Metabase - en to nb translation catalogue (6101 entries)

en: Your database has been added!
nb: Databasen din har blitt lagt til!

en: We took a look at your data, and we have some automated explorations that we can show you!
nb: Vi har analysert dine data, og vi har noen automatiske utforskninger vi vil vise deg!

en: I'm good thanks
nb: Jeg har det fint, takk

en: Explore this data
nb: Utforsk disse dataene

en: Select a database type
nb: Velg en databasetype

en: Save
nb: Lagre

en: To do some of its magic, Metabase needs to scan your database. We will also rescan it periodically to keep the metadata up-to-date. You can control when the periodic rescans happen below.
nb: For at Metabase skal klare å gjøre magi, trenger den å skanne databasen din. Vi kommer til å skanne denne periodisk for og holde metadata oppdatert.
    Du kan kontrollere når dette skal forekomme.

en: Database syncing
nb: Synkroniserer database

en: This is a lightweight process that checks for
    updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this
    set to sync hourly.
nb: Dette er en lett prosess som sjekker for oppdatering i database skjemaet. I de fleste tilfeller holder det med synkronisering hver time.

en: Scan
nb: Skann

en: Scanning for Filter Values
nb: Skanner etter filtreringsverdier

en: Metabase can scan the values present in each
    field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This
    can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large
    database.
nb: Metabase kan skanne verdiene i hvert felt i denne databasen for og aktivere sjekkboks filtere i infotavler og spørsmål. Dette er en ressurs krevende prosess, spesielt for veldig store databaser

en: When should Metabase automatically scan and cache field values?
nb: Når skal Metabase automatisk skanne og mellomlagre feltverdier?

en: Regularly, on a schedule
nb: Regelmessig, etter en tidsplan

en: Only when adding a new filter widget
nb: Bare når du legger til en ny filter-widget

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will
    scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
nb: Når en bruker legger til nye filter på en infotavle eller et SQL spørsmål, vil Metabase skanne feltene som er tilknyttet til det filteret for å vise liste over mulige filterverdier.

en: Never, I'll do this manually if I need to
nb: Aldri, jeg vil gjøre det manuelt hvis jeg trenger

en: Saving...
nb: Lagrer...

en: Server error encountered
nb: En tjenerfeil har oppstått

en: Delete this database?
nb: Slett denne databasen?

en: All saved questions, metrics, and segments that rely on this database will be lost.
nb: Alle dine lagrede spørsmål, beregninger og segmenter

en: This cannot be undone.
nb: Dette kan ikke angres

en: If you're sure, please type
nb: Hvis du er sikker, vennligst skriv

en: DELETE
nb: SLETT

en: in this box:
nb: i denne boksen:

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Delete
nb: Slett

en: Databases
nb: Databaser

en: Add Database
nb: Legg til database

en: Connection
nb: Tilkobling

en: Scheduling
nb: Planlegging

en: Save changes
nb: Lagre endringer

en: Actions
nb: Handlinger

en: Sync database schema now
nb: Synkroniser database skjemaer nå

en: Starting…
nb: Starter...

en: Failed to sync
nb: Feilet ved synkronsering

en: Sync triggered!
nb: Synkronisering utløst!

en: Re-scan field values now
nb: Skanne felter verdier på nytt

en: Failed to start scan
nb: Skanning feilet ved start

en: Scan triggered!
nb: Skanning påbegynt!

en: Danger Zone
nb: Faresone

en: Discard saved field values
nb: Forkast lagrede feltverdier

en: Remove this database
nb: Fjern denne databasen

en: Add database
nb: Legg til database

en: Name
nb: Navn

en: Engine
nb: Motor

en: Deleting...
nb: Sletter...

en: Loading ...
nb: Laster...

en: Bring the sample dataset back
nb: Hent eksempel-datasettet tilbake

en: Couldn't connect to the database. Please check the connection details.
nb: Kunne ikke koble til databasen. Vennligst sjekk tilkoblingen.

en: Successfully created!
nb: Opprettelse vellykket!

en: Successfully saved!
nb: Lagring vellykket!

en: Edit
nb: Rediger

en: Revision History
nb: Revisjonshistorikk

en: Retire this {0}?
nb: Arkiver denne {0}?

en: Saved questions and other things that depend on this {0} will continue to work, but this {1} will no longer be selectable from the query builder.
nb: Lagrede spørsmål og andre ting som avhenger av denne {0} vil fortsette å virke, men denne {1} vil ikke lenger være mulig å velge fra spørrings-byggeren.

en: If you're sure you want to retire this {0}, please write a quick explanation of why it's being retired:
nb: Hvis du er usikker på om du vil arkivere denne {0}, vennligst skriv en kort forklaring på hvorfor den blir arkivert:

en: This will show up in the activity feed and in an email that will be sent to anyone on your team who created something that uses this {0}.
nb: Dette vil vises i aktivitetsstrømmen og i en e-post som vil bli sendt til alle på ditt lag som lager noe som bruker denne {0}.

en: Retire
nb: Arkiver

en: Retiring…
nb: Kaster...

en: Failed
nb: Feilet

en: Success
nb: Suksess

en: Preview
nb: Forhåndsvisning

en: No column description yet
nb: Ingen kolonnebeskrivelse enda

en: Select a field visibility
nb: Velg en feltsynlighet

en: No special type
nb: Ingen spesiell type

en: Other
nb: Andre

en: Select a special type
nb: Velg en spesiell type

en: Select a target
nb: Velg ett mål

en: Columns
nb: Kolonner

en: Column
nb: Kolonne

en: Visibility
nb: Synlighet

en: Current database:
nb: Nåværende database:

en: Show original schema
nb: Vis opprinnelige skjema

en: Data Type
nb: Datatype

en: Additional Info
nb: Tillegsinfo

en: Find a schema
nb: Fins ett skjema

en: {0} schema | {0} schemas
nb[0]: {0} skjema
nb[1]: {0} skjemaer

en: Why Hide?
nb: Hvorfor skjule?

en: Technical Data
nb: Teknisk data

en: Irrelevant/Cruft
nb: Irrelevant

en: Queryable
nb: Spørbar

en: Hidden
nb: Skjul

en: No table description yet
nb: Ingen tabell beskrivelse enda

en: Metadata Strength
nb: Metadata styrke

en: {0} Queryable Table | {0} Queryable Tables
nb[0]: [0} Spørbar Tabell
nb[1]: [0} Spørbare Tabeller

en: {0} Hidden Table | {0} Hidden Tables
nb[0]: {0} skjult tabell
nb[1]: {0} skjulte tabeller

en: Find a table
nb: Find en tabell

en: Schemas
nb: Skjemaer

en: Metrics
nb: Indikatorer

en: Add a Metric
nb: Legg til en indikator

en: Definition
nb: Definisjon

en: Create metrics to add them to the View dropdown in the query builder
nb: Lag indikatorer som vises i nedtrekksmenyen i spørsmålsbyggeren

en: Segments
nb: Segmenter

en: Add a Segment
nb: Legg til segment

en: Create segments to add them to the Filter dropdown in the query builder
nb: Lag segmenter som vises i nedfelsmenyen i spørsmål byggeren

en: created
nb: laget

en: reverted to a previous version
nb: vendte tilbake til en tidligere versjon

en: edited the title
nb: endret tittelen

en: edited the description
nb: endret beskrivelsen

en: made some changes
nb: gjorde noen endringer

en: You
nb: Du

en: Datamodel
nb: Datamodell

en:  History
nb:  Historie

en: Revision History for
nb: Revisjons historie for

en: {0} – Field Settings
nb: {0} - felt instillinger

en: Where this field will appear throughout Metabase
nb: Hvor dette feltet vil dukke opp i Metabase

en: Filtering on this field
nb: Filtrering på dette feltet

en: When this field is used in a filter, what should people use to enter the value they want to filter on?
nb: Når dette feltet brukes i ett filter, hvilken metode skal brukes for å legge inn filtreringsverdi?

en: No description for this field yet
nb: Ingen beskrivelse for dette feltet enda

en: Original value
nb: Opprinnelig verdi

en: Mapped value
nb: Kartlagt verdi

en: Enter value
nb: Legg inn verdi

en: Use original value
nb: Bruk opprinnelig verdi

en: Use foreign key
nb: Bruk fremmednøkkel

en: Custom mapping
nb: Tilpasset kartlegging

en: Unrecognized mapping type
nb: Ukjent kartleggingstype

en: Current field isn't a foreign key or FK target table metadata is missing
nb: Det gjeldende feltet er ikke en fremmednøkkel eller måltabellen mangler FK-metadata.

en: The selected field isn't a foreign key
nb: Valgt felt er ikke en fremmednøkkel

en: Display values
nb: Vis verdier

en: Choose to show the original value from the database, or have this field display associated or custom information.
nb: Velg å vise originalverdien fra databasen, eller å vise tilhørende eller egendefinert informasjon.

en: Choose a field
nb: Velg ett felt

en: Please select a column to use for display.
nb: Vennligst velg en kolonne til visning

en: Tip:
nb: Tips:

en: You might want to update the field name to make sure it still makes sense based on your remapping choices.
nb: Du vil kanskje oppdatere feltnavnet sånn at det fortsatt gir mening dersom du har valgt å bruke verdien fra et annet felt.

en: Cached field values
nb: Mellomlagret felt verdier

en: Metabase can scan the values for this field to enable checkbox filters in dashboards and questions.
nb: Metabase kan skanne verdiene for dette feltet for å aktivere avhukingsfilter i infotavler og spørsmål.

en: Re-scan this field
nb: Skan feltet på nytt

en: Discard cached field values
nb: Kast mellomlagrede feltverdier

en: Failed to discard values
nb: Mislyktes å kaste verdier

en: Discard triggered!
nb: Kasting utløst!

en: Select any table to see its schema and add or edit metadata.
nb: Velg en hvilken som helst tabell for å se tabellens skjema og for å legge til eller endre metadata.

en: Name is required
nb: Navn er påkrevd

en: Description is required
nb: Beskrivelse er påkrevd

en: Revision message is required
nb: Revisjonsmelding er påkrevd

en: Aggregation is required
nb: Aggregering er påkrevd

en: Edit Your Metric
nb: Rediger din indikator

en: Create Your Metric
nb: Opprett din indikator

en: Make changes to your metric and leave an explanatory note.
nb: Gjør endringer i din indikator og legg igjen en forklaring.

en: You can create saved metrics to add a named metric option to this table. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
nb: Du kan lage lagrede indikatorer for å legge til en navngitt indikator i denne tabellen. Lagrede indikatorer inkluderer den aggregerte typen, det aggregerte feltet, og alternativt alle filtre du velger å legge til. Som et eksempel; du vil kanskje bruke dette for å lage noe sånt som den offisielle måten å beregne "gjennomsnittlig pris" for en ordre-tabell.

en: Result:
nb: Resultat:

en: Name Your Metric
nb: Gi navn til din indikator

en: Give your metric a name to help others find it.
nb: Gi indikatoren din et navn for å hjelpe andre med å finne den.

en: Something descriptive but not too long
nb: Noe beskrivende men ikke for langt

en: Describe Your Metric
nb: Beskriv din indikator

en: Give your metric a description to help others understand what it's about.
nb: Gi din indikator en beskrivelse for å hjelpe andre med å forså hva den handler om.

en: This is a good place to be more specific about less obvious metric rules
nb: Dette er et bra sted å være mer spesifikk om mindre åpenbare indikator-regler.

en: Reason For Changes
nb: Grunn Til Endringer

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required.
nb: Legg igjen en beskjed for å forklare hva slags endringer du gjorde og hvorfor de måtte gjøres.

en: This will show up in the revision history for this metric to help everyone remember why things changed
nb: Dette vil vises i revisjonshistorikken for denne indikatoren for å hjelpe alle med å huske hvorfor ting ble forandret.

en: At least one filter is required
nb: Minst ett filter er påkrevd

en: Edit Your Segment
nb: Rediger ditt segment

en: Create Your Segment
nb: Opprett ditt segment

en: Make changes to your segment and leave an explanatory note.
nb: Gjør endringer i ditt segment og legg igjen en forklaring.

en: Select and add filters to create your new segment for the {0} table
nb: Velg og legg til filtere for å lage ditt nye segment for {0}-tabellen

en: Name Your Segment
nb: Navngi ditt segment

en: Give your segment a name to help others find it.
nb: Gi segmentet ditt et navn for å gjøre det enklere for andre å finne det

en: Describe Your Segment
nb: Beskriv ditt segment

en: Give your segment a description to help others understand what it's about.
nb: Gi ditt segment en beskrivelse for å hjelpe andre med å forstå hva det dreier seg om.

en: This is a good place to be more specific about less obvious segment rules
nb: Dette er et bra sted å være mer spesifikk om mindre åpenbare segmenteringsregler

en: This will show up in the revision history for this segment to help everyone remember why things changed
nb: Dette vil vises i revisjonshistorikken for dette segmentet for å hjelpe alle å huske hvorfor ting ble endret

en: Settings
nb: Innstillinger

en: Metabase can scan the values in this table to enable checkbox filters in dashboards and questions.
nb: Metabase kan skanne verdiene i denne tabellen for å lage avkrysningsboks-filtere på infotavlene og i spørsmålene.

en: Re-scan this table
nb: Skan denne tabellen på nytt

en: Add
nb: Legg til

en: Not a valid formatted email address
nb: Ikke ett gyldig format på e-post adresse

en: First name
nb: Fornavn

en: Last name
nb: Etternavn

en: Email address
nb: E-post adresse

en: Permission Groups
nb: Tillatelsesgrupper

en: Make this user an admin
nb: Gjør denne bruker til administrator

en: All users belong to the {0} group and can't be removed from it. Setting permissions for this group is a great way to
    make sure you know what new Metabase users will be able to see.
nb: Alle brukere tilhører {0}-gruppen og kan ikke fjernes fra den. Innstilling av rettigheter for denne gruppen er en bra måte å være sikker på at du vet hva nye Metabase-brukere i denne gruppen har lov til å se.

en: This is a special group whose members can see everything in the Metabase instance, and who can access and make changes to the
    settings in the Admin Panel, including changing permissions! So, add people to this group with care.
nb: Dette er en spesiell gruppe, og dens medlemmer kan se alt i denne Metabase-instansen. Medlemmer av denne gruppen kan også gjøre endringer i Administrasjonspanelet, inkludert endring av tillatelser! Så, vær forsiktig når du legger til brukere i denne gruppen.

en: To make sure you don't get locked out of Metabase, there always has to be at least one user in this group.
nb: For å sikre at du ikke blir låst ute av Metabase, må det alltid være igjen en bruker i denne gruppen.

en: Members
nb: Medlemmer

en: Email
nb: E-post

en: A group is only as good as its members.
nb: En gruppe er kun like bra som sine medlemmer.

en: Admin
nb: Administrator

en: and
nb: og

en: {0} other group | {0} other groups
nb[0]: {0} annen gruppe
nb[1]: {0} andre grupper

en: Default
nb: Standard

en: Something like "Marketing"
nb: Noe sånt som "markedsføring"

en: Remove this group?
nb: Fjern denne gruppen?

en: Are you sure? All members of this group will lose any permissions settings they have based on this group.
    This can't be undone.
nb: Er du sikker? Alle medlemmer av denne gruppen vil miste tilganger fra denne gruppen.
    Denne kan ikke bli gjennopprettet.

en: Yes
nb: Ja

en: No
nb: Nei

en: Edit Name
nb: Rediger navn

en: Remove Group
nb: Fjern gruppe

en: Done
nb: Ferdig

en: Group name
nb: Gruppenavn

en: Groups
nb: Grupper

en: Create a group
nb: Opprett en gruppe

en: You can use groups to control your users' access to your data. Put users in groups and then go to the Permissions section to control each group's access. The Administrators and All Users groups are special default groups that can't be removed.
nb: Du kan bruke grupper for og kontrollere din brukers tilgang til dataene. Putt brukere i grupper og endre hver gruppes tilgang under tilgangseksjonen. Gruppene "Administratorer" og "Alle brukere" er spesielle grupper som ikke kan slettes.

en: Edit Details
nb: Rediger detaljer

en: Re-send Invite
nb: Send invitasjon på nytt

en: Reset Password
nb: Tilbakestill passord

en: Deactivate
nb: Deaktiver

note: Refereres til som 'brukere' over alt ellers i Metabase.
en: People
nb: Brukere

en: Who do you want to add?
nb: Hvem vil du legge til?

en: Edit {0}'s details
nb: Rediger {0}s detaljer

en: {0} has been added
nb: {0} har blitt lagt til

en: Add another person
nb: Legg til enda en person

en: We couldn’t send them an email invitation,
    so make sure to tell them to log in using {0}
    and this password we’ve generated for them:
nb: Vi klarte ikke å sende dem en e-post invitasjon, vennligst sørg for at du forklarer at de logger inn med {0} og dette passordet vi har generert for dem:

en: If you want to be able to send email invites, just go to the {0} page.
nb: Hvis du vil ha muligheten til å sende e-post invitasjoner, gå til denne siden {0}.

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to set their password.
nb: Vi har sendt ut en invitasjon til {0} med instruksjoner om å sette passordet sitt.

en: We've re-sent {0}'s invite
nb: Vi har sendt ut invitasjon på nytt til {0}

en: Okay
nb: Okei

en: Any previous email invites they have will no longer work.
nb: Tidligere sendte invitasjoner vil ikke fungere lenger.

en: Deactivate {0}?
nb: Deaktiver {0}?

en: {0} won't be able to log in anymore.
nb: {0} vil ikke kunne logge inn lenger.

en: Reactivate {0}'s account?
nb: Reaktiver {0} sin konto?

en: Reactivate
nb: Reaktiver

en: They'll be able to log in again, and they'll be placed back into the groups they were in before their account was deactivated.
nb: De vil kunne logge inn igjen, de vil da bli plassert tilbake i gruppene de var i før de ble deaktiverte.

en: Reset {0}'s password?
nb: Tilbakestill {0} sitt passord?

en: Reset
nb: Tilbakestill

en: Are you sure you want to do this?
nb: Er du sikker du vil gjøre dette?

en: {0}'s password has been reset
nb: {0} sitt passord har blitt nullstilt

en: Here’s a temporary password they can use to log in and then change their password.
nb: Her er ett midlertidig passord de kan bruke for å logge inn og bytte passordet.

en: We've sent them an email with instructions for creating a new password.
nb: Vi har sendt dem en e-post med instruksjoner for å lage ett nytt passord.

en: Active
nb: Aktiv

en: Deactivated
nb: Deaktivert

en: Add someone
nb: Legg til noen

en: Last Login
nb: Siste innlogging

en: Signed up via Google
nb: Meldt inn via Google

en: Signed up via LDAP
nb: Meldt inn via LDAP

en: Reactivate this account
nb: Reaktiver denne kontoen

en: Never
nb: Aldri

en: {0} table | {0} tables
nb[0]: {0} tabell
nb[1]: {0} tabeller

en:  will be
nb:  vil bli

en: given access to
nb: gitt tilgang til

en:  and
nb:  og

en: denied access to
nb: nektet tilgang til

en:  will no longer be able to
nb:  vil ikke lenger kunne

en:  will now be able to
nb: vil nå kunne

en:  native queries for
nb:  lokal spørring for

en: Permissions
nb: Tillatelser

en: Save permissions?
nb: Lagre tillatelser?

en: Save Changes
nb: Lagre endringer

en: Discard changes?
nb: Forkast endringer?

en: No changes to permissions will be made.
nb: Ingen endringer i tillatelser vil bli gjort.

en: You've made changes to permissions.
nb: Du har gjort endringer med tilganger

en: Permissions for this collection
nb: Tilganger for denne samlingen

en: You have unsaved changes
nb: Du har ulagrede endringer

en: Do you want to leave this page and discard your changes?
nb: Vil du gå bort fra siden uten å lagre endringene?

en: Sorry, an error occurred.
nb: Beklager, en feil oppstod.

en: Administrators always have the highest level of access to everything in Metabase.
nb: Administratorer har alltid høyeste tilgangsnivå til alt i Metabase.

en: Every Metabase user belongs to the All Users group. If you want to limit or restrict a group's access to something, make sure the All Users group has an equal or lower level of access.
nb: Hver Metabase bruker tilhører i "alle brukere" gruppen. Hvis du vil begrense gruppe tilgang til noe, valider om "alle brukere" gruppen har samme eller mindre nivå med tilganger.

en: MetaBot is Metabase's Slack bot. You can choose what it has access to here.
nb: MetaBot er Metabase sin Slack-bot. Du kan velge hva den skal ha tilgang til her.

en: The "{0}" group may have access to a different set of {1} than this group, which may give this group additional access to some {2}.
nb: Gruppen {0} kan ha tilgang til et annet sett av {1} enn denne gruppen, som kan gi gruppen tilgang til noe av {2}

en: The "{0}" group has a higher level of access than this, which will override this setting. You should limit or revoke the "{1}" group's access to this item.
nb: "{0}"-gruppen har et høyere nivå av adgang enn dette, det vil overstyre denne innstillingen. Du bør begrense eller fjerne "{1}"-gruppens tilgang til denne ressursen.

en: Limit
nb: Grense

en: Revoke
nb: Fjern

en: access even though "{0}" has greater access?
nb: tilgang selv om "{0}" har høyere tilgangsnivå?

en: Limit access
nb: Tilgangsgrense

en: Revoke access
nb: Fjern tilgang

en: Change access to this database to limited?
nb: Bytt tilgang til denne databasen til begrenset?

en: Change
nb: Bytt

en: Allow Raw Query Writing?
nb: Tillatt direkte spørringer?

en: This will also change this group's data access to Unrestricted for this database.
nb: Dette vil også endre denne gruppens data tilgang til ubegrenset for denne databasen.

en: Allow
nb: Tillatt

en: Revoke access to all tables?
nb: Fjern tilgang til alle tabeller?

en: This will also revoke this group's access to raw queries for this database.
nb: Dette vil også fjerne denne gruppens tilgang til rå spørringer for denne databasen.

en: Grant unrestricted access
nb: Gi ubegrenset tilgang

en: Unrestricted access
nb: Ubegrenset tilgang

en: Limited access
nb: Begrenset tilgang

en: No access
nb: Ingen tilgang

en: Write raw queries
nb: Skriv rå spørringer

en: Can write raw queries
nb: Kan skrive direkte spørringer

en: Curate collection
nb: Organiser samlingen

en: View collection
nb: Vis samling

en: Data Access
nb: Tilgang til data

en: View tables
nb: Vis tabeller

en: SQL Queries
nb: SQL spørsmål

en: View schemas
nb: Vis skjemaer

en: Data Model
nb: Datamodell

en: Sign in with Google
nb: Logg inn med Google

en: Allows users with existing Metabase accounts to login with a Google account that matches their email address in addition to their Metabase username and password.
nb: Tillat brukere med eksisterende Metabase konto å logge inn med en Google konto som tilsvarer deres e-postadresse i tillegg til Metabase brukernavn og passord.

en: Configure
nb: Konfigurer

en: That's not a valid email address
nb: Det er ikke en gyldig e-postadresse

en: That's not a valid integer
nb: Det er ikke ett heltall

en: Changes saved!
nb: Endringer lagret!

en: Looks like we ran into some problems
nb: Ser ut som det har oppstått noen problemer

en: Send test email
nb: Send test e-post

en: Sending...
nb: Sender...

en: Sent!
nb: Sendt!

en: Clear
nb: Rens

en: Authentication
nb: Autentisering

en: Server Settings
nb: Tjenerinstillinger

en: User Schema
nb: Brukerskjema

en: Attributes
nb: Attributter

en: Group Schema
nb: Gruppeskjema

en: Using
nb: Bruker

en: Getting set up
nb: Blir satt opp

en: A few things you can do to get the most out of Metabase.
nb: Ett par ting du kan gjøre for å få mest mulig ut av Metabase.

en: Recommended next step
nb: Anbefalt neste steg

en: Google Sign-In
nb: Google innlogging

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}
nb: For å tillate at brukere logger på via Google må du gi Metabase en Google Developers console application client ID. Det tar kun noen få steg og instruksjoner for å lage en nøkkel kan finnes {0}

en: Your Google client ID
nb: Din Google klient ID

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from:
nb: Tillatt brukere å registrere seg hvis Google-kontoen kommer fra:

en: Answers sent right to your Slack #channels
nb: Svar sendt direkte til dine Slack #kanaler

en: Create a Slack Bot User for MetaBot
nb: Lag en Slack Bot bruker for MetaBot

en: Once you're there, give it a name and click {0}. Then copy and paste the Bot API Token into the field below. Once you are done, create a "metabase_files" channel in Slack. Metabase needs this to upload graphs.
nb: Når du er der, gi den ett navn og klikk på {0}.
    Kopier og lim inn Bot API nøkkel i understående felt. Når du er ferdig, lag en "metabase_files" kanal i Slack. Metabase trenger denne til å laste opp grafer.

en: You're running Metabase {0} which is the latest and greatest!
nb: Du bruker Metabase {0} som er den siste og beste!

en: Metabase {0} is available.  You're running {1}
nb: Metabase {0} er tilgjengelig. Du bruker {1}

en: Update
nb: Oppdater

en: What's Changed:
nb: Hva som blir endret:

en: Add a map
nb: Legg til kart

en: URL
nb: Nettlink

en: Delete custom map
nb: Slett tilpasset kart

en: Remove
nb: Slett

en: Select…
nb: Velg...

en: Sample values:
nb: Prøve verdier:

en: Add a new map
nb: Legg til nytt kart

en: Edit map
nb: Endre kart

en: What do you want to call this map?
nb: Hva vil du kalle dette kartet?

en: e.g. United Kingdom, Brazil, Mars
nb: Eksempel Norge, Europa, Månen

en: URL for the GeoJSON file you want to use
nb: Nettlink for GeoJSON fil du vil bruke

en: Like https://my-mb-server.com/maps/my-map.json
nb: Eksempel https://min-mb-tjener.no/kart/mitt-kart.json

en: Refresh
nb: Oppdater

en: Load
nb: Last inn

en: Which property specifies the region’s identifier?
nb: Hvilken verdi spesifiserer regionale identifikatorer?

en: Which property specifies the region’s display name?
nb: Hvilken verdi spesifiserer regionens visningsnavn?

en: Load a GeoJSON file to see a preview
nb: Last inn en GeoJSON-fil for å se en forhåndsvisning

en: Save map
nb: Lagre kart

en: Add map
nb: Legg til kart

en: Using embedding
nb: Bruk innebygging

en: By enabling embedding you're agreeing to the embedding license located at
nb: Ved å aktivere innebygging er du enig med innebygging lisensen som fins her

en: In plain English, when you embed charts or dashboards from Metabase in your own application, that application isn't subject to the Affero General Public License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds. You should, however, read the license text linked above as that is the actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
nb: Kort oppsummert, når du bygger inn diagrammer eller infotavler fra Metabase i din egen applikasjon, så blir ikke den applikasjonen underlagt "Affero General Publicus Lovende" som dekker resten av Metabase, så lenge Metabase-logoen og teksten "Powered by Metabase" er synlig på alle innbygginger. Du burde uansett lese selve lisensen lenket til ovenfor ettersom det er den faktiske lisensen som du godtar ved å aktivere denne funksjonen.

en: Enable
nb: Aktiver

en: Premium embedding enabled
nb: Premium innebygging aktivert

en: Enter the token you bought from the Metabase Store
nb: Legg inn nøkkelen du kjøpte fra Metabase butikken

en: Premium embedding lets you disable "Powered by Metabase" on your embedded dashboards and questions.
nb: Premium innebygging lar deg inaktiveres "Powered by Metabase" på innebygde infotavler og spørsmål.

en: Buy a token
nb: Kjøp en nøkkel

en: Enter a token
nb: Legg inn en nøkkel

en: Edit Mappings
nb: Rediger tilordninger

en: Group Mappings
nb: Grupper tilordninger

en: Create a mapping
nb: Lag en tilordning

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Membership to the Admin group can be granted through mappings, but will not be automatically removed as a
    failsafe measure.
nb: Tilordninger tillater Metabase å automatisk legge til og fjerne brukere fra grupper basert på medlemsinformasjonen i LDAP-tjeneren. Medlemskap i Admin-gruppen kan gies gjennom tilordningene, men vil ikke automatisk fjernes som sikring mot å bli låst ute.

en: Distinguished Name
nb: Unikt navn

en: Public Link
nb: Offentlig link

en: Revoke Link
nb: Tilbakekall linken

en: Disable this link?
nb: Deaktiver nettlinken?

en: They won't work anymore, and can't be restored, but you can create new links.
nb: De vil ikke fungere lenger, og de kan ikke tilbakekalles, men du kan lage nye nettlinker.

en: No dashboards have been publicly shared yet.
nb: Ingen infotavler har blitt offentlig publisert enda.

en: Public Card Listing
nb: Offentlig kortvisning

en: No questions have been publicly shared yet.
nb: Ingen spørsmål har blitt offentlig publisert enda

en: Embedded Dashboard Listing
nb: Innebygd visning av infotavle

en: No dashboards have been embedded yet.
nb: Ingen infotavler har blitt bygget inn som en del av en annen side enda.

en: Embedded Card Listing
nb: Innebygd kortvisning

en: No questions have been embedded yet.
nb: Ingen spørsmål har blitt innebygd enda.

en: Regenerate embedding key?
nb: Lag ny innebyggingsnøkkel?

en: This will cause existing embeds to stop working until they are updated with the new key.
nb: Dette vil få eksisterende innebygginger til å stoppe å virke til de er oppdatert med ny nøkkel.

en: Regenerate key
nb: Lag nøkkel på nytt

en: Generate Key
nb: Lag nøkkel

en: Enabled
nb: Aktivert

en: Disabled
nb: Deaktivert

en: Unknown setting {0}
nb: Ukjent innstilling {0}

en: Setup
nb: Oppsett

en: General
nb: Generelt

en: Site Name
nb: Sidenavn

en: Site URL
nb: Side nettlink

en: Email Address for Help Requests
nb: E-postadresse for hjelp

en: Report Timezone
nb: Rapportering tidssone

en: Database Default
nb: Database standard

en: Select a timezone
nb: Velg en tidssone

en: Not all databases support timezones, in which case this setting won't take effect.
nb: Ikke alle databaser støtter tidssoner, hvilket gjør at denne innstillingen ikke vil ta effekt.

en: Language
nb: Språk

en: Select a language
nb: Velg ett språk

en: Anonymous Tracking
nb: Anonym sporing

en: Friendly Table and Field Names
nb: Vennlig tabell og feltnavn

en: Only replace underscores and dashes with spaces
nb: Erstatt understrek og bindestreker med mellomrom

en: Enable Nested Queries
nb: Aktiver nøstede spørringer

en: Updates
nb: Oppdateringer

en: Check for updates
nb: Sjekk etter oppdateringer

en: SMTP Host
nb: SMTP vert

en: SMTP Port
nb: SMTP port

en: That's not a valid port number
nb: Det er ikke ett gyldig port nummer

en: SMTP Security
nb: SMTP sikkerhet

en: SMTP Username
nb: SMTP brukernavn

en: SMTP Password
nb: SMTP passord

en: From Address
nb: Fra e-postadresse

en: Slack API Token
nb: Slack API nøkkel

en: Enter the token you received from Slack
nb: Legg inn nøkkelen du fikk fra Slack

en: Single Sign-On
nb: Singel innlogging

en: LDAP Authentication
nb: LDAP autorisering

en: LDAP Host
nb: LDAP vert

en: LDAP Port
nb: LDAP port

en: LDAP Security
nb: LDAP sikkerhet

en: Username or DN
nb: Brukernavn eller DN

en: Password
nb: Passord

en: User filter
nb: Brukerfilter

en: Check your parentheses
nb: Sjekk dine parenteser

en: Email attribute
nb: E-post-attributt

en: First name attribute
nb: Fornavn-attributt

en: Last name attribute
nb: Etternavn-attributt

en: Synchronize group memberships
nb: Synkroniser gruppemedlemskap

en: Group search base
nb: Gruppesøkebase

en: Maps
nb: Kart

en: Map tile server URL
nb: URL til tjener for kartfliser

en: Metabase uses OpenStreetMaps by default.
nb: Metabase bruker OpenStreetMaps som standard

en: Custom Maps
nb: Egendefinerte kart

en: Add your own GeoJSON files to enable different region map visualizations
nb: Legg til din egen GeoJSON fil for å aktivere forskjellige regionale kartvisualiseringer

en: Public Sharing
nb: Offentlig deling

en: Enable Public Sharing
nb: Aktiver offentlig deling

en: Shared Dashboards
nb: Delte infotavler

en: Shared Questions
nb: Delte spørsmål

en: Embedding in other Applications
nb: Innebygd i andre applikasjoner

en: Enable Embedding Metabase in other Applications
nb: Aktiver innebygging av Metabase i andre applikasjoner

en: Embedding secret key
nb: Hemmelig innebyggingsnøkkel

en: Embedded Dashboards
nb: Innebygde infotavler

en: Embedded Questions
nb: Innebygde spørsmål

en: Caching
nb: Mellomlagring

en: Enable Caching
nb: Aktiver mellomlagring

en: Minimum Query Duration
nb: Minimum spørringstid

en: Max Cache Entry Size
nb: Maks mellomlagrings oppføringsstørrelse

en: Your alert is all set up.
nb: Dine varsel er satt opp.

en: Your alert was updated.
nb: Dine varsler er oppdatert.

en: The alert was successfully deleted.
nb: Varselen ble vellykket slettet.

en: Please enter a valid formatted email address.
nb: Vennligst skriv inn en gyldig e-postadresse.

en: Passwords do not match
nb: Passordene er ikke like

en: Back to login
nb: Tilbake til innlogging

en: No Metabase account exists for this Google account.
nb: Ingen Metabase konto eksisterer for denne Google kontoen.

en: You'll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
nb: Du må ha en administrator for og lage en Metabase konto før du kan logge inn med Google kontoen.

en: Sign in with {0}
nb: Logg inn med {0}

en: Please contact an administrator to have them reset your password
nb: Vennligst kontakt en administrator som kan tilbakestille passordet ditt

en: Forgot password
nb: Glemt passord

en: The email you use for your Metabase account
nb: E-postadresse du bruker til din Metabase konto

en: Send password reset email
nb: Send e-post for tilbskestilling av passord

en: Check your email for instructions on how to reset your password.
nb: Sjekk din e-post konto for instruksjoner på hvordan du skal tilbakestille passordet.

en: Sign in to Metabase
nb: Logg inn på Metabase

en: OR
nb: ELLER

en: Username or email address
nb: Brukernavn eller e-postadresse

en: Sign in
nb: Logg inn

en: I seem to have forgotten my password
nb: Jeg har dessverre glemt passordet mitt

en: request a new reset email
nb: Be om en ny tilbakestillingsepost

en: Whoops, that's an expired link
nb: Oops, nettlinken har utløpt

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need
    to reset your password, you can {0}.
nb: På grunn av sikkerhetsmessige grunner, passord tilbakestillingslinker utgår etter en liten stund. Hvis du fortsatt trenger å tilbakestille passordet, kan du {0}.

en: New password
nb: Nytt passord

en: To keep your data secure, passwords {0}
nb: For å holde dataen trygg er passordet {0}

en: Create a new password
nb: Lag ett nytt passord

en: Make sure its secure like the instructions above
nb: Forsikre deg om at det er sikkert som instruksjonene over

en: Confirm new password
nb: Bekreft nytt passord

en: Make sure it matches the one you just entered
nb: Forsikre deg om at det er likt som det du akkurat skrev inn

en: Your password has been reset.
nb: Passordet ditt har blitt tilbakestilt.

en: Sign in with your new password
nb: Logg inn med ditt nye passord

en: Save failed
nb: Lagring feilet

en: Saved
nb: Lagret

en: Archive this collection?
nb: Arkiver denne samlingen?

en: The dashboards, collections, and pulses in this collection will also be archived.
nb: Infotavlene, samlingene og pulsene i denne samlingen vil også bli arkivert.

en: Archive
nb: Arkiv

en: This {0} has been archived
nb: {0} har blitt arkivert

en: View the archive
nb: Se arkivet

en: Unarchive this {0}
nb: Dearkiver {0}

en: Our data
nb: Vår data

en: X-ray this table
nb: Kjør X-ray på denne tabellen

en: Learn about this table
nb: Lær mer om denne tabellen

en: Clickity click
nb: Klikkende klikk

en: Saved!
nb: Lagret!

en: Saving failed.
nb: Lagring feilet.

en: Su
nb: Sø

en: Mo
nb: Ma

en: Tu
nb: Ti

en: We
nb: On

en: Th
nb: To

en: Sa
nb: Lø

en: Your admin's email address
nb: Din administrator e-postadresse

en: To send {0}, you'll need to set up {1} integration.
nb: For og sende {0} må du sette opp {1} integrasjonen.

en:  or
nb:  eller

en: To send {0}, an admin needs to set up {1} integration.
nb: For og sende {0} må en administrator sette opp {1} integrasjonen.

en: This collection is empty, like a blank canvas
nb: Denne samlingen er tom, som ett tomt lerret

en: You can use collections to organize and group dashboards, questions and pulses for your team or yourself
nb: Du kan bruke samlinger for å organisere og gruppere infotavler, spørsmål og pulser for ditt lag eller deg selv.

en: Create another collection
nb: Lag en ny samling

en: Dashboards let you collect and share data in one place.
nb: Infotavler lar deg samle og dele data fra ett sted.

en: Pulses let you send out the latest data to your team on a schedule via email or slack.
nb: Pulser lar deg sende ut de siste dataene til ditt lag regelmessig via e-post eller Slack.

en: Drag something here to pin it to the top
nb: Dra noe hit for og feste det til toppen

en: Collections
nb: Samlinger

en: Drag here to un-pin
nb: Dra hit for og fjerne festet

en: {0} item selected | {0} items selected
nb[0]: {0} element valgt
nb[1]: {0} elementer valgt

en: Move {0} items?
nb: Flytt {0} elementer

en: Move "{0}"?
nb: Flytt "{0}"?

en: Move
nb: Flytt

en: Edit this collection
nb: Rediger denne samlingen

en: Archive this collection
nb: Arkiver denne samlingen

en: My personal collection
nb: Min personlige samling

en: New collection
nb: Ny samling

en: Copied!
nb: Kopiert!

en: Use an SSH-tunnel for database connections
nb: Bruk en SSH-tunnel for database tilkoblinger

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host.
    This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available.
    Enabling this is usually slower than a direct connection.
nb: Noen databaseinstallasjoner kan kun kobles til gjennom en SSH bastion-vert.
    Dette alternativet gir også et ekstra lag med sikkerhet når VPN ikke er tilgjengelig.
    Det er vanligvis treigere enn en direkte tilkobling.

en: This is a large database, so let me choose when Metabase syncs and scans
nb: Dette er en stor database, så la meg velge når Metabase synkroniserer og skanner.

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values.
    If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
nb: Som standard kjører Metabase en lettvekts-synkronisering hver time og en intensiv daglig skann av feltverdier.
    Hvis du har en stor database anbefaler vi at du slår på dette og følger med på når og hvor ofte feltverdi-skanningen skjer.

en: {0} to generate a Client ID and Client Secret for your project.
nb: {0} for å generere en Klient ID og en Klient Hemmelighet for ditt prosjekt.

en: Click here
nb: Klikk her

en: Choose "Other" as the application type. Name it whatever you'd like.
nb: Velg "Annet" som applikasjonstype. Gi den det navnet du vil.

en: {0} to get an auth code
nb: {0} for å få en autentiseringskode

en: with Google Drive permissions
nb: Med Google Drive tillatelse

en: To use Metabase with this data you must enable API access in the Google Developers Console.
nb: For å bruke Metabase med disse dataene må du aktivere API tilgang i Google Developers Console.

en: {0} to go to the console if you haven't already done so.
nb: {0} for å gå til konsollen hvis du ikke allerede har gjort det.

en: How would you like to refer to this database?
nb: Hvordan vil du referere til denne databasen?

en: Next
nb: Neste

en: Delete this {0}
nb: Slett denne {0}

en: Pin this item
nb: Fest dette elementet

en: Move this item
nb: Flytt dette elementet

en: Edit this question
nb: Rediger dette spørsmålet

en: Action type
nb: Handlingstype

en: View revision history
nb: Vis revisjonshistorikk

en: Move action
nb: Flytt handling

en: Archive action
nb: Arkiver handling

en: Add to dashboard
nb: Legg til infotavle

en: Download results
nb: Last ned resultater

en: Sharing and embedding
nb: Deling og innebygging

en: Another action type
nb: Andre handlingstyper

en: Get alerts about this
nb: Få varsler om dette

en: View the SQL
nb: Vis SQL'en

en: Segments for this
nb: Segmenter for dette

en: Show error details
nb: Vis feil detaljer

en: Here's the full error message
nb: Her er hele feilmeldingen

en: Hi, Metabot here.
nb: Hei, MetaBot her.

en: Based on the schema
nb: Basert på skjemaet

en: Search the list
nb: Søk i listen

en: Search by {0}
nb: Søk med {0}

en:  or enter an ID
nb:  eller skriv inn en ID

en: Enter an ID
nb: Skriv inn en ID

en: Enter a number
nb: Skriv inn et tall

en: Enter some text
nb: Skriv inn tekst

en: No matching {0} found.
nb: Ingen funn på {0}.

en: Including every option in your filter probably won’t do much…
nb: Inkluderer hver mulighet i filteret ditt vil mest sannsynlig ikke gjøre mye.

en: Something's gone wrong
nb: Noe gikk galt

en: We've run into an error. You can try refreshing the page, or just go back.
nb: Vi har støtt på en feil. Du kan prøve å oppdatere siden, eller bare gå tilbake.

en: No description yet
nb: Ingen beskrivelse enda

en: New {0}
nb: Ny {0}

en: Asked by {0}
nb: Spurt av {0}

en: Today,
nb: Idag,

en: Yesterday,
nb: Igår,

en: First revision.
nb: Første revisjon

en: Reverted to an earlier revision and {0}
nb: Reversert til en tidligere revisjon og {0}

en: Revision history
nb: Revisjonshistorikk

en: When
nb: Når

en: Who
nb: Hvem

en: What
nb: Hva

en: Revert
nb: Tilbakestilt

en: Reverting…
nb: Reverserer...

en: Revert failed
nb: Reversering feilet

en: Reverted
nb: Reversert

en: Everything
nb: Alt

en: Dashboards
nb: Infotavler

en: Questions
nb: Spørsmål

en: Pulses
nb: Pulser

en: Back
nb: Tilbake

en: Find...
nb: Finn...

en: An error occured
nb: En feil oppstod

en: Loading...
nb: Laster inn...

en: Metabase Newsletter
nb: Metabase nyhetsbrev

en: Get infrequent emails about new releases and feature updates.
nb: Motta epost om nye utgaver og oppdaterte funksjoner.

en: Subscribe
nb: Abonnere

en: You're subscribed. Thanks for using Metabase!
nb: Du har abonnert. Takk for at du bruker Metabase!

en: We're a little lost...
nb: Vi er litt fortapt...

en: Temporary Password
nb: Midlertidig passord

en: Hide
nb: Skjul

en: Show
nb: Vis

en: Saved! Add this to a dashboard?
nb: Lagret! Vil du legge den til en infotavle?

en: Yes please!
nb: Ja takk!

en: Not now
nb: Ikke nå

en: Error:
nb: Feil:

en: Sunday
nb: Søndag

en: Monday
nb: Mandag

en: Tuesday
nb: Tirsdag

en: Wednesday
nb: Onsdag

en: Thursday
nb: Torsdag

en: Friday
nb: Fredag

en: Saturday
nb: Lørdag

en: First
nb: Først

en: Last
nb: Sist

en: 15th (Midpoint)
nb: Femtende (midten)

en: Calendar Day
nb: Kalenderdag

en: your Metabase timezone
nb: din Metabase tidssone

en: Filter this list...
nb: Filtrer denne listen...

en: Blue
nb: Blå

en: Green
nb: Grønn

en: Red
nb: Rød

en: Yellow
nb: Gul

en: A component used to make a selection
nb: En komponent bruker dette valget

en: Selected
nb: Valgt

en: Nothing to select
nb: Ingenting å velge

en: Sorry, you don’t have permission to see that.
nb: Beklager, du har ikke tilgang til å se dette.

en: Unknown error encountered
nb: Ukjent feil oppstod

en: Create
nb: Lag

en: Create dashboard
nb: Lag infotavle

en: Table
nb: Tabell

en: Creator
nb: Skaper

en: No results found
nb: Ingen resultater funnet

en: Try adjusting your filter to find what you’re looking for.
nb: Prøv å justere dine filter for å finne hva du leter etter.

en: View by
nb: Vis med

en: of
nb: av

en: Don't tell anyone, but you're my favorite.
nb: Ikke si det til noen, men du er min favoritt.

en: Once you connect your own data, I can show you some automatic explorations called x-rays. Here are some examples with sample data.
nb: Når du kobler til dine data, kan jeg gjøre en automatisk utforsking kalt X-ray. Her er noen eksempler med test-data.

en: Start here
nb: Start her

en: Our analytics
nb: Vår analyse

en: Browse all items
nb: Bla gjennom alle elementer

en: Replace or save as new?
nb: Erstatt eller lagre som ny?

en: Replace original question, "{0}"
nb: Erstatt det opprinnelige spørsmålet, "{0}"

en: Save as new question
nb: Lagre som nytt spørsmål

en: First, save your question
nb: Først, lagre spørsmålet ditt

en: Save question
nb: Lagre spørsmålet

en: What is the name of your card?
nb: Hva er navnet på kortet ditt?

en: Description
nb: Beskrivelse

en: It's optional but oh, so helpful
nb: Det er valgfritt, men veldig hjelpsomt

en: Which collection should this go in?
nb: Hvilken samling skal denne være i?

en: modified
nb: modifiert

en: item
nb: element

en: Undo
nb: Angre

en: Applying Question
nb: Bruk spørsmål

en: That question isn't compatible
nb: Det spørsmålet er ikke kompatibelt

en: Search for a question
nb: Søk etter et spørsmål

en: We're not sure if this question is compatible
nb: Vi er ikke sikker på om dette spørsmålet kompatibelt

en: Archive Dashboard
nb: Arkiver infotavle

en: Make sure to make a selection for each series, or the filter won't work on this card.
nb: Forsikre deg om at noe i hver serie er valgt, ellers vil ikke filteret virke på dette kortet.

en: This dashboard is looking empty.
nb: Denne infotavlen ser ut til å være tom.

en: Add a question to start making it useful!
nb: Legg til ett spørsmål for og gjøre det nyttig!

en: Daytime mode
nb: Dagmodus

en: Nighttime mode
nb: Nattmodus

en: Exit fullscreen
nb: Lukk fullskjerm

en: Enter fullscreen
nb: Åpne fullskjerm

en: Saving…
nb: Lagrer...

en: Add a question
nb: Legg til spørsmål

en: Add a question to this dashboard
nb: Legg et spørsmål til denne infotavlen

en: Add a filter
nb: Legg til filter

en: Parameters
nb: Parametere

en: Add a text box
nb: Legg til en tekst boks

en: Move dashboard
nb: Flytt infotavlen

en: Edit dashboard
nb: Rediger infotavle

en: Edit Dashboard Layout
nb: Rediger visning av infotavle

en: You are editing a dashboard
nb: Du redigerer en infotavle

en: Select the field that should be filtered for each card
nb: Velg feltet som skal være filtrert for hvert kort

en: Move dashboard to...
nb: Flytt infotavle til...

en: Dashboard moved to {0}
nb: Infotavlen ble flyttet til {0}

en: What do you want to filter?
nb: Hva vil du filtrere?

en: What kind of filter?
nb: Hva slags filter?

en: Off
nb: Av

en: 1 minute
nb: 1 minutt

en: 5 minutes
nb: 5 minutter

en: 10 minutes
nb: 10 minutter

en: 15 minutes
nb: 15 minutter

en: 30 minutes
nb: 30 minutter

en: 60 minutes
nb: 60 minutter

en: Auto-refresh
nb: Auto-forny

en: Refreshing in
nb: Fornyes om

en: Remove this question?
nb: Fjern dette spørsmålet?

en: Your dashboard was saved
nb: Infotavlen ble lagret

en: See it
nb: Se det

en: Save this
nb: Lagre dette

en: Show more about this
nb: Vis mer om dette

en: This card doesn't have any fields or parameters that can be mapped to this parameter type.
nb: Dette kortet har ingen felter eller parametere som kan tilordnes denne parametertypen.

en: The values in this field don't overlap with the values of any other fields you've chosen.
nb: Verdiene i dette feltet overlapper ikke med verdiene i noen andre felt du har valgt.

en: No valid fields
nb: Ingen gyldige felt

en: Name must be 100 characters or less
nb: Navn må være 100 tegn eller mindre

en: Color is required
nb: Farge er påkrevd

en: What is the name of your dashboard?
nb: Hva er navnet på infotavlen din?

en: did some super awesome stuff that's hard to describe
nb: gjorde noen superstilige ting som er vanskelig å beskrive

en: created an alert about -
nb: laget en varsel om -

en: deleted an alert about -
nb: slettet en varsel om -

en: saved a question about
nb: lagret et spørsmål om

en: saved a question
nb: lagret et spørsmål

en: deleted a question
nb: slettet et spørsmål

en: created a dashboard
nb: laget en infotavle

en: deleted a dashboard
nb: slettet en infotavle

en: added a question to the dashboard -
nb: la til et spørsmål til infotavlen -

en: removed a question from the dashboard -
nb: fjernet et spørsmål fra infotavlen -

en: received the latest data from
nb: mottok de siste dataene fra

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Hello World!
nb: Hallo verden!

en: Metabase is up and running.
nb: Metabase er oppe og kjører.

en: added the metric
nb: la til indikatoren

en:  to the
nb:  til

en:  table
nb:  tabell

en: made changes to the metric
nb: gjorde endringer i indikatoren

en:  in the
nb:  i

en: removed the metric
nb: fjernet indikatoren

en: created a pulse
nb: laget en puls

en: deleted a pulse
nb: slettet en puls

en: added the filter
nb: la til filteret

en: made changes to the filter
nb: gjorde endringer til filteret

en: removed the filter {0}
nb: fjernet filteret {0}

en: joined!
nb: ble med!

en: Hmmm, looks like nothing has happened yet.
nb: Hmm, det ser ikke ut til at noe har skjedd enda.

en: Ask questions and explore
nb: Spør ett spørsmål og utforsk

en: Click on charts or tables to explore, or ask a new question using the easy interface or the powerful SQL editor.
nb: Trykk på diagrammer eller tabeller for å utforske, eller still et spørsmål med det enkle grensesnittet eller det kraftige SQL-redigeringsverktøyet.

en: Make your own charts
nb: Lag dine egne diagrammer

en: Create line charts, scatter plots, maps, and more.
nb: Lag linjediagrammer, spredningsplott, kart og mer.

en: Share what you find
nb: Del hva du finner

en: Create powerful and flexible dashboards, and send regular updates via email or Slack.
nb: Lag kraftige og fleksible infotavler, og send regelmessige oppdateringer via e-post eller Slack.

en: Let's go
nb: La oss gå videre

en: Setup Tip
nb: Tips til oppsett

en: View all
nb: Vis alle

en: Recently Viewed
nb: Nylig vist

en: You haven't looked at any dashboards or questions recently
nb: Du har ikke sett på noen infotavler eller spørsmål nylig

en: {0} items selected
nb: {0} elementer valgt

en: Unarchive
nb: Dearkiver

en: Activity
nb: Aktivitet

en: Results for "{0}"
nb: Resultater for "{0}"

en: Pulse
nb: Puls

en: Entity Key
nb: Entitetsnøkkel

en: Overall Row
nb: Totalrad

en: The primary key for this table.
nb: Primærnøkkelen for denne tabellen.

en: Entity Name
nb: Entitetsnavn

en: The "name" of each record. Usually a column called "name", "title", etc.
nb: "Navnet" for hver oppføring. Vanligvis en kolonne kalt "navn", "tittel", osv.

en: Foreign Key
nb: Fremmednøkkel

en: Points to another table to make a connection.
nb: Peker på en annen tabell for å lage en kobling.

en: Avatar Image URL
nb: Avatar bilde-URL

en: Common
nb: Vanlig

en: Category
nb: Kategori

en: City
nb: By

en: Country
nb: Land

en: Image URL
nb: Bilde nettlink

en: Field containing JSON
nb: Felt inneholder JSON

en: Latitude
nb: Breddegrad

en: Longitude
nb: Lengdegrad

en: Number
nb: Nummer

en: State
nb: Stat

en: UNIX Timestamp (Seconds)
nb: UNIX tidsstempel (sekunder)

en: UNIX Timestamp (Milliseconds)
nb: UNIX tidsstempel (millisekunder)

en: Zip Code
nb: Postnummer

en: Quantity
nb: Kvantum

en: Income
nb: Inntekt

en: Discount
nb: Avslag

en: Creation timestamp
nb: Tidsstempel for opprettelse

en: Creation time
nb: Tid for opprettelse

en: Creation date
nb: Dato for opprettelse

en: Product
nb: Produkt

en: User
nb: Bruker

en: Source
nb: Kilde

en: Price
nb: Pris

en: Join timestamp
nb: Tidsstempel når ble med

en: Join time
nb: Registreringstid

en: Join date
nb: Registreringsdato

en: Share
nb: Del

en: Owner
nb: Eier

en: Company
nb: Firma

en: Subscription
nb: Abonnement

en: Score
nb: Poengsum

en: Title
nb: Tittel

en: Comment
nb: Kommentar

en: Cost
nb: Kostnad

en: Gross margin
nb: Bruttomargin

en: Birthday
nb: Bursdag

en: Search box
nb: Søkeboks

en: A list of all values
nb: En liste med alle verdier

en: Plain input box
nb: Enkel informasjonsboks

en: Everywhere
nb: Overalt

en: The default setting. This field will be displayed normally in tables and charts.
nb: Standardinnstillingen. Dette feltet vil normalt vises. i tabeller og diagrammer

en: Only in Detail Views
nb: Bare i standard visning

en: This field will only be displayed when viewing the details of a single record. Use this for information that's lengthy or that isn't useful in a table or chart.
nb: Dette feltet vil bare vises når du ser på detaljene for en enkeltoppføring. Bruk denne for informasjon som er lang eller som ikke er nyttig i en tabell eller et diagram.

en: Do Not Include
nb: Ikke inkluder

en: Metabase will never retrieve this field. Use this for sensitive or irrelevant information.
nb: Metabase vil aldri hente dette feltet. Bruk dette for sensitiv eller irrelevant informasjon.

en: Count
nb: Antall

en: CumulativeCount
nb: KumulativTelling

en: CumulativeSum
nb: KumulativSum

en: Distinct
nb: Distrikt

en: StandardDeviation
nb: StandardAvvik

en: Average
nb: Gjennomsnitt

en: Max
nb: Maks

en: sad sad panda, lexing errors detected
nb: trist trist panda, leksikalske feil ble funnet

en: {0} second | {0} seconds
nb[0]: {0} sekund
nb[1]: {0} sekunder

en: {0} minute | {0} minutes
nb[0]: {0} minutt
nb[1]: {0} minutter

en: Hey there
nb: Hei du

en: How's it going
nb: Hvordan går det

en: Howdy
nb: Halla

en: Greetings
nb: Velkommen

en: Good to see you
nb: Godt å se deg

en: What do you want to know?
nb: Hva vil du vite?

en: What's on your mind?
nb: Hva tenker du på?

en: What do you want to find out?
nb: Hva lurer du på?

en: Raw data
nb: Rådata

en: Cumulative count
nb: Kumulativ telling

en: Average of
nb: Gjennomsnittet av

en: Distinct values of
nb: Unike verdier av

en: Standard deviation of
nb: Standardavviket av

en: Sum of
nb: Summen av

en: Cumulative sum of
nb: Kumulativ sum av

en: Maximum of
nb: Største av

en: Minimum of
nb: Minste av

en: Grouped by
nb: Gruppert etter

en: Filtered by
nb: Filtrert på

en: Sorted by
nb: Sortert etter

en: True
nb: Sant

en: False
nb: Usant

en: Select longitude field
nb: Velg felt for lengdegrad

en: Enter upper latitude
nb: Skriv inn øvre breddegrad

en: Enter left longitude
nb: Skriv inn venstre lengdegrad

en: Enter lower latitude
nb: Skriv inn nedre breddegrad

en: Enter right longitude
nb: Skriv inn høyre lengdegrad

en: Is
nb: Er

en: Is not
nb: Er ikke

en: Is empty
nb: Er tom

en: Not empty
nb: Ikke tom

en: Equal to
nb: Er lik

en: Not equal to
nb: Ikke lik

en: Greater than
nb: Større enn

en: Less than
nb: Mindre enn

en: Between
nb: Mellom

en: Greater than or equal to
nb: Større eller lik

en: Less than or equal to
nb: Mindre eller lik

en: Contains
nb: Inneholder

en: Does not contain
nb: Inneholder ikke

en: Starts with
nb: Starter med

en: Ends with
nb: Slutter med

en: Before
nb: Før

en: After
nb: Etter

en: Inside
nb: Inni

en: Just a table with the rows in the answer, no additional operations.
nb: Bare en tabell med rader i svaret, ingen flere operasjoner.

en: Count of rows
nb: Antall rader

en: Total number of rows in the answer.
nb: Totalt antall rader i svaret

en: Sum of ...
nb: Summen av ...

en: Sum of all the values of a column.
nb: Summen av alle verdiene i en kolonne.

en: Average of ...
nb: Gjennomsnittet av ...

en: Average of all the values of a column
nb: Gjennomsnittet av alle verdiene i en kolonne

en: Number of distinct values of ...
nb: Antall unike verdier av ...

en: Number of unique values of a column among all the rows in the answer.
nb: Antall unike verdier i en kolonne blant alle radene i svaret.

en: Cumulative sum of ...
nb: Kumulativ sum av ...

en: Additive sum of all the values of a column.\\ne.x. total revenue over time.
nb: Additiv sum av alle verdiene i en kolonne.\\nf.eks. total omsetning over tid.

en: Cumulative count of rows
nb: Kumulativ telling av rader

en: Additive count of the number of rows.\\ne.x. total number of sales over time.
nb: Additiv telling av antall rader.\\nf.eks. antall salg over tid.

en: Standard deviation of ...
nb: Standardavvik for ...

en: Number which expresses how much the values of a column vary among all rows in the answer.
nb: Tall som uttrykker hvor mye verdiene i en kolonne varierer blant alle radene i svaret.

en: Minimum of ...
nb: Minste av ...

en: Minimum value of a column
nb: Minste verdi i kolonnen

en: Maximum of ...
nb: Største av ...

en: Maximum value of a column
nb: Største verdi i kolonnen

en: Break out by dimension
nb: Bryt ut etter dimensjon

en: lower case letter
nb: liten bokstav

en: upper case letter
nb: stor bokstav

en: number
nb: tall

en: special character
nb: spesialtegn

en: must be
nb: må være

en: characters long
nb: tegn lang

en: Must be
nb: Må være

en: and include
nb: og inkludere

en: zero
nb: null

en: one
nb: en

en: two
nb: to

en: three
nb: tre

en: four
nb: fire

en: five
nb: fem

en: six
nb: seks

en: seven
nb: syv

en: eight
nb: åtte

en: nine
nb: ni

en: Month and Year
nb: Måned og Dag

en: Like January, 2016
nb: Som Januar, 2016

en: Quarter and Year
nb: Kvartal og År

en: Like Q1, 2016
nb: Som Q1, 2016

en: Single Date
nb: Enkelt Dato

en: Like January 31, 2016
nb: Som 31 Januar, 2016

en: Date Range
nb: Datointervall

en: Like December 25, 2015 - February 14, 2016
nb: Som 25 Desember, 2015 - 14 Februar, 2016

en: Relative Date
nb: Relativ Dato

en: Like "the last 7 days" or "this month"
nb: Som "de siste 7 dagene" eller "denne måneden"

en: Date Filter
nb: Datofilter

en: All Options
nb: Alle alternativer

en: Contains all of the above
nb: Inneholder alt ovenfor

en: ZIP or Postal Code
nb: Postnummer

en: Time
nb: Tid

en: Date range, relative date, time of day, etc.
nb: Datointervall, relativ dato, tid på dagen, osv.

en: Location
nb: Sted

en: City, State, Country, ZIP code.
nb: By, Stat, Land, Postnummer.

en: User ID, product ID, event ID, etc.
nb: Bruker ID, produkt ID, hendelses ID, osv.

en: Other Categories
nb: Andre kategorier

en: Category, Type, Model, Rating, etc.
nb: Kategori, Type, Modell, Vurdering, osv.

en: Account settings
nb: Kontoinnstillinger

en: Exit admin
nb: Lukk admin

en: Logs
nb: Logger

en: Help
nb: Hjelp

en: About Metabase
nb: Om Metabase

en: Sign out
nb: Logg ut

en: Thanks for using
nb: Takk for at du bruker

en: You're on version
nb: Du bruker versjon

en: Built on
nb: Bygget den

en: is a Trademark of
nb: er et varemerke for

en: and is built with care in San Francisco, CA
nb: og er bygget med omhu i San Francisco, California

en: Ask a question
nb: Still et spørsmål

en: New dashboard
nb: Ny infotavle

en: New pulse
nb: Ny puls

en: Reference
nb: Referanse

en: Which metric?
nb: Hvilken indikator?

en: Defining common metrics for your team makes it even easier to ask questions
nb: Å definere vanlige indikatorer for ditt lag gjør det enklere å spørre spørsmål

en: How to create metrics
nb: Hvordan lage indikatorer

en: See data over time, as a map, or pivoted to help you understand trends or changes.
nb: Se data over tid, som et kart, eller pivotert for å gjøre det enklere å forstå trender eller endringer.

en: Custom
nb: Egendefinert

en: New question
nb: Nytt spørsmål

en: Use the simple question builder to see trends, lists of things, or to create your own metrics.
nb: Bruke den enkle spørsmåls-byggeren for å se trender, liser over ting, eller for å lage dine egne indikatorer.

en: Native query
nb: Lokal spørring

en: For more complicated questions, you can write your own SQL or native query.
nb: For mer kompliserte spørsmål, kan du skrive din egen SQL eller lokal spørring.

en: Select a default value…
nb: Velg en standardverdi...

en: Update filter
nb: Oppdater filter

en: Today
nb: I dag

en: Yesterday
nb: I går

en: Past 7 days
nb: Siste 7 dager

en: Past 30 days
nb: Siste 30 dager

en: Week
nb: Uke

en: Month
nb: Måned

en: Year
nb: År

en: Past 7 Days
nb: Siste 7 Dager

en: Past 30 Days
nb: Siste 30 Dager

en: Last Week
nb: Siste Uke

en: Last Month
nb: Siste Måned

en: Last Year
nb: Siste År

en: This Week
nb: Denne Uken

en: This Month
nb: Denne Måneden

en: This Year
nb: Dette Året

en: Enter a value...
nb: Skriv en verdi...

en: Enter a default value...
nb: Skriv en standardverdi...

en: An error occurred
nb: En feil oppstod

en: Not found
nb: Ikke funnet

en: You’ve made changes that need to be published before they will be reflected in your application embed.
nb: Du har gjort endringer som må publiseres før de vil bli reflektert i din applikasjonsinnbygging.

en: You will need to publish this {0} before you can embed it in another application.
nb: Du må publisere denne {0} før du kan bygge den inn i en annen applikasjon.

en: Discard Changes
nb: Forkast Endringer.

en: Updating...
nb: Oppdaterer...

en: Updated
nb: Oppdatert

en: Failed!
nb: Feilet!

en: Publish
nb: Publiser

en: Code
nb: Kode

en: Style
nb: Stil

en: Which parameters can users of this embed use?
nb: Hvilke parametere kan brukere av denne innbyggingen bruke?

en: This {0} doesn't have any parameters to configure yet.
nb: Denne {0} har ikke noen parametere å konfigurere enda.

en: Editable
nb: Redigerbar

en: Locked
nb: Låst

en: Preview Locked Parameters
nb: Forhåndsvis Låste Parametere

en: Try passing some values to your locked parameters here. Your server will have to provide the actual values in the signed token when using this for real.
nb: Prøv å sende noen verdier til dine låste parametere her. Tjeneren din må tilby de faktiske verdiene i den signerte tokenen når du bruker dette på ordentlig.

en: Danger zone
nb: Faresone

en: This will disable embedding for this {0}.
nb: Dette vil deaktivere innbygging av denne {0}.

en: Unpublish
nb: Avpubliser

en: Light
nb: Lys

en: Dark
nb: Mørk

en: Border
nb: Ramme

en: To embed this {0} in your application:
nb: For å bygge inn denne {0} i din applikasjon:

en: Insert this code snippet in your server code to generate the signed embedding URL
nb: Sett inn denne kodesnutten i koden på tjeneren din for å generere den signerte innbyggings-URLen

en: Then insert this code snippet in your HTML template or single page app.
nb: Deretter, sett inn denne kodesnutten i din HTML-mal eller en enkeltsidig applikasjon.

en: Embed code snippet for your HTML or Frontend Application
nb: Kodesnutt for innbygging for din HTML eller frontend-applikasjon

en: More {0}
nb: Mer {0}

en: examples on GitHub
nb: eksempler på GitHub

en: Enable sharing
nb: Aktiver deling

en: Disable this public link?
nb: Deaktiver denne offentlige lenken?

en: This will cause the existing link to stop working. You can re-enable it, but when you do it will be a different link.
nb: Dette vil gjøre sånn at den gjeldende lenken slutter å fungere. Du kan re-aktivere den, men du vil da få en annen lenke.

en: Public link
nb: Offentlig lenke

en: Share this {0} with people who don't have a Metabase account using the URL below:
nb: Del denne {0} med personer som ikke har en Metabase-konto ved å bruke nettadressen under:

en: Public embed
nb: Offentlig innbygging

en: Embed this {0} in blog posts or web pages by copying and pasting this snippet:
nb: Bygg inn denne {0} i blogginnlegg eller nettside ved å kopiere og lime inn denne snutten:

en: Embed this {0} in an application
nb: Bygg inn denne {0} i en applikasjon

en: By integrating with your application server code, you can provide a secure stats {0} limited to a specific user, customer, organization, etc.
nb: Ved å integrere med koden til din applikasjonstjener, så kan du tilby sikker statistikk {0} begrenset til en spesifikk bruker, kunde, organisasjon, osv.

en: Remove attachment
nb: Fjern vedlegg

en: Attach file with results
nb: Legg ved fil med resultatene

en: This question will be added as a file attachment
nb: Dette spørsmålet vil bli lagt til som vedlegg

en: This question won't be included in your Pulse
nb: Dette spørsmålet vil ikke bli inkludert i din Puls

en: This pulse will no longer be emailed to {0} {1}
nb: Denne pulsen vil ikke lenger bli sendt til {0} {1}

en: {0} address | {0} addresses
nb[0]: {0} adresse
nb[1]: {0} adresser

en: Slack channel {0} will no longer get this pulse {1}
nb: Slack-kanalen {0} vil ikke lenger motta denne pulsen {1}

en: Channel {0} will no longer receive this pulse {1}
nb: Kanalen {0} vil ikke lenger motta denne pulsen {1}

en: Edit pulse
nb: Rediger puls

en: What's a Pulse?
nb: Hva er en Puls?

en: Got it
nb: Skjønner

en: Where should this data go?
nb: Hvor skal disse dataene sendes?

en: Unarchiving…
nb: Pakker ut...

en: Unarchive failed
nb: Utpakking feilet

en: Unarchived
nb: Pakket ut

en: Create pulse
nb: Laget puls

en: Attachment
nb: Vedlegg

en: Heads up
nb: Varsko

en: We'll show the first 10 columns and 20 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
nb: Vi vil vise deg de første 10 kolonnene og 20 radene fra denne tabellen i din Puls. Hvis du sender dette som e-post, så legger vi ved et vedlegg med alle kolonner og opptil 2.000 rader.

en: Raw data questions can only be included as email attachments
nb: Rådata-spørsmål kan bare inkluderes som e-postvedlegg

en: Looks like this pulse is getting big
nb: Det ser ut til at denne pulsen begynner å bli stor.

en: We recommend keeping pulses small and focused to help keep them digestible and useful to the whole team.
nb: Vi anbefaler å holde pulsene små og fokuserte for å gjøre de enklere å fordøye og mer anvendelige for hele laget.

en: Pick your data
nb: Velg dataene dine

en: Choose questions you'd like to send in this pulse
nb: Velg spørsmål du vil sende med denne pulsen

en: Emails
nb: E-poster

en: Slack messages
nb: Slack-meldinger

en: Sent
nb: Sendt

en: {0} will be sent at
nb: {0} vil bli sendt

en: Messages
nb: Meldinger

en: Send email now
nb: Send e-post nå

en: Send to {0} now
nb: Send til {0} nå

en: Sending…
nb: Sender...

en: Sending failed
nb: Sending feilet

en: Didn’t send because the pulse has no results.
nb: Sendte ikke, fordi pulsen ikke har noen resultater.

en: Pulse sent
nb: Puls sendt

en: {0} needs to be set up by an administrator.
nb: {0} må settes opp av en administrator

en: Which collection should this pulse live in?
nb: Hvilken samling skal denne pulsen bo i?

en: Name your pulse
nb: Gi et navn til pulsen din

en: Give your pulse a name to help others understand what it's about
nb: Gi et navn til pulsen for å gjøre det enklere for andre å forstå hva den handler om

en: Important metrics
nb: Viktige indikatorer

en: Skip if no results
nb: Hopp over hvis det ikke er noen resultater

en: Skip a scheduled Pulse if none of its questions have any results
nb: Hopp over en planlagt Puls hvis ingen av spørsmålene har noen resultater

en: Enter email addresses you'd like this data to go to
nb: Skriv e-postadresser du vil sende disse dataene til

en: Help everyone on your team stay in sync with your data.
nb: Hjelp alle på ditt lag med å holde seg i synk med dine data.

en: Pulses let you send data from Metabase to email or Slack on the schedule of your choice.
nb: Pulser lar deg sende data fra Metabase som e-post eller Slack-meldinger enten regelmessig eller etter behov.

en: After {0}
nb: Etter {0}

en: Before {0}
nb: Før {0}

en: Is Empty
nb: Er tom

en: Not Empty
nb: Ikke tom

en: All Time
nb: Hele tiden

en: Apply
nb: Bruk

en: View {0}
nb: Vis {0}

en: Compare this with all rows in the table
nb: Sammenlign dette med alle rader i tabellen

en: Analyze the results of this Query
nb: Analyser resultatene av denne Spørringen

en: Count of rows by time
nb: Antall rader over tid

en: Break out by {0}
nb: Bryt ut ved {0}

en: Summarize this segment
nb: Oppsummer dette segmentet

en: View this as a table
nb: Vis dette som en tabell

en: View the underlying {0} records
nb: Vis de underliggende {0} oppføringene

en: X-Ray this question
nb: Utfør X-ray på dette spørsmålet

en: these
nb: disse

en: this
nb: denne

en: Compare {0} {1} to the rest
nb: Sammenlign {0} {1} med resten

en: Distribution
nb: Distribusjon

en: View details
nb: Vis detaljer

en: View this {0}'s {1}
nb: Vis denne {0}s {1}

en: Ascending
nb: Stigende

en: Descending
nb: Synkende

en: over time
nb: over tid

en: Avg
nb: Gjennomsnitt

en: Distincts
nb: Unike

en: View this {0} | View these {0}
nb[0]: Vis denne {0}
nb[1]: Vis disse {0}

en: Zoom in
nb: Forstørr

en: Custom Expression
nb: Egendefinert uttrykk

en: Common Metrics
nb: Vanlige indikatorer

en: Name (optional)
nb: Navn (valgfritt)

en: Choose an aggregation
nb: Velg en aggregering

en: Set up your own alert
nb: Sett opp ditt eget varsel

en: Unsubscribing...
nb: Stopper abonnement...

en: Failed to unsubscribe
nb: Klarte ikke å stoppe abonnement

en: Unsubscribe
nb: Stopp abonnement

en: No channel
nb: Ingen kanal

en: Okay, you're unsubscribed
nb: Okei, du har meldt deg av

en: You're receiving {0}'s alerts
nb: Du mottar {0}s varsler

en: {0} set up an alert
nb: {0} satte opp en varsel

en: alerts
nb: varsler

en: Let's set up your alert
nb: La oss sette opp varselet ditt

en: The wide world of alerts
nb: En verden av varsler

en: There are a few different kinds of alerts you can get
nb: Det er noen forskjellige typer varsler du kan få

en: When a raw data question {0}
nb: Når et rådata-spørsmål {0}

en: returns any results
nb: returnerer alle resultater

en: When a line or bar {0}
nb: Når en linje eller stolpe {0}

en: crosses a goal line
nb: krysser en mållinje

en: When a progress bar {0}
nb: Når en fremdriftsindikator {0}

en: reaches its goal
nb: når sitt mål

en: Set up an alert
nb: Sett opp et varsel

en: Edit your alert
nb: Rediger varselet ditt

en: Edit alert
nb: Rediger varsel

en: This alert will no longer be emailed to {0}.
nb: Dette varselet vil ikke lenger bli sendt til {0}

en: Slack channel {0} will no longer get this alert.
nb: Slack-kanalen {0} vil ikke lenger motta dette varselet.

en: Channel {0} will no longer receive this alert.
nb: Kanalen {0} vil ikke lenger motta dette varselet.

en: Delete this alert
nb: Slett dette varselet.

en: Stop delivery and delete this alert. There's no undo, so be careful.
nb: Stopp levering og slett dette varselet. Det er ingen måte å angre dette, så vær forsiktig.

en: Delete this alert?
nb: Slett dette varselet?

en: Alert me when the line…
nb: Varsle meg når linjen...

en: Alert me when the progress bar…
nb: Varsle meg når fremdriftsindikatoren...

en: Goes above the goal line
nb: Går over mållinjen

en: Reaches the goal
nb: Når målet

en: Goes below the goal line
nb: Går under mållinjen

en: Goes below the goal
nb: Går under målet

en: The first time it crosses, or every time?
nb: Første gangen den krysser, eller hver gang?

en: The first time it reaches the goal, or every time?
nb: Første gangen den når målet, eller hver gang?

en: The first time
nb: Første gangen

en: Every time
nb: Hver gang

en: Where do you want to send these alerts?
nb: Hvor vil du ha disse varslene sendt?

en: Email alerts to:
nb: Send e-postvarsel til:

en: {0} Goal-based alerts aren't yet supported for charts with more than one line, so this alert will be sent whenever the chart has {1}.
nb: {0} Måldrevne varseler støttes ikke enda for diagrammer med mer enn én linje, så dette varselet vil bli sendt når enn diagrammet har {1}.

en: results
nb: resultater

en: {0} This kind of alert is most useful when your saved question doesn’t {1} return any results, but you want to know when it does.
nb: {0} Denne typen varsel er mest nyttig når dine lagrede spørsmål ikke {1} returnerer noen resultater, men du vil vite når de gjør det.

en: Tip
nb: Tips

en: usually
nb: vanligvis

en: Pick a segment or table
nb: Velg et segment eller en tabell

en: Select a database
nb: Velg en database

en: Select...
nb: Velg...

en: Select a table
nb: Velg en tabell

en: No tables found in this database.
nb: Ingen tabeller funnet for denne databasen

en: Is a question missing?
nb: Mangler det et spørsmål?

en: Learn more about nested queries
nb: Lær mer om nøstede spørringer

en: Fields
nb: Felter

en: No segments were found.
nb: Ingen segmenter ble funnet.

en: Find a segment
nb: Finn et segment

en: View less
nb: Vis mindre

en: View more
nb: Vis mer

en: Pick a field to sort by
nb: Velg et felt det skal sorteres etter

en: Sort
nb: Sorter

en: Row limit
nb: Radgrense

en: Unknown Field
nb: Ukjent felt

en: field
nb: felt

en: Matches
nb: Matcher

en: Add filters to narrow your answer
nb: Legg til filter for å snevre inn svaret ditt

en: Add a grouping
nb: Legg til en gruppering

en: Filtered by
nb: Filtrert etter

en: View
nb: Vis

en: Grouped By
nb: Gruppert Etter

en: None
nb: Ingen

en: This question is written in {0}.
nb: Dette spørsmålet er skrevet i {0}.

en: Hide Editor
nb: Skjul Redigeringsverktøy

en: Hide Query
nb: Skjul Spørring

en: Open Editor
nb: Åpne Redigeringsverktøy

en: Show Query
nb: Vis Spørring

en: This metric has been retired.  It's no longer available for use.
nb: Denne indikatoren har blitt forkastet. Den er ikke lenger tilgjengelig for bruk.

en: Download full results
nb: Last ned fullt resultat

en: Download this data
nb: Last ned disse dataene

en: Warning
nb: Advarsel

en: Your answer has a large number of rows so it could take a while to download.
nb: Ditt svar har veldig mange rader, så det kan ta en stund å laste ned.

en: The maximum download size is 1 million rows.
nb: Maks antall rader ved nedlasting er 1 million.

en: Edit question
nb: Rediger spørsmål

en: SAVE CHANGES
nb: LAGRE ENDRINGER

en: CANCEL
nb: AVBRYT

en: Move question
nb: Flytt spørsmål

en: Which collection should this be in?
nb: Hvilken samling skal denne være i?

en: Variables
nb: Variabler

en: Learn about your data
nb: Lær mer om dataene dine

en: Alerts are on
nb: Advarsler er på

en: started from
nb: startet fra

en: native query
nb: lokal spørring

en: Not Supported
nb: Ikke støttet

en: View the {0}
nb: Se på {0}

en: Switch to {0}
nb: Bytt til {0}

en: Switch to Builder
nb: Bytt til bygger

en: {0} for this question
nb: {0} for dette spørsmålet

en: Convert this question to {0}
nb: Konverter dette spørsmålet til {0}

en: This question will take approximately {0} to refresh
nb: Dette spørsmålet vil ta cirka {0} å fornye

en: Updated {0}
nb: Oppdatert {0}

en: row | rows
nb[0]: rad
nb[1]: rader

en: Showing first {0} {1}
nb: Viser først {0} {1}

en: Showing {0} {1}
nb: Viser {0} {1}

en: Doing science
nb: Vitenskap utføres

en: If you give me some data I can show you something cool. Run a Query!
nb: Hvis du gir meg noe data, så kan jeg vise deg noe kult. Kjør en spørring!

en: How do I use this thing?
nb: Hvordan bruker jeg denne?

en: Get Answer
nb: Få svar

en: It's okay to play around with saved questions
nb: Det er ok å leke med lagrede spørsmål

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click the edit icon in the top-right.
nb: Endringer blir ikke lagret til lagrede spørsmål, hvis du ikke klikker endre ikonet oppe i høyre hjørnet.

en: Search for
nb: Søk etter

en: Advanced...
nb: Avansert...

en: Sorry. Something went wrong.
nb: Beklager. Noe gikk galt.

en: Group time by
nb: Grupper tid ved

en: Your question took too long
nb: Spørsmålet ditt tok for lang tid å svare på

en: We didn't get an answer back from your database in time, so we had to stop. You can try again in a minute, or if the problem persists, you can email an admin to let them know.
nb: Vi fikk ikke ett svar fra din database i tid, så vi måtte stoppe. Du kan prøve igjen om ett minutt, hvis problemet fortsetter, kan du sende en e-post til administrator for å rapportere.

en: We're experiencing server issues
nb: Vi har for øyeblikket tjenerproblemer

en: Try refreshing the page after waiting a minute or two. If the problem persists we'd recommend you contact an admin.
nb: Prøv oppdatere siden etter å ha ventet ett minutt eller to. Hvis problemet fortsetter, ta kontakt med administrator.

en: There was a problem with your question
nb: Det var et problem med spørsmålet ditt

en: Most of the time this is caused by an invalid selection or bad input value. Double check your inputs and retry your query.
nb: For det meste skyldes dette et ugyldig valg eller feil inntastet verdi. Sjekk input en gang til og prøv spørringen din igjen.

en: This may be the answer you’re looking for. If not, try removing or changing your filters to make them less specific.
nb: Dette kan være svaret du leter etter. Hvis ikke, prøv å fjern eller endre filterne for å gjøre det mindre spesifisert.

en: You can also {0} when there are some results.
nb: Du kan også {0} når det er noen resultater.

en: get an alert
nb: få en varsel

en: Back to last run
nb: Tilbake til siste kjøring

en: Visualization
nb: Visualisering

en: No description set.
nb: Ingen beskrivelse satt.

en: Use for current question
nb: Bruk til dette spørsmålet

en: Potentially useful questions
nb: Potensielt nyttige spørsmål

en: Group by {0}
nb: Grupper med {0}

en: Sum of all values of {0}
nb: Sum av alle verdier med {0}

en: All distinct values of {0}
nb: Alle distinkte verdier av {0}

en: Number of {0} grouped by {1}
nb: Nummer av {0} gruppert med {0}

en: Data Reference
nb: Datareferanse

en: Learn more about your data structure to ask more useful questions
nb: Lær mer om din datastruktur for å spørre nyttigere spørsmål

en: Could not find the table metadata prior to creating a new question
nb: Kunne ikke å finne tabellmetadata i før opprettelsen av nytt spørsmål

en: See {0}
nb: Se {0}

en: Metric Definition
nb: Indikatordefinisjon

en: Filter by {0}
nb: Filtrer med {0}

en: Number of {0}
nb: Tall av {0}

en: See all {0}
nb: Se alle {0}

en: Segment Definition
nb: Segmentdefinisjoner

en: An error occurred loading the table
nb: En feil oppstod ved innlasting av tabell

en: See the raw data for {0}
nb: Se rådata for {0}

en: More
nb: Mer

en: Invalid expression
nb: Ugyldig uttrykk

en: unknown error
nb: ukjent feil

en: Field formula
nb: Felt formel

en: Think of this as being kind of like writing a formula in a spreadsheet program: you can use numbers, fields in this table, mathematical symbols like +, and some functions. So you could type something like Subtotal - Cost.
nb: Tenk på dette litt som å skrive en formel i et regneark: Du kan bruke tall, felter i denne tabellen, matematiske symboler som +, og noen funksjoner. Så du kan skrive noe sånt som Subtotal - Kostnad.

en: Learn more
nb: Lær mer

en: Give it a name
nb: Gi den ett navn

en: Something nice and descriptive
nb: Noe fint og informativt

en: Add a custom field
nb: Legg til tilpasset felt

en: Include {0}
nb: Inkluder {0}

en: Case sensitive
nb: Shiftsensitiv

en: today
nb: idag

en: this week
nb: denne uken

en: this month
nb: denne måneden

en: this year
nb: dette året

en: this minute
nb: dette minuttet

en: this hour
nb: denne timen

en: not implemented {0}
nb: ikke implementert {0}

en: true
nb: riktig

en: false
nb: feil

en: Add filter
nb: Legg til filter

en: Item
nb: Element

en: Previous
nb: Siste

en: Current
nb: Nåværende

en: On
nb: På

en: Enter desired number
nb: Skriv inn ønsket tall

en: Empty
nb: Tom

en: Find a value
nb: Finn en verdi

en: Hide calendar
nb: Skjul kalender

en: Show calendar
nb: Vis kalender

en: You can enter multiple values separated by commas
nb: Du kan skrive inn flere verdier separert med komma

en: Enter desired text
nb: Skriv inn ønsket tekst

en: Try it
nb: Prøv den

en: What's this for?
nb: Hva er dette til?

en: Variables in native queries let you dynamically replace values in your queries using filter widgets or through the URL.
nb: Variabler i lokale spørringer lar deg dynamisk erstatte verdier i spørringen ved bruk av filter eller gjennom nettlinken.

en: {0} creates a variable in this SQL template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the SQL template.
nb: {0} oppretter en variabel i denne SQL-malen kalt "variable_name". Variabler kan gies typer i sidepanelet, som endrer deres oppførsel. Alle variabeltyper annet enn "feltfilter" vil automatisk gjøre at en filter-widget blir plassert på dette spørsmålet; med feltfiltere, så er dette valgfritt. Når denne filterwidgeten er fylt inn, så vil dens verdi erstatte variabelen i SQL-malen.

en: Field Filters
nb: Felt filtere

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link SQL cards to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
nb: Ved å gi en variabel "Felt Filter"-typen så kan du lenke SQL-spørsmålskort til filter-widgetsene på infotavler, eller bruke flere typer filter-widgets på ditt SQL-spørsmål. En "Felt Filter"-variabel setter inn SQL tilsvarende det som den grafiske spørsmålsbyggeren gjør når det legges til filtere på eksisterende kolonner.

en: When adding a Field Filter variable, you'll need to map it to a specific field. You can then choose to display a filter widget on your question, but even if you don't, you can now map your Field Filter variable to a dashboard filter when adding this question to a dashboard. Field Filters should be used inside of a "WHERE" clause.
nb: Når du legger til en "Felt Filter"-variabel, så må du tilordne den til et spesifikt felt. Du kan deretter velge å vise en filter-widget på spørsmålet ditt, men selv om du ikke gjør det, så kan du nå tilordne "Felt Filter"-variabelen din til et infotavle-filter når du legger dette spørsmålet til en infotavle. Felt Filtere bør brukes inni en "WHERE"-klausul.

en: Optional Clauses
nb: Valgfrie klausuler

en: brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
nb: firkant-parenteser rundt en {0} lager en valgfri klausul i malen. Hvis "variabel" er satt, da blir hele klausulen satt inn i malen. Ellers så blir hele klausulen ignorert.

en: To use multiple optional clauses you can include at least one non-optional WHERE clause followed by optional clauses starting with "AND".
nb: For å bruke flere valgfrie klausuler kan du inkludere minst én ikke-valgfri WHERE-klausul etterfulgt av valgfrie klausuler som starter med "AND".

en: Read the full documentation
nb: Les hele dokumentasjonen

en: Filter label
nb: Filter etikett

en: Variable type
nb: Variabel type

en: Text
nb: Tekst

en: Date
nb: Dato

en: Field Filter
nb: Felt filter

en: Field to map to
nb: Felt å koble til

en: Filter widget type
nb: Filter type

en: Required?
nb: Påkrevd?

en: Default filter widget value
nb: Standard filter verdi

en: Archive this question?
nb: Arkiver spørsmålet?

en: This question will be removed from any dashboards or pulses using it.
nb: Dette spørsmålet vil bli slettet fra alle infotavler eller pulser den er i.

en: Question
nb: Spørsmål

en: Pick a question to add
nb: Plukk ett spørsmål å legge til

en: You are editing this page
nb: Du kan redigere denne siden

en: See this {0}
nb: Se dette {0}

en: A subset of
nb: En underdel av

en: Select a field type
nb: Velg en felt type

en: No field type
nb: Ingen felt type

en: by
nb: av

en: Field type
nb: Felt type

en: Select a Foreign Key
nb: Velg en ukjent nøkkel

en: View the {0} formula
nb: Vis {0} formelen

en: Why this {0} is important
nb: Hvorfor {0} er viktig

en: Why this {0} is interesting
nb: Hvorfor {0} er interessant

en: Nothing important yet
nb: Ingenting viktig enda

en: Nothing interesting yet
nb: Ingenting interessant enda

en: Things to be aware of about this {0}
nb: Ting å være klar over om denne {0}

en: Nothing to be aware of yet
nb: Ingenting å være klar over enda

en: Explore this metric
nb: Utforsk denne indikatoren

en: View this metric
nb: Vis denne indikatoren

en: By {0}
nb: Med {0}

en: Remove item
nb: Slett element

en: Why is this dashboard the most important?
nb: Hvorfor er denne infotavlen den viktigste?

en: What is useful or interesting about this {0}?
nb: Hva er nyttig eller interessant for denne {0}

en: Write something helpful here
nb: Skriv noe hjelpsomt her

en: Is there anything users of this dashboard should be aware of?
nb: Er det noe brukere av denne infotavlen bør vite om?

en: Anything users should be aware of about this {0}?
nb: Er det noe brukerne skal være klar over angående disse {0}

en: Which 2-3 fields do you usually group this metric by?
nb: Hvilke 2-3 felter grupperer du vanligvis denne indikatoren etter?

en: This is the perfect place to start if you’re new to your company’s data, or if you just want to check in on what’s going on.
nb: Dette er et perfekt sted å starte hvis bedriftens data er nye for deg, eller du ønsker å se hva som foregår

en: Most useful fields to group this metric by
nb: Nyttigste feltene å gruppere denne indikatoren etter

en: Reason for changes
nb: Grunn til endring

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required
nb: Legg igjen et notat for å forklare endringene du gjorde og hvorfor de var nødvendige

en: Why this database is interesting
nb: Hvorfor denne databasen er interessant

en: Things to be aware of about this database
nb: Ting å være klar over om denne databasen

en: Databases and tables
nb: Databaser og tabeller

en: Details
nb: Detaljer

en: Tables in {0}
nb: Tabeller i {0}

en: Actual name in database
nb: Reelt navn i database

en: Why this field is interesting
nb: Hvorfor er dette feltet interessant

en: Things to be aware of about this field
nb: Ting å være klar over om dette feltet

en: Data type
nb: Datatype

en: Fields in this table will appear here as they're added
nb: Felter i denne tabellen vil vises her når de blir lagt til

en: Fields in {0}
nb: Felter i {0}

en: Field name
nb: Feltnavn

en: X-ray this field
nb: X-ray dette feltet

en: Metabase is no fun without any data
nb: Metabase er ikke morsomt uten data

en: Your databases will appear here once you connect one
nb: Dine databaser vil vises her når du har koblet til

en: Databases will appear here once your admins have added some
nb: Databasene vil vises her når en av administratorene har lagt til

en: Connect a database
nb: Koble til en database

note: #-#-#-#-#  metabase-backend.pot (metabase)  #-#-#-#-# cum-count and cum-sum get names for count and sum, respectively (see explanation in `aggregation-name`)
en: Count of {0}
nb: Telling av {0}

en: See raw data for {0}
nb: Se rådata for {0}

en: Why this table is interesting
nb: Hvorfor er denne tabellen interessant

en: Things to be aware of about this table
nb: Ting å være klar over om denne tabellen

en: Tables in this database will appear here as they're added
nb: Tabellen i denne databasen vises her etter hvert som de blir lagt til

en: Questions about this table will appear here as they're added
nb: Spørsmål om denne tabellen vises her etter hvert som de blir lagt til

en: Questions about {0}
nb: Spørsmål om {0}

en: Created {0} by {1}
nb: Laget {0} av {1}

en: Fields in this table
nb: Felter i denne tabellen

en: Questions about this table
nb: Spørsmål om denne tabellen

en: Help your team get started with your data.
nb: Hjelp ditt lag i gang med dataene dine.

en: Show your team what’s most important by choosing your top dashboard, metrics, and segments.
nb: Vis ditt lag hva som er viktigst ved å velge din viktigste infotavle, indikatorer og segmenter.

en: Get started
nb: Gå igang

en: Our most important dashboard
nb: Vår viktigste infotavle

en: Numbers that we pay attention to
nb: Tall vi følger med på

en: Metrics are important numbers your company cares about. They often represent a core indicator of how the business is performing.
nb: Indikatorer er viktige tall som din bedrift bryr seg om. De er ofte et mål på hvordan det går med bedriften.

en: See all metrics
nb: Se alle indikatorer

en: Segments and tables
nb: Segmenter og tabeller

en: Tables
nb: Tabeller

en: Segments and tables are the building blocks of your company's data. Tables are collections of the raw information while segments are specific slices with specific meanings, like {0}
nb: Segmenter og tabeller er byggeklossene i din organisasjons data. Tabeller er samlinger av rå informasjon mens segmenter er spesifikke stykker med spesiell betydning, som for eksempel {0}

en: Tables are the building blocks of your company's data.
nb: Tabeller er byggeblokkene i bedriftens data.

en: See all segments
nb: Se alle segmenter

en: See all tables
nb: Se alle tabeller

en: Other things to know about our data
nb: Andre ting å vite om dataene dine

en: Find out more
nb: Finn ut mer

en: A good way to get to know your data is by spending a bit of time exploring the different tables and other info available to you. It may take a while, but you'll start to recognize names and meanings over time.
nb: En fin måte å bli kjent med dataene fine er å bruke litt tid på å utforske de forskjellige tabellene og annen informasjon som er tilgjengelig. Det kan ta litt tid, men etter hvert vil du begynne å kjenne igjen navn og hva ting betyr.

en: Explore our data
nb: Utforsk dataene våre

en: Have questions?
nb: Har du spørsmål?

en: Contact {0}
nb: Kontakt {0}

en: Help new Metabase users find their way around.
nb: Hjelp nye Metabase brukere finne veien igjennom.

en: The Getting Started guide highlights the dashboard, metrics, segments, and tables that matter most, and informs your users of important things they should know before digging into the data.
nb: "Kom igang"-veilederen fremhever infotavlen, beregninger, segmenter, og de mest viktige tabellene, og informerer brukerne dine om ting de bør vite før de begynner å grave i dataene.

en: Is there an important dashboard for your team?
nb: Er det en viktig infotavle for ditt lag?

en: Create a dashboard now
nb: Lag en infotavle nå

en: What is your most important dashboard?
nb: Hva er din viktigste infotavle?

en: Do you have any commonly referenced metrics?
nb: Har du noen ofte brukte indikatorer?

en: Learn how to define a metric
nb: Lær hvordan man definerer en indikator

en: What are your 3-5 most commonly referenced metrics?
nb: Hva er de 3-5 mest brukte indikatorene?

en: Add another metric
nb: Legg til enda en indikator

en: Do you have any commonly referenced segments or tables?
nb: Har du noen segmenter eller tabeller som det ofte refereres til?

en: Learn how to create a segment
nb: Lær hvordan man lager ett segment

en: What are 3-5 commonly referenced segments or tables that would be useful for this audience?
nb: Hva er 3-5 segmenter eller tabeller som det ofte henvises til og som vil være nyttige for dette publikumet?

en: Add another segment or table
nb: Legg til nytt segment eller tabell

en: Is there anything your users should understand or know before they start accessing the data?
nb: Er det noe brukerne dine burde forstå eller vite om før de begynner å se på dataene?

en: What should a user of this data know before they start accessing it?
nb: Hva burde en bruker vite før de begynner å se på datene?

en: E.g., expectations around data privacy and use, common pitfalls or misunderstandings, information about data warehouse performance, legal notices, etc.
nb: F.eks., forventninger rundt personvern og bruk av data, vanlige fallgruver eller misforståelser, informasjon om ytelsen til datavarehuset, juridiske merknader, osv.

en: Is there someone your users could contact for help if they're confused about this guide?
nb: Er det noen som brukere kan kontakte for å få hjelp dersom de har noen spørsmål angående denne veilederen?

en: Who should users contact for help if they're confused about this data?
nb: Hvem skal brukere kontakte for å få hjelp dersom de har noen spørsmål om disse dataene?

en: Please enter a revision message
nb: Vennligst oppgi en revisjonsmelding

en: Why this Metric is interesting
nb: Hvorfor denne indikatoren er interessant

en: Things to be aware of about this Metric
nb: Ting å være klar over med denne indikatoren

en: How this Metric is calculated
nb: Hvordan denne indikatoren er beregnet

en: Nothing on how it's calculated yet
nb: Ingenting om hvordan det er beregnet enda

en: Other fields you can group this metric by
nb: Andre felter du kan gruppere denne indikatoren etter

en: Fields you can group this metric by
nb: Felter du kan gruppere denne indikatoren etter

en: Metrics are the official numbers that your team cares about
nb: Indikatorer er de offisielle tallene som ditt lag bryr seg om

en: Metrics will appear here once your admins have created some
nb: Indikatorer vil dukke opp her når administratorene har laget noen

en: Learn how to create metrics
nb: Lær mer om hvordan man lager indikatorer

en: Questions about this metric will appear here as they're added
nb: Spørsmål om denne indikatoren vil dukke opp her ettersom de blir lagt til

en: There are no revisions for this metric
nb: Det er ingen revisjoner for denne indikatoren

en: Revision history for {0}
nb: Revisjonshistorikk for {0}

en: Why this Segment is interesting
nb: Hvorfor dette Segmentet er interessant

en: Things to be aware of about this Segment
nb: Ting å være klar over når det gjelder dette Segmentet

en: Segments are interesting subsets of tables
nb: Segmenter er interessante subsett av tabeller

en: Defining common segments for your team makes it even easier to ask questions
nb: Å definere vanlige segmenter for ditt lag gjør det enda enklere å stille spørsmål

en: Segments will appear here once your admins have created some
nb: Segmenter vil vises her når en administrator har laget noen

en: Learn how to create segments
nb: Lær hvordan man lager segmenter

en: Questions about this segment will appear here as they're added
nb: Spørsmål om dette segmentet vil vises her når de blir lagt til

en: There are no revisions for this segment
nb: Det er ingen revisjoner for dette segmentet

en: Fields in this segment
nb: Felter i dette segmentet

en: Questions about this segment
nb: Spørsmål om dette segmentet

en: X-ray this segment
nb: Gjør en X-ray av dette segmentet

en: Login
nb: Logg inn

en: Search
nb: Søk

en: Dashboard
nb: Infotavle

en: New Question
nb: Nytt spørsmål

en: Select the type of Database you use
nb: Velg hvilken database type du bruker

en: Add your data
nb: Legg til dataene din

en: I'll add my own data later
nb: Jeg vil legge til data senere

en: Connecting to {0}
nb: Kobler til {0}

en: You’ll need some info about your database, like the username and password. If you don’t have that right now, Metabase also comes with a sample dataset you can get started with.
nb: Du trenger noe informasjon om databasen din, som for eksempel brukernavn og passord. Hvis du ikke har det akkurat nå, så kommer Metabase med et eksempel-datasett som du kan begynne med.

en: I'll add my data later
nb: Jeg vil legge til data senere

en: Control automatic scans
nb: Kontroller automatisk skanninger

en: Usage data preferences
nb: Innstillinger for bruk av data

en: Thanks for helping us improve
nb: Takk for hjelpen

en: We won't collect any usage events
nb: Vi vil ikke samle inn noen brukshendelser

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about usage through Google Analytics.
nb: For å kunne hjelpe oss med å forbedre Metabase, så vil vi gjerne samle inn enkelte data for bruk gjennom Google Analytics

en: Here's a full list of everything we track and why.
nb: Her er en liste over det vi sporer og hvorfor.

en: Allow Metabase to anonymously collect usage events
nb: Tillat Metabase å samle inn bruksdata anonymt

en: Metabase {0} collects anything about your data or question results.
nb: Metabase {0} samler alt om dine data eller resultat på spørsmål.

en: never
nb: aldri

en: All collection is completely anonymous.
nb: All innsamling av data er anonymt.

en: Collection can be turned off at any point in your admin settings.
nb: Samling kan skrus av når som helst i admin-innstillingene

en: If you feel stuck
nb: Hvis du føler at du sitter fast

en: our getting started guide
nb: vår oppstartsguide

en: is just a click away.
nb: er bare ett klikk unna

en: Welcome to Metabase
nb: Velkommen til Metabase

en: Looks like everything is working. Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
nb: Ser ut som alt virker. La oss bli kjent, koble til dataene din og start med å finne noen svar!

en: Let's get started
nb: Kom i gang

en: You're all set up!
nb: Alt er klart og satt opp!

en: Take me to Metabase
nb: Ta meg med til Metabase

en: What should we call you?
nb: Hva skal vi kalle deg?

en: Hi, {0}. nice to meet you!
nb: Hei, {0}. Hyggelig å møte deg!

en: Create a password
nb: Lag ett nytt passord

en: Shhh...
nb: Hyyysj...

en: Confirm password
nb: Gjenta passord

en: Shhh... but one more time so we get it right
nb: Hyyysj... Men en gang til å vi kan få det riktig

en: Your company or team name
nb: Navn på din bedrift eller ditt lag

en: Department of awesome
nb: Avdeling råkul

en: Metabot is admiring your integers…
nb: MetaBot beundrer dine heltall...

en: Metabot is performing billions of differential equations…
nb: MetaBot går igjennom flere milliarder av forskjellige ligninger...

en: Metabot is doing science…
nb: MetaBot gjør noen vitenskaplige kalkulasjoner...

en: Metabot is checking out your metrics…
nb: Metabot sjekker indikatoren din...

en: Metabot is looking for trends and outliers…
nb: MwtaBot ser etter trender og uthevelser...

en: Metabot is feeling pretty good about all this…
nb: MetaBot føler seg bra med dette...

en: We’ll show you some interesting explorations of your data in
    just a few minutes.
nb: Vi vil vise deg noen interessante måter å se på dine data om noen øyeblikk.

en: This seems to be taking a while. In the meantime, you can check out one of these example explorations to see what Metabase can do for you.
nb: Dette ser ut til å ta en stund. I mellomtiden kan du se på en av disse eksemplene for å se hva Metabase kan gjøre for deg.

en: I took a look at the data you just connected, and I have some explorations of interesting things I found. Hope you like them!
nb: Jeg har akkurat kikke litt på dataene du koblet på, og har noen interessante ting jeg fant. Håper du liker det!

en: I'm done exploring for now
nb: Jeg er ferdig med å utforske nå

en: Welcome to the Query Builder!
nb: Velkommen til spørringsbyggeren!

en: The Query Builder lets you assemble questions (or "queries") to ask about your data.
nb: Spørringsbyggeren lar deg sette sammen spørsmål (eller "spørringer") for å se på din data.

en: Tell me more
nb: Fortell meg mer

en: Start by picking the table with the data that you have a question about.
nb: Start med å velge den tabellen med data du har spørsmål om.

en: Go ahead and select the "Orders" table from the dropdown menu.
nb: Velg "Orders"-tabellen fra nedtrekksmenyen.

en: Filter your data to get just what you want.
nb: Filtrer dataene fine for å få akkurat det du vil ha.

en: Click the plus button and select the "Created At" field.
nb: Trykk på pluss-knappen og velg "Created At"-feltet.

en: Here we can pick how many days we want to see data for, try 10
nb: Her kan vi velge hvor mange dager vi ønsker å se data for. Prøv 10.

en: Here's where you can choose to add or average your data, count the number of rows in the table, or just view the raw data.
nb: Her kan du velge å summere eller ta et gjennomsnitt av dine data, telle antall rader i tabellen, eller bare å vise rådataene.

en: Try it: click on <strong>Raw Data</strong> to change it to <strong>Count of rows</strong> so we can count how many orders there are in this table.
nb: Prøv i vei: trykk på <strong>Rådata</strong> for å endre det til <strong>Antall rader</strong> sånn at vi kan telle hvor mange ordre det er i denne tabellen.

en: Add a grouping to break out your results by category, day, month, and more.
nb: Legg til en gruppering for å bryte resultatene dine opp i kategori, dag, måned, og mere.

en: Let's do it: click on <strong>Add a grouping</strong>, and choose <strong>Created At: by Week</strong>.
nb: La oss gjøre det: trykk på <strong>Legg til en gruppering</strong>, og velg <strong>Created At: etter Uke</strong>.

en: Click on "by day" to change it to "Week."
nb: Trykk på "etter dag" og bytt til "Uke."

en: Run Your Query.
nb: Kjør spørringen din.

en: You're doing so well! Click <strong>Run query</strong> to get your results!
nb: Du gjør det bra! Trykk <strong>Kjør spørring</strong> for å få resultatet ditt

en: You can view your results as a chart instead of a table.
nb: Du kan se resultatene som en graf i stedet for en tabell

en: Everbody likes charts! Click the <strong>Visualization</strong> dropdown and select <strong>Line</strong>.
nb: Alle liker diagrammer! Trykk på <strong>Visualisering</strong>-nedtrekksmenyen og velg <strong>Linje</strong>.

en: Well done!
nb: Bra gjort!

en: That's all! If you still have questions, check out our
nb: Det var alt! Hvis du fortsatt har noen spørsmål, sjekk ut vår

en: User's Guide
nb: Brukerveiledning

en: Have fun exploring your data!
nb: Kos deg med å utforske dataene dine!

en: Thanks
nb: Takk

en: Save Your Questions
nb: Lagre dine spørsmål

en: By the way, you can save your questions so you can refer to them later. Saved Questions can also be put into dashboards or Pulses.
nb: Forresten, du kan lagre spørsmålene dine sånn at du kan referere til dem senere. Lagrede spørsmål kan også legges på infotavler eller pulser.

en: Sounds good
nb: Høres bra ut

en: Whoops!
nb: Oops!

en: Sorry, it looks like something went wrong. Please try restarting the tutorial in a minute.
nb: Beklager, det ser ut til at noe gikk galt. Vær så snill og start opplæringsveilederen om et øyeblikk.

en: Password updated successfully!
nb: Passord vellykket oppdatert!

en: Account updated successfully!
nb: Konto vellykket oppdatert!

en: Current password
nb: Nåværende passord

en: Sign in with Google Email address
nb: Logg inn med Google E-postadresse

en: User Details
nb: Brukerdetaljer

en: Reset to defaults
nb: Tilbakestill til standard

en: unknown map
nb: ukjent kart

en: Grid map requires binned longitude/latitude.
nb: Rutekartet krever grupperte lengdegrader/breddegrader.

en: more
nb: mer

en: Which fields do you want to use for the X and Y axes?
nb: Hvilke felter vil du bruke for X- og Y-aksene?

en: Choose fields
nb: Velg felt

en: Save as default view
nb: Lagre som standardvisning

en: Draw box to filter
nb: Tegn en boks for å filtrere

en: Cancel filter
nb: Avbryt filter

en: Pin Map
nb: Kartnål-kart

en: Unset
nb: Ikke satt

en: Rows {0}-{1} of {2}
nb: Rader {0}-{1} av {2}

en: Data truncated to {0} rows.
nb: Data redusert til {0} rader.

en: Could not find visualization
nb: Kunne ikke finne visualisering

en: Could not display this chart with this data.
nb: Kunne ikke vise grafen med denne dataen.

en: No results!
nb: Ingen resultater!

en: Still Waiting...
nb: Venter fortsatt...

en: This usually takes an average of {0}.
nb: Dette tar vanligvis gjennomsnittlig {0}.

en: (This is a bit long for a dashboard)
nb: (dette er litt for langt for en infotavle)

en: This is usually pretty fast but seems to be taking awhile right now.
nb: Dette er vanligvis ganske kjapt men det ser ut som det tar lang tid nå.

en: Select a field
nb: Velg ett felt

en: error
nb: feil

en: Click and drag to change their order
nb: Klikk og dra for å endre rekkefølgen

en: Add fields from the list below
nb: Legg til felter fra listen under

en: less than
nb: mindre enn

en: greater than
nb: mer enn

en: less than or equal to
nb: mindre enn eller lik som

en: greater than or equal to
nb: større enn eller lik som

en: equal to
nb: lik som

en: not equal to
nb: ikke lik som

en: Conditional formatting
nb: Betinget formatering

en: You can add rules to make the cells in this table change color if
    they meet certain conditions.
nb: Du kan legge til regler for å lage celler i denne tabellen bytte farger avhengig av verdiene.

en: Add a rule
nb: Legg til regel

en: Rules will be applied in this order
nb: Regler vil bli lagt til i denne sorteringen

en: Click and drag to reorder.
nb: Klikk og dra for å endre rekkefølge.

en: No columns selected
nb: Ingen kolonner valgt

en: Cells in this column will be tinted based on their values.
nb: Celler i denne kolonnen vil bli toner basert på deres verdier.

en: When a cell in these columns is {0} it will be tinted this color.
nb: Når en celle i disse kolonnene er {0}, vil det bli toner i denne fargen.

en: Which columns should be affected?
nb: Hvilke kolonner skal påvirkes?

en: Formatting style
nb: Formatteringstil

en: Single color
nb: Enkel farge

en: Color range
nb: Fargeskala

en: When a cell in this column is…
nb: Når en celle i denne kolonnen er...

en: …turn its background this color:
nb: ...endre bakgrunnsfargen til denne fargen:

en: Highlight the whole row
nb: Framhev hele raden

en: Colors
nb: Farger

en: Start the range at
nb: Start omfanget med

en: Smallest value in this column
nb: Minste verdi i denne kolonnen

en: Smallest value in each column
nb: Minste verdi i hver kolonne

en: Smallest value in all of these columns
nb: Minste verdi i alle disse kolonnene

en: Custom value
nb: Egen verdi

en: End the range at
nb: Avslutt området ved

en: Largest value in this column
nb: Største verdi i denne kolonnen

en: Largest value in each column
nb: Største verdi i hver kolonne

en: Largest value in all of these columns
nb: Største verdi i alle disse kolonnene

en: Add rule
nb: Legg til regel

en: Update rule
nb: Oppdater regel

en: Visualization is null
nb: Visualisering er null

en: Visualization must define an 'identifier' static variable:
nb: Visualiseringen må definere en 'identifier' statisk variabel:

en: Visualization with that identifier is already registered:
nb: Visualiseringen med den indentifikatoren er allerede registrert:

en: No visualization for {0}
nb: Ingen visualisering for {0}

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the x-axis, the values will be summed.
nb: "{0}" er et ikke-aggregert felt: Hvis det har mer enn én verdi for et punkt på x-aksen, så vil verdiene bli summert.

en: This chart type requires at least 2 columns.
nb: Denne grafetypen krever minst 2 kolonner.

en: This chart type doesn't support more than {0} series of data.
nb: Denne grafetypen støtter ikke mer enn {0} serier med data.

en: Goal
nb: Mål

en: Doh! The data from your query doesn't fit the chosen display choice. This visualization requires at least {0} {1} of data.
nb: Å nei! Dataene fra spørringen din passer ikke med den valgte visningen. Denne visualiseringen trenger minst {0} {1} med data.

en: column
nb: kolonne

en: No dice. We have {0} data {1} to show and that's not enough for this visualization.
nb: Sjanseløst. Vi har {0} data {1} å vise og det er ikke nok for denne visualiseringen.

en: point | points
nb[0]: poeng
nb[1]: poenger

en: Bummer. We can't actually do a pin map for this data because we require both a latitude and longitude column.
nb: Kjipern. Vi kan ikke lage et kart med kartnåler av disse dataene fordi vi trenger kolonner både for lengdegrad og breddegrad.

en: Please configure this chart in the chart settings
nb: Vennligst konfigurer denne grafen i grafinstillingene

en: Edit Settings
nb: Rediger innstillinger

en: xValues missing!
nb: xVerdier mangler!

en: X-axis
nb: X-akse

en: Add a series breakout...
nb: Bryt ut serien...

en: Y-axis
nb: Y-akse

en: Add another series...
nb: Legg til en ny serie...

en: Bubble size
nb: Bobblestørrelse

en: Line
nb: Linje

en: Curve
nb: Kurve

en: Step
nb: Steg

en: Show point markers on lines
nb: Vis punktmarkeringer på linjer

en: Stacking
nb: Stabling

en: Don't stack
nb: Ikke stable

en: Stack
nb: Stable

en: Stack - 100%
nb: Stable - 100%

en: Show goal
nb: Vis mål

en: Goal value
nb: Målverdi

en: Replace missing values with
nb: Erstatt manglende verdier med

en: Zero
nb: Null

en: Nothing
nb: Ingenting

en: Linear Interpolated
nb: Linjært Interpolert

en: X-axis scale
nb: Skalering av X-akse

en: Timeseries
nb: Tidsserie

en: Linear
nb: Lineær

en: Power
nb: Kraft

en: Log
nb: Logg

en: Ordinal
nb: Ordens

en: Y-axis scale
nb: Y-akse skala

en: Show x-axis line and marks
nb: Vis linje og merker for x-akse

en: Compact
nb: Kompakt

en: Rotate 45°
nb: Roter 45°

en: Rotate 90°
nb: Roter 90°

en: Show y-axis line and marks
nb: Vis linje og merker for y-akse

en: Auto y-axis range
nb: Automatisk område for y-aksen

en: Use a split y-axis when necessary
nb: Bruk en delt y-akse hvis det er nødvendig

en: Show label on x-axis
nb: Vis etikett på x-akse

en: X-axis label
nb: X-akse etikett

en: Show label on y-axis
nb: Vis etikett på y-akse

en: Y-axis label
nb: Y-akse etikett

en: Standard Deviation
nb: Standardavvik

en: Area
nb: Område

en: area chart
nb: områdediagram

en: Bar
nb: Søyle

en: bar chart
nb: søylediagram

en: Which fields do you want to use?
nb: Hvilke felter ønsker du å bruke?

en: Funnel
nb: Trakt

en: Measure
nb: Måle

en: Funnel type
nb: Trakttype

en: Bar chart
nb: Søylediagram

en: line chart
nb: linjediagram

en: Please select longitude and latitude columns in the chart settings.
nb: Vennligst velg kolonner for lengdegrad og breddegrad i diagraminnstillingene.

en: Please select a region map.
nb: Vennligst velg ett regionalkart.

en: Map
nb: Kart

en: Map type
nb: Kart type

en: Region map
nb: Regionalkart

en: Pin map
nb: Kartnål-kart

en: Pin type
nb: Type kartnål

en: Tiles
nb: Fliser

en: Markers
nb: Markører

en: Latitude field
nb: Felt for breddegrad

en: Longitude field
nb: Felt for lengdegrad

en: Metric field
nb: Indikatorfelt

en: Region field
nb: Felt for region

en: Blur
nb: Uskarphet

en: Min Opacity
nb: Min gjennomsiktighet

en: Max Zoom
nb: Maks zoom

en: No relationships found.
nb: Ingen forhold funnet

en: This {0} is connected to:
nb: {0} er koblet til:

en: Object Detail
nb: Objekt detaljer

en: object
nb: objekt

en: Which columns do you want to use?
nb: Hvilke kolonner vil du bruke?

en: Pie
nb: Pai

en: Dimension
nb: Dimensjon

en: Minimum slice percentage
nb: Minste oppstykkings-prosent

en: Goal met
nb: Mål møtt

en: Goal exceeded
nb: Mål overskredet

en: Goal {0}
nb: Mål {0}

en: Progress visualization requires a number.
nb: Fremdriftsvisualisering krever et tall.

en: Progress
nb: Fremdrift

en: Color
nb: Farge

en: Row Chart
nb: Raddiagram

en: row chart
nb: raddiagram

en: Separator style
nb: Separatorstil

en: Number of decimal places
nb: Nummer med desimal punkter

en: Add a prefix
nb: Legg til prefiks

en: Add a suffix
nb: Legg til suffiks

en: Multiply by a number
nb: Multipliser med ett tall

en: Scatter
nb: Spredning

en: scatter plot
nb: spredningsdiagram

en: Pivot the table
nb: Pivoter tabellen

en: Visible fields
nb: Synlige felter

en: Vertical Alignment
nb: Loddrett justering

en: Top
nb: Topp

en: Middle
nb: Midten

en: Bottom
nb: Bunn

en: Horizontal Alignment
nb: Vannrett justering

en: Left
nb: Venstre

en: Center
nb: Senter

en: Right
nb: Høyre

en: Show background
nb: Vis bakgrunn

en: {0} bin | {0} bins
nb[0]: {0} samling
nb[1]: {0} samlinger

en: Auto binned
nb: Auto samling

en: DELETE /api/alert/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/alert/:id.
nb: DELETE /api/alert/:id er foreldet. Bruk heller dens`archived`-verdi via PUT /api/alert/:id.

en: invalid show value
nb: ukjent vis verdi

en: invalid value for prefix
nb: ukjent verdi for prefiks

en: invalid value for rule name
nb: ukjent verdi for regelnavn

en: value couldn''t be parsed as base64 encoded JSON
nb: verdi kunne ikke leses som base64 kodet JSON

en: Invalid entity type
nb: Ukjent enhetstype

en: Invalid comparison entity type. Can only be one of "table", "segment", or "adhoc"
nb: Ugyldig entitetstype for sammenligning. Kan kun være en av "tabell", "segment", eller "adhoc"

en: Error running query to determine Card result metadata:
nb: Feil ved kjøring av spørring for å bestemme metadata for kort-resultat:

en: DELETE /api/card/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/card/:id.
nb: DELETE /api/card/:id er utgående. Arkiver istedenfor ved bruk av `archived` verdi via PUT /api/card/:id.

en: Invalid field: {0}
nb: Ukjent felt: {0}

en: Invalid value ''{0}'' for ''{1}'': {2}
nb: Ukjent verdi "{0}" for "{1}": {2}

en: must be one of: {0}
nb: Må være en av: {0}

en: Not found.
nb: Ikke funnet.

en: You don''t have permissions to do that.
nb: Du har ikke tilganger til å gjøre dette.

en: Internal server error.
nb: Intern tjenerfeil.

en: Warning: endpoint {0}/{1} does not have a docstring.
nb: Advarsel: endepunktet {0}/{1} har ikke en docstring.

en: starting streaming request
nb: starter strømningsforespørsel

en: connection closed, canceling request
nb: Kobling lukket, avbryter forespørsel

note: a newline padding character as it's harmless and will allow us to check if the client is connected. If sending this character fails because the connection is closed, the chan will then close.  Newlines are no-ops when reading JSON which this depends upon.
en: Response not ready, writing one byte & sleeping...
nb: Respons ikke tilgjengelig, skriver en byte & sover...

en: Public sharing is not enabled.
nb: Offentlig deling er ikke aktivert.

en: Embedding is not enabled.
nb: Innebygging er ikke aktivert.

en: The object has been archived.
nb: Objektet har blitt arkivert.

en: Attempted to return a boolean as an API response. This is not allowed!
nb: Forsøkte å returnere en boolsk verdi som et API-svar. Dette er ikke tillatt!

en: Source query for this query is Card {0}
nb: Kilde-spørring for denne spørringen er kort {0}

en: Invalid export format: {0}
nb: Ukjent eksport format: {0}

en: Invalid JSON URL or resource: {0}
nb: Ukjent JSON nettlink eller resurs: {0}

en: JSON containing information about custom GeoJSON files for use in map visualizations instead of the default US State or World GeoJSON.
nb: JSON som inneholder informasjon om egendefinert GeoJSON-filer for bruk i kart-visualiseringer istedenfor det innebygde kartet over stater i USA eller verdenskartet.

en: Invalid custom GeoJSON key: {0}
nb: Ukjent tilpasset GeoJSON nøkkel: {0}

note: ...but if we *still* couldn't find a match, throw an Exception, because we don't want people trying to inject new params
en: Invalid param: {0}
nb: Ukjent parameter: {0}

en: DELETE /api/pulse/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/pulse/:id.
nb: DELETE /api/pulse/:id er avleggs. Istedenfor bruk arkiverings API via PUT /api/pulsen/:id.

en: API endpoint does not exist.
nb: API punkt fins ikke.

en: Password did not match stored password.
nb: Passord er ikke likt lagret passord.

en: did not match stored password
nb: er ikke likt lagret passord

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication {0}
nb: Problem tilkobling til LDAP-tjener, vil falle tilbake til lokal autorisering {0}

en: Invalid reset token
nb: Ugyldig tilbakestillingsnøkkel

en: Client ID for Google Auth SSO. If this is set, Google Auth is considered to be enabled.
nb: Klient-ID for Google Auth SSO. Hvis denne er satt, så er Google Auth ansett for å være aktivert.

en: When set, allow users to sign up on their own if their Google account email address is from this domain.
nb: Når denne er satt, så kan brukere registrere seg med sin egen Google-konto dersom e-postadressen er fra dette domenet.

en: Invalid Google Auth token.
nb: Ugyldig Google Auth nøkkel.

en: Email is not verified.
nb: E-postadresse ikke verifisert.

en: You''ll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
nb: En administrator må lage en Metabase-konto før du kan bruke Google til å logge inn.

en: Successfully authenticated Google Auth token for: {0} {1}
nb: Autentisering med Google Auth token var vellykket for: {0} {1}

en: Add a database
nb: Legg til database

en: Get connected
nb: Koble til

en: Connect to your data so your whole team can start to explore.
nb: Koble til dine data sånn at hele laget ditt kan starte å utforske.

en: Set up email
nb: Sett opp e-post

en: Set Slack credentials
nb: Sett Slack innlogging

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via pulses and ask questions with MetaBot.
nb: Bruker laget ditt Slack? I så fall kan du sende automatiske oppdateringer via pulser og stille spørsmål med MetaBot.

en: Invite team members
nb: Inviter lagmedlemmer

en: Share answers and data with the rest of your team.
nb: Del svar og data med resten av ditt lag.

en: Hide irrelevant tables
nb: Skjul irrelevante tabeller

en: Curate your data
nb: Organiser dataene dine

en: If your data contains technical or irrelevant info you can hide it.
nb: Hvis dataene inneholder teknisk eller irrelevant informasjon så kan du skjule det.

en: Organize questions
nb: Organiser spørsmål

en: Have a lot of saved questions in {0}? Create collections to help manage them and add context.
nb: Har du mange lagrede spørsmål i {0}? Lag samlinger for å håndtere dem og sette dem i kontekst.

en: Create metrics
nb: Lag indikator

en: Define canonical metrics to make it easier for the rest of your team to get the right answers.
nb: Definer standardindikatorer for å gjøre det enklere for resten av ditt lag å finne de riktige svarene.

en: Create segments
nb: Lag segmenter

en: Keep everyone on the same page by creating canonical sets of filters anyone can use while asking questions.
nb: Hjelp alle med å forstå hverandre ved å lage standard-sett med filtere som alle kan bruke når de stiller spørsmål.

en: Table ''{0}'' is now visible. Resyncing.
nb: Tabell "{0}" er synlig. Synkroniserer på nytt.

en: Auto bin
nb: Auto samle

en: Don''t bin
nb: Ikke samle

en: Day
nb: Dag

note: note the order of these options corresponds to the order they will be shown to the user in the UI
en: Minute
nb: Minutt

en: Hour
nb: Time

en: Quarter
nb: Kvartal

en: Minute of Hour
nb: Minutt i time

en: Hour of Day
nb: Time på dagen

en: Day of Week
nb: Dag i uke

en: Day of Month
nb: Dag i måned

en: Day of Year
nb: Dag i år

en: Week of Year
nb: Uke i år

en: Month of Year
nb: Måned i år

en: Quarter of Year
nb: Kvartal i år

en: 10 bins
nb: 10 samlinger

en: 50 bins
nb: 50 samlinger

en: 100 bins
nb: 100 samlinger

en: Bin every 0.1 degrees
nb: Samle hver 0,1 grader

en: Bin every 1 degree
nb: Samle hver grad

en: Bin every 10 degrees
nb: Samle hver 10ende grad

en: Bin every 20 degrees
nb: Samle hver 20ende grad

note: returns `true` if successful -- see JavaDoc
en: No appropriate image writer found!
nb: Ingen passende bildeforfatter funnet!

en: Email address already in use.
nb: E-postadresse allerede brukt.

en: Email address already associated to another user.
nb: E-postadresse allerede assosiert med annen bruker.

en: Not able to reactivate an active user
nb: Kan ikke aktivere en aktiv bruker

en: Invalid password
nb: Ugyldig passord

en: All {0}
nb: Alle {0}

en: {0}, all {1}
nb: {0}, alle {1}

en: Comparison of {0} and {1}
nb: Sammenligning av {0} og {1}

en: Automatically generated comparison dashboard comparing {0} and {1}
nb: Automatisk generert sammenligningsinfotavle som sammenligner {0} og {1}

en: average
nb: gjennomsnitt

en: minumum
nb: minimum

en: maximum
nb: maksimum

en: standard deviation
nb: standardavvik

en: cumulative count
nb: kumulativt antall

en: cumulative sum
nb: kumulativ sum

en: {0} and {1}
nb: {0} og {1}

en: {0} of {1}
nb: {0} av {1}

en: {0} by {1}
nb: {0} med {1}

en: {0} in the {1} segment
nb: {0} i {1} segmentet

en: {0} metric | {0} metrics
nb[0]: {0} indikator
nb[1]: {0} indikatorer

en: {0} field | {0} fields
nb[0]: {0} felt
nb[1]: {0} felt

en: "{0}" question
nb: "{0}" spørsmål

en: Compare with {0}
nb: Sammenlign med {0}

en: Compare with entire dataset
nb: Sammenlign med hele datasettet

en: Applying heuristic %s to %s.
nb: Bruk heuristikk %s til %s

en: Dimensions bindings:n%s
nb: Dimensjoner bindinger:n%s

en: Using definitions:nMetrics:n%snFilters:n%s
nb: Bruker definisjoner:nBeregninger:n%snFiltere:n%s

en: Can''t create dashboard for {0}
nb: Kan ikke lage infotavle for {0}

en: {0}st
nb: {0}ste

en: {0}nd
nb: {0}dre

en: {0}rd
nb: {0}dje

en: {0}th
nb: {0}de

en: at {0}
nb: på {0}

en: on {0}
nb: på {0}

en: in {0} week - {1}
nb: om {0} uke - {1}

en: in {0}
nb: om {0}

en: in Q{0} - {1}
nb: i K{0} - {1}

en: Q{0}
nb: K{0}

en: {0} is {1}
nb: {0} er {1}

en: {0} is between {1} and {2}
nb: {0} er mellom {1} og {2}

en: {0} is between {1} and {2}; and {3} is between {4} and {5}
nb: {0} er mellom {1} og {2}, og {3} er mellom {4} og {5}

en: where {0}
nb: hvor {0}

en: A closer look at {0}
nb: En grundigere titt på {0}

en: A closer look at the {0}
nb: En grundigere titt på {0}

en: Adding %s cards to dashboard %s:n%s
nb: Legger til %s kort til infotavlen %s:n%s

en: 0 <= score <= {0}
nb: 0 <= poengsum <= {0}

en: 1 <= width <= {0}
nb: 1 <= bredde <= {0}

en: Valid metrics references
nb: Gyldige indikatorreferanser

en: Valid filters references
nb: Gyldig filter referanse

en: Valid group references
nb: Gyldig gruppe referanser

en: Valid order_by references
nb: Gyldig order_by referanser

en: Valid dashboard filters references
nb: Gyldige referanser for infotavlefilter

en: Valid dimension references
nb: Gyldig dimensjonelle referanser

en: Valid card dimension references
nb: Gyldig kort dimensjon referanser

en: Error parsing %s:n%s
nb: Feil under tolking av %s:n%s

en: No user found with email address ''{0}''.
nb: Fant ingen bruker med epostadressen "{0}"

en: Please check the spelling and try again.
nb: Kontroller skrivemåten og prøv igjen

en: Resetting password for {0}...
nb: Tilbakestiller passord for {0}...

en: OK [[[{0}]]]
nb: Ok [[[{0}]]]

en: FAIL [[[{0}]]]
nb: FEIL [[[{0}]]]

en: Please use the following URL to setup your Metabase installation:
nb: Vennligst bruk følgende URL for å sette opp Metabase-installasjonen din:

en: Metabase Shutting Down ...
nb: Metabase avslutter...

en: Metabase Shutdown COMPLETE
nb: Avslutning av Metabase FERDIG

en: Starting Metabase version {0} ...
nb: Starter Metabase versjon {0} ...

en: System timezone is ''{0}'' ...
nb: System tidssone er "{0}" ...

note: startup database.  validates connection & runs any necessary migrations
en: Setting up and migrating Metabase DB. Please sit tight, this may take a minute...
nb: Setter opp og migrerer Metabase DB. Vennligst vent litt, dette kan ta noen øyeblikk...

en: Looks like this is a new installation ... preparing setup wizard
nb: Det ser ut som at dette er en ny installasjon ... forbereder installasjonsveilederen

en: Metabase Initialization COMPLETE
nb: Metabase oppstart ferdig

en: Launching Embedded Jetty Webserver with config:
nb: Starter Embedded Jetty Webserver med konfigurasjon:

en: Shutting Down Embedded Jetty Webserver
nb: Stopper Embedded Jetty Webserver

en: Starting Metabase in STANDALONE mode
nb: Starter Metabase i STANDALONE-modus

en: Metabase Initialization FAILED
nb: Metabase oppstart feilet

en: Database has migration lock; cannot run migrations.
nb: Database har migreringer, kan ikke kjøre migreringer.

en: You can force-release these locks by running `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.
nb: Du kan løse opp låsningene ved å kjøre `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.

en: Checking if Database has unrun migrations...
nb: Sjekker om databasen har ukjørte migreringer...

en: Database has unrun migrations. Waiting for migration lock to be cleared...
nb: Database her ukjørte migreringer. Vent mens migreringslåsen blir løst...

en: Migration lock is cleared. Running migrations...
nb: Migreringslås er løst. Kjører migreringer...

en: Migration lock cleared, but nothing to do here! Migrations were finished by another instance.
nb: Migreringslås er løst, men ingenting å gjøre her! Migreringer ble ferdige i en annen instanse.

note: Set up liquibase and let it do its thing
en: Setting up Liquibase...
nb: Setter opp Liquibase...

en: Liquibase is ready.
nb: Liquibase er ferdig.

en: Verifying {0} Database Connection ...
nb: Verifiserer {0} sin database tilkobling...

en: Verify Database Connection ...
nb: Verifiserer database tilkobling...

en: Running Database Migrations...
nb: Kjører Database migreringer...

en: Database Migrations Current ...
nb: Database nåværende migrering...

en: Hmm, we couldn''t connect to the database.
nb: Hmm, vi klarte ikke koble til databasen.

en: Make sure your host and port settings are correct
nb: Sjekk at vert og port innstillingene er riktige

en: We couldn''t connect to the ssh tunnel host.
nb: Vi klarte ikke koble til SSH tunnelverten.

en: Check the username, password.
nb: Sjekk brukernavn og passord.

en: Check the hostname and port.
nb: Sjekk vertsnavn og port.

en: Looks like the database name is incorrect.
nb: Ser ut som databasenavnet er feil.

en: It looks like your host is invalid.
nb: Det ser ut som vertsnavnet er feil.

en: Please double-check it and try again.
nb: Vennligst dobbeltsjekk og prøv igjen.

en: Looks like your password is incorrect.
nb: Ser ut som passordet er feil.

en: Looks like you forgot to enter your password.
nb: Ser ut som du har glemt å legge inn passordet ditt.

en: Looks like your username is incorrect.
nb: Ser ut som brukernavn er feil.

en: Looks like the username or password is incorrect.
nb: Ser ut som brukernavn eller passord er feil.

note: ## CONFIG
en: Connection timezone to use when executing queries. Defaults to system timezone.
nb: Tilkoblingstidssone som skal brukes ved kjøring av spørringer. Standard er systemets tidssone

en: Registered driver {0} {1}
nb: Registrert driver {0} {1}

en: No -init-driver function found for ''{0}''
nb: Ingen -init-driver funksjon funnet for "{0}"

en: Unable to parse date string ''{0}'' for database engine ''{1}''
nb: Klarer ikke å tolke dato-teksten "{0}" for databasemotoren "{1}"

note: all-NULL columns in DBs like Mongo w/o explicit types
en: Don''t know how to map class ''{0}'' to a Field base_type, falling back to :type/*.
nb: Vet ikke hvordan klassen "{0}" skal tilordnes en Field base_type, faller tilbake på :type/*.

en: Failed to connect to database: {0}
nb: Feilet ved tilkobling til database: {0}

en: Invalid BigQuery identifier: ''{0}''
nb: Ugyldig BigQuery-identifikator: "{0}"

en: BigQuery statements can't be parameterized!
nb: BigQuery-uttrykk kan ikke parametriseres!

en: Failed to set timezone:
nb: Feilet ved oppsett av tidssone:

en: You must enable the Google Analytics API. Use this link to go to the Google Developers Console: {0}
nb: Du må aktivere Google Analytics APIet. Bruk denne lenken for å gå til Google Developers Console: {0}

en: Running SQL queries against H2 databases using the default (admin) database user is forbidden.
nb: Å kjøre SQL-spørringer mot H2-databaser med standard (admin) database-bruker er forbudt.

en: Error: metabase.driver.FixedHiveDriver is registered, but JDBC does not seem to be using it.
nb: Feil: metabase.driver.FixedHiveDriver er registrert, men JDBC ser ikke ut til å bruke den.

en: Found metabase.driver.FixedHiveDriver.
nb: Fant metabase.driver.FixedHiveDriver.

en: Successfully registered metabase.driver.FixedHiveDriver with JDBC.
nb: Registrering av metabase.driver.FixedHiveDriver til JDBC vellykket.

note: CONFIG TODO - smtp-port should be switched to type :integer
en: Email address you want to use as the sender of Metabase.
nb: E-postadresse du vil skal være av sender fra Metabase.

en: The address of the SMTP server that handles your emails.
nb: E-postadresse for SMTP-tjeneren som håndterer dine e-poster.

en: SMTP username.
nb: SMTP brukernavn:

en: SMTP password.
nb: SMTP passord.

en: The port your SMTP server uses for outgoing emails.
nb: Porten SMTP-tjeneren bruker for utgående e-poster.

en: SMTP secure connection protocol. (tls, ssl, starttls, or none)
nb: SMTP sikker koblingsprotokoll. (TLS, SSL, STARTTLS eller ingen)

en: none
nb: ingen

en: SMTP host is not set.
nb: SMTP vert er ikke satt.

en: Failed to send email
nb: Feilet ved sending av e-post.

en: Error testing SMTP connection
nb: Feil ved testing av SMTP kobling

en: Enable LDAP authentication.
nb: Aktiver LDAP autorisering.

en: Server hostname.
nb: Vertsnavn til tjener.

en: Server port, usually 389 or 636 if SSL is used.
nb: Port til tjener, vanligvis 389 eller 636 hvis SSL er i bruk.

en: Use SSL, TLS or plain text.
nb: Bruk SSL, TLS eller ren tekst.

en: The Distinguished Name to bind as (if any), this user will be used to lookup information about other users.
nb: Det Fremtredende Navnet å binde som (om noe), denne brukeren vil bli brukt til å hente informasjon om andre brukere.

en: The password to bind with for the lookup user.
nb: Passordet til å binde med for å søke etter bruker.

en: Search base for users. (Will be searched recursively)
nb: Søkebase for brukere. (Vil gjøre gjentagende søk)

en: User lookup filter, the placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
nb: Oppslagsfilter for bruker, plassholderteksten '{login}' vil bli erstattet med den brukerdefinerte innloggingen.

en: Attribute to use for the user's email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
nb: Attributt som brukes for brukerens e-post. (vanligvis "mail", "email", eller "userPrincipalName")

en: Attribute to use for the user''s first name. (usually ''givenName'')
nb: Attributt å bruke for brukerens fornavn (vanligvis "givenName")

en: Attribute to use for the user''s last name. (usually ''sn'')
nb: Attributt å bruke for brukerens etternavn (vanligvis "sn")

en: Enable group membership synchronization with LDAP.
nb: Aktiver synkronisering av gruppemedlemsskap med LDAP.

en: Search base for groups, not required if your LDAP directory provides a ''memberOf'' overlay. (Will be searched recursively)
nb: Base for søk i grupper, ikke påkrevd hvis din LDAP-katalog tilbyr et ''memberOf'' overlegg. (Vil bli søkt rekursivt)

note: Should be in the form: {"cn=Some Group,dc=...": [1, 2, 3]} where keys are LDAP groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing LDAP to Metabase group mappings.
nb: JSON som knytter sammen LDAP- og Metabase-grupper.

note: Define a setting which captures our Slack api token
en: Slack API bearer token obtained from https://api.slack.com/web#authentication
nb: Slack API bearer token som fåes fra https://api.slack.com/web#authentication

en: Enable MetaBot, which lets you search for and view your saved questions directly via Slack.
nb: Aktiver MetaBot, som lar deg søke etter og vise spørsmålene dine direkte via Slack.

en: Last MetaBot checkin was {0} ago.
nb: Sist MetaBot sjekket inn var {0} siden.

en: This instance will now handle MetaBot duties.
nb: Denne instansen vil nå ta hånd om MetaBase forespørsler.

en: Here''s what I can {0}:
nb: Her er hva jeg kan {0}:

en: I don''t know how to {0} `{1}`.n{2}
nb: Jeg vet ikke hvordan man {0} `{1}`.n{2}

en: Uh oh! :cry:n> {0}
nb: Oi sann! :cry:n> {0}

en: Here''s your {0} most recent cards:n{1}
nb: Her er dine {0} siste kort:n{1}

en: Could you be a little more specific? I found these cards with names that matched:n{0}
nb: Kan du være litt mer spesifikk? Jeg fant disse kortene med navn som stemmer overens:n{0}

en: I don''t know what Card `{0}` is. Give me a Card ID or name.
nb: Jeg vet ikke hvilket kort `{0}` er. Gi meg et kort-ID eller navn.

en: Show which card? Give me a part of a card name or its ID and I can show it to you. If you don''t know which card you want, try `metabot list`.
nb: Vise hvilket kort? Gi meg en del av navnet på kortet eller dets ID så kan jeg vise deg det. Hvis du ikke vet hvilket kort du vil ha, prøv `metabot list`.

en: Ok, just a second...
nb: Ok, vent ett lite sekund...

en: Not Found
nb: Ikke funnet

en: Evaluating Metabot command:
nb: Evaluerer MetaBot kommando:

en: Go home websocket, you're drunk.
nb: Gå hjem nettplugg, du er full.

en: Error launching metabot:
nb: Feil innlasting av MetaBot:

en: MetaBot WebSocket is closed. Reconnecting now.
nb: MetaBot WebSocket er lukket. Kobler opp på nytt nå.

en: Error connecting websocket:
nb: Feil ved kobling til websocket:

en: This instance is performing MetaBot duties.
nb: Denne instansen utfører MetaBot-plikter.

en: Another instance is already handling MetaBot duties.
nb: En annen instans utfører allerede MetaBot-plikter.

en: Starting MetaBot threads...
nb: Starter MetaBase tråder...

en: Stopping MetaBot...  🤖
nb: Stopper MetaBot... 🤖

en: MetaBot already running. Killing the previous WebSocket listener first.
nb: MetaBot kjører allerede. Avslutter den forrige websocket kjøringen først.

en: Base-64 encoded public key for this site's SSL certificate.
nb: Base-64 kodet offentlig nøkkel for denne siden sin SSL sertifikat.

en: Specify this to enable HTTP Public Key Pinning.
nb: Spesifiser dette for å aktivere HTTP Public Key Pinning.

en: See {0} for more information.
nb: Se {0} for mer informasjon.

en: Cannot save Question: source query has circular references.
nb: Kan ikke lagre spørsmål: hovedspørring har sirkulære referanser.

en: Card {0} does not exist.
nb: Kort {0} fins ikke.

en: You do not have permissions to run ad-hoc native queries against Database {0}.
nb: Du har ikke tilganger til å kjøre lokal spørring i nåtid mot database {0}.

en: Invalid color
nb: Ugyldig farge

en: must be a valid 6-character hex color code
nb: må være en gyldig 6-tegn hex fargekode

en: Collection name cannot be blank!
nb: Navn på samling kan ikke være tomt!

en: cannot be blank
nb: kan ikke være blank

en: Invalid Collection location: path is invalid.
nb: Ugyldig samlingsplassering: sti er ugyldig.

en: You cannot move a Personal Collection.
nb: Du kan ikke flytte en personlig samling.

en: Invalid Collection location: some or all ancestors do not exist.
nb: Ugyldig plassering av samling: noen eller alle toppsamlinger finnes ikke.

en: You cannot archive the Root Collection.
nb: Du kan ikke arkivere hovedsamlingen.

en: You cannot archive a Personal Collection.
nb: Du kan ikke arkivere en personlig samling.

en: You cannot move the Root Collection.
nb: Du kan ikke flytte hovedsamlingen.

en: You cannot move a Collection into itself or into one of its descendants.
nb: Du kan ikke flytte en samling til seg selv eller til en av undersamlingene.

note: first move this Collection
en: Moving Collection {0} and its descendants from {1} to {2}
nb: Flytter samlingen {0} og dens etterkommere fra {1} til {2}

en: You're not allowed to change the owner of a Personal Collection.
nb: Du har ikke lov til å endre eieren av en personlig samling.

en: You're not allowed to move a Personal Collection.
nb: Du har ikke lov til å flytte en personlig samling.

en: You cannot move a Collection and archive it at the same time.
nb: Du kan ikke flytte en samling og arkivere den samtidig.

en: You cannot delete a Personal Collection!
nb: Du kan ikke slette en Personling samling

en: {0} {1}''s Personal Collection
nb: {0} {1}s personlige samling

en: You cannot update a CollectionRevision!
nb: Du kan ikke oppdatere en CollectionRevision!

en: Field {0} was previously automatically set to show a list widget, but now has {1} values.
nb: Feltet {0} var tidligere automatisk satt til å vise en liste-widget, men har nå {1} verdier.

en: Switching Field to use a search widget instead.
nb: Endrer feltet til å vise en søke-widget istedenfor.

en: Storing updated FieldValues for Field {0}...
nb: Lagrer oppdaterte feltverdier for feltet {0}...

en: Storing FieldValues for Field {0}...
nb: Lagrer feltverdier for feltet {0}...

en: Metabase can attempt to transform your table and field names into more sensible, human-readable versions, e.g. "somehorriblename" becomes "Some Horrible Name".
nb: Metabase kan forsøke å transformere tabellen og feltnavnene til mer fornuftige, menneske-lesbare versjoner, f.eks. "somehorriblename" blir til "Some Horrible Name".

en: This doesn’t work all that well if the names are in a language other than English, however.
nb: Men, dette virker ikke så bra for feltnavn som ikke er på engelsk.

en: Do you want us to take a guess?
nb: Vil du at vi skal gjette?

en: You cannot create or revoke permissions for the 'Admin' group.
nb: Du kan ikke gi eller frata rettigheter for 'Admin'-gruppen.

en: Invalid permissions object path: ''{0}''.
nb: Ugyldig sti for rettighetsobjekt: "{0}".

en: You cannot update a permissions entry!
nb: Du kan ikke oppdatere en tilgangsoppføring!

en: Delete it and create a new one.
nb: Slett den og lag en ny en.

en: You cannot edit permissions for a Personal Collection or its descendants.
nb: Du kan ikke redigere tilganger for en personlig samling eller dens undersamlinger.

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date.
nb: Det ser ut som om noen andre endret rettighetene og dine data er utdatert.

en: Please fetch new data and try again.
nb: Vennligst last inn ny data og prøv igjen.

en: Created magic permissions group ''{0}'' (ID = {1})
nb: Opprettet magisk tilgangsgruppe "{0}" (ID = {1})

en: A group with that name already exists.
nb: En gruppe med det navnet eksisterer allerede.

en: You cannot edit or delete the ''{0}'' permissions group!
nb: Du kan ikke redigere eller slette "{0}" tilgangsgruppen!

en: You cannot add or remove users to/from the 'MetaBot' group.
nb: Du kan ikke legge til eller slette brukere til/fra 'MetaBot' gruppen.

en: You cannot add or remove users to/from the 'All Users' group.
nb: Du kan ikke legge til eller slette brukere til/fra 'alle brukere' gruppen.

en: You cannot remove the last member of the 'Admin' group!
nb: Du kan ikke slette siste medlem av 'Administrator' gruppen!

en: You cannot update a PermissionsRevision!
nb: Du kan ikke oppdatere en tilgangsrevisjon!

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card assoicated with it
nb: Ugyldig varsel: Varselet er ikke tilknyttet et kort

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, and `{2}`.
nb: verdien må være et oppslagsverk med nøklene `{0}`, `{1}` og `{2}`.

en: value must be a map with the following keys `({0})`
nb: verdien må være et oppslagsverk med disse nøklene `({0})`

en: Error calculating permissions for query: {0}
nb: En feil oppstod ved utregning av tillatelser for spørringen: {0}

en: Invalid query type: {0}
nb: Ugyldig spørringstype: {0}

en: You cannot update a QueryExecution!
nb: Du kan ikke oppdatere en QueryExecution!

en: You cannot update a Revision!
nb: Du kan ikke oppdatere en Revision!

en: Setting {0} does not exist.nFound: {1}
nb: Innstillingen {0} finnes ikke.nFant: {1}

en: Updating value of settings-last-updated in DB...
nb: Oppdaterer verdien for settings-last-updated i DB...

en: Checking whether settings cache is out of date (requires DB call)...
nb: Sjekker om mellomlageret for innstillinger er utdatert (krever kall til DB)...

en: Settings have been changed on another instance, and will be reloaded here.
nb: Innstillingene har endret seg på en annen instans, og vil bli lastet inn på nytt her.

en: Refreshing Settings cache...
nb: Oppdaterer mellomlageret for innstillinger...

en: Invalid value for string: must be either "true" or "false" (case-insensitive).
nb: Ugyldig verdi for tekststreng: må være enten "true" eller "false" (store/små bokstaver har ingen betydning).

en: You cannot update `settings-last-updated` yourself! This is done automatically.
nb: Du kan ikke oppdatere `settings-last-updated` selv! Dette gjøres automatisk.

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting:
nb: En feil oppstod ved innsetting av en ny innstilling:

en: Assuming Setting already exists in DB and updating existing value.
nb: Antar at innstillingen allerede finnes i DB og oppdaterer eksisterende verdi.

en: value must be a map with each value either a string or number.
nb: verdi må være et oppslagsverk hvor hver verdi er enten en tekststreng eller et tall.

en: Loading plugins in directory {0}...
nb: Laster programtillegget fra mappen {0}...

en: Loading plugin {0}...
nb: Laster inn plugin {0}...

en: With Java 9 or higher, Metabase cannot automatically add them to your classpath.
nb: Med Java 9 eller høyere, Metabase kan ikke automatisk legge de til i klassemappen

en: Instead, you should include them at launch with the -cp option. For example:
nb: Dermed må du inkludere disse ved oppstart med -cp konfigureringen. For eksempel:

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions for more details.
nb: Se https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions for mer deltaljer.

en: (If you're already running Metabase this way, you can ignore this message.)
nb: (Hvis du allerede kjører Metabase med denne måten, kan du ignorere denne meldingen)

en: Identify when new versions of Metabase are available.
nb: Identifiser når det kommer nye Metabase versjoner.

en: Information about available versions of Metabase.
nb: Informasjon om tilgjengelige versjoner av Metabase.

en: The name used for this instance of Metabase.
nb: Navnet brukt for instansen av Metabase.

en: The base URL of this Metabase instance, e.g. "http://metabase.my-company.com".
nb: Base nettadresse for Metabase instansen, f.eks "http://metabase.my-company.com".

en: The default language for this Metabase instance.
nb: Standard språk for denne Metabase instansen.

en: This only applies to emails, Pulses, etc. Users'' browsers will specify the language used in the user interface.
nb: Dette gjelder kun for e-poster, pulser, osv. Brukeres nettlesere def

en: The email address users should be referred to if they encounter a problem.
nb: E-postadressen brukere skal referere til hvis det oppstår ett problem.

en: Enable the collection of anonymous usage data in order to help Metabase improve.
nb: Aktiver logging av anonym brukerdata for å hjelpe Metabase med å bli bedre.

en: The map tile server URL template used in map visualizations, for example from OpenStreetMaps or MapBox.
nb: URL-malen for kartflis-tjeneren som brukes i kart-visualiseringer, for eksempel fra OpenStreetMaps eller MapBox.

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards?
nb: Gjør det mulig for administratorer å lage offentlig tilgjengelige lenker (og innbyggbare iframes) for spørsmål og infotavler?

en: Allow admins to securely embed questions and dashboards within other applications?
nb: Gjør det mulig for administratorer å bygge inn spørsmål og infotavler på en sikker måte inni andre applikasjoner?

en: Allow using a saved question as the source for other queries?
nb: Godkjenn bruk av lagrede spørsmål som grunnen til andre spørringer.

en: Enabling caching will save the results of queries that take a long time to run.
nb: Aktivering av mellomlagring vil lagre resultater av spørringer som tar lang til å kjøre.

en: The maximum size of the cache, per saved question, in kilobytes:
nb: Maks-størrelsen til mellomlageret, per lagrede spørsmål, i kilobytes:

en: The absolute maximum time to keep any cached query results, in seconds.
nb: Den absolutt lengste tiden som mellomlagrede spørringsresultater skal beholdes, i sekunder.

en: Metabase will cache all saved questions with an average query execution time longer than this many seconds:
nb: Metabase vil mellomlagre alle lagrede spørsmål med en gjennomsnittlig utførelse tid som er lenger enn dette i sekunder:

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here.
nb: For å avgjøre hvor lenge hvert lagrede spørsmåls mellomlagrede resultat skal bli værende, så tar vi spørringens gjennomsnittlige kjøretid og ganger det med hva enn du skriver inn her.

en: So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
nb: Så hvis en spørring tar gjennomsnittlig 2 minutter å kjøre, og du skriver inn 10 for din multipliserer, så vil mellomlagringen være tilgjengelig i 20 minutter.

en: When using the default binning strategy and a number of bins is not provided, this number will be used as the default.
nb: Når den vanlige inndelings-strategien brukes og et antall inndelinger ikke er gitt, vil dette antallet bli brukt som standard.

en: When using the default binning strategy for a field of type Coordinate (such as Latitude and Longitude), this number will be used as the default bin width (in degrees).
nb: Når den vanlige inndelings-strategien brukes for et koordinat-felt (sånn som lengdegrad og breddegrad), så vil dette tallet bli brukt som standardstørrelse på inndelingen (i grader).

en: Unable to validate token.
nb: Klarte ikke å validere token.

en: Error fetching token status:
nb: En feil oppstod ved henting av status for token:

en: There was an error checking whether this token was valid.
nb: Det oppstod en feil ved validering av tokenen.

en: Token validation timed out.
nb: Tidsavbrudd for token-validering.

en: Invalid token: token isn't in the right format.
nb: Invalid token: token er ikke på riktig format.

note: attempt to query the metastore API about the status of this token. If the request doesn't complete in a reasonable amount of time throw a timeout exception
en: Checking with the MetaStore to see whether {0} is valid...
nb: Sjekker med MetaStore for å se om {0} er valid...

en: Token for premium embedding. Go to the MetaStore to get yours!
nb: Token for premium-innebygging. Gå til MetaStore for å få din egen!

en: Token is valid.
nb: Nøkkel er gyldig.

en: Error setting premium embedding token
nb: En feil oppstod ved setting av premium innebyggingstoken.

en: Unable to compare results to goal for alert.
nb: Klarte ikke å sammenligne resultatene med målet for varselet.

en: Question ID is ''{0}'' with visualization settings ''{1}''
nb: Spørsmål-ID er "{0}" med visualiseringsinnstilingene "{1}"

en: Unrecognized alert with condition ''{0}''
nb: Ikke gjenkjent varsel med betingelsen "{0}"

en: Unrecognized channel type {0}
nb: Ikke gjenkjent kanal-type {0}

en: Error sending notification!
nb: Feil ved sending av varsel!

en: Can't find JS color selector at ''{0}''
nb: Kan ikke finne JS farge velger her "{0}"

en: Card has errors: {0}
nb: Kort har feil: {0}

en: Pulse card render error
nb: Feil ved visning av pulskort

en: Trimming trailing comment from card with id {0}
nb: Beskjærer etterfølgende kommentar fra kortet med id {0}

en: Can't find field with ID: {0}
nb: Kan ikke finne felt med ID: {0}

en: ''{0}'' is a required param.
nb: "{0}" er ett påkrevd parameter.

en: Found ''{0}'' with no terminating ''{1}'' in query ''{2}''
nb: Fant "{0}" uten avsluttende "{1}" i spørringen "{2}"

en: Unable to substitute ''{0}'': param not specified.nFound: {1}
nb: Klarte ikke å erstatte "{0}": param ikke spesifisert.nFant: {1}

en: You do not have permissions to view Card {0}.
nb: Du har ikke tilgang til å vise Kort {0}.

en: You do not have permissions to run this query.
nb: Du har ikke tilgang til å kjøre denne spørringen.

en: Fingerprint updates attempted {0}, updated {1}, no data found {2}, failed {3}
nb: Fingeravtrykk-oppdateringer prøvde {0}, oppdaterte {1}, ingen data funnet {2}, feilet {3}

en: Total number of fields classified {0}, {1} failed
nb: Totalt antall felt klassifisert {0}, {1} feilet

en: Total number of tables classified {0}, {1} updated
nb: Total antall tabeller klassifisert {0}, {1} oppdatert

en: Error generating fingerprint for {0}
nb: Feil ved generering av fingeravtrykk for {0}

en: Updated {0} field value sets, created {1}, deleted {2} with {3} errors
nb: Oppdatert {0} felt verdisett, opprettet {1}, slettet {2} med {3} feil

en: Total number of fields sync''d {0}, number of fields updated {1}
nb: Total antall felt synkronisert {0}, antall felt oppdatert {1}

en: Total number of tables sync''d {0}, number of tables updated {1}
nb: Total antall tabeller synkronisert {0}, antall tabeller oppdatert {1}

en: Found timezone id {0}
nb: Fant tidssone id {0}

en: Total number of foreign keys sync''d {0}, {1} updated and {2} tables failed to update
nb: Total antall fremmednøkler synkronisert {0}, {1} oppdatert og {2} tabeller mislyktes å oppdatere

en: {0} Database {1} ''{2}''
nb: {0} Database {1} "{2}"

en: Table {0} ''{1}''
nb: Tabell {0} "{1}"

en: Field {0} ''{1}''
nb: Felt {0} "{1}"

en: Field ''{0}''
nb: Felt "{0}"

en: step ''{0}'' for {1}
nb: steg "{0}" for {1}

en: Completed {0} on {1}
nb: Ferdigstilt {0} på {1}

en: End: {0}
nb: Slutt: {0}

en: Duration: {0}
nb: Tid brukt: {0}

en: Completed step ''{0}''
nb: Ferdigstilt steg "{0}"

en: Starting Quartz Scheduler
nb: Starter Quartz Scheduler

en: Stopping Quartz Scheduler
nb: Stopper Quartz Scheduler

en: Job already exists:
nb: Jobben eksisterer allerede:

note: This is the very first log message that will get printed.  It's here because this is one of the very first namespaces that gets loaded, and the first that has access to the logger It shows up a solid 10-15 seconds before the "Starting Metabase in STANDALONE mode" message because so many other namesp
en: Loading Metabase...
nb: Laster inn Metabase...

en: Possible timezone conflict found on database {0}.
nb: Mulig tidssone konflikt funnet i database {0}

en: JVM timezone is {0} and detected database timezone is {1}.
nb: JVM tidssone er {0}, oppdaget database tidssone er {1}

en: Configure a report timezone to ensure proper date and time conversions.
nb: Konfigurer en rapport tidssone for å sikre dato- og tidskonvertering

en: Secret key used to sign JSON Web Tokens for requests to `/api/embed` endpoints.
nb: Hemmelig nøkkel for å signere JSON Web Tokens for tilkobling til `/api/embed`.

en: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY must be at least 16 characters.
nb: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY må være minst 16 tegn.

en: Saved credentials encryption is ENABLED for this Metabase instance.
nb: Lagret legitimasjonskryptering er ENABLED for denne Metabase-instansen.

en: Saved credentials encryption is DISABLED for this Metabase instance.
nb: Lagret legitimasjonskryptering er DISABLED for denne Metabase-instansen.

en: nFor more information, see
nb: For mer informasjon, se

en: value must be an integer.
nb: verdi må være ett heltall.

en: value must be a string.
nb: verdi må være en streng.

en: value must satisfy one of the following requirements:
nb: verdi må tilfredsstille en av følgende krav:

en: value may be nil, or if non-nil, {0}
nb: verdi må være null, eller hvis ikke null, {0}

en: value must be one of: {0}.
nb: verdi må være en av disse: {0}.

en: value must be an array.
nb: verdi må være en matrise.

en: Each {0}
nb: Hver {0}

en: The array cannot be empty.
nb: Matrisen kan ikke være tom.

en: value must be a non-blank string.
nb: verdi kan ikke være blank streng.

en: Integer greater than zero
nb: Heltall mer enn 0

en: value must be an integer greater than zero.
nb: verdi må være ett heltall over 0.

en: Number greater than zero
nb: Tall over 0

en: value must be a number greater than zero.
nb: verdi må være ett tall over null

en: Keyword or string
nb: Søkeord eller streng

en: Valid field type
nb: Gyldig felt type

en: value must be a valid field type.
nb: verdi må være en gyldig felt type.

en: Valid field type (keyword or string)
nb: Gyldig felt type (søkeord eller streng)

en: value must be a valid field type (keyword or string).
nb: verdi må være en gyldig felt type (søkeord eller streng)

en: Valid entity type (keyword or string)
nb: Gyldig enhetstype (søkeord eller streng)

en: value must be a valid entity type (keyword or string).
nb: verdi må være en gyldig enhetstype (søkeord eller streng)

en: Valid map
nb: Gyldig kart

en: value must be a map.
nb: verdi må være ett kart.

en: Valid email address
nb: Gyldig e-postadresse

en: value must be a valid email address.
nb: verdi må være en gyldig e-postadresse

en: Insufficient password strength
nb: Ugyldig passord styrke

en: value must be a valid integer.
nb: verdi må være ett gyldig heltall

en: value must be a valid integer greater than zero.
nb: verdi må være ett gyldig heltall større enn null.

en: value must be a valid boolean string (''true'' or ''false'').
nb: verdi må være en gyldig boolsk streng ("true" eller "false")

en: value must be a valid JSON string.
nb: verdi må være en gyldig JSON streng.

en: Data permissions
nb: Tilgang til data

en: Collection permissions
nb: Tilgang til samlinger

en: See all collection permissions
nb: Se alle tilganger til samlinger

en: Also change sub-collections
nb: Endre også undersamlinger

en: Can edit this collection and its contents
nb: Kan endre denne samlingen og inneholdet

en: Can view items in this collection
nb: Kan se elementer i denne samlingen

en: Collection Access
nb: Tilgang til samlinger

en: This group has permission to view at least one subcollection of this collection.
nb: Denne gruppen har tilgang til å vise minst en undersamling av denne samlingen.

en: This group has permission to edit at least one subcollection of this collection.
nb: Denne gruppen har tilganger til å endre minst en av undersamlingene til denne samlingen.

en: View sub-collections
nb: Vis undersamlingen

en: Remember Me
nb: Husk meg

en: X-ray this schema
nb: Kjør X-ray på dette skjema

en: Edit the permissions for this collection
nb: Endre tilgangenene for denne samlingen

en: Add this question to a dashboard
nb: Legg dette spørsmålet til en infotavle

en: Create a new dashboard
nb: Legg til ny infotavle

en: The page you asked for couldn't be found.
nb: Siden du spurte etter fins ikke.

en: Select a {0}
nb: Velg en {0}

en: Save dashboards, questions, and collections in "{0}"
nb: Lagre infotavle, spørsmål og samlinger i "{0}"

en: Access dashboards, questions, and collections in "{0}"
nb: Adgang til infotavler, spørsmål og samlinger i "{0}"

en: Compare
nb: Sammenlign

en: Zoom out
nb: Zoom ut

en: Related
nb: Relatert

en: More X-rays
nb: Flere X-ray spørringer

en: No results
nb: Ingen resultater

en: Metabase couldn't find any results for your search.
nb: Metabase kan ikke finne noen resultater for ditt søk.

en: No metrics
nb: Ingen indikatorer

en: Operators
nb: Operatører

en: Custom fields
nb: Egendefinerte felter

note: 2. Create the new collections.
en: Migrated Dashboards
nb: Migrerte infotavler

en: Migrated Pulses
nb: Migrerte pulser

en: Migrated Questions
nb: Migrerte spørsmål

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren't in a Collection to {1} Collection {2}
nb: Flytter instanser av {0} som ikke er i en samling til {1} samling {2}

en: Failed to grant permissions: {0}
nb: Klarte ikke å gi tillatelser: {0}

en: Cannot decrypt encrypted string. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
nb: Kan ikke dekryptere kryptert tekststreng. Har du endret eller glemt å sette MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?

en: All personal collections
nb: Alle personlige samlinger

en: Host
nb: Vert

en: Database username
nb: Database brukernavn

en: What username do you use to login to the database?
nb: Hvilket brukernavn vil du bruke ved tilkobling til databasen?

en: Database password
nb: Database passord

en: Database name
nb: Database navn

en: Use a secure connection (SSL)?
nb: Bruk sikker kobling (SSL)?

en: Additional JDBC connection string options
nb: Ekstra JDBC koblingsstreng alternativer

en: Project ID
nb: Prosjekt ID

en: Dataset ID
nb: Datasett ID

en: Client ID
nb: Klient ID

en: Client Secret
nb: Klient hemmelighet

en: Auth Code
nb: Autoriseringskode

en: Hosts
nb: Verter

en: Google Analytics Account ID
nb: Google Analytics konto ID

en: Connection String
nb: Koblingsstring

en: Authentication Database
nb: Autorisering Database

en: Optional database to use when authenticating
nb: Alternative database å bruke ved autorisering

en: Additional Mongo connection string options
nb: Ekstra Mongo koblingsstreng alternativer

en: Usually something like ORCL or XE.
nb: Bruker vanligvis være lignende ORCL eller XE

en: Optional if using service name
nb: Alternativt hvis bruk av servicenavn

en: Oracle service name
nb: Oracle service navn

en: Optional TNS alias
nb: Valgfritt TNS alias

en: hive
nb: kube

en: my-cluster-name.abcd1234.us-east-1.redshift.amazonaws.com
nb: mitt-kluster-navn.abcd1234.no-1.redshift.amazonaws.com

en: default
nb: standard

en: Filename
nb: Filnavn

en: BirdsOfTheWorld
nb: FugleneIVerden

en: Database instance name
nb: Database instanse navn

en: N/A
nb: I/T

en: Windows domain
nb: Windows domene

en: Labels
nb: Etiketter

en: Add members
nb: Legg til medlemmer

en: Collection it's saved in
nb: Samling den er lagret i

en: All Users
nb: Alle brukere

en: Administrators
nb: Administratorer

en: Sharing
nb: Deling

en: Display
nb: Visning

en: Axes
nb: Akser

en: Formatting
nb: Formatering

en: Try these x-rays based on your data.
nb: Prøv disse X-ray spørsmålene basert på din data.

en: There was a problem displaying this chart.
nb: Det er ett problem med visning av denne grafen.

en: Sorry, you don't have permission to see this card.
nb: Beklager, du har ikke tilgang til å se dette kortet.

en: Just a heads up:
nb: Bare en liten ting:

en: {0} without the Sample Dataset, the Query Builder tutorial won't work. You can always restore the Sample Dataset, but any questions you've saved using this data will be lost.
nb: {0} uten eksempel-datasettet, så vil ikke spørrings-veilederen virke. Du kan alltids gjenopprette eksempel-datasettet, men spørsmål du har lagret med disse dataene vil gå tapt.

en: Compare to the rest
nb: Sammenlignet med resten

en: Use the Java Virtual Machine (JVM) timezone
nb: Bruk JVM-tidssone

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in
    many or most of your queries with this data.
nb: Vi anbefaler å la denne være slått av, med mindre du endrer tidssone manuelt i mange eller alle dine spørringer mote disse dataene.

en: Your team's most important dashboards go here
nb: Ditt lags viktigste infoskjermer finnes her

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone
nb: Fest infotavler til {0} for at de skal vises på denne plassen for alle sammen

en: Unable to release the Liquibase lock after a migration failure
nb: Ikke mulig å åpne Liquibase-låsen etter en migreringsfeil

en: Use JVM Time Zone
nb: Bruk JVM-tidssone

en: We're currently analyzing the tables and fields to help you explore your data.
nb: Vi analyserer nå tabellene og feltene for å hjelpe deg med å utforske dataene dine.

en: Tip:
nb: Tips:

en: Select a currency type
nb: Velg valutatype

en: Field Type
nb: Felt type

en: Troubleshooting
nb: Feilsøking

en: Enable X-ray features
nb: Aktiver X-ray-funksjonalitet

en: Formatting Options
nb: Formateringsinnstillinger

en: Task details
nb: Oppgavedetaljer

en: Troubleshooting logs
nb: Feilsøkingslogger

en: Trying to get to the bottom of something? This section shows logs of Metabase's background tasks, which can help shed light on what's going on.
nb: Prøver du å komme til bunns i noe? Denne delen viser logger fra Metabases bakgrunnsoppgaver, som kan si litt mer om hva som skjer.

en: Task
nb: Oppgave

en: DB ID
nb: Database id

en: Started at
nb: Startet

en: Ended at
nb: Avsluttet

en: Duration (ms)
nb: Varighet (ms)

en: Currency
nb: Valuta

en: Pick a user or channel...
nb: Velg en bruker eller kanal...

en: No formatting settings
nb: Ingen formateringsinnstillinger

en: Label for this range (optional)
nb: Etikett for dette området (valgfritt)

en: Add a range
nb: Legg til et område

en: is less than
nb: er mindre enn

en: is greater than
nb: er større enn

en: is less than or equal to
nb: er mindre eller lik

en: is greater than or equal to
nb: er større eller lik

en: is equal to
nb: er lik

en: is not equal to
nb: er ikke lik

en: is null
nb: er null

en: is not null
nb: er ikke null

en: contains
nb: inneholder

en: does not contain
nb: inneholder ikke

en: starts with
nb: starter med

en: ends with
nb: slutter med

en: When a cell in these columns {0} it will be tinted this color.
nb: Når en celle i disse kolonnene {0} så vil den bli farget med denne fargen.

en: When a cell in this column…
nb: Når en celle i denne kolonnen...

en: This visualization requires you to group by a field.
nb: Denne visualiseringen krever at du grupperer på et felt.

en: Date style
nb: Datostil

en: Date separators
nb: Datoskilletegn

en: Abbreviate names of days and months
nb: Forkort navn på dag og måneder

en: Show the time
nb: Vis tiden

en: Time style
nb: Tidsstil

en: Unit of currency
nb: Valutaenhet

en: Currency label style
nb: Valutaetikettstil

en: Where to display the unit of currency
nb: Hvor valutaenheten skal vises

en: Minimum number of decimal places
nb: Minste antall desimaler

en: Stacked chart type
nb: Stablet diagramtype

en: Goal label
nb: Måletikett

en: Show trend line
nb: Vis trendlinje

en: Line style
nb: Linjestil

en: Show dots on lines
nb: Vis prikker på linjer

en: Which axis?
nb: Hvilken akse?

en: Line + Bar
nb: Linje + Stolpe

en: line and bar chart
nb: linje- og stolpediagram

en: Gauge visualization requires a number.
nb: Målervisualisering trenger et nummer.

en: Gauge
nb: Måler

en: Gauge ranges
nb: Målerområde

en: Field to show
nb: Felt å vise

en: last {0}
nb: siste {0}

en: {0} was {1} {2}
nb: {0} var {1} {2}

en: Group by a time field to see how this has changed over time
nb: Grupper etter et tidsfelt for å se hvordan dette har endret seg over tid

en: Switch positive / negative colors?
nb: Bytt positive / negative farger?

en: Pivot column
nb: Pivoter kolonnen

en: Cell column
nb: Cellekolonne

en: Visible columns
nb: Synlige kolonner

en: Conditional Formatting
nb: Betinget Formatering

en: Column title
nb: Kolonnetittel

en: Show a mini bar chart
nb: Vis et ministolpediagram

en: Link
nb: Lenke

en: Email link
nb: E-post-lenke

en: Image
nb: Bilde

en: Automatic
nb: Automatisk

en: View as link or image
nb: Vis som lenke eller bilde

en: Link text
nb: Lenketekst

en: Not a valid integer: ''{0}''
nb: Ikke et gyldig heltall: "{0}"

en: Embedding is not enabled for this object.
nb: Innebygging er ikke aktivert for dette objektet.

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication: {0}
nb: Problem med tilkobling til LDAP-tjener; faller tilbake til lokal autorisering: {0}

en: When including an offset, a limit must also be included.
nb: Når det brukes en forskyvning, så må det også brukes en grense.

en: When including a limit, an offset must also be included.
nb: Når det brukes en grense, så må det også brukes en forskyvning.

en: Applying heuristic {0} to {1}.
nb: Anvender heuristikk {0} for {1}.

en: Dimensions bindings:n{0}
nb: Dimensjoner bindinger:n{0}

en: Using definitions:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}
nb: Bruker definisjoner:nIndikatorer:n{0}nFiltere:n{1}

en: minute
nb: minutt

en: hour
nb: time

en: day of week
nb: ukedag

en: day of month
nb: dag i måned

en: day of year
nb: dag i året

en: week
nb: uke

en: month
nb: måned

en: quarter
nb: kvartal

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:n{2}
nb: Legger {0} kortene til infotavlen {1}:n{2}

en: Error parsing {0}:n{1}
nb: Feil ved tolking av {0}:n{1}

en: WARNING: Filtering only works on dimensions! ''{0}'' is a metric. Ignoring filter.
nb: ADVARSEL: Filtrering virker bare på dimensjoner! "{0}" er en indikator. Ignorerer filter.

en: WARNING: A date can't belong to multiple discrete intervals, so ANDing them together doesn't make sense.
nb: ADVARSEL: En dato kan ikke tilhøre flere diskrete intervaller, så å OGe dem sammen gir ikke mening.

en: Ignoring these intervals: {0}
nb: Ignorerer disse intervallene: {0}

note: We should never get to this point since the all non-string negations should get automatically rewritten by the query expander.
en: WARNING: Don't know how to negate: {0}
nb: ADVARSEL: Vet ikke hvordan man omvender: {0}

en: Sorting with Druid is only allowed in queries that have one or more breakout columns. Ignoring :order-by clause.
nb: Sortering med Druid er kun tillatt i spørringer som har en eller flere utbrytingskolonner. Ignorerer :order-by-klausul.

note: TODO - this is not really true, is it
en: WARNING: It only makes sense to specify :fields for a query with no aggregation. Ignoring the clause.
nb: ADVARSEL: Det gir kun mening å spesifisere :fields for en spørring uten aggregering. Ignorerer klausulen.

en: WARNING: Druid doenst allow limitSpec in timeseries queries. Ignoring the LIMIT clause.
nb: ADVARSEL: Druid tillater ikke limitSpec i tidsseriespørringer. Ignorerer LIMIT-klausulen.

en: HoneySQL Form:
nb: HoneySQL Skjema:

en: Unable to parse date ''{0}''
nb: Kan ikke tolke dato "{0}"

en: Client closed connection, cancelling query
nb: Klienten lukket tilkoblingen, avbryter spørring

en: Setting timezone with statement: {0}
nb: Setter tidssone med uttrykket: {0}

en: Multiple date filters are not supported
nb: Flere datofiltere er ikke tillatt

en: :not is not yet implemented
nb: :not er ikke implementert enda

en: Only one Google Analytics segment allowed at a time.
nb: Kun ett Google Analytics-segment er tillatt om gangen.

en: Error: mismatched columns in results! Expected: {0} Got: {1}
nb: Feil: kolonnene passer ikke i resultater! Forventet: {0} Fikk: {1}

en: Unable to create temp file in `{0}` for email attachments
nb: Kan ikke lage midlertidig fil i `{0}` for e-postvedlegg

en: Error preprocessing query:
nb: Feil ved preprosessering av spørring:

en: Illegal filter clause: {0}
nb: Ulovlig filterklausul: {0}

en: Invalid clause:
nb: Ugyldig klausul:

en: Error: query's source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
nb: Feil: spørringens kildespørring har ikke blitt løst. Du trenger sannsynligvis å `preprosessere` spørringen først.

note: failing that throw an Exception with detailed info about what we tried and what the actual expressions were
en: No expression named ''{0}''
nb: Ingen uttrykk heter "{0}"

en: No aggregation at index: {0}
nb: Ingen samling på indeksen: {0}

en: Field values total length is {0} (max {1}).
nb: Feltverdienes totale lengde er {0} (maks {1}).

en: FieldValues are allowed for this Field.
nb: FeltVerdier er ikke tillatt for dette Feltet.

en: FieldValues are NOT allowed for this Field.
nb: FeltVerdier er IKKE tillatt for dette Feltet.

en: Field {0} ''{1}'' should have FieldValues and belongs to a Database with On-Demand FieldValues updating.
nb: Feltet {0} "{1}" bør ha FeltVerdier og tilhører en Database med På-Forespørsel FeltVerdier-oppdatering.

en: You cannot create or revoke permissions for the ''Admin'' group.
nb: Du kan ikke lage eller tilbakekalle tillatelser for "Admin"-gruppen.

en: You cannot add or remove users to/from the ''MetaBot'' group.
nb: Du kan ikke legge til eller fjerne brukere i "MetaBot"-gruppen.

en: You cannot add or remove users to/from the ''All Users'' group.
nb: Du kan ikke legge til eller fjerne brukere i "Alle Brukere"-gruppen.

en: You cannot remove the last member of the ''Admin'' group!
nb: Du kan ikke fjerne det siste medlemmet av "Admin"-gruppen!

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting: {0}
nb: Feil ved tillegg av ny innstilling: {0}

en: defsetting descriptions strings must be `:internal?` or internationalized, found: `{0}`
nb: Beskrivelse for defsetting-tekststrenger må være `:internal?` eller internasjonalisert, fant: `{0}`

en: Loading plugin {0}... {1}
nb: Laster plugin {0}... {1}

en: Object keyed by type, containing formatting settings
nb: Objekt kodet etter type, inneholder formateringsinnstillinger

en: Allow users to explore data using X-rays
nb: Tillat brukere å utforske data ved hjelp av X-rays

en: Using this URL to check token: {0}
nb: Bruker følgende URL for å sjekke token: {0}

en: Unable to validate token: 404 not found.
nb: Validering av token feilet: 404 ikke funnet.

en: There was an error checking whether this token was valid:
nb: Det oppstod en feil ved sjekk av hvorvidt denne tokenen var valid:

note: +----------------------------------------------------------------------------------------------------------------+ |                                             SETTING & RELATED FNS                                              | TODO - rename this to premium-features-token?
en: Token for premium features. Go to the MetaStore to get yours!
nb: Token for premium-egenskaper. Gå til MetaStore for å få din egen!

en: Token format is invalid. Token should be 64 hexadecimal characters.
nb: Token-format er ugyldig. Token skal være 64 heksadesimale siffer.

en: Error setting premium features token
nb: Feil ved setting av token for premium-egenskaper

en: Error validating token:
nb: Feil ved validering av token:

en: Error preprocessing query
nb: Feil ved preprosesseringsspørring

en: No native form returned.
nb: Ingen lokale skjema returnert.

en: Invalid response from database driver. No :status provided.
nb: Ugyldig svar fra databasedriveren. Ingen status oppgitt.

en: General error
nb: Generell feil

en: Missing query hash!
nb: Mangler spørringshash!

en: Table ''{0}'' has no Fields associated with it.
nb: Tabellen "{0}" har ingen felter assosiert med seg.

en: Max concurrent query limit reached
nb: Grense for maksimalt antall parallelle spørringer nådd

note: we should never reach this if our patterns are written right so this is more to catch code mistakes than something the user should expect to see
en: Don't know how to get information about Field:
nb: Jeg vet ikke hvordan jeg kan hente informasjon om feltet:

en: metabase.query-processor.interface/*driver* is unbound.
nb: metabase.query-processor.interface/*driver* er løs.

en: Query processor error: mismatched number of columns in query and results.
nb: Feil i spørringsprosessor: ulikt antall kolonner i spørringen og resultatene.

en: Expected {0} fields, got {1}
nb: Forventet {0} felter, fant {1}

en: Expected: {0}
nb: Forventet: {0}

en: Actual: {0}
nb: Faktisk: {0}

en: Unable to bin Field without a min/max value
nb: Felt kan ikke grupperes uten en min/maks-verdi

en: {0} is not supported by this driver.
nb: {0} er ikke støttet av denne driveren.

en: Segment {0} does not exist, or is invalid.
nb: Segmentet {0} eksisterer ikke, eller er invalid.

en: Metric {0} does not exist, or is invalid.
nb: Indikatoren {0} eksisterer ikke eller er ikke valid.

en: Missing source query in Card {0}
nb: Mangler kildespørring i Kort {0}

note: log the query at this point, it's useful for some purposes
en: Fetched source query from Card {0}:
nb: Hentet kildespørring fra Kort {0}

en: Error transforming MBQL query to native:
nb: Feil ved transformasjon av MBQL-spørring til lokal spørring:

en: Cannot run query: could not find source table {0}.
nb: Kan ikke utføre spørring: finner ikke kildetabellen {0}.

en: Error recording results metadata for query:
nb: Feil ved lagring av spørringsmetadataene.

en: Error: Query Processor store is not initialized.
nb: Feil: Spørringsprosessoren er ikke initialisert.

en: Error: Table {0} is not present in the Query Processor Store.
nb: Feil: Tabellen {0} er ikke tilgjengelig i spørringsprosessorsettet.

en: Error: Field {0} is not present in the Query Processor Store.
nb: Feil. Felt {0} er ikke tilgjengelig i spørringsprosessorsettet.

en: Task history cleanup successful, rows were {0}deleted
nb: Opprydding av oppgavehistorikk vellykket - {0} rader fjernet

en: not
nb: ikke

en: For more information, see
nb: For mer informasjon, se

en: Integer greater than or equal to zero
nb: Heltall større enn eller lik null

en: value must be an integer greater than or equal to zero.
nb: verdi må være et heltall større enn eller lik null.

en: value must be an integer zero or greater.
nb: verdi må være et heltall større enn eller lik null.

en: value must be a valid integer greater than or equal to zero.
nb: verdi må være et heltall større enn eller lik null.

en: New users per state in the last 30 days
nb: Nye brukere per status i løpet av de siste 30 dagene

en: Created At by day of the week
nb: Opprettet Dato etter ukedag

en: Created At by quarter of the year
nb: Opprettet Dato etter kvartal i året

en: [[this.short-name]] per country
nb: [[this.short-name]] per land

en: Users per source
nb: Brukere per kilde

en: The top external pages that brought users to your site
nb: De eksterne sidene som brakte flest brukere til din side

en: How [[this]] is distributed and more.
nb: Hvordan [[this]] er distribuert og mer.

en: The [[this]] over time
nb: [[this]] over tid

en: User growth
nb: Brukervekst

en: Whether or not there are any patterns to when they happen.
nb: Hvorvidt det er noen mønstere for når det skjer.

en: Users per state
nb: Brukere per status

en: Sessions
nb: Sesjoner

en: How some of the numbers in [[this]] relate to each other
nb: Hvor noen av tallene i [[this]] relaterer seg til hverandre

en: Sales per country
nb: Omsetning per land

en: Join date by month of the year
nb: Innmeldingsdato etter måned i året

en: [[Timestamp]] by hour of the day
nb: [[Timestamp]] etter time i døgnet

en: A look at the [[this]]
nb: Et blikk på [[this]]

en: Bottom 5 per category
nb: Siste 4 i hver kategori

en: Number of orders
nb: Antall ordre

en: Event growth
nb: Hendelsesvekst

en: Total [[GenericTable]]
nb: Totalt [[GenericTable]]

en: Income growth
nb: Inntekstvekst

en: Top 10 countries by sales in the last 30 days
nb: Topp 10 land etter omsetning i løpet av de siste 30 dagene

en: [[this]] by month of the year
nb: [[this]] etter måned i året

en: Transactions per day of the week
nb: Transaksjoner per ukedag

en: Sessions by device type
nb: Sesjoner etter type enhet

en: Transactions per country
nb: Transaksjoner per land

en: Join date by quarter of the year
nb: Innmeldingsdato etter kvartal i året

en: Events per hour of the day
nb: Hendelser per time i døgnet

en: Top 5 [[this]]
nb: Topp 5 [[this]]

en: Bottom 5 [[this]]
nb: Siste 5 [[this]]

en: [[Timestamp]] by day of the month
nb: [[Timestamp]] etter dag i måneden

en: Null values
nb: Nullverdi

en: Total events
nb: Totalt antall hendelser

en: A look at [[GenericTable]] across your [[this]], and how it changes over time.
nb: Et blikk på [[GenericTable]] på tvers av dine [[this]], og hvordan det endrer seg over tid.

en: How the [[this]] changes with time
nb: Hvordan [[this]] endrer seg over tid

en: How they compare by seasonality
nb: Sesongvariasjoner

en: Average income per transaction
nb: Gjennomsnittlig inntekt per transaksjon

en: [[this]] per country
nb: [[this]] per land

en: Income per state
nb: Inntekt per stat

en: A closer look at your [[this]]
nb: En nærmere kikk på din [[this]]

en: How [[GenericNumber]] is distributed
nb: Hvordan [[GenericNumber]] er fordelt

en: [[Timestamp]] by quarter of year
nb: [[Timestamp]] etter kvartal i året

en: Events per country
nb: Hendelser per land

en: Weekdays when [[this.short-name]] were added
nb: Ukedager når [[this.short-name]] ble lagt til

en: Months when [[this.short-name]] were added
nb: Måneder når [[this.short-name]] ble lagt til

en: How they compare across different categories
nb: Hvordan de varierer på tvers av forskjellige kategorier

en: New users per source in the last 30
nb: Nye brukere per kilde i løpet av de siste 30

en: Events per quarter of the year
nb: Hendelser per kvartal i året

en: Heres a quick look at your [[this]]
nb: Her er en rask titt på din [[this]]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], top 5
nb: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], topp 5

en: Days when [[this.short-name]] were added
nb: Dager når [[this.short-name]] ble lagt til

en: Total orders per source
nb: Totalt antall ordre per kilde

en: [[this]] by quarter of the year
nb: [[this]] etter kvartal i året

en: Events per [[GenericCategoryMedium]]
nb: Hendelser per [[GenericCategoryMedium]]

en: Events per state
nb: Hendelser per status

en: Top landing pages
nb: Hovedsider

en: Heres a closer look at your [[this]] over time
nb: Her er en nærmere kikk på din [[this]] over tid

en: Sum of [[this]] by [[Country]]
nb: Summen av [[this]] for [[Country]]

en: States that are performing best
nb: Stater som yter best

en: Created At by month of the year
nb: Opprettet Dato etter måned i året

en: Sum of [[this]] by [[State]]
nb: Sum av [[this]] for [[State]]

en: Sum of [[GenericNumber]] per [[this]]
nb: Sum av [[GenericNumber]] per [[this]]

en: Events by coordinates
nb: Hendelser etter koordinater

en: Top referral pages
nb: Topp sidehenvisninger

en: An exploration of your users to get you started.
nb: En utforskning av dine brukere for å få deg i gang.

en: An overview of your [[this]] and how its distributed across time, place, and categories.
nb: En oversikt av din [[this]] og hvordan det fordeler seg over tid, sted og kategorier.

en: Average income per state
nb: Gjennomsnittlig inntekt per stat

en: [[this]] by [[GenericCategoryMedium]]
nb: [[this]] etter [[FenericCategoryMedium]]

en: Total transactions
nb: Totalt antall transaksjoner

en: [[this.short-name]] that have joined over time
nb: [[this.short-name]] som har blitt innmeldt over tid

en: The [[this]] by location
nb: [[this]] etter plassering

en: Events per month of the year
nb: Hendelser per måned i året

en: [[this]] by [[GenericNumber]]
nb: [[this]] etter [[GenericNumber]]

en: Quarters when [[this.short-name]] were added
nb: Kvartal når [[this.short-name]] ble lagt til

en: How these [[this.short-name]] are distributed
nb: Hvordan disse [[this.short-name]] er fordelt

en: [[this.short-name]] by [[GenericNumber]]
nb: [[this.short-name]] for [[GenericNumber]]

en: Where users are coming from
nb: Hvor brukerne dine kommer fra

en: [[this]] comparisons and correlations
nb: [[this]] sammenligninger og korrelasjoner

en: Total income
nb: Total inntekt

en: Total income per month
nb: Total inntekt per måned

en: Number of users per source
nb: Antall brukere per kilde

en: Transactions per state
nb: Transaksjoner per status

en: [[this]] by [[Timestamp]]
nb: [[this]] for [[Timestamp]]

en: New users per source in the last 30 days
nb: Nye brukere per kilde i løpet av de siste 30 dagene

en: Join date by day of the month
nb: Innmeldingsdato etter dato i måneden

en: Average discount %
nb: Gjennomsnittlig rabatt i %

en: Autogenerated metrics about [[GenericTable]].
nb: Automatisk genererte indikatorer for [[GenericTable]].

en: [[this]] per day of the month
nb: [[this]] etter dag i måneden

en: Total sessions in each country
nb: Totalt antall sesjoner i hvert land

en: Transactions per month of the year
nb: Transaksjoner per måned i året

en: Sales per product
nb: Omsetning per produkt

en: Users in each country
nb: Brukere i hvert land

en: [[this]] by hour of the day
nb: [[this]] etter time i døgnet

en: Events in the last 30 days
nb: Hendelser i løpet av de siste 30 dager

en: Transactions per source
nb: Transaksjoner per kilde

en: Where youve acquired your users
nb: Hvor du har skaffet brukerne dine fra

en: How they compare acrosss location
nb: Hvordan de fordeler seg over plasseringer

en: [[this]] per product
nb: [[this]] etter produkt

en: [[this]] per month of the year
nb: [[this]] for hver måned i året

en: Per country
nb: Etter land

en: A deeper look at how different countries are performing for you.
nb: Et dypdykk i hvordan forskjellige land yter for deg.

en: Sales per state
nb: Omsetning per stat

en: Events by [[GenericNumber]]
nb: Hendelser etter [[GenericNumber]]

en: Sales per product [[ProductCategoryMedium]]
nb: Omsetning per produkt [[ProductCategoryMedium]]

en: User acquisition by country
nb: Brukertilegnelse etter land

en: [[this]] per source
nb: [[this]] etter kilde

en: [[this]] by day of the week
nb: [[this]] etter ukedag

en: Days of the month when [[this.short-name]] joined
nb: Dager i måneden når [[this.short-name]] ble innmeldt

en: Heres an overview of the people in your [[this]]
nb: Her er en oversikt over brukere i din [[this]]

en: How [[GenericTable]] are distributed across this time field, and if it has any seasonal patterns.
nb: Hvordan [[GenericTable]] er fordelt over dette tidsfeltet, og om det er noen sesongvariasjoner.

en: Overview
nb: Overblikk

en: How this metric is distributed across different categories
nb: Hvordan denne indikatoren er fordelt på tvers av forskjellige kategorier

en: [[this.short-name]] per state
nb: [[this.short-name]] etter status

en: Weekdays when [[this.short-name]] joined
nb: Ukedager når [[this.short-name]] ble innmeldt

en: Hours when [[this.short-name]] joined
nb: Timer når [[this.short-name]] ble innmeldt

en: Total income by month
nb: Total inntekt per måned

en: A breakdown of your [[this]] over time, and its min, max, average and more.
nb: En oversikt over dine [[this]] over tid, og dets minsteverdi, maksverdi, gjennomsnittsverdi og mer.

en: Average quantity per state
nb: Gjennomsnittlig antall per status

en: How they compare by across different numbers
nb: Hvordan de varierer på tvers av forskjellige tall

en: New users per country in the last 30 days
nb: Nye brukere per land i løpet av de siste 30 dagene

en: Transactions over time
nb: Transaksjoner over tid

en: Some breakdown
nb: Noen oversikt

en: Average of [[this]] by [[State]]
nb: Gjennomsnittet av [[this]] for [[State]]

en: Transactions per quarter of the year
nb: Transaksjoner per kvartal i året

en: By coordinates
nb: Etter koordinater

en: Heres a closer look at your [[this]] by products
nb: Her er en nærmere kikk på dine [[this]] etter produkter

en: [[this]] per quarter of the year
nb: [[this]] per kvartal i året

en: Heres an overview of your [[this]] data from Google Analytics
nb: Her er en oversikt over dine [[this]]-data fra Google Analytics

en: Quarters when [[this.short-name]] joined
nb: Kvartaler når [[this.short-name]] ble innmeldt

en: New [[this.short-name]] in the last 30 days
nb: Nye [[this.short-name]] i løpet av de siste 30 dager

en: Total sessions by desktop, mobile, or tablet
nb: Totalt antall sesjoner etter skrivebord, mobil, eller nettbrett

en: Indepth example
nb: Detaljert eksempel

en: Average income per source
nb: Gjennomsnittlig inntekt per kilde

en: [[Timestamp]] by day of week
nb: [[Timestamp]] etter ukedag

en: Heres a closer look at your [[this]]
nb: Her er en nærmere kikk på dine [[this]]

en: Heres a closer look at your [[this]] field
nb: Her er en nærmere kikk på dine [[this]]-felt

en: Summary
nb: Oppsummering

en: How the [[this]] is distributed geographically
nb: Hvordan [[this]] er fordelt geografisk

en: The pages with the most pageviews
nb: Sidene med flest sidevisninger

en: How [[Number1]] is correlated with [[Number2]]
nb: Hvordan [[Number1]] er korrelert med [[Number2]]

en: Top 10 states by sales in the last 30 days
nb: Topp 10 stater etter omsetning i løpet av de siste 30 dager

en: Top 10 states by sales
nb: Topp 10 stater etter omsetning

en: Where these transactions happened
nb: Hvor disse transaksjonene skjedde

en: Top 10 countries by sales
nb: Topp 10 land etter omsetning

en: Sales by state
nb: Omsetning etter stat

en: Where most of your sessions originate from
nb: Hvor de fleste av dine sesjoner kom fra

en: Top acquisition channels
nb: De viktigste tilegnelseskanaler

en: These [[this.short-name]] across time
nb: Disse [[this.short-name]] over tid

en: Average quantity
nb: Gjennomsnittlig antall

en: Sales per source
nb: Omsetning per kilde

en: Average income per country
nb: Gjennomsnittlig inntekt per land

en: How [[this]] is distributed
nb: Hvordan [[this]] er distribuert

en: Distinct [[FK]]
nb: Unike [[FK]]

en: How these transactions are distributed
nb: Hvordan disse transaksjonene er fordelt

en: Per state
nb: Per stat

en: Count of [[GenericCategoryMedium]] by [[this]]
nb: Antall [[GenericCategoryMedium]] for [[this]]

en: A look at your [[this]]
nb: Et blikk på dine [[this]]

en: [[GenericNumber]] by [[this]]
nb: [[GenericNumber]] etter [[this]]

en: Sum of [[GenericNumber]] by [[this]]
nb: Summen av [[GenericNumber]] etter [[this]]

en: A look at your [[this]] table
nb: Et blikk på din [[this]]-tabell

en: How many [[GenericTable]] there are per state, and how each state is represented across other categories.
nb: Hvor mange [[GenericTable]] det er per status, og hvordan hver status er representert på tvers av kategorier.

en: Most-viewed pages
nb: Mest viste sider

en: Example exploration
nb: Eksempelutforskning

en: Sales vs. rating
nb: Omsetning vs. Vurdering

en: [[this]] per hour of the day
nb: [[this]] per time i døgnet

en: Where your [[this.short-name]] are
nb: Hvor dine [[this.short-name]] er

en: These are the same for all your [[this.short-name]]
nb: Disse er det samme for alle dine [[this.short-name]]

en: Events by different categories
nb: Hendelser for forskjellige kategorier

en: Where these [[this.short-name]] are
nb: Hvor disse [[this.short-name]] er

en: Over time
nb: Over tid

en: A summary of the events in your [[this]] table
nb: En oppsummering av hendelsene i din [[this]]-tabell

en: Transactions per source over time
nb: Transaksjoner per kilde over tid

en: How the [[this]] is distributed
nb: Hvordan [[this]] er fordelt

en: Total income per source
nb: Total inntekt per kilde

en: Some metrics we found about your transactions.
nb: Noen indikatorer vi fant som gjelder dine transaksjoner.

en: How your different products are performing.
nb: Hvordan dine forskjellige produkter yter.

en: Where these events are happening
nb: Hvor disse hendelsene skjer

en: Which US states are bringing you the most business.
nb: Hvilken stat i USA fører til mest virksomhet.

en: How they compare across time
nb: Hvordan de varierer over tid.

en: Average transaction income per month
nb: Gjennomsnittlig inntekt for transaksjoner per måned

en: Average quantity per month
nb: Gjennomsnittlig antall per måned

en: Seasonal patterns in the [[this]]
nb: Sesongvariasjoner i [[this]]

en: Events over time
nb: Hendelser over tid

en: Orders and income per source
nb: Bestillinger og inntekt per kilde

en: Transactions per hour of the day
nb: Transaksjoner per time i døgnet

en: Where most of your traffic is coming from.
nb: Hvor den meste av trafikken kommer fra.

en: Heres a quick look at the [[this]]
nb: Her er en rask kikk på [[this]]

en: It looks like your [[this]] has transactions, so heres a look at them
nb: Det ser ut som at [[this]] inneholder transaksjoner, så her er en rask titt på dem

en: Average discount per month
nb: Gjennomsnittlig rabatt per måned

en: [[Timestamp]] by month of the year
nb: [[Timestamp]] for måned i året

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]] over time
nb: [[this]] per [[GenericCategorySmall]] over tid

en: Distribution by coordinates
nb: Fordeling over koordinater

en: Sales by source
nb: Omsetning etter kilde

en: Sales for each product category
nb: Omsetning for hver produktkategori

en: A closer look at the metrics and dimensions used in this saved question.
nb: En nærmere titt på indikatorene og dimensjonene som er brukt i dette lagrede spørsmålet.

en: Sales per product [[ProductCategoryLarge]]
nb: Omsetning per produkt [[ProductCategoryLarge]]

en: Average quantity per country
nb: Gjennomsnittlig antall per land

en: Heres a closer look at your [[this]] per source
nb: Her er en nærmere kikk på dine [[this]] per kilde

en: Events per day of the month
nb: Hendelser per dag i måneden

en: If youre into correlations, this is the x-ray for you.
nb: Hvis du liker korrelasjoner, så er dette X-rayen for deg.

en: Sessions by Country
nb: Sesjoner etter Land

en: Some interesting metrics about your GA stats to get you started.
nb: Noen interessante indikatorer om din GA-statistikk for å la deg komme i gang.

en: [[this]] per state
nb: [[this]] per stat

en: [[Timestamp]] by quarter of the year
nb: [[Timestamp]] etter kvartal i året

en: How its distributed across time and other categories.
nb: Hvordan det er fordelt over tid og over andre kategorier

en: A look at your events over time and by several categories.
nb: En titt på dine hendelser over tid og over andre kategorier

en: [[GenericTable]] per [[this]]
nb: [[GenericTable]] per [[this]]

en: Average quantity per source
nb: Gjennomsnittlig antall per kilde

en: Top 5 per category
nb: Topp 5 per kategori

en: Events per day of the week
nb: Hendelser per ukedag

en: New [[this.short-name]] per month
nb: Nye [[this.short-name]] per måned

en: Top performers
nb: Toppytere

en: Transactions in the last 30 days
nb: Transaksjoner i løpet av de siste 30 dagene

en: [[GenericTable]] by [[this]]
nb: [[GenericTable]] for [[this]]

en: Overview of your [[this]] data from Google Analytics
nb: Oversikt over dine [[this]]-data fra Google Analytics

en: Created At by hour of the day
nb: Opprettet Dato etter time på døgnet

en: Sales by month
nb: Omsetning per måned

en: How the [[this]] is distributed across categories
nb: Hvordan [[this]] er fordelt på tvers av kategorier

en: [[Timestamp]] by month of year
nb: [[Timestamp]] etter måned i året

en: How many total sessions vs. how many individual users you had each day.
nb: Hvor mange sesjoner totalt vs. hvor mange individuelle brukere du hadde hver dag.

en: How this metric is distributed across different numbers
nb: Hvordan denne indikatoren er fordelt på tvers av forskjellige nummer

en: Sessions by page where the session began
nb: Sesjoner etter side hvor sesjonen startet

en: Distinct values
nb: Unike verdier

en: Hours when [[this.short-name]] were added
nb: Timer når [[this.short-name]] ble lagt til

en: [[Timestamp]] by day of the week
nb: [[Timestamp]] etter ukedag

en: [[GenericNumber]] over time
nb: [[GenericNumber]] over tid

en: Heres an overview of your [[this]]
nb: Her er en oversikt over dine [[this]]

en: [[this.short-name]] by coordinates
nb: [[this.short-name]] etter koordinater

en: Heres a closer look at your [[this]] per state
nb: Her er en nærmere titt på dine [[this]] per stat

en: Created At by day of the month
nb: Opprettet Dato etter dag i måneden

en: Sales by coordinates
nb: Omsetning etter koordinater

en: New [[this.short-name]] over time
nb: Nye [[this.short-name]] over tid

en: Join date by hour of the day
nb: Innmeldingsdato etter time i døgnet

en: [[Timestamp]] by hour of day
nb: [[Timestamp]] etter time i døgnet

en: Sessions and unique users per day
nb: Sesjoner og unike brukere per dag

en: Events per [[GenericCategoryLarge]]
nb: Hendelser per [[GenericCategoryLarge]]

en: How they compare by distribution
nb: Hvordan de varierer etter distribusjon

en: Income per country
nb: Inntekt per land

en: Heres a closer look at your [[this]] per country
nb: Her er en nærmere titt på dine [[this]] per land

en: Sales by product [[ProductCategory]]
nb: Salg etter produkt [[ProductCategory]]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], bottom 5
nb: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], siste 5

en: [[this.short-name]] added in the last 30 days
nb: [[this.short-name]] lagt til i løpet av de siste 30 dagene

en: Average item quantity per month
nb: Gjennomsnittlig antall ting per måned

en: The number of [[GenericTable]] per country, and how each country is represented in different categories.
nb: Antall [[GenericTable]] per land, og hvordan hvert land er representert i forskjellige kategorier.

en: [[this]] per day of the week
nb: [[this]] per ukedag

en: Average qunatity per source
nb: Gjennomsnittlig antall per kilde

en: [[this.short-name]] by [[Timestamp]]
nb: [[this.short-name]] for [[Timestamp]]

en: Summary statistics
nb: Sammenfattet statistikk

en: Sales per month
nb: Omsetning per måned

en: [[GenericNumber]] by join date
nb: [[GenericNumber]] etter innmeldingsdato

en: Average of [[this]] by [[Country]]
nb: Gjennomsnittet av [[this]] for [[Country]]

en: [[this]] over time
nb: [[this]] over tid

en: Join date by day of the week
nb: Innmeldingsdato etter ukedag

en: We crunched the numbers for your [[this]]
nb: Vi knuste tall for din [[this]]

en: Months when [[this.short-name]] joined
nb: Måneder når [[this.short-name]] ble innmeldt

en: Unable to parse resource `{0}` as JSON
nb: Ressursen `{0}` kan ikke tolkes som JSON

en: Unable to find JSON via relative path `{0}`
nb: Finner ikke JSON via den relative stien `{0}`

en: Connection to host timed out for URL `{0}`
nb: Tidsavbrudd for tilkobling til vert på URL `{0}`

en: Unable to connect to unknown host at URL `{0}`
nb: Klarte ikke å koble til ukjent vert på URL `{0}`

en: Unable to connect to host at URL `{0}`
nb: Klarte ikke å koble til vert på URL `{0}`

en: Connection refused by host at for URL `{0}`
nb: Tilkobling nektet av vert for URL `{0}`

en: Unable to retrieve resource at URL `{0}`
nb: Klarte ikke å motta ressurs på URL `{0}`

en: Unable to parse resource at URL `{0}` as JSON
nb: Klarte ikke å tolke ressursen på URL `{0}` som JSON

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication: {0}
nb: Problem med tilkobling til LDAP-server, faller tilbake på lokal autentisering: {0}

en: BigQuery statements can''t be parameterized!
nb: BigQuery-uttrykk kan ikke parametriseres!

en: WARNING: Druid does not allow limitSpec in time series queries. Ignoring the LIMIT clause.
nb: ADVARSEL: Druid tillater ikke limitSpec i tidsseriespørringer. Ignorerer LIMIT-klausulen.

en: Invalid Snowflake connection details: missing DB name.
nb: Ugyldig Snowflake-tilkoblingsdetaljer: manglende DB-navn.

en: We’d love your feedback.
nb: Vi vil sette pris på din tilbakemelding.

en: It looks like Metabase wasn’t quite a match for you.
nb: Det ser ut som Metabase ikke fungerte tilfredsstillende for deg.

en: Would you mind taking a fast 5 question survey to help the Metabase team understand why and make things better in the future?
nb: Har du lyst til å svare på 5 raske spørsmål for å hjelpe Metabase-teamet med å forstå hvorfor, og gjøre ting bedre i fremtiden?

en: We hope you''ve been enjoying Metabase.
nb: Vi håper du likte Metabase.

en: Would you mind taking a fast 6 question survey to tell us how it’s going?
nb: Kunne du tenke deg å svare på en kort undersøkelse med 6 spørsmål for å fortelle oss hvordan det går?

en: {0} created a Metabase account
nb: {0} opprettet en konto til Metabase

en: {0} accepted their Metabase invite
nb: {0} aksepterte sin invitasjon til Metabase

en: [Metabase] Password Reset Request
nb: [Metabase] Forespørsel om tilbakestilling av passord

en: [Metabase] Notification
nb: [Metabase] Varsel

en: [Metabase] Help make Metabase better.
nb: [Metabase] Hjelp Metabase å bli bedre.

en: [Metabase] Tell us how things are going.
nb: [Metabase] Fortell oss hvordan ting går.

en: Error: query''s source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
nb: Feil: spørringens kildespørring har ikke blitt løst. Du trenger sannsynligvis å `preprosessere` spørringen først.

en: Don't know what to do with:
nb: Jeg vet ikke hva jeg skal gjøre med:

en: Don't know how to wrap:
nb: Jeg vet ikke hvordan man kan pakke inn:

en: Failed setting `query-caching-max-kb` to {0}.
nb: Klarte ikke å sette `query-caching-max-kb` til {0}

en: Values greater than {1} are not allowed.
nb: Verdier større enn {1} er ikke tillatt.

note: we need the Database instance no matter what (in order to compare details hash with cached value) passed in look up by ID
en: Database {0} does not exist.
nb: Databasen {0} finnes ikke.

en: Error: Database is not present in the Query Processor Store.
nb: Feil: Databasen finnes ikke i Query Processor Store.

en: Invalid embedding-secret-key! Secret key must be a hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string).
nb: Ugyldig embedding-secret-key! Den hemmelige nøkkelen må være en heksadesimalkodet 256-bit-nøkkel (dvs. en streng på 64 tegn).

en: JWT is missing `alg`.
nb: JWT mangler `alg`.

en: JWT `alg` cannot be `none`.
nb: JWT `alg` kan ikke være `none`.

en: The embedding secret key has not been set.
nb: Den hemmelige innebyggingsnøkkelen har ikke blitt satt.

en: Token is missing value for keypath
nb: Token mangler verdi for keypath

en: In-depth example
nb: Detaljert eksempel

en: Key
nb: Nøkkel

en: Class
nb: Klasse

en: Triggers
nb: Triggere

en: View triggers
nb: Vis triggere

en: Scheduler Info
nb: Planleggingsinfo

en: Priority
nb: Prioritet

en: Last Fired
nb: Sist kjørt

en: Next Fire Time
nb: Neste kjøringstid

en: Start Time
nb: Start tid

en: End Time
nb: Slutt tid

en: Final Fire Time
nb: Siste kjøringstid

en: May Fire Again?
nb: Kan kjøres igjen?

en: Triggers for {0}
nb: Triggere for {0}

en: Tasks
nb: Oppgaver

en: Jobs
nb: Jobber

en: Duplicated {0}
nb: Duplisert {0}

en: Duplicate this item
nb: Dupliser denne

en: Archive this item
nb: Arkiver denne

en: Duplicate dashboard
nb: Dupliser tavle

en: Duplicate "{0}"
nb: Dupliser "{0}"

en: Duplicate
nb: Dupliser

en: Tomorrow
nb: Imorgen

en: This {0}
nb: Dette {0}

en: Next {0}
nb: Neste {0}

en: Previous {0}
nb: Sist {0}

en: Previous {0} {1}
nb: Sist {0} {1}

en: Next {0} {1}
nb: Neste {0} {1}

en: Now
nb: Nå

en: {0} {1} ago
nb: {0} {1} siden

en: {0} {1} from now
nb: {0} {1} fra nå

en: Default period | Default periods
nb[0]: Standard periode
nb[1]: Standard perioder

en: Minute of hour | Minutes of hour
nb[0]: Minutt i time
nb[1]: Minutter av time

en: Hour of day | Hours of day
nb[0]: Time på dagen
nb[1]: Timer i dagen

en: Day of week
nb: Dag i uke

en: Day of month
nb: Dag i måned

en: Day of year | Days of year
nb[0]: Dag i år
nb[1]: Dager i år

en: Week of year | Weeks of year
nb[0]: Uke i år
nb[1]: Uker i år

en: Month of year | Months of year
nb[0]: Måned i år
nb[1]: Måneder i år

en: Quarter of year | Quarters of year
nb[0]: Kvartal i år
nb[1]: Kvartaler i år

en: {0} selection | {0} selections
nb[0]: {0} valgt
nb[1]: {0} valgte

note: Changed "Dette" to "Denne" as it fits the relative date filter better in norwegian
en: This
nb: Nåværende

en: Invalid
nb: Ukorrekt

en: Add a time
nb: Legg til tid

en: Nothing to compare for the previous {0}.
nb: Ingenting å sammenligne siden {0}.

en: by {0}
nb: etter {0}

en: value must be a valid database engine.
nb: verdi må være en gyldig database motor.

en: Connection refused by host for URL `{0}`
nb: Tilkobling nektet av vert for nettlink `{0}`

en: Warning: Postgres connection string with `ssl=true` detected.
nb: Advarsel: Postgres koblingsstreng med `ssl=true` funnet.

en: You may need to add `?sslmode=require` to your application DB connection string.
nb: Det kan hende du må legge inn `?sslmode=require` i koblingsstreng til databasen.

en: If Metabase fails to launch, please add it and try again.
nb: Hvis Metabase feiler ved oppstart, vennligst legg det inn og prøv igjen.

en: See https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 for more details.
nb: Se http://github.com/metabase/metabase/issues/8908 for detaljer.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recomended for production deployments.
nb: ADVARSEL: Bruk av H2 applikasjonsdatabase med Metabase er ikke anbefalt for produksjon.

en: For production deployments, we highly recommend using Postgres, MySQL, or MariaDB instead.
nb: For produksjon, anbefaler vi bruk av Postgres, MySQL eller MariaDB istedenfor.

en: If you decide to continue to use H2, please be sure to back up the database file regularly.
nb: Hvis du avgjør å bruke H2 for produksjon, vennligst bekreft at backup databasefilen jevnlig.

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres for more information.
nb: Se https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres for mer informasjon

en: Unable to connect to Metabase {0} DB.
nb: Kan ikke koble til Metabase {0} DB.

en: Error adding legacy SQL directive to BigQuery saved Question
nb: Feil ved tillegg av utdatert SQL direktiv til BigQuery lagret spørsmål.

en: Failed to notify {0} Database {1} updated
nb: Feilet ved varsling av {0} database {1} oppdatert

en: Loading driver {0} {1}
nb: Laster inn driver {0} {1}

en: Load driver {0}
nb: Last inn driver {0}

en: Driver not registered after loading: {0}
nb: Driver ikke registrert etter innlasting: {0}

en: Error: attempting to change {0} property `:abstract?` from {1} to {2}.
nb: Feil: prøver å endre {0} egenskapen `:abstract?`fra {1} til {2}

en: Registered abstract driver {0}
nb: Registrerte abstrakt driver {0}

en: Registered driver {0}
nb: Registrerer driver {0}

en: (parents: {0})
nb: (foreldre: {0})

en: Initializing driver {0}...
nb: Laster driver {0}...

en: Reason:
nb: Årsak:

en: Invalid driver feature: {0}
nb: Ugyldig driver funksjon: {0}

en: Invalid HoneySQL form:
nb: Ugyldig HoneySQL form:

en: Closing connection pool for database {0} ...
nb: Avslutter tilkoblingspool for database {0} ...

en: Error loading namespace
nb: Lastingsfeil av navnerom

en: Starting events listener:
nb: Starter hendelseslytter

en: Unexpected error listening on events
nb: Ukjent feil ved lytting etter hendelser

en: Error syncing Database {0}
nb: Feil ved synkronisering av database {0}

en: Failed to process sync-database event.
nb: Kunne ikke kjøre sync-database

en: Bad nested-query-level: query does not have a source query
nb: Feil med flernivå spørring: spørring har ingen kildespørring

en: I don''t know how to `{0}`.
nb: Jeg vet ikke hvordan jeg skal gjøre dette `{0}`

en: Here''s what I can do:
nb: Her er det jeg kan gjøre:

en: Error in Metabot command
nb: Feil i Metabot kommando

en: Websocket associated with this Slack event is different from the websocket we're currently using.
nb: Websocket assosiert med denne Slack saken er forskjellig fra websocketen vi kjører nå

en: FieldValues for Field {0} remain unchanged. Skipping...
nb: Feltverdier for Felt {0} forblir uendret. Hopper over...

en: Unable to normalize:
nb: Ikke mulig å normalisere

en: Could not find matching Field ID for target:
nb: Kunne ikke finne matchet felt ID for mål

en: Metabase does not have permissions to write to plugins directory {0}
nb: Metabase har ikke tilgang til å skrive til mappen med plugins {0}

en: Metabase cannot use the plugins directory {0}
nb: Metabase kan ikke bruke mappen med plugins {0}

en: Please make sure the directory exists and that Metabase has permission to write to it.
nb: Kontroller at mappen eksisterer og at Metabase har tilgang til å skrive

en: You can change the directory Metabase uses for modules by setting the environment variable MB_PLUGINS_DIR.
nb: Du kan endre mappen Metabase bruker for moduler ved å sette miljøvariabelen MB_PLUGINS_DIR.

en: Falling back to a temporary directory for now.
nb: Faller tilbake til en midlertidig mappe

en: Metabase cannot write to temporary directory. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
nb: Metbase kan ikke skrive til den midlertidige mappen. Sett MB-PLUGINS_DIR til en mappe det kan skrives til og start Metabase på nytt

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 1.0+. You can delete it from the plugins directory.
nb: spark-deps.jar er ikke lenger påkrevd av Metabase 1.0+. Du kan slette den fra plugin-mappen.

en: Failied to initialize plugin {0}
nb: Kunne ikke initialisere plugin {0}

en: Loading plugins in {0}...
nb: Laster inn plugins fra {0}...

en: Using Clojure base loader as shared context classloader: {0}
nb: Bruker Clojure base laster som delt kontekst klasselaster: {0}

en: Setting current thread context classloader to shared classloader {0}...
nb: Setter gjeldende trådkontekst klasselaster til delt klasselaster {0}...

note: it's important that we deref the promise again here instead of using the one we just created because it is possible thru a race condition that somebody else delivered the promise before we did; in that case, Clojure ignores subsequent calls to `deliver`. Dereffing the promise guarantees that we'll g
en: Setting current thread context classloader to NEWLY CREATED classloader {0}...
nb: Stiller inn gjeldende trådkontekst klasselaster til NYTT SKAPET klasselaster {0}...

en: Added URL {0} to classpath
nb: Legg inn nettlink {0} til klassebane

en: Plugin {0} declares a dependency that Metabase does not understand: {1}
nb: Plugin {0} deklarert som en påkrevd plugin kjenner ikke Metabase til: {1}

en: Refer to the plugin manifest reference for a complete list of valid plugin dependencies:
nb: Vennligst se referansemanifestet for plugin for en liste av gyldige plugin-avhengigheter:

en: Metabase cannot initialize plugin {0} due to required dependencies.
nb: Metabase kan ikke starte plugin {0} på grunn av påkrevde pakker.

en: Class not found: {0}
nb: Klasse ikke funnet: {0}

en: Plugin ''{0}'' depends on plugin ''{1}''
nb: Plugin "{0}" har krav i plugin "{1}"

en: Plugins with unsatisfied deps: {0}
nb: Plugins med utilfredsstilte avhengigheter: {0}

en: Extract file {0} -> {1}
nb: Pakk ut filen {0} -> {1}

en: Resource does not exist.
nb: Ressursen eksisterer ikke.

en: Loading plugin namespace {0}...
nb: Laster inn plugin navnerom {0}...

en: Dependencies satisfied; these plugins will now be loaded: {0}
nb: Avhengigheter godkjent; disse plugin vil bli lastet inn: {0}

en: Registering JDBC proxy driver for {0}...
nb: Registrerer JDBC proxy driver for {0}...

en: Deregistering original JDBC driver {0}...
nb: Avregistrerer original JDBC driver {0}

en: Default connection property {0} does not exist.
nb: Standard tilkoblingsverdi {0} eksisterer ikke.

en: Invalid connection property {0}: not a string or map.
nb: Ugyldig tilkoblingsberdi {0}: Ikke en tekststreng eller et oppslagsverk.

note: ok, do the init steps listed in the plugin mainfest
en: Load lazy loading driver {0}
nb: Last inn lazy loading driver {0}

en: Cannot initialize plugin: missing required property `driver-name`
nb: Kan ikke initialisere plugin: mangler nødvendig egenskap `driver-name`

en: Warning: plugin manifest for {0} does not include connection properties
nb: Advarsel: Pluginmanifestet for {0} inneholder ikke verdier for tilkobling

note: finally, register the Metabase driver
en: Registering lazy loading driver {0}...
nb: Registrerer lazy loading driver {0}

en: Error running query for Card {0}
nb: Feil ved kjøring av spørring for Kort {0}

en: Last week
nb: Forrige uke

en: This week
nb: Denne uken

en: Last month
nb: Forrige måned

en: This month
nb: Denne måneden

en: Last quarter
nb: Forrige kvartal

en: This quarter
nb: Dette kvartaler

en: Last year
nb: I fjor

en: This year
nb: Dette året

en: *driver* is unbound.
nb: *driver* er ikke tilknyttet

en: Error syncing Fields for Table ''{0}''
nb: Feil ved synkronisering av Felt for Tabell "{0}"

en: Hash of {0} matches stored hash, skipping Fields sync
nb: Avtrykk av {0} stemmer med lagret avtrykk, hopper over synk av Felt

en: Field
nb: Felt

en: Error checking if Fields {0} need to be created or reactivated
nb: Feil ved sjekking om Felt {0} må opprettes eller reaktiveres

en: Marking Field ''{0}'' as inactive.
nb: Markerer Feltet "{0}" som inaktivt.

en: Error retiring {0}
nb: Feil ved arkivering av {0}

en: Database type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
nb: Databasen av type {0} har blitt endret fra ''{1}'' til ''{2}''.

en: Comment has been added for {0}.
nb: Kommentar ble lagt til for {0}

en: Stopping Quartz Scheduler {0}
nb: Stopper Quartz Scheduler {0}

en: Starting Quartz Scheduler {0}
nb: Starter Quartz Scheduler {0}

note: don't bother logging namespace for now, maybe in the future if there's tasks of the same name in multiple namespaces we can log it
en: Initializing task {0}
nb: Initialiserer oppgave {0}

en: Error initializing task {0}
nb: Feil ved initialisering av oppgave {0}

en: Problem sending abandonment email
nb: Feil ved sending av oppsigelses-epost

en: Sending anonymous usage stats.
nb: Sender anonym brukerstatistikk

en: Error sending anonymous usage stats
nb: Feil med å sende anonymt bruker statistikk

en: Error sending Pulse {0}
nb: Feil ved sending av Pulse {0}

en: Sending scheduled pulses...
nb: Sender planlagte pulser...

en: SendPulses task failed
nb: Oppgaven SendPulses feilet

en: Cleaning up task history
nb: Rydder opp i oppgavehistorikk

en: Task history cleanup successful, rows were deleted
nb: Opprydding i oppgavehistorikk fullført, rader ble slettet

en: Task history cleanup successful, no rows were deleted
nb: Opprydding i oppgavehistorikk fullført, ingen rader ble slettet

en: Checking for new Metabase version info.
nb: Ser etter ny Metase versjonsinformasjon

en: Error fetching version info
nb: Feil ved henting av versjonsinformasjon

en: Maximum memory available to JVM: {0}
nb: Maksimalt minne tilgjengelig for JVM: {0}

en: Not something with an ID: {0}
nb: Ikke noe med en ID: {0}

en: [[CreateDate]] by month of the year
nb: [[CreateDate]] etter måned i året

en: Here's a quick look at your [[this]]
nb: Her er en rask titt på din [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by hour of the day
nb: [[CreateTimestamp]] etter time på dagen

en: Where you've acquired your users
nb: Der du har fått brukerne fra

en: How it's distributed across time and other categories.
nb: Hvordan det er distribuert over tid og andre kategorier.

en: Here's a closer look at your [[this]] per source
nb: Her er en nærmere titt på [[this]] per ressurs

en: Here's a quick look at the [[this]]
nb: Her er en kjapp titt på [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the month
nb: [[CreateTimestamp]] etter dag i måneden

en: Here's an overview of the people in your [[this]]
nb: Her er en oversikt over personene i din [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by quarter of the year
nb: [[CreateTimestamp]] etter kvartal i året

en: How they compare across location
nb: Hvordan de kan sammenlignes på tvers av plassering

en: Here's a closer look at your [[this]] by products
nb: Her er en nærmere titt på dine [[this]] etter produkt

en: [[CreateTimestamp]] by month of the year
nb: [[CreateTimestamp]] etter måned i året

en: An overview of your [[this]] and how it's distributed across time, place, and categories.
nb: Oversikt over dine [[this]] og hvordan de er distribuert over tid, sted og kategorier.

en: Here's a closer look at your [[this]]
nb: Her er en nærmere titt på din [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the week
nb:  [[CreateTimestamp]] etter dag i uken

en: Here's an overview of your [[this]] data from Google Analytics
nb: Her er en oversikt over dine [[this]]-data fra Google Analytics

en: Here's an overview of your [[this]]
nb: Her er en oversikt over dine [[this]]

en: Here's a closer look at your [[this]] field
nb: Her er en nærmere titt på ditt felt [[this]]

en: Here's a closer look at your [[this]] per country
nb: Her er en nærmere titt på dine [[this]] per land

en: If you're into correlations, this is the x-ray for you.
nb: Hvis du liker sammenhenger, er dette x-rayen for deg.

en: [[CreateDate]] by day of the week
nb: [[CreateDate]] etter dag i uken

en: It looks like your [[this]] has transactions, so here's a look at them
nb: Det ser ut som dine [[this]] har transaksjoner, så her er en titt på dem

en: Here's a closer look at your [[this]] per state
nb: Her er en nærmere titt på dine [[this]] per stat

en: [[CreateDate]] by day of the month
nb: [[CreateDate]] etter dag i måneden

en: [[CreateTime]] by hour of the day
nb: [[CreateTime] etter time på dagen

en: Here's a closer look at your [[this]] over time
nb: Her er en nærmere titt på dine [[this]] over tid

en: [[CreateDate]] by quarter of the year
nb: [[CreateDate]] etter kvartal i året

en: Edit user
nb: Rediger bruker

en: New user
nb: Ny bruker

en: Reset password
nb: Nullstill passord

en: Deactivate user
nb: Deaktiver bruker

en: Reactivate {0}?
nb: Aktiver {0}?

en: We couldn’t send them an email invitation, so make sure to tell them to log in using {0} and this password we’ve generated for them:
nb: Vi kunne ikke sende dem en invitasjon på e-post, så bi beskjed om at de må logge inn med {0} og dette passordet som vi har generert:

en: collection
nb: kolleksjon

en: collections
nb: kolleksjoner

en: dashboard
nb: tavle

en: dashboards
nb: tavler

en: First name is required
nb: Fornavn er påkrevd

en: Must be 100 characters or less
nb: Må være mindre enn 100 tegn

en: Last name is required
nb: Etternavn er påkrevd

en: Email is required
nb: Epost er påkrevd

en: Items you archive will appear here.
nb: Ting du arkiverer vil være her

en: No description
nb: Ingen beskrivelse

en: Sum of all values
nb: Sum av alle verdier

en: See all distinct values
nb: See alle distinkte verdier

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started
nb: Bla gjennom innholdet i dine databaser, tabeller og kolonner. Velg en database for å komme i gang.

en: Card results metadata passed in to API is VALID. Thanks!
nb: Metadata fra Kort-resultat sendt inn til API er GYLDIG. Takk!

en: Card results metadata passed in to API is INVALID. Running query to fetch correct metadata.
nb: Metadata fra Kort-resultat sendt inn til API er UGYLDIG. Kjører spørring for å hente korrekt metadata.

en: Card results metadata passed in to API is  ISSING. Running query to fetch correct metadata.
nb: Metadata fra Kort-resultat sendt inn til API MANGLER. Kjører spørring for å hente korrekt metadata.

en: {0} was autocorrected to {1}
nb: {0} ble automatisk rettet til {1}

en: DELETE /api/metric/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/metric/:id.
nb: DELETE /api/metric/:id er utfaset. Endre dens `archived`-verdi via PUT /api/metric/:id.

en: DELETE /api/segment/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/segment/:id.
nb: DELETE /api/segment/:id er utfaset. Endre dens `archived`-verdi via PUT /api/segment/:id.

en: Value of is_superuser must correspond to presence of Admin group ID in group_ids.
nb: Verdien av is_superuser må korrespondere med tilstedeværelsen av Admin group ID i group_ids.

en: Unexpected error writing keepalive characters
nb: Uventet feil ved skriving av keepalive-tegn

en: Unexpected output in async API response
nb: Uventet utdata i asynkront API svar

en: Output chan closed, canceling keepalive request.
nb: Utkanal stengt, avbryter keepalive-forespørsel.

en: Async response finished, closing channels.
nb: Asynkront svar ferdig, lukker kanaler.

en: No response after waiting {0}. Canceling request.
nb: Ikke svar etter å ha ventet {0}. Avbryter forespørsel.

en: Input channel unexpectedly closed.
nb: Inndatakanal ble uventet lukket.

en: f finished, permit will be returned
nb: f ferdig, tillatelse vil bli returnert

en: request canceled, permit will be returned
nb: forespørsel avbrutt. tillatelse vil bli returnert

en: Unexpected error attempting to run function after obtaining permit
nb: Uventet feil ved forsøk på å kjøre funksjon etter å ha hentet tillatelse

en: Not running pending function call: output channel already closed.
nb: Kjører ikke ventende funksjonskall: utkanal stengt.

en: Current thread already has a permit for {0}, will not wait to acquire another
nb: Gjeldende tråd har allerede tillatelse for {0}, vil ikke vente på å få en ny

en: Output channel closed, will skip running {0}.
nb: Utkanal stengt, kommer ikke til å kjøre {0}.

en: Running {0} on separate thread...
nb: Kjører {0} i en egen tråd...

en: Caught error running {0}
nb: Feil ved kjøring av {0}

en: Request canceled, canceling future
nb: Forespørsel avbrutt, avbryter future

en: Closing old connection pool for database {0} ...
nb: Stenger gammel tilkoblingspool for database {0} ...

en: Here''s your {0} most recent cards:
nb: Her er dine {0} siste kort:

en: Could you be a little more specific, or use the ID? I found these cards with names that matched:
nb: Kan du være litt mer spesifikk, eller bruke ID? Jeg fant disse kortene med navn som matchet:

note: Searching by ID
en: Card {0} not found.
nb: Kort {0} ble ikke funnet

en: Exception in API call
nb: Unntak ved API-kall

en: Request canceled before finishing.
nb: Forespørsel ble avbrutt før den ble ferdig

en: Metabase only supports JSON requests.
nb: Metabase støtter bare JSON-forespørsler.

en: Make sure you set a 'Content-Type: application/json' header.
nb: Dobbeltsjekk at det er satt opp 'Content-Type: application/json' på spørringshodet.

en: Setting Metabase site URL to {0}
nb: Setter URL for Metabase-nettsted til {0}

en: Error scheduling tasks for DB
nb: Feil ved planlegging av oppgaver for DB

en: Error unscheduling tasks for DB.
nb: Feil ved fjerning av planlagte oppgaver for DB.

en: Sync metadata was: ''{0}'' is now: ''{1}''
nb: Synk metadata var: "{0}" er nå: "{1}"

en: Cache FieldValues was: ''{0}'', is now: ''{1}''
nb: Mellomlagret FieldValues var "{0}" er nå: "{1}"

en: You cannot update the creator_id of a Metric.
nb: Du kan iukke oppdatere creator_id for en Indikator.

en: MetaBot can only have Collection permissions.
nb: MetaBot kan bare ha tillatelser for Samling.

en: Failed to grant permissions
nb: Kunne ikke gi tillatelser

en: Changing permissions
nb: Endrer tillatelser

en: FROM:
nb: Fra:

en: TO:
nb: Til:

en: You cannot update the creator_id of a Segment.
nb: Du kan ikke oppdatere creator_id på et segment.

en: Attempted to set Setting {0} to obfuscated value. Ignoring change.
nb: Prøvde å sette Innstilling {0} til tilslørt verdi. Ignorerer endring.

en: Using value of env var {0}
nb: Bruker verdien av miljøvariabel {0}

en: Adding User {0} to All Users permissions group...
nb: Legger Bruker {0} til sikkerhetsgruppen Alle Brukere

en: Adding User {0} to Admin permissions group...
nb: Legger Bruker {0} til sikkerhetsgruppen Admin

en: Query failure
nb: Feil ved spørring

en: Maximum number of simultaneous queries to allow per connected Database.
nb: Maksimalt tillatt antall samtidige spørringer per tilkoblet Database.

en: Timed out after {0} milliseconds.
nb: Tidsavbrudd etter {0} millisekund.

en: Misfire Instruction
nb: Vådeskudd-instruksjoner

en: Archive this?
nb: Arkivere dette?

en: Learn about our data
nb: Lær om våre data

en: Use DNS SRV when connecting
nb: Koble til ved hjelp av DNS SRV

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to 
    an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means,
    leave this disabled.
nb: Dette alternativet krever at oppgitt vert er et FQDN. Hvis du kobler til et Atlas-kluster trenger du kanskje å aktivere dette. Hvis du ikke vet hva dette betyr, la det være deaktivert.

en: Automatically run queries when doing simple filtering and summarizing
nb: Kjør spørringer automatisk under enkle filtreringer og oppsummeringer

en: When this is on Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
nb: Når dette er på, vil Metabase automatisk kjøre spørringer når brukere utfører enkle utforskniger med Summer- og filterknapper når de leser tabeller eller diagrammer. Du kan slå av dette hvis databasespørringer går tregt. Denne innstillingen påvirker ikke drilling eller SQL-spørringer.

en: Learn about this database
nb: Lær om denne databasen

en: Archive this dashboard?
nb: Arkiver denne infotavlen?

en: All results
nb: Alle resultater

en: Our Analytics
nb: Våre Analyser

en: Additive sum of all the values of a column.\ne.x. total revenue over time.
nb: Additiv sum av alle verdier i en kolonne.\nF.eks total inntekt over tid.

en: Additive count of the number of rows.\ne.x. total number of sales over time.
nb: Additiv telling av antall rader.\nF.eks totalt antall salg over tid.

en: record | records
nb[0]: post
nb[1]: poster

en: Browse Data
nb: Bla gjennom data

en: Write SQL
nb: Skriv SQL

en: Simple question
nb: Enkelt spørring

en: Pick some data, view it, and easily filter, summarize, and visualize it.
nb: Velg noen data, se på dem og enkelt filtrere, summere og visualisere dem.

en: Custom question
nb: Egendefinert spørring

en: Use the advanced notebook editor to join data, create custom columns, do math, and more.
nb: Bruk den avanserte notatblokk-editoren for å forene data, opprette egendefinerte kolonner, gjøre matematiske operasjoner og mer.

en: Basic Metrics
nb: Grunnleggende Indikatorer

en: Custom…
nb: Egendefinert..

en: Add grouping
nb: Legg til gruppering

en: Pick a limit
nb: Velg en grense

en: Show maximum
nb: Vis maksimum

en: Get Preview
nb: Hent Forhåndsvisning

en: Back to previous results
nb: Tilbake til forrige resultater

en: Sample values
nb: Eksempelverdier

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started.
nb: Bla gjennom innholdet på dine databaser, tabeller og kolonner. Velg en database for å komme i gang.

en: Visualize
nb: Visualiser

en: Join data
nb: Sammenføyningsdata

en: Custom column
nb: Egendefinert kolonne

en: Summarize
nb: Oppsummer

en: Aggregate
nb: Aggreger

en: Breakout
nb: Utbrudd

en: Pick the metric you want to see
nb: Velg indikatorene du vil se

en: Pick a column to group by
nb: Velg kolonnen du vil gruppere etter

en: Pick your starting data
nb: Velg dine startdata

en: Select None
nb: Velg ingen

en: Select All
nb: Velg alle

en: Pick a table...
nb: Velg en tabell...

en: Enter a limit
nb: Angi en grense

en: Brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
nb: Klammer runt en {0} lager et valgfritt klausul i malen. Hvis "variabel" er satt, vil hele klausulet bli satt inn i malen. Hvis ikke, vil hele klausulen bli ignorert.

en: When using a Field Filter, the column name should not be included in the SQL. Instead, the variable should be mapped to a field in the side panel.
nb: Ved bruk av Felt Filter, bør kolonnenavnet ikke inkluderes i SQL. Variablen bør heller kobles til et felt i sidepanelet.

en: View the native query
nb: Vis den lokale spørringen

en: Native query for this question
nb: Lokal spørring for dette spørsmålet

en: Convert this question to a native query
nb: Konverter dette spørsmålet til en lokal spørring

en: SQL for this question
nb: SQL for dette spørsmålet

en: Convert this question to SQL
nb: Konverter dette spørsmålet til SQL

en: Get alerts
nb: Hent alarmer

en: {0} breakout | {0} breakouts
nb[0]: {0} utbrudd
nb[1]: {0} utbrudd

en: Hide filters
nb: Skjul filtre

en: Show filters
nb: Vis filtre

en: Started from
nb: Startet fra

en: {0} row | {0} rows
nb[0]: {0} rad
nb[1]: {0} rader

en: Show all rows
nb: Vis alle rader

en: Show {0}
nb: Vis {0}

en: Showing first {0}
nb: Viser de første {0}

en: Showing {0}
nb: Viser {0}

en: Summarized
nb: Oppsummert

en: Hide editor
nb: Gjem editor

en: Show editor
nb: Vis editor

en: Pick the metric you'd like to see
nb: Velg målingene du vil se

en: {0} options
nb: {0} alternativer

en: Choose a visualization
nb: Velg en visualisering

en: Filter by
nb: Filtrer på

en: Summarize by
nb: Oppsummer på

en: Group by
nb: Grupper etter

en: Add a metric
nb: Legg til en indikator

en: Profile
nb: Profil

en: This is usually pretty fast but seems to be taking a while right now.
nb: Dette går vanligvis ganske fort men ser ut til å bruke litt tid akkurat nå.

en: Combo
nb: Kombinasjon

en: Row
nb: Rad

en: Boolean
nb: Boolsk

en: Unknown Segment
nb: Ukjent segment

en: Unknown Filter
nb: Ukjent filter

en: Left outer join
nb: Venstre ytre sammenføyning

en: Right outer join
nb: Høyre ytre sammenføyning

en: Inner join
nb: Indre sammenføyning

en: Full outer join
nb: Full ytre sammenføyning

en: Card results metadata passed in to API is MISSING. Running query to fetch correct metadata.
nb: Metadata for kortresultater sendt inn til API MANGLER. Kjører spørring for å hente korrekt metadata.

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication
nb: Problem ved tilkobling til LDAP-server, bruker lokal autentisering

en: Cannot create Database: cannot find driver {0}.
nb: Kan ikke opprette Database: kan ikke finne driver {0}.

en: Query failed
nb: Spørring feilet

en: Warning: {0} returned `nil`
nb: Advarsel: {0} returnerte `nil`

en: Unexpected error writing result to output channel: already closed
nb: Uventet feil ved skriving av resultat til utkanal: stengt

en: Unexpected error writing exception to output channel: already closed
nb: Uventet feil ved skriving av unntak til utkanal: stengt

en: Metabase can only transfer data from H2 to Postgres or MySQL/MariaDB.
nb: Metabase kan bare overføre fra H2 til Postgres eller MySQL/MariaDB.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recommended for production deployments.
nb: ADVARSEL: Å bruke Metabase med H2 application database er ikke anbefalt for bruk i produksjon.

en: Application database setup
nb: Databaseinnstillinger for applikasjon

en: Could not find {0} driver.
nb: Kunne ikke finne driver {0}.

en: You may need to add 'trustServerCertificate=true' to the additional connection options to connect with SSL.
nb: Du må kanskje legge til 'trustServerCertificate=true' til tilkolingsalternativene for å koble til med SSL.

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifer.
nb: Vet ikke hva jeg skal kalle {0}, forventet en Identifikator.

en: Client closed connection, canceling query
nb: Klienten avsluttet tilkoblingen, avbryter spørring

en: {0} is not a valid DN.
nb: {0} er ikke en gyldig DN

en: Error logging API request
nb: Feil ved logging av API-forespørsel

en: Failed to set site-url
nb: Kunne ikke sette url for nettsted

en: Error destroying thread pool for DB.
nb: Feil ved ødelegging av trådpool for DB.

en: Updating display name for {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''
nb: Oppdaterer visningsnavn for {0} "{1}": "{2}" -> "{3}"

en: Invalid humanization strategy ''{0}''. Valid strategies are: {1}
nb: Ugylding humaniseringsstrategi "{0}". Gyldige strategier er: {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Chaning Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
nb: Endrer humaniseringsstrategi for Tabell- & Feltnavn fra "{0}" til "{1}"

en: Error saving task history
nb: Feil ved lagring av oppgavehistorikk

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 0.32.0+. You can delete it from the plugins directory.
nb: Metabase 0.32.0+ trenger ikke spark-deps.jar. Du kan slette den fra plugin-mappen.

en: Failed to copy file
nb: En feil oppstod ved filkopiering

note: check that the URL is valid
en: Invalid site URL: {0}
nb: Ugyldig URL for nettsted: {0}

en: site-url is invalid; returning nil for now. Will be reset on next request.
nb: nettsted-url er ugylding; returnerer nil for nå. Vil bli tilbakestilt ved neste spørring.

en: More results have been included as a file attachment
nb: Fler resultater har blitt lagt til som filvedlegg

en: This question has been included as a file attachment
nb: Dette spørsmålet har blitt lagt til som filvedlegg

en: We were unable to display this Pulse.
nb: Vi var ute av stand til å vise denne Pulsen.

en: Please view this card in Metabase.
nb: Vennligst vis dette kortet i Metabase

en: An error occurred while displaying this card.
nb: En feil oppstod ved visning av dette kortet

en: Can only determine expected columns for MBQL queries.
nb: Kan bare avgjøre forventede kolonner fir MBQL-spørringer.

en: No columns returned.
nb: Ingen kolonner returnert.

en: Warining: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
nb: Advarsel: kunne ikke bestemme felt for en eksplisitt `kilde-spørring` hvis du ikke inkluderer `kilde-metadata`.

en: Cannot resolve {0}: Field does not exist, or its Table belongs to a different Database.
nb: Kan ikke løse {0}: Felt eksisterer ikke eller Tabellen hører til en annen Database.

en: Cannot resolve :field-literal inside :fk-> unless inside join with explicit :alias.
nb: Kan ikke løse :felt-literal inni :fn->hvis ikke indre sammenføyning med eksplisitt :alias.

en: Cannot find Table ID for {0}
nb: Kan ikke finne Tabell ID for {0}

en: No matching info found.
nb: Ingen matchende info funnet.

en: Could not resolve {0}
nb: Kunne ikke løse {0}

en: Invalid fk-> clause: nowhere to add corresponding join.
nb: Ugyldig fn->klausul: ingen steder å legge til korresponderende sammenføyning.

en: {0} driver does not support foreign keys.
nb: {0} driver støtter ikke fremmednøkler.

en: Query processor error: number of columns returned by driver does not match results.
nb: Spørringsprosessorfeil: antall kolonner returnert fra driver matcher ikke resultat.

en: Expected {0} columns, but first row of resuls has {1} columns.
nb: Forventet {0} kolonner, men første rad i resultatene har {1} kolonner.

en: No expression named {0} found. Found: {1}
nb: Fant ingen uttrykk kalt {0}. Fant: {1}

en: Distinct values of {0}
nb: Unike verdier av {0}

en: Average of {0}
nb: Gjennomsnittet av {0}

en: Sum of {0}
nb: Summen av {0}

en: SD of {0}
nb: SD av {0}

en: Min of {0}
nb: Min av {0}

en: Max of {0}
nb: Max av {0}

note: until we have a way to generate good names for filters we'll just have to say 'matching condition' for now
en: Sum of {0} matching condition
nb: Sum av {0} matchende betingelser

en: Share of rows matching condition
nb: Andel av rader som matcher betingelsen

en: Count of rows matching condition
nb: Antall rader som matcher betingelsen

en: Request already canceled, will not run synchronous QP code.
nb: Forespørsel er allerede avbrutt, vil ikke kjøre synkron QP-kode.

en: Unexpectedly got `nil` Query Processor response.
nb: Fikk uventet svar `nil` fra spørringsprosessor.

en: Got InterruptedException. Canceling query.
nb: Fikk InterruptedException. Avbryter spørring.

en: Unhandled exception, exepected `catch-exceptions` middleware to handle it.
nb: Ubehandlet unntak, forventet at `catch-exceptions`-mellomvare skulle behandle den.

en: Query timed out after %s
nb: Tidsavbrudd for spørring etter %s.

en: Creating new query thread pool for Database {0}
nb: Lager en ny tråd-pool for spørringer for Database {0}

en: Destroying query thread pool for Database {0}
nb: Ødelegger tråd-pool for spørringer for Database {0}

en: Request canceled, canceling pending query
nb: Forespørsel avbrutt, avbryter ventende spørring

en: Cannot update binned field: query is missing source-metadata
nb: Kan ikke oppdatere samlede felt: spørring mangler kilde-metadata

en: Cannot update binned field: could not find matching source metadata for Field ''{0}''
nb: Kan ikke oppdatere samlede felt: kunne ikke finne matchende metadata i kilden for Felt "{0}"

en: Using query processor cache backend: {0}
nb: Bruk av mellomlagringsserverdel for spørringsprosessor: {0}

en: Invalid metric: {0} reason: {1}
nb: Ugyldig indikator: {0} grunn: {1}

en: Unknown error
nb: Ukjent feil

en: Unexpected nil response from query processor.
nb: Uventet null-svar fra spørringsprosessoren.

en: Query canceled
nb: Spørring avbrutt

en: Unable to resolve driver for query: missing or invalid `:database` ID.
nb: Kunne ikke finne driver for spørring: manglende eller ugyldig `:database`-ID.

en: Unable to resolve driver for query: Database {0} does not exist.
nb: Kunne ikke finne driver for spørring: Database {0} eksisterer ikke.

en: Cannot use :fields :all in join against source query unless it has :source-metadata.
nb: Kan ikke bruke :felt :alle i sammenføyninger mot kildespørringer hvis den ikke har :kilde-metadata.

en: Bad :joined-field clause: join with alias ''{0}'' does not exist. Found: {1}
nb: Uønsket :forent-felt klausul: sammenføyning med alias "{0}" eksisterer ikke. Fant: {1}

en: Invalid :source-table ''{0}'': should be resolved to a Table ID by now.
nb: Ugylding :kilde-tabell "{0}": burde vært løst til en Tabell-ID nå.

en: Cannot store Tables or Fields before Database is stored.
nb: Kan ikke lagre Tabeller eller Felt før Database er lagret.

en: Attempting to fetch second Database. Queries can only reference one Database.
nb: Prøver å hente Database nummer to. Spørringer kan bare referere til en Database.

en: Failed to fetch Table {0}: Table does not exist, or belongs to a different Database.
nb: Kunne ikke hente Tabell {0}: Tabell eksistere ikke, eller hører til en annen Database.

en: Failed to fetch Field {0}: Field does not exist, or belongs to a different Database.
nb: Kunne ikke hente Felt {0}: Felt eksisterer ikke, eller hører til en annen Database.

en: Failed to load template ''{0}''. Did you remember to build the Metabase frontend?
nb: Kunne ikke laste mal "{0}". Husket du å bygge Metabase-frontend?

en: Sample dataset DB file ''{0}'' cannot be found.
nb: DB-fil for Eksempeldatasett "{0}" ble ikke funnet.

en: Loading sample dataset...
nb: Laster inn eksempeldata...

en: Failed to load sample dataset
nb: Feil ved innlasting av eksempeldatasett

en: Found new tables:
nb: Fant nye tabeller:

en: Marking tables as inactive:
nb: Markerer tabeller som inaktive:

en: Updating description for tables:
nb: Oppdaterer beskrivelse for tabeller:

en: Rescheduling job {0}
nb: Planlegger jobb {0}

en: Error rescheduling job
nb: Feil ved endring av planlagte tidspunkt for oppgave

en: Starting Pulse Execution: {0}
nb: Starter utføring av Puls: {0}

en: Finished Pulse Execution: {0}
nb: Puls ferdig utført: {0}

en: Failed to schedule tasks for Database {0}
nb: Kunne ikke planlegge oppgaver for Database {0}

en: All elements must be distinct.
nb: Alle elementer må være unike.

[ctx: Modal for selecting columns in source data or when doing a join.]
en: Pick the columns you want to include
nb: Velg kolonnene du vil inkludere

en: When this is on, Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
nb: Når dette er på, vil Metabase automatisk kjøre spørringer når brukere utfører enkle utforskniger med Summer- og filterknapper når de leser tabeller eller diagrammer. Du kan slå av dette hvis databasespørringer går tregt. Denne innstillingen påvirker ikke drilling eller SQL-spørringer.

en: Change join type
nb: Endre sammenføyningstype

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifier.
nb: Vet ikke hva jeg skal kalle {0}, forventet en Identifikator.

en: Error adding User {0} to Group {1}
nb: Feil ved å legge Bruker {0} til Gruppe {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Changing Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
nb: Endrer humaniseringsstrategi for Tabell- & Feltnavn fra "{0}" til "{1}"

en: Infinite loop detected: recursively preprocessed query {0} times.
nb: Uendelig løkke oppdaget: ferdigbeheandlet spørring rekursivt {0} ganger.

en: Warning: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
nb: Advarsel: kunne ikke bestemme felt for en eksplisitt `kilde-spørring` hvis du ikke inkluderer `kilde-metadata`.

en: Unhandled exception, expected `catch-exceptions` middleware to handle it.
nb: Ubehandlet unntak, forventet at `catch-exceptions`-mellomvare skulle behandle den.

en: Diagnostic Info
nb: Diagnostisk info

en: Select Metabase process:
nb: Velg Metabase prosess:

en: All Metabase processes
nb: Alle Metabase prosesser

en: The window was closed before completing Google Authentication.
nb: Vinduet ble lukket før Google Autentiseringen ble ferdig.

en: There was an issue signing in with Google. Pleast contact an administrator.
nb: Det oppstod en feil ved innlogging med Google. Vennligst kontakt en administrator.

en: Sign in with email
nb: Logg inn med e-post

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means, leave this disabled.
nb: Dette alternativet krever at oppgitt vert er et FQDN. Hvis du kobler til et Atlas-kluster trenger du kanskje å aktivere dette. Hvis du ikke vet hva dette betyr, la det være deaktivert.

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
nb: Som standard utfører Metabase en lettvektssync en gang i timen og en intensiv daglig scan av feltverdier. Hvis du har en stor database anbefaler vi å slå dette på og se hvor ofte feltverdiscanningen utføres.

en: Remove these suggestions
nb: Fjern disse forslagene

en: Remove these suggestions?
nb: Fjern disse forslagene?

en: These won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always get to x-rays by clicking on Browse Data in the main navigation, then clicking on the lightning bolt icon on one of your tables.
nb: Disse vil ikke vises på hjemmesiden for noen av dine brukere lengre, men du kan alltids komme det til dine x-rays ved å klikke på Bla gjennom data i hovedmenyen og så på lyn-ikonet på en av dine tabeller.

en: Hide this section
nb: Skjul denne seksjonen

en: Remove this section?
nb: Fjern denne seksjonen?

en: "Our Data" won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always browse through your databases and tables by clicking Browse Data in the main navigation.
nb: "Vår data" vil ikke vises på hjemmesiden for noen av brukerne lengre, men du kan alltids bla gjennom dine databaser og tabeller ved å klikke Bla gjennom data i hovedmenyen.

en: My new fantastic collection
nb: Min nye fantastiske samling

en: Cancelation timestamp
nb: Tidspunkt for avbrytelse

en: Cancelation time
nb: Tid for avbrytelse

en: Cancelation date
nb: Dato for avbrytelse

en: Deletion timestamp
nb: Tidspunkt for sletting

en: Deletion time
nb: Tid for sletting

en: Deletion date
nb: Dato for sletting

en: Only in detail views
nb: Bare i detaljvisning

en: Do not include
nb: Ikke inkluder

en: This field won't be visible or selectable in questions created with the GUI interfaces. It will still be accessible in SQL/native queries.
nb: Dette feltet vil ikke være synlig eller valgbart i spørsmål laget i brukergrensesnittet. Den vil fremdeles kunne nås i SQL/lokale spørringer.

en: Cumulative sum
nb: Kumulativ sum

en: Standard deviation
nb: Standardavvik

en: must be at least {0} characters long
nb: må være på minst {0} tegn

en: Must be at least {0} characters long
nb: Må være på minst {0} tegn

en: Name (required)
nb: Navn (påkrevd)

en: Run selected text
nb: Kjør valgt tekst

en: Run query
nb: Kjør spørring

en: Here's where your results will appear
nb: Her vil dine resultater vises

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click Save and choose to replace the original question.
nb: Du lager ingen permanente endringer til en lagret spørring hvis du ikke klikker Lagre og velger å erstatte originalspørsmålet.

en: There aren't any filter widgets for this type of field yet.
nb: Det fins ikke noen filter-widget for denne type felt enda.

en: Look up this field
nb: Søk opp dette feltet

en: Why this metric is interesting
nb: Hvorfor denne indikatoren er interessant

en: Things to be aware of about this metric
nb: Ting å være oppmerksom på vedrørende denne indikatoren

en: How this metric is calculated
nb: Hvordan denne indikatoren er kalkulert

en: Table this is based on
nb: Tabellen dette er basert på

en: (empty)
nb: (tom)

en: Goal line
nb: Mållinje

en: Trend line
nb: Trendlinje

en: Show values on data points
nb: Vis verdier på datapunkter

en: Values to show
nb: Verdier som skal vises

en: As many as can fit nicely
nb: Så mange som får plass

en: All
nb: Alle

en: Data includes missing dimension values.
nb: Data inkluderer verdier som mangler i dimensjonen.

en: We encountered an invalid date: "{0}"
nb: Vi kom over en ugyldig dato: "{0}"

en: The query for this chart was run in {0} rather than {1} due to database or driver constraints.
nb: Spørringen for denne grafen ble kjørt i {0} i stedet for {1} på grunn av database- eller driverbegrensninger.

en: This chart contains queries run in multiple timezones: {0}
nb: Denne grafen inneholder spørringer som kjøres i flere tidssoner: {0}

en: An error occurred while running the query.
nb: En feil oppstod ved kjøring av spørring.

en: Output H2 database already exists: %s, removing.
nb: H2-måldatabase eksisterer allerede: %s, fjerner.

en: Don't need to migrate, just use the existing H2 file
nb: Trenger ikke migrere, bare bruk eksisterende H2-fil

en: Target DB is already populated!
nb: Mål-DB er allerede fylt inn!

en: System info:n {0}
nb: Systeminformasjon:n {0}

en: Database setup
nb: Databaseoppsett

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren''t in a Collection to {1} Collection {2}
nb: Flytter instanser av {0} som ikke er i en Samling til {1} Samling {2}

en: Invalid '{{...}}' clause: expected a param name
nb: Ugyldig '{{...}}' klausul: Forventet et parameternavn

en: '{{...}}' clauses cannot be empty.
nb: '{{...}}' klausuler kan ikke være tomme.

en: '[[...]]' clauses must contain at least one '{{...}}' clause.
nb: '[[...]]' klausuler må inneholde minst en '{{...}}' klausul.

en: Invalid query: found '[[' or '{{' with no matching ']]' or '}}'
nb: Ugyldig spørring: fant  '[[' eller '{{' uten matchende ']]' eller '}}'

en: You''ll need to pick a value for ''{0}'' before this query can run.
nb: Du må velge en verdi for "{0}" før denne spørringen kan kjøre.

en: Can''t find field with ID: {0}
nb: Kan ikke finne felt med ID: {0}

en: Could not load {0} driver.
nb: Kunne ikke laste driver {0}.

en: Cannot run query: missing required parameters: {0}
nb: Kan ikke kjøre spørring: mangler påkrevde parameter: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1}
nb: Vet ikke hvordan man leser {0} {1}

en: Don''t know how to alias {0}, expected an Identifier.
nb: Vet ikke hva jeg skal kalle {0}, forventet en Identifikator.

note: it's better return a slightly broken SQL query with a probably incorrect string representation of the value than to have the entire QP run fail because of an unknown type.
en: Don''t know how to unprepare values of class {0}
nb: Vet ikke hvordan verdier av klasse {0} uforberedes

en: Creating new connection pool for {0} database {1} ...
nb: Lager ny tilkoblingspool for {0} database {1} ...

en: Invalid timezone ''{0}''
nb: Ugyldig tidssone "{0}"

en: Cannot set timezone: invalid or missing SQL format string for driver {0}.
nb: Kan ikke sette tidssone: ugyldig eller manglende SQL-formatstreng for driver {0}.

en: Did you implement set-timezone-sql?
nb: Implementerte du set-timezone-sql?

en: Failed to set timezone ''{0}''
nb: Kunne ikke angi tidssone "{0}"

en: Database connection error
nb: Feil ved databasetilkobling

en: Error parsing JSON
nb: Feil ved analyse av JSON

en: Whether or not to display data on the homepage. Admins might turn this off in order to direct users to better content than raw data
nb: Om man skal vise data på hjemmesiden eller ikke. Administratorer kan slå av denne for å bedre omdirigere brukere til innhold i stedet for rådata.

en: Whether or not to display x-ray suggestions on the homepage. They will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
nb: On du skal vise forslag til x-rays på hjemmesiden eller ikke. De vil være skjult hvis noen infotavler er festet. Admins kan skjule dette for å bedre omdirigere brukere til innhold i stedet for rådata.

en: Identify the source of HTTP requests by this header's value, instead of its remote address.
nb: Identifiser kilden av HTTP-forespørslen med denne header-verdien i stedet for dens eksterne adresse.

en: Invalid Setting: {0}/{1}
nb: Ugyldig innstilling: {0}/{1}

en: reached its goal
nb: nådde sitt mål

en: gone below its goal
nb: gått under målet

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via email
nb: Sender Puls ({0}: {1}) via e-post

en: Pulse: {0}
nb: Puls: {0}

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via Slack
nb: Sender Puls ({0}: {1}) via Slack

en: Sending Alert ({0}: {1}) via email
nb: Sender Alarm ({0}: {1}) på e-post

en: Metabase alert: {0} has {1}
nb: Metabase alarm: {0} har {1}

en: Sending Alert ({0}: {1}) via Slack
nb: Sender Alarm ({0}: {1}) til Slack

en: Alert: {0}
nb: Alarm: {0}

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attemping to format them as such?
nb: FIXMEG: Disse er ikke gyldige kronologiske litteraler: {0} {1}: Så hvorfor prøver vi å formatere de som det?

en: No matching info found for join against Table {0} ''{1}'' on Field {2} ''{3}'' via FK {4} ''{5}''
nb: Ingen matchende informasjon for sammenføyning mot Tabell {0} "{1}" for Felt {2} "{3}" via FN {4} "{5}"

en: Don''t know how to get information about Field: {0}
nb: Vet ikke hvordan vi skal få informasjon om Felt: {0}

en: Query timed out after {0}
nb: Tidsavbrudd for spørring etter {0}

en: Formatting rows with results timezone ID {0}
nb: Formaterer resultatrader med tidssone ID {0}

en: Invalid timezone ID ''{0}''
nb: Ugyldig tidssone-ID "{0}"

en: Saving fingerprint for {0}
nb: Lagrer fingeravtrykk for {0}

en: Sending abandoment email!
nb: Sender e-post med oppsigelse!

en: Resulting transforms do not conform to expectations.nExpected: {0}
nb: Resulterende transformering svarer ikke til forventningene. Forventet: {0}

en: Timed out after {0}
nb: Tidsavbrudd etter {0}

en: Invalid unit: {0}
nb: Ugyldig enhet: {0}

en: Don''t know how to parse {0} using format {1}
nb: Vet ikke hvordan jeg leser {0} ved å bruke formatet {1}

en: Token is missing value for keypath {0}
nb: Nøkkel mangler for sti {0}

en: Sending usage stats FAILED
nb: Sending av bruksstatistikk FEILET

en: There was an error saving
nb: Det oppstod en feil under lagring

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}.
nb: For å tillate innlogging med Google må du gi Metabase en kliend ID til Googles utviklerkonsoll. Det er bare et par steg og instruksjoner på hvordan du lager en nøkkel finnes {0}.

en: Be sure to include the full client ID, including the apps.googleusercontent.com suffix.
nb: Pass på å inkludere hele klient-IDen, inkludert suffikset apps.googleusercontent.com.

en: Metabase {0} is available.
nb: Metabase {0} er tilgjengelig.

en: You're running {0}
nb: Du kjører på {0}

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time.
nb: Beklager, vi kunne ikke sjekke for oppdateringer akkurat nå.

en: patch release
nb: patch-utgivelse

en: Dates and Times
nb: Datoer og tidspunkt

en: Numbers
nb: Nummer

en: No mappable groups
nb: Ingen grupper kan tilordnes

en: Metabase Documentation
nb: Metabase Dokumentasjon

en: Includes a troubleshooting guide
nb: Inkluderer en guide for feilsøking

en: Post on the Metabase support forum
nb: Lag innlegg på Metabase-forumet

en: A community forum for all things Metabase
nb: Et fellesskap for alt om Metabase

en: File a bug report
nb: Send inn en feilrapport

en: Create a GitHub issue (includes the diagnostic info below)
nb: Opprett GitHub-issue (inkluderer diagnostikk-informasjonen under)

en: Please include these details in support requests. Thank you!
nb: Vennligst inkluder disse detaljene i brukerstøttehenvendelsen. Takk!

en: youlooknicetoday@email.com
nb: haenfindag@epost.no

en: Remember me
nb: Husk meg

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can {0}.
nb: Av sikkerhetsgrunner, løper lenker for tilbakestilling av passord ut etter en liten stund. Hvis du fremdeles trenger å tilbakestille passordet ditt kan du {0}.

en: Save new password
nb: Lagre nytt passord

en: No matching result
nb: Ingen resultater

en: Submit
nb: Send inn

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host. This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available. Enabling this is usually slower than a direct connection.
nb: Noen databaseinstallasjoner kan bare nås ved tilkobling gjennom en SSH bastion-vert. Dette alternativet gir et ekstra lag med sikkerhet der VPN ikke er tilgjengelig. Dette er normalt tregere enn en direkte tilkobling.

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in many or most of your queries with this data.
nb: Vi foreslår at du lar denne være deaktivert såfremt du ikke bestemmer tidssone manuelt i mange eller de fleste spørringene med disse dataene.

en: {0} to get an auth code.
nb: {0} for å få en autentiseringskode.

en: or
nb: eller

en: required
nb: påkrevd

en: Database type
nb: Databasetype

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
nb: Dette er en lettvektsprosess som sjekker databaseskjema for oppdateringer. I de fleste tilfeller vil det gå bra å sette denne til å synkronisere hver time.

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database.
nb: Metabase kan scanne verdiene i hvert felt i denne databasen for å aktivere aktiveringsboksfiltre i infotavler og spørsmål. Dette er forholdsvis ressurskrevende, spesielt hvis du har en veldig stor database.

en: Collection
nb: Samling

en: Confirm your password
nb: Bekreft ditt passord

en: passwords do not match
nb: passordene stemmer ikke

en: Department of Awesome
nb: Utroligavdelingen

en: Financial
nb: Finansiell

en: Numeric
nb: Numerisk

en: Date and Time
nb: Dato og tid

en: Categorical
nb: Kategorisk

en: URLs
nb: URL-er

en: Returns the average of the values in the column.
nb: Returnerer gjennomsnittet av verdiene i kolonnen.

en: The column whose values to average.
nb: Kolonnene som gjennomsnittet skal baseres på.

en: end
nb: slutt

en: Checks a date or numeric column's values to see if they're within the specified range.
nb: Sjekker en dato eller numerisk kolonne for å se om de er innenfor det spesifiserte området.

en: Rating
nb: Karakter

en: condition
nb: villkår

en: output
nb: utdata

en: Tests a list of cases and returns the corresponding value of the first true case, with an optional default value if nothing else is met.
nb: Tester en liste over saker og returnerer korresponderende verdi for den første sanne saken, med en valgfri standardverdi hvis ingenting annet tilfredsstiller.

en: Weight
nb: Wekt

en: Large
nb: Stor

en: Small
nb: Liten

en: Something that should evaluate to true or false.
nb: Noe som skal evalueres som sant eller usant.

en: The value that will be returned if the preceeding condition is true.
nb: Verdien som skal returneres hvis foregående villkår er sant.

en: value1
nb: verdi1

en: value2
nb: verdi2

en: Looks at the values in each argument in order and returns the first non-null value for each row.
nb: Ser på verdiene i hvert argument i rekkefølge og returnerer den første verdien for hver rad som ikke er null.

en: Comments
nb: Kommentarer

en: Notes
nb: Notater

en: No comments
nb: Ingen kommentarer

en: A column or value.
nb: En kolonne eller verdi

en: If value1 is empty, value2 gets returned if it's not empty, and so on.
nb: Hvis verdi1 er tom, vil verdi2 bli returnert hvis den ikke er tom, og så videre.

en: Combines two or more strings of text together.
nb: Kombinerer to eller fler tekststrenger.

en: Last Name
nb: Etternavn

en: First Name
nb: Fornavn

en: value2 will be added on to the end of this.
nb: verdi2 vil bli lagt til slutten av dette.

en: This will be added to the end of value1.
nb: Dette vil bli lagt til i slutten på verdi1.

en: string1
nb: streng1

en: string2
nb: streng2

en: Checks to see if string1 contains string2 within it.
nb: Sjekker om streng1 inneholder streng2.

en: Pass
nb: Bestått

en: The contents of this string will be checked.
nb: Innholdet i tekststrengen vil bli sjekket.

en: The string of text to look for.
nb: Tekststrengen som skal søkes etter.

en: Returns the count of rows in the source data.
nb: Returnerer antall rader i kildedata.

en: Only counts rows where the condition is true.
nb: Tell bare rader som oppfyller villkåret.

en: The additive total of rows across a breakout.
nb: Sammenlagt total av rader på tvers av et utbrudd.

en: The rolling sum of a column across a breakout.
nb: Rullende sum av en kolonne på tvers av et utbrudd.

en: The column to sum.
nb: Kolonnen som skal summeres.

en: The number of distinct values in this column.
nb: Antall unike verdier i denne kolonnen.

en: The column whose distinct values to count.
nb: Kolonnen du vil telle unike verdier i.

en: text
nb: tekst

en: comparison
nb: sammenlikning

en: Returns true if the end of the text matches the comparison text.
nb: Returnerer sann hvis enden av teksten matcher sammenlikningsteksten.

en: Appetite
nb: apetitt

en: hungry
nb: sulten

en: A column or string of text to check.
nb: En kolonne eller tekststreng å sjekke.

en: The string of text that the original text should end with.
nb: Tekststrengen dem originale teksten skal slutte med.

en: regular_expression
nb: regulært_uttrykk

en: Extracts matching substrings according to a regular expression.
nb: Henter ut matchende delstrenger i henhold til regulært uttrykk.

en: Address
nb: Adresse

en: The column or string of text to search though.
nb: Kolonnen eller tekststrengen det skal søkes gjennom.

en: The regular expression to match.
nb: Det regulære uttrykket som skal stemme overens.

en: Returns the string of text in all lowercase.
nb: Returnerer tekststrengen i små bokstaver.

en: The column with values to convert to lowercase.
nb: Kolonnen med verdier som skal konverteres til små bokstaver.

en: Removes leading whitespace from a string of text.
nb: Fjerner innledende tomrom fra en tekststreng.

en: The column with values you want to trim.
nb: Kolonnen med verdier du vil trimme.

en: Returns the largest value found in the column.
nb: Returnerer den største verdien i kolonnen.

en: Age
nb: Alder

en: The numeric column whose maximum you want to find.
nb: Kolonnen du vil finne den største verdien i.

en: Returns the smallest value found in the column.
nb: Returnerer den minstre verdien i kolonnen.

en: Salary
nb: Lønn

en: The numeric column whose minimum you want to find.
nb: Kolonnen du vil finne den minste verdien i.

en: position
nb: posisjon

en: length
nb: lengde

en: new_text
nb: ny_tekst

en: Replaces a part of the input text with new text.
nb: Erstatter en del av inputteksten med en ny tekst.

en: Order ID
nb: Rekkefølge ID

en: Updated Part of ID
nb: Oppdatert Del av ID

en: The text that will be modified.
nb: Teksten som vil bli endret.

en: The position where the replacing will start.
nb: Posisjonen det erstattingen vil starte.

en: The number of characters to replace.
nb: Antall tegn som skal erstattes.

en: The text to use in the replacement.
nb: Tekst som skal erstatte.

en: Removes trailing whitespace from a string of text.
nb: Fjerner påfølgende mellomrom i en tekststreng.

en: Returns the percent of rows in the data that match the condition, as a decimal.
nb: Returnerer prosentandelen av rader som tilfredstiller villkåret, som et desimaltall.

en: Returns true if the beginning of the text matches the comparison text.
nb: Returnerer sann hvis begynnelsen av teksten stemmer overens med sammenlikningsteksten.

en: Course Name
nb: Kursnavn

en: Computer Science
nb: Informatikk

en: The string of text that the original text should start with.
nb: Tekststrengen den opprinnelige teksten burde starte med.

en: Calculates the standard deviation of the column.
nb: Kalkulerer standardavviket til kolonnen.

en: Population
nb: Befolkning

en: A numeric column.
nb: En numerisk kolonne.

en: Returns a portion of the supplied text.
nb: Returnerer en del av teksten.

en: The text to return a portion of.
nb: Teksten du vil returnere en del av.

en: The position to start copying characters.
nb: Posisionen å starte å kopiere tegn fra.

en: The number of characters to return.
nb: Antall tegn som skal returneres.

en: Adds up all the values of the column.
nb: Summerer alle verdiene i kolonnen.

en: The numeric column to sum.
nb: Den numeriske kolonnen du vil summere.

en: Sums up values in a column where rows match the condition.
nb: Summerer verdier i kolonner der rader matcher betingelser.

en: Order Status
nb: Ordrestatus

en: Valid
nb: Gyldig

en: Removes leading and trailing whitespace from a string of text.
nb: Fjerner innledende og påfølgende mellomrom fra en tekststreng.

en: Returns the string of text in all upper case.
nb: Returnerer tekststrengen i store bokstaver

en: The column with values to convert to upper case.
nb: Kolonnen med verdier som skal konverteres til store bokstaver.

en: must be {0} and include {1}.
nb: må være {0} og inkludere {1}.

en: must be {0}.
nb: må være {0}

en: must include {0}.
nb: må inkludere  {0}

en: at least {0} character long | at least {0} characters long
nb[0]: minst {0} tegn
nb[1]: minst {0} tegn

en: {0} lower case letter | {0} lower case letters
nb[0]: {0} liten bokstav
nb[1]: {0} små bokstaver

en: {0} upper case letter | {0} upper case letters
nb[0]: {0} stor bokstav
nb[1]: {0} store bokstaver

en: {0} number | {0} numbers
nb[0]: {0} tall
nb[1]: {0} tall

en: {0} special character | {0} special characters
nb[0]: {0} spesialtegn
nb[1]: {0} spesialtegn

en: must be a valid email address
nb: må være en gyldig e-postadresse

en: must be {0} characters or less
nb: må være mindre enn {0} tegn

en: Thanks for using Metabase!
nb: Takk for at du valgte Metabase!

en: Powered by {0}
nb: Leveres av {0}

en: To:
nb: Til:

en: This question can't be used because it's based on a different database.
nb: Dette spørsmålet kan ikke brukes fordi det er basert på en annen type database.

en: Couldn't find a saved question with that ID number.
nb: Kunne ikke finne et lagret spørsmål med det ID-nummeret.

en: Pick a saved question
nb: Valgte et lagret spørsmål

en: Pick a different question
nb: Velg et annet spørsmål

en: Loading…
nb: Laster...

en: Question #…
nb: Spørsmål #...

en: Question #{0}
nb: Spørsmål #{0}

en: Last edited {0}
nb: Sist redigert {0}

en: {0} creates a variable in this query template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the query template.
nb: {0} lager en variabel i denne spørre-malen kalt "variabelnavn". Variabler kan gis en type i sidepanelet, som endrer dens oppførsel. Alle variabler som ike er "Felt Filter" vil automatisk føre til at en widget blir plassert på dette spørsmålet; med Felt Filter er dette valgfritt. Når denne filter-widgeten er fylt inn, vil den verdier erstatte variablen i spørre-malen

en: Variable name
nb: Variabelnavn

en: Filter widget label
nb: Etikett for filter-widget

en: Select a foreign key
nb: Velg en fremmednøkkel

en: Hi, {0}. Nice to meet you!
nb: Hei, {0}. Hyggelig å møte deg!

en: 12-hour clock
nb: 12-timersklokke

en: 24-hour clock
nb: 24-timersklokke

en: In the column heading
nb: i kolonneoverskriften

en: In every table cell
nb: I hver tabellcelle

en: Value formatting
nb: Verdiformat

en: Full
nb: Fullt

en: No change from last {0}
nb: Ingen endring fra sist {0}

en: Connection to ''{0}:{1}'' successful, but could not connect to DB.
nb: Tilkobling til "{0}:{1}" var vellykket, men kunne ikke koble til DB.

en: Connection to host ''{0}'' successful, but port {1} is invalid.
nb: Tilkobling til verten "{0}" lyktes, men port {1} er ugyldig.

en: Host ''{0}'' is not reachable
nb: Kunne ikke nå verten "{0}"

en: Unable to connect to database.
nb: Ikke i stand til å koble til database.

en: Cannot connect to Database
nb: Kan ikke koble til Database

en: You''re not allowed to specify a value for {0}.
nb: Du har ikke tillatelse til å angi en verdi for {0}.

en: You can''t specify a value for {0} if it''s already set in the JWT.
nb: Du kan ikke sette en verdi for {0} hvis den allerede er satt i JWT.

en: You must specify a value for {0} in the JWT.
nb: Du må spesifisere en verdi for {0} i JWT.

en: You can only specify a value for {0} in the JWT.
nb: Du kan bare spesifisere en verdi for {0} i JWT.

en: Error searching field values
nb: Feil ved søk i feltverdier

en: Error searching for remapping
nb: Feil ved søk etter verdier for andre felt

en: Google Auth token appears to be incorrect.
nb: Google Auth token ser ikke ut til å være korrekt.

en: Double check that it matches in Google and Metabase.
nb: Dobbeltsjekk at det stemmer overens i Google og Metabase.

en: Everything else
nb: Alt annet

en: WARNING: You have enabled namespace tracing, which could log sensitive information like db passwords.
nb: ADVARSEL: Du har aktivert navneromsporing, som kan lagre sensitiv informasjon som databasepassord.

en: Database Upgrade Required
nb: Databaseoppgradering kreves

en: NOTICE: Your database requires updates to work with this version of Metabase.
nb: MERKNAD: Din database krever oppdateringer for å fungere med denne versjonen av Metabase.

en: Please execute the following sql commands on your database before proceeding.
nb: Vennligst utfør disse SQL-kommandoene på din database før du fortsetter.

en: Once your database is updated try running the application again.
nb: Prøv å kjør applikasjonen på nytt etter at databasen er oppdatert.

en: Database requires manual upgrade.
nb: Databasen krever manuell oppgradering

note: Tell transaction to automatically `.rollback` instead of `.commit` when the transaction finishes
en: Set transaction to automatically roll back...
nb: Sett transaksjon til automatisk tilbakerulling...

note: Disable auto-commit. This should already be off but set it just to be safe
en: Disable auto-commit...
nb: Deaktiver auto-commit...

en: Set default db connection with connection pool...
nb: Sett standard databasetilkobling med tilkoblingspool...

en: Successfully verified {0} {1} application database connection.
nb: Verifiserte databasetilkobling {0} {1}.

note: if both of the decoders above fail, then the date string is invalid
en: Don''t know how to parse date param ''{0}'' — invalid format
nb: Vet ikke hvordan datoparameter "{0}" skal tolkes — ugyldig format

en: The sub-query from referenced question #{0} failed with the following error: {1}
nb: Spørsmål #{0} refererte til en underspørring som feilet med følgende feilmelding: {1}

en: WARNING: Metabase only officially supports MySQL {0}/MariaDB {1} and above.
nb: ADVARSEL: Metabase støtter offisielt bare MySQL {0}/MariaDB {1} og nyere.

en: All Metabase features may not work properly when using an unsupported version.
nb: Alle Metabase funksjoner vil kanskje ikke fungere skikkelig med en versjon som ikke er støttet.

en: Unable to substitute parameters
nb: Ikke i stand til å bytte ut parameter

en: Cannot run the query: missing required parameters: {0}
nb: Kan ikke kjøre spørring: mangler påkrevde parameter: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1} as a temporal literal
nb: Vet ikke hvordan jeg tolker {0} {1} som en kronologisk literal

en: Setting {0} database timezone with statement: {1}
nb: Setter tidssone for database {0} med uttrykk: {1}

en: Error setting connection to readwrite
nb: Kunne ikke sette tilkobling til lesskriv

en: Failed to set timezone ''{0}'' for {1} database
nb: Kunne ikke sette tidssonen på database {1} til "{0}"

en: Error setting transaction isolation level for {0} database to {1}
nb: Kunne ikke sette isolasjonsnivå for transaksjoner fir database {0} til {1}

en: Error setting connection to read-only
nb: Kunne ikke sette tilkobling til skrivebeskyttet

en: Error setting default holdability for connection
nb: Kunne ikke sette standard holdbarhet for tilkobling

en: Error setting result set fetch direction to FETCH_FORWARD
nb: Kunne ikke sette henteretnin til FETCH_FORWARD

en: Query canceled, calling PreparedStatement.cancel()
nb: Spørring avbrutt, kaller PreparedStatement.cancel()

en: Failed to connect to database
nb: Feil ved databasetilkobling

en: Unable to determine connection properties for driver {0}
nb: Kunne ikke avgjøre tilkoblingsegenskaper for driver {0}

en: Error fetching field values
nb: Feil ved henting av feltverdier

en: You cannot set {0}; it is a read-only setting.
nb: Du kan ikke endre innstillingen {0}; den er skrivebeskyttet

en: defsetting descriptions strings must have `:visibilty` `:internal`, `:setter` `:none`, or internationalized, found: `{0}`
nb: Tekststrenger som beskriver defsetting må ha `:visibilty` `:internal`, `:setter` `:none`, eller internasjonalisert, funnet: `{0}`

en: Setting {0} is internal
nb: Innstilling {0} er intern

en: Loading local plugin manifest at {0}
nb: Laster lokalt plugin manifest fra {0}

en: Google Analytics tracking code.
nb: Sporingskode for Google Analytics.

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via email
nb: Sender Puls ({0}: {1}) med {2} Kort via e-post

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via Slack
nb: Sender Puls ({0}: {1}) med {2} Kort via Slack

en: Rendering pulse card with chart-type {0} and render-type {1}
nb: Gjengivelse av pulskort med graftype {0} og gjengivelsestype {1}

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attempting to format them as such?
nb: FIXMEG: Disse er ikke gyldige kronologiske litteraler: {0} {1}: Så hvorfor prøver vi å formatere de som det?

en: Error reducing result rows
nb: Feil ved redusering av resutatrader

en: Unexpected nil result
nb: Uventet nil resultat

en: Query timed out after {0} ms, raising timeout exception.
nb: Spørring fikk tidsavbrudd etter {0} ms, reiste tidsavbrudd-unntak.

en: Timed out after {0}.
nb: Tidsavbrudd etter {0}.

en: Query canceled before finishing.
nb: Spørring ble avbrutt før den kunne gjøre seg ferdig.

en: Unknown query type {0}
nb: Ukjent spørringstype {0}

en: Error purging old cache entires
nb: Feil ved sletting av mellomlagrede oppføringer

en: Caching results for next time for query with hash {0}.
nb: Mellomlagre resultater for neste spørring med hash {0}.

en: Error saving query results to cache.
nb: Feil ved mellomlagring av spørreresultater.

en: Successfully cached results for query.
nb: Vellykket mellomlagring av resultat av spørring.

en: Query took {0} to run; miminum for cache eligibility is {1}
nb: Spørringen ble ferdig på {0}; må være minimum {1} for å kvalifisere til mellomlagring

en: Results are too large to cache.
nb: Resultater er for store til å mellomlagres.

en: Serialization timed out after {0}.
nb: Tidsavbrudd for serialisering etter {0}.

en: Error parsing serialized results
nb: Feil ved lesing av serialiserte resultater

note: Duplicate?
en: Error purging old cache entries
nb: Feil ved sletting av mellomlagrede oppføringer

en: Caching results for query with hash {0}.
nb: Mellomlagrer resultat for spørring med hash {0}.

en: Cannot save QueryExecution, missing :context
nb: Kan ikke lagre QueryExecution, mangler :context

en: Error saving query execution info
nb: Feil ved lagring av informasjon om utføring av spørring

en: Unable to resolve database for query: missing or invalid `:database` ID.
nb: Kunne ikke finne database for spørring: manglende eller ugyldig `:database` ID.

en: Unable to resolve driver for query
nb: Kunne ikke finne driver for spørring

en: Referenced question #{0} could not be found
nb: Kunne ikke finne referert spørsmål #{0}

en: Referenced query is from a different database
nb: Referert spørring er fra en annen database

en: These questions seem to be part of the problem: "{0}" and "{1}".
nb: Disse spørsmålene ser ut til å være en del av problemet: "{0}" og "{1}".

en: Error recording results metadata for query
nb: Feil ved opptak av metatataresultater for spørring

en: Query result
nb: Resultat

en: Error generating insights for column:
nb: Feil ved generering av innsikt for kolonne:

en: Sending abandonment email!
nb: Sender oppsigelses-epost

en: You can create saved metrics to add a named metric option. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
nb: Du kan opprete lagrede indikatorer for å legge til et alternativ som heter navngitt indikator. En navngitt indikator inkluderer aggregeringstypen, -feltet og alle filter du velger å legge til. Du kan f.eks bruke dette for å lage en offisiell måte å kalkulere "Gjennomsnittlig pris" for en Ordretabell på.

en: Select and add filters to create your new segment.
nb: Velg og legg til filter for å opprette ditt nye segment.

en: Alphabetical
nb: Alfabetisk

en: Column order: {0}
nb: Kolonnesortering: {0}

en: Unhide all
nb: Vis alle

en: Hide all
nb: Skjul alle

en: Unhide
nb: Vis

en: New metric
nb: Ny indikator

en: Create metrics to add them to the Summarize dropdown in the query builder
nb: Lag indikatorer og legg dem til Summer-nedtrekksmenyen i spørringsbyggeren

en: New segment
nb: Nytt segment

en: Filter by table
nb: Filtrer etter tabell

en: Checking HTTPS...
nb: Sjekker HTTPS...

en: It looks like HTTPS is not properly configured
nb: Det ser ut til at HTTPS ikke er konfigurert skikkelig

en: Redirect to HTTPS
nb: Omdiriger til HTTPS

en: Localization
nb: Lokalisering

en: Instance language
nb: Språk for instans

en: Localization options
nb: Lokaliseringsalternativ

en: This database doesn't have any tables.
nb: Databasen har ingen tabeller

en: This field only accepts a single value because it's used in a SQL query.
nb: Dette feltet aksepterer en enkel verdi fordi det er brukt i en SQL-spørring.

en: Service Accounts
nb: Servicekontoer

en: Metabase connects to Big Query via {0}.
nb: Metabase kobler til Big Query via {0}.

en: Continue using an OAuth application to connect
nb: Fortsett å benytte en OAuth-applikasjon for å koble til

en: We recommend switching to use {0} instead of an OAuth application to connect to BigQuery
nb: Vi anbefaler å bytte til {0} i stedet for en OAuth-applikasjon for å koble til BigQuery

en: Connect to a Service Account instead
nb: Koble til en servicekonto i stedet

en: invalid JSON
nb: ugyldig JSON

en: SSH private key
nb: Privatnøkkel for SSH

en: Paste the contents of your ssh private key here
nb: Lim inn din private ssh-nøkkel her

en: Passphrase for the SSH private key
nb: Passfrase for den private SSH-nøkkelen

en: SSH Authentication
nb: SSH-autentisering

en: SSH Key
nb: SSH-nøkkel

en: Server SSL certificate chain
nb: SSL-sertifikatkjede for tjener

en: Paste the contents of the server's SSL certificate chain here
nb: Lim in tjenerens SSL-sertifikatkjede her

en: Paste a connection string
nb: Lim inn en tilkoblingsstreng

en: Fill out individual fields
nb: Fyll ut individuelle felter

en: Enter some SQL here so you can reuse it later
nb: Skriv inn litt SQL her som du kan gjenbruke senere

en: Give your snippet a name
nb: Gi ditt utvalg et navn

en: Current Customers
nb: Gjeldende Kunder

en: Add a description
nb: Legg til en beskrivelse

en: Use site default
nb: Bruk standardverdi

en: find
nb: finn

en: replace
nb: erstatt

en: The text to find.
nb: Teksten som skal søkes etter.

en: The text to use as the replacement.
nb: Teksten som det skal erstattes med.

en: Editing {0}
nb: Redigerer {0}

en: Create your new snippet
nb: Lag ditt nye utvalg

en: Archived snippets
nb: Arkiverte utvalg

en: Snippets are reusable bits of SQL
nb: Utvalg er gjenbrukbare biter av SQL

en: Create a snippet
nb: Lag et utvalg

en: Snippets
nb: Utvalg

en: SQL Snippets
nb: SQL Utvalg

en: Your language is set to {0}
nb: Språket er satt til {0}

en: What's your preferred language?
nb: Hva er ditt foretrukne språk?

en: This language will be used throughout Metabase and will be the default for new users.
nb: Dette språket vil bli brukt i hele Metabase og vil være standardspråk for nye brukere.

en: We filtered out {0} row(s) containing null values.
nb: Vi filtrerte {0} rad(er) med nullverdier.

en: Show values for this series
nb: Vis verdier for denne serie

en: Question''s average execution duration is {0}; using ''magic'' TTL of {1}
nb: Spørsmålets gjennomsnittlige utføringstid er {0}; bruker "magisk" TTL på {1}

en: A snippet with that name already exists. Please pick a different name.
nb: Et utvalg med samme navn eksisterer fra før. Velg et annet.

en: [Unknown Metric]
nb: [Ukjent Indukator]

en: [Unknown Segment]
nb: [Ukjent Segment]

en: Error writing error to output stream
nb: Feil ved skriving av feil ut utdatastrøm

en: Caught unexpected Exception in streaming response body
nb: Fanget uventet Unntak i responsstrømmen

en: bound-fn caught unexpected Exception
nb: bound-fn fanget et uventet Unntak

en: Error determining whether HTTP request was canceled
nb: Kunne ikke avgjøre om HTTP-forespørsel ble avbrutt

en: Unexpected exception in do-f-async
nb: Uventet unntak i do-f-async

en: Unexpected exception writing error response
nb: Uventet unntak ved skriving av feilsvar

en: Server certificate not trusted - did you specify the correct SSL certificate chain?
nb: Serversertifikat kan ikke stoles på - spesifiserte du korrekt SSL-sertifikatkjede?

en: Server appears to require SSL - please enable SSL above
nb: Tjener ser ut til å kreve SSL - venligst aktiver SSL ovenfor

en: Username
nb: Brukernavn

en: Don''t know how to parse parameter of type {0}
nb: Vet ikke hvordan jeg skal tolke parameter av type {0}

en: Invalid :card parameter: missing `:card-id`
nb: Ugyldig :cart parameter: manglende `:card-id`

en: Unable to resolve Snippet: missing `:snippet-id`
nb: Kunne ikke løse Utvalg: mangler `:snippet-id`

en: Snippet {0} {1} not found.
nb: Utvalg {0} {1} ikke funnet.

en: Error determining value for parameter
nb: Kunne ikke avgjøre verdi for parameter

en: Error building query parameter map
nb: Feil ved bygging av oppslagsverk for spørreparameter

en: ASYNC
nb: ASYNKRON

en: {0} ({1} DB calls)
nb:  {0} ({1} DB-kall)

en: App DB connections: {0}/{1}
nb: App-DB tilkoblinger: {0}/{1}

en: Jetty threads: {0}/{1} ({2} idle, {3} queued)
nb: Jetty-tråder: {0}/{1} ({2} inaktiv, {3} i kø)

en: ({0} total active threads)
nb: ({0} aktive tråder totalt)

en: Queries in flight: {0}
nb: Spørringer underveis: {0}

en: ({0} queued)
nb: ({0} i kø)

en: Collection must be in the same namespace as its parent
nb: Samling må være i samme navnerom som sin forelder

en: Personal Collections must be in the default namespace
nb: Personlige samlinger må være i standard navnerom

en: You cannot move a Collection to a different namespace once it has been created.
nb: Du kan ikke flytte en Samling til et annet navnerom etter det har blitt opprettet.

en: Collection does not exist.
nb: Samling eksisterer ikke.

en: A {0} can only go in Collections in the {1} namespace.
nb: En {0} kan bare gå til en samling i navnerom {1}.

en: Error sending database deletion notification
nb: Kunne ikke sende varsel om sletting av database

en: You cannot update the creator_id of a NativeQuerySnippet.
nb: Du kan ikke oppdatere creator_id på en NaturligSpørringUtvalg.

en: Error fetching value of Setting
nb: Feil ved henting av verdi for Innstilling

en: The language that should be used for Metabase's UI, system emails, pulses, and alerts.
nb: Standardspråket for alle brukere i Metabase brukergrensesnitt, system, e-post, pulser og alarmer.

en: This is also the default language for all users, which they can change from their own account settings.
nb: Dette er også standardspråk for alle brukere, som de kan endre fra sine brukerkontoinnstillinger.

en: Invalid locale {0}
nb: Ugylding lokale {0}

en: Force all traffic to use HTTPS via a redirect, if the site URL is HTTPS
nb: Tving all trafikk til å bruke HTTPS via omdirigering, hvis URL for nettsted er HTTPS

en: Cannot redirect requests to HTTPS unless `site-url` is HTTPS.
nb: Kan ikke omdirigere forespørsler til HTTP hvis ikke `nettsted-url` er HTTPS.

en: Error registering fonts: Metabase will not be able to send Pulses.
nb: Feil ved registrering av skrifttyper: Metabase vil ikke være i stand til å sende Pulser.

en: This is a known issue with certain JVMs. See {0} and for more details.
nb: Dette er et kjent problem med enkelte JVM-er. Se {0} for detaljer.

en: Error rendering Pulse
nb: Feil ved gjengivelse av Puls

en: Query timed out after {0}, raising timeout exception.
nb: Tidsavbrudd for spørring {0}, reiser unntak for tidsavbrudd.

en: No fields found for table {0}.
nb: Ingen felt funnet for tabell {0}.

en: Case
nb: Sak

en: Variance of {0}
nb: Varians av {0}

en: Median of {0}
nb: Middelverdi for {0}

en: {0}th percentile of {1}
nb: {0}ende persentil av {1}

en: Not caching results: results are larger than {0} KB
nb: Mellomlagrer ikke resultat: resultater er større enn {0} KB

en: Cannot cache results: expected byte array, got {0}
nb: Kan ikke mellomlagre resultat: forventet bytematrise, fikk {0}

en: Request is closed; no one to return cached results to
nb: Forespørsel er lukket; ingen å returnere mellomlagret resultat til

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}
nb: Feil ved henting av mellomlagret resultat for spørring med hash {0}

en: Error preparing statement to fetch cached query results
nb: Feil ved forbereding av uttrykk for å hente mellomlagrede resultater

en: Error processing query: {0}
nb: Feil ved behandling av spørring: {0}

en: Unexpected exception in endpoint
nb: Uventet unntak hos endepunkt

en: Unexpected Exception in API request handler
nb: Uventet unntak i API-forespørselsbehandling

en: Error reducing {0}
nb: Feil ved redusering {0}

en: Error generating timeseries insight keyed by: {0}
nb: Feil ved generering av innsikt i tidsserie ved nøkkel: {0}

en: Database position of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
nb: Databaseposisjon til {0} har endret seg fra "{1}" til "{2}".

en: Unscheduling task for Database {0}: trigger: {1}
nb: Fjerner tidsplanen for oppgave i Database {0}: utløser: {1}

en: value must be a keyword or string.
nb: verdien må være et nøkkelord eller en tekststreng.

en: String must be a valid two-letter ISO language or language-country code e.g. 'en' or 'en_US'.
nb: Tekststrengen må være en tobokstavs ISO-kode for språk eller språk-land. F.eks 'no' eller 'nb_NO'

en: Rows {0}-{1}
nb: Rad {0}-{1}

note: To audit, or an audit will generate different meanings in norwegian. Using verb.
en: Audit
nb: Revider

en: User attribute configuration (optional)
nb: Konfigurer brukerattributt (valgfritt)

en: Using {0}
nb: Bruker {0}

en: Set up SAML-based SSO
nb: Sett opp SAML-basert SSO

en: SAML Authentication
nb: SAML-autentisering

en: Configure your identity provider (IdP)
nb: Konfigurer din identitetsleverandør (IdP)

en: Your identity provider will need the following info about Metabase.
nb: Din identitetsleverandør vil trenge følgende informasjon om Metabase.

en: URL the IdP should redirect back to
nb: URL som IdP skal omdirigere tilbake til

en: This is called the Single Sign On URL in Okta, the Application Callback URL in Auth0,
    and the ACS (Consumer) URL in OneLogin.
nb: Dette kalles Single Sign On URL i Okta, Application Callback URL i Auth0, og ACS (Consumer) URL i OneLogin.

en: SAML attributes
nb: SAML-attributter

en: In most IdPs, you'll need to put each of these in an input box labeled
    "Name" in the attribute statements section.
nb: I de fleste IdPer, vil du trenge å sette hver av disse i et inndatafelt merket "Navn" i seksjonen for attributt

en: User's email attribute
nb: Brukers e-postattributt

en: User's first name attribute
nb: Brukerens fornavnattributt

en: User's last name attribute
nb: Brukerens etternavnattributt

en: Tell Metabase about your identity provider
nb: Fortell Metabase om din indentitetsleverandør

en: Metabase will need the following info about your provider.
nb: Metabase trenger følgende informasjon om din tilbyder.

en: SAML Identity Provider URL
nb: URL for SAML-identitetsleverandør

en: SAML Identity Provider Certificate
nb: Sertifikat for SAML-identitetsleverandør

en: SAML Application Name
nb: SAML-applikasjonsnavn

en: Sign SSO requests (optional)
nb: Underskriv SSO-forespørsler (valgfritt)

en: SAML Keystore Path
nb: Sti for SAML-nøkkellager

en: SAML Keystore Password
nb: Passord for SAML-nøkkellager

en: Shh...
nb: Hysj...

en: SAML Keystore Alias
nb: Alias for SAML Nøkkellager

en: Synchronize group membership with your SSO
nb: Synkroniser gruppemedlemsskap med din SSO

en: To enable this, you'll need to create mappings to tell Metabase which group(s) your users should
    be added to based on the SSO group they're in.
nb: For å aktivere dettem må du lage tilordninger som forteller Metabase hvilke grupper dine brukere skal bli lagt til i basert på hvilken SSO-gruppe de tilhører.

en: Group Name
nb: Gruppenavn

en: Group attribute name
nb: Gruppeattributtnavn

en: Note:
nb: Notat:

en: If you change any of the settings of an existing SAML active setup, then you will need to restart Metabase for them to take effect.
nb: Hvis du forandrer innstillinger på et aktivt SAML-oppsett, må du starte Metabase på nytt for at endringene skal tre i kraft.

en: Allows users to login via a SAML Identity Provider.
nb: Tillat brukere å logge inn via en SAML-identitetsleverandør.

en: Allows users to login via a JWT Identity Provider.
nb: Tillat brukere å logge inn via en JWT-identitetsleverandør.

en: Enable Password Authentication
nb: Aktiver Passordautentisering

en: When enabled, users can additionally log in with email and password.
nb: Når aktivert, kan brukere logge inn automatisk med e-post og passord.

en: Notify admins of new SSO users
nb: Varsle administratorer om nye SSO-brukere

en: When enabled, administrators will receive an email the first time a user uses Single Sign-On.
nb: Når aktiver, vil administratorer motta en e-post første gang en bruker benytter Single Sign-On.

en: Use the settings below to configure your SSO via SAML. If you have any questions, check out our {0}.
nb: Bruk innstillingene nedenfor til å konfigurere SSO via SAML. Hvis du har spørsmål sjekk vårt {0}.

en: documentation
nb: dokumentasjon

en: SAML Identity Provider URI
nb: URI for SAML-identitetsleverandør

en: JWT Authentication
nb: JWT-autentisering

en: JWT Identity Provider URI
nb: JWT identitetsleverandør URI

en: String used by the JWT signing key
nb: Tekststreng brukt av JWT som nøkkel for signering

en: Embedding the entire Metabase app
nb: Innebygging av hele Metabase-appen

en: If you want to embed all of Metabase, enter the origins of the websites or web apps where you want to allow embedding in an iframe, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
nb: This du vil bygge inn alt i Metabase, skriv inn opprinnelsen til nettstedene eller web-appene der du vil tillate innebygging i en iframe, skill dem med mellomrom. Her er {0} for hva som kan skrives inn.

en: Grant sandboxed access to this table
nb: Gi tilgang til tabellen i sandkassemodus

en: When users in this group view this table they'll see a version of it that's filtered by their user attributes, or a custom view of it based on a saved question.
nb: Når en bruker i denne gruppen leser tabellen vil de se en versjon av den som er filtrert på bakgrunn av deres brukerattributter, eller en tilpasset visning av den basert på et lagret spørsmål.

en: How do you want to filter this table for users in this group?
nb: Hvordan vil du filtrere denne tabellen for brukere i denne gruppen?

en: Pick a saved question that returns the custom view of this table that these users should see.
nb: Velg et lagret spørsmål som returnerer en tilpasset visning av denne tabellen som brukerne skal kunne se.

en: You can optionally add additional filters here based on user attributes. These filters will be applied on top of any filters that are already in this saved question.
nb: Alternativt kan du legge til ytterlige filtre her på bakgrunn av brukerattributter. Disse filtrene vil bli brukt på toppen av andre filtre som allerede er i dette lagrede spørsmålet.

en: For this option to work, your users need to have some attributes
nb: For at dette alternativet skal fungere, må dine brukere ha noen attributter

en: To add additional filters, your users need to have some attributes
nb: For å legge til ytterlige filtre, må brukerne dine ha noen attributter

en: No user attributes
nb: Ingen brukerattributter

en: Pick a user attribute
nb: Velg en brukerattributt

en: Pick a parameter
nb: Velg et parameter

en: Pick a column
nb: Velg en kolonne

en: Users in {0} can view
nb: Brukere i {0} kan lese

en: rows in the {0} question
nb: rader i spørsmål {0}

en: rows in the {0} table
nb: rader i tabell {0}

en: where {0} equals {1}
nb: der {0} er lik {1}

en: and {0} equals {1}
nb: og {0} er lik {1}

en: You can add attributes automatically by setting up an SSO that uses SAML, or you can enter them manually by going to the People section and clicking on the … menu on the far right.
nb: Du kan legge til attributter automatisk ved å sette opp en SSO som benytter SAML, eller du kan legge de inn manuelt fra "..." menyen helt til høyre under Personer.

en: User attribute
nb: Brukerattributt

en: We can automatically get your users’ attributes if you’ve set up SSO, or you can add them manually from the "…" menu in the People section of the Admin Panel.
nb: Vi han hente dine brukeres attributter hvis du har satt opp SSO, eller du kan legge dem til manuelt fra "..." menyen under Personer i Administrasjonspanelet.

en: Parameter or variable
nb: Parameter eller variabel

en: equals
nb: er lik

en: Grant sandboxed access
nb: Gi tilgang i sandkassemodus

en: Sandboxed access
nb: Tilgang i sandkassemodus

en: Edit sandboxed access
nb: Rediger tilgang til sandkassemodus

en: Edit folder details
nb: Rediger mappedetaljer

en: Change permissions
nb: Endre rettigheter

en: Create your new folder
nb: Opprett din nye mappe

en: New folder
nb: Ny mappe

en: We're having trouble validating your token
nb: Vi har trøbbel med å validere din

en: Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers
nb: Vennligst dobbeltsjekk at instansen din kan koble til Metabases tjenere.

en: Get help
nb: Få hjelp

en: Get even more out of Metabase with the Enterprise Edition
nb: Få mer ut av Metabase med Enterprise Edition

en: All the tools you need to quickly and easily provide reports for your customers, or to help you run and monitor Metabase in a large organization
nb: Alle verktøyene du trenger for å kjapt og enkelt levere rapporter til dine kunder, eller hjelpe deg å kjøre og overvåke Metabase i en stor organisasjon

en: Activate a license
nb: Aktiver en lisens

en: Your trial is active with these features
nb: Din prøveversjon er aktiv med disse funksjonene

en: Trial expires {0}
nb: Prøveversjon utløper {0}

en: Need help? Ready to buy?
nb: Trenger du hjelp? Klar til å kjøpe?

en: Talk to us
nb: Snakk med oss

en: Your trial has expired
nb: Prøveversjonen din har utløpt

en: Need more time? Ready to buy?
nb: Trenger du mer tid? Klar til å kjøpe?

en: Your features are active!
nb: Dine funksjoner er aktive!

en: Your licence is valid through {0}
nb: Lisensen din er gyldig til og med {0}

en: Your license has expired
nb: Lisensen din har utløpt

en: It expired on {0}
nb: Den utløp {0}

en: Want to renew your license?
nb: Vil du fornye lisensen?

en: Learn how to use this
nb: Lær hvordan du bruker dette

en: Not included in your current plan
nb: Ikke inkludert i din gjeldende plan

en: Enter the token you recieved from the store
nb: Skriv inn token du mottok fra lageret

en: Activate
nb: Aktiver

en: Need help?
nb: Trenger du hjelp?

en: More info about your problem.
nb: Mer informasjon om problemet ditt.

en: Contact support
nb: Kontakt support

en: Data sandboxes
nb: Sandkasser for data

en: Make sure you're showing the right people the right data with automatic and secure filters based on user attributes.
nb: Vær sikker på at du viser de rette personene de rette dataene med automatiske og sikre filtre basert på brukerattributter.

en: White labeling
nb: Hvitelisting

en: Match Metabase to your brand with custom colors, your own logo and more.
nb: Tilpass Metabase til din profil med egendefinerte farger, din egen logo og mer.

en: Auditing
nb: Reviderer

en: Keep an eye on performance and behavior with robust auditing tools.
nb: Hold et øye med ytelse og oppførsel med robuste revisjonsverktøy.

en: Provide easy login that works with your exisiting authentication infrastructure.
nb: Gi enkel pålogging som fungerer med din eksisterende autentiseringsinfrastruktur.

en: Store
nb: Lagre

en: Application Name
nb: Applikasjonsnavn

en: Color Palette
nb: Fargepalett

en: Favicon
nb: Favorittikon

en: Landing Page
nb: Landingsside

en: No groups
nb: Ingen grupper

en: Permissions for {0}
nb: Tillatelser for {0}

en: Permissions for this folder
nb: Tillatelser for denne mappen

en: Grant Edit access
nb: Gi Skrivetilgang

en: Can modify snippets in this folder
nb: Kan modifisere utdrag i denne mappen

en: Grant View access
nb: Gi Lesetilgang

en: Can insert and use snippets in this folder, but can't edit the SQL they contain
nb: Kan sette inn og benytte seg av utdrag i denne mappen, men kan ikke redigere den underliggende SQL-spørringen

en: Can't view or insert snippets in this folder
nb: Kan ikke se eller sette inn utdrag i denne mappen

en: Also change sub-folders
nb: Endre også undermapper

en: First day of the week
nb: Første dag i uken

en: There was an issue signing in with Google. Please contact an administrator.
nb: Det oppstod et problem under innlogging med Google. Vennligst kontakt en administrator.

en: on the
nb: på den

en: at
nb: på

en: Open the Metabase actions menu
nb: Åpne Metabases handlingsmeny

en: Do nothing
nb: Gjør ingenting

en: Go to a custom destination
nb: Gå til en egendefinert destinasjon

en: Update a dashboard filter
nb: Oppdater filteret til en infotavle

en: {0} updates {1} filter | {0} updates {1} filters
nb[0]: {0} oppdaterer {1} filter
nb[1]: {0} oppdaterer {1} filtre

en: {0} goes to {1}
nb: {0} går til {1}

en: On-click behavior for each column
nb: Oppførsel ved klikk for hver kolonne.

en: Go to custom destination
nb: Gå til egendefinert destinasjon

en: Open the actions menu
nb: Åpne handlingsmenyen

en: Click behavior for {0}
nb: Oppførsel ved klikk for {0}

en: Pick one or more filters to update
nb: Velg ett eller fler filter som skal oppdateres

en: Saved question
nb: Lagret spørsmål

en: Link to
nb: Lenke til

en: Enter a URL to link to
nb: Skriv inn en URL å lenke til

en: You can insert the value of a column or dashboard filter using its name, like this: {{some_column}}
nb: Du kan sette inn verdien av en kolonne eller infotavlefilter ved å bruke navn, som dette: {{some_column}}

en: e.g. http://acme.com/id/{{user_id}}
nb: f.eks http://acme.com/id/{{user_id}}

en: Pick a dashboard...
nb: Velg en infotavle...

en: Pick a question...
nb: Velg et spørsmål...

en: Pick a dashboard to link to
nb: Velg en infotavle å lenke til

en: Pick a question to link to
nb: Velg et spørsmål å lenke til

en: Pass values to this dashboard's filters (optional)
nb: Send verdier til denne infotavlens filtre (valgfritt)

en: Pass values to this question's variables (optional)
nb: Send verdier til dette spørsmålets variabler (valgfritt)

en: Pass values to filter this question (optional)
nb: Send verdier for å filtrere dette spørsmålet (valgfritt)

en: Dashboard filters
nb: Filter for infotavler

en: User attributes
nb: Brukerattributter

en: Customize link text (optional)
nb: Tilpasse lenketekst (valgfritt)

en: E.x. Details for {{Column Name}}
nb: F.eks Detaljer for {{Column Name}}

en: Values you can reference
nb: Verdier du kan referere til

en: No available targets
nb: Ingen tilgjengelige mål

en: variable
nb: variabel

en: Other available filters
nb: Andre tilgjengelige filtre

en: Avaliable filters
nb: Tilgjengelige filtre

en: Other available variables
nb: Andre tilgjengelige variabler

en: Avaliable variables
nb: Tilgjengelige variabler

en: Other available columns
nb: Andre tilgjengelige kolonner

en: Avaliable columns
nb: Tilgjengelige kolonner

en: user attribute
nb: brukerattributt

en: Text card
nb: Tekstkort

en: Click behavior
nb: Oppførsel ved klikk

en: Visualization options
nb: Alternativer for visning

en: Edit series
nb: Rediger serie

en: Add series
nb: Legg til serie

en: On click
nb: Ved klikk

en: Change title and description
nb: Endre tittel og beskrivelse

en: You've updated embedded params and will need to update your embed code.
nb: Du har oppdatert innebygde parametre og må oppdatere innebyggingskoden.

en: Add question
nb: Legg til spørsmål

en: You're editing this dashboard.
nb: Du redigerer denne infotavlen.

en: Column to filter on
nb: Kolonne å filtrere på

en: snippet collection
nb: utdragssamling

en: snippet collections
nb: utdragssamlinger

en: Give your folder a name
nb: Gi mappen din ett navn

en: Something short but sweet
nb: Noe kort og søtt

en: Folder this should be in
nb: Mappen dette burde være i

en: Open the action menu
nb: Åpne handlingsmenyen

en: {0} column has custom behavior | {0} columns have custom behavior
nb[0]: {0} kolonne har egendefinert oppførsel
nb[1]: {0} kolonner har egendefinert oppførsel

en: Go to...
nb: Gå til...

en: Go to dashboard
nb: Gå til infotavle

en: Go to question
nb: Gå til spørsmål

en: Go to url
nb: Gå til url

en: Filter this dashboard
nb: Filtrer denne infotavlen

en: Returns the count of rows in the selected data.
nb: Returnerer antallet rader i valgt data.

en: The column or number to sum.
nb: Kolonnen eller nummer som skal summeres.

en: The numeric column to get standard deviation of.
nb: Den numeriske kolonnen du skal beregne standardavvik av.

en: The numeric column whose values to average.
nb: Den numeriske kolonnen med verdiene du skal ha gjenomsnittet av

en: Returns the smallest value found in the column
nb: Returnerer den minste verdien i kolonnen

en: Sums up the specified column only for rows where the condition is true.
nb: Summerer de spesifiserte kolonnene bare der betingelsen for rader er sann

en: Returns the numeric variance for a given column.
nb: Returnerer den numeriske variansen for en gitt kolonne.

en: Temperature
nb: Temperatur

en: The column or number to get the variance of.
nb: Kolonnen eller tallet du skal ha variansen av.

en: Returns the median value of the specified column.
nb: Returnerer medianverdien av spesifisert kolonne.

en: The column or number to get the median of.
nb: Kolonne eller nummer å hente median av.

en: percentile-value
nb: prosentverdi

en: The column or number to get the percentile of.
nb: Kolonnen eller nummer å hente persentil av.

en: The value of the percentile.
nb: Verdi av persentil.

en: Returns the string of text in all lower case.
nb: Returnerer tekststrengen i små bokstaver.

en: The column with values to convert to lower case.
nb: Kolonnen med verdier som skal konverteres til små bokstaver.

en: Returns the text in all upper case.
nb: Returnerer all tekst med store bokstaver.

en: The column or text to return a portion of.
nb: Kolonnen eller tekst å returnere en del av.

en: The column or text to search through.
nb: Kolonnen eller teksten å søke gjennom.

en: Combine two or more strings of text together.
nb: Kombinerer en eller flere tekststrenger.

en: The column or text to begin with.
nb: Kolonnen eller tekst som skal begynnes med.

en: This will be added to the end of value1, and so on.
nb: Dette vil bli lagt til slutten av verdi1 og så videre.

en: Enormous
nb: Enorm

en: Gigantic
nb: Gigantisk

en: Returns the number of characters in text.
nb: Returnerer antall tegn i teksten.

en: The column or text you want to get the length of.
nb: Kolonnen eller teksten du vil ha lengden på.

en: The column or text you want to trim.
nb: Kolonnen eller teksten du vil trimme.

en: Returns the absolute (positive) value of the specified column.
nb: Kolonnen du skal ha absolutt (positiv) verdi av.

en: Debt
nb: Gjeld

en: The column or number to return absolute (positive) value of.
nb: Kolonnen eller tallet som du skal ha absolutt (positiv) verdi av.

en: Rounds a decimal number down.
nb: Runder ned et desimaltall.

en: The column or number to round down.
nb: Kolonnen eller tallet som skal avrundes nedover.

en: Rounds a decimal number up.
nb: Avrunder desimaltallet oppover.

en: The column or number to round up.
nb: Kolonnen eller tallet som skal avrundes oppover.

en: Rounds a decimal number either up or down to the nearest integer value.
nb: Avrunder et desimaltall nedover eller oppover til nærmeste heltall.

en: The column or number to round to nearest integer.
nb: Kolonnen eller tallet som skal avrundes til nærmeste heltall.

en: Returns the square root.
nb: Returnerer kvadratroten.

en: Hypotenuse
nb: Hypotenusen

en: The column or number to return square root value of.
nb: Kolonnen eler tallet du skal ha kvadratroten av.

en: exponent
nb: eksponent

en: Raises a number to the power of the exponent value.
nb: Opphøyer et tall i den angitte potensen.

en: Length
nb: Lengde

en: The column or number raised to the exponent.
nb: Kolonnen eller nummeret som skal opphøyes.

en: The value of the exponent.
nb: Verdien av potensen.

en: Returns the base 10 log of the number.
nb: Returnerer base-10 logaritmen av tallet

en: Value
nb: Verdi

en: The column or number to return the natural logarithm value of.
nb: Kolonnen eller nummeret å returnere den naturlige logaritmeverdien av.

en: Returns Euler's number, e, raised to the power of the supplied number.
nb: Returnerer Eulers nummer, e, opphøyd i potens lik nummeret du oppgir.

en: Interest Months
nb: Rentemåneder

en: The column or number to return the exponential value of.
nb: Kolonnen eller nummeret å returnere en eksponensiell verdi av.

en: The column or text to check.
nb: Kolonnen eller teksten som skal sjekkes.

en: Checks a date or number column's values to see if they're within the specified range.
nb: Velger en dato eller en nummerkolonnes verdier for å se om de er innenfor oppgitt område.

en: Created At
nb: Opprettet

en: The date or numeric column that should be within the start and end values.
nb: Dato- eller numerisk kolonne som skal være innenfor start- og sluttverdiene.

en: The beginning of the range.
nb: Starten på området.

en: The end of the range.
nb: Slutten på området.

en: Checks a date column's values to see if they're within the relative range.
nb: Velger en datokolonnes verdier for å se om de er innenfor det relative området.

en: The date column to return interval of.
nb: Datokolonnen du vil ha intervall av.

en: Period of interval, where negative values are back in time.
nb: Intervallperiode, der negative verdier er bakover i tid.

en: Type of internal like "day", "month", "year".
nb: Type intervall som f.eks "dag", "måned", "år".

en: The column or value to return.
nb: Kolonnen eller verdien som skal returneres.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if its not empty, and so on.
nb: Hvis verdi1 er tom, returneres verdi2 hvis den ikke er tom. Og så videre.

en: Tests an expression against a list of cases and returns the corresponding value of the first matching case, with an optional default value if nothing else is met.
nb: Tester et utrykk mot en liste av saker og returerer korresponderende verdi av første match, med en valgfri standardverdi.

en: The value that will be returned if the preceding condition is true, and so on.
nb: Verduen som returneres hvis foregående betingelser er sann, og så videre.

en: Is null
nb: Er null

en: Not null
nb: Ikke null

en: Additive sum of all the values of a column.
    e.x. total revenue over time.
nb: Additiv sum av alle verdier i en kolonne. F.eks totale inntekter over tid.

en: Additive count of the number of rows.
    e.x. total number of sales over time.
nb: Additiv telling av antall rader. F.eks totalt antall salg over tid.

en: Linked filters
nb: Lenkede filter

en: Label
nb: Etikett

en: Default value
nb: Standardverdi

en: No default
nb: Ingen standardverdi

en: To view this, {0} must be connected to at least one field.
nb: For å vise dette, må {0} være koblet til minst ett felt.

en: Limit this filter's choices
nb: Begrens valgene for dette filteret

en: If you have another dashboard filter, you can limit the choices that are listed for this filter based on the selection of the other one.
nb: Hvis du har et annet infotavlefilter, kan du begrense valgene som vises for dette filteret basert på valgene i det andre.

en: So first, {0}.
nb: Men først, {0}.

en: add another dashboard filter
nb: legg til enda et filter på infotavlen

en: If you toggle on one of these dashboard filters, selecting a value for that filter will limit the available choices for {0} filter.
nb: Hvis du slår på en av disse infotavlefiltrene, vil å velge en verdi for det filteret begrense tilgjengelige alternativ for {0} filter.

en: Filtering column
nb: Filterkolonne

en: Filtered column
nb: Filtrert kolonne

en: Enter user names or email addresses
nb: Skriv inn brukernavn eller e-postadresser

en: New snippet
nb: Nytt utvalg

en: Hourly
nb: Hver time

en: Daily at {0}
nb: Daglig klokken {0}

en: Weekly at {0} on {1}
nb: Hver uke på {0} klokken {1}

en: Monthly on the {0} {1} at {2}
nb: Hver måned på den {0} {1} klokken {2}

en: Delete this subscription
nb: Slett dette abonnementet

en: Subscriptions
nb: Abonnement

en: Create a dashboard subscription
nb: Abonnér på infotavle

en: Email it
nb: Send det på e-post

en: You can send this dashboard regularly to users or email addresses.
nb: Du kan sende denne infotavlen regelmessig til brukere eller e-postadresser.

en: Send it to Slack
nb: Send det til Slack

en: Pick a channel and a schedule, and Metabase will do the rest.
nb: Velg en kanal og en tidsplan, Metabase gjør resten.

en: Email this dashboard
nb: Send infotavlen på e-post

en: Don't send if there aren't results
nb: Ikke send hvis det ikke er resultater

en: Attach results
nb: Legg ved resultater

en: Attachments can contain up to 2,000 rows of data.
nb: Vedlegg kan inneholde opp til 2000 rader med data.

en: Send this dashboard to Slack
nb: Send infotavlen til Slack

en: Dashboard does not have a parameter with the ID {0}
nb: Infotavle har ikke parameter med ID {0}

en: Parameter {0} does not have any Fields associated with it
nb: Parameter {0} har ingen Felt assosiert med seg

en: include must be either empty or the value 'tables'
nb: inkludering må enten være tom eller ha verdien 'tables'

en: `database` is required for all queries whose type is not `internal`.
nb: `database` kreves for alle spørringer som ikke er av type `intern`

en: Password login is disabled for this instance.
nb: Innlogging med passord er deaktivert for denne instansen.

en: Your account is disabled. Please contact your administrator.
nb: Din konto er deaktivert. Vennligst kontakt administrator.

en: Your account is disabled.
nb: Din konto er deaktivert.

en: Invalid Slack token.
nb: Ugyldig Slack-token.

en: The ''{0}'' command is only available in Metabase Enterprise Edition.
nb: Kommandoen "{0}" er bare tilgjengelig i Metabase Enterprise Edition.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are PRESENT.
nb: Utvidelser for Metabase Enterprise Edition er TILSTEDE.

en: Usage of Metabase Enterprise Edition features are subject to the Metabase Commercial License.
nb: Bruk av funksjoner i Metabase Enterprise Edition er underlagt Metabase Commercial License.

en: See {0} for details.
nb: Se {0} for detaljer.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are NOT PRESENT.
nb: Utvidelser for Metabase Enterprise Edition er FRAVÆRENDE.

en: You''re invited to join {0}''s {1}
nb: Du er invitert til å bli med i {0} sitt {1}

en: {0} created a {1} account
nb: {0} opprettet en {1}-konto

en: {0} accepted their {1} invite
nb: {0} aksepterte deres {1} invitasjon

en: [{0}] Password Reset Request
nb: [{0}] Forespørsel om tilbakestilling av passord

en: [{0}] Notification
nb: [{0}] Varsel

en: [{0}] Help make [{1}] better.
nb: [{0}] Hjelp å gjøre [{1}] bedre.

en: [{0}] Tell us how things are going.
nb: [{0}] Fortell oss hvordan det går.

en: Error starting events listener
nb: Kunne ikke starte hendelseslytter

en: Should we sync user attributes when someone logs in via LDAP?
nb: Burde vi synkronisere brukerattributter når noen logger inn via LDAP?

en: Comma-separated list of user attributes to skip syncing for LDAP users.
nb: Kommaseparert liste over brukerattributter for ikke skal synkroniseres for LDAP-brukere.

en: Invalid token
nb: Ugyldig token

en: Slack API error: {0}
nb: Slack API-feil: {0}

en: Slack channel named `metabase_files` is missing!
nb: Slack-kanalen `metabase_files` mangler!

en: Please create or unarchive the channel in order to complete the Slack integration.
nb: Vennligst opprett eller avarkiver kanalen for å fullføre Slack-integrasjonen.

en: The channel is used for storing graphs that are included in Pulses and MetaBot answers.
nb: Kanalen brukes for å lagre grafer som er inkludert i Pulser og MetaBot-svar.

en: Uploaded image
nb: Lastet opp bilde

en: Error uploading file to Slack:
nb: Feil ved opplasting av fil til Slack:

en: Invalid session. Expected an instance of Session.
nb: Ugyldig sesjon. Forventet en instans av en Sesjon.

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is
nb: Informasjonskapselens SameSite er konfigurert til "Ingen", men site er

en: served over an insecure connection. Some browsers will reject
nb: levert over en usikker tilkobling. Noen nettlesere vil avvise

en: cookies under these conditions.
nb: informasjonskapsler under disse betingelsene.

en: Top folder
nb: Toppmappe

en: Invalid human-readable-values: values must be a sequence; each item must be nil or a string
nb: Ugylding menneskelig lesbare verdier: verdier må være en sekvens, og hvert element enten nil eller en tekststreng

en: :values must be present to fetch :human_readable_values
nb: :value må være tilstede for å hente :human_readable_values

en: Field values total length is > {0}.
nb: Feltvergienes totallengde er > {0}.

en: snippet names cannot include '}' or start with spaces
nb: navn på utdrag kan ikke ha '}' eller mellomrom i starten

en: Error executing chain filter query
nb: Feil ved eksekvering av filterspørringskjede

en: Field {0} does not exist.
nb: Felt {0} eksisterer ikke.

en: Cannot search against non-Text Field {0} {1}
nb: Kan ikke søke på felt som ikke er tekst {0} {1}

en: Granting permissions for group {0}: {1}
nb: Gir rettigheter til gruppe {0}: {1}

en: Revoking permissions for group {0}: {1}
nb: Tilbakekaller rettigheter til gruppe {0}: {1}

en: Invalid DB permissions: if you have write access for native queries, you must have full data access.
nb: Ugyldige DB-tillatelser: Hvis du har skrivetilgang for naturlige spørringer, må du ha full datatilgang.

en: Invalid DB permissions: if you have readonly native query access, you must also have data access.
nb: Ugyldige DB-tillatelser: Hvis du har lesetilgang for naturlige spørringer, må du ha datatilgang.

en: Changing permissions from: {0} to: {1}
nb: Endrer tillatelser fra: {0} til: {1}

en: login attribute keys must be a keyword or string
nb: loginattributtnøkler må være nøkkelord eller tekststreng

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts.
nb: Standardspråket for alle brukere i Metabase brukergrensesnitt, system, e-post, pulser og alarmer.

en: Users can individually override this default language from their own account settings.
nb: Brukere kan overstyre standardspråket i sine individuelle innstillinger.

en: Default page to show the user
nb: Standardside å vise brukeren

en: Allow this origin to embed the full Metabase application
nb: Tillat opprinnelsen å bygge inn hele Metabase-applikasjonen

en: Values greater than {0} ({1}) are not allowed.
nb: Verdier større enn {0} ({1}) er ikke tillatt.

en: This will replace the word "Metabase" wherever it appears.
nb: Dette vil erstatte ordet "Metabase" der det forekommer.

en: These are the primary colors used in charts and throughout Metabase. You might need to refresh your browser to see your changes take effect.
nb: Dette er primærfargene bruk i grafer og ellers i Metabase. Du må kanskje friske opp nettleseren for å se endringene.

en: For best results, use an SVG file with a transparent background.
nb: For best resultat, bruk en SVG-fil med gjennomsiktig bakgrunn.

en: The url or image that you want to use as the favicon.
nb: URL eller bilde du vil bruke som favorittikon.

en: Allow logging in by email and password.
nb: Tillat innlogging med brukernavn og passord

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
      It won''t affect SQL queries.
nb: Dette vil påvirke ting som gruppering på uke eller filtering i spørringer laget i brukergrensesnitt. Det bil ikke påvirke SQL-spørringer.

en: Unable to validate token
nb: Kunne ikke validere token

en: Token format is invalid.
nb: Token-format er ugyldig.

en: Error validating token
nb: Feil ved validering av token

en: Error filtering against {0} Field: unable to parse String {1} to a {2}
nb: Feil ved filtrering mot Felt {0}: kunne ikke tolke Streng {1} som en {2}

en: Error fetching details for Job: {0}
nb: Kunne ikke hente detaljer for Jobb: {0}

en: Starting sync task for Database {0}.
nb: Starter synkroniseringsoppgave for Database {0}.

en: Cannot sync Database {0}: Database does not exist.
nb: Kan ikke synkronisere Database {0}: Database eksisterer ikke.

en: Update Field values task triggered for Database {0}.
nb: Oppgaven som oppdater Feltverdier er utløst for Database {0}.

en: Skipping update, automatic Field value updates are disabled for Database {0}.
nb: Hopper over oppdatering, oppdatering av automatiske Feltverdier for Database {0} er deaktivert.

en: SAML Identity Provider Issuer
nb: SAML Indentitetsleverandørutsteder

en: SAML Identity Provider SSO URL
nb: SSO URL for SAML identitetsleverandør

en: DB Name
nb: DB Navn

en: DB Engine
nb: DB Motor

en: Unknown name
nb: Ukjent navn

en: Unknown engine
nb: Ukjent motor

en: Edit collection
nb: Rediger samling

en: Pinned items
nb: Festede elementer

en: Other users' personal collections
nb: Andre brukeres personlige samlinger

en: View archive
nb: Vis arkiv

en: Your personal collection
nb: Din personlige samling

en: Nothing to see yet.
nb: Ingenting å se her enda.

en: Use collections to organize and group dashboards and questions for your team or yourself
nb: Bruk samlinger for å organisere og gruppere infotavler og spørsmål til dit team eller deg selv

en: Unpin this item
nb: Løsne dette elementet

en: Available filters
nb: Tilgjengelige filtre

en: Available variables
nb: Tilgjengelige variabler

en: Available columns
nb: Tilgjengelige kolonner

en: Include User ID and query hash in queries
nb: Inkluder bruker-ID og spørringshash i spørringer

en: When on, Metabase User ID and query hash get appended to queries on this database, which can be useful for auditing and debugging. However, this causes each query to look distinct, preventing BigQuery from returning cached results, which may increase your costs.
nb: Når aktivert, vil bruker-ID og spørringshash bli lagt til spørringer mot denne databasen, noe som kan være nyttig under feilsøking og revisjon. Dette fører til at hver spørring blir forskjellig, som forhindrer BigQuery i å returnere mellomlagrede resultater, som igjen kan øke dine kostnader.

en: Periodically refingerprint tables
nb: Oppdater fingeravtrykk på tabeller periodisk

en: When syncing with this database, Metabase will scan a subset of values of fields to gather statistics that enable things like improved binning behavior in charts, and to generally make your Metabase instance smarter.
nb: Når du synkroniserer med denne databasen vil Metabase skanne et utvalg verdier av felter for å samle statistikk som muliggjør ting som forbedret binning i diagrammer og vil generelt gjøre din Metabase-instans smartere.

en: Updated date
nb: Oppdatert dato

en: Updated time
nb: Oppdateringstidspunkt

en: Updated timestamp
nb: Timestamp for oppdatering

en: Type of interval like "day", "month", "year".
nb: Type intervall som "dag", "måned", "år".

en: Filter by this column
nb: Filtrer på denne kolonnen

en: Column formatting
nb: Kolonneformatering

en: Sort ascending
nb: Sorter stigende

en: Sort descending
nb: Sorter synkende

en: Browse data
nb: Bla gjennom data

en: Show maximum (first {0})
nb: Vis maksimum (første {0})

en: There was a problem with this visualization
nb: Det var et problem med denne visualiseringen

en: Showing first {0} rows
nb: Viser de første {0} rader

en: first
nb: første

en: last
nb: siste

en: Emailed
nb: E-postet

en: Sent to
nb: Send til

en: Sent
nb: Sendt

en: hourly
nb: hver time

en: daily at {0}
nb: daglig klokken {0}

en: {0} at {1}
nb: {0} klokken {1}

en: monthly on the {0} {1} at {2}
nb: hver måned den {0} {1} klokken {2}

en:  and {0} other |  and {0} others
nb[0]:  og {0} andre
nb[1]:  og {0} andre

en: This dashboard will no longer be emailed to {0} {1}
nb: Denne infotavlen vil ikke lengre bli sendt på e-post til {0} {1}

en: Slack channel {0} will no longer get this dashboard {1}
nb: Slack-kanalen {0} vil ikke lengre få denne infotavlen {1}

en: Channel {0} will no longer receive this dashboard {1}
nb: Kanal {0} vil ikke lengre motta denne infotavlen {1}

en: Set up a new schedule
nb: Sett opp en ny timeplan

en: Close
nb: Lukk

en: You'll need to {0} first.
nb: Du trenger å {0} først.

en: First, you'll have to {0}.
nb: Først må du {0}.

en: Rows {0}-{1} of first {2}
nb: Rad {0}-{1} av første {2}

en: Drag fields here
nb: Dra felt hit

en: Percentage
nb: Prosenter

en: Totals for {0}
nb: Totalt for {0}

en: Grand totals
nb: Totalsum

en: Row totals
nb: Radtotaler

en: Fields to use for the table rows
nb: Felt som skal brukes til tabellrader

en: Fields to use for the table columns
nb: Felt som skal brukes til tabellkolonner

en: Fields to use for the table values
nb: Felt som skal brukes til tabellverdier

en: Pivot tables can only be used with aggregated queries.
nb: Pivottabeller kan bare brukes med aggregerte spørringer.

en: Pivot Table
nb: Pivottabell

en: Waterfall
nb: Fossefall

en: waterfall chart
nb: fossefallsdiagram

en: Increase color
nb: Øk farge

en: Decrease color
nb: Avta farge

en: Show total
nb: Vis total

en: Total color
nb: Totalfarge

en: Unable to run internal query function: cannot resolve {0}
nb: Kunne ikke kjøre intern spørring: kan ikke løse {0}

en: Audit App queries are not enabled on this instance.
nb: Audit App spørringer er ikke aktivert for denne instansen.

en: Invalid internal query function: {0} is not marked as an ^:internal-query-fn
nb: Ugyldig intern spørringsfunksjon: {0} er ikke markert som en ^:internal-query-fn

en: Error: sandboxing is not enabled for this instance.
nb: Feil: sandkasse er ikke aktivert for denne instansen.

note: If the current permissions are nil, then we would return false which could give a potentially segmented user access they shouldn't have. If we don't have permissions, we can't determine whether they are segmented, so throw.
en: No permissions found for current user
nb: Ingen tillatelser funnet for gjeldende bruker

en: User ''{0}'' attempted to access an inaccessible field. Accessible fields {1}, fields in query {2}
nb: Bruker "{0}" prøvde å nå et utilgjengelig felt. Tilgjengelige felt {1}, felt i spørring {2}

en: User not able to query field
nb: Bruker ikke i stand til å spørre felt

en: Found more than one group table access policy for user ''{0}''
nb: Fant mer enn en tilgangspolicy for gruppetabell for bruker "{0}"

en: Query requires user attribute `{0}`
nb: Spørring krever brukerattributt `{0}`

en: invalid --mode value
nb: ugyldig --modusverdi

en: invalid --on-error value
nb: ugyldig --ved-feil-verdi

en: invalid context seed value
nb: ugyldig kontekstseedverdi

en: Dump was produced using a different version of Metabase. Things may break!
nb: Dump er fra en annen versjon av Metabase. Ting kan gå i stykker!

en: Error loading dump: {0}
nb: Feil ved lasting av dump: {0}

en: {0} is not a valid user
nb: {0} er ikke en gyldig brker

en: Error dumping {0}
nb: Feil ved dumping {0}

en: No admin users found! At least one admin user is needed to act as the owner for all the loaded entities.
nb: Ingen administratorbruker funnet! Minst én trengs for å opptre som eier for de innlastede entitetene.

en: Can''t resolve {0} in fully qualified name {1}
nb: Kan ikke finne {0} i fullt kvalifisert navn {1}

en: Model {0} does not support upsert
nb: Model {0} støtter ikke upsert

en: Error inserting {0}
nb: Feil ved innsetting {0}

en: Inserting {0}
nb: Setter inn {0}

en: {0} already exists -- skipping
nb: {0} eksisterer allerede -- hopper over

en: Skipping {0} (nothing to update)
nb: Hopper over {0} (ingenting å oppdatere)

en: Updating {0}
nb: Oppdaterer {0}

en: Error updating {0}
nb: Feil ved oppdatering {0}

en: SSO has not been enabled and/or configured
nb: SSO har ikke blitt aktivert og/eller konfigurert

en: SSO requires a valid token
nb: SSO krever en gyldig token

en: Error returning SSO entry point
nb: Kunne ikke returnere inngangspunkt for SSO

en: Error logging in
nb: Feil ved innlogging

en: Can't create new JWT user when JWT is not configured
nb: Kan ikke opprette ny JWT-bruker når JWT ikke er konfigurert

en: JWT SSO has not been enabled and/or configured
nb: JWT SSO er ikke aktivert og/eller konfigurert

en: Invalid SAML configuration: could not find user email.
nb: Ugyldig SAML-konfigurasjon: kunne ikke finne e-post for bruker.

en: We tried looking for {0}, but couldn't find the attribute.
nb: Vi prøvde å finne {0}, men kunne ikke finne attributten.

en: Please make sure your SAML IdP is properly configured.
nb: Vennligst se til at SAML idP er korrekt konfigurert.

en: SAML has not been enabled and/or configured
nb: SAML er ikke aktivert og/eller konfigurert

en: Warning: expected `redirect` param, but none is present
nb: Advarsel: forventet `redirect`-parameter ikke tilstede

en: Error generating SAML request
nb: Feil ved generering av SAML-forespørsel

en: Unable to log in: SAML IdP certificate is not set.
nb: Kunne ikke logge inn: SAML idP-sertifikat er ikke konfigurert.

en: SAML response validation failed
nb: Validering av SAML-svar feilet

en: Unable to log in: SAML response validation failed
nb: Kunne ikke logge inn: Validering av SAML-svar feilet

en: Unable to log in: SAML info does not contain user attributes.
nb: Kunne ikke logge inn: SAML-informasjon inneholder ikke brukerattributter.

en: Enable SAML authentication.
nb: Aktiver SAML-autentisering.

en: This is the URL where your users go to log in to your identity provider. Depending on which IdP you''re
    using, this usually looks like https://your-org-name.example.com or https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml
nb: Dette er URL hvor dine brukere logger inn til din identitetstilbyder. Avhengig av hvilken idP du bruker,

en: Error parsing SAML identity provider certificate
nb: Feil ved lesing av sertifikat for SAML-identitetstilbyder

en: Invalid identity provider certificate. Certificate should be a base-64 encoded string.
nb: Ugyldig sertifikat for identitetstilbyder. Sertifikatet må være en tekststreng kodet i base-64.

en: Encoded certificate for the identity provider. Depending on your IdP, you might need to download this,
    open it in a text editor, then copy and paste the certificate's contents here.
nb: Kodet sertifikat for identitetstilbyderen. Avhengig av din idP, kan du bli nødt til å laste ned det, åpne det i en teksteditor og lime inn sertifikatets innhold her.

en: This is a unique identifier for the IdP. Often referred to as Entity ID or simply 'Issuer'. Depending
    on your IdP, this usually looks something like http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v
nb: Dette er en unik identifikator for idP. Ofte referert til som Entitets-ID. eller helt enkelt 'Utsteder'. Avhengig av din idP, ser det vanligvis ut slik http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v

en: This application name will be used for requests to the Identity Provider
nb: Applikasjonsnavnet som vil bli brukt av forespørsler til identitetstilbyderen

en: Absolute path to the Keystore file to use for signing SAML requests
nb: Absolutt sti til Nøkkellager brukt for å signere SAML-forespørsler

en: Password for opening the keystore
nb: Passord for å åpne nøkkellager

en: Alias for the key that Metabase should use for signing SAML requests
nb: Alias for nøkkelen Metabase skal bruke for å signere SAML-forespørsler

en: SAML attribute for the user''s email address
nb: SAML-attributt for brukerens e-postadresse

en: SAML attribute for the user''s first name
nb: SAML-attributt for brukerens fornavn

en: SAML attribute for the user''s last name
nb: SAML-attributt for brukerens etternavn

en: Enable group membership synchronization with SAML.
nb: Aktiver synkronisering av gruppemedlemsskap med SAML

en: SAML attribute for group syncing
nb: SAML-attributt for gruppesynkronisering

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are SAML groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing SAML to Metabase group mappings.
nb: JSON med gruppemappinger fra SAML til Metabase.

en: Enable JWT based authentication
nb: Aktiver JWT-basert autentisering

en: URL of JWT based login page
nb: URL til JWT-basert loginside

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages
nb: Streng som seeder privatnøkkel som brukes til å validere JWT-meldinger

en: Key to retrieve the JWT user's email address
nb: Nøkkel for å hente JWT-brukers e-postadresse

en: Key to retrieve the JWT user's first name
nb: Nøkkel for å hente JWT-brukers fornavn

en: Key to retrieve the JWT user's last name
nb: Nøkkel for å hente JWT-brukers etternavn

en: Key to retrieve the JWT user's groups
nb: Nøkkel for å hente JWT-brukers grupper

en: Enable group membership synchronization with JWT.
nb: Aktiver synkronisering av gruppemedlemsskap med JWT.

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are JWT groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing JWT to Metabase group mappings.
nb: JSON med gruppemappinger fra JWT til Metabase.

en: Should new email notifications be sent to admins, for all new SSO users?
nb: Skal nye e-postvarslinger bli sendt til administratorer for alle nye SSO-brukere?

en: New SSO user created: {0} ({1})
nb: Ny SSO bruker opprettet: {0} ({1})

en: Cannot convert a {0} to a {1}
nb: Kan ikke konvertere en {0} til en {1}

en: Cannot extract {0} from a TIME field
nb: Kan ikke hente {0} fra et TIME-felt

en: Cannot extract {0} from a DATE field
nb: Kan ikke hente {0} fra et DATE-felt

en: Cannot extract {0} from a DATETIME or TIMESTAMP
nb: Kan ikke hente {0} fra et DATETIME eller TIMESTAMP

note: trying to add an `hour` to a `date` or a `year` to a `time` is something we shouldn't be allowing in the UI in the first place
en: Invalid query: you cannot add a {0} to a {1} column.
nb: Ugyldig spørring: du kan ikke legge til {0} til en {1} kolonne.

en: It doesn''t make sense to convert between DATEs and TIMEs!
nb: Det gir ikke mening å konvertere mellom DATE og TIME!

en: Druid request error [{0}]: {1}
nb: Feil ved Druid-forespørsel [{0}]: {1}

en: Failed to parse Druid response body: {0}
nb: Feil ved tolking av brødtekst i Druid-svar: {0}

en: Error running query:
nb: Feil ved utføring av spørring:

en: Client closed connection, no queryId found, can't cancel query
nb: Klient lukket tilkoblingen, ingen spørringsId funnet, kan ikke avbryte spørring

en: Client closed connection, canceling Druid queryId {0}
nb: Klient lukket tilkoblingen, avbryter Druid spørringsId {0}

en: Canceling Druid query with ID {0}
nb: Avbryter Druid-spørring med ID {0}

en: Failed to cancel Druid query with queryId {0}
nb: Kunne ikke avbryte Druid-spørring med spørringsId {0}

en: Don''t know how to retrieve results for columns {0}
nb: Vet ikke hvordan jeg skal hente resultater for kolonnene {0}

en: Error post-processing Druid query results
nb: Feil ved etterbehandling av resultater av Druid-spørring

en: Error reducing Druid query results
nb: Feil ved redusering av resultater av Druid-spørring

en: WARNING: Don't know how to combine these intervals into a single interval.
nb: ADVARSEL: Vet ikke hvordan jeg skal kombinere disse intervallene til ett enkelt intervall.

en: Ignoring intervals: {0}
nb: Ignorerer intervaller: {0}

en: Error creating aggregation clause
nb: Feil ved oppretting av aggregeringsbetingelse

en: Expected :aggregation-options, constant, or expression.
nb: Forventet :aggregerings-alternativ, konstant, eller uttrykk.

en: grouped timeseries queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
nb: grupperte tidsserie-spørringer kan bare sorteres etter "timestamp"-kolonnen.

en: scan queries can only be sorted if they include the ''timestamp'' column.
nb: skannespørringer kan bare sorteres hvis de inkluderer en "timestamp"-kolonne.

en: scan queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
nb: scannespørringer kan bare bli sortert etter "timestamp" kolonnen.

en: Error generating Druid query
nb: Feil ved generering av Druid-spørring

en: Fetching Google access/refresh tokens with auth-code {0}...
nb: Henter Google access/refresh tokens med auth-kode {0}...

en: Multiple date filters are not supported in filters:
nb: Flere datofiltre er ikke støttet i filtre:

en: Unexpected columns in results: {0}
nb: Uventede kolonner i resultatene: {0}

en: Unable to parse query: {0}
nb: Ikke i stand til å tolke spørring: {0}

en: Don''t know how to substitute {0} {1}
nb: Vet ikke hvordan jeg skal erstatte {0} {1}

en: Substituted {0} -> {1}
nb: Erstattet {0} -> {1}

en: Don''t know how to handle aggregation {0}
nb: Vet ikke hvordan jeg skal håndtere aggregering {0}

en: Using DNS SRV requires a FQDN for host
nb: Å bruke DNS SRV krever en FQDN for vert

en: No database name specified in URI. Monger requires a database to be explicitly configured.
nb: Ingen databasenavn spesifisert i URI. Monger krever en database for å konfigureres eksplisitt.

en: Opened new MongoDB connection.
nb: Åpnet ny MongoDB-tilkobling.

en: Closed MongoDB connection.
nb: Lukket MongoDB-tilkobling.

en: fetch-next-page w/ URI
nb: hent-neste-side v/ URI

en: Error running query.
nb: Feil ved kjøring av spørring.

en: Client connection closed, no query-id found, can't cancel query
nb: Klienttilkobling lukket, ingen id for spørring funnet, kan ikke avbryte spørring

en: Error canceling query with ID {0}
nb: Kunne ikke avbryte spørring med ID {0}

en: Error executing query
nb: Feil ved eksekvering av spørring

en: Failed to fetch materialized views for this database
nb: Kunne ikke hente oppståtte visninger for denne databasen

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card associated with it
nb: Ugyldig alarm: Alarm er ikke knyttet til et Kort

en: Error determining whether Database supports nested queries
nb: Kunne ikke avgjøre om Databasen støtter nøstede spørringer

en: Invalid query params: could not determine slug for parameter with ID {0}
nb: Ugyldig spørringsparameter: kunne ikke avgjøre URL-parameter for ID {0}

en: Cannot search for values: {0} is not an enabled parameter.
nb: Kan ikke søke etter verdier: {0} er ikke et aktivert parameter.

en: You can''t specify a value for {0} if it's already set in the JWT.
nb: Du kan ikke spesifisere en verdi for {0} hvis den allerede er satt i JWT.

en: Error compiling HoneySQL form
nb: Feil ved kompilering av HoneySQL-skjema

en: Not a valid Database/Database ID/JDBC spec
nb: Ikke en gyldig Database/Database-ID/JDBC spesifikasjon

en: You don''t have any cards yet.
nb: Du kar ingen kort enda.

en: Here are your {0} most recent cards:
nb: Her er dine {0} siste kort:

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, `{2}`, and `{3}`.
nb: verdi må være et map med nøklene `{0}`, `{1}`, `{2}`, og `{3}`.

en: Not creating proxy JDBC driver for class {0} -- original driver was loaded by system ClassLoader
nb: Lager ikke proxy JDBC-driver for klasse {0} -- original driver ble lastet inn av systemets ClassLoader

en: Query took {0} to run; minimum for cache eligibility is {1}
nb: Spørringen ble fullført på {0}; grensen for å bli mellomlagret er {1}

en: I don''t know how to `overflow stack`. Here''s what I can do: `help`, `list`, `show`
nb: Vet ikke hvordan jeg skal `stakkoverflyt`. Her er det jeg kan gjøre: `hjelp`, `liste`, `vis`

en: Test setting - this only shows up in dev (1)
nb: Testinnstilling - dette vises bare i utviklermodus (1)

en: Test setting - this only shows up in dev (2)
nb: Testinnstilling - dette vises bare i utviklermodus (2)

en: Test setting - this only shows up in dev (3)
nb: Testinnstilling - dette vises bare i utviklermodus (3)

en: Test setting - this only shows up in dev (4)
nb: Testinnstilling - dette vises bare i utviklermodus (4)

en: Test setting - with i18n
nb: Testinnstilling - med i18n

en: This is a sample sensitive Setting.
nb: Dette er et eksempel på en følsom innstilling.

[ctx: This is a new information message on the new pulse creation page.]
en: Pulses are being phased out
nb: Pulser avvikles

[ctx: An info message letting you know you can create dashboard subscriptions instead of pulses.]
en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
nb: Du kan nå konfigurere {0} i stedet. Vi fjerner Pulses i en fremtidig utgivelse, og hjelper deg med å migrere noe du fortsatt har.

en: dashboard subscriptions
nb: dashbordabonnement

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}
nb: {0} diagrammer i abonnementet ditt vil ikke se ut som i dashbordet ditt. {1}

en: minutes past the hour
nb: minutter etter timen

en: Email sent
nb: Epost sendt

en: Add data to share this dashboard
nb: Legg til data for å dele dette dashbordet

en: Dashboard subscriptions
nb: Dashboard-abonnementer

en: Text as a ISO-8601 timestamp
nb: Tekst som ISO-8601-tidsstempel

en: Text as a ISO-8601 time
nb: Tekst som ISO-8601-tid

en: Text as a ISO-8601 date
nb: Tekst som ISO-8601-dato

en: UNIX Timestamp (Microseconds)
nb: UNIX-tidsstempel (mikrosekunder)

en: Pulses are being phased out
nb: Pulser avvikles

en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
nb: Du kan nå konfigurere {0} i stedet. Vi fjerner Pulses i en fremtidig utgivelse, og hjelper deg med å migrere noe du fortsatt har.

en: File format
nb: Filformat

en: Questions to attach
nb: Spørsmål å legge ved

en: Delete this subscription to {0}?
nb: Vil du slette dette abonnementet til {0}?

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}.
nb: {0} diagrammer i abonnementet ditt ser ikke ut som på dashbordet. {1}.

en: Fields to use for the table {0}
nb: Felter som skal brukes til tabellen {0}

en: rows
nb: rader

en: columns
nb: kolonner

en: values
nb: verdier

en: Error normalizing form.
nb: Feil ved normalisering av skjemaet.

en: Error canonicalizing query
nb: Feil ved kanonisering av spørringen

en: Error performing whole query transformations
nb: Feil ved utføring av hele spørretransformasjoner

en: Error normalizing query
nb: Feil ved normalisering av spørringen

en: Sandbox Cards can''t return columns that aren't present in the Table they are sandboxing.
nb: Sandkassekort kan ikke returnere kolonner som ikke er tilstede i tabellen de sandkasser.

en: Sandbox Cards can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
nb: Sandkassekort kan ikke returnere kolonner som har forskjellige typer enn tabellen de sandkasser.

en: Cannot update Card: Card is used for Sandboxing, and updates would violate sandbox rules.
nb: Kan ikke oppdatere kort: Kort brukes til sandboksing, og oppdateringer vil bryte med regler for sandkasse.

en: You cannot change the Table ID of a GTAP once it has been created.
nb: Du kan ikke endre tabell-ID-en til en GTAP når den er opprettet.

en: `database` is required for all queries.
nb: `database 'kreves for alle spørsmål.

en: ERROR {0}
nb: FEIL {0}

en: copied {0} instances.
nb: kopierte {0} forekomster.

en: Copying instances of {0}...
nb: Kopierer forekomster av {0} ...

en: Error copying instances of {0}
nb: Feil ved kopiering av forekomster av {0}

en: Temporarily disabling DB constraints...
nb: Deaktiverer midlertidig DB-begrensninger ...

en: Re-enabling DB constraints...
nb: Aktivere DB-begrensninger på nytt ...

en: Setting Postgres sequence ids to proper values...
nb: Sette postgres-sekvens-ID-er til riktige verdier ...

note: make sure the source database is up-do-date
en: Set up {0} source database and run migrations...
nb: Konfigurer {0} kildedatabase og kjør overføringer ...

note: make sure the dest DB is up-to-date don't need or want to run data migrations in the target DB, since the data is already migrated appropriately
en: Set up {0} target database and run migrations...
nb: Konfigurer {0} måldatabase og kjør overføringer ...

note: make sure target DB is empty
en: Testing if target {0} database is already populated...
nb: Tester om måldatabasen {0} allerede er fylt ut ...

en: Unsupported application database type: {0} is not currently supported.
nb: Ikke-støttet applikasjonsdatabasetype: {0} støttes ikke for øyeblikket.

en: Check the value of MB_DB_CONNECTION_URI.
nb: Sjekk verdien av MB_DB_CONNECTION_URI.

en: Driver {0} does not support {1}
nb: Driver {0} støtter ikke {1}

en: No magnitude known for {0}
nb: Ingen størrelse kjent for {0}

en: Error resolving source query
nb: Feil ved løsning av kildesøket

en: Have your email configured for you.
nb: Ha e-posten din konfigurert for deg.

en: Have your server maintained for you.
nb: Få serveren din vedlikeholdt for deg.

en: Want to have upgrades taken care of for you?
nb: Vil du ha oppgraderinger tatt vare på for deg?

en: Migrate to Metabase Cloud.
nb: Overfør til Metabase Cloud.

en: Manage Metabase Cloud
nb: Administrer Metabase Cloud

en: Show totals
nb: Vis totaler

en: Sort order
nb: Sorteringsrekkefølge

en: See options…
nb: Se alternativer ...

en: This database does not support pivot tables.
nb: Denne databasen støtter ikke pivottabeller.

en: Invalid GeoJSON file location: must either start with http:// or https:// or be a relative path to a file on the classpath.
nb: Ugyldig GeoJSON-filplassering: må enten starte med http: // eller https: // eller være en relativ bane til en fil på klassestien.

en: URLs referring to hosts that supply internal hosting metadata are prohibited.
nb: URL-er som refererer til verter som leverer interne hosting-metadata er forbudt.

en: Invalid custom GeoJSON.
nb: Ugyldig tilpasset GeoJSON.

en: Invalid {0}: specified breakout at index {1}, but we only have {2} breakouts
nb: Ugyldig {0}: spesifisert breakout i indeksen {1}, men vi har bare {2} breakouts

en: Error generating pivot queries
nb: Feil under generering av pivot-spørsmål

en: Sync Administrator group
nb: Synkroniser administratorgruppe

en: Set filter values for when this gets sent
nb: Sett filterverdier for når denne blir sendt

en: Delete the {0} database?
nb: Slette databasen {0}?

en: Restoring the sample dataset...
nb: Gjenoppretter eksempeldatasettet...

en: No semantic type
nb: Ingen semantisk type

en: Select a semantic type
nb: Velg semantisk type

en: Cast to a specific data type
nb: Omgjør til en spesifikk datatype

en: Select a conversion
nb: Velg en omdanning

en: Don't cast
nb: Ikke omgjør

en: Something went wrong
nb: Noe gikk galt

en: Choose "Desktop App" as the application type. Name it whatever you'd like.
nb: Velg "Skrivebordsapplikasjon" som applikasjonstypen. Kall den det du ønsker.

en: Didn't find anything
nb: Fant ingen ting

en: There weren't any results for your search.
nb: Ingen resultater etter søket.

en: Checks if a column is null
nb: Sjekker om en kolonne er null

en: The column to check.
nb: Kolonnen som skal sjekkes.

en: Checks if a column is empty
nb: Sjekker om en kolonne er tom

en: CASE expects 2 arguments or more
nb: CASE forventer 2 argumenter eller fler

en: Function {0} expects {1} argument | Function {0} expects {1} arguments
nb[0]: Funksjonen {0} forventer {1} argument
nb[1]: Funksjonen {0} forventer {1} argumenter

en: Expecting boolean but found {0}
nb: Forventet boolsk men fant {0}

en: 12:00 PM
nb: 12:00

en: Subtotal, Age, Price, Quantity, etc.
nb: Subtotal, Alter, Pris, Antall, etc.

en: Dropdown
nb: Nedtrekk

en: Select one or more values from a list or search box.
nb: Velg en eller flere verdier fra en liste eller en søkeboks.

en: Exclude one or more specific values.
nb: Ekskluder en eller flere spesifikke verdier.

en: Match values that contain the entered text.
nb: Treff verdier som inneholder teksten.

en: Filter out values that contain the entered text.
nb: Filtrer ut verdier som inneholder teksten.

en: Match values that begin with the entered text.
nb: Treff verdier som begynner med teksten.

en: Match values that end with the entered text.
nb: Treff verdier som slutter med teksten.

en: Duplicate this question
nb: Dupliser dette spørsmålet

en: Saved question in {0}
nb: Lagret spørsmål i {0}

en: Table in {0}
nb: Tabell i {0}

en: Segment of
nb: Segment av

en: Metric for
nb: Måling for

en: {0} in {1}
nb: {0} i {1}

en: Note
nb: Notat

en: charts in your subscription won't look the same as in your dashboard.
nb: grafer i ditt abonnement vil ikke se like ut som i din infotavle.

en: Filter values
nb: Filterverdier

en: You can customize filter values for each subscription with the Enterprise edition.
nb: I Enterprise Edition kan du tilpasse filterverdier for hvert abonnement.

en: If a dashboard filter has a default value, it’ll be applied when your subscription is sent.
nb: Hvis filter på en infotavle har en standardverdi vil den bli benyttet når abonnement blir sendt.

en: and {0} other | and {0} others
nb[0]: og {0} annen
nb[1]: og {0} andre

en: {0} selections
nb: {0} valgt

en: and {0} more filter | and {0} more filters
nb[0]: og {0} filter
nb[1]: og {0} filtre

en: Login History
nb: Login historikk

en: Sync the admin group?
nb: Synkroniser admin-gruppen?

en: Sandbox Questions can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
nb: Sandkassespørsmål kan ikke returnere kolonner som har andre typer enn tabellen de er i sandkasse med.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP
nb: Feil under preprosessering av kildespørring ved anvendelse av GTAP

en: Error running query to determine metadata
nb: Feil ved spørring som bestemmer metadata

en: Can't create new SAML user when SAML is not configured
nb: Kan ikke opprette ny SAML-bruker når SAML ikke er konfigurert

en: Error compiling SQL: breakout does not have an alias
nb: Feil ved kompilering av SQL: Utbrytning har ikke et alias

en: Error running query
nb: Feil ved kjøring av spørring

en: Unknown aggregation type!
nb: Ukjent aggregeringstype!

en: No aggregation at index {0}
nb: Ingen aggregering ved index {0}

en: Multiple date filters are not supported.
nb: Flere datofilter støttes ikke.

en: Error checking schema permissions
nb: Feil ved sjekking av skjematillatelser

en: Error setting prepared statement fetch direction to FETCH_FORWARD
nb: Kunne ikke sette henteretning på forberedt spørring til FETCH_FORWARD

en: Error setting statement fetch direction to FETCH_FORWARD
nb: Kunn eikke sette henteretning til FETCH_FORWARD

en: You cannot save this Question because you do not have permissions to run its query.
nb: Du kan ikke lagre dette Spørsmålet fordi du ikke har tillatelse til å kjøre spørringen.

en: Authentication endpoint error
nb: Feil ved autentisering av endepunkt

en: SSH tunnel can only be established for H2 connections using the TCP protocol
nb: SSH-tunnell kan bare etableres for H2-tilkoblinger med TCP-protokollen

en: ssh tunnel for database {0} looks closed; marking pool invalid to reopen it
nb: ssh-tunnell for database {0} ser stengt ut; markerer pool ugyldig for å åpne den igjen

en: Query canceled, calling Statement.cancel()
nb: Spørring avbrutt, kaller Statement.cancel()

en: Select statement did not produce a ResultSet for native query
nb: Select-spørring produserte ikke et ResultSet for lokal spørring

en: We''ve Noticed a New {0} Login, {1}
nb: Vi har oppdaget {0} ny innlogging, {1}

en: Don''t know how to process event with model {0}
nb: Vet ikke hvordan jeg skal behandle hendelse med modell {0}

en: Failed to process activity event {0}
nb: Kunne ikke behandle hendelse {0}

en: Error sending ''login from new device'' notification email
nb: Feil ved sending av ''Ny innlogging'' varsling på e-post

en: You can''t update a LoginHistory after it has been created.
nb: Du kan ikke oppdatere LoginHistory etter den har blitt opprettet.

en: Don''t know how to wrap Field ID.
nb: Vet ikke hvordan jeg skal bryte Field ID.

en: Setting {0} already registered in {1}
nb: Innstilling {0} allerede registrert i {1}

en: Controls how often the heartbeats are sent when an SSH tunnel is established (in seconds).
nb: Kontrollerer hvor ofte hjerteslag blir sendt når en SSH-tunell er etablert (i sekunder).

en: Controls the fetch size used for Redshift queries (in PreparedStatement), via defaultRowFetchSize.
nb: Kontrollerer hentestørrelsen for Redshift-spørringer (i PreparedStatement), via defaultRowFetchSize.

en: Cannot find matching FK Table ID for FK Field {0}
nb: Kan ikke finne matchende FK Table ID for FK Field {0}

note: if for some reason `optimize-filter` doesn't return an optimized filter clause, log and error and use the original. `can-optimize-filter?` shouldn't have said we could optimize this filter in the first place
en: Error optimizing temporal filter clause
nb: Feil ved optimalisering av kronologiske filterbetingelser

en: Error resolving Fields in query
nb: Feil ved løsning av felt i spørring

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to specify an explicit `:join-alias` in the field reference.
nb: Kan ikke løse sammenføyde felt på grunn av tvetydighet: tabell {0} (ID {1}) er sammenføyd flere ganger. Du må spesifisere et `:join-alias` i feltreferansen.

en: Unsupported temporal bucketing: You can''t bucket a {0} Field by {1}.
nb: Ustøttet kronologisk samling: Du kan ikke samle et {0}-felt med {1}.

en: Error processing additional pivot table query
nb: Feil ved prosessering av ytterlige pivottabellspørringer

en: Invalid cell format
nb: Ugyldig celleformat

en: Enable typeahead search in the Metabase navbar?
nb: Aktiver inntastningsforlag i søkefeltet i navigeringsfeltet til Metabase?

en: Login in request is missing device ID information
nb: Innloggingsforespørsel mangler informasjon om enhets-ID

en: Login request is missing user-agent information
nb: Innloggingsforespørsel manger user-agent-informasjon

en: Unable to determine login request IP address
nb: Kunne ikke finne IP-adresse for innloggingsforespørsel

en: Error determining login history for request
nb: Kunne ikke finne innloggingshistorikk for forespørsel

en: unknown
nb: ukjent

en: Unknown device type
nb: Ukjent enhetstype

en: Unknown OS
nb: Ukjent OS

en: Unknown browser
nb: Ukjent nettleser

en: Error geocoding IP addresses
nb: Feil ved geolokalisering av IP-adresse

en: Semantic type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
nb: Semantisk type for {0} har blitt endret fra "{1}" til "{2}".

en: Name of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
nb: Navn for {0} har blitt endret fra "{1}" til "{2}".

en: Don''t know how to format a {0} as a human-readable date/time
nb: Vet ikke hvordan jeg skal formatere {0} til menneskelig lesbart dato/tid

en: Valid coercion strategy
nb: Gyldig tvangsstrategi

en: value must be a valid coercion strategy.
nb: verdi må være en gyldig tvangsstrategi.

en: A testing setting
nb: Testinnstilling

en: Question name
nb: Navn på spørsmål

en: Collection name
nb: Navn på samling

en: Group membership filter
nb: Filter på gruppemedlemsskap

en: {0} member | {0} members
nb[0]: {0} medlem
nb[1]: {0} medlemmer

en: {0} person found | {0} people found
nb[0]: {0} person funnet
nb[1]: {0} personer funnet

en: Find someone
nb: Finn noen

en: Invite someone
nb: Inviter noen

en: here
nb: her

en: Domain
nb: Domene

en: Add bot integration
nb: Legg til bot-integrasjon

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time. Last successful check was
    {0}.
nb: Beklager, vi kunne ikke se etter oppdateringer akkurat nå. Siste vellykkede sjekk var
    {0}.

en: Only change this if you know what you're doing!
nb: Bare endre dette hvis du vet hva du gjør!

en: Replace underscores and dashes with spaces
nb: Erstatt understrek og bindestrek med mellomrom

en: Advanced Details (click to download)
nb: Avanserte detaljer (

en: Connection Pool Details
nb: Detaljer for tilkoblingspool

en: Information about active and idle connections for all pools
nb: Informasjon om aktive og inaktive tilkoblinger for alle pools

en: Saved Questions
nb: Lagret spørsmål

en: Last edited by
nb: Sist redigert av

en: Last edited at
nb: Sist redigert

en: Need help setting up
nb: Trenger hjelp med oppsett

en: Our docs can help.
nb: Vår dokumentasjon kan hjelpe.

en: Docs weren't enough?
nb: Dokumentasjon ikke nok?

en: Write us.
nb: Skriv til oss.

en: See more
nb: Se mer

en: See less
nb: Se mindre

en: Edited {0} by {1}
nb: Redigert {0} av {1}

en: Close sidebar
nb: Lukk sidefelt

en: Add questions
nb: Legg til spørsmål

en: Nothing here
nb: Ingenting her

en: Search…
nb: Søk…

en: Missing exponent
nb: Mangler eksponent

en: Missing closing quotes
nb: Mangler lukkende anførselstegn

en: Bracket identifier in another bracket identifier
nb: Klammeidentifikator i en annen klammeidentifikator

en: Missing a closing bracket
nb: Mangler avsluttende klammeparentes

en: Missing an opening bracket for {0}
nb: Mangler startende klammeparentes for {0}

en: Missing an opening bracket
nb: Mangler en startende klammeparentes

en: Invalid character: {0}
nb: Ugyldig tegn: {0}

en: User ID, Product ID, Event ID, etc.
nb: Bruker ID, Produkt ID, Hendelses Id, etc.

en: Text or Category
nb: Tekst eller kategori

en: Name, Rating, Description, etc.
nb: Navn, Vurdering, Beskrivelse, etc.

en: String
nb: Streng

en: Search for a table...
nb: Søk etter en tabell...

en: Expecting a closing parenthesis
nb: Forventet parentes slutt

en: Expecting {0} closing parentheses
nb: Forventet {0} sluttparenteser

en: Expecting an opening parenthesis
nb: Forventet parentes start

en: Expecting {0} opening parentheses
nb: Forventet {0} startparenteser

en: Expecting an opening parenthesis after function {0}
nb: Forventet en startparentes etter funksjon {0}

en: Explore results
nb: Utforsk resultater

en: You can use the value of any column here like this: {{COLUMN}}
nb: Du kan bruke verdien av hvilken som helst kolonne slik: {{COLUMN}}

en: Link URL
nb: URL lenke

en: Group membership lookup filter. The placeholders '{dn}' and '{uid}' will be replaced by the user''s Distinguished Name and UID, respectively.
nb: Filter for gruppemedlemsskapsoppslag. Plassholderne '{dn}' og '{uid}' vil bli erstattet henholdsvis av brukerens Distinguished Name og UID.

en: Error deleting Sandboxes: {0}
nb: Feil ved sletting av sandkasser: {0}

en: BEGIN LOAD from {0} with context {1}
nb: BEGIN LOAD fra {0} med kontekst {1}

en: Finished first pass of load; now performing second pass
nb: Avsluttet første runde med innlasting; utfører andre runde

en: END LOAD from {0} with context {1}
nb: END LOAD fra {0} med kontekst {1}

en: ERROR LOAD from {0}: {1}
nb: ERROR LOAD fra {0}: {1}

en: BEGIN DUMP to {0} via user {1}
nb: BEGIN DUMP til {0} via bruker {1}

en: END DUMP to {0} via user {1}
nb: END DUMP til {0} via bruker {1}

en: Could not find context for fully qualified card name {0}
nb: Kunne ikke finne kontekst for kort med fullt kvalifisert navn {0}

en: Could not find context for fully qualified snippet name {0}
nb: Kunne ikke finne kontekst for utvalg med fullt kvalifisert navn {0}

en: Failed to execute query for loaded card "{0}": {1}
nb: Feil ved eksekvering av spørring for innlastet kort "{0}": {1}

en: Cannot connect to database ''{0}'' in order to sync unhidden tables
nb: Kan ikke koble til database "{0}" for å synkronisere tabeller som ikke er skjulte

en: Can't decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
nb: Kan ikke dekryptere app-db med MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Enable the new field-filter operators
nb: Aktiver de nye operatørene for felt-filter

en: New field filter operators are not enabled
nb: Nye operatører for felt-filter er ikke aktivert

note: Multiple comma-separated domains is EE-only feature
en: Invalid domain
nb: Ugyldig domene

en: User lookup filter. The placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
nb: Brukeroppslagsfilter. Plassholderen '{login}' vil bli erstattet av det brukeren taster inn.

en: Attribute to use for the user''s email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
nb: Attributten som skal benyttes for brukerens epost. (vanligvis "mail", "email" eller "userPrincipalName")

en: Search base for groups. Not required for LDAP directories that provide a ''memberOf'' overlay, such as Active Directory. (Will be searched recursively)
nb: Base for søk i grupper, ikke påkrevd hvis din LDAP-katalog tilbyr et ''memberOf'' overlegg, som f.eks Active Directory. (Vil bli søkt rekursivt)

note: you're not allowed to change the `:personal_owner_id` of a Collection! double-check and make sure it's not just the existing value getting passed back in for whatever reason
en: You are not allowed to change the owner of a Personal Collection.
nb: Du har ikke tillatelse til å endre eieren av en Personlig Samling.

en: You are not allowed to change the authority level of a Personal Collection.
nb: Du har ikke tilgang til å endre autorisasjonsnivået til en Personlig Samling.

note: The checks below should be redundant because the `perms-for-moving` and `perms-for-archiving` functions also check to make sure you're not operating on Personal Collections. But as an extra safety net it doesn't hurt to check here too.
en: You are not allowed to move a Personal Collection.
nb: Du har ikke tillatelse til å flytte en Personlig Samling.

en: You cannot update a CollectionPermissionGraphRevision!
nb: Du kan ikke oppdatere CollectionPermissionGraphRevision!

en: Invalid Field {0} {1}
nb: Ugyldig felt {0} {1}

en: Invalid Field {0} {1}: falling back to {2}
nb: Ugyldig felt {0} {1}: faller tilbake til {2}

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces.
nb: For bedre lesbarheten til tabell- og feltnavn, vil Metabase erstatte bindestrek og understrek med mellomrom.

en: We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
nb: Første bokstav i hvert ord vil bli gjort stor, så 'last_visited_at' vil bli 'Last Visited At'.

note: redefinitions are fine
en: Setting names in would collide: {0} and {1}
nb: Sette navn inn vil kollidere: {0} og {1}

en: Indicates when Metabase last checked for new versions.
nb: Indiker når Metabase sist sjekket etter nye versjoner.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects,
nb: Denne URLen blir brukt for ting som lenker i eposter og autorisasjonsvideresendinger,

en: and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
nb: og noen innebyggingscenarier, så endring av denne kan føre til tap av funksjonalitet eller at du blir låst ut av denne instansen.

en: When set, enforces the use of session cookies for all users which expire when the browser is closed.
nb: Når denne er satt blir informasjonskapsler for alle brukere satt til å utløpe når nettleseren lukkes.

en: Error parsing paging parameters: {0}
nb: Feil ved tolking av sideparameter: {0}

en: Error running sync step
nb: Feil ved kjøring av synkroniseringssteg

en: Error in sync step {0}
nb: Feil i synkroniseringssteg {0}

en: Error fetching version info; setting version-info value to nil
nb: Feil ved henting av versjonsinformasjon; setter versjonsinformasjon til nil

en: Valid field semantic type
nb: Gyldig semantisk type for felt

en: value must be a valid field semantic type.
nb: verdien må være en gyldig semantisk type.

en: Valid field relation type
nb: Gyldig feltrelasjonstype

en: value must be a valid field relation type.
nb: verdien må være en gyldig feltrelasjonstype.

en: Valid field semantic or relation type
nb: Gyldig semantisk- eller relasjonstype for felt

en: value must be a valid field semantic or relation type.
nb: verdien må være en gyldig semantisk- eller relasjonstype for felt.

en: Valid field data type (keyword or string)
nb: Gyldig datatype for felt (nøkkelord eller streng)

en: value must be a valid field data type (keyword or string).
nb: verdien må være en gyldig feltdatatype (nøkkelord eller streng).

en: Valid field semantic type (keyword or string)
nb: Gyldig semantisk type for felt (nøkkelord eller streng)

en: value must be a valid field semantic type (keyword or string).
nb: verdien må være en gyldig semantisk felttype (nøkkelord eller streng).

en: Valid field relation type (keyword or string)
nb: Gyldig feltrelasjonstype (nøkkelord eller streng)

en: value must be a valid field relation type (keyword or string).
nb: verdi må være en gyldig feltrelasjonstype (nøkkelord eller streng).

en: Valid field semantic or relation type (keyword or string)
nb: Gyldig semantisk- eller relasjonstype for felt (nøkkelord eller streng)

en: value must be a valid field semantic or relation type (keyword or string).
nb: verdien må være en gyldig semantisk- eller relasjonstype for felt (nøkkelord eller streng).

en: value must be a valid coercion strategy (keyword or string).
nb: verdien må være en gyldig tvangsstrategi (nøkkelord eller streng).

en: password is too common.
nb: passordet er for vanlig.

en: Enter the token you received from the store
nb: Skriv inn symbolet du mottok fra butikken

en: Metabase Cloud keeps your instance up-to-date. You're currently on version {0}. Thanks for being a customer!
nb: Metabase Cloud holder forekomsten din oppdatert. Du er for øyeblikket på versjon {0}. Takk for at du er kunde!

en: No successful checks yet.
nb: Ingen vellykkede kontroller ennå.

en: Invalid custom GeoJSON
nb: Ugyldig tilpasset GeoJSON

en: Invalid custom GeoJSON: does not contain features
nb: Ugyldig tilpasset GeoJSON: inneholder ikke funksjoner

en: Invalid custom GeoJSON: feature is misssing properties
nb: Ugyldig tilpasset GeoJSON: funksjonen savner egenskaper

en: Break out by a…
nb: Bryt ut av en ...

en: Automatic explorations
nb: Automatiske utforskninger

en: Filter by this value
nb: Filtrer etter denne verdien

en: GeoJSON URL failed to load
nb: GeoJSON URL kunne ikke lastes inn

en: Error determining value for parameter: {0}
nb: Feil ved bestemmelse av verdien for parameteren: {0}

en: Error building query parameter map: {0}
nb: Feil ved bygging av søkeparameterkart: {0}

en: This is our new {0} driver, which is faster and more reliable.
nb: Dette er vår nye {0} driver, som er raskere og mer pålitelig.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can select {0} now.
nb: Den gamle sjåføren har blitt utdatert og vil bli fjernet i neste utgivelse. Hvis du virkelig
    trenger du å bruke den, kan du velge {0} nå.

en: This driver has been deprecated and will be removed in the next release.
nb: Denne driveren er utdatert og vil bli fjernet i neste utgivelse.

en: We recommend that you upgrade to the new {0} driver, which is faster and more reliable.
nb: Vi anbefaler at du oppgraderer til den nye {0} driveren, som er raskere og mer pålitelig.

en: How to upgrade a driver
nb: Hvordan oppgradere en driver

en: New driver
nb: Ny sjåfør

en: Driver deprecated
nb: Sjåfør utfaset

en: you
nb: du

en: {0} created this
nb: {0} opprettet dette

en: {0} edited this
nb: {0} redigerte dette

en: Regular
nb: Regelmessig

en: Collection type
nb: Samlingstype

en: The contents of Official collections will get a badge by their name and will be more likely to show up in search results.
nb: Innholdet i Offisielle samlinger vil få et merke med navnet sitt, og det vil være mer sannsynlig at det vises i søkeresultater.

en: Official
nb: Offisielt

en: Moderation
nb: Moderasjon

en: Verify this
nb: Bekreft dette

en: {0} verified this
nb: {0} bekreftet dette

en: Remove verification
nb: Fjern bekreftelsen

en: A moderator
nb: En moderator

en: Cloud
nb: Sky

en: Cloud Settings
nb: Skylinnstillinger

en: Edit details
nb: Rediger detaljer

en: History
nb: Historie

en: Every field is hidden right now
nb: Hvert felt er skjult akkurat nå

en: Make all sub-collections {0}, too.
nb: Gjør alle undersamlinger {0} også.

en: Manage your Cloud account, including billing preferences and technical settings about this instance in your Metabase Store account.
nb: Administrer din Cloud -konto, inkludert faktureringspreferanser og tekniske innstillinger for denne forekomsten i Metabase Store -kontoen.

en: Go to the Metabase Store
nb: Gå til Metabase Store

en: Running statement in describe-schema: {0}
nb: Kjører setning i beskriv-skjema: {0}

en: Running statement in all-schemas: {0}
nb: Kjører setning i alle skjemaer: {0}

en: Running statement in describe-table: {0}
nb: Kjørende setning i beskriv-tabellen: {0}

en: Error parsing JSON setting {0}: {1}
nb: Feil ved analyse av JSON -innstilling {0}: {1}

en: Plugin ''{0}'' depends on environment variable ''{1}'' being set to something
nb: Plugin '' {0} '' avhenger av at miljøvariabelen '{1}' 'er satt til noe

en: Down
nb: Ned

en: Up
nb: Opp

en: Approved domains for notifications
nb: Godkjente domener for varsler

en: alert
nb: alarm

en: deleted
nb: slettet

en: restored
nb: gjenopprettet

en: Successfully unsubscribed
nb: Abonnement avsluttet

en: updated
nb: oppdatert

en: Send to Slack now
nb: Send til Slack nå

en: Slack sent
nb: Slack sendt

en: About data permissions
nb: Om datatillatelser

en: Each of your user groups can have a level of access for each of your databases on the tables they contain.
nb: Hver av dine brukergrupper kan ha et tilgangsnivå for hver av dine databaser på tabellene de inneholder.

en: Users can be members of multiple groups, and are given the {0} level of access for a database or table across all the groups they’re a member of.
nb: Bruker kan være medlemmer av flere grupper, og gis tilgangsnivå {0}  for en database eller tabellene over alle gruppene de er medlem av.

en: most permissive
nb: mest tillatende

en: Unless a user group's access for a given database is set to “block", they’ll be able to view any saved question based on that data if they have access to the collection it’s saved in.
nb: Hvis en brukers gruppetillatelser for en database ikke er satt til ''blokker'', vil de være i stand til å se alle lagrede spørsmål på dataene hvis de har tilgang til samlingen den er lagret i.

en: Access levels
nb: Tilgangsnivå

en: Users can use the visual query builder to ask questions based on all tables in this database. A user group must have Unrestricted access for a database if you want to give them access to the SQL/native query editor.
nb: Brukere kan benytte den visuelle spørringsbyggeren for å stille spørsmål basert på alle tabeller i denne databasen. En bruker må ha Ubegrenset tilgang til en database hvis du vil gi dem tilgang til SQL/lokale spørringer.

en: Granular access
nb: Granulert tilgang

en: Restrict user access to specific tables in a database. When you select this option, you’ll be taken to the table-level view of that database to set the access level for each table.
nb: Begrens brukertilgang til spesifikke tabeller i en database. Velger du dette alternativet, vil du tas til tabellvisningen for den databasen for å sette tilgangnivå for hver tabell.

en: No self-service access
nb: Ingen selvbetjeningstilgang

en: Prevent users from creating new ad hoc queries or questions based on this data, or from seeing this data in the Browse Data screen. Users with this level of access can still see saved questions and charts based on this data in Collections they have access to.
nb: Hindre brukere i å opprette nye ad hoc spørringer eller spørsmål basert på disse data, eller se de i å se de i Bla gjennom data skjermen. Brukere med dette tilgangsnivået kan fremdeles se lagrede spørsmål og grafer basert på disse dataene i samlinger de har tilgang til.

en: Block
nb: Blokker

en: Ensure users can’t ever see the data from this database regardless of their permissions at the Collection level. Keep in mind that if a user belongs to another group that does have data access, that setting will take precedence, and the user's access will not be blocked.
nb: Hindrer brukere fra å se data fra denne databasen uavhengig av tillatelsene på Samlingsnivå. Husk at hvis en bruker hører til en annen gruppe som har datatilgang vil den tillatelsen ta presedens, og brukerens tilgang vil ikke bli blokkert.

en: Only available in certain Metabase plans.
nb: Bare tilgjengelig i bestemte Metabase planer.

en: Learn more about permissions
nb: Lær mer om tilganger

en: hours
nb: timer

en: Error name
nb: Feilnavn

en: DB name
nb: DB navn

en: Rerun Selected
nb: Kjøre på nytt valgt

en: Rerun?
nb: Kjøre på nytt?

en: Notifications
nb: Varsler

en: Our team is ready to help you
nb: Vårt tim er klare til å hjelpe deg

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can
nb: Den gamle driveren er utdatert og vil bli fjernet i neste utgivelse. Hvis du virkelig trenger å bruke den, kan du

en: find it here
nb: finn det her

en: We recommend that you upgrade to the
nb: Vi anbefaler at du oppgraderer til

en: new {0} driver
nb: ny {0} driver

en: , which is faster and more reliable.
nb: , som er raskere og mer stabil.

en: Daily
nb: Daglig

en: Weekly
nb: Ukentlig

en: Monthly
nb: Månedlig

en: on
nb: på

en: Collection is required
nb: Samling er obligatorisk

en: Cache all question results for
nb: Mellomlagre alle spørsmålsresultater for

en: subscription
nb: abonnement

en: moved
nb: flyttet

en: {0} hour | {0} hours
nb[0]: {0} timer
nb[1]: {0} timer

en: emailed
nb: sendt på e-post

en: slack’d
nb: sendt på slack

en: sent
nb: sendt

en: {0} email | {0} emails
nb[0]: {0} e-poster
nb[1]: {0} e-poster

en: {0} Slack channel | {0} Slack channels
nb[0]: {0} Slack kanaler
nb[1]: {0} Slack kanaler

en: {0} and {1}.
nb: {0} og {1}

en: just now
nb: akkurat nå

en: Unsubscribe from all subscriptions / alerts
nb: Avlutt alle abonnement / alarmer

en: How long to keep question results. By default, Metabase will use the value you supply on the {0}, but if this database has other factors that influence the freshness of data, it could make sense to set a custom duration. You can also choose custom durations on individual questions or dashboards to help improve performance.
nb: Hvor lenge resultetene til spørsmålet skal beholdes. Standardinnstillingen er at Metabase vil bruke verdien du gir på {0}, men hvis denne databasen har andre faktorer som påvirker ferskheten til data, kan det gi mening å sette en tilpasset verdi. Du kan også velge egne varigheter på individuelle spørsmål eller infoskjermer for å forbedre ytelsen.

en: cache settings page
nb: side for mellomlagringsinnstillinger

en: Default result cache duration
nb: Standard varighet for mellomlagring av resultater

en: Must be a positive integer value
nb: Må være en positiv tallverdi

en: Official collection
nb: Offisiell samling

en: Belongs to an Official collection
nb: Hører til en Offisiell samling

en: {0} removed verification
nb: {0} fjernet bekreftelse

en: {0} changed status to {1}
nb: {0} endret status til {1}

en: Tools
nb: Verktøy

en: Erroring Questions
nb: Feilede Spørsmål

en: As the creator you can also choose to delete this if it’s no longer relevant to others as well.
nb: Som skaper kan du også velge å slette denne hvis den ikke lengre er relevant for andre.

en: You’re unsubscribed. Delete this alert as well?
nb: Du avsluttet abonnementet. Slett denne alarmen også?

en: You’re unsubscribed. Delete this subscription as well?
nb: Du avsluttet abonnementet. Slett dette abonnementet også?

en: Delete this subscription?
nb: Avslutt dette abonnementet?

en: Yes, delete this alert
nb: Ja, slett denne alarmen

en: Yes, delete this subscription
nb: Ja, avslutt dette abonnementet

en: Keep it around
nb: Behold det

en: I changed my mind
nb: Jeg ombestemte meg

en: You won’t receive this alert at {0} any more.
nb: Du vil ikke motta denne alarmen den {0} mer.

en: You won’t receive this subscription at {0} any more.
nb: Du bil ikke motta dette abonnementet den {0} mer.

en: You created this alert on {0}.
nb: Du opprettet denne alarmen den {0}.

en: You created this subscription on {0}.
nb: Du abonnerte den {0}.

en: It’s currently being sent to {0}.
nb: Det blir for tiden sendt til {0}.

en: Sandboxed
nb: Sandkasset

en: Curate
nb: Kurater

en: Discard your unsaved changes?
nb: Forkast endringer som ikke er lagret?

en: If you leave this page now, your changes won't be saved.
nb: Hvis du forlater denne siden, vil endringene ikke bli lagret.

en: Discard changes
nb: Forkast endringer

en: Select a collection to see its permissions
nb: Velg en samling for å se tillatelsene

en: Search for a collection
nb: Søk etter en samling

en: Search for a group
nb: Søk etter en gruppe

en: Collection access
nb: Tilgang til samling

en: Edit dashboard details
nb: Rediger detaljer for infotavle

en: More options
nb: Flere alternativ

en: Expecting field but found {0}
nb: Forventet felt men fant {0}

en: Recently viewed
nb: Nylig vist

en: Metric
nb: Beregning

en: Explore paid features
nb: Utforsk betalte funksjoner

en: This filter needs to be connected to a card.
nb: Dette filteret må være koblet til et kort.

en: We'll show the first 10 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
nb: Vi viser de 10 første radene av tabellen i Pulsen. Hvis du sender denne på e-post, vil vi legge til et vedlegg med alle kolonner opp til 2000 rader.

en: Pick columns
nb: Velg kolonner

en: Segment of {0}
nb: Segment av {0}

en: Metric for {0}
nb: Beregning for

en: {0} chart does not support multiple series
nb: Diagrammet {0} støtter ikke flere serier

en: And {0} more
nb: Og {0} fler

en: Others
nb: Andre

en: {0} alert recipients
nb: {0} alarmmottakere

en: {0} recipients
nb: {0} mottakere

en: This alert will no longer be {0}.
nb: Denne alarmen vil ikke lengre være {0}.

en: This dashboard will no longer be {0}.
nb: Denne infotavlen vil ikke lengre være {0}.

en: Unsubscribe {0} from all subscriptions and alerts?
nb: Fjern {0} fra alle abonnement og alarmer?

en: This will delete any dashboard subscriptions or alerts {0} has created, and remove them as a recipient from any other subscriptions or alerts.
nb: Dette vil slette alle abonnement eller alarmer {0} har opprettet for denne infotavlen, og fjerne dem som mottaker av andre abonnement og alarmer.

en: This does not affect email distribution lists that are managed outside of Metabase.
nb: Dette påvirker ikke distribusjonslister for e-post som er styrt utenfor Metabase.

en: Team members
nb: Lagmedlemmer

en: Items
nb: Elementer

en: Downloads
nb: Nedlastinger

en: Subscriptions & Alerts
nb: Abonnement & Alarmer

en: Filter by question name
nb: Filtrer på spørsmålsnavn

en: Filter by dashboard name
nb: Filtrer på infotavlenavn

en: Unsubscribe successful
nb: Avsluttet abonnement

en: Alerts
nb: Alarmer

en: Use default
nb: Bruk standardinnstillinger

en: Use instance default (TTL)
nb: Bruk instansens standardinnstillinger (TTL)

en: Not seeing something listed here?
nb: Savner du noe her?

en: It’s possible you may also receive emails from Metabase if you’re a member of an email distribution list, like “team@mycompany.com” and that list is used as the recipient for an alert or dashboard subscription instead of your individual email.
nb: Det er mulig at du også får e-post fra Metabase hvis du er medlem av en distribusjonsliste, som ''avdeling@minbedrift.no" og at den er brukt som mottaker for en alarm eller infotavleabonnement istedet for din personlige e-post.

en: Hopefully they’ll be able to help you out!
nb: Forhåpentligvis vil de være i stand til å hjelpe deg!

en: your instance administrator
nb: din administrator

en: Metabase doesn’t manage those lists, so we’d recommend contacting {0}.
nb: Metabase styrer ikke de listene, så vi anbefaler at du kontakter {0}.

en: Created by you
nb: Laget av deg

en: Created by {0}
nb: Laget av {0}

en: Created
nb: Opprettet

en:  on {0}
nb:  den {0}

en: You receive or created these
nb: Du mottar eller laget disse

en: Not seeing one here?
nb: Ser du ikke en her?

en: If you subscribe or are added to dashboard subscriptions or alerts you’ll be able to manage those here.
nb: Hvis du abonnerer eller blir lagt til et infotavle-abonnement eller alarm vil du kunne styre de her.

en: Confirm you want to unsubscribe
nb: Bekreft at du vil avslutte abonnementet

en: Depending on your organization’s permissions you might need to ask a moderator to be re-added in the future.
nb: Avhengig av din organisasjons tillatelser kan du måtte spørre en moderator for å bli lagt til igjen i fremtiden.

en: You’ll stop receiving this alert from now on.
nb: Du vil ikke motta denne alarmen fra nå av.

en: You’ll stop receiving this subscription from now on.
nb: Du vil stoppe dette abonnementet fra nå av.

en: Unrestricted
nb: Ubegrenset

en: Granular
nb: Granulert

en: No self-service
nb: Ingen selvbetjening

en: Native query editor access requires full data access.
nb: Lokal spørring krever full datatilgang.

en: Select a database to see group permissions
nb: Velg en database for å se gruppetillatelsene

en: Allow native query editing?
nb: Tillat redigering av lokale spørringer?

en: Select a group to see its data permissions
nb: Velg en gruppe for å se dens datatillatelser

en: Search for a database
nb: Søk etter en database

en: Select a table to set more specific permissions
nb: Velg en tabell for å se mer spesifikke tillatelser

en: Search for a table
nb: Søk etter en tabell

en: Data access
nb: Datatilgang

en: Native query editing
nb: Lokal spørringseditor

en: The Administrators group is special, and always has Unrestricted access.
nb: Administratorgruppen er spesiell og har alltid ubegrenset tilgang.

en: Permissions for
nb: Tillatelser for

en: Table name
nb: Tabellnavn

en: Schema name
nb: Skjemanavn

en: Search for a schema
nb: Søk etter et skjema

en: Permissions for the
nb: Tilltatelser for

en: {0} person | {0} people
nb[0]: {0} personer
nb[1]: {0} personer

en: Cache results for
nb: Mellomlagre resultater for

en: Permission help
nb: Hjelp for tilganger

en: Previous results
nb: Forrige resultater

en: Pick a column...
nb: Velg en kolonne...

en: Allowed email address domain(s) for new DashboardSubscriptions and Alerts. Does not affect existing subscriptions.
nb: Tillatte e-postdomene(r) for nye Infotavleabonnement og alarmer. Påvirker ikke eksisterende abonnement.

en: Invalid email address: {0}
nb: Ugyldig e-postadresse: {0}

en: You cannot create new subscriptions for the domain {0}. Allowed domains are: {1}
nb: Du kan ikke opprette nye abonnementer for domenet {0}. Tillatte domener er: {1}

en: This API endpoint is only enabled if you have a premium token with the {0} feature.
nb: Dette API-endepunktet er bare aktivert hvis du har en premium-token med funksjonen {0}.

en: Error compiling audit query: {0}
nb: Feil ved kompilering av revisjonsspørring: {0}

en: Error running audit query: {0}
nb: Feil ved kjøring av revisjonsspørring: {0}

en: Error parsing Pulse parameters: {0}
nb: Feil ved lesing av Puls-parameter: {0}

note: TODO -- come up with a better error message.
en: Blocked: you are not allowed to run queries against Database {0}.
nb: Blokkert: du har ikke tilgang til å kjøre spørringer mot Database {0}.

en: BigQueryException executing query
nb: BigQueryException ved kjøring av spørring

en: SSL must be enabled to use Kerberos authentication
nb: SSL må være aktivert for å bruke Kerberos-autentisering

en: Cannot parse permissions graph because it is invalid: {0}
nb: Kan ikke lese tilgangsgraf fordi den er ugyldig: {0}

en: Hash of database {0} details changed; marking pool invalid to reopen it
nb: Hash av database {0} endret; merk pool ugyldig for å åpne den på nytt

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have full data access.
nb: Ugyldige DB tillatelser: Hvis du har skrivetilgang for lokale spørringer, må du ha full datatilgang.

en: Error parsing permissions tree {0}
nb: Feil ved lesing av tillatelsestre {0}

en: collection ID of a dashboard subscription cannot be directly modified
nb: samling ID for et infotavle-abonnement kan ikke endres direkte

en: dashboard ID of a dashboard subscription cannot be modified
nb: infotavle ID for et infotavle-abonnement kan ikke endres

en: Javascript resource not found: {0}
nb: Javascript-ressurs ikke funnet: {0}

en: Found new version for DB: {0}
nb: Fant ny versjon for DB: {0}

en: Admin settings
nb: Administratorinnstillinger

en: and is built with care by a team from all across this pale blue dot.
nb: og er bygget med omhu av et team fra hele denne lyseblå prikken.

en: This is a model now.
nb: Dette er en modell nå.

en: This is a question now.
nb: Dette er et spørsmål nå.

en: You're only allowed to email subscriptions to addresses ending in {0}
nb: Du har bare lov til å sende e-postabonnement til adresser som slutter på {0}

en: Primary color
nb: Primærfarge

en: The main color used throughout the app for buttons, links, and the default chart color.
nb: Hovedfargen som brukes i hele appen for knapper, lenker og standard kartfarge.

en: Navigation bar color
nb: Farge på navigasjonslinjen

en: The top nav bar of Metabase. Defaults to the Primary Color if not set.
nb: Den øverste navigasjonslinjen til Metabase. Standard til primærfargen hvis den ikke er angitt.

en: Accent 1
nb: Aksent 1

en: The color of aggregations and breakouts in the graphical query builder.
nb: Fargen på aggregeringer og breakouts i den grafiske spørringsbyggeren.

en: Accent 2
nb: Aksent 2

en: The color of filters in the query builder and buttons and links in filter widgets.
nb: Fargen på filtrene i spørringsbyggeren og knapper og lenker i filterwidgets.

en: Additional chart color
nb: Ekstra kartfarge

en: Rerun this question
nb: Kjør dette spørsmålet på nytt

en: Syncing database…
nb: Synkroniserer database …

en: Add this model to a dashboard
nb: Legg denne modellen til et dashbord

en: Project ID to be used for authentication. You can omit this field if you are only querying datasets owned by your organization.
nb: Prosjekt-ID som skal brukes til autentisering. Du kan utelate dette feltet hvis du bare spør etter datasett som eies av organisasjonen din.

en: Make sure to leave out the Project ID prefix in "project_name:dataset_id" and only enter “dataset_id”
nb: Sørg for å utelate prosjekt-ID-prefikset i "project_name:dataset_id" og bare skriv inn "dataset_id"

en: Service account JSON file
nb: Tjenestekonto JSON-fil

en: This JSON file contains the credentials Metabase needs to read and query your dataset.
nb: Denne JSON-filen inneholder påloggingsinformasjonen Metabase trenger for å lese og spørre datasettet ditt.

en: Rerun queries for simple explorations
nb: Kjør søk på nytt for enkle utforskninger

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter. This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
nb: Vi utfører den underliggende spørringen når du utforsker data ved hjelp av Summarize eller Filter. Dette er på som standard, men du kan slå det av hvis ytelsen er treg.

en: Choose when syncs and scans happen
nb: Velg når synkroniseringer og skanninger skal skje

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, turn this on to make changes.
nb: Som standard utfører Metabase en lett synkronisering per time og en intensiv daglig skanning av feltverdier. Hvis du har en stor database, slå denne på for å gjøre endringer.

en: This enables Metabase to scan for additional field values during syncs allowing smarter behavior, like improved auto-binning on your bar charts.
nb: Dette gjør det mulig for Metabase å skanne etter flere feltverdier under synkroniseringer, noe som gir smartere oppførsel, som forbedret automatisk lagring på søylediagrammene dine.

en: Company or team name
nb: Navn på firma eller lag

en: must be different from the email address you used in setup
nb: må være forskjellig fra e-postadressen du brukte i oppsettet

en: saved a model based on
nb: lagret en modell basert på

en: saved a model
nb: lagret en modell

en: deleted a model
nb: slettet en modell

en: New
nb: Ny

en: SQL query
nb: SQL-spørring

en: Archive this model?
nb: Vil du arkivere denne modellen?

en: This model will be removed from any dashboards or pulses using it.
nb: Denne modellen vil bli fjernet fra alle dashbord eller pulser som bruker den.

en: Verify this model
nb: Bekreft denne modellen

en: Verify this question
nb: Bekreft dette spørsmålet

en: View this
nb: Se denne

en: License and billing
nb: Lisens og fakturering

en: License
nb: Tillatelse

en: New…
nb: Ny…

en: {0} distinct value | {0} distinct values
nb[0]: {0} distinkt verdi
nb[1]: {0} forskjellige verdier

en: Getting distinct values...
nb: Får distinkte verdier...

en: You don’t have permission to see this question’s columns.
nb: Du har ikke tillatelse til å se kolonnene for dette spørsmålet.

en: Use an SSH-tunnel
nb: Bruk en SSH-tunnel

en: We suggest you leave this off unless you plan on doing a lot of manual timezone casting with this data.
nb: Vi foreslår at du lar dette være med mindre du planlegger å gjøre mye manuell tidssonecasting med disse dataene.

en: This can be useful for auditing and debugging, but prevents BigQuery from caching results and may increase your costs.
nb: Dette kan være nyttig for revisjon og feilsøking, men hindrer BigQuery i å bufre resultater og kan øke kostnadene dine.

en: Connect using DNS SRV
nb: Koble til med DNS SRV

en: If you're connecting to an Atlas cluster, you might need to turn this on. Note that your provided host must be a fully qualified domain name.
nb: Hvis du kobler til en Atlas-klynge, må du kanskje slå dette på. Merk at den oppgitte verten må være et fullstendig kvalifisert domenenavn.

en: SSH authentication
nb: SSH-autentisering

en: If a direct connection to your database isn't possible, you may want to use an SSH tunnel. {0}.
nb: Hvis en direkte tilkobling til databasen din ikke er mulig, kan det være lurt å bruke en SSH-tunnel. {0}.

en: Display name
nb: Visningsnavn

en: Our {0}
nb: Våre {0}

en: Choose what this data will be called in Metabase.
nb: Velg hva disse dataene skal hete i Metabase.

en: Models
nb: Modeller

en: Raw Tables
nb: Rå tabeller

en: Unknown Metric: {0}
nb: Ukjent beregning: {0}

en: Unknown Segment: {0}
nb: Ukjent segment: {0}

en: Unknown Field: {0}
nb: Ukjent felt: {0}

en: Unknown function {0}
nb: Ukjent funksjon {0}

en: Expecting {0} but found function {1} returning {2}
nb: Forventer {0}, men fant funksjonen {1} som returnerer {2}

en: Expecting {0} but found {1}
nb: Forventer {0}, men fant {1}

en: Unexpected end of input, expecting {0}
nb: Uventet slutt på inndata, forventer {0}

en: Expecting {0} but got {1} instead
nb: Forventer {0}, men fikk {1} i stedet

en: Unexpected end of input
nb: Uventet slutt på input

en: Unexpected operator {0}
nb: Uventet operatør {0}

en: modified question's series
nb: endret spørsmåls serie

en: added series to a question
nb: la til serie til et spørsmål

en: removed series from a question
nb: fjernet serie fra et spørsmål

en: moved this to {0}
nb: flyttet dette til {0}

en: renamed this to "{0}"
nb: endret navn på dette til "{0}"

en: added a description
nb: lagt til en beskrivelse

en: changed the description
nb: endret beskrivelsen

en: archived this
nb: arkiverte dette

en: unarchived this
nb: har avarkivert dette

en: turned this into a model
nb: gjorde dette til en modell

en: changed this from a model to a saved question
nb: endret dette fra en modell til et lagret spørsmål

en: edited the question
nb: redigerte spørsmålet

en: changed the display from {0} to {1}
nb: endret visningen fra {0} til {1}

en: changed the visualization settings
nb: endret visualiseringsinnstillingene

en: added a card | added {0} cards
nb[0]: lagt til et kort
nb[1]: lagt til {0} kort

en: rearranged the cards
nb: omorganiserte kortene

en: removed a card | removed {0} cards
nb[0]: fjernet et kort
nb[1]: fjernet {0} kort

en: created this
nb: opprettet dette

en: reverted to an earlier revision
nb: gått tilbake til en tidligere revisjon

en: Dataset
nb: Datasett

en: You're only allowed to email pulses to addresses ending in {0}
nb: Du har bare lov til å sende e-poster til adresser som slutter på {0}

en: Reaches the goal line
nb: Når mållinjen

en: You're only allowed to email alerts to addresses ending in {0}
nb: Du har bare lov til å sende e-postvarsler til adresser som slutter på {0}

en: Query
nb: Spørsmål

en: Search for some data…
nb: Søk etter noen data...

en: Search for a model…
nb: Søk etter en modell...

en: Search for a question…
nb: Søk etter et spørsmål...

en: Search for a table…
nb: Søk etter et bord...

en: All data
nb: Alle data

en: The best starting place for new questions.
nb: Det beste utgangspunktet for nye spørsmål.

en: Raw Data
nb: Rådata

en: Unaltered tables in connected databases.
nb: Uendrede tabeller i tilkoblede databaser.

en: Use any question’s results to start a new question.
nb: Bruk alle spørsmålsresultater for å starte et nytt spørsmål.

en: Turn this into a model
nb: Gjør dette til en modell

en: Let you update column descriptions and customize metadata to create
    great starting points for exploration.
nb: Lar deg oppdatere kolonnebeskrivelser og tilpasse metadata for å lage
    gode utgangspunkt for utforskning.

en: Show up higher in search results and get highlighted when other
    users start new questions to promote reuse.
nb: Vis opp høyere i søkeresultatene og bli fremhevet når andre
    brukere starter nye spørsmål for å fremme gjenbruk.

en: Live in collections to keep them separate from messy database
    schemas.
nb: Lev i samlinger for å holde dem adskilt fra rotete database
    skjemaer.

en: Duplicate this model
nb: Dupliser denne modellen

en: It's okay to play around with models
nb: Det er greit å leke med modeller

en: You won't make any permanent changes to them unless you edit their query definition.
nb: Du vil ikke gjøre noen permanente endringer i dem med mindre du redigerer søkedefinisjonen.

en: Pick a question or a model
nb: Velg et spørsmål eller en modell

en: Pick a different question or a model
nb: Velg et annet spørsmål eller en modell

en: Model #{0}
nb: Modell nr. {0}

en: Model in {0}
nb: Modell i {0}

en: Display as
nb: Vis som

en: Error contents
nb: Feilinnhold

en: Restoring the sample database...
nb: Gjenoppretter eksempeldatabasen...

en: Bring the sample database back
nb: Ta med prøvedatabasen tilbake

en: Timezone
nb: Tidssone

en: Earliest date
nb: Tidligste dato

en: Latest date
nb: Siste dato

en: Hide advanced options
nb: Skjul avanserte alternativer

en: Show advanced options
nb: Vis avanserte innstillinger

en: Loading
nb: Laster

en: Load more
nb: Last mer

en: Table and details views
nb: Tabell- og detaljvisninger

en: Detail views only
nb: Kun detaljvisninger

en: It’s optional, but oh, so helpful
nb: Det er valgfritt, men åh, så nyttig

en: Database column this maps to
nb: Databasekolonne denne tilordnes

en: Column type
nb: Kolonnetype

en: This column should appear in…
nb: Denne kolonnen skal vises i...

en: Run selection
nb: Kjør utvalg

en: Save as snippet
nb: Lagre som kodebit

en: empty
nb: tømme

en: not empty
nb: ikke tom

en: Edit model
nb: Rediger modell

en: (required)
nb: (obligatorisk)

en: This model is archived and shouldn't be used.
nb: Denne modellen er arkivert og bør ikke brukes.

en: Remove database
nb: Fjern databasen

en: Search for a database…
nb: Søk etter en database...

en: Didn’t find anything
nb: Fant ikke noe

en: Don’t see your database? Check out our {0} page to see if it’s available for self-hosting.
nb: Ser du ikke databasen din? Ta en titt på vår {0}-side for å se om den er tilgjengelig for selvhosting.

en: Community Drivers
nb: Fellesskapsdrivere

en: Show less options
nb: Vis færre alternativer

en: Show more options
nb: Vis flere alternativer

en: Search for a special type
nb: Søk etter en spesiell type

en: Model management
nb: Modellstyring

en: Edit query definition
nb: Rediger søkedefinisjonen

en: Customize metadata
nb: Tilpass metadata

en: Turn back into a saved question
nb: Gjør tilbake til et lagret spørsmål

en: Select none
nb: Velg ingen

en: Select all
nb: Velg alle

en: By default "Site Url" is used in notification links, but can be overridden.
nb: Som standard brukes "Site URL" i varslingslenker, men kan overstyres.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP: {0}
nb: Feil ved forhåndsbehandling av kildesøk ved bruk av GTAP: {0}

en: Exception caught in :bigquery-cloud-sdk can-connect?
nb: Unntak fanget i :bigquery-cloud-sdk can-connect?

en: DB {0} had hardcoded dataset-id; changing to an inclusion pattern and updating table schemas
nb: DB {0} hadde hardkodet datasett-ID; endre til et inkluderingsmønster og oppdatere tabellskjemaer

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase.
nb: Unik identifikator som skal brukes i Snowplow-analyse for å identifisere denne forekomsten av Metabase.

en: This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
nb: Dette er en offentlig innstilling siden noen analysehendelser sendes før første oppsett.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events.
nb: Boolsk som indikerer om en Snowplow-samler er tilgjengelig for å motta analysehendelser.

en: Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
nb: Bør settes via miljøvariabel i Cypress-tester eller under lokal utvikling.

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow.
nb: Boolsk som indikerer om analysehendelser sendes til Snowplow.

en: True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
nb: Sant hvis anonym sporing er aktivert for dette tilfellet, og en Snowplow-samler er tilgjengelig.

en: The URL of the Snowplow collector to send analytics events to.
nb: Nettadressen til Snowplow-samleren som analysehendelser skal sendes til.

en: Error sending Snowplow analytics event {0}
nb: Feil ved sending av Snowplow analytics-hendelse {0}

en: The approximate timestamp at which this instance of Metabase was created, for inclusion in analytics.
nb: Det omtrentlige tidsstemplet som denne forekomsten av Metabase ble opprettet på, for inkludering i analyser.

en: Unverified due to edit
nb: Ubekreftet på grunn av redigering

en: Card {0} does not exist or does not have a valid query.
nb: Kortet {0} eksisterer ikke eller har ikke et gyldig søk.

en: You must have data permissions to add a parameter referencing the Table {0}.
nb: Du må ha datatillatelser for å legge til en parameter som refererer til tabellen {0}.

en: No matching parameter with slug {0}. Found: {1}
nb: Ingen samsvarende parameter med slug {0}. Funnet: {1}

en: Could not invite user because email is not configured.
nb: Kunne ikke invitere bruker fordi e-post ikke er konfigurert.

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via dashboard subscriptions.
nb: Bruker laget ditt Slack? I så fall kan du sende automatiserte oppdateringer via dashbord-abonnementer.

en: invalid token
nb: ugyldig token

en: Slack channel not found.
nb: Finner ikke Slack-kanalen.

en: channel not found
nb: kanal ikke funnet

en: Unrecognized modal: {0}
nb: Ukjent modal: {0}

en: Can't decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
nb: Kan ikke dekryptere hemmelig verdi med MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Your database's IP address (e.g. 98.137.149.56) or its domain name (e.g. esc.mydatabase.com).
nb: Databasens IP-adresse (f.eks. 98.137.149.56) eller domenenavnet (f.eks. esc.mydatabase.com).

en: username
nb: brukernavn

en: Use a secure connection (SSL)
nb: Bruk en sikker tilkobling (SSL)

en: Use an SSH tunnel
nb: Bruk en SSH-tunnel

en: Enable this ssh tunnel?
nb: Vil du aktivere denne ssh-tunnelen?

en: SSH tunnel host
nb: SSH tunnelvert

en: The hostname that you use to connect to connect to SSH tunnels.
nb: Vertsnavnet du bruker for å koble til for å koble til SSH-tunneler.

en: SSH tunnel port
nb: SSH tunnelport

en: SSH tunnel username
nb: SSH tunnel brukernavn

en: The username you use to login to your SSH tunnel.
nb: Brukernavnet du bruker for å logge på SSH-tunnelen din.

en: SSH tunnel password
nb: SSH tunnel passord

en: SSH private key to connect to the tunnel
nb: SSH privat nøkkel for å koble til tunnelen

en: Paste the contents of an ssh private key here
nb: Lim inn innholdet i en privat ssh-nøkkel her

en: Passphrase for SSH private key
nb: Passord for SSH privat nøkkel

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter.
nb: Vi utfører den underliggende spørringen når du utforsker data ved hjelp av Summarize eller Filter.

en: This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
nb: Dette er på som standard, men du kan slå det av hvis ytelsen er treg.

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema.
nb: Dette er en lett prosess som ser etter oppdateringer til denne databasens skjema.

en: In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
nb: I de fleste tilfeller bør det gå bra hvis du lar dette settet synkroniseres hver time.

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase Cloud IP addresses:
nb: Hvis databasen din er bak en brannmur, må du kanskje tillate tilkoblinger fra våre Metabase Cloud IP-adresser:

en: Error querying database {0} for current time: {1}
nb: Feil ved spørring i databasen {0} for gjeldende tidspunkt: {1}

en: Error: multiple values specified for parameter; non-Field Filter parameters can only have one value.
nb: Feil: flere verdier spesifisert for parameter; ikke-feltfilterparametere kan bare ha én verdi.

en: The local path relative to where Metabase is running from. Your string should not include the .mv.db extension.
nb: Den lokale banen i forhold til hvor Metabase kjører fra. Strengen din skal ikke inneholde utvidelsen .mv.db.

en: SSL Mode
nb: SSL-modus

en: SSL Root Certificate (PEM)
nb: SSL-rotsertifikat (PEM)

en: Authenticate client certificate?
nb: Autentisere klientsertifikat?

en: SSL Client Certificate (PEM)
nb: SSL-klientsertifikat (PEM)

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER or PKCS-12)
nb: SSL-klientnøkkel (PKCS-8/DER eller PKCS-12)

en: SSL Client Key Password
nb: SSL-klientnøkkelpassord

en: Unable to substitute parameters: {0}
nb: Kan ikke erstatte parametere: {0}

en: Expected native source query to be a string, got: {0}
nb: Forventet at det opprinnelige kildesøket skulle være en streng, fikk: {0}

en: Expected native source query parameters to be sequential, got: {0}
nb: Forventet at innfødte kildespørringsparametere skal være sekvensielle, fikk: {0}

en: No expression named {0} at this level of the query
nb: Ingen uttrykk kalt {0} på dette nivået av spørringen

en: Error compiling :field clause: {0}
nb: Feil ved kompilering av :field-klausul: {0}

en: Warning: Driver {0} is using {1}. This method was deprecated in {2} and will be removed in a future release.
nb: Advarsel: Driveren {0} bruker {1}. Denne metoden ble avviklet i {2} og vil bli fjernet i en fremtidig utgivelse.

en: Error setting connection to autoCommit false
nb: Feil ved innstilling av tilkobling til autoCommit usant

en: Error setting prepared statement fetch size to fetch-size
nb: Feil ved innstilling av hentingsstørrelse for forberedt setning til hentstørrelse

en: Error setting statement fetch size to fetch-size
nb: Feil ved innstilling av setningshentingsstørrelse til hentestørrelse

en: Error executing query: {0}
nb: Feil under utførelse av spørringen: {0}

en: Local file path
nb: Lokal filbane

en: Uploaded file path
nb: Lastet filbane

en: File path
nb: Filbane

en: Error invoking getter for connection property {0}
nb: Feil ved påkalling av getter for tilkoblingsegenskapen {0}

en: Only these...
nb: Bare disse...

en: All except...
nb: Alle unntatt...

en: Comma separated names of {0} that <strong>should</strong> appear in Metabase
nb: Kommaseparerte navn på {0} som <strong>skal</strong> vises i Metabase

en: You can use patterns like <strong>auth*</strong> to match multiple {0}
nb: Du kan bruke mønstre som <strong>auth*</strong> for å matche flere {0}

en: Comma separated names of {0} that <strong>should NOT</strong> appear in Metabase
nb: Kommaseparerte navn på {0} som <strong>IKKE</strong> skal vises i Metabase

en: Your Slack connection stopped working
nb: Slack-tilkoblingen din sluttet å fungere

en: Client ID for Google Sign-In. If this is set, Google Sign-In is considered to be enabled.
nb: Klient-ID for Google-pålogging. Hvis dette er angitt, anses Google-pålogging for å være aktivert.

en: Invalid Google Sign-In Client ID: must end with ".apps.googleusercontent.com"
nb: Ugyldig Google-påloggingsklient-ID: må slutte med ".apps.googleusercontent.com"

en: Invalid Google Sign-In token.
nb: Ugyldig Google-påloggingstoken.

en: Google Sign-In token appears to be incorrect.
nb: Google-påloggingstoken ser ut til å være feil.

en: Successfully authenticated Google Sign-In token for: {0} {1}
nb: Vellykket autentisert Google-påloggingstoken for: {0} {1}

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot.
nb: Utdatert Slack API-token for å koble til Metabase Slack-boten.

en: Please use a new Slack app integration instead.
nb: Bruk en ny Slack-appintegrasjon i stedet.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app.
nb: Bot-bruker OAuth-token for å koble til Metabase Slack-appen.

en: This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
nb: Dette bør brukes for alle nye Slack-integrasjoner som starter i Metabase v0.42.0.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid.
nb: Om gjeldende Slack-apptoken, hvis angitt, er gyldig.

en: Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
nb: Sett til "false" hvis en Slack API-forespørsel returnerer en autentiseringsfeil.

en: The name of the channel to which Metabase files should be initially uploaded
nb: Navnet på kanalen som Metabase-filer først skal lastes opp til

en: 🔒 Your Slack authorization token is invalid or has been revoked. Please update your integration in Admin Settings -> Slack.
nb: 🔒 Slack-autorisasjonstokenet ditt er ugyldig eller har blitt tilbakekalt. Vennligst oppdater integrasjonen din i Admin Settings -> Slack.

en: Slack channel named `{0}` is missing!
nb: Slack kanal kalt «{0}» mangler!

en: The channel is used for storing images that are included in dashboard subscriptions.
nb: Kanalen brukes til å lagre bilder som er inkludert i dashboard-abonnementer.

en: You do not have curate permissions for this Collection.
nb: Du har ikke kuratortillatelser for denne samlingen.

en: Dashboard {0} does not have a DashboardCard with ID {1}
nb: Dashboard {0} har ikke et DashboardCard med ID {1}

en: Deleting secret ID {0} from app DB because the owning database ({1}) is being deleted
nb: Sletter hemmelig ID {0} fra app-DB fordi eierdatabasen ({1}) blir slettet

en: Invalid value for Field column {0}: {1} is not a descendant of any of these types: {2}
nb: Ugyldig verdi for feltkolonne {0}: {1} er ikke en etterkommer av noen av disse typene: {2}

en: Can''t use block permissions without having the advanced-permissions premium feature
nb: Kan ikke bruke blokktillatelser uten å ha premium-funksjonen for avanserte tillatelser

en: User {0} does not exist.
nb: Brukeren {0} eksisterer ikke.

en: Wrong email address for User {0}.
nb: Feil e-postadresse for bruker {0}.

en: Secret ID {0}
nb: Hemmelig ID {0}

en: File path for {0}
nb: Filbane for {0}

en: Path
nb: Sti

en: {0} points to non-existent file: {1}
nb: {0} peker på en ikke-eksisterende fil: {1}

en: {0} (a local file path) cannot be used in Metabase hosted environment
nb: {0} (en lokal filbane) kan ikke brukes i et Metabase-vertsmiljø

en: Error parsing Setting {0}: {1}
nb: Feil ved parsing av innstilling {0}: {1}

en: Site-wide values are not allowed for Setting {0}
nb: Nettstedsomfattende verdier er ikke tillatt for innstilling {0}

en: Setting {0} is deprecated as of Metabase {1} and may be removed in a future version.
nb: Innstillingen {0} er avviklet fra og med Metabase {1} og kan bli fjernet i en fremtidig versjon.

en: Setting name ''{0}'' is retired; use a different name instead
nb: Innstillingsnavnet ''{0}'' er trukket tilbake; bruk et annet navn i stedet

en: Boolean indicating whether analytics data should be sent to Google Analytics on the frontend
nb: Boolsk som indikerer om analysedata skal sendes til Google Analytics på grensesnittet

en: Metabase version for which a notice about usage of deprecated features has been shown.
nb: Metabaseversjon der det er vist en melding om bruk av utdaterte funksjoner.

en: Whether or not to display a message about pinning dashboards. It will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
nb: Hvorvidt det skal vises en melding om festing av instrumentbord. Den vil også bli skjult hvis noen dashbord er festet. Administratorer kan skjule dette for å lede brukerne til bedre innhold enn rådata

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
nb: Dette vil påvirke ting som gruppering etter uke eller filtrering i GUI-spørringer.

en: It won''t affect most SQL queries,
nb: Det vil ikke påvirke de fleste SQL-spørringer,

en:  although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
nb:  selv om den brukes til å angi WEEK_START øktvariabelen i Snowflake.

en: Error fetching Metabase Cloud gateway IP addresses:
nb: Feil ved henting av Metabase Cloud-gateway-IP-adresser:

en: Metabase Cloud gateway IP addresses, to configure connections to DBs behind firewalls
nb: Metabase Cloud gateway IP-adresser, for å konfigurere tilkoblinger til DB-er bak brannmurer

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added.
nb: Hvorvidt en introduksjonsmodal skal vises etter at neste databasetilkobling er lagt til.

en: Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
nb: Standard er usann hvis en ikke-standard database allerede er ferdig synkronisert for denne forekomsten.

en: Alert: {0} has {1}
nb: Varsel: {0} har {1}

en: Nothing to compare to.
nb: Ingenting å sammenligne med.

en: Invalid parameter type {0} for parameter {1}. Parameter type must be one of: {2}
nb: Ugyldig parametertype {0} for parameter {1}. Parametertypen må være en av: {2}

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag named {1}.
nb: Ugyldig parameter: Kort {0} har ikke en malkode kalt {1}.

en: Unable to resolve invalid query parameter: parameter is missing :id
nb: Kan ikke løse ugyldig spørringsparameter: parameter mangler :id

en: Dashboard does not have a parameter with ID {0}.
nb: Dashboard har ikke en parameter med ID {0}.

en: Query: {0}
nb: Spørring: {0}

en: Error determining expected columns for query: {0}
nb: Feil ved å bestemme forventede kolonner for søket: {0}

en: Nested queries are disabled
nb: Nestede søk er deaktivert

en: Bad :field clause {0} for field {1} at {2}: clause should have a :join-alias.
nb: Dårlig :field-ledd {0} for felt {1} ved {2}: ledd skal ha et :join-alias.

en: Guessing join {0}
nb: Gjetter med {0}

en: Unable to infer an appropriate join. Query may not work as expected.
nb: Kan ikke utlede en passende sammenføyning. Spørringen fungerer kanskje ikke som forventet.

en: Error resolving Fields in query: {0}
nb: Feil ved å løse feltene i spørringen: {0}

en: Warning: clause {0} does not match a column in the source query. Attempting to correct this to {1}
nb: Advarsel: klausul {0} samsvarer ikke med en kolonne i kildespørringen. Forsøker å rette dette til {1}

en: Warning: clause {0} refers to a Field that may not be present in the source query. Query may not work as expected. Found: {1}
nb: Advarsel: klausul {0} refererer til et felt som kanskje ikke finnes i kildespørringen. Spørringen fungerer kanskje ikke som forventet. Funnet: {1}

en: Expected :aggregation-options clause, got {0}
nb: Forventet: klausul for aggregeringsalternativer, fikk {0}

en: Cannot determine the source table or query for Field clause {0}
nb: Kan ikke bestemme kildetabellen eller spørringen for feltleddet {0}

en: Aggregation does not exist at index {0}
nb: Aggregering eksisterer ikke i indeksen {0}

en: No expression named {0}
nb: Ingen uttrykk kalt {0}

en: Sample database DB file ''{0}'' cannot be found.
nb: Eksempeldatabase DB-filen ''{0}'' ble ikke funnet.

en: Loading sample database
nb: Laster inn eksempeldatabase

en: Failed to load sample database
nb: Kunne ikke laste inn eksempeldatabasen

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is served over an insecure connection. Some browsers will reject cookies under these conditions.
nb: Sesjonsinformasjonskapselens SameSite er konfigurert til "Ingen", men nettstedet serveres over en usikker tilkobling. Noen nettlesere vil avvise informasjonskapsler under disse betingelsene.

en: Login request is missing device ID information
nb: Påloggingsforespørsel mangler informasjon om enhets-ID

en: Cannot decrypt encrypted {0}. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
nb: Kan ikke dekryptere kryptert {0}. Har du endret eller glemt å angi MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?

en: test Setting
nb: testinnstilling

en: A retired setting name
nb: Et pensjonert innstillingsnavn

en: Your license is active!
nb: Lisensen din er aktiv!

en: This token doesn't seem to be valid. Double-check it, then contact support if you think it should be working.
nb: Dette tokenet ser ikke ut til å være gyldig. Dobbeltsjekk det, og kontakt support hvis du tror det burde fungere.

en: We're having trouble validating your token. Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers.
nb: Vi har problemer med å validere tokenet ditt. Vennligst dobbeltsjekk at din instans kan koble til Metabase sine servere.

en: Unexpected expression
nb: Uventet uttrykk

en: Invalid node type
nb: Ugyldig nodetype

en: Invalid number format
nb: Ugyldig tallformat

en: Expected expression
nb: Forventet uttrykk

en: Slack Bot User OAuth Token
nb: Slack Bot-bruker OAuth-token

en: Slack channel name
nb: Slakk kanalnavn

en: Unexpected token "{0}"
nb: Uventet token "{0}"

en: Reached max number of iterations
nb: Nådd maksimalt antall iterasjoner

en: Unexpected token
nb: Uventet token

en: Sign in with SSO
nb: Logg på med SSO

en: Bought a license to unlock advanced functionality? Please enter it below.
nb: Kjøpt en lisens for å låse opp avansert funksjonalitet? Vennligst skriv det inn nedenfor.

en: Your license isn’t valid anymore. If you have a new license, please
    enter it below, otherwise please contact {0}
nb: Lisensen din er ikke gyldig lenger. Hvis du har en ny lisens, vennligst
    skriv det inn nedenfor, ellers ta kontakt med {0}

en: Your trial ends in {0} days. If you already have a license, please enter it below.
nb: Prøveperioden din avsluttes om {0} dager. Hvis du allerede har en lisens, skriv den inn nedenfor.

en: Your license is active until {0}! Hope you’re enjoying it.
nb: Lisensen din er aktiv til {0}! Håper du nyter det.

en: Billing
nb: Fakturering

en: Manage your Cloud account, including billing preferences, in your Metabase Store account.
nb: Administrer Cloud-kontoen din, inkludert faktureringspreferanser, i Metabase Store-kontoen din.

en: To manage your billing preferences, please email {0}
nb: Send en e-post til {0} for å administrere faktureringsinnstillingene dine

en: This driver will be removed in a future release.
nb: Denne driveren vil bli fjernet i en fremtidig utgivelse.

en: We recommend you upgrade to the {0}.
nb: Vi anbefaler at du oppgraderer til {0}.

en: This is our new {0} driver.
nb: Dette er vår nye {0}-driver.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in a future release.
nb: Den gamle driveren er avviklet og vil bli fjernet i en fremtidig utgivelse.

en: If you really need to use it, you can {0}.
nb: Hvis du virkelig trenger å bruke den, kan du {0}.

en: Need help connecting?
nb: Trenger du hjelp til å koble til?

en: Check out documentation for step-by-step directions on how to connect to your database.
nb: Sjekk ut dokumentasjonen for trinnvise instruksjoner om hvordan du kobler til databasen.

en: Docs weren't enough? {0}
nb: Dokumenter var ikke nok? {0}

en: {0} column | {0} columns
nb[0]: {0} kolonne
nb[1]: {0} kolonner

en: We're taking a look at your database!
nb: Vi tar en titt på databasen din!

en: You’ll be able to use individual tables as they finish syncing.
nb: Du vil kunne bruke individuelle tabeller etter hvert som de fullfører synkroniseringen.

en: In the meantime, you can take a look at the {0} if you want to get a head start. Want to explore?
nb: I mellomtiden kan du ta en titt på {0} hvis du ønsker å få et forsprang. Vil du utforske?

en: Sample Database
nb: Eksempeldatabase

en: Have a look around your Metabase in the meantime if you want to get a head start.
nb: Ta en titt rundt i Metabasen din i mellomtiden hvis du ønsker å få et forsprang.

en: Explore sample data
nb: Utforsk eksempeldata

en: SQL snippets
nb: SQL-snutter

en: reference the results of another saved question
nb: referer til resultatene av et annet lagret spørsmål

en: Variables in models aren't supported yet
nb: Variabler i modeller støttes ikke ennå

en: To solve this, just remove the variables in this question and try again. (It's okay to use {0} or {1} in your query.)
nb: For å løse dette, fjern bare variablene i dette spørsmålet og prøv igjen. (Det er greit å bruke {0} eller {1} i søket ditt.)

en: Back to sign in
nb: Tilbake for å logge på

en: Please contact an administrator to have them reset your password.
nb: Kontakt en administrator for å få dem til å tilbakestille passordet ditt.

en: All done!
nb: Ferdig!

en: Awesome, you've successfully updated your password.
nb: Fantastisk, du har oppdatert passordet ditt.

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can request a new reset email.
nb: Av sikkerhetsgrunner utløper koblinger for tilbakestilling av passord etter en liten stund. Hvis du fortsatt trenger å tilbakestille passordet ditt, kan du be om en ny tilbakestillings-e-post.

en: Request a new reset email
nb: Be om en ny tilbakestillings-e-post

en: Connected to these tables
nb: Koblet til disse tabellene

en: Are you ready to start exploring your data? Add it below.
nb: Er du klar til å begynne å utforske dataene dine? Legg den til nedenfor.

en: Not ready? Skip and play around with our Sample Database.
nb: Ikke klar? Hopp over og lek med prøvedatabasen vår.

en: Need help connecting to your data?
nb: Trenger du hjelp til å koble til dataene dine?

en: Invite a teammate. We’ll make them an admin so they can configure your database. You can always change this later on.
nb: Inviter en lagkamerat. Vi gjør dem til en administrator slik at de kan konfigurere databasen din. Du kan alltid endre dette senere.

en: Send invitation
nb: Send invitasjon

en: I'll invite a teammate to connect the database
nb: Jeg inviterer en lagkamerat til å koble til databasen

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about product usage.
nb: For å hjelpe oss med å forbedre Metabase, ønsker vi å samle inn visse data om produktbruk.

en: Here's a full list of what we track and why.
nb: Her er en fullstendig liste over hva vi sporer og hvorfor.

en: Finish
nb: Bli ferdig

en: Finishing…
nb: Fullfører …

en: Setup section
nb: Oppsettseksjonen

en: Looks like everything is working.
nb: Ser ut som alt fungerer.

en: We know you’ve already created one of these.
nb: Vi vet at du allerede har laget en av disse.

en: We like to keep billing and product accounts separate so that you don’t have to share logins.
nb: Vi liker å holde fakturerings- og produktkontoer adskilt slik at du ikke trenger å dele pålogginger.

en: Error syncing
nb: Feil under synkronisering

en: Done!
nb: Ferdig!

en: Syncing…
nb: Synkroniserer …

en: Sync failed
nb: Synkronisering mislyktes

en: Syncing completed
nb: Synkronisering fullført

en: Syncing tables…
nb: Synkroniserer tabeller …

en: You’re using a {0} and a {1} which are now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {2}.
nb: Du bruker en {0} og en {1} som nå er avviklet og vil bli fjernet i neste utgivelse. Vi anbefaler deg {2}.

en: Slack bot integration
nb: Slakk bot-integrasjon

en: upgrade
nb: Oppgradering

en: Your Slack bot was deprecated but is still working. We recommend you delete the existing connection and {0}.
nb: Slack-roboten din ble avviklet, men fungerer fortsatt. Vi anbefaler at du sletter den eksisterende tilkoblingen og {0}.

en: upgrade to Slack Apps
nb: oppgradere til Slack Apps

en: You’re using a {0} which is now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {1}.
nb: Du bruker en {0} som nå er avviklet og vil bli fjernet i neste utgivelse. Vi anbefaler deg {1}.

en: Our Premium Embedding product has been discontinued, but if you already have a license you can activate it here. You’ll continue to receive support for the duration of your license.
nb: Vårt Premium Embedding-produkt har blitt avviklet, men hvis du allerede har en lisens kan du aktivere den her. Du vil fortsette å motta støtte så lenge lisensen din varer.

en: Your Premium Embedding license isn’t valid anymore. {0}
nb: Din Premium Embedding-lisens er ikke gyldig lenger. {0}

en: Explore our paid plans.
nb: Utforsk våre betalte planer.

en: Your Premium Embedding license is active until {0}.
nb: Din Premium Embedding-lisens er aktiv til {0}.

en: Enter the token you bought from the Metabase Store below.
nb: Skriv inn tokenet du kjøpte fra Metabase Store nedenfor.

en: Looking to remove the “Powered by Metabase” logo, customize colors
    and make it your own? {0}
nb: Ønsker du å fjerne "Powered by Metabase"-logoen, tilpass farger
    og gjøre den til din egen? {0}

en: Are you sure you want to delete your Slack App?
nb: Er du sikker på at du vil slette Slack-appen din?

en: Deleting…
nb: Sletter …

en: Deleting failed
nb: Sletting mislyktes

en: Deleted
nb: Slettet

en: Doing this may stop your dashboard subscriptions from appearing in Slack until a new connection is set up.
nb: Hvis du gjør dette, kan det hende at dashboard-abonnementene dine ikke vises i Slack før en ny tilkobling er satt opp.

en: Are you sure you want to delete your Slack App integration?
nb: Er du sikker på at du vil slette Slack App-integrasjonen din?

en: invite another teammate
nb: invitere en annen lagkamerat

en: invite a teammate
nb: invitere en lagkamerat

en: Connect your data to get the most out of Metabase
nb: Koble til dataene dine for å få mest mulig ut av Metabase

en: If you need help, you can {0} or {1}.
nb: Hvis du trenger hjelp, kan du {0} eller {1}.

en: check out our setup guides
nb: sjekk ut våre oppsettguider

en: Add my data
nb: Legg til mine data

en: Your teams’ most important dashboards go here
nb: Lagenes viktigste dashboards finner du her

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone.
nb: Fest instrumentbord i {0} for å få dem vist i denne plassen for alle.

en: Try these x-rays based on your data
nb: Prøv disse røntgenbildene basert på dataene dine

en: Looking for more?
nb: Leter du etter mer?

en: You can get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers with {0}
nb: Du kan få prioritert støtte, flere verktøy som hjelper deg å dele innsikten din med teamene dine og kraftige alternativer for å hjelpe deg med å skape sømløse, interaktive dataopplevelser for kundene dine med {0}

en: our other paid plans.
nb: våre andre betalte planer.

en: Have a Premium Embedding license?
nb: Har du en Premium Embedding-lisens?

en: Activate it here.
nb: Aktiver den her.

en: Use the tab key to navigate through settings and columns.
nb: Bruk tabulatortasten for å navigere gjennom innstillinger og kolonner.

en: Metabase is open source and will be free forever – but by upgrading you can have priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
nb: Metabase er åpen kildekode og vil være gratis for alltid – men ved å oppgradere kan du få prioritert støtte, flere verktøy som hjelper deg med å dele innsikten din med teamene dine og kraftige alternativer for å hjelpe deg med å skape sømløse, interaktive dataopplevelser for kundene dine.

en: Want to know more?
nb: Vil du vite mer?

en: Explore our paid plans
nb: Utforsk våre betalte planer

en: Check out our docs on how to connect to Slack.
nb: Sjekk ut dokumentene våre om hvordan du kobler til Slack.

en: Slack bot is working.
nb: Slack bot fungerer.

en: Slack bot is not working.
nb: Slack bot fungerer ikke.

en: Slack app is working
nb: Slack-appen fungerer

en: Slack app is not working.
nb: Slack-appen fungerer ikke.

en: Metabase on Slack
nb: Metabase på Slack

en: Need help? {0}.
nb: Trenger hjelp? {0}.

en: See our docs
nb: Se våre dokumenter

en: Delete Slack App
nb: Slett Slack-appen

en: Finally, open Slack, create a public channel and enter its name below.
nb: Til slutt, åpne Slack, lag en offentlig kanal og skriv inn navnet nedenfor.

en: We'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions.
nb: Vi laster opp diagrammer og tabeller her før vi sender ut dashboard-abonnementer.

en: We recommend you {0}, see the instructions below:
nb: Vi anbefaler at du {0}, se instruksjonene nedenfor:

en: Bring the power of Metabase to your Slack #channels.
nb: Ta med kraften til Metabase til dine Slack #-kanaler.

en: Follow these steps to connect to Slack:
nb: Følg disse trinnene for å koble til Slack:

en: 1. Create your Slack App
nb: 1. Lag din Slack-app

en: To create your Metabase integration on Slack you’ll need to set up some things.
nb: For å lage din Metabase-integrasjon på Slack må du sette opp noen ting.

en: First, go to {0}, hit “{1}” and pick “{2}”
nb: Gå først til {0}, trykk "{1}" og velg "{2}"

en: Slack Apps
nb: Slakke apper

en: Create New App
nb: Opprett ny app

en: From an app manifest.
nb: Fra et appmanifest.

en: 2. Copy the Metabase manifest
nb: 2. Kopier Metabase-manifestet

en: Select your workspace and then copy our {0} below and paste it in to create the app. In the following screen, click “{1}” and authorize it.
nb: Velg arbeidsområdet ditt og kopier deretter {0} nedenfor og lim det inn for å lage appen. I det følgende skjermbildet klikker du på «{1}» og godkjenner det.

en: Install to workspace
nb: Installer på arbeidsområdet

en: Copy
nb: Kopiere

en: 3. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
nb: 3. Aktiver OAuth-tokenet og lag en ny slakkkanal

en: Click on "{0}" in the sidebar, copy the “{1}” and paste it here.
nb: Klikk på "{0}" i sidefeltet, kopier "{1}" og lim den inn her.

en: OAuth and Permissions
nb: OAuth og tillatelser

en: Bot User OAuth Token
nb: Bot-bruker OAuth-token

en: Every column has a type, a description, and a friendly name. Nice!
nb: Hver kolonne har en type, en beskrivelse og et vennlig navn. Hyggelig!

en: Most
nb: Mest

en: Some
nb: Noen

en: Many
nb: Mange

en: {0} columns are missing a column type, description, or friendly name.
nb: {0} kolonner mangler en kolonnetype, beskrivelse eller vennlig navn.

en: Adding metadata makes it easier for your team to explore this data.
nb: Å legge til metadata gjør det enklere for teamet ditt å utforske disse dataene.

en: Simplify your schema with Models
nb: Forenkle skjemaet ditt med modeller

en: To pick some data, you'll need to add some first
nb: For å velge noen data, må du legge til noen først

en: Create models to make it easier for your team to explore.
nb: Lag modeller for å gjøre det enklere for teamet ditt å utforske.

en: Instead of having your end users wade through your complex raw data, you can create custom models that are easy to find, understand, and explore.
nb: I stedet for å la sluttbrukerne dine gå gjennom de komplekse rådataene dine, kan du lage tilpassede modeller som er enkle å finne, forstå og utforske.

en: Learn how
nb: Lær hvordan

en: Enable this SSH tunnel?
nb: Vil du aktivere denne SSH-tunnelen?

en: The hostname that you use to connect to SSH tunnels.
nb: Vertsnavnet du bruker for å koble til SSH-tunneler.

en: Paste the contents of an SSH private key here
nb: Lim inn innholdet i en privat SSH-nøkkel her

en: Allow using a saved question or Model as the source for other queries?
nb: Vil du tillate bruk av et lagret spørsmål eller modell som kilde for andre søk?

en: Pulse card query error
nb: Spørringsfeil for pulskort

en: There was a problem with this question.
nb: Det var et problem med dette spørsmålet.

en: See our docs for step-by-step directions on how to connect your database.
nb: Se dokumentene våre for trinnvise instruksjoner om hvordan du kobler til databasen.

en: You've updated your password.
nb: Du har oppdatert passordet ditt.

en: A question
nb: Et spørsmål

en: A dashboard
nb: Et dashbord

en: A model
nb: En modell

en: Save your questions, dashboards, and models in collections — and pin them to feature them at the top.
nb: Lagre spørsmålene, dashbordene og modellene dine i samlinger – og fest dem for å vise dem øverst.

en: Useful data
nb: Nyttige data

en: Start new explorations here
nb: Start nye utforskninger her

en: Start new explorations about {0} here
nb: Start nye utforskninger om {0} her

en: Show fewer options
nb: Vis færre alternativer

en: Unpin
nb: Løsne

en: Pin this
nb: Fest denne

en: License and Billing
nb: Lisens og fakturering

en: edited the metadata
nb: redigerte metadataene

en: Copy of
nb: Kopi av

en: The /api/setup route can only be used to create the first user, however a user currently exists.
nb: /api/setup-ruten kan bare brukes til å opprette den første brukeren, men det eksisterer en bruker.

en: Maximum number of rows to return specifically on :rows type queries via the API.
nb: Maksimalt antall rader som skal returneres spesifikt på :rows-typespørringer via API.

en: Downloads of native queries are only allowed if a group has download permissions for the entire database.
nb: Nedlasting av lokale spørringer er kun tillatt hvis en gruppe har nedlastingstilgang til hele databasen.

en: Manage data model
nb: Behandle datamodell

en: Star
nb: Stjerne

en: Balloons
nb: Ballonger

en: Mail
nb: E-post

en: Bell
nb: Bjelle

en: {0} events
nb: {0} hendelser

en: Data model access requires full data access.
nb: Tilgang til Datamodell krever full datatilgang

en: You're allowed to download up to 10,000 row.
nb: Du kan laste ned opp til 10 000 rader.

en: Manage database
nb: Behandle database

en: Unbinned
nb: Ubinget

en: Invalid template tag "{0}"
nb: Ugyldig tag for mal "{0}"

en: The variable "{0}" needs to be mapped to a field.
nb: Variabelen "{0}" må kobles til et felt.

en: Don't bin
nb: Ikke bing

en: Invalid template tag: {0}
nb: Ugyldig tag for mal: {0}

en: Settings access
nb: Tilgang til innstillinger

en: This grants access to Tools, Audit, and Troubleshooting
nb: Dette gir tilgang til Verktøy, Revisjon og Feilsøk

en: Subscriptions and Alerts
nb: Abonnement og alarmer

en: Manage database access requires full data access.
nb: Tilgang til å behande database krever full datatilgang.

en: Download results access requires full data access.
nb: Tilgang til nedlasting av resultater krever full datatilgang.

en: 10 thousand rows
nb: 10 tusen rader

en: 1 million rows
nb: 1 million rader

en: Application
nb: Applikasjon

en: Hide error details
nb: Skjul feildetaljer

en: Delete {0}?
nb: Slett {0}?

en: This is a community-developed driver and not supported by Metabase.
nb: Dette er en driver utviklet av fellesskapet og er ikke støttet av Metabase.

en: This is a partner-developed driver. Though Metabase can’t provide support for it, if you need help you can contact the fine folks at
nb: Dette er en driver utviklet av partnere. Selv om Metabase ikke tilbyr støtte for den, kan du kontakte

en: Turn on
nb: Slå på

en: Open sidebar
nb: Åpne sidemeny

en: Edit variables
nb: Rediger variabler

en: Updated event
nb: Oppdatert hendelse

en: Add time
nb: Legg til tid

en: Select a file
nb: Velg fil

en: Hours
nb: Timer

en: Minutes
nb: Minutt

en: Remove time
nb: Fjern tid

en: Add your own data
nb: Legg til din egen data

en: Something's wrong with your question
nb: Noe er galt med spørsmålet

en: Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
nb: La oss bli kjent med deg, dine data og finne noen svar!

en: Edit event
nb: Rediger hendelse

en: Archive event
nb: Arkiver hendelse

en: New event timeline
nb: Ny tidslinje for hendelse

en: Edit event timeline
nb: Rediger tidslinje for hendelse

en: Archive timeline and all events
nb: Arkiver tidslinje og alle hendelser

en: New event
nb: Ny hendelse

en: Created event
nb: Opprettet hendelse

en: Get more control
nb: Få mer kontroll

en: {0} and disable download results, control access to the data model, ${ 1 }.
nb: {0} og deaktiver nedlasting av resultater, kontroller tilgang til datamodellen, ${ 1 }.

en: Upgrade to Pro or Enterprise
nb: Oppgrader til Pro eller Enterprise

en: Hey there, {0}
nb: Hei der, {0}

en: How's it going, {0}?
nb: Hvordan går det, {0}?

en: Howdy, {0}
nb: Hei {0}

en: Greetings, {0}
nb: Velkommen, {0}

en: Good to see you, {0}
nb: Fint å se deg, {0}

en: Metabase tips
nb: Metabasetips

en: Here are some popular items
nb: Her er noen populære ting

en: Here are some popular tables
nb: Her er noen populære tabeller

en: Here are some popular questions
nb: Her er noen populære spørsmål

en: Here are some popular models
nb: Her er noen populære modeller

en: Here are some popular dashboards
nb: Her er noen populære infotavler

en: Pick up where you left off
nb: Forsett der du slapp

en: Try out these sample x-rays to see what Metabase can do.
nb: Prøv disse eksemplene på x-rays for å se hva Metabase kan gjøre.

en: Here are some explorations of the
nb: Her er noen utforskninger av

en: schema in
nb: skjema i

en: Here are some explorations of
nb: Her er noen utforskninger av

en: A look at
nb: En titt på

en: A summary of
nb: En oppsummering av

en: A glance at
nb: En titt på

en: Some insights about
nb: Noen innsikter om

en: Remove bookmark
nb: Fjern bokmerke

en: Bookmarks
nb: Bokmerke

en: Past
nb: Tidligere

en: Exclude...
nb: Ekskluder...

en: Events between {0} and {1}
nb: Hendelser mellom {0} og {1}

en: Events
nb: Hendelser

en: Move event
nb: Flytt hendelse

en: Unarchive event
nb: Fjern hendelse fra arkiv

en: Delete event
nb: Slett hendelse

en: {0} added this on {1}
nb: {0} la til denne {1}

en: Added on {0}
nb: Lagt til {0}

en: The Mesozoic era
nb: Den mesozoiske æra

en: No timelines found
nb: Ingen tidslinje funnet

en: No events found
nb: Ingen hendelser funnet

en: Archived events
nb: Arkiverte hendelser

en: Search for an event
nb: Søk etter hendelser

en: Add an event
nb: Legg til en hendelse

en: New timeline
nb: Ny tidslinje

en: Edit timeline details
nb: Rediger detaljer for tidslinje

en: Move timeline
nb: Flytt tidslinje

en: View archived events
nb: Vis arkiverte hendelser

en: View archived timelines
nb: Vis arkiverte tidslinjer

en: Launch of v2.0
nb: Lansering av v2.0

en: Add events to Metabase to show important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
nb: Legg til hendelser i Metabase for å vise viktige milepæler, lanseringer eller andre ting, rett ved dine data.

en: Events in Metabase let you see important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
nb: Hendelser i Metabase lar deg se viktige milepæler, lanseringer eller andre ring, rett ved dine data.

en: {0} event | {0} events
nb[0]: {0} hendelse
nb[1]: {0} hendelser

en: Unarchive timeline
nb: Fjern tidslinje fra arkiv

en: Delete timeline
nb: Slett tidslinje

en: Archived timelines
nb: Arkiverte tidslinjer

en: Move {0}
nb: Flytt {0}

en: Add events to Metabase to show helpful context alongside your data.
nb: Legg til hendelser i Metabase for å vise nyttige sammenhenger ved siden av dine data

en: Events in Metabase let you see helpful context alongside your data.
nb: Hendelser i Metabase lar deg vise nyttige sammenhenger ved siden av dine data

en: Original schema
nb: Originalskjema

en: Click the button below to begin creating your Slack App using the Metabase configuration.
nb: Trykk på knappen under for å opprette din Slack App ved å bruke Metabase-konfigurasjonen.

en: Once created, click “{0}” to authorize it.
nb: Når den er opprettet, klikk “{0}” for å autorisere den.

en: 2. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
nb: 2. Aktiver OAuth Token og opprett ny Slack-kanal

en: Last 7 Days
nb: Siste 7 dager

en: Last 30 Days
nb: Siste 30 dager

en: Last 3 Months
nb: Siste 3 måneder

en: Last 12 Months
nb: Siste 12 måneder

en: Specific dates...
nb: Spesifikke datoer...

en: Relative dates...
nb: Relative datoer...

en: Days of the week...
nb: Dager i uken...

en: Months of the year...
nb: Måneder i året...

en: Quarters of the year...
nb: Kvartaler i året...

en: Hours of the day...
nb: Timer på dagen...

en: Is not empty
nb: Er ikke tom

en: Select none...
nb: Velg ingen...

en: Select all...
nb: Velg alle...

en: Right now, this is {0}
nb: Akkurat nå, er dette {0}

en: Right now, this is {0} - {1}
nb: Akkurat nå, er dette {0} - {1}

en: Starting from...
nb: Starter fra...

en: Starting from
nb: Startet fra

en: 0/{0} loaded
nb: 0/{0} lastet

en: Your dashboard is ready
nb: Din infotavle er klar

en: Doing Science...
nb: Utfører vitenskap...

en: Still Here...
nb: Fremdeles her...

en: Your question is ready!
nb: Spørsmålet ditt er klart!

en: You can customize filter values for each subscription with paid plans.
nb: Du kan tilpasse filterverdier for hvert abonnement med betalte planer.

en: Get Help
nb: Få hjelp

en: Resources and support
nb: Ressurser og støtte

en: Remove from bookmarks
nb: Fjern fra bokmerker

en: Bookmark
nb: Bokmerker

en: event
nb: hendelse

en: archived
nb: arkivert

en: unarchived
nb: ikke arkivert

en: Product releases
nb: Produktlanseringer

en: Default icon
nb: Standard ikon

en: timeline
nb: tidslinje

en: Event name
nb: Hendelsesnavn

en: Product launch
nb: Produktlansering

en: Markdown supported
nb: Markdown er støttet

en: Add links and formatting via markdown
nb: Legg til lenker og formatering via markdown

en: Icon
nb: Ikon

en: Timeline
nb: Tidslinje

en: Excludes
nb: Ekskluderer

en: {0}, starting {1} {2}
nb: {0}, starter {1} {2}

en: minute {0} | minutes {0}
nb[0]: minutt {0}
nb[1]: minutt {0}

en: hour {0} | hours {0}
nb[0]: time {0}
nb[1]: timer {0}

en: day {0} | days {0}
nb[0]: dag {0}
nb[1]: dager {0}

en: week {0} | weeks {0}
nb[0]: uke {0}
nb[1]: uker {0}

en: month {0} | months {0}
nb[0]: måned {0}
nb[1]: måneder {0}

en: quarter {0} | quarters {0}
nb[0]: kvartal {0}
nb[1]: kvartal {0}

en: year {0} | years {0}
nb[0]: år {0}
nb[1]: år {0}

en: All Set! {0} is ready.
nb: Alt klart! {0} er ferdig.

en: All questions loaded
nb: Alle spørsmål lastet

en: Would you like to be notified when this dashboard is done loading?
nb: Vil du bli varslet når infotavlen er ferdig lastet?

en: Custom columns do not support boolean expressions
nb: Egendefinerte kolonner støtter ikke boolske uttrykk

en: Downloading…
nb: Laster ned...

en: All Set! Your question is ready.
nb: Alt klart! Ditt spørsmål er ferdig.

en: {0} is loaded.
nb: {0} er lastet.

en: Would you like to be notified when this question is done loading?
nb: Vil du bli varslet når spørsmålet er ferdig lastet?

en: Switch to data
nb: Bytt til data

en: Switch to visualization
nb: Bytt til visualisering

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Users are only ever added to or removed from mapped groups.
nb: Kartlegging lar Metabase automatisk legge til og fjerne brukere fra grupper basert på medlemsinformasjon fra katalogtjener. Brukere blir bare lagt til eller fjernet fra kartlagte grupper.

en: Allowed email address domain(s) for new Dashboard Subscriptions and Alerts. To specify multiple domains, separate each domain with a comma, with no space in between (e.g., "domain1,domain2"). To allow all domains, leave the field empty. This setting doesn't affect existing subscriptions.
nb: Tillatte epostdomener for nye abonnement på Infotavler og Alarmer. For å spesifisere flere domener, separer dem med komma uten mellomrom (for eksempel "domene1,domene2"). La feltet være tomt for å tillate alle domener. Denne innstillingen påvirker ikke eksisterende abonnement.

en: You do not have permissions to download the results of this query.
nb: Du har ikke tillatelse til å laste ned resultatene av denne spørringen.

en: You should not set WEEK_START in Snowflake connection options; this might lead to incorrect results. Set the Start of Week Setting instead.
nb: Du burde ikke sette WEEK_START i alternativene for en Snowflake-tilkobling; dette kan føre til ukorrekte resultater. Konfigurer heller innstillingen Start of Week.

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are only allowed to update alerts that they created
nb: Ikke-administratorer uten overvåking- eller abonnementstilgang har bare tillatelser til å oppdatere varsler de selv har opprettet

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are not allowed to modify the channels for an alert
nb: Ikke-administratorer uten overvåking- eller abonnementstilgang har ikke tillatelser til å endre kanaler for en alarm

en: Non-admin users without subscription permissions are not allowed to add recipients
nb: Ikke-administratorer uten abonnementtillatelser har ikke tilgang til å legge til mottakere

en: Group Manager is only enabled if you have a premium token with the advanced permissions feature.
nb: Gruppeleder er bare aktivert hvis du har en premiumtoken med funksjonen for avanserte tillatelser.

en: Admin cant be a group manager.
nb: Admin kan ikke være gruppeleder

en: Timeline with id {0} not found
nb: Tidslinje med id {0} ble ikke funnet

en: Timestamp cannot be null
nb: Timestamp kan ikke være null

en: ERROR {0}: {1}
nb: FEIL {0}: {1}

note: clear any rows created by the Liquibase migrations.
en: Clearing default entries created by Liquibase migrations...
nb: Fjerner standardoppføringer opprettet av Liquibase-migreringer...

en: Don''t know how to parse date string {0}
nb: Vet ikke hvordan jeg skal lese datostreng {0}

en: Invalid values provided for operator: {0}
nb: Ugyldige verdier oppgitt for operatør: {0}

en: Unrecognized operation: {0}
nb: Ukjent operasjon: {0}

en: Error determining value for parameter {0}: {1}
nb: Kunne ikke fastslå verdi for parameter {0}: {1}

en: You cannot update a ApplicationPermissionsRevision!
nb: Du kan ikke oppdatere ApplicationPermissionRevision!

en: Invalid Field Filter: Field {0} belongs to Database {1}, but the query is against Database {2}
nb: Ugyldig felt filter: Felt {0} tilhører database {1}, men spørringen er mot database {2}

en: The engine on a sample database cannot be changed.
nb: Motoren på en eksempeldatabase kan ikke bli endret.

en: The {0} permissions functionality is only enabled if you have a premium token with the advanced-permissions feature.
nb: {0} tillatelsesfunksjonaliteten er bare aktivert hvis du har en premium-token med funksjonen avansert tillatelse.

en: Unknown setting: {0}
nb: Ukjent innstilling: {0}

en: You do not have access to the setting {0}
nb: Du har ikke tilgang til denne innstillingen {0}

en: Setting {0} allows both user-local and database-local values; this is not supported
nb: Innstilling {0} tillater både lokale bruker- og databaseverdier; dette er ikke støttet

en: Error purging old cache entries: {0}
nb: Feil ved fjerning av gamle mellomlagrede data: {0}

en: Error saving query results to cache: {0}
nb: Feil ved mellomlagring av spørringsresultater: {0}

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}: {1}
nb: Feil ved henting av mellomlagret resultat for spørring med hash {0}: {1}

en: Slack user/channel startup cache refreshed with {0} entries, took {1}ms.
nb: Oppfrisking av Slacks oppstartsmellomlagring for bruker/kanal med {0} oppføringer, tok {1}ms.

en: Slack is not configured, not refreshing slack user/channel cache.
nb: Slack er ikke konfigurert, oppfrisker ikke mellomlagrede slack-brukere/kanaler.

en: value must be a valid date string
nb: verdien må være en gyldig datostreng

en: Confirm
nb: Bekrefte

en: Home
nb: Hjem

en: Turn into Member
nb: Bli medlem

en: Turn into Manager
nb: Gjør om til Manager

en: {0} and disable download results, control access to the data model, promote group managers, {1}.
nb: {0} og deaktiver nedlastingsresultater, kontroller tilgangen til datamodellen, promoter gruppeledere, {1}.

en: and more
nb: og mer

en: Manager
nb: sjef

en: Member
nb: Medlem

en: Are you sure?
nb: Er du sikker?

en: You will not be able to manage users of this group anymore.
nb: Du vil ikke lenger kunne administrere brukere av denne gruppen.

en: Not allowed to edit group memberships
nb: Ikke tillatt å redigere gruppemedlemskap

en: Exclude
nb: Utelukke

en: No logins
nb: Ingen pålogginger

en: You need unrestricted data access on this table to map custom display values.
nb: Du trenger ubegrenset datatilgang på denne tabellen for å kartlegge egendefinerte visningsverdier.

en: View Details
nb: Vis detaljer

en: Field access denied
nb: Felttilgang nektet

en: No key available
nb: Ingen nøkkel tilgjengelig

en: Connected to
nb: Koblet til

en: Retry now
nb: Prøv på nytt nå

en: Oh oh…
nb: Å nei…

en: Model Caching Log
nb: Logg for modellcache

en: Refreshing
nb: Oppfrisker

en: Completed
nb: Ferdig

en: in
nb: i

en: Model
nb: Modell

en: Last run at
nb: Kjørt sist

en: Created by
nb: Opprettet av

en: Failed to update model cache
nb: Kunne ikke oppdatere modellcache

en: Refreshing model cache
nb: Oppfrisker modellcache

en: Model last cached {0}
nb: Modell sist cachet {0}

en: Last attempt {0}
nb: Forrige forsøk {0}

en: Refresh now
nb: Oppfrisk nå

en: this quarter
nb: dette kvartal

en: You're allowed to download up to 10,000 rows.
nb: Du får laste ned opp til 10 000 rader.

en: Groups with Block data access can't download results
nb: Grupper med blokkdatatilgang kan ikke laste ned resultater

en: Disable model persistence
nb: Dekativer modellpersistens

en: Disabling…
nb: Deaktiverer…

en: Enable model persistence
nb: Aktiver modellpersistens

en: Enabling…
nb: Aktiverer…

en: Default period{0} | Default periods{0}
nb[0]: Standardperiode{0}
nb[1]: Standardperioder{0}

en: Minute{0} | Minutes{0}
nb[0]: Minutt{0}
nb[1]: Minutter{0}

en: Hour{0} | Hours{0}
nb[0]: Time{0}
nb[1]: Timer{0}

en: Day{0} | Days{0}
nb[0]: Dag{0}
nb[1]: Dager{0}

en: Week{0} | Weeks{0}
nb[0]: Uke{0}
nb[1]: Uker{0}

en: Month{0} | Months{0}
nb[0]: Måned{0}
nb[1]: Måneder{0}

en: Quarter{0} | Quarters{0}
nb[0]: Kvartal{0}
nb[1]: Kvartaler{0}

en: Year{0} | Years{0}
nb[0]: År{0}
nb[1]: År{0}

en: Minute of hour{0} | Minutes of hour{0}
nb[0]: Minutt i time{0}
nb[1]: Minutter i time{0}

en: Hour of day{0} | Hours of day{0}
nb[0]: Time på dagen{0}
nb[1]: Timer på dagen{0}

en: Day of week{0} | Days of week{0}
nb[0]: Dag i uken{0}
nb[1]: Dager i uken{0}

en: Day of month{0} | Days of month{0}
nb[0]: Dag i måneden{0}
nb[1]: Dager i måneden{0}

en: Day of year{0} | Days of year{0}
nb[0]: Dag i året{0}
nb[1]: Dager i året{0}

en: Week of year{0} | Weeks of year{0}
nb[0]: Uke i år{0}
nb[1]: Uker i år{0}

en: Month of year{0} | Months of year{0}
nb[0]: Måned i år{0}
nb[1]: Måneder i år{0}

en: Quarter of year{0} | Quarters of year{0}
nb[0]: Kvartal i år{0}
nb[1]: Kvartaler i år{0}

en: Saved questions
nb: Lagret spørsmål

en: Enabling cache will create tables for your models in a dedicated schema and Metabase will refresh them on a schedule. Questions based on your models will query these tables. {0}.
nb: Aktivering av cache vil opprette tabeller for dine modeller i et dedikert skjema og Metabase vil oppfriske dem regelmessig. Spørsmål basert på dine modeller vil spørre disse tabellene. {0}.

en: Refresh every
nb: Oppfrisk hver

en: 2 hours
nb: 2 timer

en: 3 hours
nb: 3 timer

en: 6 hours
nb: 6 timer

en: 12 hours
nb: 12 timer

en: 24 hours
nb: 24 timer

en: Gets a time interval of specified length
nb: Henter tidsintervall for spesifisert lengde

en: Gets a timestamp relative to the current time
nb: Henter et tidsstempel relativt til gjeldende tid

en: Unpersist model
nb: Ikke persister modell

en: Persist model
nb: Persister modell

en: Questions that errored when last run
nb: Spørsmål som feilet ved siste kjøring

en: You don't have permission to save this question.
nb: Du har ikke tillatelse til å lagre dette spørsmålet.

en: Looks like we cannot find any matching datasets.
nb: Ser ikke ut som vi kan finne matchende datasett.

en: Whether to enable using the new experimental Actions features globally. (Actions must also be enabled for each Database.)
nb: Om den nye eksperimentelle funksjonen Handlinger skal aktiveres globalt. (Handlinger må også aktiveres per Database.)

en: Actions are not enabled.
nb: Handlinger er ikke aktivert.

en: Database does not support persisting
nb: Database støtter ikke persistens

en: Persisting models not enabled for database
nb: Persistente modeller ikke aktivert for database

en: Card is not a model
nb: Kort er ikke en modell

en: Persisting models is not enabled.
nb: Persistens av modeller er ikke aktivert.

en: Integer greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
nb: Integer større eller lik 1, og mindre eller lik 24

en: Value must be an integer representing hours greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
nb: Verdien må være en integer som representerer et timetall mellom 1-24

en: Enabling model persistence
nb: Aktiverer persistens av modeller

en: Disabling model persistence
nb: Deaktiverer persistens av modeller

en: Warning: Automagic analysis context is missing result metadata. Unable to resolve Fields by name.
nb: Advarsel: Automagisk analysekontekst mangler metadata for resultat. Kunne ikke løse Felt ved navn.

note: otherwise this isn't returning something, and that's probably an error. Log it.
en: Cannot resolve Field {0} in automagic analysis context
nb: Kan ikke slå opp Felt {0} i automagisk analysekontekst

en: Error decomposing question: {0}
nb: Klarte ikke bryte ned spørsmål: {0}

en: Lack permissions to create {0} schema
nb: Mangler tillatelse til å opprette {0} skjema

en: Lack permission to create table in schema {0}
nb: Mangler tillatelse til å opprette tabell i skjema {0}

en: Lack permission to read table in schema {0}
nb: Mangler tillatelse til å lese tabell i skjerma {0}

en: Lack permission to delete table in schema {0}
nb: Mangler tillatelse til å slette tabell i skjema {0}

en: Step {0} was successful for db {1}
nb: Fullført steg {0} for db {1}

en: Error in `{0}` while checking for model persistence permissions.
nb: Feil i `{0}` ved sjekking av rettigheter for persistens av modell.

en: Allow persisting models into the source database.
nb: Tillat å persistere modeller til kildedatabase.

en: Hour interval to refresh persisted models.
nb: Timesintervall for oppfriskning av persistente modeller.

en: The :feature option is required when using defenterprise in an EE namespace!
nb: Opsjonen :feature kreves når du bruker defenterprise i et EE navnerom!

en: {0} option for defenterprise should not be set in an OSS namespace! Set it on the EE function instead.
nb: {0} alternativ for defenterprise burde ikke settes i et OSS navnerom! Set det heller på EE funksjonen.

en: An EE namespace must be provided when using defenterprise in an OSS namespace!
nb: Et EE navnerom må oppgis når defenterprise i et OSS navnerom benyttes!

en: Add it immediately before the argument list.
nb: Legg til umiddelbart før argumentlisten.

en: Enterprise function {0}/{1} does not have a docstring. Go add one!
nb: Enterprisefunksjonen {0}/{1} har ikke noen docstring. Legg til en!

en: The maximum number of attempts for delivering a single notification.
nb: Maksimalt antall forsøk på å levere et enkelt varsel.

en: The initial retry delay in milliseconds when delivering notifications.
nb: Forsinkelse i millisekund for utsendelse av varsel.

en: The delay multiplier between attempts to deliver a single notification.
nb: Forsinkelsen mellom forsøk på å levere ett varsel.

en: The randomization factor of the retry delay when delivering notifications.
nb: Randomiseringsfaktoren for forsinkelsen på nytt forsøk ved levering av varsler.

en: The maximum delay between attempts to deliver a single notification.
nb: Maksimal forsinkelse mellom forsøk på å levere et enkelt varsel.

en: Reconfiguring notification sender
nb: Omkonfigurerer sender av varsel

en: Substituting cached query for card {0} from {1}.{2}
nb: Erstatter mellomlagret spørring for kort {0} fra {1}.{2}

en: Unpersisting model with card-id {0}
nb: Avpersisterer modell med kort-id {0}

en: Error unpersisting model with card-id {0}
nb: Feil ved avpersistering av modell med kort-id {0}

en: Starting persisted model refresh task for Database {0}.
nb: Starter oppfriskning av persisterte modeller for Database {0}.

en: Error refreshing persisting model with card-id {0}
nb: Feil ved persistering av modell med kort-id {0}

en: Finished persisted model refresh task for Database {0}.
nb: Ferdig med å oppfriske persisterte modeller for Database {0}.

en: Attempting to refresh individual for persisted-info {0}.
nb: Forsøker å oppfriske individ for persistent-info {0}.

en: Finished updated model-id {0} from persisted-info {1}.
nb: Ferdig med å oppdatere modell-id {0} fra persistent-info {1}.

en: Unable to refresh model with card-id {0}
nb: Kunne ikke oppfriske modell med kort-id {0}

en: Unknown payload type {0}
nb: Ukjent nyttelasttype {0}

en: Migrating from self-hosted?
nb: Migrere fra egen vert?

en: Check out our docs for how to migrate your self-hosted instance to Cloud.
nb: Ta en titt på dokumentene våre for hvordan du kan migrere din selvvertsbaserte forekomst til Cloud.

en: Enter a default value…
nb: Angi en standardverdi...

en: Add title
nb: Legg til tittel

en: About
nb: Om

en: Add description
nb: Legg til beskrivelse

en: Edit metadata
nb: Rediger metadata

en: Turn into a model
nb: Gjør om til en modell

en: Turn back to saved question
nb: Gå tilbake til lagret spørsmål

en: More info
nb: Mer informasjon

en: Move, archive, and more...
nb: Flytt, arkiver og mer...

en: In order to send subscriptions and alerts to private Slack channels, you must first add the Metabase bot to them.
nb: For å sende abonnementer og varsler til private Slack-kanaler, må du først legge til Metabase-boten til dem.

en: Are you sure you want to reset to default colors?
nb: Er du sikker på at du vil tilbakestille til standardfarger?

en: If you do this, your colors will change to our default colors. This action can’t be undone.
nb: Hvis du gjør dette, endres fargene dine til våre standardfarger. Denne handlingen kan ikke angres.

en: This collection is empty
nb: Denne samlingen er tom

en: Create a new…
nb: Lage en ny…

en: Edit permissions
nb: Rediger tillatelser

en: Open this question and fill in its variables to see it.
nb: Åpne dette spørsmålet og fyll inn variablene for å se det.

en: Only Admins are able to embed questions. If you need access to this feature, reach out to them for permissions.
nb: Bare administratorer kan bygge inn spørsmål. Hvis du trenger tilgang til denne funksjonen, ta kontakt med dem for tillatelser.

en: In order to embed your question, you have to first {0}
nb: For å bygge inn spørsmålet ditt må du først {0}

en: Model moved to {0}
nb: Modell flyttet til {0}

en: Question moved to {0}
nb: Spørsmål flyttet til {0}

en: Connect database
nb: Koble til databasen

en: Skip
nb: Hopp over

en: Hi{0}. Nice to meet you!
nb: Hei{0}. Hyggelig å møte deg!

en: {0} is connected to:
nb: {0} er koblet til:

en: No details found
nb: Ingen detaljer funnet

en: Question last cached {0}
nb: Spørsmål sist bufret {0}

en: Cache Configuration
nb: Bufferkonfigurasjon

en: Palette preview
nb: Forhåndsvisning av palett

en: Where it's used
nb: Hvor den brukes

en: Chart colors
nb: Kartfarger

en: Reset to default colors
nb: Tilbakestill til standardfarger

en: Generate chart colors
nb: Generer diagramfarger

en: User interface colors
nb: Brukergrensesnittfarger

en: You can choose up to 24 hex values. We’ll auto-generate what you leave blank.
nb: Du kan velge opptil 24 hex-verdier. Vi vil automatisk generere det du lar stå tomt.

en: Font weight
nb: Skriftvekt

en: Display our little friend on the homepage
nb: Vis vår lille venn på hjemmesiden

en: In order to remove the Metabase logo from embeds, you can always upgrade to {0}
nb: For å fjerne Metabase-logoen fra innbygginger, kan du alltid oppgradere til {0}

en: one of our paid plans.
nb: en av våre betalte planer.

en: embedding the entire metabase app
nb: bygge inn hele metabase-appen

en: With {0} you can embed the full Metabase app and enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. You can also get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
nb: Med {0} kan du bygge inn hele Metabase-appen og gjøre det mulig for brukerne å gå gjennom diagrammer, bla gjennom samlinger og bruke den grafiske spørringsbyggeren. Du kan også få prioritert støtte, flere verktøy som hjelper deg å dele innsikten din med teamene dine og kraftige alternativer for å hjelpe deg med å skape sømløse, interaktive dataopplevelser for kundene dine.

en: some of our paid plans,
nb: noen av våre betalte planer,

en: Premium embedding
nb: Premium innebygging

en: Queued
nb: I kø

en: Hey there{0}
nb: Hei der{0}

en: How's it going{0}?
nb: Hvordan går det{0}?

en: Howdy{0}
nb: Hei{0}

en: Greetings{0}
nb: Hilsen{0}

en: Good to see you{0}
nb: Godt å se deg{0}

en: Paid
nb: Betalt

en: Embedding
nb: Innebygging

en: Embed dashboards, questions, or the entire Metabase app into your application. Integrate with your server code to create a secure environment, limited to specific users or organizations.
nb: Bygg inn dashbord, spørsmål eller hele Metabase-appen i applikasjonen din. Integrer med serverkoden din for å lage et sikkert miljø, begrenset til spesifikke brukere eller organisasjoner.

en: By enabling embedding you're agreeing to
nb: Ved å aktivere innebygging godtar du

en: our embedding license.
nb: vår innebyggingslisens.

en: More details
nb: Mer informasjon

en: When you embed charts or dashboards from Metabase in your own
    application, that application isn't subject to the Affero General Public
    License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase
    logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds.
nb: Når du bygger inn diagrammer eller dashbord fra Metabase i dine egne
    søknaden, er den søknaden ikke underlagt Affero General Public
    Lisens som dekker resten av Metabase, forutsatt at du beholder Metabasen
    logoen og "Powered by Metabase" som er synlig på disse innebyggingene.

en: Your should, however, read the license text linked above as that is the
    actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
nb: Du bør imidlertid lese lisensteksten lenket ovenfor, da det er
    faktisk lisens som du godtar ved å aktivere denne funksjonen.

en: We will refresh your models {0}
nb: Vi oppdaterer modellene dine {0}

en: Seconds and year properties are not allowed
nb: Sekunder og år eiendommer er ikke tillatt

en: cron syntax
nb: cron syntaks

en: Our {0} is a string of 5 fields separated by white spaces
nb: Vår {0} er en streng med 5 felter atskilt med mellomrom

en: Allowed values
nb: Tillatte verdier

en: Create Slack App
nb: Lag Slack App

en: 1. Click the button below and create your Slack App
nb: 1. Klikk på knappen nedenfor og lag Slack-appen din

en: First, {0} using the Metabase configuration. Once created, click “${ 1 }” to authorize it.
nb: Først {0} ved å bruke Metabase-konfigurasjonen. Når den er opprettet, klikker du på «${ 1 }» for å godkjenne den.

en: click the button below to create your Slack App
nb: klikk på knappen nedenfor for å lage din Slack-app

en: There was an error loading the field values for this field
nb: Det oppsto en feil ved innlasting av feltverdiene for dette feltet

en: more options
nb: flere valg

en: max
nb: maks

en: Waiting to create the first model cache
nb: Venter på å lage den første modellbufferen

en: Learn more.
nb: Lære mer.

en: Cache models
nb: Cache-modeller

en: We'll create tables with model data and refresh them on a schedule you define. To enable it, you need to grant this connection credential read and write permissions on the "{0}" schema or grant create schema permissions. {1}
nb: Vi lager tabeller med modelldata og oppdaterer dem etter en tidsplan du definerer. For å aktivere det, må du gi denne tilkoblingslegitimasjonen lese- og skrivetillatelser på "{0}"-skjemaet eller gi opprettelsesskjematillatelser. {1}

en: Turn model caching off
nb: Slå av modellbufring

en: Turn model caching on
nb: Slå på modellbufring

en: For models to be cached, the user should have create table permission or create schema permission in this database.
nb: For at modeller skal bufres, må brukeren ha tillatelse til å opprette tabell eller opprette skjematillatelse i denne databasen.

en: Day-of-week values must be between 1 and 7
nb: Ukedag-verdier må være mellom 1 og 7

en: Day-of-week values must be SUN, MON, TUE, WED, THU, FRI, SAT OR between 1 and 7, - * ? / L #
nb: Ukedag-verdier må være SØN, MAND, TIR, ON, TOR, FRE, LØR ELLER mellom 1 og 7, - * ? / L #

en: Unsupported day of week value. Possible values are 1-7 or SUN-SAT , - * ? / L #
nb: Ustøttet ukedagverdi. Mulige verdier er 1-7 eller SØN-LØR , - * ? / L #

en: A numeric value between 1 and 5 must follow the # option
nb: En numerisk verdi mellom 1 og 5 må følge #-alternativet

en: Day of month values must be between 1 and 31
nb: Verdiene for dag i måneden må være mellom 1 og 31

en: Offset from last day must be less or equal 30
nb: Offset fra siste dag må være mindre eller lik 30

en: Month values must be between 1 and 12
nb: Månedsverdier må være mellom 1 og 12

en: Month values must be JAN, FEB, MAR, APR, MAY, JUN, JUL, AUG, SEP, OCT, NOV, DEC or between 1 and 12
nb: Månedsverdier må være JAN, FEB, MAR, APR, MAI, JUN, JUL, AUG, SEP, OKT, NOV, DES eller mellom 1 og 12

en: Start year must be less than stop year
nb: Startår må være mindre enn stoppår

en: Unsupported year value. Possible values are 1970-2099 , - * /
nb: Årsverdi som ikke støttes. Mulige verdier er 1970-2099 , - * /

en: Minute and second values must be between 0 and 59 and hour values must be between 0 and 23
nb: Minutt- og sekundverdier må være mellom 0 og 59 og timeverdier må være mellom 0 og 23

en: You must use ? in the day-of-week or day-of-month field
nb: må du bruke? i feltet ukedag eller månedsdag

en: Invalid cron expression
nb: Ugyldig cron-uttrykk

en: Doing science...
nb: driver med vitenskap...

en: Running query...
nb: Kjører spørringen...

en: Loading results...
nb: Laster inn resultater...

en: Summaries
nb: Sammendrag

en: Item Detail
nb: Varedetaljer

en: Color of filters in the query builder, buttons and links in filter widgets.
nb: Farge på filtre i spørringsbyggeren, knapper og lenker i filterwidgeter.

en: Bold
nb: Modig

en: Heavy
nb: Tung

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. {0}
nb: Med denne Pro/Enterprise-funksjonen kan du bygge inn hele Metabase-appen. Gjør det mulig for brukerne å gå gjennom diagrammer, bla gjennom samlinger og bruke den grafiske spørringsbyggeren. {0}

en: Authorized origins
nb: Autorisert opphav

en: Enter the origins for the websites or web apps where you want to allow embedding, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
nb: Angi opprinnelsen til nettstedene eller nettappene der du vil tillate innebygging, atskilt med et mellomrom. Her er {0} for hva som kan legges inn.

en: exact specifications
nb: eksakte spesifikasjoner

en: Don’t show visualization
nb: Ikke vis visualisering

en: Show visualization
nb: Vis visualisering

en: Revert to this version
nb: Gå tilbake til denne versjonen

en: Make collection official
nb: Gjør innsamlingen offisiell

en: Remove Official badge
nb: Fjern det offisielle merket

en: Appearance
nb: Utseende

en: Loading message
nb: Laster inn melding

en: From Name
nb: Fra navn

en: Reply-To Address
nb: Svar-til-adresse

en: That's not a valid email addresses
nb: Det er ikke en gyldig e-postadresse

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards.
nb: Aktiver administratorer for å lage offentlig synlige koblinger (og innebygde iframes) for spørsmål og dashboards.

en: Allow questions, dashboards, and more to be embedded. {0}
nb: Tillat at spørsmål, dashbord og mer kan bygges inn. {0}

en: Standalone embeds
nb: Frittstående innbygginger

en: Securely embed individual questions and dashboards within other applications.
nb: Bygg inn individuelle spørsmål og dashboards på en sikker måte i andre applikasjoner.

en: Full-app embedding
nb: Innbygging av full app

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder.
nb: Med denne Pro/Enterprise-funksjonen kan du bygge inn hele Metabase-appen. Gjør det mulig for brukerne å gå gjennom diagrammer, bla gjennom samlinger og bruke den grafiske spørringsbyggeren.

en: Standalone Embed Secret Key used to sign JSON Web Tokens for requests to /api/embed endpoints. This lets you create a secure environment limited to specific users or organizations.
nb: Frittstående Embed Secret Key brukes til å signere JSON Web Tokens for forespørsler til /api/embed-endepunkter. Dette lar deg lage et sikkert miljø begrenset til spesifikke brukere eller organisasjoner.

en: Use public link
nb: Bruk offentlig lenke

en: Auto Refresh
nb: Automatisk oppdatering

en: edited this
nb: redigerte dette

en: Learn how to debug SQL errors
nb: Lær hvordan du feilsøker SQL-feil

en: set up email
nb: sette opp e-post

en: configure Slack
nb: konfigurer Slack

en: Dashboard name
nb: Dashboardnavn

en: All dashboards
nb: Alle dashbord

en: All databases
nb: Alle databaser

en: Query Not Recorded, sorry
nb: Spørsmålet er ikke registrert, beklager

en: All schemas
nb: Alle skjemaer

en: All tables
nb: Alle bord

en: Member name
nb: Medlemsnavn

en: All members
nb: Alle medlemmer

en: Audit log
nb: Revisjonslogg

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to log in. If this user is unable to authenticate then you can {1}
nb: Vi har sendt en invitasjon til {0} med instruksjoner for å logge på. Hvis denne brukeren ikke klarer å autentisere, kan du {1}

en: reset their password.
nb: tilbakestille passordet deres.

en: read
nb: lese

en: write
nb: skrive

en: read or write
nb: lese eller skrive

en: That's not a valid list of email addresses
nb: Det er ikke en gyldig liste over e-postadresser

en: Transparent
nb: Gjennomsiktig

en: Use instance font
nb: Bruk forekomstskrift

en: Download data
nb: Last ned data

en: Enable users to download data from this embed?
nb: Vil du tillate brukere å laste ned data fra denne innebyggingen?

en: Example:
nb: Eksempel:

en:  by
nb:  av

en: Show more filters
nb: Vis flere filtre

en: New row
nb: Ny rad

en: More columns
nb: Flere kolonner

en: Choose a join type
nb: Velg en sammenføyningstype

en: Dismiss sync spinner manually
nb: Avvis synkroniseringsspinneren manuelt

en: Dismissing…
nb: Avviser …

en: Failed to dismiss sync spinner
nb: Kunne ikke avvise synkroniseringsspinneren

en: Sync spinners dismissed!
nb: Synkroniseringsspinnere avvist!

en: Refresh models every…
nb: Oppdater modellene hver …

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow. True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
nb: Boolsk som indikerer om analysehendelser sendes til Snowplow. Sant hvis anonym sporing er aktivert for dette tilfellet, og en Snowplow-samler er tilgjengelig.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events. Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
nb: Boolsk som indikerer om en Snowplow-samler er tilgjengelig for å motta analysehendelser. Bør settes via miljøvariabel i Cypress-tester eller under lokal utvikling.

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase. This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
nb: Unik identifikator som skal brukes i Snowplow-analyse for å identifisere denne forekomsten av Metabase. Dette er en offentlig innstilling siden noen analysehendelser sendes før første oppsett.

en: check your host settings
nb: sjekk vertsinnstillingene dine

en: check your port settings
nb: sjekk portinnstillingene dine

en: String representing a cron schedule
nb: String som representerer en cron-tidsplan

en: Must be a valid cron string not specifying a year
nb: Må være en gyldig cron-streng som ikke spesifiserer et år

en: Value must be a string representing a cron schedule of format <seconds> <minutes> <hours> <day of month> <month> <day of week> <year>
nb: Verdien må være en streng som representerer en cron-plan med formatet <sekunder> <minutter> <timer> <dag i måneden> <måned> <ukedag> <år>

en: Using definitions:
    Metrics:
    {0}
    Filters:
    {1}
nb: Bruke definisjoner:
    Beregninger:
    {0}
    Filtre:
    {1}

en: Dimensions bindings:
    {0}
nb: Dimensjoner bindinger:
    {0}

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:
    {2}
nb: Legger til {0} kort i oversikten {1}:
    {2}

en: System info:
     {0}
nb: Systeminformasjon:
     {0}

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database. When should Metabase automatically scan and cache field values?
nb: Metabase kan skanne verdiene som finnes i hvert felt i denne databasen for å aktivere avkrysningsboksfiltre i dashbord og spørsmål. Dette kan være en litt ressurskrevende prosess, spesielt hvis du har en veldig stor database. Når skal Metabase automatisk skanne og bufre feltverdier?

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase [Cloud IP addresses](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):
nb: Hvis databasen din er bak en brannmur, må du kanskje tillate tilkoblinger fra vår Metabase [Cloud IP-adresser](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):

en: Unfold JSON Columns
nb: Brett ut JSON-kolonner

en: We unfold JSON columns into component fields.This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
nb: Vi bretter ut JSON-kolonner til komponentfelt. Dette er på som standard, men du kan slå det av hvis ytelsen er treg.

en: Unable to rollback database check for model persistence
nb: Kan ikke tilbakestille databasesjekk for modellvedvarenhet

en: Killed mysql process id {0} due to timeout.
nb: Drepte mysql prosess-ID {0} på grunn av tidsavbrudd.

en: Undoing step `{0}` for db {1}
nb: Angre trinn `{0}` for db {1}

en: Implicitly relative file paths are not allowed.
nb: Implisitt relative filbaner er ikke tillatt.

en: Looks like the Username or Password is incorrect.
nb: Ser ut som brukernavnet eller passordet er feil.

en: Looks like you forgot to enter your Password.
nb: Det ser ut til at du har glemt å skrive inn passordet ditt.

en: Database cannot be found.
nb: Finner ikke databasen.

en: Looks like your Password is incorrect.
nb: Ser ut som passordet ditt er feil.

en: Unsupported client SSL key type - are you using an RSA key?
nb: Ustøttet klient-SSL-nøkkeltype - bruker du en RSA-nøkkel?

en: Looks like your Username is incorrect.
nb: Ser ut som brukernavnet ditt er feil.

en: check your username
nb: sjekk brukernavnet ditt

en: check your password
nb: sjekk passordet ditt

en: Hmm, we couldn''t connect to the database. Make sure your Host and Port settings are correct
nb: Hmm, vi kunne ikke koble til databasen. Sørg for at verts- og portinnstillingene er riktige

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Username and Password.
nb: Vi kunne ikke koble til SSH-tunnelverten. Sjekk brukernavnet og passordet.

en: check your database name settings
nb: sjekk innstillingene for databasenavn

en: Invalid client SSL key - did you select the correct file?
nb: Ugyldig klient-SSL-nøkkel – valgte du riktig fil?

en: please enable SSL
nb: vennligst aktiver SSL

en: Cycle detected resolving dependent visible-if properties for driver {0}: {1}
nb: Syklus oppdaget som løser avhengige synlig-hvis-egenskaper for driveren {0}: {1}

en: Server appears to require SSL - please enable SSL below
nb: Serveren ser ut til å kreve SSL - vennligst aktiver SSL nedenfor

en: It looks like your Host is invalid. Please double-check it and try again.
nb: Det ser ut til at verten din er ugyldig. Dobbeltsjekk det og prøv igjen.

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Host and Port.
nb: Vi kunne ikke koble til SSH-tunnelverten. Sjekk vert og port.

en: check your connection string
nb: sjekk tilkoblingsstrengen din

en: Looks like the Database name is incorrect.
nb: Ser ut som databasenavnet er feil.

en: The email address you want to use for the sender of emails.
nb: E-postadressen du vil bruke for avsender av e-post.

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address. You can have multiple reply-to email addresses, just separate them with a comma.
nb: E-postadressen du vil at svarene skal gå til, hvis den er forskjellig fra fra-adressen. Du kan ha flere svar-til-e-postadresser, bare skille dem med et komma.

en: The name you want to use for the sender of emails.
nb: Navnet du vil bruke for avsenderen av e-poster.

en: [{0}] Model cache refresh failed for {1}
nb: [{0}] Oppdatering av modellbuffer mislyktes for {1}

en: Google Sign-In token appears to be incorrect. Double check that it matches in Google and Metabase.
nb: Google-påloggingstoken ser ut til å være feil. Dobbeltsjekk at det stemmer i Google og Metabase.

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot. Please use a new Slack app integration instead.
nb: Utdatert Slack API-token for å koble til Metabase Slack-boten. Bruk en ny Slack-appintegrasjon i stedet.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app. This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
nb: Bot-bruker OAuth-token for å koble til Metabase Slack-appen. Dette bør brukes for alle nye Slack-integrasjoner som starter i Metabase v0.42.0.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid. Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
nb: Om gjeldende Slack-apptoken, hvis angitt, er gyldig. Sett til "false" hvis en Slack API-forespørsel returnerer en autentiseringsfeil.

en: Error normalizing query: {0}
nb: Feil ved normalisering av spørringen: {0}

en: Error canonicalizing query: {0}
nb: Feil ved kanonisering av søket: {0}

en: Invalid MBQL clause: {0}
nb: Ugyldig MBQL-klausul: {0}

en: Error normalizing form: {0}
nb: Feil ved normalisering av skjema: {0}

en: {0} is not a valid temporal unit for {1}; not adding to clause {2}
nb: {0} er ikke en gyldig tidsenhet for {1}; legger ikke til klausul {2}

en: {0}''s Personal Collection
nb: {0}s personlige samling

en: Full FieldValues shouldn't have hash_key.
nb: Fulle feltverdier skal ikke ha hash_key.

en: Invalid field-values type.
nb: Ugyldig type feltverdier.

en: Advanced FieldValues requires a hash_key.
nb: Advanced FieldValues krever en hash_key.

en: Can't update type or hash_key for a FieldValues.
nb: Kan ikke oppdatere type eller hash_key for en FieldValues.

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces. We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
nb: For å gjøre tabell- og feltnavn mer menneskevennlige, vil Metabase erstatte bindestreker og understrekinger i dem med mellomrom. Vi bruker store bokstaver på hvert ord mens vi er i det, så «sist_besøkt_ved» blir «Sist besøkt ved».

en: :parameters must be a sequence of maps with :id and :type keys
nb: :parametere må være en sekvens av kart med :id og :type-taster

en: :parameter_mappings must be a sequence of maps with :parameter_id and :type keys
nb: :parameter_mappings må være en sekvens av kart med :parameter_id og :type-nøkler

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date. Please fetch new data and try again.
nb: Det ser ut til at noen andre har redigert tillatelsene og dataene dine er utdaterte. Hent nye data og prøv igjen.

en: You cannot update a permissions entry! Delete it and create a new one.
nb: Du kan ikke oppdatere en tillatelsesoppføring! Slett den og lag en ny.

en: This will replace “Lato” as the font family.
nb: Dette vil erstatte "Lato" som skriftfamilien.

en: cron syntax string to schedule refreshing persisted models.
nb: cron-syntaksstreng for å planlegge forfriskende vedvarende modeller.

en: The startup time in milliseconds
nb: Oppstartstiden i millisekunder

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries. It won''t affect most SQL queries, although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
nb: Dette vil påvirke ting som gruppering etter uke eller filtrering i GUI-spørringer. Det vil ikke påvirke de fleste SQL-spørringer, selv om det brukes til å angi WEEK_START øktvariabelen i Snowflake.

en: Tell us where to find the file for each font weight. You don’t need to include all of them, but it’ll look better if you do.
nb: Fortell oss hvor du finner filen for hver skriftvekt. Du trenger ikke å inkludere alle, men det vil se bedre ut hvis du gjør det.

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts. Users can individually override this default language from their own account settings.
nb: Standardspråket for alle brukere på tvers av Metabase-grensesnittet, system-e-poster, pulser og varsler. Brukere kan individuelt overstyre dette standardspråket fra sine egne kontoinnstillinger.

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added. Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
nb: Hvorvidt en introduksjonsmodal skal vises etter at neste databasetilkobling er lagt til. Standard er usann hvis en ikke-standard database allerede er ferdig synkronisert for denne forekomsten.

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here. So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
nb: For å bestemme hvor lenge hvert lagrede spørsmåls bufrede resultat skal holde seg, tar vi spørringens gjennomsnittlige utførelsestid og multipliserer det med det du skriver inn her. Så hvis et søk i gjennomsnitt tar 2 minutter å kjøre, og du legger inn 10 for multiplikatoren din, vil cacheoppføringen vedvare i 20 minutter.

en: Default page to show people when they log in.
nb: Standardside for å vise folk når de logger på.

en: Message to show while a query is running.
nb: Melding som skal vises mens et søk kjører.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects, and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
nb: Denne nettadressen brukes til ting som å lage koblinger i e-poster, autentiseringsomdirigeringer og i enkelte innbyggingsscenarier, så endring av den kan ødelegge funksjonaliteten eller få deg utestengt fra denne forekomsten.

en: Invalid font {0}
nb: Ugyldig skrifttype {0}

en: Enables Metabot character on the home page
nb: Aktiverer Metabot-karakter på hjemmesiden

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag with the ID {1} or name {2}.
nb: Ugyldig parameter: Kort {0} har ikke en malkode med ID {1} eller navn {2}.

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a parameter with the ID {1}.
nb: Ugyldig parameter: Kort {0} har ikke en parameter med ID {1}.

en: Invalid parameter: missing id
nb: Ugyldig parameter: mangler ID

en: Found substitute cached query for card {0} from {1}.{2}
nb: Fant erstatningsbufrede søk for kort {0} fra {1}.{2}

en: Base-64 encoded public key for this site''s SSL certificate. Specify this to enable HTTP Public Key Pinning. See {0} for more information.
nb: Base-64-kodet offentlig nøkkel for dette nettstedets SSL-sertifikat. Spesifiser dette for å aktivere offentlig HTTP-festing. Se {0} for mer informasjon.

en: Error in api/health database check
nb: Feil i sjekk av api/helsedatabase

en: Deleted {0} expired advanced fieldvalues
nb: Slettet {0} utløpte avanserte feltverdier

en: Task scheduler initialized into standby mode.
nb: Oppgaveplanlegger initialisert i standby-modus.

en: Scheduler not initialized but `start-scheduler!` called. Please call `init-scheduler!` before attempting to start.
nb: Planlegger ikke initialisert, men `start-planlegger!` kalt. Ring 'init-scheduler!' før du prøver å starte.

en: Task scheduler started
nb: Oppgaveplanleggeren startet

en: Finished persisted model refresh task for Database {0} with {1} successes and {2} errors.
nb: Fullførte vedvarende modelloppdateringsoppgave for databasen {0} med {1} suksesser og {2} feil.

en: Attempting to refresh persisted model {0}.
nb: Forsøker på å oppdatere modellen {0}.

en: Error updating database {0} for randomized schedules
nb: Feil ved oppdatering av databasen {0} for randomiserte tidsplaner

en: Updated default schedules for {0} databases
nb: Oppdaterte standard tidsplaner for {0} databaser

en: Resulting transforms do not conform to expectations.
    Expected: {0}
nb: Resulterende transformasjoner samsvarer ikke med forventningene.
    Forventet: {0}

en: parameter must be a map with :id and :type keys
nb: parameteren må være et kart med :id og :type nøkler

en: parameter_mapping must be a map with :parameter_id and :target keys
nb: parameter_mapping må være et kart med :parameter_id og :target-nøkler

en: String must be a valid 21-character NanoID string.
nb: Strengen må være en gyldig NanoID-streng på 21 tegn.

en: Error parsing {0}:
    {1}
nb: Feil ved analyse av {0}:
    {1}

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages. A hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string) is strongly recommended.
nb: Streng som brukes til å se den private nøkkelen som brukes til å validere JWT-meldinger. En heksadesimalkodet 256-bits nøkkel (dvs. en 64-tegns streng) anbefales på det sterkeste.

en: SSO is trying to do an open redirect to an untrusted site
nb: SSO prøver å gjøre en åpen omdirigering til et uklarert nettsted

en: {0} active filter | {0} active filters
nb[0]: {0} aktivt filter
nb[1]: {0} aktive filtre

en: minutes
nb: minutter

en: Timeout must be greater than 0
nb: Tidsavbrudd må være større enn 0

en: Show this on the home and login pages
nb: Vis dette på hjemme- og påloggingssidene

en: Search for a column...
nb: Søk etter en kolonne...

en: This table hasn’t been synced yet
nb: Denne tabellen er ikke synkronisert ennå

en: It was automatically marked as Hidden during the initial sync of this database. Do you want to make it queryable and sync it?
nb: Den ble automatisk merket som skjult under den første synkroniseringen av denne databasen. Vil du gjøre det søkbart og synkronisere det?

en: Change to Queryable and sync it
nb: Bytt til Queryable og synkroniser den

en: Filter down to a segment
nb: Filtrer ned til et segment

en: Clear all filters
nb: Fjern alle filtre

en: Apply Filters
nb: Bruk filtre

en: Filter {0} by
nb: Filtrer {0} etter

en: Filter segments
nb: Filtrer segmenter

en: ⚠️ We couldn't process payment for your account. Please {0} to avoid service interruptions.
nb: ⚠️ Vi kunne ikke behandle betalingen for kontoen din. Vennligst {0} for å unngå tjenesteavbrudd.

en: review your payment settings
nb: gå gjennom betalingsinnstillingene dine

en: ⚠️ Pro features won’t work right now due to lack of payment. {0} to restore Pro functionality.
nb: ⚠️ Pro-funksjoner vil ikke fungere akkurat nå på grunn av manglende betaling. {0} for å gjenopprette Pro-funksjonaliteten.

en: Review your payment settings
nb: Se gjennom betalingsinnstillingene dine

en: Session timeout
nb: Tidsavbrudd for økten

en: Time before inactive users are logged out.
nb: Tid før inaktive brukere logges ut.

en: Lighthouse illustration
nb: Fyr illustrasjon

en: Variable to map to
nb: Variabel å kartlegge til

en: You can connect widgets to {{variables}} in text cards.
nb: Du kan koble widgets til {{variables}} i tekstkort.

en: If you have a PEM SSL client key, you can convert that key to the PKCS-8/DER format using OpenSSL. {0}.
nb: Hvis du har en PEM SSL-klientnøkkel, kan du konvertere denne nøkkelen til PKCS-8/DER-formatet ved å bruke OpenSSL. {0}.

en: You can use Markdown here, and include variables {{like_this}}
nb: Du kan bruke Markdown her, og inkludere variabler {{like_this}}

en: Prometheus web-server shut down
nb: Prometheus webserver stengt

en: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT value of ''{0}'' is not parseable as an integer.
nb: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT-verdien til ''{0}'' kan ikke analyseres som et heltall.

en: C3P0 Max pool size
nb: C3P0 Maks bassengstørrelse

en: Port to serve prometheus metrics from. If set, prometheus collectors are registered and served from `localhost:<port>/metrics`.
nb: Port for å betjene prometheus-beregninger fra. Hvis angitt, blir prometheus-samlere registrert og servert fra `localhost:<port>/metrics`.

en: C3P0 Number of idle connections
nb: C3P0 Antall ledige tilkoblinger

en: Error stopping prometheus web-server
nb: Feil ved stopping av prometheus webserver

en: C3P0 Number of connections
nb: C3P0 Antall tilkoblinger

en: Failed to initialize Prometheus on port {0}
nb: Kunne ikke initialisere Prometheus på port {0}

en: Starting prometheus metrics web-server on port {0}
nb: Starter prometheus metrics web-server på port {0}

en: C3P0 Minimum pool size
nb: C3P0 Minimum bassengstørrelse

en: Unrecognized measurement {0} in prometheus stats
nb: Ukjent måling {0} i prometheus-statistikk

en: C3P0 Number of busy connections
nb: C3P0 Antall opptatte forbindelser

en: Starting prometheus metrics collector
nb: Starter prometheus-metrikksamler

en: Attempting to set up prometheus metrics web-server with no web-server port provided
nb: Forsøker å sette opp prometheus metrics web-server uten nettserverport

en: Attempting to set up prometheus metrics with no web-server port provided
nb: Forsøker å sette opp prometheus-beregninger uten nettserverport

en: Metadata not ready in {0} minutes, abandoning
nb: Metadata er ikke klare på {0} minutter, forlater

en: Metadata updated asynchronously for card {0}
nb: Metadata oppdatert asynkront for kort {0}

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because no metadata
nb: Oppdaterer ikke metadata asynkront for kort {0} fordi ingen metadata

en: Metadata not available soon enough. Saving card {0} and asynchronously updating metadata
nb: Metadata er ikke tilgjengelig snart nok. Lagrer kort {0} og asynkron oppdatering av metadata

en: Cannot refresh an archived model
nb: Kan ikke oppdatere en arkivert modell

en: Cannot refresh a non-model question
nb: Kan ikke oppdatere et spørsmål som ikke er modell

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because query has changed
nb: Oppdaterer ikke metadata asynkront for kort {0} fordi søket er endret

en: Metadata not available soon enough. Saving new card and asynchronously updating metadata
nb: Metadata er ikke tilgjengelig snart nok. Lagrer nytt kort og asynkron oppdatering av metadata

en: Matching style for native query editor's autocomplete. Can be "substring", "prefix", or "off". Larger instances can have performance issues matching using substring, so can use prefix matching,  or turn autocompletions off.
nb: Samsvarende stil for autofullføring av native spørringsredaktører. Kan være "understreng", "prefiks" eller "av". Større forekomster kan ha ytelsesproblemer med samsvar ved hjelp av understreng, så kan bruke prefikssamsvar, eller slå av autofullføringer.

en: Invalid `native-query-autocomplete-match-style` option
nb: Ugyldig «native-query-autocomplete-match-style»-alternativ

en: Custom GeoJSON is not enabled
nb: Custom GeoJSON er ikke aktivert

en: Whether or not the use of custom GeoJSON is enabled.
nb: Hvorvidt bruk av tilpasset GeoJSON er aktivert eller ikke.

en: Editing first name is not allowed for SSO users.
nb: Redigering av fornavn er ikke tillatt for SSO-brukere.

en: Editing last name is not allowed for SSO users.
nb: Redigering av etternavn er ikke tillatt for SSO-brukere.

en: Setting up prometheus metrics
nb: Sette opp prometheus-beregninger

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER)
nb: SSL-klientnøkkel (PKCS-8/DER)

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address.
nb: E-postadressen du vil at svarene skal gå til, hvis den er forskjellig fra fra-adressen.

en: Display the lighthouse illustration on the home and login pages.
nb: Vis fyrtårnsillustrasjonen på hjemme- og påloggingssidene.

en: Cached token status for premium features. This is to avoid an API request on the the first page load.
nb: Bufret tokenstatus for premiumfunksjoner. Dette er for å unngå en API-forespørsel ved første sideinnlasting.

en: Time before inactive users are logged out. By default, sessions last indefinitely.
nb: Tid før inaktive brukere logges ut. Som standard varer økter på ubestemt tid.

en: Reached recursion limit of {0} in "apply-sandboxing" middleware
nb: Nådde rekursjonsgrensen på {0} i "apply-sandboxing" mellomvare

en: Johnny
nb: Ola

en: Appleseed
nb: Nordmann

en: Sign in with username or email
nb: Logg inn med brukernavn eller e-post

en: No models found
nb: Ingen modeller funnet

en: Create new model
nb: Opprett ny modell

en: There are no actions for this model
nb: Det er ingen handlinger for denne modellen

en: Create new action
nb: Opprett ny handling

en: Page
nb: Side

en: Exit app
nb: Avslutt app

en: {0} connections
nb: {0} tilkoblinger

en: Turn into an action
nb: Konverter til handling

en: Assign an action
nb: Tildel en handling

en: Edit {0}
nb: Rediger {0}

en: List
nb: Liste

en: Edit button
nb: Rediger knapp

en: Delete button
nb: Slett knapp

en: Bulk actions
nb: Flerhandling

en: Options
nb: Alternativer

en: Basic
nb: Grunnleggende

en: Link to {{bird_id}}
nb: Lenke til {{bird_id}}

en: Launch app
nb: Start app

en: Add a {0} to the page
nb: Legg til en {0} på siden

en: button
nb: knapp

en: form
nb: skjema

en: Change button type
nb: Endre knappetype

en: What type of button do you want to add?
nb: Hvilken type knapp vil du legge til?

en: Perform action
nb: Utfør handling

en: Explore
nb: Utforsk

en: Used by
nb: Brukt av

en: Schema
nb: Skjema

en: {0} model | {0} models
nb[0]: {0} modell
nb[1]: {0} modeller

en: Unknown type
nb: Ukjent type

en: Embed in your application
nb: Bygg inn i din applikasjon

en: Add this {0} to your application server code. You’ll be able to preview the way it looks and behaves before making it securely visible for your users.
nb: Legg til {0} i din applikasjons serverkode. Du kan forhåndsvise hvordan den ser ut og oppfører seg før du gjør den tilgjengelig for dine brukere på en sikker måte.

en: Set up
nb: Sett opp

en: Too many rows for a detail view
nb: For mange rader for detaljvisning

en: Delete?
nb: Slett?

en: This can't be undone.
nb: Dette kan ikke angres.

en: Nothing to order
nb: Ingenting å sortere

en: New Action
nb: Ny Handling

en: New action
nb: Ny handling

en: Save action
nb: Lagre handlig

en: Click me
nb: Klikk meg

en: Action
nb: Handling

en: Action Form Display
nb: Visning av Handlingskjema

en: Form
nb: Skjema

en: Button
nb: Knapp

en: Primary
nb: Primær

en: Danger
nb: Fare

en: Borderless
nb: Rammeløs

en: New App
nb: Ny app

en: Result: {0}
nb: Resultat: {0}

en: Save and enable
nb: Lagre og aktiver

en: {0} rows
nb: {0} rader

en: This channel shouldn't really be used by anyone — we'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions (it's a Slack requirement).
nb: Denne kanalen burde egentlig ikke bli brukt av noen - vi vil laste opp tabeller og diagrammer her før de sendes ut til infotavleabonnementer (det er et Slack-krav).

en: an action button
nb: en handlingsknapp

en: Execute an action
nb: Utfør en handling

en: Pick a question…
nb: Velg et spørsmål…

en: Pick a dashboard…
nb: Velg en infotavle…

en: Pick a page to link to
nb: Velg en side å lenke til

en: Pick a page…
nb: Velg en side…

en: This model does not have any actions yet.
nb: Modellen har ingen handlinger enda.

en: Enable implicit actions
nb: Aktiver implisitte handlinger

en: Create a new action
nb: Opprett en ny handling

en: Contact
nb: Kontakt

en: Backing table
nb: Støttetabell

en: Relationships
nb: Relasjoner

en: This model is not used by any questions yet.
nb: Denne modellen er ikke brukt av noen spørsmål enda.

en: Create a new question
nb: Lag et nytt spørsmål

en: New page
nb: Ny side

en: Edit options
nb: Rediger alternativer

en: To start creating a form, write your query on the left with {{ parameter_names }}.
nb: For å opprette et nytt skjema, skriv sin spørring på venstre side med {{ parameter_names }}.

en: They'll show up as form fields here
nb: De vil vises som skjemafelter her

en: Enter one option per line
nb: Skriv inn ett alternativ per linje

en: Press enter to add another option
nb: Press enter for å legge til et annet alternativ

en: Placeholder text
nb: Plassholdertekst

en: Required
nb: Påkrevd

en: Default Value
nb: Standardverdi

en: Generate key
nb: Generer nøkkel

en: Takes a datetime and returns an integer with the number of the year.
nb: Tar en datetime og returnerer en integer med året som nummer.

en: The datetime column.
nb: Datetime kolonne.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-4) with the number of the quarter in the year.
nb: Tar en datetime og returnerer en integer (1-4) med nummeret for kvartalet i året.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-12) with the number of the month in the year.
nb: Tar en datetime og returnerer en integer (1-12) med nummer for måneden i året.

en: mode
nb: modus

en: Extracts the week of the year as an integer..
nb: Henter ut uken av året som en integer..

en: The name of the column with your date or datetime value..
nb: Navnet til kolonnen med din date- eller datetime-verdi..

en: Optional. The default is "ISO".
    - ISO: Week 1 starts on the Monday before the first Thursday of January.
    - US: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on Sunday.
    - Instance: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on the day defined in your Metabase localization settings.
nb: Valgfri. Standard er "ISO".
    - ISO: Uke 1 starter på mandag før den første torsdagen i januar.
    - US: Uke 1 starter 1 januar. Alle andre uker starter på søndag.
    - Instance: Uke 1 starter på 1 januar. Alle andre uker starter på dagen definert i dine Metabase-innstillinger.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-31) with the number of the day of the month.
nb: Tar en datetime og returnerer en integer (1-31) med nummer for dagen i måneden.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-7) with the number of the day of the week.
nb: Tar en datetime og returnerer en integer (1-7) med nummeret for dagen i uken.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-23) with the number of the hour. No AM/PM.
nb: Tar en datetime og returnerer en integer  (0-23) for timene i dagen. Ingen AM/PM.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the minute in the hour.
nb: Tar en datetime og returnerer en integer (0-59) for minuttene i timen.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the seconds in the minute.
nb: Tar en datetime og returnerer en integer (0-59) for sekundene i minuttet.

en: amount
nb: mengde

en: unit
nb: enhet

en: Adds some units of time to a date or timestamp value.
nb: Legg til noen enheter av tid til en dato- eller timestamp-verdi.

en: The column with your date or timestamp values.
nb: Kolonnen med dine dato- eller timestamp-verdier.

en: The number of units to be added.
nb: Antall enheter som skal bli lagt til.

en: "year", "month", "quarter", "day", "hour", "minute", "second" or "millisecond".
nb: "år", "måned", "kvartal", "dag", "time", "minutt", "sekund" eller "millisekund".

en: Subtracts some units of time to a date or timestamp value.
nb: Trekk fra en eller flere tidsenheter fra en dato- eller timestamp-verdi.

en: The number of units to be subtracted.
nb: Antall enheter som skal bli trukket fra.

en: Missing wiget label: {0}
nb: Mangler etikett for widget: {0}

en: My new fantastic action
nb: Min nye fantastiske handling

en: Model it's saved in
nb: Modellen er lagret i

en: Successfully created a new {0}
nb: Opprettet vellykket en ny {0}

en: Something went wrong while deleting the row
nb: Noe gikk galt under sletting av raden

en: Something went wrong while updating
nb: Noe gikk galt under oppdatering

en: Successfully updated {0} records
nb: Oppdaterte {0} databaseposter

en: Something went wrong while deleting
nb: Noe gikk galt under sletting

en: Successfully deleted {0} records
nb: Slettet {0} databaseposter

en: Successfully executed the action
nb: Handling utført uten feil

en: Successfully saved
nb: Lagring utført

en: Successfully deleted
nb: Sletting utført

en: Success! The action returned: {0}
nb: Suksess! Handlingen returnerte: {0}

en: Something went wrong while executing the action
nb: Noe gikk galt under utførelsen av handlingen

en: This is an action now.
nb: Dette er en handling nå.

en: Public channel to store image files
nb: Offentlig kanal for å lagre bildefiler

en: All values ({0})
nb: Alle verdier ({0})

en: Other ({0})
nb: Andre ({0})

en: date
nb: dato

en: category
nb: kategori

en: long text
nb: lang tekst

en: dropdown
nb: nedtrekk

en: inline select
nb: inline valg

en: date + time
nb: dato + tid

en: month + year
nb: måned + år

en: quarter + year
nb: kvartal + år

en: Option One
nb: Alternativ En

en: Option Two
nb: Alternativ To

en: Option Three
nb: Alternativ Tre

en: New Model
nb: Ny Modell

en: question
nb: spørsmål

en: model
nb: modell

en: table
nb: tabell

en: page
nb: side

en: Archive this page?
nb: Arkiver denne siden?

en: First, save your model
nb: Lagre modellen først

en: Save model
nb: Lagre modell

en: What is the name of your question?
nb: Hva er navnet på spørsmålet ditt?

en: What is the name of your model?
nb: Hva er navnet på modellen din?

en: Add a date variable to this question to connect it to a dashboard filter.
nb: Legg til en datovariabel på dette spørsmålet for å koble det til et filter på infotavlen.

en: Add a number variable to this question to connect it to a dashboard filter.
nb: Legg til en numerisk variabel på dette spørsmålet for å koble det til et filter på infotavlen.

en: Add a string variable to this question to connect it to a dashboard filter.
nb: Legg til en strengvariabel på dette spørsmålet for å koble det til et filter på infotavlen.

en: Add a variable to this question to connect it to a dashboard filter.
nb: Legg til en variabel på dette spørsmålet for å koble det til et filter på infotavlen.

en: What is the name of your page?
nb: Hva er navnet på siden din?

en: Write questions can be used for experimental actions.
nb: Skriv spørsmål som kan bli brukt for eksperimentelle handlinger.

en: created a subscription
nb: opprett et abonnement

en: deleted a subscription
nb: slettet et abonnement

en: Use the notebook editor
nb: Bruk notisblokkeditor

en: This automatically inherits metadata from your source tables, and gives your models drill-through.
nb: Dette arver automatisk metadata fra dine kildetabeller, og gir dine modeller drill-gjennom.

en: Use a native query
nb: Bruk lokal spørring

en: You can always fall back to a SQL or native query, which is a bit more manual.
nb: Du kan alltids falle tilbake til SQL eller lokal spørring, som er litt mer manuell.

en: What's a model?
nb: Hva er en modell?

en: Your page is ready
nb: Din side er klar

en: Action button
nb: Handlingsknapp

en: Move dashboard to…
nb: Flytt infotavle til…

en: Remove this card?
nb: Fjern dette kortet?

en: Would you like to be notified when this page is done loading?
nb: Vil du bli varslet når denne siden er ferdig lastet?

en: Apps
nb: Apper

en: Pages
nb: Sider

en: Users can pick
nb: Brukere kan velge

en: Multiple values
nb: Flere verdier

en: A single value
nb: En enkel verdi

en: Your model won't be created.
nb: Din modell vil ikke bli opprettet.

en: Discard
nb: Forkast

en: Question in {0}
nb: Spørsmål i {0}

en: Abbreviate days and months
nb: Forkort dager og måneder

en: dollars
nb: dollar

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the {1}-axis, the values will be summed.
nb: "{0}" er ikke et aggregert felt: hvis det har mer enn én verdi på et punkt i {1}-aksen, vil verdiene bli summert.

en: Column with steps
nb: Kolonner med steg

en: Select a region
nb: Velg en region

en: Custom map
nb: Egendefinert kart

en: Rows
nb: Rader

en: Measures
nb: Målinger

en: Sort Order
nb: Sorteringsrekkefølge

en: Pivot table
nb: Pivottabeller

en: This has been set by the {0} environment variable.
nb: Dette har blitt satt av miljøvariabelen {0}.

en: This page is looking empty.
nb: Denne siden ser tom ut.

en: location
nb: lokasjon

en: time
nb: tid

en: Sum over time
nb: Sum over tid

en: Display type
nb: Visningstype

en: Y-axis position
nb: Y-akseposisjon

en: No breakouts are enabled
nb: Ingen utgrupperinger er aktivert

en: It is not possible to use the Log scale for a stacked percentage chart
nb: Det er ikke mulig å bruke Logaritmisk skala for et diagram med stablet prosent

en: Column value
nb: Kolonneverdier

en: Add series breakout
nb: Legg til utgrupperinger for serie

en: Add another series
nb: Legg til en annen serie

en: Auto formatting
nb: Autoformatering

en: Scale
nb: Skala

en: Show lines and marks
nb: Vis linjer og markeringer

en: Split y-axis when necessary
nb: Del y-akse om nødvendig

en: Show label
nb: Vis etikett

en: Show data labels
nb: Vis etiketter for data

en: Auto x-axis range
nb: Automatisk område for x-aksen

en: Value labels formatting
nb: Formatering for verdietiketter

en: Action {0} is not supported for {1} Databases.
nb: Handling {0} støttes ikka av Database {1}.

en: {0} Database {1} does not support actions.
nb: {0} Database {1} støtter ikke handlinger.

en: Unknown Action {0}. Valid Actions are: {1}
nb: Ukjent handling {0}. Gyldige handlinger er: {1}

en: Whether to enable using the new experimental Actions for a specific Database.
nb: Om eksperimentelle handlinger for en spesifikk database skal aktiveres.

en: Actions are not enabled for Database {0}.
nb: Handlinger er ikke aktivert for Database {0}.

en: Missing primary key parameter: {0}
nb: Mangler parameter for primærnøkkel: {0}

en: Error executing Action: {0}
nb: Feil ved utføring av handling: {0}

en: Must execute implicit action on a table with a single primary key.
nb: Må utføre en implisitt handling på en tabell med én enkelt primærnøkkel.

en: No Card found for Action {0}.
nb: Ingen kort funnet for handling {0}.

en: No destination parameter found for id {0}. Found: {1}
nb: Ingen destinasjonsparameter funnet for id {0}. Fant {1}

en: Unknown action type {0}.
nb: Ukjent handlingstype {0}.

en: Cannot execute Action {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
nb: Kan ikke utføre handling {0}: Kort {1} er ikke markert som `is_write`?

en: Cannot execute implicit action on a table with ambiguous column names.
nb: Kan ikke utføre handling på en tabell med tvetydige kolonnenavn.

en: No destination parameter found for {0}. Found: {1}
nb: Ingen destinasjonsparameter funnet for {0}. Fant {1}

en: Implicit parameters must be provided.
nb: Implisitte parameter må finnes.

en: Cannot call the service: missing required parameters: {0}
nb: Kan ikke kontakte tjeneste: mangler påkrevde parameter: {0}

en: Too many results returned: {0}
nb: For mange resultater returnert: {0}

en: You cannot create an Alert for an is_write Card.
nb: Kan ikke opprette en alarm for et kort som er is_write.

en: Detail
nb: Detailjer

en: ← Back to list
nb: ← Tilbake til liste

en: Table must have a single primary key: {0}
nb: Tabellen må ha en enkelt primærnøkkel: {0}

en: A scaffold-target was not provided for Page: {0}
nb: Et stillasmål ble ikke gitt for side: {0}

en: Some tables could not be found. Given: {0} Found: {1}
nb: Noen tabeller kunne ikke bli funnet. Gitt: {0} Fant: {1}

en: A scaffold-target was not provided for Card: {0}
nb: Et stillasmål ble ikke gitt for kort: {0}

en: You cannot enable embedding for an is_write Card.
nb: Du kan ikke aktivere innebygging for dette kortet fordi det er is_write.

en: Saved Question is a Dataset.
nb: Lagret spørsmål er et datasett.

en: Cannot mark Saved Question as ''is_write'': {0}
nb: Lan ikke markere lagret spørsmål som ''is_write'': {0}

en: Query must be a native query.
nb: Spørringen må være en lokal spørring.

en: You cannot share an is_write Card.
nb: Du kan ikke dele et kort som er is_write.

en: Write queries are only executable via the Actions API.
nb: Skrivespørringer kan bare utføres via APIet til Handlinger.

en: Unable to connect to LDAP server with current settings
nb: Kan ikke koble til LDAP-tjener med gjeldende innstillinger

en: Is LDAP currently enabled?
nb: Er LDAP aktivert?

en: Cannot run query: MongoDB doesn''t support saved questions reference: {0}
nb: Kan ikke utføre spørring: MongoDB støtter ikke referanser til lagrede spørsmål: {0}

en: violates foreign key constraint {0}
nb: Bryter med fremmednøkkelbegrensning {0}

en: violates unique constraint {0}
nb: Bryter med krav til unik

en: {0} violates not-null constraint
nb: {0} bryter med en ikke-null begrensning

en: Error fetching field metadata for table {0}
nb: Feil ved henting av metadata for tabell {0}

en: sqlite doesn't support extract us week
nb: sqlite støtter ikke uthenting av us-uke

en: Rows have the wrong columns: expected {0}, but got {1}
nb: Rader har feil kolonner: forventet {0}, men fikk {1}

en: Error(s) deleting rows.
nb: Feil ved sletting av rader.

en: Error(s) inserting rows.
nb: Feil ved oppretting av rader.

en: Error parsing SQL error message {0}: {1}
nb: Feil ved lesing av SQL-feilmelding {0}: {1}

en: Rows need to be unique: repeated rows {0}
nb: Rader må være unike: repeterende rader {0}

en: Sorry, this would update {0} rows, but you can only act on 1
nb: Beklager, dette vil oppdatere {0} rader, men du får bare utføre på 1

en: Error(s) updating rows.
nb: Feil ved oppdatering av rader.

en: Some rows have different sets of columns: {0}
nb: Noen rader har forskjellige antall kolonner: {0}

en: Cannot build filter clause: row cannot be empty.
nb: Kan ikke bygge filterklausul: rad kan ikke være tom.

en: Invalid update row map: no non-PK columns. Got {0}, all of which are PKs.
nb: Ugyldig radoppdaterings map: ingen ikke-PN kolonner. Fikk {0}, hvorav alle er primærnøkler.

en: Row is missing required primary key column. Required {0}; got {1}
nb: Rad mangler påkrevd kolonne for primærnøkkel. Påkrevd {0}; fikk {1}

en: Sorry, this would delete {0} rows, but you can only act on 1
nb: Beklager, dette vil slette {0}, men du får bare utføre handling på 1

en: Error executing write query: {0}
nb: Feil ved utføring av skrivespørring: {0}

en: Sqlite doesn't support extract isoweek
nb: Sqlite støtter ikke utgenting av ISO-uke

en: Client ID for Google Sign-In.
nb: Klient ID for Google Sign-In.

en: Is Google Sign-In configured?
nb: Er Google Sign-In konfigurert?

en: Google Sign-In is not configured. Please set the Client ID first.
nb: Google Sign-In er ikke konfigurert. Vennligst sett Klient ID først.

en: Is Google Sign-in currently enabled?
nb: Er Google Sign-In aktivert?

en: Have the mandatory LDAP settings (host and user search base) been validated and saved?
nb: Har de påkrevde LDAP-innstillingene (vert og søkebase for brukere) blitt validert og lagret?

en: Data apps are not enabled.
nb: Data-apper er ikke aktivert.

en: A model made from a native SQL question cannot have a variable or field filter.
nb: En modell laget av en naturlig SQL-spørring kan ikke ha variabel- eller feltfilter.

en: You cannot add an is_write Card to a Dashboard.
nb: Du kan ikke legge til et kort som er is_write til en infotavle.

en: Error calculating raw hash: {0}
nb: Feil ved kalkulering av raw hash: {0}

en: Error calculating hydrated hash: {0} is nil after hydrating {1}
nb: Feil ved kalkulering av hydrated hash: {0} er nil etter hydrating {1}

en: Error calculating identity hash: {0}
nb: Feil ved kalkulering av identity hash: {0}

en: Week
nb: Uke

en: No parameter mapping found for parameter {0}. Found: {1}
nb: Ingen parametermappinger funnet for parameter {0}. Fant {1}

en: Only native queries can be executed as write queries.
nb: Bare lokale spørringer kan kjøres som skrivespørringer.

en: No Query Action found for Emitter {0}. Only Query Actions are supported at this point in time.
nb: Ingen Spørringshandling funnet for Emitter {0}. Bare Spørringshandlinger er støtter på dette tidspunktet.

en: Cannot execute emitter {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
nb: Kan ikke eksekvere emitter {0}: Kort {1} er ikke markert som `is_write`

en: Error executing QueryEmitter: {0}
nb: Feil ved eksekvering av QueryEmitter: {0}

en: Invalid session-type.
nb: Ugyldig sesjons-type.

en: This Quarter
nb: Dette Kvartal

en: Database required of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
nb: Database krevd av {0} har endret seg fra ''{1}'' til ''{2}''.

en: Metabase task scheduler disabled. Scheduled tasks will not be ran.
nb: Oppgaveplanlegger for Metabase er deaktivert. Planlagte oppgaver vil ikke kjøres.

en: value must be a map with schema: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}
nb: verdi må være et map med skjema: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}

en: {0} (optional)
nb: {0} (valgfri)

en: Found config file at path {0}; Metabase will be initialized with values from this file
nb: Fant konfigurasjonsfil på stien {0}; Metabase vil bli initialisert med verdier fra denne filen

en: Done initializing from file.
nb: Ferdig med initialisering fra fil.

en: No config file found at path {0}
nb: Ingen konfigurasjonsfil funnet på stien {0}

en: Don''t know how to expand template form: {0}
nb: Vet ikke hvordan jeg skal utvide til malskjema: {0}

en: Initializing {0} from config file...
nb: Initialiserer {0} fra konfigurasjonsfil...

en: Error parsing template string {0}: {1}
nb: Feil ved lesing av strengmal {0}: {1}

en: Creating new {0} Database {1}
nb: Oppretter ny {0} Database {1}

en: Updating Database {0} {1}
nb: Oppdaterer Database {0} {1}

en: Sync on database creation when initializing from file is disabled. Skipping sync.
nb: Synkronisering av opprettelse av database ved initialisering fra fil er deaktivert. Hopper over synkronisering.

en: Ignoring unknown config section {0}.
nb: Ignorerer ukjent konfigurasjonsseksjon {0}.

en: Setting value for Setting {0}
nb: Setter verdi for Innstilling {0}

en: Setting setting values from config file
nb: Setter verdier fra konfigurasjonsfil

en: Updating User with email {0}
nb: Oppdaterer bruker med e-post {0}

en: Creating the first User for this instance. The first user is always created as an admin.
nb: Oppretter den første brukeren for denne instansen. Den første brukeren opprettes alltid som en administrator.

en: Creating new User {0} with email {1}
nb: Oppretter ny bruker {0} med e-post {1}

en: Invalid Collection ID(s). These Collections do not exist: {0}
nb: Ugyldig samlings-ID(er). Disse samlingene eksisterer ikke: {0}

en: Loading serialized Metabase files from {0}
nb: Laster serialiserte Metabasefiler fra {0}

en: {0} tables have entity_id; expected to resolve the same number of models, but only got {1}
nb: {0} tabeller har entity_id; forventet å finne samme antall modeller, men fant bare {1}

en: Can't create new SAML user when SAML is not enabled
nb: Kan ikke opprette ny SAML-bruker når SAML ikke er aktivert

en: Are the mandatory JWT settings configured?
nb: Er de påkrevde innstillingene for JWT satt?

en: Is SAML authentication configured and enabled?
nb: Er SAML-autentisering konfigurert og aktivert?

en: Is JWT authentication configured and enabled?
nb: Er JWT-autentisering konfigurert og aktivert?

en: Are the mandatory SAML settings configured?
nb: Er de påkrevde innstillingene for SAML satt?

en: Google Sign-in
nb: Google-pålogging

en: Only duplicate the dashboard
nb: Dupliser bare dashbordet

en: If you check this, the cards in the duplicated dashboard will reference the original questions.
nb: Hvis du krysser av for dette, vil kortene i det dupliserte dashbordet referere til de originale spørsmålene.

en: Drill-through doesn’t work on SQL questions.
nb: Drill-through fungerer ikke på SQL-spørsmål.

en: Drill-through doesn’t work on native questions.
nb: Drill-through fungerer ikke på innfødte spørsmål.

en: Paused
nb: Pause

en: Resume
nb: Gjenoppta

en: This will clear all your settings.
nb: Dette vil slette alle innstillingene dine.

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from one of the domains you specify here:
nb: Tillat brukere å registrere seg på egenhånd hvis e-postadressen for Google-kontoen deres er fra et av domenene du angir her:

en: datetime1
nb: dato klokkeslett 1

en: datetime2
nb: dato klokkeslett 2

en: Get the difference between two datetime values (datetime2 minus datetime1) using the specified unit of time.
nb: Få forskjellen mellom to datetime-verdier (datetime2 minus datetime1) ved å bruke den angitte tidsenheten.

en: created_at
nb: opprettet_at

en: The columns or expressions with your datetime values.
nb: Kolonnene eller uttrykkene med datetime-verdiene dine.

en: Choose from: "year", "month", "week", "day", "hour", "minute", or "second".
nb: Velg mellom: "år", "måned", "uke", "dag", "time", "minutt" eller "sekund".

en: Extracts the week of the year as an integer.
nb: Trekker ut uken i året som et heltall.

en: The name of the column with your date or datetime value.
nb: Navnet på kolonnen med dato- eller dato- og klokkeslettverdien.

en: target
nb: mål

en: source
nb: kilde

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
nb: Konverter tidssonen for en dato- eller tidsstempelkolonne.

en: The timezone you want to assign to your column.
nb: Tidssonen du vil tilordne til kolonnen din.

en: (Optional) The current timezone of your column. The default timezone is your report timezone.
nb: (Valgfritt) Gjeldende tidssone for kolonnen din. Standard tidssone er din rapporttidssone.

en: Missing widget label: {0}
nb: Manglende widgetetikett: {0}

en: Save new question
nb: Lagre nytt spørsmål

en: Duplicate "{0}" and its questions
nb: Dupliser "{0}" og dets spørsmål

en: Duplicated {0}, but couldn't duplicate some questions
nb: Duplisert {0}, men kunne ikke duplisere noen spørsmål

en: No query provided so not querying for metadata
nb: Ingen spørring oppgitt, så ikke spørring etter metadata

en: Reusing provided metadata
nb: Gjenbruk av oppgitte metadata

en: Querying for metadata and blending model metadata
nb: Spørre etter metadata og blande modellmetadata

en: Querying for metadata
nb: Søker etter metadata

en: No copied card information found
nb: Fant ingen kopiert kortinformasjon

en: Only datetime, timestamp, or date types allowed. Found {0}
nb: Kun dato-, tidsstempel eller datotyper er tillatt. Fant {0}

en: MongoDB does not support parsing strings as dates. Try parsing to a datetime instead
nb: MongoDB støtter ikke parsing av strenger som datoer. Prøv å analysere til en dato og klokkeslett i stedet

en: MongoDB does not support parsing strings as times. Try parsing to a datetime instead
nb: MongoDB støtter ikke parsing av strenger som ganger. Prøv å analysere til en dato og klokkeslett i stedet

en: `timestamp with time zone` columns shouldn''t have a `source timezone`
nb: Kolonnene med «tidsstempel med tidssone» skal ikke ha en «kildetidssone».

en: Error running step ''{0}'' for {1}
nb: Feil ved kjøring av trinn ''{0}'' for {1}

en: Backfilling entity_id for {0} rows of {1}
nb: Utfyllingsentity_id for {0} rader med {1}

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
    We support tz database time zone names.
    See the full list here: https://w.wiki/4Jx
nb: Konverter tidssonen for en dato- eller tidsstempelkolonne.
    Vi støtter tz database tidssone navn.
    Se hele listen her: https://w.wiki/4Jx

en: The current time zone. Only required for timestamps with no time zone.
nb: Gjeldende tidssone. Bare nødvendig for tidsstempler uten tidssone.

en: Show percentages
nb: Vis prosenter

en: In legend
nb: I legenden

en: On the chart
nb: På diagrammet

en: Error compiling HoneySQL form: {0}
nb: Feil ved kompilering av HoneySQL-skjema: {0}

en: Invalid HoneySQL form: {0}
nb: Ugyldig HoneySQL-skjema: {0}

en: input column already has a set timezone. Please remove the source parameter in convertTimezone.
nb: inndatakolonnen har allerede en angitt tidssone. Fjern kildeparameteren i convertTimezone.

en: input column doesn't have a set timezone. Please set the source parameter in convertTimezone to convert it.
nb: inndatakolonnen har ikke en angitt tidssone. Vennligst still inn kildeparameteren i convertTimezone for å konvertere den.

en: Error reducing result rows: {0}
nb: Feil ved reduksjon av resultatrader: {0}

en: Sample database could not be extracted to the plugins directory,which may result in slow startup times. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
nb: Eksempeldatabasen kunne ikke trekkes ut til plugins-katalogen, noe som kan føre til treg oppstartstid. Sett MB_PLUGINS_DIR til en skrivbar katalog og start Metabase på nytt.

en: Metabase config files require a Premium token with the :advanced-config feature.
nb: Metabase-konfigurasjonsfiler krever et Premium-token med funksjonen :advanced-config.

[ctx: This is in the sidebar when creating or editing a dashboard subscription.]
en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
nb: Diagrammer i abonnementer kan se litt annerledes ut enn diagrammer i dashbord.

[ctx: Seen when creating a new dashboard subscription.]
en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
nb: Mottakere vil se disse dataene akkurat slik du ser dem, uavhengig av deres tillatelser.

en: Model actions
nb: Modellhandlinger

en: Allow actions from models created from this data to be run. Actions are able to read, write, and possibly delete data.
nb: Tillat handlinger fra modeller opprettet fra disse data å bli kjørt. Handlinger kan lese, skrive og muligens slette data.

en: Note: Your database user will need write permissions.
nb: Notat: Din database vil kreve skrivetillatelse

en: Auto tracking schema
nb: Skjema for automatisk sporing

en: Remove mapping
nb: Fjern kobling

en: Remove mapping and members
nb: Fjern kobling og medlemmer

en: Remove mapping and delete groups
nb: Fjern kobling og slett grupper

en: Remove mapping and delete group
nb: Fjern kobling og slett gruppe

en: These groups' user memberships will no longer be synced with the directory server.
nb: Disse gruppenes medlemmer vil ikke lengre bli synkronisert med katalogtjeneren.

en: This group's user membership will no longer be synced with the directory server.
nb: Denne gruppens medlemmer vil ikke lengre bli synkronisert med katalogtjeneren.

en: What should happen with the groups themselves in Metabase?
nb: Hva burde skje med selve gruppene i Metabase?

en: What should happen with the group itself in Metabase?
nb: Hva burde skje med selve gruppen i Metabase?

en: Remove this group mapping?
nb: Fjern denne gruppekoblingen?

en: Nothing, just remove the mapping
nb: Ingenting, bare fjern koblingen

en: Also remove all group members (except from Admin)
nb: Fjern også gruppemedlemmer (bortsett fra Admin)

en: Also delete the groups (except Admin)
nb: Slett også gruppene (bortsett fra Admin)

en: Also delete the group
nb: Slett også gruppen

en: Delete this mapping?
nb: Slett denne koblingen?

en: Synchronize Group Memberships
nb: Synkroniser gruppemedlemsskap

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the directory server. If a group isn‘t mapped, its membership won‘t be synced.
nb: Koblinger tillater Metabase å automatisk legge til og fjerne brukere fra grupper basert på medlemsskapsinformasjon fra en katalogtjener. Hvis en gruppe ikke er koblet, vil medlemskap ikke bli synkronisert.

en: About mappings
nb: Om koblinger

en: New mapping
nb: Ny kobling

en: No mappings yet
nb: Ingen koblinger enda

en: An error occurred.
nb: En feil oppstod.

en: Unknown target
nb: Ukjent mål

en: This field is required
nb: Dette feltet er obligatorisk

en: Action Library
nb: Handlingsbibliotek

en: Where should the values for '{0}' come from?
nb: Hvor burde verdiene for '{0}' komme fra?

en: You can either ask users to enter values, or use the value of a dashboard filter.
nb: Du kan enten spørre brukere etter verdier, eller benytte verdien av et dashboardfilter.

en: Select an action to get started
nb: Velg en handling for å komme i gang

en: Outline
nb: Disposisjon

en: Ask the user
nb: Spør brukeren

en: This action has no parameters to map
nb: Denne handlingen har ingen parametre å koble

en: This action cannot be undone.
nb: Denne handlingen kan ikke angres.

en: Action settings
nb: Innstillinger for handling

en: Make public
nb: Gjør offentlig

en: Creates a publicly shareable link to this action form.
nb: Oppretter en offentlig delbar lenke fra dette handlingsskjemaet.

en: Public action form URL
nb: Offentlig URL til handlingsskjema

en: Success message
nb: Suksessmelding

en: Action ran successfully
nb: Handling kjørt uten feil

en: Build custom forms and business logic.
nb: Bygg egendefinerte skjema og forretningslogikk.

en: Actions let you write parameterized SQL that writes back to your database. Actions can be attached to buttons on dashboards to create custom workflows. You can even publicly share the parameterized forms they generate to collect data.
nb: Handlinger lar deg skrive parametisert SQL som kan skrive til din database. Handlinger kan festes til knapper på dashboard for å opprette egendefinerte arbeidsflyter.

en: Here are a few ideas for what you can do with actions
nb: Her er et par forslag til hva du kan gjøre med handlinger

en: Create a customer feedback form and embed it on your website.
nb: Lag et skjema for kundetilbakemelding og bygg det inn på ditt nettsted.

en: Mark the customer you’re viewing in a dashboard as a VIP.
nb: Marker en kunde du ser i en infoskjerm som en VIP.

en: Let team members remove redundant data.
nb: La teammedlemmer fjerne dupliserte data.

en: See an example
nb: Se et eksempel

en: Select a collection
nb: Velg en samling

en: (optional)
nb: (valgfritt)

en: must be a positive integer value
nb: må være en positiv heltallverdi

en: Button properties
nb: Knapp egenskaper

en: Button text
nb: Knapp tekst

en: Button variant
nb: Knapp variant

en: Pick an action
nb: Velg en handling

en: Change action
nb: Endre handling

en: Action Settings
nb: Handlingsinnstillinger

en: Action Button
nb: Handlingsknapp

en: Text Card
nb: Tekstkort

en: This card does not support click mappings
nb: Dette kortet støtter ikke klikk-koblinger

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
nb: Når en bruker legger til et nytt filter til en infotavle eller en SQL-spørring, vil Metabase skanne feltene koblet til filteret for å vise en liste av valgbare verdier.

en: Select a model
nb: Velg en modell

en: Toggle sidebar
nb: Veksle sidefelt

en: How should users filter on this column?
nb: Hvordan burde brukere filtere på denne kolonnen?

en: Selectable values for {0}
nb: Valgbare verdier for {0}

en: Search for a question or model
nb: Søk etter spørsmål eller modell

en: Where values should come from
nb: Der verdiene burde komme fra

en: You haven’t connected a field to this filter yet, so there aren’t any values.
nb: Du har ikke koblet et felt til dette filteret enda, så det er ingen verdier her.

en: We don’t have any cached values for the connected fields. Try one of the other options, or change this widget to a search box.
nb: Vi har ingen mellomlagrede verdier for koblede felter. Prøv en av de andre alternativene, eller endre denne widget til en søkeboks.

en: Model or question to supply the values
nb: Modell eller spørsmål som forsyner verdier

en: Pick a model or question…
nb: Velg en modell eller et spørsmål…

en: Column to supply the values
nb: Kolonne verdiene kommer fra

en: Pick a column…
nb: Velg en kolonne…

en: This model doesn’t have any text columns.
nb: Denne modellen har ingen tekstkolonner.

en: This question doesn’t have any text columns.
nb: Dette spørsmålet har ingen tekstkolonner.

en: Please pick a different model or question.
nb: Velg en annen modell eller annet spørsmål.

en: Pick a model or question
nb: Velg en modell eller et spørsmål

en: An error occurred in your query
nb: En feil oppstod i spørringen din

en: Enter one value per line.
nb: Skriv inn én verdi per linje.

en: From connected fields
nb: Fra koblede felter

en: From another model or question
nb: Fra en annen modell eller spørsmål

en: Custom list
nb: Egendefinert liste

en: Dropdown list
nb: Nedtrekksliste

en: Input box
nb: Inndataboks

en: Select at least one column
nb: Velg minst én kolonne

en: Item {0} of first {1}
nb: {0} av første {1} element

en: Item {0} of {1}
nb: {0} av {1} element

en: Deselect All
nb: Velg ingen

en: Choose a link
nb: Velg en lenke

en: Sorry, you don't have permission to see this link.
nb: Beklager, du har ikke tillatelser til å se denne lenken

en: Show row totals
nb: Vis radtotaler

en: Show column totals
nb: Vis kolonnetotaler

en: Link card
nb: Lenke til kort

en: Revoke link
nb: Trekk tilbake lenke

en: Public Action Form Listing
nb: Offentlig handlig skjemaoppføring

en: No actions have been publicly shared yet.
nb: Ingen handlinger har blitt delt offentlig enda.

en: Run {0}?
nb: Kjør {0}?

en: Choose a record to update
nb: Velg en oppføring å oppdatere

en: No action assigned
nb: Ingen handling tildelt

en: Actions are not enabled for this database
nb: Handlinger er ikke aktivert for denne databasen

en: You cannot connect variables to link cards.
nb: Du kan ikke koble variabler til lenkekort.

en: Open this card's action settings to connect variables
nb: Åpne dette kortes handlingsinnstillinger for å koble til variabler

en: Add a saved question
nb: Legg til lagret spørsmål

en: , or
nb: , eller␣

en: ask a new one
nb: spør et nytt

en: How should users filter on this variable?
nb: Hvordan burde brukere filtreres på denne variablen?

en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
nb: Mottakere vil se dataene slik du ser den, uavhengig av deres tillatelser.

en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
nb: Diagrammer i abonnement kan se litt annerledes ut enn diagrammer i infotavler.

en: Model details
nb: Modelldetaljer

en: action
nb: handling

en: {0} ran successfully
nb: {0} kjørte uten feil

en: Action form
nb: Handlingsskjema

en: Successfully updated
nb: Oppdatert uten feil

en: Successfully ran the action
nb: Handling kjørte uten feil

en: Shared Action Forms
nb: Delte handlingsskjema

en: Click Me
nb: Klikk meg

en: Add link card
nb: Legg til kortlenke

en: Add action button
nb: Legg til handlingsknapp

en: Add or remove columns
nb: Legg til eller fjern kolonner

en: Show Header
nb: Vis overskrifter

en: It will also be removed from the filter that uses it to populate values. | It will also be removed from the {0} filters that use it to populate values.
nb[0]: Det vil også bli fjernet fra filteret som det bruker for å fylle verdier.
nb[1]: Det vil også bli fjernet fra de {0} filtrene som det bruker for å fylle verdier.

en: Timeout must be less than 100 years
nb: Tidsavbrudd må være mindre enn 100 år

en: Change field settings
nb: Endre innstillinger for felt

en: Field settings
nb: Innstillinger for felt

en: Change options
nb: Endre alternativer

en: Action parameters
nb: Handlingsparameter

en: Configure your parameters' types and properties here. The values for these parameters can come from user input, or from a dashboard filter. {0}
nb: Konfigurer dine parametertyper og egenskaper her. Verdiene fra disse parametrene kan være brukerinnspilte eller komme fra et filter i en infotavle. {0}

en: Long text
nb: Lang tekst

en: Date + time
nb: Dato + tid

en: Run
nb: Kjør

en: Delete this content and the DB connection
nb: Slett dette innehold og DB tilkoblingen

en: If you’re trying to migrate from a development DB to a production one, you don’t need to do this. You can just {0}
nb: Hvis du prøver å migrere fra en utviklings DB til produksjon, trenger du ikke gjøre dette. Du kan bare {0}

en: edit your connection details.
nb: rediger tilkoblingsdetaljer.

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check each of these boxes:
nb: Å slette denne databasen vil også slette alt som er basert på den. Hvis du virkelig vil prøve å gjøre dette, vennligst merk av på hver av disse boksene:

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check the box below:
nb: Å slette denne databasen vil også slette alt som er basert på den. Hvis du virkelig vil prøve å gjøre dette, vennligst merk av på boksen nedenfor:

en: This will delete every saved question, model, metric, and segment you’ve made that uses this data, and can’t be undone!
nb: Dette vil slette alle lagrede spørsmål, modeller, målinger og segment du har laget som benytter disse dataene, og kan ikke angres!

en: If you’re sure, please type {0} in this box:
nb: Hvis du er sikker, skriv inn {0} i denne boksen:

en: Are you completely sure?
nb: Er du helt sikker?

en: Delete {0} saved question | Delete {0} saved questions
nb[0]: Slett {0} lagret spørsmål
nb[1]: Slett {0} lagrede spørsmål

en: Delete {0} model | Delete {0} models
nb[0]: Slett {0} modell
nb[1]: Slett {0} modeller

en: Delete {0} metric | Delete {0} metrics
nb[0]: Slett {0} måling
nb[1]: Slett {0} målinger

en: Delete {0} segment | Delete {0} segments
nb[0]: Slett {0} segment
nb[1]: Slett {0} segmenter

en: Edit Link
nb: Rediger lenke

en: Edit definition
nb: Rediger definisjon

en: Archive {0}?
nb: Arkiver {0}?

en: Public action form
nb: Offentlig handlingsskjema

en: Disable basic actions?
nb: Deaktiver grunnleggende handlinger?

en: Disabling basic actions will also remove any buttons that use these actions. Are you sure you want to continue?
nb: Å deaktivere handlinger vil også fjerne alle knapper som benytter disse. Er du sikker på at du vil fortsette?

en: Disable
nb: Deaktiver

en: Disable basic actions
nb: Deaktiver grunnleggende handlinger

en: Create basic actions
nb: Opprett grunnleggende handlinger

en: Actions menu
nb: Handlingsmeny

en: Running Actions is not enabled for database {0}
nb: Kjøring av handlinger er ikke aktivert for database {0}

en: Action list
nb: Handlingsliste

en: No actions have been created yet.
nb: Ingen handlinger har blitt opprettet enda.

en: Get started quickly with some basic actions to create, edit and delete, or create your own from scratch.
nb: Kom i gang fort med et par grunnleggende handlinger for å opprette, redigere og slette, eller opprett dine egne fra grunnen av.

en: Preview the query
nb: Forhåndsvis spørring

en: Query preview
nb: Forhåndsvisning av spørring

en: Returns the current timestamp (in milliseconds).
nb: Returnerer gjeldende tidsstempel (i millisekunder).

en: Returns the current timestamp (in milliseconds). Currently {0} in {1}.
nb: Returnerer gjeldende tidsstempel (i millisekunder). For øyeblikket {0} i {1}.

en: "month"
nb: "måned"

en: Other charts
nb: Andre diagrammer

en: Timeline event card
nb: Hendelseskort for tidslinje

en: Timeline card header
nb: Overskrift for hendelseskort i tidslinje

en: Still Waiting…
nb: Venter…

en: Whether to enable Actions for a specific Database.
nb: Om handlinger skal aktiveres for en spesifikk database.

en: Values can only be fetched for actions that require a Primary Key.
nb: Verdier kan bare hentes for handlinger som krever en primærnøkkel.

en: Error executing action.
nb: Feil ved utføring av handling.

en: C3P0 Number of threads awaiting checkout
nb: C3P0 antall tråder venter på utsjekk

en: Unsupported implicit action kind
nb: Implisitt handlingstype ikke støttet

en: must be a valid json-query, something like ''.item.title''
nb: må være en gyldig json-spørring, som for eksempel ''.item.title''

en: Unsupported action type
nb: Handlingstype ikke støttet

en: Must provide a database_id for query actions
nb: Må oppgi en database_id for spørringshandlinger

en: Card does not have a parameter with the ID {0}
nb: Kort har ikke en parameter med ID {0}

en: Invalid m field: {0}
nb: Ugyldig m felt: {0}

en: Must include prefix or search
nb: Må inkludere prefiks eller søk

en: Error with autocomplete: {0}
nb: Feil med autofullfør: {0}

en: Missing field-ids for parameter
nb: Mangler felt-ider for parameter

en: Table ''{0}.{1}'' already exists
nb: Tabell ''{0}.{1}'' eksisterer allerede

en: Unable to identify table ''{0}.{1}''
nb: Kunne ikke identifisere tabell ''{0}.{1}''

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have data access to all schemas.
nb: Ugyldige DB tillatelser: Hvis du har skrivetilgang for grunnlegende spørringer, må du ha datatilgang til alle skjema.

en: Sandboxes are an Enterprise feature. Please upgrade to a paid plan to use this feature.
nb: Sandkasse er en Enterprise-funksjon. Vennligst oppgrader til en betalt versjon for å bruke denne.

en: Invalid execution permission graph: {0}
nb: Ugyldig tilgangsgraf for eksekvering: {0}

en: ''load'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''import''.
nb: ''last inn'' er avviklet og vil bli fjernet i nyere versjoner av Metabase. Vennligst migrer til ''importer''.

en: ''dump'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''export''.
nb: ''dump'' er avviklet og vil bli fjernet i nyere versjoner av Metabase. Vennligst migrer til ''eksporter''.

en: Setting H2 sequence ids to proper values...
nb: Setter H2 sekvens-ider til sine riktige verdier...

en: Can''t decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
nb: Kan ikke dekryptere hemmelig verdi med MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Can''t decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
nb: Kan ikke dekryptere app db med MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Query cancelled
nb: Spørring avbrutt

en: Warning: missing type mapping for parsing BigQuery results of type {0}.
nb: Advarsel: mangler typekobling for å lese BigQuery-resultater av type {0}.

en: datetimeDiff only allows datetime, timestamp, or date types. Found {0}
nb: datetimeDiff tillater datetime, timestamp eller date-typer. Fant {0}

en: incorrect value: {0}
nb: verdi ikke korrekt: {0}

en: violates not-null constraint
nb: bryter med ikke-null begrensning

en: Error preparing statement: {0}
nb: Feil ved forberedelse av spørring: {0}

en: Comma separated names of {0} that should NOT appear in Metabase
nb: Kommaseparerte navn for {0} som IKKE skal vises i Metabase

en: Comma separated names of {0} that should appear in Metabase
nb: Kommaseparerte navn for {0} som skal vises i Metabase

en: You can use patterns like "auth*" to match multiple {0}
nb: Du kan bruke mønster som "auth*" for å treffe flere {0}

en: Would you mind taking a quick 5 minute survey to tell us how it’s going?
nb: Vil du ta en kjapp 5-minutts spørreundersøkelse for å fortelle oss hvordan det går?

en: Actions must be made with models, not cards.
nb: Handlinger må lages med modeller, ikke kort.

en: Cannot make a question from a model with actions
nb: Kan ikke lage et spørsmål fra en modell med handlinger

en: invalid parameterized_object_type
nb: ugyldig parameterized_object_type

en: Invalid parameter source {0}
nb: Ugyldig parameterkilde {0}

en: Error updating Settings last updated value: {0}
nb: Feil ved oppdatering av innstillinger med verdi: {0}

en: Invalid locale: {0}
nb: ugyldig lokalitet: {0}

en: Invalid day of week: {0}
nb: Ugyldig ukedag: {0}

en: Error fetching token status from {0}:
nb: Feil ved henting av nøkkelstatus fra {0}:

en: MB_API_KEY is not set. See {0} for details
nb: MB_API_KEY er ikke satt. Se {0} for detaljer

en: Session timeout must be less than 100 years.
nb: Tidsavbrudd for sesjon må være mindre enn 100 år.

en: Session timeout amount must be positive.
nb: Verdi for tidsavbrudd må være positiv.

en: {0}, {1}, and {2}
nb: {0}, {1}, og {2}

en: Field {0} has not been used since {1}. Skipping...
nb: Felt {0} har ikke blitt brukt siden {1}. Hopper over...

en: Found DBMS version {0}
nb: Fant DBMS versjon {0}

en: Could not determine DBMS version
nb: Kunne ikke finne DBMS versjon

en: received
nb: mottatt

en: value must an array with :field id-or-name and an options map
nb: verdier må ha en matrise med :field id-eller-navn og et kart med alternativer

en: value must be a valid UUID.
nb: verdi må være en gyldig UUID.

en: value must be an instance of {0}
nb: verdi må være en instans av {0}

en: Value must be a map.
nb: Verdi må være et kart.

en: No current user found
nb: Ingen gjeldende bruker funnet

en: Open the Metabase drill-through menu
nb: Åpne Metabase drill-through-menyen

en: Expression
nb: Uttrykk

en: You can reference columns here in functions or equations, like: floor([Price] - [Discount]). Click for documentation.
nb: Du kan referere til kolonner her i funksjoner eller ligninger, som: floor([Price] - [Rabatt]). Klikk for dokumentasjon.

en: Open expressions documentation
nb: Dokumentasjon for åpne uttrykk

en: Open the drill-through menu
nb: Åpne drill-through-menyen

en: plus
nb: Plus

en: Native Query
nb: Innebygd spørring

en: Error calculating column name for {0}: {1}
nb: Feil ved beregning av kolonnenavn for {0}: {1}

en: Standard deviation of {0}
nb: Standardavvik på {0}

en: Error calculating display name for {0}: {1}
nb: Feil ved beregning av visningsnavn for {0}: {1}

en: Cumulative sum of {0}
nb: Akkumulert sum av {0}

en: Saved Question #{0}
nb: Lagret spørsmål #{0}

en: Cumulative count of {0}
nb: Akkumulert antall på {0}

en: No join named {0}
nb: Ingen tilkobling kalt {0}

en: Invalid :field clause: column {0} does not exist
nb: Ugyldig :field-setning: kolonne {0} eksisterer ikke

en: Cannot find Table {0}
nb: Finner ikke tabell {0}

en: Don''t know how to set options for {0}
nb: Vet ikke hvordan du angir alternativer for {0}

en: type-of {0} returned an invalid type {1}
nb: type {0} returnerte en ugyldig type {1}

en: Don''t know how to determine the base type of {0}
nb: Vet ikke hvordan du bestemmer basistypen for {0}

en: Join aliases must be unique at a given stage of a query
nb: Join-aliaser må være unike på et gitt stadium av en spørring

en: Stage {0} does not exist
nb: Trinn {0} eksisterer ikke

en: Extracting {0} {1}
nb: Trekker ut {0} {1}

en: query_execution cleanup successful, no rows were deleted
nb: query_execution opprydding vellykket, ingen rader ble slettet

en: Cleaning up query_execution table
nb: Rydder opp query_execution-tabellen

en: query_execution cleanup successful, {0} rows were deleted
nb: query_execution opprydding vellykket, {0} rader ble slettet

en: query_execution cleanup failed
nb: opprydding av query_execution mislyktes

en: Retention policy for the `query_execution` table.
nb: Oppbevaringspolicy for «query_execution»-tabellen.

en: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS is set to {0}; using the minimum value of {1} instead.
nb: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS er satt til {0}; ved å bruke minimumsverdien på {1} i stedet.

en: Must be a string like 2020-04 or 2222-11.
nb: Må være en streng som 2020-04 eller 2222-11.
