Metabase - en to pl translation catalogue (6115 entries)

en: Your database has been added!
pl: Baza danych została dodana!

en: We took a look at your data, and we have some automated explorations that we can show you!
pl: Przejrzeliśmy Twoje dane i mamy kilka automatycznych propozycji, które możemy Ci pokazać!

en: I'm good thanks
pl: Wszystko w porządku

en: Explore this data
pl: Przeglądaj dane

en: Select a database type
pl: Wybierz typ bazy danych

en: Save
pl: Zapisz

en: To do some of its magic, Metabase needs to scan your database. We will also rescan it periodically to keep the metadata up-to-date. You can control when the periodic rescans happen below.
pl: Aby wykonać część z jego magii, Metabase musi przeskanować Twoją bazę danych. Będzie również skanować ją regularnie aby zachować aktualne metadane. Możesz ustawić poniżej, kiedy ma się odbywać regularne skanowanie.

en: Database syncing
pl: Synchronizacja bazy danych

en: This is a lightweight process that checks for
    updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this
    set to sync hourly.
pl: Jest to lekki proces, który sprawdza aktualizacje schematu tej bazy danych.
    W większości przypadków powinno być poprawnie, jeśli pozostawisz ustawienie
    synchronizacji co godzinę.

en: Scan
pl: Skanuj

en: Scanning for Filter Values
pl: Skanowanie w poszukiwaniu wartości filtrów

en: Metabase can scan the values present in each
    field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This
    can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large
    database.
pl: Metabase może skanować wartości znajdujące się w każdym z pól w tej bazie danych,  aby włączyć filtry pól wyboru w pulpitach i pytaniach. Może
    to być proces dość intensywnie korzystający z zasobów, szczególnie jeśli masz bardzo dużą 
    bazę danych.

en: When should Metabase automatically scan and cache field values?
pl: Kiedy Metabase powinien automatycznie skanować i buforować wartości pól?

en: Regularly, on a schedule
pl: Regularnie, według harmonogramu

en: Only when adding a new filter widget
pl: Tylko w przypadku dodawania nowego widżetu filtru

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will
    scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
pl: Gdy użytkownik doda nowy filtr do pulpitu lub pytania SQL, 
    Metabase będzie skanować pole(a) mapowane do tego filtru w celu wyświetlenia listy wartości do wyboru.

en: Never, I'll do this manually if I need to
pl: Nigdy, zrobię to ręcznie jeżeli będzie potrzeba

en: Saving...
pl: Zapisywanie...

en: Server error encountered
pl: Napotkano błąd serwera

en: Delete this database?
pl: Usunąć bazę danych?

en: All saved questions, metrics, and segments that rely on this database will be lost.
pl: Wszystkie zapisane pytania, metryki i segmenty oparte na tej bazie danych zostaną utracone.

en: This cannot be undone.
pl: Proces nieodwracalny.

en: If you're sure, please type
pl: Jeśli jesteś pewny, proszę wpisać

en: in this box:
pl: w tym polu:

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Delete
pl: Usuń

en: Databases
pl: Bazy danych

en: Add Database
pl: Dodaj bazę danych

en: Connection
pl: Połączenie

en: Scheduling
pl: Planowanie

en: Save changes
pl: Zapisz zmiany

en: Actions
pl: Akcje

en: Sync database schema now
pl: Synchronizuj teraz schemat bazy danych

en: Starting…
pl: Uruchamianie…

en: Failed to sync
pl: Nie można zsynchronizować

en: Sync triggered!
pl: Synchronizacja wyzwolona!

en: Re-scan field values now
pl: Przeskanuj teraz ponownie wartości pól

en: Failed to start scan
pl: Nie można uruchomić skanowania

en: Scan triggered!
pl: Rozpoczęto skanowanie!

en: Danger Zone
pl: Niebezpieczna strefa

en: Discard saved field values
pl: Usuń zapisane wartości pól

en: Remove this database
pl: Usuń tę bazę danych

en: Add database
pl: Dodaj bazę danych

en: Name
pl: Nazwa

en: Engine
pl: Silnik

en: Deleting...
pl: Usuwanie...

en: Loading ...
pl: Wczytywanie...

en: Bring the sample dataset back
pl: Przywróć przykładowy zestaw danych

en: Couldn't connect to the database. Please check the connection details.
pl: Nie można połączyć się z bazą danych. Proszę sprawdzić ustawienia połączenia.

en: Successfully created!
pl: Pomyślnie utworzone!

en: Successfully saved!
pl: Pomyślnie zapisane!

en: Edit
pl: Edycja

en: Revision History
pl: Historia zmian

en: Retire this {0}?
pl: Wycofać {0}?

en: Saved questions and other things that depend on this {0} will continue to work, but this {1} will no longer be selectable from the query builder.
pl: Zapisane pytania i inne elementy, które zależą od tego elementu {0}, będą nadal działać, ale ten element {1} nie będzie już wybieralny z kreatora zapytań.

en: This will show up in the activity feed and in an email that will be sent to anyone on your team who created something that uses this {0}.
pl: Będzie to widoczne w kanale aktywności i w e-mail, który zostanie wysłany do wszystkich osób w zespole, którzy utworzyli coś, co używa tego {0}.

en: Retire
pl: Wycofaj

en: Retiring…
pl: Wycofywanie...

en: Failed
pl: Niepowodzenie

en: Success
pl: Sukces

en: Preview
pl: Podgląd

en: No column description yet
pl: Brak opisu kolumny

en: Select a field visibility
pl: Wybierz widoczność pola

en: No special type
pl: Brak specjalnego typu

en: Other
pl: Inne

en: Select a special type
pl: Wybierz specjalny typ

en: Select a target
pl: Wyznacz cel

en: Columns
pl: Kolumny

en: Column
pl: Kolumn

en: Visibility
pl: Widoczność

en: Type
pl: Typ

en: Current database:
pl: Aktualna baza danych:

en: Show original schema
pl: Pokaż oryginalny schemat

en: Data Type
pl: Typ danych

en: Additional Info
pl: Dodatkowe informacje

en: Find a schema
pl: Znajdź schemat

en: {0} schema | {0} schemas
pl[0]: {0} schemat
pl[1]: {0} schematy
pl[2]: {0} schematów
pl[3]: {0} schematów

en: Why Hide?
pl: Dlaczego ukryć?

en: Technical Data
pl: Dane techniczne

en: Irrelevant/Cruft
pl: Bez znaczenia

en: Queryable
pl: Odpytywalne

en: Hidden
pl: Ukryty

en: No table description yet
pl: Brak opisu tabeli

en: Metadata Strength
pl: Siła meta danych

en: {0} Queryable Table | {0} Queryable Tables
pl[0]: {0} tabela do zapytań
pl[1]: {0} tabele do zapytań
pl[2]: {0} tabel do zapytań
pl[3]: {0} tabel do zapytań

en: {0} Hidden Table | {0} Hidden Tables
pl[0]: {0} tabela ukryta
pl[1]: {0} tabele ukryte
pl[2]: {0} tabel ukrytych
pl[3]: {0} tabel ukrytych

en: Find a table
pl: Szukaj tabeli

en: Schemas
pl: Schematy

en: Metrics
pl: Metryki

en: Add a Metric
pl: Dodaj metrykę

en: Definition
pl: Definicja

en: Create metrics to add them to the View dropdown in the query builder
pl: Stwórz metryki, aby dodać je do listy rozwijanej widoku w kreatorze zapytań

en: Segments
pl: Segmenty

en: Add a Segment
pl: Dodaj segment

en: Create segments to add them to the Filter dropdown in the query builder
pl: Utwórz segmenty, aby dodać je do listy rozwijanej narzędzia Filtruj w kreatorze zapytań

en: created
pl: utworzone

en: reverted to a previous version
pl: przywróć poprzednią wersję

en: edited the title
pl: edytuj tytuł

en: edited the description
pl: edytuj opis

en: edited the
pl: modyfikował(a)

en: made some changes
pl: zrobiłem kilka zmian

en: You
pl: Ty

en: Datamodel
pl: Model danych

en:  History
pl:  Historia

en: Revision History for
pl: Historia wersji dla

en: {0} – Field Settings
pl: {0} — ustawienia pól

en: Where this field will appear throughout Metabase
pl: Gdzie to pole pojawi się w Metabase

en: Filtering on this field
pl: Filtrowanie w tym polu

en: When this field is used in a filter, what should people use to enter the value they want to filter on?
pl: Kiedy to pole jest używane w filtrze, czego ludzie powinni użyć, aby wprowadzić wartość, według której chcą filtrować?

en: No description for this field yet
pl: Brak opisu dla pola

en: Original value
pl: Wartość oryginalna

en: Mapped value
pl: Mapowane wartości

en: Enter value
pl: Wpisz wartość

en: Use original value
pl: Użyj oryginalnej wartości

en: Use foreign key
pl: Użyj klucza obcego

en: Custom mapping
pl: Mapowanie niestandardowe

en: Unrecognized mapping type
pl: Nierozpoznany typ mapowania

en: Current field isn't a foreign key or FK target table metadata is missing
pl: Bieżące pole nie jest kluczem obcym lub brak jest tabeli docelowej

en: The selected field isn't a foreign key
pl: Wybrane pole nie jest kluczem obcym

en: Display values
pl: Wyświetl wartości

en: Choose to show the original value from the database, or have this field display associated or custom information.
pl: Wybierz aby pokazać oryginalną wartość z bazy danych lub wyświetlić pole skojarzone lub niestandardowe informacje.

en: Choose a field
pl: Wybierz pole

en: Please select a column to use for display.
pl: Wybierz kolumnę, której chcesz użyć do wyświetlenia.

en: Tip:
pl: Porada:

en: You might want to update the field name to make sure it still makes sense based on your remapping choices.
pl: Możesz zaktualizować nazwę pola, aby upewnić się, że nadal ma sens na podstawie opcji ponownego mapowania.

en: Cached field values
pl: Buforowane wartości pola

en: Metabase can scan the values for this field to enable checkbox filters in dashboards and questions.
pl: Metabase może skanować wartości tego pola, aby włączyć filtry pól wyboru w pulpitach i pytaniach.

en: Re-scan this field
pl: Ponownie przeskanuj to pole

en: Discard cached field values
pl: Odrzuć buforowane wartości pola

en: Failed to discard values
pl: Nie można odrzucić wartości

en: Discard triggered!
pl: Odrzuć wywołane!

en: Select any table to see its schema and add or edit metadata.
pl: Wybierz dowolną tabelę, aby zobaczyć jej schemat i dodać lub edytować metadane.

en: Name is required
pl: Nazwa jest wymagana

en: Description is required
pl: Opis jest wymagany

en: Revision message is required
pl: Wymagany jest komunikat poprawki

en: Aggregation is required
pl: Agregacja jest wymagana

en: Edit Your Metric
pl: Edytuj metryki

en: Create Your Metric
pl: Utwórz swoją metrykę

en: Make changes to your metric and leave an explanatory note.
pl: Wprowadź zmiany w metrykę i pozostaw notatkę wyjaśniającą.

en: You can create saved metrics to add a named metric option to this table. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
pl: Można utworzyć zapisane metryki, aby dodać do tej tabeli opcję o nazwie metryki. Zapisane metryki obejmują typ agregacji, pole zagregowane i opcjonalnie dowolny dodany filtr. Na przykład, można użyć tego, aby utworzyć coś jak oficjalny sposób obliczania "Średnia cena" dla tabeli zamówienia.

en: Result:
pl: Wynik:

en: Name Your Metric
pl: Nazwij swoje metryki

en: Give your metric a name to help others find it.
pl: Nadaj swojej metryce nazwę, aby inni mogli ją znaleźć.

en: Something descriptive but not too long
pl: Coś opisowego, ale nie za długie

en: Describe Your Metric
pl: Opisz swoje metryki

en: Give your metric a description to help others understand what it's about.
pl: Opisz swoje metryki, aby pomóc innym zrozumieć, o co chodzi.

en: This is a good place to be more specific about less obvious metric rules
pl: To dobre miejsce na bardziej szczegółowe omówienie mniej oczywistych reguł dotyczących metryki

en: Reason For Changes
pl: Powód do zmian

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required.
pl: Zostaw notatkę, aby wyjaśnić, jakie zmiany zostały wprowadzone i dlaczego były wymagane.

en: This will show up in the revision history for this metric to help everyone remember why things changed
pl: To pojawi się w historii zmian dla tej metryki, aby pomóc wszystkim pamiętać, dlaczego rzeczy zmienił

en: At least one filter is required
pl: Co najmniej jeden filtr jest wymagany

en: Edit Your Segment
pl: Edytuj segment

en: Create Your Segment
pl: Utwórz swój segment

en: Make changes to your segment and leave an explanatory note.
pl: Wprowadź zmiany w segmencie i pozostaw notatkę wyjaśniającą.

en: Select and add filters to create your new segment for the {0} table
pl: Wybieranie i Dodawanie filtrów w celu utworzenia nowego segmentu dla tabeli {0}

en: Name Your Segment
pl: Nadaj nazwę segmentowi

en: Give your segment a name to help others find it.
pl: Nadaj swojemu segmentowi nazwę, aby inni mogli go znaleźć.

en: Describe Your Segment
pl: Opisz swój segment

en: Give your segment a description to help others understand what it's about.
pl: Dodaj opis swojego segmentu, aby pomóc innym zrozumieć, o co chodzi.

en: This is a good place to be more specific about less obvious segment rules
pl: To dobre miejsce na bardziej szczegółowe omówienie mniej oczywistych reguł dotyczących segmentu

en: This will show up in the revision history for this segment to help everyone remember why things changed
pl: Będzie to widoczne w historii zmian dla tego segmentu, aby pomóc wszystkim pamiętać, dlaczego rzeczy zmienił

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Metabase can scan the values in this table to enable checkbox filters in dashboards and questions.
pl: Metabase może skanować wartości w tej tabeli, aby włączyć filtry CheckBox w pulpitach i pytaniach.

en: Re-scan this table
pl: Skanuj ponownie tabele

en: Add
pl: Dodaj

en: Not a valid formatted email address
pl: Niepoprawny adres email

en: First name
pl: Imię

en: Last name
pl: Nazwisko

en: Email address
pl: Adres email

en: Permission Groups
pl: Grupa uprawnień

en: Make this user an admin
pl: Nadaj uprawnienia administratora

en: All users belong to the {0} group and can't be removed from it. Setting permissions for this group is a great way to
    make sure you know what new Metabase users will be able to see.
pl: Wszyscy użytkownicy należą do grupy {0} i nie można ich z niej usunąć. Ustawienie uprawnień dla tej grupy to świetny sposób, 
    aby upewnić się, że wiesz, co nowi użytkownicy Metabase będą mogli zobaczyć.

en: This is a special group whose members can see everything in the Metabase instance, and who can access and make changes to the
    settings in the Admin Panel, including changing permissions! So, add people to this group with care.
pl: Jest to specjalna Grupa, której członkowie mogą zobaczyć wszystko w wystąpieniu Metabase i kto może uzyskać dostęp i wprowadzać zmiany do ustawień w panelu administracyjnym, w tym zmieniać uprawnienia! Tak, Dodaj ludzi do tej grupy z troską.

en: To make sure you don't get locked out of Metabase, there always has to be at least one user in this group.
pl: Aby mieć pewność, że nie zostaniesz zablokowany w Metabase, w tej grupie zawsze musi być co najmniej jeden użytkownik.

en: Members
pl: Członkowie

en: A group is only as good as its members.
pl: Grupa jest tak dobra jak jej członkowie

en: and
pl: i

en: {0} other group | {0} other groups
pl[0]: {0} inna grupa
pl[1]: {0} inne grupy
pl[2]: {0} innych grup
pl[3]: {0} innych grup

en: Default
pl: Domyślne

en: Something like "Marketing"
pl: Coś jak "Marketing"

en: Remove this group?
pl: Usunąć tę grupę?

en: Are you sure? All members of this group will lose any permissions settings they have based on this group.
    This can't be undone.
pl: Czy na pewno? Wszyscy członkowie tej grupy utraci wszelkie ustawienia uprawnień, które zostały oparte na tej grupie.
    Nie można cofnąć.

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Edit Name
pl: Edytuj nazwę

en: Remove Group
pl: Usuń grupę

en: Done
pl: Gotowe

en: Group name
pl: Nazwa grupy

en: Groups
pl: Grupy

en: Create a group
pl: Utwórz grupę

en: You can use groups to control your users' access to your data. Put users in groups and then go to the Permissions section to control each group's access. The Administrators and All Users groups are special default groups that can't be removed.
pl: Grup można używać do kontrolowania dostępu użytkowników do danych. Umieść użytkowników w grupach, a następnie przejdź do sekcji uprawnienia, aby kontrolować dostęp każdej grupy. Grupy Administratorzy i wszyscy użytkownicy są specjalnymi domyślnymi grupami, których nie można usunąć.

en: Edit Details
pl: Edytuj szczegóły

en: Re-send Invite
pl: Wyślij ponownie zaproszenie

en: Reset Password
pl: Resetuj hasło

en: Deactivate
pl: Deaktywuj

en: People
pl: Ludzie

en: Who do you want to add?
pl: Kogo chcesz dodać

en: Edit {0}'s details
pl: Edytowanie szczegółów {0}

en: {0} has been added
pl: {0} został dodany

en: Add another person
pl: Dodaj kolejną osobę

en: We couldn’t send them an email invitation,
    so make sure to tell them to log in using {0}
    and this password we’ve generated for them:
pl: Nie mogliśmy wysłać wiadomości e-mail z zaproszeniem, więc upewnij się, aby poinformować ich, aby zalogować się przy użyciu {0} i to hasło, które stworzyliśmy dla nich:

en: If you want to be able to send email invites, just go to the {0} page.
pl: Jeśli chcesz mieć możliwość wysyłania zaproszeń do poczty e-mail, przejdź do strony {0}.

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to set their password.
pl: Wysłaliśmy zaproszenie do {0} z instrukcjami, aby ustawić hasło.

en: We've re-sent {0}'s invite
pl: Zaproszenie do {0} zostało ponownie wysłane

en: Okay
pl: Ok

en: Any previous email invites they have will no longer work.
pl: Wszelkie poprzednie zaproszenia e-mail nie będą już działać.

en: Deactivate {0}?
pl: Czy dezaktywować {0}?

en: {0} won't be able to log in anymore.
pl: {0} nie będzie już w stanie się zalogować.

en: Reactivate {0}'s account?
pl: Czy aktywować konto {0}?

en: Reactivate
pl: Ponownie uaktywnić

en: They'll be able to log in again, and they'll be placed back into the groups they were in before their account was deactivated.
pl: Będą mogli ponownie się zalogować, a zostaną one umieszczone z powrotem w grupach, które znajdowały się przed dezaktywacją konta.

en: Reset {0}'s password?
pl: Zresetować hasło {0}?

en: Reset
pl: Resetuj

en: Are you sure you want to do this?
pl: Czy jesteś pewien?

en: {0}'s password has been reset
pl: {0} hasło zostało zresetowane

en: Here’s a temporary password they can use to log in and then change their password.
pl: Oto hasło tymczasowe za pomocą którego można się zalogować a później zmienić

en: We've sent them an email with instructions for creating a new password.
pl: Wysłaliśmy im wiadomość z instrukcją utworzenia nowego hasła

en: Active
pl: Aktywny

en: Deactivated
pl: Nieaktywny

en: Add someone
pl: Dodaj użytkownika

en: Last Login
pl: Ostatnie logowanie

en: Signed up via Google
pl: Zapisz się za pomocą Googla

en: Signed up via LDAP
pl: Zapisz się za pomocą LDAP

en: Reactivate this account
pl: Ponowne uaktywnianie tego konta

en: Never
pl: Nigdy

en: {0} table | {0} tables
pl[0]: {0} tabela
pl[1]: {0} tabele
pl[2]: {0} tabel
pl[3]: {0} tabel

en:  will be
pl:  będzie

en: given access to
pl: miała dostęp do

en:  and
pl: ,_i_,

en: denied access to
pl: miała odebrany dostęp do

en:  will no longer be able to
pl:  nie będzie już w stanie

en:  will now be able to
pl:  będzie teraz w stanie

en:  native queries for
pl:  natywne pytania o

en: Permissions
pl: Uprawnienia

en: Save permissions?
pl: Zapisać uprawnienia?

en: Save Changes
pl: Zapisz zmiany

en: Discard changes?
pl: Odrzucić zmiany?

en: No changes to permissions will be made.
pl: Nie zostaną wprowadzone żadne zmiany w uprawnieniach.

en: You've made changes to permissions.
pl: Wprowadzono zmiany w uprawnieniach.

en: Permissions for this collection
pl: Uprawnienia dla tej kolekcji

en: You have unsaved changes
pl: Masz niezapisane zmiany

en: Do you want to leave this page and discard your changes?
pl: Chcesz opuścić stronę baz zapisywania zmian?

en: Sorry, an error occurred.
pl: Przepraszamy, wystąpił błąd

en: Administrators always have the highest level of access to everything in Metabase.
pl: Administratorzy mają zawsze najwyższy poziom dostępu do wszystkich rzeczy w Metabase.

en: Every Metabase user belongs to the All Users group. If you want to limit or restrict a group's access to something, make sure the All Users group has an equal or lower level of access.
pl: Każdy użytkownik Metabase należy do grupy Wszyscy użytkownicy. Jeśli chcesz ograniczyć lub ograniczyć dostęp grupy do konkretnego elementu, upewnij się, że grupa Wszyscy użytkownicy ma taki sam lub niższy poziom dostępu.

en: MetaBot is Metabase's Slack bot. You can choose what it has access to here.
pl: MetaBot jest botem Metabase Slack. Możesz wybrać tutaj, do czego ma dostęp.

en: The "{0}" group may have access to a different set of {1} than this group, which may give this group additional access to some {2}.
pl: Grupa "{0}" może mieć dostęp do innego zestawu {1} niż ta grupa, co może dać tej grupie dodatkowy dostęp do niektórych {2}.

en: The "{0}" group has a higher level of access than this, which will override this setting. You should limit or revoke the "{1}" group's access to this item.
pl: Grupa "{0}" ma wyższy poziom dostępu niż ten, który zastąpi to ustawienie. Należy ograniczyć lub cofnąć dostęp grupy "{1}" do tego elementu.

en: Revoke
pl: Unieważnij

en: access even though "{0}" has greater access?
pl: dostęp mimo że "{0}" ma większy dostęp?

en: Limit access
pl: Ogranicz dostęp

en: Revoke access
pl: Odbierz dostęp

en: Change access to this database to limited?
pl: Ograniczyć dostęp do tej bazy danych?

en: Change
pl: Zmień

en: Allow Raw Query Writing?
pl: Czy zezwolić na Pisanie Zapytań?

en: This will also change this group's data access to Unrestricted for this database.
pl: Spowoduje to również zmianę dostępu tej grupy do danych na Nieograniczony dla tej bazy danych.

en: Allow
pl: Pozwól

en: Revoke access to all tables?
pl: Odebrać dostęp do wszystkich tabel?

en: This will also revoke this group's access to raw queries for this database.
pl: Spowoduje to również cofnięcie dostępu tej grupie do zapytań dla tej bazy danych.

en: Grant unrestricted access
pl: Udziel nieograniczonego dostępu

en: Unrestricted access
pl: Nieograniczony dostęp

en: Limited access
pl: Ogranicz dostęp

en: No access
pl: Brak dostępu

en: Write raw queries
pl: Pisanie zapytań

en: Can write raw queries
pl: Można pisać zapytania

en: Curate collection
pl: Nadzorowanie kolekcją

en: View collection
pl: Zobacz kolekcję

en: Data Access
pl: Dostęp do danych

en: View tables
pl: Wyświetl tabele

en: SQL Queries
pl: Zapytania SQL

en: View schemas
pl: Wyświetl schematy

en: Data Model
pl: Model danych

en: Sign in with Google
pl: Zaloguj przez Google

en: Allows users with existing Metabase accounts to login with a Google account that matches their email address in addition to their Metabase username and password.
pl: Umożliwia użytkownikom z istniejącymi kontami Metabase logowanie się przy użyciu konta Google, które jest zgodne z ich adresem email oprócz nazwy użytkownika i hasła Metabase.

en: Configure
pl: Konfiguruj

en: Allows users within your LDAP directory to log in to Metabase with their LDAP credentials, and allows automatic mapping of LDAP groups to Metabase groups.
pl: Umożliwia użytkownikom w katalogu LDAP zalogować się do Metabase przy użyciu poświadczeń LDAP i pozwala na automatyczne mapowanie grup LDAP na grupy Metabase.

en: That's not a valid email address
pl: To nie jest poprawny adres email

en: That's not a valid integer
pl: To nie jest poprawna liczba całkowita

en: Changes saved!
pl: Zmiany zapisane!

en: Looks like we ran into some problems
pl: Natrafiliśmy na problem

en: Send test email
pl: Wyślij testowy email

en: Sending...
pl: Wysyłanie...

en: Sent!
pl: Wysłano!

en: Clear
pl: Wyczyść

en: Authentication
pl: Uwierzytelnianie

en: Server Settings
pl: Zapisz ustawienia

en: User Schema
pl: Schemat użytkownika

en: Attributes
pl: Atrybuty

en: Group Schema
pl: Schematu grupy

en: Using
pl: Używając

en: Getting set up
pl: Konfiguracja

en: A few things you can do to get the most out of Metabase.
pl: Kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać Metabase.

en: Recommended next step
pl: Zalecany następny krok

en: Google Sign-In
pl: Logowanie Google

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}
pl: Aby zezwolić użytkownikom na logowanie za pomocą Google, musisz podać identyfikator klienta aplikacji konsoli deweloperów Google. To zajmie tylko kilka kroków i instrukcje na temat tworzenia klucza można znaleźć {0}

en: Your Google client ID
pl: ID klienta Google

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from:
pl: Zezwalaj użytkownikom na samodzielne logowanie, jeśli ich adres e-mail konta Google to:

en: Answers sent right to your Slack #channels
pl: Odpowiedz wysłana na kanał Slacka

en: Create a Slack Bot User for MetaBot
pl: Tworzenie użytkownika Slack bot dla MetaBot

en: Once you're there, give it a name and click {0}. Then copy and paste the Bot API Token into the field below. Once you are done, create a "metabase_files" channel in Slack. Metabase needs this to upload graphs.
pl: Gdy już tam jesteś, nadaj nazwę i kliknij {0}. Następnie skopiuj i wklej token API bota w polu poniżej. Gdy skończysz, utwórz kanał "metabase_files" w Slack. Metabase wymaga tego, aby przesyłać wykresy.

en: You're running Metabase {0} which is the latest and greatest!
pl: Używasz Metabase {0}, która jest najnowsza i najlepsza!

en: Metabase {0} is available.  You're running {1}
pl: Dostępny jest Metabase {0}.  Używasz {1}

en: Update
pl: Aktualizuj

en: What's Changed:
pl: Co się zmieniło:

en: Add a map
pl: Dodaj mapę

en: Delete custom map
pl: Usuń niestandardową mapę

en: Remove
pl: Usuń

en: Select…
pl: Wybierz...

en: Sample values:
pl: Testowe wartości:

en: Add a new map
pl: Dodaj nową mapę

en: Edit map
pl: Edytuj mapę

en: What do you want to call this map?
pl: Jak byś chciał nazwać tą mapę?

en: e.g. United Kingdom, Brazil, Mars
pl: np. Polska, województwa, gminy

en: URL for the GeoJSON file you want to use
pl: Adres URL pliku GeoJSON, którego chcesz użyć

en: Like https://my-mb-server.com/maps/my-map.json
pl: np. https://my-mb-server.com/maps/my-map.json

en: Refresh
pl: Odśwież

en: Load
pl: Wczytaj

en: Which property specifies the region’s identifier?
pl: Który atrybut określa identyfikator regionu?

en: Which property specifies the region’s display name?
pl: Która atrybut określa nazwę wyświetlaną regionu?

en: Load a GeoJSON file to see a preview
pl: Wczytaj plik GeoJSON, aby wyświetlić podgląd

en: Save map
pl: Zapisz mapę

en: Add map
pl: Dodaj mapę

en: Using embedding
pl: Użyj embeda

en: By enabling embedding you're agreeing to the embedding license located at
pl: Włączając osadzenie wyrażasz zgodę na osadzanie licencji znajdującej się na

en: In plain English, when you embed charts or dashboards from Metabase in your own application, that application isn't subject to the Affero General Public License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds. You should, however, read the license text linked above as that is the actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
pl: W zwykłym języku angielskim, jeśli podczas osadzania wykresów lub pulpitów z Metabase we własnej aplikacji, aplikacja ta nie podlega licencji AGPL, która obejmuje resztę Metabase, pod warunkiem zachowania logo Metabase i "Powered by Metabase" widoczne na tych osadzeniach. Należy jednak przeczytać tekst licencyjny powyżej, jako że to aktualna licencja na którą się zgadzasz aktywując tą funkcję.

en: Enable
pl: Włącz

en: Premium embedding enabled
pl: Osadzanie premium jest włączone

en: Enter the token you bought from the Metabase Store
pl: Wprowadź token zakupiony w Sklepie Metabase

en: Premium embedding lets you disable "Powered by Metabase" on your embedded dashboards and questions.
pl: Osadzanie Premium umożliwia wyłączenie "Powered by Metabase" na osadzonych pulpitach i pytaniach.

en: Buy a token
pl: Kup token

en: Enter a token
pl: Wpisz token

en: Edit Mappings
pl: Edytowanie mapowań

en: Group Mappings
pl: Mapowania grup

en: Create a mapping
pl: Tworzenie mapowania

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Membership to the Admin group can be granted through mappings, but will not be automatically removed as a
    failsafe measure.
pl: Mapowania umożliwiają Metabase  automatyczne dodawanie i usuwanie użytkowników z grup na podstawie informacji o członkostwie udostępnianych przez serwer katalogowy. Członkostwo w grupie administracyjnej może być przyznane za pośrednictwem mapowań, ale nie zostanie automatycznie usunięte jako zabezpieczenie bezawaryjne.

en: Distinguished Name
pl: Wyróżniona nazwa (DN)

en: Public Link
pl: Publiczny link

en: Revoke Link
pl: Odwołaj łącze

en: Disable this link?
pl: Wyłączyć ten link?

en: They won't work anymore, and can't be restored, but you can create new links.
pl: Nie będą już działać i nie można ich odtworzyć, ale można tworzyć nowe łącza.

en: Public Dashboard Listing
pl: Lista publicznych pulpitów

en: No dashboards have been publicly shared yet.
pl: Żadne pulpity nie zostały jeszcze publicznie udostępnione.

en: Public Card Listing
pl: Lista kart publicznych

en: No questions have been publicly shared yet.
pl: Żadne pytania nie zostały jeszcze publicznie udostępnione.

en: Embedded Dashboard Listing
pl: Osadzony pulpit

en: No dashboards have been embedded yet.
pl: Żadne pulpity nie zostały jeszcze osadzone.

en: Embedded Card Listing
pl: Wbudowane Karty

en: No questions have been embedded yet.
pl: Żadne pytania nie zostały jeszcze osadzone.

en: Regenerate embedding key?
pl: Czy wygenerować klucz osadzania?

en: This will cause existing embeds to stop working until they are updated with the new key.
pl: Spowoduje to, że istniejące osadza się przestać działać, dopóki nie zostaną zaktualizowane przy użyciu nowego klucza.

en: Regenerate key
pl: Wygeneruj ponownie klucz

en: Generate Key
pl: Wygeneruj klucz

en: Enabled
pl: Włączone

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Unknown setting {0}
pl: Nieznane ustawienie {0}

en: Setup
pl: Ustawienia

en: General
pl: Ogólne

en: Site Name
pl: Nazwa strony

en: Site URL
pl: Adres strony

en: Email Address for Help Requests
pl: Adres e-mail dla żądań pomocy

en: Report Timezone
pl: Strefa czasowa raportu

en: Database Default
pl: Domyślna baza danych

en: Select a timezone
pl: Wybierz strefę czasową

en: Not all databases support timezones, in which case this setting won't take effect.
pl: Nie wszystkie bazy danych obsługują strefy czasowe, w którym to przypadku to ustawienie nie zostanie uwzględnione.

en: Language
pl: Język

en: Select a language
pl: Wybierz język

en: Anonymous Tracking
pl: Anonimowe śledzenie

en: Friendly Table and Field Names
pl: Przyjazne nazwy tabel i pól

en: Only replace underscores and dashes with spaces
pl: Zastępowanie spacjami podkreśleń i myślników

en: Enable Nested Queries
pl: Włącz pytania zagnieżdżone

en: Updates
pl: Aktualizacje

en: Check for updates
pl: Sprawdź aktualizację

en: That's not a valid port number
pl: Niepoprawny numer portu

en: SMTP Security
pl: Zabezpieczenia SMTP

en: SMTP Username
pl: Użytkownik SMTP

en: SMTP Password
pl: Hasło SMTP

en: From Address
pl: Adres nadawcy

en: Enter the token you received from Slack
pl: Wpisz token który otrzymałeś na Slacku

en: Single Sign-On
pl: Logowanie jednokrotne

en: LDAP Authentication
pl: Uwierzytelnianie LDAP

en: LDAP Security
pl: Zabezpieczenia LDAP

en: Username or DN
pl: Użytkownik lub DN

en: Password
pl: Hasło

en: User search base
pl: Baza wyszukiwania użytkowników

en: User filter
pl: Filtr użytkownika

en: Check your parentheses
pl: Sprawdź nawiasy

en: Email attribute
pl: Ustawienie mail

en: First name attribute
pl: Atrybut Imienia

en: Last name attribute
pl: Atrybut Nazwiska

en: Synchronize group memberships
pl: Synchronizowanie członkostwa w grupach

en: Group search base
pl: Baza wyszukiwania grupowego

en: Maps
pl: Mapy

en: Map tile server URL
pl: Adres URL serwera kafli mapy

en: Metabase uses OpenStreetMaps by default.
pl: Domyślnie Metabase korzysta z OpenStreetMaps.

en: Custom Maps
pl: Dodatkowe mapy

en: Add your own GeoJSON files to enable different region map visualizations
pl: Dodawanie własnych plików GeoJSON w celu włączenia różnych wizualizacji map regionu

en: Public Sharing
pl: Udostępnianie publiczne

en: Enable Public Sharing
pl: Włącz udostępnianie publiczne

en: Shared Dashboards
pl: Udostępnione pulpity

en: Shared Questions
pl: Udostępnione pytania

en: Embedding in other Applications
pl: Osadzanie w innych aplikacjach

en: Enable Embedding Metabase in other Applications
pl: Włącz osadzanie Metabase w innych aplikacjach

en: Embedding secret key
pl: Osadzanie klucza tajnego

en: Embedded Dashboards
pl: Osadzone pulpity

en: Embedded Questions
pl: Osadzone pytania

en: Caching
pl: Buforowanie

en: Enable Caching
pl: Włącz buforowanie

en: Minimum Query Duration
pl: Minimalny czas trwania kwerendy

en: Cache Time-To-Live (TTL) multiplier
pl: Mnożnik czasu wygaśnięcia (TTL) pamięci podręcznej

en: Max Cache Entry Size
pl: Maksymalny rozmiar wpisu w pamięci podręcznej

en: Your alert is all set up.
pl: Alert jest skonfigurowany.

en: Your alert was updated.
pl: Alert został zaktualizowany.

en: The alert was successfully deleted.
pl: Alert został pomyślnie usunięty.

en: Please enter a valid formatted email address.
pl: Podaj poprawny sformatowany adres e-mail.

en: Passwords do not match
pl: Hasła się nie zgadzają

en: Back to login
pl: Powrót do logowania

en: No Metabase account exists for this Google account.
pl: Dla tego konta Google nie istnieje konto Metabase .

en: You'll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
pl: Aby móc korzystać z usługi Google, musisz mieć uprawnienia administratora, aby utworzyć konto Metabase .

en: Sign in with {0}
pl: Zaloguj się za pomocą {0}

en: Please contact an administrator to have them reset your password
pl: Skontaktuj się z administratorem, aby je zresetować hasło

en: Forgot password
pl: Zapomniałem hasła

en: The email you use for your Metabase account
pl: Adres e-mail używany do korzystania z konta Metabase

en: Send password reset email
pl: Wyślij e-mail resetowania hasła

en: Check your email for instructions on how to reset your password.
pl: Sprawdź email w poszukiwaniu instrukcji do resetu hasła.

en: Sign in to Metabase
pl: Zaloguj do Metabase

en: OR
pl: LUB

en: Username or email address
pl: Nazwa użytkownika lub adres email

en: Sign in
pl: Zaloguj

en: I seem to have forgotten my password
pl: Chyba zapomniałem hasła

en: request a new reset email
pl: zażądaj o nowy email z resetem hasła

en: Whoops, that's an expired link
pl: Ups, ten link wygasł

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need
    to reset your password, you can {0}.
pl: Ze względów bezpieczeństwa, linki resetowania hasła wygasają po chwili. Jeśli nadal musisz zresetować hasło, możesz {0}.

en: New password
pl: Nowe hasło

en: To keep your data secure, passwords {0}
pl: Aby zapewnić bezpieczeństwo danych, hasła {0}

en: Create a new password
pl: Stwórz nowe hasło

en: Make sure its secure like the instructions above
pl: Upewnij się, że jego bezpieczne jak instrukcje powyżej

en: Confirm new password
pl: Potwierdź nowe hasło

en: Make sure it matches the one you just entered
pl: Upewnij się że pasuje do wpisanego wcześniej

en: Your password has been reset.
pl: Twoje hasło zostało zresetowane

en: Sign in with your new password
pl: Zaloguj się nowym hasłem

en: Save failed
pl: Zapis się nie powiódł

en: Saved
pl: Zapisane

en: Archive this collection?
pl: Archiwizować tą Kolekcję?

en: The dashboards, collections, and pulses in this collection will also be archived.
pl: Pulpity, kolekcje i pulsy w tej kolekcji również zostaną zarchiwizowane.

en: Archive
pl: Archiwizuj

en: This {0} has been archived
pl: {0} zostało zarchiwizowane

en: View the archive
pl: Wyświetl archiwum

en: Unarchive this {0}
pl: Przywróć to {0}

en: Our data
pl: Nasze dane

en: X-ray this table
pl: Prześwietl X-ray ta tabelę

en: Learn about this table
pl: Dowiedz się więcej

en: Clickity click
pl: Kliknij przycisk

en: Saved!
pl: Zapisane!

en: Saving failed.
pl: Zapis się nie powiódł

en: Su
pl: Nd

en: Mo
pl: Pon

en: Tu
pl: Wt

en: We
pl: Śr

en: Th
pl: Czw

en: Fr
pl: Pi

en: Sa
pl: Sob

en: Your admin's email address
pl: Adres e-mail administratora

en: To send {0}, you'll need to set up {1} integration.
pl: Aby wysłać {0}, należy skonfigurować {1} integracji.

en:  or
pl:  lub

en: To send {0}, an admin needs to set up {1} integration.
pl: Aby wysłać {0}, administrator musi skonfigurować {1} integrację.

en: This collection is empty, like a blank canvas
pl: Ta kolekcja jest pusta, podobnie jak puste płótno

en: You can use collections to organize and group dashboards, questions and pulses for your team or yourself
pl: Kolekcje można używać do organizowania i grupowania pulpitów, pytań i pulsów dla zespołu lub samego siebie

en: Create another collection
pl: Tworzenie innej kolekcji

en: Dashboards let you collect and share data in one place.
pl: Pulpit umożliwiają zbieranie i udostępnianie danych w jednym miejscu.

en: Pulses let you send out the latest data to your team on a schedule via email or slack.
pl: Pulsy umożliwiają wysyłanie najnowszych danych do zespołu według harmonogramu za pośrednictwem poczty e-mail lub Slack.

en: Questions are a saved look at your data.
pl: Pytania są zapisanymi analizami twoich danych.

en: Pins
pl: Przypięcia

en: Drag something here to pin it to the top
pl: Przeciągnij coś tutaj, aby przypiąć go do góry

en: Collections
pl: Kolekcje

en: Drag here to un-pin
pl: Przeciągnij tutaj, aby odpiąć

en: {0} item selected | {0} items selected
pl[0]: {0} wybrany element
pl[1]: {0} wybrane elementy
pl[2]: {0} wybranych elementów
pl[3]: {0} wybranych elementów

en: Move {0} items?
pl: Przenieść {0} elementy?

en: Move "{0}"?
pl: Przenieść "{0}"?

en: Move
pl: Przenieś

en: Edit this collection
pl: Edytuj tą kolekcję

en: Archive this collection
pl: Zarchiwizuj tą kolekcję

en: My personal collection
pl: Moje kolekcje

en: New collection
pl: Nowa kolekcja

en: Copied!
pl: Skopiowane!

en: Use an SSH-tunnel for database connections
pl: Użyj tunelu SSH dla tego połączenia z bazą danych

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host.
    This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available.
    Enabling this is usually slower than a direct connection.
pl: Do niektórych instalacji baz danych można uzyskać dostęp tylko poprzez połączenie z hostem bastionu SSH.
    Ta opcja zapewnia również dodatkową warstwę zabezpieczeń, gdy sieć VPN nie jest dostępna.
    Włączenie tego jest zwykle wolniejsze niż bezpośrednie połączenie.

en: This is a large database, so let me choose when Metabase syncs and scans
pl: Jest to duża baza danych, więc pozwól mi wybrać, kiedy Metabase synchronizuje i skanuje

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values.
    If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
pl: Domyślnie Metabase wykonuje lekką synchronizację godzinową i intensywnie codziennie skanuje wartości pól.
    W przypadku dużej bazy danych zaleca się włączenie tej funkcji i sprawdzenie, kiedy i jak często ma miejsce skanowanie wartości pola.

en: {0} to generate a Client ID and Client Secret for your project.
pl: {0}, aby wygenerować identyfikator klienta i klucz tajny klienta dla projektu.

en: Click here
pl: Kliknij tutaj

en: Choose "Other" as the application type. Name it whatever you'd like.
pl: Wybierz "Other" jako typ aplikacji. Nazwij to, co chcesz.

en: {0} to get an auth code
pl: {0} w celu uzyskania kodu autoryzacji

en: with Google Drive permissions
pl: z uprawnieniami dysku Google

en: To use Metabase with this data you must enable API access in the Google Developers Console.
pl: Aby użyć Metabase z tymi danymi, należy włączyć dostęp do interfejsu API w konsoli programisty Google.

en: {0} to go to the console if you haven't already done so.
pl: {0}, aby przejść do konsoli, jeśli jeszcze tego nie zrobiono.

en: How would you like to refer to this database?
pl: Jak chcesz referować do tej bazy?

en: Next
pl: Następny

en: Delete this {0}
pl: Skasuj {0}

en: Pin this item
pl: Przypnij ten element

en: Move this item
pl: Przenieś ten element

en: Edit this question
pl: Edytuj to pytanie

en: Action type
pl: Rodzaj zmiany

en: View revision history
pl: Wyświetl historię zmian

en: Move action
pl: Przenieś akcję

en: Archive action
pl: Archiwizuj akcję

en: Add to dashboard
pl: Dodaj do pulpitu

en: Download results
pl: Pobierz wyniki

en: Sharing and embedding
pl: Udostępnianie i osadzanie

en: Another action type
pl: Inny typ akcji

en: Get alerts about this
pl: Otrzymuj alerty o tym

en: View the SQL
pl: Wyświetl SQL

en: Segments for this
pl: Segmenty dla tego

en: Show error details
pl: Pokaż szczegóły błędu

en: Here's the full error message
pl: Oto cały błąd

en: Hi, Metabot here.
pl: Cześć, tu Metabot

en: Based on the schema
pl: Na podstawie schematu

en: A look at your
pl: Przegląd twojej

en: Search the list
pl: Wyszukiwanie na liście

en: Search by {0}
pl: Szukaj według {0}

en:  or enter an ID
pl:  lub wprowadź ID

en: Enter an ID
pl: Wpisz ID

en: Enter a number
pl: Wpisz liczbę

en: Enter some text
pl: Wpisz jakiś tekst

en: No matching {0} found.
pl: Nie znaleziono pasującego elementu {0}.

en: Including every option in your filter probably won’t do much…
pl: Włączenie wszystkich opcji w Twoim filtrze nie wygląda na najlepszy pomysł…

en: Something's gone wrong
pl: Coś poszło nie tak

en: We've run into an error. You can try refreshing the page, or just go back.
pl: Ups… znaleźliśmy błąd. Możesz spróbować odświeżyć tę stronę lub wrócić do poprzedniej.

en: No description yet
pl: Brak opisu

en: New {0}
pl: Nowy {0}

en: Asked by {0}
pl: Zapytał {0}

en: Today,
pl: Dziś,

en: Yesterday,
pl: Wczoraj

en: First revision.
pl: Pierwsza rewizja

en: Reverted to an earlier revision and {0}
pl: Przywrócono wcześniejszą wersję i {0}

en: Revision history
pl: Historia zmian

en: When
pl: Kiedy

en: Who
pl: Kto

en: What
pl: Co

en: Revert
pl: Przywróć

en: Reverting…
pl: Przywracanie…

en: Revert failed
pl: Przywracanie nie powiodło się

en: Reverted
pl: Przywrócone

en: Everything
pl: Wszystko

en: Dashboards
pl: Pulpity

en: Questions
pl: Pytanie

en: Pulses
pl: Pulsy

en: Back
pl: Powrót

en: Find...
pl: Szukanie...

en: An error occured
pl: Wystąpił błąd

en: Loading...
pl: Wczytywanie...

en: Get infrequent emails about new releases and feature updates.
pl: Otrzymuj rzadkie e-maile dotyczące nowych wydań i aktualizacji funkcji.

en: Subscribe
pl: Subskrybuj

en: You're subscribed. Thanks for using Metabase!
pl: Zasubskrybowane. Dzięki że korzystasz z Metabase!

en: We're a little lost...
pl: Chyba się zgubiliśmy...

en: Temporary Password
pl: Hasło tymczasowe

en: Hide
pl: Ukryj

en: Show
pl: Pokaż

en: Saved! Add this to a dashboard?
pl: Zapisano! Dodać do pulpitu?

en: Yes please!
pl: Tak proszę!

en: Not now
pl: Nie teraz

en: Sunday
pl: Niedziela

en: Monday
pl: Poniedziałek

en: Tuesday
pl: Wtorek

en: Wednesday
pl: Środa

en: Thursday
pl: Czwartek

en: Friday
pl: Piątek

en: Saturday
pl: Sobota

en: First
pl: Pierwszy

en: Last
pl: Ostatni

en: 15th (Midpoint)
pl: 15. (punkt środkowy)

en: Calendar Day
pl: Dzień kalendarzowy

en: your Metabase timezone
pl: strefa czasowa tej instancji Metabase

en: Filter this list...
pl: Filtruj tę listę...

en: Blue
pl: Niebieski

en: Green
pl: Zielony

en: Red
pl: Czerwony

en: Yellow
pl: Żółty

en: A component used to make a selection
pl: Komponent użyty do wyboru

en: Selected
pl: Wybrany

en: Nothing to select
pl: Nic do wybrania

en: Sorry, you don’t have permission to see that.
pl: Przepraszamy, nie masz uprawnień do wyświetlania

en: Unknown error encountered
pl: Napotkano nieznany błąd

en: Create
pl: Utwórz

en: Create dashboard
pl: Utwórz pulpit

en: Table
pl: Tabela

en: Database
pl: Baza danych

en: Creator
pl: Kreator

en: No results found
pl: Nie znaleziono wyników

en: Try adjusting your filter to find what you’re looking for.
pl: Spróbuj dostosować filtr, tak aby znaleźć to, czego szukasz.

en: View by
pl: Wyświetlone przez

en: of
pl: z

en: Don't tell anyone, but you're my favorite.
pl: Nie mów nikomu, ale jesteś moim ulubieńcem

en: Once you connect your own data, I can show you some automatic explorations called x-rays. Here are some examples with sample data.
pl: Po podłączeniu własnych danych, mogę pokazać kilka automatycznych poszukiwań o nazwie X-ray. Oto kilka przykładów z przykładowych danych.

en: Start here
pl: Zacznij tu

en: Our analytics
pl: Nasze analizy

en: Browse all items
pl: Przeglądaj elementy

en: Replace or save as new?
pl: Zastąpić czy zapisać jako nowe?

en: Replace original question, "{0}"
pl: Zastąp oryginalne pytanie "{0}"

en: Save as new question
pl: Zapisz jako nowe pytanie

en: First, save your question
pl: Najpierw zapisz swoje zapytanie

en: Save question
pl: Zapisz pytanie

en: What is the name of your card?
pl: Jaka jest nazwa Twojej zakładki?

en: Description
pl: Opis

en: It's optional but oh, so helpful
pl: Jest to opcjonalne, ale jakże pomocne

en: Which collection should this go in?
pl: Do której kolekcji to powinno trafić?

en: modified
pl: zmodyfikowano

en: item
pl: element

en: Undo
pl: Cofnij

en: Applying Question
pl: Aplikacja zapytania

en: That question isn't compatible
pl: To zapytanie nie jest zgodne

en: Search for a question
pl: Wyszukaj zapytanie

en: We're not sure if this question is compatible
pl: Nie jesteśmy pewni, czy to zapytanie jest zgodne

en: Archive Dashboard
pl: Zarchiwizuj pulpit

en: Make sure to make a selection for each series, or the filter won't work on this card.
pl: Upewnij się, że dokonano wyboru dla każdej serii bo filtr nie będzie działać na tej zakładce.

en: This dashboard is looking empty.
pl: Ten pulpit jest pusty.

en: Add a question to start making it useful!
pl: Dodaj zapytanie, aby zaczęło być przydatne!

en: Daytime mode
pl: Tryb dzienny

en: Nighttime mode
pl: Tryb nocny

en: Exit fullscreen
pl: Wyłącz tryb pełnoekranowy

en: Enter fullscreen
pl: Włącz tryb pełnoekranowy

en: Saving…
pl: Zapisywanie...

en: Add a question
pl: Dodaj pytanie

en: Add a question to this dashboard
pl: Dodaj zapytanie do tego pulpitu

en: Add a filter
pl: Dodaj filtr

en: Parameters
pl: Parametry

en: Add a text box
pl: Dodaj pole tekstowe

en: Move dashboard
pl: Przenieś pulpit

en: Edit dashboard
pl: Edytuj pulpit

en: Edit Dashboard Layout
pl: Zmień układ pulpitu

en: You are editing a dashboard
pl: Modyfikujesz pulpit

en: Select the field that should be filtered for each card
pl: Wybierz pole, które ma być filtrowane dla każdej zakładki

en: Move dashboard to...
pl: Przenieś pulpit do...

en: Dashboard moved to {0}
pl: Pulpit przeniesiony do {0}

en: What do you want to filter?
pl: Co chcesz filtrować?

en: What kind of filter?
pl: Jaki rodzaj filtra?

en: Off
pl: Wyłącz

en: 1 minute
pl: 1 minuta

en: 5 minutes
pl: 5 minut

en: 10 minutes
pl: 10 minut

en: 15 minutes
pl: 15 minut

en: 30 minutes
pl: 30 minut

en: 60 minutes
pl: 60 minut

en: Auto-refresh
pl: Auto odświeżanie

en: Refreshing in
pl: Odświeżenie za

en: Remove this question?
pl: Usunąć to pytanie?

en: Your dashboard was saved
pl: Twój pulpit został zapisany

en: See it
pl: Widzisz to

en: Save this
pl: Zapisz to

en: Show more about this
pl: Pokaż więcej informacji

en: This card doesn't have any fields or parameters that can be mapped to this parameter type.
pl: Ta karta nie ma żadnych pól lub parametrów, które mogą być mapowane na ten typ parametru.

en: The values in this field don't overlap with the values of any other fields you've chosen.
pl: Wartości w tym polu nie pokrywają się z wartościami pozostałych wybranych pól.

en: No valid fields
pl: Brak prawidłowych pól

en: Name must be 100 characters or less
pl: Imię i nazwisko musi mieć nie więcej niż 100 znaków

en: Color is required
pl: Kolor jest wymagany

en: What is the name of your dashboard?
pl: Jaka jest nazwa tego pulpitu?

en: did some super awesome stuff that's hard to describe
pl: zrobił(a) jakieś super niesamowite rzeczy, które trudno opisać

en: created an alert about -
pl: utworzył(a_ alert o -

en: deleted an alert about -
pl: usunął(ęła) alert o -

en: saved a question about
pl: zapisał(a) zapytanie

en: saved a question
pl: zapisano pytanie

en: deleted a question
pl: usuń pytanie

en: created a dashboard
pl: Utworzono pulpit

en: deleted a dashboard
pl: Usunięto pulpit

en: added a question to the dashboard -
pl: dodano pytanie do pulpitu -

en: removed a question from the dashboard -
pl: usunięto pytanie z pulpitu -

en: received the latest data from
pl: odebrano najnowsze dane z

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Hello World!
pl: Witaj Świecie!

en: Metabase is up and running.
pl: Metabase jest uruchomiona i działa.

en: added the metric
pl: dodano metrykę

en:  to the
pl:  do

en:  table
pl:  tabela

en: made changes to the metric
pl: wprowadzono zmiany w metryce

en:  in the
pl:  w

en: removed the metric
pl: usunięto metrykę

en: created a pulse
pl: utworzył(a) puls

en: deleted a pulse
pl: usunięto puls

en: added the filter
pl: Dodano filtr

en: made changes to the filter
pl: wprowadził(a) zmiany w filtrze

en: removed the filter {0}
pl: usunięto filtr {0}

en: joined!
pl: dołączyłeś!

en: Hmmm, looks like nothing has happened yet.
pl: Hmmm, wygląda na to, że nic się jeszcze nie wydarzyło.

en: Save a question and get this baby going!
pl: Zapisz zapytanie i rozpocznij nową przygodę!

en: Ask questions and explore
pl: Zadawaj zapytania i analizuj

en: Click on charts or tables to explore, or ask a new question using the easy interface or the powerful SQL editor.
pl: Kliknij na wykresy lub tabele, aby analizować istniejące lub zadać nowe zapytanie przy pomocy prostego interfejsu lub potężnego edytora SQL.

en: Make your own charts
pl: Twórz własne wykresy

en: Create line charts, scatter plots, maps, and more.
pl: Twórz wykresy liniowe, bąbelkowe, mapy i wiele innych.

en: Share what you find
pl: Podziel się swoimi analizami

en: Create powerful and flexible dashboards, and send regular updates via email or Slack.
pl: Twórz potężne i jednocześnie elastyczne pulpity,  wysyłaj regularne aktualizacje za pośrednictwem poczty elektronicznej lub Slack-a.

en: Let's go
pl: Ruszajmy

en: Setup Tip
pl: Wskazówka konfiguracji

en: View all
pl: Wyświetl wszystkie

en: Recently Viewed
pl: Ostatnio wyświetlane

en: You haven't looked at any dashboards or questions recently
pl: Ostatnio nie przeglądałeś(aś) żadnych pulpitów lub zapytań

en: {0} items selected
pl: {0} wybrane elementy

en: Unarchive
pl: Przywróć

en: Activity
pl: Aktywność

en: Results for "{0}"
pl: Wyniki dla "{0}"

en: Pulse
pl: Pulsowanie

en: Entity Key
pl: Klucz jednostki

en: Overall Row
pl: Wiersz ogólny

en: The primary key for this table.
pl: Klucz podstawowy dla tej tabeli.

en: Entity Name
pl: Nazwa jednostki

en: The "name" of each record. Usually a column called "name", "title", etc.
pl: Coś co można uznać jako nazwę rekordu. Zazwyczaj kolumna o nazwie "nazwa", "tytuł" itp.

en: Foreign Key
pl: Klucz obcy

en: Points to another table to make a connection.
pl: Wskazuje inną tabelę, aby ustanowić połączenie.

en: Avatar Image URL
pl: Adres URL obrazu awatara

en: Common
pl: Wspólne

en: Category
pl: Kategoria

en: City
pl: Miasto

en: Country
pl: Kraj

en: Image URL
pl: URL obrazu

en: Field containing JSON
pl: Pole zawiera JSON

en: Latitude
pl: Długość

en: Longitude
pl: Szerokość

en: Number
pl: Liczba

en: State
pl: Stan

en: Zip Code
pl: Kod pocztowy

en: Quantity
pl: Ilość

en: Income
pl: Dochód

en: Discount
pl: Zniżka

en: Creation timestamp
pl: Sygnatura czasowa utworzenia rekordu

en: Creation time
pl: Czas utworzenia

en: Creation date
pl: Data utworzenia

en: Product
pl: Produkt

en: User
pl: Użytkownik

en: Source
pl: Źródło

en: Price
pl: Cena

en: Join timestamp
pl: Sygnatura czasowa połączenia

en: Join time
pl: Czas połączenia

en: Join date
pl: Data połączenia

en: Share
pl: Udostępnij

en: Owner
pl: Właściciel

en: Company
pl: Firma

en: Subscription
pl: Subskrypcja

en: Score
pl: Wynik

en: Title
pl: Tytuł

en: Comment
pl: Komentarz

en: Cost
pl: Cena

en: Gross margin
pl: Margines brutto

en: Birthday
pl: Urodziny

en: Search box
pl: Panel wyszukiwania

en: A list of all values
pl: Lista wszystkich wartości

en: Plain input box
pl: Zwykłe pole tekstowe

en: Everywhere
pl: Wszędzie

en: The default setting. This field will be displayed normally in tables and charts.
pl: Ustawienie domyślne. To pole będzie wyświetlane normalnie w tabelach i na wykresach.

en: Only in Detail Views
pl: Tylko w widokach szczegółowych

en: This field will only be displayed when viewing the details of a single record. Use this for information that's lengthy or that isn't useful in a table or chart.
pl: To pole będzie wyświetlane tylko podczas przeglądania szczegółów pojedynczego rekordu. Użyj tej funkcji by uzyskać informacje, które są długie lub nie są przydatne w tabeli lub na wykresie.

en: Do Not Include
pl: Nie zawiera

en: Metabase will never retrieve this field. Use this for sensitive or irrelevant information.
pl: Metabase nigdy nie będzie pobierać tego pola. Użyj tego dla informacji poufnych lub nieistotnych.

en: Count
pl: Liczba

en: CumulativeCount
pl: LicznikŁączny

en: Sum
pl: Suma

en: CumulativeSum
pl: SumaŁączna

en: StandardDeviation
pl: OdchyleniaStandardowe

en: Average
pl: Średnia

en: sad sad panda, lexing errors detected
pl: smutna, smutna panda, wykryła błędy składniowe

en: {0} second | {0} seconds
pl[0]: {0} sekunda
pl[1]: {0} sekundy
pl[2]: {0} sekund
pl[3]: {0} sekund

en: {0} minute | {0} minutes
pl[0]: {0} minuta
pl[1]: {0} minuty
pl[2]: {0} minut
pl[3]: {0} minut

en: Hey there
pl: Cześć

en: How's it going
pl: Jak leci

en: Howdy
pl: Hej

en: Greetings
pl: Pozdrawiamy

en: Good to see you
pl: Miło Cię widzieć

en: What do you want to know?
pl: Co byś chciał wiedzieć?

en: What's on your mind?
pl: Co masz na myśli?

en: What do you want to find out?
pl: Co byś się chciał dowiedzieć?

en: Raw data
pl: Dane

en: Cumulative count
pl: Skumulowana liczba

en: Average of
pl: Średnia z

en: Distinct values of
pl: Różne wartości z

en: Standard deviation of
pl: Odchylenie standardowe z

en: Sum of
pl: Suma z

en: Cumulative sum of
pl: Skumulowana suma z

en: Maximum of
pl: Maksimum z

en: Minimum of
pl: Minimum z

en: Grouped by
pl: Pogrupowane według

en: Filtered by
pl: Filtrowane po

en: Sorted by
pl: Uporządkowane po

en: True
pl: Prawda

en: False
pl: Fałsz

en: Select longitude field
pl: Wybierz pole długości geograficznej

en: Enter upper latitude
pl: Podaj górną granicę szerokości geograficznej

en: Enter left longitude
pl: Podaj lewą granicę długości geograficznej

en: Enter lower latitude
pl: Podaj dolną granicę szerokości geograficznej

en: Enter right longitude
pl: Podaj prawą granicę długości geograficznej

en: Is
pl: Jest

en: Is not
pl: Nie jest

en: Is empty
pl: Jest puste

en: Not empty
pl: Nie jest puste

en: Equal to
pl: Równa się

en: Not equal to
pl: Nie równa się

en: Greater than
pl: Większe od

en: Less than
pl: Mniejsze od

en: Between
pl: Pomiędzy

en: Greater than or equal to
pl: Większe lub równe

en: Less than or equal to
pl: Mniejsze lub równe

en: Contains
pl: Zawiera

en: Does not contain
pl: Nie zawiera

en: Starts with
pl: Zaczyna się od

en: Ends with
pl: Kończy się

en: Before
pl: Przed

en: After
pl: Po

en: Inside
pl: W

en: Just a table with the rows in the answer, no additional operations.
pl: Tylko tabela z wierszami, bez dodatkowych operacji.

en: Count of rows
pl: Liczba wierszy

en: Total number of rows in the answer.
pl: Całkowita liczba wierszy.

en: Sum of ...
pl: Suma z

en: Sum of all the values of a column.
pl: Suma wszystkich wartości kolumny.

en: Average of ...
pl: Średnia z…

en: Average of all the values of a column
pl: Średnia wszystkich wartości kolumny

en: Number of distinct values of ...
pl: Liczba unikalnych wartości...

en: Number of unique values of a column among all the rows in the answer.
pl: Liczba unikatowych wartości w kolumnie.

en: Cumulative sum of ...
pl: Skumulowana suma...

en: Additive sum of all the values of a column.\\ne.x. total revenue over time.
pl: Addytywna suma wszystkich wartości kolumny. \\nnp. całkowity przychód w czasie.

en: Cumulative count of rows
pl: Skumulowana liczba wierszy

en: Additive count of the number of rows.\\ne.x. total number of sales over time.
pl: Addytywna liczba wierszy.\\nnp. łączna ilość transakcji w czasie.

en: Standard deviation of ...
pl: Odchylenie standardowe…

en: Number which expresses how much the values of a column vary among all rows in the answer.
pl: Liczba, która wyraża, jak bardzo wartości kolumny różnią się we wszystkich wierszach w odpowiedzi.

en: Minimum of ...
pl: Minimum...

en: Minimum value of a column
pl: Minimalna wartość dla kolumny

en: Maximum of ...
pl: Maksimum...

en: Maximum value of a column
pl: Maksymalna wartość dla kolumny

en: Break out by dimension
pl: Wydzielenie wymiarami

en: lower case letter
pl: mała litera

en: upper case letter
pl: wielka litera

en: number
pl: liczba

en: special character
pl: znak specjalny

en: must be
pl: musi być

en: characters long
pl: znaków

en: Must be
pl: Musi być

en: and include
pl: i zawiera

en: one
pl: jeden

en: two
pl: dwa

en: three
pl: trzy

en: four
pl: cztery

en: five
pl: pięć

en: six
pl: sześć

en: seven
pl: siedem

en: eight
pl: osiem

en: nine
pl: dziewięć

en: Month and Year
pl: Miesiąc i Rok

en: Like January, 2016
pl: Jak styczeń, 2016

en: Quarter and Year
pl: Kwartał i Rok

en: Like Q1, 2016
pl: Jak Q1, 2016

en: Single Date
pl: Pojedyncza data

en: Like January 31, 2016
pl: Jak 31 Stycznia 2016

en: Date Range
pl: Zakres dat

en: Like December 25, 2015 - February 14, 2016
pl: Jak 25 Grudzień 2015 - 14 Stycznia 2016

en: Relative Date
pl: Data względna

en: Like "the last 7 days" or "this month"
pl: Jak "ostatnie 7 dni" lub "ten miesiąc"

en: Date Filter
pl: Filtr daty

en: All Options
pl: Wszystkie opcje

en: Contains all of the above
pl: Zawiera wszystkie powyższe

en: ZIP or Postal Code
pl: Kod pocztowy

en: Time
pl: Czas

en: Date range, relative date, time of day, etc.
pl: Zakres dat, data względna, czas, itp.

en: Location
pl: Lokalizacja

en: City, State, Country, ZIP code.
pl: Miasto, województwo, kraj, kod pocztowy.

en: User ID, product ID, event ID, etc.
pl: Identyfikator użytkownika, identyfikator produktu, identyfikator zdarzenia, itp.

en: Other Categories
pl: Inne kategorie

en: Category, Type, Model, Rating, etc.
pl: Kategoria, Typ, Model, Ocena itd.

en: Account settings
pl: Ustawienia konta

en: Exit admin
pl: Zamknij panel administracyjny

en: Logs
pl: Logi

en: Help
pl: Pomoc

en: About Metabase
pl: O Metabase

en: Sign out
pl: Wyloguj się

en: Thanks for using
pl: Dzięki za korzystanie

en: You're on version
pl: Pracujesz z wersją

en: Built on
pl: Zbudowany na

en: is a Trademark of
pl: jest znakiem towarowym

en: and is built with care in San Francisco, CA
pl: i jest tworzony w San Francisco, CA

en: Ask a question
pl: Zadaj pytanie

en: New dashboard
pl: Nowy pulpit

en: New pulse
pl: Nowy puls

en: Reference
pl: Referencje

en: Which metric?
pl: Które metryki?

en: Defining common metrics for your team makes it even easier to ask questions
pl: Definiowanie wspólnych metryk, upraszcza zadawanie pytań Tobie i Twojemu zespołowi

en: How to create metrics
pl: Jak utworzyć metryki

en: See data over time, as a map, or pivoted to help you understand trends or changes.
pl: Wyświetlanie danych w czasie, jako mapę lub z tabelę przestawną by ułatwić Ci analizę trendów lub zmian.

en: Custom
pl: Własny

en: New question
pl: Nowe pytanie

en: Use the simple question builder to see trends, lists of things, or to create your own metrics.
pl: Użyj tego prostego konstruktora zapytań by zobaczyć trendy, listy lub utworzyć własną metrykęwłasnych metryk.

en: Native query
pl: Zapytanie natywne

en: For more complicated questions, you can write your own SQL or native query.
pl: W przypadku bardziej skomplikowanych zapytań można użyć własnej kwerendę w SQL lub natywnych zapytaniach.

en: Select a default value…
pl: Wybierz wartość domyślną…

en: Update filter
pl: Aktualizuj filtr

en: Today
pl: Dziś

en: Yesterday
pl: Wczoraj

en: Past 7 days
pl: Ostatnie 7 dni

en: Past 30 days
pl: Ostatnie 30 dni

en: Week
pl: Tydzień

en: Month
pl: Miesiąc

en: Year
pl: Rok

en: Past 7 Days
pl: Ostatnie 7 dni

en: Past 30 Days
pl: Ostatnie 30 dni

en: Last Week
pl: Poprzedni tydzień

en: Last Month
pl: Poprzedni miesiąc

en: Last Year
pl: Poprzedni rok

en: This Week
pl: Ten tydzień

en: This Month
pl: Ten miesiąc

en: This Year
pl: Ten rok

en: Enter a value...
pl: Wpisz wartość...

en: Enter a default value...
pl: Wpisz wartość domyślną..

en: An error occurred
pl: Wystąpił błąd

en: Not found
pl: Nie znaleziono

en: You’ve made changes that need to be published before they will be reflected in your application embed.
pl: Wprowadzono zmiany, które muszą zostać opublikowane, zanim zostaną odzwierciedlone w osadzonej aplikacji.

en: You will need to publish this {0} before you can embed it in another application.
pl: Aby można było osadzić go w innej aplikacji, należy opublikować ten element {0}.

en: Discard Changes
pl: Porzuć zmiany

en: Updating...
pl: Aktualizowanie...

en: Updated
pl: Zaktualizowane

en: Failed!
pl: Nie Kupiono!

en: Publish
pl: Opublikuj

en: Code
pl: Kod

en: Style
pl: Styl

en: Which parameters can users of this embed use?
pl: Jakie parametry mogą być używane przez użytkowników tego programu do osadzania?

en: This {0} doesn't have any parameters to configure yet.
pl: Ten element {0} nie ma jeszcze żadnych parametrów do skonfigurowania.

en: Editable
pl: Do edycji

en: Locked
pl: Zamknięty

en: Preview Locked Parameters
pl: Przegląd zablokowanych parametrów

en: Try passing some values to your locked parameters here. Your server will have to provide the actual values in the signed token when using this for real.
pl: Spróbuj przekazanie niektórych wartości do zablokowanych parametrów tutaj. Serwer będzie musiał podać rzeczywiste wartości w podpisanym tokenie podczas korzystania z tego dla rzeczywistego.

en: Danger zone
pl: Strefa zagrożenia

en: This will disable embedding for this {0}.
pl: Spowoduje to wyłączenie osadzania dla {0}.

en: Unpublish
pl: Cofnij publikację

en: Light
pl: Jasny

en: Dark
pl: Ciemny

en: Border
pl: Granica

en: To embed this {0} in your application:
pl: Aby osadzić {0} we własnej aplikacji:

en: Insert this code snippet in your server code to generate the signed embedding URL
pl: Wstaw ten fragment kodu w kodzie serwera by wygenerować podpisany adres URL osadzania

en: Then insert this code snippet in your HTML template or single page app.
pl: Następnie wstaw ten fragment kodu w szablonie HTML lub pojedynczej stronie aplikacji.

en: Embed code snippet for your HTML or Frontend Application
pl: Osadzanie urywka kodu dla aplikacji HTML lub frontend

en: More {0}
pl: Więcej {0}

note: This should read as "More examples on Github" in polish, which translates to "Więcej przykładów na Github", not "Więcej przykładny na Github"
en: examples on GitHub
pl: przykładów na Github

en: Enable sharing
pl: Włącz udostępnianie

en: Disable this public link?
pl: Wyłączyć ten publiczny link?

en: This will cause the existing link to stop working. You can re-enable it, but when you do it will be a different link.
pl: Spowoduje to, że istniejące łącze przestanie działać. Można go ponownie włączyć, ale gdy zrobisz to będzie inny link.

en: Public link
pl: Link publiczny

en: Share this {0} with people who don't have a Metabase account using the URL below:
pl: Udostępnij {0} osobom, które nie mają konta Metabase, korzystając z poniższego adresu URL:

en: Public embed
pl: Publiczny embed

en: Embed this {0} in blog posts or web pages by copying and pasting this snippet:
pl: Osadź {0} w blogach lub stronach sieci Web, kopiując i wklejając ten kod:

en: Embed this {0} in an application
pl: Osadź ten element {0} w aplikacji

en: By integrating with your application server code, you can provide a secure stats {0} limited to a specific user, customer, organization, etc.
pl: Integrując się z kodem serwera aplikacji, możesz zapewnić bezpieczne statystyki {0} ograniczone do określonego użytkownika, klienta, organizacji itp.

en: Remove attachment
pl: Usuń załącznik

en: Attach file with results
pl: Załącz plik z wynikami

en: This question will be added as a file attachment
pl: To zapytanie zostanie dodane jako plik załącznika

en: This question won't be included in your Pulse
pl: To zapytanie nie zostanie uwzględnione w Pulsie

en: This pulse will no longer be emailed to {0} {1}
pl: Ten puls nie będzie już wysłany do {0} {1}.

en: {0} address | {0} addresses
pl[0]: {0} adres
pl[1]: {0} adresy
pl[2]: {0} adresów
pl[3]: {0} adresów

en: Slack channel {0} will no longer get this pulse {1}
pl: Kanał Slack {0} nie będzie już miał tego Pulsu {1}

en: Channel {0} will no longer receive this pulse {1}
pl: Kanał {0} nie będzie już otrzymywał tego Pulsu {1}

en: Edit pulse
pl: Edytuj puls

en: What's a Pulse?
pl: Co to jest Puls?

en: Got it
pl: Mam to

en: Where should this data go?
pl: Gdzie to powinno być?

en: Unarchiving…
pl: Cofnięcie archiwizacji…

en: Unarchive failed
pl: Od-archiwizowanie nie powiodło się

en: Unarchived
pl: Niezarchiwizowany

en: Create pulse
pl: Tworzenie pulsu

en: Attachment
pl: Załącznik

en: Heads up
pl: Uwaga

en: We'll show the first 10 columns and 20 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
pl: Pokażemy pierwsze 10 kolumn i 20 wierszy tej tabeli w pulsie. Jeśli wyślesz wiadomość e-mail, dodamy załącznik do pliku ze wszystkimi kolumnami i do 2 000 wierszy.

en: Raw data questions can only be included as email attachments
pl: Zapytania dotyczące danych można dołączać tylko jako załączniki do wiadomości e-mail

en: Looks like this pulse is getting big
pl: Wygląda na to puls jest coraz większy

en: We recommend keeping pulses small and focused to help keep them digestible and useful to the whole team.
pl: Zalecamy utrzymanie małych pulsów i skoncentrowanie się na tym, aby zapewnić ich strawność i użyteczność dla całego zespołu.

en: Pick your data
pl: Wybierz swoje dane

en: Choose questions you'd like to send in this pulse
pl: Wybierz zapytania, które chcesz wysłać w tym pulsie

en: Emails
pl: Emaile

en: Slack messages
pl: Wiadomości Slack

en: Sent
pl: Wysłane

en: {0} will be sent at
pl: {0} zostanie wysłane w

en: Messages
pl: Wiadomości

en: Send email now
pl: Wyślij teraz wiadomość

en: Send to {0} now
pl: Wyślij teraz do {0}

en: Sending…
pl: Wysyłanie...

en: Sending failed
pl: Wysyłanie się nie powiodło

en: Didn’t send because the pulse has no results.
pl: Nie wysłano, ponieważ puls nie ma wyników.

en: Pulse sent
pl: Puls wysłany

en: {0} needs to be set up by an administrator.
pl: {0} musi zostać skonfigurowany przez administratora.

en: Which collection should this pulse live in?
pl: W jakiej kolekcji powinien być ten puls?

en: Name your pulse
pl: Nazwij puls

en: Give your pulse a name to help others understand what it's about
pl: Nadaj swojemu Pulsowi nazwę, aby pomóc innym zrozumieć, o co chodzi

en: Important metrics
pl: Ważne metryki

en: Skip if no results
pl: Pomiń jeżeli nie ma wyników

en: Skip a scheduled Pulse if none of its questions have any results
pl: Pominięcie zaplanowanego pulsu, jeśli żadne z zapytań nie ma wyników

en: Enter email addresses you'd like this data to go to
pl: Wprowadź adresy e-mail, do których te dane chcesz przejść

en: Help everyone on your team stay in sync with your data.
pl: Pomóż wszystkim w zespole pozostać zsynchronizowanym z Twoimi danymi.

en: Pulses let you send data from Metabase to email or Slack on the schedule of your choice.
pl: Pulsy umożliwiają wysyłanie danych z Metabase na adres email lub Slack według wybranego harmonogramu.

en: After {0}
pl: Po {0}

en: Before {0}
pl: Przed {0}

en: Is Empty
pl: Jest pusty

en: Not Empty
pl: Nie jest pusty

en: All Time
pl: Zawsze

en: Apply
pl: Zastosuj

en: View {0}
pl: Wyświetl {0}

en: Compare this with all rows in the table
pl: Porównaj to ze wszystkimi wierszami w tabeli

en: Analyze the results of this Query
pl: Analizowanie wyników tej kwerendy

en: Count of rows by time
pl: Liczba wierszy według czasu

en: Break out by {0}
pl: Podział przez {0}

en: Summarize this segment
pl: Podsumuj ten segment

en: View this as a table
pl: Zobacz to jako tabela

en: View the underlying {0} records
pl: Wyświetlanie podstawowych rekordów {0}

en: X-Ray this question
pl: Prześwietl X-ray to zapytanie

en: these
pl: te

en: this
pl: to

en: Compare {0} {1} to the rest
pl: Porównaj {0} {1} z resztą

en: Distribution
pl: Dystrybucja

en: View details
pl: Wyświetl szczegóły

en: View this {0}'s {1}
pl: Wyświetl {0} {1}

en: Ascending
pl: Rosnąco

en: Descending
pl: Malejąco

en: over time
pl: z biegiem czasu

en: Avg
pl: Śr

en: Distincts
pl: Różne

en: View this {0} | View these {0}
pl[0]: Pokaż {0}
pl[1]: Pokaż {0}
pl[2]: Pokaż {0}
pl[3]: Pokaż {0}

en: Zoom in
pl: Przybliż

en: Custom Expression
pl: Wyrażenie niestandardowe

en: Common Metrics
pl: Wspólne metryki

en: Name (optional)
pl: Nazwa (opcjonalne)

en: Choose an aggregation
pl: Wybierz agregację

en: Set up your own alert
pl: Skonfiguruj własny alert

en: Unsubscribing...
pl: Anulowanie subskrypcji...

en: Failed to unsubscribe
pl: Nie można anulować subskrypcji

en: Unsubscribe
pl: Anuluj subskrypcję

en: No channel
pl: Brak stacji

en: Okay, you're unsubscribed
pl: Okay, anulowałeś subskrypcję

en: You're receiving {0}'s alerts
pl: Otrzymujesz alerty {0}

en: {0} set up an alert
pl: {0} skonfigurowanie alertu

en: alerts
pl: alerty

en: Let's set up your alert
pl: Ustawmy twoje alerty

en: The wide world of alerts
pl: Szeroki świat alertów

en: There are a few different kinds of alerts you can get
pl: Jest kilka różnych alertów, które możesz mieć

en: When a raw data question {0}
pl: Gdy zapytanie o dane{0}

en: returns any results
pl: zwraca wyniki

en: When a line or bar {0}
pl: Gdy linia lub pasek {0}

en: crosses a goal line
pl: przecina linię docelową

en: When a progress bar {0}
pl: Gdy pasek postępu {0}

en: reaches its goal
pl: osiągnie swój cel

en: Set up an alert
pl: Konfigurowanie alertu

en: Edit your alert
pl: Edytuj swój alert

en: Edit alert
pl: Edytuj alert

en: This alert will no longer be emailed to {0}.
pl: Ten alert nie będzie już wysłany do {0}.

en: Slack channel {0} will no longer get this alert.
pl: Kanał Slack {0} nie będzie już otrzymywać tego alertu.

en: Channel {0} will no longer receive this alert.
pl: Kanał {0} nie będzie już otrzymywał tego alertu.

en: Delete this alert
pl: Usuń

en: Stop delivery and delete this alert. There's no undo, so be careful.
pl: Zatrzymaj dostarczanie i Usuń ten alert. Nie ma cofnąć, więc należy być ostrożnym.

en: Delete this alert?
pl: Usunąć ten alert?

en: Alert me when the line…
pl: Ostrzegaj mnie, gdy linia…

en: Alert me when the progress bar…
pl: Ostrzegaj mnie, gdy pasek postępu…

en: Goes above the goal line
pl: Przekracza linię docelową

en: Reaches the goal
pl: Osiągnie cel

en: Goes below the goal line
pl: Idzie poniżej linii docelowej

en: Goes below the goal
pl: Idzie poniżej celu

en: The first time it crosses, or every time?
pl: Pierwszy raz go przecina, lub za każdym razem?

en: The first time it reaches the goal, or every time?
pl: Po raz pierwszy osiągnie cel, lub za każdym razem?

en: The first time
pl: Za pierwszym razem

en: Every time
pl: Za każdym razem

en: Where do you want to send these alerts?
pl: Gdzie chcesz wysłać te alerty?

en: Email alerts to:
pl: Alerty e-mail do:

en: {0} Goal-based alerts aren't yet supported for charts with more than one line, so this alert will be sent whenever the chart has {1}.
pl: {0} alerty oparte na celu nie są jeszcze obsługiwane dla wykresów z więcej niż jednym wierszem, więc ten alert zostanie wysłany w każdym przypadku, gdy wykres ma {1}.

en: results
pl: wyniki

en: {0} This kind of alert is most useful when your saved question doesn’t {1} return any results, but you want to know when it does.
pl: Ten rodzaj alertu jest najbardziej przydatny w przypadku, gdy zapisane zapytanie nie zawiera żadnych wyników, ale użytkownik chce się o tym dowiedzieć.

en: Tip
pl: Rada

en: usually
pl: zazwyczaj

en: Pick a segment or table
pl: Wybierz segment lub tabelę

en: Select a database
pl: Wybierz bazę danych

en: Select...
pl: Wybieranie..

en: Select a table
pl: Wybierz tabele

en: No tables found in this database.
pl: Brak tabel w tej bazie danych

en: Is a question missing?
pl: Brakuje zapytania?

en: Learn more about nested queries
pl: Dowiedz się więcej o kwerendach zagnieżdżonych

en: Fields
pl: Pola

en: No segments were found.
pl: Nie znaleziono segmentów.

en: Find a segment
pl: Znajdź segment

en: View less
pl: Pokaż mniej

en: View more
pl: Pokaż więcej

en: Pick a field to sort by
pl: Wybierz pole do sortowania według

en: Sort
pl: Sortuj

en: Row limit
pl: Limit wierszy

en: Unknown Field
pl: Nieznane pole

en: field
pl: pole

en: Matches
pl: Pasuje

en: Add filters to narrow your answer
pl: Dodaj filtry, by zawęzić swoją odpowiedź

en: Add a grouping
pl: Dodaj grupowanie

en: Data
pl: Dane

en: Filtered by
pl: Filtrowane po

en: View
pl: Podgląd

en: Grouped By
pl: Pogrupowane po

en: None
pl: Żadne

en: This question is written in {0}.
pl: To zapytanie jest napisane w {0}.

en: Hide Editor
pl: Ukryj Edytor

en: Hide Query
pl: Ukryj kwerendę

en: Open Editor
pl: Otwórz Edytor

en: Show Query
pl: Pokaż kwerendę

en: This metric has been retired.  It's no longer available for use.
pl: Ta metryka została wycofana.  Nie jest już dostępna do użytku.

en: Download full results
pl: Pobierz pełne wyniki

en: Download this data
pl: Pobierz te dane

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: Your answer has a large number of rows so it could take a while to download.
pl: Twoja odpowiedź ma dużą liczbę wierszy, więc może to zająć trochę czasu, aby pobrać.

en: The maximum download size is 1 million rows.
pl: Maksymalny rozmiar pobierania to 1 000 000 wierszy.

en: Edit question
pl: Edycja pytań

en: SAVE CHANGES
pl: Zapisz zmiany

en: CANCEL
pl: Anuluj

en: Move question
pl: Przenieś zapytanie

en: Which collection should this be in?
pl: Która Kolekcja powinna to być?

en: Variables
pl: Zmienne

en: Learn about your data
pl: Dowiedz się więcej o danych

en: Alerts are on
pl: Alerty są włączone

en: started from
pl: zacznij od

en: native query
pl: zapytanie natywne

en: Not Supported
pl: Nie obsługiwane

en: View the {0}
pl: Wyświetl {0}

en: Switch to {0}
pl: Przełącz na {0}

en: Switch to Builder
pl: Przełącz na Builder

en: {0} for this question
pl: {0} na to zapytanie

en: Convert this question to {0}
pl: Przekonwertuj to zapytanie na {0}

en: This question will take approximately {0} to refresh
pl: To zapytanie zajmie około {0}, aby odświeżyć

en: Updated {0}
pl: Zaktualizowano {0}

en: row | rows
pl[0]: wiersz
pl[1]: wiersze
pl[2]: wierszy
pl[3]: wierszy

en: Showing first {0} {1}
pl: Wyświetlanie pierwszego {0} {1}

en: Showing {0} {1}
pl: Wyświetlono {0} {1}

en: Doing science
pl: Analizowanie

en: If you give me some data I can show you something cool. Run a Query!
pl: Jeśli dasz mi jakieś dane to mogę wam pokazać coś fajnego. Uruchom zapytanie!

en: How do I use this thing?
pl: Jak korzystać z tej rzeczy?

en: Get Answer
pl: Uzyskaj odpowiedź

en: It's okay to play around with saved questions
pl: To jest OK do zabawy z zapisanych zapytań

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click the edit icon in the top-right.
pl: Jeśli nie klikniesz ikony Edytuj w prawym górnym rogu, nie będziesz wprowadzać żadnych trwałych zmian w zapisanym zapytaniem.

en: Search for
pl: Wyszukiwanie dla

en: Advanced...
pl: Zaawansowane...

en: Sorry. Something went wrong.
pl: Przepraszam. Coś poszło nie tak

en: Group time by
pl: Grupuj czas według

en: Your question took too long
pl: Twoje zapytanie trwało zbyt długo

en: We didn't get an answer back from your database in time, so we had to stop. You can try again in a minute, or if the problem persists, you can email an admin to let them know.
pl: Nie otrzymali odpowiedzi z powrotem z bazy danych w czasie, więc musieliśmy przestać. Możesz spróbować ponownie w minutę, lub jeśli problem będzie się powtarzał, możesz wysłać e-mail do administratora, aby poinformować o tym.

en: We're experiencing server issues
pl: Napotykamy problemy z serwerami

en: Try refreshing the page after waiting a minute or two. If the problem persists we'd recommend you contact an admin.
pl: Spróbuj odświeżyć stronę po odczekaniu minuty lub dwóch. Jeśli problem będzie się powtarzał, zalecamy skontaktowanie się z administratorem.

en: There was a problem with your question
pl: Wystąpił problem z Twoim zapytaniem

en: Most of the time this is caused by an invalid selection or bad input value. Double check your inputs and retry your query.
pl: W większości przypadków jest to spowodowane nieprawidłowym wyborem lub złą wartością wejściową. Dokładnie sprawdź wprowadzone dane i ponów zapytanie.

en: This may be the answer you’re looking for. If not, try removing or changing your filters to make them less specific.
pl: Może to być odpowiedź, której szukasz. Jeśli nie, spróbuj usunąć lub zmienić filtry, aby uczynić je mniej szczegółowymi.

en: You can also {0} when there are some results.
pl: W przypadku niektórych wyników można również {0}.

en: get an alert
pl: otrzymał(a) alert

en: Back to last run
pl: Powrót do ostatniego uruchomienia

en: Visualization
pl: Wizualizacja

en: No description set.
pl: Brak zestawu opis.

en: Use for current question
pl: Użyj dla aktualnego zapytania

en: Potentially useful questions
pl: Potencjalnie przydatne zapytania

en: Group by {0}
pl: Grupuj według {0}

en: Sum of all values of {0}
pl: Suma wszystkich wartości {0}

en: All distinct values of {0}
pl: Wszystkie różne wartości z {0}

en: Number of {0} grouped by {1}
pl: Liczba elementów {0} zgrupowanych według {1}

en: Data Reference
pl: Odwołanie do danych

en: Learn more about your data structure to ask more useful questions
pl: Dowiedz się więcej o strukturze danych, aby zadać więcej przydatnych pytań

en: Could not find the table metadata prior to creating a new question
pl: Nie można odnaleźć metadanych tabeli przed utworzeniem nowego zapytania

en: See {0}
pl: Zobacz {0}

en: Metric Definition
pl: Definicja Metryki

en: Filter by {0}
pl: Filtruj po {0}

en: Number of {0}
pl: Liczba {0}

en: See all {0}
pl: Zobacz wszystkie {0}

en: Segment Definition
pl: Definicja segmentu

en: An error occurred loading the table
pl: Podczas wczytywania tabeli wystąpił błąd

en: See the raw data for {0}
pl: Zobacz dane dla {0}

en: More
pl: Więcej

en: Invalid expression
pl: Nieprawidłowe wyrażenie

en: unknown error
pl: nieznany błąd

en: Field formula
pl: Pole formuły

en: Think of this as being kind of like writing a formula in a spreadsheet program: you can use numbers, fields in this table, mathematical symbols like +, and some functions. So you could type something like Subtotal - Cost.
pl: Pomyśl o tym jak o pisaniu formuły w arkuszu kalkulacyjnym: możesz używać liczb, pól w tej tabeli, symboli matematycznych, takich jak +, i funkcji. Możesz więc wpisać coś w stylu Suma częściowa — Koszt.

en: Learn more
pl: Dowiedz się więcej

en: Give it a name
pl: Nadaj nazwę

en: Something nice and descriptive
pl: Coś miłego i opisowego

en: Add a custom field
pl: Dodawanie pola niestandardowego

en: Include {0}
pl: Zawiera {0}

en: Case sensitive
pl: Rozróżniaj wielkie/małe litery

en: today
pl: dziś

en: this week
pl: ten tydzień

en: this month
pl: ten miesiąc

en: this year
pl: ten rok

en: this minute
pl: ta minuta

en: this hour
pl: ta godzina

en: not implemented {0}
pl: nie zaimplementowano {0}

en: true
pl: prawda

en: false
pl: fałsz

en: Add filter
pl: Dodaj filtr

en: Item
pl: Element

en: Previous
pl: Poprzedni

en: Current
pl: Aktualny

en: On
pl: Na

en: Enter desired number
pl: Wprowadź żądaną liczbę

en: Empty
pl: Puste

en: Find a value
pl: Znajdź wartość

en: Hide calendar
pl: Ukryj kalendarz

en: Show calendar
pl: Pokaż kalendarz

en: You can enter multiple values separated by commas
pl: Możesz wpisać wiele wartości oddzielonych przecinkiem

en: Enter desired text
pl: Wprowadź żądany tekst

en: Try it
pl: Spróbuj

en: What's this for?
pl: Do czego to?

en: Variables in native queries let you dynamically replace values in your queries using filter widgets or through the URL.
pl: Zmienne w kwerendach natywnych umożliwiają dynamiczne zamienianie wartości w kwerendach za pomocą widżetów filtru lub adresu URL.

en: {0} creates a variable in this SQL template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the SQL template.
pl: element {0} tworzy zmienną w tym szablonie SQL o nazwie "variable_name". Zmienne mogą być podane typy w panelu bocznym, który zmienia ich zachowanie. Wszystkie typy zmiennych inne niż "filtr pola" automatycznie spowodują umieszczenie widżetu filtra na tej kwestii; z filtrami pól jest to opcjonalne. Po wypełnieniu tego widgetu filtru wartość ta zastępuje zmienną w szablonie SQL.

en: Field Filters
pl: Filtry pól

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link SQL cards to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
pl: Nadanie zmiennej "filtr pola" typ pozwala na łączenie kart SQL do pulpitu. Widżety filtr lub użyć więcej typów widżetów filtr na zapytanie SQL. Zmienna filtru pola wstawia SQL podobny do generowanego przez kreatora zapytań GUI podczas dodawania filtrów w istniejących kolumnach.

en: Optional Clauses
pl: Warunki opcjonalne

en: brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
pl: nawiasy wokół elementu {0} tworzą opcjonalną klauzulę w szablonie. Jeśli "zmienna" jest ustawiona, a następnie cała klauzula jest umieszczana w szablonie. Jeśli nie, to cała klauzula jest ignorowana.

en: To use multiple optional clauses you can include at least one non-optional WHERE clause followed by optional clauses starting with "AND".
pl: Aby użyć wielu opcjonalnych klauzul, możesz dołączyć co najmniej jedną nieopcjonalną klauzulę WHERE, po której następują opcjonalne klauzule zaczynające się od "AND".

en: Read the full documentation
pl: Przeczytaj pełną dokumentację

en: Filter label
pl: Etykieta filtra

en: Variable type
pl: Typ zmiennej

en: Text
pl: Tekst

en: Date
pl: Data

en: Field Filter
pl: Filtr pola

en: Field to map to
pl: Pole do mapowania na

en: Filter widget type
pl: Typ widżetu Filtruj

en: Required?
pl: Wymagane?

en: Default filter widget value
pl: Domyślna wartość widżetu filtr

en: Archive this question?
pl: Archiwizować to zapytanie?

en: This question will be removed from any dashboards or pulses using it.
pl: To pytanie zostanie usunięte z wszystkich używających go pulpitów lub pulsów.

en: Question
pl: Pytanie

en: Pick a question to add
pl: Wybierz pytanie do dodania

en: You are editing this page
pl: Edytujesz tą stronę

en: See this {0}
pl: Zobacz {0}

en: A subset of
pl: Podzbiór z

en: Select a field type
pl: Wybierz typ pola

en: No field type
pl: Brak typu pola

en: by
pl: przez

en: Field type
pl: Typ pola

en: Select a Foreign Key
pl: Wybierz klucz obcy

en: View the {0} formula
pl: Wyświetlanie formuły {0}

en: Why this {0} is important
pl: Dlaczego to {0} jest ważna

en: Why this {0} is interesting
pl: Dlaczego to {0} jest interesujące

en: Nothing important yet
pl: Nic ważnego

en: Nothing interesting yet
pl: Nic interesującego

en: Things to be aware of about this {0}
pl: Co należy wiedzieć o tym {0}

en: Nothing to be aware of yet
pl: Nic strasznego

en: Explore this metric
pl: Poznaj ten parametr

en: View this metric
pl: Zobacz tą metrykę

en: By {0}
pl: Przez {0}

en: Remove item
pl: Usuń pozycję

en: Why is this dashboard the most important?
pl: Dlaczego ten pulpit jest najistotniejszy?

en: What is useful or interesting about this {0}?
pl: Co jest przydatne lub interesujące dla tego {0}?

en: Write something helpful here
pl: Wpisz tu coś pomocnego

en: Is there anything users of this dashboard should be aware of?
pl: Czy użytkownicy tego pulpitu powinni na coś zwrócić uwagę?

en: Anything users should be aware of about this {0}?
pl: Czy użytkownicy powinni zwrócić uwag na to {0}?

en: Which 2-3 fields do you usually group this metric by?
pl: Które pola 2-3 zazwyczaj grupują tę metrykę?

en: This is the perfect place to start if you’re new to your company’s data, or if you just want to check in on what’s going on.
pl: Jest to idealne miejsce na rozpoczęcie, jeśli jesteś nowy w danych firmy, lub jeśli chcesz tylko sprawdzić, co się dzieje.

en: Most useful fields to group this metric by
pl: Najbardziej przydatne pola do grupowania tej metryki przez

en: Reason for changes
pl: Powody zmiany

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required
pl: Zostaw notatkę, aby wyjaśnić, jakie zmiany zostały wprowadzone i dlaczego były wymagane

en: Why this database is interesting
pl: Dlaczego ta baza danych jest interesująca

en: Things to be aware of about this database
pl: Co należy wiedzieć o tej bazy danych

en: Databases and tables
pl: Bazy danych i tabele

en: Details
pl: Szczegóły

en: Tables in {0}
pl: Tabele w {0}

en: Actual name in database
pl: Aktualna nazwa w bazie danych

en: Why this field is interesting
pl: Dlaczego to pole jest interesujące

en: Things to be aware of about this field
pl: Co należy wiedzieć o tym polu

en: Data type
pl: Typ danych

en: Fields in this table will appear here as they're added
pl: Pola w tej tabeli pojawią się w tym miejscu, gdy są dodawane

en: Fields in {0}
pl: Pola w {0}

en: Field name
pl: Nazwa pola

en: X-ray this field
pl: Prześwietl X-ray to pole

en: Metabase is no fun without any data
pl: Metabase nie jest fajny bez danych

en: Your databases will appear here once you connect one
pl: Twoje bazy danych pojawią się tutaj po podłączeniu jednej

en: Databases will appear here once your admins have added some
pl: Bazy danych pojawią się tutaj, gdy Twoi Administratorzy dodadzą jakąś

en: Connect a database
pl: Połącz z bazą danych

note: #-#-#-#-#  metabase-backend.pot (metabase)  #-#-#-#-# cum-count and cum-sum get names for count and sum, respectively (see explanation in `aggregation-name`)
en: Count of {0}
pl: Liczba {0}

en: See raw data for {0}
pl: Zobacz dane dla {0}

en: Why this table is interesting
pl: Dlaczego ta tabela jest interesująca

en: Things to be aware of about this table
pl: Co należy wiedzieć o tej tabeli

en: Tables in this database will appear here as they're added
pl: Tabele w tej bazie danych pojawią się w tym miejscu, gdy są dodawane

en: Questions about this table will appear here as they're added
pl: Pytania dotyczące tej tabeli pojawią się tutaj w miarę ich dodawania

en: Questions about {0}
pl: Pytania o {0}

en: Created {0} by {1}
pl: Utworzone {0} przez {1}

en: Fields in this table
pl: Pola w tabeli

en: Questions about this table
pl: Zapytania dotyczące tej tabeli

en: Help your team get started with your data.
pl: Pomóż zespołowi rozpocząć pracę z twoimi danymi.

en: Show your team what’s most important by choosing your top dashboard, metrics, and segments.
pl: Pokaż swojemu zespołowi, co najważniejsze, wybierając najważniejszy pulpit, metryki i segmenty.

en: Get started
pl: Zacznij

en: Our most important dashboard
pl: Nasz najistotniejszy pulpit

en: Numbers that we pay attention to
pl: Liczby, na które zwracamy uwagę

en: Metrics are important numbers your company cares about. They often represent a core indicator of how the business is performing.
pl: Metryki to ważne liczby, na których zależy Twojej firmie. Często stanowią podstawowy wskaźnik tego, jak działa firma.

en: See all metrics
pl: Zobacz wszystkie metryki

en: Segments and tables
pl: Segmenty i tabele

en: Tables
pl: Tabele

en: Segments and tables are the building blocks of your company's data. Tables are collections of the raw information while segments are specific slices with specific meanings, like {0}
pl: Segmenty i tabele są blokami konstrukcyjnymi danych firmy. Tabele to zbiory informacji, podczas gdy segmenty są określonymi plasterkami o określonych znaczeniach, na przykład {0}

en: Tables are the building blocks of your company's data.
pl: Tabele są budulcem danych firmy.

en: See all segments
pl: Zobacz wszystkie segmenty

en: See all tables
pl: Zobacz wszystkie tabele

en: Other things to know about our data
pl: Inne informacje o naszych danych

en: Find out more
pl: Dowiedz się więcej

en: A good way to get to know your data is by spending a bit of time exploring the different tables and other info available to you. It may take a while, but you'll start to recognize names and meanings over time.
pl: Dobrym sposobem na poznanie danych jest spędzanie trochę czasu na poznawanie różnych tabel i innych informacji dostępnych dla Ciebie. Może to zająć trochę czasu, ale zaczniesz rozpoznawać nazwy i znaczenia w czasie.

en: Explore our data
pl: Poznaj nasze dane

en: Have questions?
pl: Masz pytania?

en: Contact {0}
pl: Kontakt {0}

en: Help new Metabase users find their way around.
pl: Pomóż odnaleźć się nowym użytkownikom Metabase.

en: The Getting Started guide highlights the dashboard, metrics, segments, and tables that matter most, and informs your users of important things they should know before digging into the data.
pl: Przewodnik wprowadzający podświetla pulpit, metryki, segmenty i tabele, które mają największe znaczenie, i informuje użytkowników o ważnych rzeczach, które powinni znać przed kopaniem w danych.

en: Is there an important dashboard for your team?
pl: Czy istnieje ważny pulpit dla Twojego zespołu?

en: Create a dashboard now
pl: Utwórz pulpit teraz

en: What is your most important dashboard?
pl: Jaki jest Twój najważniejszy pulpit?

en: Do you have any commonly referenced metrics?
pl: Czy masz jakieś powszechnie odniesienia metryki?

en: Learn how to define a metric
pl: Dowiedz się, jak zdefiniować metrykę

en: What are your 3-5 most commonly referenced metrics?
pl: Jakie są Twoje 3-5 najczęściej odniesienia metryki?

en: Add another metric
pl: Dodaj kolejną metrykę

en: Do you have any commonly referenced segments or tables?
pl: Czy masz często odwołuje się segmenty lub tabele?

en: Learn how to create a segment
pl: Dowiedz się, jak utworzyć segment

en: What are 3-5 commonly referenced segments or tables that would be useful for this audience?
pl: Co to są 3-5 powszechnie odniesienia segmenty lub tabele, które byłyby przydatne dla tej grupy odbiorców?

en: Add another segment or table
pl: Dodawanie kolejnego segmentu lub tabeli

en: Is there anything your users should understand or know before they start accessing the data?
pl: Czy jest coś, co użytkownicy powinni zrozumieć lub wiedzieć, zanim zaczną uzyskiwać dostęp do danych?

en: What should a user of this data know before they start accessing it?
pl: Co powinien wiedzieć użytkownik tych danych przed rozpoczęciem dostępu do niego?

en: E.g., expectations around data privacy and use, common pitfalls or misunderstandings, information about data warehouse performance, legal notices, etc.
pl: Na przykład, oczekiwania dotyczące prywatności i użytkowania danych, Najczęstsze pułapki lub nieporozumienia, informacje o wydajności hurtowni danych, informacjach prawnych itp.

en: Is there someone your users could contact for help if they're confused about this guide?
pl: Czy jest ktoś Twój użytkownik kulisy nawiązywać kontakt pod kątem współpracownik jeśli oni ' pomieszany około ten kierować?

en: Who should users contact for help if they're confused about this data?
pl: Kto powinien skontaktować się z działem pomocy, jeśli nie zna tych danych?

en: Please enter a revision message
pl: Proszę wprowadzić komunikat poprawki

en: Why this Metric is interesting
pl: Dlaczego ta Metryka jest interesująca

en: Things to be aware of about this Metric
pl: Co należy wiedzieć o tej Metryce

en: How this Metric is calculated
pl: Jak obliczana jest ta Metryka

en: Nothing on how it's calculated yet
pl: Nic o tym, jak jest jeszcze obliczone

en: Other fields you can group this metric by
pl: Inne pola, po których możesz grupować tę metrykę

en: Fields you can group this metric by
pl: Pola, po których możesz grupować tę metrykę

en: Metrics are the official numbers that your team cares about
pl: Metryki to oficjalne liczby, na których zależy Twojemu zespołowi

en: Metrics will appear here once your admins have created some
pl: Metryki pojawią się tutaj, gdy Twoi Administratorzy utworzyli kilka

en: Learn how to create metrics
pl: Dowiedz się, jak tworzyć metryki

en: Questions about this metric will appear here as they're added
pl: Zapytania dotyczące tej metryki pojawią się tutaj, jak są dodawane

en: There are no revisions for this metric
pl: Nie ma żadnych wersji dla tej metryki

en: Revision history for {0}
pl: Historia zmian dla {0}

en: X-ray this metric
pl: Prześwietl X-ray tą Metrykę

en: Why this Segment is interesting
pl: Dlaczego ten segment jest interesujący

en: Things to be aware of about this Segment
pl: Co należy wiedzieć o tym segmencie

en: Segments are interesting subsets of tables
pl: Segmenty to interesujące podzbiory tabel

en: Defining common segments for your team makes it even easier to ask questions
pl: Definiowanie wspólnych segmentów zespołu ułatwia jeszcze łatwiejsze zadawanie pytań

en: Segments will appear here once your admins have created some
pl: Segmenty pojawią się tutaj, gdy Twoi Administratorzy utworzyli kilka

en: Learn how to create segments
pl: Dowiedz się, jak tworzyć segmenty

en: Questions about this segment will appear here as they're added
pl: Zapytania dotyczące tego segmentu pojawią się w miarę ich dodawania

en: There are no revisions for this segment
pl: Nie ma żadnych poprawek dla tego segmentu

en: Fields in this segment
pl: Pola w tym segmencie

en: Questions about this segment
pl: Zapytania dotyczące tego segmentu

en: X-ray this segment
pl: Prześwietl X-ray ten segment

en: Login
pl: Zaloguj się

en: Search
pl: Szukaj

en: Dashboard
pl: Pulpit

en: New Question
pl: Nowe zapytanie

en: Select the type of Database you use
pl: Wybierz typ używanej bazy danych

en: Add your data
pl: Dodaj swoje dane

en: I'll add my own data later
pl: Dodam własne dane później

en: Connecting to {0}
pl: Łączenie do {0}

en: You’ll need some info about your database, like the username and password. If you don’t have that right now, Metabase also comes with a sample dataset you can get started with.
pl: Potrzebujesz informacji o bazie danych, takiej jak nazwa użytkownika i hasło. Jeśli nie masz tego już teraz, Metabase jest również dostarczana z przykładowym zestawem danych, który można rozpocząć.

en: I'll add my data later
pl: Dodam moje dane później

en: Control automatic scans
pl: Sterowanie automatycznym skanowaniem

en: Usage data preferences
pl: Preferencje danych użycia

en: Thanks for helping us improve
pl: Dzięki za pomoc w usprawnianiu nas

en: We won't collect any usage events
pl: Nie będziemy zbierać żadnych zdarzeń użycia

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about usage through Google Analytics.
pl: Aby pomóc w ulepszaniu Metabase, chcielibyśmy zebrać pewne dane dotyczące użycia w Google Analytics.

en: Here's a full list of everything we track and why.
pl: Oto pełna lista wszystkiego, co śledzimy i dlaczego.

en: Allow Metabase to anonymously collect usage events
pl: Zezwalaj na anonimowe zbieranie zdarzeń użycia Metabase

en: Metabase {0} collects anything about your data or question results.
pl: Metabase {0} nie gromadzi żadnych informacji na temat Twoich danych ani wyników pytań.

en: never
pl: nigdy

en: All collection is completely anonymous.
pl: Wszystkie dane są całkowicie anonimowe.

en: Collection can be turned off at any point in your admin settings.
pl: Zbieranie danych możesz wyłączyć w dowolnym momencie w ustawieniach administratora.

en: If you feel stuck
pl: Jeśli czujesz, że utknąłeś

en: our getting started guide
pl: nasz przewodnik dla początkujących

en: is just a click away.
pl: znajduje się zaledwie kilka kliknięć stąd.

en: Welcome to Metabase
pl: Witamy w Metabase

en: Looks like everything is working. Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
pl: Wygląda na to, że wszystko działa. Teraz niech cię poznać, połączyć się z danymi, i zacząć znaleźć kilka odpowiedzi!

en: Let's get started
pl: Zacznijmy

en: You're all set up!
pl: Wszystko ustawione!

en: Take me to Metabase
pl: Zabierz mnie do Metabase

en: What should we call you?
pl: Jak powinniśmy Cię nazywać?

en: Hi, {0}. nice to meet you!
pl: Cześć, {0} miło Cię poznać!

en: Create a password
pl: Stwórz hasło

en: Shhh...
pl: Szzz...

en: Confirm password
pl: Potwierdź hasło

en: Shhh... but one more time so we get it right
pl: Szzz... więc jeszcze raz, aby to prawidłowo zadziałało

en: Your company or team name
pl: Nazwa firmy lub nazwa zespołu

en: Department of awesome
pl: Dział niesamowitości

en: Metabot is admiring your integers…
pl: Metabot podziwia twoje liczby...

en: Metabot is performing billions of differential equations…
pl: Metabot oblicza miliardy równań różniczkowych…

en: Metabot is doing science…
pl: Metabot analizuje…

en: Metabot is checking out your metrics…
pl: Metabot sprawdza Twoje metryki…

en: Metabot is looking for trends and outliers…
pl: Metabot szuka trendów i odchyłek…

en: Metabot is consulting the quantum abacus…
pl: Metabot konsultuje się z Liczydłem Kwantowym…

en: Metabot is feeling pretty good about all this…
pl: Metabot ma dobre przeczucia o tym wszystkim…

en: We’ll show you some interesting explorations of your data in
    just a few minutes.
pl: W ciągu kilku minut pokażemy Ci kilka interesujących eksploracji Twoich danych.

en: This seems to be taking a while. In the meantime, you can check out one of these example explorations to see what Metabase can do for you.
pl: To powinno zająć chwilę. W międzyczasie możesz sprawdzić jedną z tych przykładowych eksploracji, aby sprawdzić, co Metabase może zrobić dla Ciebie.

en: I took a look at the data you just connected, and I have some explorations of interesting things I found. Hope you like them!
pl: Rzuciłem okiem na dane które właśnie połączyłeś, i znalazłem kilka ciekawych eksploracji. Mam nadzieję, że Ci się spodoba!

en: I'm done exploring for now
pl: Właśnie zrobiłem eksplorację

en: Welcome to the Query Builder!
pl: Witamy w kreatorze zapytań!

en: The Query Builder lets you assemble questions (or "queries") to ask about your data.
pl: Kreator zapytań umożliwia złożenie pytań (lub "zapytań") w celu poproszenia o dane.

en: Tell me more
pl: Powiedz mi więcej

en: Start by picking the table with the data that you have a question about.
pl: Zacznij od pobrania tabeli z danymi, na które masz zapytanie.

en: Go ahead and select the "Orders" table from the dropdown menu.
pl: Śmiało - wybierz tabelę "Zamówienia" z menu rozwijanego.

en: Filter your data to get just what you want.
pl: Filtruj dane, aby uzyskać tylko to, co chcesz.

en: Click the plus button and select the "Created At" field.
pl: Kliknij przycisk Plus i wybierz pole "Utworzone przez".

en: Here we can pick how many days we want to see data for, try 10
pl: W tym miejscu możemy wybrać, ile dni chcemy zobaczyć dane, wypróbuj 10

en: Here's where you can choose to add or average your data, count the number of rows in the table, or just view the raw data.
pl: W tym miejscu można wybrać Dodawanie lub uśrednianie danych, policzyć liczbę wierszy w tabeli lub po prostu wyświetlić dane.

en: Try it: click on <strong>Raw Data</strong> to change it to <strong>Count of rows</strong> so we can count how many orders there are in this table.
pl: Kliknij na <strong> Dane </strong> aby to zmienić na<strong> Zlicz wiersze </strong> tak abyśmy policzyli jak dużo zamówień jest w tej tabeli.

en: Add a grouping to break out your results by category, day, month, and more.
pl: Dodaj grupowanie, aby podzielić wyniki według kategorii, dnia, miesiąca i innych.

en: Let's do it: click on <strong>Add a grouping</strong>, and choose <strong>Created At: by Week</strong>.
pl: Zróbmy to: kliknij na <strong> Dodaj </strong> grupowania i wybierz <strong> utworzone w: przez tydzień </strong>.

en: Click on "by day" to change it to "Week."
pl: Kliknij "według dnia", aby zmienić na "tydzień".

en: Run Your Query.
pl: Uruchom swoje zapytanie

en: You're doing so well! Click <strong>Run query</strong> to get your results!
pl: Tak dobrze sobie radzisz! Kliknij <strong>Uruchom zapytanie</strong>, aby uzyskać wyniki!

en: You can view your results as a chart instead of a table.
pl: Wyniki można wyświetlić jako wykres zamiast tabeli.

en: Everbody likes charts! Click the <strong>Visualization</strong> dropdown and select <strong>Line</strong>.
pl: Wszyscy lubią wykresy! Kliknij <strong>Wizualizacja </strong> i wybierz <strong> Linia </strong>.

en: Well done!
pl: Dobra robota!

en: That's all! If you still have questions, check out our
pl: To wszystko! Jeśli nadal masz zapytania, sprawdź

en: User's Guide
pl: Podręcznik użytkownika

en: Have fun exploring your data!
pl: Baw się dobrze odkrywając swoje dane!

en: Thanks
pl: Dzięki

en: Save Your Questions
pl: Zapisz swoje zapytanie

en: By the way, you can save your questions so you can refer to them later. Saved Questions can also be put into dashboards or Pulses.
pl: Przy okazji, można zapisać swoje zapytania, aby można było odwołać się do nich później. Zapisane zapytania można również umieścić w pulpity lub pulsy.

en: Sounds good
pl: Brzmi świetnie

en: Whoops!
pl: Ups!

en: Sorry, it looks like something went wrong. Please try restarting the tutorial in a minute.
pl: Przepraszamy, wygląda na to, że coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie uruchomić samouczek w minutę.

en: Password updated successfully!
pl: Hasło zostało pomyślnie zaktualizowane!

en: Account updated successfully!
pl: Konto zostało zaktualizowane pomyślnie!

en: Current password
pl: Aktualne hasło

en: Sign in with Google Email address
pl: Zaloguj się za pomocą e-mail Google

en: User Details
pl: Szczegóły użytkownika

en: Reset to defaults
pl: Powróć do ustawień fabrycznych

en: unknown map
pl: nieznana Mapa

en: Grid map requires binned longitude/latitude.
pl: Mapa siatki wymaga długości/szerokości geograficznej.

en: more
pl: więcej

en: Which fields do you want to use for the X and Y axes?
pl: Które pola chcesz użyć dla osi X i Y?

en: Choose fields
pl: Wybierz pola

en: Save as default view
pl: Zapisz jako domyślny widok

en: Draw box to filter
pl: Zaznacz prostokąt, aby filtrować

en: Cancel filter
pl: Anuluj filtr

en: Pin Map
pl: Mapa lokalizacji

en: Unset
pl: Nie ustawiono

en: Rows {0}-{1} of {2}
pl: Wiersze {0}-{1} z {2}

en: Data truncated to {0} rows.
pl: Dane obcięte do {0} wierszy.

en: Could not find visualization
pl: Nie można odnaleźć wizualizacji

en: Could not display this chart with this data.
pl: Nie można wyświetlić tego wykresu z tymi danymi.

en: No results!
pl: Brak wyników!

en: Still Waiting...
pl: Wciąż czekam...

en: This usually takes an average of {0}.
pl: Zazwyczaj trwa to średnio {0}.

en: (This is a bit long for a dashboard)
pl: (jest to trochę za dużo dla pulpitu)

en: This is usually pretty fast but seems to be taking awhile right now.
pl: Zazwyczaj jest to dość szybko, ale wydaje się teraz zajmie jeszcze chwilę.

en: Select a field
pl: Wybierz pole

en: error
pl: błąd

en: Click and drag to change their order
pl: Kliknij i przeciągnij, aby zmienić ich kolejność

en: Add fields from the list below
pl: Dodaj pola z poniższej listy

en: less than
pl: mniej niż

en: greater than
pl: więcej niż

en: less than or equal to
pl: mniej lub tyle samo co

en: greater than or equal to
pl: więcej lub tyle samo co

en: equal to
pl: równy

en: not equal to
pl: nie równy

en: Conditional formatting
pl: Formatowanie warunkowe

en: You can add rules to make the cells in this table change color if
    they meet certain conditions.
pl: Można dodać reguły, aby komórki w tej tabeli zmieniały kolor, jeśli spełniają określone warunki.

en: Add a rule
pl: Dodaj regułę

en: Rules will be applied in this order
pl: Reguły będą stosowane w tej kolejności

en: Click and drag to reorder.
pl: Kliknij i przeciągnij, aby zmienić kolejność.

en: No columns selected
pl: Nie wybrano kolumn

en: Cells in this column will be tinted based on their values.
pl: Komórki w tej kolumnie będą przyciemniane na podstawie ich wartości.

en: When a cell in these columns is {0} it will be tinted this color.
pl: Jeśli komórka w tych kolumnach ma {0}, to kolor ten będzie przyciemniany.

en: Which columns should be affected?
pl: Które kolumny powinny mieć wpływ?

en: Formatting style
pl: Styl formatowania

en: Single color
pl: Pojedynczy kolor

en: Color range
pl: Zakres kolorów

en: When a cell in this column is…
pl: Gdy komórka w tej kolumnie jest…

en: …turn its background this color:
pl: ... zmień tło tego koloru:

en: Highlight the whole row
pl: Podświetl cały wiersz

en: Colors
pl: Kolory

en: Start the range at
pl: Rozpocznij od

en: Smallest value in this column
pl: Najmniejsza wartość w tej kolumnie

en: Smallest value in each column
pl: Najmniejsza wartość w każdej kolumnie

en: Smallest value in all of these columns
pl: Najmniejsza wartość we wszystkich tych kolumnach

en: Custom value
pl: Wartość niestandardowa

en: End the range at
pl: Koniec zakresu na

en: Largest value in this column
pl: Największą wartość w tej kolumnie

en: Largest value in each column
pl: Największa wartość w każdej kolumnie

en: Largest value in all of these columns
pl: Największą wartość we wszystkich tych kolumnach

en: Add rule
pl: Dodaj regułę

en: Update rule
pl: Aktualizuj regułę

en: Visualization is null
pl: Wizualizacja jest pusta

en: Visualization must define an 'identifier' static variable:
pl: Wizualizacja musi definiować statyczną zmienną ‘identifier’:

en: Visualization with that identifier is already registered:
pl: Wizualizacja z tym identyfikatorem jest już zarejestrowana:

en: No visualization for {0}
pl: Brak wizualizacji dla {0}

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the x-axis, the values will be summed.
pl: "{0}" jest polem niezagregowanym: Jeśli w punkcie na osi x znajduje się więcej niż jedna wartość, wartości zostaną zsumowane.

en: This chart type requires at least 2 columns.
pl: Ten typ wykresu wymaga co najmniej 2 kolumny.

en: This chart type doesn't support more than {0} series of data.
pl: Ten typ wykresu nie obsługuje więcej niż {0} serii danych.

en: Goal
pl: Cel

en: Doh! The data from your query doesn't fit the chosen display choice. This visualization requires at least {0} {1} of data.
pl: Dane z zapytania nie pasują do wybranego wyboru wyświetlania. Ta wizualizacja wymaga co najmniej {0} {1} danych.

en: column
pl: kolumna

en: No dice. We have {0} data {1} to show and that's not enough for this visualization.
pl: Nie da rady. Mamy {0} danych {1} do pokazania i to nie wystarcza dla tej wizualizacji.

en: point | points
pl[0]: punkt
pl[1]: punkty
pl[2]: punktów
pl[3]: punktów

en: Bummer. We can't actually do a pin map for this data because we require both a latitude and longitude column.
pl: Nie możemy aktualnie spiąć mapy tymi danymi, ponieważ wymagamy zarówno szerokości i długości geograficznej kolumny.

en: Please configure this chart in the chart settings
pl: Proszę skonfigurować ten wykres w ustawieniach wykresu

en: Edit Settings
pl: Edytuj ustawienia

en: xValues missing!
pl: brakuje wartości X!

en: X-axis
pl: Oś X

en: Add a series breakout...
pl: Dodaj serię przełamania...

en: Y-axis
pl: Oś Y

en: Add another series...
pl: Dodaj kolejną serię...

en: Bubble size
pl: Rozmiar bąbelka

en: Line
pl: Linia

en: Curve
pl: Krzywa

en: Step
pl: Krok

en: Show point markers on lines
pl: Pokaż znaczniki punktów w wierszach

en: Stacking
pl: Układanie

en: Don't stack
pl: Nie układaj

en: Stack
pl: Ułóż

en: Stack - 100%
pl: Ułożone -100%

en: Show goal
pl: Pokaż cel

en: Goal value
pl: Wartość celu

en: Replace missing values with
pl: Zastąp brakujące wartości

en: Nothing
pl: Nic

en: Linear Interpolated
pl: Interpolacja liniowa

en: X-axis scale
pl: Skala osi X

en: Timeseries
pl: Seria czasu

en: Linear
pl: Liniowa

en: Power
pl: Potęgowa

en: Log
pl: Logarytmiczna

en: Ordinal
pl: Porządkowa

en: Y-axis scale
pl: Skala osi Y

en: Show x-axis line and marks
pl: Pokaż oś x linii i znaczników

en: Compact
pl: Kompaktowy

en: Rotate 45°
pl: Obróć o 45 stopni

en: Rotate 90°
pl: Obróć o 90 stopni

en: Show y-axis line and marks
pl: Pokaż linię i znaczniki osi y

en: Auto y-axis range
pl: Automatyczny zakres osi y

en: Use a split y-axis when necessary
pl: W razie potrzeby użyj podzielonej osi y

en: Show label on x-axis
pl: Pokaż etykietę na osi x

en: X-axis label
pl: Etykieta osi X

en: Show label on y-axis
pl: Pokaż etykietę na osi y

en: Y-axis label
pl: Etykieta osi Y

en: Standard Deviation
pl: Odchylenie standardowe

en: Area
pl: Obszar

en: area chart
pl: wykres warstwowy

en: Bar
pl: Słupek

en: bar chart
pl: wykres słupkowy

en: Which fields do you want to use?
pl: Które pola chcesz użyć?

en: Funnel
pl: Lejek

en: Measure
pl: Wykonaj pomiar

en: Funnel type
pl: Typ lejka

en: Bar chart
pl: Wykres słupkowy

en: line chart
pl: wykres liniowy

en: Please select longitude and latitude columns in the chart settings.
pl: Proszę wybrać kolumny długości i szerokości geograficznej w ustawieniach wykresu.

en: Please select a region map.
pl: Proszę wybrać mapę regionu.

en: Please select region and metric columns in the chart settings.
pl: Wybierz kolumny region i metryczne w ustawieniach wykresu.

en: Map
pl: Mapa

en: Map type
pl: Rodzaj mapy

en: Region map
pl: Mapa regionu

en: Pin map
pl: Mapa lokalizacji

en: Pin type
pl: Typ przypięcia

en: Tiles
pl: Kafelki

en: Markers
pl: Oznaczenia

en: Latitude field
pl: Pole szerokości geograficznej

en: Longitude field
pl: Pole długości geograficznej

en: Metric field
pl: Pole metryczne

en: Region field
pl: Pole region

en: Radius
pl: Promień

en: Blur
pl: Rozmycie

en: Min Opacity
pl: Min. krycie

en: Max Zoom
pl: Max powiększenie

en: No relationships found.
pl: Nie znaleziono relacji.

en: via {0}
pl: przez {0}

en: This {0} is connected to:
pl: Obiekt {0} jest połączony z:

en: Object Detail
pl: Szczegóły obiektu

en: object
pl: element

en: Total
pl: Razem

en: Which columns do you want to use?
pl: Które kolumny chcesz użyć?

en: Pie
pl: Wykres kołowy

en: Dimension
pl: Wymiary

en: Show legend
pl: Pokaż legendę

en: Show percentages in legend
pl: Pokaż procenty w legendzie

en: Minimum slice percentage
pl: Minimalna wartość procentowa fragmentu

en: Goal met
pl: Osiągnięty cel

en: Goal exceeded
pl: Przekroczono cel

en: Goal {0}
pl: Cel {0}

en: Progress visualization requires a number.
pl: Wizualizacja postępów wymaga podania liczby.

en: Progress
pl: Postęp

en: Color
pl: Kolor

en: Row Chart
pl: Wykres rzędowy

en: row chart
pl: wykres wierszowy

en: Separator style
pl: Styl separatora

en: Number of decimal places
pl: Liczba miejsc dziesiętnych

en: Add a prefix
pl: Dodaj prefiks

en: Add a suffix
pl: Dodaj sufiks

en: Multiply by a number
pl: Pomnóż przez liczbę

en: Scatter
pl: Wykres bąbelkowy

en: scatter plot
pl: wykres bąbelkowy

en: Pivot the table
pl: Przestawianie tabeli

en: Visible fields
pl: Pola widoczne

en: Write here, and use Markdown if you'd like
pl: Pisz tutaj, możesz użyć składni Markdown

en: Vertical Alignment
pl: Wyrównanie w pionie

en: Top
pl: Góra

en: Middle
pl: Środek

en: Bottom
pl: Dół

en: Horizontal Alignment
pl: Wyrównanie

en: Left
pl: Lewa

en: Center
pl: Środek

en: Right
pl: Prawa

en: Show background
pl: Pokaż tło

en: {0} bin | {0} bins
pl[0]: {0} kosz
pl[1]: {0} kosze
pl[2]: {0} koszy
pl[3]: {0} koszy

en: Auto binned
pl: Automatycznie sortowane

en: DELETE /api/alert/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/alert/:id.
pl: DELETE w /API/Alert/: ID jest przestarzałe. Zamiast tego zmień je na 'archived' przez PUT w /API/Alert/: ID.

en: invalid show value
pl: nieprawidłowe wartości

en: invalid value for prefix
pl: nieprawidłowa wartość prefiksu

en: invalid value for rule name
pl: nieprawidłowa wartość dla nazwy reguły

en: value couldn''t be parsed as base64 encoded JSON
pl: wartość nie mogła być parsowana jako base64 kodowania JSON

en: Invalid entity type
pl: Nieprawidłowy typ encji

en: Invalid comparison entity type. Can only be one of "table", "segment", or "adhoc"
pl: Nieprawidłowy typ jednostki porównania. Może być tylko jeden z "Tabela", "segment" lub "AdHoc"

en: Error running query to determine Card result metadata:
pl: Błąd podczas uruchamiania kwerendy w celu określenia metadanych wyniku karty:

en: DELETE /api/card/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/card/:id.
pl: DELETE w /API/Alert/: ID jest przestarzałe. Zamiast tego zmień je na 'archived' przez PUT w /API/Alert/: ID.

en: Invalid field: {0}
pl: Nieprawidłowe pole: {0}

en: Invalid value ''{0}'' for ''{1}'': {2}
pl: Nieprawidłowa wartość ' ' {0} ' ' dla ' ' {1} ' ': {2}

en: must be one of: {0}
pl: musi być jedną z: {0}

en: Invalid Request.
pl: Nieprawidłowe żądanie.

en: Not found.
pl: Nie znaleziono

en: You don''t have permissions to do that.
pl: Nie masz uprawnień do wykonania tego

en: Internal server error.
pl: Wewnętrzny błąd serwera

en: Warning: endpoint {0}/{1} does not have a docstring.
pl: Ostrzeżenie: punkt końcowy {0}/{1} nie ma docstring.

en: starting streaming request
pl: rozpoczęcie żądania strumieniowego

en: connection closed, canceling request
pl: połączenie zamknięte, anulowanie żądania

note: a newline padding character as it's harmless and will allow us to check if the client is connected. If sending this character fails because the connection is closed, the chan will then close.  Newlines are no-ops when reading JSON which this depends upon.
en: Response not ready, writing one byte & sleeping...
pl: Odpowiedź nie jest gotowa...

en: Public sharing is not enabled.
pl: Udostępnianie publiczne nie jest włączone.

en: Embedding is not enabled.
pl: Osadzanie nie jest włączone.

en: The object has been archived.
pl: Obiekt został zarchiwizowany.

en: Attempted to return a boolean as an API response. This is not allowed!
pl: Podjęto próbę zwrócenia wartości boolean jako odpowiedzi interfejsu API. Nie jest to dozwolone!

en: Source query for this query is Card {0}
pl: Kwerenda źródłowa dla tej kwerendy to Karta {0}.

en: Invalid export format: {0}
pl: Nieprawidłowy format eksportu: {0}

en: Invalid JSON URL or resource: {0}
pl: Nieprawidłowy JSON URL lub zasób : {0}

en: JSON containing information about custom GeoJSON files for use in map visualizations instead of the default US State or World GeoJSON.
pl: JSON zawierający informacje o niestandardowych plikach GeoJSON do wykorzystania w wizualizacji map zamiast domyślnego stanu USA lub  World GeoJSON.

en: Invalid custom GeoJSON key: {0}
pl: Nieprawidłowy niestandardowy klucz GeoJSON: {0}

note: ...but if we *still* couldn't find a match, throw an Exception, because we don't want people trying to inject new params
en: Invalid param: {0}
pl: Nieprawidłowy parametr: {0}

en: DELETE /api/pulse/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/pulse/:id.
pl: DELETE w /API/Alert/: ID jest przestarzałe. Zamiast tego zmień je na 'archived' przez PUT w /API/Alert/: ID.

en: API endpoint does not exist.
pl: Punkt końcowy interfejsu API nie istnieje.

en: Password did not match stored password.
pl: Hasło nie pasuje do przechowywanego hasła.

en: did not match stored password
pl: nie pasuje do przechowywanego hasła

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication {0}
pl: Problem z połączeniem z serwerem LDAP, powrót do uwierzytelniania lokalnego {0}

en: Invalid reset token
pl: Nieprawidłowy token resetowania

en: Client ID for Google Auth SSO. If this is set, Google Auth is considered to be enabled.
pl: Identyfikator klienta dla Google Auth SSO. Jeśli jest to ustawione, Google Auth jest uznawany za włączony.

en: When set, allow users to sign up on their own if their Google account email address is from this domain.
pl: Po ustawieniu, zezwól użytkownikom na samodzielne zalogowanie się, jeśli ich adres e-mail konta Google pochodzi z tej domeny.

en: Invalid Google Auth token.
pl: Nieprawidłowy token uwierzytelniania Google.

en: Email is not verified.
pl: E-mail nie jest zweryfikowany.

en: You''ll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
pl: Będziesz potrzebował administratora, aby utworzyć konto Matabase, zanim będzie można użyć Google, aby się zalogować.

en: Successfully authenticated Google Auth token for: {0} {1}
pl: Pomyślnie uwierzytelniony Google Auth token: {0} {1}

en: Add a database
pl: Dodaj bazę danych

en: Get connected
pl: Połącz się

en: Connect to your data so your whole team can start to explore.
pl: Połącz się z danymi, aby cały zespół mógł rozpocząć eksplorację.

en: Set up email
pl: Ustaw adres email

en: Add email credentials so you can more easily invite team members and get updates via Pulses.
pl: Dodaj poświadczenia e-mail, dzięki czemu łatwiej możesz zaprosić członków zespołu i uzyskać aktualizacje za pośrednictwem pulsów.

en: Set Slack credentials
pl: Ustawianie poświadczeń Slack

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via pulses and ask questions with MetaBot.
pl: Czy Twój zespół używa Slack? Jeśli tak, możesz wysyłać automatyczne aktualizacje poprzez pulsy i zadawać zapytania przez MetaBot.

en: Invite team members
pl: Zaproś członków zespołu

en: Share answers and data with the rest of your team.
pl: Udostępniaj odpowiedzi i dane pozostałym członkom zespołu.

en: Hide irrelevant tables
pl: Ukrywanie nieistotnych tabel.

en: Curate your data
pl: Nadzoruj swoje dane

en: If your data contains technical or irrelevant info you can hide it.
pl: Jeśli dane zawierają informacje techniczne lub nieistotne, można je ukryć.

en: Organize questions
pl: Organizowanie pytań

en: Have a lot of saved questions in {0}? Create collections to help manage them and add context.
pl: Masz dużo zapisanych zapytań w {0}? Twórz kolekcje, aby ułatwić zarządzanie nimi i dodać kontekst.

en: Create metrics
pl: Tworzenie metryk

en: Define canonical metrics to make it easier for the rest of your team to get the right answers.
pl: Zdefiniuj metryki kanoniczne, aby ułatwić pozostałej części zespołu uzyskanie odpowiednich odpowiedzi.

en: Create segments
pl: Tworzenie segmentów

en: Keep everyone on the same page by creating canonical sets of filters anyone can use while asking questions.
pl: Zachowaj wszystkich na tej samej stronie, tworząc kanoniczny zestawów filtrów, z których każdy może korzystać podczas zadawania pytań.

en: Table ''{0}'' is now visible. Resyncing.
pl: Tabela ' ' {0} ' ' jest teraz widoczna. Resynchronizacja.

en: Auto bin
pl: Automatyczne sortowanie

en: Don''t bin
pl: Nie sortuj

en: Day
pl: Dzień

note: note the order of these options corresponds to the order they will be shown to the user in the UI
en: Minute
pl: Minuta

en: Hour
pl: Godzina

en: Quarter
pl: Kwartał

en: Minute of Hour
pl: Minuta z godziny

en: Hour of Day
pl: Godzina z dnia

en: Day of Week
pl: Dzień tygodnia

en: Day of Month
pl: Dzień miesiąca

en: Day of Year
pl: Dzień roku

en: Week of Year
pl: Tydzień w roku

en: Month of Year
pl: Miesiąc w roku

en: Quarter of Year
pl: Ćwiartka roku

en: 10 bins
pl: 10 sortowań

en: 50 bins
pl: 50 sortowań

en: 100 bins
pl: 100 sortowań

en: Bin every 0.1 degrees
pl: Sortuj co 0,1 stopnia

en: Bin every 1 degree
pl: Sortuj co 1 stopień

en: Bin every 10 degrees
pl: Sortuj co 10 stopni

en: Bin every 20 degrees
pl: Sortuj co 20 stopni

note: returns `true` if successful -- see JavaDoc
en: No appropriate image writer found!
pl: Nie odnaleziono odpowiedniego edytora zdjęć!

en: Email address already in use.
pl: Adres e-mail jest już w użyciu.

en: Email address already associated to another user.
pl: Adres e-mail jest już powiązany z innym użytkownikiem.

en: Not able to reactivate an active user
pl: Nie można reaktywować aktywnego użytkownika

en: Invalid password
pl: Niepoprawne hasło

en: All {0}
pl: Wszystkie {0}

en: {0}, all {1}
pl: {0}, wszystkie {1}

en: Comparison of {0} and {1}
pl: Porównanie {0} z {1}

en: sum
pl: suma

en: average
pl: średnia

en: minumum
pl: minimum

en: maximum
pl: maksimum

en: distinct count
pl: liczba unikalnych

en: standard deviation
pl: odchylenie standardowe

en: cumulative count
pl: skumulowana liczba

en: cumulative sum
pl: skumulowana suma

en: {0} and {1}
pl: {0} i {1}

en: {0} of {1}
pl: {0} z {1}

en: {0} by {1}
pl: {0} na {1}

en: {0} in the {1} segment
pl: {0} w segmencie {1}

en: {0} metric | {0} metrics
pl[0]: {0} metryka
pl[1]: {0} metryki
pl[2]: {0} metryk
pl[3]: {0} metryk

en: {0} field | {0} fields
pl[0]: {0} pole
pl[1]: {0} pola
pl[2]: {0} pól
pl[3]: {0} pól

en: "{0}" question
pl: zapytanie "{0}"

en: Compare with {0}
pl: Porównaj z {0}

en: Compare with entire dataset
pl: Porównaj z całym zbiorem

en: Applying heuristic %s to %s.
pl: Zastosowanie heurystyki %s do %s.

en: Dimensions bindings:n%s
pl: Wymiary powiązane:n%s

en: Using definitions:nMetrics:n%snFilters:n%s
pl: Korzystanie z definicji:nMetrics:n%snFilters:n%s

en: Can''t create dashboard for {0}
pl: Nie można utworzyć pulpitu dla {0}

en: {0}st
pl: {0}

en: {0}nd
pl: {0}

en: {0}rd
pl: {0}

en: {0}th
pl: {0}

en: at {0}
pl: {0}

en: on {0}
pl: {0}

en: in {0} week - {1}
pl: w {0} tygodniu - {1}

en: in {0}
pl: w {0}

en: in Q{0} - {1}
pl: w Q{0} - {1}

en: {0} is {1}
pl: {0} jest {1}

en: {0} is between {1} and {2}
pl: {0} jest pomiędzy {1} i {2}

en: {0} is between {1} and {2}; and {3} is between {4} and {5}
pl: {0} jest pomiędzy {1} i {2}; i {3} jest pomiędzy {4} i {5}

en: where {0}
pl: gdzie {0}

en: A closer look at {0}
pl: Bliższe spojrzenie na {0}

en: A closer look at the {0}
pl: Bliższe spojrzenie na {0}

en: Adding %s cards to dashboard %s:n%s
pl: Dodawanie %s kart do pulpitu %s:n%s

en: 0 <= score <= {0}
pl: 0 < = wynik < = {0}

en: 1 <= width <= {0}
pl: 1 < = szerokość < = {0}

en: Valid metrics references
pl: Prawidłowe referencje metryk

en: Valid filters references
pl: Prawidłowe referencje filtrów

en: Valid group references
pl: Prawidłowe referencje grup

en: Valid order_by references
pl: Prawidłowe referencje sortowań

en: Valid dashboard filters references
pl: Prawidłowe referencje filtrów pulpitów

en: Valid dimension references
pl: Prawidłowe referencje wymiarów

en: Valid card dimension references
pl: Prawidłowe referencje kart wymiarów

en: Error parsing %s:n%s
pl: Błąd w parsowaniu %s:n%s

en: No user found with email address ''{0}''.
pl: Nie ma użytkownika z adresem e-mail "{0}".

en: Please check the spelling and try again.
pl: Sprawdź pisownię i spróbuj ponownie.

en: Resetting password for {0}...
pl: Resetowanie hasła {0}...

en: FAIL [[[{0}]]]
pl: Błąd  [[{0}]]]

en: Please use the following URL to setup your Metabase installation:
pl: Aby skonfigurować instalację Matabase, należy użyć następującego adresu URL:

en: Metabase Shutting Down ...
pl: Trwa zamykanie Metabase...

en: Metabase Shutdown COMPLETE
pl: Zakończenie zamykania Metabase

en: Starting Metabase version {0} ...
pl: Uruchamianie Metabase w wersji {0}...

en: System timezone is ''{0}'' ...
pl: Strefa czasowa systemu to ' ' {0} ' '...

note: startup database.  validates connection & runs any necessary migrations
en: Setting up and migrating Metabase DB. Please sit tight, this may take a minute...
pl: Konfigurowanie i migrowanie Metabase DB. Proszę czekać, może to potrwać minutę...

en: Looks like this is a new installation ... preparing setup wizard
pl: Wygląda na to, że jest to nowa instalacja... Przygotowanie Kreatora konfiguracji

en: Metabase Initialization COMPLETE
pl: Zakończenie inicjowania Metabase

en: Launching Embedded Jetty Webserver with config:
pl: Uruchomienie Embedded Jetty Webserve w konfiguracji:

en: Shutting Down Embedded Jetty Webserver
pl: Wyłączanie Embedded Jetty Webserver

en: Starting Metabase in STANDALONE mode
pl: Uruchamianie Metabase w trybie autonomicznym

en: Metabase Initialization FAILED
pl: Inicjowanie Metabase nie powiodło się

en: Database has migration lock; cannot run migrations.
pl: Baza danych ma blokadę migracji; nie można uruchomić migracji.

en: You can force-release these locks by running `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.
pl: Można wymusić uwolnienie tych blokad, uruchamiając `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.

en: Checking if Database has unrun migrations...
pl: Sprawdzanie, czy baza danych ma nieuruchomione migracje...

en: Database has unrun migrations. Waiting for migration lock to be cleared...
pl: Baza danych ma nieuruchomione migracje. Oczekiwanie na blokadę migracji do wyczyszczenia...

en: Migration lock is cleared. Running migrations...
pl: Blokada migracji jest wyczyszczone. Przeprowadzanie migracji...

en: Migration lock cleared, but nothing to do here! Migrations were finished by another instance.
pl: Blokada migracji wyczyszczone, ale nic nie ma do roboty! Migracje zostały zakończone przez inną instancję.

note: Set up liquibase and let it do its thing
en: Setting up Liquibase...
pl: Konfiguracja Liquibase...

en: Liquibase is ready.
pl: Liquibase jest gotowy.

en: Verifying {0} Database Connection ...
pl: Weryfikowanie {0} połączenia z bazą danych ...

en: Verify Database Connection ...
pl: Sprawdź połączenie z bazą danych...

en: Running Database Migrations...
pl: Uruchamianie migracji bazy danych...

en: Database Migrations Current ...
pl: Bieżąca migracja bazy danych ...

en: Hmm, we couldn''t connect to the database.
pl: Hmm, nie mogliśmy połączyć się z bazą danych.

en: Make sure your host and port settings are correct
pl: Upewnij się, że ustawienia hosta i portu są poprawne

en: We couldn''t connect to the ssh tunnel host.
pl: Nie mogliśmy połączyć się z hostem tunelu SSH.

en: Check the username, password.
pl: Sprawdź nazwę użytkownika i hasło.

en: Check the hostname and port.
pl: Sprawdź nazwę hosta i port.

en: Looks like the database name is incorrect.
pl: Wygląda na to, że nazwa bazy danych jest niepoprawna

en: It looks like your host is invalid.
pl: Wygląda na to, że twój host jest nieprawidłowy.

en: Please double-check it and try again.
pl: Proszę dokładnie sprawdzić i spróbuj ponownie.

en: Looks like your password is incorrect.
pl: Wygląda na to, że hasło jest niepoprawne.

en: Looks like you forgot to enter your password.
pl: Wygląda na to, że zapomniałeś wpisać swoje hasło.

en: Looks like your username is incorrect.
pl: Wygląda na to, że twoja nazwa użytkownika jest nieprawidłowa.

en: Looks like the username or password is incorrect.
pl: Wygląda jakby nazwa użytkownika lub hasło jest niepoprawne.

note: ## CONFIG
en: Connection timezone to use when executing queries. Defaults to system timezone.
pl: Strefa czasowa połączenia do użycia podczas wykonywania kwerend. Domyślnie strefa czasowa systemu.

en: Registered driver {0} {1}
pl: Zarejestrowany sterownik {0} {1}

en: No -init-driver function found for ''{0}''
pl: Nie znaleziono funkcji-init-Driver dla ' ' {0} ' '

en: Unable to parse date string ''{0}'' for database engine ''{1}''
pl: Nie można przeanalizować ciągu daty ' ' {0} ' ' dla silnika bazy danych ' ' {1} ' '

note: all-NULL columns in DBs like Mongo w/o explicit types
en: Don''t know how to map class ''{0}'' to a Field base_type, falling back to :type/*.
pl: Nie wiadomi jak mapować klasy ' ' {0} ' ' do pola base_type, powrót do: Type/*.

en: Failed to connect to database: {0}
pl: Nie można połączyć się z bazą danych: {0}

en: Invalid BigQuery identifier: ''{0}''
pl: Nieprawidłowy identyfikator BigQuery: ' ' {0} ' '

en: BigQuery statements can't be parameterized!
pl: Instrukcje BigQuery nie mogą być parametryzowane!

en: Failed to set timezone:
pl: Nie można ustawić strefy czasowej:

en: You must enable the Google Analytics API. Use this link to go to the Google Developers Console: {0}
pl: Musisz włączyć interfejs API Google Analytics. Użyj tego linku, aby przejść do konsoli deweloperów Google: {0}

en: Running SQL queries against H2 databases using the default (admin) database user is forbidden.
pl: Uruchamianie zapytań SQL do H2-baz danych przy użyciu domyślnego (admin) użytkownika bazy danych jest zabronione.

en: Error: metabase.driver.FixedHiveDriver is registered, but JDBC does not seem to be using it.
pl: Błąd: MetaBase. Driver. FixedHiveDriver jest zarejestrowany, ale JDBC nie wydaje się używać go.

en: Found metabase.driver.FixedHiveDriver.
pl: Znaleziono Metabase. Driver. FixedHiveDriver.

en: Successfully registered metabase.driver.FixedHiveDriver with JDBC.
pl: Pomyślnie zarejestrowano Metabase. Driver. FixedHiveDriver z JDBC.

note: CONFIG TODO - smtp-port should be switched to type :integer
en: Email address you want to use as the sender of Metabase.
pl: Adres e-mail, którego chcesz użyć jako nadawcy Metabase.

en: The address of the SMTP server that handles your emails.
pl: Adres serwera SMTP, który obsługuje wiadomości e-mail.

en: SMTP username.
pl: Użytkownik SMTP

en: SMTP password.
pl: Hasło SMTP

en: The port your SMTP server uses for outgoing emails.
pl: Port używany przez serwer SMTP dla wychodzących wiadomości e-mail.

en: SMTP secure connection protocol. (tls, ssl, starttls, or none)
pl: Protokół bezpiecznego połączenia SMTP. (TLS, SSL, STARTTLS lub none)

en: none
pl: żaden

en: SMTP host is not set.
pl: Nie ustawiono hosta SMTP.

en: Failed to send email
pl: Nie udało się wysłać wiadomości e-mail

en: Error testing SMTP connection
pl: Błąd podczas testowania połączenia SMTP

en: Enable LDAP authentication.
pl: Włącz uwierzytelnianie LDAP.

en: Server hostname.
pl: Nazwa serwera

en: Server port, usually 389 or 636 if SSL is used.
pl: Port serwera, zazwyczaj 389 lub 636, jeśli używany jest protokół SSL.

en: Use SSL, TLS or plain text.
pl: Użyj protokołu SSL, TLS lub zwykły tekst.

en: The Distinguished Name to bind as (if any), this user will be used to lookup information about other users.
pl: Distinguished Name a do powiązania (jeśli istnieje), ten użytkownik będzie używany do wyszukiwania informacji o innych użytkowników.

en: The password to bind with for the lookup user.
pl: Hasło, które chcesz powiązać z dla użytkownika wyszukiwania.

en: Search base for users. (Will be searched recursively)
pl: Baza wyszukiwania dla użytkowników. (będzie wyszukiwany rekurencyjnie)

en: Attribute to use for the user's email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
pl: Atrybut używany dla e-mail użytkownika. (zazwyczaj "mail", "e-mail" lub "userPrincipalName")

en: Attribute to use for the user''s first name. (usually ''givenName'')
pl: Atrybut używany dla imienia użytkownika. (zazwyczaj "givenName")

en: Attribute to use for the user''s last name. (usually ''sn'')
pl: Atrybut używany dla nazwiska użytkownika. (zwykle "sn")

en: Enable group membership synchronization with LDAP.
pl: Włącz synchronizację członkostwa grupy z LDAP.

en: Search base for groups, not required if your LDAP directory provides a ''memberOf'' overlay. (Will be searched recursively)
pl: Baza wyszukiwania dla grup, nie jest wymagana, jeśli katalog LDAP zawiera nakładkę ' memberOf ' '. (będzie wyszukiwany rekurencyjnie)

note: Should be in the form: {"cn=Some Group,dc=...": [1, 2, 3]} where keys are LDAP groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing LDAP to Metabase group mappings.
pl: JSON zawierający LDAP do mapowania grupy Metabase.

note: Define a setting which captures our Slack api token
en: Slack API bearer token obtained from https://api.slack.com/web#authentication
pl: Token API Slack otrzymany z https://API.Slack.com/Web#authentication

en: Enable MetaBot, which lets you search for and view your saved questions directly via Slack.
pl: Włącz MetaBot, który umożliwia wyszukiwanie i wyświetlanie zapisanych pytań bezpośrednio przez Slack.

en: Last MetaBot checkin was {0} ago.
pl: Ostatnie sprawdzanie MetaBot było {0} temu.

en: This instance will now handle MetaBot duties.
pl: Ta instancja będzie teraz obsługiwać obowiązki MetaBot .

en: Here''s what I can {0}:
pl: Oto co mogę {0}:

en: I don''t know how to {0} `{1}`.n{2}
pl: Nie wiem, jak {0} `{1}`.z{2}

en: Uh oh! :cry:n> {0}
pl: No nie! :cry:n> {0}

en: Here''s your {0} most recent cards:n{1}
pl: Oto twoje {0} Najnowsze karty: z {1}

en: Could you be a little more specific? I found these cards with names that matched:n{0}
pl: Możesz być trochę bardziej szczegółowy? Znalazłem takie karty z nazwami, które pasują: n {0}

en: I don''t know what Card `{0}` is. Give me a Card ID or name.
pl: Nie wiem, jaka karta jest "{0}". Podaj identyfikator lub nazwę karty.

en: Show which card? Give me a part of a card name or its ID and I can show it to you. If you don''t know which card you want, try `metabot list`.
pl: Pokazać którą kartę? Podaj część nazwy karty lub jej ID i aby ją pokazać. Jeśli nie wiesz która kartę chcesz, spróbuj `metabot list`.

en: Ok, just a second...
pl: OK, tylko sekundę...

en: Not Found
pl: Nie znaleziono

en: Evaluating Metabot command:
pl: Ocena polecenia Metabot:

en: Go home websocket, you're drunk.
pl: Idź do domu WebSocket, jesteś pijany.

en: Error launching metabot:
pl: Błąd podczas uruchamiania metabot:

en: MetaBot WebSocket is closed. Reconnecting now.
pl: MetaBot WebSocket jest zamknięty. Ponowne łączenie.

en: Error connecting websocket:
pl: Błąd połączenia WebSocket:

en: This instance is performing MetaBot duties.
pl: Ta instancja wykonuje obowiązki MetaBot.

en: Another instance is already handling MetaBot duties.
pl: Inna instancja jest już obsługuje obowiązki MetaBot.

en: Starting MetaBot threads...
pl: Uruchamianie wątków MetaBot ...

en: Stopping MetaBot...  🤖
pl: Zatrzymanie MetaBot...  🤖

en: MetaBot already running. Killing the previous WebSocket listener first.
pl: MetaBot już działa. Zabij wpierw poprzedni nasłuch WebSocket.

en: Base-64 encoded public key for this site's SSL certificate.
pl: Zakodowany klucz publiczny Base-64 dla tej witryny certyfikat SSL.

en: Specify this to enable HTTP Public Key Pinning.
pl: Określ tę opcję, aby włączyć HTTP Public Key Pinning.

en: See {0} for more information.
pl: Aby uzyskać więcej informacji, zobacz {0}.

en: Cannot save Question: source query has circular references.
pl: Nie można zapisać zapytania: kwerenda źródłowa ma odwołania cykliczne.

en: Card {0} does not exist.
pl: Karta {0} nie istnieje.

en: You do not have permissions to run ad-hoc native queries against Database {0}.
pl: Nie masz uprawnień do uruchamiania ad-hoc natywnych kwerend do bazy danych {0}.

en: Invalid color
pl: Niepoprawny kolor

en: must be a valid 6-character hex color code
pl: musi być prawidłowym 6-znakowym kodem koloru szesnastkowego

en: Collection name cannot be blank!
pl: Nazwa kolekcji nie może być pusta!

en: cannot be blank
pl: nie może być puste

en: Invalid Collection location: path is invalid.
pl: Nieprawidłowa lokalizacja Kolekcji: ścieżka jest nieprawidłowa.

en: You cannot move a Personal Collection.
pl: Nie można przenieść Osobistej Kolekcji.

en: Invalid Collection location: some or all ancestors do not exist.
pl: Nieprawidłowa lokalizacja K: niektórzy lub wszyscy przodkowie nie istnieją.

en: You cannot archive the Root Collection.
pl: Nie można zarchiwizować Kolekcji Głównej.

en: You cannot archive a Personal Collection.
pl: Nie można archiwizować Kolekcji Osobistej.

en: You cannot move the Root Collection.
pl: Nie można przenieść Kolekcji Głównej.

en: You cannot move a Collection into itself or into one of its descendants.
pl: Nie można przenieść Kolekcji do samej siebie lub do jednego z jej elementów podrzędnych.

note: first move this Collection
en: Moving Collection {0} and its descendants from {1} to {2}
pl: Przenoszenie Kolekcji {0} i jej elementów podrzędnych z {1} do {2}

en: You're not allowed to change the owner of a Personal Collection.
pl: Nie masz uprawnień do zmiany właściciela Kolekcji Osobistej.

en: You're not allowed to move a Personal Collection.
pl: Nie masz uprawnień do przenoszenie Kolekcji Osobistej.

en: You cannot move a Collection and archive it at the same time.
pl: Nie można przenieść Kolekcji i zarchiwizować jej w tym samym czasie.

en: You cannot delete a Personal Collection!
pl: Nie możesz usunąć Kolekcji Osobistej!

en: {0} {1}''s Personal Collection
pl: {0} {1} Kolekcja Osobista

en: You cannot update a CollectionRevision!
pl: Nie można zaktualizować Wersji Kolekcji!

en: Field {0} was previously automatically set to show a list widget, but now has {1} values.
pl: Pole {0} zostało uprzednio automatycznie ustawione tak, aby wyświetlało widżet listy, ale teraz ma {1} wartości.

en: Switching Field to use a search widget instead.
pl: Przełączenie, aby zamiast tego użyć widżetu wyszukiwania.

en: Storing updated FieldValues for Field {0}...
pl: Przechowywanie zaktualizowanych fieldValues dla pola {0}...

en: Storing FieldValues for Field {0}...
pl: Przechowywanie fieldValues dla pola {0}...

en: Metabase can attempt to transform your table and field names into more sensible, human-readable versions, e.g. "somehorriblename" becomes "Some Horrible Name".
pl: Metabase może próbować przekształcić nazwy tabel i pól w bardziej sensowne, czytelne dla człowieka wersje, na przykład "jakasokropnanazwa" staje się "Jakas Okropna Nazwa".

en: This doesn’t work all that well if the names are in a language other than English, however.
pl: To nie działa dobrze, jeśli nazwy są w języku innym niż angielski.

en: Do you want us to take a guess?
pl: Czy mamy zgadywać?

en: You cannot create or revoke permissions for the 'Admin' group.
pl: Nie możesz nadawać lub zabierać uprawnień dla grupy 'Admin'

en: Invalid permissions object path: ''{0}''.
pl: Nieprawidłowa ścieżka obiektu uprawnień: ' ' {0} ' '.

en: You cannot update a permissions entry!
pl: Nie można zaktualizować wpisu uprawnień!

en: Delete it and create a new one.
pl: Skasuj i utwórz nowe

en: You cannot edit permissions for a Personal Collection or its descendants.
pl: Nie można edytować uprawnień do Kolekcji Osobistej lub jej elementów podrzędnych.

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date.
pl: Wygląda na to, że ktoś inny edytował uprawnienia i twoje dane są nieaktualne.

en: Please fetch new data and try again.
pl: Proszę pobrać nowe dane i spróbować ponownie.

en: Created magic permissions group ''{0}'' (ID = {1})
pl: Utworzono grupę uprawnień magicznych ' ' {0} ' ' (Identyfikator = {1})

en: A group with that name already exists.
pl: Grupa o tej nazwie już istnieje.

en: You cannot edit or delete the ''{0}'' permissions group!
pl: Nie można edytować ani usuwać grupy uprawnień ' {0} ' '!

en: You cannot add or remove users to/from the 'MetaBot' group.
pl: Nie możesz dodawać lub usuwać użytkowników do/z grupy 'MetaBot'

en: You cannot add or remove users to/from the 'All Users' group.
pl: Nie możesz dodawać ani usuwać użytkowników do / z grupy "Wszyscy użytkownicy"

en: You cannot remove the last member of the 'Admin' group!
pl: Nie możesz usuwać ostatniego członka grupy 'Admin'

en: You cannot update a PermissionsRevision!
pl: Nie można zaktualizować PermissionsRevision!

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card assoicated with it
pl: Nieprawidłowy Alert: Alert nie ma powiązanych Kart

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, and `{2}`.
pl: wartość musi być mapą z kluczami "{0}", "{1}" i "{2}".

en: value must be a map with the following keys `({0})`
pl: wartość musi być mapą z następującymi kluczami `({0})`

en: Error calculating permissions for query: {0}
pl: Błąd podczas obliczania uprawnień dla kwerendy: {0}

en: Invalid query type: {0}
pl: Nieprawidłowy typ kwerendy: {0}

en: You cannot update a QueryExecution!
pl: Nie można zaktualizować QueryExecution!

en: You cannot update a Revision!
pl: Nie można zaktualizować Wersji!

en: Setting {0} does not exist.nFound: {1}
pl: Ustawienie {0} nie istnieje. nFound: {1}

en: Updating value of settings-last-updated in DB...
pl: Aktualizacja wartości settings-last-updated w BD...

en: Checking whether settings cache is out of date (requires DB call)...
pl: Sprawdzanie, czy pamięć podręczna ustawień jest nieaktualna (wymaga połączenia DB)...

en: Settings have been changed on another instance, and will be reloaded here.
pl: Ustawienia zostały zmienione na innej instancji i zostaną załadowana tutaj.

en: Refreshing Settings cache...
pl: Odświeżanie pamięci podręcznej ustawień...

en: Invalid value for string: must be either "true" or "false" (case-insensitive).
pl: Nieprawidłowa wartość dla ciągu: musi być "true" lub "false" (uwzględniana wielkości liter).

en: You cannot update `settings-last-updated` yourself! This is done automatically.
pl: Nie można zaktualizować `settings-last-updated` samodzielnie! Odbywa się to automatycznie.

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting:
pl: Błąd podczas wstawiania nowego ustawienia:

en: Assuming Setting already exists in DB and updating existing value.
pl: Zakładając, że ustawienie już istnieje w DB i aktualizowanie istniejącej wartości.

en: value must be a map with each value either a string or number.
pl: wartość musi być mapą z każdą wartością ciągiem lub liczbą.

en: Loading plugins in directory {0}...
pl: Wczytywanie wtyczek w katalogu {0}...

en: Loading plugin {0}...
pl: Wczytywanie wtyczki {0}...␣

en: It looks like you have some external dependencies in your Metabase plugins directory.
pl: Wygląda na to, że w katalogu wtyczek Metabase znajduje się kilka zewnętrznych zależności.

en: With Java 9 or higher, Metabase cannot automatically add them to your classpath.
pl: W przypadku oprogramowania Java 9 lub nowszego Metabase nie może automatycznie dodawać ich do ścieżki klasy.

en: Instead, you should include them at launch with the -cp option. For example:
pl: Zamiast tego należy uwzględnić je przy uruchamianiu z opcją -cp. Na przykład:

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions for more details.
pl: Zobacz więcej szczegółów na https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions.

en: (If you're already running Metabase this way, you can ignore this message.)
pl: (jeśli już korzystasz z Metabase w ten sposób, możesz zignorować ten komunikat).

en: Identify when new versions of Metabase are available.
pl: Sprawdzanie dostępności nowych wersji Metabase.

en: Information about available versions of Metabase.
pl: Informacje o dostępnych wersjach Metabase.

en: The name used for this instance of Metabase.
pl: Nazwa jest używana dla tej instancji Metabase.

en: The base URL of this Metabase instance, e.g. "http://metabase.my-company.com".
pl: Podstawowy adres URL tej instancji Metabase , na przykład "http://MetaBase.My-Company.com".

en: The default language for this Metabase instance.
pl: Język domyślny dla tego tej instancji Metabase.

en: This only applies to emails, Pulses, etc. Users'' browsers will specify the language used in the user interface.
pl: Dotyczy to tylko e-maili, Pulsów itp. Przeglądarka użytkowników określi język używany w interfejsie użytkownika.

en: The email address users should be referred to if they encounter a problem.
pl: Adres e-mail użytkowników powinny być określony w przypadku napotkania problemu.

en: Enable the collection of anonymous usage data in order to help Metabase improve.
pl: Włącz zbieranie anonimowych danych użycia w celu usprawnienia Metabase.

en: The map tile server URL template used in map visualizations, for example from OpenStreetMaps or MapBox.
pl: Szablon adresu URL serwera kafli mapy używany w wizualizacjach map, na przykład z OpenStreetMaps lub MapBox.

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards?
pl: Umożliwić administratorom tworzenie publicznie widocznych linków (i osadzania ramek iFrame) w przypadku Pytań i Pulpitów?

en: Allow admins to securely embed questions and dashboards within other applications?
pl: Zezwalaj administratorom na bezpieczne osadzanie zapytań i pulpitów w innych aplikacjach?

en: Allow using a saved question as the source for other queries?
pl: Czy zezwolić na używanie zapisanego zapytania jako źródła dla innych zapytań?

en: Enabling caching will save the results of queries that take a long time to run.
pl: Włączenie buforowania będzie zapisywać wyniki kwerend, których uruchomienie zajmuje dużo czasu.

en: The maximum size of the cache, per saved question, in kilobytes:
pl: Maksymalny rozmiar pamięci podręcznej, na zapisane zapytanie, w kilobajtach:

en: The absolute maximum time to keep any cached query results, in seconds.
pl: Absolutny maksymalny czas, zachowania wszelkich wyników buforowanych zapytan, w sekundach.

en: Metabase will cache all saved questions with an average query execution time longer than this many seconds:
pl: Metabase będzie buforować wszystkie zapisane zapytania ze średnim czasem wykonywania dłuższym niż sekund:

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here.
pl: Aby określić, jak długo mają być przechowywane wyniki każdego zapisanego zapytania ' w pamięci podręcznej, bierzemy średni czas wykonania zapytania i pomnożymy go przez to co wprowadzone tutaj.

en: So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
pl: Więc jeśli kwerenda trwa średnio 2 minuty, i wprowadzisz 10 dla mnożnika, jego wpis pamięci podręcznej będzie utrzymywać się przez 20 minut.

en: When using the default binning strategy and a number of bins is not provided, this number will be used as the default.
pl: W przypadku korzystania z domyślnej strategii sortowania  i braku określonej liczby sortowań, ta liczba będzie używana jako domyślna.

en: When using the default binning strategy for a field of type Coordinate (such as Latitude and Longitude), this number will be used as the default bin width (in degrees).
pl: W przypadku korzystania z domyślnej strategii sortowania dla pola współrzędnych (na przykład szerokości i długości geograficznej) ta liczba będzie używana jako domyślna szerokość sortowania (w stopniach).

en: Unable to validate token.
pl: Nie można sprawdzić poprawności tokenu.

en: Error fetching token status:
pl: Błąd podczas pobierania tokenu stan:

en: There was an error checking whether this token was valid.
pl: Wystąpił błąd podczas sprawdzania, czy token ten był prawidłowy.

en: Token validation timed out.
pl: Upłynął limit czasu sprawdzania poprawności tokenu.

en: Invalid token: token isn't in the right format.
pl: Nieprawidłowy token: token nie jest w odpowiednim formacie.

note: attempt to query the metastore API about the status of this token. If the request doesn't complete in a reasonable amount of time throw a timeout exception
en: Checking with the MetaStore to see whether {0} is valid...
pl: Sprawdzanie MetaStore , aby zweryfikować czy {0} jest prawidłowy...

en: Token for premium embedding. Go to the MetaStore to get yours!
pl: Token do osadzania. Przejdź do MetaStore , aby go zdobyć!

en: Token is valid.
pl: Token jest poprawny

en: Error setting premium embedding token
pl: Błąd ustawienia tokenu osadzania

en: Unable to compare results to goal for alert.
pl: Nie można porównać wyniki do celu alertu.

en: Question ID is ''{0}'' with visualization settings ''{1}''
pl: Identyfikator zapytania wynosi ' ' {0} ' ' z ustawieniami wizualizacji ' ' {1} ' '

en: Unrecognized alert with condition ''{0}''
pl: Nierozpoznany alert z warunkiem ' {0} ' '

en: Unrecognized channel type {0}
pl: Nierozpoznany typ kanału {0}

en: Error sending notification!
pl: Błąd podczas wysyłania powiadomienia!

en: Can't find JS color selector at ''{0}''
pl: Nie można znaleźć selektora kolorów JS w ' ' {0} ' '

en: Card has errors: {0}
pl: Karta zawiera błędy: {0}

en: Pulse card render error
pl: Błąd renderowania Karty Pulsu

en: Trimming trailing comment from card with id {0}
pl: Przycinanie komentarza na końcu karty o identyfikatorze {0}

en: Can't find field with ID: {0}
pl: Nie znaleziono pola o ID: {0}

en: ''{0}'' is a required param.
pl: "{0}" jest wymagane

en: Found ''{0}'' with no terminating ''{1}'' in query ''{2}''
pl: Znaleziono ' {0} ' ' bez zakończenia ' ' {1} ' ' w kwerendzie ' ' {2} ' '

en: Unable to substitute ''{0}'': param not specified.nFound: {1}
pl: Nie można zastąpić ' ' {0} ' ':nie określony parametr. nFound: {1}

en: You do not have permissions to view Card {0}.
pl: Nie masz uprawnień do wyświetlania Karty {0}.

en: You do not have permissions to run this query.
pl: Nie masz uprawnień do uruchomienia tej kwerendy.

en: Fingerprint updates attempted {0}, updated {1}, no data found {2}, failed {3}
pl: Próby aktualizacji {0}, Zaktualizowano {1}, nie znaleziono danych {2}, nieudanych {3}

en: Total number of fields classified {0}, {1} failed
pl: Całkowita liczba pól sklasyfikowanych {0}, {1} nie powiodła się

en: Total number of tables classified {0}, {1} updated
pl: Całkowita liczba tabel sklasyfikowanych {0}, {1} zaktualizowanych

en: Error generating fingerprint for {0}
pl: Błąd podczas generowania odcisku dla {0}

en: Updated {0} field value sets, created {1}, deleted {2} with {3} errors
pl: Zaktualizowano {0} zestawów wartości, utworzone {1}, usunięte {2} z błędami {3}

en: Total number of fields sync''d {0}, number of fields updated {1}
pl: Całkowita liczba pól synchronizacji ' 'd {0}, liczba pól zaktualizowanych {1}

en: Total number of tables sync''d {0}, number of tables updated {1}
pl: Całkowita liczba tabel synchronizacji ' 'd {0}, liczba tabel zaktualizowanych {1}

en: Found timezone id {0}
pl: Znaleziono identyfikator timezone {0}

en: Total number of foreign keys sync''d {0}, {1} updated and {2} tables failed to update
pl: Całkowita liczba synchronizacji kluczy obcych "d {0}, {1} Zaktualizowano i {2} tabel nie można zaktualizować

en: {0} Database {1} ''{2}''
pl: {0} bazy danych {1} ' ' {2} ' '

en: Table {0} ''{1}''
pl: Tabele {0} "{1}"

en: Field {0} ''{1}''
pl: Pole {0} "{1}"

en: Field ''{0}''
pl: Pole "{0}"

en: step ''{0}'' for {1}
pl: krok "{0}" z {1}

en: Completed {0} on {1}
pl: Ukończone {0} z {1}

en: End: {0}
pl: Koniec: {0}

en: Duration: {0}
pl: Czas trwania: {0}

en: Completed step ''{0}''
pl: Ukończonych kroków "{0}"

en: Loading tasks namespace:
pl: Wczytywanie przestrzeni nazw zadań:

en: Starting Quartz Scheduler
pl: Uruchamianie harmonogramu Quartz

en: Stopping Quartz Scheduler
pl: Zatrzymywanie harmonogramu Quartz

en: Job already exists:
pl: Zadanie już istnieje:

note: This is the very first log message that will get printed.  It's here because this is one of the very first namespaces that gets loaded, and the first that has access to the logger It shows up a solid 10-15 seconds before the "Starting Metabase in STANDALONE mode" message because so many other namesp
en: Loading Metabase...
pl: Wczytywanie Metabase...

en: Possible timezone conflict found on database {0}.
pl: Możliwy konflikt strefy czasowej znaleziony w bazie danych {0}.

en: JVM timezone is {0} and detected database timezone is {1}.
pl: Strefa czasowa JVM to {0} i wykryta strefa czasowa bazy danych to {1}.

en: Configure a report timezone to ensure proper date and time conversions.
pl: Konfigurowanie timezone raportu, aby zapewnić poprawną datę i czas konwersji.

en: Secret key used to sign JSON Web Tokens for requests to `/api/embed` endpoints.
pl: Klucz tajny używany do podpisywania JSON Web Tokens dla żądań do punktów końcowych "/api/embed".

en: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY must be at least 16 characters.
pl: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY musi mieć co najmniej 16 znaków.

en: Saved credentials encryption is ENABLED for this Metabase instance.
pl: Dla tej instancji Matabase włączone jest szyfrowanie zapisanych poświadczeń.

en: Saved credentials encryption is DISABLED for this Metabase instance.
pl: Dla tej instancji Matabase wyłączone jest szyfrowanie zapisanych poświadczeń.

en: nFor more information, see
pl: Po więcej informacji zobacz

en: value must be an integer.
pl: wartość musi być liczbą całkowitą.

en: value must be a string.
pl: wartość musi być ciągiem.

en: value must be a boolean.
pl: wartość musi być wartością logiczną.

en: value must be a string that matches the regex `{0}`.
pl: wartość musi być ciągiem zgodnym z wyrażeniem Regex "{0}".

en: value must satisfy one of the following requirements:
pl: wartość musi spełniać jedno z następujących wymagań:

en: value may be nil, or if non-nil, {0}
pl: wartość nie może być pusta lub niepusta, {0}

en: value must be one of: {0}.
pl: wartość musi być jedną z: {0}.

en: value must be an array.
pl: wartość musi być tablicą.

en: Each {0}
pl: Każdy {0}

en: The array cannot be empty.
pl: Tablica nie może być pusta

en: value must be a non-blank string.
pl: wartość musi być ciągiem niepustym.

en: Integer greater than zero
pl: Liczba całkowita większa od zera

en: value must be an integer greater than zero.
pl: wartość musi być liczbą całkowitą większą niż zero.

en: Number greater than zero
pl: Liczba większa od zera

en: value must be a number greater than zero.
pl: wartość musi być liczbą większą od zera.

en: Keyword or string
pl: Słowo lub ciąg

en: Valid field type
pl: Prawidłowy typ pola

en: value must be a valid field type.
pl: wartość musi być prawidłowym typem pola.

en: Valid field type (keyword or string)
pl: Prawidłowy typ pola (słowo lub ciąg)

en: value must be a valid field type (keyword or string).
pl: wartość musi być prawidłowym typem pola (słowo lub ciąg).

en: Valid entity type (keyword or string)
pl: Prawidłowy typ encji (słowo lub ciąg)

en: value must be a valid entity type (keyword or string).
pl: wartość musi być prawidłowym typem encji (słowo lub ciąg).

en: Valid map
pl: Prawidłowa mapa

en: value must be a map.
pl: wartość musi być mapą.

en: Valid email address
pl: Prawidłowy adres email

en: value must be a valid email address.
pl: wartość musi być poprawnym adresem e-mail.

en: Insufficient password strength
pl: Niewystarczająco silne hasło

en: value must be a valid integer.
pl: wartość musi być liczbą całkowitą.

en: value must be a valid integer greater than zero.
pl: wartość musi być liczbą całkowitą większą niż zero.

en: value must be a valid boolean string (''true'' or ''false'').
pl: wartość musi być wartością logiczną (''true'' lub ''false'').

en: value must be a valid JSON string.
pl: wartość musi być prawidłową strukturą w formacie JSON.

en: value must be a valid embedding params map.
pl: wartość musi być zestawem parametrów osadzenia mapy.

en: Data permissions
pl: Uprawnienia do danych

en: Collection permissions
pl: Uprawnienia do kolekcji

en: See all collection permissions
pl: Zobacz wszystkie uprawnienia do kolekcji

en: Also change sub-collections
pl: Również zmienić kolekcje podrzędne

en: Can edit this collection and its contents
pl: Można edytować tej kolekcji i jej zawartość

en: Can view items in this collection
pl: Można przeglądać elementy w tej kolekcji

en: Collection Access
pl: Dostęp do kolekcji

en: This group has permission to view at least one subcollection of this collection.
pl: Ta grupa ma uprawnienia do wyświetlania co najmniej jednego podzbioru tej kolekcji.

en: This group has permission to edit at least one subcollection of this collection.
pl: Ta grupa ma uprawnienia do edytowania co najmniej jednego podzbioru tej kolekcji.

en: View sub-collections
pl: Wyświetl kolekcje podrzędne

en: Remember Me
pl: Zapamiętaj mnie

en: X-ray this schema
pl: Prześwietl X-ray ten schemat

en: Edit the permissions for this collection
pl: Edytowanie uprawnień dla tej kolekcji

en: Add this question to a dashboard
pl: Dodaj to pytanie do pulpitu

en: Create a new dashboard
pl: Utwórz nowy pulpit

en: The page you asked for couldn't be found.
pl: Żądana strona nie mogła zostać znaleziona.

en: Select a {0}
pl: Wybierz {0}

en: Save dashboards, questions, and collections in "{0}"
pl: Zapisz pulpity, pytania i kolekcje w "{0}"

en: Access dashboards, questions, and collections in "{0}"
pl: Dostęp do pulpitów, pytań i kolekcji w "{0}"

en: Compare
pl: Porównaj

en: Zoom out
pl: Oddal

en: Related
pl: Połączone

en: More X-rays
pl: Więcej X-rays

en: No results
pl: Brak wyników

en: Metabase couldn't find any results for your search.
pl: Metabase nie może znaleźć żadnych wyników wyszukiwania.

en: No metrics
pl: Brak metryk

en: Aggregations
pl: Agregacje

en: Operators
pl: Prowadzący

en: Custom fields
pl: Własne Pola

note: 2. Create the new collections.
en: Migrated Dashboards
pl: Zmigrowane pulpity

en: Migrated Pulses
pl: Zmigrowane pulsy

en: Migrated Questions
pl: Zmigrowane zapytania

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren't in a Collection to {1} Collection {2}
pl: Przenoszenie instancji {0}, które nie znajdują się w kolekcji do {1} kolekcji {2}

en: Failed to grant permissions: {0}
pl: Nie można udzielić uprawnień: {0}

en: Cannot decrypt encrypted string. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
pl: Nie można odszyfrować zaszyfrowanego ciągu. Czy zmieniłeś lub zapomniałeś ustawić MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?

en: All personal collections
pl: Wszystkie kolekcje osobiste

en: Database username
pl: Użytkownik bazy danych

en: What username do you use to login to the database?
pl: Jaki użytkownik służy do logowania się do bazy danych?

en: Database password
pl: Hasło do bazy danych

en: Database name
pl: Nazwa bazy danych

en: Use a secure connection (SSL)?
pl: Użyj bezpiecznego połączenia (SSL)?

en: Additional JDBC connection string options
pl: Dodatkowe opcje połączenia JDBC

en: Project ID
pl: Projekt ID

en: Dataset ID
pl: Identyfikator zestawu danych

en: Client ID
pl: Klient ID

en: Client Secret
pl: Wprowadź tajemnicę klienta Google

en: Auth Code
pl: Kod autoryzacji

en: Hosts
pl: Hostów

en: Broker node port
pl: Port Broke node

en: Google Analytics Account ID
pl: Identyfikator konta Google Analytics

en: Connection String
pl: Ciąg połączenia

en: Authentication Database
pl: Baza danych uwierzytelniania

en: Optional database to use when authenticating
pl: Opcjonalna baza danych do użycia podczas uwierzytelniania

en: Additional Mongo connection string options
pl: Dodatkowe opcje ciągu połączenia Mongo

en: Oracle system ID (SID)
pl: Identyfikator systemu Oracle (SID)

en: Usually something like ORCL or XE.
pl: Zazwyczaj coś w stylu ORCL lub XE.

en: Optional if using service name
pl: Opcjonalne, jeśli przy użyciu service name

en: Oracle service name
pl: Service Name bazy Oracle

en: Optional TNS alias
pl: Opcjonalnie alias TNS

note: not sure for the context
en: hive
pl: ul

en: default
pl: domyślne

en: Filename
pl: Nazwa pliku

en: /home/camsaul/toucan_sightings.sqlite 😋
pl: /Home/camsaul/toucan_sightings.sqlite 😋

en: Database instance name
pl: Nazwa instancji bazy danych

en: Windows domain
pl: Domena systemu Windows

en: Labels
pl: Etykiety

en: Add members
pl: Dodawanie członków

en: Collection it's saved in
pl: Kolekcja zapisana w

en: All Users
pl: Wszyscy użytkownicy

en: Administrators
pl: Administratorzy

en: Sharing
pl: Udostępnianie

en: Display
pl: Wyświetl

en: Axes
pl: Osie

en: Formatting
pl: Formatowanie

en: Try these x-rays based on your data.
pl: Wypróbuj te analizy bazujące na Twoich danych.

en: There was a problem displaying this chart.
pl: Wystąpił problem podczas wyświetlania tego wykresu.

en: Sorry, you don't have permission to see this card.
pl: Niestety, nie masz uprawnień, aby zobaczyć tę kartę.

en: Just a heads up:
pl: Tylko heads-up:

en: {0} without the Sample Dataset, the Query Builder tutorial won't work. You can always restore the Sample Dataset, but any questions you've saved using this data will be lost.
pl: {0} bez przykładowego zestawu danych, samouczek kreatora zapytań nie będzie działać. Zawsze można przywrócić przykładowy zestaw danych, ale wszelkie zapytania zapisane przy użyciu tych danych zostaną utracone.

en: X-ray
pl: RTG

en: Compare to the rest
pl: Porównaj z resztą

en: Use the Java Virtual Machine (JVM) timezone
pl: Korzystanie z timezone wirtualnej maszyny Java (JVM)

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in
    many or most of your queries with this data.
pl: Sugerujemy zostawić to, chyba że robisz ręczne mapowanie stref czasowych 
    w wielu lub większości zapytań z tych danych.

en: Your team's most important dashboards go here
pl: Tutaj trafiają najważniejsze pulpity Twojego zespołu

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone
pl: Przypnij pulpit w {0} aby był dostępny z tego miejsca dla każdego

en: Unable to release the Liquibase lock after a migration failure
pl: Nie można zwolnić blokady Liquibase po awarii migracji

en: Use JVM Time Zone
pl: Użyj strefy czasowej JVM

en: We're currently analyzing the tables and fields to help you explore your data.
pl: Obecnie analizujemy tabele i pola aby pomóc ci w analizie twoich danych

en: Tip:
pl: Wskazówka:␣

en: Select a currency type
pl: Wybierz typ waluty

en: Field Type
pl: Typ Pola

en: Troubleshooting
pl: Kłopoty

en: Enable X-ray features
pl: Włącz funkcję X-ray

en: Formatting Options
pl: Opcje formatowania

en: Task details
pl: Szczegóły zadania

en: Troubleshooting logs
pl: Logi diagnostyczne

en: Trying to get to the bottom of something? This section shows logs of Metabase's background tasks, which can help shed light on what's going on.
pl: Próbujesz dojść do sedna czegoś? Ta sekcja pokazuje logi zadań w tle Metabase które mogą pomóc rzucić światło na to, co się dzieje.

en: Task
pl: Zadanie

en: Started at
pl: Start o

en: Ended at
pl: Koniec o

en: Duration (ms)
pl: Czas trwania (ms)

en: Currency
pl: Waluta

en: Pick a user or channel...
pl: Wybierze użytkownika lub kanał...

en: No formatting settings
pl: Brak ustawień formatowania

en: Label for this range (optional)
pl: Etykieta dla tego zakresu (opcjonalnie)

en: Add a range
pl: Podaj zakres

en: is less than
pl: jest mniejsze niż

en: is greater than
pl: jest większe niż

en: is less than or equal to
pl: jest mniejsze lub równe

en: is greater than or equal to
pl: jest większe lub równe

en: is equal to
pl: jest równe

en: is not equal to
pl: nie jest równe

en: is null
pl: jest puste

en: is not null
pl: nie jest puste

en: contains
pl: zawiera

en: does not contain
pl: nie zawiera

en: starts with
pl: zaczyna się na

en: ends with
pl: kończy się na

en: When a cell in these columns {0} it will be tinted this color.
pl: Gdy komórka w tych kolumnach {0} będzie zabarwiona na ten kolor.

en: When a cell in this column…
pl: Gdy komórka w tej kolumnie...

en: This visualization requires you to group by a field.
pl: Ta wizualizacja wymaga grupowania według pola.

en: Date style
pl: Styl daty

en: Date separators
pl: Separator daty

en: Abbreviate names of days and months
pl: Skrócone nazwy dni i miesięcy

en: Show the time
pl: Pokaż czas

en: Time style
pl: Styl czasu

en: Unit of currency
pl: Jednostka waluty

en: Currency label style
pl: Styl etykiety waluty

en: Where to display the unit of currency
pl: Gdzie wyświetlić jednostkę waluty

en: Minimum number of decimal places
pl: Minimalna liczba miejsc dziesiętnych

en: Stacked chart type
pl: Wykres typu skumulowany

en: Goal label
pl: Etykieta celu

en: Show trend line
pl: Pokaż linię trendu

en: Line style
pl: Styl linii

en: Show dots on lines
pl: Pokazuj kropki na liniach

en: Auto
pl: Automatycznie

en: Which axis?
pl: Która oś?

en: Line + Bar
pl: Linia + Słupek

en: line and bar chart
pl: wykres słupkowo-liniowy

en: Gauge visualization requires a number.
pl: Wizualizacja wskaźnika wymaga liczby.

en: Gauge
pl: Wskaźnik

en: Gauge ranges
pl: Zakres wskaźnika

en: Field to show
pl: Pola do pokazania

en: last {0}
pl: ostatni {0}

en: {0} was {1} {2}
pl: {0} było {1} {2}

en: Group by a time field to see how this has changed over time
pl: Grupuj według pola czasowego, aby zobaczyć, jak to się zmieniło w czasie

en: Switch positive / negative colors?
pl: Zamienieć kolory dodatnie / ujemne?

en: Pivot column
pl: Kolumna przestawna

en: Cell column
pl: Kolumna komórki

en: Visible columns
pl: Kolumna widoczna

en: Conditional Formatting
pl: Formatowanie warunkowe

en: Column title
pl: Tytuł kolumny

en: Show a mini bar chart
pl: Pokaż mini wykres słupkowy

en: Email link
pl: Link email

en: Image
pl: Obrak

en: Automatic
pl: Automatyczny

en: View as link or image
pl: Zobacz jako link lub obraz

en: Link text
pl: Tekst linku

en: Not a valid integer: ''{0}''
pl: Niepoprawna liczba całkowita: "{0}"

en: Embedding is not enabled for this object.
pl: Osadzanie nie jest włączone dla tego obiektu.

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication: {0}
pl: Problem z nawiązaniem połączenia z serwerem LDAP powrót do lokalnego uwierzytelniania: {0}

en: When including an offset, a limit must also be included.
pl: Uwzględniając przesunięcie, należy również uwzględnić limit.

en: When including a limit, an offset must also be included.
pl: Uwzględniając limit, należy uwzględnić także przesunięcie.

en: Applying heuristic {0} to {1}.
pl: Stosowanie heurystyki {0} do {1}.

en: Dimensions bindings:n{0}
pl: Powiązania wymiarów: n {0}

en: Using definitions:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}
pl: Używanie definicji:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}

en: minute
pl: minuta

en: hour
pl: godzina

en: day of week
pl: dzień tygodnia

en: day of month
pl: dzień miesiąca

en: day of year
pl: dzień roku

en: week
pl: tydzień

en: month
pl: miesiąć

en: quarter
pl: kwartał

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:n{2}
pl: Dodawanie kart {0} do pulpitu {1}:n{2}

en: Error parsing {0}:n{1}
pl: Błąd parsowania {0}:n{1}

en: WARNING: Filtering only works on dimensions! ''{0}'' is a metric. Ignoring filter.
pl: UWAGA: Filtrowanie działa tylko na wymiarach! "{0}" to metryka. Ignorowanie filtra.

en: WARNING: A date can't belong to multiple discrete intervals, so ANDing them together doesn't make sense.
pl: UWAGA: Data nie może należeć do wielu interwałów, więc łączenie ich razem nie ma sensu.

en: Ignoring these intervals: {0}
pl: Ignorując te interwały: {0}

note: We should never get to this point since the all non-string negations should get automatically rewritten by the query expander.
en: WARNING: Don't know how to negate: {0}
pl: UWAGA: nie wiem, jak negować: {0}

en: Sorting with Druid is only allowed in queries that have one or more breakout columns. Ignoring :order-by clause.
pl: Sortowanie za pomocą Druida jest dozwolone tylko w przypadku zapytań, które mają jedną lub więcej kolumn podziału. Ignorowanie: klauzuli :order-by.

note: TODO - this is not really true, is it
en: WARNING: It only makes sense to specify :fields for a query with no aggregation. Ignoring the clause.
pl: UWAGA: Właściwe jest tylko określenia :pól dla zapytania bez agregacji. Ignorowanie klauzuli.

en: WARNING: Druid doenst allow limitSpec in timeseries queries. Ignoring the LIMIT clause.
pl: UWAGA: Druid nie zezwala na limitSpec w zapytaniach dotyczących szeregów czasowych. Ignorowanie klauzuli LIMIT.

en: HoneySQL Form:
pl: Formularz HoneySQL:

en: Unable to parse date ''{0}''
pl: Nie można sparsować daty ''{0}''

en: Client closed connection, cancelling query
pl: Klient zamknął połączenie, anulowanie zapytania

en: Setting timezone with statement: {0}
pl: Ustawianie strefy czasowej za pomocą instrukcji: {0}

en: Multiple date filters are not supported
pl: Wiele filtrów daty nie jest obsługiwanych

en: :not is not yet implemented
pl: :nie jest jeszcze zaimplementowany

en: Only one Google Analytics segment allowed at a time.
pl: W danym momencie dozwolony jest tylko jeden segment Google Analytics

en: MONGO AGGREGATION PIPELINE:
pl: Ciąg przetwarzania MONGO

en: Error: mismatched columns in results! Expected: {0} Got: {1}
pl: Błąd: niedopasowane kolumny w wynikach! Oczekiwano: {0} Jest: {1}

en: Unable to create temp file in `{0}` for email attachments
pl: Nie można utworzyć pliku tymczasowego w `{0}` dla załączników wiadomości e-mail ␣

en: Error preprocessing query:
pl: Błąd wstępnego przetwarzania zapytania:

en: Illegal filter clause: {0}
pl: Niedozwolona klauzula filtru: {0}

en: Invalid clause:
pl: Nieprawidłowa klauzula:

en: Error: query's source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
pl: Błąd: zapytanie źródłowe zapytania nie zostało rozwiązane. Prawdopodobnie najpierw musisz 'przetworzyć' zapytanie.

note: failing that throw an Exception with detailed info about what we tried and what the actual expressions were
en: No expression named ''{0}''
pl: Brak wyrażenia o nazwie "{0}"

en: No aggregation at index: {0}
pl: Brak agregacji w indeksie: {0}

en: Field values total length is {0} (max {1}).
pl: Długość całkowita wartości pola wynosi {0} (maks. {1}).

en: FieldValues are allowed for this Field.
pl: FieldValues są dozwolone dla tego pola.

en: FieldValues are NOT allowed for this Field.
pl: FieldValues NIE są dozwolone dla tego pola.

en: Field {0} ''{1}'' should have FieldValues and belongs to a Database with On-Demand FieldValues updating.
pl: Pole {0} "{1}" powinno mieć wartość FieldValues i należeć do bazy danych z aktualizacją na żądanie FieldValues.

en: You cannot create or revoke permissions for the ''Admin'' group.
pl: Nie możesz tworzyć ani odwoływać uprawnień dla grupy "Admin".

en: You cannot add or remove users to/from the ''MetaBot'' group.
pl: Nie możesz dodawać ani usuwać użytkowników do/z grupy "MetaBot".

en: You cannot add or remove users to/from the ''All Users'' group.
pl: Nie możesz dodawać ani usuwać użytkowników do / z grupy "Wszyscy użytkownicy".

en: You cannot remove the last member of the ''Admin'' group!
pl: Nie możesz usunąć ostatniego członka grupy "Admin"!

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting: {0}
pl: Błąd podczas wstawiania nowego Ustawienia: {0}

note: trochę za google translator...
en: defsetting descriptions strings must be `:internal?` or internationalized, found: `{0}`
pl: defekowane ciągi opisów muszą być `: internal?` lub internacjonalizowane, znalezione: `{0}`

en: Loading plugin {0}... {1}
pl: Wczytywanie wtyczki {0} ... {1}

en: Object keyed by type, containing formatting settings
pl: Obiekt kluczowany według typu, zawierający ustawienia formatowania

en: Allow users to explore data using X-rays
pl: Pozwól użytkownikom eksplorować dane za pomocą X-rays

en: Using this URL to check token: {0}
pl: Używanie tego adresu URL do sprawdzania tokena: {0}

en: Unable to validate token: 404 not found.
pl: Nie można zweryfikować tokenu: błąd 404.

en: There was an error checking whether this token was valid:
pl: Wystąpił błąd podczas sprawdzania poprawności tego tokena:

note: +----------------------------------------------------------------------------------------------------------------+ |                                             SETTING & RELATED FNS                                              | TODO - rename this to premium-features-token?
en: Token for premium features. Go to the MetaStore to get yours!
pl: Token dla funkcji premium. Przejdź do MetaStore, aby uzyskać swój!

en: Token format is invalid. Token should be 64 hexadecimal characters.
pl: Format tokenu jest nieprawidłowy. Token powinien składać się z 64 znaków szesnastkowych.

en: Error setting premium features token
pl: Błąd podczas ustawiania tokenu funkcji premium

en: Error validating token:
pl: Błąd sprawdzania poprawności tokena:

en: Error preprocessing query
pl: Błąd wstępnego przetwarzania zapytania

en: No native form returned.
pl: Nie zwrócono natywnego formularza.

en: Invalid response from database driver. No :status provided.
pl: Nieprawidłowa odpowiedź ze sterownika bazy danych. Brak zapewnienia :status

en: General error
pl: Błąd ogólny

en: Missing query hash!
pl: Brakujący hash zapytania!

en: Table ''{0}'' has no Fields associated with it.
pl: Tabela "{0}" nie zawiera powiązanych z nią Pól.

en: Max concurrent query limit reached
pl: Osiągnięto maksymalny limit równoczesnych zapytań

note: we should never reach this if our patterns are written right so this is more to catch code mistakes than something the user should expect to see
en: Don't know how to get information about Field:
pl: Nie wiem, jak uzyskać informacje o Polu:

en: metabase.query-processor.interface/*driver* is unbound.
pl: metabase.query-processor.interface/*driver* jest niezwiązany.

en: Query processor error: mismatched number of columns in query and results.
pl: Błąd procesora zapytań: niezgodna liczba kolumn w zapytaniu i wynikach.

en: Expected {0} fields, got {1}
pl: Oczekiwano pól {0}, otrzymano {1}

en: Expected: {0}
pl: Oczekiwano : {0}

en: Actual: {0}
pl: Obecnie: {0}

en: Unable to bin Field without a min/max value
pl: Nie można sortować pola bez wartości min / max

en: {0} is not supported by this driver.
pl: {0} nie jest obsługiwany przez ten sterownik.

en: Segment {0} does not exist, or is invalid.
pl: Segment {0} nie istnieje lub jest nieprawidłowy.

en: Metric {0} does not exist, or is invalid.
pl: Metryka {0} nie istnieje lub jest nieprawidłowa.

en: Missing source query in Card {0}
pl: Brakujące zapytanie źródłowe na Karcie {0}

note: log the query at this point, it's useful for some purposes
en: Fetched source query from Card {0}:
pl: Pobrane zapytanie źródłowe z Karty {0}:

en: Error transforming MBQL query to native:
pl: Błąd transformowania zapytania MBQL do nawtywnego:

en: Cannot run query: could not find source table {0}.
pl: Nie można uruchomić zapytania: nie można znaleźć tabeli źródłowej {0}.

en: Error recording results metadata for query:
pl: Błąd podczas zapisywania metadanych wyników dla zapytania:

en: Error: Query Processor store is not initialized.
pl: Błąd: nie zainicjowano Magazynu Procesora Zapytań.

en: Error: Table {0} is not present in the Query Processor Store.
pl: Błąd: Tabela {0} nie występuje w Magazynie Procesorów Zapytań.

en: Error: Field {0} is not present in the Query Processor Store.
pl: Błąd: Tabela {0} nie występuje w Magazynie Procesorów Zapytań.

en: Task history cleanup successful, rows were {0}deleted
pl: Czyszczenie historii zadań zakończyło się pomyślnie, wiersze zostały usunięte {0}

en: not
pl: nie

en: For more information, see
pl: Aby uzyskać więcej informacji, zobacz

en: Integer greater than or equal to zero
pl: Liczba całkowita większa lub równa zero

en: value must be an integer greater than or equal to zero.
pl: wartość musi być liczbą całkowitą większą lub równą zero.

en: value must be an integer zero or greater.
pl: wartość musi być liczbą całkowitą zero lub większą.

en: value must be a valid integer greater than or equal to zero.
pl: wartość musi być poprawną liczbą całkowitą większą lub równą zero.

en: New users per state in the last 30 days
pl: Nowi użytkownicy na stan w ciągu ostatnich 30 dni

en: Created At by day of the week
pl: Utworzono według dnia tygodnia

en: Created At by quarter of the year
pl: Utworzono według kwartału w roku

en: [[this.short-name]] per country
pl: [[this.short-name]] na państwo

en: Users per source
pl: Użytkownicy na źródło

en: The top external pages that brought users to your site
pl: Najlepsze zewnętrzne strony, które przyciągnęły użytkowników do twojej witryny

en: How [[this]] is distributed and more.
pl: Jak [this]]  jest dystrybuowany i więcej.

en: The [[this]] over time
pl: To [[this]] poza czasem

en: User growth
pl: Przystost użytkownika

en: Whether or not there are any patterns to when they happen.
pl: Niezależnie od tego, czy istnieją jakieś wzorce, kiedy się pojawią.

en: Users per state
pl: Użytkownicy na stan

en: Sessions
pl: Sesje

en: How some of the numbers in [[this]] relate to each other
pl: Jak niektóre liczby w [[this]] odnoszą się do siebie nawzajem

en: Sales per country
pl: Sprzedaż na kraj

en: Join date by month of the year
pl: Data dołączenia według miesiąca roku

en: [[Timestamp]] by hour of the day
pl: [[Timestamp]] według godziny dnia

en: A look at the [[this]]
pl: Spojrzenie na [[this]]

en: Bottom 5 per category
pl: Ostatnie 5 na kategorię

en: Number of orders
pl: Ilość zamówień

en: Event growth
pl: Przyrost zdarzeń

en: Total [[GenericTable]]
pl: Całość [[GenericTable]]

en: Income growth
pl: Przyrost dochodu

en: Top 10 countries by sales in the last 30 days
pl: 10 największych krajów według sprzedaży w ciągu ostatnich 30 dni

en: [[this]] by month of the year
pl: [[this]] według miesiąca roku

en: Transactions per day of the week
pl: Transakcje na dzień tygodnia

en: Sessions by device type
pl: Sesje według typu urządzenia

en: Transactions per country
pl: Transakcje według krajów

en: Join date by quarter of the year
pl: Data dołączenia według kwartału w roku

en: Events per hour of the day
pl: Zdarzenia na godzinę dnia

en: Top 5 [[this]]
pl: Pierwsze 5 [[this]]

en: Bottom 5 [[this]]
pl: Ostatnie 5 [[this]]

en: [[Timestamp]] by day of the month
pl: [[Timestamp]] według dnia miesiąca

en: Null values
pl: Wartości puste

en: Total events
pl: Wszystkie zdarzenia

en: A look at [[GenericTable]] across your [[this]], and how it changes over time.
pl: Spojrzenie na [[GenericTable]] na twoim [[this]] i jak zmienia się z czasem.

en: How the [[this]] changes with time
pl: Jak [[this]] zmieniało się w czasie

en: How they compare by seasonality
pl: W jaki sposób porównują sezonowość

en: Average income per transaction
pl: Średni dochód na transakcję

en: [[this]] per country
pl: [[this]] per państwo

en: Income per state
pl: Dochód na stan

en: A closer look at your [[this]]
pl: Bliższe spojrzenie na twoje [[this]]

en: How [[GenericNumber]] is distributed
pl: Jak [[GenericNumber]] jest dystrybuowany

en: [[Timestamp]] by quarter of year
pl: [[Timestamp] według kwartału w roku

en: Events per country
pl: Zdarzenia per państwo

en: Weekdays when [[this.short-name]] were added
pl: Dni powszednie, gdy [[this.short-name]] zostały dodane

en: Months when [[this.short-name]] were added
pl: Miesiące gdy [[this.short-name]] zostały dodane

en: How they compare across different categories
pl: Jak oni porównują różne kategorie

en: New users per source in the last 30
pl: Nowi użytkownicy na źródło w ciągu ostatnich 30

en: Events per quarter of the year
pl: Wydarzenia za kwartał roku

en: Heres a quick look at your [[this]]
pl: Oto krótkie spojrzenie na [[this]]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], top 5
pl: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], pierwsza 5

en: Days when [[this.short-name]] were added
pl: Dni, gdy [[this.short-name]] zostały dodane

en: Total orders per source
pl: Łącznie zamówień na źródło

en: [[this]] by quarter of the year
pl: [[this]] według kwartału w roku

en: Events per [[GenericCategoryMedium]]
pl: Zdarzenie per [[GenericCategoryMedium]]

en: Events per state
pl: Zdarzenia na stan

en: Top landing pages
pl: Najlepsze strony docelowe

en: Heres a closer look at your [[this]] over time
pl: Oto bliższe spojrzenie na twoje  [[this]] według czasu

en: Sum of [[this]] by [[Country]]
pl: Suma [[this]] według [[Country]]

en: States that are performing best
pl: Stany które osiągają najlepsze wyniki

en: Created At by month of the year
pl: Utworzone według miesiąca w roku

en: Sum of [[this]] by [[State]]
pl: Suma [[this]] według [[State]]

en: Sum of [[GenericNumber]] per [[this]]
pl: Suma [[GenericNumber]] według [[this]]

en: Events by coordinates
pl: Zdarzenia według współrzędnych

en: Top referral pages
pl: Najlepsze strony polecające

en: An exploration of your users to get you started.
pl: Eksploracja twoich użytkowników, aby zacząć.

en: An overview of your [[this]] and how its distributed across time, place, and categories.
pl: Omówienie [[this]] i sposobu jego dystrybucji w czasie, miejscu i kategorii.

en: Average income per state
pl: Średni dochód na stan

en: [[this]] by [[GenericCategoryMedium]]
pl: [[this]] na [[GenericCategoryMedium]]

en: Total transactions
pl: Razem transakcji

en: [[this.short-name]] that have joined over time
pl: [[this.short-name]], które dołączyły z czasem

en: The [[this]] by location
pl: [[this]] według lokalizacji

en: Events per month of the year
pl: Wydarzenia według miesiąca w roku

en: [[this]] by [[GenericNumber]]
pl: [[this]] według  [[GenericNumber]]

en: Quarters when [[this.short-name]] were added
pl: Kwartały, gdy [[this.short-name]] zostały dodane

en: How these [[this.short-name]] are distributed
pl: W jaki sposób te [[this.short-name]] są dystrybuowane

en: [[this.short-name]] by [[GenericNumber]]
pl: [[this.short-name]] według  [[GenericNumber]]

en: Where users are coming from
pl: Skąd pochodzą użytkownicy

en: [[this]] comparisons and correlations
pl: [[this]] porównania i korelacje

en: Total income
pl: Dochód całkowity

en: Total income per month
pl: Całkowity dochód według miesiąca

en: Number of users per source
pl: Liczba użytkowników na źródło

en: Transactions per state
pl: Transakcje na stan

en: [[this]] by [[Timestamp]]
pl: [[this]] według  [[Timestamp]]

en: New users per source in the last 30 days
pl: Nowi użytkownicy na źródło w ciągu ostatnich 30 dni

en: Join date by day of the month
pl: Data przyłączenia według dnia miesiąca

en: Average discount %
pl: Średni rabat %

en: Autogenerated metrics about [[GenericTable]].
pl: Autogenerowane metryki o [[GenericTable]].

en: [[this]] per day of the month
pl: [[this]] według dni miesiąca

en: Total sessions in each country
pl: Wszystkie sesje w każdym kraju

en: Transactions per month of the year
pl: Transakcje według miesiąca w roku

en: Sales per product
pl: Sprzedaż na produkt

en: Users in each country
pl: Użytkownicy w każdym kraju

en: [[this]] by hour of the day
pl: [[this]] według godziny dnia

en: Events in the last 30 days
pl: Zdarzenia w ciągu ostatnich 30 dni

en: Transactions per source
pl: Transakcje według źródła

en: Where youve acquired your users
pl: Gdzie pozyskaliście swoich użytkowników

en: How they compare acrosss location
pl: Jak porównują różne lokalizacje

en: [[this]] per product
pl: [[this]] według produktu

en: [[this]] per month of the year
pl: [[this]] według miesiąca w roku

en: Per country
pl: Według kraju

en: A deeper look at how different countries are performing for you.
pl: Dokładniejsze spojrzenie na to, jak różne kraje osiągają najlepsze wyniki.

en: Sales per state
pl: Sprzedaż na stan

en: Events by [[GenericNumber]]
pl: Zdarzenia według [[GenericNumber]]

en: Sales per product [[ProductCategoryMedium]]
pl: Sprzedaż według produktu [[ProductCategoryMedium]]

en: User acquisition by country
pl: Pozyskiwanie użytkowników według kraju

en: [[this]] per source
pl: [[this]] według źródła

en: [[this]] by day of the week
pl: [[this]] według dnia tygodnia

en: Days of the month when [[this.short-name]] joined
pl: Dni miesiąca, w którym [[this.short-name]] dołączyły

en: Heres an overview of the people in your [[this]]
pl: Oto przegląd ludzi w twojej [[this]]

en: How [[GenericTable]] are distributed across this time field, and if it has any seasonal patterns.
pl: W jaki sposób [[GenericTable]] są dystrybuowane w tym polu czasowym i czy ma jakieś wzorce sezonowe.

en: Overview
pl: Przegląd

en: How this metric is distributed across different categories
pl: W jaki sposób dane są rozdzielane między różne kategorie

en: [[this.short-name]] per state
pl: [[this.short-name]]  na stan

en: Weekdays when [[this.short-name]] joined
pl: Dni powszednie, gdy [[this.short-name]] dołączyło

en: Hours when [[this.short-name]] joined
pl: Godziny, gdy [[this.short-name]] dołączyło

en: Total income by month
pl: Całkowity dochód na miesiąc

en: A breakdown of your [[this]] over time, and its min, max, average and more.
pl: Podział twojego [[this]] w czasie i jego min, max, średnie i więcej.

en: Average quantity per state
pl: Średnia ilość na stan

en: How they compare by across different numbers
pl: Jak się porównują według różnych liczb

en: New users per country in the last 30 days
pl: Nowi użytkownicy według  kraju w ciągu ostatnich 30 dni

en: Transactions over time
pl: Transakcje w czasie

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]]
pl: [[this]] według [[GenericCategorySmall]]

en: Some breakdown
pl: Trochę awarii

en: Average of [[this]] by [[State]]
pl: Średnia z [[this]] według [[State]]

en: Transactions per quarter of the year
pl: Transakcje za kwartał roku

en: By coordinates
pl: Według współrzędnych

en: Heres a closer look at your [[this]] by products
pl: Oto bliższe spojrzenie na twoje  [[this]] według produktów

en: [[this]] per quarter of the year
pl: [[this]] za kwartał roku

en: Heres an overview of your [[this]] data from Google Analytics
pl: Oto przegląd Twoich [[this]] danych z Google Analytics

en: Quarters when [[this.short-name]] joined
pl: Kwartały kiedy [[this.short-name]] przyłączył

en: New [[this.short-name]] in the last 30 days
pl: Nowe [[this.short-name]] w ostatnich 30 dniach

en: Total sessions by desktop, mobile, or tablet
pl: Łącznie sesje na komputerze, telefonie komórkowym lub tablecie

en: Indepth example
pl: Dogłębny przykład

en: Average income per source
pl: Średni dochód według źródła

en: [[Timestamp]] by day of week
pl: [[Timestamp]] według dnia tygodnia

en: Heres a closer look at your [[this]]
pl: Oto bliższe spojrzenie na twoje [[this]]

en: Heres a closer look at your [[this]] field
pl: Oto bliższe spojrzenie na twoje [[this]] pole

en: Summary
pl: Streszczenie

en: How the [[this]] is distributed geographically
pl: W jaki sposób [[this]] jest dystrybuowany geograficznie

en: The pages with the most pageviews
pl: Strony o największej liczbie odsłon strony

en: How [[Number1]] is correlated with [[Number2]]
pl: Jak [[Number1]] jest skorelowany z [[Number2]]

en: Top 10 states by sales in the last 30 days
pl: Pierwsze 10 stanów według sprzedaży w ostatnich 30 dniach

en: Top 10 states by sales
pl: Pierwsze 10 stanów według sprzedaży

en: Where these transactions happened
pl: Gdzie te transakcje się zdarzyły

en: Top 10 countries by sales
pl: Pierwsze 10 państw według sprzedaży

en: Sales by state
pl: Sprzedaż według stanu

en: Where most of your sessions originate from
pl: Skąd bierze się większość twoich sesji

en: Top acquisition channels
pl: Najlepsze kanały pozyskiwania

en: These [[this.short-name]] across time
pl: Te [[this.short-name]] w czasie

en: Average quantity
pl: Średnia ilość

en: Sales per source
pl: Sprzedaż według źródła

en: Average income per country
pl: Średni dochód według państwa

en: How [[this]] is distributed
pl: Jak [[this]] jest dystrybuowane

en: Distinct [[FK]]
pl: Unikalny [[FK]]

en: How these transactions are distributed
pl: Jak dystrybuowane są te transakcje

en: Per state
pl: Na stan

en: Count of [[GenericCategoryMedium]] by [[this]]
pl: Liczba [[GenericCategoryMedium]] na [[this]]

en: A look at your [[this]]
pl: Spójrz na swoją [[this]]

en: [[GenericNumber]] by [[this]]
pl: [[GenericNumber]] według [[this]]

en: Sum of [[GenericNumber]] by [[this]]
pl: Suma [[GenericNumber]] według  [[this]]

en: A look at your [[this]] table
pl: Spojrzenie na twoją [[this]] tabelę

en: How many [[GenericTable]] there are per state, and how each state is represented across other categories.
pl: Ile [[GenericTable]] jest na stan i jak każdy stan jest reprezentowany w innych kategoriach.

en: Most-viewed pages
pl: Najczęściej oglądane strony

en: Example exploration
pl: Przykładowa eksploracja

en: Sales vs. rating
pl: Sprzedaż a ocena

en: [[this]] per hour of the day
pl: [[this]] według godziny dnia

en: Where your [[this.short-name]] are
pl: Gdzie twoje [[this.short-name]] są

en: These are the same for all your [[this.short-name]]
pl: Są takie same dla wszystkich twoich [[this.short-name]]

en: Events by different categories
pl: Zdarzenia według różnych kategorii

en: Where these [[this.short-name]] are
pl: Gdzie są [[this.short-name]]

en: Over time
pl: Poza czasem

en: A summary of the events in your [[this]] table
pl: Podsumowanie zdarzeń w twojej tabeli [[this]]

en: Transactions per source over time
pl: Transakcje według źródła w czasie

en: How the [[this]] is distributed
pl: W jaki sposób [[this]] jest dystrybuowany

en: Total income per source
pl: Całkowity dochód według źródła

en: Some metrics we found about your transactions.
pl: Niektóre dane, które znaleźliśmy na temat twoich transakcji.

en: How your different products are performing.
pl: Jak performują różne produkty.

en: Where these events are happening
pl: Gdzie te zdarzenia się dzieją

en: Which US states are bringing you the most business.
pl: Które stany USA przynoszą ci najwięcej biznesu.

en: How they compare across time
pl: W jaki sposób porównują w czasie

en: Average transaction income per month
pl: Średni dochód transakcji według miesiąca

en: Average quantity per month
pl: Średnia ilość według miesiąca

en: Seasonal patterns in the [[this]]
pl: Wzory sezonowe w [[this]

en: Events over time
pl: Zdarzenia w ujęciu czasu

en: Orders and income per source
pl: Zamówienia i dochód według źródła

en: Transactions per hour of the day
pl: Transakcje na godzinę dnia

en: Where most of your traffic is coming from.
pl: Skąd pochodzi większość ruchu.

en: Heres a quick look at the [[this]]
pl: Oto szybkie spojrzenie na [[this]]

en: It looks like your [[this]] has transactions, so heres a look at them
pl: Wygląda na to, że twoje [[this]] ma transakcje, więc oto spojrzenie na nie

en: Average discount per month
pl: Średni rabat według miesiąca

en: [[Timestamp]] by month of the year
pl: [[Timestamp]] według miesiąca w roku

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]] over time
pl: [[this]] według [[GenericCategorySmall]] w ujęciu czasu

en: Distribution by coordinates
pl: Rozkład według współrzędnych

en: Sales by source
pl: Sprzedaż według źródła

en: Sales for each product category
pl: Sprzedaż dla każdej kategorii produktów

en: A closer look at the metrics and dimensions used in this saved question.
pl: Bliższe spojrzenie na dane i wymiary używane w tym zapisanym pytaniu.

en: Sales per product [[ProductCategoryLarge]]
pl: Sprzedaż wg produktu [[ProductCategoryLarge]]

en: Average quantity per country
pl: Średnia ilość na kraj

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryLarge]]
pl: [[this.short-name]] według [[GenericCategoryLarge]]

en: Heres a closer look at your [[this]] per source
pl: Oto bliższe spojrzenie na twoje [[this]] według źródła

en: Events per day of the month
pl: Zdarzenia według dnia miesiąca

en: If youre into correlations, this is the x-ray for you.
pl: Jeśli masz korelacje, ta X-ray jest dla ciebie

en: Sessions by Country
pl: Sesje według kraju

en: Some interesting metrics about your GA stats to get you started.
pl: Kilka ciekawych danych na temat statystyk GA, które pomogą Ci zacząć.

en: [[this]] per state
pl: [[this]] na stan

en: [[Timestamp]] by quarter of the year
pl: [[Timestamp] według kwartału w roku

en: How its distributed across time and other categories.
pl: Jak to jest dystrybuowane w czasie i innych kategoriach.

en: A look at your events over time and by several categories.
pl: Spojrzenie na wydarzenia w czasie i według kilku kategorii.

en: [[GenericTable]] per [[this]]
pl: [[GenericTable]] według [[this]]

en: Average quantity per source
pl: Średnia ilość na źródło

en: Top 5 per category
pl: Top 5 w każdej kategorii

en: Events per day of the week
pl: Zdarzenia na dzień tygodnia

en: New [[this.short-name]] per month
pl: Nowy [[this.short-name]] według miesiąca

en: Top performers
pl: Najlepsi wykonawcy

en: Transactions in the last 30 days
pl: Transakcje w ciągu ostatnich 30 dni

en: [[GenericTable]] by [[this]]
pl: [[GenericTable]] według  [[this]]

en: Overview of your [[this]] data from Google Analytics
pl: Omówienie [[this]] danych z Google Analytics

en: Created At by hour of the day
pl: Utworzone według godziny dnia

en: Sales by month
pl: Sprzedaż według miesiąca

en: How the [[this]] is distributed across categories
pl: w jaki sposób [[this]] jest podzielony na kategorie

en: [[Timestamp]] by month of year
pl: [[Timestamp]] według miesiąca w roku

en: How many total sessions vs. how many individual users you had each day.
pl: Ile sesji ogółem w porównaniu do ilu indywidualnych użytkowników dziennie.

en: How this metric is distributed across different numbers
pl: W jaki sposób dane są rozłożone na różne liczby

en: Sessions by page where the session began
pl: Sesje według strony, na której rozpoczęła się sesja

en: Distinct values
pl: Unikalne wartości

en: Hours when [[this.short-name]] were added
pl: Godziny, gdy [[this.short-name]] zostały dodane

en: [[Timestamp]] by day of the week
pl: [[Timestamp]] według dnia tygodnia

en: [[GenericNumber]] over time
pl: [[GenericNumber]] według czasu

en: Heres an overview of your [[this]]
pl: Oto przegląd twojej [[this]]

en: [[this.short-name]] by coordinates
pl: [[this.short-name]] według współrzędnych

en: Heres a closer look at your [[this]] per state
pl: Oto bliższe spojrzenie na twoje [[this]] na stan

en: Created At by day of the month
pl: Utworzono według dnia miesiąca

en: Sales by coordinates
pl: Sprzedaż według współrzędnych

en: New [[this.short-name]] over time
pl: Nowy [[this.short-name]] według czasu

en: Join date by hour of the day
pl: Data przyłączenia według godziny dnia

en: [[Timestamp]] by hour of day
pl: [[Timestamp]] według godziny dnia

en: Sessions and unique users per day
pl: Sesje i unikalni użytkownicy dziennie

en: Events per [[GenericCategoryLarge]]
pl: Zdarzenia według [[GenericCategoryLarge]]

en: How they compare by distribution
pl: Jak porównać przez dystrybucję

en: Income per country
pl: Dochód według państwa

en: Heres a closer look at your [[this]] per country
pl: Oto bliższe spojrzenie na twoje [[this]] według państwa

en: Sales by product [[ProductCategory]]
pl: Sprzedaż według produktu [[ProductCategory]]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], bottom 5
pl: [[this]] według [[GenericCategoryLarge]], ostatnie 5

en: [[this.short-name]] added in the last 30 days
pl: [[this.short-name]] dodane w ciągu ostatnich 30 dni

en: Per [[Source]]
pl: Według [[Source]]

en: Average item quantity per month
pl: Średnia ilość sztuk według miesiąca

en: The number of [[GenericTable]] per country, and how each country is represented in different categories.
pl: Liczba [[GenericTable]] dla każdego kraju oraz sposób reprezentacji każdego kraju w różnych kategoriach.

en: [[this]] per day of the week
pl: [[this]] według dnia tygodnia

en: Average qunatity per source
pl: Średnia ilość na źródło

en: [[this.short-name]] by [[Timestamp]]
pl: [[this.short-name]] według [[Timestamp]]

en: Summary statistics
pl: Statystyki podsumowujące

en: Sales per month
pl: Sprzedaż według miesiąca

en: [[GenericNumber]] by join date
pl: [[GenericNumber]] według daty przyłączenia

en: Average of [[this]] by [[Country]]
pl: Średnia z [[this]] według  [[Country]]

en: [[this]] over time
pl: [[this]] według czasu

en: Join date by day of the week
pl: Data przyłączenia według dnia tygodnia

en: We crunched the numbers for your [[this]]
pl: Zgrupowaliśmy liczby dla twojej [[this]]

en: Months when [[this.short-name]] joined
pl: Miesiące, gdy [[this.short-name]] dołączyły

en: Unable to parse resource `{0}` as JSON
pl: Niemożliwe sparsowanie zasobu `{0}` jako JSON

en: Unable to find JSON via relative path `{0}`
pl: Niemożliwe odnalezienie JSON we względnej ścieżce `{0}`

en: Connection to host timed out for URL `{0}`
pl: Czas połączenia przekroczony dla URL `{0}`

en: Unable to connect to unknown host at URL `{0}`
pl: Niemożliwe połączenie z nieznanym hostem pod URL `{0}`

en: Unable to connect to host at URL `{0}`
pl: Niemożliwe połączenie hostem pod URL `{0}`

en: Connection refused by host at for URL `{0}`
pl: Połączenie odrzucone przez host pod URL `{0}`

en: Unable to retrieve resource at URL `{0}`
pl: Niemożliwe pobranie zasobu z URL `{0}`

en: Unable to parse resource at URL `{0}` as JSON
pl: Niemożliwe sparsowanie zasobu z URL `{0}` jako JSON

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication: {0}
pl: Wystąpił problem z połączeniem z serwerem LDAP, nastąpi wykorzystanie lokalnego uwierzytelnienia: {0}

en: BigQuery statements can''t be parameterized!
pl: Wyrażenia BigQuery nie mogą być parametryzowane!

en: WARNING: Druid does not allow limitSpec in time series queries. Ignoring the LIMIT clause.
pl: UWAGA: Druid nie pozwala na limitSpec w szeregach czasowych. Klauzula LIMIT zostanie zignorowana.

en: Invalid Snowflake connection details: missing DB name.
pl: Niepoprawna konfiguracja połączenia Snowflake: brak nazwy bazy danych.

en: We’d love your feedback.
pl: Chętnie poznamy Twoją opinię.

en: It looks like Metabase wasn’t quite a match for you.
pl: Wygląda na to, że Metabase nie za bardzo Ci pasuje.

en: Would you mind taking a fast 5 question survey to help the Metabase team understand why and make things better in the future?
pl: Co powiesz na szybką 5 minutową ankietę, która pomoże nam zrozumieć potrzeby użytkowników i lepiej rozwijać Metabase?

en: We hope you''ve been enjoying Metabase.
pl: Mamy nadzieję, że podoba Ci się Metabase.

en: Would you mind taking a fast 6 question survey to tell us how it’s going?
pl: Czy odpowiesz na krótkie 6 pytań, aby powiedzieć nam jak Ci idzie?

en: {0} created a Metabase account
pl: {0} stworzył konto Metabase

en: {0} accepted their Metabase invite
pl: {0} zaakceptował zaproszenie do Metabase

en: [Metabase] Password Reset Request
pl: [Metabase] Żądanie Resetu Hasła

en: [Metabase] Notification
pl: [Metabase] Notyfikacja

en: [Metabase] Help make Metabase better.
pl: [Metabase] Pomóż rozwijać Metabase.

en: [Metabase] Tell us how things are going.
pl: [Metabase] Powiedź nam jak Ci idzie.

en: Error: query''s source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
pl: Błąd: zapytanie źródłowe zapytania nie zostało rozwiązane. Prawdopodobnie najpierw musisz "przetworzyć" zapytanie.

en: Don't know what to do with:
pl: Nie wiemy co zrobić z:

en: Don't know how to wrap:
pl: Nie wiemy jak zawinąć:

en: Failed setting `query-caching-max-kb` to {0}.
pl: Nieudana zmiana `query-caching-max-kb` na {0}.

en: Values greater than {1} are not allowed.
pl: Wartości większe niż {1} nie są dozwolone.

note: we need the Database instance no matter what (in order to compare details hash with cached value) passed in look up by ID
en: Database {0} does not exist.
pl: Baza danych {0} nie istnieje.

en: Error: Database is not present in the Query Processor Store.
pl: Błąd: baza danych nie jest obecna w Query Processor Store.

en: Invalid embedding-secret-key! Secret key must be a hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string).
pl: Nieprawidłowy klucz tajny do osadzania! Klucz tajny musi być 256-bitowym kluczem zakodowanym w systemie szesnastkowym (tj. ciągiem 64-znakowym).

en: JWT is missing `alg`.
pl: JWT brakuje `alg`.

en: JWT `alg` cannot be `none`.
pl: JWT `alg` nie może być `none`.

en: The embedding secret key has not been set.
pl: Klucz tajny osadzania nie został ustawiony.

en: Token is missing value for keypath
pl: W tokenie brakuje wartości dla keypath.

en: In-depth example
pl: Rozbudowany przykład

en: Key
pl: Klucz

en: Class
pl: Klasa

en: Triggers
pl: Wyzwalacz

en: View triggers
pl: Zobacz wyzwalacz

en: Scheduler Info
pl: Informacje o harmonogramie

en: Priority
pl: Priorytet

en: Last Fired
pl: Ostatnie uruchomienie

en: Next Fire Time
pl: Czas następnego uruchomienia

en: Start Time
pl: Czas Startu

en: End Time
pl: Czas Końca

en: Final Fire Time
pl: Ostateczny czas uruchomienia

en: May Fire Again?
pl: Uruchomić ponownie?

en: Triggers for {0}
pl: Wyzwalacze dla {0}

en: Tasks
pl: Czynności

en: Jobs
pl: Zadania

en: Duplicated {0}
pl: Powielone {0}

en: Duplicate this item
pl: Powiel ten element

en: Archive this item
pl: Zarchiwizuj ten element

en: Duplicate dashboard
pl: Powiel pulpit

en: Duplicate "{0}"
pl: Powiel "{0}"

en: Duplicate
pl: Powiel

en: Tomorrow
pl: Jutro

en: This {0}
pl: Ten {0}

en: Next {0}
pl: Następny {0}

en: Previous {0}
pl: Poprzedni {0}

en: Previous {0} {1}
pl: Poprzedni {0} {1}

en: Next {0} {1}
pl: Następny {0} {1}

en: Now
pl: Teraz

en: {0} {1} ago
pl: {0} {1} temu

en: {0} {1} from now
pl: {0} {1} od teraz

en: Default period | Default periods
pl[0]: Domyślny okres
pl[1]: Domyślne okresy
pl[2]: Domyślne okresy
pl[3]: Domyślne okresy

en: Minute of hour | Minutes of hour
pl[0]: Minuta godziny
pl[1]: Minuty godziny
pl[2]: Minuty godziny
pl[3]: Minuty godziny

en: Hour of day | Hours of day
pl[0]: Godzina dnia
pl[1]: Godziny dnia
pl[2]: Godziny dnia
pl[3]: Godziny dnia

en: Day of week
pl: Dzień tygodnia

en: Day of month
pl: Dzień miesiąca

en: Day of year | Days of year
pl[0]: Dzień roku
pl[1]: Dni roku
pl[2]: Dni roku
pl[3]: Dni roku

en: Week of year | Weeks of year
pl[0]: Tydzień roku
pl[1]: Tygodnie roku
pl[2]: Tygodni roku
pl[3]: Tygodni roku

en: Month of year | Months of year
pl[0]: Miesiąc roku
pl[1]: Miesiące roku
pl[2]: Miesięcy roku
pl[3]: Miesięcy roku

en: Quarter of year | Quarters of year
pl[0]: Kwartał roku
pl[1]: Kwartały roku
pl[2]: Kwartałów roku
pl[3]: Kwartałów roku

en: {0} selection | {0} selections
pl[0]: {0} wybór
pl[1]: {0} wybory
pl[2]: {0} wyborów
pl[3]: {0} wyborów

en: This
pl: To

en: Invalid
pl: Niepoprawne

en: Add a time
pl: Dodaj czas

en: Nothing to compare for the previous {0}.
pl: Nic do porównania dla poprzedniego {0}.

en: by {0}
pl: przez {0}

en: value must be a valid database engine.
pl: wartość musi być prawidłowym silnikiem bazy danych.

en: Connection refused by host for URL `{0}`
pl: Połączenie odrzucone przez host dla adresu URL `{0}`

en: Warning: Postgres connection string with `ssl=true` detected.
pl: Ostrzeżenie: Wykryto ciąg połączenia Postgres z `ssl = true`.

en: You may need to add `?sslmode=require` to your application DB connection string.
pl: Może być konieczne dodanie `? Sslmode = require` do połączenia DB aplikacji.

en: If Metabase fails to launch, please add it and try again.
pl: Jeśli uruchomienie Metabase nie powiedzie się, dodaj ją i spróbuj ponownie.

en: See https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 for more details.
pl: Zobacz https://github.com/metabase/metabase/issues/8908, aby uzyskać więcej informacji.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recomended for production deployments.
pl: OSTRZEŻENIE: Używanie Metabase z bazą danych H2 nie jest zalecane dla wdrożeń produkcyjnych.

en: For production deployments, we highly recommend using Postgres, MySQL, or MariaDB instead.
pl: W przypadku wdrożeń produkcyjnych zalecamy używanie Postgres, MySQL lub MariaDB.

en: If you decide to continue to use H2, please be sure to back up the database file regularly.
pl: Jeśli zdecydujesz się nadal korzystać z H2, pamiętaj o regularnym tworzeniu kopii zapasowej pliku bazy danych.

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres for more information.
pl: Więcej informacji można znaleźć na stronie https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-ting-the-h2-database-to-mysql-or-postgres.

en: Unable to connect to Metabase {0} DB.
pl: Nie można połączyć się z bazą danych Metabase {0}.

en: Error adding legacy SQL directive to BigQuery saved Question
pl: Błąd podczas dodawania starszej dyrektywy SQL do zapisanego zapytania BigQuery

en: Failed to notify {0} Database {1} updated
pl: Nie udało się powiadomić {0} baza danych {1} zaktualizowana

en: Loading driver {0} {1}
pl: Wczytywanie sterownika {0} {1}

en: Load driver {0}
pl: Załaduj sterownik {0}

en: Driver not registered after loading: {0}
pl: Sterownik nie został zarejestrowany po wczytaniu: {0}

en: Error: attempting to change {0} property `:abstract?` from {1} to {2}.
pl: Błąd: próba zmiany właściwości {0} `: abstract?` z {1} na {2}.

en: Registered abstract driver {0}
pl: Zarejestrowany abstrakcyjny sterownik {0}

en: (parents: {0})
pl: (rodzice: {0})

en: Initializing driver {0}...
pl: inicjowanie sterownika {0} ...

en: Reason:
pl: Przyczyna:

en: Invalid driver feature: {0}
pl: Nieprawidłowa funkcja sterownika: {0}

en: Invalid HoneySQL form:
pl: Nieprawidłowy formularz HoneySQL:

en: Closing connection pool for database {0} ...
pl: Closing connection pool for database {0} ..

en: Error loading namespace
pl: Błąd podczas wczytywania przestrzeni nazw

en: Starting events listener:
pl: Rozpoczynanie nasłuchiwania zdarzeń:

en: Unexpected error listening on events
pl: Nieoczekiwany błąd podczas nasłuchania zdarzeń

en: Error syncing Database {0}
pl: Błąd synchronizacji bazy danych {0}

en: Failed to process sync-database event.
pl: Nie można przetworzyć zdarzenia synchronizacji bazy danych.

en: Bad nested-query-level: query does not have a source query
pl: Zły nested-query-level:: zapytanie nie ma zapytania źródłowego

en: I don''t know how to `{0}`.
pl: Nie wiem, jak `{0}`.

en: Here''s what I can do:
pl: Oto co mogę zrobić:

en: Error in Metabot command
pl: Błąd w komendzie Metabot

en: Websocket associated with this Slack event is different from the websocket we're currently using.
pl: Websocket powiązany z tym wydarzeniem Slack różni się od tego, którego aktualnie używamy.

en: FieldValues for Field {0} remain unchanged. Skipping...
pl: Wartości pola dla pola {0} pozostają niezmienione. Pomijam...

en: Unable to normalize:
pl: Nie można znormalizować:

en: Could not find matching Field ID for target:
pl: Nie można znaleźć zgodnego Field ID dla celu:

en: Metabase does not have permissions to write to plugins directory {0}
pl: Metabase nie ma uprawnień do zapisu do katalogu wtyczek {0}

en: Metabase cannot use the plugins directory {0}
pl: Matabase nie może używać katalogu wtyczek {0}

en: Please make sure the directory exists and that Metabase has permission to write to it.
pl: Upewnij się, że katalog istnieje i że Metabase ma uprawnienia do zapisu.

en: You can change the directory Metabase uses for modules by setting the environment variable MB_PLUGINS_DIR.
pl: Możesz zmienić katalog, którego Metabase używa dla modułów, ustawiając zmienną środowiskową MB_PLUGINS_DIR.

en: Falling back to a temporary directory for now.
pl: Na razie wracam do katalogu tymczasowego.

en: Metabase cannot write to temporary directory. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
pl: Metabase nie może zapisywać do katalogu tymczasowego. Ustaw MB_PLUGINS_DIR na zapisywalny katalog i zrestartuj Metabase

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 1.0+. You can delete it from the plugins directory.
pl: spark-deps.jar nie jest już wymagany przez Metabase 1.0+. Możesz usunąć go z katalogu wtyczek.

en: Failied to initialize plugin {0}
pl: Nie można zainicjować wtyczki {0}

en: Loading plugins in {0}...
pl: Wczytywanie wtyczek w {0} ...

en: Using Clojure base loader as shared context classloader: {0}
pl: Używanie programu ładującego Clojure jako współdzielonego programu ładującego kontekst: {0}

en: Setting current thread context classloader to shared classloader {0}...
pl: Ustawianie bieżącego programu ładującego kontekst wątków na współużytkowany program ładujący klasy {0} ...

note: it's important that we deref the promise again here instead of using the one we just created because it is possible thru a race condition that somebody else delivered the promise before we did; in that case, Clojure ignores subsequent calls to `deliver`. Dereffing the promise guarantees that we'll g
en: Setting current thread context classloader to NEWLY CREATED classloader {0}...
pl: Ustawienie aktualnego programu ładującego kontekst wątku na NEWLY CREATED classloader {0} ...

en: Added URL {0} to classpath
pl: Dodano adres URL {0} do ścieżki klasy

en: Plugin {0} declares a dependency that Metabase does not understand: {1}
pl: Wtyczka {0} deklaruje zależność, której Metabase nie rozumie: {1}

en: Refer to the plugin manifest reference for a complete list of valid plugin dependencies:
pl: Zapoznaj się z dokumentacją wtyczki, aby uzyskać pełną listę prawidłowych zależności:

en: Metabase cannot initialize plugin {0} due to required dependencies.
pl: Metabase nie może zainicjować wtyczki {0} z powodu wymaganych zależności.

en: Class not found: {0}
pl: Nie znaleziono klasy: {0}

en: Plugin ''{0}'' depends on plugin ''{1}''
pl: Wtyczka "{0}" zależy od wtyczki "{1}"

en: {0} dependency {1} satisfied? {2}
pl: {0} zależności {1} zadowolony? {2}

en: Plugins with unsatisfied deps: {0}
pl: Wtyczki z niezadowalającymi zależnościami: {0}

en: Extract file {0} -> {1}
pl: Wyodrębnij plik {0} -> {1}

en: Resource does not exist.
pl: Zasób nie istnieje.

en: Loading plugin namespace {0}...
pl: Wczytywanie przestrzeni nazw wtyczek {0} ...

en: Dependencies satisfied; these plugins will now be loaded: {0}
pl: Zależności spełnione; te wtyczki zostaną teraz załadowane: {0}

en: Registering JDBC proxy driver for {0}...
pl: Rejestrowanie sterownika proxy JDBC dla {0} ...

en: Deregistering original JDBC driver {0}...
pl: Wyrejestrowanie oryginalnego sterownika JDBC {0} ...

en: Default connection property {0} does not exist.
pl: Domyślna właściwość połączenia {0} nie istnieje.

en: Invalid connection property {0}: not a string or map.
pl: Nieprawidłowa właściwość połączenia {0}: nie łańcuch lub mapa

note: ok, do the init steps listed in the plugin mainfest
en: Load lazy loading driver {0}
pl: Załaduj sterownik lazy loading {0}

en: Cannot initialize plugin: missing required property `driver-name`
pl: Nie można zainicjować wtyczki: brak wymaganej właściwości `driver-name`

en: Warning: plugin manifest for {0} does not include connection properties
pl: Ostrzeżenie: manifest wtyczki dla {0} nie zawiera właściwości połączenia

note: finally, register the Metabase driver
en: Registering lazy loading driver {0}...
pl: Rejestrowanie sterownika lazy loading {0}

en: Error running query for Card {0}
pl: Błąd podczas uruchamiania zapytania o Kartę {0}

en: Last week
pl: Ostatni tydzień

en: This week
pl: Ten tydzień

en: Last month
pl: Ostatni miesiąc

en: This month
pl: Ten miesiąc

en: Last quarter
pl: Ostatni kwartał

en: This quarter
pl: Ten kwartał

en: Last year
pl: Ostatni rok

en: This year
pl: Ten rok

en: *driver* is unbound.
pl: *driver* jest niezwiazany.

en: Error syncing Fields for Table ''{0}''
pl: Błąd synchronizacji pól dla tabeli „{0}”

en: Hash of {0} matches stored hash, skipping Fields sync
pl: Hash {0} pasuje do przechowywanego skrótu, synchronizacja Pól pomijana

en: Field
pl: Pole

en: Error checking if Fields {0} need to be created or reactivated
pl: Błąd podczas sprawdzania, czy Pola {0} muszą zostać utworzone lub ponownie aktywowane

en: Marking Field ''{0}'' as inactive.
pl: Pole ''{0} '' oznaczane jako nieaktywne.

en: Error retiring {0}
pl: Błąd wycofania {0}

en: Database type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
pl: Typ bazy danych {0} zmienił się z '' {1} '' na '' {2} ''.

en: Base type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
pl: Typ bazy {0} zmienił się z '' {1} '' na '' {2} ''.

en: Special type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
pl: Specjalny typ {0} zmienił się z '' {1} '' na '' {2} ''.

en: Comment has been added for {0}.
pl: Dodano komentarz dla {0}.

en: Stopping Quartz Scheduler {0}
pl: Zatrzymywanie Quartz Scheduler {0}

en: Starting Quartz Scheduler {0}
pl: Startowanie Quartz Schedule {0}

en: Error loading tasks namespace {0}
pl: Błąd podczas wczytywania przestrzeni nazw zadań {0}

note: don't bother logging namespace for now, maybe in the future if there's tasks of the same name in multiple namespaces we can log it
en: Initializing task {0}
pl: Inicjowanie zadania {0}

en: Error initializing task {0}
pl: Błąd inicjowania zadania {0}

en: Problem sending abandonment email
pl: Problem z wysłaniem wiadomości e-mail o porzuceniu

en: Sending anonymous usage stats.
pl: Wysyłanie anonimowych statystyk użytkowania.

en: Error sending anonymous usage stats
pl: Błąd wysyłania anonimowych statystyk użytkowania

en: Error sending Pulse {0}
pl: Błąd podczas wysyłania Pulsu {0}

en: Sending scheduled pulses...
pl: Wysyłanie zaplanowanych Pulsów ...

en: SendPulses task failed
pl: Zadanie SendPulses nie powiodło się

en: Failed to scheduler tasks for Database {0}
pl: Nie można zaplanować zadań dla bazy danych {0}

en: Cleaning up task history
pl: Czyszczenie historii zadań

en: Task history cleanup successful, rows were deleted
pl: Pomyślne czyszczenie historii zadań, wiersze zostały usunięte

en: Task history cleanup successful, no rows were deleted
pl: Pomyślne czyszczenie historii zadań, żadne wiersze nie zostały usunięte

en: Checking for new Metabase version info.
pl: Sprawdzanie informacji o nowej wersji Metabase.

en: Error fetching version info
pl: Błąd pobierania informacji o wersji

en: Maximum memory available to JVM: {0}
pl: Maksymalna pamięć dostępna dla maszyny JVM: {0}

en: Not something with an ID: {0}
pl: Coś nie tak z ID {0}

en: [[CreateDate]] by month of the year
pl: [[CreateDate]] według miesiąca roku

en: Here's a quick look at your [[this]]
pl: Oto krótkie spojrzenie na [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by hour of the day
pl: [[CreateTimestamp]] według godziny dnia

en: Where you've acquired your users
pl: Gdzie zdobyłeś swoich użytkowników

en: How it's distributed across time and other categories.
pl: Jak jest dystrybuowany w czasie i innych kategoriach.

en: Here's a closer look at your [[this]] per source
pl: Oto bliższe spojrzenie na [[this]] per źródło

en: Here's a quick look at the [[this]]
pl: Oto krótkie spojrzenie na [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the month
pl: [[CreateTimestamp]] według dnia miesiąca

en: Here's an overview of the people in your [[this]]
pl: Oto przegląd osób w [[this]]]

en: [[CreateTimestamp]] by quarter of the year
pl: [[CreateTimestamp]] według kwartału roku

en: How they compare across location
pl: Jak porównują pomiędzy lokalizacjami

en: Here's a closer look at your [[this]] by products
pl: Przyjrzyj się bliżej [[this]] według produktów

en: [[CreateTimestamp]] by month of the year
pl: [[CreateTimestamp]] według miesiąca w roku

en: An overview of your [[this]] and how it's distributed across time, place, and categories.
pl: Przegląd [[this]] i sposobu jego dystrybucji w czasie, miejscu i kategoriach.

en: Here's a closer look at your [[this]]
pl: Oto bliższe spojrzenie na [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the week
pl: [[CreateTimestamp]] według dnia w miesiącu

en: Here's an overview of your [[this]] data from Google Analytics
pl: Oto przegląd danych [[this]] z Google Analytics

en: Here's an overview of your [[this]]
pl: Oto przegląd twoich [[this]]

en: Here's a closer look at your [[this]] field
pl: Przyjrzyj się bliżej twojemu [[this]] polu

en: Here's a closer look at your [[this]] per country
pl: Oto bliższe spojrzenie na [[this]] według kraju

en: If you're into correlations, this is the x-ray for you.
pl: Jeśli jesteś w korelacji, ten x-ray jest to dla ciebie

en: [[CreateDate]] by day of the week
pl: [[CreateDate]] według dnia tygodnia

en: It looks like your [[this]] has transactions, so here's a look at them
pl: Wygląda na to, że [[this]] ma transakcje, więc spójrz na nie

en: Here's a closer look at your [[this]] per state
pl: Oto bliższe spojrzenie na [[this]] według stanu

en: [[CreateDate]] by day of the month
pl: [[CreateDate]] według dnia miesiąca

en: [[CreateTime]] by hour of the day
pl: [[CreateTime]] według godziny dnia

en: Here's a closer look at your [[this]] over time
pl: Oto bliższe spojrzenie na [[this]] w czasie

en: [[CreateDate]] by quarter of the year
pl: [[CreateDate]] według kwartału roku

en: Edit user
pl: Edytuj użytkownika

en: New user
pl: Nowy użytkownik

en: Reset password
pl: Zresetuj hasło

en: Deactivate user
pl: Dezaktywuj użytkownika

en: Reactivate {0}?
pl: Aktywuj ponownie {0}?

en: We couldn’t send them an email invitation, so make sure to tell them to log in using {0} and this password we’ve generated for them:
pl: Nie mogliśmy wysłać im zaproszenia e-mailowego, więc poinformuj ich, aby zalogowali się przy użyciu {0} i wygenerowanego hasła:

en: collection
pl: kolekcja

en: collections
pl: kolekcje

en: dashboard
pl: pulpit

en: dashboards
pl: pulpity

en: First name is required
pl: Pierwsze imię jest wymagane

en: Must be 100 characters or less
pl: Musi mieć co najmniej 100 znaków

en: Last name is required
pl: Nazwisko jest wymagane

en: Email is required
pl: email jest wymagany

en: Items you archive will appear here.
pl: Zarchiwizowane elementy pojawią się tutaj.

en: No description
pl: Bez opisu

en: Sum of all values
pl: Suma wszystkich wartości

en: See all distinct values
pl: Zobacz wszystkie unikalne wartości

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started
pl: Przeglądaj zawartość baz danych, tabel i kolumn. Wybierz bazę danych, aby rozpocząć

en: Card results metadata passed in to API is VALID. Thanks!
pl: Metadane wyników kart przekazane do API są POPRAWNE. Dzięki!

en: Card results metadata passed in to API is INVALID. Running query to fetch correct metadata.
pl: Metadane wyników kart przekazane do API są NIEPOPRAWNE. Uruchamianie zapytania w celu pobrania poprawnych metadanych.

note: in eg - there is lack of M in ISSING?
en: Card results metadata passed in to API is  ISSING. Running query to fetch correct metadata.
pl: Brak metadanych wyników kart przekazanych do interfejsu API. Uruchamianie zapytania w celu pobrania poprawnych metadanych.

en: {0} was autocorrected to {1}
pl: {0} zostało automatycznie poprawione do {1}

en: DELETE /api/metric/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/metric/:id.
pl: DELETE /api/metric/:id jest przestarzałe. Zamiast tego zmień jego wartość `archived` przez PUT /api/metric/:id.

en: DELETE /api/segment/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/segment/:id.
pl: DELETE / api/segment/:id jest przestarzałe. Zamiast tego zmień jego wartość `archived` przez PUT /api/segment/:id.

en: Value of is_superuser must correspond to presence of Admin group ID in group_ids.
pl: Wartość is_superuser musi odpowiadać obecności Admin group ID w group_ids.

en: Unexpected error writing keepalive characters
pl: Nieoczekiwany błąd podczas pisania stałych znaków

en: Unexpected output in async API response
pl: Nieoczekiwane wyjście w odpowiedzi asynchronicznej API

en: starting streaming response
pl: rozpoczęcie przesyłania strumieniowego

en: Output chan closed, canceling keepalive request.
pl: Wyjście chan zamknięte, anulowanie żądania keepalive.

en: Async response finished, closing channels.
pl: Odpowiedź asynchroniczna zakończona, zamykanie kanałów.

en: No response after waiting {0}. Canceling request.
pl: Brak odpowiedzi po oczekiwaniu {0}. Anulowanie żądania.

en: Input channel unexpectedly closed.
pl: Kanał wejściowy niespodziewanie zamknięty.

en: f finished, permit will be returned
pl: jeśli zakończone, pozwolenie zostanie zwrócone

en: request canceled, permit will be returned
pl: żądanie anulowane, pozwolenie zostanie zwrócone

en: Unexpected error attempting to run function after obtaining permit
pl: Nieoczekiwany błąd podczas próby uruchomienia funkcji po uzyskaniu zezwolenia

en: Not running pending function call: output channel already closed.
pl: Nie działa oczekujące wywołanie funkcji: kanał wyjściowy jest już zamknięty.

en: Current thread already has a permit for {0}, will not wait to acquire another
pl: Bieżący wątek ma już pozwolenie na {0}, nie będzie czekał na zdobycie kolejnego

en: Output channel closed, will skip running {0}.
pl: Zamknięty kanał wyjściowy, pominie działanie {0}.

en: Running {0} on separate thread...
pl: Uruchomiony {0} w osobnym wątku ...

en: Caught error running {0}
pl: Uruchomiony błąd podczas działania {0}

en: Request canceled, canceling future
pl: Żądanie anulowane, anulowanie przyszłości

en: Closing old connection pool for database {0} ...
pl: Zamykanie starej puli połączeń dla bazy danych {0} ...

en: Here''s your {0} most recent cards:
pl: Oto twoje {0} najnowsze karty:

en: Could you be a little more specific, or use the ID? I found these cards with names that matched:
pl: Czy możesz być trochę bardziej szczegółowy lub użyć ID? Znalazłem te karty o dopasowanych nazwach:

note: Searching by ID
en: Card {0} not found.
pl: Nie znaleziono karty {0}.

en: Exception in API call
pl: Wyjątek w wywołaniu API

en: Request canceled before finishing.
pl: Żądanie anulowane przed zakończeniem.

en: Metabase only supports JSON requests.
pl: Metabase obsługuje tylko żądania JSON.

en: Make sure you set a 'Content-Type: application/json' header.
pl: Upewnij się, że ustawiłeś nagłówek 'Content-Type: application/json'.

en: Setting Metabase site URL to {0}
pl: Ustawianie adresu URL witryny Metabase na {0}

en: Error scheduling tasks for DB
pl: Błąd planowania zadań dla DB

en: Error unscheduling tasks for DB.
pl: Błąd zdeplanowania zadań dla DB.

en: {0} Database ''{1}'' sync/analyze schedules have changed!
pl: {0} DB ''{1}'' harmonogram sync/analyze został zmieniony!

en: Sync metadata was: ''{0}'' is now: ''{1}''
pl: Synchronizacja metadanych była: ''{0}'' jest teraz: ''{1}''

en: Cache FieldValues was: ''{0}'', is now: ''{1}''
pl: Cache FieldValues był: ''{0}'', jest teraz: ''{1}''

en: You cannot update the creator_id of a Metric.
pl: Nie możesz zaktualizować creator_id Metryki

en: MetaBot can only have Collection permissions.
pl: MetaBot może mieć tylko uprawnienia do Kolekcji

en: Failed to grant permissions
pl: Nie można przyznać uprawnień

en: Changing permissions
pl: Zmiana uprawnień

en: FROM:
pl: OD:

en: TO:
pl: DO:

en: You cannot update the creator_id of a Segment.
pl: Nie można zaktualizować creator_id Segmentu.

en: Attempted to set Setting {0} to obfuscated value. Ignoring change.
pl: Próbowano ustawić ustawienie {0} na wartość zaciemnioną. Ignorowanie zmiany.

en: Using value of env var {0}
pl: Używanie wartości env var {0}

en: Adding User {0} to All Users permissions group...
pl: Dodawanie użytkownika {0} do grupy uprawnień All Users ...

en: Adding User {0} to Admin permissions group...
pl: Dodawanie użytkownika {0} do grupy uprawnień Admin  ...

en: Query failure
pl: Błąd zapytania

en: Maximum number of simultaneous queries to allow per connected Database.
pl: Maksymalna liczba równoczesnych zapytań umożliwiających połączenie z bazą danych.

en: Timed out after {0} milliseconds.
pl: Przekroczono limit czasu po {0} milisekundach.

en: Misfire Instruction
pl: Instrukcja niewypału

en: Archive this?
pl: Zarchiwizować to?

en: Learn about our data
pl: Dowiedz się o naszych danych

en: Use DNS SRV when connecting
pl: Użyj  przy połączeniu DNS SRV

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to 
    an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means,
    leave this disabled.
pl: Korzystanie z tej opcji wymaga, aby podany host był nazwą FQDN. Jeśli łączysz się z Atlas Cluster, może być konieczne włączenie tej opcji. Jeśli nie wiesz co to znaczy,
    pozostaw to wyłączone.

en: Automatically run queries when doing simple filtering and summarizing
pl: Automatycznie uruchamiaj zapytania podczas prostego filtrowania i podsumowywania

en: When this is on Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
pl: Po włączeniu tej opcji Metabasa automatycznie uruchamia zapytania, gdy użytkownicy wykonują proste eksploracje za pomocą przycisków Podsumuj i Filtruj podczas przeglądania tabeli lub wykresu. Możesz to wyłączyć, jeśli odpytywanie tej bazy danych jest powolne. To ustawienie nie wpływa na drążenie wszerz lub zapytania SQL.

en: Learn about this database
pl: Dowiedz się o tej bazie danych

en: Archive this dashboard?
pl: Zarchiwizować ten pulpit?

en: All results
pl: Wszystkie wyniki

en: Our Analytics
pl: Nasze Analizy

en: Additive sum of all the values of a column.\ne.x. total revenue over time.
pl: Całkowita suma wszystkich wartości kolumny. \ne.x. przychody ogółem w czasie.

en: Additive count of the number of rows.\ne.x. total number of sales over time.
pl: Całkowita liczba wierszy. \ne.x. łączna liczba sprzedaży w czasie.

en: Filter
pl: Filtruj

en: record | records
pl[0]: rekord
pl[1]: rekordy
pl[2]: rekordy
pl[3]: rekordy

en: Browse Data
pl: Przeglądaj Dane

en: Write SQL
pl: Napisz SQL

en: Simple question
pl: Proste pytanie

en: Pick some data, view it, and easily filter, summarize, and visualize it.
pl: Wybierz niektóre dane, wyświetl je i łatwo filtruj, podsumowuj i wizualizuj.

en: Custom question
pl: Niestandardowe zapytanie

en: Use the advanced notebook editor to join data, create custom columns, do math, and more.
pl: Korzystaj z zaawansowanego edytora notatników, aby łączyć dane, tworzyć niestandardowe kolumny, wykonywać matematykę i wykonywać inne czynności.

en: Basic Metrics
pl: Podstawowe metryki

en: Custom…
pl: Własne...

en: Add grouping
pl: Grupuj

en: Pick a limit
pl: Wybierz limit

en: Show maximum
pl: Pokaż maksimum

en: Get Preview
pl: Pokaż Podgląd

en: Back to previous results
pl: Cofnij do poprzednich wyników

en: Sample values
pl: Przykładowe wartości

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started.
pl: Przeglądaj zawartość swoich baz danych, tabel i kolumn. Wybierz bazę danych, aby rozpocząć.

en: Visualize
pl: Wizualizuj

en: Join data
pl: Połącz dane

en: Custom column
pl: Własna kolumna

en: Summarize
pl: Podsumuj

en: Aggregate
pl: Agreguj

en: Pick the metric you want to see
pl: Wybierz metrykę, którą chcesz zobaczyć

en: Pick a column to group by
pl: Wybierz kolumnę do grupowania

en: Pick your starting data
pl: Wybierz początkowe dane

en: Select None
pl: Wybierz Brak

en: Select All
pl: Zaznacz wszystko

en: Pick a table...
pl: Wybierz tabelę...

en: Enter a limit
pl: Wprowadź limit

en: Brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
pl: Nawiasy wokół {0} tworzą opcjonalną klauzulę w szablonie. Jeśli ustawiona jest "variable" (zmienna), cała klauzula jest umieszczana w szablonie. Jeśli nie, cała klauzula jest ignorowana.

en: When using a Field Filter, the column name should not be included in the SQL. Instead, the variable should be mapped to a field in the side panel.
pl: Podczas korzystania z filtru pola nazwa kolumny nie powinna być uwzględniona w kodzie SQL. Zamiast tego zmienną należy odwzorować na pole w panelu bocznym.

en: View the native query
pl: Wyświetl natywne zapytanie

en: Native query for this question
pl: Natywne zapytanie dla tego pytania

en: Convert this question to a native query
pl: Przekształć to pytanie w natywne zapytanie

en: SQL for this question
pl: SQL dla tego pytania

en: Convert this question to SQL
pl: Konwertuj to zapytanie na SQL

en: Get alerts
pl: Otrzymuj powiadomienia

en: Hide filters
pl: Ukryj filtry

en: Show filters
pl: Pokaż filtry

en: Started from
pl: Zacznij od

en: {0} row | {0} rows
pl[0]: {0} wiersz
pl[1]: {0} wiersze
pl[2]: {0} wierszy
pl[3]: {0} wierszy

en: Show all rows
pl: Pokaż wszystkie wiersze

en: Show {0}
pl: Pokaż {0}

en: Showing first {0}
pl: Pokazuje pierwsze {0}

en: Showing {0}
pl: Pokazuje {0}

en: Summarized
pl: Streszczony

en: Hide editor
pl: Ukryj edytor

en: Show editor
pl: Pokaż edytor

en: Pick the metric you'd like to see
pl: Wybierz metrykę, którą chciałbyś zobaczyć

en: {0} options
pl: {0} opcje

en: Choose a visualization
pl: Wybierz wizualizację

en: Filter by
pl: Filtruj po

en: Summarize by
pl: Sumuj po

en: Group by
pl: Grupuj po

en: Add a metric
pl: Dodaj metrykę

en: Profile
pl: Profil

en: This is usually pretty fast but seems to be taking a while right now.
pl: Zazwyczaj jest to dość szybkie, ale wydaje się, że zajmuje to teraz trochę czasu.

en: Combo
pl: Wykres kombinacyjny

en: Row
pl: Wiersz

en: Unknown Segment
pl: Nieznany Segment

en: Unknown Filter
pl: Nieznany Filtr

en: Card results metadata passed in to API is MISSING. Running query to fetch correct metadata.
pl: Brak metadanych wyników karty przekazywanych do interfejsu API. Uruchamianie zapytania w celu pobrania poprawnych metadanych.

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication
pl: Problem z połączeniem z serwerem LDAP, nastąpi powrót do lokalnego uwierzytelnienia

en: Cannot create Database: cannot find driver {0}.
pl: Nie można utworzyć bazy danych: nie można znaleźć sterownika {0}.

en: Query failed
pl: Zapytanie nie powiodło się

en: Warning: {0} returned `nil`
pl: Ostrzeżenie: {0} zwrócił  `nil`

en: Unexpected error writing result to output channel: already closed
pl: Nieoczekiwany błąd zapisu wyniku do kanału wyjściowego: już zamknięty

en: Unexpected error writing exception to output channel: already closed
pl: Nieoczekiwany błąd zapisu wyjątku do kanału wyjściowego: już zamknięty

en: Request canceled, canceling future.
pl: Żądanie anulowane, anulowanie w przyszłości.

en: Metabase can only transfer data from H2 to Postgres or MySQL/MariaDB.
pl: Metabaza może przesyłać dane tylko z H2 do Postgres lub MySQL / MariaDB.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recommended for production deployments.
pl: OSTRZEŻENIE: Używanie Metabazy z bazą danych aplikacji H2 nie jest zalecane w przypadku wdrożeń produkcyjnych.

en: Application database setup
pl: Konfiguracja bazy danych aplikacji

en: Could not find {0} driver.
pl: Nie można znaleźć sterownika {0}.

en: Abstract drivers cannot derive from concrete parent drivers.
pl: Sterowniki abstrakcyjne nie mogą pochodzić od konkretnych sterowników nadrzędnych.

en: You may need to add 'trustServerCertificate=true' to the additional connection options to connect with SSL.
pl: Konieczne może być dodanie „trustServerCertificate = true” do dodatkowych opcji połączenia w celu połączenia za pomocą protokołu SSL.

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifer.
pl: Nie wiadomo jak aliasować {0}, oczekiwano identyfikatora.

en: Client closed connection, canceling query
pl: Połączenie zamknięte klienta, anulowanie zapytania

en: {0} is not a valid DN.
pl: {0} nie jest prawidłową nazwą wyróżniającą.

en: Error logging API request
pl: Błąd rejestrowania żądania interfejsu API

en: Failed to set site-url
pl: Nie udało się ustawić adresu strony

en: Error destroying thread pool for DB.
pl: Błąd podczas niszczenia puli wątków dla bazy danych.

en: Updating display name for {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''
pl: Aktualizowanie nazwy wyświetlanej dla {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''

en: Invalid humanization strategy ''{0}''. Valid strategies are: {1}
pl: Nieprawidłowa strategia humanizacji "{0}". Prawidłowe strategie to: "{1}"

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Chaning Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
pl: Zmiana strategii humanizacji nazw tabel i pól z "{0}" na "{1}"

en: Error saving task history
pl: Błąd podczas zapisywania historii zadań

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 0.32.0+. You can delete it from the plugins directory.
pl: Spark-deps.jar nie jest już wymagany przez Metabase 0.32.0+. Możesz usunąć go z katalogu wtyczek.

en: Using NEWLY CREATED classloader as shared context classloader: {0}
pl: Używanie NOWO TWORZONEGO modułu ładującego klasy jako modułu współdzielonego kontekstowego modułu ładującego: {0}

en: Failed to copy file
pl: Nie udało się skopiować pliku

note: check that the URL is valid
en: Invalid site URL: {0}
pl: Nieprawidłowy adres URL witryny: {0}

en: site-url is invalid; returning nil for now. Will be reset on next request.
pl: adres strony jest nieprawidłowy; powracając na razie zero. Zostanie zresetowany na następne żądanie.

en: More results have been included as a file attachment
pl: Więcej wyników zostało dołączonych jako załącznik pliku

en: This question has been included as a file attachment
pl: To pytanie zostało dołączone jako załącznik pliku

en: We were unable to display this Pulse.
pl: Nie byliśmy w stanie wyświetlić tego Pulsu.

en: Please view this card in Metabase.
pl: Zobacz tę kartę w Metabase.

en: An error occurred while displaying this card.
pl: Wystąpił błąd podczas wyświetlania tej karty.

en: Can only determine expected columns for MBQL queries.
pl: Można określić tylko oczekiwane kolumny dla zapytań MBQL.

en: No columns returned.
pl: Nie zwrócono żadnych kolumn.

en: Warining: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
pl: Ostrzeżenie: nie można określić pól dla jawnego zapytania `source-query` , chyba że podasz także `source-metadata`.

en: Cannot resolve {0}: Field does not exist, or its Table belongs to a different Database.
pl: Nie można rozwiązać {0}: pole nie istnieje lub jego tabela należy do innej bazy danych.

en: Cannot resolve :field-literal inside :fk-> unless inside join with explicit :alias.
pl: Nie można rozwiązać :field-literal inside :fk->  chyba, że wewnątrz łączy się z jawnym :alias.

en: Cannot find Table ID for {0}
pl: Nie można znaleźć identyfikatora tabeli dla {0}

en: No matching info found.
pl: Nie znaleziono pasujących informacji.

en: Could not resolve {0}
pl: Nie można rozwiązać {0}

en: Invalid fk-> clause: nowhere to add corresponding join.
pl: Niepoprawna klauzula fk->: nigdzie nie można dodać odpowiadającego sprzężenia.

en: {0} driver does not support foreign keys.
pl: Sterownik {0} nie obsługuje kluczy obcych.

en: Cannot infer `:source-metadata` for source query with native source query without source metadata.
pl: Nie można wnioskować `:source-metadata` dla zapytania źródłowego z natywnym zapytaniem źródłowym bez metadanych źródłowych.

en: Query processor error: number of columns returned by driver does not match results.
pl: Błąd procesora zapytań: liczba kolumn zwróconych przez sterownik nie zgadza się z wynikami.

en: Expected {0} columns, but first row of resuls has {1} columns.
pl: Oczekiwano {0} kolumn, ale pierwszy wiersz rezulsów ma {1} kolumn.

en: No expression named {0} found. Found: {1}
pl: Nie znaleziono wyrażenia o nazwie {0}. Znaleziono: {1}

en: Distinct values of {0}
pl: Unikalne wartości {0}

en: Average of {0}
pl: Średnia z {0}

en: Sum of {0}
pl: Suma z {0}

en: SD of {0}
pl: Standardowe odchylenie z {0}

en: Min of {0}
pl: Min z {0}

en: Max of {0}
pl: Max z {0}

note: until we have a way to generate good names for filters we'll just have to say 'matching condition' for now
en: Sum of {0} matching condition
pl: Suma {0} pasujących warunków

en: Share of rows matching condition
pl: Udział wierszy spełniających warunek

en: Count of rows matching condition
pl: Liczba wierszy spełniających warunek

en: Request already canceled, will not run synchronous QP code.
pl: Żądanie już anulowane, nie uruchomi synchronicznego kodu QP.

en: Unexpectedly got `nil` Query Processor response.
pl: Nieoczekiwanie otrzymano odpowiedź `nil` z  procesora zapytań.

en: Got InterruptedException. Canceling query.
pl: Otrzymano InterruptedException. Anulowanie zapytania.

en: Unhandled exception, exepected `catch-exceptions` middleware to handle it.
pl: Nieobsługiwany wyjątek, oczekiwane oprogramowanie pośredniczące `catch-exceptions`.

en: Query timed out after %s
pl: Przekroczono limit czasu zapytania po %s

en: Creating new query thread pool for Database {0}
pl: Tworzenie nowej puli wątków zapytania dla bazy danych {0}

en: Destroying query thread pool for Database {0}
pl: Niszczenie puli wątków zapytań dla bazy danych {0}

en: Request canceled, canceling pending query
pl: Żądanie anulowane, anulowanie oczekującego zapytania

en: Cannot update binned field: query is missing source-metadata
pl: Nie można zaktualizować pola binned: w zapytaniu brakuje metadanych źródłowych

en: Cannot update binned field: could not find matching source metadata for Field ''{0}''
pl: Nie można zaktualizować binned pola: nie można znaleźć pasujących metadanych źródłowych dla pola "{0}"

en: Using query processor cache backend: {0}
pl: Korzystanie z wewnętrznej pamięci podręcznej procesora zapytań: {0}

en: Invalid metric: {0} reason: {1}
pl: Nieprawidłowe dane: powód {0}: {1}

en: Unknown error
pl: Nieznany błąd

en: Unexpected nil response from query processor.
pl: Nieoczekiwana zero odpowiedź procesora zapytań.

en: Query canceled
pl: Zapytanie anulowane

en: Unable to resolve driver for query: missing or invalid `:database` ID.
pl: Nie można rozpoznać sterownika dla zapytania: brakujący lub nieprawidłowy identyfikator `: database`.

en: Unable to resolve driver for query: Database {0} does not exist.
pl: Nie można rozpoznać sterownika dla zapytania: Baza danych {0} nie istnieje.

en: Cannot use :fields :all in join against source query unless it has :source-metadata.
pl: Nie można użyć: pola: wszystkie w sprzężeniu z zapytaniem źródłowym, chyba że ma :source-metadata.

en: Bad :joined-field clause: join with alias ''{0}'' does not exist. Found: {1}
pl: Źle :joined-field clause: join with alias ''{0}'' nie istnieje. Znaleziono: {1}

en: Invalid :source-table ''{0}'': should be resolved to a Table ID by now.
pl: Nieprawidłowy: tabela-źródłowa "{0}": do tej pory powinna zostać rozpoznana jako identyfikator tabeli.

en: Cannot store Tables or Fields before Database is stored.
pl: Nie można przechowywać tabel ani pól przed zapisaniem bazy danych.

en: Attempting to fetch second Database. Queries can only reference one Database.
pl: Próba pobrania drugiej bazy danych. Zapytania mogą odnosić się tylko do jednej bazy danych.

en: Failed to fetch Table {0}: Table does not exist, or belongs to a different Database.
pl: Nie udało się pobrać tabeli {0}: tabela nie istnieje lub należy do innej bazy danych.

en: Failed to fetch Field {0}: Field does not exist, or belongs to a different Database.
pl: Nie udało się pobrać pola {0}: pole nie istnieje lub należy do innej bazy danych.

en: Failed to load template ''{0}''. Did you remember to build the Metabase frontend?
pl: Nie udało się załadować szablonu {0}. Pamiętasz, jak zbudować nakładkę Metabase?

en: Sample dataset DB file ''{0}'' cannot be found.
pl: Nie można znaleźć przykładowego pliku bazy danych "{0}".

en: Loading sample dataset...
pl: Wczytywanie przykładowego zestawu danych ...

en: Failed to load sample dataset
pl: Nie udało się wczytać przykładowego zestawu danych

en: Found new tables:
pl: Znaleziono nowe tabele:

en: Marking tables as inactive:
pl: Oznaczanie tabel jako nieaktywne:

en: Updating description for tables:
pl: Aktualizacja opisu tabel:

en: Rescheduling job {0}
pl: Zmiana harmonogramu zadania {0}

en: Error rescheduling job
pl: Błąd zmiany harmonogramu zadania

en: Starting Pulse Execution: {0}
pl: Rozpoczęcie wykonywania Pulsu: {0}

en: Finished Pulse Execution: {0}
pl: Zakończone wykonanie Pulsu: {0}

en: Failed to schedule tasks for Database {0}
pl: Nie udało się zaplanować zadań dla bazy danych {0}

en: All elements must be distinct.
pl: Wszystkie elementy muszą być unikalne.

[ctx: Modal for selecting columns in source data or when doing a join.]
en: Pick the columns you want to include
pl: Wybierz kolumny, które chcesz uwzględnić

en: When this is on, Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
pl: Gdy ta opcja jest włączona, Metabase automatycznie uruchamia zapytania, gdy użytkownicy wykonują proste eksploracje za pomocą przycisków Podsumuj i Filtruj podczas przeglądania tabeli lub wykresu. Możesz to wyłączyć, jeśli odpytywanie tej bazy danych jest powolne. To ustawienie nie wpływa na drążenie wszerz lub zapytania SQL.

en: Change join type
pl: Zmień typ złączenia

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifier.
pl: Nie wiem jak aliasować {0}, oczekiwano identyfikatora.

en: Error adding User {0} to Group {1}
pl: Błąd podczas dodawania użytkownika {0} do grupy {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Changing Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
pl: Zmiana strategii humanizacji nazw tabel i pól z "{0}" na "{1}"

en: Infinite loop detected: recursively preprocessed query {0} times.
pl: Wykryto nieskończoną pętlę: zapytanie rekursywnie wstępnie przetworzone {0} razy.

en: Warning: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
pl: Ostrzeżenie: nie można określić pól dla jawnego zapytania „”, chyba że podasz także „metadane źródłowe”.

en: Error determining expected columns for query
pl: Błąd podczas określania oczekiwanych kolumn dla zapytania

en: Unhandled exception, expected `catch-exceptions` middleware to handle it.
pl: Nieobsługiwany wyjątek, oczekiwane oprogramowanie pośredniczące `catch-exceptions`  do obsługi.

en: Diagnostic Info
pl: Informacje diagnostyczne

en: Select Metabase process:
pl: Wybierz proces Metabase:

en: All Metabase processes
pl: Wszystkie procesy Metabase

en: The window was closed before completing Google Authentication.
pl: Okno zostało zamknięte przed zakończeniem uwierzytelnienia Google.

note: there is an error in original version - Pleast instead Please
en: There was an issue signing in with Google. Pleast contact an administrator.
pl: Podczas logowania w Google wystąpił problem. Skontaktuj się z administratorem.

en: Sign in with email
pl: Zaloguj się przez e-mail

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means, leave this disabled.
pl: Korzystanie z tej opcji wymaga, aby podany host był nazwą FQDN. W przypadku łączenia się z klastrem Atlas może być konieczne włączenie tej opcji. Jeśli nie wiesz, co to oznacza, pozostaw to wyłączone.

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
pl: Domyślnie Metabase wykonuje lekką synchronizację godzinową i intensywny codzienny skan wartości pól. Jeśli masz dużą bazę danych, zalecamy włączenie tej opcji i sprawdzenie, kiedy i jak często skanowane są wartości pola.

en: Remove these suggestions
pl: Usuń te sugestie

en: Remove these suggestions?
pl: Usuąć te sugestie?

en: These won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always get to x-rays by clicking on Browse Data in the main navigation, then clicking on the lightning bolt icon on one of your tables.
pl: Nie będą one już wyświetlane na stronie głównej żadnego z użytkowników, ale zawsze możesz przejść do x-rays , klikając Przeglądaj dane w głównej nawigacji, a następnie ikonę błyskawicy na jednym ze swoich stolików.

en: Hide this section
pl: Ukryj tę sekcję

en: Remove this section?
pl: Usunąć tę sekcję?

en: "Our Data" won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always browse through your databases and tables by clicking Browse Data in the main navigation.
pl: „Nasze dane” nie będą się już wyświetlać na stronie głównej żadnego z użytkowników, ale zawsze możesz przeglądać bazy danych i tabele, klikając Przeglądaj dane w głównej nawigacji.

en: My new fantastic collection
pl: Moja nowa fantastyczna kolekcja

en: Cancelation timestamp
pl: Znacznik czasu anulowania

en: Cancelation time
pl: Czas anulowania

en: Cancelation date
pl: Data anulowania

en: Deletion timestamp
pl: Znacznik czasu usunięcia

en: Deletion time
pl: Czas usuwania

en: Deletion date
pl: Data usunięcia

en: Only in detail views
pl: Tylko szczegółowe widoki

en: Do not include
pl: Nie zawiera

en: This field won't be visible or selectable in questions created with the GUI interfaces. It will still be accessible in SQL/native queries.
pl: To pole nie będzie widoczne ani możliwe do wyboru w pytaniach utworzonych za pomocą interfejsów użytkownika GUI. Będzie nadal dostępny w zapytaniach SQL.

en: Cumulative sum
pl: Skumulowana suma

en: Standard deviation
pl: Odchylenie standardowe

en: must be at least {0} characters long
pl: musi mieć co najmniej {0} znaków

en: Must be at least {0} characters long
pl: Musi mieć co najmniej {0} znaków

en: Name (required)
pl: Nazwa (wymagane)

en: Run selected text
pl: Uruchom zaznaczony tekst

en: Run query
pl: Uruchom zapytanie

en: Here's where your results will appear
pl: Oto, gdzie pojawią się Twoje wyniki

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click Save and choose to replace the original question.
pl: Nie wprowadzisz żadnych trwałych zmian w zapisanym pytaniu, chyba że klikniesz Zapisz i zdecydujesz się zastąpić oryginalne pytanie.

en: There aren't any filter widgets for this type of field yet.
pl: Nie ma jeszcze widżetów filtrów dla tego typu pól.

en: Look up this field
pl: Wyszukaj to pole

en: Why this metric is interesting
pl: Dlaczego ta metryka jest interesująca

en: Things to be aware of about this metric
pl: Rzeczy, o których należy pamiętać w związku z tym wskaźnikiem

en: How this metric is calculated
pl: Jak obliczany jest ten wskaźnik

en: Table this is based on
pl: Tabela, na której jest oparty

en: (empty)
pl: (pusty)

en: Goal line
pl: Linia docelowa

en: Trend line
pl: Linia trendu

en: Show values on data points
pl: Pokaż wartości w punktach danych

en: Values to show
pl: Wartości do pokazania

en: As many as can fit nicely
pl: Tyle, ile można ładnie zmieścić

en: All
pl: Wszystko

en: Data includes missing dimension values.
pl: Dane obejmują brakujące wartości wymiarów.

en: We encountered an invalid date: "{0}"
pl: Napotkaliśmy niepoprawną datę: "{0}"

en: The query for this chart was run in {0} rather than {1} due to database or driver constraints.
pl: Kwerenda dla tego wykresu została uruchomiona w {0} zamiast {1} z powodu ograniczeń bazy danych lub sterowników.

en: This chart contains queries run in multiple timezones: {0}
pl: Ten wykres zawiera zapytania uruchamiane w wielu strefach czasowych: {0}

en: An error occurred while running the query.
pl: Wystąpił błąd podczas uruchamiania zapytania.

en: Output H2 database already exists: %s, removing.
pl: Wyjściowa baza danych H2 już istnieje: % s, usuwanie.

en: Don't need to migrate, just use the existing H2 file
pl: Nie musisz migrować, po prostu użyj istniejącego pliku H2

en: Target DB is already populated!
pl: Docelowa baza danych jest już wypełniona!

en: System info:n {0}
pl: Informacje o systemie: n {0}

en: Database setup
pl: Konfiguracja bazy danych

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren''t in a Collection to {1} Collection {2}
pl: Przenoszenie instancji {0}, których nie ma w kolekcji do {1} kolekcji {2}

en: Invalid '{{...}}' clause: expected a param name
pl: Niepoprawna klauzula "{{...}}": oczekiwała nazwy parametru

en: '{{...}}' clauses cannot be empty.
pl: Klauzule "{{...}}" nie mogą być puste.

en: '[[...]]' clauses must contain at least one '{{...}}' clause.
pl: Klauzule "[[...]]" muszą zawierać co najmniej jedną klauzulę "{{...}}".

en: Invalid query: found '[[' or '{{' with no matching ']]' or '}}'
pl: Nieprawidłowe zapytanie: znaleziono "[[" lub "{{" bez pasującego „]]” lub "}}"

en: You''ll need to pick a value for ''{0}'' before this query can run.
pl: Musisz wybrać wartość "{0}", zanim będzie można uruchomić to zapytanie.

en: Can''t find field with ID: {0}
pl: Nie można znaleźć pola o identyfikatorze: {0}

en: Error loading driver namespace
pl: Błąd podczas wczytywania przestrzeni nazw sterownika

en: Could not load {0} driver.
pl: Nie można załadować sterownika {0}.

en: Cannot run query: missing required parameters: {0}
pl: Nie można uruchomić zapytania: brak wymaganych parametrów: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1}
pl: Nie wiem, jak analizować {0} {1}

en: Don''t know how to alias {0}, expected an Identifier.
pl: Nie wiem jak do aliasu {0}, oczekiwano identyfikatora.

note: it's better return a slightly broken SQL query with a probably incorrect string representation of the value than to have the entire QP run fail because of an unknown type.
en: Don''t know how to unprepare values of class {0}
pl: Nie wiem, jak przygotować wartości klasy {0}

en: Creating new connection pool for {0} database {1} ...
pl: Tworzenie nowej puli połączeń dla bazy danych {0} {1} ...

en: Invalid timezone ''{0}''
pl: Nieprawidłowa strefa czasowa "{0}"

en: Cannot set timezone: invalid or missing SQL format string for driver {0}.
pl: Nie można ustawić strefy czasowej: niepoprawny lub brakujący ciąg formatu SQL dla sterownika {0}.

en: Did you implement set-timezone-sql?
pl: Czy zaimplementowałeś set-timezone-sql?

en: Failed to set timezone ''{0}''
pl: Nie udało się ustawić strefy czasowej "{0}"

en: Database connection error
pl: Błąd połączenia z bazą danych

en: Error parsing JSON
pl: Błąd podczas analizowania JSON

en: Whether or not to display data on the homepage. Admins might turn this off in order to direct users to better content than raw data
pl: Określa, czy wyświetlać dane na stronie głównej. Administratorzy mogą to wyłączyć, aby skierować użytkowników do lepszych treści niż surowe dane

en: Whether or not to display x-ray suggestions on the homepage. They will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
pl: Określa, czy wyświetlać sugestie X-RAY na stronie głównej. Będą również ukryte, jeśli przypięte zostaną jakiekolwiek pulpity. Administratorzy mogą ukryć to, aby kierować użytkowników do lepszych treści niż surowe dane

en: Identify the source of HTTP requests by this header's value, instead of its remote address.
pl: Zidentyfikuj źródło żądań HTTP według wartości tego nagłówka, zamiast jego zdalnego adresu.

en: Could not resolve Setting {0}/{1}
pl: Nie można rozwiązać ustawienia {0} / {1}

en: Invalid Setting: {0}/{1}
pl: Nieprawidłowe ustawienie: {0} / {1}

en: reached its goal
pl: osiągnął swój cel

en: gone below its goal
pl: spadł poniżej celu

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via email
pl: Wysyłanie impulsu ({0}: {1}) pocztą elektroniczną

en: Pulse: {0}
pl: Puls: {0}

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via Slack
pl: Wysyłanie Pulsu ({0}: {1}) przez Slack

en: Sending Alert ({0}: {1}) via email
pl: Wysyłanie alertu ({0}: {1}) pocztą elektroniczną

en: Metabase alert: {0} has {1}
pl: Alert Metabase: {0} ma {1}

en: Sending Alert ({0}: {1}) via Slack
pl: Wysyłanie alertu ({0}: {1}) przez Slack

en: Can''t find JS color selector at ''{0}''
pl: Nie można znaleźć selektora kolorów JS w "{0}"

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attemping to format them as such?
pl: FIXME: To nie są poprawne literały czasowe: {0} {1}. Dlaczego próbujemy sformatować je jako takie?

en: No matching info found for join against Table {0} ''{1}'' on Field {2} ''{3}'' via FK {4} ''{5}''
pl: Nie znaleziono pasujących informacji dla złączenia z tabelą {0} "{1}" na polu {2} "{3}" przez FK {4} "{5}"

en: Don''t know how to get information about Field: {0}
pl: Nie wiem, jak uzyskać informacje o polu: {0}

en: Query timed out after {0}
pl: Upłynął limit czasu zapytania po {0}

en: Formatting rows with results timezone ID {0}
pl: Formatowanie wierszy z identyfikatorem strefy czasowej wyników {0}

en: Invalid timezone ID ''{0}''
pl: Nieprawidłowy identyfikator strefy czasowej "{0}"

en: Saving fingerprint for {0}
pl: Zapisywanie odcisku palca dla {0}

en: Sending abandoment email!
pl: Wysyłanie wiadomości e-mail o rezygnacji!

en: Resulting transforms do not conform to expectations.nExpected: {0}
pl: Wynikowe przekształcenia nie są zgodne z oczekiwaniami. nExpected: {0}

en: Timed out after {0}
pl: Przekroczono limit czasu po {0}

en: No temporal adjuster named {0}
pl: Brak korektora czasowego o nazwie {0}

en: Invalid unit: {0}
pl: Nieprawidłowa jednostka: {0}

en: Don''t know how to parse {0} using format {1}
pl: Nie wiem, jak parsować {0} przy użyciu formatu {1}

en: Token is missing value for keypath {0}
pl: W tokenie brakuje wartości dla keypath {0}

en: Sending usage stats FAILED
pl: Wysyłanie statystyk użytkowania NIE powiodło się

en: There was an error saving
pl: Podczas zapisywania wystąpił błąd

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}.
pl: Aby umożliwić użytkownikom logowanie się za pomocą Google, musisz nadać Metabazie identyfikator klienta aplikacji konsoli Google Developers . Wystarczy kilka kroków, a instrukcje tworzenia klucza można znaleźć {0}.

en: Be sure to include the full client ID, including the apps.googleusercontent.com suffix.
pl: Pamiętaj o podaniu pełnego client ID, w tym sufiksu apps.googleusercontent.com

en: Metabase {0} is available.
pl: Metabase {0} jest dostępna.

en: You're running {0}
pl: Używasz {0}

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time.
pl: Niestety nie możemy obecnie sprawdzić dostępności aktualizacji.

en: patch release
pl: wersja patcha

en: Dates and Times
pl: Daty i godziny

en: Numbers
pl: Liczby

en: No mappable groups
pl: Brak grup, które można zmapować

en: Metabase Documentation
pl: Dokumentacja  Metabase

en: Includes a troubleshooting guide
pl: Zawiera przewodnik rozwiązywania problemów

en: Post on the Metabase support forum
pl: Publikuj na forum wsparcia Metabase

en: A community forum for all things Metabase
pl: Forum społeczności dla Matabase

en: File a bug report
pl: Zgłoś raport o błędzie

en: Create a GitHub issue (includes the diagnostic info below)
pl: Utwórz problem w GitHub (dodajac informacje diagnostyczne)

en: Please include these details in support requests. Thank you!
pl: Podaj te szczegóły w prośbach o wsparcie. Dziękujemy!

en: Remember me
pl: Zapamiętaj mnie

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can {0}.
pl: Ze względów bezpieczeństwa linki do resetowania hasła wygasają po określonym czasie. Jeśli nadal musisz zresetować hasło, możesz {0}.

en: Save new password
pl: Zapisz nowe hasło

en: No matching result
pl: Brak pasujących wyników

en: Submit
pl: Zatwierdź

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host. This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available. Enabling this is usually slower than a direct connection.
pl: Dostęp do niektórych instalacji baz danych można uzyskać tylko poprzez połączenie SSH. Ta opcja zapewnia również dodatkową warstwę bezpieczeństwa, gdy sieć VPN nie jest dostępna. Włączenie tego jest zwykle wolniejsze niż bezpośrednie połączenie.

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in many or most of your queries with this data.
pl: Sugerujemy pozostawienie tej opcji wyłączoną, chyba że wykonujesz ręczne wskazywanie stref czasowych w wielu lub większości zapytań z tymi danymi.

en: {0} to get an auth code.
pl: {0}, aby uzyskać kod autoryzacyjny.

en: or
pl: lub

en: required
pl: wymagany

en: Database type
pl: Typ bazy danych

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
pl: Jest to proces, który sprawdza dostępność aktualizacji schematu tej bazy danych. W większości przypadków powinieneś pozostawić ten zestaw do synchronizacji co godzinę.

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database.
pl: Metabase może skanować wartości obecne w każdym polu w tej bazie danych, aby włączyć filtry pól wyboru w pulpitach i pytaniach. Może to być proces bardzo obciążający zasoby, szczególnie jeśli masz bardzo dużą bazę danych.

en: Collection
pl: Kolekcja

en: Confirm your password
pl: Potwierdź swoje hasło

en: passwords do not match
pl: Hasła nie pasują do siebie

en: Department of Awesome
pl: Departament Niesamowitości

en: Financial
pl: Finansowy

en: Numeric
pl: Liczbowe

en: Date and Time
pl: Data i godzina

en: Categorical
pl: Kategoryczny

en: URLs
pl: ULRs

en: Returns the average of the values in the column.
pl: Zwraca średnią wartości z kolumny.

en: The column whose values to average.
pl: Kolumna, której wartości mają być uśrednione.

en: end
pl: koniec

en: Checks a date or numeric column's values to see if they're within the specified range.
pl: Sprawdza wartości daty lub wartości liczbowych kolumn, aby sprawdzić, czy mieszczą się w określonym zakresie.

en: Rating
pl: Ocena

en: condition
pl: warunek

en: output
pl: wynik

en: Tests a list of cases and returns the corresponding value of the first true case, with an optional default value if nothing else is met.
pl: Testuje listę przypadków i zwraca odpowiednią wartość pierwszego prawdziwego przypadku, z opcjonalną wartością domyślną, jeśli nic więcej nie jest spełnione.

en: Weight
pl: Waga

en: Large
pl: Duży

en: Medium
pl: Średni

en: Small
pl: Mały

en: Something that should evaluate to true or false.
pl: Coś, co powinno być ocenione na prawdziwe lub fałszywe.

en: The value that will be returned if the preceeding condition is true.
pl: Wartość, która zostanie zwrócona, jeśli powyższy warunek jest spełniony.

en: value1
pl: wartość1

en: value2
pl: wartość2

en: Looks at the values in each argument in order and returns the first non-null value for each row.
pl: Sprawdza wartości w każdym argumencie w kolejności i zwraca pierwszą wartość inną niż null dla każdego wiersza.

en: Comments
pl: Komentarze

en: Notes
pl: Notatki

en: No comments
pl: Bez komentarza

en: A column or value.
pl: Kolumna lub wartość.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if it's not empty, and so on.
pl: Jeśli wartość1 jest pusta, zwracana jest wartość2 , jeśli nie jest pusta,  itd.

en: Combines two or more strings of text together.
pl: Łączy dwa lub więcej ciągów tekstu razem.

en: Last Name
pl: Nazwisko

en: First Name
pl: Imię

en: value2 will be added on to the end of this.
pl: wartość2 zostanie dodana na końcu tego.

en: This will be added to the end of value1.
pl: Zostanie to dodane na końcu wartości 1.

en: string1
pl: ciąg1

en: string2
pl: ciąg2

en: Checks to see if string1 contains string2 within it.
pl: Sprawdza, czy ciąg1 zawiera w sobie ciąg2

en: Pass
pl: Zdane

en: The contents of this string will be checked.
pl: Zawartość tego ciągu zostanie sprawdzona.

en: The string of text to look for.
pl: Ciąg tekstu do wyszukania.

en: Returns the count of rows in the source data.
pl: Zwraca liczbę wierszy w danych źródłowych.

en: Only counts rows where the condition is true.
pl: Liczy tylko wiersze, w których warunek jest spełniony.

en: Subtotal
pl: Suma częściowa

en: The additive total of rows across a breakout.
pl: Łączna suma wierszy w rozbiciu.

en: The rolling sum of a column across a breakout.
pl: Łączna suma kolumny w rozbiciu.

en: The column to sum.
pl: Kolumna do zsumowania.

en: The number of distinct values in this column.
pl: Liczba unikalnych wartości w tej kolumnie.

en: The column whose distinct values to count.
pl: Kolumna, której odrębne wartości należy policzyć.

en: text
pl: tekst

en: comparison
pl: porównanie

en: Returns true if the end of the text matches the comparison text.
pl: Zwraca prawkę, jeśli koniec tekstu pasuje do tekstu porównawczego.

en: Appetite
pl: Apetyt

en: hungry
pl: głodny

en: A column or string of text to check.
pl: Kolumna lub ciąg tekstu do sprawdzenia.

en: The string of text that the original text should end with.
pl: Ciąg tekstu, którym powinien kończyć się tekst oryginalny.

en: regular_expression
pl: wyrażenie_regularne

en: Extracts matching substrings according to a regular expression.
pl: Wyodrębnia pasujące podciągi zgodnie z wyrażeniem regularnym.

en: Address
pl: Adres

en: The column or string of text to search though.
pl: Jednak kolumna lub ciąg tekstu do wyszukiwania.

en: The regular expression to match.
pl: Dopasowane wyrażenie regularne.

en: Returns the string of text in all lowercase.
pl: Zwraca ciąg tekstu małymi literami.

en: The column with values to convert to lowercase.
pl: Kolumna z wartościami do konwersji na małe litery.

en: Removes leading whitespace from a string of text.
pl: Usuwa wiodące białe znaki z ciągu tekstu.

en: The column with values you want to trim.
pl: Kolumna z wartościami, które chcesz przyciąć.

en: Returns the largest value found in the column.
pl: Zwraca największą wartość znalezioną w kolumnie.

en: Age
pl: Wiek

en: The numeric column whose maximum you want to find.
pl: Kolumna numeryczna, której maksimum chcesz znaleźć.

en: Returns the smallest value found in the column.
pl: Zwraca najmniejszą wartość znalezioną w kolumnie.

en: Salary
pl: Wynagrodzenie

en: The numeric column whose minimum you want to find.
pl: Kolumna numeryczna, której minimum chcesz znaleźć.

en: position
pl: pozycja

en: length
pl: długość

en: new_text
pl: nowy_tekst

en: Replaces a part of the input text with new text.
pl: Zamienia część tekstu wejściowego na nowy tekst.

en: Updated Part of ID
pl: Zaktualizowana Cześć ID

en: The text that will be modified.
pl: Tekst, który zostanie zmodyfikowany.

en: The position where the replacing will start.
pl: Miejsce, w którym rozpocznie się zamiana.

en: The number of characters to replace.
pl: Liczba znaków do zastąpienia.

en: The text to use in the replacement.
pl: Tekst używany w zamianie.

en: Removes trailing whitespace from a string of text.
pl: Usuwa końcowe puste znaki z ciągu tekstu.

en: Returns the percent of rows in the data that match the condition, as a decimal.
pl: Zwraca procent wierszy w danych, które pasują do warunku, w postaci dziesiętnej.

en: Returns true if the beginning of the text matches the comparison text.
pl: Zwraca prawdę, jeśli początek tekstu pasuje do tekstu porównawczego.

en: Course Name
pl: Nazwa kursu

en: Computer Science
pl: Informatyka

en: The string of text that the original text should start with.
pl: Ciąg tekstu, od którego powinien zaczynać się tekst oryginalny.

en: Calculates the standard deviation of the column.
pl: Oblicza odchylenie standardowe kolumny.

en: Population
pl: Populacja

en: A numeric column.
pl: Kolumna liczbowa.

en: Returns a portion of the supplied text.
pl: Zwraca część dostarczonego tekstu.

en: The text to return a portion of.
pl: Tekst do zwrócenia części.

en: The position to start copying characters.
pl: Miejsce do rozpoczęcia kopiowania znaków.

en: The number of characters to return.
pl: Liczba znaków do zwrócenia.

en: Adds up all the values of the column.
pl: Dodaje wszystkie wartości kolumny.

en: The numeric column to sum.
pl: Kolumna numeryczna do zsumowania.

en: Sums up values in a column where rows match the condition.
pl: Sumuje wartości w kolumnie, w której wiersze odpowiadają warunkowi.

en: Order Status
pl: Status zamówienia

en: Valid
pl: Poprawny

en: Removes leading and trailing whitespace from a string of text.
pl: Usuwa początkowe i końcowe puste spacje z ciągu tekstu.

en: Returns the string of text in all upper case.
pl: Zwraca ciąg tekstu wielkimi literami.

en: The column with values to convert to upper case.
pl: Kolumna z wartościami do konwersji na wielkie litery.

en: must be {0} and include {1}.
pl: musi być {0} i zawierać {1}.

en: must be {0}.
pl: musi być {0}.

en: must include {0}.
pl: musi zawierać {0}.

en: at least {0} character long | at least {0} characters long
pl[0]: co najmniej {0} znak
pl[1]: co najmniej {0} znaki
pl[2]: co najmniej {0} znaków
pl[3]: co najmniej {0} znaków

en: {0} lower case letter | {0} lower case letters
pl[0]: {0} mała litera
pl[1]: {0} małe litery
pl[2]: {0} małych liter
pl[3]: {0} małych liter

en: {0} upper case letter | {0} upper case letters
pl[0]: {0} wielka litera
pl[1]: {0} wielkie litery
pl[2]: {0} wielkich liter
pl[3]: {0} wielkich liter

en: {0} number | {0} numbers
pl[0]: {0} liczba
pl[1]: {0} liczby
pl[2]: {0} liczb
pl[3]: {0} liczba

en: {0} special character | {0} special characters
pl[0]: (0} znak specjalny
pl[1]: (0} znaki specjalne
pl[2]: (0} znaków specjalnych
pl[3]: (0} znaków specjalnych

en: must be a valid email address
pl: musi być prawidłowym adresem e-mail

en: must be {0} characters or less
pl: musi mieć maksymalnie {0} znaków

en: Thanks for using Metabase!
pl: Dziękujemy za korzystanie z Metabase!

en: Powered by {0}
pl: Obsługiwane przez {0}

en: To:
pl: Do:

en: This question can't be used because it's based on a different database.
pl: Nie można użyć tego pytania, ponieważ jest ono oparte na innej bazie danych.

en: Couldn't find a saved question with that ID number.
pl: Nie udało się znaleźć zapisanego pytania o tym ID.

en: Pick a saved question
pl: Wybierz zapisane zapytanie

en: Pick a different question
pl: Wybierz inne zapytanie

en: Loading…
pl: Wczytywanie…

en: Question #…
pl: Pytanie nr…

en: Question #{0}
pl: Pytanie nr {0}

en: Last edited {0}
pl: Ostatnio edytowane {0}

en: {0} creates a variable in this query template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the query template.
pl: {0} tworzy zmienną w tym szablonie zapytania o nazwie „nazwa_zmiennej”. Zmienne mogą być podane typy w panelu bocznym, co zmienia ich zachowanie. Wszystkie typy zmiennych inne niż „Filtr pola” automatycznie spowodują umieszczenie widżetu filtra w tym pytaniu; w przypadku filtrów polowych jest to opcjonalne. Gdy widżet filtru jest wypełniony, ta wartość zastępuje zmienną w szablonie zapytania.

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link questions to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
pl: Podanie zmiennej typu „Filtr pola” pozwala łączyć pytania z widżetami filtrów pulpitu lub używać więcej typów widżetów filtrów w zapytaniu SQL. Zmienna Filtr pola wstawia SQL podobny do tego generowanego przez kreatora zapytań GUI podczas dodawania filtrów do istniejących kolumn.

en: Variable name
pl: Nazwa zmiennej

en: Filter widget label
pl: Filtruj etykietę widżetu

en: Select a foreign key
pl: Wybierz klucz obcy

en: Hi, {0}. Nice to meet you!
pl: Cześć {0}. Miło cię poznać!

en: 12-hour clock
pl: 12-godzinny zegar

en: 24-hour clock
pl: 24-godzinny zegar

en: In the column heading
pl: W nagłówku kolumny

en: In every table cell
pl: W każdej komórce tabeli

en: Value formatting
pl: Formatowanie wartości

en: Full
pl: Pełny

en: No change from last {0}
pl: Bez zmian od ostatniego {0}

en: Connection to ''{0}:{1}'' successful, but could not connect to DB.
pl: Połączenie z {0}: {1} powiodło się, ale nie można połączyć się z DB.

en: Connection to host ''{0}'' successful, but port {1} is invalid.
pl: Połączenie z hostem {0} powiodło się, ale port {1} jest nieprawidłowy.

en: Host ''{0}'' is not reachable
pl: Host {0} nie jest osiągalny

en: Unable to connect to database.
pl: Nie można połączyć się z bazą danych.

en: Cannot connect to Database
pl: Nie można połączyć się z bazą danych

en: You''re not allowed to specify a value for {0}.
pl: Nie możesz podać wartości dla {0}.

en: You can''t specify a value for {0} if it''s already set in the JWT.
pl: Nie można podać wartości {0}, jeśli jest ona już ustawiona w JWT.

en: You must specify a value for {0} in the JWT.
pl: Musisz podać wartość {0} w JWT.

en: You can only specify a value for {0} in the JWT.
pl: Możesz podać tylko wartość {0} w JWT.

en: Error searching field values
pl: Błąd wyszukiwania wartości pola

en: Error searching for remapping
pl: Błąd wyszukiwania ponownego mapowania

en: Google Auth token appears to be incorrect.
pl: Token Google Auth wydaje się być niepoprawny.

en: Double check that it matches in Google and Metabase.
pl: Sprawdź dokładnie, czy pasuje do Google i Metabase.

en: Everything else
pl: Wszystko inne

en: WARNING: You have enabled namespace tracing, which could log sensitive information like db passwords.
pl: OSTRZEŻENIE: Włączono śledzenie przestrzeni nazw, które może rejestrować poufne informacje, takie jak hasła db.

en: Database Upgrade Required
pl: Wymagana aktualizacja bazy danych

en: NOTICE: Your database requires updates to work with this version of Metabase.
pl: UWAGA: Twoja baza danych wymaga aktualizacji do pracy z tą wersją Metabase.

en: Please execute the following sql commands on your database before proceeding.
pl: Przed kontynuowaniem wykonaj następujące polecenia SQL w bazie danych.

en: Once your database is updated try running the application again.
pl: Po zaktualizowaniu bazy danych spróbuj ponownie uruchomić aplikację.

en: Database requires manual upgrade.
pl: Baza danych wymaga ręcznej aktualizacji.

note: Tell transaction to automatically `.rollback` instead of `.commit` when the transaction finishes
en: Set transaction to automatically roll back...
pl: Ustaw transakcję do automatycznego wycofania ...

note: Disable auto-commit. This should already be off but set it just to be safe
en: Disable auto-commit...
pl: Wyłącz auto-commit...

en: Set default db connection with connection pool...
pl: Ustaw domyślne połączenie db z pulą połączeń ...

en: Successfully verified {0} {1} application database connection.
pl: Pomyślnie zweryfikowano połączenie z bazą danych aplikacji {0} {1}.

note: if both of the decoders above fail, then the date string is invalid
en: Don''t know how to parse date param ''{0}'' — invalid format
pl: Nie wiem, jak parsować parametr daty "{0}" - niepoprawny format

en: The sub-query from referenced question #{0} failed with the following error: {1}
pl: Zapytanie podrzędne z odwołania do zapytania nr {0} nie powiodło się z następującym błędem: {1}

en: WARNING: Metabase only officially supports MySQL {0}/MariaDB {1} and above.
pl: OSTRZEŻENIE: Metabase oficjalnie obsługuje tylko MySQL {0} / MariaDB {1} i powyższe.

en: All Metabase features may not work properly when using an unsupported version.
pl: Wszystkie funkcje Metabase mogą nie działać poprawnie w przypadku korzystania z nieobsługiwanej wersji.

en: Unable to substitute parameters
pl: Nie można podstawić parametrów

en: Cannot run the query: missing required parameters: {0}
pl: Nie można uruchomić zapytania: brak wymaganych parametrów: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1} as a temporal literal
pl: Nie wiem, jak parsować {0} {1} jako literał czasowy

en: Setting {0} database timezone with statement: {1}
pl: Ustawienie strefy czasowej bazy danych {0} za pomocą instrukcji: {1}

en: Error setting connection to readwrite
pl: Błąd podczas ustawiania połączenia do odczytu

en: Failed to set timezone ''{0}'' for {1} database
pl: Nie można ustawić strefy czasowej "{0}" dla bazy danych {1}

en: Error setting transaction isolation level for {0} database to {1}
pl: Błąd podczas ustawiania poziomu izolacji transakcji dla bazy danych {0} na {1}

en: Error setting connection to read-only
pl: Błąd podczas ustawiania połączenia na „tylko do odczytu”

en: Error setting default holdability for connection
pl: Błąd podczas ustawiania domyślnej blokady połączenia

en: Error setting result set fetch direction to FETCH_FORWARD
pl: Błąd podczas ustawiania kierunku pobierania zestawu wyników na FETCH_FORWARD

en: Query canceled, calling PreparedStatement.cancel()
pl: Zapytanie anulowane, wywołując PreparedStatement.cancel ()

en: Failed to connect to database
pl: Nie udało się połączyć z bazą danych

en: Unable to determine connection properties for driver {0}
pl: Nie można określić właściwości połączenia dla sterownika {0}

en: Error fetching field values
pl: Błąd podczas pobierania wartości pól

en: You cannot set {0}; it is a read-only setting.
pl: Nie można ustawić {0}; jest to ustawienie tylko do odczytu.

en: defsetting descriptions strings must have `:visibilty` `:internal`, `:setter` `:none`, or internationalized, found: `{0}`
pl: ciągi opisów ustawień muszą mieć: `:visibilty` `:internal`, `:setter` `:none`, or internationalized, found: `{0}`

en: Setting {0} is internal
pl: Ustawienie {0} jest wewnętrzne

en: Loading local plugin manifest at {0}
pl: Wczytywanie lokalnego manifestu wtyczki w {0}

en: Google Analytics tracking code.
pl: Kod śledzenia Google Analytics.

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via email
pl: Wysyłanie pulsu ({0}: {1}) z kartami {2} poprzez pocztę elektroniczną

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via Slack
pl: Wysyłanie pulsu ({0}: {1}) z kartami {2} poprzez Slack

en: Rendering pulse card with chart-type {0} and render-type {1}
pl: Karta impulsu renderującego z typem wykresu {0} i typem renderowania {1}

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attempting to format them as such?
pl: POPRAW MNIE: To nie są poprawne literały czasowe: {0} {1}. Dlaczego próbujemy je sformatować jako takie?

en: Error reducing result rows
pl: Błąd podczas zmniejszania wierszy wyników

en: Unexpected nil result
pl: Nieoczekiwany wynik zerowy

en: Query timed out after {0} ms, raising timeout exception.
pl: Przekroczono limit czasu zapytania po {0} ms, podnosząc wyjątek limitu czasu.

en: Timed out after {0}.
pl: Przekroczono limit czasu po {0}.

en: Query canceled before finishing.
pl: Zapytanie zostało anulowane przed zakończeniem.

en: Unknown query type {0}
pl: Nieznany typ zapytania {0}

en: Error purging old cache entires
pl: Błąd podczas usuwania starych wpisów w pamięci podręcznej

en: Caching results for next time for query with hash {0}.
pl: Wyniki buforowania dla następnego zapytania dla hasha {0}.

en: Error saving query results to cache.
pl: Błąd zapisywania wyników zapytania w pamięci podręcznej.

en: Successfully cached results for query.
pl: Pomyślnie buforowane wyniki dla zapytania.

en: Query took {0} to run; miminum for cache eligibility is {1}
pl: Uruchomienie zapytania zajęło {0}; miminum dla uprawnienia do pamięci podręcznej wynosi {1}

en: Results are too large to cache.
pl: Wyniki są zbyt duże, aby je buforować.

en: Serialization timed out after {0}.
pl: Upłynął limit czasu serializacji po {0}.

en: Error parsing serialized results
pl: Błąd podczas analizowania wyników zserializowanych

en: Error purging old cache entries
pl: Błąd podczas usuwania starych wpisów w pamięci podręcznej

en: Caching results for query with hash {0}.
pl: Wyniki buforowania dla zapytania z skrótem {0}.

en: Cannot save QueryExecution, missing :context
pl: Nie można zapisać informacji o wykonaniu zapytania, brakuje: kontekst

en: Error saving query execution info
pl: Błąd podczas zapisywania informacji o wykonaniu zapytania

en: Unable to resolve database for query: missing or invalid `:database` ID.
pl: Nie można rozpoznać bazy danych dla zapytania: brakujący lub nieprawidłowy identyfikator `: database`.

en: Unable to resolve driver for query
pl: Nie można rozpoznać sterownika dla zapytania

en: Referenced question #{0} could not be found
pl: Nie można znaleźć odwołania do zapytania # {0}

en: Referenced query is from a different database
pl: Przywoływane zapytanie pochodzi z innej bazy danych

en: This query has circular referencing sub-queries.
pl: To zapytanie zawiera podkwerendy odwołujące się do okólników.

en: These questions seem to be part of the problem: "{0}" and "{1}".
pl: Te zapytania wydają się stanowić część problemu: „{0}” i „{1}”.

en: Error recording results metadata for query
pl: Błąd podczas rejestrowania metadanych wyników dla zapytania

en: Query result
pl: Wynik zapytania

en: Error generating insights for column:
pl: Błąd podczas generowania statystyk dla kolumny:

en: Sending abandonment email!
pl: Wysyłanie wiadomości e-mail o rezygnacji!

en: You can create saved metrics to add a named metric option. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
pl: Możesz utworzyć zapisane metryki, aby dodać nazwaną opcję metryki. Zapisane dane obejmują typ agregacji, pole agregacji i opcjonalnie każdy dodany filtr. Jako przykład możesz użyć tego do stworzenia czegoś w rodzaju oficjalnego sposobu obliczania „średniej ceny” dla tabeli zamówień.

en: Select and add filters to create your new segment.
pl: Wybierz dane i dodaj filtry, aby utworzyć nowy segment.

en: Alphabetical
pl: Alfabetycznie

en: Smart
pl: Inteligentne

en: Column order: {0}
pl: Kolejność kolumn: {0}

en: Unhide all
pl: Pokaż wszystko

en: Hide all
pl: Ukryj wszystko

en: Unhide
pl: Pokaż

en: New metric
pl: Nowa metryka

en: Create metrics to add them to the Summarize dropdown in the query builder
pl: Utwórz metryki, aby dodać je do listy rozwijanej narzędzia Podsumuj w kreatorze zapytań

en: New segment
pl: Nowy segment

en: Filter by table
pl: Filtruj po tabeli

en: Checking HTTPS...
pl: Sprawdzanie HTTPS...

en: It looks like HTTPS is not properly configured
pl: HTTPS nie jest prawidłowo skonfigurowany

en: Redirect to HTTPS
pl: Przekierowanie na HTTPS

en: Localization
pl: Lokalizacja

en: Instance language
pl: Język instancji

en: Localization options
pl: Opcje lokalizacji

en: This database doesn't have any tables.
pl: Baza danych nie zawiera żadnych tabel

en: This field only accepts a single value because it's used in a SQL query.
pl: To pole przyjmuje tylko jedną zmienną ponieważ jest użyte w zapytaniu SQL.

en: Metabase connects to Big Query via {0}.
pl: Metabase łączy się z Big Query poprzez {0}.

en: Continue using an OAuth application to connect
pl: Kontynuuj użycie OAuth do połączenia

en: We recommend switching to use {0} instead of an OAuth application to connect to BigQuery
pl: Rekomendujemy użycie {0} zamiast OAuth w celu połączenia się z BigQuery

en: Connect to a Service Account instead
pl: Zamiast tego połącz się z Service Account

en: invalid JSON
pl: Nieprawidłowy JSON

en: SSH private key
pl: Klucz prywatny SSH

en: Paste the contents of your ssh private key here
pl: Wklej tutaj zawartość klucza prywatnego SSH

en: Passphrase for the SSH private key
pl: Hasło do klucza SSH

en: SSH Authentication
pl: Autentykacja SSH

en: SSH Key
pl: Klucz SSH

en: Server SSL certificate chain
pl: Łańcuch certyfikatów SSL serwera

en: Paste the contents of the server's SSL certificate chain here
pl: Wklej tutaj zawartość łańcucha certyfikatów SSL

en: Paste a connection string
pl: Wklej string połączenia

en: Fill out individual fields
pl: Wypełnij wszystkie pola

en: Enter some SQL here so you can reuse it later
pl: Wpisz tutaj SQL aby móc go użyć później ponownie

en: Give your snippet a name
pl: Nadaj swojemu fragmentowi kodu nazwę

en: Current Customers
pl: Obecni Klienci

en: Add a description
pl: Dodaj opis

en: Use site default
pl: Użyj domyślnych

en: find
pl: szukaj

en: replace
pl: zamień

en: The text to find.
pl: Wyszukiwany tekst

en: The text to use as the replacement.
pl: Tekst używany do zamiany

en: Editing {0}
pl: Edytowanie {0}

en: Create your new snippet
pl: Utwórz nowy fragment kodu

en: Archived snippets
pl: Archiwalne fragmenty kodu

en: Snippets are reusable bits of SQL
pl: Fragmenty kodu to reużywalne cząstki SQL

en: Create a snippet
pl: Utwórz fragment kodu

en: Snippets
pl: Fragmenty kodu

en: SQL Snippets
pl: Fragmenty kodu SQL

en: Your language is set to {0}
pl: Język ustawiony na {0}

en: What's your preferred language?
pl: Jaki jest Twój preferowany język?

en: This language will be used throughout Metabase and will be the default for new users.
pl: Ten język będzie używany w całym Metabase oraz ustawiony wszystkim nowym użytkownikom jako domyślny.

en: We filtered out {0} row(s) containing null values.
pl: Odfiltrowanych zostało {0} wierszy zawierających wartości null.

en: Show values for this series
pl: Pokaż wartości dla tej serii

en: Question''s average execution duration is {0}; using ''magic'' TTL of {1}
pl: Średnie trwanie zapytania wynosi {0}; używając "magicznego" TTL wynoszącego {1}

en: A snippet with that name already exists. Please pick a different name.
pl: Fragment o tej nazwie już istnieje. Proszę wybrać inną nazwę.

en: [Unknown Metric]
pl: [Nieznana Metryka]

en: [Unknown Segment]
pl: [Nieznany Segment]

en: Error writing error to output stream
pl: Błąd wydruku błędu na strumień wyjściowy

en: Caught unexpected Exception in streaming response body
pl: Wychwycono nieoczekiwany wyjątek w treści odpowiedzi przesyłania strumieniowego

en: bound-fn caught unexpected Exception
pl: funkcja łączona napotkała nieoczekiwany wyjątek

en: Error determining whether HTTP request was canceled
pl: Błąd określania, czy żądanie HTTP zostało anulowane

en: Check cancelation status timed out after {0}
pl: Upłynął limit czasu anulowania po {0}

en: Unexpected exception in do-f-async
pl: Nieoczekiwany wyjątek w do-f-async

en: Unexpected exception writing error response
pl: Nieoczekiwany błąd zapisu odpowiedzi wyjątku

en: Server certificate not trusted - did you specify the correct SSL certificate chain?
pl: Certyfikat serwera nie jest zaufany - czy podałeś prawidłowy łańcuch certyfikatów SSL?

en: Server appears to require SSL - please enable SSL above
pl: Serwer wydaje się wymagać SSL - włącz SSL powyżej

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Don''t know how to parse parameter of type {0}
pl: Nie wiem, jak przeanalizować parametr typu {0}

en: Invalid :card parameter: missing `:card-id`
pl: Nieprawidłowy parametr :card - brakuje `:card-id`

en: Unable to resolve Snippet: missing `:snippet-id`
pl: Nie można znaleźć Fragmentu - brakuje `:snippet-id`

en: Snippet {0} {1} not found.
pl: Fragment kodu {0} {1} nie znaleziony

en: Error determining value for parameter
pl: Błąd podczas określania wartości parametru

en: Error building query parameter map
pl: Błąd podczas budowania mapy parametrów zapytania

en: {0} ({1} DB calls)
pl: {0} ({1} zapytań BD)

en: App DB connections: {0}/{1}
pl: Zapytań aplikacji do BD: {0}/{1}

en: Jetty threads: {0}/{1} ({2} idle, {3} queued)
pl: Wątki pomostowe: {0}/{1} ({2} bezczynny, {3} w kolejce)

en: ({0} total active threads)
pl:  ({0} aktywnych wątków)

en: Queries in flight: {0}
pl: Zapytania w locie: {0}

en: ({0} queued)
pl: ({0} w kolejce)

en: Collection must be in the same namespace as its parent
pl: Kolekcja musi znajdować się w tej samej przestrzeni nazw co jej rodzic

en: Personal Collections must be in the default namespace
pl: Kolekcje osobiste muszą znajdować się domyślnej przestrzeni nazw

en: You cannot move a Collection to a different namespace once it has been created.
pl: Nie można przenieść kolekcji do innej przestrzeni nazw po jej utworzeniu.

en: Collection does not exist.
pl: Kolekcja nie istnieje.

en: A {0} can only go in Collections in the {1} namespace.
pl: {0} może zostać zapisany tylko do kolekcji {1}

en: Error sending database deletion notification
pl: Błąd w wysłaniu prośby o usunięcie bazy danych

en: You cannot update the creator_id of a NativeQuerySnippet.
pl: Nie można zmienić creator_id w NativeQuerySnippet.

en: Error fetching value of Setting
pl: Błąd w pobieraniu wartości Ustawienia

en: The language that should be used for Metabase's UI, system emails, pulses, and alerts.
pl: Język który zostanie użyty w UI Metabase, mailach systemowych, pulsach oraz alertach.

en: This is also the default language for all users, which they can change from their own account settings.
pl: To jest również domyślny język użytkowników, którzy mają możliwość jego zmiany z poziomu ustawień swojego konta.

en: Invalid locale {0}
pl: Nieprawidłowa lokalizacja {0}

en: Force all traffic to use HTTPS via a redirect, if the site URL is HTTPS
pl: Wymuś użycie HTTPS poprzez przekierowanie dla całego ruchu, jeśli URL strony zawiera HTTPS

en: Cannot redirect requests to HTTPS unless `site-url` is HTTPS.
pl: Nie można przekierować zapytań na HTTPS dopóki `site-url` nie będzie zawierał HTTPS.

en: Error registering fonts: Metabase will not be able to send Pulses.
pl: Błąd w rejestracji czcionek: Metabase nie będzie mógł wysyłać Pulsów.

en: This is a known issue with certain JVMs. See {0} and for more details.
pl: To jest znany błąd z niektórymi JVMami. Zobacz {0} aby dowiedzieć się więcej.

en: Error rendering Pulse
pl: Błąd w renderowaniu Pulsu

en: Query timed out after {0}, raising timeout exception.
pl: Zapytanie przekroczyło czas oczekiwania po {0}, wysyłanie wyjątku.

en: No fields found for table {0}.
pl: Tabela {0} nie zawiera pól.

en: Case
pl: Stan

en: Variance of {0}
pl: Wariancja {0}

en: Median of {0}
pl: Mediana z {0}

en: {0}th percentile of {1}
pl: {0} percentyl z {1)

en: Not caching results: results are larger than {0} KB
pl: Rezultat nie zostanie zapisany w pamięci podręcznej: większy od {0} KB

en: Cannot cache results: expected byte array, got {0}
pl: Nie można zapisać rezultatu do pamięci podręczniej: spodziewano się byte array, mamy {0}

en: Request is closed; no one to return cached results to
pl: Zapytanie zamknięte; nikt nie zwraca wyników z cache

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}
pl: Błąd w pobieraniu zapytania z hashem {0} z cache

en: Error preparing statement to fetch cached query results
pl: Błąd przygotowania instrukcji do pobrania wyników zapytania z pamięci podręcznej

en: Error processing query: {0}
pl: Błąd w przetwarzaniu zapytania: {0}

en: Unexpected exception in endpoint
pl: Niespodziewany wyjątek

en: Unexpected Exception in API request handler
pl: Niespodziewany wyjątek w zapytaniu API

en: Error reducing {0}
pl: Błąd przy redukcji {0}

en: Error generating timeseries insight keyed by: {0}
pl: Błąd podczas generowania wglądu w serie danych opisane kluczem: {0}

en: Database position of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
pl: Pozycja bazy danych {0} została zmieniona z "{1}" na "{2}".

en: Unscheduling task for Database {0}: trigger: {1}
pl: Usuwanie zaplanowanych zadań dla bazy {0}: wyzwalacz: {1}

en: value must be a keyword or string.
pl: wartość musi być słowem kluczowym lub stringiem

en: String must be a valid two-letter ISO language or language-country code e.g. 'en' or 'en_US'.
pl: Łańcuch musi być poprawnym dwuliterowym językiem ISO lub kodem języka kraju, np. „en” lub „en_US”.

en: Rows {0}-{1}
pl: Wiersze {0}-{1}

en: Audit
pl: Audyt

en: User attribute configuration (optional)
pl: Konfiguracja atrybutów użytkownika (opcjonalnie)

en: Using {0}
pl: Używając {0}

en: Set up SAML-based SSO
pl: Skonfiguruj SSO na bazie SAML

en: SAML Authentication
pl: Uwierzytelnianie SAML

en: Configure your identity provider (IdP)
pl: Skonfiguruj swojego dostawcę tożsamości (IdP)

en: Your identity provider will need the following info about Metabase.
pl: Twój dostawca tożsamości będzie potrzebował następujących informacji o Metabase.

en: URL the IdP should redirect back to
pl: URL, który IdP powinien przekierować z powrotem do

en: This is called the Single Sign On URL in Okta, the Application Callback URL in Auth0,
    and the ACS (Consumer) URL in OneLogin.
pl: Nazywa się to Single Sign On URL w Okta, Application Callback URL w Auth0,
    oraz URL ACS (Consumer) w OneLogin.

en: SAML attributes
pl: Atrybuty SAML

en: In most IdPs, you'll need to put each of these in an input box labeled
    "Name" in the attribute statements section.
pl: W większości identyfikatorów trzeba umieścić każdy z nich w pudełku z etykietami.
    "Nazwa" w sekcji zestawień atrybutów.

en: User's email attribute
pl: Atrybut adresu email użytkownika

en: User's first name attribute
pl: Atrybut imię użytkownika

en: User's last name attribute
pl: Atrybut nazwiska użytkownika

en: Tell Metabase about your identity provider
pl: Powiedz Metabase o swoim dostawcy tożsamości

en: Metabase will need the following info about your provider.
pl: Metabase będzie potrzebował następujących informacji o twoim dostawcy.

en: SAML Identity Provider URL
pl: URL dostawcy identyfikacji SAML

en: SAML Identity Provider Certificate
pl: Certyfikat dostawcy identyfikacji SAML

en: SAML Application Name
pl: SAML Nazwa aplikacji

en: Sign SSO requests (optional)
pl: Podpisuj żądania SSO (opcjonalnie)

en: Shh...
pl: Szzz...

en: Synchronize group membership with your SSO
pl: Synchronizacja członkostwa grupowego z Twoim SSO

en: To enable this, you'll need to create mappings to tell Metabase which group(s) your users should
    be added to based on the SSO group they're in.
pl: Aby to umożliwić, należy utworzyć mapowania, które powiedzą Metabase, która grupa (grupy) użytkowników powinna (powinny) być
    być dodane do grupy SSO, w której się znajdują.

en: Group Name
pl: Nazwa grupy

en: Group attribute name
pl: Nazwa atrybutu grupy

en: Note:
pl: Uwaga:

en: If you change any of the settings of an existing SAML active setup, then you will need to restart Metabase for them to take effect.
pl: Jeśli zmienisz którekolwiek z ustawień istniejącej aktywnej konfiguracji SAML, będziesz musiał zrestartować Metabase, aby mogły one wejść w życie.

en: Allows users to login via a SAML Identity Provider.
pl: Pozwala użytkownikom na logowanie się za pośrednictwem dostawcy identyfikacji SAML.

en: Allows users to login via a JWT Identity Provider.
pl: Pozwala użytkownikom na logowanie się za pośrednictwem dostawcy identyfikacji JWT.

en: Enable Password Authentication
pl: Włącz uwierzytelniania hasłem

en: When enabled, users can additionally log in with email and password.
pl: Po włączeniu tej opcji użytkownicy mogą dodatkowo logować się za pomocą email i hasła.

en: Notify admins of new SSO users
pl: Powiadamiaj administratorów o nowych użytkownikach SSO

en: When enabled, administrators will receive an email the first time a user uses Single Sign-On.
pl: Po włączeniu tej opcji, administratorzy otrzymają wiadomość e-mail przy pierwszym użyciu funkcji Single Sign-On.

en: Use the settings below to configure your SSO via SAML. If you have any questions, check out our {0}.
pl: Użyj poniższych ustawień, aby skonfigurować swoje SSO przez SAML. Jeśli masz jakieś pytania, sprawdź nasze {0}.

en: documentation
pl: dokumentacja

en: SAML Identity Provider URI
pl: URI dostawcy identyfikacji SAML

en: JWT Authentication
pl: Uwierzytelnianie JWT

en: JWT Identity Provider URI
pl: URI dostawcy identyfikacji JWT

en: String used by the JWT signing key
pl: Ciąg znaków używany przez klucz do podpisywania JWT

en: Embedding the entire Metabase app
pl: Osadzanie całej aplikacji Metabase

en: If you want to embed all of Metabase, enter the origins of the websites or web apps where you want to allow embedding in an iframe, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
pl: Jeśli chcesz osadzić całość Metabase, wprowadź pochodzenie stron lub aplikacji internetowych, w których chcesz zezwolić na osadzanie w ramce iframe, oddzielone spacją. Poniżej znajduje się {0} dla tego, co można wpisać.

en: Grant sandboxed access to this table
pl: Udzielenie dostępu do tej tabeli w piaskownicy

en: When users in this group view this table they'll see a version of it that's filtered by their user attributes, or a custom view of it based on a saved question.
pl: Kiedy użytkownicy w tej grupie zobaczą tę tabelę, zobaczą jej wersję, która jest filtrowana przez ich atrybuty użytkownika, lub niestandardowy widok na podstawie zapisanego pytania.

en: How do you want to filter this table for users in this group?
pl: Jak chcesz filtrować tę tabelę dla użytkowników z tej grupy?

en: Pick a saved question that returns the custom view of this table that these users should see.
pl: Wybierz zapisane pytanie, które zwróci niestandardowy widok tej tabeli, który powinni zobaczyć ci użytkownicy.

en: You can optionally add additional filters here based on user attributes. These filters will be applied on top of any filters that are already in this saved question.
pl: Można tu opcjonalnie dodać dodatkowe filtry w oparciu o atrybuty użytkownika. Filtry te zostaną zastosowane na wszystkich filtrach, które znajdują się już w tym zapisanym pytaniu.

en: For this option to work, your users need to have some attributes
pl: Aby ta opcja działała, Twoi użytkownicy muszą posiadać pewne atrybuty

en: To add additional filters, your users need to have some attributes
pl: Aby dodać dodatkowe filtry, Twoi użytkownicy muszą posiadać pewne atrybuty

en: No user attributes
pl: Brak atrybutów użytkownika

en: Pick a user attribute
pl: Wybierz atrybut użytkownika

en: Pick a parameter
pl: Wybierz parametr

en: Pick a column
pl: Wybierz kolumnę

en: Users in {0} can view
pl: Użytkownicy w {0} mogą przeglądać

en: rows in the {0} question
pl: wiersze w pytaniu {0}

en: rows in the {0} table
pl: wiersze w tabeli {0}

en: where {0} equals {1}
pl: gdzie {0} równa się {1}

en: and {0} equals {1}
pl: i {0} równa się {1}

en: You can add attributes automatically by setting up an SSO that uses SAML, or you can enter them manually by going to the People section and clicking on the … menu on the far right.
pl: Możesz dodawać atrybuty automatycznie, ustawiając SSO, które używa SAML, lub wprowadzić je ręcznie, przechodząc do sekcji Ludzie i klikając na ... menu po prawej stronie.

en: User attribute
pl: Atrybut użytkownika

en: We can automatically get your users’ attributes if you’ve set up SSO, or you can add them manually from the "…" menu in the People section of the Admin Panel.
pl: Możemy automatycznie uzyskać atrybuty użytkowników, jeśli ustawiłeś SSO, lub możesz dodać je ręcznie z menu "..." w sekcji Ludzie w Panelu Administratora.

en: Parameter or variable
pl: Parametr lub zmienna

en: equals
pl: równa się

en: Grant sandboxed access
pl: Udzielanie dostępu do piaskownicy

en: Sandboxed access
pl: Dostęp do piaskownicy

en: Edit sandboxed access
pl: Edycja dostępu do piaskownicy

en: Edit folder details
pl: Edycja szczegółów folderu

en: Change permissions
pl: Zmiana uprawnień

en: Create your new folder
pl: Stwórz swój nowy folder

en: New folder
pl: Nowy folder

en: We're having trouble validating your token
pl: Mamy problem z zatwierdzeniem twojego tokenu.

en: Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers
pl: Upewnij się, że Twoja instancja może połączyć się z serwerami Metabase.

en: Get help
pl: Uzyskaj pomoc

en: Get even more out of Metabase with the Enterprise Edition
pl: Jeszcze więcej z Metabase w Enterprise Edition

en: All the tools you need to quickly and easily provide reports for your customers, or to help you run and monitor Metabase in a large organization
pl: Wszystkie narzędzia potrzebne do szybkiego i łatwego tworzenia raportów dla klientów lub do pomocy w prowadzeniu i monitorowaniu Bazy Metabase w dużej organizacji

en: Activate a license
pl: Aktywuj licencję

en: Your trial is active with these features
pl: Twoja próba jest aktywna z tymi funkcjonalnościami

en: Trial expires {0}
pl: Wersja próbna wygasa {0}

en: Need help? Ready to buy?
pl: Potrzebujesz pomocy? Gotowy do zakupu?

en: Talk to us
pl: Porozmawiaj z nami

en: Your trial has expired
pl: Twoja wersja próbna wygasła

en: Need more time? Ready to buy?
pl: Potrzebujesz więcej czasu? Gotowy do kupna?

en: Your features are active!
pl: Twoje funkcje są aktywne!

en: Your licence is valid through {0}
pl: Twoja licencja jest ważna przez {0}

en: Your license has expired
pl: Twoja licencja wygasła

en: It expired on {0}
pl: Wygasł w dniu {0}

en: Want to renew your license?
pl: Chcesz odnowić licencję?

en: Learn how to use this
pl: Dowiedz się, jak tego używać

en: Not included in your current plan
pl: Nie zawarte w aktualnym planie

en: Enter the token you recieved from the store
pl: Wprowadź token, który otrzymałeś od sklepu

en: Activate
pl: Aktywuj

en: Need help?
pl: Potrzebujesz pomocy?

en: More info about your problem.
pl: Więcej informacji o twoim problemie.

en: Contact support
pl: Kontakt ze wsparciem

en: Enterprise
pl: Przedsiębiorstwo

en: Data sandboxes
pl: Piaskownice danych

en: Make sure you're showing the right people the right data with automatic and secure filters based on user attributes.
pl: Upewnij się, że pokazujesz właściwym osobom odpowiednie dane za pomocą automatycznych i bezpiecznych filtrów opartych na atrybutach użytkownika.

en: White labeling
pl: Białe etykiety

en: Match Metabase to your brand with custom colors, your own logo and more.
pl: Dopasuj Metabase do swojej organizacji za pomocą niestandardowych kolorów, własnego logo i innych elementów.

en: Auditing
pl: Audyt

en: Keep an eye on performance and behavior with robust auditing tools.
pl: Uważaj na wydajność i zachowanie dzięki solidnym narzędziom audytowym.

en: Single sign-on
pl: Pojedyncze logowanie

en: Provide easy login that works with your exisiting authentication infrastructure.
pl: Zapewnia łatwe logowanie, które współpracuje z Twoją istniejącą infrastrukturą uwierzytelniania.

en: Store
pl: Sklep

en: Application Name
pl: Nazwa aplikacji

en: Color Palette
pl: Paleta kolorów

en: Landing Page
pl: Strona startowa

en: No groups
pl: Brak grup

en: Permissions for {0}
pl: Uprawnienia do {0}

en: Permissions for this folder
pl: Uprawnienia do tego folderu

en: Grant Edit access
pl: Przydziel dostęp do edycji

en: Can modify snippets in this folder
pl: Może modyfikować fragmenty kodu w tym folderze

en: Grant View access
pl: Przydziel dostęp do podglądu

en: Can insert and use snippets in this folder, but can't edit the SQL they contain
pl: Może wstawiać i używać fragmentów kodu w tym folderze, ale nie może edytować SQL, który zawierają

en: Can't view or insert snippets in this folder
pl: Nie może wyświetlać ani wstawiać fragmentów kodu w tym folderze

en: Also change sub-folders
pl: Zmień również podfoldery

en: First day of the week
pl: Pierwszy dzień tygodnia

en: There was an issue signing in with Google. Please contact an administrator.
pl: Pojawił się problem z zalogowaniem się do Google. Prosimy o kontakt z administratorem.

en: on the
pl: na

en: at
pl: w

en: Open the Metabase actions menu
pl: Otwórz menu akcji Metabase

en: Do nothing
pl: Nie rób nic

en: Go to a custom destination
pl: Przejdź do niestandardowego miejsca przeznaczenia

en: Update a dashboard filter
pl: Aktualizuj filtr pulpitu

en: {0} updates {1} filter | {0} updates {1} filters
pl[0]: {0} aktualizuje {1} filtr
pl[1]: {0} aktualizuje {1} filtry
pl[2]: {0} aktualizuje {1} filtrów
pl[3]: {0} aktualizuje {1} filtrów

en: {0} goes to {1}
pl: {0} przechodzi do {1}

en: On-click behavior for each column
pl: Zachowanie po kliknięciu dla każdej kolumny

en: Go to custom destination
pl: Przejdź do niestandardowego miejsca przeznaczenia

en: Open the actions menu
pl: Otwórz menu akcji

en: Click behavior for {0}
pl: Kliknij na zachowanie dla {0}

en: Pick one or more filters to update
pl: Wybierz jeden lub więcej filtrów do zaktualizowania

en: Saved question
pl: Zapisane pytanie

en: Link to
pl: Link do

en: Enter a URL to link to
pl: Wpisz adres URL, aby połączyć się z

en: You can insert the value of a column or dashboard filter using its name, like this: {{some_column}}
pl: Możesz wstawić wartość kolumny lub filtru pulpitu używając jego nazwy, w ten sposób: {{some_column}}

en: e.g. http://acme.com/id/{{user_id}}
pl: np. http://acme.com/id/{{user_id}}

en: Pick a dashboard...
pl: Wybierz pulpit...

en: Pick a question...
pl: Wybierz pytanie...

en: Pick a dashboard to link to
pl: Wybierz pulpit, aby połączyć z

en: Pick a question to link to
pl: Wybierz pytanie, które chcesz połączyć z

en: Pass values to this dashboard's filters (optional)
pl: Przekaż wartości do filtrów tego pulpitu (opcjonalnie)

en: Pass values to this question's variables (optional)
pl: Należy przekazać wartości zmiennych tego pytania (nieobowiązkowo)

en: Pass values to filter this question (optional)
pl: Podaj wartości do filtrowania tego pytania (opcjonalnie)

en: Dashboard filters
pl: Filtry pulpitu

en: User attributes
pl: Atrybuty użytkownika

en: Customize link text (optional)
pl: Dostosuj tekst łącza (opcjonalnie)

en: E.x. Details for {{Column Name}}
pl: E.x. Szczegóły dla {{nazwa kolumny}}

en: Values you can reference
pl: Wartości, do których można się odnieść

en: No available targets
pl: Brak dostępnych celów

en: filter
pl: filtruj

en: variable
pl: zmienna

en: Other available filters
pl: Inne dostępne filtry

en: Avaliable filters
pl: Dostępne filtry

en: Other available variables
pl: Inne dostępne zmienne

en: Avaliable variables
pl: Dostępne zmienne

en: Other available columns
pl: Inne dostępne kolumny

en: Avaliable columns
pl: Dostępne kolumny

en: user attribute
pl: parametr użytkownika

en: Text card
pl: Karta tekstowa

en: Click behavior
pl: Zachowanie po kliknięciu

en: Visualization options
pl: Opcje wizualizacji

en: Edit series
pl: Edytuj serie

en: Add series
pl: Dodaj serię

en: On click
pl: Na kliknięcie

en: Change title and description
pl: Zmiana tytułu i opisu

en: You've updated embedded params and will need to update your embed code.
pl: Zaktualizowałeś parametry wbudowane i będziesz musiał zaktualizować swój kod wbudowany.

en: Add question
pl: Dodaj pytanie

en: You're editing this dashboard.
pl: Edytujesz ten pulpit.

en: Column to filter on
pl: Kolumna do filtrowania

en: snippet collection
pl: kolekcja fragmentów kodu

en: snippet collections
pl: kolekcje fragmentów kodu

en: Give your folder a name
pl: Nadaj nazwę swojemu folderowi

en: Something short but sweet
pl: Coś krótkiego, ale miłego

en: Folder this should be in
pl: Folder ten powinien być w

en: Open the action menu
pl: Otwórz menu akcji

en: {0} column has custom behavior | {0} columns have custom behavior
pl[0]: {0} kolumna ma niestandardowe zachowanie
pl[1]: {0} kolumny mają niestandardowe zachowanie
pl[2]: {0} kolumn ma niestandardowe zachowanie
pl[3]: {0} kolumn ma niestandardowe zachowanie

en: Go to...
pl: Idź do...

en: Go to dashboard
pl: Idź do pulpitu

en: Go to question
pl: Przejdź do pytania

en: Go to url
pl: Przejdź do url

en: Filter this dashboard
pl: Przefiltruj ten pulpit

en: Returns the count of rows in the selected data.
pl: Zwraca liczbę wierszy w wybranych danych.

en: The column or number to sum.
pl: Kolumna lub liczba do zsumowania.

en: The numeric column to get standard deviation of.
pl: Kolumna numeryczna, aby uzyskać odchylenie standardowe.

en: The numeric column whose values to average.
pl: Kolumna numeryczna, której wartości są uśredniane.

en: Returns the smallest value found in the column
pl: Zwraca najmniejszą wartość znajdującą się w kolumnie

en: Sums up the specified column only for rows where the condition is true.
pl: Podsumowuje określoną kolumnę tylko dla wierszy, w których warunek jest prawdziwy.

en: Returns the numeric variance for a given column.
pl: Zwraca wariancję liczbową dla danej kolumny.

en: Temperature
pl: Temperatura

en: The column or number to get the variance of.
pl: Kolumna lub numer do uzyskania wariancji.

en: Returns the median value of the specified column.
pl: Zwraca wartość mediany określonej kolumny.

en: The column or number to get the median of.
pl: Kolumna lub numer do uzyskania mediany.

en: percentile-value
pl: wartość percentyla

en: Returns the value of the column at the percentile value.
pl: Zwraca wartość kolumny przy wartości percentyla.

en: The column or number to get the percentile of.
pl: Kolumna lub liczba, dla której trzeba uzyskać percentyl.

en: The value of the percentile.
pl: Wartość percentyla.

en: Returns the string of text in all lower case.
pl: Zwraca ciąg tekstowy pisany małymi literami.

en: The column with values to convert to lower case.
pl: Kolumna z wartościami do przekonwertowania na małe litery.

en: Returns the text in all upper case.
pl: Zwraca tekst dużą literą.

en: The column or text to return a portion of.
pl: Kolumna lub tekst do zwrotu części.

en: The column or text to search through.
pl: Kolumna lub tekst do przeszukania.

en: Combine two or more strings of text together.
pl: Połączyć ze sobą dwa lub więcej ciągów tekstu.

en: The column or text to begin with.
pl: Kolumna lub tekst na początku.

en: This will be added to the end of value1, and so on.
pl: Zostanie to dodane do końca wartości1, i tak dalej.

en: Enormous
pl: Ogromny

en: Gigantic
pl: Gigantyczny

en: Returns the number of characters in text.
pl: Zwraca liczbę znaków w tekście.

en: The column or text you want to get the length of.
pl: Kolumna lub tekst, którego długość chcesz uzyskać.

en: The column or text you want to trim.
pl: Kolumna lub tekst, który chcesz przyciąć.

en: Returns the absolute (positive) value of the specified column.
pl: Zwraca bezwzględną (dodatnią) wartość podanej kolumny.

en: Debt
pl: Zadłużenie

en: The column or number to return absolute (positive) value of.
pl: Kolumna lub liczba, która zwraca bezwzględną (dodatnią) wartość.

en: Rounds a decimal number down.
pl: Zaokrąglił liczbę dziesiętną w dół.

en: The column or number to round down.
pl: Kolumna lub numer do zaokrąglenia w dół.

en: Rounds a decimal number up.
pl: Zaokrąglił liczbę dziesiętną w górę.

en: The column or number to round up.
pl: Kolumna lub numer do zaokrąglenia w górę.

en: Rounds a decimal number either up or down to the nearest integer value.
pl: Zaokrągla liczbę dziesiętną w górę lub w dół do najbliższej wartości całkowitej.

en: The column or number to round to nearest integer.
pl: Kolumna lub liczba w zaokrągleniu do najbliższej liczby całkowitej.

en: Returns the square root.
pl: Zwraca pierwiastek kwadratowy.

en: Hypotenuse
pl: Hipoteneza

en: The column or number to return square root value of.
pl: Kolumna lub liczba, która zwraca pierwiastkową wartość kwadratową.

en: exponent
pl: Wykładnik

en: Raises a number to the power of the exponent value.
pl: Zwiększa liczbę do potęgi wartości wykładnika.

en: Length
pl: Długość

en: The column or number raised to the exponent.
pl: Kolumna lub liczba podniesiona do wykładnika.

en: The value of the exponent.
pl: Wartość wykładnika.

en: Returns the base 10 log of the number.
pl: Zwraca logarytm dziesiętny liczby.

en: Value
pl: Wartość

en: The column or number to return the natural logarithm value of.
pl: Kolumna lub liczba, która zwraca wartość logarytmu naturalnego.

en: Returns Euler's number, e, raised to the power of the supplied number.
pl: Zwraca liczbę Eulera, e, podniesioną do potęgi podanej liczby.

en: Interest Months
pl: Miesiące odsetkowe

en: The column or number to return the exponential value of.
pl: Kolumna lub numer, który ma zwrócić wartość wykładniczą.

en: The column or text to check.
pl: Kolumna lub tekst do sprawdzenia.

en: Checks a date or number column's values to see if they're within the specified range.
pl: Sprawdza wartości w kolumnie z datą lub liczbą, czy mieszczą się w określonym zakresie.

en: Created At
pl: Utworzony w

en: The date or numeric column that should be within the start and end values.
pl: Data lub kolumna numeryczna, która powinna zawierać się w wartościach początkowych i końcowych.

en: The beginning of the range.
pl: Początek zakresu.

en: The end of the range.
pl: Koniec zakresu.

en: Checks a date column's values to see if they're within the relative range.
pl: Sprawdza wartości w kolumnie daty, aby sprawdzić, czy znajdują się one w zakresie względnym.

en: The date column to return interval of.
pl: Kolumna z datą do zwrotu odstępu czasu.

en: Period of interval, where negative values are back in time.
pl: Okres interwału, w którym wartości ujemne są cofane w czasie.

en: Type of internal like "day", "month", "year".
pl: Typ wewnętrzny jak "dzień", "miesiąc", "rok".

en: The column or value to return.
pl: Kolumna lub wartość do zwrotu.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if its not empty, and so on.
pl: Jeśli wartość1 jest pusta, to zwracana jest wartość2, jeśli nie jest pusta, i tak dalej.

en: Tests an expression against a list of cases and returns the corresponding value of the first matching case, with an optional default value if nothing else is met.
pl: Testuje wyrażenie względem listy przypadków i zwraca odpowiednią wartość pierwszego pasującego przypadku, z opcjonalną wartością domyślną, jeśli nic innego nie jest spełnione.

en: The value that will be returned if the preceding condition is true, and so on.
pl: Wartość, która zostanie zwrócona, jeśli poprzedni warunek jest prawdziwy, i tak dalej.

en: Is null
pl: Jest nieważny

en: Not null
pl: Nie nieważne

en: Additive sum of all the values of a column.
    e.x. total revenue over time.
pl: Dodatkowa suma wszystkich wartości danej kolumny.
    e.x. całkowite dochody w czasie.

en: Additive count of the number of rows.
    e.x. total number of sales over time.
pl: Dodatkowa liczba wierszy.
    e.x. całkowita liczba sprzedaży w czasie.

en: Linked filters
pl: Połączone filtry

en: Label
pl: Etykieta

en: Default value
pl: Wartość domyślna

en: No default
pl: Brak wartości domyślnych

en: To view this, {0} must be connected to at least one field.
pl: Aby to zobaczyć, {0} musi być połączone do co najmniej jednego pola.

en: Limit this filter's choices
pl: Ograniczenie wyboru tego filtra

en: If you have another dashboard filter, you can limit the choices that are listed for this filter based on the selection of the other one.
pl: Jeśli posiadasz inny filtr pulpitu, możesz ograniczyć wybór, który jest wymieniony dla tego filtra na podstawie wyboru drugiego.

en: So first, {0}.
pl: Więc najpierw, {0}

en: add another dashboard filter
pl: dodać kolejny filtr do pulpitu

en: If you toggle on one of these dashboard filters, selecting a value for that filter will limit the available choices for {0} filter.
pl: Jeśli włączysz jeden z tych filtrów dla pulpitu, wybór wartości dla tego filtra ograniczy dostępne opcje dla filtra {0}.

en: Filtering column
pl: Kolumna filtrująca

en: Filtered column
pl: Kolumna filtrowana

en: Enter user names or email addresses
pl: Wprowadź nazwy użytkowników lub adresy e-mail

en: New snippet
pl: Nowy fragment kodu

en: 12:00 AM
pl: 12:00 RANO

en: {0}:00 AM
pl: {0}:00 RANO

en: Hourly
pl: Co godzinę

en: Daily at {0}
pl: Codziennie o {0}

en: Weekly at {0} on {1}
pl: Tygodniowo o {0} w {1}

en: Monthly on the {0} {1} at {2}
pl: Miesięcznie w {0} {1} o {2}

en: Delete this subscription
pl: Usuń tę subskrypcję

en: Subscriptions
pl: Subskrypcje

en: Create a dashboard subscription
pl: Tworzenie subskrypcji pulpitu

en: Email it
pl: Wyślij go pocztą elektroniczną

en: You can send this dashboard regularly to users or email addresses.
pl: Możesz regularnie wysyłać ten pulpit do użytkowników lub na adresy e-mail.

en: Send it to Slack
pl: Wyślij to do Slack'a

en: Pick a channel and a schedule, and Metabase will do the rest.
pl: Wybierz kanał i harmonogram, a Metabase zajmie się resztą.

en: Email this dashboard
pl: Wyślij ten pulpit pocztą elektroniczną

en: Don't send if there aren't results
pl: Nie wysyłaj, jeśli nie ma wyników.

en: Attach results
pl: Załącz wyniki

en: Attachments can contain up to 2,000 rows of data.
pl: Załączniki mogą zawierać do 2 000 wierszy danych.

en: Send this dashboard to Slack
pl: Wyślij ten pulpit do Slack'a

en: Dashboard does not have a parameter with the ID {0}
pl: Pulpit nie ma parametru z ID {0}

en: Parameter {0} does not have any Fields associated with it
pl: Parametr {0} nie ma żadnych powiązanych z nim pól

en: include must be either empty or the value 'tables'
pl: zawierać musi być albo puste, albo wartość "tabele".

en: `database` is required for all queries whose type is not `internal`.
pl: `baza danych` jest wymagana dla wszystkich zapytań, których typ nie jest `wewnętrzny`.

en: Password login is disabled for this instance.
pl: Hasło do logowania jest w tym przypadku wyłączone.

en: Your account is disabled. Please contact your administrator.
pl: Twoje konto jest nieaktywne. Prosimy o kontakt z administratorem.

en: Your account is disabled.
pl: Twoje konto jest nieaktywne.

en: Invalid Slack token.
pl: Nieważny żeton Slack'a.

en: The ''{0}'' command is only available in Metabase Enterprise Edition.
pl: Polecenie ''{0}'' jest dostępne tylko w Metabase Enterprise Edition.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are PRESENT.
pl: Rozszerzenia Metabase Enterprise Edition są DOSTĘPNE.

en: Usage of Metabase Enterprise Edition features are subject to the Metabase Commercial License.
pl: Korzystanie z funkcji Metabase Enterprise Edition podlega licencji Metabase Commercial License.

en: See {0} for details.
pl: Zobacz {0} po szczegóły.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are NOT PRESENT.
pl: Rozszerzenia Metabase Enterprise Edition NIE są PREZENTNE.

en: You''re invited to join {0}''s {1}
pl: Jesteś zaproszony do przyłączenia się {0}''s {1}'.

en: {0} created a {1} account
pl: {0} założył konto {1}

en: {0} accepted their {1} invite
pl: {0} zaakceptował zaproszenie {1}

en: [{0}] Password Reset Request
pl: Prośba o zresetowanie hasła.

en: [{0}] Notification
pl: Powiadomienie [{0}]

en: [{0}] Help make [{1}] better.
pl: [{0}] Pomóż zrobić [{1}] lepszy.

en: [{0}] Tell us how things are going.
pl: Powiedz nam, jak się sprawy mają.

en: Error starting events listener
pl: Błąd startu zdarzeń słuchacz

en: Should we sync user attributes when someone logs in via LDAP?
pl: Czy powinniśmy synchronizować atrybuty użytkownika, gdy ktoś loguje się za pomocą LDAP?

en: Comma-separated list of user attributes to skip syncing for LDAP users.
pl: Oddzielona przecinkami lista atrybutów użytkownika do pominięcia podczas synchronizacji dla użytkowników LDAP.

en: Invalid token
pl: Nieważny token

en: Slack API error: {0}
pl: Błąd API Slack: {0}

en: Slack channel named `metabase_files` is missing!
pl: Brakuje kanału o nazwie `metabase_files`!

en: Please create or unarchive the channel in order to complete the Slack integration.
pl: Prosimy o utworzenie lub niezarchiwizowanie kanału w celu zakończenia integracji Slack.

en: The channel is used for storing graphs that are included in Pulses and MetaBot answers.
pl: Kanał ten służy do przechowywania wykresów, które są zawarte w odpowiedziach Pulsów i MetaBota.

en: Uploaded image
pl: Wgrany obraz

en: Error uploading file to Slack:
pl: Błąd w przesyłaniu pliku do Slack'a:

en: Invalid session. Expected an instance of Session.
pl: Nieważna sesja. Spodziewałem się przykładu sesji.

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is
pl: Session cookie's SameSite jest skonfigurowana na "Brak", ale strona jest

en: served over an insecure connection. Some browsers will reject
pl: obsługiwanego przez niepewne połączenie. Niektóre przeglądarki odrzucą

en: cookies under these conditions.
pl: ciasteczka na tych warunkach.

en: Top folder
pl: Folder nadrzędny

en: :parameters must be a sequence of maps with String :id keys
pl: :Parametry muszą być sekwencją map z klawiszami String :id

en: Invalid human-readable-values: values must be a sequence; each item must be nil or a string
pl: Niewłaściwe wartości czytelne dla człowieka: wartości muszą być sekwencją; każda pozycja musi być zerowa lub ciągiem znaków.

en: :values must be present to fetch :human_readable_values
pl: :wartości muszą być obecne, aby pobrać :human_readable_values

en: Field values total length is > {0}.
pl: Całkowita długość pola wynosi > {0}.

en: snippet names cannot include '}' or start with spaces
pl: nazwy fragmentów kodu nie mogą zawierać "}" ani zaczynać się od spacji

en: Error executing chain filter query
pl: Błąd wykonywania łańcucha filtrów zapytania

en: Field {0} does not exist.
pl: Pole {0} nie istnieje.

en: Cannot search against non-Text Field {0} {1}
pl: {0} {1} Nie można przeszukiwać nietekstowego pola {0} {1}

en: Granting permissions for group {0}: {1}
pl: Udzielanie pozwoleń dla grupy {0}: {1}

en: Revoking permissions for group {0}: {1}
pl: Cofnięcie uprawnień dla grupy {0}: {1}

en: Invalid DB permissions: if you have write access for native queries, you must have full data access.
pl: Nieważne uprawnienia DB: jeśli masz dostęp do zapisu dla zapytań natywnych, musisz mieć pełny dostęp do danych.

en: Invalid DB permissions: if you have readonly native query access, you must also have data access.
pl: Nieważne uprawnienia DB: jeśli masz dostęp do zapytań tylko do odczytu, musisz mieć również dostęp do danych.

en: Changing permissions from: {0} to: {1}
pl: Zmiana uprawnień z: {0} do: {1}

en: login attribute keys must be a keyword or string
pl: klucze atrybutów logowania muszą być słowem kluczowym lub ciągiem znaków

note: In the application, the translation does not change. It is always in English.
en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts.
pl: Domyślny język dla wszystkich użytkowników w obrębie Metabase UI, systemowych wiadomości e-mail, pulsów i powiadomień.

en: Users can individually override this default language from their own account settings.
pl: Użytkownicy mogą indywidualnie zmieniać ten domyślny język z własnych ustawień konta.

en: Default page to show the user
pl: Strona domyślna wyświetlana dla użytkownika

en: Allow this origin to embed the full Metabase application
pl: Pozwolić temu pochodzeniu na umieszczenie pełnej aplikacji Metabase

en: Values greater than {0} ({1}) are not allowed.
pl: Wartości większe niż {0} ({1}) nie są dozwolone.

en: This will replace the word "Metabase" wherever it appears.
pl: To zastąpi słowo "Metabase", gdziekolwiek się pojawi.

en: These are the primary colors used in charts and throughout Metabase. You might need to refresh your browser to see your changes take effect.
pl: Są to podstawowe kolory używane na wykresach i w całym Metabase. Być może konieczne będzie odświeżenie przeglądarki, aby zmiany odniosły skutek.

en: For best results, use an SVG file with a transparent background.
pl: Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy użyć pliku SVG z przezroczystym tłem.

en: The url or image that you want to use as the favicon.
pl: Adres url lub obrazek, który chcesz użyć jako favicon.

en: Allow logging in by email and password.
pl: Pozwól na logowanie się za pomocą poczty elektronicznej i hasła.

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
      It won''t affect SQL queries.
pl: Będzie to miało wpływ na takie rzeczy jak grupowanie według tygodni lub filtrowanie zapytań w interfejsie graficznym.
      Nie będzie to miało wpływu na zapytania SQL.

en: Unable to validate token
pl: Nie można zatwierdzić tokena

en: Token format is invalid.
pl: Format tokenu jest nieważny.

en: Error validating token
pl: Błędny token zatwierdzający

en: Error filtering against {0} Field: unable to parse String {1} to a {2}
pl: {0} Pole: nie można przetworzyć String {1} do {2}

en: Error fetching details for Job: {0}
pl: Błąd pobierania szczegółów dla zadania: {0}

en: Starting sync task for Database {0}.
pl: Uruchomienie zadania synchronizacji dla Bazy Danych {0}.

en: Cannot sync Database {0}: Database does not exist.
pl: Nie można zsynchronizować Bazy Danych {0}: Baza danych nie istnieje.

en: Update Field values task triggered for Database {0}.
pl: Aktualizacja Zadanie Aktualizacja wartości pól wyzwolone dla Bazy danych {0}.

en: Skipping update, automatic Field value updates are disabled for Database {0}.
pl: Pomijając aktualizację, automatyczne aktualizacje wartości pól są wyłączone dla Bazy Danych {0}.

en: SAML Identity Provider Issuer
pl: SAML Identity Provider Emitent

en: DB Name
pl: Nazwa BD

en: DB Engine
pl: Silnik BD

en: Unknown name
pl: Błędna nazwa

en: Unknown engine
pl: Błędny silnik

en: Edit collection
pl: Edytuj kolekcję

en: Pinned items
pl: Przypięte elementy

en: Other users' personal collections
pl: Kolekcje osobiste innych użytkowników

en: View archive
pl: Pokaż archiwum

en: Your personal collection
pl: Twoja osobista kolekcja

en: Nothing to see yet.
pl: Nie ma jeszcze nic do przeglądania.

en: Use collections to organize and group dashboards and questions for your team or yourself
pl: Użyj kolekcji, aby porządkować i grupować pulpity i pytania dla swojego zespołu lub samego siebie

en: Unpin this item
pl: Odepnij ten element

en: Available filters
pl: Dostępne filtry

en: Available variables
pl: Dostępne zmienne

en: Available columns
pl: Dostępne kolumny

en: Include User ID and query hash in queries
pl: Dodawaj ID użytkownika i hash zapytania w zapytaniach

en: When on, Metabase User ID and query hash get appended to queries on this database, which can be useful for auditing and debugging. However, this causes each query to look distinct, preventing BigQuery from returning cached results, which may increase your costs.
pl: Po włączeniu, Metabase User ID i hash zapytań są dołączane do zapytań w tej bazie danych, co może być przydatne do audytu i debugowania. Powoduje to jednak, że każde zapytanie wygląda inaczej, uniemożliwiając BigQuery'owi zwrócenie zbuforowanych wyników, co może zwiększyć koszty ich uzyskania.

en: Periodically refingerprint tables
pl: Tabele do okresowego odświeżania odcisków palców

en: When syncing with this database, Metabase will scan a subset of values of fields to gather statistics that enable things like improved binning behavior in charts, and to generally make your Metabase instance smarter.
pl: Podczas synchronizacji z tą bazą danych, Metabase będzie skanować podzbiór wartości pól, aby zebrać statystyki, które umożliwią takie rzeczy jak lepsze zachowanie się w koszyku na wykresach, oraz ogólnie rzecz biorąc, aby Twoja instancja Metabase była mądrzejsza.

en: Updated date
pl: Zaktualizowana data

en: Updated time
pl: Zaktualizowany czas

en: Updated timestamp
pl: Zaktualizowany znacznik czasu

en: Type of interval like "day", "month", "year".
pl: Typ interwału, np. "dzień","miesiąc","rok".

en: Filter by this column
pl: Filtruj po tej kolumnie

en: Column formatting
pl: Formatowanie kolumny

en: Sort ascending
pl: Sortuj rosnąco

en: Sort descending
pl: Sortuj malejąco

en: Browse data
pl: Przeglądaj dane

en: Show maximum (first {0})
pl: Pokaż maksimum (pierwsze {0})

en: There was a problem with this visualization
pl: Jest problem z tą wizualizacją

en: Showing first {0} rows
pl: Pokaż pierwsze {0} wierszy

en: first
pl: pierwszy

en: last
pl: ostatni

en: Emailed
pl: Wysłane pocztą elektroniczną na adres

en: Sent to
pl: Wysłany do

en: Sent
pl: Wysłano

en: hourly
pl: co godzinę

en: daily at {0}
pl: codziennie o {0}

en: {0} at {1}
pl: {0} o {1}

en: monthly on the {0} {1} at {2}
pl: miesięcznie w {0} {1} o {2}

en:  and {0} other |  and {0} others
pl[0]:  i {0} inne
pl[1]:  i {0} inne
pl[2]:  i {0} innych
pl[3]:  i {0} innych

en: This dashboard will no longer be emailed to {0} {1}
pl: Ten pulpit nie będzie już wysyłany do {0} {1}

en: Slack channel {0} will no longer get this dashboard {1}
pl: W kanale Slack {0} nie otrzymasz już pulpitu {1}

en: Channel {0} will no longer receive this dashboard {1}
pl: Kanał {0} nie będzie już odbierał pulpitu {1}

en: Schedules
pl: Harmonogramy

en: Set up a new schedule
pl: Ustaw nowy harmonogram

en: Close
pl: Zamknij

en: You'll need to {0} first.
pl: Potrzebujesz najpierw {0}.

en: First, you'll have to {0}.
pl: Po pierwsze, będziesz musiał {0}

en: Rows {0}-{1} of first {2}
pl: Wiersze {0}-{1} z pierwszych {2}

en: Drag fields here
pl: Przeciągnij pola tutaj

en: Percentage
pl: Procent

en: Totals for {0}
pl: Suma dla {0}

en: Grand totals
pl: Podsumowania

en: Row totals
pl: Podsumowania wierszy

en: Fields to use for the table rows
pl: Pola do użycia jako wiersze

en: Fields to use for the table columns
pl: Pola do użycia jako kolumny

en: Fields to use for the table values
pl: Pola do użycia jako wartości w tabeli

en: Pivot tables can only be used with aggregated queries.
pl: Tabele przestawne mogą być użyte tylko w zapytaniach z agregacją danych.

en: Pivot Table
pl: Tabela przestawna

en: Waterfall
pl: Wykres kaskadowy

en: waterfall chart
pl: wykres kaskadowy

en: Increase color
pl: Zwiększ kolor

en: Decrease color
pl: Zmniejsz kolor

en: Show total
pl: Pokaż podsumowanie

en: Total color
pl: Kolor podsumowania

en: Unable to run internal query function: cannot resolve {0}
pl: Nie można uruchomić wewnętrznej funkcji zapytań: nie można rozwiązać {0}

en: Audit App queries are not enabled on this instance.
pl: Zapytania Audit App nie są włączone w tej instancji.

en: Invalid internal query function: {0} is not marked as an ^:internal-query-fn
pl: Nieważna funkcja wewnętrznego zapytania: {0} nie jest oznaczona jako ^:internal-query-fn

en: Error: sandboxing is not enabled for this instance.
pl: Błąd: piaskownica nie jest włączona w tym przypadku.

en: Please check you have set a valid Enterprise token and try again.
pl: Proszę sprawdzić, czy ustawiłeś ważny token Enterprise i spróbować ponownie.

note: If the current permissions are nil, then we would return false which could give a potentially segmented user access they shouldn't have. If we don't have permissions, we can't determine whether they are segmented, so throw.
en: No permissions found for current user
pl: Nie znaleziono uprawnień dla aktualnego użytkownika

en: User ''{0}'' attempted to access an inaccessible field. Accessible fields {1}, fields in query {2}
pl: Użytkownik ''{0}'' próbował uzyskać dostęp do niedostępnego pola. Dostępne pola {1}, pola w zapytaniu {2}

en: User not able to query field
pl: Uzytkownik nie ma uprawnień do użycia pola

en: Found more than one group table access policy for user ''{0}''
pl: Znaleziono więcej niż jedną politykę dostępu do tabeli grupowej dla użytkownika ''{0}''.

en: Query requires user attribute `{0}`
pl: Zapytanie wymaga atrybutu użytkownika `{0}`

en: invalid --mode value
pl: nieprawidłowa wartość --mode

en: invalid --on-error value
pl: nieprawidłowa wartość --on-error

en: invalid context seed value
pl: nieważna kontekstowa wartość ziarna

en: Dump was produced using a different version of Metabase. Things may break!
pl: Dump został wyprodukowany przy użyciu innej wersji Metabase. Rzeczy mogą się popsuć!

en: Error loading dump: {0}
pl: Błąd wczytywania zrzutu: {0}

en: {0} is not a valid user
pl: {0} nie jest prawidłowym użytkownikiem

en: Error dumping {0}
pl: {0}Dumping błędów

en: No admin users found! At least one admin user is needed to act as the owner for all the loaded entities.
pl: Nie znaleziono użytkowników administracyjnych! Przynajmniej jeden użytkownik admin jest potrzebny, aby działać jako właściciel wszystkich załadowanych jednostek.

en: Error loading dependencies: reference to an unknown entity {0}
pl: Błąd podczas wczytywania zależności: odniesienie do nieznanej jednostki {0}

en: Can''t resolve {0} in fully qualified name {1}
pl: Nie mogę rozwiązać {0} w pełni wykwalifikowanej nazwie {1}

en: Model {0} does not support upsert
pl: Model {0} nie obsługuje upsert

en: Error inserting {0}
pl: Bład przy wstawianiu {0}

en: Inserting {0}
pl: Wstawianie {0}

en: {0} already exists -- skipping
pl: {0} już istnieje -- pominięto

en: Skipping {0} (nothing to update)
pl: Pomijanie {0} (nie zaktualizowano niczego)

en: Updating {0}
pl: Aktualizowanie {0}

en: Error updating {0}
pl: Błąd aktualizacji {0}

en: SSO has not been enabled and/or configured
pl: SSO nie zostało włączone i/lub skonfigurowane

en: SSO requires a valid token
pl: SSO wymaga ważnego tokenu

en: Error returning SSO entry point
pl: Zwracający błąd punkt wejścia SSO

en: Error logging in
pl: Błąd logowania

en: Can't create new JWT user when JWT is not configured
pl: Nie można utworzyć nowego użytkownika JWT, gdy JWT nie jest skonfigurowane

en: JWT SSO has not been enabled and/or configured
pl: JWT SSO nie zostało włączone i/lub skonfigurowane

en: Invalid SAML configuration: could not find user email.
pl: Nieprawidłowa konfiguracja SAML: nie mógł znaleźć e-maila użytkownika.

en: We tried looking for {0}, but couldn't find the attribute.
pl: Próbowaliśmy szukać {0}, ale nie mogliśmy znaleźć tego atrybutu.

en: Please make sure your SAML IdP is properly configured.
pl: Upewnij się, że Twój SAML IdP jest prawidłowo skonfigurowany.

en: SAML has not been enabled and/or configured
pl: SAML nie został włączony i/lub skonfigurowany

en: Warning: expected `redirect` param, but none is present
pl: Ostrzeżenie: spodziewane `poprawne`, ale nie jest obecny.

en: Error generating SAML request
pl: Błąd generowania żądania SAML

en: Unable to log in: SAML IdP certificate is not set.
pl: Nie można się zalogować: Certyfikat SAML IdP nie jest ustawiony.

en: SAML response validation failed
pl: Zatwierdzenie odpowiedzi SAML nie powiodło się

en: Unable to log in: SAML response validation failed
pl: Nie można się zalogować: Weryfikacja odpowiedzi SAML nie powiodła się

en: Unable to log in: SAML info does not contain user attributes.
pl: Nie można się zalogować: SAML info nie zawiera atrybutów użytkownika.

en: Enable SAML authentication.
pl: Włącz autoryzację SAML.

en: This is the URL where your users go to log in to your identity provider. Depending on which IdP you''re
    using, this usually looks like https://your-org-name.example.com or https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml
pl: Jest to adres URL, pod którym użytkownicy logują się do Twojego dostawcy usług tożsamości. W zależności od tego, jakim IdP jesteś
    używając, to zazwyczaj wygląda jak https://your-org-name.example.com lub https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml.

en: Error parsing SAML identity provider certificate
pl: Parsowanie błędów Certyfikat dostawcy usług tożsamości SAML

en: Invalid identity provider certificate. Certificate should be a base-64 encoded string.
pl: Nieważny certyfikat dostawcy usług tożsamości. Certyfikat powinien być ciągiem kodowanym w standardzie base-64.

en: Encoded certificate for the identity provider. Depending on your IdP, you might need to download this,
    open it in a text editor, then copy and paste the certificate's contents here.
pl: Zakodowany certyfikat dla dostawcy usług tożsamości. W zależności od posiadanego identyfikatora, może być konieczne jego pobranie,
    Otwórz go w edytorze tekstu, a następnie skopiuj i wklej tutaj zawartość certyfikatu.

en: This is a unique identifier for the IdP. Often referred to as Entity ID or simply 'Issuer'. Depending
    on your IdP, this usually looks something like http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v
pl: Jest to unikalny identyfikator dla IdP. Często określany jako Entity ID lub po prostu "Emitent". W zależności od
    na twoim IdP, to zazwyczaj wygląda jak http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v.

en: This application name will be used for requests to the Identity Provider
pl: Ta nazwa aplikacji będzie używana dla zapytań do dostawcy usług tożsamości.

en: Absolute path to the Keystore file to use for signing SAML requests
pl: Bezwzględna ścieżka do pliku Keystore do wykorzystania przy podpisywaniu żądań SAML-a

en: Password for opening the keystore
pl: Hasło do otwarcia keystore

en: Alias for the key that Metabase should use for signing SAML requests
pl: Alias dla klucza, którego Metabaza powinna używać do podpisywania wniosków SAML

en: SAML attribute for the user''s email address
pl: Atrybut SAML dla adresu e-mail użytkownika

en: SAML attribute for the user''s first name
pl: Atrybut SAML dla imienia użytkownika

en: SAML attribute for the user''s last name
pl: Atrybut SAML dla nazwiska użytkownika

en: Enable group membership synchronization with SAML.
pl: Włączyć synchronizację członkostwa grupowego z SAML.

en: SAML attribute for group syncing
pl: Atrybut SAML do synchronizacji grupy

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are SAML groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing SAML to Metabase group mappings.
pl: JSON zawierający mapowania grupy SAML to Metabase.

en: Enable JWT based authentication
pl: Włączenie uwierzytelniania na podstawie JWT

en: URL of JWT based login page
pl: URL strony logowania opartej na JWT

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages
pl: Łańcuch używany do seedowania klucza prywatnego używanego do walidacji komunikatów JWT

en: Key to retrieve the JWT user's email address
pl: Klucz do uzyskania adresu e-mail użytkownika JWT

en: Key to retrieve the JWT user's first name
pl: Klucz do uzyskania imienia użytkownika JWT

en: Key to retrieve the JWT user's last name
pl: Klucz do odzyskania nazwiska użytkownika JWT

en: Key to retrieve the JWT user's groups
pl: Klucz do pobierania grup użytkowników JWT

en: Enable group membership synchronization with JWT.
pl: Włącz synchronizację członkostwa grupowego z JWT.

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are JWT groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing JWT to Metabase group mappings.
pl: JSON zawierający mapowania JWT do grupy Metabase.

en: Should new email notifications be sent to admins, for all new SSO users?
pl: Czy nowe powiadomienia e-mail powinny być wysyłane do administratorów, dla wszystkich nowych użytkowników SSO?

en: New SSO user created: {0} ({1})
pl: Nowy użytkownik SSO utworzony: {0} ({1})

en: Cannot convert a {0} to a {1}
pl: Nie można konwertować {0} do {1}

en: Cannot extract {0} from a TIME field
pl: Nie może wyciągnąć {0} z pola TIME

en: Cannot extract {0} from a DATE field
pl: Nie mogę wydobyć {0} z pola DATA

en: Cannot extract {0} from a DATETIME or TIMESTAMP
pl: Nie może wyciągnąć {0} z DATETIME lub TIMESTAMPU

note: trying to add an `hour` to a `date` or a `year` to a `time` is something we shouldn't be allowing in the UI in the first place
en: Invalid query: you cannot add a {0} to a {1} column.
pl: Nieprawidłowe zapytanie: nie można dodać {0} do kolumny {1}

en: It doesn''t make sense to convert between DATEs and TIMEs!
pl: Konwersja między DATAMI i CZASAMI nie ma sensu!

en: Druid request error [{0}]: {1}
pl: Błąd żądania Druida [{0}]: {1}

en: Failed to parse Druid response body: {0}
pl: Nie udało się przebadać ciała reagującego na Druida: {0}

en: Error running query:
pl: Błąd przy uruchamianiu zapytania:

en: Client closed connection, no queryId found, can't cancel query
pl: Klient zamknął połączenie, nie znaleziono żadnego zapytania, nie może anulować zapytania

en: Client closed connection, canceling Druid queryId {0}
pl: Klient zamknął połączenie, anulując Druid queryId {0}

en: Canceling Druid query with ID {0}
pl: Anulowanie zapytanie Druid z ID {0}

en: Failed to cancel Druid query with queryId {0}
pl: Nieudane anulowanie zapytania Druid o ID {0}

en: Don''t know how to retrieve results for columns {0}
pl: Nie wiem, jak odzyskać wyniki dla kolumn {0}

en: Error post-processing Druid query results
pl: Błąd po przetworzeniu wyników zapytania Druid

en: Error reducing Druid query results
pl: Błąd przy redukcji wyników zapytania Druid

en: WARNING: Don't know how to combine these intervals into a single interval.
pl: OSTRZEŻENIE: Nie wiem, jak połączyć te interwały w jeden.

en: Ignoring intervals: {0}
pl: Ignorując interwały: {0}

en: Error creating aggregation clause
pl: Błąd przy tworzeniu klauzuli agregacji

en: Expected :aggregation-options, constant, or expression.
pl: Oczekiwane :opcje agregacji, stała lub wyrażenie.

en: grouped timeseries queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
pl: Zgrupowane zapytania czasowe mogą być sortowane tylko według kolumny "znacznik czasu".

en: scan queries can only be sorted if they include the ''timestamp'' column.
pl: zapytania skanowania mogą być sortowane tylko wtedy, gdy zawierają kolumnę "znacznik czasu".

en: scan queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
pl: zapytania skanowania mogą być sortowane tylko według kolumny "znacznik czasu".

en: Error generating Druid query
pl: Błąd przy generowaniu zapytania Druid

en: Fetching Google access/refresh tokens with auth-code {0}...
pl: Przynoszenie tokenów Google accesss/refresh z autokodem {0}...

en: Multiple date filters are not supported in filters:
pl: Wiele filtrów daty nie jest obsługiwanych w filtrach:

en: Unexpected columns in results: {0}
pl: Nieoczekiwane kolumny w wynikach: {0}

en: Unable to parse query: {0}
pl: Nie można przetworzyć zapytania: {0}

en: Don''t know how to substitute {0} {1}
pl: Nie wiem, jak zastąpić {0} {1}

en: Substituted {0} -> {1}
pl: Zastąpiony {0} -> {1}

en: Don''t know how to handle aggregation {0}
pl: Nie wiem, jak poradzić sobie z agregacją {0}

en: Using DNS SRV requires a FQDN for host
pl: Użycie DNS SRV wymaga sieci FQDN dla hosta.

en: No database name specified in URI. Monger requires a database to be explicitly configured.
pl: Brak nazwy bazy danych określonej w URI. Monger wymaga, aby baza danych była wyraźnie skonfigurowana.

en: Opened new MongoDB connection.
pl: Otwarto nowe połączenie MongoDB.

en: Closed MongoDB connection.
pl: Zamknięto połączenie MongoDB.

en: fetch-next-page w/ URI
pl: Przynieś następną stronę w/ URI

en: Error running query.
pl: Błędne zapytanie.

en: Client connection closed, no query-id found, can't cancel query
pl: Połączenie z klientem zamknięte, nie znaleziono zapytania, nie można anulować zapytania

en: Error canceling query with ID {0}
pl: Błąd anulujący zapytanie z ID {0}

en: Error executing query
pl: Błąd przy wykonywaniu zapytania

en: Failed to fetch materialized views for this database
pl: Nie udało się pobrać zmaterializowanych widoków dla tej bazy danych

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card associated with it
pl: Alert nieważny: Alert nie ma powiązanej z nim karty

en: Error determining whether Database supports nested queries
pl: Błąd określający, czy Baza Danych obsługuje zagnieżdżone zapytania

en: Cannot search for values: {0} is not an enabled parameter.
pl: Nie można wyszukiwać wartości: {0} nie jest parametrem aktywnym.

en: You can''t specify a value for {0} if it's already set in the JWT.
pl: Nie można określić wartości dla {0}, jeśli jest już ustawiona w JWT.

en: Error compiling HoneySQL form
pl: Kompilacja błędów Forma HoneySQL

en: Not a valid Database/Database ID/JDBC spec
pl: Nieważny identyfikator bazy danych/ID bazy danych/JDBC spec

en: You don''t have any cards yet.
pl: Nie masz jeszcze żadnych kart.

en: Here are your {0} most recent cards:
pl: Tutaj jest {0} Twoich ostatnich kart:

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, `{2}`, and `{3}`.
pl: musi być mapa z klawiszami `{0}`, `{1}`, `{2}`, i `{3}`.

en: Not creating proxy JDBC driver for class {0} -- original driver was loaded by system ClassLoader
pl: Nietworzenie sterownika proxy JDBC dla klasy {0} -- oryginalny sterownik został załadowany przez system ClassLoader

en: Query took {0} to run; minimum for cache eligibility is {1}
pl: Zapytanie trwało {0} do uruchomienia; minimalna dopuszczalna ilość pamięci podręcznej to {1}

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to wrap field references in explicit :joined-field clauses.
pl: Nie można rozwiązać pola połączonego ze względu na niejednoznaczne połączenia: tabela {0} (ID {1}) połączona wielokrotnie. Musisz zawrzeć odniesienia do pól w klauzuli explicit :joined-field.

en: I don''t know how to `overflow stack`. Here''s what I can do: `help`, `list`, `show`
pl: Nie wiem, jak `przelewać stos`. Oto, co mogę zrobić: "pomóc", "spisać", "pokazać

en: Test setting - this only shows up in dev (1)
pl: Ustawienie testowe - to pokazuje się tylko w dev (1)

en: Test setting - this only shows up in dev (2)
pl: Ustawienie testowe - to pokazuje się tylko w dev (2)

en: Test setting - this only shows up in dev (3)
pl: Ustawienie testowe - to pokazuje się tylko w dev (3)

en: Test setting - this only shows up in dev (4)
pl: Ustawienie testowe - to pokazuje się tylko w dev (4)

en: Test setting - with i18n
pl: Ustawienie testowe - z i18n

en: This is a sample sensitive Setting.
pl: Jest to ustawienie wrażliwe na próbki.

[ctx: This is a new information message on the new pulse creation page.]
en: Pulses are being phased out
pl: Pulsy są stopniowo wycofywane

[ctx: An info message letting you know you can create dashboard subscriptions instead of pulses.]
en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
pl: Możesz teraz ustawić {0} zamiast tego. W przyszłym wydaniu usuniemy pulsy i pomożemy ci migrować te, które jeszcze masz.

en: dashboard subscriptions
pl: subskrypcje pulpitów

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}
pl: {0} wykresy w subskrypcji nie będą wyglądać tak samo jak w Twoim pulpicie. {1}

en: minutes past the hour
pl: minuty po godzinie

en: Email sent
pl: E-mail wysłany

en: Add data to share this dashboard
pl: Dodaj dane, aby udostępnić ten pulpit

en: Dashboard subscriptions
pl: Subskrypcja pulpitu

en: Text as a ISO-8601 timestamp
pl: Tekst jako znacznik czasu ISO-8601

en: Text as a ISO-8601 time
pl: Tekst jako czas ISO-8601

en: Text as a ISO-8601 date
pl: Tekst jako data ISO-8601

en: UNIX Timestamp (Microseconds)
pl: UNIX-owy znacznik czasu (mikrosekundy)

en: Pulses are being phased out
pl: Pulsy są stopniowo wycofywane

en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
pl: Możesz teraz ustawić {0} zamiast tego. W przyszłym wydaniu usuniemy pulsy i pomożemy ci migrować te, które jeszcze masz.

en: File format
pl: Format pliku

en: Questions to attach
pl: Pytania do załączenia

en: Delete this subscription to {0}?
pl: Skasować tę subskrypcję {0}?

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}.
pl: {0} wykresy w subskrypcji nie będą wyglądać tak samo jak w Twoim pulpicie. {1}.

en: Fields to use for the table {0}
pl: Pola do wykorzystania w tabeli {0}

en: rows
pl: Wiersze

en: columns
pl: Kolumny

en: values
pl: Wartości

en: Error normalizing form.
pl: Błąd normalizujący formę.

en: Error canonicalizing query
pl: Błędne zapytanie kanonizujące

en: Error performing whole query transformations
pl: Błąd wykonania całych przekształceń zapytania

en: Error normalizing query
pl: Błąd normalizujący zapytanie

en: Sandbox Cards can''t return columns that aren't present in the Table they are sandboxing.
pl: Karty piaskownicy nie mogą zwracać kolumn, których nie ma w tabeli, są piaskownicą.

en: Sandbox Cards can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
pl: Karty piaskownicowe nie mogą zwracać kolumn, które mają inne typy niż w Tabeli, które są piaskownicami.

en: Cannot update Card: Card is used for Sandboxing, and updates would violate sandbox rules.
pl: Nie mogę zaktualizować karty: Karta jest używana do Sandboxingu, a aktualizacje naruszałyby zasady sandboxingu.

en: You cannot change the Table ID of a GTAP once it has been created.
pl: Nie można zmienić ID tabeli GTAP po jego utworzeniu.

en: `database` is required for all queries.
pl: `baza danych` jest wymagana przy wszystkich zapytaniach.

en: copied {0} instances.
pl: {0} skopiował przypadki.

en: Copying instances of {0}...
pl: {0}Kopiując przypadki {0}...

en: Error copying instances of {0}
pl: {0}Błędne kopiowanie przypadków {0}

en: Temporarily disabling DB constraints...
pl: Tymczasowe wyłączenie ograniczeń DB...

en: Re-enabling DB constraints...
pl: Ponowne wprowadzenie ograniczeń DB...

en: Setting Postgres sequence ids to proper values...
pl: Ustawienie sekwencji Postgresów powoduje ustawienie odpowiednich wartości...

note: make sure the source database is up-do-date
en: Set up {0} source database and run migrations...
pl: Ustaw źródłową bazę danych {0} i uruchomić migrację...

note: make sure the dest DB is up-to-date don't need or want to run data migrations in the target DB, since the data is already migrated appropriately
en: Set up {0} target database and run migrations...
pl: Ustaw docelową bazę danych {0} i uruchomić migrację...

note: make sure target DB is empty
en: Testing if target {0} database is already populated...
pl: Testowanie czy docelowa baza danych {0} jest już wypełniona...

en: Unsupported application database type: {0} is not currently supported.
pl: Nieobsługiwany typ bazy danych aplikacji: {0} nie jest obecnie obsługiwana.

en: Check the value of MB_DB_CONNECTION_URI.
pl: Sprawdź wartość MB_DB_CONNNECTION_URI.

en: Driver {0} does not support {1}
pl: Sterownik {0} nie obsługuje {1}

en: No magnitude known for {0}
pl: {0}Nie ma wielkości znanej z {0}

en: Error resolving source query
pl: Usuwanie błędów w zapytaniu o źródło

en: Have your email configured for you.
pl: Skonfiguruj swój e-mail.

en: Have your server maintained for you.
pl: Niech twój serwer będzie utrzymywany dla ciebie.

en: Want to have upgrades taken care of for you?
pl: Chcesz, aby aktualizacje działy się same?

en: Migrate to Metabase Cloud.
pl: Migruj do Metabase Cloud.

en: Manage Metabase Cloud
pl: Zarządzaj chmurą metabazową

en: Show totals
pl: Pokaż sumy

en: Sort order
pl: Kolejność sortowania

en: See options…
pl: Zobacz opcje...

en: This database does not support pivot tables.
pl: Ta baza danych nie obsługuje tabel przestawnych.

en: Invalid GeoJSON file location: must either start with http:// or https:// or be a relative path to a file on the classpath.
pl: Nieprawidłowa lokalizacja pliku GeoJSON: musi zaczynać się od http:// lub https:// lub być względną ścieżką do pliku w classpath.

en: URLs referring to hosts that supply internal hosting metadata are prohibited.
pl: Zabronione są adresy URL odnoszące się do hostów, które dostarczają wewnętrzne metadane hostingowe.

en: Invalid custom GeoJSON.
pl: Nieprawidłowy niestandardowy GeoJSON.

en: Invalid {0}: specified breakout at index {1}, but we only have {2} breakouts
pl: Nieważne {0}: określony wybuch na indeksie {1}, ale mamy tylko {2} wybuchy

en: Error generating pivot queries
pl: Zapytania sworzniowe generujące błędy

en: Sync Administrator group
pl: Synchronizacja grupy Administratorów

en: Set filter values for when this gets sent
pl: Ustaw wartości filtrów w momencie wysyłki

en: Delete the {0} database?
pl: Usunąć bazę danych {0}?

en: Restoring the sample dataset...
pl: Przywracanie przykładowego zbioru danych...

en: No semantic type
pl: Brak typu semantycznego

en: Select a semantic type
pl: Wybierz typ semantyczny

en: Cast to a specific data type
pl: Rzutowanie na określony typ danych

en: Select a conversion
pl: Wybierz konwersję

en: Don't cast
pl: Nie rzucaj

en: Something went wrong
pl: Coś poszło nie tak

en: Choose "Desktop App" as the application type. Name it whatever you'd like.
pl: Wybierz "Desktop App" jako typ aplikacji. Nazwij ją jak chcesz.

en: Didn't find anything
pl: Nic nie znaleziono

en: There weren't any results for your search.
pl: Nie znaleziono żadnych wyników dla Twojego wyszukiwania.

en: Checks if a column is null
pl: Sprawdza czy kolumna ma wartość null

en: The column to check.
pl: Kolumna do sprawdzenia.

en: Checks if a column is empty
pl: Sprawdza, czy kolumna jest pusta

en: CASE expects 2 arguments or more
pl: CASE oczekuje 2 lub więcej argumentów

en: Function {0} expects {1} argument | Function {0} expects {1} arguments
pl[0]: Funkcja {0} oczekuje {1} argumentu
pl[1]: Funkcja {0} oczekuje {1} argumentów
pl[2]: Funkcja {0} oczekuje {1} argumentów
pl[3]: Funkcja {0} oczekuje {1} argumentów

en: Expecting boolean but found {0}
pl: Spodziewałem się boolean, ale znalazłem {0}

en: Subtotal, Age, Price, Quantity, etc.
pl: Suma częściowa, Wiek, Cena, Ilość, itd.

en: Dropdown
pl: Lista wyboru

en: Select one or more values from a list or search box.
pl: Wybierz jedną lub więcej wartości z listy lub pola wyszukiwania.

en: Exclude one or more specific values.
pl: Wyklucz jedną lub więcej określonych wartości.

en: Match values that contain the entered text.
pl: Dopasuj wartości, które zawierają wprowadzony tekst.

en: Filter out values that contain the entered text.
pl: Odfiltruj wartości, które zawierają wprowadzony tekst.

en: Match values that begin with the entered text.
pl: Dopasuj wartości, które zaczynają się od wprowadzonego tekstu.

en: Match values that end with the entered text.
pl: Dopasuj wartości, które kończą się wprowadzonym tekstem.

en: Duplicate this question
pl: Powielanie tego pytania

en: Saved question in {0}
pl: Pytanie zapisane w {0}

en: Table in {0}
pl: Tabela w {0}

en: Segment of
pl: Segment

en: Metric for
pl: Metryka dla

en: {0} in {1}
pl: {0} w {1}

en: Note
pl: Uwaga

en: charts in your subscription won't look the same as in your dashboard.
pl: Wykresy w subskrypcji nie będą wyglądały tak samo jak w pulpicie.

en: Filter values
pl: Wartości filtrów

en: You can customize filter values for each subscription with the Enterprise edition.
pl: W edycji Enterprise można dostosować wartości filtrów dla każdej subskrypcji.

en: If a dashboard filter has a default value, it’ll be applied when your subscription is sent.
pl: Jeśli filtr na pulpicie ma wartość domyślną, zostanie ona zastosowana podczas wysyłania subskrypcji.

en: and {0} other | and {0} others
pl[0]: i {0} inny
pl[1]: i {0} inne
pl[2]: i {0} innych
pl[3]: i {0} innych

en: {0} selections
pl: Wybrane {0}

en: and {0} more filter | and {0} more filters
pl[0]: i jeszcze {0} filtr
pl[1]: i jeszcze {0} filtry
pl[2]: i jeszcze {0} filtrów
pl[3]: i jeszcze {0} filtrów

en: Login History
pl: Historia logowania

en: Sync the admin group?
pl: Zsynchronizować grupę administratorów?

en: Sandbox Questions can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
pl: Zapytania sandbox nie mogą zwracać kolumn, które mają inne typy niż tabela, którą sandboxują.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP
pl: Błąd wstępnego przetwarzania zapytania źródłowego podczas stosowania GTAP

en: Error running query to determine metadata
pl: Błąd podczas wykonywania zapytania w celu określenia metadanych

en: Can't create new SAML user when SAML is not configured
pl: Nie można utworzyć nowego użytkownika SAML, gdy SAML nie jest skonfigurowany

en: Error compiling SQL: breakout does not have an alias
pl: Błąd kompilacji SQL: breakout nie ma aliasu

en: Error running query
pl: Błąd podczas wykonywania zapytania

en: Unknown aggregation type!
pl: Nieznany typ agregacji!

en: No aggregation at index {0}
pl: Brak agregacji w indeksie {0}

en: Multiple date filters are not supported.
pl: Filtry wielu dat nie są obsługiwane.

en: Error checking schema permissions
pl: Błąd sprawdzania uprawnień do schematu

en: Error setting prepared statement fetch direction to FETCH_FORWARD
pl: Błąd przy ustawianiu kierunku pobierania instrukcji na FETCH_FORWARD

en: Error setting statement fetch direction to FETCH_FORWARD
pl: Błąd przy ustawianiu kierunku pobierania wyciągu na FETCH_FORWARD

en: You cannot save this Question because you do not have permissions to run its query.
pl: Nie możesz zapisać tego pytania, ponieważ nie masz uprawnień do uruchomienia jego zapytania.

en: Authentication endpoint error
pl: Błąd punktu końcowego uwierzytelniania

en: SSH tunnel can only be established for H2 connections using the TCP protocol
pl: Tunel SSH może być zestawiony tylko dla połączeń H2 wykorzystujących protokół TCP

en: ssh tunnel for database {0} looks closed; marking pool invalid to reopen it
pl: tunel ssh dla bazy {0} wygląda na zamknięty; oznaczanie puli invalid w celu ponownego otwarcia

en: Query canceled, calling Statement.cancel()
pl: Zapytanie anulowane, wywołanie funkcji Statement.cancel()

en: Select statement did not produce a ResultSet for native query
pl: Polecenie "wybierz" nie tworzy zbioru wyników dla zapytania natywnego

en: We''ve Noticed a New {0} Login, {1}
pl: Zauważyliśmy nowy login, 1.

en: Don''t know how to process event with model {0}
pl: Nie wiem jak przetworzyć zdarzenie z modelem {0}

en: Failed to process activity event {0}
pl: Nie udało się przetworzyć zdarzenia aktywności {0}

en: Error sending ''login from new device'' notification email
pl: Błąd wysyłania wiadomości e-mail z powiadomieniem "zaloguj się z nowego urządzenia

en: You can''t update a LoginHistory after it has been created.
pl: Nie możesz aktualizować historii logowania po jego utworzeniu.

en: Don''t know how to wrap Field ID.
pl: Nie wiem jak zawinąć ID pola.

en: Setting {0} already registered in {1}
pl: Ustawienie {0} już zarejestrowane w {1}.

en: Controls how often the heartbeats are sent when an SSH tunnel is established (in seconds).
pl: Określa częstotliwość wysyłania uderzeń serca po nawiązaniu tunelu SSH (w sekundach).

en: Controls the fetch size used for Redshift queries (in PreparedStatement), via defaultRowFetchSize.
pl: Kontroluje rozmiar pobierania używany dla zapytań Redshift (w PreparedStatement), poprzez defaultRowFetchSize.

en: Cannot find matching FK Table ID for FK Field {0}
pl: Nie można znaleźć pasującego identyfikatora tabeli FK dla pola FK {0}.

note: if for some reason `optimize-filter` doesn't return an optimized filter clause, log and error and use the original. `can-optimize-filter?` shouldn't have said we could optimize this filter in the first place
en: Error optimizing temporal filter clause
pl: Klauzula filtra czasowego optymalizującego błędy

en: Error resolving Fields in query
pl: Błąd przy rozwiązywaniu pól w zapytaniu

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to specify an explicit `:join-alias` in the field reference.
pl: Nie można rozwiązać połączonego pola z powodu niejednoznacznych złączeń: tabela {0} (ID {1}) połączona wiele razy. Musisz jawnie określić `:join-alias` w odwołaniu do pola.

en: Unsupported temporal bucketing: You can''t bucket a {0} Field by {1}.
pl: Nieobsługiwane kubełkowanie czasowe: You can''t bucket a {0} Field by {1}.

en: Error processing additional pivot table query
pl: Błąd przetwarzania dodatkowego zapytania tabeli przestawnej

en: Invalid cell format
pl: Nieprawidłowy format komórki

en: Enable typeahead search in the Metabase navbar?
pl: Włączyć wyszukiwanie z wyprzedzeniem w pasku Metabase?

en: Login in request is missing device ID information
pl: W żądaniu logowania brakuje informacji o identyfikatorze urządzenia

en: Login request is missing user-agent information
pl: W żądaniu logowania brakuje informacji o agencie użytkownika

en: Unable to determine login request IP address
pl: Nie można ustalić adresu IP żądania logowania

en: Error determining login history for request
pl: Błąd określenia historii logowania dla żądania

en: unknown
pl: nieznany

en: Unknown device type
pl: Nieznany typ urządzenia

en: Unknown OS
pl: Nieznany system operacyjny

en: Unknown browser
pl: Nieznana przeglądarka

en: Error geocoding IP addresses
pl: Błąd geokodowania adresów IP

en: Semantic type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
pl: Typ semantyczny {0} zmienił się z ''{1}'' na ''{2}''.

en: Name of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
pl: Nazwa {0} została zmieniona z ''{1}'' na ''{2}''.

en: Don''t know how to format a {0} as a human-readable date/time
pl: Nie wiem jak sformatować {0} jako datę/czas czytelną dla człowieka

en: Valid coercion strategy
pl: Ważna strategia przymusu

en: value must be a valid coercion strategy.
pl: wartość musi być poprawną strategią wymuszania.

en: A testing setting
pl: Miejsce badania

en: Question name
pl: Nazwa pytania

en: Collection name
pl: Nazwa kolekcji

en: Group membership filter
pl: Filtr przynależności do grupy

en: {0} member | {0} members
pl[0]: {0} członek
pl[1]: {0} członków
pl[2]: {0} członków
pl[3]: {0} członków

en: {0} person found | {0} people found
pl[0]: Znaleziono {0} osobę
pl[1]: Znaleziono {0} osoby
pl[2]: Znaleziono {0} osób
pl[3]: Znaleziono {0} osób

en: Find someone
pl: Znajdź użytkownika

en: Invite someone
pl: Zaproś kogoś

en: here
pl: tutaj

en: Domain
pl: Domena

en: Add bot integration
pl: Dodaj integrację z botami

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time. Last successful check was
    {0}.
pl: Przepraszamy, nie mogliśmy sprawdzić aktualizacji w tym momencie. Ostatnie udane sprawdzenie miało miejsce
    {0}.

en: Only change this if you know what you're doing!
pl: Zmieniaj to tylko wtedy, gdy wiesz, co robisz!

en: Replace underscores and dashes with spaces
pl: Zastąp podkreślenia i myślniki spacjami

en: Advanced Details (click to download)
pl: Szczegóły zaawansowane (kliknij, aby pobrać)

en: Connection Pool Details
pl: Szczegóły puli połączeń

en: Information about active and idle connections for all pools
pl: Informacje o aktywnych i nieaktywnych połączeniach dla wszystkich puli

en: Saved Questions
pl: Zapisane pytania

en: Last edited by
pl: Ostatnio edytowane przez

en: Last edited at
pl: Ostatnio edytowane

en: Need help setting up
pl: Potrzebna pomoc w konfiguracji

en: Our docs can help.
pl: Nasi technicy mogą pomóc.

en: Docs weren't enough?
pl: Technicy nie wystarczą?

en: Write us.
pl: Napisz do nas.

en: See more
pl: Zobacz więcej

en: See less
pl: Zobacz mniej

en: Edited {0} by {1}
pl: Edytowane {0} przez {1}

en: Close sidebar
pl: Zamknij panel boczny

en: Add questions
pl: Dodaj pytania

en: Nothing here
pl: Nic tu nie ma.

en: Search…
pl: Szukaj...

en: Missing exponent
pl: Brakujący wykładnik

en: Missing closing quotes
pl: Brakujący cudzysłów zamykający

en: Bracket identifier in another bracket identifier
pl: Identyfikator nawiasu w innym identyfikatorze nawiasu

en: Missing a closing bracket
pl: Brak klamry zamykającej

en: Missing an opening bracket for {0}
pl: Brakuje nawiasu otwierającego dla {0}

en: Missing an opening bracket
pl: Brak wspornika otwierającego

en: Invalid character: {0}
pl: Nieprawidłowy znak: {0}

en: User ID, Product ID, Event ID, etc.
pl: ID użytkownika, ID produktu, ID zdarzenia, itp.

en: Text or Category
pl: Tekst lub kategoria

en: Name, Rating, Description, etc.
pl: Nazwa, Ocena, Opis, itp.

en: Search for a table...
pl: Szukaj tabeli...

en: Expecting a closing parenthesis
pl: Oczekiwano nawias zamykający

en: Expecting {0} closing parentheses
pl: Oczekiwano {0} zamykających nawiasów

en: Expecting an opening parenthesis
pl: Oczekiwanie nawiasu otwierającego

en: Expecting {0} opening parentheses
pl: Oczekiwanie {0} otwierającego nawias

en: Expecting an opening parenthesis after function {0}
pl: Oczekiwanie nawiasu otwierającego po funkcji {0}

en: Explore results
pl: Zbadaj wyniki

en: You can use the value of any column here like this: {{COLUMN}}
pl: Możesz użyć wartości dowolnej kolumny w ten sposób: {{COLUMN}}

en: Group membership lookup filter. The placeholders '{dn}' and '{uid}' will be replaced by the user''s Distinguished Name and UID, respectively.
pl: Filtr wyszukujący przynależność do grupy. Pola '{dn}' i '{uid}' zostaną zastąpione odpowiednio przez Distinguished Name i UID użytkownika.

en: Error deleting Sandboxes: {0}
pl: Błąd przy usuwaniu Sandboxów: {0}

en: Finished first pass of load; now performing second pass
pl: Zakończono pierwszy przejazd ładunku; obecnie wykonywany jest drugi przejazd

en: END LOAD from {0} with context {1}
pl: END LOAD z {0} z kontekstem {1}

en: END DUMP to {0} via user {1}
pl: END DUMP do {0} przez użytkownika {1}

en: Could not find context for fully qualified card name {0}
pl: Nie można znaleźć kontekstu dla w pełni kwalifikowanej nazwy karty {0}

en: Could not find context for fully qualified snippet name {0}
pl: Nie można znaleźć kontekstu dla w pełni kwalifikowanej nazwy fragmentu kodu {0}

en: Failed to execute query for loaded card "{0}": {1}
pl: Nie udało się wykonać zapytania dla załadowanej karty "{0}": {1}

en: Cannot connect to database ''{0}'' in order to sync unhidden tables
pl: Nie można nawiązać połączenia z bazą danych ''{0}'' w celu synchronizacji nieukrytych tabel

en: Can't decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
pl: Nie można odszyfrować danych aplikacji za pomocą MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Enable the new field-filter operators
pl: Włącz nowe operatory filtrowania pól

en: New field filter operators are not enabled
pl: Nowe operatory filtrów pól nie są włączone

note: Multiple comma-separated domains is EE-only feature
en: Invalid domain
pl: Nieprawidłowa domena

en: User lookup filter. The placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
pl: Filtr wyszukujący użytkownika. Placeholder '{login}' zostanie zastąpiony loginem podanym przez użytkownika.

en: Attribute to use for the user''s email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
pl: Atrybut, który ma być użyty dla adresu e-mail użytkownika. (zwykle ''mail'', ''email'' lub ''userPrincipalName'')

en: Search base for groups. Not required for LDAP directories that provide a ''memberOf'' overlay, such as Active Directory. (Will be searched recursively)
pl: Baza wyszukiwania dla grup. Nie wymagane dla katalogów LDAP, które udostępniają nakładkę ''memberOf'', takich jak Active Directory. (Będzie przeszukiwane rekursywnie)

note: you're not allowed to change the `:personal_owner_id` of a Collection! double-check and make sure it's not just the existing value getting passed back in for whatever reason
en: You are not allowed to change the owner of a Personal Collection.
pl: Nie możesz zmienić właściciela Kolekcji osobistej.

en: You are not allowed to change the authority level of a Personal Collection.
pl: Nie możesz zmienić poziomu uprawnień w Kolekcji osobistej.

note: The checks below should be redundant because the `perms-for-moving` and `perms-for-archiving` functions also check to make sure you're not operating on Personal Collections. But as an extra safety net it doesn't hurt to check here too.
en: You are not allowed to move a Personal Collection.
pl: Nie możesz przenosić Kolekcji osobistej.

en: You cannot update a CollectionPermissionGraphRevision!
pl: Nie można aktualizować CollectionPermissionGraphRevision!

en: Invalid Field {0} {1}
pl: Nieprawidłowe pole {0} {1}

en: Invalid Field {0} {1}: falling back to {2}
pl: Nieprawidłowe pole {0} {1}: powrót do {2}.

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces.
pl: Aby nazwy tabel i pól były bardziej przyjazne dla człowieka, Metabase zastąpi myślniki i podkreślenia spacjami.

en: We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
pl: Każde słowo piszemy wielkimi literami, więc 'last_visited_at' stanie się 'Last Visited At'.

note: redefinitions are fine
en: Setting names in would collide: {0} and {1}
pl: Ustawienie nazw w kolizji ze sobą: {0} i {1}

en: Indicates when Metabase last checked for new versions.
pl: Wskazuje, kiedy Metabase ostatnio sprawdzał dostępność nowych wersji.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects,
pl: Ten adres URL jest używany do takich rzeczy jak tworzenie linków w emailach, przekierowania auth,

en: and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
pl: i w niektórych scenariuszach osadzania, więc zmiana tego może przerwać funkcjonalność lub spowodować zablokowanie tej instancji.

en: When set, enforces the use of session cookies for all users which expire when the browser is closed.
pl: Jeśli jest ustawiona, wymusza używanie ciasteczek sesyjnych dla wszystkich użytkowników, które wygasają po zamknięciu przeglądarki.

en: Error running sync step
pl: Błąd podczas wykonywania kroku synchronizacji

en: Error in sync step {0}
pl: Błąd w kroku synchronizacji {0}

en: Error fetching version info; setting version-info value to nil
pl: Błąd pobierania informacji o wersji; ustawienie wartości version-info na nil

en: Valid field semantic type
pl: Prawidłowy typ semantyczny pola

en: value must be a valid field semantic type.
pl: wartość musi być poprawnym typem semantycznym pola.

en: Valid field relation type
pl: Prawidłowy typ relacji pola

en: value must be a valid field relation type.
pl: wartość musi być poprawnym typem relacji pola.

en: Valid field semantic or relation type
pl: Prawidłowy typ semantyczny pola lub relacji

en: value must be a valid field semantic or relation type.
pl: wartość musi być prawidłowym typem semantycznym pola lub typem relacji.

en: Valid field data type (keyword or string)
pl: Poprawny typ danych pola (słowo kluczowe lub łańcuch)

en: value must be a valid field data type (keyword or string).
pl: wartość musi być poprawnym typem danych pola (słowo kluczowe lub łańcuch).

en: Valid field semantic type (keyword or string)
pl: Prawidłowy typ semantyczny pola (słowo kluczowe lub ciąg znaków)

en: value must be a valid field semantic type (keyword or string).
pl: wartość musi być poprawnym typem semantycznym pola (słowo kluczowe lub łańcuch).

en: Valid field relation type (keyword or string)
pl: Poprawny typ relacji pola (słowo kluczowe lub ciąg znaków)

en: value must be a valid field relation type (keyword or string).
pl: wartość musi być poprawnym typem relacji pola (słowo kluczowe lub łańcuch).

en: Valid field semantic or relation type (keyword or string)
pl: Prawidłowy typ semantyczny pola lub relacji (słowo kluczowe lub ciąg znaków)

en: value must be a valid field semantic or relation type (keyword or string).
pl: wartość musi być prawidłowym typem semantycznym pola lub typem relacji (słowo kluczowe lub łańcuch).

en: value must be a valid coercion strategy (keyword or string).
pl: wartość musi być poprawną strategią wymuszania (słowo kluczowe lub łańcuch).

en: password is too common.
pl: hasło jest zbyt powszechne.

en: Enter the token you received from the store
pl: Wpisz token, który otrzymałeś od sklepu

en: Metabase Cloud keeps your instance up-to-date. You're currently on version {0}. Thanks for being a customer!
pl: Metabase Cloud dba o aktualność Twojej instancji. Obecnie używasz wersji {0}. Dziękujemy za bycie naszym klientem!

en: No successful checks yet.
pl: Nie ma jeszcze udanych kontroli.

en: Invalid custom GeoJSON
pl: Nieprawidłowy niestandardowy GeoJSON

en: Invalid custom GeoJSON: does not contain features
pl: Nieprawidłowy niestandardowy GeoJSON: nie zawiera obiektów

en: Invalid custom GeoJSON: feature is misssing properties
pl: Nieprawidłowy niestandardowy GeoJSON: obiekt nie ma właściwości

en: Break out by a…
pl: Analizuj według...

en: Automatic explorations
pl: Automatyczna eksploracja

en: Filter by this value
pl: Filtruj po tej wartości

en: GeoJSON URL failed to load
pl: Nie udało się załadować adresu URL GeoJSON

en: Error determining value for parameter: {0}
pl: Błąd przy określaniu wartości dla parametru: {0}

en: Error building query parameter map: {0}
pl: Błąd budowania mapy parametrów zapytania: {0}

en: This is our new {0} driver, which is faster and more reliable.
pl: To jest nasz nowy sterownik {0}, który jest szybszy i bardziej niezawodny.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can select {0} now.
pl: Stary sterownik przestał być wspierany i zostanie usunięty w następnym wydaniu. Jeśli naprawdę
    potrzebujesz go używać, możesz teraz wybrać {0}.

en: This driver has been deprecated and will be removed in the next release.
pl: Ten sterownik jest przestarzały i zostanie usunięty w następnym wydaniu.

en: We recommend that you upgrade to the new {0} driver, which is faster and more reliable.
pl: Zalecamy aktualizację do nowego sterownika {0}, który jest szybszy i bardziej niezawodny.

en: How to upgrade a driver
pl: Jak uaktualnić sterownik

en: New driver
pl: Nowy sterownik

en: Driver deprecated
pl: Sterownik przestarzały

en: you
pl: Ciebie

en: {0} created this
pl: {0} to utworzył

en: {0} edited this
pl: {0} to edytował

en: Regular
pl: Regularnie

en: Collection type
pl: Rodzaj kolekcji

en: The contents of Official collections will get a badge by their name and will be more likely to show up in search results.
pl: Zawartość oficjalnych kolekcji otrzyma plakietkę przy swojej nazwie i będzie bardziej prawdopodobne, że pojawi się w wynikach wyszukiwania.

en: Official
pl: Oficjalny

en: Moderation
pl: Moderacja

en: Verify this
pl: Zweryfikuj to

en: {0} verified this
pl: {0} zweryfikował to

en: Remove verification
pl: Usuń weryfikację

en: A moderator
pl: Moderator

en: Cloud
pl: Chmura

en: Cloud Settings
pl: Ustawienia chmury

en: Edit details
pl: Edytuj szczegóły

en: History
pl: Historia

en: Every field is hidden right now
pl: Każde pole jest teraz ukryte

en: Make all sub-collections {0}, too.
pl: Uczyń też wszystkie podzbiory {0}.

en: Manage your Cloud account, including billing preferences and technical settings about this instance in your Metabase Store account.
pl: Zarządzaj swoim kontem w chmurze, w tym preferencjami rozliczeniowymi i ustawieniami technicznymi dotyczącymi tej instancji na koncie Metabase Store.

en: Go to the Metabase Store
pl: Przejdź do sklepu Metabase

en: Running statement in describe-schema: {0}
pl: Uruchomienie instrukcji w describe-schema: {0}

en: Running statement in all-schemas: {0}
pl: Uruchomienie oświadczenia we wszystkich schematach: {0}

en: Running statement in describe-table: {0}
pl: Uruchomienie polecenia w opisie tabeli: {0}

en: Plugin ''{0}'' depends on environment variable ''{1}'' being set to something
pl: Plugin ''{0}'' zależy od tego, czy zmienna środowiskowa ''{1}'' jest ustawiona na coś

en: Down
pl: W dół

en: Up
pl: Do góry

en: Approved domains for notifications
pl: Zatwierdzone domeny dla powiadomień

en: deleted
pl: usunięty

en: restored
pl: przywrócony

en: Successfully unsubscribed
pl: Pomyślne wypisanie się

en: updated
pl: aktualizacja

en: Send to Slack now
pl: Wyślij do Slacka teraz

en: Slack sent
pl: Slack wysłał

en: About data permissions
pl: Informacje o uprawnieniach do danych

en: Each of your user groups can have a level of access for each of your databases on the tables they contain.
pl: Każda z grup użytkowników może mieć określony poziom dostępu do każdej z baz danych w zakresie zawartych w niej tabel.

en: Users can be members of multiple groups, and are given the {0} level of access for a database or table across all the groups they’re a member of.
pl: Użytkownicy mogą być członkami wielu grup i otrzymują poziom dostępu {0} dla bazy danych lub tabeli we wszystkich grupach, których są członkami.

en: most permissive
pl: najbardziej liberalny

en: Unless a user group's access for a given database is set to “block", they’ll be able to view any saved question based on that data if they have access to the collection it’s saved in.
pl: O ile dostęp grupy użytkowników do danej bazy danych nie jest ustawiony na "blokadę", będą oni mogli zobaczyć każde zapisane pytanie oparte na tych danych, jeśli mają dostęp do kolekcji, w której są one zapisane.

en: Access levels
pl: Poziomy dostępu

en: Users can use the visual query builder to ask questions based on all tables in this database. A user group must have Unrestricted access for a database if you want to give them access to the SQL/native query editor.
pl: Użytkownicy mogą korzystać z wizualnego kreatora zapytań, aby zadawać pytania na podstawie wszystkich tabel w tej bazie danych. Grupa użytkowników musi mieć nieograniczony dostęp do bazy danych, jeśli chcesz dać im dostęp do edytora zapytań SQL/zapytań natywnych.

en: Granular access
pl: Granularny dostęp

en: Restrict user access to specific tables in a database. When you select this option, you’ll be taken to the table-level view of that database to set the access level for each table.
pl: Ograniczenie dostępu użytkownika do określonych tabel w bazie danych. Po wybraniu tej opcji zostaniesz przeniesiony do widoku poziomu tabeli bazy danych, aby ustawić poziom dostępu dla każdej tabeli.

en: No self-service access
pl: Brak dostępu

en: Prevent users from creating new ad hoc queries or questions based on this data, or from seeing this data in the Browse Data screen. Users with this level of access can still see saved questions and charts based on this data in Collections they have access to.
pl: Uniemożliwienie użytkownikom tworzenia nowych zapytań ad hoc lub pytań opartych na tych danych, a także przeglądania tych danych na ekranie Przeglądanie danych. Użytkownicy z tym poziomem dostępu mogą nadal oglądać zapisane zapytania i wykresy oparte na tych danych w Kolekcjach, do których mają dostęp.

en: Block
pl: Blok

en: Ensure users can’t ever see the data from this database regardless of their permissions at the Collection level. Keep in mind that if a user belongs to another group that does have data access, that setting will take precedence, and the user's access will not be blocked.
pl: Upewnij się, że użytkownicy nie będą mogli nigdy zobaczyć danych z tej bazy, niezależnie od ich uprawnień na poziomie kolekcji. Należy pamiętać, że jeśli użytkownik należy do innej grupy, która ma dostęp do danych, to ustawienie będzie miało pierwszeństwo, a dostęp użytkownika nie zostanie zablokowany.

en: Only available in certain Metabase plans.
pl: Dostępne tylko w niektórych planach Metabase.

en: Learn more about permissions
pl: Dowiedz się więcej o uprawnieniach

en: hours
pl: godziny

en: Error name
pl: Nazwa błędu

en: DB name
pl: Nazwa BD

en: Rerun Selected
pl: Uruchom wybrane ponownie

en: Rerun?
pl: Powtórzyć?

en: Notifications
pl: Powiadomienia

en: Our team is ready to help you
pl: Nasz zespół jest gotowy, aby Ci pomóc

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can
pl: Stary sterownik jest przestarzały i zostanie usunięty w następnym wydaniu. Jeśli naprawdę
    potrzebujesz go używać, możesz

en: find it here
pl: znajdź go tutaj

en: We recommend that you upgrade to the
pl: Zalecamy aktualizację do wersji

en: new {0} driver
pl: nowy sterownik {0

en: , which is faster and more reliable.
pl: , która jest szybsza i bardziej niezawodna.

en: Daily
pl: Codziennie

en: Weekly
pl: Tygodniowo

en: Monthly
pl: Miesięcznie

en: on
pl: w

en: Collection is required
pl: Kolekcja jest wymagana

en: Cache all question results for
pl: Buforowanie wszystkich wyników pytań dla

en: subscription
pl: subskrypcja

en: moved
pl: przeniesiono

en: {0} hour | {0} hours
pl[0]: {0} godzina
pl[1]: {0} godziny
pl[2]: {0} godzin
pl[3]: {0} godziny

en: emailed
pl: wysłał maila na adres

en: slack’d
pl: luźny

en: sent
pl: wysłano

en: {0} email | {0} emails
pl[0]: {0} email
pl[1]: {0} emaile
pl[2]: {0} emaili
pl[3]: {0} emaile

en: {0} Slack channel | {0} Slack channels
pl[0]: {0} kanał Slack
pl[1]: {0} kanały Slack
pl[2]: {0} kanałów Slack
pl[3]: {0} kanały Slack

en: {0} and {1}.
pl: {0} i {1}.

en: just now
pl: właśnie teraz

en: Unsubscribe from all subscriptions / alerts
pl: Wypisanie się z wszystkich subskrypcji / alarmów

en: How long to keep question results. By default, Metabase will use the value you supply on the {0}, but if this database has other factors that influence the freshness of data, it could make sense to set a custom duration. You can also choose custom durations on individual questions or dashboards to help improve performance.
pl: Długość przechowywania wyników zapytań. Domyślnie Metabase użyje wartości podanej w polu {0}, ale jeśli baza danych posiada inne czynniki, które wpływają na aktualność danych, sensowne może być ustawienie niestandardowego czasu przechowywania. Możesz również wybrać niestandardowy czas przechowywania dla poszczególnych pytań lub pulpitów, aby poprawić wydajność.

en: cache settings page
pl: strona ustawień pamięci podręcznej

en: Default result cache duration
pl: Domyślny czas buforowania wyników

en: Must be a positive integer value
pl: Musi być dodatnią liczbą całkowitą

en: Official collection
pl: Oficjalna kolekcja

en: Belongs to an Official collection
pl: Należy do oficjalnej kolekcji

en: {0} removed verification
pl: {0} weryfikacja usunięta

en: {0} changed status to {1}
pl: {0} zmienił status na {1}.

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Erroring Questions
pl: Błędne pytania

en: As the creator you can also choose to delete this if it’s no longer relevant to others as well.
pl: Jako twórca możesz również zdecydować się na usunięcie, jeśli nie jest to już istotne dla innych.

en: You’re unsubscribed. Delete this alert as well?
pl: Wypisałeś się z listy. Usunąć również to powiadomienie?

en: You’re unsubscribed. Delete this subscription as well?
pl: Wypisałeś się z subskrypcji. Usunąć również tę subskrypcję?

en: Delete this subscription?
pl: Usunąć tę subskrypcję?

en: Yes, delete this alert
pl: Tak, usuń ten wpis

en: Yes, delete this subscription
pl: Tak, usuń tę subskrypcję

en: Keep it around
pl: Trzymaj go w pobliżu

en: I changed my mind
pl: Zmieniłem zdanie

en: You won’t receive this alert at {0} any more.
pl: Nie będziesz już otrzymywać tego powiadomienia o {0}.

en: You won’t receive this subscription at {0} any more.
pl: Nie będziesz już otrzymywać tej subskrypcji w {0}.

en: You created this alert on {0}.
pl: Ten wpis został utworzony w dniu {0}.

en: You created this subscription on {0}.
pl: Utworzyłeś tę subskrypcję w dniu {0}.

en: It’s currently being sent to {0}.
pl: Obecnie jest on wysyłany do {0}.

en: Curate
pl: Nadzór

en: Discard your unsaved changes?
pl: Odrzucić niezapisane zmiany?

en: If you leave this page now, your changes won't be saved.
pl: Jeśli teraz opuścisz tę stronę, Twoje zmiany nie zostaną zapisane.

en: Discard changes
pl: Odrzuć zmiany

en: Select a collection to see its permissions
pl: Wybierz kolekcję, aby zobaczyć jej uprawnienia

en: Search for a collection
pl: Wyszukaj kolekcję

en: Search for a group
pl: Wyszukaj grupę

en: Collection access
pl: Dostęp do kolekcji

en: Edit dashboard details
pl: Edytuj szczegóły pulpitu

en: More options
pl: Więcej opcji

en: Expecting field but found {0}
pl: Spodziewałem się pola, ale znalazłem {0}

en: Recently viewed
pl: Ostatnio oglądane

en: Metric
pl: Metryka

en: Explore paid features
pl: Poznaj płatne funkcje

en: This filter needs to be connected to a card.
pl: Filtr ten musi być podłączony do karty.

en: We'll show the first 10 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
pl: Pokażemy pierwsze 10 wierszy tej tabeli w Twoim Pulsie. Jeśli wyślesz to e-mailem, dodamy załącznik z wszystkimi kolumnami i do 2000 wierszy.

en: Pick columns
pl: Wybierz kolumny

en: Segment of {0}
pl: Segment z {0}

en: Metric for {0}
pl: Metryka dla {0}

en: {0} chart does not support multiple series
pl: {0} wykres nie obsługuje wielu serii

en: And {0} more
pl: I {0} więcej

en: Others
pl: Inni

en: {0} alert recipients
pl: {0} odbiorcy alertów

en: {0} recipients
pl: {0} odbiorcy

en: This alert will no longer be {0}.
pl: Ten wpis nie będzie już miał wartości {0}.

en: This dashboard will no longer be {0}.
pl: Ten pulpit już nie będzie {0}.

en: Unsubscribe {0} from all subscriptions and alerts?
pl: Wypisać się {0} ze wszystkich subskrypcji i powiadomień?

en: This will delete any dashboard subscriptions or alerts {0} has created, and remove them as a recipient from any other subscriptions or alerts.
pl: Spowoduje to usunięcie wszystkich subskrypcji pulpitu lub alertów utworzonych przez {0} oraz usunięcie ich jako odbiorcy ze wszystkich innych subskrypcji lub alertów.

en: This does not affect email distribution lists that are managed outside of Metabase.
pl: Nie ma to wpływu na listy dystrybucyjne e-mail, które są zarządzane poza Metabazą.

en: Team members
pl: Członkowie zespołu

en: Items
pl: Elementy

en: Downloads
pl: Pliki do pobrania

en: Subscriptions & Alerts
pl: Subskrypcje i alerty

en: Filter by question name
pl: Filtruj po nazwie pytania

en: Filter by dashboard name
pl: Filtruj po nazwie pulpitu

en: Unsubscribe successful
pl: Wypisanie się z listy zakończone sukcesem

en: Alerts
pl: Alerty

en: Use default
pl: Użyj domyślne

en: Use instance default (TTL)
pl: Użyj domyślnej instancji (TTL)

en: Not seeing something listed here?
pl: Nie widzisz czegoś na liście?

en: It’s possible you may also receive emails from Metabase if you’re a member of an email distribution list, like “team@mycompany.com” and that list is used as the recipient for an alert or dashboard subscription instead of your individual email.
pl: Możliwe jest również otrzymywanie e-maili z Metabase, jeśli jesteś członkiem listy dystrybucyjnej e-maili, takiej jak "team@mycompany.com" i ta lista jest używana jako odbiorca dla alertu lub subskrypcji pulpitu zamiast indywidualnego e-maila.

en: Hopefully they’ll be able to help you out!
pl: Mam nadzieję, że będzie w stanie Ci pomóc!

en: your instance administrator
pl: twoim administratorem

en: Metabase doesn’t manage those lists, so we’d recommend contacting {0}.
pl: Metabase nie zarządza tymi listami, więc zalecamy skontaktowanie się z {0}.

en: Created by you
pl: Utworzony przez Ciebie

en: Created by {0}
pl: Utworzony przez {0}

en: Created
pl: Utworzony

en:  on {0}
pl:  na {0}

en: You receive or created these
pl: Otrzymałeś lub stworzyłeś

en: Not seeing one here?
pl: Nie widzisz go tutaj?

en: If you subscribe or are added to dashboard subscriptions or alerts you’ll be able to manage those here.
pl: Jeśli subskrybujesz lub zostałeś dodany do subskrypcji pulpitu lub alertów, będziesz mógł nimi zarządzać tutaj.

en: Confirm you want to unsubscribe
pl: Potwierdź, że chcesz zrezygnować z subskrypcji

en: Depending on your organization’s permissions you might need to ask a moderator to be re-added in the future.
pl: W zależności od uprawnień Twojej organizacji może być konieczne poproszenie moderatora o ponowne dodanie tego w przyszłości.

en: You’ll stop receiving this alert from now on.
pl: Od tej pory przestaniesz otrzymywać to powiadomienie.

en: You’ll stop receiving this subscription from now on.
pl: Od tej pory przestaniesz otrzymywać tę subskrypcję.

en: Unrestricted
pl: Nieograniczony

en: Granular
pl: Ograniczony

en: No self-service
pl: Brak

en: Native query editor access requires full data access.
pl: Natywny dostęp do edytora zapytań wymaga pełnego dostępu do danych.

en: Select a database to see group permissions
pl: Wybierz bazę danych, aby zobaczyć uprawnienia grupy

en: Allow native query editing?
pl: Zezwolić na natywną edycję zapytań?

en: Select a group to see its data permissions
pl: Wybierz grupę, aby zobaczyć jej uprawnienia do danych

en: Search for a database
pl: Wyszukiwanie bazy danych

en: Select a table to set more specific permissions
pl: Wybierz tabelę, aby ustawić bardziej szczegółowe uprawnienia

en: Search for a table
pl: Wyszukaj tabelę

en: Data access
pl: Dostęp do danych

en: Native query editing
pl: Natywna edycja zapytań

en: The Administrators group is special, and always has Unrestricted access.
pl: Grupa Administrators jest specjalna i zawsze ma dostęp Unrestricted.

en: Permissions for
pl: Uprawnienia dla

en: Table name
pl: Nazwa tabeli

en: Schema name
pl: Nazwa schematu

en: Search for a schema
pl: Wyszukaj schemat

en: Permissions for the
pl: Uprawnienia dla

en: {0} person | {0} people
pl[0]: {0} osoba
pl[1]: {0} osoby
pl[2]: {0} osób
pl[3]: {0} osób

en: Cache results for
pl: Wyniki buforowania dla

en: Permission help
pl: Pomoc w zakresie uprawnień

en: Previous results
pl: Poprzednie wyniki

en: Pick a column...
pl: Wybierz kolumnę...

en: Allowed email address domain(s) for new DashboardSubscriptions and Alerts. Does not affect existing subscriptions.
pl: Dozwolone domeny adresów e-mail dla nowych subskrypcji i alertów DashboardSubscriptions. Nie ma wpływu na istniejące subskrypcje.

en: Invalid email address: {0}
pl: Nieprawidłowy adres e-mail: {0}

en: You cannot create new subscriptions for the domain {0}. Allowed domains are: {1}
pl: Nie można utworzyć nowych subskrypcji dla domeny {0}. Dozwolone domeny to: {1}

en: This API endpoint is only enabled if you have a premium token with the {0} feature.
pl: Ten punkt końcowy API jest aktywny tylko wtedy, gdy posiadasz token premium dla funkcjonalności {0}.

en: Error compiling audit query: {0}
pl: Błąd kompilacji zapytania audytowego: {0}

en: Error running audit query: {0}
pl: Błąd przy wykonywaniu zapytania audytowego: {0}

note: TODO -- come up with a better error message.
en: Blocked: you are not allowed to run queries against Database {0}.
pl: Zablokowane: nie możesz wykonywać zapytań do bazy danych {0}.

en: BigQueryException executing query
pl: BigQueryException wykonywanie zapytania

en: SSL must be enabled to use Kerberos authentication
pl: SSL musi być włączony, aby używać uwierzytelniania Kerberos.

en: Cannot parse permissions graph because it is invalid: {0}
pl: Nie można przetworzyć grafu uprawnień, ponieważ jest on nieprawidłowy: {0}

en: Hash of database {0} details changed; marking pool invalid to reopen it
pl: Hash bazy danych {0} zmienił się; oznaczanie puli jako nieważnej w celu jej ponownego otwarcia

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have full data access.
pl: Nieprawidłowe uprawnienia DB: Jeśli masz mieć dostęp do zapisu dla zapytań natywnych, musisz mieć pełny dostęp do danych.

en: Error parsing permissions tree {0}
pl: Błąd przetwarzania drzewa uprawnień {0}

en: collection ID of a dashboard subscription cannot be directly modified
pl: identyfikator kolekcji subskrypcji pulpitu nie może być bezpośrednio modyfikowany

en: dashboard ID of a dashboard subscription cannot be modified
pl: nie można zmienić ID subskrybowanego pulpitu

en: Javascript resource not found: {0}
pl: Nie znaleziono zasobu Javascript: {0}

en: Found new version for DB: {0}
pl: Znaleziono nową wersję dla DB: {0}

en: Admin settings
pl: Ustawienia administratora

en: and is built with care by a team from all across this pale blue dot.
pl: i jest budowany z troską przez zespół z całej tej bladoniebieskiej kropki.

en: This is a model now.
pl: To jest teraz model.

en: This is a question now.
pl: To jest teraz pytanie.

en: You're only allowed to email subscriptions to addresses ending in {0}
pl: Możesz wysyłać subskrypcje tylko na adresy kończące się na {0}.

en: Primary color
pl: Kolor podstawowy

en: The main color used throughout the app for buttons, links, and the default chart color.
pl: Główny kolor używany w całej aplikacji dla przycisków, linków i domyślnego koloru wykresu.

en: Navigation bar color
pl: Kolor paska nawigacji

en: The top nav bar of Metabase. Defaults to the Primary Color if not set.
pl: Górny pasek nawigacji w Metabazie. Domyślnie ustawiony na Kolor Podstawowy, jeśli nie jest ustawiony.

en: Accent 1
pl: Akcent 1

en: The color of aggregations and breakouts in the graphical query builder.
pl: Kolor agregacji i rozbicia w graficznym kreatorze zapytań.

en: Accent 2
pl: Akcent 2

en: The color of filters in the query builder and buttons and links in filter widgets.
pl: Kolor filtrów w kreatorze zapytań oraz przycisków i linków w widżetach filtrów.

en: Additional chart color
pl: Dodatkowy kolor wykresu

en: Rerun this question
pl: Ponów to pytanie

en: Syncing database…
pl: Synchronizacja bazy danych...

en: Add this model to a dashboard
pl: Dodaj ten model do pulpitu

en: Project ID to be used for authentication. You can omit this field if you are only querying datasets owned by your organization.
pl: Identyfikator projektu, który ma być użyty do uwierzytelnienia. Możesz pominąć to pole, jeśli szukasz tylko zbiorów danych należących do Twojej organizacji.

en: Make sure to leave out the Project ID prefix in "project_name:dataset_id" and only enter “dataset_id”
pl: Upewnij się, że pominąłeś prefiks ID projektu w "project_name:dataset_id" i wpisz tylko "dataset_id".

en: Service account JSON file
pl: Plik JSON konta serwisowego

en: This JSON file contains the credentials Metabase needs to read and query your dataset.
pl: Ten plik JSON zawiera dane uwierzytelniające, których Metabase potrzebuje do odczytu i zapytania zbioru danych.

en: Rerun queries for simple explorations
pl: Ponowne uruchamianie zapytań dla prostych eksploracji

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter. This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
pl: Wykonujemy bazowe zapytanie podczas eksploracji danych za pomocą funkcji Podsumuj lub Filtruj. Jest to domyślnie włączone, ale możesz to wyłączyć, jeśli wydajność jest niska.

en: Choose when syncs and scans happen
pl: Wybierz, kiedy odbywa się synchronizacja i skanowanie

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, turn this on to make changes.
pl: Domyślnie Metabase wykonuje lekką godzinną synchronizację i intensywne codzienne skanowanie wartości pól. Jeśli masz dużą bazę danych, włącz tę opcję, aby wprowadzić zmiany.

en: This enables Metabase to scan for additional field values during syncs allowing smarter behavior, like improved auto-binning on your bar charts.
pl: Umożliwia to Metabazie skanowanie dodatkowych wartości pól podczas synchronizacji, co pozwala na bardziej inteligentne zachowanie, jak np. ulepszone automatyczne sortowanie na wykresach słupkowych.

en: Company or team name
pl: Nazwa firmy lub zespołu

en: must be different from the email address you used in setup
pl: musi być inny niż adres e-mail użyty w konfiguracji

en: saved a model based on
pl: zapisał model oparty na

en: saved a model
pl: zapisał model

en: deleted a model
pl: usunięty model

en: New
pl: Nowy

en: SQL query
pl: Zapytanie SQL

en: Archive this model?
pl: Zarchiwizować ten model?

en: This model will be removed from any dashboards or pulses using it.
pl: Model ten zostanie usunięty z wszystkich pulpitów i pulsów, które go używają.

en: Verify this model
pl: Zweryfikuj ten model

en: Verify this question
pl: Zweryfikuj to pytanie

en: View this
pl: Zobacz to

en: License and billing
pl: Licencja i rozliczenia

en: License
pl: Licencja

en: New…
pl: Nowy...

en: {0} distinct value | {0} distinct values
pl[0]: {0} unikalna wartość
pl[1]: {0} unikalne wartości
pl[2]: {0} unikalnych wartości
pl[3]: {0} unikalnych wartości

en: Getting distinct values...
pl: Uzyskanie wyraźnych wartości...

en: You don’t have permission to see this question’s columns.
pl: Nie masz uprawnień, aby zobaczyć kolumny tego pytania.

en: Use an SSH-tunnel
pl: Użyj tunelu SSH

en: We suggest you leave this off unless you plan on doing a lot of manual timezone casting with this data.
pl: Sugerujemy pozostawienie tej opcji wyłączonej, chyba że planujesz wykonywać wiele ręcznych zmian strefy czasowej na podstawie tych danych.

en: This can be useful for auditing and debugging, but prevents BigQuery from caching results and may increase your costs.
pl: Może to być przydatne do audytu i debugowania, ale uniemożliwia BigQuery buforowanie wyników i może zwiększyć koszty.

en: Connect using DNS SRV
pl: Połączenie przy użyciu DNS SRV

en: If you're connecting to an Atlas cluster, you might need to turn this on. Note that your provided host must be a fully qualified domain name.
pl: Jeśli łączysz się z klastrem Atlas, być może będziesz musiał to włączyć. Zauważ, że podany przez Ciebie host musi być w pełni kwalifikowaną nazwą domeny.

en: SSH authentication
pl: Uwierzytelnianie SSH

en: If a direct connection to your database isn't possible, you may want to use an SSH tunnel. {0}.
pl: Jeśli bezpośrednie połączenie z bazą danych nie jest możliwe, możesz użyć tunelu SSH. {0}.

en: Display name
pl: Wyświetlana nazwa

en: Our {0}
pl: Nasze {0}

en: Choose what this data will be called in Metabase.
pl: Wybierz, jak będą nazywane te dane w Metabazie.

en: Models
pl: Modele

en: Raw Tables
pl: Tabele surowe

en: Unknown Metric: {0}
pl: Nieznana metryka: {0}

en: Unknown Segment: {0}
pl: Nieznany segment: {0}

en: Unknown Field: {0}
pl: Nieznane pole: {0}

en: Unknown function {0}
pl: Nieznana funkcja {0}

en: Expecting {0} but found function {1} returning {2}
pl: Spodziewałem się {0}, ale znalazłem funkcję {1} zwracającą {2}.

en: Expecting {0} but found {1}
pl: Spodziewałem się {0}, ale znalazłem {1}.

en: Unexpected end of input, expecting {0}
pl: Nieoczekiwany koniec wejścia, oczekiwano {0}

en: Expecting {0} but got {1} instead
pl: Spodziewałem się {0}, ale zamiast tego dostałem {1}.

en: Unexpected end of input
pl: Nieoczekiwane zakończenie wprowadzania danych

en: Unexpected operator {0}
pl: Nieoczekiwany operator {0}

en: modified question's series
pl: zmodyfikowana seria pytań

en: added series to a question
pl: dodał serię do pytania

en: removed series from a question
pl: usunął serię z pytania

en: moved this to {0}
pl: przeniósł to do {0}

en: renamed this to "{0}"
pl: zmienił nazwę na "{0}"

en: added a description
pl: dodano opis

en: changed the description
pl: zmienił opis

en: archived this
pl: archiwizowany to

en: unarchived this
pl: niearchiwizowany to

en: turned this into a model
pl: przekształcił to w model

en: changed this from a model to a saved question
pl: zmienił to z modelu na zapisane pytanie

en: edited the question
pl: edytował pytanie

en: changed the display from {0} to {1}
pl: zmienił wskazanie z {0} na {1}.

en: changed the visualization settings
pl: zmiana ustawień wizualizacji

en: added a card | added {0} cards
pl[0]: dodał kartę
pl[1]: dodano {0} karty
pl[2]: dodano {0} kart
pl[3]: dodano {0} kart

en: rearranged the cards
pl: przestawił karty

en: removed a card | removed {0} cards
pl[0]: usunął kartę
pl[1]: usunięto {0} karty
pl[2]: usunięto {0} kart
pl[3]: usunięto {0} kart

en: created this
pl: stworzył to

en: reverted to an earlier revision
pl: powrócono do wcześniejszej wersji

en: Dataset
pl: Zbiór danych

en: You're only allowed to email pulses to addresses ending in {0}
pl: Możesz wysyłać impulsy tylko na adresy kończące się na {0}

en: Reaches the goal line
pl: Dociera do linii bramkowej

en: You're only allowed to email alerts to addresses ending in {0}
pl: Możesz wysyłać alerty tylko na adresy kończące się na {0}.

en: Query
pl: Zapytanie

en: Metadata
pl: Metadane

en: Search for some data…
pl: Wyszukaj jakieś dane...

en: Search for a model…
pl: Poszukaj modelu...

en: Search for a question…
pl: Wyszukaj pytanie...

en: Search for a table…
pl: Szukaj tabeli...

en: All data
pl: Wszystkie dane

en: The best starting place for new questions.
pl: Najlepszy punkt wyjścia dla nowych pytań.

en: Raw Data
pl: Dane surowe

en: Unaltered tables in connected databases.
pl: Niezmienione tabele w połączonych bazach danych.

en: Use any question’s results to start a new question.
pl: Użyj wyników dowolnego pytania, aby rozpocząć nowe pytanie.

en: Turn this into a model
pl: Przekształć to w model

en: Let you update column descriptions and customize metadata to create
    great starting points for exploration.
pl: Pozwala aktualizować opisy kolumn i dostosowywać metadane, aby tworzyć
    świetne punkty startowe do eksploracji.

en: Show up higher in search results and get highlighted when other
    users start new questions to promote reuse.
pl: Pojawiaj się wyżej w wynikach wyszukiwania i zostań wyróżniony, gdy inni
    użytkownicy zaczynają nowe pytania, aby promować ponowne wykorzystanie.

en: Live in collections to keep them separate from messy database
    schemas.
pl: Żyj w kolekcjach, aby oddzielić je od niechlujnych
    schematami.

en: Duplicate this model
pl: Powiel ten model

en: It's okay to play around with models
pl: Dobrze jest bawić się modelami

en: You won't make any permanent changes to them unless you edit their query definition.
pl: Nie wprowadzisz w nich żadnych trwałych zmian, chyba że zmienisz definicję zapytania.

en: Pick a question or a model
pl: Wybierz pytanie lub model

en: Pick a different question or a model
pl: Wybierz inne pytanie lub model

en: Model in {0}
pl: Model w {0}

en: Display as
pl: Wyświetlać jako

en: Error contents
pl: Treść błędu

en: Restoring the sample database...
pl: Przywracanie przykładowej bazy danych...

en: Bring the sample database back
pl: Przywrócenie przykładowej bazy danych

en: Timezone
pl: Strefa czasowa

en: Earliest date
pl: Najwcześniejsza data

en: Latest date
pl: Najnowsza data

en: Hide advanced options
pl: Ukryj zaawansowane opcje

en: Show advanced options
pl: Pokaż opcje zaawansowane

en: Loading
pl: Wczytywanie

en: Load more
pl: Wczytaj więcej

en: Table and details views
pl: Widoki tabeli i szczegółów

en: Detail views only
pl: Tylko widoki szczegółowe

en: It’s optional, but oh, so helpful
pl: Jest to opcjonalne, ale bardzo pomocne.

en: Database column this maps to
pl: Kolumna bazy danych, do której to mapuje

en: Column type
pl: Typ kolumny

en: This column should appear in…
pl: Ta kolumna powinna pojawić się w...

en: Run selection
pl: Wybór biegu

en: Save as snippet
pl: Zapisz jako fragment kodu

en: empty
pl: pusty

en: not empty
pl: nie pusty

en: Edit model
pl: Edytuj model

en: (required)
pl: (wymagane)

en: This model is archived and shouldn't be used.
pl: Ten model jest zarchiwizowany i nie powinien być używany.

en: Remove database
pl: Usunąć bazę danych

en: Search for a database…
pl: Wyszukaj bazę danych...

en: Didn’t find anything
pl: Nic nie znalazłem

en: Don’t see your database? Check out our {0} page to see if it’s available for self-hosting.
pl: Nie widzisz swojej bazy danych? Sprawdź na naszej stronie {0}, czy jest ona dostępna do samodzielnego hostingu.

en: Community Drivers
pl: Kierowcy wspólnotowi

en: Show less options
pl: Pokaż mniej opcji

en: Show more options
pl: Pokaż więcej opcji

en: Search for a special type
pl: Wyszukaj typ specjalny

en: Model management
pl: Zarządzanie modelem

en: Edit query definition
pl: Edycja definicji zapytania

en: Customize metadata
pl: Dostosuj metadane

en: Turn back into a saved question
pl: Zmień z powrotem w zapisane pytanie

en: Select none
pl: Wybierz brak

en: Select all
pl: Wybierz wszystko

en: By default "Site Url" is used in notification links, but can be overridden.
pl: Domyślnie "Site Url" jest używany w linkach do powiadomień, ale może być zmieniony.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP: {0}
pl: Błąd wstępnego przetwarzania zapytania źródłowego podczas stosowania GTAP: {0}

en: DB {0} had hardcoded dataset-id; changing to an inclusion pattern and updating table schemas
pl: DB {0} miał hardcoded dataset-id; zmiana na wzorzec dołączania i aktualizacja schematów tabel.

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase.
pl: Unikalny identyfikator wykorzystywany w analityce Snowplow, do identyfikacji tej instancji Metabase.

en: This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
pl: Jest to ustawienie publiczne, ponieważ niektóre zdarzenia analityczne są wysyłane przed początkową konfiguracją.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events.
pl: Wartość logiczna określająca, czy kolektor Pług Śnieżny jest dostępny do odbioru zdarzeń analitycznych.

en: Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
pl: Powinien być ustawiony poprzez zmienną środowiskową w testach Cypress lub podczas lokalnego rozwoju.

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow.
pl: Boolean wskazujący, czy zdarzenia analityczne są wysyłane do Snowplow.

en: True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
pl: Prawda jeśli dla tej instancji włączone jest śledzenie anonimowe i dostępny jest kolektor Snowplow.

en: The URL of the Snowplow collector to send analytics events to.
pl: Adres URL kolektora Snowplow, do którego mają być wysyłane zdarzenia analityczne.

en: Error sending Snowplow analytics event {0}
pl: Błąd wysyłania zdarzenia analitycznego Snowplow {0}

en: The approximate timestamp at which this instance of Metabase was created, for inclusion in analytics.
pl: Przybliżony znacznik czasu, w którym ta instancja Metabase została utworzona, do uwzględnienia w analizach.

en: Unverified due to edit
pl: Niezweryfikowane z powodu edycji

en: Card {0} does not exist or does not have a valid query.
pl: Karta {0} nie istnieje lub nie ma ważnego zapytania.

en: You must have data permissions to add a parameter referencing the Table {0}.
pl: Aby dodać parametr odwołujący się do tabeli {0} musisz mieć uprawnienia do danych.

en: No matching parameter with slug {0}. Found: {1}
pl: Brak pasującego parametru o nazwie slug {0}. Znaleziono: {1}

en: Could not invite user because email is not configured.
pl: Nie można zaprosić użytkownika, ponieważ e-mail nie jest skonfigurowany.

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via dashboard subscriptions.
pl: Czy Twój zespół używa Slacka? Jeśli tak, możesz wysyłać zautomatyzowane aktualizacje poprzez subskrypcję pulpitu.

en: invalid token
pl: nieprawidłowy token

en: Slack channel not found.
pl: Nie znaleziono kanału Slack.

en: channel not found
pl: nie znaleziono kanału

en: Unrecognized modal: {0}
pl: Nierozpoznany modal: {0}

en: Can't decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
pl: Nie można odszyfrować tajnej wartości z MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Your database's IP address (e.g. 98.137.149.56) or its domain name (e.g. esc.mydatabase.com).
pl: Adres IP Twojej bazy danych (np. 98.137.149.56) lub jej nazwa domenowa (np. esc.mydatabase.com).

en: username
pl: nazwa użytkownika

en: Use a secure connection (SSL)
pl: Użyj bezpiecznego połączenia (SSL)

en: Use an SSH tunnel
pl: Użyj tunelu SSH

en: Enable this ssh tunnel?
pl: Czy można włączyć ten tunel ssh?

en: SSH tunnel host
pl: Host tunelu SSH

en: The hostname that you use to connect to connect to SSH tunnels.
pl: Nazwa hosta, którego używasz do łączenia się z tunelami SSH.

en: SSH tunnel port
pl: Port tunelu SSH

en: SSH tunnel username
pl: Nazwa użytkownika tunelu SSH

en: The username you use to login to your SSH tunnel.
pl: Nazwa użytkownika używana do zalogowania się do tunelu SSH.

en: SSH tunnel password
pl: Hasło tunelu SSH

en: SSH private key to connect to the tunnel
pl: Klucz prywatny SSH do połączenia z tunelem

en: Paste the contents of an ssh private key here
pl: Wklej tutaj zawartość klucza prywatnego ssh

en: Passphrase for SSH private key
pl: Fraza hasła dla klucza prywatnego SSH

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter.
pl: Wykonujemy bazowe zapytanie podczas eksploracji danych za pomocą funkcji Summarize lub Filter.

en: This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
pl: Ta opcja jest domyślnie włączona, ale można ją wyłączyć, jeśli wydajność jest niska.

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema.
pl: Jest to lekki proces, który sprawdza aktualizacje schematu bazy danych.

en: In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
pl: W większości przypadków nie powinno być problemu z pozostawieniem tej opcji ustawionej na synchronizację co godzinę.

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase Cloud IP addresses:
pl: Jeśli Twoja baza danych znajduje się za zaporą sieciową, może być konieczne zezwolenie na połączenia z naszych adresów IP Metabase Cloud:

en: Error querying database {0} for current time: {1}
pl: Błąd zapytania do bazy danych {0} dla aktualnego czasu: {1}

en: Error: multiple values specified for parameter; non-Field Filter parameters can only have one value.
pl: Błąd: podano wiele wartości dla parametru; parametry nie będące filtrem pól mogą mieć tylko jedną wartość.

en: The local path relative to where Metabase is running from. Your string should not include the .mv.db extension.
pl: Lokalna ścieżka względna do miejsca, z którego uruchomiona jest Metabase. Twój ciąg nie powinien zawierać rozszerzenia .mv.db.

en: SSL Mode
pl: Tryb SSL

en: SSL Root Certificate (PEM)
pl: Certyfikat SSL Root (PEM)

en: Authenticate client certificate?
pl: Uwierzytelnić certyfikat klienta?

en: SSL Client Certificate (PEM)
pl: Certyfikat klienta SSL (PEM)

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER or PKCS-12)
pl: Klucz klienta SSL (PKCS-8/DER lub PKCS-12)

en: SSL Client Key Password
pl: Hasło klucza klienta SSL

en: Unable to substitute parameters: {0}
pl: Nie można zastąpić parametrów: {0}

en: Expected native source query to be a string, got: {0}
pl: Oczekiwano, że natywne zapytanie źródłowe będzie ciągiem znaków, otrzymano: {0}

en: Expected native source query parameters to be sequential, got: {0}
pl: Oczekiwano, że parametry zapytania natywnego źródła będą sekwencyjne, otrzymano: {0}

en: No expression named {0} at this level of the query
pl: Brak wyrażenia o nazwie {0} na tym poziomie zapytania

en: Error compiling :field clause: {0}
pl: Błąd kompilacji klauzuli :field: {0}

en: Warning: Driver {0} is using {1}. This method was deprecated in {2} and will be removed in a future release.
pl: Ostrzeżenie: Sterownik {0} używa {1}. Ta metoda została zdeprecjonowana w {2} i zostanie usunięta w przyszłym wydaniu.

en: Error setting connection to autoCommit false
pl: Błąd ustawienia połączenia na autoCommit false

en: Error setting prepared statement fetch size to fetch-size
pl: Błąd przy ustawianiu rozmiaru pobierania w przygotowanym oświadczeniu na fetch-size

en: Error setting statement fetch size to fetch-size
pl: Błąd przy ustawianiu rozmiaru pobierania zestawienia na fetch-size

en: Error executing query: {0}
pl: Błąd przy wykonywaniu zapytania: {0}

en: Local file path
pl: Ścieżka do pliku lokalnego

en: Uploaded file path
pl: Ścieżka do przesłanego pliku

en: File path
pl: Ścieżka pliku

en: Only these...
pl: Tylko te...

en: All except...
pl: Wszystkie z wyjątkiem...

en: Comma separated names of {0} that <strong>should</strong> appear in Metabase
pl: Oddzielone przecinkami nazwy {0}, które <strong>powinny</strong> pojawić się w Metabazie

en: You can use patterns like <strong>auth*</strong> to match multiple {0}
pl: Możesz użyć wzorców takich jak <strong>auth*</strong>, aby dopasować wiele {0}

en: Comma separated names of {0} that <strong>should NOT</strong> appear in Metabase
pl: Oddzielone przecinkami nazwy {0}, które <strong>nie powinny</strong> występować w Metabazie

en: Your Slack connection stopped working
pl: Twoje połączenie Slack przestało działać

en: Client ID for Google Sign-In. If this is set, Google Sign-In is considered to be enabled.
pl: Identyfikator klienta dla Google Sign-In. Jeśli jest ustawiony, Google Sign-In jest uważany za włączony.

en: Invalid Google Sign-In Client ID: must end with ".apps.googleusercontent.com"
pl: Nieprawidłowy identyfikator klienta Google Sign-In: musi kończyć się na ".apps.googleusercontent.com".

en: Invalid Google Sign-In token.
pl: Nieprawidłowy token Google Sign-In.

en: Google Sign-In token appears to be incorrect.
pl: Token Google Sign-In wydaje się być nieprawidłowy.

en: Successfully authenticated Google Sign-In token for: {0} {1}
pl: Pomyślnie uwierzytelniono token Google Sign-In dla: {0} {1}

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot.
pl: Przestarzały token API Slack do połączenia z botem Slack Metabase.

en: Please use a new Slack app integration instead.
pl: Zamiast tego proszę użyć nowej integracji z aplikacją Slack.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app.
pl: Token OAuth użytkownika bota do połączenia z aplikacją Metabase Slack.

en: This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
pl: To powinno być używane dla wszystkich nowych integracji Slack począwszy od Metabase v0.42.0.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid.
pl: Czy bieżący token aplikacji Slack, jeśli jest ustawiony, jest ważny.

en: Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
pl: Ustawione na 'false', jeśli żądanie API Slack zwróci błąd auth.

en: The name of the channel to which Metabase files should be initially uploaded
pl: Nazwa kanału, do którego mają być wstępnie wgrywane pliki Metabazy

en: 🔒 Your Slack authorization token is invalid or has been revoked. Please update your integration in Admin Settings -> Slack.
pl: 🔒 Twój token autoryzacji Slack jest nieważny lub został cofnięty. Proszę zaktualizować swoją integrację w Ustawieniach Administracyjnych -> Slack.

en: Slack channel named `{0}` is missing!
pl: Brakuje kanału Slack o nazwie `{0}`!

en: The channel is used for storing images that are included in dashboard subscriptions.
pl: Kanał służy do przechowywania obrazów, które są dołączane do subskrypcji dashboardów.

en: You do not have curate permissions for this Collection.
pl: Nie masz uprawnień do nadzorowania tej kolekcji.

en: Dashboard {0} does not have a DashboardCard with ID {1}
pl: Pulpit {0} nie posiada karty DashboardCard o ID {1}.

en: Deleting secret ID {0} from app DB because the owning database ({1}) is being deleted
pl: Usuwanie secret ID {0} z app DB, ponieważ baza danych ({1}) jest usuwana

en: Invalid value for Field column {0}: {1} is not a descendant of any of these types: {2}
pl: Nieprawidłowa wartość dla kolumny pola {0}: {1} nie jest potomkiem żadnego z tych typów: {2}

en: Can''t use block permissions without having the advanced-permissions premium feature
pl: Nie można używać uprawnień do blokowania bez posiadania funkcji premium zaawansowanych uprawnień

en: User {0} does not exist.
pl: Użytkownik {0} nie istnieje.

en: Wrong email address for User {0}.
pl: Nieprawidłowy adres e-mail dla użytkownika {0}.

en: Secret ID {0}
pl: Tajny identyfikator {0}

en: File path for {0}
pl: Ścieżka do pliku dla {0}

en: Path
pl: Ścieżka

en: {0} points to non-existent file: {1}
pl: {0} wskazuje na nieistniejący plik: {1}

en: {0} (a local file path) cannot be used in Metabase hosted environment
pl: {0} (ścieżka do pliku lokalnego) nie może być użyta w środowisku hostowanym przez Metabase

en: Site-wide values are not allowed for Setting {0}
pl: Wartości dla całej witryny nie są dozwolone dla ustawienia {0}.

en: Setting {0} is deprecated as of Metabase {1} and may be removed in a future version.
pl: Ustawienie {0} jest przestarzałe od Metabase {1} i może zostać usunięte w przyszłej wersji.

en: Setting name ''{0}'' is retired; use a different name instead
pl: Nazwa ustawienia ''{0}'' została wycofana; zamiast niej należy użyć innej nazwy

en: Boolean indicating whether analytics data should be sent to Google Analytics on the frontend
pl: Boolean wskazujący, czy dane analityczne powinny być wysyłane do Google Analytics na frontendzie

en: Metabase version for which a notice about usage of deprecated features has been shown.
pl: Wersja metabazy, dla której wyświetlona została informacja o wykorzystaniu przestarzałych cech.

en: Whether or not to display a message about pinning dashboards. It will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
pl: Czy wyświetlać komunikat o przypinaniu pulpitów. Będzie on również ukryty jeśli jakiekolwiek pulpity zostaną przypięte. Administratorzy mogą to ukryć, aby skierować użytkowników do lepszych treści niż surowe dane.

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
pl: Będzie to miało wpływ na takie rzeczy jak grupowanie według tygodnia lub filtrowanie w zapytaniach GUI.

en: It won''t affect most SQL queries,
pl: Nie będzie to miało wpływu na większość zapytań SQL,

en:  although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
pl:  chociaż jest on używany do ustawiania zmiennej sesyjnej WEEK_START w Snowflake.

en: Error fetching Metabase Cloud gateway IP addresses:
pl: Błąd pobierania adresów IP bramy Metabase Cloud:

en: Metabase Cloud gateway IP addresses, to configure connections to DBs behind firewalls
pl: Adresy IP bramy Metabase Cloud, aby skonfigurować połączenia do baz danych za zaporami sieciowymi

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added.
pl: Czy ma zostać wyświetlony modal wprowadzający po dodaniu kolejnego połączenia z bazą danych?

en: Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
pl: Domyślnie przyjmuje wartość false, jeśli jakaś nie-domyślna baza danych zakończyła już synchronizację dla tej instancji.

en: Alert: {0} has {1}
pl: Alert: {0} ma {1}.

en: Nothing to compare to.
pl: Nie ma do czego porównywać.

en: Invalid parameter type {0} for parameter {1}. Parameter type must be one of: {2}
pl: Nieprawidłowy typ parametru {0} dla parametru {1}. Typ parametru musi być jednym z: {2}

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag named {1}.
pl: Nieprawidłowy parametr: Karta {0} nie posiada znacznika szablonu o nazwie {1}.

en: Unable to resolve invalid query parameter: parameter is missing :id
pl: Nie można rozwiązać problemu nieprawidłowego parametru zapytania: brakuje parametru :id

en: Dashboard does not have a parameter with ID {0}.
pl: Dashboard nie posiada parametru o ID {0}.

en: Query: {0}
pl: Zapytanie: {0}

en: Error determining expected columns for query: {0}
pl: Błąd określenia oczekiwanych kolumn dla zapytania: {0}

en: Nested queries are disabled
pl: Kwerendy zagnieżdżone są wyłączone

en: Guessing join {0}
pl: Odgadywanie połączenia {0}

en: Unable to infer an appropriate join. Query may not work as expected.
pl: Nie można ustalić odpowiedniego złączenia. Zapytanie może nie działać zgodnie z oczekiwaniami.

en: Warning: clause {0} does not match a column in the source query. Attempting to correct this to {1}
pl: Ostrzeżenie: klauzula {0} nie pasuje do kolumny w zapytaniu źródłowym. Próba poprawienia tego do {1}

en: Warning: clause {0} refers to a Field that may not be present in the source query. Query may not work as expected. Found: {1}
pl: Ostrzeżenie: klauzula {0} odnosi się do pola, które może nie występować w zapytaniu źródłowym. Zapytanie może nie działać zgodnie z oczekiwaniami. Znaleziono: {1}

en: Expected :aggregation-options clause, got {0}
pl: Oczekiwano klauzuli :aggregation-options, otrzymano {0}.

en: Cannot determine the source table or query for Field clause {0}
pl: Nie można określić tabeli źródłowej lub zapytania dla klauzuli Field {0}

en: Aggregation does not exist at index {0}
pl: Agregacja nie istnieje w indeksie {0}

en: No expression named {0}
pl: Brak wyrażenia o nazwie {0}

en: Sample database DB file ''{0}'' cannot be found.
pl: Nie można znaleźć pliku przykładowej bazy danych DB ''{0}''.

en: Loading sample database
pl: Wczytywanie przykładowej bazy danych

en: Failed to load sample database
pl: Nie udało się załadować przykładowej bazy danych

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is served over an insecure connection. Some browsers will reject cookies under these conditions.
pl: SameSite cookie sesji jest skonfigurowane na "Brak", ale strona jest obsługiwana przez niezabezpieczone połączenie. Niektóre przeglądarki będą odrzucać ciasteczka w takich warunkach.

en: Login request is missing device ID information
pl: W żądaniu logowania brakuje informacji o identyfikatorze urządzenia

en: Cannot decrypt encrypted {0}. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
pl: Nie można odszyfrować zaszyfrowanego {0}. Czy zmieniłeś lub zapomniałeś ustawić MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?

en: test Setting
pl: test Ustawienie

en: A retired setting name
pl: Wycofana nazwa ustawienia

en: Your license is active!
pl: Twoja licencja jest aktywna!

en: This token doesn't seem to be valid. Double-check it, then contact support if you think it should be working.
pl: Ten token nie wydaje się być ważny. Sprawdź go dwukrotnie, a następnie skontaktuj się z obsługą, jeśli uważasz, że powinien działać.

en: We're having trouble validating your token. Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers.
pl: Mamy problem z weryfikacją Twojego tokena. Proszę sprawdzić, czy Twoja instancja może połączyć się z serwerami Metabase.

en: Unexpected expression
pl: Nieoczekiwane wyrażenie

en: Invalid node type
pl: Nieprawidłowy typ węzła

en: Invalid number format
pl: Nieprawidłowy format liczby

en: Expected expression
pl: Oczekiwane wyrażenie

en: Slack Bot User OAuth Token
pl: Slack Bot Użytkownik OAuth Token

en: Slack channel name
pl: Nazwa kanału Slack

en: Unexpected token "{0}"
pl: Nieoczekiwany token "{0}"

en: Reached max number of iterations
pl: Osiągnięto maksymalną liczbę iteracji

en: Unexpected token
pl: Nieoczekiwany token

en: Sign in with SSO
pl: Zaloguj się za pomocą SSO

en: Bought a license to unlock advanced functionality? Please enter it below.
pl: Kupiłeś licencję, aby odblokować zaawansowane funkcje? Wpisz ją poniżej.

en: Your license isn’t valid anymore. If you have a new license, please
    enter it below, otherwise please contact {0}
pl: Twoja licencja nie jest już ważna. Jeśli masz nową licencję, proszę
    wpisz ją poniżej, w przeciwnym razie prosimy o kontakt z {0}

en: Your trial ends in {0} days. If you already have a license, please enter it below.
pl: Twój okres próbny kończy się za {0} dni. Jeśli posiadasz już licencję, wpisz ją poniżej.

en: Your license is active until {0}! Hope you’re enjoying it.
pl: Twoja licencja jest aktywna do {0}! Mam nadzieję, że ci się podoba.

en: Manage your Cloud account, including billing preferences, in your Metabase Store account.
pl: Zarządzaj swoim kontem w chmurze, w tym preferencjami rozliczeniowymi, na koncie Metabase Store.

en: To manage your billing preferences, please email {0}
pl: Aby zarządzać swoimi preferencjami dotyczącymi rozliczeń, prosimy o kontakt mailowy {0}

en: This driver will be removed in a future release.
pl: Ten sterownik zostanie usunięty w przyszłym wydaniu.

en: We recommend you upgrade to the {0}.
pl: Zalecamy aktualizację do wersji {0}.

en: This is our new {0} driver.
pl: To jest nasz nowy kierowca {0}.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in a future release.
pl: Stary sterownik został przestarzały i zostanie usunięty w przyszłym wydaniu.

en: If you really need to use it, you can {0}.
pl: Jeśli naprawdę musisz go użyć, możesz {0}.

en: Need help connecting?
pl: Potrzebujesz pomocy w podłączeniu?

en: Check out documentation for step-by-step directions on how to connect to your database.
pl: Sprawdź dokumentację, aby dowiedzieć się krok po kroku, jak połączyć się z bazą danych.

en: Docs weren't enough? {0}
pl: Lekarze nie wystarczą? {0}

en: {0} column | {0} columns
pl[0]: {0} kolumna
pl[1]: {0} kolumny
pl[2]: {0} kolumn
pl[3]: {0} kolumn

en: We're taking a look at your database!
pl: Sprawdzamy Twoją bazę danych!

en: You’ll be able to use individual tables as they finish syncing.
pl: Będziesz mógł korzystać z poszczególnych tabel po zakończeniu synchronizacji.

en: In the meantime, you can take a look at the {0} if you want to get a head start. Want to explore?
pl: W międzyczasie możesz zajrzeć do {0}, jeśli chcesz zacząć od początku. Chcesz odkrywać?

en: Sample Database
pl: Przykładowa baza danych

en: Have a look around your Metabase in the meantime if you want to get a head start.
pl: W międzyczasie rozejrzyj się po swojej Metabazie, jeśli chcesz zacząć od początku.

en: Explore sample data
pl: Zbadaj przykładowe dane

en: SQL snippets
pl: Fragmenty kodu SQL

en: reference the results of another saved question
pl: odniesienie do wyników innego zapisanego pytania

en: Variables in models aren't supported yet
pl: Zmienne w modelach nie są jeszcze obsługiwane

en: To solve this, just remove the variables in this question and try again. (It's okay to use {0} or {1} in your query.)
pl: Aby to rozwiązać, po prostu usuń zmienne w tym pytaniu i spróbuj ponownie. (W porządku jest używać {0} lub {1} w swoim zapytaniu).

en: Back to sign in
pl: Powrót do logowania

en: Please contact an administrator to have them reset your password.
pl: Skontaktuj się z administratorem, aby zresetował Twoje hasło.

en: All done!
pl: Wszystko zrobione!

en: Awesome, you've successfully updated your password.
pl: Świetnie, udało Ci się zaktualizować hasło.

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can request a new reset email.
pl: Ze względów bezpieczeństwa, linki do resetowania hasła tracą ważność po pewnym czasie. Jeśli nadal chcesz zresetować swoje hasło, możesz poprosić o nowy e-mail resetujący.

en: Request a new reset email
pl: Poproś o nową wiadomość e-mail resetującą

en: Connected to these tables
pl: Podłączone do tych tabel

en: Are you ready to start exploring your data? Add it below.
pl: Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć eksplorację swoich danych? Dodaj je poniżej.

en: Not ready? Skip and play around with our Sample Database.
pl: Nie jesteś gotowy? Przejdź i pobaw się z naszą przykładową bazą danych.

en: Need help connecting to your data?
pl: Potrzebujesz pomocy w podłączeniu do swoich danych?

en: Invite a teammate. We’ll make them an admin so they can configure your database. You can always change this later on.
pl: Zaproś kolegę z zespołu. Uczynimy go administratorem, aby mógł konfigurować Twoją bazę danych. Zawsze możesz to zmienić w późniejszym czasie.

en: Send invitation
pl: Wyślij zaproszenie

en: I'll invite a teammate to connect the database
pl: Zaproszę kolegę z zespołu do podłączenia bazy danych

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about product usage.
pl: Aby pomóc nam udoskonalić Metabazę, chcielibyśmy zbierać pewne dane dotyczące użytkowania produktu.

en: Here's a full list of what we track and why.
pl: Poniżej znajduje się pełna lista tego, co śledzimy i dlaczego.

en: Finish
pl: Zakończ

en: Finishing…
pl: Kończąc...

en: Setup section
pl: Sekcja ustawień

en: Looks like everything is working.
pl: Wygląda na to, że wszystko działa.

en: We know you’ve already created one of these.
pl: Wiemy, że już stworzyłeś jeden z nich.

en: We like to keep billing and product accounts separate so that you don’t have to share logins.
pl: Chcielibyśmy, aby konta rozliczeniowe i produktowe były oddzielne, abyś nie musiał dzielić się loginami.

en: Error syncing
pl: Błąd synchronizacji

en: Done!
pl: Zrobione!

en: Syncing…
pl: Synchronizacja...

en: Sync failed
pl: Synchronizacja nie powiodła się

en: Syncing completed
pl: Synchronizacja zakończona

en: Syncing tables…
pl: Synchronizacja tabel...

en: You’re using a {0} and a {1} which are now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {2}.
pl: Używasz {0} i {1}, które są obecnie przestarzałe i zostaną usunięte w następnym wydaniu. Zalecamy użycie {2}.

en: Database driver
pl: Sterownik bazy danych

en: Slack bot integration
pl: Integracja z botami Slacka

en: upgrade
pl: aktualizacja

en: Your Slack bot was deprecated but is still working. We recommend you delete the existing connection and {0}.
pl: Twój bot Slack został zdeprecjonowany, ale nadal działa. Zalecamy usunięcie istniejącego połączenia i {0}.

en: upgrade to Slack Apps
pl: aktualizacja do Slack Apps

en: You’re using a {0} which is now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {1}.
pl: Używasz {0}, które jest obecnie przestarzałe i zostanie usunięte w następnym wydaniu. Zalecamy użycie {1}.

en: Our Premium Embedding product has been discontinued, but if you already have a license you can activate it here. You’ll continue to receive support for the duration of your license.
pl: Nasz produkt Premium Embedding został wycofany z oferty, ale jeśli posiadasz już licencję, możesz ją tutaj aktywować. Będziesz nadal otrzymywać wsparcie przez czas trwania licencji.

en: Your Premium Embedding license isn’t valid anymore. {0}
pl: Twoja licencja Premium Embedding nie jest już ważna. {0}

en: Explore our paid plans.
pl: Zapoznaj się z naszymi płatnymi planami.

en: Your Premium Embedding license is active until {0}.
pl: Twoja licencja na osadzanie Premium jest aktywna do {0}.

en: Enter the token you bought from the Metabase Store below.
pl: Wpisz poniżej token, który kupiłeś w Metabase Store.

en: Looking to remove the “Powered by Metabase” logo, customize colors
    and make it your own? {0}
pl: Chcesz usunąć logo "Powered by Metabase", dostosować kolory
    i uczynić go swoim własnym? {0}

en: Are you sure you want to delete your Slack App?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć swoją aplikację Slack?

en: Deleting…
pl: Usuwanie...

en: Deleting failed
pl: Usuwanie nie powiodło się

en: Deleted
pl: Usunięto

en: Doing this may stop your dashboard subscriptions from appearing in Slack until a new connection is set up.
pl: Może to uniemożliwić wyświetlanie subskrypcji pulpitu w Slacku, dopóki nie zostanie nawiązane nowe połączenie.

en: Are you sure you want to delete your Slack App integration?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć swoją integrację z aplikacją Slack?

en: invite another teammate
pl: zaprosić innego kolegę z drużyny

en: invite a teammate
pl: zaprosić kolegę z zespołu

en: Connect your data to get the most out of Metabase
pl: Połącz swoje dane, aby w pełni wykorzystać możliwości Metabase

en: If you need help, you can {0} or {1}.
pl: Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz {0} lub {1}.

en: check out our setup guides
pl: sprawdź nasze instrukcje konfiguracji

en: Add my data
pl: Dodaj moje dane

en: Your teams’ most important dashboards go here
pl: Najważniejsze pulpity Twoich zespołów znajdują się tutaj

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone.
pl: Przypnij pulpity w {0}, aby były wyświetlane w tej przestrzeni dla wszystkich.

en: Try these x-rays based on your data
pl: Wypróbuj te zdjęcia rentgenowskie w oparciu o swoje dane

en: Looking for more?
pl: Szukasz więcej?

en: You can get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers with {0}
pl: Możesz uzyskać priorytetowe wsparcie, więcej narzędzi ułatwiających udostępnianie spostrzeżeń zespołom oraz rozbudowane opcje pomagające tworzyć bezproblemowe, interaktywne doświadczenia z danymi dla klientów dzięki {0}

en: our other paid plans.
pl: nasze inne płatne plany.

en: Have a Premium Embedding license?
pl: Posiadasz licencję Premium Embedding?

en: Activate it here.
pl: Aktywuj go tutaj.

en: Use the tab key to navigate through settings and columns.
pl: Użyj klawisza tabulatora, aby poruszać się po ustawieniach i kolumnach.

en: Metabase is open source and will be free forever – but by upgrading you can have priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
pl: Metabase jest open source i będzie darmowy na zawsze - ale dzięki aktualizacji możesz uzyskać priorytetowe wsparcie, więcej narzędzi, które pomogą Ci dzielić się swoimi spostrzeżeniami z Twoimi zespołami i potężne opcje, które pomogą Ci stworzyć bezproblemowe, interaktywne doświadczenia z danymi dla Twoich klientów.

en: Want to know more?
pl: Chcesz wiedzieć więcej?

en: Explore our paid plans
pl: Poznaj nasze plany płatne

en: Check out our docs on how to connect to Slack.
pl: Sprawdź nasze dokumenty, jak połączyć się z Slackiem.

en: Slack bot is working.
pl: Slack bot działa.

en: Slack bot is not working.
pl: Slack bot nie działa.

en: Slack app is working
pl: Aplikacja Slack działa

en: Slack app is not working.
pl: Aplikacja Slack nie działa.

en: Metabase on Slack
pl: Metabaza na Slacku

en: Need help? {0}.
pl: Potrzebujesz pomocy? {0}.

en: See our docs
pl: Zobacz nasze dokumenty

en: Delete Slack App
pl: Usuń aplikację Slack

en: Finally, open Slack, create a public channel and enter its name below.
pl: Na koniec otwórz Slacka, stwórz publiczny kanał i wpisz jego nazwę poniżej.

en: We'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions.
pl: Tutaj będziemy wgrywać wykresy i tabele przed wysłaniem subskrypcji dashboardów.

en: We recommend you {0}, see the instructions below:
pl: Zalecamy {0}, zobacz instrukcje poniżej:

en: Bring the power of Metabase to your Slack #channels.
pl: Wykorzystaj moc Metabase w swoim kanale Slack #channels.

en: Follow these steps to connect to Slack:
pl: Wykonaj poniższe kroki, aby połączyć się z aplikacją Slack:

en: 1. Create your Slack App
pl: 1. Stwórz swoją aplikację Slack

en: To create your Metabase integration on Slack you’ll need to set up some things.
pl: Aby stworzyć integrację Metabazy na Slacku musisz skonfigurować kilka rzeczy.

en: First, go to {0}, hit “{1}” and pick “{2}”
pl: Najpierw przejdź do {0}, uderz w "{1}" i wybierz "{2}".

en: Slack Apps
pl: Aplikacje Slack

en: Create New App
pl: Utwórz nową aplikację

en: From an app manifest.
pl: Z manifestu aplikacji.

en: 2. Copy the Metabase manifest
pl: 2. Skopiować manifest metabazy

en: Select your workspace and then copy our {0} below and paste it in to create the app. In the following screen, click “{1}” and authorize it.
pl: Wybierz swój obszar roboczy, a następnie skopiuj nasz {0} poniżej i wklej go, aby utworzyć aplikację. Na poniższym ekranie kliknij "{1}" i autoryzuj ją.

en: Slack Manifest
pl: Manifest Slack

en: Install to workspace
pl: Zainstaluj do obszaru roboczego

en: Copy
pl: Kopia

en: 3. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
pl: 3. Aktywuj token OAuth i utwórz nowy kanał na Slacku

en: Click on "{0}" in the sidebar, copy the “{1}” and paste it here.
pl: Kliknij na "{0}" na pasku bocznym, skopiuj "{1}" i wklej go tutaj.

en: OAuth and Permissions
pl: OAuth i uprawnienia

en: Bot User OAuth Token
pl: Bot Użytkownik Token OAuth

en: Every column has a type, a description, and a friendly name. Nice!
pl: Każda kolumna ma swój typ, opis i przyjazną nazwę. Fajnie!

en: Most
pl: Najwięcej

en: Some
pl: Niektóre

en: Many
pl: Wiele

en: {0} columns are missing a column type, description, or friendly name.
pl: W kolumnach {0} brakuje typu kolumny, opisu lub przyjaznej nazwy.

en: Adding metadata makes it easier for your team to explore this data.
pl: Dodanie metadanych ułatwi Twojemu zespołowi eksplorację tych danych.

en: Simplify your schema with Models
pl: Uprość swój schemat dzięki modelom

en: To pick some data, you'll need to add some first
pl: Aby wybrać jakieś dane, musisz najpierw dodać kilka

en: Create models to make it easier for your team to explore.
pl: Stwórz modele, które ułatwią Twojemu zespołowi badanie.

en: Instead of having your end users wade through your complex raw data, you can create custom models that are easy to find, understand, and explore.
pl: Zamiast zmuszać użytkowników końcowych do przedzierania się przez skomplikowane surowe dane, możesz tworzyć niestandardowe modele, które są łatwe do znalezienia, zrozumienia i eksploracji.

en: Learn how
pl: Dowiedz się, jak

en: Enable this SSH tunnel?
pl: Czy włączyć ten tunel SSH?

en: The hostname that you use to connect to SSH tunnels.
pl: Nazwa hosta, który jest używany do łączenia się z tunelami SSH.

en: Paste the contents of an SSH private key here
pl: Wklej tutaj zawartość klucza prywatnego SSH

en: Allow using a saved question or Model as the source for other queries?
pl: Zezwolić na używanie zapisanego pytania lub Modelu jako źródła dla innych zapytań?

en: Pulse card query error
pl: Błąd zapytania o kartę impulsową

en: There was a problem with this question.
pl: Wystąpił problem z tym pytaniem.

en: See our docs for step-by-step directions on how to connect your database.
pl: Zobacz nasze dokumenty, aby dowiedzieć się krok po kroku, jak podłączyć bazę danych.

en: You've updated your password.
pl: Zaktualizowałeś swoje hasło.

en: A question
pl: A. Pytanie

en: A dashboard
pl: Pulpit

en: Save your questions, dashboards, and models in collections — and pin them to feature them at the top.
pl: Zapisuj swoje pytania, pulpity i modele w kolekcjach - i przypinaj je, aby były widoczne na górze.

en: Useful data
pl: Przydatne dane

en: Start new explorations here
pl: Rozpocznij nowe poszukiwania tutaj

en: Start new explorations about {0} here
pl: Rozpocznij nowe poszukiwania na temat {0} tutaj

en: Show fewer options
pl: Pokaż mniejszą liczbę opcji

en: Unpin
pl: Odepnij

en: Pin this
pl: Przypnij to

en: License and Billing
pl: Licencja i rozliczenia

en: edited the metadata
pl: edytował metadane

en: Copy of
pl: Kopia

en: The /api/setup route can only be used to create the first user, however a user currently exists.
pl: Trasa /api/setup może być użyta tylko do utworzenia pierwszego użytkownika, niezależnie od tego, czy użytkownik już istnieje.

en: Maximum number of rows to return specifically on :rows type queries via the API.
pl: Maksymalna liczba wierszy do zwrócenia szczególnie w zapytaniach typu :rows poprzez API.

en: Downloads of native queries are only allowed if a group has download permissions for the entire database.
pl: Pobieranie kwerend natywnych jest dozwolone tylko wtedy, gdy dana grupa ma uprawnienia do pobierania całej bazy danych.

en: Manage data model
pl: Zarządzaj modelem danych

en: Star
pl: Gwiazda

en: Balloons
pl: Balony

en: Mail
pl: Poczta

en: Bell
pl: Dzwonek

en: {0} events
pl: {0} zdarzeń

en: Data model access requires full data access.
pl: Dostęp do modelu danych wymaga pełnego dostępu do danych.

en: You're allowed to download up to 10,000 row.
pl: Możesz pobrać maksymalnie 10 000 wierszy.

en: Manage database
pl: Zarządzaj bazą danych

en: Unbinned
pl: Nieopracowany

en: Invalid template tag "{0}"
pl: Nieprawidłowy znacznik szablonu "{0}".

en: The variable "{0}" needs to be mapped to a field.
pl: Zmienna "{0}" musi zostać zmapowana do pola.

en: Don't bin
pl: Nie wyrzucaj do kosza

en: Invalid template tag: {0}
pl: Nieprawidłowy znacznik szablonu: {0}

en: Settings access
pl: Dostęp do ustawień

en: This grants access to Tools, Audit, and Troubleshooting
pl: Umożliwia to dostęp do Narzędzi, Audytu i Rozwiązywania problemów.

en: Subscriptions and Alerts
pl: Subskrypcje i alerty

en: Manage database access requires full data access.
pl: Zarządzanie dostępem do bazy danych wymaga pełnego dostępu do danych.

en: Download results access requires full data access.
pl: Dostęp do wyników pobierania wymaga pełnego dostępu do danych.

en: 10 thousand rows
pl: 10 tys. wierszy

en: 1 million rows
pl: 1 mln wierszy

en: Application
pl: Aplikacja

en: Hide error details
pl: Ukryj szczegóły błędu

en: Delete {0}?
pl: Usunąć {0}?

en: This is a community-developed driver and not supported by Metabase.
pl: Jest to sterownik opracowany przez społeczność i nie jest obsługiwany przez Metabase.

en: This is a partner-developed driver. Though Metabase can’t provide support for it, if you need help you can contact the fine folks at
pl: Jest to sterownik opracowany przez partnera. Metabase nie może zapewnić wsparcia dla niego, ale jeśli potrzebujesz pomocy, możesz skontaktować się z nimi na stronie

en: Turn on
pl: Włącz

en: Open sidebar
pl: Otwórz panel boczny

en: Edit variables
pl: Edytuj zmienne

en: Updated event
pl: Wydarzenie zaktualizowane

en: Add time
pl: Dodaj czas

en: Select a file
pl: Wybierz plik

en: Hours
pl: Godziny

en: Minutes
pl: Protokół

en: Remove time
pl: Usunąć czas

en: Add your own data
pl: Dodaj własne dane

en: Something's wrong with your question
pl: Coś jest nie tak z twoim pytaniem

en: Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
pl: A teraz poznajmy Cię, połączmy się z Twoimi danymi i zacznijmy szukać odpowiedzi!

en: Edit event
pl: Edytuj wydarzenie

en: Archive event
pl: Wydarzenie archiwalne

en: New event timeline
pl: Nowa oś czasu wydarzenia

en: Edit event timeline
pl: Edytuj oś czasu wydarzenia

en: Archive timeline and all events
pl: Archiwizuj oś czasu i wszystkie wydarzenia

en: New event
pl: Nowe wydarzenie

en: Created event
pl: Wydarzenie utworzone

en: Get more control
pl: Uzyskaj większą kontrolę

en: {0} and disable download results, control access to the data model, ${ 1 }.
pl: {0} i wyłączenie wyników pobierania, kontrolowanie dostępu do modelu danych, ${ 1 }.

en: Upgrade to Pro or Enterprise
pl: Uaktualnienie do wersji Pro lub Enterprise

en: Hey there, {0}
pl: Hej tam, {0}

en: How's it going, {0}?
pl: Jak leci, {0}?

en: Howdy, {0}
pl: Cześć, {0}

en: Greetings, {0}
pl: Pozdrowienia, {0}

en: Good to see you, {0}
pl: Dobrze Cię widzieć, {0}

en: Metabase tips
pl: Wskazówki dotyczące Metabazy

en: Here are some popular items
pl: Oto kilka popularnych pozycji

en: Here are some popular tables
pl: Oto kilka popularnych tabel

en: Here are some popular questions
pl: Oto kilka popularnych pytań

en: Here are some popular models
pl: Oto kilka popularnych modeli

en: Here are some popular dashboards
pl: Oto kilka popularnych pulpitów

en: Pick up where you left off
pl: Zacznij od miejsca, w którym skończyłeś

en: Try out these sample x-rays to see what Metabase can do.
pl: Wypróbuj te przykładowe zdjęcia rentgenowskie, aby przekonać się, co potrafi Metabaza.

en: Here are some explorations of the
pl: Oto kilka przykładów eksploracji

en: schema in
pl: schemat w

en: Here are some explorations of
pl: Oto kilka przykładów eksploracji

en: A look at
pl: Spojrzenie na

en: A summary of
pl: Podsumowanie

en: A glance at
pl: Spojrzenie na

en: Some insights about
pl: Kilka spostrzeżeń na temat

en: Remove bookmark
pl: Usuń zakładkę

en: Bookmarks
pl: Zakładki

en: Past
pl: Poprzedni

en: Exclude...
pl: Z wyłączeniem...

en: Events between {0} and {1}
pl: Zdarzenia pomiędzy {0} a {1}

en: Events
pl: Wydarzenia

en: Move event
pl: Przesunięcie zdarzenia

en: Unarchive event
pl: Usuń zdarzenie zarchiwizowane

en: Delete event
pl: Usuń zdarzenie

en: {0} added this on {1}
pl: {0} dodał to w dniu {1}

en: Added on {0}
pl: Dodano w dniu {0}

en: The Mesozoic era
pl: Era mezozoiczna

en: No timelines found
pl: Nie znaleziono linii czasowych

en: No events found
pl: Nie znaleziono żadnych wydarzeń

en: Archived events
pl: Wydarzenia archiwalne

en: Search for an event
pl: Wyszukaj wydarzenie

en: Add an event
pl: Dodaj wydarzenie

en: New timeline
pl: Nowa oś czasu

en: Edit timeline details
pl: Edytuj szczegóły osi czasu

en: Move timeline
pl: Przesunięcie osi czasu

en: View archived events
pl: Wyświetl archiwalne wydarzenia

en: View archived timelines
pl: Wyświetlanie zarchiwizowanych osi czasu

en: Launch of v2.0
pl: Wprowadzenie wersji 2.0

en: Add events to Metabase to show important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
pl: Dodaj zdarzenia do bazy danych Metabase, aby pokazać ważne kamienie milowe, premiery lub inne wydarzenia bezpośrednio obok danych.

en: Events in Metabase let you see important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
pl: Zdarzenia w Metabazie umożliwiają wyświetlanie ważnych kamieni milowych, uruchomień i innych informacji bezpośrednio obok danych.

en: {0} event | {0} events
pl[0]: {0} zdarzenie
pl[1]: {0} zdarzenia
pl[2]: {0} zdarzeń
pl[3]: {0} zdarzeń

en: Unarchive timeline
pl: Oś czasu niearchiwizowania

en: Delete timeline
pl: Usuń oś czasu

en: Archived timelines
pl: Zarchiwizowane linie czasu

en: Move {0}
pl: Przenieś {0}

en: Add events to Metabase to show helpful context alongside your data.
pl: Dodaj zdarzenia do bazy danych, aby wyświetlić pomocny kontekst obok danych.

en: Events in Metabase let you see helpful context alongside your data.
pl: Zdarzenia w Metabazie pozwalają zobaczyć pomocny kontekst obok danych.

en: Original schema
pl: Schemat oryginalny

en: Click the button below to begin creating your Slack App using the Metabase configuration.
pl: Kliknij poniższy przycisk, aby rozpocząć tworzenie aplikacji Slack App przy użyciu konfiguracji Metabazy.

en: Once created, click “{0}” to authorize it.
pl: Po utworzeniu konta kliknij przycisk "{0}", aby je autoryzować.

en: 2. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
pl: 2. Aktywuj token OAuth i utwórz nowy kanał na Slacku

en: Last 7 Days
pl: Ostatnie 7 dni

en: Last 30 Days
pl: Ostatnie 30 dni

en: Last 3 Months
pl: Ostatnie 3 miesiące

en: Last 12 Months
pl: Ostatnie 12 miesięcy

en: Specific dates...
pl: Konkretne daty...

en: Relative dates...
pl: Daty względne...

en: Days of the week...
pl: Dni tygodnia...

en: Months of the year...
pl: Miesiące w roku...

en: Quarters of the year...
pl: Kwartały roku...

en: Hours of the day...
pl: Godziny w ciągu dnia...

en: Is not empty
pl: Nie jest pusta

en: Select none...
pl: Wybierz brak...

en: Select all...
pl: Wybierz wszystkie...

en: Right now, this is {0}
pl: W tej chwili jest to {0}.

en: Right now, this is {0} - {1}
pl: W tej chwili jest to {0} - {1}.

en: Starting from...
pl: Począwszy od...

en: Starting from
pl: Począwszy od

en: 0/{0} loaded
pl: 0/{0} załadowany

en: Your dashboard is ready
pl: Twój pulpit jest gotowy

en: Doing Science...
pl: Analizowanie...

en: Your question is ready!
pl: Twoje pytanie jest gotowe!

en: You can customize filter values for each subscription with paid plans.
pl: W przypadku planów płatnych można dostosować wartości filtrów dla każdej subskrypcji.

en: Get Help
pl: Uzyskaj pomoc

en: Resources and support
pl: Zasoby i wsparcie

en: Remove from bookmarks
pl: Usuń z zakładek

en: Bookmark
pl: Dodaj do zakładek

en: event
pl: wydarzenie

en: archived
pl: archiwizowane

en: unarchived
pl: niezarchiwizowana

en: Product releases
pl: Wydanie produktu

en: Default icon
pl: Ikona domyślna

en: timeline
pl: oś czasu

en: Event name
pl: Nazwa wydarzenia

en: Product launch
pl: Wprowadzenie produktu na rynek

en: Markdown supported
pl: Obsługa markdown

en: Add links and formatting via markdown
pl: Dodawanie łączy i formatowanie za pomocą markdown

en: Icon
pl: Ikona

en: Timeline
pl: Oś czasu

en: Excludes
pl: Nie obejmuje strony

en: {0}, starting {1} {2}
pl: {0}, początek {1} {2}

en: minute {0} | minutes {0}
pl[0]: minuta {0}
pl[1]: minuty {0}
pl[2]: minut {0}
pl[3]: minuty {0}

en: hour {0} | hours {0}
pl[0]: godzina {0}
pl[1]: godziny {0}
pl[2]: godzin {0}
pl[3]: godziny {0}

en: day {0} | days {0}
pl[0]: dzień {0}
pl[1]: dni {0}
pl[2]: dni {0}
pl[3]: dni {0}

en: week {0} | weeks {0}
pl[0]: tydzień {0}
pl[1]: tygodnie {0}
pl[2]: tygodni {0}
pl[3]: tygodnie {0}

en: month {0} | months {0}
pl[0]: miesiąc {0}
pl[1]: miesiące {0}
pl[2]: miesięcy {0}
pl[3]: miesiące {0}

en: quarter {0} | quarters {0}
pl[0]: kwartał {0}
pl[1]: kwartały {0}
pl[2]: kwartałów {0}
pl[3]: kwartały {0}

en: year {0} | years {0}
pl[0]: rok {0}
pl[1]: lata {0}
pl[2]: lat {0}
pl[3]: lata {0}

en: All Set! {0} is ready.
pl: Wszystko gotowe! {0} jest gotowe.

en: All questions loaded
pl: Wszystkie pytania załadowane

en: Would you like to be notified when this dashboard is done loading?
pl: Czy chcesz otrzymać powiadomienie o zakończeniu wczytywania tego pulpitu?

en: Custom columns do not support boolean expressions
pl: Kolumny niestandardowe nie obsługują wyrażeń boolean

en: Downloading…
pl: Pobieranie...

en: All Set! Your question is ready.
pl: Wszystko gotowe! Twoje pytanie jest gotowe.

en: {0} is loaded.
pl: {0} jest wczytany.

en: Would you like to be notified when this question is done loading?
pl: Czy chcesz otrzymać powiadomienie o zakończeniu wczytywania tego pytania?

en: Switch to data
pl: Przełączanie na dane

en: Switch to visualization
pl: Przejście do wizualizacji

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Users are only ever added to or removed from mapped groups.
pl: Mapowania pozwalają Metabazie automatycznie dodawać i usuwać użytkowników z grup na podstawie informacji o członkostwie dostarczonych przez
    serwera katalogów. Użytkownicy są dodawani lub usuwani tylko z mapowanych grup.

en: Allowed email address domain(s) for new Dashboard Subscriptions and Alerts. To specify multiple domains, separate each domain with a comma, with no space in between (e.g., "domain1,domain2"). To allow all domains, leave the field empty. This setting doesn't affect existing subscriptions.
pl: Dozwolona domena (domeny) adresu e-mail dla nowych Subskrypcji pulpitu nawigacyjnego i Alertów. Aby określić wiele domen, oddziel każdą z nich przecinkiem, bez spacji (np. "domena1,domena2"). Aby zezwolić na wszystkie domeny, pozostaw to pole puste. To ustawienie nie ma wpływu na istniejące subskrypcje.

en: You do not have permissions to download the results of this query.
pl: Nie masz uprawnień do pobierania wyników tego zapytania.

en: You should not set WEEK_START in Snowflake connection options; this might lead to incorrect results. Set the Start of Week Setting instead.
pl: W opcjach połączenia z płatkiem Snowflake nie należy ustawiać opcji WEEK_START, ponieważ może to prowadzić do nieprawidłowych wyników. Zamiast tego należy ustawić opcję Początek tygodnia.

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are only allowed to update alerts that they created
pl: Użytkownicy niebędący administratorami, którzy nie mają uprawnień do monitorowania lub subskrypcji, mogą aktualizować tylko alerty, które sami utworzyli

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are not allowed to modify the channels for an alert
pl: Użytkownicy niebędący administratorami, którzy nie mają uprawnień do monitorowania lub subskrypcji, nie mogą modyfikować kanałów dla wpisu

en: Non-admin users without subscription permissions are not allowed to add recipients
pl: Użytkownicy niebędący administratorami, którzy nie mają uprawnień do subskrypcji, nie mogą dodawać odbiorców

en: Group Manager is only enabled if you have a premium token with the advanced permissions feature.
pl: Menedżer grup jest aktywny tylko wtedy, gdy posiadasz token premium z funkcją zaawansowanych uprawnień.

en: Admin cant be a group manager.
pl: Administrator nie może być menedżerem grupy.

en: Timeline with id {0} not found
pl: Nie znaleziono osi czasu o identyfikatorze {0}

en: Timestamp cannot be null
pl: Znacznik czasu nie może być pusty

note: clear any rows created by the Liquibase migrations.
en: Clearing default entries created by Liquibase migrations...
pl: Usuwanie domyślnych wpisów utworzonych przez migracje bazy danych Liquibase...

en: Don''t know how to parse date string {0}
pl: Nie wiem, jak przetworzyć ciąg daty {0}

en: Invalid values provided for operator: {0}
pl: Nieprawidłowe wartości podane dla operatora: {0}

en: Unrecognized operation: {0}
pl: Nierozpoznana operacja: {0}

en: Error determining value for parameter {0}: {1}
pl: Błąd określenia wartości dla parametru {0}: {1}

en: You cannot update a ApplicationPermissionsRevision!
pl: Nie można zaktualizować dokumentu ApplicationPermissionsRevision!

en: Invalid Field Filter: Field {0} belongs to Database {1}, but the query is against Database {2}
pl: Nieprawidłowy filtr pola: Pole {0} należy do bazy danych {1}, ale zapytanie jest skierowane do bazy danych {2}.

en: The engine on a sample database cannot be changed.
pl: Nie można zmienić silnika w przykładowej bazie danych.

en: The {0} permissions functionality is only enabled if you have a premium token with the advanced-permissions feature.
pl: Funkcja uprawnień {0} jest włączona tylko wtedy, gdy posiadasz token premium z funkcją zaawansowanych uprawnień.

en: Unknown setting: {0}
pl: Nieznane ustawienie: {0}

en: You do not have access to the setting {0}
pl: Użytkownik nie ma dostępu do ustawień {0}.

en: Setting {0} allows both user-local and database-local values; this is not supported
pl: Ustawienie {0} umożliwia stosowanie zarówno wartości lokalnych użytkownika, jak i lokalnych dla bazy danych; nie jest to obsługiwane

en: Error saving query results to cache: {0}
pl: Błąd zapisu wyników zapytania do pamięci podręcznej: {0}

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}: {1}
pl: Błąd podczas próby pobrania zbuforowanych wyników dla zapytania o hashu {0}: {1}

en: Slack user/channel startup cache refreshed with {0} entries, took {1}ms.
pl: Odświeżono pamięć podręczną startową użytkownika/kanału Slack z {0} wpisów, co zajęło {1}ms.

en: Slack is not configured, not refreshing slack user/channel cache.
pl: Slack nie jest skonfigurowany, nie odświeża pamięci podręcznej użytkowników/kanałów Slack.

en: value must be a valid date string
pl: wartość musi być prawidłowym ciągiem znaków daty

en: Confirm
pl: Potwierdź

en: Home
pl: Strona główna

en: Turn into Member
pl: Zamień się w członka

en: Turn into Manager
pl: Przekształć się w menedżera

en: {0} and disable download results, control access to the data model, promote group managers, {1}.
pl: {0} i wyłączanie wyników pobierania, kontrolowanie dostępu do modelu danych, promowanie menedżerów grup {1}.

en: and more
pl: i więcej

en: Manager
pl: Kierownik

en: Member
pl: Członek

en: Are you sure?
pl: Czy jesteś pewien?

en: You will not be able to manage users of this group anymore.
pl: Nie będzie można już zarządzać użytkownikami tej grupy.

en: Not allowed to edit group memberships
pl: Nie można edytować członkostwa w grupie

en: Exclude
pl: Z wyłączeniem .

en: No logins
pl: Brak logowania

en: You need unrestricted data access on this table to map custom display values.
pl: Potrzebujesz nieograniczonego dostępu do danych w tej tabeli, aby mapować niestandardowe wartości wyświetlania.

en: View Details
pl: Zobacz szczegóły

en: Field access denied
pl: Odmowa dostępu do pola

en: No key available
pl: Brak klucza

en: Connected to
pl: Podłączony do

en: Retry now
pl: Ponów próbę teraz

en: Oh oh…
pl: Oh oh...

en: Model Caching Log
pl: Dziennik buforowania modelu

en: Refreshing
pl: Odświeżająca

en: Completed
pl: Zakończono

en: in
pl: w

en: Last run at
pl: Ostatni przejazd w

en: Created by
pl: Stworzony przez

en: Failed to update model cache
pl: Nie udało się zaktualizować pamięci podręcznej modelu

en: Refreshing model cache
pl: Odświeżanie pamięci podręcznej modelu

en: Model last cached {0}
pl: Model ostatnio buforowany {0}

en: Last attempt {0}
pl: Ostatnia próba {0}

en: Refresh now
pl: Odśwież teraz

en: this quarter
pl: w tym kwartale

en: You're allowed to download up to 10,000 rows.
pl: Można pobrać maksymalnie 10 000 wierszy.

en: Groups with Block data access can't download results
pl: Grupy z zablokowanym dostępem do danych nie mogą pobierać wyników

en: Disable model persistence
pl: Wyłączenie trwałości modelu

en: Disabling…
pl: Wyłączanie...

en: Enable model persistence
pl: Włączanie trwałości modelu

en: Enabling…
pl: Umożliwienie...

en: Default period{0} | Default periods{0}
pl[0]: Okres domyślny{0}
pl[1]: Okresy domyślne{0}
pl[2]: Domyślnych okresów{0}
pl[3]: Domyślnych okresów{0}

en: Minute{0} | Minutes{0}
pl[0]: Minuta{0}
pl[1]: Minuty{0}
pl[2]: Minut{0}
pl[3]: Minut{0}

en: Hour{0} | Hours{0}
pl[0]: Godzina{0}
pl[1]: Godziny{0}
pl[2]: Godzin{0}
pl[3]: Godzin{0}

en: Day{0} | Days{0}
pl[0]: Dzień{0}
pl[1]: Dni{0}
pl[2]: Dni{0}
pl[3]: Dni{0}

en: Week{0} | Weeks{0}
pl[0]: Tydzień{0}
pl[1]: Tygodnie{0}
pl[2]: Tygodni{0}
pl[3]: Tygodni{0}

en: Month{0} | Months{0}
pl[0]: Miesiąc{0}
pl[1]: Miesiące{0}
pl[2]: Miesięcy{0}
pl[3]: Miesięcy{0}

en: Quarter{0} | Quarters{0}
pl[0]: Ćwierć{0}
pl[1]: Kwartały{0}
pl[2]: Kwartałów{0}
pl[3]: Kwartałów{0}

en: Year{0} | Years{0}
pl[0]: Rok{0}
pl[1]: Lata{0}
pl[2]: Lat{0}
pl[3]: Lat{0}

en: Minute of hour{0} | Minutes of hour{0}
pl[0]: Minuta godziny{0}
pl[1]: Minuty godzin{0}
pl[2]: Minut na godzinę{0}
pl[3]: Minut na godzinę{0}

en: Hour of day{0} | Hours of day{0}
pl[0]: Godzina dnia{0}
pl[1]: Godziny dnia{0}
pl[2]: Godzin dnia{0}
pl[3]: Godzin dnia{0}

en: Day of week{0} | Days of week{0}
pl[0]: Dzień tygodnia{0}
pl[1]: Dni tygodnia{0}
pl[2]: Dni tygodnia{0}
pl[3]: Dni tygodnia{0}

en: Day of month{0} | Days of month{0}
pl[0]: Dzień miesiąca{0}
pl[1]: Dni miesiąca{0}
pl[2]: Dni miesiąca{0}
pl[3]: Dni miesiąca{0}

en: Day of year{0} | Days of year{0}
pl[0]: Dzień roku{0}
pl[1]: Dni w roku{0}
pl[2]: Dni w roku{0}
pl[3]: Dni w roku{0}

en: Week of year{0} | Weeks of year{0}
pl[0]: Tydzień w roku{0}
pl[1]: Tygodnie w roku{0}
pl[2]: Tygodni w roku{0}
pl[3]: Tygodni w roku{0}

en: Month of year{0} | Months of year{0}
pl[0]: Miesiąc roku{0}
pl[1]: Miesiące w roku{0}
pl[2]: Miesięcy w roku{0}
pl[3]: Miesięcy w roku{0}

en: Quarter of year{0} | Quarters of year{0}
pl[0]: Kwartał roku{0}
pl[1]: Kwartały roku{0}
pl[2]: Kwartałów roku{0}
pl[3]: Kwartałów roku{0}

en: Saved questions
pl: Zapisane pytania

en: Enabling cache will create tables for your models in a dedicated schema and Metabase will refresh them on a schedule. Questions based on your models will query these tables. {0}.
pl: Włączenie buforowania spowoduje utworzenie tabel dla modeli w dedykowanym schemacie, a Metabaza będzie je odświeżać zgodnie z harmonogramem. Pytania oparte na modelach będą odpytywać te tabele. {0}.

en: Refresh every
pl: Odświeżaj co

en: 2 hours
pl: 2 godz.

en: 3 hours
pl: 3 godziny

en: 6 hours
pl: 6 godzin

en: 12 hours
pl: 12 godzin

en: 24 hours
pl: 24 godziny

en: Gets a time interval of specified length
pl: Otrzymuje przedział czasu o określonej długości

en: Gets a timestamp relative to the current time
pl: Otrzymuje znacznik czasu względem bieżącego czasu

en: Unpersist model
pl: Model nierozpraszający się

en: Persist model
pl: Trwały model

en: Questions that errored when last run
pl: Pytania, w których wystąpił błąd przy ostatnim uruchomieniu

en: You don't have permission to save this question.
pl: Nie masz uprawnień do zapisania tego pytania.

en: Looks like we cannot find any matching datasets.
pl: Wygląda na to, że nie można znaleźć żadnych pasujących zbiorów danych.

en: Whether to enable using the new experimental Actions features globally. (Actions must also be enabled for each Database.)
pl: Czy włączyć globalnie korzystanie z nowych, eksperymentalnych funkcji Actions. (Akcje muszą być również włączone dla każdej bazy danych).

en: Actions are not enabled.
pl: Akcje nie są włączone.

en: Database does not support persisting
pl: Baza danych nie obsługuje trwałości

en: Persisting models not enabled for database
pl: Nie włączono obsługi modeli w bazie danych

en: Card is not a model
pl: Karta nie jest wzorem

en: Persisting models is not enabled.
pl: Nie włączono funkcji trwałości modeli.

en: Integer greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
pl: Liczba całkowita większa lub równa jeden i mniejsza lub równa dwadzieścia cztery

en: Value must be an integer representing hours greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
pl: Wartość musi być liczbą całkowitą reprezentującą godziny większe lub równe jeden i mniejsze lub równe dwadzieścia cztery.

en: Enabling model persistence
pl: Uruchamianie trwałości modelu

en: Disabling model persistence
pl: Wyłączanie trwałości modelu

en: Warning: Automagic analysis context is missing result metadata. Unable to resolve Fields by name.
pl: Ostrzeżenie: W kontekście analizy Automagic brakuje metadanych wyniku. Nie można rozwiązać pola według nazwy.

note: otherwise this isn't returning something, and that's probably an error. Log it.
en: Cannot resolve Field {0} in automagic analysis context
pl: Nie można rozwiązać pola {0} w kontekście analizy automagicznej

en: Error decomposing question: {0}
pl: Błąd przy rozkładaniu pytania: {0}

en: Lack permissions to create {0} schema
pl: Brak uprawnień do tworzenia schematu {0}

en: Lack permission to create table in schema {0}
pl: Brak uprawnień do tworzenia tabeli w schemacie {0}

en: Lack permission to read table in schema {0}
pl: Brak uprawnień do odczytu tabeli w schemacie {0}

en: Lack permission to delete table in schema {0}
pl: Brak uprawnień do usunięcia tabeli w schemacie {0}

en: Step {0} was successful for db {1}
pl: Krok {0} zakończył się sukcesem dla db {1}.

en: Error in `{0}` while checking for model persistence permissions.
pl: Błąd w `{0}` podczas sprawdzania uprawnień do trwałości modelu.

en: Allow persisting models into the source database.
pl: Umożliwia przechowywanie modeli w źródłowej bazie danych.

en: Hour interval to refresh persisted models.
pl: Interwał godzinowy odświeżania modeli uporządkowanych.

en: The :feature option is required when using defenterprise in an EE namespace!
pl: Opcja :feature jest wymagana, gdy używamy defenterprise w przestrzeni nazw EE!

en: {0} option for defenterprise should not be set in an OSS namespace! Set it on the EE function instead.
pl: Opcja {0} dla defenterprise nie powinna być ustawiana w przestrzeni nazw OSS! Zamiast tego należy ją ustawić w funkcji EE.

en: An EE namespace must be provided when using defenterprise in an OSS namespace!
pl: W przypadku użycia defenterprise w przestrzeni nazw OSS należy podać przestrzeń nazw EE!

en: Add it immediately before the argument list.
pl: Dodaj go bezpośrednio przed listą argumentów.

en: Enterprise function {0}/{1} does not have a docstring. Go add one!
pl: Funkcja Enterprise {0}/{1} nie ma pliku docstring. Dodaj ją!

en: The maximum number of attempts for delivering a single notification.
pl: Maksymalna liczba prób dostarczenia pojedynczego powiadomienia.

en: The initial retry delay in milliseconds when delivering notifications.
pl: Początkowe opóźnienie ponawiania prób w milisekundach podczas wysyłania powiadomień.

en: The delay multiplier between attempts to deliver a single notification.
pl: Mnożnik opóźnienia między próbami dostarczenia pojedynczego powiadomienia.

en: The randomization factor of the retry delay when delivering notifications.
pl: Współczynnik randomizacji opóźnienia ponawiania prób podczas dostarczania powiadomień.

en: The maximum delay between attempts to deliver a single notification.
pl: Maksymalne opóźnienie między próbami dostarczenia pojedynczego powiadomienia.

en: Reconfiguring notification sender
pl: Ponowna konfiguracja nadawcy powiadomień

en: Substituting cached query for card {0} from {1}.{2}
pl: Zastępowanie zbuforowanego zapytania o kartę {0} z {1}.{2}

en: Unpersisting model with card-id {0}
pl: Nieistniejący model z identyfikatorem karty {0}.

en: Error unpersisting model with card-id {0}
pl: Błąd nieistniejącego modelu z identyfikatorem karty {0}.

en: Starting persisted model refresh task for Database {0}.
pl: Rozpoczęcie zadania odświeżania modelu persystentnego dla bazy danych {0}.

en: Error refreshing persisting model with card-id {0}
pl: Błąd odświeżania modelu persisting z identyfikatorem karty {0}.

en: Finished persisted model refresh task for Database {0}.
pl: Zakończono zadanie odświeżania modelu persystentnego dla bazy danych {0}.

en: Attempting to refresh individual for persisted-info {0}.
pl: Próba odświeżenia indywidualnego dla persisted-info {0}.

en: Finished updated model-id {0} from persisted-info {1}.
pl: Zakończono aktualizację identyfikatora modelu {0} z persisted-info {1}.

en: Unable to refresh model with card-id {0}
pl: Nie można odświeżyć modelu z identyfikatorem karty {0}.

en: Unknown payload type {0}
pl: Nieznany typ ładunku {0}

en: Migrating from self-hosted?
pl: Migrujesz z samoobsługi?

en: Check out our docs for how to migrate your self-hosted instance to Cloud.
pl: Zapoznaj się z naszymi dokumentami, aby dowiedzieć się, jak przenieść instancję hostowaną samodzielnie do Cloud.

en: Enter a default value…
pl: Wpisz wartość domyślną…

en: Add title
pl: Dodaj tytuł

en: About
pl: Opis

en: Add description
pl: Dodaj opis

en: Edit metadata
pl: Edytuj metadane

en: Turn into a model
pl: Zamień w model

en: Turn back to saved question
pl: Wróć do zapisanego pytania

en: More info
pl: Więcej informacji

en: Move, archive, and more...
pl: Przenieś, archiwizuj i nie tylko...

en: In order to send subscriptions and alerts to private Slack channels, you must first add the Metabase bot to them.
pl: Aby wysyłać subskrypcje i alerty na prywatne kanały Slack, musisz najpierw dodać do nich bota Metabase.

en: Are you sure you want to reset to default colors?
pl: Czy na pewno chcesz zresetować do kolorów domyślnych?

en: If you do this, your colors will change to our default colors. This action can’t be undone.
pl: Jeśli to zrobisz, twoje kolory zmienią się na nasze domyślne. Tej czynności nie można cofnąć.

en: This collection is empty
pl: Ta kolekcja jest pusta

en: Create a new…
pl: Stwórz nowy…

en: Edit permissions
pl: Edytuj uprawnienia

en: Open this question and fill in its variables to see it.
pl: Otwórz to pytanie i wypełnij jego zmienne, aby je zobaczyć.

en: Only Admins are able to embed questions. If you need access to this feature, reach out to them for permissions.
pl: Tylko administratorzy mogą umieszczać pytania. Jeśli potrzebujesz dostępu do tej funkcji, poproś ich o uprawnienia.

en: In order to embed your question, you have to first {0}
pl: Aby umieścić swoje pytanie, musisz najpierw {0}

en: Model moved to {0}
pl: Model został przeniesiony do {0}

en: Question moved to {0}
pl: Pytanie zostało przeniesione do {0}

en: Connect database
pl: Połącz bazę danych

en: Skip
pl: Pomiń

en: Hi{0}. Nice to meet you!
pl: Cześć{0}. Miło mi cię poznać!

en: {0} is connected to:
pl: {0} jest połączony z:

en: No details found
pl: Nie znaleziono żadnych szczegółów

en: Question last cached {0}
pl: Ostatnie pytanie w pamięci podręcznej {0}

en: Cache Configuration
pl: Konfiguracja pamięci podręcznej

en: Palette preview
pl: Podgląd palet

en: Where it's used
pl: Gdzie jest używany

en: Chart colors
pl: Kolory wykresu

en: Reset to default colors
pl: Przywróć domyślne kolory

en: Generate chart colors
pl: Generuj kolory wykresu

en: User interface colors
pl: Kolory interfejsu użytkownika

en: You can choose up to 24 hex values. We’ll auto-generate what you leave blank.
pl: Możesz wybrać do 24 wartości szesnastkowych. Wygenerujemy automatycznie to, co zostawisz puste.

en: Font weight
pl: Grubość czcionki

en: Display our little friend on the homepage
pl: Wyświetl naszego małego przyjaciela na stronie głównej

en: In order to remove the Metabase logo from embeds, you can always upgrade to {0}
pl: Aby usunąć logo Metabase z osadzonych stron, zawsze możesz uaktualnić do wersji {0}

en: one of our paid plans.
pl: jeden z naszych płatnych planów.

en: embedding the entire metabase app
pl: osadzanie całej aplikacji metabazy

en: With {0} you can embed the full Metabase app and enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. You can also get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
pl: Dzięki {0} możesz osadzić pełną aplikację Metabase i umożliwić użytkownikom przeglądanie wykresów, przeglądanie kolekcji i korzystanie z graficznego kreatora zapytań. Możesz również uzyskać priorytetowe wsparcie, więcej narzędzi, które pomogą Ci dzielić się spostrzeżeniami ze swoimi zespołami, oraz zaawansowane opcje, które pomogą Ci tworzyć płynne, interaktywne środowiska danych dla Twoich klientów.

en: some of our paid plans,
pl: niektóre z naszych płatnych planów,

en: Premium embedding
pl: Osadzanie premium

en: Queued
pl: W kolejce

en: Hey there{0}
pl: Cześć{0}

en: How's it going{0}?
pl: Jak leci{0}?

en: Howdy{0}
pl: Cześć{0}

en: Greetings{0}
pl: Pozdrowienia{0}

en: Good to see you{0}
pl: Miło Cię widzieć{0}

en: Paid
pl: Płatny

en: Embedding
pl: Osadzanie

en: Embed dashboards, questions, or the entire Metabase app into your application. Integrate with your server code to create a secure environment, limited to specific users or organizations.
pl: Osadź pulpity nawigacyjne, pytania lub całą aplikację Metabase w swojej aplikacji. Zintegruj z kodem serwera, aby stworzyć bezpieczne środowisko, ograniczone do określonych użytkowników lub organizacji.

en: By enabling embedding you're agreeing to
pl: Włączając osadzanie, wyrażasz zgodę

en: our embedding license.
pl: nasza licencja na osadzanie.

en: More details
pl: Więcej szczegółów

en: When you embed charts or dashboards from Metabase in your own
    application, that application isn't subject to the Affero General Public
    License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase
    logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds.
pl: Gdy osadzasz własne wykresy lub pulpity nawigacyjne z Metabase
    wniosek, że wniosek nie podlega Affero General Public
    Licencja obejmująca pozostałą część Metabazy, pod warunkiem zachowania Metabazy
    logo i widocznym na tych embedach napisem „Powered by Metabase”.

en: Your should, however, read the license text linked above as that is the
    actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
pl: Powinieneś jednak przeczytać tekst licencji, do którego link znajduje się powyżej, ponieważ jest to
    rzeczywista licencja, na którą zgadzasz się, włączając tę funkcję.

en: We will refresh your models {0}
pl: Odświeżymy Twoje modele {0}

en: Seconds and year properties are not allowed
pl: Właściwości sekund i lat są niedozwolone

en: cron syntax
pl: składnia crona

en: Our {0} is a string of 5 fields separated by white spaces
pl: Nasze {0} to ciąg 5 pól oddzielonych białymi spacjami

en: Allowed values
pl: Dozwolone wartości

en: Create Slack App
pl: Utwórz aplikację Slack

en: Filter {0}
pl: Filtruj {0}

en: 1. Click the button below and create your Slack App
pl: 1. Kliknij przycisk poniżej i stwórz swoją aplikację Slack

en: First, {0} using the Metabase configuration. Once created, click “${ 1 }” to authorize it.
pl: Najpierw {0} przy użyciu konfiguracji Metabase. Po utworzeniu kliknij „${ 1 }”, aby go autoryzować.

en: click the button below to create your Slack App
pl: kliknij przycisk poniżej, aby utworzyć aplikację Slack

en: There was an error loading the field values for this field
pl: Wystąpił błąd podczas wczytywania wartości dla tego pola

en: more options
pl: więcej opcji

en: max
pl: maks

en: Waiting to create the first model cache
pl: Czekam na utworzenie pierwszej pamięci podręcznej modelu

en: Learn more.
pl: Ucz się więcej.

en: Cache models
pl: Modele pamięci podręcznej

en: We'll create tables with model data and refresh them on a schedule you define. To enable it, you need to grant this connection credential read and write permissions on the "{0}" schema or grant create schema permissions. {1}
pl: Utworzymy tabele z danymi modelu i odświeżymy je zgodnie z ustalonym przez Ciebie harmonogramem. Aby ją włączyć, musisz przyznać temu poświadczeniu połączenia uprawnienia do odczytu i zapisu w schemacie „{0}” lub przyznać uprawnienia do tworzenia schematu. {1}

en: Turn model caching off
pl: Wyłącz buforowanie modelu

en: Turn model caching on
pl: Włącz buforowanie modelu

en: For models to be cached, the user should have create table permission or create schema permission in this database.
pl: Aby modele były buforowane, użytkownik powinien mieć uprawnienie do tworzenia tabeli lub uprawnienie do tworzenia schematu w tej bazie danych.

en: Day-of-week values must be between 1 and 7
pl: Wartości dni tygodnia muszą wynosić od 1 do 7

en: Day-of-week values must be SUN, MON, TUE, WED, THU, FRI, SAT OR between 1 and 7, - * ? / L #
pl: Wartości dni tygodnia muszą wynosić SUN, MON, WT, WED, CHU, FRI, SOB OR od 1 do 7, - * ? / L #

en: Unsupported day of week value. Possible values are 1-7 or SUN-SAT , - * ? / L #
pl: Nieobsługiwana wartość dnia tygodnia. Możliwe wartości to 1-7 lub SUN-SAT , - * ? / L #

en: A numeric value between 1 and 5 must follow the # option
pl: Wartość liczbowa od 1 do 5 musi następować po opcji #

en: Day of month values must be between 1 and 31
pl: Wartości dnia miesiąca muszą zawierać się w przedziale od 1 do 31

en: Offset from last day must be less or equal 30
pl: Przesunięcie od ostatniego dnia musi być mniejsze lub równe 30

en: Month values must be between 1 and 12
pl: Wartości miesiąca muszą mieścić się w zakresie od 1 do 12

en: Month values must be JAN, FEB, MAR, APR, MAY, JUN, JUL, AUG, SEP, OCT, NOV, DEC or between 1 and 12
pl: Wartości miesięcy muszą być następujące: STY, LUT, MAR, KWIECIEŃ, MAJ, CZE, LIP, SIERPIEŃ, WRZESIEŃ, PAŹDZIERNIK, LISTOPAD, GRUDZIEŃ lub od 1 do 12

en: Start year must be less than stop year
pl: Rok rozpoczęcia musi być krótszy niż rok zakończenia

en: Unsupported year value. Possible values are 1970-2099 , - * /
pl: Nieobsługiwana wartość roku. Możliwe wartości to 1970-2099 , - * /

en: Minute and second values must be between 0 and 59 and hour values must be between 0 and 23
pl: Wartości minut i sekund muszą mieścić się w zakresie od 0 do 59, a wartości godzin muszą mieścić się w zakresie od 0 do 23

en: You must use ? in the day-of-week or day-of-month field
pl: Musisz użyć ? w polu dzień tygodnia lub dzień miesiąca

en: Invalid cron expression
pl: Nieprawidłowe wyrażenie crona

en: Doing science...
pl: Analizowanie...

en: Running query...
pl: Uruchamianie pytania...

en: Loading results...
pl: Wczytywanie wyników...

en: Summaries
pl: Streszczenia

en: Item Detail
pl: Szczegóły przedmiotu

en: Color of filters in the query builder, buttons and links in filter widgets.
pl: Kolor filtrów w kreatorze zapytań, przyciski i linki w widżetach filtrów.

en: Bold
pl: Pogrubienie

en: Heavy
pl: Ciężki

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. {0}
pl: Dzięki tej funkcji Pro/Enterprise możesz osadzić pełną aplikację Metabase. Daj użytkownikom możliwość drążenia wszerz do wykresów, przeglądania kolekcji i korzystania z graficznego kreatora zapytań. {0}

en: Authorized origins
pl: Autoryzowane źródła

en: Enter the origins for the websites or web apps where you want to allow embedding, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
pl: Wprowadź oddzielone spacją źródła witryn lub aplikacji internetowych, w których chcesz zezwolić na osadzanie. Oto {0} określające, co można wprowadzić.

en: exact specifications
pl: dokładne specyfikacje

en: Don’t show visualization
pl: Nie pokazuj wizualizacji

en: Show visualization
pl: Pokaż wizualizację

en: Revert to this version
pl: Przywróć tę wersję

en: nicetoseeyou@email.com
pl: miłowidzecie@email.com

en: Make collection official
pl: Uczyń kolekcję oficjalną

en: Remove Official badge
pl: Usuń oficjalną odznakę

en: Appearance
pl: Wygląd zewnętrzny

en: Font
pl: Czcionka

en: Loading message
pl: Wczytywanie wiadomości

en: From Name
pl: Nazwa nadawcy

en: Reply-To Address
pl: Adres zwrotny

en: That's not a valid email addresses
pl: To nie jest prawidłowy adres e-mail

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards.
pl: Zezwól administratorom na tworzenie publicznie widocznych linków (i osadzonych elementów iframe) do pytań i pulpitów.

en: Allow questions, dashboards, and more to be embedded. {0}
pl: Zezwalaj na osadzanie pytań, pulpitów i nie tylko. {0}

en: Standalone embeds
pl: Osadzenia samodzielne

en: Securely embed individual questions and dashboards within other applications.
pl: Bezpiecznie osadzaj indywidualne pytania i pulpity nawigacyjne w innych aplikacjach.

en: Full-app embedding
pl: Umieszczanie całej aplikacji

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder.
pl: Dzięki tej funkcji Pro/Enterprise możesz osadzić pełną aplikację Metabase. Daj użytkownikom możliwość drążenia wszerz do wykresów, przeglądania kolekcji i korzystania z graficznego kreatora zapytań.

en: Standalone Embed Secret Key used to sign JSON Web Tokens for requests to /api/embed endpoints. This lets you create a secure environment limited to specific users or organizations.
pl: Samodzielny klucz tajny osadzania używany do podpisywania tokenów sieci Web JSON dla żądań do /api/embed punktów końcowych. Pozwala to stworzyć bezpieczne środowisko ograniczone do określonych użytkowników lub organizacji.

en: Use public link
pl: Użyj linku publicznego

en: Auto Refresh
pl: Automatyczne odświeżanie

en: edited this
pl: edytowałem to

en: Learn how to debug SQL errors
pl: Dowiedz się, jak debugować błędy SQL

en: set up email
pl: skonfigurować e-mail

en: configure Slack
pl: skonfiguruj Slack

en: Dashboard name
pl: Nazwa panelu

en: All dashboards
pl: Wszystkie pulpity nawigacyjne

en: All databases
pl: Wszystkie bazy danych

en: Query Not Recorded, sorry
pl: Zapytanie nie zostało zarejestrowane, przepraszam

en: All schemas
pl: Wszystkie schematy

en: All tables
pl: Wszystkie tabele

en: Member name
pl: Nazwa członka

en: All members
pl: Wszyscy członkowie

en: Audit log
pl: Dziennik kontroli

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to log in. If this user is unable to authenticate then you can {1}
pl: Wysłaliśmy zaproszenie do {0} z instrukcjami logowania. Jeśli ten użytkownik nie może się uwierzytelnić, możesz {1}

en: reset their password.
pl: zresetować swoje hasło.

en: read
pl: czytać

en: write
pl: pisać

en: read or write
pl: czytać lub pisać

en: That's not a valid list of email addresses
pl: To nie jest prawidłowa lista adresów e-mail

en: Transparent
pl: Przezroczysty

en: Use instance font
pl: Użyj czcionki instancji

en: Download data
pl: Pobierz dane

en: Enable users to download data from this embed?
pl: Zezwolić użytkownikom na pobieranie danych z tego umieszczenia?

en: Example:
pl: Przykład:

en:  by
pl:  za pomocą

en: Show more filters
pl: Pokaż więcej filtrów

en: New row
pl: Nowy wiersz

en: More columns
pl: Więcej kolumn

en: Choose a join type
pl: Wybierz typ przyłączenia

en: Dismiss sync spinner manually
pl: Ręcznie odrzuć spinner synchronizacji

en: Dismissing…
pl: Odrzucam…

en: Failed to dismiss sync spinner
pl: Nie udało się zamknąć pokrętła synchronizacji

en: Sync spinners dismissed!
pl: Spinnery synchronizacji odrzucone!

en: Refresh models every…
pl: Odśwież modele co…

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow. True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
pl: Wartość logiczna wskazująca, czy zdarzenia analityczne są wysyłane do Snowplow. Prawda, jeśli dla tej instancji włączone jest anonimowe śledzenie i dostępny jest kolektor Snowplow.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events. Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
pl: Wartość logiczna wskazująca, czy kolektor Snowplow jest dostępny do odbierania zdarzeń analitycznych. Należy ustawić za pomocą zmiennej środowiskowej w testach Cypress lub podczas lokalnego rozwoju.

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase. This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
pl: Unikalny identyfikator, który będzie używany w analityce Snowplow w celu zidentyfikowania tej instancji Metabase. Jest to ustawienie publiczne, ponieważ niektóre zdarzenia analityczne są wysyłane przed początkową konfiguracją.

en: check your host settings
pl: sprawdź ustawienia hosta

en: check your port settings
pl: sprawdź ustawienia portu

en: String representing a cron schedule
pl: Ciąg reprezentujący harmonogram crona

en: Must be a valid cron string not specifying a year
pl: Musi być prawidłowym ciągiem crona bez określenia roku

en: Value must be a string representing a cron schedule of format <seconds> <minutes> <hours> <day of month> <month> <day of week> <year>
pl: Wartość musi być ciągiem znaków reprezentującym harmonogram crona w formacie <sekundy> <minuty> <godziny> <dzień miesiąca> <miesiąc> <dzień tygodnia> <rok>

en: Using definitions:
    Metrics:
    {0}
    Filters:
    {1}
pl: Korzystanie z definicji:
    Metryka:
    {0}
    Filtry:
    {1}

en: Dimensions bindings:
    {0}
pl: Wymiary wiązań:
    {0}

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:
    {2}
pl: Dodawanie {0} kart do pulpitu nawigacyjnego {1}:
    {2}

en: System info:
     {0}
pl: Informacja o systemie:
     {0}

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database. When should Metabase automatically scan and cache field values?
pl: Metabaza może skanować wartości obecne w każdym polu w tej bazie danych, aby włączyć filtry pól wyboru w pulpitach i pytaniach. Może to wymagać nieco zasobów, zwłaszcza jeśli masz bardzo dużą bazę danych. Kiedy Metabase powinno automatycznie skanować i buforować wartości pól?

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase [Cloud IP addresses](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):
pl: Jeśli Twoja baza danych znajduje się za zaporą sieciową, może być konieczne zezwolenie na połączenia z naszej Metabazy [adresy IP chmury](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):

en: Unfold JSON Columns
pl: Rozwiń kolumny JSON

en: We unfold JSON columns into component fields.This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
pl: Rozwijamy kolumny JSON na pola komponentów. Ta opcja jest domyślnie włączona, ale możesz ją wyłączyć, jeśli wydajność jest niska.

en: Unable to rollback database check for model persistence
pl: Nie można wycofać sprawdzania bazy danych pod kątem trwałości modelu

en: Killed mysql process id {0} due to timeout.
pl: Zabity identyfikator procesu mysql {0} z powodu przekroczenia limitu czasu.

en: Undoing step `{0}` for db {1}
pl: Cofanie kroku `{0}` dla bazy danych {1}

en: Implicitly relative file paths are not allowed.
pl: Niejawnie względne ścieżki plików nie są dozwolone.

en: Looks like the Username or Password is incorrect.
pl: Wygląda na to, że nazwa użytkownika lub hasło są nieprawidłowe.

en: Looks like you forgot to enter your Password.
pl: Wygląda na to, że zapomniałeś wpisać hasła.

en: Database cannot be found.
pl: Nie można znaleźć bazy danych.

en: Looks like your Password is incorrect.
pl: Wygląda na to, że Twoje hasło jest nieprawidłowe.

en: Unsupported client SSL key type - are you using an RSA key?
pl: Nieobsługiwany typ klucza SSL klienta — czy używasz klucza RSA?

en: Looks like your Username is incorrect.
pl: Wygląda na to, że Twoja nazwa użytkownika jest nieprawidłowa.

en: check your username
pl: sprawdź swoją nazwę użytkownika

en: check your password
pl: sprawdź swoje hasło

en: Hmm, we couldn''t connect to the database. Make sure your Host and Port settings are correct
pl: Hmm, nie mogliśmy połączyć się z bazą danych. Upewnij się, że ustawienia hosta i portu są prawidłowe

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Username and Password.
pl: Nie udało się połączyć z hostem tunelu SSH. Sprawdź nazwę użytkownika i hasło.

en: check your database name settings
pl: sprawdź ustawienia nazwy bazy danych

en: Invalid client SSL key - did you select the correct file?
pl: Nieprawidłowy klucz SSL klienta — czy wybrałeś właściwy plik?

en: please enable SSL
pl: proszę włączyć SSL

en: Cycle detected resolving dependent visible-if properties for driver {0}: {1}
pl: Wykryto cykl rozwiązujący zależne właściwości widoczne, jeśli dla sterownika {0}: {1}

en: Server appears to require SSL - please enable SSL below
pl: Wygląda na to, że serwer wymaga SSL — włącz SSL poniżej

en: It looks like your Host is invalid. Please double-check it and try again.
pl: Wygląda na to, że Twój Host jest nieprawidłowy. Sprawdź to jeszcze raz i spróbuj ponownie.

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Host and Port.
pl: Nie udało się połączyć z hostem tunelu SSH. Sprawdź hosta i port.

en: check your connection string
pl: sprawdź parametry połączenia

en: Looks like the Database name is incorrect.
pl: Wygląda na to, że nazwa bazy danych jest nieprawidłowa.

en: The email address you want to use for the sender of emails.
pl: Adres e-mail, którego chcesz używać jako nadawcy wiadomości e-mail.

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address. You can have multiple reply-to email addresses, just separate them with a comma.
pl: Adres e-mail, na który mają trafiać odpowiedzi, jeśli jest inny niż adres nadawcy. Możesz mieć wiele adresów e-mail odpowiedzi, po prostu oddziel je przecinkami.

en: The name you want to use for the sender of emails.
pl: Nazwa, której chcesz używać jako nadawcy wiadomości e-mail.

en: [{0}] Model cache refresh failed for {1}
pl: [{0}] Odświeżenie pamięci podręcznej modelu nie powiodło się dla {1}

en: Google Sign-In token appears to be incorrect. Double check that it matches in Google and Metabase.
pl: Wygląda na to, że token logowania Google jest nieprawidłowy. Dokładnie sprawdź, czy pasuje w Google i Metabase.

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot. Please use a new Slack app integration instead.
pl: Przestarzały token API Slack do łączenia bota Metabase Slack. Zamiast tego użyj nowej integracji aplikacji ze Slackiem.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app. This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
pl: Token OAuth użytkownika bota do łączenia aplikacji Metabase Slack. Powinno to być używane we wszystkich nowych integracjach ze Slackiem, począwszy od Metabase v0.42.0.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid. Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
pl: Czy bieżący token aplikacji Slack, jeśli jest ustawiony, jest prawidłowy. Ustaw na „false”, jeśli żądanie API Slack zwróci błąd uwierzytelniania.

en: Error normalizing query: {0}
pl: Błąd normalizacji zapytania: {0}

en: Error canonicalizing query: {0}
pl: Błąd kanonizacji zapytania: {0}

en: Invalid MBQL clause: {0}
pl: Nieprawidłowa klauzula MBQL: {0}

en: Error normalizing form: {0}
pl: Błąd normalizacji formularza: {0}

en: {0} is not a valid temporal unit for {1}; not adding to clause {2}
pl: {0} nie jest prawidłową jednostką czasową dla {1}; nie dodaje do klauzuli {2}

en: {0}''s Personal Collection
pl: Osobista kolekcja użytkownika {0}

en: Full FieldValues shouldn't have hash_key.
pl: Pełne wartości FieldValues nie powinny mieć hash_key.

en: Invalid field-values type.
pl: Nieprawidłowy typ wartości pól.

en: Advanced FieldValues requires a hash_key.
pl: Advanced FieldValues wymaga klucza hash_key.

en: Can't update type or hash_key for a FieldValues.
pl: Nie można zaktualizować typu lub hash_key dla FieldValues.

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces. We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
pl: Aby nazwy tabel i pól były bardziej przyjazne dla człowieka, Metabase zastąpi w nich myślniki i podkreślenia spacjami. Zamienimy każde słowo na wielką literę, więc „last_visited_at” zmieni się w „Last Visited at”.

en: :parameters must be a sequence of maps with :id and :type keys
pl: :parametry muszą być sekwencją map z :id i :type keys

en: :parameter_mappings must be a sequence of maps with :parameter_id and :type keys
pl: :parameter_mappings musi być sekwencją map z :parameter_id i :type keys

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date. Please fetch new data and try again.
pl: Wygląda na to, że ktoś inny zmienił uprawnienia, a Twoje dane są nieaktualne. Pobierz nowe dane i spróbuj ponownie.

en: You cannot update a permissions entry! Delete it and create a new one.
pl: Nie możesz zaktualizować wpisu uprawnień! Usuń go i utwórz nowy.

en: This will replace “Lato” as the font family.
pl: Zastąpi to „Lato” jako rodzinę czcionek.

en: cron syntax string to schedule refreshing persisted models.
pl: ciąg składni cron do planowania odświeżania utrwalonych modeli.

en: The startup time in milliseconds
pl: Czas uruchamiania w milisekundach

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries. It won''t affect most SQL queries, although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
pl: Wpłynie to na takie rzeczy, jak grupowanie według tygodnia lub filtrowanie w zapytaniach GUI. Nie wpłynie to na większość zapytań SQL, chociaż służy do ustawiania zmiennej sesji WEEK_START w Snowflake.

en: Tell us where to find the file for each font weight. You don’t need to include all of them, but it’ll look better if you do.
pl: Powiedz nam, gdzie znaleźć plik dla każdej grubości czcionki. Nie musisz uwzględniać ich wszystkich, ale będzie wyglądać lepiej, jeśli to zrobisz.

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts. Users can individually override this default language from their own account settings.
pl: Domyślny język dla wszystkich użytkowników w interfejsie użytkownika Metabazy, systemowych wiadomościach e-mail, impulsach i alertach. Użytkownicy mogą indywidualnie zmienić ten domyślny język w ustawieniach swojego konta.

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added. Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
pl: Czy wprowadzający mod powinien być wyświetlany po dodaniu następnego połączenia z bazą danych. Wartość domyślna to false, jeśli jakakolwiek inna niż domyślna baza danych zakończyła już synchronizację dla tej instancji.

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here. So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
pl: Aby określić, jak długo wynik każdego zapisanego pytania powinien pozostać w pamięci podręcznej, bierzemy średni czas wykonania zapytania i mnożymy go przez to, co tutaj wprowadzisz. Jeśli więc wykonanie zapytania zajmuje średnio 2 minuty, a w mnożniku wprowadzisz 10, jego wpis w pamięci podręcznej będzie trwał przez 20 minut.

en: Default page to show people when they log in.
pl: Domyślna strona pokazująca osoby po zalogowaniu.

en: Message to show while a query is running.
pl: Komunikat do wyświetlenia, gdy zapytanie jest uruchomione.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects, and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
pl: Ten adres URL jest używany do tworzenia linków w wiadomościach e-mail, przekierowań uwierzytelniania oraz w niektórych scenariuszach osadzania, więc jego zmiana może spowodować uszkodzenie funkcjonalności lub uniemożliwić dostęp do tej instancji.

en: Invalid font {0}
pl: Nieprawidłowa czcionka {0}

en: Enables Metabot character on the home page
pl: Włącza postać Metabota na stronie głównej

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag with the ID {1} or name {2}.
pl: Nieprawidłowy parametr: Karta {0} nie ma tagu szablonu o identyfikatorze {1} lub nazwie {2}.

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a parameter with the ID {1}.
pl: Nieprawidłowy parametr: Karta {0} nie ma parametru o identyfikatorze {1}.

en: Invalid parameter: missing id
pl: Nieprawidłowy parametr: brak identyfikatora

en: Found substitute cached query for card {0} from {1}.{2}
pl: Znaleziono zastępcze zapytanie w pamięci podręcznej dla karty {0} z {1}.{2}

en: Base-64 encoded public key for this site''s SSL certificate. Specify this to enable HTTP Public Key Pinning. See {0} for more information.
pl: Klucz publiczny zakodowany algorytmem Base-64 dla certyfikatu SSL tej witryny. Określ tę opcję, aby włączyć przypinanie klucza publicznego HTTP. Zobacz {0}, aby uzyskać więcej informacji.

en: Error in api/health database check
pl: Błąd podczas sprawdzania bazy danych API/zdrowia

en: Deleted {0} expired advanced fieldvalues
pl: Usunięto {0} wygasłe zaawansowane wartości pól

en: Task scheduler initialized into standby mode.
pl: Harmonogram zadań zainicjowany w tryb gotowości.

en: Scheduler not initialized but `start-scheduler!` called. Please call `init-scheduler!` before attempting to start.
pl: Harmonogram nie został zainicjowany, ale wywołano `start-scheduler!`. Przed próbą uruchomienia wywołaj polecenie „init-scheduler!”.

en: Task scheduler started
pl: Harmonogram zadań został uruchomiony

en: Finished persisted model refresh task for Database {0} with {1} successes and {2} errors.
pl: Zakończono utrwalone zadanie odświeżania modelu dla bazy danych {0} z {1} sukcesami i {2} błędami.

en: Attempting to refresh persisted model {0}.
pl: Próba odświeżenia utrwalonego modelu {0}.

en: Error updating database {0} for randomized schedules
pl: Błąd podczas aktualizowania bazy danych {0} dla losowych harmonogramów

en: Updated default schedules for {0} databases
pl: Zaktualizowano domyślne harmonogramy dla {0} baz danych

en: Resulting transforms do not conform to expectations.
    Expected: {0}
pl: Otrzymane przekształcenia nie są zgodne z oczekiwaniami.
    Oczekiwane: {0}

en: parameter must be a map with :id and :type keys
pl: parametr musi być mapą z :id i :type keys

en: parameter_mapping must be a map with :parameter_id and :target keys
pl: parametr_mapping musi być mapą z :parameter_id i :target keys

en: String must be a valid 21-character NanoID string.
pl: Ciąg musi być prawidłowym 21-znakowym ciągiem NanoID.

en: Error parsing {0}:
    {1}
pl: Błąd parsowania {0}:
    {1}

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages. A hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string) is strongly recommended.
pl: Ciąg używany do inicjowania klucza prywatnego używanego do sprawdzania poprawności komunikatów JWT. Zdecydowanie zaleca się 256-bitowy klucz zakodowany szesnastkowo (tj. 64-znakowy ciąg).

en: SSO is trying to do an open redirect to an untrusted site
pl: Logowanie jednokrotne próbuje wykonać otwarte przekierowanie do niezaufanej witryny

en: {0} active filter | {0} active filters
pl[0]: {0} filtr aktywny
pl[1]: {0} aktywne filtry
pl[2]: {0} aktywnych filtrów
pl[3]: {0} aktywnych filtrów

en: minutes
pl: minuty

en: Timeout must be greater than 0
pl: Timeout musi być większy niż 0

en: Show this on the home and login pages
pl: Pokaż to na stronie głównej i stronie logowania

en: Search for a column...
pl: Szukajcie kolumny...

en: This table hasn’t been synced yet
pl: Ta tabela nie została jeszcze zsynchronizowana

en: It was automatically marked as Hidden during the initial sync of this database. Do you want to make it queryable and sync it?
pl: Został on automatycznie oznaczony jako Ukryty podczas początkowej synchronizacji tej bazy danych. Czy chcesz uczynić ją możliwą do odpytywania i zsynchronizować ją?

en: Change to Queryable and sync it
pl: Zmienić na Queryable i zsynchronizować

en: Filter down to a segment
pl: Filtrowanie w dół do segmentu

en: Clear all filters
pl: Wyczyść wszystkie filtry

en: Apply Filters
pl: Zastosuj filtry

en: Filter {0} by
pl: Filtr {0} przez

en: Filter segments
pl: Segmenty filtracyjne

en: ⚠️ We couldn't process payment for your account. Please {0} to avoid service interruptions.
pl: ⚠️ Nie mogliśmy przetworzyć płatności dla Twojego konta. Proszę {0}, aby uniknąć przerw w świadczeniu usług.

en: review your payment settings
pl: przejrzeć ustawienia płatności

en: ⚠️ Pro features won’t work right now due to lack of payment. {0} to restore Pro functionality.
pl: ⚠️ Funkcje Pro nie będą teraz działać z powodu braku płatności. {0}, aby przywrócić funkcjonalność Pro.

en: Review your payment settings
pl: Sprawdź swoje ustawienia płatności

en: Session timeout
pl: Limit czasu sesji

en: Time before inactive users are logged out.
pl: Czas zanim nieaktywni użytkownicy zostaną wylogowani.

en: Lighthouse illustration
pl: Ilustracja latarni morskiej

en: Variable to map to
pl: Zmienna, na którą należy mapować

en: You can connect widgets to {{variables}} in text cards.
pl: Możesz połączyć widżety z {{zmiennymi}} w kartach tekstowych.

en: If you have a PEM SSL client key, you can convert that key to the PKCS-8/DER format using OpenSSL. {0}.
pl: Jeśli masz klucz klienta PEM SSL, możesz przekonwertować ten klucz do formatu PKCS-8/DER za pomocą OpenSSL. {0}.

en: You can use Markdown here, and include variables {{like_this}}
pl: Możesz użyć tutaj Markdown i dołączyć zmienne {{jak_this}}.

en: Prometheus web-server shut down
pl: Wyłączenie serwera Prometheus

en: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT value of ''{0}'' is not parseable as an integer.
pl: Wartość MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT o wartości ''{0}'' nie jest parsowana jako liczba całkowita.

en: C3P0 Max pool size
pl: C3P0 Maksymalny rozmiar puli

en: Port to serve prometheus metrics from. If set, prometheus collectors are registered and served from `localhost:<port>/metrics`.
pl: Port, z którego mają być serwowane metryki prometheusa. Jeśli ustawione, kolektory prometheusa są rejestrowane i serwowane z `localhost:<port>/metrics`.

en: C3P0 Number of idle connections
pl: C3P0 Liczba nieaktywnych połączeń

en: Error stopping prometheus web-server
pl: Błąd zatrzymania serwera WWW prometheusa

en: C3P0 Number of connections
pl: C3P0 Liczba połączeń

en: Failed to initialize Prometheus on port {0}
pl: Failed to initialize Prometheus on port {0}.

en: Starting prometheus metrics web-server on port {0}
pl: Uruchomienie serwera webowego prometheus metrics na porcie {0}.

en: C3P0 Minimum pool size
pl: C3P0 Minimalna wielkość puli

en: Unrecognized measurement {0} in prometheus stats
pl: Nierozpoznany pomiar {0} w statystykach prometeusza

en: C3P0 Number of busy connections
pl: C3P0 Liczba zajętych połączeń

en: Starting prometheus metrics collector
pl: Uruchomienie kolektora metryk prometheusa

en: Attempting to set up prometheus metrics web-server with no web-server port provided
pl: Próba skonfigurowania serwera webowego prometheus metrics bez podanego portu serwera webowego

en: Attempting to set up prometheus metrics with no web-server port provided
pl: Próba skonfigurowania metryki prometheusa bez podanego portu serwera WWW

en: Metadata not ready in {0} minutes, abandoning
pl: Metadane nie będą gotowe za {0} minut, porzucenie

en: Metadata updated asynchronously for card {0}
pl: Metadane zaktualizowane asynchronicznie dla karty {0}

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because no metadata
pl: Nie aktualizuje metadanych asynchronicznie dla karty {0}, ponieważ brak metadanych

en: Metadata not available soon enough. Saving card {0} and asynchronously updating metadata
pl: Metadane nie są dostępne wystarczająco szybko. Zapisanie karty {0} i asynchroniczna aktualizacja metadanych

en: Cannot refresh an archived model
pl: Nie można odświeżyć zarchiwizowanego modelu

en: Cannot refresh a non-model question
pl: Nie można odświeżyć pytania nie będącego modelem

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because query has changed
pl: Nie aktualizuje metadanych asynchronicznie dla karty {0}, ponieważ zapytanie zostało zmienione

en: Metadata not available soon enough. Saving new card and asynchronously updating metadata
pl: Metadane nie są dostępne wystarczająco szybko. Zapisywanie nowej karty i asynchroniczne aktualizowanie metadanych

en: Matching style for native query editor's autocomplete. Can be "substring", "prefix", or "off". Larger instances can have performance issues matching using substring, so can use prefix matching,  or turn autocompletions off.
pl: Styl dopasowania dla autouzupełniania natywnego edytora zapytań. Może to być "substring", "prefix" lub "off". Większe instancje mogą mieć problemy z wydajnością przy dopasowywaniu za pomocą podciągu, więc mogą używać dopasowania za pomocą prefiksu lub wyłączyć autouzupełnianie.

en: Invalid `native-query-autocomplete-match-style` option
pl: Nieprawidłowa opcja `native-query-autocomplete-match-style`.

en: Custom GeoJSON is not enabled
pl: Niestandardowy GeoJSON nie jest włączony

en: Whether or not the use of custom GeoJSON is enabled.
pl: Czy użycie niestandardowego GeoJSON jest włączone, czy nie.

en: Editing first name is not allowed for SSO users.
pl: Edycja imienia nie jest dozwolona dla użytkowników SSO.

en: Editing last name is not allowed for SSO users.
pl: Edycja nazwiska nie jest dozwolona dla użytkowników SSO.

en: Setting up prometheus metrics
pl: Konfigurowanie metryk prometeusza

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER)
pl: Klucz klienta SSL (PKCS-8/DER)

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address.
pl: Adres e-mail, na który mają trafiać odpowiedzi, jeśli jest inny niż adres nadawcy.

en: Display the lighthouse illustration on the home and login pages.
pl: Wyświetl ilustrację latarni morskiej na stronie głównej i stronie logowania.

en: Cached token status for premium features. This is to avoid an API request on the the first page load.
pl: Stan tokena w pamięci podręcznej dla funkcji premium. Ma to na celu uniknięcie żądania API przy pierwszym wczytaniu strony.

en: Time before inactive users are logged out. By default, sessions last indefinitely.
pl: Czas zanim nieaktywni użytkownicy zostaną wylogowani. Domyślnie sesje trwają w nieskończoność.

en: Reached recursion limit of {0} in "apply-sandboxing" middleware
pl: Osiągnięto limit rekurencji {0} w oprogramowaniu pośrednim "apply-sandboxing"

en: Johnny
pl: Jan

en: Appleseed
pl: Kowalski

en: Sign in with username or email
pl: Zaloguj się za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail

en: No models found
pl: Nie znaleziono modeli

en: Create new model
pl: Utwórz nowy model

en: There are no actions for this model
pl: Brak akcji dla tego modelu

en: Create new action
pl: Utwórz nową akcję

en: Page
pl: Strona

en: Exit app
pl: Wyjdź

en: {0} connections
pl: {0} połączeń

en: Turn into an action
pl: Zamień w akcję

en: Assign an action
pl: Przypisz akcję

en: Edit {0}
pl: Edytuj {0}

en: List
pl: Lista

en: Edit button
pl: Przycisk edycji

en: Delete button
pl: Przycisk usuwania

en: Bulk actions
pl: Akcje wsadowe

en: Options
pl: Opcje

en: Variant
pl: Wariant

en: Basic
pl: Podstawowy

en: Info
pl: Informacje

en: Link to {{bird_id}}
pl: Link do {{bird_id}}

en: Launch app
pl: Uruchom aplikację

en: Add a {0} to the page
pl: Dodaj {0} do strony

en: button
pl: przycisk

en: form
pl: formularz

en: Change button type
pl: Zmień typ przycisku

en: What type of button do you want to add?
pl: Jaki typ przycisku chcesz dodać?

en: Perform action
pl: Wykonaj akcję

en: Explore
pl: Badaj

en: Used by
pl: Użyty przez

en: Schema
pl: Schemat

en: {0} model | {0} models
pl[0]: {0} model
pl[1]: {0} modeli
pl[2]: {0} modeli
pl[3]: {0} modeli

en: Unknown type
pl: Nieznany typ

en: Embed in your application
pl: Osadź w swojej aplikacji

en: Add this {0} to your application server code. You’ll be able to preview the way it looks and behaves before making it securely visible for your users.
pl: Dodaj {0} do kodu aplikacji. Będziesz mieć możliwość podglądu, jak wygląda i zachowuje się, zanim zrobisz to bezpiecznie widoczne dla swoich użytkowników.

en: Set up
pl: Skonfiguruj

en: Too many rows for a detail view
pl: Za dużo wierszy dla widoku szczegółowego

en: Delete?
pl: Usunąć?

en: This can't be undone.
pl: Tego nie można cofnąć.

en: Nothing to order
pl: Nic do zamówienia

en: New Action
pl: Nowa Akcja

en: New action
pl: Nowa akcja

en: Save action
pl: Zapisz akcję

en: Click me
pl: Kliknij mnie

en: Action
pl: Akcja

en: Action Form Display
pl: Wyświetlanie formularza akcji

en: Form
pl: Formularz

en: Button
pl: Przycisk

en: Primary
pl: Podstawowy

en: Danger
pl: Niebezpiczny

en: Borderless
pl: Bez obramowania

en: New App
pl: Nowa Aplikacja

en: Result: {0}
pl: Wynik: {0}

en: Save and enable
pl: Zapisz i włącz

en: {0} rows
pl: {0} wierszy

en: This channel shouldn't really be used by anyone — we'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions (it's a Slack requirement).
pl: Ten kanał tak naprawdę nie powinien być używany przez nikogo — prześlemy tutaj wykresy i tabele przed wysłaniem subskrypcji pulpitu (jest to wymóg Slack).

en: an action button
pl: przycisk akcji

en: Execute an action
pl: Wykonaj akcję

en: Pick a question…
pl: Wybierz pytanie…

en: Pick a dashboard…
pl: Wybierz pulpit…

en: Pick a page to link to
pl: Wybierz stronę, do której chcesz utworzyć link

en: Pick a page…
pl: Wybierz stronę...

en: This model does not have any actions yet.
pl: Ten model nie ma jeszcze żadnych akcji.

en: Enable implicit actions
pl: Włącz niejawne akcje

en: Create a new action
pl: Utwórz nową akcję

en: Contact
pl: Kontakt

en: Backing table
pl: Tabela pomocnicza

en: Relationships
pl: Relacje

en: This model is not used by any questions yet.
pl: Ten model nie jest jeszcze używany przez żadne pytania.

en: Create a new question
pl: Utwórz nowe pytanie

en: New page
pl: Nowa strona

en: Edit options
pl: Edytuj opcje

en: To start creating a form, write your query on the left with {{ parameter_names }}.
pl: Aby rozpocząć tworzenie formularza, wpisz zapytanie po lewej stronie za pomocą {{ parameter_names }}.

en: They'll show up as form fields here
pl: Pojawią się tutaj jako pola formularza

en: Enter one option per line
pl: Wprowadź jedną opcję w wierszu

en: Press enter to add another option
pl: Naciśnij Enter, aby dodać kolejną opcję

en: Placeholder text
pl: Tekst zastępczy

en: Required
pl: Wymagany

en: Default Value
pl: Wartość domyślna

en: Generate key
pl: Utwórz klucz

en: Takes a datetime and returns an integer with the number of the year.
pl: Przyjmuje datę i zwraca liczbę całkowitą z numerem roku.

en: The datetime column.
pl: Kolumna daty.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-4) with the number of the quarter in the year.
pl: Przyjmuje datę i zwraca liczbę całkowitą (1-4) z numerem kwartału w roku.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-12) with the number of the month in the year.
pl: Przyjmuje datę i zwraca liczbę całkowitą (1-12) z numerem miesiąca w roku.

en: mode
pl: tryb

en: Extracts the week of the year as an integer..
pl: Wyodrębnia tydzień roku jako liczbę całkowitą..

en: The name of the column with your date or datetime value..
pl: Nazwa kolumny z wartością daty lub daty i godziny..

en: Optional. The default is "ISO".
    - ISO: Week 1 starts on the Monday before the first Thursday of January.
    - US: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on Sunday.
    - Instance: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on the day defined in your Metabase localization settings.
pl: Opcjonalny. Wartość domyślna to "ISO".
    - ISO: Tydzień 1 rozpoczyna się w poniedziałek przed pierwszym czwartkiem stycznia.
    - USA: Tydzień 1 rozpoczyna się 1 stycznia. Wszystkie pozostałe tygodnie rozpoczynają się w niedzielę.
    - Przykład: Tydzień 1 rozpoczyna się 1 stycznia. Wszystkie pozostałe tygodnie rozpoczynają się w dniu określonym w ustawieniach lokalizacji Metabase.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-31) with the number of the day of the month.
pl: Pobiera datę i zwraca liczbę całkowitą (1-31) z numerem dnia miesiąca.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-7) with the number of the day of the week.
pl: Pobiera datę i zwraca liczbę całkowitą (1-7) z numerem dnia tygodnia.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-23) with the number of the hour. No AM/PM.
pl: Pobiera datę i zwraca liczbę całkowitą (0-23) a numerem godziny. Brak obsługi AM/PM.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the minute in the hour.
pl: Pobiera datę i zwraca liczbę całkowitą (0-59) z liczbą minut w godzinie.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the seconds in the minute.
pl: Pobiera datę i zwraca liczbę całkowitą (0-59) z liczbą sekund w minucie.

en: amount
pl: ilość

en: unit
pl: jednostka

en: Adds some units of time to a date or timestamp value.
pl: Dodaje jednostki czasu do wartości daty lub znacznika czasu.

en: The column with your date or timestamp values.
pl: Kolumna z wartościami dat lub znaczników czasu.

en: The number of units to be added.
pl: Liczba jednostek do dodania.

en: "year", "month", "quarter", "day", "hour", "minute", "second" or "millisecond".
pl: "rok", "miesiąc", "kwartał", "dzień", "godzina", "minuta", "sekunda" lub "milisekunda".

en: Subtracts some units of time to a date or timestamp value.
pl: Odejmuje jednostki czasu do wartości daty lub znacznika czasu.

en: The number of units to be subtracted.
pl: Liczba jednostek do odjęcia.

en: Missing wiget label: {0}
pl: Brak etykiety widżetu: {0}

en: My new fantastic action
pl: Moja nowa fantastyczna akcja

en: Model it's saved in
pl: Model, w którym jest zapisany

en: Successfully created a new {0}
pl: Pomyślnie utworzono nowy {0}

en: Something went wrong while deleting the row
pl: Coś poszło nie tak podczas usuwania wiersza

en: Something went wrong while updating
pl: Coś poszło nie tak podczas aktualizacji

en: Successfully updated {0} records
pl: Pomyślnie zaktualizowano {0} rekordów

en: Something went wrong while deleting
pl: Coś poszło nie tak podczas usuwania

en: Successfully deleted {0} records
pl: Pomyślnie usunięto {0} rekordów

en: Successfully executed the action
pl: Akcja została pomyślnie wykonana

en: Successfully saved
pl: Pomyślnie zapisane

en: Successfully deleted
pl: Pomyślnie usunięte

en: Success! The action returned: {0}
pl: Powodzenie! Akcja zwróciła: {0}

en: Something went wrong while executing the action
pl: Coś poszło nie tak podczas wykonywania akcji

en: App
pl: Aplikacja

en: This is an action now.
pl: To jest akcja teraz.

en: Public channel to store image files
pl: Kanał publiczny do przechowywania plików graficznych

en: All values ({0})
pl: Wszystkie wartości ({0})

en: Other ({0})
pl: Inne ({0})

en: date
pl: data

en: category
pl: kategoria

en: long text
pl: długi tekst

en: dropdown
pl: lista rozwijana

en: inline select
pl: wybór wbudowany

en: date + time
pl: data + czas

en: month + year
pl: miesiąc + rok

en: quarter + year
pl: kwartał + rok

en: Option One
pl: Opcja pierwsza

en: Option Two
pl: Opcja druda

en: Option Three
pl: Opcja trzecia

en: New Model
pl: Nowy model

en: question
pl: zapytanie

en: table
pl: tabela

en: page
pl: strona

en: Archive this page?
pl: Archiwizuj tą stronę?

en: First, save your model
pl: Najpierw zapisz swój model

en: Save model
pl: Zapisz model

en: What is the name of your question?
pl: Jaka jest nazwa Twego pytania?

en: What is the name of your model?
pl: Jaka jest nazwa Twojego modelu?

en: Add a date variable to this question to connect it to a dashboard filter.
pl: Dodaj zmienną daty do tego pytania, aby połączyć ją z filtrem pulpitu.

en: Add a number variable to this question to connect it to a dashboard filter.
pl: Dodaj zmienną liczbową do tego pytania, aby połączyć ją z filtrem pulpitu.

en: Add a string variable to this question to connect it to a dashboard filter.
pl: Dodaj zmienną tekstową do tego pytania, aby połączyć ją z filtrem pulpitu.

en: Add a variable to this question to connect it to a dashboard filter.
pl: Dodaj zmienną do tego pytania, aby połączyć ją z filtrem pulpitu.

en: What is the name of your page?
pl: Jaka jest nazwa Twojej strony?

en: Is Write
pl: Czy pisać

en: Write questions can be used for experimental actions.
pl: Pisanie pytań może być wykorzystane do działań eksperymentalnych.

en: created a subscription
pl: utworzono subskrypcję

en: deleted a subscription
pl: usunięto subskrypcję

en: Use the notebook editor
pl: Użyj edytora

en: This automatically inherits metadata from your source tables, and gives your models drill-through.
pl: To automatycznie dziedziczy metadane z tabel źródłowych i zapewnia drążenie modeli.

en: Use a native query
pl: Użyj zapytania natywnego

en: You can always fall back to a SQL or native query, which is a bit more manual.
pl: Zawsze możesz wrócić do zapytania SQL lub zapytania natywnego.

en: What's a model?
pl: Co to jest model?

en: Your page is ready
pl: Twoja strona jest gotowa

en: Action button
pl: Przycisk akcji

en: Move dashboard to…
pl: Przenieś pulpit do...

en: Remove this card?
pl: Usunąć tą kartę?

en: Would you like to be notified when this page is done loading?
pl: Czy chcesz otrzymać powiadomienie, gdy ta strona zostanie wczytana?

en: Apps
pl: Aplikacje

en: Pages
pl: Strony

en: Users can pick
pl: Użytkownicy mogą wybierać

en: Multiple values
pl: Wiele wartości

en: A single value
pl: Pojedyncza wartość

en: Your model won't be created.
pl: Twój model nie zostanie utworzony.

en: Discard
pl: Odrzuć

en: Question in {0}
pl: Pytanie w {0}

en: Abbreviate days and months
pl: Skracanie dni i miesięcy

en: dollars
pl: dolarów

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the {1}-axis, the values will be summed.
pl: "{0}" jest polem niezagregowanym: jeśli ma więcej niż jedną wartość w punkcie na osi {1}, wartości zostaną zsumowane.

en: Column with steps
pl: Kolumna z krokami

en: Select a region
pl: Wybierz region

en: Custom map
pl: Własna mapa

en: Rows
pl: Wiersze

en: Measures
pl: Miary

en: Sort Order
pl: Kolejność sortowania

en: Pivot table
pl: Tabela przestawna

en: This has been set by the {0} environment variable.
pl: Zostało to ustawione przez zmienną środowiskową {0}.

en: This page is looking empty.
pl: Ta strona wygląda na pustą.

en: location
pl: lokalizacja

en: time
pl: czas

en: Sum over time
pl: Suma w czasie

en: Display type
pl: Wyświetl typ

en: Y-axis position
pl: Pozycja osi Y

en: No breakouts are enabled
pl: Żadne podziały nie są włączone

en: It is not possible to use the Log scale for a stacked percentage chart
pl: Nie jest możliwe użycie skali logarytmicznej dla skumulowanego wykresu procentowego

en: Column value
pl: Wartość kolumny

en: Add series breakout
pl: Dodaj podział serii

en: Add another series
pl: Dodaj kolejną serię

en: Auto formatting
pl: Automatyczne formatowanie

en: Scale
pl: Skala

en: Show lines and marks
pl: Pokaż linie i znaczniki

en: Split y-axis when necessary
pl: W razie potrzeby podziel oś Y

en: Show label
pl: Pokaż etykietę

en: Show data labels
pl: Pokaż etykiety danych

en: Auto x-axis range
pl: Automatyczny zakres osi X

en: Value labels formatting
pl: Formatowanie etykiet wartości

en: Action {0} is not supported for {1} Databases.
pl: Akcja {0} nie jest obsługiwana w przypadku baz danych {1}.

en: {0} Database {1} does not support actions.
pl: {0} baza danych {1} nie obsługuje akcji.

en: Unknown Action {0}. Valid Actions are: {1}
pl: Nieznana akcja {0}. Poprawne akcje to: {1}

en: Whether to enable using the new experimental Actions for a specific Database.
pl: Czy włączyć używanie nowych eksperymentalnych akcji dla określonej bazy danych.

en: Actions are not enabled for Database {0}.
pl: Akcje nie są włączone dla bazy danych {0}.

en: Missing primary key parameter: {0}
pl: Brakujący klucza główny: {0}

en: Error executing Action: {0}
pl: Błąd podczas wykonywania akcji: {0}

en: Must execute implicit action on a table with a single primary key.
pl: Musi wykonać niejawną akcję na tabeli z pojedynczym kluczem głównym.

en: No Card found for Action {0}.
pl: Nie znaleziono karty dla akcji {0}.

en: No destination parameter found for id {0}. Found: {1}
pl: Nie znaleziono parametru docelowego dla id {0}. Znaleziono: {1}

en: Unknown action type {0}.
pl: Nieznany typ akcji {0}.

en: Cannot execute Action {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
pl: Nie można wykonać akcji {0}: karta {1} nie jest oznaczona jako `is_write`

en: Cannot execute implicit action on a table with ambiguous column names.
pl: Nie można wykonać niejawnej akcji na tabeli z niejednoznacznymi nazwami kolumn.

en: No destination parameter found for {0}. Found: {1}
pl: Nie znaleziono parametru docelowego dla {0}. Znaleziono: {1}

en: Implicit parameters must be provided.
pl: Należy podać parametry niejawne.

en: Cannot call the service: missing required parameters: {0}
pl: Nie można wywołać usługi: brak wymaganych parametrów: {0}

en: Too many results returned: {0}
pl: Zwrócono zbyt wiele wyników: {0}

en: You cannot create an Alert for an is_write Card.
pl: Nie można utworzyć alertu dla karty is_write.

en: Detail
pl: Szczegóły

en: ← Back to list
pl: ← Powrót do listy

en: Table must have a single primary key: {0}
pl: Tabela musi mieć jeden klucz główny: {0}

en: A scaffold-target was not provided for Page: {0}
pl: Dla strony: {0} nie podano celu

en: Some tables could not be found. Given: {0} Found: {1}
pl: Nie można znaleźć niektórych tabel. Otrzymano: {0} Znaleziono: {1}

en: A scaffold-target was not provided for Card: {0}
pl: Dla karty: {0} nie podano celu

en: You cannot enable embedding for an is_write Card.
pl: Nie można włączyć osadzania dla karty is_write.

en: Saved Question is a Dataset.
pl: Zapisane pytanie to zbiór danych.

en: Cannot mark Saved Question as ''is_write'': {0}
pl: Nie można oznaczyć zapisanego pytania jako "is_write": {0}

en: Query must be a native query.
pl: Zapytanie musi być zapytaniem natywnym.

en: You cannot share an is_write Card.
pl: Nie możesz udostępnić karty is_write.

en: Write queries are only executable via the Actions API.
pl: Zapytania pisemne można wykonywać tylko za pośrednictwem API Actions.

en: Unable to connect to LDAP server with current settings
pl: Nie można połączyć się z serwerem LDAP przy bieżących ustawieniach

en: Is LDAP currently enabled?
pl: Czy LDAP jest obecnie włączony?

en: Cannot run query: MongoDB doesn''t support saved questions reference: {0}
pl: Nie można uruchomić zapytania: MongoDB nie obsługuje zapisanych pytań: {0}

en: violates foreign key constraint {0}
pl: narusza ograniczenie klucza obcego {0}

en: violates unique constraint {0}
pl: narusza ograniczenie unikalności {0}

en: {0} violates not-null constraint
pl: {0} narusza ograniczenie not-null

en: Error fetching field metadata for table {0}
pl: Błąd podczas pobierania metadanych dla tabeli {0}

en: sqlite doesn't support extract us week
pl: sqlite nie obsługuje wyodrębniania tygodnia

en: Rows have the wrong columns: expected {0}, but got {1}
pl: Wiersze mają nieprawidłowe kolumny: oczekiwano {0}, ale otrzymano {1}

en: Error(s) deleting rows.
pl: Błędy podczas usuwania wierszy.

en: Error(s) inserting rows.
pl: Błędy podczas wstawiania wierszy.

en: Error parsing SQL error message {0}: {1}
pl: Błąd podczas analizowania komunikatu o błędzie SQL {0}: {1}

en: Rows need to be unique: repeated rows {0}
pl: Wiersze muszą być unikalne: powtarzające się wiersze {0}

en: Sorry, this would update {0} rows, but you can only act on 1
pl: Przepraszamy, zaktualizowałoby to {0} wierszy, ale możesz działać tylko na 1

en: Error(s) updating rows.
pl: Błędy podczas aktualizowania wierszy.

en: Some rows have different sets of columns: {0}
pl: Niektóre wiersze mają różne zestawy kolumn: {0}

en: Cannot build filter clause: row cannot be empty.
pl: Nie można utworzyć filtra: wiersz nie może być pusty.

en: Invalid update row map: no non-PK columns. Got {0}, all of which are PKs.
pl: Nieprawidłowe zapytanie aktualizujące: brak kolumn innych niż klucze główne. Mam {0}, z których wszystkie to klucze główne.

en: Row is missing required primary key column. Required {0}; got {1}
pl: W wierszu brakuje wymaganej kolumny klucza głównego. Wymagane {0}; mam {1}

en: Sorry, this would delete {0} rows, but you can only act on 1
pl: Przepraszamy, ale to spowodowałoby usunięcie {0} wierszy, ale możesz działać tylko na 1

en: Error executing write query: {0}
pl: Błąd podczas wykonywania zapytania zapisu: {0}

en: Sqlite doesn't support extract isoweek
pl: Sqlite nie obsługuje ekstraktu isoweek

en: Client ID for Google Sign-In.
pl: Identyfikator klienta do logowania przez Google.

en: Is Google Sign-In configured?
pl: Czy skonfigurowano logowanie przez Google?

en: Google Sign-In is not configured. Please set the Client ID first.
pl: Logowanie przez Google nie jest skonfigurowane. Najpierw ustaw identyfikator klienta.

en: Is Google Sign-in currently enabled?
pl: Czy logowanie przez Google jest obecnie włączone?

en: Have the mandatory LDAP settings (host and user search base) been validated and saved?
pl: Czy obowiązkowe ustawienia LDAP (podstawa wyszukiwania hostów i użytkowników) zostały sprawdzone i zapisane?

en: Data apps are not enabled.
pl: Aplikacje danych nie są włączone.

en: A model made from a native SQL question cannot have a variable or field filter.
pl: Model utworzony na podstawie natywnego zapytania SQL nie może mieć filtru zmiennej ani pola.

en: You cannot add an is_write Card to a Dashboard.
pl: Nie można dodać karty is_write do Dashboard.

en: Error calculating raw hash: {0}
pl: Błąd obliczania surowego hasha: {0}

en: Error calculating hydrated hash: {0} is nil after hydrating {1}
pl: Błąd obliczania uwodnionego hasha: {0} jest zerowe po uwodnieniu {1}

en: Error calculating identity hash: {0}
pl: Błąd obliczania hasha tożsamości: {0}

en: Week
pl: Tydzień

en: No parameter mapping found for parameter {0}. Found: {1}
pl: Nie znaleziono mapowania parametrów dla parametru {0}. Znaleziono: {1}

en: Only native queries can be executed as write queries.
pl: Tylko zapytania natywne mogą być wykonywane jako zapytania do zapisu.

en: No Query Action found for Emitter {0}. Only Query Actions are supported at this point in time.
pl: Nie znaleziono akcji zapytania dla emitera {0}. W tym momencie obsługiwane są tylko akcje zapytania.

en: Cannot execute emitter {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
pl: Nie można wykonać emitora {0}: Karta {1} nie jest oznaczona jako `is_write`.

en: Error executing QueryEmitter: {0}
pl: Błąd wykonania QueryEmitter: {0}

en: Invalid session-type.
pl: Nieprawidłowy typ sesji.

en: This Quarter
pl: Ten kwartał

en: Database required of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
pl: Baza danych wymagana od {0} została zmieniona z „{1}” na „{2}”.

en: Metabase task scheduler disabled. Scheduled tasks will not be ran.
pl: Harmonogram zadań Metabazy wyłączony. Zaplanowane zadania nie zostaną uruchomione.

en: value must be a map with schema: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}
pl: wartość musi być mapą ze schematem: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}

en: {0} (optional)
pl: {0} (opcjonalnie)

en: Found config file at path {0}; Metabase will be initialized with values from this file
pl: Znaleziono plik konfiguracyjny w ścieżce {0}; Metabaza zostanie zainicjowana wartościami z tego pliku

en: Done initializing from file.
pl: Zakończono inicjowanie z pliku.

en: No config file found at path {0}
pl: Nie znaleziono pliku konfiguracyjnego w ścieżce {0}

en: Don''t know how to expand template form: {0}
pl: Nie wiem, jak rozwinąć formularz szablonu: {0}

en: Initializing {0} from config file...
pl: Inicjowanie {0} z pliku konfiguracyjnego...

en: Error parsing template string {0}: {1}
pl: Błąd podczas analizowania szablonu tekstowego {0}: {1}

en: Creating new {0} Database {1}
pl: Tworzenie nowej {0} bazy danych {1}

en: Updating Database {0} {1}
pl: Aktualizowanie bazy danych {0} {1}

en: Sync on database creation when initializing from file is disabled. Skipping sync.
pl: Synchronizacja podczas tworzenia bazy danych, gdy inicjowanie z pliku jest wyłączone. Pomijanie synchronizacji.

en: Ignoring unknown config section {0}.
pl: Ignorowanie nieznanej sekcji konfiguracji {0}.

en: Setting value for Setting {0}
pl: Wartość ustawienia dla ustawienia {0}

en: Setting setting values from config file
pl: Ustawianie wartości ustawień z pliku konfiguracyjnego

en: Updating User with email {0}
pl: Aktualizowanie użytkownika za pomocą adresu e-mail {0}

en: Creating the first User for this instance. The first user is always created as an admin.
pl: Tworzenie pierwszego użytkownika dla tej instancji. Pierwszy użytkownik jest zawsze tworzony jako administrator.

en: Creating new User {0} with email {1}
pl: Tworzenie nowego użytkownika {0} z adresem e-mail {1}

en: Invalid Collection ID(s). These Collections do not exist: {0}
pl: Nieprawidłowe identyfikatory kolekcji. Te kolekcje nie istnieją: {0}

en: Loading serialized Metabase files from {0}
pl: Wczytywanie serializowanych plików Metabazy z {0}

en: {0} tables have entity_id; expected to resolve the same number of models, but only got {1}
pl: {0} tabele mają identyfikator_encji; oczekiwano rozwiązania tej samej liczby modeli, ale otrzymano tylko {1}

en: Can't create new SAML user when SAML is not enabled
pl: Nie można utworzyć nowego użytkownika SAML, jeśli SAML nie jest włączony

en: Are the mandatory JWT settings configured?
pl: Czy skonfigurowano obowiązkowe ustawienia JWT?

en: Is SAML authentication configured and enabled?
pl: Czy skonfigurowano i włączono uwierzytelnianie SAML?

en: Is JWT authentication configured and enabled?
pl: Czy skonfigurowano i włączono uwierzytelnianie JWT?

en: Are the mandatory SAML settings configured?
pl: Czy skonfigurowano obowiązkowe ustawienia SAML?

en: Google Sign-in
pl: Logowanie Google

en: Only duplicate the dashboard
pl: Tylko powielanie pulpitu

en: If you check this, the cards in the duplicated dashboard will reference the original questions.
pl: Jeśli to zaznaczysz, karty w zduplikowanym pulpicie będą odnosić się do oryginalnych pytań.

en: Drill-through doesn’t work on SQL questions.
pl: Drill-through nie działa na pytaniach SQL.

en: Drill-through doesn’t work on native questions.
pl: Drill-through nie działa na pytaniach rodzimych.

en: Paused
pl: Wstrzymane

en: Pause
pl: Pauza

en: Resume
pl: CV

en: This will clear all your settings.
pl: Spowoduje to wyczyszczenie wszystkich ustawień.

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from one of the domains you specify here:
pl: Pozwól użytkownikom na samodzielną rejestrację, jeśli ich adres e-mail konta Google pochodzi z jednej z domen, które tutaj określisz:

en: Get the difference between two datetime values (datetime2 minus datetime1) using the specified unit of time.
pl: Uzyskaj różnicę pomiędzy dwoma wartościami datetime (datetime2 minus datetime1) używając określonej jednostki czasu.

en: created_at
pl: utworzony_at

en: shipped_at
pl: wysłany_na

en: The columns or expressions with your datetime values.
pl: Kolumny lub wyrażenia z twoimi wartościami datetime.

en: Choose from: "year", "month", "week", "day", "hour", "minute", or "second".
pl: Wybierz spośród: "rok", "miesiąc", "tydzień", "dzień", "godzina", "minuta" lub "sekunda".

en: Extracts the week of the year as an integer.
pl: Wyodrębnia tydzień roku jako liczbę całkowitą.

en: The name of the column with your date or datetime value.
pl: Nazwa kolumny z twoją datą lub wartością datetime.

en: target
pl: cel

en: source
pl: źródło

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
pl: Konwertuje strefę czasową kolumny daty lub timestampa.

en: The timezone you want to assign to your column.
pl: Strefa czasowa, którą chcesz przypisać do swojej kolumny.

en: (Optional) The current timezone of your column. The default timezone is your report timezone.
pl: (Opcjonalnie) Bieżąca strefa czasowa kolumny. Domyślną strefą czasową jest strefa czasowa raportu.

en: Missing widget label: {0}
pl: Brakująca etykieta widgetu: {0}

en: Save new question
pl: Zapisz nowe pytanie

en: Duplicate "{0}" and its questions
pl: Powielanie "{0}" i jego pytań

en: Duplicated {0}, but couldn't duplicate some questions
pl: Zduplikowano {0}, ale nie można było zduplikować niektórych pytań

en: No query provided so not querying for metadata
pl: Nie podano zapytania, więc nie zapytano o metadane

en: Reusing provided metadata
pl: Ponowne wykorzystanie dostarczonych metadanych

en: Querying for metadata and blending model metadata
pl: Wyszukiwanie metadanych i łączenie metadanych modelu

en: Querying for metadata
pl: Zapytanie o metadane

en: No copied card information found
pl: Nie znaleziono informacji o skopiowanej karcie

en: Only datetime, timestamp, or date types allowed. Found {0}
pl: Dozwolone są tylko typy datetime, timestamp lub date. Znaleziono {0}

en: MongoDB does not support parsing strings as dates. Try parsing to a datetime instead
pl: MongoDB nie obsługuje przetwarzania ciągów znaków jako dat. Spróbuj przetworzyć je na datetime

en: MongoDB does not support parsing strings as times. Try parsing to a datetime instead
pl: MongoDB nie obsługuje parsowania ciągów jako czasów. Spróbuj przetworzyć je na datetime

en: `timestamp with time zone` columns shouldn''t have a `source timezone`
pl: kolumny `timestamp with time zone` nie powinny mieć `source timezone`.

en: Error running step ''{0}'' for {1}
pl: Błąd uruchomienia kroku ''{0}'' dla {1}.

en: Backfilling entity_id for {0} rows of {1}
pl: Uzupełnianie entity_id dla {0} wierszy z {1}

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
    We support tz database time zone names.
    See the full list here: https://w.wiki/4Jx
pl: Konwersja strefy czasowej kolumny daty lub timestampa.
    Obsługujemy nazwy stref czasowych bazy danych tz.
    Zobacz pełną listę tutaj: https://w.wiki/4Jx

en: The current time zone. Only required for timestamps with no time zone.
pl: Bieżąca strefa czasowa. Wymagane tylko dla znaczników czasu bez strefy czasowej.

en: Show percentages
pl: Pokaż procenty

en: In legend
pl: W legendzie

en: On the chart
pl: Na wykresie

en: Error compiling HoneySQL form: {0}
pl: Błąd kompilacji formularza HoneySQL: {0}

en: Invalid HoneySQL form: {0}
pl: Nieprawidłowy formularz HoneySQL: {0}

en: input column already has a set timezone. Please remove the source parameter in convertTimezone.
pl: kolumna wejściowa ma już ustawioną strefę czasową. Proszę usunąć parametr source w convertTimezone.

en: input column doesn't have a set timezone. Please set the source parameter in convertTimezone to convert it.
pl: kolumna wejściowa nie ma ustawionej strefy czasowej. Proszę ustawić parametr źródłowy w convertTimezone, aby go przekonwertować.

en: Error reducing result rows: {0}
pl: Błąd redukujący wiersze wyników: {0}

en: Sample database could not be extracted to the plugins directory,which may result in slow startup times. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
pl: Nie udało się wyodrębnić przykładowej bazy danych do katalogu pluginów, co może powodować wolne uruchamianie. Proszę ustawić MB_PLUGINS_DIR na zapisywalny katalog i zrestartować Metabase.

en: Metabase config files require a Premium token with the :advanced-config feature.
pl: Pliki konfiguracyjne metabaz wymagają tokena Premium z funkcją :advanced-config.

[ctx: This is in the sidebar when creating or editing a dashboard subscription.]
en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
pl: Wykresy w subskrypcjach mogą wyglądać nieco inaczej niż wykresy w dashboardach.

[ctx: Seen when creating a new dashboard subscription.]
en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
pl: Odbiorcy zobaczą te dane tak samo jak Ty, niezależnie od ich uprawnień.

en: Model actions
pl: Akcje modelu

en: Allow actions from models created from this data to be run. Actions are able to read, write, and possibly delete data.
pl: Pozwól na uruchamianie akcji dla modeli utworzonych z tych danych. Akcje mają możliwość odczytu, zapisu i ewentualnie usuwania danych.

en: Note: Your database user will need write permissions.
pl: Uwaga: Twój użytkownik bazy danych musi mieć uprawnienia do zapisu.

en: Auto tracking schema
pl: Automatyczne śledzenie schematu

en: Remove mapping
pl: Usuń mapowanie

en: Remove mapping and members
pl: Usuń mapowanie i członków

en: Remove mapping and delete groups
pl: Usuń mapowanie i usuń grupy

en: Remove mapping and delete group
pl: Usuń mapowanie i usuń grupę

en: These groups' user memberships will no longer be synced with the directory server.
pl: Członkostwo użytkowników w tych grupach nie będzie już zsynchronizowane z serwerem katalogów.

en: This group's user membership will no longer be synced with the directory server.
pl: Członkostwo użytkowników w tej grupie nie będzie już zsynchronizowane z serwerem katalogów.

en: What should happen with the groups themselves in Metabase?
pl: Co powinno się stać z grupami w Metabase?

en: What should happen with the group itself in Metabase?
pl: Co powinno się stać z tą grupą w Metabase?

en: Remove this group mapping?
pl: Usunąć to mapowanie grupy?

en: Nothing, just remove the mapping
pl: Nic, po prostu usuń mapowanie

en: Also remove all group members (except from Admin)
pl: Usunąć również wszystkich członków grupy (z wyjątkiem administratora)

en: Also delete the groups (except Admin)
pl: Usunąć również grupy (z wyjątkiem administratora)

en: Also delete the group
pl: Usunąć również grupę

en: Delete this mapping?
pl: Usunąć to mapowanie?

en: Synchronize Group Memberships
pl: Synchronizuj członkostwo w grupach

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the directory server. If a group isn‘t mapped, its membership won‘t be synced.
pl: Mapowania pozwalają Metabase na automatyczne dodawanie i usuwanie użytkowników z grup na podstawie informacji o członkostwie dostarczonych przez serwer katalogowy. Jeśli grupa nie jest zmapowana, jej członkostwo nie będzie synchronizowane.

en: About mappings
pl: O mapowaniach

en: New mapping
pl: Nowe mapowanie

en: No mappings yet
pl: Brak jeszcze mapowań

en: An error occurred.
pl: Wystąpił błąd.

en: Unknown target
pl: Nieznany cel

en: This field is required
pl: To pole jest wymagane

en: Action Library
pl: Biblioteka akcji

en: Where should the values for '{0}' come from?
pl: Skąd powinny pochodzić wartości dla '{0}'?

en: You can either ask users to enter values, or use the value of a dashboard filter.
pl: Możesz poprosić użytkowników o podanie wartości lub użyć wartości filtru pulpitu.

en: Select an action to get started
pl: Wybierz akcję, aby rozpocząć

en: Outline
pl: Nakreśl

en: Ask the user
pl: Poproś użytkownika

en: This action has no parameters to map
pl: Ta akcja nie ma parametrów do mapowania

en: This action cannot be undone.
pl: Ta akcja nie może zostać cofnięta.

en: Action settings
pl: Ustawienia akcji

en: Make public
pl: Udostępnij publicznie

en: Creates a publicly shareable link to this action form.
pl: Tworzy publicznie udostępnialny link do tego formularza akcji.

en: Public action form URL
pl: Adres URL publicznego formularza akcji

en: Success message
pl: Komunikat o powodzeniu

en: Action ran successfully
pl: Akcja została pomyślnie uruchomiona

en: Build custom forms and business logic.
pl: Twórz niestandardowe formularze i logikę biznesową.

en: Actions let you write parameterized SQL that writes back to your database. Actions can be attached to buttons on dashboards to create custom workflows. You can even publicly share the parameterized forms they generate to collect data.
pl: Akcje pozwalają pisać parametryzowany SQL, który zapisuje dane w Twojej bazie danych. Akcje mogą być przypisane do przycisków na pulpitach, aby tworzyć niestandardowe procesy. Można nawet publicznie udostępniać generowane przez nie formularze parametryzowane, aby zbierać dane.

en: Here are a few ideas for what you can do with actions
pl: Oto kilka pomysłów na to, co można zrobić z akcjami

en: Create a customer feedback form and embed it on your website.
pl: Utwórz formularz opinii klienta i osadź go na swojej stronie internetowej.

en: Mark the customer you’re viewing in a dashboard as a VIP.
pl: Oznacz klienta, którego przeglądasz w pulpicie jako VIP.

en: Let team members remove redundant data.
pl: Pozwól członkom zespołu usuwać nadmiarowe dane.

en: See an example
pl: Zobacz przykład

en: Select a collection
pl: Wybierz kolekcję

en: (optional)
pl: (opcjonalnie)

en: must be a positive integer value
pl: musi być wartością całkowitą dodatnią

en: Button properties
pl: Właściwości przycisku

en: Button text
pl: Tekst przycisku

en: Button variant
pl: Wariant przycisku

en: Pick an action
pl: Wybierz akcję

en: Change action
pl: Zmień akcję

en: Action Settings
pl: Ustawienia akcji

en: Action Button
pl: Przycisk akcji

en: Text Card
pl: Karta tekstu

en: This card does not support click mappings
pl: Ta karta nie obsługuje mapowań kliknięć

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
pl: Gdy użytkownik dodaje nowy filtr do pulpitu lub zapytania SQL, Metabase skanuje pole lub pola przypisane do tego filtra, aby wyświetlić listę wartości do wyboru.

en: Select a model
pl: Wybierz model

en: Toggle sidebar
pl: Przełącz panel boczny

en: How should users filter on this column?
pl: Jak użytkownicy powinni filtrować po tej kolumnie?

en: Selectable values for {0}
pl: Wybieralne wartości dla {0}

en: Search for a question or model
pl: Wyszukaj pytanie lub model

en: Where values should come from
pl: Skąd powinny pochodzić wartości

en: You haven’t connected a field to this filter yet, so there aren’t any values.
pl: Nie połączyłeś jeszcze żadnego pola z tym filtrem, więc nie ma żadnych wartości.

en: We don’t have any cached values for the connected fields. Try one of the other options, or change this widget to a search box.
pl: Nie mamy żadnych zapamiętanych wartości dla połączonych pól. Spróbuj jednej z innych opcji lub zmień ten widżet na pole wyszukiwania.

en: Model or question to supply the values
pl: Model lub pytanie, z którego mają pochodzić wartości

en: Pick a model or question…
pl: Wybierz model lub pytanie…

en: Column to supply the values
pl: Kolumna, z której mają pochodzić wartości

en: Pick a column…
pl: Wybierz kolumnę…

en: This model doesn’t have any text columns.
pl: Ten model nie ma żadnych kolumn tekstowych.

en: This question doesn’t have any text columns.
pl: To pytanie nie ma żadnych kolumn tekstowych.

en: Please pick a different model or question.
pl: Proszę wybrać inny model lub pytanie.

en: Pick a model or question
pl: Wybierz model lub pytanie

en: An error occurred in your query
pl: Wystąpił błąd w pytaniu

en: Enter one value per line.
pl: Wprowadź jedną wartość w wierszu.

en: From connected fields
pl: Z połączonych pól

en: From another model or question
pl: Z innego modelu lub pytania

en: Custom list
pl: Lista niestandardowa

en: Dropdown list
pl: Lista rozwijana

en: Input box
pl: Pole tekstowe

en: Select at least one column
pl: Wybierz co najmniej jedną kolumnę

en: Item {0} of first {1}
pl: Element {0} z pierwszych {1}

en: Item {0} of {1}
pl: Element {0} z {1}

en: Deselect All
pl: Odznacz wszystko

en: Choose a link
pl: Wybierz link

en: Sorry, you don't have permission to see this link.
pl: Przepraszamy, nie masz uprawnień do zobaczenia tego linku.

en: Show row totals
pl: Pokaż sumy wierszy

en: Show column totals
pl: Pokaż sumy kolumn

en: Link card
pl: Karta linku

en: Revoke link
pl: Unieważnij link

en: Public Action Form Listing
pl: Lista formularzy akcji publicznych

en: No actions have been publicly shared yet.
pl: Nie udostępniono jeszcze żadnych akcji publicznie.

en: Run {0}?
pl: Wykonać {0}?

en: Choose a record to update
pl: Wybierz rekord do zaktualizowania

en: No action assigned
pl: Nie przypisano żadnej akcji

en: Actions are not enabled for this database
pl: Akcje nie są włączone dla tej bazy danych

en: You cannot connect variables to link cards.
pl: Nie możesz połączyć zmiennych z kartami linku.

en: Open this card's action settings to connect variables
pl: Otwórz ustawienia akcji tej karty, aby połączyć zmienne

en: Add a saved question
pl: Dodaj zapisane pytanie

en: , or
pl: , lub

en: ask a new one
pl: zadaj nowe

en: How should users filter on this variable?
pl: Jak użytkownicy powinni filtrować tę zmienną?

en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
pl: Odbiorcy zobaczą te dane tak samo jak Ty, niezależnie od swoich uprawnień.

en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
pl: Wykresy w subskrypcjach mogą nieznacznie różnić się od wykresów w pulpitach.

en: Model details
pl: Szczegóły modelu

en: action
pl: akcja

en: {0} ran successfully
pl: {0} został pomyślnie uruchomiony

en: Action form
pl: Formularz akcji

en: Successfully updated
pl: Pomyślnie zaktualizowano

en: Successfully ran the action
pl: Akcja została pomyślnie uruchomiona

en: Shared Action Forms
pl: Udostępnione formularze akcji

en: Click Me
pl: Kliknij mnie

en: Add link card
pl: Dodaj kartę linku

en: Add action button
pl: Dodaj przycisk akcji

en: for {0}
pl: dla {0}

en: Add or remove columns
pl: Dodaj lub usuń kolumny

en: Show Header
pl: Pokaż nagłówek

en: It will also be removed from the filter that uses it to populate values. | It will also be removed from the {0} filters that use it to populate values.
pl[0]: Zostanie także usunięty z filtra, który używa go do wypełniania wartości.
pl[1]: Zostanie także usunięty z {0} filtrów, które używają go do wypełniania wartości.
pl[2]: Zostanie także usunięty z {0} filtrów, które używają go do wypełniania wartości.
pl[3]: Zostanie także usunięty z {0} filtrów, które używają go do wypełniania wartości.

en: Timeout must be less than 100 years
pl: Limit czasu musi być mniejszy niż 100 lat

en: Change field settings
pl: Zmień ustawienia pola

en: Field settings
pl: Ustawienia pola

en: Change options
pl: Zmień opcje

en: Action parameters
pl: Parametry akcji

en: Configure your parameters' types and properties here. The values for these parameters can come from user input, or from a dashboard filter. {0}
pl: Skonfiguruj tutaj typy i właściwości swoich parametrów. Wartości tych parametrów mogą pochodzić z danych wprowadzonych przez użytkownika lub filtra pulpitu. {0}

en: Long text
pl: Długi tekst

en: Inline select
pl: Wybór wbudowany

en: Date + time
pl: Data + czas

en: Run
pl: Uruchom

en: Delete this content and the DB connection
pl: Usuń tę zawartość i połączenie z bazą danych

en: If you’re trying to migrate from a development DB to a production one, you don’t need to do this. You can just {0}
pl: Jeśli próbujesz przenieść się z bazy danych deweloperskiej na produkcyjną, nie musisz tego robić. Wystarczy, że {0}

en: edit your connection details.
pl: zmienisz parametry swojego połączenia.

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check each of these boxes:
pl: Usunięcie tej bazy danych spowoduje również usunięcie wszystkiego, co na niej opiera się. Jeśli naprawdę chcesz to zrobić, proszę zaznacz każde z tych poniższych pól:

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check the box below:
pl: Usunięcie tej bazy danych spowoduje również usunięcie wszystkiego, co na niej opiera się. Jeśli naprawdę chcesz to zrobić, proszę zaznacz pole poniżej:

en: This will delete every saved question, model, metric, and segment you’ve made that uses this data, and can’t be undone!
pl: Spowoduje to usunięcie każdego zapisanego pytania, modelu, metryki i segmentu, które zostały utworzone na tej bazie danych i nie może być cofnięte!

en: If you’re sure, please type {0} in this box:
pl: Jeśli jesteś pewien, wpisz {0} w to pole:

en: Are you completely sure?
pl: Czy na pewno jesteś pewien?

en: Delete {0} saved question | Delete {0} saved questions
pl[0]: Usuń {0} zapisane pytanie
pl[1]: Usuń {0} zapisane pytania
pl[2]: Usuń {0} zapisanych pytań
pl[3]: Usuń {0} zapisanych pytań

en: Delete {0} model | Delete {0} models
pl[0]: Usuń {0} model
pl[1]: Usuń {0} modele
pl[2]: Usuń {0} modeli
pl[3]: Usuń {0} modeli

en: Delete {0} metric | Delete {0} metrics
pl[0]: Usuń {0} metrykę
pl[1]: Usuń {0} metryki
pl[2]: Usuń {0} metryk
pl[3]: Usuń {0} metryk

en: Delete {0} segment | Delete {0} segments
pl[0]: Usuń {0} segment
pl[1]: Usuń {0} segmenty
pl[2]: Usuń {0} segmentów
pl[3]: Usuń {0} segmentów

en: Edit Link
pl: Edytuj link

en: Edit definition
pl: Edytuj definicję

en: Archive {0}?
pl: Zarchiwizować {0}?

en: Public action form
pl: Formularz akcji publicznej

en: Disable basic actions?
pl: Wyłączyć podstawowe akcje?

en: Disabling basic actions will also remove any buttons that use these actions. Are you sure you want to continue?
pl: Wyłączenie podstawowych akcji spowoduje usunięcie przycisków korzystających z tych akcji. Czy na pewno chcesz kontynuować?

en: Disable
pl: Wyłącz

en: Disable basic actions
pl: Wyłącz podstawowe akcje

en: Create basic actions
pl: Utwórz podstawowe akcje

en: Actions menu
pl: Menu akcji

en: Running Actions is not enabled for database {0}
pl: Wykonywanie akcji nie jest włączone dla bazy danych {0}

en: Action list
pl: Lista akcji

en: No actions have been created yet.
pl: Nie utworzono jeszcze żadnych akcji.

en: Get started quickly with some basic actions to create, edit and delete, or create your own from scratch.
pl: Szybkie rozpoczęcie pracy z kilkoma podstawowymi akcjami, takimi jak tworzenie, edytowanie i usuwanie lub utwórz swoje własne od podstaw.

en: Preview the query
pl: Wyświetl podgląd zapytania

en: Query preview
pl: Podgląd zapytania

en: Returns the current timestamp (in milliseconds).
pl: Zwraca aktualny znak czasu (w milisekundach).

en: Returns the current timestamp (in milliseconds). Currently {0} in {1}.
pl: Zwraca aktualny znak czasu (w milisekundach). Aktualnie {0} w {1}.

en: "month"
pl: "miesiąc"

en: Other charts
pl: Inne wykresy

en: Timeline event card
pl: Karta wydarzenia na osi czasu

en: Timeline card header
pl: Nagłówek karty osi czasu

en: body row {0}
pl: wiersz główny {0}

en: Still Waiting…
pl: Wciąż czekam…

en: Whether to enable Actions for a specific Database.
pl: Czy włączyć akcje dla określonej bazy danych.

en: Values can only be fetched for actions that require a Primary Key.
pl: Wartości można pobierać tylko dla akcji, które wymagają klucza głównego.

en: Error executing action.
pl: Błąd podczas wykonywania akcji.

en: C3P0 Number of threads awaiting checkout
pl: C3P0 Liczba wątków oczekujących na sprawdzenie

en: Unsupported implicit action kind
pl: Nieobsługiwany typ akcji niejawnej

en: must be a valid json-query, something like ''.item.title''
pl: musi być prawidłowym zapytaniem JSON, coś w stylu ''.item.title''

en: Unsupported action type
pl: Nieobsługiwany typ akcji

en: Must provide a database_id for query actions
pl: Należy podać database_id dla akcji z zapytaniami

en: Card does not have a parameter with the ID {0}
pl: Karta nie posiada parametru o ID {0}

en: Invalid m field: {0}
pl: Nieprawidłowe pole m: {0}

en: Must include prefix or search
pl: Musi zawierać prefiks lub wyszukiwanie

en: Error with autocomplete: {0}
pl: Błąd podczas autouzupełniania: {0}

en: Missing field-ids for parameter
pl: Brak identyfikatorów pól dla parametru

en: Table ''{0}.{1}'' already exists
pl: Tabela ''{0}.{1}'' już istnieje

en: Unable to identify table ''{0}.{1}''
pl: Nie można zidentyfikować tabeli ''{0}.{1}''

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have data access to all schemas.
pl: Nieprawidłowe uprawnienia do bazy danych: Jeśli masz dostęp do zapisywania zapytań natywnych, musisz mieć dostęp do wszystkich schematów danych.

en: Sandboxes are an Enterprise feature. Please upgrade to a paid plan to use this feature.
pl: Piaskownice to funkcja korporacyjna. Przejdź na płatny plan, aby korzystać z tej funkcji.

en: Invalid execution permission graph: {0}
pl: Nieprawidłowy graf uprawnień do wykonywania: {0}

en: ''load'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''import''.
pl: ''load'' jest przestarzałe i zostanie usunięte w przyszłej wersji. Przejdź na ''import''.

en: ''dump'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''export''.
pl: ''dump'' jest przestarzałe i zostanie usunięte w przyszłej wersji. Przejdź na ''export''.

en: Setting H2 sequence ids to proper values...
pl: Ustawianie identyfikatorów sekwencji H2 na odpowiednie wartości...

en: Can''t decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
pl: Nie można odszyfrować wartości za pomocą MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Can''t decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
pl: Nie można odszyfrować bazy danych aplikacji za pomocą MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Query cancelled
pl: Anulowano pytanie

en: Warning: missing type mapping for parsing BigQuery results of type {0}.
pl: Ostrzeżenie: brak mapowania typu na potrzeby analizowania wyników BigQuery typu {0}.

en: datetimeDiff only allows datetime, timestamp, or date types. Found {0}
pl: datetimeDiff zezwala tylko na typy datetime, timestamp lub date. Znaleziono {0}

en: now is not supported for MongoDB versions before 4.2
pl: teraz nie jest obsługiwaneMongoDB  w wersjach wcześniejszych niż 4.2

en: incorrect value: {0}
pl: nieprawidłowa wartość: {0}

en: violates not-null constraint
pl: narusza ograniczenie not-null

en: Error preparing statement: {0}
pl: Błąd podczas przygotowywania zestawienia: {0}

en: Comma separated names of {0} that should NOT appear in Metabase
pl: Oddzielone przecinkami nazwy {0}, które NIE powinny pojawiać się w Metabazie

en: Comma separated names of {0} that should appear in Metabase
pl: Oddzielone przecinkami nazwy {0}, które powinny pojawić się w Metabazie

en: You can use patterns like "auth*" to match multiple {0}
pl: Możesz użyć wzorców, takich jak „auth*”, aby dopasować wiele {0}

en: Would you mind taking a quick 5 minute survey to tell us how it’s going?
pl: Czy mógłbyś wziąć udział w krótkiej 5-minutowej ankiecie, aby powiedzieć nam, jak idzie?

en: Actions must be made with models, not cards.
pl: Akcje muszą być wykonywane za pomocą modeli, a nie kart.

en: Cannot make a question from a model with actions
pl: Nie można utworzyć pytania z modelu z akcjami

en: invalid parameterized_object_type
pl: nieprawidłowy parametrized_object_type

en: Invalid parameter source {0}
pl: Nieprawidłowe źródło parametru {0}

en: Error updating Settings last updated value: {0}
pl: Błąd podczas aktualizowania ostatniej zaktualizowanej wartości ustawień: {0}

en: Invalid locale: {0}
pl: Nieprawidłowe ustawienie regionalne: {0}

en: Invalid day of week: {0}
pl: Nieprawidłowy dzień tygodnia: {0}

en: Error fetching token status from {0}:
pl: Błąd podczas pobierania statusu tokena z {0}:

en: MB_API_KEY is not set. See {0} for details
pl: MB_API_KEY nie jest ustawiony. Zobacz {0}, aby uzyskać szczegółowe informacje

en: Session timeout must be less than 100 years.
pl: Limit czasu sesji musi być krótszy niż 100 lat.

en: Session timeout amount must be positive.
pl: Wartość limitu czasu sesji musi być dodatnia.

en: {0}, {1}, and {2}
pl: 
    {0}, {1} oraz {2}

en: Field {0} has not been used since {1}. Skipping...
pl: Pole {0} nie było używane od {1}. Pomijanie...

en: Found DBMS version {0}
pl: Znaleziono wersję DBMS {0}

en: Could not determine DBMS version
pl: Nie można określić wersji DBMS

en: received
pl: otrzymane

en: value must an array with :field id-or-name and an options map
pl: wartość musi być tablicą zawierającą :field id-or-name i mapowanie opcji

en: value must be a valid UUID.
pl: wartość musi być prawidłowym identyfikatorem UUID.

en: value must be an instance of {0}
pl: wartość musi być instancją {0}

en: Value must be a map.
pl: Wartość musi być mapą.

en: No current user found
pl: Nie znaleziono bieżącego użytkownika

en: Open the Metabase drill-through menu
pl: Otwórz menu wiercenia w metabazie

en: Expression
pl: Ekspresja

en: You can reference columns here in functions or equations, like: floor([Price] - [Discount]). Click for documentation.
pl: Możesz odwoływać się do kolumn w funkcjach lub równaniach, takich jak: floor([Cena] - [Rabat]). Kliknij, aby uzyskać dokumentację.

en: Open expressions documentation
pl: Dokumentacja wyrażeń otwartych

en: Open the drill-through menu
pl: Otwórz menu wiercenia

en: Native Query
pl: Rodzime zapytanie

en: Error calculating column name for {0}: {1}
pl: Błąd obliczania nazwy kolumny dla {0}: {1}

en: Standard deviation of {0}
pl: Odchylenie standardowe {0}

en: Error calculating display name for {0}: {1}
pl: Błąd obliczania nazwy wyświetlanej dla {0}: {1}

en: Cumulative sum of {0}
pl: Suma łączna z {0}

en: Saved Question #{0}
pl: Zapisane pytanie #{0}

en: Cumulative count of {0}
pl: Skumulowana liczba {0}

en: No join named {0}
pl: Brak połączenia o nazwie {0}

en: Cannot find Table {0}
pl: Nie można znaleźć tabeli {0}

en: Don''t know how to set options for {0}
pl: Nie wiem jak ustawić opcje dla {0}

en: type-of {0} returned an invalid type {1}
pl: type-of {0} zwrócił nieprawidłowy typ {1}

en: Don''t know how to determine the base type of {0}
pl: Nie wiem jak określić typ bazowy {0}

en: Join aliases must be unique at a given stage of a query
pl: Join aliases muszą być unikalne na danym etapie zapytania

en: Stage {0} does not exist
pl: Scena {0} nie istnieje

en: Extracting {0} {1}
pl: Wyciąganie {0} {1}

en: query_execution cleanup successful, no rows were deleted
pl: zapytanie_wykonane pomyślnie, żadne wiersze nie zostały usunięte

en: Cleaning up query_execution table
pl: Czyszczenie tabeli query_execution

en: query_execution cleanup successful, {0} rows were deleted
pl: zapytanie_wykonane pomyślnie, usunięto {0} wierszy

en: query_execution cleanup failed
pl: Czyszczenie zapytania nie powiodło się

en: Retention policy for the `query_execution` table.
pl: Polityka retencji dla tabeli `query_execution`.

en: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS is set to {0}; using the minimum value of {1} instead.
pl: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS jest ustawiony na {0}; zamiast tego użycie minimalnej wartości {1}.

en: Must be a string like 2020-04 or 2222-11.
pl: Musi to być ciąg znaków jak 2020-04 lub 2222-11.
