Metabase - en to ja translation catalogue (6190 entries)

en: Your database has been added!
ja: データベースが追加されました

note: explorationsはどう訳すべきか？
en: We took a look at your data, and we have some automated explorations that we can show you!
ja: データの自動探索を実行しました。自動探索の結果を確認してみますか？

en: I'm good thanks
ja: いいえ、結構です

en: Explore this data
ja: このデータを詳しく見る

en: Select a database type
ja: データベースの種類を選択する

en: Save
ja: 保存

en: To do some of its magic, Metabase needs to scan your database. We will also rescan it periodically to keep the metadata up-to-date. You can control when the periodic rescans happen below.
ja: Metabaseは効率的に機能するために、登録されているデータベースをスキャンします。また、メタデータを最新に保つために再スキャンを実行します。以下から再スキャンの頻度を設定することができます。

en: Database syncing
ja: データベース同期中

en: This is a lightweight process that checks for
    updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this
    set to sync hourly.
ja: データベーススキーマの更新チェックは軽量なプロセスです。ほとんどの場合、1時間ごとの同期で問題ありません。

en: Scan
ja: スキャンする

en: Scanning for Filter Values
ja: フィルター値をスキャン中

note: リソース負荷の高い、という意味だとは思いますが、リソース集約的という表現は一般的な表現でしょうか？私は聞いたことがなかったもので。
en: Metabase can scan the values present in each
    field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This
    can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large
    database.
ja: Metabaseはこのデータベースの各フィールドの値をスキャンして、ダッシュボードや質問でのチェックボックスフィルター機能を有効にすることができます。 データベースが非常に大きい場合は、リソースに多少負荷のかかる処理となります。

en: When should Metabase automatically scan and cache field values?
ja: フィールド値をキャッシュするための自動スキャンをいつ実行するようにしますか？

en: Regularly, on a schedule
ja: 定期的に実行する

en: Only when adding a new filter widget
ja: 新しいフィルターウィジェットを追加したときのみ行う

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will
    scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
ja: ユーザーがダッシュボードまたは質問に新しいフィルターを追加すると、Metabaseはそのフィルターにマップされたフィールドをスキャンし、選択可能な値一覧を表示できるようにします。

en: Never, I'll do this manually if I need to
ja: 必要に応じて手動で実行する

en: Saving...
ja: 保存中...

en: Server error encountered
ja: サーバーエラーが発生しました

en: Delete this database?
ja: データベースを削除しますか？

en: All saved questions, metrics, and segments that rely on this database will be lost.
ja: 保存された全ての質問、メトリクスおよびセグメントは、このデータベースが削除されると同時に削除されます。

en: This cannot be undone.
ja: この操作はやり直しできません

en: If you're sure, please type
ja: 問題がなければ入力してください

en: DELETE
ja: 削除

en: in this box:
ja: このテキストボックスに:

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Delete
ja: 削除

en: Databases
ja: データベース

en: Add Database
ja: データベースを追加

en: Connection
ja: 接続

en: Scheduling
ja: スケジュール

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Actions
ja: アクション

en: Sync database schema now
ja: 今すぐデータベーススキーマと同期する

en: Starting…
ja: 処理中...

en: Failed to sync
ja: 同期に失敗しました

en: Sync triggered!
ja: 同期を開始しました！

en: Re-scan field values now
ja: 今すぐフィールド値を再スキャンする

en: Failed to start scan
ja: スキャンの開始に失敗しました

en: Scan triggered!
ja: スキャンを開始しました！

en: Danger Zone
ja: 危険な項目

en: Discard saved field values
ja: 保存されたフィールド値を破棄する

en: Remove this database
ja: このデータベースを削除する

en: Add database
ja: データベースを追加

en: Name
ja: 名前

en: Engine
ja: エンジン

en: Deleting...
ja: 削除中...

en: Loading ...
ja: 読込中...

en: Bring the sample dataset back
ja: サンプルデータセットを復元

en: Couldn't connect to the database. Please check the connection details.
ja: データベースに接続できません。接続設定を確認してください。

en: Successfully created!
ja: 作成されました！

en: Successfully saved!
ja: 保存されました！

en: Edit
ja: 編集

en: Revision History
ja: 履歴

en: Retire this {0}?
ja: {0}を放棄しますか？

en: Saved questions and other things that depend on this {0} will continue to work, but this {1} will no longer be selectable from the query builder.
ja: {0}に依存する質問やその他情報は既に保存されている場合は保持されますが、{1}はクエリビルダーから選択できなくなります。

en: If you're sure you want to retire this {0}, please write a quick explanation of why it's being retired:
ja: {0}を放棄して問題なければ、放棄する理由を簡単に記載してください。:

en: This will show up in the activity feed and in an email that will be sent to anyone on your team who created something that uses this {0}.
ja: {0}を使用して何かを作成をしたことのあるチームメンバーの、アクティビティフィードと、メールに記載いただいた内容が送付されます。

en: Retire
ja: 放棄する

en: Retiring…
ja: 放棄中...

en: Failed
ja: 失敗

en: Success
ja: 成功

en: Preview
ja: プレビュー

en: No column description yet
ja: 列の説明はまだありません

en: Select a field visibility
ja: フィールドの表示・非表示を選択する

en: No special type
ja: 特別タイプなし

en: Other
ja: その他

en: Select a special type
ja: 特別タイプを選択する

en: Select a target
ja: ターゲットを選択する

en: Columns
ja: 列

en: Column
ja: 列

en: Visibility
ja: 表示・非表示

en: Type
ja: タイプ

en: Current database:
ja: 現在のデータベース:

en: Show original schema
ja: 元のスキーマを表示する

en: Data Type
ja: データタイプ

en: Additional Info
ja: 付加情報

en: Find a schema
ja: スキーマを見つける

en: {0} schema | {0} schemas
ja[0]: {0} スキーマ

en: Why Hide?
ja: 非表示にする理由を選択してください

en: Technical Data
ja: テクニカルデータ

en: Irrelevant/Cruft
ja: 無関係/不正データ

en: Queryable
ja: 利用可能

en: Hidden
ja: 非表示

en: No table description yet
ja: テーブルの説明はまだありません

en: Metadata Strength
ja: メタデータ強度

en: {0} Queryable Table | {0} Queryable Tables
ja[0]: {0} 件の利用可能なテーブル

en: {0} Hidden Table | {0} Hidden Tables
ja[0]: {0} 非表示のテーブル

en: Find a table
ja: テーブルを探す

en: Schemas
ja: スキーマ

en: Metrics
ja: メトリクス

en: Add a Metric
ja: メトリクスを追加する

en: Definition
ja: 定義

en: Create metrics to add them to the View dropdown in the query builder
ja: クエリビルダーの表示ドロップダウンにメトリクスを作成し追加する

en: Segments
ja: セグメント

en: Add a Segment
ja: セグメントを追加する

en: Create segments to add them to the Filter dropdown in the query builder
ja: クエリビルダーのフィルタードロップダウンにセグメントを作成し追加する

en: created
ja: 作成済み

en: reverted to a previous version
ja: 以前のバージョンに戻す

en: edited the title
ja: タイトルを編集する

en: edited the description
ja: 説明を編集する

en: edited the
ja: ␣を編集する

en: made some changes
ja: 変更されました

en: You
ja: あなた

en: Datamodel
ja: データモデル

en:  History
ja: 履歴

en: Revision History for
ja: 履歴

en: {0} – Field Settings
ja: {0} - フィールド設定

en: Where this field will appear throughout Metabase
ja: Metabase上でフィールドが表示される箇所

en: Filtering on this field
ja: このフィールドでフィルターを設定する

en: When this field is used in a filter, what should people use to enter the value they want to filter on?
ja: このフィールドでフィルターを利用する場合、利用するフィルター処理はどれですか？

en: No description for this field yet
ja: このフィールドには説明がまだありません

en: Original value
ja: 元の値

en: Mapped value
ja: マップされた値

en: Enter value
ja: 値を入力する

en: Use original value
ja: 元の値を使う

en: Use foreign key
ja: 外部キーを使う

en: Custom mapping
ja: カスタムマッピング

en: Unrecognized mapping type
ja: マッピングタイプを識別できません

en: Current field isn't a foreign key or FK target table metadata is missing
ja: 現在のフィールドは外部キーではないか、FKターゲットテーブルのメタデータがありません

en: The selected field isn't a foreign key
ja: 選択されたフィールドは外部キーではありません

en: Display values
ja: 値を表示する

en: Choose to show the original value from the database, or have this field display associated or custom information.
ja: データベースから元の値を表示するか、このフィールドに関連する情報またはカスタム情報を表示するかを選択します。

en: Choose a field
ja: フィールドを選択

en: Please select a column to use for display.
ja: 表示に使用する列を選択してください。

en: Tip:
ja: ヒント:

en: You might want to update the field name to make sure it still makes sense based on your remapping choices.
ja: 再マッピングの選択と内容が合うようにフィールド名を更新すると良いでしょう。

en: Cached field values
ja: フィールド値をキャッシュする

en: Metabase can scan the values for this field to enable checkbox filters in dashboards and questions.
ja: Metabaseはダッシュボードまたは質問のチェックボックスを有効化するため、このフィールドの値をスキャンします。

en: Re-scan this field
ja: このフィールドを再スキャンする

en: Discard cached field values
ja: キャッシュしたフィールド値を削除する

en: Failed to discard values
ja: 値の削除に失敗しました

en: Discard triggered!
ja: 削除されました！

en: Select any table to see its schema and add or edit metadata.
ja: テーブルを選択し、スキーマを見てメタデータを追加・編集する。

en: Name is required
ja: 名前は必須です

en: Description is required
ja: 説明は必須です

en: Revision message is required
ja: 履歴メッセージは必須です

en: Aggregation is required
ja: 集約が必要です

en: Edit Your Metric
ja: メトリクスを編集する

en: Create Your Metric
ja: メトリクスを作成する

en: Make changes to your metric and leave an explanatory note.
ja: メトリクスを変更し注釈を加える

en: You can create saved metrics to add a named metric option to this table. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
ja: 保存されたメトリクスを使用して、このテーブルに名前付きメトリックオプションを追加することができます。 保存されたメトリクスには、集約タイプ、集約フィールド、およびオプションで追加するフィルターが含まれます。 たとえば、これを使用してOrdersテーブルの「平均価格」の公式な計算方法を作成することができます。

en: Result:
ja: 結果:

en: Name Your Metric
ja: メトリックに名前を付ける

en: Give your metric a name to help others find it.
ja: 他ユーザーのためにメトリックに名前を付ける

en: Something descriptive but not too long
ja: 簡単な説明

en: Describe Your Metric
ja: メトリックを説明する

en: Give your metric a description to help others understand what it's about.
ja: 他ユーザーのためにメトリックに説明を加える

en: This is a good place to be more specific about less obvious metric rules
ja: 分かりにくいメトリクスのルールについてより詳細な情報をこちらに記入してください

en: Reason For Changes
ja: 変更理由

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required.
ja: 変更箇所と変更理由を記入する

en: This will show up in the revision history for this metric to help everyone remember why things changed
ja: 他ユーザーにも変更理由がわかるよう、このメトリクスの履歴に表示されます

en: At least one filter is required
ja: 最低1つのフィルターが必要です

en: Edit Your Segment
ja: セグメントを編集する

en: Create Your Segment
ja: セグメントを作成する

en: Make changes to your segment and leave an explanatory note.
ja: セグメントを変更し注釈を加える

en: Select and add filters to create your new segment for the {0} table
ja: {0}テーブルの新しいセグメントを作成するためのフィルターを選択し追加する

en: Name Your Segment
ja: セグメントに名前を付ける

en: Give your segment a name to help others find it.
ja: 他のユーザーが見つけやすくするため、セグメントに名前を付けてください

en: Describe Your Segment
ja: セグメントの説明

en: Give your segment a description to help others understand what it's about.
ja: 他ユーザーのためにセグメントに説明を加える

en: This is a good place to be more specific about less obvious segment rules
ja: セグメントのルールについてより詳細な情報をこちらに記入してください

en: This will show up in the revision history for this segment to help everyone remember why things changed
ja: 他ユーザーにも変更理由がわかるよう、このセグメントの履歴に表示されます

en: Settings
ja: 設定

en: Metabase can scan the values in this table to enable checkbox filters in dashboards and questions.
ja: Metabaseはダッシュボードまたは質問のチェックボックスを有効化するため、このテーブルの値をスキャンします。

en: Re-scan this table
ja: このテーブルを再スキャンする

en: Add
ja: 追加

en: Not a valid formatted email address
ja: 有効なメールアドレスではありません

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Permission Groups
ja: 権限グループ

en: Make this user an admin
ja: このユーザーを管理者にする

en: All users belong to the {0} group and can't be removed from it. Setting permissions for this group is a great way to
    make sure you know what new Metabase users will be able to see.
ja: 全てのユーザーは{0}グループに属しており、そのグループから削除することはできません。 このグループの権限を設定することで、新しいMetabaseユーザーの閲覧可能範囲を確認することができます。

en: This is a special group whose members can see everything in the Metabase instance, and who can access and make changes to the
    settings in the Admin Panel, including changing permissions! So, add people to this group with care.
ja: これはメンバーがMetabaseインスタンス内の全データを参照できるだけでなく、権限の変更などを含む管理者パネルの設定ができる特別なグループです。このグループにメンバーを追加する場合は、十分にご注意ください。

en: To make sure you don't get locked out of Metabase, there always has to be at least one user in this group.
ja: Metabaseからロックアウトされないため、このグループには最低1ユーザーの登録が必要です

en: Members
ja: メンバー

en: Email
ja: メール

en: A group is only as good as its members.
ja: グループもそのメンバーもどちらも大事です。

en: Admin
ja: 管理者

en: and
ja: そして

en: {0} other group | {0} other groups
ja[0]: {0} 他グループ

en: Default
ja: デフォルト

en: Something like "Marketing"
ja: 「マーケティング」等

en: Remove this group?
ja: このグループを削除しますか？

en: Are you sure? All members of this group will lose any permissions settings they have based on this group.
    This can't be undone.
ja: このグループに属するすべてのメンバーは、グループに基づいて設定されている全ての権限設定を失います。
    この変更は取り消せません。実行してよろしいですか？

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit Name
ja: 名前を編集する

en: Remove Group
ja: グループを削除する

en: Done
ja: 完了

en: Group name
ja: グループ名

en: Groups
ja: グループ

en: Create a group
ja: グループを作成する

en: You can use groups to control your users' access to your data. Put users in groups and then go to the Permissions section to control each group's access. The Administrators and All Users groups are special default groups that can't be removed.
ja: グループを使用して、ユーザーのデータへのアクセスを管理することができます。 ユーザーをグループに入れた後、権限のセクションに移動して各グループのアクセスを管理してください。 管理者グループとAll Users グループは、削除できない特殊なデフォルトグループです。

en: Edit Details
ja: 詳細を編集する

en: Re-send Invite
ja: 招待を再送する

en: Reset Password
ja: パスワードをリセットする

en: Deactivate
ja: 無効化

en: People
ja: ユーザー

en: Who do you want to add?
ja: 誰を追加したいですか？

en: Edit {0}'s details
ja: {0}の詳細を編集する

en: {0} has been added
ja: {0}が追加されました

en: Add another person
ja: 他のユーザーを追加する

en: We couldn’t send them an email invitation,
    so make sure to tell them to log in using {0}
    and this password we’ve generated for them:
ja: 招待メールを送信できませんでした。{0}とこのパスワードを利用してログインいただくようご指示ください。:

en: If you want to be able to send email invites, just go to the {0} page.
ja: 招待メールを送信したい場合は、{0}ページへお進みください

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to set their password.
ja: パスワード設定方法を記載した招待メールを{0}へ送信しました

en: We've re-sent {0}'s invite
ja: 招待メールを{0}に再送しました

en: Okay
ja: 確認しました

en: Any previous email invites they have will no longer work.
ja: これより前に送信された招待メールは無効です

en: Deactivate {0}?
ja: {0}を無効化しますか？

en: {0} won't be able to log in anymore.
ja: {0}はログインすることができません

en: Reactivate {0}'s account?
ja: {0}のアカウントを再有効化しますか？

en: Reactivate
ja: 再有効化する

en: They'll be able to log in again, and they'll be placed back into the groups they were in before their account was deactivated.
ja: ログインが可能になり、無効化される前のグループに戻りました。

en: Reset {0}'s password?
ja: {0}のパスワードをリセットしますか？

en: Reset
ja: リセットする

en: Are you sure you want to do this?
ja: よろしいですか？

en: {0}'s password has been reset
ja: {0}のパスワードがリセットされました

en: Here’s a temporary password they can use to log in and then change their password.
ja: この仮パスワードでログインし、パスワードを変更してください

en: We've sent them an email with instructions for creating a new password.
ja: 新しいパスワードの作成方法を記載したメールを送信しました

en: Active
ja: 有効化する

en: Deactivated
ja: 無効化した

en: Add someone
ja: 追加する

en: Last Login
ja: 最終ログイン

en: Signed up via Google
ja: Googleを利用して登録する

en: Signed up via LDAP
ja: LDAP経由で登録されました

en: Reactivate this account
ja: このアカウントを再有効化する

en: Never
ja: しない

en: {0} table | {0} tables
ja[0]: {0}テーブル

en:  will be
ja: ␣は␣になります

en: given access to
ja: にアクセスを付与する

en:  and
ja: ␣と␣

en: denied access to
ja: 拒否されたアクセス

en:  will no longer be able to
ja: ␣はこれ以降␣できません

en:  will now be able to
ja: ␣は␣できます

en:  native queries for
ja: のネイティブクエリ

en: Permissions
ja: 権限

en: Save permissions?
ja: 権限を保存しますか？

en: Save Changes
ja: 変更を保存する

en: Discard changes?
ja: 変更を破棄する

en: No changes to permissions will be made.
ja: 権限は変更されません

en: You've made changes to permissions.
ja: 権限が変更されました

en: Permissions for this collection
ja: このコレクションの権限

en: You have unsaved changes
ja: 保存されていない変更があります

en: Do you want to leave this page and discard your changes?
ja: 変更を破棄してこのページから離れますか？

en: Sorry, an error occurred.
ja: 申し訳ありません、エラーが発生しました

en: Administrators always have the highest level of access to everything in Metabase.
ja: 管理者にはMetabaseの全データへのアクセス権限があります

en: Every Metabase user belongs to the All Users group. If you want to limit or restrict a group's access to something, make sure the All Users group has an equal or lower level of access.
ja: 全てのMetabaseユーザーは、All Users グループに属します。 グループへのアクセスを制限またはブロックする場合は、All Users グループのアクセスレベルが同等かそれ以下であることをご確認ください。

en: MetaBot is Metabase's Slack bot. You can choose what it has access to here.
ja: MetaBotはMetabaseのSlackボットです。 ここにアクセスできるものを選択できます。

en: The "{0}" group may have access to a different set of {1} than this group, which may give this group additional access to some {2}.
ja: "{0}"グループは、このグループとは異なる{1}セットにアクセスする可能性があります。その場合、{0}グループには{2}への追加アクセス権が与えられます。

en: The "{0}" group has a higher level of access than this, which will override this setting. You should limit or revoke the "{1}" group's access to this item.
ja: "{0}"グループのアクセスレベルはこれより高くなり、この設定が上書きされます。 "{1}"グループのこのアイテムへのアクセスをブロックまたは取り消す必要があります。

en: Limit
ja: 制限する

en: Revoke
ja: 取り消す

en: access even though "{0}" has greater access?
ja: {0}の方がより広いアクセス権限を持っていますが、アクセスを

en: Limit access
ja: アクセスを制限する

en: Revoke access
ja: アクセスを取り消す

en: Change access to this database to limited?
ja: このデータベースへのアクセスを制限しますか？

en: Change
ja: 変更する

en: Allow Raw Query Writing?
ja: ロークエリの作成を許可しますか？

en: This will also change this group's data access to Unrestricted for this database.
ja: これにより、このデータベースのこのグループのデータアクセスも無制限に変更されます。

en: Allow
ja: 許可する

en: Revoke access to all tables?
ja: すべてのテーブルへのアクセスを取り消しますか？

en: This will also revoke this group's access to raw queries for this database.
ja: このグループのデータベースのロークエリへのアクセスも取り消されます。

en: Grant unrestricted access
ja: 無制限のアクセスを許可する

en: Unrestricted access
ja: 無制限のアクセス

en: Limited access
ja: 制限されたアクセス

en: No access
ja: アクセスがありません

en: Write raw queries
ja: ロークエリを書く

en: Can write raw queries
ja: ロークエリを書くことができる

en: Curate collection
ja: コレクションを公開する

en: View collection
ja: コレクションを見る

en: Data Access
ja: データアクセス

en: View tables
ja: テーブルを見る

en: SQL Queries
ja: SQLクエリ

en: View schemas
ja: スキーマを見る

en: Data Model
ja: データモデル

en: Sign in with Google
ja: Googleを利用してサインインする

en: Allows users with existing Metabase accounts to login with a Google account that matches their email address in addition to their Metabase username and password.
ja: Metabaseアカウント保有者に、Metabaseユーザーネームとパスワード以外に、登録されたメールアドレスと一致するGoogleアカウントでログインすることを許可する

en: Configure
ja: 設定

en: Allows users within your LDAP directory to log in to Metabase with their LDAP credentials, and allows automatic mapping of LDAP groups to Metabase groups.
ja: LDAPディレクトリ内のユーザーに対し、LDAP資格情報によるMetabaseへのログインを許可し、LDAPグループをMetabaseグループに自動的にマッピングできるようにする。

en: That's not a valid email address
ja: 有効なメールアドレスではありません

en: That's not a valid integer
ja: 有効な整数ではありません

en: Changes saved!
ja: 変更が保存されました！

en: Looks like we ran into some problems
ja: 問題が発生したようです

en: Send test email
ja: テストメールを送信する

en: Sending...
ja: 送信中...

en: Sent!
ja: 送信しました！

en: Clear
ja: クリア

en: Authentication
ja: 認証

en: Server Settings
ja: サーバー設定

en: User Schema
ja: ユーザースキーマ

en: Attributes
ja: 属性

en: Group Schema
ja: グループスキーマ

en: Using
ja: を利用して

en: Getting set up
ja: 開始する

en: A few things you can do to get the most out of Metabase.
ja: Metabaseを有効活用するためにできること

en: Recommended next step
ja: おすすめの次のステップ

en: Google Sign-In
ja: Googleサインイン

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}
ja: ユーザーがGoogleでログインできるようにするには、MetabaseにGoogle DevelopersコンソールアプリケーションクライアントIDを指定する必要があります。 キーの作成方法の確認は非常に簡単です。{0}

en: Your Google client ID
ja: GoogleクライアントID

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from:
ja: Googleアカウントのメールアドレスが以下のものである場合、ユーザーが自分でサインアップできるようにする:

en: Answers sent right to your Slack #channels
ja: Slackに回答が送信されました

en: Create a Slack Bot User for MetaBot
ja: MetaBotのSlack Botユーザーを作成する

en: Once you're there, give it a name and click {0}. Then copy and paste the Bot API Token into the field below. Once you are done, create a "metabase_files" channel in Slack. Metabase needs this to upload graphs.
ja: 名前を付けて{0}をクリックします。 ボットAPIトークンをコピーし、下のフィールドに貼り付けます。 完了したら、Slackで "metabase_files"チャンネルを作成します。 これはMetabaseでグラフをアップロードするために必要な作業です。

en: You're running Metabase {0} which is the latest and greatest!
ja: お使いのMetabase {0}は最新です

en: Metabase {0} is available.  You're running {1}
ja: Metabase {0}が利用可能です。現在{1}を利用中です。

en: Update
ja: アップデートする

en: What's Changed:
ja: 変更箇所:

en: Add a map
ja: マップを追加する

en: Delete custom map
ja: カスタムマップを削除する

en: Remove
ja: 削除する

en: Select…
ja: 選択...

en: Sample values:
ja: サンプル値:

en: Add a new map
ja: 新しいマップを追加する

en: Edit map
ja: マップを編集する

en: What do you want to call this map?
ja: このマップを何と呼びますか？

en: e.g. United Kingdom, Brazil, Mars
ja: 例: イギリス、ブラジル、火星

en: URL for the GeoJSON file you want to use
ja: 使用したいGeoJSONファイルのURL

en: Like https://my-mb-server.com/maps/my-map.json
ja: 例: https://my-mb-server.com/maps/my-map.json

en: Refresh
ja: 更新

en: Load
ja: 読み込み

en: Which property specifies the region’s identifier?
ja: 地域の識別子を指定するプロパティはどれですか？

en: Which property specifies the region’s display name?
ja: 地域の表示名を指定するプロパティはどれですか？

en: Load a GeoJSON file to see a preview
ja: GeoJSONファイルを読み込み、プレビューを表示する

en: Save map
ja: マップを保存する

en: Add map
ja: マップを追加する

en: Using embedding
ja: 埋め込みを利用中

en: By enabling embedding you're agreeing to the embedding license located at
ja: 埋め込みを有効にすると、␣にある埋め込みライセンスに同意します。

en: In plain English, when you embed charts or dashboards from Metabase in your own application, that application isn't subject to the Affero General Public License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds. You should, however, read the license text linked above as that is the actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
ja: Metabaseから独自のアプリケーションにチャートやダッシュボードを埋め込む場合、Metabaseのロゴと「Powered by Metabase」が埋め込みの中でも表示させている限り、そのアプリケーションはMetabaseの残りの部分をカバーするAffero General Public Licenseには拘束されません。ただし、この機能を有効にした場合に同意したことになる実際のライセンスですから、上記リンク先のライセンステキストを必ずお読みください。

en: Enable
ja: 有効化する

en: Premium embedding enabled
ja: プレミアム埋め込みが有効化された

en: Enter the token you bought from the Metabase Store
ja: Metabase Storeから購入したトークンを入力する

en: Premium embedding lets you disable "Powered by Metabase" on your embedded dashboards and questions.
ja: プレミアム埋め込みを利用すると、埋め込みされたダッシュボードや質問の「Powered by Metabase」という表示を無効化することができます

en: Buy a token
ja: トークンを購入する

en: Enter a token
ja: トークンを入力する

en: Edit Mappings
ja: マッピングを編集する

en: Group Mappings
ja: グループマッピング

en: Create a mapping
ja: マッピングを作成する

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Membership to the Admin group can be granted through mappings, but will not be automatically removed as a
    failsafe measure.
ja: マッピングをすると、ディレクトリサーバーから提供される利用者情報に基づいて、グループからユーザーを自動的に追加または削除することができます。管理者グループへのメンバーシップはマッピングを介して付与できますが、フェイルセーフ対策として自動的に削除されることはありません。

en: Distinguished Name
ja: 識別名

en: Public Link
ja: 公開リンク

en: Revoke Link
ja: リンクを取り消す

en: Disable this link?
ja: このリンクを無効化しますか？

en: They won't work anymore, and can't be restored, but you can create new links.
ja: 作動ならびに復元はできません。ただし新しいリンクを作成することができます。

en: Public Dashboard Listing
ja: ダッシュボード一覧を公開する

en: No dashboards have been publicly shared yet.
ja: 公開されたダッシュボードがまだありません

en: Public Card Listing
ja: カード一覧を公開する

en: No questions have been publicly shared yet.
ja: 公開された質問はまだありません。

en: Embedded Dashboard Listing
ja: 埋め込みダッシュボード一覧

en: No dashboards have been embedded yet.
ja: 埋め込みされたダッシュボードはまだありません

en: Embedded Card Listing
ja: 埋め込みカード一覧

en: No questions have been embedded yet.
ja: 埋め込みされた質問はまだありません

en: Regenerate embedding key?
ja: 埋め込みキーを再生成しますか？

en: This will cause existing embeds to stop working until they are updated with the new key.
ja: すでに埋め込んでいる質問は、新しいキーで更新されない限り使用できなくなります

en: Regenerate key
ja: キーを再発行する

en: Generate Key
ja: キーを発行する

en: Enabled
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: Unknown setting {0}
ja: 不明な設定{0}

en: Setup
ja: 設定

en: General
ja: 一般

en: Site Name
ja: サイト名

en: Site URL
ja: サイトのURL

en: Email Address for Help Requests
ja: ヘルプリクエストのメールアドレス

en: Report Timezone
ja: タイムゾーン

en: Database Default
ja: データベースのデフォルト

en: Select a timezone
ja: タイムゾーンを選択する

en: Not all databases support timezones, in which case this setting won't take effect.
ja: タイムゾーン設定をサポートしていないデータベースの場合、この設定は無効になります。

en: Language
ja: 言語

en: Select a language
ja: 言語を選択する

en: Anonymous Tracking
ja: 匿名のトラッキング

en: Friendly Table and Field Names
ja: わかりやすいテーブル名とフィールド名

en: Only replace underscores and dashes with spaces
ja: アンダースコアとダッシュをスペースに置き換える

en: Enable Nested Queries
ja: ネストしたクエリを有効化する

en: Updates
ja: アップデート

en: Check for updates
ja: アップデートを確認する

en: SMTP Host
ja: SMTPホスト

en: SMTP Port
ja: SMTPポート

en: That's not a valid port number
ja: 無効なポート番号です

en: SMTP Security
ja: SMTPセキュリティ

en: SMTP Username
ja: SMTPユーザーネーム

en: SMTP Password
ja: SMTPパスワード

en: From Address
ja: 送信元アドレス

en: Slack API Token
ja: Slack APIトークン

en: Enter the token you received from Slack
ja: Slackから受け取ったトークンを入力する

en: Single Sign-On
ja: シングルサインオン(SSO)

en: LDAP Authentication
ja: LDAP認証

en: LDAP Host
ja: LDAPホスト

en: LDAP Port
ja: LDAPポート

en: LDAP Security
ja: LDAPセキュリティ

en: Username or DN
ja: ユーザーネームまたはDN

en: Password
ja: パスワード

en: User search base
ja: ユーザー検索ベース

en: User filter
ja: ユーザーフィルター

en: Check your parentheses
ja: かっこを確認する

en: Email attribute
ja: メール属性

en: First name attribute
ja: 名の属性

en: Last name attribute
ja: 姓の属性

en: Synchronize group memberships
ja: グループメンバーを同期する

en: Group search base
ja: グループ検索ベース

en: Maps
ja: マップ

en: Map tile server URL
ja: マップタイルサーバーのURL

en: Metabase uses OpenStreetMaps by default.
ja: Metabaseはデフォルト設定でOpenStreetMapsを使用します

en: Custom Maps
ja: カスタムマップ

en: Add your own GeoJSON files to enable different region map visualizations
ja: 独自のGeoJSONファイルを追加して、異なるリージョンマップのビジュアライゼーションを可能にする

en: Public Sharing
ja: 公開

en: Enable Public Sharing
ja: 公開を有効化する

en: Shared Dashboards
ja: 公開されたダッシュボード

en: Shared Questions
ja: 公開された質問

en: Embedding in other Applications
ja: 他アプリケーションに埋め込む

en: Enable Embedding Metabase in other Applications
ja: 他アプリケーションへのMetabaseの埋め込みを有効化する

en: Embedding secret key
ja: 秘密キーを埋め込む

en: Embedded Dashboards
ja: 埋め込みダッシュボード

en: Embedded Questions
ja: 埋め込み質問

en: Caching
ja: キャッシュ

en: Enable Caching
ja: キャッシュを有効化する

en: Minimum Query Duration
ja: 最低クエリ期間

en: Cache Time-To-Live (TTL) multiplier
ja: キャッシュTTL乗数

en: Max Cache Entry Size
ja: 最大キャッシュエントリーサイズ

en: Your alert is all set up.
ja: アラートが設定されました

en: Your alert was updated.
ja: アラートがアップデートされました

en: The alert was successfully deleted.
ja: アラートが削除されました

en: Please enter a valid formatted email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Back to login
ja: ログイン画面に戻る

en: No Metabase account exists for this Google account.
ja: このGoogleアカウントを利用したMetabaseアカウントは存在しません

en: You'll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
ja: Googleを利用してログインするには、管理者からMetabaseアカウントを作成してもらう必要があります

en: Sign in with {0}
ja: {0}を利用してサインインする

en: Please contact an administrator to have them reset your password
ja: パスワードをリセットするには管理者へお問い合わせください

en: Forgot password
ja: パスワードをお忘れの場合

en: The email you use for your Metabase account
ja: Metabaseアカウントのメールアドレス

en: Send password reset email
ja: パスワードリセットのメールを送信する

en: Check your email for instructions on how to reset your password.
ja: パスワードのリセット方法についてはメールをご確認ください

en: Sign in to Metabase
ja: Metabaseにサインインする

en: OR
ja: または

en: Username or email address
ja: ユーザーネームまたはメールアドレス

en: Sign in
ja: サインイン

en: I seem to have forgotten my password
ja: パスワードを忘れてしまいました

en: request a new reset email
ja: パスワードリセットのメールをリクエストする

en: Whoops, that's an expired link
ja: このリンクは有効期限切れです

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need
    to reset your password, you can {0}.
ja: セキュリティの理由により、パスワードリセットのリンクは一定期間を過ぎると無効となります。パスワードリセットが必要な場合は、{0}ができます

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: To keep your data secure, passwords {0}
ja: データを安全に保つため、パスワードは{0}

en: Create a new password
ja: 新しいパスワードを作成する

en: Make sure its secure like the instructions above
ja: 設定方法に従いセキュリティ度の高いパスワードを設定してください

en: Confirm new password
ja: 新しいパスワードの確認

en: Make sure it matches the one you just entered
ja: 上記で入力したパスワードと同じものを入力してください

en: Your password has been reset.
ja: パスワードがリセットされました

en: Sign in with your new password
ja: 新しいパスワードでサインインする

en: Save failed
ja: 保存が失敗しました

en: Saved
ja: 保存されました

en: Ok
ja: 確認しました

en: Archive this collection?
ja: このコレクションをアーカイブしますか？

en: The dashboards, collections, and pulses in this collection will also be archived.
ja: このコレクション内のダッシュボード、コレクション、パルスもアーカイブされます

en: Archive
ja: アーカイブ

en: This {0} has been archived
ja: この{0}はアーカイブされました

en: View the archive
ja: アーカイブを見る

en: Unarchive this {0}
ja: この{0}のアーカイブを取り消す

en: Our data
ja: データ

en: X-ray this table
ja: このテーブルを自動探査(X-ray)する

en: Learn about this table
ja: このテーブルについて詳細を見る

en: Clickity click
ja: カチカチ

en: Saved!
ja: 保存されました！

en: Saving failed.
ja: 保存に失敗しました

en: Su
ja: 日

en: Mo
ja: 月

en: Tu
ja: 火

en: We
ja: 水

en: Th
ja: 木

en: Fr
ja: 金

en: Sa
ja: 土

en: Your admin's email address
ja: 管理者のメールアドレス

en: To send {0}, you'll need to set up {1} integration.
ja: {0}を送信するには、{1}インテグレーションを設定する必要があります

en:  or
ja: ␣または␣

en: To send {0}, an admin needs to set up {1} integration.
ja: {0}を送信するには、管理者が{1}インテグレーションを設定する必要があります

en: This collection is empty, like a blank canvas
ja: このコレクションは空です

en: You can use collections to organize and group dashboards, questions and pulses for your team or yourself
ja: コレクションを使用して、ダッシュボード、質問とパルスを整理してグループ化することができます。

en: Create another collection
ja: 他のコレクションを作成する

en: Dashboards let you collect and share data in one place.
ja: ダッシュボードを利用することで、データを一箇所に集約し共有することができます

en: Pulses let you send out the latest data to your team on a schedule via email or slack.
ja: パルスを利用することで、メールやSlackを通じて定期的にチームメンバーへ最新情報を送ることができます

en: Questions are a saved look at your data.
ja: データのクエリは質問として保存されました

en: Pins
ja: 固定

en: Drag something here to pin it to the top
ja: ドラッグしてトップに固定してください

en: Collections
ja: コレクション

en: Drag here to un-pin
ja: 固定を外すにはドラッグしてください

en: {0} item selected | {0} items selected
ja[0]: {0}アイテムが選択されました

en: Move {0} items?
ja: {0}アイテムを移動しますか？

en: Move "{0}"?
ja: {0}を移動しますか？

en: Move
ja: 移動する

en: Edit this collection
ja: このコレクションを編集する

en: Archive this collection
ja: このコレクションをアーカイブする

en: My personal collection
ja: パーソナルコレクション

en: New collection
ja: 新しいコレクション

en: Copied!
ja: コピーされました

en: Use an SSH-tunnel for database connections
ja: データベース接続にSSHトンネルを利用する

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host.
    This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available.
    Enabling this is usually slower than a direct connection.
ja: 一部のデータベースインストールは、SSHホストを介して接続することによってのみアクセスできます。VPNが利用できない場合、このオプションを使用することでセキュリティーレベルを高めることができますが、この機能を有効にすると直接接続するよりも動作が遅くなりことがあります。

en: This is a large database, so let me choose when Metabase syncs and scans
ja: データベースが大きいため、Metabaseの同期とスキャンのタイミングを選択します

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values.
    If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
ja: Metabaseはフィールド値に対し1時間毎のクイックスキャンと毎日のフルスキャンがデフォルトで設定されています。データベースが大きい場合はこの設定を有効にし、いつどのようにフィールド値のスキャンをするか確認することをお勧めします。

en: {0} to generate a Client ID and Client Secret for your project.
ja: クライアントIDとクライアントシークレットを作成するには{0}してください

en: Click here
ja: こちらをクリックしてください

en: Choose "Other" as the application type. Name it whatever you'd like.
ja: アプリケーションタイプは「その他」を選択してください。名前は自由に付けられます。

en: {0} to get an auth code
ja: 認証コードを取得するため{0}

en: with Google Drive permissions
ja: Googleドライブ権限で

en: To use Metabase with this data you must enable API access in the Google Developers Console.
ja: このデータでMetabaseを利用するには、Google Developers ConsoleのAPIアクセスを有効化する必要があります

en: {0} to go to the console if you haven't already done so.
ja: 有効化していない場合は、Consoleで{0}してください

en: How would you like to refer to this database?
ja: どのようにこのデータベースを参照しますか？

en: Next
ja: 次へ

en: Delete this {0}
ja: この{0}を削除する

en: Pin this item
ja: このアイテムを固定する

en: Move this item
ja: このアイテムを移動する

en: Edit this question
ja: この質問を編集する

en: Action type
ja: アクションタイプ

en: View revision history
ja: 履歴を見る

en: Move action
ja: アクションを移動する

en: Archive action
ja: アクションをアーカイブする

en: Add to dashboard
ja: ダッシュボードに追加する

en: Download results
ja: 結果をダウンロードする

en: Sharing and embedding
ja: 共有と埋め込み

en: Another action type
ja: 他のアクションタイプ

en: Get alerts about this
ja: これに関するアラートを受け取る

en: View the SQL
ja: SQLを見る

en: Segments for this
ja: このセグメント

en: Show error details
ja: エラー詳細を表示する

en: Here's the full error message
ja: エラーメッセージ全文です

en: Hi, Metabot here.
ja: やあ、MetaBotです。

en: Based on the schema
ja: スキーマに基づく

en: A look at your
ja: 見てみる

en: Search the list
ja: 一覧を検索する

en: Search by {0}
ja: {0}で検索する

en:  or enter an ID
ja: ␣またはIDを入力する

en: Enter an ID
ja: IDを入力する

en: Enter a number
ja: 番号を入力する

en: Enter some text
ja: テキストを入力する

en: No matching {0} found.
ja: 一致する{0}が見つかりませんでした

en: Including every option in your filter probably won’t do much…
ja: フィルターに全てのオプションを含めてしまうと、効果的な結果が得られない場合があります

en: Something's gone wrong
ja: 問題が発生しました

en: We've run into an error. You can try refreshing the page, or just go back.
ja: エラーが発生しました。このページを更新するか、前のページにお戻りください

en: No description yet
ja: まだ説明がありません

en: New {0}
ja: 新規作成{0}

en: Asked by {0}
ja: {0}により質問された

en: Today,
ja: 本日は、

en: Yesterday,
ja: 昨日は、

en: First revision.
ja: 最初の履歴

en: Reverted to an earlier revision and {0}
ja: 以前の履歴と{0}に戻しました

en: Revision history
ja: 履歴

en: When
ja: いつ

en: Who
ja: 誰が

en: What
ja: 何を

en: Revert
ja: 元に戻す

en: Reverting…
ja: 元に戻しています...

en: Revert failed
ja: 元に戻すことができませんでした

en: Reverted
ja: 元に戻しました

en: Everything
ja: 全て

en: Dashboards
ja: ダッシュボード

en: Questions
ja: 質問

en: Pulses
ja: パルス

en: Back
ja: 戻る

en: Find...
ja: 探す...

en: An error occured
ja: エラーが発生しました

en: Loading...
ja: 読込中...

en: Metabase Newsletter
ja: Metabaseニュースレター

en: Get infrequent emails about new releases and feature updates.
ja: 新しいリリースやアップデートに関する不定期のメールを購読します

en: Subscribe
ja: 購読する

en: You're subscribed. Thanks for using Metabase!
ja: 購読の登録がされました。Metabaseをご利用いただきありがとうございます！

en: We're a little lost...
ja: エラーが発生しました...

en: Temporary Password
ja: 仮パスワード

en: Hide
ja: 非表示にする

en: Show
ja: 表示する

en: Saved! Add this to a dashboard?
ja: 保存しました！ダッシュボードに追加しますか？

en: Yes please!
ja: 追加する

en: Not now
ja: 追加しない

en: Error:
ja: エラー:

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: First
ja: 最初

en: Last
ja: 最後

en: 15th (Midpoint)
ja: 15日（中日）

en: Calendar Day
ja: カレンダー日

en: your Metabase timezone
ja: Metabaseのタイムゾーン

en: Filter this list...
ja: この一覧にフィルターをかける...

en: Blue
ja: 青

en: Green
ja: 緑

en: Red
ja: 赤

en: Yellow
ja: 黄

en: A component used to make a selection
ja: 選択に使用された要素

en: Selected
ja: 選択されました

en: Nothing to select
ja: 選択するものがありません

en: Sorry, you don’t have permission to see that.
ja: 申し訳ありません、閲覧権限がありません

en: Unknown error encountered
ja: 不明エラーが発生しました

en: Create
ja: 作成する

en: Create dashboard
ja: ダッシュボードを作成する

en: Table
ja: テーブル

en: Database
ja: ダッシュボード

en: Creator
ja: 作成者

en: No results found
ja: 結果が見つかりませんでした

en: Try adjusting your filter to find what you’re looking for.
ja: お探しのデータを見つけるためフィルターの調整をお試しください

en: View by
ja: で見る

en: of
ja: の

en: Don't tell anyone, but you're my favorite.
ja: 皆には内緒ですが、あなたは私のお気に入りです

en: Once you connect your own data, I can show you some automatic explorations called x-rays. Here are some examples with sample data.
ja: データを接続すると、X線と呼ばれる自動探査を表示できます。サンプルデータの例をいくつか表示します。

en: Start here
ja: ここから開始する

en: Our analytics
ja: 分析

en: Browse all items
ja: 全データをブラウズする

en: Replace or save as new?
ja: 上書きしますか？それとも新しいデータとして保存しますか？

en: Replace original question, "{0}"
ja: 元の質問”{0}”を上書きする

en: Save as new question
ja: 新しい質問として保存する

en: First, save your question
ja: まずは、質問を保存してください

en: Save question
ja: 質問を保存する

en: What is the name of your card?
ja: カードの名前は？

en: Description
ja: 説明

en: It's optional but oh, so helpful
ja: 入力は任意ですが、設定しておくととても便利です

en: Which collection should this go in?
ja: これはどのコレクションに保存しますか？

en: modified
ja: 修正されました

en: item
ja: アイテム

en: Undo
ja: やり直す

en: Applying Question
ja: 質問を適用中

en: That question isn't compatible
ja: この質問は互換性がありません

en: Search for a question
ja: 質問を検索する

en: We're not sure if this question is compatible
ja: この質問の互換性が不明です

en: Archive Dashboard
ja: ダッシュボードをアーカイブする

en: Make sure to make a selection for each series, or the filter won't work on this card.
ja: 各シリーズを必ず選択してください。選択しない場合、このカードでフィルターは機能しません。

en: This dashboard is looking empty.
ja: このダッシュボードは空です

en: Add a question to start making it useful!
ja: 質問を追加して使い易くしましょう！

en: Daytime mode
ja: 昼モード

en: Nighttime mode
ja: ナイトモード

en: Exit fullscreen
ja: フルスクリーンを解除する

en: Enter fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Saving…
ja: 保存中...

en: Add a question
ja: 質問を追加する

en: Add a question to this dashboard
ja: このダッシュボードに質問を追加する

en: Add a filter
ja: フィルターを追加する

en: Parameters
ja: パラメーター

en: Add a text box
ja: テキストボックスを追加する

en: Move dashboard
ja: ダッシュボードを移動する

en: Edit dashboard
ja: ダッシュボードを編集する

en: Edit Dashboard Layout
ja: ダッシュボードのレイアウトを編集する

en: You are editing a dashboard
ja: ダッシュボード編集中

en: Select the field that should be filtered for each card
ja: 各カードにフィルタリングするフィールドを選択する

en: Move dashboard to...
ja: ダッシュボードを移動する...

en: Dashboard moved to {0}
ja: {0}にダッシュボードを移動しました

en: What do you want to filter?
ja: 何をフィルターしますか？

en: What kind of filter?
ja: フィルターの種類は何ですか？

en: Off
ja: オフ

en: 1 minute
ja: 1分

en: 5 minutes
ja: 5分

en: 10 minutes
ja: 10分

en: 15 minutes
ja: 15分

en: 30 minutes
ja: 30分

en: 60 minutes
ja: 60分

en: Auto-refresh
ja: 自動更新

en: Refreshing in
ja: 更新間隔

en: Remove this question?
ja: この質問を削除しますか？

en: Your dashboard was saved
ja: ダッシュボードが保存されました

en: See it
ja: 見る

en: Save this
ja: 保存する

en: Show more about this
ja: 詳細を表示する

en: This card doesn't have any fields or parameters that can be mapped to this parameter type.
ja: このパラメータータイプにマップできるフィールドやパラメーターがこのカードにはありません。

en: The values in this field don't overlap with the values of any other fields you've chosen.
ja: このフィールドの値は、選択した他のフィールドの値と重複しません。

en: No valid fields
ja: 有効なフィールドがありません

en: Name must be 100 characters or less
ja: 名前は100文字以下で入力してください

en: Color is required
ja: 色が必要です

en: What is the name of your dashboard?
ja: このダッシュボードの名前は？

en: did some super awesome stuff that's hard to describe
ja: 表現できないぐらい最高なことをやろう

en: created an alert about -
ja: ␣に関するアラートを作成しました

en: deleted an alert about -
ja: ␣に関するアラートを削除しました

en: saved a question about
ja: ␣に関する質問を保存しました

en: saved a question
ja: 質問を保存しました

en: deleted a question
ja: 質問を削除しました

en: created a dashboard
ja: ダッシュボードを作成しました

en: deleted a dashboard
ja: ダッシュボードを削除しました

en: added a question to the dashboard -
ja: ダッシュボードに質問を追加しました

en: removed a question from the dashboard -
ja: ダッシュボードから質問を削除しました

en: received the latest data from
ja: から最新のデータを受信しました

en: Unknown
ja: 不明

en: Metabase is up and running.
ja: Metabaseを起動しています。

en: added the metric
ja: メトリクスを追加しました

en:  to the
ja: に

en:  table
ja: ␣テーブル

en: made changes to the metric
ja: メトリクスが変更されました

en:  in the
ja: の中

en: removed the metric
ja: メトリクスを削除しました

en: created a pulse
ja: パルスを作成しました

en: deleted a pulse
ja: パルスを削除しました

en: added the filter
ja: フィルターを追加しました

en: made changes to the filter
ja: フィルターが変更されました

en: removed the filter {0}
ja: フィルター{0}を削除しました

en: joined!
ja: 参加しました！

en: Hmmm, looks like nothing has happened yet.
ja: 何も起こりませんでした

en: Save a question and get this baby going!
ja: 質問を保存して次に進みましょう！

en: Ask questions and explore
ja: 質問して調査する

en: Click on charts or tables to explore, or ask a new question using the easy interface or the powerful SQL editor.
ja: チャートまたはテーブルをクリックして探索したり、簡単なインターフェースやSQLエディターを使用して新たに質問する。

en: Make your own charts
ja: 自分でチャートを作成する

en: Create line charts, scatter plots, maps, and more.
ja: 棒グラフ、散布図、マップ等を作成する

en: Share what you find
ja: 結果を共有する

en: Create powerful and flexible dashboards, and send regular updates via email or Slack.
ja: 強力かつ柔軟なダッシュボードを作って、更新情報をメールもしくはSlackで受け取りましょう

en: Let's go
ja: 始めましょう

en: Setup Tip
ja: 設定のヒント

en: View all
ja: 全て見る

en: Recently Viewed
ja: 最近見たデータ

en: You haven't looked at any dashboards or questions recently
ja: 最近ダッシュボードや質問を見ていないようです

en: {0} items selected
ja: {0}アイテムが選択されました

en: Unarchive
ja: アーカイブを取り消す

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Results for "{0}"
ja: {0}の結果

en: Pulse
ja: パルス

en: Entity Key
ja: エンティティキー

en: Overall Row
ja: 行全体

en: The primary key for this table.
ja: プライマリーキー

en: Entity Name
ja: エンティティ名

en: The "name" of each record. Usually a column called "name", "title", etc.
ja: 各レコードの名前、通常は「名前」「タイトル」等の列

en: Foreign Key
ja: 外部キー

en: Points to another table to make a connection.
ja: 接続する別のテーブルを提示する

en: Avatar Image URL
ja: アバターイメージURL

en: Common
ja: 一般

en: Category
ja: カテゴリー

en: City
ja: 都市

en: Country
ja: 国

en: Enum
ja: 列挙型

en: Image URL
ja: イメージURL

en: Field containing JSON
ja: JSONを含むフィールド

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Number
ja: 数値

en: State
ja: 州

en: UNIX Timestamp (Seconds)
ja: UNIX時刻（秒）

en: UNIX Timestamp (Milliseconds)
ja: UNIX時刻（ミリ秒）

en: Zip Code
ja: 郵便番号

en: Quantity
ja: 量

en: Income
ja: 収益

en: Discount
ja: 割引

en: Creation timestamp
ja: タイムスタンプ作成

en: Creation time
ja: 作成時間

en: Creation date
ja: 作成日

en: Product
ja: 商品

en: User
ja: ユーザー

en: Source
ja: ソース

en: Price
ja: 料金

en: Join timestamp
ja: タイムスタンプ参加

en: Join time
ja: 参加時間

en: Join date
ja: 登録日

en: Share
ja: 共有する

en: Owner
ja: オーナー

en: Company
ja: 会社

en: Subscription
ja: 購読

en: Score
ja: スコア

en: Title
ja: タイトル

en: Comment
ja: コメント

en: Cost
ja: コスト

en: Gross margin
ja: 売上総利益

en: Birthday
ja: 生年月日

en: Search box
ja: 検索ボックス

en: A list of all values
ja: 全値の一覧

en: Plain input box
ja: 入力ボックス

en: Everywhere
ja: どこでも

en: The default setting. This field will be displayed normally in tables and charts.
ja: これはデフォルト設定です。通常このフィールドはテーブルやチャートに表示されます。

en: Only in Detail Views
ja: 詳細表示のみ

en: This field will only be displayed when viewing the details of a single record. Use this for information that's lengthy or that isn't useful in a table or chart.
ja: このフィールドは単一のレコードの詳細を閲覧する場合にのみ表示されます。 処理に時間のかかる情報や、テーブルやチャート内では利用できない情報に使用してください。

en: Do Not Include
ja: 含まない

en: Metabase will never retrieve this field. Use this for sensitive or irrelevant information.
ja: Metabaseはこのフィールドを取得しなくなります。取得するとセキュリティ上問題があったり、無関係なフィールドに使いましょう

en: Count
ja: カウント

en: CumulativeCount
ja: 累積カウント

en: Sum
ja: 合計

en: CumulativeSum
ja: 累積和

en: Distinct
ja: ディスティンクト

en: StandardDeviation
ja: 標準偏差

en: Average
ja: 平均

en: Min
ja: 最低

en: Max
ja: 最大

en: sad sad panda, lexing errors detected
ja: 字句エラーが検出されました

en: {0} second | {0} seconds
ja[0]: {0}秒

en: {0} minute | {0} minutes
ja[0]: {0}分

en: Hey there
ja: ようこそ！

en: How's it going
ja: 調子はどう

en: Howdy
ja: こんにちは

en: Greetings
ja: こんにちは

en: Good to see you
ja: ようこそ！

en: What do you want to know?
ja: 何を知りたいですか？

en: What's on your mind?
ja: 何を知りたいですか？

en: What do you want to find out?
ja: 何を調べますか？

en: Raw data
ja: ローデータ

en: Cumulative count
ja: 累積カウント

en: Average of
ja: の平均

en: Distinct values of
ja: ␣の重複を除いた値

en: Standard deviation of
ja: の標準偏差

en: Sum of
ja: の合計

en: Cumulative sum of
ja: の累積和

en: Maximum of
ja: の最大値

en: Minimum of
ja: の最小値

en: Grouped by
ja: グループ化された

en: Filtered by
ja: フィルターされた

en: Sorted by
ja: ソートされた

en: True
ja: 正

en: False
ja: 誤

en: Select longitude field
ja: 経度フィールドを選択する

en: Enter upper latitude
ja: もっと上の緯度を入力する

en: Enter left longitude
ja: もっと左の経度を入力する

en: Enter lower latitude
ja: もっと下の緯度を入力する

en: Enter right longitude
ja: もっと右の経度を入力する

en: Is
ja: である

en: Is not
ja: ではない

en: Is empty
ja: 空

en: Not empty
ja: 空ではない

en: Equal to
ja: 同等

en: Not equal to
ja: 同等ではない

en: Greater than
ja: より大きい

en: Less than
ja: より小さい

en: Between
ja: 間

en: Greater than or equal to
ja: 以上

en: Less than or equal to
ja: 以下

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Starts with
ja: で始まる

en: Ends with
ja: で終わる

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: Inside
ja: 中

en: Just a table with the rows in the answer, no additional operations.
ja: 回答に行を含むテーブルのみで、追加の操作はありません。

en: Count of rows
ja: 行のカウント

en: Total number of rows in the answer.
ja: 回答の全行数

en: Sum of ...
ja: ...の合計

en: Sum of all the values of a column.
ja: 列の全値の合計

en: Average of ...
ja: ...の平均

en: Average of all the values of a column
ja: 列の全値の平均

en: Number of distinct values of ...
ja: ...の異なる値の数

en: Number of unique values of a column among all the rows in the answer.
ja: 回答の全行のうちユニーク値の列数

en: Cumulative sum of ...
ja: ...の累積合計

en: Additive sum of all the values of a column.\\ne.x. total revenue over time.
ja: 列の全値の合計\\ne.x. 経年の全収入

en: Cumulative count of rows
ja: 行の累積カウント

en: Additive count of the number of rows.\\ne.x. total number of sales over time.
ja: 行数の合計\\ne.x.経年の販売数合計

en: Standard deviation of ...
ja: ...の標準偏差

en: Number which expresses how much the values of a column vary among all rows in the answer.
ja: 回答の全行の間で列の値がどれくらい異なるかを表す数値

en: Minimum of ...
ja: ...の最小値

en: Minimum value of a column
ja: 列の最低値

en: Maximum of ...
ja: ...の最大値

en: Maximum value of a column
ja: 列の最高値

en: Break out by dimension
ja: ディメンション別に分割する

en: lower case letter
ja: 小文字

en: upper case letter
ja: 大文字

en: number
ja: 番号

en: special character
ja: 特殊文字

en: must be
ja: でなければならない

en: characters long
ja: 文字数

en: Must be
ja: でなければならない

en: and include
ja: 含む

en: zero
ja: 0

en: one
ja: 1

en: two
ja: 2

en: three
ja: 3

en: four
ja: 4

en: five
ja: 5

en: six
ja: 6

en: seven
ja: 7

en: eight
ja: 8

en: nine
ja: 9

en: Month and Year
ja: 月年

en: Like January, 2016
ja: 例: 2016年1月

en: Quarter and Year
ja: 四半期と年

en: Like Q1, 2016
ja: 例: 2016年Q1

en: Single Date
ja: 年月日

en: Like January 31, 2016
ja: 例: 2016年１月31日

en: Date Range
ja: 日付範囲

en: Like December 25, 2015 - February 14, 2016
ja: 例: 2015年12月25日〜2016年2月14日

en: Relative Date
ja: 相対日付

en: Like "the last 7 days" or "this month"
ja: 例: 「過去7日間」「今月」等

en: Date Filter
ja: 日付フィルター

en: All Options
ja: 全オプション

en: Contains all of the above
ja: 上記全てを含む

en: ZIP or Postal Code
ja: 郵便番号

en: Time
ja: 時間

en: Date range, relative date, time of day, etc.
ja: 時間範囲、相対日付、時間等

en: Location
ja: 場所

en: City, State, Country, ZIP code.
ja: 都市、州、国、郵便番号

en: User ID, product ID, event ID, etc.
ja: ユーザーID、商品ID、イベントID等

en: Other Categories
ja: 他カテゴリー

en: Category, Type, Model, Rating, etc.
ja: カテゴリー、タイプ、モデル、レーティング等

en: Account settings
ja: アカウント設定

en: Exit admin
ja: 管理画面から離れる

en: Logs
ja: ログ

en: Help
ja: ヘルプ

en: About Metabase
ja: Metabaseについて

en: Sign out
ja: サインアウト

en: Thanks for using
ja: ご利用ありがとうございます

en: You're on version
ja: ご利用中のバージョンは

en: Built on
ja: ビルド年月日:

en: is a Trademark of
ja: は右記の会社が有する商標です

en: and is built with care in San Francisco, CA
ja: カリフォルニアのサンフランシスコで制作されています

en: Metabase Admin
ja: Metabase管理者

en: Ask a question
ja: 照会する

en: New dashboard
ja: 新しいダッシュボード

en: New pulse
ja: 新しいパルス

en: Reference
ja: 参照

en: Which metric?
ja: どのメトリクスですか？

en: Defining common metrics for your team makes it even easier to ask questions
ja: チームの共通のメトリクスを定義することで、さらに簡単に質問することができます

en: How to create metrics
ja: メトリクスの作成方法

en: See data over time, as a map, or pivoted to help you understand trends or changes.
ja: 経時的なデータをマップとして表示したり、傾向や変化を理解するのに役立つようにピボットしたりできます。

en: Custom
ja: カスタム

en: New question
ja: 新しい条件

en: Use the simple question builder to see trends, lists of things, or to create your own metrics.
ja: トレンドやリストを表示したり、独自のメトリクスを作成するには、簡単な質問ビルダーを使用してください。

en: Native query
ja: ネイティブクエリ

en: For more complicated questions, you can write your own SQL or native query.
ja: 複雑な質問については、独自のSQLまたはネイティブクエリを記述することができます。

en: Select a default value…
ja: デフォルト値を選択する

en: Update filter
ja: フィルターをアップデートする

en: Today
ja: 本日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Past 7 days
ja: 過去7日

en: Past 30 days
ja: 過去30日

en: Week
ja: 週

en: Month
ja: 月

en: Year
ja: 年

en: Past 7 Days
ja: 過去7日

en: Past 30 Days
ja: 過去30日

en: Last Week
ja: 先週

en: Last Month
ja: 先月

en: Last Year
ja: 昨年

en: This Week
ja: 今週

en: This Month
ja: 今月

en: This Year
ja: 今年

en: Enter a value...
ja: 値を入力する...

en: Enter a default value...
ja: デフォルト値を入力する...

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: Not found
ja: 見つかりませんでした

en: You’ve made changes that need to be published before they will be reflected in your application embed.
ja: アプリケーションの埋め込みに反映される前に、公開する必要がある変更を加えました。

en: You will need to publish this {0} before you can embed it in another application.
ja: この{0}を公開してから別のアプリケーションに埋め込む必要があります。

en: Discard Changes
ja: 変更を破棄する

en: Updating...
ja: アップデート中...

en: Updated
ja: アップデートしました

en: Failed!
ja: 失敗しました！

en: Publish
ja: 公開

en: Code
ja: コード

en: Style
ja: スタイル

en: Which parameters can users of this embed use?
ja: この埋め込みのユーザーはどのパラメーターを使用できますか？

en: This {0} doesn't have any parameters to configure yet.
ja: この{0}には設定するパラメーターがまだありません。

en: Editable
ja: 編集可能

en: Locked
ja: ロックされた

en: Preview Locked Parameters
ja: ロックされたパラメーターをプレビューする

en: Try passing some values to your locked parameters here. Your server will have to provide the actual values in the signed token when using this for real.
ja: ロックされたパラメーターにいくつかの値を入力してみてください。 これを実際に使用する場合には、サーバーは署名トークンに実際の値を提供する必要があります。

en: Danger zone
ja: 危険ゾーン

en: This will disable embedding for this {0}.
ja: この{0}への埋め込みを無効化します

en: Unpublish
ja: 非公開

en: Light
ja: 明るい

en: Dark
ja: 暗い

en: Border
ja: 境界

en: To embed this {0} in your application:
ja: アプリケーションへ{0}を埋め込むには:

en: Insert this code snippet in your server code to generate the signed embedding URL
ja: このコードスニペットをサーバーコードに挿入して、署名付き埋め込みURLを生成する

en: Then insert this code snippet in your HTML template or single page app.
ja: 次に、このコードスニペットをHTMLテンプレートまたは単一ページアプリに挿入する

en: Embed code snippet for your HTML or Frontend Application
ja: HTMLまたはフロントエンドアプリケーションにコードスニペットを埋め込む

en: More {0}
ja: さらに{0}

en: examples on GitHub
ja: GitHubの例

en: Enable sharing
ja: 共有を有効化する

en: Disable this public link?
ja: 公開リンクを無効化しますか？

en: This will cause the existing link to stop working. You can re-enable it, but when you do it will be a different link.
ja: リンクが作動しなくなる可能性があります。再度有効化することはできますが、異なるリンクが作成されます。

en: Public link
ja: リンクを公開する

en: Share this {0} with people who don't have a Metabase account using the URL below:
ja: Metabaseアカウントを保有していない方に下記URLを利用して{0}を共有する:

en: Public embed
ja: 公開埋め込み

en: Embed this {0} in blog posts or web pages by copying and pasting this snippet:
ja: このスニペットをコピーして貼り付けることで、ブログ投稿やウェブページにこの{0}を埋め込むことができます:

en: Embed this {0} in an application
ja: アプリケーションへ{0}を埋め込む

en: By integrating with your application server code, you can provide a secure stats {0} limited to a specific user, customer, organization, etc.
ja: アプリケーションサーバーコードと統合することで、特定のユーザー、顧客、組織などに限定された安全な統計情報{0}を提供することができます。

en: Remove attachment
ja: 添付を削除する

en: Attach file with results
ja: 結果を添付する

en: This question will be added as a file attachment
ja: この質問は添付ファイルとして追加されます

en: This question won't be included in your Pulse
ja: この質問はパルスには含まれません

en: This pulse will no longer be emailed to {0} {1}
ja: このクエスチョンは{0} {1}にメールされません

en: {0} address | {0} addresses
ja[0]: {0}アドレス

en: Slack channel {0} will no longer get this pulse {1}
ja: Slackチャンネル{0}からは、このパルス{1}を取得できません

en: Channel {0} will no longer receive this pulse {1}
ja: チャンネル{0}からは、このパルス{1}を受信できません

en: Edit pulse
ja: パルスを編集する

en: What's a Pulse?
ja: パルスとは？

en: Got it
ja: 了解しました

en: Where should this data go?
ja: このデータはどちらに保存しますか？

en: Unarchiving…
ja: アーカイブ取消中...

en: Unarchive failed
ja: アーカイブ取消が失敗しました

en: Unarchived
ja: アーカイブが取り消されました

en: Create pulse
ja: パルスを作成する

en: Attachment
ja: 添付

en: Heads up
ja: 警告

en: We'll show the first 10 columns and 20 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
ja: パルス内のテーブルの最初の10列、20行を表示します。これをメールで送信する場合、全列、最大2,000行を添付ファイルとして送信します。

en: Raw data questions can only be included as email attachments
ja: ローデータ質問はメール添付としてのみ含まれます

en: Looks like this pulse is getting big
ja: パルスが大きくなっているようです

en: We recommend keeping pulses small and focused to help keep them digestible and useful to the whole team.
ja: パルスを小さく保ち、チーム全体にとって使いやすく処理することをお勧めします。

en: Pick your data
ja: データを選ぶ

en: Choose questions you'd like to send in this pulse
ja: このパルス内で送信したい質問を選択する

en: Emails
ja: メール

en: Slack messages
ja: Slackメッセージ

en: Sent
ja: 送信しました

en: {0} will be sent at
ja: {0}が送信されます

en: Messages
ja: メッセージ

en: Send email now
ja: 今すぐメールを送信する

en: Send to {0} now
ja: 今すぐ{0}に送信する

en: Sending…
ja: 送信中...

en: Sending failed
ja: 送信に失敗しました

en: Didn’t send because the pulse has no results.
ja: パルスの結果が存在しないため送信できませんでした

en: Pulse sent
ja: パルスが送信されました

en: {0} needs to be set up by an administrator.
ja: {0}は管理者が設定する必要があります

en: Which collection should this pulse live in?
ja: このパルスはどのコレクションに保存しますか？

en: Name your pulse
ja: パルスに名前を付けましょう

en: Give your pulse a name to help others understand what it's about
ja: 他ユーザーのためにパルスに名前を付けましょう

en: Important metrics
ja: 重要なメトリクス

en: Skip if no results
ja: 結果が存在しない場合スキップする

en: Skip a scheduled Pulse if none of its questions have any results
ja: 質問の結果が存在しない場合は予定されたパルスをスキップする

en: Enter email addresses you'd like this data to go to
ja: このデータを送りたいメールアドレスを入力する

en: Help everyone on your team stay in sync with your data.
ja: チームが常にあなたのデータと同期されるよう心がけましょう

en: Pulses let you send data from Metabase to email or Slack on the schedule of your choice.
ja: Metabaseのデータをご自身で設定した予定通りにメールまたはSlackで送信することができます

en: After {0}
ja: {0}後

en: Before {0}
ja: {0}前

en: Is Empty
ja: 空

en: Not Empty
ja: 空ではない

en: All Time
ja: 全期間

en: Apply
ja: 適用する

en: View {0}
ja: {0}を見る

en: Compare this with all rows in the table
ja: テーブル内の全行と比較する

en: Analyze the results of this Query
ja: このクエリの結果を分析する

en: Count of rows by time
ja: 時間ごとの行数

en: Break out by {0}
ja: {0}ごとに分割する

en: Summarize this segment
ja: このセグメントを要約する

en: View this as a table
ja: テーブルとして見る

en: View the underlying {0} records
ja: {0}の基本的なレコードを見る

en: X-Ray this question
ja: この質問を自動探査(X-ray)する

en: X-ray {0} {1}
ja: {0} {1}を自動探査(X-ray)する

en: these
ja: これら

en: this
ja: これ

en: Compare {0} {1} to the rest
ja: {0} {1}を結果と比較する

en: Distribution
ja: 分布

en: View details
ja: 詳細を見る

en: View this {0}'s {1}
ja: {0}の{1}を見る

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: over time
ja: 時間とともに

en: Avg
ja: 平均

en: Distincts
ja: Distinct

en: View this {0} | View these {0}
ja[0]: この{0}を見る

en: Zoom in
ja: 拡大する

en: Custom Expression
ja: カスタムエクスプレッション

en: Common Metrics
ja: 共通のメトリクス

en: Name (optional)
ja: 名前（任意）

en: Choose an aggregation
ja: 集約を選択する

en: Set up your own alert
ja: アラートを設定する

en: Unsubscribing...
ja: 購読を解除中...

en: Failed to unsubscribe
ja: 購読の解除に失敗しました

en: Unsubscribe
ja: 購読を解除する

en: No channel
ja: チャンネルがありません

en: Okay, you're unsubscribed
ja: 購読解除しました

en: You're receiving {0}'s alerts
ja: {0}のアラートを受け取る設定になっています

en: {0} set up an alert
ja: {0}アラートを設定しました。

en: alerts
ja: アラート

en: Let's set up your alert
ja: アラートを設定しましょう

en: The wide world of alerts
ja: アラートの広い世界

en: There are a few different kinds of alerts you can get
ja: 様々な種類のアラートがあります

en: When a raw data question {0}
ja: ローデータ質問が{0}のとき

en: returns any results
ja: どんな結果も返す

en: When a line or bar {0}
ja: 折れ線グラフまたは棒グラフが{0}のとき

en: crosses a goal line
ja: 目標値を超える

en: When a progress bar {0}
ja: プログレスバーが{0}のとき

en: reaches its goal
ja: 目標に到達する

en: Set up an alert
ja: アラートを設定する

en: Edit your alert
ja: アラートを編有する

en: Edit alert
ja: アラートを編集する

en: This alert will no longer be emailed to {0}.
ja: このアラートは{0}にメール送信されません

en: Slack channel {0} will no longer get this alert.
ja: Slackチャンネル{0}では、このアラートを取得できません

en: Channel {0} will no longer receive this alert.
ja: チャンネル{0}では、このアラートを受信できません

en: Delete this alert
ja: このアラートを削除する

en: Stop delivery and delete this alert. There's no undo, so be careful.
ja: このアラートを削除します。この操作は取り消せません。

en: Delete this alert?
ja: このアラートを削除しますか？

en: Alert me when the line…
ja: 線が...のときアラートする

en: Alert me when the progress bar…
ja: プログレスバーが表示されたら...

en: Goes above the goal line
ja: 目標値を超える

en: Reaches the goal
ja: 目標に到達する

en: Goes below the goal line
ja: 目標値を下回る

en: Goes below the goal
ja: 目標を下回る

en: The first time it crosses, or every time?
ja: 最初に超えたときのみ、または超えたときは毎回

en: The first time it reaches the goal, or every time?
ja: 最初に目標に到達したときのみ、または目標に到達したときは毎回

en: The first time
ja: 最初のみ

en: Every time
ja: 毎回

en: Where do you want to send these alerts?
ja: アラートをどこに送信しますか？

en: Email alerts to:
ja: アラートをメール送信する:

en: {0} Goal-based alerts aren't yet supported for charts with more than one line, so this alert will be sent whenever the chart has {1}.
ja: {0} 2行以上のチャートでは目標ベースのアラートがサポートされていないため、チャートに{1}があるたびにアラートが送信されます。

en: results
ja: 結果

en: {0} This kind of alert is most useful when your saved question doesn’t {1} return any results, but you want to know when it does.
ja: {0}このタイプのアラートは、保存された質問が{1}結果を返さない場合でも、いつ実行したかを知りたいときに最も便利です。

en: Tip
ja: ヒント

en: usually
ja: 通常

en: Pick a segment or table
ja: セグメントまたはテーブルを選ぶ

en: Select a database
ja: データベースを選択する

en: Select...
ja: 選択する...

en: Select a table
ja: テーブルを選択する

en: No tables found in this database.
ja: このデータベースにはテーブルが見つかりませんでした

en: Is a question missing?
ja: 質問がありませんか？

en: Learn more about nested queries
ja: ネストしたクエリについてもっと調べる

en: Fields
ja: フィールド

en: No segments were found.
ja: セグメントが見つかりませんでした

en: Find a segment
ja: セグメントを探す

en: View less
ja: 少く表示

en: View more
ja: さらに表示

en: Pick a field to sort by
ja: ソートするフィールドを選ぶ

en: Sort
ja: ソート

en: Row limit
ja: 行数制限

en: Unknown Field
ja: 不明なフィールド

en: field
ja: フィールド

en: Matches
ja: 一致

en: Add filters to narrow your answer
ja: 回答を絞るためにフィルターを追加する

en: Add a grouping
ja: グルーピングを追加する

en: Data
ja: データ

en: Filtered by
ja: フィルターされた

en: View
ja: 閲覧

en: Grouped By
ja: グループ化された

en: None
ja: なし

en: This question is written in {0}.
ja: この質問は{0}で書かれました

en: Hide Editor
ja: エディターを非表示にする

en: Hide Query
ja: クエリを非表示にする

en: Open Editor
ja: エディターを表示する

en: Show Query
ja: クエリを表示する

en: This metric has been retired.  It's no longer available for use.
ja: このメトリクスは放棄されており、使用することができません

en: Download full results
ja: 全結果をダウンロードする

en: Download this data
ja: このデータをダウンロードする

en: Warning
ja: 警告

en: Your answer has a large number of rows so it could take a while to download.
ja: 行数が多いため、ダウンロードに時間がかかる場合があります

en: The maximum download size is 1 million rows.
ja: 最大ダウンロードサイズは100万行です

en: Edit question
ja: 質問を編集する

en: SAVE CHANGES
ja: 変更を保存する

en: CANCEL
ja: キャンセル

en: Move question
ja: 質問を移動する

en: Which collection should this be in?
ja: これはどのコレクションに保存しますか？

en: Variables
ja: 変数

en: Learn about your data
ja: データについて詳しく見る

en: Alerts are on
ja: アラートはオンです

en: started from
ja: から開始

en: native query
ja: ネイティブクエリ

en: Not Supported
ja: サポートされていません

en: View the {0}
ja: {0}を見る

en: Switch to {0}
ja: {0}に切り換える

en: Switch to Builder
ja: ビルダーに切り換える

en: {0} for this question
ja: この質問の{0}

en: Convert this question to {0}
ja: この質問を{0}に転換する

en: This question will take approximately {0} to refresh
ja: この質問は更新に約{0}かかります

en: Updated {0}
ja: {0}をアップデートしました

en: row | rows
ja[0]: 行

en: Showing first {0} {1}
ja: 最初の{0} {1}を表示する

en: Showing {0} {1}
ja: {0} {1}を表示する

note: 実験中という表現より実行中という表現のほうが近いかと思いました。
en: Doing science
ja: 実行中

en: If you give me some data I can show you something cool. Run a Query!
ja: データを入力しクエリを実行してください。きっと素晴らしいものがお見せできます！

en: How do I use this thing?
ja: どのように使いますか？

en: Get Answer
ja: 回答を得る

en: It's okay to play around with saved questions
ja: 保存された質問で自由に操作していただいて構いません

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click the edit icon in the top-right.
ja: 右上の編集アイコンをクリックしない限り、保存された質問に変更は反映されません

en: Search for
ja: を探す

en: Advanced...
ja: 高度な...

en: Sorry. Something went wrong.
ja: 申し訳ありません、問題が発生しました

en: Group time by
ja: で時間をグループ化する

en: Your question took too long
ja: 質問に時間がかかりすぎました

en: We didn't get an answer back from your database in time, so we had to stop. You can try again in a minute, or if the problem persists, you can email an admin to let them know.
ja: データベースから時間内に回答を得られなかったため、動作を終了しました。時間をおいて再度お試しいただくか、問題が続く場合は管理者にメールでお問い合わせください。

en: We're experiencing server issues
ja: サーバーの問題が発生しています

en: Try refreshing the page after waiting a minute or two. If the problem persists we'd recommend you contact an admin.
ja: 数分後にページを再読み込みしてください。問題が続く場合は、管理者へお問い合わせください。

en: There was a problem with your question
ja: 質問で問題が発生しました

en: Most of the time this is caused by an invalid selection or bad input value. Double check your inputs and retry your query.
ja: これは無効な選択または無効な入力値であるために発生することがあります。 入力を再度確認して、クエリを再試行してください。

en: This may be the answer you’re looking for. If not, try removing or changing your filters to make them less specific.
ja: お探しの回答ですか？そうではない場合は、回答が特定されすぎないように、フィルターを削除または変更してください。

en: You can also {0} when there are some results.
ja: 結果がある場合は、{0}もできます。

en: get an alert
ja: アラートを受け取る

en: Back to last run
ja: 最後の実行に戻る

en: Visualization
ja: ビジュアライゼーション

en: No description set.
ja: まだ説明がありません

en: Use for current question
ja: 現在の質問で使用する

en: Potentially useful questions
ja: 役立つかもしれない質問

en: Group by {0}
ja: {0}でグループ化する

en: Sum of all values of {0}
ja: {0}の全値の合計

en: All distinct values of {0}
ja: {0}の全ての重複を除いた値

en: Number of {0} grouped by {1}
ja: {1}でグループ化された{0}の数

en: Data Reference
ja: データ一覧

en: Learn more about your data structure to ask more useful questions
ja: さらに役立つ質問をするためにデータ構成を詳しく知る

en: Could not find the table metadata prior to creating a new question
ja: 質問作成前にテーブルメタデータが見つかりませんでした

en: See {0}
ja: {0}を見る

en: Metric Definition
ja: メトリクスの定義

en: Filter by {0}
ja: {0}でフィルターをかける

en: Number of {0}
ja: {0}の数

en: See all {0}
ja: 全ての{0}を見る

en: Segment Definition
ja: セグメントの定義

en: An error occurred loading the table
ja: テーブルの読み込み中にエラーが発生しました

en: See the raw data for {0}
ja: {0}のローデータを見る

en: More
ja: さらに

en: Invalid expression
ja: 無効な表現

en: unknown error
ja: 不明なエラー

en: Field formula
ja: フィールド計算式

en: Think of this as being kind of like writing a formula in a spreadsheet program: you can use numbers, fields in this table, mathematical symbols like +, and some functions. So you could type something like Subtotal - Cost.
ja: これは、スプレッドシートプログラムで数式を書くようなものだとお考えください。数値、この表のフィールド、+などの数学記号、その他一部の機能を使用できます。そのため、Subtotal - Costのようなものを入力することができます。

en: Learn more
ja: 詳しく見る

en: Give it a name
ja: 名前を付ける

en: Something nice and descriptive
ja: 分かりやすい説明

en: Add a custom field
ja: カスタムフィールドを追加する

en: Include {0}
ja: {0}を含む

en: Case sensitive
ja: 大文字/小文字を区別する

en: today
ja: 本日

en: this week
ja: 今週

en: this month
ja: 今月

en: this year
ja: 今年

en: this minute
ja: 現在の分

en: this hour
ja: 現在の時間

en: not implemented {0}
ja: 未実装の{0}

en: true
ja: 正

en: false
ja: 誤

en: Add filter
ja: フィルターを追加する

en: Item
ja: アイテム

en: Previous
ja: 前回

en: Current
ja: 現在

en: On
ja: オン

en: Enter desired number
ja: 希望の番号を入力する

en: Empty
ja: 空

en: Find a value
ja: 値を探す

en: Hide calendar
ja: カレンダーを非表示にする

en: Show calendar
ja: カレンダーを表示する

en: You can enter multiple values separated by commas
ja: カンマ(,)で区切ることで、複数の値を入力できます

en: Enter desired text
ja: 希望のテキストを入力する

en: Try it
ja: 試してみる

en: What's this for?
ja: 何に使いますか？

en: Variables in native queries let you dynamically replace values in your queries using filter widgets or through the URL.
ja: ネイティブクエリの変数を用いることで、フィルターウィジェットまたはURLを使用したクエリの値を置き換えることができます。

en: {0} creates a variable in this SQL template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the SQL template.
ja: {0}は、このSQLテンプレートで変数名 "variable_name"を作成します。 サイドパネルに変数を指定すると、その動作が変わります。 "フィールドフィルター"以外の全ての変数タイプは、この質問に自動的にフィルターウィジェットを配置します。 フィールドフィルターでは、これはオプションです。 このフィルターウィジェットが入力されると、その値がSQLテンプレートの変数に置き換えられます。

en: Field Filters
ja: フィルターを探す

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link SQL cards to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
ja: 変数に "フィールドフィルター"タイプを指定すると、SQLカードをダッシュボードフィルターウィジェットにリンクしたり、SQL質問にさらに多くのタイプのフィルターウィジェットを使用することができます。 フィールドフィルター変数は、既存の列にフィルターを追加するときにGUIクエリビルダーによって生成されたものと同様のSQLを挿入します。

en: When adding a Field Filter variable, you'll need to map it to a specific field. You can then choose to display a filter widget on your question, but even if you don't, you can now map your Field Filter variable to a dashboard filter when adding this question to a dashboard. Field Filters should be used inside of a "WHERE" clause.
ja: フィールドフィルター変数を追加するときは、特定のフィールドにマップする必要があります。 質問にフィルターウィジェットを表示させるか選択できますが、そうでない場合でも、この質問をダッシュボードに追加するときに、フィールドフィルター変数をダッシュボードフィルターにマッピングすることが可能です。 フィールドフィルターは "WHERE"節の中で使用する必要があります。

en: Optional Clauses
ja: 選択条項

en: brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
ja: {0}を囲む括弧は、テンプレート内に任意の句を作成します。 "変数"が設定されている場合は、節全体がテンプレートに配置されます。 そうでない場合、節全体が無視されます。

en: To use multiple optional clauses you can include at least one non-optional WHERE clause followed by optional clauses starting with "AND".
ja: 複数の任意の句を使用するには、最低1つの任意でないWHERE句と、その後に「AND」で始まる任意の句を含めてください。

en: Read the full documentation
ja: 全文を読む

en: Filter label
ja: フィルターラベル

en: Variable type
ja: 値タイプ

en: Text
ja: テキスト

en: Date
ja: 日付

en: Field Filter
ja: フィールドフィルター

en: Field to map to
ja: マップするためのフィールド

en: Filter widget type
ja: フィルターウィジェットタイプ

en: Required?
ja: 必要ですか？

en: Default filter widget value
ja: デフォルトのフィルターウィジェット値

en: Archive this question?
ja: この質問をアーカイブしますか？

en: This question will be removed from any dashboards or pulses using it.
ja: この質問は関連したダッシュボードやパルスから削除されます

en: Question
ja: 質問

en: Pick a question to add
ja: 追加する質問を選ぶ

en: You are editing this page
ja: このページを編集中です

en: See this {0}
ja: この{0}を見る

en: A subset of
ja: のサブセット

en: Select a field type
ja: フィールドタイプを選択する

en: No field type
ja: フィールドタイプがありません

en: by
ja: で

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Select a Foreign Key
ja: 外部キーを選択する

en: View the {0} formula
ja: {0}計算式を見る

en: Why this {0} is important
ja: なぜこの{0}は重要ですか？

en: Why this {0} is interesting
ja: なぜこの{0}は興味深いですか？

en: Nothing important yet
ja: 重要なデータはまだありません

en: Nothing interesting yet
ja: 興味深いデータはまだありません

en: Things to be aware of about this {0}
ja: この{0}関して知っておくべきこと

en: Nothing to be aware of yet
ja: 知っておくべきことはまだありません

en: Explore this metric
ja: このメトリクスを調査する

en: View this metric
ja: メトリクスを見る

en: By {0}
ja: {0}で

en: Remove item
ja: アイテムを削除する

en: Why is this dashboard the most important?
ja: なぜこのダッシュボードが最重要ですか？

en: What is useful or interesting about this {0}?
ja: {0}の何が役立つまたは興味深いですか？

en: Write something helpful here
ja: 役立つ情報をご記入ください

en: Is there anything users of this dashboard should be aware of?
ja: このダッシュボードのユーザーが知っておくべきことはありますか？

en: Anything users should be aware of about this {0}?
ja: {0}に関してユーザーが知っておくべきことはありますか？

en: Which 2-3 fields do you usually group this metric by?
ja: このメトリクスをグループ化するにあたりよく使うフィールド2〜3個はどれですか？

en: This is the perfect place to start if you’re new to your company’s data, or if you just want to check in on what’s going on.
ja: 企業のデータにアクセスするのが初めての場合や、まずはどんな感じか見てみたい場合は、ここから始めると良いでしょう

en: Most useful fields to group this metric by
ja: このメトリクスをグループ化するのに最も役立つフィールド

en: Reason for changes
ja: 変更理由

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required
ja: 変更箇所と変更理由を記入してください

note: 直訳で少し意味が違うような気がしましたので意訳してみました。
en: Why this database is interesting
ja: このデータベースの特徴

en: Things to be aware of about this database
ja: このデータベースに関して知っておくべきこと

en: Databases and tables
ja: データベースとテーブル

en: Details
ja: 詳細

en: Tables in {0}
ja: {0}のテーブル

en: Actual name in database
ja: データベース上の実際の名前

en: Why this field is interesting
ja: なぜこのフィールドは興味深いですか？

en: Things to be aware of about this field
ja: このフィールドに関して知っておくべきこと

en: Data type
ja: データタイプ

en: Fields in this table will appear here as they're added
ja: このテーブルのフィールドは追加されるとここに表示されます

en: Fields in {0}
ja: {0}のフィールド

en: Field name
ja: フィールド名

en: X-ray this field
ja: このフィールドを自動探査(X-ray)する

en: Metabase is no fun without any data
ja: Metabaseを使用するにはデータが必要です

en: Your databases will appear here once you connect one
ja: データベースは一度接続するとここに表示されます

en: Databases will appear here once your admins have added some
ja: データベースは一度管理者が追加するとここに表示されます

en: Connect a database
ja: データベースを接続する

note: #-#-#-#-#  metabase-backend.pot (metabase)  #-#-#-#-# cum-count and cum-sum get names for count and sum, respectively (see explanation in `aggregation-name`)
en: Count of {0}
ja: {0}のカウント

en: See raw data for {0}
ja: {0}のローデータを見る

en: Why this table is interesting
ja: なぜこのテーブルは興味深いですか？

en: Things to be aware of about this table
ja: このテーブルに関して知っておくべきこと

en: Tables in this database will appear here as they're added
ja: このデータベースのテーブルは追加されるとここに表示れます

en: Questions about this table will appear here as they're added
ja: このテーブルに関する質問は追加されるとここに表示されます

en: Questions about {0}
ja: {0}に関する質問

en: Created {0} by {1}
ja: {1}で{0}を作成しました

en: Fields in this table
ja: このテーブルのフィールド

en: Questions about this table
ja: このテーブルに関する質問

en: Help your team get started with your data.
ja: チームとデータを共有する

en: Show your team what’s most important by choosing your top dashboard, metrics, and segments.
ja: トップにくるダッシュボード、メトリクス、セグメントを選択し、チームに重要事項を提示しましょう

en: Get started
ja: 開始する

en: Our most important dashboard
ja: 最重要ダッシュボード

en: Numbers that we pay attention to
ja: 注視すべき数値

en: Metrics are important numbers your company cares about. They often represent a core indicator of how the business is performing.
ja: メトリクスは企業が重視する数値です。ビジネスが上手くいっているかどうかを示すものです。

en: See all metrics
ja: 全メトリクスを見る

en: Segments and tables
ja: セグメントとテーブル

en: Tables
ja: テーブル

en: Segments and tables are the building blocks of your company's data. Tables are collections of the raw information while segments are specific slices with specific meanings, like {0}
ja: セグメントやテーブルは、会社データの基礎的要素です。 テーブルはローデータをまとめた情報であり、セグメントは{0}など特定の意味を持つ特定の情報です。

en: Tables are the building blocks of your company's data.
ja: テーブルは、会社データの基礎的要素です。

en: See all segments
ja: 全セグメントを見る

en: See all tables
ja: 全てのテーブルを見る

en: Other things to know about our data
ja: データに関して他に知っておくべきこと

en: Find out more
ja: 詳細を見る

en: A good way to get to know your data is by spending a bit of time exploring the different tables and other info available to you. It may take a while, but you'll start to recognize names and meanings over time.
ja: 他のテーブルや情報をもっと見ることで、自身のデータをより詳しく知ることができます。時間がかかるかもしれませんが、名前やその意味について理解を深めることができるでしょう。

en: Explore our data
ja: データを調査する

en: Have questions?
ja: 質問はありますか？

en: Contact {0}
ja: {0}に問い合わせる

en: Help new Metabase users find their way around.
ja: 新しいユーザーをヘルプする

en: The Getting Started guide highlights the dashboard, metrics, segments, and tables that matter most, and informs your users of important things they should know before digging into the data.
ja: スタートガイドは、ダッシュボード、メトリクス、セグメントやテーブル等の重要事項に焦点を当て、ユーザーが実際にデータを扱い始める前に知っておくべきことを説明しています。

en: Is there an important dashboard for your team?
ja: チームに重要なダッシュボードはありますか？

en: Create a dashboard now
ja: 今すぐダッシュボードを作成する

en: What is your most important dashboard?
ja: 最重要ダッシュボードはどれですか？

en: Do you have any commonly referenced metrics?
ja: よく参照するメトリクスはありますか？

en: Learn how to define a metric
ja: メトリクスの定義づけ方法を確認する

en: What are your 3-5 most commonly referenced metrics?
ja: よく参照するメトリクス3〜5個は何ですか？

en: Add another metric
ja: 他のメトリクスを追加する

en: Do you have any commonly referenced segments or tables?
ja: よく参照するセグメントやテーブルはありますか

en: Learn how to create a segment
ja: セグメントの作成方法を確認する

en: What are 3-5 commonly referenced segments or tables that would be useful for this audience?
ja: オーディエンスに役立つであろう、よく参照するセグメントやテーブル3〜5個は何ですか？

en: Add another segment or table
ja: 他のセグメントやテーブルを追加する

en: Is there anything your users should understand or know before they start accessing the data?
ja: データへのアクセスを開始する前に、ユーザーが理解し知っておくべきことはありますか？

en: What should a user of this data know before they start accessing it?
ja: データへのアクセスを開始する前に、ユーザーが知っておくべきことは何ですか？

en: E.g., expectations around data privacy and use, common pitfalls or misunderstandings, information about data warehouse performance, legal notices, etc.
ja: 例: データのプライバシーと使用に関する危険性や誤解、データウェアハウスのパフォーマンスに関する情報、法的通知など

en: Is there someone your users could contact for help if they're confused about this guide?
ja: このガイドで不明点があった際にユーザーがコンタクトできる方はいますか？

en: Who should users contact for help if they're confused about this data?
ja: このデータで不明点があった際にユーザーは誰にコンタクトすべきですか？

en: Please enter a revision message
ja: 履歴メッセージを入力してください

en: Why this Metric is interesting
ja: なぜこのメトリクスは興味深いですか？

en: Things to be aware of about this Metric
ja: このメトリクスに関して知っておくべきこと

en: How this Metric is calculated
ja: このメトリクスの計算方法

en: Nothing on how it's calculated yet
ja: 計算方法はまだありません

en: Other fields you can group this metric by
ja: このメトリクスをグループ化する他のフィールド

en: Fields you can group this metric by
ja: このメトリクスをグループ化するフィールド

en: Metrics are the official numbers that your team cares about
ja: メトリクスはチームが重視する公式な数値です

en: Metrics will appear here once your admins have created some
ja: メトリクスは管理者が作成次第ここに表示されます

en: Learn how to create metrics
ja: メトリクスの作成方法を詳しく見る

en: Questions about this metric will appear here as they're added
ja: このメトリクスに関する質問は追加されるとここに表示されます

en: There are no revisions for this metric
ja: このメトリクスには履歴がありません

en: Revision history for {0}
ja: {0}の履歴

en: X-ray this metric
ja: このメトリクスを自動探査(X-ray)する

en: Why this Segment is interesting
ja: なぜこのセグメントは興味深いですか？

en: Things to be aware of about this Segment
ja: このセグメントに関して知っておくべきこと

en: Segments are interesting subsets of tables
ja: セグメントはテーブルのサブセットです

en: Defining common segments for your team makes it even easier to ask questions
ja: 共通のセグメントについて定義するとチームがより質問しやすくなります

en: Segments will appear here once your admins have created some
ja: セグメントは管理者が作成次第ここに表示されます

en: Learn how to create segments
ja: セグメントの作成方法について詳しく見る

en: Questions about this segment will appear here as they're added
ja: このセグメントに関する質問は追加されるとここに表示されます

en: There are no revisions for this segment
ja: このセグメントには履歴がありません

en: Fields in this segment
ja: このセグメントのフィールド

en: Questions about this segment
ja: このセグメントに関する質問

en: X-ray this segment
ja: このセグメントを自動探査(X-ray)する

en: Login
ja: ログイン

en: Search
ja: 検索

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: New Question
ja: 新しい条件

en: Select the type of Database you use
ja: 使用するデータベースタイプを選択する

en: Add your data
ja: データを追加する

en: I'll add my own data later
ja: あとでデータを追加する

en: Connecting to {0}
ja: {0}に接続中

en: You’ll need some info about your database, like the username and password. If you don’t have that right now, Metabase also comes with a sample dataset you can get started with.
ja: ユーザー名やパスワード等データベースに関する情報が必要です。

en: I'll add my data later
ja: あとでデータを追加する

en: Control automatic scans
ja: 自動スキャンを設定する

en: Usage data preferences
ja: データ使用の優先度

en: Thanks for helping us improve
ja: ご協力ありがとうございます

en: We won't collect any usage events
ja: Usage eventに関する情報は収集いたしません

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about usage through Google Analytics.
ja: Metabaseサービスを向上させるため、Google Analyticsを通じてデータ使用に関する情報を収集いたします

en: Here's a full list of everything we track and why.
ja: 収集する情報とその理由についてはこちらをご確認ください

en: Allow Metabase to anonymously collect usage events
ja: Metabaseが匿名の情報収集をすることに同意する

en: Metabase {0} collects anything about your data or question results.
ja: Metabase はデータや質問結果に関する情報を{0}収集しません

en: never
ja: 一切

en: All collection is completely anonymous.
ja: 情報収集は全て匿名です

en: Collection can be turned off at any point in your admin settings.
ja: 情報収集による設定は管理者設定からいつでも変更することができます

en: If you feel stuck
ja: お困りの場合

en: our getting started guide
ja: スタートガイド

en: is just a click away.
ja: クリックするだけ

en: Welcome to Metabase
ja: Metabaseへようこそ

en: Looks like everything is working. Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
ja: すべて正常に動作しています。使用を開始し、データを接続して回答を探しましょう。

en: Let's get started
ja: 開始しましょう

en: You're all set up!
ja: 準備ができました！

en: Take me to Metabase
ja: Metabaseを使い始める

en: What should we call you?
ja: 何とお呼びしましょうか？

en: Hi, {0}. nice to meet you!
ja: やあ {0} さん、はじめまして！

en: Create a password
ja: 新しいパスワード

en: Shhh...
ja: シーッ

en: Confirm password
ja: パスワード確認

en: Shhh... but one more time so we get it right
ja: もう一度お試しください

en: Your company or team name
ja: 企業名またはチーム名

en: Department of awesome
ja: 部署名

en: Metabot is admiring your integers…
ja: MetaBot処理中...

en: Metabot is performing billions of differential equations…
ja: MetaBot処理中...

en: Metabot is doing science…
ja: MetaBot処理中...

en: Metabot is checking out your metrics…
ja: MetaBotはメトリクスを確認中...

en: Metabot is looking for trends and outliers…
ja: MetaBot処理中...

en: Metabot is consulting the quantum abacus…
ja: MetaBot処理中...

en: Metabot is feeling pretty good about all this…
ja: MetaBot処理中...

en: We’ll show you some interesting explorations of your data in
    just a few minutes.
ja: わずか数分であなたのデータに関する興味深い探索結果を提示します。

en: This seems to be taking a while. In the meantime, you can check out one of these example explorations to see what Metabase can do for you.
ja: しばらく時間がかかります。その間、これらの探索結果のサンプルを見てMetabaseで何ができるか知ることができます。

en: I took a look at the data you just connected, and I have some explorations of interesting things I found. Hope you like them!
ja: 今接続されたデータに基づく、興味深い探索結果がいくつかあります。気に入っていただけると嬉しいです。

en: I'm done exploring for now
ja: 調査を終了する

en: Welcome to the Query Builder!
ja: クエリビルダーへようこそ

en: The Query Builder lets you assemble questions (or "queries") to ask about your data.
ja: クエリビルダーを使用すると、データに関する質問（またはクエリ）を作成することができます

en: Tell me more
ja: さらに詳しく

en: Start by picking the table with the data that you have a question about.
ja: 質問のあるデータを含むテーブルを選ぶことから開始する

en: Go ahead and select the "Orders" table from the dropdown menu.
ja: ドロップダウンメニューから "Orders" テーブルを選択する

en: Filter your data to get just what you want.
ja: ご希望の情報を得るためにフィルターをかける

en: Click the plus button and select the "Created At" field.
ja: ＋ボタンをクリックして、「作成日時」フィールドを選択する

en: Here we can pick how many days we want to see data for, try 10
ja: 何日間のデータを見たいか選ぶことができます。10日から見てみてはいかがですか？

en: Here's where you can choose to add or average your data, count the number of rows in the table, or just view the raw data.
ja: こちらでデータを追加したり平均したり、テーブル内の行数を数えたり、またはローデータを見たりできます

en: Try it: click on <strong>Raw Data</strong> to change it to <strong>Count of rows</strong> so we can count how many orders there are in this table.
ja: お試しください: <Strong>ローデータ</strong>をクリックして設定を<strong>行数</strong>に変更すると、このテーブル内のオーダー数を確認することができます。

en: Add a grouping to break out your results by category, day, month, and more.
ja: グルーピングを追加して、結果をカテゴリー、日、月等で分ける

en: Let's do it: click on <strong>Add a grouping</strong>, and choose <strong>Created At: by Week</strong>.
ja: やってみましょう: <strong>グルーピングを追加する</strong>をクリックして、<strong>作成日時: 週別</strong>を選択しましょう

en: Click on "by day" to change it to "Week."
ja: 「1日ごと」をクリックして「週」に変更する

en: Run Your Query.
ja: クエリを実行する

en: You're doing so well! Click <strong>Run query</strong> to get your results!
ja: その調子です！<strong>クエリを実行する</strong>をクリックして結果を表示させましょう。

en: You can view your results as a chart instead of a table.
ja: テーブルではなくチャートとして結果を見ることができます

en: Everbody likes charts! Click the <strong>Visualization</strong> dropdown and select <strong>Line</strong>.
ja: チャートを使うと便利です！<strong>ビジュアライゼーション</strong>のドロップダウンをクリックして、<strong>線</strong>を選択しましょう

en: Well done!
ja: よくできました！

en: That's all! If you still have questions, check out our
ja: 以上です！ご不明な点がありましたら、こちらをご確認ください

en: User's Guide
ja: ユーザーガイド

en: Have fun exploring your data!
ja: データ調査をお楽しみください！

en: Thanks
ja: ありがとうございました

en: Save Your Questions
ja: 質問を保存する

en: By the way, you can save your questions so you can refer to them later. Saved Questions can also be put into dashboards or Pulses.
ja: 質問を保存することで、あとからでも参照することができます。保存された質問はダッシュボードやパルスでも確認できます。

en: Sounds good
ja: 確認しました

en: Whoops!
ja: おっと！

en: Sorry, it looks like something went wrong. Please try restarting the tutorial in a minute.
ja: 申し訳ありません、問題が発生しました。時間をおいてから再度チュートリアルを再生してください。

en: Password updated successfully!
ja: パスワードがアップデートされました！

en: Account updated successfully!
ja: アカウントがアップデートされました！

en: Current password
ja: 現在のパスワード

en: Sign in with Google Email address
ja: Googleメールアドレスでサインインする

en: User Details
ja: ユーザー詳細

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: unknown map
ja: 不明なマップ

en: Grid map requires binned longitude/latitude.
ja: グリッドマップには経度/緯度がビニングされている必要があります

en: more
ja: さらに

en: Which fields do you want to use for the X and Y axes?
ja: X軸、Y軸にどのフィールドを使用しますか？

en: Choose fields
ja: フィールドを選択する

en: Save as default view
ja: デフォルトビューとして保存する

en: Draw box to filter
ja: フィルターにボックスを描く

en: Cancel filter
ja: フィルターをキャンセルする

en: Pin Map
ja: マップを固定する

en: Unset
ja: 解除する

en: Rows {0}-{1} of {2}
ja: {2}の行{0}〜{1}

en: Data truncated to {0} rows.
ja: {0}行に切り捨てされたデータ

en: Could not find visualization
ja: ビジュアライゼーションが見つかりませんでした

en: Could not display this chart with this data.
ja: このデータではチャートが表示できません

en: No results!
ja: 結果が見つかりませんでした

en: Still Waiting...
ja: 待機中...

en: This usually takes an average of {0}.
ja: 通常約{0}かかります

en: (This is a bit long for a dashboard)
ja: （通常のダッシュボード処理より時間がかかっています）

en: This is usually pretty fast but seems to be taking awhile right now.
ja: 通常より時間がかかっています

en: Select a field
ja: フィールドを選択する

en: error
ja: エラー

en: Click and drag to change their order
ja: 順番を変えるにはクリックしてドラッグしてください

en: Add fields from the list below
ja: 以下リストからフィールドを追加する

en: less than
ja: より小さい

en: greater than
ja: より大きい

en: less than or equal to
ja: 以下

en: greater than or equal to
ja: 以上

en: equal to
ja: 同等

en: not equal to
ja: 同等ではない

en: Conditional formatting
ja: 条件付書式

en: You can add rules to make the cells in this table change color if
    they meet certain conditions.
ja: 条件にあったテーブルのセルの色を変更するためのルールを追加することができます

en: Add a rule
ja: ルールを追加する

en: Rules will be applied in this order
ja: この順番でルールが適用されます

en: Click and drag to reorder.
ja: 順番を変更するにはクリックしてドラッグしてください

en: No columns selected
ja: 列が選択されていません

en: Cells in this column will be tinted based on their values.
ja: この列のセルは値によって色付けされます

en: When a cell in these columns is {0} it will be tinted this color.
ja: この列のセルが{0}のとき、この色に色付けされます

en: Which columns should be affected?
ja: どの列に適用しますか？

en: Formatting style
ja: フォーマットスタイル

en: Single color
ja: 単色

en: Color range
ja: 色の範囲

en: When a cell in this column is…
ja: この列のセルが...のとき

en: …turn its background this color:
ja: 背景がこの色になる:

en: Highlight the whole row
ja: 全行をハイライトする

en: Colors
ja: 色

en: Start the range at
ja: 範囲をここから指定する

en: Smallest value in this column
ja: この列の最小値

en: Smallest value in each column
ja: 各列の最小値

en: Smallest value in all of these columns
ja: これらの列の最小値

en: Custom value
ja: カスタム値

en: End the range at
ja: 範囲をここまでに指定する

en: Largest value in this column
ja: この列の最大値

en: Largest value in each column
ja: 各列の最大値

en: Largest value in all of these columns
ja: これらの列の最大値

en: Add rule
ja: ルールを追加する

en: Update rule
ja: ルールをアップデートする

en: Visualization is null
ja: ビジュアライゼーションはnullです。

en: Visualization must define an 'identifier' static variable:
ja: ビジュアライゼーションでは、'識別子'スタティック変数を定義する必要があります:

en: Visualization with that identifier is already registered:
ja: この識別子を用いたビジュアライゼーションはすでに存在します:

en: No visualization for {0}
ja: {0}のビジュアライゼーションがありません

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the x-axis, the values will be summed.
ja: 「{0}」は集約されていないフィールドです。X軸上に複数の値がある場合、値は合計値となります。

en: This chart type requires at least 2 columns.
ja: このチャートタイプでは最低2列が必要です

en: This chart type doesn't support more than {0} series of data.
ja: このチャートタイプは、{0}個以上のデータをサポートしていません。

en: Goal
ja: 目標値

en: Doh! The data from your query doesn't fit the chosen display choice. This visualization requires at least {0} {1} of data.
ja: クエリのデータが、選択した表示選択に適合しません。 このビジュアライゼーションには少なくとも{0} {1}のデータが必要です。

en: column
ja: 列

en: No dice. We have {0} data {1} to show and that's not enough for this visualization.
ja: {0}データ{1}が表示可能ですが、このビジュアライゼーションには不十分です。

en: point | points
ja[0]: 点

en: Bummer. We can't actually do a pin map for this data because we require both a latitude and longitude column.
ja: 緯度と経度の両方の列が必要なため、このデータのピンマップを作成できません。

en: Please configure this chart in the chart settings
ja: チャート設定でこのチャートを設定してください

en: Edit Settings
ja: 編集設定

en: xValues missing!
ja: x値がありません

en: X-axis
ja: X軸

en: Add a series breakout...
ja: ブレークアウトのシリーズを追加する...

en: Y-axis
ja: Y軸

en: Add another series...
ja: 別のシリーズを追加する...

en: Bubble size
ja: 吹き出しサイズ

en: Line
ja: 線

en: Curve
ja: 曲線

en: Step
ja: ステップ

en: Show point markers on lines
ja: 線上にポイントマーカーを表示する

en: Stacking
ja: スタック中

en: Don't stack
ja: スタックしない

en: Stack
ja: スタック

en: Stack - 100%
ja: スタック - 100%

en: Show goal
ja: 目標値を表示する

en: Goal value
ja: 目標値

en: Replace missing values with
ja: 欠損値を置き換える

en: Zero
ja: 0

en: Nothing
ja: なし

en: Linear Interpolated
ja: 線形補間

en: X-axis scale
ja: X軸目盛

en: Timeseries
ja: 時系列

en: Linear
ja: 線形

en: Power
ja: 累乗

en: Log
ja: ログ

en: Histogram
ja: ヒストグラム

en: Ordinal
ja: 序数

en: Y-axis scale
ja: Y軸目盛

en: Show x-axis line and marks
ja: X軸線とマークを表示する

en: Compact
ja: コンパクト

en: Rotate 45°
ja: 45°回転

en: Rotate 90°
ja: 90°回転

en: Show y-axis line and marks
ja: Y軸線とマークを表示する

en: Auto y-axis range
ja: 自動Y軸範囲

en: Use a split y-axis when necessary
ja: 必要に応じて分割したY軸を使用する

en: Show label on x-axis
ja: X軸にラベルを表示する

en: X-axis label
ja: X軸ラベル

en: Show label on y-axis
ja: Y軸のラベルを表示する

en: Y-axis label
ja: Y軸ラベル

en: Standard Deviation
ja: 標準偏差

en: Area
ja: 範囲

en: area chart
ja: 範囲図

en: Bar
ja: 棒

en: bar chart
ja: 棒グラフ

en: Which fields do you want to use?
ja: どのフィールドを利用しますか？

en: Funnel
ja: ファネル

en: Measure
ja: 測定

en: Funnel type
ja: ファネルタイプ

en: Bar chart
ja: 棒グラフ

en: line chart
ja: 折れ線グラフ

en: Please select longitude and latitude columns in the chart settings.
ja: チャート設定で緯度と経度を選択してください

en: Please select a region map.
ja: 地域マップを選択してください

en: Please select region and metric columns in the chart settings.
ja: チャート設定で地域とメトリクス列を選択してください

en: Map
ja: マップ

en: Map type
ja: マップタイプ

en: Region map
ja: 地域マップ

en: Pin map
ja: ピンマップ

en: Pin type
ja: ピンタイプ

en: Tiles
ja: タイル

en: Markers
ja: マーカー

en: Latitude field
ja: 緯度

en: Longitude field
ja: 経度

en: Metric field
ja: メトリクスフィールド

en: Region field
ja: 地域フィールド

en: Radius
ja: 半径

en: Blur
ja: ぼかし

en: Min Opacity
ja: 最小不透明度

en: Max Zoom
ja: 最大ズーム

en: No relationships found.
ja: 関係は見つかりませんでした

en: via {0}
ja: {0}経由

en: This {0} is connected to:
ja: この{0}は接続していません:

en: Object Detail
ja: オブジェクト詳細

en: object
ja: オブジェクト

en: Total
ja: 合計

en: Which columns do you want to use?
ja: どの列を使用しますか？

en: Pie
ja: 円

en: Dimension
ja: ディメンション

en: Show legend
ja: 凡例

en: Show percentages in legend
ja: 凡例にパーセンテージを表示する

en: Minimum slice percentage
ja: 最小パーセンテージ

en: Goal met
ja: 目標値に到達しました

en: Goal exceeded
ja: 目標値を達成しました

en: Goal {0}
ja: 目標値{0}

en: Progress visualization requires a number.
ja: 進行状況のビジュアライゼーションには数値が必要です。

en: Progress
ja: プログレス

en: Color
ja: 色

en: Row Chart
ja: 行グラフ

en: row chart
ja: 行グラフ

en: Separator style
ja: 桁区切りスタイル

en: Number of decimal places
ja: 小数点以下の桁数

en: Add a prefix
ja: 接頭辞をつける

en: Add a suffix
ja: 接尾辞をつける

en: Multiply by a number
ja: 掛ける

en: Scatter
ja: 散布

en: scatter plot
ja: 散布図

en: Pivot the table
ja: テーブルをピボットする

en: Visible fields
ja: 表示されるフィールド

en: Write here, and use Markdown if you'd like
ja: こちらに記入してください。マークダウンも利用可能です。

en: Vertical Alignment
ja: 垂直配向

en: Top
ja: 上

en: Middle
ja: 中

en: Bottom
ja: 下

en: Horizontal Alignment
ja: 平行配向

en: Left
ja: 左

en: Center
ja: 中央

en: Right
ja: 右

en: Show background
ja: 背景を表示する

en: {0} bin | {0} bins
ja[0]: {0}ビン

en: Auto binned
ja: 自動ビニングされた

en: DELETE /api/alert/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/alert/:id.
ja: DELETE /api/alert/:idは推奨されていません。 代わりに、'archived'値をPUT /api/alert/:idで変更してください。

en: invalid show value
ja: 無効な表示値

en: invalid value for prefix
ja: 無効な敬称の値

en: invalid value for rule name
ja: 無効なルール名の値

en: value couldn''t be parsed as base64 encoded JSON
ja: base64でエンコードされたJSONとして解析できませんでした

en: Invalid entity type
ja: 無効なエンティティタイプ

en: Invalid comparison entity type. Can only be one of "table", "segment", or "adhoc"
ja: 無効な比較エンティティタイプです。「テーブル」「セグメント」または「アドホック」のうち一つのみが選択可能です。

en: Error running query to determine Card result metadata:
ja: カードの結果メタデータを測定するためのクエリ実行中にエラーが発生しました:

en: DELETE /api/card/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/card/:id.
ja: DELETE /api/card/:id は廃止されました。代わりに、PUT /api/card/:id を使用して`archived`の値を変更してください。

en: Invalid field: {0}
ja: 無効なフィールド: {0}

en: Invalid value ''{0}'' for ''{1}'': {2}
ja: {1}に対する無効な値「{0}」: {2}

en: must be one of: {0}
ja: {0}の1つでなければならない

en: Invalid Request.
ja: 無効なリクエスト

en: Not found.
ja: 見つかりませんでした

en: You don''t have permissions to do that.
ja: 権限がありません

en: Internal server error.
ja: サーバー内部エラー

en: Warning: endpoint {0}/{1} does not have a docstring.
ja: 警告: エンドポイント{0}/{1}はdocstringがありません

en: starting streaming request
ja: ストリーミングリクエスト開始中

en: connection closed, canceling request
ja: 接続が閉じられ、リクエストをキャンセルしています

note: a newline padding character as it's harmless and will allow us to check if the client is connected. If sending this character fails because the connection is closed, the chan will then close.  Newlines are no-ops when reading JSON which this depends upon.
en: Response not ready, writing one byte & sleeping...
ja: 準備中...

en: Public sharing is not enabled.
ja: 公開は有効化されていません

en: Embedding is not enabled.
ja: 埋め込みは有効化されていません

en: The object has been archived.
ja: 対象がアーカイブされました

en: Attempted to return a boolean as an API response. This is not allowed!
ja: API応答として真偽値を返そうとしました。 これは許可されていない処理です！

en: Source query for this query is Card {0}
ja: このクエリのソースクエリは、カード{0}です。

en: Invalid export format: {0}
ja: 無効なエクスポートフォーマット: {0}

en: Invalid JSON URL or resource: {0}
ja: 無効なJSON URLまたはリソース: {0}

en: JSON containing information about custom GeoJSON files for use in map visualizations instead of the default US State or World GeoJSON.
ja: JSONには、米国または世界GeoJSONのデフォルトの代わりに、マップビジュアライゼーションで使用するカスタムGeoJSONファイルに関する情報が含まれています。

en: Invalid custom GeoJSON key: {0}
ja: 無効なカスタムGeoJSONキー: {0}

note: ...but if we *still* couldn't find a match, throw an Exception, because we don't want people trying to inject new params
en: Invalid param: {0}
ja: 無効なパラメータ―: {0}

en: DELETE /api/pulse/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/pulse/:id.
ja: DELETE /api/pulse/:idは推奨されていません。 代わりに、'archived'値をPUT /api/pulse/:idで変更してください。

en: API endpoint does not exist.
ja: APIエンドポイントが存在しません

en: Password did not match stored password.
ja: 保存されたパスワードと一致しませんでした

en: did not match stored password
ja: 保存されたパスワードと一致しませんでした

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication {0}
ja: LDAPサーバーへの接続中に問題が発生しました。ローカル認証{0}にフォールバックします。

en: Invalid reset token
ja: 無効なリセットトークン

en: Client ID for Google Auth SSO. If this is set, Google Auth is considered to be enabled.
ja: Google Auth SSOのクライアントID。こちらが設定されている場合、Google Authは有効化されていると見なされます

en: When set, allow users to sign up on their own if their Google account email address is from this domain.
ja: 設定されていると、Googleメールアドレスがこのドメインを使用している場合ユーザーは自分でサインアップすることができます

en: Invalid Google Auth token.
ja: 無効なGoogle Authトークン

en: Email is not verified.
ja: メールが確認されていません

en: You''ll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
ja: Googleを利用してログインするには、事前に管理者がMetabaseアカウントを作成する必要があります

en: Successfully authenticated Google Auth token for: {0} {1}
ja: {0} {1}のGoogle Authトークンの認証に成功しました

en: Add a database
ja: データベースを追加する

en: Get connected
ja: 接続する

en: Connect to your data so your whole team can start to explore.
ja: チームの全員がデータを見れるようにしましょう

en: Set up email
ja: メールの設定

en: Add email credentials so you can more easily invite team members and get updates via Pulses.
ja: メールの資格情報を追加すると、チームメンバーをより簡単に招待し、パルスを通じて更新情報を入手することができます。

en: Set Slack credentials
ja: Slackの認証情報をセットする

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via pulses and ask questions with MetaBot.
ja: チームはSlackを使用していますか？使用している場合、自動アップデートをパルスで送信し、MetaBotで質問することができます。

en: Invite team members
ja: チームメンバーを招待する

en: Share answers and data with the rest of your team.
ja: チームと回答やデータを共有する

en: Hide irrelevant tables
ja: 無関係なテーブルを非表示にする

en: Curate your data
ja: データを公開する

en: If your data contains technical or irrelevant info you can hide it.
ja: データが技術的または無関係な情報を含む場合、非表示にすることができます

en: Organize questions
ja: 質問を管理する

en: Have a lot of saved questions in {0}? Create collections to help manage them and add context.
ja: {0}に保存された質問が多数ありますか？整理するのにコレクションを使用しましょう。

en: Create metrics
ja: メトリクスを作成する

en: Define canonical metrics to make it easier for the rest of your team to get the right answers.
ja: チームが正しい回答を得られるよう標準的なメトリクスを定義する

en: Create segments
ja: セグメントを作成する

en: Keep everyone on the same page by creating canonical sets of filters anyone can use while asking questions.
ja: 質問をする際に誰でも使用できる標準的なフィルターを作成し、利用者全員に共通認識を持たせましょう。

en: Table ''{0}'' is now visible. Resyncing.
ja: テーブル "{0}" は表示設定されています。再同期中。

en: Auto bin
ja: 自動ビン

en: Don''t bin
ja: ビニングしない

en: Day
ja: 日

note: note the order of these options corresponds to the order they will be shown to the user in the UI
en: Minute
ja: 分

en: Hour
ja: 時間

en: Quarter
ja: 四半期

en: Minute of Hour
ja: 1時間のうち1分

en: Hour of Day
ja: 1日のうち1時間

en: Day of Week
ja: 1週間のうち1日

en: Day of Month
ja: 1か月のうち1日

en: Day of Year
ja: 1年のうち1日

en: Week of Year
ja: 1年のうち1週間

en: Month of Year
ja: 1年のうち1か月

en: Quarter of Year
ja: 1年の4分の1

en: 10 bins
ja: 10ビン

en: 50 bins
ja: 50ビン

en: 100 bins
ja: 100ビン

en: Bin every 0.1 degrees
ja: 0.1度ごとにビニングする

en: Bin every 1 degree
ja: 1度ごとにビニングする

en: Bin every 10 degrees
ja: 10度ごとにビニングする

en: Bin every 20 degrees
ja: 20度ごとにビニングする

note: returns `true` if successful -- see JavaDoc
en: No appropriate image writer found!
ja: 最適なイメージライターが見つかりませんでした

en: Email address already in use.
ja: メールアドレスはすでに使用されています

en: Email address already associated to another user.
ja: メールアドレスは他ユーザーがすでに使用しています

en: Not able to reactivate an active user
ja: アクティブユーザーを再有効化することはできません

en: Invalid password
ja: 無効なパスワード

en: All {0}
ja: 全{0}

en: {0}, all {1}
ja: {0}、全{1}

en: Comparison of {0} and {1}
ja: {0}と{1}の比較

en: Automatically generated comparison dashboard comparing {0} and {1}
ja: {0}と{1}を比較する比較ダッシュボードが自動作成されました

en: sum
ja: 合計

en: average
ja: 平均

en: minumum
ja: 最低

en: maximum
ja: 最大

en: distinct count
ja: 重複を除いたカウント

en: standard deviation
ja: 標準偏差

en: cumulative count
ja: 累積カウント

en: cumulative sum
ja: 累積和

en: {0} and {1}
ja: {0}と{1}

en: {0} of {1}
ja: {1}の{0}

en: {0} by {1}
ja: {1}で{0}

en: {0} in the {1} segment
ja: {1}セグメントの{0}

en: {0} segment
ja: {0}セグメント

en: {0} metric | {0} metrics
ja[0]: {0}メトリクス

en: {0} field | {0} fields
ja[0]: {0}フィールド

en: "{0}" question
ja: "{0}"質問

en: Compare with {0}
ja: {0}と比較する

en: Compare with entire dataset
ja: 全データセットと比較する

en: Applying heuristic %s to %s.
ja: ヒューリスティック%sを%sに適用しています

en: Dimensions bindings:n%s
ja: ディメンションのバインディング: n%s

en: Using definitions:nMetrics:n%snFilters:n%s
ja: 定義を使用中:nMetrics:n%snFilters:n%s

en: Can''t create dashboard for {0}
ja: {0}のダッシュボードが作成できません

en: {0}st
ja: {0}番目

en: {0}nd
ja: {0}番目

en: {0}rd
ja: {0}番目

en: {0}th
ja: {0}番目

en: at {0}
ja: {0}で

en: on {0}
ja: {0}で

en: in {0} week - {1}
ja: {0}週 - {1}

en: in {0}
ja: {0}で

en: in Q{0} - {1}
ja: Q{0} - {1}で

en: Q{0}
ja: Ｑ{0}

en: {0} is {1}
ja: {0}は{1}

en: {0} is between {1} and {2}
ja: {0}は{1}と{2}の間

en: {0} is between {1} and {2}; and {3} is between {4} and {5}
ja: {0}は{1}と{2}の間、{3}は{4}と{5}の間

en: where {0}
ja: {0}で

en: A closer look at {0}
ja: {0}を詳しく見る

en: A closer look at the {0}
ja: {0}を詳しく見る

en: Adding %s cards to dashboard %s:n%s
ja: %sカードをダッシュボード%s:n%sに追加中

en: 0 <= score <= {0}
ja: 0 <= スコア <= {0}

en: 1 <= width <= {0}
ja: 1 <= 幅 <= {0}

en: Valid metrics references
ja: 有効なメトリクス参照

en: Valid filters references
ja: 有効なフィルター参照

en: Valid group references
ja: 有効なグループ参照

en: Valid order_by references
ja: 有効なorder_by参照

en: Valid dashboard filters references
ja: 有効なダッシュボードフィルター参照

en: Valid dimension references
ja: 有効なディメンション参照

en: Valid card dimension references
ja: 有効なカードディメンション参照

en: Error parsing %s:n%s
ja: %s:n%sを解析中にエラーが発生しました。

en: No user found with email address ''{0}''.
ja: メールアドレス"{0}"のユーザーが見つかりませんでした

en: Please check the spelling and try again.
ja: スペルを確認し再度お試しください

en: Resetting password for {0}...
ja: {0}のパスワードをリセットしています...

en: OK [[[{0}]]]
ja: 成功 [[[{0}]]]

en: FAIL [[[{0}]]]
ja: 失敗 [[[{0}]]]

en: Please use the following URL to setup your Metabase installation:
ja: Metabaseインストールを設定するには次のURLを使用してください:

en: Metabase Shutting Down ...
ja: Metabaseをシャットダウン中...

en: Metabase Shutdown COMPLETE
ja: Metabaseのシャットダウンが完了しました

en: Starting Metabase version {0} ...
ja: Metabaseバージョン{0}を起動中...

en: System timezone is ''{0}'' ...
ja: システムタイムゾーンは"{0}"です...

note: startup database.  validates connection & runs any necessary migrations
en: Setting up and migrating Metabase DB. Please sit tight, this may take a minute...
ja: Metabase DBのセットアップとマイグレーション中。これには時間がかかることがあります。

en: Looks like this is a new installation ... preparing setup wizard
ja: 新規インストールのようです。セットアップウィザードを準備中。

en: Metabase Initialization COMPLETE
ja: Metabaseの初期化が完了しました

en: Launching Embedded Jetty Webserver with config:
ja: 埋め込みJetty Webserverを起動中 設定:

en: Shutting Down Embedded Jetty Webserver
ja: 埋め込みJetty Webserverをシャットダウン中

en: Starting Metabase in STANDALONE mode
ja: MetabaseをSTANDALONEモードで起動中

en: Metabase Initialization FAILED
ja: Metabaseの初期化に失敗しました

en: Database has migration lock; cannot run migrations.
ja: データベースはマイグレーションロックされています。マイグレーションを実行できません。

en: You can force-release these locks by running `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.
ja: `java -jar metabase.jar migrate release-locks`を実行することでこのロックを強制解除することができます

en: Checking if Database has unrun migrations...
ja: データベースがマイグレーションを取り消したか確認中...

en: Database has unrun migrations. Waiting for migration lock to be cleared...
ja: データベースはマイグレーションを取り消しました。 マイグレーションロックが解除されるのを待っています...

en: Migration lock is cleared. Running migrations...
ja: マイグレーションロックが解除されました。マイグレーションを実行中...

en: Migration lock cleared, but nothing to do here! Migrations were finished by another instance.
ja: マイグレーションロックは解除されましたが、ここでは処理されません！ マイグレーションは別のインスタンスで終了しました。

note: Set up liquibase and let it do its thing
en: Setting up Liquibase...
ja: Liquibaseの設定中...

en: Liquibase is ready.
ja: Liquibaseの準備ができました

en: Verifying {0} Database Connection ...
ja: {0}データベース接続を確認中...

en: Verify Database Connection ...
ja: データベース接続を確認...

en: Running Database Migrations...
ja: データベースマイグレーションを実行中...

en: Database Migrations Current ...
ja: データベースマイグレーションは現在...

en: Hmm, we couldn''t connect to the database.
ja: データベースに接続できませんでした

en: Make sure your host and port settings are correct
ja: ホストとポート設定が正しいことをお確かめください

en: We couldn''t connect to the ssh tunnel host.
ja: SSHトンネルホストに接続できませんでした

en: Check the username, password.
ja: ユーザーネームとパスワードをお確かめください

en: Check the hostname and port.
ja: ホスト名とポートをお確かめください

en: Looks like the database name is incorrect.
ja: データベース名が間違っているようです

en: It looks like your host is invalid.
ja: ホストが無効のようです

en: Please double-check it and try again.
ja: 再度ご確認の上お試しください

en: Looks like your password is incorrect.
ja: パスワードが間違っているようです

en: Looks like you forgot to enter your password.
ja: パスワードが入力されていないようです

en: Looks like your username is incorrect.
ja: ユーザー名が間違っているようです

en: Looks like the username or password is incorrect.
ja: ユーザーネームまたはパスワードが間違っているようです

note: ## CONFIG
en: Connection timezone to use when executing queries. Defaults to system timezone.
ja: クエリを実行するときに使用する接続タイムゾーン。 デフォルトはシステムタイムゾーンです。

en: Registered driver {0} {1}
ja: 登録されたドライバー{0} {1}

en: No -init-driver function found for ''{0}''
ja: "{0}"の初期ドライバー機能が見つかりません。

en: Unable to parse date string ''{0}'' for database engine ''{1}''
ja: データベースエンジン"{1}"の日付文字列"{0}"を解析できません。

note: all-NULL columns in DBs like Mongo w/o explicit types
en: Don''t know how to map class ''{0}'' to a Field base_type, falling back to :type/*.
ja: クラス"{0}"をフィールドbase_typeにマップする方法が不明です。:type/*.にお戻りください。

en: Failed to connect to database: {0}
ja: データベースへの接続が失敗しました: {0}

en: Invalid BigQuery identifier: ''{0}''
ja: 無効なBigQuery識別子: "{0}"

en: BigQuery statements can't be parameterized!
ja: BigQueryステートメントをパラメーター化することはできません。

en: Failed to set timezone:
ja: タイムゾーンの設定に失敗しました:

en: You must enable the Google Analytics API. Use this link to go to the Google Developers Console: {0}
ja: Google Analytics APIを有効化する必要があります。こちらのリンクを利用しGoogle Developers Consoleにアクセスしてください: {0}

en: Running SQL queries against H2 databases using the default (admin) database user is forbidden.
ja: デフォルトの（管理者）データベースユーザーを使用してH2データベースに対してSQLクエリを実行することは禁じられています。

en: Error: metabase.driver.FixedHiveDriver is registered, but JDBC does not seem to be using it.
ja: エラー: metabase.driver.FixedHiveDriverは登録されていますが、JDBCがそれを使用していないようです。

en: Found metabase.driver.FixedHiveDriver.
ja: metabase.driver.FixedHiveDriverが見つかりました。

en: Successfully registered metabase.driver.FixedHiveDriver with JDBC.
ja: metabase.driver.FixedHiveDriverが正常にJDBCに登録されました。

note: CONFIG TODO - smtp-port should be switched to type :integer
en: Email address you want to use as the sender of Metabase.
ja: Metabaseの送信者として使用したいメールアドレス

en: The address of the SMTP server that handles your emails.
ja: メール管理をするSMTPサーバーのアドレス

en: SMTP username.
ja: SMTPユーザー名

en: SMTP password.
ja: SMTPパスワード

en: The port your SMTP server uses for outgoing emails.
ja: メール送信に使用するSMTPサーバーのポート

en: SMTP secure connection protocol. (tls, ssl, starttls, or none)
ja: SMTP接続プロトコル（TLS、SSL、STARTTLS、または該当なし）

en: none
ja: なし

en: SMTP host is not set.
ja: SMTPホストが設定されていません

en: Failed to send email
ja: メールの送信に失敗しました

en: Error testing SMTP connection
ja: SMTP接続テストエラー

en: Enable LDAP authentication.
ja: LDAP認証を有効化する

en: Server hostname.
ja: サーバーホスト名

en: Server port, usually 389 or 636 if SSL is used.
ja: サーバーポート、SSLを使用している場合は通常389または636です

en: Use SSL, TLS or plain text.
ja: SSL、TLSまたはプレーンテキストを使用する

en: The Distinguished Name to bind as (if any), this user will be used to lookup information about other users.
ja: バインドの識別名（ある場合）。このユーザーは、他のユーザーに関する情報を参照するために使用されます。

en: The password to bind with for the lookup user.
ja: 検索ユーザー用にバインドするパスワード

en: Search base for users. (Will be searched recursively)
ja: ユーザーのための検索ベース。 （繰り返し検索されます）

en: User lookup filter, the placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
ja: ユーザー検索フィルター。プレースホルダー '{login}'はユーザーが入力したログインに置き換えられます。

en: Attribute to use for the user's email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
ja: ユーザーのメールに使用する属性。（通常は、"メール"、"Eメール"、"userPrincipalName"など）

en: Attribute to use for the user''s first name. (usually ''givenName'')
ja: ユーザーの名に使用する属性。（通常は、"givenName"）

en: Attribute to use for the user''s last name. (usually ''sn'')
ja: ユーザーの姓に使用する属性。（通常は、"sn"）

en: Enable group membership synchronization with LDAP.
ja: LDAPとのグループ同期を有効化する

en: Search base for groups, not required if your LDAP directory provides a ''memberOf'' overlay. (Will be searched recursively)
ja: グループの検索ベース。LDAPディレクトリが"memberOf”オーバーレイを提供する場合は不要です。（繰り返し検索されます）

note: Should be in the form: {"cn=Some Group,dc=...": [1, 2, 3]} where keys are LDAP groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing LDAP to Metabase group mappings.
ja: LDAPとMetabaseのグループマッピングを含むJSON

note: Define a setting which captures our Slack api token
en: Slack API bearer token obtained from https://api.slack.com/web#authentication
ja: https://api.slack.com/web#authenticationから入手したSlack APIベアラートークン

en: Enable MetaBot, which lets you search for and view your saved questions directly via Slack.
ja: MetaBotを有効化すると、Slackで保存された質問を直接検索したり見たりすることができます

en: Last MetaBot checkin was {0} ago.
ja: MetaBotへの最後のチェックインは{0}前でした。

en: This instance will now handle MetaBot duties.
ja: このインスタンスはMetaBotのタスクを処理しています。

en: Here''s what I can {0}:
ja: ここに {0} できるものがあります:

en: I don''t know how to {0} `{1}`.n{2}
ja: '{1}と{2}の{0}方法が不明です。

en: Uh oh! :cry:n> {0}
ja: :cry:n> {0}

en: Here''s your {0} most recent cards:n{1}
ja: 最新{0}のカードがあります: n{1}

en: Could you be a little more specific? I found these cards with names that matched:n{0}
ja: もう少し具体的に入力してください。一致するカードが複数見つかりました: n{0}

en: I don''t know what Card `{0}` is. Give me a Card ID or name.
ja: カード'{0}'が不明です。カードIDかカード名をご入力ください。

en: Show which card? Give me a part of a card name or its ID and I can show it to you. If you don''t know which card you want, try `metabot list`.
ja: どのカードを表示しますか？ カード名やカードIDの一部を入力していただくと、ご希望のカードを表示することができます。 どのカードが必要なのかわからない場合は、「MetaBotリスト」をお試しください。

en: Ok, just a second...
ja: 少々お待ちください...

en: Not Found
ja: 見つかりませんでした

en: Evaluating Metabot command:
ja: MetaBotコマンドを診断中:

en: Go home websocket, you're drunk.
ja: WebSocketで問題が発生しました

en: Error launching metabot:
ja: MetaBot起動中にエラーが発生しました:

en: MetaBot WebSocket is closed. Reconnecting now.
ja: MetaBot WebSocketが終了しました。再接続中。

en: Error connecting websocket:
ja: WebSocketへの接続中にエラーが発生しました。:

en: This instance is performing MetaBot duties.
ja: このインスタンスはMetaBotのタスクを処理しています。

en: Another instance is already handling MetaBot duties.
ja: 別のインスタンスが既にMetaBotのタスクを処理しています。

en: Starting MetaBot threads...
ja: MetaBotスレッドを開始中...

en: Stopping MetaBot...  🤖
ja: MetaBotを停止しています...  🤖

en: MetaBot already running. Killing the previous WebSocket listener first.
ja: MetaBotは既に実行中です。 前のWebSocketリスナーを強制終了します。

en: Base-64 encoded public key for this site's SSL certificate.
ja: このサイトのSSL証明書のBase-64でエンコードされた公開キー

en: Specify this to enable HTTP Public Key Pinning.
ja: これを指定すると、HTTP公開キーのピン設定が有効になります。

en: See {0} for more information.
ja: 詳細は{0}を参照してください。

en: Cannot save Question: source query has circular references.
ja: 質問が保存できません: ソースクエリに循環参照があります

en: Card {0} does not exist.
ja: カード{0}は存在しません。

en: You do not have permissions to run ad-hoc native queries against Database {0}.
ja: データベース{0}に対してアドホックネイティブクエリを実行する権限がありません。

en: Invalid color
ja: 無効な色

en: must be a valid 6-character hex color code
ja: 有効な6文字の16進数カラーコードでなければなりません

en: Collection name cannot be blank!
ja: コレクション名は空欄にできません！

en: cannot be blank
ja: 空欄にできません

en: Invalid Collection location: path is invalid.
ja: 無効なコレクションの場所: パスが無効です。

en: You cannot move a Personal Collection.
ja: パーソナルコレクションは移動できません。

en: Invalid Collection location: some or all ancestors do not exist.
ja: 無効なコレクションの場所: 一部またはすべての先祖が存在しません。

en: You cannot archive the Root Collection.
ja: ルートコレクションはアーカイブできません。

en: You cannot archive a Personal Collection.
ja: パーソナルコレクションはアーカイブできません。

en: You cannot move the Root Collection.
ja: ルートコレクションは移動できません。

en: You cannot move a Collection into itself or into one of its descendants.
ja: コレクションをそれ自身または子孫の1つに移動することはできません。

note: first move this Collection
en: Moving Collection {0} and its descendants from {1} to {2}
ja: コレクション{0}およびその子孫を{1}から{2}に移動中

en: You're not allowed to change the owner of a Personal Collection.
ja: パーソナルコレクションの所有者は変更できません。

en: You're not allowed to move a Personal Collection.
ja: パーソナルコレクションは移動できません。

en: You cannot move a Collection and archive it at the same time.
ja: コレクションを移動し同時にアーカイブすることはできません。

en: You cannot delete a Personal Collection!
ja: パーソナルコレクションを削除することはできません。

en: {0} {1}''s Personal Collection
ja: {0} {1}さんのパーソナルコレクション

en: You cannot update a CollectionRevision!
ja: コレクション履歴をアップデートすることはできません。

en: Field {0} was previously automatically set to show a list widget, but now has {1} values.
ja: フィールド{0}は以前は自動的にリストウィジェットを表示するよう設定されていましたが、現在は{1}の値を持っています。

en: Switching Field to use a search widget instead.
ja: 検索ウィジェットを代わりに使用するようフィールド切り替え中。

en: Storing updated FieldValues for Field {0}...
ja: フィールド{0}の更新されたフィールド値を保存中...

en: Storing FieldValues for Field {0}...
ja: フィールド{0}のフィールド値を保存中...

en: Metabase can attempt to transform your table and field names into more sensible, human-readable versions, e.g. "somehorriblename" becomes "Some Horrible Name".
ja: Metabaseはテーブルとフィールド名をより理に適った、読みやすい名前に変更することができます。例: 「somehorriblename」を「Some Horrible Name」へ変更する

en: This doesn’t work all that well if the names are in a language other than English, however.
ja: しかし、英語以外の言語で名前が設定されている場合はうまく動作しません。

en: Do you want us to take a guess?
ja: 予想したいですか？

en: You cannot create or revoke permissions for the 'Admin' group.
ja: 「管理者」グループの権限を作成または取り消すことはできません。

en: Invalid permissions object path: ''{0}''.
ja: 無効な権限のオブジェクトパス: "{0}"

en: You cannot update a permissions entry!
ja: 権限エントリーを更新することはできません！

en: Delete it and create a new one.
ja: 削除して新しく作成する

en: You cannot edit permissions for a Personal Collection or its descendants.
ja: パーソナルコレクションまたはその子孫の権限を編集することはできません。

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date.
ja: 他ユーザーが権限を編集したため、あなたのデータは最新ではありません。

en: Please fetch new data and try again.
ja: 新しいデータを取得し、再度お試しください。

en: Created magic permissions group ''{0}'' (ID = {1})
ja: 特別な権限のグループ"{0}"（ID = {1}）が作成されました。

en: A group with that name already exists.
ja: 同じ名前のグループが既に存在します。

en: You cannot edit or delete the ''{0}'' permissions group!
ja: "{0}"権限グループを編集または削除することはできません！

en: You cannot add or remove users to/from the 'MetaBot' group.
ja: 「MetaBot」グループへユーザーを追加したりユーザーを削除することはできません

en: You cannot add or remove users to/from the 'All Users' group.
ja: 'All Users'グループへユーザーを追加したりユーザーを削除することはできません

en: You cannot remove the last member of the 'Admin' group!
ja: 「管理者」グループの最後のメンバーを削除することはできません！

en: You cannot update a PermissionsRevision!
ja: 権限履歴をアップデートすることはできません！

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card assoicated with it
ja: 無効なアラート: アラートにはカードが関連付けられていません

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, and `{2}`.
ja: 値は、キー'{0}'、'{1}'、'{2}'を含むマップでなければなりません。

en: value must be a map with the following keys `({0})`
ja: 値は次のキーを含むマップでなければなりません: `({0})`

en: Error calculating permissions for query: {0}
ja: クエリの権限を処理中にエラーが発生しました: {0}

en: Invalid query type: {0}
ja: 無効なクエリタイプ: {0}

en: You cannot update a QueryExecution!
ja: クエリ実行をアップデートすることはできません！

en: You cannot update a Revision!
ja: 履歴をアップデートできません！

en: Setting {0} does not exist.nFound: {1}
ja: 設定{0}は存在しません: {1}

en: Updating value of settings-last-updated in DB...
ja: データベース内で最後に更新された値をアップデート中...

en: Checking whether settings cache is out of date (requires DB call)...
ja: キャッシュ設定が最新か確認中（データベースコースが必要）...

en: Settings have been changed on another instance, and will be reloaded here.
ja: 別のインスタンスで変更された設定は、ここで再読み込みされます。

en: Refreshing Settings cache...
ja: 設定キャッシュを更新中...

en: Invalid value for string: must be either "true" or "false" (case-insensitive).
ja: 文字列の値が無効です: "true"または "false"（大文字小文字を区別しない）である必要があります。

en: You cannot update `settings-last-updated` yourself! This is done automatically.
ja: '最後に更新された設定'を手動でアップデートすることはできません。これは自動でアップデートされます。

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting:
ja: 新設定の適用中にエラーが発生しました:

en: Assuming Setting already exists in DB and updating existing value.
ja: 設定が既にデータベースに存在すると仮定し、既存の値を更新中

en: value must be a map with each value either a string or number.
ja: 値は、各値が文字列または数値のいずれかを含むマップでなければなりません。

en: Loading plugins in directory {0}...
ja: ディレクトリ{0}のプラグインを読込中...

en: Loading plugin {0}...
ja: プラグイン{0}を読込中...

en: It looks like you have some external dependencies in your Metabase plugins directory.
ja: Metabaseプラグインディレクトリに、外部依存関係があるようです。

en: With Java 9 or higher, Metabase cannot automatically add them to your classpath.
ja: Java 9以降では、Metabaseはクラスパスに自動的に追加できません。

en: Instead, you should include them at launch with the -cp option. For example:
ja: 代わりに、起動時に-cpオプションを使用して含める必要があります。 例:

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions for more details.
ja: 詳しくは、 https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions を見てください

en: (If you're already running Metabase this way, you can ignore this message.)
ja: （すでにこの方法でMetabaseを実行している場合は、このメッセージを無視してください。）

en: Identify when new versions of Metabase are available.
ja: Metabaseの新しいバージョンがいつ入手可能かを確認する

en: Information about available versions of Metabase.
ja: Metabaseの利用可能なバージョンに関する情報

en: The name used for this instance of Metabase.
ja: このMetabaseのインスタンスの名前

en: The base URL of this Metabase instance, e.g. "http://metabase.my-company.com".
ja: このMetabaseインスタンスのベースURL、例: "http://metabase.my-company.com"

en: The default language for this Metabase instance.
ja: このMetabaseインスタンスのデフォルトの言語です。

en: This only applies to emails, Pulses, etc. Users'' browsers will specify the language used in the user interface.
ja: これはメール、パルス等だけに適用されます。ブラウザーの言語は、ユーザーが使用しているインターフェイスの言語が適用されます

en: The email address users should be referred to if they encounter a problem.
ja: 問題が発生した場合に、ユーザーが参照すべきメールアドレス

en: Enable the collection of anonymous usage data in order to help Metabase improve.
ja: Metabaseのサービス向上のため、匿名の使用状況データの収集を許可する。

en: The map tile server URL template used in map visualizations, for example from OpenStreetMaps or MapBox.
ja: マップのビジュアライゼーションで使用されるマップタイルサーバーのURLテンプレート（例: OpenStreetMaps、MapBoxなど）。

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards?
ja: 管理者が質問とダッシュボードの公開閲覧リンク（および埋め込み可能なiframe）を作成できるようにしますか？

en: Allow admins to securely embed questions and dashboards within other applications?
ja: 管理者が質問やダッシュボードを他のアプリケーションに安全に埋め込めるよう許可しますか？

en: Allow using a saved question as the source for other queries?
ja: 保存された質問を他のクエリのソースとして使用することを許可しますか？

en: Enabling caching will save the results of queries that take a long time to run.
ja: キャッシングを有効にすると、実行に時間がかかるクエリの結果が保存されます。

en: The maximum size of the cache, per saved question, in kilobytes:
ja: 保存された質問ごとのキャッシュの最大サイズ（キロバイト）:

en: The absolute maximum time to keep any cached query results, in seconds.
ja: キャッシュされたクエリの結果を保持する最長時間（秒単位）

en: Metabase will cache all saved questions with an average query execution time longer than this many seconds:
ja: Metabaseは保存された質問のうち、平均クエリ実行時間が指定した秒数より長い質問をキャッシュします

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here.
ja: クエリの平均実行時間を取得し、ここに入力した値で乗算することで、保存された各質問のキャッシュ結果の保存期間を判断します。

en: So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
ja: したがって、クエリの実行に平均2分かかる場合、乗数に10を入力すると、そのキャッシュエントリは20分間保持されます。

en: When using the default binning strategy and a number of bins is not provided, this number will be used as the default.
ja: デフォルトのビニング設定を使用しており、かつビンが入力されていない場合には、この数値がデフォルトとして使用されます。

en: When using the default binning strategy for a field of type Coordinate (such as Latitude and Longitude), this number will be used as the default bin width (in degrees).
ja: 座標タイプ（緯度と経度など）のフィールドにデフォルトのビニング設定を使用する場合、この数値はデフォルトビン幅（度）として使用されます。

en: Unable to validate token.
ja: トークンを検証できません

en: Error fetching token status:
ja: トークンステータスの取得中にエラーが発生しました:

en: There was an error checking whether this token was valid.
ja: このトークンの有効性を確認中にエラーが発生しました。

en: Token validation timed out.
ja: トークンの検証がタイムアウトしました。

en: Invalid token: token isn't in the right format.
ja: トークンが不正です。トークンが正しいフォーマットではありません。

note: attempt to query the metastore API about the status of this token. If the request doesn't complete in a reasonable amount of time throw a timeout exception
en: Checking with the MetaStore to see whether {0} is valid...
ja: {0}の有効性を確認するためにMetaStoreをチェック中...

en: Token for premium embedding. Go to the MetaStore to get yours!
ja: プレミアム埋め込みのためのトークン。 是非あなたもMetaStoreから入手してください！

en: Token is valid.
ja: トークンは有効です

en: Error setting premium embedding token
ja: プレミアム埋め込みトークンの設定中にエラーが発生しました。

en: Unable to compare results to goal for alert.
ja: 結果と目標を比較できませんでした

en: Question ID is ''{0}'' with visualization settings ''{1}''
ja: ビジュアライゼーション設定が "{1}"の質問IDは"{0}"です。

en: Unrecognized alert with condition ''{0}''
ja: 状態"{0}"の認識できないアラート

en: Unrecognized channel type {0}
ja: 認識できないチャンネルタイプ{0}

en: Error sending notification!
ja: 通知送信中にエラーが発生しました！

en: Can't find JS color selector at ''{0}''
ja: "{0}"にJSカラーセレクタが見つかりません。

en: Card has errors: {0}
ja: カードにエラーがあります: {0}

en: Pulse card render error
ja: パルスカードレンダリングエラー

en: Trimming trailing comment from card with id {0}
ja: ID{0}のカードの後続コメントをトリミング中

en: Can't find field with ID: {0}
ja: ID {0}のフィールドが見つかりません

en: ''{0}'' is a required param.
ja: "{0}"は必須パラメータ―です

en: Found ''{0}'' with no terminating ''{1}'' in query ''{2}''
ja: クエリ"{2}"に"{1}"が終了していない"{0}"が見つかりました。

en: Unable to substitute ''{0}'': param not specified.nFound: {1}
ja: "{0}"を置換できません: パラメーターは指定されていないため見つかりませんでした: {1}

en: You do not have permissions to view Card {0}.
ja: カード{0}の閲覧権限がありません

en: You do not have permissions to run this query.
ja: このクエリを実行する権限がありません

en: Fingerprint updates attempted {0}, updated {1}, no data found {2}, failed {3}
ja: {0}のフィンガープリントを更新しようとし、{1}件更新、{2}件はデータが見つからず、{3}件は失敗しました

en: Total number of fields classified {0}, {1} failed
ja: 合計{0}フィールドが分類され、{1}件が失敗しました

en: Total number of tables classified {0}, {1} updated
ja: 合計{0}テーブルが分類され、{1}件が失敗しました

en: Error generating fingerprint for {0}
ja: {0}のフィンガープリント生成中にエラーが発生しました。

en: Updated {0} field value sets, created {1}, deleted {2} with {3} errors
ja: {0}件のフィールド値セットを更新、{1}件作成、{2}件削除、{3}件エラー

en: Total number of fields sync''d {0}, number of fields updated {1}
ja: 合計{0}フィールドが同期され、{1}フィールドが更新されました

en: Total number of tables sync''d {0}, number of tables updated {1}
ja: 合計{0}テーブルが同期され、{1}テーブルが更新されました

en: Found timezone id {0}
ja: タイムゾーンID{0}が見つかりました。

en: Total number of foreign keys sync''d {0}, {1} updated and {2} tables failed to update
ja: 合計{0}の外部キーが同期され、{1}件更新、{2}テーブルが更新に失敗しました

en: {0} Database {1} ''{2}''
ja: {0}データベース{1} ''{2}''

en: Table {0} ''{1}''
ja: テーブル {0} "{1}"

en: Field {0} ''{1}''
ja: フィールド{0} ''{1}''

en: Field ''{0}''
ja: フィールド"{0}"

en: step ''{0}'' for {1}
ja: {1}のステップ"{0}"

en: Completed {0} on {1}
ja: {1}で{0}を完了しました

en: Start: {0}
ja: 開始: {0}

en: End: {0}
ja: 終了: {0}

en: Duration: {0}
ja: 期間: {0}

en: Completed step ''{0}''
ja: ステップ"{0}"が完了しました

en: Loading tasks namespace:
ja: タスクのネームスペースを読込中:

en: Starting Quartz Scheduler
ja: Quartz Schedulerを開始中

en: Stopping Quartz Scheduler
ja: Quartz Schedulerを停止中

en: Job already exists:
ja: ジョブが既に存在します:

note: This is the very first log message that will get printed.  It's here because this is one of the very first namespaces that gets loaded, and the first that has access to the logger It shows up a solid 10-15 seconds before the "Starting Metabase in STANDALONE mode" message because so many other namesp
en: Loading Metabase...
ja: Metabaseを読込中...

en: Possible timezone conflict found on database {0}.
ja: データベース{0}でタイムゾーンのコンフリクトが検出されました

en: JVM timezone is {0} and detected database timezone is {1}.
ja: JVMのタイムゾーンは{0}で、検出されたデータベースのタイムゾーンは{1}です。

en: Configure a report timezone to ensure proper date and time conversions.
ja: レポートのタイムゾーンを構成して、適切な日時変換が行われるようにします。

en: Secret key used to sign JSON Web Tokens for requests to `/api/embed` endpoints.
ja: `/ api / embed`エンドポイントへのリクエストに対してJSON Webトークンに署名するために使用される秘密キー。

en: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY must be at least 16 characters.
ja: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEYは16文字以上にしてください。

en: Saved credentials encryption is ENABLED for this Metabase instance.
ja: このMetabaseインスタンスに対して、保存された資格情報の暗号化が有効になっています。

en: Saved credentials encryption is DISABLED for this Metabase instance.
ja: 保存された資格情報は、このMetabase Instanceでは無効化されています

en: nFor more information, see
ja: 詳細はこちらを参照してください。

en: value must be an integer.
ja: 値は整数値でなくてはなりません

en: value must be a string.
ja: 値は文字列でなくてはなりません

en: value must be a boolean.
ja: 値は真偽値でなくてはなりません

en: value must be a string that matches the regex `{0}`.
ja: 値は正規表現'{0}'に一致する文字列にしてください。

en: value must satisfy one of the following requirements:
ja: 値は、次のいずれかの要件を満たす必要があります:

en: value may be nil, or if non-nil, {0}
ja: 値はnilでも良いし、non-nilの場合には{0}

en: value must be one of: {0}.
ja: 値は次のいずれかにしてください: {0}

en: value must be an array.
ja: 値は配列でなくてはなりません

en: Each {0}
ja: 各{0}

en: The array cannot be empty.
ja: 配列は空欄にできません。

en: value must be a non-blank string.
ja: 値は空欄のない文字列でなければなりません

en: Integer greater than zero
ja: ゼロより大きい整数

en: value must be an integer greater than zero.
ja: 値はゼロより大きい整数でなければなりません

en: Number greater than zero
ja: ゼロより大きい数値

en: value must be a number greater than zero.
ja: 値はゼロより大きい数値でなければなりません

en: Keyword or string
ja: キーワードや文字列

en: Valid field type
ja: 有効なフィールドタイプ

en: value must be a valid field type.
ja: 値は有効なフィールドタイプでなければなりません

en: Valid field type (keyword or string)
ja: 有効なフィールドタイプ（キーワードや文字列）

en: value must be a valid field type (keyword or string).
ja: 値は有効なフィールドタイプ（キーワードや文字列）でなければなりません

en: Valid entity type (keyword or string)
ja: 有効なエンティティタイプ（キーワードや文字列）

en: value must be a valid entity type (keyword or string).
ja: 値は有効なエンティティタイプ（キーワードや文字列）でなければなりません

en: Valid map
ja: 有効なマップ

en: value must be a map.
ja: 値はマップでなければなりません

en: Valid email address
ja: 有効なメールアドレス

en: value must be a valid email address.
ja: 値は有効なメールアドレスでなければなりません

en: Insufficient password strength
ja: パスワードの強度が足りません

en: value must be a valid integer.
ja: 値は有効な整数でなければなりません

en: value must be a valid integer greater than zero.
ja: 値はゼロより大きい有効な整数でなければなりません

en: value must be a valid boolean string (''true'' or ''false'').
ja: valueは有効な真偽値の文字列（ '' true ''または '' false ''）でなければなりません。

en: value must be a valid JSON string.
ja: 値は有効なJSON文字列でなければなりません。

en: value must be a valid embedding params map.
ja: 値は有効な埋め込みパラメーターマップでなければなりません。

en: Data permissions
ja: データ権限

en: Collection permissions
ja: コレクション権限

en: See all collection permissions
ja: 全てのコレクション権限を見る

en: Also change sub-collections
ja: サブコレクションを変更することもできます

en: Can edit this collection and its contents
ja: このコレクションとコンテンツを編集することができます

en: Can view items in this collection
ja: このコレクション内のアイテムを見ることができます

en: Collection Access
ja: コレクションアクセス

en: This group has permission to view at least one subcollection of this collection.
ja: このグループには、コレクション内の最低一つのサブコレクションの閲覧権限があります

en: This group has permission to edit at least one subcollection of this collection.
ja: このグループは、このコレクションの最低1つのサブコレクションを編集する権限があります

en: View sub-collections
ja: サブコレクションを見る

en: Remember Me
ja: 記憶する

en: X-ray this schema
ja: このスキーマを自動探査(X-ray)する

en: Edit the permissions for this collection
ja: このコレクションの権限を編集する

en: Add this question to a dashboard
ja: ダッシュボードにこの質問を追加する

en: Create a new dashboard
ja: 新ダッシュボードを作成する

en: The page you asked for couldn't be found.
ja: リクエストしたページが見つかりませんでした

en: Select a {0}
ja: {0}を選択する

en: Save dashboards, questions, and collections in "{0}"
ja: "{0}"にダッシュボード、質問、コレクションを保存する

en: Access dashboards, questions, and collections in "{0}"
ja: "{0}"のダッシュボード、質問、コレクションにアクセスする

en: Compare
ja: 比較

en: Zoom out
ja: ズームアウト

en: Related
ja: 関連

en: More X-rays
ja: さらに自動探査(X-ray)

en: No results
ja: 結果がありません

en: Metabase couldn't find any results for your search.
ja: 検索結果が見つかりませんでした

en: No metrics
ja: メトリクスがありません

en: Aggregations
ja: 集約

en: Operators
ja: オペレーター

en: Custom fields
ja: カスタムフィールド

note: 2. Create the new collections.
en: Migrated Dashboards
ja: マイグレーションされたダッシュボード

en: Migrated Pulses
ja: マイグレーションされたパルス

en: Migrated Questions
ja: マイグレーションされた質問

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren't in a Collection to {1} Collection {2}
ja: コレクションにない{0}のインスタンスを{1}コレクション{2}にマイグレーションする

en: Failed to grant permissions: {0}
ja: 権限を付与できませんでした: {0}

en: Cannot decrypt encrypted string. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
ja: 暗号化された文字列を復号化できません。 MB_ENCRYPTION_SECRET_KEYを変更または設定しましたか？

en: All personal collections
ja: 全てのパーソナルコレクション

en: Host
ja: ホスト

en: Port
ja: ポート

en: Database username
ja: データベースユーザー名

en: What username do you use to login to the database?
ja: データベースへのログインにどのユーザー名を使用しますか？

en: Database password
ja: データベースパスワード

en: Database name
ja: データベース名

en: Use a secure connection (SSL)?
ja: セキュア接続（SSL）を使用しますか？

en: Additional JDBC connection string options
ja: 追加のJDBC接続文字列オプション

en: Project ID
ja: プロジェクトID

en: praxis-beacon-120871
ja: プラクシスビーコン-120871

en: Dataset ID
ja: データセットID

en: Client ID
ja: クライアントID

en: Client Secret
ja: クライアントシークレット

en: Auth Code
ja: 認証コード

en: Hosts
ja: ホスト

en: Broker node port
ja: ブローカーノードポート

en: Google Analytics Account ID
ja: Google AnalyticsアカウントID

en: Connection String
ja: 接続文字列

en: Authentication Database
ja: 認証データベース

en: Optional database to use when authenticating
ja: 認証時に使用する任意のデータベース

en: Additional Mongo connection string options
ja: 追加のMongo接続文字列オプション

en: Oracle system ID (SID)
ja: OracleシステムID（SID）

en: Usually something like ORCL or XE.
ja: 通常ORCLやXE等。

en: Optional if using service name
ja: サービス名を使用している場合は任意です

en: Oracle service name
ja: Oracleサービス名

en: Optional TNS alias
ja: 任意のTNSエイリアス

en: hive
ja: ハイブ

en: default
ja: デフォルト

en: Filename
ja: ファイル名

en: Database instance name
ja: データベースインスタンス名

en: N/A
ja: 該当なし

en: Windows domain
ja: ウィンドウズドメイン

en: Labels
ja: ラベル

en: Add members
ja: メンバーを追加する

en: Collection it's saved in
ja: 保存先のコレクション

en: Administrators
ja: 管理者

en: Sharing
ja: 共有

en: Display
ja: 表示

en: Axes
ja: 軸

en: Formatting
ja: 書式

en: Try these x-rays based on your data.
ja: データに基づく自動探査(X-ray)を試す

en: There was a problem displaying this chart.
ja: チャートの表示で問題が発生しました

en: Sorry, you don't have permission to see this card.
ja: 申し訳ありません、このカードの閲覧権限がありません。

en: Just a heads up:
ja: 注意喚起:

en: {0} without the Sample Dataset, the Query Builder tutorial won't work. You can always restore the Sample Dataset, but any questions you've saved using this data will be lost.
ja: サンプルデータセットのない{0}では、クエリビルダーのチュートリアルは機能しません。 サンプルデータセットはいつでも復元できますが、このデータを使用して保存した質問は失われます。

en: X-ray
ja: 自動探査(X-ray)

en: Compare to the rest
ja: 残りと比較する

en: Use the Java Virtual Machine (JVM) timezone
ja: JVMのタイムゾーンを使う

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in
    many or most of your queries with this data.
ja: ほとんどのクエリでタイムゾーンのキャストを手動でしていない限り、この設定はそのままにしておくことをおすすめします。

en: Your team's most important dashboards go here
ja: あなたのチームの最も重要なダッシュボードがここに表示されます

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone
ja: ダッシュボードを{0}でピン留めすると、この場所に表示されて全員と共有されます。

en: Unable to release the Liquibase lock after a migration failure
ja: マイグレーション失敗後、Liquibaseのロックを解放できません

en: Use JVM Time Zone
ja: JVMのタイムゾーンを使う

en: We're currently analyzing the tables and fields to help you explore your data.
ja: あなたがデータ分析を簡単にできるようテーブルとフィールドを解析中です・・

en: Tip:
ja: ヒント:

en: Select a currency type
ja: 通貨単位を選択

en: Field Type
ja: フィールドタイプ

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: Enable X-ray features
ja: 自動探査(X-ray)機能を有効化

en: Formatting Options
ja: 書式オプション

en: Task details
ja: タスク詳細

en: Troubleshooting logs
ja: トラブルシューティングログ

en: Trying to get to the bottom of something? This section shows logs of Metabase's background tasks, which can help shed light on what's going on.
ja: 何かの原因究明をしようとしていますか？このセクションではMetabaseのバックグラウンドタスクのログを表示しています。これを見れば何が起こっているかを知る助けになるでしょう。

en: Task
ja: タスク

en: DB ID
ja: データベースID

en: Started at
ja: に開始

en: Ended at
ja: に終了

en: Duration (ms)
ja: 実行時間(ms)

en: Currency
ja: 通貨

en: Pick a user or channel...
ja: ユーザーかチャンネルを選ぶ...

en: No formatting settings
ja: フォーマット設定はありません

en: Label for this range (optional)
ja: 範囲のラベル（任意）

en: Add a range
ja: 範囲を追加

en: is less than
ja: 未満

en: is greater than
ja: 大きい

en: is less than or equal to
ja: 以下

en: is greater than or equal to
ja: 以上

en: is equal to
ja: 等しい

en: is not equal to
ja: 等しくない

en: is null
ja: null値

en: is not null
ja: null値でない

en: contains
ja: 含む

en: does not contain
ja: 含まない

en: starts with
ja: 接頭辞

en: ends with
ja: 接尾辞

en: When a cell in these columns {0} it will be tinted this color.
ja: この列のセルが{0}のとき、この色に色付けされます

en: When a cell in this column…
ja: この列のセルが…したとき

en: This visualization requires you to group by a field.
ja: 表示にはグループ化するためのフィールドが必要です。

en: Date style
ja: 日付の形式

en: Date separators
ja: 日付の区切り文字

en: Abbreviate names of days and months
ja: 日と月の略称

en: Show the time
ja: 時間を表示

en: Time style
ja: 時刻の形式

en: Unit of currency
ja: 通貨単位

en: Currency label style
ja: 通貨単位の表示形式

en: Where to display the unit of currency
ja: 通貨単位の表示場所

en: Minimum number of decimal places
ja: 小数点の最小桁数

en: Stacked chart type
ja: 積み上げグラフ形式

en: Goal label
ja: ゴールラベル

en: Show trend line
ja: 傾向線を表示

en: Line style
ja: 線の形式

en: Show dots on lines
ja: 点線で表示

en: Auto
ja: 自動

en: Which axis?
ja: どちらの軸？

en: Line + Bar
ja: 折れ線＋棒

en: line and bar chart
ja: 折れ線＋棒グラフ

en: Gauge visualization requires a number.
ja: ゲージビジュアライゼーションには数値が必要です

en: Gauge
ja: ゲージ

en: Gauge ranges
ja: ゲージの範囲

en: Field to show
ja: 表示するフィールド

note: 「前{0}」はどうでしょう。前日、前月、…
en: last {0}
ja: 前{0}

en: {0} was {1} {2}
ja: {0} は {1} {2}でした

en: Group by a time field to see how this has changed over time
ja: 時間経過と共にどのように変化したか見るため時間のフィールドでグルーピング

en: Switch positive / negative colors?
ja: ＋/ーの色を入れ替える？

en: Pivot column
ja: ピボット項目

en: Cell column
ja: セル項目

en: Visible columns
ja: 表示列

en: Conditional Formatting
ja: 条件付き書式

en: Column title
ja: 項目名

en: Show a mini bar chart
ja: ミニバーを表示

en: Link
ja: リンク

en: Email link
ja: メールアドレス

en: Image
ja: イメージ

en: Automatic
ja: 自動

en: View as link or image
ja: リンクまたは画像として表示

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Not a valid integer: ''{0}''
ja: 有効な数値ではありません: "{0}"

en: Embedding is not enabled for this object.
ja: このオブジェクトは埋め込み可能になっていません。

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication: {0}
ja: LDAPサーバー接続に失敗し、ローカルで認証します: {0}

en: When including an offset, a limit must also be included.
ja: オフセットを含む場合、上限も含まないといけません

en: When including a limit, an offset must also be included.
ja: 上限を含む場合、オフセットも含まないといけません

en: Applying heuristic {0} to {1}.
ja: ヒューリスティック{0}を{1}に適用しています。

en: Dimensions bindings:n{0}
ja: ディメンションバインディング：n {0}

en: Using definitions:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}
ja: 定義の使用：nMetrics：n {0} nFilters：n {1}

en: minute
ja: 分

en: hour
ja: 時

en: day of week
ja: 曜日

en: day of month
ja: 日

en: day of year
ja: 年間通算日

en: week
ja: 週

en: month
ja: 月

en: quarter
ja: 四半期

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:n{2}
ja: {0}カードをダッシュボード{1}:n{2}に追加中

en: Error parsing {0}:n{1}
ja: {0}：n {1}の解析エラー

en: WARNING: Filtering only works on dimensions! ''{0}'' is a metric. Ignoring filter.
ja: 警告: フィルタリングはディメンションでのみ機能します！ ''{0}''はメトリックです。フィルターを無視します。

en: WARNING: A date can't belong to multiple discrete intervals, so ANDing them together doesn't make sense.
ja: 警告: 日付は複数の連続しない区間に属することはないので、それらの条件をAND条件でつなぐことは意味を成しません。

en: Ignoring these intervals: {0}
ja: これらの間隔を無視: {0}

note: We should never get to this point since the all non-string negations should get automatically rewritten by the query expander.
en: WARNING: Don't know how to negate: {0}
ja: 警告: 無効にする方法がわからない: {0}

en: Sorting with Druid is only allowed in queries that have one or more breakout columns. Ignoring :order-by clause.
ja: Druid によるソートは、1つ以上のブレークアウト列があるクエリでのみ許可されます。 :order-by 句を無視します。

note: TODO - this is not really true, is it
en: WARNING: It only makes sense to specify :fields for a query with no aggregation. Ignoring the clause.
ja: 警告: 集計のないクエリには :fields を指定することだけが意味があります。句を無視します。

en: WARNING: Druid doenst allow limitSpec in timeseries queries. Ignoring the LIMIT clause.
ja: 警告: Druid は時系列クエリで limitSpec を許可しません。 LIMIT 句を無視します。

en: HoneySQL Form:
ja: HoneySQLフォーム:

en: Unable to parse date ''{0}''
ja: 日付として解析できません: "{0}"

en: Client closed connection, cancelling query
ja: クライアントは切断しました。クエリをキャンセルしています。

en: Setting timezone with statement: {0}
ja: ステートメントでタイムゾーンを設定: {0}

en: Multiple date filters are not supported
ja: 複数の日付フィルターはサポートされていません

en: :not is not yet implemented
ja: :not はまだ実装されていません

en: Only one Google Analytics segment allowed at a time.
ja: 同時に複数のGoogle Analyticsセグメントは利用できません。

en: MONGO AGGREGATION PIPELINE:
ja: MongoDB集約パイプライン：

en: Error: mismatched columns in results! Expected: {0} Got: {1}
ja: エラー: 結果に整合しない項目があります！ 想定は {0} 、結果は {1} でした

en: Unable to create temp file in `{0}` for email attachments
ja: `{0}` にメール添付のための一時ファイルを作成できません

en: Error preprocessing query:
ja: クエリ処理に失敗:

en: Illegal filter clause: {0}
ja: 不正なフィルター条件: {0}

en: Invalid clause:
ja: 不正な条件:

en: Error: query's source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
ja: エラー: クエリに使われているソースクエリを特定できません。恐らく初めに事前処理する必要があります。

note: failing that throw an Exception with detailed info about what we tried and what the actual expressions were
en: No expression named ''{0}''
ja: "{0}" という名前はありません

en: No aggregation at index: {0}
ja: {0} のインデックスに集約がありません

en: Field values total length is {0} (max {1}).
ja: フィールド値の長さが {0} です。(最大 )

en: FieldValues are allowed for this Field.
ja: FieldValues はこのフィールドに設定できます

en: FieldValues are NOT allowed for this Field.
ja: FieldValues はこのフィールドに設定できません

en: Field {0} ''{1}'' should have FieldValues and belongs to a Database with On-Demand FieldValues updating.
ja: フィールド{0} '' {1} ''はFieldValuesを持つ必要があり、オンデマンドFieldValuesが更新されているデータベースに属しています。

en: You cannot create or revoke permissions for the ''Admin'' group.
ja: Adminグループの権限の作成または取り消しはできません

en: You cannot add or remove users to/from the ''MetaBot'' group.
ja: MetaBotグループのユーザーは変更できません

en: You cannot add or remove users to/from the ''All Users'' group.
ja: All Usersグループのユーザーは変更できません

en: You cannot remove the last member of the ''Admin'' group!
ja: Adminグループには最低１人のメンバーを残さないといけません！

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting: {0}
ja: 新しい設定の追加に失敗: {0}

en: defsetting descriptions strings must be `:internal?` or internationalized, found: `{0}`
ja: Defsetting Description文字列は `:internal?` または国際化されている必要があります：`{0}`

en: Loading plugin {0}... {1}
ja: プラグインを読み込み中 {0}... {1}

en: Object keyed by type, containing formatting settings
ja: タイプごとにキー設定され、フォーマット設定を含むオブジェクト

en: Allow users to explore data using X-rays
ja: 自動探査(X-ray)を使ってデータの探索を許可する

en: Using this URL to check token: {0}
ja: トークンのチェックにこのURLを使います: {0}

en: Unable to validate token: 404 not found.
ja: トークンを検証できません: 404

en: There was an error checking whether this token was valid:
ja: トークンの有効性チェックでエラー:

note: +----------------------------------------------------------------------------------------------------------------+ |                                             SETTING & RELATED FNS                                              | TODO - rename this to premium-features-token?
en: Token for premium features. Go to the MetaStore to get yours!
ja: プレミアム機能のトークン取得のためMetaStoreに行きましょう！

en: Token format is invalid. Token should be 64 hexadecimal characters.
ja: トークンの形式が不正です。トークンは64文字の16進数です。

en: Error setting premium features token
ja: プレミアム機能トークンの設定に失敗

en: Error validating token:
ja: トークンの検証エラー:

en: Error preprocessing query
ja: クエリの処理エラー

en: No native form returned.
ja: ネイティブフォームは返されません。

en: Invalid response from database driver. No :status provided.
ja: データベースドライバーから不正な応答: ステータスを確認できません

en: General error
ja: 一般的なエラー

en: Missing query hash!
ja: クエリハッシュが不足しています

en: Table ''{0}'' has no Fields associated with it.
ja: テーブル "{0}" には指定されたフィールドに関連するフィールドはありません。

en: Max concurrent query limit reached
ja: 最大同時クエリ数に達しました

note: we should never reach this if our patterns are written right so this is more to catch code mistakes than something the user should expect to see
en: Don't know how to get information about Field:
ja: フィールドの情報を取得する方法を知りません:

en: metabase.query-processor.interface/*driver* is unbound.
ja: metabase.query-processor.interface/*driver* はバインドされていません。

en: Query processor error: mismatched number of columns in query and results.
ja: クエリプロセッサエラー：クエリと結果におけるコラム数が一致していません

en: Expected {0} fields, got {1}
ja: {0} のフィールドのうち {1} を取得しました

en: Expected: {0}
ja: 予定: {0}

en: Actual: {0}
ja: 結果: {0}

en: Unable to bin Field without a min/max value
ja: 最小値、最大値なしにフィールドを格納できません

en: {0} is not supported by this driver.
ja: {0} はこのドライバーでサポートされていません

en: Segment {0} does not exist, or is invalid.
ja: セグメント {0} は存在しないか無効です。

en: Metric {0} does not exist, or is invalid.
ja: メトリック {0} は存在しないか無効です。

en: Missing source query in Card {0}
ja: カード {0} にはソースクエリが不足しています

note: log the query at this point, it's useful for some purposes
en: Fetched source query from Card {0}:
ja: カード {0} から取得されたソースクエリ

en: Error transforming MBQL query to native:
ja: MBQLクエリからネイティブクエリに変換中にエラーが起こりました:

en: Cannot run query: could not find source table {0}.
ja: クエリを実行できません: ソーステーブル {0} が見つかりません

en: Error recording results metadata for query:
ja: クエリの結果メタデータの記録エラー:

en: Error: Query Processor store is not initialized.
ja: エラー: クエリ処理ストアが初期化されていません。

en: Error: Table {0} is not present in the Query Processor Store.
ja: エラー: テーブル{0}がクエリ処理ストアに存在しません。

en: Error: Field {0} is not present in the Query Processor Store.
ja: エラー: フィールド{0}がクエリ処理ストアに存在しません。

en: Task history cleanup successful, rows were {0}deleted
ja: タスク履歴の削除は成功しました。{0}行が削除されました。

en: not
ja: でない

en: For more information, see
ja: 詳細はこちら

en: Integer greater than or equal to zero
ja: 0以上の整数

en: value must be an integer greater than or equal to zero.
ja: 値は0以上の整数でないといけません

en: value must be an integer zero or greater.
ja: 値は0かそれより大きな整数でないといけません

en: value must be a valid integer greater than or equal to zero.
ja: 値は0以上の有効な整数でないといけません

en: New users per state in the last 30 days
ja: 過去30日の状態ごとの新規ユーザー

en: Created At by day of the week
ja: 曜日別の作成日時

en: Created At by quarter of the year
ja: 四半期別の作成日時

en: [[this.short-name]] per country
ja: 国ごとの [[this.short-name]]

en: Users per source
ja: ソースごとのユーザー

en: The top external pages that brought users to your site
ja: ユーザーを最も呼び込んでいる外部ページ

en: How [[this]] is distributed and more.
ja: [[this]]がどのように分布しているのかなど。

en: The [[this]] over time
ja: [[this]] の時間推移

en: User growth
ja: ユーザー増加

en: Whether or not there are any patterns to when they happen.
ja: いつ発生したかに何らかのパターンがあるかどうか

en: Users per state
ja: 状態ごとのユーザー

en: Sessions
ja: セッション

en: How some of the numbers in [[this]] relate to each other
ja: [[this]]内の数値のいくつかがお互いにどのように関係しているのか

en: Sales per country
ja: 国ごとの売上

en: Join date by month of the year
ja: 月別の登録日

en: [[Timestamp]] by hour of the day
ja: 時間別の [[Timestamp]]

en: A look at the [[this]]
ja: [[this]] の概要

en: Bottom 5 per category
ja: カテゴリーごとの下位5位

en: Number of orders
ja: 注文数

en: Event growth
ja: イベント増加

en: Total [[GenericTable]]
ja: [[GenericTable]] 合計

en: Income growth
ja: 収益の増加

en: Top 10 countries by sales in the last 30 days
ja: 過去30日の売上上位10位の国

en: [[this]] by month of the year
ja: 月別の [[this]]

en: Transactions per day of the week
ja: 曜日毎のトランザクション

en: Sessions by device type
ja: デバイスタイプ別のセッション

en: Transactions per country
ja: 国ごとのトランザクション

en: Join date by quarter of the year
ja: 四半期別の登録日

en: Events per hour of the day
ja: 時間帯ごとのイベント

en: Top 5 [[this]]
ja: [[this]] の上位5つ

en: Bottom 5 [[this]]
ja: [[this]] の下位5つ

en: [[Timestamp]] by day of the month
ja: 日別の [[Timestamp]]

en: Per [[GenericCategoryLarge]]
ja: [[GenericCategoryLarge]] ごと

en: Null values
ja: Null値

en: Total events
ja: 総イベント数

en: A look at [[GenericTable]] across your [[this]], and how it changes over time.
ja: [[this]]全体の[[GenericTable]]と、それが時間の経過とともにどのように変化するかを確認します。

en: [[this]] per [[GenericCategoryMedium]]
ja: [[GenericCategoryMedium]] ごとの [[this]]

en: How the [[this]] changes with time
ja: [[this]]が時間とともにどのように変化するか

en: How they compare by seasonality
ja: 季節ごとの比較

en: Average income per transaction
ja: トランザクションごとの平均収益

en: [[this]] per country
ja: 国ごとの [[this]]

en: Income per state
ja: 州ごとの収益

en: Per [[GenericCategoryMedium]]
ja: [[GenericCategoryMedium]] ごとの

en: A closer look at your [[this]]
ja: あなたの [[this]] を詳しく見る

en: How [[GenericNumber]] is distributed
ja: [[GenericNumber]] の分散

en: [[Timestamp]] by quarter of year
ja: 四半期別の [[Timestamp]]

en: Events per country
ja: 国ごとのイベント

en: Weekdays when [[this.short-name]] were added
ja: [[this.short-name]] が追加された曜日

en: Months when [[this.short-name]] were added
ja: [[this.short-name]] が追加された月

en: How they compare across different categories
ja: 異なるカテゴリーを比較する方法

en: New users per source in the last 30
ja: 直近30件のうちソースごとの新規ユーザー

en: Events per quarter of the year
ja: 四半期毎のイベント

en: Heres a quick look at your [[this]]
ja: これが [[this]] の概要です

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], top 5
ja: [[GenericCategoryLarge]] ごとの [[this]] 上位5つ

en: Days when [[this.short-name]] were added
ja: [[this.short-name]] が追加されて経過した日数

en: Total orders per source
ja: ソースごとの総オーダー数

en: [[this]] by quarter of the year
ja: 四半期別の [[this]]

en: Events per [[GenericCategoryMedium]]
ja: [[GenericCategoryMedium]] ごとのイベント

en: Events per state
ja: 状態ごとのイベント

en: Top landing pages
ja: 人気のページ

en: Heres a closer look at your [[this]] over time
ja: 経時的に [[this]] を詳しく見てみましょう

en: Sum of [[this]] by [[Country]]
ja: [[Country]] 別の [[this]] 合計

en: States that are performing best
ja: 最もパフォーマンスが良い州

en: Created At by month of the year
ja: 月別の作成日時

en: Sum of [[this]] by [[State]]
ja: [[State]] 別の [[this]] の合計

en: Sum of [[GenericNumber]] per [[this]]
ja: [[this]] ごとの [[GenericNumber]] の合計

en: Events by coordinates
ja: 座標別のイベント

en: Top referral pages
ja: 最も参照されたページ

en: An exploration of your users to get you started.
ja: 開始するためのユーザーの調査。

en: An overview of your [[this]] and how its distributed across time, place, and categories.
ja: [[this]]の概要とそれが時間、場所、カテゴリの違いによってどのように分布しているのか。

en: Average income per state
ja: 州ごとの平均収益

en: [[this]] by [[GenericCategoryMedium]]
ja: [[GenericCategoryMedium]] 別の [[this]]

en: Total transactions
ja: 総トランザクション数

en: [[this.short-name]] that have joined over time
ja: [[this.short-name]] の参加数推移

en: The [[this]] by location
ja: 場所別の [[this]]

en: Events per month of the year
ja: 月毎のイベント

en: [[this]] by [[GenericNumber]]
ja: [[GenericNumber]] 別の [[this]]

en: Quarters when [[this.short-name]] were added
ja: [[this.short-name]] が追加された四半期

en: How these [[this.short-name]] are distributed
ja: [[this.short-name]] がどのように拡散したか

en: [[this.short-name]] by [[GenericNumber]]
ja: [[GenericNumber]] 別の [[this.short-name]]

en: Where users are coming from
ja: ユーザーがどこから来たか

en: [[this]] comparisons and correlations
ja: [[this]] の比較と相関

en: Total income
ja: 総収益

en: Total income per month
ja: 月毎の全収益

en: Number of users per source
ja: ソースごとのユーザー数

en: Transactions per state
ja: 状態ごとのトランザクション

en: [[this]] by [[Timestamp]]
ja: [[Timestamp]] 別の [[this]]

en: New users per source in the last 30 days
ja: 過去30日のソースごとのユーザー

en: Join date by day of the month
ja: 日別の登録日

en: Average discount %
ja: 平均値引率

en: Autogenerated metrics about [[GenericTable]].
ja: [[GenericTable]]に関して自動生成されたメトリクス

en: [[this]] per day of the month
ja: 日毎の [[this]]

en: Total sessions in each country
ja: 国別の総セッション数

en: Transactions per month of the year
ja: 月毎のトランザクション数

en: Sales per product
ja: 製品ごとの売上

en: Users in each country
ja: 国ごとのユーザー

en: [[this]] by hour of the day
ja: 時間別の [[this]]

en: Events in the last 30 days
ja: 過去30日のイベント

en: Transactions per source
ja: ソースごとのトランザクション

en: Where youve acquired your users
ja: あなたがどこで顧客を獲得したのか

en: How they compare acrosss location
ja: 場所を超えて比較する方法

en: [[this]] per product
ja: 製品ごとの [[this]]

en: [[this]] per month of the year
ja: 月毎の [[this]]

en: Per country
ja: 国ごと

en: A deeper look at how different countries are performing for you.
ja: さまざまな国があなたのためにどのように機能しているかをより深く見ます。

en: Sales per state
ja: 州ごとの売上

en: Events by [[GenericNumber]]
ja: [[GenericNumber]] 別のイベント

en: Sales per product [[ProductCategoryMedium]]
ja: [[ProductCategoryMedium]] 製品ごとの売上

en: User acquisition by country
ja: 国ごとのユーザー獲得

en: [[this]] per source
ja: ソースごとの [[this]]

en: [[this]] by day of the week
ja: 曜日別の [[this]]

en: Days of the month when [[this.short-name]] joined
ja: その月の[[this.short-name]]が参加した日

en: Heres an overview of the people in your [[this]]
ja: あなたの [[this]] の人々の概要はここにあります

en: How [[GenericTable]] are distributed across this time field, and if it has any seasonal patterns.
ja: [[GenericTable]]がこの時間フィールドに対してどのように分布しているのか、そして何らかの季節性があるのか。

en: Overview
ja: 概要

en: How this metric is distributed across different categories
ja: このメトリックがさまざまなカテゴリーにどのように分布しているか

en: [[this.short-name]] per state
ja: 州ごとの [[this.short-name]]

en: Weekdays when [[this.short-name]] joined
ja: [[this.short-name]] が加わった曜日

en: Hours when [[this.short-name]] joined
ja: [[this.short-name]]がJOINされた時間

en: Total income by month
ja: 月別の総収益

en: A breakdown of your [[this]] over time, and its min, max, average and more.
ja: [[this]] の時系列分析および最小、最大、平均など

en: Average quantity per state
ja: ソースごとの平均数量

en: How they compare by across different numbers
ja: 異なる数値での比較方法

en: New users per country in the last 30 days
ja: 過去30日の国ごとの新規ユーザー

en: Transactions over time
ja: 時間の経過に伴うトランザクション

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]]
ja: [[GenericCategorySmall]]ごとの[[this]]

en: Some breakdown
ja: いくつかの分析

en: Average of [[this]] by [[State]]
ja: [[State]] 別の [[this]] の平均

en: Transactions per quarter of the year
ja: 四半期毎のトランザクション数

en: By coordinates
ja: 座標別

en: Heres a closer look at your [[this]] by products
ja: 商品別に [[this]] を詳しく見てみましょう

en: [[this]] per quarter of the year
ja: 四半期毎の [[this]]

en: Heres an overview of your [[this]] data from Google Analytics
ja: Google Analyticsから得られた[[this]]のデータの概要です

en: Quarters when [[this.short-name]] joined
ja: [[this.short-name]] が加わった四半期

en: New [[this.short-name]] in the last 30 days
ja: 過去30日の新しい[[this.short-name]]

en: Total sessions by desktop, mobile, or tablet
ja: デスクトップ、モバイル、またはタブレットごとの合計セッション

en: Indepth example
ja: 詳細な例

en: Average income per source
ja: ソースごとの平均収益

en: [[Timestamp]] by day of week
ja: 曜日別の [[Timestamp]]

en: Heres a closer look at your [[this]]
ja: [[this]] を詳しく見てみましょう

en: Heres a closer look at your [[this]] field
ja: [[this]] フィールドを詳しく見てみましょう

en: Summary
ja: 要約

en: How the [[this]] is distributed geographically
ja: [[this]]は地理的にどのように分布しているのか

en: The pages with the most pageviews
ja: 最大のビュー数があるページ

en: How [[Number1]] is correlated with [[Number2]]
ja: [[Number1]]は[[Number2]]とどのように相関しているのか

en: Top 10 states by sales in the last 30 days
ja: 過去30日の売上トップ10の州

en: Top 10 states by sales
ja: 売上トップ10の州

en: Where these transactions happened
ja: これらのトランザクションが発生した場所

en: Top 10 countries by sales
ja: 売上トップ10の国

en: Sales by state
ja: 州別の売上

en: Where most of your sessions originate from
ja: 最も多くセッションが発生したのはどこか

en: Top acquisition channels
ja: トップの顧客獲得チャンネル

en: These [[this.short-name]] across time
ja: これらの[[this.short-name]]

en: Average quantity
ja: 国ごとの平均数量

en: Sales per source
ja: ソースごとの売上

en: Average income per country
ja: 国別の平均収益

en: How [[this]] is distributed
ja: どのように[[this]]が分布しているか

en: Distinct [[FK]]
ja: 重複のない[[FK]]

en: How these transactions are distributed
ja: これらのトランザクションの分散方法

en: Per state
ja: 州ごと

en: Count of [[GenericCategoryMedium]] by [[this]]
ja: [[this]]による[[GenericCategoryMedium]]の数

en: A look at your [[this]]
ja: あなたの[[this]]の概要

en: [[GenericNumber]] by [[this]]
ja: [[GenericNumber]] に [[this]]

en: Sum of [[GenericNumber]] by [[this]]
ja: [[this]] ごとの [[GenericNumber]] の合計

en: A look at your [[this]] table
ja: あなたの[[this]]テーブルの概要

en: How many [[GenericTable]] there are per state, and how each state is represented across other categories.
ja: 状態ごとに[[GenericTable]]の数、および各状態が他のカテゴリでどのように表されるか。

en: Most-viewed pages
ja: 最もビュー数の多いページ

en: Example exploration
ja: 探索の例

en: Sales vs. rating
ja: 売上高対評価

en: [[this]] per hour of the day
ja: [[this]] 1時間あたり

en: Where your [[this.short-name]] are
ja: あなたの[[this.short-name]]がどこにあるのか

en: These are the same for all your [[this.short-name]]
ja: これらはすべての[[this.short-name]]で同じです

en: Events by different categories
ja: さまざまなカテゴリーのイベント

en: Where these [[this.short-name]] are
ja: これらの[[this.short-name]]がどこにあるのか

en: Over time
ja: 時間ごと

en: A summary of the events in your [[this]] table
ja: [[this]]テーブルにおけるイベントのサマリ

en: Transactions per source over time
ja: ソースごとのトランザクション推移

en: How the [[this]] is distributed
ja: [[this]]がどのように分布しているか

en: Total income per source
ja: ソースごとの総収益

en: Total [[this.short-name]]
ja: 合計[[this.short-name]]

en: Some metrics we found about your transactions.
ja: あなたのトランザクションに関するメトリクスが見つかりました。

en: How your different products are performing.
ja: 異なる製品がどのような売り上げなのか。

en: Where these events are happening
ja: これらのイベントがどこで起きているか

en: Which US states are bringing you the most business.
ja: どの米国州が最も大きな業績をもたらしているか

en: How they compare across time
ja: 時間軸での比較

en: Average transaction income per month
ja: 月毎の平均トランザクション収益

en: Average quantity per month
ja: 月毎の平均数量

en: Seasonal patterns in the [[this]]
ja: [[this]] の季節変動パターン

en: Events over time
ja: 異なる時間に渡ってのイベント

en: Orders and income per source
ja: ソースごとの注文と収益

en: Transactions per hour of the day
ja: その日の時間ごとのトランザクション数

en: Where most of your traffic is coming from.
ja: 最大のトラフィックがどこから来ているか

en: Heres a quick look at the [[this]]
ja: ここに[[this]]の概要があります

en: It looks like your [[this]] has transactions, so heres a look at them
ja: あなたの[[this]]はトランザクションを持っているようですので、それらを見てください

en: Average discount per month
ja: 月毎の平均割引

en: [[Timestamp]] by month of the year
ja: 月別の [[Timestamp]]

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]] over time
ja: [[this]] / [[GenericCategorySmall]]あたり

en: Distribution by coordinates
ja: 座標別の分布

en: Sales by source
ja: ソース別の売上

en: Sales for each product category
ja: 各製品カテゴリーの売上

en: A closer look at the metrics and dimensions used in this saved question.
ja: この保存された質問で使用されるメトリックとディメンションの詳細。

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryMedium]]
ja: [[GenericCategoryMedium]]ごとの[[this.short-name]]

en: Sales per product [[ProductCategoryLarge]]
ja: [[ProductCategoryLarge]] 製品ごとの売上

en: Average quantity per country
ja: 国別平均数量

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryLarge]]
ja: [[GenericCategoryLarge]]ごとの[[this.short-name]]

en: Heres a closer look at your [[this]] per source
ja: ソース毎の [[this]] を詳しく見てみましょう

en: Events per day of the month
ja: 日毎のイベント

en: If youre into correlations, this is the x-ray for you.
ja: もしもあなたが相関に興味があるのならば、これはおすすめのX-Rayです。

en: Sessions by Country
ja: 国別セッション

en: Some interesting metrics about your GA stats to get you started.
ja: 開始するためのGA統計に関する興味深いメトリクス。

en: [[this]] per state
ja: 州ごとの [[this]]

en: [[Timestamp]] by quarter of the year
ja: 四半期別の [[Timestamp]]

en: How its distributed across time and other categories.
ja: 時間や他のカテゴリーにどのように分布しているか。

en: A look at your events over time and by several categories.
ja: 時間の経過別といくつかのカテゴリ別によるイベントの概要。

en: [[GenericTable]] per [[this]]
ja: [[this]]ごとの[[GenericTable]]

en: Average quantity per source
ja: ソース別平均数量

en: Top 5 per category
ja: カテゴリーごとの上位5位

en: Events per day of the week
ja: 曜日毎のイベント

en: New [[this.short-name]] per month
ja: 月毎の新しい[[this.short-name]]

en: Top performers
ja: 業績優秀者

en: Transactions in the last 30 days
ja: 過去30日のトランザクション数

en: Overview of your [[this]] data from Google Analytics
ja: Google Analyticsの[[this]]データの概要

en: Created At by hour of the day
ja: 時間別の作成日時

en: Sales by month
ja: 月別の売上

en: How the [[this]] is distributed across categories
ja: [[this]]がカテゴリ間でどのように分布しているか

en: [[Timestamp]] by month of year
ja: 月別の [[Timestamp]]

en: How many total sessions vs. how many individual users you had each day.
ja: 合計セッション数と毎日の個別ユーザー数。

en: How this metric is distributed across different numbers
ja: このメトリックが異なる数値にどのように分布しているか

en: Sessions by page where the session began
ja: ページ別の開始されたセッション

en: Distinct values
ja: 重複のない値

en: Hours when [[this.short-name]] were added
ja: [[this.short-name]] が追加された時間

en: [[Timestamp]] by day of the week
ja: 曜日別の [[Timestamp]]

en: [[GenericNumber]] over time
ja: [[GenericNumber]] の推移

en: Heres an overview of your [[this]]
ja: あなたの[[this]]の概要はこちらです

en: [[this.short-name]] by coordinates
ja: 座標別の[[this.short-name]]

en: Heres a closer look at your [[this]] per state
ja: 州毎の [[this]] を詳しく見てみましょう

en: Created At by day of the month
ja: 日別の作成日時

en: Sales by coordinates
ja: 座標別の売上

en: New [[this.short-name]] over time
ja: 時系列の新しい[[this.short-name]]

en: Join date by hour of the day
ja: 時間別の登録日

en: [[Timestamp]] by hour of day
ja: 時間別の [[Timestamp]]

en: Sessions and unique users per day
ja: 1日あたりのセッションとユニークユーザー

en: Events per [[GenericCategoryLarge]]
ja: [[GenericCategoryLarge]]ごとのイベント

en: How they compare by distribution
ja: 分布別の比較

en: Income per country
ja: 国別の収益

en: Heres a closer look at your [[this]] per country
ja: 国毎の [[this]] を詳しく見てみましょう

en: Sales by product [[ProductCategory]]
ja: [[ProductCategory]] の製品別の売上

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], bottom 5
ja: [[this]] [[GenericCategoryLarge]]ごと、下5

en: [[this.short-name]] added in the last 30 days
ja: 過去30日に追加された [[this.short-name]]

en: Per [[Source]]
ja: [[Source]] ごと

en: Average item quantity per month
ja: 月毎の平均項目数

en: The number of [[GenericTable]] per country, and how each country is represented in different categories.
ja: 国ごとの[[GenericTable]]の数、および各国が異なるカテゴリでどのように表されるか。

en: [[this]] per day of the week
ja: 曜日毎の [[this]]

en: Average qunatity per source
ja: ソースごとの平均数量

en: Summary statistics
ja: 要約統計

en: Sales per month
ja: 月毎の売上

en: [[GenericNumber]] by join date
ja: 登録日別の [[GenericNumber]]

en: Average of [[this]] by [[Country]]
ja: [[Country]] 別の [[this]] の平均

en: [[this]] over time
ja: [[this]] の推移

en: Join date by day of the week
ja: 曜日別の登録日

en: We crunched the numbers for your [[this]]
ja: [[this]]の数値を計算しました

en: Months when [[this.short-name]] joined
ja: [[this.short-name]]が加わった月

en: Unable to parse resource `{0}` as JSON
ja: `{0}` のリソースをJSONとして解析できません

en: Unable to find JSON via relative path `{0}`
ja: `{0}` の相対パスにJSONを見つけられません

en: Connection to host timed out for URL `{0}`
ja: `{0}` のURLへの接続はタイムアウトしました

en: Unable to connect to unknown host at URL `{0}`
ja: `{0}` のURLで未知のホストへの接続ができません

en: Unable to connect to host at URL `{0}`
ja: `{0}` のURLでホストへの接続ができません

en: Connection refused by host at for URL `{0}`
ja: `{0}` のURLでホストへの接続が拒否されました

en: Unable to retrieve resource at URL `{0}`
ja: `{0}` のURLでリソースの取得ができません

en: Unable to parse resource at URL `{0}` as JSON
ja: `{0}` のURLのリソースをJSONとして解析できません

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication: {0}
ja: LDAPサーバーへの接続に問題が起こりました。ローカルでの認証へフォールバックします: {0}

en: BigQuery statements can''t be parameterized!
ja: BigQueryステートメントはパラメーター化できません！

en: WARNING: Druid does not allow limitSpec in time series queries. Ignoring the LIMIT clause.
ja: 警告: Druid は時系列クエリで limitSpec を許可しません。 LIMIT 句を無視します。

en: Invalid Snowflake connection details: missing DB name.
ja: 無効なSnowflakeへの接続の詳細：データベース名が指定されていません

en: We’d love your feedback.
ja: フィードバックは大歓迎です

en: It looks like Metabase wasn’t quite a match for you.
ja: Metabaseはあなたに合わなかったようです。

en: Would you mind taking a fast 5 question survey to help the Metabase team understand why and make things better in the future?
ja: Metabaseチームがその理由を理解し、将来的に物事を改善するのを助けるために、5問の高速アンケートに回答していただけますか

en: We hope you''ve been enjoying Metabase.
ja: Metabaseを楽しんでくださいね

en: Would you mind taking a fast 6 question survey to tell us how it’s going?
ja: どのような感じだったか私たちが知るため簡単な6つの質問に答えてくれませんか？

en: {0} created a Metabase account
ja: {0} はMetabaseアカウントを作成しました

en: {0} accepted their Metabase invite
ja: {0} はMetabaseへの招待を受付けました

en: [Metabase] Password Reset Request
ja: [Metabase] パスワードリセット申告

en: [Metabase] Notification
ja: [Metabase] 通知

en: [Metabase] Help make Metabase better.
ja: [Metabase] Metabaseの改善にご協力ください

en: [Metabase] Tell us how things are going.
ja: [Metabase] 感想をお聞かせください

en: Error: query''s source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
ja: エラー：クエリのソースクエリは解決されていません。おそらく最初にクエリを「preprocess」する必要があります。

en: Don't know what to do with:
ja: 何をすべきかわからない:

en: Don't know how to wrap:
ja: ラップする方法がわからない:

en: Failed setting `query-caching-max-kb` to {0}.
ja: `query-caching-max-kb`を{0}に設定するのに失敗しました。

en: Values greater than {1} are not allowed.
ja: {1} より大きな値は指定できません。

note: we need the Database instance no matter what (in order to compare details hash with cached value) passed in look up by ID
en: Database {0} does not exist.
ja: データベース {0} は存在しません。

en: Error: Database is not present in the Query Processor Store.
ja: エラー: データベース{0}がクエリ処理ストアに存在しません。

en: Invalid embedding-secret-key! Secret key must be a hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string).
ja: 無効なembedding-secret-keyです！シークレットキーは16進数でエンコードされた256bitのキーでなければなりません（64文字の文字列）。

en: JWT is missing `alg`.
ja: JWTには`alg`がありません。

en: JWT `alg` cannot be `none`.
ja: JWT `alg`は`none`にはできません。

en: The embedding secret key has not been set.
ja: 埋め込み秘密鍵が設定されていません。

en: Token is missing value for keypath
ja: トークンにキーパスの値がありません

en: In-depth example
ja: 詳細な例

en: Key
ja: キー

en: Class
ja: クラス

en: Triggers
ja: トリガー

en: View triggers
ja: トリガーを表示

en: Scheduler Info
ja: スケジューラ情報

en: Priority
ja: 優先度

en: Last Fired
ja: 最後の実行

en: Next Fire Time
ja: 次回実行時間

en: Start Time
ja: 開始時間

en: End Time
ja: 終了時間

en: Final Fire Time
ja: 最終実行時間

en: May Fire Again?
ja: ジョブを再実行して良いですか？

en: Triggers for {0}
ja: {0}へのトリガー

en: Tasks
ja: タスク

en: Jobs
ja: ジョブ

en: Duplicated {0}
ja: 重複した{0}

en: Duplicate this item
ja: このアイテムを複製する

en: Archive this item
ja: このアイテムをアーカイブする

en: Duplicate dashboard
ja: ダッシュボードを複製する

en: Duplicate "{0}"
ja: “{0}”を複製

en: Duplicate
ja: 複製

en: Tomorrow
ja: 明日

en: This {0}
ja: 現在の{0}

en: Next {0}
ja: 次の{0}

en: Previous {0}
ja: 前の{0}

en: Previous {0} {1}
ja: 前の {0} {1}

en: Next {0} {1}
ja: 次の {0} {1}

en: Now
ja: 今

en: {0} {1} ago
ja: {0}{1}前

en: {0} {1} from now
ja: 今から{0}{1}

en: Default period | Default periods
ja[0]: デフォルトの期間
    デフォルトの期間

en: Minute of hour | Minutes of hour
ja[0]: 時間毎の分

en: Hour of day | Hours of day
ja[0]: 日毎の時間

en: Day of week
ja: 曜日

en: Day of month
ja: 月毎の日

en: Day of year | Days of year
ja[0]: 年毎の日

en: Week of year | Weeks of year
ja[0]: 年毎の週

en: Month of year | Months of year
ja[0]: 年毎の月

en: Quarter of year | Quarters of year
ja[0]: 年毎の四半期

note: fix this. https://s3.eu-west-1.amazonaws.com/po-pub/i/YSKeSLmVDjjz0kYaU4egWGUG.png
en: {0} selection | {0} selections
ja[0]: {0}個の選択

en: This
ja: これ

en: Invalid
ja: 無効

en: Add a time
ja: 時間を追加する

en: Nothing to compare for the previous {0}.
ja: 前の{0}と比較するものはありません。

en: by {0}
ja: {0}

en: value must be a valid database engine.
ja: 値は有効なデータベースエンジンである必要があります。

en: Connection refused by host for URL `{0}`
ja: `{0}`のURLでホストへの接続が拒否されました

en: Warning: Postgres connection string with `ssl=true` detected.
ja: 警告: `ssl=true`のPostgres接続文字列が検出されました。

en: You may need to add `?sslmode=require` to your application DB connection string.
ja: アプリケーションのDB接続文字列に `?sslmode=require`を追加する必要がある場合があります。

en: If Metabase fails to launch, please add it and try again.
ja: Metabaseが起動に失敗したときは、これを加えて再試行をお願いします。

en: See https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 for more details.
ja: 詳細については、 https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 を参照してください。

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recomended for production deployments.
ja: 警告: 本番環境で、MetabaseをH2アプリケーションデータベースと共に使用することはお勧めできません。

en: For production deployments, we highly recommend using Postgres, MySQL, or MariaDB instead.
ja: 本番環境の場合は、代わりにPostgres、MySQL、またはMariaDBを使用することを強くお勧めします。

en: If you decide to continue to use H2, please be sure to back up the database file regularly.
ja: H2の使用を継続する場合は、データベースファイルを定期的にバックアップしてください。

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres for more information.
ja: 詳細については、 https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres を参照してください。

en: Unable to connect to Metabase {0} DB.
ja: Metabase {0} DBに接続できません。

en: Error adding legacy SQL directive to BigQuery saved Question
ja: BigQueryに保存された質問にレガシーSQLディレクティブを追加する際のエラー

en: Failed to notify {0} Database {1} updated
ja: 更新された{0}データベース{1}に通知できませんでした

en: Loading driver {0} {1}
ja: {0} {1} ドライバーを読込中

en: Load driver {0}
ja: {0} ドライバーを読込

en: Driver not registered after loading: {0}
ja: ロード後にドライバーが登録されていません: {0}

en: Error: attempting to change {0} property `:abstract?` from {1} to {2}.
ja: エラー：{0}プロパティ `：abstract？`を{1}から{2}に変更しようとしています。

en: Registered abstract driver {0}
ja: 抽象ドライバー {0} を登録しました

en: Registered driver {0}
ja: ドライバー {0} を登録しました

en: (parents: {0})
ja: （親：{0}）

en: Initializing driver {0}...
ja: ドライバー{0}の初期化中です...

en: Reason:
ja: 理由:

en: Invalid driver feature: {0}
ja: 無効なドライバー機能: {0}

en: Invalid HoneySQL form:
ja: 不正なHoney SQLの形式:

en: Closing connection pool for database {0} ...
ja: データベース {0} へのコネクションプールを切断中です...

en: Error loading namespace
ja: 名前空間の読み込みエラー

en: Starting events listener:
ja: イベントリスナーを開始しています:

en: Unexpected error listening on events
ja: イベントをリッスンする際の予期しないエラー

en: Error syncing Database {0}
ja: データベース {0} の同期に失敗しました

en: Failed to process sync-database event.
ja: データベース同期イベントの実行に失敗しました

en: Bad nested-query-level: query does not have a source query
ja: ネストされたクエリレベルが正しくありません：クエリにソースクエリがありません

en: I don''t know how to `{0}`.
ja: `{0}`の方法がわかりません。

en: Here''s what I can do:
ja: これが私ができることです：

en: Error in Metabot command
ja: MetaBotコマンドのエラー

en: Websocket associated with this Slack event is different from the websocket we're currently using.
ja: このSlackイベントに関連付けられているWebSocketは、現在使用しているWebSocketとは異なります。

en: FieldValues for Field {0} remain unchanged. Skipping...
ja: フィールド{0}のFieldValuesは変更されません。スキップしています...

en: Unable to normalize:
ja: 正規化できません:

en: Could not find matching Field ID for target:
ja: ターゲットに一致するフィールドIDが見つかりませんでした:

en: Metabase does not have permissions to write to plugins directory {0}
ja: Metabaseはプラグインディレクトリへの書き込み権限を持っていません

en: Metabase cannot use the plugins directory {0}
ja: Metabaseはプラグインディレクトリ {0} を使用できません

en: Please make sure the directory exists and that Metabase has permission to write to it.
ja: ディレクトリが存在するか、Metabaseに書き込み権限があるか確認してください。

en: You can change the directory Metabase uses for modules by setting the environment variable MB_PLUGINS_DIR.
ja: 環境変数 MB_PLUGINS_DIR を設定することにより、Metabaseがモジュールに使用するディレクトリを変更できます。

en: Falling back to a temporary directory for now.
ja: 今のところ一時ディレクトリにフォールバックしています。

en: Metabase cannot write to temporary directory. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
ja: Metabaseは一時ディレクトリに書き込めません。 MB_PLUGINS_DIR を書き込み可能なディレクトリに設定し、Metabaseを再起動してください。

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 1.0+. You can delete it from the plugins directory.
ja: spark-deeps.jarはMetabase 1.0以降では必要ありません。プラグインディレクトリから削除して構いません。

en: Failied to initialize plugin {0}
ja: プラグイン {0} の初期化に失敗しました

en: Loading plugins in {0}...
ja: {0}のプラグインを読込中…

en: Using Clojure base loader as shared context classloader: {0}
ja: Clojureベースローダーを共有コンテキストクラスローダーとして使用: {0}

en: Setting current thread context classloader to shared classloader {0}...
ja: 現在のスレッドコンテキストクラスローダーを共有クラスローダー{0}に設定しています...

note: it's important that we deref the promise again here instead of using the one we just created because it is possible thru a race condition that somebody else delivered the promise before we did; in that case, Clojure ignores subsequent calls to `deliver`. Dereffing the promise guarantees that we'll g
en: Setting current thread context classloader to NEWLY CREATED classloader {0}...
ja: 現在のスレッドコンテキストクラスローダーを新規作成されたクラスローダー{0}に設定しています...

en: Added URL {0} to classpath
ja: URL {0} をクラスパスに追加しました

en: Plugin {0} declares a dependency that Metabase does not understand: {1}
ja: プラグイン{0}はMetabaseが理解できない依存を宣言しています: {1}

en: Refer to the plugin manifest reference for a complete list of valid plugin dependencies:
ja: 有効なプラグインの依存関係の完全なリストについては、プラグインマニフェストリファレンスを参照してください:

en: Metabase cannot initialize plugin {0} due to required dependencies.
ja: 必要な依存性を満たしていないため、Metabaseはプラグイン{0}を初期化できません。

en: Class not found: {0}
ja: クラスが見つかりません: {0}

en: Plugin ''{0}'' depends on plugin ''{1}''
ja: プラグイン ''{0}'' はプラグイン ''{1}'' に依存しています。

en: {0} dependency {1} satisfied? {2}
ja: {0}依存関係{1}は満足ですか？ {2}

en: Plugins with unsatisfied deps: {0}
ja: 満たされていない依存関係を持つプラグイン: {0}

en: Extract file {0} -> {1}
ja: ファイルを抽出{0}-> {1}

en: Resource does not exist.
ja: リソースが存在しません。

en: Loading plugin namespace {0}...
ja: ネームスペース{0}のプラグインを読込中...

en: Dependencies satisfied; these plugins will now be loaded: {0}
ja: 依存関係が満たされました。 これらのプラグインがロードされます: {0}

en: Registering JDBC proxy driver for {0}...
ja: {0}のJDBCプロキシドライバーを登録しています...

en: Deregistering original JDBC driver {0}...
ja: これまで利用されていたJDBCドライバー{0}を登録解除しています...

en: Default connection property {0} does not exist.
ja: デフォルトの接続プロパティ{0}が存在しません。

en: Invalid connection property {0}: not a string or map.
ja: 有効でない接続設定値{0}: 文字列またはマップではありません。

note: ok, do the init steps listed in the plugin mainfest
en: Load lazy loading driver {0}
ja: 遅延読み込みドライバー{0}を読み込みます

en: Cannot initialize plugin: missing required property `driver-name`
ja: プラグインを初期化できません: driver-nameプロパティが設定されていません

en: Warning: plugin manifest for {0} does not include connection properties
ja: 警告: {0}へのプラグインマニフェストに接続プロパティがありません

note: finally, register the Metabase driver
en: Registering lazy loading driver {0}...
ja: 遅延ロードドライバー {0} の登録中です...

en: Error running query for Card {0}
ja: カード {0} のクエリ実行中にエラー

en: Last week
ja: 先週

en: This week
ja: 今週

en: Last month
ja: 先月

en: This month
ja: 今月

en: Last quarter
ja: 第4四半期

en: This quarter
ja: 今四半期

en: Last year
ja: 昨年

en: This year
ja: 今年

en: *driver* is unbound.
ja: *ドライバー*はバインドされていません。

en: Error syncing Fields for Table ''{0}''
ja: テーブル '' {0} ''のフィールドの同期中にエラーが発生しました

en: Hash of {0} matches stored hash, skipping Fields sync
ja: {0}のハッシュ値が保存されていたハッシュ値と一致しました。フィールド同期をスキップします

en: Field
ja: フィールド

en: Error checking if Fields {0} need to be created or reactivated
ja: フィールド{0}を作成または再アクティブ化する必要があるかどうかのチェック中にエラーが発生しました

en: Marking Field ''{0}'' as inactive.
ja: ''{0}'' フィールドを非アクティブとしてマークする

en: Error retiring {0}
ja: {0}をリトライするのに失敗しました

en: Database type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
ja: {0}のデータベースタイプが”{1}”から”{2}”に変更されました

en: Base type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
ja: {0}の基本タイプが '' {1} ''から '' {2} ''に変更されました。

en: Special type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
ja: {0}の特別タイプは”{1}”から”{2}”に変更されました

en: Comment has been added for {0}.
ja: {0}へのコメントが追加されました。

en: Stopping Quartz Scheduler {0}
ja: Quartzスケジューラ {0} を停止中です

en: Starting Quartz Scheduler {0}
ja: Quartzスケジューラ {0} を開始中です

en: Error loading tasks namespace {0}
ja: タスク名前空間{0}のロード中にエラーが発生しました

note: don't bother logging namespace for now, maybe in the future if there's tasks of the same name in multiple namespaces we can log it
en: Initializing task {0}
ja: タスク {0} を初期化しています

en: Error initializing task {0}
ja: タスク {0} の初期化中にエラーが発生しました

en: Problem sending abandonment email
ja: 放棄メールの送信に関する問題

en: Sending anonymous usage stats.
ja: 匿名の使用状況統計を送信します。

en: Error sending anonymous usage stats
ja: 匿名の利用統計の送信に失敗しました

en: Error sending Pulse {0}
ja: パルス {0} の送信に失敗しました

en: Sending scheduled pulses...
ja: スケジュールされたパルスを送信しています…

en: SendPulses task failed
ja: パルス送信タスクが失敗しました

en: Failed to scheduler tasks for Database {0}
ja: データベース {0} のスケジューラタスクが失敗しました

en: Cleaning up task history
ja: タスク履歴の削除

en: Task history cleanup successful, rows were deleted
ja: タスク履歴の削除は成功しました。行が削除されました。

en: Task history cleanup successful, no rows were deleted
ja: タスク履歴の削除は成功しました。削除された行はありませんでした。

en: Checking for new Metabase version info.
ja: 新しいバージョンのMetabaseの確認

en: Error fetching version info
ja: バージョン情報の取得に失敗しました

en: Maximum memory available to JVM: {0}
ja: JVMに割り当てられる最大メモリ量: {0}

en: Not something with an ID: {0}
ja: IDのあるものではありません: {0}

en: [[CreateDate]] by month of the year
ja: 月別の [[CreateDate]]

en: Here's a quick look at your [[this]]
ja: あなたの[[this]]に関する概略です

en: [[CreateTimestamp]] by hour of the day
ja: 時間別の [[CreateTimestamp]]

en: Where you've acquired your users
ja: どこでユーザーを獲得したか

en: How it's distributed across time and other categories.
ja: それが時間や異なるカテゴリに対してどのように分布しているか。

en: Here's a closer look at your [[this]] per source
ja: ソース毎の [[this]] を詳しく見てみましょう

en: Here's a quick look at the [[this]]
ja: [[this]]に関する概略です

en: [[CreateTimestamp]] by day of the month
ja: 日別の [[CreateTimestamp]]

en: Here's an overview of the people in your [[this]]
ja: これが[[this]]の人々の概要です

en: [[CreateTimestamp]] by quarter of the year
ja: 四半期別の [[CreateTimestamp]]

en: How they compare across location
ja: 場所を超えて比較する方法

en: Here's a closer look at your [[this]] by products
ja: 商品別に [[this]] を詳しく見てみましょう

en: [[CreateTimestamp]] by month of the year
ja: 月別の [[CreateTimestamp]]

en: An overview of your [[this]] and how it's distributed across time, place, and categories.
ja: [[this]]と、それが時間の経過、異なる場所やカテゴリでどのように分布しているかの概要です。

en: Here's a closer look at your [[this]]
ja: [[this]] を詳しく見てみましょう

en: [[CreateTimestamp]] by day of the week
ja: 曜日別の [[CreateTimestamp]]

en: Here's an overview of your [[this]] data from Google Analytics
ja: Google Analyticsから得られた[[this]]のデータの概要です

en: Here's an overview of your [[this]]
ja: [[this]]の概要です

en: Here's a closer look at your [[this]] field
ja: [[this]] フィールドを詳しく見てみましょう

en: Here's a closer look at your [[this]] per country
ja: 国毎の [[this]] を詳しく見てみましょう

en: If you're into correlations, this is the x-ray for you.
ja: もしもあなたが相関に興味があるのならば、これはおすすめのX-rayです。

en: [[CreateDate]] by day of the week
ja: 曜日別の [[CreateDate]]

en: It looks like your [[this]] has transactions, so here's a look at them
ja: あなたの[[this]]にはトランザクションがあるようですので、ここでそれらを見てください

en: Here's a closer look at your [[this]] per state
ja: 州毎の [[this]] を詳しく見てみましょう

en: [[CreateDate]] by day of the month
ja: 日別の [[CreateDate]]

en: [[CreateTime]] by hour of the day
ja: 時間別の [[CreateTime]]

en: Here's a closer look at your [[this]] over time
ja: 経時的に [[this]] を詳しく見てみましょう

en: [[CreateDate]] by quarter of the year
ja: 四半期別の [[CreateDate]]

en: Edit user
ja: ユーザーを編集

en: New user
ja: 新規ユーザー

en: Reset password
ja: パスワードをリセットする

en: Deactivate user
ja: ユーザーを無効化

en: Reactivate {0}?
ja: {0}を再有効化しますか？

en: We couldn’t send them an email invitation, so make sure to tell them to log in using {0} and this password we’ve generated for them:
ja: メールによる招待を送ることに失敗したので、{0}と自動で生成したこのパスワードを利用してログインするように招待者に伝えてください。

en: collection
ja: コレクション

en: collections
ja: コレクション

en: dashboard
ja: ダッシュボード

en: dashboards
ja: ダッシュボード

en: First name is required
ja: 名が必要です

en: Must be 100 characters or less
ja: 100文字以下でなければなりません

en: Last name is required
ja: 姓は必須です

en: Email is required
ja: Emailアドレスは必須です

en: Items you archive will appear here.
ja: アーカイブしたアイテムはここに現れます

en: No description
ja: 説明がありません

en: Sum of all values
ja: すべての値の合計

en: See all distinct values
ja: 個別の値をすべて表示

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started
ja: データベース、テーブル、および列の内容を参照します。 開始するデータベースを選択してください

en: Card results metadata passed in to API is VALID. Thanks!
ja: APIに投入されたカード結果のメタデータは有効です。ありがとう！

en: Card results metadata passed in to API is INVALID. Running query to fetch correct metadata.
ja: APIに投入されたカード結果のメタデータは無効です。正しいメタデータを取得するためにクエリを走らせています。

en: Card results metadata passed in to API is  ISSING. Running query to fetch correct metadata.
ja: APIに渡されたカード結果メタデータはI発行中です。正しいメタデータを取得するクエリを実行しています。

en: {0} was autocorrected to {1}
ja: {0}は{1}へオートコレクトされました

en: DELETE /api/metric/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/metric/:id.
ja: DELETE /api/metric/:idは推奨されていません。 代わりに、'archived'値をPUT /api/metric/:idで変更してください。

en: DELETE /api/segment/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/segment/:id.
ja: DELETE /api/segment/:idは推奨されていません。 代わりに、'archived'値をPUT /api/segment/:idで変更してください。

en: Value of is_superuser must correspond to presence of Admin group ID in group_ids.
ja: is_superuser の値は、 group_ids の管理グループIDの存在に対応する必要があります。

en: Unexpected error writing keepalive characters
ja: キープアライブ文字の書き込みで予期しないエラーが発生しました

en: Unexpected output in async API response
ja: 非同期APIの応答が予想外の出力です

en: starting streaming response
ja: ストリーミング応答の開始

en: Output chan closed, canceling keepalive request.
ja: 出力チャンネルが閉じられ、キープアライブ要求がキャンセルされました。

en: Async response finished, closing channels.
ja: 非同期通信が終了しました。チャンネルをクローズします。

en: No response after waiting {0}. Canceling request.
ja: {0} 待ちましたが応答がありません。問い合わせをキャンセルします

en: Input channel unexpectedly closed.
ja: 入力チャンネルが予期せず閉じられました。

en: f finished, permit will be returned
ja: f終了、許可が返されます

en: request canceled, permit will be returned
ja: リクエストはキャンセルされ、許可が返されます

en: Unexpected error attempting to run function after obtaining permit
ja: 許可を取得した後に関数を実行しようとすると予期しないエラーが発生しました

en: Not running pending function call: output channel already closed.
ja: 保留中の関数呼び出しを実行していません：出力チャネルはすでに閉じています。

en: Current thread already has a permit for {0}, will not wait to acquire another
ja: 現在のスレッドにはすでに{0}の許可があり、別のスレッドの取得を待機しません

en: Output channel closed, will skip running {0}.
ja: 出力チャネルが閉じています。実行中の{0}をスキップします。

en: Running {0} on separate thread...
ja: {0}を複数のスレッドで実行中...

en: Caught error running {0}
ja: {0}の実行中にエラーが発生しました

en: Request canceled, canceling future
ja: リクエストがキャンセルされたため、フューチャーをキャンセルしています

en: Closing old connection pool for database {0} ...
ja: データベース{0}への古いコネクションプールを閉じています...

en: Here''s your {0} most recent cards:
ja: ここにあなたの最新{0}個のカードがあります：

en: Could you be a little more specific, or use the ID? I found these cards with names that matched:
ja: もう少し細かく、またはIDを使っていただけますか？名前の一致したカードが複数見つけました：

note: Searching by ID
en: Card {0} not found.
ja: カード {0} が見つかりません

en: Exception in API call
ja: API呼び出しの例外

en: Request canceled before finishing.
ja: 問い合わせは終了前にキャンセルされました

en: Metabase only supports JSON requests.
ja: MetabaseはJSONリクエストのみをサポートしています

en: Make sure you set a 'Content-Type: application/json' header.
ja: Content-Type: application/jsonのヘッダを設定したか確認してください

en: Setting Metabase site URL to {0}
ja: MetabaseのサイトURLを{0}に設定しています

en: Error scheduling tasks for DB
ja: DBのタスクのスケジューリングエラー

en: Error unscheduling tasks for DB.
ja: DBのタスクのスケジュール解除エラー。

en: {0} Database ''{1}'' sync/analyze schedules have changed!
ja: {0}データベース '' {1} ''の同期/分析スケジュールが変更されました！

en: Sync metadata was: ''{0}'' is now: ''{1}''
ja: メタデータを同期しました。前：''{0}''、現在：''{1}''

en: Cache FieldValues was: ''{0}'', is now: ''{1}''
ja: フィールド値をキャッシュしました。前：''{0}''、現在：''{1}''

en: You cannot update the creator_id of a Metric.
ja: メトリックの creator_id を更新することはできません。

en: MetaBot can only have Collection permissions.
ja: MetaBotは、コレクションの権限のみを持つことができます。

en: Failed to grant permissions
ja: 権限を付与できませんでした

en: Changing permissions
ja: 権限の変更

en: You cannot update the creator_id of a Segment.
ja: セグメントの creator_id を更新することはできません。

en: Attempted to set Setting {0} to obfuscated value. Ignoring change.
ja: 設定{0}を難読化された値に設定しようとしました。変更を無視します。

en: Using value of env var {0}
ja: 環境変数{0}の値を使用

en: Adding User {0} to All Users permissions group...
ja: ユーザー {0} をAll Users権限グループに追加しています...

en: Adding User {0} to Admin permissions group...
ja: ユーザー {0} を管理者権限グループに追加しています...

en: Query failure
ja: クエリの失敗

en: Maximum number of simultaneous queries to allow per connected Database.
ja: 接続されたデータベースごとに許可する同時クエリの最大数。

en: Timed out after {0} milliseconds.
ja: {0} ミリ秒後にタイムアウトしました。

en: Misfire Instruction
ja: ジョブが実行できなかった場合の戦略

en: Archive this?
ja: これをアーカイブしますか？

en: Learn about our data
ja: データについて学ぶ

en: Use DNS SRV when connecting
ja: 接続時にDNS SRVを使用する

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to 
    an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means,
    leave this disabled.
ja: このオプションを使用するには、提供されたホストがFQDNである必要があります。 Atlasクラスターに接続する場合は、このオプションを有効にする必要があります。 これが何を意味するのかわからない場合は、これを無効のままにします。

en: Automatically run queries when doing simple filtering and summarizing
ja: 簡単なフィルタリングと要約を行うときに自動的にクエリを実行する

en: When this is on Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
ja: これを有効にすることにより、ユーザ―がテーブルやチャートを見るときに要約やフィルターボタンを利用して簡単な探索を行った場合に、Metabaseが自動的にクエリを実行するようになります。このデータベースへのクエリが遅い場合は、この設定を無効にすることができます。この設定によってドリルスルーやSQLクエリが影響を受けることはありません。

en: Learn about this database
ja: このデータベースについて詳細を見る

en: Archive this dashboard?
ja: このダッシュボードをアーカイブしますか？

en: All results
ja: 全ての結果

en: Our Analytics
ja: 我々の分析

en: Additive sum of all the values of a column.\ne.x. total revenue over time.
ja: コラムの全ての値の累積和。\n例：時間経過ごとの総収入の変化

en: Additive count of the number of rows.\ne.x. total number of sales over time.
ja: 行数の累積和。\n例：時間経過ごとの売上総数の変化

en: Filter
ja: フィルター

en: record | records
ja[0]: レコード

en: Browse Data
ja: データを見る

en: Write SQL
ja: SQLを書く

en: Simple question
ja: 簡単な質問

en: Pick some data, view it, and easily filter, summarize, and visualize it.
ja: データを選択し、見て、そして簡単にフィルタリングや集約をし、可視化します。

en: Custom question
ja: カスタム質問

en: Use the advanced notebook editor to join data, create custom columns, do math, and more.
ja: 高度なノートブックエディターを使用して、データの結合、カスタム列の作成、計算などを行います。

en: Basic Metrics
ja: 基本的なメトリクス

en: Custom…
ja: カスタム…

en: Add grouping
ja: グルーピングを追加する

en: Pick a limit
ja: 制限を選んでください

en: Show maximum
ja: 最大を表示

en: Get Preview
ja: プレビューを取得する

en: Back to previous results
ja: 前の結果に戻る

en: Sample values
ja: サンプル値

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started.
ja: データベース、テーブル、および列の内容を参照します。 データベースを選択して開始します。

en: Visualize
ja: ビジュアライズ

en: Join data
ja: 結合

en: Custom column
ja: カスタム列

en: Summarize
ja: 要約

en: Aggregate
ja: 集約する

en: Breakout
ja: ブレークアウト

en: Pick the metric you want to see
ja: 見たいメトリクスを選ぶ

en: Pick a column to group by
ja: 集約するためのキー列を選ぶ

en: Pick your starting data
ja: 開始するデータを選択してください

en: Select None
ja: 選択解除

en: Select All
ja: すべて選択

en: Pick a table...
ja: テーブルを選ぶ...

en: Enter a limit
ja: 最大行数を入力

en: Brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
ja: {0}を囲む括弧は、テンプレートにオプションの句を作成します。 「変数」が設定されている場合、句全体がテンプレートに配置されます。そうでない場合は、句全体が無視されます。

en: When using a Field Filter, the column name should not be included in the SQL. Instead, the variable should be mapped to a field in the side panel.
ja: フィールドフィルターを使用する場合、列名をSQLに含めないでください。 代わりに、変数をサイドパネルのフィールドにマッピングする必要があります。

en: View the native query
ja: ネイティブクエリを表示する

en: Native query for this question
ja: この質問のネイティブクエリ

en: Convert this question to a native query
ja: この質問をネイティブクエリに変換する

en: SQL for this question
ja: この質問のSQL

en: Convert this question to SQL
ja: この質問をSQLに変換します

en: Get alerts
ja: アラートを受け取る

en: {0} breakout | {0} breakouts
ja[0]: ブレークアウト
    ブレークアウト

en: Hide filters
ja: フィルターを非表示

en: Show filters
ja: フィルターを表示する

en: Started from
ja: から開始

en: {0} row | {0} rows
ja[0]: {0}行

en: Show all rows
ja: 全ての行を表示する

en: Show {0}
ja: {0}を表示する

en: Showing first {0}
ja: 最初の{0}を表示しています

en: Showing {0}
ja: {0}を表示しています

en: Summarized
ja: 要約された

en: Hide editor
ja: エディターを非表示にする

en: Show editor
ja: エディターを表示する

en: Pick the metric you'd like to see
ja: あなたの見たいメトリクスを選ぶ

en: {0} options
ja: {0}個の選択肢

en: Choose a visualization
ja: 可視化方法を選択する

en: Filter by
ja: フィルター項目

en: Summarize by
ja: 集約方法

en: Group by
ja: 集約キー

en: Add a metric
ja: メトリクスを追加する

en: Profile
ja: プロフィール

en: This is usually pretty fast but seems to be taking a while right now.
ja: これはたいていの場合はとても速いですが、現在は時間がかかっているようです。

en: Combo
ja: コンボ

en: Row
ja: 行

en: Trend
ja: トレンド

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Unknown Segment
ja: 不明なセグメント

en: Unknown Filter
ja: 不明なフィルター

en: Left outer join
ja: 左外部結合

en: Right outer join
ja: 右外部結合

en: Inner join
ja: 内部結合

en: Full outer join
ja: 完全外部結合

en: Card results metadata passed in to API is MISSING. Running query to fetch correct metadata.
ja: APIに投入されたカード結果のメタデータが見つかりません。正しいメタデータを取得するためにクエリを走らせています。

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication
ja: LDAPサーバーへの接続に問題があり、ローカル認証にフォールバックします

en: Cannot create Database: cannot find driver {0}.
ja: データベースが作成できません: {0} ドライバーが見つかりません

en: Query failed
ja: クエリが失敗しました

en: Warning: {0} returned `nil`
ja: 警告: {0} がnilを返しました

en: Unexpected error writing result to output channel: already closed
ja: 出力チャンネルへの結果の書き込みで予期しないエラーが発生しました: すでに閉じています

en: Unexpected error writing exception to output channel: already closed
ja: 出力チャンネルへの例外の書き込み中に予期しないエラーが発生しました: すでに閉じています

en: Request canceled, canceling future.
ja: リクエストがキャンセルされたため、フューチャーをキャンセルしています。

en: Metabase can only transfer data from H2 to Postgres or MySQL/MariaDB.
ja: MetabaseはH2からPostgresまたはMySQL/MariaDBへのデータ移行のみをサポートしています。

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recommended for production deployments.
ja: 警告: 本番環境で、MetabaseをH2アプリケーションデータベースと共に使用することはお勧めできません。

en: Application database setup
ja: アプリケーションデータベース セットアップ

en: Could not find {0} driver.
ja: {0}のドライバーが見つかりませんでした

en: Abstract drivers cannot derive from concrete parent drivers.
ja: 抽象ドライバーは、具体的な親ドライバーから派生することはできません。

en: You may need to add 'trustServerCertificate=true' to the additional connection options to connect with SSL.
ja: SSLで接続するには、追加の接続オプションに `trustServerCertificate=true` を追加する必要がある場合があります。

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifer.
ja: {0}に別名をつける方法がわかりません。識別子がありません。

en: Client closed connection, canceling query
ja: クライアントが接続を閉じ、クエリをキャンセルします

en: {0} is not a valid DN.
ja: {0}は有効なDNではありません

en: Error logging API request
ja: APIリクエストのロギングエラー

en: Failed to set site-url
ja: サイトURLのセットに失敗しました

en: Error destroying thread pool for DB.
ja: DBのスレッドプール終了エラー

en: Updating display name for {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''
ja: {0} '' {1} ''の表示名を更新しています： '' {2} ''-> '' {3} ''

en: Invalid humanization strategy ''{0}''. Valid strategies are: {1}
ja: 無効な人間化戦略 '' {0} ''。有効な戦略は次のとおりです：{1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Chaning Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
ja: Chaning Table＆Fieldは、人間化戦略を '' {0} ''から '' {1} ''に名付けました

en: Error saving task history
ja: タスク履歴を保存するのに失敗しました

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 0.32.0+. You can delete it from the plugins directory.
ja: spark-deps.jarはMetabase 0.32.0以降では必要ありません。プラグインディレクトリから削除して構いません。

en: Using NEWLY CREATED classloader as shared context classloader: {0}
ja: 「新しく作成された」クラスローダーを共有コンテキストクラスローダーとして使用: {0}

en: Failed to copy file
ja: ファイルのコピーに失敗しました

note: check that the URL is valid
en: Invalid site URL: {0}
ja: 無効なサイトURL: {0}

en: site-url is invalid; returning nil for now. Will be reset on next request.
ja: サイトURLが無効です; 現在はnilを返しています。次のリクエストでリセットされます。

en: More results have been included as a file attachment
ja: より多くの結果が添付ファイルとして含まれています

en: This question has been included as a file attachment
ja: この質問は添付ファイルとして含まれています

en: We were unable to display this Pulse.
ja: このパルスを表示することができませんでした。

en: Please view this card in Metabase.
ja: このカードをMetabaseでご覧ください。

en: An error occurred while displaying this card.
ja: このカードの表示中にエラーが発生しました。

en: Can only determine expected columns for MBQL queries.
ja: MBQLクエリの予想列のみを決定できます。

en: No columns returned.
ja: 返される列はありません。

en: Warining: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
ja: 警告: `source-metadata`も含めない限り、明示的な` source-query`のフィールドを決定できません。

en: Cannot resolve {0}: Field does not exist, or its Table belongs to a different Database.
ja: {0}を解決できません: フィールドが存在しないか、テーブルな異なるデータベースに属しています

en: Cannot resolve :field-literal inside :fk-> unless inside join with explicit :alias.
ja: 明示的な：aliasを使用した内部結合でない限り、：fk->内の：field-literalを解決できません。

en: Cannot find Table ID for {0}
ja: {0}に対するテーブルIDが見つかりません

en: No matching info found.
ja: 合致する情報が見つかりません

en: Could not resolve {0}
ja: {0}を解決できませんでした

en: Invalid fk-> clause: nowhere to add corresponding join.
ja: 無効なfk->句：対応する結合を追加する場所がありません。

en: {0} driver does not support foreign keys.
ja: {0}ドライバーは外部キーをサポートしていません

en: Cannot infer `:source-metadata` for source query with native source query without source metadata.
ja: ソースメタデータのないネイティブソースクエリでは、ソースクエリの `：source-metadata`を推測できません。

en: Query processor error: number of columns returned by driver does not match results.
ja: クエリプロセッサエラー: ドライバーから返された列の数が結果と一致しません。

en: Expected {0} columns, but first row of resuls has {1} columns.
ja: {0}列の結果が期待されますが、結果の最初の行は{1}列有しています。

en: No expression named {0} found. Found: {1}
ja: {0}という名前の式は見つかりませんでした。見つかった：{1}

en: Distinct values of {0}
ja: {0}の重複を除いた値

en: Average of {0}
ja: {0}の平均値

en: Sum of {0}
ja: {0}の合計値

en: SD of {0}
ja: {0}の標準偏差

en: Min of {0}
ja: {0}の最小値

en: Max of {0}
ja: {0}の最大値

note: until we have a way to generate good names for filters we'll just have to say 'matching condition' for now
en: Sum of {0} matching condition
ja: 条件に合致する{0}の合計値

en: Share of rows matching condition
ja: 基準に一致する行のシェア

en: Count of rows matching condition
ja: 条件に合致する行の数

en: Request already canceled, will not run synchronous QP code.
ja: 要求はすでにキャンセルされており、同期QPコードは実行されません。

en: Unexpectedly got `nil` Query Processor response.
ja: 予期せず `nil`クエリプロセッサの応答がありました。

en: Got InterruptedException. Canceling query.
ja: InterruptedException が発生しました。 クエリをキャンセルしています。

en: Unhandled exception, exepected `catch-exceptions` middleware to handle it.
ja: 未処理の例外。「catch-exceptions」ミドルウェアで処理されます。

en: Query timed out after %s
ja: %s後にクエリがタイムアウトしました

en: Creating new query thread pool for Database {0}
ja: データベース{0}に対する新しいクエリスレッドプールを作成中です

en: Destroying query thread pool for Database {0}
ja: データベース{0}に対するクエリスレッドプールを削除中です

en: Request canceled, canceling pending query
ja: リクエストをキャンセルし、保留中のクエリをキャンセルします

en: Cannot update binned field: query is missing source-metadata
ja: ビニングされたフィールドを更新できません: クエリに source-metadata がありません

en: Cannot update binned field: could not find matching source metadata for Field ''{0}''
ja: ビニングされたフィールドを更新できません: フィールド ''{0}''の一致するソースメタデータが見つかりませんでした

en: Using query processor cache backend: {0}
ja: クエリプロセッサキャッシュバックエンドを使用：{0}

en: Invalid metric: {0} reason: {1}
ja: 無効なメトリック: {0} 理由: {1}

en: Unknown error
ja: 未知のエラー

en: Unexpected nil response from query processor.
ja: クエリプロセッサからの予期しないnil応答。

en: Query canceled
ja: クエリがキャンセルされました

en: Unable to resolve driver for query: missing or invalid `:database` ID.
ja: クエリのドライバーを解決できません: `:database` IDが見つからないか無効です。

en: Unable to resolve driver for query: Database {0} does not exist.
ja: クエリに対するドライバーを解決することができません: データベース{0}が存在しません。

en: Cannot use :fields :all in join against source query unless it has :source-metadata.
ja: ：source-metadataがない限り、ソースクエリに対する結合で：fields：allを使用できません。

en: Bad :joined-field clause: join with alias ''{0}'' does not exist. Found: {1}
ja: 不正：joined-field句：エイリアス '' {0} ''との結合は存在しません。見つかった：{1}

en: Invalid :source-table ''{0}'': should be resolved to a Table ID by now.
ja: 無効な：source-table '' {0} ''：現在、テーブルIDに解決する必要があります。

en: Cannot store Tables or Fields before Database is stored.
ja: データベースが保存される前にテーブルまたはフィールドを保存できません。

en: Attempting to fetch second Database. Queries can only reference one Database.
ja: 2番目のデータベースを取得しようとしています。 クエリは1つのデータベースのみを参照できます。

en: Failed to fetch Table {0}: Table does not exist, or belongs to a different Database.
ja: テーブル{0}のフェッチに失敗しました: テーブルが存在しないか、テーブルが異なるデータベースに属しています。

en: Failed to fetch Field {0}: Field does not exist, or belongs to a different Database.
ja: フィールド{0}のフェッチに失敗しました: フィールドが存在しないか、フィールドが異なるデータベースに属しています。

en: Failed to load template ''{0}''. Did you remember to build the Metabase frontend?
ja: テンプレート ''{0}''の読み込みに失敗しました。 Metabaseフロントエンドをビルドすることを覚えていましたか？

en: Sample dataset DB file ''{0}'' cannot be found.
ja: サンプルデータセットDBファイル ''{0}''が見つかりません。

en: Loading sample dataset...
ja: サンプルデータセットをロードしています...

en: Failed to load sample dataset
ja: サンプルデータセットのロードに失敗しました

en: Found new tables:
ja: 新しいテーブルが見つかりました:

en: Marking tables as inactive:
ja: テーブルを非アクティブとしてマークする:

en: Updating description for tables:
ja: テーブルの説明の更新:

en: Rescheduling job {0}
ja: ジョブ{0}をリスケジュールしています

en: Error rescheduling job
ja: ジョブのスケジュール変更エラー

en: Starting Pulse Execution: {0}
ja: パルスの実行を始めています: {0}

en: Finished Pulse Execution: {0}
ja: パルスの実行が終了しました: {0}

en: Failed to schedule tasks for Database {0}
ja: データベース{0}に対する定期タスクのスケジューリングに失敗しました

en: All elements must be distinct.
ja: 全ての項目が一意でなければなりません

[ctx: Modal for selecting columns in source data or when doing a join.]
en: Pick the columns you want to include
ja: 含めたい列を選ぶ

en: When this is on, Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
ja: これを有効にすることにより、ユーザーがチャートやテーブルを見るときに要約やフィルターボタンを利用して簡単な探索を行った場合に、Metabaseが自動的にクエリを実行するようになります。このデータベースへのクエリが遅い場合は、この設定を無効にすることができます。この設定によってドリルスルーやSQLクエリが影響を受けることはありません。

en: Change join type
ja: JOINの形式を変える

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifier.
ja: {0}に別名をつける方法がわかりません。識別子がありません。

en: Error adding User {0} to Group {1}
ja: ユーザ{0}をグループ{1}に追加する際にエラーが発生しました

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Changing Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
ja: テーブルとフィールド名のヒューマナイゼーション戦略を '' {0} ''から '' {1} ''に変更

en: Infinite loop detected: recursively preprocessed query {0} times.
ja: 無限ループが検知されました: クエリに対する再帰的な前処理が{0}回行われました。

en: Warning: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
ja: 警告: `source-metadata`も含めない限り、明示的な` source-query`のフィールドを決定できません。

en: Error determining expected columns for query
ja: クエリの予想列の決定エラー

en: Unhandled exception, expected `catch-exceptions` middleware to handle it.
ja: 例外がハンドリングされていません。ミドルウェアで`catch-exceptions`を行いハンドリングしてください。

en: Diagnostic Info
ja: 診断情報

en: Select Metabase process:
ja: Metabaseプロセスを選択：

en: All Metabase processes
ja: 全てのMetabaseのプロセス

en: The window was closed before completing Google Authentication.
ja: Google Authenticationが終了する前にウィンドウが閉じられました。

en: There was an issue signing in with Google. Pleast contact an administrator.
ja: Googleへのログインに問題が発生しました。管理者に連絡してください。

en: Sign in with email
ja: メールアドレスでサインインする

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means, leave this disabled.
ja: このオプションを使うには与えられたホスト名がFQDNである必要があります。Atlasクラスタに接続する場合、このオプションを有効にする必要があるでしょう。もしもこれが意味するところが分からない場合は、無効のままにしてください。

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
ja: デフォルトでMetabaseはフィールド値を毎時の軽量なバッチと日次の重いスキャンで同期しています。大きなデータベースと接続する場合はこの機能をONとし、いつどのくらいの頻度でフィールド値がスキャンされるのかを確認することをオススメします。

en: Remove these suggestions
ja: これらの提案を削除する

en: Remove these suggestions?
ja: これらの提案を削除しますか？

en: These won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always get to x-rays by clicking on Browse Data in the main navigation, then clicking on the lightning bolt icon on one of your tables.
ja: これらはユーザーのホームページには表示されなくなりますが、メインナビゲーションの[データの参照]をクリックし、いずれかのテーブルの稲妻アイコンをクリックすると、いつでもX線にアクセスできます。

en: Hide this section
ja: この部分を隠す

en: Remove this section?
ja: この部分を隠しますか？

en: "Our Data" won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always browse through your databases and tables by clicking Browse Data in the main navigation.
ja: 「私たちのデータ」はユーザーのホームページに表示されなくなりますが、メインナビゲーションの[データの参照]をクリックすると、いつでもデータベースやテーブルを参照できます。

en: My new fantastic collection
ja: 新しい私の素晴らしいコレクション

en: Cancelation timestamp
ja: キャンセルしたタイムスタンプ

en: Cancelation time
ja: キャンセル時間

en: Cancelation date
ja: キャンセル日

en: Deletion timestamp
ja: 削除したタイムスタンプ

en: Deletion time
ja: 削除時間

en: Deletion date
ja: 削除日

en: Only in detail views
ja: 詳細ビューのみ

en: Do not include
ja: 含めないでください

en: This field won't be visible or selectable in questions created with the GUI interfaces. It will still be accessible in SQL/native queries.
ja: このフィールドはGUIのインターフェースで作られた質問では見ることも選択することもできません。SQLやネイティブクエリではアクセスすることができます。

en: Cumulative sum
ja: 累積和

en: Standard deviation
ja: 標準偏差

en: must be at least {0} characters long
ja: 最低{0}文字でなければなりません

en: Must be at least {0} characters long
ja: 最低{0}文字でなければなりません

en: Name (required)
ja: 名前（必須）

en: Run selected text
ja: 選択されたテキストを実行する

en: Run query
ja: クエリを実行する

en: Here's where your results will appear
ja: ここにあなたの結果が現れます

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click Save and choose to replace the original question.
ja: 保存をクリックし元の質問を上書きしない限り、元の質問が変更されることはありません。

en: There aren't any filter widgets for this type of field yet.
ja: このタイプのフィールドのフィルターウィジェットはまだありません。

en: Look up this field
ja: このフィールドを検索

en: Why this metric is interesting
ja: このメトリクスが興味深いのは何故か

en: Things to be aware of about this metric
ja: このメトリクスについて知っていること

en: How this metric is calculated
ja: このメトリクスがどのように計算されたか

en: Table this is based on
ja: これが基づいているテーブル

en: (empty)
ja: （空）

en: Goal line
ja: 目標ライン

en: Trend line
ja: 傾向線

en: Show values on data points
ja: データ点で値を示す

en: Values to show
ja: 表示する値

en: As many as can fit nicely
ja: うまく収まる限り

en: All
ja: 全て

en: Data includes missing dimension values.
ja: データに欠落しているディメンション値が含まれています。

en: We encountered an invalid date: "{0}"
ja: 無効な日付"{0}"がありました

en: The query for this chart was run in {0} rather than {1} due to database or driver constraints.
ja: データベースまたはドライバーの制約のため、このグラフのクエリは{1}ではなく{0}で実行されました。

en: This chart contains queries run in multiple timezones: {0}
ja: このグラフには、複数のタイムゾーンで実行されたクエリが含まれています：{0}

en: An error occurred while running the query.
ja: クエリ実行中にエラーが起こりました。

en: Output H2 database already exists: %s, removing.
ja: 出力H2データベースは既に存在します：％s、削除しています。

en: Don't need to migrate, just use the existing H2 file
ja: 移行の必要はありません。既存のH2ファイルを使ってください

en: Target DB is already populated!
ja: ターゲットDBはすでに入力されています！

en: System info:n {0}
ja: システム情報：{0}

en: Database setup
ja: データベースのセットアップ

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren''t in a Collection to {1} Collection {2}
ja: コレクションにない{0}のインスタンスを{1}コレクション{2}に移動しています

en: Invalid '{{...}}' clause: expected a param name
ja: 無効な節'{{...}}'：パラメタ名がありません

en: '{{...}}' clauses cannot be empty.
ja: '{{...}}'句は空にできません。

en: '[[...]]' clauses must contain at least one '{{...}}' clause.
ja: '[[...]]'句には、少なくとも1つの '{{...}}'句を含める必要があります。

en: Invalid query: found '[[' or '{{' with no matching ']]' or '}}'
ja: 無効なクエリ：「[[」または「{{」、一致する「]]がない」または「}}」が見つかりました

en: You''ll need to pick a value for ''{0}'' before this query can run.
ja: このクエリを実行できるようにするには、''{0}''の値を選ぶ必要があります。

en: Can''t find field with ID: {0}
ja: ID {0}が紐づくフィールドが見つかりません

en: Error loading driver namespace
ja: ドライバの名前空間のロードに失敗しました

en: Could not load {0} driver.
ja: {0}のドライバをロードできませんでした。

en: Cannot run query: missing required parameters: {0}
ja: クエリを実行できません：必須のパラメタ{0}が指定されていません

en: Don''t know how to parse {0} {1}
ja: {0} {1}の解析方法がわからない

en: Don''t know how to alias {0}, expected an Identifier.
ja: {0}に別名をつける方法がわかりません。識別子がありません。

note: it's better return a slightly broken SQL query with a probably incorrect string representation of the value than to have the entire QP run fail because of an unknown type.
en: Don''t know how to unprepare values of class {0}
ja: クラス{0}の値を準備解除する方法がわかりません

en: Creating new connection pool for {0} database {1} ...
ja: {0}データベース{1}の新しい接続プールを作成しています...

en: Invalid timezone ''{0}''
ja: 無効なタイムゾーン ''{0}''

en: Cannot set timezone: invalid or missing SQL format string for driver {0}.
ja: タイムゾーンを設定できません：ドライバー{0}のSQL形式文字列が無効または欠落しています。

en: Did you implement set-timezone-sql?
ja: set-timezone-sqlを実装しましたか？

en: Failed to set timezone ''{0}''
ja: タイムゾーン''{0}''をセットするのに失敗しました

en: Database connection error
ja: データベース接続エラー

en: Error parsing JSON
ja: JSONのパースに失敗しました

en: Whether or not to display data on the homepage. Admins might turn this off in order to direct users to better content than raw data
ja: ホーム画面にデータを表示するか否か。生データよりも良いコンテンツにユーザを導きたい場合、管理者はこの機能をOFFにするケースがあります。

en: Whether or not to display x-ray suggestions on the homepage. They will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
ja: ホーム画面にオススメのX-Rayを表示するか否か。何らかのダッシュボードがピン留めされている場合には自動的に隠されます。生データよりも良いコンテンツにユーザを導きたい場合、管理者はこの機能をOFFにするケースがあります。

en: Identify the source of HTTP requests by this header's value, instead of its remote address.
ja: リモートアドレスではなくこのヘッダの値によってHTTPリクエストの発信源を同定します

en: Could not resolve Setting {0}/{1}
ja: 設定{0}/{1}を解決することができませんでした

en: Invalid Setting: {0}/{1}
ja: 無効な設定：{0}/{1}

en: reached its goal
ja: 目標に達成した

en: gone below its goal
ja: 目標を下回った

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via email
ja: メールでパルス（{0}: {1}）を送っています

en: Pulse: {0}
ja: パルス：{0}

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via Slack
ja: Slackでパルス（{0}: {1}）を送っています

en: Sending Alert ({0}: {1}) via email
ja: メールでアラート（{0}: {1}）を送っています

en: Metabase alert: {0} has {1}
ja: Metabaseアラート：{0}には{1}があります

en: Sending Alert ({0}: {1}) via Slack
ja: Slackでアラート（{0}: {1}）を送っています

en: Alert: {0}
ja: アラート：{0}

en: Can''t find JS color selector at ''{0}''
ja: '' {0} ''でJSカラーセレクターが見つかりません

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attemping to format them as such?
ja: FIXME：これらは有効な時間リテラルではありません：{0} {1}。なぜそれらをそのようにフォーマットしようとしているのですか？

en: No matching info found for join against Table {0} ''{1}'' on Field {2} ''{3}'' via FK {4} ''{5}''
ja: FK {4} '' {5} ''を介したフィールド{2} '' {3} ''のテーブル{0} '' {1} ''に対する結合に一致する情報が見つかりません

en: Don''t know how to get information about Field: {0}
ja: フィールドに関する情報を取得する方法がわからない：{0}

en: Query timed out after {0}
ja: {0}後にクエリがタイムアウトしました

en: Formatting rows with results timezone ID {0}
ja: 結果のタイムゾーンID {0}で行をフォーマットしています

en: Invalid timezone ID ''{0}''
ja: 無効なタイムゾーンID ''{0}''

en: Saving fingerprint for {0}
ja: {0}の指紋を保存しています

en: Sending abandoment email!
ja: アカウント削除メールを送っています！

en: Resulting transforms do not conform to expectations.nExpected: {0}
ja: 結果の変換が期待に適合しません。nExpected：{0}

en: Timed out after {0}
ja: {0}後にタイムアウトしました

en: No temporal adjuster named {0}
ja: {0}という名前の一時的なアジャスターはありません

en: Invalid unit: {0}
ja: 無効な単位: {0}

en: Don''t know how to parse {0} using format {1}
ja: {0}を{1}のフォーマットを利用してパースする方法が分かりません

en: Token is missing value for keypath {0}
ja: トークンにキーパス{0}の値がありません

en: Sending usage stats FAILED
ja: 利用統計の送信が失敗しました

en: There was an error saving
ja: 保存時にエラーが起きました

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}.
ja: ユーザにGoogleアカウントでサインインすることを許可するためには、MetabaseにGoogle Developers ConsoleのClient IDを教える必要があります。これは数ステップででき、どのようにキーを生成するかは{0}で知ることができます。

en: Be sure to include the full client ID, including the apps.googleusercontent.com suffix.
ja: 末尾のapps.googleusercontent.comを含めClient IDの全てを必ず含めてください。

en: Metabase {0} is available.
ja: Metabase {0}が入手可能です。

en: You're running {0}
ja: あなたは{0}を実行しています

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time.
ja: 申し訳ありません。現在アップデートの有無を確認することができませんでした。

en: patch release
ja: パッチリリース

en: Dates and Times
ja: 日付と時間

en: Numbers
ja: 数字

en: No mappable groups
ja: マッピング可能なグループはありません

en: Metabase Documentation
ja: Metabaseのドキュメント

en: Includes a troubleshooting guide
ja: トラブルシューティングガイドを含みます

en: Post on the Metabase support forum
ja: Metabaseのサポートフォーラムにポストする

en: A community forum for all things Metabase
ja: Metabaseに関するすべてのコミュニティフォーラム

en: File a bug report
ja: バグレポートを提出する

en: Create a GitHub issue (includes the diagnostic info below)
ja: GitHubのIssueを作成する（以下の診断情報を含みます）

en: Please include these details in support requests. Thank you!
ja: サポート依頼にはこれらの詳細情報を含めてください。ありがとうございます！

en: Remember me
ja: ログイン情報を記憶する

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can {0}.
ja: セキュリティ上の理由で、パスワードリセットのリンクはしばらくすると無効になります。もしもまだパスワードをリセットする必要がある場合、{0}をすることができます。

en: Save new password
ja: 新しいパスワードを保存する

en: No matching result
ja: 合致する結果がありません

en: Submit
ja: 決定

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host. This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available. Enabling this is usually slower than a direct connection.
ja: 一部のデータベースインストールには、SSH踏み台インスタンスを介して接続することによってのみアクセスできます。このオプションは、VPNが利用できない場合のセキュリティの追加レイヤーも提供します。通常、これを有効にすると、直接接続よりも時間がかかります。

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in many or most of your queries with this data.
ja: このデータを使用するクエリの多くまたはほとんどのクエリでタイムゾーンキャストを手動で実行している場合を除いて、これをオフのままにすることをお勧めします。

en: {0} to get an auth code.
ja: 認証コードを取得するための{0}

en: or
ja: か

en: required
ja: 必須

en: Database type
ja: データベースのタイプ

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
ja: これはこのデータベースのスキーマの更新をチェックする軽量なプロセスです。ほとんどの場合この設定を毎時同期のままにしておいて問題がないはずです。

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database.
ja: Metabaseはこのデータベースの各フィールドの値をスキャンし、ダッシュボードや質問にチェックボックスのフィルタを有効にすることができます。特にとても大きなデータベースと接続する場合、これはある程度リソースを食う処理になる可能性があります。

en: Collection
ja: コレクション

en: Confirm your password
ja: パスワードを確認

en: passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Department of Awesome
ja: 素晴らしい部門

en: Financial
ja: 金融

en: Numeric
ja: 数値

en: Date and Time
ja: 日付と時間

en: Categorical
ja: カテゴリ値

en: URLs
ja: URL

en: Returns the average of the values in the column.
ja: コラムの値の平均値を返す。

en: The column whose values to average.
ja: 平均値を計算するコラム。

en: start
ja: 開始

en: end
ja: 終わり

en: Checks a date or numeric column's values to see if they're within the specified range.
ja: 日付や数値型コラムの値が特定の範囲内にあるかをチェックします。

en: Rating
ja: 評価

en: condition
ja: 条件

en: output
ja: 出力

en: Tests a list of cases and returns the corresponding value of the first true case, with an optional default value if nothing else is met.
ja: ケースのリストをテストし、最初の真のケースの対応する値を返します。他に何も満たされない場合は、オプションのデフォルト値を使用します。

en: Weight
ja: 重さ

en: Large
ja: 大

en: Medium
ja: 中

en: Small
ja: 小

en: Something that should evaluate to true or false.
ja: 真または偽に評価されるべきもの。

en: The value that will be returned if the preceeding condition is true.
ja: 前の条件が真であれば返ってくる値

en: value1
ja: 値1

en: value2
ja: 値2

en: Looks at the values in each argument in order and returns the first non-null value for each row.
ja: 各引数の値を順番に調べ、各行の最初のnull以外の値を返します。

en: Comments
ja: コメント

en: Notes
ja: 注意

en: No comments
ja: コメントなし

en: A column or value.
ja: コラムまたは値。

en: If value1 is empty, value2 gets returned if it's not empty, and so on.
ja: 値1が空であれば、それが空でない場合には値2を返し、以下同様です。

en: Combines two or more strings of text together.
ja: テキストの2つ以上の文字列を結合する。

en: Last Name
ja: 苗字

en: First Name
ja: 名前

en: value2 will be added on to the end of this.
ja: この末尾に値2が追加されます。

en: This will be added to the end of value1.
ja: これは値1の末尾に付け足されます。

en: string1
ja: 文字列1

en: string2
ja: 文字列2

en: Checks to see if string1 contains string2 within it.
ja: 文字列1が内部に文字列2を含むかを確かめる。

en: Status
ja: 状態

en: Pass
ja: パス

en: The contents of this string will be checked.
ja: この文字列の内容がチェックされます。

en: The string of text to look for.
ja: 探している文字列

en: Returns the count of rows in the source data.
ja: ソースのデータにある行数を返す。

en: Only counts rows where the condition is true.
ja: 条件がTrueとなる行のみを数える。

en: Subtotal
ja: 小計

en: The additive total of rows across a breakout.
ja: ブレークアウト間の行の累積和。

en: The rolling sum of a column across a breakout.
ja: ブレークアウト間のカラムの累積和。

en: The column to sum.
ja: 合計処理をするコラム。

en: The number of distinct values in this column.
ja: このコラムの重複のない値の数。

en: The column whose distinct values to count.
ja: 重複のない値をカウントするコラム。

en: text
ja: テキスト

en: comparison
ja: 比較

en: Returns true if the end of the text matches the comparison text.
ja: テキストの末尾が比較対象のテキストと一致する場合にTrueを返します。

en: Appetite
ja: 興味

en: hungry
ja: 空腹

en: A column or string of text to check.
ja: チェックするテキストの列または文字列。

en: The string of text that the original text should end with.
ja: 元々のテキストの末端にあるべき文字列。

en: regular_expression
ja: 正規表現

en: Extracts matching substrings according to a regular expression.
ja: 正規表現に従って合致する部分文字列を抽出する。

en: Address
ja: 住所

en: The column or string of text to search though.
ja: 検索するテキストの列または文字列。

en: The regular expression to match.
ja: 合致する正規表現。

en: Returns the string of text in all lowercase.
ja: 全て小文字であるテキストの文字列を返す。

en: The column with values to convert to lowercase.
ja: 小文字に変換する値のあるコラム。

en: Removes leading whitespace from a string of text.
ja: 文字列やテキストから頭の空白を取り除く。

en: The column with values you want to trim.
ja: 取り除きたい値の入ったコラム。

en: Returns the largest value found in the column.
ja: そのコラムで見つかった最大値を返す。

en: Age
ja: 年齢

en: The numeric column whose maximum you want to find.
ja: 最大値を見つけ出したい数値型のコラム。

en: Returns the smallest value found in the column.
ja: そのコラムで見つかった最小値を返す。

en: Salary
ja: 給与

en: The numeric column whose minimum you want to find.
ja: 最小値を見つけ出したい数値型のコラム。

en: position
ja: 位置

en: length
ja: 長さ

en: Replaces a part of the input text with new text.
ja: 入力されたテキストの一部を新しいテキストに置換します

en: Updated Part of ID
ja: IDの更新された部分

en: The text that will be modified.
ja: 変更されるテキスト

en: The position where the replacing will start.
ja: 置換が始まる位置

en: The number of characters to replace.
ja: 置換される文字数

en: The text to use in the replacement.
ja: 置換で使用するテキスト。

en: Removes trailing whitespace from a string of text.
ja: テキストの文字列から末尾の空白を取り除きます。

en: Returns the percent of rows in the data that match the condition, as a decimal.
ja: 条件を満たすデータの行数の割合を小数で返します。

en: Returns true if the beginning of the text matches the comparison text.
ja: テキストの頭が比較対象のテキストと一致している場合に真を返します。

en: Course Name
ja: 講座名

en: Computer Science
ja: コンピュータ科学

en: The string of text that the original text should start with.
ja: 元のテキストの頭にあるべきテキストの文字列

en: Calculates the standard deviation of the column.
ja: コラム値の標準偏差を計算する。

en: Population
ja: 人口

en: A numeric column.
ja: 数値型のコラム。

en: Returns a portion of the supplied text.
ja: 与えられたテキストの一部を返します。

en: The text to return a portion of.
ja: 一部を返されるテキスト

en: The position to start copying characters.
ja: 文字列のコピーを始める位置

en: The number of characters to return.
ja: 返すべき文字の数

en: Adds up all the values of the column.
ja: そのカラムの全ての値を足し上げます。

en: The numeric column to sum.
ja: 合計対象の数値型カラム

en: Sums up values in a column where rows match the condition.
ja: 条件に合う行に対して、コラムの値を合計する。

en: Order Status
ja: そのほかの状態

en: Valid
ja: 有効

en: Removes leading and trailing whitespace from a string of text.
ja: テキストの文字列から先頭と末尾の空白を削除する。

en: Returns the string of text in all upper case.
ja: テキストの文字列をすべて大文字で返します。

en: The column with values to convert to upper case.
ja: 大文字に変換する値のあるコラム。

en: must be {0} and include {1}.
ja: {0}でありかつ{1}を含めなければならない。

en: must be {0}.
ja: {0}でなければならない。

en: must include {0}.
ja: {0}を含めなければならない。

en: at least {0} character long | at least {0} characters long
ja[0]: 最低{0}文字

en: {0} lower case letter | {0} lower case letters
ja[0]: {0}個の小文字
    {0}個の小文字

en: {0} upper case letter | {0} upper case letters
ja[0]: {0}個の大文字
    {0}個の大文字

en: {0} number | {0} numbers
ja[0]: {0}個の数

en: {0} special character | {0} special characters
ja[0]: {0}個の特殊文字
    {0}個の特殊文字

en: must be a valid email address
ja: 有効なメールアドレスでなければなりません

en: must be {0} characters or less
ja: {0}文字以下でなければならない

en: Thanks for using Metabase!
ja: Metabaseを使ってくれてありがとう！

en: Powered by {0}
ja: {0}提供

en: This question can't be used because it's based on a different database.
ja: この質問は異なるデータベースに基づくものなので利用することができません。

en: Couldn't find a saved question with that ID number.
ja: そのID番号では保存された質問を見つけることができませんでした。

en: Pick a saved question
ja: 保存された質問を選ぶ

en: Pick a different question
ja: 違う質問を選ぶ

en: Loading…
ja: ロード中...

en: Question #…
ja: 質問 #...

en: Question #{0}
ja: 質問 #{0}

en: Last edited {0}
ja: 最終編集{0}

en: {0} creates a variable in this query template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the query template.
ja: {0}は、このクエリテンプレートに「variable_name」という変数を作成します。変数には、サイドパネルで型を指定できます。これにより、変数の動作が変わります。 「フィールドフィルター」以外のすべての変数タイプでは、フィルターウィジェットがこの質問に自動的に配置されます。フィールドフィルターでは、これはオプションです。このフィルターウィジェットが入力されると、その値がクエリテンプレートの変数を置き換えます。

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link questions to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
ja: 変数に「フィールドフィルター」タイプを指定すると、質問をダッシュボードフィルターウィジェットにリンクしたり、SQL質問でより多くのタイプのフィルターウィジェットを使用したりできます。フィールドフィルター変数は、既存の列にフィルターを追加するときにGUIクエリビルダーによって生成されるものと同様のSQLを挿入します。

en: Variable name
ja: 変数名

en: Filter widget label
ja: ウィジェットラベルのフィルター

en: Select a foreign key
ja: 外部キーを選ぶ

en: Hi, {0}. Nice to meet you!
ja: やあ{0}。初めまして！

en: 12-hour clock
ja: 12時間制

en: 24-hour clock
ja: 24時間制

en: Symbol
ja: シンボル

en: In the column heading
ja: 列見出し

en: In every table cell
ja: すべての表のセル

en: Value formatting
ja: 値のフォーマティング

en: Full
ja: いっぱい

en: No change from last {0}
ja: 前回の{0}から変化なし

en: Connection to ''{0}:{1}'' successful, but could not connect to DB.
ja: ''{0}:{1}''への接続は成功しましたが、DBへの接続ができませんでした。

en: Connection to host ''{0}'' successful, but port {1} is invalid.
ja: ホスト''{0}''への接続は成功しましたが、ポート{1}は不正です。

en: Host ''{0}'' is not reachable
ja: ホスト''{0}''にアクセスできません

en: Unable to connect to database.
ja: データベースに接続できません。

en: Cannot connect to Database
ja: データベースに接続できません

en: You''re not allowed to specify a value for {0}.
ja: {0}の値を指定することはできません。

en: You can''t specify a value for {0} if it''s already set in the JWT.
ja: JWTですでに設定されている場合、{0}の値を指定することはできません。

en: You must specify a value for {0} in the JWT.
ja: JWTで{0}の値を指定する必要があります。

en: You can only specify a value for {0} in the JWT.
ja: JWTでは{0}の値のみを指定できます。

en: Error searching field values
ja: フィールド値を検索することに失敗しました

en: Error searching for remapping
ja: 再マッピングの検索エラー

en: Google Auth token appears to be incorrect.
ja: GoogleのAuth Tokenが誤っているようです。

en: Double check that it matches in Google and Metabase.
ja: それがGoogleとMetabaseで一致するかを再確認してください。

en: Everything else
ja: そのほかの全て

en: WARNING: You have enabled namespace tracing, which could log sensitive information like db passwords.
ja: 警告：ネームスペースのトレーシングを有効にしました。これによりDBパスワードのような機微情報がログされる可能性があります。

en: Database Upgrade Required
ja: データベースのアップグレードが必要です

en: NOTICE: Your database requires updates to work with this version of Metabase.
ja: 注意：このバージョンのMetabaseで利用するためにはあなたのデータベースをアップデートする必要があります。

en: Please execute the following sql commands on your database before proceeding.
ja: 続行する前に、データベースで次のSQLコマンドを実行してください。

en: Once your database is updated try running the application again.
ja: データベースがアップデートされたら、アプリケーションをもう一度走らせてみてください。

en: Database requires manual upgrade.
ja: データベースを手動でアップデートしてください。

note: Tell transaction to automatically `.rollback` instead of `.commit` when the transaction finishes
en: Set transaction to automatically roll back...
ja: 自動的にロールバックするためにトランザクションをはります...

note: Disable auto-commit. This should already be off but set it just to be safe
en: Disable auto-commit...
ja: 自動コミットを無効にします...

en: Set default db connection with connection pool...
ja: 接続プールでデフォルトのDB接続を設定...

en: Successfully verified {0} {1} application database connection.
ja: {0} {1}アプリケーションデータベース接続が正常に確認されました。

note: if both of the decoders above fail, then the date string is invalid
en: Don''t know how to parse date param ''{0}'' — invalid format
ja: 日付パラメタ''{0}''をパースする方法がわかりません - 無効なフォーマットです。

en: The sub-query from referenced question #{0} failed with the following error: {1}
ja: 参照されている質問＃{0}のサブクエリが次のエラーで失敗しました：{1}

en: WARNING: Metabase only officially supports MySQL {0}/MariaDB {1} and above.
ja: 警告：MetabaseはMySQL {0}とMaria DB {1}、またはそれ以降のバージョンのみを公式でサポートしています。

en: All Metabase features may not work properly when using an unsupported version.
ja: サポートされていないバージョンを使う場合、Metabaseの全ての機能が正しく動かない可能性があります。

en: Unable to substitute parameters
ja: パラメタに代入することができません

en: Cannot run the query: missing required parameters: {0}
ja: クエリを実行できません。必須パラメタ{0}が欠けています。

en: Don''t know how to parse {0} {1} as a temporal literal
ja: {0} {1}を時間リテラルとして解析する方法がわからない

en: Setting {0} database timezone with statement: {1}
ja: {0}のタイムゾーンを次のステートメントによって設定しています: {1}

en: Error setting connection to readwrite
ja: コネクションをRead/Writeに設定することに失敗しました

en: Failed to set timezone ''{0}'' for {1} database
ja: {1}へのタイムゾーン''{0}''の設定に失敗しました

en: Error setting transaction isolation level for {0} database to {1}
ja: {0}のトランザクション分離レベルを{1}に設定するのに失敗しました

en: Error setting connection to read-only
ja: コネクションを読み取り専用に設定することに失敗しました

en: Error setting default holdability for connection
ja: デフォルトのコネクション保持機能の設定に失敗しました

en: Error setting result set fetch direction to FETCH_FORWARD
ja: 結果セットのフェッチ方向をFETCH_FORWARDに設定中にエラーが発生しました

en: Query canceled, calling PreparedStatement.cancel()
ja: クエリがキャンセルされました。PrepareStatement.cancel()を呼び出しています。

en: Failed to connect to database
ja: データベースに接続するのに失敗しました

en: Unable to determine connection properties for driver {0}
ja: ドライバー{0}に対する接続プロパティを決定することができません

en: Error fetching field values
ja: フィールド値をフェッチすることに失敗しました

en: You cannot set {0}; it is a read-only setting.
ja: {0}を設定することはできません。これは読み取り専用の設定です。

en: defsetting descriptions strings must have `:visibilty` `:internal`, `:setter` `:none`, or internationalized, found: `{0}`
ja: Defsetting Description文字列には、 `：visibilty``：internal`、 `：setter``：none`、または国際化されたものが必要です： `{0}`

en: Setting {0} is internal
ja: 設定{0}は内部です

en: Loading local plugin manifest at {0}
ja: {0}でローカルプラグインマニフェストを読み込んでいます

en: Google Analytics tracking code.
ja: Google Analyticsのトラッキングコード

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via email
ja: メールで{2}個のカードとともにパルス（{0}: {1}）を送っています

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via Slack
ja: Slackで{2}個のカードとともにパルス（{0}: {1}）を送っています

en: Rendering pulse card with chart-type {0} and render-type {1}
ja: パルスカードをチャートタイプ{0}、レンダリングタイプ{1}で表示しています

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attempting to format them as such?
ja: FIXME：これらは有効な時間リテラルではありません：{0} {1}。なぜそれらをそのようにフォーマットしようとしているのですか？

en: Error reducing result rows
ja: 結果行の削減中にエラーが発生しました

en: Unexpected nil result
ja: 予期しないnullの結果

en: Query timed out after {0} ms, raising timeout exception.
ja: クエリが{0}msでタイムアウトしました。Timeout Exceptionを発出しています

en: Timed out after {0}.
ja: {0}後にタイムアウトしました。

en: Query canceled before finishing.
ja: クエリ終了前にキャンセルされました

en: Unknown query type {0}
ja: 不明なクエリタイプ{0}

en: Error purging old cache entires
ja: 古いキャッシュ情報を削除するのに失敗しました

en: Caching results for next time for query with hash {0}.
ja: 次回の実行のために結果をハッシュ値{0}に紐づけてキャッシュしています。

en: Error saving query results to cache.
ja: クエリ結果をキャッシュに保存するのに失敗しました。

en: Successfully cached results for query.
ja: クエリ結果のキャッシュに成功しました。

en: Query took {0} to run; miminum for cache eligibility is {1}
ja: クエリの実行に{0}かかりました。{1}以上の場合、キャッシュを利用するべきです。

en: Results are too large to cache.
ja: 結果が大きすぎてキャッシュすることができません。

en: Serialization timed out after {0}.
ja: {0}経ったため直列化がタイムアウトしました。

en: Error parsing serialized results
ja: 直列化された結果をパースするのに失敗しました

en: Error purging old cache entries
ja: 古いキャッシュデータを削除することに失敗しました

en: Caching results for query with hash {0}.
ja: 結果をハッシュ値{0}に紐づけてキャッシュしました。

en: Cannot save QueryExecution, missing :context
ja: QueryExecutionを保存できません。：contextがありません

en: Error saving query execution info
ja: クエリ実行情報を保存することに失敗しました

en: Unable to resolve database for query: missing or invalid `:database` ID.
ja: クエリのデータベースを解決できません： `：database` IDがないか無効です。

en: Unable to resolve driver for query
ja: クエリのためのドライバを解決することができません

en: Referenced question #{0} could not be found
ja: 参照された質問#{0}は見つかりませんでした。

en: Referenced query is from a different database
ja: 参照されたクエリは異なるデータベースからのものです

en: This query has circular referencing sub-queries.
ja: このクエリには循環参照をしているサブクエリが含まれています。

en: These questions seem to be part of the problem: "{0}" and "{1}".
ja: これらの質問は問題の一部のようです：「{0}」と「{1}」。

en: Error recording results metadata for query
ja: クエリの結果メタデータの記録中にエラーが発生しました

en: Query result
ja: クエリ結果

en: Error generating insights for column:
ja: コラムに対してインサイトを生成することに失敗しました:

en: Sending abandonment email!
ja: アカウントの剥奪メールを送っています

en: You can create saved metrics to add a named metric option. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
ja: 保存されたメトリクスを作成して、名前付きメトリックオプションを追加できます。 保存されたメトリクスには、集計タイプ、集計フィールド、およびオプションで追加したフィルターが含まれます。 例として、これを使用して、Ordersテーブルの「平均価格」を計算する公式の方法のようなものを作成できます。

en: Select and add filters to create your new segment.
ja: フィルターを選択して追加し、新しいセグメントを作成します。

en: Alphabetical
ja: アルファベット順

en: Smart
ja: スマート

en: Column order: {0}
ja: 列の順番

en: Unhide all
ja: すべてを再表示

en: Hide all
ja: すべてを隠す

en: Unhide
ja: 再表示

en: New metric
ja: 新規メトリクス

en: Create metrics to add them to the Summarize dropdown in the query builder
ja: メトリクスを作成して、クエリビルダーの要約ドロップダウンに追加します

en: New segment
ja: 新規セグメント

en: Filter by table
ja: テーブルでフィルタ

en: Checking HTTPS...
ja: HTTPSを確認しています...

en: It looks like HTTPS is not properly configured
ja: HTTPSが適切に設定されていないようです

en: Redirect to HTTPS
ja: HTTPSにリダイレクト

en: Localization
ja: ローカライゼーション

en: Instance language
ja: インスタンス言語

en: Localization options
ja: ローカライゼーションオプション

en: This database doesn't have any tables.
ja: このデータベースにはテーブルがありません。

en: This field only accepts a single value because it's used in a SQL query.
ja: このフィールドは、SQLクエリで使用されるため、単一の値のみを受け入れます。

en: Service Accounts
ja: サービスアカウント

en: Metabase connects to Big Query via {0}.
ja: Metabaseは{0}を介してBig Queryに接続します。

en: Continue using an OAuth application to connect
ja: OAuthアプリケーションを引き続き使用して接続する

en: We recommend switching to use {0} instead of an OAuth application to connect to BigQuery
ja: BigQueryへの接続には、OAuthアプリケーションではなく{0}を使用するように切り替えることをお勧めします

en: Connect to a Service Account instead
ja: 代わりにサービスアカウントに接続してください

en: invalid JSON
ja: 無効なJSON

en: SSH private key
ja: SSH秘密鍵

en: Paste the contents of your ssh private key here
ja: ここにSSH秘密鍵の内容を貼り付けます

en: Passphrase for the SSH private key
ja: SSH秘密鍵のパスフレーズ

en: SSH Authentication
ja: SSH認証

en: SSH Key
ja: SSHキー

en: Server SSL certificate chain
ja: サーバーSSL証明書チェーン

en: Paste the contents of the server's SSL certificate chain here
ja: サーバーのSSL証明書チェーンの内容をここに貼り付けます

en: Paste a connection string
ja: 接続文字列を貼り付けます

en: Fill out individual fields
ja: 個々のフィールドに入力します

en: Enter some SQL here so you can reuse it later
ja: ここにSQLを入力して、後で再利用できるようにします

en: Give your snippet a name
ja: スニペットに名前を付けます

en: Current Customers
ja: 現在の顧客

en: Add a description
ja: 説明を追加

en: Use site default
ja: サイトのデフォルトを使用

en: find
ja: 検索

en: replace
ja: 置換

en: The text to find.
ja: 検索する文字列

en: The text to use as the replacement.
ja: 置換する文字列

en: Editing {0}
ja: 編集中{0}

en: Create your new snippet
ja: 新しいスニペットを作成する

en: Archived snippets
ja: アーカイブされたスニペット

en: Snippets are reusable bits of SQL
ja: スニペットは再利用可能なSQLの断片です

en: Create a snippet
ja: スニペットを作成する

en: Snippets
ja: スニペット

en: SQL Snippets
ja: SQLスニペット

en: Your language is set to {0}
ja: 言語が {0} に設定されました

en: What's your preferred language?
ja: あなたの好みの言語は何ですか？

en: This language will be used throughout Metabase and will be the default for new users.
ja: この言語はMetabase全体で使用され、新しいユーザーのデフォルト設定になります。

en: We filtered out {0} row(s) containing null values.
ja: 空の値を含む{0}列は除外されています。

en: Show values for this series
ja: このシリーズの値を表示

en: Question''s average execution duration is {0}; using ''magic'' TTL of {1}
ja: 質問の平均実行時間は{0}です。{1}

en: A snippet with that name already exists. Please pick a different name.
ja: その名前のスニペットはすでに存在しています。別の名前を選択してください。

en: [Unknown Metric]
ja: [不明なメトリクス]

en: [Unknown Segment]
ja: [不明なセグメント]

en: Error writing error to output stream
ja: 出力ストリームへのエラーを書き込み中にエラーが発生しました

en: Caught unexpected Exception in streaming response body
ja: ストリーミング応答本文で予期しない例外をキャッチしました

en: bound-fn caught unexpected Exception
ja: bound-fnが予期しない例外をキャッチしました

en: Error determining whether HTTP request was canceled
ja: HTTPリクエストがキャンセルされたかどうかの判別中にエラーが発生しました

en: Check cancelation status timed out after {0}
ja: {0}の後にタイムアウトになるキャンセルステータスを確認してください

en: Unexpected exception in do-f-async
ja: do-f-asyncでの予期しない例外

en: Unexpected exception writing error response
ja: エラー応答書き込み中の予期しない例外

en: Server certificate not trusted - did you specify the correct SSL certificate chain?
ja: サーバー証明書が信頼されていません - 正しいSSL証明書チェーンを指定しましたか？

en: Server appears to require SSL - please enable SSL above
ja: サーバーはSSLを必要とするようです - 上でSSLを有効にしてください

en: Username
ja: ユーザー名

en: Don''t know how to parse parameter of type {0}
ja: タイプ{0}のパラメーターを解析する方法がわかりません

en: Invalid :card parameter: missing `:card-id`
ja: 不正なカードパラメータ: `:card-id`が存在しません

en: Unable to resolve Snippet: missing `:snippet-id`
ja: スニペット `:snippet-id`を解決することができません。

en: Snippet {0} {1} not found.
ja: スニペット{0} {1} が見つかりません。

en: Error determining value for parameter
ja: パラメータの値を判別中にエラーが発生しました

en: Error building query parameter map
ja: クエリパラメータマップの作成中にエラーが発生しました

en: ASYNC
ja: 非同期

en: App DB connections: {0}/{1}
ja: App DBの接続: {0}/{1}

en: Jetty threads: {0}/{1} ({2} idle, {3} queued)
ja: スレッドが渋滞中: {0}/{1} ({2} idle, {3} queued)

en: ({0} total active threads)
ja: (アクティブなスレッド: {0})

en: Queries in flight: {0}
ja: 実行中のクエリ: {0}

en: ({0} queued)
ja: ({0}件が待機中)

en: Collection must be in the same namespace as its parent
ja: コレクションはその親と同じ名前空間にある必要があります

en: Personal Collections must be in the default namespace
ja: パーソナルコレクションはデフォルトの名前空間にある必要があります

en: You cannot move a Collection to a different namespace once it has been created.
ja: 作成したコレクションを別の名前空間に移動することはできません。

en: Collection does not exist.
ja: コレクションは存在しません。

en: A {0} can only go in Collections in the {1} namespace.
ja: {0}は{1}名前空間のコレクションにのみ移動することができます。

en: Error sending database deletion notification
ja: データベース削除通知の送信中にエラーが発生しました

en: You cannot update the creator_id of a NativeQuerySnippet.
ja: NativeQuerySnippetのcreator_idは更新できません。

en: Error fetching value of Setting
ja: 設定値の取得中にエラーが発生しました

en: The language that should be used for Metabase's UI, system emails, pulses, and alerts.
ja: Metabase'sのUI、システムメール、パルス、アラートに使用する言語。

en: This is also the default language for all users, which they can change from their own account settings.
ja: これは、すべてのユーザーのデフォルト言語でもあり、ユーザーは自分のアカウント設定から変更できます。

en: Invalid locale {0}
ja: ロケール{0}が不正です

en: Force all traffic to use HTTPS via a redirect, if the site URL is HTTPS
ja: サイトのURLがHTTPSの場合、すべてのトラフィックがリダイレクトを介してHTTPSを使用するように強制する

en: Cannot redirect requests to HTTPS unless `site-url` is HTTPS.
ja: `site-urlがHTTPSでない限り、リクエストをHTTPSにリダイレクトできません。

en: Error registering fonts: Metabase will not be able to send Pulses.
ja: フォントの登録エラー：Metabaseはパルスを送信できません。

en: This is a known issue with certain JVMs. See {0} and for more details.
ja: これは、特定のJVMの既知の問題です。詳細については、 {0} をご覧ください。

en: Error rendering Pulse
ja: パルスのレンダリング中にエラーが発生しました

en: Query timed out after {0}, raising timeout exception.
ja: {0}の後にクエリがタイムアウトし、タイムアウト例外が発生しました。

en: No fields found for table {0}.
ja: テーブル"{0}"にはフィールドがありません。

en: Case
ja: ケース

en: Variance of {0}
ja: {0}の分散

en: Median of {0}
ja: {0}の中央値

en: {0}th percentile of {1}
ja: {1}の{0}パーセンタイル値

en: Not caching results: results are larger than {0} KB
ja: 結果をキャッシュしない：結果が{0}KBを超えています

en: Cannot cache results: expected byte array, got {0}
ja: 結果をキャッシュできません：バイト配列を期待していたが、{0}を取得しました

en: Request is closed; no one to return cached results to
ja: リクエストはクローズされています。キャッシュされた結果は返されません

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}
ja: ハッシュ{0}を使用してクエリのキャッシュ結果をフェッチしようとしてエラーが発生しました

en: Error preparing statement to fetch cached query results
ja: キャッシュされたクエリ結果をフェッチするためのステートメントの準備中にエラーが発生しました

en: Error processing query: {0}
ja: クエリの実行中にエラーが発生しました: {0}

en: Unexpected exception in endpoint
ja: エンドポイントでの予期しない例外

en: Unexpected Exception in API request handler
ja: APIリクエストハンドラーでの予期しない例外

en: Error generating timeseries insight keyed by: {0}
ja: {0}をキーとする時系列インサイトの生成中にエラーが発生しました

en: Database position of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
ja: {0}のデータベースが '' {1} ''から '' {2} ''に移動されました。

en: Unscheduling task for Database {0}: trigger: {1}
ja: データベース{0}のスケジュール解除タスク：トリガー：{1}

en: value must be a keyword or string.
ja: 値はキーワードまたは文字列でなければなりません。

en: String must be a valid two-letter ISO language or language-country code e.g. 'en' or 'en_US'.
ja: 文字列は、有効な2文字のISO言語または言語の国コードである必要があります。例えば'en'または'en_US'。

en: Rows {0}-{1}
ja: {0}-{1}行目

en: Audit
ja: 監査

en: User attribute configuration (optional)
ja: ユーザ属性設定（任意）

en: Using {0}
ja: {0}を使用して

en: Set up SAML-based SSO
ja: SAMLベースのSSOを設定する

en: SAML Authentication
ja: SAML認証

en: Configure your identity provider (IdP)
ja: 認証情報プロバイダ（IdP）を設定してください

en: Your identity provider will need the following info about Metabase.
ja: あなたの設定した認証情報プロバイダはMetabaseについての以下の情報を要求します

en: URL the IdP should redirect back to
ja: IdPがリダイレクトして戻すURL

en: This is called the Single Sign On URL in Okta, the Application Callback URL in Auth0,
    and the ACS (Consumer) URL in OneLogin.
ja: これはOktaではSingle Sign On URL、Auth0ではApplication Callback URL、OneLoginはACS (Consumer) URLと呼ばれているものです。

en: SAML attributes
ja: SAML属性

en: In most IdPs, you'll need to put each of these in an input box labeled
    "Name" in the attribute statements section.
ja: ほとんどのIdPでは、属性ステートメントセクションの「名前」というラベルの付いた入力ボックスにこれらをそれぞれ入力する必要があります。

en: User's email attribute
ja: ユーザのメールアドレス

en: User's first name attribute
ja: ユーザの名

en: User's last name attribute
ja: ユーザの姓

en: Tell Metabase about your identity provider
ja: Metabaseにあなたの利用する認証情報プロバイダを教えてください

en: Metabase will need the following info about your provider.
ja: Metabaseはあなたの認証情報プロバイダに関する以下の情報が必要です

en: SAML Identity Provider URL
ja: SAML認証情報プロバイダのURL

en: SAML Identity Provider Certificate
ja: SAML認証情報プロバイダ証明書

en: SAML Application Name
ja: SAMLアプリケーション名

en: Sign SSO requests (optional)
ja: SSOリクエストの署名(任意)

en: Shh...
ja: 静かに。。。

en: Synchronize group membership with your SSO
ja: SSOとグループメンバー情報を同期する

en: To enable this, you'll need to create mappings to tell Metabase which group(s) your users should
    be added to based on the SSO group they're in.
ja: これを有効にするためには、ユーザが所属するSSOグループに基づきどのグループに追加されるべきなのかをMetabaseに伝えるためのマッピングを作る必要があります。

en: Group Name
ja: グループ名

en: Group attribute name
ja: グループ属性名

en: Note:
ja: 注意：

en: If you change any of the settings of an existing SAML active setup, then you will need to restart Metabase for them to take effect.
ja: 既存の有効なSAMLの設定を変更する場合、設定を有効化するためにMetabaseを再起動する必要があります。

en: Allows users to login via a SAML Identity Provider.
ja: ユーザにSAML認証情報プロバイダを通してログインすることを許可する。

en: Allows users to login via a JWT Identity Provider.
ja: ユーザにJWT認証情報プロバイダを通してログインすることを許可する。

en: Enable Password Authentication
ja: パスワード認証を有効にする

en: When enabled, users can additionally log in with email and password.
ja: 有効にされた場合、ユーザはメールアドレスとパスワードでログインすることもできます。

en: Notify admins of new SSO users
ja: 管理者に新しいSSOユーザを通知する

en: When enabled, administrators will receive an email the first time a user uses Single Sign-On.
ja: 有効にされた場合、ユーザが初めてシングルサインオンを利用したときに管理者がメールを受け取ることになります。

en: Use the settings below to configure your SSO via SAML. If you have any questions, check out our {0}.
ja: SAML経由でのSSOの設定をするためには以下の設定を利用してください。何か疑問点があれば {0} を確認してください。

en: documentation
ja: ドキュメント

en: SAML Identity Provider URI
ja: SAML認証情報プロバイダURI

en: JWT Authentication
ja: JWT認証

en: JWT Identity Provider URI
ja: JWT認証情報プロバイダURI

en: String used by the JWT signing key
ja: JWT 署名鍵で使用される文字列

en: Embedding the entire Metabase app
ja: Metabaseアプリ全体を埋め込んでいます

en: If you want to embed all of Metabase, enter the origins of the websites or web apps where you want to allow embedding in an iframe, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
ja: Metabaseの全てを埋め込みたい場合は、埋め込みを許可したいWebサイトやWebアプリの出典をスペースで区切ってiframeに入力します。ここでは、入力できるものの{0}を示しています。

en: Grant sandboxed access to this table
ja: このテーブルへのサンドボックス化されたアクセス権を付与する

en: When users in this group view this table they'll see a version of it that's filtered by their user attributes, or a custom view of it based on a saved question.
ja: このグループに所属するユーザがこのテーブルを見るとき、自分のユーザ属性によってフィルタされたバージョン、または保存された質問に基づくカスタマイズされたビューが見えることになります。

en: How do you want to filter this table for users in this group?
ja: このグループに所属するユーザにたいして、このテーブルをどのようにフィルタしたいですか。

en: Pick a saved question that returns the custom view of this table that these users should see.
ja: これらのユーザーに表示されるこのテーブルのカスタムビューを返す保存済みの質問を選択します。

en: You can optionally add additional filters here based on user attributes. These filters will be applied on top of any filters that are already in this saved question.
ja: ユーザ属性に応じてここに追加のフィルタを設定することもできます。これらのフィルタは保存された質問に既に設定されているいかなるフィルタよりも先に適用されます。

en: For this option to work, your users need to have some attributes
ja: このオプションを有効にするには、ユーザがいくつかの属性を持つ必要があります

en: To add additional filters, your users need to have some attributes
ja: さらなるフィルタを追加するためには、ユーザがいくつかの属性を持つ必要があります

en: No user attributes
ja: ユーザー属性なし

en: Pick a user attribute
ja: ユーザ属性を選択してください

en: Pick a parameter
ja: パラメタを選択してください

en: Pick a column
ja: カラムを選択してください

en: Users in {0} can view
ja: {0}に属するユーザは見ることができます

en: rows in the {0} question
ja: {0}質問の行

en: rows in the {0} table
ja: {0}テーブルの行

en: where {0} equals {1}
ja: {0}が{1}と等しいとき

en: and {0} equals {1}
ja: かつ{0}と{1}が等しい

en: You can add attributes automatically by setting up an SSO that uses SAML, or you can enter them manually by going to the People section and clicking on the … menu on the far right.
ja: SAMLを使用するSSOを設定することで属性を自動的に追加することも、Peopleセクションに移動して右端の[…]メニューをクリックして手動で属性を入力することもできます。

en: User attribute
ja: ユーザ属性

en: We can automatically get your users’ attributes if you’ve set up SSO, or you can add them manually from the "…" menu in the People section of the Admin Panel.
ja: SSOをセットアップしている場合は自動的にユーザ属性を取得することができ、また、管理者パネルのPeopleセクションの[...]メニューから手動で追加することもできます。

en: Parameter or variable
ja: パラメタまたは変数

en: equals
ja: 一致する

en: Grant sandboxed access
ja: サンドボックスアクセスを付与する

en: Sandboxed access
ja: サンドボックスアクセス

en: Edit sandboxed access
ja: サンドボックスアクセスを編集する

en: Edit folder details
ja: フォルダの詳細を編集

en: Change permissions
ja: 権限の変更

en: Create your new folder
ja: 新しいフォルダを作成

en: New folder
ja: 新しいフォルダ

en: We're having trouble validating your token
ja: トークン検証時に問題が発生しています

en: Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers
ja: あなたのインスタンスからMetabaseサーバへ接続できるかを再確認してください

en: Get help
ja: ヘルプを得る

en: Get even more out of Metabase with the Enterprise Edition
ja: Enterprise Edition で Metabase をさらに活用する

en: All the tools you need to quickly and easily provide reports for your customers, or to help you run and monitor Metabase in a large organization
ja: 顧客に素早く簡単にレポートを提供したり、大規模な組織でMetabaseを実行して監視するために必要なすべてのツールが用意されています。

en: Activate a license
ja: ライセンスを有効化する

en: Your trial is active with these features
ja: これらの機能が有効化されたトライアル期間中です

en: Trial expires {0}
ja: 試用期間は {0} に終わります

en: Need help? Ready to buy?
ja: サポートが必要ですか？ライセンスを購入する準備ができていますか？

en: Talk to us
ja: コンタクトを取る

en: Your trial has expired
ja: 試用期間は終わりました

en: Need more time? Ready to buy?
ja: まだ検討に時間が必要？それとももう買う準備はできている？

en: Your features are active!
ja: あなたの機能はアクティブです！

en: Your licence is valid through {0}
ja: {0}を通してあなたのライセンスは有効です

en: Your license has expired
ja: あなたのライセンスは期限切れです

en: It expired on {0}
ja: {0}に期限が切れました

en: Want to renew your license?
ja: ライセンスを更新したい？

en: Learn how to use this
ja: この使い方を学ぶ

en: Not included in your current plan
ja: あなたの現状のプランには含まれていません

en: Enter the token you recieved from the store
ja: ストアから受け取ったトークンを入力してください

en: Activate
ja: アクティベート

en: Need help?
ja: サポートが必要ですか？

en: More info about your problem.
ja: 問題に関する詳細情報。

en: Contact support
ja: コンタクトサポート

en: Enterprise
ja: 商用版

en: Data sandboxes
ja: データサンドボックス

en: Make sure you're showing the right people the right data with automatic and secure filters based on user attributes.
ja: ユーザ属性に基づいた自動かつ安全なフィルタを利用し、正しいデータを正しい人に開示していることを確認してください。

en: White labeling
ja: ホワイトラベリング

en: Match Metabase to your brand with custom colors, your own logo and more.
ja: Metabaseをカスタマイズされた色、ロゴなどのあなたのブランドに合わせる。

en: Auditing
ja: 監査

en: Keep an eye on performance and behavior with robust auditing tools.
ja: 堅牢な監査ツールでパフォーマンスと行動を監視します。

en: Single sign-on
ja: シングルサインオン

en: Provide easy login that works with your exisiting authentication infrastructure.
ja: 既存の認証インフラストラクチャで機能する簡単なログインを提供します。

en: Store
ja: 保存する

en: Application Name
ja: アプリケーション名

en: Color Palette
ja: カラーパレット

en: Logo
ja: ロゴ

en: Favicon
ja: ファビコン

en: Landing Page
ja: ランディングページ

en: No groups
ja: グループはありません。

en: Permissions for {0}
ja: {0}に対するパーミッション

en: Permissions for this folder
ja: このフォルダの権限

en: Grant Edit access
ja: 編集権限を付与する

en: Can modify snippets in this folder
ja: このフォルダのスニペットを変更できます

en: Grant View access
ja: 閲覧権限を付与する

en: Can insert and use snippets in this folder, but can't edit the SQL they contain
ja: このフォルダにスニペットを挿入して使用することはできますが、スニペットに含まれるSQLを編集することはできません

en: Can't view or insert snippets in this folder
ja: このフォルダにスニペットを表示または挿入できません

en: Also change sub-folders
ja: サブフォルダも変更する

en: First day of the week
ja: 週の最初の曜日

en: There was an issue signing in with Google. Please contact an administrator.
ja: Googleでのサインインに問題がありました。管理者に連絡してください。

en: on the
ja: 上で

en: at
ja: に

en: Open the Metabase actions menu
ja: Metabaseアクションメニューを開く

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Go to a custom destination
ja: 指定場所に移動する

en: Update a dashboard filter
ja: ダッシュボードのフィルタを更新する

en: {0} updates {1} filter | {0} updates {1} filters
ja[0]: {0} 更新 {1} フィルタ

en: {0} goes to {1}
ja: {0}は{1}に移動します

en: On-click behavior for each column
ja: 各カラムにおけるon-click時の挙動

en: Go to custom destination
ja: カスタム目的地に移動

en: Open the actions menu
ja: アクションメニューを開く

en: Click behavior for {0}
ja: {0}の動作を選んでください

en: Pick one or more filters to update
ja: 更新する1つ以上のフィルターを選択します

en: Saved question
ja: 保存された質問

en: Link to
ja: リンク

en: Enter a URL to link to
ja: リンク先のURLを入力してください

en: You can insert the value of a column or dashboard filter using its name, like this: {{some_column}}
ja: カラムまたはダッシュボードのフィルタへの値はその名前を利用して入れることができます（例：{{some_column}}）

en: e.g. http://acme.com/id/{{user_id}}
ja: すなわち、http://acme.com/id/{{user_id}}

en: Pick a dashboard...
ja: ダッシュボードを選んでください...

en: Pick a question...
ja: 質問を選んでください...

en: Pick a dashboard to link to
ja: リンクを貼るダッシュボードを選んでください

en: Pick a question to link to
ja: リンクする質問を選択してください

en: Pass values to this dashboard's filters (optional)
ja: このダッシュボードのフィルタに値を渡してください（任意）

en: Pass values to this question's variables (optional)
ja: この質問の変数に値を渡してください（任意）

en: Pass values to filter this question (optional)
ja: この質問に値を渡してください（任意）

en: Dashboard filters
ja: ダッシュボードフィルタ

en: User attributes
ja: ユーザ属性

en: Customize link text (optional)
ja: リンクテキストのカスタマイズ（任意）

en: E.x. Details for {{Column Name}}
ja: E.x. {{Column Name}}の詳細

en: Values you can reference
ja: 参照できる値

en: No available targets
ja: 入手可能なターゲットはありません

en: filter
ja: フィルタ

en: variable
ja: 変数

en: Other available filters
ja: 他の利用可能なフィルタ

en: Avaliable filters
ja: 利用可能なフィルタ

en: Other available variables
ja: 他の利用可能な変数

en: Avaliable variables
ja: 利用可能な変数

en: Other available columns
ja: 他の利用可能なカラム

en: Avaliable columns
ja: 利用可能なカラム

en: user attribute
ja: ユーザ属性

en: Text card
ja: テキストカード

en: Click behavior
ja: 挙動をクリックします。

en: Visualization options
ja: 可視化のオプション

en: Edit series
ja: 系列の編集

en: Add series
ja: 系列の追加

en: On click
ja: クリック時

en: Change title and description
ja: タイトルと説明を変更する

en: You've updated embedded params and will need to update your embed code.
ja: 埋め込みパラメータを更新したので、埋め込みコードを更新する必要があります。

en: Add question
ja: 質問を追加する

en: You're editing this dashboard.
ja: あなたはこのダッシュボードを編集中です。

en: Column to filter on
ja: フィルタをかけるカラム

en: snippet collection
ja: スニペットコレクション

en: snippet collections
ja: スニペットコレクション

en: Give your folder a name
ja: あなたのフォルダに名前をつけてください

en: Something short but sweet
ja: 短く楽しい何か

en: Folder this should be in
ja: これが入っているはずのフォルダ

en: Open the action menu
ja: アクションメニューを開く

en: {0} column has custom behavior | {0} columns have custom behavior
ja[0]: {0} カラムのカスタム動作

en: Go to...
ja: 進め...

en: Go to dashboard
ja: ダッシュボードを見る

en: Go to question
ja: 質問を見る

en: Go to url
ja: urlに移動します。

en: Filter this dashboard
ja: このダッシュボードをフィルタする

en: Returns the count of rows in the selected data.
ja: 選択されたデータの行数を返します。

en: The column or number to sum.
ja: 加算するカラムまたは数字。

en: The numeric column to get standard deviation of.
ja: 標準偏差を計算する数値型カラム。

en: The numeric column whose values to average.
ja: 平均を計算する数値型カラム。

en: Returns the smallest value found in the column
ja: カラム内で見つかった最小の値を返します。

en: Sums up the specified column only for rows where the condition is true.
ja: 条件が真である行についてのみ、指定された列を合計します。

en: Returns the numeric variance for a given column.
ja: 与えられたカラムに対する分散を返します

en: Temperature
ja: 温度

en: The column or number to get the variance of.
ja: 分散を取得するカラムや数値。

en: Returns the median value of the specified column.
ja: 指定されたカラムの中央値を返します。

en: The column or number to get the median of.
ja: 中央値を取得するカラムや数値。

en: percentile-value
ja: パーセンタイル値

en: Returns the value of the column at the percentile value.
ja: カラムの中でそのパーセンタイルである値を返します。

en: The column or number to get the percentile of.
ja: パーセンタイル値を計算するカラムや数値。

en: The value of the percentile.
ja: パーセンタイル値

en: Returns the string of text in all lower case.
ja: テキストの文字列を全て小文字で返します。

en: The column with values to convert to lower case.
ja: 小文字に変換するカラム。

en: Returns the text in all upper case.
ja: テキストを全て大文字で返します。

en: The column or text to return a portion of.
ja: 一部を戻すカラムやテキスト

en: The column or text to search through.
ja: 検索をするカラムまたはテキスト。

en: Combine two or more strings of text together.
ja: ２つ以上のテキストの文字を結合します。

en: The column or text to begin with.
ja: 始めるカラムやテキスト

en: This will be added to the end of value1, and so on.
ja: これはvalue1の末尾に追加されます。

en: Enormous
ja: 膨大な

en: Gigantic
ja: 巨大な

en: Returns the number of characters in text.
ja: テキスト内の文字数を返します。

en: The column or text you want to get the length of.
ja: 長さを取得したいカラムまたはテキスト。

en: The column or text you want to trim.
ja: トリミングしたいカラムやテキスト

en: Returns the absolute (positive) value of the specified column.
ja: 指定されたカラムの絶対値を返します。

en: Debt
ja: 債務

en: The column or number to return absolute (positive) value of.
ja: 絶対値を計算するカラムまたは数値。

en: Rounds a decimal number down.
ja: 小数値を切り下げます。

en: The column or number to round down.
ja: 切り下げを行うカラムまたは数値。

en: Rounds a decimal number up.
ja: 小数値を切り上げます。

en: The column or number to round up.
ja: 切り上げを行うカラムまたは数値。

en: Rounds a decimal number either up or down to the nearest integer value.
ja: 小数値を最も近い整数へ丸めます。

en: The column or number to round to nearest integer.
ja: 最も近い整数に丸めるカラムや数値。

en: Returns the square root.
ja: 平方根を返します。

en: Hypotenuse
ja: 斜辺

en: The column or number to return square root value of.
ja: 平方根の値を計算するカラムや数値。

en: exponent
ja: 指数

en: Raises a number to the power of the exponent value.
ja: 数値を指数値の累乗で累乗します。

en: Length
ja: 長さ

en: The column or number raised to the exponent.
ja: 指数まで上げられた列または数字。

en: The value of the exponent.
ja: 指数の値。

en: Returns the base 10 log of the number.
ja: 数値の常用対数値を返します。

en: Value
ja: 値

en: The column or number to return the natural logarithm value of.
ja: 自然対数を計算するカラムや数値。

en: Returns Euler's number, e, raised to the power of the supplied number.
ja: オイラー数eを、指定された数の累乗で返します。

en: Interest Months
ja: 利子月

en: The column or number to return the exponential value of.
ja: 指数値を返す列または数値。

en: The column or text to check.
ja: チェックしたいカラムやテキスト

en: Checks a date or number column's values to see if they're within the specified range.
ja: 日付または数値の列の値をチェックして、指定された範囲内にあるかどうかを確認します。

en: Created At
ja: 作成場所

en: The date or numeric column that should be within the start and end values.
ja: 始点と終点の間にある日付や数値のカラム。

en: The beginning of the range.
ja: 範囲の始点。

en: The end of the range.
ja: 範囲の終端。

en: Checks a date column's values to see if they're within the relative range.
ja: 日付列の値をチェックして、相対的な範囲内にあるかどうかを確認します。

en: The date column to return interval of.
ja: 間隔を返す日付欄。

en: Period of interval, where negative values are back in time.
ja: マイナスの値が戻ってくるインターバルの期間。

en: Type of internal like "day", "month", "year".
ja: 日」「月」「年」のような内部のタイプ。

en: The column or value to return.
ja: 返すカラムまたは値。

en: If value1 is empty, value2 gets returned if its not empty, and so on.
ja: value1が空の場合、もしvalue2が空でなければそれが返る、もしvalue3が...というような形になります。

en: Tests an expression against a list of cases and returns the corresponding value of the first matching case, with an optional default value if nothing else is met.
ja: 式をケースのリストに対してテストし、最初にマッチしたケースの対応する値を返します。

en: The value that will be returned if the preceding condition is true, and so on.
ja: 前述の条件が真の場合に返される値など。

en: Is null
ja: NULLである

en: Not null
ja: NULLでない

en: Additive sum of all the values of a column.
    e.x. total revenue over time.
ja: カラム値の累積和。（例）時間経過に対する累積売上額。

en: Additive count of the number of rows.
    e.x. total number of sales over time.
ja: 行数の累積カウント。（例）時間経過に対する累積売上回数。

en: Linked filters
ja: リンクフィルタ

en: Label
ja: ラベル

en: Default value
ja: デフォルト値

en: No default
ja: デフォルトではありません。

en: To view this, {0} must be connected to at least one field.
ja: これを表示するには、{0}が少なくとも1つのフィールドに接続されている必要があります。

en: Limit this filter's choices
ja: フィルタの選択肢を制限する

en: If you have another dashboard filter, you can limit the choices that are listed for this filter based on the selection of the other one.
ja: 別のダッシュボードフィルターがある場合は、他のフィルターの選択に基づいて、このフィルターにリストされる選択肢を制限できます。

en: So first, {0}.
ja: なので最初は{0}。

en: add another dashboard filter
ja: 他のダッシュボードフィルタを追加する

en: If you toggle on one of these dashboard filters, selecting a value for that filter will limit the available choices for {0} filter.
ja: これらのダッシュボード・フィルタのいずれかをトグルすると、そのフィルタの値を選択すると、{0}フィルタの選択肢が制限されます。

en: Filtering column
ja: カラムをフィルタリングしています

en: Filtered column
ja: フィルタされたカラム

en: Enter user names or email addresses
ja: ユーザ名またはメールアドレスを入力してください

en: New snippet
ja: 新しいスニペット

en: {0}:00 PM
ja: 午後{0}:00

en: 12:00 AM
ja: 午前12:00

en: {0}:00 AM
ja: 午前{0}:00

en: Hourly
ja: 毎時

en: Daily at {0}
ja: {0}日毎

en: Weekly at {0} on {1}
ja: {1}の{0}に週次

en: Monthly on the {0} {1} at {2}
ja: {0} {1}の{2}に月次

en: Delete this subscription
ja: この購読を削除する

en: Subscriptions
ja: 購読

en: Create a dashboard subscription
ja: ダッシュボードの購読を作成する

en: Email it
ja: メールで送る

en: You can send this dashboard regularly to users or email addresses.
ja: このダッシュボードは、ユーザーまたは電子メールアドレスに定期的に送信できます。

en: Send it to Slack
ja: Slackに送信

en: Pick a channel and a schedule, and Metabase will do the rest.
ja: チャネルとスケジュールを選択すると、残りは Metabase が行います。

en: Email this dashboard
ja: このダッシュボードにメールを送信

en: Don't send if there aren't results
ja: 結果がない場合は送信しないでください

en: Attach results
ja: 結果を付ける

en: Attachments can contain up to 2,000 rows of data.
ja: 添付ファイルには、最大2,000行のデータを含めることができます。

en: Send this dashboard to Slack
ja: このダッシュボードをSlackに送る

en: Dashboard does not have a parameter with the ID {0}
ja: ダッシュボードには ID {0} のパラメータがありません。

en: Parameter {0} does not have any Fields associated with it
ja: パラメタ {0} はそれに関連づく如何なるフィールドも持っていません

en: include must be either empty or the value 'tables'
ja: include は空か値 'tables' のいずれかでなければなりません。

en: `database` is required for all queries whose type is not `internal`.
ja: 型が `internal` ではないすべてのクエリに `database` が必要である。

en: Password login is disabled for this instance.
ja: このインスタンスでは、パスワードログインは無効になっています。

en: Your account is disabled. Please contact your administrator.
ja: あなたのアカウントは無効になりました。管理者に連絡してください。

en: Your account is disabled.
ja: あなたのアカウントは無効になりました。

en: Invalid Slack token.
ja: 無効なSlackトークン。

en: The ''{0}'' command is only available in Metabase Enterprise Edition.
ja: ''{0}''コマンドは商用版Metabaseでのみで利用可能です

en: Metabase Enterprise Edition extensions are PRESENT.
ja: Metabase Enterprise Editionの拡張機能はPRESENTです。

en: Usage of Metabase Enterprise Edition features are subject to the Metabase Commercial License.
ja: Metabase Enterprise Editionの機能の利用はMetabase Commercial Licenseに従います。

en: See {0} for details.
ja: 詳細は{0}で確認してください。

en: Metabase Enterprise Edition extensions are NOT PRESENT.
ja: Metabase Enterprise Editionの拡張機能は存在しません。

en: You''re invited to join {0}''s {1}
ja: {0}の{1}に招待されました

en: {0} created a {1} account
ja: {0}は{1}アカウントを作成しました

en: {0} accepted their {1} invite
ja: {0}が{1}の招待を受け入れました

en: [{0}] Password Reset Request
ja: [{0}] パスワードリセット申請

en: [{0}] Notification
ja: [{0}] 通知

en: [{0}] Help make [{1}] better.
ja: [{0}] [{1}]をより良くすることに協力する

en: [{0}] Tell us how things are going.
ja: [{0}] どうなっているのか教えてください。

en: Error starting events listener
ja: イベントリスナ開始時のエラー

en: Should we sync user attributes when someone logs in via LDAP?
ja: LDAPを通してログインが行われた場合にユーザ属性情報を同期するべきですか？

en: Comma-separated list of user attributes to skip syncing for LDAP users.
ja: LDAPユーザの同期をスキップするためのカンマ切りされたユーザ属性情報のリスト。

en: Invalid token
ja: 無効なトークン

en: Slack API error: {0}
ja: Slack APIエラー：{0}

en: Slack channel named `metabase_files` is missing!
ja: `metabase_files`という名前のSlackチャネルがありません！

en: Please create or unarchive the channel in order to complete the Slack integration.
ja: Slackの統合を完了するには、チャネルを作成またはアーカイブ解除してください。

en: The channel is used for storing graphs that are included in Pulses and MetaBot answers.
ja: このチャネルは、PulseおよびMetaBotの回答に含まれるグラフを保存するために使用されます。

en: Uploaded image
ja: アップロードされた画像

en: Error uploading file to Slack:
ja: Slackへのファイルアップロードエラー：

en: Invalid session. Expected an instance of Session.
ja: 無効なセッションです。セッションのインスタンスを期待しています。

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is
ja: セッションクッキーのSameSiteは "None "に設定されていますが、サイトは

en: served over an insecure connection. Some browsers will reject
ja: 安全でない接続を通してサーブしています。ブラウザにより拒否される場合があります

en: cookies under these conditions.
ja: これらの条件の下でクッキーを使用しています。

en: Top folder
ja: トップフォルダ

en: :parameters must be a sequence of maps with String :id keys
ja: parameters は、String :id キーを持つマップのシーケンスでなければなりません。

en: Invalid human-readable-values: values must be a sequence; each item must be nil or a string
ja: 無効な人間が読める値: 値はシーケンスである必要があります。各項目はnilまたは文字列である必要があります

en: :values must be present to fetch :human_readable_values
ja: human_readable_values を取得するには :values が存在しなければなりません。

en: Field values total length is > {0}.
ja: フィールド値の長さの合計は{0}より大きい。

en: snippet names cannot include '}' or start with spaces
ja: スニペット名は'}'を含んだりスペースから始めたりすることはできません

en: Error executing chain filter query
ja: チェーンフィルタクエリの実行エラー

en: Field {0} does not exist.
ja: フィールド{0}は存在しません。

en: Cannot search against non-Text Field {0} {1}
ja: 非テキストフィールド {0} {1} に対して検索できません。

en: Granting permissions for group {0}: {1}
ja: グループ{0}へのパーミッションを与える：{1}

en: Revoking permissions for group {0}: {1}
ja: グループ{0}へのパーミッションを取り消す：{1}

en: Invalid DB permissions: if you have write access for native queries, you must have full data access.
ja: 無効なDB権限：ネイティブクエリの書き込みアクセス権がある場合、完全なデータアクセス権が必要です。

en: Invalid DB permissions: if you have readonly native query access, you must also have data access.
ja: 無効なDBアクセス許可：読み取り専用のネイティブクエリアクセス権がある場合、データアクセス権も必要です。

en: Changing permissions from: {0} to: {1}
ja: パーミッションを{0}から{1}へ変更する

en: login attribute keys must be a keyword or string
ja: ログイン属性のキーはキーワードか文字列でなければなりません。

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts.
ja: Metabase UI、システムメール、パルス、アラート全てにわたって全ユーザに適用されるデフォルト言語。

en: Users can individually override this default language from their own account settings.
ja: ユーザは、自分のアカウント設定からこのデフォルト言語を個別に上書きできます。

en: Default page to show the user
ja: ユーザに見せるデフォルトページ

en: Allow this origin to embed the full Metabase application
ja: このオリジンが完全な Metabase アプリケーションを埋め込むことを許可する

en: Values greater than {0} ({1}) are not allowed.
ja: {0}より大きな値（{1}）は許可されていません。

en: This will replace the word "Metabase" wherever it appears.
ja: これにより、"Metabase"という単語が表示される場所が置き換えられます。

en: These are the primary colors used in charts and throughout Metabase. You might need to refresh your browser to see your changes take effect.
ja: これらがMetabase全体とチャートで用いられる主な色です。変更が適用されたことを確認するにはブラウザを更新する必要がある場合があります。

en: For best results, use an SVG file with a transparent background.
ja: 最良の結果を得るには、背景が透明なSVGファイルを使用してください。

en: The url or image that you want to use as the favicon.
ja: ファビコンとして使用するURLまたは画像。

en: Allow logging in by email and password.
ja: 電子メールとパスワードによるログインを許可します。

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
      It won''t affect SQL queries.
ja: これは、週ごとのグループ化やGUIクエリでのフィルタリングなどに影響します。 SQLクエリには影響しません。

en: Unable to validate token
ja: トークンの検証ができません

en: Token format is invalid.
ja: トークンの形式が無効です。

en: Error validating token
ja: トークン検証エラー

en: Error filtering against {0} Field: unable to parse String {1} to a {2}
ja: {0}フィールドに対するフィルタリングエラー：文字列{1}を{2}にパースできません

en: Error fetching details for Job: {0}
ja: ジョブの詳細を取得するのに失敗しました：{0}

en: Starting sync task for Database {0}.
ja: データベース {0}との同期タスクを開始しています。

en: Cannot sync Database {0}: Database does not exist.
ja: データベース {0}と同期できません：データベースが存在しません。

en: Update Field values task triggered for Database {0}.
ja: データベース{0}に対するフィールド値アップデートタスクが発動されました

en: Skipping update, automatic Field value updates are disabled for Database {0}.
ja: アップデートをスキップしています：データベース{0}の自動フィールド値アップデートは無効化されています。

en: SAML Identity Provider Issuer
ja: SAML Identity Provider 発行者

en: DB Name
ja: DB名

en: DB Engine
ja: DBエンジン

en: Unknown name
ja: 不明な名前

en: Unknown engine
ja: 不明なエンジン

en: Edit collection
ja: コレクションを編集

en: Pinned items
ja: ピン留めされたアイテム

en: Other users' personal collections
ja: 他のユーザーのパーソナルコレクション

en: View archive
ja: アーカイブを見る

en: Your personal collection
ja: あなたのパーソナルコレクション

en: Nothing to see yet.
ja: まだ見るべきものは何もありません。

en: Use collections to organize and group dashboards and questions for your team or yourself
ja: コレクションを使用して、チームや自分自身のためにダッシュボードや質問を整理したりグループ化したりすることができます。

en: Unpin this item
ja: このアイテムのピンを外す

en: Available filters
ja: 利用可能なフィルタ

en: Available variables
ja: 使用可能な変数

en: Available columns
ja: 利用可能なカラム

en: Include User ID and query hash in queries
ja: ユーザーIDとクエリハッシュをクエリに含める

en: When on, Metabase User ID and query hash get appended to queries on this database, which can be useful for auditing and debugging. However, this causes each query to look distinct, preventing BigQuery from returning cached results, which may increase your costs.
ja: 有効にするとデータベース上のクエリにMetabase User IDとクエリハッシュが付加され、監査やデバッグに役立ちます。しかし、各クエリが別個に見えるようになり、BigQueryがキャッシュされた結果を返すことができなくなるため、コストが増加する可能性があります。

en: Periodically refingerprint tables
ja: 定期的にテーブルの再印刷を行う

en: When syncing with this database, Metabase will scan a subset of values of fields to gather statistics that enable things like improved binning behavior in charts, and to generally make your Metabase instance smarter.
ja: このデータベースと同期すると、Metabaseはフィールドの値のサブセットをスキャンして統計を収集し、チャートのビンディング動作を改善したり、Metabaseインスタンスを一般的にスマートにしたりすることができます。

en: Updated date
ja: 更新日

en: Updated time
ja: 更新時間

en: Updated timestamp
ja: 更新されたタイムスタンプ

en: Type of interval like "day", "month", "year".
ja: 「日」「月」「年」のような間隔のタイプ。

en: Filter by this column
ja: このカラムでフィルタリング

en: Column formatting
ja: カラムの書式設定

en: Sort ascending
ja: 昇順ソート

en: Sort descending
ja: 降順ソート

en: Browse data
ja: データの閲覧

en: Show maximum (first {0})
ja: 最大値（最初の{0}）を表示

en: There was a problem with this visualization
ja: この可視化には問題がありました

en: Showing first {0} rows
ja: 最初の {0} 行の表示

en: first
ja: 第一

en: last
ja: 最終

en: Emailed
ja: 電子メールで送信された

en: Sent to
ja: 送信先

en: Sent
ja: 送信された

en: hourly
ja: 刻々

en: daily at {0}
ja: {0}日毎

en: {0} at {1}
ja: {0} at {1}で

en: monthly on the {0} {1} at {2}
ja: 毎月 {0} {1} at {2} で

en:  and {0} other |  and {0} others
ja[0]: と{0}その他

en: This dashboard will no longer be emailed to {0} {1}
ja: このダッシュボードは、{0} {1}に電子メールで送信されなくなります。

en: Slack channel {0} will no longer get this dashboard {1}
ja: Slackチャンネル{0}はこのダッシュボード{1}を取得できなくなります。

en: Channel {0} will no longer receive this dashboard {1}
ja: チャンネル{0}はこのダッシュボード{1}を受信しなくなります。

en: Schedules
ja: スケジュール

en: Set up a new schedule
ja: 新しいスケジュールを設定する

en: Close
ja: クローズ

en: You'll need to {0} first.
ja: 先に{0}が必要です。

en: First, you'll have to {0}.
ja: まず、{0}にしてください。

en: Rows {0}-{1} of first {2}
ja: 最初の{2}の{0}-{1}の行

en: Drag fields here
ja: フィールドをこちらにドラッグ

en: Percentage
ja: 割合

en: Totals for {0}
ja: {0}の合計

en: Grand totals
ja: 総計

en: Row totals
ja: 行の合計

en: Fields to use for the table rows
ja: テーブルの行に使用するフィールド

en: Fields to use for the table columns
ja: テーブルのカラムに使用するフィールド

en: Fields to use for the table values
ja: テーブルの値に使用するフィールド

en: Pivot tables can only be used with aggregated queries.
ja: ピボットテーブルは、集約されたクエリでのみ使用できます。

en: Pivot Table
ja: ピボットテーブル

en: Waterfall
ja: ウォーターフォール

en: waterfall chart
ja: ウォーターフォールチャート

en: Increase color
ja: 色を増やす

en: Decrease color
ja: 色を減らす

en: Show total
ja: 合計を表示

en: Total color
ja: 総色

en: Unable to run internal query function: cannot resolve {0}
ja: 内部クエリ関数を実行できません。

en: Audit App queries are not enabled on this instance.
ja: このインスタンスでは、Audit App クエリは有効になっていません。

en: Invalid internal query function: {0} is not marked as an ^:internal-query-fn
ja: 無効な内部クエリ関数です。0} が ^:internal-query-fn としてマークされていません。

en: Error: sandboxing is not enabled for this instance.
ja: エラー: このインスタンスではサンドボックス化が有効になっていません。

en: Please check you have set a valid Enterprise token and try again.
ja: 有効なEnterpriseトークンが設定されていることを確認してから、再度お試しください。

note: If the current permissions are nil, then we would return false which could give a potentially segmented user access they shouldn't have. If we don't have permissions, we can't determine whether they are segmented, so throw.
en: No permissions found for current user
ja: 現在のユーザーのパーミッションが見つかりません

en: User ''{0}'' attempted to access an inaccessible field. Accessible fields {1}, fields in query {2}
ja: ユーザー ''{0}'' がアクセスできないフィールドにアクセスしようとしました。アクセス可能なフィールド {1}, クエリ内のフィールド {2}

en: User not able to query field
ja: ユーザーがフィールドを照会できない

en: Found more than one group table access policy for user ''{0}''
ja: ユーザー ''{0}'' のグループテーブルアクセスポリシーが複数見つかりました。

en: Query requires user attribute `{0}`
ja: クエリはユーザ属性 `{0}` を必要とします。

en: invalid --mode value
ja: 無効な --モード値

en: invalid --on-error value
ja: 無効なエラー値

en: invalid context seed value
ja: 無効なコンテキストシード値

en: Dump was produced using a different version of Metabase. Things may break!
ja: ダンプはMetabaseの異なるバージョンで作成されています。壊れている可能性があります。

en: Error loading dump: {0}
ja: ダンプの読み込みエラー。{0}

en: {0} is not a valid user
ja: {0} は有効なユーザではありません。

en: Error dumping {0}
ja: エラーダンピング{0}。

en: No admin users found! At least one admin user is needed to act as the owner for all the loaded entities.
ja: 管理者ユーザーが見つかりませんでした。ロードされたすべてのエンティティの所有者として行動するためには、少なくとも1人の管理者ユーザーが必要です。

en: Error loading dependencies: reference to an unknown entity {0}
ja: 依存関係の読み込みエラー: 未知のエンティティへの参照 {0}。

en: Can''t resolve {0} in fully qualified name {1}
ja: Can''t resolve {0} in fully qualified name {1}.

en: Model {0} does not support upsert
ja: モデル{0}はアップサートをサポートしていません。

en: Error inserting {0}
ja: {0}を挿入するとエラーになります。

en: Inserting {0}
ja: {0}を挿入する

en: {0} already exists -- skipping
ja: {0} は既に存在している -- スキップ

en: Skipping {0} (nothing to update)
ja: スキップ {0} (更新するものがない)

en: Updating {0}
ja: {0}を更新する

en: Error updating {0}
ja: エラー更新{0}。

en: SSO has not been enabled and/or configured
ja: SSOが有効化されていない、または設定されていない

en: SSO requires a valid token
ja: SSO は有効なトークンを必要とします。

en: Error returning SSO entry point
ja: SSOエントリーポイントを返すエラー

en: Error logging in
ja: エラーロギング

en: Can't create new JWT user when JWT is not configured
ja: JWTが設定されていない場合、新しいJWTユーザーを作成できない

en: JWT SSO has not been enabled and/or configured
ja: JWT SSO が有効になっていない、または設定されていない

en: Invalid SAML configuration: could not find user email.
ja: 無効な SAML 構成: ユーザの電子メールが見つかりませんでした。

en: We tried looking for {0}, but couldn't find the attribute.
ja: {0}を探してみましたが、属性が見つかりませんでした。

en: Please make sure your SAML IdP is properly configured.
ja: SAML IdP が適切に構成されていることを確認してください。

en: SAML has not been enabled and/or configured
ja: SAML が有効化されていない、または構成されていない

en: Warning: expected `redirect` param, but none is present
ja: 警告: `redirect` パラメータが期待されていますが、存在しません。

en: Error generating SAML request
ja: SAMLリクエストの生成エラー

en: Unable to log in: SAML IdP certificate is not set.
ja: ログインできません。SAML IdP 証明書が設定されていません。

en: SAML response validation failed
ja: SAML レスポンスの検証に失敗しました。

en: Unable to log in: SAML response validation failed
ja: ログインできません。SAML レスポンスの検証に失敗しました。

en: Unable to log in: SAML info does not contain user attributes.
ja: ログインできません。SAML 情報にユーザー属性が含まれていません。

en: Enable SAML authentication.
ja: SAML 認証を有効にする。

en: This is the URL where your users go to log in to your identity provider. Depending on which IdP you''re
    using, this usually looks like https://your-org-name.example.com or https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml
ja: これは、ユーザが ID プロバイダにログインするための URL です。どの IdP を利用しているかによって異なります。
    を使用している場合、通常は https://your-org-name.example.com か https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml のようになります。

en: Error parsing SAML identity provider certificate
ja: SAML ID プロバイダ証明書の解析エラー

en: Invalid identity provider certificate. Certificate should be a base-64 encoded string.
ja: 無効な ID プロバイダ証明書です。証明書はベース64にエンコードされた文字列でなければなりません。

en: Encoded certificate for the identity provider. Depending on your IdP, you might need to download this,
    open it in a text editor, then copy and paste the certificate's contents here.
ja: ID プロバイダのエンコードされた証明書です。IdPによっては、これをダウンロードする必要があるかもしれません。
    テキストエディタで開いて、証明書の内容をコピーしてここに貼り付けてください。

en: This is a unique identifier for the IdP. Often referred to as Entity ID or simply 'Issuer'. Depending
    on your IdP, this usually looks something like http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v
ja: IdP の一意の識別子です。Entity ID または単に「Issuer」と呼ばれることが多い。識別情報の内容によっては
    IdP の場合、通常は http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v のようになります。

en: This application name will be used for requests to the Identity Provider
ja: このアプリケーション名は、Identity Provider へのリクエストに使用される。

en: Absolute path to the Keystore file to use for signing SAML requests
ja: SAML リクエストの署名に使用する Keystore ファイルへの絶対パス

en: Password for opening the keystore
ja: キーストアを開くためのパスワード

en: Alias for the key that Metabase should use for signing SAML requests
ja: MetabaseがSAMLリクエストの署名に使用するキーのエイリアス。

en: SAML attribute for the user''s email address
ja: ユーザのメールアドレスのSAML属性

en: SAML attribute for the user''s first name
ja: ユーザの名前のSAML属性

en: SAML attribute for the user''s last name
ja: ユーザの姓のSAML属性

en: Enable group membership synchronization with SAML.
ja: SAML でグループ・メンバーシップの同期を有効にする。

en: SAML attribute for group syncing
ja: グループ同期用の SAML 属性

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are SAML groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing SAML to Metabase group mappings.
ja: SAMLからMetabaseグループへのマッピングを含むJSON。

en: Enable JWT based authentication
ja: JWTベースの認証を有効にする

en: URL of JWT based login page
ja: JWTベースのログインページのURL

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages
ja: JWT メッセージの検証に使用する秘密鍵のシードに使用する文字列

en: Key to retrieve the JWT user's email address
ja: JWTユーザーのメールアドレスを取得するためのキー

en: Key to retrieve the JWT user's first name
ja: JWTユーザーのファーストネームを取得するためのキー

en: Key to retrieve the JWT user's last name
ja: JWTユーザーの姓を取得するためのキー

en: Key to retrieve the JWT user's groups
ja: JWTユーザーのグループを取得するためのキー

en: Enable group membership synchronization with JWT.
ja: JWTとのグループメンバーシップ同期を有効にします。

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are JWT groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing JWT to Metabase group mappings.
ja: JWTからMetabaseグループへのマッピングを含むJSON。

en: Should new email notifications be sent to admins, for all new SSO users?
ja: 新しいメール通知は、すべての新しいSSOユーザーのために、管理者に送信する必要がありますか？

en: New SSO user created: {0} ({1})
ja: 新しいSSOユーザが作成されました。{0} ({1})

en: Cannot convert a {0} to a {1}
ja: {0}を{1}に変換できません。

en: Cannot extract {0} from a TIME field
ja: TIME フィールドから {0} を抽出できません。

en: Cannot extract {0} from a DATE field
ja: DATEフィールドから{0}を抽出できません。

en: Cannot extract {0} from a DATETIME or TIMESTAMP
ja: DATETIME または TIMESTAMP から {0} を抽出できません。

note: trying to add an `hour` to a `date` or a `year` to a `time` is something we shouldn't be allowing in the UI in the first place
en: Invalid query: you cannot add a {0} to a {1} column.
ja: 無効なクエリ: {1} 列に {0} を追加することはできません。

en: It doesn''t make sense to convert between DATEs and TIMEs!
ja: DATEとTIMEの間で変換するのは意味がありません。

en: Druid request error [{0}]: {1}
ja: ドルイドのリクエストエラー[{0}]: {1}: {1}。

en: Failed to parse Druid response body: {0}
ja: Druidのレスポンスボディの解析に失敗しました。{0}

en: Error running query:
ja: クエリの実行中にエラーが発生しました。

en: Client closed connection, no queryId found, can't cancel query
ja: クライアントが接続を終了しましたが、queryIdが見つかりませんでした。

en: Client closed connection, canceling Druid queryId {0}
ja: クライアントが接続を切断し、Druid queryId {0}をキャンセルしました。

en: Canceling Druid query with ID {0}
ja: ID {0}でドルイドのクエリをキャンセルする

en: Failed to cancel Druid query with queryId {0}
ja: queryId {0} での Druid クエリのキャンセルに失敗しました。

en: Don''t know how to retrieve results for columns {0}
ja: 列{0}の結果を取得する方法がわかりません。

en: Error post-processing Druid query results
ja: Druidのクエリ結果の後処理エラー

en: Error reducing Druid query results
ja: エラーによるDruidのクエリ結果の縮小

en: WARNING: Don't know how to combine these intervals into a single interval.
ja: 警告：これらの間隔を1つの間隔に結合する方法が不明です。

en: Ignoring intervals: {0}
ja: 間隔を無視しています。{0}

en: Error creating aggregation clause
ja: 集約時の作成エラー

en: Expected :aggregation-options, constant, or expression.
ja: 期待される :集約オプション、定数、または式。

en: grouped timeseries queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
ja: グループ化された時系列クエリは''timestamp''カラムでのみソートすることができます。

en: scan queries can only be sorted if they include the ''timestamp'' column.
ja: スキャンクエリは、''timestamp''カラムが含まれている場合にのみソートすることができます。

en: scan queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
ja: スキャンクエリは''timestamp''カラムでのみソートできます。

en: Error generating Druid query
ja: ドルイドのクエリを生成するエラー

en: Fetching Google access/refresh tokens with auth-code {0}...
ja: Google のアクセス/リフレッシュトークンを auth-code {0} で取得しています...

en: Multiple date filters are not supported in filters:
ja: 複数の日付フィルタはフィルタではサポートされていません。

en: Unexpected columns in results: {0}
ja: 結果に予期しない列がありました。{0}

en: Unable to parse query: {0}
ja: クエリを解析できません。{0}

en: Don''t know how to substitute {0} {1}
ja: {0} を {1} へ置換える方法が不明です。

en: Substituted {0} -> {1}
ja: 置換{0}→{1}の場合

en: Don''t know how to handle aggregation {0}
ja: {0} を集約する方法が不明です。

en: Using DNS SRV requires a FQDN for host
ja: DNS SRVを使用するには、ホストにFQDNが必要です。

en: No database name specified in URI. Monger requires a database to be explicitly configured.
ja: URI にデータベース名が指定されていません。Monger はデータベースを明示的に構成する必要があります。

en: Opened new MongoDB connection.
ja: 新しいMongoDB接続をオープンしました。

en: Closed MongoDB connection.
ja: MongoDB 接続が閉じられました。

en: fetch-next-page w/ URI
ja: 次のページをURI付きで取得

en: Error running query.
ja: クエリの実行中にエラーが発生しました。

en: Client connection closed, no query-id found, can't cancel query
ja: クライアントの接続が閉じられています。

en: Error canceling query with ID {0}
ja: ID {0} でクエリをキャンセルするエラーが発生しました。

en: Error executing query
ja: クエリの実行エラー

en: Failed to fetch materialized views for this database
ja: このデータベースのマテリアライズド・ビューの取得に失敗しました。

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card associated with it
ja: 無効なアラート：アラートにはカードが付いていない

en: Error determining whether Database supports nested queries
ja: データベースがネストされたクエリをサポートしているかどうかを判断するエラー

en: Invalid query params: could not determine slug for parameter with ID {0}
ja: 無効なクエリ・パラメータ: ID {0} のパラメータのスラッグを決定できませんでした。

en: Cannot search for values: {0} is not an enabled parameter.
ja: 値を検索できません。 {0} は有効なパラメータではありません。

en: You can''t specify a value for {0} if it's already set in the JWT.
ja: JWTで既に{0}が設定されている場合は、値を指定することはできません。

en: Error compiling HoneySQL form
ja: HoneySQLフォームのコンパイルエラー

en: Not a valid Database/Database ID/JDBC spec
ja: 有効なデータベース/データベースID/JDBC仕様ではありません。

en: You don''t have any cards yet.
ja: まだカードを持っていません。

en: Here are your {0} most recent cards:
ja: あなたの{0}最新のカードを紹介します。

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, `{2}`, and `{3}`.
ja: 値は、キー `{0}`, `{1}`, `{2}`, `{3}` を持つマップでなければなりません。

en: Not creating proxy JDBC driver for class {0} -- original driver was loaded by system ClassLoader
ja: クラス {0} 用のプロキシ JDBC ドライバが作成されていない -- オリジナルのドライバはシステムの ClassLoader によってロードされた

en: Query took {0} to run; minimum for cache eligibility is {1}
ja: クエリの実行に要する時間は{0}で、キャッシュの有効性の最小値は{1}です。

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to wrap field references in explicit :joined-field clauses.
ja: あいまいな結合で結合されたフィールドを解決できません: テーブル {0} (ID {1}) が複数回結合されました。フィールド参照を明示的な :jined-field 句で囲む必要があります。

en: I don''t know how to `overflow stack`. Here''s what I can do: `help`, `list`, `show`
ja: スタックをオーバーフローさせる方法がわかりません。以下は私ができることです。help`, `list`, `show`。

en: Test setting - this only shows up in dev (1)
ja: テスト設定 - これはdev (1)でのみ表示されます。

en: Test setting - this only shows up in dev (2)
ja: テスト設定 - これはdev (2)でのみ表示されます。

en: Test setting - this only shows up in dev (3)
ja: テスト設定 - これはdev (3)でのみ表示されます。

en: Test setting - this only shows up in dev (4)
ja: テスト設定 - これはdev (4)でのみ表示されます。

en: Test setting - with i18n
ja: テスト設定 - i18nを使用した場合

en: This is a sample sensitive Setting.
ja: これはサンプルに敏感な設定です。

en: WOW
ja: ワオ

[ctx: This is a new information message on the new pulse creation page.]
en: Pulses are being phased out
ja: パルスは廃止予定です

[ctx: An info message letting you know you can create dashboard subscriptions instead of pulses.]
en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
ja: 代わりに{0}を設定できるようになりました。Pulses は将来のリリースで削除し、まだ持っているものは移行するようにします。

en: dashboard subscriptions
ja: ダッシュボード購読

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}
ja: サブスクリプションの{0}チャートは、ダッシュボードと同じように表示されません。{1}

en: minutes past the hour
ja: 時過ぎ

en: Email sent
ja: 送信されたメール

en: Add data to share this dashboard
ja: このダッシュボードを共有するためにデータを追加する

en: Dashboard subscriptions
ja: ダッシュボードのサブスクリプション

en: Text as a ISO-8601 timestamp
ja: ISO-8601 タイムスタンプとしてのテキスト

en: Text as a ISO-8601 time
ja: ISO-8601の時間としてのテキスト

en: Text as a ISO-8601 date
ja: ISO-8601の日付としてのテキスト

en: UNIX Timestamp (Microseconds)
ja: UNIX タイムスタンプ (マイクロ秒)

en: Pulses are being phased out
ja: パルスは廃止予定です

en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
ja: 代わりに{0}を設定できるようになりました。Pulses は将来のリリースで削除し、まだ持っているものは移行するようにします。

en: File format
ja: ファイル形式

en: Questions to attach
ja: 添付する質問

en: Delete this subscription to {0}?
ja: この購読を{0}に削除しますか？

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}.
ja: サブスクリプションの{0}チャートは、ダッシュボードと同じように表示されません。{1}.

en: Fields to use for the table {0}
ja: テーブル{0}に使用するフィールド

en: rows
ja: 行

en: columns
ja: 列

en: values
ja: 値

en: Error normalizing form.
ja: フォームを正規化するエラー。

en: Error canonicalizing query
ja: クエリの正規化エラー

en: Error performing whole query transformations
ja: クエリ全体の変換を実行する際のエラー

en: Error normalizing query
ja: エラーの正規化クエリ

en: Sandbox Cards can''t return columns that aren't present in the Table they are sandboxing.
ja: サンドボックスカードは、サンドボックス化しているテーブルに存在しないカラムを返すことはできません。

en: Sandbox Cards can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
ja: サンドボックスカードは、サンドボックス化しているテーブルとは異なるタイプのカラムを返すことはできません。

en: Cannot update Card: Card is used for Sandboxing, and updates would violate sandbox rules.
ja: カードの更新ができません。カードはサンドボックスで使用され、更新するとサンドボックスのルールに違反します。

en: You cannot change the Table ID of a GTAP once it has been created.
ja: 一度作成したGTAPのテーブルIDを変更することはできません。

en: `database` is required for all queries.
ja: すべてのクエリには `database` が必要である。

en: ERROR {0}
ja: エラー： {0}

en: copied {0} instances.
ja: {0} インスタンスをコピーしました。

en: Copying instances of {0}...
ja: {0}のインスタンスをコピーする...

en: Error copying instances of {0}
ja: {0}のインスタンスをコピーする際のエラー

en: Temporarily disabling DB constraints...
ja: DBの制約を一時的に無効にする...。

en: Re-enabling DB constraints...
ja: DB制約の再有効化...

en: Setting Postgres sequence ids to proper values...
ja: PostgresのシーケンスIDを適切な値に設定する...

note: make sure the source database is up-do-date
en: Set up {0} source database and run migrations...
ja: {0}ソースデータベースを設定して移行を実行する...

note: make sure the dest DB is up-to-date don't need or want to run data migrations in the target DB, since the data is already migrated appropriately
en: Set up {0} target database and run migrations...
ja: {0}ターゲットデータベースを設定して移行を実行する...

note: make sure target DB is empty
en: Testing if target {0} database is already populated...
ja: ターゲット{0}データベースが既に登録されているかどうかのテスト...

en: Unsupported application database type: {0} is not currently supported.
ja: サポートされていないアプリケーション・データベース・タイプです。{0}は現在サポートされていません。

en: Check the value of MB_DB_CONNECTION_URI.
ja: MB_DB_CONNECTION_URI の値を確認します。

en: Driver {0} does not support {1}
ja: ドライバ{0}は{1}をサポートしていません。

en: No magnitude known for {0}
ja: {0}のマグニチュードは知られていない

en: Error resolving source query
ja: ソースクエリの解決エラー

en: Have your email configured for you.
ja: あなたのためにメールを設定しておきましょう。

en: Have your server maintained for you.
ja: あなたのサーバーをあなたのためにメンテナンスしてもらいましょう。

en: Want to have upgrades taken care of for you?
ja: アップグレードのお世話をしてもらいたいと思いませんか？

en: Migrate to Metabase Cloud.
ja: Metabase Cloudに移行します。

en: Manage Metabase Cloud
ja: メタベースクラウドの管理

en: Show totals
ja: 合計を表示

en: Sort order
ja: ソート順

en: See options…
ja: オプションを見る...

en: This database does not support pivot tables.
ja: このデータベースはピボットテーブルをサポートしていません。

en: Invalid GeoJSON file location: must either start with http:// or https:// or be a relative path to a file on the classpath.
ja: 無効な GeoJSON ファイルの場所: http:// または https:// で始まるか、クラスパス上のファイルへの相対パスでなければなりません。

en: URLs referring to hosts that supply internal hosting metadata are prohibited.
ja: 内部でホスティングのメタデータを提供しているホストを参照しているURLは禁止されています。

en: Invalid custom GeoJSON.
ja: 無効なカスタム GeoJSON です。

en: Invalid {0}: specified breakout at index {1}, but we only have {2} breakouts
ja: 無効な{0}: インデックス{1}でブレークアウトを指定したが、ブレークアウトは{2}しかない。

en: Error generating pivot queries
ja: ピボットクエリのエラー生成

en: Sync Administrator group
ja: Sync Administrator グループ

en: Set filter values for when this gets sent
ja: 送信時のフィルター値を設定

en: Delete the {0} database?
ja: {0}のデータベースを削除しますか？

en: Restoring the sample dataset...
ja: サンプルデータセットの復元...

en: No semantic type
ja: セマンティックタイプなし

en: Select a semantic type
ja: セマンティックタイプの選択

en: Cast to a specific data type
ja: 特定のデータ型へのキャスト

en: Select a conversion
ja: コンバージョンの選択

en: Don't cast
ja: ドント・キャスト

en: Something went wrong
ja: エラーが発生しました

en: Choose "Desktop App" as the application type. Name it whatever you'd like.
ja: アプリケーションの種類として「Desktop App」を選択します。名前はお好きなものをつけてください。

en: Didn't find anything
ja: 何も見つけられなかった

en: There weren't any results for your search.
ja: 検索しましたが何も見つかりませんでした。

en: Checks if a column is null
ja: カラムがNULLであるかどうかのチェック

en: The column to check.
ja: チェックする欄です。

en: Checks if a column is empty
ja: カラムが空であるかどうかのチェック

en: CASE expects 2 arguments or more
ja: CASEは2つ以上の引数を期待する

en: Function {0} expects {1} argument | Function {0} expects {1} arguments
ja[0]: 関数{0}は{1}引数を期待する

en: Expecting boolean but found {0}
ja: booleanを期待していましたが、{0}が見つかりました。

en: Subtotal, Age, Price, Quantity, etc.
ja: 小計、年齢、価格、数量など。

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Select one or more values from a list or search box.
ja: リストや検索ボックスから1つまたは複数の値を選択します。

en: Exclude one or more specific values.
ja: 1つまたは複数の特定の値を除外します。

en: Match values that contain the entered text.
ja: 入力されたテキストを含む値にマッチします。

en: Filter out values that contain the entered text.
ja: 入力されたテキストを含む値をフィルタリングします。

en: Match values that begin with the entered text.
ja: 入力されたテキストで始まる値にマッチします。

en: Match values that end with the entered text.
ja: 入力されたテキストで終わる値にマッチします。

en: Duplicate this question
ja: この質問を複製する

en: Saved question in {0}
ja: {0}に保存された質問

en: Table in {0}
ja: {0}のテーブル

en: Segment of
ja: のセグメント

en: Metric for
ja: のメトリックです。

en: {0} in {1}
ja: 1}の{0}。

en: Note
ja: ノート

en: charts in your subscription won't look the same as in your dashboard.
ja: サブスクリプションに表示されるチャートは、ダッシュボードに表示されるものとは異なります。

en: Filter values
ja: フィルターの値

en: You can customize filter values for each subscription with the Enterprise edition.
ja: Enterprise版では、サブスクリプションごとにフィルター値をカスタマイズできます。

en: If a dashboard filter has a default value, it’ll be applied when your subscription is sent.
ja: ダッシュボードフィルタにデフォルト値がある場合は、購読が送信されたときに適用されます。

en: and {0} other | and {0} others
ja[0]: と{0}その他

en: {0} selections
ja: {0}の選択

en: and {0} more filter | and {0} more filters
ja[0]: と{0}の追加フィルター

en: Login History
ja: ログイン履歴

en: Sync the admin group?
ja: 管理者グループの同期は？

en: Sandbox Questions can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
ja: サンドボックス質問は、サンドボックス化しているテーブルとは異なるタイプの列を返すことはできません。

en: Error preprocessing source query when applying GTAP
ja: GTAP適用時のソースクエリの前処理エラー

en: Error running query to determine metadata
ja: メタデータ決定のためのクエリ実行時のエラー

en: Can't create new SAML user when SAML is not configured
ja: SAMLが構成されていない場合に、新しいSAMLユーザーを作成できない

en: Error compiling SQL: breakout does not have an alias
ja: SQLのコンパイルエラー：breakoutにはエイリアスがありません。

en: Error running query
ja: クエリ実行時のエラー

en: Unknown aggregation type!
ja: 不明な集約タイプ!

en: No aggregation at index {0}
ja: インデックス{0}に集約されていない

en: Multiple date filters are not supported.
ja: 複数の日付フィルターには対応していません。

en: Error checking schema permissions
ja: スキーマのパーミッションチェックのエラー

en: Error setting prepared statement fetch direction to FETCH_FORWARD
ja: 準備されたステートメントのフェッチ方向をFETCH_FORWARDに設定するエラー

en: Error setting statement fetch direction to FETCH_FORWARD
ja: ステートメントのフェッチ方向をFETCH_FORWARDに設定するエラー

en: You cannot save this Question because you do not have permissions to run its query.
ja: この質問のクエリを実行する権限がないため、この質問を保存することはできません。

en: Authentication endpoint error
ja: 認証エンドポイントエラー

en: SSH tunnel can only be established for H2 connections using the TCP protocol
ja: SSHトンネルは、TCPプロトコルを使用したH2接続でのみ確立できます。

en: ssh tunnel for database {0} looks closed; marking pool invalid to reopen it
ja: データベース {0} の ssh トンネルが閉じているように見える。

en: Query canceled, calling Statement.cancel()
ja: クエリがキャンセルされ、Statement.cancel()が呼び出されました。

en: Select statement did not produce a ResultSet for native query
ja: Select文でネイティブクエリのResultSetが生成されない

en: We''ve Noticed a New {0} Login, {1}
ja: 新たに{0}のログイン、{1}のログインを確認しました。

en: Don''t know how to process event with model {0}
ja: モデル{0}のイベントの処理方法がわからない

en: Failed to process activity event {0}
ja: アクティビティイベント{0}の処理に失敗しました。

en: Error sending ''login from new device'' notification email
ja: 新しいデバイスからのログイン」の通知メール送信エラー

en: You can''t update a LoginHistory after it has been created.
ja: LoginHistoryが作成された後は、更新できません。

en: Don''t know how to wrap Field ID.
ja: Field IDをどのようにラップするかわからない。

en: Setting {0} already registered in {1}
ja: 設定{0}は{1}にすでに登録されています。

en: Controls how often the heartbeats are sent when an SSH tunnel is established (in seconds).
ja: SSHトンネル確立時にハートビートを送信する頻度を制御します（単位：秒）。

en: Controls the fetch size used for Redshift queries (in PreparedStatement), via defaultRowFetchSize.
ja: defaultRowFetchSizeにより、Redshiftのクエリ（PreparedStatement内）で使用されるフェッチサイズを制御します。

en: Cannot find matching FK Table ID for FK Field {0}
ja: FKフィールド{0}に一致するFKテーブルIDが見つかりません。

note: if for some reason `optimize-filter` doesn't return an optimized filter clause, log and error and use the original. `can-optimize-filter?` shouldn't have said we could optimize this filter in the first place
en: Error optimizing temporal filter clause
ja: 誤差を最適化するテンポラリフィルタ節

en: Error resolving Fields in query
ja: クエリのフィールド解決のエラー

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to specify an explicit `:join-alias` in the field reference.
ja: 曖昧な結合のため、結合されたフィールドを解決できません：テーブル {0} (ID {1}) が複数回結合されています。フィールドの参照に明示的な `:join-alias` を指定する必要があります。

en: Unsupported temporal bucketing: You can''t bucket a {0} Field by {1}.
ja: サポートされていない一時的なバケット処理。0}のフィールドを{1}でバケット化することはできません。

en: Error processing additional pivot table query
ja: ピボットテーブルの追加クエリの処理エラー

en: Invalid cell format
ja: 無効なセル形式

en: Enable typeahead search in the Metabase navbar?
ja: ナビゲーションバーでの検索サジェストを有効にしますか？

en: Login in request is missing device ID information
ja: ログインリクエストにデバイスID情報がありません

en: Login request is missing user-agent information
ja: ログインリクエストにユーザーエージェントの情報がありません

en: Unable to determine login request IP address
ja: ログインリクエストのIPアドレスを特定できません

en: Error determining login history for request
ja: リクエストに対するログイン履歴の判定エラー

en: unknown
ja: 不明

en: Unknown device type
ja: 不明なデバイスタイプ

en: Unknown OS
ja: 不明なOS

en: Unknown browser
ja: 不明なブラウザ

en: Error geocoding IP addresses
ja: IPアドレスのジオコーディングエラー

en: Semantic type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
ja: {0}のセマンティックタイプが、「{1}」から「{2}」に変更されました。

en: Name of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
ja: {0}の名前が「{1}」から「{2}」に変わりました。

en: Don''t know how to format a {0} as a human-readable date/time
ja: {0}を日付/時刻としてフォーマットする方法が不明です。

en: Valid coercion strategy
ja: 有効な強制戦略

en: value must be a valid coercion strategy.
ja: の値は、有効な強制手段でなければなりません。

en: A testing setting
ja: テスト環境

en: Question name
ja: 質問名

en: Collection name
ja: コレクション名

en: Group membership filter
ja: グループ・メンバーシップ・フィルター

en: {0} member | {0} members
ja[0]: {0} メンバー

en: {0} person found | {0} people found
ja[0]: {0}人が見つかりました。

en: Find someone
ja: 誰かを見つける

en: Invite someone
ja: 誰かを招待する

en: here
ja: これ

en: Domain
ja: ドメイン

en: Add bot integration
ja: ボット連携を追加する

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time. Last successful check was
    {0}.
ja: 申し訳ありませんが、今回はアップデートのチェックができませんでした。最後に成功したチェックは
    {0}.

en: Only change this if you know what you're doing!
ja: これを変更するのは、自分が何をしているか分かっている場合のみです。

en: Replace underscores and dashes with spaces
ja: アンダーバーとダッシュを空白で置換する

en: Advanced Details (click to download)
ja: 詳細はこちら（クリックでダウンロード

en: Connection Pool Details
ja: コネクションプールの詳細

en: Information about active and idle connections for all pools
ja: すべてのプールのアクティブおよびアイドルの接続に関する情報

en: Saved Questions
ja: 保存された質問

en: Last edited by
ja: 最終編集者：

en: Last edited at
ja: 最終編集日時：

en: Need help setting up
ja: セットアップのサポート

en: Our docs can help.
ja: 私たちのドクターがお手伝いします。

en: Docs weren't enough?
ja: ドックだけでは足りない？

en: Write us.
ja: 書き込んでください。

en: See more
ja: もっと見る

en: See less
ja: もっと見る

en: Edited {0} by {1}
ja: 最終更新{0} by {1}

en: Close sidebar
ja: サイドバーを閉じる

en: Add questions
ja: 質問の追加

en: Nothing here
ja: 何もありません

en: Search…
ja: 検索...

en: Missing exponent
ja: 指数の欠落

en: Missing closing quotes
ja: 引用が閉じられていません

en: Bracket identifier in another bracket identifier
ja: 別のブラケット識別子の中のブラケット識別子

en: Missing a closing bracket
ja: カッコが閉じられていません

en: Missing an opening bracket for {0}
ja: {0}のオープニングブラケットを欠く

en: Missing an opening bracket
ja: カッコが開かれていません

en: Invalid character: {0}
ja: 無効な文字：{0}。

en: User ID, Product ID, Event ID, etc.
ja: ユーザーID、プロダクトID、イベントIDなど。

en: Text or Category
ja: テキストまたはカテゴリ

en: Name, Rating, Description, etc.
ja: 名前、評価、説明、など

en: String
ja: 文字列

en: Search for a table...
ja: テーブルを探す...

en: Expecting a closing parenthesis
ja: 閉じるカッコが不足しています

en: Expecting {0} closing parentheses
ja: {0}の閉じた括弧を期待する

en: Expecting an opening parenthesis
ja: 開くカッコが不足しています

en: Expecting {0} opening parentheses
ja: {0}の開口部の括弧を期待する

en: Expecting an opening parenthesis after function {0}
ja: 関数{0}の後に開始括弧があることを期待する

en: Explore results
ja: 探索結果

en: You can use the value of any column here like this: {{COLUMN}}
ja: ここでは、任意の列の値を次のように使用できます。{{COLUMN}}。

en: Link URL
ja: リンクURL

en: Group membership lookup filter. The placeholders '{dn}' and '{uid}' will be replaced by the user''s Distinguished Name and UID, respectively.
ja: グループメンバー検索フィルターです。プレースホルダーの'{dn}'と'{uid}'は、それぞれユーザーの識別名とUIDに置き換えられます。

en: Error deleting Sandboxes: {0}
ja: サンドボックスの削除でエラーが発生しました。{0}

en: BEGIN LOAD from {0} with context {1}
ja: BEGIN LOAD from {0} with context {1}.

en: Finished first pass of load; now performing second pass
ja: ロードのファーストパスを終え、セカンドパスを実行中

en: END LOAD from {0} with context {1}
ja: END LOAD from {0} with context {1}.

en: ERROR LOAD from {0}: {1}
ja: ERROR LOAD from {0}:{1}

en: BEGIN DUMP to {0} via user {1}
ja: BEGIN DUMP to {0} via user {1}」と表示されます。

en: END DUMP to {0} via user {1}
ja: END ユーザー{1}経由で{0}へのDUMP

en: Could not find context for fully qualified card name {0}
ja: 完全修飾カード名{0}のコンテキストが見つかりませんでした。

en: Could not find context for fully qualified snippet name {0}
ja: 完全修飾スニペット名{0}のコンテキストが見つかりませんでした。

en: Failed to execute query for loaded card "{0}": {1}
ja: ロードされたカード「{0}」に対するクエリの実行に失敗しました。{1}

en: Cannot connect to database ''{0}'' in order to sync unhidden tables
ja: 非表示のテーブルを同期するためにデータベース ''{0}'' に接続できない

en: Can't decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
ja: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEYを使用してアプリDBを復号できない

en: Enable the new field-filter operators
ja: 新しいフィールドフィルターの演算子を有効にする

en: New field filter operators are not enabled
ja: 新しいフィールドフィルタの演算子が有効ではありません

note: Multiple comma-separated domains is EE-only feature
en: Invalid domain
ja: 無効なドメイン

en: User lookup filter. The placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
ja: ユーザー検索フィルターです。プレースホルダーの「{login}」は、ユーザーが指定したログイン名に置き換えられます。

en: Attribute to use for the user''s email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
ja: ユーザの電子メールに使用する属性です。(通常は''mail''、''email''、''userPrincipalName''のいずれか)

en: Search base for groups. Not required for LDAP directories that provide a ''memberOf'' overlay, such as Active Directory. (Will be searched recursively)
ja: グループの検索ベース。Active Directoryなど、''memberOf''オーバーレイを提供するLDAPディレクトリでは必要ありません。(再帰的に検索されます)

note: you're not allowed to change the `:personal_owner_id` of a Collection! double-check and make sure it's not just the existing value getting passed back in for whatever reason
en: You are not allowed to change the owner of a Personal Collection.
ja: パーソナルコレクションの所有者を変更することはできません。

en: You are not allowed to change the authority level of a Personal Collection.
ja: パーソナルコレクションの権限レベルを変更することはできません。

note: The checks below should be redundant because the `perms-for-moving` and `perms-for-archiving` functions also check to make sure you're not operating on Personal Collections. But as an extra safety net it doesn't hurt to check here too.
en: You are not allowed to move a Personal Collection.
ja: パーソナルコレクションを移動することはできません。

en: You cannot update a CollectionPermissionGraphRevision!
ja: CollectionPermissionGraphRevisionの更新はできません。

en: Invalid Field {0} {1}
ja: 無効なフィールド {0} {1}

en: Invalid Field {0} {1}: falling back to {2}
ja: 無効なフィールド {0} {1}: {2}にフォールバックする。

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces.
ja: テーブルやフィールドの名前を人間に読みやすい形にするため、Metabaseは名前の中のダッシュやアンダーバーを空白に置換します

en: We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
ja: last_visited_at」は「Last Visited At」となります。

note: redefinitions are fine
en: Setting names in would collide: {0} and {1}
ja: の設定名がぶつかってしまう。0}と{1}。

en: Indicates when Metabase last checked for new versions.
ja: Metabaseが最後に新しいバージョンをチェックした時期を示します。

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects,
ja: このURLは、メール内のリンク作成や認証リダイレクトなどに使用されます。

en: and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
ja: これを変更すると、機能が停止したり、このインスタンスからロックアウトされる可能性があります。

en: When set, enforces the use of session cookies for all users which expire when the browser is closed.
ja: この設定を行うと、すべてのユーザーに対して、ブラウザを閉じたときに失効するセッションクッキーを使用するようになります。

en: Error parsing paging parameters: {0}
ja: ページングパラメータの解析でエラーが発生しました。{0}

en: Error running sync step
ja: 同期ステップの実行エラー

en: Error in sync step {0}
ja: 同期ステップ{0}でのエラー

en: Error fetching version info; setting version-info value to nil
ja: バージョン情報の取得に失敗し、バージョン情報の値をnilに設定する

en: Valid field semantic type
ja: 有効なフィールドセマンティックタイプ

en: value must be a valid field semantic type.
ja: の値は、有効なフィールドセマンティックタイプでなければなりません。

en: Valid field relation type
ja: 有効なフィールド・リレーション・タイプ

en: value must be a valid field relation type.
ja: の値は、有効なフィールド・リレーション・タイプでなければなりません。

en: Valid field semantic or relation type
ja: 有効なフィールドセマンティックまたはリレーションタイプ

en: value must be a valid field semantic or relation type.
ja: の値は、有効なフィールドセマンティックまたはリレーションタイプでなければなりません。

en: Valid field data type (keyword or string)
ja: 有効なフィールドデータタイプ（キーワードまたは文字列

en: value must be a valid field data type (keyword or string).
ja: の値は、有効なフィールドデータタイプ（キーワードまたは文字列）でなければなりません。

en: Valid field semantic type (keyword or string)
ja: 有効なフィールド・セマンティック・タイプ（キーワードまたは文字列

en: value must be a valid field semantic type (keyword or string).
ja: の値は、有効なフィールド・セマンティック・タイプ（キーワードまたは文字列）でなければなりません。

en: Valid field relation type (keyword or string)
ja: 有効なフィールド・リレーション・タイプ（キーワードまたは文字列

en: value must be a valid field relation type (keyword or string).
ja: の値は、有効なフィールド・リレーション・タイプ（キーワードまたは文字列）でなければなりません。

en: Valid field semantic or relation type (keyword or string)
ja: 有効なフィールド・セマンティックまたはリレーション・タイプ（キーワードまたは文字列

en: value must be a valid field semantic or relation type (keyword or string).
ja: の値は、有効なフィールドセマンティックまたはリレーションタイプ（キーワードまたは文字列）でなければなりません。

en: value must be a valid coercion strategy (keyword or string).
ja: の値は、有効な強制手段（キーワードまたは文字列）でなければなりません。

en: password is too common.
ja: パスワードが一般的過ぎます

en: Enter the token you received from the store
ja: ストアから受け取ったトークンを入力する

en: Metabase Cloud keeps your instance up-to-date. You're currently on version {0}. Thanks for being a customer!
ja: Metabase Cloudはあなたのインスタンスを最新の状態に保ちます。現在のバージョンは{0}です。ご利用いただきありがとうございます。

en: No successful checks yet.
ja: まだチェックは成功していません。

en: Invalid custom GeoJSON
ja: 無効なカスタムGeoJSON

en: Invalid custom GeoJSON: does not contain features
ja: 無効なカスタムGeoJSON：フィーチャーが含まれていません。

en: Invalid custom GeoJSON: feature is misssing properties
ja: 無効なカスタムGeoJSON：フィーチャーがプロパティを間違えています。

en: Break out by a…
ja: ブレイクアウトは...

en: Automatic explorations
ja: 自動探索

en: Filter by this value
ja: この値でフィルタリング

en: GeoJSON URL failed to load
ja: GeoJSON URLの読み込みに失敗しました。

en: Error determining value for parameter: {0}
ja: パラメータ：{0}の値決定エラー

en: Error building query parameter map: {0}
ja: Error building query parameter map:{0}

en: This is our new {0} driver, which is faster and more reliable.
ja: これは新しい{0}ドライバーで、より高速で信頼性の高いものです。

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can select {0} now.
ja: 古いドライバーは非推奨となっており、次のリリースで削除される予定です。もし、本当に
    使う必要がある場合は、今すぐ{0}を選択してください。

en: This driver has been deprecated and will be removed in the next release.
ja: このドライバーは非推奨となっており、次のリリースで削除される予定です。

en: We recommend that you upgrade to the new {0} driver, which is faster and more reliable.
ja: より高速で信頼性の高い新しい{0}ドライバーにアップグレードされることをお勧めします。

en: How to upgrade a driver
ja: ドライバーのアップグレード方法

en: New driver
ja: 新ドライバー

en: Driver deprecated
ja: ドライバが非推奨

en: you
ja: あなた

en: {0} created this
ja: {0} これを作った

en: {0} edited this
ja: {0}はこれを編集した

en: Regular
ja: レギュラー

en: Collection type
ja: コレクションタイプ

en: The contents of Official collections will get a badge by their name and will be more likely to show up in search results.
ja: オフィシャルコレクションのコンテンツには、名前のバッジが付き、検索結果に表示されやすくなります。

en: Official
ja: オフィシャル

en: Moderation
ja: モデレーション

en: Verify this
ja: これを検証する

en: {0} verified this
ja: {0}がこれを検証

en: Remove verification
ja: 検証の削除

en: A moderator
ja: Aモデレーター

en: Cloud
ja: クラウド

en: Cloud Settings
ja: クラウド設定

en: Edit details
ja: 詳細はこちら

en: History
ja: 歴史

en: Every field is hidden right now
ja: 今はすべてのフィールドが隠されています

en: Make all sub-collections {0}, too.
ja: すべてのサブコレクションも{0}にします。

en: Manage your Cloud account, including billing preferences and technical settings about this instance in your Metabase Store account.
ja: クラウドアカウントの管理（課金設定やMetabase Storeアカウントの本インスタンスに関する技術的な設定など）。

en: Go to the Metabase Store
ja: メタベース・ストアへのアクセス

en: Running statement in describe-schema: {0}
ja: describe-schemaでステートメントを実行しています。{0}

en: Running statement in all-schemas: {0}
ja: all-schemasでステートメントを実行しています。{0}

en: Running statement in describe-table: {0}
ja: describe-tableでステートメントを実行しています。{0}

en: Error parsing JSON setting {0}: {1}
ja: JSON設定{0}の解析にエラーが発生しました。{1}

en: Plugin ''{0}'' depends on environment variable ''{1}'' being set to something
ja: プラグイン''{0}''は環境変数''{1}''が何かに設定されていることに依存します。

en: Down
ja: ダウン

en: Up
ja: アップ

en: Approved domains for notifications
ja: 通知の承認ドメイン

en: alert
ja: アラート

en: deleted
ja: 削除

en: restored
ja: 復元

en: Successfully unsubscribed
ja: 配信停止に成功しました

en: updated
ja: 更新

en: Send to Slack now
ja: 今すぐSlackに送信

en: Slack sent
ja: Slackの送信

en: About data permissions
ja: データパーミッションについて

en: Each of your user groups can have a level of access for each of your databases on the tables they contain.
ja: 各ユーザーグループは、それぞれのデータベースに含まれるテーブルに対して、アクセスレベルを設定できます。

en: Users can be members of multiple groups, and are given the {0} level of access for a database or table across all the groups they’re a member of.
ja: ユーザーは複数のグループのメンバーになることができ、メンバーになっているすべてのグループに対して、データベースやテーブルに対する{0}レベルのアクセス権が与えられます。

en: most permissive
ja: 最も寛容

en: Unless a user group's access for a given database is set to “block", they’ll be able to view any saved question based on that data if they have access to the collection it’s saved in.
ja: ユーザーグループのデータベースへのアクセスが「ブロック」に設定されていない限り、保存されているコレクションへのアクセス権があれば、そのデータに基づいて保存された質問を表示することができます。

en: Access levels
ja: アクセスレベル

en: Users can use the visual query builder to ask questions based on all tables in this database. A user group must have Unrestricted access for a database if you want to give them access to the SQL/native query editor.
ja: ユーザーは、ビジュアルクエリビルダを使用して、このデータベースのすべてのテーブルに基づいて質問をすることができます。SQL/ネイティブクエリエディタへのアクセス権を付与する場合は、ユーザーグループがデータベースに対して「制限なし」のアクセス権を持っている必要があります。

en: Granular access
ja: 詳細なアクセス

en: Restrict user access to specific tables in a database. When you select this option, you’ll be taken to the table-level view of that database to set the access level for each table.
ja: データベース内の特定のテーブルに対するユーザーのアクセスを制限します。このオプションを選択すると、そのデータベースのテーブルレベルのビューが表示され、各テーブルのアクセスレベルを設定することができます。

en: No self-service access
ja: セルフサービスでのアクセスができない

en: Prevent users from creating new ad hoc queries or questions based on this data, or from seeing this data in the Browse Data screen. Users with this level of access can still see saved questions and charts based on this data in Collections they have access to.
ja: ユーザーがこのデータに基づいて新しいアドホッククエリや質問を作成したり、[データの参照]画面でこのデータを表示したりすることを禁止します。このレベルのアクセス権を持つユーザーは、アクセス権を持つコレクションで、このデータに基づいて保存された質問やチャートを見ることができます。

en: Block
ja: ブロック

en: Ensure users can’t ever see the data from this database regardless of their permissions at the Collection level. Keep in mind that if a user belongs to another group that does have data access, that setting will take precedence, and the user's access will not be blocked.
ja: コレクションレベルでの権限に関わらず、ユーザーがこのデータベースのデータを絶対に見ることができないようにします。ユーザーがデータへのアクセス権を持つ別のグループに属している場合は、その設定が優先され、ユーザーのアクセスはブロックされないことに留意してください。

en: Only available in certain Metabase plans.
ja: 特定のMetabaseプランでのみ利用可能です。

en: Learn more about permissions
ja: パーミッションについて詳しくはこちら

en: hours
ja: 時間

en: Error name
ja: エラー名

en: DB name
ja: DB名

en: Rerun Selected
ja: Rerun選択

en: Rerun?
ja: Rerun？

en: Notifications
ja: お知らせ

en: Our team is ready to help you
ja: 私たちのチームはあなたを支援する準備ができています

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can
ja: 古いドライバーは非推奨となっており、次のリリースで削除される予定です。もし、本当に
    使う必要がある場合は、以下の方法があります。

en: find it here
ja: こちらから

en: We recommend that you upgrade to the
ja: にアップグレードすることをお勧めします。

en: new {0} driver
ja: 新規{0}ドライバー

en: , which is faster and more reliable.
ja: より高速で信頼性の高いものです。

en: Daily
ja: デイリー

en: Weekly
ja: ウィークリー

en: Monthly
ja: 月間

en: on
ja: で

en: Collection is required
ja: コレクションが必要

en: Cache all question results for
ja: のすべての質問結果をキャッシュします。

en: subscription
ja: サブスクリプション

en: moved
ja: 移動した

en: {0} hour | {0} hours
ja[0]: {0}時間

en: emailed
ja: Eメール

en: slack’d
ja: スラック

en: sent
ja: 送る

en: {0} email | {0} emails
ja[0]: {0}メール

en: {0} Slack channel | {0} Slack channels
ja[0]: {0} Slackチャンネル

en: {0} and {1}.
ja: {0}と{1}です。

en: just now
ja: たった今

en: Unsubscribe from all subscriptions / alerts
ja: すべての購読/アラートの購読停止

en: How long to keep question results. By default, Metabase will use the value you supply on the {0}, but if this database has other factors that influence the freshness of data, it could make sense to set a custom duration. You can also choose custom durations on individual questions or dashboards to help improve performance.
ja: 質問結果をどのくらいの期間保存するか設定します。Metabaseはデフォルトでは{0}で指定した値を使用しますが、対象のデータベースにデータの鮮度に影響を与える他の要因がある場合、カスタム期間を設定する意味があるかもしれません。また、パフォーマンスを向上させるために、個々の質問やダッシュボードでカスタム期間を選択することもできます。

en: cache settings page
ja: キャッシュ設定ページ

en: Default result cache duration
ja: デフォルトの結果キャッシュ期間

en: Must be a positive integer value
ja: 正の整数値であること

en: Official collection
ja: オフィシャルコレクション

en: Belongs to an Official collection
ja: オフィシャルコレクションに属する

en: {0} removed verification
ja: {0} 削除された検証

en: {0} changed status to {1}
ja: {0}が{1}にステータスを変更

en: Tools
ja: ツール

en: Erroring Questions
ja: 誤差のある質問

en: As the creator you can also choose to delete this if it’s no longer relevant to others as well.
ja: 誰も利用しなくなった場合、作成者であるあなたはこれを削除することができます。

en: You’re unsubscribed. Delete this alert as well?
ja: 登録解除されました。このアラートも削除しますか？

en: You’re unsubscribed. Delete this subscription as well?
ja: 登録解除されました。この購読も削除しますか？

en: Delete this subscription?
ja: このサブスクリプションを削除しますか？

en: Yes, delete this alert
ja: はい、このアラートを削除します。

en: Yes, delete this subscription
ja: はい、このサブスクリプションを削除します

en: Keep it around
ja: 周りに置いておく

en: I changed my mind
ja: 気持ちを切り替えた

en: You won’t receive this alert at {0} any more.
ja: 今後は{0}でこのアラートを受け取ることはありません。

en: You won’t receive this subscription at {0} any more.
ja: 今後は{0}でこの定期購読を受け取ることはありません。

en: You created this alert on {0}.
ja: あなたはこのアラートを{0}に作成しました。

en: You created this subscription on {0}.
ja: このサブスクリプションは{0}に作成されました。

en: It’s currently being sent to {0}.
ja: 現在、{0}に送信されています。

en: Sandboxed
ja: サンドボックス化

en: Curate
ja: キュレーション

en: Discard your unsaved changes?
ja: 保存していない変更は破棄されますがよろしいですか？

en: If you leave this page now, your changes won't be saved.
ja: このページを離れると変更内容は保存されません。

en: Discard changes
ja: 変更点の破棄

en: Select a collection to see its permissions
ja: コレクションを選択して、その権限を確認する

en: Search for a collection
ja: コレクションの検索

en: Search for a group
ja: グループの検索

en: Collection access
ja: コレクションアクセス

en: Edit dashboard details
ja: ダッシュボード詳細の編集

en: More options
ja: その他のオプション

en: Expecting field but found {0}
ja: フィールドを期待していましたが、{0}が見つかりました。

en: Recently viewed
ja: 最近見たもの

en: Segment
ja: セグメント

en: Metric
ja: メートル

en: Explore paid features
ja: 有料機能を見る

en: This filter needs to be connected to a card.
ja: このフィルターは、カードに接続する必要があります。

en: We'll show the first 10 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
ja: このテーブルの最初の10行をPulseで表示します。これをメールで送信すると、すべての列と最大2,000行のファイルを添付します。

en: Pick columns
ja: コラムを選ぶ

en: Segment of {0}
ja: {0}のセグメント

en: Metric for {0}
ja: {0}のメトリック

en: {0} chart does not support multiple series
ja: {0} チャートは複数のシリーズをサポートしていません。

en: And {0} more
ja: そして、さらに{0}。

en: Others
ja: その他

en: {0} alert recipients
ja: {0}アラート受信者

en: {0} recipients
ja: {0}の受信者

en: This alert will no longer be {0}.
ja: このアラートは{0}ではなくなります。

en: This dashboard will no longer be {0}.
ja: このダッシュボードは{0}ではなくなります。

en: Unsubscribe {0} from all subscriptions and alerts?
ja: すべての購読とアラートから{0}を解除しますか？

en: This will delete any dashboard subscriptions or alerts {0} has created, and remove them as a recipient from any other subscriptions or alerts.
ja: これにより、{0}が作成したダッシュボードのサブスクリプションやアラートが削除され、他のサブスクリプションやアラートの受信者としても削除されます。

en: This does not affect email distribution lists that are managed outside of Metabase.
ja: Metabaseの外で管理されているメール配信リストには影響しません。

en: Team members
ja: チームメンバー

en: Items
ja: アイテム

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Subscriptions & Alerts
ja: サブスクリプションとアラート

en: Filter by question name
ja: 質問名でフィルタリング

en: Filter by dashboard name
ja: ダッシュボード名で絞り込む

en: Unsubscribe successful
ja: 配信停止成功

en: Alerts
ja: アラート

en: Use default
ja: デフォルトの使用

en: Use instance default (TTL)
ja: インスタンスのデフォルト（TTL）を使用

en: Not seeing something listed here?
ja: ここに掲載されていないものはありますか？

en: It’s possible you may also receive emails from Metabase if you’re a member of an email distribution list, like “team@mycompany.com” and that list is used as the recipient for an alert or dashboard subscription instead of your individual email.
ja: また、「team@mycompany.com」のようなメール配信リストのメンバーで、そのリストがアラートやダッシュボードの購読先として使用されている場合、個別のメールではなくMetabaseからのメールが届く可能性があります。

en: Hopefully they’ll be able to help you out!
ja: お役に立てることを願っています。

en: your instance administrator
ja: インスタンス管理者

en: Metabase doesn’t manage those lists, so we’d recommend contacting {0}.
ja: Metabaseはこれらのリストを管理していませんので、{0}に問い合わせることをお勧めします。

en: Created by you
ja: あなたが作る

en: Created by {0}
ja: 作成者は{0}です。

en: Created
ja: 作成

en:  on {0}
ja: on {0}。

en: You receive or created these
ja: これらを受け取ったり、作成したりした

en: Not seeing one here?
ja: ここには見当たらないですか？

en: If you subscribe or are added to dashboard subscriptions or alerts you’ll be able to manage those here.
ja: ダッシュボードの購読やアラートに登録している場合は、ここで管理することができます。

en: Confirm you want to unsubscribe
ja: 配信停止を希望することを確認する

en: Depending on your organization’s permissions you might need to ask a moderator to be re-added in the future.
ja: 組織の権限によっては、将来的にモデレーターを再追加するように依頼する必要があるかもしれません。

en: You’ll stop receiving this alert from now on.
ja: 今後はこのアラートの受信を停止します。

en: You’ll stop receiving this subscription from now on.
ja: 今後は、この配信を停止します。

en: Unrestricted
ja: 制限なし

en: Granular
ja: グラニュラー

en: No self-service
ja: セルフサービスなし

en: Native query editor access requires full data access.
ja: ネイティブなクエリエディタのアクセスには、データへのフルアクセスが必要です。

en: Select a database to see group permissions
ja: グループパーミッションを確認するためにデータベースを選択する

en: Allow native query editing?
ja: ネイティブでのクエリ編集が可能か？

en: Select a group to see its data permissions
ja: グループを選択すると、そのデータの権限が表示されます。

en: Search for a database
ja: データベースの検索

en: Select a table to set more specific permissions
ja: より具体的な権限を設定するには、テーブルを選択してください。

en: Search for a table
ja: テーブルの検索

en: Data access
ja: データアクセス

en: Native query editing
ja: ネイティブクエリの編集

en: The Administrators group is special, and always has Unrestricted access.
ja: Administratorsグループは特別で、常に「制限なし」のアクセス権を持っています。

en: Permissions for
ja: の許可が必要です。

en: Table name
ja: テーブル名

en: Schema name
ja: スキーマ名

en: Search for a schema
ja: スキーマの検索

en: Permissions for the
ja: の許可が必要です。

en: {0} person | {0} people
ja[0]: {0}人

en: Cache results for
ja: のキャッシュ結果です。

en: Permission help
ja: パーミッションヘルプ

en: Previous results
ja: 過去の実績

en: Pick a column...
ja: コラムを選ぶ...

en: Allowed email address domain(s) for new DashboardSubscriptions and Alerts. Does not affect existing subscriptions.
ja: 新しいDashboardSubscriptionおよびAlertsで許可されるEメールアドレスのドメインです。既存のサブスクリプションには影響しません。

en: Invalid email address: {0}
ja: メールアドレスが無効です。{0}

en: You cannot create new subscriptions for the domain {0}. Allowed domains are: {1}
ja: ドメイン{0}に対して新しいサブスクリプションを作成することはできません。許可されるドメインは{1}

en: This API endpoint is only enabled if you have a premium token with the {0} feature.
ja: このAPIエンドポイントは、{0}機能付きのプレミアムトークンを持っている場合のみ有効です。

en: Error compiling audit query: {0}
ja: 監査クエリのコンパイルでエラーが発生しました。{0}

en: Error running audit query: {0}
ja: 監査クエリの実行中にエラーが発生しました。{0}

en: Error parsing Pulse parameters: {0}
ja: パルスパラメーターの解析でエラーが発生しました。{0}

note: TODO -- come up with a better error message.
en: Blocked: you are not allowed to run queries against Database {0}.
ja: Blocked: データベース {0} に対してクエリを実行することは許可されていません。

en: BigQueryException executing query
ja: BigQueryException クエリを実行しています。

en: SSL must be enabled to use Kerberos authentication
ja: Kerberos認証を使用するには、SSLを有効にする必要があります。

en: Cannot parse permissions graph because it is invalid: {0}
ja: パーミッション・グラフが無効なため、解析できません。{0}

en: Hash of database {0} details changed; marking pool invalid to reopen it
ja: データベース{0}の詳細のハッシュが変更され、プールを再オープンするために無効とマークする

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have full data access.
ja: DB のパーミッションが無効です。ネイティブクエリの書き込み権限がある場合は、データへの完全なアクセス権が必要です。

en: Error parsing permissions tree {0}
ja: パーミッションツリーの解析エラー {0}。

en: collection ID of a dashboard subscription cannot be directly modified
ja: ダッシュボード・サブスクリプションのコレクションIDを直接変更できない

en: dashboard ID of a dashboard subscription cannot be modified
ja: ダッシュボードサブスクリプションのダッシュボードIDが変更できない

en: Javascript resource not found: {0}
ja: Javascriptのリソースが見つかりません。{0}

en: Found new version for DB: {0}
ja: DB: {0}の新しいバージョンが見つかりました。

en: Admin settings
ja: 管理者設定

en: and is built with care by a team from all across this pale blue dot.
ja: この淡いブルーの点の中のすべてのチームによって、心を込めて作られています。

en: This is a model now.
ja: これが今のモデルです。

en: This is a question now.
ja: これは今の質問です。

en: You're only allowed to email subscriptions to addresses ending in {0}
ja: 0}で終わるアドレスにのみ、購読メールを送ることができます。

en: Primary color
ja: ブライマリカラー

en: The main color used throughout the app for buttons, links, and the default chart color.
ja: ボタンやリンク、標準のチャートの色としてアプリ内で使われるメインの色です

en: Navigation bar color
ja: ナビゲーションバーの色

en: The top nav bar of Metabase. Defaults to the Primary Color if not set.
ja: Metabaseの最上部のナビゲーションバーです。設定がない場合はプライマリカラーになります。

en: Accent 1
ja: アクセント1

en: The color of aggregations and breakouts in the graphical query builder.
ja: グラフィカルクエリビルダでの集約とブレイクアウトの色。

en: Accent 2
ja: アクセント2

en: The color of filters in the query builder and buttons and links in filter widgets.
ja: クエリビルダのフィルタの色、フィルタウィジェットのボタンやリンクの色。

en: Additional chart color
ja: 追加のチャートカラー

en: Rerun this question
ja: この質問を再実行する

en: Syncing database…
ja: データベースと同期しています

en: Add this model to a dashboard
ja: ダッシュボードにこのモデルを追加する

en: Project ID to be used for authentication. You can omit this field if you are only querying datasets owned by your organization.
ja: 認証に使用するプロジェクトID。自分の組織が所有しているデータセットのみを照会する場合は、このフィールドを省略することができます。

en: Make sure to leave out the Project ID prefix in "project_name:dataset_id" and only enter “dataset_id”
ja: project_name:dataset_id "では、プロジェクトIDのプレフィックスを省き、"dataset_id "のみを入力してください。

en: Service account JSON file
ja: サービスアカウントのJSONファイル

en: This JSON file contains the credentials Metabase needs to read and query your dataset.
ja: このJSONファイルには、Metabaseがデータセットを読み込んで照会するために必要な認証情報が含まれています。

en: Rerun queries for simple explorations
ja: シンプルな探索のためのクエリの再実行

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter. This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
ja: SummarizeやFilterを使ってデータを探索する際に、基礎となるクエリを実行します。これはデフォルトではオンになっていますが、パフォーマンスが低下する場合はオフにすることができます。

en: Choose when syncs and scans happen
ja: 同期とスキャンがいつ走るかを選んで下さい

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, turn this on to make changes.
ja: デフォルトでは、Metabaseはフィールド値について毎時の軽量な同期と日次の重い同期を行います。大きなデータベースを扱う場合、設定変更のためにオンに変えてください。

en: This enables Metabase to scan for additional field values during syncs allowing smarter behavior, like improved auto-binning on your bar charts.
ja: これにより、Metabaseは同期中に追加のフィールド値をスキャンすることができ、棒グラフの自動ビンディングの改善など、よりスマートな動作が可能になります。

en: Company or team name
ja: 会社名またはチーム名

en: must be different from the email address you used in setup
ja: セットアップに利用したメールアドレスとは異なるものでなければなりません

en: saved a model based on
ja: に基づいてモデルを保存しました。

en: saved a model
ja: モデルの保存

en: deleted a model
ja: モデルの削除

en: SQL query
ja: SQLクエリ

en: Archive this model?
ja: このモデルのアーカイブは？

en: This model will be removed from any dashboards or pulses using it.
ja: このモデルは、それを使用しているダッシュボードやパルスから削除されます。

en: Verify this model
ja: このモデルを検証する

en: Verify this question
ja: この質問を検証する

en: View this
ja: これを見る

en: License and billing
ja: ライセンスと請求

en: License
ja: ライセンス

en: New…
ja: New...

en: {0} distinct value | {0} distinct values
ja[0]: {0} 個性的な値

en: Getting distinct values...
ja: 明確な価値を得るために...

en: You don’t have permission to see this question’s columns.
ja: この質問のコラムを見る権限がありません。

en: Use an SSH-tunnel
ja: SSHトンネルを使う

en: We suggest you leave this off unless you plan on doing a lot of manual timezone casting with this data.
ja: このデータについて手動でのタイムゾーン変更を何度も行う予定がない限りはオフのままにすることを推奨します。

en: This can be useful for auditing and debugging, but prevents BigQuery from caching results and may increase your costs.
ja: これは監査やデバッグに役に立ちますが、BigQueryが結果をキャッシュできなくなるため、コストが増える可能性があります。

en: Connect using DNS SRV
ja: DNS SRVによる接続

en: If you're connecting to an Atlas cluster, you might need to turn this on. Note that your provided host must be a fully qualified domain name.
ja: Atlasのクラスタに接続する場合は、これをオンにする必要があるかもしれません。なお、提供するホストは完全修飾ドメイン名でなければなりません。

en: SSH authentication
ja: SSH認証

en: If a direct connection to your database isn't possible, you may want to use an SSH tunnel. {0}.
ja: データベースへの直接接続ができない場合は、SSHトンネルを使用するとよいでしょう。{0}.

en: Display name
ja: 表示名

en: Our {0}
ja: 私たちの{0}。

en: Choose what this data will be called in Metabase.
ja: このデータのMetabaseでの名称を選択します。

en: Models
ja: モデル

en: Raw Tables
ja: 生のテーブル

en: Unknown Metric: {0}
ja: Unknown Metric: {0}。

en: Unknown Segment: {0}
ja: 不明なセグメント。{0}

en: Unknown Field: {0}
ja: Unknown Field:{0}

en: Unknown function {0}
ja: 不明な機能 {0}。

en: Expecting {0} but found function {1} returning {2}
ja: 0}を期待していましたが、{2}を返す関数{1}が見つかりました。

en: Expecting {0} but found {1}
ja: 0}を期待しましたが、{1}でした。

en: Unexpected end of input, expecting {0}
ja: 0}を期待していましたが、予期せぬ入力の終了でした。

en: Expecting {0} but got {1} instead
ja: 0}を期待していたが、代わりに{1}を得た。

en: Unexpected end of input
ja: 入力の予期せぬ終了

en: Unexpected operator {0}
ja: 予期せぬ演算子{0}。

en: modified question's series
ja: 修正質問のシリーズ

en: added series to a question
ja: 質問にシリーズを追加

en: removed series from a question
ja: 質問からシリーズを削除

en: moved this to {0}
ja: は{0}に移動しました。

en: renamed this to "{0}"
ja: これを"{0}"にリネームしました。

en: added a description
ja: 説明文の追加

en: changed the description
ja: 説明文の変更

en: archived this
ja: これをアーカイブした

en: unarchived this
ja: アーカイブされていないこの

en: turned this into a model
ja: これをモデルに

en: changed this from a model to a saved question
ja: モデルから保存された質問への変更

en: edited the question
ja: 質問を編集しました

en: changed the display from {0} to {1}
ja: 表示を{0}から{1}に変更しました。

en: changed the visualization settings
ja: ビジュアライゼーションの設定変更

en: added a card | added {0} cards
ja[0]: カード追加

en: rearranged the cards
ja: カードの再配置

en: removed a card | removed {0} cards
ja[0]: カードの取り外し

en: created this
ja: を作成しました。

en: reverted to an earlier revision
ja: 以前のリビジョンに戻した

en: Dataset
ja: データセット

en: You're only allowed to email pulses to addresses ending in {0}
ja: パルスのメールは{0}で終わるアドレスにしか送れません。

en: Reaches the goal line
ja: ゴールラインに到達

en: You're only allowed to email alerts to addresses ending in {0}
ja: 0}で終わるアドレスにしかアラートを送信できません。

en: Query
ja: クエリ

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Search for some data…
ja: いくつかのデータを検索して...

en: Search for a model…
ja: モデルを探す...

en: Search for a question…
ja: 質問を検索する...

en: Search for a table…
ja: テーブルを探す...

en: All data
ja: 全データ

en: The best starting place for new questions.
ja: 新しい質問をするのに最適なスタート地点です。

en: Raw Data
ja: 生データ

en: Unaltered tables in connected databases.
ja: 接続されたデータベースのテーブルが変更されていないこと。

en: Use any question’s results to start a new question.
ja: 任意の質問の結果を使って、新しい質問を始めることができます。

en: Turn this into a model
ja: これをモデル化する

en: Let you update column descriptions and customize metadata to create
    great starting points for exploration.
ja: カラムの説明を更新したり、メタデータをカスタマイズしたりすることで
    探索のための素晴らしい出発点となります。

en: Show up higher in search results and get highlighted when other
    users start new questions to promote reuse.
ja: 検索結果で上位に表示されたり、他のユーザーが新しい質問を始めたときに
    他のユーザーが新しい質問を始めたときにハイライトされ、再利用を促進します。

en: Live in collections to keep them separate from messy database
    schemas.
ja: 厄介なデータベースのスキーマとは別に、コレクションとして保管することができます。
    スキーマから切り離すことができます。

en: Duplicate this model
ja: このモデルを複製する

en: It's okay to play around with models
ja: モデルで遊んでもいいじゃないか

en: You won't make any permanent changes to them unless you edit their query definition.
ja: クエリの定義を編集しない限り、永久に変更されることはありません。

en: Pick a question or a model
ja: 質問やモデルを選ぶ

en: Pick a different question or a model
ja: 別の質問やモデルを選ぶ

en: Model #{0}
ja: モデル番号{0}の

en: Model in {0}
ja: 0}のモデル

en: Display as
ja: として表示します。

en: Error contents
ja: エラー内容

en: Restoring the sample database...
ja: サンプルデータベースの復元...

en: Bring the sample database back
ja: サンプルデータベースの復活

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Earliest date
ja: 最も古い日付

en: Latest date
ja: 最新の日付

en: Hide advanced options
ja: 高度なオプションを隠す

en: Show advanced options
ja: 高度なオプションを表示する

en: Loading
ja: ロード中

en: Load more
ja: もっと読む

en: Table and details views
ja: テーブルビューと詳細ビュー

en: Detail views only
ja: 詳細表示のみ

en: It’s optional, but oh, so helpful
ja: これはオプションですが、とても役に立ちます。

en: Database column this maps to
ja: データベースのカラムにマッピングされる

en: Column type
ja: コラムタイプ

en: This column should appear in…
ja: このコラムが掲載されるのは...

en: Run selection
ja: ランの選択

en: Save as snippet
ja: スニペットとして保存

en: empty
ja: 空

en: not empty
ja: 空ではない

en: Edit model
ja: エディットモデル

en: (required)
ja: (必須)

en: This model is archived and shouldn't be used.
ja: このモデルはアーカイブされており、使用することはできません。

en: Remove database
ja: データベースを消す

en: Search for a database…
ja: データベースの検索...

en: Didn’t find anything
ja: 何も見つけられなかった

en: Don’t see your database? Check out our {0} page to see if it’s available for self-hosting.
ja: データベースが見当たりませんか？0}のページでセルフホスティングが可能かどうかを確認してください。

en: Community Drivers
ja: コミュニティドライバー

en: Show less options
ja: 少ないオプションを表示

en: Show more options
ja: その他のオプションを表示する

en: Search for a special type
ja: 特別なタイプを探す

en: Model management
ja: モデル管理

en: Edit query definition
ja: クエリの定義を編集する

en: Customize metadata
ja: メタデータをカスタマイズする

en: Turn back into a saved question
ja: 保存された質問に戻す

en: Select none
ja: 何も選ばない

en: Select all
ja: 全て選ぶ

en: By default "Site Url" is used in notification links, but can be overridden.
ja: デフォルトでは、"Site Url "が通知リンクに使用されますが、上書きすることができます。

en: Error preprocessing source query when applying GTAP: {0}
ja: GTAP適用時のソースクエリの前処理でエラーが発生しました。{0}

en: Exception caught in :bigquery-cloud-sdk can-connect?
ja: 例外は :bigquery-cloud-sdk can-connect?

en: DB {0} had hardcoded dataset-id; changing to an inclusion pattern and updating table schemas
ja: DB {0} ではデータセット ID がハードコードされていたため、包含パターンに変更し、テーブルスキーマを更新しました。

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase.
ja: Snowplowのアナリティクスで使用される、Metabaseのこのインスタンスを識別するための一意の識別子。

en: This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
ja: 初期設定前に一部のアナリティクスイベントが送信されるため、これは公開設定です。

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events.
ja: SnowplowコレクターがAnalyticsイベントの受信に利用できるかどうかを示すブール値。

en: Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
ja: Cypressのテストやローカル開発時に環境変数で設定する必要があります。

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow.
ja: アナリティクスイベントがSnowplowに送信されているかどうかを示すブール値。

en: True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
ja: このインスタンスで匿名トラッキングが有効になっており、Snowplowコレクターが利用可能な場合はtrue。

en: The URL of the Snowplow collector to send analytics events to.
ja: アナリティクスイベントを送信するSnowplowコレクターのURLです。

en: Error sending Snowplow analytics event {0}
ja: スノープラウアナリティクスイベント{0}の送信エラー

en: The approximate timestamp at which this instance of Metabase was created, for inclusion in analytics.
ja: Metabaseのこのインスタンスが作成されたおおよそのタイムスタンプです。

en: Unverified due to edit
ja: 編集のため未検証

en: Card {0} does not exist or does not have a valid query.
ja: カード{0}が存在しないか、有効なクエリを持っていません。

en: You must have data permissions to add a parameter referencing the Table {0}.
ja: テーブル{0}を参照するパラメータを追加するには、データ権限が必要です。

en: No matching parameter with slug {0}. Found: {1}
ja: スラッグ {0} に一致するパラメータがありません。見つかりました。{1}

en: Could not invite user because email is not configured.
ja: メールが設定されていないためユーザを招待できませんでした。

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via dashboard subscriptions.
ja: あなたのチームではSlackを使っていますか？もしそうなら、ダッシュボードを購読することで自動で最新のアップデートを送ることができます。

en: invalid token
ja: 無効なトークン

en: Slack channel not found.
ja: Slackチャネルが見つかりません。

en: channel not found
ja: チャネルが見つかりません

en: Unrecognized modal: {0}
ja: 認識できないモーダル：{0}。

en: Can't decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
ja: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEYを使って秘密の値を復号できない。

en: Your database's IP address (e.g. 98.137.149.56) or its domain name (e.g. esc.mydatabase.com).
ja: データベースのIPアドレス（例：98.137.149.56）またはドメイン名（例：esc.mydatabase.com）を入力します。

en: username
ja: ユーザ名

en: Use a secure connection (SSL)
ja: 安全な接続（SSL）を使う

en: Use an SSH tunnel
ja: SSHトンネルを使う

en: Enable this ssh tunnel?
ja: このSSHトンネルを有効にしますか？

en: SSH tunnel host
ja: SSHトンネルホスト

en: The hostname that you use to connect to connect to SSH tunnels.
ja: SSHトンネルに接続する際に使用するホスト名です。

en: SSH tunnel port
ja: SSHトンネルポート

en: SSH tunnel username
ja: SSHトンネルのユーザー名

en: The username you use to login to your SSH tunnel.
ja: SSHトンネルにログインする際に使用するユーザー名。

en: SSH tunnel password
ja: SSHトンネルパスワード

en: SSH private key to connect to the tunnel
ja: トンネルに接続するためのSSH秘密鍵

en: Paste the contents of an ssh private key here
ja: sshの秘密鍵の内容をここに貼り付ける

en: Passphrase for SSH private key
ja: SSH秘密鍵のパスフレーズ

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter.
ja: SummarizeやFilterを使ってデータを探索する際に、基礎となるクエリを実行します。

en: This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
ja: これはデフォルトではオンになっていますが、パフォーマンスが遅い場合はオフにすることができます。

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema.
ja: これはこのデータベースのスキーマにアップデートがあったかを問い合わせる軽量なプロセスです。

en: In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
ja: ほとんどの場合、毎時の同期のままで問題ありません。

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase Cloud IP addresses:
ja: データベースがファイアウォールの内側にある場合、以下のMetabase CloudのIPアドレスからの接続を許可する必要がある可能性があります：

en: Error querying database {0} for current time: {1}
ja: データベース {0} への現在時刻の問い合わせでエラーが発生しました。{1}

en: Error: multiple values specified for parameter; non-Field Filter parameters can only have one value.
ja: エラー：パラメータに複数の値が指定されました。フィールドフィルタ以外のパラメータは、1つの値しか持つことができません。

en: The local path relative to where Metabase is running from. Your string should not include the .mv.db extension.
ja: Metabaseが動いている場所からのローカルの相対パスです。入力に.mv.dbの拡張子は不要です。

en: SSL Mode
ja: SSLモード

en: SSL Root Certificate (PEM)
ja: SSLルート証明書（PEM）

en: Authenticate client certificate?
ja: クライアントの証明書を認証しますか？

en: SSL Client Certificate (PEM)
ja: SSLクライアント証明書（PEM）

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER or PKCS-12)
ja: SSLクライアントキー(PKCS-8/DERまたはPKCS-12)

en: SSL Client Key Password
ja: SSLクライアントキーのパスワード

en: Unable to substitute parameters: {0}
ja: パラメータの置換ができません。{0}

en: Expected native source query to be a string, got: {0}
ja: ネイティブソースのクエリが文字列であることを期待していました。{0}

en: Expected native source query parameters to be sequential, got: {0}
ja: ネイティブソースのクエリパラメータがシーケンシャルであることを期待していました。{0}

en: No expression named {0} at this level of the query
ja: クエリのこのレベルで{0}という名前の式はありません

en: Error compiling :field clause: {0}
ja: field clauseのコンパイルでエラーが発生しました。{0}

en: Warning: Driver {0} is using {1}. This method was deprecated in {2} and will be removed in a future release.
ja: 警告です。ドライバ {0} が {1} を使用しています。このメソッドは {2} で非推奨となり、将来のリリースで削除される予定です。

en: Error setting connection to autoCommit false
ja: autoCommit falseへの接続設定エラー

en: Error setting prepared statement fetch size to fetch-size
ja: 準備されたステートメントのフェッチサイズをフェッチサイズに設定するエラー

en: Error setting statement fetch size to fetch-size
ja: ステートメントフェッチサイズのフェッチサイズへの設定エラー

en: Error executing query: {0}
ja: クエリの実行時にエラーが発生しました。{0}

en: Local file path
ja: ローカルファイルパス

en: Uploaded file path
ja: アップロードされたファイルのパス

en: File path
ja: ファイルパス

en: Error invoking getter for connection property {0}
ja: 接続プロパティ{0}のゲッターの呼び出しエラー

en: Only these...
ja: これだけの...

en: Comma separated names of {0} that <strong>should</strong> appear in Metabase
ja: コンマで区切られた{0}の名前で、メタベースに<strong>should</strong>表示されるもの。

en: You can use patterns like <strong>auth*</strong> to match multiple {0}
ja: <strong>auth*</strong>のようなパターンを使って、複数の{0}にマッチさせることができます。

en: Comma separated names of {0} that <strong>should NOT</strong> appear in Metabase
ja: コンマで区切られた{0}の名前で、メタベースに<strong>should not</strong>表示されるもの。

en: Your Slack connection stopped working
ja: Slackとの接続が止まりました

en: Client ID for Google Sign-In. If this is set, Google Sign-In is considered to be enabled.
ja: GoogleログインのためのクライアントIDです。これがセットされると、Googleログインが有効化されたとみなされます。

en: Invalid Google Sign-In Client ID: must end with ".apps.googleusercontent.com"
ja: 無効なGoogleサインインクライアントID：".apps.googleusercontent.com "で終わる必要があります。

en: Invalid Google Sign-In token.
ja: Googleサインインのトークンが無効です。

en: Google Sign-In token appears to be incorrect.
ja: Google Sign-Inのトークンが正しくないようです。

en: Successfully authenticated Google Sign-In token for: {0} {1}
ja: のGoogleサインイン・トークンの認証に成功しました。{0} {1}

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot.
ja: MetabaseのSlackボットに接続するための、非推奨のSlack APIトークンです。

en: Please use a new Slack app integration instead.
ja: 代わりに新しいSlackアプリの統合をご利用ください。

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app.
ja: Metabase Slackアプリに接続するためのボットユーザーOAuthトークンです。

en: This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
ja: これはMetabase v0.42.0以降のすべての新しいSlack統合に使用する必要があります。

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid.
ja: 現在のSlackアプリトークンが設定されている場合、そのトークンが有効かどうか。

en: Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
ja: Slack APIリクエストがauthエラーを返した場合、「false」に設定します。

en: The name of the channel to which Metabase files should be initially uploaded
ja: Metabaseファイルを最初にアップロードするチャネルの名前

en: 🔒 Your Slack authorization token is invalid or has been revoked. Please update your integration in Admin Settings -> Slack.
ja: あなたのSlackの認可トークンは無効または取り消されました。管理者設定 -> Slackから連携設定を更新してください。

en: Slack channel named `{0}` is missing!
ja: 0}`という名前のSlackチャンネルがありません。

en: The channel is used for storing images that are included in dashboard subscriptions.
ja: このチャンネルは、ダッシュボードのサブスクリプションに含まれる画像を保存するために使用されます。

en: You do not have curate permissions for this Collection.
ja: このコレクションのキュレーション権限がありません。

en: Dashboard {0} does not have a DashboardCard with ID {1}
ja: ダッシュボード{0}には、ID {1}のDashboardCardがありません。

en: Deleting secret ID {0} from app DB because the owning database ({1}) is being deleted
ja: 所有するデータベース({1})が削除されるため、アプリDBからシークレットID {0}を削除する

en: Invalid value for Field column {0}: {1} is not a descendant of any of these types: {2}
ja: Field列{0}の値が無効です。{1} はこれらの型のいずれの子孫でもありません。{2}

en: Can''t use block permissions without having the advanced-permissions premium feature
ja: アドバンスドパーミッションのプレミアム機能がないと、ブロックパーミッションが使えない。

en: User {0} does not exist.
ja: ユーザー{0}は存在しません。

en: Wrong email address for User {0}.
ja: ユーザー{0}のEメールアドレスが間違っています。

en: Secret ID {0}
ja: シークレットID {0}

en: File path for {0}
ja: 0}のファイルパス

en: Path
ja: パス

en: {0} points to non-existent file: {1}
ja: {0} は存在しないファイルを指しています。{1}

en: {0} (a local file path) cannot be used in Metabase hosted environment
ja: {0}（ローカルファイルのパス）は、Metabaseホスト環境では使用できません。

en: Error parsing Setting {0}: {1}
ja: 設定{0}の解析にエラーが発生しました。{1}

en: Site-wide values are not allowed for Setting {0}
ja: 設定{0}にはサイトワイドな値は使用できません。

en: Setting {0} is deprecated as of Metabase {1} and may be removed in a future version.
ja: 0}の設定は、Metabase {1}では非推奨となっており、将来のバージョンでは削除される可能性があります。

en: Setting name ''{0}'' is retired; use a different name instead
ja: 設定名''｛0｝''は廃止されました。

en: Boolean indicating whether analytics data should be sent to Google Analytics on the frontend
ja: 分析データをフロントエンドのGoogle Analyticsに送信するかどうかを示すブール値

en: Metabase version for which a notice about usage of deprecated features has been shown.
ja: 廃止された機能の使用に関する通知が表示されているメタベースのバージョン。

en: Whether or not to display a message about pinning dashboards. It will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
ja: ダッシュボードのピン留めに関するメッセージを表示するかどうか。また、ダッシュボードがピン留めされている場合は非表示になります。管理者は、生のデータよりも優れたコンテンツにユーザーを誘導するために、これを非表示にすることがあります。

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
ja: これは、週ごとのグループ化やGUIクエリでのフィルタリングなどに影響します。

en: It won''t affect most SQL queries,
ja: ほとんどのSQLクエリには影響しません。

en:  although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
ja: しかし、SnowflakeではWEEK_STARTセッション変数の設定に使用されています。

en: Error fetching Metabase Cloud gateway IP addresses:
ja: Metabase CloudのゲートウェイIPアドレスの取得エラー。

en: Metabase Cloud gateway IP addresses, to configure connections to DBs behind firewalls
ja: Metabase CloudのゲートウェイIPアドレス（ファイアウォール内のDBへの接続を設定するため

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added.
ja: 次のデータベース接続が追加された後に、紹介のモーダルを表示するかどうか。

en: Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
ja: デフォルトでは、このインスタンスでデフォルト以外のデータベースがすでに同期を終了している場合、デフォルトはfalseです。

en: Alert: {0} has {1}
ja: アラート：{0}が{1}を持っている

en: Nothing to compare to.
ja: 比較するものがありません。

en: Invalid parameter type {0} for parameter {1}. Parameter type must be one of: {2}
ja: パラメータ {1} のパラメータタイプ {0} が無効です。パラメータタイプは次のいずれかでなければなりません。{2}

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag named {1}.
ja: 無効なパラメータです。カード{0}には{1}という名前のテンプレートタグがありません。

en: Unable to resolve invalid query parameter: parameter is missing :id
ja: 無効なクエリパラメータを解決できません：パラメータに :id がありません。

en: Dashboard does not have a parameter with ID {0}.
ja: ダッシュボードには、ID {0}のパラメータがありません。

en: Query: {0}
ja: クエリです。{0}

en: Error determining expected columns for query: {0}
ja: クエリに登録されている列の判定に失敗しました。{0}

en: Nested queries are disabled
ja: ネストされたクエリは無効

en: Guessing join {0}
ja: 推測での結合{0}。

en: Unable to infer an appropriate join. Query may not work as expected.
ja: 適切な結合を推測することができません。クエリが期待通りに動作しない可能性があります。

en: Error resolving Fields in query: {0}
ja: クエリ内のフィールドの解決に失敗しました。{0}

en: Warning: clause {0} does not match a column in the source query. Attempting to correct this to {1}
ja: 警告：節 {0} がソース・クエリの列と一致しません。これを {1} に修正しようとしています。

en: Warning: clause {0} refers to a Field that may not be present in the source query. Query may not work as expected. Found: {1}
ja: 警告: 句 {0} はソース・クエリに存在しない可能性のあるフィールドを参照しています。クエリが期待どおりに動作しない可能性があります。見つかりました。{1}

en: Expected :aggregation-options clause, got {0}
ja: 期待された :集約オプション時に、{0}を得ました。

en: Cannot determine the source table or query for Field clause {0}
ja: Field句{0}のソーステーブルまたはクエリを決定できません。

en: Aggregation does not exist at index {0}
ja: インデックス{0}には集約が存在しません。

en: No expression named {0}
ja: 0}という名前の式はありません。

en: Sample database DB file ''{0}'' cannot be found.
ja: サンプルデータベース DB ファイル ''{0}'' が見つかりません。

en: Loading sample database
ja: サンプルデータベースをロードしています

en: Failed to load sample database
ja: サンプルデータベースのロードに失敗しました

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is served over an insecure connection. Some browsers will reject cookies under these conditions.
ja: セッションクッキーのSameSiteは "None "に設定されていますが、サイトは安全でない接続で提供されています。このような場合、一部のブラウザはクッキーを拒否します。

en: Login request is missing device ID information
ja: ログインリクエストにデバイスID情報がない

en: Cannot decrypt encrypted {0}. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
ja: 暗号化された{0}を復号化できません。MB_ENCRYPTION_SECRET_KEYを変更したか、設定し忘れていませんか？

en: test Setting
ja: テスト セッティング

en: A retired setting name
ja: 引退した設定名

en: Your license is active!
ja: あなたのライセンスは有効です。

en: This token doesn't seem to be valid. Double-check it, then contact support if you think it should be working.
ja: このトークンは有効ではないようです。再度確認して、有効であると思われる場合はサポートに連絡してください。

en: We're having trouble validating your token. Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers.
ja: トークンの検証に問題があります。お使いのインスタンスがMetabaseのサーバーに接続できることを再確認してください。

en: Unexpected expression
ja: 予期せぬ表現

en: Invalid node type
ja: 無効なノードタイプ

en: Invalid number format
ja: 無効な数値フォーマット

en: Expected expression
ja: 期待される表現

en: Slack channel name
ja: Slackチャンネル名

en: Unexpected token "{0}"
ja: 予期しないトークン"{0}"

en: Reached max number of iterations
ja: イテレーションの最大数に達した

en: Unexpected token
ja: 予期しないトークン

en: Sign in with SSO
ja: SSOでのサインイン

en: Bought a license to unlock advanced functionality? Please enter it below.
ja: 高度な機能を解除するためにライセンスを購入しましたか？以下に入力してください。

en: Your license isn’t valid anymore. If you have a new license, please
    enter it below, otherwise please contact {0}
ja: あなたのライセンスはもう有効ではありません。新しいライセンスをお持ちの場合は、以下に入力してください。
    それ以外の場合は、{0}までご連絡ください。

en: Your trial ends in {0} days. If you already have a license, please enter it below.
ja: あなたのトライアルは{0}日で終了します。すでにライセンスをお持ちの方は、以下に入力してください。

en: Your license is active until {0}! Hope you’re enjoying it.
ja: あなたのライセンスは{0}まで有効です!楽しんでいただけると幸いです。

en: Billing
ja: ビリング

en: Manage your Cloud account, including billing preferences, in your Metabase Store account.
ja: Metabase Storeのアカウントで、課金設定などのクラウドアカウントの管理ができます。

en: To manage your billing preferences, please email {0}
ja: 課金設定を管理するには、{0}にメールを送ってください。

en: This driver will be removed in a future release.
ja: このドライバーは、将来のリリースで削除される予定です。

en: We recommend you upgrade to the {0}.
ja: 0}にアップグレードすることをお勧めします。

en: This is our new {0} driver.
ja: これが私たちの新しい{0}ドライバーです。

en: The old driver has been deprecated and will be removed in a future release.
ja: 古いドライバーは非推奨となっており、将来のリリースで削除される予定です。

en: If you really need to use it, you can {0}.
ja: どうしても使う必要がある場合は{0}となります。

en: Need help connecting?
ja: 接続にお困りですか？

en: Check out documentation for step-by-step directions on how to connect to your database.
ja: データベースへの接続方法については、ドキュメントを参照してください。

en: Docs weren't enough? {0}
ja: ドックだけでは不十分？{0}

en: {0} column | {0} columns
ja[0]: {0}列

en: We're taking a look at your database!
ja: あなたのデータベースを見ています。

en: You’ll be able to use individual tables as they finish syncing.
ja: 同期が完了すると、個々のテーブルを使用できるようになります。

en: In the meantime, you can take a look at the {0} if you want to get a head start. Want to explore?
ja: とりあえず、先取りしたい人は{0}を見てみるといいでしょう。探求してみませんか？

en: Sample Database
ja: サンプルデータベース

en: Have a look around your Metabase in the meantime if you want to get a head start.
ja: その間に、メタベースを見てみるといいでしょう。

en: Explore sample data
ja: サンプルデータを見る

en: SQL snippets
ja: SQLスニペット

en: reference the results of another saved question
ja: 保存された別の質問の結果を参照する

en: Variables in models aren't supported yet
ja: モデル内の変数はまだサポートされていません

en: To solve this, just remove the variables in this question and try again. (It's okay to use {0} or {1} in your query.)
ja: これを解決するには、この質問の変数を削除して、もう一度試してみてください。(クエリの中で{0}や{1}を使っても構いません)。

en: Back to sign in
ja: サインインに戻る

en: Please contact an administrator to have them reset your password.
ja: 管理者に連絡して、パスワードを再設定してもらってください。

en: All done!
ja: すべて完了しました。

en: Awesome, you've successfully updated your password.
ja: パスワードの更新が完了しました。

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can request a new reset email.
ja: セキュリティ上の理由から、パスワードリセットのリンクは少し時間が経つと失効してしまいます。それでもパスワードをリセットする必要がある場合は、新しいリセットメールをリクエストすることができます。

en: Request a new reset email
ja: 新しいリセットメールのリクエスト

en: Connected to these tables
ja: これらのテーブルに接続された

en: Are you ready to start exploring your data? Add it below.
ja: データの探索を始める準備はできていますか？下に追加してください。

en: Not ready? Skip and play around with our Sample Database.
ja: 準備ができていない？スキップして、サンプルデータベースで遊んでみてください。

en: Need help connecting to your data?
ja: データへの接続でお困りですか？

en: Invite a teammate. We’ll make them an admin so they can configure your database. You can always change this later on.
ja: チームメイトを招待します。その人を管理者にして、データベースの設定をしてもらいます。これは後からいつでも変更できます。

en: Send invitation
ja: 招待状の送付

en: I'll invite a teammate to connect the database
ja: チームメイトを誘ってデータベースに接続する

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about product usage.
ja: Metabaseの改善に役立てるために、製品の使用状況に関する特定のデータを収集したいと考えています。

en: Here's a full list of what we track and why.
ja: ここでは、私たちが追跡しているものとその理由の全リストを紹介します。

en: Finish
ja: フィニッシュ

en: Finishing…
ja: フィニッシング...

en: Setup section
ja: セットアップセクション

en: Looks like everything is working.
ja: すべてがうまくいっているように見えます。

en: We know you’ve already created one of these.
ja: あなたがすでに作成していることを知っています。

en: We like to keep billing and product accounts separate so that you don’t have to share logins.
ja: お客様がログインを共有する必要がないように、請求書と製品のアカウントを別々にしています。

en: Error syncing
ja: 同期中のエラー

en: Done!
ja: できました。

en: Syncing…
ja: Syncing...

en: Sync failed
ja: 同期失敗

en: Syncing completed
ja: シンクロ完了

en: Syncing tables…
ja: テーブルを同期する...

en: You’re using a {0} and a {1} which are now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {2}.
ja: 0}と{1}を使用していますが、これらは現在非推奨で、次のリリースで削除される予定です。2}を使用することをお勧めします。

en: Database driver
ja: データベースドライバー

en: Slack bot integration
ja: Slackのボット統合

en: upgrade
ja: アップグレード

en: Your Slack bot was deprecated but is still working. We recommend you delete the existing connection and {0}.
ja: あなたのSlackボットは非推奨ですが、まだ動作しています。既存の接続を削除して{0}することをお勧めします。

en: upgrade to Slack Apps
ja: Slack Appsへのアップグレード

en: You’re using a {0} which is now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {1}.
ja: 0}を使用していますが、これは現在非推奨で、次のリリースで削除される予定です。1}を使用することをお勧めします。

en: Our Premium Embedding product has been discontinued, but if you already have a license you can activate it here. You’ll continue to receive support for the duration of your license.
ja: プレミアム・エンベッディング製品の販売は終了しましたが、すでにライセンスをお持ちの方はこちらからアクティベートできます。ライセンスの有効期間中は、引き続きサポートを受けることができます。

en: Your Premium Embedding license isn’t valid anymore. {0}
ja: あなたのプレミアム埋め込みライセンスはもう有効ではありません。{0}

en: Explore our paid plans.
ja: 有料プランを見る

en: Your Premium Embedding license is active until {0}.
ja: Premium Embeddingのライセンスは{0}まで有効です。

en: Enter the token you bought from the Metabase Store below.
ja: Metabase Storeで購入したトークンを下記に入力してください。

en: Looking to remove the “Powered by Metabase” logo, customize colors
    and make it your own? {0}
ja: Powered by Metabase "のロゴを削除し、カラーをカスタマイズして
    自分のものにしてみませんか？{0}

en: Are you sure you want to delete your Slack App?
ja: 本当にSlackアプリを削除していいのか？

en: Deleting…
ja: Deleting...

en: Deleting failed
ja: 失敗したデレステ

en: Deleted
ja: 削除

en: Doing this may stop your dashboard subscriptions from appearing in Slack until a new connection is set up.
ja: これにより、新しい接続が設定されるまで、ダッシュボードのサブスクリプションがSlackに表示されなくなる場合があります。

en: Are you sure you want to delete your Slack App integration?
ja: Slack Appの統合を削除してよろしいですか？

en: invite another teammate
ja: 他のチームメイトを誘う

en: invite a teammate
ja: チームメイトを誘う

en: Connect your data to get the most out of Metabase
ja: Metabaseを最大限に活用するためにデータを接続する

en: If you need help, you can {0} or {1}.
ja: 助けが必要な場合は、{0}または{1}。

en: check out our setup guides
ja: セットアップガイドを見る

en: Add my data
ja: マイデータの追加

en: Your teams’ most important dashboards go here
ja: チームの重要なダッシュボードはここに

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone.
ja: ダッシュボードを{0}にピン留めすると、このスペースに全員分のダッシュボードが表示されます。

en: Try these x-rays based on your data
ja: あなたのデータに基づいて、これらのX線写真を試してみてください。

en: Looking for more?
ja: もっと見たい？

en: You can get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers with {0}
ja: 優先的なサポート、インサイトをチームで共有するためのツール、お客様にシームレスでインタラクティブなデータ体験を提供するための強力なオプションを {0} で利用することができます。

en: our other paid plans.
ja: その他の有料プラン

en: Have a Premium Embedding license?
ja: プレミアムエンベッディングのライセンスをお持ちの方

en: Activate it here.
ja: ここで起動してください。

en: Use the tab key to navigate through settings and columns.
ja: タブキーで設定や列を移動することができます。

en: Metabase is open source and will be free forever – but by upgrading you can have priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
ja: Metabaseはオープンソースであり、永久に無料です。しかし、アップグレードすることで、優先的なサポート、チームでインサイトを共有するためのより多くのツール、顧客のためのシームレスでインタラクティブなデータ体験を作るための強力なオプションを利用することができます。

en: Want to know more?
ja: もっと知りたい？

en: Explore our paid plans
ja: 有料プランを見る

en: Check out our docs on how to connect to Slack.
ja: Slackへの接続方法については、こちらをご覧ください。

en: Slack bot is working.
ja: Slackのボットが動いている。

en: Slack bot is not working.
ja: Slackボットが動作しない。

en: Slack app is working
ja: Slackアプリが動作する

en: Slack app is not working.
ja: Slackアプリが使えない。

en: Need help? {0}.
ja: お困りですか？{0}.

en: See our docs
ja: ドキュメントを見る

en: Delete Slack App
ja: Slackアプリの削除

en: Finally, open Slack, create a public channel and enter its name below.
ja: 最後に、Slackを開き、パブリックチャンネルを作成し、その名前を以下に入力します。

en: We'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions.
ja: ダッシュボードのサブスクリプションを送信する前に、ここでチャートやテーブルをアップロードします。

en: We recommend you {0}, see the instructions below:
ja: 0}をお勧めします。以下の説明をご覧ください。

en: Bring the power of Metabase to your Slack #channels.
ja: MetabaseのパワーをあなたのSlack #channelsにもたらします。

en: Follow these steps to connect to Slack:
ja: 以下の手順でSlackに接続します。

en: 1. Create your Slack App
ja: 1.Slackアプリの作成

en: To create your Metabase integration on Slack you’ll need to set up some things.
ja: SlackでMetabaseの統合を行うためには、いくつかの設定が必要になります。

en: First, go to {0}, hit “{1}” and pick “{2}”
ja: まず、{0}に行って「{1}」を打ち、「{2}」を選びます。

en: Slack Apps
ja: Slackアプリ

en: Create New App
ja: 新規アプリの作成

en: From an app manifest.
ja: アプリのマニフェストから

en: 2. Copy the Metabase manifest
ja: 2.メタベースのマニフェストをコピーする

en: Select your workspace and then copy our {0} below and paste it in to create the app. In the following screen, click “{1}” and authorize it.
ja: ワークスペースを選択し、以下の当社の{0}をコピーして貼り付け、アプリを作成します。次の画面で、「{1}」をクリックして、認証します。

en: Slack Manifest
ja: Slackのマニフェスト

en: Install to workspace
ja: ワークスペースへのインストール

en: Copy
ja: コピー

en: 3. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
ja: 3.OAuth Tokenを有効にして、新しいslackチャンネルを作成します。

en: Click on "{0}" in the sidebar, copy the “{1}” and paste it here.
ja: サイドバーの"{0}"をクリックし、"{1}"をコピーしてここに貼り付けます。

en: OAuth and Permissions
ja: OAuthとパーミッション

en: Bot User OAuth Token
ja: ボットユーザーのOAuthトークン

en: Every column has a type, a description, and a friendly name. Nice!
ja: すべてのカラムには、タイプ、説明、そしてフレンドリーな名前があります。いいですねー。

en: Most
ja: 最も

en: Some
ja: いくつかの

en: Many
ja: 多くの

en: {0} columns are missing a column type, description, or friendly name.
ja: {0}列は、列タイプ、説明、またはフレンドリ名が不足しています。

en: Adding metadata makes it easier for your team to explore this data.
ja: メタデータを追加することで、チームはこのデータを簡単に調べることができます。

en: Simplify your schema with Models
ja: モデルでスキーマをシンプルに

en: To pick some data, you'll need to add some first
ja: いくつかのデータを選ぶためには、まず

en: Create models to make it easier for your team to explore.
ja: チームが探索しやすいようにモデルを作成します。

en: Instead of having your end users wade through your complex raw data, you can create custom models that are easy to find, understand, and explore.
ja: エンドユーザーが複雑な生データを読み解く代わりに、見つけやすく、理解しやすく、探索しやすいカスタムモデルを作成することができます。

en: Learn how
ja: 学習方法

en: Enable this SSH tunnel?
ja: このSSHトンネルを有効にしますか？

en: The hostname that you use to connect to SSH tunnels.
ja: SSHトンネルに接続する際に使用するホスト名です。

en: Paste the contents of an SSH private key here
ja: SSH秘密鍵の内容をここに貼り付ける

en: Allow using a saved question or Model as the source for other queries?
ja: 保存された質問やモデルを他のクエリのソースとして使用することはできますか？

en: Pulse card query error
ja: パルスカード問い合わせエラー

en: There was a problem with this question.
ja: この質問には問題がありました。

en: See our docs for step-by-step directions on how to connect your database.
ja: データベースへの接続方法については、ドキュメントを参照してください。

en: You've updated your password.
ja: パスワードを更新しました。

en: A question
ja: 質問

en: A dashboard
ja: ダッシュボード

en: A model
ja: Aモデル

en: Save your questions, dashboards, and models in collections — and pin them to feature them at the top.
ja: 質問、ダッシュボード、モデルをコレクションに保存し、ピン留めしてトップに表示することができます。

en: Useful data
ja: 便利なデータ

en: Start new explorations here
ja: ここから新たな探求が始まる

en: Start new explorations about {0} here
ja: 0}についての新しい探求をここから始めます。

en: Show fewer options
ja: 少ない選択肢を表示

en: Unpin
ja: アンピン

en: Pin this
ja: このピン

en: License and Billing
ja: ライセンスと課金

en: edited the metadata
ja: メタデータの編集

en: Copy of
ja: のコピー

en: The /api/setup route can only be used to create the first user, however a user currently exists.
ja: /api/setup ルートは、最初のユーザーを作成するためにのみ使用できますが、ユーザーは現在存在しています。

en: Maximum number of rows to return specifically on :rows type queries via the API.
ja: API の :rows タイプのクエリで返す最大行数です。

en: Downloads of native queries are only allowed if a group has download permissions for the entire database.
ja: ネイティブクエリのダウンロードは、グループがデータベース全体に対するダウンロード権限を持っている場合にのみ許可されます。

en: Manage data model
ja: データモデルの管理

en: Star
ja: 星

en: Balloons
ja: バルーン

en: Mail
ja: メール

en: Bell
ja: ベル

en: {0} events
ja: {0}イベント

en: Data model access requires full data access.
ja: データモデルへのアクセスには、フルデータアクセスが必要です。

en: You're allowed to download up to 10,000 row.
ja: 10,000行までダウンロードすることができます。

en: Manage database
ja: データベースの管理

en: Unbinned
ja: アンビン

en: Invalid template tag "{0}"
ja: テンプレートタグ"{0}"が無効です。

en: The variable "{0}" needs to be mapped to a field.
ja: 変数「{0}」はフィールドにマッピングする必要があります。

en: Don't bin
ja: ビン詰めしないでください

en: Invalid template tag: {0}
ja: 無効なテンプレートタグです。{0}

en: Settings access
ja: 設定アクセス

en: This grants access to Tools, Audit, and Troubleshooting
ja: ツール」「監査」「トラブルシューティング」へのアクセス権を付与します。

en: Subscriptions and Alerts
ja: 定期購読とアラート

en: Manage database access requires full data access.
ja: データベースアクセスを管理するには、完全なデータアクセスが必要です。

en: Download results access requires full data access.
ja: ダウンロード結果へのアクセスには、フルデータアクセスが必要です。

en: 10 thousand rows
ja: 1万列

en: 1 million rows
ja: 100万行

en: Application
ja: アプリケーション

en: Hide error details
ja: エラーの詳細を隠す

en: Metabot
ja: メタボ

en: Delete {0}?
ja: 0}を削除しますか？

en: This is a community-developed driver and not supported by Metabase.
ja: このドライバはコミュニティで開発されたもので、Metabaseではサポートされていません。

en: This is a partner-developed driver. Though Metabase can’t provide support for it, if you need help you can contact the fine folks at
ja: このドライバはパートナーによって開発されたものです。Metabaseではサポートできませんが、必要であれば、以下の会社に連絡してください。

en: Turn on
ja: オン

en: Open sidebar
ja: サイドバーを開く

en: Edit variables
ja: 編集変数

en: Updated event
ja: アップデートされたイベント

en: Add time
ja: 時間を追加する

en: Select a file
ja: ファイルを選択する

en: Hours
ja: 時間

en: Minutes
ja: 議事録

en: Remove time
ja: 時間削除

en: Add your own data
ja: 独自データの追加

en: Something's wrong with your question
ja: 質問がおかしい

en: Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
ja: さあ、あなたのことを知り、あなたのデータに接続し、あなたの答えを見つけ始めましょう

en: Edit event
ja: イベントを編集する

en: Archive event
ja: アーカイブイベント

en: New event timeline
ja: 新しいイベントタイムライン

en: Edit event timeline
ja: イベントタイムラインの編集

en: Archive timeline and all events
ja: タイムラインと全イベントのアーカイブ

en: New event
ja: 新企画

en: Created event
ja: 作成したイベント

en: Get more control
ja: より多くの制御を得る

en: {0} and disable download results, control access to the data model, ${ 1 }.
ja: {0}でダウンロード結果を無効化し、データモデルへのアクセスを制御する ${ 1 }.

en: Upgrade to Pro or Enterprise
ja: ProまたはEnterpriseへのアップグレード

en: Hey there, {0}
ja: やあ、{0}さん。

en: How's it going, {0}?
ja: 調子はどう、 {0}?

en: Howdy, {0}
ja: こんにちは、{0}。

en: Greetings, {0}
ja: こんにちは、{0}

en: Good to see you, {0}
ja: お久しぶりです、{0}

en: Metabase tips
ja: Metabaseのヒント

en: Here are some popular items
ja: 人気のアイテムをご紹介します。

en: Here are some popular tables
ja: 人気のテーブルをご紹介します。

en: Here are some popular questions
ja: よくある質問を紹介します。

en: Here are some popular models
ja: 人気のモデルをご紹介します。

en: Here are some popular dashboards
ja: 人気のダッシュボードをご紹介します。

en: Pick up where you left off
ja: 最近使用したアイテム

en: Try out these sample x-rays to see what Metabase can do.
ja: Metabaseの機能を確認するためのサンプルX線写真をご覧ください。

en: Here are some explorations of the
ja: の探訪記を紹介します。

en: schema in
ja: ぶんぽうきすう

en: Here are some explorations of
ja: の探訪記を紹介します。

en: A look at
ja: を見る

en: A summary of
ja: のまとめ

en: A glance at
ja: を見てみると

en: Some insights about
ja: について、いくつかの知見を得た。

en: Remove bookmark
ja: ブックマークの削除

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Past
ja: 過去

en: Exclude...
ja: 除く...

en: Events between {0} and {1}
ja: {0}と{1}の間のイベント

en: Events
ja: イベント情報

en: Move event
ja: 移動イベント

en: Unarchive event
ja: アーカイブ解除イベント

en: Delete event
ja: イベント削除

en: {0} added this on {1}
ja: {0} は {1} でこれを追加しました。

en: Added on {0}
ja: 0}に追加されました。

en: The Mesozoic era
ja: 中生代

en: No timelines found
ja: タイムラインは見つかりませんでした

en: No events found
ja: イベントは見つかりませんでした

en: Archived events
ja: 過去のイベント

en: Search for an event
ja: イベント検索

en: Add an event
ja: イベントの追加

en: New timeline
ja: 新タイムライン

en: Edit timeline details
ja: タイムラインの詳細を編集する

en: Move timeline
ja: ムーブタイムライン

en: View archived events
ja: 過去のイベントを見る

en: View archived timelines
ja: アーカイブされたタイムラインを見る

en: Launch of v2.0
ja: v2.0発売のお知らせ

en: Add events to Metabase to show important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
ja: Metabaseにイベントを追加して、重要なマイルストーンや発売などをデータと一緒に表示することができます。

en: Events in Metabase let you see important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
ja: Metabaseのイベントにより、重要なマイルストーンや発売日などをデータと一緒に確認することができます。

en: {0} event | {0} events
ja[0]: {0}イベント

en: Unarchive timeline
ja: アンアーカイブのタイムライン

en: Delete timeline
ja: タイムラインの削除

en: Archived timelines
ja: アーカイブス タイムライン

en: Move {0}
ja: 0}を移動します。

en: Add events to Metabase to show helpful context alongside your data.
ja: Metabaseにイベントを追加して、データと共に役立つコンテキストを表示します。

en: Events in Metabase let you see helpful context alongside your data.
ja: Metabaseのイベントは、データとともに有益なコンテキストを見ることができます。

en: Original schema
ja: オリジナルスキーマ

en: Click the button below to begin creating your Slack App using the Metabase configuration.
ja: 以下のボタンをクリックして、Metabaseの設定を使ったSlack Appの作成を開始します。

en: Once created, click “{0}” to authorize it.
ja: 作成したら、「{0}」をクリックして認証します。

en: 2. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
ja: 2.OAuth Tokenを有効化し、slackチャンネルを新規に作成する

en: Last 7 Days
ja: 直近7日間

en: Last 30 Days
ja: 過去30日間

en: Last 3 Months
ja: 過去3ヶ月間

en: Last 12 Months
ja: 過去12ヶ月間

en: Specific dates...
ja: 具体的な日程は...

en: Relative dates...
ja: 相対的な日付...

en: Days of the week...
ja: 曜日...

en: Months of the year...
ja: 1年の月日...

en: Quarters of the year...
ja: 四半期...

en: Hours of the day...
ja: 一日の時間...

en: Is not empty
ja: 空でない

en: Select none...
ja: なしを選択...

en: Select all...
ja: すべて選択...

en: Right now, this is {0}
ja: 今現在、これは{0}です。

en: Right now, this is {0} - {1}
ja: 今は、{0} - {1}です。

en: Starting from...
ja: から始まる...

en: Starting from
ja: からスタートします。

en: 0/{0} loaded
ja: 0/{0}をロード

en: Your dashboard is ready
ja: ダッシュボードの準備

en: Doing Science...
ja: 調査しています...

en: Still Here...
ja: まだ、ここにいる...

en: Your question is ready!
ja: 質問の準備が整いました

en: You can customize filter values for each subscription with paid plans.
ja: 有料プランでは、各サブスクリプションのフィルター値をカスタマイズすることができます。

en: Get Help
ja: ヘルプ

en: Resources and support
ja: リソースとサポート

en: Remove from bookmarks
ja: ブックマークから削除する

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: event
ja: イベント

en: archived
ja: アーカイヴ

en: unarchived
ja: アーカイヴなし

en: Product releases
ja: 製品リリース

en: Default icon
ja: デフォルトのアイコン

en: timeline
ja: タイムライン

en: Event name
ja: イベント名

en: Product launch
ja: 製品発表会

en: Markdown supported
ja: Markdown対応

en: Add links and formatting via markdown
ja: マークダウンによるリンクと書式の追加

en: Icon
ja: アイコン

en: Timeline
ja: タイムライン

en: Excludes
ja: 除く

en: {0}, starting {1} {2}
ja: {0}, スタート {1}{2}

en: minute {0} | minutes {0}
ja[0]: 分 {0}

en: hour {0} | hours {0}
ja[0]: 時{0}分

en: day {0} | days {0}
ja[0]: {0}日

en: week {0} | weeks {0}
ja[0]: 週目{0}の

en: month {0} | months {0}
ja[0]: {0}月

en: quarter {0} | quarters {0}
ja[0]: {0}四半期

en: year {0} | years {0}
ja[0]: 年｛0｝月

en: All Set! {0} is ready.
ja: オールセット!{0}は準備完了です。

en: All questions loaded
ja: 全問ロード

en: Would you like to be notified when this dashboard is done loading?
ja: このダッシュボードの読み込みが完了したら、お知らせを希望しますか？

en: Custom columns do not support boolean expressions
ja: カスタムカラムはブーリアン表現に対応していない

en: Downloading…
ja: ダウンロード中...

en: All Set! Your question is ready.
ja: オールセット!質問の準備ができました。

en: {0} is loaded.
ja: {0}が読み込まれています。

en: Would you like to be notified when this question is done loading?
ja: この質問の読み込みが完了したら、お知らせを希望しますか？

en: Switch to data
ja: データへの切り替え

en: Switch to visualization
ja: ビジュアライゼーションに切り替わる

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Users are only ever added to or removed from mapped groups.
ja: マッピングを使用すると、Metabaseはディレクトリサーバーから提供されるメンバーシップ情報に基づいて、自動的にユーザーをグループに追加したり削除したりすることができます。
    グループへのユーザーの追加と削除を自動的に行います。ユーザーはマッピングされたグループにのみ追加され、グループから削除されます。

en: Allowed email address domain(s) for new Dashboard Subscriptions and Alerts. To specify multiple domains, separate each domain with a comma, with no space in between (e.g., "domain1,domain2"). To allow all domains, leave the field empty. This setting doesn't affect existing subscriptions.
ja: 新しいダッシュボード購読とアラートのために許可された電子メールアドレスのドメイン（複数可）。複数のドメインを指定する場合は、各ドメインをカンマで区切り、間にスペースを入れないでください（例：「domain1,domain2」）。すべてのドメインを許可するには、このフィールドを空白にします。この設定は、既存のSubscriptionに影響を与えません。

en: You do not have permissions to download the results of this query.
ja: このクエリの結果をダウンロードする権限を持っていません。

en: You should not set WEEK_START in Snowflake connection options; this might lead to incorrect results. Set the Start of Week Setting instead.
ja: Snowflakeの接続オプションでWEEK_STARTを設定するべきではありません。代わりに Start of Week Setting を設定してください。

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are only allowed to update alerts that they created
ja: 監視または購読の権限を持たない非管理者ユーザーは、自分が作成したアラートのみを更新することができます。

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are not allowed to modify the channels for an alert
ja: 監視または購読の権限を持たない非Adminユーザーは、アラートのチャンネルを変更することはできません。

en: Non-admin users without subscription permissions are not allowed to add recipients
ja: 購読権限を持たない非アドミンユーザーは、受信者を追加することができません。

en: Group Manager is only enabled if you have a premium token with the advanced permissions feature.
ja: グループマネージャーは、アドバンスドパーミッション機能を持つプレミアムトークンをお持ちの場合のみ有効です。

en: Admin cant be a group manager.
ja: Adminはグループマネージャーにはなれません。

en: Timeline with id {0} not found
ja: id {0} を持つタイムラインが見つかりません。

en: Timestamp cannot be null
ja: タイムスタンプをNULLにすることはできません

en: ERROR {0}: {1}
ja: ERROR {0}:{1}

note: clear any rows created by the Liquibase migrations.
en: Clearing default entries created by Liquibase migrations...
ja: Liquibase のマイグレーションで作成されたデフォルトのエントリをクリアする...

en: Don''t know how to parse date string {0}
ja: 日付文字列 {0} のパース方法がわからない

en: Invalid values provided for operator: {0}
ja: 演算子に指定された値が無効です。{0}

en: Unrecognized operation: {0}
ja: 認識できない操作です。{0}

en: Error determining value for parameter {0}: {1}
ja: パラメータ {0} の値を決定するエラーです。{1}

en: You cannot update a ApplicationPermissionsRevision!
ja: ApplicationPermissionsRevisionの更新ができない!

en: Invalid Field Filter: Field {0} belongs to Database {1}, but the query is against Database {2}
ja: 無効なフィールド・フィルタです。フィールド {0} はデータベース {1} に属していますが、クエリーはデータベース {2} に対して行われています。

en: The engine on a sample database cannot be changed.
ja: サンプルデータベース上のエンジンを変更することはできません。

en: The {0} permissions functionality is only enabled if you have a premium token with the advanced-permissions feature.
ja: 0}のパーミッション機能は、advanced-permissions機能を持つプレミアムトークンをお持ちの場合のみ有効です。

en: Unknown setting: {0}
ja: 不明な設定です。{0}

en: You do not have access to the setting {0}
ja: 設定{0}にアクセスすることはできません。

en: Setting {0} allows both user-local and database-local values; this is not supported
ja: 0}を設定すると、ユーザーローカルとデータベースローカルの両方の値を使用できます。

en: Error purging old cache entries: {0}
ja: 古いキャッシュ・エントリーのパージに失敗しました。{0}

en: Error saving query results to cache: {0}
ja: キャッシュへのクエリ結果の保存にエラーが発生しました。{0}

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}: {1}
ja: ハッシュ {0} を持つクエリのキャッシュされた結果をフェッチしようとするとエラーが発生しました。{1}

en: Slack user/channel startup cache refreshed with {0} entries, took {1}ms.
ja: Slackユーザー/チャンネル起動キャッシュが{0}項目で更新され、{1}msかかりました。

en: Slack is not configured, not refreshing slack user/channel cache.
ja: Slackが設定されていない、slackのユーザー/チャンネルキャッシュを更新していない。

en: value must be a valid date string
ja: の値は有効な日付文字列でなければなりません。

en: Confirm
ja: 確認

en: Home
ja: ホーム

en: Turn into Member
ja: 会員になる

en: Turn into Manager
ja: マネージャーへの転向

en: {0} and disable download results, control access to the data model, promote group managers, {1}.
ja: {0}とダウンロード結果の無効化、データモデルへのアクセス制御、グループマネージャーの昇格、{1}。

en: and more
ja: 等々

en: Manager
ja: マネージャー

en: Member
ja: メンバー

en: Are you sure?
ja: 本当ですか？

en: You will not be able to manage users of this group anymore.
ja: このグループのユーザーを管理することができなくなります。

en: Not allowed to edit group memberships
ja: グループメンバーの編集を許可しない

en: Exclude
ja: 除く

en: No logins
ja: ログインしない

en: You need unrestricted data access on this table to map custom display values.
ja: カスタム表示値をマッピングするには、このテーブルへの無制限のデータアクセスが必要です。

en: View Details
ja: 詳細を見る

en: Field access denied
ja: フィールドアクセス拒否

en: No key available
ja: キーはありません

en: Connected to
ja: に接続されています。

en: Retry now
ja: 再実行中

en: Oh oh…
ja: ああああああああああああああああああああああああああああああああああああああああああああああああああああああああああ

en: Model Caching Log
ja: モデルキャッシュログ

en: Refreshing
ja: リフレッシュ中

en: Completed
ja: 完了

en: in
ja: において

en: Model
ja: モデル

en: Last run at
ja: でのラストラン

en: Created by
ja: 作成者

en: Failed to update model cache
ja: モデルキャッシュの更新に失敗しました

en: Refreshing model cache
ja: モデルキャッシュをリフレッシュ中

en: Model last cached {0}
ja: 最後にキャッシュされたモデル{0}。

en: Last attempt {0}
ja: 最後の試み{0}。

en: Refresh now
ja: リフレッシュ中

en: this quarter
ja: 今期

en: You're allowed to download up to 10,000 rows.
ja: ダウンロードできるのは10,000行までです。

en: Groups with Block data access can't download results
ja: Blockデータアクセス権を持つグループは、結果をダウンロードできない

en: Disable model persistence
ja: モデルの永続性を無効にする

en: Disabling…
ja: 無効化...

en: Enable model persistence
ja: モデルの永続性を有効にする

en: Enabling…
ja: イネーブル...

en: Default period{0} | Default periods{0}
ja[0]: デフォルトの期間{0}。

en: Minute{0} | Minutes{0}
ja[0]: {0}分

en: Hour{0} | Hours{0}
ja[0]: 時{0}分

en: Day{0} | Days{0}
ja[0]: {0}日

en: Week{0} | Weeks{0}
ja[0]: {0}週

en: Month{0} | Months{0}
ja[0]: {0}月

en: Quarter{0} | Quarters{0}
ja[0]: {0}四半期

en: Year{0} | Years{0}
ja[0]: 年{0}月

en: Minute of hour{0} | Minutes of hour{0}
ja[0]: 時分{0}の分

en: Hour of day{0} | Hours of day{0}
ja[0]: 日毎の{0}時間

en: Day of week{0} | Days of week{0}
ja[0]: 週毎の{0}日

en: Day of month{0} | Days of month{0}
ja[0]: 月毎の{0}日

en: Day of year{0} | Days of year{0}
ja[0]: 年毎の{0}日

en: Week of year{0} | Weeks of year{0}
ja[0]: 年{0}の週

en: Month of year{0} | Months of year{0}
ja[0]: 年{0}の月

en: Quarter of year{0} | Quarters of year{0}
ja[0]: 年毎の{0}四半期

en: Saved questions
ja: 保存された質問

en: Enabling cache will create tables for your models in a dedicated schema and Metabase will refresh them on a schedule. Questions based on your models will query these tables. {0}.
ja: キャッシュを有効にすると、専用のスキーマにモデル用のテーブルが作成され、Metabaseがスケジュールに従ってそれらをリフレッシュします。モデルに基づく質問は、これらのテーブルにクエリを発行します。{0}.

en: Refresh every
ja: 毎回のリフレッシュ

en: 2 hours
ja: 2時間

en: 3 hours
ja: 3時間

en: 6 hours
ja: 6時間

en: 12 hours
ja: 12時間

en: 24 hours
ja: 24時間

en: Gets a time interval of specified length
ja: 指定された長さの時間間隔を取得する

en: Gets a timestamp relative to the current time
ja: 現在時刻からの相対的なタイムスタンプを取得する。

en: Unpersist model
ja: アンパーシストモデル

en: Persist model
ja: パーシストモデル

en: Questions that errored when last run
ja: 前回実行時にエラーとなった問題

en: You don't have permission to save this question.
ja: この質問を保存する権限がありません。

en: Looks like we cannot find any matching datasets.
ja: 一致するデータセットが見つからないようです。

en: Whether to enable using the new experimental Actions features globally. (Actions must also be enabled for each Database.)
ja: 実験的な新機能であるActionsをグローバルに使用可能にするかどうかを設定します。(Actionsは各Databaseでも有効にする必要があります)。

en: Actions are not enabled.
ja: アクションは有効ではありません。

en: Database does not support persisting
ja: データベースが永続化をサポートしていない

en: Persisting models not enabled for database
ja: モデルの永続化がデータベースで有効になっていない

en: Card is not a model
ja: カードはモデルではない

en: Persisting models is not enabled.
ja: モデルの永続化が有効になっていない。

en: Integer greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
ja: 1 以上の整数で 24 以下の整数。

en: Value must be an integer representing hours greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
ja: 値は、1時間以上24時間以下の整数でなければならない。

en: Enabling model persistence
ja: モデルの永続化の有効化

en: Disabling model persistence
ja: モデルの永続性を無効にする

en: Warning: Automagic analysis context is missing result metadata. Unable to resolve Fields by name.
ja: 警告Automagic analysis context is missing result metadata.名前によるフィールドの解決は不可能です。

note: otherwise this isn't returning something, and that's probably an error. Log it.
en: Cannot resolve Field {0} in automagic analysis context
ja: オートマジックの解析コンテキストでフィールド{0}を解決できない

en: Error decomposing question: {0}
ja: 質問の分解に失敗しました。{0}

en: Lack permissions to create {0} schema
ja: 0}スキーマを作成する権限がありません。

en: Lack permission to create table in schema {0}
ja: スキーマ {0} のテーブルを作成する権限が不足しています。

en: Lack permission to read table in schema {0}
ja: スキーマ {0} のテーブルを読み取る権限がありません。

en: Lack permission to delete table in schema {0}
ja: スキーマ {0} のテーブルを削除する権限がありません。

en: Step {0} was successful for db {1}
ja: ステップ {0} がデータベース {1} に対して成功しました。

en: Error in `{0}` while checking for model persistence permissions.
ja: モデルの永続化許可をチェックする際に `{0}` でエラーが発生しました。

en: Allow persisting models into the source database.
ja: モデルをソースデータベースに永続化できるようにする。

en: Hour interval to refresh persisted models.
ja: 永続化されたモデルを更新する時間間隔。

en: The :feature option is required when using defenterprise in an EE namespace!
ja: EEネームスペースでdefenterpriseを使用する場合は、:featureオプションが必要です!

en: {0} option for defenterprise should not be set in an OSS namespace! Set it on the EE function instead.
ja: defenterprise の {0} オプションは、OSS ネームスペースに設定しないでください。代わりにEE関数に設定してください。

en: An EE namespace must be provided when using defenterprise in an OSS namespace!
ja: OSSネームスペースでdefenterpriseを使用する場合は、EEネームスペースを提供する必要があります。

en: Add it immediately before the argument list.
ja: 引数リストの直前に追加してください。

en: Enterprise function {0}/{1} does not have a docstring. Go add one!
ja: エンタープライズ関数{0}/{1}にはdocstringがありません。追加してください。

en: The maximum number of attempts for delivering a single notification.
ja: 1回の通知を配信する際の最大の試行回数です。

en: The initial retry delay in milliseconds when delivering notifications.
ja: 通知を配信する際の最初の再試行遅延をミリ秒で指定します。

en: The delay multiplier between attempts to deliver a single notification.
ja: 1つの通知を配信しようとする間の遅延倍率。

en: The randomization factor of the retry delay when delivering notifications.
ja: 通知配信時の再試行遅延のランダム化係数。

en: The maximum delay between attempts to deliver a single notification.
ja: 1つの通知を配信しようとする間の最大遅延時間。

en: Reconfiguring notification sender
ja: 通知送信者の再設定

en: Substituting cached query for card {0} from {1}.{2}
ja: 1}.{2}からカード{0}に対するキャッシュされたクエリを代入する。

en: Unpersisting model with card-id {0}
ja: カードID{0}の未所持モデル。

en: Error unpersisting model with card-id {0}
ja: カードID {0} のモデルのアンパーシスタンスエラーです。

en: Starting persisted model refresh task for Database {0}.
ja: データベース {0} の永続化モデル更新タスクを開始しました。

en: Error refreshing persisting model with card-id {0}
ja: カードID {0} の永続化モデルの更新に失敗しました。

en: Finished persisted model refresh task for Database {0}.
ja: データベース {0} の永続化モデル更新タスクが終了しました。

en: Attempting to refresh individual for persisted-info {0}.
ja: persisted-info {0}の個体の更新を試みています。

en: Finished updated model-id {0} from persisted-info {1}.
ja: persisted-info{1}からmodel-id{0}の更新を終了しました。

en: Unable to refresh model with card-id {0}
ja: card-id {0}のモデルを更新できません。

en: Unknown payload type {0}
ja: 不明なペイロードタイプ{0}。

en: Migrating from self-hosted?
ja: セルフホストから移行しますか？

en: Check out our docs for how to migrate your self-hosted instance to Cloud.
ja: セルフホストインスタンスをクラウドに移行する方法については、ドキュメントをご覧ください。

en: Enter a default value…
ja: デフォルト値を入力してください…

en: Add title
ja: 表題を加える

en: About
ja: 概要

en: Add description
ja: 説明を追加

en: Edit metadata
ja: メタデータを編集する

en: Turn into a model
ja: モデルになります

en: Turn back to saved question
ja: 保存した質問に戻る

en: More info
ja: より詳しい情報

en: Move, archive, and more...
ja: 移動、アーカイブなど...

en: In order to send subscriptions and alerts to private Slack channels, you must first add the Metabase bot to them.
ja: サブスクリプションとアラートをプライベートSlackチャネルに送信するには、最初にMetabaseボットをそれらに追加する必要があります。

en: Are you sure you want to reset to default colors?
ja: デフォルトの色にリセットしてもよろしいですか？

en: If you do this, your colors will change to our default colors. This action can’t be undone.
ja: これを行うと、色がデフォルトの色に変わります。このアクションは元に戻せません。

en: This collection is empty
ja: このコレクションは空です

en: Create a new…
ja: 新規作成します…

en: Edit permissions
ja: 権限の編集

en: Open this question and fill in its variables to see it.
ja: この質問を開き、変数を入力して確認してください。

en: Only Admins are able to embed questions. If you need access to this feature, reach out to them for permissions.
ja: 管理者のみが質問を埋め込むことができます。この機能にアクセスする必要がある場合は、許可を得るために連絡してください。

en: In order to embed your question, you have to first {0}
ja: 質問を埋め込むには、最初に{0}を作成する必要があります

en: Model moved to {0}
ja: モデルが{0}に移動しました

en: Question moved to {0}
ja: 質問は{0}に移動しました

en: Connect database
ja: データベースを接続する

en: Skip
ja: スキップ

en: Hi{0}. Nice to meet you!
ja: こんにちは{0}。お会いできて嬉しいです！

en: {0} is connected to:
ja: {0}は次のものに接続されています：

en: No details found
ja: 詳細が見つかりません

en: Question last cached {0}
ja: 最後にキャッシュされた質問{0}

en: Cache Configuration
ja: キャッシュ構成

en: Palette preview
ja: パレットプレビュー

en: Where it's used
ja: 使用場所

en: Chart colors
ja: チャートの色

en: Reset to default colors
ja: デフォルトの色にリセット

en: Generate chart colors
ja: チャートの色を生成する

en: User interface colors
ja: ユーザーインターフェイスの色

en: You can choose up to 24 hex values. We’ll auto-generate what you leave blank.
ja: 最大24の16進値を選択できます。空白のままにしたものは自動生成されます。

en: Font weight
ja: フォントの太さ

en: Display our little friend on the homepage
ja: ホームページに私たちの小さな友達を表示します

en: In order to remove the Metabase logo from embeds, you can always upgrade to {0}
ja: 埋め込みからメタベースのロゴを削除するために、いつでも{0}にアップグレードできます

en: one of our paid plans.
ja: 有料プランの1つ。

en: embedding the entire metabase app
ja: メタベースアプリ全体を埋め込む

en: With {0} you can embed the full Metabase app and enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. You can also get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
ja: {0}を使用すると、完全なMetabaseアプリを埋め込み、ユーザーがグラフにドリルスルーしたり、コレクションを参照したり、グラフィカルクエリビルダーを使用したりできるようになります。また、優先サポート、チームと洞察を共有するのに役立つツール、顧客向けのシームレスでインタラクティブなデータエクスペリエンスを作成するのに役立つ強力なオプションを利用できます。

en: some of our paid plans,
ja: 有料プランの一部、

en: Premium embedding
ja: プレミアム埋め込み

en: Queued
ja: キューに入れられました

en: Hey there{0}
ja: こんにちは{0}

en: How's it going{0}?
ja: 調子はどうですか{0}？

en: Howdy{0}
ja: こんにちは{0}

en: Greetings{0}
ja: こんにちは{0}

en: Good to see you{0}
ja: よろしくお願いします{0}

en: Paid
ja: 有料

en: Embedding
ja: 埋め込み

en: Embed dashboards, questions, or the entire Metabase app into your application. Integrate with your server code to create a secure environment, limited to specific users or organizations.
ja: ダッシュボード、質問、またはMetabaseアプリ全体をアプリケーションに埋め込みます。サーバーコードと統合して、特定のユーザーまたは組織に限定された安全な環境を作成します。

en: By enabling embedding you're agreeing to
ja: 埋め込みを有効にすると、同意したことになります

en: our embedding license.
ja: 埋め込みライセンス。

en: More details
ja: 詳細

en: When you embed charts or dashboards from Metabase in your own
    application, that application isn't subject to the Affero General Public
    License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase
    logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds.
ja: Metabaseのチャートまたはダッシュボードを独自に埋め込む場合
    アプリケーション、そのアプリケーションはAfferoGeneralPublicの対象ではありません
    Metabaseを保持している場合、Metabaseの残りの部分をカバーするライセンス
    これらの埋め込みに表示されるロゴと「PoweredbyMetabase」。

en: Your should, however, read the license text linked above as that is the
    actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
ja: ただし、上記のリンク先のライセンステキストをお読みください。
    この機能を有効にすることで同意する実際のライセンス。

en: We will refresh your models {0}
ja: モデルを更新します{0}

en: Seconds and year properties are not allowed
ja: 秒と年のプロパティは許可されていません

en: cron syntax
ja: cron構文

en: Our {0} is a string of 5 fields separated by white spaces
ja: {0}は、空白で区切られた5つのフィールドの文字列です

en: Allowed values
ja: 許容値

en: Create Slack App
ja: Slackアプリを作成する

en: Filter {0}
ja: フィルタ{0}

en: 1. Click the button below and create your Slack App
ja: 1.下のボタンをクリックして、Slackアプリを作成します

en: First, {0} using the Metabase configuration. Once created, click “${ 1 }” to authorize it.
ja: まず、メタベース構成を使用した{0}。作成したら、「${1}」をクリックして承認します。

en: click the button below to create your Slack App
ja: 下のボタンをクリックして、Slackアプリを作成します

en: There was an error loading the field values for this field
ja: このフィールドのフィールド値の読み込み中にエラーが発生しました

en: more options
ja: より多くのオプション

en: min
ja: 最小

en: max
ja: 最大

en: Waiting to create the first model cache
ja: 最初のモデルキャッシュの作成を待機中

en: Learn more.
ja: もっと詳しく知る。

en: Cache models
ja: キャッシュモデル

en: We'll create tables with model data and refresh them on a schedule you define. To enable it, you need to grant this connection credential read and write permissions on the "{0}" schema or grant create schema permissions. {1}
ja: モデルデータを使用してテーブルを作成し、定義したスケジュールで更新します。これを有効にするには、この接続クレデンシャルに「{0}"スキーマに対する読み取りおよび書き込み権限を付与するか、スキーマの作成権限を付与する必要があります。 {1}

en: Turn model caching off
ja: モデルのキャッシュをオフにする

en: Turn model caching on
ja: モデルのキャッシュをオンにする

en: For models to be cached, the user should have create table permission or create schema permission in this database.
ja: モデルをキャッシュするには、ユーザーはこのデータベースでテーブルの作成権限またはスキーマの作成権限を持っている必要があります。

en: Day-of-week values must be between 1 and 7
ja: 曜日の値は1から7の間でなければなりません

en: Day-of-week values must be SUN, MON, TUE, WED, THU, FRI, SAT OR between 1 and 7, - * ? / L #
ja: 曜日の値は、SUN、MON、TUE、WED、THU、FRI、SAT、または1から7の間である必要があります-*？ / L＃

en: Unsupported day of week value. Possible values are 1-7 or SUN-SAT , - * ? / L #
ja: サポートされていない曜日の値。可能な値は1〜7またはSUN-SAT、-*？ / L＃

en: A numeric value between 1 and 5 must follow the # option
ja: 1から5までの数値は、＃オプションの後に続く必要があります

en: Day of month values must be between 1 and 31
ja: 曜日の値は1から31の間でなければなりません

en: Offset from last day must be less or equal 30
ja: 最終日からのオフセットは30以下である必要があります

en: Month values must be between 1 and 12
ja: 月の値は1から12の間でなければなりません

en: Month values must be JAN, FEB, MAR, APR, MAY, JUN, JUL, AUG, SEP, OCT, NOV, DEC or between 1 and 12
ja: 月の値は、1月、2月、3月、4月、5月、6月、7月、8月、9月、10月、11月、12月、または1〜12である必要があります。

en: Start year must be less than stop year
ja: 開始年は終了年よりも短くする必要があります

en: Unsupported year value. Possible values are 1970-2099 , - * /
ja: サポートされていない年の値。可能な値は1970-2099、-* /

en: Minute and second values must be between 0 and 59 and hour values must be between 0 and 23
ja: 分と秒の値は0から59の間でなければならず、時間の値は0から23の間でなければなりません

en: You must use ? in the day-of-week or day-of-month field
ja: 使用する必要がありますか？曜日または月のフィールド

en: Invalid cron expression
ja: cron式が無効です

en: Doing science...
ja: 調査しています...

en: Running query...
ja: クエリを実行しています...

en: Loading results...
ja: 結果を読み込んでいます...

en: Summaries
ja: 要約

en: Item Detail
ja: アイテム詳細

en: Color of filters in the query builder, buttons and links in filter widgets.
ja: クエリビルダーのフィルターの色、フィルターウィジェットのボタンとリンク。

en: Bold
ja: 大胆な

en: Heavy
ja: 重い

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. {0}
ja: このPro/Enterprise機能を使用すると、完全なMetabaseアプリを埋め込むことができます。ユーザーがグラフにドリルスルーしたり、コレクションを参照したり、グラフィカルクエリビルダーを使用したりできるようにします。 {0}

en: Authorized origins
ja: 許可された起源

en: Enter the origins for the websites or web apps where you want to allow embedding, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
ja: 埋め込みを許可するWebサイトまたはWebアプリの起点をスペースで区切って入力します。入力できるものの{0}は次のとおりです。

en: exact specifications
ja: 正確な仕様

en: Don’t show visualization
ja: 視覚化を表示しない

en: Show visualization
ja: 視覚化を表示

en: Revert to this version
ja: このバージョンに戻す

en: Make collection official
ja: コレクションを公式にする

en: Remove Official badge
ja: 公式バッジを削除する

en: Appearance
ja: 外観

en: Font
ja: フォント

en: Loading message
ja: メッセージを読み込んでいます

en: From Name
ja: 名前から

en: Reply-To Address
ja: 返信先アドレス

en: That's not a valid email addresses
ja: それは有効なメールアドレスではありません

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards.
ja: 管理者が質問とダッシュボードの公開リンク（および埋め込み可能なiframe）を作成できるようにします。

en: Allow questions, dashboards, and more to be embedded. {0}
ja: 質問やダッシュボードなどを埋め込むことができます。 {0}

en: Standalone embeds
ja: スタンドアロンの埋め込み

en: Securely embed individual questions and dashboards within other applications.
ja: 個々の質問とダッシュボードを他のアプリケーションに安全に埋め込みます。

en: Full-app embedding
ja: フルアプリの埋め込み

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder.
ja: このPro/Enterprise機能を使用すると、完全なMetabaseアプリを埋め込むことができます。ユーザーがグラフにドリルスルーしたり、コレクションを参照したり、グラフィカルクエリビルダーを使用したりできるようにします。

en: Standalone Embed Secret Key used to sign JSON Web Tokens for requests to /api/embed endpoints. This lets you create a secure environment limited to specific users or organizations.
ja: / api/embedエンドポイントへのリクエストのJSONWebトークンに署名するために使用されるスタンドアロンの埋め込みシークレットキー。これにより、特定のユーザーまたは組織に限定された安全な環境を作成できます。

en: Use public link
ja: パブリックリンクを使用する

en: Auto Refresh
ja: 自動更新

en: edited this
ja: これを編集

en: Learn how to debug SQL errors
ja: SQLエラーをデバッグする方法を学ぶ

en: set up email
ja: メールを設定する

en: configure Slack
ja: Slackを構成する

en: Dashboard name
ja: ダッシュボード名

en: All dashboards
ja: すべてのダッシュボード

en: All databases
ja: すべてのデータベース

en: Query Not Recorded, sorry
ja: クエリが記録されていません、申し訳ありません

en: All schemas
ja: すべてのスキーマ

en: All tables
ja: すべてのテーブル

en: Member name
ja: メンバー名

en: All members
ja: 全員

en: Audit log
ja: 監査ログ

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to log in. If this user is unable to authenticate then you can {1}
ja: ログイン手順を記載した招待状を{0}に送信しました。このユーザーが認証できない場合は、{1}

en: reset their password.
ja: パスワードをリセットします。

en: read
ja: 読んだ

en: write
ja: 書きます

en: read or write
ja: 読み取りまたは書き込み

en: That's not a valid list of email addresses
ja: それはメールアドレスの有効なリストではありません

en: Transparent
ja: 透明

en: Use instance font
ja: インスタンスフォントを使用する

en: Download data
ja: データのダウンロード

en: Enable users to download data from this embed?
ja: ユーザーがこの埋め込みからデータをダウンロードできるようにしますか？

en: Example:
ja: 例：

en:  by
ja:  に

en: Show more filters
ja: より多くのフィルターを表示

en: New row
ja: 新規行

en: More columns
ja: その他の列

en: Choose a join type
ja: 結合タイプを選択します

en: Dismiss sync spinner manually
ja: 同期スピナーを手動で閉じる

en: Dismissing…
ja: 却下…

en: Failed to dismiss sync spinner
ja: 同期スピナーを閉じることができませんでした

en: Sync spinners dismissed!
ja: 同期スピナーが却下されました！

en: Refresh models every…
ja: 毎回モデルを更新…

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow. True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
ja: 分析イベントがSnowplowに送信されているかどうかを示すブール値。このインスタンスで匿名追跡が有効になっていて、Snowplowコレクターが使用可能な場合はTrue。

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events. Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
ja: Snowplowコレクターが分析イベントの受信に使用できるかどうかを示すブール値。サイプレステストまたはローカル開発中に環境変数を介して設定する必要があります。

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase. This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
ja: メタベースのこのインスタンスを識別するために、Snowplow分析で使用される一意の識別子。一部の分析イベントは初期設定の前に送信されるため、これはパブリック設定です。

en: check your host settings
ja: ホスト設定を確認してください

en: check your port settings
ja: ポート設定を確認してください

en: String representing a cron schedule
ja: cronスケジュールを表す文字列

en: Must be a valid cron string not specifying a year
ja: 年を指定しない有効なcron文字列である必要があります

en: Value must be a string representing a cron schedule of format <seconds> <minutes> <hours> <day of month> <month> <day of week> <year>
ja: 値は、<秒><分><時間><月の日><月><曜日><年>の形式のcronスケジュールを表す文字列である必要があります。

en: Using definitions:
    Metrics:
    {0}
    Filters:
    {1}
ja: 定義の使用：
    指標：
    {0}
    フィルタ：
    {1}

en: Dimensions bindings:
    {0}
ja: 寸法バインディング：
    {0}

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:
    {2}
ja: ダッシュボード{1}に{0}カードを追加する：
    {2}

en: System info:
     {0}
ja: システム情報：
     {0}

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database. When should Metabase automatically scan and cache field values?
ja: Metabaseは、このデータベースの各フィールドに存在する値をスキャンして、ダッシュボードと質問のチェックボックスフィルターを有効にすることができます。これは、特にデータベースが非常に大きい場合は、リソースを大量に消費するプロセスになる可能性があります。 Metabaseはいつフィールド値を自動的にスキャンしてキャッシュする必要がありますか？

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase [Cloud IP addresses](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):
ja: データベースがファイアウォールの背後にある場合は、メタベース[クラウドIPアドレス]（https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html）からの接続を許可する必要がある場合があります。

en: Unfold JSON Columns
ja: JSON列を展開する

en: We unfold JSON columns into component fields.This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
ja: JSON列をコンポーネントフィールドに展開します。これはデフォルトでオンになっていますが、パフォーマンスが遅い場合はオフにすることができます。

en: Unable to rollback database check for model persistence
ja: モデルの永続性についてデータベースチェックをロールバックできません

en: Killed mysql process id {0} due to timeout.
ja: タイムアウトのため、mysqlプロセスID{0}を強制終了しました。

en: Undoing step `{0}` for db {1}
ja: db{1}のステップ`{0}`を元に戻す

en: Implicitly relative file paths are not allowed.
ja: 暗黙的な相対ファイルパスは許可されていません。

en: Looks like the Username or Password is incorrect.
ja: ユーザー名またはパスワードが正しくないようです。

en: Looks like you forgot to enter your Password.
ja: パスワードの入力を忘れたようです。

en: Database cannot be found.
ja: データベースが見つかりません。

en: Looks like your Password is incorrect.
ja: パスワードが間違っているようです。

en: Unsupported client SSL key type - are you using an RSA key?
ja: サポートされていないクライアントSSLキータイプ-RSAキーを使用していますか？

en: Looks like your Username is incorrect.
ja: ユーザー名が正しくないようです。

en: check your username
ja: ユーザー名を確認してください

en: check your password
ja: パスワードを確認してください

en: Hmm, we couldn''t connect to the database. Make sure your Host and Port settings are correct
ja: うーん、データベースに接続できませんでした。ホストとポートの設定が正しいことを確認してください

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Username and Password.
ja: SSHトンネルホストに接続できませんでした。ユーザー名とパスワードを確認してください。

en: check your database name settings
ja: データベース名の設定を確認してください

en: Invalid client SSL key - did you select the correct file?
ja: 無効なクライアントSSLキー-正しいファイルを選択しましたか？

en: please enable SSL
ja: SSLを有効にしてください

en: Cycle detected resolving dependent visible-if properties for driver {0}: {1}
ja: サイクルが検出され、依存する可視のifプロパティをドライバー{0}の解決：{1}

en: Server appears to require SSL - please enable SSL below
ja: サーバーはSSLを必要としているようです-以下でSSLを有効にしてください

en: It looks like your Host is invalid. Please double-check it and try again.
ja: ホストが無効のようです。もう一度確認して、もう一度お試しください。

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Host and Port.
ja: SSHトンネルホストに接続できませんでした。ホストとポートを確認してください。

en: check your connection string
ja: 接続文字列を確認してください

en: Looks like the Database name is incorrect.
ja: データベース名が正しくないようです。

en: The email address you want to use for the sender of emails.
ja: メールの送信者に使用するメールアドレス。

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address. You can have multiple reply-to email addresses, just separate them with a comma.
ja: 差出人アドレスと異なる場合は、返信先の電子メールアドレス。複数の返信用メールアドレスを作成できます。カンマで区切ってください。

en: The name you want to use for the sender of emails.
ja: メールの送信者に使用する名前。

en: [{0}] Model cache refresh failed for {1}
ja: [{0}]{1}のモデルキャッシュの更新に失敗しました

en: Google Sign-In token appears to be incorrect. Double check that it matches in Google and Metabase.
ja: Googleログイントークンが正しくないようです。 GoogleとMetabaseで一致することを再確認してください。

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot. Please use a new Slack app integration instead.
ja: MetabaseSlackボットを接続するための非推奨のSlackAPIトークン。代わりに、新しいSlackアプリ統合を使用してください。

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app. This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
ja: MetabaseSlackアプリに接続するためのボットユーザーのOAuthトークン。これは、Metabasev0.42.0以降のすべての新しいSlack統合に使用する必要があります。

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid. Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
ja: 現在のSlackアプリトークンが設定されている場合、それが有効かどうか。 Slack APIリクエストが認証エラーを返す場合は、「false」に設定します。

en: Error normalizing query: {0}
ja: クエリの正規化エラー：{0}

en: Error canonicalizing query: {0}
ja: クエリの正規化エラー：{0}

en: Invalid MBQL clause: {0}
ja: 無効なMBQL句：{0}

en: Error normalizing form: {0}
ja: フォームの正規化エラー：{0}

en: {0} is not a valid temporal unit for {1}; not adding to clause {2}
ja: {0}は{1}の有効な時間単位ではありません。句{2}に追加しない

en: {0}''s Personal Collection
ja: {0}のパーソナルコレクション

en: Full FieldValues shouldn't have hash_key.
ja: 完全なFieldValuesにhash_keyを含めることはできません。

en: Invalid field-values type.
ja: 無効なフィールド値タイプ。

en: Advanced FieldValues requires a hash_key.
ja: AdvancedFieldValuesにはhash_keyが必要です。

en: Can't update type or hash_key for a FieldValues.
ja: FieldValuesのtypeまたはhash_keyを更新できません。

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces. We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
ja: テーブル名とフィールド名をより人間にわかりやすくするために、Metabaseはそれらのダッシュとアンダースコアをスペースに置き換えます。各単語を大文字にするので、「last_visited_at」は「LastVisitedAt」になります。

en: :parameters must be a sequence of maps with :id and :type keys
ja: ：parametersは、：idキーと：typeキーを持つ一連のマップである必要があります

en: :parameter_mappings must be a sequence of maps with :parameter_id and :type keys
ja: ：parameter_mappingsは、：parameter_idキーと：typeキーを持つ一連のマップである必要があります

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date. Please fetch new data and try again.
ja: 他の誰かが権限を編集していて、データが古くなっているようです。新しいデータを取得して、再試行してください。

en: You cannot update a permissions entry! Delete it and create a new one.
ja: 権限エントリを更新することはできません。それを削除して、新しいものを作成します。

en: This will replace “Lato” as the font family.
ja: これにより、フォントファミリとしての「Lato」が置き換えられます。

en: cron syntax string to schedule refreshing persisted models.
ja: 永続化されたモデルの更新をスケジュールするためのcron構文文字列。

en: The startup time in milliseconds
ja: ミリ秒単位の起動時間

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries. It won''t affect most SQL queries, although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
ja: これは、週ごとのグループ化やGUIクエリでのフィルタリングなどに影響します。 SnowflakeでWEEK_STARTセッション変数を設定するために使用されますが、ほとんどのSQLクエリには影響しません。

en: Tell us where to find the file for each font weight. You don’t need to include all of them, but it’ll look better if you do.
ja: 各フォントの太さのファイルの場所を教えてください。すべてを含める必要はありませんが、含めると見栄えが良くなります。

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts. Users can individually override this default language from their own account settings.
ja: Metabase UI、システムの電子メール、パルス、およびアラート全体のすべてのユーザーのデフォルト言語。ユーザーは、自分のアカウント設定からこのデフォルト言語を個別に上書きできます。

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added. Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
ja: 次のデータベース接続が追加された後に、導入モーダルを表示する必要があるかどうか。デフォルト以外のデータベースがこのインスタンスの同期をすでに完了している場合、デフォルトはfalseになります。

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here. So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
ja: 保存された各質問のキャッシュされた結果がどのくらいの期間保持されるかを決定するために、クエリの平均実行時間を取得し、ここに入力したものを掛けます。したがって、クエリの実行に平均2分かかり、乗数に10を入力した場合、そのキャッシュエントリは20分間保持されます。

en: Default page to show people when they log in.
ja: ログイン時にユーザーに表示するデフォルトのページ。

en: Message to show while a query is running.
ja: クエリの実行中に表示されるメッセージ。

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects, and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
ja: このURLは、メールでのリンクの作成、認証リダイレクト、一部の埋め込みシナリオなどで使用されるため、変更すると機能が損なわれたり、このインスタンスからロックアウトされたりする可能性があります。

en: Invalid font {0}
ja: 無効なフォント{0}

en: Enables Metabot character on the home page
ja: ホームページでメタボットキャラクターを有効にします

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag with the ID {1} or name {2}.
ja: 無効なパラメータ：カード{0}には、ID{1}または名前{2}のテンプレートタグがありません。

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a parameter with the ID {1}.
ja: 無効なパラメータ：カード{0}にはID{1}のパラメータがありません。

en: Invalid parameter: missing id
ja: 無効なパラメータ：IDがありません

en: Found substitute cached query for card {0} from {1}.{2}
ja: {1}からカード{0}の代替キャッシュクエリが見つかりました。{2}

en: Base-64 encoded public key for this site''s SSL certificate. Specify this to enable HTTP Public Key Pinning. See {0} for more information.
ja: このサイトのBase-64でエンコードされた公開鍵』のSSL証明書。 HTTP公開鍵ピンニングを有効にするには、これを指定します。詳細については、{0}を参照してください。

en: Error in api/health database check
ja: API/ヘルスデータベースチェックのエラー

en: Deleted {0} expired advanced fieldvalues
ja: {0}の期限切れの高度なフィールド値を削除しました

en: Task scheduler initialized into standby mode.
ja: タスクスケジューラがスタンバイモードに初期化されました。

en: Scheduler not initialized but `start-scheduler!` called. Please call `init-scheduler!` before attempting to start.
ja: スケジューラは初期化されていませんが、 `start-scheduler！`が呼び出されました。開始する前に、 `init-scheduler！`を呼び出してください。

en: Task scheduler started
ja: タスクスケジューラが開始されました

en: Finished persisted model refresh task for Database {0} with {1} successes and {2} errors.
ja: データベース{0}の永続化されたモデル更新タスクが{1}成功および{2}エラーで終了しました。

en: Attempting to refresh persisted model {0}.
ja: 永続化されたモデル{0}を更新しようとしています。

en: Error updating database {0} for randomized schedules
ja: ランダム化されたスケジュールのデータベース{0}の更新中にエラーが発生しました

en: Updated default schedules for {0} databases
ja: {0}データベースのデフォルトスケジュールを更新

en: Resulting transforms do not conform to expectations.
    Expected: {0}
ja: 結果として生じる変換は、期待に準拠していません。
    予想：{0}

en: parameter must be a map with :id and :type keys
ja: パラメータは、：idキーと：typeキーを持つマップである必要があります

en: parameter_mapping must be a map with :parameter_id and :target keys
ja: parameter_mappingは、：parameter_idキーと：targetキーを持つマップである必要があります

en: String must be a valid 21-character NanoID string.
ja: 文字列は、有効な21文字のNanoID文字列である必要があります。

en: Error parsing {0}:
    {1}
ja: {0}の解析エラー：
    {1}

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages. A hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string) is strongly recommended.
ja: JWTメッセージの検証に使用される秘密鍵のシードに使用される文字列。 16進数でエンコードされた256ビットキー（つまり、64文字の文字列）を強くお勧めします。

en: SSO is trying to do an open redirect to an untrusted site
ja: SSOは、信頼できないサイトへのオープンリダイレクトを実行しようとしています

en: {0} active filter | {0} active filters
ja[0]: {0} アクティブフィルター

note: 分
en: minutes
ja: 分

en: Timeout must be greater than 0
ja: タイムアウトは0より大きくなければならない

en: Show this on the home and login pages
ja: ホームページとログインページに表示する

en: Search for a column...
ja: コラムを検索する...

en: This table hasn’t been synced yet
ja: このテーブルはまだ同期されていません

en: It was automatically marked as Hidden during the initial sync of this database. Do you want to make it queryable and sync it?
ja: このデータベースの最初の同期時に、自動的に Hidden とマークされました。クエリ可能な状態にして同期しますか？

en: Change to Queryable and sync it
ja: Queryableに変更し、同期させる

en: Filter down to a segment
ja: セグメントへの絞り込み

en: Clear all filters
ja: すべてのフィルタをクリア

en: Apply Filters
ja: フィルタを適用する

en: Filter {0} by
ja: によって{0}をフィルタリングする。

en: Filter segments
ja: フィルターセグメント

en: ⚠️ We couldn't process payment for your account. Please {0} to avoid service interruptions.
ja: ⚠️あなたのアカウントの支払いを処理できませんでした。サービスの中断を避けるため、{0}をお願いします。

en: review your payment settings
ja: 支払い設定の確認

en: ⚠️ Pro features won’t work right now due to lack of payment. {0} to restore Pro functionality.
ja: ⚠️ Proの機能は、支払い不足のため今すぐには使えません。{0}でPro機能を復活させます。

en: Review your payment settings
ja: 支払い設定の見直し

en: Session timeout
ja: セッションタイムアウト

en: Time before inactive users are logged out.
ja: 非アクティブユーザーがログアウトするまでの時間。

en: Lighthouse illustration
ja: 灯台のイラスト

en: Variable to map to
ja: マッピングする変数

en: You can connect widgets to {{variables}} in text cards.
ja: テキストカード内の{{変数}}にウィジェットを接続することができます。

en: If you have a PEM SSL client key, you can convert that key to the PKCS-8/DER format using OpenSSL. {0}.
ja: PEM SSLクライアントキーをお持ちの場合、OpenSSLを使用してそのキーをPKCS-8/DER形式に変換することができます。{0}.

en: You can use Markdown here, and include variables {{like_this}}
ja: ここではMarkdownを使用し、変数{{like_this}}を含めることができます。

en: Prometheus web-server shut down
ja: Prometheus ウェブサーバーがシャットダウン

en: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT value of ''{0}'' is not parseable as an integer.
ja: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT の値 ''{0}'' は整数としてパースできません。

en: C3P0 Max pool size
ja: C3P0 最大プールサイズ

en: Port to serve prometheus metrics from. If set, prometheus collectors are registered and served from `localhost:<port>/metrics`.
ja: Prometheusのメトリクスを提供するポート。設定すると、プロメテウスコレクターは `localhost:<port>/metrics` から登録・提供されます。

en: C3P0 Number of idle connections
ja: C3P0 アイドル接続数

en: Error stopping prometheus web-server
ja: prometheusのWebサーバを停止するエラー

en: C3P0 Number of connections
ja: C3P0 接続台数

en: Failed to initialize Prometheus on port {0}
ja: ポート{0}でPrometheusの初期化に失敗しました。

en: Starting prometheus metrics web-server on port {0}
ja: ポート{0}でプロメテウス・メトリクス・ウェブサーバを起動する。

en: C3P0 Minimum pool size
ja: C3P0 最小プールサイズ

en: Unrecognized measurement {0} in prometheus stats
ja: プロメテウス統計の未認識測定値{0}について

en: C3P0 Number of busy connections
ja: C3P0 ビジーコネクト数

en: Starting prometheus metrics collector
ja: prometheusのメトリクスコレクターを起動する

en: Attempting to set up prometheus metrics web-server with no web-server port provided
ja: Webサーバーのポートが提供されていないのに、prometheusのMetrics Webサーバーをセットアップしようとしている。

en: Attempting to set up prometheus metrics with no web-server port provided
ja: Webサーバーのポートが提供されていない状態でprometheusのメトリクスをセットアップしようとした場合

en: Metadata not ready in {0} minutes, abandoning
ja: メタデータが{0}分で準備できない、放棄する

en: Metadata updated asynchronously for card {0}
ja: カード{0}のメタデータが非同期で更新された。

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because no metadata
ja: カード{0}のメタデータがないため、非同期でメタデータを更新しない

en: Metadata not available soon enough. Saving card {0} and asynchronously updating metadata
ja: メタデータがすぐに利用できないカード{0}の保存とメタデータの非同期更新

en: Cannot refresh an archived model
ja: アーカイブされたモデルをリフレッシュすることができない

en: Cannot refresh a non-model question
ja: モデル以外の質問をリフレッシュすることができない

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because query has changed
ja: クエリが変更されたため、カード{0}のメタデータを非同期で更新していない

en: Metadata not available soon enough. Saving new card and asynchronously updating metadata
ja: メタデータがすぐに利用できない新しいカードを保存し、非同期にメタデータを更新する

en: Matching style for native query editor's autocomplete. Can be "substring", "prefix", or "off". Larger instances can have performance issues matching using substring, so can use prefix matching,  or turn autocompletions off.
ja: ネイティブクエリエディタのオートコンプリートのマッチングスタイル。部分文字列"、"接頭辞"、"オフ" のいずれかを指定します。大規模なインスタンスでは部分文字列を使用したマッチングでパフォーマンスが低下することがあります。

en: Invalid `native-query-autocomplete-match-style` option
ja: 無効な `native-query-autocomplete-match-style` オプションです。

en: Custom GeoJSON is not enabled
ja: カスタムGeoJSONが有効になっていない

en: Whether or not the use of custom GeoJSON is enabled.
ja: カスタムGeoJSONの使用が有効かどうか。

en: Editing first name is not allowed for SSO users.
ja: SSOユーザーでは、ファーストネームの編集はできません。

en: Editing last name is not allowed for SSO users.
ja: SSOユーザーでは、姓の編集は許可されていません。

en: Setting up prometheus metrics
ja: prometheusのメトリクスのセットアップ

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER)
ja: SSLクライアントキー(PKCS-8/DER)

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address.
ja: 返信先のメールアドレス（Fromアドレスと異なる場合）。

en: Display the lighthouse illustration on the home and login pages.
ja: ホーム画面とログイン画面に灯台のイラストを表示する。

en: Cached token status for premium features. This is to avoid an API request on the the first page load.
ja: プレミアム機能のトークンステータスをキャッシュ。これは、最初のページロード時にAPIリクエストが発生するのを避けるためです。

en: Time before inactive users are logged out. By default, sessions last indefinitely.
ja: 非アクティブなユーザーがログアウトするまでの時間。デフォルトでは、セッションは無期限で継続されます。

en: Reached recursion limit of {0} in "apply-sandboxing" middleware
ja: apply-sandboxing」ミドルウェアで{0}の再帰回数制限に到達。

en: Johnny
ja: ジョニー

en: Appleseed
ja: アップルシード

en: Sign in with username or email
ja: ユーザー名またはメールアドレスでサインイン

en: No models found
ja: モデルはありません

en: Create new model
ja: 新しいモデルを作成する

en: There are no actions for this model
ja: このモデルにはアクションがありません

en: Create new action
ja: 新規アクションの作成

en: Page
ja: ページ

en: Exit app
ja: アプリを終了する

en: {0} connections
ja: {0} 接続

en: Turn into an action
ja: アクションに変える

en: Assign an action
ja: アクションの割り当て

en: Edit {0}
ja: 0}を編集します。

en: List
ja: リスト

en: Edit button
ja: 編集ボタン

en: Delete button
ja: 削除ボタン

en: Bulk actions
ja: バルクアクション

en: Options
ja: オプション

en: Variant
ja: バリアント

en: Basic
ja: ベーシック

en: Info
ja: 情報

en: Link to {{bird_id}}
ja: bird_id}}へのリンク

en: http://toucan.example/{{bird_id}}
ja: http://toucan.example/{{bird_id}}。

en: Launch app
ja: アプリを起動する

en: Add a {0} to the page
ja: ページに{0}を追加する

en: button
ja: ボタン

en: form
ja: 形

en: Change button type
ja: ボタンの種類を変更する

en: What type of button do you want to add?
ja: 追加するボタンの種類は？

en: Perform action
ja: アクションを実行する

en: Explore
ja: エクスペリエンス

en: Used by
ja: で使用されています。

en: Schema
ja: スキーマ

en: {0} model | {0} models
ja[0]: {0}モデル

en: Unknown type
ja: 不明なタイプ

en: Embed in your application
ja: あなたのアプリケーションに組み込む

en: Add this {0} to your application server code. You’ll be able to preview the way it looks and behaves before making it securely visible for your users.
ja: この{0}をアプリケーションサーバーのコードに追加してください。ユーザーに安全に見えるようにする前に、見た目と動作をプレビューすることができるようになります。

en: Set up
ja: セットアップ

en: Too many rows for a detail view
ja: 詳細表示のための行数が多すぎる

en: Delete?
ja: 削除しますか？

en: This can't be undone.
ja: これは元に戻せません。

en: Nothing to order
ja: ご注文はございません

en: New Action
ja: ニューアクション

en: New action
ja: ニューアクション

en: Save action
ja: セーブ動作

en: Click me
ja: クリックしてください

en: Action
ja: アクション

en: Action Form Display
ja: アクションフォームの表示

en: Form
ja: フォーム

en: Button
ja: ボタン

en: Primary
ja: プライマリー

en: Danger
ja: 危険性

en: Borderless
ja: ボーダーレス

en: New App
ja: 新アプリ

en: Result: {0}
ja: 結果{0}

en: Save and enable
ja: 保存と有効化

en: {0} rows
ja: {0}行

en: This channel shouldn't really be used by anyone — we'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions (it's a Slack requirement).
ja: このチャンネルは実際には誰も使ってはいけません。ダッシュボードのサブスクリプションを送信する前に、ここにチャートやテーブルをアップロードします（Slackの要件です）。

en: an action button
ja: アクションボタン

en: Execute an action
ja: アクションを実行する

en: Pick a question…
ja: 質問を選んでください...

en: Pick a dashboard…
ja: ダッシュボードを選ぶ...

en: Pick a page to link to
ja: リンクするページを選ぶ

en: Pick a page…
ja: ページを選んでください...

en: This model does not have any actions yet.
ja: このモデルには、まだアクションがありません。

en: Enable implicit actions
ja: 暗黙のアクションを有効にする

en: Create a new action
ja: 新しいアクションを作成する

en: Contact
ja: お問い合わせ先

en: Backing table
ja: バッキングテーブル

en: Relationships
ja: 人間関係

en: This model is not used by any questions yet.
ja: このモデルは、まだどの質問でも使用されていません。

en: Create a new question
ja: 新しい質問を作成する

en: New page
ja: 新規ページ

en: Edit options
ja: オプションを編集する

en: To start creating a form, write your query on the left with {{ parameter_names }}.
ja: フォームの作成を開始するには、左側に{{ parameter_names }}でクエリを記述します。

en: They'll show up as form fields here
ja: フォームフィールドとしてここに表示されます

en: Enter one option per line
ja: 1行に1つのオプションを入力します。

en: Press enter to add another option
ja: Enterキーを押して、別のオプションを追加する

en: Placeholder text
ja: プレースホルダーテキスト

en: Required
ja: 必須

en: Default Value
ja: デフォルト値

en: Generate key
ja: 鍵の生成

en: Takes a datetime and returns an integer with the number of the year.
ja: datetimeを受け取り、年号を含む整数を返します。

en: The datetime column.
ja: datetimeカラム。

en: Takes a datetime and returns an integer (1-4) with the number of the quarter in the year.
ja: datetimeを受け取り、その年の四半期の番号を整数（1-4）で返します。

en: Takes a datetime and returns an integer (1-12) with the number of the month in the year.
ja: datetimeを受け取り、その年の月数を1〜12の整数で返します。

en: mode
ja: モード

en: Extracts the week of the year as an integer..
ja: その年の週を整数値で抽出します。

en: The name of the column with your date or datetime value..
ja: 日付または日時の値を持つカラムの名前です。

en: Optional. The default is "ISO".
    - ISO: Week 1 starts on the Monday before the first Thursday of January.
    - US: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on Sunday.
    - Instance: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on the day defined in your Metabase localization settings.
ja: オプションです。デフォルトは "ISO "です。
    - ISO: 第1週は1月の第1木曜日の前の月曜日から始まります。
    - US。第1週は1月1日に始まり、他の週はすべて日曜日から始まります。
    - インスタンス。第1週は1月1日に始まり、他の週はMetabaseのローカライズ設定で定義された日に始まります。

en: Takes a datetime and returns an integer (1-31) with the number of the day of the month.
ja: datetimeを受け取り、その月の日数を整数(1-31)で返します。

en: Takes a datetime and returns an integer (1-7) with the number of the day of the week.
ja: datetimeを受け取り、曜日を表す整数(1-7)を返します。

en: Takes a datetime and returns an integer (0-23) with the number of the hour. No AM/PM.
ja: datetimeを受け取り、時間の数字を含む整数(0-23)を返します。AM/PMはありません。

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the minute in the hour.
ja: datetimeを受け取り、時間内の分数を整数(0-59)で返します。

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the seconds in the minute.
ja: datetimeを受け取り、分単位の秒数を持つ整数（0-59）を返します。

en: amount
ja: 量

en: unit
ja: ユニット

en: Adds some units of time to a date or timestamp value.
ja: 日付またはタイムスタンプ値に時間の単位を追加します。

en: The column with your date or timestamp values.
ja: 日付またはタイムスタンプの値を持つカラム。

en: The number of units to be added.
ja: 追加する台数です。

en: "year", "month", "quarter", "day", "hour", "minute", "second" or "millisecond".
ja: "年", "月", "四半期", "日", "時間", "分", "秒", "ミリ秒 "のいずれか。

en: Subtracts some units of time to a date or timestamp value.
ja: 日付またはタイムスタンプ値から、ある時間単位を差し引きます。

en: The number of units to be subtracted.
ja: 減算する個数です。

en: Missing wiget label: {0}
ja: wiget ラベルがありません。{0}

en: My new fantastic action
ja: 私の新しいファンタスティックアクション

en: Model it's saved in
ja: に保存されているモデル

en: Successfully created a new {0}
ja: 新規作成に成功しました{0}。

en: Something went wrong while deleting the row
ja: 行を削除する際に何か問題が発生した

en: Something went wrong while updating
ja: アップデートの際に何か問題が発生した

en: Successfully updated {0} records
ja: 0}件のレコードの更新に成功しました。

en: Something went wrong while deleting
ja: 削除中に何か問題が発生した

en: Successfully deleted {0} records
ja: {0} 件のレコードが正常に削除されました

en: Successfully executed the action
ja: アクションを正常に実行しました

en: Successfully saved
ja: 正常に保存されました

en: Successfully deleted
ja: 正常に削除されました

en: Success! The action returned: {0}
ja: 成功!アクションが返されました。{0}

en: Something went wrong while executing the action
ja: アクションの実行中に何か問題が発生した

en: App
ja: アプリ

en: This is an action now.
ja: これはもう、アクションです。

en: Public channel to store image files
ja: 画像ファイルを保存するための公開チャンネル

en: All values ({0})
ja: すべての値 ({0})

en: Other ({0})
ja: その他 ({0})

en: date
ja: 年月日

en: category
ja: カテゴリー

en: long text
ja: 長文

en: dropdown
ja: ドロップダウン

en: inline select
ja: インラインセレクト

en: date + time
ja: 日付+時間

en: month + year
ja: 月+年

en: quarter + year
ja: 四半期＋年

en: Option One
ja: オプション1

en: Option Two
ja: オプション2

en: Option Three
ja: オプション3

en: New Model
ja: 新モデル

en: question
ja: 問いかけ

en: model
ja: モデル

en: table
ja: テーブル

en: page
ja: ページ

en: Archive this page?
ja: このページをアーカイブする？

en: First, save your model
ja: まず、モデルを保存します。

en: Save model
ja: セーブモデル

en: What is the name of your question?
ja: 質問の名前は何ですか？

en: What is the name of your model?
ja: モデル名を教えてください。

en: Add a date variable to this question to connect it to a dashboard filter.
ja: この質問に日付変数を追加して、ダッシュボードのフィルタに接続します。

en: Add a number variable to this question to connect it to a dashboard filter.
ja: この質問に数値変数を追加して、ダッシュボードのフィルタに接続します。

en: Add a string variable to this question to connect it to a dashboard filter.
ja: この質問に文字列変数を追加して、ダッシュボード・フィルタに接続します。

en: Add a variable to this question to connect it to a dashboard filter.
ja: この質問に変数を追加して、ダッシュボードのフィルタに接続します。

en: What is the name of your page?
ja: ページ名を教えてください。

en: Is Write
ja: 書く

en: Write questions can be used for experimental actions.
ja: Write質問は、実験的なアクションに使用することができます。

en: created a subscription
ja: サブスクリプションを作成

en: deleted a subscription
ja: サブスクリプションを削除

en: Use the notebook editor
ja: ノートブックエディターを使用する

en: This automatically inherits metadata from your source tables, and gives your models drill-through.
ja: これにより、ソーステーブルのメタデータが自動的に継承され、モデルにドリルスルーを与えることができます。

en: Use a native query
ja: ネイティブクエリを使用する

en: You can always fall back to a SQL or native query, which is a bit more manual.
ja: SQLやネイティブクエリにフォールバックすることはいつでも可能ですが、これはもう少し手作業になります。

en: What's a model?
ja: モデルって何？

en: Your page is ready
ja: ページの準備ができました

en: Action button
ja: アクションボタン

en: Move dashboard to…
ja: ダッシュボードを移動させる...

en: Remove this card?
ja: このカードを削除しますか？

en: Would you like to be notified when this page is done loading?
ja: このページの読み込みが完了したら、お知らせを希望しますか？

en: Apps
ja: アプリ

en: Pages
ja: ページ

en: Users can pick
ja: ユーザーが選ぶことができる

en: Multiple values
ja: 複数の値

en: A single value
ja: 単一の値

en: Your model won't be created.
ja: あなたのモデルは作成されません。

en: Discard
ja: 廃棄

en: Question in {0}
ja: 0}の質問

en: Abbreviate days and months
ja: 日月を省略する

en: dollars
ja: ドル

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the {1}-axis, the values will be summed.
ja: "{0}"は非集計フィールドであり、{1}軸上のある地点で複数の値を持つ場合、その値は合計される。

en: Column with steps
ja: ステップ付きカラム

en: Select a region
ja: 地域を選択する

en: Custom map
ja: カスタムマップ

en: Rows
ja: 列

en: Measures
ja: 対策

en: Sort Order
ja: ソート順

en: Pivot table
ja: ピボットテーブル

en: This has been set by the {0} environment variable.
ja: これは、環境変数{0}によって設定されています。

en: This page is looking empty.
ja: このページは空っぽに見えます。

en: location
ja: 場所

en: time
ja: 時

en: Sum over time
ja: 経年変化

en: Display type
ja: ディスプレイの種類

en: Y-axis position
ja: Y軸の位置

en: No breakouts are enabled
ja: ブレークアウトが有効でない

en: It is not possible to use the Log scale for a stacked percentage chart
ja: スタックドパーセンテージチャートでLogスケールを使用することはできません

en: Column value
ja: 列の値

en: Add series breakout
ja: シリーズブレイクアウトを追加

en: Add another series
ja: 別のシリーズを追加する

en: Auto formatting
ja: オートフォーマット

en: Scale
ja: スケール

en: Show lines and marks
ja: ラインやマークを表示する

en: Split y-axis when necessary
ja: 必要に応じてy軸を分割する

en: Show label
ja: ラベルを表示する

en: Show data labels
ja: データラベルを表示する

en: Auto x-axis range
ja: X軸のオートレンジ

en: Value labels formatting
ja: 値札の書式設定

en: Action {0} is not supported for {1} Databases.
ja: アクション{0}は{1}でサポートされていません。データベースではサポートされていません。

en: {0} Database {1} does not support actions.
ja: {0} データベース {1} はアクションをサポートしていません。

en: Unknown Action {0}. Valid Actions are: {1}
ja: 不明なアクション{0}。有効なアクションは{1}

en: Whether to enable using the new experimental Actions for a specific Database.
ja: 特定のデータベースに対して、新しい実験的なアクションを使用可能にするかどうか。

en: Actions are not enabled for Database {0}.
ja: データベース{0}に対してアクションが有効ではありません。

en: Missing primary key parameter: {0}
ja: 主キーパラメーターがありません: {0}.

en: Error executing Action: {0}
ja: Actionの実行エラーです。{0}

en: Must execute implicit action on a table with a single primary key.
ja: 主キーが1つのテーブルに対して暗黙のアクションを実行する必要があります。

en: No Card found for Action {0}.
ja: アクション{0}に対応するカードが見つかりませんでした。

en: No destination parameter found for id {0}. Found: {1}
ja: id {0}に対応するデスティネーションパラメータが見つかりませんでした。見つかりました。{1}

en: Unknown action type {0}.
ja: 不明なアクションタイプ{0}です。

en: Cannot execute Action {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
ja: アクション {0} を実行できません。カード {1} は `is_write` としてマークされていません。

en: Cannot execute implicit action on a table with ambiguous column names.
ja: 曖昧な列名を持つテーブルに対して暗黙のアクションを実行できません。

en: No destination parameter found for {0}. Found: {1}
ja: 0}のデスティネーションパラメータが見つかりませんでした。見つかりました。{1}

en: Implicit parameters must be provided.
ja: 暗黙的なパラメータを提供する必要がある。

en: Cannot call the service: missing required parameters: {0}
ja: サービスを呼び出すことができません: 必要なパラメータがありません。{0}

en: Too many results returned: {0}
ja: 返された結果が多すぎます。{0}

en: You cannot create an Alert for an is_write Card.
ja: is_writeカードに対してアラートを作成することはできません。

en: Detail
ja: 詳細

en: ← Back to list
ja: ← 一覧へ戻る

en: Table must have a single primary key: {0}
ja: テーブルの主キーは1つでなければならない：{0}。

en: A scaffold-target was not provided for Page: {0}
ja: ページに対して scaffold-target が指定されていません。{0}

en: Some tables could not be found. Given: {0} Found: {1}
ja: 一部のテーブルが見つかりませんでした。与えられた{0} 見つかりました。{1}

en: A scaffold-target was not provided for Card: {0}
ja: カードに対して scaffold-target が指定されていません。{0}

en: You cannot enable embedding for an is_write Card.
ja: is_writeのCardはエンベッディングを有効にできない。

en: Saved Question is a Dataset.
ja: Saved QuestionはDatasetです。

en: Cannot mark Saved Question as ''is_write'': {0}
ja: 保存された質問を ''is_write'' としてマークできない: {0}.

en: Query must be a native query.
ja: クエリはネイティブクエリでなければなりません。

en: You cannot share an is_write Card.
ja: is_writeカードは共有できません。

en: Write queries are only executable via the Actions API.
ja: 書き込みクエリは、Actions API経由でのみ実行可能です。

en: Unable to connect to LDAP server with current settings
ja: 現在の設定ではLDAPサーバーに接続できない

en: Is LDAP currently enabled?
ja: 現在、LDAPは有効になっていますか？

en: Cannot run query: MongoDB doesn''t support saved questions reference: {0}
ja: クエリを実行できません。MongoDB は保存された質問リファレンスをサポートしていません。{0}

en: violates foreign key constraint {0}
ja: は外部キー制約{0}に違反します。

en: violates unique constraint {0}
ja: は一意制約{0}に違反する

en: {0} violates not-null constraint
ja: {0}はnot-null制約に違反する

en: Error fetching field metadata for table {0}
ja: テーブル {0} のフィールド メタデータのフェッチに失敗しました。

en: sqlite doesn't support extract us week
ja: sqlite は extract us week をサポートしていません。

en: Rows have the wrong columns: expected {0}, but got {1}
ja: 行に間違った列がある：{0}を期待したが{1}になった

en: Error(s) deleting rows.
ja: 行の削除エラーです。

en: Error(s) inserting rows.
ja: 行の挿入にエラーが発生しました。

en: Error parsing SQL error message {0}: {1}
ja: SQL エラーメッセージ {0} の解析に失敗しました。{1}

en: Rows need to be unique: repeated rows {0}
ja: 行は一意である必要がある：繰り返される行{0}。

en: Sorry, this would update {0} rows, but you can only act on 1
ja: 申し訳ありませんが、これは {0} 行を更新しますが、1 行にしか対処できません。

en: Error(s) updating rows.
ja: 行の更新にエラーが発生しました。

en: Some rows have different sets of columns: {0}
ja: いくつかの行は、異なる列のセットを持ちます。{0}

en: Cannot build filter clause: row cannot be empty.
ja: フィルタ節を構築できません: 行を空にすることはできません。

en: Invalid update row map: no non-PK columns. Got {0}, all of which are PKs.
ja: 無効な更新行マップです: 非 PK 列がありません。0} を取得しましたが、これらはすべて PK です。

en: Row is missing required primary key column. Required {0}; got {1}
ja: 行に必要な主キー列がありません。必須{0}; 有る{1}。

en: Sorry, this would delete {0} rows, but you can only act on 1
ja: 申し訳ありませんが、これは {0} 行を削除することになりますが、1 行しか操作できません。

en: Error executing write query: {0}
ja: 書き込みクエリの実行エラーです。{0}

en: Sqlite doesn't support extract isoweek
ja: Sqliteはisoweekの抽出をサポートしていません。

en: Client ID for Google Sign-In.
ja: Googleサインイン用のクライアントIDです。

en: Is Google Sign-In configured?
ja: Googleサインインは設定されていますか？

en: Google Sign-In is not configured. Please set the Client ID first.
ja: Googleサインインが設定されていません。クライアントIDを先に設定してください。

en: Is Google Sign-in currently enabled?
ja: 現在、Googleサインインは有効になっていますか？

en: Have the mandatory LDAP settings (host and user search base) been validated and saved?
ja: LDAPの必須設定（ホストとユーザーの検索ベース）が確認され、保存されているか？

en: Data apps are not enabled.
ja: データアプリは有効ではありません。

en: A model made from a native SQL question cannot have a variable or field filter.
ja: ネイティブSQLの質問から作られたモデルは、変数やフィールドのフィルタを持つことができません。

en: You cannot add an is_write Card to a Dashboard.
ja: Dashboardにis_writeカードを追加することはできません。

en: Error calculating raw hash: {0}
ja: 生ハッシュの計算エラーです。{0}

en: Error calculating hydrated hash: {0} is nil after hydrating {1}
ja: ハイドレイトされたハッシュの計算エラー。{1}をハイドレートした後、{0}はnilになります。

en: Error calculating identity hash: {0}
ja: IDハッシュの計算エラーです。{0}

en: Week
ja: 週間

en: No parameter mapping found for parameter {0}. Found: {1}
ja: パラメータ {0} のパラメータ・マッピングが見つかりませんでした。見つかりました。{1}

en: Only native queries can be executed as write queries.
ja: 書き込みクエリとして実行できるのは、ネイティブクエリのみです。

en: No Query Action found for Emitter {0}. Only Query Actions are supported at this point in time.
ja: エミッター{0}に対するQuery Actionが見つかりませんでした。現時点ではQuery Actionのみサポートされています。

en: Cannot execute emitter {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
ja: エミッタ {0} を実行できません。カード {1} は `is_write` としてマークされていません。

en: Error executing QueryEmitter: {0}
ja: QueryEmitterの実行エラーです。{0}

en: Invalid session-type.
ja: セッションの種類が無効です。

en: This Quarter
ja: 今期

en: Database required of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
ja: 0} に必要なデータベースが ''{1}'' から ''{2}'' に変更されました。

en: Metabase task scheduler disabled. Scheduled tasks will not be ran.
ja: Metabaseのタスクスケジューラーが無効になっています。スケジュールされたタスクは実行されません。

en: value must be a map with schema: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}
ja: の値はスキーマを持つマップでなければならない。(
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}

en: {0} (optional)
ja: {0} (オプション)

en: Found config file at path {0}; Metabase will be initialized with values from this file
ja: パス {0} に設定ファイルを見つけました。

en: Done initializing from file.
ja: ファイルからの初期化が完了しました。

en: No config file found at path {0}
ja: パス{0}にコンフィグファイルが見つかりません。

en: Don''t know how to expand template form: {0}
ja: テンプレートフォームの展開方法がわかりません。{0}

en: Initializing {0} from config file...
ja: コンフィグファイルから{0}を初期化中...

en: Error parsing template string {0}: {1}
ja: テンプレート文字列 {0} の解析に失敗しました。{1}

en: Creating new {0} Database {1}
ja: 新規作成{0}データベース{1}の作成

en: Updating Database {0} {1}
ja: データベース更新中 {0} {1}

en: Sync on database creation when initializing from file is disabled. Skipping sync.
ja: ファイルからの初期化時にデータベース作成時の同期を無効にする。同期をスキップする。

en: Ignoring unknown config section {0}.
ja: 不明なコンフィグセクション{0}を無視しています。

en: Setting value for Setting {0}
ja: 設定{0}の設定値

en: Setting setting values from config file
ja: コンフィグファイルからの設定値の設定

en: Updating User with email {0}
ja: Email {0}でUserを更新中

en: Creating the first User for this instance. The first user is always created as an admin.
ja: このインスタンスの最初のユーザーを作成する。最初のユーザは常にadminとして作成されます。

en: Creating new User {0} with email {1}
ja: Eメール{1}で新しいユーザー{0}を作成する。

en: Invalid Collection ID(s). These Collections do not exist: {0}
ja: 無効なコレクションID（複数可）です。これらのコレクションは存在しません。{0}

en: Loading serialized Metabase files from {0}
ja: 0}からシリアライズされたMetabaseファイルをロードする。

en: {0} tables have entity_id; expected to resolve the same number of models, but only got {1}
ja: {0}個のテーブルにentity_idがあります。同じ数のモデルを解決することを期待しましたが、{1}個しか得られませんでした。

en: Can't create new SAML user when SAML is not enabled
ja: SAMLが有効でない場合、新しいSAMLユーザーを作成できない

en: Are the mandatory JWT settings configured?
ja: 必須のJWTの設定はされていますか？

en: Is SAML authentication configured and enabled?
ja: SAML認証が設定され、有効になっているか？

en: Is JWT authentication configured and enabled?
ja: JWT認証が設定され、有効になっているか？

en: Are the mandatory SAML settings configured?
ja: 必須のSAML設定がされているか？

en: Google Sign-in
ja: Googleサインイン

en: Only duplicate the dashboard
ja: ダッシュボードのみ複製

en: If you check this, the cards in the duplicated dashboard will reference the original questions.
ja: これをチェックすると、複製されたダッシュボードのカードは、元の質問を参照するようになります。

en: Drill-through doesn’t work on SQL questions.
ja: SQLの問題でドリルスルーが機能しない。

en: Drill-through doesn’t work on native questions.
ja: ネイティブの問題でドリルスルーが効かない。

en: Paused
ja: ポーズ

en: Pause
ja: ポーズ

en: Resume
ja: レジューム

en: This will clear all your settings.
ja: これで、すべての設定がクリアされます。

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from one of the domains you specify here:
ja: Googleアカウントのメールアドレスがここで指定したドメインのいずれかである場合、ユーザーが自分で登録できるようにします。

en: Get the difference between two datetime values (datetime2 minus datetime1) using the specified unit of time.
ja: 指定された時間の単位を使用して、2つのdatetime値の差（datetime2マイナスdatetime1）を取得します。

en: created_at
ja: 作成日時

en: shipped_at
ja: 出荷時

en: The columns or expressions with your datetime values.
ja: datetime 値を持つカラムまたは式。

en: Choose from: "year", "month", "week", "day", "hour", "minute", or "second".
ja: 年」「月」「週」「日」「時」「分」「秒」から選択します。

en: Extracts the week of the year as an integer.
ja: その年の週を整数値で取り出す。

en: The name of the column with your date or datetime value.
ja: 日付またはdatetimeの値を持つカラムの名前です。

en: target
ja: 目標

en: source
ja: 根源

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
ja: 日付またはタイムスタンプのカラムのタイムゾーンを変換する。

en: The timezone you want to assign to your column.
ja: カラムに割り当てるタイムゾーンを指定します。

en: (Optional) The current timezone of your column. The default timezone is your report timezone.
ja: (オプション) カラムの現在のタイムゾーン。デフォルトのタイムゾーンはレポートのタイムゾーンです。

en: Missing widget label: {0}
ja: ウィジェットラベルがありません。{0}

en: Save new question
ja: 新しい質問を保存する

en: Duplicate "{0}" and its questions
ja: 0}」とその質問を複製する

en: Duplicated {0}, but couldn't duplicate some questions
ja: 0}を複製しましたが、いくつかの質問を複製することができませんでした。

en: No query provided so not querying for metadata
ja: クエリが提供されていないため、メタデータのクエリは行わない

en: Reusing provided metadata
ja: 提供されたメタデータの再利用

en: Querying for metadata and blending model metadata
ja: メタデータの問い合わせとモデルメタデータのブレンド

en: Querying for metadata
ja: メタデータのクエリ

en: No copied card information found
ja: コピーされたカード情報は見つかりませんでした

en: Only datetime, timestamp, or date types allowed. Found {0}
ja: datetime、timestamp、またはdateタイプのみが許可されます。0}が見つかりました。

en: MongoDB does not support parsing strings as dates. Try parsing to a datetime instead
ja: MongoDB は文字列を日付としてパースすることをサポートしていません。代わりに datetime にパースしてみましょう。

en: MongoDB does not support parsing strings as times. Try parsing to a datetime instead
ja: MongoDB は文字列を時間としてパースすることをサポートしていません。代わりに datetime をパースしてみましょう。

en: `timestamp with time zone` columns shouldn''t have a `source timezone`
ja: タイムゾーンを含むタイムスタンプ」カラムは「ソースタイムゾーン」を持つべきではありません。

en: Error running step ''{0}'' for {1}
ja: 1} に対するステップ ''{0}'' の実行エラー

en: Backfilling entity_id for {0} rows of {1}
ja: 1}の{0}行のentity_idをバックフィルする。

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
    We support tz database time zone names.
    See the full list here: https://w.wiki/4Jx
ja: 日付またはタイムスタンプのカラムのタイムゾーンを変換します。
    tzデータベースのタイムゾーン名をサポートしています。
    完全なリストはこちら: https://w.wiki/4Jx

en: The current time zone. Only required for timestamps with no time zone.
ja: 現在のタイムゾーン。タイムゾーンを持たないタイムスタンプにのみ必要です。

en: Show percentages
ja: パーセンテージを表示

en: In legend
ja: 伝説の中で

en: On the chart
ja: チャート上

en: Error compiling HoneySQL form: {0}
ja: HoneySQL フォームのコンパイルに失敗しました。{0}

en: Invalid HoneySQL form: {0}
ja: HoneySQLのフォームが無効です。{0}

en: input column already has a set timezone. Please remove the source parameter in convertTimezone.
ja: 入力カラムにはすでにタイムゾーンが設定されています。convertTimezoneのsourceパラメータを削除してください。

en: input column doesn't have a set timezone. Please set the source parameter in convertTimezone to convert it.
ja: inputカラムにタイムゾーンが設定されていません。convertTimezoneにsourceパラメータを設定し、変換してください。

en: Error reducing result rows: {0}
ja: 結果行の削減エラーです。{0}

en: Sample database could not be extracted to the plugins directory,which may result in slow startup times. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
ja: サンプルデータベースをpluginsディレクトリに展開できなかったため、起動に時間がかかる場合があります。MB_PLUGINS_DIRを書き込み可能なディレクトリに設定し、Metabaseを再起動させてください。

en: Metabase config files require a Premium token with the :advanced-config feature.
ja: Metabaseの設定ファイルには、:advanced-config機能によるPremiumトークンが必要です。

[ctx: This is in the sidebar when creating or editing a dashboard subscription.]
en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
ja: サブスクリプションのチャートは、ダッシュボードのチャートと少し違って見えるかもしれません。

[ctx: Seen when creating a new dashboard subscription.]
en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
ja: 受信者は、権限に関係なく、あなたが見るのと同じようにこのデータを見ることができます。

en: Model actions
ja: モデルアクション

en: Allow actions from models created from this data to be run. Actions are able to read, write, and possibly delete data.
ja: このデータから作成されたモデルのアクションを実行できるようにする。アクションは、データの読み込み、書き込み、場合によっては削除が可能です。

en: Note: Your database user will need write permissions.
ja: 注：データベースユーザーには書き込み権限が必要です。

en: Auto tracking schema
ja: オートトラッキングスキーマ

en: Remove mapping
ja: マッピングの削除

en: Remove mapping and members
ja: マッピングとメンバーの削除

en: Remove mapping and delete groups
ja: マッピングの削除とグループの削除

en: Remove mapping and delete group
ja: マッピングの削除とグループの削除

en: These groups' user memberships will no longer be synced with the directory server.
ja: これらのグループのユーザーメンバーシップは、ディレクトリサーバーと同期されなくなります。

en: This group's user membership will no longer be synced with the directory server.
ja: このグループのユーザーメンバーシップは、今後ディレクトリサーバーと同期されなくなります。

en: What should happen with the groups themselves in Metabase?
ja: Metabaseのグループそのものはどうすればいいのでしょうか？

en: What should happen with the group itself in Metabase?
ja: Metabaseのグループ自体はどうすればいいのでしょうか？

en: Remove this group mapping?
ja: このグループマッピングを削除しますか？

en: Nothing, just remove the mapping
ja: 何もせず、マッピングを削除するだけ

en: Also remove all group members (except from Admin)
ja: また、すべてのグループメンバー（Adminを除く）を削除します。

en: Also delete the groups (except Admin)
ja: また、グループ（Adminを除く）を削除します。

en: Also delete the group
ja: また、グループを削除する

en: Delete this mapping?
ja: このマッピングを削除する？

en: Synchronize Group Memberships
ja: グループのメンバーシップを同期させる

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the directory server. If a group isn‘t mapped, its membership won‘t be synced.
ja: マッピングによって、Metabaseはディレクトリサーバから提供されるメンバーシップ情報に基づいて、自動的にユーザーをグループに追加したり削除したりすることができます。グループがマッピングされていない場合、そのメンバーシップは同期されません。

en: About mappings
ja: マッピングについて

en: New mapping
ja: 新しいマッピング

en: No mappings yet
ja: マッピングはまだありません

en: An error occurred.
ja: エラーが発生しました。

en: Unknown target
ja: ターゲット不明

en: This field is required
ja: この項目は必須です。

en: Action Library
ja: アクションライブラリー

en: Where should the values for '{0}' come from?
ja: 0}」の値はどこから出せばいいのでしょうか？

en: You can either ask users to enter values, or use the value of a dashboard filter.
ja: ユーザーに値を入力してもらうか、ダッシュボードのフィルタの値を使用することができます。

en: Select an action to get started
ja: アクションを選択してスタートする

en: Outline
ja: 概要

en: Ask the user
ja: ユーザーに聞く

en: This action has no parameters to map
ja: このアクションは、マッピングするためのパラメータを持ちません

en: This action cannot be undone.
ja: この操作は元に戻せません。

en: Action settings
ja: アクション設定

en: Make public
ja: 公開する

en: Creates a publicly shareable link to this action form.
ja: このアクションフォームへの一般に共有可能なリンクを作成します。

en: Public action form URL
ja: パブリックアクションフォームURL

en: Success message
ja: サクセスメッセージ

en: Action ran successfully
ja: アクションは正常に実行されました

en: Build custom forms and business logic.
ja: カスタムフォームやビジネスロジックを構築する。

en: Actions let you write parameterized SQL that writes back to your database. Actions can be attached to buttons on dashboards to create custom workflows. You can even publicly share the parameterized forms they generate to collect data.
ja: アクションを使用すると、データベースに書き戻すパラメータ化されたSQLを書くことができます。アクションは、ダッシュボードのボタンに取り付けて、カスタムワークフローを作成できます。また、データを収集するために生成されたパラメータ化されたフォームを公開することもできます。

en: Here are a few ideas for what you can do with actions
ja: アクションでできることのアイデアをいくつか紹介します。

en: Create a customer feedback form and embed it on your website.
ja: お客様の声フォームを作成し、Webサイトに埋め込む。

en: Mark the customer you’re viewing in a dashboard as a VIP.
ja: ダッシュボードで表示しているお客様をVIPとしてマークする。

en: Let team members remove redundant data.
ja: チームメンバーに冗長なデータを削除させる。

en: See an example
ja: 例を見る

en: Select a collection
ja: コレクションを選択する

en: (optional)
ja: (任意)

en: must be a positive integer value
ja: は正整数値でなければならない

en: Button properties
ja: ボタンのプロパティ

en: Button text
ja: ボタンテキスト

en: Button variant
ja: ボタンバリアント

en: Pick an action
ja: アクションを選ぶ

en: Change action
ja: チェンジアクション

en: Action Settings
ja: アクション設定

en: Action Button
ja: アクションボタン

en: Text Card
ja: テキストカード

en: This card does not support click mappings
ja: このカードはクリックマッピングに対応していません

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
ja: ユーザーがダッシュボードやSQLの質問に新しいフィルタを追加すると、Metabaseは選択可能な値のリストを表示するために、そのフィルタにマップされたフィールドをスキャンします。

en: Select a model
ja: 機種を選択する

en: Toggle sidebar
ja: トグル・サイドバー

en: How should users filter on this column?
ja: このカラムに対して、ユーザーはどのようにフィルターをかけるべきでしょうか？

en: Selectable values for {0}
ja: 0}の選択可能な値

en: Search for a question or model
ja: 質問・機種を検索する

en: Where values should come from
ja: 価値観の原点はどこにあるべきか

en: You haven’t connected a field to this filter yet, so there aren’t any values.
ja: まだこのフィルターにフィールドを接続していないので、値がありません。

en: We don’t have any cached values for the connected fields. Try one of the other options, or change this widget to a search box.
ja: 接続されたフィールドにキャッシュされた値がありません。他のオプションを試すか、このウィジェットを検索ボックスに変更してください。

en: Model or question to supply the values
ja: 値を供給するためのモデルまたは質問

en: Pick a model or question…
ja: モデルや質問を選んでください...

en: Column to supply the values
ja: 値を供給するためのコラム

en: Pick a column…
ja: コラムを選ぶ...

en: This model doesn’t have any text columns.
ja: このモデルにはテキストカラムがありません。

en: This question doesn’t have any text columns.
ja: この問題には、テキスト欄がありません。

en: Please pick a different model or question.
ja: 他の機種や質問を選んでください。

en: Pick a model or question
ja: モデルや質問を選ぶ

en: An error occurred in your query
ja: お問い合わせの際にエラーが発生しました

en: Enter one value per line.
ja: 1行に1つの値を入力します。

en: From connected fields
ja: 接続されたフィールドから

en: From another model or question
ja: 他のモデルや質問から

en: Custom list
ja: カスタムリスト

en: Dropdown list
ja: ドロップダウン・リスト

en: Input box
ja: 入力ボックス

en: Select at least one column
ja: 少なくとも1つのカラムを選択する

en: Item {0} of first {1}
ja: 最初の{1}の項目{0}。

en: Item {0} of {1}
ja: 1}のアイテム{0}。

en: Deselect All
ja: すべて選択解除

en: Choose a link
ja: リンクを選択する

en: Sorry, you don't have permission to see this link.
ja: 申し訳ありませんが、このリンクを表示する権限がありません。

en: Show row totals
ja: 行の合計を表示する

en: Show column totals
ja: 列の合計を表示する

en: Link card
ja: リンクカード

en: Revoke link
ja: リンクの取り消し

en: Public Action Form Listing
ja: パブリックアクションフォーム一覧

en: No actions have been publicly shared yet.
ja: まだ公に共有されているアクションはありません。

en: Choose a record to update
ja: 更新するレコードを選択する

en: No action assigned
ja: アクションの割り当てなし

en: Actions are not enabled for this database
ja: このデータベースでは、アクションは有効ではありません

en: You cannot connect variables to link cards.
ja: リンクカードに変数を接続することはできません。

en: Open this card's action settings to connect variables
ja: このカードのアクション設定を開き、変数を接続する

en: Add a saved question
ja: 保存した質問を追加する

en: , or
ja: 或いは

en: ask a new one
ja: はくしゃをかける

en: How should users filter on this variable?
ja: この変数に対して、ユーザーはどのようにフィルターをかけるべきでしょうか？

en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
ja: 受信者は、権限に関係なく、あなたが見るのと同じようにこのデータを見ることができます。

en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
ja: サブスクリプションのチャートは、ダッシュボードのチャートと若干異なって見える場合があります。

en: Model details
ja: モデル詳細

en: action
ja: アクション

en: {0} ran successfully
ja: {0}が正常に実行されました

en: Action form
ja: アクションフォーム

en: Successfully updated
ja: アップデートに成功しました

en: Successfully ran the action
ja: アクションの実行に成功しました

en: Shared Action Forms
ja: シェアードアクションフォーム

en: Click Me
ja: クリックミー

en: Add link card
ja: リンクカード追加

en: Add action button
ja: アクションボタンの追加

en: for {0}
ja: に対して{0}。

en: Add or remove columns
ja: カラムの追加・削除

en: Show Header
ja: ヘッダーを表示する

en: It will also be removed from the filter that uses it to populate values. | It will also be removed from the {0} filters that use it to populate values.
ja[0]: また、値を入力するために使用しているフィルターからも削除されます。

en: Timeout must be less than 100 years
ja: タイムアウトは100年未満であること

en: Change field settings
ja: フィールドの設定を変更する

en: Field settings
ja: フィールド設定

en: Change options
ja: オプションの変更

en: Action parameters
ja: アクションパラメーター

en: Configure your parameters' types and properties here. The values for these parameters can come from user input, or from a dashboard filter. {0}
ja: ここでは、パラメータの種類とプロパティを設定します。これらのパラメータの値は、ユーザーからの入力、またはダッシュボードのフィルタから取得できます。{0}

en: Long text
ja: ロングテキスト

en: Inline select
ja: インラインセレクト

en: Date + time
ja: 日付＋時間

en: Run
ja: 走る

en: Delete this content and the DB connection
ja: このコンテンツとDB接続を削除する

en: If you’re trying to migrate from a development DB to a production one, you don’t need to do this. You can just {0}
ja: 開発用DBから本番用DBに移行する場合は、この作業は必要ありません。{0}で済みます。

en: edit your connection details.
ja: 接続の詳細を編集します。

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check each of these boxes:
ja: このデータベースを削除すると、このデータベースに基づくものもすべて削除されます。本当にやろうとするならば、それぞれの項目にチェックを入れてください。

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check the box below:
ja: このデータベースを削除すると、このデータベースに基づくものもすべて削除されます。本当にそうしたい場合は、下のチェックボックスにチェックを入れてください。

en: This will delete every saved question, model, metric, and segment you’ve made that uses this data, and can’t be undone!
ja: これにより、このデータを使用して作成した保存済みの質問、モデル、メトリック、セグメントがすべて削除され、元に戻すことができなくなります

en: If you’re sure, please type {0} in this box:
ja: 間違いなければ、この欄に{0}と入力してください。

en: Are you completely sure?
ja: 本当に大丈夫ですか？

en: Delete {0} saved question | Delete {0} saved questions
ja[0]: 保存した問題を削除する{0}。

en: Delete {0} model | Delete {0} models
ja[0]: 0}のモデルを削除する

en: Delete {0} metric | Delete {0} metrics
ja[0]: 0} メトリックを削除する

en: Delete {0} segment | Delete {0} segments
ja[0]: 0}セグメントを削除する

en: Edit Link
ja: リンクを編集する

en: Edit definition
ja: 定義を編集する

en: Archive {0}?
ja: アーカイブ{0}?

en: Public action form
ja: パブリックアクションフォーム

en: Disable basic actions?
ja: 基本動作を無効にする？

en: Disabling basic actions will also remove any buttons that use these actions. Are you sure you want to continue?
ja: 基本アクションを無効にすると、これらのアクションを使用するボタンも削除されます。本当に続けますか？

en: Disable
ja: 無効にする

en: Disable basic actions
ja: 基本動作を無効にする

en: Create basic actions
ja: 基本的なアクションを作成する

en: Actions menu
ja: アクションメニュー

en: Running Actions is not enabled for database {0}
ja: データベース {0} で Running Actions が有効になっていません。

en: Action list
ja: アクションリスト

en: No actions have been created yet.
ja: まだ、アクションは作成されていません。

en: Get started quickly with some basic actions to create, edit and delete, or create your own from scratch.
ja: 作成、編集、削除のための基本的なアクションで、すぐに始めることができます。 または、ゼロから独自のアクションを作成することもできます。

en: Preview the query
ja: クエリーをプレビューする

en: Query preview
ja: クエリプレビュー

en: Returns the current timestamp (in milliseconds).
ja: 現在のタイムスタンプ（ミリ秒単位）を返します。

en: Returns the current timestamp (in milliseconds). Currently {0} in {1}.
ja: 現在のタイムスタンプ（ミリ秒単位）を返します。現在は{1}の中の{0}です。

en: "month"
ja: 月

en: Other charts
ja: その他のチャート

en: Timeline event card
ja: タイムラインイベントカード

en: Timeline card header
ja: タイムラインカードヘッダー

en: body row {0}
ja: ボディロー {0}

en: Still Waiting…
ja: まだ待っている...

en: Whether to enable Actions for a specific Database.
ja: 特定のDatabaseに対してActionsを有効にするかどうか。

en: Values can only be fetched for actions that require a Primary Key.
ja: 値の取得は、主キーを必要とするアクションに対してのみ可能です。

en: Error executing action.
ja: アクションの実行にエラーが発生しました。

en: C3P0 Number of threads awaiting checkout
ja: C3P0 チェックアウト待ちのスレッド数

en: Unsupported implicit action kind
ja: サポートされていない暗黙のアクションの種類

en: must be a valid json-query, something like ''.item.title''
ja: は有効なjson-queryでなければなりません、 ''.item.title'' のようなものです。

en: Unsupported action type
ja: 未対応のアクションタイプ

en: Must provide a database_id for query actions
ja: クエリーアクションのためにdatabase_idを提供する必要があります。

en: Card does not have a parameter with the ID {0}
ja: カードにはID{0}のパラメータがありません。

en: Invalid m field: {0}
ja: 無効なmフィールドです。{0}

en: Must include prefix or search
ja: プレフィックスまたは検索を含む必要があります。

en: Error with autocomplete: {0}
ja: オートコンプリートでエラーが発生しました。{0}

en: Missing field-ids for parameter
ja: パラメータにフィールドIDがない

en: Table ''{0}.{1}'' already exists
ja: テーブル「{0}.{1}」はすでに存在しています。

en: Unable to identify table ''{0}.{1}''
ja: テーブル ''{0}.{1}'' を特定できない。

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have data access to all schemas.
ja: DBのパーミッションが無効です。ネイティブクエリの書き込み権限がある場合、すべてのスキーマへのデータアクセス権限が必要です。

en: Sandboxes are an Enterprise feature. Please upgrade to a paid plan to use this feature.
ja: サンドボックスはエンタープライズ向けの機能です。この機能を使用するには、有料プランにアップグレードしてください。

en: Invalid execution permission graph: {0}
ja: 無効な実行許可グラフです。{0}

en: ''load'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''import''.
ja: ''load''は非推奨であり、将来のリリースで削除される予定です。"import''に移行してください。

en: ''dump'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''export''.
ja: ''dump''は非推奨で、将来のリリースで削除される予定です。"export''に移行してください。

en: Setting H2 sequence ids to proper values...
ja: H2シーケンスIDを適切な値に設定する...

en: Can''t decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
ja: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEYで秘密値を復号化できない。

en: Can''t decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
ja: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEYでアプリのDBを復号できない。

en: Query cancelled
ja: クエリーキャンセル

en: Warning: missing type mapping for parsing BigQuery results of type {0}.
ja: 警告：タイプ{0}のBigQuery結果をパースするためのタイプマッピングがありません。

en: datetimeDiff only allows datetime, timestamp, or date types. Found {0}
ja: datetimeDiffは、datetime、timestamp、またはdate型のみを許可します。見つかりました{0}。

en: now is not supported for MongoDB versions before 4.2
ja: は、4.2以前のMongoDBバージョンではサポートされていません。

en: incorrect value: {0}
ja: が不正確な値であることを示します。{0}

en: violates not-null constraint
ja: null制約に抵触する

en: Error preparing statement: {0}
ja: ステートメントを準備する際にエラーが発生しました。{0}

en: Comma separated names of {0} that should NOT appear in Metabase
ja: Metabaseに表示してはいけない{0}のカンマ区切りの名前。

en: Comma separated names of {0} that should appear in Metabase
ja: Metabaseに表示される{0}のカンマ区切りの名前。

en: You can use patterns like "auth*" to match multiple {0}
ja: auth*」のようなパターンを使って、複数の{0}にマッチさせることができます。

en: Would you mind taking a quick 5 minute survey to tell us how it’s going?
ja: 5分程度の簡単なアンケートにご協力いただけないでしょうか？

en: Actions must be made with models, not cards.
ja: アクションはカードではなく、モデルで行う必要があります。

en: Cannot make a question from a model with actions
ja: アクションを持つモデルから質問を作ることができない

en: invalid parameterized_object_type
ja: 無効なParameterized_Object_type

en: Invalid parameter source {0}
ja: 無効なパラメータソース{0}です。

en: Error updating Settings last updated value: {0}
ja: 設定の更新エラー 最終更新値{0}

en: Invalid locale: {0}
ja: 無効なロケールです。{0}

en: Invalid day of week: {0}
ja: 曜日が無効です。{0}

en: Error fetching token status from {0}:
ja: 0}からのトークン・ステータスのフェッチにエラーが発生しました。

en: MB_API_KEY is not set. See {0} for details
ja: MB_API_KEYが設定されていない。詳しくは{0}を参照してください。

en: Session timeout must be less than 100 years.
ja: セッションタイムアウトは100年未満でなければなりません。

en: Session timeout amount must be positive.
ja: セッションタイムアウトの数値は正の値でなければなりません。

en: {0}, {1}, and {2}
ja: {0}、{1}、{2}となります。

en: Field {0} has not been used since {1}. Skipping...
ja: フィールド{0}は{1}以降使用されていない。スキップ...

en: Found DBMS version {0}
ja: DBMSのバージョン{0}が見つかりました。

en: Could not determine DBMS version
ja: DBMSのバージョンを判断できませんでした

en: received
ja: しょき

en: value must an array with :field id-or-name and an options map
ja: value は :field id or-name とオプションマップを含む配列でなければなりません。

en: value must be a valid UUID.
ja: の値は、有効な UUID でなければならない。

en: value must be an instance of {0}
ja: のインスタンスである必要があります。

en: Value must be a map.
ja: Valueはマップである必要があります。

en: No current user found
ja: 現在のユーザーが見つからない

en: Open the Metabase drill-through menu
ja: Metabaseのドリルスルー・メニューを開く

en: Expression
ja: 表現方法

en: You can reference columns here in functions or equations, like: floor([Price] - [Discount]). Click for documentation.
ja: floor([価格] - [割引])のように、関数や方程式でここの列を参照することができます。クリックするとドキュメントが表示されます。

en: Open expressions documentation
ja: オープンエクスプレッションのドキュメント

en: Open the drill-through menu
ja: ドリルスルー・メニューを開く

en: plus
ja: プラス

en: minus
ja: マイナス

en: Native Query
ja: ネイティブクエリ

en: Error calculating column name for {0}: {1}
ja: 0}のカラム名の計算エラーです。{1}

en: Standard deviation of {0}
ja: 0}の標準偏差

en: Error calculating display name for {0}: {1}
ja: 0}の表示名の計算エラーです。{1}

en: Cumulative sum of {0}
ja: 0}の累積和

en: Saved Question #{0}
ja: 保存された質問 #{0}

en: Cumulative count of {0}
ja: 0}の累積カウント

en: No join named {0}
ja: 0}という名前のジョインはありません。

en: Invalid :field clause: column {0} does not exist
ja: 無効な :field 節: 列 {0} は存在しません。

en: Cannot find Table {0}
ja: テーブル{0}が見つかりません。

en: Don''t know how to set options for {0}
ja: 0}のオプションを設定する方法がわかりません。

en: type-of {0} returned an invalid type {1}
ja: type-of {0} が無効な型 {1} を返した。

en: Don''t know how to determine the base type of {0}
ja: 0}のベースタイプを決定する方法がわからない。

en: Join aliases must be unique at a given stage of a query
ja: ジョインエイリアスは、クエリの任意の段階でユニークでなければならない

en: Stage {0} does not exist
ja: ステージ{0}は存在しない

en: Extracting {0} {1}
ja: 0} {1}を抽出する

en: query_execution cleanup successful, no rows were deleted
ja: query_execution cleanup successful, no row was deleted.

en: Cleaning up query_execution table
ja: query_executionテーブルのクリーンアップ

en: query_execution cleanup successful, {0} rows were deleted
ja: query_execution cleanup successful, {0} rows were deleted.

en: query_execution cleanup failed
ja: query_executionのクリーンアップに失敗しました。

en: Retention policy for the `query_execution` table.
ja: query_execution`テーブルの保持ポリシーです。

en: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS is set to {0}; using the minimum value of {1} instead.
ja: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYSが{0}に設定されており、代わりに最小値{1}を使用する。

en: Must be a string like 2020-04 or 2222-11.
ja: 2020-04や2222-11のような文字列である必要があります。
