Keine Beziehungen gefunden.

en: This {0} is connected to:
de: {0} ist verbunden mit:

en: Object Detail
de: Objekt Detail

en: object
de: Objekt

en: Total
de: Gesamt

en: Which columns do you want to use?
de: Welche Spalten möchtest du verwenden?

en: Pie
de: Torte

en: Show legend
de: Legende anzeigen

en: Show percentages in legend
de: Zeige Prozentangaben in der Legende

en: Minimum slice percentage
de: Mindestanteil

en: Goal met
de: Ziel erreicht

en: Goal exceeded
de: Ziel übertroffen

en: Goal {0}
de: Ziel {0}

en: Progress visualization requires a number.
de: Fortschrittsanzeige benötigt eine Zahl.

en: Progress
de: Fortschritt

en: Color
de: Farbe

en: Row Chart
de: Balkendiagramm

en: row chart
de: Balkendiagramm

en: Separator style
de: Trennzeichen-Stil

en: Number of decimal places
de: Anzahl der Dezimalstellen

en: Add a prefix
de: Ein Präfix hinzufügen

en: Add a suffix
de: Ein Suffix hinzufügen

en: Multiply by a number
de: Multiplizieren mit einer Zahl

en: Scatter
de: Verstreuen

en: scatter plot
de: Punktdiagramm

en: Pivot the table
de: Pivottabelle erzeugen

en: Visible fields
de: Sichtbare Felder

en: Write here, and use Markdown if you'd like
de: Schreibe hier und verwende Markdown, wenn du möchtest

en: Vertical Alignment
de: Vertikale Ausrichtung

en: Top
de: Oben

en: Middle
de: Mitte

en: Bottom
de: Unten

en: Horizontal Alignment
de: Horizontale Ausrichtung

en: Left
de: Links

en: Center
de: Zentriert

en: Right
de: Rechts

en: Show background
de: Hintergrund anzeigen

en: {0} bin | {0} bins
de[0]: Klasse
de[1]: Klassen

en: Auto binned
de: Automatische Klassifizierung

en: DELETE /api/alert/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/alert/:id.
de: DELETE /api/alert/:id ist veraltet. Verwende stattdessen PUT /api/alert/:id umn den 'archived'-Wert zu ändern.

en: invalid show value
de: Ungültiger anzeigen Wert

en: invalid value for prefix
de: Ungültiger Wert für Prefix

en: invalid value for rule name
de: Ungültiger Wert für Regelbezeichnung

en: value couldn''t be parsed as base64 encoded JSON
de: Wert konnte nicht als base64-kodiertes JSON geparsed werden

en: Invalid entity type
de: Ungültiger Entität-Typ

en: Error running query to determine Card result metadata:
de: Fehler beim Ausführen der Abfrage zur Ermittlung der Metadaten des Kartenergebnisses:

en: DELETE /api/card/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/card/:id.
de: DELETE /api/card/:id ist veraltet. Verwende stattdessen PUT /api/card/:id umn den 'archived'-Wert zu ändern.

en: Invalid field: {0}
de: Ungültiges Feld: {0}

en: Invalid value ''{0}'' for ''{1}'': {2}
de: Ungültiger Wert ''{0}'' für ''{1}'': {2}

en: must be one of: {0}
de: muss eine/r von {0} sein

en: Invalid Request.
de: Ungültige Anfrage.

en: Not found.
de: Nicht gefunden.

en: You don''t have permissions to do that.
de: Du hast nicht die Berechtigungen um dies zu tun.

en: Internal server error.
de: Interner Serverfehler.

en: Warning: endpoint {0}/{1} does not have a docstring.
de: Warnung: Endpunkt {0}/{1} hat keinen DocString.

en: starting streaming request
de: Starte Streaming-Anfrage

en: connection closed, canceling request
de: Verbindung geschlossen, stoppe Anfrage

note: a newline padding character as it's harmless and will allow us to check if the client is connected. If sending this character fails because the connection is closed, the chan will then close.  Newlines are no-ops when reading JSON which this depends upon.
en: Response not ready, writing one byte & sleeping...
de: Antwort nicht bereit, schreibe ein Byte & schlafe...

en: Public sharing is not enabled.
de: Öffentliches Teilen ist nicht aktiviert.

en: Embedding is not enabled.
de: Einbettung ist nicht aktiviert.

en: The object has been archived.
de: Das Objekt wurde archiviert.

en: Attempted to return a boolean as an API response. This is not allowed!
de: Versuch eine boolesche Variable als API-Antwort zurückzugeben. Das ist nicht erlaubt!

note: Die Basis für diese Abfrage ist die Karte {0}
en: Source query for this query is Card {0}
de: Die Basis für diese Abfrage ist die Karte {0}

en: Invalid export format: {0}
de: Ungültiges Exportformat: {0}

en: Invalid JSON URL or resource: {0}
de: Ungültige JSON-URL oder Ressource: {0}

en: JSON containing information about custom GeoJSON files for use in map visualizations instead of the default US State or World GeoJSON.
de: JSON enthält Informationen über benutzerdefinierte GeoJSON-Dateien für die Verwendung in Map-Visualisierungen anstelle des Standard-US-Staates oder Welt-GeoJSON.

en: Invalid custom GeoJSON key: {0}
de: Ungültiger benutzerdefinierte GeoJSON-Schlüssel: {0}

note: ...but if we *still* couldn't find a match, throw an Exception, because we don't want people trying to inject new params
en: Invalid param: {0}
de: Ungültiger Parameter: {0}

en: DELETE /api/pulse/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/pulse/:id.
de: DELETE /api/pulse/:id ist veraltet. Verwende stattdessen PUT /api/pulse/:id umn den 'archived'-Wert zu ändern.

en: API endpoint does not exist.
de: API-Endpunkt existiert nicht.

en: Password did not match stored password.
de: Das Passwort stimmt nicht mit dem gespeicherten Passwort überein.

en: did not match stored password
de: passte nicht mit dem gespeicherten Passwort überein

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication {0}
de: Problem bei der Verbindung mit dem LDAP-Server. Falle auf die lokale Authentifizierung zurück {0}

en: Invalid reset token
de: Ungültiges Resettoken

en: Client ID for Google Auth SSO. If this is set, Google Auth is considered to be enabled.
de: Client ID für Google Auth SSO. Wenn dieses gesetzt ist, wird Google Auth als aktiviert angenommen.

en: When set, allow users to sign up on their own if their Google account email address is from this domain.
de: Wenn gesetzt, ist es Nutzern erlaubt sich selbst über deren Google-Account-E-Mail-Adresse zu registrieren.

en: Invalid Google Auth token.
de: Ungültiges Google Auth token.

en: Email is not verified.
de: E-Mail-Adresse ist nicht bestätigt.

en: You''ll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
de: Du wirst einen Administrator benötigen, um ein Metabase-Konto zu erstellen, bevor du Google nutzen kannst, um dich einzuloggen.

en: Successfully authenticated Google Auth token for: {0} {1}
de: Google Auth Token erfolgreich authentifiziert für: {0} {1}

en: Add a database
de: Datenbank hinzufügen

en: Get connected
de: Verbinde dich

en: Connect to your data so your whole team can start to explore.
de: Verbinde dich mit deinen Daten, sodass dein ganzes Team mit der Erkundung beginnen kann.

en: Set up email
de: E-Mail einrichten

en: Add email credentials so you can more easily invite team members and get updates via Pulses.
de: Füge E-Mail-Berechtigungen hinzu, damit du Teammitglieder leichter einladen und Updates über Pulse erhalten kannst.

en: Set Slack credentials
de: Slack Logindaten setzen

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via pulses and ask questions with MetaBot.
de: Nutzt dein Team Slack? Wenn ja, kannst du automatisierte Updates über Pulses versenden und Fragen mit MetaBot stellen.

en: Invite team members
de: Teammitglieder einladen

en: Share answers and data with the rest of your team.
de: Teile Antworten und Daten mit dem Rest deines Teams.

en: Hide irrelevant tables
de: Irrelevante Tabellen ausblenden

en: Curate your data
de: Organisiere deine Daten

en: If your data contains technical or irrelevant info you can hide it.
de: Wenn deine Daten technische oder irrelevante Informationen enthalten, kannst du sie ausblenden.

en: Organize questions
de: Fragen organisieren

en: Have a lot of saved questions in {0}? Create collections to help manage them and add context.
de: Du hast eine Menge Fragen in {0}? Erstelle Sammlungen um sie zu organisieren und einen Kontext zu bilden.

en: Create metrics
de: Metriken erstellen

en: Define canonical metrics to make it easier for the rest of your team to get the right answers.
de: Definiere kanonische Metriken, um es dem Rest deines Teams leichter zu machen, die richtigen Antworten zu erhalten.

en: Create segments
de: Segmente erstellen

en: Keep everyone on the same page by creating canonical sets of filters anyone can use while asking questions.
de: Halte alle auf dem laufenden, indem du kanonische Sätze von Filtern erstellst, die jeder für seine Fragen verwenden kann.

en: Table ''{0}'' is now visible. Resyncing.
de: Tabelle "{0}" ist nun sichtbar. Resynchronisiere.

en: Auto bin
de: Automatische Klasseneinteilung

en: Don''t bin
de: Keine Klasseneinteilung

en: Day
de: Tag

en: Hour
de: Stunde

en: Quarter
de: Quartal

en: Minute of Hour
de: Minute der Stunde

en: Hour of Day
de: Stunde des Tages

en: Day of Week
de: Wochentag

en: Day of Month
de: Tag des Monats

en: Day of Year
de: Tag des Jahres

en: Week of Year
de: Woche des Jahres

en: Month of Year
de: Monat des Jahres

en: Quarter of Year
de: Quartal des Jahres

en: 10 bins
de: 10 Klassen

en: 50 bins
de: 50 Klassen

en: Bin every 0.1 degrees
de: Eine Klasse pro 0,1 Grad

en: Bin every 1 degree
de: Eine Klasse pro 1 Grad

en: Bin every 10 degrees
de: Eine Klasse pro 10 Grad

en: Bin every 20 degrees
de: Eine Klasse pro 20 Grad

note: returns `true` if successful -- see JavaDoc
en: No appropriate image writer found!
de: Kein geeigneter Bilderzeuger gefunden!

en: Email address already in use.
de: E-Mail-Adresse wird bereits verwendet.

en: Email address already associated to another user.
de: E-Mail-Adresse wird bereits von einem anderen Benutzer verwendet.

en: Not able to reactivate an active user
de: Ein aktivierter Nutzer kann nicht erneut aktiviert werden

en: Invalid password
de: Ungültiges Passwort

en: All {0}
de: Alle {0}

en: {0}, all {1}
de: {0}, alle {1}

en: Comparison of {0} and {1}
de: Vergleich von {0} und {1}

en: Automatically generated comparison dashboard comparing {0} and {1}
de: Automatisch generiertes Vergleichs-Dashboard welches {0} und {1} vergleicht

en: sum
de: Summe

en: average
de: Durchschnitt

en: minumum
de: Minimum

en: maximum
de: Maximum

en: distinct count
de: einzigartige Anzahl

en: standard deviation
de: Standardabweichung

en: cumulative count
de: kumulierte Anzahl

en: cumulative sum
de: kumulierte Summe

en: {0} and {1}
de: {0} und {1}

en: {0} of {1}
de: {0} von {1}

en: {0} by {1}
de: {0} durch {1}

en: {0} in the {1} segment
de: {0} im {1} Segment

en: {0} segment
de: {0} Segment

en: {0} metric | {0} metrics
de[0]: {0} Metrik
de[1]: {0} Metriken

en: {0} field | {0} fields
de[0]: {0} Feld
de[1]: {0} Felder

en: "{0}" question
de: "{0}" Frage

en: Compare with {0}
de: Vergleich mit {0}

en: Compare with entire dataset
de: Vergleich mit dem kompletten Datensatz

note: What does this stand for? Applying "Filters" to Cards in the dashboard?
en: Applying heuristic %s to %s.
de: Verwende Heuristiken %s für %s.

note: Klassifizierte Dimensionen: n%s
en: Dimensions bindings:n%s
de: Klassifizierte Dimensionen: n%s

en: Using definitions:nMetrics:n%snFilters:n%s
de: Nutze Definitionen:nMetrics:n%snFilters:n%s

en: Can''t create dashboard for {0}
de: Kann kein Dashboard für {0} erzeugen.

en: {0}st
de: {0}er

en: {0}nd
de: {0}er

en: {0}rd
de: {0}er

en: {0}th
de: {0}er

en: at {0}
de: unter {0}

en: on {0}
de: auf {0}

en: in {0} week - {1}
de: in {0} Woche - {1}

en: {0} is {1}
de: {0} ist {1}

en: {0} is between {1} and {2}
de: {0} ist zwischen {1} und {2}

en: {0} is between {1} and {2}; and {3} is between {4} and {5}
de: {0} ist zwischen {1} und {2}; und {3} ist zwischen {4} und {5}

en: where {0}
de: wo {0}

en: A closer look at {0}
de: Ein genauerer Blick auf {0}

en: A closer look at the {0}
de: Ein genauerer Blick auf die {0}

en: Adding %s cards to dashboard %s:n%s
de: Hinzufügen von %s Karten auf Dashboard %s:n%s

en: 0 <= score <= {0}
de: 0 < = Score < = {0}

en: 1 <= width <= {0}
de: 1 < = Breite < = {0}

en: Valid metrics references
de: Gültige Metrikreferenzen

en: Valid filters references
de: Gültige Filterreferenzen

en: Valid group references
de: Gültige Gruppen-Referenzen

en: Valid order_by references
de: Gültige order_by Referenzierungen

en: Valid dashboard filters references
de: Gültige Dashboard-Filter Referenzierungen

en: Valid dimension references
de: Gültige Dimensions-Referenzen

en: Valid card dimension references
de: Gültige Karten Dimension Referenzen

en: Error parsing %s:n%s
de: Fehler beim Parsen von %s:n%s

en: No user found with email address ''{0}''.
de: Kein Nutzer mit der E-Mail-Adresse "{0}" gefunden.

en: Please check the spelling and try again.
de: Bitte überprüfe die Schreibweise und versuche es erneut.

en: Resetting password for {0}...
de: Zurücksetzen des Passworts für {0}...

en: FAIL [[[{0}]]]
de: FEHLSCHLAG [[[{0}]]]

en: Please use the following URL to setup your Metabase installation:
de: Bitte nutze die folgende URL um deine Metabase-Installation einzurichten:

en: Metabase Shutting Down ...
de: Metabase fährt herunter ...

en: Metabase Shutdown COMPLETE
de: Herunterfahren von Metabase abgeschlossen

en: Starting Metabase version {0} ...
de: Starte Metabase version {0}

en: System timezone is ''{0}'' ...
de: System-Zeitsone ist "{0}" ...

note: startup database.  validates connection & runs any necessary migrations
en: Setting up and migrating Metabase DB. Please sit tight, this may take a minute...
de: Einrichten und migrieren der Metabase DB. Bitte warten, dies kann eine Minute in Anspruch nehmen...

en: Looks like this is a new installation ... preparing setup wizard
de: Sieht aus als wäre dies eine neue Installation ... Starte Setup

en: Metabase Initialization COMPLETE
de: Metabase Initialisierung KOMPLETT

en: Launching Embedded Jetty Webserver with config:
de: Starte eingebetteten Jetty Webserver mit Konfiguration:

en: Shutting Down Embedded Jetty Webserver
de: Fahre eingebetteten Jetty Webserver herunter

en: Starting Metabase in STANDALONE mode
de: Starte Metabase im STANDALONE Modus

en: Metabase Initialization FAILED
de: Metabase Initialisierung FEHLGESCHLAGEN

en: Database has migration lock; cannot run migrations.
de: Datenbank enthält Migrations-Lock; Migrationen können nicht durchgeführt werden.

en: You can force-release these locks by running `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.
de: Du kannst das Lösen dieser Sperren erzwingen, indem du ' java-jar Metabase. jar migrate release-locks' ausführst.

en: Checking if Database has unrun migrations...
de: Prüfe ob Datenbank-Migrationen benötigt...

en: Database has unrun migrations. Waiting for migration lock to be cleared...
de: Datenbank hat unverarbeitete Migration. Warte auf Bereinigung des Migrations-Locks...

en: Migration lock is cleared. Running migrations...
de: Migrations-Lock bereinigt. Verarbeite Migrationen...

en: Migration lock cleared, but nothing to do here! Migrations were finished by another instance.
de: Migrations-Lock bereinigt, jedoch keine Migrationen mehr zu verarbeiten!  Migrationen wurden von einer anderen Instanz verarbeitet.

note: Set up liquibase and let it do its thing
en: Setting up Liquibase...
de: Richte Liquibase ein...

en: Liquibase is ready.
de: Liquibase ist bereit.

en: Verifying {0} Database Connection ...
de: Überprüfe {0} Datenbankverbindung ...

en: Verify Database Connection ...
de: Überprüfe Datenbankverbindung ...

en: Running Database Migrations...
de: Verarbeite Datenbankmigration...

en: Database Migrations Current ...
de: Datenbankmigrationen aktuell ...

en: Hmm, we couldn''t connect to the database.
de: Hmm, wir konnten uns nicht mit der Datenbank verbinden.

en: Make sure your host and port settings are correct
de: Vergewissere dich, dass deine Host-und Port-Einstellungen korrekt sind

en: We couldn''t connect to the ssh tunnel host.
de: Wir konnten uns nicht mit dem SSH-Tunnel-Host verbinden.

en: Check the username, password.
de: Prüfe Nutzername, Passwort.

en: Check the hostname and port.
de: Prüfe Hostname und Port.

en: Looks like the database name is incorrect.
de: Sieht so aus, als sei der Datenbankname falsch.

en: It looks like your host is invalid.
de: Es sieht so aus, als ob der Host ungültig ist.

en: Please double-check it and try again.
de: Bitte überprüfe es und versuche es noch einmal.

en: Looks like your password is incorrect.
de: Sieht aus als wäre dein Passwort falsch.

en: Looks like you forgot to enter your password.
de: Sieht aus als hättest du vergessen dein Passwort einzutragen.

en: Looks like your username is incorrect.
de: Sieht aus als wäre dein Nutzername falsch.

en: Looks like the username or password is incorrect.
de: Sieht aus als wäre dein Nutzername oder Passwort falsch.

note: ## CONFIG
en: Connection timezone to use when executing queries. Defaults to system timezone.
de: Verbindungszeitzone zum Ausführen von Abfragen. Standard ist die Systemzeitzone.

en: Registered driver {0} {1}
de: Treiber {0} {1} registriert

en: No -init-driver function found for ''{0}''
de: Keine -init-driver Funktion für "{0}" gefunden

en: Unable to parse date string ''{0}'' for database engine ''{1}''
de: Konnte Datum "{0}" mit Datenbank-Engine "{1}" nicht verarbeiten.

note: all-NULL columns in DBs like Mongo w/o explicit types
en: Don''t know how to map class ''{0}'' to a Field base_type, falling back to :type/*.
de: Nicht möglich Klasse "{0}" zum Feld base_typ zu mappen. Falle auf :type/* zurück.

en: Failed to connect to database: {0}
de: Fehler beim Verbinden mit der Datenbank: {0}

en: Invalid BigQuery identifier: ''{0}''
de: Ungültiger BigQuery-Identifier: "{0}"

en: BigQuery statements can't be parameterized!
de: BigQuery-Anweisungen können nicht parameterisiert werden!

en: Failed to set timezone:
de: Fehler beim Setzen der Zeitzone:

en: You must enable the Google Analytics API. Use this link to go to the Google Developers Console: {0}
de: Du musst die Google Analytics API aktivieren. Nutze diesen Link um zur Google Developers Console zu gelangen: {0}

en: Running SQL queries against H2 databases using the default (admin) database user is forbidden.
de: SQL-Abfragen gegen H2 Datenbanken mit dem Standard-Datenbanknutzer (admin) auszuführen ist verboten.

en: Error: metabase.driver.FixedHiveDriver is registered, but JDBC does not seem to be using it.
de: Fehler: metabase.driver.FixedHiveDriver ist registriert, jedoch scheint JDBC diesen nicht zu verwenden.

en: Found metabase.driver.FixedHiveDriver.
de: Fand metabase.driver.FixedHiveDriver.

en: Successfully registered metabase.driver.FixedHiveDriver with JDBC.
de: metabase.driver.FixedHiveDriver erfolgreich mit JDBC registriert.

note: CONFIG TODO - smtp-port should be switched to type :integer
en: Email address you want to use as the sender of Metabase.
de: E-Mail-Adresse, die du als Absender von Metabase verwenden möchtest.

en: The address of the SMTP server that handles your emails.
de: Die Adresse des SMTP-Servers der eine E-Mails verarbeitet.

en: SMTP username.
de: SMTP-Nutzername.

en: SMTP password.
de: SMTP-Passwort.

en: The port your SMTP server uses for outgoing emails.
de: Der Port den dein SMTP-Server verwendet um E-Mails zu versenden.

en: SMTP secure connection protocol. (tls, ssl, starttls, or none)
de: SMTP Secure Verbindungsprotokoll. (tls, ssl, starttls, oder keines)

en: none
de: keine

en: SMTP host is not set.
de: SMTP Host ist nicht gesetzt.

en: Failed to send email
de: Fehler beim Versenden der Mail

en: Error testing SMTP connection
de: Fehler beim Test der SMTP Verbindung

en: Enable LDAP authentication.
de: LDAP-Authentifizierung aktivieren.

en: Server hostname.
de: Server Hostname.

en: Server port, usually 389 or 636 if SSL is used.
de: Server Port, gewöhnlich 389 oder 636 wenn SSL verwendet wird.

en: Use SSL, TLS or plain text.
de: Nutze SSL, TLS oder plain text.

note: Das Passwort, das mit dem Lookup User verbunden wird.
en: The password to bind with for the lookup user.
de: Das Passwort, das mit dem Lookup User verbunden wird.

en: Search base for users. (Will be searched recursively)
de: Suchbasis für Gruppen. (wird rekursiv durchsucht)

en: User lookup filter, the placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
de: Benutzer-Lookup-Filter, der Platzhalter '{login}' wird durch den vom Benutzer gelieferten Login ersetzt.

en: Attribute to use for the user's email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
de: Attribut, welches für die E-Mail-Adresse des Benutzers zu verwenden ist.(normalerweise "mail", "email" oder "userPrincipalName")

en: Attribute to use for the user''s first name. (usually ''givenName'')
de: Attribut, welches für den Vornamen des Benutzers verwendet wird. (normalerweise "givenName")

en: Attribute to use for the user''s last name. (usually ''sn'')
de: Attribut, welches für den Nachnamen des Benutzers verwendet wird. (normalerweise "sn")

en: Enable group membership synchronization with LDAP.
de: Aktiviere Gruppen-Mitgliedschaft-Synchronisation mit LDAP.

en: Search base for groups, not required if your LDAP directory provides a ''memberOf'' overlay. (Will be searched recursively)
de: Suchbasis für Gruppen. Nicht benötigt sofern das LDAP-Verzeichnis ein "memberOf"-Overlay bereitstellt. (wird rekursiv durchsucht)

note: Should be in the form: {"cn=Some Group,dc=...": [1, 2, 3]} where keys are LDAP groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing LDAP to Metabase group mappings.
de: JSON enthält Mappings zwischen LDAP- und Metabase-Gruppen

note: Define a setting which captures our Slack api token
en: Slack API bearer token obtained from https://api.slack.com/web#authentication
de: Slack API bearer token, generiert unter https://api.slack.com/web#authentication

en: Enable MetaBot, which lets you search for and view your saved questions directly via Slack.
de: Aktiviere MetaBot, mit dem du deine gespeicherten Fragen direkt über Slack suchen und ansehen kannst.

en: Last MetaBot checkin was {0} ago.
de: Der letzte MetaBot-Checkin war vor {0}

en: This instance will now handle MetaBot duties.
de: Diese Instanz wird nun MetaBot-Aufgaben verarbeiten.

en: Here''s what I can {0}:
de: Hier ist, was ich kann {0}:

en: Uh oh! :cry:n> {0}
de: Oh oh! :cry:n> {0}

en: Here''s your {0} most recent cards:n{1}
de: Hier sind deine {0} letzten Karten:n{1}

en: Could you be a little more specific? I found these cards with names that matched:n{0}
de: Könntest du etwas konkreter sein? Ich fand diese Karten mit Namen, die übereinstimmen: {0}

en: I don''t know what Card `{0}` is. Give me a Card ID or name.
de: Ich weiß nicht, welche Karte '{0}' ist. Gib mir eine Karten ID oder einen Namen.

en: Show which card? Give me a part of a card name or its ID and I can show it to you. If you don''t know which card you want, try `metabot list`.
de: Welche Karte soll ich anzeigen? Gib mir einen Teil der Kartenbezeichnung oder ihre ID und ich kann sie dir zeigen. Falls du nicht weißt welche Karte du sehen möchtest, versuche 'metabot list'.

en: Ok, just a second...
de: Ok, nur seine Sekunde...

en: Not Found
de: Nicht gefunden

en: Evaluating Metabot command:
de: Evaluiere Metabot-Kommando:

en: Go home websocket, you're drunk.
de: Geh' nach Hause Websocket, du bist betrunken.

en: Error launching metabot:
de: Fehler beim Starten von MetaBot:

en: MetaBot WebSocket is closed. Reconnecting now.
de: MetaBot WebSocket ist geschlossen. Verbinde erneut.

en: Error connecting websocket:
de: Fehler beim Verbinden vom WebSocket:

en: This instance is performing MetaBot duties.
de: Diese Instanz verarbeitet MetaBot-Aufgaben.

en: Another instance is already handling MetaBot duties.
de: Eine andere Instanz verarbeitet bereits MetaBot-Aufgaben.

en: Starting MetaBot threads...
de: Starte MetaBot Threads...

en: Stopping MetaBot...  🤖
de: Stoppe MetaBot...  🤖

en: MetaBot already running. Killing the previous WebSocket listener first.
de: MetaBot läuft bereits. Stoppe zuerst den vorherigen WebSocket listener.

en: Base-64 encoded public key for this site's SSL certificate.
de: Base-64 verschlüsselter öffentlicher Schlüssel für das SSL-Zertifikat dieser Website.

en: Specify this to enable HTTP Public Key Pinning.
de: Spezifizieren um HTTP Public Key Pinning zu aktivieren.

en: See {0} for more information.
de: Siehe {0} für weitere Informationen.

en: Cannot save Question: source query has circular references.
de: Kann diese Frage nicht speichern: Quell-Abfrage hat zirkulare Referenzen.

en: Card {0} does not exist.
de: Karte {0} existiert nicht.

en: You do not have permissions to run ad-hoc native queries against Database {0}.
de: Du hast nicht die Berechtigung, native ad-hoc-Abfragen in der Datenbank {0} auszuführen.

en: Invalid color
de: Ungültige Farbe

en: must be a valid 6-character hex color code
de: muss eine gültiger 6-Zeichen HEX-Farbcode sein

en: Collection name cannot be blank!
de: Sammlungsbezeichnung darf nicht leer sein!

en: cannot be blank
de: darf nicht leer sein

en: Invalid Collection location: path is invalid.
de: Ungültige Position der Sammlung: Pfad ist ungültig.

en: You cannot move a Personal Collection.
de: Du kannst eine private Sammlung nicht verschieben.

en: Invalid Collection location: some or all ancestors do not exist.
de: Ungültige Sammelstelle: einige oder alle Vorfahren existieren nicht.

en: You cannot archive the Root Collection.
de: Du kannst die Root-Sammlung nicht archivieren.

en: You cannot archive a Personal Collection.
de: Du kannst eine persönliche Sammlung nicht archivieren.

en: You cannot move the Root Collection.
de: Du kannst die Root-Sammlung nicht verschieben.

en: You cannot move a Collection into itself or into one of its descendants.
de: Du kannst eine Sammlung nicht sich selbst oder einer ihrer untergeordneten Sammlungen hinzufügen.

note: first move this Collection
en: Moving Collection {0} and its descendants from {1} to {2}
de: Verschiebe Sammlung {0} und ihre Nachkommen von {1} nach {2}

en: You're not allowed to change the owner of a Personal Collection.
de: Es ist dir nicht erlaubt den Besitzer einer persönlichen Sammlung zu ändern.

en: You're not allowed to move a Personal Collection.
de: Es ist dir nicht erlaubt eine persönliche Sammlung zu verschieben.

en: You cannot move a Collection and archive it at the same time.
de: Du kannst eine Sammlung nicht gleichzeitig verschieben und archivieren.

en: You cannot delete a Personal Collection!
de: Du kannst eine persönliche Sammlung nicht löschen!

en: {0} {1}''s Personal Collection
de: {0} {1}''s persönliche Sammlung

en: You cannot update a CollectionRevision!
de: Du kannst eine Sammlungsrevision nicht aktualisieren!

en: Field {0} was previously automatically set to show a list widget, but now has {1} values.
de: Feld {0} war bisher automatisch gesetzt um ein Listenelement anzuzeigen, hat nun aber {1} Werte.

en: Switching Field to use a search widget instead.
de: Wechsle Feld um stattdessen ein Such-Widget zu verwenden.

en: Storing updated FieldValues for Field {0}...
de: Speichere die aktualisierten Feld-Werte für Feld {0}...

en: Storing FieldValues for Field {0}...
de: Speichere die Feld-Werte für Feld {0}...

en: Metabase can attempt to transform your table and field names into more sensible, human-readable versions, e.g. "somehorriblename" becomes "Some Horrible Name".
de: Metabase kann versuchen deine Tabellen- und Feldnamen in lesbarere Versionen umzuwandeln. Bspw.: "einfurchtbarername" wird "Ein Furchtbarer Name".

en: This doesn’t work all that well if the names are in a language other than English, however.
de: Das funktioniert nicht so gut, wenn die Namen in einer anderen Sprache als Englisch sind.

en: Do you want us to take a guess?
de: Möchtest du, dass wir eine Vermutung anstellen?

en: You cannot create or revoke permissions for the 'Admin' group.
de: Du kannst keine Berechtigungen für die 'Admin'-Gruppe erstellen oder widerrufen.

en: Invalid permissions object path: ''{0}''.
de: Ungültiger Berechtigungs-Objekt-Pfad: "{0}".

en: You cannot update a permissions entry!
de: Du kannst einen Berechtigungseintrag nicht aktualisieren!

en: Delete it and create a new one.
de: Lösche es und erstelle ein neues.

en: You cannot edit permissions for a Personal Collection or its descendants.
de: Du kannst keine Berechtigungen für eine persönliche Sammlung oder deren Nachkommen bearbeiten.

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date.
de: Sieht so aus, als ob jemand anderes die Berechtigungen bearbeitet hat und deine Daten veraltet sind.

en: Please fetch new data and try again.
de: Bitte hole neue Daten und versuche es erneut.

en: Created magic permissions group ''{0}'' (ID = {1})
de: Magische Berechtigungsgruppe ''{0}'' (ID = {1}) erstellt

en: A group with that name already exists.
de: Eine Gruppe mit diesem Namen existiert bereits.

en: You cannot edit or delete the ''{0}'' permissions group!
de: Du kannst die Berechtigungsgruppe "{0}" nicht editieren oder löschen!

en: You cannot add or remove users to/from the 'MetaBot' group.
de: Du kannst Benutzer nicht in die Gruppe "MetaBot" einfügen oder entfernen.

en: You cannot add or remove users to/from the 'All Users' group.
de: Du kannst Benutzer nicht in die Gruppe "alle Benutzer" einfügen oder entfernen.

en: You cannot remove the last member of the 'Admin' group!
de: Du kannst das letzte Mitglied der 'Admin'-Gruppe nicht entfernen!

en: You cannot update a PermissionsRevision!
de: Du kannst keine Berechtigungsrevision aktualisieren!

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card assoicated with it
de: Ungültiger Alarm: Alarm hat keine mit ihm verbundene Karte

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, and `{2}`.
de: Wert muss eine Map mit den Schlüsseln `{0}`, `{1}` und `{2}` sein.

en: value must be a map with the following keys `({0})`
de: Wert muss eine Map mit den folgenden Schlüsseln sein `({0})`

en: Error calculating permissions for query: {0}
de: Fehler beim berechnen der Berechtigungen für Abfrage: {0}

en: Invalid query type: {0}
de: Ungültiger Abfrage-Typ: {0}

en: You cannot update a QueryExecution!
de: Du kannst keine Abfrage-Ausführung aktualisieren!

en: You cannot update a Revision!
de: Du kannst eine Revision nicht aktualisieren!

en: Setting {0} does not exist.nFound: {1}
de: Einstellung {0} existiert nicht.nGefunden: {1}

en: Updating value of settings-last-updated in DB...
de: Aktualisieren des Wertes von "settings-last-updated" in der Datenbank...

en: Checking whether settings cache is out of date (requires DB call)...
de: Prüfe ob der Einstellungscache veraltet ist (benötigt Datenbankaufruf)

en: Settings have been changed on another instance, and will be reloaded here.
de: Einstellungen wurden in einer anderen Instanz geändert und werden hier neu geladen.

en: Refreshing Settings cache...
de: Aktualisiere Einstellungscache...

en: Invalid value for string: must be either "true" or "false" (case-insensitive).
de: Ungültiger Wert für String: muss entweder "true" oder "false" sein (case-insensitiv).

en: You cannot update `settings-last-updated` yourself! This is done automatically.
de: Du kannst "settings-last-updated" nicht selbst aktualisieren! Dies geschieht automatisch.

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting:
de: Fehler beim Einfügen einer neuen Einstellung:

en: Assuming Setting already exists in DB and updating existing value.
de: Vorausgesetzt, die Einstellung existiert bereits in der DB und aktualisiert den bestehenden Wert.

en: value must be a map with each value either a string or number.
de: Wert muss eine Map sein, bei der jeder Wert entweder ein String oder eine Zahl ist.

en: Loading plugins in directory {0}...
de: Lade Plugins im Ordner {0}...

en: Loading plugin {0}...
de: Lade Plugin {0}...

en: It looks like you have some external dependencies in your Metabase plugins directory.
de: Es sieht so aus, als hättest du einige externe Abhängigkeiten in deinem Metabase-Plugins-Verzeichnis.

en: With Java 9 or higher, Metabase cannot automatically add them to your classpath.
de: Mit Java 9 oder höher kann Metabase diese nicht automatisch zu deinem CLASSPATH hinzufügen.

en: Instead, you should include them at launch with the -cp option. For example:
de: Stattdessen solltest du sie beim Start mit der -cp Option einbinden. Zum Beispiel:

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions for more details.
de: Weitere Informationen findest du auf https://Metabase.com/docs/Latest/Operations-Guide/Start.html#java-versions.

en: (If you're already running Metabase this way, you can ignore this message.)
de: (wenn du Metabase bereits auf diese Weise betreibst, kannst du diese Nachricht ignorieren.)

en: Identify when new versions of Metabase are available.
de: Erkenne wenn neue Versionen von Metabase zur Verfügung stehen.

en: Information about available versions of Metabase.
de: Informationen über verfügbare Metabase-Versionen.

en: The name used for this instance of Metabase.
de: Der für diese Metabase-Instanz verwendete Name.

en: The base URL of this Metabase instance, e.g. "http://metabase.my-company.com".
de: Die Basis-URL dieser Metabase-Instanz. Bspw.: "http://metabase.meine-firma.com".

en: The default language for this Metabase instance.
de: Die Standardsprache für diese Metabase-Instanz.

en: This only applies to emails, Pulses, etc. Users'' browsers will specify the language used in the user interface.
de: Dies gilt nur für E-Mails, Pulses, etc. Der Browser der Nutzer wird die in der Oberfläche verwendete Sprache festlegen.

en: The email address users should be referred to if they encounter a problem.
de: Die E-Mail-Adresse an welche Nutzer im Fehlerfall verwiesen werden sollen.

en: Enable the collection of anonymous usage data in order to help Metabase improve.
de: Aktiviere die Erfassung anonymer Nutzungsdaten, um Metabase zu verbessern.

en: The map tile server URL template used in map visualizations, for example from OpenStreetMaps or MapBox.
de: URL-Template des Map-Tile-Servers welcher in Karten verwendet wird. Bspw. von OpenStreetMaps oder MapBox.

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards?
de: Admins erlauben öffentlich erreichbare Links (und einbettbare iframes) für Fragen und Dashboards anzulegen?

en: Allow admins to securely embed questions and dashboards within other applications?
de: Admins erlauben Fragen und Dashboards sicher in anderen Anwendungen einzubetten?

en: Allow using a saved question as the source for other queries?
de: Gespeicherte Fragen als Quelle für andere Fragen erlauben?

en: Enabling caching will save the results of queries that take a long time to run.
de: Aktivieren des Caches wird die Ergebnisse von Abfragen mit hohen Laufzeiten speichern.

en: The maximum size of the cache, per saved question, in kilobytes:
de: Die maximale Größe des Caches, pro Abfrage, in Kilobytes:

en: The absolute maximum time to keep any cached query results, in seconds.
de: Die absolute Maximalzeit um Abfrageergebnisse zu behalten, in Sekunden.

en: Metabase will cache all saved questions with an average query execution time longer than this many seconds:
de: Metabase wird alle Abfragen mit einer durchschnittlichen Laufzeit länger als diesem Wert, in Sekunden, in den Cache legen:

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here.
de: Um festzustellen, wie lange das zwischengespeicherte Ergebnis jeder gespeicherten Frage vorgehalten werden soll, sollten wir die durchschnittliche Ausführungszeit der Abfrage heranziehen und diese mit dem Wert den du hier einträgst multiplizieren.

en: So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
de: Wenn deine Abfrage also im Durchschnitt 2 Minuten benötigt, und du einen Multiplikator mit dem Wert 10 einträgst, werden die Ergebnisse für 20 Minuten in den Cache gespeichert.

en: When using the default binning strategy and a number of bins is not provided, this number will be used as the default.
de: Wenn du die Standard-Klasseneinteilung verwendest und keine Anzahl an Klassen vorgibst, wird dieser Standardwert verwendet.

en: When using the default binning strategy for a field of type Coordinate (such as Latitude and Longitude), this number will be used as the default bin width (in degrees).
de: Wenn du die Standard-Klasseneinteilung für ein Feld vom Typ Koordinate (wie z.B. Längengrad und Breitengrad) verwendest, wird diese Nummer (in Grad) als Standardwert verwendet.

en: Unable to validate token.
de: Validierung des Tokens nicht möglich.

en: Error fetching token status:
de: Fehler beim Abholen des Token-Status:

en: There was an error checking whether this token was valid.
de: Es gab einen Fehler beim Überprüfen ob dieses Token gültig ist.

en: Token validation timed out.
de: Zeitüberschreitung beim Validieren des Tokens.

en: Invalid token: token isn't in the right format.
de: Fehlerhaftes Token: Token ist nicht im richtigen Format.

note: attempt to query the metastore API about the status of this token. If the request doesn't complete in a reasonable amount of time throw a timeout exception
en: Checking with the MetaStore to see whether {0} is valid...
de: Prüfe im MetaStore ob {0} gültig ist...

en: Token for premium embedding. Go to the MetaStore to get yours!
de: Token für Premium-Einbettung. Gehe zum MetaStore um dir eins zu besorgen!

en: Token is valid.
de: Token gültig.

en: Error setting premium embedding token
de: Fehler beim Setzen des Premium-Einbettungs-Token

en: Question ID is ''{0}'' with visualization settings ''{1}''
de: Frage-ID ist "{0}" mit Visualisierungs-Einstellungen "{1}"

note: Unbekannter Alarm mit Kondition "{0}"
en: Unrecognized alert with condition ''{0}''
de: Unbekannter Alarm mit Bedingung "{0}"

en: Unrecognized channel type {0}
de: Unerkannter Kanaltyp {0}

en: Error sending notification!
de: Fehler beim Versenden einer Benachrichtigung!

en: Can't find JS color selector at ''{0}''
de: Kann JS Farbwähler bei "{0}" nicht finden

en: Card has errors: {0}
de: Karte enthält Fehler: {0}

en: Pulse card render error
de: Pulse-Karte Renderfehler

en: Trimming trailing comment from card with id {0}
de: Trimme Kommentar der Karte mit der ID {0}

en: Can't find field with ID: {0}
de: Kann das Feld mit der ID {0} nicht finden.

en: ''{0}'' is a required param.
de: ''{0}'' ist ein benötigter Parameter.

en: Found ''{0}'' with no terminating ''{1}'' in query ''{2}''
de: "{0}" ohne abschließendes "{1}" in Abfrage "{2}" gefunden

en: Unable to substitute ''{0}'': param not specified.nFound: {1}
de: Unmöglich "{0}" zu ersetzen: Parameter ist nicht spezifiziert.nGefunden: {1}

en: You do not have permissions to view Card {0}.
de: Du hast keine Berechtigungen, um die Karte {0} anzuzeigen.

en: You do not have permissions to run this query.
de: Du hast keine Berechtigungen, um diese Abfrage auszuführen.

en: Fingerprint updates attempted {0}, updated {1}, no data found {2}, failed {3}
de: {0} Fingerabdruck-Aktualisierungen versucht, {1} aktualisiert, {2} keine Daten gefunden, {3} fehlgeschlagen

en: Total number of fields classified {0}, {1} failed
de: Gesamtzahl der klassifizierten Felder {0}, {1} fehlgeschlagen

en: Total number of tables classified {0}, {1} updated
de: Gesamtzahl der klassifizierten Tabellen {0}, {1} aktualisiert

en: Error generating fingerprint for {0}
de: Fehler beim Generieren des Fingerabdrucks für {0}

en: Total number of fields sync''d {0}, number of fields updated {1}
de: Anzahl synchronisierter Felder: {0}. Anzahl aktualisierter Felder: {1}

en: Total number of tables sync''d {0}, number of tables updated {1}
de: Anzahl synchronisierter Tabellen: {0}. Anzahl aktualisierter Tabellen: {1}

en: Found timezone id {0}
de: Gefundene Zeitzonen-ID {0}

en: Total number of foreign keys sync''d {0}, {1} updated and {2} tables failed to update
de: Anzahl synchronisierter Fremdschlüssel: {0}. {1} fehlgeschlagen. {2} Tabelle(n) konnte(n) nicht aktualisiert werden.

en: {0} Database {1} ''{2}''
de: {0} Datenbank {1} ''{2}''

en: Table {0} ''{1}''
de: Tabelle {0} ''{1}''

en: Field {0} ''{1}''
de: Feld {0} ''{1}''

en: Field ''{0}''
de: Feld ''{0}''

en: step ''{0}'' for {1}
de: Schritt ''{0}'' für {1}

en: Completed {0} on {1}
de: Abschluss von {0} auf {1}

en: End: {0}
de: Ende: {0}

en: Duration: {0}
de: Dauer: {0}

en: Completed step ''{0}''
de: Schritt "{0}" abgeschlossen

en: Loading tasks namespace:
de: Lade Namespace der Aufgabe:

en: Starting Quartz Scheduler
de: Starte Quarz Scheduler

en: Stopping Quartz Scheduler
de: Stoppe Quartz Scheduler

en: Job already exists:
de: Auftrag existiert bereits:

note: This is the very first log message that will get printed.  It's here because this is one of the very first namespaces that gets loaded, and the first that has access to the logger It shows up a solid 10-15 seconds before the "Starting Metabase in STANDALONE mode" message because so many other namesp
en: Loading Metabase...
de: Lade Metabase...

en: Possible timezone conflict found on database {0}.
de: Möglicher Zeitzonen-Konflikt in der Datenbank {0}.

en: JVM timezone is {0} and detected database timezone is {1}.
de: JVM Zeitzone ist {0} und erkannte Datenbank-Zeitzone ist {1}.

en: Configure a report timezone to ensure proper date and time conversions.
de: Definiere eine Zeitzone, um Datum und Zeit korrekt konvertieren zu können.

en: Secret key used to sign JSON Web Tokens for requests to `/api/embed` endpoints.
de: Geheimer Schlüssel, der verwendet wird, um JSON Web-Token für Anfragen an "/API/embed" Endpunkte zu signieren.

en: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY must be at least 16 characters.
de: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY muss mindestens 16 Zeichen enthalten.

en: Saved credentials encryption is ENABLED for this Metabase instance.
de: Die Verschlüsselung der gespeicherten Zugangsdaten ist für diese Metabase-Instanz aktiviert.

en: Saved credentials encryption is DISABLED for this Metabase instance.
de: Die Verschlüsselung der gespeicherten Zugangsdaten ist für diese Metabase-Instanz deaktiviert.

en: nFor more information, see
de: Für weitere Informationen, siehe

en: value must be an integer.
de: Wert muss ein Integer sein.

en: value must be a string.
de: Wert muss ein String sein.

en: value must be a boolean.
de: Wert muss ein Boolean sein.

en: value must be a string that matches the regex `{0}`.
de: Wert muss ein String sein, der dem Regex `{0}` entspricht.

en: value must satisfy one of the following requirements:
de: der Wert muss eine der folgenden Anforderungen erfüllen:

en: value may be nil, or if non-nil, {0}
de: Wert muss null (0) sein, oder falls nicht null, {0}

en: value must be one of: {0}.
de: Wert muss einer von folgenden sein: {0}.

en: value must be an array.
de: Wert muss ein Array sein.

en: Each {0}
de: Jeder {0}

en: The array cannot be empty.
de: Das Array kann nicht leer sein.

en: value must be a non-blank string.
de: der Wert muss ein nicht-leerer String sein.

en: Integer greater than zero
de: Integer größer als null

en: value must be an integer greater than zero.
de: Wert muss ein Integer größer null sein.

en: Number greater than zero
de: Zahl größer als null

en: value must be a number greater than zero.
de: der Wert muss eine Zahl größer als NULL sein.

en: Keyword or string
de: Stichwort oder String

en: Valid field type
de: Gültiger Feldtyp

en: value must be a valid field type.
de: Wert muss ein gültiger Feldtyp sein.

en: Valid field type (keyword or string)
de: Gültiger Feldtyp (Stichwort oder String)

en: value must be a valid field type (keyword or string).
de: der Wert muss ein gültiger Feldtyp (Stichwort oder String) sein.

en: Valid map
de: Gültige Karte

en: value must be a map.
de: Wert muss eine Karte sein.

en: Valid email address
de: Gültige E-Mail-Adresse

en: value must be a valid email address.
de: Wert muss eine gültige E-Mail-Adresse sein.

en: Insufficient password strength
de: Ungenügende Passwortstärke

en: value must be a valid integer.
de: Wert muss ein gültiger Integer sein.

en: value must be a valid integer greater than zero.
de: Wert muss eine gültige Ganzzahl größer Null sein.

en: value must be a valid boolean string (''true'' or ''false'').
de: Wert muss ein gültiger Boolean-String ("true" oder "false") sein.

en: value must be a valid JSON string.
de: Wert muss ein gültiger JSON-String sein.

en: Data permissions
de: Datenberechtigungen

en: Collection permissions
de: Sammlungsberechtigungen

en: See all collection permissions
de: Alle Sammlungsberechtigungen sehen

en: Also change sub-collections
de: Auch Untersammlungen ändern

en: Can edit this collection and its contents
de: Kann diese Sammlung und ihre Inhalte editieren

en: Can view items in this collection
de: Kann Objekte in dieser Sammlung sehen

en: Collection Access
de: Sammlungszugriff

en: This group has permission to view at least one subcollection of this collection.
de: Diese Gruppe hat die Erlaubnis, mindestens eine Untersammlung dieser Sammlung zu sehen.

en: This group has permission to edit at least one subcollection of this collection.
de: Diese Gruppe hat die Erlaubnis, mindestens eine Untersammlung dieser Sammlung zu bearbeiten.

en: View sub-collections
de: Untersammlungen anzeigen

en: Remember Me
de: Angemeldet bleiben

en: X-ray this schema
de: Dieses Schema durchleuchten

en: Edit the permissions for this collection
de: Berechtigungen für diese Sammlung bearbeiten

en: Add this question to a dashboard
de: Füge diese Frage zu einem Dashboard hinzu

en: Create a new dashboard
de: Neues Dashboard erstellen

en: The page you asked for couldn't be found.
de: Die von dir angeforderte Seite konnte nicht gefunden werden.

en: Select a {0}
de: Wähle eine/n {0}

en: Save dashboards, questions, and collections in "{0}"
de: Speichere Dashboards, Fragen und Sammlungen in "{0}"

en: Access dashboards, questions, and collections in "{0}"
de: Öffne Dashboards, Fragen und Sammlungen in "{0}"

en: Compare
de: Vergleichen

en: Zoom out
de: Verkleinern

en: Related
de: Ähnlich

en: More X-rays
de: Mehr X-Rays

en: No results
de: Keine Ergebnisse

en: Metabase couldn't find any results for your search.
de: Metabase konnte keine Ergebnisse für deine Suche finden.

en: No metrics
de: Keine Metriken

en: Aggregations
de: Aggregationen

en: Operators
de: Operatoren

en: Custom fields
de: Benutzerdefinierte Felder

note: 2. Create the new collections.
en: Migrated Dashboards
de: Migrierte Dashboards

en: Migrated Pulses
de: Migrierte Pulses

en: Migrated Questions
de: Migrierte Fragen

en: Failed to grant permissions: {0}
de: Fehler beim Zuweisen der Berechtigungen: {0}

en: Cannot decrypt encrypted string. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
de: Konnte verschlüsselte Strings nicht entschlüsseln. Hast du vergessen MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY zu setzen oder den Wert geändert?

en: All personal collections
de: Alle persönlichen Sammlungen

en: Database username
de: Datenbank-Nutzername

en: What username do you use to login to the database?
de: Welchen Nutzernamen nutzt du zum Login in die Datenbank?

en: Database password
de: Datenbank-Passwort

en: Database name
de: Datenbank-Name

en: Use a secure connection (SSL)?
de: Eine sichere Verbindung (SSL) verwenden?

en: Additional JDBC connection string options
de: Zusätzliche JDBC-Verbindungs-String-Optionen

en: Project ID
de: Projekt ID

en: praxis-beacon-120871
de: Praxis-Beacon-120871

en: Dataset ID
de: Datensatz ID

en: Auth Code
de: Auth-Code

en: Broker node port
de: Broker Node Port

en: Google Analytics Account ID
de: Google Analytics Konto ID

en: Connection String
de: Verbindungs-String

en: Users/camsaul/bird_sightings/toucans
de: User/camsaul/bird_sightings/toucans

en: Authentication Database
de: Authentifizierungsdatenbank

en: Optional database to use when authenticating
de: Optionale Datenbank, die bei der Authentifizierung verwendet wird

en: Additional Mongo connection string options
de: Zusätzliche Mongo-Verbindungs-String-Optionen

en: Oracle system ID (SID)
de: Oracle System ID (SID)

en: Usually something like ORCL or XE.
de: In der Regel so etwas wie ORCL oder XE.

en: Optional if using service name
de: Optional bei Verwendung von Service-Namen

en: Oracle service name
de: Oracle Service Name

en: Optional TNS alias
de: Optionaler TNS Alias

en: Filename
de: Dateiname

en: Database instance name
de: Datenbank-Instanzname

en: Windows domain
de: Windows Domain

en: Labels
de: Beschriftungen

en: Add members
de: Mitglieder hinzufügen

en: Collection it's saved in
de: Sammlung in der es gespeichert ist

en: All Users
de: Alle Nutzer

en: Administrators
de: Administratoren

en: Sharing
de: Teilen

en: Display
de: Anzeige

en: Axes
de: Achsen

en: Formatting
de: Formatierung

en: Try these x-rays based on your data.
de: Schaue dir diese X-Rays, basierend auf deinen Daten, an

en: There was a problem displaying this chart.
de: Es gab ein Problem, dieses Diagramm anzuzeigen.

en: Sorry, you don't have permission to see this card.
de: Es tut uns leid, du hast keine Erlaubnis, diese Karte zu sehen.

en: Just a heads up:
de: Eine kurze Info:

en: {0} without the Sample Dataset, the Query Builder tutorial won't work. You can always restore the Sample Dataset, but any questions you've saved using this data will be lost.
de: {0} ohne die Beispieldaten wird die Abfragengenerator-Anleitung nicht funktionieren. Du kannst die Beispieldaten jederzeit wiederherstellen, aber jegliche Abfragen die du gesichert hast werden verloren gehen.

en: X-ray
de: X-Ray

en: Compare to the rest
de: Vergleiche mit dem Rest

en: Use the Java Virtual Machine (JVM) timezone
de: Verwende die Java Virtual Machine (JVM) Zeitzone

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in
    many or most of your queries with this data.
de: Wir empfehlen dir diesen Wert zu belassen, es sei denn, du machst manuelle Zeitzone-Castings in vielen oder den meisten deiner Abfragen mit diesen Daten.

en: Your team's most important dashboards go here
de: Die wichtigsten Dashboards deines Teams kommen hier hin

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone
de: Fixiere Dashboards in {0} damit sie für jeden an dieser Stelle erscheinen

en: Use JVM Time Zone
de: Verwende JVM Zeitzone

en: We're currently analyzing the tables and fields to help you explore your data.
de: Wir analysieren gerade die Tabellen und Felder, um dir bei der Untersuchung der Daten helfen zu können.

en: Tip:
de: Tipp:

en: Select a currency type
de: Wähle einen Währungstypen

en: Field Type
de: Feld-Typ

en: Troubleshooting
de: Fehlerbehebung

en: Enable X-ray features
de: X-Ray-Funktionen aktivieren

en: Formatting Options
de: Formatierungsoptionen

en: Task details
de: Aufgaben-Details

en: Troubleshooting logs
de: Fehlerprotokolle

en: Trying to get to the bottom of something? This section shows logs of Metabase's background tasks, which can help shed light on what's going on.
de: Versuchst du, den Grund für etwas zu finden? In diesem Abschnitt werden Protokolle der Hintergrundaufgaben von Metabase angezeigt, die helfen, Aufschluss über das Geschehen zu geben.

en: Task
de: Aufgabe

en: DB ID
de: DB-ID

en: Started at
de: Startzeitpunkt

en: Ended at
de: Endzeitpunkt

en: Duration (ms)
de: Dauer (ms)

en: Currency
de: Währung

en: Pick a user or channel...
de: Wähle einen Benutzer oder einen Kanal

en: No formatting settings
de: Keine Format-Einstellungen

en: Label for this range (optional)
de: Label für diesen Bereich (optional)

en: Add a range
de: Einen Bereich hinzufügen

en: is less than
de: kleiner als

en: is greater than
de: größer als

en: is less than or equal to
de: kleiner oder gleich

en: is greater than or equal to
de: größer oder gleich

en: is equal to
de: gleich

en: is not equal to
de: ungleich

en: is null
de: ist null

en: is not null
de: ist nicht null

en: contains
de: enthält

en: does not contain
de: enthält nicht

en: starts with
de: beginnt mit

en: ends with
de: endet mit

en: When a cell in these columns {0} it will be tinted this color.
de: Wenn eine Zelle in diesen Spalten {0}, wird sie eingefärbt.

en: When a cell in this column…
de: Wenn eine Zelle in dieser Spalte...

en: This visualization requires you to group by a field.
de: Diese Visualisierung benötigt eine Gruppierung.

en: Date style
de: Datumsformat

en: Date separators
de: Datums-Trennzeichen

en: Abbreviate names of days and months
de: Abkürzungen der Namen für Tage und Monate

en: Show the time
de: Zeige die Zeit

en: Time style
de: Zeit-Format

en: Currency label style
de: Stil des Währungs-Labels

en: Where to display the unit of currency
de: Wo soll die Währungseinheit angezeigt werden?

en: Minimum number of decimal places
de: Mindestanzahl an Dezimalstellen

en: Stacked chart type
de: Stapeldiagrammtyp

en: Goal label
de: Ziel-Beschriftung

en: Show trend line
de: Trendlinie anzeigen

en: Line style
de: Linien-Style

en: Show dots on lines
de: Zeige Punkte an den Linien

en: Which axis?
de: Welche Achse?

en: Line + Bar
de: Linie + Balken

en: line and bar chart
de: Line- und Bar-Chart

en: Gauge visualization requires a number.
de: Manometerdiagramme benötigen Nummern.

en: Gauge
de: Tacho

en: Gauge ranges
de: Messbereich

en: Field to show
de: Feld zum Anzeigen

en: last {0}
de: Letzter/s {0}

en: {0} was {1} {2}
de: {0} war {1} {2}

en: Group by a time field to see how this has changed over time
de: Gruppiere nach einem Zeit-Feld, um die Entwicklung über die Zeit zu sehen

en: Switch positive / negative colors?
de: Möchtest du die positiven / negativen Farben wechseln?

en: Pivot column
de: Spalte pivotieren

en: Cell column
de: Zellspalte

en: Visible columns
de: Sichtbare Spalten

en: Conditional Formatting
de: Bedingte Formatierung

en: Column title
de: Spalten-Überschrift

en: Show a mini bar chart
de: Zeige ein kleines Balkendiagramm

en: Email link
de: E-Mail-Link

en: Image
de: Bild

en: Automatic
de: Automatisch

en: View as link or image
de: Betrachte es als Link oder Bild

en: Link text
de: Link-Text

en: Not a valid integer: ''{0}''
de: Kein valider Integer: "{0}"

en: Embedding is not enabled for this object.
de: Die Einbettung ist für dieses Projekt nicht aktiviert.

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication: {0}
de: Es besteht ein LDAP Verbindungsproblem. Werde auf lokale Authentifizierung zurückfallen: {0}

en: When including an offset, a limit must also be included.
de: Bei der Einbeziehung eines Offsets muss auch ein Limit angegeben werden.

en: When including a limit, an offset must also be included.
de: Bei der Einbeziehung eines Limits muss auch ein Offset angegeben werden.

en: Applying heuristic {0} to {1}.
de: Anwendung heuristischer Methoden {0} zu {1}

en: Dimensions bindings:n{0}
de: Dimensionsbindung:n{0}

en: Using definitions:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}
de: Verwende Definitionen:nMetriken:n{0}Filter:n{1}

en: minute
de: Minute

en: hour
de: Stunde

en: day of week
de: Tag der Woche

en: day of month
de: Tag des Monats

en: day of year
de: Tag des Jahres

en: week
de: Woche

en: month
de: Monat

en: quarter
de: Quartal

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:n{2}
de: Hinzufügen von {0} Karten zum Dashboard {1}:n{2}

en: Error parsing {0}:n{1}
de: Fehleranalyse {0}:n{1}

en: WARNING: Filtering only works on dimensions! ''{0}'' is a metric. Ignoring filter.
de: WARNUNG: Filtern funktioniert nur bei Dimensionen! "{0}" ist eine Metrik. Ignoriere Filter.

en: WARNING: A date can't belong to multiple discrete intervals, so ANDing them together doesn't make sense.
de: WARNUNG: Ein Datum kann nicht mehreren diskreten Intervallen angehören, sodass ein Zusammenschluss dieser keinen Sinn macht.

en: Ignoring these intervals: {0}
de: Ignoriere diese Intervalle: {0}

note: We should never get to this point since the all non-string negations should get automatically rewritten by the query expander.
en: WARNING: Don't know how to negate: {0}
de: WARNUNG: Negierung nicht möglich: {0}

en: Sorting with Druid is only allowed in queries that have one or more breakout columns. Ignoring :order-by clause.
de: Die Sortierung mit Druid ist nur in Queries erlaubt, die eine oder mehrere Breakout-Spalten haben. Ignorieren der :order-by Klausel.

note: TODO - this is not really true, is it
en: WARNING: It only makes sense to specify :fields for a query with no aggregation. Ignoring the clause.
de: WARNUNG: Es macht nur Sinn :fields ohne Aggregation zu spezifizieren. Ignoriere die Klausel.

en: WARNING: Druid doenst allow limitSpec in timeseries queries. Ignoring the LIMIT clause.
de: WARNUNG: Druid erlaubt limitSpec in Zeitserienabfragen zu verwenden. Ignoriere die LIMIT Klausel.

en: HoneySQL Form:
de: HoneySQL Formular:

en: Unable to parse date ''{0}''
de: Zerlegung des Datums "{0}" nicht möglich

en: Client closed connection, cancelling query
de: Der Client hat die Verbindung beendet - Abbruch der Abfrage

en: Setting timezone with statement: {0}
de: Setze Zeitzone mit Anweisung: {0}

en: Multiple date filters are not supported
de: Mehrere Datumsfilter werden nicht unterstützt.

en: :not is not yet implemented
de: :not ist noch nicht implementiert

en: MONGO AGGREGATION PIPELINE:
de: Es ist jeweils nur ein Google Analytics-Abschnitt zulässig.

en: Error: mismatched columns in results! Expected: {0} Got: {1}
de: Fehler: Nicht übereinstimmende Spalten in den Ergebnissen! Erwartet: {0} Erhalten: {1}

en: Unable to create temp file in `{0}` for email attachments
de: Es kann keine temporäre Datei in `{0}` für E-Mail attachments erstellt werden

en: Error preprocessing query:
de: Fehler bei der Vorverarbeitung der Query:

en: Illegal filter clause: {0}
de: Unzulässige Filter-Klausel:  {0}

en: Invalid clause:
de: Ungültige Klausel:

en: Error: query's source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
de: Fehler: Die Quellabfrage wurde nicht ausgeführt. Wahrscheinlich musst du die Anfrage `vorverarbeiten`.

note: failing that throw an Exception with detailed info about what we tried and what the actual expressions were
en: No expression named ''{0}''
de: Kein Ausdruck mit Namen "{0}"

en: No aggregation at index: {0}
de: Keine Aggregation für Index: {0}

en: Field values total length is {0} (max {1}).
de: Gesamtlänge der Feldwerte beträgt {0} (max. {1}).

en: FieldValues are allowed for this Field.
de: Feldwerte sind für dieses Feld erlaubt.

en: FieldValues are NOT allowed for this Field.
de: Feldwerte sind für dieses Feld nicht erlaubt.

en: Field {0} ''{1}'' should have FieldValues and belongs to a Database with On-Demand FieldValues updating.
de: Das Feld {0} ''{1}''' sollte Feldwerte haben und gehört zu einer Datenbank mit abrufbasierten Feldwert-Aktualisierung.

en: You cannot create or revoke permissions for the ''Admin'' group.
de: Du kannst keine Berechtigungen für die Gruppe ''Admin'' erstellen oder widerrufen.

en: You cannot add or remove users to/from the ''MetaBot'' group.
de: Sie können keine Benutzer zu der Gruppe ''MetaBot'' hinzufügen oder entfernen.

en: You cannot add or remove users to/from the ''All Users'' group.
de: Du kannst keine Benutzer zu der Gruppe ''All Users'' hinzufügen oder entfernen.

en: You cannot remove the last member of the ''Admin'' group!
de: Du kannst nicht das letzte Mitglied der Gruppe "Admin" entfernen!

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting: {0}
de: Fehler beim Setzen einer Einstellung: {0}

en: defsetting descriptions strings must be `:internal?` or internationalized, found: `{0}`
de: Beschreibung für Def-Einstellungen müssen `:internal?` oder internationalisiert sein - gefunden: `{0}`

en: Loading plugin {0}... {1}
de: Lade Plugin {0}... {1}

en: Object keyed by type, containing formatting settings
de: Nach Typ kodiertes Objekt, das Formatierungseinstellungen enthält

en: Allow users to explore data using X-rays
de: Erlaube Benutzern das Untersuchen von Daten mittels X-Rays

en: Using this URL to check token: {0}
de: Benutze URL zur Überprüfung des Tokens: {0}

en: Unable to validate token: 404 not found.
de: Außerstande Token zu validieren: 404 nicht gefunden.

en: There was an error checking whether this token was valid:
de: Es gab eine Fehlerprüfung, ob dieses Token gültig war:

note: +----------------------------------------------------------------------------------------------------------------+ |                                             SETTING & RELATED FNS                                              | TODO - rename this to premium-features-token?
en: Token for premium features. Go to the MetaStore to get yours!
de: Token für Premium-Funktionen. Nutze den MetaStore, um Deinen zu erhalten!

en: Token format is invalid. Token should be 64 hexadecimal characters.
de: Token-Format is ungültig. Token sollte aus 64 Hexadezimalzeichen bestehen.

en: Error setting premium features token
de: Fehler beim Setzen des Premium-Funktionen Token

en: Error validating token:
de: Fehler beim Validieren des Token:

en: Error preprocessing query
de: Fehler bei der Vorverarbeitung der Abfrage

en: No native form returned.
de: Es wurde kein natives Formular zurückgegeben.

en: Invalid response from database driver. No :status provided.
de: Ungültige Antwort des Datenbanktreibers. No :status zur Verfügung gestellt.

en: General error
de: Generischer Fehler

en: Missing query hash!
de: Fehlender Abfrage-Hash!

en: Table ''{0}'' has no Fields associated with it.
de: Tabelle "{0}" besitzt keine assoziierten Felder.

en: Max concurrent query limit reached
de: Maximale paralleles Abfragelimit wurde erreicht

note: we should never reach this if our patterns are written right so this is more to catch code mistakes than something the user should expect to see
en: Don't know how to get information about Field:
de: Ich weiß nicht, wie ich Informationen über das Feld erhalten kann:

en: metabase.query-processor.interface/*driver* is unbound.
de: metabase.query-processor.interface/*driver* ist lose.

en: Query processor error: mismatched number of columns in query and results.
de: Fehler im Abfrageprozessor: Ungleiche Anzahl von Spalten in der Abfrage und den Ergebnissen.

en: Expected {0} fields, got {1}
de: Erwartete {0} Feler, erhielt {1}

en: Expected: {0}
de: Erwartete: {0}

en: Actual: {0}
de: Aktuell: {0}

en: Unable to bin Field without a min/max value
de: Feld kann ohne Min / Max Wert nicht angepinnt werden

en: {0} is not supported by this driver.
de: {0} wird von diesem Treiber nicht unterstützt.

en: Segment {0} does not exist, or is invalid.
de: Segment {0} existiert nicht oder ist nicht valide.

en: Metric {0} does not exist, or is invalid.
de: Metrik {0} existiert nicht oder ist nicht valide.

en: Missing source query in Card {0}
de: Fehlende Quell-Query in Karte {0}

note: log the query at this point, it's useful for some purposes
en: Fetched source query from Card {0}:
de: Quellen der Karte {0}:

en: Error transforming MBQL query to native:
de: Fehler im Transfer der MBQL zu einer nativen Abfrage:

en: Cannot run query: could not find source table {0}.
de: Query kann nicht ausgeführt werden. Quelltabelle {0} nicht gefunden.

en: Error recording results metadata for query:
de: Fehler in der Speicherung der Metadaten der Abfrage:

en: Error: Query Processor store is not initialized.
de: Fehler: Abfrageprozessor ist nicht initialisiert.

en: Error: Table {0} is not present in the Query Processor Store.
de: Fehler: Tabelle {0} ist in der Abfrageprozessormenge nicht verfügbar.

en: Error: Field {0} is not present in the Query Processor Store.
de: Fehler. Feld {0} ist in der Abfrageprozessormenge nicht verfügbar.

en: Task history cleanup successful, rows were {0}deleted
de: Bereinigung der Aufgabenhistorie erfolgreich - {0} Zeilen wurden entfernt

en: not
de: Nicht

en: For more information, see
de: Für mehr Informationen siehe

en: Integer greater than or equal to zero
de: Integer größer oder gleich 0

en: value must be an integer greater than or equal to zero.
de: Der Wert muss ein Integer und größer oder gleich 0 sein.

en: value must be an integer zero or greater.
de: Der Wert muss ein Integer und größer oder gleich 0 sein.

en: value must be a valid integer greater than or equal to zero.
de: Wert muss ein Integer und größer oder gleich 0 sein.

en: New users per state in the last 30 days
de: Nach Status in den letzten 30 Tagen neue Benutzer

en: Created At by day of the week
de: Erstellt nach Tag der Woche

en: Created At by quarter of the year
de: Erstellt nach Quartal des Jahres

en: [[this.short-name]] per country
de: [[this.short-name]] pro Land

en: Users per source
de: Benutzer pro Quelle

en: The top external pages that brought users to your site
de: Die führenden externen Seiten, die Anwender auf Ihre Seite geführt haben

en: How [[this]] is distributed and more.
de: Wie [[this]] verteilt wird und mehr.

en: The [[this]] over time
de: [[this]] über die Zeit gesehen

en: User growth
de: Anstieg der Anwender

en: Whether or not there are any patterns to when they happen.
de: Ob es irgendwelche Muster gibt, wenn sie auftreten oder nicht.

en: Users per state
de: Anwender nach Status

en: Sessions
de: Sitzungen

en: How some of the numbers in [[this]] relate to each other
de: Wie einige der Zahlen in [[this]] sich aufeinander beziehen

en: Sales per country
de: Umsatz pro Land

en: Join date by month of the year
de: Beitrittsdatum nach Monat des Jahres

en: [[Timestamp]] by hour of the day
de: [[Timestamp]] nach Stunde des Tages

en: A look at the [[this]]
de: Ein Blick auf [[this]]

en: Bottom 5 per category
de: Untere 5 pro Kategorie

en: Number of orders
de: Anzahl der Aufträge

en: Event growth
de: Ereigniswachstum

en: Total [[GenericTable]]
de: Gesamt [[Generic Table]]

en: Income growth
de: Ertragssteigerung

en: Top 10 countries by sales in the last 30 days
de: Top-Ten Länder nach Verkäufen in den letzten 30 Tagen

en: [[this]] by month of the year
de: [[this]] nach Monat des Jahres

en: Transactions per day of the week
de: Transaktionen nach Tag der Woche

en: Sessions by device type
de: Sitzungen nach Gerätetyp

en: Transactions per country
de: Transaktionen nach Land

en: Join date by quarter of the year
de: Beitrittsdatum nach Quartal des Jahres

en: Events per hour of the day
de: Ereignisse nach Stunde des Tages

en: Bottom 5 [[this]]
de: Untere 5 [[this]]

en: [[Timestamp]] by day of the month
de: [[Timestamp]] nach Tag des Monats

en: Null values
de: Nullwerte

en: Total events
de: Gesamtanzahl Ereignisse

en: A look at [[GenericTable]] across your [[this]], and how it changes over time.
de: Ein Blick auf [[GenericTable]] über Ihre [[dies]], und wie sie sich im Laufe der Zeit ändert.

en: [[this]] per [[GenericCategoryMedium]]
de: [[this]] nach [[GenericCategoryMedium]]

en: How the [[this]] changes with time
de: Wie [[this]] die Zeit verändert

en: How they compare by seasonality
de: Wie sie im Vergleich zur Saisonalität stehen

en: Average income per transaction
de: Durchschnittseinkommen nach Transaktionen

en: [[this]] per country
de: [[this]] nach Land

en: Income per state
de: Einkommen nach Status

en: Per [[GenericCategoryMedium]]
de: Nach [[GenericCategoryMedium]]

en: A closer look at your [[this]]
de: Ein teiferer Blick auf Ihr [[this]]

en: How [[GenericNumber]] is distributed
de: Wie [[GenericNumber]] verteilt werden

en: [[Timestamp]] by quarter of year
de: [[Timestamp]] nach Quartal des Jahres

en: Events per country
de: Ereignisse nach Land

en: Weekdays when [[this.short-name]] were added
de: Wochentage, wenn [[this.short-name]] hinzugefügt werden

en: Months when [[this.short-name]] were added
de: Monate, wenn [[this.short-name]] hinzugefügt werden

en: How they compare across different categories
de: Wie sie im Vergleich zu anderen Kategorien stehen

en: New users per source in the last 30
de: Neue Anwender nach Quelle der letzten 30 Tagen

en: Events per quarter of the year
de: Ereignisse nach Quartal des Jahres

en: Heres a quick look at your [[this]]
de: Ein schneller Blick auf Ihre [[this]]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], top 5
de: [[this]] nach [[GenericCategoryLarge]], Top 5

en: Days when [[this.short-name]] were added
de: Tage wenn [[this.short-name]] wurde hinzugefügt

en: Total orders per source
de: Gesamtanzahl nach Quelle

en: [[this]] by quarter of the year
de: [[this]] nach Quartal des Jahres

en: Events per [[GenericCategoryMedium]]
de: Ereignisse nach [[GenericCategoryMedium]]

en: Events per state
de: Ereignisse nach Status

en: Top landing pages
de: Hauptseite

en: Heres a closer look at your [[this]] over time
de: Hier ist ein genauerer Blick auf deine [[this]] im Laufe der Zeit.

en: Sum of [[this]] by [[Country]]
de: Summe von [[this]] nach [[Country]]

en: States that are performing best
de: Leistungstärkste Staaten

en: Created At by month of the year
de: Erstellt nach Monat des Jahres

en: Sum of [[this]] by [[State]]
de: Summe von [[this]] nach [[State]]

en: Sum of [[GenericNumber]] per [[this]]
de: Summe von [[GenericNumber]] nach [[this]]

en: Events by coordinates
de: Ereignisse nach Koordinaten

en: Top referral pages
de: Top referenzierende Seiten

en: An exploration of your users to get you started.
de: Eine Erkundung Ihrer Benutzer, um Ihnen den Einstieg zu erleichtern.

en: An overview of your [[this]] and how its distributed across time, place, and categories.
de: Eine Übersicht über deine [[this]] und wie sie über Zeit, Ort und Kategorien verteilt sind.

en: Average income per state
de: Durchschnittseinkommen pro Bundesland

en: [[this]] by [[GenericCategoryMedium]]
de: [[this]] nach [[GenericCategoryMedium]]

en: Total transactions
de: Gesamttransaktionen

en: [[this.short-name]] that have joined over time
de: [[this.short-name]] die über die Zeit inzugefügt wurden

en: The [[this]] by location
de: Das [[this]] nach Lokationen

en: Events per month of the year
de: Ereignisse nach Monat des Jahres

en: [[this]] by [[GenericNumber]]
de: [[this]] nach [[GenericNumber]]

en: Quarters when [[this.short-name]] were added
de: Quartale als [[this.short-name]] hinzugefügt wurde

en: How these [[this.short-name]] are distributed
de: Wie dies [[this.short-name]] verteilt wurde

en: [[this.short-name]] by [[GenericNumber]]
de: [[this.short-name]] nach [[GenericNumber]]

en: Where users are coming from
de: Von wo her Anwender kommen

en: [[this]] comparisons and correlations
de: [[this]] Vergleiche und Korrelationen

en: Total income
de: Gesamteinkommen

en: Total income per month
de: Gesamteinkommen nach Monat

en: Number of users per source
de: Anzahl der Nutzer nach Quelle

en: Transactions per state
de: Transaktionen nach Status

en: [[this]] by [[Timestamp]]
de: [[this]] nach [[Timestamp]]

en: New users per source in the last 30 days
de: Neue Benutzer pro Quelle der letzten 30 Tagen

en: Join date by day of the month
de: Beitrittsdatum nach Tag des Monats

en: Average discount %
de: Durchschnittlicher Rabatt in %

en: Autogenerated metrics about [[GenericTable]].
de: Automatisch generierte Metriken über [[GenericTable]].

en: [[this]] per day of the month
de: [[this]] nach Datum des Monats

en: Total sessions in each country
de: Gesamtanzahl der Sitzungen in jedem Land

en: Transactions per month of the year
de: Transaktionen pro Monat des Jahres

en: Sales per product
de: Verkäufe nach Produkt

en: Users in each country
de: Anwender in jedem Land

en: [[this]] by hour of the day
de: [[this]] nach Stunde des Tages

en: Events in the last 30 days
de: Ereignisse der letzten 30 Tage

en: Transactions per source
de: Transaktionen pro Quelle

en: Where youve acquired your users
de: Wo du deine Benutzer akquirieren konntest

en: How they compare acrosss location
de: Wie sie im Vergleich zu anderen Standorten stehen

en: [[this]] per product
de: [[this]] nach Produkt

en: [[this]] per month of the year
de: [[this]] nach Monat des Jahres

en: Per country
de: Nach Land

en: A deeper look at how different countries are performing for you.
de: Ein genauerer Blick darauf, wie sich die verschiedenen Länder für dich entwickeln.

en: Sales per state
de: Verkäufe nach Status

en: Events by [[GenericNumber]]
de: Ereignisse nach [[GenericNumber]]

en: Sales per product [[ProductCategoryMedium]]
de: Verkäufe nach Produkt [[ProductCategoryMedium]]

en: User acquisition by country
de: Anwender-Akquirierung nach Land

en: [[this]] per source
de: [[this]] nach Quelle

en: [[this]] by day of the week
de: [[this]] nach Tag der Woche

en: Days of the month when [[this.short-name]] joined
de: Tage des Monats, an denen [[this.short-name]] beigetreten ist.

en: Heres an overview of the people in your [[this]]
de: Anbei eine Übesicht der Personen in Ihrer [[this]]

en: How [[GenericTable]] are distributed across this time field, and if it has any seasonal patterns.
de: Wie [[GenericTable]] über dieses Zeitfeld verteilt sind und ob es saisonale Muster hat.

en: Overview
de: Überblick

en: How this metric is distributed across different categories
de: Wie diese Metrik auf verschiedene Kategorien verteilt ist

en: [[this.short-name]] per state
de: [[this.short-name]] nach Status

en: Weekdays when [[this.short-name]] joined
de: Wochentage, an denen [[this.short-name]] beigetreten ist

en: Hours when [[this.short-name]] joined
de: Stunden, an denen [[this.short-name]] beigetreten ist.

en: Total income by month
de: Gesamteinkommen nach Monat

en: A breakdown of your [[this]] over time, and its min, max, average and more.
de: Eine Aufschlüsselung deines [[this]] im Laufe der Zeit, und sein Minimum, Maximum, Durchschnitt und mehr.

en: Average quantity per state
de: Durchschnittsmenge nach Status

en: How they compare by across different numbers
de: Wie sie im Vergleich zu anderen Zahlen stehen

en: New users per country in the last 30 days
de: Neue Anwender nach Land der letzten 30 Tagen

en: Transactions over time
de: Transaktionen über die Zeit

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]]
de: [[this]] nach [[GenericCategorySmall]]

en: Some breakdown
de: Einige Aufgliederungen

en: Average of [[this]] by [[State]]
de: Durchschnitt von [[this]] nach [[State]]

en: Transactions per quarter of the year
de: Transaktionen nach Quartal des Jahres

en: By coordinates
de: Nach Koordinaten

en: Heres a closer look at your [[this]] by products
de: Hier ein genauerer Blick auf Ihre [[this]] nach Produkten

en: [[this]] per quarter of the year
de: [[this]] nach Quartal des Jahres

en: Heres an overview of your [[this]] data from Google Analytics
de: Hier erhältst du einen Überblick über deine [[this]] Daten aus Google Analytics.

en: Quarters when [[this.short-name]] joined
de: Quartale als [[this.short-name]] beigetreten ist

en: New [[this.short-name]] in the last 30 days
de: Neue [[this.short-name]] der letzten 30 Tage

en: Total sessions by desktop, mobile, or tablet
de: Gesamtzahl der Sitzungen über Desktop, Handy oder Tablet

en: Indepth example
de: Ausführliches Beispiel

en: Average income per source
de: Durchschnittseinkommen nach Quelle

en: [[Timestamp]] by day of week
de: [[Timestamp]] nach Tag der Woche

en: Heres a closer look at your [[this]]
de: Anbei ein tieferer Blick auf [[this]]

en: Heres a closer look at your [[this]] field
de: Anbei ein tieferer Blick auf [[this]] Feld

en: Summary
de: Zusammenfassung

en: How the [[this]] is distributed geographically
de: Wie [[this]] geografisch verteilt ist

en: The pages with the most pageviews
de: Seiten mit den meisten Aufrufen

en: How [[Number1]] is correlated with [[Number2]]
de: Wie [[Number1]] mit [[Number2]] korreliert

en: Top 10 states by sales in the last 30 days
de: Top 10 Bundesländer nach Umsatz der 30 Tagen

en: Top 10 states by sales
de: Top 10 Bundesländer nach Verkäufen

en: Where these transactions happened
de: Wo diese Transaktionen stattgefunden haben

en: Top 10 countries by sales
de: Top 10 Länder nach Verkäufen

en: Sales by state
de: Verkäufe nach Bundesland

en: Where most of your sessions originate from
de: Woher die meisten Ihrer Sitzungen stammen

en: Top acquisition channels
de: Die wichtigsten Akquisitionskanäle

en: These [[this.short-name]] across time
de: Diese [[this.short-name]] im Laufe der Zeit.

en: Average quantity
de: Durchschnittsmenge

en: Sales per source
de: Verkäufe nach Quelle

en: Average income per country
de: Durchschnittseinkommen nach Land

en: How [[this]] is distributed
de: Wie [[this]] verteilt wird

en: Distinct [[FK]]
de: Eindeutiger [[FK]]

en: How these transactions are distributed
de: Wie diese Transaktionen verteilt werden

en: Per state
de: Nach Bundesland

en: Count of [[GenericCategoryMedium]] by [[this]]
de: Anzahl der [[GenericCategoryMedium]] von [[this]]

en: A look at your [[this]]
de: Ein Blick auf [[this]]

en: [[GenericNumber]] by [[this]]
de: [[GenericNumber]] nach [[this]]

en: Sum of [[GenericNumber]] by [[this]]
de: Summe von [[GenericNumber]] nach [[this]]

en: A look at your [[this]] table
de: Ein Blick auf Ihre [[this]] Tabelle

en: How many [[GenericTable]] there are per state, and how each state is represented across other categories.
de: Wie viele [[GenericTable]] gibt es pro Zustand, und wie jeder in anderen Kategorien dargestellt wird.

en: Most-viewed pages
de: Meistbesuchte Seiten

en: Example exploration
de: Beispiel-Exploration

en: Sales vs. rating
de: Umsatz vs. Bewertung

en: [[this]] per hour of the day
de: [[this]] pro Stunde des Tages

en: Where your [[this.short-name]] are
de: Wo dein [[this.short-name]] ist

en: These are the same for all your [[this.short-name]]
de: Diese sind für alle Ihre [[this.short-name]] gleich.

en: Events by different categories
de: Veranstaltungen nach verschiedenen Kategorien

en: Where these [[this.short-name]] are
de: Wo diese [[this.short-name]] sind

en: Over time
de: Im Laufe der Zeit

en: A summary of the events in your [[this]] table
de: Eine Zusammenfassung der Ereignisse in Ihrer [[this]] Tabelle

en: Transactions per source over time
de: Transaktionen pro Quelle im Laufe der Zeit

en: How the [[this]] is distributed
de: Wie das [[this]] verteilt wird

en: Total income per source
de: Gesamteinkommen pro Quelle

en: Some metrics we found about your transactions.
de: Einige Metriken, die wir über Ihre Transaktionen gefunden haben.

en: How your different products are performing.
de: Was Ihre verschiedenen Produkte einbringen.

en: Where these events are happening
de: Wo diese Ereignisse stattfinden

en: Which US states are bringing you the most business.
de: Welche US-Bundesstaaten bringen Ihnen die meisten Geschäfte.

en: How they compare across time
de: Wie sie im Zeitvergleich abschneiden

en: Average transaction income per month
de: Durchschnittliches Transaktionseinkommen pro Monat

en: Average quantity per month
de: Durchschnittsmenge pro Monat

en: Seasonal patterns in the [[this]]
de: Saisonale Muster in der [[this]]]

en: Events over time
de: Ereignisse im Laufe der Zeit

en: Orders and income per source
de: Aufträge und Einnahmen pro Quelle

en: Transactions per hour of the day
de: Transaktionen pro Stunde des Tages

en: Where most of your traffic is coming from.
de: Woher der meiste Traffic kommt.

en: Heres a quick look at the [[this]]
de: Hier ein kurzer Blick auf die [[this]]]

en: It looks like your [[this]] has transactions, so heres a look at them
de: Es sieht so aus, als ob deine [[this]] Transaktionen hat. Anbei ein Blick auf sie.

en: Average discount per month
de: Durchschnittlicher Rabatt pro Monat

en: [[Timestamp]] by month of the year
de: [[Timestamp]] nach Monat des Jahres

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]] over time
de: [[this]] pro [[GenericCategorySmall]] im Laufe der Zeit.

en: Distribution by coordinates
de: Verteilung nach Koordinaten

en: Sales by source
de: Umsatz nach Quellen

en: Sales for each product category
de: Umsatz pro Produktkategorie

en: A closer look at the metrics and dimensions used in this saved question.
de: Ein genauerer Blick auf die Metriken und Dimensionen, die in dieser gespeicherten Frage verwendet werden.

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryMedium]]
de: [[this.short-name]] pro [[GenericCategoryMedium]]]

en: Sales per product [[ProductCategoryLarge]]
de: Umsatz pro Produkt [[ProduktkategorieGroß]]]

en: Average quantity per country
de: Durchschnittlichmenge pro Land

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryLarge]]
de: [[this.short-name]] pro [[GenericCategoryLarge]]]

en: Heres a closer look at your [[this]] per source
de: Hier ein genauerer Blick auf Ihre [[this]] pro Quelle

en: Events per day of the month
de: Veranstaltungen pro Tag des Monats

en: Sessions by Country
de: Sitzungen nach Ländern

en: Some interesting metrics about your GA stats to get you started.
de: Einige interessante Kennzahlen über Ihre GA-Statistiken, um Ihnen den Einstieg zu erleichtern.

en: [[this]] per state
de: [[this]] pro Zustand

en: [[Timestamp]] by quarter of the year
de: [[Timestamp]] nach Quartal des Jahres

en: How its distributed across time and other categories.
de: Wie es sich über die Zeit und andere Kategorien verteilt.

en: A look at your events over time and by several categories.
de: Ein Blick auf Ihre Veranstaltungen im Laufe der Zeit und nach verschiedenen Kategorien.

en: [[GenericTable]] per [[this]]
de: [[GenericTable]] pro [[this]]

en: Average quantity per source
de: Durchschnittsmenge pro Quelle

en: Top 5 per category
de: Top 5 pro Kategorie

en: Events per day of the week
de: Veranstaltungen pro Wochentag

en: New [[this.short-name]] per month
de: Neuer [[this.short-name]] pro Monat

en: Top performers
de: Top-Performer

en: Transactions in the last 30 days
de: Transaktionen der letzten 30 Tage

en: [[GenericTable]] by [[this]]
de: [[GenericTable]] von [[this]]

en: Overview of your [[this]] data from Google Analytics
de: Übersicht über Ihre [[this]] Daten aus Google Analytics

en: Created At by hour of the day
de: Erstellt zu jeder vollen Stunde des Tages

en: Sales by month
de: Verkäufe pro Monat

en: How the [[this]] is distributed across categories
de: Wie das [[this]] über Kategorien verteilt ist

en: [[Timestamp]] by month of year
de: [[Zeitstempel]] nach Monat des Jahres

en: How many total sessions vs. how many individual users you had each day.
de: Wie viele Gesamtsitzungen vs. wie viele einzelne Benutzer du jeden Tag hattest.

en: How this metric is distributed across different numbers
de: Wie diese Kennzahl auf verschiedene Zahlen verteilt ist

en: Sessions by page where the session began
de: Sitzungen nach Seite, auf der die Sitzung begann.

en: Distinct values
de: Eindeutige Werte

en: Hours when [[this.short-name]] were added
de: Stunden, in denen [[this.short-name]] hinzugefügt wurde.

en: [[Timestamp]] by day of the week
de: [[Timestamp]] nach Wochentag

en: [[GenericNumber]] over time
de: [[GenericNumber]] im Laufe der Zeit

en: Heres an overview of your [[this]]
de: Hier ist eine Übersicht über Ihre [[this]]

en: [[this.short-name]] by coordinates
de: [[this.short-name]] nach Koordinaten

en: Heres a closer look at your [[this]] per state
de: Hier ist ein genauerer Blick auf Ihre [[dies]] pro Zustand

en: Created At by day of the month
de: Erstellt am Tag des Monats

en: Sales by coordinates
de: Umsatz nach Koordinaten

en: New [[this.short-name]] over time
de: Neuer [[this.short-name]] im Laufe der Zeit

en: Join date by hour of the day
de: Beitrittsdatum nach Uhrzeit des Tages

en: [[Timestamp]] by hour of day
de: [[Timestamp]] nach Tageszeit

en: Sessions and unique users per day
de: Sitzungen und einmalige Benutzer pro Tag

en: Events per [[GenericCategoryLarge]]
de: Events pro [[GenericCategoryLarge]]

en: How they compare by distribution
de: Wie du im Vergleich zur Verteilung stehst

en: Income per country
de: Einkommen pro Land

en: Heres a closer look at your [[this]] per country
de: Hier ein genauerer Blick auf Ihre [[dies]] pro Land

en: Sales by product [[ProductCategory]]
de: Verkäufe pro Produkt [[ProductCategory]]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], bottom 5
de: [[dies]] pro [[GenericCategoryLarge]], untere 5

en: [[this.short-name]] added in the last 30 days
de: hinzugefügte [[this.short-name]] der letzten 30 Tagen

en: Per [[Source]]
de: Pro [[Source]]

en: Average item quantity per month
de: Durchschnittliche Artikelmenge pro Monat

en: The number of [[GenericTable]] per country, and how each country is represented in different categories.
de: Die Anzahl der [[GenericTable]] pro Land und wie jedes Land in verschiedenen Kategorien dargestellt ist.

en: [[this]] per day of the week
de: [[this]] pro Wochentag

en: Average qunatity per source
de: Durchschnittsmenge pro Quelle

en: [[this.short-name]] by [[Timestamp]]
de: [[this.short-name]] von [[[Zeitstempel]]

en: Summary statistics
de: Zusammenfassende Statistiken

en: Sales per month
de: Verkäufe pro Monat

en: [[GenericNumber]] by join date
de: [[GenericNumber]] nach Beitrittsdatum

en: Average of [[this]] by [[Country]]
de: Durchschnitt von [[dies]] nach [[Land]]

en: [[this]] over time
de: [[this]] im Laufe der Zeit

en: Join date by day of the week
de: Teilnahme am Datum nach Wochentag

en: We crunched the numbers for your [[this]]
de: Wir haben die Zahlen für deine [[this]]

en: Months when [[this.short-name]] joined
de: Monate, in denen [[this.short-name]] beigetreten ist

en: Unable to parse resource `{0}` as JSON
de: Ressource `{0}` kann nicht als JSON gewandelt werden

en: Unable to find JSON via relative path `{0}`
de: JSON kann nicht über den relativen Pfad `{0}` gefunden werden

en: Connection to host timed out for URL `{0}`
de: Zeitüberschreitung der Verbindung zum Host für URL `{0}`

en: Unable to connect to unknown host at URL `{0}`
de: Verbindung zu unbekanntem Host für URL `{0}` nicht möglich

en: Unable to connect to host at URL `{0}`
de: Die Verbindung zum Host für die URL `{0}` kann nicht hergestellt werden

en: Connection refused by host at for URL `{0}`
de: Verbindung vom Host für URL `{0}` wurde abgelehnt

en: Unable to retrieve resource at URL `{0}`
de: Ressourcenabruf unter URL `{0}` nicht möglich

en: Unable to parse resource at URL `{0}` as JSON
de: Unmöglich die Ressourcen der URL `{0}` als JSON zu wandeln

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication: {0}
de: Problem mit der Verbindung zum LDAP-Server - Zurückgreifen auf lokale Authentifizierung: {0}

en: BigQuery statements can''t be parameterized!
de: BigQuery-Anweisungen können nicht parametrisiert werden!

en: WARNING: Druid does not allow limitSpec in time series queries. Ignoring the LIMIT clause.
de: WARNUNG: Druid erlaubt keine limitSpec in Zeitreihenabfragen. Ignorieren der LIMIT-Klausel.

en: Invalid Snowflake connection details: missing DB name.
de: Ungültige Snowflake-Verbindungsdetails: fehlender DB-Name.

en: We’d love your feedback.
de: Wir würden uns über Ihr Feedback freuen.

en: It looks like Metabase wasn’t quite a match for you.
de: Es sieht so aus, als ob Metabase für dich nicht zufriedenstellend arbeitete.

en: Would you mind taking a fast 5 question survey to help the Metabase team understand why and make things better in the future?
de: Würde es Ihnen etwas ausmachen, eine schnelle Umfrage mit 5 Fragen durchzuführen, um dem Metabase-Team zu helfen, zu verstehen, warum und die Dinge in Zukunft besser zu machen?

en: We hope you''ve been enjoying Metabase.
de: Wir hoffen, dass Ihnen die Metabase gefallen hat.

en: Would you mind taking a fast 6 question survey to tell us how it’s going?
de: Würdest du bitte eine schnelle Umfrage mit 6 Fragen durchführen, damit wir erfahren, ob alles funktioniert?

en: {0} created a Metabase account
de: {0} hat ein Metabase-Konto erstellt.

en: {0} accepted their Metabase invite
de: {0} hat ihre Metabase-Einladung akzeptiert.

en: [Metabase] Password Reset Request
de: [Metabase] Anfrage zum Zurücksetzen des Passwortes

en: [Metabase] Notification
de: [Metabase] Mitteilung

en: [Metabase] Help make Metabase better.
de: [Metabase] Hilf, Metabase zu verbessern.

en: [Metabase] Tell us how things are going.
de: [Metabase] Sag uns, wie es läuft.

en: Error: query''s source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
de: Fehler: Die Quelle der Abfrage wurde nicht aufgelöst. Wahrscheinlich musst du die Anfrage zuerst `vorverarbeiten`.

en: Don't know what to do with:
de: Ich weiß nicht, was ich damit anfangen soll:

en: Don't know how to wrap:
de: Ich weiß nicht, wie man es einpackt:

en: Failed setting `query-caching-max-kb` to {0}.
de: Fehlgeschlagene Einstellung `query-caching-max-kb` auf {0}.

en: Values greater than {1} are not allowed.
de: Werte größer als {1} sind nicht erlaubt.

note: we need the Database instance no matter what (in order to compare details hash with cached value) passed in look up by ID
en: Database {0} does not exist.
de: Die Datenbank {0} existiert nicht.

en: Error: Database is not present in the Query Processor Store.
de: Fehler: Die Datenbank ist im Speicher des Suchprozessors nicht vorhanden.

en: Invalid embedding-secret-key! Secret key must be a hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string).
de: Ungültiger Secret-Key! Der geheime Schlüssel muss ein hexadezimal codierter 256-Bit-Schlüssel (d.h. eine 64-stellige Zeichenkette) sein.

en: JWT is missing `alg`.
de: JWT fehlt `alg`.

en: JWT `alg` cannot be `none`.
de: JWT `alg` kann nicht `none` sein.

en: The embedding secret key has not been set.
de: Der einbettende geheime Schlüssel wurde nicht gesetzt.

en: Token is missing value for keypath
de: Token fehlt der Wert für den Schlüsselpfad

en: In-depth example
de: Ausführliches Beispiel

en: Key
de: Schlüssel

en: Class
de: Klasse

en: Triggers
de: Auslöser

en: View triggers
de: Auslöser anzeigen

en: Scheduler Info
de: Planer-Info

en: Priority
de: Priorität

en: Last Fired
de: Letzte Ausführung

en: Next Fire Time
de: Nächste Ausführung

en: Start Time
de: Startzeit

en: End Time
de: Endzeit

en: Final Fire Time
de: Finale Ausführungszeit

en: May Fire Again?
de: Erneut ausführen?

en: Triggers for {0}
de: Auslöser für {0}

en: Tasks
de: Aufgaben

en: Duplicated {0}
de: Doppelte {0}

en: Duplicate this item
de: Eintrag duplizieren

en: Archive this item
de: Eintrag archivieren

en: Duplicate dashboard
de: Dashboard duplizieren

en: Duplicate "{0}"
de: "{0}" duplizieren

en: Duplicate
de: Duplizieren

en: Tomorrow
de: Morgen

en: This {0}
de: Diesen {0}

en: Next {0}
de: Nächsten {0}

en: Previous {0}
de: Vorheriger {0}

en: Previous {0} {1}
de: Vorheriger {0} {1}

en: Next {0} {1}
de: Nächster {0} {1}

en: Now
de: Jetzt

en: {0} {1} ago
de: vor {0} {1}

en: {0} {1} from now
de: {0} {1} ab heute

en: Default period | Default periods
de[0]: Standard Zeitraum
de[1]: Standard Zeiträume

en: Minute of hour | Minutes of hour
de[0]: Minute einer Stunde
de[1]: Minuten einer Stunde

en: Hour of day | Hours of day
de[0]: Stunde am Tag
de[1]: Stunden am Tag

en: Day of week
de: Tag in der Woche

en: Day of month
de: Tag im Monat

en: Day of year | Days of year
de[0]: Tag im Jahr
de[1]: Tage im Jahr

en: Week of year | Weeks of year
de[0]: Woche im Jahr
de[1]: Wochen im Jahr

en: Month of year | Months of year
de[0]: Monat im Jahr
de[1]: Monate im Jahr

en: Quarter of year | Quarters of year
de[0]: Quartal im Jahr
de[1]: Quartale im Jahr

en: {0} selection | {0} selections
de[0]: {0} Auswahl
de[1]: {0} Auswahlen

en: This
de: Dieses

en: Invalid
de: Ungültig

en: Add a time
de: Zeit hinzufügen

en: Nothing to compare for the previous {0}.
de: Es gibt nichts zum vorigen {0} zu vergleichen.

en: by {0}
de: von {0}

en: value must be a valid database engine.
de: der Wert muss eine gültige Datenbank-Engine sein.

en: Connection refused by host for URL `{0}`
de: Die Verbindung wurde vom Host mit der URL `{0}` abgelehnt.

en: Warning: Postgres connection string with `ssl=true` detected.
de: Warnung: Postgress Verbindung mit String 'ssl=true' erkannt.

en: You may need to add `?sslmode=require` to your application DB connection string.
de: Eventuell musst Du '?sslmode=require' zu deiner Anwendung als DB Connection String hinzufügen.

en: If Metabase fails to launch, please add it and try again.
de: Wenn Metabase nicht startet, füge es bitte hinzu und versuche es noch einmal.

en: See https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 for more details.
de: Siehe https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 für mehr Details.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recomended for production deployments.
de: WARNUNG: Es wird nicht empfohlen Metabase mit einer H2 Applikation in Produktionsumgebungen zu verwenden.

en: For production deployments, we highly recommend using Postgres, MySQL, or MariaDB instead.
de: Für den Betrieb in Produktivumgebungen empfehlen wir stattdessen den Einsatz von Postgres, MySQL oder MariaDB.

en: If you decide to continue to use H2, please be sure to back up the database file regularly.
de: Stellen Sie sicher, die Datenbank regelmäßig zu sichern, wenn sie sich entscheiden H2 zu verwenden.

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres for more information.
de: Hier gibt es mehr Informationen dazu: https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres

en: Unable to connect to Metabase {0} DB.
de: Verbindung zur Metabase {0} DB nicht möglich.

en: Error adding legacy SQL directive to BigQuery saved Question
de: Fehler beim Hinzufügen der Legacy-SQL-Anweisung zur BigQuery Abfrage

en: Failed to notify {0} Database {1} updated
de: Fehlgeschlagene Information an {0} Datenbank {1} aktualisiert

en: Loading driver {0} {1}
de: Lade Treiber {0} {1}

en: Load driver {0}
de: Lade Treiber {0}

en: Driver not registered after loading: {0}
de: Treiber nach dem Laden nicht registriert: {0}

en: Error: attempting to change {0} property `:abstract?` from {1} to {2}.
de: Fehler: Die Eigenschaft {0} zu ändern `:abstract?` von {1} nach {2}

en: Registered abstract driver {0}
de: Abstrakter Treiber {0} registriert

en: Registered driver {0}
de: Treiber {0} registriert

en: (parents: {0})
de: (Eltern: {0})

en: Initializing driver {0}...
de: Initialisiere Treiber {0}...

en: Reason:
de: Grund:

en: Invalid driver feature: {0}
de: Ungültiges Treiber-Feature

en: Invalid HoneySQL form:
de: Ungültige HoneySQL Anfrage:

en: Closing connection pool for database {0} ...
de: Schließe Verbindungs-Pool für Datenbank {0} ...

en: Error loading namespace
de: Fehler beim Laden des Namensraums

en: Starting events listener:
de: Starte Events-Listener:

en: Unexpected error listening on events
de: Unerwarteter Fehler beim Warten auf Events

en: Error syncing Database {0}
de: Fehler beim Synchronisieren der Datenbank {0}

en: Failed to process sync-database event.
de: Sync-Datenbank-Ereignis konnte nicht verarbeitet werden.

en: Bad nested-query-level: query does not have a source query
de: Ungültige Query-Verschachtelung: Abfrage hat keine Quelle

en: I don''t know how to `{0}`.
de: Ich weiß nicht wie man `{0}`.

en: Here''s what I can do:
de: Das ich was ich machen kann:

en: Error in Metabot command
de: Fehler in Metabot-Befehl

en: Websocket associated with this Slack event is different from the websocket we're currently using.
de: Der Websocket der mit diesem Slack-Event verbunden ist unterscheidet sich vom aktuellen Websocket.

en: FieldValues for Field {0} remain unchanged. Skipping...
de: Feldwerte für das Feld {0} bleiben unverändert. Überspringe...

en: Unable to normalize:
de: Konnte nicht normalisieren:

en: Could not find matching Field ID for target:
de: Konnte keine passende Feld-ID finden für das Ziel:

en: Metabase does not have permissions to write to plugins directory {0}
de: Metabse hat keine Berechtigungen, um direkt in das Plugin-Verzeichnis {0} zu schreiben

en: Metabase cannot use the plugins directory {0}
de: Metabase kann das Plugin-Verzeichnis {0} nicht benutzen

en: Please make sure the directory exists and that Metabase has permission to write to it.
de: Bitte stelle sicher, dass das Verzeichnis existiert und dass Metabase die Berechtigung hat, dort zu schreiben.

en: You can change the directory Metabase uses for modules by setting the environment variable MB_PLUGINS_DIR.
de: Du kannst das Modul-Verzeichnis von Metabase ändern, indem du die Umgebungsvariable MB_PLUGINS_DIR setzt.

en: Falling back to a temporary directory for now.
de: Falle vorerst auf ein temporäres Verzeichnis zurück.

en: Metabase cannot write to temporary directory. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
de: Metabase kann nicht in das temporäre Verzeichnis schreiben. Bitte setze den Wert MB_PLUGINS_DIR auf ein schreibbares Verzeichnis und starte Metabase neu.

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 1.0+. You can delete it from the plugins directory.
de: spark-deps.jar wird nicht länger für Metabase 1.0+ benötigt. Du kannst es aus deinem Modul-Verzeichnis entfernen.

en: Failied to initialize plugin {0}
de: Plugin {0} konnte nicht initialisiert werden

en: Loading plugins in {0}...
de: Lade plugins in {0}...

en: Using Clojure base loader as shared context classloader: {0}
de: Verwende Clojure-Base-Loader als geteilten Context-Classloader: {0}

en: Setting current thread context classloader to shared classloader {0}...
de: Setze Classloader aus aktuellem Thread-Kontext als geteilten Classloader {0}...

note: it's important that we deref the promise again here instead of using the one we just created because it is possible thru a race condition that somebody else delivered the promise before we did; in that case, Clojure ignores subsequent calls to `deliver`. Dereffing the promise guarantees that we'll g
en: Setting current thread context classloader to NEWLY CREATED classloader {0}...
de: Setze Classloader aus aktuellem Thread-Kontext als NEU ERSTELLTEN Classloader {0}...

en: Added URL {0} to classpath
de: URL {0} zu Classpath hinzugefügt

en: Plugin {0} declares a dependency that Metabase does not understand: {1}
de: Plugin {0} gibt eine Abhängigkeit an, die Metabase nicht versteht: {1}

en: Refer to the plugin manifest reference for a complete list of valid plugin dependencies:
de: In der Referenz zum Plugin-Manifest findest du eine Liste der gültigen Plugin-Abhängigkeiten:

en: Metabase cannot initialize plugin {0} due to required dependencies.
de: Metabase kann das Plugin {0} wegen benötigten Abhängigkeiten nicht initialisieren.

en: Class not found: {0}
de: Klasse nicht gefunden: {0}

en: Plugin ''{0}'' depends on plugin ''{1}''
de: Plugin "{0}" hängt ab von Plugin "{1}"

en: {0} dependency {1} satisfied? {2}
de: {0} Abhängigkeit {1} erfüllt? {2}

en: Plugins with unsatisfied deps: {0}
de: Plugins mit nicht erfüllten Abhängigkeiten: {0}

en: Extract file {0} -> {1}
de: Extrahiere Datei {0} -> {1}

en: Resource does not exist.
de: Ressource existiert nicht.

en: Loading plugin namespace {0}...
de: Lade Plugin-Namespace {0}...

en: Dependencies satisfied; these plugins will now be loaded: {0}
de: Abhängigkeiten erfüllt; diese Plugins werden jetzt geladen: {0}

en: Registering JDBC proxy driver for {0}...
de: Registriere JDBC-Proxy-Treiber für {0}...

en: Deregistering original JDBC driver {0}...
de: Deregistriere den originalen JDBC-Treiber {0}...

en: Default connection property {0} does not exist.
de: Standard Verbindungs-Parameter {0} existiert nicht.

en: Invalid connection property {0}: not a string or map.
de: Ungültiger Verbindungs-Parameter {0}: Kein String oder Map.

note: ok, do the init steps listed in the plugin mainfest
en: Load lazy loading driver {0}
de: Lade langsam ladenden Traiber {0}

en: Cannot initialize plugin: missing required property `driver-name`
de: Kann Plugin nicht initialisieren: Benötigter Parameter `driver-name` fehlt

en: Warning: plugin manifest for {0} does not include connection properties
de: Warnung: Plugin-Manifest für {0} enthält keine Verbindungs-Parameter

note: finally, register the Metabase driver
en: Registering lazy loading driver {0}...
de: Registriere langsam ladenden Treiber {0}...

en: Error running query for Card {0}
de: Fehler in der Abfrage für Karte {0}

en: Last week
de: Letzte Woche

en: This week
de: Diese Woche

en: Last month
de: Letzer Monat

en: This month
de: Dieser Monat

en: Last quarter
de: Letztes Quartal

en: This quarter
de: Dieses Quartal

en: Last year
de: Letztes Jahr

en: This year
de: Dieses Jahr

en: *driver* is unbound.
de: *driver* hat keinen Wert zugeordnet.

en: Error syncing Fields for Table ''{0}''
de: Fehler beim Synchronisieren der Felder für Tabelle "{0}"

en: Hash of {0} matches stored hash, skipping Fields sync
de: Hashen von {0} stimmt mit gespeicherten Hash überein - überspringe Feldsynchronisation

en: Field
de: Feld

en: Error checking if Fields {0} need to be created or reactivated
de: Fehler bei der Prüfung, ob die Felder {0} erstellt oder reaktiviert werden müssen

en: Marking Field ''{0}'' as inactive.
de: Markiere Feld "{0}" als inaktiv

en: Error retiring {0}
de: Fehler beim Ausblenden {0}

en: Database type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
de: Datenbanktyp von {0} hat sich von "{1}" auf "{2}" geändert.

en: Base type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
de: Basistyp von {0} hat sich von "{1}" auf "{2}" geändert.

en: Special type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
de: Spezialtyp von {0} hat sich von "{1}" auf "{2}" geändert.

en: Comment has been added for {0}.
de: Kommentar für {0} hinzugefügt.

en: Stopping Quartz Scheduler {0}
de: Stoppe Quartz Scheduler {0}

en: Starting Quartz Scheduler {0}
de: Starte Quartz Scheduler {0}

en: Error loading tasks namespace {0}
de: Fehler beim Laden des "task namespace" {0}

note: don't bother logging namespace for now, maybe in the future if there's tasks of the same name in multiple namespaces we can log it
en: Initializing task {0}
de: Initialisiere Aufgabe {0}

en: Error initializing task {0}
de: Fehler beim Initialisieren der Aufgabe {0}

en: Problem sending abandonment email
de: Problem beim Verschicken der Email zur Nichtnutzung

en: Sending anonymous usage stats.
de: Sende anonyme Nutzungsstatistiken.

en: Error sending anonymous usage stats
de: Fehler beim Senden anonymer Nutzungsstatistiken

en: Error sending Pulse {0}
de: Fehler beim Senden des Pulse {0}

en: Sending scheduled pulses...
de: Versende geplante Pulse...

en: SendPulses task failed
de: Aufgabe "Puls Senden" fehlgeschlagen

note: Is this a typo in the original snippet? I think it should read "Failed to schedule tasks for Database {0}"
en: Failed to scheduler tasks for Database {0}
de: Fehler beim Planen von Aufgaben zur Datenbank {0}

en: Cleaning up task history
de: Aufgabenhistorie wird bereinigt

en: Task history cleanup successful, rows were deleted
de: Bereinigung der Aufgabenhistorie erfolgreich, es wurden Einträge entfernt

en: Task history cleanup successful, no rows were deleted
de: Bereinigung der Aufgabenhistorie erfolgreich, es wurden keine Einträge entfernt

en: Checking for new Metabase version info.
de: Prüfe auf neue Metabase Versionsinfo

en: Error fetching version info
de: Fehler beim Ermitteln der Versions-Informationen

en: Maximum memory available to JVM: {0}
de: Maximal für die JVM verfügbarer Speicher: {0}

note: Whithout any context, it is almost impossible to get the real meaning of this.
en: Not something with an ID: {0}
de: Ist bzw. hat keine ID: {0}

en: [[CreateDate]] by month of the year
de: [[CreateDate]] pro Monat des Jahres

en: Here's a quick look at your [[this]]
de: Hier ist ein kleiner Einblick in dein [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by hour of the day
de: [[CreateTimestamp]] pro Stunde des Tages

en: Where you've acquired your users
de: Woher du deine Benutzer bekommen hast

en: How it's distributed across time and other categories.
de: Wie es über die Zeit und andere Kategorien verteilt ist.

en: Here's a closer look at your [[this]] per source
de: Dies ist ein genauer Blick auf deine [[this]], nach Quelle

en: Here's a quick look at the [[this]]
de: Dies ist ein kurzer Blick auf [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the month
de: [[CreateTimestamp]] pro Tag des Monats

en: Here's an overview of the people in your [[this]]
de: Hier ist eine Übersicht über die Personen in deiner/-em [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by quarter of the year
de: [[CreateTimestamp]] pro Quartal des Jahres

en: How they compare across location
de: Wie sie über Orte verteilt sind

en: Here's a closer look at your [[this]] by products
de: Dies ist ein genauer Blick auf deine [[this]], nach Produkten

en: [[CreateTimestamp]] by month of the year
de:  [[CreateTimestamp]] pro Monat des Jahres

en: An overview of your [[this]] and how it's distributed across time, place, and categories.
de: Eine Übersicht über deine [[this]] und deren Verteilung über Zeit, Ort und Kategorie.

en: Here's a closer look at your [[this]]
de: Dies ist ein genauer Blick auf deine [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the week
de: [[CreateTimestamp]] nach Wochentag

en: Here's an overview of your [[this]] data from Google Analytics
de: Dies ist eine Übersicht über deine Daten von Google Analytics zu [[this]]

en: Here's an overview of your [[this]]
de: Dies ist eine Übersicht über deine [[this]]

en: Here's a closer look at your [[this]] field
de: Dies ist ein genauer Blick auf dein Feld [[this]]

en: Here's a closer look at your [[this]] per country
de: Dies ist ein genauer Blick auf deine [[this]], nach Produkten

en: If you're into correlations, this is the x-ray for you.
de: Wenn dich Korrelationen interessieren, ist dies das X-Ray für dich.

en: [[CreateDate]] by day of the week
de: [[CreateDate]] nach Wochentag

en: It looks like your [[this]] has transactions, so here's a look at them
de: Es sieht so aus, als gäbe es Transaktionen für [[this]]. Hier sind sie

en: Here's a closer look at your [[this]] per state
de: Dies ist ein genauer Blick auf deine [[this]], nach Staat

en: [[CreateDate]] by day of the month
de: [[CreateDate]] pro Tag des Monats

en: [[CreateTime]] by hour of the day
de: [[CreateDate]] pro Stunde des Tages

en: Here's a closer look at your [[this]] over time
de: Dies ist ein genauer Blick auf deine [[this]], über die Zeit

en: [[CreateDate]] by quarter of the year
de: [[CreateDate]] pro Quartal eines Jahres

en: Edit user
de: Benutzer bearbeiten

en: New user
de: Neuer Benutzer

en: Reset password
de: Passwort zurücksetzen

en: Deactivate user
de: Benutzer deaktivieren

en: Reactivate {0}?
de: {0} wieder aktivieren?

en: We couldn’t send them an email invitation, so make sure to tell them to log in using {0} and this password we’ve generated for them:
de: Wir konnten ihnen keine Einladung per E-Mail schicken, also bitte sie auf anderem Wege, sich als {0} einzuloggen. Das Kennwort lautet:

en: collection
de: Sammlung

en: collections
de: Sammlungen

en: First name is required
de: Vorname muss angegeben werden

en: Must be 100 characters or less
de: 100 Zeichen oder weniger

en: Last name is required
de: Nachname muss angegeben werden

en: Email is required
de: Email muss angegeben werden

en: Items you archive will appear here.
de: Archivierte Elemente werden hier angezeigt werden.

en: No description
de: Kein Beschreibung

en: Sum of all values
de: Summe aller Werte

en: See all distinct values
de: Alle unterschiedlichen Werte ansehen

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started
de: Durchstöbere den Inhalt deiner Datenbanken, Tabellen und Spalten. Wähle eine Datenbank um loszulegen.

en: Card results metadata passed in to API is VALID. Thanks!
de: Die an die API übergebenen Metatdaten zum Ergebnis der Karte sind GÜLTIG. Vielen Dank!

en: Card results metadata passed in to API is INVALID. Running query to fetch correct metadata.
de: Die an die API übergebenen Metatdaten zum Ergebnis der Karte sind UNGÜLTIG. Führe Abfrage zum Ermitteln der korrekten Metadaten aus.

en: Card results metadata passed in to API is  ISSING. Running query to fetch correct metadata.
de: Die an die API übergebenen Metatdaten zum Ergebnis der Karte FEHLEN. Führe Abfrage zum Ermitteln der korrekten Metadaten aus.

en: {0} was autocorrected to {1}
de: {0} wurde automatisch korrigiert zu {1}

en: DELETE /api/metric/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/metric/:id.
de: DELETE /api/metric/:id ist abgekündigt. Ändere stattdessen den archivierten Wert mit PUT /api/metric/:id.

en: DELETE /api/segment/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/segment/:id.
de: DELETE /api/segment/:id ist abgekündigt. Ändere stattdessen den archivierten Wert mit PUT /api/segment/:id.

en: Value of is_superuser must correspond to presence of Admin group ID in group_ids.
de: Der Wert von is_superuser muss dem Vorhandensein der Admin-Gruppen-ID in group_ids entsprechen.

en: Unexpected error writing keepalive characters
de: Unerwarteter Fehler beim Schreiben der Keepalive Werte

en: Unexpected output in async API response
de: Unerwarteter Inhalt in asynchoner API-Antwort

en: starting streaming response
de: Starte den Antwort-Stream

en: Output chan closed, canceling keepalive request.
de: Ausgabekanal geschlossen, stoppe Keepalive-Anfrage.

en: Async response finished, closing channels.
de: Ansynchrone Antwort abgeschlossen, schließe Kanäle.

en: No response after waiting {0}. Canceling request.
de: Keine Antwort nach {0}. Breche Anfrage ab.

en: Input channel unexpectedly closed.
de: Der Eingabekanal wurde unerwartet geschlossen.

en: f finished, permit will be returned
de: f beendet, Erlaubnis wird zurückgesetzt

en: request canceled, permit will be returned
de: Die Anfrage wurde abgebrochen. Erlaubnis wird zurückgenommen

en: Unexpected error attempting to run function after obtaining permit
de: Unerwarteter Fehler beim Versuch, die Funktion nach Erhalt der Genehmigung auszuführen.

en: Not running pending function call: output channel already closed.
de: Führe wartenden Funktionsaufruf nicht aus: Ausgangskanal bereits geschlossen.

en: Current thread already has a permit for {0}, will not wait to acquire another
de: Aktueller Thread hat die Erlaubnis für {0}, wird nicht warten einen anderen zu erhalten

en: Output channel closed, will skip running {0}.
de: Ausgabekanal geschlossen, überspringe {0}.

en: Running {0} on separate thread...
de: Führe {0} auf separatem Thread aus...

en: Caught error running {0}
de: Fehler abgefangen in {0}

en: Request canceled, canceling future
de: Anfrage abgebrochen, breche folgende ab

en: Closing old connection pool for database {0} ...
de: Schließe alten Verbindungspool für Datenbank {0} ...

en: Here''s your {0} most recent cards:
de: Hier sind deine letzten {0} Karten:

en: Could you be a little more specific, or use the ID? I found these cards with names that matched:
de: Kannst du etwas genauer sein oder die ID verwenden? Ich habe folgende passende Karten gefunden:

note: Searching by ID
en: Card {0} not found.
de: Karte {0} nicht gefunden.

en: Exception in API call
de: Fehler in API-Anfrage

en: Request canceled before finishing.
de: Die Anfrage wurde vorzeitig abgebrochen.

en: Metabase only supports JSON requests.
de: Metabase unterstützt nur JSON-Anfragen.

en: Make sure you set a 'Content-Type: application/json' header.
de: Verwende den Header 'Content-Type: application/json'

en: Setting Metabase site URL to {0}
de: Setze Metabase-URL auf {0}

en: Error scheduling tasks for DB
de: Fehler beim Planen von Aufgaben für die DB

en: Error unscheduling tasks for DB.
de: Fehler beim Deaktivieren von Aufgaben für die DB.

en: {0} Database ''{1}'' sync/analyze schedules have changed!
de: {0} Datenbank "{1}" Synchronisierungs- / Analyse-Zeitpläne wurden geändert!

en: Sync metadata was: ''{0}'' is now: ''{1}''
de: Synchronisierte Metadaten hatten: "{0}", nun: "{1}"

en: Cache FieldValues was: ''{0}'', is now: ''{1}''
de: Zwischengespeicherte Feldwerte hatten: "{0}", nun: "{1}"

en: You cannot update the creator_id of a Metric.
de: Du kannst die creator_id einer Metrik nicht ändern.

en: MetaBot can only have Collection permissions.
de: MetaBot kann ausschließlich Sammlungsberechtigungen besitzen

en: Failed to grant permissions
de: Fehler beim Gewähren der Berechtigungen

en: Changing permissions
de: Ändere Berechtigungen

en: FROM:
de: VON:

en: TO:
de: AN:

en: You cannot update the creator_id of a Segment.
de: Du kannst die creator_id eines Segments nicht ändern.

en: Attempted to set Setting {0} to obfuscated value. Ignoring change.
de: Es wurde versucht, die Einstellung {0} auf den verschleierten Wert zu setzen. Veränderungen wird ignoriert.

en: Using value of env var {0}
de: Verwende den Wert der Umgebungsvariable {0}

en: Adding User {0} to All Users permissions group...
de: Füge Benutzer {0} zur "Alle Benutzer" Gruppe hinzu...

en: Adding User {0} to Admin permissions group...
de: Füge Benutzer {0} zur "Administrator" Gruppe hinzu...

en: Query failure
de: Abfrage fehlgeschlagen

en: Maximum number of simultaneous queries to allow per connected Database.
de: Maximale Anzahl gleichzeitiger Anfragen je verbundener Datenbank.

en: Timed out after {0} milliseconds.
de: Zeitüberschreitung nach {0} Millisekunden.

en: Misfire Instruction
de: Fehlzündungsanweisung

en: Archive this?
de: Archivieren?

en: Learn about our data
de: Erfahre mehr über deine Daten

en: Use DNS SRV when connecting
de: Verwende DNS SRV zum Verbinden

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to 
    an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means,
    leave this disabled.
de: Die Verwendung dieser Option setzt voraus, dass der angegebene Host ein FQDN ist. Wenn du dich mit 
    einen Atlas-Cluster verbinden, musst du diese Option möglicherweise aktivieren. Wenn du nicht weißt, was das bedeutet,
    lasse es deaktiviert.

en: Automatically run queries when doing simple filtering and summarizing
de: Führe Abfragen bei einfachen Filtern und Zusammenfassen automatisch aus

en: When this is on Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
de: Wenn dies aktiviert ist, führt Metabase automatisch Abfragen aus, wenn Benutzer einfache Erkundungen mit den Schaltflächen Zusammenfassen und Filtern, während sie Tabellen oder ein Diagramm anzeigen. Du kannst dies ausschalten, wenn die Abfrage dieser Datenbank langsam ist. Diese Einstellung hat keinen Einfluss auf Drill-Throughs oder SQL-Abfragen.

en: Learn about this database
de: Lerne etwas über diese Datenbank

en: Archive this dashboard?
de: Dieses Dashboard archivieren?

en: All results
de: Alle Ergebnisse

en: Our Analytics
de: Unsere Analysen

en: Additive sum of all the values of a column.\ne.x. total revenue over time.
de: Additive Summe aller Werte einer Spalte.\ne.x. Gesamtumsatz über die Zeit.

en: Additive count of the number of rows.\ne.x. total number of sales over time.
de: Additive Zählung der Anzahl der Zeilen.\ne.x. Gesamtzahl der Verkäufe über die Zeit.

en: record | records
de[0]: Eintrag
de[1]: Einträge

en: Browse Data
de: Daten anzeigen

en: Write SQL
de: Sql schreiben

en: Simple question
de: Einfache Frage

en: Pick some data, view it, and easily filter, summarize, and visualize it.
de: Wähle einige Daten aus, betrachte, filter, summiere und visualisiere sie.

en: Custom question
de: Benutzerdefinierte Frage

en: Use the advanced notebook editor to join data, create custom columns, do math, and more.
de: Verwende den erweiterten Notebook-Editor, um Daten zu verknüpfen, benutzerdefinierte Spalten zu erstellen, Berechnungen durchzuführen und vieles mehr.

en: Basic Metrics
de: Einfache Metriken

en: Custom…
de: Benutzerdefiniert...

en: Add grouping
de: Gruppierung hinzufügen

en: Pick a limit
de: Wähle ein Limit

en: Show maximum
de: Maximum anzeigen

en: Get Preview
de: Vorschau anzeigen

en: Back to previous results
de: Zum voherigen Ergebnis

en: Sample values
de: Beispielwerte

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started.
de: Durchsuche den Inhalt der Datenbanken, Tabellen und Spalten. Wähle eine Datenbank um zu beginnen.

en: Visualize
de: Darstellen

en: Join data
de: Daten verknüpfen

en: Custom column
de: Benutzerdefinierte Spalte

en: Summarize
de: Zusammenfassen

en: Aggregate
de: Aggregieren

en: Breakout
de: Aufschlüsselung

en: Pick the metric you want to see
de: Wähle eine Metrik

en: Pick a column to group by
de: Wähle eine Spalte für die Gruppierung

en: Pick your starting data
de: Wähle deine Start-Daten

en: Select None
de: Nichts auswählen

en: Select All
de: Alles auswählen

en: Pick a table...
de: Wähle eine Tabelle...

en: Enter a limit
de: Gib ein Limit an

en: Brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
de: Klammern um eine {0} erschaffen einen optionalen Abschnitt im Template. Wenn die Variable gesetzt ist, wird der gesamt Abschnitt sichtbar. Falls nicht, wird der Abschnitt ausgeblendet.

en: When using a Field Filter, the column name should not be included in the SQL. Instead, the variable should be mapped to a field in the side panel.
de: Wenn ein Feldfilter genutzt wird, sollte dessen Spaltenname nicht im SQL enthalten sein. Stattdessen sollte die Variable in der Seitenleiste mit einem Feld verknüpft werden.

en: View the native query
de: Zeigt den nativen Query an

en: Native query for this question
de: Query für diese Frage

en: Convert this question to a native query
de: Konvertiere diese Frage in einen Query

en: SQL for this question
de: SQL für diese Frage

en: Convert this question to SQL
de: Konvertiere diese Frage in SQL

en: Get alerts
de: Alarme

en: {0} breakout | {0} breakouts
de[0]: {0} Aufschlüsselung
de[1]: {0} Aufschlüsselungen

en: Hide filters
de: Filter verstecken

en: Show filters
de: Filter anzeigen

en: Started from
de: Gestartet von

en: {0} row | {0} rows
de[0]: {0} Zeile
de[1]: {0} Zeilen

en: Show all rows
de: Alle Zeilen anzeigen

en: Show {0}
de: {0} anzeigen

en: Showing first {0}
de: Zeige die ersten {0}

en: Showing {0}
de: Zeige {0}

en: Summarized
de: Summiert

en: Hide editor
de: Editor verstecken

en: Show editor
de: Editor anzeigen

en: Pick the metric you'd like to see
de: Wähle die Metrik, die du sehen möchtest

en: {0} options
de: {0} Optionen

en: Choose a visualization
de: Wähle eine Darstellung

en: Filter by
de: Filtern nach

en: Summarize by
de: Summiere

en: Group by
de: Gruppieren nach

en: Add a metric
de: Metrik hinzufügen

en: Profile
de: Profil

en: This is usually pretty fast but seems to be taking a while right now.
de: Das geht normalerweise zeimlich schnell aber scheint gerade sehr lange zu dauern.

en: Row
de: Zeile

en: Unknown Segment
de: Unbekanntes Segment

en: Unknown Filter
de: Unbekannter Filter

en: Card results metadata passed in to API is MISSING. Running query to fetch correct metadata.
de: Metadaten von Kartenresultaten, die an die API übergeben wurden, FEHLEN. Führe Abfrage aus, um die korrekten Metadaten zu erhalten.

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication
de: Fehler beim Verbinden zum LDAP Server, Fallback auf lokale Authentifizierung.

en: Cannot create Database: cannot find driver {0}.
de: Datenbank konnte nicht erstellt werden. Treiber {0} nicht gefunden.

en: Query failed
de: Abfrage fehlgeschlagen

en: Warning: {0} returned `nil`
de: Warnung: {0} hat `nil` zurückgegeben

en: Unexpected error writing result to output channel: already closed
de: Unerwarteter Fehler beim Schreiben des Ergebnisses in den Output-Kanal: Bereits geschlossen.

en: Unexpected error writing exception to output channel: already closed
de: Unerwarteter Fehler beim Schreiben einer Ausnahme auf den Ausgabekanal: bereits geschlossen

en: Request canceled, canceling future.
de: Anfrage abgebrochen, breche zukünftige Anfragen ab.

en: Metabase can only transfer data from H2 to Postgres or MySQL/MariaDB.
de: Metabase kann Daten nur von H2 zu Postgres oder MySQL/MariaDB übertragen.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recommended for production deployments.
de: WARNUNG: Die Verwendung von Metabase mit einer H2-Applikationsdatenbank wird nicht für den Produktiveinsatz empfohlen.

en: Application database setup
de: Anwendungs-Datenbank Setup

en: Could not find {0} driver.
de: Konnte {0} Treiber nicht finden.

en: Abstract drivers cannot derive from concrete parent drivers.
de: Abstrakte Treiber können nicht von konkreten Elterntreibern abgeleitet werden.

en: You may need to add 'trustServerCertificate=true' to the additional connection options to connect with SSL.
de: Sie müssten möglicherweise 'trustServerCertificate=true' zu den zusätzlichen Verbindungsoptionen hinzufügen, um sich über SSL verbinden zu können.

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifer.
de: Kann {0} nicht mit einem Alias versehen, Identifier erwartet.

en: Client closed connection, canceling query
de: Client-Verbindung geschlossen. Breche die Abfrage ab.

en: {0} is not a valid DN.
de: {0} ist keine gültige DN.

en: Error logging API request
de: Fehler beim Loggen der API Anfrage.

en: Failed to set site-url
de: Setzen der site-url fehlgeschlagen.

en: Error destroying thread pool for DB.
de: Fehler zerstöre Thread-Pool für Datenbank.

en: Updating display name for {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''
de: Aktualisiere Anzeigenname für {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''

en: Invalid humanization strategy ''{0}''. Valid strategies are: {1}
de: Ungültige Vermenschlichungsstrategie "{0}". Gültige Strategien sind: {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Chaning Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
de: Ändere Tabellen- und Feldernamen-Vermenschlichungsstrategie von "{0}" to "{1}"

en: Error saving task history
de: Fehler beim Speichern der Aufgabenhistorie

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 0.32.0+. You can delete it from the plugins directory.
de: spark-deps.jar wird nicht länger von Metabase 0.32.0+ benötigt. Du kannst es aus dem Plugin-Verzeichnis löschen.

en: Using NEWLY CREATED classloader as shared context classloader: {0}
de: Verwende NEULICH ERSTELLT Klassenlader als geteilter Kontextklassenlader: {0}

en: Failed to copy file
de: Fehler beim Kopieren der Datei.

note: check that the URL is valid
en: Invalid site URL: {0}
de: Ungültige Seiten-URL: {0}

en: site-url is invalid; returning nil for now. Will be reset on next request.
de: Seiten-URL ist ungültig; gebe für den Augenblick nichts zurück. Wird bei der nächsten Abfrage zurückgesetzt.

en: More results have been included as a file attachment
de: Weitere Ergebnisse wurden als Dateianhang aufgenommen.

en: This question has been included as a file attachment
de: Diese Frage wurde als ein Dateianhang aufgenommen.

en: We were unable to display this Pulse.
de: Der Puls kann nicht angezeigt werden.

en: Please view this card in Metabase.
de: Sieh dir diese Karte in Metabase an.

en: An error occurred while displaying this card.
de: Beim Anzeigen der Karte ist ein Fehler aufgetreten.

en: Can only determine expected columns for MBQL queries.
de: Kann nur erwartete Spalten für MBQL-Abfragen bestimmen.

en: No columns returned.
de: Keine Spalten zurückgegeben.

en: Warining: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
de: Warnung: kann keine Felder für eine explizite `Quellabfrage` bestimmen, es sei denn, Sie geben auch `Quellmetadaten` an.

en: Cannot resolve {0}: Field does not exist, or its Table belongs to a different Database.
de: Kann nicht auflösen {0}: Feld existiert nicht, oder seine Tabelle gehört zu einer anderen Datenbank.

en: Cannot resolve :field-literal inside :fk-> unless inside join with explicit :alias.
de: Kann nicht :field-literal inside :fk-> auflösen, solange der innere Join mit expliziten :alias.

en: Cannot find Table ID for {0}
de: Kann die ID der Tabelle {0} nicht finden

en: No matching info found.
de: Keine passende Info gefunden.

en: Could not resolve {0}
de: Konnte {0} nicht auflösen

en: Invalid fk-> clause: nowhere to add corresponding join.
de: Ungültiger Fremdschlüssel -> Klausel: nirgendwo, um einen entsprechenden Join hinzuzufügen.

en: {0} driver does not support foreign keys.
de: Der Treiber für {0} unterstützt keine Fremdschlüssel.

en: Cannot infer `:source-metadata` for source query with native source query without source metadata.
de: Kann nicht ableiten `:source-metadata` für eine Quellabfrage mit nativer Quellabfrage ohne Quellenmetadaten.

en: Query processor error: number of columns returned by driver does not match results.
de: Abfrageprozessorfehler: Die Anzahl der vom Treiber zurückgegebenen Spalten stimmt nicht mit den Ergebnissen überein.

en: Expected {0} columns, but first row of resuls has {1} columns.
de: Erwartete {0} Spalten, aber die erste Zeile der Ergebnisse hat {1} Spalten.

en: No expression named {0} found. Found: {1}
de: Kein Ausdruck mit dem Namen {0} gefunden. Gefunden: {1}

en: Distinct values of {0}
de: Eindeutige Werte von {0}

en: Average of {0}
de: Durchschnitt von {0}

en: Sum of {0}
de: Summe von {0}

en: SD of {0}
de: Standardabweichung von {0}

en: Min of {0}
de: Minimum von {0}

en: Max of {0}
de: Maximum von {0}

note: until we have a way to generate good names for filters we'll just have to say 'matching condition' for now
en: Sum of {0} matching condition
de: Summe von {0} Bedingung erfüllend

en: Share of rows matching condition
de: Anteil an Zeilen, die Bedingung erfüllend

en: Count of rows matching condition
de: Anzahl an Zeilen, die Bedingung erfüllend

en: Request already canceled, will not run synchronous QP code.
de: Anfrage bereits abgebrochen, werde nicht synchronen QP-Code ausführen.

en: Unexpectedly got `nil` Query Processor response.
de: Unerwartet wurde die Anwort `nil` des Abfrageprozessors erhalten.

en: Got InterruptedException. Canceling query.
de: Habe Unterbrechungsausnahme erhalten. Breche Abfrage ab.

en: Unhandled exception, exepected `catch-exceptions` middleware to handle it.
de: Unbehandelte Ausnahme, erwartete `catch-exceptions` Middleware, um sie zu behandeln.

en: Query timed out after %s
de: Abfragezeitüberschreitung nach %s

en: Creating new query thread pool for Database {0}
de: Erstelle neuen Abfrage-Thread-Pool für Datenbank {0}

en: Destroying query thread pool for Database {0}
de: Zerstöre Abfrage-Thread-Pool für Datenbank {0}

en: Request canceled, canceling pending query
de: Anfrage abgebrochen, breche ausstehende Abfrage ab

en: Cannot update binned field: query is missing source-metadata
de: Kann nicht das weggeworfene Feld aktualisieren: Abfrage vermisst Quellmetadaten

en: Cannot update binned field: could not find matching source metadata for Field ''{0}''
de: Kann das eingelagerte Feld nicht aktualisieren: Es konnten keine passenden Quellmetadaten für das Feld ''{0}'' gefunden werden

en: Using query processor cache backend: {0}
de: Benutze Abfrageprozessor-Zwischenspeicherbackend: {0}

en: Invalid metric: {0} reason: {1}
de: Ungültige Metrik: {0} Grund: {1}

en: Unknown error
de: Unbekannter Fehler

en: Unexpected nil response from query processor.
de: Unerwartete Null-Antwort vom Query-Prozessor.

en: Query canceled
de: Query abgebrochen

en: Unable to resolve driver for query: missing or invalid `:database` ID.
de: Treiber kann nicht für die Abfrage aufgelöst werden: Fehlende oder ungültige `:database`-ID.

en: Unable to resolve driver for query: Database {0} does not exist.
de: Treiber kann nicht für die Abfrage aufgelöst werden: Datenbank {0} existiert nicht.

en: Cannot use :fields :all in join against source query unless it has :source-metadata.
de: Kann nicht :fields :all in Join gegen Quellabfrage benutzen, solange es keine :source-metadata hat.

en: Bad :joined-field clause: join with alias ''{0}'' does not exist. Found: {1}
de: Schlechte :joined-field Klausel: Verbindung mit Alias "{0}" existiert nicht. Gefunden: {1}

en: Invalid :source-table ''{0}'': should be resolved to a Table ID by now.
de: Ungültige :source-table ''{0}'': sollte nun zu einer Tabellen-ID aufgelöst werden.

en: Cannot store Tables or Fields before Database is stored.
de: Kann nicht Tabellen oder Felder speichern, bevor die Datenbank gespeichert wurde.

en: Attempting to fetch second Database. Queries can only reference one Database.
de: Versuche, die zweite Datenbank zu holen. Abfragen können nur auf eine Datenbank verweisen.

en: Failed to fetch Table {0}: Table does not exist, or belongs to a different Database.
de: Tabelle {0} konnte nicht abgerufen werden: Tabelle existiert nicht oder gehört zu einer anderen Datenbank.

en: Failed to fetch Field {0}: Field does not exist, or belongs to a different Database.
de: Feld {0} konnte nicht abgerufen werden: Feld existiert nicht oder gehört zu einer anderen Datenbank.

en: Failed to load template ''{0}''. Did you remember to build the Metabase frontend?
de: Vorlage ''{0}'' konnte nicht geladen werden. Hast du daran gedacht, das Metabase-Frontend zu erstellen?

en: Sample dataset DB file ''{0}'' cannot be found.
de: Beispieldatensatz DB-Datei ''{0}'' kann nicht gefunden werden.

en: Loading sample dataset...
de: Lade Beispieldaten...

en: Failed to load sample dataset
de: Fehler beim Laden der Beispieldaten

en: Found new tables:
de: Neue Tabellen gefunden:

en: Marking tables as inactive:
de: Markiere Tabellen als inaktiv:

en: Updating description for tables:
de: Aktualisiere Beschreibung für Tabellen:

en: Rescheduling job {0}
de: Aufgabe {0} wird neu geplant

en: Error rescheduling job
de: Fehler beim Neuplanen der Aufgabe

en: Starting Pulse Execution: {0}
de: Ausführung des Puls gestartet: {0}

en: Finished Pulse Execution: {0}
de: Ausführung des Puls beendet: {0}

en: Failed to schedule tasks for Database {0}
de: Fehler beim Planen der Aufgaben für Datenbank {0}

en: All elements must be distinct.
de: Jedes Element muss eindeutig sein.

[ctx: Modal for selecting columns in source data or when doing a join.]
en: Pick the columns you want to include
de: Wähle die Spalten aus, die Du einbeziehen möchtest.

en: When this is on, Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
de: Wenn dies aktiviert ist, führt Metabase automatisch Abfragen aus, wenn Benutzer einfache Erkundungen mit den Schaltflächen Zusammenfassen und Filtern durchführen, wenn sie eine Tabelle oder ein Diagramm anzeigen. Sie können dies ausschalten, wenn die Abfrage dieser Datenbank langsam ist. Diese Einstellung hat keinen Einfluss auf Drill-Throughs oder SQL-Abfragen.

en: Change join type
de: Ändere join Typ

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifier.
de: Weiß nicht, wie {0} benannt werden soll; erwartete eine Kennung.

en: Error adding User {0} to Group {1}
de: Fehler beim Hinzufügen von Benutzer {0} zu Gruppe {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Changing Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
de: Ändere Tabellen- und Feldernamen-Vermenschlichungsstrategie von "{0}" to "{1}"

en: Infinite loop detected: recursively preprocessed query {0} times.
de: Endlosschleife erkannt: Rekursiv vorverarbeitete Abfrage {0} mal.

en: Warning: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
de: Warnung: kann keine Felder für eine explizite `Quellabfrage` bestimmen, es sei denn, Sie geben auch `Quellmetadaten` an.

en: Error determining expected columns for query
de: Fehler beim Bestimmen der erwarteten Spalten für die Abfrage

en: Unhandled exception, expected `catch-exceptions` middleware to handle it.
de: Unbehandelte Ausnahme, erwartete `catch-exceptions` Middleware um es zu behandeln.

en: Diagnostic Info
de: Diagnoseinformationen

en: Select Metabase process:
de: Wähle Metabaseprozess:

en: All Metabase processes
de: Alle Metabaseprozesse

en: The window was closed before completing Google Authentication.
de: Das Fenster wurde geschlossen, bevor die Google-Authentifizierung vervollständigt wurde.

en: There was an issue signing in with Google. Pleast contact an administrator.
de: Es gab ein Problem bei der Anmeldung mit Google. Bitte kontaktiere einen Administrator.

en: Sign in with email
de: Anmeldung per E-Mail

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means, leave this disabled.
de: Die Auswahl dieser Option erfordert einen Host, der über einen FQDN verfügt. Wenn zu einem Atlas-Cluster verbunden wird, musst Du diese Option eventuell aktivieren. Falls Du nicht weißt, was diese Option bedeutet, lass sie deaktiviert.

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
de: Standardmäßig führt Metabase eine leichte stündliche Synchronisierung und eine intensive tägliche Überprüfung der Feldwerte durch. Wenn Du eine große Datenbank hast, empfehlen wir Dir, das hier einzuschalten und zu überprüfen, wann und wie oft die Feldwertüberprüfungen stattfinden.

en: Remove these suggestions
de: Diese Vorschläge entfernen

en: Remove these suggestions?
de: Diese Vorschläge entfernen?

en: These won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always get to x-rays by clicking on Browse Data in the main navigation, then clicking on the lightning bolt icon on one of your tables.
de: Diese werden für keinen Deiner Benutzer mehr auf der Homepage erscheinen, aber Du kannst jederzeit zu den x-rays gelangen, indem Du in der Hauptnavigation auf Daten durchsuchen und dann auf das Blitzsymbol in einer Deiner Tabellen klickst.

en: Hide this section
de: Diesen Bereich ausblenden

en: Remove this section?
de: Diesen Bereich entfernen?

en: "Our Data" won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always browse through your databases and tables by clicking Browse Data in the main navigation.
de: "Unsere Daten" werden für keinen Deiner Benutzer mehr auf der Homepage erscheinen, aber Du kannst jederzeit durch Deine Datenbanken und Tabellen blättern, indem Du in der Hauptnavigation auf Daten durchsuchen klickst.

en: My new fantastic collection
de: Meine neue fantastische Sammlung

en: Cancelation timestamp
de: Stornierungszeitpunkt

en: Cancelation time
de: Stornierungszeit

en: Cancelation date
de: Stornierungsdatum

en: Deletion timestamp
de: Löschzeitpunkt

en: Deletion time
de: Löschzeit

en: Deletion date
de: Löschdatum

en: Only in detail views
de: Nur in Detailansichten

en: Do not include
de: Nicht enthalten

en: This field won't be visible or selectable in questions created with the GUI interfaces. It will still be accessible in SQL/native queries.
de: Dieses Feld ist bei Fragen, die mit den GUI-Oberflächen erstellt wurden, nicht sichtbar oder auswählbar. Es wird weiterhin in SQL/nativen Abfragen verfügbar sein.

en: Cumulative sum
de: Kumulierte Summe

en: Standard deviation
de: Standardabweichung

en: must be at least {0} characters long
de: muss mindestens {0} Zeichen lang sein

en: Must be at least {0} characters long
de: Muss mindestens {0} Zeichen lang sein

en: Name (required)
de: Name (erforderlich)

en: Run selected text
de: Führe ausgewählten Text aus

en: Run query
de: Führe Abfrage aus

en: (⌘ + enter)
de: (⌘ + Enter)

en: (Ctrl + enter)
de: (STRG + Enter)

en: Here's where your results will appear
de: An dieser Stelle werden Deine Resultate erscheinen

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click Save and choose to replace the original question.
de: Du wirst keine dauerhaften Änderungen an einer gespeicherten Frage vornehmen, es sei denn, Du klickst auf Speichern und wählst die ursprüngliche Frage zum Ersetzen aus.

en: There aren't any filter widgets for this type of field yet.
de: Es existieren momentan keine Filter-Steuerelemente für diesen Feldtyp.

en: Look up this field
de: Schlage in diesem Feld nach

en: Why this metric is interesting
de: Warum diese Metrik interessant ist

en: Things to be aware of about this metric
de: Was man über diese Metrik bewusst wissen muss

en: How this metric is calculated
de: Wie diese Metrik kalkuliert wird

en: Table this is based on
de: Tabelle basiert auf

en: (empty)
de: (leer)

en: Goal line
de: Ziellinie

en: Trend line
de: Trendlinie

en: Show values on data points
de: Werte auf Datenpunkten anzeigen

en: Values to show
de: Anzuzeigende Werte

en: As many as can fit nicely
de: So viele wie möglich, die gut passen

en: All
de: Alle

en: Data includes missing dimension values.
de: Daten beinhalten fehlende Dimensionswerte.

en: We encountered an invalid date: "{0}"
de: Wir haben ein ungültiges Datum festgestellt: "{0}"

en: The query for this chart was run in {0} rather than {1} due to database or driver constraints.
de: Die Abfrage für dieses Diagramm wurde aufgrund von Datenbank- oder Treiberbeschränkungen unter {0} und nicht unter {1} ausgeführt.

en: This chart contains queries run in multiple timezones: {0}
de: Dieses Diagramm enthält Abfragen, die in mehreren Zeitzonen ausgeführt werden: {0}

en: An error occurred while running the query.
de: Beim Ausführen der Abfrage ist ein Fehler aufgetreten.

en: Output H2 database already exists: %s, removing.
de: Ausgabe H2-Datenbank existiert bereits: %s, entferne.

en: Don't need to migrate, just use the existing H2 file
de: Muss nicht migrieren, verwende einfach die vorhandene H2-Datei

en: Target DB is already populated!
de: Die Zieldatenbank ist bereits besetzt!

en: System info:n {0}
de: Systeminformation: n {0}

en: Database setup
de: Datenbankkonfiguration

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren''t in a Collection to {1} Collection {2}
de: Verschiebe Instanzen von {0} welche sich nicht in der Sammlung zu {1} von der Sammlung {2} befinden.

en: Invalid '{{...}}' clause: expected a param name
de: Ungültie '{{...}}' Klausel: erwartete einen Parameternamen

en: '{{...}}' clauses cannot be empty.
de: '{{...}}' Klauseln können nicht leer sein.

en: '[[...]]' clauses must contain at least one '{{...}}' clause.
de: '[[...]]' Klauseln müssen wenigstens eine '{{...}}' Klausel enthalten.

en: Invalid query: found '[[' or '{{' with no matching ']]' or '}}'
de: Ungültige Abfrage: Gefunden '[[' oder '{{' mit keiner Übereinstimmung ']]' oder '}}'

en: You''ll need to pick a value for ''{0}'' before this query can run.
de: Du musst einen Wert für "{0}" auswählen, bevor diese Abfrage ausgeführt werden kann.

en: Can''t find field with ID: {0}
de: Kann nicht das Feld mit der ID: {0} finden

en: Error loading driver namespace
de: Fehler beim Laden des Treiber-Namespaces

en: Could not load {0} driver.
de: Konnte nicht den {0} Treiber laden.

en: Cannot run query: missing required parameters: {0}
de: Abfrage kann nicht ausgeführt werden: Es fehlen benötigte Parameter: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1}
de: Weiß nicht wie ich {0} {1} zerlegen soll

en: Don''t know how to alias {0}, expected an Identifier.
de: Weiß nicht, wie {0} benannt werden soll, erwarte eine Kennung.

note: it's better return a slightly broken SQL query with a probably incorrect string representation of the value than to have the entire QP run fail because of an unknown type.
en: Don''t know how to unprepare values of class {0}
de: Weiß nicht, wie Werte der Klasse {0} unvorbereitet werden können

en: Creating new connection pool for {0} database {1} ...
de: Erstelle neuen Verbindungspool für {0} Datenbank {1} ...

en: Invalid timezone ''{0}''
de: Ungültige Zeitzone "{0}"

en: Cannot set timezone: invalid or missing SQL format string for driver {0}.
de: Zeitzone kann nicht gesetzt werden: Falsches oder fehlerhaftes SQL-Formatierungszeichen für Treiber {0}.

en: Did you implement set-timezone-sql?
de: Hast Du set-timezone-sql implementiert?

en: Failed to set timezone ''{0}''
de: Zeitzone "{0}" konnte nicht gesetzt werden

en: Database connection error
de: Datenbankverbindungsfehler

en: Error parsing JSON
de: Fehler beim Parsen von JSON

en: Whether or not to display data on the homepage. Admins might turn this off in order to direct users to better content than raw data
de: Ob Daten auf der Homepage angezeigt werden sollen oder nicht. Administratoren können dies deaktivieren, um die Benutzer auf bessere Inhalte als auf Rohdaten hinzuweisen.

en: Whether or not to display x-ray suggestions on the homepage. They will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
de: Ob x-ray Vorschläge auf der Homepage angezeigt werden oder nicht; sie werden auch ausgeblendet, falls irgendein Dashboard angeheftet ist. Administratoren könnten dies ausblenden, um Benutzer auf besseren Inhalt als auf Rohdaten hinzuweisen

en: Identify the source of HTTP requests by this header's value, instead of its remote address.
de: Identifiziere die Quelle der HTTP-Anfrage anhand des Wertes dieses Headers anstelle seiner Remote-Adresse.

en: Could not resolve Setting {0}/{1}
de: Konnte die Einstellung {0}/{1} nicht auflösen

en: Invalid Setting: {0}/{1}
de: Ungültige Einstellung: {0}/{1}

en: reached its goal
de: hat sein Ziel erreicht

en: gone below its goal
de: hat sein Ziel verfehlt

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via email
de: Sende Puls ({0}: {1}) über E-Mail

en: Pulse: {0}
de: Puls: {0}

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via Slack
de: Sende Puls ({0}: {1}) über Slack

en: Sending Alert ({0}: {1}) via email
de: Sende Alarm ({0}: {1}) über E-Mail

en: Metabase alert: {0} has {1}
de: Metabase-Alarm: {0} hat {1}

en: Sending Alert ({0}: {1}) via Slack
de: Sende Alarm ({0}: {1}) über Slack

en: Alert: {0}
de: Alarm: {0}

en: Can''t find JS color selector at ''{0}''
de: Kann nicht den JS-Farbselektor bei "{0}" finden

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attemping to format them as such?
de: BEHEBE MICH: Das hier sind keine gültigen temporären Buchstaben: {0} {1}. Warum versuchen wir, sie als solche zu formatieren?

en: No matching info found for join against Table {0} ''{1}'' on Field {2} ''{3}'' via FK {4} ''{5}''
de: Keine übereinstimmenden Informationen für den Join gegen Tabelle {0} ''{1}'' auf Feld {2} ''{3}'' über Fremdschlüssel {4} ''{5}'' gefunden

en: Don''t know how to get information about Field: {0}
de: Weiß nicht, wie ich Informationen über das Feld {0} beziehen kann

en: Query timed out after {0}
de: Abfragezeitüberschreitung nach {0}

en: Formatting rows with results timezone ID {0}
de: Formatiere Zeilen mit der Ergebniszeitzonen-ID {0}

en: Invalid timezone ID ''{0}''
de: Ungültige Zeitzonen-ID "{0}"

en: Saving fingerprint for {0}
de: Speichere Fingerabdruck für {0}

en: Sending abandoment email!
de: Sende Verlassenheits-E-Mail!

en: Resulting transforms do not conform to expectations.nExpected: {0}
de: Die daraus resultierenden Veränderungen entsprechen nicht den Erwartungen.nErwartet: {0}

en: Timed out after {0}
de: Zeitüberschreitung nach {0}

en: No temporal adjuster named {0}
de: Kein Zeitjustierer namens {0}

en: Invalid unit: {0}
de: Ungültige Einheit: {0}

en: Don''t know how to parse {0} using format {1}
de: Weiß nicht, wie ich {0} mit dem Formats {1} zerlegen kann

en: Token is missing value for keypath {0}
de: Token fehlt Wert für Schlüsselpfad {0]

en: Sending usage stats FAILED
de: Sende Nutzungsstatistiken FEHLGESCHLAGEN

en: There was an error saving
de: Fehler beim Speichern

en: OK
de: Ok

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}.
de: Um Benutzern den Login via Google zu ermöglichen, müssen Sie Metabase eine Applikations-ID über die Google-Entwickler Konsole vergeben. Dies erfordert nur wenige Schritte. Anweisungen, wie man diese ID vergibt, finden Sie {0}

en: Be sure to include the full client ID, including the apps.googleusercontent.com suffix.
de: Vergewissern Sie sich, dass Sie die vollständige Client-ID angeben, einschließlich der Endung apps.googleusercontent.com.

en: Metabase {0} is available.
de: Metabase {0} ist verfügbar.

en: You're running {0}
de: Du führst aus: {0}

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time.
de: Entschuldigung, wir können aktuell nicht nach Aktualisierungen suchen.

en: patch release
de: Updateversion

en: Numbers
de: Zahlen

en: No mappable groups
de: Keine verknüpfbaren Gruppen

en: Metabase Documentation
de: Metabase Dokumentation

en: Includes a troubleshooting guide
de: Enthält eine Anleitung zur Fehlerbehebung

en: Post on the Metabase support forum
de: Schreibe ins Metabase-Support-Forum

en: A community forum for all things Metabase
de: Ein Gemeinschaftsforum für alle Dinge von Metabase

en: File a bug report
de: Fehlerbericht einreichen

en: Create a GitHub issue (includes the diagnostic info below)
de: Erstelle ein Issue auf Github (enthät untenstehende Daten)

en: Please include these details in support requests. Thank you!
de: Bitte füge folgende Details in deine Support-Anfrage ein, vielen Dank!

en: Remember me
de: Angemeldet bleiben

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can {0}.
de: Aus Sicherheitsgründen laufen Links zum Zurücksetzen des Passworts nach einer Zeit ab. Wenn du dein Passwort noch zurücksetzen musst, kannst du {0}.

en: Save new password
de: Speichere neues Passwort

en: No matching result
de: Kein passendes Ergebnis

en: Submit
de: Einreichen

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host. This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available. Enabling this is usually slower than a direct connection.
de: Manche Datenbanksysteme können nur über einen Sprungserver via SSH erreicht werden. Dieses Vorgehen erhöht die Sicherheit, auch wenn kein VPN verfügbar ist. Ist aber eventuell langsamer als eine Direktverbindung.

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in many or most of your queries with this data.
de: Wir raten an, dies ausgeschaltet zu lassen, außer Sie führen manuelle Umrechnungen der Zeitzonen in vielen oder den meisten Ihrer Abfragen durch.

en: {0} to get an auth code.
de: {0} um einen Auth-Code zu erhalten.

en: or
de: oder

en: required
de: erforderlich

en: Database type
de: Datenbanktyp

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
de: Dies ist ein leichtgewichtiger Prozess, der auf Aktualisierungen des Datenbank-Schemas prüft. In den meisten Fällen sollte die stündliche Synchronisation in Ordnung sein.

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database.
de: Metabase kann die Werte dieses Feldes in der Datenbank scannen um Checkbox-Filter in den Dashboard und Fragen bereitzustellen. Dies kann ein sehr ressourcen-intensiver Prozess sein, insbesondere wenn Sie eine sehr große Datenbank verwenden.

en: Collection
de: Sammlung

en: Confirm your password
de: Bestätige Dein Passwort

en: passwords do not match
de: Passwörter stimmen nicht überein

en: Department of Awesome
de: Großartige Abteilung

en: Financial
de: Finanziell

en: Numeric
de: Numerisch

en: Date and Time
de: Datum und Zeit

en: Categorical
de: Kategorisch

en: Returns the average of the values in the column.
de: Gibt den Durchscnitt aller Werte einer Spalte zurück.

en: The column whose values to average.
de: Spalte deren Durchschnitt gebildet werden soll.

en: start
de: Start

en: end
de: Ende

en: Checks a date or numeric column's values to see if they're within the specified range.
de: Überprüft die Werte eines Datums oder einer numerischen Spalte, um festzustellen, ob sie innerhalb des angegebenen Bereichs liegen.

en: Rating
de: Bewertung

en: condition
de: Bedingung

en: output
de: Ausgabe

en: Tests a list of cases and returns the corresponding value of the first true case, with an optional default value if nothing else is met.
de: Testet eine Liste von Fällen und gibt den Wert des ersten "True"-Falls zurück. Ein optionaler Default-Wert kann ebenfalls angegeben werden, wenn kein Fall zutrifft.

en: Weight
de: Gewicht

en: Large
de: Groß

en: Medium
de: Mittel

en: Small
de: Klein

en: Something that should evaluate to true or false.
de: Etwas mit dem Ergebnis wahr oder falsch.

en: The value that will be returned if the preceeding condition is true.
de: Der Wert, der zurückgegeben wird, wenn die vorangehende Bedingung wahr ist.

en: value1
de: Wert1

en: value2
de: Wert2

en: Looks at the values in each argument in order and returns the first non-null value for each row.
de: Betrachtet die Werte jedes Parameters in der gegebenen Reihenfolge und gibt den ersten Non-NULL Wert für jede Zeile zurück.

en: Comments
de: Kommentare

en: Notes
de: Notizen

en: No comments
de: Keine Kommentare

en: A column or value.
de: Eine Spalte oder Wert.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if it's not empty, and so on.
de: Wenn Wert1 leer ist, wird Wert2 zurückgegeben falls dieser nicht leer ist, usw.

en: Combines two or more strings of text together.
de: Kombiniert zwei oder mehr Textfolgen miteinander.

en: Last Name
de: Nachname

en: First Name
de: Vorname

en: value2 will be added on to the end of this.
de: Wert2 wird am Ende angefügt.

en: This will be added to the end of value1.
de: Wird am Ende von Wert1 angefügt.

en: string1
de: Zeichenkette1

en: string2
de: Zeichenkette2

en: Checks to see if string1 contains string2 within it.
de: Prüft, ob Zeichenfolge1 Zeichenfolge2 enthält.

en: Pass
de: In Ordnung

en: The contents of this string will be checked.
de: Der Inhalt dieser Zeichenkette wird geprüft.

en: The string of text to look for.
de: Text, nach dem gesucht werden soll.

en: Returns the count of rows in the source data.
de: Gibt die Anzahl der Zeilen der Quelldaten zurück.

en: Only counts rows where the condition is true.
de: Zählt Zeilen nur bei erfüllter Bedingung.

en: Subtotal
de: Zwischensumme

en: The additive total of rows across a breakout.
de: Die kumulative Anzahl von Zeilen.

en: The rolling sum of a column across a breakout.
de: Die kumulative Summe einer Spalte.

en: The column to sum.
de: Die zu summierende Spalte.

en: The number of distinct values in this column.
de: Anzahl eindeutiger Werte in dieser Spalte.

en: The column whose distinct values to count.
de: Spalte deren Werte eindeutig gezählt werden sollen.

en: text
de: Text

en: comparison
de: Vergleich

en: Returns true if the end of the text matches the comparison text.
de: Gibt bei passendem Vergleich des Text-Endes true zurück.

en: Appetite
de: Appetit

en: hungry
de: hungrig

en: A column or string of text to check.
de: Eine Spalte oder Zeichenfolge mit zu prüfendem Text.

en: The string of text that the original text should end with.
de: Text mit dem der ursprüngliche Text enden soll.

en: regular_expression
de: regulärer Ausdruck

en: Extracts matching substrings according to a regular expression.
de: Extrahiert Zeichenketten anhand eines regulären Ausdrucks.

en: Address
de: Adresse

en: The column or string of text to search though.
de: Zu durchsuchende Spalte oder Text.

en: The regular expression to match.
de: Zutreffender regulärer Ausduck.

en: Returns the string of text in all lowercase.
de: Gibt den Text in Kleinbuchstaben zurück.

en: The column with values to convert to lowercase.
de: Spalten deren Werte in Kleinbuchstaben konvertiert werden sollen.

en: Removes leading whitespace from a string of text.
de: Entfernt vorgestellte Leerzeichen aus einem Text.

en: The column with values you want to trim.
de: Spalte deren vor- und nachgestellte Leerzeichen entfernt werden sollen.

en: Returns the largest value found in the column.
de: Gibt den größten Wert aus der Spalte zurück.

en: Age
de: Alter

en: The numeric column whose maximum you want to find.
de: Numerisch Spalte deren Maximalwert gefunden werden soll.

en: Returns the smallest value found in the column.
de: Gibt den kleinsten Wert aus der Spalte zurück.

en: Salary
de: Gehalt

en: The numeric column whose minimum you want to find.
de: Numerische Spalte deren Minimalwert gefunden werden soll.

en: position
de: Position

en: length
de: Länge

en: Replaces a part of the input text with new text.
de: Ersetzt einen Teil der Eingabe mit neuem Text.

en: Order ID
de: Bestellnummer

en: Updated Part of ID
de: Neuer Teil der ID

en: The text that will be modified.
de: Zu ändernder Text.

en: The position where the replacing will start.
de: Position an der das Ersetzen beginnt.

en: The number of characters to replace.
de: Anzahl der zu ersetzenden Zeichen.

en: The text to use in the replacement.
de: Text in dem ersetzt werden soll.

en: Removes trailing whitespace from a string of text.
de: Entfern nachgestellte Leerzeichen aus einem Text.

en: Returns the percent of rows in the data that match the condition, as a decimal.
de: Gibt den prozentualen Anteil der Zeilen als Dezimalzahl zurück, auf welche die Bedingung zutrifft.

en: Returns true if the beginning of the text matches the comparison text.
de: Gibt bei passendem Vergleich des Text-Anfangs true zurück.

en: Course Name
de: Kursname

en: Computer Science
de: Informatik

en: The string of text that the original text should start with.
de: Die Zeichenfolge, mit der der ursprüngliche Text beginnen soll.

en: Calculates the standard deviation of the column.
de: Berechnet die Standardabweichung der Spalte.

en: Population
de: Bevölkerung

en: A numeric column.
de: Eine numerische Spalte.

en: Returns a portion of the supplied text.
de: Gibt einen Teil des übergebenen Textes zurück.

en: The text to return a portion of.
de: Text aus dem ein Teil zurückgegeben wird

en: The position to start copying characters.
de: Die Startposition zum Kopieren der Zeichen.

en: The number of characters to return.
de: Zurückzugebende Anzahl der Zeichen

en: Adds up all the values of the column.
de: Addiert alle Werte der Spalte.

en: The numeric column to sum.
de: Die numerische Spalte, deren Summe ermittelt werden soll.

en: Sums up values in a column where rows match the condition.
de: Summiert in einer Spalte alle Werte, auf welche die Bedingung zutrifft.

en: Order Status
de: Bestellstatus

en: Valid
de: Gültig

en: Removes leading and trailing whitespace from a string of text.
de: Entfernt vor- und nachgestellte Leerzeichen aus der Zeichenfolge.

en: Returns the string of text in all upper case.
de: Gibt den Text in Großbuchstaben zurück.

en: The column with values to convert to upper case.
de: Die Spalte mit Werten, die in Großbuchstaben umgewandelt werden sollen.

en: must be {0} and include {1}.
de: muss {0} sein und {1} enthalten.

en: must be {0}.
de: muss {0} sein.

en: must include {0}.
de: muss {0} enthalten.

en: at least {0} character long | at least {0} characters long
de[0]: mindestens {0} Zeichen lang
de[1]: mindestens {0} Zeichen lang

en: {0} lower case letter | {0} lower case letters
de[0]: {0} kleingeschriebener Buchstabe
de[1]: {0} kleingeschriebene Buchstaben

en: {0} upper case letter | {0} upper case letters
de[0]: {0} Großbuchstabe
de[1]: {0} Großbuchstaben

en: {0} number | {0} numbers
de[0]: {0} Zahl
de[1]: {0} Zahlen

en: {0} special character | {0} special characters
de[0]: {0} Spezialzeichen
de[1]: {0} Spezialzeichen

en: must be a valid email address
de: muss eine gültige Emailadresse sein

en: must be {0} characters or less
de: darf höchstens {0} Zeichen haben

en: Thanks for using Metabase!
de: Danke, dass Du Metabase verwendest!

en: Powered by {0}
de: Angetrieben von {0}

en: To:
de: An:

en: This question can't be used because it's based on a different database.
de: Diese Frage kann nicht verwendet werden, da sie auf einer anderen Datenbank basiert.

en: Couldn't find a saved question with that ID number.
de: Eine gespeicherte Frage mit dieser ID-Nummer konnte nicht gefunden werden.

en: Pick a saved question
de: Wähle eine gespeicherte Frage

en: Pick a different question
de: Wähle eine andere Frage

en: Loading…
de: Lade...

en: Question #…
de: Frage #...

en: Question #{0}
de: Frage #{0}

en: Last edited {0}
de: Zuletzt bearbeitet {0}

en: {0} creates a variable in this query template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the query template.
de: {0} erzeugt eine Variable namens "variable_name" in dieser Abfrage-Vorlage. Variablen können im Seitenpanel Typen zugewiesen werden, welche ihr Verhalten beeinflussen. Alle Variablen-Typen außer "Feld Filter" erzeugen automatisch ein Filter-Widget welches in der Frage platziert werden kann; bei Feld-Filtern ist dies optional. Wenn das Filter-Widget ausgefüllt wird, wird der Wert der Variablen in der Abfrage-Vorlage ersetzt.

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link questions to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
de: Einer Variable den Typ Feldfilter zu geben erlaubt das Verknüpfen von Fragen zu Filter-Widgets in Dashboards oder das Verwenden mehrerer Typen von Filter-Widgets in SQL-Fragen. Eine Feldfiltervariable generiert SQL, ähnlich wie es der Query Builder bei Filtern für bestehende Spalten tun würde.

en: Variable name
de: Variablenname

en: Filter widget label
de: Beschriftung des Filter-Widgets

en: Select a foreign key
de: Wähle einen "foreign key"

en: Hi, {0}. Nice to meet you!
de: Hallo {0}, schön Dich kennenzulernen!

en: 12-hour clock
de: 12-Stunden Uhr

en: 24-hour clock
de: 24-Stunden Uhr

en: In the column heading
de: In der Spaltenüberschrift

en: In every table cell
de: In jeder Tabellenzelle

en: Value formatting
de: Formatierung des Wertes

en: Full
de: Vollständig

en: No change from last {0}
de: Keine Änderungen seit dem letzten {0}

en: Connection to ''{0}:{1}'' successful, but could not connect to DB.
de: Verbindung zu "{0}:{1}" ist erfolgreich, jedoch konnte keine Verbindung zur Datenbank aufgebaut werden.

en: Connection to host ''{0}'' successful, but port {1} is invalid.
de: Verbindung zu Host "{0}" ist erfolgreich, jedoch Port {1} ist ungültig.

en: Host ''{0}'' is not reachable
de: Host ''{0}'' ist nicht erreichbar

en: Unable to connect to database.
de: Verbindung zur Datenbank nicht möglich.

en: Cannot connect to Database
de: Verbindung zur Datenbank nicht möglich

en: You''re not allowed to specify a value for {0}.
de: Du darfst keinen Wert für {0} angeben.

en: You can''t specify a value for {0} if it''s already set in the JWT.
de: Du kannst keinen Wert für {0} angeben, wenn er schon im JWT gesetzt ist.

en: You must specify a value for {0} in the JWT.
de: Du musst einen Wert für {0} im JWT angeben.

en: You can only specify a value for {0} in the JWT.
de: Du kannst nur im JWT einen Wert für {0} angeben.

en: Error searching field values
de: Fehler bei der Suche nach Feldwerten

en: Error searching for remapping
de: Fehler bei der Suche nach der Abbildung

en: Google Auth token appears to be incorrect.
de: Der Google-Auth Token scheint falsch zu sein.

en: Double check that it matches in Google and Metabase.
de: Überprüfen Sie die Übereinstimmung in Google und Metabase.

en: Everything else
de: Alles andere

en: WARNING: You have enabled namespace tracing, which could log sensitive information like db passwords.
de: WARNUNG: Sie haben das Namespace-Tracing aktiviert. Dies könnte das Loggen vertraulicher Informationen (z.B. DB-Passwörter) zur Folge haben.

en: Database Upgrade Required
de: Datenbankaktualisierung erforderlich

en: NOTICE: Your database requires updates to work with this version of Metabase.
de: HINWEIS: Deine Datenbank benötigt Updates, um mit dieser Version von Metabase zu arbeiten.

en: Please execute the following sql commands on your database before proceeding.
de: Führe die folgenden SQL-Befehle auf deiner Datenbank aus, bevor du fortfährst.

en: Once your database is updated try running the application again.
de: Sobald die Datenbank aktualisiert ist, versuchen Sie bitte, die Applikation neuzustarten.

en: Database requires manual upgrade.
de: Datenbank erfordert manuelle Aktualisierung.

note: Tell transaction to automatically `.rollback` instead of `.commit` when the transaction finishes
en: Set transaction to automatically roll back...
de: Transaktion auf "rollback" anstatt "commit" setzen, sobald sie abgeschlossen ist.

note: Disable auto-commit. This should already be off but set it just to be safe
en: Disable auto-commit...
de: Auto-Commit abschalten.

en: Set default db connection with connection pool...
de: Setze Default-Datenbankverbindung mit Verbindungs-Pool.

en: Successfully verified {0} {1} application database connection.
de: Die Applikations-Datenbank Verbindung {0} {1} wurde erfolgreich verifiziert.

note: if both of the decoders above fail, then the date string is invalid
en: Don''t know how to parse date param ''{0}'' — invalid format
de: Kann den Datumsparameter "{0}" nicht parsen - ungültiges Format.

en: The sub-query from referenced question #{0} failed with the following error: {1}
de: Die Unterabfrage der referenzierten Frage #{0} ist mit folgendem Fehler fehlgeschlagen: {1}

en: WARNING: Metabase only officially supports MySQL {0}/MariaDB {1} and above.
de: WARNUNG: Metabase untersützt offiziell lediglich MySQL {0}/MariaDB {1} und höher.

en: All Metabase features may not work properly when using an unsupported version.
de: Bei Verwendung einer nicht unterstützten Version funktionieren möglicherweise nicht alle Metabase-Funktionen ordnungsgemäß.

en: Unable to substitute parameters
de: Kann keine Parameter ersetzen

en: Cannot run the query: missing required parameters: {0}
de: Abfrage nicht ausführbar: fehlende notwendige Parameter: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1} as a temporal literal
de: {0} {1} kann nicht als zeitlichen Wert interpretiert werden.

en: Setting {0} database timezone with statement: {1}
de: Setze {0} Datenbank-Zeitzone anhand Statement: {1}

en: Error setting connection to readwrite
de: Fehler beim Setzen der Verbindung auf "Lesend/Schreibend"

en: Failed to set timezone ''{0}'' for {1} database
de: Zeitzone {0} konnte nicht für Datenbank {1} gesetzt werden.

en: Error setting transaction isolation level for {0} database to {1}
de: Fehler beim Setzen des transaktionsbezogenen Isolationslevels {1} für die Datenbank {0}

en: Error setting connection to read-only
de: Fehler beim Setzen der Verbindung auf "Nur Lesend"

note: Context "holdability"? What is meant by this?
en: Error setting default holdability for connection
de: Fehler beim Setzen der Standard-Haltbarkeit für die Verbindung

en: Error setting result set fetch direction to FETCH_FORWARD
de: Fehler beim Setzen der Abruf-Richtung auf FETCH_FORWARD für das Ergebnis-Set.

en: Query canceled, calling PreparedStatement.cancel()
de: Abfrage wurde abgebrochen, rufe PreparedStatement.cancel() auf.

en: Failed to connect to database
de: Konnte nicht zur Datenbank verbinden

en: Unable to determine connection properties for driver {0}
de: Verbindungs-Eigenschaften für Treiber {0} konnten nicht ermittelt werden.

en: Error fetching field values
de: Fehler beim Abrufen von Feldwerten

en: You cannot set {0}; it is a read-only setting.
de: Sie könnten {0} nicht setzen, es handelt sich hier um eine "Nur Lesend"-Eigenschaft.

en: defsetting descriptions strings must have `:visibilty` `:internal`, `:setter` `:none`, or internationalized, found: `{0}`
de: Gültige defsetting Beschreibungen sind ':visibility', ':internal', ':setter', ':none' oder die I18N Äquivalente. Erhalten: {0}

en: Setting {0} is internal
de: Einstellung {0} ist intern

en: Loading local plugin manifest at {0}
de: Lade lokales Plugin-Manifest in {0}

en: Google Analytics tracking code.
de: Google Analytics Nachverfolgungscode

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via email
de: Sende Pulse ({0}:{1}) mit {2} Karten via E-Mail

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via Slack
de: Sende Pulse ({0}:{1}) mit {2} Karten via Slack

en: Rendering pulse card with chart-type {0} and render-type {1}
de: Erzeuge Puls-Karte mit Diagramm-Typ {0} und Render-Typ {1}

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attempting to format them as such?
de: Dies sind keine gültigen Zeit-Ausdrücke: {0} {1}. Weshalb wird versucht, diese als solche zu formatieren?

en: Error reducing result rows
de: Fehler beim Reduzieren der Ergebniszeilen.

en: Unexpected nil result
de: Unerwartetes Null-Ergebnis

en: Query timed out after {0} ms, raising timeout exception.
de: Timeout der Abfrage nach {0} ms, werfe Timeout-Exception.

en: Timed out after {0}.
de: Timeout nach {0}

en: Query canceled before finishing.
de: Abfrage wurde vorzeitig abgebrochen.

en: Unknown query type {0}
de: Unbekannter Abfragetyp {0}

en: Error purging old cache entires
de: Fehler beim Bereinigen alter Cache-Einträge.

en: Caching results for next time for query with hash {0}.
de: Abfrageergebnisse werden für weitere Verwendung unter dem Hash {0} gecached.

en: Error saving query results to cache.
de: Fehler beim Speichern der Abfrageergebnisse in den Cache.

en: Successfully cached results for query.
de: Abfrageergebnisse wurden erfolgreich in den Cache gespeichert.

note: Context? Took x ms or x bytes?
en: Query took {0} to run; miminum for cache eligibility is {1}
de: Die Abfrage benötigte {0} ms für die Verarbeitung; das Minimum für die Eignung zum Cachen beträgt {1}

en: Results are too large to cache.
de: Ergebnisse sind zu groß für den Cache.

en: Serialization timed out after {0}.
de: Zeit abgelaufen bei der Serialisierung nach {0}.

en: Error parsing serialized results
de: Fehler beim Lesen von serialisierten Ergebnissen

en: Error purging old cache entries
de: Fehler beim Löschen alter Cacheeinträge

en: Caching results for query with hash {0}.
de: Ergebnisse für die Abfrage werden mit Hash {0} gespeichert.

en: Cannot save QueryExecution, missing :context
de: Abfrageausführung kann nicht gespeichert werden, fehlender :context

en: Error saving query execution info
de: Fehler beim Speichern der Ausführungs-Informationen der Abfrage.

en: Unable to resolve database for query: missing or invalid `:database` ID.
de: Kann die Datenbank für die Abfrage nicht auflösen. Fehlende oder ungültige ':database' ID.

en: Unable to resolve driver for query
de: Der Treiber für die Abfrage kann nicht aufgelöst werden

en: Referenced question #{0} could not be found
de: Die referenzierte Frage #{0} wurde nicht gefunden

en: Referenced query is from a different database
de: Referenzierte Abfrage ist von einer anderen Datenbank.

en: This query has circular referencing sub-queries.
de: Diese Abfrage hat rekursive Unterabfragen.

en: These questions seem to be part of the problem: "{0}" and "{1}".
de: Diese Fragen gehören anscheinend zum Problem: "{0}" und "{1}".

en: Error recording results metadata for query
de: Fehler beim Speichern der Metadaten für die Abfrage

en: Query result
de: Abfrageergebnis

en: Error generating insights for column:
de: Fehler bei der Generierung von Einsichten für die Spalte:

en: Sending abandonment email!
de: Sende Verlassensemail!

en: You can create saved metrics to add a named metric option. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
de: Sie können Metriken speichern um eine Benannte-Metrik Option hinzuzufügen.
    Gespeicherte Metriken beinhalten den Aggrgations-Typ, das aggregierte Feld und optional beliebige Filter, die Sie hinzufügen.
    Zum Beispiel könnten Sie dies benutzen, um den offiziellen Weg zu definieren, wie der "durchnittliche Preis" für die Auftrags-Tabelle berechnet wird.

en: Select and add filters to create your new segment.
de: Wählen und fügen Sie Filter hinzu, um Ihr neues Segment zu erstellen.

en: Alphabetical
de: Alphabetisch geordnet

en: Smart
de: Intelligent

en: Column order: {0}
de: Reihenfolge der Spalten: {0}

en: Unhide all
de: Alle einblenden

en: Hide all
de: Alle ausblenden

en: Unhide
de: Einblenden

en: New metric
de: Neue Metrik

en: Create metrics to add them to the Summarize dropdown in the query builder
de: Erstellen Sie Metriken um sie dem Summierungs-DropDown des Query-Builders hinzuzufügen

en: New segment
de: Neues Segment

en: Filter by table
de: Filtern nach Tabelle

en: Checking HTTPS...
de: Überprüfen von HTTPS...

en: It looks like HTTPS is not properly configured
de: Es sieht so aus, als ob HTTPS nicht richtig konfiguriert ist

en: Redirect to HTTPS
de: Weiterleitung zu HTTPS

en: Localization
de: Sprache

en: Instance language
de: Instanz-Sprache

en: Localization options
de: Sprach-Optionen

en: This database doesn't have any tables.
de: Diese Datenbank hat keine Tabellen.

en: This field only accepts a single value because it's used in a SQL query.
de: Dieses Feld akzeptiert nur einen einzigen Wert, da es in einer SQL-Abfrage verwendet wird.

en: Service Accounts
de: Dienstliche Konten

en: Metabase connects to Big Query via {0}.
de: Metabase verbindet sich mit Big Query über {0}.

en: Continue using an OAuth application to connect
de: Verwenden Sie weiterhin eine OAuth-Anwendung zum Verbinden

en: We recommend switching to use {0} instead of an OAuth application to connect to BigQuery
de: Wir empfehlen, anstatt einer OAuth Applikation {0} zu verwenden, um eine Verbindung zu BigQuery herzustellen.

en: Connect to a Service Account instead
de: Stattdessen mit einem Servicekonto verbinden

en: invalid JSON
de: ungültiger JSON

en: SSH private key
de: Privater SSH-Schlüssel

en: Paste the contents of your ssh private key here
de: Fügen Sie den Inhalt Ihres privaten ssh-Schlüssels hier

en: Passphrase for the SSH private key
de: Passphrase für den privaten SSH-Schlüssel

en: SSH Authentication
de: SSH-Authentifizierung

en: SSH Key
de: SSH-Schlüssel

en: Server SSL certificate chain
de: SSL-Zertifikatskette für Server

en: Paste the contents of the server's SSL certificate chain here
de: Fügen Sie den Inhalt der SSL-Zertifikatskette des Servers hier ein

en: Paste a connection string
de: Einfügen einer Verbindungszeichenfolge

en: Fill out individual fields
de: Füllen Sie die einzelnen Felder aus

en: Enter some SQL here so you can reuse it later
de: Geben Sie hier etwas SQL ein, damit Sie es später wiederverwenden können.

en: Give your snippet a name
de: Geben Sie Ihrem Snippet einen Namen

en: Current Customers
de: Aktuelle Kunden

en: Add a description
de: Eine Beschreibung hinzufügen

en: Use site default
de: Website-Vorgabe verwenden

en: find
de: finden

en: replace
de: ersetzen

en: The text to find.
de: Der zu findende Text.

en: The text to use as the replacement.
de: Der als Ersatz zu verwendende Text.

en: Editing {0}
de: Bearbeiten {0}

en: Create your new snippet
de: Erstellen Sie Ihr neues Snippet

en: Archived snippets
de: Archivierte Schnipsel

en: Snippets are reusable bits of SQL
de: Snippets sind wiederverwendbare Teile von SQL

en: Create a snippet
de: Ausschnitt erstellen

en: Snippets
de: Schnipsel

en: SQL Snippets
de: SQL-Schnipsel

en: Your language is set to {0}
de: Ihre Sprache ist auf {0} eingestellt.

en: What's your preferred language?
de: Was ist Ihre bevorzugte Sprache?

en: This language will be used throughout Metabase and will be the default for new users.
de: Diese Sprache wird in der gesamten Metabase verwendet und ist der Standard für neue Benutzer.

en: We filtered out {0} row(s) containing null values.
de: Wir haben {0} Zeile(n) mit Nullwerten herausgefiltert.

en: Show values for this series
de: Werte für diese Serie anzeigen

en: Question''s average execution duration is {0}; using ''magic'' TTL of {1}
de: Die durchschnittliche Ausführungsdauer der Frage ist {0}; bei Verwendung der "magischen" TTL von {1}

en: A snippet with that name already exists. Please pick a different name.
de: Ein Snippet mit diesem Namen existiert bereits. Bitte wählen Sie einen anderen Namen.

en: [Unknown Metric]
de: [Unbekannte Metrik]

en: [Unknown Segment]
de: [Unbekannte Segment]

en: Error writing error to output stream
de: Fehler beim Schreiben in den Ausgabestrom

en: Caught unexpected Exception in streaming response body
de: Es ist ein unerwarteter Fehler beim streamen des Antworts-Bodys aufgetreten.

en: bound-fn caught unexpected Exception
de: bound-fn hat eine unerwartete Ausnahme gefangen.

en: Error determining whether HTTP request was canceled
de: Fehler beim Prüfen, ob die HTTP Anfrage abgebrochen wurde

en: Check cancelation status timed out after {0}
de: Der Check-Annullierungsstatus ist nach {0} abgelaufen

en: Unexpected exception in do-f-async
de: Unerwarteter Fehler in do-f-async

en: Unexpected exception writing error response
de: Unerwarteter Fehler beim Schreiben der Antwort.

en: Server certificate not trusted - did you specify the correct SSL certificate chain?
de: Dem Server-Zertifikat wird nicht vertraut - haben Sie die korrekte SSL-Zertifikatskette gewählt/gesetzt?

en: Server appears to require SSL - please enable SSL above
de: Server scheint SSL zu erfordern - bitte aktivieren Sie SSL oben

en: Username
de: Benutzername

en: Don''t know how to parse parameter of type {0}
de: Der Parameter vom Typ {0} kann nicht geparsed werden.

en: Invalid :card parameter: missing `:card-id`
de: Ungültiger :card parameter. ':card-id' fehlt

en: Unable to resolve Snippet: missing `:snippet-id`
de: Kann Snippet nicht auflösen: ':snippet-id' fehlt

en: Snippet {0} {1} not found.
de: Schnipsel {0} {1} nicht gefunden.

en: Error determining value for parameter
de: Fehler beim Bestimmen eines Wertes für den Parameter.

en: Error building query parameter map
de: Fehler beim Erzeugen der Abfrage-Parameter Map

en: {0} ({1} DB calls)
de: {0} ({1} DB-Aufrufe)

en: App DB connections: {0}/{1}
de: DB-Verbindungen anwenden: {0}/{1}

en: Jetty threads: {0}/{1} ({2} idle, {3} queued)
de: Jetty threads: {0}/{1} ({2} untätig, {3} wartend)

en: ({0} total active threads)
de: ({0} aktive threads ingesamt)

en: Queries in flight: {0}
de: Abfragen in Ausführung: {0}

en: ({0} queued)
de: ({0} wartend)

en: Collection must be in the same namespace as its parent
de: Die Sammlung muss im selben Namespace sein wie die übergeordnete Sammlung.

en: Personal Collections must be in the default namespace
de: Persönliche Sammlungen müssen im Default-Namespace sein.

en: You cannot move a Collection to a different namespace once it has been created.
de: Sie können eine Sammlung nicht in einen anderen Namensraum verschieben sobald sie erstellt wurde.

en: Collection does not exist.
de: Sammlung existiert nicht.

en: A {0} can only go in Collections in the {1} namespace.
de: {0} kann nur in Sammlungen des Namensraums {1} enthalten sein.

en: Error sending database deletion notification
de: Fehler beim Senden einer Benachrichtigung über Datenbanklöschung

en: You cannot update the creator_id of a NativeQuerySnippet.
de: Sie können die creator_id eines NativeQuerySnippets nicht aktualisieren.

en: Error fetching value of Setting
de: Fehlerabrufwert von Setting

en: The language that should be used for Metabase's UI, system emails, pulses, and alerts.
de: Die Sprache, die in der Metabase GUI, System-Mails, Pulsen und Alarmen verwendet werden soll.

en: This is also the default language for all users, which they can change from their own account settings.
de: Dies ist auch die Default-Sprache für alle Benutzer, die sie in ihren Account-Einstellungen ändern können.

en: Invalid locale {0}
de: Ungültige Sprache {0}

en: Force all traffic to use HTTPS via a redirect, if the site URL is HTTPS
de: HTTPS-Verkehr per Umleitung erzwingen, wenn die Site-URL HTTPS ist

en: Cannot redirect requests to HTTPS unless `site-url` is HTTPS.
de: Anfragen an HTTPS können nicht umgeleitet werden, außer die `site-url` ist ebenfalls HTTPS.

en: Error registering fonts: Metabase will not be able to send Pulses.
de: Fehler beim Registrieren der Fonts. Metabase wird nicht in der Lage sein, Pulse zu versenden.

en: This is a known issue with certain JVMs. See {0} and for more details.
de: Dies ist ein bekanntes Problem mit bestimmten JVMs. Für weitere Details: {0}

en: Error rendering Pulse
de: Fehler beim Versenden des Pulses.

en: Query timed out after {0}, raising timeout exception.
de: Die Abfrage wurde nach {0} abgebrochen, wodurch eine Zeitüberschreitungsausnahme ausgelöst wird.

en: No fields found for table {0}.
de: Für Tabelle {0} wurden keine Felder gefunden.

en: Case
de: Fall

en: Variance of {0}
de: Abweichung von {0}

en: Median of {0}
de: Median von {0}

en: {0}th percentile of {1}
de: {0}. Perzentil von {1}

en: Not caching results: results are larger than {0} KB
de: Ergebnisse werden nicht gecached: Ergebnisse sind größer als {0} KB

en: Cannot cache results: expected byte array, got {0}
de: Ergebnisse können nicht gecached werden: Es wurde ein Byte-Array erwartet, jedoch erhalten: {0}

en: Request is closed; no one to return cached results to
de: Anfrage ist geschlossen, kann die

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}
de: Fehler beim Versuch, die gecachten Ergebnisse zur Abfrage mit dem Hash {0} zu laden

en: Error preparing statement to fetch cached query results
de: Fehler bei der Vorbereitung des Statements zum laden der gecachten Abfrageergebnisse.

en: Error processing query: {0}
de: Fehlerverarbeitungsanfrage: {0}

en: Unexpected exception in endpoint
de: Unerwarteter Fehler im Endpunkt

en: Unexpected Exception in API request handler
de: Unerwartete Ausnahme in der API Anfrage-Behandlung

en: Error reducing {0}
de: Fehler beim Verkleinern von {0}

en: Error generating timeseries insight keyed by: {0}
de: Fehler bei der Generierung der Zeitreiheneinsicht mit dem Schlüssel: {0}

en: Database position of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
de: Die Position der Datenbank {0} hat sich von "{1}" auf "{2}" geändert

en: Unscheduling task for Database {0}: trigger: {1}
de: Task der Datenbank {0}: Trigger {1} wird beendet

en: value must be a keyword or string.
de: Der Wert muss ein Schlüsselwort oder eine Zeichenkette sein.

en: String must be a valid two-letter ISO language or language-country code e.g. 'en' or 'en_US'.
de: Die Zeichenfolge muss ein gültiger zweibuchstabiger ISO-Sprach- oder Sprach-Ländercode sein, z.B. 'de' oder 'de_DE'.

en: Rows {0}-{1}
de: Zeilen {0}-{1}

en: User attribute configuration (optional)
de: Konfiguration von Benutzerattributen (optional)

en: Using {0}
de: Verwende {0}

en: Set up SAML-based SSO
de: SAML-basiertes SSO einrichten

en: SAML Authentication
de: SAML Authentifizierung

en: Configure your identity provider (IdP)
de: Konfigurieren Sie ihren Identitäts-Provider (IdP)

en: Your identity provider will need the following info about Metabase.
de: Ihr Identitäts-Provider wird die folgenden Informationen über Metabase benötigen.

en: URL the IdP should redirect back to
de: URL zu der der IdP zurückleiten soll

en: This is called the Single Sign On URL in Okta, the Application Callback URL in Auth0,
    and the ACS (Consumer) URL in OneLogin.
de: Dies wird in Okta als Single Sign On-URL, in Auth0 als Application Callback-URL und in OneLogin als ACS-URL (Consumer) bezeichnet.

en: SAML attributes
de: SAML Attribute

en: In most IdPs, you'll need to put each of these in an input box labeled
    "Name" in the attribute statements section.
de: In den meisten IdPs müssen Sie diese in ein Eingabefeld mit der Bezeichnung "Name" im Abschnitt für Attributsanweisungen einfügen.

en: User's email attribute
de: "E-Mail" Attribut des Benutzers

en: User's first name attribute
de: "Vorname" Attribut des Benutzers

en: User's last name attribute
de: "Nachname" Attribut des Benutzers

en: Tell Metabase about your identity provider
de: Informieren Sie Metabase über Ihren Identitäts-Provider

en: Metabase will need the following info about your provider.
de: Metabase benötigt die folgenden Informationen über Ihren Provider.

en: SAML Identity Provider URL
de: SAML Identitäts-Provider URL

en: SAML Identity Provider Certificate
de: Zertifikat des SAML Identitäts-Providers

en: SAML Application Name
de: SAML Anwendungsname

en: Sign SSO requests (optional)
de: SSO Requests signieren (optional)

en: SAML Keystore Path
de: Pfad zum SAML-Keystore

en: SAML Keystore Password
de: Passwort zum SAML-Keystore

en: Shh...
de: Psst...

en: SAML Keystore Alias
de: Alias des SAML-Keystore

en: Synchronize group membership with your SSO
de: Gruppenzugehörigkeit mit dem SSO synchronisieren

en: To enable this, you'll need to create mappings to tell Metabase which group(s) your users should
    be added to based on the SSO group they're in.
de: Um dies zu aktivieren wird eine Zuordnung von SSO Gruppen zu Gruppen in Metabase benötigt. Teile Metabase mit, wie Benutzer aus SSO Gruppen den Gruppen in Metabase zugeordnet werden sollen.

en: Group Name
de: Gruppenname

en: Group attribute name
de: Attributsname der Gruppe

en: Note:
de: Hinweis:

en: If you change any of the settings of an existing SAML active setup, then you will need to restart Metabase for them to take effect.
de: Wenn du Einstellungen eines aktiven SAML-Setups änderst, muss Metabase neu gestartet werden, damit diese wirksam werden.

en: Allows users to login via a SAML Identity Provider.
de: Erlaubt Benutzern den Login über einen SAML Identitäts-Provider.

en: Allows users to login via a JWT Identity Provider.
de: Erlaubt Benutzern den Login über einen JWT Identitäts-Provider.

en: Enable Password Authentication
de: Passwort-Authentifizierung aktivieren

en: When enabled, users can additionally log in with email and password.
de: Benutzer können sich zusätzlich mit ihrer E-Mail Adresse und einem Passwort anmelden, wenn aktiviert.

en: Notify admins of new SSO users
de: Admins über neue SSO Benutzer informieren

en: When enabled, administrators will receive an email the first time a user uses Single Sign-On.
de: Wenn aktiviert, erhalten Administratoren eine E-Mail wenn ein Benutzer erstmalig SSO verwendet.

en: Use the settings below to configure your SSO via SAML. If you have any questions, check out our {0}.
de: Verwenden Sie die nachfolgenden Einstellungen, um Ihr SSO via SAML zu konfigurieren. Wenn Sie Fragen haben, prüfen Sie unser {0].

en: documentation
de: Dokumentation

en: SAML Identity Provider URI
de: SAML Identitäts-Provider URI

en: JWT Authentication
de: JWT Authentifizierung

en: JWT Identity Provider URI
de: JWT Identitäts-Provider URI

en: String used by the JWT signing key
de: Vom JWT-Signaturschlüssel verwendeter String

en: Embedding the entire Metabase app
de: Gesamte Metabase-App einbetten

en: If you want to embed all of Metabase, enter the origins of the websites or web apps where you want to allow embedding in an iframe, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
de: Möchtest du Metabase vollständig einbetten, gebe hier die URLs bzw. Origins der Websites oder Webanwendungen ein, in welchen die Einbettung im Iframe ermöglicht werden soll. Mehrere Einträge sind durch space zu trennen. Hier sind die {0} für das, was eingegeben werden kann.

en: Grant sandboxed access to this table
de: Sandbox-Zugriff auf diese Tabelle erteilen

en: When users in this group view this table they'll see a version of it that's filtered by their user attributes, or a custom view of it based on a saved question.
de: Wenn Benutzer in dieser Gruppe diese Tabelle ansehen, sehen sie eine nach ihren Benutzerattributen gefilterte Version, oder eine benutzerdefinierte Ansicht, die auf einer gespeicherten Frage basiert.

en: How do you want to filter this table for users in this group?
de: Wie möchten Sie diese Tabelle für Benutzer dieser Gruppe filtern?

en: Pick a saved question that returns the custom view of this table that these users should see.
de: Gespeicherte Frage auswählen, die die benutzerdefinierte Ansicht dieser Tabelle zurückgibt, die diese Benutzer sehen sollen.

en: You can optionally add additional filters here based on user attributes. These filters will be applied on top of any filters that are already in this saved question.
de: Sie können optional weitere Filter hinzufügen, die auf Benutzerattributen basieren. Diese Filter werden zusätzlich zu allen anderen Filtern angewendet, die in der gespeicherten Frage enthalten sind.

en: For this option to work, your users need to have some attributes
de: Damit diese Option funktioniert, benötigen Ihre Benutzer einige Attribute

en: To add additional filters, your users need to have some attributes
de: Um weitere Filter hinzuzufügen müssen Ihre Benutzer einige Attribute besitzen

en: No user attributes
de: Keine Benutzer-Attribute

en: Pick a user attribute
de: Wählen Sie ein Benutzer-Attribut

en: Pick a parameter
de: Wählen Sie einen Parameter

en: Pick a column
de: Wählen Sie eine Spalte

en: Users in {0} can view
de: Benutzer in {0} können lesen

en: rows in the {0} question
de: Zeilen in der Frage {0}

en: rows in the {0} table
de: Zeilen in der Tabelle {0}

en: where {0} equals {1}
de: wo {0} {1} entspricht

en: and {0} equals {1}
de: und {0} entspricht {1}

en: You can add attributes automatically by setting up an SSO that uses SAML, or you can enter them manually by going to the People section and clicking on the … menu on the far right.
de: Du kannst Attribute automatisch hinzufügen, indem du ein SSO via SAML einrichtest. Alternativ kannst du sie manuell eingeben, indem du zum Abschnitt Mitglieder gehst und ganz rechts auf das "..." Menü klickst.

en: User attribute
de: Benutzerattribut

en: We can automatically get your users’ attributes if you’ve set up SSO, or you can add them manually from the "…" menu in the People section of the Admin Panel.
de: Wir können die Attribute der Benutzer automatisch abrufen, wenn du SSO eingerichtet hast. Alternativ kannst du sie manuell über das Menü "..." im Abschnitt "Mitglieder" des Admin-Bereichs hinzufügen.

en: Parameter or variable
de: Parameter oder Variable

en: equals
de: entspricht

en: Grant sandboxed access
de: Sandboxed Zugriff erteilen

en: Sandboxed access
de: Sandboxed Zugriff

en: Edit sandboxed access
de: Sandboxed Zugriff bearbeiten

en: Edit folder details
de: Ordner-Details bearbeiten

en: Change permissions
de: Berechtigungen ändern

en: Create your new folder
de: Erstellen Sie einen neuen Ordner

en: New folder
de: Neuer Ordner

en: We're having trouble validating your token
de: Wir können Ihr Token nicht validieren

en: Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers
de: Bitte stellen Sie sicher, dass Ihre Instanz die Server von Metabase erreichen kann

en: Get help
de: Erhalten Sie Hilfe

en: Get even more out of Metabase with the Enterprise Edition
de: Holen Sie noch mehr aus Metabase mit Hilfe der Enterprise Edition heraus

en: All the tools you need to quickly and easily provide reports for your customers, or to help you run and monitor Metabase in a large organization
de: Alle notwendigen Tools, um deinen Kunden schnell und einfach Berichte bereitzustellen oder um Metabase in einem großen Unternehmen auszuführen und zu überwachen

en: Activate a license
de: Lizenz aktivieren

en: Your trial is active with these features
de: Ihre Testphase ist mit folgenden Features aktiv

en: Trial expires {0}
de: Die Testphase läuft ab am {0}

en: Need help? Ready to buy?
de: Benötigen Sie Hilfe? Bereit zum Kauf?

en: Talk to us
de: Kontaktieren Sie uns

en: Your trial has expired
de: Ihre Testphase ist abgelaufen

en: Need more time? Ready to buy?
de: Benötigen Sie mehr Zeit? Bereit zum Kauf?

en: Your features are active!
de: Ihre Features sind aktiv!

en: Your licence is valid through {0}
de: Ihre Lizenz ist gültig bis {0}

en: Your license has expired
de: Ihre Lizenz ist abgelaufen

en: It expired on {0}
de: Es ist abgelaufen am {0}

en: Want to renew your license?
de: Möchten Sie Ihre Lizenz erneuern?

en: Learn how to use this
de: Erfahren Sie, wie dies eingesetzt wird

en: Not included in your current plan
de: Nicht in Ihrem aktuellen Tarif/Lizenzplan enthalten

en: Enter the token you recieved from the store
de: Geben Sie hier den Token ein, den Sie aus dem Shop erhalten haben

en: Activate
de: Aktivieren

en: Need help?
de: Benötigen Sie Hilfe?

en: More info about your problem.
de: Mehr Information über Ihr Problem.

en: Contact support
de: Support kontaktieren

en: Data sandboxes
de: Daten Sandboxen

en: Make sure you're showing the right people the right data with automatic and secure filters based on user attributes.
de: Stellen Sie sicher, dass die richtigen Leute die korrekten und passenden Daten sehen, indem Sie automatische und sicher Filter einsetzen, die auf Benutzerattributen basieren.

en: White labeling
de: White Labeling

en: Match Metabase to your brand with custom colors, your own logo and more.
de: Passen Sie Metabase an Ihre Marke an, mit eigenen Farben, dem eigenen Logo und mehr.

en: Keep an eye on performance and behavior with robust auditing tools.
de: Behalten Sie die Performance und das Verhalten im Auge mit robusten Auditing-Tools.

en: Single sign-on
de: Single Sign-On

en: Provide easy login that works with your exisiting authentication infrastructure.
de: Stellen Sie einen einfachen Login zur Verfügung, der mit Ihrer existierenden Authentifizierungs-Infrastruktur zusammenarbeitet.

en: Store
de: Shop

en: Application Name
de: Anwendungsname

en: Color Palette
de: Farbpalette

en: Landing Page
de: Startseite

en: No groups
de: Keine Gruppen

en: Permissions for {0}
de: Berechtigungen für {0}

en: Permissions for this folder
de: Berechtigungen für diesen Ordner

en: Grant Edit access
de: Schreib-Zugriff erteilen

en: Can modify snippets in this folder
de: Kann Snippets in diesem Ordner ändern

en: Grant View access
de: Lese-Zugriff erteilen

en: Can insert and use snippets in this folder, but can't edit the SQL they contain
de: Kann Snippets in diesen Ordner einfügen und benutzen, jedoch nicht das SQL editieren, das sie beinhalten.

en: Can't view or insert snippets in this folder
de: Kann keine Snippets in diesen Ordner einfügen oder ansehen

en: Also change sub-folders
de: Unterordner ebenfalls ändern

en: First day of the week
de: Erster Tag der Woche

en: There was an issue signing in with Google. Please contact an administrator.
de: Es gab ein Problem bei der Anmeldung über Google. Bitte kontaktieren Sie einen Administrator.

en: on the
de: am

en: at
de: um

en: Open the Metabase actions menu
de: Das Metabase Aktionsmenü öffnen

en: Do nothing
de: Nichts unternehmen

en: Go to a custom destination
de: Gehe zu einem benutzerdefinierten Ziel

en: Update a dashboard filter
de: Dashboard-Filter aktualisieren

en: {0} updates {1} filter | {0} updates {1} filters
de[0]: {0} aktualisiert {1} Filter
de[1]: {0} aktualisiert {1} Filter

en: {0} goes to {1}
de: {0} geht nach {1}

en: On-click behavior for each column
de: Klick-Verhalten für jede Spalte

en: Go to custom destination
de: Gehe zu einem benutzerdefinierten Ziel

en: Open the actions menu
de: Aktionsmenü öffnen

en: Click behavior for {0}
de: Click-Verhalten für {0}

en: Pick one or more filters to update
de: Wählen Sie einen oder mehrere Filter aus, die aktualisiert werden sollen

en: Saved question
de: Frage gespeichert

en: Link to
de: Link zu

en: Enter a URL to link to
de: Geben Sie die URL ein, zu der verlinkt werden soll

en: You can insert the value of a column or dashboard filter using its name, like this: {{some_column}}
de: Sie können den Wert einer Spalte oder eines Dashboard-Filters über seinen Namen wie folgt einfügen: {{some_column}}

en: e.g. http://acme.com/id/{{user_id}}
de: z.B. http://acme.com/id/{{user_id}}

en: Pick a dashboard...
de: Wählen Sie ein Dashboard...

en: Pick a question...
de: Wählen Sie eine Frage...

en: Pick a dashboard to link to
de: Wählen Sie ein Dashboard, auf das verlinkt werden soll

en: Pick a question to link to
de: Wählen Sie die Frage aus, zu der verlinkt werden soll

en: Pass values to this dashboard's filters (optional)
de: Werte an die Filter dieses Dashboards übergeben (optional)

en: Pass values to this question's variables (optional)
de: Werte an die Variablen dieser Frage übergeben (optional)

en: Pass values to filter this question (optional)
de: Werte zum Filtern an diese Frage übergeben (optional)

en: Dashboard filters
de: Dashboard-Filter

en: User attributes
de: Benutzerattribute

en: Customize link text (optional)
de: Linktext anpassen (optional)

en: E.x. Details for {{Column Name}}
de: z.B. Details für {{Column Name}}

en: Values you can reference
de: Werte, die Sie referenzieren können

en: No available targets
de: Keine verfügbaren Ziele

en: filter
de: Filter

en: variable
de: Variable

en: Other available filters
de: Weitere verfügbare Filter

en: Avaliable filters
de: Verfügbare Filter

en: Other available variables
de: Weitere verfügbare Variablen

en: Avaliable variables
de: Verfügbare Variablen

en: Other available columns
de: Weitere verfügbare Spalten

en: Avaliable columns
de: Verfügbare Spalten

en: user attribute
de: Benutzerattribut

en: Text card
de: Textkarte

en: Click behavior
de: Klick-Verhalten

en: Visualization options
de: Visualisierungs-Optionen

en: Edit series
de: Serie bearbeiten

en: Add series
de: Serie hinzufügen

en: On click
de: Bei Klick

en: Change title and description
de: Titel und Beschreibung ändern

en: You've updated embedded params and will need to update your embed code.
de: Du hast eingebettete Parameter aktualisiert und musst nun den Einbettungscode aktualisieren.

en: Add question
de: Frage hinzufügen

en: You're editing this dashboard.
de: Sie bearbeiten dieses Dashboard.

en: Column to filter on
de: Spalte, auf die gefiltert werden soll

en: snippet collection
de: Snippet Sammlung

en: snippet collections
de: Snippet Sammlungen

en: Give your folder a name
de: Geben Sie ihrem Ordner einen Namen

en: Something short but sweet
de: Etwas Kurzes und Einprägsames

en: Folder this should be in
de: Ordner, in dem dies sein sollte

en: Open the action menu
de: Aktionsmenü öffnen

en: {0} column has custom behavior | {0} columns have custom behavior
de[0]: {0} Spalte hat ein benutzer-definiertes Verhalten
de[1]: {0} Spalten haben ein benutzer-definiertes Verhalten

en: Go to...
de: Gehe zu...

en: Go to dashboard
de: Gehe zum Dashboard

en: Go to question
de: Gehe zu Frage

en: Go to url
de: Gehe zu URL

en: Filter this dashboard
de: Dieses Dashboard filtern

en: Returns the count of rows in the selected data.
de: Gibt die Anzahl der Zeilen der ausgewählten Daten zurück.

en: The column or number to sum.
de: Spalte oder Zahl, die summiert werden soll.

en: The numeric column to get standard deviation of.
de: Die Zahlen-Spalte, deren Standard-Abweichung zurückgegeben werden soll.

en: The numeric column whose values to average.
de: Die Zahlen-Spalte, aus der der Durchschnittswert berechnet werden soll.

en: Returns the smallest value found in the column
de: Gibt den kleinsten Wert aus dieser Spalte zurück

en: Sums up the specified column only for rows where the condition is true.
de: Summiert die Werte der angegebenen Spalte nur, wo die angegebene Bedindung zutrifft.

en: Returns the numeric variance for a given column.
de: Gibt die numerische Varianz für eine bestimmte Spalte zurück.

en: Temperature
de: Temperatur

en: The column or number to get the variance of.
de: Die Spalte oder Zahl, deren Varianz ermittelt werden soll.

en: Returns the median value of the specified column.
de: Gibt den Medianwert der angegebenen Spalte zurück.

en: The column or number to get the median of.
de: Die Spalte oder Zahl, deren Median ermittelt werden soll.

en: percentile-value
de: Prozentwert

en: Returns the value of the column at the percentile value.
de: Gibt den Wert der Spalte am Perzentilwert zurück.

en: The column or number to get the percentile of.
de: Die Spalte oder Zahl, deren Perzentil ermittelt werden soll.

en: The value of the percentile.
de: Der Wert des Perzentils.

en: Returns the string of text in all lower case.
de: Gibt die Textzeichenfolge in Kleinbuchstaben zurück.

en: The column with values to convert to lower case.
de: Die Spalte mit den Werten, die in Kleinbuchstaben umgewandelt werden sollen.

en: Returns the text in all upper case.
de: Gibt den Text vollständig in Großbuchstaben zurück.

en: The column or text to return a portion of.
de: Die Spalte oder der Text, von dem ein Teil zurückgegeben werden soll.

en: The column or text to search through.
de: Die Spalte oder der Text, der durchsucht werden soll.

en: Combine two or more strings of text together.
de: Zwei oder mehr Strings vereinen.

en: The column or text to begin with.
de: Die Spalte oder der Text, mit dem begonnen werden soll.

en: This will be added to the end of value1, and so on.
de: Dies wird am Ende von Wert 1 usw. angefügt

en: Enormous
de: Enorm

en: Gigantic
de: Gigantisch

en: Returns the number of characters in text.
de: Gibt die Anzahl der Zeichen im Text zurück.

en: The column or text you want to get the length of.
de: Die Spalte oder der Text, dessen Länge Sie erhalten möchten.

en: The column or text you want to trim.
de: Die Spalte oder der Text, der abgeschnitten werden soll.

en: Returns the absolute (positive) value of the specified column.
de: Gibt den Betrag (positiv) der angegebenen Spalte zurück.

en: Debt
de: Schuld

en: The column or number to return absolute (positive) value of.
de: Die Spalte oder Zahl, deren Betrag (positiv) zurückgegeben werden soll.

en: Rounds a decimal number down.
de: Rundet eine Dezimalzahl ab.

en: The column or number to round down.
de: Die Spalte oder Zahl, die abgerundet werden soll.

en: Rounds a decimal number up.
de: Rundet eine Zahl auf.

en: The column or number to round up.
de: Die Spalte oder Zahl, die aufgerundet werden soll.

en: Rounds a decimal number either up or down to the nearest integer value.
de: Rundet eine Zahl zur nächsten Ganzzahl auf bzw ab.

en: The column or number to round to nearest integer.
de: Die Spalte oder Zahl, die auf- bzw. abgerundet werden soll.

en: Returns the square root.
de: Gibt die Quadratwurzel zurück.

en: The column or number to return square root value of.
de: Die Spalte oder Zahl, deren Quadratwurzel zurückgegeben werden soll.

en: exponent
de: Exponent

en: Raises a number to the power of the exponent value.
de: Erhöht eine Zahl um die Potenz des Exponentenwerts.

en: Length
de: Länge

en: The column or number raised to the exponent.
de: Die Spalte oder Zahl, die um den Exponenten erhöht wird.

en: The value of the exponent.
de: Der Wert des Exponenten.

en: Returns the base 10 log of the number.
de: Gibt den Logarithmus zur Basis 10 der Zahl zurück.

en: Value
de: Wert

en: The column or number to return the natural logarithm value of.
de: Die Spalte oder Zahl, deren natürlicher Logarithmuswert zurückgegeben werden soll.

en: Returns Euler's number, e, raised to the power of the supplied number.
de: Gibt die Eulersche Zahl e, erhöht um die Potenz der angegebenen Zahl, zurück.

en: Interest Months
de: Zinsmonate

en: The column or number to return the exponential value of.
de: Die Spalte oder Zahl, deren Exponentialwert zurückgegeben werden soll.

en: The column or text to check.
de: Die zu prüfende Spalte oder der zu prüfende Text.

en: Checks a date or number column's values to see if they're within the specified range.
de: Prüft, ob die Werte einer Datums- oder Zahlenspalte im angegebenen Bereich liegen.

en: Created At
de: Erzeugt am

en: The date or numeric column that should be within the start and end values.
de: Die Datums- oder Zahlenspalte, die innerhalb der Start- und Endwerte liegen soll.

en: The beginning of the range.
de: Der Beginn des Bereichs.

en: The end of the range.
de: Das Ende des Bereichs.

en: Checks a date column's values to see if they're within the relative range.
de: Prüft, ob die Werte einer Datumsspalte innerhalb des relativen Bereiches liegen.

en: The date column to return interval of.
de: Die Datumsspalte für das Rückgabeintervall.

en: Period of interval, where negative values are back in time.
de: Intervallperiode, wobei negative Werte in die Vergangenheit deuten.

en: Type of internal like "day", "month", "year".
de: Typ des Intervals, wie "Tag", "Monat", "Jahr".

en: The column or value to return.
de: Die Spalte oder der Wert, der zurückgegeben werden soll.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if its not empty, and so on.
de: Wenn Wert1 leer ist, wird Wert2 zurückgegeben (wenn er nicht leer ist), usw.

en: Tests an expression against a list of cases and returns the corresponding value of the first matching case, with an optional default value if nothing else is met.
de: Testet einen Ausdruck gegen eine Liste von Werten und gibt den ersten übereinstimmenden Wert zurück. Optional kann ein Standardwert gesetzt werden, welcher zurückgegeben wird falls keiner der Werte übereinstimmt.

en: The value that will be returned if the preceding condition is true, and so on.
de: Der Wert, der zurückgegeben wird, wenn die vorhergehende Bedingung erfüllt ist, und so weiter.

en: Is null
de: Ist NULL

en: Not null
de: Nicht NULL

en: Additive sum of all the values of a column.
    e.x. total revenue over time.
de: Kumulative Summe aller Werte einer Spalte, z.B. Gesamtprofit über die Zeit.

en: Additive count of the number of rows.
    e.x. total number of sales over time.
de: Kumulative Zeilenanzahl, z.B. Gesamtzahl von Verkäufen über die Zeit.

en: Linked filters
de: Verbundene Filter

en: Label
de: Bezeichnung

en: Default value
de: Defaultwert

en: No default
de: Kein Default

en: To view this, {0} must be connected to at least one field.
de: Um dies zu sehen, muss {0} mit mindestens einem Feld verbunden sein.

en: Limit this filter's choices
de: Auswahl dieses Filters begrenzen

en: If you have another dashboard filter, you can limit the choices that are listed for this filter based on the selection of the other one.
de: Wenn Sie einen anderen Dashboard-Filter haben, können Sie die Auswahlmöglichkeiten für diesen Filter basierend auf der Auswahl des anderen Filters einschränken.

en: So first, {0}.
de: Zunächst, {0}.

en: add another dashboard filter
de: Einen weiteren Dashboard-Filter hinzufügen

en: If you toggle on one of these dashboard filters, selecting a value for that filter will limit the available choices for {0} filter.
de: Wenn Sie einen dieser Dashboard-Filter aktivieren, wird durch Auswahl eines Werts für diesen Filter die verfügbare Auswahl für den Filter {0} eingeschränkt.

en: Filtering column
de: Filtere Spalte

en: Filtered column
de: Gefilterte Spalte

en: Enter user names or email addresses
de: Usernamen oder E-Mail Adressen

en: New snippet
de: Neues Snippet

en: {0}:00 PM
de: {0}:00 Uhr (nachmittags)

en: 12:00 AM
de: 12:00 Uhr Mittags

en: {0}:00 AM
de: {0}:00 Uhr (vormittags)

en: Hourly
de: Stündlich

en: Daily at {0}
de: Täglich um {0}

en: Weekly at {0} on {1}
de: Wöchentlich um {0} am {1}

en: Monthly on the {0} {1} at {2}
de: Monatlich am {0} {1} um {2}

en: Delete this subscription
de: Dieses Abonnement löschen

en: Subscriptions
de: Abonnements

en: Create a dashboard subscription
de: Dashboard-Abonnement erstellen

en: Email it
de: Per E-Mail senden

en: You can send this dashboard regularly to users or email addresses.
de: Sie können dieses Dashboard regelmäßig an Benutzer oder Email-Adressen senden.

en: Send it to Slack
de: Sende es an Slack

en: Pick a channel and a schedule, and Metabase will do the rest.
de: Wählen Sie einen Kanal und einen Zeitplan aus, Metabase wird dann den Rest übernehmen.

en: Email this dashboard
de: Dieses Dashboard per E-Mail senden

en: Don't send if there aren't results
de: Nicht senden, wenn keine Ergebnisse vorliegen

en: Attach results
de: Ergebnisse anhängen

en: Attachments can contain up to 2,000 rows of data.
de: Anhänge können bis zu 2000 Zeilen an Daten enthalten.

en: Send this dashboard to Slack
de: Dieses Dashboard an Slack senden

en: Dashboard does not have a parameter with the ID {0}
de: Das Dashboard hat keinen Parameter mit der ID {0}

en: Parameter {0} does not have any Fields associated with it
de: Mit dem Parameter {0}  sind keine Felder verbunden.

en: include must be either empty or the value 'tables'
de: include muss entweder leer sein oder den Wert 'tables' besitzen

en: `database` is required for all queries whose type is not `internal`.
de: `database` ist bei allen Abfragen notwendig, die nicht vom Typ `internal` sind.

en: Password login is disabled for this instance.
de: Passwort-Login ist für diese Instanz deaktiviert.

en: Your account is disabled. Please contact your administrator.
de: Ihr Konto ist deaktiviert. Bitte kontaktieren Sie ihren Administrator.

en: Your account is disabled.
de: Der Account ist deaktiviert.

en: Invalid Slack token.
de: Ungültiges Slack-Token

en: The ''{0}'' command is only available in Metabase Enterprise Edition.
de: Der Befehl  ''{0}'' ist nur in der Metabase Enterprise Edition verfügbar.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are PRESENT.
de: Die Erweiterungen der Metabase Enterprise Edition SIND vorhanden.

en: Usage of Metabase Enterprise Edition features are subject to the Metabase Commercial License.
de: Die Verwendung der Metabase Enterprise Edition-Funktionen unterliegt der kommerziellen Metabase-Lizenz.

en: See {0} for details.
de: Siehe {0} für Details.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are NOT PRESENT.
de: Die Erweiterungen der Metabase Enterprise Edition sind NICHT vorhanden.

en: You''re invited to join {0}''s {1}
de: Sie wurden eingeladen, {0}''s {1} beizutreten

en: {0} created a {1} account
de: {0} hat ein {1} Konto erstellt

en: {0} accepted their {1} invite
de: {0} hat die {1} Einladung angenommen

en: [{0}] Password Reset Request
de: [{0}] Password Reset Anfrage

en: [{0}] Notification
de: [{0}] Benachrichtigung

en: [{0}] Help make [{1}] better.
de: [{0}] Helfen Sie [{1}] zu verbessern.

en: [{0}] Tell us how things are going.
de: [{0}] Erzählen Sie uns, wie die Dinge laufen.

en: Error starting events listener
de: Fehler beim Starten des Ereignis-Listeners

en: Should we sync user attributes when someone logs in via LDAP?
de: Sollen wir die Benutzerattribute synchronisieren, wenn sich jemand über LDAP einloggt?

en: Comma-separated list of user attributes to skip syncing for LDAP users.
de: Komma-separierte Liste von Benutzerattributen, die nicht über LDAP synchronisiert werden sollen.

en: Invalid token
de: Ungültiger Token

en: Slack API error: {0}
de: Slack-API Fehler: {0}

en: Slack channel named `metabase_files` is missing!
de: Der Slack-Kanal `metabase_files` fehlt!

en: Please create or unarchive the channel in order to complete the Slack integration.
de: Bitte erstellen Sie den Kanal oder holen ihn aus dem Archiv, um die Slack-Integration abzuschließen.

en: The channel is used for storing graphs that are included in Pulses and MetaBot answers.
de: Der Kanal wird zum Speichern von Diagrammen verwendet, die in Pulsen und MetaBot-Antworten enthalten sind.

en: Uploaded image
de: Bild hochladen

en: Error uploading file to Slack:
de: Fehler beim Hochladen der Datei zu Slack:

en: Invalid session. Expected an instance of Session.
de: Ungültige Sitzung. Es wurde eine "Session"-Instanz erwartet.

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is
de: Das SameSite-Attribut des Sitzungscookies ist auf "Keine" gestellt,

en: served over an insecure connection. Some browsers will reject
de: die Site wird jedoch über eine unsichere Verbindung erreicht.

en: cookies under these conditions.
de: Einige Browser lehnen Cookies unter diesen Bedingungen ab.

en: Top folder
de: Hauptordner

en: :parameters must be a sequence of maps with String :id keys
de: :parameters muss eine Folge von Maps mit String :id-Schlüsseln sein

en: Invalid human-readable-values: values must be a sequence; each item must be nil or a string
de: Ungültige Menschen-lesbare Werte: Werte müssen eine Folge sein; Jedes Element muss null oder eine Zeichenfolge sein

en: :values must be present to fetch :human_readable_values
de: :values müssen vorhanden sein, um :human_readable_values abzurufen

en: Field values total length is > {0}.
de: Die Gesamtlänge der Feldwerte beträgt> {0}.

en: snippet names cannot include '}' or start with spaces
de: Snippet-Namen dürfen kein '}' enthalten oder mit einem Leerzeichen beginnen.

en: Error executing chain filter query
de: Fehler beim Ausführen der Filterabfragekette.

en: Field {0} does not exist.
de: Feld {0} existiert nicht.

en: Cannot search against non-Text Field {0} {1}
de: Das Nicht-Text Feld {0} {1} kann nicht durchsucht werden.

en: Granting permissions for group {0}: {1}
de: Erteile Berechtigungen für Gruppe {0}: {1}

en: Revoking permissions for group {0}: {1}
de: Entferne Berechtigungen von Gruppe {0}: {1}

en: Invalid DB permissions: if you have write access for native queries, you must have full data access.
de: Ungültige DB Berechtigungen: Wenn Sie Schreibzugriff auf native Abfragen haben, benötigen Sie vollen Datenzugriff.

en: Invalid DB permissions: if you have readonly native query access, you must also have data access.
de: Ungültige DB-Berechtigungen: Wenn Sie schreibgeschützten nativen Abfragezugriff haben, müssen Sie auch über Datenzugriff verfügen.

en: Changing permissions from: {0} to: {1}
de: Ändere Berechtigungen von: {0} zu {1}

en: login attribute keys must be a keyword or string
de: Anmeldeattributschlüssel müssen ein Schlüsselwort oder eine Zeichenfolge sein

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts.
de: Die Default-Sprache für alle Benutzer in der Metabase GUI, System-Emails, Pulsen und Alarmen.

en: Users can individually override this default language from their own account settings.
de: Benutzer können individuell eine andere Sprache in ihren Benutzereinstellungen auswählen.

en: Default page to show the user
de: Defaultseite, die dem Benutzer gezeigt werden soll

en: Allow this origin to embed the full Metabase application
de: Gestattet der Quelle, die gesamte Metabase-Anwendung einzubetten.

en: Values greater than {0} ({1}) are not allowed.
de: Werte größer als {0} ({1}) sind nicht erlaubt.

en: This will replace the word "Metabase" wherever it appears.
de: Dies wird das Wort "Metabase" überall ersetzen.

en: These are the primary colors used in charts and throughout Metabase. You might need to refresh your browser to see your changes take effect.
de: Dies sind die bevorzugten Farben für Diagramme und in Metabase an sich. Ggfs. müssen Sie Ihren Browser refreshen um die Änderungen zu sehen.

en: For best results, use an SVG file with a transparent background.
de: Um die besten Ergebnisse zu erzielen, verwenden Sie eine SVG Datei mit transparentem Hintergrund.

en: The url or image that you want to use as the favicon.
de: Die URL oder das Bild, das als Favicon verwendet werden soll.

en: Allow logging in by email and password.
de: Login via E-Mail und Passwort gestatten.

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
      It won''t affect SQL queries.
de: Dies wird sich auf Dinge wie Gruppierung nach Wochen oder Filterung in GUI-Abfragen auswirken. Es wird keine SQL Abfragen betreffen.

en: Unable to validate token
de: Konnte Token nicht validieren

en: Token format is invalid.
de: Das Token-Format ist ungültig.

en: Error validating token
de: Fehler beim Validieren des Token

en: Error filtering against {0} Field: unable to parse String {1} to a {2}
de: Fehler beim Filtern des Feldes {0}: Der String {1} konnte nicht nach {2} geparst werden.

en: Error fetching details for Job: {0}
de: Fehler beim Laden der Job-Details: {0}

en: Starting sync task for Database {0}.
de: Starte Synchronisations-Task für Datenbank {0}.

en: Cannot sync Database {0}: Database does not exist.
de: Datenbank {0} kann nicht synchronisiert werden: Die Datenbank existiert nicht.

en: Update Field values task triggered for Database {0}.
de: Die Aufgabe, die Feldwerte der Datenbank {0} zu aktualisieren, wurde gestartet.

en: Skipping update, automatic Field value updates are disabled for Database {0}.
de: Update wird übersprungen, die Updates von Feldwerten sind für die Datenbank {0} deaktiviert.

en: SAML Identity Provider Issuer
de: Aussteller des SAML-Identitätsanbieters

en: SAML Identity Provider SSO URL
de: SSO-URL des SAML-Identitätsanbieters

en: DB Engine
de: DB Typ/Engine

en: Unknown name
de: Unbekannter Name

en: Unknown engine
de: Unbekannter Typ/Engine

en: Edit collection
de: Sammlung bearbeiten

en: Pinned items
de: Angepinnte Items

en: Other users' personal collections
de: Persönliche Sammlungen anderer Benutzer

en: View archive
de: Archiv einsehen

en: Your personal collection
de: Deine persönliche Sammlung

en: Nothing to see yet.
de: Noch nichts zu sehen.

en: Use collections to organize and group dashboards and questions for your team or yourself
de: Verwenden Sie Sammlungen, um Dashboards und Fragen für Ihr Team oder sich selbst zu organisieren und zu gruppieren

en: Unpin this item
de: Diesen Eintrag lösen

en: Available filters
de: Verfügbare Filter

en: Available variables
de: Verfügbare Variablen

en: Available columns
de: Verfügbare Spalten

en: Include User ID and query hash in queries
de: Benutzer-ID und Abfrage-Hash in Abfragen einfügen.

en: When on, Metabase User ID and query hash get appended to queries on this database, which can be useful for auditing and debugging. However, this causes each query to look distinct, preventing BigQuery from returning cached results, which may increase your costs.
de: Wenn diese Option aktiviert ist, werden die Metabase-Benutzer-ID und der Abfrage-Hash an Abfragen in dieser Datenbank angehängt. Dies kann für die Überwachung und das Debuggen hilfreich sein. Dies führt jedoch dazu, dass jede Abfrage unterschiedlich aussieht, sodass BigQuery keine zwischengespeicherten Ergebnisse zurückgibt, was Ihre Kosten erhöhen kann.

en: Periodically refingerprint tables
de: Fingerabrücke der Tabellen periodisch neu prüfen

en: When syncing with this database, Metabase will scan a subset of values of fields to gather statistics that enable things like improved binning behavior in charts, and to generally make your Metabase instance smarter.
de: Bei der Synchronisierung mit dieser Datenbank durchsucht Metabase eine Teilmenge der Werte von Feldern, um Statistiken zu sammeln, die beispielsweise ein verbessertes Binning-Verhalten in Diagrammen ermöglichen und Ihre Metabase-Instanz im Allgemeinen intelligenter machen.

en: Updated date
de: Datum aktualisiert

en: Updated time
de: Zeit aktualisiert

en: Updated timestamp
de: Zeitstempel aktualisiert

en: Type of interval like "day", "month", "year".
de: Art des Intervalls wie "Tag", "Monat", "Jahr".

en: Filter by this column
de: Nach dieser Spalte filtern

en: Column formatting
de: Spaltenformatierung

en: Sort ascending
de: Sortiere aufsteigend

en: Sort descending
de: Sortiere absteigend

en: Browse data
de: Daten durchsuchen

en: Show maximum (first {0})
de: Zeige Maximum (erste {0})

en: There was a problem with this visualization
de: Es gab ein Problem mit dieser Visualisierung

en: Showing first {0} rows
de: Zeige erste {0} Zeilen

en: first
de: Erste

en: last
de: Letzte

en: Emailed
de: Email gesendet

en: Sent to
de: Gesendet an

en: Sent
de: Gesendet

en: hourly
de: stündlich

en: daily at {0}
de: Täglich um {0}

en: {0} at {1}
de: {0} am {1}

en: monthly on the {0} {1} at {2}
de: Monatlich am {0} {1} um {2}

en:  and {0} other |  and {0} others
de[0]:  und {0} anderer.
de[1]:  und {0} andere.

en: This dashboard will no longer be emailed to {0} {1}
de: Dieses Dashboard wird nicht mehr per E-Mail an {0} {1} gesendet

en: Slack channel {0} will no longer get this dashboard {1}
de: Der Slack Channel {0} erhält dieses Dashboard {1} nicht mehr

en: Channel {0} will no longer receive this dashboard {1}
de: Der Kanal {0} erhält dieses Dashboard {1} nicht mehr

en: Set up a new schedule
de: Neue Zeitplanung einrichten

en: Close
de: Schließen

en: You'll need to {0} first.
de: Sie müssen zuerst {0}.

en: First, you'll have to {0}.
de: Zuerst müssen Sie {0}.

en: Rows {0}-{1} of first {2}
de: Zeilen {0} - {1} der ersten {2}

en: Drag fields here
de: Felder hierher ziehen

en: Percentage
de: Prozentanteil

en: Totals for {0}
de: Summen für {0}

en: Grand totals
de: Gesamtsummen

en: Row totals
de: Zeilensummen

en: Fields to use for the table rows
de: Felder, die für die Tabellenzeilen verwendet werden sollen

en: Fields to use for the table columns
de: Felder, die für die Tabellenspalten verwendet werden sollen

en: Fields to use for the table values
de: Felder, die für die Tabellenwerte verwendet werden sollen

en: Pivot tables can only be used with aggregated queries.
de: Pivot-Tabellen können nur mit aggregierten Abfragen verwendet werden.

en: Pivot Table
de: Pivot-Tabelle

en: Waterfall
de: Wasserfall

en: waterfall chart
de: Wasserfall Diagramm

en: Increase color
de: Farbwert erhöhen

en: Decrease color
de: Farbwert verringern

en: Show total
de: Summe anzeigen

en: Total color
de: Summenfarbe

en: Unable to run internal query function: cannot resolve {0}
de: Interne Abfragefunktion kann nicht ausgeführt werden: {0} kann nicht aufgelöst werden

en: Audit App queries are not enabled on this instance.
de: Audit App-Abfragen sind in dieser Instanz nicht aktiviert.

en: Invalid internal query function: {0} is not marked as an ^:internal-query-fn
de: Ungültige interne Abfragefunktion: {0} ist nicht als ^: internal-query-fn markiert

en: Error: sandboxing is not enabled for this instance.
de: Fehler: Sandboxing ist für diese Instanz nicht aktiviert.

note: If the current permissions are nil, then we would return false which could give a potentially segmented user access they shouldn't have. If we don't have permissions, we can't determine whether they are segmented, so throw.
en: No permissions found for current user
de: Für den aktuellen Benutzer wurden keine Berechtigungen gefunden

en: User ''{0}'' attempted to access an inaccessible field. Accessible fields {1}, fields in query {2}
de: Benutzer ''{0}'' hat versucht, auf ein unzugängliches Feld zuzugreifen. Zugängliche Felder {1}, Felder in Abfrage {2}

en: User not able to query field
de: Der Benutzer kann das Feld nicht abfragen

en: Found more than one group table access policy for user ''{0}''
de: Es wurde mehr als eine Gruppentabellenzugriffsrichtlinie für Benutzer '' {0} '' gefunden.

en: Query requires user attribute `{0}`
de: Die Abfrage erfordert das Benutzerattribut "{0}"

en: invalid --mode value
de: Ungültiger Wert für --mode

en: invalid --on-error value
de: Ungültiger Wert für --on-error

en: invalid context seed value
de: ungültiger Kontext-Startwert

en: Dump was produced using a different version of Metabase. Things may break!
de: Der Dump wurde von einer anderen Metabase-Version erstellt. Dinge könnten kaputt gehen!

en: Error loading dump: {0}
de: Fehler beim Laden des Abzugs: {0}

en: {0} is not a valid user
de: {0} ist kein gültiger Benutzer

en: Error dumping {0}
de: Fehler beim Dumpen {0}

en: No admin users found! At least one admin user is needed to act as the owner for all the loaded entities.
de: Keine Admin-Benutzer gefunden! Es ist mindestens ein Administrator erforderlich, der als Eigentümer für alle geladenen Entitäten fungiert.

en: Can''t resolve {0} in fully qualified name {1}
de: {0} kann nicht in vollständig qualifiziertem Namen {1} aufgelöst werden

en: Model {0} does not support upsert
de: Modell {0} unterstützt Upsert nicht

en: Error inserting {0}
de: Fehler beim Einfügen von {0}

en: Inserting {0}
de: Füge {0} ein

en: {0} already exists -- skipping
de: {0} existiert bereits -- überspringe

en: Skipping {0} (nothing to update)
de: Überspringe {0} (nichts zu aktualisieren)

en: Updating {0}
de: Aktualisiere {0}

en: Error updating {0}
de: Fehler beim Aktualisieren von {0}

en: SSO has not been enabled and/or configured
de: SSO wurde nicht aktiviert und / oder konfiguriert

en: SSO requires a valid token
de: SSO benötigt einen gültigen Token

en: Error returning SSO entry point
de: Fehler beim Zurückgeben des SSO-Einstiegspunkts

en: Error logging in
de: Fehler beim Einloggen

en: Can't create new JWT user when JWT is not configured
de: Es kann kein neuer JWT-Benutzer erstellt werden, wenn JWT nicht konfiguriert ist

en: JWT SSO has not been enabled and/or configured
de: JWT SSO wurde nicht aktiviert und / oder konfiguriert

en: Invalid SAML configuration: could not find user email.
de: Ungültige SAML-Konfiguration: Benutzer-E-Mail konnte nicht gefunden werden.

en: We tried looking for {0}, but couldn't find the attribute.
de: Wir haben nach {0} gesucht, konnten das Attribut jedoch nicht finden.

en: Please make sure your SAML IdP is properly configured.
de: Bitte stellen Sie sicher, dass Ihr SAML IdP richtig konfiguriert ist.

en: SAML has not been enabled and/or configured
de: SAML wurde nicht aktiviert und / oder konfiguriert

en: Warning: expected `redirect` param, but none is present
de: Warnung: Erwarteter Umleitungsparameter ist nicht vorhanden

en: Error generating SAML request
de: Fehler beim Generieren der SAML-Anforderung

en: Unable to log in: SAML IdP certificate is not set.
de: Anmeldung nicht möglich: SAML-IdP-Zertifikat ist nicht festgelegt.

en: SAML response validation failed
de: Die Validierung der SAML-Antwort ist fehlgeschlagen

en: Unable to log in: SAML response validation failed
de: Anmeldung nicht möglich: Validierung der SAML-Antwort fehlgeschlagen

en: Unable to log in: SAML info does not contain user attributes.
de: Anmeldung nicht möglich: SAML-Informationen enthalten keine Benutzerattribute.

en: Enable SAML authentication.
de: SAML Authentifizierung aktivieren.

en: This is the URL where your users go to log in to your identity provider. Depending on which IdP you''re
    using, this usually looks like https://your-org-name.example.com or https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml
de: Dies ist die URL, unter der sich Ihre Benutzer bei Ihrem Identitätsanbieter anmelden. Je nachdem, welchen IdP Sie verwenden, sieht dies normalerweise wie folgt aus: https://your-org-name.example.com oder https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml

en: Error parsing SAML identity provider certificate
de: Fehler beim Parsen des SAML-Identitätsanbieterzertifikats

en: Invalid identity provider certificate. Certificate should be a base-64 encoded string.
de: Ungültiges Identitätsanbieterzertifikat. Das Zertifikat sollte eine Base-64-codierte Zeichenfolge sein.

en: Encoded certificate for the identity provider. Depending on your IdP, you might need to download this,
    open it in a text editor, then copy and paste the certificate's contents here.
de: Codiertes Zertifikat für den Identitätsanbieter. Abhängig von Ihrem IdP müssen Sie dies möglicherweise herunterladen, in einem Texteditor öffnen und den Inhalt der Datei hier einfügen.

en: This is a unique identifier for the IdP. Often referred to as Entity ID or simply 'Issuer'. Depending
    on your IdP, this usually looks something like http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v
de: Dies ist eine eindeutige Kennung für den IdP. Wird oft als Entity ID oder einfach als "Aussteller" bezeichnet. Abhängig von Ihrem IdP sieht dies normalerweise so aus: http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v

en: This application name will be used for requests to the Identity Provider
de: Dieser Anwendungsname wird für Anfragen an den Identitätsanbieter verwendet

en: Absolute path to the Keystore file to use for signing SAML requests
de: Absoluter Pfad zur Keystore-Datei, die zum Signieren von SAML-Anforderungen verwendet werden soll

en: Password for opening the keystore
de: Passwort zum Öffnen des Keystores

en: Alias for the key that Metabase should use for signing SAML requests
de: Alias für den Schlüssel, den Metabase zum Signieren von SAML-Anforderungen verwenden soll

en: SAML attribute for the user''s email address
de: SAML-Attribut für die E-Mail-Adresse des Benutzers

en: SAML attribute for the user''s first name
de: SAML-Attribut für den Vornamen des Benutzers

en: SAML attribute for the user''s last name
de: SAML-Attribut für den Nachnamen des Benutzers

en: Enable group membership synchronization with SAML.
de: Aktivieren der Synchronisierung der Gruppenmitgliedschaft mit SAML.

en: SAML attribute for group syncing
de: SAML-Attribut für die Gruppensynchronisierung

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are SAML groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing SAML to Metabase group mappings.
de: JSON mit SAML-Metabase-Gruppenzuordnungen.

en: Enable JWT based authentication
de: JWT-basierte Authentifizierung aktivieren

en: URL of JWT based login page
de: URL der JWT-basierten Anmeldeseite

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages
de: Zeichenfolge zum Setzen (Seed) des privaten Schlüssels zum Überprüfen von JWT-Nachrichten

en: Key to retrieve the JWT user's email address
de: Schlüssel zum Abrufen der E-Mail-Adresse des JWT-Benutzers

en: Key to retrieve the JWT user's first name
de: Schlüssel zum Abrufen des Vornamens des JWT-Benutzers

en: Key to retrieve the JWT user's last name
de: Schlüssel zum Abrufen des Nachnamens des JWT-Benutzers

en: Key to retrieve the JWT user's groups
de: Schlüssel zum Abrufen der Gruppen des JWT-Benutzers

en: Enable group membership synchronization with JWT.
de: Aktivieren Sie die Synchronisierung der Gruppenmitgliedschaft mit JWT.

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are JWT groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing JWT to Metabase group mappings.
de: JSON mit JWT-Metabase-Gruppenzuordnungen.

en: Should new email notifications be sent to admins, for all new SSO users?
de: Sollten für alle neuen SSO-Benutzer E-Mail-Benachrichtigungen an Administratoren gesendet werden?

en: New SSO user created: {0} ({1})
de: Neuer SSO Benutzer {0} ({1}) erzeugt

en: Cannot convert a {0} to a {1}
de: Kann ein {0} nicht zu einem {1} konvertieren

en: Cannot extract {0} from a TIME field
de: Kann {0} nicht aus einem TIME Feld extrahieren

en: Cannot extract {0} from a DATE field
de: Kann {0} nicht aus einem DATE Feld extrahieren

en: Cannot extract {0} from a DATETIME or TIMESTAMP
de: Kann {0} nicht aus einem DATETIME oder TIMESTAMP Feld extrahieren

note: trying to add an `hour` to a `date` or a `year` to a `time` is something we shouldn't be allowing in the UI in the first place
en: Invalid query: you cannot add a {0} to a {1} column.
de: Ungültige Abfrage: Sie können einer {1} -Spalte keine {0} hinzufügen.

en: It doesn''t make sense to convert between DATEs and TIMEs!
de: Es macht keinen Sinn, zwischen DATE und TIME zu konvertieren!

en: Druid request error [{0}]: {1}
de: Druidenanforderungsfehler [{0}]: {1}

en: Failed to parse Druid response body: {0}
de: Druid-Antworttext konnte nicht analysiert werden: {0}

en: Error running query:
de: Fehler beim Ausführen der Abfrage:

en: Client closed connection, no queryId found, can't cancel query
de: Der Client hat die Verbindung geschlossen, keine Abfrage-ID gefunden, Abfrage kann nicht abgebrochen werden

en: Client closed connection, canceling Druid queryId {0}
de: Der Client hat die Verbindung geschlossen, Druid-Abfrage-ID {0} wird abgebrochen.

en: Canceling Druid query with ID {0}
de: Breche die Druid-Abfrage mit der ID {0} ab

en: Failed to cancel Druid query with queryId {0}
de: Fehler beim Abbrechen der Druidenabfrage mit queryId {0}

en: Don''t know how to retrieve results for columns {0}
de: Ich weiß nicht, wie ich Ergebnisse für Spalten {0} abrufen soll.

en: Error post-processing Druid query results
de: Fehler beim Verarbeiten der Druid-Abfrageergebnisse

en: Error reducing Druid query results
de: Fehler beim Reduzieren der Druid-Abfrageergebnisse

en: WARNING: Don't know how to combine these intervals into a single interval.
de: WARNUNG: Diese Intervalle können nicht zu einem einzigen Intervall kombiniert werden.

en: Ignoring intervals: {0}
de: Ignoriere Intervalle: {0}

en: Error creating aggregation clause
de: Fehler beim Erstellen der Aggregationsklausel

en: Expected :aggregation-options, constant, or expression.
de: Erwarte: :aggregation-options, Konstante oder Ausdruck.

en: grouped timeseries queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
de: Abfragen von gruppierten Zeitreihen können nur nach einer "Zeitstempel" Spalte sortiert werden.

en: scan queries can only be sorted if they include the ''timestamp'' column.
de: Scanabfragen können nur sortiert werden, wenn sie eine "Zeitstempel" Spalte enthalten.

en: scan queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
de: Scanabfragen können nur nach einer "Zeitstempel" Spalte sortiert werden.

en: Error generating Druid query
de: Fehler beim Generieren der Druid-Abfrage

en: Fetching Google access/refresh tokens with auth-code {0}...
de: Abrufen von Google-Zugriffs- / Aktualisierungstoken mit dem Auth-Code {0} ...

en: Multiple date filters are not supported in filters:
de: Filter mit mehreren Datumsangaben werden in Filtern nicht unterstützt:

en: Unexpected columns in results: {0}
de: Unerwartete Spalten in den Ergebnissen: {0}

en: Unable to parse query: {0}
de: Abfrage kann nicht analysiert werden: {0}

en: Don''t know how to substitute {0} {1}
de: Ich weiß nicht, wie ich {0} {1} ersetzen soll

en: Substituted {0} -> {1}
de: {0} -> {1} getauscht

en: Don''t know how to handle aggregation {0}
de: Ich weiß nicht, wie ich mit der Aggregation {0} umgehen soll

en: Using DNS SRV requires a FQDN for host
de: Für die Verwendung von DNS SRV ist ein vollqualifizierter Domänenname für den Host erforderlich

en: No database name specified in URI. Monger requires a database to be explicitly configured.
de: Im URI wurde kein Datenbankname angegeben. Für Monger muss eine Datenbank explizit konfiguriert werden.

en: Opened new MongoDB connection.
de: Neue MongoDB Verbindung geöffnet

en: Closed MongoDB connection.
de: Schließe MongoDB Verbindung.

en: fetch-next-page w/ URI
de: nächste Seite mit URI abrufen

en: Error running query.
de: Fehler beim Ausführen der Abfrage.

en: Client connection closed, no query-id found, can't cancel query
de: Clientverbindung geschlossen, keine Abfrage-ID gefunden, Abfrage kann nicht abgebrochen werden

en: Error canceling query with ID {0}
de: Fehler beim Abbrechen der Abfrage mit der ID {0}

en: Error executing query
de: Fehler beim Ausführen der Abfrage

en: Failed to fetch materialized views for this database
de: Fehler beim Abrufen materialisierter Sichten für diese Datenbank

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card associated with it
de: Ungültige Warnung: Mit der Warnung ist keine Karte verknüpft

en: Error determining whether Database supports nested queries
de: Fehler beim Ermitteln, ob die Datenbank verschachtelte Abfragen unterstützt

en: Invalid query params: could not determine slug for parameter with ID {0}
de: Ungültige Abfrageparameter: Slug für Parameter mit ID {0} konnte nicht ermittelt werden.

en: Cannot search for values: {0} is not an enabled parameter.
de: Es kann nicht nach Werten gesucht werden: {0} ist kein aktivierter Parameter.

en: You can''t specify a value for {0} if it's already set in the JWT.
de: Sie können keinen Wert für {0} angeben, wenn dieser bereits im JWT festgelegt ist.

en: Error compiling HoneySQL form
de: Fehler beim Kompilieren des HoneySQL-Formulars

en: Not a valid Database/Database ID/JDBC spec
de: Keine gültige Datenbank / Datenbank-ID / JDBC-Spezifikation

en: You don''t have any cards yet.
de: Du hast noch keine Karten.

en: Here are your {0} most recent cards:
de: Hier sind deine {0} neuesten Karten:

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, `{2}`, and `{3}`.
de: Der Wert muss eine Map mit den Schlüsseln "{0}", "{1}", "{2}" und "{3}" sein.

en: Not creating proxy JDBC driver for class {0} -- original driver was loaded by system ClassLoader
de: Kein Proxy-JDBC-Treiber für Klasse {0} erstellt - Der ursprüngliche Treiber wurde vom System ClassLoader geladen

en: Query took {0} to run; minimum for cache eligibility is {1}
de: Die Abfrage dauerte {0}, um ausgeführt zu werden. Das Minimum für die Cache-Berechtigung beträgt {1}

en: I don''t know how to `overflow stack`. Here''s what I can do: `help`, `list`, `show`
de: "overflow stack" kenne ich nicht. Ich kenne: "help", "list", "show"

en: Test setting - this only shows up in dev (1)
de: Einstellung testen - dies wird nur in dev (1) angezeigt.

en: Test setting - this only shows up in dev (2)
de: Einstellung testen - dies wird nur in dev (2) angezeigt.

en: Test setting - this only shows up in dev (3)
de: Einstellung testen - dies wird nur in dev (3) angezeigt.

en: Test setting - this only shows up in dev (4)
de: Einstellung testen - dies wird nur in dev (4) angezeigt.

en: Test setting - with i18n
de: Einstellung testen - mit i18n

en: This is a sample sensitive Setting.
de: Dies ist eine beispielhafte sensible Einstellung.

en: WOW
de: Woche-für-Woche

[ctx: This is a new information message on the new pulse creation page.]
en: Pulses are being phased out
de: Pulses werden ausgemustert

[ctx: An info message letting you know you can create dashboard subscriptions instead of pulses.]
en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
de: Sie können jetzt stattdessen {0} einrichten. Wir werden Pulse in einer zukünftigen Version entfernen und Ihnen bei der Migration von Pulsen helfen, die Sie noch haben.

en: dashboard subscriptions
de: dashboard abonnements

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}
de: {0} Diagramme in deinem Abonnement sehen nicht so aus wie in deinem Dashboard. {1}

en: minutes past the hour
de: Minuten nach der vollen Stunde

en: Email sent
de: E-Mail gesendet

en: Add data to share this dashboard
de: Daten hinzufügen, um dieses Dashboard zu teilen

en: Dashboard subscriptions
de: Dashboard-Abonnements

en: Text as a ISO-8601 timestamp
de: Text als ISO-8601-Zeitstempel

en: Text as a ISO-8601 time
de: Text als ISO-8601-Zeit

en: Text as a ISO-8601 date
de: Text als ISO-8601-Datum

en: UNIX Timestamp (Microseconds)
de: UNIX-Zeitstempel (Mikrosekunden)

en: Pulses are being phased out
de: Das Pulse Feature wird nicht mehr unterstützt und demnächst entfernt

en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
de: Sie können jetzt stattdessen {0} einrichten. Wir werden Pulse in einer zukünftigen Version entfernen und Ihnen bei der Migration von Pulsen helfen, die Sie noch haben.

en: File format
de: Dateiformat

en: Questions to attach
de: Fragen zum Anhängen

en: Delete this subscription to {0}?
de: Dieses Abonnement für {0} löschen?

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}.
de: {0} Diagramme in deinem Abonnement sehen nicht so aus wie in deinem Dashboard. {1}.

en: Fields to use for the table {0}
de: Zu verwendende Felder für die Tabelle {0}

en: rows
de: Zeilen

en: columns
de: Spalten

en: values
de: Werte

en: Error normalizing form.
de: Fehler beim Normalisieren der Form.

en: Error canonicalizing query
de: Fehler beim Kanonisieren der Abfrage

en: Error performing whole query transformations
de: Fehler beim Ausführen ganzer Abfragetransformationen

en: Error normalizing query
de: Fehler normalisierende Abfrage

en: Sandbox Cards can''t return columns that aren't present in the Table they are sandboxing.
de: Sandbox-Karten können keine Spalten zurückgeben, die in der Tabelle, die sie sandboxen, nicht vorhanden sind.

en: Sandbox Cards can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
de: Sandbox-Karten können keine Spalten zurückgeben, die einen anderen Typ haben als die Tabelle, die sie sandboxen.

en: Cannot update Card: Card is used for Sandboxing, and updates would violate sandbox rules.
de: Karte kann nicht aktualisiert werden: Karte wird für Sandboxing verwendet, und Aktualisierungen würden Sandbox-Regeln verletzen.

en: You cannot change the Table ID of a GTAP once it has been created.
de: Sie können die Tabellen-ID eines GTAPs nicht mehr ändern, sobald er erstellt wurde.

en: `database` is required for all queries.
de: `Datenbank` ist für alle Abfragen erforderlich.

en: ERROR {0}
de: FEHLER {0}

en: copied {0} instances.
de: kopiert {0} Instanzen.

en: Copying instances of {0}...
de: Kopieren von Instanzen von {0}...

en: Error copying instances of {0}
de: Fehler beim Kopieren von Instanzen von {0}

en: Temporarily disabling DB constraints...
de: Vorübergehendes Deaktivieren von DB-Beschränkungen...

en: Re-enabling DB constraints...
de: DB-Beschränkungen wieder aktivieren...

en: Setting Postgres sequence ids to proper values...
de: Postgres-Sequenz-IDs auf richtige Werte setzen...

note: make sure the source database is up-do-date
en: Set up {0} source database and run migrations...
de: Quelldatenbank {0} einrichten und Migrationen ausführen...

note: make sure the dest DB is up-to-date don't need or want to run data migrations in the target DB, since the data is already migrated appropriately
en: Set up {0} target database and run migrations...
de: {0} Zieldatenbank einrichten und Migrationen ausführen...

note: make sure target DB is empty
en: Testing if target {0} database is already populated...
de: Testen, ob die Zieldatenbank {0} bereits bestückt ist...

en: Unsupported application database type: {0} is not currently supported.
de: Nicht unterstützter Anwendungsdatenbanktyp: {0} wird derzeit nicht unterstützt.

en: Check the value of MB_DB_CONNECTION_URI.
de: Überprüfen Sie den Wert von MB_DB_CONNECTION_URI.

en: Driver {0} does not support {1}
de: Treiber {0} unterstützt nicht {1}

en: No magnitude known for {0}
de: Keine Größenordnung bekannt für {0}

en: Error resolving source query
de: Fehler beim Auflösen der Quellabfrage

en: Have your email configured for you.
de: Lassen Sie Ihre E-Mail für Sie konfigurieren.

en: Have your server maintained for you.
de: Lassen Sie Ihren Server für Sie warten.

en: Want to have upgrades taken care of for you?
de: Sie möchten, dass Upgrades für Sie erledigt werden?

en: Migrate to Metabase Cloud.
de: Migrieren Sie zur Metabase Cloud.

en: Manage Metabase Cloud
de: Verwalten der Metabase Cloud

en: Show totals
de: Summen anzeigen

en: Sort order
de: Sortierreihenfolge

en: See options…
de: Siehe Optionen...

en: This database does not support pivot tables.
de: Diese Datenbank unterstützt keine Pivot-Tabellen.

en: Invalid GeoJSON file location: must either start with http:// or https:// or be a relative path to a file on the classpath.
de: Ungültiger GeoJSON-Dateispeicherort: muss entweder mit http:// oder https:// beginnen oder ein relativer Pfad zu einer Datei auf dem Klassenpfad sein.

en: URLs referring to hosts that supply internal hosting metadata are prohibited.
de: URLs, die auf Hosts verweisen, die interne Hosting-Metadaten liefern, sind verboten.

en: Invalid custom GeoJSON.
de: Ungültiges benutzerdefiniertes GeoJSON.

en: Invalid {0}: specified breakout at index {1}, but we only have {2} breakouts
de: Ungültig {0}: Aufschlüsselung bei Index {1} angegeben, aber wir haben nur {2} Aufschlüsselungen

en: Error generating pivot queries
de: Fehler beim Erzeugen von Pivot-Abfragen

note: Is "Administrator" some sort of name here (asking because of the capital letter)? Some context for this label would be helpful to translate properly.
en: Sync Administrator group
de: Synchronisiere Administrator Gruppe

en: Set filter values for when this gets sent
de: Lege Filterwerte für den Zeitpunkt des Versendens fest

en: Delete the {0} database?
de: Datenbank {0} löschen?

en: Restoring the sample dataset...
de: Stelle die Beispieldaten wieder her...

en: No semantic type
de: Kein semantischer Typ

en: Select a semantic type
de: Wähle einen semantischen Typ

en: Cast to a specific data type
de: In einen bestimmten Datentyp umwandeln

en: Select a conversion
de: Wählen Sie eine Konvertierung aus

en: Don't cast
de: Nicht umwandeln

en: Something went wrong
de: Etwas ist schiefgegangen

en: Choose "Desktop App" as the application type. Name it whatever you'd like.
de: Wählen Sie als Anwendungstyp "Desktop App". Nennen Sie sie wie Sie möchten.

en: Didn't find anything
de: Nichts gefunden

en: There weren't any results for your search.
de: Es gab keine Ergebnisse für Ihre Suche.

en: Checks if a column is null
de: Prüft, ob eine Spalte NULL ist

en: The column to check.
de: Zu prüfende Spalte.

en: Checks if a column is empty
de: Prüft, ob eine Spalte leer ist

en: CASE expects 2 arguments or more
de: CASE erwartet 2 oder mehr Parameter

en: Function {0} expects {1} argument | Function {0} expects {1} arguments
de[0]: Die Funktion {0} erwartet {1} Argument
de[1]: Die Funktion {0} erwartet {1} Argumente

en: Expecting boolean but found {0}
de: Erwarte einen Booleschen Wert, {0} wurde jedoch gefunden

en: 12:00 PM
de: 12:00 Uhr

en: Subtotal, Age, Price, Quantity, etc.
de: Zwischensumme,Alter, Preis, Anzahl, etc.

en: Select one or more values from a list or search box.
de: Einen oder mehrere Werte aus einer Liste oder einem Suchfeld wählen.

en: Exclude one or more specific values.
de: Einen oder mehrere bestimmte Werte ausschließen

en: Match values that contain the entered text.
de: Werte, die den eingegebenen Text enthalten, finden.

en: Filter out values that contain the entered text.
de: Werte, die den eingegebenen Text enthalten, herausfiltern.

en: Match values that begin with the entered text.
de: Werte, die mit dem eingegebenen Text beginnen, finden.

en: Match values that end with the entered text.
de: Werte, die mit dem eingegebenen Text enden, finden.

en: Duplicate this question
de: Diese Frage duplizieren

en: Saved question in {0}
de: Frage in {0} gespeichert

en: Table in {0}
de: Tabelle in {0}

en: Segment of
de: Segment von

en: Metric for
de: Metrik für

en: Note
de: Notiz

en: charts in your subscription won't look the same as in your dashboard.
de: Diagramme in Ihrem Abonnement werden nicht so aussehen wie in Ihrem Dashboard.

en: Filter values
de: Werte filtern

en: You can customize filter values for each subscription with the Enterprise edition.
de: Sie können Filterwerte für jedes Abonnement mit der Enterprise Edition anpassen.

en: If a dashboard filter has a default value, it’ll be applied when your subscription is sent.
de: Wenn ein Dashboard-Filter einen Default-Wert hat, wird dieser angewendet, wenn das Abonnement gesendet wird.

en: and {0} other | and {0} others
de[0]: und {0} weiterer/-s
de[1]: und {0} weitere

en: {0} selections
de: {0} Selektionen

en: and {0} more filter | and {0} more filters
de[0]: und {0} weiterer Filter
de[1]: und {0} weitere Filter

en: Login History
de: Login Verlauf

en: Sync the admin group?
de: Admin-Gruppe synchronisieren?

en: Sandbox Questions can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
de: Sandbox-Fragen können keine Spalten zurückgeben, die andere Typen als die Sandbox-Tabelle haben.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP
de: Fehler beim Vorverarbeiten der Quellabfrage beim Anwenden von GTAP

en: Error running query to determine metadata
de: Fehler beim Ausführen der Abfrage zum Ermitteln von Metadaten

en: Can't create new SAML user when SAML is not configured
de: Es kann kein neuer SAML-Benutzer erstellt werden, wenn SAML nicht konfiguriert ist

en: Error compiling SQL: breakout does not have an alias
de: Fehler beim Kompilieren von SQL: breakout hat keinen Alias

en: Error running query
de: Fehler beim Ausführen der Abfrage

en: Unknown aggregation type!
de: Unbekannter Aggregationstyp!

en: No aggregation at index {0}
de: Keine Aggregation auf Position {0}

en: Multiple date filters are not supported.
de: Mehrere Datumsfilter werden nicht unterstützt.

en: Error checking schema permissions
de: Fehler beim Überprüfen der Schemaberechtigungen

en: Error setting prepared statement fetch direction to FETCH_FORWARD
de: Fehler beim Setzen der Abruf-Richtung auf FETCH_FORWARD für das Prepared Statement

en: Error setting statement fetch direction to FETCH_FORWARD
de: Fehler beim Setzen der Abruf-Richtung auf FETCH_FORWARD für das Statement

en: You cannot save this Question because you do not have permissions to run its query.
de: Du kannst diese Frage nicht speichern, da dir die Berechtigung zum Ausführen der Abfrage fehlt.

en: Authentication endpoint error
de: Fehler im Authentifizierungsendpunkt

en: SSH tunnel can only be established for H2 connections using the TCP protocol
de: Ein SSH-Tunnel kann nur für H2-Verbindungen mit dem TCP-Protokoll eingerichtet werden

en: ssh tunnel for database {0} looks closed; marking pool invalid to reopen it
de: SSH-Tunnel für Datenbank {0} sieht geschlossen aus; Pool wurde als ungültig markiert, um ihn erneut zu öffnen

en: Query canceled, calling Statement.cancel()
de: Abfrage abgebrochen, Statement.cancel() aufgerufen

en: Select statement did not produce a ResultSet for native query
de: Die Select-Anweisung hat kein ResultSet für die native Abfrage erstellt

en: We''ve Noticed a New {0} Login, {1}
de: Wir haben einen neuen {0} Login bemerkt, {1}

en: Don''t know how to process event with model {0}
de: Ereignis mit Modell {0} kann nicht verarbeitet werden

en: Failed to process activity event {0}
de: Aktivitätsereignis {0} konnte nicht verarbeitet werden

en: Error sending ''login from new device'' notification email
de: Fehler beim Senden der Benachrichtigungs-E-Mail "Anmelden mit neuem Gerät"

en: You can''t update a LoginHistory after it has been created.
de: Die Login-Historie kann nach der Erstellung nicht geändert werden

en: Don''t know how to wrap Field ID.
de: Umbrechen der Feld-ID nicht möglich

en: Setting {0} already registered in {1}
de: Einstellung {0} bereits in {1} registriert

en: Controls how often the heartbeats are sent when an SSH tunnel is established (in seconds).
de: Steuert, wie oft Heartbeats gesendet werden, wenn ein SSH-Tunnel eingerichtet wurde (in Sekunden).

en: Controls the fetch size used for Redshift queries (in PreparedStatement), via defaultRowFetchSize.
de: Steuert die für Redshift-Abfragen verwendete Abrufgröße (in PreparedStatement) über defaultRowFetchSize.

en: Cannot find matching FK Table ID for FK Field {0}
de: Es kann keine passende Fremdschlüssel-Tabellen-ID für das Fremdschlüssel-Feld {0} gefunden werden.

note: if for some reason `optimize-filter` doesn't return an optimized filter clause, log and error and use the original. `can-optimize-filter?` shouldn't have said we could optimize this filter in the first place
en: Error optimizing temporal filter clause
de: Fehler beim Optimieren der zeitlichen Filterklausel

en: Error resolving Fields in query
de: Fehler beim Auflösen der Felder in the Abfrage

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to specify an explicit `:join-alias` in the field reference.
de: Verbundenes Feld kann aufgrund mehrdeutiger Verknüpfungen nicht aufgelöst werden: Tabelle {0} (ID {1}) wurde mehrmals verknüpft. Sie müssen in der Feldreferenz einen expliziten `: join-alias` angeben.

en: Unsupported temporal bucketing: You can''t bucket a {0} Field by {1}.
de: Nicht unterstütztes zeitliches Bucketing: Ein {0} -Feld kann nicht nach {1} untergliedert werden.

en: Error processing additional pivot table query
de: Fehler beim Verarbeiten einer zusätzlichen Pivot-Tabellenabfrage

en: Invalid cell format
de: Ungültiges Zellenformat

en: Enable typeahead search in the Metabase navbar?
de: Typeahead-Suche in der Metabase-Navigationsleiste aktivieren?

en: Login in request is missing device ID information
de: Fehlende Geräte-ID-Informationen in den Login-Informationen dder Request

en: Login request is missing user-agent information
de: Fehlende User-Agent-Informationen in der Login-Request

en: Unable to determine login request IP address
de: IP-Adresse der Anmeldeanforderung konnte nicht bestimmt werden

en: Error determining login history for request
de: Fehler bei der Ermittlung der Login-Historie der Request

en: unknown
de: unbekannt

en: Unknown device type
de: Unbekannter Gerätetyp

en: Unknown OS
de: Unbekanntes Betriebssystem

en: Unknown browser
de: Unbekannter Browser

en: Error geocoding IP addresses
de: Fehler bei der Geocodierung der IP-Adressen

en: Semantic type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
de: Semantischer Typ von {0} wurde von ''{1}'' in ''{2}'' geändert.

en: Name of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
de: Name von {0} wurde von ''{1}'' in ''{2}'' geändert.

en: Don''t know how to format a {0} as a human-readable date/time
de: {0} kann nicht als lesbare Datums-/Zeitangabe formatiert werden

en: Valid coercion strategy
de: Gültige Koersionsstrategie

en: value must be a valid coercion strategy.
de: Wert muss eine gültige Koersionsstrategie sein.

en: A testing setting
de: Testeinstellung

en: Question name
de: Name der Frage

en: Collection name
de: Name der Sammlung

en: Group membership filter
de: Gruppenzugehörigkeits-Filter

en: {0} member | {0} members
de[0]: {0}  Mitglied
de[1]: {0}  Mitglieder

en: {0} person found | {0} people found
de[0]: {0} Person gefunden
de[1]: {0} Personen gefunden

en: Find someone
de: Finde jemanden

en: Invite someone
de: Lade jemanden ein

en: here
de: hier

en: Domain
de: Domäne

en: Add bot integration
de: Bot-Integration hinzufügen

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time. Last successful check was
    {0}.
de: Es tut uns leid, wir konnten zu diesem Zeitpunkt nicht nach Updates suchen. Die letzte erfolgreiche Prüfung war
    {0}.

en: Only change this if you know what you're doing!
de: Ändere dies nur, wenn Du weißt, was Du tust!

en: Replace underscores and dashes with spaces
de: Unterstriche und Gedankenstriche durch Leerzeichen ersetzen

en: Advanced Details (click to download)
de: Erweiterte Details (zum Herunterladen klicken)

en: Connection Pool Details
de: Details des Verbindungs-Pools

en: Information about active and idle connections for all pools
de: Informationen über aktive und inaktive Verbindungen für alle Pools

en: Saved Questions
de: Gespeicherte Fragen

en: Last edited by
de: Zuletzt bearbeitet von

en: Last edited at
de: Zuletzt bearbeitet am

en: Need help setting up
de: Brauchst Du Hilfe beim Setup

en: Our docs can help.
de: Unsere Dokumentation kann helfen.

en: Docs weren't enough?
de: Die Dokumentation war nicht hilfreich?

en: Write us.
de: Schreibe uns.

en: See more
de: Mehr anzeigen

en: See less
de: Weniger anzeigen

en: Edited {0} by {1}
de: {0} bearbeitet von {1}

en: Close sidebar
de: Seitenbereich schließen

en: Add questions
de: Fragen hinzufügen

en: Nothing here
de: Nichts hier

en: Search…
de: Suche...

en: Missing exponent
de: Es fehlt ein Exponent

en: Missing closing quotes
de: Es fehlen schließende Anführungszeichen

en: Bracket identifier in another bracket identifier
de: Klammerbezeichner in einem anderen Klammerbezeichner

en: Missing a closing bracket
de: Es fehlt eine schließende Klammer

en: Missing an opening bracket for {0}
de: Es fehlt eine öffnende Klammer für {0}

en: Missing an opening bracket
de: Es fehlt eine öffnende Klammer

en: Invalid character: {0}
de: Ungültiges Zeichen: {0}

en: User ID, Product ID, Event ID, etc.
de: User-ID, Produkt-ID, Event-ID etc.

en: Text or Category
de: Text oder Kategorie

en: Name, Rating, Description, etc.
de: Name, Bewertung, Beschreibung usw.

en: String
de: Zeichenkette

en: Search for a table...
de: Nach Tabelle suchen...

en: Expecting a closing parenthesis
de: Erwarte schließende Klammer

en: Expecting {0} closing parentheses
de: Erwarte {0} schließende Klammern

en: Expecting an opening parenthesis
de: Erwarte öffnende Klammer

en: Expecting {0} opening parentheses
de: Erwarte {0} öffnende Klammern

en: Expecting an opening parenthesis after function {0}
de: Erwartet eine öffnende Klammer nach der Funktion {0}

en: Explore results
de: Ergebnisse erkunden

en: You can use the value of any column here like this: {{COLUMN}}
de: Hier kannst du den Wert einer beliebigen Spalte so verwenden: {{COLUMN}}

en: Group membership lookup filter. The placeholders '{dn}' and '{uid}' will be replaced by the user''s Distinguished Name and UID, respectively.
de: Suchfilter für die Gruppenzugehörigkeit. Die Platzhalter '{dn}' und '{uid}' werden durch den Distinguished Name bzw. die UID des Benutzers ersetzt.

en: Error deleting Sandboxes: {0}
de: Fehler beim Löschen von Sandboxen: {0}

en: BEGIN LOAD from {0} with context {1}
de: BEGIN LOAD von {0} mit Kontext {1}

en: Finished first pass of load; now performing second pass
de: Erster Ladedurchlauf beendet; zweiter Durchlauf wird jetzt durchgeführt

en: END LOAD from {0} with context {1}
de: END LOAD von {0} mit Kontext {1}

en: ERROR LOAD from {0}: {1}
de: ERROR LOAD von {0}: {1}

en: BEGIN DUMP to {0} via user {1}
de: BEGIN DUMP nach {0} durch Benutzer {1}

en: END DUMP to {0} via user {1}
de: END DUMP nach {0} durch Benutzer {1}

en: Could not find context for fully qualified card name {0}
de: Kontext für voll-qualifizierten Karten-Namen {0} nicht gefunden

en: Could not find context for fully qualified snippet name {0}
de: Kontext für voll-qualifizierten Snippet-Namen {0} nicht gefunden

en: Failed to execute query for loaded card "{0}": {1}
de: Abfrage für geladene Karte "{0}" konnte nicht ausgeführt werden: {1}

en: Cannot connect to database ''{0}'' in order to sync unhidden tables
de: Verbindung zur Datenbank ''{0}'' kann nicht hergestellt werden, um nicht versteckte Tabellen zu synchronisieren

en: Can't decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
de: Applikations-DB kann nicht anhand MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY entschlüsselt werden

en: Enable the new field-filter operators
de: Neue Feld-Filter Operatoren aktivieren

en: New field filter operators are not enabled
de: Die neuen Feld-Filter Operatoren sind nicht aktiviert.

note: Multiple comma-separated domains is EE-only feature
en: Invalid domain
de: Ungültige Domäne

en: User lookup filter. The placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
de: Benutzer-Lookup-Filter. Der Platzhalter '{login}' wird durch das vom Benutzer angegebene Login ersetzt.

en: Attribute to use for the user''s email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
de: Attribut für die E-Mail des Benutzers (normalerweise ''mail'', ''email'' oder ''userPrincipalName'').

en: Search base for groups. Not required for LDAP directories that provide a ''memberOf'' overlay, such as Active Directory. (Will be searched recursively)
de: Suchbasis für Gruppen. Nicht erforderlich für LDAP-Verzeichnisse, die ein ''memberOf''-Overlay bieten, wie z. B. Active Directory. (Wird rekursiv durchsucht)

note: you're not allowed to change the `:personal_owner_id` of a Collection! double-check and make sure it's not just the existing value getting passed back in for whatever reason
en: You are not allowed to change the owner of a Personal Collection.
de: Du darfst nicht die `:personal_owner_id` einer persönlichen Sammlung ändern.

en: You are not allowed to change the authority level of a Personal Collection.
de: Sie dürfen die Berechtigungsebene einer Persönlichen Sammlung nicht ändern.

note: The checks below should be redundant because the `perms-for-moving` and `perms-for-archiving` functions also check to make sure you're not operating on Personal Collections. But as an extra safety net it doesn't hurt to check here too.
en: You are not allowed to move a Personal Collection.
de: Du darfst eine persönliche Sammlung nicht verschieben.

en: You cannot update a CollectionPermissionGraphRevision!
de: Du kannst einen CollectionPermissionGraphRevision nicht aktualisieren.

en: Invalid Field {0} {1}
de: Ungültiges Feld {0} {1}

en: Invalid Field {0} {1}: falling back to {2}
de: Ungültiges Feld {0} {1}: Rückfall auf {2}

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces.
de: Um Tabellen- und Feldnamen menschenfreundlicher zu gestalten, ersetzt die Metabase darin enthaltene Bindestriche und Unterstriche durch Leerzeichen.

en: We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
de: Wir werden dabei jedes Wort groß schreiben, also wird aus "last_visited_at" "Last Visited At".

note: redefinitions are fine
en: Setting names in would collide: {0} and {1}
de: Das Einstellen von Namen in würde kollidieren: {0} und {1}

en: Indicates when Metabase last checked for new versions.
de: Gibt an, wann Metabase zuletzt nach neuen Versionen gesucht hat.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects,
de: Diese URL wird z. B. für das Erstellen von Links in E-Mails und für Authentifizierungsumleitungen verwendet,

en: and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
de: und in einigen Einbettungsszenarien, so dass eine Änderung die Funktionalität beeinträchtigen oder dazu führen könnte, dass Sie aus dieser Instanz ausgesperrt werden.

en: When set, enforces the use of session cookies for all users which expire when the browser is closed.
de: Wenn gesetzt, wird für alle Benutzer die Verwendung von Sitzungs-Cookies erzwungen, die ablaufen, wenn der Browser geschlossen wird.

en: Error parsing paging parameters: {0}
de: Fehler beim Parsen der Paging-Parameter: {0}

en: Error running sync step
de: Fehler beim Ausführen des Synchronisations-Schrittes

en: Error in sync step {0}
de: Fehler in Synchronisations-Schritt {0}

en: Error fetching version info; setting version-info value to nil
de: Fehler beim Abrufen der Versionsinformationen; Setzen des Versionsinformationswertes auf nil

en: Valid field semantic type
de: Gültiger semantischer Feldtyp

en: value must be a valid field semantic type.
de: Wert muss ein gültiger semantischer Feldtyp sein.

en: Valid field relation type
de: Gültiger Feldbezugstyp

en: value must be a valid field relation type.
de: Wert muss ein gültiger Feldbeziehungstyp sein.

en: Valid field semantic or relation type
de: Gültige Feldsemantik oder Relationstyp

en: value must be a valid field semantic or relation type.
de: Wert muss ein gültiger Feldsemantik- oder Beziehungstyp sein.

en: Valid field data type (keyword or string)
de: Gültiger Felddatentyp (Schlüsselwort oder String)

en: value must be a valid field data type (keyword or string).
de: Wert muss ein gültiger Felddatentyp sein (Schlüsselwort oder Zeichenkette).

en: Valid field semantic type (keyword or string)
de: Gültiger semantischer Feldtyp (Schlüsselwort oder String)

en: value must be a valid field semantic type (keyword or string).
de: Wert muss ein gültiger semantischer Feldtyp (Schlüsselwort oder String) sein.

en: Valid field relation type (keyword or string)
de: Gültiger Feldbezugstyp (Schlüsselwort oder String)

en: value must be a valid field relation type (keyword or string).
de: Wert muss ein gültiger Feldbeziehungstyp sein (Schlüsselwort oder Zeichenkette).

en: Valid field semantic or relation type (keyword or string)
de: Gültige Feldsemantik oder Relationstyp (Schlüsselwort oder String)

en: value must be a valid field semantic or relation type (keyword or string).
de: Wert muss ein gültiger Feldsemantik- oder Relationstyp (Schlüsselwort oder String) sein.

en: value must be a valid coercion strategy (keyword or string).
de: Wert muss eine gültige Coercion-Strategie (Schlüsselwort oder String) sein.

en: password is too common.
de: Passwort ist zu gewöhnlich.

en: Enter the token you received from the store
de: Geben Sie den Token ein, den Sie von der Filiale erhalten haben

en: Metabase Cloud keeps your instance up-to-date. You're currently on version {0}. Thanks for being a customer!
de: Die Metabase Cloud hält Ihre Instanz auf dem neuesten Stand. Sie befinden sich derzeit auf Version {0}. Vielen Dank, dass Sie ein Kunde sind!

en: No successful checks yet.
de: Noch keine erfolgreichen Prüfungen.

en: Invalid custom GeoJSON
de: Ungültiges benutzerdefiniertes GeoJSON

en: Invalid custom GeoJSON: does not contain features
de: Ungültiges benutzerdefiniertes GeoJSON: enthält keine Features

en: Invalid custom GeoJSON: feature is misssing properties
de: Ungültiges benutzerdefiniertes GeoJSON: Feature misssing properties

en: Break out by a…
de: Ausbruch durch einen...

en: Automatic explorations
de: Automatische Erkundungen

en: Filter by this value
de: Nach diesem Wert filtern

en: GeoJSON URL failed to load
de: GeoJSON-URL konnte nicht geladen werden

en: Error determining value for parameter: {0}
de: Fehler beim Ermitteln des Wertes für Parameter: {0}

en: Error building query parameter map: {0}
de: Fehler beim Erstellen der Abfrageparameter-Map: {0}

en: This is our new {0} driver, which is faster and more reliable.
de: Dies ist unser neuer {0}-Treiber, der schneller und zuverlässiger ist.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can select {0} now.
de: Der alte Treiber ist veraltet und wird in der nächsten Version entfernt werden. Wenn Sie ihn wirklich
    brauchen, können Sie jetzt {0} wählen.

en: This driver has been deprecated and will be removed in the next release.
de: Dieser Treiber ist veraltet und wird in der nächsten Version entfernt werden.

en: We recommend that you upgrade to the new {0} driver, which is faster and more reliable.
de: Wir empfehlen Ihnen ein Upgrade auf den neuen {0}-Treiber, der schneller und zuverlässiger ist.

en: How to upgrade a driver
de: Wie man einen Treiber aktualisiert

en: New driver
de: Neuer Fahrer

en: Driver deprecated
de: Treiber veraltet

en: you
de: Sie

en: {0} created this
de: {0} hat dies erstellt

en: {0} edited this
de: {0} bearbeitete dies

en: Regular
de: Regelmäßig

en: Collection type
de: Art der Sammlung

en: The contents of Official collections will get a badge by their name and will be more likely to show up in search results.
de: Die Inhalte offizieller Sammlungen erhalten ein Abzeichen neben ihrem Namen und werden mit größerer Wahrscheinlichkeit in den Suchergebnissen auftauchen.

en: Official
de: Offiziell

en: Verify this
de: Überprüfen Sie dies

en: {0} verified this
de: {0} überprüfte dies

en: Remove verification
de: Überprüfung entfernen

en: A moderator
de: Eine Moderatorin

en: Cloud Settings
de: Cloud-Einstellungen

en: Edit details
de: Details bearbeiten

en: History
de: Geschichte

en: Every field is hidden right now
de: Jedes Feld ist im Moment ausgeblendet

en: Make all sub-collections {0}, too.
de: Machen Sie auch alle Untersammlungen {0}.

en: Manage your Cloud account, including billing preferences and technical settings about this instance in your Metabase Store account.
de: Verwalten Sie Ihr Cloud-Konto, einschließlich der Abrechnungspräferenzen und technischen Einstellungen für diese Instanz in Ihrem Metabase Store-Konto.

en: Go to the Metabase Store
de: Besuchen Sie den Metabase Store

en: Running statement in describe-schema: {0}
de: Laufende Anweisung in describe-schema: {0}

en: Running statement in all-schemas: {0}
de: Laufende Anweisung in allen Schemata: {0}

en: Running statement in describe-table: {0}
de: Laufende Anweisung in describe-table: {0}

en: Error parsing JSON setting {0}: {1}
de: Fehler beim Parsen der JSON-Einstellung {0}: {1}

en: Plugin ''{0}'' depends on environment variable ''{1}'' being set to something
de: Plugin ''{0}'' hängt davon ab, dass die Umgebungsvariable ''{1}'' auf etwas gesetzt ist

en: Down
de: Gefallen

en: Up
de: Gestiegen

en: Approved domains for notifications
de: Für Benachrichtigungen erlaubte Domains

en: alert
de: Alarm

en: deleted
de: entfernt

en: restored
de: wiederhergestellt

en: Successfully unsubscribed
de: Abmeldung erfolgreich

en: updated
de: aktualisiert

en: Send to Slack now
de: Jetzt an Slack senden

en: About data permissions
de: Über Daten-Berechtigungen

en: Each of your user groups can have a level of access for each of your databases on the tables they contain.
de: Jede Benutzergruppe kann pro Datenbank definierte Zugriffsrechte auf Tabellen haben.

en: Users can be members of multiple groups, and are given the {0} level of access for a database or table across all the groups they’re a member of.
de: Benutzer können Mitglieder mehrerer Gruppen sein und erhalten die {0} Zugriffsrechte für eine Datenbank oder Tabelle aus allen Gruppen, in denen sie Mitglied sind.

en: most permissive
de: großzügigsten

en: Unless a user group's access for a given database is set to “block", they’ll be able to view any saved question based on that data if they have access to the collection it’s saved in.
de: Wenn der Zugriff einer Benutzergruppe auf eine bestimmte Datenbank nicht auf "blockieren" eingestellt ist, kann sie jede gespeicherte Frage, die auf diesen Daten basiert, einsehen, wenn sie Zugriff auf die Sammlung hat, in der sie gespeichert ist.

en: Access levels
de: Zugriffsrechte

en: Users can use the visual query builder to ask questions based on all tables in this database. A user group must have Unrestricted access for a database if you want to give them access to the SQL/native query editor.
de: Benutzer können den visuellen Abfrage-Editor verwenden, um Fragen zu stellen, die auf allen Tabellen in dieser Datenbank basieren. Eine Benutzergruppe muss uneingeschränkten Zugriff auf eine Datenbank haben, wenn Sie ihr Zugriff auf den SQL/native query editor geben wollen.

en: Granular access
de: Granularer Zugang

en: Restrict user access to specific tables in a database. When you select this option, you’ll be taken to the table-level view of that database to set the access level for each table.
de: Beschränken Sie den Benutzerzugriff auf bestimmte Tabellen in einer Datenbank. Wenn Sie diese Option wählen, werden Sie zur Ansicht auf Tabellenebene dieser Datenbank weitergeleitet, um die Zugriffsstufe für jede Tabelle festzulegen.

en: No self-service access
de: Kein Selbstbedienungszugang

en: Prevent users from creating new ad hoc queries or questions based on this data, or from seeing this data in the Browse Data screen. Users with this level of access can still see saved questions and charts based on this data in Collections they have access to.
de: Benutzer daran hindern, neue Ad-hoc-Abfragen oder Fragen auf der Grundlage dieser Daten zu erstellen oder diese Daten im Bildschirm "Daten durchsuchen" zu sehen. Benutzer mit dieser Zugriffsstufe können dennoch gespeicherte Fragen und Diagramme, die auf diesen Daten basieren, in Sammlungen sehen, auf die sie Zugriff haben.

en: Block
de: Blockieren

en: Ensure users can’t ever see the data from this database regardless of their permissions at the Collection level. Keep in mind that if a user belongs to another group that does have data access, that setting will take precedence, and the user's access will not be blocked.
de: Stellen Sie sicher, dass Benutzer die Daten dieser Datenbank niemals sehen können, unabhängig von ihren Berechtigungen auf der Sammlungsebene. Denken Sie daran, dass, wenn ein Benutzer zu einer anderen Gruppe gehört, die Zugriff auf Daten hat, diese Einstellung Vorrang hat und der Zugriff des Benutzers nicht gesperrt wird.

en: Only available in certain Metabase plans.
de: Nur in bestimmten Metabase Editionen verfügbar.

en: Learn more about permissions
de: Erfahre mehr über Berechtigungen

en: hours
de: Stunden

en: Error name
de: Fehlername

en: DB name
de: Datenbankname

en: Rerun Selected
de: Selektierte erneut ausführen

en: Rerun?
de: Wiederholen?

en: Notifications
de: Benachrichtigungen

en: Our team is ready to help you
de: Unser Team ist bereit dir zu helfen

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can
de: Der alte Treiber ist veraltet und wird in der nächsten Version entfernt werden. Wenn Sie ihn wirklich
    verwenden müssen, können Sie

en: find it here
de: Finde es hier

en: We recommend that you upgrade to the
de: Wir empfehlen Ihnen ein Upgrade auf die

en: new {0} driver
de: Neuer {0} Treiber

en: , which is faster and more reliable.
de: , welche schneller und verlässlicher ist.

en: Daily
de: Täglich

en: Weekly
de: Wöchentlich

en: Monthly
de: Monatlich

en: on
de: auf

en: Collection is required
de: Sammlung ist erforderlich

en: Cache all question results for
de: Zwischenspeichern aller Frageergebnisse für

en: subscription
de: Abonnement

en: moved
de: bewegt

en: {0} hour | {0} hours
de[0]: {0} Stunde
de[1]: {0} Stunden

en: emailed
de: gemailt

en: slack’d
de: geslack'd

en: sent
de: gesendet

en: {0} email | {0} emails
de[0]: {0} E-Mail
de[1]: {0} E-Mails

en: {0} Slack channel | {0} Slack channels
de[0]: {0} Slack Kanal
de[1]: {0} Slack Kanäle

en: {0} and {1}.
de: {0} und {1}.

en: just now
de: gerade jetzt

en: Unsubscribe from all subscriptions / alerts
de: Von allen Abonnements/Benachrichtigungen abmelden

en: How long to keep question results. By default, Metabase will use the value you supply on the {0}, but if this database has other factors that influence the freshness of data, it could make sense to set a custom duration. You can also choose custom durations on individual questions or dashboards to help improve performance.
de: Wie lange die Umfrageergebnisse aufbewahrt werden sollen. Standardmäßig verwendet Metabase den Wert, den Sie im Feld {0} angeben. Wenn diese Datenbank jedoch andere Faktoren aufweist, die die Aktualität der Daten beeinflussen, kann es sinnvoll sein, eine benutzerdefinierte Dauer festzulegen. Sie können auch benutzerdefinierte Zeiträume für einzelne Fragen oder Dashboards wählen, um die Leistung zu verbessern.

en: cache settings page
de: Cache-Einstellungsseite

en: Default result cache duration
de: Standarddauer des Ergebnis-Caches

en: Must be a positive integer value
de: Positive Ganzzahl erwartet

en: Official collection
de: Offizielle Sammlung

en: Belongs to an Official collection
de: Gehört zu einer offiziellen Sammlung

en: {0} removed verification
de: {0} entfernte Überprüfung

en: {0} changed status to {1}
de: {0} hat den Status auf {1} geändert

en: Erroring Questions
de: Fragen mit Fehlern

en: As the creator you can also choose to delete this if it’s no longer relevant to others as well.
de: Als Ersteller können Sie auch entscheiden, ob Sie den Eintrag löschen möchten, wenn er für andere nicht mehr relevant ist.

en: You’re unsubscribed. Delete this alert as well?
de: Sie haben sich abgemeldet. Diese Meldung auch löschen?

en: You’re unsubscribed. Delete this subscription as well?
de: Sie haben sich abgemeldet. Auch dieses Abonnement löschen?

en: Delete this subscription?
de: Diese Subskription löschen?

en: Yes, delete this alert
de: Ja, diesen Alarm löschen

en: Yes, delete this subscription
de: Ja, diese Subskription löschen

en: Keep it around
de: Beibehalten

en: I changed my mind
de: Ich habe meine Meinung geändert

en: You won’t receive this alert at {0} any more.
de: Sie werden diese Benachrichtigung um {0} nicht mehr erhalten.

en: You won’t receive this subscription at {0} any more.
de: Sie werden dieses Abonnement nicht mehr um {0} erhalten.

en: You created this alert on {0}.
de: Sie haben diese Meldung am {0} erstellt.

en: You created this subscription on {0}.
de: Sie haben dieses Abonnement am {0} erstellt.

en: It’s currently being sent to {0}.
de: Sie wird derzeit an {0} gesendet.

en: Sandboxed
de: Sandkasten

en: Curate
de: Kuratieren Sie

en: Discard your unsaved changes?
de: Ihre ungesicherten Änderungen verwerfen?

en: If you leave this page now, your changes won't be saved.
de: Wenn Sie diese Seite jetzt verlassen, werden Ihre Änderungen nicht gespeichert.

en: Discard changes
de: Änderungen verwerfen

en: Select a collection to see its permissions
de: Wählen Sie eine Sammlung aus, um ihre Berechtigungen zu sehen

en: Search for a collection
de: Eine Sammlung suchen

en: Search for a group
de: Nach einer Gruppe suchen

en: Collection access
de: Sammlungszugriff

en: Edit dashboard details
de: Dashboard-Details bearbeiten

en: More options
de: Mehr Optionen

en: Expecting field but found {0}
de: Erwartetes Feld, aber gefunden {0}

en: Recently viewed
de: Kürzlich gesehen

en: Metric
de: Metrik

en: Explore paid features
de: Kostenpflichtige Funktionen erkunden

en: This filter needs to be connected to a card.
de: Dieser Filter muss mit einer Karte verbunden werden.

en: We'll show the first 10 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
de: Wir zeigen die ersten 10 Zeilen dieser Tabelle in deinem Pulse. Beim Versand per E-Mail fügen wir einen Dateianhang mit allen Spalten und bis zu 2.000 Zeilen hinzu.

en: Pick columns
de: Spalten auswählen

en: Segment of {0}
de: Segment von {0}

en: Metric for {0}
de: Metrik für {0}

en: {0} chart does not support multiple series
de: {0} Diagramm unterstützt nicht mehrere Serien

en: And {0} more
de: Und {0} weitere

en: Others
de: Andere

en: {0} alert recipients
de: {0} Alarmempfänger

en: {0} recipients
de: {0} Empfänger

en: This alert will no longer be {0}.
de: Dieser Alarm wird nicht mehr {0} sein.

en: This dashboard will no longer be {0}.
de: Dieses Dashboard wird nicht mehr {0} sein.

en: Unsubscribe {0} from all subscriptions and alerts?
de: {0} von allen Abonnements und Benachrichtigungen abmelden?

en: This will delete any dashboard subscriptions or alerts {0} has created, and remove them as a recipient from any other subscriptions or alerts.
de: Dies löscht alle Dashboard-Abonnements oder Benachrichtigungen, die {0} erstellt hat, und entfernt ihn als Empfänger von allen anderen Abonnements oder Benachrichtigungen.

en: This does not affect email distribution lists that are managed outside of Metabase.
de: E-Mail-Verteilerlisten, die außerhalb von Metabase verwaltet werden, sind davon nicht betroffen.

en: Team members
de: Team Mitglieder

en: Items
de: Artikel

en: Subscriptions & Alerts
de: Abonnements & Alarme

en: Filter by question name
de: Filtern nach dem Namen der Frage

en: Filter by dashboard name
de: Nach Dashboard-Namen filtern

en: Unsubscribe successful
de: Abmeldung erfolgreich

en: Alerts
de: Alarme

en: Use default
de: Standard verwenden

en: Use instance default (TTL)
de: Instanz-Standard verwenden (TTL)

en: Not seeing something listed here?
de: Sie sehen hier etwas nicht aufgelistet?

en: It’s possible you may also receive emails from Metabase if you’re a member of an email distribution list, like “team@mycompany.com” and that list is used as the recipient for an alert or dashboard subscription instead of your individual email.
de: Es ist möglich, dass Sie auch E-Mails von Metabase erhalten, wenn Sie Mitglied einer E-Mail-Verteilerliste sind, wie z. B. "team@mycompany.com", und diese Liste als Empfänger für eine Benachrichtigung oder ein Dashboard-Abonnement anstelle Ihrer individuellen E-Mail verwendet wird.

en: Hopefully they’ll be able to help you out!
de: Hoffentlich können sie Ihnen weiterhelfen!

en: your instance administrator
de: Ihr Instanzadministrator

en: Metabase doesn’t manage those lists, so we’d recommend contacting {0}.
de: Die Metabase verwaltet diese Listen nicht, daher empfehlen wir, sich an {0} zu wenden.

en: Created by you
de: Erstellt von dir

en: Created by {0}
de: Erstellt von {0}

en: Created
de: Erstellt

en:  on {0}
de:  auf {0}

en: You receive or created these
de: Sie erhalten oder erstellen diese

en: Not seeing one here?
de: Sie sehen hier keine?

en: If you subscribe or are added to dashboard subscriptions or alerts you’ll be able to manage those here.
de: Wenn Sie Dashboard-Abonnements oder -Benachrichtigungen abonnieren oder hinzugefügt werden, können Sie diese hier verwalten.

en: Confirm you want to unsubscribe
de: Bestätigen Sie, dass Sie sich abmelden möchten

en: Depending on your organization’s permissions you might need to ask a moderator to be re-added in the future.
de: Je nach den Berechtigungen Ihrer Organisation müssen Sie möglicherweise einen Moderator bitten, in Zukunft erneut hinzugefügt zu werden.

en: You’ll stop receiving this alert from now on.
de: Von nun an werden Sie diese Meldung nicht mehr erhalten.

en: You’ll stop receiving this subscription from now on.
de: Sie werden dieses Abonnement von nun an nicht mehr erhalten.

en: Unrestricted
de: Uneingeschränkt

en: No self-service
de: Keine Selbstbedienung

en: Native query editor access requires full data access.
de: Der native Zugriff auf den Abfrage-Editor erfordert vollen Datenzugriff.

en: Select a database to see group permissions
de: Wählen Sie eine Datenbank aus, um die Gruppenberechtigungen anzuzeigen

en: Allow native query editing?
de: Native Abfragebearbeitung zulassen?

en: Select a group to see its data permissions
de: Wählen Sie eine Gruppe aus, um deren Datenberechtigungen zu sehen

en: Search for a database
de: Suche nach einer Datenbank

en: Select a table to set more specific permissions
de: Wählen Sie eine Tabelle aus, um genauere Berechtigungen festzulegen

en: Search for a table
de: Suche nach einer Tabelle

en: Data access
de: Datenzugriff

en: Native query editing
de: Native Abfragebearbeitung

en: The Administrators group is special, and always has Unrestricted access.
de: Die Gruppe der Administratoren ist eine Sondergruppe, die immer uneingeschränkten Zugriff hat.

en: Permissions for
de: Zugriffe für

en: Table name
de: Tabellenname

en: Schema name
de: Schemaname

en: Search for a schema
de: Nach Schema suchen

en: Permissions for the
de: Berechtigungen für die

en: {0} person | {0} people
de[0]: {0} Person
de[1]: {0} Personen

en: Cache results for
de: Cache-Ergebnisse für

en: Permission help
de: Hilfe zu Berechtigungen

en: Previous results
de: Vorangegangene Ergebnisse

en: Pick a column...
de: Wähle eine Spalte ...

en: Allowed email address domain(s) for new DashboardSubscriptions and Alerts. Does not affect existing subscriptions.
de: Erlaubte E-Mail-Adressdomäne(n) für neue DashboardAbonnements und Alerts. Wirkt sich nicht auf bestehende Abonnements aus.

en: Invalid email address: {0}
de: Ungültige E-Mail-Adresse: {0}

en: You cannot create new subscriptions for the domain {0}. Allowed domains are: {1}
de: Sie können keine neuen Abonnements für die Domäne {0} erstellen. Erlaubte Domänen sind: {1}

en: This API endpoint is only enabled if you have a premium token with the {0} feature.
de: Dieser API-Endpunkt ist nur aktiviert, wenn Sie über ein Premium-Token mit der Funktion {0} verfügen.

en: Error compiling audit query: {0}
de: Fehler beim Kompilieren der Audit-Abfrage: {0}

en: Error running audit query: {0}
de: Fehler beim Ausführen der Audit-Abfrage: {0}

en: Error parsing Pulse parameters: {0}
de: Fehler beim Parsen der Pulse-Parameter: {0}

note: TODO -- come up with a better error message.
en: Blocked: you are not allowed to run queries against Database {0}.
de: Gesperrt: Sie dürfen keine Abfragen für die Datenbank {0} ausführen.

en: BigQueryException executing query
de: BigQueryException beim Ausführen einer Abfrage

en: SSL must be enabled to use Kerberos authentication
de: SSL muss aktiviert sein, um Kerberos-Authentifizierung zu verwenden

en: Cannot parse permissions graph because it is invalid: {0}
de: Der Berechtigungsgraph kann nicht geparst werden, da er ungültig ist: {0}

en: Hash of database {0} details changed; marking pool invalid to reopen it
de: Hash der Datenbank {0} Details geändert; Pool als ungültig markieren, um ihn erneut zu öffnen

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have full data access.
de: Ungültige DB-Berechtigungen: Wenn Sie Schreibrechte für native Abfragen haben, müssen Sie vollen Datenzugriff haben.

en: Error parsing permissions tree {0}
de: Fehler beim Parsen des Berechtigungsbaums {0}

en: collection ID of a dashboard subscription cannot be directly modified
de: Die Sammlungs-ID eines Dashboard-Abonnements kann nicht direkt geändert werden.

en: dashboard ID of a dashboard subscription cannot be modified
de: Dashboard-ID eines Dashboard-Abonnements kann nicht geändert werden

en: Javascript resource not found: {0}
de: Javascript Ressource nicht gefunden: {0}

en: Found new version for DB: {0}
de: Neue Version für DB gefunden: {0}

en: Admin settings
de: Admin Einstellungen

en: and is built with care by a team from all across this pale blue dot.
de: und wird mit Sorgfalt von einem Team von überall auf diesem hellblauen Punkt gebaut.

en: This is a model now.
de: Dies ist jetzt ein Model.

en: This is a question now.
de: DIes ist jetzt eine Frage.

en: You're only allowed to email subscriptions to addresses ending in {0}
de: Sie dürfen Abonnements nur per E-Mail an Adressen senden, die auf {0} enden.

en: Primary color
de: Primäre Farbe

en: The main color used throughout the app for buttons, links, and the default chart color.
de: Die Hauptfarbe, die in der gesamten App für Schaltflächen, Links und die Standarddiagrammfarbe verwendet wird.

en: Navigation bar color
de: Farbe des Navigationsbalken

en: The top nav bar of Metabase. Defaults to the Primary Color if not set.
de: Die obere Navigationsleiste von Metabase. Standardmäßig die Primärfarbe, wenn nicht festgelegt.

en: Accent 1
de: Akzent 1

en: The color of aggregations and breakouts in the graphical query builder.
de: Die Farbe von Aggregationen und Aufschlüsselungen im grafischen Abfrage-Generator.

en: Accent 2
de: Akzent 2

en: The color of filters in the query builder and buttons and links in filter widgets.
de: Die Farbe von Filtern im Abfragegenerator und von Schaltflächen und Links in Filter-Widgets.

en: Additional chart color
de: Zusätzliche Chart-Farbe

en: Rerun this question
de: Diese Frage erneut ausführen

en: Syncing database…
de: Synchronisiere Datenbank...

en: Add this model to a dashboard
de: Dieses Model einem Dashboard hinzufügen

en: Project ID to be used for authentication. You can omit this field if you are only querying datasets owned by your organization.
de: Projekt ID zur Authentifizierung. Das Feld kann leer gelassen werden wenn nur Daten aus deiner Organisation angefragt werden.

en: Make sure to leave out the Project ID prefix in "project_name:dataset_id" and only enter “dataset_id”
de: Achte darauf, das Projekt-ID-Präfix in „project_name:dataset_id“ wegzulassen und nur „dataset_id“ einzugeben

en: Service account JSON file
de: JSON-Datei des Dienstkontos

en: This JSON file contains the credentials Metabase needs to read and query your dataset.
de: Diese JSON-Datei enthält die Anmeldeinformationen, die Metabase zum Lesen und Abfragen Ihres Datasets benötigt.

en: Rerun queries for simple explorations
de: Abfragen für einfache Erkundungen erneut ausführen

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter. This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
de: Wir führen die zugrunde liegende Abfrage aus, wenn Sie Daten mit Zusammenfassen oder Filtern untersuchen. Dies ist standardmäßig aktiviert, aber Sie können es deaktivieren, wenn die Performance schlecht ist.

en: Choose when syncs and scans happen
de: Wählen Sie aus, wann Synchronisierungen und Scans stattfinden

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, turn this on to make changes.
de: Standardmäßig führt Metabase eine leichte stündliche Synchronisierung und einen intensiven täglichen Scan der Feldwerte durch. Wenn Sie eine große Datenbank haben, schalten Sie diese Option ein, um Änderungen vorzunehmen.

en: This enables Metabase to scan for additional field values during syncs allowing smarter behavior, like improved auto-binning on your bar charts.
de: Dadurch kann Metabase während der Synchronisierung nach zusätzlichen Feldwerten suchen, was ein intelligenteres Verhalten ermöglicht, wie z. B. verbessertes Auto-Binning in Ihren Balkendiagrammen.

en: Company or team name
de: Firmen- oder Teamname

en: must be different from the email address you used in setup
de: muss sich von der E-Mail-Adresse unterscheiden, die Sie bei der Einrichtung verwendet haben

en: saved a model based on
de: hat ein Modell gespeichert, basierend auf

en: saved a model
de: hat ein Model gespeichert

en: deleted a model
de: lösche ein Model

en: New
de: Neu

en: SQL query
de: SQL Abfrage

en: Archive this model?
de: Dieses Model archivieren?

en: This model will be removed from any dashboards or pulses using it.
de: Dieses Modell wird aus allen Dashboards oder Pulsen entfernt, die es verwenden.

en: Verify this model
de: Dieses Model überprüfen

en: Verify this question
de: Diese Frage überprüfen

en: View this
de: Anzeigen

en: License and billing
de: Lizenz und Abrechnung

en: License
de: Lizenz

en: New…
de: Neu...

en: {0} distinct value | {0} distinct values
de[0]: {0} eindeutiger Wert
de[1]: {0} eindeutige Werte

en: Getting distinct values...
de: Lade eindeutige Werte...

en: You don’t have permission to see this question’s columns.
de: Sie sind nicht berechtigt, die Spalten dieser Frage anzuzeigen.

en: Use an SSH-tunnel
de: Verwende einen SSH-Tunnel

en: We suggest you leave this off unless you plan on doing a lot of manual timezone casting with this data.
de: Wir schlagen vor dies ausgeschaltet zu lassen, sofern du nicht viele Zeitzonen Casts mit diesen Daten vornehmen willst

en: This can be useful for auditing and debugging, but prevents BigQuery from caching results and may increase your costs.
de: Dies kann für Auditing und Debugging nützlich sein, hindert BigQuery jedoch daran, Ergebnisse zwischenzuspeichern, und kann Ihre Kosten/Last erhöhen.

en: Connect using DNS SRV
de: Unter Verwendung von DNS SRV verbinden

en: If you're connecting to an Atlas cluster, you might need to turn this on. Note that your provided host must be a fully qualified domain name.
de: Wenn Sie eine Verbindung zu einem Atlas-Cluster herstellen, müssen Sie dies möglicherweise aktivieren. Beachten Sie, dass Ihr bereitgestellter Host ein vollständig qualifizierter Domänenname sein muss.

en: SSH authentication
de: SSH Authentifizierung

en: If a direct connection to your database isn't possible, you may want to use an SSH tunnel. {0}.
de: Wenn eine direkte Verbindung zu Ihrer Datenbank nicht möglich ist, können Sie einen SSH-Tunnel verwenden. {0}.

en: Display name
de: Anzeigename

en: Our {0}
de: Unser {0}

en: Choose what this data will be called in Metabase.
de: Wählen Sie aus, wie diese Daten in Metabase heißen sollen.

en: Models
de: Modelle

en: Raw Tables
de: Pure Tabellen

en: Unknown Metric: {0}
de: Unbekannte Metrik: {0}

en: Unknown Segment: {0}
de: Unbekanntes Segment: {0}

en: Unknown Field: {0}
de: Unbekanntes Feld: {0}

en: Unknown function {0}
de: Unbekannte Funktion {0}

en: Expecting {0} but found function {1} returning {2}
de: Erwarte {0} aber die gefundene Funktion {1} liefert {2}

en: Expecting {0} but found {1}
de: Erwarte {0}, jedoch wurde {1} gefunden

en: Unexpected end of input, expecting {0}
de: Unerwartetes Ende der Eingabe, erwarte {0}

en: Expecting {0} but got {1} instead
de: Erwartete {0}, jedoch {1} stattdessen erhalten

en: Unexpected end of input
de: Unerwartetes Ende der Eingabe

en: Unexpected operator {0}
de: Unerwarteter Operator {0}

en: modified question's series
de: Serien der Frage geändert

en: added series to a question
de: Serien einer Frage hinzugefügt

en: removed series from a question
de: Serie von einer Frage entfernt

en: moved this to {0}
de: nach {0} verschoben

en: renamed this to "{0}"
de: umbenannt zu "{0}"

en: added a description
de: hat eine Beschreibung hinzugefügt

en: changed the description
de: hat die Beschreibung geändert

en: archived this
de: hat dies archiviert

en: unarchived this
de: hat dies aus dem Archiv geholt

en: turned this into a model
de: hat dies zu einem Model gemacht

en: changed this from a model to a saved question
de: hat dieses Model zu einer gespeicherten Frage gemacht

en: edited the question
de: hat die Frage bearbeitet

en: changed the display from {0} to {1}
de: hat die Anzeige von {0} zu {1} geändert

en: changed the visualization settings
de: hat die Visualisierungs-Einstellungen geändert

en: added a card | added {0} cards
de[0]: hat eine Karte hinzugefügt
de[1]: hat {0} Karten hinzugefügt

en: rearranged the cards
de: hat die Karten neu angeordnet

en: removed a card | removed {0} cards
de[0]: hat eine Karte entfernt
de[1]: hat {0} Karten entfernt

en: created this
de: hat dies neu erstellt

en: reverted to an earlier revision
de: ist zu einer früheren Version zurückgegangen

en: You're only allowed to email pulses to addresses ending in {0}
de: Sie dürfen Pulse nur an Adressen per E-Mail senden, die auf {0} enden

en: Reaches the goal line
de: Erreicht das Ziel

en: You're only allowed to email alerts to addresses ending in {0}
de: Sie dürfen E-Mail-Benachrichtigungen nur an Adressen senden, die auf {0} enden

en: Query
de: Abfrage

en: Metadata
de: Metadaten

en: Search for some data…
de: Suchen Sie nach einigen Daten…

en: Search for a model…
de: Suchen Sie nach einem Model...

en: Search for a question…
de: Suchen Sie nach einer Frage...

en: Search for a table…
de: Suchen Sie nach einer Tabelle...

en: All data
de: Alle Daten

en: The best starting place for new questions.
de: Der beste Ausgangspunkt für neue Fragen.

en: Raw Data
de: Pure Daten

en: Unaltered tables in connected databases.
de: Unveränderte Tabellen in verbundenen Datenbanken.

en: Use any question’s results to start a new question.
de: Verwenden Sie die Ergebnisse einer beliebigen Frage, um eine neue Frage zu beginnen.

en: Turn this into a model
de: Zu einem Model machen

en: Let you update column descriptions and customize metadata to create
    great starting points for exploration.
de: Ermöglicht Spaltenbeschreibungen zu aktualisieren und Metadaten anzupassen um tolle Ausgangspunkte zur Datenexploration zu schaffen.

en: Show up higher in search results and get highlighted when other
    users start new questions to promote reuse.
de: Werden zur Förderung der Wiederverwendung in Suchergebnissen höher und hervorgehoben angezeigt wenn Benutzer neue Fragen erstellen.

en: Live in collections to keep them separate from messy database
    schemas.
de: Werden in Sammlungen organisiert, um sie von ungeordneten Datenbank-Schemata fern zu halten.

en: Duplicate this model
de: Dieses Model duplizieren

en: It's okay to play around with models
de: Es ist OK mit Modellen zu experimentieren

en: You won't make any permanent changes to them unless you edit their query definition.
de: Sie werden keine dauerhaften Änderungen an ihnen vornehmen, es sei denn, Sie bearbeiten ihre Abfragedefinition.

en: Pick a question or a model
de: Eine Frage oder ein Model wählen

en: Pick a different question or a model
de: Eine andere Frage oder ein anderes Model wählen

en: Display as
de: Anzeigen als

en: Error contents
de: Fehlerinhalte

en: Restoring the sample database...
de: Stelle die Beispieldatenbank wieder her...

en: Bring the sample database back
de: Die Beispieldatenbank zurückholen

en: Timezone
de: Zeitzone

en: Earliest date
de: Frühestes Datum

en: Latest date
de: Spätestes Datum

en: Hide advanced options
de: Erweiterte Optionen ausblenden

en: Show advanced options
de: Erweiterte Optionen anzeigen

en: Loading
de: Lade

en: Load more
de: Mehr laden

en: Table and details views
de: Tabellen- und Detailansichten

en: Detail views only
de: Nur Detailansichten

en: It’s optional, but oh, so helpful
de: Es ist optional, aber hey, so hilfreich

en: Database column this maps to
de: Die Datenbankspalte auf die sich dies bezieht

en: Column type
de: Spaltentyp

en: This column should appear in…
de: Diese Spalte soll auftauchen in...

en: Run selection
de: Auswahl ausführen

en: Save as snippet
de: Als Snippet speichern

en: empty
de: leer

en: not empty
de: nicht leer

en: Edit model
de: Model bearbeiten

en: (required)
de: (benötigt)

en: This model is archived and shouldn't be used.
de: Dieses Model ist archiviert und sollte nicht verwendet werden.

en: Remove database
de: Datenbank entfernen

en: Search for a database…
de: Suche nach einer Datenbank...

en: Didn’t find anything
de: Nichts gefunden

en: Don’t see your database? Check out our {0} page to see if it’s available for self-hosting.
de: Sie sehen Ihre Datenbank nicht? Sehen Sie sich unsere Seite {0} an, um zu sehen, ob sie zum Selbsthosten verfügbar ist.

en: Community Drivers
de: Community-Treiber

en: Show less options
de: Zeige weniger Optionen

en: Show more options
de: Zeige mehr Optionen

en: Search for a special type
de: Nach einem bestimmten Typ suchen

en: Model management
de: Modelverwaltung

en: Edit query definition
de: Abfrage-Definition bearbeiten

en: Customize metadata
de: Metadaten anpassen

en: Turn back into a saved question
de: Zurück in eine gespeicherte Abfrage umwandeln

en: Select none
de: Nichts auswählen

en: Select all
de: Alles auswählen

en: By default "Site Url" is used in notification links, but can be overridden.
de: Standardmäßig wird „Site URL“ in Benachrichtigungslinks verwendet, kann aber überschrieben werden.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP: {0}
de: Fehler bei der Vorverarbeitung der Quellabfrage beim Anwenden von GTAP: {0}

en: Exception caught in :bigquery-cloud-sdk can-connect?
de: Fehler gefangen in :bigquery-cloud-sdk can-connect?

en: DB {0} had hardcoded dataset-id; changing to an inclusion pattern and updating table schemas
de: DB {0} hatte fest codierte Datensatz-ID; Wechsele zu einem Inklusionsmuster und Aktualisiere die Tabellenschemata

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase.
de: Eindeutiger Bezeichner, der in Snowplow-Analysen verwendet wird, um diese Instanz von Metabase zu identifizieren.

en: This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
de: Dies ist eine öffentliche Einstellung, da einige Analyseereignisse vor der Ersteinrichtung gesendet werden.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events.
de: Boolescher Wert, der angibt, ob ein Snowplow-Collector zum Empfangen von Analyseereignissen verfügbar ist.

en: Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
de: Sollte über die Umgebungsvariable in Cypress-Tests oder während der lokalen Entwicklung festgelegt werden.

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow.
de: Boolescher Wert, der angibt, ob Analyseereignisse an Snowplow gesendet werden.

en: True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
de: Wahr, wenn anonymes Tracking für diese Instanz aktiviert ist und ein Snowplow-Collector verfügbar ist.

en: The URL of the Snowplow collector to send analytics events to.
de: Die URL des Snowplow-Collectors, an den Analyseereignisse gesendet werden sollen.

en: Error sending Snowplow analytics event {0}
de: Fehler beim Senden des Snowplow-Analyseereignisses {0}

en: The approximate timestamp at which this instance of Metabase was created, for inclusion in analytics.
de: Der ungefähre Zeitstempel, zu dem diese Instanz von Metabase erstellt wurde, um in die Analyse aufgenommen zu werden.

en: Unverified due to edit
de: Wegen Bearbeitung nicht verifiziert

en: Card {0} does not exist or does not have a valid query.
de: Karte {0} existiert nicht oder hat keine gültige Abfrage.

en: You must have data permissions to add a parameter referencing the Table {0}.
de: Sie benötigen Datenberechtigungen, um einen Parameter hinzuzufügen, der die Tabelle {0} referenziert.

en: No matching parameter with slug {0}. Found: {1}
de: Kein passender Parameter mit Slug {0}. Gefunden: {1}

en: Could not invite user because email is not configured.
de: Benutzer kann nicht eingeladen werden, da die E-Mail Anbindung nicht eingerichtet ist.

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via dashboard subscriptions.
de: Nutzt euer Team Slack? Wenn ja, können Sie automatische Updates über Dashboard-Abonnements senden.

en: invalid token
de: ungültiges Token

en: Slack channel not found.
de: Slack-Kanal nicht gefunden.

en: channel not found
de: Kanal nicht gefunden

en: Unrecognized modal: {0}
de: Modal {0} nicht erkannt

en: Can't decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
de: Geheimer Wert kann mit MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY nicht entschlüsselt werden

en: Your database's IP address (e.g. 98.137.149.56) or its domain name (e.g. esc.mydatabase.com).
de: Die IP-Adresse Ihrer Datenbank (z. B. 98.137.149.56) oder ihr Domänenname (z. B. esc.mydatabase.com).

en: username
de: Benutzername

en: Use a secure connection (SSL)
de: Verwende eine sichere Verbindung (SSL)

en: Use an SSH tunnel
de: Verwende einen SSH-Tunnel.

en: Enable this ssh tunnel?
de: Diesen SSH-Tunnel aktivieren?

en: SSH tunnel host
de: Host des SSH-Tunnels

note: Duplicate "to connect" in English source
en: The hostname that you use to connect to connect to SSH tunnels.
de: Der Hostname, mit dem Sie sich mit SSH-Tunneln verbinden.

en: SSH tunnel port
de: Port des SSH-Tunnels

en: SSH tunnel username
de: Benutzername für den SSH Tunnel

en: The username you use to login to your SSH tunnel.
de: Der Benutzername, mit dem Sie sich bei Ihrem SSH-Tunnel anmelden

en: SSH tunnel password
de: Passwort für den SSH-Tunnel

en: SSH private key to connect to the tunnel
de: Privater Schlüssel für die Verbindung zum SSH Tunnel

en: Paste the contents of an ssh private key here
de: Hier den Inhalt des privaten SSH-Schlüssels einfügen

en: Passphrase for SSH private key
de: Passwort für den privaten SSH-Schlüssel

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter.
de: Wir führen die unterliegende Abfrage aus wenn du Daten via Zusammenfassen oder Filtern erkundest

en: This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
de: Dies ist standardmäßig aktiviert, aber Sie können es deaktivieren, wenn die Performance langsam ist.

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema.
de: Dies ist ein einfacher Prozess, der nach Updates des Datenbankschemas sucht.

en: In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
de: In den meisten Fällen sollte es in Ordnung sein, dies auf einen stündlichen Sync einzustellen.

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase Cloud IP addresses:
de: Wenn Deine Datenbank hinter einer Firewall positioniert ist, müsstest Du Verbindungen von unseren Metabase-Cloud IP Adressen erlauben:

en: Error querying database {0} for current time: {1}
de: Fehler beim Abfragen der Datenbank {0} für die aktuelle Uhrzeit: {1}

en: Error: multiple values specified for parameter; non-Field Filter parameters can only have one value.
de: Fehler: Mehrere Werte für Parameter angegeben; Nicht-Feldfilterparameter können nur einen Wert haben.

en: The local path relative to where Metabase is running from. Your string should not include the .mv.db extension.
de: Lokaler Pfad relativ zum Ausführungsort von Metabase. Dein String sollte nicht die .mv.db Endung beinhalten.

en: SSL Mode
de: SSL Modus

en: SSL Root Certificate (PEM)
de: SSL Root-Zertifikat (PEM)

en: Authenticate client certificate?
de: Client-Zertifikat authentifizieren?

en: SSL Client Certificate (PEM)
de: SSL Client-Zertifikat (PEM)

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER or PKCS-12)
de: SSL Client-Schlüssel (PKCS-8/DEFV oder PKCS-12)

en: SSL Client Key Password
de: Passwort des SSL-Client Schlüssels

en: Unable to substitute parameters: {0}
de: Parameter können nicht ersetzt werden: {0}

en: Expected native source query to be a string, got: {0}
de: Erwartete Abfrage aus nativer Quelle als Zeichenfolge, erhalten: {0}

en: Expected native source query parameters to be sequential, got: {0}
de: Erwartete die Abfrageparameter der nativen Quelle sequenziell, erhielt jedoch: {0}

en: No expression named {0} at this level of the query
de: Kein Ausdruck mit dem Namen {0} auf dieser Ebene der Abfrage

en: Error compiling :field clause: {0}
de: Fehler beim Kompilieren von :field clause: {0}

en: Warning: Driver {0} is using {1}. This method was deprecated in {2} and will be removed in a future release.
de: Warnung: Treiber {0} verwendet {1}. Diese Methode wurde in {2} abgelöst und wird in künftigen Releases entfernt.

en: Error setting connection to autoCommit false
de: Fehler beim Setzen der Verbindung auf autoCommit false

en: Error setting prepared statement fetch size to fetch-size
de: Fehler beim Setzen der Prepared Statement Fetch Size nach fetch-size

en: Error setting statement fetch size to fetch-size
de: Fehler beim Setzen der Statement Fetch Size nach fetch-size

en: Error executing query: {0}
de: Fehler beim Ausführen der Abfrage: {0}

en: Local file path
de: Lokaler Dateipfad

en: Uploaded file path
de: Pfad der hochgeladenen Datei

en: File path
de: Dateipfad

en: Error invoking getter for connection property {0}
de: Fehler beim Zugriff auf Verbindungseigenschaft {0}

en: Only these...
de: Nur diese...

en: All except...
de: Alle außer...

en: Comma separated names of {0} that <strong>should</strong> appear in Metabase
de: Kommagetrennte Liste von {0}-Namen welche in Metabase erscheinen <strong>sollten</strong>

en: You can use patterns like <strong>auth*</strong> to match multiple {0}
de: Du kannst Muster wie <strong>auth*</strong> um mehrfache Treffer von {0} zu erhalten

en: Comma separated names of {0} that <strong>should NOT</strong> appear in Metabase
de: Kommagetrennte Liste von {0}-Namen welche <strong>NICHT</string> in Metabase erscheinen sollten

en: Your Slack connection stopped working
de: Deine Slack-Verbindung funktioniert nicht mehr

en: Client ID for Google Sign-In. If this is set, Google Sign-In is considered to be enabled.
de: Google Client-Anmelde-ID: Wenn dies gesetzt ist, wird angenommen, dass sie aktiviert ist.

en: Invalid Google Sign-In Client ID: must end with ".apps.googleusercontent.com"
de: Ungültige Google Client-Anmelde-ID: Muss auf ".apps.googleusercontent.com" enden

en: Invalid Google Sign-In token.
de: Ungültiger Google Anmeldetoken.

en: Google Sign-In token appears to be incorrect.
de: Der Google Anmeldetoken scheint inkorrekt zu sein.

en: Successfully authenticated Google Sign-In token for: {0} {1}
de: Google Anmelde-Token wurde erfolgreich authentifiziert für: {0} {1}

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot.
de: Veraltetes Slack-API-Token zum Verbinden des Metabase-Slack-Bots.

en: Please use a new Slack app integration instead.
de: Bitte verwende stattdessen die neue Slack App-Integration.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app.
de: OAuth-Token des Bot-Benutzers zum Verbinden der Metabase-Slack-App.

en: This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
de: Dies sollte für alle neuen Slack-Integrationen ab Metabase v0.42.0 verwendet werden.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid.
de: Ob das aktuelle Slack-App-Token, sofern festgelegt, gültig ist.

en: Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
de: Auf „false“ setzen, wenn eine Slack-API-Anforderung einen Authentifizierungsfehler zurückgibt.

en: The name of the channel to which Metabase files should be initially uploaded
de: Der Name des Kanals, in den Metabase-Dateien initial hochgeladen werden sollen

en: 🔒 Your Slack authorization token is invalid or has been revoked. Please update your integration in Admin Settings -> Slack.
de: 🔒 Dein Slack-Autorisierungs-Token ist ungültig oder wurde widerrufen. Bitte aktualisiere Deine Integration in den Admin-Einstellungen -> Slack.

en: Slack channel named `{0}` is missing!
de: Slack-Kanal mit dem Namen `{0}` fehlt!

en: The channel is used for storing images that are included in dashboard subscriptions.
de: In diesem Kanal werden Bilder aus Dashboard-Abonnements gespeichert.

en: You do not have curate permissions for this Collection.
de: Sie haben keine Berechtigung zum Kuratieren für diese Sammlung.

en: Dashboard {0} does not have a DashboardCard with ID {1}
de: Dashboard {0} hat keine Dashboard-Karte mit ID {1}

en: Deleting secret ID {0} from app DB because the owning database ({1}) is being deleted
de: Secret-ID {0} wird aus der App-DB gelöscht, weil die besitzende Datenbank ({1}) gelöscht wird

en: Invalid value for Field column {0}: {1} is not a descendant of any of these types: {2}
de: Ungültiger Wert für Feldspalte {0}: {1} stammt nicht von einem dieser Typen ab: {2}

en: Can''t use block permissions without having the advanced-permissions premium feature
de: Ohne die Premium-Funktion für erweiterte Berechtigungen können keine Blockierungsberechtigungen verwendet werden

en: User {0} does not exist.
de: Benutzer {0} existiert nicht.

en: Wrong email address for User {0}.
de: Falsche E-Mail Adresse für Benutzer {0}.

en: Secret ID {0}
de: Secret-ID {0}

en: File path for {0}
de: Dateipfad für {0}

en: Path
de: Pfad

en: {0} points to non-existent file: {1}
de: {0} zeigt auf eine nicht-existente Datei: {1}

en: {0} (a local file path) cannot be used in Metabase hosted environment
de: {0} (lokaler Pfad) kann nicht in einer gehosteten Metabase-Umgebung verwendet werden

en: Error parsing Setting {0}: {1}
de: Fehler beim Parsen der Einstellung {0}: {1}

en: Site-wide values are not allowed for Setting {0}
de: Site-Weite Werte sind für die Einstellung {0} nicht zulässig

en: Setting {0} is deprecated as of Metabase {1} and may be removed in a future version.
de: Die Einstellung {0} ist seit Metabase Version {1} nicht mehr empfohlen (deprecated) und kann in einer zukünftigen Version entfernt werden.

en: Setting name ''{0}'' is retired; use a different name instead
de: Einstellungsname ''{0}'' ist veraltet; Verwende stattdessen einen anderen Namen

en: Boolean indicating whether analytics data should be sent to Google Analytics on the frontend
de: Boolescher Wert, der angibt, ob Analysedaten des Frontends an Google Analytics gesendet werden sollen

en: Metabase version for which a notice about usage of deprecated features has been shown.
de: Metabasisversion, für die ein Hinweis zur Verwendung veralteter Funktionen angezeigt wurde.

en: Whether or not to display a message about pinning dashboards. It will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
de: Ob eine Meldung zum Anheften von Dashboards angezeigt werden soll oder nicht. Es wird auch ausgeblendet, wenn Dashboards angeheftet sind. Administratoren können dies ausblenden, um Benutzer zu besseren Inhalten als Rohdaten zu leiten

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
de: Dies wirkt sich auf Dinge wie das Gruppieren nach Woche oder das Filtern in GUI-Abfragen aus.

en: It won''t affect most SQL queries,
de: Es wird die meisten SQL Abfragen nicht beeinträchtigen,

en:  although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
de:  obwohl es verwendet wird, um die WEEK_START Sessionvariable in Snowflake zu setzen.

en: Error fetching Metabase Cloud gateway IP addresses:
de: Fehler beim Laden der Metabase-Cloud Gateway IP-Adressen:

en: Metabase Cloud gateway IP addresses, to configure connections to DBs behind firewalls
de: Metabase Cloud-Gateway-IP-Adressen, um Verbindungen zu DBs hinter Firewalls zu konfigurieren

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added.
de: Ob ein einführendes Modal angezeigt werden soll, nachdem die nächste Datenbankverbindung hinzugefügt wurde.

en: Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
de: Der Standardwert ist „false“, wenn eine nicht standardmäßige Datenbank die Synchronisierung für diese Instanz bereits abgeschlossen hat.

en: Alert: {0} has {1}
de: Alarm: {0} hat {1}

en: Nothing to compare to.
de: Nichts, gegen das verglichen werden kann.

en: Invalid parameter type {0} for parameter {1}. Parameter type must be one of: {2}
de: Ungültiger Parametertyp {0} für Parameter {1}. Parametertyp muss einer der folgenden sein: {2}

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag named {1}.
de: Ungültiger Parameter: Karte {0} hat keinen Vorlagen-Tag mit dem Namen {1}

en: Unable to resolve invalid query parameter: parameter is missing :id
de: Ungültiger Abfrageparameter kann nicht aufgelöst werden: dem Parameter fehlt :id

en: Dashboard does not have a parameter with ID {0}.
de: Das Dashboard besitzt keinen Parameter mit der ID {0}

en: Query: {0}
de: Abfrage: {0}

en: Error determining expected columns for query: {0}
de: Fehler beim Bestimmen der erwarteten Spalten für die Abfrage: {0}

en: Nested queries are disabled
de: Verschachtelte Abfragen sind deaktiviert

en: Bad :field clause {0} for field {1} at {2}: clause should have a :join-alias.
de: Ungültige :field-Klausel {0} für Feld {1} bei {2}: Klausel sollte einen :join-Alias haben.

en: Guessing join {0}
de: Errate join {0}

en: Unable to infer an appropriate join. Query may not work as expected.
de: Passender Join kann nicht abgeleitet werden. Die Abfrage funktioniert möglicherweise nicht wie erwartet.

en: Error resolving Fields in query: {0}
de: Fehler beim Auflösen der Felder in der Abfrage: {0}

en: Warning: clause {0} does not match a column in the source query. Attempting to correct this to {1}
de: Warnung: Klausel {0} stimmt nicht mit einer Spalte in der Quellabfrage überein. Versuche, dies zu {1} zu korrigieren

en: Warning: clause {0} refers to a Field that may not be present in the source query. Query may not work as expected. Found: {1}
de: Warnung: Klausel {0} bezieht sich auf ein Feld, das möglicherweise nicht in der Quellabfrage vorhanden ist. Die Abfrage funktioniert möglicherweise nicht wie erwartet. Gefunden: {1}

en: Expected :aggregation-options clause, got {0}
de: Erwartete :aggregation-options Klausel, erhielt {0}

en: Cannot determine the source table or query for Field clause {0}
de: Die Quelltabelle oder -abfrage für die Feldklausel {0} kann nicht bestimmt werden

en: Aggregation does not exist at index {0}
de: Aggregation existiert nicht bei Index {0}

en: No expression named {0}
de: Kein Ausdruck mit dem Namen {0}

en: Sample database DB file ''{0}'' cannot be found.
de: Datenbankdatei ```{0}`` der Beispiel-Datenbank nicht gefunden.

en: Loading sample database
de: Beispieldatenbank wird geladen

en: Failed to load sample database
de: Beispiel-Datenbank konnte nicht geladen werden

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is served over an insecure connection. Some browsers will reject cookies under these conditions.
de: Das SameSite-Attribut des Sitzungscookies ist auf „None“ konfiguriert, aber die Site wird über eine unsichere Verbindung bereitgestellt. Einige Browser werden Cookies unter diesen Bedingungen ablehnen.

en: Login request is missing device ID information
de: In der Anmeldeanforderung fehlen die Geräte-ID-Informationen

en: Cannot decrypt encrypted {0}. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
de: Verschlüsseltes {0} kann nicht entschlüsselt werden. Wurde MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY geändert oder nicht gesetzt?

en: test Setting
de: Einstellung testen

en: A retired setting name
de: Ein veralteter Einstellungsname

en: Your license is active!
de: Deine Lizenz ist aktiviert!

en: This token doesn't seem to be valid. Double-check it, then contact support if you think it should be working.
de: Dieses Token scheint nicht gültig zu sein. Überprüfe es noch einmal und wende dich an den Support, wenn es funktionieren sollte.

en: We're having trouble validating your token. Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers.
de: Wir haben Probleme beim Validieren des Tokens. Bitte überprüfe noch einmal, ob deine Instanz eine Verbindung zu den Servern von Metabase herstellen kann.

en: Unexpected expression
de: Unerwarteter Ausdruck

en: Invalid node type
de: Ungültiger Knotentyp

en: Invalid number format
de: Ungültiges Nummernformat

en: Expected expression
de: Erwarteter Ausdruck

en: Slack channel name
de: Slack channel Name

en: Unexpected token "{0}"
de: Unerwartetes Token "{0}"

en: Reached max number of iterations
de: Maximale Anzahl an Iterationen erreicht

en: Unexpected token
de: Unerwartetes Token

en: Sign in with SSO
de: Via SSO anmelden

en: Bought a license to unlock advanced functionality? Please enter it below.
de: Hast du eine Lizenz gekauft, um erweiterte Funktionen freizuschalten? Bitte gebe sie unten ein.

en: Your license isn’t valid anymore. If you have a new license, please
    enter it below, otherwise please contact {0}
de: Deine Lizenz ist nicht mehr gültig. Wenn du eine neue Lizenz hast, gebe diese unten ein, andernfalls wende dich bitte an {0}

en: Your trial ends in {0} days. If you already have a license, please enter it below.
de: Ihre Testphase endet in {0} Tagen. Wenn Sie bereits eine Lizenz haben, geben Sie sie unten ein.

en: Your license is active until {0}! Hope you’re enjoying it.
de: Deine Lizenz gilt bis {0}! Wir hoffen, Du genießt sie.

en: Billing
de: Rechnungsstellung

en: Manage your Cloud account, including billing preferences, in your Metabase Store account.
de: Verwalten Sie Ihr Cloud-Konto, einschließlich der Abrechnungseinstellungen in Ihrem Metabase Store-Konto.

en: To manage your billing preferences, please email {0}
de: Schreiben Sie zum Verwalten Ihrer Abrechnungseinstellungen eine E-Mail an {0}

en: This driver will be removed in a future release.
de: Dieser Treiber wird in einem künftigen Release entfernt.

en: We recommend you upgrade to the {0}.
de: Wir empfehlen ein Upgrade auf {0}.

en: This is our new {0} driver.
de: Dies ist unser neuer {0} Treiber.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in a future release.
de: Der alte Treiber wurde als veraltet markiert und wird in einem künftigen Release entfernt.

en: If you really need to use it, you can {0}.
de: Wenn Du das wirklich verwenden musst, kannst Du {0}.

en: Need help connecting?
de: Benötigst Du Hilfe bei der Verbindung?

en: Check out documentation for step-by-step directions on how to connect to your database.
de: In der Dokumentation finden Sie Schritt-für-Schritt-Anleitungen zum Verbinden Ihrer Datenbank.

en: Docs weren't enough? {0}
de: War die Dokumentation nicht genug? {0}

en: {0} column | {0} columns
de[0]: {0} Spalte
de[1]: {0} Spalten

en: We're taking a look at your database!
de: We werfen einen Blick auf Deine Datenbank!

en: You’ll be able to use individual tables as they finish syncing.
de: Sie können die einzelnen Tabellen nutzen, sobald sie fertig synchronisiert sind.

en: In the meantime, you can take a look at the {0} if you want to get a head start. Want to explore?
de: In der Zwischenzeit können Sie sich schon mal {0} ansehen. Lust zum Erkunden?

en: Sample Database
de: Beispiel Datenbank

en: Have a look around your Metabase in the meantime if you want to get a head start.
de: Sehe Dich in der Zwischenzeit in Deiner Metabase-Instanz um, wenn Du direkt eintauchen möchtest.

en: Explore sample data
de: Erforsche die Beispieldaten

en: SQL snippets
de: SQL Schnippsel

en: reference the results of another saved question
de: Referenziere die Ergebnisse einer anderen, gespeicherten Frage

en: Variables in models aren't supported yet
de: Variablen in Modellen werden noch nicht unterstützt

en: To solve this, just remove the variables in this question and try again. (It's okay to use {0} or {1} in your query.)
de: Dies können Sie lösen, indem Sie die Variablen aus dieser Frage löschen und es erneut versuchen. (Es ist in Ordnung {0} oder {1} in der Abfrage zu nutzen.)

en: Back to sign in
de: Zurück zur Anmeldung

en: Please contact an administrator to have them reset your password.
de: Bitte wende Dich an einen Administrator um Dein Passwort zurücksetzen zu lassen.

en: All done!
de: Alles fertig!

en: Awesome, you've successfully updated your password.
de: Dein Passwort wurde erfolgreich aktualisiert.

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can request a new reset email.
de: Aus Sicherheitsgründen laufen die Passwort-Reset Links nach einiger Zeit ab. Wenn Du immer noch Dein Passwort zurücksetzen willst, kannst Du eine neue Reset-Mail anfordern.

en: Request a new reset email
de: Fordere eine neue Reset-Mail an

en: Connected to these tables
de: Zu diesen Tabellen verbunden

en: Are you ready to start exploring your data? Add it below.
de: Bist Du bereit, Deine Daten zu erkunden? Füge sie unten hinzu.

en: Not ready? Skip and play around with our Sample Database.
de: Noch nicht bereit? Überspringe dies und experimentiere mit unserer Beispiel-Datenbank.

en: Need help connecting to your data?
de: Benötigst Du Hilfe beim verbinden zu Deinen Daten?

en: Invite a teammate. We’ll make them an admin so they can configure your database. You can always change this later on.
de: Laden Sie einen Teamkollegen ein. Wir geben ihm Administratorrechte, damit er Ihre Datenbank konfigurieren kann. Sie können dies später ändern.

en: Send invitation
de: Sende eine Einladung

en: I'll invite a teammate to connect the database
de: Ich lade ein Teammitglied ein, sich zur Datenbank zu verbinden.

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about product usage.
de: Um Metabase zu verbessern möchten wir bestimmte Informationen über die Verwendung sammeln.

en: Here's a full list of what we track and why.
de: Hier ist eine vollständige Liste von dem was wir nachverfolgen und weshalb.

en: Finish
de: Beenden

en: Finishing…
de: Beende...

en: Setup section
de: Setup-Bereich

en: Looks like everything is working.
de: Sieht so aus, als würde alles funktionieren.

en: We know you’ve already created one of these.
de: Wir wissen, dass Du bereits eine hiervon erstellt hast.

en: We like to keep billing and product accounts separate so that you don’t have to share logins.
de: Wir verwalten Abrechnungs- und Produktkonten getrennt, damit Sie die Anmeldedaten nicht weitergeben müssen.

en: Error syncing
de: Fehler beim Synchronisieren

en: Done!
de: Fertig!

en: Syncing…
de: Synchronisiere...

en: Sync failed
de: Synchronisation fehlgeschlagen

en: Syncing completed
de: Synchronisation beendet

en: Syncing tables…
de: Synchronisiere Tabellen...

en: You’re using a {0} and a {1} which are now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {2}.
de: Du verwendest ein {0} und ein {1} welche veraltet sind und mit dem nächsten Release entfernt werden. Wir empfehlen Dir {2}.

en: Database driver
de: Datenbank Treiber

en: Slack bot integration
de: Slack-Bot Integration

en: upgrade
de: aktualisiere

en: Your Slack bot was deprecated but is still working. We recommend you delete the existing connection and {0}.
de: Dein Slack-Bot ist veraltet, funktioniert aber noch. Wir empfehlen, die bestehende Verbindung zu löschen und {0}.

en: upgrade to Slack Apps
de: Upgrade zu Slack Apps

en: You’re using a {0} which is now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {1}.
de: Du verwendest ein {0} der jetzt veraltet ist und im nächsten Release entfernt wird. Wir empfehlen Dir {1}.

en: Our Premium Embedding product has been discontinued, but if you already have a license you can activate it here. You’ll continue to receive support for the duration of your license.
de: Unser Premium Embedding-Produkt wurde eingestellt, aber wenn Du bereits eine Lizenz hast, kannst Du sie hier aktivieren. Du erhälst weiterhin Support für die Gültigkeitsdauer Deiner Lizenz.

en: Your Premium Embedding license isn’t valid anymore. {0}
de: Deine Premium-Lizenz für Einbettung ist nicht mehr gültig. {0}

en: Explore our paid plans.
de: Erkunde unsere kostenpflichten Tarife.

en: Your Premium Embedding license is active until {0}.
de: Deine Premium-Lizenz für Einbettung ist gültig bis {0}.

en: Enter the token you bought from the Metabase Store below.
de: Gebe unten den Token ein, den Du vom Metabase Store erworben hast.

en: Looking to remove the “Powered by Metabase” logo, customize colors
    and make it your own? {0}
de: Möchtest Du das "Powered by Metabase" logo entfernen, die Farben anpassen und es nach Deinem Geschmack anpassen? {0}

en: Are you sure you want to delete your Slack App?
de: Bist Du sicher, dass Du Deine Slack App löschen willst?

en: Deleting…
de: Lösche...

en: Deleting failed
de: Löschen fehlgeschlagen

en: Deleted
de: Gelöscht

en: Doing this may stop your dashboard subscriptions from appearing in Slack until a new connection is set up.
de: Dadurch werden deine Dashboard-Abonnements möglicherweise nicht mehr in Slack angezeigt, bis eine neue Verbindung eingerichtet wird.

en: Are you sure you want to delete your Slack App integration?
de: Bist Du sicher, dass Du Deine Slack-Integration löschen willst?

en: invite another teammate
de: Ein weiteres Teammitglied einladen

en: invite a teammate
de: Ein Teammitglied einladen

en: Connect your data to get the most out of Metabase
de: Verbinde Deine Daten um das meiste aus Metabase herauszuholen

en: If you need help, you can {0} or {1}.
de: Wenn Du Hilfe benötigst, kannst Du {0} oder {1}.

en: check out our setup guides
de: Wirf einen Blick in unsere Setup-Anleitungen

en: Add my data
de: Füge meine Daten hinzu

en: Your teams’ most important dashboards go here
de: Die wichtigsten Dashboards Deines Teams kommen hierher

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone.
de: Fixiere Dashboards in {0} damit sie in diesem Bereich für alle erscheinen.

en: Try these x-rays based on your data
de: Versuche diese X-Rays, die auf Deinen Daten basieren

en: Looking for more?
de: Suchst Du nach mehr?

en: You can get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers with {0}
de: Mit {0} erhälst Du vorrangigen Support, weitere Tools, mit denen Du Deine Erkenntnisse mit Deinen Teams teilen kannst, und leistungsstarke Optionen, mit denen Du nahtlose, interaktive Datenerlebnisse für Deine Kunden erstellen kannst.

en: our other paid plans.
de: unsere anderen kostenpflichtigen Tarife.

en: Have a Premium Embedding license?
de: Hast Du eine Premium-Lizenz für Einbettung?

en: Activate it here.
de: Hier aktivieren.

en: Use the tab key to navigate through settings and columns.
de: Verwende TAB um durch die Einstellungen und Spalten zu navigieren.

en: Metabase is open source and will be free forever – but by upgrading you can have priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
de: Metabase ist Open Source und wird für immer kostenlos sein – aber durch ein Upgrade erhälst Du vorrangigen Support, mehr Tools, mit denen Du Deine Erkenntnisse mit Deinen Teams teilen kannst, und leistungsstarke Optionen, mit denen Du nahtlose, interaktive Datenerlebnisse für Deine Kunden erstellen kannst.

en: Want to know more?
de: Möchtest Du mehr erfahren?

en: Explore our paid plans
de: Erkunde unsere kostenpflichtigen Tarife.

en: Check out our docs on how to connect to Slack.
de: Wirf einen Blick in unsere Dokumentationen um zu sehen, wie man sich mit Slack verbindet.

en: Slack bot is working.
de: Der Slack-Bot funktioniert.

en: Slack bot is not working.
de: Der Slack-Bot funktioniert nicht.

en: Slack app is working
de: Die Slack-App funktioniert.

en: Slack app is not working.
de: Die Slack-App funktioniert nicht.

en: Metabase on Slack
de: Metabase auf Slack

en: Need help? {0}.
de: Benötigst Du Hilfe? {0}.

en: See our docs
de: Wirf einen Blick in unsere Dokumentationen

en: Delete Slack App
de: Slack-App löschen

en: Finally, open Slack, create a public channel and enter its name below.
de: Abschließend, öffne Slack, erstelle einen öffentlichen Kanal und gebe seinen Namen hier unten ein.

en: We'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions.
de: Hierher werden Diagramme und Tabellen hochgeladen bevor Dashboard-Subskriptionen versendet werden.

en: We recommend you {0}, see the instructions below:
de: Wir empfehlen Dir {0}, die Anleitungen unten zu beachten:

en: Bring the power of Metabase to your Slack #channels.
de: Bringe die Macht von Metabase zu Deinen Slack #Kanälen

en: Follow these steps to connect to Slack:
de: Befolge diese Schritte um Dich zu Slack zu verbinden:

en: 1. Create your Slack App
de: 1. Erzeuge Deine Slack-App

en: To create your Metabase integration on Slack you’ll need to set up some things.
de: Um die Metabase-Integration in Slack zu erstellen musst Du einige Dinge einrichten.

en: First, go to {0}, hit “{1}” and pick “{2}”
de: Zuerst, gehe zu {0}, klicke ''{1}'' und wähle '''{2}''

en: Create New App
de: Neue App erstellen

en: From an app manifest.
de: Von einem App-Manifest

en: 2. Copy the Metabase manifest
de: 2. Kopiere das Metabase manifest

en: Select your workspace and then copy our {0} below and paste it in to create the app. In the following screen, click “{1}” and authorize it.
de: Wähle Deinen Arbeitsbereich aus, kopiere dann unser {0} unten und füge es ein, um die App zu erstellen. Klicke im folgenden Bildschirm auf „{1}“ und autorisiere sie.

en: Install to workspace
de: In den Workspace installieren

en: Copy
de: Kopieren

en: 3. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
de: 3. Aktiviere den OAuth Token und erzeuge einen neuen Slack Kanal

en: Click on "{0}" in the sidebar, copy the “{1}” and paste it here.
de: Klicke auf ''{0}'' im Seitenbalken, kopiere "{1}" und füge den Inhalt hier ein.

en: OAuth and Permissions
de: OAuth und Berechtigungen

en: Bot User OAuth Token
de: OAuth-Token des Bot-Benutzers

en: Every column has a type, a description, and a friendly name. Nice!
de: Jede Spalte hat einen Typ, eine Beschreibung und einen lesbaren Namen. Sehr gut!

en: Most
de: Die meisten

en: Some
de: Einige

en: Many
de: Viele

en: {0} columns are missing a column type, description, or friendly name.
de: {0} Spalten fehlt der Spaltentyp, eine Beschreibung oder ein lesbarer Name.

en: Adding metadata makes it easier for your team to explore this data.
de: Wenn Metadaten hinzugefügt sind, kann Ihr Team diese Daten einfacher erkunden

en: Simplify your schema with Models
de: Vereinfache Dein Schema mit Modellen

en: To pick some data, you'll need to add some first
de: Um einige Daten zu wählen, musst Du zuerst einige hinzufügen

en: Create models to make it easier for your team to explore.
de: Erstellen Sie Modelle, damit Ihr Team die Daten einfacher erkunden kann.

en: Instead of having your end users wade through your complex raw data, you can create custom models that are easy to find, understand, and explore.
de: Anstatt die Endbenutzer Ihre komplexen Rohdaten durcharbeiten zu lassen, können Sie eigene Modelle erstellen, die leicht zu finden, zu verstehen und zu erkunden sind.

en: Learn how
de: Lerne wie das geht

en: Enable this SSH tunnel?
de: Diesen SSH Tunnel aktivieren?

en: The hostname that you use to connect to SSH tunnels.
de: Der Hostname, mit dem Sie sich bei SSH-Tunneln verbinden

en: Paste the contents of an SSH private key here
de: Füge den Inhalt eines privaten SSH-Schlüssels hier ein

en: Allow using a saved question or Model as the source for other queries?
de: Die Verwendung einer gespeicherten Frage oder eines Models als Quelle für andere Abfragen erlauben?

en: Pulse card query error
de: Fehler bei Abfrage der Pulskarte

en: There was a problem with this question.
de: Es gab ein Problem mit dieser Frage.

en: See our docs for step-by-step directions on how to connect your database.
de: In unserer Dokumentation finden Sie eine schrittweise Anleitung, wie Sie Ihre Datenbank anschließen.

en: You've updated your password.
de: Sie haben Ihr Passwort aktualisiert.

en: A question
de: Eine Frage

en: A dashboard
de: Ein Dashboard

en: A model
de: Ein Modell

en: Save your questions, dashboards, and models in collections — and pin them to feature them at the top.
de: Speichern Sie Ihre Fragen, Dashboards und Modelle in Sammlungen - und heften Sie sie an, damit sie ganz oben stehen.

en: Useful data
de: Nützliche Daten

en: Start new explorations here
de: Starten Sie hier neue Entdeckungen

en: Start new explorations about {0} here
de: Beginnen Sie hier neue Erkundungen über {0}

en: Show fewer options
de: Weniger Optionen anzeigen

en: Pin this
de: Anheften

en: License and Billing
de: Lizenz und Abrechnung

en: edited the metadata
de: die Metadaten bearbeitet

en: Copy of
de: Kopie von

en: The /api/setup route can only be used to create the first user, however a user currently exists.
de: Die Route /api/setup kann nur zum Anlegen des ersten Benutzers verwendet werden, auch wenn bereits ein Benutzer existiert.

en: Maximum number of rows to return specifically on :rows type queries via the API.
de: Maximale Anzahl von Zeilen, die speziell bei Abfragen vom Typ :rows über die API zurückgegeben werden sollen.

en: Downloads of native queries are only allowed if a group has download permissions for the entire database.
de: Der Download von nativen SQL Abfragen ist nur erlaubt, wenn die Gruppe Download Berechtigungen für die gesamte Datenbank hat

en: Manage data model
de: Datenmodell verwalten

en: Star
de: Stern

en: Balloons
de: Ballons

en: Mail
de: E-Mail

en: Bell
de: Glocke

en: {0} events
de: {0} Ereignisse

en: Data model access requires full data access.
de: Zugriff auf das Datenmodell erfordert vollen Datenzugriff.

en: You're allowed to download up to 10,000 row.
de: Du darfst bis zu 10.000 Zeilen herunterladen.

en: Manage database
de: Datenbank verwalten

en: Unbinned
de: Bins aufgelöst

en: Invalid template tag "{0}"
de: Ungültiges Template-Tag "{0}"

en: The variable "{0}" needs to be mapped to a field.
de: Die Variable "{0}" muss einem Feld zugeordnet sein.

en: Don't bin
de: Keine Bins erzeugen

en: Invalid template tag: {0}
de: Ungültiges Template-Tag "{0}"

en: Settings access
de: Zugriff auf Einstellungen

en: This grants access to Tools, Audit, and Troubleshooting
de: Dies erlaubt Zugriff auf die Werkzeuge, Audit und Fehlerbehandlung

en: Subscriptions and Alerts
de: Abonnements und Alarme

en: Manage database access requires full data access.
de: Um die Datenbank zu verwalten benötigt man vollen Datenzugriff.

en: Download results access requires full data access.
de: Um die Ergebnisse herunterladen zu können, benötigt man vollen Datenzugriff.

en: 10 thousand rows
de: 10.000 Zeilen

en: 1 million rows
de: 1 Mio. Zeilen

en: Application
de: Anwendung

en: Hide error details
de: Verberge Fehlerdetails

en: Delete {0}?
de: {0} löschen?

en: This is a community-developed driver and not supported by Metabase.
de: Dies ist ein Treiber, der von der Gemeinschaft entwickelt wird und nicht von Metabase unterstützt wird.

en: This is a partner-developed driver. Though Metabase can’t provide support for it, if you need help you can contact the fine folks at
de: Dies ist ein Treiber, der von Partnern entwickelt wird. Daher kann Metabase keinen Support dafür leisten aber wenn Du Hilfe benötigst, kannst Du die netten Kollegen kontaktieren, unter

en: Turn on
de: Anschalten

en: Open sidebar
de: Seitenleiste öffnen

en: Edit variables
de: Variablen bearbeiten

en: Updated event
de: Aktualisiertes Ereignis

en: Add time
de: Zeit hinzufügen

en: Select a file
de: Eine Datei auswählen

en: Hours
de: Stunden

en: Minutes
de: Minuten

en: Remove time
de: Zeit entfernen

en: Add your own data
de: Eigene Daten hinzufügen

en: Something's wrong with your question
de: Etwas stimmt mit der Frage nicht

en: Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
de: Lernen wir uns nun kennen, verbinden uns zu Deinen Daten und beginnen, Antworten für Dich zu finden!

en: Edit event
de: Ereignis bearbeiten

en: Archive event
de: Ereignis archivieren

en: New event timeline
de: Neue Ereigniszeitachse

en: Edit event timeline
de: Diese Ereigniszeitachse bearbeiten

en: Archive timeline and all events
de: Zeitachse und alle Ereignisse archivieren

en: New event
de: Neues Ereignis

en: Created event
de: Ereignis erzeugt

en: Get more control
de: Erhalte mehr Kontrolle

en: {0} and disable download results, control access to the data model, ${ 1 }.
de: {0} und deaktiviere Ergebnis Download, Zugriff auf das Datenmodell, ${ 1 }

en: Upgrade to Pro or Enterprise
de: Zu Pro oder Enterprise upgraden

en: Hey there, {0}
de: Hi {0}

en: How's it going, {0}?
de: Wie geht´s Dir {0}?

en: Howdy, {0}
de: Servus {0}

en: Greetings, {0}
de: Sei gegrüßt {0}

en: Good to see you, {0}
de: Es ist schön, Dich zu sehen {0}

en: Here are some popular items
de: Hier sind einige begehrte Elemente

en: Here are some popular tables
de: Hier sind einige begehrte Tabellen

en: Here are some popular questions
de: Hier sind einige begehrte Fragen

en: Here are some popular models
de: Hier sind einige begehrte Modelle

en: Here are some popular dashboards
de: Hier sind einige begehrte Dashboards

en: Pick up where you left off
de: Mach da weiter, wo du aufgehört hast

en: Try out these sample x-rays to see what Metabase can do.
de: Versuche diese Beispiel-X-Rays, um zu sehen, was Metabase leisten kann.

en: Here are some explorations of the
de: Hier findest du einige Explorationen zu

en: schema in
de: Schema in

en: Here are some explorations of
de: Hier findest du einige Explorationen zu

en: A look at
de: Ein Blick auf

en: A summary of
de: Eine Zusammenfassung von

en: A glance at
de: Ein Eindruck von

en: Some insights about
de: Einige Einsichten über

en: Remove bookmark
de: Lesezeichen entfernen

en: Bookmarks
de: Lesezeichen

en: Past
de: Vergangenheit

en: Exclude...
de: Ausschließen...

en: Events between {0} and {1}
de: Ereignisse zwischen {0} und {1}

en: Events
de: Ereignisse

en: Move event
de: Ereignis verschieben

en: Unarchive event
de: Ereignis aus dem Archiv holen

en: Delete event
de: Ereignis löschen

en: {0} added this on {1}
de: {0} hat dies am {1} hinzugefügt

en: Added on {0}
de: Hinzugefügt am {0}

note: ???
en: The Mesozoic era
de: Das Mesozoikum

en: No timelines found
de: Keine Zeitachsen gefunden

en: No events found
de: Keine Ereignisse gefunden

en: Archived events
de: Archivierte Ereignisse

en: Search for an event
de: Nach einem Ereignis suchen

en: Add an event
de: Ein Ereignis hinzufügen

en: New timeline
de: Neue Zeitachse

en: Edit timeline details
de: Details der Zeitachse bearbeiten

en: Move timeline
de: Zeitachse verschieben

en: View archived events
de: Zeige archivierte Ereignisse

en: View archived timelines
de: Zeige archivierte Zeitachsen

en: Launch of v2.0
de: Start von v2.0

en: Add events to Metabase to show important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
de: Erstelle Events um Meilensteine, Termine oder sonstige Informationen mit deinen Daten zu verknüpfen

en: Events in Metabase let you see important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
de: Events in Metabase zeigen dir wichtige Meilensteine, Termine oder sonstige Informationen mit deinen Daten verknüpft

en: {0} event | {0} events
de[0]: {0} Ereignis
de[1]: {0} Ereignisse

en: Unarchive timeline
de: Zeitachse aus dem Archiv holen

en: Delete timeline
de: Zeitachse löschen

en: Archived timelines
de: Archivierte Zeitachsen

en: Move {0}
de: Verschiebe {0}

en: Add events to Metabase to show helpful context alongside your data.
de: Erstelle Events um hilfreiche Kontextinformation zu deinen Daten zu zeigen

en: Events in Metabase let you see helpful context alongside your data.
de: Events in Metabase zeigen dir hilfreiche Kontextinformation zu deiner Daten

en: Original schema
de: Originales Schema

en: Click the button below to begin creating your Slack App using the Metabase configuration.
de: Clicke auf den untenstehenenden Button um deine Slack App basierend auf deiner Metabase Konfiguration zu nutzen

en: Once created, click “{0}” to authorize it.
de: Clicke "{0}" zur Authorisierung nach dem Anlegen

en: 2. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
de: Aktiviere OAuth Token und erzeuge einen neuen slack Channel

en: Last 7 Days
de: Letzte 7 Tage

en: Last 30 Days
de: Letzte 30 Tage

en: Last 3 Months
de: Letzte 3 Monate

en: Last 12 Months
de: Letzte 12 Monate

en: Specific dates...
de: Bestimmte Datumswerte...

en: Relative dates...
de: Relative Datumswerte...

en: Days of the week...
de: Tage der Woche...

en: Months of the year...
de: Monate des Jahres...

en: Quarters of the year...
de: Quartale des Jahres...

en: Hours of the day...
de: Stunden des Tages...

en: Is not empty
de: Ist nicht leer

en: Select none...
de: Alle abwählen

en: Select all...
de: Alle anwählen

en: Right now, this is {0}
de: Derzeit ist das {0}

en: Right now, this is {0} - {1}
de: Derzeit ist das {0} - {1}

en: Starting from...
de: Beginnend ab...

en: Starting from
de: Beginnend ab

en: 0/{0} loaded
de: 0/{0} geladen

en: Your dashboard is ready
de: Dein Dashboard ist bereit

en: Doing Science...
de: Forsche...

en: Still Here...
de: Immer noch hier...

en: Your question is ready!
de: Deine Frage ist bereit!

en: You can customize filter values for each subscription with paid plans.
de: Du kannst Filterwerte individuell für jede bezahlten Subscription Plan anpassen

en: Get Help
de: Hole Dir Hilfe

en: Resources and support
de: Ressourcen und Support

en: Remove from bookmarks
de: Aus den Lesezeichen entfernen

en: Bookmark
de: Zu Lesezeichen hinzufügen

en: event
de: Ereignis

en: archived
de: Archiviert

en: unarchived
de: aus dem Archiv geholt

en: Product releases
de: Produktreleases

en: Default icon
de: Default-Icon

en: timeline
de: Zeitachse

en: Event name
de: Ereignisname

en: Product launch
de: Produktstart

en: Markdown supported
de: Markdown wird unterstützt

en: Add links and formatting via markdown
de: Füge Links und Formatierungen anhand von Markdown hinzu

en: Timeline
de: Zeitachse

en: Excludes
de: Ausschlüsse

en: {0}, starting {1} {2}
de: {0}, beginnend ab {1} {2}

en: minute {0} | minutes {0}
de[0]: Minute {0}
de[1]: {0} Minuten

en: hour {0} | hours {0}
de[0]: Stunde {0}
de[1]: {0} Stunden

en: day {0} | days {0}
de[0]: Tag {0}
de[1]: {0} Tage

en: week {0} | weeks {0}
de[0]: Woche {0}
de[1]: {0} Wochen

en: month {0} | months {0}
de[0]: Monat {0}
de[1]: Monate {0}

en: quarter {0} | quarters {0}
de[0]: Quartal {0}
de[1]: Quartale {0}

en: year {0} | years {0}
de[0]: Jahr {0}
de[1]: Jahre {0}

en: All Set! {0} is ready.
de: Alles Erledigt! {0} ist bereit.

en: All questions loaded
de: Alle Fragen geladen

en: Would you like to be notified when this dashboard is done loading?
de: Möchtest du benachrichtig werden, wenn das Dashboard fertig geladen hat?

en: Custom columns do not support boolean expressions
de: Benutzerdefinierte Spalten unterstützen keine Boolschen Ausdrücke

en: Downloading…
de: Lade herunter...

en: All Set! Your question is ready.
de: Alles erledigt! Deine Frage ist bereit.

en: {0} is loaded.
de: {0} ist geladen.

en: Would you like to be notified when this question is done loading?
de: Möchtest Du benachrichtigt werden, wenn die Frage das Laden abgeschlossen hat?

en: Switch to data
de: Zu Daten umschalten

en: Switch to visualization
de: Zu Visualisierung umschalten

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Users are only ever added to or removed from mapped groups.
de: Mappings erlauben Metabase automatisch Benutzer auf Basis der Directory Server Informationen zu Gruppen hinzuzufügen oder zu entfernen. Benutzer werden nur zu gemappen Gruppen hinzugefügt oder entfernt.

en: Allowed email address domain(s) for new Dashboard Subscriptions and Alerts. To specify multiple domains, separate each domain with a comma, with no space in between (e.g., "domain1,domain2"). To allow all domains, leave the field empty. This setting doesn't affect existing subscriptions.
de: Erlaubte E-Mail-Adressdomains für neue Dashboard Subscriptions und Benachrichtigungen. Um mehrere Domains anzugeben, müssen diese mit einem Komma ohne Lehrzeichen angegeben werden (z.B. "domain1,domain2"). Um alle Werte zuzulassen, lasse das Feld leer. Diese Einstellung betrifft keine bestehenenden Subscriptions.

en: You do not have permissions to download the results of this query.
de: Du hast keine Berechtigung, die Ergenisse dieser Abfrage herunterzuladen.

en: You should not set WEEK_START in Snowflake connection options; this might lead to incorrect results. Set the Start of Week Setting instead.
de: Du solltest nicht WEEK_START in den Schneeflocken-Verbindungsoptionen auswählen, das könnte zu falschen Ergebnissen führen. Setze stattdessen den Start der Woche.

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are only allowed to update alerts that they created
de: Nicht-Admin Benutzer ohne Monitoring-Berechtigung oder Subscription dürfen keine Benachrichtigungen ändern, die sie erzeugt haben

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are not allowed to modify the channels for an alert
de: Nicht-Admin Benutzer ohne Monitoring-Berechtigung oder Subscription dürfen nicht die Channel für Benachrichtigungen ändern

en: Non-admin users without subscription permissions are not allowed to add recipients
de: Nicht-Admin Benutzer ohne Subscription dürfen keine Empfänger anlegen

en: Group Manager is only enabled if you have a premium token with the advanced permissions feature.
de: Der Gruppen Manager ist nur verfügbar wenn du ein Premium Token mit erweiterter Berechtigungsfunktion hast.

en: Admin cant be a group manager.
de: Der Admin kann kein Gruppen-Manager sein.

en: Timeline with id {0} not found
de: Zeitachse mit ID {0} nicht gefunden

en: Timestamp cannot be null
de: Der Zeitstempel kann nicht NULL sein

en: ERROR {0}: {1}
de: FEHLER {0}: {1}

note: clear any rows created by the Liquibase migrations.
en: Clearing default entries created by Liquibase migrations...
de: Lösche durch Liquibase Migration erzeugte Standardeinträge...

en: Don''t know how to parse date string {0}
de: Zeichenkette kann nicht als Datum geparst werden: {0}

en: Invalid values provided for operator: {0}
de: Ungültige Werte für den Operator: {0}

en: Unrecognized operation: {0}
de: Unbekannte Operation: {0}

en: Error determining value for parameter {0}: {1}
de: Fehler beim Ermitteln des Werts für Parameter {0}: {1}

en: You cannot update a ApplicationPermissionsRevision!
de: Die ApplicationPermissionsRevision kann nicht aktualisiert werden!

en: Invalid Field Filter: Field {0} belongs to Database {1}, but the query is against Database {2}
de: Ungültiger Feldfilter: Das Feld {0} gehört zur Datenbank {1} aber die Frage bezieht sich auf die Datenbank {2}

en: The engine on a sample database cannot be changed.
de: Der Typ einer Beispiel-Datenbank kann nicht geändert werden.

en: The {0} permissions functionality is only enabled if you have a premium token with the advanced-permissions feature.
de: Die {0}-Berechtigungsfunktionalität ist nur verfügbar wenn du ein Premium Token mit erweiterter Berechtigungsfunktion hast.

en: Unknown setting: {0}
de: Unbekannte Einstellung: {0}

en: You do not have access to the setting {0}
de: Du hast keinen Zugriff auf die Einstellung {0}

en: Setting {0} allows both user-local and database-local values; this is not supported
de: Die Einstellung {0} erlaubt lokale Werte sowohl auf Benutzer- wie auf Datenbankebene. Das ist nicht unterstützt.

en: Error purging old cache entries: {0}
de: Fehler beim Bereinigen alter Cache-Einträge: {0}

en: Error saving query results to cache: {0}
de: Fehler beim Speichern der Abfrage-Ergebnisse in den Cache: {0}

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}: {1}
de: Fehler beim Abfragen der gecachten Ergebnisse für die Abfrage mit Hashwert {0}: {1}

en: Slack user/channel startup cache refreshed with {0} entries, took {1}ms.
de: Slack Benutzer/Channel Startup Cache mit {0} Einträgen aktualisieren dauerte {1}ms

en: Slack is not configured, not refreshing slack user/channel cache.
de: Slack ist nicht konfiguriert, der Benutzer-/Kanal-Cache wird nicht aktualisiert.

en: value must be a valid date string
de: Der Wert muss ein gültiger Datumswert als Zeichenkette sein

en: Confirm
de: Bestätigen Sie

en: Home
de: Startseite

en: Turn into Member
de: Mitglied werden

en: Turn into Manager
de: Zum Manager werden

en: {0} and disable download results, control access to the data model, promote group managers, {1}.
de: {0} und Deaktivierung der Download-Ergebnisse, Kontrolle des Zugriffs auf das Datenmodell, Förderung von Gruppenmanagern, {1}.

en: and more
de: und mehr

en: Member
de: Mitglied

en: Are you sure?
de: Sind Sie sicher?

en: You will not be able to manage users of this group anymore.
de: Sie werden die Benutzer dieser Gruppe nicht mehr verwalten können.

en: Not allowed to edit group memberships
de: Gruppenmitgliedschaften dürfen nicht bearbeitet werden

en: Exclude
de: Ausschließen

en: No logins
de: Keine Anmeldungen

en: You need unrestricted data access on this table to map custom display values.
de: Sie benötigen uneingeschränkten Datenzugriff auf diese Tabelle, um benutzerdefinierte Anzeigewerte zuzuordnen.

en: View Details
de: Details anzeigen

en: Field access denied
de: Feldzugang verweigert

en: No key available
de: Kein Schlüssel vorhanden

en: Connected to
de: Verbunden mit

en: Retry now
de: Jetzt nocheinmal versuchen

en: Oh oh…
de: Oh oh...

en: Model Caching Log
de: Model-Cache Log

en: Refreshing
de: Aktualisiere

en: Completed
de: Fertig

en: Model
de: Modell

en: Last run at
de: Letzter Lauf am

en: Created by
de: Erstellt von

en: Failed to update model cache
de: Fehler bei der Aktualisierung des Modells

en: Refreshing model cache
de: Aktualisiere Modell-Cache

en: Model last cached {0}
de: Modell zuletzt geändert am {0}

en: Last attempt {0}
de: Letzter Versuch am {0}

en: Refresh now
de: Jetzt aktualisieren

en: this quarter
de: dieses Quartal

en: You're allowed to download up to 10,000 rows.
de: Du darfst bis zu 10.000 Zeilen herunterladen

en: Groups with Block data access can't download results
de: Gruppen mit Blockdatenzugriff können keine Ergebnisse herunterladen

en: Disable model persistence
de: Speichern des Modells deaktivieren

en: Disabling…
de: Deaktiviere...

en: Enable model persistence
de: Aktiviere Model-Persistierung

en: Enabling…
de: Aktiviere...

en: Default period{0} | Default periods{0}
de[0]: Standard Periode{0}
de[1]: Standard Perioden{0}

en: Minute{0} | Minutes{0}
de[0]: Minute{0}
de[1]: Minuten{0}

en: Hour{0} | Hours{0}
de[0]: Stunde{0}
de[1]: Stunden{0}

en: Day{0} | Days{0}
de[0]: Tag{0}
de[1]: Tage{0}

en: Week{0} | Weeks{0}
de[0]: Woche{0}
de[1]: Wochen{0}

en: Month{0} | Months{0}
de[0]: Monat{0}
de[1]: Monate{0}

en: Quarter{0} | Quarters{0}
de[0]: Quartal{0}
de[1]: Quartale{0}

en: Year{0} | Years{0}
de[0]: Jahr{0}
de[1]: Jahre{0}

en: Minute of hour{0} | Minutes of hour{0}
de[0]: Minute von Stunde{0}
de[1]: Minuten von Stunde{0}

en: Hour of day{0} | Hours of day{0}
de[0]: Stunde des Tags{0}
de[1]: Stunden des Tags{0}

en: Day of week{0} | Days of week{0}
de[0]: Tag der Woche{0}
de[1]: Tage der Woche{0}

en: Day of month{0} | Days of month{0}
de[0]: Tag des Monats{0}
de[1]: Tage des Monats{0}

en: Day of year{0} | Days of year{0}
de[0]: Tag des Jahres{0}
de[1]: Tage des Jahres{0}

en: Week of year{0} | Weeks of year{0}
de[0]: Woche des Jahres{0}
de[1]: Wochen des Jahres{0}

en: Month of year{0} | Months of year{0}
de[0]: Monat des Jahres{0}
de[1]: Monate des Jahres{0}

en: Quarter of year{0} | Quarters of year{0}
de[0]: Quartal des Jahres {0}
de[1]: Quartale des Jahres {0}

en: Saved questions
de: Gespeicherte Fragen

en: Enabling cache will create tables for your models in a dedicated schema and Metabase will refresh them on a schedule. Questions based on your models will query these tables. {0}.
de: Durch das Aktivieren des Cache werden Tabellen für Ihre Modelle in einem dedizierten Schema erstellt, und Metabase aktualisiert sie nach einem Zeitplan. Fragen, die auf Ihren Modellen basieren, werden diese Tabellen abfragen. {0}.

en: Refresh every
de: Jederzeit aktualisieren

en: 2 hours
de: 2 Stunden

en: 3 hours
de: 3 Stunden

en: 6 hours
de: 6 Stunden

en: 12 hours
de: 12 Stunden

en: 24 hours
de: 24 Stunden

en: Gets a time interval of specified length
de: Erzeugt ein Zeitinterval zur vorgegebenen Länge

en: Gets a timestamp relative to the current time
de: Erzeugt einen Zeitstempel relativ zum aktuellen Zeitpunkt.

en: Unpersist model
de: Model nicht (mehr) persistieren

en: Persist model
de: Model persistieren

en: Questions that errored when last run
de: Fragen, die während des letzten Laufs auf Fehler gelaufen sind

en: You don't have permission to save this question.
de: Du hast keine Berechtigungen, diese Frage zu speichern.

en: Looks like we cannot find any matching datasets.
de: Anscheinend können wir keine passenden Datensätze finden.

en: Whether to enable using the new experimental Actions features globally. (Actions must also be enabled for each Database.)
de: Ob die Verwendung der neuen experimentellen Aktionen global aktiviert werden soll. (Aktionen müssen auch für jede Datenbank aktiviert werden.)

en: Actions are not enabled.
de: Aktionen sind nicht aktiviert.

en: Database does not support persisting
de: Die Datenbank unterstützt keine Persistierung.

en: Persisting models not enabled for database
de: Persistierung von Modellen ist für diese Datenbank nicht aktiviert.

en: Card is not a model
de: Diese Karte ist kein Model.

en: Persisting models is not enabled.
de: Model-Persistierung ist nicht aktiviert.

en: Integer greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
de: Ganzzahl größer oder gleich 1 und kleiner oder gleich 24 sein

en: Value must be an integer representing hours greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
de: Der Wert muss eine Ganzzahl sein, welche einen Stundenwert zwischen 1 und 24 repräsentiert

en: Enabling model persistence
de: Aktiviere Model-Persistierung

en: Disabling model persistence
de: Deaktiviere Model-Persistierung

en: Warning: Automagic analysis context is missing result metadata. Unable to resolve Fields by name.
de: Warnung: Im Automagic-Analysekontext fehlen Ergebnismetadaten. Felder können nicht nach Namen aufgelöst werden.

note: otherwise this isn't returning something, and that's probably an error. Log it.
en: Cannot resolve Field {0} in automagic analysis context
de: Das Feld {0} kann im Kontext der automagischen Analyse nicht aufgelöst werden

en: Error decomposing question: {0}
de: Fehler beim Zerlegen der Frage: {0}

en: Lack permissions to create {0} schema
de: Fehlende Berechtigungen um Schema {0} zu erzeugen

en: Lack permission to create table in schema {0}
de: Fehlende Berechtigungen um Tabelle in Schema {0} zu erzeugen

en: Lack permission to read table in schema {0}
de: Fehlende Berechtigungen um Tabelle in Schema {0} zu lesen

en: Lack permission to delete table in schema {0}
de: Fehlende Berechtigungen um Tabelle in Schema {0} zu löschen

en: Step {0} was successful for db {1}
de: Schritt {0} war erfolgreich für Datenbank {1}

en: Error in `{0}` while checking for model persistence permissions.
de: Fehler in `{0}` beim Prüfen auf Modellpersistenzberechtigungen.

en: Allow persisting models into the source database.
de: Persistente Modelle in der Quelldatenbank zulassen.

en: Hour interval to refresh persisted models.
de: Interval in Stunden, nach dem die persistierten Modelle aktualisiert werden.

en: The :feature option is required when using defenterprise in an EE namespace!
de: Die Option :feature ist erforderlich, wenn defenterprise in einem EE-Namespace verwendet wird!

en: {0} option for defenterprise should not be set in an OSS namespace! Set it on the EE function instead.
de: Die Option {0} für defenterprise sollte nicht in einem OSS-Namespace gesetzt werden! Stellen Sie es stattdessen auf die EE-Funktion ein.

en: An EE namespace must be provided when using defenterprise in an OSS namespace!
de: Bei Verwendung von defenterprise in einem OSS-Namespace muss ein EE-Namespace angegeben werden!

en: Add it immediately before the argument list.
de: Füge es direkt vor der Parameter-Liste hinzu.

en: Enterprise function {0}/{1} does not have a docstring. Go add one!
de: Die Unternehmensfunktion {0}/{1} hat keine Dokumentzeichenfolge (docstring). Füge einen hinzu!

en: The maximum number of attempts for delivering a single notification.
de: Die maximale Anzahl von Versuchen für die Zustellung einer einzelnen Benachrichtigung.

en: The initial retry delay in milliseconds when delivering notifications.
de: Die anfängliche Wiederholungsverzögerung in Millisekunden beim Zustellen von Benachrichtigungen.

en: The delay multiplier between attempts to deliver a single notification.
de: Der Verzögerungsmultiplikator zwischen Versuchen, eine einzelne Benachrichtigung zuzustellen.

en: The randomization factor of the retry delay when delivering notifications.
de: Der Zufallsfaktor der Wiederholungsverzögerung beim Zustellen von Benachrichtigungen.

en: The maximum delay between attempts to deliver a single notification.
de: Die maximale Verzögerung zwischen den Zustell-Versuchen einer einzelnen Benachrichtigung.

en: Reconfiguring notification sender
de: Absender der Benachrichtigung neu konfigurieren

en: Substituting cached query for card {0} from {1}.{2}
de: Ersetze die zwischengespeicherte Abfrage für die Karte {0} von {1}.{2}

en: Unpersisting model with card-id {0}
de: Modell mit Karten-ID {0} wird nicht mehr persistiert

en: Error unpersisting model with card-id {0}
de: Fehler beim Entfernen der Persistierung des Modells mit der Karten-ID {0}

en: Starting persisted model refresh task for Database {0}.
de: Startet die Aktualisierungsaufgabe des persistierten Modells für die Datenbank {0}.

en: Error refreshing persisting model with card-id {0}
de: Fehler beim Aktualisieren des persistenten Modells mit der Karten-ID {0}

en: Finished persisted model refresh task for Database {0}.
de: Aktualisierungstask für persistentes Modell für Datenbank {0} abgeschlossen.

en: Attempting to refresh individual for persisted-info {0}.
de: Es wird versucht, eine individuelle Aktualisierung der persistenten Info {0} durchzuführen.

en: Finished updated model-id {0} from persisted-info {1}.
de: Die Aktualisierung der Modell-ID {0} von persistenten Informationen {1} ist abgeschlossen.

en: Unable to refresh model with card-id {0}
de: Model mit der Karten-ID {0} konnte nicht aktualisiert werden

en: Unknown payload type {0}
de: Unbekannter Payload-Typ {0}

en: Migrating from self-hosted?
de: Migrierst du aus einer selbst gehosteten Umgebung?

en: Check out our docs for how to migrate your self-hosted instance to Cloud.
de: Sieh dir unsere Dokumente an, um zu erfahren, wie eine selbst gehostete Instanz in die Cloud migriert werden kann.

en: Enter a default value…
de: Gebe einen Default-Wert ein...

en: Add title
de: Titel hinzufügen

en: About
de: Über

en: Add description
de: Beschreibung hinzufügen

en: Edit metadata
de: Metadaten bearbeiten

en: Turn into a model
de: Zu einem Model machen

en: Turn back to saved question
de: Zurück zu gespeicherten Fragen

en: More info
de: Mehr Informationen

en: Move, archive, and more...
de: Bewegen, archivieren und mehr...

en: In order to send subscriptions and alerts to private Slack channels, you must first add the Metabase bot to them.
de: Um Nachrichten und Hinweise an private Slack-Kanäle zu senden, muss dort der Metabase-Bot hinzugefügt werden.

en: Are you sure you want to reset to default colors?
de: Sollen die Standard-Farben wirklich zurückgesetzt werden?

en: If you do this, your colors will change to our default colors. This action can’t be undone.
de: Wenn du fortfährst, ändern sich deine Farben in unsere Standardfarben. Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: This collection is empty
de: Diese Sammlung ist leer

en: Create a new…
de: Neu anlegen...

en: Edit permissions
de: Berechtigungen bearbeiten

en: Open this question and fill in its variables to see it.
de: Öffne diese Frage und fülle ihre Variablen aus, um sie anzuzeigen.

en: Only Admins are able to embed questions. If you need access to this feature, reach out to them for permissions.
de: Nur Administratoren können Fragen einbetten. Wenn du Zugriff auf diese Funktion benötigst, wende dich an sie, um Berechtigungen zu erhalten.

en: In order to embed your question, you have to first {0}
de: Um eine Frage einzubetten musst du zunächst {0}

en: Model moved to {0}
de: Modell wurde nach {0} bewegt

en: Question moved to {0}
de: Frage wurde nach {0} bewegt

en: Connect database
de: Zu Datenbank verbinden

en: Skip
de: Überspringen

en: Hi{0}. Nice to meet you!
de: Hi {0}. Schön, Dich zu sehen

en: {0} is connected to:
de: {0} ist verbunden mit:

en: No details found
de: Keine Details gefunden

en: Question last cached {0}
de: Frage zuletzt gecached: {0}

en: Cache Configuration
de: Cache-Konfiguration

en: Palette preview
de: Paletten-Übersicht

en: Where it's used
de: Wo wird es verwendet

en: Chart colors
de: Graph-Farben

en: Reset to default colors
de: Auf Standard-Farben zurücksetzen

en: Generate chart colors
de: Erzeuge Diagramm-Farben

en: User interface colors
de: Farben des User-Frontends

en: You can choose up to 24 hex values. We’ll auto-generate what you leave blank.
de: Du kannst bis zu 24 Hex-Werte auswählen. Was leer bleibt, generieren wir automatisch.

en: Font weight
de: Schriftgewicht

en: Display our little friend on the homepage
de: Zeige unseren kleinen Freund auf der Homepage

en: In order to remove the Metabase logo from embeds, you can always upgrade to {0}
de: Um das Metabase Logo aus Einbettungen zu entfernen kannst du jederzeit auf {0} upgraden

en: one of our paid plans.
de: einen unserer kostenpflichtigen Tarife

en: embedding the entire metabase app
de: Einbettung der gesamten Metabase App

en: With {0} you can embed the full Metabase app and enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. You can also get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
de: Mit {0} kannst Du die vollständige Metabase-App einbetten und Deinen Benutzern ermöglichen, Diagramme zu durchsuchen, Sammlungen zu durchsuchen und den grafischen Abfragegenerator zu verwenden. Du erhälst auch vorrangigen Support, weitere Tools, mit denen Sie Ihre Erkenntnisse mit Ihren Teams teilen können, und leistungsstarke Optionen, mit denen Du nahtlose, interaktive Datenerlebnisse für Ihre Kunden erstellen können.

en: some of our paid plans,
de: einigen unserer bezahlten Pläne

en: Premium embedding
de: Premium-Einbettung

en: Queued
de: In Warteschlange

en: Hey there{0}
de: Hi{0}

en: How's it going{0}?
de: Wie geht´s{0}?

en: Howdy{0}
de: Servus{0}

en: Greetings{0}
de: Hallo{0}

en: Good to see you{0}
de: Schön, Dich zu sehen{0}

en: Paid
de: Bezahlt

en: Embedding
de: Einbetten

en: Embed dashboards, questions, or the entire Metabase app into your application. Integrate with your server code to create a secure environment, limited to specific users or organizations.
de: Bette Dashboards, Fragen oder die gesamte Metabase app in Dein Programm ein. Interagiere mit Deinem Servercode, um eine sichere Umgebung zu schaffen, die auf bestimmte Benutzer oder Organisationen eingeschränkt ist.

en: By enabling embedding you're agreeing to
de: Indem Du das Einbetten aktivierst, stimmst Du

en: our embedding license.
de: unserer Einbettungs-Lizenz zu.

en: More details
de: Mehr Details

en: When you embed charts or dashboards from Metabase in your own
    application, that application isn't subject to the Affero General Public
    License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase
    logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds.
de: Wenn Du Diagramme oder Dashboards von Metabase in Deine eigenen Anwendungen einbettest, unterliegt diese nicht der Affero General Public
    Lizenz, die den Rest von Metabase abdeckt, vorausgesetzt, Du behälst das Metabase Logo und den "Powered by Metabase" Hinweis, die auf diesen Einbettungen sichtbar ist.

en: Your should, however, read the license text linked above as that is the
    actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
de: Du solltest jedoch den oben verlinkten Lizenztext lesen, da dies die eigentliche Lizenz ist, der Du zustimmst, indem Du diese Funktion aktivierst.

en: We will refresh your models {0}
de: Wir aktualisieren Deine Modelle {0}

en: Seconds and year properties are not allowed
de: Sekunden- und Jahreseigenschaften sind nicht zulässig

en: cron syntax
de: Cron Syntax

en: Our {0} is a string of 5 fields separated by white spaces
de: Unser {0} ist eine Zeichenfolge aus 5 Feldern, die durch Leerzeichen getrennt sind

en: Allowed values
de: Erlaubte Werte

en: Create Slack App
de: Erstelle eine Slack App

en: 1. Click the button below and create your Slack App
de: 1. Klicke auf die Schaltfläche unten und erstelle Deine Slack-App

en: First, {0} using the Metabase configuration. Once created, click “${ 1 }” to authorize it.
de: Zuerst {0} unter Verwendung der Metabase-Konfiguration. Klicke nach der Erstellung auf „${ 1 }“, um es zu autorisieren.

en: click the button below to create your Slack App
de: Klicke auf die Schaltfläche unten, um Deine Slack-App zu erstellen

en: There was an error loading the field values for this field
de: Beim Laden der Feldwerte für dieses Feld ist ein Fehler aufgetreten

en: more options
de: mehr Optionen

en: min
de: Min

en: max
de: Max

en: Waiting to create the first model cache
de: Warte auf Erzeugung des ersten Modell-Caches

en: Learn more.
de: Erfahre mehr.

en: Cache models
de: Modelle cachen

en: We'll create tables with model data and refresh them on a schedule you define. To enable it, you need to grant this connection credential read and write permissions on the "{0}" schema or grant create schema permissions. {1}
de: Wir erstellen Tabellen mit Modelldaten und aktualisieren sie nach einem von Ihnen festgelegten Zeitplan. Um es zu aktivieren, musst Du diesen Anmeldeinformationen für die Verbindung Lese- und Schreibberechtigungen für das Schema „{0}“ erteilen oder Berechtigungen zum Erstellen von Schemas erteilen. {1}

en: Turn model caching off
de: Model-Caching deaktivieren

en: Turn model caching on
de: Model-Caching aktivieren

en: For models to be cached, the user should have create table permission or create schema permission in this database.
de: Damit Modelle zwischengespeichert werden können, sollte der Benutzer die Berechtigung zum Erstellen einer Tabelle oder zum Erstellen eines Schemas in dieser Datenbank haben.

en: Day-of-week values must be between 1 and 7
de: Werte für Tag-der-Woche müssen zwischen 1 und 7 liegen

en: Day-of-week values must be SUN, MON, TUE, WED, THU, FRI, SAT OR between 1 and 7, - * ? / L #
de: Werte für Wochentage müssen SUN, MON, TUE, WED, THU, FRI, SAT ODER zwischen 1 und 7 sein, - * ? / L #

en: Unsupported day of week value. Possible values are 1-7 or SUN-SAT , - * ? / L #
de: Nicht unterstützter Wochentagwert. Mögliche Werte sind 1-7 oder SUN-SAT , - * ? / L #

en: A numeric value between 1 and 5 must follow the # option
de: Ein nummerischer Wert zwischen 1 bis 5 muss der # Option folgen

en: Day of month values must be between 1 and 31
de: Werte für Tag-des-Monats müssen zwischen 1 und 31 liegen

en: Offset from last day must be less or equal 30
de: Der Versatz vom letzten Tag muss kleiner oder gleich 30 sein

en: Month values must be between 1 and 12
de: Monatswerte müssen zwischen1 und 12 liegen

en: Month values must be JAN, FEB, MAR, APR, MAY, JUN, JUL, AUG, SEP, OCT, NOV, DEC or between 1 and 12
de: Die Monatswerte müssen JAN, FEB, MAR, APR, MAI, JUN, JUL, AUG, SEP, OCT, NOV, DEC oder zwischen 1 und 12 sein

en: Start year must be less than stop year
de: Das Start-Jahr muss vor dem Stop-Jahr liegen

en: Unsupported year value. Possible values are 1970-2099 , - * /
de: Nicht unterstützter Jahreswert. Mögliche Werte sind: 1970-2099 , - * /

en: Minute and second values must be between 0 and 59 and hour values must be between 0 and 23
de: Werte für Minute und Sekunde müssen zwischen 0 bis 59 liegen, Stundenwerte zwischen 0 und 23

en: You must use ? in the day-of-week or day-of-month field
de: Du musst ein ? im Feld für Tag-der-Woche oder Tag-des-Monats einsetzen

en: Invalid cron expression
de: Ungültiger Cron-Ausdruck

en: Doing science...
de: Betreibe Wissenschaft...

en: Running query...
de: Abfrage wird ausgeführt...

en: Loading results...
de: Lade Ergebnisse...

en: Summaries
de: Zusammenfassungen

en: Item Detail
de: Details

en: Color of filters in the query builder, buttons and links in filter widgets.
de: Farbe von Filtern im Abfragegenerator, Schaltflächen und Links in Filter-Widgets.

en: Bold
de: Fett

en: Heavy
de: Schwer

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. {0}
de: Mit dieser Pro/Enterprise-Funktion kannst Du die vollständige Metabase-App einbetten. Ermögliche Deinen Benutzern, Diagramme zu durchsuchen, Sammlungen zu durchsuchen und den grafischen Abfragegenerator zu verwenden. {0}

en: Authorized origins
de: Authorisierte Quellen

en: Enter the origins for the websites or web apps where you want to allow embedding, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
de: Gebe hier, getrennt durch Leerzeichen, die Quelladressen der Webseiten oder Apps an, denen Du die Einbettung erlauben willst. Hier findest Du die {0} was Du eingeben kannst.

en: exact specifications
de: genauen Spezifikationen

en: Don’t show visualization
de: Visualisierung nicht anzeigen

en: Show visualization
de: Visualisierung anzeigen

en: Revert to this version
de: Zu dieser Version zurückkehren

en: Make collection official
de: Sammlung als offiziell kennzeichnen

en: Remove Official badge
de: Offiziell-Markierung entfernen

en: Appearance
de: Erscheinungsbild

en: Font
de: Schriftart

en: Loading message
de: Nachricht wird geladen

en: From Name
de: Absendername

en: Reply-To Address
de: Antwort-An Adresse

en: That's not a valid email addresses
de: Dies ist keine gültige E-Mail Adresse

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards.
de: Erlaube Administratoren, öffentlich sichtbare Links (und einbettbare iFrames) für Fragen und Dashboards zu erstellen.

en: Allow questions, dashboards, and more to be embedded. {0}
de: Ermögliche das Einbetten von Fragen, Dashboards und mehr. {0}

en: Standalone embeds
de: Eigenständige Einbettungen

en: Securely embed individual questions and dashboards within other applications.
de: Bette einzelne Fragen und Dashboards sicher in andere Anwendungen ein.

en: Full-app embedding
de: Vollständige App-Einbettung

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder.
de: Mit dieser Pro/Enterprise-Funktion kannst Du die vollständige Metabase-App einbetten. Ermögliche Deinen Benutzern, Diagramme oder Sammlungen zu durchsuchen und den grafischen Abfragegenerator zu verwenden.

en: Standalone Embed Secret Key used to sign JSON Web Tokens for requests to /api/embed endpoints. This lets you create a secure environment limited to specific users or organizations.
de: Eigenständiger, geheimer Einbettungs-Schlüssel, der zum Signieren von JSON-Web-Tokens für Anforderungen an /api/embed-Endpunkte verwendet wird. Auf diese Weise kannst Du eine sichere Umgebung erstellen, die auf bestimmte Benutzer oder Organisationen beschränkt ist.

en: Use public link
de: Verwende den öffentlichen Link

en: Auto Refresh
de: Automatische Aktualisierung

en: edited this
de: hat dies bearbeitet

en: Learn how to debug SQL errors
de: Lerne, wie man SQL Fehler analysiert

en: set up email
de: E-Mail einrichten

en: configure Slack
de: Slack konfigurieren

en: Dashboard name
de: Dashboardname

en: All dashboards
de: Alle Dashboards

en: All databases
de: Alle Datenbanken

en: Query Not Recorded, sorry
de: Entschuldigung, die Abfrage wurde nicht aufgezeichnet

en: All schemas
de: Alle Schemata

en: All tables
de: Alle Tabellen

en: Member name
de: Mitgliedsname

en: All members
de: Alle Mitglieder

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to log in. If this user is unable to authenticate then you can {1}
de: Wir haben eine Einladung an {0} mit Anleitungen zum Login gesendet. Falls der Benutzer sich nicht authentifizieren kann, kannst Du {1}

en: reset their password.
de: sein Passwort zurücksetzen.

en: read
de: lesen

en: write
de: schreiben

en: read or write
de: lesen oder schreiben

en: That's not a valid list of email addresses
de: Dies ist keine gültige Liste von E-Mail Adressen

en: Use instance font
de: Verwende die Schriftart der Instanz

en: Download data
de: Daten herunterladen

en: Enable users to download data from this embed?
de: Den Benutzern erlauben, Daten aus dieser Einbettung herunterzuladen?

en: Example:
de: Beispiel:

en:  by
de:  von

en: Show more filters
de: Zeige mehr Filter

en: New row
de: Neue Zeile

en: More columns
de: Mehr Spalten

en: Choose a join type
de: Wähle den Join-Typ

en: Dismiss sync spinner manually
de: Schließe den Sync-Spinner manuell

en: Dismissing…
de: Schließe...

en: Failed to dismiss sync spinner
de: Sync-Spinner konnte nicht geschlossen werden

en: Sync spinners dismissed!
de: Sync-Spinner geschlossen!

en: Refresh models every…
de: Modelle aktualisieren alle…

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow. True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
de: Boolescher Wert, der angibt, ob Analyseereignisse an Snowplow gesendet werden. True, wenn anonymes Tracking für diese Instanz aktiviert ist und ein Snowplow-Collector verfügbar ist.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events. Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
de: Boolescher Wert, der angibt, ob ein Snowplow-Collector zum Empfangen von Analyseereignissen verfügbar ist. Sollte über die Umgebungsvariable in Cypress-Tests oder während der lokalen Entwicklung festgelegt werden.

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase. This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
de: Eindeutiger Bezeichner, der in Snowplow-Analysen verwendet wird, um diese Instanz von Metabase zu identifizieren. Dies ist eine öffentliche Einstellung, da einige Analyseereignisse vor der Ersteinrichtung gesendet werden.

en: check your host settings
de: Prüfe Deine Host Angaben

en: check your port settings
de: Prüfe Deine Port Angaben

en: String representing a cron schedule
de: Zeichenkette, die eine Cron-Zeitplanung repräsentiert

en: Must be a valid cron string not specifying a year
de: Muss eine gültige Cron-Zeichenfolge sein, die kein Jahr angibt

en: Value must be a string representing a cron schedule of format <seconds> <minutes> <hours> <day of month> <month> <day of week> <year>
de: Der Wert muss eine Zeichenfolge sein, die einen Cron-Zeitplan im Format <Sekunden> <Minuten> <Stunden> <Monatstag> <Monat> <Wochentag> <Jahr> darstellt

en: Using definitions:
    Metrics:
    {0}
    Filters:
    {1}
de: Verwendete Definitionen:
    Metriken:
    {0}
    Filter:
    {1}

en: Dimensions bindings:
    {0}
de: Bindungen der Dimension:
    {0}

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:
    {2}
de: Hinzufügen von {0} Karten zum Dashboard {1}:
    {2}

en: System info:
     {0}
de: System info:
    {0}

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database. When should Metabase automatically scan and cache field values?
de: Metabase kann die in jedem Feld in dieser Datenbank vorhandenen Werte scannen, um Kontrollkästchenfilter in Dashboards und Fragen zu aktivieren. Dies kann ein etwas ressourcenintensiver Prozess sein, insbesondere wenn Sie über eine sehr große Datenbank verfügen. Wann sollte Metabase Feldwerte automatisch scannen und zwischenspeichern?

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase [Cloud IP addresses](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):
de: Wenn sich Deine Datenbank hinter einer Firewall befindet, musst Du  möglicherweise Verbindungen von unserer Metabase [Cloud-IP-Adressen] (https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html) zulassen:

en: Unfold JSON Columns
de: JSON-Spalten aufklappen

en: We unfold JSON columns into component fields.This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
de: Wir erweitern JSON-Spalten in Komponentenfelder. Dies ist standardmäßig aktiviert, aber Du kannst es deaktivieren, wenn die Performance darunter leidet.

en: Unable to rollback database check for model persistence
de: Die Datenbankprüfung auf Modellpersistenz kann nicht rückgängig gemacht werden

en: Killed mysql process id {0} due to timeout.
de: MySQL Prozess mit ID {0} aufgrund Timeouts beendet.

en: Undoing step `{0}` for db {1}
de: Schritt `{0}` für DB {1} wird rückgängig gemacht

en: Implicitly relative file paths are not allowed.
de: Implizite relative Dateipfade sind nicht erlaubt.

en: Looks like the Username or Password is incorrect.
de: Anscheinend ist der Benutzername oder das Passwort falsch.

en: Looks like you forgot to enter your Password.
de: Anscheinend haben Sie vergessen, Ihr Passwort einzugeben.

en: Database cannot be found.
de: Datenbank nicht gefunden.

en: Looks like your Password is incorrect.
de: Offenbar ist Dein Passwort falsch.

en: Unsupported client SSL key type - are you using an RSA key?
de: Nicht unterstützter SSL Clientschlüssel-Typ - verwendest Du einen RSA Schlüssel?

en: Looks like your Username is incorrect.
de: Offenbar ist Dein Benutzername falsch.

en: check your username
de: Prüfe Deinen Benutzernamen

en: check your password
de: Prüfe Dein Passwort

en: Hmm, we couldn''t connect to the database. Make sure your Host and Port settings are correct
de: Hmm, wir konnten keine Verbindung zur Datenbank herstellen. Stelle sicher, dass die Host- und Port-Einstellungen korrekt sind

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Username and Password.
de: Wir konnten keine Verbindung zum SSL Tunnel-Host herstellen. Bitte prüfe den Usernamen und das Passwort.

en: check your database name settings
de: Bitte prüfe den Datenbanknamen.

en: Invalid client SSL key - did you select the correct file?
de: Ungültiger SSL-Clientschlüssel - hast Du die richtige Datei ausgewählt?

en: please enable SSL
de: Bitte aktiviere SSL

en: Cycle detected resolving dependent visible-if properties for driver {0}: {1}
de: Ein Loop wurde beim Auflösen der visible-if Eingenschaften erkannt im Treiber {0}: {1}

en: Server appears to require SSL - please enable SSL below
de: Der Server scheint SSL zu benötigen - bitte aktiviere SSL weiter unten

en: It looks like your Host is invalid. Please double-check it and try again.
de: Anscheinend ist Dein Host ungültig. Bitte überprüfe es noch einmal und versuche es erneut.

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Host and Port.
de: Wir konnten keine Verbindung zum SSL Tunnel-Host herstellen. Bitte prüfe die Host und Port Angaben.

en: check your connection string
de: Prüfe Deine Verbindungszeichenkette

en: Looks like the Database name is incorrect.
de: Offenbar ist der Datenbankname nicht korrekt.

en: The email address you want to use for the sender of emails.
de: Die E-Mail Adresse, die als Absenderadresse verwendet werden soll.

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address. You can have multiple reply-to email addresses, just separate them with a comma.
de: Die E-Mail-Adresse, an die die Antworten gesendet werden sollen, falls sie von der Absenderadresse abweicht. Du kannst mehrere Antwort-E-Mail-Adressen haben, trenne sie einfach durch ein Komma.

en: The name you want to use for the sender of emails.
de: Der Name, der als Absender von E-Mails verwendet werden soll.

en: [{0}] Model cache refresh failed for {1}
de: [{0}] Modell-Cache-Aktualisierung für {1} fehlgeschlagen

en: Google Sign-In token appears to be incorrect. Double check that it matches in Google and Metabase.
de: Das Google-Anmeldetoken scheint falsch zu sein. Überprüfe, ob es in Google und Metabase übereinstimmt.

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot. Please use a new Slack app integration instead.
de: Dies ist ein veralteter Slack-API Token zur Verbindung zum Metabase Slack-Bot.
    Bitte verwende die neue Slack-App Integration stattdessen.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app. This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
de: OAuth-Token des Bot-Benutzers zum Verbinden der Metabase-Slack-App. Dies sollte für alle neuen Slack-Integrationen ab Metabase v0.42.0 verwendet werden.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid. Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
de: Ob das aktuelle Slack-App-Token, sofern festgelegt, gültig ist. Auf „false“ setzen, wenn eine Slack-API-Anforderung einen Authentifizierungsfehler zurückgibt.

en: Error normalizing query: {0}
de: Fehler beim Normalisieren der Abfrage: {0}

en: Error canonicalizing query: {0}
de: Fehler beim Kanonisieren der Abfrage: {0}

en: Invalid MBQL clause: {0}
de: Ungültige MBQL Klausel: {0}

en: Error normalizing form: {0}
de: Fehler beim Normalisieren des Formulars: {0}

en: {0} is not a valid temporal unit for {1}; not adding to clause {2}
de: {0} ist keine gültige Zeiteinheit für {1}; füge es nicht zu Klausel {2} hinzu

en: {0}''s Personal Collection
de: Persönliche Sammlung von {0}

en: Full FieldValues shouldn't have hash_key.
de: Vollständige FieldValues sollten keinen hash_key haben.

en: Invalid field-values type.
de: Ungültiger Feld-Werte Typ:

en: Advanced FieldValues requires a hash_key.
de: Erweiterte Feldwerte erfordern einen hash_key.

en: Can't update type or hash_key for a FieldValues.
de: Typ oder hash_key für FieldValues kann nicht aktualisiert werden.

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces. We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
de: Um Tabellen- und Feldnamen benutzerfreundlicher zu gestalten, ersetzt Metabase Bindestriche und Unterstriche in ihnen durch Leerzeichen. Wir werden dabei jedes Wort groß schreiben, sodass „last_visited_at“ zu „Last Visited At“ wird.

en: :parameters must be a sequence of maps with :id and :type keys
de: :parameters muss eine Folge von Maps mit :id- und :type-Schlüsseln sein

en: :parameter_mappings must be a sequence of maps with :parameter_id and :type keys
de: :parameter_mappings muss eine Folge von Maps mit :parameter_id- und :type-Schlüsseln sein

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date. Please fetch new data and try again.
de: Offenbar hat jemand anders die Berechtigungen bearbeitet und Ihre Daten sind veraltet. Bitte neue Daten abrufen und erneut versuchen.

en: You cannot update a permissions entry! Delete it and create a new one.
de: Ein Berechtigungseintrag kann nicht aktualisiert werden. Lösche ihn bitte und lege ihn neu an.

en: This will replace “Lato” as the font family.
de: Das wird “Lato” als verwendete Schriftenfamilie ersetzen.

en: cron syntax string to schedule refreshing persisted models.
de: Cron-Syntaxzeichenfolge zum Planen der Aktualisierung persistenter Modelle.

en: The startup time in milliseconds
de: Startdauer in Millisekunden

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries. It won''t affect most SQL queries, although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
de: Dies wirkt sich auf Dinge wie das Gruppieren nach Woche oder das Filtern in GUI-Abfragen aus. Es wirkt sich nicht auf die meisten SQL-Abfragen aus, obwohl es verwendet wird, um die Sitzungsvariable WEEK_START in Snowflake festzulegen.

en: Tell us where to find the file for each font weight. You don’t need to include all of them, but it’ll look better if you do.
de: Sag uns uns, wo die Datei für jede Schriftstärke zu finden ist. Du musst nicht alle angeben, aber es sieht besser aus, wenn Du dies tust..

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts. Users can individually override this default language from their own account settings.
de: Die Standardsprache für alle Benutzer in der Metabase-Benutzeroberfläche, System-E-Mails, Impulsen und Warnungen. Benutzer können diese Standardsprache in ihren eigenen Kontoeinstellungen individuell überschreiben.

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added. Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
de: Ob ein Einführungsmodal angezeigt werden soll, nachdem die nächste Datenbankverbindung hinzugefügt wurde. Der Standardwert ist „false“, wenn eine nicht standardmäßige Datenbank die Synchronisierung für diese Instanz bereits abgeschlossen hat.

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here. So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
de: Um zu bestimmen, wie lange das zwischengespeicherte Ergebnis jeder gespeicherten Frage erhalten bleiben soll, nehmen wir die durchschnittliche Ausführungszeit der Abfrage und multiplizieren diese mit dem, was Du hier eingibst. Wenn also eine Abfrage durchschnittlich 2 Minuten dauert und Sie 10 als Multiplikator eingeben, bleibt der Cache-Eintrag 20 Minuten lang erhalten.

en: Default page to show people when they log in.
de: Standardseite, die Personen angezeigt wird, wenn sie sich anmelden.

en: Message to show while a query is running.
de: Nachricht, die bei einer laufenden Abfrage angezeigt werden soll.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects, and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
de: Diese URL wird für Dinge wie das Erstellen von Links in E-Mails, Authentifizierungsumleitungen und in einigen Einbettungsszenarien verwendet, sodass eine Änderung die Funktionalität beeinträchtigen oder dazu führen kann, dass Sie von dieser Instanz ausgeschlossen werden.

en: Invalid font {0}
de: Ungültige Schriftart {0}

en: Enables Metabot character on the home page
de: Aktiviert den Metabot-Charakter auf der Startseite

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag with the ID {1} or name {2}.
de: Ungültiger Parameter: Karte {0} hat kein Template-Tag mit der ID {1} oder dem Namen {2}.

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a parameter with the ID {1}.
de: Ungültiger Parameter: Karte {0} hat keinen Parameter mit der ID {1}.

en: Invalid parameter: missing id
de: Ungültiger Parameter: id fehlt

en: Found substitute cached query for card {0} from {1}.{2}
de: Zwischengespeicherte Ersatzabfrage gefunden für Karte {0} von {1}.{2}

en: Base-64 encoded public key for this site''s SSL certificate. Specify this to enable HTTP Public Key Pinning. See {0} for more information.
de: Base-64-codierter öffentlicher Schlüssel für das SSL-Zertifikat dieser Website. Geben Sie dies an, um HTTP Public Key Pinning zu aktivieren. Weitere Informationen findest Du unter {0}.

en: Error in api/health database check
de: Fehler im api/health Datenbank-Check

en: Deleted {0} expired advanced fieldvalues
de: {0} abgelaufene erweiterte Feldwerte gelöscht

en: Task scheduler initialized into standby mode.
de: Taskplaner im Standby-Modus initialisiert.

en: Scheduler not initialized but `start-scheduler!` called. Please call `init-scheduler!` before attempting to start.
de: Scheduler nicht initialisiert, aber `start-scheduler!` aufgerufen. Bitte rufe `init-scheduler!` auf, bevor Du versuchst, zu starten.

en: Task scheduler started
de: Task-Ausführungen gestartet

en: Finished persisted model refresh task for Database {0} with {1} successes and {2} errors.
de: Aktualisierungsaufgabe für persistente Modelle für Datenbank {0} beendet mit {1} Erfolgen und {2} Fehlern.

en: Attempting to refresh persisted model {0}.
de: Versuche, das persistierte Modell {0} zu aktualisieren.

en: Error updating database {0} for randomized schedules
de: Fehler beim Aktualisieren der Datenbank {0} für randomisierte Zeitpläne

en: Updated default schedules for {0} databases
de: Standardzeitpläne für {0} Datenbank(en) aktualisiert

en: Resulting transforms do not conform to expectations.
    Expected: {0}
de: Die resultierenden Transformationen entsprechen nicht den Erwartungen.
    Erwartet: {0}

en: parameter must be a map with :id and :type keys
de: Der Parameter muss eine Map mit :id und :type Schlüsseln sein

en: parameter_mapping must be a map with :parameter_id and :target keys
de: parameter_mapping muss eine Zuordnung mit den Schlüsseln :parameter_id und :target sein

en: String must be a valid 21-character NanoID string.
de: Die Zeichenkette muss eine gültige 21-Zeichen lange NanoID Zeichenkette sein.

en: Error parsing {0}:
    {1}
de: Fehler beim Parsen von {0}:
    {1}

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages. A hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string) is strongly recommended.
de: Zeichenfolge, die zum Seeding des privaten Schlüssels verwendet wird, der zum Validieren von JWT-Nachrichten verwendet wird. Ein hexadezimal codierter 256-Bit-Schlüssel (d. h. eine Zeichenfolge mit 64 Zeichen) wird dringend empfohlen.

en: SSO is trying to do an open redirect to an untrusted site
de: SSO versucht, eine offene Weiterleitung zu einer nicht vertrauenswürdigen Website durchzuführen

en: {0} active filter | {0} active filters
de[0]: {0} aktiver Filter
de[1]: {0} aktive Filter

en: minutes
de: Minuten

en: Timeout must be greater than 0
de: Timeout muss größer als 0 sein

en: Show this on the home and login pages
de: Zeigen Sie dies auf der Startseite und der Login-Seite an

en: Search for a column...
de: Suche nach einer Spalte...

en: This table hasn’t been synced yet
de: Diese Tabelle wurde noch nicht synchronisiert

en: It was automatically marked as Hidden during the initial sync of this database. Do you want to make it queryable and sync it?
de: Sie wurde bei der ersten Synchronisierung dieser Datenbank automatisch als versteckt markiert. Möchten Sie sie abfragbar machen und synchronisieren?

en: Change to Queryable and sync it
de: Wechseln Sie zu Queryable und synchronisieren Sie es

en: Filter down to a segment
de: Auf ein Segment herunterfiltern

en: Clear all filters
de: Alle Filter löschen

en: Apply Filters
de: Filter anwenden

en: Filter {0} by
de: Filter {0} nach

en: Filter segments
de: Segmente filtern

en: ⚠️ We couldn't process payment for your account. Please {0} to avoid service interruptions.
de: ⚠️ Wir konnten die Zahlung für Ihr Konto nicht bearbeiten. Bitte {0}, um Serviceunterbrechungen zu vermeiden.

en: review your payment settings
de: Überprüfen Sie Ihre Zahlungseinstellungen

en: ⚠️ Pro features won’t work right now due to lack of payment. {0} to restore Pro functionality.
de: ⚠️ Die Pro-Funktionen funktionieren im Moment nicht, weil die Zahlung nicht erfolgt ist. {0} um die Pro-Funktionen wiederherzustellen.

en: Review your payment settings
de: Überprüfen Sie Ihre Zahlungseinstellungen

en: Session timeout
de: Zeitüberschreitung der Sitzung

en: Time before inactive users are logged out.
de: Zeit, bevor inaktive Benutzer abgemeldet werden.

en: Lighthouse illustration
de: Illustration eines Leuchtturms

en: Variable to map to
de: Variable zur Abbildung auf

en: You can connect widgets to {{variables}} in text cards.
de: Sie können Widgets mit {{Variablen}} in Textkarten verbinden.

en: If you have a PEM SSL client key, you can convert that key to the PKCS-8/DER format using OpenSSL. {0}.
de: Wenn Sie einen PEM-SSL-Client-Schlüssel haben, können Sie diesen Schlüssel mit OpenSSL in das PKCS-8/DER-Format konvertieren. {0}.

en: You can use Markdown here, and include variables {{like_this}}
de: Sie können hier Markdown verwenden und die Variablen {{like_this}}

en: Prometheus web-server shut down
de: Prometheus-Webserver heruntergefahren

en: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT value of ''{0}'' is not parseable as an integer.
de: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT Wert von ''{0}'' ist nicht als Ganzzahl analysierbar.

en: C3P0 Max pool size
de: C3P0 Maximale Poolgröße

en: Port to serve prometheus metrics from. If set, prometheus collectors are registered and served from `localhost:<port>/metrics`.
de: Port, von dem aus die Metriken von prometheus bereitgestellt werden. Wenn diese Option gesetzt ist, werden Prometheus-Kollektoren registriert und von "localhost:<port>/metrics" bedient.

en: C3P0 Number of idle connections
de: C3P0 Anzahl der nicht aktiven Verbindungen

en: Error stopping prometheus web-server
de: Fehler beim Beenden des prometheus-Webservers

en: C3P0 Number of connections
de: C3P0 Anzahl der Verbindungen

en: Failed to initialize Prometheus on port {0}
de: Initialisierung von Prometheus auf Port {0} fehlgeschlagen

en: Starting prometheus metrics web-server on port {0}
de: Start des Metrik-Web-Servers von Prometheus auf Port {0}

en: C3P0 Minimum pool size
de: C3P0 Mindestgröße des Pools

en: Unrecognized measurement {0} in prometheus stats
de: Nicht erkannte Messung {0} in der Prometheus-Statistik

en: C3P0 Number of busy connections
de: C3P0 Anzahl der belegten Verbindungen

en: Starting prometheus metrics collector
de: Starten des Metrik-Kollektors von Prometheus

en: Attempting to set up prometheus metrics web-server with no web-server port provided
de: Versuch, den Metrics-Web-Server von Prometheus einzurichten, ohne dass ein Web-Server-Port angegeben ist

en: Attempting to set up prometheus metrics with no web-server port provided
de: Versuch, Prometheus-Metriken einzurichten, wenn kein Webserver-Port angegeben ist

en: Metadata not ready in {0} minutes, abandoning
de: Metadaten nicht in {0} Minuten fertig, Abbruch

en: Metadata updated asynchronously for card {0}
de: Asynchron aktualisierte Metadaten für Karte {0}

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because no metadata
de: Keine asynchrone Aktualisierung der Metadaten für Karte {0}, da keine Metadaten

en: Metadata not available soon enough. Saving card {0} and asynchronously updating metadata
de: Metadaten nicht früh genug verfügbar. Speichern der Karte {0} und asynchrone Aktualisierung der Metadaten

en: Cannot refresh an archived model
de: Ein archiviertes Modell kann nicht aktualisiert werden

en: Cannot refresh a non-model question
de: Kann eine nicht modellierte Frage nicht aktualisieren

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because query has changed
de: Keine asynchrone Aktualisierung der Metadaten für Karte {0}, da die Abfrage geändert wurde

en: Metadata not available soon enough. Saving new card and asynchronously updating metadata
de: Metadaten nicht früh genug verfügbar. Speichern der neuen Karte und asynchrone Aktualisierung der Metadaten

en: Matching style for native query editor's autocomplete. Can be "substring", "prefix", or "off". Larger instances can have performance issues matching using substring, so can use prefix matching,  or turn autocompletions off.
de: Übereinstimmender Stil für die Autovervollständigung des nativen Abfrageeditors. Kann "substring", "prefix", oder "off" sein. Bei größeren Instanzen kann es zu Leistungsproblemen beim Abgleich mit Teilstrings kommen, daher kann der Präfix-Abgleich verwendet oder die automatische Vervollständigung ausgeschaltet werden.

en: Invalid `native-query-autocomplete-match-style` option
de: Ungültige Option "Native-query-autocomplete-match-style

en: Custom GeoJSON is not enabled
de: Benutzerdefiniertes GeoJSON ist nicht aktiviert

en: Whether or not the use of custom GeoJSON is enabled.
de: Ob die Verwendung von benutzerdefiniertem GeoJSON aktiviert ist oder nicht.

en: Editing first name is not allowed for SSO users.
de: Die Bearbeitung des Vornamens ist für SSO-Benutzer nicht erlaubt.

en: Editing last name is not allowed for SSO users.
de: Die Bearbeitung des Nachnamens ist für SSO-Benutzer nicht erlaubt.

en: Setting up prometheus metrics
de: Einrichten der Metriken von Prometheus

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER)
de: SSL-Client-Schlüssel (PKCS-8/DER)

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address.
de: Die E-Mail-Adresse, an die die Antworten gesendet werden sollen, wenn sie sich von der Absenderadresse unterscheidet.

en: Display the lighthouse illustration on the home and login pages.
de: Zeigen Sie die Illustration des Leuchtturms auf der Homepage und der Login-Seite an.

en: Cached token status for premium features. This is to avoid an API request on the the first page load.
de: Zwischengespeicherter Token-Status für Premium-Funktionen. Dies dient dazu, eine API-Anfrage beim ersten Laden der Seite zu vermeiden.

en: Time before inactive users are logged out. By default, sessions last indefinitely.
de: Zeit, bevor inaktive Benutzer abgemeldet werden. Standardmäßig dauern Sitzungen unendlich lange.

en: Reached recursion limit of {0} in "apply-sandboxing" middleware
de: Rekursionsgrenze von {0} in der Middleware "apply-sandboxing" erreicht

en: Johnny
de: Max

en: Appleseed
de: Mustermann

en: Sign in with username or email
de: Mit Benutzername oder E-Mail Adresse anmelden

en: No models found
de: Keine Models gefunden

en: Create new model
de: Neues Model erstellen

en: There are no actions for this model
de: Es gibt keine Aktionen für diese Model

en: Create new action
de: Neue Aktion erstellen

en: Page
de: Seite

en: Exit app
de: Anwendung schließen

en: {0} connections
de: {0} Verbindungen

en: Turn into an action
de: In Aktion verwandeln

en: Assign an action
de: Einer Aktion zuweisen

en: Edit {0}
de: {0} bearbeiten

en: List
de: Liste

en: Edit button
de: Bearbeiten Button

en: Delete button
de: Löschen Button

en: Bulk actions
de: Sammelaktion

en: Options
de: Optionen

en: Variant
de: Variante

en: Basic
de: Basis

en: Link to {{bird_id}}
de: Link auf {{bird_id}}

en: Launch app
de: App starten

en: Add a {0} to the page
de: Füge ein {0} zur Seite hinzu

en: button
de: Knopf

en: form
de: Formular

en: Change button type
de: Art des Knopfes ändern

en: What type of button do you want to add?
de: Welche Art von Knopf willst Du hinzufügen?

en: Perform action
de: Aktion ausführen

en: Explore
de: Erkunden

en: Used by
de: Wird verwendet von

en: {0} model | {0} models
de[0]: {0} Modell
de[1]: {0} Modelle

en: Unknown type
de: Unbekannter Typ

en: Embed in your application
de: In Deine Applikation einbetten

en: Add this {0} to your application server code. You’ll be able to preview the way it looks and behaves before making it securely visible for your users.
de: {0} deinem Anwendungsservercode hinzufügen. Du kannst eine Vorschau des Aussehens und Verhaltens anzeigen, bevor du es abgesichert für Benutzer sichtbar machst.

en: Set up
de: Einrichten

en: Too many rows for a detail view
de: Zuviele Zeilen für eine Detailansicht

en: Delete?
de: Löschen?

en: This can't be undone.
de: Dies kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: Nothing to order
de: Nichts zu sortieren

en: New Action
de: Neue Aktion

en: New action
de: Neue Aktion

en: Save action
de: Aktion speichern

en: Click me
de: Klick mich an

en: Action
de: Aktion

en: Action Form Display
de: Anzeige des Aktionsformulars

en: Form
de: Formular

en: Button
de: Knopf

en: Primary
de: Primär

en: Danger
de: GEfahr

en: Borderless
de: Rahmenlos

en: New App
de: Neue App

en: Result: {0}
de: Ergebnis: {0}

en: Save and enable
de: Speichern und aktivieren

en: {0} rows
de: {0} Zeilen

en: This channel shouldn't really be used by anyone — we'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions (it's a Slack requirement).
de: Dieser Kanal sollte von niemandem verwendet werden — Wir laden hier Diagramme und Tabellen hoch, bevor wir Dashboard-Abonnements verschicken (das ist von Slack so vorgegeben).

en: an action button
de: ein Aktions-Knopf

en: Execute an action
de: Eine Aktion ausführen

en: Pick a question…
de: Wähle eine Frage aus...

en: Pick a dashboard…
de: Wähle ein Dashboard aus...

en: Pick a page to link to
de: Wähle eine Seite als Verlinkungsziel aus

en: Pick a page…
de: Wähle eine Seite aus...

en: This model does not have any actions yet.
de: Dieses Model besitzt noch keine Aktionen.

en: Enable implicit actions
de: Implizite Aktionen aktivieren

en: Create a new action
de: Erstelle eine neue Aktion

en: Contact
de: Kontakt

en: Backing table
de: Hinterlegte Tabelle

en: Relationships
de: Beziehungen

en: This model is not used by any questions yet.
de: Dieses Model wird noch von keiner Frage verwendet.

en: Create a new question
de: Erstelle eine neue Frage

en: New page
de: Neue Seite

en: Edit options
de: Optionen bearbeiten

en: To start creating a form, write your query on the left with {{ parameter_names }}.
de: Um mit der Erstellung eines Formulars zu beginnen, schreibe eine Abfrage links mit {{ parameter_names }}.

en: They'll show up as form fields here
de: Sie werden hier als Formularfelder angezeigt

en: Enter one option per line
de: Eine Option pro Zeile eingeben

en: Press enter to add another option
de: Drücke Enter um eine weitere Option hinzuzufügen

en: Placeholder text
de: Platzhaltertext

en: Required
de: Benötigt

en: Default Value
de: Defaultwert

en: Generate key
de: Key erzeugen

en: Takes a datetime and returns an integer with the number of the year.
de: Erwartet einen Datum/Uhrzeit-Wert und gibt die Jahreszahl als Ganzzahl zurück.

en: The datetime column.
de: Die datetime-Spalte.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-4) with the number of the quarter in the year.
de: Erwartet einen Datum/Uhrzeit-Wert und gibt die Zahl (1-4) des Quartals innerhalb des Jahres zurück.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-12) with the number of the month in the year.
de: Erwartet einen Datum/Uhrzeit-Wert und gibt die Zahl (1-12) des Monats innerhalb des Jahres zurück.

en: mode
de: Modus

en: Extracts the week of the year as an integer..
de: Extrahiert die Woche des Jahres als Ganzzahl..

en: The name of the column with your date or datetime value..
de: Der Name der Spalte mit Deinem Datums- oder Zeitstempel-Wert...

en: Optional. The default is "ISO".
    - ISO: Week 1 starts on the Monday before the first Thursday of January.
    - US: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on Sunday.
    - Instance: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on the day defined in your Metabase localization settings.
de: Optional. Der Standard-Wert ist "ISO".
    - ISO: Woche 1 beginnt am Montag vor dem ersten Donnerstag im Januar.
    - US: Woche 1 beginnt am 1. Januar. Alle anderen Wochen beginnen sonntags.
    - Instance: Woche 1 beginnt am 1. Januar. Alle anderen Wochen beginnen an dem Tag, der in deinen Metabase-Lokalisierungseinstellungen eingestellt ist.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-31) with the number of the day of the month.
de: Erwartet einen Datum/Uhrzeit-Wert und gibt die Anzahl der Tage des Monats als Ganzzahl zurück (1-31).

en: Takes a datetime and returns an integer (1-7) with the number of the day of the week.
de: Erwartet einen Datum/Uhrzeit-Wert und gibt die Nummer des Tages in der Woche als Ganzzahl zurück (1-7).

en: Takes a datetime and returns an integer (0-23) with the number of the hour. No AM/PM.
de: Erwartet einen Datum/Uhrzeit-Wert und gibt dessen Stunde als Ganzzahl zurück (0-23).

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the minute in the hour.
de: Erwartet einen Datum/Uhrzeit-Wert und gibt dessen Minute als Ganzzahl zurück (0-59).

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the seconds in the minute.
de: Erwartet einen Datum/Uhrzeit-Wert und gibt dessen Sekunde als Ganzzahl zurück (0-59).

en: amount
de: Betrag

en: unit
de: Einheit

en: Adds some units of time to a date or timestamp value.
de: Addiert Zeiteinheiten auf einen Datums- oder Zeitpunkt-Wert.

en: The column with your date or timestamp values.
de: Die Spalte mit Deinen Datums- oder Zeitstempel Werten.

en: The number of units to be added.
de: Die Anzahl der Einheiten, die hinzugefügt werden sollen.

en: "year", "month", "quarter", "day", "hour", "minute", "second" or "millisecond".
de: "year", "month", "quarter", "day", "hour", "minute", "second" oder "millisecond".

en: Subtracts some units of time to a date or timestamp value.
de: Subtrahiert Zeiteinheiten von einem Datums- oder Zeitpunkt-Wert.

en: The number of units to be subtracted.
de: Die Anzahl von Einheiten, die abgezogen werden sollen.

en: Missing wiget label: {0}
de: Fehlender Widget-Label: {0}

en: My new fantastic action
de: Meine neue, fantastische Aktion

en: Model it's saved in
de: Model, in dem das gespeichert ist

en: Successfully created a new {0}
de: Neue {0} erfolgreich erstellt

en: Something went wrong while deleting the row
de: Etwas ist beim Löschen der Zeile schiefgegangen

en: Something went wrong while updating
de: Etwas ist bei der Aktualisierung schiefgegangen

en: Successfully updated {0} records
de: {0} Zeilen wurden erfolgreich aktualisiert

en: Something went wrong while deleting
de: Etwas ist beim Löschen schiefgegangen

en: Successfully deleted {0} records
de: {0} Zeilen wurden erfolgreich gelöscht

en: Successfully executed the action
de: Die Aktion wurde erfolgreich ausgeführt

en: Successfully saved
de: Speichern war erfolgreich

en: Successfully deleted
de: Löschen war erfolgreich

en: Success! The action returned: {0}
de: Erfolg! Die Aktion lieferte: {0}

en: Something went wrong while executing the action
de: Etwas ist während der Ausführung der Aktion schiefgegangen

en: This is an action now.
de: Dies ist jetzt eine Aktion.

en: Public channel to store image files
de: Öffentlicher Kanal zum Speichern der Grafikdateien

en: All values ({0})
de: Alle Werte ({0})

en: Other ({0})
de: Andere ({0})

en: date
de: Datum

en: category
de: Kategorie

en: long text
de: Langer Text

en: dropdown
de: Dropdown

en: date + time
de: Datum + Zeit

en: month + year
de: Monat + Jahr

en: quarter + year
de: Quartal + Jahr

en: Option One
de: Option 1

en: Option Two
de: Option 2

en: Option Three
de: Option 3

en: New Model
de: Neues Modell

en: question
de: Frage

en: model
de: Modell

en: table
de: Tabelle

en: page
de: Seite

en: Archive this page?
de: Diese Seite archivieren?

en: First, save your model
de: Speichere zuerst Dein Modell

en: Save model
de: Modell speichern

en: What is the name of your question?
de: Wie ist der Name Deiner Frage?

en: What is the name of your model?
de: Wie ist der Name Deines Modells?

en: Add a date variable to this question to connect it to a dashboard filter.
de: Füge dieser Frage eine Datums-Variable hinzu, um sie mit einem Dashboard-Filter zu verbinden.

en: Add a number variable to this question to connect it to a dashboard filter.
de: Füge dieser Frage eine Zahl-Variable hinzu, um sie mit einem Dashboard-Filter zu verbinden.

en: Add a string variable to this question to connect it to a dashboard filter.
de: Füge dieser Frage eine Text-Variable hinzu, um sie mit einem Dashboard-Filter zu verbinden.

en: Add a variable to this question to connect it to a dashboard filter.
de: Füge dieser Frage eine Variable hinzu, um sie mit einem Dashboard-Filter zu verbinden.

en: What is the name of your page?
de: Wie ist der Name Deiner Seite?

en: Is Write
de: Ist schreibbar/schreibend

en: Write questions can be used for experimental actions.
de: Schreibende Fragen können für experimentelle Aktionen verwendet werden.

en: created a subscription
de: Abonnement angelegt

en: deleted a subscription
de: Abonnement gelöscht

en: Use the notebook editor
de: Verwende den Editor

en: This automatically inherits metadata from your source tables, and gives your models drill-through.
de: Metadaten werden von den Quell-Tabellen übernommen und das Modell erhält die Möglichkeit zum "Drill-Through".

en: Use a native query
de: Verwende eine native Abfrage

en: You can always fall back to a SQL or native query, which is a bit more manual.
de: Du kannst immer auf eine SQL- oder native Abfrage zurückgreifen, das ist ein bißchen mehr Aufwand.

en: What's a model?
de: Was ist ein Model?

en: Your page is ready
de: Deine Seite ist bereit

en: Action button
de: Aktionsknopf

en: Move dashboard to…
de: Verschiebe Dashboard nach...

en: Remove this card?
de: Diese Karte löschen?

en: Would you like to be notified when this page is done loading?
de: Möchtest Du benachrichtigt werden, wenn die Seite geladen wurde?

en: Pages
de: Seiten

en: Users can pick
de: Benutzer können wählen:

en: Multiple values
de: Mehrere Werte

en: A single value
de: Einen einzelnen Wert

en: Your model won't be created.
de: Dein Model wird nicht erzeugt.

en: Discard
de: Verwerfen

en: Question in {0}
de: Frage in {0}

en: Abbreviate days and months
de: Tage und Monate abkürzen

en: dollars
de: Dollars

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the {1}-axis, the values will be summed.
de: "{0}" ist kein aggregiertes Feld: Wenn es an einem Punkt der {1}-Achse mehrere Werte hat, werden diese aufsummiert.

en: Column with steps
de: Spalte mit Schritten

en: Select a region
de: Wähle eine Region aus

en: Custom map
de: Eigene Karte

en: Rows
de: Zeilen

en: Measures
de: Kennzahlen

en: Sort Order
de: Sortierreihenfolge

en: Pivot table
de: Pivot-Tabelle

en: This has been set by the {0} environment variable.
de: Dies wurde durch die Umgebungsvariable {0} gesetzt.

en: This page is looking empty.
de: Diese Seite scheint leer zu sein.

en: location
de: Ort

en: time
de: Zeit

en: Sum over time
de: Summe über die Zeit

en: Display type
de: Anzeigetyp

en: Y-axis position
de: Position der Y-Achse

en: No breakouts are enabled
de: Es sind keine Aufschlüsselungen eingestellt

en: It is not possible to use the Log scale for a stacked percentage chart
de: Stapeldiagramme mit Prozent-Werten können keine logarithmische Skala verwenden

en: Column value
de: Spaltenwert

en: Add series breakout
de: Aufschlüsseln

en: Add another series
de: Eine weitere Serie hinzufügen

en: Auto formatting
de: Automatische Formatierung

en: Scale
de: Skalierung

en: Show lines and marks
de: Linien und Markierungen anzeigen

en: Split y-axis when necessary
de: Y-Achse aufteilen wenn nötig

en: Show label
de: Zeige Labels an

en: Show data labels
de: Zeige Datenlabels an

en: Auto x-axis range
de: Bereich der X-Achse automatisch wählen

en: Value labels formatting
de: Formatierung der Werte-Labels

en: Action {0} is not supported for {1} Databases.
de: Die Aktion {0} wird nicht von {1} Datenbanken unterstützt.

en: {0} Database {1} does not support actions.
de: {0} Datenbank {1} unterstützt keine Aktionen.

en: Unknown Action {0}. Valid Actions are: {1}
de: Unbekannte Aktion {0}. Gültige Aktionen sind: {1}

en: Whether to enable using the new experimental Actions for a specific Database.
de: Ob die Verwendung der neuen experimentellen Aktionen für eine bestimmte Datenbank aktiviert werden soll.

en: Actions are not enabled for Database {0}.
de: Aktionen sind für die Datenbank {0} nicht aktiviert.

en: Missing primary key parameter: {0}
de: Primärschlüssel-Parameter fehlt: {0}

en: Error executing Action: {0}
de: Fehler beim Ausführen der Aktion: {0}

en: Must execute implicit action on a table with a single primary key.
de: Muss eine implizite Aktion für eine Tabelle mit einem einzigen Primärschlüssel ausführen.

en: No Card found for Action {0}.
de: Keine Karte für Aktion {0} gefunden.

en: No destination parameter found for id {0}. Found: {1}
de: Kein Zielparameter für die ID {0} gefunden. Gefunden: {1}

en: Unknown action type {0}.
de: Unbekannter Aktionstyp {0}.

en: Cannot execute Action {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
de: Aktion {0} kann nicht ausgeführt werden: Karte {1} ist nicht als beschreibbar markiert

en: Cannot execute implicit action on a table with ambiguous column names.
de: Kann keine implizite Aktion für eine Tabelle mit mehrdeutigen Spaltennamen ausführen.

en: No destination parameter found for {0}. Found: {1}
de: Kein Zielparameter für {0} gefunden. Gefunden: {1}

en: Implicit parameters must be provided.
de: Implizite Parameter müssen angegeben werden.

en: Cannot call the service: missing required parameters: {0}
de: Der Dienst kann nicht aufgerufen werden: fehlende erforderliche Parameter: {0}

en: Too many results returned: {0}
de: Es wurden zuviele Ergebnisse zurückgegeben: {0}

en: You cannot create an Alert for an is_write Card.
de: Für eine "is_write" Karte kann kein Alarm erstellt werden.

en: ← Back to list
de: ← Zurück zur Liste

en: Table must have a single primary key: {0}
de: Tabelle muss einen einzigen Primärschlüssel besitzen: {0}

en: A scaffold-target was not provided for Page: {0}
de: Ein Prototyp-Ziel wurde nicht für die Seite angegeben: {0}

en: Some tables could not be found. Given: {0} Found: {1}
de: Einige Tabellen konnten nicht gefunden werden. Erhalten: {0}; Gefunden: {1}

en: A scaffold-target was not provided for Card: {0}
de: Ein Prototyp-Ziel wurde nicht für die Karte angegeben: {0}

en: You cannot enable embedding for an is_write Card.
de: Du kannst für eine "is_write" Karte die Einbettung nicht aktivieren.

en: Saved Question is a Dataset.
de: Gespeicherte Frage ist ein Datensatz.

en: Cannot mark Saved Question as ''is_write'': {0}
de: Gespeicherte Frage kann nicht als ''is_write'' markiert werden: {0}

en: Query must be a native query.
de: Die Abfrage muss eine native Abfrage sein.

en: You cannot share an is_write Card.
de: Du kannst eine "is_write" Karte nicht teilen.

en: Write queries are only executable via the Actions API.
de: Schreibabfragen sind nur über die Actions-API ausführbar.

en: Unable to connect to LDAP server with current settings
de: Mit den aktuellen Einstellungen kann keine Verbindung zum LDAP Server hergestellt werden

en: Is LDAP currently enabled?
de: Ist LDAP aktuell aktiviert?

en: Cannot run query: MongoDB doesn''t support saved questions reference: {0}
de: Abfrage kann nicht ausgeführt werden: MongoDB unterstützt keine Referenzen auf gespeicherte Fragen: {0}

en: violates foreign key constraint {0}
de: Referentielle Integrität für {0} wird verletzt

en: violates unique constraint {0}
de: Eindeutigkeitsbedingung {0} wird verletzt

en: {0} violates not-null constraint
de: {0} verletzt Nicht-NULL-Bedingung

en: Error fetching field metadata for table {0}
de: Fehler beim Abrufen von Feldmetadaten für Tabelle {0}

en: sqlite doesn't support extract us week
de: sqlite unterstützt das Extrahieren der US-Woche nicht

en: Rows have the wrong columns: expected {0}, but got {1}
de: Zeilen haben die falschen Spalten: {0} erwartet, aber {1} erhalten

en: Error(s) deleting rows.
de: Fehler beim Löschen von Zeilen.

en: Error(s) inserting rows.
de: Fehler beim Einfügen von Zeilen.

en: Error parsing SQL error message {0}: {1}
de: Fehler beim Parsen der SQL Fehlermeldung {0}: {1}

en: Rows need to be unique: repeated rows {0}
de: Zeilen müssen eindeutig sein: doppelte Zeilen {0}

en: Sorry, this would update {0} rows, but you can only act on 1
de: Tut mir leid, dadurch würden {0} Zeilen aktualisiert, aber Du kannst nur auf einer Zeile arbeiten.

en: Error(s) updating rows.
de: Fehler beim Aktualisieren von Zeilen.

en: Some rows have different sets of columns: {0}
de: Einige Zeilen haben unterschiedliche Sets von Spalten: {0}

en: Cannot build filter clause: row cannot be empty.
de: Filter-Klausel kann nicht erstellt werden: Die Zeile darf nicht leer sein.

en: Invalid update row map: no non-PK columns. Got {0}, all of which are PKs.
de: Ungültige Zeile im Update: Keine Spalten vorhanden, die nicht Primärschlüssel sind. {0} sind alles Primärschlüssel.

en: Row is missing required primary key column. Required {0}; got {1}
de: Erforderliche Primärschlüssel-Spalte fehlt in der Zeile. {0} wird benötigt, {1} ist vorhanden

en: Sorry, this would delete {0} rows, but you can only act on 1
de: Dies würde {0} Zeilen löschen, es kann aber immer nur eine Zeile auf einmal behandelt werden

en: Error executing write query: {0}
de: Fehler beim Ausführen der Schreib-Abfrage: {0}

en: Sqlite doesn't support extract isoweek
de: SQLite erlaubt keine Extraktion von ISO-Wochen

en: Client ID for Google Sign-In.
de: Client-ID für die Google-Anmeldung

en: Is Google Sign-In configured?
de: Ist die Google-Anmeldung konfiguriert?

en: Google Sign-In is not configured. Please set the Client ID first.
de: Die Google-Anmeldung ist nicht konfiguriert. Bitte gebe zuerst die Client-ID an.

en: Is Google Sign-in currently enabled?
de: Ist die Google-Anmeldung aktuell aktiviert?

en: Have the mandatory LDAP settings (host and user search base) been validated and saved?
de: Wurden die benötigten LDAP-Einstellungen (Host und Such-Basis für Benutzer) geprüft und gespeichert?

en: Data apps are not enabled.
de: Data-Apps sind nicht aktiviert.

en: A model made from a native SQL question cannot have a variable or field filter.
de: Ein Modell, das auf einer nativen Abfrage basiert, kann keine Variablen oder Feld-Filter enthalten.

en: You cannot add an is_write Card to a Dashboard.
de: Du kannst einem Dashboard keine is_write-Karte hinzufügen.

en: Error calculating raw hash: {0}
de: Fehler beim Berechnen des puren Hashwertes: {0}

en: Error calculating hydrated hash: {0} is nil after hydrating {1}
de: Fehler bei der Berechnung eines hydrated hash: {0} ist nil nach der Hydrierung von {1}

en: Error calculating identity hash: {0}
de: Fehler beim Berechnen des Identitäts-Hashwerts: {0}

en: Week
de: Woche

en: No parameter mapping found for parameter {0}. Found: {1}
de: Keine Parameterzuordnung für Parameter {0} gefunden. Gefunden: {1}

en: Only native queries can be executed as write queries.
de: Nur native Abfragen können als Schreib-Abfragen ausgeführt werden.

en: No Query Action found for Emitter {0}. Only Query Actions are supported at this point in time.
de: Keine Abfrageaktion für Emitter {0} gefunden. Derzeit werden nur Abfrageaktionen unterstützt.

en: Cannot execute emitter {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
de: Emitter {0} kann nicht ausgeführt werden: Karte {1} ist nicht als `is_write` markiert

en: Error executing QueryEmitter: {0}
de: Fehler beim Ausführen des QueryEmitters: {0}

en: Invalid session-type.
de: Ungültiger Session-Typ

en: This Quarter
de: Dieses Quartal

en: Database required of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
de: Die von {0} benötigte Datenbank wurde von ''{1}'' in ''{2}'' geändert.

en: Metabase task scheduler disabled. Scheduled tasks will not be ran.
de: Metabase-Taskplaner deaktiviert. Geplante Tasks werden nicht ausgeführt.

en: value must be a map with schema: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}
de: Wert muss eine Map mit folgendem Schema sein: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}

en: Found config file at path {0}; Metabase will be initialized with values from this file
de: Konfigurationsdatei unter dem Pfad {0} gefunden; Metabase wird mit Werten aus dieser Datei initialisiert

en: Done initializing from file.
de: Initialisierung aus Datei fertig.

en: No config file found at path {0}
de: Keine Konfigurationsdatei im Pfad {0} gefunden

en: Don''t know how to expand template form: {0}
de: Ich weiß nicht, wie ich das Vorlagenformular erweitern soll: {0}

en: Initializing {0} from config file...
de: Initialisieren von {0} aus der Konfigurationsdatei ...

en: Error parsing template string {0}: {1}
de: Fehler beim Parsen der Template-Zeichenkette {0}: {1}

en: Creating new {0} Database {1}
de: Erstelle neue {0} Datenbank {1}

en: Updating Database {0} {1}
de: Aktualisiere Datenbank {0} {1}

en: Sync on database creation when initializing from file is disabled. Skipping sync.
de: Die Synchronisierung bei der Datenbankerstellung beim Initialisieren aus einer Datei ist deaktiviert. Synchronisierung wird übersprungen.

en: Ignoring unknown config section {0}.
de: Unbekannter Konfigurationsabschnitt {0} wird ignoriert.

en: Setting value for Setting {0}
de: Der Wert für die Einstellung {0} wird gesetzt

en: Setting setting values from config file
de: Einstellungswerten werden aus der Konfigurationsdatei gesetzt

en: Updating User with email {0}
de: Aktualisieren des Benutzers mit E-Mail-Adresse {0}

en: Creating the first User for this instance. The first user is always created as an admin.
de: Der erste Benutzer für diese Instanz wird angelegt. Der erste Benutzer ist immer ein Administrator.

en: Creating new User {0} with email {1}
de: Erstelle neuen Benutzer {0} mit der E-Mail-Adresse {1}

en: Invalid Collection ID(s). These Collections do not exist: {0}
de: Ungültige Sammlungs-ID(s). Diese Sammlungen existieren nicht: {0}

en: Loading serialized Metabase files from {0}
de: Laden serialisierter Metabase-Dateien aus {0}

en: {0} tables have entity_id; expected to resolve the same number of models, but only got {1}
de: {0} Tabellen haben entity_id; erwartet, dass dieselbe Anzahl von Modellen aufgelöst wird, es waren aber nur {1}

en: Can't create new SAML user when SAML is not enabled
de: Es kann kein neuer SAML-Benutzer erstellt werden, wenn SAML nicht aktiviert ist

en: Are the mandatory JWT settings configured?
de: Sind die Pflichteinstellungen für JWT konfiguriert?

en: Is SAML authentication configured and enabled?
de: Ist die SAML-Authentifizierung konfiguriert und aktiviert?

en: Is JWT authentication configured and enabled?
de: Ist die JWT-Authentifizierung konfiguriert und aktiviert?

en: Are the mandatory SAML settings configured?
de: Sind die Pflichteinstellungen für SAML konfiguriert?

en: Google Sign-in
de: Google-Anmeldung

en: Only duplicate the dashboard
de: Nur das Dashboard duplizieren

en: If you check this, the cards in the duplicated dashboard will reference the original questions.
de: Wenn Sie diese Option aktivieren, verweisen die Karten im duplizierten Dashboard auf die ursprünglichen Fragen.

en: Drill-through doesn’t work on SQL questions.
de: Drill-Through funktioniert nicht bei SQL-Fragen.

en: Drill-through doesn’t work on native questions.
de: Drill-Through funktioniert nicht bei einheimischen Fragen.

en: Paused
de: Pausiert

en: Resume
de: Lebenslauf

en: This will clear all your settings.
de: Dadurch werden alle Ihre Einstellungen gelöscht.

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from one of the domains you specify here:
de: Erlauben Sie Nutzern, sich selbst anzumelden, wenn die E-Mail-Adresse ihres Google-Kontos zu einer der hier angegebenen Domains gehört:

en: Get the difference between two datetime values (datetime2 minus datetime1) using the specified unit of time.
de: Ermittelt die Differenz zwischen zwei datetime-Werten (datetime2 minus datetime1) unter Verwendung der angegebenen Zeiteinheit.

en: created_at
de: erstellt_am

en: shipped_at
de: versandt_am

en: The columns or expressions with your datetime values.
de: Die Spalten oder Ausdrücke mit Ihren Datumswerten.

en: Choose from: "year", "month", "week", "day", "hour", "minute", or "second".
de: Wählen Sie aus: "Jahr", "Monat", "Woche", "Tag", "Stunde", "Minute" oder "Sekunde".

en: Extracts the week of the year as an integer.
de: Extrahiert die Woche des Jahres als Ganzzahl.

en: The name of the column with your date or datetime value.
de: Der Name der Spalte mit Ihrem Datums- oder Datetime-Wert.

en: target
de: Ziel

en: source
de: Quelle

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
de: Konvertierung der Zeitzone einer Datums- oder Zeitstempelspalte.

en: The timezone you want to assign to your column.
de: Die Zeitzone, die Sie Ihrer Spalte zuweisen möchten.

en: (Optional) The current timezone of your column. The default timezone is your report timezone.
de: (Optional) Die aktuelle Zeitzone für Ihre Spalte. Die Standardzeitzone ist Ihre Berichtszeitzone.

en: Missing widget label: {0}
de: Fehlende Widget-Beschriftung: {0}

en: Save new question
de: Neue Frage speichern

en: Duplicate "{0}" and its questions
de: Duplizieren Sie "{0}" und seine Fragen

en: Duplicated {0}, but couldn't duplicate some questions
de: Dupliziert {0}, konnte aber einige Fragen nicht duplizieren

en: No query provided so not querying for metadata
de: Keine Abfrage bereitgestellt, daher keine Abfrage nach Metadaten

en: Reusing provided metadata
de: Wiederverwendung bereitgestellter Metadaten

en: Querying for metadata and blending model metadata
de: Abfrage von Metadaten und Verschneidung von Modell-Metadaten

en: Querying for metadata
de: Abfrage nach Metadaten

en: No copied card information found
de: Keine kopierten Karteninformationen gefunden

en: Only datetime, timestamp, or date types allowed. Found {0}
de: Nur Datetime-, Zeitstempel- oder Datumstypen zulässig. Gefunden {0}

en: MongoDB does not support parsing strings as dates. Try parsing to a datetime instead
de: MongoDB unterstützt das Parsen von Strings als Datum nicht. Versuchen Sie stattdessen das Parsing in eine Datetime

en: MongoDB does not support parsing strings as times. Try parsing to a datetime instead
de: MongoDB unterstützt das Parsen von Strings als Zeiten nicht. Versuchen Sie stattdessen, eine Datetime zu parsen

en: `timestamp with time zone` columns shouldn''t have a `source timezone`
de: Spalten "Zeitstempel mit Zeitzone" sollten keine "Quellzeitzone" haben

en: Error running step ''{0}'' for {1}
de: Fehler beim Ausführen von Schritt ''{0}'' für {1}

en: Backfilling entity_id for {0} rows of {1}
de: Backfilling entity_id für {0} Zeilen von {1}

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
    We support tz database time zone names.
    See the full list here: https://w.wiki/4Jx
de: Konvertiert die Zeitzone einer Datums- oder Zeitstempelspalte.
    Wir unterstützen tz-Zeitzonennamen der Datenbank.
    Sehen Sie die vollständige Liste hier: https://w.wiki/4Jx

en: The current time zone. Only required for timestamps with no time zone.
de: Die aktuelle Zeitzone. Nur erforderlich für Zeitstempel ohne Zeitzone.

en: Show percentages
de: Prozentsätze anzeigen

en: In legend
de: In der Legende

en: On the chart
de: Auf der Karte

en: Error compiling HoneySQL form: {0}
de: Fehler beim Kompilieren des HoneySQL-Formulars: {0}

en: Invalid HoneySQL form: {0}
de: Ungültiges HoneySQL-Formular: {0}

en: input column already has a set timezone. Please remove the source parameter in convertTimezone.
de: Eingabespalte bereits eine festgelegte Zeitzone hat. Bitte entfernen Sie den Quellparameter in convertTimezone.

en: input column doesn't have a set timezone. Please set the source parameter in convertTimezone to convert it.
de: Die Eingabespalte hat keine festgelegte Zeitzone. Bitte setzen Sie den Quellparameter in convertTimezone, um sie zu konvertieren.

en: Error reducing result rows: {0}
de: Fehler beim Reduzieren der Ergebniszeilen: {0}

en: Sample database could not be extracted to the plugins directory,which may result in slow startup times. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
de: Die Beispieldatenbank konnte nicht in das Plugins-Verzeichnis extrahiert werden, was zu langsamen Startzeiten führen kann. Bitte setzen Sie MB_PLUGINS_DIR auf ein beschreibbares Verzeichnis und starten Sie Metabase neu.

en: Metabase config files require a Premium token with the :advanced-config feature.
de: Metabase-Konfigurationsdateien erfordern ein Premium-Token mit der Funktion :advanced-config.

[ctx: This is in the sidebar when creating or editing a dashboard subscription.]
en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
de: Diagramme in Abonnements können etwas anders aussehen als Diagramme in Dashboards.

[ctx: Seen when creating a new dashboard subscription.]
en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
de: Die Empfänger sehen diese Daten genauso wie Sie, unabhängig von deren Berechtigungen.

en: Model actions
de: Model Aktionen

en: Allow actions from models created from this data to be run. Actions are able to read, write, and possibly delete data.
de: Ermöglicht die Ausführung von Aktionen aus Modellen, die aus diesen Daten erstellt wurden. Aktionen sind in der Lage, Daten zu lesen, zu schreiben und möglicherweise zu löschen.

en: Note: Your database user will need write permissions.
de: Hinweis: Dein Datenbank-Nutzer benötigt Schreibrechte.

en: Auto tracking schema
de: Auto-Tracking-Schema

en: Remove mapping
de: Mapping entfernen

en: Remove mapping and members
de: Mapping und Mitglieder entfernen

en: Remove mapping and delete groups
de: Mapping entfernen und Gruppen löschen

en: Remove mapping and delete group
de: Mapping entfernen und Gruppe löschen

en: These groups' user memberships will no longer be synced with the directory server.
de: Die Mitgliedschaften dieser Benutzergruppen werden nicht mehr mit dem Verzeichnis-Server synchronisiert.

en: This group's user membership will no longer be synced with the directory server.
de: Die Mitgliedschaft dieser Benutzergrupp wird nicht mehr mit dem Verzeichnis-Server synchronisiert.

en: What should happen with the groups themselves in Metabase?
de: Was soll mit den Gruppen selbst in Metabase geschehen?

en: What should happen with the group itself in Metabase?
de: Was soll mit der Gruppe selbst in Metabase geschehen?

en: Remove this group mapping?
de: Gruppen Mapping entfernen?

en: Nothing, just remove the mapping
de: Nichts, nur das Mapping entfernen

en: Also remove all group members (except from Admin)
de: Auch Gruppen Mitglieder löschen (außer aus dem Admin)

en: Also delete the groups (except Admin)
de: Auch die Gruppen löschen (außer Admin)

en: Also delete the group
de: Auch die Gruppe löschen

en: Delete this mapping?
de: Mapping löschen?

en: Synchronize Group Memberships
de: Synchronisiere Gruppen Mitgliedschaften

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the directory server. If a group isn‘t mapped, its membership won‘t be synced.
de: Mappings ermöglichen es Metabase, Benutzer automatisch basierend auf den Mitgliedschaftsinformationen, die vom Verzeichnis-Server bereitgestellt werden, zu Gruppen hinzuzufügen und zu entfernen. Wenn eine Gruppe nicht zugeordnet ist, wird ihre Mitgliedschaft nicht synchronisiert.

en: About mappings
de: Über Mappings

en: New mapping
de: Neues Mapping

en: No mappings yet
de: Keine Mappings bisher

en: An error occurred.
de: Ein Fehler ist aufgetreten.

en: Unknown target
de: Unbekanntes Ziel

en: This field is required
de: Dieses Feld wird benötigt

en: Action Library
de: Aktionen Bibliothek

en: Where should the values for '{0}' come from?
de: Woher sollen die Werte für '{0}' kommen?

en: You can either ask users to enter values, or use the value of a dashboard filter.
de: Du kannst entweder die Benutzer auffordern, Werte einzugeben, oder den Wert eines Dashboard-Filters verwenden.

en: Select an action to get started
de: Wähle eine Aktions aus um zu Starten

en: Outline
de: Hervorheben

en: Ask the user
de: Den Benutzer fragen

en: This action has no parameters to map
de: Diese Aktion hat keine Parameter zum Zuordnen

en: This action cannot be undone.
de: Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: Action settings
de: Aktions Einstellungen

en: Make public
de: Veröffentlichen

en: Creates a publicly shareable link to this action form.
de: Erstelle einen öffentlich teilbaren Link zu diesem Aktion-Formular.

en: Public action form URL
de: Öffentliche Aktion-Formular-URL

en: Success message
de: Erfolgs-Meldung

en: Action ran successfully
de: Aktion erfolgreich ausgeführt

en: Build custom forms and business logic.
de: Erstelle benutzerdefinierte Formulare und Geschäftslogik.

en: Actions let you write parameterized SQL that writes back to your database. Actions can be attached to buttons on dashboards to create custom workflows. You can even publicly share the parameterized forms they generate to collect data.
de: Aktionen ermöglichen es Ihnen, parametrisierten SQL-Code zu schreiben, der in Ihre Datenbank zurückgeschrieben wird. Aktionen können an Schaltflächen in Dashboards angehängt werden, um benutzerdefinierte Workflows zu erstellen. Sie können sogar die parametrisierten Formulare, die sie generieren, öffentlich teilen, um Daten zu sammeln.

en: Here are a few ideas for what you can do with actions
de: Hier sind ein paar Ideen was du mit Aktionen machen kannst

en: Create a customer feedback form and embed it on your website.
de: Erstelle ein Kunden-Feedback Formular und binde es auf deiner Webseite ein.

en: Mark the customer you’re viewing in a dashboard as a VIP.
de: Im Dashboard angezeigte Kunden als VIP kennzeichnen.

en: Let team members remove redundant data.
de: Lasse Team-Mitglieder redundante Daten erntfernen.

en: See an example
de: Zeige ein Beispiel

en: Select a collection
de: Eine Sammlung auswählen

en: must be a positive integer value
de: muss eine positive Ganzzahl sein

en: Button properties
de: Eigenschaften der Schaltfläche

en: Button text
de: Text der Schaltfläche

en: Button variant
de: Art der Schaltfläche

en: Pick an action
de: Wähle eine Aktion aus

en: Change action
de: Aktion ändern

en: Action Settings
de: Aktionseinstellungen

en: Action Button
de: Aktions-Button

en: Text Card
de: Textkarte

en: This card does not support click mappings
de: Diese Karte unterstützt keine Klick-Zuordnungen

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
de: Wenn ein Benutzer einen neuen Filter zu einem Dashboard oder einer SQL-Frage hinzufügt, durchsucht Metabase das/die Feld(er), die diesem Filter zugeordnet sind, um die Liste der auswählbaren Werte anzuzeigen.

en: Select a model
de: Wähle ein Modell aus

en: Toggle sidebar
de: Seitenbalken ein-/ausklappen

en: How should users filter on this column?
de: Wie sollen Benutzer diese Spalte filtern?

en: Selectable values for {0}
de: Auswählbare Werte für {0}

en: Search for a question or model
de: Suche nach einer Frage oder einem Modell

en: Where values should come from
de: Woher die Werte kommen sollen

en: You haven’t connected a field to this filter yet, so there aren’t any values.
de: Sie haben mit diesem Filter noch kein Feld verknüpft, sodass es keine Werte gibt.

en: We don’t have any cached values for the connected fields. Try one of the other options, or change this widget to a search box.
de: Im Cache sind keine Werte für die verknüpften Feldern. Versuchen Sie es mit einer der anderen Optionen oder ändern Sie dieses Widget in ein Suchfeld.

en: Model or question to supply the values
de: Modell oder Frage, die die Werte liefern

en: Pick a model or question…
de: Wähle ein Modell oder eine Frage aus...

en: Column to supply the values
de: Spalte, aus der die Werte kommen

en: Pick a column…
de: Wähle eine Spalte...

en: This model doesn’t have any text columns.
de: Dieses Modell hat keine Text-Spalten.

en: This question doesn’t have any text columns.
de: Diese Frage hat keine Text-Spalten.

en: Please pick a different model or question.
de: Wähle ein anderes Modell oder eine andere Frage aus.

en: Pick a model or question
de: Wähle ein Modell oder eine Frage aus

en: An error occurred in your query
de: Ein Fehler ist in Deiner Abfrage aufgetreten

en: Enter one value per line.
de: Gebe einen Wert pro Zeile ein.

en: From connected fields
de: Aus verknüpften Feldern

en: From another model or question
de: Aus einem anderen Modell oder einer Frage

en: Custom list
de: Benutzerdefinierte Liste

en: Dropdown list
de: Werteliste

en: Input box
de: Eingabefeld

en: Select at least one column
de: Wähle mindestrens eine Spalte aus

en: Item {0} of first {1}
de: Element {0} der ersten {1}

en: Item {0} of {1}
de: Element {0} von {1}

en: Deselect All
de: Alle abwählen

en: Choose a link
de: Wähle einen Link aus

en: Sorry, you don't have permission to see this link.
de: Sie haben leider keine Berechtigung zum Anzeigen des Links

en: Show row totals
de: Zeige Gesamtsummen pro Zeile

en: Show column totals
de: Zeige Gesamtsummen pro Spalte

en: Link card
de: Linkkarte

en: Revoke link
de: Link zurückziehen

en: Public Action Form Listing
de: Öffentliche Liste von Aktionsformularen

en: No actions have been publicly shared yet.
de: Es wurden noch keine Aktionen öffentlich geteilt.

en: Run {0}?
de: {0} laufen lassen?

en: Choose a record to update
de: Wähle einen Datensatz zum Aktualisieren aus

en: No action assigned
de: Keine Aktion zugewiesen

en: Actions are not enabled for this database
de: Für diese Datenbank sind keine Aktionen aktiviert

en: You cannot connect variables to link cards.
de: Variablen können nicht mit Linkkarten verbunden werden.

en: Open this card's action settings to connect variables
de: Öffne die Aktionseinstellungen dieser Karte, um Variablen zu verbinden

en: Add a saved question
de: Gespeicherte Frage hinzufügen

en: , or
de: , oder␣

en: ask a new one
de: eine neue stellen

en: How should users filter on this variable?
de: Wie sollen sie Benutzer mit dieser Variable filtern?

en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
de: Empfänger sehen diese Daten so wie Sie, unabhängig von ihren Berechtigungen.

en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
de: Diagramme in Abonnements sehen etwas anders aus als Diagramme in Dashboards.

en: Model details
de: Modelldetails

en: action
de: Aktion

en: {0} ran successfully
de: {0} erfolgreich ausgeführt

en: Action form
de: Aktionsformular

en: Successfully updated
de: Erfolgreich aktualisiert

en: Successfully ran the action
de: Aktion erfolgreich ausgeführt

en: Shared Action Forms
de: Geteilte Aktionsformulare

en: Click Me
de: Klicke mich an

en: Add link card
de: Link-Karte hinzufügen

en: Add action button
de: Aktions-Button hinzufügen

en: for {0}
de: für {0}

en: Add or remove columns
de: Spalten hinzufügen oder entfernen

en: Show Header
de: Zeige Kopf

en: It will also be removed from the filter that uses it to populate values. | It will also be removed from the {0} filters that use it to populate values.
de[0]: Es wird auch aus dem Filter entfernt, der es zur Befüllung der Werte verwendet.
de[1]: Es wird auch aus den {0} Filtern entfernt, die es zur Befüllung der Werte verwenden.

en: Timeout must be less than 100 years
de: Timeout muss weniger als 100 Jahre betragen

en: Change field settings
de: Feldeinstellungen ändern

en: Field settings
de: Feldeinstellungen

en: Change options
de: Optionen ändern

en: Action parameters
de: Aktionsparameter

en: Configure your parameters' types and properties here. The values for these parameters can come from user input, or from a dashboard filter. {0}
de: Konfiguriere hier die Typen und Eigenschaften deiner Parameter. Die Werte für diese Parameter können aus Benutzereingaben oder aus einem Dashboard-Filter stammen. {0}

en: Long text
de: Langer Text

en: Inline select
de: Inline-Auswahl

en: Date + time
de: Datum + Zeit

en: Run
de: Ausführen

en: Delete this content and the DB connection
de: Diesen Inhalt und die Datenbankverbingung löschen

en: If you’re trying to migrate from a development DB to a production one, you don’t need to do this. You can just {0}
de: Wenn Du versuchst, von einer Entwicklungsdatenbank zu einer Produktionsdatenbank zu migrieren, musst Du das nicht tun. Du kannst einfach {0}

en: edit your connection details.
de: deine Verbindungsdetails bearbeiten.

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check each of these boxes:
de: Durch das Löschen dieser Datenbank werden auch alle auf ihr basierenden Inhalte gelöscht. Wenn Du das wirklich tun willst, klicke bitte jede der folgenden Boxen an:

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check the box below:
de: Durch das Löschen dieser Datenbank werden auch alle auf ihr basierenden Inhalte gelöscht. Wenn Du das wirklich tun willst, klicke bitte die Box unten an:

en: This will delete every saved question, model, metric, and segment you’ve made that uses this data, and can’t be undone!
de: Dies wird jede gespeicherte Frage, jedes Modell, jede Metrik und jedes Segment löschen, das diese Daten verwendet hat, und es kann nicht rückgängig gemacht werden!

en: If you’re sure, please type {0} in this box:
de: Wenn du sicher bist, gib bitte {0} in dieses Feld ein:

en: Are you completely sure?
de: Sind Sie wirklich sicher?

en: Delete {0} saved question | Delete {0} saved questions
de[0]: {0} gespeicherte Frage löschen
de[1]: {0} gespeicherte Fragen löschen

en: Delete {0} model | Delete {0} models
de[0]: {0} Modell löschen
de[1]: {0} Modelle löschen

en: Delete {0} metric | Delete {0} metrics
de[0]: {0} Metrik löschen
de[1]: {0} Metriken löschen

en: Delete {0} segment | Delete {0} segments
de[0]: {0} Segment löschen
de[1]: {0} Segmente löschen

en: Edit Link
de: Link bearbeiten

en: Edit definition
de: Definition bearbeiten

en: Archive {0}?
de: {0} archivieren?

en: Public action form
de: Öffentliches Aktionsformular

en: Disable basic actions?
de: Grundlegende Aktionen deaktivieren?

en: Disabling basic actions will also remove any buttons that use these actions. Are you sure you want to continue?
de: Durch Deaktivieren grundlegender Aktionen werden auch alle Schaltflächen entfernt, die diese Aktionen verwenden. Bist Du sicher, dass du fortfahren möchtest?

en: Disable
de: Deaktivieren

en: Disable basic actions
de: Grundlegende Aktionen deaktivieren

en: Create basic actions
de: Grundlegende Aktionen erstellen

en: Actions menu
de: Aktionsmenü

en: Running Actions is not enabled for database {0}
de: Ausführen von Aktionen ist für die Datenbank {0} nicht aktiviert

en: Action list
de: Aktionsliste

en: No actions have been created yet.
de: Es wurden noch keine Aktionen erstellt.

en: Get started quickly with some basic actions to create, edit and delete, or create your own from scratch.
de: Leg los mit einigen grundlegenden Aktionen, um sie zu erstellen, zu bearbeiten und zu löschen oder erstelle deine eigenen von Grund auf.

en: Preview the query
de: Vorschau der Abfrage

en: Query preview
de: Vorschau der Abfrage

en: Returns the current timestamp (in milliseconds).
de: Gibt den aktuellen Zeitstempel (in Millisekunden) zurück.

en: Returns the current timestamp (in milliseconds). Currently {0} in {1}.
de: Gibt den aktuellen Zeitstempel in Millisekunden zurück. Aktuell {0} in {1}.

en: "month"
de: "Monat"

en: Other charts
de: Andere Diagramme

en: Timeline event card
de: Timeline Ereigniskarte

en: Timeline card header
de: Header der Timeline-Karte

en: body row {0}
de: Zeilenkörper {0}

en: Still Waiting…
de: Warte noch...

en: Whether to enable Actions for a specific Database.
de: Ob Aktionen für eine bestimmte Datenbank aktiviert werden sollen.

en: Values can only be fetched for actions that require a Primary Key.
de: Werte können nur für Aktionen abgerufen werden, die einen Primärschlüssel erfordern.

en: Error executing action.
de: Fehler beim Ausführen der Aktion.

en: C3P0 Number of threads awaiting checkout
de: C3P0 Anzahl der Threads, die auf Überprüfung warten

en: Unsupported implicit action kind
de: Nicht unterstützter impliziter Aktionstyp

en: must be a valid json-query, something like ''.item.title''
de: Muss eine gültige JSON-Abfrage sein, beispielsweise wie ''.item.title''

en: Unsupported action type
de: Nicht unterstützter Aktionstyp

en: Must provide a database_id for query actions
de: Für Abfrageaktionen muss eine database_id angegeben werden

en: Card does not have a parameter with the ID {0}
de: Karte hat keinen Parameter mit der ID {0}

en: Invalid m field: {0}
de: Ungültiges Feld "m": {0}

en: Must include prefix or search
de: Muss Präfix oder Suche enthalten

en: Error with autocomplete: {0}
de: Fehler bei der automatischen Vervollständigung: {0}.

en: Missing field-ids for parameter
de: Fehlende Feld-IDs für Parameter

en: Table ''{0}.{1}'' already exists
de: Tabelle ''{0}.{1}'' bereits vorhanden

en: Unable to identify table ''{0}.{1}''
de: Tabelle ''{0}.{1}'' nicht erkannt

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have data access to all schemas.
de: Ungültige DB-Berechtigungen: Wenn Sie Schreibzugriff für native Abfragen haben, müssen Sie Zugriff auf alle Schemata haben.

en: Sandboxes are an Enterprise feature. Please upgrade to a paid plan to use this feature.
de: Sandboxing ist eine Enterprise-Funktion. Bitte aktualisiere auf einen kostenpflichtigen Plan, um diese Funktion zu verwenden.

en: Invalid execution permission graph: {0}
de: Ungültiger Ausführungsberechtigungsgraph: {0}

en: ''load'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''import''.
de: ''load'' ist veraltet und wird in einer zukünftigen Version entfernt. Bitte migriere zu ''import''.

en: ''dump'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''export''.
de: ''dump'' ist veraltet und wird in einer zukünftigen Version entfernt. Bitte migriere zu ''export''.

en: Setting H2 sequence ids to proper values...
de: Setze H2 Sequenz-IDs auf richtige Werte...

en: Can''t decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
de: Kann den geheimen Wert nicht mit MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY entschlüsseln

en: Can''t decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
de: Kann die App-Datenbank nicht mit MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY entschlüsseln

en: Query cancelled
de: Abfrage abgebrochen

en: Warning: missing type mapping for parsing BigQuery results of type {0}.
de: Warnung: Fehlendes Typ-Mapping für das Parsen von BigQuery-Ergebnissen vom Typ {0}.

en: datetimeDiff only allows datetime, timestamp, or date types. Found {0}
de: datetimeDiff erlaubt nur datetime, timestamp oder Datumstypen. {0} gefunden

en: now is not supported for MongoDB versions before 4.2
de: "now" wird für MongoDB-Versionen vor 4.2 nicht unterstützt.

en: incorrect value: {0}
de: Falscher Wert: {0}

en: violates not-null constraint
de: Verletzt die NOT-NULL-Beschränkung

en: Error preparing statement: {0}
de: Fehler bei der Vorbereitung der Anweisung: {0}

en: Comma separated names of {0} that should NOT appear in Metabase
de: Durch Komma getrennte Namen von {0}, die NICHT in Metabase erscheinen sollten

en: Comma separated names of {0} that should appear in Metabase
de: Durch Komma getrennte Namen von {0}, die in Metabase erscheinen sollten

en: You can use patterns like "auth*" to match multiple {0}
de: Du kannst Muster wie "auth*" verwenden, um mehrere {0} zu erfassen

en: Would you mind taking a quick 5 minute survey to tell us how it’s going?
de: Würdest Du uns einen kurzen 5-Minuten-Fragebogen ausfüllen, um uns mitzuteilen, wie es läuft?

en: Actions must be made with models, not cards.
de: Aktionen müssen mit Modellen und nicht mit Karten erstellt werden.

en: Cannot make a question from a model with actions
de: Es kann keine Frage aus einem Modell mit Aktionen erstellt werden

en: invalid parameterized_object_type
de: Ungültiger parameterisierter Objekttyp

en: Invalid parameter source {0}
de: Ungültige Parameterquelle {0}

en: Error updating Settings last updated value: {0}
de: Fehler beim Aktualisieren des zuletzt aktualisierten Werts der Einstellungen: {0}

en: Invalid locale: {0}
de: Ungültige Lokalisierung: {0}

en: Invalid day of week: {0}
de: Ungültiger Wochentag: {0}

en: Error fetching token status from {0}:
de: Fehler beim Abrufen des Token-Status von {0}:

en: MB_API_KEY is not set. See {0} for details
de: MB_API_KEY ist nicht gesetzt. Siehe {0} für weitere Informationen

en: Session timeout must be less than 100 years.
de: Die Sitzungsdauer muss weniger als 100 Jahre betragen.

en: Session timeout amount must be positive.
de: Die Sitzungsdauer muss positiv sein.

en: {0}, {1}, and {2}
de: {0}, {1}, und {2}

en: Field {0} has not been used since {1}. Skipping...
de: Das Feld {0} wurde seit {1} nicht mehr verwendet. Überspringe...

en: Found DBMS version {0}
de: Gefundene DBMS-Version {0}

en: Could not determine DBMS version
de: Die DBMS-Version konnte nicht ermittelt werden

en: received
de: empfangen

en: value must an array with :field id-or-name and an options map
de: Der Wert muss ein Array mit :Feld-ID oder -Name und einer Optionskarte/-map sein

en: value must be a valid UUID.
de: Wert muss eine gültige UUID sein.

en: value must be an instance of {0}
de: Der Wert muss eine Instanz von {0} sein

en: Value must be a map.
de: Der Wert muss eine Karte/Map sein.

en: No current user found
de: Kein aktueller Benutzer gefunden

en: Open the Metabase drill-through menu
de: Öffnen Sie das Drill-Through-Menü der Metabase

en: Expression
de: Ausdruck

en: You can reference columns here in functions or equations, like: floor([Price] - [Discount]). Click for documentation.
de: Sie können hier in Funktionen oder Gleichungen auf Spalten verweisen, wie: floor([Preis] - [Rabatt]). Klicken Sie für die Dokumentation.

en: Open expressions documentation
de: Dokumentation zu offenen Ausdrücken

en: Open the drill-through menu
de: Öffnen Sie das Drill-Through-Menü

en: Native Query
de: Einheimische Abfrage

en: Error calculating column name for {0}: {1}
de: Fehler beim Berechnen des Spaltennamens für {0}: {1}

en: Standard deviation of {0}
de: Standardabweichung von {0}

en: Error calculating display name for {0}: {1}
de: Fehler bei der Berechnung des Anzeigenamens für {0}: {1}

en: Cumulative sum of {0}
de: Kumulierte Summe von {0}

en: Saved Question #{0}
de: Gespeicherte Frage #{0}

en: Cumulative count of {0}
de: Kumulierte Anzahl von {0}

en: No join named {0}
de: Keine Verknüpfung namens {0}

en: Invalid :field clause: column {0} does not exist
de: Ungültige :field-Klausel: Spalte {0} existiert nicht

en: Cannot find Table {0}
de: Tabelle {0} kann nicht gefunden werden

en: Don''t know how to set options for {0}
de: Ich weiß nicht, wie man die Optionen für {0}

en: type-of {0} returned an invalid type {1}
de: type-of {0} ergab einen ungültigen Typ {1}

en: Don''t know how to determine the base type of {0}
de: Ich weiß nicht, wie man den Basistyp von {0} bestimmt.

en: Join aliases must be unique at a given stage of a query
de: Join-Aliase müssen in einer bestimmten Phase einer Abfrage eindeutig sein

en: Stage {0} does not exist
de: Stufe {0} existiert nicht

en: Extracting {0} {1}
de: Extraktion von {0} {1}

en: query_execution cleanup successful, no rows were deleted
de: query_execution cleanup erfolgreich, keine Zeilen wurden gelöscht

en: Cleaning up query_execution table
de: Bereinigung der Tabelle query_execution

en: query_execution cleanup successful, {0} rows were deleted
de: query_execution cleanup erfolgreich, {0} Zeilen wurden gelöscht

en: query_execution cleanup failed
de: query_execution cleanup fehlgeschlagen

en: Retention policy for the `query_execution` table.
de: Aufbewahrungsrichtlinie für die Tabelle "query_execution".

en: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS is set to {0}; using the minimum value of {1} instead.
de: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS ist auf {0} gesetzt; stattdessen wird der Mindestwert von {1} verwendet.

en: Must be a string like 2020-04 or 2222-11.
de: Muss eine Zeichenfolge wie 2020-04 oder 2222-11 sein.
