Metabase - en to pt-br translation catalogue (6155 entries)

en: Your database has been added!
pt-br: Seu banco de dados foi adicionado!

en: We took a look at your data, and we have some automated explorations that we can show you!
pt-br: Demos uma olhada em seus dados e temos algumas explorações automatizadas que podemos te mostrar!

en: I'm good thanks
pt-br: Não precisa, obrigado(a)

en: Explore this data
pt-br: Explorar dados

en: Select a database type
pt-br: Selecione um tipo de banco de dados

en: Save
pt-br: Salvar

note: another case of using pronouns here, maybe it does makes sense to use "a" but we could just say "we need to scan your database..." to avoid having to use pronouns, if that's an issue
en: To do some of its magic, Metabase needs to scan your database. We will also rescan it periodically to keep the metadata up-to-date. You can control when the periodic rescans happen below.
pt-br: Para fazer um pouco de sua mágica, a Metabase precisa fazer uma varredura no seu banco de dados. Faremos isso periodicamente para manter os metadados atualizados. Você pode controlar quando as varreduras periódicas serão feitas abaixo.

en: Database syncing
pt-br: Sincronizando banco de dados

en: This is a lightweight process that checks for
    updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this
    set to sync hourly.
pt-br: Este é um processo leve que procura atualizações no esquema deste banco de dados. Na maior parte dos casos, você pode 
    deixar configurado para 
    sincronizar de hora em hora.

en: Scan
pt-br: Fazer varredura

en: Scanning for Filter Values
pt-br: Fazendo varredura por Valores de Filtro

en: Metabase can scan the values present in each
    field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This
    can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large
    database.
pt-br: Metabase pode fazer uma varredura dos valores presentes em cada 
    campo neste banco de dados para ativar filtros checkbox em dashboards e perguntas. Isso 
    pode ser um processo que consome muitos recursos, especialmente se você tiver um 
    banco de dados grande.

en: When should Metabase automatically scan and cache field values?
pt-br: Quando o Metabase deve fazer uma varredura e armazenar automaticamente os valores dos campos?

en: Regularly, on a schedule
pt-br: Regularmente, seguindo um cronograma

en: Only when adding a new filter widget
pt-br: Somente quando um novo elemento de filtro é adicionado

en: Never, I'll do this manually if I need to
pt-br: Nunca, eu farei isto manualmente se precisar

en: Saving...
pt-br: Salvando...

en: Server error encountered
pt-br: Um erro foi encontrado no servidor

en: Delete this database?
pt-br: Excluir este banco de dados?

en: All saved questions, metrics, and segments that rely on this database will be lost.
pt-br: Todas as perguntas, métricas e segmentos que dependem desse banco de dados serão perdidos.

en: This cannot be undone.
pt-br: Esta ação não pode ser desfeita.

en: If you're sure, please type
pt-br: Se tiver certeza, por favor digite

en: in this box:
pt-br: nesta caixa:

en: Cancel
pt-br: Cancelar

en: Delete
pt-br: Excluir

note: Existem alguns campos traduzidos como Bancos de dados e outros como base de dados. Para seguir o padrão, ajustei para Banco de dados
en: Databases
pt-br: Bancos de Dados

en: Add Database
pt-br: Adicionar Banco de Dados

en: Connection
pt-br: Conexão

en: Scheduling
pt-br: Agendamento

en: Save changes
pt-br: Salvar alterações

en: Actions
pt-br: Ações

en: Sync database schema now
pt-br: Sincronize o esquema do banco de dados agora

en: Starting…
pt-br: Iniciando…

en: Failed to sync
pt-br: Não foi possível sincronizar

en: Sync triggered!
pt-br: Sincronização iniciada!

en: Re-scan field values now
pt-br: Refazer varredura dos valores do campo imediatamente

en: Failed to start scan
pt-br: A varredura não pôde ser iniciada

en: Scan triggered!
pt-br: Varredura iniciada!

en: Danger Zone
pt-br: Zona Perigosa

en: Discard saved field values
pt-br: Descartar valores de campo salvos

en: Remove this database
pt-br: Excluir este banco de dados

en: Add database
pt-br: Adicionar banco de dados

en: Name
pt-br: Nome

en: Deleting...
pt-br: Excluíndo...

en: Loading ...
pt-br: Carregando...

en: Bring the sample dataset back
pt-br: Recuperar o conjunto de dados de exemplo

en: Couldn't connect to the database. Please check the connection details.
pt-br: Não foi possível conectar-se ao banco de dados. Por favor, verifique o detalhes da conexão.

en: Successfully created!
pt-br: Criado com sucesso!

en: Successfully saved!
pt-br: Salvo com sucesso!

en: Edit
pt-br: Editar

en: Revision History
pt-br: Histórico de Revisão

en: Retire this {0}?
pt-br: Excluir este {0}?

en: Saved questions and other things that depend on this {0} will continue to work, but this {1} will no longer be selectable from the query builder.
pt-br: Perguntas gravadas e outras coisas que dependem disso {0} continuarão em execução, mas este {1} não pode mais ser selecionado no editor de consultas.

en: If you're sure you want to retire this {0}, please write a quick explanation of why it's being retired:
pt-br: Se tiver certeza de que deseja excluir este {0}, escreva uma explicação do porquê o que está sendo removido:

en: This will show up in the activity feed and in an email that will be sent to anyone on your team who created something that uses this {0}.
pt-br: Isso será mostrado no resumo da atividade e em um email que ele será enviado para qualquer pessoa da sua equipe que tenha criado algo que eles usem isso {0}.

note: I guess this translation is not accurate. In what context does it occur?
en: Retire
pt-br: Aposentar

en: Retiring…
pt-br: Aposentando…

en: Failed
pt-br: Falhou

en: Success
pt-br: Sucesso

en: Preview
pt-br: Pré-visualizar

en: No column description yet
pt-br: Não há descrição da coluna

en: Select a field visibility
pt-br: Selecione uma visibilidade de campo

en: No special type
pt-br: Sem tipo especial

en: Other
pt-br: Outro(a)

en: Select a special type
pt-br: Selecione um tipo especial

en: Select a target
pt-br: Selecione uma referência

en: Columns
pt-br: Colunas

en: Column
pt-br: Coluna

en: Visibility
pt-br: Visibilidade

en: Type
pt-br: Tipo

en: Current database:
pt-br: Banco de dados atual:

en: Show original schema
pt-br: Mostrar esquema original

en: Data Type
pt-br: Tipo de Dado

en: Additional Info
pt-br: Informação adicional

en: Find a schema
pt-br: Encontre um esquema

en: {0} schema | {0} schemas
pt-br[0]: {0} esquema
pt-br[1]: {0} esquemas

en: Why Hide?
pt-br: Por que esconder isso?

en: Technical Data
pt-br: Dados técnicos

en: Irrelevant/Cruft
pt-br: Irrelevante

en: Queryable
pt-br: Consultável

en: Hidden
pt-br: Oculto

en: No table description yet
pt-br: Não há descrição da tabela

en: Metadata Strength
pt-br: Força dos metadados

en: {0} Queryable Table | {0} Queryable Tables
pt-br[0]: {0} Tabela Consultável
pt-br[1]: {0} Tabelas Consultáveis

en: {0} Hidden Table | {0} Hidden Tables
pt-br[0]: {0} Tabela Oculta
pt-br[1]: {0} Tabelas Escondidas

en: Find a table
pt-br: Encontre uma tabela

en: Schemas
pt-br: Esquemas

en: Metrics
pt-br: Métricas

en: Add a Metric
pt-br: Adicione uma métrica

en: Definition
pt-br: Definição

en: Create metrics to add them to the View dropdown in the query builder
pt-br: Crie métricas para adicionar ao menu Visualizar no editor de consultas

en: Segments
pt-br: Segmentos

en: Add a Segment
pt-br: Adicionar um segmento

en: Create segments to add them to the Filter dropdown in the query builder
pt-br: Criar segmentos para adicionar ao menu Filtro no editor de consultas

en: created
pt-br: criado

en: reverted to a previous version
pt-br: revertido para uma versão anterior

en: edited the title
pt-br: editou o título

en: edited the description
pt-br: editou a descrição

en: edited the
pt-br: editado em

en: made some changes
pt-br: fez algumas alterações

en: You
pt-br: Você

en: Datamodel
pt-br: Modelo de dados

en:  History
pt-br:  História

en: Revision History for
pt-br: Histórico de revisão para

en: {0} – Field Settings
pt-br: {0} - configuração

en: Where this field will appear throughout Metabase
pt-br: Onde este campo aparecerá no Metabase

en: Filtering on this field
pt-br: Filtragem deste campo

en: When this field is used in a filter, what should people use to enter the value they want to filter on?
pt-br: Quando esse campo é usado em um filtro, quais valores ele deve aceitar?

en: No description for this field yet
pt-br: Ainda não há descrição para este campo

en: Original value
pt-br: Valor original

en: Mapped value
pt-br: Valor atribuído

en: Enter value
pt-br: Insira um valor

en: Use original value
pt-br: Usar o valor original

en: Use foreign key
pt-br: Usar chave estrangeira

en: Custom mapping
pt-br: Mapeamento personalizado

en: Unrecognized mapping type
pt-br: Tipo de mapeamento não reconhecido

en: Current field isn't a foreign key or FK target table metadata is missing
pt-br: O campo atual não é uma chave estrangeira ou os metadados da tabela alvo estão ausentes

en: The selected field isn't a foreign key
pt-br: O campo selecionado não é uma chave estrangeira

en: Display values
pt-br: Valores exibidos

en: Choose to show the original value from the database, or have this field display associated or custom information.
pt-br: Escolha se você deseja mostrar o valor original do banco de dados ou mostrar informações associadas ou personalizadas.

en: Choose a field
pt-br: Escolha um campo

en: Please select a column to use for display.
pt-br: Selecione uma coluna para mostrar.

en: Tip:
pt-br: Conselho:

en: You might want to update the field name to make sure it still makes sense based on your remapping choices.
pt-br: Você pode querer atualizar o nome do campo para ter certeza de que ainda tem significado dependendo das opções de alocação.

en: Cached field values
pt-br: Valores de campo no cache

en: Metabase can scan the values for this field to enable checkbox filters in dashboards and questions.
pt-br: O Metabase pode fazer uma varredura dos valores nesse campo para habilitar Filtros da caixa de seleção em dashboards e perguntas.

en: Re-scan this field
pt-br: Refazer varredura neste campo

en: Discard cached field values
pt-br: Descartar valores de campo em cache

en: Failed to discard values
pt-br: Erro ao descartar valores

en: Discard triggered!
pt-br: Limpeza iniciada!

en: Select any table to see its schema and add or edit metadata.
pt-br: Selecione qualquer tabela para ver seu esquema e adicionar ou editar metadados.

en: Name is required
pt-br: Nome é obrigatório

en: Description is required
pt-br: Descrição é obrigatória

en: Revision message is required
pt-br: Mensagem da revisão é obrigatória

en: Aggregation is required
pt-br: A agregação é obrigatória

en: Edit Your Metric
pt-br: Edite sua métrica

en: Create Your Metric
pt-br: Crie sua métrica

en: Make changes to your metric and leave an explanatory note.
pt-br: Faça alterações na sua métrica e deixe uma nota explicativa.

en: You can create saved metrics to add a named metric option to this table. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
pt-br: Você pode criar métricas e salvá-las como um campo calculado nessa tabela. As métricas salvas incluem o tipo de agregação, o campo agregado e opcionalmente, qualquer filtro que você adicionar. Por exemplo, você pode usar esse para definir a forma oficial de calcular o "Preço Médio" para una Tabela Pedidos.

en: Result:
pt-br: Resultado:

en: Name Your Metric
pt-br: Nomeie sua métrica

en: Give your metric a name to help others find it.
pt-br: Dê um nome à sua métrica para ajudar outras pessoas a encontrarem.

en: Something descriptive but not too long
pt-br: Algo descritivo, mas não muito longo

en: Describe Your Metric
pt-br: Descreva sua métrica

en: Give your metric a description to help others understand what it's about.
pt-br: Dê uma descrição à sua métrica para ajudar os outros a entender o que é tente.

en: This is a good place to be more specific about less obvious metric rules
pt-br: Este é um bom lugar para ser mais específico sobre as regras de métrica menos óbvio

en: Reason For Changes
pt-br: Razão para alterações

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required.
pt-br: Deixe uma nota para explicar que alterações você fez e por que elas foram necessário.

en: This will show up in the revision history for this metric to help everyone remember why things changed
pt-br: Isso aparecerá no histórico de revisão dessa métrica para ajudar todos para lembrar por que a mudança foi feita

en: At least one filter is required
pt-br: Pelo menos um filtro é necessário

en: Edit Your Segment
pt-br: Edite seu segmento

en: Create Your Segment
pt-br: Crie seu segmento

en: Make changes to your segment and leave an explanatory note.
pt-br: Faça alterações no seu segmento e deixe uma nota explicativa.

en: Select and add filters to create your new segment for the {0} table
pt-br: Selecione e adicione filtros para criar um novo segmento para a tabela {0}

en: Name Your Segment
pt-br: Nomeie seu segmento

en: Give your segment a name to help others find it.
pt-br: Dê um nome ao seu segmento para ajudar outras pessoas a encontrá-lo.

en: Describe Your Segment
pt-br: Descreva seu segmento

en: Give your segment a description to help others understand what it's about.
pt-br: Dê ao seu segmento uma descrição para ajudar os outros a entender o que ele é.

en: This is a good place to be more specific about less obvious segment rules
pt-br: Este é um bom lugar para ser mais específico sobre as regras de segmentação menos óbvia

en: This will show up in the revision history for this segment to help everyone remember why things changed
pt-br: Isso aparecerá no histórico de revisão deste segmento para ajudar todos para lembrar por que a mudança foi feita

en: Settings
pt-br: Configuração

en: Metabase can scan the values in this table to enable checkbox filters in dashboards and questions.
pt-br: O Metabase pode fazer uma varredura dos valores nesta tabela para ativar filtros caixas de seleção em dashboards e perguntas.

en: Re-scan this table
pt-br: Refazer varredura desta tabela

en: Add
pt-br: Adicionar

en: Not a valid formatted email address
pt-br: Formato do e-mail incorreto

en: First name
pt-br: Nome

en: Last name
pt-br: Sobrenome

en: Email address
pt-br: Endereço de e-mail

en: Permission Groups
pt-br: Grupos de Permissões

en: Make this user an admin
pt-br: Transformar este usuário em administrador

en: All users belong to the {0} group and can't be removed from it. Setting permissions for this group is a great way to
    make sure you know what new Metabase users will be able to see.
pt-br: Todos os usuários pertencem ao grupo {0} e não podem ser excluídos dele.
    Estabelecer permissões para esse grupo é uma ótima maneira de garantir que você sabe o que os novos usuários do Metabase poderão ver.

en: This is a special group whose members can see everything in the Metabase instance, and who can access and make changes to the
    settings in the Admin Panel, including changing permissions! So, add people to this group with care.
pt-br: Este é um grupo especial cujos membros podem ver tudo na
    instância do Metabase, e quem pode acessar e fazer alterações nas configurações do Painel de Administração, incluindo a alteração de permissões! Então, adicione pessoas neste grupo com cuidado.

en: To make sure you don't get locked out of Metabase, there always has to be at least one user in this group.
pt-br: Para garantir que você não fique sem acesso ao Metabase, você deve sempre ter ao menos um usuário neste grupo.

en: Members
pt-br: Membros

en: Email
pt-br: E-mail

en: A group is only as good as its members.
pt-br: Um grupo vale apenas o que seus membros valem.

en: Admin
pt-br: Administrador

en: and
pt-br: e

en: {0} other group | {0} other groups
pt-br[0]: {0} outro grupo
pt-br[1]: {0} outros grupos

en: Default
pt-br: Padrão

en: Something like "Marketing"
pt-br: Algo como "Marketing"

en: Remove this group?
pt-br: Excluir este grupo?

en: Are you sure? All members of this group will lose any permissions settings they have based on this group.
    This can't be undone.
pt-br: Tem certeza? Todos os membros deste grupo perderão as configurações de permissões baseadas neste grupo.
    Isso não pode ser desfeito.

en: Yes
pt-br: Sim

en: No
pt-br: Não

en: Edit Name
pt-br: Editar nome

en: Remove Group
pt-br: Excluir grupo

en: Done
pt-br: Feito

en: Group name
pt-br: Nome do Grupo

en: Groups
pt-br: Grupos

en: Create a group
pt-br: Criar um grupo

en: You can use groups to control your users' access to your data. Put users in groups and then go to the Permissions section to control each group's access. The Administrators and All Users groups are special default groups that can't be removed.
pt-br: Você pode usar grupos para controlar o acesso de seus usuários aos dados. Coloque os usuários em grupos e vá para a seção Permissões para controlar o acesso de cada grupo. Os grupos Administradores e Todos os Usuários são grupos padrão especiais que não podem ser excluídos.

en: Edit Details
pt-br: Editar detalhes

en: Re-send Invite
pt-br: Reenviar convite

en: Reset Password
pt-br: Redefinir senha

en: Deactivate
pt-br: Desativar

en: People
pt-br: Pessoas

en: Who do you want to add?
pt-br: Quem você quer adicionar?

en: Edit {0}'s details
pt-br: Edite os detalhes de {0}

en: {0} has been added
pt-br: Adicionado {0}

en: Add another person
pt-br: Adicione outra pessoa

en: We couldn’t send them an email invitation,
    so make sure to tell them to log in using {0}
    and this password we’ve generated for them:
pt-br: Não foi possível enviar um convite por e-mail,
    então certifique-se de dizer a eles para entrarem com {0}
    e essa senha que geramos para eles:

en: If you want to be able to send email invites, just go to the {0} page.
pt-br: Se você quiser enviar convites por e-mail, simplesmente vá a página {0}.

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to set their password.
pt-br: Enviamos um convite para {0} com instruções para configurar a senha dele.

en: We've re-sent {0}'s invite
pt-br: Enviamos novamente um convite para {0}

en: Any previous email invites they have will no longer work.
pt-br: Qualquer convite por e-mail anterior que eles tenham não irá mais funcionar.

en: Deactivate {0}?
pt-br: Desativar {0}?

en: {0} won't be able to log in anymore.
pt-br: {0} não poderá mais fazer login.

en: Reactivate {0}'s account?
pt-br: Reativar a conta de {0}?

en: Reactivate
pt-br: Reativar

en: They'll be able to log in again, and they'll be placed back into the groups they were in before their account was deactivated.
pt-br: Eles poderão logar novamente, e serão colocados de volta nos grupos que eles estavam antes de terem as contas desativadas.

en: Reset {0}'s password?
pt-br: Redefinir a senha de {0}?

en: Reset
pt-br: Redefinir

en: Are you sure you want to do this?
pt-br: Tem certeza de que quer fazer isso?

en: {0}'s password has been reset
pt-br: A senha de {0} foi redefinida

en: Here’s a temporary password they can use to log in and then change their password.
pt-br: Aqui está uma senha temporária que você pode usar para fazer login e depois mude sua senha.

en: We've sent them an email with instructions for creating a new password.
pt-br: Nós lhe enviamos um email com instruções para criar uma nova senha.

en: Active
pt-br: Ativo

en: Deactivated
pt-br: Desativado

en: Add someone
pt-br: Adicione alguém

en: Last Login
pt-br: Último acesso

en: Signed up via Google
pt-br: Acesso via Google

en: Signed up via LDAP
pt-br: Acesso via LDAP

en: Reactivate this account
pt-br: Reativar esta conta

en: Never
pt-br: Nunca

en: {0} table | {0} tables
pt-br[0]: {0} tabela
pt-br[1]: {0} tabelas

en:  will be
pt-br:  será

en: given access to
pt-br: dado acesso a

en:  and
pt-br:  e

en: denied access to
pt-br: negado acesso a

en:  will no longer be able to
pt-br:  não poderá mais

en:  will now be able to
pt-br:  agora será capaz de

en:  native queries for
pt-br:  consultas nativas para

en: Permissions
pt-br: Permissões

en: Save permissions?
pt-br: Salvar permissões?

en: Save Changes
pt-br: Salvar alterações

en: Discard changes?
pt-br: Descartar as alterações?

en: No changes to permissions will be made.
pt-br: Nenhuma alteração será feita nas permissões.

en: You've made changes to permissions.
pt-br: Você fez alterações nas permissões.

en: Permissions for this collection
pt-br: Permissões para esta coleção

en: You have unsaved changes
pt-br: Tem alterações não salvas

en: Do you want to leave this page and discard your changes?
pt-br: Você quer sair desta página e descartar suas alterações?

en: Sorry, an error occurred.
pt-br: Desculpe, ocorreu um erro.

en: Administrators always have the highest level of access to everything in Metabase.
pt-br: Os administradores sempre têm o nível mais alto de acesso a tudo no Metabase.

en: Every Metabase user belongs to the All Users group. If you want to limit or restrict a group's access to something, make sure the All Users group has an equal or lower level of access.
pt-br: Todos os usuários do Metabase pertencem ao grupo "Todos os usuários". Se você deseja limitar ou restringir o acesso de um grupo a algo, certifique-se de que o grupo "Todos os usuários" tem um nível de acesso igual ou menor.

en: MetaBot is Metabase's Slack bot. You can choose what it has access to here.
pt-br: O Metabot é o bot Slack do Metabase. Você pode escolher o que ele pode acessar aqui.

en: The "{0}" group may have access to a different set of {1} than this group, which may give this group additional access to some {2}.
pt-br: O grupo "{0}" pode ter acesso a um conjunto diferente de {1} que este grupo, o que pode dar a este grupo acesso adicional a alguns {2}.

en: The "{0}" group has a higher level of access than this, which will override this setting. You should limit or revoke the "{1}" group's access to this item.
pt-br: O grupo "{0}" tem um nível de acesso maior que este, o que anulará esta configuração. Você deveria limitar ou revogar o acesso do grupo "{1}" a este elemento.

en: Limit
pt-br: Limite

en: Revoke
pt-br: Revogar

en: access even though "{0}" has greater access?
pt-br: acesso apesar que o grupo "{0}" tem maior acceso?

en: Limit access
pt-br: Limite de acesso

en: Revoke access
pt-br: Revogar acesso

en: Change access to this database to limited?
pt-br: Alterar o acesso a este banco de dados para limitado?

en: Change
pt-br: Alterar

en: Allow Raw Query Writing?
pt-br: Permitir a gravação de consultas diretas?

en: This will also change this group's data access to Unrestricted for this database.
pt-br: Isso também alterará o acesso a dados desse grupo para sem restrições neste banco de dados.

en: Allow
pt-br: Permitir

en: Revoke access to all tables?
pt-br: Revoga o acesso a todas as tabelas?

en: This will also revoke this group's access to raw queries for this database.
pt-br: Isso também revogará o acesso desse grupo a consultas não formatadas para este banco de dados.

en: Grant unrestricted access
pt-br: Conceder acesso sem restrições

en: Unrestricted access
pt-br: Acesso sem restrições

en: Limited access
pt-br: Acesso limitado

en: No access
pt-br: Sem acesso

en: Write raw queries
pt-br: Escrever consultas diretas

en: Can write raw queries
pt-br: Você pode escrever consultas diretas

note: Isso foi tradução automática? Sugestão: "Cuide da coleção"
en: Curate collection
pt-br: Curar a coleção

en: View collection
pt-br: Visualizar coleção

en: Data Access
pt-br: Acesso aos dados

en: View tables
pt-br: Visualizar tabelas

en: SQL Queries
pt-br: Consultas SQL

en: View schemas
pt-br: Visualizar esquemas

en: Data Model
pt-br: Modelo de dados

en: Sign in with Google
pt-br: Entre com o Google

en: Allows users with existing Metabase accounts to login with a Google account that matches their email address in addition to their Metabase username and password.
pt-br: Permite que usuários com contas existentes do Metabase façam login com uma conta do Google que corresponde ao seu endereço de e-mail além do seu nome de usuário e senha do Metabase.

en: Configure
pt-br: Configurar

en: Allows users within your LDAP directory to log in to Metabase with their LDAP credentials, and allows automatic mapping of LDAP groups to Metabase groups.
pt-br: Permitir que usuários do seu diretório LDAP efetuem login no Metabase com suas credenciais LDAP e permite o mapeamento automático de grupos LDAP nos grupos do Metabase.

en: That's not a valid email address
pt-br: Esse não é um endereço de e-mail válido

en: That's not a valid integer
pt-br: Isso não é um inteiro válido

en: Changes saved!
pt-br: Alterações salvas!

en: Looks like we ran into some problems
pt-br: Parece que temos alguns problemas

en: Send test email
pt-br: Enviar e-mail de verificação

en: Sending...
pt-br: Enviando...

en: Sent!
pt-br: Enviado!

en: Clear
pt-br: Limpar

en: Authentication
pt-br: Autenticação

en: Server Settings
pt-br: Configuração do Servidor

en: User Schema
pt-br: Esquema do usuário

en: Attributes
pt-br: Atributos

en: Group Schema
pt-br: Esquema de grupo

en: Using
pt-br: Usando

en: Getting set up
pt-br: Preparando as coisas

en: A few things you can do to get the most out of Metabase.
pt-br: Algumas coisas que você pode fazer para tirar o máximo proveito do Metabase.

en: Recommended next step
pt-br: Próximo passo recomendado

en: Google Sign-In
pt-br: Login com Google

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}
pt-br: Para permitir que os usuários façam login no Google, você deve fornecer o Metabase com um ID de cliente de aplicativo do console Desenvolvimento do Google. Leva apenas alguns passos e encontre instruções sobre como criar uma chave {0}

en: Your Google client ID
pt-br: O seu ID de cliente do Google

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from:
pt-br: Permite que os usuários se registrem sozinhos se o endereço de e-mail conta eletrônica da sua conta do Google é:

en: Answers sent right to your Slack #channels
pt-br: Respostas enviadas diretamente para seus #canais no Slack

en: Create a Slack Bot User for MetaBot
pt-br: Crie um usuário do Slack Bot para o MetaBot

en: Once you're there, give it a name and click {0}. Then copy and paste the Bot API Token into the field below. Once you are done, create a "metabase_files" channel in Slack. Metabase needs this to upload graphs.
pt-br: Quando estiver lá, dê um nome e clique em {0}. Então, copie e cole a API do Token do Bot no campo abaixo. Assim que você tiver terminado, crie um canal "metabase_files" no Slack. O Metabase precisa disso para fazer upload de gráficos.

en: You're running Metabase {0} which is the latest and greatest!
pt-br: Você está executando o Metabase {0}, que é o mais recente e o melhor!

en: Metabase {0} is available.  You're running {1}
pt-br: Metabase {0} está disponivel. Você está executando {1}

en: Update
pt-br: Atualizar

en: What's Changed:
pt-br: O que mudou:

en: Add a map
pt-br: Adicione um mapa

en: Delete custom map
pt-br: Excluir mapa personalizado

en: Remove
pt-br: Excluir

en: Select…
pt-br: Selecione…

en: Sample values:
pt-br: Valores da amostra:

en: Add a new map
pt-br: Adicione um novo mapa

en: Edit map
pt-br: Editar mapa

en: What do you want to call this map?
pt-br: Como você quer chamar este mapa?

en: e.g. United Kingdom, Brazil, Mars
pt-br: e.x. Reino Unido, Brasil, Marte

en: URL for the GeoJSON file you want to use
pt-br: URL para o arquivo GeoJSON que você deseja usar

en: Like https://my-mb-server.com/maps/my-map.json
pt-br: Como https://my-mb-server.com/maps/my-map.json

en: Refresh
pt-br: Atualizar

en: Load
pt-br: Carregar

en: Which property specifies the region’s identifier?
pt-br: Qual propriedade especifica o identificador da região?

en: Which property specifies the region’s display name?
pt-br: Qual propriedade especifica o nome da região?

en: Load a GeoJSON file to see a preview
pt-br: Carregue um arquivo GeoJSON para visualizar

en: Save map
pt-br: Salvar mapa

en: Add map
pt-br: Adicionar mapa

en: Using embedding
pt-br: Usando incorporado

en: By enabling embedding you're agreeing to the embedding license located at
pt-br: Ao ativar a incorporação, você aceita a licença de incorporação localizada em

en: In plain English, when you embed charts or dashboards from Metabase in your own application, that application isn't subject to the Affero General Public License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds. You should, however, read the license text linked above as that is the actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
pt-br: Em linguagem simples, quando você insere tabelas ou dashboards do Metabase em seu próprio aplicativo, esse aplicativo não está sujeito à licença AGPL que cobre o resto do Metabase, desde que você mantenha o logotipo do Metabase e o "Powered by Metabase" visível nessas inserções. No entanto, você deve ler o texto da licença, já que essa é a licença real que você concorda ao ativar esta função.

en: Enable
pt-br: Ativar

en: Premium embedding enabled
pt-br: Incorporação Premium habilitada

en: Enter the token you bought from the Metabase Store
pt-br: Digite o token que você comprou na loja Metabase

en: Premium embedding lets you disable "Powered by Metabase" on your embedded dashboards and questions.
pt-br: A incorporação Premium te permite desativar o aviso "Powered by Metabase" em seus dashboards e perguntas incorporadas.

en: Buy a token
pt-br: Compre um token

en: Enter a token
pt-br: Digite um token

en: Edit Mappings
pt-br: Editar atribuições

en: Group Mappings
pt-br: Trabalhos de grupo

en: Create a mapping
pt-br: Crie uma tarefa

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Membership to the Admin group can be granted through mappings, but will not be automatically removed as a
    failsafe measure.
pt-br: Atribuições permitem que o Metabase adicione e remova automaticamente usuários de grupos de acordo com as informações de associação fornecidas pelo servidor de diretório. A associação ao grupo de administração pode ser conceder através de atribuições, mas não será automaticamente excluído como uma medida à prova de falhas.

en: Distinguished Name
pt-br: Nome distinto

en: Public Link
pt-br: Link público

en: Revoke Link
pt-br: Revogar link

en: Disable this link?
pt-br: Desativar este link?

en: They won't work anymore, and can't be restored, but you can create new links.
pt-br: Eles não funcionarão mais e não poderão ser restaurados, mas você poderá criar novos links de acesso.

en: Public Dashboard Listing
pt-br: Lista de Dashboards Públicos

en: No dashboards have been publicly shared yet.
pt-br: Nenhum dashboard foi compartilhado publicamente ainda.

en: Public Card Listing
pt-br: Lista de Cartões Públicos

en: No questions have been publicly shared yet.
pt-br: Nenhuma pergunta foi compartilhada publicamente ainda.

en: Embedded Dashboard Listing
pt-br: Lista de dashboards incorporados

en: No dashboards have been embedded yet.
pt-br: Nenhum dashboard foi incorporado ainda.

en: Embedded Card Listing
pt-br: Lista de Cartões Incorporados

en: No questions have been embedded yet.
pt-br: Nenhuma pergunta foi incorporada ainda.

en: Regenerate embedding key?
pt-br: Regenerar a chave de inserção?

en: This will cause existing embeds to stop working until they are updated with the new key.
pt-br: Isso fará com que as inserções existentes parem de funcionar até que seja atualizar com a nova senha.

en: Regenerate key
pt-br: Regenerar chave

en: Generate Key
pt-br: Gerar chave

en: Enabled
pt-br: Habilitado

en: Disabled
pt-br: Desativado

en: Unknown setting {0}
pt-br: A diretiva de configuração {0} é desconhecida

en: Setup
pt-br: Configurar

en: General
pt-br: Geral

en: Site Name
pt-br: Nome do site

en: Site URL
pt-br: URL do site

en: Email Address for Help Requests
pt-br: Endereço de e-mail para solicitações de ajuda

en: Report Timezone
pt-br: Fuso horário do relatório

en: Database Default
pt-br: Padrão do banco de dados

en: Select a timezone
pt-br: Selecione um fuso horário

en: Not all databases support timezones, in which case this setting won't take effect.
pt-br: Nem todos os bancos de dados suportam fusos horários, nesses casos a configuração não terá efeito.

en: Language
pt-br: Idioma

en: Select a language
pt-br: Selecione um idioma

en: Anonymous Tracking
pt-br: Acompanhamento anônimo

en: Friendly Table and Field Names
pt-br: Nomes de tabelas e campos amigáveis

en: Only replace underscores and dashes with spaces
pt-br: Apenas substitui sublinhados e hífens por espaços

en: Enable Nested Queries
pt-br: Ativar consultas aninhadas

en: Updates
pt-br: Atualizações

en: Check for updates
pt-br: Verificar atualizações

en: SMTP Host
pt-br: Servidor SMTP

en: SMTP Port
pt-br: Porta SMTP

en: That's not a valid port number
pt-br: Esse não é um número de porta válido

en: SMTP Security
pt-br: Segurança SMTP

en: SMTP Username
pt-br: Usuário SMTP

en: SMTP Password
pt-br: Senha SMTP

en: From Address
pt-br: E-mail do remetente

en: Enter the token you received from Slack
pt-br: Digite o token que você recebeu do Slack

en: Single Sign-On
pt-br: Início de sessão única

en: LDAP Authentication
pt-br: Autenticação LDAP

en: LDAP Host
pt-br: Servidor LDAP

en: LDAP Port
pt-br: Porta LDAP

en: LDAP Security
pt-br: Segurança LDAP

en: Username or DN
pt-br: Nome de usuário ou DN

en: Password
pt-br: Senha

en: User search base
pt-br: Base de pesquisa do usuário

en: User filter
pt-br: Filtro do usuário

en: Check your parentheses
pt-br: Verifique os parênteses

en: Email attribute
pt-br: Atributo do e-mail

en: First name attribute
pt-br: Atributo do nome

en: Last name attribute
pt-br: Atributo do sobrenome

en: Synchronize group memberships
pt-br: Sincronizar membros do grupo

en: Group search base
pt-br: Base de pesquisa de grupo

en: Maps
pt-br: Mapas

en: Map tile server URL
pt-br: URL do servidor da camada de mapa

en: Metabase uses OpenStreetMaps by default.
pt-br: O Metabase usa o OpenStreetMaps por padrão.

en: Custom Maps
pt-br: Mapas personalizados

en: Add your own GeoJSON files to enable different region map visualizations
pt-br: Adicione seus próprios arquivos GeoJSON para permitir diferentes visualizações de mapas da região

en: Public Sharing
pt-br: Compartilhamento público

en: Enable Public Sharing
pt-br: Ativar o compartilhamento público

en: Shared Dashboards
pt-br: Dashboards compartilhados

en: Shared Questions
pt-br: Perguntas compartilhadas

en: Embedding in other Applications
pt-br: Incorporar em outras aplicações

en: Enable Embedding Metabase in other Applications
pt-br: Habilitar incorporação do Metabase em outros aplicativos

en: Embedding secret key
pt-br: Chave secreta de incorporação

en: Embedded Dashboards
pt-br: Dashboards embutidos

en: Embedded Questions
pt-br: Perguntas incorporadas

en: Caching
pt-br: Cache

en: Enable Caching
pt-br: Ativar cache

en: Minimum Query Duration
pt-br: Duração mínima da consulta

en: Cache Time-To-Live (TTL) multiplier
pt-br: Cache do Time-to-Live Multiplier (TTL)

en: Max Cache Entry Size
pt-br: Tamanho máximo de entrada de cache

en: Your alert is all set up.
pt-br: Seu alerta está definido.

en: Your alert was updated.
pt-br: Seu alerta foi atualizado.

en: The alert was successfully deleted.
pt-br: O alerta foi removido corretamente.

en: Please enter a valid formatted email address.
pt-br: Por favor, insira um endereço de e-mail com um formato válido.

en: Passwords do not match
pt-br: As senhas não correspondem

en: Back to login
pt-br: Retornar ao login

en: No Metabase account exists for this Google account.
pt-br: Não existe uma conta no Metabase para esta conta do Google.

en: You'll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
pt-br: Você precisará de um administrador para criar uma conta do Metabase antes de poder usar o Google para fazer login.

en: Sign in with {0}
pt-br: Entre com {0}

en: Please contact an administrator to have them reset your password
pt-br: Entre em contato com um administrador para redefinir sua senha

en: Forgot password
pt-br: Esqueci minha senha

en: The email you use for your Metabase account
pt-br: O e-mail que você usa para sua conta no Metabase

en: Send password reset email
pt-br: Enviar e-mail de redefinição de senha

en: Check your email for instructions on how to reset your password.
pt-br: Consulte o seu e-mail para obter instruções sobre como redefinir sua senha.

en: Sign in to Metabase
pt-br: Entre no Metabase

en: OR
pt-br: OU

en: Username or email address
pt-br: Nome de usuário ou endereço de e-mail

en: Sign in
pt-br: Entrar

en: I seem to have forgotten my password
pt-br: Parece que esqueci minha senha

en: request a new reset email
pt-br: solicitar envio de e-mail de redefinição de senha

en: Whoops, that's an expired link
pt-br: Oops, esse é um link expirado

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need
    to reset your password, you can {0}.
pt-br: Por razões de segurança, links de redefinição de senha expiram depois de um tempo. 
    Se você ainda precisar redefinir sua senha, você pode {0}.

en: New password
pt-br: Nova senha

en: To keep your data secure, passwords {0}
pt-br: Para manter seus dados seguros, senhas {0}

en: Create a new password
pt-br: Crie uma nova senha

en: Make sure its secure like the instructions above
pt-br: Você deve cumprir as instruções acima

en: Confirm new password
pt-br: Confirme a nova senha

en: Make sure it matches the one you just entered
pt-br: Tem que combinar com o que você acabou de colocar

en: Your password has been reset.
pt-br: Sua senha foi redefinida.

en: Sign in with your new password
pt-br: Entre com sua nova senha

en: Save failed
pt-br: Falhou

en: Saved
pt-br: Salvo

en: Archive this collection?
pt-br: Arquivar esta coleção?

en: The dashboards, collections, and pulses in this collection will also be archived.
pt-br: Os dashboards, coleções e notificações nesta coleção também serão arquivados.

en: Archive
pt-br: Arquivo

en: This {0} has been archived
pt-br: Este {0} foi arquivado

en: View the archive
pt-br: Visualize o arquivo

en: Unarchive this {0}
pt-br: Desarquivar este {0}

en: Our data
pt-br: Nossos dados

en: X-ray this table
pt-br: Aplique raio-X nesta tabela

en: Learn about this table
pt-br: Aprenda mais sobre essa tabela

en: Clickity click
pt-br: Clique

en: Saved!
pt-br: Salvo!

en: Saving failed.
pt-br: Não foi possível salvar.

en: Su
pt-br: Dom

en: Mo
pt-br: Seg

en: Tu
pt-br: Ter

en: We
pt-br: Qua

en: Th
pt-br: Qui

en: Fr
pt-br: Sex

en: Sa
pt-br: Sáb

en: Your admin's email address
pt-br: O endereço de e-mail do seu administrador

en: To send {0}, you'll need to set up {1} integration.
pt-br: Para enviar {0}, você terá que configurar a integração com {1}.

en:  or
pt-br:  o

en: To send {0}, an admin needs to set up {1} integration.
pt-br: Para enviar {0}, um administrador precisa configurar a integração com {1}.

en: This collection is empty, like a blank canvas
pt-br: Essa coleção está vazia, como uma tela em branco

en: You can use collections to organize and group dashboards, questions and pulses for your team or yourself
pt-br: Você pode usar coleções para organizar e agrupar dashboards, perguntas e notificações para o seu time ou para você

en: Create another collection
pt-br: Criar outra coleção

en: Dashboards let you collect and share data in one place.
pt-br: Dashboards te permitem agrupar e compartilhar dados em um único local.

en: Pulses let you send out the latest data to your team on a schedule via email or slack.
pt-br: Notificações te permitem enviar os dados atualizados para seu time seguindo um cronograma via email ou no slack.

en: Questions are a saved look at your data.
pt-br: Perguntas são visões salvas de seus dados.

en: Pins
pt-br: Fixados

en: Drag something here to pin it to the top
pt-br: Arraste algo aqui para fixar no topo da página

en: Collections
pt-br: Coleções

en: Drag here to un-pin
pt-br: Arraste aqui para desafixar

en: {0} item selected | {0} items selected
pt-br[0]: {0} item selecionado
pt-br[1]: {0} itens selecionados

en: Move {0} items?
pt-br: Mover {0} itens?

en: Move "{0}"?
pt-br: Mover "{0}"?

en: Move
pt-br: Mover

en: Edit this collection
pt-br: Editar coleção

en: Archive this collection
pt-br: Arquivar esta coleção

en: My personal collection
pt-br: Minha coleção pessoal

en: New collection
pt-br: Coleção nova

en: Copied!
pt-br: Copiado!

en: Use an SSH-tunnel for database connections
pt-br: Usa um túnel SSH para conexões com o banco de dados

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host.
    This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available.
    Enabling this is usually slower than a direct connection.
pt-br: Algumas instalações de banco de dados só podem ser acessadas conectando através de um túnel SSH. 
    Esta opção também fornece uma camada adicional de segurança quando não você tem uma VPN. 
    Isso geralmente é mais lento que uma conexão direta.

en: This is a large database, so let me choose when Metabase syncs and scans
pt-br: Este é um grande banco de dados, então deixe-me escolher quando o Metabase faz varreduras e sincronizações

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values.
    If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
pt-br: Por padrão, o Metabase executa uma sincronização leve de hora em hora, e uma varredura diária intensiva dos valores do campo.
    Se você tem um banco de dados grande, recomendamos ativá-lo e verificar quando e com que frequência as varreduras de valores de campo ocorrem.

en: {0} to generate a Client ID and Client Secret for your project.
pt-br: {0} para gerar um ID e uma chave secreta do cliente para seu projeto.

en: Click here
pt-br: Clique aqui

en: Choose "Other" as the application type. Name it whatever you'd like.
pt-br: Escolha "Outro" como tipo de aplicação. Nomeie-o como quiser.

en: {0} to get an auth code
pt-br: {0} para obter um código de autenticação

en: with Google Drive permissions
pt-br: com permissões do Google Drive

en: To use Metabase with this data you must enable API access in the Google Developers Console.
pt-br: Para usar o Metabase com esses dados, você deve ativar o acesso à API em Google Developers Console.

en: {0} to go to the console if you haven't already done so.
pt-br: {0} para ir ao console, se você ainda não fez isso.

en: How would you like to refer to this database?
pt-br: Como você gostaria de chamar esse banco de dados?

en: Next
pt-br: Próximo

en: Delete this {0}
pt-br: Exclua este {0}

en: Pin this item
pt-br: Fixar este item

en: Move this item
pt-br: Mover este item

en: Edit this question
pt-br: Editar esta pergunta

en: Action type
pt-br: Tipo de ação

en: View revision history
pt-br: Visualizar histórico de revisões

en: Move action
pt-br: Ação de mover

en: Archive action
pt-br: Ação de arquivamento

en: Add to dashboard
pt-br: Adicionar ao Dashboard

en: Download results
pt-br: Baixe os resultados

en: Sharing and embedding
pt-br: Compartilhando e Incorporando

en: Another action type
pt-br: Outro tipo de ação

en: Get alerts about this
pt-br: Receber alertas sobre isso

en: View the SQL
pt-br: Visualizar o SQL

en: Segments for this
pt-br: Segmentos para este

en: Show error details
pt-br: Mostrar detalhes do erro

en: Here's the full error message
pt-br: Aqui está a mensagem de erro completa

en: Hi, Metabot here.
pt-br: Oi, eu sou o metabot.

en: Based on the schema
pt-br: Baseado no schema

note: Alterei pois, é da tela principal e ficava como "Uma olhada no seu XXXX tabela" alterando para "Uma olhada em XXXX tabela"
en: A look at your
pt-br: Uma olhada em

en: Search the list
pt-br: Pesquise na lista

en: Search by {0}
pt-br: Pesquise por {0}

en:  or enter an ID
pt-br:  ou insira um ID

en: Enter an ID
pt-br: Insira um ID

en: Enter a number
pt-br: Digite um número

en: Enter some text
pt-br: Digite um texto

en: No matching {0} found.
pt-br: Nenhuma correspondência {0} foi encontrada.

en: Including every option in your filter probably won’t do much…
pt-br: Incluindo cada opção no seu filtro provavelmente não vai fazer muito…

en: Something's gone wrong
pt-br: Algo deu errado

en: We've run into an error. You can try refreshing the page, or just go back.
pt-br: Encontramos um erro. Você pode tentar atualizar a página, ou voltar.

en: No description yet
pt-br: Ainda sem descrição

en: New {0}
pt-br: Novo {0}

en: Asked by {0}
pt-br: Perguntado por {0}

en: Today,
pt-br: Hoje

en: Yesterday,
pt-br: Ontem

en: First revision.
pt-br: Primeira revisão.

en: Reverted to an earlier revision and {0}
pt-br: Revertido para uma revisão anterior e {0}

en: Revision history
pt-br: Histórico de revisão

en: When
pt-br: Quando

en: Who
pt-br: Quem

en: What
pt-br: Que

en: Revert
pt-br: Reverter

en: Reverting…
pt-br: Revertendo…

en: Revert failed
pt-br: Reverter falhou

en: Reverted
pt-br: Revertido

en: Everything
pt-br: Tudo

en: Questions
pt-br: Perguntas

en: Pulses
pt-br: Notificações

en: Back
pt-br: Voltar

en: Find...
pt-br: Encontrar...

en: An error occured
pt-br: Ocorreu um erro

en: Loading...
pt-br: Carregando...

en: Metabase Newsletter
pt-br: Boletim Metabase

en: Get infrequent emails about new releases and feature updates.
pt-br: Receba e-mails pouco frequentes sobre novos lançamentos e atualizações.

en: Subscribe
pt-br: Inscrever-se

en: You're subscribed. Thanks for using Metabase!
pt-br: Você está inscrito. Obrigado por usar o Metabase!

en: We're a little lost...
pt-br: Estamos um pouco perdidos...

en: Temporary Password
pt-br: Senha Temporária

en: Hide
pt-br: Esconder

en: Show
pt-br: Mostrar

en: Saved! Add this to a dashboard?
pt-br: Salvo! Adicionar isto a um dashboard?

en: Yes please!
pt-br: Sim, por favor!

en: Not now
pt-br: Agora não

en: Error:
pt-br: Erro:

en: Sunday
pt-br: Domingo

en: Monday
pt-br: Segunda-feira

en: Tuesday
pt-br: Terça-feira

en: Wednesday
pt-br: Quarta-feira

en: Thursday
pt-br: Quinta-feira

en: Friday
pt-br: Sexta-feira

en: Saturday
pt-br: Sábado

en: First
pt-br: Primeiro

en: Last
pt-br: Último

en: 15th (Midpoint)
pt-br: 15 (ponto médio)

en: Calendar Day
pt-br: Dia do calendário

en: your Metabase timezone
pt-br: o seu fuso horário no Metabase

en: Filter this list...
pt-br: Filtrar esta lista...

en: Blue
pt-br: Azul

en: Red
pt-br: Vermelho

en: Yellow
pt-br: Amarelo

en: A component used to make a selection
pt-br: Um componente usado para fazer uma seleção

en: Selected
pt-br: Selecionado

en: Nothing to select
pt-br: Nada para selecionar

en: Sorry, you don’t have permission to see that.
pt-br: Desculpe, você não tem permissão para ver isso.

en: Unknown error encountered
pt-br: Erro desconhecido encontrado

en: Create
pt-br: Criar

en: Create dashboard
pt-br: Criar um dashboard

en: Table
pt-br: Tabela

en: Database
pt-br: Banco de dados

en: Creator
pt-br: Criador

en: No results found
pt-br: Não foram encontrados resultados

en: Try adjusting your filter to find what you’re looking for.
pt-br: Tente ajustar seu filtro para encontrar o que você está procurando.

en: View by
pt-br: Visualizar por

en: of
pt-br: de

en: Don't tell anyone, but you're my favorite.
pt-br: Não conte a ninguém, mas você é o meu favorito.

en: Once you connect your own data, I can show you some automatic explorations called x-rays. Here are some examples with sample data.
pt-br: Assim que você conectar seus próprios dados, eu posso mostrar algumas explorações automáticas, chamadas raios-X. Aqui estão alguns exemplos com dados de exemplo.

en: Start here
pt-br: Comece aqui

en: Our analytics
pt-br: Nossas análises

en: Browse all items
pt-br: Exibir todos os itens

en: Replace or save as new?
pt-br: Substituir ou salvar como novo?

en: Replace original question, "{0}"
pt-br: Substituir a pergunta original, "{0}"

en: Save as new question
pt-br: Salvar como uma nova pergunta

en: First, save your question
pt-br: Primeiro, salve sua pergunta

en: Save question
pt-br: Salvar a pergunta

en: What is the name of your card?
pt-br: Qual é o nome do seu cartão?

en: Description
pt-br: Descrição

en: It's optional but oh, so helpful
pt-br: É opcional, mas tão útil

en: Which collection should this go in?
pt-br: Em que coleção isso deveria ir?

en: modified
pt-br: modificado

en: Undo
pt-br: Desfazer

en: Applying Question
pt-br: Aplicando Pergunta

en: That question isn't compatible
pt-br: Essa pergunta não é compatível

en: Search for a question
pt-br: Pesquisar uma pergunta

en: We're not sure if this question is compatible
pt-br: Não temos certeza se essa pergunta é compatível

en: Archive Dashboard
pt-br: Arquivar Dashboard

en: Make sure to make a selection for each series, or the filter won't work on this card.
pt-br: Certifique-se de fazer uma seleção para cada série ou o filtro não funcionará neste cartão.

en: This dashboard is looking empty.
pt-br: Este dashboard parece estar vazio.

en: Add a question to start making it useful!
pt-br: Adicione uma pergunta para torná-lo útil!

en: Daytime mode
pt-br: Modo claro

en: Nighttime mode
pt-br: Modo escuro

en: Exit fullscreen
pt-br: Desativar tela cheia

en: Enter fullscreen
pt-br: Ativar tela cheia

en: Saving…
pt-br: Salvando…

en: Add a question
pt-br: Adicione uma pergunta

en: Add a question to this dashboard
pt-br: Adicione uma pergunta a este dashboard

en: Add a filter
pt-br: Adicionar filtro

en: Parameters
pt-br: Parâmetros

en: Add a text box
pt-br: Adicionar uma caixa de texto

en: Move dashboard
pt-br: Mover dashboard

en: Edit dashboard
pt-br: Editar dashboard

en: Edit Dashboard Layout
pt-br: Editar layout do Dashboard

en: You are editing a dashboard
pt-br: Você está editando um dashboard

en: Select the field that should be filtered for each card
pt-br: Selecione o campo que deve ser filtrado para cada cartão

en: Move dashboard to...
pt-br: Mover dashboard para...

en: Dashboard moved to {0}
pt-br: Dashboard movido para {0}

en: What do you want to filter?
pt-br: O que você deseja filtrar?

en: What kind of filter?
pt-br: Que tipo de filtro?

en: Off
pt-br: Desligado

en: 1 minute
pt-br: 1 minuto

en: 5 minutes
pt-br: 5 minutos

en: 10 minutes
pt-br: 10 minutos

en: 15 minutes
pt-br: 15 minutos

en: 30 minutes
pt-br: 30 minutos

en: 60 minutes
pt-br: 60 minutos

en: Auto-refresh
pt-br: Atualizar automaticamente

en: Refreshing in
pt-br: Atualizando em

en: Remove this question?
pt-br: Excluir esta pergunta?

en: Your dashboard was saved
pt-br: Seu dashboard foi salvo

en: See it
pt-br: Veja

en: Save this
pt-br: Salvar isto

en: Show more about this
pt-br: Moste mais sobre isso

en: This card doesn't have any fields or parameters that can be mapped to this parameter type.
pt-br: Este cartão ainda não tem campos ou parâmetros que podem ser mapeados para este tipo de parâmetro.

en: The values in this field don't overlap with the values of any other fields you've chosen.
pt-br: Os valores nesse campo não sobrepõe os valores de outros campos que você escolheu.

en: No valid fields
pt-br: Não há campos válidos

en: Name must be 100 characters or less
pt-br: O nome deve ter 100 caracteres ou menos

en: Color is required
pt-br: Cor é obrigatório

en: What is the name of your dashboard?
pt-br: Qual é o nome do seu dashboard?

en: did some super awesome stuff that's hard to describe
pt-br: eu fiz algumas coisas incríveis que são difíceis de descrever

en: created an alert about -
pt-br: criou um alerta sobre -

en: deleted an alert about -
pt-br: excluiu um alerta sobre -

en: saved a question about
pt-br: salvou uma pergunta sobre

en: saved a question
pt-br: salvou uma pergunta

en: deleted a question
pt-br: excluiu uma pergunta

en: created a dashboard
pt-br: criou um dashboard

en: deleted a dashboard
pt-br: excluiu um dashboard

en: added a question to the dashboard -
pt-br: adicionou uma pergunta ao dashboard -

en: removed a question from the dashboard -
pt-br: excluiu uma pergunta do dashboard -␣

en: received the latest data from
pt-br: recebeu os dados mais recentes de

en: Unknown
pt-br: Desconhecido

en: Hello World!
pt-br: Olá mundo!

en: Metabase is up and running.
pt-br: O Metabase está funcionando.

en: added the metric
pt-br: adicionou a métrica

en:  to the
pt-br:  a

en:  table
pt-br:  tabela

en: made changes to the metric
pt-br: fez alterações na métrica

en:  in the
pt-br:  no

en: removed the metric
pt-br: excluiu a métrica

en: created a pulse
pt-br: criou uma notificação

en: deleted a pulse
pt-br: excluiu uma notificação

en: added the filter
pt-br: adicionou o filtro

en: made changes to the filter
pt-br: fez alterações no filtro

en: removed the filter {0}
pt-br: filtro removido {0}

en: joined!
pt-br: juntou-se!

en: Hmmm, looks like nothing has happened yet.
pt-br: Hmmm, parece que nada aconteceu ainda.

en: Save a question and get this baby going!
pt-br: Salve uma pergunta e faça esse trabalho!

en: Ask questions and explore
pt-br: Faça perguntas e explore

en: Click on charts or tables to explore, or ask a new question using the easy interface or the powerful SQL editor.
pt-br: Clique nas caixas ou tabelas para explorar ou faça uma nova pergunta usando a interface simples ou o poderoso editor de SQL.

en: Make your own charts
pt-br: Crie seus próprios gráficos

en: Create line charts, scatter plots, maps, and more.
pt-br: Crie gráficos de linhas, gráficos de dispersão, mapas e muito mais.

en: Share what you find
pt-br: Compartilhe o que você encontrar

en: Create powerful and flexible dashboards, and send regular updates via email or Slack.
pt-br: Crie dashboards poderosos e flexíveis e envie atualizações periodicamente por e-mail ou Slack.

en: Let's go
pt-br: Vamos lá

en: Setup Tip
pt-br: Conselho de configuração

en: View all
pt-br: Visualizar todos

en: Recently Viewed
pt-br: Visualizado recentemente

en: You haven't looked at any dashboards or questions recently
pt-br: Você não viu nenhum dashboard ou pergunta recentemente

en: {0} items selected
pt-br: {0} itens selecionados

en: Unarchive
pt-br: Desarquivar

en: Activity
pt-br: Atividade

en: Results for "{0}"
pt-br: Resultados para "{0}"

en: Pulse
pt-br: Notificação

en: Entity Key
pt-br: Chave de entidade

en: Overall Row
pt-br: Linha Geral

en: The primary key for this table.
pt-br: A chave principal desta tabela.

en: Entity Name
pt-br: Nome da Entidade

en: The "name" of each record. Usually a column called "name", "title", etc.
pt-br: O "nome" de cada registro. Normalmente, uma coluna chamada "nome", "título", etc.

en: Foreign Key
pt-br: Chave estrangeira

en: Points to another table to make a connection.
pt-br: Consulte outra tabela para estabelecer uma conexão.

en: Avatar Image URL
pt-br: URL do avatar

en: Common
pt-br: Comum

en: Category
pt-br: Categoria

en: City
pt-br: Cidade

en: Image URL
pt-br: URL de Imagem

en: Field containing JSON
pt-br: Campo que contém JSON

en: Number
pt-br: Número

en: State
pt-br: Estado

en: UNIX Timestamp (Seconds)
pt-br: Data e Hora em formato UNIX Timestamp (segundos)

en: UNIX Timestamp (Milliseconds)
pt-br: Data e Hora em formato UNIX Timestamp (milissegundos)

en: Zip Code
pt-br: Código postal

en: Quantity
pt-br: Quantidade

en: Income
pt-br: Renda

en: Discount
pt-br: Desconto

en: Creation timestamp
pt-br: Data e hora de criação

en: Creation time
pt-br: Hora de criação

en: Creation date
pt-br: Data de criação

en: Product
pt-br: Produto

en: User
pt-br: Usuário

en: Source
pt-br: Fonte

en: Price
pt-br: Preço

en: Join timestamp
pt-br: Data e hora do registro

en: Join time
pt-br: Hora do registro

en: Join date
pt-br: Data do registro

en: Owner
pt-br: Proprietário

en: Company
pt-br: Negócio

en: Subscription
pt-br: Assinatura

en: Score
pt-br: Pontuação

en: Title
pt-br: Título

en: Comment
pt-br: Comentário

en: Cost
pt-br: Custo

en: Gross margin
pt-br: Margem bruta

en: Birthday
pt-br: Aniversário

en: Search box
pt-br: Caixa de pesquisa

en: A list of all values
pt-br: Uma lista com todos os valores

en: Plain input box
pt-br: Caixa de texto

en: Everywhere
pt-br: Em todas as partes

en: The default setting. This field will be displayed normally in tables and charts.
pt-br: A configuração padrão. Este campo será exibido normalmente em tabelas e gráficos.

en: Only in Detail Views
pt-br: Apenas em Visualizações detalhadas

en: This field will only be displayed when viewing the details of a single record. Use this for information that's lengthy or that isn't useful in a table or chart.
pt-br: Este campo só será exibido quando você visualizar os detalhes de um único registro. Use-o para obter informações longas ou que não sejam úteis em uma tabela ou gráfico.

en: Do Not Include
pt-br: Não incluir

en: Metabase will never retrieve this field. Use this for sensitive or irrelevant information.
pt-br: O Metabase nunca recuperará este campo. Use-o para informações confidenciais ou irrelevantes.

en: Count
pt-br: Contagem

en: CumulativeCount
pt-br: Contagem cumulativa

en: Sum
pt-br: Soma

en: CumulativeSum
pt-br: Soma cumulativa

en: Distinct
pt-br: Diferente

en: StandardDeviation
pt-br: Desvio padrão

en: Average
pt-br: Média

en: Min
pt-br: Mínimo

en: Max
pt-br: Máximo

en: sad sad panda, lexing errors detected
pt-br: Panda triste triste, erros lexicais detectados

en: {0} second | {0} seconds
pt-br[0]: {0} segundo
pt-br[1]: {0} segundos

en: {0} minute | {0} minutes
pt-br[0]: {0} minuto
pt-br[1]: {0} minutos

en: Hey there
pt-br: Tudo bem

note: Retirei a interrogação, pois ficava como Como vai?, Ailton?
en: How's it going
pt-br: Como vai

en: Howdy
pt-br: Olá

en: Greetings
pt-br: Saudações

en: Good to see you
pt-br: Que bom te ver

en: What do you want to know?
pt-br: O que você quer saber?

en: What's on your mind?
pt-br: Que tem em mente?

en: What do you want to find out?
pt-br: O que você quer saber?

en: Raw data
pt-br: Dados brutos

en: Cumulative count
pt-br: Contagem cumulativa

en: Average of
pt-br: Média de

en: Distinct values of
pt-br: Valores que não sejam

en: Standard deviation of
pt-br: Desvio padrão de

en: Sum of
pt-br: Soma de

en: Cumulative sum of
pt-br: Soma cumulativa de

en: Maximum of
pt-br: Máximo de

en: Minimum of
pt-br: Mínimo de

en: Grouped by
pt-br: Agrupado por

en: Filtered by
pt-br: Filtrado por

en: Sorted by
pt-br: Ordenado por

en: True
pt-br: Verdadeiro

en: False
pt-br: Falso

en: Select longitude field
pt-br: Selecione o campo longitude

en: Enter upper latitude
pt-br: Entre a latitude de cima

en: Enter left longitude
pt-br: Entre a longitude da esquerda

en: Enter lower latitude
pt-br: Entre a latitude de baixo

en: Enter right longitude
pt-br: Entre a longitude da direita

en: Is
pt-br: É

en: Is not
pt-br: Não é

en: Is empty
pt-br: Vazio

en: Not empty
pt-br: Não vazio

en: Equal to
pt-br: Igual à

en: Not equal to
pt-br: Diferente

en: Greater than
pt-br: Maior do que

en: Less than
pt-br: Menos que

en: Between
pt-br: Entre

en: Greater than or equal to
pt-br: Maior que ou igual a

en: Less than or equal to
pt-br: Menor ou igual a

en: Contains
pt-br: Contém

en: Does not contain
pt-br: Não contém

en: Starts with
pt-br: Comece com

en: Ends with
pt-br: Termina em

en: Before
pt-br: Antes

en: After
pt-br: Depois

en: Inside
pt-br: Dentro

en: Just a table with the rows in the answer, no additional operations.
pt-br: Apenas uma tabela com as linhas na resposta, sem operações adicionais.

en: Count of rows
pt-br: Número de linhas

en: Total number of rows in the answer.
pt-br: Número total de linhas na resposta.

en: Sum of ...
pt-br: Soma de ...

en: Sum of all the values of a column.
pt-br: Soma de todos os valores de uma coluna.

note: Acho que a agregação de "Medium of.... " está ficando errada, pois traduz em "Média de... de" mas vou deixar a tradução assim por enquanto
en: Average of ...
pt-br: Média de ...

en: Average of all the values of a column
pt-br: Média de todos os valores em uma coluna

en: Number of distinct values of ...
pt-br: Número de valores diferentes de ...

en: Number of unique values of a column among all the rows in the answer.
pt-br: Número de valores exclusivos de uma coluna entre todas as linhas na resposta.

en: Cumulative sum of ...
pt-br: Soma acumulada de ...

en: Additive sum of all the values of a column.\\ne.x. total revenue over time.
pt-br: Soma aditiva de todos os valores em uma coluna.\\npor exemplo, receita total ao longo do tempo.

en: Cumulative count of rows
pt-br: Contagem cumulativa de linhas

en: Additive count of the number of rows.\\ne.x. total number of sales over time.
pt-br: Contagem aditiva do número de linhas.\\npor exemplo, número total de vendas ao longo do tempo.

en: Standard deviation of ...
pt-br: Desvio padrão de ...

en: Number which expresses how much the values of a column vary among all rows in the answer.
pt-br: Número que expressa o quanto os valores de uma coluna variam entre todos os linhas na resposta.

en: Minimum of ...
pt-br: Mínimo de ...

en: Minimum value of a column
pt-br: Valor Mínimo de uma Coluna

en: Maximum of ...
pt-br: Máximo de ...

en: Maximum value of a column
pt-br: Valor máximo de uma coluna

en: Break out by dimension
pt-br: Divida por dimensão

en: lower case letter
pt-br: letra minúscula

en: upper case letter
pt-br: letra maiúscula

en: number
pt-br: número

en: special character
pt-br: caractere especial

en: must be
pt-br: deve ser

en: characters long
pt-br: quantidade de caractere

en: Must be
pt-br: Deve ser

en: and include
pt-br: e incluir

en: one
pt-br: um

en: two
pt-br: dois

en: three
pt-br: três

en: four
pt-br: quatro

en: five
pt-br: cinco

en: six
pt-br: seis

en: seven
pt-br: sete

en: eight
pt-br: oito

en: nine
pt-br: nove

en: Month and Year
pt-br: Mês e Ano

en: Like January, 2016
pt-br: Como janeiro de 2016

en: Quarter and Year
pt-br: Trimestre e ano

en: Like Q1, 2016
pt-br: Como T1, 2016

en: Single Date
pt-br: Data Única

en: Like January 31, 2016
pt-br: Em 31 de janeiro de 2016

en: Date Range
pt-br: Faixa de datas

en: Like December 25, 2015 - February 14, 2016
pt-br: De 25 de dezembro de 2015 a 14 de fevereiro de 2016

en: Relative Date
pt-br: Data Relativa

en: Like "the last 7 days" or "this month"
pt-br: Como "os últimos 7 dias" ou "este mês"

en: Date Filter
pt-br: Filtro de data

en: All Options
pt-br: Todas as opções

en: Contains all of the above
pt-br: Ele contém todos os itens acima

en: ZIP or Postal Code
pt-br: Código postal

en: Time
pt-br: Tempo

en: Date range, relative date, time of day, etc.
pt-br: Intervalo de datas, data relativa, hora do dia, etc.

en: Location
pt-br: Localização

en: City, State, Country, ZIP code.
pt-br: Cidade, província, país, código postal.

en: User ID, product ID, event ID, etc.
pt-br: ID do usuário, ID do produto, ID do evento, etc.

en: Other Categories
pt-br: Outras categorias

en: Category, Type, Model, Rating, etc.
pt-br: Categoria, Tipo, Modelo, Classificação, etc.

en: Account settings
pt-br: Configuração da conta

en: Exit admin
pt-br: Sair do admin

en: Help
pt-br: Ajuda

en: About Metabase
pt-br: Sobre o Metabase

en: Sign out
pt-br: Sair

en: Thanks for using
pt-br: Obrigado por usar

en: You're on version
pt-br: Você está na versão

en: Built on
pt-br: Construído em

en: is a Trademark of
pt-br: é uma marca registrada da

en: and is built with care in San Francisco, CA
pt-br: e é construído com amor em São Francisco, CA

en: Metabase Admin
pt-br: Administrador do Metabase

en: Ask a question
pt-br: Fazer uma pergunta

en: New dashboard
pt-br: Novo dashboard

en: New pulse
pt-br: Nova notificação

en: Reference
pt-br: Referência

en: Which metric?
pt-br: Qual métrica?

en: Defining common metrics for your team makes it even easier to ask questions
pt-br: Definir métricas comuns para sua equipe facilita ainda mais fazer perguntas

en: How to create metrics
pt-br: Como criar métricas

en: See data over time, as a map, or pivoted to help you understand trends or changes.
pt-br: Visualizar os dados ao longo do tempo, como um mapa, ou pivotá-los para ajudar você a entender tendências ou mudanças.

en: Custom
pt-br: Personalizado

en: New question
pt-br: Nova pergunta

en: Use the simple question builder to see trends, lists of things, or to create your own metrics.
pt-br: Use o gerador de perguntas para ver tendências, listas de coisas ou para criar suas próprias métricas.

en: Native query
pt-br: Consulta nativa

en: For more complicated questions, you can write your own SQL or native query.
pt-br: Para perguntas mais complicadas, você pode escrever sua própria consulta SQL ou nativa.

en: Select a default value…
pt-br: Selecione um valor padrão…

en: Update filter
pt-br: Atualizar filtro

en: Today
pt-br: Hoje

en: Yesterday
pt-br: Ontem

en: Past 7 days
pt-br: Últimos 7 dias

en: Past 30 days
pt-br: Últimos 30 dias

en: Week
pt-br: Semana

en: Month
pt-br: Mês

en: Year
pt-br: Ano

en: Past 7 Days
pt-br: Últimos 7 dias

en: Past 30 Days
pt-br: Últimos 30 dias

en: Last Week
pt-br: Semana passada

en: Last Month
pt-br: Mês passado

en: Last Year
pt-br: Ano passado

en: This Week
pt-br: Esta semana

en: This Month
pt-br: Este mês

en: This Year
pt-br: Este ano

en: Enter a value...
pt-br: Digite um valor...

en: Enter a default value...
pt-br: Digite um valor padrão...

en: An error occurred
pt-br: Ocorreu um erro

en: Not found
pt-br: Não encontrado

en: You’ve made changes that need to be published before they will be reflected in your application embed.
pt-br: Você fez alterações que devem ser publicadas antes de serem refletidas a inserção do aplicativo.

en: You will need to publish this {0} before you can embed it in another application.
pt-br: Você terá que publicar este {0} antes de poder incorporá-lo em outro aplicativo.

en: Discard Changes
pt-br: Descartar alterações

en: Updating...
pt-br: Atualizando...

en: Updated
pt-br: Atualizado

en: Failed!
pt-br: Ele falhou!

en: Publish
pt-br: Publicar

en: Code
pt-br: Código

en: Style
pt-br: Estilo

en: Which parameters can users of this embed use?
pt-br: Quais parâmetros os usuários desta incorporação podem usar?

en: This {0} doesn't have any parameters to configure yet.
pt-br: Este {0} ainda não tem parâmetros para configurar.

en: Editable
pt-br: Editável

en: Locked
pt-br: Bloqueado

en: Preview Locked Parameters
pt-br: Visualização de parâmetros bloqueados

en: Try passing some values to your locked parameters here. Your server will have to provide the actual values in the signed token when using this for real.
pt-br: Tente passar alguns valores para seus parâmetros bloqueados aqui. Seu servidor terá que fornecer os valores reais no token assinado ao usar este de uma maneira real.

en: Danger zone
pt-br: Área perigosa

en: This will disable embedding for this {0}.
pt-br: Isso desativará a incorporação para este {0}.

en: Unpublish
pt-br: Despublicar

en: Light
pt-br: Claro

en: Dark
pt-br: Escuro

en: Border
pt-br: Borda

en: To embed this {0} in your application:
pt-br: Para inserir este {0} na sua aplicação:

en: Insert this code snippet in your server code to generate the signed embedding URL
pt-br: Insira este trecho de código no código do seu servidor para gerar a URL de inserção

en: Then insert this code snippet in your HTML template or single page app.
pt-br: Em seguida, insira esse código em seu modelo HTML ou aplicação de página única.

en: Embed code snippet for your HTML or Frontend Application
pt-br: Incorporar este trecho de código em seu aplicativo

en: More {0}
pt-br: Mais {0}

en: examples on GitHub
pt-br: exemplos no GitHub

en: Enable sharing
pt-br: Ativar compartilhamento

en: Disable this public link?
pt-br: Desativar este link público?

en: This will cause the existing link to stop working. You can re-enable it, but when you do it will be a different link.
pt-br: Isso fará com que o link existente pare de funcionar. Você pode voltar para habilitá-lo, mas quando você fizer isso será um link diferente.

en: Public link
pt-br: Link público

en: Share this {0} with people who don't have a Metabase account using the URL below:
pt-br: Compartilhe isto {0} com pessoas que não tenham uma conta Metabase usando a seguinte URL:

en: Public embed
pt-br: Incorporar publicamente

en: Embed this {0} in blog posts or web pages by copying and pasting this snippet:
pt-br: Incorporar este {0} em posts ou páginas da web ao copiar e colar este fragmento:

en: Embed this {0} in an application
pt-br: Incorporar este {0} em um aplicativo

en: By integrating with your application server code, you can provide a secure stats {0} limited to a specific user, customer, organization, etc.
pt-br: Ao integrar-se com seu servidor de aplicativos, você pode fornecer um {0} seguro limitado a um usuário, cliente, organização, etc. específicos

en: Remove attachment
pt-br: Excluir anexo

en: Attach file with results
pt-br: Anexar arquivo com resultados

en: This question will be added as a file attachment
pt-br: Esta perguntaserá adicionada como um anexo

en: This question won't be included in your Pulse
pt-br: Esta pergunta não será incluída em sua notificação

en: This pulse will no longer be emailed to {0} {1}
pt-br: Esta notificação não será mais enviada por e-mail para {0} {1}

en: {0} address | {0} addresses
pt-br[0]: {0} endereço
pt-br[1]: {0} endereços

en: Slack channel {0} will no longer get this pulse {1}
pt-br: O canal Slack {0} não receberá mais essa notificação {1}

en: Channel {0} will no longer receive this pulse {1}
pt-br: O canal {0} não receberá mais essa notificação {1}

en: Edit pulse
pt-br: Editar uma notificação

en: What's a Pulse?
pt-br: O que é uma notificação?

en: Got it
pt-br: Entendi

en: Where should this data go?
pt-br: Para onde esses dados devem ir?

en: Unarchiving…
pt-br: Desarquivando…

en: Unarchive failed
pt-br: Falha ao desarquivar

en: Unarchived
pt-br: Desarquivado

en: Create pulse
pt-br: Crie um notificação

en: Attachment
pt-br: Anexo

en: Heads up
pt-br: Atenção

en: We'll show the first 10 columns and 20 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
pt-br: Mostraremos as 10 primeiras colunas e 20 linhas desta tabela em sua notificação. Se você enviar por e-mail, adicionaremos um anexo com todas as colunas e até 2.000 linhas.

en: Raw data questions can only be included as email attachments
pt-br: As perguntas de dados brutos só podem ser incluídas como anexos de e-mail

en: Looks like this pulse is getting big
pt-br: Parece que esse notificação está ficando muito grande

en: We recommend keeping pulses small and focused to help keep them digestible and useful to the whole team.
pt-br: Recomendamos manter as notificações pequenas e simples para mantê-las fáceis e úteis para toda a equipe.

en: Pick your data
pt-br: Escolha seus dados

en: Choose questions you'd like to send in this pulse
pt-br: Escolha as perguntas que você gostaria de enviar nesta notificação

en: Emails
pt-br: E-mails

en: Slack messages
pt-br: Mensagens Slack

en: Sent
pt-br: Enviado

en: {0} will be sent at
pt-br: {0} será enviado para

en: Messages
pt-br: Mensagens

en: Send email now
pt-br: Enviar e-mail agora

en: Send to {0} now
pt-br: Envie para {0} agora

en: Sending…
pt-br: Enviando…

en: Sending failed
pt-br: Envio falhou

en: Didn’t send because the pulse has no results.
pt-br: Não foi enviado porque a notificação não tem resultados.

en: Pulse sent
pt-br: Notificação enviada

en: {0} needs to be set up by an administrator.
pt-br: {0} deve ser configurado por um administrador.

en: Which collection should this pulse live in?
pt-br: Em que coleção esta notificação deveria ficar?

en: Name your pulse
pt-br: Nomeie sua notificação

en: Give your pulse a name to help others understand what it's about
pt-br: Dê um nome a sua notificação para ajudar os outros a entenderem sobre o que ela é

en: Important metrics
pt-br: Métricas importantes

en: Skip if no results
pt-br: Pular se não existirem resultados

en: Skip a scheduled Pulse if none of its questions have any results
pt-br: Pule uma notificação programada se nenhuma de suas perguntas tiver resultado

en: Enter email addresses you'd like this data to go to
pt-br: Digite os endereços de e-mail para os quais você deseja enviar esses dados

en: Help everyone on your team stay in sync with your data.
pt-br: Ajude toda a sua equipe a permanecer em sincronia com seus dados.

en: Pulses let you send data from Metabase to email or Slack on the schedule of your choice.
pt-br: As notificações permitem que você envie dados do Metabase para o e-mail ou Slack na hora que você quiser.

en: After {0}
pt-br: Depois de {0}

en: Before {0}
pt-br: Antes de {0}

en: Is Empty
pt-br: Vazio

en: Not Empty
pt-br: Não vazio

en: All Time
pt-br: Todo o tempo

en: Apply
pt-br: Aplicar

en: View {0}
pt-br: Visualizar {0}

en: Compare this with all rows in the table
pt-br: Comparar este com todas as linhas na tabela

en: Analyze the results of this Query
pt-br: Analise os resultados dessa consulta

en: Count of rows by time
pt-br: Número de linhas por hora

en: Break out by {0}
pt-br: Distribuir por {0}

en: Summarize this segment
pt-br: Resumir este segmento

en: View this as a table
pt-br: Visualizar como uma tabela

en: View the underlying {0} records
pt-br: Visualizar registros subjacentes de {0}

en: X-Ray this question
pt-br: Aplique raios-X a esta pergunta

en: X-ray {0} {1}
pt-br: Raio-X {0} {1}

en: these
pt-br: estes

en: this
pt-br: este

en: Compare {0} {1} to the rest
pt-br: Comparar {0} {1} com o restante

en: Distribution
pt-br: Distribuição

en: View details
pt-br: Visualizar detalhes

en: View this {0}'s {1}
pt-br: Veja {1} de {0}

en: Ascending
pt-br: Ascendente

en: Descending
pt-br: Descendente

en: over time
pt-br: através do tempo

en: Avg
pt-br: Média

en: Distincts
pt-br: Distintos

en: View this {0} | View these {0}
pt-br[0]: Veja este {0}
pt-br[1]: Veja estes {0}

note: não seria ampliar aqui?
en: Zoom in
pt-br: Aumentar Zoom

en: Custom Expression
pt-br: Expressão personalizada

en: Common Metrics
pt-br: Métricas Comuns

en: Metabasics
pt-br: Metabase

en: Name (optional)
pt-br: Nome (opcional)

en: Choose an aggregation
pt-br: Escolha uma agregação

en: Set up your own alert
pt-br: Configure seu próprio alerta

en: Unsubscribing...
pt-br: Cancelando inscrição...

en: Failed to unsubscribe
pt-br: Falha ao cancelar a inscrição

en: Unsubscribe
pt-br: Cancelar inscrição

en: No channel
pt-br: Sem canal

en: Okay, you're unsubscribed
pt-br: Ok, sua inscrição foi cancelada

en: You're receiving {0}'s alerts
pt-br: Você está recebendo alertas de {0}

en: {0} set up an alert
pt-br: {0} configurou um alerta

en: alerts
pt-br: alertas

en: Let's set up your alert
pt-br: Vamos configurar seu alerta

en: The wide world of alerts
pt-br: O vasto mundo de alertas

en: There are a few different kinds of alerts you can get
pt-br: Existem alguns tipos diferentes de alertas que você pode obter

en: When a raw data question {0}
pt-br: Quando uma pergunta de dados brutos {0}

en: returns any results
pt-br: retorna alguns resultados

en: When a line or bar {0}
pt-br: Quando uma linha ou barra {0}

en: crosses a goal line
pt-br: excede a meta

en: When a progress bar {0}
pt-br: Quando uma barra de progresso {0}

en: reaches its goal
pt-br: alcançar sua meta

en: Set up an alert
pt-br: Crie um alerta

en: Edit your alert
pt-br: Edite seu alerta

en: Edit alert
pt-br: Editar alerta

en: This alert will no longer be emailed to {0}.
pt-br: Este alerta não será mais enviado por email para {0}.

en: Slack channel {0} will no longer get this alert.
pt-br: O canal Slack {0} não receberá mais este alerta.

en: Channel {0} will no longer receive this alert.
pt-br: O canal {0} não receberá mais este alerta.

en: Delete this alert
pt-br: Excluir este alerta

en: Stop delivery and delete this alert. There's no undo, so be careful.
pt-br: Pare de enviar e exclua este alerta. Não pode ser desfeito, então tenha tenha cuidado.

en: Delete this alert?
pt-br: Excluir este alerta?

en: Alert me when the line…
pt-br: Deixe-me saber quando a linha…

en: Alert me when the progress bar…
pt-br: Deixe-me saber quando a barra de progresso…

en: Goes above the goal line
pt-br: Vai acima da linha da meta

en: Reaches the goal
pt-br: Alcançar a meta

en: Goes below the goal line
pt-br: Vai abaixo da linha de meta

en: Goes below the goal
pt-br: Vai abaixo da meta

en: The first time it crosses, or every time?
pt-br: A primeira vez que você cruza ou a cada vez?

en: The first time it reaches the goal, or every time?
pt-br: A primeira vez que você alcança a meta ou a cada vez?

en: The first time
pt-br: A primeira vez

en: Every time
pt-br: Toda vez

en: Where do you want to send these alerts?
pt-br: Para onde você deseja enviar esses alertas?

en: Email alerts to:
pt-br: Envie e-mails de alerta para:

en: {0} Goal-based alerts aren't yet supported for charts with more than one line, so this alert will be sent whenever the chart has {1}.
pt-br: {0} Alertas baseados em metas ainda não são compatíveis com gráficos com mais de uma linha, portanto, esse alerta será enviado desde que o gráfico tenha {1}.

en: results
pt-br: resultados

en: {0} This kind of alert is most useful when your saved question doesn’t {1} return any results, but you want to know when it does.
pt-br: {0} Este tipo de alerta é mais útil quando sua pergunta {1} não retorna nenhum resultado, mas você quer saber quando isso acontece.

en: Tip
pt-br: Dica

en: usually
pt-br: geralmente

en: Pick a segment or table
pt-br: Escolha um segmento ou tabela

en: Select a database
pt-br: Selecione um banco de dados

en: Select...
pt-br: Selecione...

en: Select a table
pt-br: Selecione uma tabela

en: No tables found in this database.
pt-br: Nenhuma tabela foi encontrada neste banco de dados.

en: Is a question missing?
pt-br: Uma pergunta está faltando?

en: Learn more about nested queries
pt-br: Saiba mais sobre consultas aninhadas

en: Fields
pt-br: Campos

en: No segments were found.
pt-br: Nenhum segmento foi encontrado.

en: Find a segment
pt-br: Encontre um segmento

en: View less
pt-br: Ver menos

en: View more
pt-br: Ver mais

en: Pick a field to sort by
pt-br: Escolha um campo para ordenar por

en: Sort
pt-br: Ordenar

en: Row limit
pt-br: Limite de linha

en: Unknown Field
pt-br: Campo Desconhecido

en: field
pt-br: campo

en: Matches
pt-br: Combinações

en: Add filters to narrow your answer
pt-br: Adicione filtros para limitar sua resposta

en: Add a grouping
pt-br: Adicione um grupo

en: Data
pt-br: Dados

en: Filtered by
pt-br: Filtrado por

en: View
pt-br: Ver

en: Grouped By
pt-br: Agrupado por

en: None
pt-br: Nenhum

en: This question is written in {0}.
pt-br: Esta pergunta está escrita em {0}.

en: Hide Editor
pt-br: Ocultar editor

en: Hide Query
pt-br: Esconder consulta

en: Open Editor
pt-br: Abrir editor

en: Show Query
pt-br: Mostrar consulta

en: This metric has been retired.  It's no longer available for use.
pt-br: Esta métrica foi removida. Não está mais disponível para uso.

en: Download full results
pt-br: Baixe os resultados completos

en: Download this data
pt-br: Baixe esta informação

en: Warning
pt-br: Aviso

en: Your answer has a large number of rows so it could take a while to download.
pt-br: Sua resposta tem muitas linhas, então pode demorar um pouco para baixar.

en: The maximum download size is 1 million rows.
pt-br: O tamanho máximo para baixar é de 1 milhão de linhas.

en: Edit question
pt-br: Editar pergunta

en: SAVE CHANGES
pt-br: SALVAR ALTERAÇÕES

en: CANCEL
pt-br: CANCELAR

en: Move question
pt-br: Mover pergunta

en: Which collection should this be in?
pt-br: Em que coleção deveria ser?

en: Variables
pt-br: Variáveis

en: Learn about your data
pt-br: Conheça seus dados

en: Alerts are on
pt-br: Os alertas são ativados

en: started from
pt-br: iniciado a partir de

en: native query
pt-br: consulta nativa

en: Not Supported
pt-br: Não suportado

en: View the {0}
pt-br: Veja {0}

en: Switch to {0}
pt-br: Mude para {0}

en: Switch to Builder
pt-br: Mude para o editor

en: {0} for this question
pt-br: {0} desta pergunta

en: Convert this question to {0}
pt-br: Converta esta pergunta para {0}

en: This question will take approximately {0} to refresh
pt-br: Esta pergunta será atualizada em aproximadamente {0}

en: Updated {0}
pt-br: Atualizado {0} atrás

en: row | rows
pt-br[0]: linha
pt-br[1]: linhas

en: Showing first {0} {1}
pt-br: Mostrando primeiro {0} {1}

en: Showing {0} {1}
pt-br: Mostrando {0} {1}

en: Doing science
pt-br: Fazendo ciência

en: If you give me some data I can show you something cool. Run a Query!
pt-br: Se você me der alguma informação, eu posso te mostrar uma coisa ótima. Execute uma consulta!

en: How do I use this thing?
pt-br: Como eu uso essa coisa?

en: Get Answer
pt-br: Obter uma resposta

en: It's okay to play around with saved questions
pt-br: Você pode brincar com perguntas salvas

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click the edit icon in the top-right.
pt-br: Você não fará alterações permanentes em uma pergunta salva, a menos que você clique no ícone de edição no canto superior direito.

en: Search for
pt-br: Pesquisar por

en: Advanced...
pt-br: Avançado...

en: Sorry. Something went wrong.
pt-br: Sinto muito. Algo deu errado.

en: Group time by
pt-br: Horário do grupo por

en: Your question took too long
pt-br: Sua pergunta demorou muito

en: We didn't get an answer back from your database in time, so we had to stop. You can try again in a minute, or if the problem persists, you can email an admin to let them know.
pt-br: Nós não recebemos uma resposta do seu banco de dados a tempo, então tivemos que parar. Você pode tentar novamente em um minuto, ou se o problema persistir, você pode enviar um e-mail para um administrador para notificá-lo.

en: We're experiencing server issues
pt-br: Estamos com problemas com o servidor

en: Try refreshing the page after waiting a minute or two. If the problem persists we'd recommend you contact an admin.
pt-br: Tente atualizar a página depois de esperar um ou dois minutos. Se o problema persistir, recomendamos que você entre em contato com um administrador.

en: There was a problem with your question
pt-br: Houve um problema com sua pergunta

en: Most of the time this is caused by an invalid selection or bad input value. Double check your inputs and retry your query.
pt-br: Na maioria das vezes isso é causado por uma seleção inválida ou por um Valor incorreto de entrada. Verifique suas entradas e tente novamente.

en: This may be the answer you’re looking for. If not, try removing or changing your filters to make them less specific.
pt-br: Esta pode ser a resposta que você está procurando. Caso contrário, tente Remova ou altere seus filtros para torná-los menos específicos.

en: You can also {0} when there are some results.
pt-br: Você também pode {0} quando há alguns resultados.

en: get an alert
pt-br: receber um alerta

en: Back to last run
pt-br: Retornar para a última execução

en: Visualization
pt-br: Display

en: No description set.
pt-br: Sem descrição.

en: Use for current question
pt-br: Use para a pergunta atual

en: Potentially useful questions
pt-br: Perguntas potencialmente úteis

en: Group by {0}
pt-br: Agrupar por {0}

en: Sum of all values of {0}
pt-br: Soma de todos os valores de {0}

en: All distinct values of {0}
pt-br: Todos os valores diferentes de {0}

en: Number of {0} grouped by {1}
pt-br: Número de {0} agrupados por {1}

en: Data Reference
pt-br: Referência de dados

en: Learn more about your data structure to ask more useful questions
pt-br: Saiba mais sobre sua estrutura de dados para fazer perguntas mais úteis

en: Could not find the table metadata prior to creating a new question
pt-br: Os metadados na tabela não foram encontrados antes de criar uma nova pergunta

en: See {0}
pt-br: Veja {0}

en: Metric Definition
pt-br: Definição de Métrica

en: Filter by {0}
pt-br: Filtrar por {0}

en: Number of {0}
pt-br: Número de {0}

en: See all {0}
pt-br: Ver todos {0}

en: Segment Definition
pt-br: Definição de Segmento

en: An error occurred loading the table
pt-br: Ocorreu um erro ao carregar a tabela

en: See the raw data for {0}
pt-br: Veja os dados brutos de {0}

en: More
pt-br: Mais

en: Invalid expression
pt-br: Expressão inválida

en: unknown error
pt-br: erro desconhecido

en: Field formula
pt-br: Campo fórmula

en: Think of this as being kind of like writing a formula in a spreadsheet program: you can use numbers, fields in this table, mathematical symbols like +, and some functions. So you could type something like Subtotal - Cost.
pt-br: Pense nisso como algo como escrever uma fórmula em um programa de planilhas: você pode usar números, campos nesta tabela, símbolos matemáticos como +, e algumas funções. Então você poderia escrever algo como Subtotal &minus; Custo.

en: Learn more
pt-br: Saiba mais

en: Give it a name
pt-br: Dê um nome a ele

en: Something nice and descriptive
pt-br: Algo legal e descritivo

en: Add a custom field
pt-br: Adicione um campo personalizado

en: Include {0}
pt-br: Inclua {0}

en: Case sensitive
pt-br: É sensível a maiúsculas e minúsculas

en: today
pt-br: hoje

en: this week
pt-br: esta semana

en: this month
pt-br: este mês

en: this year
pt-br: este ano

en: this minute
pt-br: esse minuto

en: this hour
pt-br: esta hora

en: not implemented {0}
pt-br: {0} não implementado

en: true
pt-br: verdadeiro

en: false
pt-br: falso

note: This translation is not working on Metabase, when filtering in a dashboard. I'm a beginner here, so I don't know how to fix it. Anyone?
en: Add filter
pt-br: Adicionar filtro

en: Item
pt-br: Element

note: The best translation to "Previous 30 days" in portuguese is "30 dias anteriores". But is registred "Anterior 30 dias", that has no meaning in portuguese. To fit this format and achieve the meaning, I suggest use another translation: "Últimos 30 dias" This is more like "Past 30 days", but has the sam
en: Previous
pt-br: Anterior

en: Current
pt-br: Atual

en: On
pt-br: Em

en: Enter desired number
pt-br: Digite o número desejado

en: Empty
pt-br: Vazio

en: Find a value
pt-br: Encontre um valor

en: Hide calendar
pt-br: Ocultar calendário

en: Show calendar
pt-br: Mostrar calendário

en: You can enter multiple values separated by commas
pt-br: Você pode inserir vários valores separados por vírgulas

en: Enter desired text
pt-br: Digite o texto desejado

en: Try it
pt-br: Experimente

en: What's this for?
pt-br: Para que serve isto?

en: Variables in native queries let you dynamically replace values in your queries using filter widgets or through the URL.
pt-br: Variáveis ​​em consultas nativas permitem que você substitua dinamicamente os valores em suas consultas usando elementos de filtro ou através do URL.

en: {0} creates a variable in this SQL template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the SQL template.
pt-br: {0} cria uma variável neste modelo SQL chamado "nome_da_variável". Você pode atribuir tipos às variáveis ​​no painel lateral, o que muda seu comportamento. Todos os tipos de variáveis que não sejam "Filtro de Campo" farão com que o filtro seja colocado nesta pergunta; com filtros de campo, isso é opcional. Quando este filtro isso é preenchido, esse valor substitui a variável no modelo SQL.

en: Field Filters
pt-br: Filtros de campo

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link SQL cards to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
pt-br: Dar a uma variável o tipo "Filtro de campo" te permite vincular as placas SQL com os elementos de filtro nos dashboards, ou usar mais tipos de elementos de filtro na sua pergunta SQL. Uma variável de Filtro de Campo insere SQL semelhante ao editor de consultas GUI quando os filtros são adicionados às colunas existentes.

en: When adding a Field Filter variable, you'll need to map it to a specific field. You can then choose to display a filter widget on your question, but even if you don't, you can now map your Field Filter variable to a dashboard filter when adding this question to a dashboard. Field Filters should be used inside of a "WHERE" clause.
pt-br: Ao adicionar uma variável de Filtro de Campo, você deve atribuí-la a um campo específico. Em seguida, você pode optar por mostrar um elemento de filtro na sua pergunta, mas mesmo se você não fizer isso, você pode agora atribuir a sua variável de Filtro de Campo para um Filtro de Dashboard ao adicionar esta pergunta ao dashboard. Filtros de Campo devem ser usados ​​dentro de uma cláusula "WHERE".

en: Optional Clauses
pt-br: Cláusulas opcionais

en: brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
pt-br: os parênteses em torno de um {0} criam uma cláusula opcional no modelo. Se a "variável" está posta, então a cláusula inteira é posta no  modelo. Caso contrário, a cláusula inteira será ignorada.

en: To use multiple optional clauses you can include at least one non-optional WHERE clause followed by optional clauses starting with "AND".
pt-br: Para usar várias cláusulas opcionais, você pode incluir pelo menos uma cláusula WHERE não opcional seguida de cláusulas opcionais que começam com "AND".

en: Read the full documentation
pt-br: Leia a documentação completa

en: Filter label
pt-br: Filtro de Etiqueta

en: Variable type
pt-br: Tipo de Variável

en: Text
pt-br: Texto

en: Date
pt-br: Data

en: Field Filter
pt-br: Filtro de campo

en: Field to map to
pt-br: Campo para mapear para

en: Filter widget type
pt-br: Tipo de filtro

en: Required?
pt-br: Obrigatório?

en: Default filter widget value
pt-br: Valor padrão do filtro

en: Archive this question?
pt-br: Arquivar esta pergunta?

en: This question will be removed from any dashboards or pulses using it.
pt-br: Esta pergunta será excluida de qualquer dashboard ou notificação que a utilize.

en: Question
pt-br: Pergunta

en: Pick a question to add
pt-br: Escolha uma pergunta para adicionar

en: You are editing this page
pt-br: Você está editando esta página

en: See this {0}
pt-br: Veja isto {0}

en: A subset of
pt-br: Um subconjunto de

en: Select a field type
pt-br: Selecione um tipo de campo

en: No field type
pt-br: Sem tipo de campo

en: by
pt-br: por

en: Field type
pt-br: Tipo do campo

en: Select a Foreign Key
pt-br: Selecione uma chave estrangeira

en: View the {0} formula
pt-br: Veja a fórmula para {0}

en: Why this {0} is important
pt-br: Por que isso {0} é importante

en: Why this {0} is interesting
pt-br: Por que isso {0} é interessante

en: Nothing important yet
pt-br: Nada importante ainda

en: Nothing interesting yet
pt-br: Nada de interessante ainda

en: Things to be aware of about this {0}
pt-br: Coisas para ter em mente sobre isso {0}

en: Nothing to be aware of yet
pt-br: Nada para estar ciente ainda

en: Explore this metric
pt-br: Explore esta métrica

en: View this metric
pt-br: Veja esta métrica

en: By {0}
pt-br: Por {0}

en: Remove item
pt-br: Excluir item

en: Why is this dashboard the most important?
pt-br: Por que esse dashboard é o mais importante?

en: What is useful or interesting about this {0}?
pt-br: O que é útil ou interessante sobre isso {0}?

en: Write something helpful here
pt-br: Escreva algo útil aqui

en: Is there anything users of this dashboard should be aware of?
pt-br: Existe alguma coisa que os usuários deste dashboard devam considerar?

en: Anything users should be aware of about this {0}?
pt-br: Existe alguma coisa que os usuários devem saber sobre isso {0}?

en: Which 2-3 fields do you usually group this metric by?
pt-br: Com quais 2-3 campos esta métrica é geralmente agrupada?

en: This is the perfect place to start if you’re new to your company’s data, or if you just want to check in on what’s going on.
pt-br: Este é o lugar perfeito para começar se você é novo em seus dados empresa, ou se você quiser apenas verificar o que está acontecendo.

en: Most useful fields to group this metric by
pt-br: Campos mais úteis para agrupar essa métrica

en: Reason for changes
pt-br: Razão da mudança

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required
pt-br: Deixe uma nota para explicar que mudanças você fez e por que elas foram obrigatório

en: Why this database is interesting
pt-br: Por que esse banco de dados é interessante

en: Things to be aware of about this database
pt-br: Coisas para manter em mente sobre este banco de dados

en: Databases and tables
pt-br: Bancos de dados e tabelas

en: Details
pt-br: Detalhes

en: Tables in {0}
pt-br: Tabelas em {0}

en: Actual name in database
pt-br: Nome real no banco de dados

en: Why this field is interesting
pt-br: Por que esse campo é interessante

en: Things to be aware of about this field
pt-br: Coisas a ter em mente sobre este campo

en: Data type
pt-br: Tipo de dados

en: Fields in this table will appear here as they're added
pt-br: Os campos nesta tabela aparecerão aqui à medida que forem adicionados

en: Fields in {0}
pt-br: Campos em {0}

en: Field name
pt-br: Nome do campo

en: X-ray this field
pt-br: Aplique raios-X a este campo

en: Metabase is no fun without any data
pt-br: Metabase não é divertido sem dados

en: Your databases will appear here once you connect one
pt-br: Seus bancos de dados aparecerão aqui quando você conectar um

en: Databases will appear here once your admins have added some
pt-br: Os bancos de dados aparecerão aqui quando os administradores tiverem adicionou alguns

en: Connect a database
pt-br: Conecte um banco de dados

note: #-#-#-#-#  metabase-backend.pot (metabase)  #-#-#-#-# cum-count and cum-sum get names for count and sum, respectively (see explanation in `aggregation-name`)
en: Count of {0}
pt-br: Número de {0}

en: See raw data for {0}
pt-br: Ver dados brutos de {0}

en: Why this table is interesting
pt-br: Por que esta tabela é interessante

en: Things to be aware of about this table
pt-br: Coisas para manter em mente sobre esta tabela

en: Tables in this database will appear here as they're added
pt-br: As tabelas neste banco de dados aparecerão aqui quando forem adicionadas

en: Questions about this table will appear here as they're added
pt-br: Perguntas sobre esta tabela aparecerão aqui quando forem adicionadas

en: Questions about {0}
pt-br: Perguntas sobre {0}

en: Created {0} by {1}
pt-br: Criado {0} por {1}

en: Fields in this table
pt-br: Campos nesta tabela

en: Questions about this table
pt-br: Perguntas sobre esta tabela

en: Help your team get started with your data.
pt-br: Ajude sua equipe a começar com seus dados.

en: Show your team what’s most important by choosing your top dashboard, metrics, and segments.
pt-br: Mostre à sua equipe o que é mais importante ao escolher seu melhor dashboard, suas métricas e seus principais segmentos.

en: Get started
pt-br: Começar

en: Our most important dashboard
pt-br: Nosso dashboard mais importante

en: Numbers that we pay attention to
pt-br: Números aos quais prestamos atenção

en: Metrics are important numbers your company cares about. They often represent a core indicator of how the business is performing.
pt-br: As métricas são números importantes que são importantes para sua empresa. Frequentemente eles representam um indicador central de como o negócio está funcionando.

en: See all metrics
pt-br: Veja todas as métricas

en: Segments and tables
pt-br: Segmentos e Tabelas

en: Tables
pt-br: Tabelas

en: Segments and tables are the building blocks of your company's data. Tables are collections of the raw information while segments are specific slices with specific meanings, like {0}
pt-br: Segmentos e tabelas são os componentes básicos dos seus dados companhia Tabelas são coleções de informações sem formatação enquanto os segmentos são partes limitadas com significados específicos, como {0}

en: Tables are the building blocks of your company's data.
pt-br: Tabelas são os componentes básicos dos dados da sua empresa.

en: See all segments
pt-br: Veja todos os segmentos

en: See all tables
pt-br: Veja todas as tabelas

en: Other things to know about our data
pt-br: Outras coisas que você deve saber sobre nossos dados

en: Find out more
pt-br: Descubra mais

en: A good way to get to know your data is by spending a bit of time exploring the different tables and other info available to you. It may take a while, but you'll start to recognize names and meanings over time.
pt-br: Uma boa maneira de conhecer seus dados é dedicar um pouco de tempo para Explore as diferentes tabelas e outras informações disponíveis. Você pode levar um pouco, mas você começará a reconhecer nomes e significados ao longo do tempo.

en: Explore our data
pt-br: Explore nossos dados

en: Have questions?
pt-br: Você tem alguma pergunta?

en: Contact {0}
pt-br: Fale com {0}

en: Help new Metabase users find their way around.
pt-br: Ajude os novos usuários do Metabase a encontrar o caminho.

en: The Getting Started guide highlights the dashboard, metrics, segments, and tables that matter most, and informs your users of important things they should know before digging into the data.
pt-br: O guia de introdução destaca o dashboard, as métricas, o segmentos e tabelas mais importantes, e informa os usuários sobre coisas importantes que você deve saber antes de investigar os dados.

en: Is there an important dashboard for your team?
pt-br: Existe um dashboard importante para sua equipe?

en: Create a dashboard now
pt-br: Crie um dashboard agora

en: What is your most important dashboard?
pt-br: Qual é o seu dashboard mais importante?

en: Do you have any commonly referenced metrics?
pt-br: Você tem alguma métrica comumente referenciada?

en: Learn how to define a metric
pt-br: Aprenda a definir uma métrica

en: What are your 3-5 most commonly referenced metrics?
pt-br: Quais são as 3-5 métricas mais referenciadas?

en: Add another metric
pt-br: Adicione outra métrica

en: Do you have any commonly referenced segments or tables?
pt-br: Você tem um segmento ou tabela comumente referenciado?

en: Learn how to create a segment
pt-br: Aprenda a criar um segmento

en: What are 3-5 commonly referenced segments or tables that would be useful for this audience?
pt-br: Quais são os 3-5 segmentos ou tabelas comumente referenciados que seriam útil para esse público?

en: Add another segment or table
pt-br: Adicione outro segmento ou tabela

en: Is there anything your users should understand or know before they start accessing the data?
pt-br: Existe alguma coisa que seus usuários devem entender ou saber antes de começar para acessar os dados?

en: What should a user of this data know before they start accessing it?
pt-br: O que um usuário deve saber sobre esses dados antes de começarem a acessar eles?

en: E.g., expectations around data privacy and use, common pitfalls or misunderstandings, information about data warehouse performance, legal notices, etc.
pt-br: Por exemplo, expectativas sobre privacidade e uso de dados, perigos comuns ou mal-entendidos, informações sobre o desempenho do data warehouse, avisos legais, etc.

en: Is there someone your users could contact for help if they're confused about this guide?
pt-br: Existe alguém com quem seus usuários podem entrar em contato se precisarem de ajuda se Você está confuso sobre este guia?

en: Who should users contact for help if they're confused about this data?
pt-br: Com quem os usuários devem entrar em contato para obter ajuda se estiverem confuso sobre esta informação?

en: Please enter a revision message
pt-br: Por favor, adicione uma mensagem de revisão

en: Why this Metric is interesting
pt-br: Por que essa métrica é interessante

en: Things to be aware of about this Metric
pt-br: Coisas a ter em conta acerca desta métrica

en: How this Metric is calculated
pt-br: Como essa métrica é calculada

en: Nothing on how it's calculated yet
pt-br: Nada sobre como foi calculado ainda

en: Other fields you can group this metric by
pt-br: Outros campos pelos quais você pode agrupar essa métrica

en: Fields you can group this metric by
pt-br: Campos pelos quais você pode agrupar essa métrica

en: Metrics are the official numbers that your team cares about
pt-br: As métricas são os números oficiais com os quais sua equipe se preocupa

en: Metrics will appear here once your admins have created some
pt-br: As métricas aparecerão aqui quando seus administradores tiverem criado alguns

en: Learn how to create metrics
pt-br: Aprenda como criar métricas

en: Questions about this metric will appear here as they're added
pt-br: Perguntas sobre essa métrica aparecerão aqui quando forem adicionadas

en: There are no revisions for this metric
pt-br: Não há comentários para esta métrica

en: Revision history for {0}
pt-br: Histórico de revisão de {0}

en: X-ray this metric
pt-br: Aplique raios-X a esta métrica

en: Why this Segment is interesting
pt-br: Por que esse segmento é interessante

en: Things to be aware of about this Segment
pt-br: Coisas a ter em mente sobre este segmento

en: Segments are interesting subsets of tables
pt-br: Segmentos são subconjuntos interessantes de tabelas

en: Defining common segments for your team makes it even easier to ask questions
pt-br: Definir segmentos comuns para sua equipe facilita ainda mais fazer perguntas

en: Segments will appear here once your admins have created some
pt-br: Os segmentos aparecerão aqui quando os administradores tiverem criado alguns

en: Learn how to create segments
pt-br: Aprenda a criar segmentos

en: Questions about this segment will appear here as they're added
pt-br: Perguntas sobre este segmento aparecerão aqui quando forem adicionadas

en: There are no revisions for this segment
pt-br: Não há comentários para este segmento

en: Fields in this segment
pt-br: Campos neste segmento

en: Questions about this segment
pt-br: Perguntas sobre este segmento

en: X-ray this segment
pt-br: Aplique raios-X a este segmento

en: Login
pt-br: Iniciar sessão

en: Search
pt-br: Pesquisar

en: New Question
pt-br: Nova pergunta

en: Select the type of Database you use
pt-br: Selecione o tipo de banco de dados que você usa

en: Add your data
pt-br: Adicione seus dados

en: I'll add my own data later
pt-br: Adicionarei meus próprios dados mais tarde

en: Connecting to {0}
pt-br: Conectando com {0}

en: You’ll need some info about your database, like the username and password. If you don’t have that right now, Metabase also comes with a sample dataset you can get started with.
pt-br: Você precisará de informações sobre seu banco de dados, como seu nome de usuário e a senha. Se você não tem isso agora, o Metabase também vem com um conjunto de dados de amostra com os quais você pode começar.

en: I'll add my data later
pt-br: Vou adicionar meus dados depois

en: Control automatic scans
pt-br: Controle de varreduras automáticas

en: Usage data preferences
pt-br: Preferências de uso de dados

en: Thanks for helping us improve
pt-br: Obrigado por nos ajudar a melhorar

en: We won't collect any usage events
pt-br: Nós não coletaremos nenhum evento de uso

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about usage through Google Analytics.
pt-br: Para nos ajudar a melhorar o Metabase, gostaríamos de coletar certas informações sobre o uso através do Google Analytics.

en: Here's a full list of everything we track and why.
pt-br: Aqui está uma lista completa de tudo que acompanhamos e por quê.

en: Allow Metabase to anonymously collect usage events
pt-br: Permitir que o Metabase colete eventos de uso anonimamente

en: Metabase {0} collects anything about your data or question results.
pt-br: Metabase {0} coleta informações sobre seus dados ou resultados de perguntas.

en: never
pt-br: nunca

en: All collection is completely anonymous.
pt-br: Toda a informação obtida é completamente anônima.

en: Collection can be turned off at any point in your admin settings.
pt-br: A coleção pode ser desativada a qualquer momento na seção de configuração

en: If you feel stuck
pt-br: Se você se sentir sobrecarregado

en: our getting started guide
pt-br: nosso guia inicial

en: is just a click away.
pt-br: É um único clique.

en: Welcome to Metabase
pt-br: Bem vindo ao Metabase

en: Looks like everything is working. Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
pt-br: Pelo visto está tudo funcionando. Agora vamos te conhecer mais, conectar com seus dados e começar a encontrar algumas respostas!

en: Let's get started
pt-br: Vamos começar

en: You're all set up!
pt-br: Estás pronto!

en: Take me to Metabase
pt-br: Leve-me para o Metabase

en: What should we call you?
pt-br: Como devemos te chamar?

en: Hi, {0}. nice to meet you!
pt-br: Olá, {0}. Prazer em conhecê-lo!

en: Create a password
pt-br: Crie uma senha

en: Confirm password
pt-br: Confirme a senha

en: Shhh... but one more time so we get it right
pt-br: Shhh... de novo, só pra ter certeza que bate

en: Your company or team name
pt-br: O nome da sua empresa ou equipe

en: Department of awesome
pt-br: Coisas Sensacionais, Ltda

en: Metabot is admiring your integers…
pt-br: O Metabot está admirando seus números inteiros...

en: Metabot is performing billions of differential equations…
pt-br: O Metabot está fazendo bilhões de equações diferenciais...

en: Metabot is doing science…
pt-br: O Metabot está fazendo ciência...

en: Metabot is checking out your metrics…
pt-br: O Metabot está revendo suas métricas...

en: Metabot is looking for trends and outliers…
pt-br: O Metabot está procurando por tendências e outliers...

en: Metabot is consulting the quantum abacus…
pt-br: O Metabot está consultando o ábaco quântico...

en: Metabot is feeling pretty good about all this…
pt-br: O Metabot está se sentindo bem com o que está acontecendo…

en: We’ll show you some interesting explorations of your data in
    just a few minutes.
pt-br: Vamos mostrar algumas explorações de seus dados em 
    alguns minutos.

en: This seems to be taking a while. In the meantime, you can check out one of these example explorations to see what Metabase can do for you.
pt-br: Isso parece estar demorando um pouco. Enquanto isso, você pode ver um destes exemplos de explorações para ver o que o Metabase pode fazer por você.

en: I took a look at the data you just connected, and I have some explorations of interesting things I found. Hope you like them!
pt-br: Analisei os dados que você acabou de conectar e tenho algumas explorações de interessantes. Espero que você goste!

en: I'm done exploring for now
pt-br: Acabei de explorar por agora

en: Welcome to the Query Builder!
pt-br: Bem vindo ao editor de consultas!

en: The Query Builder lets you assemble questions (or "queries") to ask about your data.
pt-br: O editor de consultas te permite construir perguntas (ou "consultas") para questionar seus dados.

en: Tell me more
pt-br: Me conte mais

en: Start by picking the table with the data that you have a question about.
pt-br: Comece escolhendo a tabela com os dados sobre os quais você tem uma pergunta.

en: Go ahead and select the "Orders" table from the dropdown menu.
pt-br: Vá em frente e selecione a tabela "Pedidos" no menu dropdown.

en: Filter your data to get just what you want.
pt-br: Filtre seus dados para obter exatamente o que você deseja.

en: Click the plus button and select the "Created At" field.
pt-br: Clique no sinal de mais e selecione o campo "Criado em".

en: Here we can pick how many days we want to see data for, try 10
pt-br: Aqui podemos escolher quantos dias queremos ver os dados, tente 10

en: Here's where you can choose to add or average your data, count the number of rows in the table, or just view the raw data.
pt-br: Aqui é onde você pode optar por adicionar ou calcular a média dos seus dados, contar o número de linhas na tabela, ou apenas ver os dados brutos.

en: Try it: click on <strong>Raw Data</strong> to change it to <strong>Count of rows</strong> so we can count how many orders there are in this table.
pt-br: Experimente: clique em <strong>Dados brutos</strong> para alterá-lo para <strong>Número de linhas</strong> para que possamos contar quantos pedidos existem nesta tabela.

en: Add a grouping to break out your results by category, day, month, and more.
pt-br: Adicione um agrupamento para dividir seus resultados por categoria, dia, mês e mais

en: Let's do it: click on <strong>Add a grouping</strong>, and choose <strong>Created At: by Week</strong>.
pt-br: Vamos fazer isso: clique em <strong>Adicionar um grupo</strong> e escolha <strong>Criado em> por Semana</strong>.

en: Click on "by day" to change it to "Week."
pt-br: Clique em "por dia" para mudar para "Semana".

en: Run Your Query.
pt-br: Execute sua consulta

en: You're doing so well! Click <strong>Run query</strong> to get your results!
pt-br: Você está indo muito bem! Clique em <strong>Executar consulta</strong> para obter seus resultados.

en: You can view your results as a chart instead of a table.
pt-br: Você pode ver seus resultados como um gráfico em vez de uma tabela.

en: Everbody likes charts! Click the <strong>Visualization</strong> dropdown and select <strong>Line</strong>.
pt-br: Todos gostam de gráficos! Clique no menu suspenso <strong>Exibir</strong> e selecione <strong>Linha</strong>.

en: Well done!
pt-br: Muito bem!

en: That's all! If you still have questions, check out our
pt-br: Isso é tudo! Se você ainda tiver dúvidas, confira nosso

en: User's Guide
pt-br: Guia do usuário

en: Have fun exploring your data!
pt-br: Divirta-se explorando seus dados!

en: Thanks
pt-br: Obrigado

en: Save Your Questions
pt-br: Salve suas perguntas

en: By the way, you can save your questions so you can refer to them later. Saved Questions can also be put into dashboards or Pulses.
pt-br: A propósito, você pode salvar suas perguntas para que você possa consultá-las mais tarde. Perguntas salvas também podem ser colocadas em dashboards ou notificações.

en: Sounds good
pt-br: Soa bem

en: Whoops!
pt-br: Oopps!!

en: Sorry, it looks like something went wrong. Please try restarting the tutorial in a minute.
pt-br: Desculpe, parece que algo deu errado. Tente reiniciar o tutorial em um minuto.

en: Password updated successfully!
pt-br: Senha atualizada corretamente!

en: Account updated successfully!
pt-br: Conta atualizada com sucesso!

en: Current password
pt-br: Senha atual

en: Sign in with Google Email address
pt-br: Faça login com o endereço de e-mail do Google

en: User Details
pt-br: Detalhes do usuário

en: Reset to defaults
pt-br: Redefinir para o padrão

en: unknown map
pt-br: mapa desconhecido

en: Grid map requires binned longitude/latitude.
pt-br: O mapa da grade requer longitude / latitude agrupada.

en: more
pt-br: mais

en: Which fields do you want to use for the X and Y axes?
pt-br: Quais campos você deseja usar para os eixos X e Y?

en: Choose fields
pt-br: Escolha campos

en: Save as default view
pt-br: Salvar como visualização padrão

en: Draw box to filter
pt-br: Desenhar caixa para filtrar

en: Cancel filter
pt-br: Cancelar filtro

en: Pin Map
pt-br: Fixar mapa

en: Unset
pt-br: Desmarcar

en: Rows {0}-{1} of {2}
pt-br: Linhas {0}-{1} de {2}

en: Data truncated to {0} rows.
pt-br: Dados truncados para {0} linhas.

en: Could not find visualization
pt-br: A visualização não pôde ser encontrada

en: Could not display this chart with this data.
pt-br: Não foi possível mostrar este gráfico com essas informações.

en: No results!
pt-br: Nenhum resultado!

en: Still Waiting...
pt-br: Ainda esperando...

en: This usually takes an average of {0}.
pt-br: Isso geralmente leva cerca de {0}.

en: (This is a bit long for a dashboard)
pt-br: (Isso é um pouco demorado para um dashboard)

en: This is usually pretty fast but seems to be taking awhile right now.
pt-br: Normalmente isso é bastante rápido, mas parece estar demorando neste momento.

en: Select a field
pt-br: Selecione um campo

en: error
pt-br: erro

en: Click and drag to change their order
pt-br: Clique e arraste para mudar a ordenação

en: Add fields from the list below
pt-br: Adicionar campos da lista abaixo

en: less than
pt-br: menos que

en: greater than
pt-br: maior do que

en: less than or equal to
pt-br: menor que ou igual a

en: greater than or equal to
pt-br: maior que ou igual a

en: equal to
pt-br: igual a

en: not equal to
pt-br: diferente de

en: Conditional formatting
pt-br: Formatação condicional

en: You can add rules to make the cells in this table change color if
    they meet certain conditions.
pt-br: Você pode adicionar regrar para fazer as células desta tabela
    mudarem de cor se atenderem a certas condições.

en: Add a rule
pt-br: Adicionar uma regra

en: Rules will be applied in this order
pt-br: As regras serão aplicadas nesta ordem

en: Click and drag to reorder.
pt-br: Clique e arraste para reordenar.

en: No columns selected
pt-br: Não há colunas selecionadas

en: Cells in this column will be tinted based on their values.
pt-br: Células nesta coluna serão coloridas de acordo com seus valores.

en: When a cell in these columns is {0} it will be tinted this color.
pt-br: Quando uma célula nessas colunas é igual a {0} ela será colorida desta cor.

en: Which columns should be affected?
pt-br: Quais colunas deveriam ser afetadas?

en: Formatting style
pt-br: Estilo de formatação

en: Single color
pt-br: Cor Única

en: Color range
pt-br: Intervalo de Cores

en: When a cell in this column is…
pt-br: Quando a célula nesta coluna é...

en: …turn its background this color:
pt-br: …deixe o fundo desta cor:

en: Highlight the whole row
pt-br: Realçar

en: Colors
pt-br: Cores

en: Start the range at
pt-br: Começar o intervalo em

en: Smallest value in this column
pt-br: Menor valor nesta coluna.

en: Smallest value in each column
pt-br: Menor valor em cada coluna.

en: Smallest value in all of these columns
pt-br: Menor valor em todas as colunas.

en: Custom value
pt-br: Valor personalizado

en: End the range at
pt-br: Termine o intervalo em

en: Largest value in this column
pt-br: Maior valor nesta coluna

en: Largest value in each column
pt-br: Maior valor em cada coluna

en: Largest value in all of these columns
pt-br: Maior valor em todas essas colunas

en: Add rule
pt-br: Adicionar regra

en: Update rule
pt-br: Atualizar regra

en: Visualization is null
pt-br: Visualização nula

en: Visualization must define an 'identifier' static variable:
pt-br: A visualização deve definir uma variável 'identificadora' estática:

en: Visualization with that identifier is already registered:
pt-br: A visualização com este identificador já está registrada:

en: No visualization for {0}
pt-br: Nenhuma exibição para {0}

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the x-axis, the values will be summed.
pt-br: "{0}" é um campo não agregado: se ele têm mais de um valor em um único ponto no  eixo X, os valores serão somados.

en: This chart type requires at least 2 columns.
pt-br: Este tipo de gráfico requer pelo menos 2 colunas.

en: This chart type doesn't support more than {0} series of data.
pt-br: Este tipo de gráfico não suporta mais de {0} séries de dados.

en: Goal
pt-br: Meta

en: Doh! The data from your query doesn't fit the chosen display choice. This visualization requires at least {0} {1} of data.
pt-br: Epa! Os dados em sua consulta não correspondem à opção de exibição escolhida. Esta visualização requer pelo menos {0} {1} de dados.

en: column
pt-br: coluna

en: No dice. We have {0} data {1} to show and that's not enough for this visualization.
pt-br: Sem sorte. Temos {0} dados {1} para mostrar, mas não é suficiente esta visualização.

en: point | points
pt-br[0]: ponto
pt-br[1]: pontos

en: Bummer. We can't actually do a pin map for this data because we require both a latitude and longitude column.
pt-br: Putz. Não podemos fazer um mapa de pinos para esses dados porque precisamos de uma coluna de latitude e longitude.

en: Please configure this chart in the chart settings
pt-br: Por favor, configure este gráfico na configuração gráfica

en: Edit Settings
pt-br: Editar configuração

en: xValues missing!
pt-br: xValores ausentes!

en: X-axis
pt-br: Eixo X

en: Add a series breakout...
pt-br: Adicione um detalhamento da série...

en: Y-axis
pt-br: Eixo Y

en: Add another series...
pt-br: Adicione outra série...

en: Bubble size
pt-br: Tamanho da bolha

en: Line
pt-br: Linha

en: Curve
pt-br: Curva

en: Step
pt-br: Passo

en: Show point markers on lines
pt-br: Mostrar marcadores de ponto em linhas

en: Stacking
pt-br: Empilhado

en: Don't stack
pt-br: Não empilhados

en: Stack
pt-br: Pilha

en: Stack - 100%
pt-br: Empilhamento - 100%

en: Show goal
pt-br: Mostrar meta

en: Goal value
pt-br: Valor da meta

en: Replace missing values with
pt-br: Substitua os valores ausentes por

en: Nothing
pt-br: Nada

en: Linear Interpolated
pt-br: Linha interpolada

en: X-axis scale
pt-br: Escala do Eixo X

en: Timeseries
pt-br: Séries cronológica

en: Power
pt-br: Expoente

en: Log
pt-br: Logarítmico

en: Histogram
pt-br: Histograma

en: Y-axis scale
pt-br: Escala do Eixo Y

en: Show x-axis line and marks
pt-br: Mostrar marcas de linha e eixo X

en: Compact
pt-br: Compacto

en: Rotate 45°
pt-br: Rodar 45°

en: Rotate 90°
pt-br: Rodar 90°

en: Show y-axis line and marks
pt-br: Mostrar linha e marcas do eixo Y

en: Auto y-axis range
pt-br: Eixo Y automático

en: Use a split y-axis when necessary
pt-br: Use um eixo Y dividido quando necessário

en: Show label on x-axis
pt-br: Mostrar rótulo no eixo X

en: X-axis label
pt-br: Etiqueta do eixo X

en: Show label on y-axis
pt-br: Mostrar rótulo no eixo Y

en: Y-axis label
pt-br: Etiqueta do eixo Y

en: Standard Deviation
pt-br: Desvio padrão

en: Area
pt-br: Área

en: area chart
pt-br: gráfico de área

en: Bar
pt-br: Barra

en: bar chart
pt-br: gráfico de barras

en: Which fields do you want to use?
pt-br: Quais campos você deseja usar?

en: Funnel
pt-br: Funil

en: Measure
pt-br: Medida

en: Funnel type
pt-br: Tipo de Funil

en: Bar chart
pt-br: Gráfico de barras

en: line chart
pt-br: gráfico de linha

en: Please select longitude and latitude columns in the chart settings.
pt-br: Selecione as colunas de longitude e latitude na configuração do gráfico

en: Please select a region map.
pt-br: Por favor, selecione um mapa da região.

en: Please select region and metric columns in the chart settings.
pt-br: Selecione as colunas e métricas da região nas configurações do gráfico.

en: Map
pt-br: Mapa

en: Map type
pt-br: Tipo de mapa

en: Region map
pt-br: Mapa da região

en: Pin map
pt-br: Fixar mapa

en: Pin type
pt-br: Tipo de pino

en: Tiles
pt-br: Azulejos

en: Markers
pt-br: Marcadores

en: Latitude field
pt-br: Campo de latitude

en: Longitude field
pt-br: Campo de longitude

en: Metric field
pt-br: Campo métrico

en: Region field
pt-br: Campo de região

en: Radius
pt-br: Rádio

en: Blur
pt-br: Borrão

en: Min Opacity
pt-br: Opacidade mínima

en: Max Zoom
pt-br: Zoom máximo

en: No relationships found.
pt-br: Nenhum relacionamento foi encontrado.

en: This {0} is connected to:
pt-br: Este {0} está conectado a:

en: Object Detail
pt-br: Detalhe do Objeto

en: object
pt-br: objeto

en: Which columns do you want to use?
pt-br: Quais colunas você deseja usar?

en: Pie
pt-br: Pizza

en: Dimension
pt-br: Dimensão

en: Show legend
pt-br: Mostrar legenda

en: Show percentages in legend
pt-br: Mostrar porcentagens na legenda

en: Minimum slice percentage
pt-br: Porcentagem mínima de porção

en: Goal met
pt-br: Meta atingida

en: Goal exceeded
pt-br: Meta excedida

en: Goal {0}
pt-br: Meta {0}

en: Progress visualization requires a number.
pt-br: A exibição de progresso requer um número.

en: Progress
pt-br: Progresso

en: Color
pt-br: Cor

en: Row Chart
pt-br: Gráfico de linhas

en: row chart
pt-br: gráfico de linha

en: Separator style
pt-br: Estilo separador

en: Number of decimal places
pt-br: Número de decimais

en: Add a prefix
pt-br: Adicione um prefixo

en: Add a suffix
pt-br: Adicione um sufixo

en: Multiply by a number
pt-br: Multiplique por um número

en: Scatter
pt-br: Dispersão

en: scatter plot
pt-br: gráfico de dispersão

en: Pivot the table
pt-br: Converter em tabela dinâmica

en: Visible fields
pt-br: Campos visíveis

en: Write here, and use Markdown if you'd like
pt-br: Escreva aqui, e use Markdown se você quiser

en: Vertical Alignment
pt-br: Alinhamento Vertical

en: Top
pt-br: Topo

en: Middle
pt-br: Meio

en: Bottom
pt-br: Inferior

en: Horizontal Alignment
pt-br: Alinhamento Horizontal

en: Left
pt-br: Esquerda

en: Center
pt-br: Centro

en: Right
pt-br: Direita

en: Show background
pt-br: Mostrar fundo

en: {0} bin | {0} bins
pt-br[0]: {0} agrupamento
pt-br[1]: {0} agrupamentos

en: Auto binned
pt-br: Auto agrupado

en: DELETE /api/alert/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/alert/:id.
pt-br: DELETE /api/alert/:id está desatualizado. Ao invés, mude o valor `archived` via PUT /api/alert/:id.

en: invalid show value
pt-br: valor de exibição inválido

en: invalid value for prefix
pt-br: valor inválido para prefixo

en: invalid value for rule name
pt-br: valor inválido para nome de regra

en: value couldn''t be parsed as base64 encoded JSON
pt-br: valor não pode ser convertido como JSON codificado em base64

en: Invalid entity type
pt-br: Tipo de entidade inválido

en: Invalid comparison entity type. Can only be one of "table", "segment", or "adhoc"
pt-br: Tipo de entidade de comparação inválida. Pode ser somente um de: "tabela", "segmento", ou "adhoc"

en: Error running query to determine Card result metadata:
pt-br: Erro ao executar a consulta para determinar o resultado de metadados do Cartão:

note: Ajustado, o enter estava travando a compilação
en: DELETE /api/card/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/card/:id.
pt-br: DELETE /api/card/:id está desatualizado. Ao invés, mude o valor `archived` via PUT /api/card/:id.

en: Invalid field: {0}
pt-br: Campo inválido: {0}

en: Invalid value ''{0}'' for ''{1}'': {2}
pt-br: Valor inválido ''{0}'' para ''{1}'': {2}

en: must be one of: {0}
pt-br: deve ser um de: {0}.

en: Invalid Request.
pt-br: Requisição inválida

en: Not found.
pt-br: Não encontrado

en: You don''t have permissions to do that.
pt-br: Desculpe, você não tem permissão para fazer isso.

en: Internal server error.
pt-br: Erro interno do servidor

en: Warning: endpoint {0}/{1} does not have a docstring.
pt-br: Aviso: o endpoint {0}/{1} não tem uma docstring

en: starting streaming request
pt-br: iniciando a requisição de fluxo

en: connection closed, canceling request
pt-br: conexão fechada, cancelando requisição

note: a newline padding character as it's harmless and will allow us to check if the client is connected. If sending this character fails because the connection is closed, the chan will then close.  Newlines are no-ops when reading JSON which this depends upon.
en: Response not ready, writing one byte & sleeping...
pt-br: Resposta não está pronta, escrevendo um byte e pausando...

en: Public sharing is not enabled.
pt-br: Compartilhamento público não está habilitado

en: Embedding is not enabled.
pt-br: Inserção não está habilitada

en: The object has been archived.
pt-br: Este objeto foi arquivado

en: Attempted to return a boolean as an API response. This is not allowed!
pt-br: Tentativa de retornar booleano como resposta de API. Isso não é permitido!

en: Source query for this query is Card {0}
pt-br: Consulta original para esta consulta é o Cartão {0}

en: Invalid export format: {0}
pt-br: Formato de exportação inválido: {0}

en: Invalid JSON URL or resource: {0}
pt-br: URL JSON inválida ou recurso: {0}

en: JSON containing information about custom GeoJSON files for use in map visualizations instead of the default US State or World GeoJSON.
pt-br: Arquivos JSON contendo informações sobre arquivos GeoJSON customizados para uso em visualização de mapas ao invés dos arquivos padrões dos EUA e Mundo.

en: Invalid custom GeoJSON key: {0}
pt-br: Chave de GeoJSON customizado inválido: {0}

note: ...but if we *still* couldn't find a match, throw an Exception, because we don't want people trying to inject new params
en: Invalid param: {0}
pt-br: Parâmetros inválidos: {0}

note: Ajustado, o enter estava travando a compilação
en: DELETE /api/pulse/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/pulse/:id.
pt-br: DELETE /api/pulse/:id está desatualizado. Ao invés mude o valor `archived` via PUT /api/pulse/:id.

en: API endpoint does not exist.
pt-br: Endpoint da API não existe.

en: Password did not match stored password.
pt-br: A senha não corresponde com a senha gravada.

en: did not match stored password
pt-br: não correspondeu com a senha gravada

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication {0}
pt-br: Problema ao conectar ao servidor LDAP, irá voltar à autenticação local {0}

en: Invalid reset token
pt-br: Token de reset inválido

en: Client ID for Google Auth SSO. If this is set, Google Auth is considered to be enabled.
pt-br: ID de usuário para o Google Auth SSO. Se estiver habilitado, o Google Auth seráconsiderado habilitado.

en: When set, allow users to sign up on their own if their Google account email address is from this domain.
pt-br: Permite que os usuários se registrem sozinhos se o endereço de e-mail Google é deste domínio.

en: Invalid Google Auth token.
pt-br: Token de autenticação do Google inválido.

en: Email is not verified.
pt-br: E-mail não verificado

en: You''ll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
pt-br: Você precisará de um administrador para criar uma conta do Metabase antes de poder usar o Google para fazer login.

en: Successfully authenticated Google Auth token for: {0} {1}
pt-br: Autenticado com sucesso usando o token Google para: {0} {1}

en: Add a database
pt-br: Adicionar um banco de dados

en: Get connected
pt-br: Conectar

en: Connect to your data so your whole team can start to explore.
pt-br: Conecte seus dados para que toda a equipe possa começar a explorar.

en: Set up email
pt-br: Configurar o e-mail

en: Add email credentials so you can more easily invite team members and get updates via Pulses.
pt-br: Adicione credenciais de e-mail para que você possa convidar mais facilmente para os membros da equipe e obter atualizações através de Notificações

en: Set Slack credentials
pt-br: Definir credenciais do Slack

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via pulses and ask questions with MetaBot.
pt-br: Sua equipe usa o Slack? Em caso afirmativo, você pode enviar atualizações automáticas por notificações e fazer perguntas com MetaBot.

en: Invite team members
pt-br: Convidar membros da equipe

en: Share answers and data with the rest of your team.
pt-br: Compartilhe respostas e dados com o restante de sua equipe.

en: Hide irrelevant tables
pt-br: Ocultar tabelas irrelevantes

note: "Curate" significa fazer a curadoria... Entendo que o projeto busca uma linguagem mais despojada, mas "mime" dificulta a compreensão. Uma sugestão: "Cuide dos seus dados"
en: Curate your data
pt-br: Cuide dos seus dados

en: If your data contains technical or irrelevant info you can hide it.
pt-br: Se os seus dados contiverem informações técnicas ou irrelevantes, você poderá ocultá-los.

en: Organize questions
pt-br: Organize perguntas

en: Have a lot of saved questions in {0}? Create collections to help manage them and add context.
pt-br: Você tem muitas perguntas salvas em {0}? Crie coleções para ajudar Gerencie-os e adicione contexto.

en: Create metrics
pt-br: Crie métricas

en: Define canonical metrics to make it easier for the rest of your team to get the right answers.
pt-br: Defina métricas canônicas para que o restante de sua equipe receba o respostas corretas

en: Create segments
pt-br: Criar segmentos

en: Keep everyone on the same page by creating canonical sets of filters anyone can use while asking questions.
pt-br: Mantém todos na mesma página, criando conjuntos de filtros canônicos que qualquer um pode usar ao fazer perguntas.

en: Table ''{0}'' is now visible. Resyncing.
pt-br: Tabela ''{0}'' está visível. Resincronizando.

en: Auto bin
pt-br: Agrupamento automático

en: Don''t bin
pt-br: Não Agrupar

en: Day
pt-br: Dia

note: note the order of these options corresponds to the order they will be shown to the user in the UI
en: Minute
pt-br: Minuto

en: Hour
pt-br: Hora

en: Quarter
pt-br: Trimestre

en: Minute of Hour
pt-br: Minuto da Hora

en: Hour of Day
pt-br: Hora do Dia

en: Day of Week
pt-br: Dia da Semana

en: Day of Month
pt-br: Dia do mês

en: Day of Year
pt-br: Dia do Ano

en: Week of Year
pt-br: Semana do Ano

en: Month of Year
pt-br: Mês do Ano

en: Quarter of Year
pt-br: Trimestre do ano

en: 10 bins
pt-br: 10 grupos

en: 50 bins
pt-br: 50 grupos

en: 100 bins
pt-br: 100 grupos

en: Bin every 0.1 degrees
pt-br: Agrupe a cada 0.1 grau

en: Bin every 1 degree
pt-br: Agrupe a cada 1 grau

en: Bin every 10 degrees
pt-br: Agrupe a cada 10 graus

en: Bin every 20 degrees
pt-br: Agrupe a cada 20 graus

note: returns `true` if successful -- see JavaDoc
en: No appropriate image writer found!
pt-br: Escritor de imagens apropriado não foi encontrado!

en: Email address already in use.
pt-br: E-mail já está em uso

en: Email address already associated to another user.
pt-br: E-mail está vinculado a outro usuário.

en: Not able to reactivate an active user
pt-br: Não foi possível reativar um usuário ativo

en: Invalid password
pt-br: Senha inválida

en: All {0}
pt-br: Todos {0}

en: {0}, all {1}
pt-br: {0}, todos {1}

en: Comparison of {0} and {1}
pt-br: Comparação de {0} e {1}

en: Automatically generated comparison dashboard comparing {0} and {1}
pt-br: Dashboard de comparação gerado automaticamente, comparando {0} e {1}

en: sum
pt-br: soma

en: average
pt-br: média

en: minumum
pt-br: minimo

en: maximum
pt-br: máximo

en: distinct count
pt-br: contagem distinta

en: standard deviation
pt-br: desvio padrão

en: cumulative count
pt-br: contagem acumulativa

en: cumulative sum
pt-br: incremento

en: {0} and {1}
pt-br: {0} e {1}

en: {0} of {1}
pt-br: {0} de {1}

en: {0} by {1}
pt-br: {0} por {1}

en: {0} in the {1} segment
pt-br: {0] no segmento {1}

en: {0} segment
pt-br: {0} segmento

en: {0} metric | {0} metrics
pt-br[0]: {0} métrica
pt-br[1]: {0} métricas

en: {0} field | {0} fields
pt-br[0]: {0} campo
pt-br[1]: {0} campos

en: "{0}" question
pt-br: "{0}" pergunta(s)

en: Compare with {0}
pt-br: Comparação com {0}

en: Compare with entire dataset
pt-br: Compare com todo o conjunto de dados

en: Applying heuristic %s to %s.
pt-br: Aplicando heurística %s para %s.

en: Dimensions bindings:n%s
pt-br: Vinculações de dimensões:n%s

en: Using definitions:nMetrics:n%snFilters:n%s
pt-br: Usando definições:nMétricas:n%snFiltros:n%s

en: Can''t create dashboard for {0}
pt-br: Não foi possível criar um dashboard para {0}

en: {0}st
pt-br: {0} primeiro

en: {0}nd
pt-br: {0}º

en: {0}rd
pt-br: {0}º

en: {0}th
pt-br: {0}º

en: at {0}
pt-br: em {0}

en: on {0}
pt-br: no {0}

en: in {0} week - {1}
pt-br: em {0} semana - {1}

en: in {0}
pt-br: em {0}

en: in Q{0} - {1}
pt-br: em Q{0} - {1}

en: {0} is {1}
pt-br: {0} é {1}

en: {0} is between {1} and {2}
pt-br: {0} está entre {1} e {2}

note: Ajustado, o enter estava travando a compilação
en: {0} is between {1} and {2}; and {3} is between {4} and {5}
pt-br: {0} está entre {1} e {2}; e {3} está entre {4} e {5}

en: where {0}
pt-br: onde {0}

en: A closer look at {0}
pt-br: Verifique melhor em {0}

en: A closer look at the {0}
pt-br: Um olhar mais atento em {0}

en: Adding %s cards to dashboard %s:n%s
pt-br: Adicionando %s cartões ao Dashboard %s:n%s

en: 0 <= score <= {0}
pt-br: 0 <= pontos <= {0}

en: 1 <= width <= {0}
pt-br: 1 <= largura <= {0}

en: Valid metrics references
pt-br: Referência válida de métricas

en: Valid filters references
pt-br: Referências válidas de filtros

en: Valid group references
pt-br: Referências válidas de grupos

en: Valid order_by references
pt-br: Referências order_by válidas

en: Valid dashboard filters references
pt-br: Referências válidas a filtros de dashboard

en: Valid dimension references
pt-br: Referências válidas de dimensões

en: Valid card dimension references
pt-br: Referências válidas de cartões

en: Error parsing %s:n%s
pt-br: Erro ao identificar %s:n%s

en: No user found with email address ''{0}''.
pt-br: Nenhum usuário encontrado com email ''{0}''.

en: Please check the spelling and try again.
pt-br: Por favor verifique a ortografia e tente novamente.

en: Resetting password for {0}...
pt-br: Resetando senha de {0}...

en: FAIL [[[{0}]]]
pt-br: FALHA [[[{0}]]]

en: Please use the following URL to setup your Metabase installation:
pt-br: Use a seguinte URL para customizar a sua instalação do Metabase

en: Metabase Shutting Down ...
pt-br: O Metabase está desligando...

en: Metabase Shutdown COMPLETE
pt-br: Desligamento do Metabase COMPLETO

en: Starting Metabase version {0} ...
pt-br: Iniciando o Metabase versão {0} ...

en: System timezone is ''{0}'' ...
pt-br: O fuzo horário do sistema é ''{0}'' ...

note: startup database.  validates connection & runs any necessary migrations
en: Setting up and migrating Metabase DB. Please sit tight, this may take a minute...
pt-br: Configurando e migrando o BD do Metabase. Por favor aguarde, isso pode demorar alguns minutos.

en: Looks like this is a new installation ... preparing setup wizard
pt-br: Parece uma instalação nova.... preparando o assistente de instalação

en: Metabase Initialization COMPLETE
pt-br: Inicialização do Metabase COMPLETA

en: Launching Embedded Jetty Webserver with config:
pt-br: Iniciando o servidor web Jetty incluído com a configuração:

en: Shutting Down Embedded Jetty Webserver
pt-br: Desligando o servidor web Jetty

en: Starting Metabase in STANDALONE mode
pt-br: Iniciando o Metabase no modo INDIVIDUAL

en: Metabase Initialization FAILED
pt-br: A Inicialização do Metabase FALHOU

en: Database has migration lock; cannot run migrations.
pt-br: Banco de dados com trava de migração; não é possivel rodar migrações.

en: You can force-release these locks by running `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.
pt-br: Você pode forçar a liberação da trava usando o comando `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.

en: Checking if Database has unrun migrations...
pt-br: Checando se o banco de dados tem comandos de migração pendentes...

en: Database has unrun migrations. Waiting for migration lock to be cleared...
pt-br: Banco de dados está com comandos de migração pendentes. Esperando a liberação da trava...

en: Migration lock is cleared. Running migrations...
pt-br: Trava de migração liberada. Executando comandos de migração...

en: Migration lock cleared, but nothing to do here! Migrations were finished by another instance.
pt-br: Trava de migração liberada, mas não foram executados comandos! As migrações foram finalizadas por outra instância.

note: Set up liquibase and let it do its thing
en: Setting up Liquibase...
pt-br: Configurando o Liquibase...

en: Liquibase is ready.
pt-br: Liquibase está pronto.

en: Verifying {0} Database Connection ...
pt-br: Verificando {0} conexão com o banco de dados...

en: Verify Database Connection ...
pt-br: Verificar conexão com o banco de dados...

en: Running Database Migrations...
pt-br: Executando migrações do banco de dados...

en: Database Migrations Current ...
pt-br: Migração do banco de dados atual...␣

en: Hmm, we couldn''t connect to the database.
pt-br: Hmm, não conseguimos conectar ao banco de dados.

en: Make sure your host and port settings are correct
pt-br: Confirme que o servidor e porta estão corretos

en: We couldn''t connect to the ssh tunnel host.
pt-br: Não conseguimos conectar ao tunel ssh para o servidor

en: Check the username, password.
pt-br: Verifique o nome de usuário, senha

en: Check the hostname and port.
pt-br: Verifique o nome e a porta.

en: Looks like the database name is incorrect.
pt-br: Parece que o nome do banco de dados está incorreto.

en: It looks like your host is invalid.
pt-br: Parece que o seu servidor é inválido.

en: Please double-check it and try again.
pt-br: Por favor verifique os dados e tente novamente.

en: Looks like your password is incorrect.
pt-br: Parece que sua senha está incorreta

en: Looks like you forgot to enter your password.
pt-br: Parece que você esqueceu de digitar sua senha.

en: Looks like your username is incorrect.
pt-br: Parece que seu nome de usuário está incorreto.

en: Looks like the username or password is incorrect.
pt-br: Parece que seu nome de usuário ou senha está incorreto.

note: ## CONFIG
en: Connection timezone to use when executing queries. Defaults to system timezone.
pt-br: Fuso horário a ser utilizado quando executando consultas. O padrão é o fuso horário do sistema.

en: Registered driver {0} {1}
pt-br: Driver registrado {0} {1}

en: No -init-driver function found for ''{0}''
pt-br: Sem função -init-driver encontrada para ''{0}''

en: Unable to parse date string ''{0}'' for database engine ''{1}''
pt-br: Impossível de identificar data no texto ''{0}'' para o banco de dados ''{1}''

note: all-NULL columns in DBs like Mongo w/o explicit types
en: Don''t know how to map class ''{0}'' to a Field base_type, falling back to :type/*.
pt-br: Não sei como mapear a classe ''{0}'' para um campo base_type, alternando para :tipo/*.

en: Failed to connect to database: {0}
pt-br: Falha ao conectar ao banco de dados: {0}

en: Invalid BigQuery identifier: ''{0}''
pt-br: Identificador BigQuery inválido: ''{0}''

en: BigQuery statements can't be parameterized!
pt-br: Valores BigQuery não podem ser parametrizados!

en: Failed to set timezone:
pt-br: Falha ao escolher o fuso horário

en: You must enable the Google Analytics API. Use this link to go to the Google Developers Console: {0}
pt-br: Você deve ativar a API do Google Analytics. Use este link para ir ao Google Development Console: {0}

en: Running SQL queries against H2 databases using the default (admin) database user is forbidden.
pt-br: É proibido executar consultas SQL em bancos de dados H2 usando o usuário do banco de dados padrão (administrador).

en: Error: metabase.driver.FixedHiveDriver is registered, but JDBC does not seem to be using it.
pt-br: Erro: o metabase.driver.FixedHiveDriver está registrado, mas o JDBC parece não utilizá-lo.

en: Found metabase.driver.FixedHiveDriver.
pt-br: Encontrado metabase.driver.FixedHiveDriver.

en: Successfully registered metabase.driver.FixedHiveDriver with JDBC.
pt-br: Registrado com sucesso o metabase.driver.FixedHiveDriver com o JDBC.

note: CONFIG TODO - smtp-port should be switched to type :integer
en: Email address you want to use as the sender of Metabase.
pt-br: Endereço de e-mail que você deseja usar como remetente do Metabase.

en: The address of the SMTP server that handles your emails.
pt-br: O endereço do servidor SMTP que lida com seus e-mails.

en: SMTP username.
pt-br: Usuário SMTP.

en: SMTP password.
pt-br: Senha SMTP.

en: The port your SMTP server uses for outgoing emails.
pt-br: A porta que seu servidor SMTP usa para envio de e-mails.

en: SMTP secure connection protocol. (tls, ssl, starttls, or none)
pt-br: Protocolo de conexão SMTP segura. (tls, ssl, starttls ou nenhum)

en: none
pt-br: nenhum

en: SMTP host is not set.
pt-br: O servidor SMTP não está configurado.

en: Failed to send email
pt-br: Não foi possível enviar o e-mail

en: Error testing SMTP connection
pt-br: Erro ao testar a conexão SMTP

en: Enable LDAP authentication.
pt-br: Ativa a autenticação LDAP.

en: Server hostname.
pt-br: Nome do servidor

en: Server port, usually 389 or 636 if SSL is used.
pt-br: Porta do servidor, geralmente 389 ou 636, se o SSL for usado.

en: Use SSL, TLS or plain text.
pt-br: Use SSL, TLS ou texto simples.

en: The Distinguished Name to bind as (if any), this user will be used to lookup information about other users.
pt-br: O nome distinto para vincular como (se existir), esse usuário é usará para encontrar informações sobre outros usuários.

en: The password to bind with for the lookup user.
pt-br: A senha para vincular ao usuário da pesquisa.

en: Search base for users. (Will be searched recursively)
pt-br: Base de pesquisa para usuários. (Será pesquisado recursivamente)

en: User lookup filter, the placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
pt-br: Filtro de pesquisa do usuário, o espaço reservado '{login}' irá substituir com o login fornecido pelo usuário.

en: Attribute to use for the user's email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
pt-br: Atributo de email do usuário. (geralmente '' mail '', '' email '' ou '' userPrincipalName '')

en: Attribute to use for the user''s first name. (usually ''givenName'')
pt-br: Atributo a ser usado para o primeiro nome do usuário. (normalmente '' givenName '')

en: Attribute to use for the user''s last name. (usually ''sn'')
pt-br: Atributo a ser usado para o sobrenome do usuário. (normalmente ''sn'')

en: Enable group membership synchronization with LDAP.
pt-br: Ative a sincronização de associação ao grupo com o LDAP.

en: Search base for groups, not required if your LDAP directory provides a ''memberOf'' overlay. (Will be searched recursively)
pt-br: Base de pesquisa para grupos, não obrigatória se o diretório LDAP fornecer uma sobreposição '' memberOf ''. (Será pesquisado recursivamente)

note: Should be in the form: {"cn=Some Group,dc=...": [1, 2, 3]} where keys are LDAP groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing LDAP to Metabase group mappings.
pt-br: JSON que contém a correspondência LDAP para grupos Metabase.

note: Define a setting which captures our Slack api token
en: Slack API bearer token obtained from https://api.slack.com/web#authentication
pt-br: Token da API Slack obtido de https://api.slack.com/web#authentication

en: Enable MetaBot, which lets you search for and view your saved questions directly via Slack.
pt-br: Ativar o MetaBot, que permite pesquisar e visualizar suas perguntas salvas diretamente através do Slack.

en: Last MetaBot checkin was {0} ago.
pt-br: Último checkin do MetaBot foi {0} atrás

en: This instance will now handle MetaBot duties.
pt-br: Esta instância vai controlar as tarefas do MetaBot.

en: Here''s what I can {0}:
pt-br: Isto é o que eu posso {0}:

en: I don''t know how to {0} `{1}`.n{2}
pt-br: Eu não sei como {0} `{1}` .n {2}

en: Uh oh! :cry:n> {0}
pt-br: Oh não! :cry:n> {0}

en: Here''s your {0} most recent cards:n{1}
pt-br: Aqui estão seus {0} cards mais recentes:n{1}

en: Could you be a little more specific? I found these cards with names that matched:n{0}
pt-br: Você poderia ser um pouco mais específico? Eu encontrei esses cartões com Nomes correspondentes:n{0}

en: I don''t know what Card `{0}` is. Give me a Card ID or name.
pt-br: Eu não sei o que é o cartão `{0}`. Me dê um ID ou nome do cartão.

en: Show which card? Give me a part of a card name or its ID and I can show it to you. If you don''t know which card you want, try `metabot list`.
pt-br: Qual cartão mostrar? Dê-me uma parte do nome de um cartão ou seu ID e eu posso mostrar a você. Se você não sabe qual cartão você quer, tente `metabot list`.

en: Ok, just a second...
pt-br: Ok, só um segundo...

en: Not Found
pt-br: Não encontrado

en: Evaluating Metabot command:
pt-br: Avaliando o comando Metabot:

en: Go home websocket, you're drunk.
pt-br: Vá para casa websocket, você está bêbado.

en: Error launching metabot:
pt-br: Erro ao iniciar o metabot:

en: MetaBot WebSocket is closed. Reconnecting now.
pt-br: O WebSocket do MetaBot está fechado. Reconectando agora.

en: Error connecting websocket:
pt-br: Erro ao conectar o websocket:

en: This instance is performing MetaBot duties.
pt-br: Esta instância está executando as tarefas do Metabot.

en: Another instance is already handling MetaBot duties.
pt-br: Outra instância já está controlando as tarefas do Metabot.

en: Starting MetaBot threads...
pt-br: Iniciando as tarefas do Metabot...

en: Stopping MetaBot...  🤖
pt-br: Parando MetaBot...  🤖

en: MetaBot already running. Killing the previous WebSocket listener first.
pt-br: O MetaBot já está em execução. Terminando o verificador de WebSocket anterior primeiro.

en: Base-64 encoded public key for this site's SSL certificate.
pt-br: Chave pública codificada com base-64 do certificado SSL deste site.

en: Specify this to enable HTTP Public Key Pinning.
pt-br: Especifique esta opção para habilitar a fixação da chave pública HTTP.

en: See {0} for more information.
pt-br: Veja {0} para maiores informações.

en: Cannot save Question: source query has circular references.
pt-br: Não foi possível salvar a Pergunta: a consulta original têm uma referência circular.

en: Card {0} does not exist.
pt-br: Cartão {0} não existe.

en: You do not have permissions to run ad-hoc native queries against Database {0}.
pt-br: Você não têm permissões para rodar consultas ad-hoc nativas no banco de dados {0}.

en: Invalid color
pt-br: Cor inválida

en: must be a valid 6-character hex color code
pt-br: deve ser um valor de cor hexadecimal válido de 6 dígitos

en: Collection name cannot be blank!
pt-br: Nome da coleção não pode ser em branco!

en: cannot be blank
pt-br: não pode ser branco

en: Invalid Collection location: path is invalid.
pt-br: Localização de Coleção inválida: endereço inválido.

en: You cannot move a Personal Collection.
pt-br: Você não pode mover uma coleção pessoal.

en: Invalid Collection location: some or all ancestors do not exist.
pt-br: Localização de Coleção inválida: um ou mais dos antecessores não existem.

en: You cannot archive the Root Collection.
pt-br: Você não pode arquivar a coleção principal.

en: You cannot archive a Personal Collection.
pt-br: Você não pode arquivar uma coleção pessoal.

en: You cannot move the Root Collection.
pt-br: Você não pode mover a coleção principal.

en: You cannot move a Collection into itself or into one of its descendants.
pt-br: Você não pode mover uma coleção dentro de si mesma ou dentro de suas vinculadas.

note: first move this Collection
en: Moving Collection {0} and its descendants from {1} to {2}
pt-br: Movendo Coleção {0} e suas vinculadas de {1} para {2}

en: You're not allowed to change the owner of a Personal Collection.
pt-br: Você não está autorizado a mudar o proprietário de uma coleção pessoal.

en: You're not allowed to move a Personal Collection.
pt-br: Você não pode mover uma coleção pessoal.

en: You cannot move a Collection and archive it at the same time.
pt-br: Você não pode mover e arquivar uma coleção ao mesmo tempo.

en: You cannot delete a Personal Collection!
pt-br: Você não pode excluir uma coleção pessoal.

en: {0} {1}''s Personal Collection
pt-br: Coleção pessoal de {0} {1}

en: You cannot update a CollectionRevision!
pt-br: Você não pode atualizar a CollectionRevision!

en: Field {0} was previously automatically set to show a list widget, but now has {1} values.
pt-br: O campo {0} foi setado para mostrar automaticamente um widget de lista, mas agoraele apresenta {1} valores.

en: Switching Field to use a search widget instead.
pt-br: Alterando campo para usar um widget de pesquisa.

en: Storing updated FieldValues for Field {0}...
pt-br: Armazenando valores de campo atualizados para o campo {0}...

en: Storing FieldValues for Field {0}...
pt-br: Armazenando valores de campo para o campo {0}...

en: Metabase can attempt to transform your table and field names into more sensible, human-readable versions, e.g. "somehorriblename" becomes "Some Horrible Name".
pt-br: O Metabase pode tentar transformar os nomes de tabelas e campos em versões mais amigáveis, prontas para leitura, ex. "umnomehorrivel" torna-se "Um Nome Horrivel".

en: This doesn’t work all that well if the names are in a language other than English, however.
pt-br: Isso não funciona corretamente se os nomes estão em uma língua diferente do inglês.

en: Do you want us to take a guess?
pt-br: Quer que eu tente adivinhar?

en: You cannot create or revoke permissions for the 'Admin' group.
pt-br: Você não pode criar ou revogar permissões para o grupo 'Admin'.

en: Invalid permissions object path: ''{0}''.
pt-br: Permissões Inválidas para o endereço de objeto: ''{0}''.

en: You cannot update a permissions entry!
pt-br: Você não pode atualizar uma entrada de permissões!

en: Delete it and create a new one.
pt-br: Exclua a atual e crie uma nova.

en: You cannot edit permissions for a Personal Collection or its descendants.
pt-br: Você não pode editar permissões para uma coleção pessoal ou suas coleções vinculadas.

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date.
pt-br: Parece que alguém editou as permissões e seus dados estão desatualizados.

en: Please fetch new data and try again.
pt-br: Por favor atualize os dados e tente novamente.

en: Created magic permissions group ''{0}'' (ID = {1})
pt-br: Grupo de permissões mágicas criado ''{0}'' (ID = {1})

en: A group with that name already exists.
pt-br: Um grupo com esse nome já existe.

en: You cannot edit or delete the ''{0}'' permissions group!
pt-br: Você não pode editar ou excluir o grupo de permissões ''{0}''!

en: You cannot add or remove users to/from the 'MetaBot' group.
pt-br: Você não pode adicionar ou excluir usuários do grupo 'Metabot'.

en: You cannot add or remove users to/from the 'All Users' group.
pt-br: Você não pode adicionar ou excluir usuários do grupo 'Todos Usuários'.

en: You cannot remove the last member of the 'Admin' group!
pt-br: Você não pode excluir o último membro do grupo 'Admin'!

en: You cannot update a PermissionsRevision!
pt-br: Você não pode atualizar a PermissionsRevision!

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card assoicated with it
pt-br: Alerta Inválido: o alerta não tem um Cartão associado

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, and `{2}`.
pt-br: valor deve ser um mapa com as chaves `{0}`, `{1}`, e `{2}`.

note: Ajustado, o enter estava travando a compilação
en: value must be a map with the following keys `({0})`
pt-br: valor deve ser um mapa com as seguintes chaves `({0})`

en: Error calculating permissions for query: {0}
pt-br: Erro calculando permissões para consulta: {0}

en: Invalid query type: {0}
pt-br: Tipo de consulta inválido: {0}

en: You cannot update a QueryExecution!
pt-br: Você não pode atualizar a QueryExecution!

en: You cannot update a Revision!
pt-br: Você não pode atualizar uma Revisão!

en: Setting {0} does not exist.nFound: {1}
pt-br: Configuração {0} não existe.nFound: {1}

en: Updating value of settings-last-updated in DB...
pt-br: Atualizando o valor das "últimas configurações atualizadas" no BD...

en: Checking whether settings cache is out of date (requires DB call)...
pt-br: Verificando se as configurações em cache estão desatualizadas (requer uma chamada ao BD)...

en: Settings have been changed on another instance, and will be reloaded here.
pt-br: Configurações foram alteradas por outra instância e serão recarregadas aqui.

en: Refreshing Settings cache...
pt-br: Atualizando cache das configurações...

en: Invalid value for string: must be either "true" or "false" (case-insensitive).
pt-br: Valor inválido para texto: deve ser "verdadeiro" ou "falso"(desconsiderando maiúsculas e minúsculas).

en: You cannot update `settings-last-updated` yourself! This is done automatically.
pt-br: Você não pode atualizar as "últimas configurações atualizadas" sozinho. Isso é feito automaticamente.

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting:
pt-br: Erro ao inserir a nova configuração:

en: Assuming Setting already exists in DB and updating existing value.
pt-br: Assumi que a Configuração já existe no BD e estou atualizando o valor existente.

en: value must be a map with each value either a string or number.
pt-br: o valor deve ser um mapa com cada valor como texto ou número.

en: Loading plugins in directory {0}...
pt-br: Carregando plugins no diretório {0}...

en: Loading plugin {0}...
pt-br: Carregando plugin {0}...

en: It looks like you have some external dependencies in your Metabase plugins directory.
pt-br: Parece que você tem dependências externas no diretório de plugins do Metabase.

en: With Java 9 or higher, Metabase cannot automatically add them to your classpath.
pt-br: Com o Java 9 ou superior, o Metabase não pode adicionar eles automaticamente ao classpath.

en: Instead, you should include them at launch with the -cp option. For example:
pt-br: Ao invés, você deveria incluí-los na inicialização com a opção -cp. Por exemplo:

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions for more details.
pt-br: Veja https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions para maiores detalhes.

en: (If you're already running Metabase this way, you can ignore this message.)
pt-br: (Se você já está rodando o metabase deste jeito, você pode ignorar esta mensagem.)

en: Identify when new versions of Metabase are available.
pt-br: Relate quando há novas versões do Metabase.

en: Information about available versions of Metabase.
pt-br: Informações sobre as versões disponíveis do Metabase.

en: The name used for this instance of Metabase.
pt-br: O nome usado para esta instância do Metabase.

en: The base URL of this Metabase instance, e.g. "http://metabase.my-company.com".
pt-br: A URL desta instância do Metabase, e.x. "http://metabase.my-company.com".

en: The default language for this Metabase instance.
pt-br: O idioma padrão para esta instância do Metabase.

en: This only applies to emails, Pulses, etc. Users'' browsers will specify the language used in the user interface.
pt-br: Isso se aplica apenas a e-mails, notificações, etc. Os navegadores dos usuários especificarão o idioma usado na interface do usuário.

en: The email address users should be referred to if they encounter a problem.
pt-br: O endereço de e-mail para o qual os usuários serão direcionados se eles acharem um problema.

en: Enable the collection of anonymous usage data in order to help Metabase improve.
pt-br: Permite a coleta de dados de uso anônimos para ajudar a melhorar Metabase

en: The map tile server URL template used in map visualizations, for example from OpenStreetMaps or MapBox.
pt-br: O modelo de URL do servidor da camada de mapa usado no visualizações de mapas, por exemplo, do OpenStreetMaps ou MapBox.

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards?
pt-br: Permitir que os administradores criem links visíveis publicamente (e iframes incorporados) para Perguntas e Dashboards?

en: Allow admins to securely embed questions and dashboards within other applications?
pt-br: Permite aos administradores inserir perguntas e dashboards de forma segura dentro de outras aplicações?

en: Allow using a saved question as the source for other queries?
pt-br: Permitir o uso de uma pergunta salva como fonte para outras consultas?

en: Enabling caching will save the results of queries that take a long time to run.
pt-br: A ativação do armazenamento em cache armazena os resultados do consultas que demoram muito para serem executadas.

en: The maximum size of the cache, per saved question, in kilobytes:
pt-br: O tamanho máximo do cache, por pergunta salva, em kilobytes:

en: The absolute maximum time to keep any cached query results, in seconds.
pt-br: Tempo máximo que devemos manter os resultados das consultas em cache, em segundos.

en: Metabase will cache all saved questions with an average query execution time longer than this many seconds:
pt-br: o Metabase armazenará em cache todas as perguntas salvas com um tempo execução média da consulta maior que esses segundos:

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here.
pt-br: Para determinar quanto tempo o resultado armazenado no memória de cada pergunta salva, tomamos o tempo médio de execução da consulta e multiplique-o pelo que você coloca aqui.

en: So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
pt-br: Então, se uma consulta leva uma média de 2 minutos para executar, e você digita 10 para o seu multiplicador, sua entrada no cache é vai manter por 20 minutos.

en: When using the default binning strategy and a number of bins is not provided, this number will be used as the default.
pt-br: Quando a estratégia de agrupamento padrão é usada e não é fornecida um número de pernas, esse número será usado como padrão.

en: When using the default binning strategy for a field of type Coordinate (such as Latitude and Longitude), this number will be used as the default bin width (in degrees).
pt-br: Quando a estratégia de agrupamento padrão é usada para um campo do tipo Coordinate (como Latitude e Longitude), esse número será usado como a largura predeterminada da seção (em graus).

en: Unable to validate token.
pt-br: Impossível validar o token.

en: Error fetching token status:
pt-br: Erro ao carregar o status do token:

en: There was an error checking whether this token was valid.
pt-br: Ocorreu um erro ao checar a validade do token.

en: Token validation timed out.
pt-br: Validação do token demorou demais.

en: Invalid token: token isn't in the right format.
pt-br: Token inválido: o formato do token não está correto.

note: attempt to query the metastore API about the status of this token. If the request doesn't complete in a reasonable amount of time throw a timeout exception
en: Checking with the MetaStore to see whether {0} is valid...
pt-br: Checando com o MetaStore para ver se {0} é válido...

en: Token for premium embedding. Go to the MetaStore to get yours!
pt-br: Token para incorporação premium. Vá ao MetaStore e compre o seu!

en: Token is valid.
pt-br: Este token é válido.

en: Error setting premium embedding token
pt-br: Erro ao habilitar o token de incorporação premium

en: Unable to compare results to goal for alert.
pt-br: Você não pode comparar os resultados com a meta do alerta.

en: Question ID is ''{0}'' with visualization settings ''{1}''
pt-br: O ID da pergunta é ''{0}'' com configuração de exibição ''{1}''

en: Unrecognized alert with condition ''{0}''
pt-br: Alerta desconhecido com condição ''{0}''

en: Unrecognized channel type {0}
pt-br: O tipo de canal {0} é desconhecido

en: Error sending notification!
pt-br: Erro ao enviar notificação!

en: Can't find JS color selector at ''{0}''
pt-br: Não foi possível encontrar o seletor de cores JS em "{0}"

en: Card has errors: {0}
pt-br: O cartão tem erros: {0}

en: Pulse card render error
pt-br: Erro de processamento de notificação

en: Trimming trailing comment from card with id {0}
pt-br: Cortando os comentários finais do cartão com id {0}

en: Can't find field with ID: {0}
pt-br: Não foi possível localizar o campo com ID: {0}

en: ''{0}'' is a required param.
pt-br: ''{0}'' é um parâmetro obrigatório.

en: Found ''{0}'' with no terminating ''{1}'' in query ''{2}''
pt-br: Encontrado ''{0}'' sem um término ''{1}'' na consulta ''{2}''

en: Unable to substitute ''{0}'': param not specified.nFound: {1}
pt-br: Impossível substituir ''{0}'': parâmetro não especificado.nFound: {1}

en: You do not have permissions to view Card {0}.
pt-br: Desculpe, você não tem permissão para ver o Cartão {0}.

en: You do not have permissions to run this query.
pt-br: Desculpe, você não tem permissão para executar esta consulta.

en: Fingerprint updates attempted {0}, updated {1}, no data found {2}, failed {3}
pt-br: Tentativas de atualização de digital {0}, atualizações {1}, dados não encontrados {2}, falha {3}

en: Total number of fields classified {0}, {1} failed
pt-br: Número total de campos classificados {0}, {1} falhas

en: Total number of tables classified {0}, {1} updated
pt-br: Número total de tabelas classificadas {0}, {1} atualizadas

en: Error generating fingerprint for {0}
pt-br: Erro ao gerar identificação para {0}

en: Updated {0} field value sets, created {1}, deleted {2} with {3} errors
pt-br: Valores de campos atualizados {0}, criados {1}, excluídos {2} com {3} erros

en: Total number of fields sync''d {0}, number of fields updated {1}
pt-br: Número total de campos sincronizados {0}, número de campos atualizados {1}

en: Total number of tables sync''d {0}, number of tables updated {1}
pt-br: Número total de tabelas sincronizadas {0}, número de tabelas atualizados {1}

en: Found timezone id {0}
pt-br: Fuso horário encontrato, id {0}

en: Total number of foreign keys sync''d {0}, {1} updated and {2} tables failed to update
pt-br: Número total de chaves extrangeiras sincronizadas {0}, {1} atualizado e {2} tabelas falharam atualizar.

en: {0} Database {1} ''{2}''
pt-br: {0} Banco de dados {1} ''{2}''

en: Table {0} ''{1}''
pt-br: Tabela {0} ''{1}''

en: Field {0} ''{1}''
pt-br: Campo {0} ''{1}''

en: Field ''{0}''
pt-br: Campo ''{0}''

en: step ''{0}'' for {1}
pt-br: passo ''{0}'' para {1}

en: Completed {0} on {1}
pt-br: Completado em {0} por {1}

en: Start: {0}
pt-br: Início: {0}

en: End: {0}
pt-br: Fim: {0}

en: Duration: {0}
pt-br: Duração: {0}

en: Completed step ''{0}''
pt-br: Passo completado ''{0}''

en: Loading tasks namespace:
pt-br: Carregando o namespace das tarefas:

en: Starting Quartz Scheduler
pt-br: Iniciando o agendador Quartz

en: Stopping Quartz Scheduler
pt-br: Parando o agendador Quartz

en: Job already exists:
pt-br: Trabalho já existe:

note: This is the very first log message that will get printed.  It's here because this is one of the very first namespaces that gets loaded, and the first that has access to the logger It shows up a solid 10-15 seconds before the "Starting Metabase in STANDALONE mode" message because so many other namesp
en: Loading Metabase...
pt-br: Carregando o Metabase...

en: Possible timezone conflict found on database {0}.
pt-br: Possível conflito de fuso horário encontrado no banco de dados {0}.

en: JVM timezone is {0} and detected database timezone is {1}.
pt-br: O fuso horário da JVM é {0} e o fuso do banco de dados é {1}.

en: Configure a report timezone to ensure proper date and time conversions.
pt-br: Configure um fuso horário para relatório de maneira a garantir conversões de datas e horários corretas.

en: Secret key used to sign JSON Web Tokens for requests to `/api/embed` endpoints.
pt-br: Chave secreta usada para assinar os Web Tokens JSON para requisições ao endpoint `/api/embed`.

en: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY must be at least 16 characters.
pt-br: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY deve ter no mínimo 16 caracteres

en: Saved credentials encryption is ENABLED for this Metabase instance.
pt-br: Encriptação de credenciais salvas está HABILITADO para esta instância do Metabase.

en: Saved credentials encryption is DISABLED for this Metabase instance.
pt-br: A criptografia para as credencias salvas é desativada nessa instância Metabase.

en: nFor more information, see
pt-br: Para mais informação, veja

en: value must be an integer.
pt-br: o valor deve ser um inteiro.

en: value must be a string.
pt-br: o valor deve ser um texto.

en: value must be a boolean.
pt-br: o valor deve ser booleano

en: value must be a string that matches the regex `{0}`.
pt-br: o valor deve ser um texto que esteja com a expressão regular `{0}`.

en: value must satisfy one of the following requirements:
pt-br: o valor deve satisfazer um dos seguintes requisitos:

en: value may be nil, or if non-nil, {0}
pt-br: o valor pode ser nulo ou, se não for nulo, {0}

en: value must be one of: {0}.
pt-br: o valor deve ser um dos seguintes: {0}.

en: value must be an array.
pt-br: o valor deve ser um conjunto

en: Each {0}
pt-br: Cada {0}

en: The array cannot be empty.
pt-br: O conjunto não pode estar vazio.

en: value must be a non-blank string.
pt-br: o valor deve ser um texto não vazio

en: Integer greater than zero
pt-br: Inteiro maior que zero

en: value must be an integer greater than zero.
pt-br: o valor deve ser um inteiro maior que zero.

en: Number greater than zero
pt-br: Número maio que zero

en: value must be a number greater than zero.
pt-br: o valor deve ser um número maior que zero.

en: Keyword or string
pt-br: Palavra-chave ou texto

en: Valid field type
pt-br: Tipo de campo válido

en: value must be a valid field type.
pt-br: o valor deve ser um tipo de campo válido

en: Valid field type (keyword or string)
pt-br: Tipo de campo válido (palavra-chave ou texto)

en: value must be a valid field type (keyword or string).
pt-br: O valor deve ser um tipo de campo válido (palavra-chave ou texto).

en: Valid entity type (keyword or string)
pt-br: Tipo de entidade válido (palavra-chave ou texto)

en: value must be a valid entity type (keyword or string).
pt-br: O valor deve ser um tipo de entidade válido (palavra-chave ou texto).

en: Valid map
pt-br: Mapa válido

en: value must be a map.
pt-br: o valor deve ser um mapa

en: Valid email address
pt-br: Endereço de e-mail Válido

en: value must be a valid email address.
pt-br: o valor deve ser um endereço de e-mail válido

en: Insufficient password strength
pt-br: Complexidade de senha insuficiente

en: value must be a valid integer.
pt-br: o valor deve ser um inteiro válido

en: value must be a valid integer greater than zero.
pt-br: o valor deve ser um inteiro válido maior que zero.

en: value must be a valid boolean string (''true'' or ''false'').
pt-br: o valor deve ser um booleano válido ('' true '' ou '' false '').

en: value must be a valid JSON string.
pt-br: O valor deve ser um texto JSON válido.

en: value must be a valid embedding params map.
pt-br: o valor deve ser um mapa de parâmetros de integração válidos.

en: Data permissions
pt-br: Permissão de dados

en: Collection permissions
pt-br: Permissão de coleções

en: See all collection permissions
pt-br: Ver todas as permissões de coleções

en: Also change sub-collections
pt-br: Mude também as sub-coleções

en: Can edit this collection and its contents
pt-br: Pode editar essa coleção e seu conteúdo

en: Can view items in this collection
pt-br: Pode ver os itens dessa coleção

en: Collection Access
pt-br: Acesso à coleção

en: This group has permission to view at least one subcollection of this collection.
pt-br: Este grupo tem permissão para ver ao menos uma sub-coleção desta coleção.

en: This group has permission to edit at least one subcollection of this collection.
pt-br: Este grupo tem permissão para editar ao menos uma sub-coleção desta coleção.

en: View sub-collections
pt-br: Ver sub-coleções

en: Remember Me
pt-br: Lembre me

en: X-ray this schema
pt-br: Raio-X desse esquema

en: Edit the permissions for this collection
pt-br: Editar as permissões dessa coleção

en: Add this question to a dashboard
pt-br: Adicionar essa pergunta para um dashboard

en: Create a new dashboard
pt-br: Criar um novo dashboard

en: The page you asked for couldn't be found.
pt-br: A página que você pediu não pode ser encontrada.

en: Select a {0}
pt-br: Selecione um {0}

en: Save dashboards, questions, and collections in "{0}"
pt-br: Salvar dashboards, perguntas e coleções em "{0}"

en: Access dashboards, questions, and collections in "{0}"
pt-br: Acessar dashboards, perguntas e coleções em "{0}"

en: Compare
pt-br: Comparar

en: Zoom out
pt-br: Diminuir Zoom

en: Related
pt-br: Relacionado

en: More X-rays
pt-br: Mais Raios-X

en: No results
pt-br: Sem resultados

en: Metabase couldn't find any results for your search.
pt-br: Metabase não pode localizar nenhum resultado da sua pesquisa.

en: No metrics
pt-br: Sem métricas

en: Aggregations
pt-br: Agregações

en: Operators
pt-br: Operadores

en: Custom fields
pt-br: Campos personalizados

note: 2. Create the new collections.
en: Migrated Dashboards
pt-br: Dashboards migrados

en: Migrated Pulses
pt-br: Notificações migradas

en: Migrated Questions
pt-br: Perguntas migradas

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren't in a Collection to {1} Collection {2}
pt-br: Movendo instancias de {0} que não estão em uma coleção para {1} Coleção {2}

en: Failed to grant permissions: {0}
pt-br: Falha ao garantir permissões: {0}

en: Cannot decrypt encrypted string. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
pt-br: Não foi possivel decriptar o texto. Você mudou ou esqueceu de dar um valor para MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?

en: All personal collections
pt-br: Todas coleções pessoais

en: Host
pt-br: Servidor

en: Port
pt-br: Porta

en: Database username
pt-br: Usuário do banco de dados

en: What username do you use to login to the database?
pt-br: Qual usuário você usa para acessar o banco de dados?

en: Database password
pt-br: Senha do banco de dados

en: Database name
pt-br: Nome do banco de dados

en: birds_of_the_world
pt-br: aves_do_mundo

en: Use a secure connection (SSL)?
pt-br: Usar uma conexão segura (SSL)?

en: Additional JDBC connection string options
pt-br: Opções adicionais dos parâmetros de conexão JDBC

en: Project ID
pt-br: ID do Projeto

en: Dataset ID
pt-br: ID do conjunto de dados

en: Client ID
pt-br: ID do Cliente

en: Client Secret
pt-br: Segredo do cliente

en: Auth Code
pt-br: Código de autenticação

en: Hosts
pt-br: Servidores

en: Broker node port
pt-br: Porta do nó do broker

en: Google Analytics Account ID
pt-br: ID da conta do Google Analytics

en: Connection String
pt-br: String de conexão

en: Authentication Database
pt-br: Banco de dados de Autenticação

en: Optional database to use when authenticating
pt-br: Banco de dados opcional para uso quando estiver autenticando

en: Additional Mongo connection string options
pt-br: Opções adicionais de conexão ao Mongo

en: Oracle system ID (SID)
pt-br: ID do sistema Oracle (SID)

en: Usually something like ORCL or XE.
pt-br: Normalmente algo como ORCL ou XE.

en: Optional if using service name
pt-br: Opcional se estiver usando o nome do serviço

en: Oracle service name
pt-br: Nome do serviço Oracle

en: Optional TNS alias
pt-br: Apelido opcional TNS

en: my-cluster-name.abcd1234.us-east-1.redshift.amazonaws.com
pt-br: nome-meu-cluster.abcd1234.us-east-1.redshift.amazonaws.com

en: default
pt-br: padrão

en: Filename
pt-br: Nome do arquivo

en: BirdsOfTheWorld
pt-br: PássarosDoMundo

en: Database instance name
pt-br: Nome da instância do banco de dados

en: N/A
pt-br: N/D

en: Windows domain
pt-br: Domínio Windows

en: Labels
pt-br: Rótulos

en: Add members
pt-br: Adicionar membros

en: Collection it's saved in
pt-br: Coleção que está salva

en: All Users
pt-br: Todos os usuários

en: Administrators
pt-br: Administradores

en: Sharing
pt-br: Compartilhamento

en: Display
pt-br: Exibição

en: Axes
pt-br: Eixos

en: Formatting
pt-br: Formatação

en: Try these x-rays based on your data.
pt-br: Experimente esses Raios-X que criei com seus dados.

en: There was a problem displaying this chart.
pt-br: Houve um problema ao exibir esse gráfico.

en: Sorry, you don't have permission to see this card.
pt-br: Desculpe, mas você não tem permissão para visualizar esse cartão.

note: Não tenho certeza se seria a tradução mais precisa. Alguma sugestão?
en: Just a heads up:
pt-br: Só um aviso rápido:

en: {0} without the Sample Dataset, the Query Builder tutorial won't work. You can always restore the Sample Dataset, but any questions you've saved using this data will be lost.
pt-br: {0} sem o conjunto de dados de exemplo, o tutorial do editor de consultas não irá funcionar. Você pode sempre restaurar o conjunto de dados de exemplo mas qualquer pergunta que você tenha salvado usando esses dados será perdida.

note: Fala Maurício, provavelmente foi detalhe, mas ajustei esse e mais um campo. Se precisar de ajuda, só falar! Parabéns pelo trabalho!!!
en: X-ray
pt-br: Raio-X

en: Compare to the rest
pt-br: Comparar ao restante

en: Use the Java Virtual Machine (JVM) timezone
pt-br: Usar o fuso horário da Maquina Virtual Java (JVM)

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in
    many or most of your queries with this data.
pt-br: Nós sugerimos que você deixe desativado exceto quando você estiver fazendo conversões de fuso horário em várias ou na maioria de suas consultas com esses dados.

en: Your team's most important dashboards go here
pt-br: Os dashboards mais importantes do seu time vão aqui

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone
pt-br: Fixe dashboards em {0} para eles aparecerem neste espaço para todos

en: Unable to release the Liquibase lock after a migration failure
pt-br: Não foi possível liberar a trava no Liquibase depois de uma falha de migração

en: Use JVM Time Zone
pt-br: Use o fuso horário da JVM

en: We're currently analyzing the tables and fields to help you explore your data.
pt-br: Nós estamos atualmente analisando as tabelas e campos para ajudar-lhe a explorar seus dados.

en: Tip:
pt-br: Dica:

en: Select a currency type
pt-br: Selecione um tipo de moeda

en: Field Type
pt-br: Tipo de Campo

en: Troubleshooting
pt-br: Solução de Problemas

en: Enable X-ray features
pt-br: Habilitar funções Raio-X

en: Formatting Options
pt-br: Opções de Formatação

en: Task details
pt-br: Detalhes da Tarefa

en: Troubleshooting logs
pt-br: Relatório de solução de problemas

en: Trying to get to the bottom of something? This section shows logs of Metabase's background tasks, which can help shed light on what's going on.
pt-br: Tentando chegar ao fundo de algo? Esta seção mostra os registros das tarefas em segundo plano do Metabase, que podem ajudar a esclarecer o que está acontecendo.

en: Task
pt-br: Tarefa

en: DB ID
pt-br: ID BD

en: Started at
pt-br: Iniciado em

en: Ended at
pt-br: Terminado em

en: Duration (ms)
pt-br: Duração (ms)

en: Currency
pt-br: Moeda

en: Pick a user or channel...
pt-br: Selecione um usuário ou canal...

en: No formatting settings
pt-br: Sem definições de formatação

en: Label for this range (optional)
pt-br: Etiqueta para esse intervalo (opcional)

en: Add a range
pt-br: Adicionar uma série

en: is less than
pt-br: é menor que

en: is greater than
pt-br: é maior que

en: is less than or equal to
pt-br: é menor ou igual a

en: is greater than or equal to
pt-br: é maior ou igual a

en: is equal to
pt-br: é igual a

en: is not equal to
pt-br: é diferente de

en: is null
pt-br: é nulo

en: is not null
pt-br: não é nulo

en: contains
pt-br: contém

en: does not contain
pt-br: não contém

en: starts with
pt-br: começa com

en: ends with
pt-br: termina com

en: When a cell in these columns {0} it will be tinted this color.
pt-br: Quando uma célula nessas colunas {0} será preenchida com esta cor.

en: When a cell in this column…
pt-br: Quando uma célula nesta coluna...

en: This visualization requires you to group by a field.
pt-br: Essa visualização requer que você agrupe por um campo.

en: Date style
pt-br: Estilo de data

en: Date separators
pt-br: Separador de data

en: Abbreviate names of days and months
pt-br: Abrevie nomes de dias e meses

en: Show the time
pt-br: Mostre o relógio

en: Time style
pt-br: Formato de hora

en: Unit of currency
pt-br: Unidade de moeda

en: Currency label style
pt-br: Formato do rótulo da moeda

en: Where to display the unit of currency
pt-br: Onde mostrar a unidade da moeda

en: Minimum number of decimal places
pt-br: Número mínimo de casas decimais

en: Stacked chart type
pt-br: Tipo de gráfico empilhado

en: Goal label
pt-br: Rótulo do Objetivo

en: Show trend line
pt-br: Mostrar linha de tendência

en: Line style
pt-br: Estilo de linha

en: Show dots on lines
pt-br: Mostrar pontos nas linhas

en: Auto
pt-br: Automático

en: Which axis?
pt-br: Qual eixo?

en: Line + Bar
pt-br: Linha + Coluna

en: line and bar chart
pt-br: gráfico de linha e coluna

en: Gauge visualization requires a number.
pt-br: A visualização de indicador requer um número.

en: Gauge
pt-br: Indicador

en: Gauge ranges
pt-br: Intervalo do indicador

en: Field to show
pt-br: Campo a ser mostrado

en: last {0}
pt-br: último {0}

en: {0} was {1} {2}
pt-br: {0} era {1} {2}

en: Group by a time field to see how this has changed over time
pt-br: Agrupe por um campo contendo data/tempo para ver como foi a alteração ao longo do tempo

en: Switch positive / negative colors?
pt-br: Alternar cores positivas / negativas?

en: Pivot column
pt-br: Pivotar coluna

en: Cell column
pt-br: Coluna da célula

en: Visible columns
pt-br: Colunas visíveis

en: Conditional Formatting
pt-br: Formatação Condicional

en: Column title
pt-br: Título da coluna

en: Show a mini bar chart
pt-br: Mostrar um gráfico de mini barras

en: Email link
pt-br: Link de Email

en: Image
pt-br: Imagem

en: Automatic
pt-br: Automático

en: View as link or image
pt-br: Visualizar como link ou imagem

en: Link text
pt-br: Texto do link

en: Not a valid integer: ''{0}''
pt-br: Não é um inteiro válido: "{0}"

en: Embedding is not enabled for this object.
pt-br: Incorporação não está habilitada para esse projeto

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication: {0}
pt-br: Problema para conectar ao servidor LDAP, será utilizada a autenticação local como reserva: {0}

en: When including an offset, a limit must also be included.
pt-br: Quando incluindo um offset, um limite também deverá ser incluído.

en: When including a limit, an offset must also be included.
pt-br: Quando incluído um limite, um offset também deverá ser incluso

en: Applying heuristic {0} to {1}.
pt-br: Aplicando heurística {0} para {1}

en: Dimensions bindings:n{0}
pt-br: Ligações de dimensão:n{0}

en: Using definitions:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}
pt-br: Usando definições::nMetrics:n{0}nFilters:n{1}

en: minute
pt-br: minuto

en: hour
pt-br: hora

en: day of week
pt-br: dia da semana

en: day of month
pt-br: dia do mês

en: day of year
pt-br: dia do ano

en: week
pt-br: semana

en: month
pt-br: mês

en: quarter
pt-br: trimestre

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:n{2}
pt-br: Adicionano {0} cartões ao dashboard {1}:n{2}

en: Error parsing {0}:n{1}
pt-br: Erro ao identificar {0}:n{1}

en: WARNING: Filtering only works on dimensions! ''{0}'' is a metric. Ignoring filter.
pt-br: AVISO: Filtros apenas funciona nas dimensões! "{0}" é uma métrica. Ignorando filtro.

en: WARNING: A date can't belong to multiple discrete intervals, so ANDing them together doesn't make sense.
pt-br: AVISO: Uma data não pode pertencer a múltiplos intervalos discretos, então adiciona-lós juntos não faz sentido

en: Ignoring these intervals: {0}
pt-br: Ignorando estes intervalos: {0}

note: We should never get to this point since the all non-string negations should get automatically rewritten by the query expander.
en: WARNING: Don't know how to negate: {0}
pt-br: ATENÇÃO: Não sabe como negar: {0}

en: Sorting with Druid is only allowed in queries that have one or more breakout columns. Ignoring :order-by clause.
pt-br: Classificando com Druid apenas é permitido em queries que possuem uma ou mais quebras de colunas. Ignorando a clausula de :order-by

note: TODO - this is not really true, is it
en: WARNING: It only makes sense to specify :fields for a query with no aggregation. Ignoring the clause.
pt-br: AVISO: Apenas faz sentido especificar :campos para uma consulta sem agregação. Ignorando a cláusula

en: WARNING: Druid doenst allow limitSpec in timeseries queries. Ignoring the LIMIT clause.
pt-br: AVISO: Druid não permite limitSpec em consulta de tempo. Ignorando a cláusula limit

en: HoneySQL Form:
pt-br: Formulário HoneySQL:

en: Unable to parse date ''{0}''
pt-br: Incapaz de analisar o data "{0}"

en: Client closed connection, cancelling query
pt-br: Conexão do cliente fechada, cancelando consulta

en: Setting timezone with statement: {0}
pt-br: Configurando timezone com: {0}

en: Multiple date filters are not supported
pt-br: Múltiplos filtros de data não são suportados

en: :not is not yet implemented
pt-br: :not não está implementado ainda

en: Only one Google Analytics segment allowed at a time.
pt-br: Apenas um segmento do Google Analytics é permitido por vez

en: MONGO AGGREGATION PIPELINE:
pt-br: PIPELINE DE AGREGAÇÃO MONGO

en: Error: mismatched columns in results! Expected: {0} Got: {1}
pt-br: Erro: colunas incompatíveis nos resultados! Esperado: {0} Tem: {1}

en: Unable to create temp file in `{0}` for email attachments
pt-br: Impossibilitado de criar o arquivo temporário em `{0}` para anexos de email.

en: Error preprocessing query:
pt-br: Erro ao pré-processar a consulta:

en: Illegal filter clause: {0}
pt-br: Cláusula de filtro ilegal: {0}

en: Invalid clause:
pt-br: Cláusula inválida:

en: Error: query's source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
pt-br: Erro: a consulta de origem não foi resolvida. Você provavelmente precisa "pré-processar" a consulta primeiro

note: failing that throw an Exception with detailed info about what we tried and what the actual expressions were
en: No expression named ''{0}''
pt-br: Nenhuma expressão chamada "{0}"

en: No aggregation at index: {0}
pt-br: Nenhuma agregação no index: "{0}"

en: Field values total length is {0} (max {1}).
pt-br: Comprimento total dos valores do campos é {0} (máximo {1})

en: FieldValues are allowed for this Field.
pt-br: Valores de campo são permitidos para esse campo.

en: FieldValues are NOT allowed for this Field.
pt-br: Valores de campo NÃO são permitidos para esse campo

en: Field {0} ''{1}'' should have FieldValues and belongs to a Database with On-Demand FieldValues updating.
pt-br: Campo {0} "{1}" deverá ter Valores de Campo e pertencer ao Banco de Dados com atualização de Valores de Campo Sob Demanda

en: You cannot create or revoke permissions for the ''Admin'' group.
pt-br: Você não pode criar ou revogar permissões para o grupo "Administradores"

en: You cannot add or remove users to/from the ''MetaBot'' group.
pt-br: Você não pode criar ou excluir usuário de/para o grupo "MetaBot"

en: You cannot add or remove users to/from the ''All Users'' group.
pt-br: Você não pode criar ou excluir usuário de/para o grupo "Todos os usuários"

en: You cannot remove the last member of the ''Admin'' group!
pt-br: Você não pode excluiro último membro do grupo "Administradores"

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting: {0}
pt-br: Erro ao inserir uma nova configuração: {0}

en: defsetting descriptions strings must be `:internal?` or internationalized, found: `{0}`
pt-br: as sequências de descrições de defsetting devem ser `: internal?` ou internacionalizadas, encontradas: `{0}`

en: Loading plugin {0}... {1}
pt-br: Carregando plugin {0}...{1}

en: Object keyed by type, containing formatting settings
pt-br: Objeto digitado por tipo, contendo informações de formação

en: Allow users to explore data using X-rays
pt-br: Permitir que usuários explorem os dados utilizando raio-X

en: Using this URL to check token: {0}
pt-br: Usando essa URL para checar token: {0}

en: Unable to validate token: 404 not found.
pt-br: Incapaz de validar token: 404 não encontrado

en: There was an error checking whether this token was valid:
pt-br: Houve um erro na checagem se esse token era válido

note: +----------------------------------------------------------------------------------------------------------------+ |                                             SETTING & RELATED FNS                                              | TODO - rename this to premium-features-token?
en: Token for premium features. Go to the MetaStore to get yours!
pt-br: Token para funcionalidades premium. Vá até a MetaSore para adquirir o seu!

en: Token format is invalid. Token should be 64 hexadecimal characters.
pt-br: Formato do Token inválido. Token deverá ser cd 64 caracteres hexadecimais

en: Error setting premium features token
pt-br: Erro ao configurar token de funcionalidades premium

en: Error validating token:
pt-br: Erro validando token:

en: Error preprocessing query
pt-br: Erro ao pré processar a consulta

en: No native form returned.
pt-br: Nenhum formulário nativo retornado.

en: Invalid response from database driver. No :status provided.
pt-br: Resposta inválida do driver de banco de dados. Nenhum status foi dado.

en: General error
pt-br: Erro geral

en: Missing query hash!
pt-br: Faltando hash de consulta

en: Table ''{0}'' has no Fields associated with it.
pt-br: Tabela "{0}" não possue campos associados com isso.

en: Max concurrent query limit reached
pt-br: Limite de consultas concorrentes alcançado

note: we should never reach this if our patterns are written right so this is more to catch code mistakes than something the user should expect to see
en: Don't know how to get information about Field:
pt-br: Não sei como obter informações sobre o campo:

en: metabase.query-processor.interface/*driver* is unbound.
pt-br: metabase.query-processor.interface/*driver* está desabilitado.

en: Query processor error: mismatched number of columns in query and results.
pt-br: Erro ao processar consulta: incompatibilidade no números de colunas da consulta e os resultados

en: Expected {0} fields, got {1}
pt-br: Esperado {0} campos, obteve {1}

en: Expected: {0}
pt-br: Esperado: {0}

en: Actual: {0}
pt-br: Atual: {0}

en: Unable to bin Field without a min/max value
pt-br: Não é possível agrupar campo sem um valor mínimo/máximo

en: {0} is not supported by this driver.
pt-br: {0} não é suportado por esse

en: Segment {0} does not exist, or is invalid.
pt-br: Segmento {0} não existe , ou é inválido.

en: Metric {0} does not exist, or is invalid.
pt-br: Métrica {0} não existe , ou é inválida.

en: Missing source query in Card {0}
pt-br: Faltando consulta original no Cartão {0}

note: log the query at this point, it's useful for some purposes
en: Fetched source query from Card {0}:
pt-br: Consulta original trazida do Cartão {0}:

en: Error transforming MBQL query to native:
pt-br: Erro ao transformar consulta MBQL para nativo

en: Cannot run query: could not find source table {0}.
pt-br: Não pode executar a consulta: Não foi possível localizar a tabela de origem {0}

en: Error recording results metadata for query:
pt-br: Erro ao gravar os metadados da consulta:

en: Error: Query Processor store is not initialized.
pt-br: Erro: O armazenamento do processador de consultas não foi inicializado.

en: Error: Table {0} is not present in the Query Processor Store.
pt-br: Erro: Tabela {0} não está presente no armazenamento do processador de consultas.

en: Error: Field {0} is not present in the Query Processor Store.
pt-br: Erro: Campo {0} não está presente no armazenamento do processador de consultas

en: Task history cleanup successful, rows were {0}deleted
pt-br: Limpeza do histórico de tarefas com sucesso, {0} linhas excluídas

en: not
pt-br: não

en: For more information, see
pt-br: Para mais informação, veja

en: Integer greater than or equal to zero
pt-br: Inteiro maior ou igual a zero

en: value must be an integer greater than or equal to zero.
pt-br: valor deve ser um inteiro maior ou igual a zero

en: value must be an integer zero or greater.
pt-br: valor deve ser um inteiro zero ou maior que zero

en: value must be a valid integer greater than or equal to zero.
pt-br: valor deve ser um inteiro válido igual ou maior que zero

en: New users per state in the last 30 days
pt-br: Novos usuários por estado nos últimos 30 dias

en: Created At by day of the week
pt-br: Criado Em por dia da semana

en: Created At by quarter of the year
pt-br: Criado Em por trimestre

en: [[this.short-name]] per country
pt-br: [[this.short-name]] por país

en: Users per source
pt-br: Usuários por fonte

en: The top external pages that brought users to your site
pt-br: As maiores páginas externas que trouxeram usuários para o seu site

en: How [[this]] is distributed and more.
pt-br: Como [[this]] é distribuído e mais

en: The [[this]] over time
pt-br: O [[this]] ao longo do tempo

en: User growth
pt-br: Crescimento de usuários

en: Whether or not there are any patterns to when they happen.
pt-br: Se há ou não algum padrão para quando eles acontecerem

en: Users per state
pt-br: Usuários por estado

en: Sessions
pt-br: Sessões

en: How some of the numbers in [[this]] relate to each other
pt-br: Como alguns números de [[this]] são relacionados entre si

en: Sales per country
pt-br: Vendas por país

en: Join date by month of the year
pt-br: Data de inscrição por mês do ano

en: [[Timestamp]] by hour of the day
pt-br: [[Timestamp]] por hora do dia

en: A look at the [[this]]
pt-br: Uma olhada no [[this]]

en: Bottom 5 per category
pt-br: Últimos 5 por categoria

en: Number of orders
pt-br: Número de pedidos

en: Event growth
pt-br: Crescimento de eventos

en: Income growth
pt-br: Crescimento de renda

en: Top 10 countries by sales in the last 30 days
pt-br: 10 maiores países em vendas nos últimos 30 dias

en: [[this]] by month of the year
pt-br: [[this]] por mês do ano

en: Transactions per day of the week
pt-br: Transações por dia da semana

en: Sessions by device type
pt-br: Sessões por tipo de dispositivo

en: Transactions per country
pt-br: Transações por país

en: Join date by quarter of the year
pt-br: Data de inscrição por trimestre

en: Events per hour of the day
pt-br: Eventos por hora do dia

en: Top 5 [[this]]
pt-br: Maiores 5 [[this]]

en: Bottom 5 [[this]]
pt-br: Últimos 5 [[this]]

en: [[Timestamp]] by day of the month
pt-br: [[Timestamp]] por dia do mês

en: Per [[GenericCategoryLarge]]
pt-br: Por [[GenericCategoryLarge]]

en: Null values
pt-br: Valores nulos

en: Total events
pt-br: Total de eventos

en: A look at [[GenericTable]] across your [[this]], and how it changes over time.
pt-br: Uma olhada em [[GenericTable]] em seu [[this]] e como isso muda com o tempo.

en: [[this]] per [[GenericCategoryMedium]]
pt-br: [[this]] por [[GenericCategoryMedium]]

en: How the [[this]] changes with time
pt-br: Como [[this]] muda com o tempo

en: How they compare by seasonality
pt-br: Como eles se comparam por sazonalidade

en: Average income per transaction
pt-br: Média de renda por transação

en: [[this]] per country
pt-br: [[this]] por estado

en: Income per state
pt-br: Renda por estado

en: Per [[GenericCategoryMedium]]
pt-br: Por [[GenericCategoryMedium]]

en: A closer look at your [[this]]
pt-br: Uma olhada mais atento para o seu [[this]]

en: How [[GenericNumber]] is distributed
pt-br: Como [[GenericNumber]] é distribuído

en: [[Timestamp]] by quarter of year
pt-br: [[Timestamp]] por trimestre

en: Events per country
pt-br: Eventos por país

en: Weekdays when [[this.short-name]] were added
pt-br: Dias da semana quando [[this.short-name]] foi adicionado

en: Months when [[this.short-name]] were added
pt-br: Meses quando [[this.short-name]] foi adicionado

en: How they compare across different categories
pt-br: Como eles se comparam através de diferentes categorias

en: New users per source in the last 30
pt-br: Novos usuários por origem nos últimos 30

en: Events per quarter of the year
pt-br: Eventos por trimestre

en: Heres a quick look at your [[this]]
pt-br: Aqui vai um olhar rápido para seu [[this]]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], top 5
pt-br: [[this]] por [[GenericCategoryLarge]], top 5

en: Days when [[this.short-name]] were added
pt-br: Dias quando [[this.short-name]] foi adicionado

en: Total orders per source
pt-br: Total de pedidos por fonte

en: [[this]] by quarter of the year
pt-br: [[this]] por trimestre

en: Events per [[GenericCategoryMedium]]
pt-br: Eventos por [[GenericCategoryMedium]]

en: Events per state
pt-br: Eventos por estado

en: Top landing pages
pt-br: Principais páginas de destino

en: Heres a closer look at your [[this]] over time
pt-br: Aqui está um olhar mais atento ao seu [[this]] ao longo do tempo

en: Sum of [[this]] by [[Country]]
pt-br: Soma de [[this]] por [[Country]]

en: States that are performing best
pt-br: Estados com melhor perfomance

en: Created At by month of the year
pt-br: Criado Em por mês do ano

en: Sum of [[this]] by [[State]]
pt-br: Soma de [[this]] por [[State]]

en: Sum of [[GenericNumber]] per [[this]]
pt-br: Soma de [[GenericNumber]] por [[this]]

en: Events by coordinates
pt-br: Eventos por coordenada

en: Top referral pages
pt-br: Principais páginas de referência

en: An exploration of your users to get you started.
pt-br: Uma análise dos seus usuários para você começar.

en: An overview of your [[this]] and how its distributed across time, place, and categories.
pt-br: Uma visão global do seu [[this]] e como é distribuído ao longo do tempo, lugar e categorias

en: Average income per state
pt-br: Média de renda por estado

en: [[this]] by [[GenericCategoryMedium]]
pt-br: [[this]] por [[GenericCategoryMedium]]

en: Total transactions
pt-br: Total de transações

en: [[this.short-name]] that have joined over time
pt-br: [[this.short-name]] que se uniram ao longo do tempo

en: The [[this]] by location
pt-br: O [[this]] por localidade

en: Events per month of the year
pt-br: Eventos por mês do ano

en: [[this]] by [[GenericNumber]]
pt-br: [[this]] por [[GenericNumber]]

en: Quarters when [[this.short-name]] were added
pt-br: Trimestres quando [[this.short-name]] foram adicionados

en: How these [[this.short-name]] are distributed
pt-br: Como esses [[this.short-name]] são distribuídos

en: [[this.short-name]] by [[GenericNumber]]
pt-br:  [[this.short-name]] por [[GenericNumber]]

en: Where users are coming from
pt-br: De onde os usuários estão vindo

en: [[this]] comparisons and correlations
pt-br: [[this]] comparações e correlações

en: Total income
pt-br: Total de renda

en: Total income per month
pt-br: Total de renda por mês

en: Number of users per source
pt-br: Número de usuários por fonte

en: Transactions per state
pt-br: Transações por fonte

en: [[this]] by [[Timestamp]]
pt-br: [[this]] por [[Timestamp]]

en: New users per source in the last 30 days
pt-br: Novos usuários por origem nos últimos 30 dias

en: Join date by day of the month
pt-br: Data de inscrição por dia do mês

en: Average discount %
pt-br: Média de desconto %

en: Autogenerated metrics about [[GenericTable]].
pt-br: Métricas geradas automaticamente sobre [[GenericTable]]

en: [[this]] per day of the month
pt-br: [[this]] por dia do mês

en: Total sessions in each country
pt-br: Total de sessões por país

en: Transactions per month of the year
pt-br: Transações por mês do ano

en: Sales per product
pt-br: Vendas por produto

en: Users in each country
pt-br: Usuários por país

en: [[this]] by hour of the day
pt-br: [[this]] por hora do dia

en: Events in the last 30 days
pt-br: Eventos nos últimos 30 dias

en: Transactions per source
pt-br: Transações por origem

en: Where youve acquired your users
pt-br: Onde você conseguiu seus usuários

en: How they compare acrosss location
pt-br: Como eles se comparam através das localizações

en: [[this]] per product
pt-br: [[this]] por produto

en: [[this]] per month of the year
pt-br: [[this]] por mês do ano

en: Per country
pt-br: Por país

en: A deeper look at how different countries are performing for you.
pt-br: Uma olhar mais a fundo sobre  o desempenho de diferentes países para você

en: Sales per state
pt-br: Vendas por estado

en: Events by [[GenericNumber]]
pt-br: Eventos por [[GenericNumber]]

en: Sales per product [[ProductCategoryMedium]]
pt-br: Vendas por produto [[ProductCategoryMedium]]

en: User acquisition by country
pt-br: Aquisição de usuários por país

en: [[this]] per source
pt-br: [[this]] por fonte

en: [[this]] by day of the week
pt-br: [[this]] por dia da semana

en: Days of the month when [[this.short-name]] joined
pt-br: Dias do mês quando [[this.short-name]] ingressou

en: Heres an overview of the people in your [[this]]
pt-br: Aqui vai uma visão global das pessoas na sua [[this]]

en: How [[GenericTable]] are distributed across this time field, and if it has any seasonal patterns.
pt-br: Como [[GenericTable]] são distribuidos por esse campo tempo, e se tiver algum padrão sazonal

en: Overview
pt-br: Visão global

en: How this metric is distributed across different categories
pt-br: Como essa métrica é distribuída em diferentes categorias

en: [[this.short-name]] per state
pt-br: [[this.short-name]] por estado

en: Weekdays when [[this.short-name]] joined
pt-br: Dias da semana quando [[this.short-name]] ingressou

en: Hours when [[this.short-name]] joined
pt-br: Horas quando [[this.short-name]] ingressou

en: Total income by month
pt-br: Total de rendas por mês

en: A breakdown of your [[this]] over time, and its min, max, average and more.
pt-br: Um detalhamento do seu [[this]] ao longo do tempo, e seu mínimo, máximo, média e mais.

en: Average quantity per state
pt-br: Média de quantidade por estado

en: How they compare by across different numbers
pt-br: Como eles comparam através de números diferentes

en: New users per country in the last 30 days
pt-br: Novos usuários por país nos últimos 30 dias

en: Transactions over time
pt-br: Transações ao longo do tempo

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]]
pt-br: [[this]] por [[GenericCategorySmall]]

en: Some breakdown
pt-br: Algumas separações

en: Average of [[this]] by [[State]]
pt-br: Média de [[this]] por [[State]]

en: Transactions per quarter of the year
pt-br: Transações por trimestre

en: By coordinates
pt-br: Por coordenadas

en: Heres a closer look at your [[this]] by products
pt-br: Aqui uma visão detalhada sobre os seus [[this]] por produtos

en: [[this]] per quarter of the year
pt-br: [[this]] por trimestre

en: Heres an overview of your [[this]] data from Google Analytics
pt-br: Aqui uma visão geral sobre [[this]] dados do Google Analytics

en: Quarters when [[this.short-name]] joined
pt-br: Trimestres quando [[this.short-name]] ingressou

en: New [[this.short-name]] in the last 30 days
pt-br: Novos [[this.short-name]] in the last 30 days

en: Total sessions by desktop, mobile, or tablet
pt-br: Total de sessões por desktop, celular ou tablet

en: Indepth example
pt-br: Exemplo elaborado

en: Average income per source
pt-br: Renda média por fonte

en: [[Timestamp]] by day of week
pt-br: [[Timestamp]] por dia da semana

en: Heres a closer look at your [[this]]
pt-br: Um olhar mais atento para você [[this]]

en: Heres a closer look at your [[this]] field
pt-br: Um olhar mais atendo para você sobre o campo [[this]]

en: Summary
pt-br: Resumo

en: How the [[this]] is distributed geographically
pt-br: Como o [[this]] é distribuído geograficamente

en: The pages with the most pageviews
pt-br: A página com mais visualizações

en: How [[Number1]] is correlated with [[Number2]]
pt-br: Como [[Number1]] é correlacionado com [[Number2]]

en: Top 10 states by sales in the last 30 days
pt-br: Os 10 principais estados por vendas nos últimos 30 dias

en: Top 10 states by sales
pt-br: Os 10 principais estados por vendas

en: Where these transactions happened
pt-br: Onde essas transações aconteceram

en: Top 10 countries by sales
pt-br: Os 10 principais países por vendas

en: Sales by state
pt-br: Vendas por estado

en: Where most of your sessions originate from
pt-br: De onde a maioria das suas sessões foram originadas

en: Top acquisition channels
pt-br: Maiores canais de aquisição

en: These [[this.short-name]] across time
pt-br: Estes [[this.short-name]] ao longo do tempo

en: Average quantity
pt-br: Quantidade média

en: Sales per source
pt-br: Vendas por fonte

en: Average income per country
pt-br: Média de renda por país

en: How [[this]] is distributed
pt-br: Como [[this]] é distríbuido

en: Distinct [[FK]]
pt-br: [[FK]] distinta

en: How these transactions are distributed
pt-br: Como estas transações são distríbuidas

en: Per state
pt-br: Por estado

en: Count of [[GenericCategoryMedium]] by [[this]]
pt-br: Contagem de [[GenericCategoryMedium]] por [[this]]

en: A look at your [[this]]
pt-br: Uma olhada no seu [[this]]

en: [[GenericNumber]] by [[this]]
pt-br: [[GenericNumber]] por [[this]]

en: Sum of [[GenericNumber]] by [[this]]
pt-br: Soma de [[GenericNumber]] por [[this]]

en: A look at your [[this]] table
pt-br: Uma olhada na sua tabela [[this]]

en: How many [[GenericTable]] there are per state, and how each state is represented across other categories.
pt-br: Quantas [[GenericTable]] existem por estado, e como cada estado é representado em outras categorias

en: Most-viewed pages
pt-br: Páginas mais visualizadas

en: Example exploration
pt-br: Exemplo de Exploração

en: Sales vs. rating
pt-br: Vendas x classificação

en: [[this]] per hour of the day
pt-br: [[this]] por hora do dia

en: Where your [[this.short-name]] are
pt-br: Onde seu [[this.short-name]] está

en: These are the same for all your [[this.short-name]]
pt-br: Estes são os mesmos para todos os seus [[this.short-name]]

en: Events by different categories
pt-br: Eventos por diferentes categorias

en: Where these [[this.short-name]] are
pt-br: Onde estes [[this.short-name]] estão

en: Over time
pt-br: Ao longo do tempo

en: A summary of the events in your [[this]] table
pt-br: Um resumo dos eventos na tabela [[this]]

en: Transactions per source over time
pt-br: Transações por fonte ao longo do tempo

en: How the [[this]] is distributed
pt-br: Como [[this]] é distribuído

en: Total income per source
pt-br: Total de renda por fonte

en: Some metrics we found about your transactions.
pt-br: Algumas métricas que nós encontramos sobre suas transações

en: How your different products are performing.
pt-br: Como diferentes produtos estão performando.

en: Where these events are happening
pt-br: Onde esses eventos estão acontecendo

en: Which US states are bringing you the most business.
pt-br: Quais estados do EUA estão trazendo a maioria do seu negócio

en: How they compare across time
pt-br: Como eles se comparam ao longo do tempo

en: Average transaction income per month
pt-br: Média de transação de entrada por mês

en: Average quantity per month
pt-br: Quantidade média por mês

en: Seasonal patterns in the [[this]]
pt-br: Padrões sazonais no [[this]]

en: Events over time
pt-br: Eventos ao longo do tempo

en: Orders and income per source
pt-br: Pedidos e rendas por fonte

en: Transactions per hour of the day
pt-br: Transações por hora do dia

en: Where most of your traffic is coming from.
pt-br: De onde a maioria do seu tráfego está vindo.

en: Heres a quick look at the [[this]]
pt-br: Aqui uma olhada rápida sobre [[this]]

en: It looks like your [[this]] has transactions, so heres a look at them
pt-br: It looks like your [[this]] has transactions, so heres a look at them
    Parece que seu [[this]] tem transações, então aqui vai uma olhada

en: Average discount per month
pt-br: Média de descontos por mês

en: [[Timestamp]] by month of the year
pt-br: [[Timestamp]] por mês do ano

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]] over time
pt-br: [[this]] por [[GenericCategorySmall]] ao longo do tempo

en: Distribution by coordinates
pt-br: Distribuição por coordenadas

en: Sales by source
pt-br: Vendas por fonte

en: Sales for each product category
pt-br: Vendas por cada categoria de produto

en: A closer look at the metrics and dimensions used in this saved question.
pt-br: Uma olhada mais de perto sobre as métricas e dimensões usadas nessa pergunta salva

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryMedium]]
pt-br: [[this.short-name]] por [[GenericCategoryMedium]]

en: Sales per product [[ProductCategoryLarge]]
pt-br: Vendas por produto [[ProductCategoryLarge]]

en: Average quantity per country
pt-br: Média de quantidade por país

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryLarge]]
pt-br: [[this.short-name]] por [[GenericCategoryLarge]]

en: Heres a closer look at your [[this]] per source
pt-br: Aqui uma olhada mais de perto na sua [[this]] por fonte

en: Events per day of the month
pt-br: Eventos por dia do mês

en: If youre into correlations, this is the x-ray for you.
pt-br: Se estiver com correlações, este é um raio-X para você.

en: Sessions by Country
pt-br: Sessões por País

en: Some interesting metrics about your GA stats to get you started.
pt-br: Alguns métricas interessantes sobre seus dados do GA para começar.

en: [[this]] per state
pt-br: [[this]] por estado

en: [[Timestamp]] by quarter of the year
pt-br: [[Timestamp]] por trimestre

en: How its distributed across time and other categories.
pt-br: Como é distribuído ao longo do tempo e outras categorias

en: A look at your events over time and by several categories.
pt-br: Uma olhada nos seus eventos ao longo do tempo e em várias categorias

en: [[GenericTable]] per [[this]]
pt-br: [[GenericTable]] por [[this]]

en: Average quantity per source
pt-br: Quantidade média por fonte

en: Top 5 per category
pt-br: 5 Maiores por categoria

en: Events per day of the week
pt-br: Eventos por dia da semana

en: New [[this.short-name]] per month
pt-br: Novos [[this.short-name]] por mês

en: Top performers
pt-br: Maiores destaques

en: Transactions in the last 30 days
pt-br: Transações nos últimos 30 dias

en: [[GenericTable]] by [[this]]
pt-br: [[GenericTable]] por [[this]]

en: Overview of your [[this]] data from Google Analytics
pt-br: Visão geral do seu dado [[this]] do Google Analytics

en: Created At by hour of the day
pt-br: Criado Em por hora do dia

en: Sales by month
pt-br: Vendas por mês

en: How the [[this]] is distributed across categories
pt-br: Como o [[this]] é distribuído entre as categorias

en: [[Timestamp]] by month of year
pt-br: [[Timestamp]] por mês do ano

en: How many total sessions vs. how many individual users you had each day.
pt-br: Quantas sessões totais vs quantos usuários únicos você teve por dia.

en: How this metric is distributed across different numbers
pt-br: Como essa métrica é distribuída através de diferentes números

en: Sessions by page where the session began
pt-br: Sessões por página onde essa sessão começou

en: Distinct values
pt-br: Valores distintos

en: Hours when [[this.short-name]] were added
pt-br: Horas quando [[this.short-name]] foi adicionado

en: [[Timestamp]] by day of the week
pt-br: [[Timestamp]] por dia da semana

en: [[GenericNumber]] over time
pt-br: [[GenericNumber]] ao longo do tempo

en: Heres an overview of your [[this]]
pt-br: Aqui vai uma visão geral do seu

en: [[this.short-name]] by coordinates
pt-br: [[this.short-name]] por coordenadas

en: Heres a closer look at your [[this]] per state
pt-br: Aqui vai uma visão detalhada [[this]] por estado

en: Created At by day of the month
pt-br: Criado Em por dia do mês

en: Sales by coordinates
pt-br: Vendas por coordenadas

en: New [[this.short-name]] over time
pt-br: Novo [[this.short-name]] ao longo do tempo

en: Join date by hour of the day
pt-br: Data de inscrição por hora do dia

en: [[Timestamp]] by hour of day
pt-br: [[Timestamp]] por hora do dia

en: Sessions and unique users per day
pt-br: Sessões e usuários únicos por dia

en: Events per [[GenericCategoryLarge]]
pt-br: Eventos por [[GenericCategoryLarge]]

en: How they compare by distribution
pt-br: Como eles comparam por distribuição

en: Income per country
pt-br: Renda por país

en: Heres a closer look at your [[this]] per country
pt-br: Aqui um olhar mais a fundo na sua [[this] por país

en: Sales by product [[ProductCategory]]
pt-br: Vendas por produto [[ProductCategory]]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], bottom 5
pt-br: [[this]] por [[GenericCategoryLarge]], últimos 5

en: [[this.short-name]] added in the last 30 days
pt-br: [[this.short-name]] adicionados nos últimos 30 dias

en: Per [[Source]]
pt-br: Por [[Source]]

en: Average item quantity per month
pt-br: Média da quantidade de itens por mês

en: The number of [[GenericTable]] per country, and how each country is represented in different categories.
pt-br: O número de [[GenericTable]] por estado, e como cada país é representado em diferentes categorias

en: [[this]] per day of the week
pt-br: [[this] por dia da semana

en: Average qunatity per source
pt-br: Quantidade média por fonte

en: [[this.short-name]] by [[Timestamp]]
pt-br: [[this.short-name]] por [[Timestamp]]

en: Summary statistics
pt-br: Resumo de estatísticas

en: Sales per month
pt-br: Vendas por mês

en: [[GenericNumber]] by join date
pt-br: [[GenericNumber]] por data de inscrição

en: Average of [[this]] by [[Country]]
pt-br: Média de [[this]] por [[Country]]

en: [[this]] over time
pt-br: [[this]] ao longo do tempo

en: Join date by day of the week
pt-br: Data de inscrição por dia da semana

en: We crunched the numbers for your [[this]]
pt-br: Nós mastigamos os números para você [[this]]

en: Months when [[this.short-name]] joined
pt-br: Meses quando [[this.short-name]] ingressou

en: Unable to parse resource `{0}` as JSON
pt-br: Não foi possível parsear recurso `{0}`como JSON

en: Unable to find JSON via relative path `{0}`
pt-br: Não foi possível encontrar JSON via caminho relativo `{0}`

en: Connection to host timed out for URL `{0}`
pt-br: Conexão ao host expirou para a URL `{0}`

en: Unable to connect to unknown host at URL `{0}`
pt-br: Não foi possível conectar a um host desconhecido na URL `{0}`

en: Unable to connect to host at URL `{0}`
pt-br: Não foi possível conectar a um host na URL `{0}`

en: Connection refused by host at for URL `{0}`
pt-br: Conexão recusada pelo servidor para URL `{0}`

en: Unable to retrieve resource at URL `{0}`
pt-br: Não foi possível capturar recurso na URL `{0}`

en: Unable to parse resource at URL `{0}` as JSON
pt-br: Não foi possível parsear recurso na URL `{0}`como JSON

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication: {0}
pt-br: Problema encontrado ao tentar se conectar ao servidor LDAP, autenticação local será utilizada: {0}

en: BigQuery statements can''t be parameterized!
pt-br: Declarações do BigQuery não podem ser parametrizadas!

en: WARNING: Druid does not allow limitSpec in time series queries. Ignoring the LIMIT clause.
pt-br: AVISO: Druida não permite limitSpec em consultas de linha temporal. Ignorando a cláusula LIMIT.

en: Invalid Snowflake connection details: missing DB name.
pt-br: Informações da conexão com o Snowflake inválidas: faltando o nome do DB

en: We’d love your feedback.
pt-br: Adoraríamos a sua opinião.

en: It looks like Metabase wasn’t quite a match for you.
pt-br: Parece que o metabase não foi o ideal para você

en: Would you mind taking a fast 5 question survey to help the Metabase team understand why and make things better in the future?
pt-br: Você poderia fazer um rápido questionário de 5 perguntas para ajudar o time do Metabase a entender por quê e como melhorar as coisas no futuro?

en: We hope you''ve been enjoying Metabase.
pt-br: Esperamos que você esteja gostando do Metabase.

en: Would you mind taking a fast 6 question survey to tell us how it’s going?
pt-br: Você poderia fazer um rápido questionário de 6 perguntas para nos contar como estão indo as coisas?

en: {0} created a Metabase account
pt-br: {0} criou uma conta do Metabase

en: {0} accepted their Metabase invite
pt-br: {0} aceitaram seus convites do Metabase

en: [Metabase] Password Reset Request
pt-br: [Metabase] Pedido de redefinição de senha solicitado

en: [Metabase] Notification
pt-br: [Metabase] Notificação

en: [Metabase] Help make Metabase better.
pt-br: [Metabase] Ajude a fazer o Metabase melhor.

en: [Metabase] Tell us how things are going.
pt-br: [Metabase] Conte-se como estão indo as coisas.

en: Error: query''s source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
pt-br: Erro: Fonte de consulta não resolvida. Você provavelmente precisa `preprocessar` a consulta primeiro.

en: Don't know what to do with:
pt-br: Não sabemos o que fazer com:

en: Don't know how to wrap:
pt-br: Sem informações para envelopar:

en: Failed setting `query-caching-max-kb` to {0}.
pt-br: Falha ao configurar {0} para `query-caching-max-kb`.

en: Values greater than {1} are not allowed.
pt-br: Valores maiores que {1} não são permitidos.

note: we need the Database instance no matter what (in order to compare details hash with cached value) passed in look up by ID
en: Database {0} does not exist.
pt-br: Banco de dados {0} não existe.

en: Error: Database is not present in the Query Processor Store.
pt-br: Erro: o Banco de Dados não está presente no Query Processor Store

en: Invalid embedding-secret-key! Secret key must be a hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string).
pt-br: embedding-secret-key inválida! Chave secreta precisa ser um valor hexadecimal de 256 bits (ou seja, uma string de 64 caracteres).

en: JWT is missing `alg`.
pt-br: JWT faltando `alg`.

en: JWT `alg` cannot be `none`.
pt-br: JWT `alg` não pode ser `none`.

en: The embedding secret key has not been set.
pt-br: Chave secreta de incorporação não foi definida.

en: Token is missing value for keypath
pt-br: Token faltando valor para keypath

en: In-depth example
pt-br: Exemplo detalhado

en: Key
pt-br: Chaves

en: Class
pt-br: Classe

en: Triggers
pt-br: Gatilhos

en: View triggers
pt-br: Gatilhos de Exibição

en: Scheduler Info
pt-br: Informações do Agendador

en: Priority
pt-br: Prioridade

en: Last Fired
pt-br: Última Execução

en: Next Fire Time
pt-br: Hora da Próxima Execução

en: Start Time
pt-br: Hora de Início

en: End Time
pt-br: Hora de Término

en: Final Fire Time
pt-br: Hora da Execução Final

en: May Fire Again?
pt-br: Pode Executar Novamente?

en: Triggers for {0}
pt-br: Gatilhos para {0}

en: Tasks
pt-br: Tarefas

en: Jobs
pt-br: Trabalhos

en: Duplicated {0}
pt-br: Duplicados {0}

en: Duplicate this item
pt-br: Duplicar este item

en: Archive this item
pt-br: Arquivar este item

en: Duplicate dashboard
pt-br: Duplicar dashboard

en: Duplicate "{0}"
pt-br: Duplicar "{0}"

en: Duplicate
pt-br: Duplicar

en: Tomorrow
pt-br: Amanhã

en: This {0}
pt-br: Este {0}

en: Next {0}
pt-br: Próximo {0}

note: The best translation to "Previous 30 days" in portuguese is "30 dias anteriores". But is registred "Anterior 30 dias", that has no meaning in portuguese. To fit this format and achieve the meaning, I suggest use another translation: "Últimos 30 dias" This is more like "Past 30 days", but has the sam
en: Previous {0}
pt-br: Últimos {0}

note: The best translation to "Previous 30 days" in portuguese is "30 dias anteriores". But is registred "Anterior 30 dias", that has no meaning in portuguese. To fit this format and achieve the meaning, I suggest use another translation: "Últimos 30 dias" This is more like "Past 30 days", but has the sam
en: Previous {0} {1}
pt-br: Últimos {0} {1}

en: Next {0} {1}
pt-br: Próximo {0} {1}

en: Now
pt-br: Agora

en: {0} {1} ago
pt-br: {0} {1} atrás

en: {0} {1} from now
pt-br: {0} {1} a partir de agora

en: Default period | Default periods
pt-br[0]: Período padrão
pt-br[1]: Períodos padrão

en: Minute of hour | Minutes of hour
pt-br[0]: Minuto da hora
pt-br[1]: Minutos da hora

en: Hour of day | Hours of day
pt-br[0]: Hora do dia
pt-br[1]: Horas do dia

en: Day of week
pt-br: Dia da semana

en: Day of month
pt-br: Dia do mês

en: Day of year | Days of year
pt-br[0]: Dia do ano
pt-br[1]: Dias do ano

en: Week of year | Weeks of year
pt-br[0]: Semana do ano
pt-br[1]: Semanas do ano

en: Month of year | Months of year
pt-br[0]: Mês do ano
pt-br[1]: Meses do ano

en: Quarter of year | Quarters of year
pt-br[0]: Trimestre do ano
pt-br[1]: Trimestres do ano

en: {0} selection | {0} selections
pt-br[0]: {0} seleção
pt-br[1]: {0} seleções

en: [Q]Q
pt-br: [T]T

en: This
pt-br: Isto

en: Invalid
pt-br: Inválido

en: Add a time
pt-br: Adicionar um horário

en: Nothing to compare for the previous {0}.
pt-br: Nada a comparar para o anterior

en: by {0}
pt-br: por {0}

en: value must be a valid database engine.
pt-br: valor deve ser um mecanismo de banco de dados válido

en: Connection refused by host for URL `{0}`
pt-br: Conexão recusada pelo host para a URL `{0}`

en: Warning: Postgres connection string with `ssl=true` detected.
pt-br: Aviso: cadeia de conexão do Postgres com `ssl=true` detectada.

en: You may need to add `?sslmode=require` to your application DB connection string.
pt-br: Você pode necessitar adicionar `?sslmode=require` para a cadeia de conexão do BD.

en: If Metabase fails to launch, please add it and try again.
pt-br: Se Metabase falhar em inicializar, por favor adicione isso e tente novamente.

en: See https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 for more details.
pt-br: Veja https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 para mais detalhes.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recomended for production deployments.
pt-br: AVISO: Usando Metase com um banco de dados de aplicação H2 não é recomendado para ambientes de produção.

en: For production deployments, we highly recommend using Postgres, MySQL, or MariaDB instead.
pt-br: Para ambientes de produção, nós recomendamos fortemente usar Postgres, MySQL ou MariaDB no lugar.

en: If you decide to continue to use H2, please be sure to back up the database file regularly.
pt-br: Se você decidir continuar a usar H2, por favor certifique-se de fazer backup de seu banco de dados regularmente.

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres for more information.
pt-br: Veja https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres para mais informações.

en: Unable to connect to Metabase {0} DB.
pt-br: Não foi possível conectar ao BD do Metabase {0}.

en: Error adding legacy SQL directive to BigQuery saved Question
pt-br: Erro ao adicionar diretiva de SQL legado para a Pergunta BigQuery salva

en: Failed to notify {0} Database {1} updated
pt-br: Falha ao notificar banco de dados {0}, {1} atualizado(s)

en: Loading driver {0} {1}
pt-br: Carregando driver {0} {1}

en: Load driver {0}
pt-br: Carregar driver {0}

en: Driver not registered after loading: {0}
pt-br: Driver não registrado após carga: {0}

en: Error: attempting to change {0} property `:abstract?` from {1} to {2}.
pt-br: Erro: tentando mudar propriedade {0} `:abstract?` de {1} para {2}.

en: Registered abstract driver {0}
pt-br: Driver abstrato registrado {0}

en: Registered driver {0}
pt-br: Driver registrado {0}

en: (parents: {0})
pt-br: (pais: {0})

en: Initializing driver {0}...
pt-br: Inicializando driver {0}...

en: Reason:
pt-br: Razão:

en: Invalid driver feature: {0}
pt-br: Funcionalidade driver inválida: {0}

en: Invalid HoneySQL form:
pt-br: Formulário HoneySQL inválido:

en: Closing connection pool for database {0} ...
pt-br: Fechando pool de conexão para o banco de dados {0} ...

en: Error loading namespace
pt-br: Erro carregando namespace

en: Starting events listener:
pt-br: Inicializando listener de eventos:

en: Unexpected error listening on events
pt-br: Erro inesperado escutando eventos

en: Error syncing Database {0}
pt-br: Erro sincronizado banco de dados {0}

en: Failed to process sync-database event.
pt-br: Falha ao processar evento sincronização de banco de dados (sync-database).

en: Bad nested-query-level: query does not have a source query
pt-br: Consulta aninhada (nested-query-level) errada: consulta não tem uma consulta-fonte

en: I don''t know how to `{0}`.
pt-br: Eu não sei `{0}`.

en: Here''s what I can do:
pt-br: Aqui o que você pode fazer:

en: Error in Metabot command
pt-br: Erro no comando Metabot

en: Websocket associated with this Slack event is different from the websocket we're currently using.
pt-br: Websocket associado com este evento Slack é diferente do websocket que você está utilizando atualmente.

en: FieldValues for Field {0} remain unchanged. Skipping...
pt-br: Valores de campo (FieldValues) para o Campo {0} continuam inalterados. Pulando...

en: Unable to normalize:
pt-br: Incapaz de normalizar:

en: Could not find matching Field ID for target:
pt-br: Não foi possível encontrar ID do campo correspondente para o alvo:

en: Metabase does not have permissions to write to plugins directory {0}
pt-br: Metabase não tem permissões para escrever no diretório de plugins {0}

en: Metabase cannot use the plugins directory {0}
pt-br: Metabase não pode usar o diretório de plugins {0}

en: Please make sure the directory exists and that Metabase has permission to write to it.
pt-br: Por favor certifique-se que o diretório existe e que Metabase tenha permissões de escrita.

en: You can change the directory Metabase uses for modules by setting the environment variable MB_PLUGINS_DIR.
pt-br: Você pode alterar o diretório que Metabase usa para módulos configurando a variável de ambiente MB_PLUGINS_DIR.

en: Falling back to a temporary directory for now.
pt-br: Utilizando um diretório temporário por agora.

en: Metabase cannot write to temporary directory. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
pt-br: Metabase não pode escrever no diretório temporário. Por favor configure MB_PLUGINS_DIR para um diretório com permissão de escrita e reinicie o Metabase.

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 1.0+. You can delete it from the plugins directory.
pt-br: spark-deps.jar não é mais necessário no Metabase 1.0+. Você pode excluí-lo do diretório de plugins.

en: Failied to initialize plugin {0}
pt-br: Falha ao inicializar plugin {0}

en: Loading plugins in {0}...
pt-br: Carregando plugins em {0}...

en: Using Clojure base loader as shared context classloader: {0}
pt-br: Usando carregador de base Clojure como carregador de classe de contexto compartilhado: {0}

en: Setting current thread context classloader to shared classloader {0}...
pt-br: Definindo carregador de classe de contexto atual para o carregador de classe compartilhado {0}...

note: it's important that we deref the promise again here instead of using the one we just created because it is possible thru a race condition that somebody else delivered the promise before we did; in that case, Clojure ignores subsequent calls to `deliver`. Dereffing the promise guarantees that we'll g
en: Setting current thread context classloader to NEWLY CREATED classloader {0}...
pt-br: Definindo carregador de classe de contexto atual para o carregador de classe RECENTEMENTE CRIADO {0}...

en: Added URL {0} to classpath
pt-br: URL {0} adicionada ao caminho de classe

en: Plugin {0} declares a dependency that Metabase does not understand: {1}
pt-br: Plugin {0} declara uma dependência que o Metabase não entende: {1}

en: Refer to the plugin manifest reference for a complete list of valid plugin dependencies:
pt-br: Consulte a referência de manifesto de plugin para uma lista completa de dependências de plugin:

en: Metabase cannot initialize plugin {0} due to required dependencies.
pt-br: Metabase não pode inicializar o plugin {0} devido a dependências requeridas.

en: Class not found: {0}
pt-br: Classe não encontrada: {0}

en: Plugin ''{0}'' depends on plugin ''{1}''
pt-br: Plugin "{0}" depende do plugin "{1}"

en: {0} dependency {1} satisfied? {2}
pt-br: {0} dependência(s) {1} satisfeita(s)? {2}

en: Plugins with unsatisfied deps: {0}
pt-br: Plugins com deps não satisfeitas: {0}

en: Extract file {0} -> {1}
pt-br: Extrair arquivo {0} -> {1}

en: Resource does not exist.
pt-br: Recurso não existe.

en: Loading plugin namespace {0}...
pt-br: Carregando namespace de plugin {0}...

en: Dependencies satisfied; these plugins will now be loaded: {0}
pt-br: Dependências satisfeitas; estes plugins serão agora carregados: {0}

en: Registering JDBC proxy driver for {0}...
pt-br: Registrando driver de proxy JDBC para {0}...

en: Deregistering original JDBC driver {0}...
pt-br: Desregistrando driver JDBC original {0}...

en: Default connection property {0} does not exist.
pt-br: Propriedade de conexão padrão {0} não existe.

en: Invalid connection property {0}: not a string or map.
pt-br: Propriedade de conexão inválida {0}: não é uma string ou mapa.

note: ok, do the init steps listed in the plugin mainfest
en: Load lazy loading driver {0}
pt-br: Carregando Metabase driver {0}

en: Cannot initialize plugin: missing required property `driver-name`
pt-br: Não pôde inicializar plugin: faltando propriedade obrigatória `driver-name`

en: Warning: plugin manifest for {0} does not include connection properties
pt-br: Aviso: manifesto de plugin para {0} não inclui propriedades de conexão

note: finally, register the Metabase driver
en: Registering lazy loading driver {0}...
pt-br: Registrando Metabase driver {0}...

en: Error running query for Card {0}
pt-br: Erro rodando consulta para o Cartão {0}

en: Last week
pt-br: Última semana

en: This week
pt-br: Esta semana

en: Last month
pt-br: Último mês

en: This month
pt-br: Este mês

en: Last quarter
pt-br: Último trimestre

en: This quarter
pt-br: Este trimestre

en: Last year
pt-br: Último ano

en: This year
pt-br: Este ano

en: *driver* is unbound.
pt-br: *driver* está desvinculado.

en: Error syncing Fields for Table ''{0}''
pt-br: Erro sincronizando Campos para a Tabela "{0}"

en: Hash of {0} matches stored hash, skipping Fields sync
pt-br: Hash de {0} coincide com o hash armazenado, pulando sincronização de Campos

en: Field
pt-br: Campo

en: Error checking if Fields {0} need to be created or reactivated
pt-br: Erro checando se Campos {0} precisam ser criados ou reativados

en: Marking Field ''{0}'' as inactive.
pt-br: Marcando Campo "{0}" como inativo.

en: Error retiring {0}
pt-br: Erro aposentando {0}

en: Database type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
pt-br: Tipo do banco de dados de {0} mudou de "{1}" parar "{2}".

en: Base type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
pt-br: Tipo base de {0} mudou de "{1}" parar "{2}".

en: Special type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
pt-br: Tipo especial de {0} mudou de "{1}" parar "{2}".

en: Comment has been added for {0}.
pt-br: Comentário foi adicionar para {0}.

en: Stopping Quartz Scheduler {0}
pt-br: Parando Agendador Quartz {0}

en: Starting Quartz Scheduler {0}
pt-br: Iniciando Agendador Quartz {0}

en: Error loading tasks namespace {0}
pt-br: Erro carregando namespace de tarefas {0}

note: don't bother logging namespace for now, maybe in the future if there's tasks of the same name in multiple namespaces we can log it
en: Initializing task {0}
pt-br: Iniciando tarefa {0}

en: Error initializing task {0}
pt-br: Erro iniciando tarefa {0}

en: Problem sending abandonment email
pt-br: Problema enviando e-mail de desistência

en: Sending anonymous usage stats.
pt-br: Enviando estatísticas anônimas de uso.

en: Error sending anonymous usage stats
pt-br: Erro enviando estatísticas anônimas de uso.

en: Error sending Pulse {0}
pt-br: Erro enviando Pulso {0}

en: Sending scheduled pulses...
pt-br: Enviando pulsos agendados...

en: SendPulses task failed
pt-br: Tarefa SendPulses falhou

en: Failed to scheduler tasks for Database {0}
pt-br: Falhou ao agendar tarefas para o banco de dados {0}

en: Cleaning up task history
pt-br: Limpando histórico de tarefas

en: Task history cleanup successful, rows were deleted
pt-br: Limpeza histórico de tarefas, linhas foram excluídas

en: Task history cleanup successful, no rows were deleted
pt-br: Limpeza histórico de tarefas, nenhuma linha foi excluída

en: Checking for new Metabase version info.
pt-br: Checando por nova informação de versão do Metabase

en: Error fetching version info
pt-br: Erro ao buscar informação de versão

en: Maximum memory available to JVM: {0}
pt-br: Memória máxima disponível para a JVM: {0}

en: Not something with an ID: {0}
pt-br: Nada com um ID: {0}

en: [[CreateDate]] by month of the year
pt-br: [[CreateDate]] por mês do ano

en: Here's a quick look at your [[this]]
pt-br: Aqui está uma olhadela sobre seu [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by hour of the day
pt-br: [[CreateTimestamp]] por hora do dia

en: Where you've acquired your users
pt-br: Onde você adquiriu seus usuários

en: How it's distributed across time and other categories.
pt-br: Como eles estão distribuídos pelo tempo e outras categorias.

en: Here's a closer look at your [[this]] per source
pt-br: Aqui está um olhar mais perto sobre seu [[this]] por fonte

en: Here's a quick look at the [[this]]
pt-br: Aqui está uma olhadela sobre [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the month
pt-br: [[CreateTimestamp]] por dia do mês

en: Here's an overview of the people in your [[this]]
pt-br: Aqui está uma visão global sobre pessoa em seu [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by quarter of the year
pt-br: [[CreateTimestamp]] por trimestre do ano

en: How they compare across location
pt-br: Como eles se comparam através dos lugares

en: Here's a closer look at your [[this]] by products
pt-br: Aqui está um olhar mais atento sobre [[this]] por produtos

en: [[CreateTimestamp]] by month of the year
pt-br: [[CreateTimestamp]] por mês do ano

en: An overview of your [[this]] and how it's distributed across time, place, and categories.
pt-br: Uma visão geral sobre seu [[this]] e como ela está distribuída no tempo, lugar e categorias.

en: Here's a closer look at your [[this]]
pt-br: Aqui está um olhar mais atento sobre [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the week
pt-br: [[CreateTimestamp]] por dia da semana

en: Here's an overview of your [[this]] data from Google Analytics
pt-br: Aqui está uma visão geral sobre os dados de seu [[this]] vindos do Google Analytics

en: Here's an overview of your [[this]]
pt-br: Aqui está uma visão geral sobre seu [[this]]

en: Here's a closer look at your [[this]] field
pt-br: Aqui está um olhar mais atento sobre seu campo [[this]]

en: Here's a closer look at your [[this]] per country
pt-br: Aqui está um olhar mais atento sobre [[this]] por país

en: If you're into correlations, this is the x-ray for you.
pt-br: Se você curte correlações, este é o raio X para você.

en: [[CreateDate]] by day of the week
pt-br: [[CreateDate]] por dia da semana

en: It looks like your [[this]] has transactions, so here's a look at them
pt-br: Parece que seu [[this]] tem transações, assim aqui está um olhar sobre elas.

en: Here's a closer look at your [[this]] per state
pt-br: Aqui está um olhar mais atento sobre [[this]] por estado

en: [[CreateDate]] by day of the month
pt-br: [[CreateDate]] por dia do mês

en: [[CreateTime]] by hour of the day
pt-br: [[CreateDate]] por hora do dia

en: Here's a closer look at your [[this]] over time
pt-br: Aqui está um olhar mais atento sobre [[this]] ao longo do tempo

en: [[CreateDate]] by quarter of the year
pt-br: [[CreateDate]] por trimestre do ano

en: Edit user
pt-br: Editar Usuário

en: New user
pt-br: Novo Usuário

en: Reset password
pt-br: Resetar senha

en: Deactivate user
pt-br: Desativar usuário

en: Reactivate {0}?
pt-br: Reativar {0}?

en: We couldn’t send them an email invitation, so make sure to tell them to log in using {0} and this password we’ve generated for them:
pt-br: Não foi possível enviá-los um convite por e-mail. Portanto, informe os para fazer login usando {0} e essa senha que geramos para eles:

en: collection
pt-br: coleção

en: collections
pt-br: coleções

en: First name is required
pt-br: Primeiro nome é necessário

en: Must be 100 characters or less
pt-br: Deve ter 100 caracteres ou menos

en: Last name is required
pt-br: Último nome é necessário

en: Email is required
pt-br: Email é necessário

en: Items you archive will appear here.
pt-br: Os itens que você arquivar aparecerão aqui.

en: No description
pt-br: Sem descrição

en: Sum of all values
pt-br: Soma de todos os valores

en: See all distinct values
pt-br: Ver todos os valores distintos

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started
pt-br: Navegue pelo conteúdo de seus bancos de dados, tabelas e colunas. Escolha um banco de dados para iniciar

en: Card results metadata passed in to API is VALID. Thanks!
pt-br: Os metadados dos resultados do cartão transmitidos para a API são VÁLIDOS. Obrigado!

en: Card results metadata passed in to API is INVALID. Running query to fetch correct metadata.
pt-br: Os metadados dos resultados do cartão transmitidos para a API são INVÁLIDOS. Consulta em execução para buscar metadados corretos.

en: Card results metadata passed in to API is  ISSING. Running query to fetch correct metadata.
pt-br: Os metadados dos resultados do cartão transmitidos para a API são INCOMPLETOS. Consulta em execução para buscar metadados corretos.

en: {0} was autocorrected to {1}
pt-br: {0} foi corrigido automaticamente para {1}

en: DELETE /api/metric/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/metric/:id.
pt-br: DELETE /api/metric/:id foi descontinuado. Altere para o valor `archived` via PU /api/metrid/:id.

en: DELETE /api/segment/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/segment/:id.
pt-br: DELETE /api/segment/:id foi descontinuado. Altere para o valor `archived` via PU /api/segment/:id.

en: Value of is_superuser must correspond to presence of Admin group ID in group_ids.
pt-br: O valor de is_superuser deve corresponder à presença do ID do grupo de administradores em group_ids.

en: Unexpected error writing keepalive characters
pt-br: Erro inesperado ao gravar os caracteres para abertura

en: Unexpected output in async API response
pt-br: Saída inesperada na resposta ao assinc API

en: starting streaming response
pt-br: Iniciando a transmissão da resposta

en: Output chan closed, canceling keepalive request.
pt-br: Canal de saída fechado, cancelando requisição de manutenção de abertura

en: Async response finished, closing channels.
pt-br: Resposta assinc. acabada, fechando canais

en: No response after waiting {0}. Canceling request.
pt-br: Sem resposta após esperar {0}. Cancelando a requisição

en: Input channel unexpectedly closed.
pt-br: Canal de entrada inesperadamente fechado

en: f finished, permit will be returned
pt-br: f acabado, a licença será devolvida

en: request canceled, permit will be returned
pt-br: pedido cancelado, a permissão será devolvida

en: Unexpected error attempting to run function after obtaining permit
pt-br: Erro inesperado ao tentar executar a função após obter permissão

en: Not running pending function call: output channel already closed.
pt-br: Não está executando chamada de função pendente: canal de saída já fechado.

en: Current thread already has a permit for {0}, will not wait to acquire another
pt-br: O segmento atual já tem uma permissão para {0}, não esperará para adquirir outra

en: Output channel closed, will skip running {0}.
pt-br: Canal de saída fechado, pulará a execução {0}.

en: Running {0} on separate thread...
pt-br: Executando {0} em um processo separado...

en: Caught error running {0}
pt-br: Erro detectado rodando {0}

en: Request canceled, canceling future
pt-br: Requisição cancelada, cancelando a futura

en: Closing old connection pool for database {0} ...
pt-br: Fechando pool de conexão antigo para o banco de dados {0}...

en: Here''s your {0} most recent cards:
pt-br: Aqui estão seus {0} cartões mais recentes

en: Could you be a little more specific, or use the ID? I found these cards with names that matched:
pt-br: Você poderia ser um pouco mais especifico, ou usar o ID? Eu localizei esses cartões onde os nomes combinam:

note: Searching by ID
en: Card {0} not found.
pt-br: Cartão {0} não localizado

en: Exception in API call
pt-br: Exceção na chamada a API

en: Request canceled before finishing.
pt-br: Requisição cancelada antes de finalizar

en: Metabase only supports JSON requests.
pt-br: Metabase suporta apenas requisições JSON

en: Make sure you set a 'Content-Type: application/json' header.
pt-br: Esteja seguro de colocar um cabeçalho 'Tipo de conteúdo: aplicação/json'

en: Setting Metabase site URL to {0}
pt-br: Definindo a URL do Metabase para {0}

en: Error scheduling tasks for DB
pt-br: Erro ao agendar tarefas para o BD

en: Error unscheduling tasks for DB.
pt-br: Erro ao cancelar tarefas para o BD

en: {0} Database ''{1}'' sync/analyze schedules have changed!
pt-br: A agenda de sinc/análise do banco de dados {0}  ''{1}'' mudou!

en: Sync metadata was: ''{0}'' is now: ''{1}''
pt-br: Metadado de Sinc era: "{0}", agora é: "{1}"

en: Cache FieldValues was: ''{0}'', is now: ''{1}''
pt-br: Valor do Campo de Cache era: "{0}", agora é: "{1}"

en: You cannot update the creator_id of a Metric.
pt-br: Você não pode atualizar o creator_id de uma Métrica

en: MetaBot can only have Collection permissions.
pt-br: MetaBot pode somente ter permissões de Coleção

en: Failed to grant permissions
pt-br: Falha ao garantir permissões

en: Changing permissions
pt-br: Alterando permissões

en: FROM:
pt-br: DE:

en: TO:
pt-br: PARA:

en: You cannot update the creator_id of a Segment.
pt-br: Você não pode atualizar o creator_id de um Segmento

en: Attempted to set Setting {0} to obfuscated value. Ignoring change.
pt-br: Tentou definir a configuração {0} para o valor confuso. Ignorando a mudança.

en: Using value of env var {0}
pt-br: Usando valores de env var {0}

en: Adding User {0} to All Users permissions group...
pt-br: Adicionando Usuário {0} para o grupo de permissões "Todos os usuários"

en: Adding User {0} to Admin permissions group...
pt-br: Adicionando Usuário {0} ao grupo de Administradores

en: Query failure
pt-br: Falha na consulta

en: Maximum number of simultaneous queries to allow per connected Database.
pt-br: Número máximo de consultas simultâneas para permitir por banco de dados conectados

en: Timed out after {0} milliseconds.
pt-br: Tempo esgotado após {0} milissegundos

en: Misfire Instruction
pt-br: Falha de instrução

en: Archive this?
pt-br: Arquivar?

en: Learn about our data
pt-br: Aprenda sobre seus dados

en: Use DNS SRV when connecting
pt-br: Use DNS SRV quando conectado

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to 
    an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means,
    leave this disabled.
pt-br: Utilizar essa opção requer que o host seja um FQDN. Caso esteja conectando-se a um cluster Atlas, você talvez precise habilitar essa opção. Se não souber o que isso significa, deixe-a desativada.

en: Automatically run queries when doing simple filtering and summarizing
pt-br: Execute queries automaticamente ao filtrar ou sumarizar

note: Em dúvida sobre qual seria o termo mais adequado para "drill-through"
en: When this is on Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
pt-br: Com essa opção ativa, o Metabase irá automaticamente rodar consultas quando os usuários fizerem simples explorações com os botões Sumarizar e Filtrar ao explorar uma tabela ou gráfico. Você pode desativar essa opção caso as consultas estejam lentas. Essa configuração não afeta as sondagens ou as consultas SQL.

en: Learn about this database
pt-br: Aprenda sobre esse banco de dados

en: Archive this dashboard?
pt-br: Arquivar este dashboard?

en: All results
pt-br: Todos resultados

en: Our Analytics
pt-br: Nossas Análises

en: Additive sum of all the values of a column.\ne.x. total revenue over time.
pt-br: Soma acumulada de todos valores da coluna.\ne.x. faturamento total no tempo.

en: Additive count of the number of rows.\ne.x. total number of sales over time.
pt-br: Contagem acumulada de linhas.\ne.x. quantidade total de vendas no tempo.

en: Filter
pt-br: Filtrar

en: record | records
pt-br[0]: registro
pt-br[1]: registros

en: Browse Data
pt-br: Explorar dados

en: Write SQL
pt-br: Escrever em SQL

en: Simple question
pt-br: Pergunta simples

en: Pick some data, view it, and easily filter, summarize, and visualize it.
pt-br: Escolha alguns dados, explore-os e facilmente filtre, sumarize e visualize-os

en: Custom question
pt-br: Pergunta customizada

en: Use the advanced notebook editor to join data, create custom columns, do math, and more.
pt-br: Use o editor de texto avançado para juntar dados, criar colunas customizadas, efetuar cálculos e muito mais.

en: Basic Metrics
pt-br: Métricas Básicas

en: Custom…
pt-br: Customizado...

en: Add grouping
pt-br: Adicionar agrupamento

en: Pick a limit
pt-br: Escolha um limite

en: Show maximum
pt-br: Mostrar máximo

en: Get Preview
pt-br: Pré-visualizar

en: Back to previous results
pt-br: Voltar para resultados anteriores

en: Sample values
pt-br: Amostrar valores

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started.
pt-br: Navegue pelo conteúdo de seus bancos de dados, tabelas e colunas. Escolha um banco para iniciar.

en: Visualize
pt-br: Visualizar

en: Join data
pt-br: Unir dados (join)

en: Custom column
pt-br: Coluna customizada

en: Summarize
pt-br: Sumarizar

en: Aggregate
pt-br: Agregue

en: Breakout
pt-br: Saída

en: Pick the metric you want to see
pt-br: Escolha a métrica que deseja ver

en: Pick a column to group by
pt-br: Selecione uma coluna para agrupar

en: Pick your starting data
pt-br: Selecione seu dado inicial

en: Select None
pt-br: Selecionar Nenhum

en: Select All
pt-br: Selecionar Todos

en: Pick a table...
pt-br: Escolha uma tabela

en: Enter a limit
pt-br: Insira um limite

en: Brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
pt-br: Chaves em volta de um {0} cria uma cláusula opcional no template. Se "variable" estiver configurada, então a cláusula inteira será inserida no template. Caso contrário, a cláusula inteira será ignorada.

en: When using a Field Filter, the column name should not be included in the SQL. Instead, the variable should be mapped to a field in the side panel.
pt-br: Ao usar um Filtro de Campo, o nome da coluna não será incluído no SQL. Ao invés disso, a variável será mapeada para um campo no painel lateral.

en: View the native query
pt-br: Visualizar consulta nativa

en: Native query for this question
pt-br: Consulta nativa desta pergunta

en: Convert this question to a native query
pt-br: Converta esta pergunta para uma consulta nativa

en: SQL for this question
pt-br: SQL desta pergunta

en: Convert this question to SQL
pt-br: Converta esta pergunta para SQL

en: Get alerts
pt-br: Receber Alertas

en: {0} breakout | {0} breakouts
pt-br[0]: saída
pt-br[1]: saídas

en: Hide filters
pt-br: Esconder filtros

en: Show filters
pt-br: Mostrar filtros

en: Started from
pt-br: Começado em

en: {0} row | {0} rows
pt-br[0]: {0} linha
pt-br[1]: {0} linhas

en: Show all rows
pt-br: Ver todas as linhas

en: Show {0}
pt-br: Mostrar {0}

en: Showing first {0}
pt-br: Mostrar primeiro {0}

en: Showing {0}
pt-br: Mostrando {0}

en: Summarized
pt-br: Resumido

en: Hide editor
pt-br: Esconder editor

en: Show editor
pt-br: Mostrar editor

en: Pick the metric you'd like to see
pt-br: Selecione a métrica que você gostaria de ver

en: {0} options
pt-br: {0} opções

en: Choose a visualization
pt-br: Escolha uma visualização

en: Filter by
pt-br: Filtrado por

en: Summarize by
pt-br: Resumido por

en: Group by
pt-br: Agrupado por

en: Add a metric
pt-br: Adicione uma métrica

en: Profile
pt-br: Perfil

en: This is usually pretty fast but seems to be taking a while right now.
pt-br: Isso normalmente é bem rápido mas parece estar demorando um pouco agora

en: Row
pt-br: Linha

en: Trend
pt-br: Tendência

en: Boolean
pt-br: Booleano

en: Unknown Segment
pt-br: Segmento desconhecido

en: Unknown Filter
pt-br: Filtro desconhecido

en: Left outer join
pt-br: Junção externa à esquerda

en: Right outer join
pt-br: Junção externa à direita

en: Inner join
pt-br: Junção Interna

en: Full outer join
pt-br: Junção externa total

en: Card results metadata passed in to API is MISSING. Running query to fetch correct metadata.
pt-br: Metadados dos cards de resultados passados para a API estão FALTANDO. Rodando consultas para obter os metadados corretos.

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication
pt-br: Problema ao se conectar com o servidor LDAP, voltando à autenticação local

en: Cannot create Database: cannot find driver {0}.
pt-br: Não foi possível criar banco de dados: não foi possível achar driver {0}.

en: Query failed
pt-br: Consulta falhou

en: Warning: {0} returned `nil`
pt-br: Aviso: {0} retornou 'nada'

en: Unexpected error writing result to output channel: already closed
pt-br: Erro inesperado ao escrever o resultado para o canal de saída: já estava fechado

en: Unexpected error writing exception to output channel: already closed
pt-br: Erro inesperado ao escrever a exceção para o canal de saída: já estava fechado

en: Request canceled, canceling future.
pt-br: Requisição cancelada, cancelando posteriores.

en: Metabase can only transfer data from H2 to Postgres or MySQL/MariaDB.
pt-br: O Metabase só pode transferir dados do H2 para Postgres ou MySQL/MariaDB.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recommended for production deployments.
pt-br: AVISO: Usar o Metabase com o banco de dados H2 não é indicado para ambientes de produção.

en: Application database setup
pt-br: Configuração do banco de dados da aplicação

en: Could not find {0} driver.
pt-br: Não foi possível encontrar o driver {0}.

en: Abstract drivers cannot derive from concrete parent drivers.
pt-br: Divers abstratos não podem derivar de diver 'Pai' concreto

en: You may need to add 'trustServerCertificate=true' to the additional connection options to connect with SSL.
pt-br: Você pode ter que adicionar 'trustServerCertificate=true' nas opções de conexão adicionais para possibilitar conectar com SSL.

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifer.
pt-br: Não sabemos como apelidar {0}, um identificador era esperado.

en: Client closed connection, canceling query
pt-br: Conexão com cliente fechada, cancelando a consulta

en: {0} is not a valid DN.
pt-br: {0} não é uma entrada de Nome Distinto válida.

en: Error logging API request
pt-br: Erro ao gravar registro de requisição API

en: Failed to set site-url
pt-br: Falha ao alterar a url do Metabase

en: Error destroying thread pool for DB.
pt-br: Erro ao destruir as requisições para o BD.

en: Updating display name for {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''
pt-br: Atualizando o nome de exibição para {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''

en: Invalid humanization strategy ''{0}''. Valid strategies are: {1}
pt-br: Estratégia de humanização inválida ''{0}''. As estratégias válidas são: {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Chaning Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
pt-br: Alterando a estratégia de humanização das Tabelas e Nomes de Campos de: ''{0}'' para ''{1}''

en: Error saving task history
pt-br: Erro salvando a história das tarefas

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 0.32.0+. You can delete it from the plugins directory.
pt-br: spark-deps.jar não é mais necessário desde o Metabase 0.32.0+. Você pode excluí-lo do diretório de plugins.

en: Using NEWLY CREATED classloader as shared context classloader: {0}
pt-br: Usando o classloader NEWLY CREATED como classloader de contexto compartilhado: {0}

en: Failed to copy file
pt-br: Falha ao copiar arquivo

note: check that the URL is valid
en: Invalid site URL: {0}
pt-br: URL do site inválido: {0}

en: site-url is invalid; returning nil for now. Will be reset on next request.
pt-br: site-url é inválido; retornaremos nada por enquanto. Valor será resetado na próxima requisição.

en: More results have been included as a file attachment
pt-br: Mais resultados foram incluídos como arquivo anexo

en: This question has been included as a file attachment
pt-br: Essa pergunta foi incluída como um arquivo anexo

en: We were unable to display this Pulse.
pt-br: Não foi possível visualizar essa Notificação.

en: Please view this card in Metabase.
pt-br: Por favor visualize esse cartão no Metabase.

en: An error occurred while displaying this card.
pt-br: Um erro ocorreu ao tentar visualizar esse cartão.

en: Can only determine expected columns for MBQL queries.
pt-br: Só é possivel determinar colunas esperadas para consultas MBQL.

en: No columns returned.
pt-br: Nenhuma coluna retornada.

en: Warining: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
pt-br: Alerta: não foi possível determinar campos para uma consulta de código fonte explícita a não ser que você inclua os metadados da fonte.

en: Cannot resolve {0}: Field does not exist, or its Table belongs to a different Database.
pt-br: Não foi possível incluir {0}: Campo não existe, ou a Tabela pertence à um banco de dados diferente.

en: Cannot resolve :field-literal inside :fk-> unless inside join with explicit :alias.
pt-br: Não foi possível incluir :campo-literal dentro de :chave-estrangeira-> a não ser que seja feita uma junção externa: apelido.

en: Cannot find Table ID for {0}
pt-br: Não posso encontrar o ID da Tabela para {0}

en: No matching info found.
pt-br: Nenhuma informação correspondente encontrada.

en: Could not resolve {0}
pt-br: Não foi possível adicionar {0}

en: Invalid fk-> clause: nowhere to add corresponding join.
pt-br: Chave estrangeira inválisa-> cláusula: nenhum lugar para adicionar a junção correspondente.

en: {0} driver does not support foreign keys.
pt-br: O driver {0} não suporta chaves estrangeiras.

en: Cannot infer `:source-metadata` for source query with native source query without source metadata.
pt-br: Não foi possível inferir `:metadados:fonte` para consulta com código fonte nativo sem os metadados da fonte.

en: Query processor error: number of columns returned by driver does not match results.
pt-br: Erro do processador de consulta: número de colunas retornado pelo driver não corresponde aos resultados.

en: Expected {0} columns, but first row of resuls has {1} columns.
pt-br: Esperava {0} colunas, mas a primeira linha têm {1} colunas.

en: No expression named {0} found. Found: {1}
pt-br: Nenhuma expressão chamada {0} foi encontrada. Achamos: {1}

en: Distinct values of {0}
pt-br: Valores distintos de {0}

en: Average of {0}
pt-br: Média de {0}

en: Sum of {0}
pt-br: Soma de {0}

en: SD of {0}
pt-br: Desvio Padrão de {0}

en: Min of {0}
pt-br: Mínimo de {0}

en: Max of {0}
pt-br: Máximo de {0}

note: until we have a way to generate good names for filters we'll just have to say 'matching condition' for now
en: Sum of {0} matching condition
pt-br: Soma de {0} correspondentes à condição

en: Share of rows matching condition
pt-br: Parcela de linhas correspondentes à condição

en: Count of rows matching condition
pt-br: Quantidade de linhas correspondentes à condição

en: Request already canceled, will not run synchronous QP code.
pt-br: Requisição já cancelada, não iremos executar código de processamento de consultas síncrono.

en: Unexpectedly got `nil` Query Processor response.
pt-br: Inesperadamente recebemos 'nada' como resposta do Processador de Consultas.

en: Got InterruptedException. Canceling query.
pt-br: Recebemos InterruptedException. Cancelando consulta.

en: Unhandled exception, exepected `catch-exceptions` middleware to handle it.
pt-br: Exceção não tratada, esperávamos que o middleware 'catch-exceptions` ia processá-la.

en: Query timed out after %s
pt-br: Consulta com tempo esgotado após %s

en: Creating new query thread pool for Database {0}
pt-br: Criando novo pool de threads para consulta ao Banco de Dados {0}

en: Destroying query thread pool for Database {0}
pt-br: Excluíndo pool de threads para consulta ao Banco de Dados {0}

en: Request canceled, canceling pending query
pt-br: Requisição cancelada, cancelando consultas pendentes

en: Cannot update binned field: query is missing source-metadata
pt-br: Não foi possível atualizar o campo armazenado: está faltando metadados de origem na consulta

en: Cannot update binned field: could not find matching source metadata for Field ''{0}''
pt-br: Não foi possível atualizar o campo armazenado: não encontrei metadados de origem correspondentes ao Campo "{0}"

en: Using query processor cache backend: {0}
pt-br: Usando o backend do processador de consultas: {0}

en: Invalid metric: {0} reason: {1}
pt-br: Métrica inválida: {0} motivo: {1}

en: Unknown error
pt-br: Erro desconhecido

en: Unexpected nil response from query processor.
pt-br: Resposta inesperadamente nula do processador de consultas

en: Query canceled
pt-br: Consulta cancelada

en: Unable to resolve driver for query: missing or invalid `:database` ID.
pt-br: Não foi possível selecionar o driver para a consulta: Identificação de  `:database` inválida ou ausente.

en: Unable to resolve driver for query: Database {0} does not exist.
pt-br: Não foi possível selecionar o driver para a consulta: Banco de Dados {0} não existe.

en: Cannot use :fields :all in join against source query unless it has :source-metadata.
pt-br: Não é possível usar :campos :todos em junção a não ser que os mesmos tenham :metadados-fonte

en: Bad :joined-field clause: join with alias ''{0}'' does not exist. Found: {1}
pt-br: Cláusula :joined-field com problema: apelido de junção ''{0}'' não existe. Achamos: {1}

en: Invalid :source-table ''{0}'': should be resolved to a Table ID by now.
pt-br: :tabela-fonte Inválida ''{0}'': já deveríamos ter identificado o ID da tabela.

en: Cannot store Tables or Fields before Database is stored.
pt-br: Não é possível armazenar Campos ou Tabelas antes de armazenar o Banco de Dados.

en: Attempting to fetch second Database. Queries can only reference one Database.
pt-br: Tentando buscar segundo Banco de Dados. Consultas podem somente referenciar um Banco de Dados.

en: Failed to fetch Table {0}: Table does not exist, or belongs to a different Database.
pt-br: Falha ao buscar Tabela {0}: Tabela não existe, ou pertence a um Banco de Dados diferente.

en: Failed to fetch Field {0}: Field does not exist, or belongs to a different Database.
pt-br: Falha ao buscar Campo{0}: Campo não existe, ou pertence a um Banco de Dados diferente.

en: Failed to load template ''{0}''. Did you remember to build the Metabase frontend?
pt-br: Falha ao carregar o modelo "{0}". Você se lembrou de compilar o frontend do Metabase?

en: Sample dataset DB file ''{0}'' cannot be found.
pt-br: O conjunto de dados arquivo DB "{0}" não foi encontrado

en: Loading sample dataset...
pt-br: Carregando o conjunto de dados da amostra

en: Failed to load sample dataset
pt-br: Falhou ao carregar o conjunto de dados da amostra

en: Found new tables:
pt-br: Achamos novas tabelas:

en: Marking tables as inactive:
pt-br: Marcando tabelas como inativas:

en: Updating description for tables:
pt-br: Atualizando descrições para as tabelas:

en: Rescheduling job {0}
pt-br: Reagendando a rotina {0}

en: Error rescheduling job
pt-br: Erro ao reagendar rotina

en: Starting Pulse Execution: {0}
pt-br: Inicializando a execução das notificações: {0}

en: Finished Pulse Execution: {0}
pt-br: Execução das notificações concluídas: {0}

en: Failed to schedule tasks for Database {0}
pt-br: Falha ao agendar tarefas para o Banco de Dados {0}

en: All elements must be distinct.
pt-br: Todos os elementos devem ser distintos.

[ctx: Modal for selecting columns in source data or when doing a join.]
en: Pick the columns you want to include
pt-br: Selecione as colunas que quer incluir

en: When this is on, Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
pt-br: Quando ativado, essa opção faz com que o Metabase realize consultas quando usuários fazem explorações de dados simples com os botões de Resumir e Filtrar. Você pode desabilitar se as consultas ao banco estão lentas. Isso não afeta as consultas SQL ou drill-throughs.

en: Change join type
pt-br: Mudar tipo de junção

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifier.
pt-br: Não sabemos como apelidar {0}, um identificador era esperado.

en: Error adding User {0} to Group {1}
pt-br: Erro ao adicionar Usuário {0} ao Grupo {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Changing Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
pt-br: Alterando a estratégia de humanização das Tabelas e Nomes de Campos de: ''{0}'' para ''{1}''

en: Infinite loop detected: recursively preprocessed query {0} times.
pt-br: Loop infinito detectado: consulta foi reprocessada recursivamente {0} vezes.

en: Warning: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
pt-br: Atenção: não foi possível determinar campos para uma consulta de código fonte explícita a não ser que você inclua os metadados da fonte.

en: Error determining expected columns for query
pt-br: Erro ao determinar colunas esperadas da consulta

en: Unhandled exception, expected `catch-exceptions` middleware to handle it.
pt-br: Exceção não tratada, esperávamos que o middleware 'catch-exceptions` ia processá-la.

en: Diagnostic Info
pt-br: Informações do Diagnóstico

en: Select Metabase process:
pt-br: Selecione o processo do Metabase

en: All Metabase processes
pt-br: Todos os processos do Metabase

en: The window was closed before completing Google Authentication.
pt-br: A janela foi fechada antes de completar a Autenticação pelo Google

en: There was an issue signing in with Google. Pleast contact an administrator.
pt-br: Ocorreu um erro ao logar com a conta Google. Por favor, contate um administrador.

en: Sign in with email
pt-br: Login com e-mail

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means, leave this disabled.
pt-br: Esta opção existe que o host informado seja um FQDN (Fully Qualified Domain Name). Se estiver se conectando a um cluster no Atlas, você pode precisar habilitar esta opção. Caso não saiba o que isso significa, deixe esta opção desabilitada.

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
pt-br: Por padrão, o Metabase faz uma leve sincronização de hora em hora e uma varredura intensa diariamente dos valores dos campos. Se você possui um grande banco de dados, nos recomendamos que ative isso e analise quando e quão frequente a varredura do valor do campo acontece.

en: Remove these suggestions
pt-br: Excluir estas sugestões

en: Remove these suggestions?
pt-br: Deseja excluir estas sugestões?

en: These won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always get to x-rays by clicking on Browse Data in the main navigation, then clicking on the lightning bolt icon on one of your tables.
pt-br: Eles não serão mais exibidos na página inicial de nenhum dos seus usuários,

en: Hide this section
pt-br: Ocultar esta sessão

en: Remove this section?
pt-br: Deseja excluir esta seção?

en: "Our Data" won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always browse through your databases and tables by clicking Browse Data in the main navigation.
pt-br: "Nossos Dados" não aparecerá mais na página inicial para nenhum de seus usuários, mas você sempre pode navegar por teus bancos de dados e tabelas clicando Explorar Dados na navegação principal

en: My new fantastic collection
pt-br: Minha fantástica nova coleção

en: Cancelation timestamp
pt-br: Data do cancelamento

en: Cancelation time
pt-br: Hora de cancelamento

en: Cancelation date
pt-br: Data de cancelamento

en: Deletion timestamp
pt-br: Data da deleção

en: Deletion time
pt-br: Hora de remoção

en: Deletion date
pt-br: Data de exclusão

en: Only in detail views
pt-br: Apenas em visão detalhada

en: Do not include
pt-br: Não incluir

en: This field won't be visible or selectable in questions created with the GUI interfaces. It will still be accessible in SQL/native queries.
pt-br: Este campo não estará visível ou selecionável em perguntas criadas à partir da interface de usuário. Ele ainda estará acessível em SQL/queries nativas.

en: Cumulative sum
pt-br: Soma acumulada

en: Standard deviation
pt-br: Desvio padrão

en: must be at least {0} characters long
pt-br: deve ter pelo menos {0} caracteres

en: Must be at least {0} characters long
pt-br: Deve ter pelo menos {0} caracteres

en: Name (required)
pt-br: Nome (obrigatório)

en: Run selected text
pt-br: Executar texto selecionado

en: Run query
pt-br: Executar consulta

en: Here's where your results will appear
pt-br: Aqui é onde seus resultados serão exibidos

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click Save and choose to replace the original question.
pt-br: Você não irá fazer nenhuma alteração permanente em uma pergunta salva até que clique em Salvar e escolher substituir a pergunta original.

en: There aren't any filter widgets for this type of field yet.
pt-br: Não há nenhum widget de filtro para este tipo de campo ainda.

en: Look up this field
pt-br: Procure em cima desse campo

en: Why this metric is interesting
pt-br: Porque esta métrica é interessante

en: Things to be aware of about this metric
pt-br: Coisas a serem observadas sobre esse métrica

en: How this metric is calculated
pt-br: Como esta métrica é calculada

en: Table this is based on
pt-br: Tabela em que isso é baseado

en: (empty)
pt-br: (vazio)

en: Goal line
pt-br: Linha de meta

en: Trend line
pt-br: Linha de tendência

en: Show values on data points
pt-br: Mostre valores nos pontos de dados

en: Values to show
pt-br: Valores a serem exibidos

en: As many as can fit nicely
pt-br: Quantas forem possíveis enquadrar agradavelmente

en: All
pt-br: Todos

en: Data includes missing dimension values.
pt-br: Dado inclui valores faltantes de dimensão.

en: We encountered an invalid date: "{0}"
pt-br: Foi encontrado uma data inválida: "{0}"

en: The query for this chart was run in {0} rather than {1} due to database or driver constraints.
pt-br: A consulta para esse gráfico foi executada em {0} em vez de {1} devido ao banco de dados ou limitações do driver.

en: This chart contains queries run in multiple timezones: {0}
pt-br: Este gráfico contém queries executadas em múltiplas timezones: {0}

en: An error occurred while running the query.
pt-br: Um erro ocorreu durante o processamento desta consulta.

en: Output H2 database already exists: %s, removing.
pt-br: Banco de dados H2 de saída já existe: %s, excluindo.

en: Don't need to migrate, just use the existing H2 file
pt-br: Não é necessário migrar, apenas use o arquivo H2 existente

en: Target DB is already populated!
pt-br: O Banco de dados base já está populado!

en: System info:n {0}
pt-br: Informação de sistema:n {0}

en: Database setup
pt-br: Configuração do banco de dados

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren''t in a Collection to {1} Collection {2}
pt-br: Movendo instâncias de {0}, sem coleção, para a coleção {1} {2}

en: Invalid '{{...}}' clause: expected a param name
pt-br: Cláusula inválida '{{...}}': esperava o nome de um parâmetro

en: '{{...}}' clauses cannot be empty.
pt-br: '{{...}}' cláusulas não podem ser vazias.

en: '[[...]]' clauses must contain at least one '{{...}}' clause.
pt-br: As clausulas '[[...]]' devem conter no mínimo uma clausula '{{...}}'

en: Invalid query: found '[[' or '{{' with no matching ']]' or '}}'
pt-br: Consulta inválida: encontrado '[[' ou '{{' sem um ']]' ou '}}' correspondente

en: You''ll need to pick a value for ''{0}'' before this query can run.
pt-br: Você precisa escolher um valor para "{0}" antes the executar essa consulta.

en: Can''t find field with ID: {0}
pt-br: Não foi possível encontrar o campo com ID: {0}

en: Error loading driver namespace
pt-br: Erro ao carregar namespace do driver

en: Could not load {0} driver.
pt-br: Não foi possível carregar o driver {0}.

en: Cannot run query: missing required parameters: {0}
pt-br: Não é possível executar a consulta: faltando parâmetros obrigatórios: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1}
pt-br: Não é possível analisar {0} {1}

en: Don''t know how to alias {0}, expected an Identifier.
pt-br: Não sei como substituir {0}, era esperado um identificador.

note: it's better return a slightly broken SQL query with a probably incorrect string representation of the value than to have the entire QP run fail because of an unknown type.
en: Don''t know how to unprepare values of class {0}
pt-br: Não sabemos como despreparar valores da classe {0}

en: Creating new connection pool for {0} database {1} ...
pt-br: Criando nova pool de conexões para o banco de dados {0} {1} ...

en: Invalid timezone ''{0}''
pt-br: Fuso horário inválido "{0}"

en: Cannot set timezone: invalid or missing SQL format string for driver {0}.
pt-br: Não foi possível definir o fuso horário: String de formatação de SQL está inválida ou não presente para o driver {0}.

en: Did you implement set-timezone-sql?
pt-br: Você implementou set-timezone-sql?

en: Failed to set timezone ''{0}''
pt-br: Falha ao definir o fuso horário "{0}"

en: Database connection error
pt-br: Erro na conexão com o banco de dados

en: Error parsing JSON
pt-br: Erro ao processar JSON

en: Whether or not to display data on the homepage. Admins might turn this off in order to direct users to better content than raw data
pt-br: Se deve ou não exibir dados na página inicial. Os administradores podem desativar isso para direcionar os usuários a um conteúdo melhor que os dados brutos

en: Whether or not to display x-ray suggestions on the homepage. They will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
pt-br: Se deve ou não exibir sugestões de raio-x na página inicial. Eles também serão ocultados se algum dashboard for fixado. Os administradores podem ocultar isso para direcionar os usuários a um conteúdo melhor que os dados brutos

en: Identify the source of HTTP requests by this header's value, instead of its remote address.
pt-br: Identifique a fonte dos pedidos de HTTP pelo valor do cabeçalho, ao invés de seu endereço remoto.

en: Could not resolve Setting {0}/{1}
pt-br: Não foi possível resolver a configuração {0}/{1}

en: Invalid Setting: {0}/{1}
pt-br: Configuração inválida: {0}/{1}

en: reached its goal
pt-br: Alcançou o objetivo

en: gone below its goal
pt-br: não atingiu a meta

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via email
pt-br: Enviando notificação ({0}: {1}) via e-mail

en: Pulse: {0}
pt-br: Notificação: {0}

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via Slack
pt-br: Enviando notificação ({0}: {1}) via Slack

en: Sending Alert ({0}: {1}) via email
pt-br: Enviando alerta ({0}: {1}) via e-mail

en: Metabase alert: {0} has {1}
pt-br: Alerta Metabase: {0} tem {1}

en: Sending Alert ({0}: {1}) via Slack
pt-br: Enviando alerta ({0}: {1}) via Slack

en: Alert: {0}
pt-br: Alerta: {0}

en: Can''t find JS color selector at ''{0}''
pt-br: Não é possível encontrar o seletor de cores JS em ''{0}''

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attemping to format them as such?
pt-br: FIXME: Esses literais temporais não são válidos: {0} {1}. Por que estamos tentando formatá-los como tal?

en: No matching info found for join against Table {0} ''{1}'' on Field {2} ''{3}'' via FK {4} ''{5}''
pt-br: Nenhuma informação correspondente encontrada para associação à Tabela {0} '' {1} '' no Campo {2} '' {3} '' via FK {4} '' {5} ''

en: Don''t know how to get information about Field: {0}
pt-br: Não foi possível obter informações do campo: {0}

en: Query timed out after {0}
pt-br: Tempo de consulta expirado após {0}

en: Formatting rows with results timezone ID {0}
pt-br: Formatando as linhas com o ID do fuso horário dos resultados {0}

en: Invalid timezone ID ''{0}''
pt-br: Fuso horário do ID "{0}" inválido

en: Saving fingerprint for {0}
pt-br: Salvando impressão digital

en: Sending abandoment email!
pt-br: Enviando e-mail aleatório!

en: Resulting transforms do not conform to expectations.nExpected: {0}
pt-br: As transformações resultantes não estão em conformidade com o arquivo expectations.nExpected: {0}

en: Timed out after {0}
pt-br: Timeout depois de {0}

en: No temporal adjuster named {0}
pt-br: Nenhum ajustador temporal nomeado {0}

en: Invalid unit: {0}
pt-br: Unidade inválida: {0}

en: Don''t know how to parse {0} using format {1}
pt-br: Não sei como analisar {0} usando o formato {1}

en: Token is missing value for keypath {0}
pt-br: O valor do token está ausente no caminho da chave {0}

en: Sending usage stats FAILED
pt-br: O envio de estatísticas de uso falhou

en: There was an error saving
pt-br: Houve um erro ao salvar

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}.
pt-br: Para permitir que os usuários façam login no Google, é necessário fornecer ao Metabase um ID de cliente de aplicativo de console do Google Developers. São necessários apenas alguns passos e as  instruções sobre como criar uma chave podem ser encontradas em {0}

en: Be sure to include the full client ID, including the apps.googleusercontent.com suffix.
pt-br: Tenha certeza de incluir o ID inteiro de cliente, incluindo o sufixo apps.googleusercontent.com

en: Metabase {0} is available.
pt-br: Metabase {0} está disponível.

en: You're running {0}
pt-br: Você está executando {0}

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time.
pt-br: Desculpe, não foi possível procurar por atualizações neste momento.

en: patch release
pt-br: liberação do patch

en: Dates and Times
pt-br: Datas e Horários

en: Numbers
pt-br: Números

en: No mappable groups
pt-br: Nenhum grupo mapeável

en: Metabase Documentation
pt-br: Documentação do Metabase

en: Includes a troubleshooting guide
pt-br: Inclui um guia de solução de problemas

en: Post on the Metabase support forum
pt-br: Poste no fórum de suporte do Metabase

en: A community forum for all things Metabase
pt-br: Um fórum da comunidade para todas as perguntas do Metabase

en: File a bug report
pt-br: Arquivar um relatório de erro

en: Create a GitHub issue (includes the diagnostic info below)
pt-br: Crie uma discussão no GitHub (inclua informações sobre o diagnóstico abaixo)

en: Please include these details in support requests. Thank you!
pt-br: Por favor inclua estes detalhes na requisição de suporte. Obrigado!

en: youlooknicetoday@email.com
pt-br: voceestaincrivelhoje@email.com

en: Remember me
pt-br: Lembre-me

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can {0}.
pt-br: Por motivos de segurança, os links de redefinição de senha expiram após alguns instantes. Se você ainda precisar redefinir sua senha, poderá {0}.

en: Save new password
pt-br: Salve a nova senha

en: No matching result
pt-br: Nenhum resultado correspondente

en: Submit
pt-br: Enviar

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host. This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available. Enabling this is usually slower than a direct connection.
pt-br: Algumas instalações de banco de dados só podem ser acessadas conectando-se através de serviço SSH. Essa opção também fornece uma camada extra de segurança quando uma VPN não está disponível. Habilitar isso geralmente é mais lento do que uma conexão direta.

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in many or most of your queries with this data.
pt-br: Sugerimos que você o deixe desligado, a menos que esteja fazendo o lançamento manual do fuso horário em muitas ou na maioria das suas consultas com esses dados.

en: {0} to get an auth code.
pt-br: {0} para obter um código de autenticação.

en: or
pt-br: ou

en: required
pt-br: requerido

en: Database type
pt-br: Tipo do banco de dados

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
pt-br: Esse é um processo ligeiro que verifica se há atualizações no esquema desse banco de dados. Na maioria dos casos, você deve deixar esse conjunto  de dados sincronizando a cada hora.

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database.
pt-br: Metabase pode varrer os valores presentes em cada campo deste banco de dados para ativar filtros de caixas de seleção em dashboards e perguntas. Esse pode ser um processo que consome muitos recursos, principalmente se você tiver um banco de dados muito grande.

en: Collection
pt-br: Coleção

en: Confirm your password
pt-br: Confirme sua senha

en: passwords do not match
pt-br: Senhas não conferem

en: Department of Awesome
pt-br: Coisas Sensacionais, Ltda

en: Financial
pt-br: Financeiro

en: Numeric
pt-br: Numérico

en: Date and Time
pt-br: Data e Hora

en: Categorical
pt-br: Categórico

en: Returns the average of the values in the column.
pt-br: Retorna a média dos valores na coluna.

en: The column whose values to average.
pt-br: A coluna cujos valores são médios

en: start
pt-br: início

en: end
pt-br: fim

en: Checks a date or numeric column's values to see if they're within the specified range.
pt-br: Verifica se os valores de uma data ou coluna numérica estão dentro do intervalo especificado.

en: Rating
pt-br: Classificando

en: condition
pt-br: condição

en: output
pt-br: saída

en: Tests a list of cases and returns the corresponding value of the first true case, with an optional default value if nothing else is met.
pt-br: Testa uma lista de casos e retorna o valor correspondente ao primeiro caso verdadeiro, com um valor padrão opcional se nada for encontrado.

en: Weight
pt-br: Peso

en: Large
pt-br: Grande

en: Medium
pt-br: Médio

en: Small
pt-br: Pequeno

en: Something that should evaluate to true or false.
pt-br: Algo que deve ser avaliado como verdadeiro ou falso.

en: The value that will be returned if the preceeding condition is true.
pt-br: O valor que será retornado se a condição anterior for verdadeira.

en: value1
pt-br: valor1

en: value2
pt-br: valor2

en: Looks at the values in each argument in order and returns the first non-null value for each row.
pt-br: Examina os valores em cada argumento em ordem e retorna o primeiro valor não nulo para cada linha.

en: Comments
pt-br: Comentários

en: Notes
pt-br: Notas

en: No comments
pt-br: Sem comentários

en: A column or value.
pt-br: Uma coluna ou valor

en: If value1 is empty, value2 gets returned if it's not empty, and so on.
pt-br: Se valor1 é vazio, valor2 irá retornar se não for vazio, e assim por diante.

en: Combines two or more strings of text together.
pt-br: Combina duas ou mais strings de texto juntas.

en: Last Name
pt-br: Sobrenome

en: First Name
pt-br: Primeiro Nome

en: value2 will be added on to the end of this.
pt-br: valor2 será adicionado no final disso.

en: This will be added to the end of value1.
pt-br: Isso será adicionado ao final do valor1.

en: Checks to see if string1 contains string2 within it.
pt-br: Verifica se string1 contém string2 em seu interior.

en: Pass
pt-br: Senha

en: The contents of this string will be checked.
pt-br: O conteúdo dessa string será checado

en: The string of text to look for.
pt-br: A string de texto para pesquisar

en: Returns the count of rows in the source data.
pt-br: Retorna a contagem de linhas da fonte de dados

en: Only counts rows where the condition is true.
pt-br: Somente conta as linhas quando a condição for verdadeira

en: The additive total of rows across a breakout.
pt-br: O somatório de linhas através de uma quebra

en: The rolling sum of a column across a breakout.
pt-br: A soma parcial de uma coluna através de uma quebra

en: The column to sum.
pt-br: A coluna para somar

en: The number of distinct values in this column.
pt-br: O número de valores distintos nessa coluna

en: The column whose distinct values to count.
pt-br: A coluna para contar os distintos valores

en: text
pt-br: texto

en: comparison
pt-br: comparação

en: Returns true if the end of the text matches the comparison text.
pt-br: Retorna verdadeiro se o final do texto corresponde ao texto de comparação

en: Appetite
pt-br: Apetite

en: hungry
pt-br: faminto

en: A column or string of text to check.
pt-br: Uma coluna ou string de texto para checar

en: The string of text that the original text should end with.
pt-br: A sequência de texto com a qual o texto original deve terminar.

en: regular_expression
pt-br: expressão_regular

en: Extracts matching substrings according to a regular expression.
pt-br: Extrai substrings correspondentes de acordo com uma expressão regular.

en: Address
pt-br: Endereço

en: The column or string of text to search though.
pt-br: A coluna ou sequência de texto a ser pesquisada.

en: The regular expression to match.
pt-br: A expressão regular a combinar.

en: Returns the string of text in all lowercase.
pt-br: Retorna a sequência de texto em minúsculas.

en: The column with values to convert to lowercase.
pt-br: A coluna com valores a serem convertidos em minúsculas.

en: Removes leading whitespace from a string of text.
pt-br: Exclui o espaço em branco à esquerda de uma sequência de texto.

en: The column with values you want to trim.
pt-br: A coluna com os valores que você deseja cortar.

en: Returns the largest value found in the column.
pt-br: Retorna o maior valor encontrado na coluna.

en: Age
pt-br: Idade

en: The numeric column whose maximum you want to find.
pt-br: A coluna numérica cujo valor máximo você deseja encontrar.

en: Returns the smallest value found in the column.
pt-br: Retorna o menor valor encontrado na coluna.

en: Salary
pt-br: Salário

en: The numeric column whose minimum you want to find.
pt-br: A coluna numérica cujo mínimo você deseja encontrar.

en: position
pt-br: posição

en: length
pt-br: comprimento

en: new_text
pt-br: novo_texto

en: Replaces a part of the input text with new text.
pt-br: Substitui uma parte do texto de entrada por um novo texto.

en: Order ID
pt-br: ID do pedido

en: Updated Part of ID
pt-br: Parte do ID atualizada

en: The text that will be modified.
pt-br: O texto que será modificado.

en: The position where the replacing will start.
pt-br: A posição em que a substituição será iniciada.

en: The number of characters to replace.
pt-br: O número de caracteres para substituir.

en: The text to use in the replacement.
pt-br: O texto a ser usado na substituição.

en: Removes trailing whitespace from a string of text.
pt-br: Exclui o espaço em branco à direita de uma sequência de texto.

en: Returns the percent of rows in the data that match the condition, as a decimal.
pt-br: Retorna a porcentagem de linhas nos dados que correspondem à condição, como um decimal.

en: Returns true if the beginning of the text matches the comparison text.
pt-br: Retorna verdadeiro se o início do texto corresponder ao texto de comparação.

en: Course Name
pt-br: Nome do curso

en: Computer Science
pt-br: Ciência da Computação

en: The string of text that the original text should start with.
pt-br: A sequência de texto com a qual o texto original deve começar.

en: Calculates the standard deviation of the column.
pt-br: Calcula o desvio padrão da coluna.

en: Population
pt-br: População

en: A numeric column.
pt-br: Uma coluna numérica

en: Returns a portion of the supplied text.
pt-br: Retorna uma parte do texto fornecido.

en: The text to return a portion of.
pt-br: O texto para o qual retornar uma parte.

en: The position to start copying characters.
pt-br: A posição para começar a copiar caracteres.

en: The number of characters to return.
pt-br: O número de caracteres que será retornado.

en: Adds up all the values of the column.
pt-br: Adiciona todos os valores da coluna.

en: The numeric column to sum.
pt-br: A coluna numérica para somar.

en: Sums up values in a column where rows match the condition.
pt-br: Soma os valores em uma coluna onde as linhas correspondem à condição.

en: Order Status
pt-br: Status do pedido

en: Valid
pt-br: Válido

en: Removes leading and trailing whitespace from a string of text.
pt-br: Exclui os espaços em branco iniciais e finais de uma sequência de texto.

en: Returns the string of text in all upper case.
pt-br: Retorna a sequência de texto em maiúsculas.

en: The column with values to convert to upper case.
pt-br: A coluna com valores para converter em maiúsculas.

en: must be {0} and include {1}.
pt-br: deve ser {0} e incluir {1}.

en: must be {0}.
pt-br: deve ser {0}

en: must include {0}.
pt-br: deve incluir {0}

en: at least {0} character long | at least {0} characters long
pt-br[0]: pelo menos {0} caractere
pt-br[1]: pelo menos {0} caracteres

en: {0} lower case letter | {0} lower case letters
pt-br[0]: {0} letra minúscula
pt-br[1]: {0} letras minúsculas

en: {0} upper case letter | {0} upper case letters
pt-br[0]: {0} letra maiúscula
pt-br[1]: {0} letras maiúsculas

en: {0} number | {0} numbers
pt-br[0]: {0} número
pt-br[1]: {0} números

en: {0} special character | {0} special characters
pt-br[0]: {0} caractere especial
pt-br[1]: {0} caracteres especiais

en: must be a valid email address
pt-br: deve ser um endereço de e-mail válido

en: must be {0} characters or less
pt-br: deve ter {0} caracteres ou menos

en: Thanks for using Metabase!
pt-br: Obrigado por usar Metabase

en: Powered by {0}
pt-br: Desenvolvido por {0}

en: To:
pt-br: Para:

en: This question can't be used because it's based on a different database.
pt-br: Esta pergunta não pode ser usada porque é baseada em um banco de dados diferente.

en: Couldn't find a saved question with that ID number.
pt-br: Não foi possível encontrar uma pergunta salva com esse número de ID.

en: Pick a saved question
pt-br: Escolha uma pergunta salva

en: Pick a different question
pt-br: Escolha uma pergunta diferente

en: Loading…
pt-br: Carregando…

en: Question #…
pt-br: Pergunta #…

en: Question #{0}
pt-br: Pergunta nº {0}

en: Last edited {0}
pt-br: Última edição {0}

en: {0} creates a variable in this query template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the query template.
pt-br: {0} cria uma variável neste modelo de consulta chamada "variável_nome". As variáveis podem receber tipos no painel lateral, o que muda seu comportamento. Todos os tipos de variáveis diferentes de "Filtro de campo" farão com que um widget de filtro seja colocado automaticamente nessa pergunta; com filtros de campo, isso é opcional. Quando esse widget de filtro é preenchido, esse valor substitui a variável no modelo de consulta.

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link questions to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
pt-br: Fornecer a uma variável o tipo "Filtro de campo" permite vincular perguntas a widgets de filtro do dashboard ou usar mais tipos de widgets de filtro na sua pergunta SQL. Uma variável de Filtro de Campo insere SQL semelhante ao gerado pelo construtor de consultas da GUI ao incluir filtros em colunas existentes.

en: Variable name
pt-br: Nome da variável

en: Filter widget label
pt-br: Rótulo do widget de filtro

en: Select a foreign key
pt-br: Selecione uma chave externa

en: Hi, {0}. Nice to meet you!
pt-br: Olá, {0}. Prazer em conhecê-lo!

en: 12-hour clock
pt-br: relógio de 12 horas

en: 24-hour clock
pt-br: relógio de 24 horas

en: Symbol
pt-br: Símbolo

en: In the column heading
pt-br: No cabeçalho da coluna

en: In every table cell
pt-br: Em cada célula da tabela

en: Value formatting
pt-br: Formatação valor

en: Full
pt-br: Cheio

en: No change from last {0}
pt-br: Nenhuma alteração desde o último {0}

en: Connection to ''{0}:{1}'' successful, but could not connect to DB.
pt-br: Conexão com '' {0}: {1} '' bem-sucedida, mas não pôde se conectar ao DB.

en: Connection to host ''{0}'' successful, but port {1} is invalid.
pt-br: A conexão com o servidor '' {0} '' foi bem-sucedida, mas a porta {1} é inválida.

en: Host ''{0}'' is not reachable
pt-br: O servidor '' {0} '' não está acessível

en: Unable to connect to database.
pt-br: Não é possível conectar ao banco de dados.

en: Cannot connect to Database
pt-br: Não é possível conectar ao banco de dados

en: You''re not allowed to specify a value for {0}.
pt-br: Você não tem permissão para especificar um valor para {0}.

en: You can''t specify a value for {0} if it''s already set in the JWT.
pt-br: Você não pode especificar um valor para {0} se ele já estiver definido no JWT.

en: You must specify a value for {0} in the JWT.
pt-br: Você deve especificar um valor para {0} no JWT.

en: You can only specify a value for {0} in the JWT.
pt-br: Você pode especificar apenas um valor para {0} no JWT.

en: Error searching field values
pt-br: Erro ao pesquisar valores do campo

en: Error searching for remapping
pt-br: Erro ao pesquisar para remapeamento

en: Google Auth token appears to be incorrect.
pt-br: O token de autenticação do Google parece estar incorreto.

en: Double check that it matches in Google and Metabase.
pt-br: Verifique se ele corresponde ao Google e ao Metabase.

en: Everything else
pt-br: Todo o resto

en: WARNING: You have enabled namespace tracing, which could log sensitive information like db passwords.
pt-br: ATENÇÃO: Você ativou o rastreamento de espaço de nome, que pode registrar informações confidenciais, como senhas de db.

en: Database Upgrade Required
pt-br: Atualização do banco de dados necessária

en: NOTICE: Your database requires updates to work with this version of Metabase.
pt-br: AVISO: Seu banco de dados requer atualizações para funcionar com esta versão do Metabase.

en: Please execute the following sql commands on your database before proceeding.
pt-br: Por favor, execute os seguintes comandos sql no seu banco de dados antes de continuar.

en: Once your database is updated try running the application again.
pt-br: Depois que seu banco de dados for atualizado, tente executar o aplicativo novamente.

en: Database requires manual upgrade.
pt-br: O banco de dados requer atualização manual.

note: Tell transaction to automatically `.rollback` instead of `.commit` when the transaction finishes
en: Set transaction to automatically roll back...
pt-br: Definir transação para reverter automaticamente ...

note: Disable auto-commit. This should already be off but set it just to be safe
en: Disable auto-commit...
pt-br: Desativar confirmação automática ...

en: Set default db connection with connection pool...
pt-br: Definir conexão db padrão com o conjunto de conexões ...

en: Successfully verified {0} {1} application database connection.
pt-br: Conexão com o {0} {1} banco de dados verificada com êxito.

note: if both of the decoders above fail, then the date string is invalid
en: Don''t know how to parse date param ''{0}'' — invalid format
pt-br: Não sabe como analisar parâmetro de dados '' {0} '' - formato inválido

en: The sub-query from referenced question #{0} failed with the following error: {1}
pt-br: A subconsulta da pergunta referenciada # {0} falhou com o seguinte erro: {1}

en: WARNING: Metabase only officially supports MySQL {0}/MariaDB {1} and above.
pt-br: ATENÇÃO: Metabase apenas suporta oficialmente o MySQL {0} / MariaDB {1} ou superior.

en: All Metabase features may not work properly when using an unsupported version.
pt-br: Todos os recursos do Metabase podem não funcionar corretamente ao usar uma versão não suportada.

en: Unable to substitute parameters
pt-br: Não foi possível substituir os parâmetros

en: Cannot run the query: missing required parameters: {0}
pt-br: Não é possível executar a consulta: faltando parâmetros necessários: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1} as a temporal literal
pt-br: Não sabe como tratar {0} {1} como um literal temporal

en: Setting {0} database timezone with statement: {1}
pt-br: Configurando {0} fuso horário do banco de dados com a instrução: {1}

en: Error setting connection to readwrite
pt-br: Erro ao definir a conexão para leitura/escrita

en: Failed to set timezone ''{0}'' for {1} database
pt-br: Falha ao definir o fuso horário '' {0} '' para o banco de dados {1}

en: Error setting transaction isolation level for {0} database to {1}
pt-br: Erro ao definir o nível de isolamento da transação para o banco de dados {0} como {1}

en: Error setting connection to read-only
pt-br: Erro ao definir a conexão como somente leitura

en: Error setting default holdability for connection
pt-br: Erro ao definir a capacidade de retenção padrão para a conexão

en: Error setting result set fetch direction to FETCH_FORWARD
pt-br: Erro ao definir a direção de busca do conjunto de resultados para FETCH_FORWARD

en: Query canceled, calling PreparedStatement.cancel()
pt-br: Consulta cancelada, chamando PreparedStatement.cancel ()

en: Failed to connect to database
pt-br: Falha ao conectar ao banco de dados

en: Unable to determine connection properties for driver {0}
pt-br: Incapaz de determinar as propriedades da conexão para o driver {0}

en: Error fetching field values
pt-br: Erro ao buscar valores de campo

en: You cannot set {0}; it is a read-only setting.
pt-br: Você não pode definir {0}; é uma configuração somente leitura.

en: defsetting descriptions strings must have `:visibilty` `:internal`, `:setter` `:none`, or internationalized, found: `{0}`
pt-br: descrições das strings de definição devem ter `: visibilty``: internal`, `: setter``: none` ou internacionalizado, foi encontrado: `{0}`

en: Setting {0} is internal
pt-br: A configuração {0} é interna

en: Loading local plugin manifest at {0}
pt-br: Carregando manifesto de plug-in local em {0}

en: Google Analytics tracking code.
pt-br: Código de rastreamento do Google Analytics.

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via email
pt-br: Enviando Pulse ({0}: {1}) com {2} Cartões por e-mail

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via Slack
pt-br: Enviando Pulse ({0}: {1}) com {2} Cartões via Slack

en: Rendering pulse card with chart-type {0} and render-type {1}
pt-br: Cartão de pulso de renderização com tipo de gráfico {0} e tipo de renderização {1}

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attempting to format them as such?
pt-br: FIXME: Esses literais temporais não são válidos: {0} {1}. Por que estamos tentando formatá-los como tal?

en: Error reducing result rows
pt-br: Erro ao reduzir linhas de resultado

en: Unexpected nil result
pt-br: Resultado nulo inesperado

en: Query timed out after {0} ms, raising timeout exception.
pt-br: O tempo limite da consulta expirou após {0} ms, gerando uma exceção de tempo limite.

en: Timed out after {0}.
pt-br: O tempo limite expirou após {0}.

en: Query canceled before finishing.
pt-br: Consulta cancelada antes de terminar.

en: Unknown query type {0}
pt-br: Tipo de consulta desconhecido {0}

en: Error purging old cache entires
pt-br: Erro ao limpar as entradas antigas do cache

en: Caching results for next time for query with hash {0}.
pt-br: Armazenando em cache os resultados da próxima consulta com o hash {0}.

en: Error saving query results to cache.
pt-br: Erro ao salvar os resultados da consulta no cache.

en: Successfully cached results for query.
pt-br: Resultados armazenados em cache para consulta.

en: Query took {0} to run; miminum for cache eligibility is {1}
pt-br: A consulta levou {0} para executar; miminum para elegibilidade de cache é {1}

en: Results are too large to cache.
pt-br: Os resultados são muito grandes para armazenar em cache.

en: Serialization timed out after {0}.
pt-br: O tempo limite de serialização expirou após {0}.

en: Error parsing serialized results
pt-br: Erro ao analisar resultados serializados

en: Error purging old cache entries
pt-br: Erro ao limpar entradas antigas no cache

en: Caching results for query with hash {0}.
pt-br: Armazenando em cache resultados para consulta com hash {0}.

en: Cannot save QueryExecution, missing :context
pt-br: Não é possível salvar Execução de Consulta, ausente: contexto

en: Error saving query execution info
pt-br: Erro salvando a informação sobre a execução da consulta

en: Unable to resolve database for query: missing or invalid `:database` ID.
pt-br: Não foi possível resolver o banco de dados para a consulta: ID do ':database' ausente ou inválido.

en: Unable to resolve driver for query
pt-br: Incapaz de resolver o driver para consulta

en: Referenced question #{0} could not be found
pt-br: Não foi possível encontrar a pergunta referenciada #{0}

en: Referenced query is from a different database
pt-br: A consulta referenciada é de um banco de dados diferente

en: This query has circular referencing sub-queries.
pt-br: Essa consulta possui subconsultas de referência circular.

en: These questions seem to be part of the problem: "{0}" and "{1}".
pt-br: Essas perguntas parecem fazer parte do problema: "{0}" e "{1}".

en: Error recording results metadata for query
pt-br: Erro ao gravar os metadados dos resultados da consulta

en: Query result
pt-br: Resultado da consulta

en: Error generating insights for column:
pt-br: Erro ao gerar informações para a coluna:

en: Sending abandonment email!
pt-br: Enviando email de abandono!

en: You can create saved metrics to add a named metric option. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
pt-br: Você pode criar métricas salvas para adicionar uma opção de métrica nomeada. As métricas salvas incluem: o tipo de agregação, o campo agregado e, opcionalmente, qualquer filtro que você adicionar. Como exemplo, você pode usar isso para criar algo como a maneira padrão de calcular o "Preço médio" para uma tabela de pedidos.

en: Select and add filters to create your new segment.
pt-br: Selecione e adicione filtros para criar seu novo segmento.

en: Alphabetical
pt-br: Alfabetico

en: Smart
pt-br: Inteligente

en: Column order: {0}
pt-br: Ordem da coluna: {0}

en: Unhide all
pt-br: Mostrar tudo

en: Hide all
pt-br: Esconder tudo

en: Unhide
pt-br: Mostrar

en: New metric
pt-br: Nova metrica

en: Create metrics to add them to the Summarize dropdown in the query builder
pt-br: Crie métricas para adicioná-las à lista suspensa Resumir no construtor de consultas

en: New segment
pt-br: Novo segmento

en: Filter by table
pt-br: Filtrar por tabela

en: Checking HTTPS...
pt-br: Verificando HTTPS...

en: It looks like HTTPS is not properly configured
pt-br: Parece que o HTTPS não esta configurado corretamente

en: Redirect to HTTPS
pt-br: Redirecionando para HTTPS

en: Localization
pt-br: Localização

en: Instance language
pt-br: Idioma da instância

en: Localization options
pt-br: Opções de Localização

en: This database doesn't have any tables.
pt-br: Este banco de dados não tem tabelas.

en: This field only accepts a single value because it's used in a SQL query.
pt-br: Este campo somente aceita um único valor por que é usado no SQL.

en: Service Accounts
pt-br: Contas de Serviço

en: Metabase connects to Big Query via {0}.
pt-br: O Metabase se conecta ao Big Query por {0}.

en: Continue using an OAuth application to connect
pt-br: Continue usando um aplicativo OAuth para conectar-se

en: We recommend switching to use {0} instead of an OAuth application to connect to BigQuery
pt-br: Recomendamos alternar para usar {0} em vez de um aplicativo OAuth para conectar-se ao BigQuery

en: Connect to a Service Account instead
pt-br: Em vez disso, conecte-se a uma conta de serviço

en: invalid JSON
pt-br: JSON inválido

en: SSH private key
pt-br: Chave privada SSH

en: Paste the contents of your ssh private key here
pt-br: Cole o conteúdo da sua chave privada ssh aqui

en: Passphrase for the SSH private key
pt-br: Senha da chave privada SSH

en: SSH Authentication
pt-br: Autenticação SSH

en: SSH Key
pt-br: Chave SSH

en: Server SSL certificate chain
pt-br: Cadeia de certificados SSL do servidor

en: Paste the contents of the server's SSL certificate chain here
pt-br: Cole o conteúdo da cadeia de certificados SSL do servidor aqui

en: Paste a connection string
pt-br: Cole uma string de conexão

en: Fill out individual fields
pt-br: Preencha os campos individuais

en: Enter some SQL here so you can reuse it later
pt-br: Digite um trecho SQL aqui para poder reutilizá-lo mais tarde

en: Give your snippet a name
pt-br: Dê um nome ao seu trecho

en: Current Customers
pt-br: Clientes atuais

en: Add a description
pt-br: Adicione uma descrição

en: Use site default
pt-br: Use site padrão

en: find
pt-br: encontrar

en: replace
pt-br: substitua

en: The text to find.
pt-br: O texto para encontrar.

en: The text to use as the replacement.
pt-br: O texto a ser usado como substituto.

en: Editing {0}
pt-br: Editando {0}

en: Create your new snippet
pt-br: Crie seu novo trecho

en: Archived snippets
pt-br: Trechos arquivados

en: Snippets are reusable bits of SQL
pt-br: Trechos são pedaços reutilizáveis de SQL

en: Create a snippet
pt-br: Crie um trecho

en: Snippets
pt-br: Trechos

en: SQL Snippets
pt-br: Trechos de SQL

en: Your language is set to {0}
pt-br: Seu idioma está em {0}

en: What's your preferred language?
pt-br: Qual é o seu idioma preferido?

en: This language will be used throughout Metabase and will be the default for new users.
pt-br: Esse idioma será usado em toda o Metabase e será o padrão para novos usuários.

en: We filtered out {0} row(s) containing null values.
pt-br: Nós filtramos {0} linha(s) contendo valores nulos.

en: Show values for this series
pt-br: Mostre valores para esta série

en: Question''s average execution duration is {0}; using ''magic'' TTL of {1}
pt-br: A duração média de execução da pergunta é {0}; usando TTL '' mágico '' de {1}

en: A snippet with that name already exists. Please pick a different name.
pt-br: Um trecho com esse nome já existe. Por favor, escolha um nome diferente

en: [Unknown Metric]
pt-br: [Métrica Desconhecida]

en: [Unknown Segment]
pt-br: [Segmento Desconhecido]

en: Error writing error to output stream
pt-br: Erro ao salvar erro no fluxo de saída

en: Caught unexpected Exception in streaming response body
pt-br: Capturado uma exceção inesperada no corpo de resposta da streaming

en: bound-fn caught unexpected Exception
pt-br: bound-fn capturou uma Exceção inesperada

en: Error determining whether HTTP request was canceled
pt-br: Erro ao determinar se a requisição HTTP foi cancelada

en: Check cancelation status timed out after {0}
pt-br: O status de cancelamento da verificação expirou após {0}

en: Unexpected exception in do-f-async
pt-br: Exceção inesperada no do-f-async

en: Unexpected exception writing error response
pt-br: Resposta de erro de gravação de exceção inesperada

en: Server certificate not trusted - did you specify the correct SSL certificate chain?
pt-br: Certificado do servidor não é confiável - você especificou a cadeia de certificados SSL correta?

en: Server appears to require SSL - please enable SSL above
pt-br: O servidor parece exigir SSL - ative o SSL acima

en: Username
pt-br: Usuário

en: Don''t know how to parse parameter of type {0}
pt-br: Não sabe como analisar o parâmetro do tipo {0}

en: Invalid :card parameter: missing `:card-id`
pt-br: O parâmetro :card inválido: esta faltando `: card-id`

en: Unable to resolve Snippet: missing `:snippet-id`
pt-br: Não foi possível resolver o Trecho: falta `: snippet-id`

en: Snippet {0} {1} not found.
pt-br: Trecho {0} {1} não encontrado.

en: Error determining value for parameter
pt-br: Erro ao determinar o valor do parâmetro

en: Error building query parameter map
pt-br: Erro ao construir o mapa de paramêtros da busca

en: {0} ({1} DB calls)
pt-br: {0} ({1} chamadas ao banco de dados)

en: App DB connections: {0}/{1}
pt-br: Conexões de banco de dados do aplicativo: {0} / {1}

en: Jetty threads: {0}/{1} ({2} idle, {3} queued)
pt-br: Threads do Jetty: {0} / {1} ({2} ocioso, {3} na fila)

en: ({0} total active threads)
pt-br: ({0} total de threads ativas)

en: Queries in flight: {0}
pt-br: Consultas ativas: {0}

en: ({0} queued)
pt-br: ({0} na fila)

en: Collection must be in the same namespace as its parent
pt-br: A coleção deve estar no mesmo espaço de nome da coleção-mãe

note: Namespace?
en: Personal Collections must be in the default namespace
pt-br: Coleções Pessoais devem estar no espaço de nomes padrão

en: You cannot move a Collection to a different namespace once it has been created.
pt-br: Você não pode mover uma coleção para um espaço de nomes diferente, depois de criada

en: Collection does not exist.
pt-br: A coleção não existe.

en: A {0} can only go in Collections in the {1} namespace.
pt-br: Um {0} pode ir apenas em Coleções para o namespace {1}.

en: Error sending database deletion notification
pt-br: Erro ao enviar notificação de exclusão do banco de dados

en: You cannot update the creator_id of a NativeQuerySnippet.
pt-br: Você não pode atualizar o creator_id de um NativeQuerySnippet.

en: Error fetching value of Setting
pt-br: Erro ao buscar o valor de Configuração

en: The language that should be used for Metabase's UI, system emails, pulses, and alerts.
pt-br: O idioma à ser usado na Interface do Metabase, sistema, emails, pulsos e alertas.

en: This is also the default language for all users, which they can change from their own account settings.
pt-br: Esse é o idioma padrão para todos os usuários, mas eles podem modificar isso em suas próprias configurações de conta.

en: Invalid locale {0}
pt-br: Idioma inválido {0}

en: Force all traffic to use HTTPS via a redirect, if the site URL is HTTPS
pt-br: Se a URL do site é HTTPS, force todo o tráfego para usar HTTPS por redirecionamento,

en: Cannot redirect requests to HTTPS unless `site-url` is HTTPS.
pt-br: Não é possível redirecionar requisições HTTPS, a não ser que `site-url` seja HTTPS também.

en: Error registering fonts: Metabase will not be able to send Pulses.
pt-br: Erro ao registrar fontes: o Metabase não poderá enviar pulsos.

en: This is a known issue with certain JVMs. See {0} and for more details.
pt-br: Esse é um problema conhecido em algumas JVMs. Veja {0} para mais detalhes.

en: Error rendering Pulse
pt-br: Erro ao processar o Pulse

en: Query timed out after {0}, raising timeout exception.
pt-br: Tempo da Query esgotou depois de {0}, com erro de timeout

en: No fields found for table {0}.
pt-br: Campos não foram encontrados para a tabela {0}

en: Case
pt-br: Caso

en: Variance of {0}
pt-br: Variância de {0}

en: Median of {0}
pt-br: Mediana de {0}

en: {0}th percentile of {1}
pt-br: {0} percentil de {1}

en: Not caching results: results are larger than {0} KB
pt-br: Não está armazenando em cache os resultados: os resultados são maiores que {0} KB

en: Cannot cache results: expected byte array, got {0}
pt-br: Não é possível armazenar em cache os resultados: a matriz de bytes esperada obteve {0}

en: Request is closed; no one to return cached results to
pt-br: Requisição fechada; ninguém para retornar os resultados em cache

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}
pt-br: Erro ao buscar dados em cache para a consulta de hash {0}

en: Error preparing statement to fetch cached query results
pt-br: Erro ao preparar a instrução para buscar resultados da consulta em cache

en: Error processing query: {0}
pt-br: Erro ao processar a consulta: {0}

en: Unexpected exception in endpoint
pt-br: Exceção inesperada no endpoint

en: Unexpected Exception in API request handler
pt-br: Exceção inesperada no manipulador de solicitações da API

en: Error reducing {0}
pt-br: Erro ao reduzir {0}

en: Error generating timeseries insight keyed by: {0}
pt-br: Erro ao gerar insight de séries temporais de chave: {0}

en: Database position of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
pt-br: A posição do banco de dados {0} foi alterada de ''{1}'' para ''{2}''.

en: Unscheduling task for Database {0}: trigger: {1}
pt-br: Tarefa de cancelamento de agendamento para o Banco de Dados {0}: gatilho: {1}

en: value must be a keyword or string.
pt-br: valor precisa ser uma palavra-chave ou texto.

en: String must be a valid two-letter ISO language or language-country code e.g. 'en' or 'en_US'.
pt-br: A sequência deve ser um idioma ISO válido de duas letras ou um código de idioma do país, por exemplo. 'pt' ou 'pt_BR'.

en: Rows {0}-{1}
pt-br: Registros {0}-{1}

en: Audit
pt-br: Auditar

en: User attribute configuration (optional)
pt-br: Configuração de atributo de usuário (opcional)

en: Using {0}
pt-br: Usando {0}

en: Set up SAML-based SSO
pt-br: Configurar SSO baseado em SAML

en: SAML Authentication
pt-br: Autenticação SAML

en: Configure your identity provider (IdP)
pt-br: Configure seu provedor de autenticação (IdP)

en: Your identity provider will need the following info about Metabase.
pt-br: Seu provedor de autenticação irá precisar das seguintes informações sobre o Metabase

en: URL the IdP should redirect back to
pt-br: URL the IdP devería redirecionar de volta para

en: This is called the Single Sign On URL in Okta, the Application Callback URL in Auth0,
    and the ACS (Consumer) URL in OneLogin.
pt-br: Isso é chamado de URL de Logon Único no Okta, URL de retorno de chamada do aplicativo no Auth0,
    e o URL ACS (consumidor) em OneLogin.

en: SAML attributes
pt-br: Atributos SAML

en: In most IdPs, you'll need to put each of these in an input box labeled
    "Name" in the attribute statements section.
pt-br: Na maioria dos IdPs, você precisará colocar cada um deles em uma caixa de entrada rotulada
    "Nome" na seção de instruções de atributo.

en: User's email attribute
pt-br: Atributo de e-mail do usuário

en: User's first name attribute
pt-br: Atributo de primeiro nome do usuário

en: User's last name attribute
pt-br: Atributo de último nome do usuário

en: Tell Metabase about your identity provider
pt-br: Diga ao Metabase qual é o seu provedor de autenticação

en: Metabase will need the following info about your provider.
pt-br: Metabase irá precisar das seguintes informações sobre seu provedor

en: SAML Identity Provider URL
pt-br: URL do provedor de identidade SAML

en: SAML Identity Provider Certificate
pt-br: Certificado de Provedor de Identidade SAML

en: SAML Application Name
pt-br: Nome da aplicação SAML

en: Sign SSO requests (optional)
pt-br: Habilitar solicitações SSO (opcional)

en: SAML Keystore Path
pt-br: Caminho do SAML Keystore

en: SAML Keystore Password
pt-br: Senha do SAML Keystore

en: Shh...
pt-br: Xii...

en: SAML Keystore Alias
pt-br: Apelido do SAML Keystore

en: Synchronize group membership with your SSO
pt-br: Sincronizar associação de grupo com seu SSO

en: To enable this, you'll need to create mappings to tell Metabase which group(s) your users should
    be added to based on the SSO group they're in.
pt-br: Para habilitar isso, você precisará criar mapeamentos para informar ao Metabase qual (is) grupo (s) seus usuários devem
    ser adicionado com base no grupo SSO em que está.

en: Group Name
pt-br: Nome do grupo

en: Group attribute name
pt-br: Nome de atributo de grupo

en: Note:
pt-br: Observação:

en: If you change any of the settings of an existing SAML active setup, then you will need to restart Metabase for them to take effect.
pt-br: Se mudar qualquer informação da atual configuração SAML, terá que reiniciar o Metabase for que as novas informações tenham efeito.

en: Allows users to login via a SAML Identity Provider.
pt-br: Permitir a usuários loggear via um fornecedor de identidade SAML

en: Allows users to login via a JWT Identity Provider.
pt-br: Permitir a usuários loggear via um fornecedor de identidade JWT

en: Enable Password Authentication
pt-br: Ativar autenticação de contrasenha

en: When enabled, users can additionally log in with email and password.
pt-br: Quando ativado, os usuários poderão também fazer login usando e-mail e senha.

en: Notify admins of new SSO users
pt-br: Notificar admins sobre os novos usuários SSO

en: When enabled, administrators will receive an email the first time a user uses Single Sign-On.
pt-br: Quando ativado, administradores irão receber um e-mail na primeira vez que um usuário usar o Single Sign-On

en: Use the settings below to configure your SSO via SAML. If you have any questions, check out our {0}.
pt-br: Use as configurações abaixo para configurar seu SSO via SAML. Se houver qualquer dúvida, verifique nossa {0}.

en: documentation
pt-br: Documentação

en: SAML Identity Provider URI
pt-br: URI do fornecedor de identidade SAML

en: JWT Authentication
pt-br: Autenticação JWT

en: JWT Identity Provider URI
pt-br: URI do provedor de identidade JWT

en: String used by the JWT signing key
pt-br: Texto usado pela chave de assinatura JWT

en: Embedding the entire Metabase app
pt-br: Incorporar o aplicativo Metabase completo

en: If you want to embed all of Metabase, enter the origins of the websites or web apps where you want to allow embedding in an iframe, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
pt-br: Se você deseja incorporar o aplicativo Metabase completo, insira os websites ou web apps que você deseja permitir a incoração em um iframe, separados por espaço. Aqui estão os {0} do que pode ser inserido.

en: Grant sandboxed access to this table
pt-br: Conceda acesso em sandbox a esta tabela

en: When users in this group view this table they'll see a version of it that's filtered by their user attributes, or a custom view of it based on a saved question.
pt-br: Quando os usuários neste grupo visualizam esta tabela, eles verão uma versão dela que é filtrada por seus atributos de usuário, ou uma visualização personalizada dela com base em uma pergunta salva.

en: How do you want to filter this table for users in this group?
pt-br: Como você deseja filtrar esta tabela para os usuários deste grupo?

en: Pick a saved question that returns the custom view of this table that these users should see.
pt-br: Escolha uma pergunta salva que retorne a visualização personalizada desta tabela que esses usuários devem ver.

en: You can optionally add additional filters here based on user attributes. These filters will be applied on top of any filters that are already in this saved question.
pt-br: Você pode opcionalmente adicionar filtros adicionais aqui com base nos atributos do usuário. Esses filtros serão aplicados em cima de quaisquer filtros que já estejam nesta pergunta salva.

en: For this option to work, your users need to have some attributes
pt-br: Para que esta opção funcione, seus usuários precisam ter alguns atributos

en: To add additional filters, your users need to have some attributes
pt-br: Para adicionar filtros adicionais, seus usuários precisam ter alguns atributos

en: No user attributes
pt-br: Sem atributos de usuário

en: Pick a user attribute
pt-br: Escolha um atributo de usuário

en: Pick a parameter
pt-br: Escolha um parâmetro

en: Pick a column
pt-br: Escolha uma coluna

en: Users in {0} can view
pt-br: Os usuários en {0} podem ver

en: rows in the {0} question
pt-br: Fileiras na pergunta {0}

en: rows in the {0} table
pt-br: Fileiras na tabla {0}

en: where {0} equals {1}
pt-br: Onde {0} igual a {1}

en: and {0} equals {1}
pt-br: e {0} igual a {1}

en: You can add attributes automatically by setting up an SSO that uses SAML, or you can enter them manually by going to the People section and clicking on the … menu on the far right.
pt-br: Você pode adicionar atributos automaticamente configurando um SSO que usa SAML ou pode inseri-los manualmente acessando a seção Pessoas e clicando no menu… à direita.

en: User attribute
pt-br: Atributo de usuário

en: We can automatically get your users’ attributes if you’ve set up SSO, or you can add them manually from the "…" menu in the People section of the Admin Panel.
pt-br: Podemos obter automaticamente os atributos de seus usuários se você configurou o SSO ou pode adicioná-los manualmente no menu "..." na seção Pessoas do Painel de Administração.

en: Parameter or variable
pt-br: Parâmetro ou variável

en: equals
pt-br: igual

en: Grant sandboxed access
pt-br: Conceder acesso em sandbox

en: Sandboxed access
pt-br: Acesso em sandbox

en: Edit sandboxed access
pt-br: Editar acesso em sandbox

en: Edit folder details
pt-br: Editar detalhes da pasta

en: Change permissions
pt-br: Trocar permissões

en: Create your new folder
pt-br: Crie sua nova pasta

en: New folder
pt-br: Nova pasta

en: We're having trouble validating your token
pt-br: Estamos com problemas para validar seu token

en: Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers
pt-br: Verifique novamente se sua instancia pode se conectar aos servidores do Metabase

en: Get help
pt-br: Obter ajuda

en: Get even more out of Metabase with the Enterprise Edition
pt-br: Obtenha ainda mais do Metabase com a versão Enterprise Edition

en: All the tools you need to quickly and easily provide reports for your customers, or to help you run and monitor Metabase in a large organization
pt-br: Todas as ferramentas de que você precisa para fornecer relatórios para seus clientes de forma rápida e fácil ou para ajudá-lo a executar e monitorar a Metabase em uma grande organização

en: Activate a license
pt-br: Ativar uma licença

en: Your trial is active with these features
pt-br: Seu trial está ativo com esses recursos

en: Trial expires {0}
pt-br: O acesso em trial expira em {0}

en: Need help? Ready to buy?
pt-br: Precisa de ajuda? Pronto para comprar?

en: Talk to us
pt-br: Fale conosco

en: Your trial has expired
pt-br: Seu período de teste expirou

en: Need more time? Ready to buy?
pt-br: Necessita de mais tempo? Pronto para comprar?

en: Your features are active!
pt-br: Seus recursos estão ativos!

en: Your licence is valid through {0}
pt-br: Sua licença é válida através de {0}

en: Your license has expired
pt-br: Sua licença expirou

en: It expired on {0}
pt-br: Expirou em {0}

en: Want to renew your license?
pt-br: Quer renovar a sua licença?

en: Learn how to use this
pt-br: Aprenda como usar isto

en: Not included in your current plan
pt-br: Não incluído em seu plano atual

en: Enter the token you recieved from the store
pt-br: Insira o token que você recebeu da loja

en: Activate
pt-br: Ativar

en: Need help?
pt-br: Precisa de ajuda?

en: More info about your problem.
pt-br: Mais informações sobre o seu problema.

en: Contact support
pt-br: Contate o suporte

en: Data sandboxes
pt-br: Dados de sandboxes

en: Make sure you're showing the right people the right data with automatic and secure filters based on user attributes.
pt-br: Certifique-se de que está mostrando os dados certos às pessoas certas com os filtros automáticos e seguros baseados nos atributos do usuário.

en: White labeling
pt-br: Marca branca

en: Match Metabase to your brand with custom colors, your own logo and more.
pt-br: Adeque o Metabase à sua marca com cores personalizadas, seu próprio logotipo e muito mais.

en: Auditing
pt-br: Auditar

en: Keep an eye on performance and behavior with robust auditing tools.
pt-br: Fique de olho no desempenho e comportamento com ferramentas robustas de auditoria.

en: Single sign-on
pt-br: Autenticação única (Single sign-on)

en: Provide easy login that works with your exisiting authentication infrastructure.
pt-br: Forneça um login fácil que funcione com a sua infra-estrutura de autenticação existente.

en: Store
pt-br: Loja

en: Application Name
pt-br: Nome da aplicação

en: Color Palette
pt-br: Paleta de cores

en: No groups
pt-br: Sem grupos

en: Permissions for {0}
pt-br: Permissões para {0}

en: Permissions for this folder
pt-br: Permissões para essa pasta

en: Grant Edit access
pt-br: Conceda acesso de edição

en: Can modify snippets in this folder
pt-br: Pode modificar snippets nesta pasta

en: Grant View access
pt-br: Conceda acesso de visualização

en: Can insert and use snippets in this folder, but can't edit the SQL they contain
pt-br: Pode inserir e usar snippets nesta pasta, mas não pode editar o SQL que eles contêm

en: Can't view or insert snippets in this folder
pt-br: Não consigo ver ou inserir trechos nesta pasta

en: Also change sub-folders
pt-br: Altere também as subpastas

en: First day of the week
pt-br: Primeiro dia da semana

en: There was an issue signing in with Google. Please contact an administrator.
pt-br: Ocorreu um problema ao fazer login pelo Google. Por favor contate um administrador

en: on the
pt-br: no

en: at
pt-br: em

en: Open the Metabase actions menu
pt-br: Abra o menu de ações no Metabase

en: Do nothing
pt-br: Não faça nada

en: Go to a custom destination
pt-br: Vá para um destino personalizado

en: Update a dashboard filter
pt-br: Atualize um filtro do dashboard

en: {0} updates {1} filter | {0} updates {1} filters
pt-br[0]: {0} atualiza {1} filtro
pt-br[1]: Plural: {0} atualiza {1} filtros

en: {0} goes to {1}
pt-br: {0} vai para {1}

en: On-click behavior for each column
pt-br: Comportamento ao clicar para cada coluna

en: Go to custom destination
pt-br: Vá para um destino personalizado

en: Open the actions menu
pt-br: Abra o menu de ações

en: Click behavior for {0}
pt-br: Comportamento do clique para {0}

en: Pick one or more filters to update
pt-br: Escolha um ou mais filtros para atualizar

en: Saved question
pt-br: Pergunta salva

en: Link to
pt-br: Linkar

en: Enter a URL to link to
pt-br: Digite a URL para linkar

en: You can insert the value of a column or dashboard filter using its name, like this: {{some_column}}
pt-br: Você pode inserir o valor de um filtro de coluna ou dashboard usando seu nome, assim: {{algumas_colunas}}

en: e.g. http://acme.com/id/{{user_id}}
pt-br: ex. http://acme.com/id/{{user_id}}

en: Pick a dashboard...
pt-br: Escolha um dashboard...

en: Pick a question...
pt-br: Escolha uma pergunta...

en: Pick a dashboard to link to
pt-br: Escolha um dashboard para linkar

en: Pick a question to link to
pt-br: Escolha uma pergunta para linkar

en: Pass values to this dashboard's filters (optional)
pt-br: Passe valores para os filtros deste dashboard (opcional)

en: Pass values to this question's variables (optional)
pt-br: Passar valores para as variáveis desta pergunta (opcional)

en: Pass values to filter this question (optional)
pt-br: Passar valores para filtrar esta pergunta (opcional)

en: Dashboard filters
pt-br: Filtros do dashboard

en: User attributes
pt-br: Atributos do usuário

en: Customize link text (optional)
pt-br: Customizar texto do link (opcional)

en: E.x. Details for {{Column Name}}
pt-br: Ex.: Detalhes para {{{Nome da coluna}}}

en: Values you can reference
pt-br: Valores que você pode referenciar

en: No available targets
pt-br: Sem destinos disponíveis

en: filter
pt-br: filtro

en: variable
pt-br: variável

en: Other available filters
pt-br: Outros filtros disponíveis

en: Avaliable filters
pt-br: Filtros disponíveis

en: Other available variables
pt-br: Outras variáveis disponíveis

en: Avaliable variables
pt-br: Variáveis disponíveis

en: Other available columns
pt-br: Outras colunas disponíveis

en: Avaliable columns
pt-br: Colunas disponíveis

en: user attribute
pt-br: atributo do usuário

en: Text card
pt-br: Cartão de texto

en: Click behavior
pt-br: Comportamento do clique

en: Visualization options
pt-br: Opções de visualizações

en: Edit series
pt-br: Editar série

en: Add series
pt-br: Adicionar série

en: On click
pt-br: Ao clicar

en: Change title and description
pt-br: Alterar título e descrição

en: You've updated embedded params and will need to update your embed code.
pt-br: Você alterou os parâmetros de incorporação e deve atualizar seu código de incorporação

en: Add question
pt-br: Adicionar pergunta

en: You're editing this dashboard.
pt-br: Você está editando esse dashboard.

en: Column to filter on
pt-br: Filtrar usando esta coluna

en: snippet collection
pt-br: coleção de snippets

en: snippet collections
pt-br: coleções de snippets

en: Give your folder a name
pt-br: Dê um nome para sua pasta

en: Something short but sweet
pt-br: Algo curto mas doce

en: Folder this should be in
pt-br: Pasta que isso deve estar

en: Open the action menu
pt-br: Abra o menu de ações

en: {0} column has custom behavior | {0} columns have custom behavior
pt-br[0]: {0} a coluna tem comportamento personalizado
pt-br[1]: {0} as colunas têm comportamento personalizado

en: Go to...
pt-br: Ir para...

en: Go to dashboard
pt-br: Ir para o dashboard

en: Go to question
pt-br: Ir para pergunta

en: Go to url
pt-br: Ir para url

en: Filter this dashboard
pt-br: Filtrar esse dashboard

en: Returns the count of rows in the selected data.
pt-br: Retorna a contagem de linhas dos dados selecionados.

en: The column or number to sum.
pt-br: A coluna ou número para somar.

en: The numeric column to get standard deviation of.
pt-br: Coluna numérica usada para obter o desvio padrão.

en: The numeric column whose values to average.
pt-br: Coluna numérica cujos valores serão usados para calcular a média.

en: Returns the smallest value found in the column
pt-br: Retorna o menor valor encontrado na coluna

en: Sums up the specified column only for rows where the condition is true.
pt-br: Soma a coluna especificada apenas para as linhas onde a condição é verdadeira.

en: Returns the numeric variance for a given column.
pt-br: Retorna a variância numérica para uma determinada coluna.

en: Temperature
pt-br: Temperatura

en: The column or number to get the variance of.
pt-br: Coluna ou número onde será calculada a variância.

en: Returns the median value of the specified column.
pt-br: Retorna a mediana da coluna especificada.

en: The column or number to get the median of.
pt-br: Coluna ou número onde será calculada a mediana.

en: percentile-value
pt-br: valor percentual

en: Returns the value of the column at the percentile value.
pt-br: Retorna o valor da coluna no valor do percentual..

en: The column or number to get the percentile of.
pt-br: A coluna ou número para obter o percentual de.

en: The value of the percentile.
pt-br: O valor do percentual.

en: Returns the string of text in all lower case.
pt-br: Retorna toda a sequência de texto em minúsculas.

en: The column with values to convert to lower case.
pt-br: A coluna com valores a converter para minúsculas.

en: Returns the text in all upper case.
pt-br: Retorna todo o texto em maiúsculas.

en: The column or text to return a portion of.
pt-br: Coluna ou texto da(o) qual será retornada(o) uma parte.

en: The column or text to search through.
pt-br: Coluna ou texto a ser pesquisada(o).

en: Combine two or more strings of text together.
pt-br: Concatene duas ou mais sequencias de texto.

en: The column or text to begin with.
pt-br: Coluna ou texto para começar.

en: This will be added to the end of value1, and so on.
pt-br: Isto será adicionado ao fim do valor1, e assim por diante.

en: Enormous
pt-br: Enorme

en: Gigantic
pt-br: Gigante

en: Returns the number of characters in text.
pt-br: Retorna o número de caracteres no texto.

en: The column or text you want to get the length of.
pt-br: Coluna ou texto da(o) qual será obtido o comprimento.

en: The column or text you want to trim.
pt-br: Coluna ou texto que você quer aparar.

en: Returns the absolute (positive) value of the specified column.
pt-br: Retorna o módulo (valor absoluto positivo) da coluna especificada.

en: Debt
pt-br: Dívida

en: The column or number to return absolute (positive) value of.
pt-br: Coluna ou número dos quais será retornado o módulo (valor absoluto positivo).

en: Rounds a decimal number down.
pt-br: Arredonda um número decimal para baixo.

en: The column or number to round down.
pt-br: Coluna ou número a arredondar para baixo.

en: Rounds a decimal number up.
pt-br: Arredonda um número decimal para cima.

en: The column or number to round up.
pt-br: Coluna ou número a arredondar.

en: Rounds a decimal number either up or down to the nearest integer value.
pt-br: Arredonda um número decimal para cima ou para baixo para o valor inteiro mais próximo.

en: The column or number to round to nearest integer.
pt-br: Coluna ou número a arredondar para o número inteiro mais próximo.

en: Returns the square root.
pt-br: Retorna a raiz quadrada.

en: Hypotenuse
pt-br: Hipotenusa

en: The column or number to return square root value of.
pt-br: Coluna ou número dos quais será retornado o valor da raiz quadrada.

en: exponent
pt-br: expoente

en: Raises a number to the power of the exponent value.
pt-br: Eleva um número ao valor do expoente.

en: Length
pt-br: Comprimento

en: The column or number raised to the exponent.
pt-br: Coluna ou número dos quais o número será elevado ao valor do expoente.

en: The value of the exponent.
pt-br: Valor do expoente.

en: Returns the base 10 log of the number.
pt-br: Retorna o log base 10 do número.

en: Value
pt-br: Valor

en: The column or number to return the natural logarithm value of.
pt-br: Coluna ou número para retornar o logaritmo natural do valor.

en: Returns Euler's number, e, raised to the power of the supplied number.
pt-br: Retorna o número de Euler (e) elevado à potência do número fornecido.

en: Interest Months
pt-br: Meses de juros

en: The column or number to return the exponential value of.
pt-br: Coluna ou número cujo valor exponencial será retornado.

en: The column or text to check.
pt-br: Coluna ou texto para verificar.

en: Checks a date or number column's values to see if they're within the specified range.
pt-br: Verifica os valores de uma coluna de datas ou números para ver se estão dentro do intervalo especificado.

en: Created At
pt-br: Criado em

en: The date or numeric column that should be within the start and end values.
pt-br: Coluna ou texto que deve estar dentro da faixa definida pelos valores inicial e final.

en: The beginning of the range.
pt-br: O início do alcance.

en: The end of the range.
pt-br: O fim do alcance.

en: Checks a date column's values to see if they're within the relative range.
pt-br: Verifica os valores de uma coluna de datas para ver se estão dentro do intervalo relativo.

en: The date column to return interval of.
pt-br: Retornar um intervalo desta coluna de data.

en: Period of interval, where negative values are back in time.
pt-br: Intervalo onde valores negativos representam volta no tempo.

en: Type of internal like "day", "month", "year".
pt-br: Tipo de intervalo, como: "dia", "mês", "ano".

en: The column or value to return.
pt-br: Coluna ou valor para retornar.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if its not empty, and so on.
pt-br: Se o valor1 estiver vazio, o valor2 é devolvido se ele não estiver vazio, e assim por diante.

en: Tests an expression against a list of cases and returns the corresponding value of the first matching case, with an optional default value if nothing else is met.
pt-br: Testa uma expressão contra uma lista de casos e retorna o valor correspondente ao primeiro caso correspondente, com um valor padrão opcional se nada mais for encontrado.

en: The value that will be returned if the preceding condition is true, and so on.
pt-br: O valor que será retornado se a condição anterior for verdadeira, e assim por diante.

en: Is null
pt-br: É nullo

en: Not null
pt-br: Não é nullo

en: Additive sum of all the values of a column.
    e.x. total revenue over time.
pt-br: Soma aditiva de todos os valores de uma coluna.
    ex: receita total ao longo do tempo.

en: Additive count of the number of rows.
    e.x. total number of sales over time.
pt-br: Semanalmente às {0} em {1}

en: Linked filters
pt-br: Filtros vinculados

en: Label
pt-br: Etiqueta

en: Default value
pt-br: Valor padrão

en: No default
pt-br: Sem padrão

en: To view this, {0} must be connected to at least one field.
pt-br: Enviar por e-mail

en: Limit this filter's choices
pt-br: Limitar as escolhas deste filtro

en: If you have another dashboard filter, you can limit the choices that are listed for this filter based on the selection of the other one.
pt-br: Se você tiver outro filtro do dashboard, você pode limitar as escolhas listadas para este filtro com base na seleção do outro.

en: So first, {0}.
pt-br: Primeiramente, {0}.

en: add another dashboard filter
pt-br: adicionar outro filtro do dashboard

en: If you toggle on one of these dashboard filters, selecting a value for that filter will limit the available choices for {0} filter.
pt-br: Se você alternar um desses filtros do dashboard, a seleção de um valor para esse filtro limitará as escolhas disponíveis para {0}.

en: Filtering column
pt-br: Filtrando coluna

en: Filtered column
pt-br: Coluna filtrada

en: Enter user names or email addresses
pt-br: Digite nomes de usuário ou endereços de e-mail

en: New snippet
pt-br: Novo snippet

en: Hourly
pt-br: De hora em hora

en: Daily at {0}
pt-br: Diariamente em {0}

en: Weekly at {0} on {1}
pt-br: Semanalmente às {0} em {1}.

en: Monthly on the {0} {1} at {2}
pt-br: Mensalmente em {0} {1} às {2}

en: Delete this subscription
pt-br: Excluir esta assinatura

en: Subscriptions
pt-br: Inscrições

en: Create a dashboard subscription
pt-br: Criar um dashboard de inscrição

en: Email it
pt-br: Envie por e-mail

en: You can send this dashboard regularly to users or email addresses.
pt-br: Você pode enviar este dashboard regularmente aos usuários ou endereços de e-mail.

en: Send it to Slack
pt-br: Enviar para o Slack

en: Pick a channel and a schedule, and Metabase will do the rest.
pt-br: Escolha um canal e um horário, e o Metabase fará o resto.

en: Email this dashboard
pt-br: Enviar esse dashboard por e-mail

en: Don't send if there aren't results
pt-br: Não envie se não tiver resultados

en: Attach results
pt-br: Anexar resultados

en: Attachments can contain up to 2,000 rows of data.
pt-br: Anexos podem conter até 2.000 linhas de dados.

en: Send this dashboard to Slack
pt-br: Enviar esse dashboard para o Slack

en: Dashboard does not have a parameter with the ID {0}
pt-br: O dashboard não tem um parâmetro com o ID {0}

en: Parameter {0} does not have any Fields associated with it
pt-br: O parâmetro {0} não tem nenhum campo associado a ele

en: include must be either empty or the value 'tables'
pt-br: incluir deve estar vazio ou o valor 'tabelas'.

en: `database` is required for all queries whose type is not `internal`.
pt-br: É necessário um `banco de dados` para todas as consultas cujo tipo não seja `interno`.

en: Password login is disabled for this instance.
pt-br: O login com senha está desativado para esta instância.

en: Your account is disabled. Please contact your administrator.
pt-br: Sua conta está desabilitada. Por favor contate seu administrador.

en: Your account is disabled.
pt-br: Sua conta está desabilitada.

en: Invalid Slack token.
pt-br: Token do Slack inválido.

en: The ''{0}'' command is only available in Metabase Enterprise Edition.
pt-br: O comando ''{0}'' só está disponível no Metabase Enterprise Edition.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are PRESENT.
pt-br: As extensões do Metabase Enterprise Edition estão PRESENTES.

en: Usage of Metabase Enterprise Edition features are subject to the Metabase Commercial License.
pt-br: O uso das funcionalidades do Metabase Enterprise Edition está sujeito à Licença Comercial do Metabase.

en: See {0} for details.
pt-br: Veja {0} para detalhes.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are NOT PRESENT.
pt-br: As extensões do Metabase Enterprise Edition NÃO ESTÃO PRESENTES.

en: You''re invited to join {0}''s {1}
pt-br: Você está convidado a juntar-se aos {0}''s {1}.

en: {0} created a {1} account
pt-br: {0} criou uma conta {1}

en: {0} accepted their {1} invite
pt-br: {0} aceitou o convite do {1}

en: [{0}] Password Reset Request
pt-br: [{0}] Pedido de redefinição de senha

en: [{0}] Notification
pt-br: [{0}] Notificação(ões)

en: [{0}] Help make [{1}] better.
pt-br: Ajudar a melhorar.

en: [{0}] Tell us how things are going.
pt-br: [{0}] Diga-nos como vão as coisas.

en: Error starting events listener
pt-br: Erro ao iniciar o ouvinte de eventos

en: Should we sync user attributes when someone logs in via LDAP?
pt-br: Devemos sincronizar os atributos do usuário quando alguém faz o login via LDAP?

en: Comma-separated list of user attributes to skip syncing for LDAP users.
pt-br: Lista separada por vírgula de atributos do usuário para pular a sincronização para usuários LDAP.

en: Invalid token
pt-br: Token inválido

en: Slack API error: {0}
pt-br: Erro da API do Slack: {0}

en: Slack channel named `metabase_files` is missing!
pt-br: O canal do slack "arquivos_metabase" não foi encontrado!

en: Please create or unarchive the channel in order to complete the Slack integration.
pt-br: Por favor, crie ou desarquive o canal para completar a integração com o Slack.

en: The channel is used for storing graphs that are included in Pulses and MetaBot answers.
pt-br: O canal é utilizado para armazenar gráficos que são incluídos em Pulses e respostas MetaBot.

en: Uploaded image
pt-br: Imagem enviada

en: Error uploading file to Slack:
pt-br: Erro ao enviar arquivo para o Slack:

en: Invalid session. Expected an instance of Session.
pt-br: Sessão inválida. Instância de Sessão esperada.

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is
pt-br: O cookie de sessão SameSite está configurado para "Nenhum", mas o site é

en: served over an insecure connection. Some browsers will reject
pt-br: servido por uma ligação insegura. Alguns navegadores vão rejeitar

en: cookies under these conditions.
pt-br: cookies sob estas condições.

en: Top folder
pt-br: Pasta raiz

en: :parameters must be a sequence of maps with String :id keys
pt-br: :parameters devem ser uma sequência de mapas com String :id keys

en: Invalid human-readable-values: values must be a sequence; each item must be nil or a string
pt-br: Valores inválidos para leitura humana: os valores devem ser uma sequência; cada item deve ser nulo ou uma cadeia de caracteres

en: :values must be present to fetch :human_readable_values
pt-br: :values têm que estar presentes para obter :human_readable_values

en: Field values total length is > {0}.
pt-br: O comprimento total dos valores de campo é > {0}.

en: snippet names cannot include '}' or start with spaces
pt-br: Os nomes dos trechos não podem incluir '}' ou começar com espaços

en: Error executing chain filter query
pt-br: Erro ao executar consulta de filtro em cadeia

en: Field {0} does not exist.
pt-br: Campo {0} não existe.

en: Cannot search against non-Text Field {0} {1}
pt-br: Não é possível pesquisar usando campo não-Texto {0} {1}

en: Granting permissions for group {0}: {1}
pt-br: Concedendo permissões para o grupo {0}: {1}

en: Revoking permissions for group {0}: {1}
pt-br: Revogando permissões para o grupo {0}: {1}

en: Invalid DB permissions: if you have write access for native queries, you must have full data access.
pt-br: Permissões de BD inválidas: se você tem acesso de escrita para consultas nativas, você deve ter acesso total aos dados.

en: Invalid DB permissions: if you have readonly native query access, you must also have data access.
pt-br: Permissões de BD inválidas: se você tiver acesso de consulta nativa somente para leitura, você também deve ter acesso aos dados.

en: Changing permissions from: {0} to: {1}
pt-br: Alterando permissão de: {0} para: {1}

en: login attribute keys must be a keyword or string
pt-br: as chaves de atributo de login devem ser uma palavra-chave ou cadeia de caracteres

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts.
pt-br: O idioma padrão para todos os utilizadores na interface do Metabase, e-mails do sistema, pulsos e alertas.

en: Users can individually override this default language from their own account settings.
pt-br: Os usuários podem substituir individualmente este idioma padrão a partir das configurações de sua própria conta.

en: Default page to show the user
pt-br: Página padrão para mostrar ao utilizador

en: Allow this origin to embed the full Metabase application
pt-br: Permitir que esta origem incorpore o aplicativo Metabase completo

en: Values greater than {0} ({1}) are not allowed.
pt-br: Valores maiores que {0} ({1}) não são permitidos.

en: This will replace the word "Metabase" wherever it appears.
pt-br: Isto irá substituir a palavra "Metabase" onde quer que ela apareça.

en: These are the primary colors used in charts and throughout Metabase. You might need to refresh your browser to see your changes take effect.
pt-br: Estas são as cores primárias usadas nos gráficos e em todo o Metabase. Talvez você precise atualizar o seu browser para ver que as alterações tenham efeito.

en: For best results, use an SVG file with a transparent background.
pt-br: Para melhores resultados, use um arquivo SVG com fundo transparente.

en: The url or image that you want to use as the favicon.
pt-br: A url ou imagem que deseja usar como favicon.

en: Allow logging in by email and password.
pt-br: Permitir o login por e-mail e senha.

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
      It won''t affect SQL queries.
pt-br: Isto vai afetar coisas como agrupar por semana ou filtrar em consultas GUI.
       As consultas SQL não serão afetadas.

en: Unable to validate token
pt-br: Não foi possível validar o token

en: Token format is invalid.
pt-br: Formato do token é inválido.

en: Error validating token
pt-br: Erro ao validar token

en: Error filtering against {0} Field: unable to parse String {1} to a {2}
pt-br: Erro de filtro usando {0} Field: impossível de interpretar String {1} como {2}

en: Error fetching details for Job: {0}
pt-br: Erro ao buscar detalhes da tarefa: {0}

en: Starting sync task for Database {0}.
pt-br: Iniciando tarefa de sincronização para o Banco de Dados {0}.

en: Cannot sync Database {0}: Database does not exist.
pt-br: Não é possível sincronizar o banco de dados {0}: O banco de dados não existe.

en: Update Field values task triggered for Database {0}.
pt-br: A tarefa de atualização dos valores de campo foi ativada para o Banco de Dados {0}.

en: Skipping update, automatic Field value updates are disabled for Database {0}.
pt-br: Pulando atualização, as atualizações automáticas de valor de campo estão desativadas para o Banco de Dados {0}.

en: SAML Identity Provider Issuer
pt-br: Emissor do provedor de identidade SAML

en: SAML Identity Provider SSO URL
pt-br: URL de SSO do provedor de identidade SAML

en: DB Name
pt-br: Nome do DB

en: DB Engine
pt-br: Mecanismo do DB

en: Unknown name
pt-br: Nome desconhecido

en: Unknown engine
pt-br: Mecanismo desconhecido

en: Edit collection
pt-br: Editar coleção

en: Pinned items
pt-br: Itens fixados

en: Other users' personal collections
pt-br: Outras coleções pessoais

en: View archive
pt-br: Ver arquivo

en: Your personal collection
pt-br: Sua coleção pessoal

en: Nothing to see yet.
pt-br: Ainda nada a ser visto

en: Use collections to organize and group dashboards and questions for your team or yourself
pt-br: Use coleções para organizar e agrupar dashboards e perguntas para sua equipe ou para você

en: Unpin this item
pt-br: Libere esse item

en: Available filters
pt-br: Filtros disponíveis

en: Available variables
pt-br: Variáveis disponíveis

en: Available columns
pt-br: Colunas disponíveis

en: Include User ID and query hash in queries
pt-br: Incluir ID de usuário e hash de consulta em consultas

en: When on, Metabase User ID and query hash get appended to queries on this database, which can be useful for auditing and debugging. However, this causes each query to look distinct, preventing BigQuery from returning cached results, which may increase your costs.
pt-br: Quando ativado, o ID do usuário do Metabase e o hash da consulta são anexados às consultas neste banco de dados, o que pode ser útil para auditoria e depuração. No entanto, isso faz com que cada consulta pareça diferente, evitando que o BigQuery retorne resultados armazenados em cache, o que pode aumentar seus custos.

en: Periodically refingerprint tables
pt-br: Refazer fingerprint das tabelas periodicamente

en: When syncing with this database, Metabase will scan a subset of values of fields to gather statistics that enable things like improved binning behavior in charts, and to generally make your Metabase instance smarter.
pt-br: Ao sincronizar com este banco de dados, o Metabase vai varrer um subconjunto de valores de campos para coletar estatísticas que permitem coisas como comportamento aprimorado de agrupamentos em gráficos, e para tornar sua instância de Metabase mais inteligente.

en: Updated date
pt-br: Data atualizada

en: Updated time
pt-br: Hora atualizada

en: Updated timestamp
pt-br: Timestamp atualizado

en: Type of interval like "day", "month", "year".
pt-br: Tipo do intervalo como "dia", "mês", "ano".

en: Filter by this column
pt-br: Filtrar usando esta coluna

en: Column formatting
pt-br: Formatação de coluna

en: Sort ascending
pt-br: Classificar em ordem crescente

en: Sort descending
pt-br: Classificar em ordem decrescente

en: Browse data
pt-br: Explorar dados

en: Show maximum (first {0})
pt-br: Mostre o máximo (primeiro {0})

en: There was a problem with this visualization
pt-br: Ocorreu um problema com essa visualização

en: Showing first {0} rows
pt-br: Mostrando as primeiras {0} linhas

en: first
pt-br: primeiro(a)

en: last
pt-br: último(a)

en: Emailed
pt-br: Enviado por e-mail

en: Sent to
pt-br: Enviado para

en: Sent
pt-br: Enviado

en: hourly
pt-br: de hora em hora

en: daily at {0}
pt-br: diariamente em {0}

en: {0} at {1}
pt-br: {0} em {1}

en: monthly on the {0} {1} at {2}
pt-br: mensalmente em {0} {1} às {2}

en:  and {0} other |  and {0} others
pt-br[0]:  e {0} outro
pt-br[1]:  e {0} outros

en: This dashboard will no longer be emailed to {0} {1}
pt-br: Este dashboard não será mais enviado por e-mail para {0} {1}

en: Slack channel {0} will no longer get this dashboard {1}
pt-br: O canal do Slack {0} não vai mais receber esse dashboard {1}

en: Channel {0} will no longer receive this dashboard {1}
pt-br: O canal {0} não vai mais receber esse dashboard {1}

en: Schedules
pt-br: Agendamentos

en: Set up a new schedule
pt-br: Configure um novo agendamento

en: Close
pt-br: Fechar

en: You'll need to {0} first.
pt-br: Você necessitará {0} antes.

en: First, you'll have to {0}.
pt-br: Primeiro você terá que {0}.

en: Rows {0}-{1} of first {2}
pt-br: Linhas {0}-{1} das primeiras {2}

en: Drag fields here
pt-br: Arraste os campos para cá

en: Percentage
pt-br: Percentual

en: Totals for {0}
pt-br: Totais para {0}

en: Grand totals
pt-br: Total geral

en: Row totals
pt-br: Total das linhas

en: Fields to use for the table rows
pt-br: Campos para usar nas linhas da tabela

en: Fields to use for the table columns
pt-br: Campos para usar nas colunas da tabela

en: Fields to use for the table values
pt-br: Campos para usar nos valores da tabela

en: Pivot tables can only be used with aggregated queries.
pt-br: Tabelas dinâmicas só podem ser usadas em perguntas agregadas

en: Pivot Table
pt-br: Tabela dinâmica

en: Waterfall
pt-br: Cascata

en: waterfall chart
pt-br: gráfico de cascata

en: Increase color
pt-br: Aumentar a cor

en: Decrease color
pt-br: Diminuir a cor

en: Show total
pt-br: Mostre o total

en: Total color
pt-br: Cor do total

en: Unable to run internal query function: cannot resolve {0}
pt-br: Não é possível executar a função de consulta interna: não é possível resolver {0}

en: Audit App queries are not enabled on this instance.
pt-br: As consultas de auditoria do aplicativo não estão habilitadas nesta instância.

en: Invalid internal query function: {0} is not marked as an ^:internal-query-fn
pt-br: Função de consulta interna inválida: {0} não está marcado como um ^: internal-query-fn

en: Error: sandboxing is not enabled for this instance.
pt-br: Erro: o isolamento de processos não está habilitado para esta instância.

en: Please check you have set a valid Enterprise token and try again.
pt-br: Verifique se você configurou um token empresarial válido e tente novamente.

note: If the current permissions are nil, then we would return false which could give a potentially segmented user access they shouldn't have. If we don't have permissions, we can't determine whether they are segmented, so throw.
en: No permissions found for current user
pt-br: Não foram encontradas permissões para o usuário atual

en: User ''{0}'' attempted to access an inaccessible field. Accessible fields {1}, fields in query {2}
pt-br: O usuário '' {0} '' tentou acessar um campo inacessível. Campos acessíveis {1}, campos na consulta {2}

en: User not able to query field
pt-br: O usuário não esta habilitado para consultar o campo

en: Found more than one group table access policy for user ''{0}''
pt-br: Encontrada mais de uma política de acesso à tabela de grupo para o usuário '' {0} ''

en: Query requires user attribute `{0}`
pt-br: A consulta requer o atributo de usuário `{0}`

en: invalid --mode value
pt-br: valor do modo - inválido

en: invalid --on-error value
pt-br: valor no erro - invalido

en: invalid context seed value
pt-br: valor de semente de contexto inválido

en: Dump was produced using a different version of Metabase. Things may break!
pt-br: O despejo foi feito usando uma versão diferente da Metabase. As coisas podem falhar!

en: Error loading dump: {0}
pt-br: Erro carregando dump: {0}

en: {0} is not a valid user
pt-br: {0} não é um usuário válido

en: Error dumping {0}
pt-br: Erro ao fazer o despejo {0}

en: No admin users found! At least one admin user is needed to act as the owner for all the loaded entities.
pt-br: Nenhum administrador encontrado! É necessário pelo menos um usuário administrador para atuar como proprietário de todas as entidades carregadas.

en: Error loading dependencies: reference to an unknown entity {0}
pt-br: Erro carregando dependências:referência a uma entidade desconhecida {0}

en: Can''t resolve {0} in fully qualified name {1}
pt-br: Não é possível resolver {0} como nome qualificado {1}

en: Model {0} does not support upsert
pt-br: Modelo {0} não suporta upsert

en: Error inserting {0}
pt-br: Erro insertando {0}

en: Inserting {0}
pt-br: Insertando {0}

en: {0} already exists -- skipping
pt-br: {0} já existente -- ignorando

en: Skipping {0} (nothing to update)
pt-br: Ignorando {0} (nada pra atualizar)

en: Updating {0}
pt-br: Atualizando {0}

en: Error updating {0}
pt-br: Erro atualizando {0}

en: SSO has not been enabled and/or configured
pt-br: SSO não foi habilitado e / ou configurado

en: SSO requires a valid token
pt-br: SSO requer um token válido

en: Error returning SSO entry point
pt-br: Erro ao retornar ao ponto de entrada SSO

en: Error logging in
pt-br: Erro ao fazer login

en: Can't create new JWT user when JWT is not configured
pt-br: Não é possível criar um novo usuário JWT quando o JWT não está configurado

en: JWT SSO has not been enabled and/or configured
pt-br: JWT SSO não foi habilitado e / ou configurado

en: Invalid SAML configuration: could not find user email.
pt-br: Configuração de SAML inválida: não foi possível encontrar o e-mail do usuário.

en: We tried looking for {0}, but couldn't find the attribute.
pt-br: Tentamos procurar {0}, mas não encontramos o atributo.

en: Please make sure your SAML IdP is properly configured.
pt-br: Certifique-se de que seu IdP SAML esteja configurado corretamente.

en: SAML has not been enabled and/or configured
pt-br: SAML não foi habilitado e / ou configurado

en: Warning: expected `redirect` param, but none is present
pt-br: Aviso: parâmetro `redirect` esperado, mas nenhum está presente

en: Error generating SAML request
pt-br: Erro ao gerar solicitação SAML

en: Unable to log in: SAML IdP certificate is not set.
pt-br: Não foi possível fazer login: o certificado IdP SAML não foi definido.

en: SAML response validation failed
pt-br: A validação da resposta SAML falhou

en: Unable to log in: SAML response validation failed
pt-br: Não é possível fazer login: falha na validação da resposta SAML

en: Unable to log in: SAML info does not contain user attributes.
pt-br: Não foi possível fazer login: as informações SAML não contêm os atributos do usuário

en: Enable SAML authentication.
pt-br: Habilitar autenticação SAML

en: This is the URL where your users go to log in to your identity provider. Depending on which IdP you''re
    using, this usually looks like https://your-org-name.example.com or https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml
pt-br: Este é o URL onde seus usuários vão fazer login no seu provedor de identidade. Dependendo de qual IdP você está usando, geralmente se parece com https://sua-org-nom.examplo.com ou https://examplo.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml

en: Error parsing SAML identity provider certificate
pt-br: Erro ao analisar o certificado do provedor de identidade SAML

en: Invalid identity provider certificate. Certificate should be a base-64 encoded string.
pt-br: Certificado do provedor de identidade inválido. O certificado deve ser uma cadeia de caracteres codificada em base 64.

en: Encoded certificate for the identity provider. Depending on your IdP, you might need to download this,
    open it in a text editor, then copy and paste the certificate's contents here.
pt-br: Certificado codificado para o provedor de identidade. Dependendo do seu IdP, pode ser necessário fazer o seu download, abra-o em um editor de texto e copie e cole o conteúdo do certificado aqui.

en: This is a unique identifier for the IdP. Often referred to as Entity ID or simply 'Issuer'. Depending
    on your IdP, this usually looks something like http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v
pt-br: Este é um identificador exclusivo para o IdP. Muitas vezes referido como ID da entidade ou simplesmente 'Emissor'. Dependendo em seu IdP, geralmente é algo como http://www.examplo.com/141xkex604w0Q5PN724v

en: This application name will be used for requests to the Identity Provider
pt-br: Este nome de aplicativo será usado para requisições ao Provedor de Identidade

en: Absolute path to the Keystore file to use for signing SAML requests
pt-br: Caminho absoluto para o arquivo de armazenamento de chave a ser usado para assinar solicitações SAML

en: Password for opening the keystore
pt-br: Senha para abrir o armazenamento de chave

en: Alias for the key that Metabase should use for signing SAML requests
pt-br: Alias ​​da chave que o Metabase deve usar para assinar solicitações SAML

en: SAML attribute for the user''s email address
pt-br: Atributo SAML pro endereço de e-mail do usuário

en: SAML attribute for the user''s first name
pt-br: Atributo SAML pro nome do usuário

en: SAML attribute for the user''s last name
pt-br: Atributo SAML pro sobrenome do usuário

en: Enable group membership synchronization with SAML.
pt-br: Habilite a sincronização de grupo com SAML.

en: SAML attribute for group syncing
pt-br: Atributos de SAML para sincronização de grupo

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are SAML groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing SAML to Metabase group mappings.
pt-br: JSON contendo SAML para mapeamentos de grupo do Metabase.

en: Enable JWT based authentication
pt-br: Habilitar autenticação baseada em JWT

en: URL of JWT based login page
pt-br: URL da página de login baseada em JWT

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages
pt-br: Cadeia de caracteres usada para propagar a chave privada usada para validar mensagens JWT

en: Key to retrieve the JWT user's email address
pt-br: Chave para recuperar o endereço de e-mail do usuário JWT

en: Key to retrieve the JWT user's first name
pt-br: Chave para recuperar o primeiro nome do usuário JWT

en: Key to retrieve the JWT user's last name
pt-br: Chave para recuperar o último nome do usuário JWT

en: Key to retrieve the JWT user's groups
pt-br: Chave para recuperar os grupos de usuários JWT

en: Enable group membership synchronization with JWT.
pt-br: Habilite a sincronização de membros do grupo com JWT.

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are JWT groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing JWT to Metabase group mappings.
pt-br: JSON contendo JWT para mapeamentos de grupo do Metabase.

en: Should new email notifications be sent to admins, for all new SSO users?
pt-br: As novas notificações devem ser enviadas por email aos administradores, para todos os novos usuários SSO?

en: New SSO user created: {0} ({1})
pt-br: Novo usuário SSO criado: {0} ({1})

en: Cannot convert a {0} to a {1}
pt-br: Não é possível converter um {0} em {1}

en: Cannot extract {0} from a TIME field
pt-br: Não é possível extrair {0} de um campo HORA

en: Cannot extract {0} from a DATE field
pt-br: Não é possível extrair {0} de um campo DATA

en: Cannot extract {0} from a DATETIME or TIMESTAMP
pt-br: Não é possível extrair {0} de DATETIME ou TIMESTAMP

note: trying to add an `hour` to a `date` or a `year` to a `time` is something we shouldn't be allowing in the UI in the first place
en: Invalid query: you cannot add a {0} to a {1} column.
pt-br: Consulta inválida: você não pode adicionar um {0} a uma coluna {1}.

en: It doesn''t make sense to convert between DATEs and TIMEs!
pt-br: Não faz sentido converter entre DATAs e HORAs!

en: Druid request error [{0}]: {1}
pt-br: Erro de solicitação de Druid [{0}]: {1}

en: Failed to parse Druid response body: {0}
pt-br: Falha ao analisar o corpo da resposta do Druid: {0}

en: Error running query:
pt-br: Erro ao executar consulta:

en: Client closed connection, no queryId found, can't cancel query
pt-br: Conexão fechada pelo cliente, nenhum Id de consulta encontrado, não é possível cancelar a consulta

en: Client closed connection, canceling Druid queryId {0}
pt-br: O cliente fechou a conexão, cancelando o Druid Id da consulta {0}

en: Canceling Druid query with ID {0}
pt-br: Cancelando consulta do Druid com ID {0}

en: Failed to cancel Druid query with queryId {0}
pt-br: Falha ao cancelar consulta Druid com Id da consulta {0}

en: Don''t know how to retrieve results for columns {0}
pt-br: Não sei como recuperar os resultados das colunas {0}

en: Error post-processing Druid query results
pt-br: Erro de pós-processamento dos resultados da consulta do Druid

en: Error reducing Druid query results
pt-br: Erro ao reduzir os resultados da consulta do Druid

en: WARNING: Don't know how to combine these intervals into a single interval.
pt-br: AVISO: Não sei como combinar esses intervalos em um único intervalo.

en: Ignoring intervals: {0}
pt-br: Ignorando intervalos: {0}

en: Error creating aggregation clause
pt-br: Erro ao criar cláusula de agregação

en: Expected :aggregation-options, constant, or expression.
pt-br: Esperado: opções de agregação, constante ou expressão.

en: grouped timeseries queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
pt-br: consultas de séries temporais agrupadas só podem ser classificadas pela coluna '' timestamp ''.

en: scan queries can only be sorted if they include the ''timestamp'' column.
pt-br: as consultas de varredura só podem ser classificadas se incluírem a coluna ''timestamp ''.

en: scan queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
pt-br: as consultas de varredura só podem ser classificadas pela coluna '' timestamp ''.

en: Error generating Druid query
pt-br: Erro ao gerar consulta Druid

en: Fetching Google access/refresh tokens with auth-code {0}...
pt-br: Buscando tokens de acesso / atualização do Google com auth-code {0} ...

en: Multiple date filters are not supported in filters:
pt-br: Filtros com várias datas não são compatíveis com filtros:

en: Unexpected columns in results: {0}
pt-br: Colunas inesperadas nos resultados: {0}

en: Unable to parse query: {0}
pt-br: Não é possível analisar a consulta: {0}

en: Don''t know how to substitute {0} {1}
pt-br: Não sei como substituir {0} {1}

en: Substituted {0} -> {1}
pt-br: Substituído {0} -> {1}

en: Don''t know how to handle aggregation {0}
pt-br: Não sei como lidar com a agregação {0}

en: Using DNS SRV requires a FQDN for host
pt-br: Usar DNS SRV requer um FQDN para hospedar

en: No database name specified in URI. Monger requires a database to be explicitly configured.
pt-br: Nenhum nome de banco de dados especificado no URI. Monger requer que um banco de dados seja configurado explicitamente.

en: Opened new MongoDB connection.
pt-br: Nova conexão MongoDB aberta.

en: Closed MongoDB connection.
pt-br: Conexão MongoDB fechada

en: fetch-next-page w/ URI
pt-br: buscar próxima página com URI

en: Error running query.
pt-br: Erro executando consulta

en: Client connection closed, no query-id found, can't cancel query
pt-br: Conexão do cliente fechada, nenhum id de consulta encontrado, não é possível cancelar a consulta

en: Error canceling query with ID {0}
pt-br: Erro cancelando consulta com ID {0}

en: Error executing query
pt-br: Erro ao executar consulta

en: Failed to fetch materialized views for this database
pt-br: Falha ao buscar visualizações materializadas para este banco de dados

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card associated with it
pt-br: Alerta inválido: o alerta não possui um Cartão associado a ele

en: Error determining whether Database supports nested queries
pt-br: Erro ao determinar se o banco de dados oferece suporte a consultas aninhadas

en: Invalid query params: could not determine slug for parameter with ID {0}
pt-br: Parâmetros de consulta inválidos: não foi possível determinar o slug para o parâmetro com ID {0}

en: Cannot search for values: {0} is not an enabled parameter.
pt-br: Não é possível pesquisar valores: {0} não é um parâmetro habilitado.

en: You can''t specify a value for {0} if it's already set in the JWT.
pt-br: Você não pode especificar um valor para {0} se já estiver definido no JWT.

en: Error compiling HoneySQL form
pt-br: Erro ao compilar o formulário HoneySQL

en: Not a valid Database/Database ID/JDBC spec
pt-br: Não é uma especificação JDBC válida para um banco de dados/ID do banco de dados/

en: You don''t have any cards yet.
pt-br: Você ainda não tem nenhum cartão

en: Here are your {0} most recent cards:
pt-br: Aqui estão seus {0} mais recentes cartões

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, `{2}`, and `{3}`.
pt-br: o valor tem que ser mapeado com as teclas `{0}`, `{1}`, `{2}`, y `{3}`.

en: Not creating proxy JDBC driver for class {0} -- original driver was loaded by system ClassLoader
pt-br: Não foi criado proxy driver JDBC para a classe {0} - o driver original foi carregado pelo ClassLoader do sistema

en: Query took {0} to run; minimum for cache eligibility is {1}
pt-br: A consulta demorou {0} para ser executada; o mínimo para elegibilidade de cache é {1}

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to wrap field references in explicit :joined-field clauses.
pt-br: Não é possível resolver o campo de ligação devido a junções ambíguas: a tabela {0} (ID {1}) juntou-se várias vezes. Você precisa explicitar as referências de campo em explícito: cláusulas de campo de ligação

en: I don''t know how to `overflow stack`. Here''s what I can do: `help`, `list`, `show`
pt-br: Eu não sei como `overflow stack`. Aqui está o que posso fazer: `help`,` list`, `show

en: Test setting - this only shows up in dev (1)
pt-br: Configuração de teste - isso só aparecerá no dev (1)

en: Test setting - this only shows up in dev (2)
pt-br: Configuração de teste - isso só aparecerá no dev (2)

en: Test setting - this only shows up in dev (3)
pt-br: Configuração de teste - isso só aparecerá no dev (3)

en: Test setting - this only shows up in dev (4)
pt-br: Configuração de teste - isso só aparecerá no dev (4)

en: Test setting - with i18n
pt-br: Configuração de teste - com i18n

en: This is a sample sensitive Setting.
pt-br: Este é um exemplo de configuração sensível.

en: WOW
pt-br: UAU

[ctx: This is a new information message on the new pulse creation page.]
en: Pulses are being phased out
pt-br: Os Pulsos estão sendo gradualmente eliminados

[ctx: An info message letting you know you can create dashboard subscriptions instead of pulses.]
en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
pt-br: Agora você pode instalar {0} em seu lugar. Nós descontinuaremos os Pulsos em um lançamento futuro, e o ajudaremos a migrar qualquer um que você ainda tenha.

en: dashboard subscriptions
pt-br: Inscrições do dashboard

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}
pt-br: {0} os gráficos em sua assinatura não terão o mesmo aspecto que em seu dashboard. {1}

en: minutes past the hour
pt-br: minutos depois da hora

en: Email sent
pt-br: E-mail enviado

en: Add data to share this dashboard
pt-br: Adicionar dados para compartilhar esse dashboard

en: Dashboard subscriptions
pt-br: Assinaturas do dashboard

en: Text as a ISO-8601 timestamp
pt-br: Texto como data-hora ISO-8601

en: Text as a ISO-8601 time
pt-br: Texto como hora ISO-8601

en: Text as a ISO-8601 date
pt-br: Texto como data ISO-8601

en: UNIX Timestamp (Microseconds)
pt-br: UNIX Timestamp (Microssegundos)

en: Pulses are being phased out
pt-br: Os pulsos estão sendo descontinuados

en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
pt-br: Em vez disso, você pode agora configurar {0}. Nós descontinuaremos os Pulsos em uma  versão futura, e te ajudaremos a migrar qualquer um que você ainda tenha.

en: File format
pt-br: Formato do arquivo

en: Questions to attach
pt-br: Perguntas a anexar

en: Delete this subscription to {0}?
pt-br: Excluir esta assinatura de {0}?

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}.
pt-br: {0} os gráficos da sua assinatura não serão iguais aos do seu dashboard. {1}.

en: Fields to use for the table {0}
pt-br: Campos a utilizar para a tabela {0}

en: rows
pt-br: linhas

en: columns
pt-br: colunas

en: values
pt-br: valores

en: Error normalizing form.
pt-br: Erro ao normalizar forma.

en: Error canonicalizing query
pt-br: Erro ao canonizar consulta

en: Error performing whole query transformations
pt-br: Erro ao realizar transformações inteiras de consulta

en: Error normalizing query
pt-br: Erro na normalização da consulta

en: Sandbox Cards can''t return columns that aren't present in the Table they are sandboxing.
pt-br: Sandbox Cards não podem retornar colunas que não estão presentes na tabela que está em sandboxing.

en: Sandbox Cards can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
pt-br: Sandbox Cards não podem retornar colunas que tenham tipos diferentes da Tabela que está em sandboxing.

en: Cannot update Card: Card is used for Sandboxing, and updates would violate sandbox rules.
pt-br: Não é possível atualizar o Cartão: O Cartão é usado para o Sandboxing, e as atualizações violariam as regras do sandbox.

en: You cannot change the Table ID of a GTAP once it has been created.
pt-br: Não é possível modificar a ID de tabela de um GTAP após ele ter sido criado.

en: `database` is required for all queries.
pt-br: O "banco de dados" é necessário para todas as consultas.

en: ERROR {0}
pt-br: ERRO {0}

en: copied {0} instances.
pt-br: copiado(a)(s) {0} instâncias.

en: Copying instances of {0}...
pt-br: Copiando instâncias de {0}...

en: Error copying instances of {0}
pt-br: Erro ao copiar instâncias de {0}

en: Temporarily disabling DB constraints...
pt-br: Desativar temporariamente as restrições do BD...

en: Re-enabling DB constraints...
pt-br: Habilitar novamente as restrições do BD...

en: Setting Postgres sequence ids to proper values...
pt-br: Definir ids de seqüência Postgres para valores apropriados...

note: make sure the source database is up-do-date
en: Set up {0} source database and run migrations...
pt-br: Configurar {0} banco de dados de origem e executar migrações...

note: make sure the dest DB is up-to-date don't need or want to run data migrations in the target DB, since the data is already migrated appropriately
en: Set up {0} target database and run migrations...
pt-br: Configurar {0} banco de dados de destino e executar migrações...

note: make sure target DB is empty
en: Testing if target {0} database is already populated...
pt-br: A testar se o banco de dados {0} de destino já está preenchido...

en: Unsupported application database type: {0} is not currently supported.
pt-br: O tipo de banco de dados da aplicação não é suportado: {0} não é atualmente suportado.

en: Check the value of MB_DB_CONNECTION_URI.
pt-br: Verifique o valor de MB_DB_CONNECTION_URI.

en: Driver {0} does not support {1}
pt-br: Driver {0} não suporta {1}

en: No magnitude known for {0}
pt-br: Nenhuma magnitude conhecida para {0}

en: Error resolving source query
pt-br: Erro na resolução da consulta-fonte

en: Have your email configured for you.
pt-br: Tenha o seu e-mail configurado para você.

en: Have your server maintained for you.
pt-br: Tenha a manutenção do seu servidor feita para você.

en: Want to have upgrades taken care of for you?
pt-br: Quer que tomemos conta dos upgrades para você?

en: Migrate to Metabase Cloud.
pt-br: Migrar para o Metabase Cloud.

en: Manage Metabase Cloud
pt-br: Gerenciar o Metabase Cloud

en: Show totals
pt-br: Mostrar totais

en: Sort order
pt-br: Ordem de classificação

en: See options…
pt-br: Visualizar opções...

en: This database does not support pivot tables.
pt-br: Este banco de dados não suporta tabelas dinâmicas.

en: Invalid GeoJSON file location: must either start with http:// or https:// or be a relative path to a file on the classpath.
pt-br: Localização inválida do arquivo GeoJSON: deve começar com http:// ou https:// ou ser um caminho relativo a um arquivo no classpath.

en: URLs referring to hosts that supply internal hosting metadata are prohibited.
pt-br: URLs referentes a hosts que fornecem metadados de hospedagem interna são proibidos.

en: Invalid custom GeoJSON.
pt-br: GeoJSON personalizado inválido.

en: Invalid {0}: specified breakout at index {1}, but we only have {2} breakouts
pt-br: Inválido {0}: quebra especificada no índice {1}, mas só temos {2} quebras

en: Error generating pivot queries
pt-br: Erro ao gerar consultas pivô

en: Sync Administrator group
pt-br: Sincronizar o grupo de Administrador

en: Set filter values for when this gets sent
pt-br: Defina os valores do filtro para quando este for enviado

en: Delete the {0} database?
pt-br: Excluir o banco de dados {0}?

en: Restoring the sample dataset...
pt-br: Restaurando o conjunto de dados de amostra ...

en: No semantic type
pt-br: Nenhum tipo semântico

en: Select a semantic type
pt-br: Selecione um tipo semântico

en: Cast to a specific data type
pt-br: Converter para o tipo de dado específico

en: Select a conversion
pt-br: Selecione uma conversão

en: Don't cast
pt-br: Não converter

en: Something went wrong
pt-br: Aconteceu algo de errado

en: Choose "Desktop App" as the application type. Name it whatever you'd like.
pt-br: Selecione "Desktop App" como tipo de aplicação. Nomeie como quiser.

en: Didn't find anything
pt-br: Nada Encontrado

en: There weren't any results for your search.
pt-br: Não houve resultado para sua pesquisa

en: Checks if a column is null
pt-br: Verifica se a coluna é nula

en: The column to check.
pt-br: A coluna avaliada

en: Checks if a column is empty
pt-br: Verifica se a coluna é vazia

en: CASE expects 2 arguments or more
pt-br: CASE espera 2 argumentos ou mais

en: Function {0} expects {1} argument | Function {0} expects {1} arguments
pt-br[0]: Função {0} espera {1} argumento
pt-br[1]: Função {0} espera {1} argumentos

en: Expecting boolean but found {0}
pt-br: Esperado booleano, mas recebeu {0}

en: Subtotal, Age, Price, Quantity, etc.
pt-br: Subtotal, Idade, Preço, Quantidade, etc.

en: Dropdown
pt-br: Menu Suspenso

en: Select one or more values from a list or search box.
pt-br: Selecione um ou mais valores de uma lista ou campo de pesquisa

en: Exclude one or more specific values.
pt-br: Excluir um ou mais valores específicos.

en: Match values that contain the entered text.
pt-br: Encontre valores que contenham o texto inserido.

en: Filter out values that contain the entered text.
pt-br: Encontre valores que iniciam com o texto inserido.

en: Match values that begin with the entered text.
pt-br: Encontre valores que iniciam com o texto inserido.

en: Match values that end with the entered text.
pt-br: Encontre valores que terminam com o texto inserido.

en: Duplicate this question
pt-br: Duplicar esta pergunta

en: Saved question in {0}
pt-br: Pergunta salva em {0}

en: Table in {0}
pt-br: Tabela em {0}

en: Segment of
pt-br: Segmento de

en: Metric for
pt-br: Métrica for

en: {0} in {1}
pt-br: {0} em {1}

en: Note
pt-br: Nota

en: charts in your subscription won't look the same as in your dashboard.
pt-br: os gráficos em sua assinatura não serão iguais aos de seu dashboard.

en: Filter values
pt-br: Valores de filtro

en: You can customize filter values for each subscription with the Enterprise edition.
pt-br: Você pode personalizar os valores de filtro para cada assinatura na versão Enterprise.

en: If a dashboard filter has a default value, it’ll be applied when your subscription is sent.
pt-br: Se um filtro de dashboard tiver um valor padrão, ele será aplicado quando sua assinatura for enviada.

en: and {0} other | and {0} others
pt-br[0]: e {0} outro
pt-br[1]: e {0} outros

en: {0} selections
pt-br: {0} seleções

en: and {0} more filter | and {0} more filters
pt-br[0]: e mais {0} filtro
pt-br[1]: e mais {0} filtros

en: Login History
pt-br: Histórico de acesso

en: Sync the admin group?
pt-br: Sincronizar o grupo de administração?

en: Sandbox Questions can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
pt-br: As Perguntas do Sandbox não podem retornar colunas com tipos diferentes da Tabela que estão no sandbox

en: Error preprocessing source query when applying GTAP
pt-br: Erro ao pré-processar a consulta de origem ao aplicar GTAP

en: Error running query to determine metadata
pt-br: Erro ao executar consulta para determinar os metadados

en: Can't create new SAML user when SAML is not configured
pt-br: Não é possível criar um novo usuário SAML quando o SAML não está configurado

en: Error compiling SQL: breakout does not have an alias
pt-br: Erro ao compilar SQL: breakout não possui um apelido

en: Error running query
pt-br: Erro ao executar consulta

en: Unknown aggregation type!
pt-br: Tipo de agregação desconhecido!

en: No aggregation at index {0}
pt-br: Sem agregação no índice {0}

en: Multiple date filters are not supported.
pt-br: Múltiplos filtros de data não são suportados

en: Error checking schema permissions
pt-br: Erro ao checar permissões para o esquema

en: Error setting prepared statement fetch direction to FETCH_FORWARD
pt-br: Erro ao definir a direção de busca da instrução preparada para FETCH_FORWARD

en: Error setting statement fetch direction to FETCH_FORWARD
pt-br: Erro ao definir a direção de busca da instrução para FETCH_FORWARD

en: You cannot save this Question because you do not have permissions to run its query.
pt-br: Você não pode salvar esta Pergunta, pois você não possui permissão para rodar esta consulta.

en: Authentication endpoint error
pt-br: Erro de endpoint de autenticação

en: SSH tunnel can only be established for H2 connections using the TCP protocol
pt-br: Túnel SSH somente pode ser estabelecido para conexões H2 usando o protocolo TCP

en: ssh tunnel for database {0} looks closed; marking pool invalid to reopen it
pt-br: o túnel ssh para o banco de dados {0} parece fechado; marque o pool como inválido para reabri-lo

en: Query canceled, calling Statement.cancel()
pt-br: Consulta cancelada, chamado Statement.cancel()

en: Select statement did not produce a ResultSet for native query
pt-br: A instrução Select não produziu um ResultSet para consulta nativa

en: We''ve Noticed a New {0} Login, {1}
pt-br: Notamos um novo {0} login, {1}

en: Don''t know how to process event with model {0}
pt-br: Não sei como processar o evento com o modelo {0}

en: Failed to process activity event {0}
pt-br: Falha ao processar o evento de atividade {0}

en: Error sending ''login from new device'' notification email
pt-br: Erro ao enviar notificação de e-mail '' acesso do novo dispositivo "

en: You can''t update a LoginHistory after it has been created.
pt-br: Você não pode atualizar um LoginHistory depois de criado.

en: Don''t know how to wrap Field ID.
pt-br: Não sei como encapsular o campo ID.

en: Setting {0} already registered in {1}
pt-br: Configuração {0} já registrada em {1}

en: Controls how often the heartbeats are sent when an SSH tunnel is established (in seconds).
pt-br: Controla a frequência com que os pulsos são enviados quando um túnel SSH é estabelecido (em segundos).

en: Controls the fetch size used for Redshift queries (in PreparedStatement), via defaultRowFetchSize.
pt-br: Controla o tamanho de busca usado para consultas Redshift (em PreparedStatement), via defaultRowFetchSize.

en: Cannot find matching FK Table ID for FK Field {0}
pt-br: Não foi possível encontrar a chave primária da tabela referenciada na chave estrangeira {0}

note: if for some reason `optimize-filter` doesn't return an optimized filter clause, log and error and use the original. `can-optimize-filter?` shouldn't have said we could optimize this filter in the first place
en: Error optimizing temporal filter clause
pt-br: Erro ao otimizar cláusula de filtro temporal

en: Error resolving Fields in query
pt-br: Erro ao resolver campos na consulta

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to specify an explicit `:join-alias` in the field reference.
pt-br: Não é possível resolver o campo união devido a junções ambíguas: a tabela {0} (ID {1}) juntou-se várias vezes. Você precisa especificar um `: join-alias` explícito na referência de campo.

en: Unsupported temporal bucketing: You can''t bucket a {0} Field by {1}.
pt-br: Intervalo temporal não suportado: você não pode classificar um {0} Campo por {1}.

en: Error processing additional pivot table query
pt-br: Erro ao processar consulta adicional de tabela dinâmica

en: Invalid cell format
pt-br: Erro na formatação da célula

en: Enable typeahead search in the Metabase navbar?
pt-br: Ativar pesquisa na barra de navegação da Metabase?

en: Login in request is missing device ID information
pt-br: Na solicitação de acesso não há informação de ID do dispositivo

en: Login request is missing user-agent information
pt-br: Na solicitação de acesso não há a informação user-agent

en: Unable to determine login request IP address
pt-br: Incapaz de determinar o endereço IP da solicitação de acesso

en: Error determining login history for request
pt-br: Erro ao determinar histórico de acesso para a solicitação

en: unknown
pt-br: desconhecido

en: Unknown device type
pt-br: Tipo de dispositivo desconhecido

en: Unknown OS
pt-br: SO desconhecido

en: Unknown browser
pt-br: Navegador desconhecido

en: Error geocoding IP addresses
pt-br: Erro de geocodificação de endereços IP

en: Semantic type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
pt-br: Tipo semântico de {0} mudou de "{1}" para "{2}"

en: Name of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
pt-br: O nome de {0} mudou de '' {1} '' para '' {2} ''.

en: Don''t know how to format a {0} as a human-readable date/time
pt-br: Não sei como formatar um {0} como uma data / hora legível

en: Valid coercion strategy
pt-br: Estratégia de coerção válida

en: value must be a valid coercion strategy.
pt-br: Valor deve ser uma estratégia de coerção válida

en: A testing setting
pt-br: Uma configuração de teste

en: Question name
pt-br: Nome da pergunta

en: Collection name
pt-br: Nome da coleção

en: Group membership filter
pt-br: Filtro de membro do grupo

en: {0} member | {0} members
pt-br[0]: membro
pt-br[1]: membros

en: {0} person found | {0} people found
pt-br[0]: pessoa encontrada
pt-br[1]: pessoas encontradas

en: Find someone
pt-br: Encontre alguém

en: Invite someone
pt-br: Convite alguém

en: here
pt-br: aqui

en: Domain
pt-br: Domínio

en: Add bot integration
pt-br: Adicionar integração de bot

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time. Last successful check was
    {0}.
pt-br: Desculpe, somos incapazes de checar atualizações nesse momento. Ultima checagem com sucesso foi em {0}

en: Only change this if you know what you're doing!
pt-br: Somente altere se você sabe o que está fazendo!

en: Replace underscores and dashes with spaces
pt-br: Substitua sublinhados e traços por espaços

en: Advanced Details (click to download)
pt-br: Detalhes Avançados (clique para baixar)

en: Connection Pool Details
pt-br: Detalhes do Pool de Conexão

en: Information about active and idle connections for all pools
pt-br: Informações sobre conexões ativas e ociosas para todos os pools

en: Saved Questions
pt-br: Perguntas salvas

en: Last edited by
pt-br: Última edição por

en: Last edited at
pt-br: Última edição em

en: Need help setting up
pt-br: Precisa de ajuda para instalar

en: Our docs can help.
pt-br: Nossa documentação pode ajudar.

en: Docs weren't enough?
pt-br: A documentação não foi suficiente?

en: Write us.
pt-br: Escreva para nós.

en: See more
pt-br: Veja mais

en: See less
pt-br: Veja menos

en: Edited {0} by {1}
pt-br: Editado {0} por {1}

en: Close sidebar
pt-br: Fechar barra lateral

en: Add questions
pt-br: Adicionar perguntas

en: Nothing here
pt-br: Nada aqui

en: Search…
pt-br: Pesquisar…

en: Missing exponent
pt-br: Expoente ausente

en: Missing closing quotes
pt-br: Faltando fechar aspas

en: Bracket identifier in another bracket identifier
pt-br: Colchete de identificação dentro de outro colchete de identificação

en: Missing a closing bracket
pt-br: Faltando fechar colchetes

en: Missing an opening bracket for {0}
pt-br: Faltando abrir colchetes para {0}

en: Missing an opening bracket
pt-br: Faltando abrir um colchete

en: Invalid character: {0}
pt-br: Caracter inválido {0}

en: Text or Category
pt-br: Texto ou Categoria

en: Name, Rating, Description, etc.
pt-br: Nome, Avaliação, Descrição, etc.

en: Search for a table...
pt-br: Pesquise por uma tabela…

en: Expecting a closing parenthesis
pt-br: Esperando um parêntese de fechamento

en: Expecting {0} closing parentheses
pt-br: Esperando {0} parênteses de fechamento

en: Expecting an opening parenthesis
pt-br: Esperando um parêntese de abertura

en: Expecting {0} opening parentheses
pt-br: Esperando {0} parênteses de abertura

en: Expecting an opening parenthesis after function {0}
pt-br: Esperando um parêntese de abertura após a função {0}

en: Explore results
pt-br: Explore os resultados

en: You can use the value of any column here like this: {{COLUMN}}
pt-br: Você pode usar o valor de qualquer coluna aqui, da seguinte forma: {{COLUMN}}

en: Link URL
pt-br: URL do link

en: Group membership lookup filter. The placeholders '{dn}' and '{uid}' will be replaced by the user''s Distinguished Name and UID, respectively.
pt-br: Filtro de pertencimento a grupo. Os placeholders '{dn}' e '{uid}' serão substituídos pelo Distinguished Name e UID do usuário, respectivamente.

en: Error deleting Sandboxes: {0}
pt-br: Erro ao excluir Sandoxes: {0}

en: BEGIN LOAD from {0} with context {1}
pt-br: BEGIN LOAD de {0} com contexto {1}

en: Finished first pass of load; now performing second pass
pt-br: Primeira passada na leitura concluída; agora fazendo a segunda

en: END LOAD from {0} with context {1}
pt-br: END LOAD de {0} com context {1}

en: ERROR LOAD from {0}: {1}
pt-br: ERROR LOAD de {0}: {1}

en: BEGIN DUMP to {0} via user {1}
pt-br: BEGIN DUMP para {0} via usuário {1}

en: END DUMP to {0} via user {1}
pt-br: END DUMP para {0} via usuário {1}

en: Could not find context for fully qualified card name {0}
pt-br: Não foi possível encontrar contexto para nome de cartão inteiramente qualificado {0}

en: Could not find context for fully qualified snippet name {0}
pt-br: Não foi possível encontrar contexto para nome de snippet inteiramente qualificado {0}

en: Failed to execute query for loaded card "{0}": {1}
pt-br: Erro ao executar consulta para cartão "{0}": {1}

en: Cannot connect to database ''{0}'' in order to sync unhidden tables
pt-br: Não foi possível conectar ao banco de dados ''{0}'' para sincronizar tabelas a serem exibidas

en: Can't decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
pt-br: Não foi possível decriptar banco de dados do aplicativo com MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Enable the new field-filter operators
pt-br: Habilitar novos operadores de filtro de campo

en: New field filter operators are not enabled
pt-br: Novos operadores the filtro de campo estão desabilitados

note: Multiple comma-separated domains is EE-only feature
en: Invalid domain
pt-br: Domínio inválido

en: User lookup filter. The placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
pt-br: Filtro de usuário. O placeholder '{login}' será substituído pelo login fornecido pelo usuário.

en: Attribute to use for the user''s email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
pt-br: Atributo para o email do usuário. (normalmente ''mail'', ''email'' ou ''userPrincipalName'')

en: Search base for groups. Not required for LDAP directories that provide a ''memberOf'' overlay, such as Active Directory. (Will be searched recursively)
pt-br: Base de pesquisa para grupos. Opcional para diretórios LDAP que fornecem uma camada ''memberOf'', tais como Active Directory. (Busca será recursiva)

note: you're not allowed to change the `:personal_owner_id` of a Collection! double-check and make sure it's not just the existing value getting passed back in for whatever reason
en: You are not allowed to change the owner of a Personal Collection.
pt-br: Você não tem permissão para alterar o proprietário de uma Coleção Pessoal.

en: You are not allowed to change the authority level of a Personal Collection.
pt-br: Você não tem permissão para mudar o nível de autoridade de uma Coleção Pessoal.

note: The checks below should be redundant because the `perms-for-moving` and `perms-for-archiving` functions also check to make sure you're not operating on Personal Collections. But as an extra safety net it doesn't hurt to check here too.
en: You are not allowed to move a Personal Collection.
pt-br: Você não tem permissão para mover uma Coleção Pessoal.

en: You cannot update a CollectionPermissionGraphRevision!
pt-br: Você não pode atualizar a CollectionPermissionGraphRevision!

en: Invalid Field {0} {1}
pt-br: Campo inválido {0} {1}

en: Invalid Field {0} {1}: falling back to {2}
pt-br: Campo inválido {0} {1}: voltando para {2}

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces.
pt-br: Para tornar os nomes de tabelas e campos mais amigáveis, a Metabase vai substituir hífens e underscores por espaços.

en: We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
pt-br: Vamos capitalizar cada palavra, então 'last_visited_at' vai se tornar 'Last Visited At'.

note: redefinitions are fine
en: Setting names in would collide: {0} and {1}
pt-br: Nomes colidiriam: {0} e {1}

en: Indicates when Metabase last checked for new versions.
pt-br: Indica quando a Metabase verificou mais recentemente se há novas versões.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects,
pt-br: Esta URL é usada para criar links em emails, redirecionamentos de autenticação, entre outros,

en: and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
pt-br: e em alguns cenários incorporados, portanto mudar isso poderia quebrar funcionalidades ou trancar você fora desta instância.

en: When set, enforces the use of session cookies for all users which expire when the browser is closed.
pt-br: Quando definido, impõe o uso de cookies de sessão para todos os usuários que expiram quando o navegador é fechado.

en: Error parsing paging parameters: {0}
pt-br: Erro ao parsear parâmetros de paginação: {0}

en: Error running sync step
pt-br: Erro ao executar passo de sincronização

en: Error in sync step {0}
pt-br: Erro no passo de sincronização: {0}

en: Error fetching version info; setting version-info value to nil
pt-br: Erro ao buscar informação sobre versão; usando nil como valor de version-info

en: Valid field semantic type
pt-br: Tipo válido de semântica de campo

en: value must be a valid field semantic type.
pt-br: valor deve ser um tipo válido de semântica de campo.

en: Valid field relation type
pt-br: Tipo válido de relação de campo

en: value must be a valid field relation type.
pt-br: valor deve ser um tipo válido de relação de campo

en: Valid field semantic or relation type
pt-br: Tipo válido de semântica ou relação

en: value must be a valid field semantic or relation type.
pt-br: valor deve ser um tipo válido de semântica ou relação de campo

en: Valid field data type (keyword or string)
pt-br: Tipo válido para campo (palavra-chave ou string)

en: value must be a valid field data type (keyword or string).
pt-br: valor deve ser um tipo válido de campo (palavra-chave ou string).

en: Valid field semantic type (keyword or string)
pt-br: Tipo válido de semântica de campo (palavra-chave ou string)

en: value must be a valid field semantic type (keyword or string).
pt-br: valor deve ser um tipo válido de semântica de campo (palavra-chave ou string).

en: Valid field relation type (keyword or string)
pt-br: Tipo de relação de campo válido (palavra-chave ou string)

en: value must be a valid field relation type (keyword or string).
pt-br: value deve ser um tipo de relação de campo válido (palavra-chave ou string).

en: Valid field semantic or relation type (keyword or string)
pt-br: Semântica de campo válida ou tipo de relação (palavra-chave ou string)

en: value must be a valid field semantic or relation type (keyword or string).
pt-br: valor deve ser um tipo válido de semântica ou relação de campo (palavra-chave ou string).

en: value must be a valid coercion strategy (keyword or string).
pt-br: valor deve ser uma estratégia de coerção válida (palavra-chave ou string).

en: password is too common.
pt-br: a senha é muito comum.

en: Enter the token you received from the store
pt-br: Digite o token que você recebeu da loja

en: Metabase Cloud keeps your instance up-to-date. You're currently on version {0}. Thanks for being a customer!
pt-br: {0} criou isto

en: No successful checks yet.
pt-br: {0} editou isso

en: Invalid custom GeoJSON
pt-br: GeoJSON personalizado inválido

en: Invalid custom GeoJSON: does not contain features
pt-br: GeoJSON personalizado inválido: não contém características

en: Invalid custom GeoJSON: feature is misssing properties
pt-br: GeoJSON personalizado inválido: as características não possuem  propriedades

en: Break out by a…
pt-br: Sair por um...

en: Automatic explorations
pt-br: Explorações automáticas

en: Filter by this value
pt-br: Filtrar por este valor

en: GeoJSON URL failed to load
pt-br: URL GeoJSON não foi carregada

en: Error determining value for parameter: {0}
pt-br: Erro ao determinar o valor do parâmetro: {0}

en: Error building query parameter map: {0}
pt-br: Erro ao construir o mapa de parâmetros da consulta: {0}

en: This is our new {0} driver, which is faster and more reliable.
pt-br: Este é o nosso novo {0} driver, que é mais rápido e mais confiável.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can select {0} now.
pt-br: O antigo driver foi descontinuado e será excluído na próxima versão. Se você realmente
    precisa usá-lo, você pode selecionar {0} agora.

en: This driver has been deprecated and will be removed in the next release.
pt-br: Este driver foi descontinuado e será excluído no próximo lançamento.

en: We recommend that you upgrade to the new {0} driver, which is faster and more reliable.
pt-br: Recomendamos que você atualize para o novo driver {0}, que é mais rápido e mais confiável.

en: How to upgrade a driver
pt-br: Como atualizar um driver

en: New driver
pt-br: {0} editou isto

en: Driver deprecated
pt-br: Driver descontinuado

en: you
pt-br: você

en: {0} created this
pt-br: {0} criou isto

en: {0} edited this
pt-br: Os conteúdos das coleções oficiais receberão uma insígnia junto aos seus nomes e tenderão a aparecer mais nos resultados de pesquisas.

en: Collection type
pt-br: Tipo de coleção

en: The contents of Official collections will get a badge by their name and will be more likely to show up in search results.
pt-br: Os conteúdos das coleções oficiais receberão uma insígnia junto aos seus nomes e tenderão a aparecer mais nos resultados de pesquisas.

en: Official
pt-br: Oficial

en: Moderation
pt-br: Moderação

en: Verify this
pt-br: Verifique isto

en: {0} verified this
pt-br: {0} verificou isto

en: Remove verification
pt-br: Excluir verificação

en: A moderator
pt-br: Um moderador

en: Cloud
pt-br: Nuvem

en: Cloud Settings
pt-br: Configurações da nuvem

en: Edit details
pt-br: Editar detalhes

en: History
pt-br: História

en: Every field is hidden right now
pt-br: Todos os campos estão ocultos neste momento.

en: Make all sub-collections {0}, too.
pt-br: Aplicar para todas as subcoleções {0}, também.

en: Manage your Cloud account, including billing preferences and technical settings about this instance in your Metabase Store account.
pt-br: Gerenciara sua conta Cloud, incluindo preferências de faturamento e definições técnicas sobre esta instância na sua conta Metabase Store.

en: Go to the Metabase Store
pt-br: Ir para a Metabase Store

en: Running statement in describe-schema: {0}
pt-br: Executando declaração em describe-schema: {0}

en: Running statement in all-schemas: {0}
pt-br: Executando declaração em all-schemas: {0}

en: Running statement in describe-table: {0}
pt-br: Executando declaração na tabela de descrição: {0}

en: Error parsing JSON setting {0}: {1}
pt-br: Erro ao interpretar a configuração do JSON {0}: {1}

en: Plugin ''{0}'' depends on environment variable ''{1}'' being set to something
pt-br: O plugin ''{0}'' depende da variável de ambiente ''{1}'' estar definida para algo

en: Down
pt-br: Para baixo

en: Up
pt-br: Para cima

en: Approved domains for notifications
pt-br: Domínios aprovados para notificações

en: alert
pt-br: alerta

en: deleted
pt-br: excluído(a)

en: restored
pt-br: recuperado

en: Successfully unsubscribed
pt-br: Inscrição cancelada com sucesso

en: updated
pt-br: atualizado

en: Send to Slack now
pt-br: Enviar para Slack agora

en: Slack sent
pt-br: Slack enviado

en: About data permissions
pt-br: Sobre permissões de dados

en: Each of your user groups can have a level of access for each of your databases on the tables they contain.
pt-br: Cada grupo de usuários pode ter um nível de acesso para cada banco de dados nas tabelas que eles contêm.

en: Users can be members of multiple groups, and are given the {0} level of access for a database or table across all the groups they’re a member of.
pt-br: Usuários podem ser membros de múltiplos grupos, e recebem o nível {0} de acesso para um banco de dados ou tabela de todos os grupos dos quais é membro.

en: most permissive
pt-br: mais permissivo

en: Unless a user group's access for a given database is set to “block", they’ll be able to view any saved question based on that data if they have access to the collection it’s saved in.
pt-br: A não ser que o acesso de um grupo de usuários para um banco de dados esteja selecionado como "bloquear", ele poderá ver todas as perguntas salvas que foram baseadas em nos dados do banco, caso eles tenha acesso à coleção onde as perguntas foram salvas.

en: Access levels
pt-br: Níveis de acesso

en: Users can use the visual query builder to ask questions based on all tables in this database. A user group must have Unrestricted access for a database if you want to give them access to the SQL/native query editor.
pt-br: Usuários podem utilizar o editor visual de consultas para fazer perguntas sobre todas as tabelas neste banco de dados. Um grupo de usuários deve ter acesso irrestrito a um banco de dados se você quiser dar a eles acesso ao editor de consultas SQL/nativo.

en: Granular access
pt-br: Acesso granular

en: Restrict user access to specific tables in a database. When you select this option, you’ll be taken to the table-level view of that database to set the access level for each table.
pt-br: Restringir acesso de usuários a tabelas específicas em um banco de dados. Ao selecionar esta opção, você irá para a visualização de tabelas do banco de dados para escolher o nível de acesso a cada tabela.

en: No self-service access
pt-br: Sem acesso a auto-serviço

en: Prevent users from creating new ad hoc queries or questions based on this data, or from seeing this data in the Browse Data screen. Users with this level of access can still see saved questions and charts based on this data in Collections they have access to.
pt-br: Evite que usuários criem consultas ad hoc ou perguntas baseadas nestes dados, ou que visualizem estes dados na tela Navegue pelos Dados. Usuários com este nível de acesso continuam podendo ver perguntas salvas e gráficos baseados nestes dados em Coleções às quais eles têm acesso.

en: Block
pt-br: Bloquear

en: Ensure users can’t ever see the data from this database regardless of their permissions at the Collection level. Keep in mind that if a user belongs to another group that does have data access, that setting will take precedence, and the user's access will not be blocked.
pt-br: Garanta que usuários nunca possam ver dados deste banco de dados, independente de suas permissões no nível de Coleções. Lembre-se que, caso um usuário pertença a um grupo que tenha acesso aos dados, o acesso daquele usuário não será bloqueado.

en: Only available in certain Metabase plans.
pt-br: Disponível apenas em alguns planos do Metabase.

en: Learn more about permissions
pt-br: Aprender mais sobre permissões

en: hours
pt-br: horas

en: Error name
pt-br: Nome do erro

en: DB name
pt-br: Nome do BD

en: Rerun Selected
pt-br: Reexecutar selecionado

en: Rerun?
pt-br: Reexecutar?

en: Notifications
pt-br: Notificações

en: Our team is ready to help you
pt-br: Nosso time está pronto para ajudar você.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can
pt-br: O driver antigo foi descontinuado e será excluído na próxima versão. Se você precisa mesmo usá-lo, 
    você pode

en: find it here
pt-br: encontre aqui

en: We recommend that you upgrade to the
pt-br: Recomendamos que você realize o upgrade para

en: new {0} driver
pt-br: novo driver {0}

en: , which is faster and more reliable.
pt-br: , o qual for mais rápido e confiável.

en: Daily
pt-br: Diariamente

en: Weekly
pt-br: Semanalmente

en: Monthly
pt-br: Mensalmente

en: on
pt-br: no(a)

en: Collection is required
pt-br: Coleção é obrigatória

en: Cache all question results for
pt-br: Cachear todos os resultados da pergunta para

en: subscription
pt-br: assinatura

en: moved
pt-br: movido(a)

en: {0} hour | {0} hours
pt-br[0]: {0} hora
pt-br[1]: {0} horas

en: emailed
pt-br: enviado por e-mail

en: slack’d
pt-br: enviado por slack

en: sent
pt-br: enviado

en: {0} email | {0} emails
pt-br[0]: {0} e-mail
pt-br[1]: {0} e-mails

en: {0} Slack channel | {0} Slack channels
pt-br[0]: {0} canal do Slack
pt-br[1]: {0} canais do Slack

en: {0} and {1}.
pt-br: {0} e {1}

en: just now
pt-br: agora mesmo

en: Unsubscribe from all subscriptions / alerts
pt-br: Cancelar todas as inscrições / alertas

en: How long to keep question results. By default, Metabase will use the value you supply on the {0}, but if this database has other factors that influence the freshness of data, it could make sense to set a custom duration. You can also choose custom durations on individual questions or dashboards to help improve performance.
pt-br: Por quanto tempo manter os resultados da pergunta. Por padrão, a Metabase vai usar o valor fornecido em {0}, mas se o banco de dados tiver outros fatores que influenciem no frescor dos dados, pode fazer sentido selecionar uma duração customizada. Você também pode escolher durações customizadas para perguntas ou dashboards individuais e ajudar a melhorar a performance.

en: cache settings page
pt-br: página de configurações do cache

en: Default result cache duration
pt-br: Duração padrão de cache de resultados

en: Must be a positive integer value
pt-br: Deve ser um valor inteiro positivo

en: Official collection
pt-br: Coleção oficial

en: Belongs to an Official collection
pt-br: Pertence a uma coleção oficial

en: {0} removed verification
pt-br: {0} verificação(ões) excluida(s)

en: {0} changed status to {1}
pt-br: {0} trocou o status para {1}

en: Tools
pt-br: Ferramentas

en: Erroring Questions
pt-br: Perguntas com erro

en: As the creator you can also choose to delete this if it’s no longer relevant to others as well.
pt-br: Como criador, você pode também excluir isto caso também não seja relevante para outras pessoas.

en: You’re unsubscribed. Delete this alert as well?
pt-br: Sua inscrição foi cancelada. Excluir este alerta também?

en: You’re unsubscribed. Delete this subscription as well?
pt-br: Sua inscrição foi cancelada. Excluir esta assinatura também?

en: Delete this subscription?
pt-br: Excluir inscrição?

en: Yes, delete this alert
pt-br: Sim, excluir este alerta

en: Yes, delete this subscription
pt-br: Sim, excluir a inscrição

en: Keep it around
pt-br: Manter por aqui

en: I changed my mind
pt-br: Mudei de ideia

en: You won’t receive this alert at {0} any more.
pt-br: Você não vai mais receber este alerta em {0}.

en: You won’t receive this subscription at {0} any more.
pt-br: Você não vai mais receber esta assinatura em {0}.

en: You created this alert on {0}.
pt-br: Você criou este alerta em {0}.

en: You created this subscription on {0}.
pt-br: Você criou esta assinatura em {0}.

en: It’s currently being sent to {0}.
pt-br: No momento está sendo enviado para {0}.

en: Sandboxed
pt-br: em sandbox

en: Curate
pt-br: fazer curadoria

en: Discard your unsaved changes?
pt-br: Descartar mudanças não salvas?

en: If you leave this page now, your changes won't be saved.
pt-br: Se você sair desta página agora, suas mudanças não serão salvas.

en: Discard changes
pt-br: Descartar mudanças

en: Select a collection to see its permissions
pt-br: Selecione uma coleção para ver suas permissões

en: Search for a collection
pt-br: Pesquisar uma coleção

en: Search for a group
pt-br: Pesquisar um grupo

en: Collection access
pt-br: Acesso à coleção

en: Edit dashboard details
pt-br: Editar detalhes do dashboard

en: More options
pt-br: Mais opções

en: Expecting field but found {0}
pt-br: Esperando campo mas encontrei {0}

en: Recently viewed
pt-br: Visualizado recentemente

en: Segment
pt-br: Segmento

en: Metric
pt-br: Métrica

en: Explore paid features
pt-br: Explorar funcionalidades pagas

en: This filter needs to be connected to a card.
pt-br: Este filtro precisa ser conectado a uma cartela.

en: We'll show the first 10 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
pt-br: Exibiremos as 10 fileiras iniciais desta tabela em seu Pulso. Se você enviar isto por email, anexaremos um arquivo com todas as colunas e até 2000 fileiras.

en: Pick columns
pt-br: Escolher colunas

en: Segment of {0}
pt-br: Segmento de {0}

en: Metric for {0}
pt-br: Métrica para {0}

en: {0} chart does not support multiple series
pt-br: {0} gráfico não suporta séries múltiplas

note: Estava com erro no {} no lugar de {0}
en: And {0} more
pt-br: E mais {0}

en: Others
pt-br: Outros

en: {0} alert recipients
pt-br: {0} alertar destinatários

en: {0} recipients
pt-br: {0} destinatários

en: This alert will no longer be {0}.
pt-br: Este alerta não será mais {0}.

en: This dashboard will no longer be {0}.
pt-br: Este dashboard não será mais {0}.

en: Unsubscribe {0} from all subscriptions and alerts?
pt-br: Cancelar todas as {0} inscrições e alertas?

en: This will delete any dashboard subscriptions or alerts {0} has created, and remove them as a recipient from any other subscriptions or alerts.
pt-br: Isto excluirá inscrições ou alertas {0} criou, e irá removê-lo como destinatário de outras inscrições e alertas.

en: This does not affect email distribution lists that are managed outside of Metabase.
pt-br: Isto não afeta listas de email gerenciadas fora do Metabase.

en: Team members
pt-br: Membros do time

en: Items
pt-br: Itens

en: Subscriptions & Alerts
pt-br: Inscrições e alertas

en: Filter by question name
pt-br: Filtrar pelo nome da pergunta

en: Filter by dashboard name
pt-br: Filtrar pelo nome do dashboard

en: Unsubscribe successful
pt-br: Inscrição cancelada com sucesso

en: Alerts
pt-br: Alertas

en: Use default
pt-br: Usar o padrão

en: Use instance default (TTL)
pt-br: Usar o padrão da instância (TTL)

en: Not seeing something listed here?
pt-br: Não está vendo algo listado aqui?

en: It’s possible you may also receive emails from Metabase if you’re a member of an email distribution list, like “team@mycompany.com” and that list is used as the recipient for an alert or dashboard subscription instead of your individual email.
pt-br: É possível que você receba emails da Metabase se você é membro de listas de email, como “time@minhaempresa.com” e a lista for usada como recipiente de um alerta ou assinatura de dashboard, ao invés do seu email individual.

en: Hopefully they’ll be able to help you out!
pt-br: Esperamos que eles consigam te ajudar!

en: your instance administrator
pt-br: o administrador da sua instância

en: Metabase doesn’t manage those lists, so we’d recommend contacting {0}.
pt-br: A Metabase não gerencia estas listas. Recomendamos contactar {0}.

en: Created by you
pt-br: Criado por você

en: Created by {0}
pt-br: Criado por {0}

en: Created
pt-br: Criado

en:  on {0}
pt-br:  em {0}

en: You receive or created these
pt-br: Você recebeu ou criou estes

en: Not seeing one here?
pt-br: Não está vendo um aqui?

en: If you subscribe or are added to dashboard subscriptions or alerts you’ll be able to manage those here.
pt-br: Se estiver inscrito em dashboards ou alertas, você poderá gerenciar as inscrições por aqui.

en: Confirm you want to unsubscribe
pt-br: Confirmar cancelamento de inscrição

en: Depending on your organization’s permissions you might need to ask a moderator to be re-added in the future.
pt-br: Dependendo das permissões da sua organização, você precisa pedir para um moderador te re-adicionar no futuro

en: You’ll stop receiving this alert from now on.
pt-br: Você vai parar de recceber este alerta a partir de agora.

en: You’ll stop receiving this subscription from now on.
pt-br: Você vai parar de receber esta inscrição a partir de agora.

en: Unrestricted
pt-br: Irrestrito

en: No self-service
pt-br: Sem auto-serviço

en: Native query editor access requires full data access.
pt-br: Editor nativo de consultas requer acesso pleno aos dados.

en: Select a database to see group permissions
pt-br: Selecione um banco de dados para ver as permissões de grupo

en: Allow native query editing?
pt-br: Permitir edição nativa de consultas?

en: Select a group to see its data permissions
pt-br: Selecione um grupo para ver as suas permissões de dados

en: Search for a database
pt-br: Busque por um banco de dados

en: Select a table to set more specific permissions
pt-br: Escolha uma tabela para selecionar permissões mais específicas

en: Search for a table
pt-br: Pesquisar uma tabela

en: Data access
pt-br: Acesso aos dados

en: Native query editing
pt-br: Edição nativa de consultas

en: The Administrators group is special, and always has Unrestricted access.
pt-br: O grupo de Administradores é especial, e sempre tem acesso Irrestrito.

en: Permissions for
pt-br: Permissões para

en: Table name
pt-br: Nome da tabela

en: Schema name
pt-br: Nome do esquema

en: Search for a schema
pt-br: Pesquisar um esquema

en: Permissions for the
pt-br: Permissões para

en: {0} person | {0} people
pt-br[0]: {0} pessoa
pt-br[1]: {0} pessoas

en: Cache results for
pt-br: Cachear resultados para

en: Permission help
pt-br: Ajuda com permissões

en: Previous results
pt-br: Resultados anteriores

en: Pick a column...
pt-br: Escolha uma coluna…

en: Allowed email address domain(s) for new DashboardSubscriptions and Alerts. Does not affect existing subscriptions.
pt-br: Domínio(s) de endereço de email permitido(s) para novas Assinaturas e Alertas de Dashboard. Não afeta assinaturas já existentes.

en: Invalid email address: {0}
pt-br: Endereço de email inválido: {0}

en: You cannot create new subscriptions for the domain {0}. Allowed domains are: {1}
pt-br: Você não pode criar novas assinaturas para o domínio {0}. Domínios permitidos: {1}

en: This API endpoint is only enabled if you have a premium token with the {0} feature.
pt-br: Este endpoint da API só é habilitado se você tem um token premium para a funcionalidade {0}.

en: Error compiling audit query: {0}
pt-br: Erro ao compilar consulta de auditoria: {0}

en: Error running audit query: {0}
pt-br: Erro ao executar consulta de auditoria: {0}

en: Error parsing Pulse parameters: {0}
pt-br: Erro ao parsear parâmetros do Pulso: {0}

note: TODO -- come up with a better error message.
en: Blocked: you are not allowed to run queries against Database {0}.
pt-br: Bloqueado: você não tem permissão de executar consultas no banco de dados {0}.

en: BigQueryException executing query
pt-br: BigQueryException ao executar consulta

en: SSL must be enabled to use Kerberos authentication
pt-br: SSL deve estar habilitado para usar autenticação Kerberos

en: Cannot parse permissions graph because it is invalid: {0}
pt-br: Grafo de permissões inválido: {0}

en: Hash of database {0} details changed; marking pool invalid to reopen it
pt-br: Hash de detalhes do banco de dados {0} alterado; marcando o pool como inválido para reabri-lo

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have full data access.
pt-br: Permissões de banco de dados inválido: se você tem acesso para escrever consultas nativas, você deve ter acesso completo aos dados.

en: Error parsing permissions tree {0}
pt-br: Erro ao parsear árvore de permissões {0}

en: collection ID of a dashboard subscription cannot be directly modified
pt-br: o ID de coleção de uma assinatura de dashboard não pode ser modificada diretamente

en: dashboard ID of a dashboard subscription cannot be modified
pt-br: o ID de uma assinatura de dashboard não pode ser modificada

en: Javascript resource not found: {0}
pt-br: Recurso Javascript não encontrado: {0}

en: Found new version for DB: {0}
pt-br: Nova versão para banco de dados encontrada: {0}

en: Admin settings
pt-br: Configurações de admin

en: and is built with care by a team from all across this pale blue dot.
pt-br: e é construido com carinho por pessoas espalhadas por este planetinha azul.

en: This is a model now.
pt-br: Isto é um modelo agora.

en: This is a question now.
pt-br: Isto é uma pergunta agora.

en: You're only allowed to email subscriptions to addresses ending in {0}
pt-br: Você só tem permissão de criar assinaturas de email para endereços terminando em {0}

en: Primary color
pt-br: Cor primária

en: The main color used throughout the app for buttons, links, and the default chart color.
pt-br: A cor principal usada no aplicativo para botões, links, e a cor padrão de gráficos.

en: Navigation bar color
pt-br: Cor da barra de navegação

en: The top nav bar of Metabase. Defaults to the Primary Color if not set.
pt-br: A barra de navegação superior do Metabase. Se não estiver definida, o default é a Cor Primária.

en: Accent 1
pt-br: Acento 1

en: The color of aggregations and breakouts in the graphical query builder.
pt-br: A cor das agregações e saídas no editor visual de consultas.

en: Accent 2
pt-br: Acento 2

en: The color of filters in the query builder and buttons and links in filter widgets.
pt-br: A cor dos filtros no editor de consultas e nos links in widgets de filtro.

en: Additional chart color
pt-br: Cor adicional dos gráficos

en: Rerun this question
pt-br: Executar esta pergunta de novo

en: Syncing database…
pt-br: Sincronizando banco de dados…

en: Add this model to a dashboard
pt-br: Adicionar este modelo a um dashboard

en: Project ID to be used for authentication. You can omit this field if you are only querying datasets owned by your organization.
pt-br: ID de projeto a ser usada em autenticações. Você pode omitir este campo se estiver consultando dados de propriedade da sua organização.

en: Make sure to leave out the Project ID prefix in "project_name:dataset_id" and only enter “dataset_id”
pt-br: Certifique-se de deixar de fora o prefixo de ID de Projeto em "project_name:dataset_id" e preencher apenas "dataset_id"

en: Service account JSON file
pt-br: Arquivo JSON de service account

en: This JSON file contains the credentials Metabase needs to read and query your dataset.
pt-br: Este arquivo JSON tem as credenciais que a Metabase precisa para ler e consultar seu conjunto de dados.

en: Rerun queries for simple explorations
pt-br: Reexecutar consultas para explorações simples

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter. This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
pt-br: Nós executamos a consulta subjacente quando você explora dados usando Resumir ou Filtrar. Isto está habilitado por padrão e você pode desabilitá-lo se a performance estiver lenta.

en: Choose when syncs and scans happen
pt-br: Escolha quando sincronizações e varreduras acontecem

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, turn this on to make changes.
pt-br: Por padrão, a Metabase faz uma sincronização leve a cada hora e uma varredura intensiva a cada dia dos valores dos campos. Se você tem um banco de dados grande, habilite isto para fazer mudanças.

en: This enables Metabase to scan for additional field values during syncs allowing smarter behavior, like improved auto-binning on your bar charts.
pt-br: Isto habilita a Metabase a fazer uma varredura por valores de campos adicionais durante sincronizações. Isto permite comportamentos mais inteligentes, como agrupamentos automatizados nos seus gráficos de barras.

en: Company or team name
pt-br: Nome da empresa ou equipe

en: must be different from the email address you used in setup
pt-br: deve ser diferente do endereço de email que você usou no setup

en: saved a model based on
pt-br: gravou um modelo baseado em

en: saved a model
pt-br: gravou um modelo

en: deleted a model
pt-br: excluiu um modelo

en: New
pt-br: Novo

en: SQL query
pt-br: Consulta SQL

en: Archive this model?
pt-br: Arquivar este modelo?

en: This model will be removed from any dashboards or pulses using it.
pt-br: Esse modelo será removido de todos os dashboards ou pulsos que o utilizam.

en: Verify this model
pt-br: Verificar este modelo

en: Verify this question
pt-br: Verificar esta pergunta

en: View this
pt-br: Ver isto

en: License and billing
pt-br: Licença e cobrança

en: License
pt-br: Licença

en: New…
pt-br: Novo…

en: {0} distinct value | {0} distinct values
pt-br[0]: {0} valor distinto
pt-br[1]: {0} valores distintos

en: Getting distinct values...
pt-br: Obtendo valores distintos…

en: You don’t have permission to see this question’s columns.
pt-br: Você não tem permissão para ver as colunas dessa pergunta.

en: Use an SSH-tunnel
pt-br: Usar um túnel SSH

en: We suggest you leave this off unless you plan on doing a lot of manual timezone casting with this data.
pt-br: Sugerimos deixar essa opção desligada a não ser que você planeje realizar muitas alterações manuais de timezone nesses dados.

en: This can be useful for auditing and debugging, but prevents BigQuery from caching results and may increase your costs.
pt-br: Isto pode ser útil para debug e auditoria, mas impede que o BigQuery faça cache dos resultados e pode aumentar os seus custos.

en: Connect using DNS SRV
pt-br: Conectar usando DNS SRV

en: If you're connecting to an Atlas cluster, you might need to turn this on. Note that your provided host must be a fully qualified domain name.
pt-br: Se você estiver se conectando a um cluster Atlas, talvez você precise ligar isto. Note que seu host deve ter um nome de domínio "fully qualified" (FQDN).

en: SSH authentication
pt-br: Autenticação SSH

en: If a direct connection to your database isn't possible, you may want to use an SSH tunnel. {0}.
pt-br: Se uma conexão direta ao banco de dados não for possível, talvez você queira usar um túnel SSH. {0}.

en: Display name
pt-br: Nome amigável

en: Our {0}
pt-br: Nosso(a) {0}

en: Choose what this data will be called in Metabase.
pt-br: Escolha como esse dado será chamado no Metabase.

en: Models
pt-br: Modelos

en: Raw Tables
pt-br: Tabelas brutas

en: Unknown Metric: {0}
pt-br: Métrica Desconhecida: {0}

en: Unknown Segment: {0}
pt-br: Segmento Desconhecido: {0}

en: Unknown Field: {0}
pt-br: Campo Desconhecido: {0}

en: Unknown function {0}
pt-br: Função desconhecida: {0}

en: Expecting {0} but found function {1} returning {2}
pt-br: Esperava {0} mas encontrei a função {1} retornando {2}

en: Expecting {0} but found {1}
pt-br: Esperado(a) {0}, mas encontrado(a) {1}

en: Unexpected end of input, expecting {0}
pt-br: Fim de input inesperado, esperava {0}

en: Expecting {0} but got {1} instead
pt-br: Esperando {0} mas recebi {1}

en: Unexpected end of input
pt-br: Fim de input inesperado

en: Unexpected operator {0}
pt-br: Operador inesperado {0}

en: modified question's series
pt-br: modificou série da pergunta

en: added series to a question
pt-br: adicionou série a uma pergunta

en: removed series from a question
pt-br: excluiu série de uma pergunta

en: moved this to {0}
pt-br: moveu isto para {0}

en: renamed this to "{0}"
pt-br: renomeou isto para "{0}"

en: added a description
pt-br: adicionou uma descrição

en: changed the description
pt-br: mudou a descrição

en: archived this
pt-br: arquivou isto

en: unarchived this
pt-br: desarquivou isto

en: turned this into a model
pt-br: transformou isto em um modelo

en: changed this from a model to a saved question
pt-br: mudou isto de um modelo para uma pergunta salva

en: edited the question
pt-br: editou a pergunta

en: changed the display from {0} to {1}
pt-br: mudou o display de {0} para {1}

en: changed the visualization settings
pt-br: mudou as configurações de visualização

en: added a card | added {0} cards
pt-br[0]: adicionou um cartão
pt-br[1]: adicionou {0} cartões

en: rearranged the cards
pt-br: reorganizou os cartões

en: removed a card | removed {0} cards
pt-br[0]: excluiu um cartão
pt-br[1]: excluiu {0} cartões

en: created this
pt-br: criou isso

en: reverted to an earlier revision
pt-br: reverteu a uma revisão anterior

en: You're only allowed to email pulses to addresses ending in {0}
pt-br: Você só tem autorização para enviar pulsos para emails com endereço terminando em {0}

en: Reaches the goal line
pt-br: Chega na linha de meta

en: You're only allowed to email alerts to addresses ending in {0}
pt-br: Você só pode enviar alertas para endereços de e-mail terminados em {0}

en: Query
pt-br: Consulta

en: Metadata
pt-br: Metadados

en: Search for some data…
pt-br: Pesquisar algum dado...

en: Search for a model…
pt-br: Pesquisar um modelo...

en: Search for a question…
pt-br: Buscar uma pergunta...

en: Search for a table…
pt-br: Buscar uma tabela...

en: All data
pt-br: Todos os dados

en: The best starting place for new questions.
pt-br: O melhor lugar para iniciar novas perguntas.

en: Raw Data
pt-br: Dados brutos

en: Unaltered tables in connected databases.
pt-br: Tabelas inalteradas nos bancos de dados connectados.

en: Use any question’s results to start a new question.
pt-br: Use qualquer resultado de perguntas para iniciar uma nova pergunta.

en: Turn this into a model
pt-br: Transformar em modelo

en: Let you update column descriptions and customize metadata to create
    great starting points for exploration.
pt-br: Permitem descrever colunas e customizar metadados para criar ótimos pontos de partida para explorações.

en: Show up higher in search results and get highlighted when other
    users start new questions to promote reuse.
pt-br: Aparecem primeiro em resultados de buscar e em destaque quando outros usuários criam novas perguntas, para que sejam utilizados.

en: Live in collections to keep them separate from messy database
    schemas.
pt-br: Moram em coleções para ficarem separados de esquemas complicados do banco de dados.

en: Duplicate this model
pt-br: Duplicar esse modelo

en: It's okay to play around with models
pt-br: Tudo bem brincar com modelos

en: You won't make any permanent changes to them unless you edit their query definition.
pt-br: As alterações que você fizer não serão permanentes a não ser que você edite as definições da consulta.

en: Pick a question or a model
pt-br: Escolha uma pergunta ou um modelo

en: Pick a different question or a model
pt-br: Escolha uma pergunta ou modelo diferente

en: Model #{0}
pt-br: Modelo #{0}

en: Model in {0}
pt-br: Modelo em {0}

en: Display as
pt-br: Mostrar como

en: Error contents
pt-br: Erros

en: Restoring the sample database...
pt-br: Restaurando o banco de dados de exemplo...

en: Bring the sample database back
pt-br: Trazer de volta o banco de dados de exemplo

en: Timezone
pt-br: Fuso horário

en: Earliest date
pt-br: Data mais antiga

en: Latest date
pt-br: Data mais recente

en: Hide advanced options
pt-br: Esconder opções avançadas

en: Show advanced options
pt-br: Mostrar opções avançadas

en: Loading
pt-br: Carregando

en: Load more
pt-br: Carregar mais

en: Table and details views
pt-br: Telas de tabela e detalhes

en: Detail views only
pt-br: Só telas de detalhe

en: It’s optional, but oh, so helpful
pt-br: É opcional, mas tão útil

en: Database column this maps to
pt-br: Coluna de banco de dados à qual isto se mapeia

en: Column type
pt-br: Tipo da coluna

en: This column should appear in…
pt-br: Essa coluna deve aparecer em...

en: Run selection
pt-br: Rodar seleção

en: Save as snippet
pt-br: Salvar como snippet

en: empty
pt-br: vazio

en: not empty
pt-br: não vazio

en: Edit model
pt-br: Editar modelo

en: (required)
pt-br: (obrigatório)

en: This model is archived and shouldn't be used.
pt-br: Esse modelo está arquivado e não deve ser usado.

en: Remove database
pt-br: Remover banco de dados

en: Search for a database…
pt-br: Busque por um banco de dados…

en: Didn’t find anything
pt-br: Nenhum resultado

en: Don’t see your database? Check out our {0} page to see if it’s available for self-hosting.
pt-br: Não vê seu banco de dados? Confira nossa página {0} para saber se ele está disponível para auto-hospedagem.

en: Community Drivers
pt-br: Drivers da Comunidade

en: Show less options
pt-br: Mostrar menos opções

en: Show more options
pt-br: Mostrar mais opções

en: Search for a special type
pt-br: Pesquisar por um tipo especial

en: Model management
pt-br: Gerenciamento de modelos

en: Edit query definition
pt-br: Editar definição da consulta

en: Customize metadata
pt-br: Personalizar metadados

en: Turn back into a saved question
pt-br: Converter de volta a uma pergunta salva

en: Select none
pt-br: Selecionar nenhum

en: Select all
pt-br: Selecionar todos

en: By default "Site Url" is used in notification links, but can be overridden.
pt-br: Por padrão, "URL do Site" é usado em links de notificações, mas pode ser sobrescrito.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP: {0}
pt-br: Erro ao preprocessar consulta de fonte quando aplicamos GTAP: {0}

en: Exception caught in :bigquery-cloud-sdk can-connect?
pt-br: Exceção capturada em :bigquery-cloud-sdk can-connect?

en: DB {0} had hardcoded dataset-id; changing to an inclusion pattern and updating table schemas
pt-br: Banco de dados {0} tinha dataset-id hardcoded; alterando para um padrão de inclusão e atualizando esquemas de tabelas.

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase.
pt-br: Identificador único a ser usado no Snowplow analytics para identificar esta instância do Metabase.

en: This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
pt-br: Esta é uma configuração pública porque alguns eventos de analytics são enviados antes do setup inicial.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events.
pt-br: Booleano indicando se um coletor do Snowplow está disponível para receber eventos de analytics.

en: Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
pt-br: Deve ser definido por uma variável de ambiente em testes Cypress ou durante desenvolvimento em ambiente local.

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow.
pt-br: Booleano indicando se os eventos de analytics estão sendo enviados para o Snowplow.

en: True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
pt-br: `True` se rastreamento anônimo estiver habilitado para esta instância, e um coletor do Snowplow estiver disponível.

en: The URL of the Snowplow collector to send analytics events to.
pt-br: A URL do coletor Snowplow para enviar eventos de analytics.

en: Error sending Snowplow analytics event {0}
pt-br: Erro ao enviar evento de analytics do Snowplow: {0}

en: The approximate timestamp at which this instance of Metabase was created, for inclusion in analytics.
pt-br: A timestamp aproximada de quando esta instância do Metabase foi criada, para inclusão no analytics.

en: Unverified due to edit
pt-br: Inverificável devido a edição

en: Card {0} does not exist or does not have a valid query.
pt-br: Cartão {0} não existe ou não possui uma consulta válida.

en: You must have data permissions to add a parameter referencing the Table {0}.
pt-br: Você precisa ter permissões de dados para adicionar um parâmetro que referencie a tabela {0}.

en: No matching parameter with slug {0}. Found: {1}
pt-br: Não há parâmetro relacionado com o slug {0}. Encontrei: {1}

en: Could not invite user because email is not configured.
pt-br: Não foi possível convidar usuário porque o email não está configurado.

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via dashboard subscriptions.
pt-br: O seu time usa Slack? Caso sim, você pode enviar atualizações automáticas via assinaturas de dashboard.

en: invalid token
pt-br: token inválido

en: Slack channel not found.
pt-br: Canal de Slack não encontrado.

en: channel not found
pt-br: canal não encontrado

en: Unrecognized modal: {0}
pt-br: Modal não reconhecido: {0}

en: Can't decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
pt-br: Não foi possível decriptar valor secreto com MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Your database's IP address (e.g. 98.137.149.56) or its domain name (e.g. esc.mydatabase.com).
pt-br: O endereço de IP do seu banco de dados (por exemplo 98.137.149.56) ou seu nome de domínio (por exemplo esc.meubancodedados.com).

en: username
pt-br: nome de usuário

en: Use a secure connection (SSL)
pt-br: Use uma conexão segura (SSL)

en: Use an SSH tunnel
pt-br: Use um túnel SSH

en: Enable this ssh tunnel?
pt-br: Habilitar este túnel SSH?

en: SSH tunnel host
pt-br: Host de túnel SSH

en: The hostname that you use to connect to connect to SSH tunnels.
pt-br: O nome de host que você utiliza para se conectar em túneis SSH.

en: SSH tunnel port
pt-br: Porta de túnel SSH

en: SSH tunnel username
pt-br: Nome de usuário de túnel SSH

en: The username you use to login to your SSH tunnel.
pt-br: O nome de usuário que você utiliza para logar ao seu túnel SSH.

en: SSH tunnel password
pt-br: Senha de túnel SSH

en: SSH private key to connect to the tunnel
pt-br: Chave privada de SSH para se conectar ao túnel

en: Paste the contents of an ssh private key here
pt-br: Cole o conteúdo de uma chave privada de SSH aqui

en: Passphrase for SSH private key
pt-br: Frase de senha para chave privada de SSH

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter.
pt-br: Executamos a consulta subjacente quando você explora dados usando Resumir ou Filtrar.

en: This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
pt-br: Isto está habilitado por padrão, mas você pode desabilitar se a performance estiver lenta.

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema.
pt-br: Este é um processo leve que confere se há atualizações no esquema deste banco de dados.

en: In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
pt-br: Na maioria das situações, deixar isto sincronizando uma vez por hora funciona bem.

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase Cloud IP addresses:
pt-br: Se seu banco de dados estiver atrás de um firewall, você pode ter que permitir conexões a partir do no endereço de IP Cloud Metabase:

en: Error querying database {0} for current time: {1}
pt-br: Erro ao consultar banco de dados {0} para hora corrente: {1}

en: Error: multiple values specified for parameter; non-Field Filter parameters can only have one value.
pt-br: Erro: múltiplos valores especificados para parâmetro; parâmetros de Filtro que não se referem a campos devem ter apenas um valor.

en: The local path relative to where Metabase is running from. Your string should not include the .mv.db extension.
pt-br: O caminho local relativo a onde o Metabase está sendo executado. Sua string não deve incluir a extensão .mv.db.

en: SSL Mode
pt-br: Modo SSL

en: SSL Root Certificate (PEM)
pt-br: Certificado Root SSL (PEM)

en: Authenticate client certificate?
pt-br: Autenticar certificado do cliente?

en: SSL Client Certificate (PEM)
pt-br: Certificado de Cliente SSL (PEM)

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER or PKCS-12)
pt-br: Chave de Cliente SSL  (PKCS-8/DER ou PKCS-12)

en: SSL Client Key Password
pt-br: Senha da Chave de Cliente SSL

en: Unable to substitute parameters: {0}
pt-br: Não foi possível substituir parâmetros: {0}

en: Expected native source query to be a string, got: {0}
pt-br: Esperava que consulta em fonte nativa fosse uma string, recebi: {0}

en: Expected native source query parameters to be sequential, got: {0}
pt-br: Esperava que parâmetros da consulta em fonte nativa fosse sequencial, recebi: {0}

en: No expression named {0} at this level of the query
pt-br: Não há expressão de nome {0} neste nível da consulta

en: Error compiling :field clause: {0}
pt-br: Erro ao compilar cláusula :field: {0}

en: Warning: Driver {0} is using {1}. This method was deprecated in {2} and will be removed in a future release.
pt-br: Atenção: driver {0} está usando {1}. Este método foi descontinuado em {2} e será excluído em uma versão futura.

en: Error setting connection to autoCommit false
pt-br: Erro ao definir conexão para autoCommit false

en: Error setting prepared statement fetch size to fetch-size
pt-br: Erro ao definir tamanho de busca de declaração preparada para fetch-size

en: Error setting statement fetch size to fetch-size
pt-br: Erro ao definir tamanho de busca de declaração para fetch-size

en: Error executing query: {0}
pt-br: Erro ao executar consulta: {0}

en: Local file path
pt-br: Caminho de arquivo local

en: Uploaded file path
pt-br: Caminho de arquivo na nuvem

en: File path
pt-br: Caminho de arquivo

en: Error invoking getter for connection property {0}
pt-br: Erro ao invocar getter para propriedade de conexão {0}

en: Only these...
pt-br: Apenas estes…

en: All except...
pt-br: Todos exceto…

en: Comma separated names of {0} that <strong>should</strong> appear in Metabase
pt-br: Nomes, separados por vírgulas, de {0} que <strong>devem</strong> aparecer no Metabase

en: You can use patterns like <strong>auth*</strong> to match multiple {0}
pt-br: Você pode usar padrões como <strong>auth*</strong> para dar match em múltiplos {0}

en: Comma separated names of {0} that <strong>should NOT</strong> appear in Metabase
pt-br: Nomes, separados por vírgulas, de {0} que <strong>NÃO devem</strong> aparecer no Metabase

en: Your Slack connection stopped working
pt-br: Sua conexão de Slack parou de funcionar

en: Client ID for Google Sign-In. If this is set, Google Sign-In is considered to be enabled.
pt-br: ID de cliente para o Google Sign-In. Se isso estiver definido, Google Sign-In é considerado habilitado.

en: Invalid Google Sign-In Client ID: must end with ".apps.googleusercontent.com"
pt-br: ID de cliente para o Google Sign-In inválida: deve terminar com ".apps.googleusercontent.com"

en: Invalid Google Sign-In token.
pt-br: Token de Google Sign-In inválida.

en: Google Sign-In token appears to be incorrect.
pt-br: Token para Google Sign-In parece estar incorreta.

en: Successfully authenticated Google Sign-In token for: {0} {1}
pt-br: Autenticação do token de Google Sign-In feita com sucesso para: {0} {1}

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot.
pt-br: Token de Slack API descontinuada para conectar o bot Metabase Slack.

en: Please use a new Slack app integration instead.
pt-br: Por favor use uma nova integração de apps Slacks.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app.
pt-br: Token de bot user OAuth para conectar com o app Metabase Slack.

en: This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
pt-br: Isto deve ser usado para todas as novas integrações com o Slack a partir da versão v0.42.0 do Metabase.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid.
pt-br: Se o token atual do Slack, caso esteja determinado, é valido.

en: Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
pt-br: Defina como 'false' se uma requisição de API do Slack retornar um erro de autenticação.

en: The name of the channel to which Metabase files should be initially uploaded
pt-br: O nome do canal para onde os arquivos do Metabase devem ser uploadeados.

en: 🔒 Your Slack authorization token is invalid or has been revoked. Please update your integration in Admin Settings -> Slack.
pt-br: 🔒 Seu token de autorização do Slack é inválido ou foi revogado. Por favor atualize sua integração em Admin › Configurações › Slack.

en: Slack channel named `{0}` is missing!
pt-br: Canal de Slack com nome `{0}` não encontrado!

en: The channel is used for storing images that are included in dashboard subscriptions.
pt-br: O canal é usado para armazenar imagens inclusas nas assinaturas de dashboards.

en: You do not have curate permissions for this Collection.
pt-br: Você não tem permissões para fazer curadoria desta Coleção.

en: Dashboard {0} does not have a DashboardCard with ID {1}
pt-br: Dashboard {0} não tem DashboardCard com ID {1}

en: Deleting secret ID {0} from app DB because the owning database ({1}) is being deleted
pt-br: Excluíndo ID secreta {0} do banco de dados do aplicativo porque o banco correspondente ({1}) está sendo excluído

en: Invalid value for Field column {0}: {1} is not a descendant of any of these types: {2}
pt-br: Valor inválido para coluna {0}: {1} não é descendente de nenhum dos tipos {2}

en: Can''t use block permissions without having the advanced-permissions premium feature
pt-br: Não é possível bloquear permissões sem ter a funcionalidade premium de permissões avançadas

en: User {0} does not exist.
pt-br: O usuário {0} não existe.

en: Wrong email address for User {0}.
pt-br: E-mail errado para o usuário {0}.

en: Secret ID {0}
pt-br: ID secreta {0}

en: File path for {0}
pt-br: Caminho de arquivo para {0}

en: Path
pt-br: Caminho

en: {0} points to non-existent file: {1}
pt-br: {0} apontado para arquivo inexistente: {1}

en: {0} (a local file path) cannot be used in Metabase hosted environment
pt-br: {0} (um caminho de arquivo local) não pode ser usado em um ambiente hospedado do Metabase

en: Error parsing Setting {0}: {1}
pt-br: Erro ao parsear Configuração {0}: {1}

en: Site-wide values are not allowed for Setting {0}
pt-br: Valores disponíveis para todo o site não são permitidos para a Configuração {0}

en: Setting {0} is deprecated as of Metabase {1} and may be removed in a future version.
pt-br: Configuração {0} foi descontinuada na versão {1} da Metabase e poderá ser excluída em uma versão futura.

en: Setting name ''{0}'' is retired; use a different name instead
pt-br: Configuração de nome "{0}" foi removida; use um outro nome

en: Boolean indicating whether analytics data should be sent to Google Analytics on the frontend
pt-br: Booleano indicando se dados de analytics devem ser enviados para o Google Analytics no front-end

en: Metabase version for which a notice about usage of deprecated features has been shown.
pt-br: Versão do Metabase para a qual foi exibido um aviso de uso de funcionalidades descontinuadas.

en: Whether or not to display a message about pinning dashboards. It will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
pt-br: Mostrar ou não uma mensagem sobre fixar dashboards. Ela também ficará oculta se qualquer dashboard estiver fixo. Administradores podem escondê-la para redirecionar usuários para conteúdos mais apropriados que os dados brutos

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
pt-br: Isto vai afetar coisas como agrupamentos por semana ou filtragem em consultas gráficas.

en: It won''t affect most SQL queries,
pt-br: Não vai afetar a maioria das consultas SQL,

en:  although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
pt-br:  apesar de ser usado para definir a variável de sessão WEEK_START no Snowflake.

en: Error fetching Metabase Cloud gateway IP addresses:
pt-br: Erro ao buscar endereços de gateway IP do Metabase Cloud:

en: Metabase Cloud gateway IP addresses, to configure connections to DBs behind firewalls
pt-br: Endereços de gateway IP do Metabase Cloud, para configurar conexões para bancos de dados atrás de firewalls

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added.
pt-br: Se um modal de apresentação deve ser exibido depois que a conexão de banco de dados a seguir for adicionada.

en: Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
pt-br: Por padrão é falso se algum banco de dados não-padrão já tiver terminado de sincronizar para esta instância.

en: Alert: {0} has {1}
pt-br: Alerta: {0} tem {1}

en: Nothing to compare to.
pt-br: Nada a se comparar.

en: Invalid parameter type {0} for parameter {1}. Parameter type must be one of: {2}
pt-br: Tipo de parâmetro {0} inválido para parâmetro {1}. Tipo de parâmetro deve ser um dos seguintes: {2}

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag named {1}.
pt-br: Parâmetro inválido: Cartão {0} não tem uma etiqueta de template com o nome {1}.

en: Unable to resolve invalid query parameter: parameter is missing :id
pt-br: Não foi possível resolver um parâmetro de consulta inválido: parâmetro :id ausente

en: Dashboard does not have a parameter with ID {0}.
pt-br: Dashboard não tem parâmetro com ID {0}.

en: Query: {0}
pt-br: Consulta: {0}

en: Error determining expected columns for query: {0}
pt-br: Erro ao determinar colunas esperadas para consulta: {0}

en: Nested queries are disabled
pt-br: Consultas aninhadas estão desabilitadas

en: Bad :field clause {0} for field {1} at {2}: clause should have a :join-alias.
pt-br: Cláusula :field inválida {0} para campo {1} em {2}: cláusula deve ter :join-alias.

en: Guessing join {0}
pt-br: Tentando join {0}

en: Unable to infer an appropriate join. Query may not work as expected.
pt-br: Impossível inferir join apropriada. Consulta pode não funcionar conforme esperado.

en: Error resolving Fields in query: {0}
pt-br: Erro ao resolver campos na consulta: {0}

en: Warning: clause {0} does not match a column in the source query. Attempting to correct this to {1}
pt-br: Aviso: cláusula {0} não combina com coluna na consulta fonte. Tentando corrigir com {1}

en: Warning: clause {0} refers to a Field that may not be present in the source query. Query may not work as expected. Found: {1}
pt-br: Aviso: cláusula {0} se refere a campo que pode não estar na consulta fonte. Consulta pode não funcionar conforme esperado. Encontrei: {1}

en: Expected :aggregation-options clause, got {0}
pt-br: Esperava cláusula :aggregation-options, recebi {0}

en: Cannot determine the source table or query for Field clause {0}
pt-br: Impossível determinar a tabela ou consulta fonte para cláusula de campo {0}

en: Aggregation does not exist at index {0}
pt-br: Agregação não existe no índice {0}

en: No expression named {0}
pt-br: Não há expressão com o nome {0}

en: Sample database DB file ''{0}'' cannot be found.
pt-br: O arquivo DB "{0}" do banco de dados de exemplo não foi encontrado.

en: Loading sample database
pt-br: Carregando o banco de dados de exemplo

en: Failed to load sample database
pt-br: Falhou ao carregar o banco de dados de exemplo

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is served over an insecure connection. Some browsers will reject cookies under these conditions.
pt-br: Cookie SameSite da sessão está configurado para "Nenhum", mas o site é servido por uma conexão insegura. Alguns navegadores vão rejeitar cookies sob estas condições.

en: Login request is missing device ID information
pt-br: Está faltando ID de dispositivo na requisição de login

en: Cannot decrypt encrypted {0}. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
pt-br: Impossível decriptar {0}. Você alterou ou se esqueceu de determinar MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?

en: test Setting
pt-br: testar Configuração

en: A retired setting name
pt-br: Um nome de configuração descontinuado

en: Your license is active!
pt-br: Sua licença está ativa!

en: This token doesn't seem to be valid. Double-check it, then contact support if you think it should be working.
pt-br: Este token não parece ser válido. Verifique novamente e entre em contato com o suporte se achar que deve estar funcionando.

en: We're having trouble validating your token. Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers.
pt-br: Estamos com problemas para validar seu token. Por favor, verifique se sua instância pode se conectar aos servidores do Metabase.

en: Unexpected expression
pt-br: Expressão inesperada

en: Invalid node type
pt-br: Tipo de node inválido

en: Invalid number format
pt-br: Formato de número inválido

en: Expected expression
pt-br: Expressão esperada

en: Slack Bot User OAuth Token
pt-br: Token OAuth do usuário Bot do Slack

en: Slack channel name
pt-br: nome do Slack channel

en: Unexpected token "{0}"
pt-br: Token inesperado "{0}"

en: Reached max number of iterations
pt-br: Número máximo de iterações atingido

en: Unexpected token
pt-br: Token inesperado

en: Sign in with SSO
pt-br: Fazer login com SSO

en: Bought a license to unlock advanced functionality? Please enter it below.
pt-br: Comprou uma licença para desbloquear funcionalidades avançadas? Por favor, insira-o abaixo.

en: Your license isn’t valid anymore. If you have a new license, please
    enter it below, otherwise please contact {0}
pt-br: Sua licença não é mais válida. Se você tiver uma nova licença, insira-a abaixo, caso contrário, entre em contato com {0}

en: Your trial ends in {0} days. If you already have a license, please enter it below.
pt-br: Sua avaliação termina em {0} dias. Se você já possui uma licença, insira-a abaixo.

en: Your license is active until {0}! Hope you’re enjoying it.
pt-br: Sua licença está ativa até {0}! Espero que você esteja gostando.

en: Billing
pt-br: Faturas

en: Manage your Cloud account, including billing preferences, in your Metabase Store account.
pt-br: Gerencie sua conta Cloud, incluindo preferências de cobrança, em sua conta do Metabase Store.

en: To manage your billing preferences, please email {0}
pt-br: Para gerenciar suas preferências de faturamento, envie um e-mail para {0}

en: This driver will be removed in a future release.
pt-br: Este driver será excluído em uma versão futura.

en: We recommend you upgrade to the {0}.
pt-br: Recomendamos que você atualize para o {0}.

en: This is our new {0} driver.
pt-br: Este é nosso novo driver {0}.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in a future release.
pt-br: O driver antigo foi descontinuado e será excluído em uma versão futura.

en: If you really need to use it, you can {0}.
pt-br: Se você realmente precisar usa-lo, você pode {0}.

en: Need help connecting?
pt-br: Precisa de ajuda para conectar?

en: Check out documentation for step-by-step directions on how to connect to your database.
pt-br: Dê uma olhada na nossa documentação para instruções passo-a-passo sobre como conectar seu banco de dados.

en: Docs weren't enough? {0}
pt-br: Os documentos não foram suficientes? {0}

en: {0} column | {0} columns
pt-br[0]: {0} coluna
pt-br[1]: {0} colunas

en: We're taking a look at your database!
pt-br: Estamos analisando seu banco de dados!

en: You’ll be able to use individual tables as they finish syncing.
pt-br: Você poderá usar tabelas individuais assim que terminarem de sincronizar.

en: In the meantime, you can take a look at the {0} if you want to get a head start. Want to explore?
pt-br: Enquanto isso, você pode dar uma olhada no {0} se quiser ter uma vantagem inicial. Quer explorar?

en: Sample Database
pt-br: Banco de dados de amostra

en: Have a look around your Metabase in the meantime if you want to get a head start.
pt-br: Enquanto isso, dê uma olhada em sua Metabase se quiser ter uma vantagem inicial.

en: Explore sample data
pt-br: Explorar dados de amostra

en: SQL snippets
pt-br: Fragmentos SQL

en: reference the results of another saved question
pt-br: referenciar os resultados de outra pergunta salva

en: Variables in models aren't supported yet
pt-br: Variáveis em modelos ainda não são compatíveis

en: To solve this, just remove the variables in this question and try again. (It's okay to use {0} or {1} in your query.)
pt-br: Para resolver isso, exclua as varáveis dessa pergunta e tente de novo. (Tudo bem usar {0} ou {1} na sua consulta.)

en: Back to sign in
pt-br: Voltar para fazer login

en: Please contact an administrator to have them reset your password.
pt-br: Entre em contato com um administrador para que ele redefina sua senha.

en: All done!
pt-br: Tudo feito!

en: Awesome, you've successfully updated your password.
pt-br: Incrível, você atualizou sua senha com sucesso.

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can request a new reset email.
pt-br: Por motivos de segurança, os links de redefinição de senha expiram em pouco tempo. Se você ainda precisar redefinir sua senha, poderá solicitar um novo e-mail de redefinição.

en: Request a new reset email
pt-br: Solicitar um novo e-mail de redefinição

en: Connected to these tables
pt-br: Conectado a essas tabelas

en: Are you ready to start exploring your data? Add it below.
pt-br: Você está pronto para começar a explorar seus dados? Adicione abaixo.

en: Not ready? Skip and play around with our Sample Database.
pt-br: Não está pronto? Pule e dê uma olhada no nosso banco de dados de exemplo.

en: Need help connecting to your data?
pt-br: Precisa de ajuda para se conectar aos seus dados?

en: Invite a teammate. We’ll make them an admin so they can configure your database. You can always change this later on.
pt-br: Convide um colega. Nós vamos torna-los um admin para que eles possam configurar seu banco de dados. Você sempre pode mudar isso depois.

en: Send invitation
pt-br: Enviar convite

en: I'll invite a teammate to connect the database
pt-br: Vou convidar um colega de equipe para conectar o banco de dados

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about product usage.
pt-br: Para nos ajudar a melhorar o Metabase, gostaríamos de coletar alguns dados sobre o uso do produto.

en: Here's a full list of what we track and why.
pt-br: Aqui está uma lista completa do que rastreamos e por quê.

en: Finish
pt-br: Finalizado

en: Finishing…
pt-br: Finalizando...

en: Setup section
pt-br: Seção de configuração

en: Looks like everything is working.
pt-br: Parece que tudo está funcionando.

en: We know you’ve already created one of these.
pt-br: Sabemos que você já criou um desses.

en: We like to keep billing and product accounts separate so that you don’t have to share logins.
pt-br: Gostamos de manter as contas de faturamento e de produto separadas para que você não precise compartilhar logins.

en: Error syncing
pt-br: Erro ao sincronizar

en: Done!
pt-br: Feito!

en: Syncing…
pt-br: Sincronizando…

en: Sync failed
pt-br: Falha na sincronização

en: Syncing completed
pt-br: Sincronização concluída

en: Syncing tables…
pt-br: Sincronizando tabelas…

en: You’re using a {0} and a {1} which are now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {2}.
pt-br: Você está usando um {0} e um {1} que foram descontinuados e serão excluídos na próxima versão. Recomendamos que você {2}.

en: Database driver
pt-br: Driver de banco de dados

en: Slack bot integration
pt-br: Integração com Slack Bot

en: upgrade
pt-br: atualizar

en: Your Slack bot was deprecated but is still working. We recommend you delete the existing connection and {0}.
pt-br: Seu Slack Bot foi descontinuado, mas ainda está funcionando. Recomendamos que você exclua a conexão atual e {0}.

en: upgrade to Slack Apps
pt-br: fazer o upgrade para Slack Apps

en: You’re using a {0} which is now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {1}.
pt-br: Você está usando um {0} que foi descontinuado e será excluído na próxima versão. Recomendamos que você {1}.

en: Our Premium Embedding product has been discontinued, but if you already have a license you can activate it here. You’ll continue to receive support for the duration of your license.
pt-br: Nosso produto de Incorporação Premium foi descontinuado, mas se você já tem uma licença, pode ativar aqui. Você vai continuar a receber suporte enquanto sua licença continuar válida.

en: Your Premium Embedding license isn’t valid anymore. {0}
pt-br: Sua licença de Incorporação Premium não é mais válida.

en: Explore our paid plans.
pt-br: Explore nossos planos pagos.

en: Your Premium Embedding license is active until {0}.
pt-br: Sua licença de Incorporação Premium é válida até {0}.

en: Enter the token you bought from the Metabase Store below.
pt-br: Entre o token que você comprou na Metabase store aqui.

en: Looking to remove the “Powered by Metabase” logo, customize colors
    and make it your own? {0}
pt-br: Quer remover o logo "Powered by Metabase", customizar cores e deixar o Metabase mais seu? {0}

en: Are you sure you want to delete your Slack App?
pt-br: Você tem certeza que quer excluir seu Slack App?

en: Deleting…
pt-br: Excluindo…

en: Deleting failed
pt-br: Falha ao excluir

en: Deleted
pt-br: Excluído

en: Doing this may stop your dashboard subscriptions from appearing in Slack until a new connection is set up.
pt-br: Isso pode fazer com que suas assinaturas de dashboard apareçam no Slack até que uma nova conexão seja configurada.

en: Are you sure you want to delete your Slack App integration?
pt-br: Você tem certeza que quer excluir sua integração com Slack App?

en: invite another teammate
pt-br: convidar outro colega

en: invite a teammate
pt-br: convidar um colega

en: Connect your data to get the most out of Metabase
pt-br: Conecte seus dados para obter o máximo do Metabase

en: If you need help, you can {0} or {1}.
pt-br: Se precisar de ajuda, você pode {0} ou {1}.

en: check out our setup guides
pt-br: dê uma olhada em nossos guias de configuração

en: Add my data
pt-br: Adicionar meus dados

en: Your teams’ most important dashboards go here
pt-br: Os dashboards mais importantes da sua equipe estão aqui

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone.
pt-br: Fixe dashboards em {0} para que eles apareçam nessa área para todos.

en: Try these x-rays based on your data
pt-br: Teste esses raios-x baseados nos seus dados

en: Looking for more?
pt-br: Procurando mais?

en: You can get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers with {0}
pt-br: Você pode ter acesso a suporte com prioridade, mais ferramentas para compartilhar seus insights com suas equipes e opções poderosas pra criar experiências interativas de dados para seus clientes com {0}

en: our other paid plans.
pt-br: nossos outros planos pagos.

en: Have a Premium Embedding license?
pt-br: Você tem uma licença de Incorporação Premium?

en: Activate it here.
pt-br: Ative-o aqui.

en: Use the tab key to navigate through settings and columns.
pt-br: Use a tecla tab para navegar através de colunas e opções.

en: Metabase is open source and will be free forever – but by upgrading you can have priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
pt-br: O Metabase é open source e vai ser sempre grátis – mas ao fazer o upgrade, você pode ter acesso a suporte com prioridade, mais ferramentas para compartilhar seus insights com suas equipes e opções poderosas pra criar experiências interativas de dados para seus clientes.

en: Want to know more?
pt-br: Quer saber mais?

en: Explore our paid plans
pt-br: Explore nossos planos pagos

en: Check out our docs on how to connect to Slack.
pt-br: Confira nossos documentos sobre como se conectar ao Slack.

en: Slack bot is working.
pt-br: Slack bot está funcionando.

en: Slack bot is not working.
pt-br: Slack bot não está funcionando.

en: Slack app is working
pt-br: Slack app está funcionando.

en: Slack app is not working.
pt-br: Slack app não está funcionando.

en: Metabase on Slack
pt-br: Metabase no Slack

en: Need help? {0}.
pt-br: Precisa de ajuda? {0}.

en: See our docs
pt-br: Veja nossos documentos

en: Delete Slack App
pt-br: Excluir Slack App

en: Finally, open Slack, create a public channel and enter its name below.
pt-br: Por fim, abra o Slack, crie um canal público e digite seu nome abaixo.

en: We'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions.
pt-br: Faremos o upload de gráficos e tabelas aqui antes de enviar as assinaturas do dashboard.

en: We recommend you {0}, see the instructions below:
pt-br: Recomendamos que você {0}, veja as instruções abaixo:

en: Bring the power of Metabase to your Slack #channels.
pt-br: Traga o poder do Metabase para seus #canais do Slack

en: Follow these steps to connect to Slack:
pt-br: Siga estas etapas para conectar ao Slack:

en: 1. Create your Slack App
pt-br: 1. Crie seu aplicativo Slack

en: To create your Metabase integration on Slack you’ll need to set up some things.
pt-br: Para criar sua integração do Metabase no Slack, você precisará configurar algumas coisas.

en: First, go to {0}, hit “{1}” and pick “{2}”
pt-br: Primeiro, vá para {0}, pressione “{1}” e escolha “{2}”

en: Slack Apps
pt-br: Slacks Apps

en: Create New App
pt-br: Criar novo app

en: From an app manifest.
pt-br: A partir de um app manifest

en: 2. Copy the Metabase manifest
pt-br: 2. Copie o manifest do Metabase

en: Select your workspace and then copy our {0} below and paste it in to create the app. In the following screen, click “{1}” and authorize it.
pt-br: Selecione seu workspace e copie nosso {0} abaixo e cole-o para criar o aplicativo. Na tela a seguir, clique em “{1}” e autorize.

en: Slack Manifest
pt-br: Manifesto para o Slack

en: Install to workspace
pt-br: Instalar no workspace

en: Copy
pt-br: Copiar

en: 3. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
pt-br: 3. Ative o token OAuth e crie um novo canal do Slack

en: Click on "{0}" in the sidebar, copy the “{1}” and paste it here.
pt-br: Clique em "{0}" na barra lateral, copie o “{1}” e cole aqui.

en: OAuth and Permissions
pt-br: OAuth e permissões

en: Bot User OAuth Token
pt-br: Token OAuth do usuário Bot

en: Every column has a type, a description, and a friendly name. Nice!
pt-br: Cada coluna tem um tipo, uma descrição e um nome amigável. Agradável!

en: Most
pt-br: a maioria

en: Some
pt-br: Alguns

en: Many
pt-br: Vários

en: {0} columns are missing a column type, description, or friendly name.
pt-br: {0} colunas não têm um tipo de coluna, descrição ou nome amigável.

en: Adding metadata makes it easier for your team to explore this data.
pt-br: Adicionar metadados torna mais fácil para sua equipe explorar esses dados.

en: Simplify your schema with Models
pt-br: Simplifique seu esquema com modelos

en: To pick some data, you'll need to add some first
pt-br: Para escolher alguns dados, você precisará adicionar alguns primeiro

en: Create models to make it easier for your team to explore.
pt-br: Crie modelos para facilitar a exploração da sua equipe.

en: Instead of having your end users wade through your complex raw data, you can create custom models that are easy to find, understand, and explore.
pt-br: Em vez de seus usuários finais percorrerem seus dados brutos complexos, você pode criar modelos personalizados que são fáceis de encontrar, entender e explorar.

en: Learn how
pt-br: Aprenda como

en: Enable this SSH tunnel?
pt-br: Ativar este túnel SSH?

en: The hostname that you use to connect to SSH tunnels.
pt-br: O nome do host que você usa para se conectar aos túneis SSH.

en: Paste the contents of an SSH private key here
pt-br: Cole o conteúdo de uma chave privada SSH aqui

en: Allow using a saved question or Model as the source for other queries?
pt-br: Permitir o uso de uma pergunta ou modelo salvo como fonte para outras consultas?

en: Pulse card query error
pt-br: Erro na consulta do cartão de pulso.

en: There was a problem with this question.
pt-br: Houve um problema com esta pergunta.

en: See our docs for step-by-step directions on how to connect your database.
pt-br: Veja nossa documentação para instruções passo a passo sobre como conectar seu banco de dados.

en: You've updated your password.
pt-br: Você atualizou sua senha.

en: A question
pt-br: Uma pergunta

en: A dashboard
pt-br: Um dashboard

en: A model
pt-br: Um modelo

en: Save your questions, dashboards, and models in collections — and pin them to feature them at the top.
pt-br: Salve suas perguntas, dashboards e modelos em coleções - e fixe-os com para mantê-los no topo.

en: Useful data
pt-br: Dados úteis

en: Start new explorations here
pt-br: Comece novas explorações aqui

en: Start new explorations about {0} here
pt-br: Comece novas explorações sobre {0} aqui

en: Show fewer options
pt-br: Mostrar menos opções

en: Unpin
pt-br: Desfixar

en: Pin this
pt-br: Fixar isso

en: License and Billing
pt-br: Licença e Cobrança

en: edited the metadata
pt-br: editou os metadados

en: Copy of
pt-br: Cópia de

en: The /api/setup route can only be used to create the first user, however a user currently exists.
pt-br: A rota /api/setup só pode ser usada para criar o primeiro usuário, no entanto, um usuário já existe.

en: Maximum number of rows to return specifically on :rows type queries via the API.
pt-br: Número máximo de linhas a retornar especificamente em consultas via api do tipo :rows.

en: Downloads of native queries are only allowed if a group has download permissions for the entire database.
pt-br: Downloads de consultas nativas são apenas permitidos se um grupo tiver permissões de download para todo o banco de dados.

en: Manage data model
pt-br: Gerenciar modelo de dados

en: Star
pt-br: Estrela

en: Balloons
pt-br: Balões

en: Mail
pt-br: Carta

en: Bell
pt-br: Sino

en: {0} events
pt-br: {0} eventos

en: Data model access requires full data access.
pt-br: Acesso ao modelo de dados requer acesso completo aos dados.

en: You're allowed to download up to 10,000 row.
pt-br: Você tem permissão para fazer download de até 10.000 linhas.

en: Manage database
pt-br: Gerenciar banco de dados

en: Unbinned
pt-br: Não agrupado

en: Invalid template tag "{0}"
pt-br: Etiqueta de modelo inválida "{0}"

en: The variable "{0}" needs to be mapped to a field.
pt-br: A variável "{0}" precisa ser mapeada para um campo.

en: Don't bin
pt-br: Não agrupar

en: Invalid template tag: {0}
pt-br: Etiqueta de modelo inválida: {0}

en: Settings access
pt-br: Acesso às configurações

en: This grants access to Tools, Audit, and Troubleshooting
pt-br: Isto dá acesso a Ferramentas, Auditoria e Solução de Problemas

en: Subscriptions and Alerts
pt-br: Inscrições e alertas

en: Manage database access requires full data access.
pt-br: O gerenciamento de acesso ao banco de dados requer acesso completo aos dados.

en: Download results access requires full data access.
pt-br: O acesso aos resultados do download requer acesso total aos dados.

en: 10 thousand rows
pt-br: 10 mil linhas

en: 1 million rows
pt-br: 1 milhão de linhas

en: Application
pt-br: Aplicativo

en: Hide error details
pt-br: Ocultar detalhes sobre o erro

en: Delete {0}?
pt-br: Deletar {0}?

en: This is a community-developed driver and not supported by Metabase.
pt-br: Este driver é desenvolvido pela comunidade e não recebe suporte da Metabase.

en: This is a partner-developed driver. Though Metabase can’t provide support for it, if you need help you can contact the fine folks at
pt-br: Esse driver foi criado por um desenvolvedor parceiro. Sendo assim, nós não fornecemos suporte. Caso precise de ajuda, você pode entrar em contato no

en: Turn on
pt-br: Ligar

en: Open sidebar
pt-br: Abrir barra lateral

en: Edit variables
pt-br: Editar variáveis

en: Updated event
pt-br: Evento atualizado

en: Add time
pt-br: Adicionar tempo

en: Select a file
pt-br: Selecione um arquivo

en: Hours
pt-br: Horas

en: Minutes
pt-br: Minutos

en: Remove time
pt-br: Remover tempo

en: Add your own data
pt-br: Adicione seus próprios dados

en: Something's wrong with your question
pt-br: Algo está errado com sua pergunta

en: Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
pt-br: Agora vamos te conhecer melhor, conecte seus dados e comece a encontrar algumas respostas!

en: Edit event
pt-br: Editar evento

en: Archive event
pt-br: Arquivar evento

en: New event timeline
pt-br: Novo evento de linha do tempo

en: Edit event timeline
pt-br: Editar evento de linha do tempo

en: Archive timeline and all events
pt-br: Arquivar linha do tempo e todos eventos

en: New event
pt-br: Novo evento

en: Created event
pt-br: Evento criado

en: Get more control
pt-br: Tenha mais controle

en: {0} and disable download results, control access to the data model, ${ 1 }.
pt-br: [0] e desabilite o download de resultados, controle acesso ao modelo de dados, ${ 1 }.

en: Upgrade to Pro or Enterprise
pt-br: Atualize para Pro ou Enterprise

en: Hey there, {0}
pt-br: Olá, {0}

en: How's it going, {0}?
pt-br: Como está, {0}?

en: Howdy, {0}
pt-br: Olá, {0}

en: Greetings, {0}
pt-br: Olá, {0}

en: Good to see you, {0}
pt-br: Bom te ver, {0}

en: Metabase tips
pt-br: Dicas Metabase

en: Here are some popular items
pt-br: Aqui estão alguns itens populares

en: Here are some popular tables
pt-br: Aqui estão algumas tabelas populares

en: Here are some popular questions
pt-br: Aqui estão algumas perguntas populares

en: Here are some popular models
pt-br: Aqui estão alguns modelos populares

en: Here are some popular dashboards
pt-br: Aqui estão alguns dashboards populares

en: Pick up where you left off
pt-br: Continue de onde parou

en: Try out these sample x-rays to see what Metabase can do.
pt-br: Experimente estes raios x de demonstração para ver o que o Metabase pode fazer.

en: Here are some explorations of the
pt-br: Aqui estão algumas explorações de

en: schema in
pt-br: esquema em

en: Here are some explorations of
pt-br: Aqui estão algumas explorações de

en: A look at
pt-br: Uma olhada em

en: A summary of
pt-br: Um resumo de

en: A glance at
pt-br: Uma olhada em

en: Some insights about
pt-br: Alguns insights sobre

en: Remove bookmark
pt-br: Remover marcador

en: Bookmarks
pt-br: Marcador

en: Past
pt-br: Passado

en: Exclude...
pt-br: Excluir...

en: Events between {0} and {1}
pt-br: Eventos entre {0} e {1}

en: Events
pt-br: Eventos

en: Move event
pt-br: Mover evento

en: Unarchive event
pt-br: Desarquivar evento

en: Delete event
pt-br: Deletar evento

en: {0} added this on {1}
pt-br: {0} adicionou isso em {1}

en: Added on {0}
pt-br: Adicionado em {0}

en: The Mesozoic era
pt-br: Era Mesozoica

en: No timelines found
pt-br: Nenhuma linha do tempo não encontrada

en: No events found
pt-br: Nenhum evento encontrado

en: Archived events
pt-br: Eventos arquivados

en: Search for an event
pt-br: Procure por um evento

en: Add an event
pt-br: Adicione um evento

en: New timeline
pt-br: Nova linha do tempo

en: Edit timeline details
pt-br: Editar detalhes da timeline

en: Move timeline
pt-br: Mover timeline

en: View archived events
pt-br: Ver eventos arquivados

en: View archived timelines
pt-br: Ver timelines arquivadas

en: Launch of v2.0
pt-br: Lançamento do v2.0

en: Add events to Metabase to show important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
pt-br: Adicione eventos para mostrar milestones importantes, lançamentos ou outras informações ao lado de seus dados.

en: Events in Metabase let you see important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
pt-br: Eventos deixam você ver milestones importantes, lançamentos ou outras informações ao lado de seus dados.

en: {0} event | {0} events
pt-br[0]: {0} evento
pt-br[1]: {0} eventos

en: Unarchive timeline
pt-br: Desarquivar timeline

en: Delete timeline
pt-br: Deletar timeline

en: Archived timelines
pt-br: Timelines arquivadas

en: Move {0}
pt-br: Mover {0}

en: Add events to Metabase to show helpful context alongside your data.
pt-br: Adicione eventos para mostrar contextos importantes ao lado de seus dados.

en: Events in Metabase let you see helpful context alongside your data.
pt-br: Eventos deixam você ver contextos importantes ao lado de seus dados.

en: Original schema
pt-br: Esquema original

en: Click the button below to begin creating your Slack App using the Metabase configuration.
pt-br: Clique no botão abaixo para começar a criar o seu Slack App utilizando as configurações do Metabase.

en: Once created, click “{0}” to authorize it.
pt-br: Uma vez criado, clique “{0}” para autorizar.

en: 2. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
pt-br: Ative o OAuth Token e crie um novo canal no Slack

en: Last 7 Days
pt-br: Últimos 7 dias

en: Last 30 Days
pt-br: Últimos 30 dias

en: Last 3 Months
pt-br: Últimos 3 meses

en: Last 12 Months
pt-br: Últimos 12 meses

en: Specific dates...
pt-br: Datas especificas...

en: Relative dates...
pt-br: Datas relativas...

en: Days of the week...
pt-br: Dias da semana...

en: Months of the year...
pt-br: Meses do ano...

en: Quarters of the year...
pt-br: Quartis do ano...

en: Hours of the day...
pt-br: Horas do dia...

en: Is not empty
pt-br: Não está vazio

en: Select none...
pt-br: Não selecione nenhum...

en: Select all...
pt-br: Selecione todos...

en: Right now, this is {0}
pt-br: Agora, isto é {0}

en: Right now, this is {0} - {1}
pt-br: Agora, isto é {0} - {1}

en: Starting from...
pt-br: Começando de...

en: Starting from
pt-br: Começando de

en: 0/{0} loaded
pt-br: 0/{0} carregado

en: Your dashboard is ready
pt-br: Seu dashboard está pronto

en: Doing Science...
pt-br: Fazendo ciência...

en: Still Here...
pt-br: Ainda aqui...

en: Your question is ready!
pt-br: Sua pergunta está pronta!

en: You can customize filter values for each subscription with paid plans.
pt-br: Você pode customizar valores de filtro para cada assinatura com os planos pagos.

en: Get Help
pt-br: Consiga ajuda

en: Resources and support
pt-br: Recurso e suporte

en: Remove from bookmarks
pt-br: Remova dos marcadores

en: Bookmark
pt-br: Marcador

en: event
pt-br: evento

en: archived
pt-br: arquivado

en: unarchived
pt-br: Desarquivado

en: Product releases
pt-br: Nova versão lançada

en: Default icon
pt-br: Ícone padrão

en: timeline
pt-br: linha do tempo

en: Event name
pt-br: Nome do evento

en: Product launch
pt-br: Lançamento do produto

en: Markdown supported
pt-br: Markdown suportada

en: Add links and formatting via markdown
pt-br: Adicione links e formatação via markdown

en: Icon
pt-br: Ícone

en: Timeline
pt-br: Linha do tempo

en: Excludes
pt-br: Exclui

en: {0}, starting {1} {2}
pt-br: {0} começando {1} {2}

en: minute {0} | minutes {0}
pt-br[0]: minuto {0}
pt-br[1]: minutos {0}

en: hour {0} | hours {0}
pt-br[0]: hora {0}
pt-br[1]: horas {0}

en: day {0} | days {0}
pt-br[0]: dia {0}
pt-br[1]: dias {0}

en: week {0} | weeks {0}
pt-br[0]: semana {0}
pt-br[1]: semanas {0}

en: month {0} | months {0}
pt-br[0]: mês {0}
pt-br[1]: meses {0}

en: quarter {0} | quarters {0}
pt-br[0]: trimestre {0}
pt-br[1]: trimestres {0}

en: year {0} | years {0}
pt-br[0]: ano {0}
pt-br[1]: anos {0}

en: All Set! {0} is ready.
pt-br: Tudo pronto! {0} está pronto.

en: All questions loaded
pt-br: Todas perguntas carregadas

en: Would you like to be notified when this dashboard is done loading?
pt-br: Como você gostaria de ser notificado quando esse dashboard estiver carregado?

en: Custom columns do not support boolean expressions
pt-br: Colunas customizadas não suportam expressões booleanas

en: Downloading…
pt-br: Baixando...

en: All Set! Your question is ready.
pt-br: Tudo pronto. Sua pergunta está pronta.

en: {0} is loaded.
pt-br: {0} carregado.

en: Would you like to be notified when this question is done loading?
pt-br: Gostaria de ser notificado quando está questão estiver carregada?

en: Switch to data
pt-br: Trocar para dados

en: Switch to visualization
pt-br: Trocar para visualização

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Users are only ever added to or removed from mapped groups.
pt-br: Mapeamentos permitem que o Metabase adicione e remove usuários de grupos automaticamente, com base na informação oferecida pelo servidor de diretório. Usuários são adicionados ou removidos apenas de grupos mapeados.

en: Allowed email address domain(s) for new Dashboard Subscriptions and Alerts. To specify multiple domains, separate each domain with a comma, with no space in between (e.g., "domain1,domain2"). To allow all domains, leave the field empty. This setting doesn't affect existing subscriptions.
pt-br: Domínio(s) de email permitido(s) para novas Inscrições e Alertas do Dashboard. Separe por vírgulas para especificar múltiplos domínios, sem espaço (exemplo: "dominio1,dominio2"). Para permitir qualquer domínio, deixe o campo vazio. Esta configuração não afeta assinaturas já existentes.

en: You do not have permissions to download the results of this query.
pt-br: Você não tem permissão para baixar os resultados dessa pergunta.

en: You should not set WEEK_START in Snowflake connection options; this might lead to incorrect results. Set the Start of Week Setting instead.
pt-br: Não recomendamos configurar WEEK_START nas opções de conexão do Snowflake; isto pode gerar resultados incorretos. Ao invés disso, configure Start of Week.

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are only allowed to update alerts that they created
pt-br: Usuários não-administradores sem permissões para monitoramento ou assinaturas só podem atualizar alertas que eles tenham criado

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are not allowed to modify the channels for an alert
pt-br: Usuários não-administradores sem permissões para monitoramento ou assinaturas não podem modificar canais para um alerta

en: Non-admin users without subscription permissions are not allowed to add recipients
pt-br: Usuários não-administradores sem permissões de assinatura não podem adicionar recipientes

en: Group Manager is only enabled if you have a premium token with the advanced permissions feature.
pt-br: Administrador de Grupo só é habilitado se você tiver um token premium com a funcionalidade de permissões avançadas.

en: Admin cant be a group manager.
pt-br: Admin não pode ser administrador de grupo.

en: Timeline with id {0} not found
pt-br: Timeline com id {0} não encontrado

en: Timestamp cannot be null
pt-br: Timestamp não pode ser null

en: ERROR {0}: {1}
pt-br: ERRO {0}: {1}

note: clear any rows created by the Liquibase migrations.
en: Clearing default entries created by Liquibase migrations...
pt-br: Limpando entradas padrões criadas por migrações do Liquibase…

note: Two " '' " on "Don't"
en: Don''t know how to parse date string {0}
pt-br: Não sei como parsear string de data {0}

en: Invalid values provided for operator: {0}
pt-br: Valores inválidos de operador: {0}

en: Unrecognized operation: {0}
pt-br: Operação não reconhecida: {0}

en: Error determining value for parameter {0}: {1}
pt-br: Erro determinando o valor do parametro {0}: {1}

en: You cannot update a ApplicationPermissionsRevision!
pt-br: Você não pode atualizar uma ApplicationPermissionsRevision!

en: Invalid Field Filter: Field {0} belongs to Database {1}, but the query is against Database {2}
pt-br: Filtro de campo inválido: campo {0} pertence ao banco de dados {1}, mas a consulta aponta para o banco de dados {2}

en: The engine on a sample database cannot be changed.
pt-br: O motor de um banco de dados mostruário não pode ser mudado.

en: The {0} permissions functionality is only enabled if you have a premium token with the advanced-permissions feature.
pt-br: A funcionalidade de permissões {0} só é habilitada se você tiver um token com permissões avançadas.

en: Unknown setting: {0}
pt-br: Configuração desconhecida: {0}

en: You do not have access to the setting {0}
pt-br: Você não tem acesso à essa configuração {0}

en: Setting {0} allows both user-local and database-local values; this is not supported
pt-br: A configuração {0} permite valores locais para usuário e para banco de dados; isto não recebe suporte

en: Error purging old cache entries: {0}
pt-br: Erro ao limpar entradas antigas de cache: {0}

en: Error saving query results to cache: {0}
pt-br: Erro ao gravar resultados da consulta no cache: {0}

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}: {1}
pt-br: Erro ao buscar resultados em cache para consulta com hash {0}: {1}

en: Slack user/channel startup cache refreshed with {0} entries, took {1}ms.
pt-br: Cache de usuários e canais do Slack atualizado com {0} entradas, levou {1}ms.

note: What does it mean?
en: Slack is not configured, not refreshing slack user/channel cache.
pt-br: O Slack não está configurado, não será possível atualizar o cache de usuários e canais.

en: value must be a valid date string
pt-br: n

note: It depends on the context - Confirm can be "Confirmar" or "Confirme", like: - Can you confirm this action? Would be "Confirmar" - Confirm this information: _______ - We use "Confirme" If confirm is a button in a modal ("Cancel" and "Confirm"), we should use "Confirmar", which is the proper word for 
en: Confirm
pt-br: Confirme

en: Home
pt-br: Início

en: Turn into Member
pt-br: Transformar em Membro

en: Turn into Manager
pt-br: Transformar em Gerente

en: {0} and disable download results, control access to the data model, promote group managers, {1}.
pt-br: {0} e desabilitar download de resultados, controlar o acesso ao modelo de dados, promover gerentes de grupo, {1}.

en: and more
pt-br: e mais

en: Manager
pt-br: Gerente

en: Member
pt-br: Membro

en: Are you sure?
pt-br: Você tem certeza?

en: You will not be able to manage users of this group anymore.
pt-br: Você não será mais capaz de gerenciar os usuários deste grupo.

en: Not allowed to edit group memberships
pt-br: Não é permitido gerenciar membros do grupo

en: Exclude
pt-br: Excluir

en: No logins
pt-br: Sem logins

en: You need unrestricted data access on this table to map custom display values.
pt-br: Você precisa de acesso irrestrito aos dados nesta tabela para mapear valores de exibição personalizados.

en: View Details
pt-br: Ver detalhes

en: Field access denied
pt-br: Acesso negado ao campo

en: No key available
pt-br: Nenhuma chave disponível

en: Connected to
pt-br: Conectado a

en: Retry now
pt-br: Tente novamente agora

en: Oh oh…
pt-br: ops…

en: Model Caching Log
pt-br: Log de cache do modelo

en: Refreshing
pt-br: Atualizando

en: Completed
pt-br: Completado

en: in
pt-br: em

en: Model
pt-br: Modelo

en: Last run at
pt-br: Última execução em

en: Created by
pt-br: Criado por

en: Failed to update model cache
pt-br: Falha na atualização do cache de modelo

en: Refreshing model cache
pt-br: Atualizando o cache do modelo

en: Model last cached {0}
pt-br: Último cache do modelo feito em {0}

en: Last attempt {0}
pt-br: Última tentativa {0}

en: Refresh now
pt-br: Atualizar agora

en: this quarter
pt-br: este trimestre

en: You're allowed to download up to 10,000 rows.
pt-br: Você pode baixar até 10.000 linhas.

en: Groups with Block data access can't download results
pt-br: Grupos com acesso bloqueado aos dados não podem baixar os resultados

en: Disable model persistence
pt-br: Desabilitar modelo de persistência

en: Disabling…
pt-br: Desabilitando...

en: Enable model persistence
pt-br: Habilitando modelo  de persistência

en: Enabling…
pt-br: Habilitando...

en: Default period{0} | Default periods{0}
pt-br[0]: Período padrão {0}
pt-br[1]: Períodos padrão {0}

en: Minute{0} | Minutes{0}
pt-br[0]: Minuto{0}
pt-br[1]: Minutos{0}

en: Hour{0} | Hours{0}
pt-br[0]: Hora{0}
pt-br[1]: Horas{0}

en: Day{0} | Days{0}
pt-br[0]: Dia{0}
pt-br[1]: Dias{0}

en: Week{0} | Weeks{0}
pt-br[0]: Semana{0}
pt-br[1]: Semanas{0}

en: Month{0} | Months{0}
pt-br[0]: Mês{0}
pt-br[1]: Meses{0}

en: Quarter{0} | Quarters{0}
pt-br[0]: Trimestre{0}
pt-br[1]: Trimestres{0}

en: Year{0} | Years{0}
pt-br[0]: Ano{0}
pt-br[1]: Anos{0}

en: Minute of hour{0} | Minutes of hour{0}
pt-br[0]: Minuto da hora{0}
pt-br[1]: Minutos da hora{0}

en: Hour of day{0} | Hours of day{0}
pt-br[0]: Hora do dia{0}
pt-br[1]: Horas do dia{0}

en: Day of week{0} | Days of week{0}
pt-br[0]: Dia da semana{0}
pt-br[1]: Dias da semana{0}

en: Day of month{0} | Days of month{0}
pt-br[0]: Dia do mês{0}
pt-br[1]: Dias do mês{0}

en: Day of year{0} | Days of year{0}
pt-br[0]: Dia do ano{0}
pt-br[1]: Dias do ano{0}

en: Week of year{0} | Weeks of year{0}
pt-br[0]: Semana do ano{0}
pt-br[1]: Semanas do ano{0}

en: Month of year{0} | Months of year{0}
pt-br[0]: Mês do ano{0}
pt-br[1]: Meses do ano{0}

en: Quarter of year{0} | Quarters of year{0}
pt-br[0]: Trimestre do ano{0}
pt-br[1]: Trimestres do ano {0}

en: Saved questions
pt-br: Questões Salvas

en: Enabling cache will create tables for your models in a dedicated schema and Metabase will refresh them on a schedule. Questions based on your models will query these tables. {0}.
pt-br: A ativação do cache irá criar tabelas para seus modelos em um esquema dedicado e o Metabase irá atualizá-las em um cronograma. Perguntas baseadas em seus modelos consultarão essas tabelas. {0}.

en: Refresh every
pt-br: Atualizar a cada

en: 2 hours
pt-br: 2 Horas

en: 3 hours
pt-br: 3 Horas

en: 6 hours
pt-br: 6 Horas

en: 12 hours
pt-br: 12 Horas

en: 24 hours
pt-br: 24 Horas

en: Gets a time interval of specified length
pt-br: Obtém um intervalo de tempo de duração específica

en: Gets a timestamp relative to the current time
pt-br: Recebe um carimbo de data/hora em relação à hora atual

en: Unpersist model
pt-br: Retroceder modelo

en: Persist model
pt-br: Persistir modelo

en: Questions that errored when last run
pt-br: Questões que retornaram erro na ultima execução

en: You don't have permission to save this question.
pt-br: Você não tem permissão para salvar essa questão

en: Looks like we cannot find any matching datasets.
pt-br: Parece que não conseguimos encontrar nenhum conjunto de dados correspondente.

en: Whether to enable using the new experimental Actions features globally. (Actions must also be enabled for each Database.)
pt-br: Se permitir o uso das novas características das Ações Experimentais globalmente. (As ações também devem ser habilitadas para cada banco de dados).

en: Actions are not enabled.
pt-br: Ações não estão habilitadas.

en: Database does not support persisting
pt-br: O banco de dados não suporta persistência

en: Persisting models not enabled for database
pt-br: Modelos persistentes não habilitados para banco de dados

en: Card is not a model
pt-br: Card não é um modelo

en: Persisting models is not enabled.
pt-br: Modelos Persistentes não são habilitados.

en: Integer greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
pt-br: Integer maior ou igual a um e menor ou igual a vinte e quatro

en: Value must be an integer representing hours greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
pt-br: O valor deve ser um número inteiro representando horas maior ou igual a uma e menor ou igual a vinte e quatro

en: Enabling model persistence
pt-br: Habilitando persistência do modelo

en: Disabling model persistence
pt-br: Desabilitando persistência do modelo

en: Warning: Automagic analysis context is missing result metadata. Unable to resolve Fields by name.
pt-br: Aviso: Faltam os metadados dos resultados da análise automática. Não foi possível resolver os campos pelo nome.

note: otherwise this isn't returning something, and that's probably an error. Log it.
en: Cannot resolve Field {0} in automagic analysis context
pt-br: Não é possível resolver o Campo {0} no contexto da análise automágica

en: Error decomposing question: {0}
pt-br: Erro decompondo questão: {0}

en: Lack permissions to create {0} schema
pt-br: Faltam permissões para criar {0} schema

en: Lack permission to create table in schema {0}
pt-br: Faltam permissões para criar tabela no schema {0}

en: Lack permission to read table in schema {0}
pt-br: Falta permissão para ler a tabela no esquema {0}

en: Lack permission to delete table in schema {0}
pt-br: Falta permissão para excluir tabela no esquema {0}

en: Step {0} was successful for db {1}
pt-br: A etapa {0} foi um sucesso para a base de dados {1}

en: Error in `{0}` while checking for model persistence permissions.
pt-br: Erro em `{0}` ao verificar as permissões de persistência do modelo.

en: Allow persisting models into the source database.
pt-br: Permitir modelos persistentes no banco de dados de origem.

en: Hour interval to refresh persisted models.
pt-br: Intervalo de hora para atualizar modelos persistidos

note: is EE a term that works in Portuguese? Should it be spelled out to be translated? Or is there a Brazilian term that should be used?
en: The :feature option is required when using defenterprise in an EE namespace!
pt-br: A opção :recurso é necessária quando se utiliza uma empresa defenterprise em um espaço de nomes EE!

en: {0} option for defenterprise should not be set in an OSS namespace! Set it on the EE function instead.
pt-br: {0} a opção para a defenterprise não deve ser definida em um espaço de nomes OSS! Em vez disso, configure-a na função EE.

en: An EE namespace must be provided when using defenterprise in an OSS namespace!
pt-br: Um espaço de nomes EE deve ser fornecido quando se utiliza uma empresa defenterprise em um espaço de nomes OSS!

en: Add it immediately before the argument list.
pt-br: Acrescente-o imediatamente antes da lista de argumentos.

en: Enterprise function {0}/{1} does not have a docstring. Go add one!
pt-br: A função da empresa {0}/{1} não tem um docstring. Vá adicionar uma!

en: The maximum number of attempts for delivering a single notification.
pt-br: O número máximo de tentativas de entrega de uma única notificação.

en: The initial retry delay in milliseconds when delivering notifications.
pt-br: O atraso inicial de nova tentativa em milissegundos na entrega de notificações.

en: The delay multiplier between attempts to deliver a single notification.
pt-br: O multiplicador de atraso entre as tentativas de entrega de uma única notificação.

en: The randomization factor of the retry delay when delivering notifications.
pt-br: O fator de aleatorização do atraso na entrega de notificações.

en: The maximum delay between attempts to deliver a single notification.
pt-br: A demora máxima entre tentativas de entrega de uma única notificação.

en: Reconfiguring notification sender
pt-br: Reconfigurando o remetente da notificação

en: Substituting cached query for card {0} from {1}.{2}
pt-br: Substituindo a consulta em cache pelo cartão {0} de {1}.{2}

en: Unpersisting model with card-id {0}
pt-br: Modelo não persistente com id do cartão {0}

en: Error unpersisting model with card-id {0}
pt-br: Erro ao não persistir o modelo com ID do cartão {0}

en: Starting persisted model refresh task for Database {0}.
pt-br: Iniciando tarefa de atualização de modelo persistente para banco de dados {0}.

en: Error refreshing persisting model with card-id {0}
pt-br: Erro ao atualizar o modelo persistente com ID do cartão {0}

en: Finished persisted model refresh task for Database {0}.
pt-br: Tarefa de atualização de modelo persistente concluída para o Banco de Dados {0}.

en: Attempting to refresh individual for persisted-info {0}.
pt-br: Tentando atualizar o indivíduo para informações persistentes {0}.

en: Finished updated model-id {0} from persisted-info {1}.
pt-br: Concluído o ID do modelo atualizado {0} de informações persistentes {1}.

en: Unable to refresh model with card-id {0}
pt-br: Não foi possível atualizar o modelo com o ID do cartão {0}

en: Unknown payload type {0}
pt-br: Tipo de carga desconhecido {0}

en: Migrating from self-hosted?
pt-br: Migrando de hospedagem própria?

en: Check out our docs for how to migrate your self-hosted instance to Cloud.
pt-br: Confira nossa documentação como migrar instâncias auto-hospedadas para a Cloud.

en: Enter a default value…
pt-br: Informe um valor padrão

en: Add title
pt-br: Adicionar título

en: About
pt-br: Sobre

en: Add description
pt-br: Adicionar descrição

en: Edit metadata
pt-br: Editar metadado

en: Turn into a model
pt-br: Transformar em um modelo

en: Turn back to saved question
pt-br: Voltar para pergunta salva

en: More info
pt-br: Mais informação

en: Move, archive, and more...
pt-br: Mover, arquivar, e mais...

en: In order to send subscriptions and alerts to private Slack channels, you must first add the Metabase bot to them.
pt-br: Para enviar inscrições e alertas privados em canais do Slack, você precisa adicionar o bot da Metabase neles.

en: Are you sure you want to reset to default colors?
pt-br: Tem certeza que deseja voltar as cores para o padrão ?

en: If you do this, your colors will change to our default colors. This action can’t be undone.
pt-br: Clicando aqui, as cores irão voltar às cores padrão do Metabase. Essa ação não pode ser desfeita.

en: This collection is empty
pt-br: Essa coleção está vazia

en: Create a new…
pt-br: Criar um novo...

en: Edit permissions
pt-br: Editar permissões

en: Open this question and fill in its variables to see it.
pt-br: Abra essa pergunta e complete as variáveis para visualizar.

en: Only Admins are able to embed questions. If you need access to this feature, reach out to them for permissions.
pt-br: Apenas Admins podem incorporar perguntas. Para ter acesso a essa 
    funcionalidade, peça permissão para um Admin.

en: In order to embed your question, you have to first {0}
pt-br: Para incorporar essa pergunta, você precisa {0}

en: Model moved to {0}
pt-br: Modelo movido para {0}

en: Question moved to {0}
pt-br: Pergunta movida para {0}

en: Connect database
pt-br: Conectar banco de dados

en: Skip
pt-br: Pular

en: Hi{0}. Nice to meet you!
pt-br: Olá{0}. Prazer em te conhecer!

en: {0} is connected to:
pt-br: {0} está conectado à:

en: No details found
pt-br: Nada encontrado

en: Question last cached {0}
pt-br: Pergunta cacheada pela última vez em {0}

en: Cache Configuration
pt-br: Configuração de cache

en: Palette preview
pt-br: Pré-visualização da paleta

en: Where it's used
pt-br: Aonde é usado

en: Chart colors
pt-br: Cores dos gráficos

en: Reset to default colors
pt-br: Usar as cores padrão

en: Generate chart colors
pt-br: Gerar cores

en: User interface colors
pt-br: Cores da interface

en: You can choose up to 24 hex values. We’ll auto-generate what you leave blank.
pt-br: Você pode escolher até 24 cores (hex). Iremos gerar cores automáticas em campos que você deixar em branco.

en: Font weight
pt-br: Espessura da fonte

en: Display our little friend on the homepage
pt-br: Mostrar nosso amiguinho na tela inicial

en: In order to remove the Metabase logo from embeds, you can always upgrade to {0}
pt-br: Para remover o logo do Metabase das incorporações, você pode atualizar para {0}

en: one of our paid plans.
pt-br: um de nossos planos pagos.

en: embedding the entire metabase app
pt-br: Incorporar todo o aplicativo do metabase

en: With {0} you can embed the full Metabase app and enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. You can also get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
pt-br: Com {0} você pode incorporar o Metabase completo e dar a seus usuários o poder de fazer sondagens em gráficos, navegar em coleções, e usar o construtor gráfico de consultas. Você também pode receber suporte prioritário, além de ferramentas para compartilhar insights com suas equipes e opções poderosas para te ajudar a criar experiências interativas para seus clientes.

en: some of our paid plans,
pt-br: alguns de nossos planos pagos,

en: Premium embedding
pt-br: Incorporação premium

en: Queued
pt-br: Na fila

en: Hey there{0}
pt-br: Hey{0}

en: How's it going{0}?
pt-br: Como você está{0}?

en: Howdy{0}
pt-br: Olá{0}

en: Greetings{0}
pt-br: Saudações{0}

en: Good to see you{0}
pt-br: É bom te ver{0}

en: Paid
pt-br: Pago

en: Embedding
pt-br: Incorporar

en: Embed dashboards, questions, or the entire Metabase app into your application. Integrate with your server code to create a secure environment, limited to specific users or organizations.
pt-br: Incorpore dashboards, perguntas, ou o Metabase inteiro em sua aplicação. Integre ao código do seu servidor para criar um ambiente seguro e limitado à usuários e organizações específicas.

en: By enabling embedding you're agreeing to
pt-br: Ao permitir a incorporação você está concordando com

en: our embedding license.
pt-br: nossos termos de incorporação.

en: More details
pt-br: Mais detalhes

en: When you embed charts or dashboards from Metabase in your own
    application, that application isn't subject to the Affero General Public
    License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase
    logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds.
pt-br: Quando você incorporar gráficos e dashboards do Metabase em sua
    aplicação, ela não estará sujeita à Affero General Public
    License (que cobre o resto do Metabase), desde que você mantenha o logotipo da Metabase
    e a frase "Powered by Metabase" visíveis nas incorporações.

en: Your should, however, read the license text linked above as that is the
    actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
pt-br: Sugerimos, entretanto, que você leia o texto da licença no link acima, já que ela é a licença com que você estará concordando ao habilitar esta funcionalidade.

en: We will refresh your models {0}
pt-br: Nós vamos recarregar seus modelos {0}

en: Seconds and year properties are not allowed
pt-br: Segundos e Ano não são permitidos

en: cron syntax
pt-br: sintaxe cron

en: Our {0} is a string of 5 fields separated by white spaces
pt-br: Nosso(a) {0} é uma string de 5 campos separado(a) por espaços em branco.

en: Allowed values
pt-br: Valores permitidos

en: Create Slack App
pt-br: Criar Slack App

en: Filter {0}
pt-br: Filtro {0}

en: 1. Click the button below and create your Slack App
pt-br: 1. Clique no botão abaixo para criar seu Slack App

en: First, {0} using the Metabase configuration. Once created, click “${ 1 }” to authorize it.
pt-br: Primeiro, {0} usando a configuração do Metabase. Depois de criado, clique em “${ 1 }” para autorizar.

en: click the button below to create your Slack App
pt-br: Clique no botão abaixo para criar seu Slack App.

en: There was an error loading the field values for this field
pt-br: Houve um erro ao carregar os valores desse campo.

en: more options
pt-br: mais opções

en: Waiting to create the first model cache
pt-br: Esperando para criar o primeiro cache do modelo

en: Learn more.
pt-br: Ler mais.

en: Cache models
pt-br: Modelos de cache

en: We'll create tables with model data and refresh them on a schedule you define. To enable it, you need to grant this connection credential read and write permissions on the "{0}" schema or grant create schema permissions. {1}
pt-br: Criaremos tabelas com os dados do modelo e atualizaremos num período que você definir. Para habilitar, você deve dar a esta credencial de conexão permissões de leitura e escrita no schema "{0}" ou dar permissão de criar schema. {1}

en: Turn model caching off
pt-br: Desligar caching do modelo

en: Turn model caching on
pt-br: Ligar caching do modelo

en: For models to be cached, the user should have create table permission or create schema permission in this database.
pt-br: Para o cache de modelos, usuário precisa ter permissão de criar tabela ou de criar schema neste banco de dados.

en: Day-of-week values must be between 1 and 7
pt-br: Valores de dia da semana precisam estar entre 1 e 7

note: Does it work with Seg, Ter, Qua, Qui, Sex, Sab, or only day of week values in English? (sun, mon, tue, wed.. etc.)
en: Day-of-week values must be SUN, MON, TUE, WED, THU, FRI, SAT OR between 1 and 7, - * ? / L #
pt-br: Valores de dias da semana devem ser SUN, MON, TUE, WED, THU, FRI, SAT OU entre 1 e 7, - * ? / L #

en: Unsupported day of week value. Possible values are 1-7 or SUN-SAT , - * ? / L #
pt-br: Dia da semana inválido. Possíveis valores são 1-7 ou SUN-SAT,  - * ? / L #

en: A numeric value between 1 and 5 must follow the # option
pt-br: A opção # deve ser seguida por um valor numérico entre 1 e 5.

en: Day of month values must be between 1 and 31
pt-br: Dias do mês precisam estar entre 1 e 31

en: Offset from last day must be less or equal 30
pt-br: Diferença do último dia deve ser menor que ou igual a 30

en: Month values must be between 1 and 12
pt-br: Meses precisam estar entre 1 e 12

en: Month values must be JAN, FEB, MAR, APR, MAY, JUN, JUL, AUG, SEP, OCT, NOV, DEC or between 1 and 12
pt-br: Valores de meses devem ser JAN, FEB, MAR, APR, MAY, JUN, JUL, AUG, SEP, OCT, NOV, DEC ou entre 1 e 12

en: Start year must be less than stop year
pt-br: Ano inicial deve ser menor que ano final

en: Unsupported year value. Possible values are 1970-2099 , - * /
pt-br: Ano inválido. Possíveis valores são 1970-2099, - * /

en: Minute and second values must be between 0 and 59 and hour values must be between 0 and 23
pt-br: Valores para minutos e segundos devem ser entre 0 e 59, e valores para horas devem ser entre 0 e 23

en: You must use ? in the day-of-week or day-of-month field
pt-br: Você deve usar ? no campo de dia da semana ou dia do mês

en: Invalid cron expression
pt-br: Expressão inválida para cron

en: Doing science...
pt-br: Fazendo ciência…

en: Running query...
pt-br: Fazendo consulta…

en: Loading results...
pt-br: Carregando resultados...

en: Summaries
pt-br: Resumos

en: Item Detail
pt-br: Detalhes do item

en: Color of filters in the query builder, buttons and links in filter widgets.
pt-br: Cor dos filtros no construtor de consultas, botões e links em widgets de filtragem.

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. {0}
pt-br: Com esta funcionalidade Pro/Enterprise você pode incorporar a aplicação Metabase completa. Permita que seus usuários façam sondagens em gráficos, explorem coleções, e usem o construtor gráfico de consultas.

en: Authorized origins
pt-br: Origens autorizadas

en: Enter the origins for the websites or web apps where you want to allow embedding, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
pt-br: Preencha as origens dos websites e web apps para os quais você autoriza a incorporação. Separe cada uma por espaços. Aqui estão os {0} do que pode ser preenchido.

en: exact specifications
pt-br: especificações exatas

en: Don’t show visualization
pt-br: Não mostrar visualização

en: Show visualization
pt-br: Mostrar visualização

en: Revert to this version
pt-br: Voltar para essa versão

en: nicetoseeyou@email.com
pt-br: bomtever@email.com

en: Make collection official
pt-br: Marcar como coleção oficial

en: Remove Official badge
pt-br: Remover insígnia oficial

en: Appearance
pt-br: Aparência

en: Font
pt-br: Fonte

en: Loading message
pt-br: Carregando mensagem

en: From Name
pt-br: De Nome

en: Reply-To Address
pt-br: Endereço Reply-To

en: That's not a valid email addresses
pt-br: Endereço de email inválido

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards.
pt-br: Permita que admins criem links públicos (e iframes) para perguntas e dashboards.

en: Allow questions, dashboards, and more to be embedded. {0}
pt-br: Permita incorporar perguntas, dashboards e mais. {0}

en: Standalone embeds
pt-br: Incorporações individuais

en: Securely embed individual questions and dashboards within other applications.
pt-br: Incorpore de modo seguro perguntas e dashboards individuais em outras aplicações.

en: Full-app embedding
pt-br: Incorporação do aplicativo completo

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder.
pt-br: Com esta funcionalidade Pro/Enterprise você pode incorporar o Metabase completo em sua aplicação. Permita que seus usuários façam sondagens em gráficos, explorem coleções, e usem o construtor gráfico de consultas.

en: Standalone Embed Secret Key used to sign JSON Web Tokens for requests to /api/embed endpoints. This lets you create a secure environment limited to specific users or organizations.
pt-br: Standalone Embed Secret Key, usada em JSON Web Tokens para requisições para endpoints /api/embed. Permite que você crie um ambiente seguro para usuários ou organizações específicos.

en: Use public link
pt-br: Use link público

en: Auto Refresh
pt-br: Atualização automática

en: edited this
pt-br: Editou isso

en: Learn how to debug SQL errors
pt-br: Aprenda a debugar erros de SQL

en: set up email
pt-br: configurar email

en: configure Slack
pt-br: configurar Slack

en: Dashboard name
pt-br: Nome do dashboard

en: All dashboards
pt-br: Todos os dashboards

en: All databases
pt-br: Todos os bancos de dados

en: Query Not Recorded, sorry
pt-br: Consulta não gravada

en: All schemas
pt-br: Todos os esquemas

en: All tables
pt-br: Todas as tabelas

en: Member name
pt-br: Nome do membro

en: All members
pt-br: Todos os membros

en: Audit log
pt-br: Log de auditoria

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to log in. If this user is unable to authenticate then you can {1}
pt-br: Acabamos de mandar um convite para {0} com instruções para log in. Se este usuário não conseguir logar, você pode {1}

en: reset their password.
pt-br: resetar sua senha.

en: read
pt-br: Ler

en: write
pt-br: Escrever

en: read or write
pt-br: Ler ou escrever

en: That's not a valid list of email addresses
pt-br: Email inválido

en: Transparent
pt-br: Transparente

en: Use instance font
pt-br: Usar fonte da instância

en: Download data
pt-br: Download dos dados

en: Enable users to download data from this embed?
pt-br: Autorizar usuários a baixar dados desta incorporação?

en: Example:
pt-br: Exemplo:

en:  by
pt-br:  por

en: Show more filters
pt-br: Ver mais filtros

en: New row
pt-br: Nova linha

en: More columns
pt-br: Mais colunas

en: Choose a join type
pt-br: Escolha um tipo de join

en: Dismiss sync spinner manually
pt-br: Descartando manualmente o spinner de sincronização

en: Dismissing…
pt-br: Descartando…

en: Failed to dismiss sync spinner
pt-br: Erro ao descartar spinner de sincronização

en: Sync spinners dismissed!
pt-br: Spinners de sincronização descartados!

en: Refresh models every…
pt-br: Atualizando modelos a cada…

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow. True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
pt-br: Booleana indicando se eventos de analytics estão sendo enviados para o Snowplow. `true` se o rastreamento estiver habilitado para esta instância, e um coletor Snowplow estiver disponível.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events. Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
pt-br: Booleana indicando se um coletor Snowplow está disponível para receber eventos de analytics. Deve ser configurado através de uma variável de ambiente em testes de Cypress ou durante desenvolvimento local.

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase. This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
pt-br: Identificador único a ser usado para identificar esta instância de Metabase no Snowplow analytics. Esta configuração é pública porque alguns eventos de analytics são enviados antes do setup inicial.

en: check your host settings
pt-br: Confira suas configurações de hospedagem

en: check your port settings
pt-br: Confira suas configurações de porta

en: String representing a cron schedule
pt-br: String representando um agendamento cron

en: Must be a valid cron string not specifying a year
pt-br: Precisa ser uma string cron válida que não especifique um ano

en: Value must be a string representing a cron schedule of format <seconds> <minutes> <hours> <day of month> <month> <day of week> <year>
pt-br: Valor deve ser uma string representando um agendamento cron no formato <segundos> <minutos> <horas> <dia do mês> <mês> <dia da semana> <ano>

en: Using definitions:
    Metrics:
    {0}
    Filters:
    {1}
pt-br: Usando definições:
    Métricas:
    {0}
    Filtros:
    {1}

en: Dimensions bindings:
    {0}
pt-br: Vinculações de dimensões:
    {0}

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:
    {2}
pt-br: Adicionando {0} cartões ao dashboard {1}: 
    {2}

en: System info:
     {0}
pt-br: Informações do sistema:
    {0}

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database. When should Metabase automatically scan and cache field values?
pt-br: O Metabase pode varrer os valores presentes em cada campo deste banco de dados para ativar filtros de caixas de seleção em dashboards e perguntas. Isso pode ser um processo que consome muitos recursos, principalmente se você tiver um banco de dados muito grande. Quando devo varrer e cachear valores automaticamente?

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase [Cloud IP addresses](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):
pt-br: Se seu banco de dados estiver atrás de uma firewall, é possível que você precise autorizar conexões dos nossos [endereços IP de Cloud](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):

en: Unfold JSON Columns
pt-br: Desdobrar colunas do JSON

en: We unfold JSON columns into component fields.This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
pt-br: Nós desdobramos colunas JSON em campos. Isto é habilitado por padrão, mas você pode desabilitar se a performance estiver lenta.

en: Unable to rollback database check for model persistence
pt-br: Não foi possível reverter o banco de dados. Confira a persistência do modelo.

en: Killed mysql process id {0} due to timeout.
pt-br: Processo de MySQL com id {0} abortado, tempo excedido.

en: Undoing step `{0}` for db {1}
pt-br: Desfazendo passo `{0}` para banco de dados {1}

en: Implicitly relative file paths are not allowed.
pt-br: Caminhos de arquivo implicitamente relativos não são permitidos.

en: Looks like the Username or Password is incorrect.
pt-br: Parece que o Nome de Usuário ou Senha estão incorretos.

en: Looks like you forgot to enter your Password.
pt-br: Parece que você esqueceu de inserir a sua Senha.

en: Database cannot be found.
pt-br: Banco de dados não encontrado.

en: Looks like your Password is incorrect.
pt-br: Parece que a sua Senha está incorreta.

en: Unsupported client SSL key type - are you using an RSA key?
pt-br: Tipo de chave SSL não suportado - você está usando uma chave RSA?

en: Looks like your Username is incorrect.
pt-br: Parece que o seu Nome de Usuário está incorreto.

en: check your username
pt-br: Confira seu nome de usuário

en: check your password
pt-br: Confira sua senha

en: Hmm, we couldn''t connect to the database. Make sure your Host and Port settings are correct
pt-br: Hmm, não conseguimos conectar ao banco de dados. Certifique-se que suas configurações de Servidor e Porta estão corretas

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Username and Password.
pt-br: Não conseguimos conectar ao servidor de túnel SSH. Confira o nome de usuário e senha.

en: check your database name settings
pt-br: Verifique o nome do seu banco de dados

en: Invalid client SSL key - did you select the correct file?
pt-br: Chave de cliente SSL inválida - você selecionou o arquivo correto?

en: please enable SSL
pt-br: Por favor, ative o SSL

en: Cycle detected resolving dependent visible-if properties for driver {0}: {1}
pt-br: Ciclo detectado ao resolver propriedades dependentes de visible-if para o driver {0}: {1}

en: Server appears to require SSL - please enable SSL below
pt-br: Servidor parece requerer SSL - por favor habilite o SSL abaixo

en: It looks like your Host is invalid. Please double-check it and try again.
pt-br: Parece que seu Servidor é inválido. Por favor confira e tente mais uma vez.

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Host and Port.
pt-br: Não conseguimos conector com o servidor de túnel SSH. Confira o Servidor e a Porta.

en: check your connection string
pt-br: confira sua string de conexão

en: Looks like the Database name is incorrect.
pt-br: Parece que o nome do banco de dados está incorreto.

en: The email address you want to use for the sender of emails.
pt-br: O endereço de email que você quer usar para o remetente dos emails.

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address. You can have multiple reply-to email addresses, just separate them with a comma.
pt-br: O endereço de email em que você quer receber as respostas, caso seja diferente do email do remetente. Você pode ter múltiplos endereços "reply-to", basta separá-los por vírgulas.

en: The name you want to use for the sender of emails.
pt-br: Nome que você quer usar para o remetente dos emails.

en: [{0}] Model cache refresh failed for {1}
pt-br: [{0}] Atualização do cache do modelo falhou por {1}

en: Google Sign-In token appears to be incorrect. Double check that it matches in Google and Metabase.
pt-br: Token do Google Sign-In parece incorreta. Confira se está usando o mesmo no Google e no Metabase.

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot. Please use a new Slack app integration instead.
pt-br: O token de API Slack para conectar o Slack bot do Metabase foi descontinuado. Por favor use uma nova integração de Slack app.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app. This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
pt-br: Token de OAuth para usuário de bot para conectar com o Slack app do Metabase. Deve ser usado para todas as integrações com o Slack criadas a partir do Metabase v0.42.0.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid. Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
pt-br: Se o token atual de Slack, se inserido, é válido. Deixe como `false` se a requisição do Slack API retornar um erro de autenticação.

en: Error normalizing query: {0}
pt-br: Erro ao normalizar consulta: {0}

en: Error canonicalizing query: {0}
pt-br: Erro ao canonizar consulta: {0}

en: Invalid MBQL clause: {0}
pt-br: Cláusula de MBQL inválida: {0}

en: Error normalizing form: {0}
pt-br: Erro ao normalizar formulário: {0}

en: {0} is not a valid temporal unit for {1}; not adding to clause {2}
pt-br: {0} não é uma unidade temporal válida para {1}; não será adicionada à cláusula {2}

en: {0}''s Personal Collection
pt-br: Coleção Pessoal do {0}''

en: Full FieldValues shouldn't have hash_key.
pt-br: Full FieldValues não deveria ter hash_key.

en: Invalid field-values type.
pt-br: Tipo inválido de valores-de-campo.

en: Advanced FieldValues requires a hash_key.
pt-br: Advanced FieldValues requer uma hash_key.

en: Can't update type or hash_key for a FieldValues.
pt-br: Não foi possível atualizar tipo ou hash_key para um dos FieldValues.

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces. We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
pt-br: Para deixar os nomes de campos e tabelas mais amigáveis, o Metabase vai substituir hífens e underscores por espaços. Nós também vamos capitalizar cada palavra, então ‘last_visited_at’ vai ficar ‘Last Visited At’.

en: :parameters must be a sequence of maps with :id and :type keys
pt-br: :parameters devem ser uma sequência de maps com chaves :id e :type

en: :parameter_mappings must be a sequence of maps with :parameter_id and :type keys
pt-br: :parameter_mappings deve ser uma sequência de mapas com chaves :parameter_id e :type

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date. Please fetch new data and try again.
pt-br: Parece que outra pessoa editou as permissões e seus dados estão desatualizados. Por favor traga novos dados e tente novamente.

en: You cannot update a permissions entry! Delete it and create a new one.
pt-br: Você não pode atualizar uma entrada de permissões! Apague-a e crie uma nova.

en: This will replace “Lato” as the font family.
pt-br: Isso irá substituir "Lato" como sua fonte principal.

en: cron syntax string to schedule refreshing persisted models.
pt-br: string com sintaxe cron para agendar atualização de modelos gravados.

en: The startup time in milliseconds
pt-br: Tempo de inicialização em milissegundos

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries. It won''t affect most SQL queries, although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
pt-br: Isto vai afetar agrupamentos por semana ou filtragem em consultas gráficas, entre outros. Não vai afetar a maioria das consultas SQL, apesar de ser usado para definir a variável de sessão WEEK_START no Snowflake.

en: Tell us where to find the file for each font weight. You don’t need to include all of them, but it’ll look better if you do.
pt-br: Diga onde encontrar o arquivo para cada peso da fonte. Você não precisa incluir todos, mas com todos vai ficar melhor.

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts. Users can individually override this default language from their own account settings.
pt-br: A língua padrão para todos os usuários na interface do Metabase, emails do sistema, pulsos e alertas. Cada usuário pode redefinir a língua nas suas configurações individuais.

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added. Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
pt-br: Sobre exibir ou não um modal introdutório depois que a próxima conexão a banco de dados for adicionada. Falso por padrão se algum banco de dados não-padrão já tiver terminado de sincronizar nesta instância.

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here. So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
pt-br: Para determinar quanto tempo o resultado de cada pergunta salva deve ficar em cache, nós multiplicamos o tempo médio de execução da consulta pelo que você preencher aqui. Ou seja, se uma consulta demora em média 2 minutos para rodar, e você usar um multiplicador de 10, o cache vai persistir por 20 minutos.

en: Default page to show people when they log in.
pt-br: Página padrão para mostrar quando as pessoas fizerem login.

en: Message to show while a query is running.
pt-br: Mensagem que irá aparecer enquanto uma pergunta estiver carregando.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects, and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
pt-br: Esta URL é usada para coisas como links em emails, redirecionamentos de autenticação, e em algumas situações de incorporação em outros aplicativos. Alterá-la pode quebrar funcionalidades ou trancar você fora desta instância.

en: Invalid font {0}
pt-br: Fonte inválida {0}

en: Enables Metabot character on the home page
pt-br: Habilita o personagem Metabot na página principal

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag with the ID {1} or name {2}.
pt-br: Parâmetro inválido: Cartão {0} não tem tag de template com ID {1} ou nome {2}.

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a parameter with the ID {1}.
pt-br: Parâmetro inválido: Cartão {0} não tem parâmetro com ID {1}.

en: Invalid parameter: missing id
pt-br: Parâmetro inválido: faltando id

en: Found substitute cached query for card {0} from {1}.{2}
pt-br: Encontrei consulta substituta em cache para cartela {0} de {1}.{2}

en: Base-64 encoded public key for this site''s SSL certificate. Specify this to enable HTTP Public Key Pinning. See {0} for more information.
pt-br: Chave pública codificada em base 64 para o certificado SSL deste site. Especifique para habilitar o Pinning de chave pública HTTP. Veja {0} para mais informações.

en: Error in api/health database check
pt-br: Erro ao checar banco de dados api/health

en: Deleted {0} expired advanced fieldvalues
pt-br: {0} fieldvalues avançados que havia expirado foram apagados

en: Task scheduler initialized into standby mode.
pt-br: Agendador de tarefas inicializado em modo standby.

en: Scheduler not initialized but `start-scheduler!` called. Please call `init-scheduler!` before attempting to start.
pt-br: Agendador não inicializado mas `start_scheduler!` foi chamado. Por favor chame `init-scheduler!` antes de tentar iniciar.

en: Task scheduler started
pt-br: Agendador de tarefas inicializado

en: Finished persisted model refresh task for Database {0} with {1} successes and {2} errors.
pt-br: Atualização de modelo salvo concluída para banco de dados {0} com {1} sucessos e {2} erros.

en: Attempting to refresh persisted model {0}.
pt-br: Tentando atualizar modelo gravado {0}.

en: Error updating database {0} for randomized schedules
pt-br: Erro ao atualizar banco de dados {0} para agendamentos randomizados

en: Updated default schedules for {0} databases
pt-br: Agendamentos padrão atualizados para bancos de dados {0}

en: Resulting transforms do not conform to expectations.
    Expected: {0}
pt-br: Transformações resultantes não correspondem à expectativa.
    Esperado: {0}

en: parameter must be a map with :id and :type keys
pt-br: parâmetro deve ser um mapa com chaves :id e :type

en: parameter_mapping must be a map with :parameter_id and :target keys
pt-br: parameter_mapping deve ser um mapa com chaves :parameter_id e :target

en: String must be a valid 21-character NanoID string.
pt-br: String deve ser NanoID válida com 21 caracteres.

en: Error parsing {0}:
    {1}
pt-br: Erro ao parsear {0}:
    {1}

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages. A hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string) is strongly recommended.
pt-br: String usada para semear a chave privada usada para validar mensagens JWT. Recomendamos fortemente uma chave de 256 bits codificada em hexadecimal (isto é, uma string de 64 caracteres).

en: SSO is trying to do an open redirect to an untrusted site
pt-br: O SSO está tentando redirecionar para um site não confiável

en: {0} active filter | {0} active filters
pt-br[0]: {0} filtro ativo
pt-br[1]: {0} filtros ativos

en: minutes
pt-br: minutos

en: Timeout must be greater than 0
pt-br: O tempo limite deve ser maior que 0

en: Show this on the home and login pages
pt-br: Mostrar isto na página inicial e no login

en: Search for a column...
pt-br: Procure por uma coluna...

en: This table hasn’t been synced yet
pt-br: Esta tabela ainda não foi sincronizada

en: It was automatically marked as Hidden during the initial sync of this database. Do you want to make it queryable and sync it?
pt-br: Foi automaticamente marcado como Escondido durante a sincronia inicial deste banco de dados. Você quer torná-lo consultável e sincronizá-lo?

en: Change to Queryable and sync it
pt-br: Alterar para consultável e sincronizá-lo

en: Filter down to a segment
pt-br: Filtrar até um segmento

en: Clear all filters
pt-br: Limpar todos os filtros

en: Apply Filters
pt-br: Aplicar filtros

en: Filter {0} by
pt-br: Filtrar {0} por

en: Filter segments
pt-br: Filtrar segmentos

en: ⚠️ We couldn't process payment for your account. Please {0} to avoid service interruptions.
pt-br: ⚠️ Não foi possível processar o pagamento de sua conta. Por favor, {0} para evitar interrupções de serviço.

en: review your payment settings
pt-br: reveja suas configurações de pagamento

en: ⚠️ Pro features won’t work right now due to lack of payment. {0} to restore Pro functionality.
pt-br: ⚠️ Os recursos Pro não funcionarão no momento devido à falta de pagamento. {0} para restaurar as funcionalidades Pro.

en: Review your payment settings
pt-br: Reveja suas configurações de pagamento

en: Session timeout
pt-br: Tempo limite da sessão

en: Time before inactive users are logged out.
pt-br: Tempo antes que os usuários inativos sejam desconectados.

en: Lighthouse illustration
pt-br: Ilustração do farol

en: Variable to map to
pt-br: Variável a mapear para

en: You can connect widgets to {{variables}} in text cards.
pt-br: Você pode conectar widgets a {{{variables}} em cartões de texto.

en: If you have a PEM SSL client key, you can convert that key to the PKCS-8/DER format using OpenSSL. {0}.
pt-br: Se você tiver uma chave de cliente PEM SSL, você pode converter essa chave para o formato PKCS-8/DER usando o OpenSSL. {0}.

en: You can use Markdown here, and include variables {{like_this}}
pt-br: Você pode usar Markdown aqui, e incluir variáveis {{like_this}}}

en: Prometheus web-server shut down
pt-br: Servidor web Prometheus fechado

en: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT value of ''{0}'' is not parseable as an integer.
pt-br: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT valor de ''{0}'' não é analisável como um número inteiro.

en: C3P0 Max pool size
pt-br: C3P0 Tamanho máximo do pool

en: Port to serve prometheus metrics from. If set, prometheus collectors are registered and served from `localhost:<port>/metrics`.
pt-br: Porta para servir a métrica prometheus de. Se for definido, os coletores de prometeu são registrados e servidos a partir de 'localhost:<port>/metrics'.

en: C3P0 Number of idle connections
pt-br: C3P0 Número de conexões ociosas

en: Error stopping prometheus web-server
pt-br: Erro ao interromper o servidor web Prometheus

en: C3P0 Number of connections
pt-br: C3P0 Número de conexões

en: Failed to initialize Prometheus on port {0}
pt-br: Falha na inicialização do Prometheus na porta {0}

en: Starting prometheus metrics web-server on port {0}
pt-br: Iniciando o prometheus metrics web-server na porta {0}

en: C3P0 Minimum pool size
pt-br: C3P0 Tamanho mínimo do pool

en: Unrecognized measurement {0} in prometheus stats
pt-br: Medição não reconhecida {0} nas estatísticas do Prometheus

en: C3P0 Number of busy connections
pt-br: C3P0 Número de conexões ocupadas

en: Starting prometheus metrics collector
pt-br: Iniciando o coletor de métricas prometheus

en: Attempting to set up prometheus metrics web-server with no web-server port provided
pt-br: Tentando criar um servidor web de métricas prometheus sem porta de servidor web

en: Attempting to set up prometheus metrics with no web-server port provided
pt-br: Tentativa de estabelecer métricas prometheus sem porta web-servidor fornecida

en: Metadata not ready in {0} minutes, abandoning
pt-br: Metadados não prontos em {0} minutos, abandonando

en: Metadata updated asynchronously for card {0}
pt-br: Metadados atualizados de forma assíncrona para o cartão {0}

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because no metadata
pt-br: Não atualizando metadados de forma assíncrona para o cartão {0} porque não há metadados

en: Metadata not available soon enough. Saving card {0} and asynchronously updating metadata
pt-br: Os metadados não estão disponíveis suficientemente em breve. Salvando cartão {0} e atualizando os metadados de forma assíncrona

en: Cannot refresh an archived model
pt-br: Não é possível atualizar um modelo arquivado

en: Cannot refresh a non-model question
pt-br: Não é possível atualizar uma pergunta que não seja modelo

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because query has changed
pt-br: Não atualizando metadados de forma assíncrona para o cartão {0} porque a consulta mudou

en: Metadata not available soon enough. Saving new card and asynchronously updating metadata
pt-br: Os metadados não estão disponíveis suficientemente em breve. Salvando novo cartão e atualizando de forma assíncrona os metadados

note: How should we deal with these terms in quotation marks? are these terms that should remain in english because they are programming specific or can they be translated?
en: Matching style for native query editor's autocomplete. Can be "substring", "prefix", or "off". Larger instances can have performance issues matching using substring, so can use prefix matching,  or turn autocompletions off.
pt-br: Estilo correspondente para o autocompletar do editor de consultas nativo. Pode ser "substring", "prefixo", ou "off". As instâncias maiores podem ter problemas de desempenho que combinam com o uso de substring, portanto podem usar correspondência de prefixo, ou desligar o autocompletar.

en: Invalid `native-query-autocomplete-match-style` option
pt-br: Opção inválida de estilo "nativo-nativo-autocompleto-acrescentado".

en: Custom GeoJSON is not enabled
pt-br: GeoJSON personalizado não está habilitado

en: Whether or not the use of custom GeoJSON is enabled.
pt-br: Se o uso de GeoJSON personalizado está ou não habilitado.

en: Editing first name is not allowed for SSO users.
pt-br: A edição do primeiro nome não é permitida para usuários de SSO.

en: Editing last name is not allowed for SSO users.
pt-br: A edição do sobrenome não é permitida para usuários de SSO.

en: Setting up prometheus metrics
pt-br: Estabelecimento da métrica prometheus

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER)
pt-br: Chave do cliente SSL (PKCS-8/DER)

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address.
pt-br: O endereço de e-mail para o qual você deseja que as respostas sejam enviadas, se diferente do endereço de origem.

en: Display the lighthouse illustration on the home and login pages.
pt-br: Mostrar a ilustração do farol nas páginas inicial e de login.

en: Cached token status for premium features. This is to avoid an API request on the the first page load.
pt-br: Status simbólico em cache para características premium. Isto é para evitar uma solicitação de API no primeiro carregamento da página.

en: Time before inactive users are logged out. By default, sessions last indefinitely.
pt-br: Tempo antes que os usuários inativos sejam desconectados. Por padrão, as sessões duram indefinidamente.

en: Reached recursion limit of {0} in "apply-sandboxing" middleware
pt-br: Alcançado o limite de repetição de {0} no middleware "apply-sandboxing"

en: Sign in with username or email
pt-br: Logar com nome de usuário ou email

note: Model could be an awful generic word. I'd keep it as "model" in pt_BR or call it "entidade"
en: No models found
pt-br: Nenhuma entidade encontrada

note: Model could be an awful generic word. I'd keep it as "model" in pt_BR or call it "entidade"
en: Create new model
pt-br: Criar novo modelo

note: Model could be an awful generic word. I'd keep it as "model" in pt_BR or call it "entidade"
en: There are no actions for this model
pt-br: Não há ações para esse modelo

en: Create new action
pt-br: Criar nova ação

en: Page
pt-br: Página

en: Exit app
pt-br: Sair

en: {0} connections
pt-br: {0} conexões

en: Turn into an action
pt-br: Transformar em uma ação

en: Assign an action
pt-br: Atribuir uma ação

en: Edit {0}
pt-br: Editar {0}

en: List
pt-br: Listar

en: Edit button
pt-br: Botão de editar

en: Delete button
pt-br: Botão de excluir

en: Bulk actions
pt-br: Ações em lote

en: Options
pt-br: Opções

en: Variant
pt-br: Variante

en: Basic
pt-br: Básico

en: Link to {{bird_id}}
pt-br: Link para {{bird_id}}

en: Launch app
pt-br: Iniciar app

en: Add a {0} to the page
pt-br: Adicionar um(a) {0} à pagina

en: button
pt-br: botão

en: form
pt-br: formulário

en: Change button type
pt-br: Mudar tipo de botão

en: What type of button do you want to add?
pt-br: Que tipo de botão gostaria de adicionar?

en: Perform action
pt-br: Realizar ação

en: Explore
pt-br: Explorar

en: Used by
pt-br: Utilizado por

en: Schema
pt-br: Esquema

en: Unknown type
pt-br: Tipo desconhecido

en: Embed in your application
pt-br: Embutir em sua aplicação

en: Add this {0} to your application server code. You’ll be able to preview the way it looks and behaves before making it securely visible for your users.
pt-br: Adicione isto {0} ao código de sua aplicação (server-side). Você poderá ver uma prévia de como vai ficar (e se comportar) antes de tornar seguramente visível para seus usuários.

en: Set up
pt-br: Configurar

en: Too many rows for a detail view
pt-br: Linhas demais para visualização detalhada

en: Delete?
pt-br: Excluir?

en: This can't be undone.
pt-br: Isso não poderá ser desfeito.

en: Nothing to order
pt-br: Nada para ordenar

en: New Action
pt-br: Nova Ação

en: New action
pt-br: Nova ação

en: Save action
pt-br: Salvar ação

en: Click me
pt-br: Clique em mim

en: Action
pt-br: Ação

en: Action Form Display
pt-br: Exibição do formulário de ações

en: Form
pt-br: Formulário

en: Button
pt-br: Botão

en: Primary
pt-br: Primário

en: Danger
pt-br: Perigo

en: Borderless
pt-br: Sem borda

en: New App
pt-br: Nova app

en: Result: {0}
pt-br: Resultado: {0}

en: Save and enable
pt-br: Salvar e habilitar

en: {0} rows
pt-br: {0} linhas

en: This channel shouldn't really be used by anyone — we'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions (it's a Slack requirement).
pt-br: Este canal não deveria ser utilizado por ninguém - nós mandaremos gráficos e tabelas aqui antes de enviar para inscrições de dashboards (é um requisito do Slack).

en: an action button
pt-br: um botão de ação

en: Execute an action
pt-br: Executar uma ação

en: Pick a question…
pt-br: Selecione uma pergunta...

en: Pick a dashboard…
pt-br: Selecione um dashboard...

en: Pick a page to link to
pt-br: Escolha uma página para ligar

en: Pick a page…
pt-br: Selecione uma página...

en: This model does not have any actions yet.
pt-br: Essa model ainda não possui nenhuma ação.

en: Enable implicit actions
pt-br: Habilitar ações implícitas

en: Create a new action
pt-br: Criar nova ação

en: Contact
pt-br: Contato

en: Backing table
pt-br: Tabela de suporte

en: Relationships
pt-br: Relacionamentos

note: can't think of a good, non confusing translation for model
en: This model is not used by any questions yet.
pt-br: Essa model nao é utilizada por nenhuma pergunta ainda.

en: Create a new question
pt-br: Criar nova pergunta

en: New page
pt-br: Nova página

en: Edit options
pt-br: Opções de edição

en: To start creating a form, write your query on the left with {{ parameter_names }}.
pt-br: Para começar a criar um formulário, escreva sua consulta na esquerda com {{ parameter_names }}.

en: They'll show up as form fields here
pt-br: Eles vão aparecer aqui como campos de formulário

en: Enter one option per line
pt-br: Escolha uma opção por linha

en: Press enter to add another option
pt-br: Aperte enter para adicionar outra opção

en: Placeholder text
pt-br: Texto placeholder

en: Required
pt-br: Obrigatório

en: Default Value
pt-br: Valor padrão

en: Generate key
pt-br: Gerar chave

en: Takes a datetime and returns an integer with the number of the year.
pt-br: Recebe uma data/hora e retorna um inteiro com o número do ano.

en: The datetime column.
pt-br: A coluna de data/hora.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-4) with the number of the quarter in the year.
pt-br: Recebe uma data/hora e retorna um inteiro (1-4) com o número do quartil do ano.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-12) with the number of the month in the year.
pt-br: Recebe uma data/hora e retorna um inteiro (1-12) com o número do mês do ano.

en: mode
pt-br: modo

en: Extracts the week of the year as an integer..
pt-br: Extrai a semana do ano como um inteiro..

en: The name of the column with your date or datetime value..
pt-br: O nome da coluna com uma data ou data/hora..

en: Optional. The default is "ISO".
    - ISO: Week 1 starts on the Monday before the first Thursday of January.
    - US: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on Sunday.
    - Instance: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on the day defined in your Metabase localization settings.
pt-br: Opcional. O padrão é "ISO".
    - ISO: Semana 1 começa na segunda feira anterior à primeira quinta feira de janeiro.
    - US: Semana 1 começa em 1 de janeiro. Todas as outras semanas começam no domingo.
    - Instance: Semana 1 começa em 1 de janeiro. Todas as outras semanas começam no dia definido nas opções de localização do Metabase.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-31) with the number of the day of the month.
pt-br: Recebe uma data/hora e retorna um inteiro (1-31) com o número do dia do mês.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-7) with the number of the day of the week.
pt-br: Recebe uma data/hora e retorna um inteiro (1-7) com o número do dia da semana.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-23) with the number of the hour. No AM/PM.
pt-br: Recebe uma data/hora e retorna um inteiro (0-23) com o número da hora. Sem AM/PM.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the minute in the hour.
pt-br: Recebe uma data/hora e retorna um inteiro (0-59) com o número do minuto na hora.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the seconds in the minute.
pt-br: Recebe uma data/hora e retorna um inteiro (0-59) com o número de segundos do minuto.

en: amount
pt-br: quantia

en: unit
pt-br: unidade

en: Adds some units of time to a date or timestamp value.
pt-br: Adiciona unidades de tempo a um valor de data ou data/hora.

en: The column with your date or timestamp values.
pt-br: A coluna com valores de data ou data/hora.

en: The number of units to be added.
pt-br: O número de unidades a adicionar.

en: "year", "month", "quarter", "day", "hour", "minute", "second" or "millisecond".
pt-br: "ano", "mês", "quartil", "dia", "hora", "minuto", "segundo" ou "milissegundo".

en: Subtracts some units of time to a date or timestamp value.
pt-br: Subtrai algumas unidades de tempo de um valor data ou data/hora.

en: The number of units to be subtracted.
pt-br: O número de unidades a subtrair.

en: Missing wiget label: {0}
pt-br: Rótulo de widget faltante: {0}

en: My new fantastic action
pt-br: Minha nova Ação fantástica

en: Successfully created a new {0}
pt-br: Uma nova {0} criada com sucesso

en: Something went wrong while deleting the row
pt-br: Algo deu errado ao excluir linha

en: Something went wrong while updating
pt-br: Algo deu errado ao atualizar

en: Successfully updated {0} records
pt-br: {0} linhas atualizadas com sucesso

en: Something went wrong while deleting
pt-br: Algo deu errado ao excluir

en: Successfully deleted {0} records
pt-br: {0} linhas excluídas com sucesso

en: Successfully executed the action
pt-br: Ação executada com sucesso

en: Successfully saved
pt-br: Salvo com sucesso

en: Successfully deleted
pt-br: Excluído com sucesso

en: Success! The action returned: {0}
pt-br: Sucesso! A ação retornou: {0}

en: Something went wrong while executing the action
pt-br: Algo deu errado ao executar a ação

en: This is an action now.
pt-br: Isso agora é uma ação.

en: Public channel to store image files
pt-br: Canal público para armazenar arquivos de imagem

en: All values ({0})
pt-br: Todos os valores ({0})

en: Other ({0})
pt-br: Outro ({0})

en: date
pt-br: data

en: category
pt-br: categoria

en: long text
pt-br: texto longo

en: dropdown
pt-br: seleção

en: inline select
pt-br: select inline

en: date + time
pt-br: data + hora

en: month + year
pt-br: mês + ano

en: quarter + year
pt-br: quartil + ano

en: Option One
pt-br: Opção um

en: Option Two
pt-br: Opção dois

en: Option Three
pt-br: Opção três

en: New Model
pt-br: Nova Model

en: question
pt-br: pergunta

en: table
pt-br: tabela

en: page
pt-br: página

en: Archive this page?
pt-br: Arquivar essa página?

en: First, save your model
pt-br: Salve sua model primeiro

en: Save model
pt-br: Salvar model

en: What is the name of your question?
pt-br: Qual é o nome de sua pergunta?

en: What is the name of your model?
pt-br: Qual é o nome de sua model?

en: Add a date variable to this question to connect it to a dashboard filter.
pt-br: Adicione uma variável de data a esta pergunta para conectá-la com um filtro de dashboard.

en: Add a number variable to this question to connect it to a dashboard filter.
pt-br: Adicione uma variável numérica a esta pergunta para conectá-la a um filtro de dashboard.

en: Add a string variable to this question to connect it to a dashboard filter.
pt-br: Adicione uma variável string nessa pergunta para conectá-la a um filtro de dashboard.

en: Add a variable to this question to connect it to a dashboard filter.
pt-br: Adicione uma variável a essa pergunta para conectá-la ao filtro de dashboard.

en: What is the name of your page?
pt-br: Qual é o nome da sua página?

en: Is Write
pt-br: É escrita

en: Write questions can be used for experimental actions.
pt-br: Consultas de escrita podem ser usadas para ações experimentais.

en: created a subscription
pt-br: criou uma assinatura

en: deleted a subscription
pt-br: excluiu uma inscrição

en: Use the notebook editor
pt-br: Use o editor

note: Drill-through?
en: This automatically inherits metadata from your source tables, and gives your models drill-through.
pt-br: Isso automaticamente herda metadados de suas tabelas fonte e possibilita o drill-through em suas entidades.

en: Use a native query
pt-br: Use uma consulta nativa

en: You can always fall back to a SQL or native query, which is a bit more manual.
pt-br: Você sempre pode voltar para uma consulta SQL ou nativa, o que é um pouco mais manual.

note: Model could be an awful generic word. I'd keep it as "model" in pt_BR or call it "entidade"
en: What's a model?
pt-br: O que é uma entidade?

en: Your page is ready
pt-br: Sua página está pronta

en: Action button
pt-br: Botão de ação

en: Move dashboard to…
pt-br: Mover dashboard para...

note: Card could be literally translated to "Cartão", which could also mean something like a credit card that would be less usual. I'd keep it as card
en: Remove this card?
pt-br: Remover este card?

en: Would you like to be notified when this page is done loading?
pt-br: Você gostaria de ser notificado quando esta página terminar de carregar?

en: Pages
pt-br: Páginas

en: Users can pick
pt-br: Usuários podem escolher

en: Multiple values
pt-br: Múltiplos valores

en: A single value
pt-br: Um único valor

note: Model could be an awful generic word, but could also be translated as "modelo" I'd keep it as "model" in pt_BR (assuming that users are a bit more technical) or call it "entidade" (which would literally translate to entity) could be trans
en: Your model won't be created.
pt-br: Sua entidade não será criada.

en: Discard
pt-br: Descartar

en: Question in {0}
pt-br: Pergunta em {0}

en: Abbreviate days and months
pt-br: Abreviar dias e meses

en: dollars
pt-br: dólares

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the {1}-axis, the values will be summed.
pt-br: "{0}" é um campo não-agregado: se tiver mais de um valor em um ponto no eixo-{1}, os valores serão somados.

en: Column with steps
pt-br: Coluna com passos

en: Select a region
pt-br: Selecione uma região

en: Custom map
pt-br: Mapa personalizado

en: Rows
pt-br: Linhas

en: Measures
pt-br: Medidas

en: Sort Order
pt-br: Ordenação

note: "Tabela dinâmica" could also be nice (it's the term used by Excel for pivot tables)
en: Pivot table
pt-br: Tabela pivô

en: This has been set by the {0} environment variable.
pt-br: Isso foi configurado pela variável de ambiente {0}.

en: This page is looking empty.
pt-br: Essa página parece vazia.

en: location
pt-br: localização

en: time
pt-br: tempo

en: Sum over time
pt-br: Soma ao longo do tempo

en: Display type
pt-br: Tipo de exibição

en: Y-axis position
pt-br: Posição do eixo-Y

en: No breakouts are enabled
pt-br: Nenhuma quebra habilitada

en: It is not possible to use the Log scale for a stacked percentage chart
pt-br: Não é possível usar a escala logarítmica para um gráfico de porcentagem empilhada

en: Column value
pt-br: Valor da coluna

en: Add series breakout
pt-br: Adicionar quebra de série

en: Add another series
pt-br: Adicionar outra série

en: Auto formatting
pt-br: Auto formatação

en: Scale
pt-br: Escala

en: Show lines and marks
pt-br: Mostrar linhas e marcas

en: Split y-axis when necessary
pt-br: Dividir o eixo-y quando necessário

en: Show label
pt-br: Mostrar rótulo

en: Show data labels
pt-br: Mostrar rótulos de dados

en: Auto x-axis range
pt-br: Intervalo de eixo-x automático

en: Value labels formatting
pt-br: Formatação de rótulos de valor

en: Action {0} is not supported for {1} Databases.
pt-br: Ação {0} não é suportada para o banco de dados {1}.

en: {0} Database {1} does not support actions.
pt-br: {0} Banco de dados {1} não suporta ações.

en: Unknown Action {0}. Valid Actions are: {1}
pt-br: Ação desconhecida {0}. Ações válidas são: {1}

en: Whether to enable using the new experimental Actions for a specific Database.
pt-br: Habilitar ou não as novas Ações experimentais para um banco de dados específico.

en: Actions are not enabled for Database {0}.
pt-br: Ações não estão habilitadas para o banco de dados {0}.

en: Missing primary key parameter: {0}
pt-br: Parâmetro de chave primária faltante: {0}

en: Error executing Action: {0}
pt-br: Erro executando ação: {0}

en: Must execute implicit action on a table with a single primary key.
pt-br: Uma ação implícita deve ser executada em uma tabela com somente uma chave primária.

en: No Card found for Action {0}.
pt-br: Nenhum Cartão encontrado para a Ação {0}.

en: No destination parameter found for id {0}. Found: {1}
pt-br: Nenhum parâmetro de destino encontrado para o id {0}. Encontrado: {1}

en: Unknown action type {0}.
pt-br: Tipo de ação desconhecida {0}.

en: Cannot execute Action {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
pt-br: Não é possível executar ação {0}: Card {1} não marcado como `is_write`

en: Cannot execute implicit action on a table with ambiguous column names.
pt-br: Não é possível executar uma ação implícita em uma tabela com nomes de coluna ambíguos.

en: No destination parameter found for {0}. Found: {1}
pt-br: Parâmetro de destino não encontrado para {0}. Encontrado: {1}

en: Implicit parameters must be provided.
pt-br: Parâmetros implícitos devem ser escolhidos.

en: Cannot call the service: missing required parameters: {0}
pt-br: Não foi possível chamar o serviço: parâmetros obrigatórios faltando: {0}

en: Too many results returned: {0}
pt-br: Resultados demais encontrados: {0}

en: You cannot create an Alert for an is_write Card.
pt-br: Não é possível criar um Alerta para um Cartão is_write.

en: Detail
pt-br: Detalhe

en: ← Back to list
pt-br: ← Voltar para a lista

en: Table must have a single primary key: {0}
pt-br: A tabela deve ter uma única chave primária: {0}

en: A scaffold-target was not provided for Page: {0}
pt-br: Um scaffold-target não foi fornecido para a Página: {0}

en: Some tables could not be found. Given: {0} Found: {1}
pt-br: Algumas tabelas não puderam ser encontradas. Fornecido: {0} Encontrado: {1}

en: A scaffold-target was not provided for Card: {0}
pt-br: Um scaffold-target não foi fornecido para o Cartão: {0}

en: You cannot enable embedding for an is_write Card.
pt-br: Você não pode habilitar incorporações para um Cartão "is_write".

note: or maybe keep dataset
en: Saved Question is a Dataset.
pt-br: A pergunta salva é um conjunto de dados.

en: Cannot mark Saved Question as ''is_write'': {0}
pt-br: Não é possível marcar pergunta salva como "is_write": {0}

en: Query must be a native query.
pt-br: A consulta deve ser uma consulta nativa.

en: You cannot share an is_write Card.
pt-br: Você não pode compartilhar um card "is_write".

en: Write queries are only executable via the Actions API.
pt-br: Consultas de escrita são executáveis somente via API de Ações.

en: Unable to connect to LDAP server with current settings
pt-br: Não foi possível se conectar ao servidor LDAP com as configurações atuais

en: Is LDAP currently enabled?
pt-br: O LDAP está habilitado?

en: Cannot run query: MongoDB doesn''t support saved questions reference: {0}
pt-br: Não é possível rodar consulta: MongoDB não suporta perguntas salvas. referência: {0}

note: constraint could be translated as "restrição", but I think keeping "constraint" could be clearer in db terms
en: violates foreign key constraint {0}
pt-br: viola a constraint de chave estrangeira {0}

note: constraint could be translated as "restrição", but I think keeping "constraint" could be clearer in db terms
en: violates unique constraint {0}
pt-br: viola a constraint unique {0}

note: constraint could be translated as "restrição", but I think keeping "constraint" could be clearer in db terms
en: {0} violates not-null constraint
pt-br: {0} viola a constraint not-null

en: Error fetching field metadata for table {0}
pt-br: Erro buscando metadados de campo para a tabela {0}

note: didn't quite get the "extract us week" part
en: sqlite doesn't support extract us week
pt-br: sqlite não suporta a função extract US week

en: Rows have the wrong columns: expected {0}, but got {1}
pt-br: As linhas possuem as colunas erradas: esperava {0} mas encontrei {1}

en: Error(s) deleting rows.
pt-br: Erro(s) excluindo linhas.

en: Error(s) inserting rows.
pt-br: Erro(s) inserindo linhas.

en: Error parsing SQL error message {0}: {1}
pt-br: Erro ao interpretar a mensagem de erro SQL {0}: {1}

en: Rows need to be unique: repeated rows {0}
pt-br: Linhas devem ser únicas: linhas repetidas {0}

note: Couldn't think of a better term for "only act"
en: Sorry, this would update {0} rows, but you can only act on 1
pt-br: Desculpe, isso atualizaria {0} linhas, mas você só pode atualizar 1

en: Error(s) updating rows.
pt-br: Erro(s) ao atualizar linhas.

en: Some rows have different sets of columns: {0}
pt-br: Algumas linhas tem conjuntos diferentes de colunas: {0}

en: Cannot build filter clause: row cannot be empty.
pt-br: Não foi possível construir a cláusula de filtro: linha não pode ser vazia.

en: Invalid update row map: no non-PK columns. Got {0}, all of which are PKs.
pt-br: Mapa de atualização de registros inválido: nenhuma coluna não PK. Obteve {0}, todas são PKs.

en: Row is missing required primary key column. Required {0}; got {1}
pt-br: A linha não possui a coluna de chave primária necessária. Necessário {0}; encontrado {1}

en: Sorry, this would delete {0} rows, but you can only act on 1
pt-br: Desculpe, isso excluiria {0} linhas, mas você só pode excluir 1

en: Error executing write query: {0}
pt-br: Erro ao executar consulta de escrita: {0}

note: is "extract isoweek" a function, or param?
en: Sqlite doesn't support extract isoweek
pt-br: Sqlite não suporta extract isoweek

en: Client ID for Google Sign-In.
pt-br: Client ID para autenticação Google.

en: Is Google Sign-In configured?
pt-br: A autenticação Google está configurada?

en: Google Sign-In is not configured. Please set the Client ID first.
pt-br: Autenticação Google não está configurada. Por favor informe o Client ID.

en: Is Google Sign-in currently enabled?
pt-br: Autenticação Google está habilitada?

en: Have the mandatory LDAP settings (host and user search base) been validated and saved?
pt-br: As configurações obrigatórias de LDAP (endereço e base de usuários) foram validadas e salvas?

en: Data apps are not enabled.
pt-br: Apps de dados não habilitados.

en: A model made from a native SQL question cannot have a variable or field filter.
pt-br: Uma model feita a partir de uma consulta nativa não pode conter uma variável ou filtro de campo.

en: You cannot add an is_write Card to a Dashboard.
pt-br: Não é possível adicionar um card "is_write" a um dashboard.

en: Error calculating raw hash: {0}
pt-br: Erro ao calcular hash: {0}

en: Error calculating hydrated hash: {0} is nil after hydrating {1}
pt-br: Erro ao calcular hash hidratado: {0} é nulo após hidratar {1}

en: Error calculating identity hash: {0}
pt-br: Erro ao calcular hash de identidade: {0}

en: Week
pt-br: Semana

en: No parameter mapping found for parameter {0}. Found: {1}
pt-br: Mapeamento de parâmetro não encontrado para o parâmetro {0}. Encontrado: {1}

en: Only native queries can be executed as write queries.
pt-br: Somente consultas nativas podem ser executadas como consultas de escrita.

en: No Query Action found for Emitter {0}. Only Query Actions are supported at this point in time.
pt-br: Nenhuma ação de consulta encontrada para o emissor {0}. Somente Ações de Consulta são suportadas no momento.

en: Cannot execute emitter {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
pt-br: Não é possível executar emissor {0}: Card {1} não está marcado como ìs_write`

note: QueryEmitter could be translated literally as "EmissorDeConsultas", but would be kind of weird
en: Error executing QueryEmitter: {0}
pt-br: Erro ao executar QueryEmitter: {0}

en: Invalid session-type.
pt-br: Tipo de sessão inválida.

en: This Quarter
pt-br: Neste quartil

en: Database required of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
pt-br: O banco de dados exigido de {0} foi alterado de ''{1}'' para ''{2}''.

en: Metabase task scheduler disabled. Scheduled tasks will not be ran.
pt-br: Gerenciador de tarefas do Metabase desabilitado. Tarefas agendadas não serão executadas.

en: value must be a map with schema: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}
pt-br: valor deveria ser um mapa com o formato: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}

en: {0} (optional)
pt-br: {0} (opcional)

en: Found config file at path {0}; Metabase will be initialized with values from this file
pt-br: Configuração encontrada no caminho {0}; Metabase será inicializado com valores deste arquivo

en: Done initializing from file.
pt-br: Inicialização por arquivo finalizada.

en: No config file found at path {0}
pt-br: Nenhum arquivo de configuração encontrado no caminho {0}

note: could also replace "modelo" keeping "template"
en: Don''t know how to expand template form: {0}
pt-br: Não sei como expandir o formulário de modelo: {0}

en: Initializing {0} from config file...
pt-br: Inicializando {0} pelo arquivo de configuração...

en: Error parsing template string {0}: {1}
pt-br: Erro ao interpretar template string {0}: {1}

en: Creating new {0} Database {1}
pt-br: Criando um novo {0} Banco de dados {1}

en: Updating Database {0} {1}
pt-br: Atualizando banco de dados {0} {1}

en: Sync on database creation when initializing from file is disabled. Skipping sync.
pt-br: Sincronização na criação do banco de dados (quando inicializado por arquivo) está desabilitado. Pulando sincronização.

en: Ignoring unknown config section {0}.
pt-br: Ignorando parte da configuração desconhecida {0}.

en: Setting value for Setting {0}
pt-br: Atribuindo valor para configuração {0}

note: Setting setting values like: setting (verb) setting (subst)?
en: Setting setting values from config file
pt-br: Atribuindo valores de configuração pelo arquivo de configuração

en: Updating User with email {0}
pt-br: Atualizando usuário com email {0}

en: Creating the first User for this instance. The first user is always created as an admin.
pt-br: Criando o primeiro usuário desta instância. O primeiro usuário é sempre criado como admin.

en: Creating new User {0} with email {1}
pt-br: Criando novo usuário {0} com email {1}

en: Invalid Collection ID(s). These Collections do not exist: {0}
pt-br: ID(s) de coleção inválidos. Essas coleções não existem: {0}

en: Loading serialized Metabase files from {0}
pt-br: Carregando arquivos serializados do Metabase de {0}

en: {0} tables have entity_id; expected to resolve the same number of models, but only got {1}
pt-br: Tabelas {0} possuem id_de_entidade; esperava encontrar o mesmo número de models, mas só foi encontrado {1}

en: Can't create new SAML user when SAML is not enabled
pt-br: Não foi possível criar novo usuário SAML porque SAML não está ativo

en: Are the mandatory JWT settings configured?
pt-br: Os parâmetros obrigatórios de JWT estão configurados?

en: Is SAML authentication configured and enabled?
pt-br: Autenticação SAML está configurada e habilitada?

en: Is JWT authentication configured and enabled?
pt-br: Autenticação JWT está configurada e habilitada?

en: Are the mandatory SAML settings configured?
pt-br: As configurações obrigatórias de SAML estão salvas?

en: Google Sign-in
pt-br: Login com Google

en: Only duplicate the dashboard
pt-br: Duplicar somente o dashboard

en: If you check this, the cards in the duplicated dashboard will reference the original questions.
pt-br: Se você verificar isso, os cartões no dashboard duplicado farão referência às perguntas originais.

en: Drill-through doesn’t work on SQL questions.
pt-br: O detalhamento não funciona em questões SQL.

en: Drill-through doesn’t work on native questions.
pt-br: O detalhamento não funciona em questões nativas.

en: Paused
pt-br: Pausado

note: Here it depends. Is this a verb or a noun?
en: Pause
pt-br: Pausar

en: Resume
pt-br: Continuar

en: This will clear all your settings.
pt-br: Isto irá limpar todas as suas configurações.

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from one of the domains you specify here:
pt-br: Permita que os usuários se inscrevam por conta própria se seu endereço de e-mail da conta Google for de um dos domínios que você especificar aqui:

en: datetime1
pt-br: data/hora1

en: datetime2
pt-br: data/hora2

en: Get the difference between two datetime values (datetime2 minus datetime1) using the specified unit of time.
pt-br: Obtenha a diferença entre dois valores de data/hora (data/hora2 menos data/hora1) usando a unidade de tempo especificada.

en: created_at
pt-br: criado_em

en: shipped_at
pt-br: enviado_em

en: datetime1, datetime2
pt-br: data/hora1, data/hora2

en: The columns or expressions with your datetime values.
pt-br: As colunas ou expressões com seus valores de data e hora.

en: Choose from: "year", "month", "week", "day", "hour", "minute", or "second".
pt-br: Escolha entre: "ano", "mês", "semana", "dia", "hora", "minuto", ou "segundo".

en: Extracts the week of the year as an integer.
pt-br: Extrai a semana do ano como um número inteiro.

en: The name of the column with your date or datetime value.
pt-br: O nome da coluna com sua data ou valor de data/hora.

en: target
pt-br: alvo

en: source
pt-br: fonte

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
pt-br: Converter o fuso horário de uma coluna de data ou marco temporal.

en: The timezone you want to assign to your column.
pt-br: O fuso horário que você deseja atribuir à sua coluna.

en: (Optional) The current timezone of your column. The default timezone is your report timezone.
pt-br: (Opcional) O fuso horário atual de sua coluna. O fuso horário padrão é o fuso horário do seu relatório.

en: Missing widget label: {0}
pt-br: Etiqueta de ferramenta em falta: {0}

en: Save new question
pt-br: Salvar nova pergunta

en: Duplicate "{0}" and its questions
pt-br: Duplicar "{0}" e suas perguntas

en: Duplicated {0}, but couldn't duplicate some questions
pt-br: {0} foi duplicado, mas não foi possível duplicar algumas perguntas

en: No query provided so not querying for metadata
pt-br: Nenhuma consulta fornecida, portanto, não consultando os metadados

en: Reusing provided metadata
pt-br: Reutilização dos metadados fornecidos

en: Querying for metadata and blending model metadata
pt-br: Consultando por metadados e modelos de mistura de metadados

en: Querying for metadata
pt-br: Consultando por metadados

en: No copied card information found
pt-br: Nenhuma informação de cartão copiado encontrada

en: Only datetime, timestamp, or date types allowed. Found {0}
pt-br: Somente data/hora, marco temporal ou tipos de data são permitidos. Encontrado {0}

en: MongoDB does not support parsing strings as dates. Try parsing to a datetime instead
pt-br: A MongoDB não suporta a análise de strings como datas. Em vez disso, tente analisar como data/hora

en: MongoDB does not support parsing strings as times. Try parsing to a datetime instead
pt-br: A MongoDB não suporta a análise de strings como horas. Em vez disso, tente analisar como uma data/hora

en: `timestamp with time zone` columns shouldn''t have a `source timezone`
pt-br: As colunas de "marco temporal com fuso horário" não devem ter um "fuso horário de origem".

en: Error running step ''{0}'' for {1}
pt-br: Passo de execução de erro ''{0}'' para {1}.

en: Backfilling entity_id for {0} rows of {1}
pt-br: Preenchendo entity_id para {0} linhas de {1}

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
    We support tz database time zone names.
    See the full list here: https://w.wiki/4Jx
pt-br: Converter o fuso horário de uma coluna de data ou marco temporal.
    Apoiamos os nomes de fuso horário do banco de dados tz.
    Veja a lista completa aqui: https://w.wiki/4Jx

en: The current time zone. Only required for timestamps with no time zone.
pt-br: O fuso horário atual. Somente necessário para marcos temporais sem fuso horário.

en: Show percentages
pt-br: Mostrar porcentagens

en: In legend
pt-br: Na legenda

en: On the chart
pt-br: No gráfico

en: Error compiling HoneySQL form: {0}
pt-br: Erro ao compilar o formulário HoneySQL: {0}

en: Invalid HoneySQL form: {0}
pt-br: Formulário Inválido HoneySQL: {0}

en: input column already has a set timezone. Please remove the source parameter in convertTimezone.
pt-br: A coluna de entrada já tem um fuso horário definido. Por favor, remova o parâmetro da fonte no convertTimezone.

en: input column doesn't have a set timezone. Please set the source parameter in convertTimezone to convert it.
pt-br: A coluna de entrada não tem um fuso horário definido. Favor definir o parâmetro da fonte no convertTimezone para convertê-lo.

en: Error reducing result rows: {0}
pt-br: Erro reduzindo linhas de resultados: {0}

en: Sample database could not be extracted to the plugins directory,which may result in slow startup times. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
pt-br: Não foi possível extrair amostras de banco de dados para o diretório de plugins, o que pode resultar em tempos de inicialização lentos. Por favor, configure MB_PLUGINS_DIR para um diretório gravável e reinicie o Metabase.

en: Metabase config files require a Premium token with the :advanced-config feature.
pt-br: Os arquivos de configuração do Metabase requerem um token Premium com o recurso :advanced-config.

[ctx: This is in the sidebar when creating or editing a dashboard subscription.]
en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
pt-br: Os gráficos nas assinaturas podem parecer ligeiramente diferentes dos gráficos nos dashboards.

[ctx: Seen when creating a new dashboard subscription.]
en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
pt-br: Os destinatários verão estes dados exatamente como você os vê, independentemente de suas permissões.

en: Model actions
pt-br: Ações do modelo

en: Allow actions from models created from this data to be run. Actions are able to read, write, and possibly delete data.
pt-br: Permitir executar ações de modelos criados a partir destes dados. Ações podem ler, gravar e possivelmente deletar dados.

en: Note: Your database user will need write permissions.
pt-br: Atenção: seu usuário do banco de dados vai precisar de permissão para escrever.

note: In this text, is the schema that tracks or is being tracked automatically?
en: Auto tracking schema
pt-br: Buscando schema

en: Remove mapping
pt-br: Remover mapeamento

en: Remove mapping and members
pt-br: Removear mapeamento e membros

en: Remove mapping and delete groups
pt-br: Remover mapeamento e apagar grupos

en: Remove mapping and delete group
pt-br: Remover mapeamento e apagar grupo

en: These groups' user memberships will no longer be synced with the directory server.
pt-br: A filiação dos usuários desses grupos não será mais sincronizada com o servidor de diretório.

en: This group's user membership will no longer be synced with the directory server.
pt-br: Os membros deste grupo não vão mais ser sincronizados com o servidor de diretório.

en: What should happen with the groups themselves in Metabase?
pt-br: O que devemos fazer com os grupos no Metabase?

en: What should happen with the group itself in Metabase?
pt-br: O que devemos fazer com o grupo no Metabase?

en: Remove this group mapping?
pt-br: Remover este mapeamento de grupo?

en: Nothing, just remove the mapping
pt-br: Nada, apenas remover o mapeamento

en: Also remove all group members (except from Admin)
pt-br: Remover também todos os membros (exceto do grupo Admin)

en: Also delete the groups (except Admin)
pt-br: Apagar também os grupos (exceto o grupo Admin)

en: Also delete the group
pt-br: Remover também o grupo

en: Delete this mapping?
pt-br: Apagar este mapeamento?

en: Synchronize Group Memberships
pt-br: Sincronizar membros dos grupos

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the directory server. If a group isn‘t mapped, its membership won‘t be synced.
pt-br: Mapeamentos permitem que o Metabase adicione e remova usuários de grupos automaticamente, baseado na informação do servidor de diretório. Se um grupo não está mapeado, seus membros não vão ser sincronizados.

en: About mappings
pt-br: Sobre mapeamentos

en: New mapping
pt-br: Novo mapeamento

en: No mappings yet
pt-br: Ainda não há mapeamentos

en: An error occurred.
pt-br: Um erro ocorreu.

en: Unknown target
pt-br: Alvo desconhecido

en: This field is required
pt-br: Este campo é obrigatório

en: Action Library
pt-br: Biblioteca de Ações

en: Where should the values for '{0}' come from?
pt-br: De onde devem vir os valores para {0}?

en: You can either ask users to enter values, or use the value of a dashboard filter.
pt-br: Você pode perguntar aos usuários para inserir os valores ou usar o valor de um filtro de dashboard.

en: Select an action to get started
pt-br: Selecione uma ação para começar

note: It would be good to have the context for this term. A screenshot so that we can see how it fits would be ideal.
en: Outline
pt-br: Contorno

en: Ask the user
pt-br: Perguntar para usuário

en: This action has no parameters to map
pt-br: Esta ação não tem parâmetros para mapear

en: This action cannot be undone.
pt-br: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Action settings
pt-br: Configurações de ações

en: Make public
pt-br: Tornar público

en: Creates a publicly shareable link to this action form.
pt-br: Cria um link público e compartilhável para o formulário desta ação.

en: Public action form URL
pt-br: URL do formulário público de ações

en: Success message
pt-br: Mensagem de sucesso

en: Action ran successfully
pt-br: Ação executada com sucesso

note: The word 'custom' applies to both forms and business logic or just forms?
en: Build custom forms and business logic.
pt-br: Construir formulário customizado e lógica de negócios.

en: Actions let you write parameterized SQL that writes back to your database. Actions can be attached to buttons on dashboards to create custom workflows. You can even publicly share the parameterized forms they generate to collect data.
pt-br: Ações permitem que você grave SQL parametrizada que grava de volta para sua base de dados. Ações podem ser anexadas a botões em dashboards para criar fluxos de trabalho personalizados. Você pode até compartilhar os formulários parametrizados que elas geram para coletar dados.

en: Here are a few ideas for what you can do with actions
pt-br: Aqui vão algumas ideias do que você pode fazer com Ações

en: Create a customer feedback form and embed it on your website.
pt-br: Crie um formulário de feedback de clientes e adicione ao seu website.

en: Mark the customer you’re viewing in a dashboard as a VIP.
pt-br: Marque o usuário que você está vendo em um dashboard como VIP.

en: Let team members remove redundant data.
pt-br: Permita que membros do time removam dados redundantes.

en: See an example
pt-br: Veja um exemplo

en: Select a collection
pt-br: Selecione uma coleção

en: (optional)
pt-br: (opcional)

en: must be a positive integer value
pt-br: deve ser um número inteiro positivo

en: Button properties
pt-br: Propriedades do botão

en: Button text
pt-br: Texto do botão

en: Button variant
pt-br: Variante do botão

en: Pick an action
pt-br: Escolha uma ação

en: Change action
pt-br: Mudar ação

en: Action Settings
pt-br: Configurações de Ação

en: Action Button
pt-br: Botão de Ação

en: Text Card
pt-br: Cartão de texto

en: This card does not support click mappings
pt-br: Esse cartão não suporta click mappings

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
pt-br: Quando um usuário adicionar um filtro a um dashboard ou pergunta SQL, o Metabase vai escanear o(s) campo(s) mapeados àquele filtro para mostrar a lista de opções.

en: Select a model
pt-br: Selecione um modelo

en: Toggle sidebar
pt-br: Abrir/fechar barra lateral

en: How should users filter on this column?
pt-br: Como usuários devem filtrar essa coluna?

en: Selectable values for {0}
pt-br: Valores selecionáveis para {0}

en: Search for a question or model
pt-br: Busque uma pergunta ou modelo

en: Where values should come from
pt-br: De onde as opções devem vir

en: You haven’t connected a field to this filter yet, so there aren’t any values.
pt-br: Você ainda não conectou uma coluna a este filtro, por isso não existem opções.

en: We don’t have any cached values for the connected fields. Try one of the other options, or change this widget to a search box.
pt-br: Nós não temos opções guardadas para essas colunas. Tente uma das outras opções ou troque o widget por uma search box.

en: Model or question to supply the values
pt-br: Modelo ou pergunta para gerar opções

en: Pick a model or question…
pt-br: Escolha um modelo ou pergunta

en: Column to supply the values
pt-br: Coluna para gerar opções

en: Pick a column…
pt-br: Escolha uma coluna

en: This model doesn’t have any text columns.
pt-br: Esse modelo não tem nenhum coluna de texto.

en: This question doesn’t have any text columns.
pt-br: Essa pergunta não tem nenhuma coluna de texto.

en: Please pick a different model or question.
pt-br: Por favor selecione outro modelo ou pergunta.

en: Pick a model or question
pt-br: Escolha um modelo ou pergunta

en: An error occurred in your query
pt-br: Um erro aconteceu na sua query

en: Enter one value per line.
pt-br: Adicione uma opção por linha.

en: From connected fields
pt-br: Dos campos conectados

en: From another model or question
pt-br: De um outro modelo ou pergunta

en: Custom list
pt-br: Lista personalizada

en: Dropdown list
pt-br: Lista dropdown

en: Input box
pt-br: Caixa de texto

en: Select at least one column
pt-br: Escolha ao menos um campo

en: Item {0} of first {1}
pt-br: Item {0} do primeiro {1}

en: Item {0} of {1}
pt-br: Item {0} de {1}

en: Deselect All
pt-br: Deselecionar todos

en: Choose a link
pt-br: Escolha um link

en: Sorry, you don't have permission to see this link.
pt-br: Desculpa, você não tem permissão para ver este link

en: Show row totals
pt-br: Mostrar total das linhas

en: Show column totals
pt-br: Mostrar total das colunas

en: Link card
pt-br: Cartão de link

en: Revoke link
pt-br: Revogar link

en: Public Action Form Listing
pt-br: Listagem de Formulário de Ação Pública

en: No actions have been publicly shared yet.
pt-br: Nenhuma ação foi compartilhada publicamente ainda.

en: Run {0}?
pt-br: Executar {0}?

en: Choose a record to update
pt-br: Escolha um registro para atualizar

en: No action assigned
pt-br: Nenhuma ação atribuída

en: Actions are not enabled for this database
pt-br: As ações não estão habilitadas para este banco de dados

en: You cannot connect variables to link cards.
pt-br: Você não pode conectar variáveis aos cartões de link.

en: Open this card's action settings to connect variables
pt-br: Abra essa configuração de card de ação para conectar variáveis

en: Add a saved question
pt-br: Adicionar uma pergunta salva

en: , or
pt-br: , ou␣

en: ask a new one
pt-br: fazer outra

en: How should users filter on this variable?
pt-br: Como os usuários devem filtrar essa variável?

en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
pt-br: Os destinatários verão esses dados exatamente como você os vê, independentemente de suas permissões.

en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
pt-br: Os gráficos nas assinaturas podem parecer um pouco diferentes dos gráficos nos dashboards.

en: Model details
pt-br: Detalhes do modelo

en: action
pt-br: ação

en: {0} ran successfully
pt-br: {0} executado com sucesso

en: Action form
pt-br: Formulário de ação

en: Successfully updated
pt-br: Atualizado com sucesso

en: Successfully ran the action
pt-br: Ação rodada com sucesso

en: Shared Action Forms
pt-br: Formulário de ação compartilhados

en: Click Me
pt-br: Clique em mim

en: Add link card
pt-br: Adicionar cartão de link

en: Add action button
pt-br: Adicionar botão de ação

en: for {0}
pt-br: para {0}

en: Add or remove columns
pt-br: Adicionar ou remover campos

en: Show Header
pt-br: Exibir cabeçalho

en: It will also be removed from the filter that uses it to populate values. | It will also be removed from the {0} filters that use it to populate values.
pt-br[0]: Isto será removido do filtro que o usa para preencher valores.
pt-br[1]: Isto será removido dos filtros {0} que o usam para preencher valores.

en: Timeout must be less than 100 years
pt-br: Tempo limite precisa ser menor que 100 anos

en: Change field settings
pt-br: Alterar configurações dos campos

en: Field settings
pt-br: Configurações dos campos

en: Change options
pt-br: Alterar opções

en: Action parameters
pt-br: Parâmetros de ações

en: Configure your parameters' types and properties here. The values for these parameters can come from user input, or from a dashboard filter. {0}
pt-br: Configure seus tipos de parâmetros e propriedades aqui. Os valores desses parâmetros podem vir de um usuário ou de um filtro de dashboard. {0}

en: Long text
pt-br: Texto longo

en: Inline select
pt-br: Seleção embutida

en: Date + time
pt-br: Data e hora

en: Run
pt-br: Executar

en: Delete this content and the DB connection
pt-br: Excluir este conteúdo e a conexão com a base de dados

en: If you’re trying to migrate from a development DB to a production one, you don’t need to do this. You can just {0}
pt-br: Se você está tentando migrar de uma base de dados de desenvolvimento para uma de produção, você não precisa fazer isso. Basta {0}

en: edit your connection details.
pt-br: editar seus detalhes de conexão.

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check each of these boxes:
pt-br: Excluir essa base de dados também vai excluir tudo o que se baseia nela. Se você está mesmo tentando fazer isso, por favor marque cada uma dessas opções:

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check the box below:
pt-br: Excluir essa base de dados também vai excluir tudo o que se baseia nela. Se você está mesmo tentando fazer isso, por favor marque a opção abaixo:

en: This will delete every saved question, model, metric, and segment you’ve made that uses this data, and can’t be undone!
pt-br: Isso excluirá todas as perguntas salvas, modelos, métricas e segmentos que você criou que usam esses dados e isso não pode ser desfeito!

en: If you’re sure, please type {0} in this box:
pt-br: Se você tem certeza, por favor digite {0} neste campo:

en: Are you completely sure?
pt-br: Você tem certeza?

en: Delete {0} saved question | Delete {0} saved questions
pt-br[0]: Apagar {0} pergunta salva
pt-br[1]: Apagar {0} perguntas salvas

en: Delete {0} model | Delete {0} models
pt-br[0]: Apagar {0} modelo
pt-br[1]: Apagar {0} modelos

en: Delete {0} metric | Delete {0} metrics
pt-br[0]: Apagar {0} métrica
pt-br[1]: Apagar {0} métricas

en: Delete {0} segment | Delete {0} segments
pt-br[0]: Apagar {0} segmento
pt-br[1]: Apagar {0} segmentos

en: Edit Link
pt-br: Editar Link

en: Edit definition
pt-br: Editar definição

en: Archive {0}?
pt-br: Arquivar {0}?

en: Public action form
pt-br: Formulário de ação pública

en: Disable basic actions?
pt-br: Desabilitar ações básicas?

en: Disabling basic actions will also remove any buttons that use these actions. Are you sure you want to continue?
pt-br: Desabilitar ações básicas também vai remover quaisquer botões que usam estas ações. Tem certeza que deseja continuar?

en: Disable
pt-br: Desabilitar

en: Disable basic actions
pt-br: Desabilitar ações básicas

en: Create basic actions
pt-br: Criar ações básicas

en: Actions menu
pt-br: Menu de ações

en: Running Actions is not enabled for database {0}
pt-br: Executar ações não está habilitado para a base de dados {0}

en: Action list
pt-br: Lista de ações

en: No actions have been created yet.
pt-br: Nenhuma ação foi criada ainda.

en: Get started quickly with some basic actions to create, edit and delete, or create your own from scratch.
pt-br: Comece rapidamente com algumas ações básicas para criar, editar e excluir ou criar a sua própria do zero.

en: Preview the query
pt-br: Visualizar a consulta

en: Query preview
pt-br: Visualização da consulta

en: Returns the current timestamp (in milliseconds).
pt-br: Retorna o timestamp atual (em milissegundos).

en: Returns the current timestamp (in milliseconds). Currently {0} in {1}.
pt-br: Retorna o timestamp atual (em milissegundos). Atualmente {0} em {1}.

en: "month"
pt-br: "mês"

en: Other charts
pt-br: Outros gráficos

en: Timeline event card
pt-br: Cartão de evento de linha do tempo

en: Timeline card header
pt-br: Cabeçalho do cartão de linha to tempo

en: body row {0}
pt-br: linha do corpo {0}

en: Still Waiting…
pt-br: Ainda esperando...

en: Whether to enable Actions for a specific Database.
pt-br: Se habilitar Ações para um Banco de Dados específico.

en: Values can only be fetched for actions that require a Primary Key.
pt-br: Os valores só podem ser buscados para ações que requerem uma Chave Primária.

en: Error executing action.
pt-br: Erro ao executar a ação.

en: C3P0 Number of threads awaiting checkout
pt-br: C3P0 Número de threads aguardando conexão

en: Unsupported implicit action kind
pt-br: Tipo de ação implícita incompatível

en: must be a valid json-query, something like ''.item.title''
pt-br: deve ser uma consulta json válida, algo como ''.item.title''

en: Unsupported action type
pt-br: Tipo de ação incompatível

en: Must provide a database_id for query actions
pt-br: Deve fornecer um database_id para ações de consulta

en: Card does not have a parameter with the ID {0}
pt-br: O cartão não possui um parâmetro com o ID {0}

en: Invalid m field: {0}
pt-br: Campo m inválido: {0}

en: Must include prefix or search
pt-br: Deve incluir prefixo ou pesquisa

en: Error with autocomplete: {0}
pt-br: Erro com preenchimento automático: {0}

en: Missing field-ids for parameter
pt-br: Faltam IDs de campo para o parâmetro

en: Table ''{0}.{1}'' already exists
pt-br: A tabela ''{0}.{1}'' já existe

en: Unable to identify table ''{0}.{1}''
pt-br: Não foi possível identificar a tabela ''{0}.{1}''

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have data access to all schemas.
pt-br: Permissões de banco de dados inválidas: se você tiver acesso de gravação para consultas nativas, deverá ter acesso de dados a todos os esquemas.

en: Sandboxes are an Enterprise feature. Please upgrade to a paid plan to use this feature.
pt-br: Sandboxes são um recurso Enterprise. Atualize para um plano pago para usar esse recurso.

en: Invalid execution permission graph: {0}
pt-br: Gráfico de permissão de execução inválido: {0}

en: ''load'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''import''.
pt-br: ''load'' está obsoleto e será removido em uma versão futura. Migre para ''import''.

en: ''dump'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''export''.
pt-br: ''dump'' está obsoleto e será removido em uma versão futura. Migre para ''export''.

en: Setting H2 sequence ids to proper values...
pt-br: Configurando IDs de sequência do H2 para valores apropriados...

en: Can''t decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
pt-br: Não foi possível decriptar valor secreto com MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Can''t decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
pt-br: Não foi possível decriptar banco de dados do aplicativo com MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Query cancelled
pt-br: Consulta cancelada

en: Warning: missing type mapping for parsing BigQuery results of type {0}.
pt-br: Atenção: mapeamento de tipo ausente para analisar os resultados do BigQuery do tipo {0}.

en: datetimeDiff only allows datetime, timestamp, or date types. Found {0}
pt-br: datetimeDiff permite apenas os tipos datetime, timestamp ou date. Encontrado {0}

en: now is not supported for MongoDB versions before 4.2
pt-br: now não é suportado em versões do MongoDB anteriores a 4.2

en: incorrect value: {0}
pt-br: valor incorreto: {0}

en: violates not-null constraint
pt-br: viola a restrição não-nulo

en: Error preparing statement: {0}
pt-br: Erro preparando instrução: {0}

en: Comma separated names of {0} that should NOT appear in Metabase
pt-br: Nomes separados por vírgulas de {0} que NÃO devem aparecer no Metabase

en: Comma separated names of {0} that should appear in Metabase
pt-br: Nomes separados por vírgulas de {0} que devem aparecer no Metabase

en: You can use patterns like "auth*" to match multiple {0}
pt-br: Você pode usar padrões como "auth*" para corresponder a vários {0}

en: Would you mind taking a quick 5 minute survey to tell us how it’s going?
pt-br: Você poderia responder um rápido questionário de 5 minutos para nos dizer como está sendo?

en: Actions must be made with models, not cards.
pt-br: As ações devem ser feitas com modelos, não com cartões.

en: Cannot make a question from a model with actions
pt-br: Não é possível fazer uma pergunta de um modelo com ações

en: invalid parameterized_object_type
pt-br: parameterized_object_type inválido

en: Invalid parameter source {0}
pt-br: Fonte de parâmetro inválido {0}

en: Error updating Settings last updated value: {0}
pt-br: Erro ao atualizar Configurações último valor atualizado: {0}

en: Invalid locale: {0}
pt-br: Idioma inválido: {0}

en: Invalid day of week: {0}
pt-br: Dia da semana inválido: {0}

en: Error fetching token status from {0}:
pt-br: Erro ao carregar o status do token de {0}:

en: MB_API_KEY is not set. See {0} for details
pt-br: MB_API_KEY não foi definido. Veja {0} para detalhes

en: Session timeout must be less than 100 years.
pt-br: O tempo limite da sessão deve ser menor que 100 anos.

en: Session timeout amount must be positive.
pt-br: O tempo limite da sessão deve ser positivo.

en: {0}, {1}, and {2}
pt-br: {0}, {1} e {2}

en: Field {0} has not been used since {1}. Skipping...
pt-br: O campo {0} não foi utilizado desde {1}. Ignorando...

en: Found DBMS version {0}
pt-br: Versão do DBMS encontrada {0}

en: Could not determine DBMS version
pt-br: Não foi possível determinar a versão do DBMS

en: received
pt-br: recebido

en: value must an array with :field id-or-name and an options map
pt-br: o valor deve ser um conjunto com :field id-ou-nome e um mapa de opções

en: value must be a valid UUID.
pt-br: o valor deve ser um UUID válido

en: value must be an instance of {0}
pt-br: o valor deve ser uma instância de {0}

en: Value must be a map.
pt-br: O valor deve ser um mapa.

en: No current user found
pt-br: Nenhum usuário atual encontrado

en: Open the Metabase drill-through menu
pt-br: Abra o menu de perfuração do Metabase

en: Expression
pt-br: Expressão

en: You can reference columns here in functions or equations, like: floor([Price] - [Discount]). Click for documentation.
pt-br: Você pode consultar colunas aqui em funções ou equações, como: piso ([Preço] - [Desconto]). Clique para documentação.

en: Open expressions documentation
pt-br: Documentação de expressões abertas

en: Open the drill-through menu
pt-br: Abra o menu de perfuração

en: plus
pt-br: mais

en: minus
pt-br: menos

en: Native Query
pt-br: Consulta nativa

en: Error calculating column name for {0}: {1}
pt-br: Nome da coluna de cálculo de erro para {0}:

en: Standard deviation of {0}
pt-br: Desvio padrão de {0}

en: Error calculating display name for {0}: {1}
pt-br: Erro no cálculo do nome do display para {0}:

en: Cumulative sum of {0}
pt-br: Soma acumulada de {0}

en: Saved Question #{0}
pt-br: Pergunta Guardada #{0}

en: Cumulative count of {0}
pt-br: Contagem acumulada de {0}

en: No join named {0}
pt-br: Não há adesão chamada {0}

en: Invalid :field clause: column {0} does not exist
pt-br: Inválido :cláusula de campo: a coluna {0} não existe

en: Cannot find Table {0}
pt-br: Não encontro a tabela {0}

en: Don''t know how to set options for {0}
pt-br: Não sei como definir opções para {0}

en: type-of {0} returned an invalid type {1}
pt-br: tipo de {0} devolveu um tipo inválido {1}

en: Don''t know how to determine the base type of {0}
pt-br: Não sei como determinar o tipo de base de {0}

en: Join aliases must be unique at a given stage of a query
pt-br: Juntar pseudônimos deve ser único em um determinado estágio de uma consulta

en: Stage {0} does not exist
pt-br: A etapa {0} não existe

en: Extracting {0} {1}
pt-br: Extração {0} {1} {0} {1}

en: query_execution cleanup successful, no rows were deleted
pt-br: query_execution cleanup bem sucedida, nenhuma fila foi apagada

en: Cleaning up query_execution table
pt-br: Limpeza da tabela de consulta_execução

en: query_execution cleanup successful, {0} rows were deleted
pt-br: query_execution cleanup bem sucedida, {0} as linhas foram apagadas

en: query_execution cleanup failed
pt-br: query_execution cleanup falhou

en: Retention policy for the `query_execution` table.
pt-br: Política de retenção para a tabela `query_execution'.

en: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS is set to {0}; using the minimum value of {1} instead.
pt-br: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS é ajustado para {0}; usando o valor mínimo de {1} em seu lugar.

en: Must be a string like 2020-04 or 2222-11.
pt-br: Deve ser um cordão como 2020-04 ou 2222-11.
