Metabase - en to id translation catalogue (6173 entries)

en: Your database has been added!
id: Database Anda sudah ditambahkan!

en: We took a look at your data, and we have some automated explorations that we can show you!
id: Kami lihat data anda, dan kami memiliki beberapa eksplorasi otomatis yang bisa kami tunjukan!

en: I'm good thanks
id: Saya baik, terimakasih

en: Explore this data
id: Jelajahi data ini

en: Select a database type
id: Pilih tipe database

en: Save
id: Simpan

en: To do some of its magic, Metabase needs to scan your database. We will also rescan it periodically to keep the metadata up-to-date. You can control when the periodic rescans happen below.
id: Untuk melakukan beberapa keajaibannya, Metabase perlu memeriks database Anda. Kami juga akan memeriksa ulang secara berkala untuk menjaga metadata tetap mutakhir. Anda dapat mengontrol kapan periodik pemeriksaan terjadi di bawah ini.

en: Database syncing
id: Sedang melakukan sinkronisasi database

en: This is a lightweight process that checks for
    updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this
    set to sync hourly.
id: Ini adalah proses ringan yang memeriksa pembaruan ke skema basis data ini. Dalam banyak kasus, anda dapat membiarkan konfigurasi ini untuk disinkronkan setiap jam.

en: Scan
id: Pindai

en: Scanning for Filter Values
id: Memindai untuk Nilai Filter

en: Metabase can scan the values present in each
    field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This
    can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large
    database.
id: Metabase dapat memindai nilai-nilai yang ada di masing-masing
    field dalam database ini untuk mengaktifkan filter kotak centang di dasbor dan pertanyaan. Ini
    dapat menjadi proses yang membutuhkan banyak sumber daya, terutama jika Anda memiliki jumlah yang sangat besar
    database.

en: When should Metabase automatically scan and cache field values?
id: Kapan Metabase secara otomatis memindai dan meng-cache nilai lapangan?

en: Regularly, on a schedule
id: Rutin, sesuai schedule

en: Only when adding a new filter widget
id: hanya pada saat widget filter baru ditambahkan

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will
    scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
id: Ketika seorang pengguna menambahkan filter baru ke dasbor atau pertanyaan SQL, Metabase akan memindah bidang yang dipetakan ke filter itu untuk menunjukkan daftar nilai yang dapat dipilih.

en: Never, I'll do this manually if I need to
id: Tidak pernah, saya akan melakukan ini secara manual jika perlu

en: Saving...
id: Sedang menyimpan...

en: Server error encountered
id: Terjadi galat di server

en: Delete this database?
id: Hapus database ini?

en: All saved questions, metrics, and segments that rely on this database will be lost.
id: Semua pertanyaan, metrik, dan segmen yang disimpan yang bergantung pada database ini akan hilang.

en: This cannot be undone.
id: Ini tidak dapat dibatalkan.

en: If you're sure, please type
id: Jika Anda yakin, silakan ketikkan

en: DELETE
id: HAPUS

en: in this box:
id: di kotak ini:

en: Cancel
id: Batal

en: Delete
id: Hapus

en: Databases
id: Database

en: Add Database
id: Tambah Database

en: Connection
id: Koneksi

en: Scheduling
id: Penjadwalan

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Actions
id: Tindakan

en: Sync database schema now
id: Sinkronisasi skema database sekarang

en: Starting…
id: Mulai...

en: Failed to sync
id: Gagal sinkronisasi

en: Sync triggered!
id: Sinkronisasi terpicu!

en: Re-scan field values now
id: Periksa ulang nilai kolom ini sekarang

en: Failed to start scan
id: Gagal untuk mulai pemeriksaan

en: Scan triggered!
id: Sinkronisasi terpicu!

en: Danger Zone
id: Zona Bahaya

en: Discard saved field values
id: Buang nilai kolom yang disimpan

en: Remove this database
id: Hapus database ini

en: Add database
id: Tambah database

en: Name
id: Nama

en: Engine
id: Mesin

en: Deleting...
id: Menghapus...

en: Loading ...
id: Pemuatan...

en: Bring the sample dataset back
id: Bawa dataset sampel kembali

en: Couldn't connect to the database. Please check the connection details.
id: Tidak dapat terhubung ke database. Silakan periksa detail koneksi.

en: Successfully created!
id: Berhasil dibuat!

en: Successfully saved!
id: Berhasil dibuat!

en: Revision History
id: Riwayat Revisi

en: Retire this {0}?
id: Hentikan ini {0}?

en: Saved questions and other things that depend on this {0} will continue to work, but this {1} will no longer be selectable from the query builder.
id: Pertanyaan yang disimpan dan hal-hal lain yang bergantung pada ini {0} akan terus berfungsi, tetapi ini {1} tidak lagi dapat dipilih dari pembuat kueri.

en: If you're sure you want to retire this {0}, please write a quick explanation of why it's being retired:
id: Jika Anda yakin ingin pensiun ini {0}, harap tulis penjelasan singkat tentang mengapa itu dihentikan:

en: This will show up in the activity feed and in an email that will be sent to anyone on your team who created something that uses this {0}.
id: Ini akan muncul di umpan aktivitas dan di email yang akan dikirim ke siapa pun di tim Anda yang membuat sesuatu yang menggunakan ini {0}.

en: Retire
id: Mundur

en: Retiring…
id: Pensiun...

en: Failed
id: Gagal

en: Success
id: Berhasil

en: Preview
id: Pratinjau

en: No column description yet
id: Belum ada deskripsi kolom

en: Select a field visibility
id: Pilih visibilitas bidang

en: No special type
id: Tidak ada tipe khusus

en: Other
id: Lain

en: Select a special type
id: Pilih jenis khusus

en: Select a target
id: Pilih target

en: Columns
id: Kolom

en: Column
id: Kolom

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Type
id: Tipe

en: Current database:
id: Database sekarang:

en: Show original schema
id: Tampilkan skema asli

en: Data Type
id: Tipe Data

en: Additional Info
id: Tambahan informasi

en: Find a schema
id: Cari skema

en: {0} schema | {0} schemas
id[0]: {0} skema
    Plural: {0} skema

en: Why Hide?
id: Kenapa Hide?

en: Technical Data
id: Data teknis

en: Irrelevant/Cruft
id: Tidak relevan

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: No table description yet
id: Belum ada deskripsi tabel

en: Metadata Strength
id: Kekuatan Metadata

en: {0} Queryable Table | {0} Queryable Tables
id[0]: {0} Tabel Kueri
    Jamak: {0} Tabel Kueri

en: {0} Hidden Table | {0} Hidden Tables
id[0]: {0} Tabel Tersembunyi

en: Find a table
id: Temukan tabel

en: Schemas
id: Skema

en: Metrics
id: Metrik

en: Add a Metric
id: Tambahkan metrik

en: Definition
id: Definisi

en: Create metrics to add them to the View dropdown in the query builder
id: Buat metrik untuk menambahkannya ke dropdown Lihat di pembuat kueri

en: Segments
id: Segmen

en: Add a Segment
id: Tambahkan segmen

en: Create segments to add them to the Filter dropdown in the query builder
id: Buat segmen untuk menambahkannya ke dropdown Filter di pembuat kueri

en: created
id: membuat

en: reverted to a previous version
id: dikembalikan ke versi sebelumnya

en: edited the title
id: menyunting tabel ini

en: edited the description
id: menyunting deskripsi ini

en: edited the
id: menyunting

en: made some changes
id: membuat beberapa perubahan

en: You
id: Anda

en: Datamodel
id: Model data

en:  History
id:  Sejarah

en: Revision History for
id: Sejarah Revisi untuk

en: {0} – Field Settings
id: {0} – Pengaturan Field

en: Where this field will appear throughout Metabase
id: Di mana bidang ini akan muncul di seluruh Metabase

en: Filtering on this field
id: Memfilter pada bidang ini

en: When this field is used in a filter, what should people use to enter the value they want to filter on?
id: Saat bidang ini digunakan dalam filter, apa yang harus digunakan orang untuk memasukkan nilai yang ingin mereka filter?

en: No description for this field yet
id: Belum ada deskripsi untuk field ini

en: Original value
id: Nilai original

en: Enter value
id: Masukkan value

en: Use original value
id: Gunakan original value

en: Use foreign key
id: Gunakan foreign key

en: Unrecognized mapping type
id: Tipe mapping tidak dikenali

en: Current field isn't a foreign key or FK target table metadata is missing
id: Bidang saat ini bukan kunci asing atau metadata tabel target FK tidak ada

en: The selected field isn't a foreign key
id: Field terpilih bukan merupakan sebuah foreign key

en: Display values
id: Tampilkan value

en: Choose to show the original value from the database, or have this field display associated or custom information.
id: Pilih untuk menampilkan nilai asli dari database, atau minta bidang ini dikaitkan atau informasi khusus.

en: Choose a field
id: Pilih field

en: Please select a column to use for display.
id: Pilih sebuah kolom untuk digunakan sebagai display.

en: Tip:
id: Saran:

en: You might want to update the field name to make sure it still makes sense based on your remapping choices.
id: Anda mungkin akan menginginkan untuk melakukan update nama field untuk memastikan nama tersebut masih masuk akal berdasarkan pilihan remapping Anda.

en: Cached field values
id: Nilai bidang yang di-cache

en: Metabase can scan the values for this field to enable checkbox filters in dashboards and questions.
id: Metabase dapat memindai nilai untuk bidang ini untuk mengaktifkan filter kotak centang di dasbor dan pertanyaan.

en: Re-scan this field
id: Pindai ulang bidang ini

en: Discard cached field values
id: Buang nilai bidang yang di-cache

en: Failed to discard values
id: Gagal membuang nilai

en: Discard triggered!
id: Buang terpicu!

en: Select any table to see its schema and add or edit metadata.
id: Pilih tabel apa saja untuk melihat skema dan tambahkan atau edit metadata.

en: Name is required
id: Nama diperlukan

en: Description is required
id: Deskripsi diperlukan

en: Revision message is required
id: Pesan revisi dibutuhkan

en: Aggregation is required
id: Agregasi dibutuhkan

en: Edit Your Metric
id: Sunting Metrik Anda

en: Create Your Metric
id: Buat Metrik Anda

en: Make changes to your metric and leave an explanatory note.
id: Buat perubahan pada metrik Anda dan berikan penjelasan mengenai perubahan tersebut.

en: You can create saved metrics to add a named metric option to this table. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
id: Anda dapat menyimpan metrik untuk menambah opsi metrik bernama pada tabel ini. Metrik yang disimpan meliputi tipe agregasi, field yang diagregasi, dan filter yang Anda tambahkan (opsional). Sebagai contoh, Anda bisa menambahkan cara resmi untuk menghitung "Harga rata-rata" untuk tabel Order.

en: Result:
id: Hasil:

en: Name Your Metric
id: Namakan metrik Anda

en: Give your metric a name to help others find it.
id: Berikan metrik Anda sebuah nama untuk membantu orang lain menemukannya.

en: Something descriptive but not too long
id: Deskriptif namun tidak terlalu panjang

en: Describe Your Metric
id: Deskripsikan metrik Anda

en: Give your metric a description to help others understand what it's about.
id: Berikan metrik Anda sebuah deskripsi untuk membantu orang lain memahami metrik tersebut.

en: This is a good place to be more specific about less obvious metric rules
id: Di sini Anda bisa menjadi lebih spesifik mengenai aturan-aturan metrik yang kurang jelas

en: Reason For Changes
id: Alasan perubahan

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required.
id: Tinggalkan pesan untuk menjelaskan perubahan yang Anda lakukan dan alasan Anda melakukannya.

en: This will show up in the revision history for this metric to help everyone remember why things changed
id: Catatan ini akan muncul pada sejarah revisi metrik ini untuk membantu orang lain mengingat alasan metrik ini diubah

en: At least one filter is required
id: Dibutuhkan setidaknya satu filter

en: Edit Your Segment
id: Sunting Segmen Anda

en: Create Your Segment
id: Buat Segmen Anda

en: Make changes to your segment and leave an explanatory note.
id: Buat perubahan pada segmen Anda dan tinggalkan catatan yang menjelaskan perubahan tersebut.

en: Select and add filters to create your new segment for the {0} table
id: Pilih dan tambah filter untuk membuat segmen baru Anda untuk tabel {0}

en: Name Your Segment
id: Berikan Nama Bagi Segmen Anda

en: Give your segment a name to help others find it.
id: Berikan segmen Anda sebuah nama untuk membantu orang lain menemukannya.

en: Describe Your Segment
id: Jelaskan Segmen Anda

en: Give your segment a description to help others understand what it's about.
id: Berikan segmen Anda sebuah deskripsi untuk membantu orang lain memahami segmen tersebut.

en: This is a good place to be more specific about less obvious segment rules
id: Di sini Anda bisa menjadi lebih spesifik mengenai aturan-aturan segmen yang kurang jelas

en: This will show up in the revision history for this segment to help everyone remember why things changed
id: Catatan ini akan muncul pada sejarah revisi segmen ini untuk membantu orang lain mengingat alasan segmen ini diubah

en: Settings
id: Pengaturan

en: Metabase can scan the values in this table to enable checkbox filters in dashboards and questions.
id: Metabase dapat memindai nilai-nilai dalam tabel ini untuk mengaktifkan filter kotak centang di dasbor dan pertanyaan.

en: Re-scan this table
id: Scan ulang tabel ini

en: Add
id: Tambahkan

en: Not a valid formatted email address
id: Bukan format alamat email yang valid

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Email address
id: Alamat email

en: Make this user an admin
id: Jadikan pengguna ini admin

en: All users belong to the {0} group and can't be removed from it. Setting permissions for this group is a great way to
    make sure you know what new Metabase users will be able to see.
id: Semua pengguna merupakan anggota grup {0} dan tidak bisa dihapus keanggotaannya dari grup tersebut. Dengan mengatur permission untuk grup ini, Anda dapat memastikan Anda tahu apa yang bisa dilihat pengguna baru.

en: This is a special group whose members can see everything in the Metabase instance, and who can access and make changes to the
    settings in the Admin Panel, including changing permissions! So, add people to this group with care.
id: Grup khusus ini bisa melihat semua hal di Metabase dan bisa mengakses dan membuat perubahan pada pengaturan dalam Panel Admin, termasuk mengubah permission! Berhati-hatilah saat menambahkan orang ke dalam grup ini.

en: To make sure you don't get locked out of Metabase, there always has to be at least one user in this group.
id: Untuk memastikan Anda tidak terkunci dari Metabase, harus selalu ada minimal satu orang dalam grup ini.

en: A group is only as good as its members.
id: Grup hanya sebagus anggotanya.

en: and
id: dan

en: {0} other group | {0} other groups
id[0]: {0} grup lain
    Jamak: {0} grup lain

en: Something like "Marketing"
id: Misalkan "Marketing"

en: Remove this group?
id: Hapus grup ini?

en: Are you sure? All members of this group will lose any permissions settings they have based on this group.
    This can't be undone.
id: Apakah Anda yakin? Semua anggota grup ini akan kehilangan permission setting apapun yang mereka dapatkan dari grup ini.
    Tindakan ini tidak dapat dibatalkan.

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit Name
id: Sunting Nama

en: Remove Group
id: Hapus Grup

en: Done
id: Selesai

en: Group name
id: Nama grup

en: Groups
id: Grup

en: Create a group
id: Buat grup

en: You can use groups to control your users' access to your data. Put users in groups and then go to the Permissions section to control each group's access. The Administrators and All Users groups are special default groups that can't be removed.
id: Anda bisa menggunakan grup untuk mengendalikan akses data pengguna Anda. Tambahkan pengguna dalam grup dan ubah akses setiap grup pada bagian Permission. Grup Administrators dan All Users tidak dapat dihapus.

en: Edit Details
id: Sunting Detail

en: Re-send Invite
id: Kirim Ulang Undangan

en: Reset Password
id: Atur Ulang Password

en: Deactivate
id: Deaktivasi

en: People
id: Pengguna

en: Who do you want to add?
id: Siapa yang mau Anda tambahkan?

en: Edit {0}'s details
id: Sunting detail milik {0}

en: {0} has been added
id: {0} telah ditambahkan

en: Add another person
id: Menambahkan orang lain

en: We couldn’t send them an email invitation,
    so make sure to tell them to log in using {0}
    and this password we’ve generated for them:
id: Kami tidak dapat mengirimi mereka undangan email,
    jadi pastikan untuk memberitahu mereka untuk masuk menggunakan {0}
    dan kata sandi ini kami buat untuk mereka:

en: If you want to be able to send email invites, just go to the {0} page.
id: Jika Anda ingin dapat mengirim undangan email, cukup buka halaman {0}.

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to set their password.
id: Kami telah mengirim undangan ke {0} dengan instruksi untuk mengatur kata sandi mereka.

en: We've re-sent {0}'s invite
id: Kami telah mengirim kembali undangan {0}

en: Okay
id: Oke

en: Any previous email invites they have will no longer work.
id: Setiap undangan email sebelumnya yang mereka miliki tidak akan berfungsi lagi.

en: Deactivate {0}?
id: Non-aktifkan {0}?

en: {0} won't be able to log in anymore.
id: {0} tidak akan dapat masuk lagi.

en: Reactivate {0}'s account?
id: Aktivasi ulang akun {0}?

en: Reactivate
id: Aktivasi Ulang

en: They'll be able to log in again, and they'll be placed back into the groups they were in before their account was deactivated.
id: Mereka akan bisa masuk lagi dan akan ditempatkan kembali dalam grup mereka sebelum akun mereka dideaktivasi.

en: Reset {0}'s password?
id: Atur ulang password {0}?

en: Reset
id: Atur ulang

en: Are you sure you want to do this?
id: Apakah Anda yakin?

en: {0}'s password has been reset
id: Password {0} telah diatur ulang

en: Here’s a temporary password they can use to log in and then change their password.
id: Berikut ini adalah password sementara yang bisa mereka gunakan untuk masuk dan mengubah password mereka.

en: We've sent them an email with instructions for creating a new password.
id: Kami telah mengirim email berisi petunjuk cara membuat password baru kepada mereka.

en: Active
id: Aktif

en: Deactivated
id: Dideaktivasi

en: Add someone
id: Tambahkan seseorang

en: Last Login
id: Login Terakhir

en: Signed up via Google
id: Mendaftar via Google

en: Signed up via LDAP
id: Mendaftar via LDAP

en: Reactivate this account
id: Aktifkan lagi akun ini

en: Never
id: Tidak pernah

en: {0} table | {0} tables
id[0]: Tabel {0}

en:  will be
id:  akan menjadi

en: given access to
id: diberikan akses menuju

en:  and
id:  dan

en: denied access to
id: tidak diberikan akses menuju

en:  will no longer be able to
id:  tidak akan bisa lagi untuk

en:  will now be able to
id:  akan nantinya bisa untuk

en:  native queries for
id:  native query untuk

en: Save permissions?
id: Simpan permission?

en: Save Changes
id: Simpan Perubahan

en: Discard changes?
id: Batalkan perubahan?

en: No changes to permissions will be made.
id: Perubahan permission tidak akan dilakukan.

en: You've made changes to permissions.
id: Anda telah membuat perubahan terhadap permission.

en: Permissions for this collection
id: Izin untuk koleksi ini

en: You have unsaved changes
id: Anda memiliki perubahan yang belum disimpan

en: Do you want to leave this page and discard your changes?
id: Anda ingin meninggalkan halaman ini dan mengabaikan perubahan yang ada?

en: Sorry, an error occurred.
id: Maaf, terjadi kesalahan.

en: Administrators always have the highest level of access to everything in Metabase.
id: Administrator selalu memiliki tingkat akses tertinggi ke segala sesuatu di Metabase.

en: Every Metabase user belongs to the All Users group. If you want to limit or restrict a group's access to something, make sure the All Users group has an equal or lower level of access.
id: Setiap pengguna Metabase milik grup Semua Pengguna. Jika Anda ingin membatasi atau membatasi akses grup ke sesuatu, pastikan grup Semua Pengguna memiliki tingkat akses yang sama atau lebih rendah.

en: MetaBot is Metabase's Slack bot. You can choose what it has access to here.
id: MetaBot adalah bot Slack Metabase. Anda dapat memilih apa yang memiliki akses ke sini.

en: The "{0}" group may have access to a different set of {1} than this group, which may give this group additional access to some {2}.
id: Grup "{0}" mungkin memiliki akses ke set {1} berbeda dari grup ini, yang dapat memberikan grup ini akses tambahan ke beberapa {2}.

en: The "{0}" group has a higher level of access than this, which will override this setting. You should limit or revoke the "{1}" group's access to this item.
id: Grup "{0}" memiliki tingkat akses yang lebih tinggi daripada ini, yang akan menimpa pengaturan ini. Anda harus membatasi atau mencabut akses grup "{1}" ke item ini.

en: Limit
id: Batas

en: Revoke
id: Mencabut

en: access even though "{0}" has greater access?
id: akses meskipun "{0}" memiliki akses yang lebih besar?

en: Limit access
id: Batasi akses

en: Revoke access
id: Mencabut akses

en: Change access to this database to limited?
id: Ubah akses ke basis data ini menjadi terbatas?

en: Change
id: Perubahan

en: Allow Raw Query Writing?
id: Izinkan Penulisan Pertanyaan Baku?

en: This will also change this group's data access to Unrestricted for this database.
id: Ini juga akan mengubah akses data grup ini menjadi Tidak Terbatas untuk database ini.

en: Allow
id: Mengizinkan

en: Revoke access to all tables?
id: Cabut akses ke semua tabel?

en: This will also revoke this group's access to raw queries for this database.
id: Tindakan ini juga akan membatalkan akses grup ini kepada query mentah untuk database ini.

en: Grant unrestricted access
id: Berikan akses tak terbatas

en: Unrestricted access
id: Akses tak terbatas

en: Limited access
id: Akses terbatas

en: No access
id: Tidak ada akses

en: Write raw queries
id: Menulis query mentah

en: Can write raw queries
id: Bisa menulis query mentah

en: Curate collection
id: Mengurasi koleksi

en: View collection
id: Melihat koleksi

en: Data Access
id: Akses Data

en: View tables
id: Melihat tabel

en: View schemas
id: Melihat skema

en: Data Model
id: Model Data

en: Sign in with Google
id: Masuk dengan Google

en: Allows users with existing Metabase accounts to login with a Google account that matches their email address in addition to their Metabase username and password.
id: Perbolehkan pengguna dengan akun Metabase eksisting untuk masuk dengan akun Google yang sesuai dengan alamat email mereka selain menggunakan username dan password Metabase.

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Allows users within your LDAP directory to log in to Metabase with their LDAP credentials, and allows automatic mapping of LDAP groups to Metabase groups.
id: Perbolehkan pengguna yang terdaftar dalam direktori LDAP Anda untuk masuk ke Metabase menggunakan kredensial LDAP mereka dan perbolehkan pemetaan otomatis grup LDAP dengan grup Metabase.

en: That's not a valid email address
id: Ini bukan alamat email yang valid

en: That's not a valid integer
id: Itu bukan bilangan bulat yang valid

en: Changes saved!
id: Perubahan tersimpan!

en: Looks like we ran into some problems
id: Sepertinya kami mengalami beberapa masalah

en: Send test email
id: Kirim email percobaan

en: Sending...
id: Sedang dikirim...

en: Sent!
id: Terkirim!

en: Clear
id: Bersihkan

en: Authentication
id: Otentikasi

en: Server Settings
id: Pengaturan Server

en: User Schema
id: Skema Pengguna

en: Attributes
id: Atribut

en: Group Schema
id: Skema Grup

en: Using
id: Menggunakan

en: Getting set up
id: Sedang menyiapkan

en: A few things you can do to get the most out of Metabase.
id: Beberapa hal yang dapat Anda lakukan untuk mendapatkan hasil maksimal dari Metabase.

en: Recommended next step
id: Langkah selanjutnya yang direkomendasi

en: Google Sign-In
id: Google Masuk

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}
id: Untuk memungkinkan pengguna masuk dengan Google, Anda harus memberi Metabase ID klien aplikasi konsol Google Developers. Hanya perlu beberapa langkah dan petunjuk tentang cara membuat kunci dapat ditemukan {0}

en: Your Google client ID
id: ID klien Google-mu

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from:
id: Izinkan pengguna mendaftar sendiri jika alamat email akun Google mereka adalah dari:

en: Answers sent right to your Slack #channels
id: Jawaban akan terkirim langsung ke #channel Slack Anda

en: Create a Slack Bot User for MetaBot
id: Buat Pengguna Slack Bot untuk MetaBot

en: Once you're there, give it a name and click {0}. Then copy and paste the Bot API Token into the field below. Once you are done, create a "metabase_files" channel in Slack. Metabase needs this to upload graphs.
id: Setelah Anda di sana, berikan nama dan klik {0}. Kemudian salin dan tempel Token API Bot ke bidang di bawah ini. Setelah selesai, buat saluran "metabase_files" di Slack. Metabase membutuhkan ini untuk mengunggah grafik.

en: You're running Metabase {0} which is the latest and greatest!
id: Anda menjalankan Metabase {0} yang merupakan versi terbaru dan termutakhir!

en: Metabase {0} is available.  You're running {1}
id: Metabase {0} tersedia. Anda menjalankan {1}

en: Update
id: Pembaruan

en: What's Changed:
id: Apa yang Diubah:

en: Add a map
id: Tambah peta

en: Delete custom map
id: Hapus peta khusus

en: Remove
id: Hapus

en: Select…
id: Pilih...

en: Sample values:
id: Nilai sampel:

en: Add a new map
id: Tambah peta baru

en: Edit map
id: Edit peta

en: What do you want to call this map?
id: Apa yang ingin Anda sebut peta ini?

en: e.g. United Kingdom, Brazil, Mars
id: misalnya Inggris Raya, Brasil, Mars

en: URL for the GeoJSON file you want to use
id: URL untuk file GeoJSON yang ingin Anda gunakan

en: Like https://my-mb-server.com/maps/my-map.json
id: Seperti https://my-mb-server.com/maps/my-map.json

en: Refresh
id: Muat ulang

en: Load
id: Muat

en: Which property specifies the region’s identifier?
id: Properti mana yang menentukan pengidentifikasi kawasan?

en: Which property specifies the region’s display name?
id: Properti mana yang menentukan nama tampilan kawasan?

en: Load a GeoJSON file to see a preview
id: Muat file GeoJSON untuk melihat pratinjau

en: Save map
id: Simpan peta

en: Add map
id: Tambah peta

en: Using embedding
id: Menggunakan embedding

en: By enabling embedding you're agreeing to the embedding license located at
id: Dengan mengaktifkan penyematan, Anda menyetujui lisensi penyematan yang terletak di

en: In plain English, when you embed charts or dashboards from Metabase in your own application, that application isn't subject to the Affero General Public License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds. You should, however, read the license text linked above as that is the actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
id: Dalam bahasa Inggris biasa, ketika Anda menyematkan bagan atau dasbor dari Metabase dalam aplikasi Anda sendiri, aplikasi itu tidak tunduk pada Lisensi Publik Umum Affero yang mencakup seluruh Metabase, asalkan Anda menjaga agar logo Metabase dan "Powered by Metabase" tetap terlihat pada embed tersebut. Namun, Anda harus membaca teks lisensi yang ditautkan di atas karena itu adalah lisensi aktual yang akan Anda setujui dengan mengaktifkan fitur ini.

en: Premium embedding enabled
id: Penyematan premium diaktifkan

en: Enter the token you bought from the Metabase Store
id: Masukkan token yang Anda beli dari Toko Metabase

en: Premium embedding lets you disable "Powered by Metabase" on your embedded dashboards and questions.
id: Penyematan premium memungkinkan Anda menonaktifkan "Didukung oleh Metabase" di dasbor dan pertanyaan yang disematkan.

en: Buy a token
id: Beli token

en: Enter a token
id: Masukkan token

en: Edit Mappings
id: Edit Pemetaan

en: Group Mappings
id: Pemetaan Grup

en: Create a mapping
id: Buat pemetaan

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Membership to the Admin group can be granted through mappings, but will not be automatically removed as a
    failsafe measure.
id: Pemetaan memungkinkan Metabase untuk secara otomatis menambah dan menghapus pengguna dari grup berdasarkan informasi keanggotaan yang disediakan oleh
    server direktori. Keanggotaan ke grup Admin dapat diberikan melalui pemetaan, tetapi tidak akan secara otomatis dihapus sebagai a
    ukuran gagal aman.

en: Distinguished Name
id: Nama terhormat

en: Public Link
id: Tautan Publik

en: Revoke Link
id: Cabut Tautan

en: Disable this link?
id: Nonaktifkan tautan ini?

en: They won't work anymore, and can't be restored, but you can create new links.
id: Mereka tidak akan berfungsi lagi, dan tidak dapat dipulihkan, tetapi Anda dapat membuat tautan baru.

en: Public Dashboard Listing
id: Daftar Dasbor Publik

en: No dashboards have been publicly shared yet.
id: Belum ada dasbor yang dibagikan secara publik.

en: Public Card Listing
id: Listing Kartu Publik

en: No questions have been publicly shared yet.
id: Tidak ada pertanyaan yang sudah dibagikan secara publik.

en: Embedded Dashboard Listing
id: Daftar Dasbor Tersemat

en: No dashboards have been embedded yet.
id: Belum ada dasbor yang disematkan.

en: Embedded Card Listing
id: Daftar Kartu Tersemat

en: No questions have been embedded yet.
id: Belum ada pertanyaan yang disematkan.

en: Regenerate embedding key?
id: Buat ulang kunci penyematan?

en: This will cause existing embeds to stop working until they are updated with the new key.
id: Ini akan menyebabkan penyematan yang ada berhenti bekerja sampai mereka diperbarui dengan kunci baru.

en: Regenerate key
id: Kembali membuat kunci

en: Generate Key
id: Membuat kunci

en: Enabled
id: Aktif

en: Disabled
id: Nonaktif

en: Unknown setting {0}
id: Setelan {0} tidak diketahui

en: Setup
id: Atur

en: General
id: Umum

en: Site Name
id: Nama Website

en: Site URL
id: URL Website

en: Email Address for Help Requests
id: Alamat surel untuk meminta bantuan

en: Report Timezone
id: Laporkan zona waktu

en: Database Default
id: Standar Database

en: Select a timezone
id: Pilih zona waktu

en: Not all databases support timezones, in which case this setting won't take effect.
id: Tidak semua database mendukung zona waktu, dalam hal ini pengaturan ini tidak akan berlaku.

en: Language
id: Bahasa

en: Select a language
id: Pilih bahasa

en: Anonymous Tracking
id: Pelacakan Anonim

en: Friendly Table and Field Names
id: Tabel Ramah dan Nama Lapangan

en: Only replace underscores and dashes with spaces
id: Hanya ganti garis bawah dan tanda hubung dengan spasi

en: Enable Nested Queries
id: Aktifkan kueri bersarang

en: Updates
id: Pembaruan

en: Check for updates
id: Cek pembaruan

en: SMTP Host
id: Host SMTP

en: SMTP Port
id: Port SMTP

en: That's not a valid port number
id: Itu bukan nomor port yang valid

en: SMTP Security
id: Keamanan SMTP

en: SMTP Username
id: Nama Pengguna SMTP

en: SMTP Password
id: Kata sandi SMTP

en: From Address
id: Dari alamat

en: Slack API Token
id: Token API Slack

en: Enter the token you received from Slack
id: Masukkan token yang Anda terima dari Slack

en: LDAP Authentication
id: Otentikasi LDAP

en: LDAP Host
id: Host LDAP

en: LDAP Port
id: Port LDAP

en: LDAP Security
id: Keamanan LDAP

en: Username or DN
id: Nama pengguna atau DN

en: Password
id: Kata sandi

en: User search base
id: Basis Pencarian Pengguna

en: User filter
id: Filter pengguna

en: Check your parentheses
id: Periksa tanda kurung Anda

en: Email attribute
id: Atribut email

en: First name attribute
id: Nama awal atribut

en: Last name attribute
id: Nama akhir atribut

en: Synchronize group memberships
id: Sinkronisasi keanggotaan kelompok

en: Group search base
id: Basis pencarian grup

en: Maps
id: Peta

en: Map tile server URL
id: URL server ubin

en: Metabase uses OpenStreetMaps by default.
id: Metabase menggunakan openstreetmap secara default.

en: Custom Maps
id: Peta khusus

en: Add your own GeoJSON files to enable different region map visualizations
id: Tambahkan file GeoJSON Anda sendiri untuk mengaktifkan visualisasi peta wilayah yang berbeda

en: Public Sharing
id: Bagikan ke Publik

en: Enable Public Sharing
id: Aktifkan Berbagi Publik

en: Shared Dashboards
id: Dashboard bersama

en: Shared Questions
id: Pertanyaan bersama

en: Embedding in other Applications
id: Menanamkan dalam aplikasi lain

en: Enable Embedding Metabase in other Applications
id: Aktifkan Metabase Embedding di Aplikasi Lain

en: Embedding secret key
id: Menanamkan kunci rahasia

en: Embedded Dashboards
id: Dashboard tertanam

en: Embedded Questions
id: Pertanyaan tertanam

en: Enable Caching
id: Aktifkan caching

en: Minimum Query Duration
id: Durasi kueri minimum

en: Cache Time-To-Live (TTL) multiplier
id: Pengganda Cache Time-to-Live (TTL)

en: Max Cache Entry Size
id: Ukuran entri cache max

en: Your alert is all set up.
id: Peringatan Anda semua diatur.

en: Your alert was updated.
id: Peringatan anda telah berubah.

en: The alert was successfully deleted.
id: Peringatan telah berhasil dihapus.

en: Please enter a valid formatted email address.
id: Mohon masukkan alamat surel yang sesuai format.

en: Passwords do not match
id: Password tidak sama

en: Back to login
id: Kembali untuk masuk

en: No Metabase account exists for this Google account.
id: Tidak ada akun metabase untuk akun Google ini.

en: You'll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
id: Anda memerlukan administrator untuk membuat akun metabase sebelum Anda dapat menggunakan Google untuk masuk.

en: Sign in with {0}
id: Masuk dengan {0}

en: Please contact an administrator to have them reset your password
id: Silakan kontak administrator untuk menyetel ulang kata sandi Anda

en: Forgot password
id: Lupa kata sandi

en: The email you use for your Metabase account
id: Email yang kamu gunakan untuk Metabase akun

en: Send password reset email
id: Kirim surel atur ulang email

en: Check your email for instructions on how to reset your password.
id: Periksa email untuk instruksi penyetelan ulang kata sandi.

en: Sign in to Metabase
id: Masuk ke Metabase

en: OR
id: ATAU

en: Username or email address
id: Akun atau alamat email

en: Sign in
id: Masuk

en: I seem to have forgotten my password
id: Saya pikir telah melupakan kata sandi saya

en: request a new reset email
id: Minta email set ulang

en: Whoops, that's an expired link
id: Whoops, pranala kadaluarsa

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need
    to reset your password, you can {0}.
id: Untuk alasan keamanan, tautan reset kata sandi kedaluwarsa setelah beberapa saat. Jika Anda masih membutuhkan
    Untuk mengatur ulang kata sandi Anda, Anda bisa {0}.

en: New password
id: Kata sandi baru

en: To keep your data secure, passwords {0}
id: Untuk menjaga keamanan data Anda, kata sandi {0}

en: Create a new password
id: Buat kata sandi baru

en: Make sure its secure like the instructions above
id: Pastikan aman seperti instruksi di atas

en: Confirm new password
id: Konfirmasi kata sandi baru

en: Make sure it matches the one you just entered
id: Pastikan itu cocok dengan yang baru saja Anda masukkan

en: Your password has been reset.
id: Kata sandi ada telah diset ulang.

en: Sign in with your new password
id: Masuk dengan kata sandi baru

en: Save failed
id: Penyimpanan gagal

en: Saved
id: Tersimpan

en: Ok
id: Oke

en: Archive this collection?
id: Arsipkan koleksi ini?

en: The dashboards, collections, and pulses in this collection will also be archived.
id: Dasbor, koleksi, dan pulsa dalam koleksi ini juga akan diarsipkan.

en: Archive
id: Arsip

en: This {0} has been archived
id: {0} ini telah diarsipkan

en: View the archive
id: Lihat arsip

en: Unarchive this {0}
id: Tidak mencairkan ini {0}

en: Our data
id: Data kita

en: X-ray this table
id: X-ray tabel ini

en: Learn about this table
id: Pelajari tentang tabel ini

note: What is this?
en: Clickity click
id: Klik Klik

en: Saved!
id: Tersimpan!

en: Saving failed.
id: Gagal menyimpan.

en: Su
id: Min

en: Mo
id: Sen

en: Tu
id: Sel

en: We
id: Rab

en: Th
id: Kam

en: Fr
id: Jum

en: Sa
id: Sab

en: Your admin's email address
id: Alamat email admin Anda

en: To send {0}, you'll need to set up {1} integration.
id: Untuk mengirim {0}, Anda harus mengatur {1} integrasi.

en:  or
id:  atau

en: To send {0}, an admin needs to set up {1} integration.
id: Untuk mengirim {0}, admin perlu mengatur {1} integrasi.

en: This collection is empty, like a blank canvas
id: Koleksi ini kosong, seperti kanvas kosong

en: You can use collections to organize and group dashboards, questions and pulses for your team or yourself
id: Anda dapat menggunakan koleksi untuk mengatur dan mengelompokkan dasbor, pertanyaan, dan pulsa untuk tim Anda atau diri Anda sendiri

en: Create another collection
id: Buat koleksi lainnya

en: Dashboards let you collect and share data in one place.
id: Dasbor memungkinkan Anda mengumpulkan dan berbagi data di satu tempat.

en: Pulses let you send out the latest data to your team on a schedule via email or slack.
id: Pulsa memungkinkan Anda mengirimkan data terbaru kepada tim Anda dengan jadwal melalui email atau kendur.

en: Questions are a saved look at your data.
id: Pertanyaan adalah tampilan yang disimpan pada data Anda.

en: Pins
id: Pin

en: Drag something here to pin it to the top
id: Seret sesuatu ke sini untuk menjepit ke atas

en: Collections
id: Koleksi

en: Drag here to un-pin
id: Seret ke sini untuk un-pin

en: {0} item selected | {0} items selected
id[0]: {0} item yang dipilih

en: Move {0} items?
id: Pindahkan item {0}?

en: Move "{0}"?
id: Pindahkan "{0}"?

en: Move
id: Bergerak

en: Edit this collection
id: Edit koleksi ini

en: Archive this collection
id: Arsip koleksi ini

en: My personal collection
id: Koleksi pribadi saya

en: New collection
id: Koleksi baru

en: Copied!
id: Terkopi!

en: Use an SSH-tunnel for database connections
id: Gunakan Tunnel SSH untuk koneksi basis data

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host.
    This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available.
    Enabling this is usually slower than a direct connection.
id: Beberapa instalasi basis data hanya dapat diakses dengan menghubungkan melalui host Bastion SSH.
    Opsi ini juga menyediakan lapisan keamanan ekstra ketika VPN tidak tersedia.
    Mengaktifkan ini biasanya lebih lambat dari koneksi langsung.

en: This is a large database, so let me choose when Metabase syncs and scans
id: Ini adalah basis data besar, jadi izinkan saya memilih ketika metabase menyinkronkan dan memindai

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values.
    If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
id: Secara default, Metabase melakukan sinkronisasi per jam ringan dan pemindaian harian intensif nilai bidang.
    Jika Anda memiliki basis data besar, kami sarankan menyalakan ini dan meninjau kapan dan seberapa sering pemindaian nilai lapangan terjadi.

en: {0} to generate a Client ID and Client Secret for your project.
id: {0} Untuk menghasilkan ID klien dan rahasia klien untuk proyek Anda.

en: Click here
id: Klik di sini

en: Choose "Other" as the application type. Name it whatever you'd like.
id: Pilih "Lainnya" sebagai jenis aplikasi. Beri nama apa pun yang Anda inginkan.

en: {0} to get an auth code
id: {0} untuk mendapatkan kode auth

en: with Google Drive permissions
id: dengan izin Google Drive

en: To use Metabase with this data you must enable API access in the Google Developers Console.
id: Untuk menggunakan metabase dengan data ini Anda harus mengaktifkan akses API di konsol pengembang Google.

en: {0} to go to the console if you haven't already done so.
id: {0} untuk pergi ke konsol jika Anda belum melakukannya.

en: How would you like to refer to this database?
id: Bagaimana Anda ingin merujuk pada basis data ini?

en: Next
id: Lanjut

en: Delete this {0}
id: Hapus ini {0}

en: Pin this item
id: Pin item ini

en: Move this item
id: Pindahkan item ini

en: Edit this question
id: Edit pertanyaan ini

en: Action type
id: Tipe aksi

en: View revision history
id: Lihat Revisi Sejarah

en: Move action
id: Aksi pindah

en: Archive action
id: Aksi arsip

en: Add to dashboard
id: Tambahkan ke Dasbor

en: Download results
id: Unduh Hasilnya

en: Sharing and embedding
id: Berbagi dan menanamkan

en: Another action type
id: Tipe tindakan lain

en: Get alerts about this
id: Dapatkan peringatan tentang ini

en: View the SQL
id: Lihat query SQL

en: Segments for this
id: Segmen untuk ini

en: Show error details
id: Tampilkan rincian kesalahan

en: Here's the full error message
id: Inilah pesan kesalahan penuh

en: Hi, Metabot here.
id: Hai, Metabot di sini.

en: Based on the schema
id: Berdasarkan skema

en: A look at your
id: Lihat Anda

en: Search the list
id: Cari daftar

en: Search by {0}
id: Cari dengan {0}

en:  or enter an ID
id:  atau masukkan ID

en: Enter an ID
id: Masukkan ID

en: Enter a number
id: Masukkan nomor

en: Enter some text
id: Masukkan beberapa teks

en: No matching {0} found.
id: Tidak ada yang cocok {0} ditemukan.

en: Including every option in your filter probably won’t do much…
id: Termasuk setiap opsi di filter Anda mungkin tidak akan banyak...

en: Something's gone wrong
id: Ada yang salah

en: We've run into an error. You can try refreshing the page, or just go back.
id: Kami mengalami kesalahan. Anda dapat mencoba menyegarkan halaman, atau kembali.

en: No description yet
id: Tidak ada deskripsi

en: New {0}
id: Baru {0}

en: Asked by {0}
id: Ditanyakan oleh {0}

en: Today,
id: Hari ini,

en: Yesterday,
id: Kemarin,

en: First revision.
id: Revisi pertama.

en: Reverted to an earlier revision and {0}
id: Dikembalikan ke revisi sebelumnya dan {0}

en: Revision history
id: Revisi Sejarah

en: When
id: Kapan

en: Who
id: Siapa

en: What
id: Apa

en: Revert
id: Kembali

en: Reverting…
id: Mengembalikan...

en: Revert failed
id: Kembali gagal

en: Reverted
id: Dikembalikan

en: Everything
id: Semua

en: Dashboards
id: Dasbor

en: Questions
id: Pertanyaan

en: Pulses
id: Pulsa

en: Back
id: Kembali

en: Find...
id: Cari...

en: An error occured
id: Kesalahan terjadi

en: Loading...
id: Memuat...

en: Get infrequent emails about new releases and feature updates.
id: Dapatkan email yang jarang tentang rilis baru dan pembaruan fitur.

en: Subscribe
id: Langganan

en: You're subscribed. Thanks for using Metabase!
id: Anda berlangganan. Terima kasih telah menggunakan Metabase!

en: We're a little lost...
id: Kami sedikit tersesat ...

en: Temporary Password
id: Kata Sandi Sementara

en: Hide
id: Bersembunyi

en: Show
id: Tampilkan

en: Saved! Add this to a dashboard?
id: Diselamatkan! Tambahkan ini ke dasbor?

en: Yes please!
id: Ya silahkan!

en: Not now
id: Tidak sekarang

en: Error:
id: Kesalahan:

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: First
id: Awal

en: Last
id: Akhir

en: 15th (Midpoint)
id: 15 (titik tengah)

en: Calendar Day
id: Hari kalender

en: your Metabase timezone
id: zona metabase Anda

en: Filter this list...
id: Saring daftar ini ...

en: Blue
id: Biru

en: Green
id: Hijau

en: Red
id: merah

en: Yellow
id: Kuning

en: A component used to make a selection
id: Komponen yang digunakan untuk membuat pilihan

en: Selected
id: Terpilih

en: Nothing to select
id: Tidak ada yang perlu dipilih

en: Sorry, you don’t have permission to see that.
id: Maaf, Anda tidak memiliki izin untuk melihatnya.

en: Unknown error encountered
id: Kesalahan yang tidak diketahui ditemui

en: Create
id: Membuat

en: Create dashboard
id: Buat Dasbor

en: Table
id: Tabel

en: Creator
id: Pencipta

en: No results found
id: Tidak ada hasil yang ditemukan

en: Try adjusting your filter to find what you’re looking for.
id: Coba sesuaikan filter Anda untuk menemukan apa yang Anda cari.

en: View by
id: Dilihat oleh

en: of
id: dari

en: Don't tell anyone, but you're my favorite.
id: Jangan beri tahu siapa pun, tetapi Anda adalah favorit saya.

en: Once you connect your own data, I can show you some automatic explorations called x-rays. Here are some examples with sample data.
id: Setelah Anda menghubungkan data Anda sendiri, saya dapat menunjukkan beberapa eksplorasi otomatis yang disebut x-ray. Berikut adalah beberapa contoh dengan data sampel.

en: Start here
id: Mulai di sini

en: Our analytics
id: Analytics kami

en: Browse all items
id: Jelajahi semua barang

en: Replace or save as new?
id: Ganti atau simpan sebagai yang baru?

en: Replace original question, "{0}"
id: Ganti pertanyaan asli, "{0}"

en: Save as new question
id: Simpan sebagai pertanyaan baru

en: First, save your question
id: Pertama, simpan pertanyaan Anda

en: Save question
id: Simpan Pertanyaan

en: What is the name of your card?
id: Apa nama kartu Anda?

en: Description
id: Keterangan

en: It's optional but oh, so helpful
id: Ini opsional tapi oh, sangat membantu

en: Which collection should this go in?
id: Koleksi mana yang harus dilakukan ini?

en: modified
id: diubah

en: item
id: barang

en: Undo
id: Membuka

en: Applying Question
id: Menerapkan Pertanyaan

en: That question isn't compatible
id: Pertanyaan itu tidak kompatibel

en: Search for a question
id: Cari pertanyaan

en: We're not sure if this question is compatible
id: Kami tidak yakin apakah pertanyaan ini kompatibel

en: Archive Dashboard
id: Arsipkan Dasbor

en: Make sure to make a selection for each series, or the filter won't work on this card.
id: Pastikan untuk membuat pilihan untuk setiap seri, atau filter tidak akan berfungsi pada kartu ini.

en: This dashboard is looking empty.
id: Dasbor ini terlihat kosong.

en: Add a question to start making it useful!
id: Tambahkan pertanyaan untuk mulai membuatnya bermanfaat!

en: Daytime mode
id: Mode siang hari

en: Nighttime mode
id: Mode malam hari

en: Exit fullscreen
id: Keluar dari layar penuh

en: Enter fullscreen
id: Memasuki layar penuh

en: Saving…
id: Penghematan…

en: Add a question
id: Tambahkan pertanyaan

en: Add a question to this dashboard
id: Tambahkan pertanyaan ke dasbor ini

en: Add a filter
id: Tambahkan Filter

en: Parameters
id: Parameter

en: Add a text box
id: Tambahkan kotak teks

en: Move dashboard
id: Pindahkan dashboard

en: Edit dashboard
id: Edit Dasbor

en: Edit Dashboard Layout
id: Edit tata letak dasbor

en: You are editing a dashboard
id: Anda mengedit dasbor

en: Select the field that should be filtered for each card
id: Pilih bidang yang harus disaring untuk setiap kartu

en: Move dashboard to...
id: Pindahkan dasbor ke ...

en: Dashboard moved to {0}
id: Dasbor dipindahkan ke {0}

en: What do you want to filter?
id: Apa yang ingin Anda saring?

en: What kind of filter?
id: Filter apa?

en: Off
id: Mati

en: 1 minute
id: 1 menit

en: 5 minutes
id: 5 menit

en: 10 minutes
id: 10 menit

en: 15 minutes
id: 15 menit

en: 30 minutes
id: 30 menit

en: 60 minutes
id: 60 menit

en: Auto-refresh
id: Refresh otomatis

en: Refreshing in
id: Menyegarkan

en: Remove this question?
id: Hapus pertanyaan ini?

en: Your dashboard was saved
id: Dasbor Anda disimpan

en: See it
id: Lihat itu

en: Save this
id: Simpan ini

en: Show more about this
id: Tampilkan lebih banyak tentang ini

en: This card doesn't have any fields or parameters that can be mapped to this parameter type.
id: Kartu ini tidak memiliki bidang atau parameter apa pun yang dapat dipetakan ke jenis parameter ini.

en: The values in this field don't overlap with the values of any other fields you've chosen.
id: Nilai-nilai di bidang ini tidak tumpang tindih dengan nilai-nilai bidang lain yang Anda pilih.

en: No valid fields
id: Tidak ada bidang yang valid

en: Name must be 100 characters or less
id: Nama harus 100 karakter atau kurang

en: Color is required
id: Diperlukan warna

en: What is the name of your dashboard?
id: Apa nama dasbor Anda?

en: did some super awesome stuff that's hard to describe
id: melakukan beberapa hal super luar biasa yang sulit dijelaskan

en: created an alert about -
id: menciptakan peringatan tentang -

en: deleted an alert about -
id: Menghapus peringatan tentang -

en: saved a question about
id: menyelamatkan pertanyaan tentang

en: saved a question
id: menyelamatkan pertanyaan

en: deleted a question
id: menghapus pertanyaan

en: created a dashboard
id: membuat dashboard

en: deleted a dashboard
id: menghapus dashboard

en: added a question to the dashboard -
id: Menambahkan pertanyaan ke dasbor -

en: removed a question from the dashboard -
id: menghapus pertanyaan dari dasbor -

en: received the latest data from
id: menerima data terbaru dari

en: Unknown
id: Tidak dikenal

en: Hello World!
id: Halo Dunia!

en: Metabase is up and running.
id: Metabase naik dan berjalan.

en: added the metric
id: menambahkan metrik

en:  to the
id:  untuk

en:  table
id:  tabel

en: made changes to the metric
id: membuat perubahan pada metrik

en:  in the
id:  dalam

en: removed the metric
id: dihapus metrik

en: created a pulse
id: menciptakan denyut nadi

en: deleted a pulse
id: Dihapus denyut nadi

en: added the filter
id: menambahkan filter

en: made changes to the filter
id: membuat perubahan pada filter

en: removed the filter {0}
id: menghapus filter {0}

en: joined!
id: Bergabung!

en: Hmmm, looks like nothing has happened yet.
id: Hmmm, sepertinya belum ada yang terjadi.

en: Save a question and get this baby going!
id: Simpan pertanyaan dan dapatkan bayi ini!

en: Ask questions and explore
id: Ajukan Pertanyaan dan Jelajahi

en: Click on charts or tables to explore, or ask a new question using the easy interface or the powerful SQL editor.
id: Klik pada grafik atau tabel untuk dijelajahi, atau ajukan pertanyaan baru menggunakan antarmuka yang mudah atau editor SQL yang kuat.

en: Make your own charts
id: Buat grafik Anda sendiri

en: Create line charts, scatter plots, maps, and more.
id: Buat grafik garis, plot sebar, peta, dan banyak lagi.

en: Share what you find
id: Bagikan apa yang Anda temukan

en: Create powerful and flexible dashboards, and send regular updates via email or Slack.
id: Buat dasbor yang kuat dan fleksibel, dan kirim pembaruan rutin melalui email atau kendur.

en: Let's go
id: Ayo pergi

en: Setup Tip
id: Tip setup

en: View all
id: Lihat semua

en: Recently Viewed
id: Baru saja dilihat

en: You haven't looked at any dashboards or questions recently
id: Anda belum melihat dasbor atau pertanyaan baru-baru ini

en: {0} items selected
id: {0} item yang dipilih

en: Unarchive
id: Tidak beralasan

en: Activity
id: Aktivitas

en: Results for "{0}"
id: Hasil untuk "{0}"

en: Pulse
id: Detak

en: Entity Key
id: Kunci entitas

en: Overall Row
id: Baris keseluruhan

en: The primary key for this table.
id: Kunci utama untuk tabel ini.

en: Entity Name
id: Nama kesatuan

en: The "name" of each record. Usually a column called "name", "title", etc.
id: "Nama" dari setiap catatan. Biasanya kolom yang disebut "nama", "judul", dll.

en: Foreign Key
id: Kunci asing

en: Points to another table to make a connection.
id: Menunjuk ke tabel lain untuk membuat koneksi.

en: Avatar Image URL
id: URL Gambar Avatar

en: Common
id: Umum

en: Category
id: Kategori

en: City
id: Kota

en: Country
id: Negara

en: Image URL
id: Url Gambar

en: Field containing JSON
id: Bidang yang berisi JSON

en: Latitude
id: Lintang

en: Longitude
id: Bujur

en: Number
id: Nomor

en: State
id: Negara

en: UNIX Timestamp (Seconds)
id: Timestamp Unix (detik)

en: UNIX Timestamp (Milliseconds)
id: Timestamp Unix (milidetik)

en: Zip Code
id: Kode Pos

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Income
id: Pendapatan

en: Discount
id: Diskon

en: Creation timestamp
id: Waktu dibuat

en: Creation time
id: Waktu penciptaan

en: Creation date
id: Tanggal dibuat

en: Product
id: Produk

en: User
id: Pengguna

en: Source
id: Sumber

en: Price
id: Harga

en: Join timestamp
id: Waktu digabungkan

en: Join time
id: Waktu gabung

en: Join date
id: Tanggal gabung

en: Share
id: Bagikan

en: Owner
id: Pemilik

en: Company
id: Perusahaan

en: Subscription
id: Berlangganan

en: Score
id: Skor

en: Title
id: Judul

en: Comment
id: Komentar

en: Cost
id: Biaya

en: Gross margin
id: Margin kotor

en: Birthday
id: Ulang tahun

en: Search box
id: Kotak pencarian

en: A list of all values
id: Daftar semua nilai

en: Plain input box
id: Kotak input biasa

en: Everywhere
id: Di mana pun

en: The default setting. This field will be displayed normally in tables and charts.
id: Pengaturan default. Bidang ini akan ditampilkan secara normal dalam tabel dan grafik.

en: Only in Detail Views
id: Hanya dalam tampilan detail

en: This field will only be displayed when viewing the details of a single record. Use this for information that's lengthy or that isn't useful in a table or chart.
id: Bidang ini hanya akan ditampilkan saat melihat detail satu catatan. Gunakan ini untuk informasi yang panjangnya atau itu tidak berguna dalam tabel atau bagan.

en: Do Not Include
id: Tidak termasuk

en: Metabase will never retrieve this field. Use this for sensitive or irrelevant information.
id: Metabase tidak akan pernah mengambil bidang ini. Gunakan ini untuk informasi sensitif atau tidak relevan.

en: Count
id: Menghitung

en: Sum
id: Jumlah

en: CumulativeSum
id: Kumulatif

en: Distinct
id: Berbeda

en: Average
id: Rata-rata

en: Min
id: Menit

en: Max
id: Maks

en: sad sad panda, lexing errors detected
id: Panda sedih sedih, kesalahan lexing terdeteksi

en: {0} second | {0} seconds
id[0]: {0} Kedua

en: {0} minute | {0} minutes
id[0]: {0} Menit

en: Hey there
id: Hei di sana

en: How's it going
id: Bagaimana kabarmu

en: Howdy
id: Apa kabar

en: Greetings
id: Salam

en: Good to see you
id: Senang melihatmu

en: What do you want to know?
id: Apa yang ingin kamu ketahui?

en: What's on your mind?
id: Apa yang sedang kamu pikirkan?

en: What do you want to find out?
id: Apa yang ingin Anda temukan?

en: Raw data
id: Data mentah

en: Cumulative count
id: Jumlah kumulatif

en: Average of
id: Rata-rata dari 8

en: Distinct values of
id: Nilai yang berbeda dari

en: Standard deviation of
id: Standar deviasi

en: Sum of
id: Jumlah dari

en: Cumulative sum of
id: Jumlah kumulatif dari

en: Maximum of
id: Maksimal maksimal

en: Minimum of
id: Minimal dari.

en: Grouped by
id: Dikelompokkan oleh

en: Filtered by
id: Disaring oleh

en: Sorted by
id: Disortir oleh

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Select longitude field
id: Pilih bidang bujur

en: Enter upper latitude
id: Masukkan Latitude Upper.

en: Enter left longitude
id: Masukkan bujur kiri.

en: Enter lower latitude
id: Masukkan Latitude Lower.

en: Enter right longitude
id: Masukkan bujur kanan

en: Is
id: Adalah

en: Is not
id: Tidak

en: Is empty
id: Kosong

en: Not empty
id: Tidak kosong

en: Equal to
id: Sama dengan

en: Not equal to
id: Tidak sama dengan

en: Greater than
id: Lebih besar

en: Less than
id: Lebih kecil

en: Between
id: Antara

en: Greater than or equal to
id: Lebih dari atau sama dengan

en: Less than or equal to
id: Kurang dari atau sama dengan

en: Contains
id: Mengandung

en: Does not contain
id: Tidak mengandung

en: Starts with
id: Dimulai dengan

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: Before
id: Sebelum

en: After
id: Sesudah

en: Inside
id: Di dalam

en: Just a table with the rows in the answer, no additional operations.
id: Hanya tabel dengan barisan dalam jawaban, tidak ada operasi tambahan.

en: Count of rows
id: Jumlah baris

en: Total number of rows in the answer.
id: Jumlah total baris dalam jawaban.

en: Sum of ...
id: Jumlah dari ...

en: Sum of all the values of a column.
id: Jumlah dari semua nilai kolom.

en: Average of ...
id: Rata-rata ...

en: Average of all the values of a column
id: Rata-rata dari semua nilai kolom

en: Number of distinct values of ...
id: Jumlah nilai berbeda dari ...

en: Number of unique values of a column among all the rows in the answer.
id: Jumlah nilai unik kolom di antara semua baris dalam jawaban.

en: Cumulative sum of ...
id: Jumlah kumulatif dari ...

en: Additive sum of all the values of a column.\\ne.x. total revenue over time.
id: Jumlah aditif dari semua nilai kolom. \\ ne.x. total pendapatan dari waktu ke waktu.

en: Cumulative count of rows
id: Jumlah baris kumulatif

en: Additive count of the number of rows.\\ne.x. total number of sales over time.
id: Jumlah aditif dari jumlah baris. \\ ne.x. Jumlah total penjualan dari waktu ke waktu.

en: Standard deviation of ...
id: Standar deviasi ...

en: Number which expresses how much the values of a column vary among all rows in the answer.
id: Nomor yang mengekspresikan seberapa banyak nilai kolom bervariasi di antara semua baris dalam jawaban.

en: Minimum of ...
id: Minimum ...

en: Minimum value of a column
id: Nilai minimum kolom

en: Maximum of ...
id: Maksimal ...

en: Maximum value of a column
id: Nilai maksimum kolom

en: Break out by dimension
id: Keluar dengan dimensi

en: lower case letter
id: huruf kecil

en: upper case letter
id: huruf kapital

en: number
id: nomor

en: special character
id: karakter spesial

en: must be
id: harus

en: characters long
id: Panjang karakter

en: Must be
id: Harus

en: and include
id: dan sertakan

en: zero
id: nol

en: one
id: satu

en: two
id: dua

en: three
id: tiga

en: four
id: empat

en: five
id: lima

en: six
id: enam

en: seven
id: tujuh

en: eight
id: delapan

en: nine
id: sembilan

en: Month and Year
id: Bulan dan Tahun

en: Like January, 2016
id: Seperti Januari 2016

en: Quarter and Year
id: Seperempat dan tahun

en: Like Q1, 2016
id: Seperti Q1, 2016

en: Single Date
id: Tanggal tunggal

en: Like January 31, 2016
id: Seperti 31 Januari 2016

en: Date Range
id: Rentang tanggal

en: Like December 25, 2015 - February 14, 2016
id: Seperti 25 Desember 2015 - 14 Februari 2016

en: Relative Date
id: Tanggal relatif

en: Like "the last 7 days" or "this month"
id: Seperti "7 hari terakhir" atau "bulan ini"

en: Date Filter
id: Filter Tanggal

en: All Options
id: Semua opsi

en: Contains all of the above
id: Berisi semua hal di atas

en: ZIP or Postal Code
id: Zip atau Kode Pos

en: ID
id: Indo

en: Time
id: Waktu

en: Date range, relative date, time of day, etc.
id: Rentang tanggal, tanggal relatif, waktu hari, dll.

en: Location
id: Lokasi

en: City, State, Country, ZIP code.
id: Kota, Negara Bagian, Negara, Kode Pos.

en: User ID, product ID, event ID, etc.
id: ID Pengguna, ID Produk, ID Acara, dll.

en: Other Categories
id: Kategori Lainnya

en: Category, Type, Model, Rating, etc.
id: Kategori, jenis, model, peringkat, dll.

en: Account settings
id: Pengaturan akun

en: Exit admin
id: Keluar dari Admin.

en: Logs
id: Log

en: Help
id: Bantuan

en: About Metabase
id: Tentang Metabase

en: Sign out
id: Keluar

en: Thanks for using
id: Terima kasih telah menggunakan

en: You're on version
id: Anda sedang dalam versi

en: Built on
id: Dibangun di atas

en: is a Trademark of
id: adalah merek dagang dari

en: and is built with care in San Francisco, CA
id: dan dibangun dengan hati-hati di San Francisco, CA

en: Metabase Admin
id: Metabase Admin.

en: Ask a question
id: Berikan pertanyaan

en: New dashboard
id: Dasbor baru

en: New pulse
id: Pulsa baru.

en: Reference
id: Referensi

en: Which metric?
id: Metrik mana?

en: Defining common metrics for your team makes it even easier to ask questions
id: Mendefinisikan metrik umum untuk tim Anda membuatnya lebih mudah untuk mengajukan pertanyaan

en: How to create metrics
id: Cara Membuat Metrik

en: See data over time, as a map, or pivoted to help you understand trends or changes.
id: Lihat data dari waktu ke waktu, sebagai peta, atau diputar untuk membantu Anda memahami tren atau perubahan.

en: Custom
id: Kebiasaan

en: New question
id: Pertanyaan baru

en: Use the simple question builder to see trends, lists of things, or to create your own metrics.
id: Gunakan pembangun pertanyaan sederhana untuk melihat tren, daftar hal, atau untuk membuat metrik Anda sendiri.

en: Native query
id: Kueri asli

en: For more complicated questions, you can write your own SQL or native query.
id: Untuk pertanyaan yang lebih rumit, Anda dapat menulis kueri SQL atau asli Anda sendiri.

en: Select a default value…
id: Pilih nilai default ...

en: Update filter
id: Perbarui Filter

en: Today
id: Hari ini

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Past 7 days
id: Lewat 7 hari

en: Past 30 days
id: 30 hari terakhir

en: Week
id: Pekan

en: Month
id: Bulan

en: Year
id: Tahun

en: Past 7 Days
id: Lewat 7 hari

en: Past 30 Days
id: 30 hari terakhir

en: Last Week
id: Minggu lalu

en: Last Month
id: Bulan lalu

en: Last Year
id: Tahun lalu

en: This Week
id: Minggu ini

en: This Month
id: Bulan ini

en: This Year
id: Tahun ini

en: Enter a value...
id: Masukkan nilai ...

en: Enter a default value...
id: Masukkan nilai default ...

en: An error occurred
id: Terjadi kesalahan

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: You’ve made changes that need to be published before they will be reflected in your application embed.
id: Anda telah membuat perubahan yang perlu dipublikasikan sebelum dipantulkan dalam embed aplikasi Anda.

en: You will need to publish this {0} before you can embed it in another application.
id: Anda perlu mempublikasikan ini {0} sebelum Anda dapat menyematkannya di aplikasi lain.

en: Discard Changes
id: Membuang perubahan

en: Updating...
id: Memperbarui ...

en: Updated
id: Diperbarui

en: Failed!
id: Gagal!

en: Publish
id: Menerbitkan

en: Code
id: Kode

en: Style
id: Gaya

en: Which parameters can users of this embed use?
id: Parameter mana yang dapat digunakan untuk penggunaan sematkan ini?

en: This {0} doesn't have any parameters to configure yet.
id: Ini {0} tidak memiliki parameter untuk dikonfigurasikan.

en: Editable
id: Dapat diedit.

en: Locked
id: Terkunci

en: Preview Locked Parameters
id: Pratinjau parameter terkunci

en: Try passing some values to your locked parameters here. Your server will have to provide the actual values in the signed token when using this for real.
id: Cobalah melewati beberapa nilai ke parameter Anda yang terkunci di sini. Server Anda harus memberikan nilai aktual pada token yang ditandatangani saat menggunakan ini nyata.

en: Danger zone
id: Bahaya Zona

en: This will disable embedding for this {0}.
id: Ini akan menonaktifkan embedding untuk ini {0}.

en: Unpublish
id: Tidak diterbitkan

en: Light
id: Lampu

en: Dark
id: Gelap

en: Border
id: Berbatasan

en: To embed this {0} in your application:
id: Untuk menyematkan ini {0} dalam aplikasi Anda:

en: Insert this code snippet in your server code to generate the signed embedding URL
id: Masukkan cuplikan kode ini di kode server Anda untuk menghasilkan URL embedding yang ditandatangani

en: Then insert this code snippet in your HTML template or single page app.
id: Kemudian masukkan cuplikan kode ini di aplikasi HTML Template atau satu halaman.

en: Embed code snippet for your HTML or Frontend Application
id: Embed Code Cuplikan untuk aplikasi HTML atau Frontend Anda

en: More {0}
id: Lebih {0}

en: examples on GitHub
id: Contoh di GitHub.

en: Enable sharing
id: Aktifkan Berbagi.

en: Disable this public link?
id: Nonaktifkan tautan publik ini?

en: This will cause the existing link to stop working. You can re-enable it, but when you do it will be a different link.
id: Ini akan menyebabkan tautan yang ada untuk berhenti bekerja. Anda dapat mengaktifkannya kembali, tetapi ketika Anda melakukannya akan menjadi tautan yang berbeda.

en: Public link
id: Tautan publik

en: Share this {0} with people who don't have a Metabase account using the URL below:
id: Bagikan {0} ini dengan orang-orang yang tidak memiliki akun metabase menggunakan URL di bawah ini:

en: Public embed
id: Embed publik

en: Embed this {0} in blog posts or web pages by copying and pasting this snippet:
id: Embed ini {0} di posting blog atau halaman web dengan menyalin dan menempelkan cuplikan ini:

en: Embed this {0} in an application
id: Embed ini {0} dalam suatu aplikasi

en: By integrating with your application server code, you can provide a secure stats {0} limited to a specific user, customer, organization, etc.
id: Dengan mengintegrasikan dengan kode server aplikasi Anda, Anda dapat memberikan statistik yang aman {0} terbatas pada pengguna, pelanggan, organisasi, dll tertentu

en: Remove attachment
id: Hapus lampiran

en: Attach file with results
id: Lampirkan file dengan hasil

en: This question will be added as a file attachment
id: Pertanyaan ini akan ditambahkan sebagai lampiran file

en: This question won't be included in your Pulse
id: Pertanyaan ini tidak akan dimasukkan dalam pulsa Anda

en: This pulse will no longer be emailed to {0} {1}
id: Pulsa ini tidak akan lagi diemail ke {0} {1}

en: {0} address | {0} addresses
id[0]: {0} Alamat

en: Slack channel {0} will no longer get this pulse {1}
id: Slack channel {0} tidak akan lagi mendapatkan pulsa ini {1}

en: Channel {0} will no longer receive this pulse {1}
id: Saluran {0} tidak akan lagi menerima pulsa ini {1}

en: Edit pulse
id: Edit Pulse.

en: What's a Pulse?
id: Apa itu pulsa?

en: Got it
id: Mengerti

en: Where should this data go?
id: Di mana data ini harus pergi?

en: Unarchiving…
id: Tidak mengarasi ...

en: Unarchive failed
id: Unarkive gagal

en: Unarchived
id: Tidak terpadu

en: Create pulse
id: Buat denyut nadi

en: Attachment
id: Lampiran

en: Heads up
id: Heads Up

en: We'll show the first 10 columns and 20 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
id: Kami akan menunjukkan 10 kolom pertama dan 20 baris dari tabel ini di pulsa Anda. Jika Anda mengirim email ini, kami akan menambahkan lampiran file dengan semua kolom dan hingga 2.000 baris.

en: Raw data questions can only be included as email attachments
id: Pertanyaan data mentah hanya dapat dimasukkan sebagai lampiran email

en: Looks like this pulse is getting big
id: Sepertinya denyut nadi ini semakin besar

en: We recommend keeping pulses small and focused to help keep them digestible and useful to the whole team.
id: Kami merekomendasikan untuk menjaga pulsa kecil dan fokus untuk membantu membuatnya dapat dicerna dan bermanfaat bagi seluruh tim.

en: Pick your data
id: Pilih data Anda

en: Choose questions you'd like to send in this pulse
id: Pilih pertanyaan yang ingin Anda kirim dalam pulsa ini

en: Emails
id: Email.

en: Slack messages
id: Pesan Slack.

en: Sent
id: Terkirim

en: {0} will be sent at
id: {0} akan dikirim di

en: Messages
id: Pesan

en: Send email now
id: Kirim email sekarang

en: Send to {0} now
id: Kirim ke {0} sekarang

en: Sending…
id: Mengirim ...

en: Sending failed
id: Pengiriman gagal

en: Didn’t send because the pulse has no results.
id: Tidak mengirim karena pulsa tidak memiliki hasil.

en: Pulse sent
id: Pulsa dikirim.

en: {0} needs to be set up by an administrator.
id: {0} perlu diatur oleh administrator.

en: Slack
id: Kendur

en: Which collection should this pulse live in?
id: Koleksi mana yang harus ditinggalkan denyut nadi ini?

en: Name your pulse
id: Beri nama pulsa Anda

en: Give your pulse a name to help others understand what it's about
id: Berikan nama nadi Anda untuk membantu orang lain memahami tentang apa itu

en: Important metrics
id: Metrik penting

en: Skip if no results
id: Lewati jika tidak ada hasil

en: Skip a scheduled Pulse if none of its questions have any results
id: Lewati pulsa yang dijadwalkan jika tidak ada pertanyaan yang memiliki hasil

en: Enter email addresses you'd like this data to go to
id: Masukkan alamat email Anda ingin data ini untuk dikunjungi

en: Help everyone on your team stay in sync with your data.
id: Bantu semua orang di tim Anda tetap sinkron dengan data Anda.

en: Pulses let you send data from Metabase to email or Slack on the schedule of your choice.
id: Pulsa memungkinkan Anda mengirim data dari metabase ke email atau kendur pada jadwal pilihan Anda.

en: After {0}
id: Setelah {0}

en: Before {0}
id: Sebelum {0}

en: Is Empty
id: Kosong

en: Not Empty
id: Tidak kosong

en: All Time
id: Sepanjang waktu

en: Apply
id: Menerapkan

en: View {0}
id: Lihat {0}

en: Compare this with all rows in the table
id: Bandingkan dengan semua baris di tabel

en: Analyze the results of this Query
id: Menganalisis hasil dari kueri ini

en: Count of rows by time
id: Hitungan baris demi waktu

en: Break out by {0}
id: Pecah dengan {0}

en: Summarize this segment
id: Ringkas segmen ini

en: View this as a table
id: Lihat ini sebagai tabel

en: View the underlying {0} records
id: Lihat catatan {0} yang mendasarinya

en: X-Ray this question
id: X-ray pertanyaan ini

en: these
id: ini

en: this
id: ini

en: Compare {0} {1} to the rest
id: Bandingkan {0} {1} ke sisanya

en: Distribution
id: Distribusi

en: View details
id: Melihat rincian

en: View this {0}'s {1}
id: Lihat ini {0} 's {1}

en: Ascending
id: Naik

en: Descending
id: Menurun

en: over time
id: lembur

en: Avg
id: AVG.

en: Distincts
id: Distincts.

en: View this {0} | View these {0}
id[0]: Lihat ini {0}

en: Zoom in
id: Perbesar

en: Custom Expression
id: Ekspresi kustom.

en: Common Metrics
id: Metrik umum

en: Metabasics
id: Metabasics.

en: Name (optional)
id: Nama (opsional)

en: Choose an aggregation
id: Pilih agregasi

en: Set up your own alert
id: Siapkan peringatan Anda sendiri

en: Unsubscribing...
id: Berhenti berlangganan ...

en: Failed to unsubscribe
id: Gagal berhenti berlangganan

en: Unsubscribe
id: Berhenti berlangganan

en: No channel
id: Tidak ada saluran.

en: Okay, you're unsubscribed
id: Oke, Anda tidak berlangganan

en: You're receiving {0}'s alerts
id: Anda menerima peringatan {0}

en: {0} set up an alert
id: {0} Siapkan peringatan

en: alerts
id: peringatan

en: Let's set up your alert
id: Mari kita atur peringatan Anda

en: The wide world of alerts
id: Dunia peringatan yang luas

en: There are a few different kinds of alerts you can get
id: Ada beberapa jenis peringatan yang bisa Anda dapatkan

en: When a raw data question {0}
id: Ketika pertanyaan data mentah {0}

en: returns any results
id: mengembalikan hasil apa pun

en: When a line or bar {0}
id: Saat garis atau bilah {0}

en: crosses a goal line
id: melintasi garis gawang

en: When a progress bar {0}
id: Saat progres bar {0}

en: reaches its goal
id: mencapai tujuannya

en: Set up an alert
id: Mengatur peringatan

en: Edit your alert
id: Edit Peringatan Anda

en: Edit alert
id: Edit Peringatan

en: This alert will no longer be emailed to {0}.
id: Peringatan ini tidak akan lagi diemail ke {0}.

en: Slack channel {0} will no longer get this alert.
id: Slack channel {0} tidak akan lagi mendapatkan peringatan ini.

en: Channel {0} will no longer receive this alert.
id: Saluran {0} tidak akan lagi menerima peringatan ini.

en: Delete this alert
id: Hapus peringatan ini

en: Stop delivery and delete this alert. There's no undo, so be careful.
id: Hentikan pengiriman dan hapus peringatan ini. Tidak ada undo, jadi berhati-hatilah.

en: Delete this alert?
id: Hapus peringatan ini?

en: Alert me when the line…
id: Peringatkan saya ketika garis ...

en: Alert me when the progress bar…
id: Beri tahu saya saat progres bar ...

en: Goes above the goal line
id: Pergi di atas garis gawang

en: Reaches the goal
id: Mencapai tujuan

en: Goes below the goal line
id: Pergi di bawah garis gawang

en: Goes below the goal
id: Pergi di bawah gawang

en: The first time it crosses, or every time?
id: Pertama kali melintasi, atau setiap saat?

en: The first time it reaches the goal, or every time?
id: Pertama kali mencapai tujuan, atau setiap saat?

en: The first time
id: Pertama kali

en: Every time
id: Setiap saat

en: Where do you want to send these alerts?
id: Di mana Anda ingin mengirim peringatan ini?

en: Email alerts to:
id: Peringatan email ke:

en: {0} Goal-based alerts aren't yet supported for charts with more than one line, so this alert will be sent whenever the chart has {1}.
id: {0} Lansiran berbasis tujuan belum didukung untuk grafik dengan lebih dari satu baris, jadi peringatan ini akan dikirim setiap kali grafik memiliki {1}.

en: results
id: HASIL

en: {0} This kind of alert is most useful when your saved question doesn’t {1} return any results, but you want to know when it does.
id: {0} Alert semacam ini paling berguna ketika pertanyaan Anda yang disimpan tidak {1} mengembalikan hasil apa pun, tetapi Anda ingin tahu kapan itu terjadi.

en: usually
id: biasanya

en: Pick a segment or table
id: Pilih segmen atau tabel

en: Select a database
id: Pilih database

en: Select...
id: Pilih...

en: Select a table
id: Pilih tabel

en: No tables found in this database.
id: Tidak ada tabel yang ditemukan dalam database ini.

en: Is a question missing?
id: Apakah pertanyaan hilang?

en: Learn more about nested queries
id: Pelajari lebih lanjut tentang kueri bersarang

en: Fields
id: Bidang

en: No segments were found.
id: Tidak ada segmen yang ditemukan.

en: Find a segment
id: Temukan segmen

en: View less
id: Lihat lebih sedikit

en: View more
id: Lihat lebih lanjut

en: Pick a field to sort by
id: Pilih bidang untuk diurutkan berdasarkan

en: Sort
id: Menyortir

en: Row limit
id: Batas baris

en: Unknown Field
id: Bidang yang tidak dikenal

en: field
id: bidang

en: Matches
id: Pertandingan

en: Add filters to narrow your answer
id: Tambahkan filter untuk mempersempit jawaban Anda

en: Add a grouping
id: Tambahkan pengelompokan

en: Filtered by
id: Disaring oleh

en: View
id: Melihat

en: Grouped By
id: Dikelompokkan oleh

en: None
id: Tidak ada

en: This question is written in {0}.
id: Pertanyaan ini ditulis dalam {0}.

en: Hide Editor
id: Sembunyikan Editor

en: Hide Query
id: Sembunyikan Query.

en: Open Editor
id: Buka Editor

en: Show Query
id: Tampilkan kueri

en: This metric has been retired.  It's no longer available for use.
id: Metrik ini telah pensiun. Ini tidak lagi tersedia untuk digunakan.

en: Download full results
id: Unduh hasil lengkap

en: Download this data
id: Unduh data ini

en: Warning
id: Peringatan

en: Your answer has a large number of rows so it could take a while to download.
id: Jawaban Anda memiliki sejumlah besar baris sehingga perlu waktu untuk mengunduh.

en: The maximum download size is 1 million rows.
id: Ukuran unduhan maksimum adalah 1 juta baris.

en: Edit question
id: Edit Pertanyaan

en: SAVE CHANGES
id: SIMPAN PERUBAHAN

en: CANCEL
id: MEMBATALKAN

en: Move question
id: Pindahkan Pertanyaan

en: Which collection should this be in?
id: Koleksi mana yang harus ada?

en: Variables
id: Variabel

en: Learn about your data
id: Pelajari tentang data Anda

en: Alerts are on
id: Peringatan sedang berlangsung

en: started from
id: dimulai dari

en: SQL
id: SQL.

en: native query
id: kueri asli

en: Not Supported
id: Tidak didukung

en: View the {0}
id: Lihat {0}

en: Switch to {0}
id: Beralih ke {0}

en: Switch to Builder
id: Beralih ke Builder.

en: {0} for this question
id: {0} untuk pertanyaan ini

en: Convert this question to {0}
id: Konversi pertanyaan ini ke {0}

en: This question will take approximately {0} to refresh
id: Pertanyaan ini akan memakan waktu sekitar {0} untuk menyegarkan

en: Updated {0}
id: Diperbarui {0}

en: row | rows
id[0]: baris

en: Showing first {0} {1}
id: Menampilkan dulu {0} {1}

en: Showing {0} {1}
id: Menunjukkan {0} {1}

en: Doing science
id: Melakukan sains.

en: If you give me some data I can show you something cool. Run a Query!
id: Jika Anda memberi saya beberapa data, saya dapat menunjukkan sesuatu yang keren. Jalankan kueri!

en: How do I use this thing?
id: Bagaimana saya menggunakan benda ini?

en: Get Answer
id: Dapatkan jawabannya

en: It's okay to play around with saved questions
id: Tidak apa-apa untuk bermain-main dengan pertanyaan yang disimpan

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click the edit icon in the top-right.
id: Anda tidak akan membuat perubahan permanen pada pertanyaan yang disimpan kecuali Anda mengklik ikon Edit di kanan atas.

en: Search for
id: Pencarian untuk

en: Advanced...
id: Canggih...

en: Sorry. Something went wrong.
id: Maaf. Ada yang salah.

en: Group time by
id: Waktu Kelompokkan oleh

en: Your question took too long
id: Pertanyaan Anda terlalu lama

en: We didn't get an answer back from your database in time, so we had to stop. You can try again in a minute, or if the problem persists, you can email an admin to let them know.
id: Kami tidak mendapatkan jawaban kembali dari database Anda tepat waktu, jadi kami harus berhenti. Anda dapat mencoba lagi dalam satu menit, atau jika masalah berlanjut, Anda dapat mengirim email admin untuk memberi tahu mereka.

en: We're experiencing server issues
id: Kami mengalami masalah server

en: Try refreshing the page after waiting a minute or two. If the problem persists we'd recommend you contact an admin.
id: Coba menyegarkan halaman setelah menunggu satu atau dua menit. Jika masalah berlanjut, kami akan merekomendasikan Anda menghubungi admin.

en: There was a problem with your question
id: Ada masalah dengan pertanyaan Anda

en: Most of the time this is caused by an invalid selection or bad input value. Double check your inputs and retry your query.
id: Sebagian besar waktu ini disebabkan oleh pemilihan yang tidak valid atau nilai input yang buruk. Periksa kembali input Anda dan coba lagi permintaan Anda.

en: This may be the answer you’re looking for. If not, try removing or changing your filters to make them less specific.
id: Ini mungkin jawaban yang Anda cari. Jika tidak, coba lepaskan atau ubah filter Anda untuk membuatnya kurang spesifik.

en: You can also {0} when there are some results.
id: Anda juga dapat {0} ketika ada beberapa hasil.

en: get an alert
id: Dapatkan Peringatan

en: Back to last run
id: Kembali ke Last Run

en: Visualization
id: Visualisasi.

en: No description set.
id: Tidak ada deskripsi set.

en: Use for current question
id: Gunakan untuk pertanyaan saat ini

en: Potentially useful questions
id: Pertanyaan yang berpotensi bermanfaat

en: Group by {0}
id: Grup dengan {0}

en: Sum of all values of {0}
id: Jumlah semua nilai {0}

en: All distinct values of {0}
id: Semua nilai berbeda dari {0}

en: Number of {0} grouped by {1}
id: Jumlah {0} dikelompokkan oleh {1}

en: Data Reference
id: Referensi Data

en: Learn more about your data structure to ask more useful questions
id: Pelajari lebih lanjut tentang struktur data Anda untuk mengajukan pertanyaan yang lebih bermanfaat

en: Could not find the table metadata prior to creating a new question
id: Tidak dapat menemukan metadata tabel sebelum membuat pertanyaan baru

en: See {0}
id: Lihat {0}

en: Metric Definition
id: Definisi metrik

en: Filter by {0}
id: Saring dengan {0}

en: Number of {0}
id: Jumlah {0}

en: See all {0}
id: Lihat semua {0}

en: Segment Definition
id: Definisi segmen.

en: An error occurred loading the table
id: Terjadi kesalahan memuat tabel

en: See the raw data for {0}
id: Lihat data mentah untuk {0}

en: More
id: Lagi

en: Invalid expression
id: Ekspresi tidak valid.

en: unknown error
id: kesalahan yang tidak diketahui

en: Field formula
id: Formula Field.

en: Think of this as being kind of like writing a formula in a spreadsheet program: you can use numbers, fields in this table, mathematical symbols like +, and some functions. So you could type something like Subtotal - Cost.
id: Pikirkan ini sebagai jenis seperti menulis formula dalam program spreadsheet: Anda dapat menggunakan angka, bidang dalam tabel ini, simbol matematika seperti +, dan beberapa fungsi. Jadi Anda bisa mengetikkan sesuatu seperti biaya subtotal.

en: Learn more
id: Belajarlah lagi

en: Give it a name
id: Berikan nama

en: Something nice and descriptive
id: Sesuatu yang bagus dan deskriptif

en: Add a custom field
id: Tambahkan bidang khusus

en: Include {0}
id: Termasuk {0}

en: Case sensitive
id: Hal - hal sensitif

en: today
id: hari ini

en: this week
id: minggu ini

en: this month
id: bulan ini

en: this year
id: tahun ini

en: this minute
id: menit ini

en: this hour
id: Jam ini

en: not implemented {0}
id: tidak diimplementasikan {0}

en: true
id: benar

en: false
id: Salah

en: Add filter
id: Tambahkan Filter

en: Item
id: Barang

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Current
id: Saat ini

en: On
id: Pada

en: Enter desired number
id: Masukkan nomor yang diinginkan.

en: Empty
id: Kosong

en: Find a value
id: Temukan nilai

en: Hide calendar
id: Sembunyikan kalender

en: Show calendar
id: Tampilkan kalender.

en: You can enter multiple values separated by commas
id: Anda dapat memasukkan beberapa nilai yang dipisahkan oleh koma

en: Enter desired text
id: Masukkan teks yang diinginkan

en: Try it
id: Cobalah

en: What's this for?
id: Untuk apa ini?

en: Variables in native queries let you dynamically replace values in your queries using filter widgets or through the URL.
id: Variabel dalam kueri asli memungkinkan Anda secara dinamis mengganti nilai dalam kueri Anda menggunakan widget filter atau melalui URL.

en: {0} creates a variable in this SQL template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the SQL template.
id: {0} Membuat variabel dalam templat SQL ini yang disebut "variable_name". Variabel dapat diberikan jenis di panel samping, yang mengubah perilaku mereka. Semua jenis variabel selain "filter bidang" akan secara otomatis menyebabkan widget filter ditempatkan pada pertanyaan ini; Dengan filter lapangan, ini opsional. Ketika widget filter ini diisi, nilai itu menggantikan variabel dalam templat SQL.

en: Field Filters
id: Filter lapangan

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link SQL cards to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
id: Memberi variabel Jenis "Field Filter" memungkinkan Anda untuk menautkan kartu SQL ke dashboard filter widget atau menggunakan lebih banyak jenis filter widget pada pertanyaan SQL Anda. Variabel filter lapangan menyisipkan SQL mirip dengan yang dihasilkan oleh GUI Query Builder saat menambahkan filter pada kolom yang ada.

en: When adding a Field Filter variable, you'll need to map it to a specific field. You can then choose to display a filter widget on your question, but even if you don't, you can now map your Field Filter variable to a dashboard filter when adding this question to a dashboard. Field Filters should be used inside of a "WHERE" clause.
id: Saat menambahkan variabel filter bidang, Anda harus memetakannya ke bidang tertentu. Anda kemudian dapat memilih untuk menampilkan widget filter pada pertanyaan Anda, tetapi bahkan jika Anda tidak, Anda sekarang dapat memetakan variabel filter bidang Anda ke filter dasbor saat menambahkan pertanyaan ini ke dasbor. Filter lapangan harus digunakan di dalam klausul "di mana".

en: Optional Clauses
id: Klausa opsional.

en: brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
id: kurung di sekitar {0} Buat klausa opsional pada template. Jika "variabel" diatur, maka seluruh klausa ditempatkan ke templat. Jika tidak, maka seluruh klausa diabaikan.

en: To use multiple optional clauses you can include at least one non-optional WHERE clause followed by optional clauses starting with "AND".
id: Untuk menggunakan beberapa klausa opsional, Anda dapat menyertakan setidaknya satu klausa non-opsional diikuti oleh klausa opsional dimulai dengan "dan".

en: Read the full documentation
id: Baca dokumentasi lengkap

en: Filter label
id: Label filter

en: Variable type
id: Tipe variabel.

en: Text
id: Teks

en: Date
id: Tanggal

en: Field Filter
id: Filter Lapangan

en: Field to map to
id: Bidang untuk memetakan ke

en: Filter widget type
id: Filter Widget Type.

en: Required?
id: Diperlukan?

en: Default filter widget value
id: Nilai widget filter default

en: Archive this question?
id: Arsip pertanyaan ini?

en: This question will be removed from any dashboards or pulses using it.
id: Pertanyaan ini akan dihapus dari dasbor atau pulsa apa pun yang menggunakannya.

en: Question
id: Pertanyaan

en: Pick a question to add
id: Pilih pertanyaan untuk ditambahkan

en: You are editing this page
id: Anda mengedit halaman ini

en: See this {0}
id: Lihat ini {0}

en: A subset of
id: Subset dari

en: Select a field type
id: Pilih jenis bidang

en: No field type
id: No Field Type.

en: by
id: oleh

en: Field type
id: Jenis bidang

en: Select a Foreign Key
id: Pilih kunci asing

en: View the {0} formula
id: Lihat formula {0}

en: Why this {0} is important
id: Mengapa ini {0} penting

en: Why this {0} is interesting
id: Mengapa ini {0} menarik

en: Nothing important yet
id: Tidak ada yang penting

en: Nothing interesting yet
id: Tidak ada yang menarik

en: Things to be aware of about this {0}
id: Hal yang perlu diperhatikan tentang ini {0}

en: Nothing to be aware of yet
id: Tidak ada yang perlu diperhatikan

en: Explore this metric
id: Jelajahi metrik ini

en: View this metric
id: Lihat metrik ini

en: By {0}
id: Oleh {0}

en: Remove item
id: Hapus item

en: Why is this dashboard the most important?
id: Mengapa dasbor ini yang paling penting?

en: What is useful or interesting about this {0}?
id: Apa yang berguna atau menarik tentang ini {0}?

en: Write something helpful here
id: Tulis sesuatu yang bermanfaat di sini

en: Is there anything users of this dashboard should be aware of?
id: Apakah ada yang harus diperhatikan oleh pengguna dasbor ini?

en: Anything users should be aware of about this {0}?
id: Apa pun yang harus diperhatikan pengguna tentang ini {0}?

en: Which 2-3 fields do you usually group this metric by?
id: 2-3 bidang mana yang biasanya Anda grup oleh metrik ini?

en: This is the perfect place to start if you’re new to your company’s data, or if you just want to check in on what’s going on.
id: Ini adalah tempat yang sempurna untuk memulai jika Anda baru mengenal data perusahaan Anda, atau jika Anda hanya ingin check-in apa yang terjadi.

en: Most useful fields to group this metric by
id: Sebagian besar bidang berguna untuk mengelompokkan metrik ini oleh

en: Reason for changes
id: Alasan untuk perubahan

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required
id: Tinggalkan catatan untuk menjelaskan perubahan apa yang Anda buat dan mengapa mereka diperlukan

en: Why this database is interesting
id: Mengapa database ini menarik

en: Things to be aware of about this database
id: Hal-hal yang harus diperhatikan tentang basis data ini

en: Databases and tables
id: Database dan tabel.

en: Details
id: Detail.

en: Tables in {0}
id: Tabel di {0}

en: Actual name in database
id: Nama Aktual di Database

en: Why this field is interesting
id: Mengapa bidang ini menarik

en: Things to be aware of about this field
id: Hal-hal yang harus diperhatikan tentang bidang ini

en: Data type
id: Tipe data

en: Fields in this table will appear here as they're added
id: Bidang dalam tabel ini akan muncul di sini karena ditambahkan

en: Fields in {0}
id: Bidang dalam {0}

en: Field name
id: Nama bidang

en: X-ray this field
id: X-ray bidang ini

en: Metabase is no fun without any data
id: Metabase tidak menyenangkan tanpa data apa pun

en: Your databases will appear here once you connect one
id: Basis data Anda akan muncul di sini setelah Anda menghubungkan satu

en: Databases will appear here once your admins have added some
id: Database akan muncul di sini setelah admin Anda menambahkan beberapa

en: Connect a database
id: Hubungkan database

note: #-#-#-#-#  metabase-backend.pot (metabase)  #-#-#-#-# cum-count and cum-sum get names for count and sum, respectively (see explanation in `aggregation-name`)
en: Count of {0}
id: Hitungan {0}

en: See raw data for {0}
id: Lihat data mentah untuk {0}

en: Why this table is interesting
id: Mengapa tabel ini menarik

en: Things to be aware of about this table
id: Hal-hal yang harus diperhatikan tentang tabel ini

en: Tables in this database will appear here as they're added
id: Tabel dalam basis data ini akan muncul di sini karena ditambahkan

en: Questions about this table will appear here as they're added
id: Pertanyaan tentang tabel ini akan muncul di sini karena mereka ditambahkan

en: Questions about {0}
id: Pertanyaan tentang {0}

en: Created {0} by {1}
id: Dibuat {0} oleh {1}

en: Fields in this table
id: Bidang di tabel ini

en: Questions about this table
id: Pertanyaan tentang tabel ini

en: Help your team get started with your data.
id: Bantu tim Anda memulai dengan data Anda.

en: Show your team what’s most important by choosing your top dashboard, metrics, and segments.
id: Tunjukkan pada tim Anda, apa yang paling penting dengan memilih dasbor, metrik, dan segmen top Anda.

en: Get started
id: Memulai

en: Our most important dashboard
id: Dasbor kami yang paling penting

en: Numbers that we pay attention to
id: Angka yang kami perhatikan

en: Metrics are important numbers your company cares about. They often represent a core indicator of how the business is performing.
id: Metrik adalah angka penting perusahaan Anda peduli. Mereka sering mewakili indikator inti bagaimana kinerja bisnis.

en: See all metrics
id: Lihat semua Metrik.

en: Segments and tables
id: Segmen dan tabel.

en: Tables
id: Tabel.

en: Segments and tables are the building blocks of your company's data. Tables are collections of the raw information while segments are specific slices with specific meanings, like {0}
id: Segmen dan tabel adalah blok bangunan dari data perusahaan Anda. Tabel adalah koleksi informasi mentah sementara segmen adalah irisan tertentu dengan makna spesifik, seperti {0}

en: Tables are the building blocks of your company's data.
id: Tabel adalah blok bangunan dari data perusahaan Anda.

en: See all segments
id: Lihat semua segmen

en: See all tables
id: Lihat semua tabel

en: Other things to know about our data
id: Hal-hal lain untuk diketahui tentang data kami

en: Find out more
id: Temukan lebih banyak lagi

en: A good way to get to know your data is by spending a bit of time exploring the different tables and other info available to you. It may take a while, but you'll start to recognize names and meanings over time.
id: Cara yang baik untuk mengenal data Anda adalah dengan menghabiskan sedikit waktu menjelajahi berbagai tabel dan info lain yang tersedia untuk Anda. Mungkin perlu beberapa saat, tetapi Anda akan mulai mengenali nama dan makna dari waktu ke waktu.

en: Explore our data
id: Jelajahi data kami

en: Have questions?
id: Punya pertanyaan?

en: Contact {0}
id: Kontak {0}

en: Help new Metabase users find their way around.
id: Bantu pengguna metabase baru menemukan jalan mereka.

en: The Getting Started guide highlights the dashboard, metrics, segments, and tables that matter most, and informs your users of important things they should know before digging into the data.
id: Panduan Memulai menyoroti dashboard, metrik, segmen, dan tabel paling penting, dan memberi tahu pengguna hal-hal penting Anda yang harus mereka ketahui sebelum menggali data.

en: Is there an important dashboard for your team?
id: Apakah ada dasbor penting untuk tim Anda?

en: Create a dashboard now
id: Buat dasbor sekarang

en: What is your most important dashboard?
id: Apa dasbor Anda yang paling penting?

en: Do you have any commonly referenced metrics?
id: Apakah Anda memiliki metrik yang umum direferensikan?

en: Learn how to define a metric
id: Pelajari cara mendefinisikan metrik

en: What are your 3-5 most commonly referenced metrics?
id: Apa 3-5 metrik Anda yang paling umum dirujuk?

en: Add another metric
id: Tambahkan metrik lagi.

en: Do you have any commonly referenced segments or tables?
id: Apakah Anda memiliki segmen atau tabel yang umum direferensikan?

en: Learn how to create a segment
id: Pelajari cara membuat segmen

en: What are 3-5 commonly referenced segments or tables that would be useful for this audience?
id: Apa 3-5 segmen atau tabel yang umum direferensikan yang akan berguna bagi audiens ini?

en: Add another segment or table
id: Tambahkan segmen atau tabel lain

en: Is there anything your users should understand or know before they start accessing the data?
id: Apakah ada yang harus dipahami atau diketahui oleh pengguna Anda sebelum mereka mulai mengakses data?

en: What should a user of this data know before they start accessing it?
id: Apa yang harus diketahui oleh pengguna data ini sebelum mereka mulai mengaksesnya?

en: E.g., expectations around data privacy and use, common pitfalls or misunderstandings, information about data warehouse performance, legal notices, etc.
id: E.g., ekspektasi seputar privasi dan penggunaan data, perangkap umum atau kesalahpahaman, informasi tentang kinerja data gudang, pemberitahuan hukum, dll.

en: Is there someone your users could contact for help if they're confused about this guide?
id: Apakah ada seseorang yang dapat dihubungi pengguna Anda untuk bantuan jika mereka bingung tentang panduan ini?

en: Who should users contact for help if they're confused about this data?
id: Siapa yang harus dihubungi pengguna untuk bantuan jika mereka bingung tentang data ini?

en: Please enter a revision message
id: Silakan masukkan pesan revisi

en: Why this Metric is interesting
id: Mengapa metrik ini menarik

en: Things to be aware of about this Metric
id: Hal-hal yang harus diperhatikan tentang metrik ini

en: How this Metric is calculated
id: Bagaimana metrik ini dihitung

en: Nothing on how it's calculated yet
id: Tidak apa-apa tentang bagaimana itu dihitung

en: Other fields you can group this metric by
id: Bidang lain Anda dapat mengelompokkan metrik ini oleh

en: Fields you can group this metric by
id: Bidang Anda dapat mengelompokkan metrik ini oleh

en: Metrics are the official numbers that your team cares about
id: Metrik adalah angka resmi yang diperhatikan tim Anda

en: Metrics will appear here once your admins have created some
id: Metrik akan muncul di sini setelah admin Anda telah menciptakan beberapa

en: Learn how to create metrics
id: Pelajari cara membuat metrik

en: Questions about this metric will appear here as they're added
id: Pertanyaan tentang metrik ini akan muncul di sini karena mereka ditambahkan

en: There are no revisions for this metric
id: Tidak ada revisi untuk metrik ini

en: Revision history for {0}
id: Riwayat revisi untuk {0}

en: X-ray this metric
id: X-ray metrik ini

en: Why this Segment is interesting
id: Mengapa segmen ini menarik

en: Things to be aware of about this Segment
id: Hal-hal yang harus diperhatikan tentang segmen ini

en: Segments are interesting subsets of tables
id: Segmen adalah himpunan bagian yang menarik dari tabel

en: Defining common segments for your team makes it even easier to ask questions
id: Mendefinisikan segmen umum untuk tim Anda membuatnya lebih mudah untuk mengajukan pertanyaan

en: Segments will appear here once your admins have created some
id: Segmen akan muncul di sini setelah admin Anda telah membuat beberapa

en: Learn how to create segments
id: Pelajari cara membuat segmen

en: Questions about this segment will appear here as they're added
id: Pertanyaan tentang segmen ini akan muncul di sini karena ditambahkan

en: There are no revisions for this segment
id: Tidak ada revisi untuk segmen ini

en: Fields in this segment
id: Bidang di segmen ini

en: Questions about this segment
id: Pertanyaan tentang segmen ini

en: X-ray this segment
id: X-ray segmen ini

en: Login
id: Gabung

en: Search
id: Mencari

en: Dashboard
id: Dasbor

en: New Question
id: Pertanyaan baru

en: Select the type of Database you use
id: Pilih jenis database yang Anda gunakan

en: Add your data
id: Tambahkan data Anda

en: I'll add my own data later
id: Saya akan menambahkan data saya sendiri nanti

en: Connecting to {0}
id: Menghubungkan ke {0}

en: You’ll need some info about your database, like the username and password. If you don’t have that right now, Metabase also comes with a sample dataset you can get started with.
id: Anda akan memerlukan info tentang database Anda, seperti nama pengguna dan kata sandi. Jika Anda tidak memilikinya sekarang, Metabase juga dilengkapi dengan dataset sampel yang bisa Anda mulai.

en: I'll add my data later
id: Saya akan menambahkan data saya nanti

en: Control automatic scans
id: Kontrol pemindaian otomatis

en: Usage data preferences
id: Preferensi data penggunaan.

en: Thanks for helping us improve
id: Terima kasih telah membantu kami meningkatkan

en: We won't collect any usage events
id: Kami tidak akan mengumpulkan acara penggunaan apa pun

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about usage through Google Analytics.
id: Untuk membantu kami meningkatkan metabase, kami ingin mengumpulkan data tertentu tentang penggunaan melalui Google Analytics.

en: Here's a full list of everything we track and why.
id: Ini daftar lengkap semua yang kami lacak dan mengapa.

en: Allow Metabase to anonymously collect usage events
id: Izinkan Metabase Untuk Mengumpulkan Acara Penggunaan Anonim

en: Metabase {0} collects anything about your data or question results.
id: Metabase {0} mengumpulkan apa pun tentang data atau hasil pertanyaan Anda.

en: never
id: tidak pernah

en: All collection is completely anonymous.
id: Semua koleksi sepenuhnya anonim.

en: Collection can be turned off at any point in your admin settings.
id: Koleksi dapat dimatikan pada titik mana pun di pengaturan admin Anda.

en: If you feel stuck
id: Jika Anda merasa terjebak

en: our getting started guide
id: Panduan Memulai Kami

en: is just a click away.
id: hanya dengan sekali klik.

en: Welcome to Metabase
id: Selamat datang di Metabase.

en: Looks like everything is working. Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
id: Sepertinya semuanya berfungsi. Sekarang mari kita ketahui Anda, sambungkan ke data Anda, dan mulailah menemukan beberapa jawaban!

en: Let's get started
id: Mari kita mulai

en: You're all set up!
id: Anda siap!

en: Take me to Metabase
id: Bawa aku ke Metabase

en: What should we call you?
id: Apa yang harus kami sebut?

en: Hi, {0}. nice to meet you!
id: Hai, {0}. senang berkenalan dengan Anda!

en: Create a password
id: buat sebuah kata sandi

en: Shhh...
id: Shhh ...

en: Confirm password
id: Setujui password

en: Shhh... but one more time so we get it right
id: Shhh ... tapi sekali lagi jadi kita melakukannya dengan benar

en: Your company or team name
id: Perusahaan atau nama tim Anda

en: Department of awesome
id: Departemen Luar Biasa

en: Metabot is admiring your integers…
id: Metabot mengagumi bilangan bulat Anda ...

en: Metabot is performing billions of differential equations…
id: Metabot melakukan miliaran persamaan diferensial ...

en: Metabot is doing science…
id: Metabot sedang melakukan sains ...

en: Metabot is checking out your metrics…
id: Metabot memeriksa metrik Anda ...

en: Metabot is looking for trends and outliers…
id: Metabot mencari tren dan outlier ...

en: Metabot is consulting the quantum abacus…
id: Metabot berkonsultasi dengan sempit ...

en: Metabot is feeling pretty good about all this…
id: Metabot merasa cukup baik tentang semua ini ...

en: We’ll show you some interesting explorations of your data in
    just a few minutes.
id: Kami akan menunjukkan kepada Anda beberapa eksplorasi menarik dari data Anda
    hanya beberapa menit.

en: This seems to be taking a while. In the meantime, you can check out one of these example explorations to see what Metabase can do for you.
id: Ini sepertinya butuh beberapa saat. Sementara itu, Anda dapat melihat salah satu dari eksplorasi contoh ini untuk melihat apa yang dapat dilakukan metabase untuk Anda.

en: I took a look at the data you just connected, and I have some explorations of interesting things I found. Hope you like them!
id: Saya melihat data yang baru saja Anda hubungkan, dan saya memiliki beberapa eksplorasi hal-hal menarik yang saya temukan. Semoga Anda menyukainya!

en: I'm done exploring for now
id: Saya sudah selesai mengeksplorasi untuk saat ini

en: Welcome to the Query Builder!
id: Selamat datang di Builder Query!

en: The Query Builder lets you assemble questions (or "queries") to ask about your data.
id: The Query Builder memungkinkan Anda merakit pertanyaan (atau "kueri") untuk bertanya tentang data Anda.

en: Tell me more
id: Katakan lebih banyak

en: Start by picking the table with the data that you have a question about.
id: Mulailah dengan memilih tabel dengan data yang Anda tanyakan.

en: Go ahead and select the "Orders" table from the dropdown menu.
id: Silakan dan pilih tabel "Pesanan" dari menu dropdown.

en: Filter your data to get just what you want.
id: Saring data Anda untuk mendapatkan apa yang Anda inginkan.

en: Click the plus button and select the "Created At" field.
id: Klik tombol Plus dan pilih bidang "Dibuat di".

en: Here we can pick how many days we want to see data for, try 10
id: Di sini kita dapat memilih berapa hari kita ingin melihat data, coba 10

en: Here's where you can choose to add or average your data, count the number of rows in the table, or just view the raw data.
id: Di sinilah Anda dapat memilih untuk menambahkan atau rata-rata data Anda, hitung jumlah baris di tabel, atau lihat saja data mentah.

en: Try it: click on <strong>Raw Data</strong> to change it to <strong>Count of rows</strong> so we can count how many orders there are in this table.
id: Cobalah: Klik pada <strong> data mentah </ strong> Untuk mengubahnya menjadi <strong> hitungan baris </ strong> sehingga kita dapat menghitung berapa banyak pesanan yang ada di tabel ini.

en: Add a grouping to break out your results by category, day, month, and more.
id: Tambahkan pengelompokan untuk memecah hasil Anda berdasarkan kategori, hari, bulan, dan banyak lagi.

en: Let's do it: click on <strong>Add a grouping</strong>, and choose <strong>Created At: by Week</strong>.
id: Mari kita lakukan: klik <strong> Tambahkan pengelompokan </ strong>, dan pilih <strong> yang dibuat di :uatu minggu </ strong>.

en: Click on "by day" to change it to "Week."
id: Klik "HARI" untuk mengubahnya menjadi "minggu."

en: Run Your Query.
id: Jalankan kueri Anda.

en: You're doing so well! Click <strong>Run query</strong> to get your results!
id: Anda melakukannya dengan sangat baik! Klik <Strong> Run Query </ strong> Untuk mendapatkan hasil Anda!

en: You can view your results as a chart instead of a table.
id: Anda dapat melihat hasil Anda sebagai bagan, bukan tabel.

en: Everbody likes charts! Click the <strong>Visualization</strong> dropdown and select <strong>Line</strong>.
id: Everbody menyukai grafik! Klik visualisasi <strong> </ strong> dropdown dan pilih <strong> baris </ strong>.

en: Well done!
id: Sudah selesai dilakukan dengan baik!

en: That's all! If you still have questions, check out our
id: Itu saja! Jika Anda masih memiliki pertanyaan, periksa

en: User's Guide
id: Panduan Pengguna

en: Have fun exploring your data!
id: Bersenang-senang Menjelajahi Data Anda!

en: Thanks
id: Terima kasih

en: Save Your Questions
id: Simpan pertanyaan Anda

en: By the way, you can save your questions so you can refer to them later. Saved Questions can also be put into dashboards or Pulses.
id: By the way, Anda dapat menyimpan pertanyaan Anda sehingga Anda dapat merujuknya nanti. Pertanyaan yang disimpan juga dapat dimasukkan ke dasbor atau pulsa.

en: Sounds good
id: Kedengarannya bagus

en: Sorry, it looks like something went wrong. Please try restarting the tutorial in a minute.
id: Maaf, sepertinya ada yang salah. Silakan coba restart tutorial sebentar lagi.

en: Password updated successfully!
id: Segera Kata Sandi!

en: Account updated successfully!
id: Akun berhasil diperbarui!

en: Current password
id: Kata sandi saat ini

en: Sign in with Google Email address
id: Masuk dengan alamat email Google

en: User Details
id: Details pengguna

en: Reset to defaults
id: Atur ulang ke default.

en: unknown map
id: Peta Tidak Dikenal

en: Grid map requires binned longitude/latitude.
id: Peta grid membutuhkan bujur / garis lintang yang terbakar.

en: more
id: lagi

en: Which fields do you want to use for the X and Y axes?
id: Bidang mana yang ingin Anda gunakan untuk sumbu X dan Y?

en: Choose fields
id: Pilih bidang

en: Save as default view
id: Simpan sebagai tampilan default

en: Draw box to filter
id: Menggambar kotak untuk memfilter

en: Cancel filter
id: Batalkan Filter

en: Pin Map
id: PIN PET.

en: Unset
id: Tak disetel

en: Rows {0}-{1} of {2}
id: Baris {0} - {1} dari {2}

en: Data truncated to {0} rows.
id: Data terpotong ke baris {0}.

en: Could not find visualization
id: Tidak dapat menemukan visualisasi

en: Could not display this chart with this data.
id: Tidak dapat menampilkan bagan ini dengan data ini.

en: No results!
id: Tidak ada hasil!

en: Still Waiting...
id: Masih menunggu...

en: This usually takes an average of {0}.
id: Ini biasanya membutuhkan rata-rata {0}.

en: (This is a bit long for a dashboard)
id: (Ini agak lama untuk dasbor)

en: This is usually pretty fast but seems to be taking awhile right now.
id: Ini biasanya cukup cepat tetapi tampaknya memakan waktu sekarang.

en: Select a field
id: Pilih bidang

en: error
id: kesalahan

en: Click and drag to change their order
id: Klik dan seret untuk mengubah pesanan mereka

en: Add fields from the list below
id: Tambahkan bidang dari daftar di bawah ini

en: less than
id: kurang dari

en: greater than
id: lebih besar dari

en: less than or equal to
id: kurang dari atau sama dengan

en: greater than or equal to
id: lebih dari atau sama dengan

en: equal to
id: sama dengan

en: not equal to
id: tidak sama dengan

en: Conditional formatting
id: Pemformatan bersyarat

en: You can add rules to make the cells in this table change color if
    they meet certain conditions.
id: Anda dapat menambahkan aturan untuk membuat sel dalam tabel ini berubah warna jika
    Mereka memenuhi kondisi tertentu.

en: Add a rule
id: Tambahkan aturan

en: Rules will be applied in this order
id: Aturan akan diterapkan dalam urutan ini

en: Click and drag to reorder.
id: Klik dan seret ke pemesanan ulang.

en: No columns selected
id: Tidak ada kolom yang dipilih

en: Cells in this column will be tinted based on their values.
id: Sel dalam kolom ini akan berwarna berdasarkan nilai-nilai mereka.

en: When a cell in these columns is {0} it will be tinted this color.
id: Ketika sel di kolom ini adalah {0} akan berwarna warna ini.

en: Which columns should be affected?
id: Kolom mana yang harus terpengaruh?

en: Formatting style
id: Memformat gaya

en: Single color
id: Warna tunggal

en: Color range
id: Rentang warna

en: When a cell in this column is…
id: Ketika sel di kolom ini adalah ...

en: …turn its background this color:
id: ... Ubah latar belakangnya warna ini:

en: Highlight the whole row
id: Sorot seluruh baris

en: Colors
id: Warna

en: Start the range at
id: Mulai kisaran di

en: Smallest value in this column
id: Nilai terkecil di kolom ini

en: Smallest value in each column
id: Nilai terkecil di setiap kolom

en: Smallest value in all of these columns
id: Nilai terkecil di semua kolom ini

en: Custom value
id: Nilai Kustom

en: End the range at
id: Akhiri kisaran di

en: Largest value in this column
id: Nilai terbesar di kolom ini

en: Largest value in each column
id: Nilai terbesar di setiap kolom

en: Largest value in all of these columns
id: Nilai terbesar di semua kolom ini

en: Add rule
id: Tambahkan Aturan

en: Update rule
id: Peraturan Perbarui

en: Visualization is null
id: Visualisasi adalah NULL.

en: Visualization must define an 'identifier' static variable:
id: Visualisasi harus mendefinisikan variabel statis 'pengidentifikasi':

en: Visualization with that identifier is already registered:
id: Visualisasi dengan pengidentifikasi sudah terdaftar:

en: No visualization for {0}
id: Tidak ada visualisasi untuk {0}

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the x-axis, the values will be summed.
id: "{0}" adalah bidang yang tidak terputus: Jika memiliki lebih dari satu nilai pada titik pada sumbu X, nilai-nilai akan dijumlahkan.

en: This chart type requires at least 2 columns.
id: Jenis grafik ini membutuhkan setidaknya 2 kolom.

en: This chart type doesn't support more than {0} series of data.
id: Jenis bagan ini tidak mendukung lebih dari serangkaian data {0}.

en: Goal
id: Sasaran

en: Doh! The data from your query doesn't fit the chosen display choice. This visualization requires at least {0} {1} of data.
id: Doh! Data dari kueri Anda tidak sesuai dengan pilihan tampilan yang dipilih. Visualisasi ini membutuhkan setidaknya {0} {1} data.

en: column
id: kolom

en: No dice. We have {0} data {1} to show and that's not enough for this visualization.
id: Tidak ada dadu. Kami memiliki {0} data {1} untuk ditampilkan dan itu tidak cukup untuk visualisasi ini.

en: point | points
id[0]: titik

en: Bummer. We can't actually do a pin map for this data because we require both a latitude and longitude column.
id: Kekecewaan. Kami tidak dapat benar-benar melakukan peta pin untuk data ini karena kami memerlukan kolom garis lintang dan bujur.

en: Please configure this chart in the chart settings
id: Silakan konfigurasikan bagan ini di pengaturan grafik

en: Edit Settings
id: Edit Pengaturan

en: xValues missing!
id: Xvalues ​​hilang!

en: X-axis
id: X-Axis.

en: Add a series breakout...
id: Tambahkan breakout seri ...

en: Y-axis
id: Y-axis.

en: Add another series...
id: Tambahkan seri lain ...

en: Bubble size
id: Ukuran gelembung

en: Line
id: Garis

en: Curve
id: Melengkung

en: Step
id: Melangkah

en: Show point markers on lines
id: Tampilkan penanda titik pada garis

en: Stacking
id: Penumpukan

en: Don't stack
id: Jangan tumpukan

en: Stack
id: Tumpukan

en: Show goal
id: Tampilkan tujuan

en: Goal value
id: Nilai tujuan

en: Replace missing values with
id: Ganti nilai yang hilang dengan

en: Zero
id: Nol

en: Nothing
id: Tidak

en: Linear Interpolated
id: Linear interpolated.

en: X-axis scale
id: Skala sumbu x

en: Timeseries
id: Timesery.

en: Linear
id: Linear.

en: Power
id: Kekuatan

en: Log
id: Catatan

en: Ordinal
id: Urut

en: Y-axis scale
id: Skala sumbu y

en: Show x-axis line and marks
id: Tampilkan garis dan tanda sumbu x

en: Compact
id: Compact.

en: Rotate 45°
id: Putar 45 °.

en: Rotate 90°
id: Putar 90 °.

en: Show y-axis line and marks
id: Tunjukkan garis sumbu y dan tanda

en: Auto y-axis range
id: Rentang Auto Y-Axis

en: Use a split y-axis when necessary
id: Gunakan split y-sumbu bila perlu

en: Show label on x-axis
id: Tampilkan label pada sumbu x

en: X-axis label
id: Label sumbu x

en: Show label on y-axis
id: Tampilkan label pada sumbu y

en: Y-axis label
id: Label sumbu y

en: Standard Deviation
id: Standar deviasi.

en: Area
id: Daerah

en: area chart
id: Grafik Area

en: Bar
id: Batang

en: bar chart
id: grafik batang

en: Which fields do you want to use?
id: Bidang mana yang ingin Anda gunakan?

en: Funnel
id: Corong

en: Measure
id: Ukuran

en: Funnel type
id: Jenis corong.

en: Bar chart
id: Grafik batang

en: line chart
id: bagan garis.

en: Please select longitude and latitude columns in the chart settings.
id: Silakan pilih kolom bujur dan lintang di pengaturan grafik.

en: Please select a region map.
id: Silakan pilih peta wilayah.

en: Please select region and metric columns in the chart settings.
id: Silakan pilih Wilayah dan Kolom Metrik di Pengaturan Bagan.

en: Map
id: Peta

en: Map type
id: Jenis peta

en: Region map
id: Region Peta

en: Pin map
id: PIN PET.

en: Pin type
id: Pin Type.

en: Tiles
id: Ubin

en: Markers
id: Spidol.

en: Latitude field
id: Bidang lintang

en: Longitude field
id: Bidang bujur

en: Metric field
id: Bidang metrik

en: Region field
id: Bidang wilayah

en: Blur
id: Mengaburkan

en: Min Opacity
id: Min Opacity.

en: Max Zoom
id: Max Zoom.

en: No relationships found.
id: Tidak ada hubungan yang ditemukan.

en: This {0} is connected to:
id: Ini {0} terhubung ke:

en: Object Detail
id: Detail objek

en: object
id: obyek

en: Which columns do you want to use?
id: Kolom mana yang ingin Anda gunakan?

en: Pie
id: Pai

en: Dimension
id: Dimensi

en: Show legend
id: Tampilkan Legend.

en: Show percentages in legend
id: Tampilkan persentase dalam legenda

en: Minimum slice percentage
id: Persentase irisan minimum

en: Goal met
id: Tujuan bertemu

en: Goal exceeded
id: Tujuan terlampaui

en: Goal {0}
id: Sasaran {0}

en: Progress visualization requires a number.
id: Visualisasi kemajuan membutuhkan angka.

en: Progress
id: Kemajuan

en: Color
id: Warna

en: Row Chart
id: Grafik baris.

en: row chart
id: grafik baris.

en: Separator style
id: Gaya pemisah

en: Number of decimal places
id: Jumlah tempat desimal

en: Add a prefix
id: Tambahkan awalan

en: Add a suffix
id: Tambahkan sufiks

en: Multiply by a number
id: Berkembang biak dengan angka

en: Scatter
id: Menyebarkan

en: scatter plot
id: sebar plot

en: Pivot the table
id: Pivot Tabel

en: Visible fields
id: Bidang yang terlihat

en: Write here, and use Markdown if you'd like
id: Tulis di sini, dan gunakan Markdown jika Anda mau

en: Vertical Alignment
id: Penyelarasan vertikal

en: Top
id: Atas

en: Middle
id: Tengah

en: Bottom
id: Bawah

en: Horizontal Alignment
id: Keselarasan horizontal.

en: Left
id: Kiri

en: Center
id: Tengah

en: Right
id: Benar

en: Show background
id: Tampilkan latar belakang

en: Auto binned
id: Binned otomatis

en: DELETE /api/alert/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/alert/:id.
id: Hapus / API / Peringatan /: ID sudah usang. Sebagai gantinya, ubah nilai `diarsipkan` melalui put / API / Alert /: ID.

en: invalid show value
id: Nilai Tampilkan Tidak Valid.

en: invalid value for prefix
id: Nilai tidak valid untuk awalan

en: invalid value for rule name
id: Nilai Tidak Valid untuk Nama Aturan

en: value couldn''t be parsed as base64 encoded JSON
id: Nilai tidak dapat diuraikan sebagai Base64 yang dikodekan JSON

en: Invalid entity type
id: Tipe Entitas Tidak Valid.

en: Invalid comparison entity type. Can only be one of "table", "segment", or "adhoc"
id: Jenis entitas perbandingan tidak valid. Hanya bisa menjadi salah satu "tabel", "segmen", atau "adhoc"

en: Error running query to determine Card result metadata:
id: Kesalahan menjalankan kueri untuk menentukan metadata hasil kartu:

en: DELETE /api/card/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/card/:id.
id: Hapus / API / Kartu /: ID sudah usang. Sebagai gantinya, ubah nilai `diarsipkan` melalui put / API / kartu /: ID.

en: Invalid field: {0}
id: Bidang Tidak Valid: {0}

en: Invalid value ''{0}'' for ''{1}'': {2}
id: Nilai tidak valid '' {0} '' untuk '' {1} '': {2}

en: must be one of: {0}
id: harus salah satu dari: {0}

en: Invalid Request.
id: Permintaan tidak valid.

en: Not found.
id: Tidak ditemukan.

en: You don''t have permissions to do that.
id: Anda tidak memiliki izin untuk melakukan itu.

en: Internal server error.
id: Kesalahan server dari dalam.

en: Warning: endpoint {0}/{1} does not have a docstring.
id: PERINGATAN: endpoint {0} / {1} tidak memiliki docstring.

en: starting streaming request
id: Mulai Permintaan Streaming

en: connection closed, canceling request
id: Koneksi Ditutup, Permintaan Membatalkan

note: a newline padding character as it's harmless and will allow us to check if the client is connected. If sending this character fails because the connection is closed, the chan will then close.  Newlines are no-ops when reading JSON which this depends upon.
en: Response not ready, writing one byte & sleeping...
id: Respons tidak siap, menulis satu byte & tidur ...

en: Public sharing is not enabled.
id: Berbagi publik tidak diaktifkan.

en: Embedding is not enabled.
id: Embedding tidak diaktifkan.

en: The object has been archived.
id: Objek telah diarsipkan.

en: Attempted to return a boolean as an API response. This is not allowed!
id: Berusaha untuk mengembalikan boolean sebagai respons API. Ini tidak diperbolehkan!

en: Source query for this query is Card {0}
id: Kueri sumber untuk permintaan ini adalah kartu {0}

en: Invalid export format: {0}
id: Format ekspor tidak valid: {0}

en: Invalid JSON URL or resource: {0}
id: URL atau sumber daya JSON tidak valid: {0}

en: JSON containing information about custom GeoJSON files for use in map visualizations instead of the default US State or World GeoJSON.
id: JSON berisi informasi tentang file GeoJSON khusus untuk digunakan dalam visualisasi peta alih-alih status AS default atau Geojson dunia.

en: Invalid custom GeoJSON key: {0}
id: Kunci Geojson kustom tidak valid: {0}

note: ...but if we *still* couldn't find a match, throw an Exception, because we don't want people trying to inject new params
en: Invalid param: {0}
id: Param tidak valid: {0}

en: DELETE /api/pulse/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/pulse/:id.
id: Hapus / API / PULSE /: ID sudah usang. Sebagai gantinya, ubah nilai `diarsipkan` melalui put / API / Pulse /: ID.

en: API endpoint does not exist.
id: Titik akhir API tidak ada.

en: Password did not match stored password.
id: Kata sandi tidak cocok dengan kata sandi yang tersimpan.

en: did not match stored password
id: tidak cocok dengan kata sandi yang tersimpan

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication {0}
id: Masalah yang menghubungkan ke server LDAP, akan mundur ke otentikasi lokal {0}

en: Invalid reset token
id: Token Reset Tidak Valid.

en: Client ID for Google Auth SSO. If this is set, Google Auth is considered to be enabled.
id: ID Klien untuk Google Auth SSO. Jika ini diatur, Google Auth dianggap diaktifkan.

en: When set, allow users to sign up on their own if their Google account email address is from this domain.
id: Ketika diatur, izinkan pengguna untuk mendaftar sendiri jika alamat email akun Google mereka dari domain ini.

en: Invalid Google Auth token.
id: Token Google Auth tidak valid.

en: Email is not verified.
id: Email tidak terverifikasi.

en: You''ll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
id: Anda akan memerlukan administrator untuk membuat akun metabase sebelum Anda dapat menggunakan Google untuk masuk.

en: Successfully authenticated Google Auth token for: {0} {1}
id: Berhasil mengautentikasi token Google Auth untuk: {0} {1}

en: Add a database
id: Tambahkan database

en: Get connected
id: Dapatkan terhubung

en: Connect to your data so your whole team can start to explore.
id: Hubungkan ke data Anda sehingga seluruh tim Anda dapat mulai menjelajah.

en: Set up email
id: Siapkan email

en: Add email credentials so you can more easily invite team members and get updates via Pulses.
id: Tambahkan kredensial email sehingga Anda dapat lebih mudah mengundang anggota tim dan mendapatkan pembaruan melalui pulsa.

en: Set Slack credentials
id: Atur kredensial kendur

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via pulses and ask questions with MetaBot.
id: Apakah tim Anda menggunakan kendur? Jika demikian, Anda dapat mengirim pembaruan otomatis melalui pulsa dan mengajukan pertanyaan dengan metabot.

en: Invite team members
id: Undang Anggota Tim

en: Share answers and data with the rest of your team.
id: Bagikan jawaban dan data dengan sisa tim Anda.

en: Hide irrelevant tables
id: Sembunyikan tabel yang tidak relevan.

en: Curate your data
id: KATASKAN DATA ANDA

en: If your data contains technical or irrelevant info you can hide it.
id: Jika data Anda mengandung info teknis atau tidak relevan, Anda dapat menyembunyikannya.

en: Organize questions
id: Mengatur pertanyaan

en: Have a lot of saved questions in {0}? Create collections to help manage them and add context.
id: Memiliki banyak pertanyaan yang disimpan di {0}? Buat koleksi untuk membantu mengelolanya dan menambah konteks.

note: This is the very first log message that will get printed. It's here because this is one of the very first namespaces that gets loaded, and the first that has access to the logger It shows up a solid 10-15 seconds before the "Starting Metabase in STANDALONE mode" message because so many other namespa
en: Metabase
id: Metabase.

en: Create metrics
id: Buat Metrics.

en: Define canonical metrics to make it easier for the rest of your team to get the right answers.
id: Tentukan metrik kanonik untuk memudahkan tim Anda untuk mendapatkan jawaban yang benar.

en: Create segments
id: Buat segmen

en: Keep everyone on the same page by creating canonical sets of filters anyone can use while asking questions.
id: Simpan semua orang di halaman yang sama dengan membuat set canonical filter yang dapat digunakan siapa pun saat mengajukan pertanyaan.

en: Table ''{0}'' is now visible. Resyncing.
id: Tabel '' {0} '' sekarang terlihat. Sinkronisasi ulang.

en: Auto bin
id: Auto Bin.

en: Don''t bin
id: Jangan Bin

en: Day
id: Hari

note: note the order of these options corresponds to the order they will be shown to the user in the UI
en: Minute
id: Menit

en: Hour
id: Jam

en: Quarter
id: Perempat

en: Minute of Hour
id: Menit jam

en: Hour of Day
id: Jam sehari.

en: Day of Week
id: Hari dalam seminggu

en: Day of Month
id: Hari bulan.

en: Day of Year
id: Hari tahun

en: Week of Year
id: Minggu tahun

en: Month of Year
id: Bulan tahun

en: Quarter of Year
id: Seperempat tahun

en: 10 bins
id: 10 tempat sampah

en: 50 bins
id: 50 tempat sampah

en: 100 bins
id: 100 tempat sampah

en: Bin every 0.1 degrees
id: Bin setiap 0,1 derajat

en: Bin every 1 degree
id: Bin setiap 1 derajat

en: Bin every 10 degrees
id: Bin setiap 10 derajat

en: Bin every 20 degrees
id: Bin setiap 20 derajat

note: returns `true` if successful -- see JavaDoc
en: No appropriate image writer found!
id: Tidak ada penulis gambar yang sesuai!

en: Email address already in use.
id: Alamat email sudah ada yang menggunakan.

en: Email address already associated to another user.
id: Alamat email sudah terkait dengan pengguna lain.

en: Not able to reactivate an active user
id: Tidak dapat mengaktifkan kembali pengguna aktif

en: Invalid password
id: Kata sandi salah

en: All {0}
id: Semua {0}

en: {0}, all {1}
id: {0}, semua {1}

en: Comparison of {0} and {1}
id: Perbandingan {0} dan {1}

en: Automatically generated comparison dashboard comparing {0} and {1}
id: Dashboard perbandingan yang dihasilkan secara otomatis membandingkan {0} dan {1}

en: sum
id: jumlah

en: average
id: rata-rata

en: minumum
id: Minumum.

en: maximum
id: maksimum

en: distinct count
id: Hitungan yang berbeda

en: standard deviation
id: standar deviasi.

en: cumulative count
id: jumlah kumulatif

en: cumulative sum
id: jumlah kumulatif

en: {0} and {1}
id: {0} dan {1}

en: {0} of {1}
id: {0} {1}

en: {0} by {1}
id: {0} oleh {1}

en: {0} in the {1} segment
id: {0} di segmen {1}

en: {0} segment
id: {0} segmen

en: {0} metric | {0} metrics
id[0]: {0} Metric

en: {0} field | {0} fields
id[0]: {0} Bidang

en: "{0}" question
id: "{0}" pertanyaan

en: Compare with {0}
id: Bandingkan dengan {0}

en: Compare with entire dataset
id: Bandingkan dengan seluruh dataset

en: Applying heuristic %s to %s.
id: Menerapkan% s heuristik ke% s.

en: Dimensions bindings:n%s
id: Dimensi Binding: n% s

en: Using definitions:nMetrics:n%snFilters:n%s
id: Menggunakan definisi: nmetrics: n% snfilters: n% s

en: Can''t create dashboard for {0}
id: Tidak dapat membuat dasbor untuk {0}

en: {0}st
id: {0} st

en: {0}nd
id: {0} nd

en: {0}rd
id: {0} Rd

en: {0}th
id: {0} th

en: at {0}
id: di {0}

en: on {0}
id: pada {0}

en: in {0} week - {1}
id: dalam {0} minggu - {1}

en: in {0}
id: dalam {0}

en: in Q{0} - {1}
id: dalam q {0} - {1}

en: Q{0}
id: Q {0}

en: {0} is {1}
id: {0} adalah {1}

en: {0} is between {1} and {2}
id: {0} adalah antara {1} dan {2}

en: {0} is between {1} and {2}; and {3} is between {4} and {5}
id: {0} adalah antara {1} dan {2}; dan {3} adalah antara {4} dan {5}

en: where {0}
id: dimana {0}

en: A closer look at {0}
id: Melihat lebih dekat pada {0}

en: A closer look at the {0}
id: Melihat lebih dekat pada {0}

en: Adding %s cards to dashboard %s:n%s
id: Menambahkan% S Kartu ke Dashboard% S: n% s

en: 0 <= score <= {0}
id: 0 <= skor <= {0}

en: 1 <= width <= {0}
id: 1 <= WIDTH <= {0}

en: Valid metrics references
id: Referensi metrik yang valid.

en: Valid filters references
id: Filter yang valid Referensi

en: Valid group references
id: Referensi Grup yang valid

en: Valid order_by references
id: Referensi Orde_by yang valid

en: Valid dashboard filters references
id: Referensi Filter Dashboard yang valid

en: Valid dimension references
id: Referensi dimensi yang valid

en: Valid card dimension references
id: Referensi Dimensi Kartu Valid

en: Error parsing %s:n%s
id: Kesalahan parsing% s: n% s

en: No user found with email address ''{0}''.
id: Tidak ada pengguna yang ditemukan dengan alamat email '' {0} ''.

en: Please check the spelling and try again.
id: Silakan periksa ejaan dan coba lagi.

en: Resetting password for {0}...
id: Menyetel ulang kata sandi untuk {0} ...

en: FAIL [[[{0}]]]
id: GAGAL [[[{0}]]]

en: Please use the following URL to setup your Metabase installation:
id: Silakan gunakan URL berikut untuk mengatur instalasi metabase Anda:

en: Metabase Shutting Down ...
id: Metabase Mematikan ...

en: Metabase Shutdown COMPLETE
id: Metabase Shutdown selesai

en: Starting Metabase version {0} ...
id: Memulai Versi Metabase {0} ...

en: System timezone is ''{0}'' ...
id: TimeZone sistem adalah '' {0} '' ...

note: startup database.  validates connection & runs any necessary migrations
en: Setting up and migrating Metabase DB. Please sit tight, this may take a minute...
id: Mengatur dan memigrasi metabase db. Silakan duduk kencang, ini mungkin membutuhkan waktu satu menit ...

en: Looks like this is a new installation ... preparing setup wizard
id: Sepertinya ini adalah instalasi baru ... Menyiapkan Wisaya Pengaturan

en: Metabase Initialization COMPLETE
id: Inisialisasi metabase selesai

en: Launching Embedded Jetty Webserver with config:
id: Meluncurkan WebServer Jetty Tertanam dengan Config:

en: Shutting Down Embedded Jetty Webserver
id: Mematikan Webserver Jetty Tertanam

en: Starting Metabase in STANDALONE mode
id: Mulai Metabase dalam Mode Standalone

en: Metabase Initialization FAILED
id: Inisialisasi Metabase gagal

en: Database has migration lock; cannot run migrations.
id: Database memiliki kunci migrasi; tidak dapat menjalankan migrasi.

en: You can force-release these locks by running `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.
id: Anda dapat memaksa-melepaskan kunci-kunci ini dengan menjalankan `java -jar metabase.jar memigrasi rilis-locks`.

en: Checking if Database has unrun migrations...
id: Memeriksa apakah basis data memiliki migrasi unrun ...

en: Database has unrun migrations. Waiting for migration lock to be cleared...
id: Basis data memiliki migrasi Belum Belum. Menunggu kunci migrasi untuk dibersihkan ...

en: Migration lock is cleared. Running migrations...
id: Kunci migrasi dihapus. Menjalankan migrasi ...

en: Migration lock cleared, but nothing to do here! Migrations were finished by another instance.
id: Kunci migrasi dibersihkan, tetapi tidak ada hubungannya di sini! Migrasi selesai dengan contoh lain.

note: Set up liquibase and let it do its thing
en: Setting up Liquibase...
id: Menyiapkan Liquibase ...

en: Liquibase is ready.
id: Livisibase sudah siap.

en: Verifying {0} Database Connection ...
id: Memverifikasi {0} Koneksi database ...

en: Verify Database Connection ...
id: Verifikasi koneksi basis data ...

en: Running Database Migrations...
id: Menjalankan migrasi basis data ...

en: Database Migrations Current ...
id: Migrasi Database Saat Ini ...

en: Hmm, we couldn''t connect to the database.
id: Hmm, kami tidak bisa terhubung ke database.

en: Make sure your host and port settings are correct
id: Pastikan pengaturan host dan port Anda benar

en: We couldn''t connect to the ssh tunnel host.
id: Kami tidak dapat terhubung ke Host Tunnel SSH.

en: Check the username, password.
id: Periksa nama pengguna, kata sandi.

en: Check the hostname and port.
id: Periksa nama host dan port.

en: Looks like the database name is incorrect.
id: Sepertinya nama database salah.

en: It looks like your host is invalid.
id: Sepertinya tuan rumah Anda tidak valid.

en: Please double-check it and try again.
id: Harap periksa ulang dan coba lagi.

en: Looks like your password is incorrect.
id: Sepertinya kata sandi Anda salah.

en: Looks like you forgot to enter your password.
id: Sepertinya Anda lupa memasukkan kata sandi Anda.

en: Looks like your username is incorrect.
id: Sepertinya nama pengguna Anda salah.

en: Looks like the username or password is incorrect.
id: Sepertinya nama pengguna atau kata sandi salah.

note: ## CONFIG
en: Connection timezone to use when executing queries. Defaults to system timezone.
id: Waktu koneksi untuk digunakan saat mengeksekusi kueri. Default ke timeZone sistem.

en: Registered driver {0} {1}
id: Driver Terdaftar {0} {1}

en: No -init-driver function found for ''{0}''
id: No -init-driver Function ditemukan untuk '' {0} ''

en: Unable to parse date string ''{0}'' for database engine ''{1}''
id: Tidak dapat mengurai string tanggal '' {0} '' untuk mesin basis data '' {1} ''

note: all-NULL columns in DBs like Mongo w/o explicit types
en: Don''t know how to map class ''{0}'' to a Field base_type, falling back to :type/*.
id: Jangan tahu cara memetakan kelas '' {0} '' ke basis lapangan_type, jatuh kembali ke: Type / *.

en: Failed to connect to database: {0}
id: Gagal terhubung ke basis data: {0}

en: Invalid BigQuery identifier: ''{0}''
id: Pengidentifikasi bigquery tidak valid: '' {0} ''

en: BigQuery statements can't be parameterized!
id: Pernyataan BigQuery tidak dapat diparameterisasi!

en: Failed to set timezone:
id: Gagal mengatur zona waktu:

en: You must enable the Google Analytics API. Use this link to go to the Google Developers Console: {0}
id: Anda harus mengaktifkan API Google Analytics. Gunakan tautan ini untuk pergi ke konsol pengembang Google: {0}

en: Running SQL queries against H2 databases using the default (admin) database user is forbidden.
id: Menjalankan kueri SQL terhadap database H2 menggunakan default (admin) pengguna basis data dilarang.

en: Error: metabase.driver.FixedHiveDriver is registered, but JDBC does not seem to be using it.
id: Kesalahan: metabase.driver.fixedhivedriver didaftarkan, tetapi JDBC tampaknya tidak menggunakannya.

en: Found metabase.driver.FixedHiveDriver.
id: Ditemukan metabase.driver.fixedhivedriver.

en: Successfully registered metabase.driver.FixedHiveDriver with JDBC.
id: Berhasil terdaftar metabase.driver.fixedhivedriver dengan jdbc.

note: CONFIG TODO - smtp-port should be switched to type :integer
en: Email address you want to use as the sender of Metabase.
id: Alamat email yang ingin Anda gunakan sebagai pengirim metabase.

en: The address of the SMTP server that handles your emails.
id: Alamat server SMTP yang menangani email Anda.

en: SMTP username.
id: Nama pengguna SMTP.

en: SMTP password.
id: Kata sandi SMTP.

en: The port your SMTP server uses for outgoing emails.
id: Port Server SMTP Anda menggunakan email keluar.

en: SMTP secure connection protocol. (tls, ssl, starttls, or none)
id: SMTP Secure Connection Protocol. (TLS, SSL, Starttls, atau tidak ada)

en: none
id: tidak ada

en: SMTP host is not set.
id: Host SMTP tidak diatur.

en: Failed to send email
id: Gagal mengirim email

en: Error testing SMTP connection
id: Tes Kesalahan Koneksi SMTP

en: Enable LDAP authentication.
id: Aktifkan otentikasi LDAP.

en: Server hostname.
id: Nama host server.

en: Server port, usually 389 or 636 if SSL is used.
id: Port server, biasanya 389 atau 636 jika SSL digunakan.

en: Use SSL, TLS or plain text.
id: Gunakan SSL, TLS atau teks biasa.

en: The Distinguished Name to bind as (if any), this user will be used to lookup information about other users.
id: Nama terhormat untuk mengikat sebagai (jika ada), pengguna ini akan digunakan untuk mencari informasi tentang pengguna lain.

en: The password to bind with for the lookup user.
id: Kata sandi untuk mengikat untuk pengguna pencarian.

en: Search base for users. (Will be searched recursively)
id: Cari basis untuk pengguna. (Akan dicari secara rekursif)

en: User lookup filter, the placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
id: Filter pencarian pengguna, placeholder '{login}' akan diganti oleh login yang disediakan pengguna.

en: Attribute to use for the user's email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
id: Atribut untuk digunakan untuk email pengguna. (biasanya 'surat' ',' 'email' 'atau' 'userprincipalname' ')

en: Attribute to use for the user''s first name. (usually ''givenName'')
id: Atribut untuk digunakan untuk nama depan pengguna. (biasanya 'diberikanName')

en: Attribute to use for the user''s last name. (usually ''sn'')
id: Atribut untuk digunakan untuk nama belakang pengguna. (biasanya '' sn '')

en: Enable group membership synchronization with LDAP.
id: Aktifkan sinkronisasi keanggotaan grup dengan LDAP.

en: Search base for groups, not required if your LDAP directory provides a ''memberOf'' overlay. (Will be searched recursively)
id: Cari dasar untuk grup, tidak diperlukan jika direktori LDAP Anda menyediakan overlay '' anggota ''. (Akan dicari secara rekursif)

note: Should be in the form: {"cn=Some Group,dc=...": [1, 2, 3]} where keys are LDAP groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing LDAP to Metabase group mappings.
id: JSON berisi LDAP ke Metabase Grup Pemetaan.

note: Define a setting which captures our Slack api token
en: Slack API bearer token obtained from https://api.slack.com/web#authentication
id: Token Pembawa API Slack diperoleh dari https://api.slack.com/web#authentication

en: Enable MetaBot, which lets you search for and view your saved questions directly via Slack.
id: Aktifkan Metabot, yang memungkinkan Anda mencari dan melihat pertanyaan tersimpan langsung melalui Slack.

en: Last MetaBot checkin was {0} ago.
id: Metabot terakhir checkin adalah {0} yang lalu.

en: This instance will now handle MetaBot duties.
id: Contoh ini sekarang akan menangani tugas metabot.

en: Here''s what I can {0}:
id: Ini yang saya bisa {0}:

en: I don''t know how to {0} `{1}`.n{2}
id: Saya tidak tahu bagaimana {0} `{1}` .n {2}

en: Uh oh! :cry:n> {0}
id: Uh oh! : Cry: n> {0}

en: Here''s your {0} most recent cards:n{1}
id: Di sini {0} Anda kartu terbaru: n {1}

en: Could you be a little more specific? I found these cards with names that matched:n{0}
id: Bisakah Anda menjadi sedikit lebih spesifik? Saya menemukan kartu-kartu ini dengan nama yang cocok: n {0}

en: I don''t know what Card `{0}` is. Give me a Card ID or name.
id: Saya tidak tahu kartu apa `{0}`. Beri saya ID atau nama kartu.

en: Show which card? Give me a part of a card name or its ID and I can show it to you. If you don''t know which card you want, try `metabot list`.
id: Tunjukkan kartu mana? Beri saya bagian dari nama kartu atau ID-nya dan saya bisa menunjukkannya kepada Anda. Jika Anda tidak tahu kartu mana yang Anda inginkan, coba `Metabot List`.

en: Ok, just a second...
id: Ok, hanya satu ...

en: Not Found
id: Tidak ditemukan

en: Evaluating Metabot command:
id: Mengevaluasi perintah metabot:

en: Go home websocket, you're drunk.
id: Go Home Webset, Anda mabuk.

en: Error launching metabot:
id: Metabot Peluncuran Kesalahan:

en: MetaBot WebSocket is closed. Reconnecting now.
id: Metabot Webset ditutup. Menghubungkan kembali sekarang.

en: Error connecting websocket:
id: Kesalahan menghubungkan WebSocket:

en: This instance is performing MetaBot duties.
id: Contoh ini melakukan tugas metabot.

en: Another instance is already handling MetaBot duties.
id: Contoh lain sudah menangani tugas metabot.

en: Starting MetaBot threads...
id: Mulai Metabot Threads ...

en: Stopping MetaBot...  🤖
id: Metabot Berhenti ... 🤖

en: MetaBot already running. Killing the previous WebSocket listener first.
id: Metabot sudah berjalan. Membunuh pendengar Webset sebelumnya terlebih dahulu.

en: Base-64 encoded public key for this site's SSL certificate.
id: DASAR-64 Kunci publik yang dikodekan untuk sertifikat SSL situs ini.

en: Specify this to enable HTTP Public Key Pinning.
id: Tentukan ini untuk mengaktifkan pinning kunci publik HTTP.

en: See {0} for more information.
id: Lihat {0} untuk informasi lebih lanjut.

en: Cannot save Question: source query has circular references.
id: Tidak dapat menyimpan pertanyaan: Permintaan sumber memiliki referensi melingkar.

en: Card {0} does not exist.
id: Kartu {0} tidak ada.

en: You do not have permissions to run ad-hoc native queries against Database {0}.
id: Anda tidak memiliki izin untuk menjalankan kueri asli ad-hoc terhadap basis data {0}.

en: Invalid color
id: Warna tidak valid.

en: must be a valid 6-character hex color code
id: harus menjadi kode warna hex 6 karakter yang valid

en: Collection name cannot be blank!
id: Nama koleksi tidak bisa kosong!

en: cannot be blank
id: tidak bisa kosong

en: Invalid Collection location: path is invalid.
id: Lokasi pengumpulan tidak valid: Path tidak valid.

en: You cannot move a Personal Collection.
id: Anda tidak dapat memindahkan koleksi pribadi.

en: Invalid Collection location: some or all ancestors do not exist.
id: Lokasi pengumpulan tidak valid: beberapa atau semua leluhur tidak ada.

en: You cannot archive the Root Collection.
id: Anda tidak dapat mengarsipkan koleksi root.

en: You cannot archive a Personal Collection.
id: Anda tidak dapat mengarsipkan koleksi pribadi.

en: You cannot move the Root Collection.
id: Anda tidak dapat memindahkan koleksi root.

en: You cannot move a Collection into itself or into one of its descendants.
id: Anda tidak dapat memindahkan koleksi ke dalam dirinya sendiri atau menjadi salah satu keturunannya.

note: first move this Collection
en: Moving Collection {0} and its descendants from {1} to {2}
id: Koleksi bergerak {0} dan keturunannya dari {1} ke {2}

en: You're not allowed to change the owner of a Personal Collection.
id: Anda tidak diizinkan mengubah pemilik koleksi pribadi.

en: You're not allowed to move a Personal Collection.
id: Anda tidak diizinkan memindahkan koleksi pribadi.

en: You cannot move a Collection and archive it at the same time.
id: Anda tidak dapat memindahkan koleksi dan mengarsipkannya pada saat yang sama.

en: You cannot delete a Personal Collection!
id: Anda tidak dapat menghapus koleksi pribadi!

en: {0} {1}''s Personal Collection
id: {0} {1} 'koleksi pribadi

en: You cannot update a CollectionRevision!
id: Anda tidak dapat memperbarui pengumpulan!

en: Field {0} was previously automatically set to show a list widget, but now has {1} values.
id: Field {0} sebelumnya secara otomatis diatur untuk menampilkan daftar widget, tetapi sekarang memiliki nilai {1}.

en: Switching Field to use a search widget instead.
id: Switching field untuk menggunakan widget pencarian.

en: Storing updated FieldValues for Field {0}...
id: Menyimpan ViidValue yang diperbarui untuk bidang {0} ...

en: Storing FieldValues for Field {0}...
id: Menyimpan VAIDVALUES untuk bidang {0} ...

en: Metabase can attempt to transform your table and field names into more sensible, human-readable versions, e.g. "somehorriblename" becomes "Some Horrible Name".
id: Metabase dapat mencoba mengubah tabel dan nama bidang Anda menjadi versi yang lebih masuk akal, dapat dibaca manusia, mis. "Somehorblename" menjadi "beberapa nama yang mengerikan".

en: This doesn’t work all that well if the names are in a language other than English, however.
id: Ini tidak berhasil dengan baik jika nama-nama itu dalam bahasa selain bahasa Inggris.

en: Do you want us to take a guess?
id: Apakah Anda ingin kami menebak?

en: You cannot create or revoke permissions for the 'Admin' group.
id: Anda tidak dapat membuat atau mencabut izin untuk grup 'Admin'.

en: Invalid permissions object path: ''{0}''.
id: Jalur objek izin tidak valid: '' {0} ''.

en: You cannot update a permissions entry!
id: Anda tidak dapat memperbarui izin izin!

en: Delete it and create a new one.
id: Hapus dan buat yang baru.

en: You cannot edit permissions for a Personal Collection or its descendants.
id: Anda tidak dapat mengedit izin untuk koleksi pribadi atau keturunannya.

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date.
id: Sepertinya orang lain mengedit izin dan data Anda ketinggalan zaman.

en: Please fetch new data and try again.
id: Silakan ambil data baru dan coba lagi.

en: Created magic permissions group ''{0}'' (ID = {1})
id: Membuat izin izin grup '' {0} '' (id = {1})

en: A group with that name already exists.
id: Sebuah kelompok dengan nama itu sudah ada.

en: You cannot edit or delete the ''{0}'' permissions group!
id: Anda tidak dapat mengedit atau menghapus '' {0} '' grup izin!

en: You cannot add or remove users to/from the 'MetaBot' group.
id: Anda tidak dapat menambah atau menghapus pengguna ke / dari grup 'Metabot'.

en: You cannot add or remove users to/from the 'All Users' group.
id: Anda tidak dapat menambah atau menghapus pengguna ke / dari grup 'Semua Pengguna'.

en: You cannot remove the last member of the 'Admin' group!
id: Anda tidak dapat menghapus anggota terakhir dari grup 'Admin'!

en: You cannot update a PermissionsRevision!
id: Anda tidak dapat memperbarui izin izin!

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card assoicated with it
id: Peringatan tidak valid: peringatan tidak memiliki kartu asso ...

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, and `{2}`.
id: Nilai harus berupa peta dengan tombol `{0}`, `{1}`, dan `{2}`.

en: value must be a map with the following keys `({0})`
id: Nilai harus berupa peta dengan tombol berikut `({0})`

en: Error calculating permissions for query: {0}
id: Kesalahan menghitung izin untuk kueri: {0}

en: Invalid query type: {0}
id: Jenis kueri tidak valid: {0}

en: You cannot update a QueryExecution!
id: Anda tidak dapat memperbarui queryExecution!

en: You cannot update a Revision!
id: Anda tidak dapat memperbarui revisi!

en: Setting {0} does not exist.nFound: {1}
id: Pengaturan {0} tidak ada. Tidak ada: {1}

en: Updating value of settings-last-updated in DB...
id: Memperbarui nilai pengaturan-terakhir-diperbarui dalam db ...

en: Checking whether settings cache is out of date (requires DB call)...
id: Memeriksa apakah pengaturan cache sudah ketinggalan zaman (memerlukan panggilan DB) ...

en: Settings have been changed on another instance, and will be reloaded here.
id: Pengaturan telah diubah pada contoh lain, dan akan dimuat ulang di sini.

en: Refreshing Settings cache...
id: Pengaturan menyegarkan cache ...

en: Invalid value for string: must be either "true" or "false" (case-insensitive).
id: Nilai string tidak valid: harus "benar" atau "salah" (case-insensitive).

en: You cannot update `settings-last-updated` yourself! This is done automatically.
id: Anda tidak dapat memperbarui `Pengaturan-Last-Diperbarui` sendiri! Ini dilakukan secara otomatis.

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting:
id: Kesalahan memasukkan pengaturan baru:

en: Assuming Setting already exists in DB and updating existing value.
id: Dengan asumsi pengaturan sudah ada di DB dan memperbarui nilai yang ada.

en: value must be a map with each value either a string or number.
id: Nilai harus berupa peta dengan setiap nilai baik string atau angka.

en: Loading plugins in directory {0}...
id: Memuat plugin dalam direktori {0} ...

en: Loading plugin {0}...
id: Memuat plugin {0} ...

en: It looks like you have some external dependencies in your Metabase plugins directory.
id: Sepertinya Anda memiliki beberapa dependensi eksternal di direktori Metabase Plugins Anda.

en: With Java 9 or higher, Metabase cannot automatically add them to your classpath.
id: Dengan Java 9 atau lebih tinggi, Metabase tidak dapat secara otomatis menambahkannya ke Classpath Anda.

en: Instead, you should include them at launch with the -cp option. For example:
id: Sebaliknya, Anda harus memasukkannya saat diluncurkan dengan opsi -CP. Sebagai contoh:

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions for more details.
id: Lihat https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions untuk lebih jelasnya.

en: (If you're already running Metabase this way, you can ignore this message.)
id: (Jika Anda sudah menjalankan metabase dengan cara ini, Anda dapat mengabaikan pesan ini.)

en: Identify when new versions of Metabase are available.
id: Identifikasi kapan versi baru metabase tersedia.

en: Information about available versions of Metabase.
id: Informasi tentang versi metabase yang tersedia.

en: The name used for this instance of Metabase.
id: Nama yang digunakan untuk instance metabase ini.

en: The base URL of this Metabase instance, e.g. "http://metabase.my-company.com".
id: URL dasar instance metabase ini, mis. "http://metabase.my-company.com".

en: The default language for this Metabase instance.
id: Bahasa default untuk contoh metabase ini.

en: This only applies to emails, Pulses, etc. Users'' browsers will specify the language used in the user interface.
id: Ini hanya berlaku untuk email, pulsa, dll. Browser pengguna akan menentukan bahasa yang digunakan dalam antarmuka pengguna.

en: The email address users should be referred to if they encounter a problem.
id: Pengguna alamat email harus dirujuk jika mereka mengalami masalah.

en: Enable the collection of anonymous usage data in order to help Metabase improve.
id: Aktifkan pengumpulan data penggunaan anonim untuk membantu metabase membaik.

en: The map tile server URL template used in map visualizations, for example from OpenStreetMaps or MapBox.
id: Templat Url Server Peta yang digunakan dalam visualisasi peta, misalnya dari OpenStreetMaps atau Mapbox.

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards?
id: Aktifkan admin untuk membuat tautan yang dapat dilihat secara publik (dan iframes empedabable) untuk pertanyaan dan dasbor?

en: Allow admins to securely embed questions and dashboards within other applications?
id: Izinkan admin untuk menyematkan pertanyaan dan dasbor dengan aman dalam aplikasi lain?

en: Allow using a saved question as the source for other queries?
id: Izinkan menggunakan pertanyaan yang disimpan sebagai sumber untuk kueri lain?

en: Enabling caching will save the results of queries that take a long time to run.
id: Mengaktifkan caching akan menghemat hasil kueri yang membutuhkan waktu lama untuk dijalankan.

en: The maximum size of the cache, per saved question, in kilobytes:
id: Ukuran maksimum cache, per pertanyaan yang disimpan, dalam kilobyte:

en: The absolute maximum time to keep any cached query results, in seconds.
id: Waktu maksimum absolut untuk menjaga hasil query cache, dalam hitungan detik.

en: Metabase will cache all saved questions with an average query execution time longer than this many seconds:
id: Metabase akan menyimpan semua pertanyaan yang disimpan dengan waktu eksekusi query rata-rata lebih lama dari detik ini:

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here.
id: Untuk menentukan berapa lama setiap hasil yang disimpan oleh hasil yang disimpan harus menempel, kami mengambil waktu eksekusi rata-rata kueri dan berlipat ganda dengan apa pun yang Anda masukkan di sini.

en: So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
id: Jadi jika kueri membutuhkan rata-rata 2 menit untuk dijalankan, dan Anda memasukkan 10 untuk pengganda Anda, entri cache akan bertahan selama 20 menit.

en: When using the default binning strategy and a number of bins is not provided, this number will be used as the default.
id: Saat menggunakan strategi binning default dan sejumlah tempat sampah tidak disediakan, angka ini akan digunakan sebagai default.

en: When using the default binning strategy for a field of type Coordinate (such as Latitude and Longitude), this number will be used as the default bin width (in degrees).
id: Saat menggunakan strategi binning default untuk bidang koordinat tipe (seperti garis lintang dan bujur), angka ini akan digunakan sebagai lebar nampan default (dalam derajat).

en: Unable to validate token.
id: Tidak dapat memvalidasi token.

en: Error fetching token status:
id: Kesalahan mengambil status token:

en: There was an error checking whether this token was valid.
id: Ada kesalahan memeriksa apakah token ini valid.

en: Token validation timed out.
id: Token validasi habis.

en: Invalid token: token isn't in the right format.
id: Token tidak valid: Token tidak dalam format yang benar.

note: attempt to query the metastore API about the status of this token. If the request doesn't complete in a reasonable amount of time throw a timeout exception
en: Checking with the MetaStore to see whether {0} is valid...
id: Memeriksa dengan metastore untuk melihat apakah {0} Apakah valid ...

en: Token for premium embedding. Go to the MetaStore to get yours!
id: Token untuk embedding premium. Pergi ke metastore untuk mendapatkan milikmu!

en: Token is valid.
id: Token valid.

en: Error setting premium embedding token
id: Pengaturan Kesalahan Token Embedding Premium

en: Unable to compare results to goal for alert.
id: Tidak dapat membandingkan hasil dengan tujuan untuk peringatan.

en: Question ID is ''{0}'' with visualization settings ''{1}''
id: ID Pertanyaan adalah '' {0} '' dengan pengaturan visualisasi '' {1} ''

en: Unrecognized alert with condition ''{0}''
id: Peringatan yang tidak dikenal dengan kondisi '' {0} ''

en: Unrecognized channel type {0}
id: Jenis saluran yang tidak dikenal {0}

en: Error sending notification!
id: Kesalahan Mengirim Pemberitahuan!

en: Can't find JS color selector at ''{0}''
id: Tidak dapat menemukan pemilih warna JS di '' {0} ''

en: Card has errors: {0}
id: Kartu memiliki kesalahan: {0}

en: Pulse card render error
id: Kesalahan Render Kartu Pulse

en: Trimming trailing comment from card with id {0}
id: Pemangkasan trailing komentar dari kartu dengan ID {0}

en: Can't find field with ID: {0}
id: Tidak dapat menemukan bidang dengan ID: {0}

en: ''{0}'' is a required param.
id: '' {0} '' adalah param yang diperlukan.

en: Found ''{0}'' with no terminating ''{1}'' in query ''{2}''
id: Ditemukan '' {0} '' tanpa berakhir '' {1} '' dalam kueri '' {2} ''

en: Unable to substitute ''{0}'': param not specified.nFound: {1}
id: Tidak dapat mengganti '' {0} '': param tidak ditentukan.nfound: {1}

en: You do not have permissions to view Card {0}.
id: Anda tidak memiliki izin untuk melihat kartu {0}.

en: You do not have permissions to run this query.
id: Anda tidak memiliki izin untuk menjalankan kueri ini.

en: Fingerprint updates attempted {0}, updated {1}, no data found {2}, failed {3}
id: Pembaruan sidik jari dicoba {0}, diperbarui {1}, tidak ada data yang ditemukan {2}, gagal {3}

en: Total number of fields classified {0}, {1} failed
id: Jumlah total bidang yang diklasifikasikan {0}, {1} Gagal

en: Total number of tables classified {0}, {1} updated
id: Jumlah total tabel yang diklasifikasikan {0}, {1} Diperbarui

en: Error generating fingerprint for {0}
id: Kesalahan menghasilkan sidik jari untuk {0}

en: Updated {0} field value sets, created {1}, deleted {2} with {3} errors
id: Diperbarui {0} set nilai bidang, dibuat {1}, dihapus {2} dengan kesalahan {3}

en: Total number of fields sync''d {0}, number of fields updated {1}
id: Jumlah total sinkronisasi bidang {0}, jumlah bidang yang diperbarui {1}

en: Total number of tables sync''d {0}, number of tables updated {1}
id: Total jumlah tabel sinkron''d {0}, jumlah tabel yang diperbarui {1}

en: Found timezone id {0}
id: Ditemukan ID Timezone {0}

en: Total number of foreign keys sync''d {0}, {1} updated and {2} tables failed to update
id: Jumlah total sinkronisasi kunci asing'd {0}, {1} diperbarui dan {2} tables gagal memperbarui

en: {0} Database {1} ''{2}''
id: {0} basis data {1} '' {2} ''

en: Table {0} ''{1}''
id: Tabel {0} '' {1} ''

en: Field {0} ''{1}''
id: Bidang {0} '' {1} '' '

en: Field ''{0}''
id: Bidang '' {0} ''

en: step ''{0}'' for {1}
id: Langkah '' {0} '' untuk {1}

en: Completed {0} on {1}
id: Selesai {0} pada {1}

en: Start: {0}
id: Mulai: {0}

en: End: {0}
id: Akhir: {0}

en: Duration: {0}
id: Durasi: {0}

en: Completed step ''{0}''
id: Langkah selesai '' {0} ''

en: Loading tasks namespace:
id: Memuat tugas namespace:

en: Starting Quartz Scheduler
id: Memulai penjadwal kuarsa

en: Stopping Quartz Scheduler
id: Menghentikan penjadwal kuarsa

en: Job already exists:
id: Pekerjaan sudah ada:

note: This is the very first log message that will get printed.  It's here because this is one of the very first namespaces that gets loaded, and the first that has access to the logger It shows up a solid 10-15 seconds before the "Starting Metabase in STANDALONE mode" message because so many other namesp
en: Loading Metabase...
id: Memuat Metabase ...

en: Possible timezone conflict found on database {0}.
id: Kemungkinan konflik zona waktu ditemukan pada basis data {0}.

en: JVM timezone is {0} and detected database timezone is {1}.
id: JVM Timezone adalah {0} dan database database yang terdeteksi adalah {1}.

en: Configure a report timezone to ensure proper date and time conversions.
id: Konfigurasikan waktu laporan laporan untuk memastikan konversi tanggal dan waktu yang tepat.

en: Secret key used to sign JSON Web Tokens for requests to `/api/embed` endpoints.
id: Kunci rahasia digunakan untuk menandatangani Token Web JSON untuk permintaan ke titik akhir `/ API / EMBED`.

en: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY must be at least 16 characters.
id: MB_encrytiption_secret_key harus minimal 16 karakter.

en: Saved credentials encryption is ENABLED for this Metabase instance.
id: Enkripsi kredensial yang disimpan diaktifkan untuk instance metabase ini.

en: Saved credentials encryption is DISABLED for this Metabase instance.
id: Enkripsi kredensial yang disimpan dinonaktifkan untuk instance metabase ini.

en: nFor more information, see
id: nolah informasi lebih lanjut, lihat

en: value must be an integer.
id: Nilai harus berupa bilangan bulat.

en: value must be a string.
id: Nilai harus berupa string.

en: value must be a boolean.
id: Nilai harus boolean.

en: value must be a string that matches the regex `{0}`.
id: Nilai harus berupa string yang cocok dengan regex `{0}`.

en: value must satisfy one of the following requirements:
id: Nilai harus memenuhi salah satu persyaratan berikut:

en: value may be nil, or if non-nil, {0}
id: Nilai mungkin nol, atau jika non-nil, {0}

en: value must be one of: {0}.
id: Nilai harus salah satu dari: {0}.

en: value must be an array.
id: Nilai harus berupa array.

en: Each {0}
id: Masing-masing {0}

en: The array cannot be empty.
id: Array tidak boleh kosong.

en: value must be a non-blank string.
id: Nilai harus berupa string yang tidak kosong.

en: Integer greater than zero
id: Integer lebih besar dari nol

en: value must be an integer greater than zero.
id: Nilai harus berupa integer lebih besar dari nol.

en: Number greater than zero
id: Angka lebih besar dari nol

en: value must be a number greater than zero.
id: Nilai harus berupa angka yang lebih besar dari nol.

en: Keyword or string
id: Kata kunci atau string.

en: Valid field type
id: Jenis bidang yang valid.

en: value must be a valid field type.
id: Nilai harus berupa jenis bidang yang valid.

en: Valid field type (keyword or string)
id: Jenis bidang yang valid (kata kunci atau string)

en: value must be a valid field type (keyword or string).
id: Nilai harus berupa jenis bidang yang valid (kata kunci atau string).

en: Valid entity type (keyword or string)
id: Jenis entitas yang valid (kata kunci atau string)

en: value must be a valid entity type (keyword or string).
id: Nilai harus berupa jenis entitas yang valid (kata kunci atau string).

en: Valid map
id: Peta yang valid.

en: value must be a map.
id: Nilai harus berupa peta.

en: Valid email address
id: Alamat email yang sah

en: value must be a valid email address.
id: Nilai harus berupa alamat email yang valid.

en: Insufficient password strength
id: Kekuatan kata sandi yang tidak memadai

en: value must be a valid integer.
id: Nilai harus berupa integer yang valid.

en: value must be a valid integer greater than zero.
id: Nilai harus berupa integer yang valid lebih besar dari nol.

en: value must be a valid boolean string (''true'' or ''false'').
id: Nilai harus berupa string boolean yang valid ('' benar '' atau '' salah '').

en: value must be a valid JSON string.
id: Nilai harus berupa string JSON yang valid.

en: value must be a valid embedding params map.
id: Nilai harus berupa peta params embedding yang valid.

en: Data permissions
id: Permission data

en: Collection permissions
id: Koleksi Permissions.

en: See all collection permissions
id: Lihat semua izin koleksi

en: Also change sub-collections
id: Juga mengubah sub-koleksi

en: Can edit this collection and its contents
id: Dapat mengedit koleksi ini dan isinya

en: Can view items in this collection
id: Dapat melihat item dalam koleksi ini

en: Collection Access
id: Akses pengumpulan

en: This group has permission to view at least one subcollection of this collection.
id: Grup ini memiliki izin untuk melihat setidaknya satu subkoleksi koleksi ini.

en: This group has permission to edit at least one subcollection of this collection.
id: Grup ini memiliki izin untuk mengedit setidaknya satu subkoleksi koleksi ini.

en: View sub-collections
id: Lihat Sub-Koleksi

en: Remember Me
id: Ingat saya

en: X-ray this schema
id: X-ray skema ini

en: Edit the permissions for this collection
id: Edit izin untuk koleksi ini

en: Add this question to a dashboard
id: Tambahkan pertanyaan ini ke dasbor

en: Create a new dashboard
id: Buat dasbor baru

en: The page you asked for couldn't be found.
id: Halaman yang Anda minta tidak dapat ditemukan.

en: Select a {0}
id: Pilih {0}

en: Save dashboards, questions, and collections in "{0}"
id: Simpan dasbor, pertanyaan, dan koleksi di "{0}"

en: Access dashboards, questions, and collections in "{0}"
id: Akses dasbor, pertanyaan, dan koleksi di "{0}"

en: Compare
id: Membandingkan

en: Zoom out
id: Perkecil

en: Related
id: Terkait

en: More X-rays
id: Lebih banyak sinar-X

en: No results
id: Tidak ada hasil

en: Metabase couldn't find any results for your search.
id: Metabase tidak dapat menemukan hasil apa pun untuk pencarian Anda.

en: No metrics
id: Tidak ada metrik

en: Aggregations
id: Agregasi.

en: Operators
id: Operator

en: Custom fields
id: Bidang khusus

note: 2. Create the new collections.
en: Migrated Dashboards
id: Dashboard bermigrasi

en: Migrated Pulses
id: Pulsa bermigrasi

en: Migrated Questions
id: Pertanyaan bermigrasi

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren't in a Collection to {1} Collection {2}
id: Instance pemindahan {0} yang tidak dalam koleksi ke {1} koleksi {2}

en: Failed to grant permissions: {0}
id: Gagal memberikan izin: {0}

en: Cannot decrypt encrypted string. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
id: Tidak dapat mendekripsi string terenkripsi. Sudahkah Anda mengubah atau lupa untuk mengatur MB_encrytiption_secret_key?

en: All personal collections
id: Semua koleksi pribadi

en: Host
id: Tuan rumah

en: Port
id: Pelabuhan

en: Database username
id: Nama Pengguna Database

en: What username do you use to login to the database?
id: Nama pengguna apa yang Anda gunakan untuk login ke database?

en: Database password
id: Kata sandi basis data

en: Database name
id: Nama basis data

en: birds_of_the_world
id: Birds_Of_the_world.

en: Use a secure connection (SSL)?
id: Gunakan koneksi aman (SSL)?

en: Additional JDBC connection string options
id: Opsi string koneksi JDBC tambahan

en: Project ID
id: ID Proyek.

en: praxis-beacon-120871
id: Praxis-Beacon-120871

en: Dataset ID
id: ID Dataset.

en: toucanSightings
id: ToucansieSt

en: Client ID
id: ID Klien.

en: Client Secret
id: Rahasia klien

en: Auth Code
id: Kode kepemilikan

en: Hosts
id: Host.

en: Broker node port
id: Broker node port.

en: Google Analytics Account ID
id: ID Akun Google Analytics

en: Connection String
id: String koneksi

en: Users/camsaul/bird_sightings/toucans
id: Pengguna / Camsaul / Bird_sighings / Toucans

en: carrierPigeonDeliveries
id: carrierpigeondellivery.

en: Authentication Database
id: Database otentikasi

en: Optional database to use when authenticating
id: Basis data opsional untuk digunakan saat mengautentikasi

en: Additional Mongo connection string options
id: Opsi String Koneksi Mongo Tambahan

en: Oracle system ID (SID)
id: Oracle System ID (SID)

en: Usually something like ORCL or XE.
id: Biasanya sesuatu seperti orcl atau xe.

en: Optional if using service name
id: Opsional jika menggunakan nama layanan

en: Oracle service name
id: Nama Layanan Oracle

en: Optional TNS alias
id: Opsional TNS alias.

en: hive
id: sarang lebah

en: my-cluster-name.abcd1234.us-east-1.redshift.amazonaws.com
id: my-cluster-name.abcd1234.us-ast-1.redshift.amazonaws.com

en: toucan_sightings
id: Toucan_Sightings.

en: default
id: bawaan

en: Filename
id: Nama file

en: /home/camsaul/toucan_sightings.sqlite 😋
id: /home/camsaul/toucan_sighings.sqlite 😋.

en: Database instance name
id: nama instance Database

en: Windows domain
id: domain Windows

en: Labels
id: Label

en: Add members
id: Tambah anggota

en: Collection it's saved in
id: Collection disimpan dalam

en: All Users
id: Semua user

en: Display
id: Tampilan

en: Try these x-rays based on your data.
id: Coba x-ray ini berdasarkan data Anda.

en: There was a problem displaying this chart.
id: Ada masalah saat menampilkan bagan ini.

en: Sorry, you don't have permission to see this card.
id: Maaf, Anda tidak memiliki izin untuk melihat kartu ini.

en: Just a heads up:
id: Hanya kepala:

en: {0} without the Sample Dataset, the Query Builder tutorial won't work. You can always restore the Sample Dataset, but any questions you've saved using this data will be lost.
id: {0} Tanpa dataset sampel, tutorial Builder kueri tidak akan berfungsi. Anda selalu dapat mengembalikan dataset sampel, tetapi pertanyaan yang Anda simpan menggunakan data ini akan hilang.

en: X-ray
id: X-ray.

en: Compare to the rest
id: Bandingkan dengan yang lain

en: Use the Java Virtual Machine (JVM) timezone
id: Gunakan Zona Zona Mesin Virtual Java (JVM)

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in
    many or most of your queries with this data.
id: Kami sarankan Anda tinggalkan ini kecuali Anda melakukan pengecoran zona waktu manual
    Banyak atau sebagian besar kueri Anda dengan data ini.

en: Your team's most important dashboards go here
id: Dasbor tim Anda yang paling penting pergi ke sini

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone
id: Pin dashboard di {0} agar mereka muncul di ruang ini untuk semua orang

en: Unable to release the Liquibase lock after a migration failure
id: Tidak dapat melepaskan kunci livisibase setelah kegagalan migrasi

en: Use JVM Time Zone
id: Gunakan zona waktu JVM

en: We're currently analyzing the tables and fields to help you explore your data.
id: Kami sedang menganalisis tabel dan bidang untuk membantu Anda menjelajahi data Anda.

en: Select a currency type
id: Pilih jenis mata uang

en: Field Type
id: Jenis bidang

en: Troubleshooting
id: Penyelesaian masalah

en: Enable X-ray features
id: Aktifkan fitur x-ray

en: Formatting Options
id: Memformat opsi

en: Task details
id: Detail tugas

en: Troubleshooting logs
id: Pemecahan Masalah Log.

en: Trying to get to the bottom of something? This section shows logs of Metabase's background tasks, which can help shed light on what's going on.
id: Mencoba sampai ke bagian bawah sesuatu? Bagian ini menunjukkan log tugas latar belakang metabase, yang dapat membantu menjelaskan apa yang terjadi.

en: Task
id: Tugas

en: DB ID
id: ID DB.

en: Started at
id: Dimulai pada.

en: Ended at
id: Berakhir pada.

en: Duration (ms)
id: Durasi (ms)

en: Currency
id: Mata uang

en: Pick a user or channel...
id: Pilih pengguna atau saluran ...

en: No formatting settings
id: Tidak ada pengaturan pemformatan

en: Label for this range (optional)
id: Label untuk kisaran ini (opsional)

en: Add a range
id: Tambahkan rentang

en: is less than
id: kurang dari

en: is greater than
id: lebih besar dari

en: is less than or equal to
id: kurang dari atau sama dengan

en: is greater than or equal to
id: lebih besar atau sama dengan

en: is equal to
id: adalah sama dengan

en: is not equal to
id: tidak sama dengan

en: is null
id: adalah null.

en: is not null
id: bukan null.

en: contains
id: mengandung

en: does not contain
id: tidak mengandung

en: starts with
id: dimulai dengan

en: ends with
id: berakhir dengan

en: When a cell in these columns {0} it will be tinted this color.
id: Ketika sel dalam kolom ini {0} itu akan berwarna warna ini.

en: When a cell in this column…
id: Saat sel di kolom ini ...

en: This visualization requires you to group by a field.
id: Visualisasi ini mengharuskan Anda untuk mengelompokkan bidang.

en: Date style
id: Gaya tanggal

en: Date separators
id: Pemisah Tanggal

en: Abbreviate names of days and months
id: Singkatan nama hari dan bulan

en: Show the time
id: Tunjukkan waktu

en: HH:MM
id: HH: mm.

en: HH:MM:SS
id: HH: mm: ss

en: HH:MM:SS.MS
id: HH: mm: ss.ms

en: Time style
id: Gaya waktu

en: Unit of currency
id: Satuan mata uang

en: Currency label style
id: Gaya label mata uang

en: Where to display the unit of currency
id: Di mana menampilkan unit mata uang

en: Minimum number of decimal places
id: Jumlah minimum tempat desimal

en: Stacked chart type
id: Tipe Bagan Stacked.

en: Goal label
id: Label tujuan

en: Show trend line
id: Tampilkan Trend Line.

en: Line style
id: Gaya garis

en: Show dots on lines
id: Tunjukkan titik-titik pada garis

en: Auto
id: Mobil

en: Which axis?
id: Sumbu mana?

en: Line + Bar
id: Baris + bar.

en: line and bar chart
id: grafik garis dan bar

en: Gauge visualization requires a number.
id: Visualisasi gauge membutuhkan angka.

en: Gauge
id: Mengukur

en: Gauge ranges
id: Rentang Gauge.

en: Field to show
id: Bidang untuk menunjukkan

en: last {0}
id: terakhir {0}

en: {0} was {1} {2}
id: {0} adalah {1} {2}

en: Group by a time field to see how this has changed over time
id: Grup berdasarkan bidang waktu untuk melihat bagaimana ini telah berubah seiring waktu

en: Switch positive / negative colors?
id: Beralih warna positif / negatif?

en: Pivot column
id: Kolom pivot.

en: Cell column
id: Kolom sel.

en: Visible columns
id: Kolom yang terlihat

en: Conditional Formatting
id: Pemformatan bersyarat

en: Column title
id: Judul Kolom.

en: Show a mini bar chart
id: Tampilkan grafik mini bar

en: Link
id: Tautan

en: Email link
id: Tautan email

en: Image
id: Gambar

en: Automatic
id: Otomatis

en: View as link or image
id: Lihat sebagai tautan atau gambar

en: Link text
id: Tautan teks

en: Not a valid integer: ''{0}''
id: Bukan integer yang valid: '' {0} ''

en: Embedding is not enabled for this object.
id: Embedding tidak diaktifkan untuk objek ini.

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication: {0}
id: Masalah yang menghubungkan ke server LDAP, akan mundur ke otentikasi lokal: {0}

en: When including an offset, a limit must also be included.
id: Saat memasukkan offset, batas juga harus dimasukkan.

en: When including a limit, an offset must also be included.
id: Saat memasukkan batas, offset juga harus dimasukkan.

en: Applying heuristic {0} to {1}.
id: Menerapkan heuristik {0} ke {1}.

en: Dimensions bindings:n{0}
id: Dimensi Binding: n {0}

en: Using definitions:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}
id: Menggunakan definisi: nmetrics: n {0} nfilters: n {1}

en: minute
id: menit

en: hour
id: jam

en: day of week
id: hari dalam seminggu

en: day of month
id: hari bulan.

en: day of year
id: hari tahun

en: week
id: pekan

en: month
id: bulan

en: quarter
id: perempat

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:n{2}
id: Menambahkan {0} kartu ke dasbor {1}: n {2}

en: Error parsing {0}:n{1}
id: Error parsing {0}: n {1}

en: WARNING: Filtering only works on dimensions! ''{0}'' is a metric. Ignoring filter.
id: Peringatan: Filtering hanya berfungsi pada dimensi! '' {0} '' adalah metrik. Mengabaikan filter.

en: WARNING: A date can't belong to multiple discrete intervals, so ANDing them together doesn't make sense.
id: Peringatan: Tanggal tidak dapat termasuk dalam beberapa interval diskrit, sehingga dan mereka bersama tidak masuk akal.

en: Ignoring these intervals: {0}
id: Mengabaikan interval ini: {0}

note: We should never get to this point since the all non-string negations should get automatically rewritten by the query expander.
en: WARNING: Don't know how to negate: {0}
id: PERINGATAN: Tidak tahu cara meniadakan: {0}

en: Sorting with Druid is only allowed in queries that have one or more breakout columns. Ignoring :order-by clause.
id: Menyortir dengan druid hanya diperbolehkan dalam pertanyaan yang memiliki satu atau lebih kolom breakout. Mengabaikan: Klausul Order-by.

note: TODO - this is not really true, is it
en: WARNING: It only makes sense to specify :fields for a query with no aggregation. Ignoring the clause.
id: Peringatan: Hanya masuk akal untuk menentukan: bidang untuk kueri tanpa agregasi. Mengabaikan klausa.

en: WARNING: Druid doenst allow limitSpec in timeseries queries. Ignoring the LIMIT clause.
id: Peringatan: Druid Doenst memungkinkan limitspec dalam pertanyaan Timesery. Mengabaikan klausa batas.

en: HoneySQL Form:
id: Formulir HONEYSQL:

en: Unable to parse date ''{0}''
id: Tidak dapat mengurai tanggal '' {0} ''

en: Client closed connection, cancelling query
id: Koneksi tertutup Klien, Membatalkan Kueri

en: Setting timezone with statement: {0}
id: Pengaturan zona waktu dengan pernyataan: {0}

en: Multiple date filters are not supported
id: Beberapa filter tanggal tidak didukung

en: :not is not yet implemented
id: : Belum diimplementasikan

en: Only one Google Analytics segment allowed at a time.
id: Hanya satu segmen Google Analytics yang diizinkan pada suatu waktu.

en: MONGO AGGREGATION PIPELINE:
id: Pipa Agregasi Mongo:

en: Error: mismatched columns in results! Expected: {0} Got: {1}
id: GALAT: Kolom tidak cocok dalam hasil! Diharapkan: {0} GOT: {1}

en: Unable to create temp file in `{0}` for email attachments
id: Tidak dapat membuat file temp di `{0}` untuk lampiran email

en: Error preprocessing query:
id: Kueri Preprocessing Kesalahan:

en: Illegal filter clause: {0}
id: Klausa filter ilegal: {0}

en: Invalid clause:
id: Klausul tidak valid:

en: Error: query's source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
id: Kesalahan: Permintaan sumber kueri belum terselesaikan. Anda mungkin perlu `preprocess` kueri terlebih dahulu.

note: failing that throw an Exception with detailed info about what we tried and what the actual expressions were
en: No expression named ''{0}''
id: Tidak ada ekspresi bernama '' {0} ''

en: No aggregation at index: {0}
id: Tidak ada agregasi pada indeks: {0}

en: Field values total length is {0} (max {1}).
id: Nilai bidang Total panjang adalah {0} (maks {1}).

en: FieldValues are allowed for this Field.
id: Value Field diperbolehkan untuk bidang ini.

en: FieldValues are NOT allowed for this Field.
id: Value Field tidak diizinkan untuk bidang ini.

en: Field {0} ''{1}'' should have FieldValues and belongs to a Database with On-Demand FieldValues updating.
id: Bidang {0} '' {1} '' harus memiliki nilai Field dan termasuk dalam basis data dengan nilai lapangan yang sesuai permintaan.

en: You cannot create or revoke permissions for the ''Admin'' group.
id: Anda tidak dapat membuat atau mencabut izin untuk grup '' admin ''.

en: You cannot add or remove users to/from the ''MetaBot'' group.
id: Anda tidak dapat menambah atau menghapus pengguna ke / dari grup '' Metabot ''.

en: You cannot add or remove users to/from the ''All Users'' group.
id: Anda tidak dapat menambah atau menghapus pengguna ke / dari grup '' semua pengguna '.

en: You cannot remove the last member of the ''Admin'' group!
id: Anda tidak dapat menghapus anggota terakhir dari grup '' admin '!

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting: {0}
id: Kesalahan memasukkan pengaturan baru: {0}

en: defsetting descriptions strings must be `:internal?` or internationalized, found: `{0}`
id: Deskripsi Defsetting String harus `: internal?` atau internasionalisasi, ditemukan: `{0}`

en: Loading plugin {0}... {1}
id: Memuat plugin {0} ... {1}

en: Object keyed by type, containing formatting settings
id: Objek dikunci berdasarkan jenis, berisi pengaturan pemformatan

en: Allow users to explore data using X-rays
id: Izinkan pengguna untuk mengeksplorasi data menggunakan x-rays

en: Using this URL to check token: {0}
id: Menggunakan URL ini untuk memeriksa token: {0}

en: Unable to validate token: 404 not found.
id: Tidak dapat memvalidasi token: 404 tidak ditemukan.

en: There was an error checking whether this token was valid:
id: Ada kesalahan memeriksa apakah token ini valid:

note: +----------------------------------------------------------------------------------------------------------------+ |                                             SETTING & RELATED FNS                                              | TODO - rename this to premium-features-token?
en: Token for premium features. Go to the MetaStore to get yours!
id: Token untuk fitur premium. Pergi ke metastore untuk mendapatkan milikmu!

en: Token format is invalid. Token should be 64 hexadecimal characters.
id: Format token tidak valid. Token harus 64 karakter heksadesimal.

en: Error setting premium features token
id: Pengaturan Kesalahan Fitur Premium Token

en: Error validating token:
id: Token Validasi Kesalahan:

en: Error preprocessing query
id: Kesalahan Preprocessing Query.

en: No native form returned.
id: Tidak ada formulir asli yang dikembalikan.

en: Invalid response from database driver. No :status provided.
id: Tanggapan tidak valid dari driver basis data. Tidak: Status disediakan.

en: General error
id: Kesalahan umum

en: Missing query hash!
id: Hash kueri yang hilang!

en: Table ''{0}'' has no Fields associated with it.
id: Tabel '' {0} '' tidak memiliki bidang yang terkait dengannya.

en: Max concurrent query limit reached
id: Batas permintaan MAX Concurrent tercapai

note: we should never reach this if our patterns are written right so this is more to catch code mistakes than something the user should expect to see
en: Don't know how to get information about Field:
id: Tidak tahu cara mendapatkan informasi tentang bidang:

en: metabase.query-processor.interface/*driver* is unbound.
id: metabase.Query-Processor.interface / * driver * tidak terikat.

en: Query processor error: mismatched number of columns in query and results.
id: Kesalahan prosesor kueri: Jumlah kolom yang tidak cocok dalam kueri dan hasil.

en: Expected {0} fields, got {1}
id: Diharapkan {0} Fields, dapatkan {1}

en: Expected: {0}
id: Diharapkan: {0}

en: Actual: {0}
id: Sebenarnya: {0}

en: Unable to bin Field without a min/max value
id: Tidak dapat membeli bidang tanpa nilai min / maks

en: {0} is not supported by this driver.
id: {0} tidak didukung oleh driver ini.

en: Segment {0} does not exist, or is invalid.
id: Segmen {0} tidak ada, atau tidak valid.

en: Metric {0} does not exist, or is invalid.
id: Metric {0} tidak ada, atau tidak valid.

en: Missing source query in Card {0}
id: Kueri sumber yang hilang dalam kartu {0}

note: log the query at this point, it's useful for some purposes
en: Fetched source query from Card {0}:
id: Permintaan sumber yang diambil dari kartu {0}:

en: Error transforming MBQL query to native:
id: Kesalahan mengubah kueri MBQL ke asli:

en: Cannot run query: could not find source table {0}.
id: Tidak dapat menjalankan kueri: Tidak dapat menemukan tabel sumber {0}.

en: Error recording results metadata for query:
id: Kesalahan Rekaman Hasil Metadata untuk Kueri:

en: Error: Query Processor store is not initialized.
id: GALAT: Toko prosesor kueri tidak diinisialisasi.

en: Error: Table {0} is not present in the Query Processor Store.
id: GALAT: Tabel {0} tidak ada di toko prosesor kueri.

en: Error: Field {0} is not present in the Query Processor Store.
id: GALAT: Field {0} tidak ada di toko prosesor kueri.

en: Task history cleanup successful, rows were {0}deleted
id: Pembersihan Sejarah Tugas berhasil, barisnya {0} Dihapus

en: not
id: bukan

en: For more information, see
id: Untuk informasi lebih lanjut, lihat

en: Integer greater than or equal to zero
id: Integer lebih besar dari atau sama dengan nol

en: value must be an integer greater than or equal to zero.
id: Nilai harus berupa integer lebih besar dari atau sama dengan nol.

en: value must be an integer zero or greater.
id: Nilai harus berupa nol bilangan bulat atau lebih besar.

en: value must be a valid integer greater than or equal to zero.
id: Nilai harus berupa integer yang valid lebih besar dari atau sama dengan nol.

en: New users per state in the last 30 days
id: Pengguna baru per negara dalam 30 hari terakhir

en: Created At by day of the week
id: Dibuat pada hari minggu

en: Created At by quarter of the year
id: Dibuat pada kuartal tahun ini

en: [[this.short-name]] per country
id: [[this.short-name]] per negara

en: Users per source
id: Pengguna per sumber

en: The top external pages that brought users to your site
id: Halaman eksternal teratas yang membawa pengguna ke situs Anda

en: How [[this]] is distributed and more.
id: Bagaimana [[this]] didistribusikan dan banyak lagi.

en: The [[this]] over time
id: [[this]] dari waktu ke waktu

en: User growth
id: Pertumbuhan pengguna

en: Whether or not there are any patterns to when they happen.
id: Apakah ada pola apa pun saat terjadi.

en: Users per state
id: Pengguna per negara

en: Sessions
id: Sesi.

en: How some of the numbers in [[this]] relate to each other
id: Bagaimana beberapa angka dalam [[this]] berhubungan satu sama lain

en: Sales per country
id: Penjualan per negara

en: Join date by month of the year
id: Bergabung dengan tanggal sebulan tahun

en: [[Timestamp]] by hour of the day
id: [[Timestamp]] pada jam sehari

en: A look at the [[this]]
id: Lihat [[this]]

en: Bottom 5 per category
id: Bawah 5 per kategori

en: Number of orders
id: Jumlah Pesanan

en: Event growth
id: Pertumbuhan acara

en: Income growth
id: Pertumbuhan pendapatan

en: Top 10 countries by sales in the last 30 days
id: 10 negara teratas dengan penjualan dalam 30 hari terakhir

en: [[this]] by month of the year
id: [[this]] pada bulan tahun ini

en: Transactions per day of the week
id: Transaksi per hari dalam seminggu

en: Sessions by device type
id: Sesi oleh jenis perangkat

en: Transactions per country
id: Transaksi per negara

en: Join date by quarter of the year
id: Bergabung dengan tanggal seperempat tahun

en: Events per hour of the day
id: Acara per jam sepanjang hari

en: Top 5 [[this]]
id: 5 teratas [[this]]

en: Bottom 5 [[this]]
id: Bawah 5 [[this]]

en: [[Timestamp]] by day of the month
id: [[Timestamp]] pada hari berikutnya

en: Null values
id: Nilai nol.

en: Total events
id: Total Acara

en: A look at [[GenericTable]] across your [[this]], and how it changes over time.
id: Melihat [[GenericTable]] di seberang [[this]] Anda, dan bagaimana itu berubah dari waktu ke waktu.

en: How the [[this]] changes with time
id: Bagaimana [[this]] berubah seiring waktu

en: How they compare by seasonality
id: Bagaimana mereka dibandingkan dengan musiman

en: Average income per transaction
id: Penghasilan rata-rata per transaksi

en: [[this]] per country
id: [[this]] per negara

en: Income per state
id: Penghasilan per negara

en: A closer look at your [[this]]
id: Melihat lebih dekat pada [[this]] Anda

en: How [[GenericNumber]] is distributed
id: Bagaimana [[GenericNumber]] didistribusikan

en: [[Timestamp]] by quarter of year
id: [[Timestamp]] pada seperempat tahun

en: Events per country
id: Acara per negara

en: Weekdays when [[this.short-name]] were added
id: Hari kerja ketika [[this.short-name]] ditambahkan

en: Months when [[this.short-name]] were added
id: Bulan ketika [[this.short-name]] ditambahkan

en: How they compare across different categories
id: Bagaimana mereka membandingkan di berbagai kategori

en: New users per source in the last 30
id: Pengguna baru per sumber dalam 30 terakhir

en: Events per quarter of the year
id: Acara per kuartal tahun ini

en: Heres a quick look at your [[this]]
id: Inilah pandangan cepat pada [[this]] Anda

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], top 5
id: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], Top 5

en: Days when [[this.short-name]] were added
id: Hari ketika [[this.short-name]] ditambahkan

en: Total orders per source
id: Total pesanan per sumber

en: [[this]] by quarter of the year
id: [[this]] pada seperempat tahun

en: Events per [[GenericCategoryMedium]]
id: Acara per [[GenericCategoryMedium]]

en: Events per state
id: Peristiwa per negara

en: Top landing pages
id: Halaman pendaratan atas

en: Heres a closer look at your [[this]] over time
id: Inilah yang lebih dekat melihat [[this]] dari waktu ke waktu

en: Sum of [[this]] by [[Country]]
id: Jumlah [[this]] oleh [[Country]]

en: States that are performing best
id: Menyatakan yang melakukan yang terbaik

en: Created At by month of the year
id: Dibuat pada bulan dari bulan

en: Sum of [[this]] by [[State]]
id: Jumlah [[this]] oleh [[State]]

en: Sum of [[GenericNumber]] per [[this]]
id: Jumlah [[GenericNumber]] per [[this]]

en: Events by coordinates
id: Acara oleh koordinat

en: Top referral pages
id: Halaman Referensi Terbaik

en: An exploration of your users to get you started.
id: Eksplorasi pengguna Anda untuk memulai.

en: An overview of your [[this]] and how its distributed across time, place, and categories.
id: Ikhtisar [[this]] Anda dan bagaimana ia didistribusikan sepanjang waktu, tempat, dan kategori.

en: Average income per state
id: Penghasilan rata-rata per negara

en: [[this]] by [[GenericCategoryMedium]]
id: [[this]] oleh [[GenericCategoryMedium]]

en: Total transactions
id: Total transaksi

en: [[this.short-name]] that have joined over time
id: [[ini.short-name]] yang telah bergabung seiring waktu

en: The [[this]] by location
id: [[this]] berdasarkan lokasi

en: Events per month of the year
id: Acara per bulan tahun ini

en: [[this]] by [[GenericNumber]]
id: [[this]] oleh [[GenericNumber]]

en: Quarters when [[this.short-name]] were added
id: Seperempat ketika [[this.short-name]] ditambahkan

en: How these [[this.short-name]] are distributed
id: Bagaimana ini [[this.short-name]] didistribusikan

en: [[this.short-name]] by [[GenericNumber]]
id: [[this.short-name]] oleh [[GenericNumber]]

en: Where users are coming from
id: Dari mana pengguna berasal

en: [[this]] comparisons and correlations
id: [[this]] perbandingan dan korelasi

en: Total income
id: Jumlah pemasukan

en: Total income per month
id: Total penghasilan per bulan

en: Number of users per source
id: Jumlah pengguna per sumber

en: Transactions per state
id: Transaksi per negara

en: [[this]] by [[Timestamp]]
id: [[this]] oleh [[Timestamp]]

en: New users per source in the last 30 days
id: Pengguna baru per sumber dalam 30 hari terakhir

en: Join date by day of the month
id: Bergabung dengan tanggal hari ini

en: Average discount %
id: Diskon rata-rata%

en: Autogenerated metrics about [[GenericTable]].
id: Metrik autogenerasi tentang [[GenericTable]].

en: [[this]] per day of the month
id: [[this]] per hari dalam sebulan

en: Total sessions in each country
id: Total sesi di setiap negara

en: Transactions per month of the year
id: Transaksi per bulan tahun ini

en: Sales per product
id: Penjualan per produk

en: Users in each country
id: Pengguna di setiap negara

en: [[this]] by hour of the day
id: [[this]] pada jam sehari

en: Events in the last 30 days
id: Acara dalam 30 hari terakhir

en: Transactions per source
id: Transaksi per sumber

en: Where youve acquired your users
id: Di mana Anda telah mengakuisisi pengguna Anda

en: How they compare acrosss location
id: Bagaimana mereka membandingkan lokasi

en: [[this]] per product
id: [[this]] per produk

en: [[this]] per month of the year
id: [[this]] per bulan tahun ini

en: Per country
id: Per negara

en: A deeper look at how different countries are performing for you.
id: Tampilan yang lebih dalam pada bagaimana berbagai negara tampil untuk Anda.

en: Sales per state
id: Penjualan per negara

en: Events by [[GenericNumber]]
id: Acara oleh [[GenericNumber]]

en: Sales per product [[ProductCategoryMedium]]
id: Penjualan per produk [[ProductCategoryMedium]]

en: User acquisition by country
id: Akuisisi pengguna berdasarkan negara

en: [[this]] per source
id: [[this]] per sumber

en: [[this]] by day of the week
id: [[this]] pada hari dalam seminggu

en: Days of the month when [[this.short-name]] joined
id: Hari dalam sebulan ketika [[this.short-name]] bergabung

en: Heres an overview of the people in your [[this]]
id: Inilah ikhtisar orang-orang di [[this]] Anda

en: How [[GenericTable]] are distributed across this time field, and if it has any seasonal patterns.
id: Bagaimana [[GenericTable]] didistribusikan melintasi bidang waktu ini, dan jika memiliki pola musiman.

en: Overview
id: Ringkasan

en: How this metric is distributed across different categories
id: Bagaimana metrik ini didistribusikan di berbagai kategori

en: [[this.short-name]] per state
id: [[this.short-name]] per negara

en: Weekdays when [[this.short-name]] joined
id: Hari kerja ketika [[this.short-name]] bergabung

en: Hours when [[this.short-name]] joined
id: Jam ketika [[this.short-name]] bergabung

en: Total income by month
id: Total pendapatan berdasarkan bulan

en: A breakdown of your [[this]] over time, and its min, max, average and more.
id: Rincian [[this]] Anda dari waktu ke waktu, dan min, maks, rata-rata dan lebih.

en: Average quantity per state
id: Kuantitas rata-rata per negara

en: How they compare by across different numbers
id: Bagaimana mereka membandingkan dengan berbagai angka

en: New users per country in the last 30 days
id: Pengguna baru per negara dalam 30 hari terakhir

en: Transactions over time
id: Transaksi dari waktu ke waktu

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]]
id: [[this]] Per [[GenericCategorySmall]]

en: Some breakdown
id: Kerusakan

en: Average of [[this]] by [[State]]
id: Rata-rata [[this]] oleh [[State]]

en: Transactions per quarter of the year
id: Transaksi per kuartal tahun ini

en: By coordinates
id: Dengan koordinat

en: Heres a closer look at your [[this]] by products
id: Inilah yang lebih dekat melihat [[this]] dengan produk

en: [[this]] per quarter of the year
id: [[this]] per kuartal tahun ini

en: Heres an overview of your [[this]] data from Google Analytics
id: Inilah ikhtisar data [[this]] Anda dari Google Analytics

en: Quarters when [[this.short-name]] joined
id: Perempat saat [[this.short-name]] bergabung

en: New [[this.short-name]] in the last 30 days
id: Baru [[this.short-name]] dalam 30 hari terakhir

en: Total sessions by desktop, mobile, or tablet
id: Total sesi oleh desktop, ponsel, atau tablet

en: Indepth example
id: Contoh mendalam.

en: Average income per source
id: Penghasilan rata-rata per sumber

en: [[Timestamp]] by day of week
id: [[Timestamp]] pada hari minggu

en: Heres a closer look at your [[this]]
id: Inilah yang lebih dekat melihat [[this]] Anda

en: Heres a closer look at your [[this]] field
id: Inilah yang lebih dekat melihat bidang [[this]] Anda

en: Summary
id: Ringkasan

en: How the [[this]] is distributed geographically
id: Bagaimana [[this]] didistribusikan secara geografis

en: The pages with the most pageviews
id: Halaman dengan tampilan pedagang terbanyak

en: How [[Number1]] is correlated with [[Number2]]
id: Bagaimana [[Number1]] berkorelasi dengan [[Number2]]

en: Top 10 states by sales in the last 30 days
id: 10 negara bagian atas penjualan dalam 30 hari terakhir

en: Top 10 states by sales
id: 10 negara bagian atas penjualan

en: Where these transactions happened
id: Di mana transaksi ini terjadi

en: Top 10 countries by sales
id: 10 negara teratas dengan penjualan

en: Sales by state
id: Penjualan oleh Negara

en: Where most of your sessions originate from
id: Di mana sebagian besar sesi Anda berasal

en: Top acquisition channels
id: Saluran akuisisi atas

en: These [[this.short-name]] across time
id: Ini [[this.short-name]] sepanjang waktu

en: Average quantity
id: Jumlah rata-rata

en: Sales per source
id: Penjualan per Sumber.

en: Average income per country
id: Penghasilan rata-rata per negara

en: How [[this]] is distributed
id: Bagaimana [[this]] didistribusikan

en: Distinct [[FK]]
id: Berbeda [[FK]]

en: How these transactions are distributed
id: Bagaimana transaksi ini didistribusikan

en: Per state
id: Per negara

en: Count of [[GenericCategoryMedium]] by [[this]]
id: Hitungan [[GenericCategoryMedium]] oleh [[this]]

en: A look at your [[this]]
id: Lihat [[this]] Anda

en: [[GenericNumber]] by [[this]]
id: [[GenericNumber]] oleh [[this]]

en: Sum of [[GenericNumber]] by [[this]]
id: Jumlah [[GenericNumber]] oleh [[this]]

en: A look at your [[this]] table
id: Lihat tabel [[this]] Anda

en: How many [[GenericTable]] there are per state, and how each state is represented across other categories.
id: Berapa banyak [[GenericTable]] ada per negara, dan bagaimana setiap negara diwakili di kategori lain.

en: Most-viewed pages
id: Halaman yang paling banyak dilihat

en: Example exploration
id: Contoh eksplorasi

en: Sales vs. rating
id: Penjualan vs Peringkat

en: [[this]] per hour of the day
id: [[this]] per jam dalam sehari

en: Where your [[this.short-name]] are
id: Di mana Anda [[this.short-name]] adalah

en: These are the same for all your [[this.short-name]]
id: Ini sama untuk semua [[this.short-name] Anda]

en: Events by different categories
id: Acara dengan berbagai kategori

en: Where these [[this.short-name]] are
id: Di mana ini [[this.short-name]] adalah

en: Over time
id: Lembur

en: A summary of the events in your [[this]] table
id: Ringkasan peristiwa dalam tabel [[this]] Anda

en: Transactions per source over time
id: Transaksi per sumber dari waktu ke waktu

en: How the [[this]] is distributed
id: Bagaimana [[this]] didistribusikan

en: Total income per source
id: Total pendapatan per sumber

en: Some metrics we found about your transactions.
id: Beberapa metrik yang kami temukan tentang transaksi Anda.

en: How your different products are performing.
id: Bagaimana kinerja produk Anda yang berbeda.

en: Where these events are happening
id: Di mana peristiwa ini terjadi

en: Which US states are bringing you the most business.
id: Negara bagian AS yang membawa Anda kebanyakan bisnis.

en: How they compare across time
id: Bagaimana mereka membandingkan sepanjang waktu

en: Average transaction income per month
id: Penghasilan Transaksi Rata-Rata per Bulan

en: Average quantity per month
id: Kuantitas rata-rata per bulan

en: Seasonal patterns in the [[this]]
id: Pola musiman di [[this]]

en: Events over time
id: Acara seiring waktu

en: Orders and income per source
id: Pesanan dan Penghasilan per Sumber

en: Transactions per hour of the day
id: Transaksi per jam sepanjang hari

en: Where most of your traffic is coming from.
id: Dari mana sebagian besar lalu lintas Anda berasal.

en: Heres a quick look at the [[this]]
id: Inilah pandangan cepat pada [[this]]

en: It looks like your [[this]] has transactions, so heres a look at them
id: Sepertinya [[this]] Anda memiliki transaksi, jadi inilah melihat mereka

en: Average discount per month
id: Diskon rata-rata per bulan

en: [[Timestamp]] by month of the year
id: [[Timestamp]] pada bulan tahun

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]] over time
id: [[this]] per [[GenericCategorySmall]] Seiring waktu

en: Distribution by coordinates
id: Distribusi oleh koordinat

en: Sales by source
id: Penjualan oleh Sumber.

en: Sales for each product category
id: Penjualan untuk setiap kategori produk

en: A closer look at the metrics and dimensions used in this saved question.
id: Melihat lebih dekat pada metrik dan dimensi yang digunakan dalam pertanyaan yang disimpan ini.

en: Sales per product [[ProductCategoryLarge]]
id: Penjualan per produk [[ProductCategoryLarge)]]

en: Average quantity per country
id: Kuantitas rata-rata per negara

en: Heres a closer look at your [[this]] per source
id: Inilah yang lebih dekat melihat [[this]] per sumber Anda

en: Events per day of the month
id: Acara per hari dalam sebulan

en: If youre into correlations, this is the x-ray for you.
id: Jika Anda menyukai korelasi, ini adalah x-ray untuk Anda.

en: Sessions by Country
id: Sesi oleh negara

en: Some interesting metrics about your GA stats to get you started.
id: Beberapa metrik menarik tentang statistik GA Anda untuk membantu Anda memulai.

en: [[this]] per state
id: [[this]] per wilayah

en: [[Timestamp]] by quarter of the year
id: [[Timestamp]] pada seperempat tahun

en: How its distributed across time and other categories.
id: Bagaimana ini didistribusikan sepanjang waktu dan kategori lainnya.

en: A look at your events over time and by several categories.
id: Lihatlah acara Anda dari waktu ke waktu dan beberapa kategori.

en: Average quantity per source
id: Kuantitas rata-rata per sumber

en: Top 5 per category
id: 5 Top per kategori

en: Events per day of the week
id: Acara per hari dalam seminggu

en: New [[this.short-name]] per month
id: Baru [[this.short-name]] per bulan

en: Top performers
id: Performator teratas

en: Transactions in the last 30 days
id: Transaksi dalam 30 hari terakhir

en: [[GenericTable]] by [[this]]
id: [[GenericTable]] oleh [[this]]

en: Overview of your [[this]] data from Google Analytics
id: Ikhtisar data [[this]] Anda dari Google Analytics

en: Created At by hour of the day
id: Dibuat pada jam sehari

en: Sales by month
id: Penjualan pada bulan.

en: How the [[this]] is distributed across categories
id: Bagaimana [[this]] didistribusikan di seluruh kategori

en: [[Timestamp]] by month of year
id: [[Timestamp]] Berdasarkan Bulan Tahun

en: How many total sessions vs. how many individual users you had each day.
id: Berapa banyak sesi total vs. Berapa banyak pengguna individu yang Anda miliki setiap hari.

en: How this metric is distributed across different numbers
id: Bagaimana metrik ini didistribusikan di berbagai angka

en: Sessions by page where the session began
id: Sesi oleh halaman tempat sesi dimulai

en: Distinct values
id: Nilai yang berbeda

en: Hours when [[this.short-name]] were added
id: Jam ketika [[this.short-name]] ditambahkan

en: [[Timestamp]] by day of the week
id: [[Timestamp]] pada hari dalam seminggu

en: [[GenericNumber]] over time
id: [[GenericNumber]] seiring waktu

en: Heres an overview of your [[this]]
id: Inilah ikhtisar [[this]] Anda

en: [[this.short-name]] by coordinates
id: [[this.short-name]] dengan koordinat

en: Heres a closer look at your [[this]] per state
id: Inilah yang lebih dekat melihat [[this]] per wilayah

en: Created At by day of the month
id: Dibuat pada hari berikutnya bulan

en: Sales by coordinates
id: Penjualan dengan koordinat

en: New [[this.short-name]] over time
id: Baru [[this.short-name]] Seiring waktu

en: Join date by hour of the day
id: Bergabung dengan tanggal demi jam

en: [[Timestamp]] by hour of day
id: [[Timestamp]] pada jam sehari

en: Sessions and unique users per day
id: Sesi dan pengguna unik per hari

en: Events per [[GenericCategoryLarge]]
id: Acara per [[GenericCategoryLarge]]

en: How they compare by distribution
id: Bagaimana mereka membandingkan dengan distribusi

en: Income per country
id: Penghasilan per negara

en: Heres a closer look at your [[this]] per country
id: Inilah yang lebih dekat melihat [[this]] per negara

en: Sales by product [[ProductCategory]]
id: Penjualan berdasarkan produk [[ProducCategory]]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], bottom 5
id: [[this]] Per [[GenericCategoryLarge]], Bawah 5

en: [[this.short-name]] added in the last 30 days
id: [[this.short-name]] Ditambahkan dalam 30 hari terakhir

en: Average item quantity per month
id: Kuantitas item rata-rata per bulan

en: The number of [[GenericTable]] per country, and how each country is represented in different categories.
id: Jumlah [[GenericTable]] per negara, dan bagaimana setiap negara diwakili dalam berbagai kategori.

en: [[this]] per day of the week
id: [[this]] per hari dalam seminggu

en: Average qunatity per source
id: Qunatity rata-rata per sumber

en: [[this.short-name]] by [[Timestamp]]
id: [[this.short-name]] oleh [[Timestamp]]

en: Summary statistics
id: Ringkasan Statistik

en: Sales per month
id: Penjualan per bulan

en: [[GenericNumber]] by join date
id: [[GenericNumber]] Dengan tanggal bergabung

en: Average of [[this]] by [[Country]]
id: Rata-rata [[this]] oleh [[Country]]

en: [[this]] over time
id: [[this]] Seiring waktu

en: Join date by day of the week
id: Bergabung dengan tanggal demi hari

en: We crunched the numbers for your [[this]]
id: Kami mengunyah angka-angka untuk [[this]] Anda

en: Months when [[this.short-name]] joined
id: Bulan ketika [[this.short-name]] bergabung

en: Unable to parse resource `{0}` as JSON
id: Tidak dapat menguraikan sumber daya `{0}` sebagai json

en: Unable to find JSON via relative path `{0}`
id: Tidak dapat menemukan JSON melalui jalur relatif `{0}`

en: Connection to host timed out for URL `{0}`
id: Koneksi ke host waktu habis untuk url `{0}`

en: Unable to connect to unknown host at URL `{0}`
id: Tidak dapat terhubung ke host yang tidak dikenal di URL `{0}`

en: Unable to connect to host at URL `{0}`
id: Tidak dapat terhubung ke host di URL `{0}`

en: Connection refused by host at for URL `{0}`
id: Koneksi ditolak oleh host di untuk URL `{0}`

en: Unable to retrieve resource at URL `{0}`
id: Tidak dapat mengambil sumber daya di URL `{0}`

en: Unable to parse resource at URL `{0}` as JSON
id: Tidak dapat menguraikan sumber daya di URL `{0}` sebagai JSON

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication: {0}
id: Masalah yang menghubungkan ke server LDAP, akan kembali ke otentikasi lokal: {0}

en: BigQuery statements can''t be parameterized!
id: Pernyataan BigQuery tidak dapat diparameterisasi!

en: WARNING: Druid does not allow limitSpec in time series queries. Ignoring the LIMIT clause.
id: Peringatan: Druid tidak mengizinkan limitspec dalam kueri seri waktu. Mengabaikan klausa batas.

en: Invalid Snowflake connection details: missing DB name.
id: Detail Koneksi Snowflake Tidak Valid: Nama DB yang hilang.

en: We’d love your feedback.
id: Kami akan menyukai umpan balik Anda.

en: It looks like Metabase wasn’t quite a match for you.
id: Sepertinya Metabase tidak cocok untukmu.

en: Would you mind taking a fast 5 question survey to help the Metabase team understand why and make things better in the future?
id: Maukah Anda mengambil survei pertunjukan 5 cepat untuk membantu tim metabase memahami mengapa dan membuat segalanya lebih baik di masa depan?

en: We hope you''ve been enjoying Metabase.
id: Kami harap Anda menikmati Metabase.

en: Would you mind taking a fast 6 question survey to tell us how it’s going?
id: Maukah Anda mengambil survei fast 6 pertanyaan untuk memberi tahu kami bagaimana itu terjadi?

en: {0} created a Metabase account
id: {0} Membuat akun metabase

en: {0} accepted their Metabase invite
id: {0} menerima undangan metabase mereka

en: [Metabase] Password Reset Request
id: [Metabase] Permintaan Reset Kata Sandi

en: [Metabase] Notification
id: Pemberitahuan [Metabase]

en: [Metabase] Help make Metabase better.
id: [Metabase] membantu membuat metabase lebih baik.

en: [Metabase] Tell us how things are going.
id: [Metabase] beri tahu kami bagaimana keadaannya.

en: Error: query''s source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
id: Kesalahan: Permintaan sumber kueri belum terselesaikan. Anda mungkin perlu `preprocess` kueri terlebih dahulu.

en: Don't know what to do with:
id: Tidak tahu apa yang harus dilakukan dengan:

en: Don't know how to wrap:
id: Tidak tahu cara membungkus:

en: Failed setting `query-caching-max-kb` to {0}.
id: Gagal pengaturan `query-caching-max-kb` ke {0}.

en: Values greater than {1} are not allowed.
id: Nilai lebih besar dari {1} tidak diizinkan.

note: we need the Database instance no matter what (in order to compare details hash with cached value) passed in look up by ID
en: Database {0} does not exist.
id: Basis data {0} tidak ada.

en: Error: Database is not present in the Query Processor Store.
id: GALAT: Basis data tidak ada di toko prosesor kueri.

en: Invalid embedding-secret-key! Secret key must be a hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string).
id: Kunci embedding-rahasia tidak valid! Kunci rahasia harus menjadi kunci 256-bit yang dikodekan heksadesimal (I.E., string 64 karakter).

en: JWT is missing `alg`.
id: JWT tidak ada `alg`.

en: JWT `alg` cannot be `none`.
id: Jwt `alg` tidak bisa` none`.

en: The embedding secret key has not been set.
id: Kunci Rahasia Embedding belum ditetapkan.

en: Token is missing value for keypath
id: Token adalah nilai yang hilang untuk keypath

en: In-depth example
id: Contoh mendalam

en: Key
id: Kunci

en: Class
id: Kelas

en: Triggers
id: Pemicu

en: View triggers
id: Lihat Pemicu

en: Scheduler Info
id: Info Penjadwal

en: Priority
id: Prioritas

en: Last Fired
id: Terakhir dipecat

en: Next Fire Time
id: Waktu kebakaran berikutnya

en: Start Time
id: Waktu mulai

en: End Time
id: Akhir waktu

en: Final Fire Time
id: Waktu kebakaran akhir

en: May Fire Again?
id: Mungkin menembak lagi?

en: Triggers for {0}
id: Pemicu untuk {0}

en: Tasks
id: Tugas

en: Jobs
id: Pekerjaan

en: Duplicated {0}
id: Duplikat {0}

en: Duplicate this item
id: Duplikat item ini

en: Archive this item
id: Arsip item ini

en: Duplicate dashboard
id: Duplikat dasbor

en: Duplicate "{0}"
id: Duplikat "{0}"

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Tomorrow
id: Besok

en: This {0}
id: Ini {0}

en: Next {0}
id: Selanjutnya {0}

en: Previous {0}
id: Sebelumnya {0}

en: Previous {0} {1}
id: Sebelumnya {0} {1}

en: Next {0} {1}
id: Selanjutnya {0} {1}

en: Now
id: Sekarang

en: {0} {1} ago
id: {0} {1} lalu

en: {0} {1} from now
id: {0} {1} Mulai sekarang

en: Default period | Default periods
id[0]: Periode default.

en: Minute of hour | Minutes of hour
id[0]: Menit jam

en: Hour of day | Hours of day
id[0]: Jam sehari.

en: Day of week
id: Hari dalam seminggu

en: Day of month
id: Hari bulan.

en: Day of year | Days of year
id[0]: Hari tahun

en: Week of year | Weeks of year
id[0]: Minggu tahun

en: Month of year | Months of year
id[0]: Bulan tahun

en: Quarter of year | Quarters of year
id[0]: Seperempat tahun

en: {0} selection | {0} selections
id[0]: {0} Seleksi

en: [Q]Q
id: [Q] q

en: This
id: Ini

en: Invalid
id: Tidak sah

en: Add a time
id: Tambahkan waktu

en: Nothing to compare for the previous {0}.
id: Tidak ada yang bisa dibandingkan dengan {0} sebelumnya.

en: by {0}
id: oleh {0}

en: value must be a valid database engine.
id: Nilai harus menjadi mesin basis data yang valid.

en: Connection refused by host for URL `{0}`
id: Koneksi ditolak oleh host untuk URL `{0}`

en: Warning: Postgres connection string with `ssl=true` detected.
id: Peringatan: Postgres koneksi string dengan `ssl = true` terdeteksi.

en: You may need to add `?sslmode=require` to your application DB connection string.
id: Anda mungkin perlu menambahkan `? Sslmode = memerlukan` ke string koneksi db aplikasi Anda.

en: If Metabase fails to launch, please add it and try again.
id: Jika Metabase gagal diluncurkan, silakan tambahkan dan coba lagi.

en: See https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 for more details.
id: Lihat https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 untuk detail lebih lanjut.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recomended for production deployments.
id: Peringatan: Menggunakan metabase dengan database aplikasi H2 tidak direkomendasikan untuk penyebaran produksi.

en: For production deployments, we highly recommend using Postgres, MySQL, or MariaDB instead.
id: Untuk penyebaran produksi, kami sangat merekomendasikan menggunakan Postgres, MySQL, atau MariaDB sebagai gantinya.

en: If you decide to continue to use H2, please be sure to back up the database file regularly.
id: Jika Anda memutuskan untuk terus menggunakan H2, pastikan untuk membuat cadangan file database secara teratur.

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres for more information.
id: Lihat https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrasi-drom-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres untuk informasi lebih lanjut.

en: Unable to connect to Metabase {0} DB.
id: Tidak dapat terhubung ke metabase {0} dB.

en: Error adding legacy SQL directive to BigQuery saved Question
id: Kesalahan Menambahkan Legacy SQL Directive ke BigQuery Disimpan Pertanyaan

en: Failed to notify {0} Database {1} updated
id: Gagal memberi tahu {0} basis data {1} Diperbarui

en: Loading driver {0} {1}
id: Memuat driver {0} {1}

en: Load driver {0}
id: LOAD DRIVER {0}

en: Driver not registered after loading: {0}
id: Driver tidak terdaftar setelah memuat: {0}

en: Error: attempting to change {0} property `:abstract?` from {1} to {2}.
id: Kesalahan: Mencoba untuk mengubah {0} Properti `: Abstrak?` Dari {1} ke {2}.

en: Registered abstract driver {0}
id: Driver abstrak terdaftar {0}

en: Registered driver {0}
id: Driver Terdaftar {0}

en: (parents: {0})
id: (orang tua: {0})

en: Initializing driver {0}...
id: Inisialisasi driver {0} ...

en: Reason:
id: Alasan:

en: Invalid driver feature: {0}
id: Fitur driver tidak valid: {0}

en: Invalid HoneySQL form:
id: Bentuk honeysql tidak valid:

en: Closing connection pool for database {0} ...
id: Tutup koneksi kumpulan untuk basis data {0} ...

en: Error loading namespace
id: Kesalahan memuat namespace.

en: Starting events listener:
id: Mulai Acara Pendengar:

en: Unexpected error listening on events
id: Kesalahan tak terduga mendengarkan acara

en: Error syncing Database {0}
id: Database Sinkronisasi Kesalahan {0}

en: Failed to process sync-database event.
id: Gagal memproses acara sinkronisasi-basis data.

en: Bad nested-query-level: query does not have a source query
id: Tingkat Kueri Buruk-Kueri: Kueri tidak memiliki kueri sumber

en: I don''t know how to `{0}`.
id: Saya tidak tahu bagaimana `{0}`.

en: Here''s what I can do:
id: Ini yang bisa saya lakukan:

en: Error in Metabot command
id: Kesalahan dalam perintah metabot

en: Websocket associated with this Slack event is different from the websocket we're currently using.
id: Webset yang terkait dengan peristiwa slack ini berbeda dari WebSocket yang sedang kami gunakan.

en: FieldValues for Field {0} remain unchanged. Skipping...
id: Value FieldValue untuk bidang {0} tetap tidak berubah. Melewatkan ...

en: Unable to normalize:
id: Tidak dapat menormalkan:

en: Could not find matching Field ID for target:
id: Tidak dapat menemukan ID bidang yang cocok untuk target:

en: Metabase does not have permissions to write to plugins directory {0}
id: Metabase tidak memiliki izin untuk menulis ke direktori plugin {0}

en: Metabase cannot use the plugins directory {0}
id: Metabase tidak dapat menggunakan direktori plugin {0}

en: Please make sure the directory exists and that Metabase has permission to write to it.
id: Pastikan direktori ada dan metabase itu memiliki izin untuk menulis ke sana.

en: You can change the directory Metabase uses for modules by setting the environment variable MB_PLUGINS_DIR.
id: Anda dapat mengubah penggunaan metabase direktori untuk modul dengan mengatur variabel lingkungan MB_Plugins_dir.

en: Falling back to a temporary directory for now.
id: Jatuh kembali ke direktori sementara untuk saat ini.

en: Metabase cannot write to temporary directory. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
id: Metabase tidak dapat menulis ke direktori sementara. Harap atur MB_plugins_dir ke direktori yang dapat ditulis dan restart metabase.

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 1.0+. You can delete it from the plugins directory.
id: Spark-deps.jar tidak lagi dibutuhkan oleh Metabase 1.0+. Anda dapat menghapusnya dari direktori plugins.

en: Failied to initialize plugin {0}
id: Kegunaan untuk menginisialisasi plugin {0}

en: Loading plugins in {0}...
id: Memuat Plugin di {0} ...

en: Using Clojure base loader as shared context classloader: {0}
id: Menggunakan clojure base loader sebagai classloader konteks bersama: {0}

en: Setting current thread context classloader to shared classloader {0}...
id: Mengatur Current Thread Contexter Classloader ke Shared Classloader {0} ...

note: it's important that we deref the promise again here instead of using the one we just created because it is possible thru a race condition that somebody else delivered the promise before we did; in that case, Clojure ignores subsequent calls to `deliver`. Dereffing the promise guarantees that we'll g
en: Setting current thread context classloader to NEWLY CREATED classloader {0}...
id: Mengatur Kelas Konteks Thread Saat Ini untuk Classloader yang baru dibuat {0} ...

en: Added URL {0} to classpath
id: Menambahkan URL {0} ke Classpath

en: Plugin {0} declares a dependency that Metabase does not understand: {1}
id: Plugin {0} menyatakan ketergantungan yang metabase tidak mengerti: {1}

en: Refer to the plugin manifest reference for a complete list of valid plugin dependencies:
id: Lihat referensi plugin manifest untuk daftar lengkap dependensi plugin yang valid:

en: Metabase cannot initialize plugin {0} due to required dependencies.
id: Metabase tidak dapat menginisialisasi plugin {0} karena dependensi yang diperlukan.

en: Class not found: {0}
id: Kelas tidak ditemukan: {0}

en: Plugin ''{0}'' depends on plugin ''{1}''
id: Plugin '' {0} '' Tergantung pada plugin '' {1} ''

en: {0} dependency {1} satisfied? {2}
id: {0} Ketergantungan {1} Puas? {2}

en: Plugins with unsatisfied deps: {0}
id: Plugin dengan deps yang tidak puas: {0}

en: Extract file {0} -> {1}
id: Ekstrak file {0} -> {1}

en: Resource does not exist.
id: Sumber daya tidak ada.

en: Loading plugin namespace {0}...
id: Memuat namespace plugin {0} ...

en: Dependencies satisfied; these plugins will now be loaded: {0}
id: Dependensi puas; Plugin ini sekarang akan dimuat: {0}

en: Registering JDBC proxy driver for {0}...
id: Mendaftarkan driver proxy JDBC untuk {0} ...

en: Deregistering original JDBC driver {0}...
id: Driver JDBC asli Deregistering {0} ...

en: Default connection property {0} does not exist.
id: Properti koneksi default {0} tidak ada.

en: Invalid connection property {0}: not a string or map.
id: Properti koneksi tidak valid {0}: bukan string atau peta.

note: ok, do the init steps listed in the plugin mainfest
en: Load lazy loading driver {0}
id: Memuat driver pemuatan malas {0}

en: Cannot initialize plugin: missing required property `driver-name`
id: Tidak dapat menginisialisasi plugin: Hilang Diperlukan Properti `Driver-Name`

en: Warning: plugin manifest for {0} does not include connection properties
id: Peringatan: plugin manifes untuk {0} tidak termasuk properti koneksi

note: finally, register the Metabase driver
en: Registering lazy loading driver {0}...
id: Mendaftarkan driver pemuatan malas {0} ...

en: Error running query for Card {0}
id: Kesalahan menjalankan kueri untuk kartu {0}

en: Last week
id: Minggu lalu

en: This week
id: Minggu ini

en: Last month
id: Bulan lalu

en: This month
id: Bulan ini

en: Last quarter
id: Kuartal terakhir

en: This quarter
id: Kuartal ini

en: Last year
id: Tahun lalu

en: This year
id: Tahun ini

en: *driver* is unbound.
id: * Driver * tidak terikat.

en: Error syncing Fields for Table ''{0}''
id: Kesalahan sinkronisasi bidang untuk tabel '' {0} ''

en: Hash of {0} matches stored hash, skipping Fields sync
id: Hash of {0} pertandingan disimpan hash, schipping fields sinkronisasi

en: Field
id: Bidang

en: Error checking if Fields {0} need to be created or reactivated
id: Kesalahan memeriksa apakah bidang {0} perlu dibuat atau diaktifkan kembali

en: Marking Field ''{0}'' as inactive.
id: Bidang menandai '' {0} '' tidak aktif.

en: Error retiring {0}
id: Kesalahan pensiun {0}

en: Database type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
id: Jenis basis data {0} telah berubah dari '' {1} '' ke '' {2} ''.

en: Base type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
id: Jenis dasar {0} telah berubah dari '' {1} '' ke '' {2} ''.

en: Special type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
id: Jenis khusus {0} telah berubah dari '' {1} '' ke '' {2} ''.

en: Comment has been added for {0}.
id: Komentar telah ditambahkan untuk {0}.

en: Stopping Quartz Scheduler {0}
id: Menghentikan Penjadwal Quartz {0}

en: Starting Quartz Scheduler {0}
id: Memulai scheduler kuarsa {0}

en: Error loading tasks namespace {0}
id: Kesalahan memuat tugas namespace {0}

note: don't bother logging namespace for now, maybe in the future if there's tasks of the same name in multiple namespaces we can log it
en: Initializing task {0}
id: Inisialisasi Tugas {0}

en: Error initializing task {0}
id: Kesalahan menginisialisasi tugas {0}

en: Problem sending abandonment email
id: Masalah pengiriman email pengabaian

en: Sending anonymous usage stats.
id: Mengirim statistik penggunaan anonim.

en: Error sending anonymous usage stats
id: Kesalahan Mengirim Statistik Penggunaan Anonim

en: Error sending Pulse {0}
id: Kesalahan Mengirim Pulse {0}

en: Sending scheduled pulses...
id: Mengirim pulsa yang dijadwalkan ...

en: SendPulses task failed
id: Tugas sendpulses gagal

en: Failed to scheduler tasks for Database {0}
id: Gagal menjadwalkan tugas untuk basis data {0}

en: Cleaning up task history
id: Membersihkan riwayat tugas

en: Task history cleanup successful, rows were deleted
id: Pembersihan Sejarah Tugas berhasil, baris dihapus

en: Task history cleanup successful, no rows were deleted
id: Pembersihan Sejarah Tugas berhasil, tidak ada baris yang dihapus

en: Checking for new Metabase version info.
id: Memeriksa info versi metabase baru.

en: Error fetching version info
id: Kesalahan pengambilan info versi

en: Maximum memory available to JVM: {0}
id: Memori maksimum yang tersedia untuk JVM: {0}

en: Not something with an ID: {0}
id: Bukan sesuatu dengan ID: {0}

en: [[CreateDate]] by month of the year
id: [[CreatedDate]] pada bulan tahun

en: Here's a quick look at your [[this]]
id: Inilah tampilan cepat [[this]] Anda

en: [[CreateTimestamp]] by hour of the day
id: [[CreateTimestamp]] pada jam sehari

en: Where you've acquired your users
id: Di mana Anda telah memperoleh pengguna Anda

en: How it's distributed across time and other categories.
id: Bagaimana itu didistribusikan sepanjang waktu dan kategori lainnya.

en: Here's a closer look at your [[this]] per source
id: Berikut ini lebih dekat dengan [[this]] per sumber Anda

en: Here's a quick look at the [[this]]
id: Inilah tampilan cepat [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the month
id: [[CreateTimestamp]] pada hari berikutnya

en: Here's an overview of the people in your [[this]]
id: Inilah ikhtisar orang-orang di [[this]] Anda

en: [[CreateTimestamp]] by quarter of the year
id: [[CreateTimestamp]] pada kuartal tahun ini

en: How they compare across location
id: Bagaimana mereka membandingkan di seluruh lokasi

en: Here's a closer look at your [[this]] by products
id: Berikut ini melihat lebih dekat dengan produk Anda [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by month of the year
id: [[CreateTimestamp]] pada bulan tahun

en: An overview of your [[this]] and how it's distributed across time, place, and categories.
id: Ikhtisar [[this]] Anda dan bagaimana itu didistribusikan sepanjang waktu, tempat, dan kategori.

en: Here's a closer look at your [[this]]
id: Ini lebih dekat dengan [[this]] Anda

en: [[CreateTimestamp]] by day of the week
id: [[CreateTimestamp]] pada hari dalam seminggu

en: Here's an overview of your [[this]] data from Google Analytics
id: Berikut ini gambaran umum dari data [[this]] Anda dari Google Analytics

en: Here's an overview of your [[this]]
id: Berikut ini gambaran umum [[this]] Anda

en: Here's a closer look at your [[this]] field
id: Berikut ini lebih dekat dengan bidang [[this]] Anda

en: Here's a closer look at your [[this]] per country
id: Berikut ini melihat lebih dekat pada [[this]] per negara

en: If you're into correlations, this is the x-ray for you.
id: Jika Anda menyukai korelasi, ini adalah x-ray untuk Anda.

en: [[CreateDate]] by day of the week
id: [[CreateDate]] pada hari minggu

en: It looks like your [[this]] has transactions, so here's a look at them
id: Sepertinya [[this]] Anda memiliki transaksi, jadi inilah melihatnya

en: Here's a closer look at your [[this]] per state
id: Berikut ini lebih dekat dengan [[this]] per wilayah

en: [[CreateDate]] by day of the month
id: [[CreateDate]] pada hari dalam sebulan

en: [[CreateTime]] by hour of the day
id: [[CreateTime]] pada jam sehari

en: Here's a closer look at your [[this]] over time
id: Ini lihat lebih dekat pada [[this]] dari waktu ke waktu

en: [[CreateDate]] by quarter of the year
id: [[CreateDate]] pada seperempat tahun

en: Edit user
id: Edit Pengguna

en: New user
id: Pengguna baru

en: Reset password
id: Setel ulang kata sandi

en: Deactivate user
id: Nonaktifkan Pengguna

en: Reactivate {0}?
id: Aktifkan kembali {0}?

en: We couldn’t send them an email invitation, so make sure to tell them to log in using {0} and this password we’ve generated for them:
id: Kami tidak dapat mengirim mereka undangan email, jadi pastikan untuk memberi tahu mereka untuk masuk menggunakan {0} dan kata sandi ini yang kami hasilkan untuk mereka:

en: collection
id: koleksi

en: collections
id: Koleksi

en: dashboard
id: dasbor

en: dashboards
id: dashboards.

en: First name is required
id: Diperlukan nama depan

en: Must be 100 characters or less
id: Harus 100 karakter atau kurang

en: Last name is required
id: Diperlukan nama belakang

en: Email is required
id: Diperlukan email

en: Items you archive will appear here.
id: Item yang Anda arsip akan muncul di sini.

en: No description
id: tidak ada deskripsi

en: Sum of all values
id: Jumlah semua nilai

en: See all distinct values
id: Lihat semua nilai yang berbeda

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started
id: Jelajahi konten basis data, tabel, dan kolom Anda. Pilih basis data untuk memulai

en: Card results metadata passed in to API is VALID. Thanks!
id: Hasil Kartu Metadata yang diteruskan ke API berlaku. Terima kasih!

en: Card results metadata passed in to API is INVALID. Running query to fetch correct metadata.
id: Hasil Kartu Metadata yang diteruskan ke API tidak valid. Menjalankan kueri untuk mengambil metadata yang benar.

en: Card results metadata passed in to API is  ISSING. Running query to fetch correct metadata.
id: Hasil kartu Metadata yang diteruskan ke API dikeluarkan. Menjalankan kueri untuk mengambil metadata yang benar.

en: {0} was autocorrected to {1}
id: {0} diduga otomatis ke {1}

en: DELETE /api/metric/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/metric/:id.
id: Hapus / API / Metric /: ID sudah usang. Sebagai gantinya, ubah nilai `diarsipkan` melalui put / API / Metric /: ID.

en: DELETE /api/segment/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/segment/:id.
id: Hapus / API / Segmen /: ID sudah usang. Sebagai gantinya, ubah nilai `diarsipkan` melalui put / API / Segmen /: ID.

en: Value of is_superuser must correspond to presence of Admin group ID in group_ids.
id: Nilai IS_SUperuser harus sesuai dengan keberadaan ID Grup Admin di group_ids.

en: Unexpected error writing keepalive characters
id: Kesalahan tak terduga Menulis karakter Keepalive

en: Unexpected output in async API response
id: Output yang tidak terduga dalam respons API Async

en: starting streaming response
id: memulai respons streaming

en: Output chan closed, canceling keepalive request.
id: Output Chan ditutup, membatalkan permintaan keepalive.

en: Async response finished, closing channels.
id: Respons Async selesai, menutup saluran.

en: No response after waiting {0}. Canceling request.
id: Tidak ada respons setelah menunggu {0}. Permintaan pembatalan.

en: Input channel unexpectedly closed.
id: Saluran input secara tak terduga ditutup.

en: f finished, permit will be returned
id: f selesai, izin akan dikembalikan

en: request canceled, permit will be returned
id: Permintaan dibatalkan, izin akan dikembalikan

en: Unexpected error attempting to run function after obtaining permit
id: Kesalahan tak terduga berusaha menjalankan fungsi setelah mendapatkan izin

en: Not running pending function call: output channel already closed.
id: Tidak Menjalankan Panggilan Fungsi Tertunda: Saluran keluaran sudah ditutup.

en: Current thread already has a permit for {0}, will not wait to acquire another
id: Utas saat ini sudah memiliki izin untuk {0}, tidak akan menunggu untuk memperoleh yang lain

en: Output channel closed, will skip running {0}.
id: Saluran keluaran ditutup, akan melewati menjalankan {0}.

en: Running {0} on separate thread...
id: Menjalankan {0} pada utas terpisah ...

en: Caught error running {0}
id: Kesalahan ketahuan berjalan {0}

en: Request canceled, canceling future
id: Permintaan dibatalkan, membatalkan masa depan

en: Closing old connection pool for database {0} ...
id: Menutup kumpulan koneksi lama untuk basis data {0} ...

en: Here''s your {0} most recent cards:
id: Ini kartu Anda {0} Anda:

en: Could you be a little more specific, or use the ID? I found these cards with names that matched:
id: Bisakah Anda menjadi sedikit lebih spesifik, atau menggunakan ID? Saya menemukan kartu-kartu ini dengan nama yang cocok:

note: Searching by ID
en: Card {0} not found.
id: Kartu {0} tidak ditemukan.

en: Exception in API call
id: Pengecualian dalam panggilan API

en: Request canceled before finishing.
id: Permintaan dibatalkan sebelum finishing.

en: Metabase only supports JSON requests.
id: Metabase hanya mendukung permintaan JSON.

en: Make sure you set a 'Content-Type: application/json' header.
id: Pastikan Anda menetapkan header 'Tipe-Konten: / JSON'.

en: Setting Metabase site URL to {0}
id: Mengatur URL Situs Metabase ke {0}

en: Error scheduling tasks for DB
id: Tugas Penjadwalan Kesalahan untuk DB

en: Error unscheduling tasks for DB.
id: Kesalahan tugas yang tidak dijelaskan untuk DB.

en: {0} Database ''{1}'' sync/analyze schedules have changed!
id: {0} basis data '' {1} '' jadwal sinkronisasi telah berubah!

en: Sync metadata was: ''{0}'' is now: ''{1}''
id: Sinkronkan Metadata adalah: '' {0} '' sekarang: '' {1} ''

en: Cache FieldValues was: ''{0}'', is now: ''{1}''
id: Cache FieldValue adalah: '' {0} '', sekarang: '' {1} ''

en: You cannot update the creator_id of a Metric.
id: Anda tidak dapat memperbarui creator_id dari metrik.

en: MetaBot can only have Collection permissions.
id: Metabot hanya dapat memiliki izin pengumpulan.

en: Failed to grant permissions
id: Gagal memberikan izin

en: Changing permissions
id: Mengubah izin

en: FROM:
id: DARI:

en: TO:
id: KE:

en: You cannot update the creator_id of a Segment.
id: Anda tidak dapat memperbarui creator_id dari segmen.

en: Attempted to set Setting {0} to obfuscated value. Ignoring change.
id: Berusaha mengatur pengaturan {0} untuk nilai yang dikaburkan. Mengabaikan perubahan.

en: Using value of env var {0}
id: Menggunakan nilai env var {0}

en: Adding User {0} to All Users permissions group...
id: Menambahkan pengguna {0} untuk semua pengguna izin grup ...

en: Adding User {0} to Admin permissions group...
id: Menambahkan Pengguna {0} Ke Admin Izin Group ...

en: Query failure
id: Kueri Kegagalan

en: Maximum number of simultaneous queries to allow per connected Database.
id: Jumlah maksimum kueri simultan untuk memungkinkan per database yang terhubung.

en: Timed out after {0} milliseconds.
id: Habis setelah {0} milidetik.

en: Misfire Instruction
id: Instruksi Misfire

en: Archive this?
id: Arsip ini?

en: Learn about our data
id: Pelajari tentang data kami

en: Use DNS SRV when connecting
id: Gunakan DNS SRV saat menghubungkan

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to 
    an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means,
    leave this disabled.
id: Menggunakan opsi ini mengharuskan host yang disediakan adalah FQDN. Jika menghubungkan ke
    Cluster Atlas, Anda mungkin perlu mengaktifkan opsi ini. Jika Anda tidak tahu apa artinya ini,
    Biarkan ini dinonaktifkan.

en: Automatically run queries when doing simple filtering and summarizing
id: Secara otomatis menjalankan pertanyaan saat melakukan penyaringan dan ringkasan sederhana

en: When this is on Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
id: Ketika ini pada metabase akan secara otomatis menjalankan kueri ketika pengguna melakukan eksplorasi sederhana dengan tombol ringkasan dan filter saat melihat tabel atau bagan. Anda dapat mematikan ini jika menanyakan basis data ini lambat. Pengaturan ini tidak mempengaruhi bor-through atau kueri SQL.

en: Learn about this database
id: Pelajari tentang database ini

en: Archive this dashboard?
id: Arsip dasbor ini?

en: All results
id: Semua hasilnya

en: Our Analytics
id: Analytics kami

en: Additive sum of all the values of a column.\ne.x. total revenue over time.
id: Jumlah aditif dari semua nilai kolom. \ Ne.x. total pendapatan dari waktu ke waktu.

en: Additive count of the number of rows.\ne.x. total number of sales over time.
id: Jumlah aditif dari jumlah baris. \ Ne.x. Jumlah total penjualan dari waktu ke waktu.

en: Filter
id: Saring

en: record | records
id[0]: catatan

en: Browse Data
id: Jelajahi data

en: Write SQL
id: Tulis SQL.

en: Simple question
id: Pertanyaan sederhana

en: Pick some data, view it, and easily filter, summarize, and visualize it.
id: Pilih beberapa data, lihat, dan mudah menyaring, merangkum, dan memvisualisasikannya.

en: Custom question
id: Pertanyaan khusus

en: Use the advanced notebook editor to join data, create custom columns, do math, and more.
id: Gunakan Editor Notebook Lanjutan untuk bergabung dengan data, buat kolom khusus, lakukan matematika, dan banyak lagi.

en: Basic Metrics
id: Metrik dasar

en: Custom…
id: Kebiasaan…

en: Add grouping
id: Tambahkan pengelompokan

en: Pick a limit
id: Pilih batas

en: Show maximum
id: Tampilkan maksimal

en: Get Preview
id: Dapatkan Pratinjau

en: Back to previous results
id: Kembali ke hasil sebelumnya

en: Sample values
id: Nilai-nilai sampel.

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started.
id: Jelajahi konten basis data, tabel, dan kolom Anda. Pilih basis data untuk memulai.

en: Visualize
id: Membayangkan

en: Join data
id: Bergabunglah dengan data

en: Custom column
id: Kolom Kustom

en: Summarize
id: Meringkaskan

en: Aggregate
id: Agregat

en: Breakout
id: Kesuksesan besar

en: Pick the metric you want to see
id: Pilih metrik yang ingin Anda lihat

en: Pick a column to group by
id: Pilih kolom untuk dikelompokkan oleh

en: Pick your starting data
id: Pilih data awal Anda

en: Select None
id: Pilih Tidak Ada

en: Select All
id: Pilih Semua

en: Pick a table...
id: Pilih tabel ...

en: Enter a limit
id: Masukkan batas

en: Brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
id: Kurung di sekitar {0} Buat klausa opsional pada template. Jika "variabel" diatur, maka seluruh klausa ditempatkan ke templat. Jika tidak, maka seluruh klausa diabaikan.

en: When using a Field Filter, the column name should not be included in the SQL. Instead, the variable should be mapped to a field in the side panel.
id: Saat menggunakan filter bidang, nama kolom tidak boleh dimasukkan dalam SQL. Sebaliknya, variabel harus dipetakan ke bidang di panel samping.

en: View the native query
id: Lihat kueri asli

en: Native query for this question
id: Kueri asli untuk pertanyaan ini

en: Convert this question to a native query
id: Konversi pertanyaan ini ke kueri asli

en: SQL for this question
id: SQL untuk pertanyaan ini

en: Convert this question to SQL
id: Konversi pertanyaan ini ke SQL

en: Get alerts
id: Dapatkan peringatan

en: Hide filters
id: Sembunyikan Filter

en: Show filters
id: Tunjukkan filter

en: Started from
id: Dimulai dari

en: {0} row | {0} rows
id[0]: {0} baris

en: Show all rows
id: Tunjukkan semua baris

en: Show {0}
id: Tampilkan {0}

en: Showing first {0}
id: Menampilkan dulu {0}

en: Showing {0}
id: Menunjukkan {0}

en: Summarized
id: Diringkas

en: Hide editor
id: Sembunyikan Editor

en: Show editor
id: Tunjukkan editor

en: Pick the metric you'd like to see
id: Pilih metrik yang ingin Anda lihat

en: {0} options
id: {0} Opsi

en: Choose a visualization
id: Pilih visualisasi

en: Filter by
id: Saring oleh

en: Summarize by
id: Ringkasnya oleh

en: Group by
id: Grup oleh

en: Add a metric
id: Tambahkan metrik

en: Profile
id: Profil

en: This is usually pretty fast but seems to be taking a while right now.
id: Ini biasanya cukup cepat tetapi tampaknya memakan waktu saat ini.

en: Combo
id: Kombo

en: Row
id: Baris

en: Trend
id: Kecenderungan

en: Boolean
id: Boolean.

en: Unknown Segment
id: Segmen yang tidak diketahui.

en: Unknown Filter
id: Filter Tidak Dikenal

en: Left outer join
id: GABUNG OUTER KIRI

en: Right outer join
id: GABUNG OUTER BENAR

en: Inner join
id: Gabung dalam.

en: Full outer join
id: Gabung Luar Penuh

en: Card results metadata passed in to API is MISSING. Running query to fetch correct metadata.
id: Hasil kartu Metadata yang diteruskan ke API hilang. Menjalankan kueri untuk mengambil metadata yang benar.

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication
id: Masalah yang menghubungkan ke server LDAP, akan kembali ke otentikasi lokal

en: Cannot create Database: cannot find driver {0}.
id: Tidak dapat membuat basis data: Tidak dapat menemukan driver {0}.

en: Query failed
id: Kueri gagal

en: Warning: {0} returned `nil`
id: PERINGATAN: {0} Kembali `nil`

en: Unexpected error writing result to output channel: already closed
id: Hasil penulisan kesalahan yang tidak terduga ke saluran output: sudah ditutup

en: Unexpected error writing exception to output channel: already closed
id: Pengecualian Menulis Kesalahan Tak Terduga untuk Keluaran Saluran: sudah ditutup

en: Request canceled, canceling future.
id: Permintaan dibatalkan, membatalkan masa depan.

en: Metabase can only transfer data from H2 to Postgres or MySQL/MariaDB.
id: Metabase hanya dapat mentransfer data dari H2 ke Postgres atau MySQL / MariaDB.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recommended for production deployments.
id: Peringatan: Menggunakan metabase dengan database aplikasi H2 tidak disarankan untuk penyebaran produksi.

en: Application database setup
id: Pengaturan Basis Data Aplikasi

en: Could not find {0} driver.
id: Tidak dapat menemukan driver {0}.

en: Abstract drivers cannot derive from concrete parent drivers.
id: ABSTRAK Driver tidak dapat berasal dari driver induk beton.

en: You may need to add 'trustServerCertificate=true' to the additional connection options to connect with SSL.
id: Anda mungkin perlu menambahkan 'TrustServerCertificate = true' ke opsi koneksi tambahan untuk terhubung dengan SSL.

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifer.
id: Tidak tahu cara alias {0}, diharapkan sebagai pengenal.

en: Client closed connection, canceling query
id: Koneksi tertutup Klien, Membatalkan Kueri

en: {0} is not a valid DN.
id: {0} bukan DN yang valid.

en: Error logging API request
id: Kesalahan Pencatatan Permintaan API

en: Failed to set site-url
id: Gagal mengatur Situs-URL

en: Error destroying thread pool for DB.
id: Kesalahan menghancurkan kolam benang untuk DB.

en: Updating display name for {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''
id: Memperbarui Nama Tampilan untuk {0} '' {1} '': '' {2} '' -> '' {3} ''

en: Invalid humanization strategy ''{0}''. Valid strategies are: {1}
id: Strategi humanisasi tidak valid '' {0} ''. Strategi yang valid adalah: {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Chaning Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
id: Tabel Chaning & Nama Lapangan Strategi humanisasi dari '' {0} '' ke '' {1} ''

en: Error saving task history
id: Kesalahan menyimpan riwayat tugas

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 0.32.0+. You can delete it from the plugins directory.
id: Spark-deps.jar tidak lagi dibutuhkan oleh Metabase 0.32.0+. Anda dapat menghapusnya dari direktori plugins.

en: Using NEWLY CREATED classloader as shared context classloader: {0}
id: Menggunakan classloader yang baru dibuat sebagai classloader konteks bersama: {0}

en: Failed to copy file
id: Gagal menyalin file

note: check that the URL is valid
en: Invalid site URL: {0}
id: URL Situs Tidak Valid: {0}

en: site-url is invalid; returning nil for now. Will be reset on next request.
id: Situs-URL tidak valid; mengembalikan nihil untuk saat ini. Akan diatur ulang pada permintaan berikutnya.

en: More results have been included as a file attachment
id: Lebih banyak hasil telah dimasukkan sebagai lampiran file

en: This question has been included as a file attachment
id: Pertanyaan ini telah dimasukkan sebagai lampiran file

en: We were unable to display this Pulse.
id: Kami tidak dapat menampilkan pulsa ini.

en: Please view this card in Metabase.
id: Silakan lihat kartu ini di Metabase.

en: An error occurred while displaying this card.
id: Terjadi kesalahan saat menampilkan kartu ini.

en: Can only determine expected columns for MBQL queries.
id: Hanya dapat menentukan kolom yang diharapkan untuk kueri MBQL.

en: No columns returned.
id: Tidak ada kolom yang dikembalikan.

en: Warining: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
id: Warining: Tidak dapat menentukan bidang untuk `Source-Query` eksplisit kecuali Anda juga memasukkan` Sumber-Metadata`.

en: Cannot resolve {0}: Field does not exist, or its Table belongs to a different Database.
id: Tidak dapat menyelesaikan {0}: Bidang tidak ada, atau tabelnya milik basis data yang berbeda.

en: Cannot resolve :field-literal inside :fk-> unless inside join with explicit :alias.
id: Tidak dapat menyelesaikan: bidang-literal di dalam: FK-> Kecuali jika di dalam bergabung dengan eksplisit: alias.

en: Cannot find Table ID for {0}
id: Tidak dapat menemukan ID tabel untuk {0}

en: No matching info found.
id: Tidak ditemukan info yang cocok.

en: Could not resolve {0}
id: Tidak bisa menyelesaikan {0}

en: Invalid fk-> clause: nowhere to add corresponding join.
id: FK-> klausa: tidak ada tempat untuk menambahkan bergabung yang sesuai.

en: {0} driver does not support foreign keys.
id: {0} Driver tidak mendukung kunci asing.

en: Cannot infer `:source-metadata` for source query with native source query without source metadata.
id: Tidak dapat menyimpulkan `: sumber-metadata` untuk kueri sumber dengan kueri sumber asli tanpa metadata sumber.

en: Query processor error: number of columns returned by driver does not match results.
id: Kesalahan prosesor kueri: Jumlah kolom yang dikembalikan oleh driver tidak cocok dengan hasil.

en: Expected {0} columns, but first row of resuls has {1} columns.
id: Diharapkan {0} kolom, tetapi baris pertama dari resuls memiliki kolom {1}.

en: No expression named {0} found. Found: {1}
id: Tidak ada ekspresi bernama {0} ditemukan. Ditemukan: {1}

en: Distinct values of {0}
id: Nilai yang berbeda dari {0}

en: Average of {0}
id: Rata-rata {0}

en: Sum of {0}
id: Jumlah {0}

en: SD of {0}
id: Sd {0}

en: Min of {0}
id: Min {0}

en: Max of {0}
id: Maks {0}

note: until we have a way to generate good names for filters we'll just have to say 'matching condition' for now
en: Sum of {0} matching condition
id: Jumlah dari kondisi pencocokan {0}

en: Share of rows matching condition
id: Bagikan kondisi pencocokan baris

en: Count of rows matching condition
id: Hitungan kondisi pencocokan baris

en: Request already canceled, will not run synchronous QP code.
id: Permintaan sudah dibatalkan, tidak akan menjalankan kode QP sinkron.

en: Unexpectedly got `nil` Query Processor response.
id: Tanpa diduga mendapat respons prosesor `nil`.

en: Got InterruptedException. Canceling query.
id: Mendapat interruptedexception. Membatalkan kueri.

en: Unhandled exception, exepected `catch-exceptions` middleware to handle it.
id: Pengecualian yang tidak ditangani, middleware `catch-exceptions` yang dikeluarkan untuk menanganinya.

en: Query timed out after %s
id: Kueri habis setelah% s

en: Creating new query thread pool for Database {0}
id: Membuat Kueri Baru Thread Pool untuk Database {0}

en: Destroying query thread pool for Database {0}
id: Menghancurkan query thread pool untuk basis data {0}

en: Request canceled, canceling pending query
id: Permintaan dibatalkan, membatalkan permintaan yang tertunda

en: Cannot update binned field: query is missing source-metadata
id: Tidak dapat memperbarui bidang binned: Query hilang Sumber-Metadata

en: Cannot update binned field: could not find matching source metadata for Field ''{0}''
id: Tidak dapat memperbarui bidang binned: tidak dapat menemukan metadata sumber pencocokan untuk bidang '' {0} ''

en: Using query processor cache backend: {0}
id: Menggunakan backend cache prosesor kueri: {0}

en: Invalid metric: {0} reason: {1}
id: Metric Tidak Valid: {0} Alasan: {1}

en: Unknown error
id: Kesalahan yang tidak diketahui

en: Unexpected nil response from query processor.
id: Tanggapan NIL yang tak terduga dari prosesor kueri.

en: Query canceled
id: Kueri dibatalkan

en: Unable to resolve driver for query: missing or invalid `:database` ID.
id: Tidak dapat menyelesaikan driver untuk permintaan: Hilang atau tidak valid `: Database` ID.

en: Unable to resolve driver for query: Database {0} does not exist.
id: Tidak dapat menyelesaikan driver untuk kueri: basis data {0} tidak ada.

en: Cannot use :fields :all in join against source query unless it has :source-metadata.
id: Tidak dapat menggunakan: Fields: Semua dalam bergabung dengan kueri sumber kecuali memiliki: sumber-metadata.

en: Bad :joined-field clause: join with alias ''{0}'' does not exist. Found: {1}
id: Buruk: Bergabung-bidang klausa: Bergabunglah dengan alias '' {0} '' tidak ada. Ditemukan: {1}

en: Invalid :source-table ''{0}'': should be resolved to a Table ID by now.
id: Tidak valid: tabel sumber '' {0} '': harus diselesaikan ke ID tabel sekarang.

en: Cannot store Tables or Fields before Database is stored.
id: Tidak dapat menyimpan tabel atau bidang sebelum basis data disimpan.

en: Attempting to fetch second Database. Queries can only reference one Database.
id: Mencoba mengambil database kedua. Kueri hanya dapat merujuk satu basis data.

en: Failed to fetch Table {0}: Table does not exist, or belongs to a different Database.
id: Gagal mengambil tabel {0}: tabel tidak ada, atau milik basis data yang berbeda.

en: Failed to fetch Field {0}: Field does not exist, or belongs to a different Database.
id: Gagal mengambil bidang {0}: bidang tidak ada, atau milik basis data yang berbeda.

en: Failed to load template ''{0}''. Did you remember to build the Metabase frontend?
id: Gagal memuat templat '' {0} ''. Apakah Anda ingat untuk membangun frontend metabase?

en: Sample dataset DB file ''{0}'' cannot be found.
id: Contoh file dataset db '' {0} '' tidak dapat ditemukan.

en: Loading sample dataset...
id: Memuat dataset sampel ...

en: Failed to load sample dataset
id: Gagal memuat dataset sampel

en: Found new tables:
id: Ditemukan tabel baru:

en: Marking tables as inactive:
id: Menandai tabel sebagai tidak aktif:

en: Updating description for tables:
id: Memperbarui deskripsi untuk tabel:

en: Rescheduling job {0}
id: Job Rescheduling {0}

en: Error rescheduling job
id: Kesalahan menjadwal ulang pekerjaan

en: Starting Pulse Execution: {0}
id: Memulai eksekusi pulsa: {0}

en: Finished Pulse Execution: {0}
id: Eksekusi pulsa jadi: {0}

en: Failed to schedule tasks for Database {0}
id: Gagal menjadwalkan tugas untuk basis data {0}

en: All elements must be distinct.
id: Semua elemen harus berbeda.

[ctx: Modal for selecting columns in source data or when doing a join.]
en: Pick the columns you want to include
id: Pilih kolom yang ingin Anda sertakan

en: When this is on, Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
id: Saat ini, Metabase akan secara otomatis menjalankan permintaan ketika pengguna melakukan eksplorasi sederhana dengan tombol ringkasan dan filter saat melihat tabel atau bagan. Anda dapat mematikan ini jika menanyakan basis data ini lambat. Pengaturan ini tidak mempengaruhi bor-through atau kueri SQL.

en: Change join type
id: Ubah bergabung dengan Type.

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifier.
id: Tidak tahu cara alias {0}, diharapkan pengidentifikasi.

en: Error adding User {0} to Group {1}
id: Kesalahan menambahkan pengguna {0} ke grup {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Changing Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
id: Mengubah Tabel & Nama Lapangan Strategi humanisasi dari '' {0} '' ke '' {1} ''

en: Infinite loop detected: recursively preprocessed query {0} times.
id: Loop Infinite terdeteksi: Kueri Praproses Rekursif {0} kali.

en: Warning: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
id: Peringatan: tidak dapat menentukan bidang untuk `sumber-permintaan` eksplisit kecuali Anda juga menyertakan` source-metadata`.

en: Error determining expected columns for query
id: Kesalahan menentukan kolom yang diharapkan untuk kueri

en: Unhandled exception, expected `catch-exceptions` middleware to handle it.
id: Pengecualian yang ditangani, middleware `catch-exception` yang diharapkan untuk menanganinya.

en: Diagnostic Info
id: Info diagnostik

en: Select Metabase process:
id: Pilih proses metabase:

en: All Metabase processes
id: Semua proses metabase

en: The window was closed before completing Google Authentication.
id: Jendela ditutup sebelum menyelesaikan otentikasi Google.

en: There was an issue signing in with Google. Pleast contact an administrator.
id: Ada masalah yang masuk dengan Google. Pheast Hubungi administrator.

en: Sign in with email
id: Masuk melalui email

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means, leave this disabled.
id: Menggunakan opsi ini mengharuskan host yang disediakan adalah FQDN. Jika menghubungkan ke cluster Atlas, Anda mungkin perlu mengaktifkan opsi ini. Jika Anda tidak tahu apa artinya ini, biarkan ini dinonaktifkan.

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
id: Secara default, Metabase melakukan sinkronisasi per jam ringan dan pemindaian harian intensif nilai bidang. Jika Anda memiliki basis data besar, kami sarankan menyalakan ini dan meninjau kapan dan seberapa sering pemindaian nilai lapangan terjadi.

en: Remove these suggestions
id: Hapus saran ini

en: Remove these suggestions?
id: Hapus saran ini?

en: These won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always get to x-rays by clicking on Browse Data in the main navigation, then clicking on the lightning bolt icon on one of your tables.
id: Ini tidak akan muncul di beranda untuk setiap pengguna Anda lagi, tetapi Anda selalu dapat ke x-ray dengan mengklik menelusuri data di navigasi utama, lalu mengklik ikon Baut Petir di salah satu tabel Anda.

en: Hide this section
id: Sembunyikan bagian ini

en: Remove this section?
id: Hapus bagian ini?

en: "Our Data" won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always browse through your databases and tables by clicking Browse Data in the main navigation.
id: "Data kami" tidak akan muncul di beranda untuk salah satu pengguna Anda lagi, tetapi Anda selalu dapat menelusuri database dan tabel Anda dengan mengklik menelusuri data di navigasi utama.

en: My new fantastic collection
id: Koleksi baru saya yang fantastis

en: Cancelation timestamp
id: Capitamp capeestamp.

en: Cancelation time
id: Waktu pembatalan

en: Cancelation date
id: Tanggal pembatalan

en: Deletion timestamp
id: Penghapusan timestamp.

en: Deletion time
id: Waktu penghapusan

en: Deletion date
id: Tanggal Penghapusan

en: Only in detail views
id: Hanya dalam tampilan detail

en: Do not include
id: Tidak termasuk

en: This field won't be visible or selectable in questions created with the GUI interfaces. It will still be accessible in SQL/native queries.
id: Bidang ini tidak akan terlihat atau dapat dipilih dalam pertanyaan yang dibuat dengan antarmuka GUI. Itu masih akan dapat diakses dalam kueri SQL / asli.

en: Cumulative sum
id: Jumlah kumulatif

en: Standard deviation
id: Standar deviasi.

en: must be at least {0} characters long
id: harus setidaknya {0} lama

en: Must be at least {0} characters long
id: Harus setidaknya {0} lama

en: Name (required)
id: Nama (wajib)

en: Run selected text
id: Jalankan teks yang dipilih

en: Run query
id: Jalankan kueri

en: (⌘ + enter)
id: (⌘ + Enter)

en: (Ctrl + enter)
id: (Ctrl + Enter)

en: Here's where your results will appear
id: Di sinilah hasil Anda akan muncul

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click Save and choose to replace the original question.
id: Anda tidak akan membuat perubahan permanen pada pertanyaan yang disimpan kecuali Anda mengklik Simpan dan memilih untuk mengganti pertanyaan asli.

en: There aren't any filter widgets for this type of field yet.
id: Belum ada filter widget untuk jenis bidang ini.

en: Look up this field
id: Cari bidang ini

en: Why this metric is interesting
id: Mengapa metrik ini menarik

en: Things to be aware of about this metric
id: Hal-hal yang harus diperhatikan tentang metrik ini

en: How this metric is calculated
id: Bagaimana metrik ini dihitung

en: Table this is based on
id: Tabel ini didasarkan pada

en: (empty)
id: (kosong)

en: Goal line
id: Garis gawang

en: Trend line
id: Garis tren

en: Show values on data points
id: Tampilkan nilai pada titik data

en: Values to show
id: Nilai untuk menunjukkan.

en: As many as can fit nicely
id: Sebanyak yang bisa pas dengan baik

en: All
id: Semua

en: Data includes missing dimension values.
id: Data termasuk nilai dimensi yang hilang.

en: We encountered an invalid date: "{0}"
id: Kami menemui tanggal yang tidak valid: "{0}"

en: The query for this chart was run in {0} rather than {1} due to database or driver constraints.
id: Kueri untuk bagan ini dijalankan dalam {0} daripada {1} karena basis data atau kendala driver.

en: This chart contains queries run in multiple timezones: {0}
id: Bagan ini berisi kueri yang dijalankan dalam beberapa zona waktu: {0}

en: An error occurred while running the query.
id: Terjadi kesalahan saat menjalankan kueri.

en: Output H2 database already exists: %s, removing.
id: Basis data output H2 sudah ada:% s, menghapus.

en: Don't need to migrate, just use the existing H2 file
id: Tidak perlu bermigrasi, cukup gunakan file H2 yang ada

en: Target DB is already populated!
id: Target DB sudah diisi!

en: System info:n {0}
id: Info Sistem: n {0}

en: Database setup
id: Pengaturan Basis Data

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren''t in a Collection to {1} Collection {2}
id: Moving instance of {0} yang tidak dalam koleksi ke {1} koleksi {2}

en: Invalid '{{...}}' clause: expected a param name
id: '{{...}}}' Clause: diharapkan nama param

en: '{{...}}' clauses cannot be empty.
id: '{{...}}}' Clauses tidak boleh kosong.

en: '[[...]]' clauses must contain at least one '{{...}}' clause.
id: Klausul '[[...]]' harus mengandung setidaknya satu '{{...}}' klausa.

en: Invalid query: found '[[' or '{{' with no matching ']]' or '}}'
id: Kueri tidak valid: Ditemukan '[[' atau '{{' tanpa cocok ']]' atau '}}'

en: You''ll need to pick a value for ''{0}'' before this query can run.
id: Anda harus memilih nilai untuk '' {0} '' sebelum kueri ini dapat berjalan.

en: Can''t find field with ID: {0}
id: Tidak dapat menemukan bidang dengan ID: {0}

en: Error loading driver namespace
id: Kesalahan memuat namespace driver

en: Could not load {0} driver.
id: Tidak dapat memuat driver {0}.

en: Cannot run query: missing required parameters: {0}
id: Tidak dapat menjalankan kueri: Parameter yang diperlukan hilang: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1}
id: Jangan tahu cara menguraikan {0} {1}

en: Don''t know how to alias {0}, expected an Identifier.
id: Jangan tahu cara alias {0}, diharapkan pengidentifikasi.

note: it's better return a slightly broken SQL query with a probably incorrect string representation of the value than to have the entire QP run fail because of an unknown type.
en: Don''t know how to unprepare values of class {0}
id: Jangan tahu cara mengucapkan nilai-nilai kelas {0}

en: Creating new connection pool for {0} database {1} ...
id: Membuat kumpulan koneksi baru untuk {0} basis data {1} ...

en: Invalid timezone ''{0}''
id: Zona waktu tidak valid '' {0} ''

en: Cannot set timezone: invalid or missing SQL format string for driver {0}.
id: Tidak dapat mengatur zona waktu: string format SQL yang tidak valid atau hilang untuk driver {0}.

en: Did you implement set-timezone-sql?
id: Apakah Anda menerapkan set-timezone-sql?

en: Failed to set timezone ''{0}''
id: Gagal mengatur zona waktu '' {0} ''

en: Database connection error
id: Kesalahan koneksi basis data

en: Error parsing JSON
id: Error parsing json.

en: Whether or not to display data on the homepage. Admins might turn this off in order to direct users to better content than raw data
id: Apakah akan menampilkan data di beranda. Admin mungkin mematikan ini untuk mengarahkan pengguna ke konten yang lebih baik daripada data mentah

en: Whether or not to display x-ray suggestions on the homepage. They will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
id: Apakah akan menampilkan saran x-ray di beranda. Mereka juga akan disembunyikan jika ada dasbor yang disematkan. Admin mungkin menyembunyikan ini untuk mengarahkan pengguna ke konten yang lebih baik daripada data mentah

en: Identify the source of HTTP requests by this header's value, instead of its remote address.
id: Identifikasi sumber permintaan HTTP dengan nilai header ini, alih-alih alamat jarak jauhnya.

en: Could not resolve Setting {0}/{1}
id: Tidak dapat menyelesaikan pengaturan {0} / {1}

en: Invalid Setting: {0}/{1}
id: Pengaturan Tidak Valid: {0} / {1}

en: reached its goal
id: mencapai tujuannya

en: gone below its goal
id: pergi di bawah tujuannya

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via email
id: Mengirim Pulse ({0}: {1}) melalui email

en: Pulse: {0}
id: Pulsa: {0}

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via Slack
id: Mengirim Pulse ({0}: {1}) melalui Slack

en: Sending Alert ({0}: {1}) via email
id: Mengirim Peringatan ({0}: {1}) melalui email

en: Metabase alert: {0} has {1}
id: Metabase Alert: {0} memiliki {1}

en: Sending Alert ({0}: {1}) via Slack
id: Mengirim Peringatan ({0}: {1}) melalui Slack

en: Alert: {0}
id: Peringatan: {0}

en: Can''t find JS color selector at ''{0}''
id: Tidak dapat menemukan pemilih warna JS di '' {0} ''

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attemping to format them as such?
id: FixMe: Ini bukan literal temporal yang valid: {0} {1}. Mengapa kita menetap untuk memformatnya dengan demikian?

en: No matching info found for join against Table {0} ''{1}'' on Field {2} ''{3}'' via FK {4} ''{5}''
id: Tidak ada info yang cocok ditemukan untuk bergabung dengan tabel {0} '' {1} '' pada bidang {2} '' {3} '' via fk {4} '' {5} '' {5} ''

en: Don''t know how to get information about Field: {0}
id: Jangan tahu cara mendapatkan informasi tentang bidang: {0}

en: Query timed out after {0}
id: Kueri habis setelah {0}

en: Formatting rows with results timezone ID {0}
id: Memformat baris dengan Hasil zone ID {0}

en: Invalid timezone ID ''{0}''
id: ID Timezone tidak valid '' {0} ''

en: Saving fingerprint for {0}
id: Menyimpan sidik jari untuk {0}

en: Sending abandoment email!
id: Mengirim Email Abaikan!

en: Resulting transforms do not conform to expectations.nExpected: {0}
id: Transformasi yang dihasilkan tidak sesuai dengan harapan.nexpected: {0}

en: Timed out after {0}
id: Habis setelah {0}

en: No temporal adjuster named {0}
id: Tidak ada adjuster temporal bernama {0}

en: Invalid unit: {0}
id: Unit Tidak Valid: {0}

en: Don''t know how to parse {0} using format {1}
id: Jangan tahu cara menguraikan {0} menggunakan format {1}

en: Token is missing value for keypath {0}
id: Token hilang nilai untuk tombol {0}

en: Sending usage stats FAILED
id: Mengirim Statistik Penggunaan Gagal

en: There was an error saving
id: Ada penghematan kesalahan

en: OK
id: Oke

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}.
id: Untuk memungkinkan pengguna masuk dengan Google Anda harus memberikan Metabase sebagai ID Klien Aplikasi Pengembang Google. Hanya perlu beberapa langkah dan instruksi tentang cara membuat kunci dapat ditemukan {0}.

en: Be sure to include the full client ID, including the apps.googleusercontent.com suffix.
id: Pastikan untuk memasukkan ID klien lengkap, termasuk sufiks aplikasi.googleusercontent.com.

en: Metabase {0} is available.
id: Metabase {0} tersedia.

en: You're running {0}
id: Anda menjalankan {0}

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time.
id: Maaf, kami tidak dapat memeriksa pembaruan saat ini.

en: patch release
id: Patch Release.

en: Dates and Times
id: Tanggal dan waktu

en: Numbers
id: Angka

en: No mappable groups
id: Tidak ada kelompok mappable.

en: Metabase Documentation
id: Metabase Documentation.

en: Includes a troubleshooting guide
id: Termasuk panduan pemecahan masalah

en: Post on the Metabase support forum
id: Posting di Forum Dukungan Metabase

en: A community forum for all things Metabase
id: Forum komunitas untuk semua hal metabase

en: File a bug report
id: Mengajukan laporan bug

en: Create a GitHub issue (includes the diagnostic info below)
id: Buat masalah github (termasuk info diagnostik di bawah ini)

en: Please include these details in support requests. Thank you!
id: Harap sertakan detail ini dalam permintaan dukungan. Terima kasih!

en: youlooknicetoday@email.com
id: youngnicetoday@email.com

en: Remember me
id: Ingat saya

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can {0}.
id: Untuk alasan keamanan, tautan reset kata sandi kedaluwarsa setelah beberapa saat. Jika Anda masih perlu mengatur ulang kata sandi Anda, Anda bisa {0}.

en: Save new password
id: Simpan kata sandi baru

en: No matching result
id: Tidak ada hasil yang cocok

en: Submit
id: Kirim

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host. This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available. Enabling this is usually slower than a direct connection.
id: Beberapa instalasi basis data hanya dapat diakses dengan menghubungkan melalui host Bastion SSH. Opsi ini juga menyediakan lapisan keamanan ekstra ketika VPN tidak tersedia. Mengaktifkan ini biasanya lebih lambat dari koneksi langsung.

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in many or most of your queries with this data.
id: Kami sarankan Anda meninggalkan ini kecuali Anda melakukan pengecoran zona waktu manual di banyak atau sebagian besar pertanyaan Anda dengan data ini.

en: {0} to get an auth code.
id: {0} untuk mendapatkan kode auth.

en: or
id: atau

en: required
id: diperlukan

en: Database type
id: DATABASE TYPE.

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
id: Ini adalah proses ringan yang memeriksa pembaruan untuk skema basis data ini. Dalam kebanyakan kasus, Anda harus baik-baik saja meninggalkan set ini untuk menyinkronkan setiap jam.

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database.
id: Metabase dapat memindai nilai yang ada di setiap bidang dalam database ini untuk mengaktifkan filter kotak centang di dashboard dan pertanyaan. Ini bisa menjadi proses yang agak intensif sumber daya, terutama jika Anda memiliki basis data yang sangat besar.

en: Collection
id: Koleksi

en: Confirm your password
id: Konfirmasi password Anda

en: passwords do not match
id: Sandi tidak cocok

en: Department of Awesome
id: Departemen Luar Biasa

en: Financial
id: Keuangan

en: Numeric
id: Numerik

en: Date and Time
id: Tanggal dan waktu

en: Categorical
id: Kategori

en: URLs
id: URL.

en: Returns the average of the values in the column.
id: Mengembalikan rata-rata nilai di kolom.

en: The column whose values to average.
id: Kolom yang nilainya rata-rata.

en: start
id: Mulailah

en: end
id: akhir

en: Checks a date or numeric column's values to see if they're within the specified range.
id: Memeriksa tanggal atau nilai kolom numerik untuk melihat apakah mereka berada dalam rentang yang ditentukan.

en: Rating
id: Peringkat

en: condition
id: kondisi

en: output
id: keluaran

en: Tests a list of cases and returns the corresponding value of the first true case, with an optional default value if nothing else is met.
id: Menguji daftar kasus dan mengembalikan nilai yang sesuai dari kasus nyata pertama, dengan nilai default opsional jika tidak ada yang terpenuhi.

en: Weight
id: Berat

en: Large
id: Besar

en: Medium
id: Sedang

en: Small
id: Kecil

en: Something that should evaluate to true or false.
id: Sesuatu yang harus dievaluasi untuk benar atau salah.

en: The value that will be returned if the preceeding condition is true.
id: Nilai yang akan dikembalikan jika kondisi sebelumnya benar.

en: value1
id: nilai1.

en: value2
id: Nilai2.

en: Looks at the values in each argument in order and returns the first non-null value for each row.
id: Melihat nilai-nilai di setiap argumen secara berurutan dan mengembalikan nilai non-nol pertama untuk setiap baris.

en: Comments
id: Komentar

en: Notes
id: Catatan

en: No comments
id: Tidak ada komentar

en: A column or value.
id: Kolom atau nilai.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if it's not empty, and so on.
id: Jika Value1 kosong, Nilai2 dikembalikan jika tidak kosong, dan sebagainya.

en: Combines two or more strings of text together.
id: Menggabungkan dua atau lebih string teks bersama.

en: Last Name
id: Nama keluarga

en: First Name
id: Nama depan

en: value2 will be added on to the end of this.
id: Nilai2 akan ditambahkan ke akhir ini.

en: This will be added to the end of value1.
id: Ini akan ditambahkan ke akhir nilai1.

en: string1
id: string1.

en: string2
id: string2.

en: Checks to see if string1 contains string2 within it.
id: Cek untuk melihat apakah string1 mengandung string2 di dalamnya.

en: Pass
id: Lulus

en: The contents of this string will be checked.
id: Isi string ini akan diperiksa.

en: The string of text to look for.
id: String teks untuk dicari.

en: Returns the count of rows in the source data.
id: Mengembalikan hitungan baris dalam data sumber.

en: Only counts rows where the condition is true.
id: Hanya menghitung baris di mana kondisinya benar.

en: Subtotal
id: Subtotal.

en: The additive total of rows across a breakout.
id: Total aditif baris melintasi breakout.

en: The rolling sum of a column across a breakout.
id: Jumlah rolling kolom melintasi breakout.

en: The column to sum.
id: Kolom untuk dijumlahkan.

en: The number of distinct values in this column.
id: Jumlah nilai berbeda di kolom ini.

en: The column whose distinct values to count.
id: Kolom yang nilai-nilai berbeda untuk dihitung.

en: text
id: teks

en: comparison
id: perbandingan

en: Returns true if the end of the text matches the comparison text.
id: Mengembalikan BENAR jika akhir teks cocok dengan teks perbandingan.

en: Appetite
id: Nafsu makan

en: hungry
id: lapar

en: A column or string of text to check.
id: Kolom atau string teks untuk diperiksa.

en: The string of text that the original text should end with.
id: String teks yang harus diakhiri dengan teks asli.

en: regular_expression
id: regular_expression.

en: Extracts matching substrings according to a regular expression.
id: Ekstrak substring yang cocok sesuai dengan ekspresi reguler.

en: Address
id: Alamat

en: The column or string of text to search though.
id: Kolom atau string teks untuk mencari.

en: The regular expression to match.
id: Ekspresi reguler untuk mencocokkan.

en: Returns the string of text in all lowercase.
id: Mengembalikan string teks di semua huruf kecil.

en: The column with values to convert to lowercase.
id: Kolom dengan nilai untuk dikonversi ke huruf kecil.

en: Removes leading whitespace from a string of text.
id: Menghapus spasi putih terkemuka dari string teks.

en: The column with values you want to trim.
id: Kolom dengan nilai yang ingin Anda potong.

en: Returns the largest value found in the column.
id: Mengembalikan nilai terbesar yang ditemukan di kolom.

en: Age
id: Usia

en: The numeric column whose maximum you want to find.
id: Kolom numerik yang maksimal yang ingin Anda temukan.

en: Returns the smallest value found in the column.
id: Mengembalikan nilai terkecil yang ditemukan di kolom.

en: Salary
id: Gaji

en: The numeric column whose minimum you want to find.
id: Kolom numerik yang minimum yang ingin Anda temukan.

en: position
id: posisi

en: length
id: panjang

en: new_text
id: new_text.

en: Replaces a part of the input text with new text.
id: Mengganti bagian dari teks input dengan teks baru.

en: Order ID
id: Id pemesanan

en: Updated Part of ID
id: Bagian yang diperbarui ID

en: The text that will be modified.
id: Teks yang akan dimodifikasi.

en: The position where the replacing will start.
id: Posisi di mana penggantian akan dimulai.

en: The number of characters to replace.
id: Jumlah karakter untuk diganti.

en: The text to use in the replacement.
id: Teks yang akan digunakan dalam penggantian.

en: Removes trailing whitespace from a string of text.
id: Menghapus trailing spasi dari string teks.

en: Returns the percent of rows in the data that match the condition, as a decimal.
id: Mengembalikan persentase baris dalam data yang cocok dengan kondisi tersebut, sebagai desimal.

en: Returns true if the beginning of the text matches the comparison text.
id: Mengembalikan BENAR jika awal teks cocok dengan teks perbandingan.

en: Course Name
id: Nama kursus

en: Computer Science
id: Ilmu Komputer

en: The string of text that the original text should start with.
id: String teks yang harus dimulai dengan teks asli.

en: Calculates the standard deviation of the column.
id: Menghitung standar deviasi kolom.

en: Population
id: Populasi

en: A numeric column.
id: Kolom numerik.

en: Returns a portion of the supplied text.
id: Mengembalikan sebagian teks yang disediakan.

en: The text to return a portion of.
id: Teks untuk mengembalikan sebagian.

en: The position to start copying characters.
id: Posisi untuk mulai menyalin karakter.

en: The number of characters to return.
id: Jumlah karakter untuk kembali.

en: Adds up all the values of the column.
id: Menambah semua nilai kolom.

en: The numeric column to sum.
id: Kolom numerik untuk dijumlahkan.

en: Sums up values in a column where rows match the condition.
id: Meringkas nilai dalam kolom di mana baris cocok dengan kondisinya.

en: Order Status
id: Status pemesanan

en: Valid
id: Sah

en: Removes leading and trailing whitespace from a string of text.
id: Menghapus memimpin dan membuntuti spasi dari string teks.

en: Returns the string of text in all upper case.
id: Mengembalikan string teks dalam semua huruf besar.

en: The column with values to convert to upper case.
id: Kolom dengan nilai untuk dikonversi ke huruf besar.

en: must be {0} and include {1}.
id: harus {0} dan termasuk {1}.

en: must be {0}.
id: harus {0}.

en: must include {0}.
id: harus menyertakan {0}.

en: at least {0} character long | at least {0} characters long
id[0]: setidaknya {0} karakter panjang

en: {0} lower case letter | {0} lower case letters
id[0]: {0} huruf kecil

en: {0} upper case letter | {0} upper case letters
id[0]: {0} huruf besar huruf besar

en: {0} number | {0} numbers
id[0]: {0} Nomor

en: {0} special character | {0} special characters
id[0]: {0} Karakter Khusus

en: must be a valid email address
id: Harus alamat e-mail yang valid

en: must be {0} characters or less
id: harus {0} karakter atau kurang

en: Thanks for using Metabase!
id: Terima kasih telah menggunakan Metabase!

en: Powered by {0}
id: Didukung oleh {0}

en: To:
id: Ke:

en: This question can't be used because it's based on a different database.
id: Pertanyaan ini tidak dapat digunakan karena didasarkan pada basis data yang berbeda.

en: Couldn't find a saved question with that ID number.
id: Tidak dapat menemukan pertanyaan yang disimpan dengan nomor ID itu.

en: Pick a saved question
id: Pilih pertanyaan yang disimpan

en: Pick a different question
id: Pilih pertanyaan yang berbeda

en: Loading…
id: Memuat…

en: Question #…
id: Pertanyaan #…

en: Question #{0}
id: Pertanyaan # {0}

en: Last edited {0}
id: Diedit terakhir {0}

en: {0} creates a variable in this query template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the query template.
id: {0} Membuat variabel dalam templat kueri ini yang disebut "variable_name". Variabel dapat diberikan jenis di panel samping, yang mengubah perilaku mereka. Semua jenis variabel selain "filter bidang" akan secara otomatis menyebabkan widget filter ditempatkan pada pertanyaan ini; Dengan filter lapangan, ini opsional. Ketika widget filter ini diisi, nilai itu menggantikan variabel dalam templat kueri.

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link questions to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
id: Memberikan variabel Jenis "Field Filter" memungkinkan Anda untuk menautkan pertanyaan untuk dashboard filter widget atau menggunakan lebih banyak jenis filter widget pada pertanyaan SQL Anda. Variabel filter lapangan menyisipkan SQL mirip dengan yang dihasilkan oleh GUI Query Builder saat menambahkan filter pada kolom yang ada.

en: Variable name
id: Nama variabel

en: Filter widget label
id: Filter widget label.

en: Select a foreign key
id: Pilih kunci asing

en: Hi, {0}. Nice to meet you!
id: Hai, {0}. Senang berkenalan dengan Anda!

en: 12-hour clock
id: Jam 12 jam

en: 24-hour clock
id: Jam 24 jam

en: Symbol
id: Simbol

en: In the column heading
id: Dalam judul kolom

en: In every table cell
id: Di setiap sel tabel

en: Value formatting
id: Pemformatan nilai

en: Full
id: Penuh

en: No change from last {0}
id: Tidak ada perubahan dari {0}

en: Connection to ''{0}:{1}'' successful, but could not connect to DB.
id: Koneksi ke '' {0}: {1} '' berhasil, tetapi tidak dapat terhubung ke db.

en: Connection to host ''{0}'' successful, but port {1} is invalid.
id: Koneksi ke host '' {0} '' berhasil, tetapi port {1} tidak valid.

en: Host ''{0}'' is not reachable
id: Host '' {0} '' tidak dapat dijangkau

en: Unable to connect to database.
id: Tidak dapat terhubung ke database.

en: Cannot connect to Database
id: Tidak dapat terhubung ke basis data

en: You''re not allowed to specify a value for {0}.
id: Anda tidak diizinkan menentukan nilai untuk {0}.

en: You can''t specify a value for {0} if it''s already set in the JWT.
id: Anda tidak dapat menentukan nilai untuk {0} jika 'sudah diatur di JWT.

en: You must specify a value for {0} in the JWT.
id: Anda harus menentukan nilai untuk {0} di JWT.

en: You can only specify a value for {0} in the JWT.
id: Anda hanya dapat menentukan nilai untuk {0} di JWT.

en: Error searching field values
id: Kesalahan mencari nilai bidang

en: Error searching for remapping
id: Kesalahan mencari remapping

en: Google Auth token appears to be incorrect.
id: Google Auth Token tampaknya salah.

en: Double check that it matches in Google and Metabase.
id: Periksa kembali bahwa itu cocok di Google dan Metabase.

en: Everything else
id: Yang lainnya

en: WARNING: You have enabled namespace tracing, which could log sensitive information like db passwords.
id: Peringatan: Anda telah mendukung pelacakan namespace, yang dapat mencatat informasi sensitif seperti kata sandi DB.

en: Database Upgrade Required
id: Diperlukan Upgrade Basis Data

en: NOTICE: Your database requires updates to work with this version of Metabase.
id: PEMBERITAHUAN: Basis data Anda memerlukan pembaruan untuk bekerja dengan Metabase versi ini.

en: Please execute the following sql commands on your database before proceeding.
id: Silakan jalankan perintah SQL berikut pada database Anda sebelum melanjutkan.

en: Once your database is updated try running the application again.
id: Setelah basis data Anda diperbarui, coba jalankan aplikasi lagi.

en: Database requires manual upgrade.
id: Basis data membutuhkan peningkatan manual.

note: Tell transaction to automatically `.rollback` instead of `.commit` when the transaction finishes
en: Set transaction to automatically roll back...
id: Atur transaksi untuk secara otomatis memutar kembali ...

note: Disable auto-commit. This should already be off but set it just to be safe
en: Disable auto-commit...
id: Nonaktifkan Komit Otomatis ...

en: Set default db connection with connection pool...
id: Setel koneksi db default dengan kacamata koneksi ...

en: Successfully verified {0} {1} application database connection.
id: Koneksi database berhasil diverifikasi {0} {1}.

note: if both of the decoders above fail, then the date string is invalid
en: Don''t know how to parse date param ''{0}'' — invalid format
id: Jangan Tahu Cara Parse Tanggal Param '' {0} '' - Format Tidak Valid

en: The sub-query from referenced question #{0} failed with the following error: {1}
id: Sub-kueri dari pertanyaan referensi # {0} Gagal dengan kesalahan berikut: {1}

en: WARNING: Metabase only officially supports MySQL {0}/MariaDB {1} and above.
id: Peringatan: Metabase hanya secara resmi mendukung MySQL {0} / mariaadb {1} dan di atas.

en: All Metabase features may not work properly when using an unsupported version.
id: Semua fitur metabase mungkin tidak berfungsi dengan baik saat menggunakan versi yang tidak didukung.

en: Unable to substitute parameters
id: Tidak dapat mengganti parameter

en: Cannot run the query: missing required parameters: {0}
id: Tidak dapat menjalankan kueri: Parameter yang diperlukan hilang: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1} as a temporal literal
id: Jangan tahu cara menguraikan {0} {1} sebagai literal temporal

en: Setting {0} database timezone with statement: {1}
id: Pengaturan {0} Basis data TimesZone dengan pernyataan: {1}

en: Error setting connection to readwrite
id: Koneksi pengaturan kesalahan ke readwrite

en: Failed to set timezone ''{0}'' for {1} database
id: Gagal mengatur zona waktu '' {0} '' untuk {1} basis data

en: Error setting transaction isolation level for {0} database to {1}
id: Pengaturan kesalahan tingkat isolasi transaksi untuk basis data {0} ke {1}

en: Error setting connection to read-only
id: Kesalahan pengaturan koneksi ke read-only

en: Error setting default holdability for connection
id: Kesalahan mengatur pemegang default untuk koneksi

en: Error setting result set fetch direction to FETCH_FORWARD
id: Pengaturan pengaturan kesalahan mengatur ambil arah ke fetch_forward

en: Query canceled, calling PreparedStatement.cancel()
id: Kueri dibatalkan, menelepon decorystatement.cancel ()

en: Failed to connect to database
id: Gagal terhubung ke basis data

en: Unable to determine connection properties for driver {0}
id: Tidak dapat menentukan properti koneksi untuk driver {0}

en: Error fetching field values
id: Kesalahan Mengambil Nilai Bidang

en: You cannot set {0}; it is a read-only setting.
id: Anda tidak dapat mengatur {0}; Ini adalah pengaturan read-only.

en: defsetting descriptions strings must have `:visibilty` `:internal`, `:setter` `:none`, or internationalized, found: `{0}`
id: Deskripsi Defsetting String harus memiliki `: visibilty``: internal`, `: setter``: none`, atau internasionalisasi, ditemukan: `{0}

en: Setting {0} is internal
id: Pengaturan {0} internal

en: Loading local plugin manifest at {0}
id: Memuat Plugin Lokal Manifes di {0}

en: Google Analytics tracking code.
id: Kode Pelacakan Google Analytics.

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via email
id: Mengirim Pulse ({0}: {1}) dengan kartu {2} melalui email

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via Slack
id: Mengirim Pulse ({0}: {1}) dengan kartu {2} melalui Slack

en: Rendering pulse card with chart-type {0} and render-type {1}
id: Render kartu pulsa dengan jenis grafik {0} dan render-type {1}

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attempting to format them as such?
id: FixMe: Ini bukan literal temporal yang valid: {0} {1}. Mengapa kita berusaha memformatnya dengan demikian?

en: Error reducing result rows
id: Kesalahan mengurangi baris hasil

en: Unexpected nil result
id: Hasil nil tak terduga

en: Query timed out after {0} ms, raising timeout exception.
id: Kueri habis setelah {0} MS, menaikkan pengecualian batas waktu.

en: Timed out after {0}.
id: Habis setelah {0}.

en: Query canceled before finishing.
id: Kueri dibatalkan sebelum finishing.

en: Unknown query type {0}
id: Jenis permintaan tidak diketahui {0}

en: Error purging old cache entires
id: Kesalahan membersihkan cache lama

en: Caching results for next time for query with hash {0}.
id: Hasil caching untuk waktu berikutnya untuk kueri dengan hash {0}.

en: Error saving query results to cache.
id: Kesalahan menyimpan hasil kueri ke cache.

en: Successfully cached results for query.
id: Hasil yang berhasil di-cache untuk kueri.

en: Query took {0} to run; miminum for cache eligibility is {1}
id: Kueri mengambil {0} untuk menjalankan; Miminum untuk kelayakan cache adalah {1}

en: Results are too large to cache.
id: Hasilnya terlalu besar untuk cache.

en: Serialization timed out after {0}.
id: Serialisasi habis setelah {0}.

en: Error parsing serialized results
id: Kesalahan parsing hasil serial

en: Error purging old cache entries
id: Kesalahan membersihkan entri cache lama

en: Caching results for query with hash {0}.
id: Hasil caching untuk kueri dengan hash {0}.

en: Cannot save QueryExecution, missing :context
id: Tidak dapat menghemat pertanyaan permintaan, hilang: konteks

en: Error saving query execution info
id: Kesalahan menyimpan info eksekusi kueri

en: Unable to resolve database for query: missing or invalid `:database` ID.
id: Tidak dapat menyelesaikan basis data untuk permintaan: Hilang atau tidak valid `: Database` ID.

en: Unable to resolve driver for query
id: Tidak dapat menyelesaikan driver untuk kueri

en: Referenced question #{0} could not be found
id: Pertanyaan yang direferensikan # {0} tidak dapat ditemukan

en: Referenced query is from a different database
id: Permintaan referensi berasal dari database yang berbeda

en: This query has circular referencing sub-queries.
id: Kueri ini memiliki sub-kueri referensi melingkar.

en: These questions seem to be part of the problem: "{0}" and "{1}".
id: Pertanyaan-pertanyaan ini tampaknya menjadi bagian dari masalah: "{0}" dan "{1}".

en: Error recording results metadata for query
id: Kesalahan Rekaman Hasil Metadata Untuk Permintaan

en: Query result
id: Hasil kueri

en: Error generating insights for column:
id: Kesalahan menghasilkan wawasan untuk kolom:

en: Sending abandonment email!
id: Mengirim Email Abandonment!

en: You can create saved metrics to add a named metric option. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
id: Anda dapat membuat metrik yang disimpan untuk menambahkan opsi metrik bernama. Metrik yang disimpan termasuk jenis agregasi, bidang agregat, dan opsional filter yang Anda tambahkan. Sebagai contoh, Anda dapat menggunakan ini untuk membuat sesuatu seperti cara resmi menghitung "harga rata-rata" untuk tabel pesanan.

en: Select and add filters to create your new segment.
id: Pilih dan tambahkan filter untuk membuat segmen baru Anda.

en: Alphabetical
id: Alfabetis

en: Smart
id: Cerdas

en: Column order: {0}
id: Pesanan Kolom: {0}

en: Unhide all
id: Tidak menyembunyikan semua

en: Hide all
id: Sembunyikan semua

en: Unhide
id: Tembak

en: New metric
id: Metric baru

en: Create metrics to add them to the Summarize dropdown in the query builder
id: Buat metrik untuk menambahkannya ke dropdown ringkasan di pembangun kueri

en: New segment
id: Segmen baru.

en: Filter by table
id: Saring dengan tabel

en: Checking HTTPS...
id: Memeriksa HTTPS ...

en: It looks like HTTPS is not properly configured
id: Sepertinya HTTPS tidak dikonfigurasi dengan benar

en: Redirect to HTTPS
id: Redirect ke HTTPS.

en: Localization
id: Lokalisasi

en: Instance language
id: Bahasa instance.

en: Localization options
id: Opsi lokalisasi

en: This database doesn't have any tables.
id: Basis data ini tidak memiliki tabel.

en: This field only accepts a single value because it's used in a SQL query.
id: Bidang ini hanya menerima nilai tunggal karena digunakan dalam kueri SQL.

en: Service Accounts
id: Akun layanan

en: Metabase connects to Big Query via {0}.
id: Metabase menghubungkan ke kueri besar melalui {0}.

en: Continue using an OAuth application to connect
id: Lanjutkan menggunakan aplikasi OAuth untuk terhubung

en: We recommend switching to use {0} instead of an OAuth application to connect to BigQuery
id: Kami sarankan beralih untuk menggunakan {0} alih-alih aplikasi OAuth untuk terhubung ke BigQuery

en: Connect to a Service Account instead
id: Hubungkan ke akun layanan sebagai gantinya

en: invalid JSON
id: JSON tidak valid

en: SSH private key
id: SSH Private Key.

en: Paste the contents of your ssh private key here
id: Rekatkan isi kunci pribadi SSH Anda di sini

en: Passphrase for the SSH private key
id: Frasa sandi untuk kunci pribadi SSH

en: SSH Authentication
id: Otentikasi ssh.

en: SSH Key
id: Ssh kunci.

en: Server SSL certificate chain
id: Server SSL Rantai Sertifikat

en: Paste the contents of the server's SSL certificate chain here
id: Rekatkan isi rantai sertifikat SSL server di sini

en: Paste a connection string
id: Tempel string koneksi

en: Fill out individual fields
id: Isi masing-masing bidang

en: Enter some SQL here so you can reuse it later
id: Masukkan beberapa SQL di sini sehingga Anda dapat menggunakannya kembali nanti

en: Give your snippet a name
id: Beri nama cuplikan Anda

en: Current Customers
id: Pelanggan saat ini

en: Add a description
id: Tambahkan deskripsi

en: Use site default
id: Gunakan default situs

en: find
id: Temukan

en: replace
id: mengganti

en: The text to find.
id: Teks untuk ditemukan.

en: The text to use as the replacement.
id: Teks yang akan digunakan sebagai pengganti.

en: Editing {0}
id: Mengedit {0}

en: Create your new snippet
id: Buat cuplikan baru Anda

en: Archived snippets
id: Cuplikan yang diarsipkan

en: Snippets are reusable bits of SQL
id: Cuplikan adalah bits SQL yang dapat digunakan kembali

en: Create a snippet
id: Buat cuplikan

en: Snippets
id: Cuplikan

en: SQL Snippets
id: SQL Snippets.

en: Your language is set to {0}
id: Bahasa Anda diatur ke {0}

en: What's your preferred language?
id: Apa bahasa pilihan Anda?

en: This language will be used throughout Metabase and will be the default for new users.
id: Bahasa ini akan digunakan di seluruh metabase dan akan menjadi default untuk pengguna baru.

en: We filtered out {0} row(s) containing null values.
id: Kami menyaring {0} baris yang berisi nilai nol.

en: Show values for this series
id: Tampilkan nilai untuk seri ini

en: Question''s average execution duration is {0}; using ''magic'' TTL of {1}
id: Durasi eksekusi rata-rata pertanyaan adalah {0}; menggunakan '' ajaib '' ttl {1}

en: A snippet with that name already exists. Please pick a different name.
id: Cuplikan dengan nama itu sudah ada. Silakan pilih nama yang berbeda.

en: [Unknown Metric]
id: [Metrik Tidak Dikenal]

en: [Unknown Segment]
id: [Segmen yang tidak diketahui]

en: Error writing error to output stream
id: Kesalahan menulis kesalahan ke stream output

en: Caught unexpected Exception in streaming response body
id: Tertangkap pengecualian tak terduga dalam streaming respons tubuh

en: bound-fn caught unexpected Exception
id: Bound-fn menangkap pengecualian yang tidak terduga

en: Error determining whether HTTP request was canceled
id: Kesalahan menentukan apakah permintaan HTTP dibatalkan

en: Check cancelation status timed out after {0}
id: Periksa status pembatalan habis setelah {0}

en: Unexpected exception in do-f-async
id: Pengecualian tak terduga dalam do-f-async

en: Unexpected exception writing error response
id: Respon Kesalahan Menulis Pengecualian yang Tidak Terduga

en: Server certificate not trusted - did you specify the correct SSL certificate chain?
id: Sertifikat Server tidak dipercaya - Apakah Anda menentukan rantai sertifikat SSL yang benar?

en: Server appears to require SSL - please enable SSL above
id: Server tampaknya memerlukan SSL - harap aktifkan SSL di atas

en: Username
id: Nama pengguna

en: Don''t know how to parse parameter of type {0}
id: Jangan tahu cara menguraikan parameter tipe {0}

en: Invalid :card parameter: missing `:card-id`
id: Tidak valid: Parameter Kartu: Hilang `: Card-ID`

en: Unable to resolve Snippet: missing `:snippet-id`
id: Tidak dapat menyelesaikan cuplikan: Hilang `: Snippet-ID`

en: Snippet {0} {1} not found.
id: Cuplikan {0} {1} tidak ditemukan.

en: Error determining value for parameter
id: Kesalahan menentukan nilai untuk parameter

en: Error building query parameter map
id: GALAT BANGUNAN PARAMETER PARAMETER MAP

en: ASYNC
id: Async.

en: {0} ({1} DB calls)
id: {0} ({1} panggilan db)

en: App DB connections: {0}/{1}
id: Koneksi db aplikasi: {0} / {1}

en: Jetty threads: {0}/{1} ({2} idle, {3} queued)
id: Thread Jetty: {0} / {1} ({2} idle, {3} antri)

en: ({0} total active threads)
id: ({0} Total utas aktif)

en: Queries in flight: {0}
id: Kueri dalam penerbangan: {0}

en: ({0} queued)
id: ({0} antri)

en: Collection must be in the same namespace as its parent
id: Koleksi harus berada di namespace yang sama dengan induknya

en: Personal Collections must be in the default namespace
id: Koleksi pribadi harus di namespace default

en: You cannot move a Collection to a different namespace once it has been created.
id: Anda tidak dapat memindahkan koleksi ke namespace yang berbeda setelah dibuat.

en: Collection does not exist.
id: Koleksi tidak ada.

en: A {0} can only go in Collections in the {1} namespace.
id: A {0} hanya bisa masuk dalam koleksi di namespace {1}.

en: Error sending database deletion notification
id: Kesalahan Mengirim Pemberitahuan Penghapusan Basis Data

en: You cannot update the creator_id of a NativeQuerySnippet.
id: Anda tidak dapat memperbarui creator_id dari nalamiersnippet.

en: Error fetching value of Setting
id: Kesalahan Mengambil Nilai Pengaturan

en: The language that should be used for Metabase's UI, system emails, pulses, and alerts.
id: Bahasa yang harus digunakan untuk UI Metabase, email sistem, pulsa, dan peringatan.

en: This is also the default language for all users, which they can change from their own account settings.
id: Ini juga bahasa default untuk semua pengguna, yang dapat mereka ubah dari pengaturan akun mereka sendiri.

en: Invalid locale {0}
id: LOCALE INVALID {0}

en: Force all traffic to use HTTPS via a redirect, if the site URL is HTTPS
id: Paksa semua lalu lintas untuk menggunakan HTTPS melalui redirect, jika URL situs adalah https

en: Cannot redirect requests to HTTPS unless `site-url` is HTTPS.
id: Tidak dapat mengarahkan permintaan ke HTTPS kecuali `Situs-URL` adalah https.

en: Error registering fonts: Metabase will not be able to send Pulses.
id: Kesalahan Mendaftarkan Font: Metabase tidak akan dapat mengirim pulsa.

en: This is a known issue with certain JVMs. See {0} and for more details.
id: Ini adalah masalah yang diketahui dengan JVM tertentu. Lihat {0} dan untuk detail lebih lanjut.

en: Error rendering Pulse
id: Kesalahan Rendering Pulse.

en: Query timed out after {0}, raising timeout exception.
id: Kueri habis setelah {0}, menaikkan pengecualian batas waktu.

en: No fields found for table {0}.
id: Tidak ada bidang yang ditemukan untuk tabel {0}.

en: Case
id: Kasus

en: Variance of {0}
id: Varians {0}

en: Median of {0}
id: Median {0}

en: {0}th percentile of {1}
id: {0} pers persentile dari {1}

en: Not caching results: results are larger than {0} KB
id: Bukan Hasil Caching: Hasilnya lebih besar dari {0} KB

en: Cannot cache results: expected byte array, got {0}
id: Tidak dapat menyembunyikan hasil: array byte yang diharapkan, dapatkan {0}

en: Request is closed; no one to return cached results to
id: Permintaan ditutup; tidak ada yang mengembalikan hasil yang di-cache

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}
id: Kesalahan berusaha untuk mengambil hasil yang di-cache untuk kueri dengan hash {0}

en: Error preparing statement to fetch cached query results
id: Kesalahan menyiapkan pernyataan untuk mengambil hasil query cache

en: Error processing query: {0}
id: Kueri pemrosesan kesalahan: {0}

en: Unexpected exception in endpoint
id: Pengecualian tak terduga di titik akhir

en: Unexpected Exception in API request handler
id: Pengecualian tak terduga di pawang permintaan API

en: Error reducing {0}
id: Kesalahan mengurangi {0}

en: Error generating timeseries insight keyed by: {0}
id: Kesalahan Menghasilkan Wawasan Timesery Kunci oleh: {0}

en: Database position of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
id: Posisi basis data {0} telah berubah dari '' {1} '' ke '' {2} ''.

en: Unscheduling task for Database {0}: trigger: {1}
id: Tugas Tidak Dijelajahi untuk Database {0}: Pemicu: {1}

en: value must be a keyword or string.
id: Nilai harus berupa kata kunci atau string.

en: String must be a valid two-letter ISO language or language-country code e.g. 'en' or 'en_US'.
id: String harus berupa bahasa ISO dua huruf yang valid atau kode negara-negara mis. 'en' atau 'en_us'.

en: Rows {0}-{1}
id: Rows {0} - {1}

en: JWT
id: Jwt

en: User attribute configuration (optional)
id: Konfigurasi atribut pengguna (opsional)

en: Using {0}
id: Menggunakan {0}

en: SAML
id: Saml.

en: Set up SAML-based SSO
id: Siapkan SSO berbasis SAML

en: SAML Authentication
id: Otentikasi SAML

en: Configure your identity provider (IdP)
id: Konfigurasikan penyedia identitas Anda (IDP)

en: Your identity provider will need the following info about Metabase.
id: Penyedia identitas Anda akan membutuhkan info berikut tentang Metabase.

en: URL the IdP should redirect back to
id: URL IDP harus mengarahkan kembali ke

en: This is called the Single Sign On URL in Okta, the Application Callback URL in Auth0,
    and the ACS (Consumer) URL in OneLogin.
id: Ini disebut tanda tunggal pada URL di OKTA, aplikasi panggilan balik aplikasi di AUTH0,
    dan URL ACS (konsumen) di Onelogin.

en: SAML attributes
id: Atribut SAML

en: In most IdPs, you'll need to put each of these in an input box labeled
    "Name" in the attribute statements section.
id: Di sebagian besar IDP, Anda harus menempatkan masing-masing dalam kotak input berlabel
    "Nama" di bagian Atribut Statements.

en: User's email attribute
id: Atribut Email Pengguna

en: User's first name attribute
id: Atribut Nama Depan Pengguna

en: User's last name attribute
id: Atribut Nama Belakang Pengguna

en: Tell Metabase about your identity provider
id: Katakan pada Metabase tentang penyedia identitas Anda

en: Metabase will need the following info about your provider.
id: Metabase akan membutuhkan info berikut tentang penyedia Anda.

en: SAML Identity Provider URL
id: URL Penyedia Identitas SAML

en: SAML Identity Provider Certificate
id: Sertifikat Penyedia Identitas SAML

en: SAML Application Name
id: Nama Aplikasi SAML

en: Sign SSO requests (optional)
id: Masuk permintaan SSO (opsional)

en: SAML Keystore Path
id: Path Saml keystore.

en: SAML Keystore Password
id: SAML KeyStore Password.

en: Shh...
id: Shh ...

en: SAML Keystore Alias
id: SAML keystore alias.

en: Synchronize group membership with your SSO
id: Sinkronisasi Keanggotaan Grup dengan SSO Anda

en: To enable this, you'll need to create mappings to tell Metabase which group(s) your users should
    be added to based on the SSO group they're in.
id: Untuk mengaktifkan ini, Anda harus membuat pemetaan untuk memberi tahu metabase grup mana yang harus Anda lakukan
    ditambahkan ke berdasarkan kelompok SSO mereka masuk

en: Group Name
id: Nama grup

en: Group attribute name
id: Nama atribut grup

en: Note:
id: Catatan:

en: If you change any of the settings of an existing SAML active setup, then you will need to restart Metabase for them to take effect.
id: Jika Anda mengubah salah satu pengaturan SAML Active Setup yang ada, maka Anda perlu memulai kembali Metabase untuk mereka mulai berlaku.

en: Allows users to login via a SAML Identity Provider.
id: Mengizinkan pengguna masuk melalui penyedia identitas SAML.

en: Allows users to login via a JWT Identity Provider.
id: Mengizinkan pengguna masuk melalui penyedia Identitas JWT.

en: Enable Password Authentication
id: Aktifkan otentikasi kata sandi

en: When enabled, users can additionally log in with email and password.
id: Ketika diaktifkan, pengguna juga dapat masuk dengan email dan kata sandi.

en: Notify admins of new SSO users
id: Beri tahu admin pengguna SSO baru

en: When enabled, administrators will receive an email the first time a user uses Single Sign-On.
id: Ketika diaktifkan, administrator akan menerima email pertama kali pengguna menggunakan Single Sign-On.

en: Use the settings below to configure your SSO via SAML. If you have any questions, check out our {0}.
id: Gunakan pengaturan di bawah ini untuk mengkonfigurasi SSO Anda melalui SAML. Jika Anda memiliki pertanyaan, lihat {0} kami.

en: documentation
id: dokumentasi

en: SAML Identity Provider URI
id: Provider identitas SAML URI

en: JWT Authentication
id: Otentikasi JWT.

en: JWT Identity Provider URI
id: Provider Identitas JWT URI

en: String used by the JWT signing key
id: String yang digunakan oleh tombol penandatanganan JWT

en: Embedding the entire Metabase app
id: Menyematkan seluruh aplikasi metabase

en: If you want to embed all of Metabase, enter the origins of the websites or web apps where you want to allow embedding in an iframe, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
id: Jika Anda ingin menanamkan semua metabase, masukkan asal-usul situs web atau aplikasi web di mana Anda ingin mengizinkan embedding dalam iframe, dipisahkan oleh suatu ruang. Berikut adalah {0} untuk apa yang bisa dimasukkan.

en: Grant sandboxed access to this table
id: Berikan akses kotak pasir ke tabel ini

en: When users in this group view this table they'll see a version of it that's filtered by their user attributes, or a custom view of it based on a saved question.
id: Ketika pengguna dalam grup ini melihat tabel ini mereka akan melihat versi itu yang disaring oleh atribut pengguna mereka, atau tampilan khusus yang didasarkan pada pertanyaan yang disimpan.

en: How do you want to filter this table for users in this group?
id: Bagaimana Anda ingin memfilter tabel ini untuk pengguna di grup ini?

en: Pick a saved question that returns the custom view of this table that these users should see.
id: Pilih pertanyaan yang disimpan yang mengembalikan tampilan kustom dari tabel ini yang harus dilihat pengguna ini.

en: You can optionally add additional filters here based on user attributes. These filters will be applied on top of any filters that are already in this saved question.
id: Anda dapat secara opsional menambahkan filter tambahan di sini berdasarkan atribut pengguna. Filter-filter ini akan diterapkan di atas semua filter yang sudah dalam pertanyaan yang disimpan ini.

en: For this option to work, your users need to have some attributes
id: Untuk opsi ini untuk bekerja, pengguna Anda perlu memiliki beberapa atribut

en: To add additional filters, your users need to have some attributes
id: Untuk menambahkan filter tambahan, pengguna Anda perlu memiliki beberapa atribut

en: No user attributes
id: Tidak ada atribut pengguna

en: Pick a user attribute
id: Pilih atribut pengguna

en: Pick a parameter
id: Pilih parameter

en: Pick a column
id: Pilih kolom

en: Users in {0} can view
id: Pengguna di {0} dapat melihat

en: rows in the {0} question
id: baris dalam pertanyaan {0}

en: rows in the {0} table
id: baris dalam tabel {0}

en: where {0} equals {1}
id: dimana {0} sama dengan {1}

en: and {0} equals {1}
id: dan {0} sama dengan {1}

en: You can add attributes automatically by setting up an SSO that uses SAML, or you can enter them manually by going to the People section and clicking on the … menu on the far right.
id: Anda dapat menambahkan atribut secara otomatis dengan mengatur SSO yang menggunakan SAML, atau Anda dapat memasukkannya secara manual dengan pergi ke bagian orang dan mengklik ... menu di ujung kanan.

en: User attribute
id: Atribut Pengguna

en: We can automatically get your users’ attributes if you’ve set up SSO, or you can add them manually from the "…" menu in the People section of the Admin Panel.
id: Kami dapat secara otomatis mendapatkan atribut pengguna Anda jika Anda telah mengatur SSO, atau Anda dapat menambahkannya secara manual dari menu "..." di bagian orang panel admin.

en: Parameter or variable
id: Parameter atau variabel

en: equals
id: sama dengan.

en: Grant sandboxed access
id: Berikan akses kotak pasir

en: Sandboxed access
id: Akses kotak pasir

en: Edit sandboxed access
id: Edit akses kotak pasir

en: Edit folder details
id: Edit detail folder

en: Change permissions
id: Ubah izin

en: Create your new folder
id: Buat folder baru Anda

en: New folder
id: Folder baru

en: We're having trouble validating your token
id: Kami mengalami kesulitan memvalidasi token Anda

en: Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers
id: Harap periksa ulang apakah instance Anda dapat terhubung ke server Metabase

en: Get help
id: Mendapatkan bantuan

en: Get even more out of Metabase with the Enterprise Edition
id: Dapatkan lebih dari metabase dengan edisi perusahaan

en: All the tools you need to quickly and easily provide reports for your customers, or to help you run and monitor Metabase in a large organization
id: Semua alat yang Anda butuhkan untuk dengan cepat dan mudah memberikan laporan untuk pelanggan Anda, atau untuk membantu Anda menjalankan dan memantau metabase dalam organisasi besar

en: Activate a license
id: Aktifkan lisensi

en: Your trial is active with these features
id: Uji coba Anda aktif dengan fitur-fitur ini

en: Trial expires {0}
id: Percobaan berakhir {0}

en: Need help? Ready to buy?
id: Butuh bantuan? Siap membeli?

en: Talk to us
id: Bicaralah dengan kami

en: Your trial has expired
id: Uji coba Anda telah kedaluwarsa

en: Need more time? Ready to buy?
id: Butuh lebih banyak waktu? Siap membeli?

en: Your features are active!
id: Fitur-fitur Anda aktif!

en: Your licence is valid through {0}
id: Lisensi Anda berlaku melalui {0}

en: Your license has expired
id: Lisensi Anda telah kedaluwarsa

en: It expired on {0}
id: Itu kedaluwarsa pada {0}

en: Want to renew your license?
id: Ingin memperbarui lisensi Anda?

en: Learn how to use this
id: Pelajari cara menggunakan ini

en: Not included in your current plan
id: Tidak termasuk dalam rencana Anda saat ini

en: Enter the token you recieved from the store
id: Masukkan token yang Anda terima dari toko

en: Activate
id: Mengaktifkan

en: Need help?
id: Butuh bantuan?

en: More info about your problem.
id: Info lebih lanjut tentang masalah Anda.

en: Contact support
id: Dukungan kontak

en: Enterprise
id: Perusahaan

en: Data sandboxes
id: Kotak pasir data

en: Make sure you're showing the right people the right data with automatic and secure filters based on user attributes.
id: Pastikan Anda menunjukkan data yang tepat dengan data yang tepat dengan filter otomatis dan aman berdasarkan atribut pengguna.

en: White labeling
id: Pelabelan putih

en: Match Metabase to your brand with custom colors, your own logo and more.
id: Match metabase ke merek Anda dengan warna khusus, logo Anda sendiri dan banyak lagi.

en: Auditing
id: Audit

en: Keep an eye on performance and behavior with robust auditing tools.
id: Mengawasi kinerja dan perilaku dengan alat audit yang kuat.

en: Single sign-on
id: Masuk tunggal

en: Provide easy login that works with your exisiting authentication infrastructure.
id: Berikan login mudah yang berfungsi dengan infrastruktur otentikasi yang ada.

en: Store
id: Toko

en: Application Name
id: nama aplikasi

en: Color Palette
id: Palet warna

en: Landing Page
id: Halaman arahan

en: No groups
id: Tidak ada kelompok

en: Permissions for {0}
id: Izin untuk {0}

en: Permissions for this folder
id: Izin untuk folder ini

en: Grant Edit access
id: Hibah Edit Access.

en: Can modify snippets in this folder
id: Dapat memodifikasi cuplikan di folder ini

en: Grant View access
id: Hibah Lihat Akses

en: Can insert and use snippets in this folder, but can't edit the SQL they contain
id: Dapat memasukkan dan menggunakan cuplikan di folder ini, tetapi tidak dapat mengedit SQL yang berisi

en: Can't view or insert snippets in this folder
id: Tidak dapat melihat atau memasukkan cuplikan di folder ini

en: Also change sub-folders
id: Juga mengubah sub-folder

en: First day of the week
id: Hari pertama minggu ini

en: There was an issue signing in with Google. Please contact an administrator.
id: Ada masalah yang masuk dengan Google. Silakan hubungi administrator.

en: on the
id: pada

en: at
id: pada

en: Open the Metabase actions menu
id: Buka menu Metabase Tindakan

en: Do nothing
id: Tidak melakukan apapun

en: Go to a custom destination
id: Pergi ke tujuan khusus

en: Update a dashboard filter
id: Perbarui filter dasbor

en: {0} updates {1} filter | {0} updates {1} filters
id[0]: {0} Pembaruan {1} Filter

en: {0} goes to {1}
id: {0} pergi ke {1}

en: On-click behavior for each column
id: Perilaku on-Click untuk setiap kolom

en: Go to custom destination
id: Pergi ke tujuan khusus

en: Open the actions menu
id: Buka menu Tindakan

en: Click behavior for {0}
id: Klik Perilaku untuk {0}

en: Pick one or more filters to update
id: Pilih satu atau beberapa filter untuk memperbarui

en: Saved question
id: Pertanyaan yang disimpan

en: Link to
id: Tautan ke

en: Enter a URL to link to
id: Masukkan URL untuk menautkan ke

en: You can insert the value of a column or dashboard filter using its name, like this: {{some_column}}
id: Anda dapat memasukkan nilai filter kolom atau dasbor menggunakan namanya, seperti ini: {{Some_Column}}

en: e.g. http://acme.com/id/{{user_id}}
id: misalnya http://acme.com/id/{{user_id}}

en: Pick a dashboard...
id: Pilih dasbor ...

en: Pick a question...
id: Pilih pertanyaan ...

en: Pick a dashboard to link to
id: Pilih dasbor untuk menautkan

en: Pick a question to link to
id: Pilih pertanyaan untuk menautkan ke

en: Pass values to this dashboard's filters (optional)
id: Lulus nilai ke filter dasbor ini (opsional)

en: Pass values to this question's variables (optional)
id: Lulus nilai ke variabel pertanyaan ini (opsional)

en: Pass values to filter this question (optional)
id: Lulus nilai untuk memfilter pertanyaan ini (opsional)

en: Dashboard filters
id: Filter dasbor.

en: User attributes
id: Atribut Pengguna

en: Customize link text (optional)
id: Kustomisasi teks tautan (opsional)

en: E.x. Details for {{Column Name}}
id: Mantan. Detail untuk {{kolom nama}}

en: Values you can reference
id: Nilai yang dapat Anda referensi

en: No available targets
id: Tidak ada target yang tersedia

en: filter
id: Saring

en: variable
id: variabel

en: Other available filters
id: Filter lain yang tersedia

en: Avaliable filters
id: Filter yang tersedia

en: Other available variables
id: Variabel lain yang tersedia

en: Avaliable variables
id: Variabel yang tersedia

en: Other available columns
id: Kolom lainnya yang tersedia

en: Avaliable columns
id: Kolom yang tersedia

en: user attribute
id: Atribut Pengguna

en: Text card
id: Kartu teks

en: Click behavior
id: Klik Perilaku

en: Visualization options
id: Opsi visualisasi

en: Edit series
id: Edit Seri

en: Add series
id: Tambahkan Seri

en: On click
id: Pada Klik

en: Change title and description
id: Ubah judul dan deskripsi

en: You've updated embedded params and will need to update your embed code.
id: Anda telah memperbarui params tertanam dan perlu memperbarui kode sematan Anda.

en: Add question
id: Tambahkan pertanyaan

en: You're editing this dashboard.
id: Anda mengedit dasbor ini.

en: Column to filter on
id: Kolom untuk menyaring

en: snippet collection
id: Koleksi cuplikan

en: snippet collections
id: Koleksi cuplikan

en: Give your folder a name
id: Berikan nama folder Anda

en: Something short but sweet
id: Sesuatu yang pendek tapi manis

en: Folder this should be in
id: Folder ini harus masuk

en: Open the action menu
id: Buka menu Tindakan

en: {0} column has custom behavior | {0} columns have custom behavior
id[0]: {0} kolom memiliki perilaku khusus

en: Go to...
id: Pergi ke...

en: Go to dashboard
id: Pergi ke dashboard

en: Go to question
id: Pergi ke Pertanyaan

en: Go to url
id: Pergi ke URL

en: Filter this dashboard
id: Saring dasbor ini

en: Returns the count of rows in the selected data.
id: Mengembalikan hitungan baris dalam data yang dipilih.

en: The column or number to sum.
id: Kolom atau angka untuk dijumlahkan.

en: The numeric column to get standard deviation of.
id: Kolom numerik untuk mendapatkan standar deviasi.

en: The numeric column whose values to average.
id: Kolom numerik yang nilainya rata-rata.

en: Returns the smallest value found in the column
id: Mengembalikan nilai terkecil yang ditemukan di kolom

en: Google
id: Google.

en: Sums up the specified column only for rows where the condition is true.
id: Meringkas kolom yang ditentukan hanya untuk baris di mana kondisinya benar.

en: Returns the numeric variance for a given column.
id: Mengembalikan varian numerik untuk kolom yang diberikan.

en: Temperature
id: Suhu

en: The column or number to get the variance of.
id: Kolom atau nomor untuk mendapatkan varians.

en: Returns the median value of the specified column.
id: Mengembalikan nilai rata-rata kolom yang ditentukan.

en: The column or number to get the median of.
id: Kolom atau nomor untuk mendapatkan median.

en: percentile-value
id: persentil-nilai

en: Returns the value of the column at the percentile value.
id: Mengembalikan nilai kolom pada nilai persentil.

en: The column or number to get the percentile of.
id: Kolom atau nomor untuk mendapatkan persentil.

en: The value of the percentile.
id: Nilai persentil.

en: Returns the string of text in all lower case.
id: Mengembalikan string teks dalam semua huruf kecil.

en: The column with values to convert to lower case.
id: Kolom dengan nilai untuk dikonversi ke huruf kecil.

en: Returns the text in all upper case.
id: Mengembalikan teks dalam semua huruf besar.

en: The column or text to return a portion of.
id: Kolom atau teks untuk mengembalikan sebagian.

en: The column or text to search through.
id: Kolom atau teks untuk mencari.

en: Combine two or more strings of text together.
id: Menggabungkan dua atau lebih string teks bersama.

en: The column or text to begin with.
id: Kolom atau teks untuk memulai.

en: This will be added to the end of value1, and so on.
id: Ini akan ditambahkan ke akhir nilai1, dan sebagainya.

en: Enormous
id: Sangat besar

en: Gigantic
id: Raksasa

en: Returns the number of characters in text.
id: Mengembalikan jumlah karakter dalam teks.

en: The column or text you want to get the length of.
id: Kolom atau teks yang ingin Anda dapatkan.

en: The column or text you want to trim.
id: Kolom atau teks yang ingin Anda potong.

en: Returns the absolute (positive) value of the specified column.
id: Mengembalikan nilai absolut (positif) dari kolom yang ditentukan.

en: Debt
id: Utang

en: The column or number to return absolute (positive) value of.
id: Kolom atau nomor untuk mengembalikan nilai absolut (positif).

en: Rounds a decimal number down.
id: Membulatkan angka desimal.

en: The column or number to round down.
id: Kolom atau nomor untuk dibulatkan.

en: Rounds a decimal number up.
id: Membulatkan angka desimal.

en: The column or number to round up.
id: Kolom atau nomor untuk diakhiri.

en: Rounds a decimal number either up or down to the nearest integer value.
id: Membulatkan angka desimal naik atau turun ke nilai integer terdekat.

en: The column or number to round to nearest integer.
id: Kolom atau nomor ke bulat ke integer terdekat.

en: Returns the square root.
id: Mengembalikan akar kuadrat.

en: Hypotenuse
id: Sisi miring

en: The column or number to return square root value of.
id: Kolom atau nomor untuk mengembalikan nilai akar kuadrat.

en: exponent
id: eksponen

en: Raises a number to the power of the exponent value.
id: Menaikkan angka ke kekuatan nilai eksponen.

en: Length
id: Panjang

en: The column or number raised to the exponent.
id: Kolom atau nomor dinaikkan ke eksponen.

en: The value of the exponent.
id: Nilai eksponen.

en: Returns the base 10 log of the number.
id: Mengembalikan basis 10 log dari angka.

en: Value
id: Nilai

en: The column or number to return the natural logarithm value of.
id: Kolom atau nomor untuk mengembalikan nilai logaritma alami.

en: Returns Euler's number, e, raised to the power of the supplied number.
id: Mengembalikan nomor Euler, E, dinaikkan ke kekuatan nomor yang disediakan.

en: Interest Months
id: Bulan Bunga

en: The column or number to return the exponential value of.
id: Kolom atau nomor untuk mengembalikan nilai eksponensial.

en: The column or text to check.
id: Kolom atau teks untuk diperiksa.

en: Checks a date or number column's values to see if they're within the specified range.
id: Memeriksa nilai atau nilai kolom nomor untuk melihat apakah mereka berada dalam rentang yang ditentukan.

en: Created At
id: Dibuat di

en: The date or numeric column that should be within the start and end values.
id: Tanggal atau kolom numerik yang harus berada dalam nilai awal dan akhir.

en: The beginning of the range.
id: Awal kisaran.

en: The end of the range.
id: Akhir kisaran.

en: Checks a date column's values to see if they're within the relative range.
id: Memeriksa nilai kolom tanggal untuk melihat apakah mereka berada dalam rentang relatif.

en: The date column to return interval of.
id: Kolom Tanggal untuk mengembalikan interval.

en: Period of interval, where negative values are back in time.
id: Periode interval, di mana nilai negatif kembali pada waktunya.

en: Type of internal like "day", "month", "year".
id: Jenis internal seperti "hari", "bulan", "tahun".

en: The column or value to return.
id: Kolom atau nilai untuk kembali.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if its not empty, and so on.
id: Jika Value1 kosong, Nilai2 akan dikembalikan jika tidak kosong, dan sebagainya.

en: Tests an expression against a list of cases and returns the corresponding value of the first matching case, with an optional default value if nothing else is met.
id: Menguji ekspresi terhadap daftar kasus dan mengembalikan nilai yang sesuai dari kasus pencocokan pertama, dengan nilai default opsional jika tidak ada yang terpenuhi.

en: The value that will be returned if the preceding condition is true, and so on.
id: Nilai yang akan dikembalikan jika kondisi sebelumnya benar, dan sebagainya.

en: Is null
id: Adalah null.

en: Not null
id: BUKAN NULL

en: Additive sum of all the values of a column.
    e.x. total revenue over time.
id: Jumlah aditif dari semua nilai kolom.
    mantan. total pendapatan dari waktu ke waktu.

en: Additive count of the number of rows.
    e.x. total number of sales over time.
id: Jumlah aditif dari jumlah baris.
    mantan. Jumlah total penjualan dari waktu ke waktu.

en: Linked filters
id: Filter terkait.

en: Default value
id: Nilai default.

en: No default
id: Tidak ada default

en: To view this, {0} must be connected to at least one field.
id: Untuk melihat ini, {0} harus terhubung ke setidaknya satu bidang.

en: Limit this filter's choices
id: Batasi pilihan filter ini

en: If you have another dashboard filter, you can limit the choices that are listed for this filter based on the selection of the other one.
id: Jika Anda memiliki filter dasbor lain, Anda dapat membatasi pilihan yang tercantum untuk filter ini berdasarkan pemilihan yang lain.

en: So first, {0}.
id: Jadi pertama, {0}.

en: add another dashboard filter
id: Tambahkan filter dasbor lain

en: If you toggle on one of these dashboard filters, selecting a value for that filter will limit the available choices for {0} filter.
id: Jika Anda beralih pada salah satu filter dasbor ini, memilih nilai untuk filter yang akan membatasi pilihan yang tersedia untuk filter {0}.

en: Filtering column
id: Kolom penyaringan

en: Filtered column
id: Kolom yang disaring

en: Enter user names or email addresses
id: Masukkan nama pengguna atau alamat email

en: New snippet
id: Cuplikan baru

en: {0}:00 PM
id: {0}: 00 sore

en: 12:00 AM
id: 12:00 PAGI

en: {0}:00 AM
id: {0}: 00 pagi

en: Hourly
id: Per jam

en: Daily at {0}
id: Setiap hari di {0}

en: Weekly at {0} on {1}
id: Mingguan di {0} pada {1}

en: Monthly on the {0} {1} at {2}
id: Bulanan pada {0} {1} pada {2}

en: Delete this subscription
id: Hapus langganan ini

en: Subscriptions
id: Langganan

en: Create a dashboard subscription
id: Buat Berlangganan Dasbor

en: Email it
id: Email itu

en: You can send this dashboard regularly to users or email addresses.
id: Anda dapat mengirim dasbor ini secara teratur ke pengguna atau alamat email.

en: Send it to Slack
id: Kirim ke kendur

en: Pick a channel and a schedule, and Metabase will do the rest.
id: Pilih saluran dan jadwal, dan metabase akan melakukan sisanya.

en: Email this dashboard
id: Kirimkan email ke dasbor ini

en: Don't send if there aren't results
id: Jangan kirim jika tidak ada hasil

en: Attach results
id: Lampirkan hasilnya

en: Attachments can contain up to 2,000 rows of data.
id: Lampiran dapat berisi hingga 2.000 deretan data.

en: Send this dashboard to Slack
id: Kirim dasbor ini agar kendur

en: Dashboard does not have a parameter with the ID {0}
id: Dasbor tidak memiliki parameter dengan ID {0}

en: Parameter {0} does not have any Fields associated with it
id: Parameter {0} tidak memiliki bidang yang terkait dengannya

en: include must be either empty or the value 'tables'
id: termasuk harus kosong atau nilai 'tabel'

en: `database` is required for all queries whose type is not `internal`.
id: `Database` diperlukan untuk semua pertanyaan yang jenisnya tidak` internal`.

en: Password login is disabled for this instance.
id: Login kata sandi dinonaktifkan untuk instance ini.

en: Your account is disabled. Please contact your administrator.
id: Akun Anda dinonaktifkan. Silakan hubungi administrator Anda.

en: Your account is disabled.
id: Akun Anda dinonaktifkan.

en: Invalid Slack token.
id: Token kendur tidak valid.

en: The ''{0}'' command is only available in Metabase Enterprise Edition.
id: Perintah '' {0} '' hanya tersedia dalam Metabase Enterprise Edition.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are PRESENT.
id: Ekstensi Edisi Metabase Enterprise hadir.

en: Usage of Metabase Enterprise Edition features are subject to the Metabase Commercial License.
id: Penggunaan fitur Edisi Metabase Enterprise tunduk pada Lisensi Komersial Metabase.

en: See {0} for details.
id: Lihat {0} untuk detailnya.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are NOT PRESENT.
id: Ekstensi Edisi Enterprise Metabase tidak ada.

en: You''re invited to join {0}''s {1}
id: Anda diundang untuk bergabung {0} '' s {1}

en: {0} created a {1} account
id: {0} Membuat akun {1}

en: {0} accepted their {1} invite
id: {0} menerima undangan {1} mereka

en: [{0}] Password Reset Request
id: [{0}] Permintaan Reset Kata Sandi

en: [{0}] Notification
id: [{0}] notifikasi

en: [{0}] Help make [{1}] better.
id: [{0}] Bantu buat [{1}] lebih baik.

en: [{0}] Tell us how things are going.
id: [{0}] Beri tahu kami bagaimana keadaannya.

en: Error starting events listener
id: Kesalahan Memulai Acara Pendengar

en: Should we sync user attributes when someone logs in via LDAP?
id: Haruskah kita menyinkronkan atribut pengguna ketika seseorang masuk melalui LDAP?

en: Comma-separated list of user attributes to skip syncing for LDAP users.
id: Daftar atribut pengguna yang dipisahkan koma untuk melewati sinkronisasi untuk pengguna LDAP.

en: Invalid token
id: Token tidak valid.

en: Slack API error: {0}
id: Kesalahan API Slack: {0}

en: Slack channel named `metabase_files` is missing!
id: Saluran Slack bernama `metabase_files` hilang!

en: Please create or unarchive the channel in order to complete the Slack integration.
id: Silakan buat atau tidak mencairkan saluran untuk menyelesaikan integrasi kendur.

en: The channel is used for storing graphs that are included in Pulses and MetaBot answers.
id: Saluran digunakan untuk menyimpan grafik yang termasuk dalam pulsa dan jawaban metabot.

en: Uploaded image
id: Gambar yang diunggah

en: Error uploading file to Slack:
id: Kesalahan mengunggah file untuk mengendur:

en: Invalid session. Expected an instance of Session.
id: Sesi tidak valid. Diharapkan contoh sesi.

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is
id: Sesi Soba Cookie dikonfigurasi ke "Tidak Ada", tetapi situsnya

en: served over an insecure connection. Some browsers will reject
id: disajikan di atas koneksi tidak aman. Beberapa browser akan menolak

en: cookies under these conditions.
id: cookie dalam kondisi ini.

en: https://www.chromestatus.com/feature/5633521622188032
id: https://www.chromestatus.com/feature/5633521622188032.

en: Top folder
id: Folder atas

en: :parameters must be a sequence of maps with String :id keys
id: : Parameter harus berurutan peta dengan string: kunci ID

en: Invalid human-readable-values: values must be a sequence; each item must be nil or a string
id: Nilai-nilai yang dapat dibaca manusia tidak valid: Nilai harus berurutan; Setiap item harus nol atau string

en: :values must be present to fetch :human_readable_values
id: : Nilai harus hadir untuk mengambil: human_readable_values

en: Field values total length is > {0}.
id: Nilai bidang Total panjangnya> {0}.

en: snippet names cannot include '}' or start with spaces
id: Nama cuplikan tidak dapat memasukkan '}' atau mulai dengan spasi

en: Error executing chain filter query
id: Kesalahan mengeksekusi kueri filter rantai

en: Field {0} does not exist.
id: Bidang {0} tidak ada.

en: Cannot search against non-Text Field {0} {1}
id: Tidak dapat mencari di bidang non-teks {0} {1}

en: Granting permissions for group {0}: {1}
id: Memberikan izin untuk grup {0}: {1}

en: Revoking permissions for group {0}: {1}
id: Cabut izin untuk grup {0}: {1}

en: Invalid DB permissions: if you have write access for native queries, you must have full data access.
id: Izin DB Tidak Valid: Jika Anda memiliki akses tulis untuk kueri asli, Anda harus memiliki akses data lengkap.

en: Invalid DB permissions: if you have readonly native query access, you must also have data access.
id: Permission DB tidak valid: Jika Anda memiliki akses permintaan asli Readonly, Anda juga harus memiliki akses data.

en: Changing permissions from: {0} to: {1}
id: Mengubah izin dari: {0} ke: {1}

en: login attribute keys must be a keyword or string
id: Kunci atribut login harus menjadi kata kunci atau string

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts.
id: Bahasa default untuk semua pengguna di MetaBase UI, email sistem, pulsa, dan peringatan.

en: Users can individually override this default language from their own account settings.
id: Pengguna secara individual dapat menimpa bahasa default ini dari pengaturan akun mereka sendiri.

en: Default page to show the user
id: Halaman default untuk menampilkan pengguna

en: Allow this origin to embed the full Metabase application
id: Izinkan asal ini untuk menanamkan aplikasi metabase penuh

en: Values greater than {0} ({1}) are not allowed.
id: Nilai lebih besar dari {0} ({1}) tidak diizinkan.

en: This will replace the word "Metabase" wherever it appears.
id: Ini akan menggantikan kata "Metabase" di mana pun muncul.

en: These are the primary colors used in charts and throughout Metabase. You might need to refresh your browser to see your changes take effect.
id: Ini adalah warna utama yang digunakan dalam grafik dan di seluruh metabase. Anda mungkin perlu menyegarkan browser Anda untuk melihat perubahan Anda berlaku.

en: For best results, use an SVG file with a transparent background.
id: Untuk hasil terbaik, gunakan file SVG dengan latar belakang transparan.

en: The url or image that you want to use as the favicon.
id: URL atau gambar yang ingin Anda gunakan sebagai Favicon.

en: Allow logging in by email and password.
id: Izinkan masuk melalui email dan kata sandi.

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
      It won''t affect SQL queries.
id: Ini akan mempengaruhi hal-hal seperti pengelompokan minggu atau memfilter dalam kueri GUI.
      Itu tidak akan mempengaruhi kueri SQL.

en: Unable to validate token
id: Tidak dapat memvalidasi token

en: Token format is invalid.
id: Format token tidak valid.

en: Error validating token
id: Kesalahan Validasi Token.

en: Error filtering against {0} Field: unable to parse String {1} to a {2}
id: Penyaringan kesalahan terhadap bidang {0}: Tidak dapat menguraikan string {1} ke {2}

en: Error fetching details for Job: {0}
id: Kesalahan mengambil detail untuk pekerjaan: {0}

en: Starting sync task for Database {0}.
id: Mulai Sinkronisasi tugas untuk basis data {0}.

en: Cannot sync Database {0}: Database does not exist.
id: Tidak dapat menyinkronkan basis data {0}: Basis data tidak ada.

en: Update Field values task triggered for Database {0}.
id: Perbarui nilai bidang bidang yang dipicu untuk basis data {0}.

en: Skipping update, automatic Field value updates are disabled for Database {0}.
id: Pembaruan Skipping, pembaruan nilai bidang otomatis dinonaktifkan untuk basis data {0}.

en: SAML Identity Provider Issuer
id: Penerbit Penyedia Identitas SAML

en: DB Name
id: Nama DB.

en: DB Engine
id: Mesin DB.

en: Unknown name
id: Nama tidak dikenal.

en: Unknown engine
id: Mesin yang tidak dikenal

en: Edit collection
id: Edit Koleksi

en: Pinned items
id: Item yang disematkan

en: Other users' personal collections
id: Koleksi Pribadi Pengguna Lainnya

en: View archive
id: Lihat Arsip.

en: Your personal collection
id: Koleksi pribadi Anda

en: Nothing to see yet.
id: Belum ada untuk dilihat.

en: Use collections to organize and group dashboards and questions for your team or yourself
id: Gunakan koleksi untuk mengatur dan mengelompokkan dasbor dan pertanyaan untuk tim Anda atau diri Anda sendiri

en: Unpin this item
id: Unpin item ini

en: Available filters
id: Filter yang tersedia

en: Available variables
id: Variabel yang tersedia

en: Available columns
id: Kolom yang tersedia

en: Include User ID and query hash in queries
id: Sertakan ID Pengguna dan Hash Query dalam kueri

en: When on, Metabase User ID and query hash get appended to queries on this database, which can be useful for auditing and debugging. However, this causes each query to look distinct, preventing BigQuery from returning cached results, which may increase your costs.
id: Saat menyala, Metabase User ID dan query hash ditambahkan untuk kueri pada basis data ini, yang dapat berguna untuk audit dan debugging. Namun, ini menyebabkan setiap kueri terlihat berbeda, mencegah makanan besar dari hasil yang di-cache, yang dapat meningkatkan biaya Anda.

en: Periodically refingerprint tables
id: Tabel RefringRint secara berkala

en: When syncing with this database, Metabase will scan a subset of values of fields to gather statistics that enable things like improved binning behavior in charts, and to generally make your Metabase instance smarter.
id: Saat menyinkronkan dengan basis data ini, Metabase akan memindai subset nilai bidang untuk mengumpulkan statistik yang memungkinkan hal-hal seperti peningkatan perilaku binning dalam grafik, dan secara umum membuat contoh metabase Anda lebih pintar.

en: Updated date
id: Tanggal yang diperbarui

en: Updated time
id: Waktu yang diperbarui

en: Updated timestamp
id: Timestamp yang diperbarui

en: Type of interval like "day", "month", "year".
id: Jenis interval seperti "hari", "bulan", "tahun".

en: Filter by this column
id: Saring oleh kolom ini

en: Column formatting
id: Pemformatan kolom

en: Sort ascending
id: Urutkan naik

en: Sort descending
id: Sortir turun.

en: Browse data
id: Jelajahi data

en: Show maximum (first {0})
id: Tampilkan Maksimum (Pertama {0})

en: There was a problem with this visualization
id: Ada masalah dengan visualisasi ini

en: Showing first {0} rows
id: Menampilkan baris {0} pertama

en: first
id: pertama

en: last
id: terakhir

en: Emailed
id: Diemail

en: Sent to
id: Dikirim ke

en: Sent
id: Terkirim

en: hourly
id: per jam

en: daily at {0}
id: setiap hari di {0}

en: {0} at {1}
id: {0} pada {1}

en: monthly on the {0} {1} at {2}
id: Bulanan pada {0} {1} pada {2}

en:  and {0} other |  and {0} others
id[0]:  dan {0} lainnya

en: This dashboard will no longer be emailed to {0} {1}
id: Dasbor ini tidak akan lagi diemail ke {0} {1}

en: Slack channel {0} will no longer get this dashboard {1}
id: Saluran slack {0} tidak akan lagi mendapatkan dasbor ini {1}

en: Channel {0} will no longer receive this dashboard {1}
id: Saluran {0} tidak akan lagi menerima dasbor ini {1}

en: Schedules
id: JADWAL.

en: Set up a new schedule
id: Siapkan jadwal baru

en: Close
id: Menutup

en: You'll need to {0} first.
id: Anda harus {0} terlebih dahulu.

en: First, you'll have to {0}.
id: Pertama, Anda harus {0}.

en: Rows {0}-{1} of first {2}
id: Baris {0} - {1} dari {2}

en: Drag fields here
id: Seret bidang di sini

en: Percentage
id: Persentase

en: Totals for {0}
id: Total untuk {0}

en: Grand totals
id: Grand Thots.

en: Row totals
id: Row Totals.

en: Fields to use for the table rows
id: Bidang untuk digunakan untuk baris tabel

en: Fields to use for the table columns
id: Bidang yang akan digunakan untuk kolom tabel

en: Fields to use for the table values
id: Bidang untuk digunakan untuk nilai tabel

en: Pivot tables can only be used with aggregated queries.
id: Tabel pivot hanya dapat digunakan dengan kueri agregat.

en: Pivot Table
id: Tabel pivot

en: Waterfall
id: Air terjun

en: waterfall chart
id: Waterfall Chart.

en: Increase color
id: Tambah warna

en: Decrease color
id: Mengurangi warna

en: Show total
id: Tampilkan total

en: Total color
id: Total warna

en: Unable to run internal query function: cannot resolve {0}
id: Tidak dapat menjalankan fungsi kueri internal: tidak dapat menyelesaikan {0}

en: Audit App queries are not enabled on this instance.
id: Kueri aplikasi audit tidak diaktifkan pada contoh ini.

en: Invalid internal query function: {0} is not marked as an ^:internal-query-fn
id: Fungsi kueri internal tidak valid: {0} tidak ditandai sebagai ^: internal-query-fn

en: Error: sandboxing is not enabled for this instance.
id: GALAT: Sandboxing tidak diaktifkan untuk instance ini.

en: Please check you have set a valid Enterprise token and try again.
id: Silakan periksa Anda telah menetapkan token perusahaan yang valid dan coba lagi.

note: If the current permissions are nil, then we would return false which could give a potentially segmented user access they shouldn't have. If we don't have permissions, we can't determine whether they are segmented, so throw.
en: No permissions found for current user
id: Tidak ada izin yang ditemukan untuk pengguna saat ini

en: User ''{0}'' attempted to access an inaccessible field. Accessible fields {1}, fields in query {2}
id: Pengguna '' {0} '' berusaha mengakses bidang yang tidak dapat diakses. Bidang yang dapat diakses {1}, bidang dalam kueri {2}

en: User not able to query field
id: Pengguna tidak dapat menanyakan bidang

en: Found more than one group table access policy for user ''{0}''
id: Menemukan lebih dari satu kebijakan akses tabel grup untuk pengguna '{0}' '

en: Query requires user attribute `{0}`
id: Kueri membutuhkan atribut pengguna `{0}`

en: invalid --mode value
id: Nilai - moda tidak valid.

en: invalid --on-error value
id: Nilai Kesalahan - tanpa kesalahan

en: invalid context seed value
id: Nilai benih konteks tidak valid

en: Dump was produced using a different version of Metabase. Things may break!
id: Dump diproduksi menggunakan versi metabase yang berbeda. Semuanya bisa pecah!

en: Error loading dump: {0}
id: Kesalahan memuat dump: {0}

en: {0} is not a valid user
id: {0} bukan pengguna yang valid

en: Error dumping {0}
id: Kesalahan dumping {0}

en: No admin users found! At least one admin user is needed to act as the owner for all the loaded entities.
id: Tidak ditemukan pengguna admin! Setidaknya satu pengguna admin diperlukan untuk bertindak sebagai pemilik untuk semua entitas yang dimuat.

en: Error loading dependencies: reference to an unknown entity {0}
id: Galat Memuat Ketergantungan: Referensi ke entitas yang tidak dikenal {0}

en: Can''t resolve {0} in fully qualified name {1}
id: Tidak bisa menyelesaikan {0} dalam nama sepenuhnya memenuhi syarat {1}

en: Model {0} does not support upsert
id: Model {0} tidak mendukung upsert

en: Error inserting {0}
id: Kesalahan memasukkan {0}

en: Inserting {0}
id: Memasukkan {0}

en: {0} already exists -- skipping
id: {0} sudah ada - melewatkan

en: Skipping {0} (nothing to update)
id: Melewatkan {0} (tidak ada untuk memperbarui)

en: Updating {0}
id: Memperbarui {0}

en: Error updating {0}
id: GALAT Memperbarui {0}

en: SSO has not been enabled and/or configured
id: SSO belum diaktifkan dan / atau dikonfigurasi

en: SSO requires a valid token
id: SSO membutuhkan token yang valid

en: Error returning SSO entry point
id: Kesalahan mengembalikan titik masuk SSO

en: Error logging in
id: Kesalahan saat masuk

en: Can't create new JWT user when JWT is not configured
id: Tidak dapat membuat pengguna JWT baru ketika JWT tidak dikonfigurasi

en: JWT SSO has not been enabled and/or configured
id: JWT SSO belum diaktifkan dan / atau dikonfigurasi

en: Invalid SAML configuration: could not find user email.
id: Konfigurasi SAML tidak valid: Tidak dapat menemukan email pengguna.

en: We tried looking for {0}, but couldn't find the attribute.
id: Kami mencoba mencari {0}, tetapi tidak dapat menemukan atributnya.

en: Please make sure your SAML IdP is properly configured.
id: Pastikan SAML IDP Anda dikonfigurasi dengan benar.

en: SAML has not been enabled and/or configured
id: SAML belum diaktifkan dan / atau dikonfigurasi

en: Warning: expected `redirect` param, but none is present
id: PERINGATAN: Param Redirect` yang diharapkan, tetapi tidak ada yang ada

en: Error generating SAML request
id: Kesalahan menghasilkan permintaan SAML

en: Unable to log in: SAML IdP certificate is not set.
id: Tidak dapat masuk: Sertifikat IDP SAML tidak diatur.

en: SAML response validation failed
id: Validasi respons SAML gagal

en: Unable to log in: SAML response validation failed
id: Tidak dapat masuk: validasi respons SAML gagal

en: Unable to log in: SAML info does not contain user attributes.
id: Tidak dapat masuk: Info SAML tidak mengandung atribut pengguna.

en: Enable SAML authentication.
id: Aktifkan otentikasi SAML.

en: This is the URL where your users go to log in to your identity provider. Depending on which IdP you''re
    using, this usually looks like https://your-org-name.example.com or https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml
id: Ini adalah URL di mana pengguna Anda pergi untuk masuk ke penyedia identitas Anda. Tergantung pada IDP mana Anda akan
    Menggunakan, ini biasanya terlihat seperti https://your-org-name.example.com atau https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml

en: Error parsing SAML identity provider certificate
id: Kesalahan parsing sertifikat penyedia identitas SAML

en: Invalid identity provider certificate. Certificate should be a base-64 encoded string.
id: Sertifikat Penyedia Identitas Tidak Valid. Sertifikat harus berupa string yang dikodekan basis-64.

en: Encoded certificate for the identity provider. Depending on your IdP, you might need to download this,
    open it in a text editor, then copy and paste the certificate's contents here.
id: Sertifikat yang dikodekan untuk penyedia identitas. Tergantung pada IDP Anda, Anda mungkin perlu mengunduh ini,
    Buka dalam editor teks, lalu salin dan tempel konten sertifikat di sini.

en: This is a unique identifier for the IdP. Often referred to as Entity ID or simply 'Issuer'. Depending
    on your IdP, this usually looks something like http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v
id: Ini adalah pengidentifikasi unik untuk IDP. Sering disebut sebagai id entitas atau hanya 'emiten'. Tergantung
    Pada IDP Anda, ini biasanya terlihat seperti http://www.example.com/141xkex604w0q5pn724v

en: This application name will be used for requests to the Identity Provider
id: Nama aplikasi ini akan digunakan untuk permintaan ke penyedia identitas

en: Absolute path to the Keystore file to use for signing SAML requests
id: Jalur absolut ke file keystore untuk digunakan untuk menandatangani permintaan SAML

en: Password for opening the keystore
id: Kata sandi untuk membuka keystore

en: Alias for the key that Metabase should use for signing SAML requests
id: Alias ​​untuk kunci yang harus digunakan metabase untuk menandatangani permintaan SAML

en: SAML attribute for the user''s email address
id: Atribut SAML untuk alamat email pengguna

en: SAML attribute for the user''s first name
id: Atribut SAML untuk nama depan pengguna

en: SAML attribute for the user''s last name
id: Atribut SAML untuk nama belakang pengguna

en: Enable group membership synchronization with SAML.
id: Aktifkan sinkronisasi keanggotaan grup dengan SAML.

en: SAML attribute for group syncing
id: Atribut SAML untuk sinkronisasi grup

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are SAML groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing SAML to Metabase group mappings.
id: JSON berisi SAML ke Metabase Group Mappings.

en: Enable JWT based authentication
id: Aktifkan Otentikasi Berbasis JWT

en: URL of JWT based login page
id: URL Halaman Login Berbasis JWT

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages
id: String digunakan untuk menyaui kunci pribadi yang digunakan untuk memvalidasi pesan JWT

en: Key to retrieve the JWT user's email address
id: Kunci untuk mengambil alamat email pengguna JWT

en: Key to retrieve the JWT user's first name
id: Kunci untuk mengambil nama depan pengguna JWT

en: Key to retrieve the JWT user's last name
id: Kunci untuk mengambil nama belakang pengguna JWT

en: Key to retrieve the JWT user's groups
id: Kunci untuk mengambil grup pengguna JWT

en: Enable group membership synchronization with JWT.
id: Aktifkan sinkronisasi keanggotaan grup dengan JWT.

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are JWT groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing JWT to Metabase group mappings.
id: JSON berisi JWT ke Metabase Group Mappings.

en: Should new email notifications be sent to admins, for all new SSO users?
id: Haruskah pemberitahuan email baru dikirim ke Admin, untuk semua pengguna SSO baru?

en: New SSO user created: {0} ({1})
id: Pengguna SSO baru dibuat: {0} ({1})

en: Cannot convert a {0} to a {1}
id: Tidak dapat mengkonversi {0} ke {1}

en: Cannot extract {0} from a TIME field
id: Tidak dapat mengekstraksi {0} dari bidang waktu

en: Cannot extract {0} from a DATE field
id: Tidak dapat mengekstrak {0} dari bidang tanggal

en: Cannot extract {0} from a DATETIME or TIMESTAMP
id: Tidak dapat mengekstrak {0} dari datetime atau timestamp

note: trying to add an `hour` to a `date` or a `year` to a `time` is something we shouldn't be allowing in the UI in the first place
en: Invalid query: you cannot add a {0} to a {1} column.
id: Kueri tidak valid: Anda tidak dapat menambahkan {0} ke kolom {1}.

en: It doesn''t make sense to convert between DATEs and TIMEs!
id: Itu tidak masuk akal untuk mengkonversi antara tanggal dan waktu!

en: Druid request error [{0}]: {1}
id: Kesalahan permintaan druid [{0}]: {1}

en: Failed to parse Druid response body: {0}
id: Gagal menguraikan badan respons druid: {0}

en: Error running query:
id: Kesalahan menjalankan kueri:

en: Client closed connection, no queryId found, can't cancel query
id: Koneksi tertutup klien, tidak ditemukan queryid, tidak dapat membatalkan permintaan

en: Client closed connection, canceling Druid queryId {0}
id: Koneksi tertutup klien, membatalkan druid queryid {0}

en: Canceling Druid query with ID {0}
id: Membatalkan kueri druid dengan ID {0}

en: Failed to cancel Druid query with queryId {0}
id: Gagal membatalkan kueri druid dengan queryid {0}

en: Don''t know how to retrieve results for columns {0}
id: Jangan tahu cara mengambil hasil untuk kolom {0}

en: Error post-processing Druid query results
id: Kesalahan pasca pemrosesan hasil permintaan druid

en: Error reducing Druid query results
id: Kesalahan Mengurangi Hasil Kueri Druid

en: WARNING: Don't know how to combine these intervals into a single interval.
id: Peringatan: Tidak tahu cara menggabungkan interval ini menjadi satu interval.

en: Ignoring intervals: {0}
id: Mengabaikan interval: {0}

en: Error creating aggregation clause
id: Kesalahan membuat klausa agregasi

en: Expected :aggregation-options, constant, or expression.
id: Diharapkan: Opsi agregasi, konstan, atau ekspresi.

en: grouped timeseries queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
id: Kueries Timeseries yang dikelompokkan hanya dapat diurutkan oleh kolom '' Timestamp ''.

en: scan queries can only be sorted if they include the ''timestamp'' column.
id: Kueri pemindaian hanya dapat diurutkan jika mereka menyertakan kolom '' Timestamp ''.

en: scan queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
id: Kueri pemindaian hanya dapat diurutkan oleh kolom '' TimesTamp ''.

en: Error generating Druid query
id: Kesalahan menghasilkan permintaan druid

en: Fetching Google access/refresh tokens with auth-code {0}...
id: Menarik Google Access / Refresh token dengan auth-code {0} ...

en: Multiple date filters are not supported in filters:
id: Filter beberapa tanggal tidak didukung dalam filter:

en: Unexpected columns in results: {0}
id: Kolom tak terduga dalam hasil: {0}

en: Unable to parse query: {0}
id: Tidak dapat menguraikan permintaan: {0}

en: Don''t know how to substitute {0} {1}
id: Jangan tahu cara mengganti {0} {1}

en: Substituted {0} -> {1}
id: Substitusi {0} -> {1}

en: Don''t know how to handle aggregation {0}
id: Jangan tahu cara menangani agregasi {0}

en: Using DNS SRV requires a FQDN for host
id: Menggunakan DNS SRV membutuhkan FQDN untuk host

en: No database name specified in URI. Monger requires a database to be explicitly configured.
id: Tidak ada nama basis data yang ditentukan dalam URI. Monger memerlukan basis data yang harus dikonfigurasi secara eksplisit.

en: Opened new MongoDB connection.
id: Membuka koneksi MongoDB baru.

en: Closed MongoDB connection.
id: Koneksi mongodb tertutup.

en: fetch-next-page w/ URI
id: ambil halaman berikutnya dengan URI

en: Error running query.
id: Kesalahan menjalankan kueri.

en: Client connection closed, no query-id found, can't cancel query
id: Koneksi klien ditutup, tidak ditemukan kueri-ID, tidak dapat membatalkan permintaan

en: Error canceling query with ID {0}
id: Kesalahan Membatalkan kueri dengan ID {0}

en: Error executing query
id: Kesalahan mengeksekusi kueri

en: Failed to fetch materialized views for this database
id: Gagal mengambil tampilan yang terwujud untuk basis data ini

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card associated with it
id: Peringatan Tidak Valid: Peringatan tidak memiliki kartu yang terkait dengannya

en: Error determining whether Database supports nested queries
id: Kesalahan menentukan apakah basis data mendukung kueri bersarang

en: Invalid query params: could not determine slug for parameter with ID {0}
id: Param query tidak valid: tidak dapat menentukan sclug untuk parameter dengan ID {0}

en: Cannot search for values: {0} is not an enabled parameter.
id: Tidak dapat mencari nilai: {0} bukan parameter yang diaktifkan.

en: You can''t specify a value for {0} if it's already set in the JWT.
id: Anda tidak dapat menentukan nilai untuk {0} jika sudah diatur di JWT.

en: Error compiling HoneySQL form
id: Kesalahan Mengompilasi Formulir HoneySQL

en: Not a valid Database/Database ID/JDBC spec
id: Bukan basis data / data basis data yang valid / spesifikasi JDBC

en: You don''t have any cards yet.
id: Anda belum memiliki kartu apa pun.

en: Here are your {0} most recent cards:
id: Berikut adalah kartu terbaru {0} Anda:

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, `{2}`, and `{3}`.
id: Nilai harus berupa peta dengan tombol `{0}`, `{1}`, `{2}`, dan `{3}`.

en: Not creating proxy JDBC driver for class {0} -- original driver was loaded by system ClassLoader
id: Tidak Membuat Driver Proxy JDBC untuk Kelas {0} - Driver Asli dimuat oleh System Classloader

en: Query took {0} to run; minimum for cache eligibility is {1}
id: Kueri mengambil {0} untuk menjalankan; minimum untuk kelayakan cache adalah {1}

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to wrap field references in explicit :joined-field clauses.
id: Tidak dapat menyelesaikan bidang yang bergabung karena ambigu bergabung: tabel {0} (id {1}) bergabung beberapa kali. Anda perlu membungkus referensi bidang secara eksplisit: klausa bidang bergabung.

en: I don''t know how to `overflow stack`. Here''s what I can do: `help`, `list`, `show`
id: Saya tidak tahu cara `overflow stack`. Ini yang bisa saya lakukan: `help`,` daftar`, `show`

en: Test setting - this only shows up in dev (1)
id: Pengaturan uji - ini hanya muncul di dev (1)

en: Test setting - this only shows up in dev (2)
id: Pengaturan uji - ini hanya muncul di dev (2)

en: Test setting - this only shows up in dev (3)
id: Pengaturan uji - ini hanya muncul di dev (3)

en: Test setting - this only shows up in dev (4)
id: Pengaturan uji - ini hanya muncul di dev (4)

en: Test setting - with i18n
id: Pengaturan uji - dengan I18N

en: This is a sample sensitive Setting.
id: Ini adalah pengaturan sensitif sampel.

[ctx: This is a new information message on the new pulse creation page.]
en: Pulses are being phased out
id: Pulsa sedang dihapus

[ctx: An info message letting you know you can create dashboard subscriptions instead of pulses.]
en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
id: Anda sekarang dapat menyiapkan {0} sebagai gantinya. Kami akan menghapus Pulsa di rilis mendatang, dan membantu Anda memigrasikan semua yang masih Anda miliki.

en: dashboard subscriptions
id: Berlangganan Dasbor

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}
id: {0} grafik dalam langganan Anda tidak akan terlihat sama seperti di dasbor Anda. {1}

en: minutes past the hour
id: Beberapa menit melewati jam

en: Email sent
id: Email terkirim

en: Add data to share this dashboard
id: Tambahkan data untuk membagikan dasbor ini

en: Dashboard subscriptions
id: Berlangganan Dasbor

en: Text as a ISO-8601 timestamp
id: Teks sebagai cap waktu ISO-8601

en: Text as a ISO-8601 time
id: Teks sebagai waktu ISO-8601

en: Text as a ISO-8601 date
id: Teks sebagai tanggal ISO-8601

en: UNIX Timestamp (Microseconds)
id: Timestamp Unix (mikrodetik)

en: Pulses are being phased out
id: Pulsa sedang dihapus

en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
id: Anda sekarang dapat mengatur {0} sebagai gantinya. Kami akan menghapus pulsa dalam rilis mendatang, dan membantu Anda memigrasi apa pun yang Anda miliki.

en: File format
id: Format file

en: Questions to attach
id: Pertanyaan untuk dilampirkan

en: Delete this subscription to {0}?
id: Hapus langganan ini ke {0}?

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}.
id: {0} grafik dalam langganan Anda tidak akan terlihat sama seperti di dasbor Anda. {1}.

en: Fields to use for the table {0}
id: Bidang yang akan digunakan untuk tabel {0}

en: rows
id: baris

en: columns
id: kolom.

en: values
id: Nilai-nilai

en: Error normalizing form.
id: Kesalahan bentuk normalisasi.

en: Error canonicalizing query
id: Kesalahan Canonicicizing Query.

en: Error performing whole query transformations
id: Kesalahan melakukan transformasi query utuh

en: Error normalizing query
id: Kesalahan menormalkan kueri

en: Sandbox Cards can''t return columns that aren't present in the Table they are sandboxing.
id: Kartu Sandbox tidak dapat mengembalikan kolom yang tidak ada di tabel mereka kotak pasir.

en: Sandbox Cards can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
id: Kartu Sandbox tidak dapat mengembalikan kolom yang memiliki tipe yang berbeda dari tabel yang mereka sandboxing.

en: Cannot update Card: Card is used for Sandboxing, and updates would violate sandbox rules.
id: Tidak dapat memperbarui kartu: Kartu digunakan untuk sandboxing, dan pembaruan akan melanggar aturan kotak pasir.

en: You cannot change the Table ID of a GTAP once it has been created.
id: Anda tidak dapat mengubah ID tabel gtap setelah dibuat.

en: `database` is required for all queries.
id: `Database` diperlukan untuk semua kueri.

en: ERROR {0}
id: Kesalahan {0}

en: copied {0} instances.
id: disalin instance {0}.

en: Copying instances of {0}...
id: Menyalin instance {0} ...

en: Error copying instances of {0}
id: Kesalahan menyalin instance {0}

en: Temporarily disabling DB constraints...
id: Menonaktifkan kendala DB sementara ...

en: Re-enabling DB constraints...
id: Mengaktifkan kembali kendala DB ...

en: Setting Postgres sequence ids to proper values...
id: Pengaturan ID urutan Postgres ke nilai yang tepat ...

note: make sure the source database is up-do-date
en: Set up {0} source database and run migrations...
id: Atur {0} basis data sumber dan jalankan migrasi ...

note: make sure the dest DB is up-to-date don't need or want to run data migrations in the target DB, since the data is already migrated appropriately
en: Set up {0} target database and run migrations...
id: Siapkan {0} basis data target dan jalankan migrasi ...

note: make sure target DB is empty
en: Testing if target {0} database is already populated...
id: Pengujian jika target {0} basis data sudah diisi ...

en: Unsupported application database type: {0} is not currently supported.
id: Jenis basis data aplikasi yang tidak didukung: {0} saat ini tidak didukung.

en: Check the value of MB_DB_CONNECTION_URI.
id: Periksa nilai MB_DB_Connection_uri.

en: Driver {0} does not support {1}
id: Driver {0} tidak mendukung {1}

en: No magnitude known for {0}
id: Tidak ada besarnya yang dikenal dengan {0}

en: Error resolving source query
id: Kueri Sumber Penyelesaian Kesalahan

en: Have your email configured for you.
id: Mintalah email Anda dikonfigurasi untuk Anda.

en: Have your server maintained for you.
id: Minta server Anda dipertahankan untuk Anda.

en: Want to have upgrades taken care of for you?
id: Ingin memiliki peningkatan untuk Anda?

en: Migrate to Metabase Cloud.
id: Bermigrasi ke Metabase Cloud.

en: Manage Metabase Cloud
id: Kelola Metabase Cloud.

en: Show totals
id: Menunjukkan total.

en: Sort order
id: Urutkan urutan

en: See options…
id: Lihat opsi ...

en: This database does not support pivot tables.
id: Basis data ini tidak mendukung tabel pivot.

en: Invalid GeoJSON file location: must either start with http:// or https:// or be a relative path to a file on the classpath.
id: Lokasi file geojson tidak valid: harus dimulai dengan http: // atau https: // atau menjadi jalur relatif ke file di ClassPath.

en: URLs referring to hosts that supply internal hosting metadata are prohibited.
id: URL mengacu pada host yang memasok metadata hosting internal dilarang.

en: Invalid custom GeoJSON.
id: Geojson kustom tidak valid.

en: Invalid {0}: specified breakout at index {1}, but we only have {2} breakouts
id: Tidak valid {0}: breakout yang ditentukan pada indeks {1}, tetapi kami hanya memiliki {2} breakouts

en: Error generating pivot queries
id: Kesalahan menghasilkan kueri pivot

en: Sync Administrator group
id: Sinkronkan Grup Administrator.

en: Set filter values for when this gets sent
id: Atur nilai filter saat ini dikirim

en: Delete the {0} database?
id: Hapus basis data {0}?

en: Restoring the sample dataset...
id: Memulihkan Sampel Dataset ...

en: No semantic type
id: Tidak ada tipe semantik

en: Select a semantic type
id: Pilih jenis semantik

en: Cast to a specific data type
id: Dilemparkan ke tipe data tertentu

en: Select a conversion
id: Pilih konversi

en: Don't cast
id: Jangan dilemparkan

en: Something went wrong
id: Ada yang salah

en: Choose "Desktop App" as the application type. Name it whatever you'd like.
id: Pilih "Aplikasi Desktop" sebagai jenis aplikasi. Beri nama apa pun yang Anda inginkan.

en: Didn't find anything
id: Tidak menemukan apa pun

en: There weren't any results for your search.
id: Tidak ada hasil untuk pencarian Anda.

en: Checks if a column is null
id: Cek apakah kolom null

en: The column to check.
id: Kolom untuk memeriksa.

en: Checks if a column is empty
id: Cek apakah kolom kosong

en: CASE expects 2 arguments or more
id: Kasus mengharapkan 2 argumen atau lebih

en: Function {0} expects {1} argument | Function {0} expects {1} arguments
id[0]: Fungsi {0} mengharapkan argumen {1}

en: Expecting boolean but found {0}
id: Mengharapkan boolean tetapi ditemukan {0}

en: 12:00 PM
id: 12:00.

en: Subtotal, Age, Price, Quantity, etc.
id: Subtotal, usia, harga, jumlah, dll.

en: Dropdown
id: Dropdown.

en: Select one or more values from a list or search box.
id: Pilih satu atau lebih nilai dari daftar atau kotak pencarian.

en: Exclude one or more specific values.
id: Mengecualikan satu atau lebih nilai spesifik.

en: Match values that contain the entered text.
id: Nilai cocok dengan teks yang dimasukkan.

en: Filter out values that contain the entered text.
id: Saring nilai yang berisi teks yang dimasukkan.

en: Match values that begin with the entered text.
id: Nilai-nilai cocok dengan teks yang dimasukkan.

en: Match values that end with the entered text.
id: Cocokkan nilai yang diakhiri dengan teks yang dimasukkan.

en: Duplicate this question
id: Duplikat pertanyaan ini

en: Saved question in {0}
id: Pertanyaan yang disimpan di {0}

en: Table in {0}
id: Tabel di {0}

en: Segment of
id: Segmen

en: Metric for
id: Metrik untuk.

en: {0} in {1}
id: {0} dalam {1}

en: Note
id: Catatan

en: charts in your subscription won't look the same as in your dashboard.
id: Grafik dalam langganan Anda tidak akan terlihat sama seperti di dasbor Anda.

en: Filter values
id: Nilai saringan

en: You can customize filter values for each subscription with the Enterprise edition.
id: Anda dapat menyesuaikan nilai filter untuk setiap langganan dengan edisi perusahaan.

en: If a dashboard filter has a default value, it’ll be applied when your subscription is sent.
id: Jika filter dasbor memiliki nilai default, itu akan diterapkan ketika langganan Anda dikirim.

en: and {0} other | and {0} others
id[0]: dan {0} lainnya

en: {0} selections
id: {0} Pilihan

en: and {0} more filter | and {0} more filters
id[0]: dan {0} lebih banyak filter

en: Login History
id: Sejarah Login

en: Sync the admin group?
id: Sinkronkan grup admin?

en: Sandbox Questions can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
id: Pertanyaan kotak pasir tidak dapat mengembalikan kolom yang memiliki jenis yang berbeda dari tabel yang mereka sandboxing.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP
id: Kesalahan Preprocessing Source Query Saat Menerapkan GTAP

en: Error running query to determine metadata
id: Kesalahan menjalankan kueri untuk menentukan metadata

en: Can't create new SAML user when SAML is not configured
id: Tidak dapat membuat pengguna SAML baru ketika SAML tidak dikonfigurasi

en: Error compiling SQL: breakout does not have an alias
id: Kesalahan kompilasi SQL: breakout tidak memiliki alias

en: Error running query
id: Kesalahan menjalankan kueri

en: Unknown aggregation type!
id: Jenis agregasi yang tidak diketahui!

en: No aggregation at index {0}
id: Tidak ada agregasi pada indeks {0}

en: Multiple date filters are not supported.
id: Beberapa filter tanggal tidak didukung.

en: Error checking schema permissions
id: Kesalahan memeriksa skema izin

en: Error setting prepared statement fetch direction to FETCH_FORWARD
id: Pengaturan kesalahan disiapkan pernyataan ambil arah ke fetch_forward

en: Error setting statement fetch direction to FETCH_FORWARD
id: Pengaturan kesalahan pernyataan ambil arah ke fetch_forward

en: You cannot save this Question because you do not have permissions to run its query.
id: Anda tidak dapat menyimpan pertanyaan ini karena Anda tidak memiliki izin untuk menjalankan kueri-nya.

en: Authentication endpoint error
id: Otentikasi Endpoint Error.

en: SSH tunnel can only be established for H2 connections using the TCP protocol
id: Tunnel SSH hanya dapat dibuat untuk koneksi H2 menggunakan protokol TCP

en: ssh tunnel for database {0} looks closed; marking pool invalid to reopen it
id: Tunnel SSH untuk basis data {0} terlihat tertutup; menandai kolam tidak valid untuk membuka kembali itu

en: Query canceled, calling Statement.cancel()
id: Query Dibatalkan, Memanggil Pernyataan.Cancel ()

en: Select statement did not produce a ResultSet for native query
id: Pernyataan Pilih tidak menghasilkan hasil untuk kueri asli

en: We''ve Noticed a New {0} Login, {1}
id: Kami sudah perhatikan login {0} baru, {1}

en: Don''t know how to process event with model {0}
id: Jangan tahu cara memproses acara dengan model {0}

en: Failed to process activity event {0}
id: Gagal memproses acara kegiatan {0}

en: Error sending ''login from new device'' notification email
id: Kesalahan Mengirim '' Login dari Perangkat Baru '' Email Pemberitahuan

en: You can''t update a LoginHistory after it has been created.
id: Anda tidak dapat memperbarui loginhistory setelah dibuat.

en: Don''t know how to wrap Field ID.
id: Jangan tahu cara membungkus ID bidang.

en: Setting {0} already registered in {1}
id: Setting {0} sudah terdaftar di {1}

en: Controls how often the heartbeats are sent when an SSH tunnel is established (in seconds).
id: Kontrol seberapa sering detak jantung dikirim ketika terowongan SSH dibuat (dalam hitungan detik).

en: Controls the fetch size used for Redshift queries (in PreparedStatement), via defaultRowFetchSize.
id: Mengontrol ukuran ambil yang digunakan untuk kueri redshift (di decorstatement), melalui defaultrowfetsize.

en: Cannot find matching FK Table ID for FK Field {0}
id: Tidak dapat menemukan ID tabel FK yang cocok untuk FK Field {0}

note: if for some reason `optimize-filter` doesn't return an optimized filter clause, log and error and use the original. `can-optimize-filter?` shouldn't have said we could optimize this filter in the first place
en: Error optimizing temporal filter clause
id: Terjadi kesalahan saat mengoptimalkan klausa filter temporal

en: Error resolving Fields in query
id: Terjadi kesalahan saat menyelesaikan Bidang dalam kueri

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to specify an explicit `:join-alias` in the field reference.
id: Tidak dapat menyelesaikan bidang yang bergabung karena ambigu bergabung: tabel {0} (id {1}) bergabung beberapa kali. Anda perlu menentukan eksplisit `: alias alias` dalam referensi bidang.

en: Unsupported temporal bucketing: You can''t bucket a {0} Field by {1}.
id: Bucketing temporal yang tidak didukung: Anda tidak dapat mengikat bidang {0} oleh {1}.

en: Error processing additional pivot table query
id: Kesalahan memproses kueri tabel pivot tambahan

en: Invalid cell format
id: Format sel tidak benar

en: Enable typeahead search in the Metabase navbar?
id: Aktifkan pencarian tipeah di navbar metabase?

en: Login in request is missing device ID information
id: Masuk dalam permintaan adalah informasi ID perangkat yang hilang

en: Login request is missing user-agent information
id: Permintaan login tidak ada informasi agen pengguna

en: Unable to determine login request IP address
id: Tidak dapat menentukan alamat IP permintaan login

en: Error determining login history for request
id: Kesalahan menentukan riwayat login untuk permintaan

en: unknown
id: tidak dikenal

en: Unknown device type
id: Tipe Perangkat Tidak Dikenal

en: Unknown OS
id: OS tidak dikenal

en: Unknown browser
id: Browser tidak dikenal

en: Error geocoding IP addresses
id: Kesalahan geocoding alamat IP

en: Semantic type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
id: Jenis semantik {0} telah berubah dari '' {1} '' ke '' {2} ''.

en: Name of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
id: Nama {0} telah berubah dari '' {1} '' ke '' {2} ''.

en: Don''t know how to format a {0} as a human-readable date/time
id: Jangan tahu cara memformat {0} sebagai tanggal / waktu yang dapat dibaca manusia

en: Valid coercion strategy
id: Strategi pemaksaan yang benar

en: value must be a valid coercion strategy.
id: Nilai harus menjadi strategi paksaan yang valid.

en: A testing setting
id: Pengaturan pengujian

en: Question name
id: Nama Tanya.

en: Collection name
id: Nama koleksi

en: Group membership filter
id: Filter Keanggotaan Grup

en: {0} member | {0} members
id[0]: {0} Anggota

en: {0} person found | {0} people found
id[0]: {0} orang ditemukan

en: Find someone
id: Menemukan seseorang

en: Invite someone
id: Mengundang seseorang

en: here
id: di sini

en: {your-client-id}.apps.googleusercontent.com
id: {your-client-id} .apps.googleusercontent.com

en: Add bot integration
id: Tambahkan Bot Integration.

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time. Last successful check was
    {0}.
id: Maaf, kami tidak dapat memeriksa pembaruan saat ini. Pemeriksaan yang terakhir berhasil adalah
    {0}.

en: Only change this if you know what you're doing!
id: Hanya ubah ini jika Anda tahu apa yang Anda lakukan!

en: Replace underscores and dashes with spaces
id: Ganti garis bawah dan tanda hubung dengan spasi

en: Advanced Details (click to download)
id: Rincian lanjutan (klik untuk mengunduh)

en: Connection Pool Details
id: Detail Kolam Renang Koneksi

en: Information about active and idle connections for all pools
id: Informasi tentang koneksi aktif dan idle untuk semua kolam

en: Saved Questions
id: Pertanyaan yang disimpan

en: Last edited by
id: Terakhir diedit oleh

en: Last edited at
id: Terakhir diedit pada.

en: Need help setting up
id: Butuh bantuan pengaturan

en: Our docs can help.
id: Documents kami dapat membantu.

en: Docs weren't enough?
id: DOCS tidak cukup?

en: Write us.
id: Tulis kami.

en: See more
id: Lihat lebih lanjut

en: See less
id: Lihat lebih sedikit

en: Edited {0} by {1}
id: Diedit {0} oleh {1}

en: Close sidebar
id: Tutup Sidebar

en: Add questions
id: Tambahkan pertanyaan

en: Nothing here
id: Tidak ada disini

en: Search…
id: Mencari…

en: Missing exponent
id: Eksponen yang hilang

en: Missing closing quotes
id: Kutipan penutup yang hilang

en: Bracket identifier in another bracket identifier
id: Pengidentifikasi braket dalam pengidentifikasi braket lain

en: Missing a closing bracket
id: Kehilangan braket penutup

en: Missing an opening bracket for {0}
id: Kehilangan braket pembuka untuk {0}

en: Missing an opening bracket
id: Kehilangan braket pembuka

en: Invalid character: {0}
id: Karakter Tidak Valid: {0}

en: User ID, Product ID, Event ID, etc.
id: ID Pengguna, ID Produk, ID Acara, dll.

en: Text or Category
id: Teks atau kategori

en: Name, Rating, Description, etc.
id: Nama, Peringkat, Deskripsi, dll.

en: String
id: Rangkaian

en: Search for a table...
id: Cari tabel ...

en: Expecting a closing parenthesis
id: Mengharapkan tanda kurung penutupan

en: Expecting {0} closing parentheses
id: Mengharapkan {0} Menutup tanda kurung

en: Expecting an opening parenthesis
id: Mengharapkan tanda kurung pembuka

en: Expecting {0} opening parentheses
id: Mengharapkan {0} membuka tanda kurung

en: Expecting an opening parenthesis after function {0}
id: Mengharapkan tanda kurung pembuka setelah fungsi {0}

en: Explore results
id: Jelajahi hasil.

en: You can use the value of any column here like this: {{COLUMN}}
id: Anda dapat menggunakan nilai kolom apa pun di sini seperti ini: {{kolom}}

en: Link URL
id: Tautan URL

en: Group membership lookup filter. The placeholders '{dn}' and '{uid}' will be replaced by the user''s Distinguished Name and UID, respectively.
id: Filter pencarian keanggotaan grup. Placeholder '{dn}' dan '{UID}' akan diganti dengan nama dan UID yang dapat dibedakan pengguna.

en: Error deleting Sandboxes: {0}
id: Kesalahan menghapus kotak pasir: {0}

en: BEGIN LOAD from {0} with context {1}
id: Mulai beban dari {0} dengan konteks {1}

en: Finished first pass of load; now performing second pass
id: Selesai first pass found; Sekarang melakukan pass kedua

en: END LOAD from {0} with context {1}
id: End load dari {0} dengan konteks {1}

en: ERROR LOAD from {0}: {1}
id: Beban kesalahan dari {0}: {1}

en: BEGIN DUMP to {0} via user {1}
id: Mulai dump ke {0} via pengguna {1}

en: END DUMP to {0} via user {1}
id: Ujung dump ke {0} via pengguna {1}

en: Could not find context for fully qualified card name {0}
id: Tidak dapat menemukan konteks untuk nama kartu yang sepenuhnya berkualitas {0}

en: Could not find context for fully qualified snippet name {0}
id: Tidak dapat menemukan konteks untuk nama cuplikan yang sepenuhnya memenuhi syarat {0}

en: Failed to execute query for loaded card "{0}": {1}
id: Gagal mengeksekusi kueri untuk kartu yang dimuat "{0}": {1}

en: Cannot connect to database ''{0}'' in order to sync unhidden tables
id: Tidak dapat terhubung ke basis data '' {0} '' untuk menyinkronkan tabel yang tidak disembunyikan

en: Can't decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
id: Tidak dapat mendekripsi aplikasi db dengan mb_encroction_secret_key

en: Enable the new field-filter operators
id: Aktifkan operator filter lapangan baru

en: New field filter operators are not enabled
id: Operator filter lapangan baru tidak diaktifkan

note: Multiple comma-separated domains is EE-only feature
en: Invalid domain
id: Domain tidak valid.

en: User lookup filter. The placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
id: Filter pencarian pengguna. Placeholder '{login}' akan diganti dengan login yang disediakan pengguna.

en: Attribute to use for the user''s email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
id: Atribut untuk digunakan untuk email pengguna. (biasanya 'surat' ',' 'email' 'atau' 'userprincipalname' ')

en: Search base for groups. Not required for LDAP directories that provide a ''memberOf'' overlay, such as Active Directory. (Will be searched recursively)
id: Cari basis untuk grup. Tidak diperlukan untuk direktori LDAP yang menyediakan overlay '' anggota '', seperti Active Directory. (Akan dicari secara rekursif)

note: you're not allowed to change the `:personal_owner_id` of a Collection! double-check and make sure it's not just the existing value getting passed back in for whatever reason
en: You are not allowed to change the owner of a Personal Collection.
id: Anda tidak diizinkan mengubah pemilik koleksi pribadi.

en: You are not allowed to change the authority level of a Personal Collection.
id: Anda tidak diizinkan mengubah tingkat otoritas koleksi pribadi.

note: The checks below should be redundant because the `perms-for-moving` and `perms-for-archiving` functions also check to make sure you're not operating on Personal Collections. But as an extra safety net it doesn't hurt to check here too.
en: You are not allowed to move a Personal Collection.
id: Anda tidak diizinkan memindahkan koleksi pribadi.

en: You cannot update a CollectionPermissionGraphRevision!
id: Anda tidak dapat memperbarui pengumpulanMissionSegrvevision!

en: Invalid Field {0} {1}
id: Bidang tidak valid {0} {1}

en: Invalid Field {0} {1}: falling back to {2}
id: Bidang tidak valid {0} {1}: jatuh kembali ke {2}

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces.
id: Untuk membuat nama tabel dan lapangan lebih ramah manusia, Metabase akan menggantikan tanda hubung dan menggarisbawahi di dalamnya dengan spasi.

en: We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
id: Kami akan memodalkan setiap kata saat itu, jadi 'last_visited_at' akan menjadi 'terakhir dikunjungi di'.

note: redefinitions are fine
en: Setting names in would collide: {0} and {1}
id: Menetapkan nama di akan bertabrakan: {0} dan {1}

en: Indicates when Metabase last checked for new versions.
id: Menunjukkan ketika metabase terakhir diperiksa untuk versi baru.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects,
id: URL ini digunakan untuk hal-hal seperti membuat tautan dalam email, penulis redirect,

en: and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
id: Dan dalam beberapa skenario embedding, sehingga berubah bisa merusak fungsi atau membuat Anda terkunci dari contoh ini.

en: When set, enforces the use of session cookies for all users which expire when the browser is closed.
id: Ketika diatur, memberlakukan penggunaan cookie sesi untuk semua pengguna yang kedaluwarsa ketika browser ditutup.

en: Error parsing paging parameters: {0}
id: Kesalahan parsing parameter paging: {0}

en: Error running sync step
id: Kesalahan menjalankan langkah sinkronisasi

en: Error in sync step {0}
id: Kesalahan dalam sinkronisasi langkah {0}

en: Error fetching version info; setting version-info value to nil
id: Error mengambil info versi; Mengatur nilai info versi ke nihil

en: Valid field semantic type
id: Jenis semantik bidang yang valid

en: value must be a valid field semantic type.
id: Nilai harus berupa jenis semantik bidang yang valid.

en: Valid field relation type
id: Jenis hubungan lapangan yang valid

en: value must be a valid field relation type.
id: Nilai harus berupa jenis hubungan lapangan yang valid.

en: Valid field semantic or relation type
id: Jenis semantik atau jenis hubungan yang valid

en: value must be a valid field semantic or relation type.
id: Nilai harus berupa semantik bidang atau jenis hubungan yang valid.

en: Valid field data type (keyword or string)
id: Jenis data bidang yang valid (kata kunci atau string)

en: value must be a valid field data type (keyword or string).
id: Nilai harus berupa tipe data bidang yang valid (kata kunci atau string).

en: Valid field semantic type (keyword or string)
id: Jenis semantik bidang yang valid (kata kunci atau string)

en: value must be a valid field semantic type (keyword or string).
id: Nilai harus berupa jenis semantik bidang yang valid (kata kunci atau string).

en: Valid field relation type (keyword or string)
id: Jenis Hubungan Lapangan yang Valid (Kata Kunci atau String)

en: value must be a valid field relation type (keyword or string).
id: Nilai harus berupa jenis hubungan lapangan yang valid (kata kunci atau string).

en: Valid field semantic or relation type (keyword or string)
id: Tipe semantik atau jenis hubungan yang valid (kata kunci atau string)

en: value must be a valid field semantic or relation type (keyword or string).
id: Nilai harus berupa semantik bidang atau jenis hubungan (kata kunci atau string).

en: value must be a valid coercion strategy (keyword or string).
id: Nilai harus berupa strategi paksaan yang valid (kata kunci atau string).

en: password is too common.
id: Kata sandi terlalu umum.

en: Enter the token you received from the store
id: Masukkan token yang Anda terima dari toko

en: Metabase Cloud keeps your instance up-to-date. You're currently on version {0}. Thanks for being a customer!
id: Metabase Cloud membuat instance Anda mutakhir. Anda sedang dalam versi {0}. Terima kasih telah menjadi pelanggan!

en: No successful checks yet.
id: Tidak ada pemeriksaan yang berhasil.

en: Invalid custom GeoJSON
id: Geojson kustom yang tidak valid

en: Invalid custom GeoJSON: does not contain features
id: Geojson kustom tidak valid: tidak mengandung fitur

en: Invalid custom GeoJSON: feature is misssing properties
id: GeoJSON Kustom Tidak Valid: Fitur Ini Missing Properties

en: Break out by a…
id: Keluar dengan ...

en: Automatic explorations
id: Eksplorasi otomatis

en: Filter by this value
id: Saring dengan nilai ini

en: GeoJSON URL failed to load
id: URL Geojson gagal memuat

en: Error determining value for parameter: {0}
id: Kesalahan menentukan nilai untuk parameter: {0}

en: Error building query parameter map: {0}
id: Galat Building Query Parameter Peta: {0}

en: This is our new {0} driver, which is faster and more reliable.
id: Ini adalah driver {0} kami yang baru, yang lebih cepat dan lebih dapat diandalkan.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can select {0} now.
id: Pengemudi lama telah usang dan akan dihapus pada rilis berikutnya. Jika Anda benar-benar
    Perlu menggunakannya, Anda dapat memilih {0} sekarang.

en: This driver has been deprecated and will be removed in the next release.
id: Pengemudi ini telah usang dan akan dihapus pada rilis berikutnya.

en: We recommend that you upgrade to the new {0} driver, which is faster and more reliable.
id: Kami menyarankan Anda meningkatkan ke driver {0} baru, yang lebih cepat dan lebih dapat diandalkan.

en: How to upgrade a driver
id: Cara meningkatkan driver

en: New driver
id: Driver baru

en: Driver deprecated
id: Pengemudi usang

en: you
id: Anda

en: {0} created this
id: {0} membuat ini

en: {0} edited this
id: {0} mengedit ini

en: Regular
id: Reguler

en: Collection type
id: Jenis koleksi

en: The contents of Official collections will get a badge by their name and will be more likely to show up in search results.
id: Isi koleksi resmi akan mendapatkan lencana dengan nama mereka dan akan lebih mungkin muncul dalam hasil pencarian.

en: Official
id: Resmi

en: Moderation
id: Moderasi.

en: Verify this
id: Verifikasi ini

en: {0} verified this
id: {0} memverifikasi ini

en: Remove verification
id: Hapus verifikasi

en: A moderator
id: Seorang moderator

en: Cloud
id: Awan

en: Cloud Settings
id: Pengaturan Cloud.

en: Edit details
id: Edit detail

en: History
id: Sejarah

en: Every field is hidden right now
id: Setiap bidang disembunyikan sekarang

en: Make all sub-collections {0}, too.
id: Buat semua sub-koleksi {0} juga.

en: Manage your Cloud account, including billing preferences and technical settings about this instance in your Metabase Store account.
id: Kelola akun cloud Anda, termasuk preferensi penagihan dan pengaturan teknis tentang contoh ini di akun Metabase Store Anda.

en: Go to the Metabase Store
id: Pergi ke toko metabase

en: Running statement in describe-schema: {0}
id: Pernyataan Menjalankan dalam menggambarkan-skema: {0}

en: Running statement in all-schemas: {0}
id: Pernyataan Menjalankan dalam All-Schemas: {0}

en: Running statement in describe-table: {0}
id: Pernyataan Menjalankan dalam Jelaskan-Tabel: {0}

en: Error parsing JSON setting {0}: {1}
id: Error parsing json pengaturan {0}: {1}

en: Plugin ''{0}'' depends on environment variable ''{1}'' being set to something
id: Plugin '' {0} '' Tergantung pada variabel lingkungan '' {1} '' sedang diatur ke sesuatu

en: Down
id: Turun

en: Up
id: Ke atas

en: Approved domains for notifications
id: Domain yang disetujui untuk pemberitahuan

en: alert
id: peringatan

en: deleted
id: dihapus

en: restored
id: pulih

en: Successfully unsubscribed
id: Berhasil berhenti berlangganan

en: updated
id: Diperbarui

en: Send to Slack now
id: Kirim ke kendur sekarang

en: Slack sent
id: Slack dikirim.

en: About data permissions
id: Tentang data izin

en: Each of your user groups can have a level of access for each of your databases on the tables they contain.
id: Setiap grup pengguna Anda dapat memiliki level akses untuk setiap basis data Anda pada tabel yang berisi.

en: Users can be members of multiple groups, and are given the {0} level of access for a database or table across all the groups they’re a member of.
id: Pengguna dapat menjadi anggota dari beberapa grup, dan diberi {0} tingkat akses untuk database atau tabel di semua grup yang mereka anggota.

en: most permissive
id: paling permisif.

en: Unless a user group's access for a given database is set to “block", they’ll be able to view any saved question based on that data if they have access to the collection it’s saved in.
id: Kecuali jika akses grup pengguna untuk basis data tertentu diatur ke "blokir", mereka akan dapat melihat pertanyaan yang disimpan berdasarkan data itu jika mereka memiliki akses ke koleksi yang disimpan.

en: Access levels
id: Level akses

en: Users can use the visual query builder to ask questions based on all tables in this database. A user group must have Unrestricted access for a database if you want to give them access to the SQL/native query editor.
id: Pengguna dapat menggunakan Visual Query Builder untuk mengajukan pertanyaan berdasarkan semua tabel dalam basis data ini. Grup pengguna harus memiliki akses tidak terbatas untuk basis data jika Anda ingin memberi mereka akses ke SQL / editor kueri asli.

en: Granular access
id: Akses Granular

en: Restrict user access to specific tables in a database. When you select this option, you’ll be taken to the table-level view of that database to set the access level for each table.
id: Batasi akses pengguna ke tabel tertentu dalam database. Ketika Anda memilih opsi ini, Anda akan dibawa ke tampilan tingkat tabel dari basis data itu untuk mengatur level akses untuk setiap tabel.

en: No self-service access
id: Tidak ada akses swalayan

en: Prevent users from creating new ad hoc queries or questions based on this data, or from seeing this data in the Browse Data screen. Users with this level of access can still see saved questions and charts based on this data in Collections they have access to.
id: Mencegah pengguna membuat kueri atau pertanyaan ad hoc baru berdasarkan data ini, atau dari melihat data ini di layar data browse. Pengguna dengan tingkat akses ini masih dapat melihat pertanyaan dan grafik yang disimpan berdasarkan data ini dalam koleksi yang mereka miliki akses.

en: Block
id: Memblokir

en: Ensure users can’t ever see the data from this database regardless of their permissions at the Collection level. Keep in mind that if a user belongs to another group that does have data access, that setting will take precedence, and the user's access will not be blocked.
id: Pastikan pengguna tidak dapat melihat data dari basis data ini terlepas dari izin mereka di tingkat pengumpulan. Perlu diingat bahwa jika pengguna termasuk dalam kelompok lain yang memang memiliki akses data, pengaturan itu akan diutamakan, dan akses pengguna tidak akan diblokir.

en: Only available in certain Metabase plans.
id: Hanya tersedia dalam rencana metabase tertentu.

en: Learn more about permissions
id: Pelajari lebih lanjut tentang izin

en: hours
id: jam

en: Error name
id: Nama kesalahan

en: DB name
id: Nama DB.

en: Rerun Selected
id: Rerun dipilih

en: Rerun?
id: Memutarkan lagi?

en: Notifications
id: Pemberitahuan

en: Our team is ready to help you
id: Tim kami siap membantu Anda

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can
id: Pengemudi lama telah usang dan akan dihapus pada rilis berikutnya. Jika Anda benar-benar
    perlu menggunakannya, Anda bisa

en: find it here
id: Temukan di sini

en: We recommend that you upgrade to the
id: Kami menyarankan Anda meningkatkan ke

en: new {0} driver
id: Baru {0} Driver

en: , which is faster and more reliable.
id: , yang lebih cepat dan lebih dapat diandalkan.

en: Daily
id: Sehari-hari

en: Weekly
id: Mingguan

en: Monthly
id: Bulanan

en: on
id: pada

en: Collection is required
id: Diperlukan pengumpulan

en: Cache all question results for
id: Cache semua hasil pertanyaan untuk

en: subscription
id: Berlangganan

en: moved
id: terharu

en: {0} hour | {0} hours
id[0]: {0} jam

en: emailed
id: Diemail

en: slack’d
id: Slack'd.

en: sent
id: terkirim

en: {0} email | {0} emails
id[0]: {0} Email

en: {0} Slack channel | {0} Slack channels
id[0]: {0} Slack Channel

en: {0} and {1}.
id: {0} dan {1}.

en: just now
id: baru saja

en: Unsubscribe from all subscriptions / alerts
id: Berhenti berlangganan dari semua langganan / peringatan

en: How long to keep question results. By default, Metabase will use the value you supply on the {0}, but if this database has other factors that influence the freshness of data, it could make sense to set a custom duration. You can also choose custom durations on individual questions or dashboards to help improve performance.
id: Berapa lama untuk menjaga hasil pertanyaan. Secara default, Metabase akan menggunakan nilai yang Anda berikan pada {0}, tetapi jika database ini memiliki faktor-faktor lain yang mempengaruhi kesegaran data, dapat masuk akal untuk menetapkan durasi khusus. Anda juga dapat memilih durasi khusus pada pertanyaan individual atau dasbor untuk membantu meningkatkan kinerja.

en: cache settings page
id: Halaman Pengaturan Cache

en: Default result cache duration
id: Durasi cache hasil default

en: Must be a positive integer value
id: Harus menjadi nilai integer positif

en: Official collection
id: Koleksi resmi.

en: Belongs to an Official collection
id: Milik koleksi resmi

en: {0} removed verification
id: {0} Verifikasi yang dihapus

en: {0} changed status to {1}
id: {0} Berubah status ke {1}

en: Tools
id: Peralatan

en: Erroring Questions
id: Pertanyaan yang salah

en: As the creator you can also choose to delete this if it’s no longer relevant to others as well.
id: Sebagai pencipta Anda juga dapat memilih untuk menghapus ini jika itu tidak lagi relevan dengan orang lain.

en: You’re unsubscribed. Delete this alert as well?
id: Anda berhenti berlangganan. Hapus peringatan ini juga?

en: You’re unsubscribed. Delete this subscription as well?
id: Anda berhenti berlangganan. Hapus langganan ini juga?

en: Delete this subscription?
id: Hapus langganan ini?

en: Yes, delete this alert
id: Ya, hapus peringatan ini

en: Yes, delete this subscription
id: Ya, hapus langganan ini

en: Keep it around
id: Simpan di sekitar

en: I changed my mind
id: aku merubah pikiranku

en: You won’t receive this alert at {0} any more.
id: Anda tidak akan menerima peringatan ini di {0} lagi.

en: You won’t receive this subscription at {0} any more.
id: Anda tidak akan menerima langganan ini di {0} lagi.

en: You created this alert on {0}.
id: Anda membuat peringatan ini di {0}.

en: You created this subscription on {0}.
id: Anda membuat langganan ini pada {0}.

en: It’s currently being sent to {0}.
id: Saat ini sedang dikirim ke {0}.

en: Sandboxed
id: Kotak pasir

en: Curate
id: Pendeta pembantu

en: Discard your unsaved changes?
id: Buang perubahan Anda yang belum diselamatkan?

en: If you leave this page now, your changes won't be saved.
id: Jika Anda meninggalkan halaman ini sekarang, perubahan Anda tidak akan disimpan.

en: Discard changes
id: Membuang perubahan

en: Select a collection to see its permissions
id: Pilih koleksi untuk melihat izinnya

en: Search for a collection
id: Cari koleksi

en: Search for a group
id: Cari grup

en: Collection access
id: Akses pengumpulan

en: Edit dashboard details
id: Edit detail dasbor

en: More options
id: Lebih banyak pilihan

en: Expecting field but found {0}
id: Bidang yang mengharapkan tetapi ditemukan {0}

en: Recently viewed
id: Baru saja dilihat

en: Segment
id: Segmen.

en: Metric
id: Metrik

en: Explore paid features
id: Jelajahi fitur berbayar

en: This filter needs to be connected to a card.
id: Filter ini perlu dihubungkan ke kartu.

en: We'll show the first 10 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
id: Kami akan menunjukkan 10 baris pertama dari tabel ini di pulsa Anda. Jika Anda mengirim email ini, kami akan menambahkan lampiran file dengan semua kolom dan hingga 2.000 baris.

en: Pick columns
id: Pilih kolom

en: Segment of {0}
id: Segmen {0}

en: Metric for {0}
id: Metrik untuk {0}

en: {0} chart does not support multiple series
id: {0} bagan tidak mendukung beberapa seri

en: And {0} more
id: Dan {0} lebih banyak

en: Others
id: Yang lain

en: {0} alert recipients
id: {0} penerima peringatan

en: {0} recipients
id: {0} Penerima

en: This alert will no longer be {0}.
id: Peringatan ini tidak akan lagi {0}.

en: This dashboard will no longer be {0}.
id: Dasbor ini tidak akan lagi {0}.

en: Unsubscribe {0} from all subscriptions and alerts?
id: Berhenti berlangganan {0} dari semua langganan dan peringatan?

en: This will delete any dashboard subscriptions or alerts {0} has created, and remove them as a recipient from any other subscriptions or alerts.
id: Ini akan menghapus langganan dasbor atau peringatan {0} telah membuat, dan menghapusnya sebagai penerima dari langganan atau peringatan lainnya.

en: This does not affect email distribution lists that are managed outside of Metabase.
id: Ini tidak mempengaruhi daftar distribusi email yang dikelola di luar metabase.

en: Team members
id: Anggota tim

en: Items
id: Item

en: Downloads
id: Unduhan

en: Subscriptions & Alerts
id: Langganan & Peringatan

en: Filter by question name
id: Filter dengan nama pertanyaan

en: Filter by dashboard name
id: Saring dengan nama dasbor

en: Unsubscribe successful
id: Berhenti berlangganan berhasil

en: Alerts
id: Peringatan

en: Use default
id: Gunakan default.

en: Use instance default (TTL)
id: Gunakan Instance Default (TTL)

en: Not seeing something listed here?
id: Tidak melihat sesuatu yang tercantum di sini?

en: It’s possible you may also receive emails from Metabase if you’re a member of an email distribution list, like “team@mycompany.com” and that list is used as the recipient for an alert or dashboard subscription instead of your individual email.
id: Mungkin saja Anda juga dapat menerima email dari Metabase jika Anda adalah anggota dari daftar distribusi email, seperti "Team@myCompany.com" dan daftar itu digunakan sebagai penerima untuk langganan peringatan atau dasbor Anda alih-alih email Anda.

en: Hopefully they’ll be able to help you out!
id: Semoga mereka dapat membantu Anda!

en: your instance administrator
id: Administrator instance Anda

en: Metabase doesn’t manage those lists, so we’d recommend contacting {0}.
id: Metabase tidak mengelola daftar itu, jadi kami akan merekomendasikan untuk menghubungi {0}.

en: Created by you
id: Dibuat oleh Anda.

en: Created by {0}
id: Dibuat oleh {0}

en: Created
id: Dibuat.

en:  on {0}
id:  pada {0}

en: You receive or created these
id: Anda menerima atau membuat ini

en: Not seeing one here?
id: Tidak melihat satu di sini?

en: If you subscribe or are added to dashboard subscriptions or alerts you’ll be able to manage those here.
id: Jika Anda berlangganan atau ditambahkan ke langganan dasbor atau peringatan, Anda akan dapat mengelola mereka di sini.

en: Confirm you want to unsubscribe
id: Konfirmasikan Anda ingin berhenti berlangganan

en: Depending on your organization’s permissions you might need to ask a moderator to be re-added in the future.
id: Tergantung pada izin organisasi Anda, Anda mungkin perlu meminta moderator untuk ditambahkan kembali di masa depan.

en: You’ll stop receiving this alert from now on.
id: Anda akan berhenti menerima peringatan ini mulai sekarang.

en: You’ll stop receiving this subscription from now on.
id: Anda akan berhenti menerima langganan ini mulai sekarang.

en: Unrestricted
id: Tidak dibatasi

en: Granular
id: Granular.

en: No self-service
id: Tidak ada swalayan

en: Native query editor access requires full data access.
id: Akses editor kueri asli memerlukan akses data penuh.

en: Select a database to see group permissions
id: Pilih database untuk melihat izin grup

en: Allow native query editing?
id: Izinkan pengeditan kueri asli?

en: Select a group to see its data permissions
id: Pilih grup untuk melihat izin datanya

en: Search for a database
id: Cari database

en: Select a table to set more specific permissions
id: Pilih tabel untuk mengatur izin yang lebih spesifik

en: Search for a table
id: Cari tabel

en: Data access
id: Akses data

en: Native query editing
id: Pengeditan Kueri Asli

en: The Administrators group is special, and always has Unrestricted access.
id: Grup administrator khusus, dan selalu memiliki akses yang tidak dibatasi.

en: Permissions for
id: Izin untuk

en: Table name
id: Nama tabel

en: Schema name
id: Nama Skema.

en: Search for a schema
id: Cari skema

en: Permissions for the
id: Izin untuk

en: {0} person | {0} people
id[0]: {0} orang

en: Cache results for
id: Hasil cache untuk.

en: Permission help
id: BANTUAN IZIN

en: Previous results
id: Hasil sebelumnya

en: Pick a column...
id: Pilih kolom ...

en: Allowed email address domain(s) for new DashboardSubscriptions and Alerts. Does not affect existing subscriptions.
id: Diizinkan alamat email Domain (S) untuk dasbor baruPript dan peringatan. Tidak mempengaruhi langganan yang ada.

en: Invalid email address: {0}
id: Alamat email tidak valid: {0}

en: You cannot create new subscriptions for the domain {0}. Allowed domains are: {1}
id: Anda tidak dapat membuat langganan baru untuk domain {0}. Domain yang diizinkan adalah: {1}

en: This API endpoint is only enabled if you have a premium token with the {0} feature.
id: Titik akhir API ini hanya diaktifkan jika Anda memiliki token premium dengan fitur {0}.

en: Error compiling audit query: {0}
id: Kesalahan kompilasi kueri audit: {0}

en: Error running audit query: {0}
id: Kesalahan menjalankan kueri audit: {0}

en: Error parsing Pulse parameters: {0}
id: Kesalahan parsing parameter pulsa: {0}

note: TODO -- come up with a better error message.
en: Blocked: you are not allowed to run queries against Database {0}.
id: Diblokir: Anda tidak diizinkan menjalankan kueri dengan basis data {0}.

en: BigQueryException executing query
id: BigQueryException mengeksekusi kueri

en: SSL must be enabled to use Kerberos authentication
id: SSL harus diaktifkan untuk menggunakan otentikasi Kerberos

en: Cannot parse permissions graph because it is invalid: {0}
id: Tidak dapat menguraikan grafik izin karena tidak valid: {0}

en: Hash of database {0} details changed; marking pool invalid to reopen it
id: Hash dari basis data {0} Detail berubah; menandai kolam tidak valid untuk membuka kembali itu

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have full data access.
id: Izin DB Tidak Valid: Jika Anda memiliki akses tulis untuk kueri asli, Anda harus memiliki akses data lengkap.

en: Error parsing permissions tree {0}
id: Kesalahan parsing izin pohon {0}

en: collection ID of a dashboard subscription cannot be directly modified
id: ID Koleksi dari langganan dasbor tidak dapat dimodifikasi secara langsung

en: dashboard ID of a dashboard subscription cannot be modified
id: ID Dasbor dari langganan dasbor tidak dapat dimodifikasi

en: Javascript resource not found: {0}
id: Sumber daya javascript tidak ditemukan: {0}

en: Found new version for DB: {0}
id: Ditemukan versi baru untuk db: {0}

en: Admin settings
id: Pengaturan admin

en: and is built with care by a team from all across this pale blue dot.
id: dan dibangun dengan hati-hati oleh tim dari seluruh titik biru pucat ini.

en: This is a model now.
id: Ini adalah model sekarang.

en: This is a question now.
id: Ini pertanyaan sekarang.

en: You're only allowed to email subscriptions to addresses ending in {0}
id: Anda hanya diizinkan untuk mengirim email ke alamat yang berakhir di {0}

en: Primary color
id: Warna primer.

en: The main color used throughout the app for buttons, links, and the default chart color.
id: Warna utama yang digunakan di seluruh aplikasi untuk tombol, tautan, dan warna grafik default.

en: Navigation bar color
id: Warna bar navigasi.

en: The top nav bar of Metabase. Defaults to the Primary Color if not set.
id: Bar nav top metabase. Default ke warna primer jika tidak diatur.

en: Accent 1
id: Aksen 1.

en: The color of aggregations and breakouts in the graphical query builder.
id: Warna agregasi dan breakout di Builder Query Graphical.

en: Accent 2
id: Aksen 2.

en: The color of filters in the query builder and buttons and links in filter widgets.
id: Warna filter di builder kueri dan tombol dan tautan dalam widget filter.

en: Additional chart color
id: Warna grafik tambahan.

en: Rerun this question
id: Jalankan kembali pertanyaan ini

en: Syncing database…
id: Sinkronisasi basis data ...

en: Add this model to a dashboard
id: Tambahkan model ini ke dasbor

en: Project ID to be used for authentication. You can omit this field if you are only querying datasets owned by your organization.
id: ID Proyek untuk digunakan untuk otentikasi. Anda dapat menghilangkan bidang ini jika Anda hanya menanyakan dataset yang dimiliki oleh organisasi Anda.

en: Make sure to leave out the Project ID prefix in "project_name:dataset_id" and only enter “dataset_id”
id: Pastikan untuk meninggalkan awalan ID proyek di "Project_Name: DataSet_ID" dan hanya masukkan "DataSet_ID"

en: Service account JSON file
id: Akun Layanan File JSON

en: This JSON file contains the credentials Metabase needs to read and query your dataset.
id: File JSON ini berisi kredensial Metabase perlu membaca dan menanyakan dataset Anda.

en: Rerun queries for simple explorations
id: Runer Queries untuk eksplorasi sederhana

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter. This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
id: Kami mengeksekusi kueri yang mendasarinya ketika Anda menjelajahi data menggunakan Ringkasan atau Filter. Ini secara default tetapi Anda dapat mematikannya jika kinerja lambat.

en: Choose when syncs and scans happen
id: Pilih saat sinkronisasi dan pemindaian terjadi

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, turn this on to make changes.
id: Secara default, Metabase melakukan sinkronisasi per jam ringan dan pemindaian harian intensif nilai bidang. Jika Anda memiliki basis data besar, putar ini untuk membuat perubahan.

en: This enables Metabase to scan for additional field values during syncs allowing smarter behavior, like improved auto-binning on your bar charts.
id: Ini memungkinkan metabase untuk memindai nilai bidang tambahan selama sinkronisasi yang memungkinkan perilaku yang lebih cerdas, seperti menaikkan binning otomatis pada grafik bar Anda.

en: Company or team name
id: Perusahaan atau nama tim

en: must be different from the email address you used in setup
id: harus berbeda dari alamat email yang Anda gunakan dalam pengaturan

en: saved a model based on
id: menyelamatkan model berdasarkan

en: saved a model
id: menyelamatkan model.

en: deleted a model
id: Dihapus model.

en: New
id: Baru

en: SQL query
id: SQL Query.

en: Archive this model?
id: Arsip model ini?

en: This model will be removed from any dashboards or pulses using it.
id: Model ini akan dihapus dari dasbor atau pulsa apa pun yang menggunakannya.

en: Verify this model
id: Verifikasi model ini

en: Verify this question
id: Verifikasi Pertanyaan ini

en: View this
id: Lihat ini

en: License and billing
id: Lisensi dan Penagihan

en: License
id: Lisensi

en: New…
id: Baru…

en: {0} distinct value | {0} distinct values
id[0]: {0} Nilai yang berbeda

en: Getting distinct values...
id: Mendapatkan nilai berbeda ...

en: You don’t have permission to see this question’s columns.
id: Anda tidak memiliki izin untuk melihat kolom pertanyaan ini.

en: Use an SSH-tunnel
id: Gunakan Tunnel SSH

en: We suggest you leave this off unless you plan on doing a lot of manual timezone casting with this data.
id: Kami sarankan Anda meninggalkan ini kecuali Anda berencana melakukan banyak waktu zona manual dengan data ini.

en: This can be useful for auditing and debugging, but prevents BigQuery from caching results and may increase your costs.
id: Ini dapat berguna untuk audit dan debugging, tetapi mencegah makanan besar dari hasil caching dan dapat meningkatkan biaya Anda.

en: Connect using DNS SRV
id: Hubungkan menggunakan DNS SRV

en: If you're connecting to an Atlas cluster, you might need to turn this on. Note that your provided host must be a fully qualified domain name.
id: Jika Anda terhubung ke cluster Atlas, Anda mungkin perlu menghidupkannya. Perhatikan bahwa host yang Anda asalkan harus menjadi nama domain yang sepenuhnya memenuhi syarat.

en: SSH authentication
id: Otentikasi ssh.

en: If a direct connection to your database isn't possible, you may want to use an SSH tunnel. {0}.
id: Jika koneksi langsung ke basis data Anda tidak mungkin, Anda mungkin ingin menggunakan terowongan SSH. {0}.

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Our {0}
id: {0} kami

en: Choose what this data will be called in Metabase.
id: Pilih apa yang akan dipanggil data ini dalam metabase.

en: Models
id: Model

en: Raw Tables
id: Tabel mentah.

en: Unknown Metric: {0}
id: Metrik Tidak Diketahui: {0}

en: Unknown Segment: {0}
id: Segmen Tidak Dikenal: {0}

en: Unknown Field: {0}
id: Bidang Tidak Dikenal: {0}

en: Unknown function {0}
id: Fungsi tidak diketahui {0}

en: Expecting {0} but found function {1} returning {2}
id: Mengharapkan {0} tetapi menemukan fungsi {1} mengembalikan {2}

en: Expecting {0} but found {1}
id: Mengharapkan {0} tetapi ditemukan {1}

en: Unexpected end of input, expecting {0}
id: Akhir input yang tidak terduga, mengharapkan {0}

en: Expecting {0} but got {1} instead
id: Mengharapkan {0} tetapi mendapat {1} sebagai gantinya

en: Unexpected end of input
id: Akhir input yang tidak terduga

en: Unexpected operator {0}
id: Operator tak terduga {0}

en: modified question's series
id: Seri pertanyaan yang dimodifikasi

en: added series to a question
id: Menambahkan seri ke pertanyaan

en: removed series from a question
id: Seri yang dihapus dari sebuah pertanyaan

en: moved this to {0}
id: pindahkan ini ke {0}

en: renamed this to "{0}"
id: berganti nama menjadi "{0}"

en: added a description
id: Menambahkan deskripsi

en: changed the description
id: mengubah deskripsi

en: archived this
id: mengarsipkan ini

en: unarchived this
id: tidak terpadu ini

en: turned this into a model
id: mengubah ini menjadi model

en: changed this from a model to a saved question
id: mengubah ini dari model ke pertanyaan yang disimpan

en: edited the question
id: Mengedit Pertanyaan

en: changed the display from {0} to {1}
id: mengubah tampilan dari {0} ke {1}

en: changed the visualization settings
id: Mengubah pengaturan visualisasi

en: added a card | added {0} cards
id[0]: menambahkan kartu

en: rearranged the cards
id: mengatur ulang kartunya

en: removed a card | removed {0} cards
id[0]: menghapus kartu

en: created this
id: menciptakan ini

en: reverted to an earlier revision
id: dikembalikan ke revisi sebelumnya

en: Dataset
id: Himpunan data

en: You're only allowed to email pulses to addresses ending in {0}
id: Anda hanya diizinkan mengirim pulsa email ke alamat yang berakhir di {0}

en: Reaches the goal line
id: Mencapai garis gawang

en: You're only allowed to email alerts to addresses ending in {0}
id: Anda hanya diizinkan untuk mengirim email ke alamat yang berakhir di {0}

en: Query
id: Pertanyaan

en: Metadata
id: Metadata.

en: Search for some data…
id: Cari beberapa data ...

en: Search for a model…
id: Cari model ...

en: Search for a question…
id: Cari pertanyaan ...

en: Search for a table…
id: Cari tabel ...

en: All data
id: Semua data

en: The best starting place for new questions.
id: Tempat awal terbaik untuk pertanyaan baru.

en: Raw Data
id: Data mentah

en: Unaltered tables in connected databases.
id: Tabel yang tidak diubah di database yang terhubung.

en: Use any question’s results to start a new question.
id: Gunakan hasil pertanyaan apa pun untuk memulai pertanyaan baru.

en: Turn this into a model
id: Ubah ini menjadi model

en: Let you update column descriptions and customize metadata to create
    great starting points for exploration.
id: Biarkan Anda memperbarui deskripsi kolom dan menyesuaikan metadata untuk membuat
    Poin awal yang bagus untuk eksplorasi.

en: Show up higher in search results and get highlighted when other
    users start new questions to promote reuse.
id: Muncul lebih tinggi dalam hasil pencarian dan disorot ketika lainnya
    Pengguna memulai pertanyaan baru untuk mempromosikan penggunaan kembali.

en: Live in collections to keep them separate from messy database
    schemas.
id: Hidup dalam koleksi untuk membuat mereka terpisah dari basis data yang berantakan
    Schemas.

en: Duplicate this model
id: Duplikat model ini

en: It's okay to play around with models
id: Tidak apa-apa untuk bermain-main dengan model

en: You won't make any permanent changes to them unless you edit their query definition.
id: Anda tidak akan membuat perubahan permanen kepada mereka kecuali Anda mengedit definisi kueri mereka.

en: Pick a question or a model
id: Pilih pertanyaan atau model

en: Pick a different question or a model
id: Pilih pertanyaan atau model yang berbeda

en: Model #{0}
id: Model # {0}

en: Model in {0}
id: Model dalam {0}

en: Display as
id: Tampilan sebagai

en: Error contents
id: Konten Kesalahan

en: Restoring the sample database...
id: Memulihkan contoh basis data ...

en: Bring the sample database back
id: Bawa basis data sampel kembali

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Earliest date
id: Tanggal paling awal

en: Latest date
id: Kencan terakhir

en: Hide advanced options
id: Sembunyikan opsi lanjutan

en: Show advanced options
id: Tampilkan opsi lanjutan

en: Loading
id: Memuat

en: Load more
id: Muat lebih banyak

en: Table and details views
id: Tabel dan detail tampilan

en: Detail views only
id: Hanya dilihat detail

en: It’s optional, but oh, so helpful
id: Ini opsional, tapi oh, sangat membantu

en: Database column this maps to
id: Kolom basis data ini untuk

en: Column type
id: Jenis kolom.

en: This column should appear in…
id: Kolom ini akan muncul di ...

en: Run selection
id: Jalankan pilihan

en: Save as snippet
id: Simpan sebagai cuplikan

en: empty
id: kosong

en: not empty
id: tidak kosong

en: Edit model
id: Edit Model.

en: (required)
id: (diperlukan)

en: This model is archived and shouldn't be used.
id: Model ini diarsipkan dan tidak boleh digunakan.

en: Remove database
id: Hapus basis data

en: Search for a database…
id: Cari database ...

en: Didn’t find anything
id: Tidak menemukan apa pun

en: Don’t see your database? Check out our {0} page to see if it’s available for self-hosting.
id: Tidak melihat database Anda? Lihat halaman {0} kami untuk melihat apakah itu tersedia untuk hosting sendiri.

en: Community Drivers
id: Driver Komunitas

en: Show less options
id: Tampilkan lebih sedikit opsi

en: Show more options
id: Tampilkan lebih banyak opsi

en: Search for a special type
id: Cari tipe khusus

en: Model management
id: Manajemen Model.

en: Edit query definition
id: Edit definisi kueri

en: Customize metadata
id: Kustomisasi Metadata.

en: Turn back into a saved question
id: Kembali ke pertanyaan yang disimpan

en: Select none
id: Pilih Tidak Ada

en: Select all
id: Pilih Semua

en: By default "Site Url" is used in notification links, but can be overridden.
id: Secara default "Situs URL" digunakan dalam tautan pemberitahuan, tetapi dapat diganti.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP: {0}
id: Kesalahan Preprocessing Source Query Saat Menerapkan GTAP: {0}

en: Exception caught in :bigquery-cloud-sdk can-connect?
id: Pengecualian Tertangkap di: BigQuery-Cloud-SDK Can-Connect?

en: DB {0} had hardcoded dataset-id; changing to an inclusion pattern and updating table schemas
id: DB {0} memiliki dataset-id hardcoded; Mengubah pola inklusi dan memperbarui skema tabel

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase.
id: Pengidentifikasi unik untuk digunakan dalam analitik salju, untuk mengidentifikasi instance metabase ini.

en: This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
id: Ini adalah pengaturan publik karena beberapa peristiwa analitik dikirim sebelum pengaturan awal.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events.
id: Boolean menunjukkan apakah kolektor salju tersedia untuk menerima acara analitik.

en: Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
id: Harus diatur melalui variabel lingkungan dalam tes Cypress atau selama pengembangan lokal.

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow.
id: Boolean menunjukkan apakah peristiwa Analytics sedang dikirim ke Snowplow.

en: True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
id: Benar Jika pelacakan anonim diaktifkan untuk contoh ini, dan kolektor salju tersedia.

en: The URL of the Snowplow collector to send analytics events to.
id: URL pengumpul bajak salju untuk mengirim acara analitik ke.

en: Error sending Snowplow analytics event {0}
id: Kesalahan Mengirim Acara Snowplow Analytics {0}

en: The approximate timestamp at which this instance of Metabase was created, for inclusion in analytics.
id: Waktu perkiraan di mana instance metabase ini dibuat, untuk dimasukkan dalam analitik.

en: Unverified due to edit
id: Tidak terverifikasi karena edit

en: Card {0} does not exist or does not have a valid query.
id: Kartu {0} tidak ada atau tidak memiliki kueri yang valid.

en: You must have data permissions to add a parameter referencing the Table {0}.
id: Anda harus memiliki izin data untuk menambahkan parameter yang mereferensikan tabel {0}.

en: No matching parameter with slug {0}. Found: {1}
id: Tidak ada parameter yang cocok dengan Slug {0}. Ditemukan: {1}

en: Could not invite user because email is not configured.
id: Tidak dapat mengundang pengguna karena email tidak dikonfigurasi.

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via dashboard subscriptions.
id: Apakah tim Anda menggunakan kendur? Jika demikian, Anda dapat mengirim pembaruan otomatis melalui langganan dasbor.

en: invalid token
id: Token tidak valid.

en: Slack channel not found.
id: Slack Channel tidak ditemukan.

en: channel not found
id: Saluran tidak ditemukan

en: Unrecognized modal: {0}
id: Modal tidak dikenal: {0}

en: Can't decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
id: Tidak dapat mendekripsi nilai rahasia dengan mb_encroction_secret_key

en: Your database's IP address (e.g. 98.137.149.56) or its domain name (e.g. esc.mydatabase.com).
id: Alamat IP database Anda (mis. 98.137.149.56) atau nama domainnya (mis. Esc.mydatabase.com).

en: username
id: nama pengguna

en: Use a secure connection (SSL)
id: Gunakan koneksi yang aman (SSL)

en: Use an SSH tunnel
id: Gunakan terowongan SSH

en: Enable this ssh tunnel?
id: Aktifkan terowongan SSH ini?

en: SSH tunnel host
id: Host Tunnel SSH.

en: The hostname that you use to connect to connect to SSH tunnels.
id: Nama host yang Anda gunakan untuk terhubung untuk terhubung ke terowongan SSH.

en: SSH tunnel port
id: SSH Tunnel Port.

en: SSH tunnel username
id: SSH Tunnel Username.

en: The username you use to login to your SSH tunnel.
id: Nama pengguna yang Anda gunakan untuk masuk ke terowongan SSH Anda.

en: SSH tunnel password
id: Kata sandi Tunnel SSH.

en: SSH private key to connect to the tunnel
id: Kunci pribadi SSH untuk terhubung ke terowongan

en: Paste the contents of an ssh private key here
id: Rekatkan isi kunci pribadi SSH di sini

en: Passphrase for SSH private key
id: Frasa sandi untuk kunci pribadi SSH

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter.
id: Kami mengeksekusi kueri yang mendasarinya ketika Anda menjelajahi data menggunakan Ringkasan atau Filter.

en: This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
id: Ini secara default tetapi Anda dapat mematikannya jika kinerja lambat.

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema.
id: Ini adalah proses ringan yang memeriksa pembaruan untuk skema basis data ini.

en: In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
id: Dalam kebanyakan kasus, Anda harus baik-baik saja meninggalkan set ini untuk menyinkronkan setiap jam.

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase Cloud IP addresses:
id: Jika database Anda berada di belakang firewall, Anda mungkin perlu mengizinkan koneksi dari alamat IP Metabase Cloud kami:

en: Error querying database {0} for current time: {1}
id: Database kueri kesalahan {0} untuk waktu saat ini: {1}

en: Error: multiple values specified for parameter; non-Field Filter parameters can only have one value.
id: GALAT: Beberapa nilai yang ditentukan untuk parameter; Parameter filter non-bidang hanya dapat memiliki satu nilai.

en: The local path relative to where Metabase is running from. Your string should not include the .mv.db extension.
id: Jalur lokal relatif terhadap di mana metabase sedang berjalan. String Anda seharusnya tidak termasuk ekstensi .mv.db.

en: SSL Mode
id: Mode SSL.

en: SSL Root Certificate (PEM)
id: Sertifikat Root SSL (PEM)

en: Authenticate client certificate?
id: Mengotentikasi sertifikat klien?

en: SSL Client Certificate (PEM)
id: Sertifikat Klien SSL (PEM)

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER or PKCS-12)
id: Kunci Klien SSL (PKCS-8 / DER atau PKCS-12)

en: SSL Client Key Password
id: Kata Sandi Klien Klien SSL

en: Unable to substitute parameters: {0}
id: Tidak dapat mengganti parameter: {0}

en: Expected native source query to be a string, got: {0}
id: Permintaan sumber asli yang diharapkan menjadi string, dapatkan: {0}

en: Expected native source query parameters to be sequential, got: {0}
id: Parameter kueri sumber asli yang diharapkan untuk berurutan, dapatkan: {0}

en: No expression named {0} at this level of the query
id: Tidak ada ekspresi bernama {0} pada tingkat kueri ini

en: Error compiling :field clause: {0}
id: Kompilasi Kesalahan: klausa bidang: {0}

en: Warning: Driver {0} is using {1}. This method was deprecated in {2} and will be removed in a future release.
id: Peringatan: driver {0} menggunakan {1}. Metode ini sudah usang dalam {2} dan akan dihapus dalam rilis di masa depan.

en: Error setting connection to autoCommit false
id: Kesalahan pengaturan koneksi ke autocommit false

en: Error setting prepared statement fetch size to fetch-size
id: Pengaturan kesalahan disiapkan Pernyataan ambil ukuran untuk mengambil ukuran

en: Error setting statement fetch size to fetch-size
id: Kesalahan pengaturan pernyataan ambil ukuran untuk mengambil ukuran

en: Error executing query: {0}
id: Kesalahan mengeksekusi kueri: {0}

en: Local file path
id: Jalur file lokal

en: Uploaded file path
id: Path file yang diunggah

en: File path
id: File path.

en: Error invoking getter for connection property {0}
id: Error donoking getter untuk properti koneksi {0}

en: Only these...
id: Hanya ini...

en: All except...
id: Semua kecuali...

en: Comma separated names of {0} that <strong>should</strong> appear in Metabase
id: Nama yang dipisahkan koma {0} yang <strong> harus </ strong> muncul dalam metabase

en: You can use patterns like <strong>auth*</strong> to match multiple {0}
id: Anda dapat menggunakan pola seperti <strong> auth * </ strong> untuk mencocokkan beberapa {0}

en: Comma separated names of {0} that <strong>should NOT</strong> appear in Metabase
id: Nama-nama koma yang dipisahkan dari {0} yang <strong> tidak boleh </ strong> muncul dalam metabase

en: Your Slack connection stopped working
id: Koneksi kendur Anda berhenti bekerja

en: Client ID for Google Sign-In. If this is set, Google Sign-In is considered to be enabled.
id: ID Klien untuk Google Masuk. Jika ini diatur, Google Masuk dianggap diaktifkan.

en: Invalid Google Sign-In Client ID: must end with ".apps.googleusercontent.com"
id: ID Klien Masuk Google Tidak Valid: harus diakhiri dengan ".Apps.googleusercontent.com"

en: Invalid Google Sign-In token.
id: Token sign-in google tidak valid.

en: Google Sign-In token appears to be incorrect.
id: Token Masuk Google tampaknya salah.

en: Successfully authenticated Google Sign-In token for: {0} {1}
id: Berhasil mengautentikasi token sign-in google untuk: {0} {1}

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot.
id: Token Slack API yang usang untuk menghubungkan Metabase Slack Bot.

en: Please use a new Slack app integration instead.
id: Silakan gunakan integrasi aplikasi slack baru sebagai gantinya.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app.
id: Bot Pengguna OAuth Token untuk menghubungkan aplikasi Metabase Slack.

en: This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
id: Ini harus digunakan untuk semua integrasi slack baru yang dimulai pada metabase v0.42.0.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid.
id: Apakah token aplikasi slack saat ini, jika diatur, valid.

en: Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
id: Setel ke 'false' jika permintaan API kendur mengembalikan kesalahan auth.

en: The name of the channel to which Metabase files should be initially uploaded
id: Nama saluran yang dimaksud dengan file metabase harus diunggah

en: 🔒 Your Slack authorization token is invalid or has been revoked. Please update your integration in Admin Settings -> Slack.
id: 🔒 Token otorisasi slack Anda tidak valid atau telah dicabut. Harap perbarui integrasi Anda dalam Pengaturan Admin -> Slack.

en: Slack channel named `{0}` is missing!
id: Saluran Slack bernama `{0}` hilang!

en: The channel is used for storing images that are included in dashboard subscriptions.
id: Saluran digunakan untuk menyimpan gambar yang termasuk dalam langganan dasbor.

en: You do not have curate permissions for this Collection.
id: Anda tidak memiliki izin kurasi untuk koleksi ini.

en: Dashboard {0} does not have a DashboardCard with ID {1}
id: Dashboard {0} tidak memiliki dashboardcard dengan ID {1}

en: Deleting secret ID {0} from app DB because the owning database ({1}) is being deleted
id: Menghapus ID rahasia {0} dari aplikasi DB karena database kepunyaan ({1}) sedang dihapus

en: Invalid value for Field column {0}: {1} is not a descendant of any of these types: {2}
id: Nilai tidak valid untuk kolom bidang {0}: {1} bukan keturunan dari semua jenis ini: {2}

en: Can''t use block permissions without having the advanced-permissions premium feature
id: Tidak dapat menggunakan izin blok tanpa memiliki fitur premium izin lanjutan

en: User {0} does not exist.
id: Pengguna {0} tidak ada.

en: Wrong email address for User {0}.
id: Alamat email yang salah untuk pengguna {0}.

en: Secret ID {0}
id: ID Rahasia {0}

en: File path for {0}
id: Path file untuk {0}

en: Path
id: Jalur

en: {0} points to non-existent file: {1}
id: {0} Poin ke file yang tidak ada: {1}

en: {0} (a local file path) cannot be used in Metabase hosted environment
id: {0} (jalur file lokal) tidak dapat digunakan dalam lingkungan yang dihosting metabase

en: Error parsing Setting {0}: {1}
id: Kesalahan pengaturan parsing {0}: {1}

en: Site-wide values are not allowed for Setting {0}
id: Nilai situs-lebar tidak diizinkan untuk mengatur {0}

en: Setting {0} is deprecated as of Metabase {1} and may be removed in a future version.
id: Pengaturan {0} sudah usang pada metabase {1} dan dapat dihapus dalam versi mendatang.

en: Setting name ''{0}'' is retired; use a different name instead
id: Menetapkan nama '' {0} '' sudah pensiun; Gunakan nama yang berbeda sebagai gantinya

en: Boolean indicating whether analytics data should be sent to Google Analytics on the frontend
id: Boolean menunjukkan apakah data analitik harus dikirim ke Google Analytics pada frontend

en: Metabase version for which a notice about usage of deprecated features has been shown.
id: Versi metabase yang pemberitahuan tentang penggunaan fitur usang telah ditunjukkan.

en: Whether or not to display a message about pinning dashboards. It will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
id: Apakah akan menampilkan pesan tentang dasbor pinning. Ini juga akan disembunyikan jika ada dasbor yang disematkan. Admin mungkin menyembunyikan ini untuk mengarahkan pengguna ke konten yang lebih baik daripada data mentah

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
id: Ini akan mempengaruhi hal-hal seperti pengelompokan minggu atau memfilter dalam kueri GUI.

en: It won''t affect most SQL queries,
id: Itu tidak akan mempengaruhi sebagian besar kueri SQL,

en:  although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
id:  Meskipun digunakan untuk mengatur variabel sesi Week_Start di Snowflake.

en: Error fetching Metabase Cloud gateway IP addresses:
id: Kesalahan mengambil metabase awan gateway alamat IP:

en: Metabase Cloud gateway IP addresses, to configure connections to DBs behind firewalls
id: Metabase Cloud Gateway IP alamat, untuk mengkonfigurasi koneksi ke DBS di belakang firewall

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added.
id: Apakah modal pengantar harus ditampilkan setelah koneksi basis data berikutnya ditambahkan.

en: Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
id: Default ke FALSE Jika ada basis data non-default telah selesai menyinkronkan instance ini.

en: Alert: {0} has {1}
id: Peringatan: {0} memiliki {1}

en: Nothing to compare to.
id: Tidak ada yang bisa dibandingkan.

en: Invalid parameter type {0} for parameter {1}. Parameter type must be one of: {2}
id: Ketik parameter tidak valid {0} untuk parameter {1}. Jenis parameter harus menjadi salah satu dari: {2}

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag named {1}.
id: Parameter tidak valid: kartu {0} tidak memiliki tag templat bernama {1}.

en: Unable to resolve invalid query parameter: parameter is missing :id
id: Tidak dapat menyelesaikan parameter kueri yang tidak valid: Parameter tidak ada: ID

en: Dashboard does not have a parameter with ID {0}.
id: Dasbor tidak memiliki parameter dengan ID {0}.

en: Query: {0}
id: Kueri: {0}

en: Error determining expected columns for query: {0}
id: Kesalahan menentukan kolom yang diharapkan untuk kueri: {0}

en: Nested queries are disabled
id: Kueri bersarang dinonaktifkan

en: Bad :field clause {0} for field {1} at {2}: clause should have a :join-alias.
id: Buruk: klausa bidang {0} untuk bidang {1} pada {2}: klausa harus memiliki: bergabung alias.

en: Guessing join {0}
id: Menebak bergabung {0}

en: Unable to infer an appropriate join. Query may not work as expected.
id: Tidak dapat menyimpulkan gabungan yang sesuai. Kueri mungkin tidak berfungsi seperti yang diharapkan.

en: Error resolving Fields in query: {0}
id: Fields Penyelesaian Kesalahan dalam Kueri: {0}

en: Warning: clause {0} does not match a column in the source query. Attempting to correct this to {1}
id: Peringatan: Klausa {0} tidak cocok dengan kolom dalam kueri sumber. Mencoba mengoreksi ini menjadi {1}

en: Warning: clause {0} refers to a Field that may not be present in the source query. Query may not work as expected. Found: {1}
id: Peringatan: Klausa {0} mengacu pada bidang yang mungkin tidak ada dalam kueri sumber. Kueri mungkin tidak berfungsi seperti yang diharapkan. Ditemukan: {1}

en: Expected :aggregation-options clause, got {0}
id: Diharapkan: klausa Opsi Agregasi, dapatkan {0}

en: Cannot determine the source table or query for Field clause {0}
id: Tidak dapat menentukan tabel sumber atau kueri untuk klausa bidang {0}

en: Aggregation does not exist at index {0}
id: Agregasi tidak ada pada indeks {0}

en: No expression named {0}
id: Tidak ada ekspresi bernama {0}

en: Sample database DB file ''{0}'' cannot be found.
id: Contoh basis data file db '' {0} '' tidak dapat ditemukan.

en: Loading sample database
id: Memuat database sampel

en: Failed to load sample database
id: Gagal memuat basis data sampel

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is served over an insecure connection. Some browsers will reject cookies under these conditions.
id: Sesi Soba Cookie dikonfigurasi ke "Tidak Ada", tetapi situs disajikan melalui koneksi tidak aman. Beberapa browser akan menolak cookie dalam kondisi ini.

en: Login request is missing device ID information
id: Permintaan login adalah informasi ID perangkat yang hilang

en: Cannot decrypt encrypted {0}. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
id: Tidak dapat mendekripsi terenkripsi {0}. Sudahkah Anda mengubah atau lupa untuk mengatur MB_encrytiption_secret_key?

en: test Setting
id: pengaturan tes

en: A retired setting name
id: Nama pengaturan pensiunan

en: Your license is active!
id: Lisensi Anda aktif!

en: This token doesn't seem to be valid. Double-check it, then contact support if you think it should be working.
id: Token ini tampaknya tidak valid. Periksa kembali, lalu hubungi dukungan jika menurut Anda itu akan berhasil.

en: We're having trouble validating your token. Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers.
id: Kami mengalami masalah saat memvalidasi token Anda. Harap periksa kembali apakah instance Anda dapat terhubung ke server Metabase.

en: Unexpected expression
id: Ekspresi tak terduga

en: Invalid node type
id: Jenis node tidak valid

en: Invalid number format
id: Format angka tidak valid

en: Expected expression
id: Ekspresi yang diharapkan

en: Slack Bot User OAuth Token
id: Token OAuth Pengguna Slack Bot

en: Slack channel name
id: Nama kanal Slack

en: Unexpected token "{0}"
id: Token tak terduga "{0}"

en: Reached max number of iterations
id: Mencapai jumlah maksimum iterasi

en: Unexpected token
id: Token tak terduga

en: Sign in with SSO
id: Masuk dengan SSO

en: Bought a license to unlock advanced functionality? Please enter it below.
id: Membeli lisensi untuk membuka fungsi lanjutan? Silakan masukkan di bawah ini.

en: Your license isn’t valid anymore. If you have a new license, please
    enter it below, otherwise please contact {0}
id: Lisensi Anda tidak berlaku lagi. Jika Anda memiliki lisensi baru, silakan masukkan di bawah ini, jika tidak, hubungi {0}

en: Your trial ends in {0} days. If you already have a license, please enter it below.
id: Uji coba Anda akan berakhir dalam {0} hari. Jika Anda sudah memiliki lisensi, silakan masukkan di bawah ini.

en: Your license is active until {0}! Hope you’re enjoying it.
id: Lisensi Anda aktif hingga {0}! Semoga Anda menikmatinya.

en: Billing
id: Penagihan

en: Manage your Cloud account, including billing preferences, in your Metabase Store account.
id: Kelola akun Cloud Anda, termasuk preferensi penagihan, di akun Metabase Store Anda.

en: To manage your billing preferences, please email {0}
id: Untuk mengelola preferensi penagihan Anda, harap kirim email ke {0}

en: This driver will be removed in a future release.
id: Driver ini akan dihapus dalam rilis mendatang.

en: We recommend you upgrade to the {0}.
id: Sebaiknya Anda meningkatkan versi ke {0}.

en: This is our new {0} driver.
id: Ini adalah pengemudi {0} baru kami.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in a future release.
id: Driver lama sudah tidak digunakan lagi dan akan dihapus pada rilis mendatang.

en: If you really need to use it, you can {0}.
id: Jika Anda benar-benar perlu menggunakannya, Anda dapat {0}.

en: Need help connecting?
id: Butuh bantuan untuk menghubungkan?

en: Check out documentation for step-by-step directions on how to connect to your database.
id: Lihat dokumentasi untuk petunjuk langkah demi langkah tentang cara menyambungkan ke database Anda.

en: Docs weren't enough? {0}
id: Dokumen tidak cukup? {0}

en: {0} column | {0} columns
id[0]: {0} kolom

en: We're taking a look at your database!
id: Kami sedang melihat database Anda!

en: You’ll be able to use individual tables as they finish syncing.
id: Anda akan dapat menggunakan tabel individual saat mereka selesai disinkronkan.

en: In the meantime, you can take a look at the {0} if you want to get a head start. Want to explore?
id: Sementara itu, Anda dapat melihat {0} jika Anda ingin memulai. Ingin menjelajah?

en: Sample Database
id: Contoh Basis Data

en: Have a look around your Metabase in the meantime if you want to get a head start.
id: Lihat-lihat Metabase Anda sementara itu jika Anda ingin memulai.

en: Explore sample data
id: Jelajahi data sampel

en: SQL snippets
id: cuplikan SQL

en: reference the results of another saved question
id: referensi hasil pertanyaan tersimpan lainnya

en: Variables in models aren't supported yet
id: Variabel dalam model belum didukung

en: To solve this, just remove the variables in this question and try again. (It's okay to use {0} or {1} in your query.)
id: Untuk mengatasi ini, hapus saja variabel dalam pertanyaan ini dan coba lagi. (Tidak apa-apa menggunakan {0} atau {1} dalam kueri Anda.)

en: Back to sign in
id: Kembali untuk masuk

en: Please contact an administrator to have them reset your password.
id: Harap hubungi administrator untuk meminta mereka menyetel ulang sandi Anda.

en: All done!
id: Semua selesai!

en: Awesome, you've successfully updated your password.
id: Luar biasa, Anda telah berhasil memperbarui kata sandi Anda.

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can request a new reset email.
id: Untuk alasan keamanan, tautan pengaturan ulang kata sandi kedaluwarsa setelah beberapa saat. Jika Anda masih perlu mengatur ulang kata sandi, Anda dapat meminta email pengaturan ulang yang baru.

en: Request a new reset email
id: Minta email atur ulang baru

en: Connected to these tables
id: Terhubung ke tabel ini

en: Are you ready to start exploring your data? Add it below.
id: Apakah Anda siap untuk mulai menjelajahi data Anda? Tambahkan di bawah.

en: Not ready? Skip and play around with our Sample Database.
id: Belum siap? Lewati dan mainkan Basis Data Sampel kami.

en: Need help connecting to your data?
id: Butuh bantuan untuk menghubungkan ke data Anda?

en: Invite a teammate. We’ll make them an admin so they can configure your database. You can always change this later on.
id: Undang rekan satu tim. Kami akan menjadikan mereka sebagai admin sehingga mereka dapat mengonfigurasi database Anda. Anda selalu dapat mengubahnya nanti.

en: Send invitation
id: Kirim undangan

en: I'll invite a teammate to connect the database
id: Saya akan mengundang rekan satu tim untuk menghubungkan database

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about product usage.
id: Untuk membantu kami meningkatkan Metabase, kami ingin mengumpulkan data tertentu tentang penggunaan produk.

en: Here's a full list of what we track and why.
id: Berikut daftar lengkap dari apa yang kami lacak dan alasannya.

en: Finish
id: Selesai

en: Finishing…
id: Menyelesaikan...

en: Setup section
id: Bagian penyiapan

en: Looks like everything is working.
id: Sepertinya semuanya bekerja.

en: We know you’ve already created one of these.
id: Kami tahu Anda telah membuat salah satunya.

en: We like to keep billing and product accounts separate so that you don’t have to share logins.
id: Kami ingin memisahkan akun penagihan dan produk sehingga Anda tidak perlu berbagi info masuk.

en: Error syncing
id: Terjadi kesalahan saat menyinkronkan

en: Done!
id: Selesai!

en: Syncing…
id: Menyinkronkan…

en: Sync failed
id: Sinkronisasi gagal

en: Syncing completed
id: Sinkronisasi selesai

en: Syncing tables…
id: Menyinkronkan tabel…

en: You’re using a {0} and a {1} which are now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {2}.
id: Anda menggunakan {0} dan {1} yang sekarang tidak digunakan lagi dan akan dihapus pada rilis berikutnya. Kami menyarankan Anda {2}.

en: Database driver
id: Pengandar basis data

en: Slack bot integration
id: Integrasi bot kendur

en: upgrade
id: meningkatkan

en: Your Slack bot was deprecated but is still working. We recommend you delete the existing connection and {0}.
id: Bot Slack Anda tidak digunakan lagi tetapi masih berfungsi. Sebaiknya hapus sambungan yang ada dan {0}.

en: upgrade to Slack Apps
id: tingkatkan ke Aplikasi Slack

en: You’re using a {0} which is now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {1}.
id: Anda menggunakan {0} yang sekarang tidak digunakan lagi dan akan dihapus pada rilis berikutnya. Kami menyarankan Anda {1}.

en: Our Premium Embedding product has been discontinued, but if you already have a license you can activate it here. You’ll continue to receive support for the duration of your license.
id: Produk Premium Embedding kami telah dihentikan, tetapi jika Anda sudah memiliki lisensi, Anda dapat mengaktifkannya di sini. Anda akan terus menerima dukungan selama masa lisensi Anda.

en: Your Premium Embedding license isn’t valid anymore. {0}
id: Lisensi Penyematan Premium Anda tidak berlaku lagi. {0}

en: Explore our paid plans.
id: Jelajahi paket berbayar kami.

en: Your Premium Embedding license is active until {0}.
id: Lisensi Penyematan Premium Anda aktif hingga {0}.

en: Enter the token you bought from the Metabase Store below.
id: Masukkan token yang Anda beli dari Metabase Store di bawah ini.

en: Looking to remove the “Powered by Metabase” logo, customize colors
    and make it your own? {0}
id: Ingin menghapus logo "Didukung oleh Metabase", sesuaikan warna
    dan membuatnya sendiri? {0}

en: Are you sure you want to delete your Slack App?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus Aplikasi Slack Anda?

en: Deleting…
id: Menghapus…

en: Deleting failed
id: Penghapusan gagal

en: Deleted
id: Dihapus

en: Doing this may stop your dashboard subscriptions from appearing in Slack until a new connection is set up.
id: Melakukan hal ini dapat menghentikan langganan dasbor Anda agar tidak muncul di Slack hingga koneksi baru disiapkan.

en: Are you sure you want to delete your Slack App integration?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus integrasi Aplikasi Slack Anda?

en: invite another teammate
id: undang rekan satu tim lainnya

en: invite a teammate
id: undang rekan satu tim

en: Connect your data to get the most out of Metabase
id: Hubungkan data Anda untuk mendapatkan hasil maksimal dari Metabase

en: If you need help, you can {0} or {1}.
id: Jika Anda membutuhkan bantuan, Anda dapat {0} atau {1}.

en: check out our setup guides
id: lihat panduan penyiapan kami

en: Add my data
id: Tambahkan data saya

en: Your teams’ most important dashboards go here
id: Dasbor terpenting tim Anda ada di sini

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone.
id: Sematkan dasbor di {0} agar muncul di ruang ini untuk semua orang.

en: Try these x-rays based on your data
id: Coba rontgen ini berdasarkan data Anda

en: Looking for more?
id: Mencari lebih?

en: You can get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers with {0}
id: Anda bisa mendapatkan dukungan prioritas, lebih banyak alat untuk membantu Anda berbagi wawasan dengan tim, dan opsi canggih untuk membantu Anda menciptakan pengalaman data interaktif yang lancar bagi pelanggan Anda dengan {0}

en: our other paid plans.
id: paket berbayar kami yang lain.

en: Have a Premium Embedding license?
id: Memiliki lisensi Penyematan Premium?

en: Activate it here.
id: Aktifkan di sini.

en: Use the tab key to navigate through settings and columns.
id: Gunakan tombol tab untuk menavigasi melalui pengaturan dan kolom.

en: Metabase is open source and will be free forever – but by upgrading you can have priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
id: Metabase adalah open source dan akan gratis selamanya – tetapi dengan memutakhirkan, Anda dapat memiliki dukungan prioritas, lebih banyak alat untuk membantu Anda berbagi wawasan dengan tim, dan opsi canggih untuk membantu Anda menciptakan pengalaman data interaktif yang mulus bagi pelanggan Anda.

en: Want to know more?
id: Ingin tahu lebih banyak?

en: Explore our paid plans
id: Jelajahi paket berbayar kami

en: Check out our docs on how to connect to Slack.
id: Lihat dokumen kami tentang cara terhubung ke Slack.

en: Slack bot is working.
id: Bot kendur berfungsi.

en: Slack bot is not working.
id: Bot Slack tidak berfungsi.

en: Slack app is working
id: Aplikasi Slack berfungsi

en: Slack app is not working.
id: Aplikasi Slack tidak berfungsi.

en: Metabase on Slack
id: Metabase di Slack

en: Need help? {0}.
id: Butuh bantuan? {0}.

en: See our docs
id: Lihat dokumen kami

en: Delete Slack App
id: Hapus Aplikasi Slack

en: Finally, open Slack, create a public channel and enter its name below.
id: Terakhir, buka Slack, buat saluran publik dan masukkan namanya di bawah.

en: We'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions.
id: Kami akan mengunggah bagan dan tabel di sini sebelum mengirimkan langganan dasbor.

en: We recommend you {0}, see the instructions below:
id: Kami menyarankan Anda {0}, lihat petunjuk di bawah:

en: Bring the power of Metabase to your Slack #channels.
id: Bawa kekuatan Metabase ke #channel Slack Anda.

en: Follow these steps to connect to Slack:
id: Ikuti langkah-langkah ini untuk terhubung ke Slack:

en: 1. Create your Slack App
id: 1. Buat Aplikasi Slack Anda

en: To create your Metabase integration on Slack you’ll need to set up some things.
id: Untuk membuat integrasi Metabase Anda di Slack, Anda perlu menyiapkan beberapa hal.

en: First, go to {0}, hit “{1}” and pick “{2}”
id: Pertama, buka {0}, tekan “{1}” dan pilih “{2}”

en: Slack Apps
id: Aplikasi Slack

en: Create New App
id: Buat Aplikasi Baru

en: From an app manifest.
id: Dari manifes aplikasi.

en: 2. Copy the Metabase manifest
id: 2. Salin manifes Metabase

en: Select your workspace and then copy our {0} below and paste it in to create the app. In the following screen, click “{1}” and authorize it.
id: Pilih ruang kerja Anda lalu salin {0} kami di bawah dan tempel untuk membuat aplikasi. Di layar berikut, klik “{1}” dan otorisasi.

en: Slack Manifest
id: Manifestasi Slack

en: Install to workspace
id: Instal ke ruang kerja

en: Copy
id: Salinan

en: 3. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
id: 3. Aktifkan Token OAuth dan buat saluran slack baru

en: Click on "{0}" in the sidebar, copy the “{1}” and paste it here.
id: Klik "{0}" di bilah sisi, salin "{1}" dan tempel di sini.

en: OAuth and Permissions
id: OAuth dan Izin

en: Bot User OAuth Token
id: Token OAuth Pengguna Bot

en: Every column has a type, a description, and a friendly name. Nice!
id: Setiap kolom memiliki jenis, deskripsi, dan nama yang ramah. Bagus!

en: Most
id: Paling

en: Some
id: Beberapa

en: Many
id: Banyak

en: {0} columns are missing a column type, description, or friendly name.
id: {0} kolom tidak memiliki jenis kolom, deskripsi, atau nama ramah.

en: Adding metadata makes it easier for your team to explore this data.
id: Menambahkan metadata memudahkan tim Anda menjelajahi data ini.

en: Simplify your schema with Models
id: Sederhanakan skema Anda dengan Model

en: To pick some data, you'll need to add some first
id: Untuk memilih beberapa data, Anda harus menambahkan beberapa terlebih dahulu

en: Create models to make it easier for your team to explore.
id: Buat model untuk memudahkan tim Anda menjelajah.

en: Instead of having your end users wade through your complex raw data, you can create custom models that are easy to find, understand, and explore.
id: Alih-alih meminta pengguna akhir menjelajahi data mentah yang kompleks, Anda dapat membuat model khusus yang mudah ditemukan, dipahami, dan dijelajahi.

en: Learn how
id: Belajar bagaimana

en: Enable this SSH tunnel?
id: Aktifkan terowongan SSH ini?

en: The hostname that you use to connect to SSH tunnels.
id: Nama host yang Anda gunakan untuk terhubung ke terowongan SSH.

en: Paste the contents of an SSH private key here
id: Rekatkan konten kunci pribadi SSH di sini

en: Allow using a saved question or Model as the source for other queries?
id: Izinkan menggunakan pertanyaan atau Model yang disimpan sebagai sumber untuk kueri lain?

en: Pulse card query error
id: Kesalahan kueri kartu pulsa

en: There was a problem with this question.
id: Ada masalah dengan pertanyaan ini.

en: See our docs for step-by-step directions on how to connect your database.
id: Lihat dokumen kami untuk petunjuk langkah demi langkah tentang cara menghubungkan database Anda.

en: You've updated your password.
id: Anda telah memperbarui kata sandi Anda.

en: A question
id: Pertanyaan

en: A dashboard
id: Sebuah dasbor

en: A model
id: Sebuah contoh

en: Save your questions, dashboards, and models in collections — and pin them to feature them at the top.
id: Simpan pertanyaan, dasbor, dan model Anda di koleksi — dan sematkan untuk menampilkannya di bagian atas.

en: Useful data
id: Data yang berguna

en: Start new explorations here
id: Mulai eksplorasi baru di sini

en: Start new explorations about {0} here
id: Mulai penjelajahan baru tentang {0} di sini

en: Show fewer options
id: Tampilkan lebih sedikit opsi

en: Unpin
id: Membuka peniti

en: Pin this
id: Sematkan ini

en: License and Billing
id: Lisensi dan Penagihan

en: edited the metadata
id: mengedit metadata

en: Copy of
id: Salinan dari

en: The /api/setup route can only be used to create the first user, however a user currently exists.
id: Rute /api/setup hanya dapat digunakan untuk membuat pengguna pertama, namun pengguna saat ini ada.

en: Maximum number of rows to return specifically on :rows type queries via the API.
id: Jumlah maksimum baris yang akan ditampilkan secara khusus pada kueri jenis :rows melalui API.

en: Downloads of native queries are only allowed if a group has download permissions for the entire database.
id: Pengunduhan kueri asli hanya diperbolehkan jika grup memiliki izin pengunduhan untuk seluruh database.

en: Manage data model
id: Kelola model data

en: Star
id: Bintang

en: Balloons
id: balon

en: Mail
id: Surat

en: Bell
id: lonceng

en: {0} events
id: {0} acara

en: Data model access requires full data access.
id: Akses model data memerlukan akses data penuh.

en: You're allowed to download up to 10,000 row.
id: Anda diizinkan untuk mengunduh hingga 10.000 baris.

en: Manage database
id: Kelola basis data

en: Unbinned
id: Unbined

en: Invalid template tag "{0}"
id: Tag kerangka tidak valid "{0}"

en: The variable "{0}" needs to be mapped to a field.
id: Variabel "{0}" perlu dipetakan ke bidang.

en: Don't bin
id: Jangan buang

en: Invalid template tag: {0}
id: Tag kerangka tidak valid: {0}

en: Settings access
id: Akses pengaturan

en: This grants access to Tools, Audit, and Troubleshooting
id: Ini memberikan akses ke Alat, Audit, dan Pemecahan Masalah

en: Subscriptions and Alerts
id: Langganan dan Peringatan

en: Manage database access requires full data access.
id: Mengelola akses database membutuhkan akses data penuh.

en: Download results access requires full data access.
id: Akses hasil unduhan memerlukan akses data penuh.

en: 10 thousand rows
id: 10 ribu baris

en: 1 million rows
id: 1 juta baris

en: Application
id: Aplikasi

en: Hide error details
id: Sembunyikan detail kesalahan

en: Delete {0}?
id: Hapus {0}?

en: This is a community-developed driver and not supported by Metabase.
id: Ini adalah driver yang dikembangkan komunitas dan tidak didukung oleh Metabase.

en: This is a partner-developed driver. Though Metabase can’t provide support for it, if you need help you can contact the fine folks at
id: Ini adalah driver yang dikembangkan oleh mitra. Meskipun Metabase tidak dapat memberikan dukungan untuk itu, jika Anda memerlukan bantuan, Anda dapat menghubungi orang-orang baik di

en: Turn on
id: Nyalakan

en: Open sidebar
id: Buka bilah sisi

en: Edit variables
id: Edit variabel

en: Updated event
id: Acara yang diperbarui

en: Add time
id: Tambahkan waktu

en: Select a file
id: Pilih file

en: Hours
id: Jam

en: Minutes
id: Menit

en: Remove time
id: Hapus waktu

en: Add your own data
id: Tambahkan data Anda sendiri

en: Something's wrong with your question
id: Ada yang salah dengan pertanyaanmu

en: Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
id: Sekarang mari mengenal Anda, terhubung ke data Anda, dan mulai menemukan beberapa jawaban untuk Anda!

en: Edit event
id: Sunting acara

en: Archive event
id: Acara arsip

en: New event timeline
id: Garis waktu acara baru

en: Edit event timeline
id: Edit garis waktu acara

en: Archive timeline and all events
id: Arsip garis waktu dan semua acara

en: New event
id: Acara baru

en: Created event
id: Acara yang dibuat

en: Get more control
id: Dapatkan lebih banyak kontrol

en: {0} and disable download results, control access to the data model, ${ 1 }.
id: {0} dan nonaktifkan hasil unduhan, kontrol akses ke model data, ${ 1 }.

en: Upgrade to Pro or Enterprise
id: Tingkatkan ke Pro atau Perusahaan

en: Hey there, {0}
id: Hai, {0}

en: How's it going, {0}?
id: Apa kabar, {0}?

en: Howdy, {0}
id: Halo, {0}

en: Greetings, {0}
id: Salam, {0}

en: Good to see you, {0}
id: Senang bertemu denganmu, {0}

en: Metabase tips
id: Kiat metabase

en: Here are some popular items
id: Berikut adalah beberapa item populer

en: Here are some popular tables
id: Berikut adalah beberapa tabel populer

en: Here are some popular questions
id: Berikut adalah beberapa pertanyaan populer

en: Here are some popular models
id: Berikut adalah beberapa model populer

en: Here are some popular dashboards
id: Berikut adalah beberapa dasbor populer

en: Pick up where you left off
id: Lanjutkan di mana Anda tinggalkan

en: Try out these sample x-rays to see what Metabase can do.
id: Cobalah sampel sinar-x ini untuk melihat apa yang dapat dilakukan Metabase.

en: Here are some explorations of the
id: Berikut adalah beberapa eksplorasi dari

en: schema in
id: skema dalam

en: Here are some explorations of
id: Berikut adalah beberapa eksplorasi

en: A look at
id: Lihat

en: A summary of
id: Ringkasan dari

en: A glance at
id: Sekilas

en: Some insights about
id: Beberapa wawasan tentang

en: Remove bookmark
id: Hapus bookmark

en: Bookmarks
id: Bookmark

en: Past
id: Masa lalu

en: Exclude...
id: Mengecualikan...

en: Events between {0} and {1}
id: Acara antara {0} dan {1}

en: Events
id: Acara

en: Move event
id: Pindahkan acara

en: Unarchive event
id: Batalkan pengarsipan acara

en: Delete event
id: Hapus acara

en: {0} added this on {1}
id: {0} menambahkan ini pada {1}

en: Added on {0}
id: Ditambahkan pada {0}

en: The Mesozoic era
id: Zaman Mesozoikum

en: No timelines found
id: Tidak ada garis waktu yang ditemukan

en: No events found
id: Tidak ada acara yang ditemukan

en: Archived events
id: Acara yang diarsipkan

en: Search for an event
id: Cari acara

en: Add an event
id: Tambahkan acara

en: New timeline
id: Garis waktu baru

en: Edit timeline details
id: Edit detail garis waktu

en: Move timeline
id: Pindahkan garis waktu

en: View archived events
id: Lihat acara yang diarsipkan

en: View archived timelines
id: Lihat garis waktu yang diarsipkan

en: Launch of v2.0
id: Peluncuran v2.0

en: Add events to Metabase to show important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
id: Tambahkan acara ke Metabase untuk menampilkan pencapaian penting, peluncuran, atau apa pun, tepat di samping data Anda.

en: Events in Metabase let you see important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
id: Acara di Metabase memungkinkan Anda melihat pencapaian penting, peluncuran, atau apa pun, tepat di samping data Anda.

en: {0} event | {0} events
id[0]: {0} acara

en: Unarchive timeline
id: Batalkan pengarsipan garis waktu

en: Delete timeline
id: Hapus garis waktu

en: Archived timelines
id: Garis waktu yang diarsipkan

en: Move {0}
id: Pindahkan {0}

en: Add events to Metabase to show helpful context alongside your data.
id: Tambahkan acara ke Metabase untuk menunjukkan konteks yang bermanfaat di samping data Anda.

en: Events in Metabase let you see helpful context alongside your data.
id: Peristiwa di Metabase memungkinkan Anda melihat konteks yang bermanfaat di samping data Anda.

en: Original schema
id: Skema asli

en: Click the button below to begin creating your Slack App using the Metabase configuration.
id: Klik tombol di bawah ini untuk mulai membuat Aplikasi Slack Anda menggunakan konfigurasi Metabase.

en: Once created, click “{0}” to authorize it.
id: Setelah dibuat, klik “{0}” untuk mengotorisasinya.

en: 2. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
id: 2. Aktifkan Token OAuth dan buat saluran slack baru

en: Last 7 Days
id: 7 Hari Terakhir

en: Last 30 Days
id: 30 hari terakhir

en: Last 3 Months
id: 3 Bulan Terakhir

en: Last 12 Months
id: 12 Bulan Terakhir

en: Specific dates...
id: Tanggal tertentu...

en: Relative dates...
id: Tanggal relatif...

en: Days of the week...
id: Hari-hari dalam seminggu...

en: Months of the year...
id: Bulan dalam setahun...

en: Quarters of the year...
id: Seperempat tahun...

en: Hours of the day...
id: Jam sehari...

en: Is not empty
id: Tidak kosong

en: Select none...
id: Pilih tidak ada...

en: Select all...
id: Pilih Semua...

en: Right now, this is {0}
id: Saat ini, ini adalah {0}

en: Right now, this is {0} - {1}
id: Saat ini, ini adalah {0} - {1}

en: Starting from...
id: Mulai dari...

en: Starting from
id: Mulai dari

en: 0/{0} loaded
id: 0/{0} dimuat

en: Your dashboard is ready
id: Dasbor Anda sudah siap

en: Doing Science...
id: Melakukan Ilmu...

en: Still Here...
id: Masih di sini...

en: Your question is ready!
id: Pertanyaan Anda sudah siap!

en: You can customize filter values for each subscription with paid plans.
id: Anda dapat menyesuaikan nilai filter untuk setiap langganan dengan paket berbayar.

en: Get Help
id: Mendapatkan bantuan

en: Resources and support
id: Sumber daya dan dukungan

en: Remove from bookmarks
id: Hapus dari bookmark

en: Bookmark
id: Penanda buku

en: event
id: peristiwa

en: archived
id: diarsipkan

en: unarchived
id: tidak diarsipkan

en: Product releases
id: Rilis produk

en: Default icon
id: Ikon bawaan

en: timeline
id: linimasa

en: Event name
id: Nama acara

en: Product launch
id: Peluncuran produk

en: Markdown supported
id: Penurunan harga didukung

en: Add links and formatting via markdown
id: Tambahkan tautan dan pemformatan melalui penurunan harga

en: Icon
id: ikon

en: Timeline
id: Linimasa

en: Excludes
id: tidak termasuk

en: {0}, starting {1} {2}
id: {0}, mulai {1} {2}

en: minute {0} | minutes {0}
id[0]: menit {0}

en: hour {0} | hours {0}
id[0]: jam {0}

en: day {0} | days {0}
id[0]: hari {0}

en: week {0} | weeks {0}
id[0]: minggu {0}

en: month {0} | months {0}
id[0]: bulan {0}

en: quarter {0} | quarters {0}
id[0]: kuartal {0}

en: year {0} | years {0}
id[0]: tahun {0}

en: All Set! {0} is ready.
id: Siap! {0} sudah siap.

en: All questions loaded
id: Semua pertanyaan dimuat

en: Would you like to be notified when this dashboard is done loading?
id: Apakah Anda ingin diberi tahu saat dasbor ini selesai dimuat?

en: Custom columns do not support boolean expressions
id: Kolom khusus tidak mendukung ekspresi boolean

en: Downloading…
id: Mengunduh…

en: All Set! Your question is ready.
id: Siap! Pertanyaan Anda sudah siap.

en: {0} is loaded.
id: {0} dimuat.

en: Would you like to be notified when this question is done loading?
id: Apakah Anda ingin diberi tahu saat pertanyaan ini selesai dimuat?

en: Switch to data
id: Beralih ke data

en: Switch to visualization
id: Beralih ke visualisasi

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Users are only ever added to or removed from mapped groups.
id: Pemetaan memungkinkan Metabase untuk secara otomatis menambah dan menghapus pengguna dari grup berdasarkan informasi keanggotaan yang disediakan oleh
    server direktori. Pengguna hanya ditambahkan atau dihapus dari grup yang dipetakan.

en: Allowed email address domain(s) for new Dashboard Subscriptions and Alerts. To specify multiple domains, separate each domain with a comma, with no space in between (e.g., "domain1,domain2"). To allow all domains, leave the field empty. This setting doesn't affect existing subscriptions.
id: Domain alamat email yang diizinkan untuk Langganan dan Lansiran Dasbor baru. Untuk menentukan beberapa domain, pisahkan setiap domain dengan koma, tanpa spasi di antaranya (mis., "domain1,domain2"). Untuk mengizinkan semua domain, biarkan bidang kosong. Setelan ini tidak memengaruhi langganan yang ada.

en: You do not have permissions to download the results of this query.
id: Anda tidak memiliki izin untuk mengunduh hasil kueri ini.

en: You should not set WEEK_START in Snowflake connection options; this might lead to incorrect results. Set the Start of Week Setting instead.
id: Anda tidak boleh menyetel WEEK_START dalam opsi koneksi Snowflake; ini dapat menyebabkan hasil yang salah. Tetapkan Pengaturan Awal Minggu sebagai gantinya.

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are only allowed to update alerts that they created
id: Pengguna non-admin tanpa izin pemantauan atau berlangganan hanya diizinkan untuk memperbarui peringatan yang mereka buat

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are not allowed to modify the channels for an alert
id: Pengguna non-admin tanpa izin pemantauan atau berlangganan tidak diizinkan mengubah saluran untuk peringatan

en: Non-admin users without subscription permissions are not allowed to add recipients
id: Pengguna non-admin tanpa izin berlangganan tidak diizinkan untuk menambahkan penerima

en: Group Manager is only enabled if you have a premium token with the advanced permissions feature.
id: Manajer Grup hanya diaktifkan jika Anda memiliki token premium dengan fitur izin lanjutan.

en: Admin cant be a group manager.
id: Admin tidak bisa menjadi manajer grup.

en: Timeline with id {0} not found
id: Garis waktu dengan id {0} tidak ditemukan

en: Timestamp cannot be null
id: Stempel waktu tidak boleh nol

en: ERROR {0}: {1}
id: GALAT {0}: {1}

note: clear any rows created by the Liquibase migrations.
en: Clearing default entries created by Liquibase migrations...
id: Menghapus entri default yang dibuat oleh migrasi Liquibase...

en: Don''t know how to parse date string {0}
id: Tidak tahu cara mengurai string tanggal {0}

en: Invalid values provided for operator: {0}
id: Nilai yang diberikan tidak valid untuk operator: {0}

en: Unrecognized operation: {0}
id: Operasi tidak dikenal: {0}

en: Error determining value for parameter {0}: {1}
id: Galat saat menentukan nilai untuk parameter {0}: {1}

en: You cannot update a ApplicationPermissionsRevision!
id: Anda tidak dapat memperbarui ApplicationPermissionsRevision!

en: Invalid Field Filter: Field {0} belongs to Database {1}, but the query is against Database {2}
id: Filter Bidang Tidak Valid: Bidang {0} milik Basis Data {1}, tetapi kuerinya bertentangan dengan Basis Data {2}

en: The engine on a sample database cannot be changed.
id: Mesin pada database sampel tidak dapat diubah.

en: The {0} permissions functionality is only enabled if you have a premium token with the advanced-permissions feature.
id: Fungsi izin {0} hanya diaktifkan jika Anda memiliki token premium dengan fitur izin lanjutan.

en: Unknown setting: {0}
id: Setelan tidak diketahui: {0}

en: You do not have access to the setting {0}
id: Anda tidak memiliki akses ke setelan {0}

en: Setting {0} allows both user-local and database-local values; this is not supported
id: Setelan {0} memungkinkan nilai lokal pengguna dan lokal basis data; ini tidak didukung

en: Error purging old cache entries: {0}
id: Terjadi kesalahan saat menghapus entri cache lama: {0}

en: Error saving query results to cache: {0}
id: Terjadi kesalahan saat menyimpan hasil kueri ke cache: {0}

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}: {1}
id: Kesalahan saat mencoba mengambil hasil cache untuk kueri dengan hash {0}: {1}

en: Slack user/channel startup cache refreshed with {0} entries, took {1}ms.
id: Cache startup pengguna/saluran yang kendur disegarkan dengan {0} entri, membutuhkan waktu {1}md.

en: Slack is not configured, not refreshing slack user/channel cache.
id: Slack tidak dikonfigurasi, tidak menyegarkan cache pengguna/saluran slack.

en: value must be a valid date string
id: nilai harus berupa string tanggal yang valid

en: Confirm
id: Mengonfirmasi

en: Home
id: Rumah

en: Turn into Member
id: Berubah menjadi Anggota

en: Turn into Manager
id: Berubah menjadi Manajer

en: {0} and disable download results, control access to the data model, promote group managers, {1}.
id: {0} dan nonaktifkan hasil unduhan, kontrol akses ke model data, promosikan pengelola grup, {1}.

en: and more
id: dan banyak lagi

en: Manager
id: Pengelola

en: Member
id: Anggota

en: Are you sure?
id: Apa kamu yakin?

en: You will not be able to manage users of this group anymore.
id: Anda tidak akan dapat mengelola pengguna grup ini lagi.

en: Not allowed to edit group memberships
id: Tidak diizinkan untuk mengedit keanggotaan grup

en: Exclude
id: Mengecualikan

en: No logins
id: Tidak ada login

en: You need unrestricted data access on this table to map custom display values.
id: Anda memerlukan akses data tak terbatas pada tabel ini untuk memetakan nilai tampilan kustom.

en: View Details
id: Melihat rincian

en: Field access denied
id: Akses lapangan ditolak

en: No key available
id: Tidak ada kunci yang tersedia

en: Connected to
id: Terhubung dengan

en: Retry now
id: Coba lagi sekarang

en: Model Caching Log
id: Log Caching Model

en: Refreshing
id: Menyegarkan

en: Completed
id: Lengkap

en: in
id: di

en: Last run at
id: Lari terakhir di

en: Created by
id: Dibuat oleh

en: Failed to update model cache
id: Gagal memperbarui cache model

en: Refreshing model cache
id: Menyegarkan cache model

en: Model last cached {0}
id: Model terakhir di-cache {0}

en: Last attempt {0}
id: Upaya terakhir {0}

en: Refresh now
id: Segarkan sekarang

en: this quarter
id: kuartal ini

en: You're allowed to download up to 10,000 rows.
id: Anda diizinkan untuk mengunduh hingga 10.000 baris.

en: Groups with Block data access can't download results
id: Grup dengan akses data Blokir tidak dapat mengunduh hasil

en: Disable model persistence
id: Nonaktifkan persistensi model

en: Disabling…
id: Menonaktifkan…

en: Enable model persistence
id: Aktifkan ketekunan model

en: Enabling…
id: Mengaktifkan…

en: Default period{0} | Default periods{0}
id[0]: Periode bawaan{0}

en: Minute{0} | Minutes{0}
id[0]: Menit{0}

en: Hour{0} | Hours{0}
id[0]: Jam{0}

en: Day{0} | Days{0}
id[0]: Hari{0}

en: Week{0} | Weeks{0}
id[0]: Minggu{0}

en: Month{0} | Months{0}
id[0]: Bulan{0}

en: Quarter{0} | Quarters{0}
id[0]: Seperempat{0}

en: Year{0} | Years{0}
id[0]: Tahun{0}

en: Minute of hour{0} | Minutes of hour{0}
id[0]: Menit jam{0}

en: Hour of day{0} | Hours of day{0}
id[0]: jam dalam sehari{0}

en: Day of week{0} | Days of week{0}
id[0]: Hari dalam seminggu{0}

en: Day of month{0} | Days of month{0}
id[0]: Hari dalam sebulan{0}

en: Day of year{0} | Days of year{0}
id[0]: Hari dalam setahun{0}

en: Week of year{0} | Weeks of year{0}
id[0]: Minggu dalam setahun{0}

en: Month of year{0} | Months of year{0}
id[0]: Bulan tahun{0}

en: Quarter of year{0} | Quarters of year{0}
id[0]: Kuartal tahun{0}

en: Saved questions
id: Pertanyaan tersimpan

en: Enabling cache will create tables for your models in a dedicated schema and Metabase will refresh them on a schedule. Questions based on your models will query these tables. {0}.
id: Mengaktifkan cache akan membuat tabel untuk model Anda dalam skema khusus dan Metabase akan menyegarkannya sesuai jadwal. Pertanyaan berdasarkan model Anda akan menanyakan tabel ini. {0}.

en: Refresh every
id: Segarkan setiap

en: 2 hours
id: 2 jam

en: 3 hours
id: 3 jam

en: 6 hours
id: 6 jam

en: 12 hours
id: 12 jam

en: 24 hours
id: 24 jam

en: Gets a time interval of specified length
id: Mendapat interval waktu dengan panjang yang ditentukan

en: Gets a timestamp relative to the current time
id: Mendapat stempel waktu relatif terhadap waktu saat ini

en: Unpersist model
id: Model tidak bertahan

en: Persist model
id: Pertahankan model

en: Questions that errored when last run
id: Pertanyaan yang salah saat dijalankan terakhir

en: You don't have permission to save this question.
id: Anda tidak memiliki izin untuk menyimpan pertanyaan ini.

en: Looks like we cannot find any matching datasets.
id: Sepertinya kami tidak dapat menemukan kumpulan data yang cocok.

en: Whether to enable using the new experimental Actions features globally. (Actions must also be enabled for each Database.)
id: Apakah akan mengaktifkan menggunakan fitur Tindakan eksperimental baru secara global. (Tindakan juga harus diaktifkan untuk setiap Database.)

en: Actions are not enabled.
id: Tindakan tidak diaktifkan.

en: Database does not support persisting
id: Basis data tidak mendukung persisten

en: Persisting models not enabled for database
id: Model yang bertahan tidak diaktifkan untuk database

en: Card is not a model
id: Kartu bukan model

en: Persisting models is not enabled.
id: Model yang bertahan tidak diaktifkan.

en: Integer greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
id: Bilangan bulat lebih besar dari atau sama dengan satu dan kurang dari atau sama dengan dua puluh empat

en: Value must be an integer representing hours greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
id: Nilai harus berupa bilangan bulat yang mewakili jam lebih besar atau sama dengan satu dan kurang dari atau sama dengan dua puluh empat

en: Enabling model persistence
id: Mengaktifkan persistensi model

en: Disabling model persistence
id: Menonaktifkan persistensi model

en: Warning: Automagic analysis context is missing result metadata. Unable to resolve Fields by name.
id: Peringatan: Konteks analisis otomatis tidak memiliki metadata hasil. Tidak dapat menyelesaikan Bidang berdasarkan nama.

note: otherwise this isn't returning something, and that's probably an error. Log it.
en: Cannot resolve Field {0} in automagic analysis context
id: Tidak dapat menyelesaikan Bidang {0} dalam konteks analisis otomatis

en: Error decomposing question: {0}
id: Kesalahan saat menguraikan pertanyaan: {0}

en: Lack permissions to create {0} schema
id: Tidak memiliki izin untuk membuat {0} skema

en: Lack permission to create table in schema {0}
id: Tidak memiliki izin untuk membuat tabel dalam skema {0}

en: Lack permission to read table in schema {0}
id: Kurang izin untuk membaca tabel dalam skema {0}

en: Lack permission to delete table in schema {0}
id: Tidak memiliki izin untuk menghapus tabel dalam skema {0}

en: Step {0} was successful for db {1}
id: Langkah {0} berhasil untuk db {1}

en: Error in `{0}` while checking for model persistence permissions.
id: Kesalahan dalam `{0}` saat memeriksa izin persistensi model.

en: Allow persisting models into the source database.
id: Izinkan model yang bertahan ke dalam database sumber.

en: Hour interval to refresh persisted models.
id: Interval jam untuk menyegarkan model yang bertahan.

en: The :feature option is required when using defenterprise in an EE namespace!
id: Opsi :feature diperlukan saat menggunakan defenterprise di namespace EE!

en: {0} option for defenterprise should not be set in an OSS namespace! Set it on the EE function instead.
id: {0} opsi untuk perusahaan pertahanan tidak boleh disetel di ruang nama OSS! Atur pada fungsi EE sebagai gantinya.

en: An EE namespace must be provided when using defenterprise in an OSS namespace!
id: Namespace EE harus disediakan saat menggunakan defenterprise di namespace OSS!

en: Add it immediately before the argument list.
id: Tambahkan segera sebelum daftar argumen.

en: Enterprise function {0}/{1} does not have a docstring. Go add one!
id: Fungsi perusahaan {0}/{1} tidak memiliki docstring. Ayo tambahkan satu!

en: The maximum number of attempts for delivering a single notification.
id: Jumlah maksimum upaya untuk mengirimkan satu notifikasi.

en: The initial retry delay in milliseconds when delivering notifications.
id: Penundaan percobaan ulang awal dalam milidetik saat mengirimkan pemberitahuan.

en: The delay multiplier between attempts to deliver a single notification.
id: Pengganda penundaan antara upaya untuk mengirimkan satu notifikasi.

en: The randomization factor of the retry delay when delivering notifications.
id: Faktor pengacakan penundaan percobaan ulang saat mengirimkan pemberitahuan.

en: The maximum delay between attempts to deliver a single notification.
id: Penundaan maksimum antara upaya untuk mengirimkan satu notifikasi.

en: Reconfiguring notification sender
id: Mengonfigurasi ulang pengirim notifikasi

en: Substituting cached query for card {0} from {1}.{2}
id: Mengganti kueri yang di-cache untuk kartu {0} dari {1}.{2}

en: Unpersisting model with card-id {0}
id: Model tanpa henti dengan kartu-id {0}

en: Error unpersisting model with card-id {0}
id: Kesalahan model yang tidak bertahan lama dengan id kartu {0}

en: Starting persisted model refresh task for Database {0}.
id: Memulai tugas penyegaran model tetap untuk Database {0}.

en: Error refreshing persisting model with card-id {0}
id: Terjadi kesalahan saat menyegarkan model yang ada dengan id kartu {0}

en: Finished persisted model refresh task for Database {0}.
id: Menyelesaikan tugas penyegaran model bertahan untuk Database {0}.

en: Attempting to refresh individual for persisted-info {0}.
id: Mencoba menyegarkan individu untuk informasi yang bertahan {0}.

en: Finished updated model-id {0} from persisted-info {1}.
id: ID model yang telah diperbarui {0} dari info-persistent {1}.

en: Unable to refresh model with card-id {0}
id: Tidak dapat menyegarkan model dengan id kartu {0}

en: Unknown payload type {0}
id: Jenis muatan tidak diketahui {0}

en: Migrating from self-hosted?
id: Bermigrasi dari yang dihosting sendiri?

en: Check out our docs for how to migrate your self-hosted instance to Cloud.
id: Lihat dokumen kami untuk mengetahui cara memigrasikan instans yang dihosting sendiri ke Cloud.

en: Enter a default value…
id: Masukkan nilai default…

en: Add title
id: Tambahkan judul

en: About
id: Tentang

en: Add description
id: Tambahkan deskripsi

en: Turn into a model
id: Menjadi model

en: Turn back to saved question
id: Kembali ke pertanyaan tersimpan

en: More info
id: Info lebih lanjut

en: Move, archive, and more...
id: Pindahkan, arsipkan, dan lainnya...

en: In order to send subscriptions and alerts to private Slack channels, you must first add the Metabase bot to them.
id: Untuk mengirim langganan dan peringatan ke saluran Slack pribadi, Anda harus terlebih dahulu menambahkan bot Metabase ke saluran tersebut.

en: Are you sure you want to reset to default colors?
id: Anda yakin ingin menyetel ulang ke warna default?

en: If you do this, your colors will change to our default colors. This action can’t be undone.
id: Jika Anda melakukan ini, warna Anda akan berubah ke warna default kami. Tindakan ini tidak dapat diurungkan.

en: This collection is empty
id: Koleksi ini kosong

en: Create a new…
id: Buat yang baru…

en: Edit permissions
id: Edit izin

en: Open this question and fill in its variables to see it.
id: Buka pertanyaan ini dan isi variabelnya untuk melihatnya.

en: Only Admins are able to embed questions. If you need access to this feature, reach out to them for permissions.
id: Hanya Admin yang dapat menyematkan pertanyaan. Jika Anda memerlukan akses ke fitur ini, hubungi mereka untuk mendapatkan izin.

en: In order to embed your question, you have to first {0}
id: Untuk menyematkan pertanyaan, Anda harus terlebih dahulu {0}

en: Model moved to {0}
id: Model dipindahkan ke {0}

en: Question moved to {0}
id: Pertanyaan dipindahkan ke {0}

en: Connect database
id: Hubungkan basis data

en: Skip
id: Melewati

en: Hi{0}. Nice to meet you!
id: Hai{0}. Senang bertemu denganmu!

en: {0} is connected to:
id: {0} terhubung ke:

en: No details found
id: Tidak ada detail yang ditemukan

en: Question last cached {0}
id: Pertanyaan terakhir di-cache {0}

en: Cache Configuration
id: Konfigurasi Cache

en: Palette preview
id: Pratinjau palet

en: Where it's used
id: Di mana itu digunakan

en: Chart colors
id: Warna grafik

en: Reset to default colors
id: Setel ulang ke warna default

en: Generate chart colors
id: Hasilkan warna bagan

en: User interface colors
id: Warna antarmuka pengguna

en: You can choose up to 24 hex values. We’ll auto-generate what you leave blank.
id: Anda dapat memilih hingga 24 nilai hex. Kami akan membuat secara otomatis apa yang Anda biarkan kosong.

en: Font weight
id: Berat font

en: Display our little friend on the homepage
id: Tampilkan teman kecil kami di beranda

en: In order to remove the Metabase logo from embeds, you can always upgrade to {0}
id: Untuk menghapus logo Metabase dari sematan, Anda selalu dapat meningkatkan versi ke {0}

en: one of our paid plans.
id: salah satu paket berbayar kami.

en: embedding the entire metabase app
id: menyematkan seluruh aplikasi metabase

en: With {0} you can embed the full Metabase app and enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. You can also get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
id: Dengan {0} Anda dapat menyematkan aplikasi Metabase lengkap dan memungkinkan pengguna menelusuri bagan, menelusuri koleksi, dan menggunakan pembuat kueri grafis. Anda juga bisa mendapatkan dukungan prioritas, lebih banyak alat untuk membantu Anda berbagi wawasan dengan tim Anda, dan opsi canggih untuk membantu Anda menciptakan pengalaman data interaktif yang lancar bagi pelanggan Anda.

en: some of our paid plans,
id: beberapa paket berbayar kami,

en: Premium embedding
id: Penyematan premium

en: Queued
id: antri

en: Hey there{0}
id: Halo{0}

en: How's it going{0}?
id: Apa kabar{0}?

en: Howdy{0}
id: Halo{0}

en: Greetings{0}
id: Salam{0}

en: Good to see you{0}
id: Senang bertemu denganmu{0}

en: Paid
id: Dibayar

en: Embedding
id: Menanamkan

en: Embed dashboards, questions, or the entire Metabase app into your application. Integrate with your server code to create a secure environment, limited to specific users or organizations.
id: Sematkan dasbor, pertanyaan, atau seluruh aplikasi Metabase ke dalam aplikasi Anda. Integrasikan dengan kode server Anda untuk menciptakan lingkungan yang aman, terbatas pada pengguna atau organisasi tertentu.

en: By enabling embedding you're agreeing to
id: Dengan mengaktifkan penyematan, Anda setuju untuk

en: our embedding license.
id: lisensi penyematan kami.

en: More details
id: Keterangan lebih lanjut

en: When you embed charts or dashboards from Metabase in your own
    application, that application isn't subject to the Affero General Public
    License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase
    logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds.
id: Saat Anda menyematkan bagan atau dasbor dari Metabase di Anda sendiri
    aplikasi, aplikasi itu tidak tunduk pada Affero General Public
    Lisensi yang mencakup Metabase lainnya, asalkan Anda menyimpan Metabase
    logo dan "Diberdayakan oleh Metabase" terlihat pada penyematan tersebut.

en: Your should, however, read the license text linked above as that is the
    actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
id: Namun, Anda harus membaca teks lisensi yang ditautkan di atas karena itu adalah
    lisensi aktual yang akan Anda setujui dengan mengaktifkan fitur ini.

en: We will refresh your models {0}
id: Kami akan menyegarkan model Anda {0}

en: Seconds and year properties are not allowed
id: Properti detik dan tahun tidak diperbolehkan

en: cron syntax
id: sintaks cron

en: Our {0} is a string of 5 fields separated by white spaces
id: {0} kami adalah string dari 5 bidang yang dipisahkan oleh spasi putih

en: Allowed values
id: Nilai yang diizinkan

en: Create Slack App
id: Buat Aplikasi Slack

en: Filter {0}
id: Saring {0}

en: 1. Click the button below and create your Slack App
id: 1. Klik tombol di bawah dan buat Aplikasi Slack Anda

en: First, {0} using the Metabase configuration. Once created, click “${ 1 }” to authorize it.
id: Pertama, {0} menggunakan konfigurasi Metabase. Setelah dibuat, klik “${ 1 }” untuk mengotorisasinya.

en: click the button below to create your Slack App
id: klik tombol di bawah ini untuk membuat Aplikasi Slack Anda

en: There was an error loading the field values for this field
id: Terjadi kesalahan saat memuat nilai bidang untuk bidang ini

en: more options
id: lebih banyak pilihan

en: max
id: maksimal

en: Waiting to create the first model cache
id: Menunggu untuk membuat cache model pertama

en: Learn more.
id: Belajarlah lagi.

en: Cache models
id: Model cache

en: We'll create tables with model data and refresh them on a schedule you define. To enable it, you need to grant this connection credential read and write permissions on the "{0}" schema or grant create schema permissions. {1}
id: Kami akan membuat tabel dengan data model dan menyegarkannya pada jadwal yang Anda tentukan. Untuk mengaktifkannya, Anda perlu memberikan izin baca dan tulis kredensial koneksi ini pada skema "{0}" atau berikan izin buat skema. {1}

en: Turn model caching off
id: Matikan caching model

en: Turn model caching on
id: Aktifkan caching model

en: For models to be cached, the user should have create table permission or create schema permission in this database.
id: Untuk model yang akan di-cache, pengguna harus membuat izin tabel atau membuat izin skema di database ini.

en: Day-of-week values must be between 1 and 7
id: Nilai hari dalam seminggu harus antara 1 dan 7

en: Day-of-week values must be SUN, MON, TUE, WED, THU, FRI, SAT OR between 1 and 7, - * ? / L #
id: Nilai hari dalam seminggu harus SUN, SEN, TUE, WED, THU, FRI, SAT ATAU antara 1 dan 7, - * ? / L #

en: Unsupported day of week value. Possible values are 1-7 or SUN-SAT , - * ? / L #
id: Nilai hari dalam seminggu tidak didukung. Nilai yang mungkin adalah 1-7 atau SUN-SAT , - * ? / L #

en: A numeric value between 1 and 5 must follow the # option
id: Nilai numerik antara 1 dan 5 harus mengikuti opsi #

en: Day of month values must be between 1 and 31
id: Nilai hari dalam bulan harus antara 1 dan 31

en: Offset from last day must be less or equal 30
id: Offset dari hari terakhir harus kurang atau sama dengan 30

en: Month values must be between 1 and 12
id: Nilai bulan harus antara 1 dan 12

en: Month values must be JAN, FEB, MAR, APR, MAY, JUN, JUL, AUG, SEP, OCT, NOV, DEC or between 1 and 12
id: Nilai bulan harus JAN, FEB, MAR, APR, MAY, JUN, JUL, AUG, SEP, OCT, NOV, DEC atau antara 1 dan 12

en: Start year must be less than stop year
id: Tahun mulai harus kurang dari tahun berhenti

en: Unsupported year value. Possible values are 1970-2099 , - * /
id: Nilai tahun tidak didukung. Nilai yang mungkin adalah 1970-2099 , - * /

en: Minute and second values must be between 0 and 59 and hour values must be between 0 and 23
id: Nilai menit dan detik harus antara 0 dan 59 dan nilai jam harus antara 0 dan 23

en: You must use ? in the day-of-week or day-of-month field
id: Anda harus menggunakan? di bidang hari-minggu atau hari-bulan

en: Invalid cron expression
id: Ekspresi cron tidak valid

en: Doing science...
id: Mengerjakan ilmu...

en: Running query...
id: Menjalankan kueri...

en: Loading results...
id: Memuat hasil...

en: Summaries
id: Ringkasan

en: Item Detail
id: Detail Barang

en: Color of filters in the query builder, buttons and links in filter widgets.
id: Warna filter di pembuat kueri, tombol, dan tautan di widget filter.

en: Bold
id: Berani

en: Heavy
id: Berat

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. {0}
id: Dengan fitur Pro/Enterprise ini Anda dapat menyematkan aplikasi Metabase lengkap. Memungkinkan pengguna Anda menelusuri bagan, menelusuri koleksi, dan menggunakan pembuat kueri grafis. {0}

en: Authorized origins
id: Asal resmi

en: Enter the origins for the websites or web apps where you want to allow embedding, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
id: Masukkan asal untuk situs web atau aplikasi web tempat Anda ingin mengizinkan penyematan, dipisahkan dengan spasi. Berikut adalah {0} untuk apa yang dapat dimasukkan.

en: exact specifications
id: spesifikasi yang tepat

en: Don’t show visualization
id: Jangan tampilkan visualisasi

en: Show visualization
id: Tampilkan visualisasi

en: Revert to this version
id: Kembalikan ke versi ini

en: nicetoseeyou@email.com
id: salam kenal@email.com

en: Make collection official
id: Jadikan koleksi resmi

en: Remove Official badge
id: Hapus lencana Resmi

en: Appearance
id: Penampilan

en: Font
id: font

en: Loading message
id: Memuat pesan

en: From Name
id: Dari nama

en: Reply-To Address
id: Alamat Balas Ke

en: That's not a valid email addresses
id: Itu bukan alamat email yang valid

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards.
id: Aktifkan admin untuk membuat tautan yang dapat dilihat secara publik (dan iframe yang dapat disematkan) untuk Pertanyaan dan Dasbor.

en: Allow questions, dashboards, and more to be embedded. {0}
id: Izinkan pertanyaan, dasbor, dan lainnya untuk disematkan. {0}

en: Standalone embeds
id: Sematan mandiri

en: Securely embed individual questions and dashboards within other applications.
id: Sematkan pertanyaan dan dasbor individual dengan aman di dalam aplikasi lain.

en: Full-app embedding
id: Penyematan aplikasi lengkap

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder.
id: Dengan fitur Pro/Enterprise ini Anda dapat menyematkan aplikasi Metabase lengkap. Memungkinkan pengguna Anda menelusuri bagan, menelusuri koleksi, dan menggunakan pembuat kueri grafis.

en: Standalone Embed Secret Key used to sign JSON Web Tokens for requests to /api/embed endpoints. This lets you create a secure environment limited to specific users or organizations.
id: Kunci Rahasia Sematan Mandiri yang digunakan untuk menandatangani Token Web JSON untuk permintaan ke /api/menyematkan titik akhir. Ini memungkinkan Anda membuat lingkungan aman yang terbatas untuk pengguna atau organisasi tertentu.

en: Use public link
id: Gunakan tautan publik

en: Auto Refresh
id: Segarkan Otomatis

en: edited this
id: diedit ini

en: Learn how to debug SQL errors
id: Pelajari cara men-debug kesalahan SQL

en: set up email
id: siapkan email

en: configure Slack
id: konfigurasikan Slack

en: Dashboard name
id: Nama dasbor

en: All dashboards
id: Semua dasbor

en: All databases
id: Semua database

en: Query Not Recorded, sorry
id: Permintaan Tidak Direkam, maaf

en: All schemas
id: Semua skema

en: All tables
id: Semua tabel

en: Member name
id: Nama anggota

en: All members
id: Semua anggota

en: Audit log
id: Log audit

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to log in. If this user is unable to authenticate then you can {1}
id: Kami telah mengirim undangan ke {0} dengan petunjuk untuk masuk. Jika pengguna ini tidak dapat mengautentikasi, Anda dapat {1}

en: reset their password.
id: mengatur ulang kata sandi mereka.

en: read
id: Baca

en: write
id: menulis

en: read or write
id: membaca atau menulis

en: That's not a valid list of email addresses
id: Itu bukan daftar alamat email yang valid

en: Transparent
id: Transparan

en: Use instance font
id: Gunakan font instan

en: Download data
id: Unduh data

en: Enable users to download data from this embed?
id: Aktifkan pengguna untuk mengunduh data dari sematan ini?

en: Example:
id: Contoh:

en:  by
id:  oleh

en: Show more filters
id: Tampilkan lebih banyak filter

en: New row
id: Baris baru

en: More columns
id: Lebih banyak kolom

en: Choose a join type
id: Pilih jenis bergabung

en: Dismiss sync spinner manually
id: Singkirkan pemintal sinkronisasi secara manual

en: Dismissing…
id: Mengabaikan…

en: Failed to dismiss sync spinner
id: Gagal menutup pemintal sinkronisasi

en: Sync spinners dismissed!
id: Pemintal sinkronisasi diberhentikan!

en: Refresh models every…
id: Perbarui model setiap…

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow. True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
id: Boolean yang menunjukkan apakah peristiwa analitik sedang dikirim ke Snowplow. Benar jika pelacakan anonim diaktifkan untuk instance ini, dan pengumpul Snowplow tersedia.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events. Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
id: Boolean yang menunjukkan apakah pengumpul Snowplow tersedia untuk menerima peristiwa analitik. Harus diatur melalui variabel lingkungan dalam tes Cypress atau selama pengembangan lokal.

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase. This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
id: Pengidentifikasi unik untuk digunakan dalam analisis Snowplow, untuk mengidentifikasi instance Metabase ini. Ini adalah pengaturan publik karena beberapa peristiwa analitik dikirim sebelum penyiapan awal.

en: check your host settings
id: periksa pengaturan host Anda

en: check your port settings
id: periksa pengaturan port Anda

en: String representing a cron schedule
id: String yang mewakili jadwal cron

en: Must be a valid cron string not specifying a year
id: Harus berupa string cron yang valid yang tidak menentukan tahun

en: Value must be a string representing a cron schedule of format <seconds> <minutes> <hours> <day of month> <month> <day of week> <year>
id: Nilai harus berupa string yang mewakili jadwal cron dengan format <detik> <menit> <jam> <hari dalam sebulan> <bulan> <hari dalam seminggu> <tahun>

en: Using definitions:
    Metrics:
    {0}
    Filters:
    {1}
id: Menggunakan definisi:
    Metrik:
    {0}
    Filter:
    {1}

en: Dimensions bindings:
    {0}
id: ikatan dimensi:
    {0}

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:
    {2}
id: Menambahkan {0} kartu ke dasbor {1}:
    {2}

en: System info:
     {0}
id: Sistem Informasi:
     {0}

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database. When should Metabase automatically scan and cache field values?
id: Metabase dapat memindai nilai yang ada di setiap bidang dalam database ini untuk mengaktifkan filter kotak centang di dasbor dan pertanyaan. Ini bisa menjadi proses yang membutuhkan banyak sumber daya, terutama jika Anda memiliki database yang sangat besar. Kapan Metabase secara otomatis memindai dan menyimpan nilai bidang cache?

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase [Cloud IP addresses](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):
id: Jika database Anda berada di belakang firewall, Anda mungkin perlu mengizinkan koneksi dari Metabase [Alamat IP Cloud](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html kami):

en: Unfold JSON Columns
id: Buka Kolom JSON

en: We unfold JSON columns into component fields.This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
id: Kami membuka kolom JSON ke dalam bidang komponen. Ini aktif secara default tetapi Anda dapat mematikannya jika kinerjanya lambat.

en: Unable to rollback database check for model persistence
id: Tidak dapat mengembalikan pemeriksaan database untuk persistensi model

en: Killed mysql process id {0} due to timeout.
id: Membunuh id proses mysql {0} karena batas waktu.

en: Undoing step `{0}` for db {1}
id: Mengurungkan langkah `{0}` untuk db {1}

en: Implicitly relative file paths are not allowed.
id: Jalur file relatif implisit tidak diperbolehkan.

en: Looks like the Username or Password is incorrect.
id: Sepertinya Nama Pengguna atau Kata Sandi salah.

en: Looks like you forgot to enter your Password.
id: Sepertinya Anda lupa memasukkan Kata Sandi Anda.

en: Database cannot be found.
id: Basis data tidak dapat ditemukan.

en: Looks like your Password is incorrect.
id: Sepertinya Kata Sandi Anda salah.

en: Unsupported client SSL key type - are you using an RSA key?
id: Jenis kunci SSL klien tidak didukung - apakah Anda menggunakan kunci RSA?

en: Looks like your Username is incorrect.
id: Sepertinya Nama Pengguna Anda salah.

en: check your username
id: periksa nama pengguna Anda

en: check your password
id: periksa kata sandi Anda

en: Hmm, we couldn''t connect to the database. Make sure your Host and Port settings are correct
id: Hmm, kami tidak dapat terhubung ke database. Pastikan pengaturan Host dan Port Anda benar

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Username and Password.
id: Kami tidak dapat terhubung ke host tunnel SSH. Periksa Nama Pengguna dan Kata Sandi.

en: check your database name settings
id: periksa pengaturan nama basis data Anda

en: Invalid client SSL key - did you select the correct file?
id: Kunci SSL klien tidak valid - apakah Anda memilih file yang benar?

en: please enable SSL
id: tolong aktifkan SSL

en: Cycle detected resolving dependent visible-if properties for driver {0}: {1}
id: Siklus terdeteksi menyelesaikan properti terlihat-jika yang bergantung untuk driver {0}: {1}

en: Server appears to require SSL - please enable SSL below
id: Server tampaknya memerlukan SSL - harap aktifkan SSL di bawah

en: It looks like your Host is invalid. Please double-check it and try again.
id: Sepertinya Host Anda tidak valid. Harap periksa kembali dan coba lagi.

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Host and Port.
id: Kami tidak dapat terhubung ke host tunnel SSH. Periksa Host dan Port.

en: check your connection string
id: periksa string koneksi Anda

en: Looks like the Database name is incorrect.
id: Sepertinya nama Database salah.

en: The email address you want to use for the sender of emails.
id: Alamat email yang ingin Anda gunakan untuk pengirim email.

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address. You can have multiple reply-to email addresses, just separate them with a comma.
id: Alamat email tujuan balasan, jika berbeda dari alamat asal. Anda dapat memiliki beberapa alamat email balasan, cukup pisahkan dengan koma.

en: The name you want to use for the sender of emails.
id: Nama yang ingin Anda gunakan untuk pengirim email.

en: [{0}] Model cache refresh failed for {1}
id: [{0}] Penyegaran tembolok model gagal untuk {1}

en: Google Sign-In token appears to be incorrect. Double check that it matches in Google and Metabase.
id: Token Masuk dengan Google tampaknya salah. Periksa kembali apakah cocok di Google dan Metabase.

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot. Please use a new Slack app integration instead.
id: Token Slack API yang tidak digunakan lagi untuk menghubungkan bot Metabase Slack. Silakan gunakan integrasi aplikasi Slack baru sebagai gantinya.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app. This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
id: Token OAuth pengguna bot untuk menghubungkan aplikasi Metabase Slack. Ini harus digunakan untuk semua integrasi Slack baru mulai dari Metabase v0.42.0.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid. Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
id: Apakah token aplikasi Slack saat ini, jika disetel, valid. Setel ke 'false' jika permintaan Slack API mengembalikan kesalahan autentikasi.

en: Error normalizing query: {0}
id: Terjadi kesalahan saat menormalkan kueri: {0}

en: Error canonicalizing query: {0}
id: Kesalahan kanonikalisasi kueri: {0}

en: Invalid MBQL clause: {0}
id: Klausa MBQL tidak valid: {0}

en: Error normalizing form: {0}
id: Terjadi kesalahan saat menormalkan formulir: {0}

en: {0} is not a valid temporal unit for {1}; not adding to clause {2}
id: {0} bukan unit temporal yang valid untuk {1}; tidak menambah klausa {2}

en: {0}''s Personal Collection
id: Koleksi Pribadi {0}

en: Full FieldValues shouldn't have hash_key.
id: FieldValues Penuh tidak boleh memiliki hash_key.

en: Invalid field-values type.
id: Jenis nilai bidang tidak valid.

en: Advanced FieldValues requires a hash_key.
id: FieldValues Tingkat Lanjut memerlukan hash_key.

en: Can't update type or hash_key for a FieldValues.
id: Tidak dapat memperbarui jenis atau hash_key untuk FieldValues.

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces. We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
id: Untuk membuat nama tabel dan bidang lebih ramah manusia, Metabase akan mengganti tanda hubung dan garis bawah di dalamnya dengan spasi. Kami akan menggunakan huruf besar untuk setiap kata saat menggunakannya, jadi 'last_visited_at' akan menjadi 'Terakhir Dikunjungi Di'.

en: :parameters must be a sequence of maps with :id and :type keys
id: :parameter harus berupa urutan peta dengan :id dan :type keys

en: :parameter_mappings must be a sequence of maps with :parameter_id and :type keys
id: :parameter_mappings harus berupa urutan peta dengan :parameter_id dan :type keys

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date. Please fetch new data and try again.
id: Sepertinya orang lain mengedit izin dan data Anda kedaluwarsa. Harap ambil data baru dan coba lagi.

en: You cannot update a permissions entry! Delete it and create a new one.
id: Anda tidak dapat memperbarui entri izin! Hapus dan buat yang baru.

en: This will replace “Lato” as the font family.
id: Ini akan menggantikan "Lato" sebagai keluarga font.

en: cron syntax string to schedule refreshing persisted models.
id: string sintaks cron untuk menjadwalkan menyegarkan model bertahan.

en: The startup time in milliseconds
id: Waktu mulai dalam milidetik

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries. It won''t affect most SQL queries, although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
id: Ini akan memengaruhi hal-hal seperti pengelompokan berdasarkan minggu atau pemfilteran dalam kueri GUI. Ini tidak akan memengaruhi sebagian besar kueri SQL, meskipun digunakan untuk menyetel variabel sesi WEEK_START di Snowflake.

en: Tell us where to find the file for each font weight. You don’t need to include all of them, but it’ll look better if you do.
id: Beri tahu kami di mana menemukan file untuk setiap berat font. Anda tidak perlu memasukkan semuanya, tetapi akan terlihat lebih baik jika Anda melakukannya.

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts. Users can individually override this default language from their own account settings.
id: Bahasa default untuk semua pengguna di seluruh UI Metabase, email sistem, pulsa, dan peringatan. Pengguna dapat mengganti bahasa default ini satu per satu dari pengaturan akun mereka sendiri.

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added. Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
id: Apakah modal pengantar harus ditampilkan setelah koneksi database berikutnya ditambahkan. Default ke false jika database non-default telah selesai disinkronkan untuk instance ini.

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here. So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
id: Untuk menentukan berapa lama setiap hasil cache pertanyaan yang disimpan harus bertahan, kami mengambil waktu eksekusi rata-rata kueri dan mengalikannya dengan apa pun yang Anda masukkan di sini. Jadi, jika kueri membutuhkan waktu rata-rata 2 menit untuk dijalankan, dan Anda memasukkan 10 untuk pengganda Anda, entri cache-nya akan bertahan selama 20 menit.

en: Default page to show people when they log in.
id: Halaman default untuk menunjukkan kepada orang-orang saat mereka masuk.

en: Message to show while a query is running.
id: Pesan untuk ditampilkan saat kueri sedang berjalan.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects, and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
id: URL ini digunakan untuk hal-hal seperti membuat tautan di email, pengalihan auth, dan dalam beberapa skenario penyematan, jadi mengubahnya dapat merusak fungsionalitas atau membuat Anda terkunci dari instance ini.

en: Invalid font {0}
id: Fon tidak valid {0}

en: Enables Metabot character on the home page
id: Mengaktifkan karakter Metabot di halaman beranda

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag with the ID {1} or name {2}.
id: Parameter tidak valid: Kartu {0} tidak memiliki tag template dengan ID {1} atau nama {2}.

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a parameter with the ID {1}.
id: Parameter tidak valid: Kartu {0} tidak memiliki parameter dengan ID {1}.

en: Invalid parameter: missing id
id: Parameter tidak valid: id tidak ada

en: Found substitute cached query for card {0} from {1}.{2}
id: Ditemukan kueri cache pengganti untuk kartu {0} dari {1}.{2}

en: Base-64 encoded public key for this site''s SSL certificate. Specify this to enable HTTP Public Key Pinning. See {0} for more information.
id: Kunci publik dengan enkode base-64 untuk sertifikat SSL situs ini. Tentukan ini untuk mengaktifkan Penyematan Kunci Publik HTTP. Lihat {0} untuk informasi selengkapnya.

en: Error in api/health database check
id: Kesalahan dalam pemeriksaan basis data api/kesehatan

en: Deleted {0} expired advanced fieldvalues
id: Menghapus {0} nilai bidang lanjutan yang kedaluwarsa

en: Task scheduler initialized into standby mode.
id: Penjadwal tugas diinisialisasi ke mode siaga.

en: Scheduler not initialized but `start-scheduler!` called. Please call `init-scheduler!` before attempting to start.
id: Penjadwal tidak diinisialisasi tetapi `start-scheduler!` dipanggil. Harap panggil `init-scheduler!` sebelum mencoba memulai.

en: Task scheduler started
id: Penjadwal tugas dimulai

en: Finished persisted model refresh task for Database {0} with {1} successes and {2} errors.
id: Menyelesaikan tugas penyegaran model bertahan untuk Database {0} dengan {1} berhasil dan {2} kesalahan.

en: Attempting to refresh persisted model {0}.
id: Mencoba menyegarkan model yang bertahan {0}.

en: Error updating database {0} for randomized schedules
id: Kesalahan memperbarui basis data {0} untuk jadwal acak

en: Updated default schedules for {0} databases
id: Jadwal default yang diperbarui untuk {0} database

en: Resulting transforms do not conform to expectations.
    Expected: {0}
id: Transformasi yang dihasilkan tidak sesuai dengan harapan.
    Diharapkan: {0}

en: parameter must be a map with :id and :type keys
id: parameter harus berupa peta dengan :id dan :type keys

en: parameter_mapping must be a map with :parameter_id and :target keys
id: parameter_mapping harus berupa peta dengan :parameter_id dan :target keys

en: String must be a valid 21-character NanoID string.
id: String harus berupa string NanoID 21 karakter yang valid.

en: Error parsing {0}:
    {1}
id: Kesalahan penguraian {0}:
    {1}

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages. A hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string) is strongly recommended.
id: String yang digunakan untuk menyemai kunci pribadi yang digunakan untuk memvalidasi pesan JWT. Sebuah kunci 256-bit yang dikodekan heksadesimal (yaitu, string 64-karakter) sangat dianjurkan.

en: SSO is trying to do an open redirect to an untrusted site
id: SSO mencoba melakukan pengalihan terbuka ke situs yang tidak tepercaya

en: {0} active filter | {0} active filters
id[0]: {0} filter aktif

en: minutes
id: menit

en: Timeout must be greater than 0
id: Batas waktu harus lebih besar dari 0

en: Show this on the home and login pages
id: Tunjukkan ini di halaman beranda dan login

en: Search for a column...
id: Cari kolom...

en: This table hasn’t been synced yet
id: Tabel ini belum disinkronkan

en: It was automatically marked as Hidden during the initial sync of this database. Do you want to make it queryable and sync it?
id: Itu secara otomatis ditandai sebagai Tersembunyi selama sinkronisasi awal database ini. Apakah Anda ingin membuat kueri dan menyinkronkannya?

en: Change to Queryable and sync it
id: Ubah ke Queryable dan sinkronkan

en: Filter down to a segment
id: Saring ke segmen

en: Clear all filters
id: Hapus semua filter

en: Apply Filters
id: Terapkan Filter

en: Filter {0} by
id: Filter {0} menurut

en: Filter segments
id: Filter segmen

en: ⚠️ We couldn't process payment for your account. Please {0} to avoid service interruptions.
id: ️ Kami tidak dapat memproses pembayaran untuk akun Anda. Harap {0} untuk menghindari gangguan layanan.

en: review your payment settings
id: tinjau pengaturan pembayaran Anda

en: ⚠️ Pro features won’t work right now due to lack of payment. {0} to restore Pro functionality.
id: ️ Fitur Pro tidak akan berfungsi sekarang karena kurangnya pembayaran. {0} untuk memulihkan fungsionalitas Pro.

en: Review your payment settings
id: Tinjau setelan pembayaran Anda

en: Session timeout
id: Batas waktu sesi

en: Time before inactive users are logged out.
id: Waktu sebelum pengguna yang tidak aktif logout.

en: Lighthouse illustration
id: Ilustrasi mercusuar

en: Variable to map to
id: Variabel untuk dipetakan ke

en: You can connect widgets to {{variables}} in text cards.
id: Anda dapat menghubungkan widget ke {{variables}} di kartu teks.

en: If you have a PEM SSL client key, you can convert that key to the PKCS-8/DER format using OpenSSL. {0}.
id: Jika Anda memiliki kunci klien SSL PEM, Anda dapat mengonversi kunci tersebut ke format PKCS-8/DER menggunakan OpenSSL. {0}.

en: You can use Markdown here, and include variables {{like_this}}
id: Anda dapat menggunakan Penurunan harga di sini, dan menyertakan variabel {{like_this}}

en: Prometheus web-server shut down
id: Server web Prometheus dimatikan

en: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT value of ''{0}'' is not parseable as an integer.
id: Nilai MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT dari ''{0}'' tidak dapat diuraikan sebagai bilangan bulat.

en: C3P0 Max pool size
id: C3P0 Ukuran kolam maks

en: Port to serve prometheus metrics from. If set, prometheus collectors are registered and served from `localhost:<port>/metrics`.
id: Port untuk melayani metrik prometheus dari. Jika disetel, kolektor prometheus didaftarkan dan dilayani dari `localhost:<port>/metrics`.

en: C3P0 Number of idle connections
id: C3P0 Jumlah koneksi idle

en: Error stopping prometheus web-server
id: Kesalahan menghentikan server web prometheus

en: C3P0 Number of connections
id: C3P0 Jumlah koneksi

en: Failed to initialize Prometheus on port {0}
id: Gagal menginisialisasi Prometheus pada port {0}

en: Starting prometheus metrics web-server on port {0}
id: Memulai server web metrik prometheus pada port {0}

en: C3P0 Minimum pool size
id: C3P0 Ukuran kolam minimum

en: Unrecognized measurement {0} in prometheus stats
id: Pengukuran tidak dikenal {0} dalam statistik prometheus

en: C3P0 Number of busy connections
id: C3P0 Jumlah koneksi sibuk

en: Starting prometheus metrics collector
id: Memulai kolektor metrik prometheus

en: Attempting to set up prometheus metrics web-server with no web-server port provided
id: Mencoba menyiapkan server web metrik prometheus tanpa port server web yang disediakan

en: Attempting to set up prometheus metrics with no web-server port provided
id: Mencoba menyiapkan metrik prometheus tanpa port server web yang disediakan

en: Metadata not ready in {0} minutes, abandoning
id: Metadata tidak siap dalam {0} menit, diabaikan

en: Metadata updated asynchronously for card {0}
id: Metadata diperbarui secara asinkron untuk kartu {0}

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because no metadata
id: Tidak memperbarui metadata secara asinkron untuk kartu {0} karena tidak ada metadata

en: Metadata not available soon enough. Saving card {0} and asynchronously updating metadata
id: Metadata tidak segera tersedia. Menyimpan kartu {0} dan memperbarui metadata secara asinkron

en: Cannot refresh an archived model
id: Tidak dapat menyegarkan model yang diarsipkan

en: Cannot refresh a non-model question
id: Tidak dapat menyegarkan pertanyaan non-model

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because query has changed
id: Tidak memperbarui metadata secara asinkron untuk kartu {0} karena kueri telah berubah

en: Metadata not available soon enough. Saving new card and asynchronously updating metadata
id: Metadata tidak segera tersedia. Menyimpan kartu baru dan memperbarui metadata secara asinkron

en: Matching style for native query editor's autocomplete. Can be "substring", "prefix", or "off". Larger instances can have performance issues matching using substring, so can use prefix matching,  or turn autocompletions off.
id: Gaya yang cocok untuk pelengkapan otomatis editor kueri asli. Bisa berupa "substring", "prefix", atau "off". Instance yang lebih besar dapat memiliki masalah kinerja yang cocok dengan menggunakan substring, sehingga dapat menggunakan pencocokan awalan, atau menonaktifkan pelengkapan otomatis.

en: Invalid `native-query-autocomplete-match-style` option
id: Opsi `native-query-autocomplete-match-style` tidak valid

en: Custom GeoJSON is not enabled
id: GeoJSON khusus tidak diaktifkan

en: Whether or not the use of custom GeoJSON is enabled.
id: Apakah penggunaan GeoJSON khusus diaktifkan atau tidak.

en: Editing first name is not allowed for SSO users.
id: Mengedit nama depan tidak diizinkan untuk pengguna SSO.

en: Editing last name is not allowed for SSO users.
id: Mengedit nama belakang tidak diizinkan untuk pengguna SSO.

en: Setting up prometheus metrics
id: Menyiapkan metrik prometheus

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER)
id: Kunci Klien SSL (PKCS-8/DER)

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address.
id: Alamat email tujuan balasan, jika berbeda dari alamat asal.

en: Display the lighthouse illustration on the home and login pages.
id: Tampilkan ilustrasi mercusuar di halaman rumah dan login.

en: Cached token status for premium features. This is to avoid an API request on the the first page load.
id: Status token dalam cache untuk fitur premium. Ini untuk menghindari permintaan API pada pemuatan halaman pertama.

en: Time before inactive users are logged out. By default, sessions last indefinitely.
id: Waktu sebelum pengguna yang tidak aktif logout. Secara default, sesi berlangsung tanpa batas waktu.

en: Reached recursion limit of {0} in "apply-sandboxing" middleware
id: Mencapai batas rekursi {0} di middleware "apply-sandboxing"

en: Appleseed
id: biji apel

en: Sign in with username or email
id: Masuk dengan nama pengguna atau email

en: No models found
id: Tidak ada model yang ditemukan

en: Create new model
id: Buat model baru

en: There are no actions for this model
id: Tidak ada tindakan untuk model ini

en: Create new action
id: Buat tindakan baru

en: Page
id: Halaman

en: Exit app
id: Keluar dari aplikasi

en: {0} connections
id: {0} koneksi

en: Turn into an action
id: Berubah menjadi aksi

en: Assign an action
id: Tetapkan tindakan

en: Edit {0}
id: Sunting {0}

en: List
id: Daftar

en: Edit button
id: Tombol edit

en: Delete button
id: tombol Hapus

en: Bulk actions
id: Aksi besar

en: Options
id: Pilihan

en: Variant
id: Varian

en: Basic
id: Dasar

en: Link to {{bird_id}}
id: Tautan ke {{bird_id}}

en: Launch app
id: Luncurkan aplikasi

en: Add a {0} to the page
id: Tambahkan {0} ke halaman

en: button
id: tombol

en: form
id: membentuk

en: Change button type
id: Ubah jenis tombol

en: What type of button do you want to add?
id: Jenis tombol apa yang ingin Anda tambahkan?

en: Perform action
id: Lakukan tindakan

en: Explore
id: Mengeksplorasi

en: Used by
id: Digunakan oleh

en: Schema
id: Skema

en: Unknown type
id: Jenis tidak diketahui

en: Embed in your application
id: Sematkan di aplikasi Anda

en: Add this {0} to your application server code. You’ll be able to preview the way it looks and behaves before making it securely visible for your users.
id: Tambahkan ini {0} ke kode server aplikasi Anda. Anda akan dapat mempratinjau tampilan dan perilakunya sebelum membuatnya terlihat dengan aman untuk pengguna Anda.

en: Set up
id: Mempersiapkan

en: Too many rows for a detail view
id: Terlalu banyak baris untuk tampilan detail

en: Delete?
id: Menghapus?

en: This can't be undone.
id: Ini tidak dapat diurungkan.

en: Nothing to order
id: Tidak ada yang perlu dipesan

en: New Action
id: Aksi Baru

en: New action
id: Aksi baru

en: Save action
id: Simpan tindakan

en: Click me
id: Klik saya

en: Action
id: Tindakan

en: Action Form Display
id: Tampilan Formulir Tindakan

en: Form
id: Membentuk

en: Button
id: Tombol

en: Primary
id: Utama

en: Danger
id: Bahaya

en: Borderless
id: Tanpa batas

en: New App
id: Aplikasi Baru

en: Result: {0}
id: Hasil: {0}

en: Save and enable
id: Simpan dan aktifkan

en: {0} rows
id: {0} baris

en: This channel shouldn't really be used by anyone — we'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions (it's a Slack requirement).
id: Saluran ini tidak boleh digunakan oleh siapa pun — kami akan mengunggah bagan dan tabel di sini sebelum mengirimkan langganan dasbor (ini adalah persyaratan Slack).

en: an action button
id: tombol aksi

en: Execute an action
id: Jalankan tindakan

en: Pick a question…
id: Pilih pertanyaan…

en: Pick a dashboard…
id: Pilih dasbor…

en: Pick a page to link to
id: Pilih halaman untuk ditautkan

en: Pick a page…
id: Pilih halaman…

en: This model does not have any actions yet.
id: Model ini belum memiliki tindakan apa pun.

en: Enable implicit actions
id: Aktifkan tindakan implisit

en: Create a new action
id: Buat tindakan baru

en: Contact
id: Kontak

en: Backing table
id: Meja penyangga

en: Relationships
id: Hubungan

en: This model is not used by any questions yet.
id: Model ini belum digunakan oleh pertanyaan apa pun.

en: Create a new question
id: Buat pertanyaan baru

en: New page
id: Halaman baru

en: ID #{0}
id: identitas #{0}

en: Edit options
id: Mengedit opsi

en: To start creating a form, write your query on the left with {{ parameter_names }}.
id: Untuk mulai membuat formulir, tulis kueri Anda di sebelah kiri dengan {{ parameter_names }}.

en: They'll show up as form fields here
id: Mereka akan muncul sebagai bidang formulir di sini

en: Enter one option per line
id: Masukkan satu opsi per baris

en: Press enter to add another option
id: Tekan enter untuk menambahkan opsi lain

en: Placeholder text
id: Teks placeholder

en: Required
id: Yg dibutuhkan

en: Default Value
id: Nilai Default

en: Generate key
id: Hasilkan kunci

en: Takes a datetime and returns an integer with the number of the year.
id: Mengambil datetime dan mengembalikan bilangan bulat dengan jumlah tahun.

en: The datetime column.
id: Kolom tanggal waktu.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-4) with the number of the quarter in the year.
id: Mengambil waktu dan mengembalikan bilangan bulat (1-4) dengan jumlah kuartal dalam setahun.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-12) with the number of the month in the year.
id: Mengambil datetime dan mengembalikan bilangan bulat (1-12) dengan jumlah bulan dalam setahun.

en: Extracts the week of the year as an integer..
id: Mengekstrak minggu dalam setahun sebagai bilangan bulat..

en: The name of the column with your date or datetime value..
id: Nama kolom dengan nilai tanggal atau waktu Anda..

en: Optional. The default is "ISO".
    - ISO: Week 1 starts on the Monday before the first Thursday of January.
    - US: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on Sunday.
    - Instance: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on the day defined in your Metabase localization settings.
id: Opsional. Standarnya adalah "ISO".
    - ISO: Minggu 1 dimulai pada hari Senin sebelum Kamis pertama bulan Januari.
    - AS: Minggu 1 dimulai pada 1 Jan. Semua minggu lainnya dimulai pada hari Minggu.
    - Contoh: Minggu 1 dimulai pada 1 Jan. Semua minggu lainnya dimulai pada hari yang ditentukan di pengaturan pelokalan Metabase Anda.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-31) with the number of the day of the month.
id: Mengambil datetime dan mengembalikan bilangan bulat (1-31) dengan jumlah hari dalam sebulan.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-7) with the number of the day of the week.
id: Mengambil datetime dan mengembalikan bilangan bulat (1-7) dengan jumlah hari dalam seminggu.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-23) with the number of the hour. No AM/PM.
id: Mengambil waktu dan mengembalikan bilangan bulat (0-23) dengan jumlah jam. Tidak ada AM/PM.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the minute in the hour.
id: Mengambil waktu dan mengembalikan bilangan bulat (0-59) dengan jumlah menit dalam satu jam.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the seconds in the minute.
id: Mengambil waktu dan mengembalikan bilangan bulat (0-59) dengan jumlah detik dalam satu menit.

en: amount
id: jumlah

en: unit
id: satuan

en: Adds some units of time to a date or timestamp value.
id: Menambahkan beberapa satuan waktu ke nilai tanggal atau stempel waktu.

en: The column with your date or timestamp values.
id: Kolom dengan nilai tanggal atau stempel waktu Anda.

en: The number of units to be added.
id: Jumlah unit yang akan ditambahkan.

en: "year", "month", "quarter", "day", "hour", "minute", "second" or "millisecond".
id: "tahun", "bulan", "kuartal", "hari", "jam", "menit", "detik", atau "milidetik".

en: Subtracts some units of time to a date or timestamp value.
id: Mengurangi beberapa unit waktu ke nilai tanggal atau stempel waktu.

en: The number of units to be subtracted.
id: Jumlah unit yang akan dikurangi.

en: Missing wiget label: {0}
id: Label wiget tidak ada: {0}

en: My new fantastic action
id: Aksi baru saya yang fantastis

en: Model it's saved in
id: Model itu disimpan

en: Successfully created a new {0}
id: Berhasil membuat {0} baru

en: Something went wrong while deleting the row
id: Terjadi kesalahan saat menghapus baris

en: Something went wrong while updating
id: Ada yang salah saat memperbarui

en: Successfully updated {0} records
id: Berhasil memperbarui {0} rekaman

en: Something went wrong while deleting
id: Terjadi kesalahan saat menghapus

en: Successfully deleted {0} records
id: Berhasil menghapus {0} rekaman

en: Successfully executed the action
id: Berhasil mengeksekusi aksi

en: Successfully saved
id: Berhasil disimpan

en: Successfully deleted
id: Berhasil dihapus

en: Success! The action returned: {0}
id: Kesuksesan! Tindakan dikembalikan: {0}

en: Something went wrong while executing the action
id: Terjadi kesalahan saat menjalankan tindakan

en: App
id: Aplikasi

en: This is an action now.
id: Ini adalah tindakan sekarang.

en: Public channel to store image files
id: Saluran publik untuk menyimpan file gambar

en: All values ({0})
id: Semua nilai ({0})

en: Other ({0})
id: Lainnya ({0})

en: date
id: tanggal

en: category
id: kategori

en: long text
id: teks panjang

en: dropdown
id: tarik-turun

en: inline select
id: pilih sebaris

en: date + time
id: tanggal + waktu

en: month + year
id: bulan + tahun

en: quarter + year
id: kuartal + tahun

en: Option One
id: Opsi Satu

en: Option Two
id: Opsi Dua

en: Option Three
id: Opsi Tiga

en: New Model
id: Model baru

en: question
id: pertanyaan

en: table
id: meja

en: page
id: halaman

en: Archive this page?
id: Arsipkan halaman ini?

en: First, save your model
id: Pertama, simpan model Anda

en: Save model
id: Simpan modelnya

en: What is the name of your question?
id: Apa nama pertanyaan Anda?

en: What is the name of your model?
id: Apa nama modelmu?

en: Add a date variable to this question to connect it to a dashboard filter.
id: Tambahkan variabel tanggal ke pertanyaan ini untuk menghubungkannya ke filter dasbor.

en: Add a number variable to this question to connect it to a dashboard filter.
id: Tambahkan variabel angka ke pertanyaan ini untuk menghubungkannya ke filter dasbor.

en: Add a string variable to this question to connect it to a dashboard filter.
id: Tambahkan variabel string ke pertanyaan ini untuk menghubungkannya ke filter dasbor.

en: Add a variable to this question to connect it to a dashboard filter.
id: Tambahkan variabel ke pertanyaan ini untuk menghubungkannya ke filter dasbor.

en: What is the name of your page?
id: Apa nama halaman Anda?

en: Is Write
id: Apakah Menulis

en: Write questions can be used for experimental actions.
id: Menulis pertanyaan dapat digunakan untuk tindakan eksperimental.

en: created a subscription
id: membuat langganan

en: deleted a subscription
id: menghapus langganan

en: Use the notebook editor
id: Gunakan editor buku catatan

en: This automatically inherits metadata from your source tables, and gives your models drill-through.
id: Ini secara otomatis mewarisi metadata dari tabel sumber Anda, dan memberikan model Anda perincian.

en: Use a native query
id: Gunakan kueri asli

en: You can always fall back to a SQL or native query, which is a bit more manual.
id: Anda selalu dapat kembali ke SQL atau kueri asli, yang sedikit lebih manual.

en: What's a model?
id: Apa itu model?

en: Your page is ready
id: Halaman Anda sudah siap

en: Action button
id: Tombol tindakan

en: Move dashboard to…
id: Pindahkan dasbor ke…

en: Remove this card?
id: Hapus kartu ini?

en: Would you like to be notified when this page is done loading?
id: Apakah Anda ingin diberi tahu saat halaman ini selesai dimuat?

en: Apps
id: Aplikasi

en: Pages
id: Halaman

en: Users can pick
id: Pengguna dapat memilih

en: Multiple values
id: Beberapa nilai

en: A single value
id: Nilai tunggal

en: Your model won't be created.
id: Model Anda tidak akan dibuat.

en: Discard
id: Membuang

en: Question in {0}
id: Pertanyaan di {0}

en: Abbreviate days and months
id: Menyingkat hari dan bulan

en: dollars
id: dolar

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the {1}-axis, the values will be summed.
id: "{0}" adalah bidang yang tidak diagregasi: jika memiliki lebih dari satu nilai pada satu titik pada sumbu {1}, nilai akan dijumlahkan.

en: Column with steps
id: Kolom dengan langkah-langkah

en: Select a region
id: Pilih wilayah

en: Custom map
id: Peta khusus

en: Rows
id: Baris

en: Measures
id: Pengukuran

en: Sort Order
id: Sortir Urutan

en: Pivot table
id: Tabel pivot

en: This has been set by the {0} environment variable.
id: Ini telah disetel oleh variabel lingkungan {0}.

en: This page is looking empty.
id: Halaman ini terlihat kosong.

en: location
id: lokasi

en: time
id: waktu

en: Sum over time
id: Jumlahkan dari waktu ke waktu

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: Y-axis position
id: Posisi sumbu Y

en: No breakouts are enabled
id: Tidak ada breakout yang diaktifkan

en: It is not possible to use the Log scale for a stacked percentage chart
id: Skala Log tidak dapat digunakan untuk bagan persentase bertumpuk

en: Column value
id: Nilai kolom

en: Add series breakout
id: Tambahkan pelarian seri

en: Add another series
id: Tambahkan seri lain

en: Auto formatting
id: Pemformatan otomatis

en: Scale
id: Skala

en: Show lines and marks
id: Tunjukkan garis dan tanda

en: Split y-axis when necessary
id: Pisahkan sumbu y bila perlu

en: Show label
id: Tampilkan label

en: Show data labels
id: Tampilkan label data

en: Auto x-axis range
id: Kisaran sumbu x otomatis

en: Value labels formatting
id: Pemformatan label nilai

en: Action {0} is not supported for {1} Databases.
id: Tindakan {0} tidak didukung untuk {1} Database.

en: {0} Database {1} does not support actions.
id: {0} Basis data {1} tidak mendukung tindakan.

en: Unknown Action {0}. Valid Actions are: {1}
id: Tindakan Tidak Dikenal {0}. Tindakan yang Sah adalah: {1}

en: Whether to enable using the new experimental Actions for a specific Database.
id: Apakah akan mengaktifkan menggunakan Tindakan eksperimental baru untuk Database tertentu.

en: Actions are not enabled for Database {0}.
id: Tindakan tidak diaktifkan untuk Basis Data {0}.

en: Missing primary key parameter: {0}
id: Parameter kunci primer tidak ada: {0}

en: Error executing Action: {0}
id: Galat mengeksekusi Tindakan: {0}

en: Must execute implicit action on a table with a single primary key.
id: Harus menjalankan tindakan implisit pada tabel dengan satu kunci utama.

en: No Card found for Action {0}.
id: Tidak ditemukan Kartu untuk Tindakan {0}.

en: No destination parameter found for id {0}. Found: {1}
id: Tidak ditemukan parameter tujuan untuk id {0}. Ditemukan: {1}

en: Unknown action type {0}.
id: Jenis tindakan tidak diketahui {0}.

en: Cannot execute Action {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
id: Tidak dapat menjalankan Tindakan {0}: Kartu {1} tidak ditandai sebagai `is_write`

en: Cannot execute implicit action on a table with ambiguous column names.
id: Tidak dapat menjalankan tindakan implisit pada tabel dengan nama kolom yang ambigu.

en: No destination parameter found for {0}. Found: {1}
id: Tidak ditemukan parameter tujuan untuk {0}. Ditemukan: {1}

en: Implicit parameters must be provided.
id: Parameter implisit harus disediakan.

en: Cannot call the service: missing required parameters: {0}
id: Tidak dapat memanggil layanan: tidak ada parameter yang diperlukan: {0}

en: Too many results returned: {0}
id: Terlalu banyak hasil yang dikembalikan: {0}

en: You cannot create an Alert for an is_write Card.
id: Anda tidak dapat membuat Peringatan untuk Kartu is_write.

en: Detail
id: Detil

en: ← Back to list
id: ← Kembali ke daftar

en: Table must have a single primary key: {0}
id: Tabel harus memiliki satu kunci utama: {0}

en: A scaffold-target was not provided for Page: {0}
id: Target scaffold tidak disediakan untuk Laman: {0}

en: Some tables could not be found. Given: {0} Found: {1}
id: Beberapa tabel tidak dapat ditemukan. Diberikan: {0} Ditemukan: {1}

en: A scaffold-target was not provided for Card: {0}
id: Target perancah tidak disediakan untuk Kartu: {0}

en: You cannot enable embedding for an is_write Card.
id: Anda tidak dapat mengaktifkan penyematan untuk Kartu is_write.

en: Saved Question is a Dataset.
id: Pertanyaan Tersimpan adalah Kumpulan Data.

en: Cannot mark Saved Question as ''is_write'': {0}
id: Tidak dapat menandai Pertanyaan Tersimpan sebagai ''is_write'': {0}

en: Query must be a native query.
id: Kueri harus berupa kueri asli.

en: You cannot share an is_write Card.
id: Anda tidak dapat membagikan Kartu is_write.

en: Write queries are only executable via the Actions API.
id: Kueri tulis hanya dapat dijalankan melalui Actions API.

en: Unable to connect to LDAP server with current settings
id: Tidak dapat tersambung ke server LDAP dengan setelan saat ini

en: Is LDAP currently enabled?
id: Apakah LDAP saat ini diaktifkan?

en: Cannot run query: MongoDB doesn''t support saved questions reference: {0}
id: Tidak dapat menjalankan kueri: MongoDB tidak mendukung referensi pertanyaan tersimpan: {0}

en: violates foreign key constraint {0}
id: melanggar batasan kunci asing {0}

en: violates unique constraint {0}
id: melanggar batasan unik {0}

en: {0} violates not-null constraint
id: {0} melanggar batasan bukan nol

en: Error fetching field metadata for table {0}
id: Kesalahan mengambil metadata bidang untuk tabel {0}

en: sqlite doesn't support extract us week
id: sqlite tidak mendukung mengekstrak kami minggu

en: Rows have the wrong columns: expected {0}, but got {1}
id: Baris memiliki kolom yang salah: diharapkan {0}, tetapi didapat {1}

en: Error(s) deleting rows.
id: Terjadi kesalahan saat menghapus baris.

en: Error(s) inserting rows.
id: Kesalahan saat menyisipkan baris.

en: Error parsing SQL error message {0}: {1}
id: Galat mengurai pesan galat SQL {0}: {1}

en: Rows need to be unique: repeated rows {0}
id: Baris harus unik: baris berulang {0}

en: Sorry, this would update {0} rows, but you can only act on 1
id: Maaf, ini akan memperbarui {0} baris, tetapi Anda hanya dapat bertindak pada 1

en: Error(s) updating rows.
id: Terjadi kesalahan saat memperbarui baris.

en: Some rows have different sets of columns: {0}
id: Beberapa baris memiliki kumpulan kolom yang berbeda: {0}

en: Cannot build filter clause: row cannot be empty.
id: Tidak dapat membuat klausa filter: baris tidak boleh kosong.

en: Invalid update row map: no non-PK columns. Got {0}, all of which are PKs.
id: Peta baris pembaruan tidak valid: tidak ada kolom non-PK. Punya {0}, semuanya PK.

en: Row is missing required primary key column. Required {0}; got {1}
id: Baris tidak memiliki kolom kunci utama wajib. Diperlukan {0}; mendapat {1}

en: Sorry, this would delete {0} rows, but you can only act on 1
id: Maaf, ini akan menghapus {0} baris, tetapi Anda hanya dapat bertindak pada 1 baris

en: Error executing write query: {0}
id: Galat mengeksekusi kueri tulis: {0}

en: Sqlite doesn't support extract isoweek
id: Sqlite tidak mendukung ekstrak isoweek

en: Client ID for Google Sign-In.
id: ID Klien untuk Masuk dengan Google.

en: Is Google Sign-In configured?
id: Apakah Masuk dengan Google dikonfigurasi?

en: Google Sign-In is not configured. Please set the Client ID first.
id: Masuk dengan Google tidak dikonfigurasi. Harap atur ID Klien terlebih dahulu.

en: Is Google Sign-in currently enabled?
id: Apakah Masuk dengan Google saat ini diaktifkan?

en: Have the mandatory LDAP settings (host and user search base) been validated and saved?
id: Apakah pengaturan LDAP wajib (host dan basis pencarian pengguna) telah divalidasi dan disimpan?

en: Data apps are not enabled.
id: Aplikasi data tidak diaktifkan.

en: A model made from a native SQL question cannot have a variable or field filter.
id: Model yang dibuat dari pertanyaan SQL asli tidak dapat memiliki variabel atau filter bidang.

en: You cannot add an is_write Card to a Dashboard.
id: Anda tidak dapat menambahkan Kartu is_write ke Dasbor.

en: Error calculating raw hash: {0}
id: Kesalahan menghitung hash mentah: {0}

en: Error calculating hydrated hash: {0} is nil after hydrating {1}
id: Kesalahan menghitung hash terhidrasi: {0} nihil setelah menghidrasi {1}

en: Error calculating identity hash: {0}
id: Kesalahan menghitung hash identitas: {0}

en: Week
id: Pekan

en: No parameter mapping found for parameter {0}. Found: {1}
id: Tidak ditemukan pemetaan parameter untuk parameter {0}. Ditemukan: {1}

en: Only native queries can be executed as write queries.
id: Hanya kueri asli yang dapat dijalankan sebagai kueri tulis.

en: No Query Action found for Emitter {0}. Only Query Actions are supported at this point in time.
id: Tidak ditemukan Tindakan Kueri untuk Emitter {0}. Hanya Tindakan Kueri yang didukung saat ini.

en: Cannot execute emitter {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
id: Tidak dapat menjalankan emitor {0}: Kartu {1} tidak ditandai sebagai `is_write`

en: Error executing QueryEmitter: {0}
id: Galat mengeksekusi QueryEmitter: {0}

en: Invalid session-type.
id: Jenis sesi tidak valid.

en: This Quarter
id: Kuartal ini

en: Database required of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
id: Basis data yang diperlukan untuk {0} telah berubah dari ''{1}'' menjadi ''{2}''.

en: Metabase task scheduler disabled. Scheduled tasks will not be ran.
id: Penjadwal tugas Metabase dinonaktifkan. Tugas terjadwal tidak akan dijalankan.

en: value must be a map with schema: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}
id: nilai harus berupa peta dengan skema: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}

en: {0} (optional)
id: {0} (opsional)

en: Found config file at path {0}; Metabase will be initialized with values from this file
id: Ditemukan file konfigurasi di jalur {0}; Metabase akan diinisialisasi dengan nilai dari file ini

en: Done initializing from file.
id: Selesai menginisialisasi dari file.

en: No config file found at path {0}
id: Tidak ada file konfigurasi yang ditemukan di jalur {0}

en: Don''t know how to expand template form: {0}
id: Tidak tahu cara meluaskan formulir template: {0}

en: Initializing {0} from config file...
id: Menginisialisasi {0} dari file konfigurasi...

en: Error parsing template string {0}: {1}
id: Galat mengurai string kerangka {0}: {1}

en: Creating new {0} Database {1}
id: Membuat {0} Basis Data {1} baru

en: Updating Database {0} {1}
id: Memperbarui Basis Data {0} {1}

en: Sync on database creation when initializing from file is disabled. Skipping sync.
id: Sinkronkan pada pembuatan basis data saat inisialisasi dari file dinonaktifkan. Melewatkan sinkronisasi.

en: Ignoring unknown config section {0}.
id: Mengabaikan bagian konfigurasi yang tidak diketahui {0}.

en: Setting value for Setting {0}
id: Nilai setelan untuk Setelan {0}

en: Setting setting values from config file
id: Menetapkan nilai pengaturan dari file konfigurasi

en: Updating User with email {0}
id: Memperbarui Pengguna dengan email {0}

en: Creating the first User for this instance. The first user is always created as an admin.
id: Membuat Pengguna pertama untuk instance ini. Pengguna pertama selalu dibuat sebagai admin.

en: Creating new User {0} with email {1}
id: Membuat Pengguna baru {0} dengan email {1}

en: Invalid Collection ID(s). These Collections do not exist: {0}
id: ID Koleksi tidak valid. Koleksi ini tidak ada: {0}

en: Loading serialized Metabase files from {0}
id: Memuat file Metabase berseri dari {0}

en: {0} tables have entity_id; expected to resolve the same number of models, but only got {1}
id: {0} tabel memiliki entitas_id; diharapkan menyelesaikan jumlah model yang sama, tetapi hanya mendapatkan {1}

en: Can't create new SAML user when SAML is not enabled
id: Tidak dapat membuat pengguna SAML baru saat SAML tidak diaktifkan

en: Are the mandatory JWT settings configured?
id: Apakah pengaturan JWT wajib dikonfigurasi?

en: Is SAML authentication configured and enabled?
id: Apakah autentikasi SAML dikonfigurasi dan diaktifkan?

en: Is JWT authentication configured and enabled?
id: Apakah otentikasi JWT dikonfigurasi dan diaktifkan?

en: Are the mandatory SAML settings configured?
id: Apakah setelan SAML wajib dikonfigurasi?

en: Google Sign-in
id: Masuk dengan Google

en: Only duplicate the dashboard
id: Hanya duplikat dasbor

en: If you check this, the cards in the duplicated dashboard will reference the original questions.
id: Jika Anda mencentangnya, kartu di dasbor duplikat akan merujuk ke pertanyaan awal.

en: Drill-through doesn’t work on SQL questions.
id: Telusuri tidak berfungsi pada pertanyaan SQL.

en: Drill-through doesn’t work on native questions.
id: Telusuri tidak berfungsi pada pertanyaan asli.

en: Paused
id: Dijeda

en: Pause
id: Berhenti sebentar

en: Resume
id: Melanjutkan

en: This will clear all your settings.
id: Ini akan menghapus semua pengaturan Anda.

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from one of the domains you specify here:
id: Izinkan pengguna untuk mendaftar sendiri jika alamat email akun Google mereka berasal dari salah satu domain yang Anda tentukan di sini:

en: datetime1
id: tanggal waktu1

en: Get the difference between two datetime values (datetime2 minus datetime1) using the specified unit of time.
id: Dapatkan perbedaan antara dua nilai datetime (datetime2 minus datetime1) menggunakan satuan waktu yang ditentukan.

en: created_at
id: dibuat di

en: shipped_at
id: dikirim_at

en: datetime1, datetime2
id: tanggal waktu1, tanggal waktu2

en: The columns or expressions with your datetime values.
id: Kolom atau ekspresi dengan nilai datetime Anda.

en: Choose from: "year", "month", "week", "day", "hour", "minute", or "second".
id: Pilih dari: "tahun", "bulan", "minggu", "hari", "jam", "menit", atau "detik".

en: Extracts the week of the year as an integer.
id: Mengekstrak minggu dalam setahun sebagai bilangan bulat.

en: The name of the column with your date or datetime value.
id: Nama kolom dengan nilai tanggal atau waktu Anda.

en: source
id: sumber

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
id: Konversikan zona waktu dari kolom tanggal atau stempel waktu.

en: The timezone you want to assign to your column.
id: Zona waktu yang ingin Anda tetapkan ke kolom Anda.

en: (Optional) The current timezone of your column. The default timezone is your report timezone.
id: (Opsional) Zona waktu kolom Anda saat ini. Zona waktu default adalah zona waktu laporan Anda.

en: Missing widget label: {0}
id: Label widget tidak ada: {0}

en: Save new question
id: Simpan pertanyaan baru

en: Duplicate "{0}" and its questions
id: Gandakan "{0}" dan pertanyaannya

en: Duplicated {0}, but couldn't duplicate some questions
id: Menggandakan {0}, tetapi tidak dapat menggandakan beberapa pertanyaan

en: No query provided so not querying for metadata
id: Tidak ada kueri yang disediakan sehingga tidak meminta metadata

en: Reusing provided metadata
id: Menggunakan kembali metadata yang disediakan

en: Querying for metadata and blending model metadata
id: Meminta metadata dan memadukan metadata model

en: Querying for metadata
id: Meminta metadata

en: No copied card information found
id: Informasi kartu yang disalin tidak ditemukan

en: Only datetime, timestamp, or date types allowed. Found {0}
id: Hanya tipe datetime, timestamp, atau date yang diperbolehkan. Ditemukan {0}

en: MongoDB does not support parsing strings as dates. Try parsing to a datetime instead
id: MongoDB tidak mendukung parsing string sebagai tanggal. Coba parsing ke datetime sebagai gantinya

en: MongoDB does not support parsing strings as times. Try parsing to a datetime instead
id: MongoDB tidak mendukung penguraian string seperti waktu. Coba parsing ke datetime sebagai gantinya

en: `timestamp with time zone` columns shouldn''t have a `source timezone`
id: Kolom `timestamp with time zone` tidak boleh memiliki `source timezone`

en: Error running step ''{0}'' for {1}
id: Galat menjalankan langkah ''{0}'' untuk {1}

en: Backfilling entity_id for {0} rows of {1}
id: Mengisi ulang entitas_id untuk {0} baris {1}

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
    We support tz database time zone names.
    See the full list here: https://w.wiki/4Jx
id: Konversikan zona waktu dari kolom tanggal atau stempel waktu.
    Kami mendukung nama zona waktu database tz.
    Lihat daftar lengkapnya di sini: https://w.wiki/4Jx

en: The current time zone. Only required for timestamps with no time zone.
id: Zona waktu saat ini. Hanya diperlukan untuk stempel waktu tanpa zona waktu.

en: Show percentages
id: Tampilkan persentase

en: In legend
id: Dalam legenda

en: On the chart
id: Di grafik

en: Error compiling HoneySQL form: {0}
id: Galat saat mengompilasi formulir HoneySQL: {0}

en: Invalid HoneySQL form: {0}
id: Formulir HoneySQL tidak valid: {0}

en: input column already has a set timezone. Please remove the source parameter in convertTimezone.
id: kolom input sudah memiliki zona waktu yang ditetapkan. Harap hapus parameter sumber di zona waktu konversi.

en: input column doesn't have a set timezone. Please set the source parameter in convertTimezone to convert it.
id: kolom input tidak memiliki zona waktu yang ditetapkan. Silakan atur parameter sumber di convertTimezone untuk mengonversinya.

en: Error reducing result rows: {0}
id: Kesalahan mengurangi baris hasil: {0}

en: Sample database could not be extracted to the plugins directory,which may result in slow startup times. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
id: Database sampel tidak dapat diekstrak ke direktori plugins, yang dapat mengakibatkan waktu mulai yang lambat. Silakan setel MB_PLUGINS_DIR ke direktori yang dapat ditulisi dan mulai ulang Metabase.

en: Metabase config files require a Premium token with the :advanced-config feature.
id: File konfigurasi metabase memerlukan token Premium dengan fitur :advanced-config.

[ctx: This is in the sidebar when creating or editing a dashboard subscription.]
en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
id: Bagan di langganan mungkin terlihat sedikit berbeda dari bagan di dasbor.

[ctx: Seen when creating a new dashboard subscription.]
en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
id: Penerima akan melihat data ini seperti yang Anda lihat, terlepas dari izin mereka.

en: Model actions
id: Tindakan model

en: Allow actions from models created from this data to be run. Actions are able to read, write, and possibly delete data.
id: Izinkan tindakan dari model yang dibuat dari data ini untuk dijalankan. Tindakan dapat membaca, menulis, dan mungkin menghapus data.

en: Note: Your database user will need write permissions.
id: Catatan: Pengguna basis data Anda memerlukan izin menulis.

en: Auto tracking schema
id: Skema pelacakan otomatis

en: Remove mapping
id: Hapus pemetaan

en: Remove mapping and members
id: Hapus pemetaan dan anggota

en: Remove mapping and delete groups
id: Hapus pemetaan dan hapus grup

en: Remove mapping and delete group
id: Hapus pemetaan dan hapus grup

en: These groups' user memberships will no longer be synced with the directory server.
id: Keanggotaan pengguna grup ini tidak lagi disinkronkan dengan server direktori.

en: This group's user membership will no longer be synced with the directory server.
id: Keanggotaan pengguna grup ini tidak akan disinkronkan lagi dengan server direktori.

en: What should happen with the groups themselves in Metabase?
id: Apa yang harus terjadi dengan grup itu sendiri di Metabase?

en: What should happen with the group itself in Metabase?
id: Apa yang harus terjadi dengan grup itu sendiri di Metabase?

en: Remove this group mapping?
id: Hapus pemetaan grup ini?

en: Nothing, just remove the mapping
id: Tidak ada, hapus saja pemetaannya

en: Also remove all group members (except from Admin)
id: Hapus juga semua anggota grup (kecuali dari Admin)

en: Also delete the groups (except Admin)
id: Hapus juga grup (kecuali Admin)

en: Also delete the group
id: Hapus juga grup tersebut

en: Delete this mapping?
id: Hapus pemetaan ini?

en: Synchronize Group Memberships
id: Sinkronkan Keanggotaan Grup

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the directory server. If a group isn‘t mapped, its membership won‘t be synced.
id: Pemetaan memungkinkan Metabase untuk menambah dan menghapus pengguna secara otomatis dari grup berdasarkan informasi keanggotaan yang disediakan oleh server direktori. Jika grup tidak dipetakan, keanggotaannya tidak akan disinkronkan.

en: About mappings
id: Tentang pemetaan

en: New mapping
id: Pemetaan baru

en: No mappings yet
id: Belum ada pemetaan

en: An error occurred.
id: Terjadi kesalahan.

en: Unknown target
id: Target tidak diketahui

en: This field is required
id: Bagian ini diperlukan

en: Action Library
id: Perpustakaan Aksi

en: Where should the values for '{0}' come from?
id: Dari mana asal nilai '{0}'?

en: You can either ask users to enter values, or use the value of a dashboard filter.
id: Anda dapat meminta pengguna untuk memasukkan nilai, atau menggunakan nilai filter dasbor.

en: Select an action to get started
id: Pilih tindakan untuk memulai

en: Outline
id: Garis besar

en: Ask the user
id: Tanya pengguna

en: This action has no parameters to map
id: Tindakan ini tidak memiliki parameter untuk dipetakan

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dibatalkan.

en: Action settings
id: Pengaturan tindakan

en: Make public
id: Umumkan

en: Creates a publicly shareable link to this action form.
id: Membuat tautan yang dapat dibagikan secara publik ke formulir tindakan ini.

en: Public action form URL
id: URL formulir tindakan publik

en: Success message
id: Pesan sukses

en: Action ran successfully
id: Aksi berjalan dengan sukses

en: Build custom forms and business logic.
id: Bangun formulir kustom dan logika bisnis.

en: Actions let you write parameterized SQL that writes back to your database. Actions can be attached to buttons on dashboards to create custom workflows. You can even publicly share the parameterized forms they generate to collect data.
id: Tindakan memungkinkan Anda menulis SQL berparameter yang menulis kembali ke database Anda. Tindakan dapat dilampirkan ke tombol di dasbor untuk membuat alur kerja khusus. Anda bahkan dapat membagikan secara publik formulir berparameter yang mereka hasilkan untuk mengumpulkan data.

en: Here are a few ideas for what you can do with actions
id: Berikut adalah beberapa ide untuk apa yang dapat Anda lakukan dengan tindakan

en: Create a customer feedback form and embed it on your website.
id: Buat formulir umpan balik pelanggan dan sematkan di situs web Anda.

en: Mark the customer you’re viewing in a dashboard as a VIP.
id: Tandai pelanggan yang Anda lihat di dasbor sebagai VIP.

en: Let team members remove redundant data.
id: Biarkan anggota tim menghapus data yang berlebihan.

en: See an example
id: Lihat contoh

en: Select a collection
id: Pilih koleksi

en: (optional)
id: (opsional)

en: must be a positive integer value
id: harus berupa nilai bilangan bulat positif

en: Button properties
id: Properti tombol

en: Button text
id: Teks tombol

en: Button variant
id: Varian tombol

en: Pick an action
id: Pilih tindakan

en: Change action
id: Ubah tindakan

en: Action Settings
id: Pengaturan Tindakan

en: Action Button
id: Tombol Tindakan

en: Text Card
id: Kartu Teks

en: This card does not support click mappings
id: Kartu ini tidak mendukung pemetaan klik

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
id: Saat pengguna menambahkan filter baru ke dasbor atau pertanyaan SQL, Metabase akan memindai bidang yang dipetakan ke filter tersebut untuk menampilkan daftar nilai yang dapat dipilih.

en: Select a model
id: Pilih model

en: Toggle sidebar
id: Alihkan bilah sisi

en: How should users filter on this column?
id: Bagaimana seharusnya pengguna memfilter kolom ini?

en: Selectable values for {0}
id: Nilai yang dapat dipilih untuk {0}

en: Search for a question or model
id: Telusuri pertanyaan atau model

en: Where values should come from
id: Dari mana nilai-nilai seharusnya berasal

en: You haven’t connected a field to this filter yet, so there aren’t any values.
id: Anda belum menghubungkan bidang ke filter ini, sehingga tidak ada nilai apa pun.

en: We don’t have any cached values for the connected fields. Try one of the other options, or change this widget to a search box.
id: Kami tidak memiliki nilai yang di-cache untuk bidang yang terhubung. Coba salah satu opsi lain, atau ubah widget ini menjadi kotak telusur.

en: Model or question to supply the values
id: Model atau pertanyaan untuk memberikan nilai

en: Pick a model or question…
id: Pilih model atau pertanyaan…

en: Column to supply the values
id: Kolom untuk memasok nilai

en: Pick a column…
id: Pilih kolom…

en: This model doesn’t have any text columns.
id: Model ini tidak memiliki kolom teks.

en: This question doesn’t have any text columns.
id: Pertanyaan ini tidak memiliki kolom teks.

en: Please pick a different model or question.
id: Harap pilih model atau pertanyaan yang berbeda.

en: Pick a model or question
id: Pilih model atau pertanyaan

en: An error occurred in your query
id: Terjadi kesalahan dalam kueri Anda

en: Enter one value per line.
id: Masukkan satu nilai per baris.

en: From connected fields
id: Dari bidang yang terhubung

en: From another model or question
id: Dari model atau pertanyaan lain

en: Custom list
id: Daftar kustom

en: Dropdown list
id: Daftar tarik-turun

en: Input box
id: Kotak masukan

en: Select at least one column
id: Pilih setidaknya satu kolom

en: Item {0} of first {1}
id: Butir {0} dari {1} pertama

en: Item {0} of {1}
id: Barang {0} dari {1}

en: Deselect All
id: Batalkan pilihan Semua

en: Choose a link
id: Pilih tautan

en: Sorry, you don't have permission to see this link.
id: Maaf, Anda tidak memiliki izin untuk melihat tautan ini.

en: Show row totals
id: Tampilkan total baris

en: Show column totals
id: Tampilkan total kolom

en: Link card
id: Kartu tautan

en: Revoke link
id: Cabut tautan

en: Public Action Form Listing
id: Daftar Formulir Aksi Publik

en: No actions have been publicly shared yet.
id: Belum ada tindakan yang dibagikan secara publik.

en: Run {0}?
id: Jalankan {0}?

en: Choose a record to update
id: Pilih rekaman untuk diperbarui

en: No action assigned
id: Tidak ada tindakan yang ditetapkan

en: Actions are not enabled for this database
id: Tindakan tidak diaktifkan untuk database ini

en: You cannot connect variables to link cards.
id: Anda tidak dapat menghubungkan variabel ke kartu tautan.

en: Open this card's action settings to connect variables
id: Buka setelan tindakan kartu ini untuk menghubungkan variabel

en: Add a saved question
id: Tambahkan pertanyaan tersimpan

en: , or
id: , atau

en: ask a new one
id: minta yang baru

en: How should users filter on this variable?
id: Bagaimana seharusnya pengguna memfilter variabel ini?

en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
id: Penerima akan melihat data ini seperti yang Anda lihat, terlepas dari izin mereka.

en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
id: Bagan di langganan mungkin terlihat sedikit berbeda dari bagan di dasbor.

en: Model details
id: Detail model

en: action
id: tindakan

en: {0} ran successfully
id: {0} berhasil dijalankan

en: Action form
id: Bentuk aksi

en: Successfully updated
id: Berhasil diperbaharui

en: Successfully ran the action
id: Berhasil menjalankan aksi

en: Shared Action Forms
id: Formulir Tindakan Bersama

en: Click Me
id: Klik Saya

en: Add link card
id: Tambahkan kartu tautan

en: Add action button
id: Tambahkan tombol tindakan

en: for {0}
id: untuk {0}

en: Add or remove columns
id: Tambahkan atau hapus kolom

en: Show Header
id: Tampilkan Tajuk

en: It will also be removed from the filter that uses it to populate values. | It will also be removed from the {0} filters that use it to populate values.
id[0]: Itu juga akan dihapus dari filter yang menggunakannya untuk mengisi nilai.

en: Timeout must be less than 100 years
id: Batas waktu harus kurang dari 100 tahun

en: Change field settings
id: Ubah pengaturan bidang

en: Field settings
id: Pengaturan bidang

en: Change options
id: Ubah opsi

en: Action parameters
id: Parameter aksi

en: Configure your parameters' types and properties here. The values for these parameters can come from user input, or from a dashboard filter. {0}
id: Konfigurasikan tipe dan properti parameter Anda di sini. Nilai untuk parameter ini dapat berasal dari masukan pengguna, atau dari filter dasbor. {0}

en: Long text
id: Teks panjang

en: Inline select
id: Pilih sebaris

en: Date + time
id: Tanggal + waktu

en: Run
id: Berlari

en: Delete this content and the DB connection
id: Hapus konten ini dan koneksi DB

en: If you’re trying to migrate from a development DB to a production one, you don’t need to do this. You can just {0}
id: Jika Anda mencoba bermigrasi dari DB pengembangan ke DB produksi, Anda tidak perlu melakukan ini. Anda bisa saja {0}

en: edit your connection details.
id: edit detail koneksi Anda.

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check each of these boxes:
id: Menghapus basis data ini juga akan menghapus semua yang didasarkan padanya. Jika Anda benar-benar mencoba melakukan ini, centang setiap kotak berikut:

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check the box below:
id: Menghapus basis data ini juga akan menghapus semua yang didasarkan padanya. Jika Anda benar-benar mencoba melakukan ini, centang kotak di bawah:

en: This will delete every saved question, model, metric, and segment you’ve made that uses this data, and can’t be undone!
id: Tindakan ini akan menghapus setiap pertanyaan, model, metrik, dan segmen tersimpan yang Anda buat yang menggunakan data ini, dan tidak dapat diurungkan!

en: If you’re sure, please type {0} in this box:
id: Jika Anda yakin, silakan ketik {0} di kotak ini:

en: Are you completely sure?
id: Apakah Anda benar-benar yakin?

en: Delete {0} saved question | Delete {0} saved questions
id[0]: Hapus {0} pertanyaan tersimpan

en: Delete {0} model | Delete {0} models
id[0]: Hapus model {0}

en: Delete {0} metric | Delete {0} metrics
id[0]: Hapus {0} metrik

en: Delete {0} segment | Delete {0} segments
id[0]: Hapus {0} segmen

en: Edit Link
id: Sunting Tautan

en: Edit definition
id: Sunting definisi

en: Archive {0}?
id: Arsipkan {0}?

en: Public action form
id: Bentuk aksi publik

en: Disable basic actions?
id: Nonaktifkan tindakan dasar?

en: Disabling basic actions will also remove any buttons that use these actions. Are you sure you want to continue?
id: Menonaktifkan tindakan dasar juga akan menghapus semua tombol yang menggunakan tindakan ini. Apakah anda yakin ingin melanjutkan?

en: Disable
id: Cacat

en: Disable basic actions
id: Nonaktifkan tindakan dasar

en: Create basic actions
id: Buat tindakan dasar

en: Actions menu
id: menu tindakan

en: Running Actions is not enabled for database {0}
id: Menjalankan Tindakan tidak diaktifkan untuk basis data {0}

en: Action list
id: Daftar aksi

en: No actions have been created yet.
id: Belum ada tindakan yang dibuat.

en: Get started quickly with some basic actions to create, edit and delete, or create your own from scratch.
id: Mulailah dengan cepat dengan beberapa tindakan dasar untuk membuat, mengedit, dan menghapus, atau buat sendiri dari awal.

en: Preview the query
id: Pratinjau kueri

en: Query preview
id: Pratinjau kueri

en: Returns the current timestamp (in milliseconds).
id: Mengembalikan stempel waktu saat ini (dalam milidetik).

en: Returns the current timestamp (in milliseconds). Currently {0} in {1}.
id: Mengembalikan stempel waktu saat ini (dalam milidetik). Saat ini {0} di {1}.

en: "month"
id: "bulan"

en: Other charts
id: Grafik lainnya

en: Timeline event card
id: Kartu acara garis waktu

en: Timeline card header
id: Tajuk kartu garis waktu

en: body row {0}
id: baris tubuh {0}

en: Still Waiting…
id: Masih menunggu…

en: Whether to enable Actions for a specific Database.
id: Apakah akan mengaktifkan Tindakan untuk Database tertentu.

en: Values can only be fetched for actions that require a Primary Key.
id: Nilai hanya dapat diambil untuk tindakan yang memerlukan Kunci Utama.

en: Error executing action.
id: Terjadi kesalahan saat menjalankan tindakan.

en: C3P0 Number of threads awaiting checkout
id: C3P0 Jumlah utas yang menunggu checkout

en: Unsupported implicit action kind
id: Jenis tindakan implisit tidak didukung

en: must be a valid json-query, something like ''.item.title''
id: harus berupa json-query yang valid, seperti ''.item.title''

en: Unsupported action type
id: Jenis tindakan tidak didukung

en: Must provide a database_id for query actions
id: Harus menyediakan database_id untuk tindakan kueri

en: Card does not have a parameter with the ID {0}
id: Kartu tidak memiliki parameter dengan ID {0}

en: Invalid m field: {0}
id: Bidang m tidak valid: {0}

en: Must include prefix or search
id: Harus menyertakan awalan atau penelusuran

en: Error with autocomplete: {0}
id: Galat dengan pelengkapan otomatis: {0}

en: Missing field-ids for parameter
id: Id kolom untuk parameter tidak ada

en: Table ''{0}.{1}'' already exists
id: Tabel ''{0}.{1}'' sudah ada

en: Unable to identify table ''{0}.{1}''
id: Tidak dapat mengidentifikasi tabel ''{0}.{1}''

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have data access to all schemas.
id: Izin DB tidak valid: Jika Anda memiliki akses tulis untuk kueri asli, Anda harus memiliki akses data ke semua skema.

en: Sandboxes are an Enterprise feature. Please upgrade to a paid plan to use this feature.
id: Kotak pasir adalah fitur Perusahaan. Tingkatkan ke paket berbayar untuk menggunakan fitur ini.

en: Invalid execution permission graph: {0}
id: Grafik izin eksekusi tidak valid: {0}

en: ''load'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''import''.
id: ''memuat'' sudah usang dan akan dihapus dalam rilis mendatang. Silakan bermigrasi ke ''impor''.

en: ''dump'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''export''.
id: ''dump'' sudah tidak digunakan lagi dan akan dihapus di rilis mendatang. Silakan bermigrasi ke ''ekspor''.

en: Setting H2 sequence ids to proper values...
id: Mengatur id urutan H2 ke nilai yang tepat...

en: Can''t decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
id: Tidak dapat mendekripsi nilai rahasia dengan MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Can''t decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
id: Tidak dapat mendekripsi app db dengan MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Query cancelled
id: Kueri dibatalkan

en: Warning: missing type mapping for parsing BigQuery results of type {0}.
id: Peringatan: pemetaan jenis tidak ada untuk mengurai hasil BigQuery dari jenis {0}.

en: datetimeDiff only allows datetime, timestamp, or date types. Found {0}
id: datetimeDiff hanya mengizinkan tipe datetime, timestamp, atau date. Ditemukan {0}

en: now is not supported for MongoDB versions before 4.2
id: sekarang tidak didukung untuk versi MongoDB sebelum 4.2

en: incorrect value: {0}
id: nilai salah: {0}

en: violates not-null constraint
id: melanggar not-null constraint

en: Error preparing statement: {0}
id: Kesalahan mempersiapkan pernyataan: {0}

en: Comma separated names of {0} that should NOT appear in Metabase
id: Nama {0} yang dipisahkan koma yang seharusnya TIDAK muncul di Metabase

en: Comma separated names of {0} that should appear in Metabase
id: Nama {0} yang dipisahkan koma yang seharusnya muncul di Metabase

en: You can use patterns like "auth*" to match multiple {0}
id: Anda dapat menggunakan pola seperti "auth*" untuk mencocokkan beberapa {0}

en: Would you mind taking a quick 5 minute survey to tell us how it’s going?
id: Maukah Anda mengikuti survei singkat selama 5 menit untuk memberi tahu kami bagaimana perkembangannya?

en: Actions must be made with models, not cards.
id: Tindakan harus dilakukan dengan model, bukan kartu.

en: Cannot make a question from a model with actions
id: Tidak dapat mengajukan pertanyaan dari model dengan tindakan

en: invalid parameterized_object_type
id: parameterized_object_type tidak valid

en: Invalid parameter source {0}
id: Sumber parameter tidak valid {0}

en: Error updating Settings last updated value: {0}
id: Kesalahan memperbarui Setelan nilai yang terakhir diperbarui: {0}

en: Invalid locale: {0}
id: Lokal tidak valid: {0}

en: Invalid day of week: {0}
id: Hari tidak valid dalam seminggu: {0}

en: Error fetching token status from {0}:
id: Galat mengambil status token dari {0}:

en: MB_API_KEY is not set. See {0} for details
id: MB_API_KEY tidak disetel. Lihat {0} untuk detailnya

en: Session timeout must be less than 100 years.
id: Batas waktu sesi harus kurang dari 100 tahun.

en: Session timeout amount must be positive.
id: Jumlah batas waktu sesi harus positif.

en: {0}, {1}, and {2}
id: {0}, {1}, dan {2}

en: Field {0} has not been used since {1}. Skipping...
id: Bidang {0} belum digunakan sejak {1}. Melewati...

en: Found DBMS version {0}
id: Ditemukan versi DBMS {0}

en: Could not determine DBMS version
id: Tidak dapat menentukan versi DBMS

en: received
id: diterima

en: value must an array with :field id-or-name and an options map
id: value harus array dengan :field id-or-name dan peta opsi

en: value must be a valid UUID.
id: nilai harus berupa UUID yang valid.

en: value must be an instance of {0}
id: nilai harus berupa turunan dari {0}

en: Value must be a map.
id: Nilai harus berupa peta.

en: No current user found
id: Tidak ada pengguna saat ini yang ditemukan

en: Open the Metabase drill-through menu
id: Buka menu drill-through Metabase

en: Expression
id: Ekspresi

en: You can reference columns here in functions or equations, like: floor([Price] - [Discount]). Click for documentation.
id: Anda dapat mereferensikan kolom di sini dalam fungsi atau persamaan, seperti: floor([Harga] - [Diskon]). Klik untuk dokumentasi.

en: Open expressions documentation
id: Buka dokumentasi ekspresi

en: Open the drill-through menu
id: Buka menu drill-through

en: Native Query
id: Kueri Asli

en: Error calculating column name for {0}: {1}
id: Kesalahan menghitung nama kolom untuk {0}: {1}

en: Standard deviation of {0}
id: Simpangan baku {0}

en: Error calculating display name for {0}: {1}
id: Kesalahan menghitung nama tampilan untuk {0}: {1}

en: Cumulative sum of {0}
id: Jumlah kumulatif {0}

en: Saved Question #{0}
id: Pertanyaan Tersimpan #{0}

en: Cumulative count of {0}
id: Jumlah kumulatif {0}

en: No join named {0}
id: Tidak ada gabungan bernama {0}

en: Invalid :field clause: column {0} does not exist
id: Klausa :field: kolom {0} tidak valid tidak ada

en: Cannot find Table {0}
id: Tidak dapat menemukan Tabel {0}

en: Don''t know how to set options for {0}
id: Tidak tahu cara menyetel opsi untuk {0}

en: type-of {0} returned an invalid type {1}
id: jenis-dari {0} mengembalikan jenis yang tidak valid {1}

en: Don''t know how to determine the base type of {0}
id: Tidak tahu cara menentukan tipe dasar {0}

en: Join aliases must be unique at a given stage of a query
id: Alias gabungan harus unik pada tahap kueri tertentu

en: Stage {0} does not exist
id: Tahap {0} tidak ada

en: Extracting {0} {1}
id: Mengekstrak {0} {1}

en: query_execution cleanup successful, no rows were deleted
id: pembersihan query_execution berhasil, tidak ada baris yang dihapus

en: Cleaning up query_execution table
id: Membersihkan tabel query_execution

en: query_execution cleanup successful, {0} rows were deleted
id: pembersihan query_execution berhasil, {0} baris telah dihapus

en: query_execution cleanup failed
id: pembersihan query_execution gagal

en: Retention policy for the `query_execution` table.
id: Kebijakan penyimpanan untuk tabel `query_execution`.

en: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS is set to {0}; using the minimum value of {1} instead.
id: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS disetel ke {0}; menggunakan nilai minimum {1} sebagai gantinya.

en: Must be a string like 2020-04 or 2222-11.
id: Harus berupa string seperti 2020-04 atau 2222-11.
