Metabase - en to ru translation catalogue (5836 entries)

en: Your database has been added!
ru: Ваша база данных добавлена!

en: We took a look at your data, and we have some automated explorations that we can show you!
ru: Мы посмотрели на ваши данные и вот результат нашего автоматического исследования!

en: I'm good thanks
ru: Всё в порядке, спасибо

en: Explore this data
ru: Исследовать данные

en: Select a database type
ru: Выберите тип базы данных

en: Save
ru: Сохранить

en: To do some of its magic, Metabase needs to scan your database. We will also rescan it periodically to keep the metadata up-to-date. You can control when the periodic rescans happen below.
ru: Мы должны просканировать вашу базу данных. Мы так же будем периодически повторять это действие для поддержки актуальности данных. Ниже вы можете управлять периодичностью.

en: Database syncing
ru: База данных синхронизируется

en: This is a lightweight process that checks for
    updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this
    set to sync hourly.
ru: Это лёгкий процесс проверяющий структуру базы данных на изменения. В большинстве случаев вам будет достаточно оставить обновление 1 раз в час.

en: Scan
ru: Сканирование

en: Scanning for Filter Values
ru: Сканирование значений фильтров

en: Metabase can scan the values present in each
    field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This
    can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large
    database.
ru: Metabase может просканировать значения каждого поля базы данных и сделать доступными checkbox-фильтры на панелях индикаторов и в вопросах. Процесс достаточно ресурсозатратный, особенно, если речь идет об очень большой базе данных.

en: When should Metabase automatically scan and cache field values?
ru: Когда Metabase должен автоматически сканировать и кэшировать значения?

en: Regularly, on a schedule
ru: Регулярно, по расписанию

en: Only when adding a new filter widget
ru: Только при добавлении виджета фильтра

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will
    scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
ru: Когда пользователь добавляет новый фильтр к дэшборду или SQL запрос, Metabase сканирует поля связанные с этим фильтром для отображения опций

en: Never, I'll do this manually if I need to
ru: Нет, я сделаю это сам когда будет нужно

en: Saving...
ru: Сохранение...

en: Server error encountered
ru: Ошибка на сервере

en: Delete this database?
ru: Удалить эту базу данных?

en: All saved questions, metrics, and segments that rely on this database will be lost.
ru: Все сохранённые вопросы, метрики и сегменты, которые зависят от этой базы данных, будут потеряны.

en: This cannot be undone.
ru: Это действие необратимо.

en: If you're sure, please type
ru: Если вы уверены, напишите

en: DELETE
ru: УДАЛИТЬ

en: in this box:
ru: в этом поле:

en: Cancel
ru: Отмена

en: Delete
ru: Удалить

en: Databases
ru: Базы данных

en: Add Database
ru: Добавить базу данных

en: Connection
ru: Подключение

en: Scheduling
ru: Расписание

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Actions
ru: Действия

en: Sync database schema now
ru: Произвести синхронизацию схемы

en: Starting…
ru: Начинаю...

en: Failed to sync
ru: Ошибка синхронизации

en: Sync triggered!
ru: Синхронизация началась!

en: Re-scan field values now
ru: Пересканировать значения полей

en: Failed to start scan
ru: Невозможно начать сканирование

en: Scan triggered!
ru: Сканирование запланировано!

en: Danger Zone
ru: Опасная зона

en: Discard saved field values
ru: Сбросить сохраненные значения полей

en: Remove this database
ru: Удалить эту базу данных

en: Add database
ru: Добавить базу данных

en: Name
ru: Имя

en: Engine
ru: Тип

en: Deleting...
ru: Удаление...

en: Loading ...
ru: Загрузка...

en: Bring the sample dataset back
ru: Вернуть данные примеров

en: Couldn't connect to the database. Please check the connection details.
ru: Не могу подключться к базе данных. Пожалуйста, проверьте соединение.

en: Successfully created!
ru: Создано!

en: Successfully saved!
ru: Сохранено!

en: Edit
ru: Изменить

en: Revision History
ru: Журнал изменений

en: Retire this {0}?
ru: Убрать {0}?

en: Saved questions and other things that depend on this {0} will continue to work, but this {1} will no longer be selectable from the query builder.
ru: Сохранённые вопросы и другие составляющие, зависящие от {0}, продолжат работать, но {1} уже нельзя будет выбрать в мастере запросов.

en: If you're sure you want to retire this {0}, please write a quick explanation of why it's being retired:
ru: Если вы уверены, что хотите убрать {0}, пожалуйста, напишите краткое обьяснение к вашим действиям:

note: Звучит немного неуклюже, поменял на "Это будет отображаться в ленте активности и в электронном письме, которое будет отправлено всем участникам вашей команды, кто создал что-то используя это {0}"
en: This will show up in the activity feed and in an email that will be sent to anyone on your team who created something that uses this {0}.
ru: Это появится в ленте активности и в электронном письме, которое будет отправлено всем участникам вашей команды, кто создал что-то используя это {0}

en: Retire
ru: Убрать

en: Retiring…
ru: Удаление...

en: Failed
ru: Завершено с ошибкой

en: Success
ru: Успешно завершено

en: Preview
ru: Предварительный просмотр

en: No column description yet
ru: Еще нет описания стоблца

en: Select a field visibility
ru: Выберите видимость поля

en: No special type
ru: Без специального типа

en: Other
ru: Другое

en: Select a special type
ru: Выбрать специальный тип

en: Select a target
ru: Выбрать цель

en: Columns
ru: Столбцы

en: Column
ru: Столбец

en: Visibility
ru: Видимость

en: Type
ru: Тип

en: Current database:
ru: Текущая база данных:

en: Show original schema
ru: Показать оригинальную схему

en: Data Type
ru: Тип данных

en: Additional Info
ru: Дополнительная информация

en: Find a schema
ru: Найти схему

en: {0} schema | {0} schemas
ru[0]: {0} схема
ru[1]: {0} схем
ru[2]: {0} схем
ru[3]: {0} схемы

en: Why Hide?
ru: Зачем скрывать?

en: Technical Data
ru: Технические данные

en: Irrelevant/Cruft
ru: Не важно/Хлам

en: Queryable
ru: Доступно в запросах

en: Hidden
ru: Скрыто

en: No table description yet
ru: Еще нет описания таблицы

en: Metadata Strength
ru: Сложность метаданных

en: {0} Queryable Table | {0} Queryable Tables
ru[0]: {0} доступных для запроса таблиц
ru[1]: {0} доступных для запроса таблиц
ru[2]: {0} доступных для запроса таблиц
ru[3]: {0} доступных для запроса таблиц

en: {0} Hidden Table | {0} Hidden Tables
ru[0]: {0} скрытая таблица
ru[1]: {0} скрытых таблиц
ru[2]: {0} скрытых таблиц
ru[3]: {0} скрытые таблицы

en: Find a table
ru: Найти таблицу

en: Schemas
ru: Схемы

en: Metrics
ru: Метрики

en: Add a Metric
ru: Добавить Метрику

en: Definition
ru: Определение

en: Create metrics to add them to the View dropdown in the query builder
ru: Создать метрики для добавления в мастер запросов

en: Segments
ru: Сегменты

en: Add a Segment
ru: Добавить Сегмент

en: Create segments to add them to the Filter dropdown in the query builder
ru: Создать сегменты для добавления в фильтры мастера запросов

en: created
ru: создано

en: reverted to a previous version
ru: возвращена предыдущая версия

en: edited the title
ru: изменен заголовок

en: edited the description
ru: изменено описание

en: edited the
ru: изменено

en: made some changes
ru: сделаны некоторые изменения

en: You
ru: Вы

en: Datamodel
ru: Модель данных

en:  History
ru:  История

en: Revision History for
ru: История изменений за

en: {0} – Field Settings
ru: {0} – установки поля

en: Where this field will appear throughout Metabase
ru: Где это поле будет отображено в системе

en: Filtering on this field
ru: Фильтрация этого поля

en: When this field is used in a filter, what should people use to enter the value they want to filter on?
ru: Если это поле используется как фильтр, какой вид информации должны использовать пользователи для фильтрации?

en: No description for this field yet
ru: Для этого поля пока нет описания

en: Original value
ru: Оригинальное значение

en: Mapped value
ru: Связанное значение

en: Enter value
ru: Введите значение

en: Use original value
ru: Использовать исходное значение

en: Use foreign key
ru: Использовать внешний ключ

en: Custom mapping
ru: Своя связь

en: Unrecognized mapping type
ru: Неопознанный вид связи

en: Current field isn't a foreign key or FK target table metadata is missing
ru: Данное поле не является внешним ключем либо метаданные другой таблицы, содержащей внешний ключ, отсутствуют

en: The selected field isn't a foreign key
ru: Выбранное поле не является внешнем ключём

en: Display values
ru: Показать значения

en: Choose to show the original value from the database, or have this field display associated or custom information.
ru: Выберите, что отобразить в поле: исходное значение из базы данных, ассоциированную или иную настраиваемую информацию.

en: Choose a field
ru: Выберите поле

en: Please select a column to use for display.
ru: Пожалуйста, выберете столбец для отображения.

en: Tip:
ru: Подсказка:

en: You might want to update the field name to make sure it still makes sense based on your remapping choices.
ru: Возможно, вы захотите обновить наименование поля, чтобы убедиться, что оно соответствует выбранному варианту переназначения связи.

en: Cached field values
ru: Кэшированные значения полей

en: Metabase can scan the values for this field to enable checkbox filters in dashboards and questions.
ru: Metabase может сканировать значения данного поля и включить возможность использования checkbox-фильтров на панели индикаторов и в вопросах.

en: Re-scan this field
ru: Пересканировать это поле

en: Discard cached field values
ru: Сбросить кэшированные значения полей

en: Failed to discard values
ru: Не удалось сбросить значения

en: Discard triggered!
ru: Сброс значений начался!

en: Select any table to see its schema and add or edit metadata.
ru: Выбрать базу данных что бы увидеть её схему или изменить мета данные.

en: Name is required
ru: Имя обязательно

en: Description is required
ru: Описание обязательно

en: Revision message is required
ru: Описание внесенных изменений обязательно

en: Aggregation is required
ru: Агрегация обязательна

en: Edit Your Metric
ru: Изменить Вашу Метрику

en: Create Your Metric
ru: Создать Вашу Метрику

en: Make changes to your metric and leave an explanatory note.
ru: Внесите изменения в метрику и оставьте к ним пояснение.

en: You can create saved metrics to add a named metric option to this table. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
ru: Вы можете создать сохраненные метрики, чтобы использовать их в данной таблице. Сохраненные метрики включают тип агрегации, агрегированное поле и, при необходимости, любой фильтр. Например, вы можете использовать их, чтобы создать что-то вроде единственного официального способа вычисления "Средней цены" для таблицы "Заказы".

en: Result:
ru: Результаты:

en: Name Your Metric
ru: Имя вашей Метрики

en: Give your metric a name to help others find it.
ru: Задайте имя для вашей метрики, чтобы другие пользователи смогли ее найти.

en: Something descriptive but not too long
ru: Что-нибудь описательное, но не слишком длинное

en: Describe Your Metric
ru: Опишите вашу Метрику

en: Give your metric a description to help others understand what it's about.
ru: Укажите описание вашей метрики, чтобы помочь другим понять о чем она.

en: This is a good place to be more specific about less obvious metric rules
ru: Это идеальное место, чтобы быть более конкретным в отношении менее очевидных правил вычисления метрики

en: Reason For Changes
ru: Причина изменений

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required.
ru: Оставьте описание внесенных вами изменений и почему они были необходимы.

en: This will show up in the revision history for this metric to help everyone remember why things changed
ru: Данное сообщение появится в истории изменений метрики и поможет всем восстановить ход событий

en: At least one filter is required
ru: Необходим как минимум один фильтр

en: Edit Your Segment
ru: Изменить ваш Сегмент

en: Create Your Segment
ru: Создать ваш Сегмент

en: Make changes to your segment and leave an explanatory note.
ru: Внесите изменения в ваш сегмент и оставьте к ним пояснение.

en: Select and add filters to create your new segment for the {0} table
ru: Выберите и добавьте фильтры для создания вашего нового сегмента к таблице {0}

en: Name Your Segment
ru: Задайте имя для вашего Сегмента

en: Give your segment a name to help others find it.
ru: Задайте имя для вашего сегмента, чтобы другие смогли его найти.

en: Describe Your Segment
ru: Опишите ваш Сегмент

en: Give your segment a description to help others understand what it's about.
ru: Укажите описание вашей метрики, чтобы помочь другим понять о чем она.

en: This is a good place to be more specific about less obvious segment rules
ru: Это идеальное место, чтобы быть более конкретным в отношении менее очевидных правил определения сегмента

en: This will show up in the revision history for this segment to help everyone remember why things changed
ru: Данное сообщение появится в истории изменений сегмента и поможет всем восстановить ход событий

en: Settings
ru: Настройки

en: Metabase can scan the values in this table to enable checkbox filters in dashboards and questions.
ru: Metabase может сканировать значения в этом таблицы для того, чтобы построить выпадающие списки для фильтров дашбордов и запросов.

en: Re-scan this table
ru: Пересканировать эту таблицу

en: Add
ru: Добавить

en: Not a valid formatted email address
ru: Email указан неверно

en: First name
ru: Имя

en: Last name
ru: Фамилия

note: Строка "Email" есть ниже.
en: Email address
ru: Адрес электронной почты

note: По терминологии Microsoft этот термин переводиться иначе, а именно "Группы разрешений" Источник https://www.microsoft.com/en-us/language/Search?&searchTerm=permission&langID=Russian&Source=true&productid=All%20Products
en: Permission Groups
ru: Группы Разрешений

en: Make this user an admin
ru: Определить администратором

en: All users belong to the {0} group and can't be removed from it. Setting permissions for this group is a great way to
    make sure you know what new Metabase users will be able to see.
ru: Все пользователи входят в группу {0} и не могут быть из нее исключены. Установите разрешения для данной группы - так вы будете уверены в том, что смогут увидеть новые пользователи Metabase.

en: This is a special group whose members can see everything in the Metabase instance, and who can access and make changes to the
    settings in the Admin Panel, including changing permissions! So, add people to this group with care.
ru: Это специальная группа, члены которой смогут видеть все, что связано с данным экземпляром Metabase, иметь доступ и редактировать настройки в Панели администратора, включая полномочия! Поэтому включайте пользователей в данную группу соблюдая меры предосторожности.

en: To make sure you don't get locked out of Metabase, there always has to be at least one user in this group.
ru: В данной группе должен оставаться хотя бы один пользователь, иначе доступ к Metabase будет блокирован.

en: Members
ru: Участники

note: Нужен контекст, чтобы правильно перевести.
en: A group is only as good as its members.
ru: Группа также хороша, как и ее члены.

en: Admin
ru: Администрирование

en: and
ru: и

en: {0} other group | {0} other groups
ru[0]: {0} прочая группа
ru[1]: {0} прочие группы
ru[2]: {0} прочих групп
ru[3]: {0} прочих групп

en: Default
ru: По-умолчанию

en: Something like "Marketing"
ru: Например, "Маркетинг"

en: Remove this group?
ru: Удалить эту группу?

en: Are you sure? All members of this group will lose any permissions settings they have based on this group.
    This can't be undone.
ru: Вы уверены? Все участники этой группы потеряют все полномочия основанные на этой группе. Данное действие не может быть отменено.

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Edit Name
ru: Изменить имя

en: Remove Group
ru: Удалить группу

en: Done
ru: Готово

en: Group name
ru: Имя группы

en: Groups
ru: Группы

en: Create a group
ru: Создать группу

en: You can use groups to control your users' access to your data. Put users in groups and then go to the Permissions section to control each group's access. The Administrators and All Users groups are special default groups that can't be removed.
ru: Вы можете использовать группы для контроля ваших пользователей к доступу к данным. Добавьте пользователей в группу и затем управляйте полномочиям групп в разделе Разрешения. Группы Администраторы и Все пользователи являются специальными типами групп и не могут быть удалены.

en: Edit Details
ru: Изменить детали

en: Re-send Invite
ru: Отправить приглашение заново

en: Reset Password
ru: Сбросить пароль

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: People
ru: Люди

en: Who do you want to add?
ru: Кого вы хотите добавить?

en: Edit {0}'s details
ru: Изменить детали {0}

en: {0} has been added
ru: {0} был добавлен

en: Add another person
ru: Добавить другого человека

en: We couldn’t send them an email invitation,
    so make sure to tell them to log in using {0}
    and this password we’ve generated for them:
ru: Мы не смогли отправить им приглашение по электронной почте, поэтому предложите войти с именем {0} и следующим сгенерированным нами паролем:

en: If you want to be able to send email invites, just go to the {0} page.
ru: Если вы хотите иметь возможность отправлять приглашения по email, просто перейдите на страницу {0}.

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to set their password.
ru: Мы отправили приглашения для {0} с инструкция по установке пароля.

note: Имеется ввиду, что переотправили одно приглашение конкретному пользователю.
en: We've re-sent {0}'s invite
ru: Мы переотправили приглашение {0}

en: Okay
ru: Хорошо

en: Any previous email invites they have will no longer work.
ru: Все предыдущие email-приглашения для них более не работают.

en: Deactivate {0}?
ru: Деактивировать {0}?

en: {0} won't be able to log in anymore.
ru: {0} не сможет больше зайти.

en: Reactivate {0}'s account?
ru: Повторно активировать учетную запись {0}?

en: Reactivate
ru: Повторно активировать

en: They'll be able to log in again, and they'll be placed back into the groups they were in before their account was deactivated.
ru: Они смогут зайти снова, и им будут возвращены все группы, к котором относились учетные записи до деактивации.

en: Reset {0}'s password?
ru: Сбросить пароль для {0}?

en: Reset
ru: Сбросить

en: Are you sure you want to do this?
ru: Вы уверены что хотите выполнить это действие?

en: {0}'s password has been reset
ru: Пароль {0} был сброшен

en: Here’s a temporary password they can use to log in and then change their password.
ru: Это временный пароль, с которым они смогут зайти и установить свой пароль.

en: We've sent them an email with instructions for creating a new password.
ru: Мы отправили электронное письмо с инструкцией по установке нового пароля.

en: Active
ru: Активный

en: Deactivated
ru: Неактивный

en: Add someone
ru: Добавить кого-нибудь

en: Last Login
ru: Последний вход

en: Signed up via Google
ru: Вход с помощью Google

en: Signed up via LDAP
ru: Вход с помощью LDAP

en: Reactivate this account
ru: Повторно активировать эту учетную запись

en: Never
ru: Никогда

note: This looks awful on Russian, fix "tables" word alignment so it would be "таблица {0}" and so on
en: {0} table | {0} tables
ru[0]: таблица {0}
ru[1]: {0} таблицы
ru[2]: {0} таблиц
ru[3]: {0} таблиц

en:  will be
ru:  будут

en: given access to
ru: предоставлен доступ к

en:  and
ru:  и

en: denied access to
ru: доступ запрещен для

en:  will no longer be able to
ru:  никогда не смогут

en:  will now be able to
ru:  теперь смогут

en:  native queries for
ru:  прямые запросы к

en: Permissions
ru: Привилегии

en: Save permissions?
ru: Сохранить разрешения?

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Discard changes?
ru: Отменить изменения?

en: No changes to permissions will be made.
ru: Никаких изменений доступа выполнено не будет.

en: You've made changes to permissions.
ru: Вы внесли изменения в настройки доступа.

en: Permissions for this collection
ru: Разрешения для этой коллекции

en: You have unsaved changes
ru: У вас есть несохраненные изменения

en: Do you want to leave this page and discard your changes?
ru: Вы действительно хотите покинуть эту страницу и отменить изменения?

en: Sorry, an error occurred.
ru: Простите, возникла ошибка.

en: Administrators always have the highest level of access to everything in Metabase.
ru: Администраторы всегда имеют наивысший приоритет доступа ко всему в Metabase.

en: Every Metabase user belongs to the All Users group. If you want to limit or restrict a group's access to something, make sure the All Users group has an equal or lower level of access.
ru: Каждый пользователь Metabase относится к группе Все пользователи. Если вы хотите ограничить доступ группы к чему-либо, убедитесь что группа Все пользователи имеет равный или меньший уровень доступа.

en: MetaBot is Metabase's Slack bot. You can choose what it has access to here.
ru: MetaBot это Slack бот Metabase. Здесь вы можете выбрать к чему он будет иметь доступ.

en: The "{0}" group may have access to a different set of {1} than this group, which may give this group additional access to some {2}.
ru: Группа "{0}" имеет доступ к иным {1}, чем данная группа, что позволит ей получить доступ к {2}.

en: The "{0}" group has a higher level of access than this, which will override this setting. You should limit or revoke the "{1}" group's access to this item.
ru: Группа "{0}" имеет больший уровень доступа, чем этот, что переопределит данный параметр. Вам следует ограничить или отозвать доступ группы "{1}" к данному элементу.

en: Limit
ru: Ограничение

en: Revoke
ru: Отозвать

en: access even though "{0}" has greater access?
ru: доступ, даже если "{0}" имеет больший доступ?

en: Limit access
ru: Ограничить доступ

en: Revoke access
ru: Отозвать доступ

en: Change access to this database to limited?
ru: Ограничить доступ к этой базе данных?

en: Change
ru: Изменить

en: Allow Raw Query Writing?
ru: Разрешить написание прямых запросов?

en: This will also change this group's data access to Unrestricted for this database.
ru: Это также предоставит данной группе Неограниченный доступ к базе данных.

en: Allow
ru: Разрешить

en: Revoke access to all tables?
ru: Отозвать доступ ко всем таблицам?

en: This will also revoke this group's access to raw queries for this database.
ru: Это также отзовет доступ группы к прямым запросам к базе данных.

en: Grant unrestricted access
ru: Предоставить неограниченный доступ

en: Unrestricted access
ru: Неограниченный доступ

en: Limited access
ru: Ограниченный доступ

en: No access
ru: Нет доступа

en: Write raw queries
ru: Написание прямых запросов

en: Can write raw queries
ru: Может писать прямые запросы

en: Curate collection
ru: Управлять коллекцией

en: View collection
ru: Посмотреть коллекцию

en: Data Access
ru: Доступ к данным

en: View tables
ru: Посмотреть таблицы

en: SQL Queries
ru: SQL запросы

en: View schemas
ru: Посмотреть схемы

en: Data Model
ru: Модель данных

en: Sign in with Google
ru: Войти с помощью Google

en: Allows users with existing Metabase accounts to login with a Google account that matches their email address in addition to their Metabase username and password.
ru: Разрешить пользователям с существующими Metabase аккаунтами входить с помощью Google аккаунтов при совпадении email адресов в дополнение к их Metabase логину и паролю.

en: Configure
ru: Настроить

en: Allows users within your LDAP directory to log in to Metabase with their LDAP credentials, and allows automatic mapping of LDAP groups to Metabase groups.
ru: Позволяет пользователям в каталоге LDAP входить в Metabase с учетными данными LDAP, а также автоматически связывает группы LDAP с группами Metabase.

en: That's not a valid email address
ru: Это не валидный email адрес

en: That's not a valid integer
ru: Это не валидное целое число

en: Changes saved!
ru: Изменения сохранены

en: Looks like we ran into some problems
ru: Похоже, мы столкнулись с кое-какими проблемами

en: Send test email
ru: Отправить пробный email

en: Sending...
ru: Отправка...

en: Sent!
ru: Отправлено!

en: Clear
ru: Очистить

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Server Settings
ru: Настройки сервера

en: User Schema
ru: Пользовательская Схема

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Group Schema
ru: Схема Группы

en: Using
ru: Используя

en: Getting set up
ru: Общие настройки

en: A few things you can do to get the most out of Metabase.
ru: Вот что вы можете сделать, чтобы выжать из Metabase максимум.

en: Recommended next step
ru: Рекомендуемый следующий шаг

en: Google Sign-In
ru: Войти с помощью Google

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}
ru: Для разрешения пользователям входить с помощь учетной записи Google, вам необходимо предоставить Metabase Client ID из консоли Google Developers. Данное действие требует выполнения нескольких шагов, инструкцию как создать ключ можно найти {0}

en: Your Google client ID
ru: Ваш Google client ID

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from:
ru: Разрешить пользователям регистрироваться с их Google аккаунтом по email отсюда:

en: Answers sent right to your Slack #channels
ru: Ответы будут отправляться в ваши Slack #каналы

en: Create a Slack Bot User for MetaBot
ru: Создать Slack Bot пользователя для MetaBot

en: Once you're there, give it a name and click {0}. Then copy and paste the Bot API Token into the field below. Once you are done, create a "metabase_files" channel in Slack. Metabase needs this to upload graphs.
ru: Пока вы здесь, дайте имя и нажмите {0}. Затем скопируйте и вставьте Bot API токен в поле ниже. После этого, создайте канал "metabase_files" в Slack. Это требуется Metabase для загрузки графиков.

en: You're running Metabase {0} which is the latest and greatest!
ru: У вас установлена Metabase {0} — самая свежая и прекрасная!

en: Metabase {0} is available.  You're running {1}
ru: Metabase {0} доступна. Вы используете {1}

en: Update
ru: Обновить

en: What's Changed:
ru: Что изменено:

en: Add a map
ru: Добавить карту

en: URL
ru: Ссылка

en: Delete custom map
ru: Удалить текущую карту

en: Remove
ru: Удалить

en: Select…
ru: Выбрать...

en: Sample values:
ru: Примеры значений:

en: Add a new map
ru: Добавить новую карту

en: Edit map
ru: Изменить карту

en: What do you want to call this map?
ru: Как вы хотите назвать эту карту?

en: e.g. United Kingdom, Brazil, Mars
ru: например, Великобритания, Бразилия, Марс

en: URL for the GeoJSON file you want to use
ru: URL к файлу GeoJSON, который нужно использовать

en: Like https://my-mb-server.com/maps/my-map.json
ru: Например, https://my-mb-server.com/maps/my-map.json

en: Refresh
ru: Обновить

en: Load
ru: Загрузить

en: Which property specifies the region’s identifier?
ru: Какой признак определяет идентификатор региона?

en: Which property specifies the region’s display name?
ru: Какой признак определяет отображаемое наименование региона?

en: Load a GeoJSON file to see a preview
ru: Загрузите файл GeoJSON для предварительного просмотра

en: Save map
ru: Сохранить карту

en: Add map
ru: Добавить карту

en: Using embedding
ru: Использовать встраивание

en: By enabling embedding you're agreeing to the embedding license located at
ru: Разрешая встраивание, вы соглашаетесь с лицензией по встраиванию расположенной

en: In plain English, when you embed charts or dashboards from Metabase in your own application, that application isn't subject to the Affero General Public License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds. You should, however, read the license text linked above as that is the actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
ru: Говоря по-русски, когда вы встраиваете графики и панели индикаторов Metabase в ваше приложение, такое приложение не должно отвечать требованиям Affero General Public License, которое охватывает остальную часть Metabase, при условии, что на встраиваемых элементах останутся логотип Metabase и надпись "Powered by Metabase". Однако, в любом случае, вам следует ознакомиться с лицензией по ссылке выше, действующую редакцию которой вы принимаете, включая данную настройку.

en: Enable
ru: Включить

en: Premium embedding enabled
ru: Премиальное встраивание включено

en: Enter the token you bought from the Metabase Store
ru: Введите токен, приобретенный в Магазине Metabase

en: Premium embedding lets you disable "Powered by Metabase" on your embedded dashboards and questions.
ru: Премиальное встраивание позволит скрыть надпись "Powered by Metabase" во встроенных панелях индикаторов и вопросах.

en: Buy a token
ru: Купить токен

en: Enter a token
ru: Ввести токен

en: Edit Mappings
ru: Изменить сопоставления

en: Group Mappings
ru: Групповое сопоставление

en: Create a mapping
ru: Создать сопоставление

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Membership to the Admin group can be granted through mappings, but will not be automatically removed as a
    failsafe measure.
ru: Сопоставление позволяет Metabase автоматически добавлять и исключать пользователей из групп на основании информации из каталога сервера. Доступ к группе Администраторов может быть предоставлен на основании сопоставления, но не будет снят автоматически как мера предосторожности.

en: Distinguished Name
ru: Отличительное наименование

en: Public Link
ru: Публичная ссылка

en: Revoke Link
ru: Удалить ссылку

en: Disable this link?
ru: Отключить эту ссылку?

en: They won't work anymore, and can't be restored, but you can create new links.
ru: Они больше не работают и не могут быть восстановлены, но вы можете создать новые ссылки.

en: Public Dashboard Listing
ru: Перечень открытых Панелей индикаторов

en: No dashboards have been publicly shared yet.
ru: Ни к одной из панели индикаторов общий доступ еще не предоставлен.

en: Public Card Listing
ru: Перечень общих Карточек

en: No questions have been publicly shared yet.
ru: Ни к одному вопросу общий доступ еще не предоставлен.

en: Embedded Dashboard Listing
ru: Перечень встроенных Панелей индикаторов

en: No dashboards have been embedded yet.
ru: Ни одна панель индикаторов еще не встроена.

en: Embedded Card Listing
ru: Список встраиваемых карточек

en: No questions have been embedded yet.
ru: Ни один запрос еще не встроен.

en: Regenerate embedding key?
ru: Сгенерировать ключ встраивания заново?

en: This will cause existing embeds to stop working until they are updated with the new key.
ru: Это приведет к тому, что существующие внедрения перестанут работать до тех пор, пока они не будут обновлены новым ключом.

en: Regenerate key
ru: Перегенерировать ключ

en: Generate Key
ru: Сгенерировать ключ

en: Enabled
ru: Включено

en: Disabled
ru: Отключено

en: Unknown setting {0}
ru: Неизвестная настройка {0}

en: Setup
ru: Настроить

en: General
ru: Общее

en: Site Name
ru: Имя сайта

en: Site URL
ru: Ссылка на сайт

en: Email Address for Help Requests
ru: Email адрес для запроса помощи

en: Report Timezone
ru: Часовой пояс отчетов

en: Database Default
ru: По-умолчанию для базы данных

en: Select a timezone
ru: Выбрать часовой пояс

en: Not all databases support timezones, in which case this setting won't take effect.
ru: Не все базы данных поддерживают часовые пояса, поэтому данная настройка может не сработать.

en: Language
ru: Язык

en: Select a language
ru: Выбрать язык

en: Anonymous Tracking
ru: Анонимное отслеживание

en: Friendly Table and Field Names
ru: Понятные имена таблиц и полей

en: Only replace underscores and dashes with spaces
ru: Только замените знаки нижнего подчеркивания и дефисы пробелами

en: Enable Nested Queries
ru: Включить вложенные запросы

en: Updates
ru: Обновления

en: Check for updates
ru: Проверить обновления

en: SMTP Host
ru: SMTP хост

en: SMTP Port
ru: SMTP порт

en: That's not a valid port number
ru: Некорректный номер порта

en: SMTP Security
ru: Безопасность SMTP

en: SMTP Username
ru: SMTP пользователь

en: SMTP Password
ru: SMTP пароль

en: From Address
ru: От кого

en: Enter the token you received from Slack
ru: Введите токен полученный от Slack

en: Single Sign-On
ru: Единый вход

en: LDAP Authentication
ru: Аутентификация LDAP

en: LDAP Host
ru: LDAP хост

en: LDAP Port
ru: LDAP порт

en: LDAP Security
ru: Безопасность LDAP

en: Username or DN
ru: Пользователь или DN

en: Password
ru: Пароль

en: User search base
ru: База для поиска пользователя

en: User filter
ru: Пользовательский фильтр

en: Check your parentheses
ru: Проверьте круглые скобки

en: Email attribute
ru: Email аттрибут

en: First name attribute
ru: Атрибут имени

en: Last name attribute
ru: Атрибут фамилии

en: Synchronize group memberships
ru: Синхронизировать членство в группе

en: Group search base
ru: База для поиска группы

en: Maps
ru: Карты

en: Map tile server URL
ru: URL сервера загрузки плиток карты

en: Metabase uses OpenStreetMaps by default.
ru: По умолчанию, Metabase использует OpenStreetMaps.

en: Custom Maps
ru: Пользовательская карта

en: Add your own GeoJSON files to enable different region map visualizations
ru: Добавьте собственные GeoJSON файлы для возможности визуализации различных регионов на картах

en: Public Sharing
ru: Общий доступ

en: Enable Public Sharing
ru: Включить общий доступ

en: Shared Dashboards
ru: Публичные дашборды

en: Shared Questions
ru: Публичные запросы

en: Embedding in other Applications
ru: Встраивание в других Приложениях

en: Enable Embedding Metabase in other Applications
ru: Включить встраивание Metabase в других Приложениях

en: Embedding secret key
ru: Секретный ключ для встраивания

en: Embedded Dashboards
ru: Встраиваемые дашборды

en: Embedded Questions
ru: Встраиваемые запросы

en: Caching
ru: Кэширование

en: Enable Caching
ru: Включить кэширование

en: Minimum Query Duration
ru: Минимальное время запроса

en: Cache Time-To-Live (TTL) multiplier
ru: Множитель Cache Time-To-Live (TTL)

en: Max Cache Entry Size
ru: Максимальный объем записи в кеш

en: Your alert is all set up.
ru: Ваше предупреждение настроено.

en: Your alert was updated.
ru: Предупреждение было сохранено.

en: The alert was successfully deleted.
ru: Предупреждение успешно удалено.

en: Please enter a valid formatted email address.
ru: Введите корректный email

en: Passwords do not match
ru: Введённые пароли не совпадают

en: Back to login
ru: Вернуться ко входу

en: No Metabase account exists for this Google account.
ru: Нет пользователя связанного с этим Google аккаунтом.

en: You'll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
ru: Свяжитесь с администратором для использованию Гугл логина.

en: Sign in with {0}
ru: Зайти с {0}

en: Please contact an administrator to have them reset your password
ru: Свяжитесь с администратором для сброса вашего пароля

en: Forgot password
ru: Забыли пароль

en: The email you use for your Metabase account
ru: Email, который вы используете с вашим Metabase аккаунта

en: Send password reset email
ru: Послать емаил для сброса пароля

en: Check your email for instructions on how to reset your password.
ru: Послать емаил с инструкцией как сбросить пароль.

en: Sign in to Metabase
ru: Войти в Metabase

en: OR
ru: ИЛИ

en: Username or email address
ru: Имя пользователя или email

en: Sign in
ru: Войти

en: I seem to have forgotten my password
ru: Похоже что я забыл свой пароль

en: request a new reset email
ru: запросить новое письмо с запросом на сброс пароля

en: Whoops, that's an expired link
ru: Уууупс, кажется эта ссылку устарела.

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need
    to reset your password, you can {0}.
ru: По соображениям безопасности, ссылки на сброс пароля через некоторое время истекают.
    Если вам все еще нужно сбросить пароль, вы можете {0}.

en: New password
ru: Новый пароль

en: To keep your data secure, passwords {0}
ru: Ради безопасности, пароли {0}

en: Create a new password
ru: Создать новый пароль

en: Make sure its secure like the instructions above
ru: Удостоверьтесь что пароль соответствует рекомендации безопасности выше

en: Confirm new password
ru: Подтвердите новый пароль

en: Make sure it matches the one you just entered
ru: Удостоверьтесь что он соответствует тому который вы уже ввели

en: Your password has been reset.
ru: Ваш пароль был сброшен.

en: Sign in with your new password
ru: Зайди с вашим новым паролем

en: Save failed
ru: Сохранение не удалось

en: Saved
ru: Сохранено

en: Ok
ru: Ок

en: Archive this collection?
ru: Переместить коллекцию в архив?

en: The dashboards, collections, and pulses in this collection will also be archived.
ru: Дашборды, коллекции и пульсы в этой коллекции так же будут премещены в архив.

en: Archive
ru: Архив

en: This {0} has been archived
ru: Этот {0} перемещен в архив.

en: View the archive
ru: Посмотреть архив

en: Unarchive this {0}
ru: Востоновить этот {0}

en: Our data
ru: Наши данные

en: X-ray this table
ru: Сканировать таблицу

en: Learn about this table
ru: Узнать больше об этой таблице

en: Clickity click
ru: Нажмите сюда

en: Saved!
ru: Сохранено!

en: Saving failed.
ru: Не получилось сохранить.

en: Su
ru: Вс

note: "Пн" is correct shortcut of Monday in Russia instead of "По" which is never used
en: Mo
ru: Пн

en: Tu
ru: Вт

en: We
ru: Ср

en: Th
ru: Чт

en: Fr
ru: Пт

en: Sa
ru: Сб

en: Your admin's email address
ru: Емаил адрес администратора

en: To send {0}, you'll need to set up {1} integration.
ru: Что бы послать {0}, вам нужно установить {1} интеграцию.

en:  or
ru:  или

en: To send {0}, an admin needs to set up {1} integration.
ru: Что бы послать {0}, админ должен установить {1} интеграцию.

en: This collection is empty, like a blank canvas
ru: Коллекция пуста как чистый холст

en: You can use collections to organize and group dashboards, questions and pulses for your team or yourself
ru: Вы можете использовать коллекции для организации и группировки дашбордов, запросов и пульсов для себя и своей команды

en: Create another collection
ru: Создать другую коллекцию

en: Dashboards let you collect and share data in one place.
ru: Дашборды позволяют хранить и делиться данными в одном месте.

en: Pulses let you send out the latest data to your team on a schedule via email or slack.
ru: Пульсы позволяют вам отправлять последние данные команде по расписанию через email или slack.

en: Questions are a saved look at your data.
ru: Запросы - это сохраненный взгляд на ваши данные.

en: Pins
ru: Прикрепленные

en: Drag something here to pin it to the top
ru: Переместите что-то для того чтобы закрепить наверху

en: Collections
ru: Коллекции

en: Drag here to un-pin
ru: Переместите чтобы открепить

en: {0} item selected | {0} items selected
ru[0]: {0} элемент выбран
ru[1]: {0} элемента выбрано
ru[2]: {0} элементов выбрано
ru[3]: {0} элементов выбрано

en: Move {0} items?
ru: Переместить {0} элементов?

en: Move "{0}"?
ru: Переместить "{0}"?

en: Move
ru: Переместить

en: Edit this collection
ru: Изменить эту коллекцию

en: Archive this collection
ru: Переместить коллекцию в архив

en: My personal collection
ru: Моя личная коллекция

en: New collection
ru: Новая коллекция

en: Copied!
ru: Скопировано!

en: Use an SSH-tunnel for database connections
ru: Использать SSH-туннель для связи с базой данных

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host.
    This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available.
    Enabling this is usually slower than a direct connection.
ru: Некоторые инсталляции баз данных могут быть только посредствам SSH-туннелей. 
    Эта опция так же предоставляет дополнительный уровень безопасности, когда недоступен VPN. 
    Использование может снизить скорость в сравнении с прямым соединением.

en: This is a large database, so let me choose when Metabase syncs and scans
ru: Это большая база данных, так что дайте я выберу когда Мэтабэйз синхронизирует и сканирует

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values.
    If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
ru: По-умолчанию, Metabase выполняет поверхностное сканирование каждый час и полное сканирование значений полей каждые сутки.
    Если у вас большая база данных, мы рекомендуем настроить подходящее расписание для сканирования значений полей.

en: {0} to generate a Client ID and Client Secret for your project.
ru: {0} для генерации Client ID и Client Secret для вашего проекта.

en: Click here
ru: Нажмите здесь

en: Choose "Other" as the application type. Name it whatever you'd like.
ru: Выберите "Прочее" как тип приложения. Назовите его на ваш вкус.

en: {0} to get an auth code
ru: {0} для получения кода аутентификации

en: with Google Drive permissions
ru: с разрешениями Google Drive

en: To use Metabase with this data you must enable API access in the Google Developers Console.
ru: Вам необходимо разрешить доступ по API в Google Developers Console, чтобы использовать эти данные в Metabase.

en: {0} to go to the console if you haven't already done so.
ru: {0} перейдите в консоль, если вы этого еще не сделали

en: How would you like to refer to this database?
ru: Как бы вы хотели обращаться к этой базе данных?

en: Next
ru: Дальше

en: Delete this {0}
ru: Удалить этот {0}

en: Pin this item
ru: Закрепить этот элемент

en: Move this item
ru: Переместить этот элемент

en: Edit this question
ru: Изменить этот запрос

en: Action type
ru: Тип действия

en: View revision history
ru: Просмотреть историю

en: Move action
ru: Передвинуть

en: Archive action
ru: Заархивировать действие

en: Add to dashboard
ru: Добавить к дашборду

en: Download results
ru: Скачать результаты

en: Sharing and embedding
ru: Параметры шаринга

en: Another action type
ru: Иной вид действия

en: Get alerts about this
ru: Получать сигналы об этом

en: View the SQL
ru: Посмотреть SQL

en: Segments for this
ru: Сегменты

en: Show error details
ru: Показать детали ошибки

en: Here's the full error message
ru: Полный текст сообщения об ошибке

en: Hi, Metabot here.
ru: Привет, Metabot здесь.

en: Based on the schema
ru: Основано на схеме

en: A look at your
ru: Взгляните на

en: Search the list
ru: Поиск в списке

en: Search by {0}
ru: Искать по {0}

en:  or enter an ID
ru:  или введите ID

en: Enter an ID
ru: Введите ID

en: Enter a number
ru: Введите номер

en: Enter some text
ru: Введите текст

en: No matching {0} found.
ru: Не найдено сходст в {0}.

en: Including every option in your filter probably won’t do much…
ru: Предположу, что выбор всех значений фильтра делу не поможет…

en: Something's gone wrong
ru: Что-то пошло не так

en: We've run into an error. You can try refreshing the page, or just go back.
ru: Мы столкнулись с ошибкой. Попробуйте обновить страницу или просто вернитесь назад.

en: No description yet
ru: Описание не заполнено

en: New {0}
ru: Новый {0}

en: Asked by {0}
ru: Задан {0}

en: Today,
ru: Сегодня,

en: Yesterday,
ru: Вчера,

en: First revision.
ru: Первая ревизия

en: Reverted to an earlier revision and {0}
ru: Возвращен к более ранней редакции и {0}

en: Revision history
ru: История ревизий

en: When
ru: Когда

en: Who
ru: Кто

en: What
ru: Что

en: Revert
ru: Возвратить

en: Reverting…
ru: Возврат…

en: Revert failed
ru: Возврат не удался

en: Reverted
ru: Возвращен

en: Everything
ru: Все

en: Dashboards
ru: Дашборды

en: Questions
ru: Запросы

en: Pulses
ru: Пульсы

en: Back
ru: Назад

en: Find...
ru: Найти...

en: An error occured
ru: Возникла ошибка

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Metabase Newsletter
ru: Рассылка Metabase

en: Get infrequent emails about new releases and feature updates.
ru: Получать редкие сообщения о новых релизах и обновлениях функций.

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: You're subscribed. Thanks for using Metabase!
ru: Вы подписаны. Спасибо за использование Metabase!

en: We're a little lost...
ru: Мы немного заблудились…

en: Temporary Password
ru: Временный пароль

en: Hide
ru: Скрыть

en: Show
ru: Показать

en: Saved! Add this to a dashboard?
ru: Сохранено! Добавить на дашборд?

en: Yes please!
ru: Да, пожалуйста

en: Not now
ru: Не сейчас

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Monday
ru: Понедельник

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Wednesday
ru: Среда

en: Thursday
ru: Четверг

en: Friday
ru: Пятница

en: Saturday
ru: Суббота

en: First
ru: Первый

en: Last
ru: Последний

en: 15th (Midpoint)
ru: 15-ое (середина)

en: Calendar Day
ru: День календаря

en: your Metabase timezone
ru: часовой пояс вашего Metabase

en: Filter this list...
ru: Фильтровать этот список…

en: Blue
ru: Синий

en: Green
ru: Зеленый

en: Red
ru: Красный

en: Yellow
ru: Желтный

en: A component used to make a selection
ru: Компонент использован для возможности выбора

en: Selected
ru: Выбрано

en: Nothing to select
ru: Ничего не выбрано

en: Sorry, you don’t have permission to see that.
ru: Извините, у вас отсутствуют разрешения на просмотр.

en: Unknown error encountered
ru: Возникла неизвестная ошибка

en: Create
ru: Создать

en: Create dashboard
ru: Создать дашборд

en: Table
ru: Таблица

en: Database
ru: База данных

en: Creator
ru: Создатель

en: No results found
ru: Ничего не найдено

en: Try adjusting your filter to find what you’re looking for.
ru: Попробуйте установить фильтр для того чтобы найти то, что искали.

en: View by
ru: Просмотрено

en: of
ru: из

en: Don't tell anyone, but you're my favorite.
ru: Никому не говори, но ты мой любимчик.

en: Once you connect your own data, I can show you some automatic explorations called x-rays. Here are some examples with sample data.
ru: Как только вы подключите собственные данные я смогу показать некоторые автоматические изыскания, названные X-ray. Вот несколько примеров на данных, которые есть у меня.

en: Start here
ru: Начните здесь

en: Our analytics
ru: Наша статистика

en: Browse all items
ru: Просмотреть все элементы

en: Replace or save as new?
ru: Заменить или сохранить как новый?

en: Replace original question, "{0}"
ru: Заменить исходный запрос, "{0}"

en: Save as new question
ru: Сохранить как новый запрос

en: First, save your question
ru: Для начала, сохраните ваш запрос

en: Save question
ru: Сохранить запрос

en: What is the name of your card?
ru: Как называется ваша карточка?

en: Description
ru: Описание

en: It's optional but oh, so helpful
ru: Это не обязательно, но может быть полезным

en: Which collection should this go in?
ru: В какую коллекцию следует это включить?

en: modified
ru: изменено

en: item
ru: элемент

en: Undo
ru: Отмена

en: Applying Question
ru: Применить запрос

en: That question isn't compatible
ru: Этот запрос несовместим

en: Search for a question
ru: Найти запрос

en: We're not sure if this question is compatible
ru: Мы не уверены, сочетается ли данный запрос

en: Archive Dashboard
ru: Архивировать Панель индикаторов

en: Make sure to make a selection for each series, or the filter won't work on this card.
ru: Убедитесь что сделан выбор для каждой из серий, иначе фильтр не будет работать на этой карточке.

en: This dashboard is looking empty.
ru: Панель индикаторов кажется пустоватой.

en: Add a question to start making it useful!
ru: Добавьте запрос и сделайте его полезным!

en: Daytime mode
ru: Дневной режим

en: Nighttime mode
ru: Ночной режим

en: Exit fullscreen
ru: Выход из полноэкранного режима

en: Enter fullscreen
ru: Полноэкранный режим

en: Saving…
ru: Сохранение...

en: Add a question
ru: Добавить запрос

en: Add a question to this dashboard
ru: Добавить запрос на этот дашборд

en: Add a filter
ru: Добавить фильтр

en: Parameters
ru: Параметры

en: Add a text box
ru: Добавить текстовое поле

en: Move dashboard
ru: Переместить дашборд

en: Edit dashboard
ru: Изменить дашборд

en: Edit Dashboard Layout
ru: Изменить внешний вид дашборда

en: You are editing a dashboard
ru: Вы редактируете дашборд

en: Select the field that should be filtered for each card
ru: Выберите поле, которое должно быть фильтром в каждой из карт

en: Move dashboard to...
ru: Переместить дашборд...

en: Dashboard moved to {0}
ru: Дашборд перемещен в {0}

en: What do you want to filter?
ru: Что вы хотите отфильтровать?

en: What kind of filter?
ru: Какой тип фильтра?

en: Off
ru: Выключить

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: 5 minutes
ru: 5 минут

en: 10 minutes
ru: 10 минут

en: 15 minutes
ru: 15 минут

en: 30 minutes
ru: 30 минут

en: 60 minutes
ru: 60 минут

en: Auto-refresh
ru: Автообновление

en: Refreshing in
ru: Обновление через

en: Remove this question?
ru: Удалить этот запрос?

en: Your dashboard was saved
ru: Ваш дашборд был сохранен

en: See it
ru: Просмотреть

en: Save this
ru: Сохранить

en: Show more about this
ru: Показать больше об этом

en: This card doesn't have any fields or parameters that can be mapped to this parameter type.
ru: Карточка не содержит полей или параметров которые могут быть сопоставлены с этим типом параметра.

en: The values in this field don't overlap with the values of any other fields you've chosen.
ru: Значение этого поля не покрывают значения никаких полей, которые вы выбрали.

en: No valid fields
ru: Нет корректных полей

en: Name must be 100 characters or less
ru: Имя не должно превышать 100 символов

en: Color is required
ru: Цвет обязателен

en: What is the name of your dashboard?
ru: Как называется ваш дашборд?

en: did some super awesome stuff that's hard to describe
ru: сделал супер-пупер финт, который сложно описать словами

en: created an alert about -
ru: создал оповещение о -

en: deleted an alert about -
ru: удалил оповещение о -

en: saved a question about
ru: сохранить запрос о

en: saved a question
ru: сохранил запрос

en: deleted a question
ru: удалил запрос

en: created a dashboard
ru: создал панель индикаторов

en: deleted a dashboard
ru: удалил панель индикаторов

en: added a question to the dashboard -
ru: добавил запрос на панель индикаторов -

en: removed a question from the dashboard -
ru: удалил запрос с панели индикаторов -

en: received the latest data from
ru: последние данные получены

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Hello World!
ru: Привет Мир!

en: Metabase is up and running.
ru: Metabase запущен и работает.

en: added the metric
ru: добавил метрику

en:  to the
ru:  к

en:  table
ru:  таблица

en: made changes to the metric
ru: изменил метрику

en:  in the
ru:  в

en: removed the metric
ru: удалил метрику

en: created a pulse
ru: создал пульс

en: deleted a pulse
ru: удалил пульс

en: added the filter
ru: добавио фильтр

en: made changes to the filter
ru: изменил фильтр

en: removed the filter {0}
ru: удалил фильтр {0}

en: joined!
ru: присоединился!

en: Hmmm, looks like nothing has happened yet.
ru: Хммм, похоже ничего не произошло.

en: Save a question and get this baby going!
ru: Сохраните запрос и заставьте эту детку идти!

en: Ask questions and explore
ru: Создать запрос и исследовать

en: Click on charts or tables to explore, or ask a new question using the easy interface or the powerful SQL editor.
ru: Нажмите на графиках или таблицах для того чтобы исследовать данные, создать новый запрос в простом интерфейсе или полноценном SQL-редакторе.

en: Make your own charts
ru: Создать собственные графики

en: Create line charts, scatter plots, maps, and more.
ru: Создать линейные графики, графики разброса, карты и другое.

en: Share what you find
ru: Поделитесь тем что нашли

en: Create powerful and flexible dashboards, and send regular updates via email or Slack.
ru: Создать мощные и гибкие дашборды, и получать регулярные обновления через email или Slack.

en: Let's go
ru: Начнём

en: Setup Tip
ru: Совет по настройке

en: View all
ru: Посмотреть всё

en: Recently Viewed
ru: Недавно просмотренно

en: You haven't looked at any dashboards or questions recently
ru: В последнее время, вы не смотрели ни на один дэшборд

en: {0} items selected
ru: {0} элементов выбрано

en: Unarchive
ru: Разархивировать

en: Activity
ru: Активность

en: Results for "{0}"
ru: Результаты для "{0}"

en: Pulse
ru: Пульс

en: Entity Key
ru: Ключ сущности

en: Overall Row
ru: Всего строк

en: The primary key for this table.
ru: Первичный ключ для таблицы

en: Entity Name
ru: Название сущности

en: The "name" of each record. Usually a column called "name", "title", etc.
ru: "Имя" каждой записи. Обычно используются колонки "имя", "заголовок" и другие.

en: Foreign Key
ru: Внешний ключ

en: Points to another table to make a connection.
ru: Указывает на другую таблицу для установления соединения.

en: Avatar Image URL
ru: Ссылка на аватар

en: Common
ru: Общее

en: Category
ru: Категория

en: City
ru: Город

en: Country
ru: Страна

en: Enum
ru: Список

en: Image URL
ru: Ссылка на изображение

en: Field containing JSON
ru: Поле, содержащее JSON

en: Latitude
ru: Широта

en: Longitude
ru: Долгота

en: Number
ru: Число

en: State
ru: Штат

en: UNIX Timestamp (Seconds)
ru: Время UNIX (секунды)

en: UNIX Timestamp (Milliseconds)
ru: Время UNIX (миллисекунды)

en: Zip Code
ru: ZIP-код

en: Quantity
ru: Количество

note: Is "income" a "money that is earned from doing work or received from investments" or it's better to translate like "income that a company receives regularly" - "profit"?
en: Income
ru: Доход

en: Discount
ru: Скидка

en: Creation timestamp
ru: Отметка времени создания

en: Creation time
ru: Время создания

en: Creation date
ru: Дата создания

en: Product
ru: Продукт

en: User
ru: Пользователь

en: Source
ru: Источник

en: Price
ru: Цена

en: Join timestamp
ru: Отметка времени присоединения

en: Join time
ru: Время присоединения

en: Join date
ru: Дата присоединения

en: Share
ru: Поделиться

en: Owner
ru: Владелец

en: Company
ru: Компания

en: Subscription
ru: Подписка

en: Score
ru: Результат

en: Title
ru: Заголовок

en: Comment
ru: Комментарий

en: Cost
ru: Стоимость

en: Gross margin
ru: Валовая прибыль

en: Birthday
ru: Дата рождения

en: Search box
ru: Поле для поиска

en: A list of all values
ru: Список значений

en: Plain input box
ru: Поле ввода текста

en: Everywhere
ru: Везде

en: The default setting. This field will be displayed normally in tables and charts.
ru: По умолчанию данное поле будет отображаться в таблицах и на графиках.

en: Only in Detail Views
ru: Только в детальном просмотре

en: This field will only be displayed when viewing the details of a single record. Use this for information that's lengthy or that isn't useful in a table or chart.
ru: Данное поле будет отображено только при просмотре информации об отдельной записи, предназначено для большого объема информации, необязательного для использования в таблицах и на графиках.

en: Do Not Include
ru: Не включать

en: Metabase will never retrieve this field. Use this for sensitive or irrelevant information.
ru: Metabase никогда не получит это поле. Используйте для чувствительной нерелевантной информации.

en: Count
ru: Количество

en: CumulativeCount
ru: Накопительное количество

en: Sum
ru: Сумма

en: CumulativeSum
ru: Накопительная сумма

note: Во множественном числе исходя из применяемости в Metabase.
en: Distinct
ru: Уникальные

en: StandardDeviation
ru: Стандартное отклонение

en: Average
ru: Среднее

en: Min
ru: Минимальное

en: Max
ru: Максимальное

en: sad sad panda, lexing errors detected
ru: грустная грустная панда, обнаружены лексические ошибки

en: {0} second | {0} seconds
ru[0]: {0} секунда
ru[1]: {0} секунд
ru[2]: {0} секунд
ru[3]: {0} секунды

en: {0} minute | {0} minutes
ru[0]: {0} минута
ru[1]: {0} минут
ru[2]: {0} минут
ru[3]: {0} минуты

en: Hey there
ru: Привет

en: How's it going
ru: Привет

en: Howdy
ru: День добрый

en: Greetings
ru: Приветствуем

en: Good to see you
ru: Рады вас видеть

en: What do you want to know?
ru: Что бы вы хотели знать?

en: What's on your mind?
ru: О чем вы думаете?

en: What do you want to find out?
ru: Что вас интересует?

en: Raw data
ru: Исходные данные

en: Cumulative count
ru: Накопительное количество

en: Average of
ru: Среднее

en: Distinct values of
ru: Уникальные значения

en: Standard deviation of
ru: Стандартное отклонение

en: Sum of
ru: Сумма

en: Cumulative sum of
ru: Накопительная сумма

en: Maximum of
ru: Максимум

en: Minimum of
ru: Минимум

en: Grouped by
ru: Сгруппировано по

en: Filtered by
ru: Отфильтровано по

en: Sorted by
ru: Сортировано по

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Select longitude field
ru: Выберите поле с долготой

en: Enter upper latitude
ru: Введите верхнюю широту

en: Enter left longitude
ru: Введите левую долготу

en: Enter lower latitude
ru: Введите нижнюю широту

en: Enter right longitude
ru: Введите правую долготу

en: Is
ru: -

en: Is not
ru: Не

en: Is empty
ru: Пусто

en: Not empty
ru: Не пусто

en: Equal to
ru: Равно

en: Not equal to
ru: Не равно

en: Greater than
ru: Больше чем

en: Less than
ru: Меньше чем

en: Between
ru: Между

en: Greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Less than or equal to
ru: Меньше или равно

en: Contains
ru: Содержит

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Ends with
ru: Заканчивается

en: Before
ru: До

en: After
ru: После

en: Inside
ru: Внутри

en: Just a table with the rows in the answer, no additional operations.
ru: Просто таблица со строками результатов, без дополнительных операций.

en: Count of rows
ru: Количество записей

en: Total number of rows in the answer.
ru: Общее количество записей в ответе

en: Sum of ...
ru: Сумма ...

en: Sum of all the values of a column.
ru: Сумма всех значений в колонке.

en: Average of ...
ru: Среднее ...

en: Average of all the values of a column
ru: Среднее всех значений колонки.

en: Number of distinct values of ...
ru: Уникальные значения...

en: Number of unique values of a column among all the rows in the answer.
ru: Количество уникальных значений столбца среди всех записей в ответе.

en: Cumulative sum of ...
ru: Сумма нарастащим итогом…

note: Should we somehow translate "\ne.x."?
en: Additive sum of all the values of a column.\\ne.x. total revenue over time.
ru: Совокупное сумма всех значений столбца.\\ne.x. всего доход за временной интервал.

en: Cumulative count of rows
ru: Нарастающий итог

en: Additive count of the number of rows.\\ne.x. total number of sales over time.
ru: Совокупное количество записей.\\ne.x. всего продаж за временной интервал.

en: Standard deviation of ...
ru: Стандартное отклонение…

note: Кривая формулировка получилась, нужно уточнение.
en: Number which expresses how much the values of a column vary among all rows in the answer.
ru: Число, отражающее насколько значения столбца отклоняются от всех записей ответа.

en: Minimum of ...
ru: Минимум ...

en: Minimum value of a column
ru: Минимальное значение столбца

en: Maximum of ...
ru: Максимум ...

en: Maximum value of a column
ru: Максимальное значение колонки

en: Break out by dimension
ru: Разбить по измерению

en: lower case letter
ru: буква в нижнем регистре

en: upper case letter
ru: буква в верхнем регистре

en: number
ru: число

en: special character
ru: специальный символ

en: must be
ru: должен содержать не менее

en: characters long
ru: символов

en: Must be
ru: Должен содержать не менее

en: and include
ru: и содержать как минимум

en: zero
ru: ноль

en: one
ru: один

en: two
ru: два

en: three
ru: три

en: four
ru: четыре

en: five
ru: пять

en: six
ru: шесть

en: seven
ru: семь

en: eight
ru: восемь

en: nine
ru: девять

en: Month and Year
ru: Месяц и Год

en: Like January, 2016
ru: Например, Январь 2016

en: Quarter and Year
ru: Квартал и Год

en: Like Q1, 2016
ru: Например, 1Q 2016

en: Single Date
ru: Одна Дата

en: Like January 31, 2016
ru: Например, 31 января 2016

en: Date Range
ru: Диапазон дат

en: Like December 25, 2015 - February 14, 2016
ru: Например, 25 декабря 2015 - 14 февраля 2016

en: Relative Date
ru: Относительная Дата

en: Like "the last 7 days" or "this month"
ru: Например, "последние 7 дней" или "этот месяц"

en: Date Filter
ru: Фильтр по дате

en: All Options
ru: Все опции

en: Contains all of the above
ru: Включает все что перечислено ниже

en: ZIP or Postal Code
ru: ZIP или Почтовый код

en: ID
ru: ИД

en: Time
ru: Время

en: Date range, relative date, time of day, etc.
ru: Временной интервал, относительная дата, время дня, прочее.

en: Location
ru: Расположение

en: City, State, Country, ZIP code.
ru: Город, Штат, Страна, ZIP код.

en: User ID, product ID, event ID, etc.
ru: Идентификатор пользователя, продукта, события, и т.д.

en: Other Categories
ru: Прочие категории

en: Category, Type, Model, Rating, etc.
ru: Категория, Тип, Модель, Рейтинг, прочее.

en: Account settings
ru: Настройки учетной записи

en: Exit admin
ru: Выйти из администрирования

en: Logs
ru: Логи

en: Help
ru: Помощь

en: About Metabase
ru: О Metabase

en: Sign out
ru: Выход

en: Thanks for using
ru: Спасибо за использование

en: You're on version
ru: Ваша версия

en: Built on
ru: Построено

en: is a Trademark of
ru: Торговый знак

en: and is built with care in San Francisco, CA
ru: и было создано с заботой в Сан Франциско, Калифорния

en: Metabase Admin
ru: Управление Metabase

en: Ask a question
ru: Создать запрос

en: New dashboard
ru: Новый дашборд

en: New pulse
ru: Новый пульс

en: Reference
ru: Справочник

en: Which metric?
ru: Какая метрика?

en: Defining common metrics for your team makes it even easier to ask questions
ru: Определение произвольных метрик для вашей команды позволит упростить поиск ответов на запросы.

en: How to create metrics
ru: Как создать метрики

en: See data over time, as a map, or pivoted to help you understand trends or changes.
ru: Смотрите данные по времени, как карту, сводную таблицу для того чтобы понять тренды или изменения.

en: Custom
ru: Произвольный

en: New question
ru: Новый запрос

en: Use the simple question builder to see trends, lists of things, or to create your own metrics.
ru: Используйте простой построитель запросов для просмотра трендов, списка вещей, или создания собственных метрик.

en: Native query
ru: Прямой запрос

en: For more complicated questions, you can write your own SQL or native query.
ru: Для более сложных запросов, вы можете написать собственный SQL или прямой запрос.

en: Select a default value…
ru: Выберите значение по-умолчанию...

en: Update filter
ru: Обновить фильтр

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Past 7 days
ru: Прошлые 7 дней

en: Past 30 days
ru: Прошлые 30 дней

en: Week
ru: Неделя

en: Month
ru: Месяц

en: Year
ru: Год

en: Past 7 Days
ru: Прошлые 7 дней

en: Past 30 Days
ru: Прошлые 30 дней

en: Last Week
ru: Последняя неделя

en: Last Month
ru: Последний месяц

en: Last Year
ru: Последний год

en: This Week
ru: Эта неделя

en: This Month
ru: Этот месяц

en: This Year
ru: Этот год

en: Enter a value...
ru: Введите значение...

en: Enter a default value...
ru: Введите значение по-умолчания...

en: An error occurred
ru: Возникла ошибка

en: Not found
ru: Не найдено

en: You’ve made changes that need to be published before they will be reflected in your application embed.
ru: Вы сделали изменения, которые должны быть опубликованы перед тем как они отразятся во встроенном приложении.

en: You will need to publish this {0} before you can embed it in another application.
ru: Вы должны опубликовать {0} перед тем как встроить это в другое приложение.

en: Discard Changes
ru: Отменить изменения

en: Updating...
ru: Обновление...

en: Updated
ru: Обновлено

en: Failed!
ru: Возникла ошибка!

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Code
ru: Код

en: Style
ru: Стиль

en: Which parameters can users of this embed use?
ru: Какие параметры могут использоваться для встраивания?

en: This {0} doesn't have any parameters to configure yet.
ru: {0} не содержит настраиваемых параметров.

en: Editable
ru: Редактируемо

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Preview Locked Parameters
ru: Предпросмотр заблокированных параметров

en: Try passing some values to your locked parameters here. Your server will have to provide the actual values in the signed token when using this for real.
ru: Попробуйте добавить значения для заблокированных параметров. В дальнейшем ваш сервер будет предоставлять актуальные значения в подписанном токене.

en: Danger zone
ru: Опасная зона

en: This will disable embedding for this {0}.
ru: Это отключит встраивание для {0}.

en: Unpublish
ru: Снять с публикации

en: Light
ru: Светлая

en: Dark
ru: Темная

en: Border
ru: Граница

en: To embed this {0} in your application:
ru: Для встраивания {0} в ваше приложение:

en: Insert this code snippet in your server code to generate the signed embedding URL
ru: Вставьте это сниппет на ваш сервер для генерации подписанной ссылки для встраивания

en: Then insert this code snippet in your HTML template or single page app.
ru: Затем вставьте этот сниппет в ваш HTML шаблон или одностраничное приложение (SPA).

en: Embed code snippet for your HTML or Frontend Application
ru: Вставьте сниппет в ваш HTML код или Frontend приложение

en: More {0}
ru: Больше {0}

en: examples on GitHub
ru: примеры на GitHub

en: Enable sharing
ru: Включить общий доступ

en: Disable this public link?
ru: Отключить эту публичную ссылку?

en: This will cause the existing link to stop working. You can re-enable it, but when you do it will be a different link.
ru: Это отлючит работоспособность существующей ссылки. Вы можете повторно включить её, но при этом будет создана новая ссылка.

en: Public link
ru: Публичная ссылка

en: Share this {0} with people who don't have a Metabase account using the URL below:
ru: Поделиться {0} с людьми, которыми не имеют учетных записей в Metabase используя ссылку ниже:

en: Public embed
ru: Встроить в режиме общего доступа

en: Embed this {0} in blog posts or web pages by copying and pasting this snippet:
ru: Встройте {0} в сообщения блога или веб-страницы, скопировав и вставив следующий сниппет:

en: Embed this {0} in an application
ru: Встроить {0} в приложение

en: By integrating with your application server code, you can provide a secure stats {0} limited to a specific user, customer, organization, etc.
ru: Вы можете интегрировать в серверную часть кода вашего приложения безопасную статистику {0}, ограниченную конкретным пользователем, покупателем, организацией и т.п.

en: Remove attachment
ru: Удалить приложение

en: Attach file with results
ru: Прикрепить файл с результатами

en: This question will be added as a file attachment
ru: Этот запрос будет добавлен в виде загружаемого файла

en: This question won't be included in your Pulse
ru: Этот запрос не может быть включен в пульс

en: This pulse will no longer be emailed to {0} {1}
ru: Этот пульс больше не будет отправляться на email {0} {1}

en: {0} address | {0} addresses
ru[0]: {0} адрес
ru[1]: {0} адресов
ru[2]: {0} адресов
ru[3]: {0} адреса

en: Slack channel {0} will no longer get this pulse {1}
ru: Канал Slack {0} больше не будет получать пульс {1}

en: Channel {0} will no longer receive this pulse {1}
ru: Канал {0} больше не будет получать пульс {1}

en: Edit pulse
ru: Изменить пульс

en: What's a Pulse?
ru: Что такое пульс?

en: Got it
ru: Понятно

en: Where should this data go?
ru: Куда следует отправлять эти данные?

en: Unarchiving…
ru: Разархивирование...

en: Unarchive failed
ru: Разархивирование не удалось

en: Unarchived
ru: Разархивировано

en: Create pulse
ru: Создать пульс

en: Attachment
ru: Приложение

en: Heads up
ru: Внимание

en: We'll show the first 10 columns and 20 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
ru: Мы кокажем первые 10 колонок и первые 20 строк этой таблицы в вашем Пульсе. Если вы это отправите в email, мы добавим во вложение файл с таблицей до 2000 строк и с всеми колонками.

en: Raw data questions can only be included as email attachments
ru: Запросы с исходными данными могут быть включены только как файлы

en: Looks like this pulse is getting big
ru: Похоже что этот пульс слишком большой

en: We recommend keeping pulses small and focused to help keep them digestible and useful to the whole team.
ru: Мы рекомендуем держать пульсы небольшими и целенаправленными, что бы приносить пользу всей команде.

en: Pick your data
ru: Выберите данные

en: Choose questions you'd like to send in this pulse
ru: Выберите запросы, которые будут приходить в этом пульсе

en: Emails
ru: Электронная почта

en: Slack messages
ru: Сообщения Slack

en: Sent
ru: Отправлено

en: {0} will be sent at
ru: {0} будет отправлена в

en: Messages
ru: Сообщения

en: Send email now
ru: Отправить Email прямо сейчас

en: Send to {0} now
ru: Отправить {0} прямо сейчас

en: Sending…
ru: Отправка...

en: Sending failed
ru: Отправка не удалась

en: Didn’t send because the pulse has no results.
ru: Не отправлено, потому что пульс не содержит результатов.

en: Pulse sent
ru: Пульс отправлен

en: {0} needs to be set up by an administrator.
ru: {0} должно быть настроено администратором.

en: Which collection should this pulse live in?
ru: В какой коллекции должен находиться этот пульс?

en: Name your pulse
ru: Название вашего пульса

en: Give your pulse a name to help others understand what it's about
ru: Дайте название вашему пульсу чтобы помочь понять другим людям о чем он

en: Important metrics
ru: Важные метрики

en: Skip if no results
ru: Пропустить если нет результатов

en: Skip a scheduled Pulse if none of its questions have any results
ru: Пропустить отправку пульса если ни один из запросов не содержит результатов

en: Enter email addresses you'd like this data to go to
ru: Укажите email адреса на которые вы бы хотели отправить эти данные

en: Help everyone on your team stay in sync with your data.
ru: Помогите вашей команде оставаться в курсе изменений ваших данных.

en: Pulses let you send data from Metabase to email or Slack on the schedule of your choice.
ru: Пульсы позволяют отправлять данные из Metabase по электронной почте или в Slack по заданному вами расписанию.

en: After {0}
ru: После {0}

en: Before {0}
ru: До {0}

en: Is Empty
ru: Пусто

en: Not Empty
ru: Не пусто

en: All Time
ru: Все время

en: Apply
ru: Применить

en: View {0}
ru: Просмотреть {0}

en: Compare this with all rows in the table
ru: Сравнить со всеми строками в таблице

en: Analyze the results of this Query
ru: Проанализовать результаты этого запроса

en: Count of rows by time
ru: Количество строк по времени

en: Break out by {0}
ru: Разбить по {0}

en: Summarize this segment
ru: Резюмировать этот сегмент

en: View this as a table
ru: Просмотреть как таблицу

en: View the underlying {0} records
ru: Посмотреть {0} связанные записи

en: X-Ray this question
ru: Просканировать этот запрос

en: these
ru: эти

en: this
ru: это

en: Compare {0} {1} to the rest
ru: Сравнить {0} {1} с остальным

en: Distribution
ru: Распространение

en: View details
ru: Просмотреть детали

en: View this {0}'s {1}
ru: Просмотреть {0} {1}

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: over time
ru: по времени

en: Avg
ru: Среднее

en: Distincts
ru: Уникальные

en: View this {0} | View these {0}
ru[0]: Показать {0}
ru[1]: Показать {0}
ru[2]: Показать {0}
ru[3]: Показать {0}

en: Zoom in
ru: Приблизить

en: Custom Expression
ru: Произвольное выражение

en: Common Metrics
ru: Общие Метрики

en: Name (optional)
ru: Имя (не обязательно)

en: Choose an aggregation
ru: Выберите агрегацию

en: Set up your own alert
ru: Настройке собственное предупреждение

en: Unsubscribing...
ru: Отписка...

en: Failed to unsubscribe
ru: Ошибка при отписке

en: Unsubscribe
ru: Отписаться

en: No channel
ru: Нет канала

en: Okay, you're unsubscribed
ru: Отлично, вы отписались

en: You're receiving {0}'s alerts
ru: Вами получено {0} предупреждений

en: {0} set up an alert
ru: {0} установил оповещение

en: alerts
ru: предупреждения

en: Let's set up your alert
ru: Давайте настроим ваше предупреждение

en: The wide world of alerts
ru: Необъятный мир предупреждений

en: There are a few different kinds of alerts you can get
ru: Есть несколько разных типов предупреждений, которые вы можете получить

en: When a raw data question {0}
ru: Когда запрос по исходным данным {0}

en: returns any results
ru: возвращать любые результаты

en: When a line or bar {0}
ru: Когда линия или ряд {0}

en: crosses a goal line
ru: через линию цели

en: When a progress bar {0}
ru: Когда прогресс бар {0}

en: reaches its goal
ru: достигнет целевого значения

en: Set up an alert
ru: Настроить предупреждение

en: Edit your alert
ru: Изменить ваше предупреждение

en: Edit alert
ru: Изменить предупреждение

en: This alert will no longer be emailed to {0}.
ru: Это предупреждение больше не будет отправляться на {0}.

en: Slack channel {0} will no longer get this alert.
ru: Канал Slack {0} больше не будет получать данное предупреждение.

en: Channel {0} will no longer receive this alert.
ru: Канал {0} больше не будет получать данное предупреждение.

en: Delete this alert
ru: Удалить это предупреждение

en: Stop delivery and delete this alert. There's no undo, so be careful.
ru: Остановить доставку и удалить это предупреждение. Действие не может быть отменено, будьте внимательны.

en: Delete this alert?
ru: Удалить это предупреждение?

en: Alert me when the line…
ru: Предупредить меня когда линия...

en: Alert me when the progress bar…
ru: Предупредить меня когда прогресс...

en: Goes above the goal line
ru: Превысит линию цели

en: Reaches the goal
ru: Достигнет цели

en: Goes below the goal line
ru: Опустится ниже линии цели

en: Goes below the goal
ru: Опустится ниже цели

en: The first time it crosses, or every time?
ru: При первом пересечении, или каждый раз?

en: The first time it reaches the goal, or every time?
ru: При первом достижении цели, или каждый раз?

en: The first time
ru: Первый раз

en: Every time
ru: Каждый раз

en: Where do you want to send these alerts?
ru: Куда вы хотите отправлять данные предупреждения?

en: Email alerts to:
ru: Отправлять предупреждения на:

en: {0} Goal-based alerts aren't yet supported for charts with more than one line, so this alert will be sent whenever the chart has {1}.
ru: {0} Уведомления основанные на целях ещё не поддерживаются для графиков с более чем одной кривой. Следовательно это уведомление будет послано как только значение графика достигнет {1}.

en: results
ru: результаты

en: {0} This kind of alert is most useful when your saved question doesn’t {1} return any results, but you want to know when it does.
ru: {0} Это уведомление особенно полезно когда ваш сохранённый запрос не {1} возвращает никаких результатов, но вы хотите знать когда это произойдёт.

en: Tip
ru: Подсказка

en: usually
ru: обычно

en: Pick a segment or table
ru: Прикрепите сегмент или таблицу

en: Select a database
ru: Выберите базу данных

en: Select...
ru: Выбрать...

en: Select a table
ru: Выберите таблицу

en: No tables found in this database.
ru: В этой базе данных не найдено ни одной таблицы.

en: Is a question missing?
ru: Запрос пропущен?

en: Learn more about nested queries
ru: Узнать больше о вложенных запросах

en: Fields
ru: Поля

en: No segments were found.
ru: Сегменты не найдены.

en: Find a segment
ru: Найти сегмент

en: View less
ru: Меньше

en: View more
ru: Больше

en: Pick a field to sort by
ru: Выберите поле для сортировки

en: Sort
ru: Сортировка

en: Row limit
ru: Количество строк

en: Unknown Field
ru: Неизвестное поле

en: field
ru: поле

en: Matches
ru: Совпадения

en: Add filters to narrow your answer
ru: Добавьте фильтры чтобы сократить результаты запроса

en: Add a grouping
ru: Добавить группировку

en: Data
ru: Данные

en: Filtered by
ru: Отфильтровано по

en: View
ru: Просмотр

en: Grouped By
ru: Сгруппировано по

en: None
ru: Ничего

en: This question is written in {0}.
ru: Этот запрос написан в {0}.

en: Hide Editor
ru: Скрыть Редактор

en: Hide Query
ru: Скрыть Запрос

en: Open Editor
ru: Открыть Редактор

en: Show Query
ru: Показать Запрос

en: This metric has been retired.  It's no longer available for use.
ru: Эта метрика была удалена. Она более не доступна для использования.

en: Download full results
ru: Скачать полные результаты.

en: Download this data
ru: Скачать эти данные

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Your answer has a large number of rows so it could take a while to download.
ru: Ваш результат содержит большое количество строк и займет какое-то время на загрузку.

en: The maximum download size is 1 million rows.
ru: Максимальный размер скачания 1 миллион строк.

en: Edit question
ru: Изменить запрос

en: SAVE CHANGES
ru: СОХРАНИТЬ ИЗМЕНЕНИЯ

en: CANCEL
ru: ОТМЕНА

en: Move question
ru: Переместить запрос

en: Which collection should this be in?
ru: Какая коллекция должна быть здесь?

en: Variables
ru: Переменные

en: Learn about your data
ru: Изучить свои данные

en: Alerts are on
ru: Предупреждения о

en: started from
ru: начиная с

en: native query
ru: исходный запрос

en: Not Supported
ru: Не поддерживается

en: View the {0}
ru: Просмотреть {0}

en: Switch to {0}
ru: Переключиться на {0}

en: Switch to Builder
ru: Переключиться в построитель

en: {0} for this question
ru: {0} для этого запроса

en: Convert this question to {0}
ru: Преобразовать этот запрос в {0}

en: This question will take approximately {0} to refresh
ru: Обновление запроса займёт {0}

en: Updated {0}
ru: Обновлено {0}

en: row | rows
ru[0]: строка
ru[1]: строки
ru[2]: строк
ru[3]: строк

en: Showing first {0} {1}
ru: Просмотр первых {0} {1}

en: Showing {0} {1}
ru: Просмотр {0} {1}

en: Doing science
ru: Научные изыскания

en: If you give me some data I can show you something cool. Run a Query!
ru: Если вы дадите мне данные я смогу показать что-то крутое. Запустите запрос!

en: How do I use this thing?
ru: Как я могу использовать эту вещь?

en: Get Answer
ru: Получить ответ

en: It's okay to play around with saved questions
ru: Это нормально, когда можно играть с сохраненными запросами

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click the edit icon in the top-right.
ru: Вы не будете вносить какие-либо постоянные изменения в сохраненный запрос, если не щелкнете значок редактирования в правом верхнем углу.

en: Search for
ru: Поиск

en: Advanced...
ru: Расширенный...

en: Sorry. Something went wrong.
ru: Просим прощения. Что-то пошло не так.

en: Group time by
ru: Группировать время по

en: Your question took too long
ru: Ваш запрос занимает слишком много времени

en: We didn't get an answer back from your database in time, so we had to stop. You can try again in a minute, or if the problem persists, you can email an admin to let them know.
ru: Мы не получили ответ от Вашей базы данных вовремя, так что нам пришлось остановиться. Вы можете попробовать ещё раз через пару минут, или если проблема сохраняется оповестить администратора по электронной почте

en: We're experiencing server issues
ru: У нас сложности с сервером

en: Try refreshing the page after waiting a minute or two. If the problem persists we'd recommend you contact an admin.
ru: Попробуйте обновить страницу, подождав одну-две минуты. Если проблема повториться, рекомендуем обратиться к администратору.

en: There was a problem with your question
ru: С вашим запросов возникла проблема

note: What does it mean "invalid selection"? Selection of what? Or is it an SQL "select" operator?
en: Most of the time this is caused by an invalid selection or bad input value. Double check your inputs and retry your query.
ru: В большинстве случае это связано с ошибкой выбора или введенного значения. Перепроверьте данные и повторите запрос.

en: This may be the answer you’re looking for. If not, try removing or changing your filters to make them less specific.
ru: Возможно, мы нашли то, что вы искали. Если нет, попробуйте отменить или изменить фильтры, сделав их менее строгими.

en: You can also {0} when there are some results.
ru: Мы также можете {0} по получении результата.

en: get an alert
ru: получить предупреждение

en: Back to last run
ru: Вернуться к последнему запуску

en: Visualization
ru: Визуализация

en: No description set.
ru: Описание не задано.

en: Use for current question
ru: Использовать текущий запрос.

en: Potentially useful questions
ru: Потенциально полезные запросы.

en: Group by {0}
ru: Группировка по {0}

en: Sum of all values of {0}
ru: Сумма всех значений {0}

en: All distinct values of {0}
ru: Уникальные значения {0}

en: Number of {0} grouped by {1}
ru: Число {0} сгруппированных по {1}

en: Data Reference
ru: Ссылка на данные

en: Learn more about your data structure to ask more useful questions
ru: Узнайте больше о структуре ваших данных чтобы задавать полезные запросы

en: Could not find the table metadata prior to creating a new question
ru: Не удалось найти метаданные таблицы до создания нового запроса

en: See {0}
ru: Посмотреть {0}

en: Metric Definition
ru: Определение метрики

en: Filter by {0}
ru: Отфильтровано по {0}

en: Number of {0}
ru: Число {0}

en: See all {0}
ru: Смотреть все {0}

en: Segment Definition
ru: Определение сегмента

en: An error occurred loading the table
ru: При загрузке таблицы произошла ошибка

en: See the raw data for {0}
ru: Посмотреть исходные данные для {0}

en: More
ru: Больше

en: Invalid expression
ru: Некорректное выражение

en: unknown error
ru: неизвестная ошибка

en: Field formula
ru: Формула поля

en: Think of this as being kind of like writing a formula in a spreadsheet program: you can use numbers, fields in this table, mathematical symbols like +, and some functions. So you could type something like Subtotal - Cost.
ru: Подумайте об этом как о том, как написать формулу в программе для работы с электронными таблицами: вы можете использовать числа, поля таблицы, математические символы, такие как +, и некоторые функции. Таким образом, вы можете ввести что-то вроде Итого - Стоимость.

en: Learn more
ru: Узнать больше

en: Give it a name
ru: Дать имя

en: Something nice and descriptive
ru: Что-нибудь замечательное и понятное

en: Add a custom field
ru: Добавить произвольное поле

en: Include {0}
ru: Включая {0}

en: Case sensitive
ru: Чувствительно к регистру

en: today
ru: сегодня

en: this week
ru: на этой неделе

en: this month
ru: в этом месяце

en: this year
ru: в этом году

en: this minute
ru: в эту минуту

en: this hour
ru: в этом часу

en: not implemented {0}
ru: не реализовано {0}

en: true
ru: истина

en: false
ru: ложь

en: Add filter
ru: Добавить фильтр

en: Item
ru: Элемент

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Current
ru: Текущий

en: On
ru: На

en: Enter desired number
ru: Введите желаемый номер

en: Empty
ru: Пусто

en: Find a value
ru: Найти значение

en: Hide calendar
ru: Скрыть календарь

en: Show calendar
ru: Показать календарь

en: You can enter multiple values separated by commas
ru: Вы можете ввести множество значений, разделенных запятой

en: Enter desired text
ru: Введите желаемый текст

en: Try it
ru: Попробовать

en: What's this for?
ru: Для чего это?

en: Variables in native queries let you dynamically replace values in your queries using filter widgets or through the URL.
ru: Переменные в исходных запросах позволяют динамически заменять значения в ваших запросах используя виджеты фильтров или через внешнюю ссылку.

en: {0} creates a variable in this SQL template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the SQL template.
ru: {0} создает переменную в этом шаблоне SQL с именем "variable_name". Переменные могут быть заданы типами на боковой панели, что изменяет их поведение. Все переменные, отличные от "фильтр по полю", автоматически вызывают фильтрацию фильтра по этому вопросу; с фильтрами по полям, это необязательно. Когда этот виджет фильтра заполняется, это значение заменяет переменную в шаблоне SQL.

en: Field Filters
ru: Фильтры поля

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link SQL cards to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
ru: Присвоение переменной типа "фильтр полей" позволяет связать карточки SQL с виджетами фильтра панели мониторинга или использовать дополнительные типы виджетов фильтра в запросе SQL. Переменная фильтра поля вставляет SQL, подобный тому, который генерируется построителем запросов GUI при добавлении фильтров на существующие столбцы.

en: When adding a Field Filter variable, you'll need to map it to a specific field. You can then choose to display a filter widget on your question, but even if you don't, you can now map your Field Filter variable to a dashboard filter when adding this question to a dashboard. Field Filters should be used inside of a "WHERE" clause.
ru: При добавлении переменной фильтра полей необходимо сопоставить ее с определенным полем. Затем можно выбрать отображение виджета фильтра для запроса, но даже если это не так, теперь можно сопоставить переменную фильтра поля с фильтром панели мониторинга при добавлении этого запроса на панель мониторинга. Фильтры полей должны использоваться внутри предложения "WHERE".

en: Optional Clauses
ru: Необязательные условия

en: brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
ru: скобки вокруг {0} создают опциональное условие в шаблоне. Если "переменная" установлена, тогда фильтр включается в шаблон, а если нет - всё условие игнорируется.

en: To use multiple optional clauses you can include at least one non-optional WHERE clause followed by optional clauses starting with "AND".
ru: Для использования множества необязательных условий, вы можете включить по крайней мере одно обязательное условие WHERE, дополнив его необязательными через "AND".

en: Read the full documentation
ru: Ознакомиться с полной документацией

en: Filter label
ru: Заголовок фильтра

en: Variable type
ru: Тип переменной

en: Text
ru: Текст

en: Date
ru: Дата

en: Field Filter
ru: Фильтр поля

en: Field to map to
ru: Связующие поля

en: Filter widget type
ru: Тип фильтра виджета

en: Required?
ru: Обязательно?

en: Default filter widget value
ru: Значение по-умолчанию для фильтра виджета

en: Archive this question?
ru: Переместить этот запрос в архив?

en: This question will be removed from any dashboards or pulses using it.
ru: Этот запрос будет удален со всех дашбордов или пульсов, где он был добавлен.

en: Question
ru: Запрос

en: Pick a question to add
ru: Выберите запрос для добавления

en: You are editing this page
ru: Вы редактируете эту страницу

en: See this {0}
ru: Посмотреть {0}

en: A subset of
ru: Множество

en: Select a field type
ru: Выберите тип поля

en: No field type
ru: Нет типа поля

note: Where is it used?
en: by
ru: по

en: Field type
ru: Тип поля

en: Select a Foreign Key
ru: Выберите внешний ключ

en: View the {0} formula
ru: Просмотреть формулу {0}

en: Why this {0} is important
ru: Почему {0} представляется важным

en: Why this {0} is interesting
ru: Почему {0} представляется интересным

en: Nothing important yet
ru: Пока ничего важного

en: Nothing interesting yet
ru: Пока ничего интересного

en: Things to be aware of about this {0}
ru: Что нужно знать о {0}

en: Nothing to be aware of yet
ru: Пока ничего не известно

en: Explore this metric
ru: Исследовать метрику

en: View this metric
ru: Просмотреть метрику

note: Where is it used?
en: By {0}
ru: По {0}

en: Remove item
ru: Удалить элемент

en: Why is this dashboard the most important?
ru: Почему этот дашборд самый важный?

en: What is useful or interesting about this {0}?
ru: Что будет интересно или полезно знать о {0}?

en: Write something helpful here
ru: Напишите здесь что-нибудь полезное

en: Is there anything users of this dashboard should be aware of?
ru: Есть ли что-нибудь, о чем пользователи этой панели индикаторов должны знать?

en: Anything users should be aware of about this {0}?
ru: Есть ли что-нибудь, о чем пользователи должны знать в отношении {0}?

en: Which 2-3 fields do you usually group this metric by?
ru: По каким 2-3 полям вы обычно группируете данную метрику?

en: This is the perfect place to start if you’re new to your company’s data, or if you just want to check in on what’s going on.
ru: Это идеальное место для начала ознакомления с данными вашей организации или чтобы просто узнать что к чему.

en: Most useful fields to group this metric by
ru: Самые полезные поля, по которым можно группировать эту метрику

en: Reason for changes
ru: Причины изменения

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required
ru: Оставьте описание, чтобы объяснить какие изменения Вы сделали и почему они необходимы

en: Why this database is interesting
ru: Почему эта база данных может быть интересна

en: Things to be aware of about this database
ru: Что нужно знать об этой базе данных

en: Databases and tables
ru: Базы данных и таблицы

en: Details
ru: Детали

en: Tables in {0}
ru: Таблицы в {0}

en: Actual name in database
ru: Имя в базе данных

en: Why this field is interesting
ru: Почему это поле может быть интересно

en: Things to be aware of about this field
ru: Что нужно знать об этом поле

en: Data type
ru: Тип данных

en: Fields in this table will appear here as they're added
ru: Поля в этой таблицу появятся после их добавления

en: Fields in {0}
ru: Поля в {0}

en: Field name
ru: Имя поля

en: X-ray this field
ru: Просканировать это поле

en: Metabase is no fun without any data
ru: Metabase становится бесполезным если нет никаких данных

en: Your databases will appear here once you connect one
ru: Ваша база данных появится здесь после подключения

en: Databases will appear here once your admins have added some
ru: Базы данных появится здесь после добавления администраторами

en: Connect a database
ru: Подключить базу данных

note: #-#-#-#-#  metabase-backend.pot (metabase)  #-#-#-#-# cum-count and cum-sum get names for count and sum, respectively (see explanation in `aggregation-name`)
en: Count of {0}
ru: Количество {0}

en: See raw data for {0}
ru: Посмотреть исходные данные для {0}

en: Why this table is interesting
ru: Почему эта таблица может быть интересна

en: Things to be aware of about this table
ru: Что нужно знать об этой таблице

en: Tables in this database will appear here as they're added
ru: Таблицы в этой базе данных появятся после добавления

en: Questions about this table will appear here as they're added
ru: Запросы об этой таблице появятся после добавления

en: Questions about {0}
ru: Запросы о {0}

en: Created {0} by {1}
ru: Создано {0} пользователем {1}

en: Fields in this table
ru: Поля в этой таблице

en: Questions about this table
ru: Запросы об этой таблице

en: Help your team get started with your data.
ru: Помогите вашей команде с вашими данными.

en: Show your team what’s most important by choosing your top dashboard, metrics, and segments.
ru: Покажите вашей команде наиболее важное выбрав дашборд, метрики и сегменты.

en: Get started
ru: Начнем

en: Our most important dashboard
ru: Наш самый важный дашборд

en: Numbers that we pay attention to
ru: Числа, требующие внимания

en: Metrics are important numbers your company cares about. They often represent a core indicator of how the business is performing.
ru: Метрики - это важные для компании измеримые показатели. Они часто представляют собой основные показатели того, как работает бизнес.

en: See all metrics
ru: Посмотреть все метрики

en: Segments and tables
ru: Сегменты и таблицы

en: Tables
ru: Таблицы

en: Segments and tables are the building blocks of your company's data. Tables are collections of the raw information while segments are specific slices with specific meanings, like {0}
ru: Сегменты и таблицы являются составными блоками данных вашей компании. Таблицы представляют собой коллекции необработанной информации, а сегменты - это конкретные срезы со специфическими значениями, например {0}

en: Tables are the building blocks of your company's data.
ru: Таблицы являются составными блоками данных вашей компании.

en: See all segments
ru: Посмотреть все сегменты

en: See all tables
ru: Посмотреть все таблицы

en: Other things to know about our data
ru: Другие вещи, которые нужно знать о наших данных

en: Find out more
ru: Найти больше

en: A good way to get to know your data is by spending a bit of time exploring the different tables and other info available to you. It may take a while, but you'll start to recognize names and meanings over time.
ru: Хороший способ познакомиться с вашими данными - потратить немного времени на изучение разных таблиц и другой информации, доступной вам. Это может занять некоторое время, но вы со временем вы станете узнавать их названия и значения.

en: Explore our data
ru: Исследовать данные

en: Have questions?
ru: Остались вопросы?

en: Contact {0}
ru: Свяжитесь с {0}

en: Help new Metabase users find their way around.
ru: Помогите новым пользователям Metabase найти свой путь.

en: The Getting Started guide highlights the dashboard, metrics, segments, and tables that matter most, and informs your users of important things they should know before digging into the data.
ru: В руководстве Getting Started основное внимание уделяется панели, метрикам, сегментам и таблицам, которые информируют ваших пользователей о важных вещах, которые они должны знать, прежде чем вникать в данные.

en: Is there an important dashboard for your team?
ru: Этот дашборд важен для вашей команды?

en: Create a dashboard now
ru: Создать дашборд прямо сейчас

en: What is your most important dashboard?
ru: Какой дашборд наиболее важен?

en: Do you have any commonly referenced metrics?
ru: Есть ли у вас какие-либо часто упоминаемые метрики?

en: Learn how to define a metric
ru: Узнайте как определить метрику

en: What are your 3-5 most commonly referenced metrics?
ru: Каковы ваши 3-5 наиболее часто упоминаемых метрики?

en: Add another metric
ru: Добавить другую метрику

en: Do you have any commonly referenced segments or tables?
ru: Есть ли у вас какие-либо часто упоминаемые сегменты или таблицы?

en: Learn how to create a segment
ru: Узнайте как создать сегмент

en: What are 3-5 commonly referenced segments or tables that would be useful for this audience?
ru: Какие 3-5 часто упоминаемых сегментов или таблиц, которые были бы полезны для этой аудитории?

en: Add another segment or table
ru: Добавить другой сегмент или таблицу

en: Is there anything your users should understand or know before they start accessing the data?
ru: Есть ли что-нибудь, что ваши пользователи должны понимать или знать, прежде чем они получат доступ к данным?

en: What should a user of this data know before they start accessing it?
ru: Что должен знать пользователь об этих данных перед тем, как к ним обращаться?

en: E.g., expectations around data privacy and use, common pitfalls or misunderstandings, information about data warehouse performance, legal notices, etc.
ru: Например, ожидания относительно конфиденциальности и использования данных, типичные ошибки или недопонимания, информация о производительности хранилища данных, юридические уведомления и т.д.

en: Is there someone your users could contact for help if they're confused about this guide?
ru: Могут ли пользователи к вам обращаться при возникновении вопросов?

en: Who should users contact for help if they're confused about this data?
ru: С кем должны связывать пользователи для помощи при возникновении вопросов по данным?

en: Please enter a revision message
ru: Пожалуйста, добавьте сообщение ревизии

en: Why this Metric is interesting
ru: Почему эта Метрика может быть интересной

en: Things to be aware of about this Metric
ru: Что нужно знать об этой метрике

en: How this Metric is calculated
ru: Как рассчитывается эта метрика

en: Nothing on how it's calculated yet
ru: Пока ничего не рассчитано

en: Other fields you can group this metric by
ru: Другие поля, по которым вы можете группировать эту метрику

en: Fields you can group this metric by
ru: Метрика может быть сгруппирована по следующим полям

en: Metrics are the official numbers that your team cares about
ru: Метрики это официальные цифры, о которых заботится ваша команда

en: Metrics will appear here once your admins have created some
ru: Метрики будут появляться здесь как только ваши админы их сделают

en: Learn how to create metrics
ru: Узнайте как создать метрики

en: Questions about this metric will appear here as they're added
ru: Запросы об этой метрике появятся после их добавления

en: There are no revisions for this metric
ru: Данная метрика не содержит ревизий

en: Revision history for {0}
ru: История ревизий {0}

en: X-ray this metric
ru: Просканировать эту метрику

en: Why this Segment is interesting
ru: Почему этот сегмент интересен

en: Things to be aware of about this Segment
ru: Что нужно знать об этом сегменте

en: Segments are interesting subsets of tables
ru: Сегменты это интересные срезы по таблицам

en: Defining common segments for your team makes it even easier to ask questions
ru: Определение общих сегментов для вашей команды упрощает создание запросов

en: Segments will appear here once your admins have created some
ru: Сегменты появятся здесь после того как администраторы их создадут

en: Learn how to create segments
ru: Узнайте как создавать сегменты

en: Questions about this segment will appear here as they're added
ru: Запросы об этом сегменте появятся здесь после их добавления

en: There are no revisions for this segment
ru: Данный сегмент не содержит ревизий

en: Fields in this segment
ru: Поля в этом сегменте

en: Questions about this segment
ru: Запросы с этим сегментом

en: X-ray this segment
ru: Просканировать этот сегмент

en: Login
ru: Логин

en: Search
ru: Поиск

en: Dashboard
ru: Дашборд

en: New Question
ru: Новый запрос

en: Select the type of Database you use
ru: Выберите тип базы данных

en: Add your data
ru: Добавьте свои данные

en: I'll add my own data later
ru: Я добавлю данные позже

en: Connecting to {0}
ru: Подключение к {0}

en: You’ll need some info about your database, like the username and password. If you don’t have that right now, Metabase also comes with a sample dataset you can get started with.
ru: Вам необходимо некоторая информация о вашей базе данных, такая как имя пользователя и пароль. Если у вас нее ее прямо сейчас - Metabase поставляется с набором тестовых данных, с которым вы можете начать.

en: I'll add my data later
ru: Я добавлю мои данные позже

en: Control automatic scans
ru: Контроль за автоматическим сканированием

en: Usage data preferences
ru: Настройки использования данных

en: Thanks for helping us improve
ru: Спасибо за помощь в улучшении

en: We won't collect any usage events
ru: Мы не хотим собирать никакие события использования

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about usage through Google Analytics.
ru: Для улучшения Metabase, мы бы хотели собирать некоторые данные по использованию через Google Analytics.

en: Here's a full list of everything we track and why.
ru: Вот полный список всего что мы отслеживаем и почему.

en: Allow Metabase to anonymously collect usage events
ru: Разрешить Metabase собирать анонимные данные о использовании

en: Metabase {0} collects anything about your data or question results.
ru: Metabase {0} собирает что либо о ваших данных или результатах вопросов.

en: never
ru: никогда

en: All collection is completely anonymous.
ru: Все коллекции полностью анонимны.

en: Collection can be turned off at any point in your admin settings.
ru: Коллекция может быть отключена в любой момент в настройках администратора.

en: If you feel stuck
ru: Если вы застряли

en: our getting started guide
ru: наше руководство по началу работы

en: is just a click away.
ru: всего в одном клике от вас.

en: Welcome to Metabase
ru: Добро пожаловать в Metabase

en: Looks like everything is working. Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
ru: Похоже, все работает. Теперь давайте познакомимся поближе: настройте подключение к данным и пойдем искать ответы!

en: Let's get started
ru: Начнем

en: You're all set up!
ru: Все настроено!

en: Take me to Metabase
ru: Покажите мне Metabase

en: What should we call you?
ru: Как мы можем вас называть?

en: Hi, {0}. nice to meet you!
ru: Привет, {0}. рады вас видеть!

en: Create a password
ru: Создайте пароль

en: Shhh...
ru: Тссс...

en: Confirm password
ru: Подтверждение пароля

en: Shhh... but one more time so we get it right
ru: Тсс… но еще раз, чтобы наверняка

en: Your company or team name
ru: Название вашей компании или команды

en: Department of awesome
ru: Департамент

en: Metabot is admiring your integers…
ru: Metabot восхищается вашими числами...

en: Metabot is performing billions of differential equations…
ru: Metabot выполняет миллиарды дифференциальных уравнений...

en: Metabot is doing science…
ru: Metabot выполняет научные изыскания...

en: Metabot is checking out your metrics…
ru: Metabot проверяет ваши метрики...

en: Metabot is looking for trends and outliers…
ru: Metabot ищет тренды и аномалии...

en: Metabot is consulting the quantum abacus…
ru: Metabot консультируется с квантовыми счетами...

en: Metabot is feeling pretty good about all this…
ru: Metabot'у все это очень нравится…

en: We’ll show you some interesting explorations of your data in
    just a few minutes.
ru: Мы покажем вам несколько интересных результатов наших изысканий через несколько минут.

en: This seems to be taking a while. In the meantime, you can check out one of these example explorations to see what Metabase can do for you.
ru: Кажется, это займет чуть больше времени, чем ожидалось. А пока вы можете посмотреть примеры исследований, которые Metabase может делать за вас.

en: I took a look at the data you just connected, and I have some explorations of interesting things I found. Hope you like them!
ru: Я посмотрел на данные и вот что интересное я могу о них сказать. Надеюсь, вам понравится!

en: I'm done exploring for now
ru: Все, пока хватит исследований

en: Welcome to the Query Builder!
ru: Добро пожаловать в Построитель Запросов!

en: The Query Builder lets you assemble questions (or "queries") to ask about your data.
ru: Мастер Запросов позволит подготовить вопросы (по-другому "запросы") о ваших данных.

en: Tell me more
ru: Рассказать больше

en: Start by picking the table with the data that you have a question about.
ru: Начните с выбора таблицы, по данным которой вы хотели бы создать запрос.

en: Go ahead and select the "Orders" table from the dropdown menu.
ru: Попробуйте выбрать талбицу "Заказы" из выпадающего списка.

en: Filter your data to get just what you want.
ru: Отфильтруйте данные чтобы получить то, что хотите.

en: Click the plus button and select the "Created At" field.
ru: Нажмите кнопку "плюс" и выберите поле "Создано".

en: Here we can pick how many days we want to see data for, try 10
ru: Здесь вы можете выбрать сколько дней хотите видеть данные, введите, к примеру, 10

en: Here's where you can choose to add or average your data, count the number of rows in the table, or just view the raw data.
ru: Здесь можно добавить или усреднить данные, подсчитать количество строк в таблице или просто просмотреть необработанные данные.

en: Try it: click on <strong>Raw Data</strong> to change it to <strong>Count of rows</strong> so we can count how many orders there are in this table.
ru: Попробуйте: нажмите на <strong>Исходные данные</strong> чтобы поменять их на <strong>Количество строк</strong>, тогда мы сможем посчитать сколько заказов в этой таблице.

en: Add a grouping to break out your results by category, day, month, and more.
ru: Добавьте группировку для разбивки результатов по категории, дню, месяцу и т.д.

en: Let's do it: click on <strong>Add a grouping</strong>, and choose <strong>Created At: by Week</strong>.
ru: Просто сделайте это: нажмите на <strong>Добавить группиовку</strong>, и выберите <strong>Дата создания: по Неделям</strong>

en: Click on "by day" to change it to "Week."
ru: Нажмите "по дням" чтобы изменить на "Неделю".

en: Run Your Query.
ru: Выполнить ваш запрос.

en: You're doing so well! Click <strong>Run query</strong> to get your results!
ru: Все готово! Нажмите <strong>Запустить запрос</strong> для получения результатов!

en: You can view your results as a chart instead of a table.
ru: Вы можете просматривать ваши результаты в виде графика вместо таблицы.

en: Everbody likes charts! Click the <strong>Visualization</strong> dropdown and select <strong>Line</strong>.
ru: Все любят графики! Нажмите на выпадающем списке <strong>Визуализация</strong> и выберите <strong>Линия</strong>.

en: Well done!
ru: Сделано!

en: That's all! If you still have questions, check out our
ru: Это все! Если у вас остались вопросы, ознакомьтесь с нашим

en: User's Guide
ru: Руководство пользователя

en: Have fun exploring your data!
ru: Веселитесь, исследуя свои данные!

en: Thanks
ru: Спасибо

en: Save Your Questions
ru: Сохранить ваши запросы

en: By the way, you can save your questions so you can refer to them later. Saved Questions can also be put into dashboards or Pulses.
ru: Кстати, вы можете сохранить свои запросы, чтобы позже их можно было сослаться на них. Сохраненные запросы также могут быть помещены в дашборды или пульсы.

en: Sounds good
ru: Звучит отлично

en: Whoops!
ru: Ууууупс!

en: Sorry, it looks like something went wrong. Please try restarting the tutorial in a minute.
ru: Просим прощения, но что-то пошло не так. Попробуйте начать обучение заново через минуту.

en: Password updated successfully!
ru: Пароль успешно изменен!

en: Account updated successfully!
ru: Учетная запись успешно изменена!

en: Current password
ru: Текущий пароль

en: Sign in with Google Email address
ru: Войти с помощью аккаунта Google

en: User Details
ru: Детали пользователя

en: Reset to defaults
ru: Сбросить по-умолчанию

en: unknown map
ru: неизвестная карта

en: Grid map requires binned longitude/latitude.
ru: Карта нуждается в соответствующих градусах долготы и широты

en: more
ru: больше

en: Which fields do you want to use for the X and Y axes?
ru: Какие поля вы хотите использовать для осей X и Y?

en: Choose fields
ru: Выберите поля

en: Save as default view
ru: Сохранить как вид по-умолчанию

en: Draw box to filter
ru: Нарисуйте "коробку" для фильтрации

en: Cancel filter
ru: Отменить фильтр

en: Pin Map
ru: Закрепить карту

en: Unset
ru: Снять выбор

en: Rows {0}-{1} of {2}
ru: Записи {0}-{1} из {2}

en: Data truncated to {0} rows.
ru: Данные сокращены до {0} строк.

en: Could not find visualization
ru: Невозможно найти визуализацию

en: Could not display this chart with this data.
ru: Невозможно отобразить график с текущими данным.

en: No results!
ru: Нет результатов!

en: Still Waiting...
ru: Ожидание...

en: This usually takes an average of {0}.
ru: Это в среднем занимает {0}.

en: (This is a bit long for a dashboard)
ru: (Это несколько длинновато для дашборда)

en: This is usually pretty fast but seems to be taking awhile right now.
ru: Обычно это достаточно быстрое действие, но, кажется, сейчас это займёт больше времени.

en: Select a field
ru: Выберите поле

en: error
ru: ошибка

en: Click and drag to change their order
ru: Нажмите и перетащите для изменения их порядка

en: Add fields from the list below
ru: Добавить поля к списке ниже

en: less than
ru: меньше чем

en: greater than
ru: больше чем

en: less than or equal to
ru: меньше чем или равно

en: greater than or equal to
ru: больше чем или равно

en: equal to
ru: равно

en: not equal to
ru: не равно

en: Conditional formatting
ru: Условное форматирование

en: You can add rules to make the cells in this table change color if
    they meet certain conditions.
ru: Вы можете добавить правила чтобы поменять цвета ячеек таблицы в зависимости от условий.

en: Add a rule
ru: Добавить правило

en: Rules will be applied in this order
ru: Правила будут применяться в этом порядке

en: Click and drag to reorder.
ru: Нажмите и перетащите чтобы изменить порядок.

en: No columns selected
ru: Столбцы не выбраны

en: Cells in this column will be tinted based on their values.
ru: Ячейки этой колонки будут окрашены в зависимости от их значений.

en: When a cell in these columns is {0} it will be tinted this color.
ru: Когда ячейка в этих колонках будет {0}, она будет окрашена в этом цвет.

en: Which columns should be affected?
ru: Какие колонки должны быть затронуты?

en: Formatting style
ru: Стиль форматирования

en: Single color
ru: Один цвет

en: Color range
ru: Диапазон цветов

en: When a cell in this column is…
ru: Когда ячейка в этой колонке...

en: …turn its background this color:
ru: переключить фоновый цвет в этот цвет:

en: Highlight the whole row
ru: Подсветить всю строку

en: Colors
ru: Цвета

en: Start the range at
ru: Начать диапазон с

en: Smallest value in this column
ru: Наименьшее значение в этом столбце

en: Smallest value in each column
ru: Наименьшее значение в каждом столбце

en: Smallest value in all of these columns
ru: Наименьшее значение во всех этих столбцах

en: Custom value
ru: Произвольное значение

en: End the range at
ru: Закончить диапазон

en: Largest value in this column
ru: Наибольшее значение в этой колонке

en: Largest value in each column
ru: Наибольшее значение во всех колонках

en: Largest value in all of these columns
ru: Наибольшее значение во всех этих колонках

en: Add rule
ru: Добавить правило

en: Update rule
ru: Обновить правило

en: Visualization is null
ru: Визуализация не задана

en: Visualization must define an 'identifier' static variable:
ru: Визуализация должна определять статичную переменную 'identifier':

en: Visualization with that identifier is already registered:
ru: Визуализация с этим идентификатором уже зарегистрирована:

en: No visualization for {0}
ru: Нет визуализации для {0}

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the x-axis, the values will be summed.
ru: "{0}" - не агрегированое поле: если в точке оси x имеется более двух значений - они будут просуммированы.

en: This chart type requires at least 2 columns.
ru: Данный тип графика требует как минимум 2 столбца.

en: This chart type doesn't support more than {0} series of data.
ru: Данный тип графика не поддерживает больше чем {0} наборов данных.

en: Goal
ru: Цель

en: Doh! The data from your query doesn't fit the chosen display choice. This visualization requires at least {0} {1} of data.
ru: Ой! Данные из запроса не подходят к выбранной визуализации. Эта визуализация требует минимум {0} 
     {1} данных

en: column
ru: столбец

en: No dice. We have {0} data {1} to show and that's not enough for this visualization.
ru: Не проканает. У нас {0} данных из {1} чтобы показать, и этого недостаточно для этой визуализации.

en: point | points
ru[0]: точка
ru[1]: точки
ru[2]: точек
ru[3]: точек

en: Bummer. We can't actually do a pin map for this data because we require both a latitude and longitude column.
ru: Тупик. Мы не сможем сделать карту из этих данных - нужна и широта, и долгота.

en: Please configure this chart in the chart settings
ru: Пожалуйста настройки этот график в настройках отображения

en: Edit Settings
ru: Изменить настройки

en: xValues missing!
ru: X-значения отсутствуют!

en: X-axis
ru: Ось абсцисс

en: Add a series breakout...
ru: Добавить разрыв серии...

en: Y-axis
ru: Ось ординат

en: Add another series...
ru: Добавить другую серию...

en: Bubble size
ru: Размер пузырька

en: Line
ru: Линия

en: Curve
ru: Кривая

en: Step
ru: Шаг

en: Show point markers on lines
ru: Показать отметки точек на линиях

en: Stacking
ru: Объединение

en: Don't stack
ru: Не объединять

en: Stack
ru: Объединить

en: Stack - 100%
ru: Объединить - 100%

en: Show goal
ru: Показать цель

en: Goal value
ru: Значение цели

en: Replace missing values with
ru: Заменить отсутствующие значения на

en: Zero
ru: Ноль

en: Nothing
ru: Ничего

en: Linear Interpolated
ru: Линейная интерполяция

en: X-axis scale
ru: Шкала оси абсцисс

en: Timeseries
ru: Временная шкала

en: Linear
ru: Линейный

en: Power
ru: В степени

en: Log
ru: Лог

en: Histogram
ru: Гистограмма

en: Ordinal
ru: Порядковый

en: Y-axis scale
ru: Масштаб Y оси

en: Show x-axis line and marks
ru: Показать строку и метки по оси x

en: Compact
ru: Компактно

en: Rotate 45°
ru: Перевернуть на 45°

en: Rotate 90°
ru: Перевернуть на 90°

en: Show y-axis line and marks
ru: Показать строку и метки по оси y

en: Auto y-axis range
ru: Авто диапазон оси ординат

note: Fixed a grammatical error.
en: Use a split y-axis when necessary
ru: Делать разрывы оси X при необходимости

en: Show label on x-axis
ru: Показать метку на X оси

en: X-axis label
ru: Метка X оси

en: Show label on y-axis
ru: Показать метку на Y оси

en: Y-axis label
ru: Метка Y оси

en: Standard Deviation
ru: Стандартное отклонение

en: Area
ru: Область

en: area chart
ru: область графика

en: Bar
ru: Гистограмма

en: bar chart
ru: гистограмма

en: Which fields do you want to use?
ru: Какое поле вы хотите использовать?

en: Funnel
ru: Воронка

en: Measure
ru: Измерение

en: Funnel type
ru: Тип воронки

en: Bar chart
ru: Гистограмма

en: line chart
ru: График

en: Please select longitude and latitude columns in the chart settings.
ru: Пожалуйста выберите колонки, содержащие широту и долготу для настройки графика.

en: Please select a region map.
ru: Пожалуйста выберите карту региона.

en: Please select region and metric columns in the chart settings.
ru: Пожалуйста выберите область и столбцы показателей в настройках графика.

en: Map
ru: Карта

en: Map type
ru: Тип карты

en: Region map
ru: Карта региона

en: Pin map
ru: Закрепить карту

en: Pin type
ru: Тип значка

en: Tiles
ru: Плитка

en: Markers
ru: Маркеры

en: Latitude field
ru: Поле широты

en: Longitude field
ru: Поле долготы

en: Metric field
ru: Поле измерения

en: Region field
ru: Поле региона

en: Radius
ru: Радиус

en: Blur
ru: Размытие

en: Min Opacity
ru: Минимальная прозрачность

en: Max Zoom
ru: Максимальное приближение

en: No relationships found.
ru: Связи не найдены.

en: via {0}
ru: через {0}

en: This {0} is connected to:
ru: {0} связано с:

en: Object Detail
ru: Детали объекта

en: object
ru: объект

en: Total
ru: Всего

en: Which columns do you want to use?
ru: Какие колонки вы хотите использовать?

en: Pie
ru: Пирог

en: Dimension
ru: Измерение

en: Show legend
ru: Показать легенду

en: Show percentages in legend
ru: Показать процентовку в легенде

en: Minimum slice percentage
ru: Минимальный процентаж среза

en: Goal met
ru: Цель достигнута

en: Goal exceeded
ru: Цель достигнута

en: Goal {0}
ru: Цель {0}

en: Progress visualization requires a number.
ru: Визуализация прогресс требуется число.

en: Progress
ru: Прогресс

en: Color
ru: Цвет

en: Row Chart
ru: Линейная диаграмма

en: row chart
ru: линейная диаграмма

en: Separator style
ru: Стиль разделителя

en: Number of decimal places
ru: Количество десятичных знаков

en: Add a prefix
ru: Добавить префикс

en: Add a suffix
ru: Добавить суффикс

en: Multiply by a number
ru: Умножить на число

en: Scatter
ru: Разброс

en: scatter plot
ru: точечная диаграмма

en: Pivot the table
ru: Свод таблицы

en: Visible fields
ru: Видимые поля

en: Write here, and use Markdown if you'd like
ru: Пишите здесь, и используйте Markdown, если вам угодно.

en: Vertical Alignment
ru: Вертикальное выравнивание

en: Top
ru: Верх

en: Middle
ru: Середина

en: Bottom
ru: Низ

en: Horizontal Alignment
ru: Горизонтальное выравнивание

en: Left
ru: Лево

en: Center
ru: Центр

en: Right
ru: Право

en: Show background
ru: Показать фон

en: {0} bin | {0} bins
ru[0]: контейнер
ru[1]: контейнеров
ru[2]: контейнеры
ru[3]: контейнер

en: Auto binned
ru: Авт. скомпоновано

en: DELETE /api/alert/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/alert/:id.
ru: Запрос DELETE /api/alert/:id устарел. Взамен используйте PUT /api/alert/:id для изменения 'archived' значения.

en: invalid show value
ru: некорректное отображаемое значение

en: invalid value for prefix
ru: некорректное значение для префикса

en: invalid value for rule name
ru: некорректное значение для имени правила

en: value couldn''t be parsed as base64 encoded JSON
ru: значение не может быть преобразовано как base64 кодированная JSON строка

en: Invalid entity type
ru: Некорректный тип сущности

en: Invalid comparison entity type. Can only be one of "table", "segment", or "adhoc"
ru: Некорректный тип для сравнения сущности. Может быть только "таблица", "сегмент" или "на лету"

en: Error running query to determine Card result metadata:
ru: Ошибка выполнения запроса для определения метаданных карточки:

en: DELETE /api/card/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/card/:id.
ru: Запрос DELETE /api/card/:id устарел. Взамен?, используйте PUT /api/card/:id для изменения 'archived' значения.

en: Invalid field: {0}
ru: Некорректное поле: {0}

en: Invalid value ''{0}'' for ''{1}'': {2}
ru: Некорректное значение ''{0}'' для ''{1}'': {2}

en: must be one of: {0}
ru: должно быть одни из: {0}

en: Invalid Request.
ru: Некорректный запрос.

en: Not found.
ru: Не найдено.

en: You don''t have permissions to do that.
ru: У вас нет полномочий на выполнение данного действия.

en: Internal server error.
ru: Внутренняя ошибка сервера.

en: Warning: endpoint {0}/{1} does not have a docstring.
ru: Предупреждение: конечная точка {0}/{1} не имеет описания.

en: starting streaming request
ru: запуск потокового запроса

en: connection closed, canceling request
ru: соединение закрыто, отмена запроса

note: a newline padding character as it's harmless and will allow us to check if the client is connected. If sending this character fails because the connection is closed, the chan will then close.  Newlines are no-ops when reading JSON which this depends upon.
en: Response not ready, writing one byte & sleeping...
ru: Ответ не готов, запишем один байт и подождем...

en: Public sharing is not enabled.
ru: Публикация не включена.

en: Embedding is not enabled.
ru: Встраивание отключено.

en: The object has been archived.
ru: Этот объект перемещен в архив.

en: Attempted to return a boolean as an API response. This is not allowed!
ru: Попытка возврата логического значения в ответе API. Это не разрешено!

en: Source query for this query is Card {0}
ru: Исходный запрос для текущего - карточка {0}

en: Invalid export format: {0}
ru: Некорректный формат экспорта: {0}

en: Invalid JSON URL or resource: {0}
ru: Некорректная JSON ссылка или ресурс: {0}

en: JSON containing information about custom GeoJSON files for use in map visualizations instead of the default US State or World GeoJSON.
ru: JSON, содержащий информацию о пользовательских файлах GeoJSON для использования в визуализациях карт вместо значения по умолчанию - США или World GeoJSON.

en: Invalid custom GeoJSON key: {0}
ru: Некорректных ключ GeoJSON: {0}

note: ...but if we *still* couldn't find a match, throw an Exception, because we don't want people trying to inject new params
en: Invalid param: {0}
ru: Некорректный параметр: {0}

en: DELETE /api/pulse/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/pulse/:id.
ru: Запрос DELETE /api/pulse/:id устарел. Взамен используйте PUT /api/pulse/:id для изменения 'archived' значения.

en: API endpoint does not exist.
ru: Конечная точка API не существует.

en: Password did not match stored password.
ru: Пароль не совпадает с сохраненным паролем.

en: did not match stored password
ru: не совпадает с сохраненным паролем

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication {0}
ru: Ошибка подключения к LDAP сервер, возврат к локальной аутентификации {0}

en: Invalid reset token
ru: Некорректный токен сброса пароля

en: Client ID for Google Auth SSO. If this is set, Google Auth is considered to be enabled.
ru: Client ID для Google Auth SSO. Если установлено, то Google Auth включено.

en: When set, allow users to sign up on their own if their Google account email address is from this domain.
ru: Когда установлено, пользователи смогут использовать для входа свой Google аккаунт из этого домена.

en: Invalid Google Auth token.
ru: Некорректный Google Auth токен,

en: Email is not verified.
ru: Email не подтвержден.

en: You''ll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
ru: Вам необходим администратор для создания Metabase аккаунта до того, как вы сможете входить с помощью учетной записи Google.

en: Successfully authenticated Google Auth token for: {0} {1}
ru: Успешный вход с токеном Google Auth для: {0} {1}

en: Add a database
ru: Добавить базу данных

en: Get connected
ru: Подключайтесь!

en: Connect to your data so your whole team can start to explore.
ru: Подключитесь к своим данным, что бы вся команда могла начать исследование.

en: Set up email
ru: Настроить email

en: Add email credentials so you can more easily invite team members and get updates via Pulses.
ru: Добавив email вам станет проще приглашать членов команды и получать обновления через Пульсы.

en: Set Slack credentials
ru: Установить параметры Slack

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via pulses and ask questions with MetaBot.
ru: Ваша команда использует Slack? Если так, то вы можете отправлять автоматические обновления через пульсы и задавать вопросы с помощью MetaBot.

en: Invite team members
ru: Пригласить участников команды

en: Share answers and data with the rest of your team.
ru: Поделиться ответами и данным с вашей командой.

en: Hide irrelevant tables
ru: Скрыть ненужные таблицы

en: Curate your data
ru: Завершите свои данные

en: If your data contains technical or irrelevant info you can hide it.
ru: Если ваши данные содержат техническую или не релевантную информацию, вы можете скрыть их.

en: Organize questions
ru: Упорядочить запросы

en: Have a lot of saved questions in {0}? Create collections to help manage them and add context.
ru: У вас множество сохраненных запросов в {0}? Создайте коллекции для помощи в управлении и добавления контекста.

en: Create metrics
ru: Создание метрики

en: Define canonical metrics to make it easier for the rest of your team to get the right answers.
ru: Определите канонические метрики, чтобы остальным сотрудникам было проще получить правильные ответы.

en: Create segments
ru: Создание сегментов

en: Keep everyone on the same page by creating canonical sets of filters anyone can use while asking questions.
ru: Держите всех на одной странице, создавая канонические наборы фильтров, которые любой может использовать, задавая вопросы.

en: Table ''{0}'' is now visible. Resyncing.
ru: Таблица ''{0}'' теперь видима. Ресинхронизация.

en: Auto bin
ru: Авто компоновка

en: Don''t bin
ru: Не компоновать

en: Day
ru: День

note: note the order of these options corresponds to the order they will be shown to the user in the UI
en: Minute
ru: Минута

en: Hour
ru: Час

en: Quarter
ru: Квартал

en: Minute of Hour
ru: Минута часа

en: Hour of Day
ru: Час дня

en: Day of Week
ru: День недели

en: Day of Month
ru: День месяца

en: Day of Year
ru: День года

en: Week of Year
ru: Неделя года

en: Month of Year
ru: Месяц года

en: Quarter of Year
ru: Квартал года

en: 10 bins
ru: 10 контейнеров

en: 50 bins
ru: 50 контейнеров

en: 100 bins
ru: 100 контейнеров

en: Bin every 0.1 degrees
ru: Конт. каждый 0.1 градус

en: Bin every 1 degree
ru: Конт. каждый 1 градус

en: Bin every 10 degrees
ru: Конт. каждые 10 градусов

en: Bin every 20 degrees
ru: Конт. каждые 20 градусов

note: returns `true` if successful -- see JavaDoc
en: No appropriate image writer found!
ru: Не найден подходящий обработчик изображений!

en: Email address already in use.
ru: Email уже занят.

en: Email address already associated to another user.
ru: Email использован другим пользователем.

en: Not able to reactivate an active user
ru: Невозможно повторно активировать активного пользователя

en: Invalid password
ru: Некорректный пароль

en: All {0}
ru: Все {0}

en: {0}, all {1}
ru: {0}, все {1}

en: Comparison of {0} and {1}
ru: Сравнение {0} и {1}

en: Automatically generated comparison dashboard comparing {0} and {1}
ru: Автоматически сгенерированный дэшборд, сравнивающий {0} и {1}

en: sum
ru: сумма

en: average
ru: среднее

en: minumum
ru: минимум

en: maximum
ru: максимум

en: distinct count
ru: уникальное количество

en: standard deviation
ru: стандартное отклонение

en: cumulative count
ru: накопительное количество

en: cumulative sum
ru: накопительная сумма

en: {0} and {1}
ru: {0} и {1}

en: {0} of {1}
ru: {0} из {1}

en: {0} by {1}
ru: {0} по {1}

en: {0} in the {1} segment
ru: {0} в {1} сегменте

en: {0} segment
ru: {0} сегмент

en: {0} metric | {0} metrics
ru[0]: {0} метрика
ru[1]: {0} метрик
ru[2]: {0} метрик
ru[3]: {0} метрики

en: {0} field | {0} fields
ru[0]: {0} поле
ru[1]: {0} поля
ru[2]: {0} полей
ru[3]: {0} полей

en: "{0}" question
ru: "{0}" запрос

en: Compare with {0}
ru: Сравнить с {0}

en: Compare with entire dataset
ru: Сравнить с набором данных

en: Applying heuristic %s to %s.
ru: Применение эвристики %s для %s.

en: Dimensions bindings:n%s
ru: Привязки размеров: n%s

en: Using definitions:nMetrics:n%snFilters:n%s
ru: Использовать определения:nMetrics:Н%snFilters:н%ы

en: Can''t create dashboard for {0}
ru: Невозможно создать дашборд для {0}

en: {0}st
ru: {0}ый

en: {0}nd
ru: {0}ой

en: {0}rd
ru: {0}ий

en: {0}th
ru: {0}ый

en: at {0}
ru: к {0}

en: on {0}
ru: на {0}

en: in {0} week - {1}
ru: в {0} неделю - {1}

en: in {0}
ru: в {0}

en: in Q{0} - {1}
ru: в Кв{0} - {1}

en: Q{0}
ru: Кв{0}

en: {0} is {1}
ru: {0} из {1}

en: {0} is between {1} and {2}
ru: {0} между {1} и {2}

en: {0} is between {1} and {2}; and {3} is between {4} and {5}
ru: {0} между {1} и {2}; и {3} между {4} и {5}

en: where {0}
ru: где {0}

en: A closer look at {0}
ru: Подробнее о {0}

en: A closer look at the {0}
ru: Приглядеться к {0}

en: Adding %s cards to dashboard %s:n%s
ru: Добавление карточке %s к дашборду %s:n%s

en: 0 <= score <= {0}
ru: 0 <= результат <= {0}

en: 1 <= width <= {0}
ru: 1 <= ширина <= {0}

en: Valid metrics references
ru: Допустимые ссылки на метрики

en: Valid filters references
ru: Допустимые ссылки на фильтры

en: Valid group references
ru: Допустимые ссылки на группы

en: Valid order_by references
ru: Допустимые ссылки сортировки

en: Valid dashboard filters references
ru: Допустимые ссылки на фильтры панели мониторинга

en: Valid dimension references
ru: Допустимые ссылки на измерения

en: Valid card dimension references
ru: Допустимые ссылки на размеры карты

en: Error parsing %s:n%s
ru: Ошибка обработки %s:n%s

en: No user found with email address ''{0}''.
ru: Пользователь с email адресом ''{0}'' не найден.␣

en: Please check the spelling and try again.
ru: Пожалуйста проверьте написание и попробуйте еще раз.

en: Resetting password for {0}...
ru: Сброс пароля для {0}...

en: FAIL [[[{0}]]]
ru: СБОЙ [[[{0}]]]

en: Please use the following URL to setup your Metabase installation:
ru: Пожалуйста используйте данную ссылку для установки вашей инсталляции Metabase:

en: Metabase Shutting Down ...
ru: Выключение Metabase...

en: Metabase Shutdown COMPLETE
ru: Выключение Metabase ЗАВЕРШЕНО

en: Starting Metabase version {0} ...
ru: Запуск Metabase версии {0}...

en: System timezone is ''{0}'' ...
ru: Системный часовой пояс ''{0}''...

note: startup database.  validates connection & runs any necessary migrations
en: Setting up and migrating Metabase DB. Please sit tight, this may take a minute...
ru: Настройка и выполнение миграций внутренней базы данных Metabase. Пожалуйста подождите, это может занять какое-то время...

en: Looks like this is a new installation ... preparing setup wizard
ru: Похоже что это новая инсталляция... подготовка мастера установки

en: Metabase Initialization COMPLETE
ru: Инициализация Metabase ВЫПОЛНЕНА

en: Launching Embedded Jetty Webserver with config:
ru: Запуск встроенного веб-сервера Jetty с конфигурацией:

en: Shutting Down Embedded Jetty Webserver
ru: Выключение встроенного веб-сервера Jetty

en: Starting Metabase in STANDALONE mode
ru: Запуск Metabase в режиме отдельного приложения

en: Metabase Initialization FAILED
ru: Инициализация Metabase ПРОВАЛЕНА

en: Database has migration lock; cannot run migrations.
ru: База данных содержит блокировку на запуск миграций; невозможно запустить миграции.

en: You can force-release these locks by running `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.
ru: Вы можете сбросить эти блокировки запустив `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.

en: Checking if Database has unrun migrations...
ru: Проверка базы данных на наличие невыполненных миграций...

en: Database has unrun migrations. Waiting for migration lock to be cleared...
ru: База данных содержит невыполненные миграции. Ожидании очистки блокировки на запуск миграций...

en: Migration lock is cleared. Running migrations...
ru: Блокировка на запуск миграций очищена. Запуск миграций...

en: Migration lock cleared, but nothing to do here! Migrations were finished by another instance.
ru: Блокировка миграций очищена, но ничего не выполнено. Миграции были завершены другим инстансом.

note: Set up liquibase and let it do its thing
en: Setting up Liquibase...
ru: Настройка Liquibase...

en: Liquibase is ready.
ru: Liquibase готов.

en: Verifying {0} Database Connection ...
ru: Проверка подключения к базе данных {0}...

en: Verify Database Connection ...
ru: Проверка подключения к базе данных ...

en: Running Database Migrations...
ru: Запуск миграций базы данных...

en: Database Migrations Current ...
ru: Текущая миграция базы данных ...

en: Hmm, we couldn''t connect to the database.
ru: Хмм, мы не можем подключиться к базе данных.

en: Make sure your host and port settings are correct
ru: Убедитесь что хост и порт указаны корректно.

en: We couldn''t connect to the ssh tunnel host.
ru: Мы не можем подключиться через ssh-туннель.

en: Check the username, password.
ru: Проверьте имя пользователя, пароль.

en: Check the hostname and port.
ru: Проверьте имя хоста и порт.

en: Looks like the database name is incorrect.
ru: Похоже что указано некорректно имя базы данных.

en: It looks like your host is invalid.
ru: Похоже что указан некорректный хост.

en: Please double-check it and try again.
ru: Пожалуйста перепроверьте и попробуйте снова.

en: Looks like your password is incorrect.
ru: Похоже что указан некорректный пароль.

en: Looks like you forgot to enter your password.
ru: Похоже что вы забыли указать пароль.

en: Looks like your username is incorrect.
ru: Похоже что указано некорректно имя пользователя.

en: Looks like the username or password is incorrect.
ru: Похоже указаны некорректные имя пользователи или пароль.

note: ## CONFIG
en: Connection timezone to use when executing queries. Defaults to system timezone.
ru: Подключение часового пояса для выполнения запросов. По умолчанию используется системный часовой пояс.

en: Registered driver {0} {1}
ru: Зарегистрирован драйвер {0} {1}

en: No -init-driver function found for ''{0}''
ru: Не найдена функция -init-driver для ''{0}''

en: Unable to parse date string ''{0}'' for database engine ''{1}''
ru: Невозможно обработать строку даты ''{0}'' для базы данных ''{1}''

note: all-NULL columns in DBs like Mongo w/o explicit types
en: Don''t know how to map class ''{0}'' to a Field base_type, falling back to :type/*.
ru: Неизвестно как сопоставить класс ''{0}'' с полем base_type, возврат к :type/*.

en: Failed to connect to database: {0}
ru: Невозможно подключиться к базе данных: {0}

en: Invalid BigQuery identifier: ''{0}''
ru: Некорректный идентификатор BigQuery: ''{0}''

en: BigQuery statements can't be parameterized!
ru: Выражение BigQuery не может быть параметризировано!

en: Failed to set timezone:
ru: Невозможно установить часовой пояс:

en: You must enable the Google Analytics API. Use this link to go to the Google Developers Console: {0}
ru: Вы должны разрешить Google Analytics API. Используйте эту ссылку для перехода в Google Developers Console: {0}

en: Running SQL queries against H2 databases using the default (admin) database user is forbidden.
ru: Выполнение SQL запросов на H2 базе данных с использованием пользователя по-умолчанию (admin) запрещено.

en: Error: metabase.driver.FixedHiveDriver is registered, but JDBC does not seem to be using it.
ru: Ошибка: metabase.driver.FixedHiveDriver зарегистрирован, но похоже что JDBC не использует его.

en: Found metabase.driver.FixedHiveDriver.
ru: Найден metabase.driver.FixedHiveDriver.

en: Successfully registered metabase.driver.FixedHiveDriver with JDBC.
ru: Успешно зарегистрирован metabase.driver.FixedHiveDriver с JDBC.

note: CONFIG TODO - smtp-port should be switched to type :integer
en: Email address you want to use as the sender of Metabase.
ru: Email адрес, который вы хотите использовать как отправителя Metabase.

en: The address of the SMTP server that handles your emails.
ru: Адрес SMTP сервера, который обрабатывает вашу почту.

en: SMTP username.
ru: SMTP пользователь.

en: SMTP password.
ru: SMTP пароль.

en: The port your SMTP server uses for outgoing emails.
ru: Порт вашего SMTP сервера, используемый для отправки почты.

en: SMTP secure connection protocol. (tls, ssl, starttls, or none)
ru: Протокол безопасности подключения SMTP (tls, ssl, starttls, или не используется)

en: none
ru: ничего

en: SMTP host is not set.
ru: SMTP хост не установлен.

en: Failed to send email
ru: Ошибка отправки email

en: Error testing SMTP connection
ru: Ошибка тестирования SMTP соединения

en: Enable LDAP authentication.
ru: Включить LDAP аутентификацию.

en: Server hostname.
ru: Хост сервера

en: Server port, usually 389 or 636 if SSL is used.
ru: Порт сервера, обычно 389 или 636 при использовании SSL.

en: Use SSL, TLS or plain text.
ru: Использование SSL, TLS или простого текста.

en: The Distinguished Name to bind as (if any), this user will be used to lookup information about other users.
ru: Различающееся имя для привязки как (если есть), этот пользователь будет использоваться для поиска информации о других пользователях.

en: The password to bind with for the lookup user.
ru: Пароль для привязки пользователя, используемого для поиска.

en: Search base for users. (Will be searched recursively)
ru: Поисковая база для пользователей. (Мы будем искать рекурсивно)

en: User lookup filter, the placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
ru: Фильтр для поиска пользователей, переменная '{login}' будет заменена предоставленным логином пользователя.

en: Attribute to use for the user's email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
ru: Атрибут, использующийся в качестве email пользователя (обычно ''mail', ''email'' или ''userPrincipalName'')

en: Attribute to use for the user''s first name. (usually ''givenName'')
ru: Атрибут, использующийся в качестве имени пользователя (обычно ''givenName'')

en: Attribute to use for the user''s last name. (usually ''sn'')
ru: Атрибут, использующийся в качестве фамилии пользователя (обычно ''sn'')

en: Enable group membership synchronization with LDAP.
ru: Включить синхронизацию членства в группах с LDAP.

en: Search base for groups, not required if your LDAP directory provides a ''memberOf'' overlay. (Will be searched recursively)
ru: Поисковая база для групп, необязательна если LDAP сервер предоставляет ''memberOf''. (Мы будем искать рекурсивно)

note: Should be in the form: {"cn=Some Group,dc=...": [1, 2, 3]} where keys are LDAP groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing LDAP to Metabase group mappings.
ru: JSON содержащий сопоставление между группами LDAP и Metabase.

note: Define a setting which captures our Slack api token
en: Slack API bearer token obtained from https://api.slack.com/web#authentication
ru: Slack API bearer токен, полученный отсюда https://api.slack.com/web#authentication

en: Enable MetaBot, which lets you search for and view your saved questions directly via Slack.
ru: Включите MetabBot, это позволит искать и смотреть запросы напрямую через Slack.

en: Last MetaBot checkin was {0} ago.
ru: Последняя проверка MetaBot была произведена {0} назад.

en: This instance will now handle MetaBot duties.
ru: Текущий инстанс будет обслуживаться MetaBot.

en: Here''s what I can {0}:
ru: Вот что я могу {0}:

en: I don''t know how to {0} `{1}`.n{2}
ru: Я не знаю, как {0} `{1}`.n{2}

en: Uh oh! :cry:n> {0}
ru: Ууух! :cry:n> {0}

en: Here''s your {0} most recent cards:n{1}
ru: Здесь ваши {0} последние карточки:n{1}

en: Could you be a little more specific? I found these cards with names that matched:n{0}
ru: Можете ли вы уточнить? Я нашел эти карточки по совпадению имен:n{0}

en: I don''t know what Card `{0}` is. Give me a Card ID or name.
ru: Мне неизвестна карточка `{0}`. Пожалуйста укажите идентификатор или имя.

en: Show which card? Give me a part of a card name or its ID and I can show it to you. If you don''t know which card you want, try `metabot list`.
ru: Показать какую карту? Дай мне часть имени карты или ее ID и я могу показать его вам. Если вы не"т знаю, какую карту вы хотите, попробуйте metabot список`.

en: Ok, just a second...
ru: Хорошо, секунду...

en: Not Found
ru: Не найдено

en: Evaluating Metabot command:
ru: Выполнение команды Metabot:

en: Go home websocket, you're drunk.
ru: Иди домой вебсокет, ты пьян.

en: Error launching metabot:
ru: Ошибка запуска metabot:

en: MetaBot WebSocket is closed. Reconnecting now.
ru: Вебсокет MetaBot закрыт. Попытка переподключения.

en: Error connecting websocket:
ru: Ошибка подключения к вебсокету:

en: This instance is performing MetaBot duties.
ru: Этот экземпляр выполняет обязанности Метабота.

en: Another instance is already handling MetaBot duties.
ru: Другой экземпляр уже обрабатывает обязанности MetaBot.

en: Starting MetaBot threads...
ru: Запуск потоков MetaBot...

en: Stopping MetaBot...  🤖
ru: Остановка MetaBot...  🤖

en: MetaBot already running. Killing the previous WebSocket listener first.
ru: Метабот уже работает. Сначала убиваем предыдущего слушателя WebSocket.

en: Base-64 encoded public key for this site's SSL certificate.
ru: Публичный ключ SSL-сертификата для этого сайта (Base64).

en: Specify this to enable HTTP Public Key Pinning.
ru: Определите это для включения HTTP Public Key Pinning.

en: See {0} for more information.
ru: Смотрите {0} для получения информации.

en: Cannot save Question: source query has circular references.
ru: Невозможно сохранить запрос: найдены циклические ссылки.

en: Card {0} does not exist.
ru: Карточка {0} не существует.

en: You do not have permissions to run ad-hoc native queries against Database {0}.
ru: У вас нет разрешений на выполнение прямых запросов к базе данных {0}.

en: Invalid color
ru: Некорректный цвет

en: must be a valid 6-character hex color code
ru: должен быть корректным 6-значным hex-кодом цвета

en: Collection name cannot be blank!
ru: Имя коллекции не может быть пустым!

en: cannot be blank
ru: не может быть пустым

en: Invalid Collection location: path is invalid.
ru: Некорректный путь к коллекции.

en: You cannot move a Personal Collection.
ru: Вы не можете переместить Личную коллекцию.

en: Invalid Collection location: some or all ancestors do not exist.
ru: Некорректное путь коллекции: некоторые или все предки не существуют.

en: You cannot archive the Root Collection.
ru: Вы не можете переместить в архив корневую коллекцию.

en: You cannot archive a Personal Collection.
ru: Вы не можете перемести в архив личную коллекцию.

en: You cannot move the Root Collection.
ru: Вы не можете переместить корневую коллекцию.

en: You cannot move a Collection into itself or into one of its descendants.
ru: Вы не можете переместить коллекцию внутрь себя или в дочерние элементы.

note: first move this Collection
en: Moving Collection {0} and its descendants from {1} to {2}
ru: Перемещение коллекции {0} и ее элементов из {1} в {2}

en: You're not allowed to change the owner of a Personal Collection.
ru: Вам не разрешено изменение владельца личной коллекции.

en: You're not allowed to move a Personal Collection.
ru: Вам не разрешено перемещение личной коллекции.

en: You cannot move a Collection and archive it at the same time.
ru: Вы не можете одновременно переместить коллекцию и заархивировать ее.

en: You cannot delete a Personal Collection!
ru: Вы не можете удалить личную коллекцию!

en: {0} {1}''s Personal Collection
ru: {0} личная коллекция {1}

en: You cannot update a CollectionRevision!
ru: Вы не можете обновить ревизию коллекции!

en: Field {0} was previously automatically set to show a list widget, but now has {1} values.
ru: Поле {0} ранее автоматически отображало виджет списка, но теперь имеет значения {1}.

en: Switching Field to use a search widget instead.
ru: Переключить поле для использования поискового виджета.

en: Storing updated FieldValues for Field {0}...
ru: Сохранение обновленных значений для поля {0}...

en: Storing FieldValues for Field {0}...
ru: Сохранение значений для поля {0}...

en: Metabase can attempt to transform your table and field names into more sensible, human-readable versions, e.g. "somehorriblename" becomes "Some Horrible Name".
ru: Metabase может преобразовать ваши имена таблиц и полей в более разумные, читаемые версии, например, "somehorriblename" становится "Some Horrible Name".

en: This doesn’t work all that well if the names are in a language other than English, however.
ru: Однако это не работает так хорошо, если имена на другом языке, кроме английского.

en: Do you want us to take a guess?
ru: Хотите ли вы, чтобы мы сделали предположения?

en: You cannot create or revoke permissions for the 'Admin' group.
ru: Вы не можете создать или отозвать разрешения для группы Администраторы.

en: Invalid permissions object path: ''{0}''.
ru: Некорректный путь к объекту полномочий: ''{0}''.

en: You cannot update a permissions entry!
ru: Вы не можете изменить объект разрешений!

en: Delete it and create a new one.
ru: Удалить и добавить новую.

en: You cannot edit permissions for a Personal Collection or its descendants.
ru: Вы не можете редактировать разрешения для Персональной коллекции и его потомков.

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date.
ru: Похоже, кто-то еще отредактировал разрешения, и ваши данные устарели.

en: Please fetch new data and try again.
ru: Пожалуйста получите новыю данные и попробуйте снова.

en: Created magic permissions group ''{0}'' (ID = {1})
ru: Создана магическая группа разрешений ''{0}'' (ID = {1})

en: A group with that name already exists.
ru: Группа с таким именем уже существует.

en: You cannot edit or delete the ''{0}'' permissions group!
ru: Вы не можете редактировать или удалять "{0}" группу разрешений!

en: You cannot add or remove users to/from the 'MetaBot' group.
ru: Вы не можете добавлять или удалять пользователей из группы "MetaBot"

en: You cannot add or remove users to/from the 'All Users' group.
ru: Вы не можете добавлять или удалять пользователей из группы "Все пользователи".

en: You cannot remove the last member of the 'Admin' group!
ru: Вы не можете удалить последнего участника группы "Администраторы"!

en: You cannot update a PermissionsRevision!
ru: Вы не можете изменить ревизию полномочий!

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card assoicated with it
ru: Некорректное предупреждение: Предупреждение не имеет связанной с ним карточки.

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, and `{2}`.
ru: значение должно быть таблицей с ключами `{0}`, `{1}`, и `{2}`.

en: value must be a map with the following keys `({0})`
ru: значение должно быть таблицей со следующими ключами `({0})`

en: Error calculating permissions for query: {0}
ru: Ошибка проверки полномочий для запроса: {0}

en: Invalid query type: {0}
ru: Некорректный тип запроса: {0}

en: You cannot update a QueryExecution!
ru: Вы не можете изменить выполнения запроса!

en: You cannot update a Revision!
ru: Вы не можете обновить ревизию!

en: Setting {0} does not exist.nFound: {1}
ru: Настройка {0} не существует.nНайдено: {1}

en: Updating value of settings-last-updated in DB...
ru: Обновление значения settings-last-updated в базе данных...

en: Checking whether settings cache is out of date (requires DB call)...
ru: Проверка устарешего кэша настроек (требуется вызов базы данных)...

en: Settings have been changed on another instance, and will be reloaded here.
ru: Настройки были изменены другим инстансом, и будут перезагружены здесь.

en: Refreshing Settings cache...
ru: Обновление кэша настроек...

en: Invalid value for string: must be either "true" or "false" (case-insensitive).
ru: Некорректное значение строки:  должно быть "true" или "false" (регистро-независимо)

en: You cannot update `settings-last-updated` yourself! This is done automatically.
ru: Вы не можете изменить `settings-last-updated` самостоятельно! Это делается автоматически.

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting:
ru: Ошибка вставки новой настройки:

en: Assuming Setting already exists in DB and updating existing value.
ru: Предположительно настройка уже имеется в базе данных и текущее значение будет обновлено.

en: value must be a map with each value either a string or number.
ru: значение должно быть таблицей, где каждое значение будет числом или строкой.

en: Loading plugins in directory {0}...
ru: Загрузка плагинов в директории {0}...

en: Loading plugin {0}...
ru: Загрузка плагина {0}...

en: It looks like you have some external dependencies in your Metabase plugins directory.
ru: Похоже что у вас есть некоторые внешние зависимости в директории с плагинами Metabase.

en: With Java 9 or higher, Metabase cannot automatically add them to your classpath.
ru: Начиная с версии Java 9 или выше, Metabase не может автоматически добавляться в ваш classpath.

en: Instead, you should include them at launch with the -cp option. For example:
ru: Вместо этого, вы должны включить его в запуск с опцией -cp. Например:

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions for more details.
ru: Смотрите https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions для получения дополнительной информации.

en: (If you're already running Metabase this way, you can ignore this message.)
ru: (если вы уже запустили Metabase этим способом, вы можете проигнорировать это сообщение.)

en: Identify when new versions of Metabase are available.
ru: Определять когда доступна новая версия Metabase

en: Information about available versions of Metabase.
ru: Информация о доступных версиях Metabase

en: The name used for this instance of Metabase.
ru: Имя, использованное для текущего инстанса Metabase.

en: The base URL of this Metabase instance, e.g. "http://metabase.my-company.com".
ru: Базовая ссылка на инстанс Metabase, например "http://metabase.my-company.com"

en: The default language for this Metabase instance.
ru: Язык по-умолчанию для текущего инстанса Metabase.

en: This only applies to emails, Pulses, etc. Users'' browsers will specify the language used in the user interface.
ru: Это применимо только для email-ов, пульсов и т.д. Язык интерфейса будет определяться браузерами пользователей.

en: The email address users should be referred to if they encounter a problem.
ru: Адрес электронной почты для обращения в случае появления проблем.

en: Enable the collection of anonymous usage data in order to help Metabase improve.
ru: Разрешить сбор анонимных данные по использованию для улучшения Metabase.

en: The map tile server URL template used in map visualizations, for example from OpenStreetMaps or MapBox.
ru: Шаблон URL-адреса сервера листов карт, используемый в визуализациях карт, например в OpenStreetMaps или MapBox.

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards?
ru: Разрешить администраторам создавать общедоступные ссылки (и встраиваемые фреймы iframe) для вопросов и панелей мониторинга?

en: Allow admins to securely embed questions and dashboards within other applications?
ru: Разрешать администраторам безопасности встраивание запросов и дашбордов во внешние приложения?

en: Allow using a saved question as the source for other queries?
ru: Разрешить использовать сохраненные запросы в качестве источников для других запросов?

en: Enabling caching will save the results of queries that take a long time to run.
ru: Включение кэширования сохранит результаты запросов, на выполнение которых требуется много времени.

en: The maximum size of the cache, per saved question, in kilobytes:
ru: Максимальный размер кэша на сохраненный запрос, в килобайтах:

en: The absolute maximum time to keep any cached query results, in seconds.
ru: Максимальное время сохранения кэшированных результатов запросов, в секундах.

en: Metabase will cache all saved questions with an average query execution time longer than this many seconds:
ru: Metabase закэширует все сохраненные запросы со средним временем выполнения запроса, превышающим время в секундах:

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here.
ru: Для определения как долго должен хранится кэш запроса, мы возьмем среднее время выполнения и умножим на введенное значение.

en: So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
ru: Если среднее время выполнения запроса составляет 2 минут, и вы введете 10 в качестве умножителя, его кэш будет хранится на протяжении 20 минут.

en: When using the default binning strategy and a number of bins is not provided, this number will be used as the default.
ru: При использовании стратегии разбиения по умолчанию и отсутствии нескольких ячеек это число будет использоваться по умолчанию.

en: When using the default binning strategy for a field of type Coordinate (such as Latitude and Longitude), this number will be used as the default bin width (in degrees).
ru: При использовании стратегии разбиения по умолчанию для поля типа координата (например, широта и долгота) это число будет использоваться в качестве ширины ячейки по умолчанию (в градусах).

en: Unable to validate token.
ru: Невозможно проверить токен.

en: Error fetching token status:
ru: Ошибка получения статуса токена:

en: There was an error checking whether this token was valid.
ru: Ошибка проверки валидности текущего токена.

en: Token validation timed out.
ru: Превышено время ожидания при валидации токена.

en: Invalid token: token isn't in the right format.
ru: Некорректный токен: использован неправильный формат.

note: attempt to query the metastore API about the status of this token. If the request doesn't complete in a reasonable amount of time throw a timeout exception
en: Checking with the MetaStore to see whether {0} is valid...
ru: Проверка MetaStore на валидность {0}...

en: Token for premium embedding. Go to the MetaStore to get yours!
ru: Токен для премиального встраивания. Перейдите в MetaStore для получения!

en: Token is valid.
ru: Токен действителен.

en: Error setting premium embedding token
ru: Ошибка сохранения премиального токена для встраивания

en: Unable to compare results to goal for alert.
ru: Невозможно сравнить результаты с целью для предупреждения.

en: Question ID is ''{0}'' with visualization settings ''{1}''
ru: Запрос с идентификатором ''{0}'' с настройками визуализации ''{1}''

en: Unrecognized alert with condition ''{0}''
ru: Нераспознанное предупреждение с условием ''{0}''

en: Unrecognized channel type {0}
ru: Нераспознанный тип канала {0}

en: Error sending notification!
ru: Ошибка отправки уведомления!

en: Can't find JS color selector at ''{0}''
ru: Невозможно найти селектор JS ''{0}''

en: Card has errors: {0}
ru: Карточка содержит ошибки: {0}

en: Pulse card render error
ru: Ошибка отображения карточки пульса

en: Trimming trailing comment from card with id {0}
ru: Обрезка завершающего комментария с карты с идентификатором {0}

en: Can't find field with ID: {0}
ru: Невозможно найти поле с ID: {0}

en: ''{0}'' is a required param.
ru: ''{0}'' обязательный параметр

en: Found ''{0}'' with no terminating ''{1}'' in query ''{2}''
ru: Найдено "{0} "Без завершения" {1} "в запросе" {2}"

en: Unable to substitute ''{0}'': param not specified.nFound: {1}
ru: Невозможно заменить " {0}": параметр не указан.nFound: {1}

en: You do not have permissions to view Card {0}.
ru: У вас нет полномочий на просмотры Карточки {0}.

en: You do not have permissions to run this query.
ru: У вас нет разрешения на выполнение данного запроса.

en: Fingerprint updates attempted {0}, updated {1}, no data found {2}, failed {3}
ru: Попытка обновления отпечатков пальцев {0}, обновлено {1}, данные не найдены {2}, Ошибка {3}

en: Total number of fields classified {0}, {1} failed
ru: Общее число классифицированных полей {0}, {1} ошибка

en: Total number of tables classified {0}, {1} updated
ru: Общее количество классифицированных таблиц {0}, {1} обновлено

en: Error generating fingerprint for {0}
ru: Ошибка генерация отпечатка для {0}

en: Updated {0} field value sets, created {1}, deleted {2} with {3} errors
ru: Обнолвено {0} списков значений полей, создано {1}, удалено {2} c {3} ошибками

en: Total number of fields sync''d {0}, number of fields updated {1}
ru: Всего синхронизировано {0} полей, обновлено {1} полей

en: Total number of tables sync''d {0}, number of tables updated {1}
ru: Всего синхронизировано {0} таблиц, обновлено {1} таблиц

en: Found timezone id {0}
ru: Найден часовой пояс {0}

en: Total number of foreign keys sync''d {0}, {1} updated and {2} tables failed to update
ru: Общее количество синхронизированных внешних ключей {0}, обновленных {1} и таблиц, обновление которых не удалось {2}

en: {0} Database {1} ''{2}''
ru: {0} База данных {1} ''{2}''

en: Table {0} ''{1}''
ru: Таблица {0} ''{1}''

en: Field {0} ''{1}''
ru: Поле {0} ''{1}''

en: Field ''{0}''
ru: Поле ''{0}''

en: step ''{0}'' for {1}
ru: шаг ''{0}'' для {1}

note: Where does this string appear?
en: Completed {0} on {1}
ru: Выполнено {0} для {1}

en: Start: {0}
ru: Начало: {0}

en: End: {0}
ru: Окончание: {0}

en: Duration: {0}
ru: Длительность: {0}

en: Completed step ''{0}''
ru: Выполнен шаг ''{0}''

en: Loading tasks namespace:
ru: Загрузка задачи пространства имен:

en: Starting Quartz Scheduler
ru: Запускаем Quartz Scheduler

en: Stopping Quartz Scheduler
ru: Останавливаем Quartz Scheduler

en: Job already exists:
ru: Задача уже существует:

note: This is the very first log message that will get printed.  It's here because this is one of the very first namespaces that gets loaded, and the first that has access to the logger It shows up a solid 10-15 seconds before the "Starting Metabase in STANDALONE mode" message because so many other namesp
en: Loading Metabase...
ru: Metabase загружается...

en: Possible timezone conflict found on database {0}.
ru: Обнаружен возможный конфликт часового пояса для базы данных {0}.

en: JVM timezone is {0} and detected database timezone is {1}.
ru: Часовой пояс JVM {0}, а определенный для базы данных - {1}.

en: Configure a report timezone to ensure proper date and time conversions.
ru: Настройте часовой пояс отчетов для корректное сопоставления и конвертации дат.

en: Secret key used to sign JSON Web Tokens for requests to `/api/embed` endpoints.
ru: Секретный ключ используется для подписи JSON Web токенов для обращений к назначениям  `/api/embed`

en: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY must be at least 16 characters.
ru: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY должен состоять как минимум из 16 знаков.

note: Right synonym for credentials in Russian?
en: Saved credentials encryption is ENABLED for this Metabase instance.
ru: Шифрование сохранённых учетных записей ВКЛЮЧЕНО для этой копии Metabase.

en: Saved credentials encryption is DISABLED for this Metabase instance.
ru: Шифрование сохранённых учетных записей ВЫКЛЮЧЕНО для этой копии Metabase.

note: What's the "n" char in the beginning of the string for?
en: nFor more information, see
ru: Для получения подробной информации, смотрите

en: value must be an integer.
ru: значение должно содержать целое число (integer).

en: value must be a string.
ru: значение должно содержать текстовую строку (string).

en: value must be a boolean.
ru: значение должно содержать логическое выражение (boolean).

en: value must be a string that matches the regex `{0}`.
ru: значение должно содержать текстовую строку (string), соответствующую выражению regex `{0}`.

en: value must satisfy one of the following requirements:
ru: значение должно удовлетворять одному из следующих требований:␣

en: value may be nil, or if non-nil, {0}
ru: значение может быть нулем (nil) или, если не ноль (non-nil), то {0}

en: value must be one of: {0}.
ru: значение должно принимать одно из следующих значений: {0}.

en: value must be an array.
ru: значение должно быть массивом.

en: Each {0}
ru: Каждый {0}

en: The array cannot be empty.
ru: Массив не может быть пустым

en: value must be a non-blank string.
ru: значение не должно быть пустой строкой.

en: Integer greater than zero
ru: Целое число больше нуля

note: Are this "integer" part is important to translate?
en: value must be an integer greater than zero.
ru: Значение должно быть больше нуля

en: Number greater than zero
ru: Числе больше нуля

note: May I omit the "number" part?
en: value must be a number greater than zero.
ru: Значение должно быть больше нуля

en: Keyword or string
ru: Ключевое слово или строка

en: Valid field type
ru: Валидный тип поля

en: value must be a valid field type.
ru: значение должно быть валидным типом поля.

en: Valid field type (keyword or string)
ru: Валидный тип поля (ключевое слово или строка)

en: value must be a valid field type (keyword or string).
ru: значение должно быть валидным типом поля (ключевое слово или строка).

en: Valid entity type (keyword or string)
ru: Валидный тип записи (ключевое слово или строка)

en: value must be a valid entity type (keyword or string).
ru: значение должно быть валидным типом записи (ключевое слово или строка).

en: Valid map
ru: Валидная карта

en: value must be a map.
ru: Значение должно быть картой

en: Valid email address
ru: Валидный email адрес

en: value must be a valid email address.
ru: значение должно быть валидным email адресом.

en: Insufficient password strength
ru: Недостаточная сложность пароля

en: value must be a valid integer.
ru: значение должно быть целым числом.

en: value must be a valid integer greater than zero.
ru: значение должно быть целым числом больше нуля.

en: value must be a valid boolean string (''true'' or ''false'').
ru: значение должно быть корректным логическим типом (''true'' или ''false'').

en: value must be a valid JSON string.
ru: значение должно быть валидной JSON-строкой.

en: value must be a valid embedding params map.
ru: значение должно быть валидным параметром встраивания карты.

en: Data permissions
ru: Доступ к данным

en: Collection permissions
ru: Разрешения для коллекций

en: See all collection permissions
ru: Посмотреть разрешения для всех коллекций

en: Also change sub-collections
ru: Так же изменить под-коллекции

en: Can edit this collection and its contents
ru: Может редактировать коллекцию и содержимое

en: Can view items in this collection
ru: Может смотреть содержимое этой коллекции

en: Collection Access
ru: Доступ к коллекции

en: This group has permission to view at least one subcollection of this collection.
ru: У этой группы есть разрешение на просмотре как минимум одного подмножества этой коллекции.

en: This group has permission to edit at least one subcollection of this collection.
ru: У этой группы есть разрешение на редактирование как минимум одного подмножества этой коллекции.

en: View sub-collections
ru: Просмотр под-коллекций

en: Remember Me
ru: Запомнить меня

en: X-ray this schema
ru: Просканировать эту схему

en: Edit the permissions for this collection
ru: Редактировать разрешения для этой коллекции

en: Add this question to a dashboard
ru: Добавить этот вопрос в дашборд

en: Create a new dashboard
ru: Создать новый дашборд

en: The page you asked for couldn't be found.
ru: Запрошенная страница не найдена.

en: Select a {0}
ru: Выбрать {0}

en: Save dashboards, questions, and collections in "{0}"
ru: Сохранять дашборды, вопросы и коллекции в "{0}"

en: Access dashboards, questions, and collections in "{0}"
ru: Получать доступ к дашбордам, вопросам и коллекциям в "{0}"

en: Compare
ru: Сравнить

en: Zoom out
ru: На уровень выше

en: Related
ru: Связанные

en: More X-rays
ru: Больше X-ray

en: No results
ru: Нет результатов

en: Metabase couldn't find any results for your search.
ru: Metabase не смог ничего найти по этому запросу.

en: No metrics
ru: Нет метрик

en: Aggregations
ru: Агрегации

en: Operators
ru: Операторы

en: Custom fields
ru: Произвольные поля

note: 2. Create the new collections.
en: Migrated Dashboards
ru: Перемещенные дашборды

en: Migrated Pulses
ru: Перемещенные пульсы

en: Migrated Questions
ru: Перемещенные запросы

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren't in a Collection to {1} Collection {2}
ru: Перемещение экземпляров {0}, отсутствующих в коллекции, в коллекцию {1} {2}

en: Failed to grant permissions: {0}
ru: Ошибка назначения полномочий: {0}

en: Cannot decrypt encrypted string. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
ru: Невозможно расшифровать зашифрованную строку. Вы изменили или забыли установить MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?

en: All personal collections
ru: Все личные коллекции

en: Host
ru: Хост

en: Port
ru: Порт

en: Database username
ru: Имя пользователя базы данных

en: What username do you use to login to the database?
ru: Какое имя вы используется для подключения к базе данных?

en: Database password
ru: Пароль базы данных

en: Database name
ru: Имя базы данных

en: birds_of_the_world
ru: moya_baza_dannyh

en: Use a secure connection (SSL)?
ru: Использовать безопасное подключение (SSL)?

en: Additional JDBC connection string options
ru: Дополнительные параметры подключения JDBC

en: Project ID
ru: ИД проекта

en: Dataset ID
ru: ИД набора данных

en: Client ID
ru: ИД клиента

en: Client Secret
ru: Секрет клиента

en: Auth Code
ru: Код авторизации

en: Hosts
ru: Хосты

en: Broker node port
ru: Некорректный порт ноды

en: Google Analytics Account ID
ru: ID аккаунта Google Analytics

en: Connection String
ru: Строка подключения

en: Authentication Database
ru: База данных аутентификации

en: Optional database to use when authenticating
ru: Необязательная база данных для использования при аутентификации

en: Additional Mongo connection string options
ru: Дополнительные параметры при подключении к Mongo

en: Oracle system ID (SID)
ru: Идентификатор системы Oracle (SID)

en: Usually something like ORCL or XE.
ru: Обычно что-то типа ORCL или XE.

en: Optional if using service name
ru: Необязательно при использовании имени службы

en: Oracle service name
ru: Имя службы Oracle

en: Optional TNS alias
ru: Необязательный TNS алиас

en: default
ru: по-умолчанию

en: Filename
ru: Файл

en: BirdsOfTheWorld
ru: MoyaBazaDannyh

en: Database instance name
ru: Имя инстанса БД

en: N/A
ru: Н/Д

en: Windows domain
ru: Домен Windows

en: Labels
ru: Метки

en: Add members
ru: Добавить участников

en: Collection it's saved in
ru: Коллекция сохранена в

en: All Users
ru: Все пользователи

en: Administrators
ru: Администраторы

en: Sharing
ru: Поделиться

en: Display
ru: Вид

en: Axes
ru: Оси

en: Formatting
ru: Форматирование

en: Try these x-rays based on your data.
ru: Попробуйте эти X-ray, основанные на ваших данных.

en: There was a problem displaying this chart.
ru: При отображении графика возникли проблемы.

en: Sorry, you don't have permission to see this card.
ru: Просим прощения, у вас нет разрешения на просмотр этой карточки.

en: Just a heads up:
ru: Просто предупреждаю:

en: {0} without the Sample Dataset, the Query Builder tutorial won't work. You can always restore the Sample Dataset, but any questions you've saved using this data will be lost.
ru: {0} без примера набора данных, инструкция по созданию запросов не будет работать. Вы всегда можете восстановить этот набор данных, но все запросы, что вы сохранили с этими данными будут потеряны.

en: Compare to the rest
ru: Cравнить с остальным

en: Use the Java Virtual Machine (JVM) timezone
ru: Использовать часовой пояс виртуальной Java машины (JVM)

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in
    many or most of your queries with this data.
ru: Мы рекомендуем оставить это выключенным, только если вы не обрабатываете часовой пояс вручную в большинстве своих запросов с этими данными.

en: Your team's most important dashboards go here
ru: Важнейшие дашборды вашей команды будут здесь

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone
ru: Закрепить дашборды в {0} чтобы они появились в этом пространстве для всех.

en: Unable to release the Liquibase lock after a migration failure
ru: Невозможность снять блокировку Liquibase после сбоя миграции

en: Use JVM Time Zone
ru: Использовать часовой пояс JVM

en: We're currently analyzing the tables and fields to help you explore your data.
ru: Сейчас мы анализируем таблицы и поля чтобы помочь вам изучать свои данные

en: Tip:
ru: Подсказка:

en: Select a currency type
ru: Выберите тип валюты

en: Field Type
ru: Тип поля

en: Troubleshooting
ru: Разрешение проблем

en: Enable X-ray features
ru: Включить функции "X-ray"

en: Formatting Options
ru: Опции форматирования

en: Task details
ru: Детали задачи

en: Troubleshooting logs
ru: Логи обработки ошибок

en: Trying to get to the bottom of something? This section shows logs of Metabase's background tasks, which can help shed light on what's going on.
ru: Пытаешься докопаться до сути? В этом разделе показаны журналы фоновых задач Metabase, которые могут помочь пролить свет на происходящее.

en: Task
ru: Задача

en: DB ID
ru: ID базы данных

en: Started at
ru: Начато

en: Ended at
ru: Завершено

en: Duration (ms)
ru: Продолжительность (мс)

en: Currency
ru: Валюта

en: Pick a user or channel...
ru: Выберите пользователя или канал...

en: No formatting settings
ru: Опции форматирования не определены

en: Label for this range (optional)
ru: Заголовок диапазона (необязательно)

en: Add a range
ru: Добавить диапазон

en: is less than
ru: Меньше чем

en: is greater than
ru: Больше чем

en: is less than or equal to
ru: Меньше или равно

en: is greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: is equal to
ru: Равно

en: is not equal to
ru: Не равно

en: is null
ru: Пустое

en: is not null
ru: Не пустое

en: contains
ru: Содержит

en: does not contain
ru: Не содержит

en: starts with
ru: Начинается с

en: ends with
ru: Заканчивается на

en: When a cell in these columns {0} it will be tinted this color.
ru: Когда ячейка в этих колонках {0}, она будет окрашена в выбранный цвет.

en: When a cell in this column…
ru: Когда ячейка в этом столбце...

en: This visualization requires you to group by a field.
ru: Эта визуализация требует группировки по полю

en: Date style
ru: Стиль даты

en: Date separators
ru: Разделители даты

en: Abbreviate names of days and months
ru: Сокращенные названия дней и месяцев

en: Show the time
ru: Показать время

en: HH:MM
ru: ЧЧ:ММ

en: HH:MM:SS
ru: ЧЧ:ММ:СС

en: HH:MM:SS.MS
ru: ЧЧ:ММ:СС:МС

en: Time style
ru: Формат времени

en: Unit of currency
ru: Единица валюты

en: Currency label style
ru: Стиль заголовка валюты

en: Where to display the unit of currency
ru: Где отображать единицу валюты

en: Minimum number of decimal places
ru: Минимальное количество знаков после запятой

en: Stacked chart type
ru: Тип диаграммы с накоплением

en: Goal label
ru: Название цели

en: Show trend line
ru: Показать линию тренда

en: Line style
ru: Стиль линии

en: Show dots on lines
ru: Показать точки на линии

en: Auto
ru: Авто

en: Which axis?
ru: Какая ось?

en: Line + Bar
ru: Линия + Столбец

en: line and bar chart
ru: линейные и Столбчатые диаграммы

en: Gauge visualization requires a number.
ru: Для визуализации прибора требуется число.

en: Gauge
ru: Прибор

en: Gauge ranges
ru: Диапазоны прибора

en: Field to show
ru: Поле для отображения

en: last {0}
ru: Предыдущ. {0}

en: {0} was {1} {2}
ru: {0} было {1} {2}

en: Group by a time field to see how this has changed over time
ru: Группа по полю времени, чтобы увидеть, как это изменилось с течением времени

en: Switch positive / negative colors?
ru: Переключить позитивные / негативные цвета?

en: Pivot column
ru: Колонка таблицы

en: Cell column
ru: Ячейка столбца

en: Visible columns
ru: Видимые столбцы

en: Conditional Formatting
ru: Условное форматирование

en: Column title
ru: Заголовок столбца

en: Show a mini bar chart
ru: Показать мини-гистограмму

en: Link
ru: Ссылка

en: Email link
ru: Email ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Automatic
ru: Автоматически

en: View as link or image
ru: Показать как ссылку или как изображение

en: Link text
ru: Текст ссылки

en: Not a valid integer: ''{0}''
ru: Недопустимое целое число: "{0}"

en: Embedding is not enabled for this object.
ru: Встраивание недоступно для этого объекта.

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication: {0}
ru: Проблема при подключении к LDAP серверу, произойдет возврат к локальной аутентификации: {0}

en: When including an offset, a limit must also be included.
ru: При включении смещения необходимо также включить ограничение.

en: When including a limit, an offset must also be included.
ru: При включении ограничения необходимо также включить смещение.

en: Applying heuristic {0} to {1}.
ru: Применение эвристики {0} к {1}.

en: Dimensions bindings:n{0}
ru: Привязки размеров: n{0}

en: Using definitions:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}
ru: Используя определения:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}

en: minute
ru: Минута

en: hour
ru: Час

en: day of week
ru: День недели

en: day of month
ru: День месяца

en: day of year
ru: День года

en: week
ru: Неделя

en: month
ru: Месяц

en: quarter
ru: Квартал

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:n{2}
ru: Добавление {0} карточек в панель {1}: n{2}

en: Error parsing {0}:n{1}
ru: Ошибка {0}:n{1}

en: WARNING: Filtering only works on dimensions! ''{0}'' is a metric. Ignoring filter.
ru: ВНИМАНИЕ: фильтрация работает только для измерений! "{0}" является метрикой. Игнорирование фильтра.

en: WARNING: A date can't belong to multiple discrete intervals, so ANDing them together doesn't make sense.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: дата не может принадлежать нескольким дискретным интервалам, поэтому их объединение не имеет смысла.

en: Ignoring these intervals: {0}
ru: Игнорирование этих интервалов: {0}

note: We should never get to this point since the all non-string negations should get automatically rewritten by the query expander.
en: WARNING: Don't know how to negate: {0}
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: не знаю, как отменить: {0}

en: Sorting with Druid is only allowed in queries that have one or more breakout columns. Ignoring :order-by clause.
ru: Сортировка с помощью Druid разрешена только в запросах, содержащих один или несколько столбцов. Игнорирование: упорядочить по условию.

note: TODO - this is not really true, is it
en: WARNING: It only makes sense to specify :fields for a query with no aggregation. Ignoring the clause.
ru: ВНИМАНИЕ: имеет смысл только указывать: поля для запроса без агрегирования. Игнорирование условие.

en: WARNING: Druid doenst allow limitSpec in timeseries queries. Ignoring the LIMIT clause.
ru: ВНИМАНИЕ: Druid не разрешает limitSpec в запросах временных рядов. Игнорирование условия LIMIT.

en: HoneySQL Form:
ru: HoneySQL Форма:

en: Unable to parse date ''{0}''
ru: Невозможно преобразовать дату ''{0}''

en: Client closed connection, cancelling query
ru: Клиент закрыл соединение, отмена запроса

en: Setting timezone with statement: {0}
ru: Установка часового пояса с указанием: {0}

en: Multiple date filters are not supported
ru: Множественные фильтры даты не поддерживаются

en: :not is not yet implemented
ru: :not еще не реализовано

en: Only one Google Analytics segment allowed at a time.
ru: Одновременно допускается только один сегмент Google Analytics.

en: MONGO AGGREGATION PIPELINE:
ru: КОНВЕЙЕР АГРЕГАЦИИ MONGO:

en: Error: mismatched columns in results! Expected: {0} Got: {1}
ru: Ошибка: несоответствие столбцов в результатах! Ожидалось: {0} Получено: {1}

en: Unable to create temp file in `{0}` for email attachments
ru: Не удается создать временный файл в `{0}` для вложений электронной почты

en: Error preprocessing query:
ru: Ошибка предварительной обработки запроса:

en: Illegal filter clause: {0}
ru: Неверное условие фильтра: {0}

en: Invalid clause:
ru: Неверное условие:

en: Error: query's source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
ru: Ошибка: исходный запрос запроса не был разрешен. Вероятно, вам сначала нужно "предварительно обработать" запрос.

note: failing that throw an Exception with detailed info about what we tried and what the actual expressions were
en: No expression named ''{0}''
ru: Нет выражения с именем "{0}"

en: No aggregation at index: {0}
ru: Нет агрегации по индексу: {0}

en: Field values total length is {0} (max {1}).
ru: Общая длина значений полей равна {0} (max {1}).

en: FieldValues are allowed for this Field.
ru: Для этого поля разрешены значения полей.

en: FieldValues are NOT allowed for this Field.
ru: Значения полей не допускаются для этого поля.

en: Field {0} ''{1}'' should have FieldValues and belongs to a Database with On-Demand FieldValues updating.
ru: Поле {0} "{1}" должно быть полей и принадлежит к базе данных по требованию полей обновление.

en: You cannot create or revoke permissions for the ''Admin'' group.
ru: Нельзя создать или отменить разрешения для группы "администраторы".

en: You cannot add or remove users to/from the ''MetaBot'' group.
ru: Вы не можете добавлять или удалять пользователей в/из группы "MetaBot".

en: You cannot add or remove users to/from the ''All Users'' group.
ru: Добавлять или удалять пользователей в группу "Все пользователи" нельзя.

en: You cannot remove the last member of the ''Admin'' group!
ru: Вы не можете удалить последнего члена группы "администратор"!

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting: {0}
ru: Ошибка при вставке нового параметра: {0}

en: defsetting descriptions strings must be `:internal?` or internationalized, found: `{0}`
ru: строки описания дефсетинга должны быть': internal?- или многоязычными, нашел: `{0}`

en: Loading plugin {0}... {1}
ru: Загрузка плагина {0}... {1}

en: Object keyed by type, containing formatting settings
ru: Объект с ключом по типу, содержащий параметры форматирования

en: Allow users to explore data using X-rays
ru: Позволяют пользователям исследовать данные с помощью X-ray

en: Using this URL to check token: {0}
ru: Использовать этот URL для проверки токена: {0}

en: Unable to validate token: 404 not found.
ru: Невозможно проверить токен: 404 not found.

en: There was an error checking whether this token was valid:
ru: Произошла ошибка при проверке допустимости этого маркера:

note: +----------------------------------------------------------------------------------------------------------------+ |                                             SETTING & RELATED FNS                                              | TODO - rename this to premium-features-token?
en: Token for premium features. Go to the MetaStore to get yours!
ru: Токен для премиум-функций. Иди в MetaStore, чтобы получить свой!

en: Token format is invalid. Token should be 64 hexadecimal characters.
ru: Неверный формат токена. Токен должен содержать 64 шестнадцатеричных символа.

en: Error setting premium features token
ru: Ошибка при установке токена премиум-функций

en: Error validating token:
ru: Ошибка при проверке токена:

en: Error preprocessing query
ru: Ошибка предварительной обработки запроса

en: No native form returned.
ru: Не возвращена нативная форма.

en: Invalid response from database driver. No :status provided.
ru: Неверный ответ драйвера базы данных. Нет: предоставления статуса.

en: General error
ru: Общая ошибка

en: Missing query hash!
ru: Отсутствует хэш запроса!

en: Table ''{0}'' has no Fields associated with it.
ru: Таблица "{0}" не имеет связанных с ней полей.

en: Max concurrent query limit reached
ru: Достигнут максимальный уровень одновременных запросов

note: we should never reach this if our patterns are written right so this is more to catch code mistakes than something the user should expect to see
en: Don't know how to get information about Field:
ru: Не знаю, как получить информацию о поле:

en: metabase.query-processor.interface/*driver* is unbound.
ru: metabase.query-processor.interface/*driver* не привязан.

en: Query processor error: mismatched number of columns in query and results.
ru: Ошибка обработчика запросов: несогласованное число столбцов в запросе и результатах.

en: Expected {0} fields, got {1}
ru: Ожидаемые поля {0}, получено {1}

en: Expected: {0}
ru: Ожидается: {0}

en: Actual: {0}
ru: Фактический: {0}

en: Unable to bin Field without a min/max value
ru: Невозможно скомпоновать поле без значения min / max

en: {0} is not supported by this driver.
ru: {0} не поддерживается этим драйвером.

en: Segment {0} does not exist, or is invalid.
ru: Сегмент {0} не существует или является недопустимым.

en: Metric {0} does not exist, or is invalid.
ru: Метрика {0} не существует или является недопустимой.

en: Missing source query in Card {0}
ru: Отсутствует исходный запрос в карточке {0}

note: log the query at this point, it's useful for some purposes
en: Fetched source query from Card {0}:
ru: Исходный запрос из карточки {0}:

en: Error transforming MBQL query to native:
ru: Ошибка преобразования запроса MBQL к родному:

en: Cannot run query: could not find source table {0}.
ru: Не удалось выполнить запрос: не удалось найти исходную таблицу {0}.

en: Error recording results metadata for query:
ru: Ошибка записи метаданных результатов запроса:

en: Error: Query Processor store is not initialized.
ru: Ошибка: хранилище обработчика запросов не инициализировано.

en: Error: Table {0} is not present in the Query Processor Store.
ru: Ошибка: таблица {0} отсутствует в хранилище обработчика запросов.

en: Error: Field {0} is not present in the Query Processor Store.
ru: Ошибка: поле {0} отсутствует в хранилище обработчика запросов.

en: Task history cleanup successful, rows were {0}deleted
ru: Очистка истории задач выполнена успешно, строки были удалены {0}

en: not
ru: Не

en: For more information, see
ru: Для получения информации, смотрите

en: Integer greater than or equal to zero
ru: Целое число большее или равное нулю

en: value must be an integer greater than or equal to zero.
ru: значение должно быть целым числом, большим или равным нулю.

en: value must be an integer zero or greater.
ru: значение должно быть целым числом ноль или больше.

en: value must be a valid integer greater than or equal to zero.
ru: значение должно быть действительным целым числом, большим или равным нулю.

en: New users per state in the last 30 days
ru: Новые пользователи по штату за последние 30 дней

en: Created At by day of the week
ru: Создано в день недели

en: Created At by quarter of the year
ru: Создано на четверть года

en: [[this.short-name]] per country
ru: [[this.short-name]] по стране

en: Users per source
ru: Пользователи по источнику

en: The top external pages that brought users to your site
ru: Лучшие внешние страницы, которые привели пользователей на ваш сайт

en: How [[this]] is distributed and more.
ru: Как [[this]] распространяется и т.д.

en: The [[this]] over time
ru: [[this]] все время

en: User growth
ru: Рост пользователей

en: Whether or not there are any patterns to when they happen.
ru: Есть ли какие-либо закономерности, когда они происходят.

en: Users per state
ru: Пользователи по штату

en: Sessions
ru: Сессии

en: How some of the numbers in [[this]] relate to each other
ru: Как некоторые из чисел в [[this]] связаны друг с другом

en: Sales per country
ru: Продажи по стране

en: Join date by month of the year
ru: Регистрация на месяц года

en: [[Timestamp]] by hour of the day
ru: [[Timestamp]] по часам дня

en: A look at the [[this]]
ru: Посмотрите на [[this]]

en: Bottom 5 per category
ru: Нижние 5 в категории

en: Number of orders
ru: Число заказов

en: Event growth
ru: Рост событий

en: Total [[GenericTable]]
ru: Всего [[GenericTable]]

en: Income growth
ru: Рост выручки

en: Top 10 countries by sales in the last 30 days
ru: Топ-10 стран по продажам за последние 30 дней

en: [[this]] by month of the year
ru: [[this]] по месяцам года

en: Transactions per day of the week
ru: Транзакции по дням недели

en: Sessions by device type
ru: Сессии по типу устройства

en: Transactions per country
ru: Транзакции по стране

en: Join date by quarter of the year
ru: Дата регистрации по кварталам года

en: Events per hour of the day
ru: События по часу дня

en: Top 5 [[this]]
ru: Верхние 5 [[this]]

en: Bottom 5 [[this]]
ru: Нижние 5 [[this]]

en: [[Timestamp]] by day of the month
ru: [[Timestamp]] по дням месяца

en: Per [[GenericCategoryLarge]]
ru: В [[GenericCategoryLarge]]

en: Null values
ru: Пустые значения

en: Total events
ru: Всего событий

en: A look at [[GenericTable]] across your [[this]], and how it changes over time.
ru: Смотрите на [[GenericTable]] через ваш [[this]], и как это изменялось во времени.

en: [[this]] per [[GenericCategoryMedium]]
ru: [[this]] по [[GenericCategoryMedium]]

en: How the [[this]] changes with time
ru: Как [[this]] изменялось во времени

en: How they compare by seasonality
ru: Как они сравниваются по сезонности

en: Average income per transaction
ru: Средний доход по транзакции

en: [[this]] per country
ru: [[this]] по странам

en: Income per state
ru: Доход по штату

en: Per [[GenericCategoryMedium]]
ru: По [[GenericCategoryMedium]]

en: A closer look at your [[this]]
ru: Посмотреть ближе на ваш [[this]]

en: How [[GenericNumber]] is distributed
ru: Как [[GenericNumber]] распространяется

en: [[Timestamp]] by quarter of year
ru: [[Timestamp]] по кварталам года

en: Events per country
ru: События по стране

en: Weekdays when [[this.short-name]] were added
ru: Дни недели когда [[this.short-name]] было добавлено

en: Months when [[this.short-name]] were added
ru: Месяцы, когда [[this.short-name]] было добавлено

en: How they compare across different categories
ru: Как они сравниваются в разных категориях

en: New users per source in the last 30
ru: Новые пользователи по источнику за последние 30 дней

en: Events per quarter of the year
ru: События по кварталу года

en: Heres a quick look at your [[this]]
ru: Это обзор [[this]]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], top 5
ru: [[this]] по [[GenericCategoryLarge]], топ 5

en: Days when [[this.short-name]] were added
ru: Дни, когда [[this.short-name]] добавлено

en: Total orders per source
ru: Всего заказов по источнику

en: [[this]] by quarter of the year
ru: [[this]] поквартально

en: Events per [[GenericCategoryMedium]]
ru: События по [[GenericCategoryMedium]]

en: Events per state
ru: События по штату

en: Top landing pages
ru: Лучшие целевые страницы

en: Heres a closer look at your [[this]] over time
ru: Более близкий взгляд на ваш [[this]] во времени

en: Sum of [[this]] by [[Country]]
ru: Сумма [[this]] по [[Country]]

en: States that are performing best
ru: Штаты, которые показывают лучшие результаты

en: Created At by month of the year
ru: Создано по месяцу года

en: Sum of [[this]] by [[State]]
ru: Сумма [[this]] по [[State]]

en: Sum of [[GenericNumber]] per [[this]]
ru: Сумма по [[GenericNumber]]  [[this]]

en: Events by coordinates
ru: События по координатам

en: Top referral pages
ru: Топ реферальных страниц

en: An exploration of your users to get you started.
ru: Исследование ваших пользователей, чтобы вы начали.

en: An overview of your [[this]] and how its distributed across time, place, and categories.
ru: Обзор вашего [[this]] и того, как он распределяется по времени, месту и категориям.

en: Average income per state
ru: Средняя выручка по штату

en: [[this]] by [[GenericCategoryMedium]]
ru: [[this]] по [[GenericCategoryMedium]]

en: Total transactions
ru: Всего транзакций

en: [[this.short-name]] that have joined over time
ru: [[this.short-name]] которое добавлено во времени.

en: The [[this]] by location
ru: [[this]] по расположению

en: Events per month of the year
ru: События по месяцу года

en: [[this]] by [[GenericNumber]]
ru: [[this]] по [[GenericNumber]]

en: Quarters when [[this.short-name]] were added
ru: Кварталы, когда [[this.short-name]] было добавлено

en: How these [[this.short-name]] are distributed
ru: Как эти [[this.short-name]] распространяются

en: [[this.short-name]] by [[GenericNumber]]
ru: [[this.short-name]] по [[GenericNumber]]

en: Where users are coming from
ru: Откуда приходят пользователи

en: [[this]] comparisons and correlations
ru: [[this]] сравнения и совпадения

en: Total income
ru: Общий доход

en: Total income per month
ru: Общий дохов по месяцу

en: Number of users per source
ru: Количество пользователей по источникам

en: Transactions per state
ru: Транзакции по штату

en: [[this]] by [[Timestamp]]
ru: [[this]] по [[Timestamp]]

en: New users per source in the last 30 days
ru: Новые пользователи по источнику за последние 30 дней

en: Join date by day of the month
ru: Прикрепить данные по дню месяца

en: Average discount %
ru: Средняя скидка %

en: Autogenerated metrics about [[GenericTable]].
ru: Авто сгенерированная метрика про [[GenericTable]].

en: [[this]] per day of the month
ru: [[this]] по дню месяца

en: Total sessions in each country
ru: Всего сессий в каждой стране

en: Transactions per month of the year
ru: Транзакции по месяцам года

en: Sales per product
ru: Продажи по продуктам

en: Users in each country
ru: Пользователи в каждой стране

en: [[this]] by hour of the day
ru: [[this]] по часам дня

en: Events in the last 30 days
ru: События за последние 30 дней

en: Transactions per source
ru: Транзакции по источнику

en: Where youve acquired your users
ru: Где вы собрали ваших пользователей

en: How they compare acrosss location
ru: Как их сравнить по расположению

en: [[this]] per product
ru: [[this]] по продукту

en: [[this]] per month of the year
ru: [[this]] по месяцу года

en: Per country
ru: По стране

en: A deeper look at how different countries are performing for you.
ru: Более глубокий взгляд на то, как разные страны работают для вас.

en: Sales per state
ru: Продаже по штату

en: Events by [[GenericNumber]]
ru: События по [[GenericNumber]]

en: Sales per product [[ProductCategoryMedium]]
ru: Продажи по продуктам [[ProductCategoryMedium]]

en: User acquisition by country
ru: Приобретение пользователя по стране

en: Days of the month when [[this.short-name]] joined
ru: Дни месяца, когда [[this.short-name]] присоединился

en: Heres an overview of the people in your [[this]]
ru: Это обзор людей в вашем [[this]]

en: How [[GenericTable]] are distributed across this time field, and if it has any seasonal patterns.
ru: Как [[GenericTable]] распределяется по этому временному полю, и имеет ли он какие-либо сезонные закономерности.

en: Overview
ru: Обзор

en: How this metric is distributed across different categories
ru: Как эта метрика распределяется по различным категориям

en: [[this.short-name]] per state
ru: [[this.short-name]] по штату

en: Weekdays when [[this.short-name]] joined
ru: День недели, когда [[this.short-name]] добавлено

en: Hours when [[this.short-name]] joined
ru: Часы, когда [[this.short-name]] добавлено

en: Total income by month
ru: Общая выручка по месяцам

en: A breakdown of your [[this]] over time, and its min, max, average and more.
ru: Разбивка вашего [[this]] со временем, а также его минимальное, максимальное, среднее и многое другое.

en: Average quantity per state
ru: Среднее количество по штату

en: How they compare by across different numbers
ru: Как они сравниваются по разным числам

en: New users per country in the last 30 days
ru: Новые пользователи в каждой стране за последние 30 дней

en: Transactions over time
ru: Транзакции по времени

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]]
ru: [[this]] по [[GenericCategorySmall]]

en: Some breakdown
ru: Что-то сломалось

en: Average of [[this]] by [[State]]
ru: Среднее [[this]] по [[State]]

en: Transactions per quarter of the year
ru: Транзакций за квартал года

en: By coordinates
ru: По координатам

en: Heres a closer look at your [[this]] by products
ru: Вот внимательный взгляд на ваши [[this]] по продуктам

en: [[this]] per quarter of the year
ru: [[this]] поквартально

en: Heres an overview of your [[this]] data from Google Analytics
ru: Это обзор ваших [[this]] данных от Google Analytics

en: Quarters when [[this.short-name]] joined
ru: Кварталы, когда [[this.short-name]] добавился

en: New [[this.short-name]] in the last 30 days
ru: Новый [[this.short-name]] за последние 30 дней

en: Total sessions by desktop, mobile, or tablet
ru: Общее количество сеансов по рабочему столу, мобильному телефону или планшету

en: Indepth example
ru: Пример

en: Average income per source
ru: Средняя выручка по источникам

en: [[Timestamp]] by day of week
ru: [[Timestamp]] по дням недели

en: Heres a closer look at your [[this]]
ru: Более близкий взгляд на ваш [[this]]

en: Heres a closer look at your [[this]] field
ru: Более близкий взгляд на ваше [[this]] поле

en: Summary
ru: Всего

en: How the [[this]] is distributed geographically
ru: Как [[this]] распространялось географически

en: The pages with the most pageviews
ru: Страницы с наибольшим количеством просмотров

en: How [[Number1]] is correlated with [[Number2]]
ru: Сейчас [[Number1]] совпадает с [[Number2]]

en: Top 10 states by sales in the last 30 days
ru: Топ-10 государств по продажам за последние 30 дней

en: Top 10 states by sales
ru: Топ-10 государств по продажи

en: Where these transactions happened
ru: Где эти транзакции произошли

en: Top 10 countries by sales
ru: Топ-10 стран по продажам

en: Sales by state
ru: Продажи по штатам

en: Where most of your sessions originate from
ru: Где большинство ваших сеансов происходят из

en: Top acquisition channels
ru: Самые востребованные каналы

en: These [[this.short-name]] across time
ru: Эти [[this.short-name]] во времени

en: Average quantity
ru: Среднее количество

en: Sales per source
ru: Продажи по источникам

en: Average income per country
ru: Средняя выручка по странам

en: How [[this]] is distributed
ru: Как [[this]] распространяется

en: Distinct [[FK]]
ru: Отчетливый [[FK]]

en: How these transactions are distributed
ru: Как эти транзакции распределены

en: Per state
ru: По штатам

en: Count of [[GenericCategoryMedium]] by [[this]]
ru: Количество [[GenericCategoryMedium]] по [[this]]

en: A look at your [[this]]
ru: Взгляд на ваш [[this]]

en: [[GenericNumber]] by [[this]]
ru: [[GenericNumber]] по [[this]]

en: Sum of [[GenericNumber]] by [[this]]
ru: Сумма [[GenericNumber]] от [[this]]

en: A look at your [[this]] table
ru: Посмотрите на ваш [[this]] стол

en: How many [[GenericTable]] there are per state, and how each state is represented across other categories.
ru: Сколько [[GenericTable]] существует в каждом штате и как каждое состояние представлено в других категориях.

en: Most-viewed pages
ru: Наиболее просматриваемые страницы

en: Example exploration
ru: Пример исследования

en: Sales vs. rating
ru: Продажи против рейтинга

en: [[this]] per hour of the day
ru: [[this]] по часам

en: Where your [[this.short-name]] are
ru: Где вы [[this.short-name]]

en: These are the same for all your [[this.short-name]]
ru: То же самое для всех ваших [[this.short-name]]

en: Events by different categories
ru: События по разным категориям

en: Where these [[this.short-name]] are
ru: Где находятся эти [[this.short-name]]

en: Over time
ru: По времени

en: A summary of the events in your [[this]] table
ru: Сводка событий в вашей [[this]] таблице

en: Transactions per source over time
ru: Транзакции по источникам во времени

en: How the [[this]] is distributed
ru: Как [[this]] распространяется

en: Total income per source
ru: Общий доход на источник

en: Total [[this.short-name]]
ru: Всего [[this.short-name]]

en: Some metrics we found about your transactions.
ru: Некоторые показатели, которые мы нашли о ваших транзакциях.

en: How your different products are performing.
ru: Как работают ваши разные продукты.

en: Where these events are happening
ru: Где происходят эти события

en: Which US states are bringing you the most business.
ru: Какие штаты принесли вам наибольшую прибыль.

en: How they compare across time
ru: Как они сравниваются во времени

en: Average transaction income per month
ru: Средний доход по сделке в месяц

en: Average quantity per month
ru: Среднее количество по месяцам

en: Seasonal patterns in the [[this]]
ru: Сезонность в [[this]]

en: Events over time
ru: События по времени

en: Orders and income per source
ru: Заказы и доход на источник

en: Transactions per hour of the day
ru: Операции по часам дня

en: Where most of your traffic is coming from.
ru: Откуда поступает большая часть вашего трафика.

en: Heres a quick look at the [[this]]
ru: Это обзор [[this]]

en: It looks like your [[this]] has transactions, so heres a look at them
ru: Похоже что ваша [[this]] содержит транзакции, взгляните на них

en: Average discount per month
ru: Средняя скидка по месяцам

en: [[Timestamp]] by month of the year
ru: [[Timestamp]] по месяцам года

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]] over time
ru: [[this]] по [[GenericCategorySmall]] в течении времени

en: Distribution by coordinates
ru: Распределение по координатам

en: Sales by source
ru: Продаже по источникам

en: Sales for each product category
ru: Продажи по каждой категории продуктов

en: A closer look at the metrics and dimensions used in this saved question.
ru: Более подробно рассмотрим метрики и измерения, используемые в этом сохраненном вопросе.

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryMedium]]
ru: [[this.short-name]] по [[GenericCategoryMedium]]

en: Sales per product [[ProductCategoryLarge]]
ru: Продажи по продукту [[ProductCategoryLarge]]

en: Average quantity per country
ru: Среднее количество по стране

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryLarge]]
ru: [[this.short-name]] по [[GenericCategoryLarge]]

en: Heres a closer look at your [[this]] per source
ru: Ближайший взгляд на ваш [[this]] по источнику

en: Events per day of the month
ru: События по дням месяца

en: If youre into correlations, this is the x-ray for you.
ru: Если вас интересуют корреляции, то этот x-ray для вас.

en: Sessions by Country
ru: Сессии по странам

en: Some interesting metrics about your GA stats to get you started.
ru: Некоторые интересные показатели о вашей статистике GA, чтобы вы начали.

en: [[this]] per state
ru: [[this]] по штату

en: [[Timestamp]] by quarter of the year
ru: [[Timestamp]] по кварталу года

en: How its distributed across time and other categories.
ru: Как его распределить по времени и другим категориям.

en: A look at your events over time and by several categories.
ru: Посмотрите на ваши события с течением времени и по нескольким категориям.

en: [[GenericTable]] per [[this]]
ru: [[GenericTable]] по [[this]]

en: Average quantity per source
ru: Среднее количество по источникам

en: Top 5 per category
ru: Топ 5 категорий

en: Events per day of the week
ru: События по дням недели

en: New [[this.short-name]] per month
ru: Новые [[this.short-name]] по месяцам

en: Top performers
ru: Лучшие исполнители

en: Transactions in the last 30 days
ru: Транзакции за последние 30 дней

en: Overview of your [[this]] data from Google Analytics
ru: Обзор ваших [[this]] данных из Google Analytics

en: Created At by hour of the day
ru: Создано по часам

en: Sales by month
ru: Продажи по месяцам

en: How the [[this]] is distributed across categories
ru: Как [[this]] распределяется по категориям

en: [[Timestamp]] by month of year
ru: [[Timestamp]] по месяцам года

en: How many total sessions vs. how many individual users you had each day.
ru: Сколько всего сессий и сколько отдельных пользователей у вас было каждый день.

en: How this metric is distributed across different numbers
ru: Как эта метрика распределяется по разным номерам

en: Sessions by page where the session began
ru: Сессии за страницей, где сессия началась

en: Distinct values
ru: Уникальный значения

en: Hours when [[this.short-name]] were added
ru: Часы, когда [[this.short-name]] было добавлено

en: [[Timestamp]] by day of the week
ru: [[Timestamp]] по дням недели

en: [[GenericNumber]] over time
ru: [[GenericNumber]] все время

en: Heres an overview of your [[this]]
ru: Это обзор вашего [[this]]

en: [[this.short-name]] by coordinates
ru: [[this.short-name]] по координатам

en: Heres a closer look at your [[this]] per state
ru: Более близкий взгляд [[this]] по штатам

en: Created At by day of the month
ru: Создано в день месяца

en: Sales by coordinates
ru: Продажи по координатам

en: New [[this.short-name]] over time
ru: Новый [[this.short-name]] все время

en: Join date by hour of the day
ru: Добавленные данные по часам дня

en: [[Timestamp]] by hour of day
ru: [[Timestamp]] по часам дня

en: Sessions and unique users per day
ru: Сессии и уникальный пользователи по дням

en: Events per [[GenericCategoryLarge]]
ru: События по [[GenericCategoryLarge]]

en: How they compare by distribution
ru: Как они сравниваются по распределению

en: Income per country
ru: Доход по странам

en: Heres a closer look at your [[this]] per country
ru: Вот пристальный взгляд на вашу [[this]] в каждой стране

en: Sales by product [[ProductCategory]]
ru: Продажи по продуктам [[ProductCategory]]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], bottom 5
ru: [[this]] по [[GenericCategoryLarge]], нижние 5

en: [[this.short-name]] added in the last 30 days
ru: [[this.short-name]] добавлено за последние 30 дней

en: Per [[Source]]
ru: По [[Source]]

en: Average item quantity per month
ru: Среднее количество товара в месяц

en: The number of [[GenericTable]] per country, and how each country is represented in different categories.
ru: Количество [[GenericTable]] на страну и как каждая страна представлена в разных категориях.

en: [[this]] per day of the week
ru: [[this]] по дням недели

en: Average qunatity per source
ru: Среднее количество по источнику

en: [[this.short-name]] by [[Timestamp]]
ru: [[this.short-name]] по [[Timestamp]]

en: Summary statistics
ru: Сводная статистика

en: Sales per month
ru: Продажи в месяц

en: [[GenericNumber]] by join date
ru: [[GenericNumber]] по дате присоединения

en: Average of [[this]] by [[Country]]
ru: Среднее значение [[this]] по [[Country]]

en: [[this]] over time
ru: [[this]] за все время

en: Join date by day of the week
ru: Дата присоединения по дню недели

en: We crunched the numbers for your [[this]]
ru: Мы сократили цифры для вашего [[this]]

en: Months when [[this.short-name]] joined
ru: Месяцы присоединения [[this.short-name]]

en: Unable to parse resource `{0}` as JSON
ru: Невозможно проанализировать ресурс `{0}` как JSON

en: Unable to find JSON via relative path `{0}`
ru: Невозможно найти JSON по относительному пути `{0}`

en: Connection to host timed out for URL `{0}`
ru: Истекло время соединения с хостом для URL `{0}`

en: Unable to connect to unknown host at URL `{0}`
ru: Невозможно подключиться к неизвестному хосту по URL `{0}`

en: Unable to connect to host at URL `{0}`
ru: Невозможно подключиться к хосту по URL `{0}`

en: Connection refused by host at for URL `{0}`
ru: Соединение отклонено хостом по адресу URL '{0}'

en: Unable to retrieve resource at URL `{0}`
ru: Невозможно получить ресурс по URL `{0}`

en: Unable to parse resource at URL `{0}` as JSON
ru: Невозможно проанализировать ресурс по URL `{0}` как JSON

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication: {0}
ru: При подключении к серверу LDAP возникнет проблема с локальной аутентификацией: {0}

en: BigQuery statements can''t be parameterized!
ru: Заявления BigQuery не могут быть параметризованы!

en: WARNING: Druid does not allow limitSpec in time series queries. Ignoring the LIMIT clause.
ru: ВНИМАНИЕ: Druid не разрешает limitSpec в запросах временных рядов. Игнорирование предложения LIMIT.

en: Invalid Snowflake connection details: missing DB name.
ru: Недействительные сведения о подключении Snowflake: отсутствует имя базы данных.

en: We’d love your feedback.
ru: Спасибо за обратную связь.

en: It looks like Metabase wasn’t quite a match for you.
ru: Похоже, что Metabase не совсем подходит для вас.

en: Would you mind taking a fast 5 question survey to help the Metabase team understand why and make things better in the future?
ru: Не могли бы вы пройти быстрый опрос из 5 вопросов, чтобы помочь команде Metabase понять, почему и улучшить ситуацию в будущем?

en: We hope you''ve been enjoying Metabase.
ru: Мы надеемся, что вы наслаждались Metabase.

en: Would you mind taking a fast 6 question survey to tell us how it’s going?
ru: Не могли бы вы пройти быстрый опрос из 6 вопросов, чтобы рассказать нам, как идут дела?

en: {0} created a Metabase account
ru: {0} создал учетную запись в Metabase

en: {0} accepted their Metabase invite
ru: {0} принял приглашение в Metabase

en: [Metabase] Password Reset Request
ru: [Metabase] Запрос на сброс пароля

en: [Metabase] Notification
ru: [Metabase] Уведомление

en: [Metabase] Help make Metabase better.
ru: [Metabase] Помогите сделать Metabase лучше

en: [Metabase] Tell us how things are going.
ru: [Metabase] Расскажите, как идут дела?

en: Error: query''s source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
ru: Ошибка: исходный запрос запроса не был разрешен. Вам, вероятно, нужно сначала обработать запрос.

en: Don't know what to do with:
ru: Не знаю что сделать с:

en: Don't know how to wrap:
ru: Не знаю, как обернуть:

en: Failed setting `query-caching-max-kb` to {0}.
ru: Не удалось установить для `query-caching-max-kb` значение {0}.

en: Values greater than {1} are not allowed.
ru: Значения, превышающие {1}, не допускаются.

note: we need the Database instance no matter what (in order to compare details hash with cached value) passed in look up by ID
en: Database {0} does not exist.
ru: База данных {0} не существует.

en: Error: Database is not present in the Query Processor Store.
ru: Ошибка: база данных отсутствует в хранилище обработчика запросов.

en: Invalid embedding-secret-key! Secret key must be a hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string).
ru: Неверный встраиваемый секретный ключ! Секретным ключом должен быть шестнадцатеричный кодированный 256-битный ключ (то есть строка из 64 символов).

en: JWT is missing `alg`.
ru: JWT отсутствует `alg`.

en: JWT `alg` cannot be `none`.
ru: JWT `alg` не может быть` none`.

en: The embedding secret key has not been set.
ru: Секретный ключ для встраивания не был установлен.

en: Token is missing value for keypath
ru: В токене отсутствует значение для ключевого пути

en: In-depth example
ru: Подробный пример

en: Key
ru: Ключ

en: Class
ru: Класс

en: Triggers
ru: Триггер

en: View triggers
ru: Просмотр триггеров

en: Scheduler Info
ru: Информация о планировщике

en: Priority
ru: Приоритет

en: Last Fired
ru: Последний Запуск

en: Next Fire Time
ru: Время следующего запуска

en: Start Time
ru: Время Запуска

en: End Time
ru: Время Завершения

en: Final Fire Time
ru: Окончательное время запуска

en: May Fire Again?
ru: Возможен повторный запуск?

en: Triggers for {0}
ru: Триггеры для {0}

en: Tasks
ru: Задачи

en: Jobs
ru: Работа

en: Duplicated {0}
ru: Дубликат {0}

en: Duplicate this item
ru: Дублировать этот элемент

en: Archive this item
ru: Архивировать этот элемент

en: Duplicate dashboard
ru: Дублировать Панель Управления

en: Duplicate "{0}"
ru: Дублировать "{0}"

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Tomorrow
ru: Завтра

en: This {0}
ru: Этот {0}

en: Next {0}
ru: Следующий {0}

en: Previous {0}
ru: Предыдущий {0}

en: Previous {0} {1}
ru: Предыдущий {0} {1}

en: Next {0} {1}
ru: Следующий {0}{1}

en: Now
ru: Сейчас

en: {0} {1} ago
ru: {0} {1} назад

en: {0} {1} from now
ru: {0} {1} назад

en: Default period | Default periods
ru[0]: Период по умолчанию
ru[1]: Периоды по умолчанию
ru[2]: Периоды по умолчанию
ru[3]: Периоды по умолчанию

en: Minute of hour | Minutes of hour
ru[0]: Минута часа
ru[1]: минуты часа
ru[2]: минуты часа
ru[3]: минуты часа

en: Hour of day | Hours of day
ru[0]: Час дня
ru[1]: Час дня
ru[2]: Час дня
ru[3]: Час дня

en: Day of week
ru: День недели

en: Day of month
ru: День месяца

en: Day of year | Days of year
ru[0]: День года
ru[1]: Дни года
ru[2]: Дни года
ru[3]: Дни года

en: Week of year | Weeks of year
ru[0]: Неделя года
ru[1]: Недели  года
ru[2]: Недели  года
ru[3]: Недели  года

en: Month of year | Months of year
ru[0]: Месяц года
ru[1]: Месяцы года
ru[2]: Месяцы года
ru[3]: Месяцы года

en: Quarter of year | Quarters of year
ru[0]: Квартал года
ru[1]: Кварталы года
ru[2]: Кварталы года
ru[3]: Кварталы года

en: {0} selection | {0} selections
ru[0]: {0} выборка
ru[1]: {0} выборки
ru[2]: {0} выборки
ru[3]: {0} выборки

en: [Q]Q
ru: [?]?

en: This
ru: Этот

en: Invalid
ru: Некорректный

en: Add a time
ru: Добавить время

en: Nothing to compare for the previous {0}.
ru: Нечего сравнивать с предыдущим {0}.

en: by {0}
ru: по {0}

en: value must be a valid database engine.
ru: значение должно быть корректным для СУБД

en: Connection refused by host for URL `{0}`
ru: Соединение отклонено сервером для URL `{0}`

en: Warning: Postgres connection string with `ssl=true` detected.
ru: Предупреждение: соединение с Postgres с параметром `ssl=true` обнаружено.

en: You may need to add `?sslmode=require` to your application DB connection string.
ru: Возможно необходимо добавить `?sslmode=require` к строке соединения с БД.

en: If Metabase fails to launch, please add it and try again.
ru: Если запуск Metabase не удался, пожалуйста добавьте и попробуйте снова.

en: See https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 for more details.
ru: Смотрите https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 для получения большей информации.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recomended for production deployments.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Использование Metabase с базой данных H2 не рекомендуется для развёртывания в производственной среде.

en: For production deployments, we highly recommend using Postgres, MySQL, or MariaDB instead.
ru: Для развёртывания в производственной среде, мы настоятельно рекомендуем использовать Postgres, MySQL, или MariaDB.

en: If you decide to continue to use H2, please be sure to back up the database file regularly.
ru: Если вы решите продолжить использование H2, пожалуйста удостоверьтесь, что резервная копия файла базы данных выполняется регулярно.

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres for more information.
ru: Для дополнительной информации смотрите: https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres.

en: Unable to connect to Metabase {0} DB.
ru: Невозможно подключиться к Metabase {0} БД.

en: Error adding legacy SQL directive to BigQuery saved Question
ru: Ошибка добавления устаревшей SQL команды в сохранённый запрос BigQuery

en: Failed to notify {0} Database {1} updated
ru: Не удалось уведомить {0} база данных {1} обновлена

en: Loading driver {0} {1}
ru: Загрузка драйвера

en: Load driver {0}
ru: Загрузить драйвер

en: Driver not registered after loading: {0}
ru: Драйвер не зарегистрирован после загрузки: {0}

en: Error: attempting to change {0} property `:abstract?` from {1} to {2}.
ru: Ошибка: попытка изменить свойство {0} `: abstract?` с {1} на {2}.

en: Registered abstract driver {0}
ru: Абстрактный драйвер зарегистрирован

en: Registered driver {0}
ru: Драйвер зарегистрирован

en: (parents: {0})
ru: (родительские: {0})

en: Initializing driver {0}...
ru: Инициализация драйвера {0}...

en: Reason:
ru: Причина:

en: Invalid driver feature: {0}
ru: Некорректная функция драйвера: {0}

en: Invalid HoneySQL form:
ru: Неправильная HoneySQL форма:

en: Closing connection pool for database {0} ...
ru: Закрытие пула соединений к базе данных {0} ...

en: Error loading namespace
ru: Ошибка в загрузке пространства имен

en: Starting events listener:
ru: Запуск слушателя событий:

en: Unexpected error listening on events
ru: Непредвиденная ошибка прослушивания событий

en: Error syncing Database {0}
ru: Ошибка синхронизации Database {0}

en: Failed to process sync-database event.
ru: Не удалось обработать событие sync-database.

en: Bad nested-query-level: query does not have a source query
ru: Неверный уровень вложенности запросов: запрос не содержит исходного запроса.

en: I don''t know how to `{0}`.
ru: Я не знаю как сделать `{0}`.

en: Here''s what I can do:
ru: Вот что я могу:

en: Error in Metabot command
ru: Ошибка в команда

en: Websocket associated with this Slack event is different from the websocket we're currently using.
ru: Веб-сокет, связанный с этим событием Slack, отличается от веб-сокета, который мы сейчас используем.

en: FieldValues for Field {0} remain unchanged. Skipping...
ru: Значения для поля {0} не изменились. Пропуск...

en: Unable to normalize:
ru: Невозможно нормализовать:

en: Could not find matching Field ID for target:
ru: Не удалось найти подходящий Field ID для цели

en: Metabase does not have permissions to write to plugins directory {0}
ru: У Metabase нет прав для записи в каталог плагинов {0}

en: Metabase cannot use the plugins directory {0}
ru: Metabase не может использовать каталог плагинов {0}

en: Please make sure the directory exists and that Metabase has permission to write to it.
ru: Пожалуйста проверьте, что каталог существует и Metabase имеет права для записи в него.

en: You can change the directory Metabase uses for modules by setting the environment variable MB_PLUGINS_DIR.
ru: Вы можете изменить каталог, используемый Metabase для модулей, установкой переменной окружения MB_PLUGINS_DIR.

en: Falling back to a temporary directory for now.
ru: Откат к временному каталогу на данный момент.

en: Metabase cannot write to temporary directory. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
ru: Metabase не может записать во временный каталог. Пожалуйста укажите в MB_PLUGINS_DIR каталог, доступный для записи, и перезапустите Metabase.

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 1.0+. You can delete it from the plugins directory.
ru: spark-deps.jar больше не требуется для Metabase 1.0+. Вы можете его удалить из каталога плагинов.

en: Failied to initialize plugin {0}
ru: Не удалось инициализировать плагин {0}

en: Loading plugins in {0}...
ru: Загрузка плагинов в {0}...

en: Using Clojure base loader as shared context classloader: {0}
ru: Использование базового загрузчика Clojure в качестве загрузчика классов с общим контекстом: {0}

en: Setting current thread context classloader to shared classloader {0}...
ru: Установка текущего загрузчика классов контекста потока в общий загрузчик классов {0}...

note: it's important that we deref the promise again here instead of using the one we just created because it is possible thru a race condition that somebody else delivered the promise before we did; in that case, Clojure ignores subsequent calls to `deliver`. Dereffing the promise guarantees that we'll g
en: Setting current thread context classloader to NEWLY CREATED classloader {0}...
ru: Установка текущего загрузчика классов контекста потока в NEWLY CREATED загрузчик классов {0}...

en: Added URL {0} to classpath
ru: Добавлена URL {0} в classpath

en: Plugin {0} declares a dependency that Metabase does not understand: {1}
ru: Плагин {0} декларирует зависимость, которую Metabase не понимает: {1}

en: Refer to the plugin manifest reference for a complete list of valid plugin dependencies:
ru: Обратитесь к ссылке на manifest плагина для получения полного списка зависимостей плагина:

en: Metabase cannot initialize plugin {0} due to required dependencies.
ru: Metabase не может инициализировать плагин {0} из-за обязательных зависимостей.

en: Class not found: {0}
ru: Класс не найден

en: Plugin ''{0}'' depends on plugin ''{1}''
ru: Плагин "{0}" зависит от плагина "{1}"

en: {0} dependency {1} satisfied? {2}
ru: {0} зависимость {1} удовлетворена? {2}

en: Plugins with unsatisfied deps: {0}
ru: Плагины с неудовлетворенными зависимостями: {0}

en: Extract file {0} -> {1}
ru: Извлечь файл {0} -> {1}

en: Resource does not exist.
ru: Ресурс не существует

en: Loading plugin namespace {0}...
ru: Загрузка пространства имён плагина {0}...

en: Dependencies satisfied; these plugins will now be loaded: {0}
ru: Зависимости удовлетворены: эти плагины теперь будут загружены: {0}

en: Registering JDBC proxy driver for {0}...
ru: Регистрация JDBC-прокси драйвера для {0}...

en: Deregistering original JDBC driver {0}...
ru: Разрегистрация оригинального JDBC драйвера {0}...

en: Default connection property {0} does not exist.
ru: Свойства соединения по умолчанию {0} не существует.

note: как перевести map?
en: Invalid connection property {0}: not a string or map.
ru: Некорректное свойство соединения {0}: не строка или объект мэппинга.

note: ok, do the init steps listed in the plugin mainfest
en: Load lazy loading driver {0}
ru: Загрузка отложенной загрузки драйвера {0}

en: Cannot initialize plugin: missing required property `driver-name`
ru: Невозможно инициировать плагин: отсутствует обязательный параметр `driver-name`

en: Warning: plugin manifest for {0} does not include connection properties
ru: Предупреждение: manifest плагина для {0} не включает свойств соединения

note: finally, register the Metabase driver
en: Registering lazy loading driver {0}...
ru: Регистрация отложенной загрузки драйвера {0}...

en: Error running query for Card {0}
ru: Ошибка выполнения запроса для карточки {0}

en: Last week
ru: Прошлая неделя

en: This week
ru: Эта неделя

en: Last month
ru: Последний месяц

en: This month
ru: Этот месяц

en: Last quarter
ru: Последний квартал

en: This quarter
ru: Этот квартал

en: Last year
ru: Последний год

en: This year
ru: Этот год

en: *driver* is unbound.
ru: *driver* не привязан.

en: Error syncing Fields for Table ''{0}''
ru: Ошибка синхронизации полей из таблицы ''{0}''

en: Hash of {0} matches stored hash, skipping Fields sync
ru: Хэш {0} соответствует сохраненному хешу, пропускаем синхронизацию полей

en: Field
ru: Поле

en: Error checking if Fields {0} need to be created or reactivated
ru: Ошибка проверки необходимости создания или повторной активации полей {0}

en: Marking Field ''{0}'' as inactive.
ru: Отметка поля ''{0}'' как неактивного.

en: Error retiring {0}
ru: Ошибка получения {0}

en: Database type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
ru: Тип БД для {0} был изменен с ''{1}'' на ''{2}''.

en: Base type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
ru: Основной тип для {0} был изменен с ''{1}'' на ''{2}''.

en: Special type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
ru: Специальный тип для {0} был изменен с ''{1}'' на ''{2}''.

en: Comment has been added for {0}.
ru: Добавлен комментария для {0}.

en: Stopping Quartz Scheduler {0}
ru: Остановка планировщика Quartz {0}

en: Starting Quartz Scheduler {0}
ru: Запуск планировщика Quartz {0}

en: Error loading tasks namespace {0}
ru: Ошибка загрузки пространства имен задач {0}

note: don't bother logging namespace for now, maybe in the future if there's tasks of the same name in multiple namespaces we can log it
en: Initializing task {0}
ru: Инициализация задания {0}

en: Error initializing task {0}
ru: Ошибка инициализации задачи {0}

en: Problem sending abandonment email
ru: Проблема отправки одиночного email

en: Sending anonymous usage stats.
ru: Отправка анонимной статистики использования.

en: Error sending anonymous usage stats
ru: Ошибка отправки анонимной статистики использования

en: Error sending Pulse {0}
ru: Ошибка отправки Пульса {0}

en: Sending scheduled pulses...
ru: Отправка запланированных пульсов...

en: SendPulses task failed
ru: Задача SendPulses не удалась

en: Failed to scheduler tasks for Database {0}
ru: Ошибка в запланированной задаче базы {0}

en: Cleaning up task history
ru: Очистка истории заданий

en: Task history cleanup successful, rows were deleted
ru: Очистка истории прошла успешно, ряды были удалены

en: Task history cleanup successful, no rows were deleted
ru: Очистка истории прошла успешно, ряды не были удалены

en: Checking for new Metabase version info.
ru: Проверка наличия новой версии Metabase

en: Error fetching version info
ru: Ошибка получения информации о версии

en: Maximum memory available to JVM: {0}
ru: Максимально доступно ОЗУ для JVM: {0}

en: Not something with an ID: {0}
ru: Нет чего-то с ID: {0}

en: [[CreateDate]] by month of the year
ru: [[CreateDate]] по месяцу года

en: Here's a quick look at your [[this]]
ru: Обратите ваше внимание на [[this]]

en: Where you've acquired your users
ru: Где вы приобрели своих пользователей

en: How it's distributed across time and other categories.
ru: Распределение данной величины по времени и другим категориям.

en: Here's a closer look at your [[this]] per source
ru: Обратите внимание на [[this]] в источнике

en: Here's a quick look at the [[this]]
ru: Обратите ваше внимание на [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the month
ru: [[CreateTimestamp]] по дню месяца

en: Here's an overview of the people in your [[this]]
ru: Здесь обзор людей в вашем [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by quarter of the year
ru: [[CreateTimestamp]] по кварталу года

en: How they compare across location
ru: Как они сравниваются по расположению

en: Here's a closer look at your [[this]] by products
ru: Здесь детальный обзор [[this]] по продуктам

en: [[CreateTimestamp]] by month of the year
ru: [[CreateTimestamp]] по месяцу года

en: An overview of your [[this]] and how it's distributed across time, place, and categories.
ru: Обзор вашего [[this]] и его распределения по времени, месту и категориям.

en: Here's a closer look at your [[this]]
ru: Здесь детальный обзор вашего [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the week
ru: [[CreateTimestamp]] по дням недели

en: Here's an overview of your [[this]] data from Google Analytics
ru: Здесь обзор ваших [[this]] данных из Google Analytics

en: Here's an overview of your [[this]]
ru: Вот краткий обзор вашего [[this]]

en: Here's a closer look at your [[this]] field
ru: Вот взгляд на ваше [[this]] поле

en: Here's a closer look at your [[this]] per country
ru: Вот более пристальный взгляд на ваш [[this]] в каждой стране

en: If you're into correlations, this is the x-ray for you.
ru: Если вас интересует статистика, то этот x-ray для вас.

en: [[CreateDate]] by day of the week
ru: [[CreateDate]] по дням недели

en: It looks like your [[this]] has transactions, so here's a look at them
ru: Похоже, что ваши [[this]] имеют транзакции, так что посмотрите на них

en: Here's a closer look at your [[this]] per state
ru: Вот более пристальный взгляд на ваш [[this]] в каждом штате

en: [[CreateDate]] by day of the month
ru: [[CreateDate]] по дням месяца

en: [[CreateTime]] by hour of the day
ru: [[CreateTime]] по часам в течение дня

en: Here's a closer look at your [[this]] over time
ru: Вот более пристальный взгляд на ваш [[this]] в течении времени

en: [[CreateDate]] by quarter of the year
ru: [[CreateDate]] по кварталам года

en: Edit user
ru: Редактировать пользователя

en: New user
ru: Новый пользователь

en: Reset password
ru: Сбросить пароль

en: Deactivate user
ru: Деактивировать пользователя

en: Reactivate {0}?
ru: Повторно активировать {0}?

en: We couldn’t send them an email invitation, so make sure to tell them to log in using {0} and this password we’ve generated for them:
ru: Мы не смогли отправить им приглашение по электронной почте, поэтому обязательно попросите их войти в систему, используя {0}, и этот пароль, который мы сгенерировали для них:

en: collection
ru: коллекция

en: collections
ru: коллекции

en: dashboard
ru: дашборд

en: dashboards
ru: дашборды

en: First name is required
ru: Имя обязательно

en: Must be 100 characters or less
ru: Не более 100 символов

en: Last name is required
ru: Фамилия обязательна

en: Email is required
ru: Емейл обязателен

en: Items you archive will appear here.
ru: Здесь будет содержимое вашего архива.

en: No description
ru: Нет описания

en: Sum of all values
ru: Сумма всех значений

en: See all distinct values
ru: Посмотреть уникальные значения

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started
ru: Просмотр содержимого ваших баз, таблиц, колонок. Выберите базу, чтобы начать

en: Card results metadata passed in to API is VALID. Thanks!
ru: Метаданные результатов карточки, переданные в API, ДЕЙСТВИТЕЛЬНЫ. Спасибо!

en: Card results metadata passed in to API is INVALID. Running query to fetch correct metadata.
ru: Метаданные результатов карточки, переданные в API, НЕДЕЙСТВИТЕЛЬНЫ. Выполнените запрос для получения правильных метаданных.

en: Card results metadata passed in to API is  ISSING. Running query to fetch correct metadata.
ru: Метаданные результатов карточки, переданные в API, ОТСУТСТВУЮТ. Выполните запрос для получения правильных метаданных.

en: {0} was autocorrected to {1}
ru: {0} автоматически поправлен на {1}

en: DELETE /api/metric/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/metric/:id.
ru: DELETE /api/metric/:id устарел. Вместо этого, измените значение `archived` через PUT /api/metric/:id.

en: DELETE /api/segment/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/segment/:id.
ru: DELETE /api/segment/:id устарел. Вместо этого, измените значение `archived` через PUT /api/segment/:id.

en: Value of is_superuser must correspond to presence of Admin group ID in group_ids.
ru: Значение is_superuser должно соответствовать наличию идентификатора группы администраторов в group_ids.

en: Unexpected error writing keepalive characters
ru: Неожиданная ошибка записи символов поддержки активности

en: Unexpected output in async API response
ru: Непредвиденных вывод в ответе асинхронного API

en: starting streaming response
ru: запуск потокового ответа

en: Output chan closed, canceling keepalive request.
ru: Выходной канал закрыт, отмена keepalive-запроса.

en: Async response finished, closing channels.
ru: Асинхронный ответ завершен, закрытие каналов.

en: No response after waiting {0}. Canceling request.
ru: Нет ответа после ожидания {0}. Отмена запроса.

en: Input channel unexpectedly closed.
ru: Входящий канал непредвиденно закрыт.

en: f finished, permit will be returned
ru: Если закончено, разрешение будет возвращено

en: request canceled, permit will be returned
ru: запрос отменен, разрешение будет возвращено

en: Unexpected error attempting to run function after obtaining permit
ru: Неожиданная ошибка при попытке запустить функцию после получения разрешения

en: Not running pending function call: output channel already closed.
ru: Не запущен ожидающий вызов функции: выходной канал уже закрыт.

en: Current thread already has a permit for {0}, will not wait to acquire another
ru: Текущий поток уже имеет разрешение на {0}, и не будет ждать, чтобы получить другой

en: Output channel closed, will skip running {0}.
ru: Выходной канал закрыт, пропускаем запуск {0}.

en: Running {0} on separate thread...
ru: Запуск {0} в отдельном потоке...

en: Caught error running {0}
ru: Ошибка при выполнении {0}

en: Request canceled, canceling future
ru: Запрос отменен, пройдет отмена.

en: Closing old connection pool for database {0} ...
ru: Закрытие старого пула соединений к базе данных {0} ...

en: Here''s your {0} most recent cards:
ru: Вот ваши {0} самые последних карточек:

en: Could you be a little more specific, or use the ID? I found these cards with names that matched:
ru: Не могли бы вы быть более конкретным или использовать ID? Я нашел  карточки с именами, которые совпадают с:

note: Searching by ID
en: Card {0} not found.
ru: Карточка {0} не найдена.

en: Exception in API call
ru: Исключение при вызове API

en: Request canceled before finishing.
ru: Запрос отменен до завершения.

en: Metabase only supports JSON requests.
ru: Metabase поддерживает только JSON запросы.

en: Make sure you set a 'Content-Type: application/json' header.
ru: Убедитесь что используете заголовок 'Content-Type: application/json'.

en: Setting Metabase site URL to {0}
ru: Установить URLMetabase {0}

en: Error scheduling tasks for DB
ru: Ошибка запланированной задачи в БД

en: Error unscheduling tasks for DB.
ru: Ошибка незапланированной задачи в БД

en: {0} Database ''{1}'' sync/analyze schedules have changed!
ru: {0} база данных ''{1}'' расписания синхронизации/анализа изменены!

en: Sync metadata was: ''{0}'' is now: ''{1}''
ru: Синхронизация метаданных была: ''{0}'' сейчас: ''{1}''

en: Cache FieldValues was: ''{0}'', is now: ''{1}''
ru: Кэш FieldValues был: ''{0}'', сейчас: ''{1}''

en: You cannot update the creator_id of a Metric.
ru: Вы не можете обновить creator_id в метрике.

en: MetaBot can only have Collection permissions.
ru: MetaBot может иметь разрешения только на коллекции.

en: Failed to grant permissions
ru: Неудача в предоставлении разрешений

en: Changing permissions
ru: Изменение разрешений

en: FROM:
ru: ОТ:

en: TO:
ru: КОМУ:

en: You cannot update the creator_id of a Segment.
ru: Вы не можете обновить creator_id в сегменте.

en: Attempted to set Setting {0} to obfuscated value. Ignoring change.
ru: Попытка установить параметр {0} на неочевидное значение. Изменение проигнорировано.

en: Using value of env var {0}
ru: Использование значения переменных среды {0}

en: Adding User {0} to All Users permissions group...
ru: Добавление пользователя {0} в группу доступа "Все пользователи"...

en: Adding User {0} to Admin permissions group...
ru: Добавление пользователя {0} в группу доступа Администратор...

en: Query failure
ru: Ошибка запроса

en: Maximum number of simultaneous queries to allow per connected Database.
ru: Максимальное количество одновременных запросов для каждой подключенной базы данных.

en: Timed out after {0} milliseconds.
ru: Тайм-аут после {0} миллисекунд.

en: Misfire Instruction
ru: Пропустить инструкцию

en: Archive this?
ru: Архивировать это?

en: Learn about our data
ru: Узнайте о ваших данных

en: Use DNS SRV when connecting
ru: Использовать DNS SRV для подключения

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to 
    an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means,
    leave this disabled.
ru: Использование этой опции требует предоставить FQDN хост. При подключении к Atlas cluster, вам потребуется разрешить эту опцию. Если вы не знаете что это значит - оставьте отключенным.

en: Automatically run queries when doing simple filtering and summarizing
ru: Автоматически запускать запросы при простой фильтрации и суммировании

en: When this is on Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
ru: Когда это включено, Metabase будет автоматически запускать запросы, когда пользователи выполняют простые исследования с помощью кнопок Summarize и Filter при просмотре таблицы или диаграммы. Вы можете отключить это, если запрос к этой базе данных медленный. Этот параметр не влияет на детализацию или запросы SQL.

en: Learn about this database
ru: Узнать об этой базе данных

en: Archive this dashboard?
ru: Архивировать этот дашборд?

en: All results
ru: Все результаты

en: Our Analytics
ru: Наша аналитика

en: Additive sum of all the values of a column.\ne.x. total revenue over time.
ru: Добавочная сумма всех значений колонки.\nнапример, общая выручка по времени.

en: Additive count of the number of rows.\ne.x. total number of sales over time.
ru: Добавочное количество строк.\nнапример, количество продаж по времени.

en: Filter
ru: Фильтр

en: record | records
ru[0]: запись
ru[1]: записей
ru[2]: записей
ru[3]: записи

en: Browse Data
ru: Просмотр данных

en: Write SQL
ru: Написать SQL

en: Simple question
ru: Простой запрос

en: Pick some data, view it, and easily filter, summarize, and visualize it.
ru: Выберите данные, просмотрите, отфильтруйте, суммируйте и визуализируйте их.

en: Custom question
ru: Пользовательский запрос

en: Use the advanced notebook editor to join data, create custom columns, do math, and more.
ru: Используйте расширенный редактор записной книжки, чтобы объединять данные, создавать пользовательские столбцы, выполнять математические операции и многое другое.

en: Basic Metrics
ru: Базовые метрики

en: Custom…
ru: Произвольный...

en: Add grouping
ru: Добавить группировку

en: Pick a limit
ru: Выберие предел

en: Show maximum
ru: Показать максимум

en: Get Preview
ru: Получить пример

en: Back to previous results
ru: Вернуться к предыдущим результатам

en: Sample values
ru: Примерные значения

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started.
ru: Просмотрите содержимое ваших баз данных, таблиц и столбцов. Выберите базу данных, чтобы начать.

en: Visualize
ru: Визуализация

en: Join data
ru: Присоединить данные

en: Custom column
ru: Произвольная колонка

en: Summarize
ru: Суммировать

en: Aggregate
ru: Аггрегация

en: Breakout
ru: Разрыв

en: Pick the metric you want to see
ru: Выберите метрику, которую хотите увидеть

en: Pick a column to group by
ru: Выберите колонки для группировки

en: Pick your starting data
ru: Выберите начальные данные

en: Select None
ru: Отменить выбор

en: Select All
ru: Выбрать все

en: Pick a table...
ru: Выберите таблицу...

en: Enter a limit
ru: Введите лимит

en: Brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
ru: Фигурные скобки вокруг {0} создают необязательное условие в шаблоне. Если "переменная" установлена, то условие подставляется в шаблон, иначе оно игнорируется.

en: When using a Field Filter, the column name should not be included in the SQL. Instead, the variable should be mapped to a field in the side panel.
ru: При использовании Фильтра по полю, имя колонки не должно быть включено в SQL. Переменная будет отображаться в боковой панели.

en: View the native query
ru: Просмотр исходного запроса

en: Native query for this question
ru: Исходных запрос для этого запроса

en: Convert this question to a native query
ru: Преобразовать этот запрос в нативный запрос

en: SQL for this question
ru: SQL для этого запроса

en: Convert this question to SQL
ru: Конвертировать этот запрос в SQL

en: Get alerts
ru: Получить предупреждения

en: {0} breakout | {0} breakouts
ru[0]: секция
ru[1]: секций
ru[2]: секций
ru[3]: секции

en: Hide filters
ru: Скрыть фильтры

en: Show filters
ru: Показать фильтры

en: Started from
ru: Начать с

en: {0} row | {0} rows
ru[0]: {0} строка
ru[1]: {0} строки
ru[2]: {0} строки
ru[3]: {0} строк

en: Show all rows
ru: Показать все строки

en: Show {0}
ru: Показано {0}

en: Showing first {0}
ru: Показать первые {0}

en: Showing {0}
ru: Показать {0}

en: Summarized
ru: Обобщенное

en: Hide editor
ru: Скрыть редактор

en: Show editor
ru: Показать редактор

en: Pick the metric you'd like to see
ru: Выберите показатель, который вы хотели бы видеть

en: {0} options
ru: {0} значений

en: Choose a visualization
ru: Выбор визуализации

en: Filter by
ru: Фильтровать по

en: Summarize by
ru: Обобщать по

en: Group by
ru: Группировать по

en: Add a metric
ru: Добавить метрику

en: Profile
ru: Профиль

en: This is usually pretty fast but seems to be taking a while right now.
ru: Это обычно довольно быстро, но, похоже, сейчас потребует чуть больше времени.

en: Combo
ru: Комбо

en: Row
ru: Строка

en: Trend
ru: Тренд

en: Boolean
ru: Логическое

en: Unknown Segment
ru: Неизвестный сегмент

en: Unknown Filter
ru: Неизвестный фильтр

en: Card results metadata passed in to API is MISSING. Running query to fetch correct metadata.
ru: Переданные метаданные результата Карточки в API отсутствуют. Выполнение запроса для получения корректных метаданных.

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication
ru: Проблема с подключением к серверу LDAP, приведет к локальной аутентификации.

en: Cannot create Database: cannot find driver {0}.
ru: Невозможно создать базу: не обнаружен драйвер {0}.

en: Query failed
ru: Запрос не выполнен

en: Warning: {0} returned `nil`
ru: Ошибка: {0} вернул `nil`

en: Unexpected error writing result to output channel: already closed
ru: Неожиданная ошибка записи результата в выходной канал: канал закрыт

en: Unexpected error writing exception to output channel: already closed
ru: Неожиданная ошибка записи исключения в выходной канал: уже закрыт

en: Request canceled, canceling future.
ru: Запрос отменен, отмена будущего.

en: Metabase can only transfer data from H2 to Postgres or MySQL/MariaDB.
ru: Metabase может передавать данные только из H2 в Postgres или MySQL/MariaDB.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recommended for production deployments.
ru: ВНИМАНИЕ: Использование Metabase со встроенной базой H2 не рекомендуется в промышленной эксплуатации.

en: Application database setup
ru: Настройка базы данных приложения

en: Could not find {0} driver.
ru: Не удалось найти драйвер {0}.

en: Abstract drivers cannot derive from concrete parent drivers.
ru: Абстрактные драйверы не могут быть получены из конкретных родительских драйверов.

en: You may need to add 'trustServerCertificate=true' to the additional connection options to connect with SSL.
ru: Вам потребуется добавить 'trustServerCertificate=true к дополнительным параметрам подключения для подключения по SSL.

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifer.
ru: Невозможно определить алиас для {0}, ожидается Идентификатор.

en: Client closed connection, canceling query
ru: Клиент закрыл соединение, отмена запроса

en: {0} is not a valid DN.
ru: {0} некорректное значение DN.

en: Error logging API request
ru: Ошибка логирования API запроса

en: Failed to set site-url
ru: Ошибка установки site-url

en: Error destroying thread pool for DB.
ru: Ошибка закрытия пула потоков для базы данных.

en: Updating display name for {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''
ru: Обновление отображаемого имени {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''

en: Invalid humanization strategy ''{0}''. Valid strategies are: {1}
ru: Некорректная стратегия хуманизации ''{{0}}''. Корректные стратегии: {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Chaning Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
ru: Изменение наименований Таблиц и Полей согласно стратегии хуманизации с ''{0}'' на ''{1}''.

en: Error saving task history
ru: Ошибка сохранения истории задач

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 0.32.0+. You can delete it from the plugins directory.
ru: Плагин spark-deps.jar больше не требуется для Metabase начиная с версии 0.32.0. Вы можете удалить его из директории с плагинами.

en: Using NEWLY CREATED classloader as shared context classloader: {0}
ru: Использование НОВОГО СОЗДАННОГО загрузчика классов как общего загрузчика классов: {0}

en: Failed to copy file
ru: Невозможно скопировать файл

note: check that the URL is valid
en: Invalid site URL: {0}
ru: Некорректный URL сайта: {0}

en: site-url is invalid; returning nil for now. Will be reset on next request.
ru: Некорректный site-url; возвращен пустой результат. Будет сброшен при следующем запросе.

en: More results have been included as a file attachment
ru: Больше результатов есть в приложенном файле.

en: This question has been included as a file attachment
ru: Этот запрос был включен в качестве вложения

en: We were unable to display this Pulse.
ru: Мы не смогли отобразить этот Пульс

en: Please view this card in Metabase.
ru: Пожалуйста, просмотрите эту карту в Metabase.

en: An error occurred while displaying this card.
ru: Произошла ошибка при отображении этой карты.

en: Can only determine expected columns for MBQL queries.
ru: Возможно определять только ожидаемые колонки для MBQL запросов.

en: No columns returned.
ru: Нет колонок в результате

en: Warining: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
ru: Предупреждение: невозможно определить поля для явного `source-query`, если вы также не включите` source-metadata`.

en: Cannot resolve {0}: Field does not exist, or its Table belongs to a different Database.
ru: Невозможно разрешить {0}: Поле не существует, или Таблица относится к другой Базе данных.

en: Cannot resolve :field-literal inside :fk-> unless inside join with explicit :alias.
ru: Не удается разрешить :field-literal внутри :fk->, если внутри не объединено с явным :alias.

en: Cannot find Table ID for {0}
ru: Невозможно найти идентификатор таблицы {0}

en: No matching info found.
ru: Не найдено подходящей информации.

en: Could not resolve {0}
ru: Невозможно разрешить {0}

en: Invalid fk-> clause: nowhere to add corresponding join.
ru: Некорректный внешний ключ: невозможно добавить указанное слияние.

en: {0} driver does not support foreign keys.
ru: Драйвер {0} не поддерживает внешние ключи.

en: Cannot infer `:source-metadata` for source query with native source query without source metadata.
ru: Невозможно вывести `: source-metadata` для исходного запроса с собственным исходным запросом без метаданных источника.

en: Query processor error: number of columns returned by driver does not match results.
ru: Ошибка обработчика запросов: количество возвращаемых драйвером столбцов не соответствует результатам.

en: Expected {0} columns, but first row of resuls has {1} columns.
ru: Ожидаемо {0} столбцов, но первая строка результатов содержит {1} столбцов.

en: No expression named {0} found. Found: {1}
ru: Выражение {0} не найдено. Найдено: {1}

en: Distinct values of {0}
ru: Уникальные значения {0}

en: Average of {0}
ru: Среднее {0}

en: Sum of {0}
ru: Сумма {0}

en: SD of {0}
ru: Стандартное отклонение {0}

en: Min of {0}
ru: Минимум {0}

en: Max of {0}
ru: Максимум {0}

note: until we have a way to generate good names for filters we'll just have to say 'matching condition' for now
en: Sum of {0} matching condition
ru: Сумма {0} по условию

en: Share of rows matching condition
ru: Поделиться строками результата

en: Count of rows matching condition
ru: Количество строк, соответствующих условию

en: Request already canceled, will not run synchronous QP code.
ru: Запрос уже отменён, синхронный QP код не будет выполнен.

en: Unexpectedly got `nil` Query Processor response.
ru: Неожиданный пустой результат от Обработчика Запросов.

en: Got InterruptedException. Canceling query.
ru: Получено прерывающее исключение. Отмена запроса.

en: Unhandled exception, exepected `catch-exceptions` middleware to handle it.
ru: Необрабатываемое исключение, ожидаем прослойку  `catch-exceptions` для обработки.

en: Query timed out after %s
ru: Таймаут выполнения запроса после %s

en: Creating new query thread pool for Database {0}
ru: Создание нового потока пула запросов для Базы данных {0}

en: Destroying query thread pool for Database {0}
ru: Уничтожение пула запросов для Базы данных {0}

en: Request canceled, canceling pending query
ru: Запрос отменен, отмена ожидающего запроса

en: Cannot update binned field: query is missing source-metadata
ru: Невозможно обновить скомпанованное поле: в запросе отсутствуют метаданные источника.

en: Cannot update binned field: could not find matching source metadata for Field ''{0}''
ru: Невозможно обновить скомпанованное поле: не удаётся найти метаданные источника для Поля ''{0}''

en: Using query processor cache backend: {0}
ru: Использование кэша бэкенда обработчика запросов: {0}

en: Invalid metric: {0} reason: {1}
ru: Некорректная метрика: {0} по причине: {1}

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Unexpected nil response from query processor.
ru: Неожиданный пустой ответ от процессора запросов.

en: Query canceled
ru: Запрос отменен

en: Unable to resolve driver for query: missing or invalid `:database` ID.
ru: Невозможно определить драйвер для запроса: `:database` ID некорректен или отсутствует.

en: Unable to resolve driver for query: Database {0} does not exist.
ru: Невозможно найти драйвер для запроса: База данных {0} не существует.

en: Cannot use :fields :all in join against source query unless it has :source-metadata.
ru: Невозможно использовать :fields :all в объединении исходного запроса без :source-metadata.

en: Bad :joined-field clause: join with alias ''{0}'' does not exist. Found: {1}
ru: Некорректное условие :joined-field: слияние с алиасом ''{0}'' не существует. Найдено: {1}

en: Invalid :source-table ''{0}'': should be resolved to a Table ID by now.
ru: Некорректная :source-table ''{0}'': будет разрешено по Идентификатору Таблицы.

en: Cannot store Tables or Fields before Database is stored.
ru: Невозможно сохранить Таблицы или Поля до сохранения Базы данных.

en: Attempting to fetch second Database. Queries can only reference one Database.
ru: Попытка обращения ко второй Базе данных: Запросы могут ссылать только на одну Базу данных.

en: Failed to fetch Table {0}: Table does not exist, or belongs to a different Database.
ru: Ошибка получения Таблицы {0}: Таблица не существует или относится к другой Базе данных.

en: Failed to fetch Field {0}: Field does not exist, or belongs to a different Database.
ru: Ошибка получения Поля {0}: Поле не существует или относится к другой Базе данных.

en: Failed to load template ''{0}''. Did you remember to build the Metabase frontend?
ru: Ошибка загрузки шаблона ''{0}''. Не забыли ли вы собрать Metabase frontend?

en: Sample dataset DB file ''{0}'' cannot be found.
ru: Файл ''{0}'' тестовой базы данных не найден.

en: Loading sample dataset...
ru: Загрузка тестовых данных...

en: Failed to load sample dataset
ru: Невозможно загрузить тестовые данные

en: Found new tables:
ru: Найдены новые таблицы:

en: Marking tables as inactive:
ru: Отметка таблиц неактивными:

en: Updating description for tables:
ru: Обновление описания для таблиц:

en: Rescheduling job {0}
ru: Перепланирование задачи {0}

en: Error rescheduling job
ru: Ошибка перепланирования задачи

en: Starting Pulse Execution: {0}
ru: Начато выполнение Пульса: {0}

en: Finished Pulse Execution: {0}
ru: Завершено выполнение Пульса: {0}

en: Failed to schedule tasks for Database {0}
ru: Ошибка планирования задач для Базы данных {0}

en: All elements must be distinct.
ru: Все элементы должны быть уникальны

[ctx: Modal for selecting columns in source data or when doing a join.]
en: Pick the columns you want to include
ru: Выберите столбцы которые хотите включить

en: When this is on, Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
ru: Когда это включено, Metabase будет автоматически запускать запросы, когда пользователи выполняют простые исследования с помощью кнопок Итоги и Фильтр при просмотре таблицы или диаграммы. Вы можете отключить это, если запросы к этой базе данных выполняются медленно. Этот параметр не влияет на детализацию или запросы SQL.

en: Change join type
ru: Изменить тип соединения

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifier.
ru: Невозможно определить алиас для {0}, ожидается Идентификатор.

en: Error adding User {0} to Group {1}
ru: Ошибка добавления Пользователя {0} в Группу {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Changing Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
ru: Изменение имён Таблиц и Полей стратегией хуманизации с ''{0}'' на ''{1}''

en: Infinite loop detected: recursively preprocessed query {0} times.
ru: Обнаружен бесконечный цикл: рекурсивное выполнение запроса {0} раз.

en: Warning: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
ru: Предупреждение: невозможно определить поля для явного `source-query`, если вы также не включите` source-metadata`.

en: Error determining expected columns for query
ru: Ошибка определения ожидаемых столбцов для запроса

en: Unhandled exception, expected `catch-exceptions` middleware to handle it.
ru: Необрабатываемое исключение, ожидаем прослойку  `catch-exceptions` для обработки.

en: Diagnostic Info
ru: Диагностическая информация

en: Select Metabase process:
ru: Выберите процесс Metabase:

en: All Metabase processes
ru: Все процессы Metabase

en: The window was closed before completing Google Authentication.
ru: Окно было закрыто до завершения аутентификации Google.

en: There was an issue signing in with Google. Pleast contact an administrator.
ru: При входе в Google произошла ошибка. Пожалуйста, свяжитесь с администратором.

en: Sign in with email
ru: Войти с помощью Email

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means, leave this disabled.
ru: Для использования этого параметра необходимо, чтобы указанный хост являлся полным доменным именем. При подключении к кластеру Atlas может потребоваться включить эту опцию. Если вы не знаете, что это значит, оставьте это отключенным.

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
ru: По умолчанию Metabase выполняет легкую часовую синхронизацию и интенсивное ежедневное сканирование значений полей. Если у вас большая база данных, мы рекомендуем включить ее и проверить, когда и как часто происходит сканирование значений поля.

en: Remove these suggestions
ru: Удалить эти предложения

en: Remove these suggestions?
ru: Удалить эти предложения?

en: These won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always get to x-rays by clicking on Browse Data in the main navigation, then clicking on the lightning bolt icon on one of your tables.
ru: Они больше не будут отображаться на главной странице ни для одного из ваших пользователей, но вы всегда можете перейти к X-ray щелкнув «Обзор данных» в главном меню, а затем щелкнув значок молнии на одной из ваших таблиц.

en: Hide this section
ru: Скрыть эту секцию

en: Remove this section?
ru: Удалить эту секцию?

en: "Our Data" won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always browse through your databases and tables by clicking Browse Data in the main navigation.
ru: «Наши данные» больше не будут отображаться на главной странице ни для одного из ваших пользователей, но вы всегда можете просмотреть свои базы данных и таблицы, нажав кнопку «Обзор данных» в  главном меню.

en: My new fantastic collection
ru: Моя новая фантастическая коллекция

en: Cancelation timestamp
ru: Отметка времени отмены

en: Cancelation time
ru: Время отмены

en: Cancelation date
ru: Дата отмены

en: Deletion timestamp
ru: Отметка времени удаления

en: Deletion time
ru: Время удаления

en: Deletion date
ru: Дата удаления

en: Only in detail views
ru: Только в подробных видах

en: Do not include
ru: Не включать

en: This field won't be visible or selectable in questions created with the GUI interfaces. It will still be accessible in SQL/native queries.
ru: Это поле не будет отображаться или выбираться в вопросах, созданных с помощью интерфейсов GUI. Он все еще будет доступен в SQL / нативных запросах.

en: Cumulative sum
ru: Накопленная сумма

en: Standard deviation
ru: Стандартное отклонение

en: must be at least {0} characters long
ru: должно быть длиной не менее {0} символов

en: Must be at least {0} characters long
ru: Должно быть длиной не менее {0} символов

en: Name (required)
ru: Имя (обязательно)

en: Run selected text
ru: Запустить выделенный текст

en: Run query
ru: Выполнить запрос

en: Here's where your results will appear
ru: Здесь появятся ваши результаты

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click Save and choose to replace the original question.
ru: Изменения не будут учтены в сохраненный запрос, если не нажмете «Сохранить» и не решите заменить исходный запрос.

en: There aren't any filter widgets for this type of field yet.
ru: Для этого типа поля еще нет виджетов фильтра.

en: Look up this field
ru: Посмотрите это поле

en: Why this metric is interesting
ru: Чем интересна эта метрика

en: Things to be aware of about this metric
ru: Что нужно знать об этом показателе

en: How this metric is calculated
ru: Как рассчитывается этот показатель

en: Table this is based on
ru: Таблица основана на

en: (empty)
ru: (пусто)

en: Goal line
ru: Линия достижения

en: Trend line
ru: Линия тренда

en: Show values on data points
ru: Показать значения на точках данных

en: Values to show
ru: Значения, чтобы показать

en: As many as can fit nicely
ru: Столько, сколько может поместиться

en: All
ru: Все

en: Data includes missing dimension values.
ru: Данные включают пропущенные значения измерений.

en: We encountered an invalid date: "{0}"
ru: Мы обнаружили недопустимую дату: "{0}"

en: The query for this chart was run in {0} rather than {1} due to database or driver constraints.
ru: Запрос для этой диаграммы был выполнен в {0}, а не {1} из-за ограничений базы данных или драйвера.

en: This chart contains queries run in multiple timezones: {0}
ru: Эта диаграмма содержит запросы, выполняемые в нескольких часовых поясах: {0}

en: An error occurred while running the query.
ru: Произошла ошибка во время выполнения запроса.

en: Output H2 database already exists: %s, removing.
ru: Выходная база данных H2 уже существует: %s, удаление.

en: Don't need to migrate, just use the existing H2 file
ru: Не требуется мигрировать, просто используйте существующий файл H2

en: Target DB is already populated!
ru: Целевая БД уже заполнена!

en: System info:n {0}
ru: Системная информация:n {0}

en: Database setup
ru: Настройка базы данных

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren''t in a Collection to {1} Collection {2}
ru: Перемещение экземпляров {0}, которых нет в Коллекции, в {1} Коллекцию {2}

en: Invalid '{{...}}' clause: expected a param name
ru: Неверное предложение '{{...}}': ожидается имя параметра

en: '{{...}}' clauses cannot be empty.
ru: Предложения {{...}} 'не могут быть пустыми.

en: '[[...]]' clauses must contain at least one '{{...}}' clause.
ru: Предложения [[...]] должны содержать хотя бы одно предложение {{...}}.

en: Invalid query: found '[[' or '{{' with no matching ']]' or '}}'
ru: Неверный запрос: найдено '[[' or '{{' with no matching ']]' or '}}'

en: You''ll need to pick a value for ''{0}'' before this query can run.
ru: Вам нужно будет выбрать значение для '' {0} '', прежде чем этот запрос может быть запущен.

en: Can''t find field with ID: {0}
ru: Не могу найти поле с идентификатором: {0}

en: Error loading driver namespace
ru: Ошибка загрузки пространства имен драйвера

en: Could not load {0} driver.
ru: Не удалось загрузить драйвер {0}.

en: Cannot run query: missing required parameters: {0}
ru: Невозможно выполнить запрос: отсутствуют обязательные параметры: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1}
ru: Не знаю, как разобрать {0} {1}

en: Don''t know how to alias {0}, expected an Identifier.
ru: Не могу понять псевдоним {0}, ожидаю идентификации.

note: it's better return a slightly broken SQL query with a probably incorrect string representation of the value than to have the entire QP run fail because of an unknown type.
en: Don''t know how to unprepare values of class {0}
ru: Не знаю, как подготовить значения класса {0}

en: Creating new connection pool for {0} database {1} ...
ru: Создание нового пула соединений для базы данных {0} {1} ...

en: Invalid timezone ''{0}''
ru: Неверный часовой пояс ''{0}''

en: Cannot set timezone: invalid or missing SQL format string for driver {0}.
ru: Невозможно установить часовой пояс: неверная или отсутствующая строка формата SQL для драйвера {0}.

en: Did you implement set-timezone-sql?
ru: Вы реализовали set-timezone-sql?

en: Failed to set timezone ''{0}''
ru: Не удалось установить часовой пояс ''{0}''

en: Database connection error
ru: Ошибка соединения с базой данных

en: Error parsing JSON
ru: Ошибка разбора JSON

en: Whether or not to display data on the homepage. Admins might turn this off in order to direct users to better content than raw data
ru: Следует ли отображать данные на главной странице. Администраторы могут отключить это, чтобы направить пользователей на лучший контент, чем необработанные данные

en: Whether or not to display x-ray suggestions on the homepage. They will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
ru: Нужно ли отображать предложения X-ray на главной странице. Они также будут скрыты, если прикреплены какие-либо панели инструментов. Администраторы могут скрыть это, чтобы направить пользователей на лучший контент, чем необработанные данные

en: Identify the source of HTTP requests by this header's value, instead of its remote address.
ru: Определите источник HTTP-запросов по значению этого заголовка, а не по его удаленному адресу.

en: Could not resolve Setting {0}/{1}
ru: Не удалось разрешить настройку {0}/{1}

en: Invalid Setting: {0}/{1}
ru: Неверная настройка: {0}/{1}

en: reached its goal
ru: достиг своей цели

en: gone below its goal
ru: опустился ниже своей цели

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via email
ru: Отправка пульса ({0}: {1}) по электронной почте

en: Pulse: {0}
ru:  Пульс: {0}

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via Slack
ru: Отправка пульса ({0}: {1}) через Slack

en: Sending Alert ({0}: {1}) via email
ru: Отправка оповещения ({0}: {1}) по электронной почте

en: Metabase alert: {0} has {1}
ru: Оповещение Metabase : {0} из {1}

en: Sending Alert ({0}: {1}) via Slack
ru: Отправка оповещения ({0}: {1}) через Slack

en: Alert: {0}
ru: Оповещение: {0}

en: Can''t find JS color selector at ''{0}''
ru: Не могу найти селектор цвета JS в ''{0}''

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attemping to format them as such?
ru: FIXME: Это недопустимые временные литералы: {0} {1}. Почему мы пытаемся отформатировать их как таковые?

en: No matching info found for join against Table {0} ''{1}'' on Field {2} ''{3}'' via FK {4} ''{5}''
ru: Не найдена соответствующая информация для соединения с таблицей {0} ''{1}'' в поле {2} ''{3}'' через FK {4} ''{5}''

en: Don''t know how to get information about Field: {0}
ru: Не знаю, как получить информацию о поле: {0}

en: Query timed out after {0}
ru: Тайм-аут запроса после {0}

en: Formatting rows with results timezone ID {0}
ru: Форматирование строк результатов с ID часового пояса {0}

en: Invalid timezone ID ''{0}''
ru: Неверный ID часового пояса '' {0} ''

en: Saving fingerprint for {0}
ru: Сохранение отпечатка пальца для {0}

en: Sending abandoment email!
ru: Отправка письма об отказе!

en: Resulting transforms do not conform to expectations.nExpected: {0}
ru: Результирующие преобразования не соответствуют ожиданиям. Ожидаемое: {0}

en: Timed out after {0}
ru: Тайм-аут после {0}

en: No temporal adjuster named {0}
ru: Нет временного регулятора с именем {0}

en: Invalid unit: {0}
ru: Недопустимый блок: {0}

en: Don''t know how to parse {0} using format {1}
ru: Не знаю, как разобрать {0}, используя формат {1}

en: Token is missing value for keypath {0}
ru: В токене отсутствует значение для ключевого пути {0}

en: Sending usage stats FAILED
ru: Отправка статистики использования не удалась

en: There was an error saving
ru: При сохранении произошла ошибка

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}.
ru: Чтобы пользователи могли войти в систему с помощью Google, вам нужно предоставить Metabase идентификатор клиента консоли приложения Google для разработчиков. Это займет всего несколько шагов и инструкции по созданию ключа можно найти тут:{0}.

en: Be sure to include the full client ID, including the apps.googleusercontent.com suffix.
ru: Не забудьте указать полный идентификатор клиента, включая суффикс apps.googleusercontent.com.

en: Metabase {0} is available.
ru: Доступна Metabase {0}.

en: You're running {0}
ru: Вы запустили {0}

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time.
ru: К сожалению, мы не смогли проверить обновления сейчас.

en: patch release
ru: релиз патча

en: Dates and Times
ru: Даты и время

en: Numbers
ru: Числа

en: No mappable groups
ru: Нет связанных групп

en: Metabase Documentation
ru: Документация Metabase

en: Includes a troubleshooting guide
ru: Включает руководство по устранению неполадок

en: Post on the Metabase support forum
ru: Сообщение на форуме поддержки Metabase

en: A community forum for all things Metabase
ru: Форум сообщества для всех аспектов Metabase

en: File a bug report
ru: Отправить отчет об ошибке

en: Create a GitHub issue (includes the diagnostic info below)
ru: Создать проблему на GitHub (включая диагностическую информацию ниже)

en: Please include these details in support requests. Thank you!
ru: Пожалуйста, включите эти детали в запросы поддержки. Спасибо!

en: Remember me
ru: Запомните меня

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can {0}.
ru: В целях безопасности, срок действия ссылок для сброса пароля истекает через некоторое время. Если вам все еще нужно сбросить пароль, вы можете {0}.

en: Save new password
ru: Сохранить новый пароль

en: No matching result
ru: Совпадений не найдено

en: Submit
ru: Разместить

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host. This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available. Enabling this is usually slower than a direct connection.
ru: Доступ к некоторым базам данных возможен только при подключении через промежуточный хост SSH. Эта опция также обеспечивает дополнительный уровень безопасности, когда VPN недоступна. Использование этого режима обычно медленнее, чем прямое соединение с базой.

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in many or most of your queries with this data.
ru: Мы рекомендуем вам не включать эту опцию, если вы не выполняете ручное приведение часового пояса во многих или большинстве ваших запросов с этими данными.

en: {0} to get an auth code.
ru: {0} чтобы получить код авторизации.

en: or
ru: или

en: Database type
ru: Тип базы данных

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
ru: Это легкий процесс, который проверяет наличие обновлений схемы этой базы данных. В большинстве случаев вполне можно использовать этот режим для синхронизации каждый час.

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database.
ru: Metabase может сканировать значения, присутствующие в каждом поле в этой базе данных, чтобы включить фильтры флажков на сводных панелях и в вопросах. Это может быть несколько ресурсоемким процессом, особенно если у вас ОЧЕНЬ большая база данных.

en: Collection
ru: Коллекция

en: Confirm your password
ru: Подтвердите ваш пароль

en: passwords do not match
ru: пароли не совпадают

en: Department of Awesome
ru: Удивительный отдел

en: Financial
ru: Финансовый

en: Numeric
ru: Числовой

en: Date and Time
ru: Дата и время

en: Categorical
ru: Категорийный

en: URLs
ru: URL-ы

en: Returns the average of the values in the column.
ru: Возвращает среднее значение в столбце.

en: The column whose values to average.
ru: Столбец, значения которого для усреднения.

en: start
ru: начало

en: end
ru: конец

en: Checks a date or numeric column's values to see if they're within the specified range.
ru: Проверяет дату или числовые значения столбца, чтобы увидеть, находятся ли они в указанном диапазоне.

en: Rating
ru: Рейтинг

en: condition
ru: условие

en: output
ru: вывод

en: Tests a list of cases and returns the corresponding value of the first true case, with an optional default value if nothing else is met.
ru: Проверяет список случаев и возвращает соответствующее значение первого истинного случая с необязательным значением по умолчанию, если больше ничего не встречается.

en: Weight
ru: Вес

en: Large
ru: Большой

en: Medium
ru: Средний

en: Small
ru: Малый

en: Something that should evaluate to true or false.
ru: Что-то, что следует оценивать как истинное или ложное.

en: The value that will be returned if the preceeding condition is true.
ru: Значение, которое будет возвращено, если предыдущее условие истинно.

en: value1
ru: значение1

en: value2
ru: значение2

en: Looks at the values in each argument in order and returns the first non-null value for each row.
ru: Просматривает значения в каждом аргументе по порядку и возвращает первое ненулевое значение для каждой строки.

en: Comments
ru: Комментарии

en: Notes
ru: Заметки

en: No comments
ru: Нет комментариев

en: A column or value.
ru: Столбец или значение.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if it's not empty, and so on.
ru: Если значение1 пусто, значение2 возвращается, если оно не пустое и т.д.

en: Combines two or more strings of text together.
ru: Объединяет две или более строки текста вместе.

en: Last Name
ru: Фамилия

en: First Name
ru: Имя

en: value2 will be added on to the end of this.
ru: Значение2 будет добавлено в конце этого.

en: This will be added to the end of value1.
ru: Это будет добавлено в конец значения1.

en: string1
ru: строка1

en: string2
ru: строка2

en: Checks to see if string1 contains string2 within it.
ru: Проверяет, содержит ли string1 строку string2.

en: Status
ru: Статус

en: The contents of this string will be checked.
ru: Содержимое этой строки будет проверено.

en: The string of text to look for.
ru: Строка текста для поиска.

en: Returns the count of rows in the source data.
ru: Возвращает количество строк в исходных данных.

en: Only counts rows where the condition is true.
ru: Подсчитывает только те строки, в которых выполняется условие.

en: Subtotal
ru: Подытог

en: The column to sum.
ru: Столбец для суммирования.

en: The number of distinct values in this column.
ru: Количество различных значений в этом столбце.

en: The column whose distinct values to count.
ru: Столбец, чьи отдельные значения считать.

en: text
ru: текст

en: comparison
ru: сравнение

en: Returns true if the end of the text matches the comparison text.
ru: Возвращает true, если конец текста совпадает с текстом сравнения.

en: Appetite
ru: Аппетит

en: hungry
ru: голоден

en: A column or string of text to check.
ru: Столбец или строка текста для проверки.

en: The string of text that the original text should end with.
ru: Строка текста, которой должен заканчиваться исходный текст.

en: regular_expression
ru: регулярное_выражение

en: Extracts matching substrings according to a regular expression.
ru: Извлекает соответствующие подстроки согласно регулярному выражению.

en: Address
ru: Адрес

en: The column or string of text to search though.
ru: Столбец или строка текста для поиска.

en: The regular expression to match.
ru: Регулярное выражение для соответствия.

en: Returns the string of text in all lowercase.
ru: Возвращает строку текста в нижнем регистре.

en: The column with values to convert to lowercase.
ru: Столбец со значениями для преобразования в нижний регистр.

en: Removes leading whitespace from a string of text.
ru: Удаляет начальные пробелы из строки текста.

en: The column with values you want to trim.
ru: Столбец со значениями, которые вы хотите обрезать.

en: Returns the largest value found in the column.
ru: Возвращает наибольшее значение, найденное в столбце.

en: Age
ru: Период

en: The numeric column whose maximum you want to find.
ru: Числовой столбец, максимум которого вы хотите найти.

en: Returns the smallest value found in the column.
ru: Возвращает наименьшее значение, найденное в столбце.

en: Salary
ru: Оплата

en: The numeric column whose minimum you want to find.
ru: Числовой столбец, минимум которого вы хотите найти.

en: length
ru: длина

en: new_text
ru: новый_текст

en: Replaces a part of the input text with new text.
ru: Заменяет часть входного текста новым текстом.

en: Order ID
ru: ID заказа

en: Updated Part of ID
ru: Обновленная часть c ID

en: The text that will be modified.
ru: Текст, который будет изменен.

en: The position where the replacing will start.
ru: Положение, где начнется замена.

en: The number of characters to replace.
ru: Количество символов для замены.

en: The text to use in the replacement.
ru: Текст для использования в замене.

en: Removes trailing whitespace from a string of text.
ru: Удаляет завершающие пробелы из строки текста.

en: Returns the percent of rows in the data that match the condition, as a decimal.
ru: Возвращает процент строк в данных, соответствующих условию, в виде десятичной дроби.

en: Returns true if the beginning of the text matches the comparison text.
ru: Возвращает true, если начало текста совпадает с текстом сравнения.

en: Course Name
ru: Название курса

en: Computer Science
ru: Компьютерная наука

en: The string of text that the original text should start with.
ru: Строка текста, с которой должен начинаться исходный текст.

en: Calculates the standard deviation of the column.
ru: Вычисляет стандартное отклонение в столбце.

en: A numeric column.
ru: Числовой столбец.

en: Returns a portion of the supplied text.
ru: Возвращает часть предоставленного текста.

en: The text to return a portion of.
ru: Текст для возврата части.

en: The position to start copying characters.
ru: Позиция для начала копирования символов.

en: The number of characters to return.
ru: Количество возвращаемых символов.

en: Adds up all the values of the column.
ru: Суммирует все значения столбца.

en: The numeric column to sum.
ru: Числовой столбец для суммирования.

en: Sums up values in a column where rows match the condition.
ru: Суммирует значения в столбце, где строки соответствуют условию.

en: Order Status
ru: Статус заказа

en: Valid
ru: Действительный

en: Removes leading and trailing whitespace from a string of text.
ru: Удаляет начальные и конечные пробелы из строки текста.

en: Returns the string of text in all upper case.
ru: Возвращает строку текста в верхнем регистре.

en: The column with values to convert to upper case.
ru: Столбец со значениями для преобразования в верхний регистр.

en: must be {0} and include {1}.
ru: должно быть {0} и включать {1}.

en: must be {0}.
ru: должно быть {0}.

en: must include {0}.
ru: должно включать {0}.

en: at least {0} character long | at least {0} characters long
ru[0]: длиной не менее {0} символа
ru[1]: длиной не менее {0} символов
ru[2]: длиной не менее {0} символов
ru[3]: длиной не менее {0} символов

en: {0} lower case letter | {0} lower case letters
ru[0]: {0} строчная буква
ru[1]: {0} строчные буквы
ru[2]: {0} строчных букв
ru[3]: {0} строчных букв

en: {0} upper case letter | {0} upper case letters
ru[0]: {0} заглавная буква
ru[1]: {0} заглавные буквы
ru[2]: {0} заглавных букв
ru[3]: {0} заглавных букв

en: {0} number | {0} numbers
ru[0]: {0} цифра
ru[1]: {0} цифры
ru[2]: {0} цифр
ru[3]: {0} цифр

en: {0} special character | {0} special characters
ru[0]: {0} специальный символ
ru[1]: {0} специальных символа
ru[2]: {0} специальных символов
ru[3]: {0} специальных символов

en: must be a valid email address
ru: Адрес эл. почты должен быть действительным

en: must be {0} characters or less
ru: должно быть {0} символов или меньше

en: Thanks for using Metabase!
ru: Спасибо за использование Metabase

en: Powered by {0}
ru: Работает на {0}

en: To:
ru: Кому:

en: This question can't be used because it's based on a different database.
ru: Этот запрос нельзя использовать, потому что он основан на другой базе данных.

en: Couldn't find a saved question with that ID number.
ru: Не удалось найти сохраненный запрос с этим идентификационным номером.

en: Pick a saved question
ru: Выберите сохраненный запрос

en: Pick a different question
ru: Выберите другой запрос

en: Loading…
ru: Загрузка...

en: Question #…
ru: Запрос #…

en: Question #{0}
ru: Запрос #{0}

en: Last edited {0}
ru: Последний раз редактировалось {0}

en: {0} creates a variable in this query template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the query template.
ru: {0} создает переменную в этом шаблоне запроса с именем «имя_переменной». Переменным могут быть заданы типы в боковой панели, что меняет их поведение. Все типы переменных, кроме «Фильтр поля», автоматически приведут к созданию виджета фильтра для этого запроса; с полевыми фильтрами это необязательно. Когда этот виджет фильтра заполнен, это значение заменяет переменную в шаблоне запроса.

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link questions to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
ru: Задавая переменную типа «Фильтр поля», вы можете связать запросы с виджетами фильтра приборной панели или использовать больше типов виджетов фильтра в своем запросе SQL. Переменная Field Filter вставляет SQL, аналогичный сгенерированному построителем запросов GUI, при добавлении фильтров в существующие столбцы.

en: Variable name
ru: Имя переменной

en: Filter widget label
ru: Фильтр метки виджета

en: Select a foreign key
ru: Выберите внешний ключ

en: Hi, {0}. Nice to meet you!
ru: Привет, {0} рады видеть тебя!

en: 12-hour clock
ru: 12-часовой формат

en: 24-hour clock
ru: 24-часовой формат

en: Symbol
ru: Символ

en: In the column heading
ru: В заголовке столбца

en: Value formatting
ru: Форматирование значения

en: Full
ru: Полностью

en: No change from last {0}
ru: Без изменений с прошлого {0}

en: Connection to ''{0}:{1}'' successful, but could not connect to DB.
ru: Соединение с ''{0}:{1}'' успешно, но не удалось подключиться к БД.

en: Connection to host ''{0}'' successful, but port {1} is invalid.
ru: Соединение с хостом "{0}" успешно, но порт {1} недействителен.

en: Host ''{0}'' is not reachable
ru: Хост '' {0} '' недоступен

en: Unable to connect to database.
ru: Невозможно подключиться к базе данных.

en: Cannot connect to Database
ru: Не удается подключиться к базе данных

en: You''re not allowed to specify a value for {0}.
ru: Вы не можете указывать значение для {0}.

en: You can''t specify a value for {0} if it''s already set in the JWT.
ru: Вы не можете указать значение для {0}, если оно уже установлено в JWT.

en: You must specify a value for {0} in the JWT.
ru: Вы должны указать значение для {0} в JWT.

en: You can only specify a value for {0} in the JWT.
ru: Вы можете указать только значение для {0} в JWT.

en: Error searching field values
ru: Ошибка поиска значений поля

en: Error searching for remapping
ru: Ошибка поиска для переназначения

en: Google Auth token appears to be incorrect.
ru: Токен Google Auth неверен.

en: Double check that it matches in Google and Metabase.
ru: Дважды проверьте, что всё совпадает в Google и Metabase.

en: Everything else
ru: Все остальное

en: WARNING: You have enabled namespace tracing, which could log sensitive information like db passwords.
ru: ВНИМАНИЕ: Вы включили трассировку пространства имен, которая может регистрировать конфиденциальную информацию, такую как пароли БД.

en: Database Upgrade Required
ru: Требуется обновление базы данных

en: NOTICE: Your database requires updates to work with this version of Metabase.
ru: ВНИМАНИЕ: вашей базе данных требуются обновления для работы с этой версией Metabase.

en: Please execute the following sql commands on your database before proceeding.
ru: Пожалуйста, выполните следующие команды sql в вашей базе данных, прежде чем продолжить.

en: Once your database is updated try running the application again.
ru: После обновления базы данных попробуйте снова запустить приложение.

en: Database requires manual upgrade.
ru: База данных требует ручного обновления.

note: Tell transaction to automatically `.rollback` instead of `.commit` when the transaction finishes
en: Set transaction to automatically roll back...
ru: Установить транзакцию для автоматического отката...

note: Disable auto-commit. This should already be off but set it just to be safe
en: Disable auto-commit...
ru: Отключить автоматический коммит ...

en: Set default db connection with connection pool...
ru: Установить по умолчанию соединение БД с пулом соединений ...

en: Successfully verified {0} {1} application database connection.
ru: Успешно проверено {0} {1} соединение с базой данных приложения.

note: if both of the decoders above fail, then the date string is invalid
en: Don''t know how to parse date param ''{0}'' — invalid format
ru: Не знаю, как разобрать параметр даты ''{0}'' - неверный формат

en: The sub-query from referenced question #{0} failed with the following error: {1}
ru: Подзапрос из ссылочного вопроса № {0} не выполнен со следующей ошибкой: {1}

en: WARNING: Metabase only officially supports MySQL {0}/MariaDB {1} and above.
ru: ВНИМАНИЕ: Metabase официально поддерживает только MySQL {0} / MariaDB {1} и выше.

en: All Metabase features may not work properly when using an unsupported version.
ru: Все функции Metabase могут работать некорректно при использовании неподдерживаемой версии.

en: Unable to substitute parameters
ru: Невозможно заменить параметры

en: Cannot run the query: missing required parameters: {0}
ru: Невозможно выполнить запрос: отсутствуют обязательные параметры: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1} as a temporal literal
ru: Не знаю, как разобрать {0} {1} как временный литерал

en: Setting {0} database timezone with statement: {1}
ru: Установка часового пояса базы данных {0} с оператором: {1}

en: Error setting connection to readwrite
ru: Ошибка установки соединения для чтения и записи

en: Failed to set timezone ''{0}'' for {1} database
ru: Не удалось установить часовой пояс ''{0}'' для базы данных {1}

en: Error setting transaction isolation level for {0} database to {1}
ru: Ошибка при установке уровня изоляции транзакции для базы данных {0} в {1}

en: Error setting connection to read-only
ru: Ошибка установки подключения только для чтения

en: Error setting default holdability for connection
ru: Ошибка при настройке удержания по умолчанию для соединения

en: Error setting result set fetch direction to FETCH_FORWARD
ru: Ошибка установки результата задания направления извлечения FETCH_FORWARD

en: Query canceled, calling PreparedStatement.cancel()
ru: Запрос отменен, вызов PreparedStatement.cancel ()

en: Failed to connect to database
ru: Не удалось подключиться к базе данных

en: Unable to determine connection properties for driver {0}
ru: Невозможно определить свойства соединения для драйвера {0}

en: Error fetching field values
ru: Ошибка при получении значений полей

en: You cannot set {0}; it is a read-only setting.
ru: Вы не можете установить {0}; это настройка только для чтения.

en: defsetting descriptions strings must have `:visibilty` `:internal`, `:setter` `:none`, or internationalized, found: `{0}`
ru: описания параметров def строки должны иметь `:visibility`, `:internal`, `:setter`, `:none` или интернационализировано, найдено: `{0}`

en: Setting {0} is internal
ru: Параметр {0} является внутренним

en: Loading local plugin manifest at {0}
ru: Загрузка манифеста локального плагина в {0}

en: Google Analytics tracking code.
ru: Код отслеживания Google Analytics.

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via email
ru: Отправка пульса ({0}: {1}) с {2} карточками по электронной почте

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via Slack
ru: Отправка пульса ({0}: {1}) с {2} карточками через Slack

en: Rendering pulse card with chart-type {0} and render-type {1}
ru: Рендеринг карты с типом диаграммы {0} и типом рендеринга {1}

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attempting to format them as such?
ru: FIXME: Это недопустимые временные литералы: {0} {1}. Почему мы пытаемся отформатировать их как таковые?

en: Error reducing result rows
ru: Ошибка сокращения строк результата

en: Unexpected nil result
ru: Неожиданный нулевой результат

en: Timed out after {0}.
ru: Тайм-аут после {0}.

en: Query canceled before finishing.
ru: Запрос отменен до окончания.

en: Unknown query type {0}
ru: Неизвестный тип запроса {0}

en: Error purging old cache entires
ru: Ошибка очистки старых записей кэша

en: Caching results for next time for query with hash {0}.
ru: Кэширование результатов в следующий раз для запроса с хешем {0}.

en: Error saving query results to cache.
ru: Ошибка сохранения результатов запроса в кэш.

en: Successfully cached results for query.
ru: Успешно кэшированные результаты для запроса.

en: Query took {0} to run; miminum for cache eligibility is {1}
ru: Для запроса потребовалось {0}; минимальное значение для приемлемости кэша: {1}

en: Results are too large to cache.
ru: Результаты слишком велики для кеширования.

en: Serialization timed out after {0}.
ru: Тайм-аут сериализации истек после {0}.

en: Error parsing serialized results
ru: Ошибка синтаксического анализа сериализованных результатов

en: Error purging old cache entries
ru: Ошибка очистки старых записей кэша

en: Caching results for query with hash {0}.
ru: Кэширование результатов для запроса с хешем {0}.

en: Cannot save QueryExecution, missing :context
ru: Не удается сохранить QueryExecution, отсутствует :контекст

en: Error saving query execution info
ru: Ошибка сохранения информации о выполнении запроса

en: Unable to resolve database for query: missing or invalid `:database` ID.
ru: Невозможно разрешить базу данных для запроса: отсутствует или недействителен `:ID базы данных`.

en: Unable to resolve driver for query
ru: Не удалось разрешить драйвер для запроса

en: Referenced question #{0} could not be found
ru: Ссылочный запрос с #{0} не найден

en: Referenced query is from a different database
ru: Ссылочный запрос из другой базы данных

en: This query has circular referencing sub-queries.
ru: Этот запрос имеет циклические ссылки на подзапросы.

en: These questions seem to be part of the problem: "{0}" and "{1}".
ru: Эти вопросы, похоже, являются частью проблемы: "{0}" и "{1}".

en: Error recording results metadata for query
ru: Ошибка записи метаданных результатов для запроса

en: Query result
ru: Результат запроса

en: Error generating insights for column:
ru: Ошибка при создании информации для столбца:

en: Sending abandonment email!
ru: Отправка письма об отказе!

en: You can create saved metrics to add a named metric option. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
ru: Вы можете создать сохраненные метрики, чтобы добавить именованный параметр метрики. Сохраненные метрики включают тип агрегации, агрегированное поле и, при необходимости, любой фильтр, который вы добавляете. Например, вы можете использовать это, чтобы создать что-то вроде официального способа расчета «средней цены» для таблицы «Заказы».

en: Select and add filters to create your new segment.
ru: Выберите и добавьте фильтры для создания нового сегмента.

en: Alphabetical
ru: По алфавиту

en: Smart
ru: Умная

en: Column order: {0}
ru: Порядок столбцов: {0}

en: Unhide all
ru: Отобразить все

en: Hide all
ru: Скрыть все

en: Unhide
ru: Скрыть

en: New metric
ru: Новая метрика

en: Create metrics to add them to the Summarize dropdown in the query builder
ru: Создайте метрики, чтобы добавить их в раскрывающийся список «Суммирование» в построителе запросов.

en: New segment
ru: Новый сегмент

en: Filter by table
ru: Фильтр по таблице

en: Checking HTTPS...
ru: Проверка HTTPS...

en: It looks like HTTPS is not properly configured
ru: Фильтр по таблице

en: Redirect to HTTPS
ru: Редирект на HTTPS

en: Localization
ru: Локализация

en: Instance language
ru: Язык экземпляра

en: Localization options
ru: Варианты локализации

en: This database doesn't have any tables.
ru: В этой базе данных нет таблиц.

en: This field only accepts a single value because it's used in a SQL query.
ru: Это поле принимает только одно значение, поскольку оно используется в запросе SQL.

en: Service Accounts
ru: Сервисные аккаунты

en: Metabase connects to Big Query via {0}.
ru: Metabase подключается к BigQuery через {0}.

en: Continue using an OAuth application to connect
ru: Продолжайте использовать приложение OAuth для подключения

en: We recommend switching to use {0} instead of an OAuth application to connect to BigQuery
ru: Мы рекомендуем переключиться на использование {0} вместо приложения OAuth для подключения к BigQuery

en: Connect to a Service Account instead
ru: Вместо этого подключитесь к сервисной учетной записи

en: invalid JSON
ru:  Не валидный JSON

en: SSH private key
ru: Закрытый ключ SSH

en: Paste the contents of your ssh private key here
ru: Вставьте содержимое вашего закрытого ключа ssh сюда

en: Passphrase for the SSH private key
ru: Пароль для закрытого ключа SSH

en: SSH Authentication
ru: SSH аутентификация

en: SSH Key
ru:  SSH ключ

en: Server SSL certificate chain
ru: Цепочка сертификатов SSL сервера

en: Paste the contents of the server's SSL certificate chain here
ru: Вставьте содержимое цепочки SSL-сертификатов сервера сюда

en: Paste a connection string
ru: Вставить строку подключения

en: Fill out individual fields
ru: Заполните отдельные поля

en: Enter some SQL here so you can reuse it later
ru: Введите здесь какой-нибудь SQL, чтобы вы могли использовать его позже

en: Give your snippet a name
ru: Дайте вашему фрагменту имя

en: Current Customers
ru: Текущие пользователи

en: Add a description
ru: Добавить описание

en: Use site default
ru: Использовать сайт по умолчанию

en: find
ru: найти

en: replace
ru: заменить

en: The text to find.
ru: Текст для поиска

en: The text to use as the replacement.
ru: Текст для замены

en: Editing {0}
ru: Редактирование {0}

en: Create your new snippet
ru: Создайте свой новый фрагмент

en: Archived snippets
ru: Архивные фрагменты

en: Snippets are reusable bits of SQL
ru: Фрагменты для многократного использования в SQL

en: Create a snippet
ru: Создать фрагмент

en: Snippets
ru: Фрагменты

en: SQL Snippets
ru: SQL фрагменты

en: Your language is set to {0}
ru: Ваш язык установлен на {0}

en: What's your preferred language?
ru: Какой ваш предпочтительный язык?

en: This language will be used throughout Metabase and will be the default for new users.
ru: Этот язык будет использоваться во всей Metabase и будет использоваться по умолчанию для новых пользователей.

en: We filtered out {0} row(s) containing null values.
ru: Мы отфильтровали {0} строк, содержащих нулевые значения.

en: Show values for this series
ru: Показать значения для этой серии

en: Question''s average execution duration is {0}; using ''magic'' TTL of {1}
ru: Средняя продолжительность выполнения вопроса: {0}; используя '' magic '' TTL из {1}

en: A snippet with that name already exists. Please pick a different name.
ru: Фрагмент с таким именем уже существует. Пожалуйста, выберите другое имя.

en: [Unknown Metric]
ru: [Неизвестная метрика]

en: [Unknown Segment]
ru: [Неизвестный сегмент]

en: Error writing error to output stream
ru: Ошибка записи ошибки в выходной поток

en: Caught unexpected Exception in streaming response body
ru: Появилось неожиданное исключение в теле ответа

en: bound-fn caught unexpected Exception
ru: bound-fn поймал неожиданное исключение

en: Error determining whether HTTP request was canceled
ru: Ошибка определения отмены HTTP-запроса

en: Check cancelation status timed out after {0}
ru: Время отмены статуса проверки истекло после {0}

en: Unexpected exception in do-f-async
ru: Неожиданное исключение в do-f-async

en: Unexpected exception writing error response
ru: Неожиданная ошибка записи исключения

en: Server certificate not trusted - did you specify the correct SSL certificate chain?
ru: Сертификат сервера не является доверенным - вы указали правильную цепочку сертификатов SSL?

en: Server appears to require SSL - please enable SSL above
ru: Сервер, кажется, требует SSL - пожалуйста, включите SSL выше

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Don''t know how to parse parameter of type {0}
ru: Не знаю, как разобрать параметр типа {0}

en: Invalid :card parameter: missing `:card-id`
ru: Неверный: параметр карты: потерян`: идентификатор карты`

en: Unable to resolve Snippet: missing `:snippet-id`
ru: Невозможно разрешить фрагмент: отсутствует `: идентификатор фрагмента`

en: Snippet {0} {1} not found.
ru: Фрагмент {0} {1} не найден.

en: Error determining value for parameter
ru: Ошибка определения значения для параметра

en: Error building query parameter map
ru: Ошибка построения карты параметров запроса

en: ASYNC
ru: АСИНХРОННЫЙ

en: {0} ({1} DB calls)
ru: {0} ({1} вызовы БД)

en: App DB connections: {0}/{1}
ru: Соединения с БД приложения: {0} / {1}

en: Jetty threads: {0}/{1} ({2} idle, {3} queued)
ru: Потоки Jetty: {0} / {1} ({2} бездействует, {3} в очереди)

en: ({0} total active threads)
ru: ({0} всего активных тем)

en: Queries in flight: {0}
ru: Запросы в полете: {0}

en: ({0} queued)
ru: ({0} в очереди)

en: Collection must be in the same namespace as its parent
ru: Коллекция должна находиться в том же пространстве имен, что и ее родитель

en: Personal Collections must be in the default namespace
ru: Личные коллекции должны находиться в пространстве имен по умолчанию

en: You cannot move a Collection to a different namespace once it has been created.
ru: Вы не можете переместить коллекцию в другое пространство имен после ее создания.

en: Collection does not exist.
ru: Коллекция не существует.

en: A {0} can only go in Collections in the {1} namespace.
ru: {0} может входить только в коллекции в пространстве имен {1}.

en: Error sending database deletion notification
ru: Ошибка отправки уведомления об удалении базы данных

en: You cannot update the creator_id of a NativeQuerySnippet.
ru: Вы не можете обновить creator_id для NativeQuerySnippet.

en: Error fetching value of Setting
ru: Ошибка при получении значения настройки

en: The language that should be used for Metabase's UI, system emails, pulses, and alerts.
ru: Язык, который следует использовать для пользовательского интерфейса Metabase, системных писем, пульсов и оповещений.

en: This is also the default language for all users, which they can change from their own account settings.
ru: Это также язык по умолчанию для всех пользователей, который они могут изменить в настройках своей учетной записи.

en: Invalid locale {0}
ru: Неверная локаль {0}

en: Force all traffic to use HTTPS via a redirect, if the site URL is HTTPS
ru: Принудительно весь трафик использовать HTTPS через перенаправление, если URL сайта является HTTPS

en: Cannot redirect requests to HTTPS unless `site-url` is HTTPS.
ru: Невозможно перенаправить запросы к HTTPS, если `site-url` не является HTTPS.

en: Error registering fonts: Metabase will not be able to send Pulses.
ru: Ошибка регистрации шрифтов: metabase не сможет отправлять пульсы.

en: This is a known issue with certain JVMs. See {0} and for more details.
ru: Это известная проблема с некоторыми JVM. Смотрите {0} и для более подробной информации.

en: Error rendering Pulse
ru: Ошибка рендеринга пульса

en: Query timed out after {0}, raising timeout exception.
ru: Тайм-аут запроса после {0}, исключение тайм-аута.

en: No fields found for table {0}.
ru: Поля для таблицы {0} не найдены.

en: Case
ru: случай

en: Variance of {0}
ru: Дисперсия {0}

en: Median of {0}
ru: Медиана {0}

en: {0}th percentile of {1}
ru: {0} й процентиль {1}

en: Not caching results: results are larger than {0} KB
ru: Не кэшировать результаты: результаты больше {0} КБ

en: Cannot cache results: expected byte array, got {0}
ru: Невозможно кэшировать результаты: ожидаемый байтовый массив, получено {0}

en: Request is closed; no one to return cached results to
ru: Запрос закрыт; никто не вернет кэшированные результаты

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}
ru: Ошибка при попытке получить кэшированные результаты для запроса с хэшем {0}

en: Error preparing statement to fetch cached query results
ru: Ошибка при подготовке оператора для получения результатов кэшированного запроса

en: Error processing query: {0}
ru: Ошибка обработки запроса: {0}

en: Unexpected exception in endpoint
ru: Неожиданное исключение в конечной точке

en: Unexpected Exception in API request handler
ru: Неожиданное исключение в обработчике запросов API

en: Error reducing {0}
ru: Ошибка уменьшения {0}

en: Error generating timeseries insight keyed by: {0}
ru: Ошибка генерации информации о временных сериях с ключом: {0}

en: Database position of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
ru: Позиция базы данных {0} изменена с '' {1} '' на '' {2} ''.

en: Unscheduling task for Database {0}: trigger: {1}
ru: Отмена планирования для базы данных {0}: триггер: {1}

en: value must be a keyword or string.
ru: значение должно быть ключевым словом или строкой.

en: String must be a valid two-letter ISO language or language-country code e.g. 'en' or 'en_US'.
ru: Строка должна быть действительным двухбуквенным языком ISO или кодом страны-страны, например, 'en' или 'en_US'.

en: Rows {0}-{1}
ru: Строки {0} - {1}

en: Audit
ru: Аудит

en: User attribute configuration (optional)
ru: Конфигурация атрибута пользователя (необязательно)

en: Using {0}
ru: Использование {0}

en: Set up SAML-based SSO
ru: Как настроить систему единого входа на базе SAML

en: SAML Authentication
ru: SAML аутентификация

en: Configure your identity provider (IdP)
ru: Настройте своего поставщика удостоверений (IdP)

en: Your identity provider will need the following info about Metabase.
ru: Вашему провайдеру удостоверений потребуется следующая информация о Metabase.

en: URL the IdP should redirect back to
ru: URL-адрес, на который IdP должен перенаправить обратно

en: This is called the Single Sign On URL in Okta, the Application Callback URL in Auth0,
    and the ACS (Consumer) URL in OneLogin.
ru: Это называется URL-адресом единого входа в Okta, URL-адресом обратного вызова приложения в Auth0 и URL-адресом ACS (Consumer) в OneLogin.

en: SAML attributes
ru: Атрибуты SAML

en: In most IdPs, you'll need to put each of these in an input box labeled
    "Name" in the attribute statements section.
ru: В большинстве IdP вам нужно будет поместить каждый из них в поле ввода с меткой «Name» в разделе атрибутов.

en: User's email attribute
ru: Атрибут электронной почты пользователя

en: User's first name attribute
ru: Атрибут имени пользователя

en: User's last name attribute
ru: Атрибут фамилии пользователя

en: Tell Metabase about your identity provider
ru: Сообщите Metabase о своем провайдере идентификации

en: Metabase will need the following info about your provider.
ru: Metabase потребуется следующая информация о вашем провайдере.

en: SAML Identity Provider URL
ru: URL-адрес поставщика удостоверений SAML

en: SAML Identity Provider Certificate
ru: Сертификат поставщика удостоверений SAML

en: SAML Application Name
ru: Имя приложения SAML

en: Sign SSO requests (optional)
ru: Подписывать запросы SSO (необязательно)

en: SAML Keystore Path
ru: Путь к хранилищу ключей SAML

en: SAML Keystore Password
ru: Пароль хранилища ключей SAML

en: Shh...
ru: Тсс...

en: SAML Keystore Alias
ru: Псевдоним хранилища ключей SAML

en: Synchronize group membership with your SSO
ru: Синхронизируйте членство в группе с вашим SSO

en: To enable this, you'll need to create mappings to tell Metabase which group(s) your users should
    be added to based on the SSO group they're in.
ru: Чтобы включить это, вам необходимо создать сопоставления, чтобы сообщить Metabase, в какие группы должны быть добавлены ваши пользователи, в зависимости от группы SSO, в которой они находятся.

en: Group Name
ru: Название группы

en: Group attribute name
ru: Имя атрибута группы

en: Note:
ru: Заметка:

en: If you change any of the settings of an existing SAML active setup, then you will need to restart Metabase for them to take effect.
ru: Если вы измените какие-либо параметры существующей активной настройки SAML, вам нужно будет перезапустить Metabase, чтобы они вступили в силу.

en: Allows users to login via a SAML Identity Provider.
ru: Позволяет пользователям входить в систему через SAML Identity Provider.

en: Allows users to login via a JWT Identity Provider.
ru: Позволяет пользователям входить в систему через JWT Identity Provider.

en: Enable Password Authentication
ru: Включить аутентификацию по паролю

en: When enabled, users can additionally log in with email and password.
ru: Если этот параметр включен, пользователи могут дополнительно входить в систему с помощью электронной почты и пароля.

en: Notify admins of new SSO users
ru: Уведомлять администраторов о новых пользователях системы единого входа

en: When enabled, administrators will receive an email the first time a user uses Single Sign-On.
ru: Если этот параметр включен, администраторы будут получать электронное письмо при первом использовании системы единого входа.

en: Use the settings below to configure your SSO via SAML. If you have any questions, check out our {0}.
ru: Используйте приведенные ниже настройки, чтобы настроить систему единого входа через SAML. Если у вас есть какие-либо вопросы, посетите наш {0}.

en: documentation
ru: документация

en: SAML Identity Provider URI
ru: URI поставщика удостоверений SAML

en: JWT Authentication
ru: JWT аутентификация

en: JWT Identity Provider URI
ru: URI поставщика удостоверений JWT

en: String used by the JWT signing key
ru: Строка, используемая ключом подписи JWT

en: Embedding the entire Metabase app
ru: Встраивание всего приложения Metabase

en: If you want to embed all of Metabase, enter the origins of the websites or web apps where you want to allow embedding in an iframe, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
ru: Если вы хотите встроить всю Metabase, введите происхождение веб-сайтов или веб-приложений, для которых вы хотите разрешить встраивание, в iframe, через пробел. Вот {0}, что можно ввести.

en: Grant sandboxed access to this table
ru: Предоставить изолированный доступ к этой таблице

en: When users in this group view this table they'll see a version of it that's filtered by their user attributes, or a custom view of it based on a saved question.
ru: Когда пользователи в этой группе просматривают эту таблицу, они видят ее версию, отфильтрованную по их пользовательским атрибутам, или ее настраиваемое представление на основе сохраненного вопроса.

en: How do you want to filter this table for users in this group?
ru: Как вы хотите отфильтровать эту таблицу для пользователей в этой группе?

en: Pick a saved question that returns the custom view of this table that these users should see.
ru: Выберите сохраненный вопрос, который возвращает пользовательское представление этой таблицы, которое должны видеть эти пользователи.

en: You can optionally add additional filters here based on user attributes. These filters will be applied on top of any filters that are already in this saved question.
ru: При желании вы можете добавить сюда дополнительные фильтры на основе атрибутов пользователя. Эти фильтры будут применяться поверх любых фильтров, которые уже есть в этом сохраненном вопросе.

en: For this option to work, your users need to have some attributes
ru: Чтобы эта опция работала, у ваших пользователей должны быть некоторые атрибуты

en: To add additional filters, your users need to have some attributes
ru: Чтобы добавить дополнительные фильтры, у ваших пользователей должны быть некоторые атрибуты

en: No user attributes
ru: Нет атрибутов пользователя

en: Pick a user attribute
ru: Выберите атрибут пользователя

en: Pick a parameter
ru: Выберите параметр

en: Pick a column
ru: Выбрать столбец

en: Users in {0} can view
ru: Пользователи в {0} могут просматривать

en: rows in the {0} question
ru: строки в вопросе {0}

en: rows in the {0} table
ru: строки в таблице {0}

en: where {0} equals {1}
ru: где {0} равно {1}

en: and {0} equals {1}
ru: и {0} равно {1}

en: You can add attributes automatically by setting up an SSO that uses SAML, or you can enter them manually by going to the People section and clicking on the … menu on the far right.
ru: Вы можете добавлять атрибуты автоматически, настроив систему единого входа, использующую SAML, или можете ввести их вручную, перейдя в раздел «Люди» и щелкнув меню… справа.

en: User attribute
ru: Атрибут пользователя

en: We can automatically get your users’ attributes if you’ve set up SSO, or you can add them manually from the "…" menu in the People section of the Admin Panel.
ru: Мы можем автоматически получить атрибуты ваших пользователей, если вы настроили систему единого входа, или вы можете добавить их вручную из меню «…» в разделе «Люди» панели администратора.

en: Parameter or variable
ru: Параметр или переменная

en: equals
ru: равные

en: Grant sandboxed access
ru: Предоставить доступ в изолированной среде

en: Sandboxed access
ru: Изолированный доступ

en: Edit sandboxed access
ru: Изменить доступ в изолированной среде

en: Edit folder details
ru: Изменить информацию о директории

en: Change permissions
ru: Изменить разрешения

en: Create your new folder
ru: Создать новую папку

en: New folder
ru: Новая папка

en: We're having trouble validating your token
ru: У нас возникли проблемы с проверкой вашего токена

en: Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers
ru: Убедитесь, что ваш экземпляр может подключаться к серверам Metabase.

en: Get help
ru: Получить помощь

en: Get even more out of Metabase with the Enterprise Edition
ru: Получите еще больше от Metabase с Enterprise Edition

en: All the tools you need to quickly and easily provide reports for your customers, or to help you run and monitor Metabase in a large organization
ru: Все инструменты, необходимые для быстрого и простого предоставления отчетов для ваших клиентов или для помощи в запуске и мониторинге Metabase в большой организации

en: Activate a license
ru: Активировать лицензию

en: Your trial is active with these features
ru: Ваша пробная версия активна с этими функциями

en: Trial expires {0}
ru: Пробный период истекает

en: Need help? Ready to buy?
ru: Нужна помощь? Готовы купить?

en: Talk to us
ru: Свяжитесь с нами

en: Your trial has expired
ru: Пробный период истек!

en: Need more time? Ready to buy?
ru: Нужно больше времени? Готовы купить?

en: Your features are active!
ru: Ваши функции активны!

en: Your licence is valid through {0}
ru: Ваша лицензия действительна до {0}

en: Your license has expired
ru: Срок действия вашей лицензии истёк

en: It expired on {0}
ru: Срок его действия истек {0}

en: Want to renew your license?
ru: Хотите продлить лицензию?

en: Learn how to use this
ru: Узнайте, как использовать это

en: Not included in your current plan
ru: Не входит в ваш текущий план

en: Enter the token you recieved from the store
ru: Введите полученный токен в магазине

en: Activate
ru: Активировать

en: Need help?
ru: Нужна помощь?

en: More info about your problem.
ru: Подробнее о вашей проблеме.

en: Contact support
ru: Написать оператору

en: Data sandboxes
ru: Песочницы данных

en: Make sure you're showing the right people the right data with automatic and secure filters based on user attributes.
ru: Убедитесь, что вы показываете нужным людям нужные данные с помощью автоматических и безопасных фильтров, основанных на пользовательских атрибутах.

en: White labeling
ru: Белая этикетка

en: Match Metabase to your brand with custom colors, your own logo and more.
ru: Подберите Metabase к своему бренду, выбрав индивидуальные цвета, собственный логотип и многое другое.

en: Auditing
ru: Проведение проверок.

en: Keep an eye on performance and behavior with robust auditing tools.
ru: Следите за производительностью и поведением с помощью надежных инструментов аудита.

en: Single sign-on
ru: Единый вход

en: Provide easy login that works with your exisiting authentication infrastructure.
ru: Обеспечьте простой вход в систему, который работает с вашей существующей инфраструктурой аутентификации.

en: Store
ru: Компания

en: Application Name
ru: Название приложения

en: Color Palette
ru: Цветовая палитра

en: Logo
ru: Логотип

en: Favicon
ru: Значок сайта

en: Landing Page
ru: Лендинг-страница

en: No groups
ru: Группы отсутствуют

en: Permissions for {0}
ru: Разрешения для {0}

en: Permissions for this folder
ru: Разрешения для этой папки

en: Grant Edit access
ru: Предоставить доступ для редактирования

en: Can modify snippets in this folder
ru: Можно изменять фрагменты в этой папке

en: Grant View access
ru: Предоставить доступ к просмотру

en: Can insert and use snippets in this folder, but can't edit the SQL they contain
ru: Может вставлять и использовать фрагменты в этой папке, но не может редактировать SQL, который они содержат

en: Can't view or insert snippets in this folder
ru: Невозможно просмотреть или вставить фрагменты в эту папку

en: Also change sub-folders
ru: Также измените подпапки

en: First day of the week
ru: Первый день недели

en: There was an issue signing in with Google. Please contact an administrator.
ru: При входе в Google возникла проблема. Обратитесь к администратору.

en: on the
ru: на

en: at
ru: в

en: Open the Metabase actions menu
ru: Меню Действия

en: Do nothing
ru: Ничего не делать

en: Go to a custom destination
ru: Перейти в другое место

en: Update a dashboard filter
ru: Обновите фильтр панели инструментов

en: {0} updates {1} filter | {0} updates {1} filters
ru[0]: {0} обновления {1} фильтр
ru[1]: {0} обновления {1} фильтра
ru[2]: {0} обновления {1} фильтров
ru[3]: {0} обновления {1} фильтров

en: {0} goes to {1}
ru: {0} переходит к {1}

en: On-click behavior for each column
ru: Поведение при нажатии для каждого столбца

en: Go to custom destination
ru: Перейти в другое место

en: Open the actions menu
ru: Меню Действия

en: Click behavior for {0}
ru: Поведение кликов для {0}

en: Pick one or more filters to update
ru: Выберите один или несколько фильтров для обновления

en: Saved question
ru: Сохраненный вопрос

en: Link to
ru: Ссылка на

en: Enter a URL to link to
ru: Введите URL-адрес для ссылки на

en: You can insert the value of a column or dashboard filter using its name, like this: {{some_column}}
ru: Вы можете вставить значение фильтра столбца или панели мониторинга, используя его имя, например: {{some_column}}

en: e.g. http://acme.com/id/{{user_id}}
ru: например http://acme.com/id/{{user_id}}

en: Pick a dashboard...
ru: Выберите приборную панель ...

en: Pick a question...
ru: Выберите вопрос ...

en: Pick a dashboard to link to
ru: Выберите панель управления, на которую нужно ссылаться

en: Pick a question to link to
ru: Выберите запрос для ссылки

en: Pass values to this dashboard's filters (optional)
ru: Передавать значения в фильтры этой панели (необязательно)

en: Pass values to this question's variables (optional)
ru: Передайте значения в переменные этого вопроса (необязательно)

en: Pass values to filter this question (optional)
ru: Передайте значения для фильтрации этого вопроса (необязательно)

en: Dashboard filters
ru: Фильтры приборной панели

en: User attributes
ru: Атрибуты пользователя

en: Customize link text (optional)
ru: Настроить текст ссылки (необязательно)

en: E.x. Details for {{Column Name}}
ru: Детали Ex для {{Column Name}}

en: Values you can reference
ru: Значения, на которые вы можете ссылаться

en: No available targets
ru: Нет доступных целей

en: filter
ru: фильтр

en: variable
ru: переменные

en: Other available filters
ru: Другие доступные фильтры

en: Avaliable filters
ru: Доступные фильтры

en: Other available variables
ru: Другие доступные переменные

en: Avaliable variables
ru: Доступные переменные

en: Other available columns
ru: Другие доступные столбцы

en: Avaliable columns
ru: Доступные столбцы

en: user attribute
ru: атрибут пользователя

en: Text card
ru: Текстовая карточка

en: Click behavior
ru: Поведение при нажатии

en: Visualization options
ru: Варианты визуализации

en: Edit series
ru: Редактировать серию

en: Add series
ru: или

en: On click
ru: По клику

en: Change title and description
ru: Изменить название и описание

en: You've updated embedded params and will need to update your embed code.
ru: Вы обновили встроенные параметры, и вам необходимо обновить встроенный код.

en: Add question
ru: Добавить запрос

en: You're editing this dashboard.
ru: Вы редактируете эту панель.

en: Column to filter on
ru: Столбец для фильтрации

en: snippet collection
ru: коллекция фрагментов

en: snippet collections
ru: коллекции фрагментов

en: Give your folder a name
ru: Дайте вашей папке имя

en: Something short but sweet
ru: Что-то короткое, но сладкое

en: Folder this should be in
ru: Папка должна быть в

en: Open the action menu
ru: Меню Действие

en: {0} column has custom behavior | {0} columns have custom behavior
ru[0]: Столбец {0} имеет настраиваемое поведение
ru[1]: Столбцы {0} имеют настраиваемое поведение
ru[2]: Столбцы {0} имеют настраиваемое поведение
ru[3]: Столбцы {0} имеют настраиваемое поведение

en: Go to...
ru: Перейти к...

en: Go to dashboard
ru: Перейти к приборной панели

en: Go to question
ru: Перейти к запросу

en: Go to url
ru: Перейти по ссылке

en: Filter this dashboard
ru: Отфильтровать эту панель

en: Returns the count of rows in the selected data.
ru: Возвращает количество строк в выбранных данных.

en: The column or number to sum.
ru: Столбец или число для суммирования.

en: The numeric column to get standard deviation of.
ru: Числовой столбец, для которого требуется получить стандартное отклонение.

en: The numeric column whose values to average.
ru: Числовой столбец, значения которого необходимо усреднить.

en: Returns the smallest value found in the column
ru: Возвращает наименьшее значение, найденное в столбце.

en: Sums up the specified column only for rows where the condition is true.
ru: Суммирует указанный столбец только для строк, для которых выполняется условие.

en: Returns the numeric variance for a given column.
ru: Возвращает числовую дисперсию для данного столбца.

en: Temperature
ru: Температура

en: The column or number to get the variance of.
ru: Столбец или число, для которого требуется получить дисперсию.

en: Returns the median value of the specified column.
ru: Возвращает медианное значение указанного столбца.

en: The column or number to get the median of.
ru: Столбец или число, для которого требуется получить медианное значение.

en: percentile-value
ru: Значение процентиля

en: Returns the value of the column at the percentile value.
ru: Возвращает значение столбца в виде процентиля.

en: The column or number to get the percentile of.
ru: Столбец или число, для которого требуется получить процентиль.

en: The value of the percentile.
ru: Значение процентиля.

en: Returns the string of text in all lower case.
ru: Возвращает строку текста в нижнем регистре.

en: The column with values to convert to lower case.
ru: Столбец со значениями, которые нужно преобразовать в нижний регистр.

en: Returns the text in all upper case.
ru: Возвращает текст в верхнем регистре.

en: The column or text to return a portion of.
ru: Столбец или текст, часть которого требуется вернуть.

en: The column or text to search through.
ru: Столбец или текст для поиска.

en: Combine two or more strings of text together.
ru: Объедините две или более строк текста вместе.

en: The column or text to begin with.
ru: Столбец или текст, с которого нужно начать.

en: This will be added to the end of value1, and so on.
ru: Это будет добавлено в конец value1 и так далее.

en: Enormous
ru: Огромный

en: Gigantic
ru: Гигантский

en: Returns the number of characters in text.
ru: Возвращает количество символов в тексте.

en: The column or text you want to get the length of.
ru: Столбец или текст, длину которого нужно получить.

en: The column or text you want to trim.
ru: Столбец или текст, который нужно обрезать.

en: Returns the absolute (positive) value of the specified column.
ru: Возвращает абсолютное (положительное) значение указанного столбца.

en: Debt
ru: Долг

en: The column or number to return absolute (positive) value of.
ru: Столбец или число, для которого требуется вернуть абсолютное (положительное) значение.

en: Rounds a decimal number down.
ru: Округляет десятичное число в меньшую сторону.

en: The column or number to round down.
ru: Столбец или число, которое нужно округлить в меньшую сторону.

en: Rounds a decimal number up.
ru: Округляет десятичное число в большую сторону.

en: The column or number to round up.
ru: Столбец или число, которое нужно округлить.

en: Rounds a decimal number either up or down to the nearest integer value.
ru: Округляет десятичное число в большую или меньшую сторону до ближайшего целого числа.

en: The column or number to round to nearest integer.
ru: Столбец или число, округляемое до ближайшего целого числа.

en: Returns the square root.
ru: Возвращает гиперболический арктангенс arg, т.е. значение, чей гиперболический тангенс равен arg.

en: Hypotenuse
ru: Гипотенуза

en: The column or number to return square root value of.
ru: Столбец или число, из которого нужно вернуть значение квадратного корня.

en: exponent
ru: экспонента

en: Raises a number to the power of the exponent value.
ru: Возводит число в степень значения экспоненты.

en: Length
ru: Длина

en: The column or number raised to the exponent.
ru: Столбец или число, возведенное в степень.

en: The value of the exponent.
ru: Значение показателя степени.

en: Returns the base 10 log of the number.
ru: Возвращает десятичный логарифм числа.

en: Value
ru: Значение

en: The column or number to return the natural logarithm value of.
ru: Столбец или число, для которого нужно вернуть значение натурального логарифма.

en: Returns Euler's number, e, raised to the power of the supplied number.
ru: Возвращает число Эйлера e, возведенное в степень переданного числа.

en: Interest Months
ru: Процентные месяцы

en: The column or number to return the exponential value of.
ru: Столбец или число, для которого нужно вернуть экспоненциальное значение.

en: The column or text to check.
ru: Столбец или текст для проверки.

en: Checks a date or number column's values to see if they're within the specified range.
ru: Проверяет значения столбца даты или числа, чтобы убедиться, что они находятся в указанном диапазоне.

en: Created At
ru: Создан

en: The date or numeric column that should be within the start and end values.
ru: Дата или числовой столбец, который должен находиться в пределах начального и конечного значений.

en: The beginning of the range.
ru: Начало диапазона.

en: The end of the range.
ru: Конец диапазона.

en: Checks a date column's values to see if they're within the relative range.
ru: Проверяет значения столбца даты, чтобы убедиться, что они находятся в относительном диапазоне.

en: The date column to return interval of.
ru: Столбец даты для возврата интервала.

en: Period of interval, where negative values are back in time.
ru: Период интервала, когда отрицательные значения возвращаются во времени.

en: Type of internal like "day", "month", "year".
ru: Тип внутреннего типа «день», «месяц», «год».

en: The column or value to return.
ru: Столбец или значение, которое нужно вернуть.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if its not empty, and so on.
ru: Если значение1 пусто, возвращается значение2, если оно не пусто, и так далее.

en: Tests an expression against a list of cases and returns the corresponding value of the first matching case, with an optional default value if nothing else is met.
ru: Проверяет выражение на соответствие списку наблюдений и возвращает соответствующее значение первого совпадающего случая с необязательным значением по умолчанию, если ничего другого не встречается.

en: The value that will be returned if the preceding condition is true, and so on.
ru: Значение, которое будет возвращено, если предыдущее условие выполнено, и так далее.

en: Is null
ru: Пустой

en: Not null
ru: Не пустой

en: Additive sum of all the values of a column.
    e.x. total revenue over time.
ru: Аддитивная сумма всех значений столбца. ex общий доход с течением времени.

en: Additive count of the number of rows.
    e.x. total number of sales over time.
ru: Аддитивный счет количества строк. ex общее количество продаж с течением времени.

en: Linked filters
ru: Связанные фильтры

en: Label
ru: Ярлык

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: No default
ru: Нет умолчаний

en: To view this, {0} must be connected to at least one field.
ru: Для просмотра этого {0} должен быть подключен хотя бы к одному полю.

en: Limit this filter's choices
ru: Ограничьте выбор этого фильтра

en: If you have another dashboard filter, you can limit the choices that are listed for this filter based on the selection of the other one.
ru: Если у вас есть другой фильтр панели мониторинга, вы можете ограничить варианты, перечисленные для этого фильтра, на основе выбора другого.

en: So first, {0}.
ru: Итак, сначала {0}.

en: add another dashboard filter
ru: добавить еще один фильтр панели инструментов

en: If you toggle on one of these dashboard filters, selecting a value for that filter will limit the available choices for {0} filter.
ru: Если вы включите один из этих фильтров панели мониторинга, выбор значения для этого фильтра ограничит доступные варианты для фильтра {0}.

en: Filtering column
ru: Столбец для фильтрации

en: Filtered column
ru: Отфильтрованный столбец

en: Enter user names or email addresses
ru: Введите имена пользователей или адреса электронной почты

en: New snippet
ru: Новая вставка

en: Hourly
ru: Каждый час

en: Daily at {0}
ru: Ежедневно в {0}

en: Weekly at {0} on {1}
ru: Еженедельно в {0} {1}

en: Monthly on the {0} {1} at {2}
ru: Ежемесячно в {0} {1} в {2}

en: Delete this subscription
ru: Удалить эту подписку

en: Subscriptions
ru: Подписчики

en: Create a dashboard subscription
ru: Создать подписку на дашборд

en: Email it
ru: Отправить по электронной почте

en: You can send this dashboard regularly to users or email addresses.
ru: Вы можете регулярно рассылать эту панель пользователям или адресам электронной почты.

en: Send it to Slack
ru: Отправить в Slack

en: Pick a channel and a schedule, and Metabase will do the rest.
ru: Выберите канал и расписание, а Metabase сделает все остальное.

en: Email this dashboard
ru: Отправить эту панель по электронной почте

en: Don't send if there aren't results
ru: Не отправлять, если нет результатов

en: Attach results
ru: Прикрепите результаты

en: Attachments can contain up to 2,000 rows of data.
ru: Вложения могут содержать до 2000 строк данных.

en: Send this dashboard to Slack
ru: Отправить эту панель в Slack

en: Dashboard does not have a parameter with the ID {0}
ru: На панели инструментов нет параметра с идентификатором {0}

en: Parameter {0} does not have any Fields associated with it
ru: Параметр {0} не имеет связанных с ним полей.

en: include must be either empty or the value 'tables'
ru: include должен быть пустым или иметь значение "таблицы"

en: `database` is required for all queries whose type is not `internal`.
ru: База данных требуется для всех запросов, тип которых не является внутренним.

en: Password login is disabled for this instance.
ru: Пароль для входа в систему отключен для этого экземпляра.

en: Your account is disabled. Please contact your administrator.
ru: Ваша учетная запись отключена. Обратитесь к своему администратору.

en: Your account is disabled.
ru: Ваша учетная запись отключена.

en: Invalid Slack token.
ru: Неверный токен Slack.

en: The ''{0}'' command is only available in Metabase Enterprise Edition.
ru: Команда "{0}" доступна только в Metabase Enterprise Edition.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are PRESENT.
ru: Расширения Metabase Enterprise Edition ПРИСУТСТВУЮТ.

en: Usage of Metabase Enterprise Edition features are subject to the Metabase Commercial License.
ru: Использование функций Metabase Enterprise Edition регулируется коммерческой лицензией Metabase.

en: See {0} for details.
ru: Подробнее см. {0}.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are NOT PRESENT.
ru: Расширения Metabase Enterprise Edition НЕТ.

en: You''re invited to join {0}''s {1}
ru: Вас приглашают присоединиться к {0} {1}

en: {0} created a {1} account
ru: {0} создал аккаунт {1}

en: {0} accepted their {1} invite
ru: {0} принял их {1} приглашение

en: [{0}] Password Reset Request
ru: [{0}] Запрос на сброс пароля

en: [{0}] Notification
ru: [{0}] Уведомление

en: [{0}] Help make [{1}] better.
ru: [{0}] Помогите сделать [{1}] лучше.

en: [{0}] Tell us how things are going.
ru: [{0}] Расскажите, как у вас дела.

en: Error starting events listener
ru: Ошибка запуска прослушивателя событий

en: Should we sync user attributes when someone logs in via LDAP?
ru: Должны ли мы синхронизировать атрибуты пользователя, когда кто-то входит в систему через LDAP?

en: Comma-separated list of user attributes to skip syncing for LDAP users.
ru: Разделенный запятыми список атрибутов пользователя для пропуска синхронизации для пользователей LDAP.

en: Invalid token
ru: Невалидный токен

en: Slack API error: {0}
ru: Ошибка Slack API: {0}

en: Slack channel named `metabase_files` is missing!
ru: Канал Slack с именем `metabase_files` отсутствует!

en: Please create or unarchive the channel in order to complete the Slack integration.
ru: Пожалуйста, создайте или разархивируйте канал, чтобы завершить интеграцию со Slack.

en: The channel is used for storing graphs that are included in Pulses and MetaBot answers.
ru: Канал используется для хранения графиков, которые входят в ответы Pulses и MetaBot.

en: Uploaded image
ru: Загруженное изображение

en: Error uploading file to Slack:
ru: Ошибка при загрузке файла в Slack:

en: Invalid session. Expected an instance of Session.
ru: Недействительный сеанс. Ожидается экземпляр сеанса.

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is
ru: SameSite сеансовых файлов cookie настроен на "Нет", но сайт

en: served over an insecure connection. Some browsers will reject
ru: обслуживается через небезопасное соединение. Некоторые браузеры отклонят

en: cookies under these conditions.
ru: файлы cookie в этих условиях.

en: Top folder
ru: Верхняя папка

en: :parameters must be a sequence of maps with String :id keys
ru: : параметры должны быть последовательностью карт с ключами String: id

en: Invalid human-readable-values: values must be a sequence; each item must be nil or a string
ru: Недопустимые удобочитаемые значения: значения должны быть последовательностью; каждый элемент должен быть нулем или строкой

en: :values must be present to fetch :human_readable_values
ru: : значения должны присутствовать для получения: human_readable_values

en: Field values total length is > {0}.
ru: Общая длина значений поля> {0}.

en: snippet names cannot include '}' or start with spaces
ru: имена фрагментов не могут включать '}' или начинаться с пробелов

en: Error executing chain filter query
ru: Ошибка при выполнении запроса фильтра цепочки

en: Field {0} does not exist.
ru: Поле {0} не существует.

en: Cannot search against non-Text Field {0} {1}
ru: Невозможно выполнить поиск в нетекстовом поле {0} {1}

en: Granting permissions for group {0}: {1}
ru: Предоставление разрешений группе {0}: {1}

en: Revoking permissions for group {0}: {1}
ru: Отзыв разрешений для группы {0}: {1}

en: Invalid DB permissions: if you have write access for native queries, you must have full data access.
ru: Недействительные разрешения БД: если у вас есть права на запись для собственных запросов, у вас должен быть полный доступ к данным.

en: Invalid DB permissions: if you have readonly native query access, you must also have data access.
ru: Недопустимые разрешения БД: если у вас есть доступ только для чтения к собственным запросам, у вас также должен быть доступ к данным.

en: Changing permissions from: {0} to: {1}
ru: Изменение разрешений с: {0} на: {1}

en: login attribute keys must be a keyword or string
ru: Ключи атрибутов входа в систему должны быть ключевым словом или строкой

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts.
ru: Язык по умолчанию для Metabase, системных сообщений электронной почты, импульсов и сообщений.

en: Users can individually override this default language from their own account settings.
ru: Пользователи могут индивидуально изменить этот язык по умолчанию в настройках своей учетной записи.

en: Default page to show the user
ru: Страница по умолчанию для показа пользователю

en: Allow this origin to embed the full Metabase application
ru: Разрешить этому источнику встраивать полное приложение Metabase

en: Values greater than {0} ({1}) are not allowed.
ru: Значения больше {0} ({1}) не допускаются.

en: This will replace the word "Metabase" wherever it appears.
ru: Это заменит слово «Metabase» везде, где оно встречается.

en: These are the primary colors used in charts and throughout Metabase. You might need to refresh your browser to see your changes take effect.
ru: Это основные цвета, используемые в диаграммах и во всей Metabase. Возможно, вам потребуется обновить страницу в браузере, чтобы изменения вступили в силу.

en: For best results, use an SVG file with a transparent background.
ru: Для наилучшего результата следует взять квадратный образец в формате PNG с прозрачным фоном.

en: The url or image that you want to use as the favicon.
ru: URL-адрес или изображение, которое вы хотите использовать в качестве значка.

en: Allow logging in by email and password.
ru: Разрешить вход по электронной почте и паролю.

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
      It won''t affect SQL queries.
ru: Это повлияет на такие вещи, как группировка по неделям или фильтрация в запросах графического интерфейса. Это не повлияет на запросы SQL.

en: Unable to validate token
ru: Невозможно проверить токен

en: Token format is invalid.
ru: Формат токена недействителен.

en: Error validating token
ru: Ошибка проверки токена

en: Error filtering against {0} Field: unable to parse String {1} to a {2}
ru: Ошибка фильтрации в отношении поля {0}: невозможно проанализировать строку {1} в {2}

en: Error fetching details for Job: {0}
ru: Ошибка при получении сведений о задании: {0}

en: Starting sync task for Database {0}.
ru: Запуск задачи синхронизации для базы данных {0}.

en: Cannot sync Database {0}: Database does not exist.
ru: Невозможно синхронизировать базу данных {0}: база данных не существует.

en: Update Field values task triggered for Database {0}.
ru: Задача обновления значений полей запущена для базы данных {0}.

en: Skipping update, automatic Field value updates are disabled for Database {0}.
ru: Пропуск обновления, автоматические обновления значений полей отключены для базы данных {0}.

en: SAML Identity Provider Issuer
ru: Поставщик SAML идентификации

en: SAML Identity Provider SSO URL
ru: Страница SSO поставщика SAML

en: DB Name
ru: Имя БД

en: DB Engine
ru: Механизм БД

en: Unknown name
ru: Неизвестное имя

en: Unknown engine
ru: Неизвестный механизм

en: Edit collection
ru: Редактировать коллекцию

en: Pinned items
ru: Закрепленные элементы

en: Other users' personal collections
ru: Личные коллекции других пользователей

en: View archive
ru: Просмотреть архив

en: Your personal collection
ru: Ваша личная коллекция

en: Nothing to see yet.
ru: Нет данных для просмотра.

en: Use collections to organize and group dashboards and questions for your team or yourself
ru: Используйте коллекции для организации и группировки дашбордов и запросов для себя и команды

en: Unpin this item
ru: Открепить этот элемент

en: Available filters
ru: Доступные фильтры

en: Available variables
ru: Доступные переменные

en: Available columns
ru: Доступные столбцы

en: Include User ID and query hash in queries
ru: Включить ИД пользователя и хэш запроса в запросы

en: When on, Metabase User ID and query hash get appended to queries on this database, which can be useful for auditing and debugging. However, this causes each query to look distinct, preventing BigQuery from returning cached results, which may increase your costs.
ru: Когда этот параметр включен, идентификатор пользователя Metabase и хэш запроса добавляются к запросам в этой базе данных, что может быть полезно для аудита и отладки. Однако из-за этого каждый запрос будет выглядеть по-разному, не позволяя BigQuery возвращать кешированные результаты, что может увеличить ваши расходы.

en: Periodically refingerprint tables
ru: Периодический слепок таблиц

en: When syncing with this database, Metabase will scan a subset of values of fields to gather statistics that enable things like improved binning behavior in charts, and to generally make your Metabase instance smarter.
ru: Во время синхронизации с этой базой данных, Metabase будет сканировать значения полей для сбора статистика. Эта статистика позволяет улучшить поведение группировки в диаграммах и в целом сделать ваш экземпляр Metabase умнее.

en: Updated date
ru: Обновленная дата

en: Updated time
ru: Обновлённое время

en: Updated timestamp
ru: Обновлённое время

en: Type of interval like "day", "month", "year".
ru: Тип интервала, например - “день”, “месяц”, или “год”.

en: Filter by this column
ru: Фильтровать по этому столбцу

en: Column formatting
ru: Форматирование столбца

en: Sort ascending
ru: Прямая сортировка

en: Sort descending
ru: Обратная сортировка

en: Browse data
ru: Просмотреть данные

en: Show maximum (first {0})
ru: Показать максимум (первые {0})

en: There was a problem with this visualization
ru: Проблема с текущей визуализацией

en: Showing first {0} rows
ru: Показаны первые {0} строк

en: first
ru: первый

en: last
ru: последний

en: Emailed
ru: Отправлено

en: Sent to
ru: Отправлено

en: Sent
ru: Отправлено

en: hourly
ru: по часам

en: daily at {0}
ru: ежедневно в {0}

en: {0} at {1}
ru: {0} в {1}

en: monthly on the {0} {1} at {2}
ru: ежемесячно {0} {1} в {2}

en:  and {0} other |  and {0} others
ru[0]:  и {0} другой
ru[1]:  и {0} другие
ru[2]:  и {0} других
ru[3]:  и {0} других

en: This dashboard will no longer be emailed to {0} {1}
ru: Этот дашборд больше не будет отправляться {0} {1}

en: Slack channel {0} will no longer get this dashboard {1}
ru: Канал Slack {0} больше не будет получать этот дашборд {1}

en: Channel {0} will no longer receive this dashboard {1}
ru: Канал {0} больше не будет получать дашборд {1}

en: Schedules
ru: Расписания

en: Set up a new schedule
ru: Настроить новое расписание

en: Close
ru: Закрыть

en: You'll need to {0} first.
ru: Вам нужны первые {0}.

en: First, you'll have to {0}.
ru: Во-первых, Вам нужно {0}.

en: Rows {0}-{1} of first {2}
ru: Строки {0}-{1} из первых {2}

en: Drag fields here
ru: Перетащите поля сюда

en: Percentage
ru: Процентаж

en: Totals for {0}
ru: Всего для {0}

en: Grand totals
ru: Итого

en: Row totals
ru: Всего строк

en: Fields to use for the table rows
ru: Поля для использования в строках таблицы

en: Fields to use for the table columns
ru: Поля для использования в ячейках таблицы

en: Fields to use for the table values
ru: Поля для использования в значениях таблицы

en: Pivot tables can only be used with aggregated queries.
ru: Сводные таблицы могут быть использованы только для агрегированных запросов.

en: Pivot Table
ru: Сводная таблица

en: Waterfall
ru: Водопад

en: waterfall chart
ru: водопадная диаграмма

en: Increase color
ru: Цвет увеличения

en: Decrease color
ru: Цвет уменьшения

en: Show total
ru: Показать всего

en: Total color
ru: Цвет "всего"

en: Unable to run internal query function: cannot resolve {0}
ru: Невозможно выполнить функцию внутреннего запроса: невозможно разрешить {0}

en: Audit App queries are not enabled on this instance.
ru: Запросы аудита не включены для текущего приложения.

en: Invalid internal query function: {0} is not marked as an ^:internal-query-fn
ru: Некорректная функция внутреннего запроса: {0} не отмечено как ^:internal-query-fn

en: Error: sandboxing is not enabled for this instance.
ru: Ошибка: режим песочники не включен для текущего приложения.

en: Please check you have set a valid Enterprise token and try again.
ru: Пожалуйста проверьте корректность введенного Enterprise токена и попробуйте снова.

note: If the current permissions are nil, then we would return false which could give a potentially segmented user access they shouldn't have. If we don't have permissions, we can't determine whether they are segmented, so throw.
en: No permissions found for current user
ru: Не найдены полномочия для текущего пользователя

en: User ''{0}'' attempted to access an inaccessible field. Accessible fields {1}, fields in query {2}
ru: Пользователь ''{0}'' попытался получить доступ к недоступному полю. Поле {1} в запросе {2}

en: User not able to query field
ru: Пользователь не может запросить поле

en: Found more than one group table access policy for user ''{0}''
ru: Найдено больше одной групповой политики доступа к таблице для пользователя ''{0}''

en: Query requires user attribute `{0}`
ru: Запросу требуется атрибут пользовательский атрибут  `{0}`

en: invalid --mode value
ru: некорректное значение --mode

en: invalid --on-error value
ru: некорректное значение --on-error

en: invalid context seed value
ru: некорректное значение context seed

en: Dump was produced using a different version of Metabase. Things may break!
ru: Дамп был выполнен другой версией Metabase. Что-то может сломаться!

en: Error loading dump: {0}
ru: Ошибка загрузки дампа: {0}

en: {0} is not a valid user
ru: недействительный пользователь {0}

en: Error dumping {0}
ru: Ошибка сброса {0}

en: No admin users found! At least one admin user is needed to act as the owner for all the loaded entities.
ru: Администраторы не найдены! Нужен как минимум один администратор для указания автором загруженных сущностей.

en: Error loading dependencies: reference to an unknown entity {0}
ru: Ошибка загрузки зависимостей: ссылка на неизвестную сущность {0}

en: Can''t resolve {0} in fully qualified name {1}
ru: Невозможно разрешить {0} в полное имя {1}

en: Model {0} does not support upsert
ru: Модель {0} не поддерживает upsert

en: Error inserting {0}
ru: Ошибка вставки {0}

en: Inserting {0}
ru: Вставка {0}

en: {0} already exists -- skipping
ru: {0} уже существует -- пропуск

en: Skipping {0} (nothing to update)
ru: Пропущено {0} (обновлять нечего)

en: Updating {0}
ru: Обновление {0}

en: Error updating {0}
ru: Ошибка обновления {0}

en: SSO has not been enabled and/or configured
ru: SSO не включен и/или не настроен.

en: SSO requires a valid token
ru: Требуется действительный токен SSO

en: Error returning SSO entry point
ru: Ошибка возврата точки входа SSO

en: Error logging in
ru: Ошибка входа

en: Can't create new JWT user when JWT is not configured
ru: Невозможно создать нового пользователя JWT до настройки JWT

en: JWT SSO has not been enabled and/or configured
ru: JWT SSO не включен и/или не настроен.

en: Invalid SAML configuration: could not find user email.
ru: Ошибка конфигурации SAML: электронный адрес пользователя не найден.

en: We tried looking for {0}, but couldn't find the attribute.
ru: Мы пытались найти {0}, но атрибут отсутвует.

en: Please make sure your SAML IdP is properly configured.
ru: Пожалуйста убедитесь в том, что ваш SAML ldP правильно настроен.

en: SAML has not been enabled and/or configured
ru: SAML выключен и/или не настроен

en: Warning: expected `redirect` param, but none is present
ru: Предупреждение: ожидаемый параметр `redirect` отсутствует.

en: Error generating SAML request
ru: Ошибка формирования SAML запроса

en: Unable to log in: SAML IdP certificate is not set.
ru: Ошибка входа: отсутствует SAML IdP сертификат.

en: SAML response validation failed
ru: Ошибка проверки ответа SAML

en: Unable to log in: SAML response validation failed
ru: Невозможно войти: Ошибка проверки ответа SAML

en: Unable to log in: SAML info does not contain user attributes.
ru: Невозможно войти: Отсутствуют пользовательские атрибуты SAML.

en: Enable SAML authentication.
ru: Включить SAML аутентификацию.

en: This is the URL where your users go to log in to your identity provider. Depending on which IdP you''re
    using, this usually looks like https://your-org-name.example.com or https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml
ru: Это ссылка, по которой ваши пользователи могут авторизовываться на вашем поставщике аутентификации. В зависимости от ldP, это может выглядеть как https://your-org-name.example.com или https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml

en: Error parsing SAML identity provider certificate
ru: Ошибка обработки сертификата поставщика аутентификации SAML

en: Invalid identity provider certificate. Certificate should be a base-64 encoded string.
ru: Некорректный сертификат поставщика аутентификации. Сертификат должен быть в формате base-64.

en: Encoded certificate for the identity provider. Depending on your IdP, you might need to download this,
    open it in a text editor, then copy and paste the certificate's contents here.
ru: Сертификат поставщика аутентификации. В зависимости от IdP, Вам нужно скачать его, открыть в текстовом редакторе, скопировать текст и вставить содержимое сюда.

en: This is a unique identifier for the IdP. Often referred to as Entity ID or simply 'Issuer'. Depending
    on your IdP, this usually looks something like http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v
ru: Уникальный идентификатор ldP. Часто ссылается на Entity ID или 'Issuer'. В зависимости от ldP, выглядит примерно как http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v

en: This application name will be used for requests to the Identity Provider
ru: Это имя приложения будет использовано при запросах к поставщику аутентификации

en: Absolute path to the Keystore file to use for signing SAML requests
ru: Абсолютный путь к хранилищю ключей, используемого для подписания SAML запросов

en: Password for opening the keystore
ru: Пароль для хранилища ключей

en: Alias for the key that Metabase should use for signing SAML requests
ru: Псевдоним ключа, который должен использовать Metabase при подписании SAML запросов

en: SAML attribute for the user''s email address
ru: Атрибут SAML для извлечения электронного адреса пользователя

en: SAML attribute for the user''s first name
ru: Атрибут SAML для извлечения имени пользователя

en: SAML attribute for the user''s last name
ru: Атрибут SAML для извлечения фамилии пользователя

en: Enable group membership synchronization with SAML.
ru: Включить синхронизацию участников групп через SAML.

en: SAML attribute for group syncing
ru: Атрибут SAML для синхронизации групп

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are SAML groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing SAML to Metabase group mappings.
ru: JSON содержащий маппинг SAML c группами Metabase.

en: Enable JWT based authentication
ru: Включить JWT аутентификацию

en: URL of JWT based login page
ru: Страница входа JWT

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages
ru: Строка используется для подмешивания приватного ключа при валидации JWT сообщений

en: Key to retrieve the JWT user's email address
ru: Ключ для извлечения электронного адреса пользователя JWT

en: Key to retrieve the JWT user's first name
ru: Ключ для извлечения имени пользователя JWT

en: Key to retrieve the JWT user's last name
ru: Ключ для извлечения фамилии пользователя JWT

en: Key to retrieve the JWT user's groups
ru: Ключ для извлечения групп пользователя JWT

en: Enable group membership synchronization with JWT.
ru: Включить синхронизацию участников групп через JWT.

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are JWT groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing JWT to Metabase group mappings.
ru: JSON содержащий маппинг JWT c группами Metabase.

en: Should new email notifications be sent to admins, for all new SSO users?
ru: Должны ли оповещаться администраторы обо всех новых пользователях SSO?

en: New SSO user created: {0} ({1})
ru: Создан новый пользователь SSO: {0} ({1})

en: Cannot convert a {0} to a {1}
ru: Невозможно конвертировать {0} в {1}

en: Cannot extract {0} from a TIME field
ru: Невозможно извлечь {0} из поля с форматом ВРЕМЯ

en: Cannot extract {0} from a DATE field
ru: Невозможно извлечь {0} из поля с форматом ДАТА

en: Cannot extract {0} from a DATETIME or TIMESTAMP
ru: Невозможность извлечь {0} из поля с датой и временем

note: trying to add an `hour` to a `date` or a `year` to a `time` is something we shouldn't be allowing in the UI in the first place
en: Invalid query: you cannot add a {0} to a {1} column.
ru: Некорректный запрос: вы не можете добавить {0} к столбцу {1}.

en: It doesn''t make sense to convert between DATEs and TIMEs!
ru: Нет никакого смысла конвертировать ДАТЫ во ВРЕМЯ!

en: Druid request error [{0}]: {1}
ru: Ошибка Druid запроса [{0}]: {1}

en: Failed to parse Druid response body: {0}
ru: Ошибка обработки ответа Druid: {0}

en: Error running query:
ru: Ошибка выполнения запроса:

en: Client closed connection, no queryId found, can't cancel query
ru: Клиент закрыл соединение, ИД запроса не найдено, невозможно отменить запрос

en: Client closed connection, canceling Druid queryId {0}
ru: Клиент закрыл соединение, отмена Druid запроса {0}

en: Canceling Druid query with ID {0}
ru: Отмена Druid запроса с ИД {0}

en: Failed to cancel Druid query with queryId {0}
ru: Невозможно отменить Druid запроса с ИД {0}

en: Don''t know how to retrieve results for columns {0}
ru: Невозможно извлечь результаты для столбцов {0}

en: Error post-processing Druid query results
ru: Ошибка пост-обработки результатов Druid запроса

en: Error reducing Druid query results
ru: Ошибка сокращения результатов Druid запроса.

en: WARNING: Don't know how to combine these intervals into a single interval.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Невозможно объединить эти интервалы в единый интервал.

en: Ignoring intervals: {0}
ru: Пропущенные интервалы: {0}

en: Error creating aggregation clause
ru: Ошибка создания условия аггрегации

en: Expected :aggregation-options, constant, or expression.
ru: Ожидается: :aggregation-options, константа или выражение.

en: grouped timeseries queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
ru: Группированные результаты по временной шкале могут быть отсортированы только по столбцу, содержащему время.

en: scan queries can only be sorted if they include the ''timestamp'' column.
ru: запросы сканирования могут быть отсортированы только если они включают столбец, содержащий время.

en: scan queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
ru: запросы сканирования могут быть отсортированы только по столбцу, содержащему время.

en: Error generating Druid query
ru: Ошибка генерации Druid запроса

en: Fetching Google access/refresh tokens with auth-code {0}...
ru: Получение токенов доступа/обновления Google с кодом авторизации {0}...

en: Multiple date filters are not supported in filters:
ru: Множественные фильтры даты не поддерживаются в:

en: Unexpected columns in results: {0}
ru: Неожиданные столбцы в результатах: {0}

en: Unable to parse query: {0}
ru: Невозможно обработать запрос: {0}

en: Don''t know how to substitute {0} {1}
ru: Невозможно заменить {0} {1}

en: Substituted {0} -> {1}
ru: Заменено {0} -> {1}

en: Don''t know how to handle aggregation {0}
ru: Невозможно обработать агрегацию {0}

en: Using DNS SRV requires a FQDN for host
ru: Использование DNS SRV требует FQDN хоста

en: No database name specified in URI. Monger requires a database to be explicitly configured.
ru: Не указано имя базы данных в URI. Требуется его явное указание.

en: Opened new MongoDB connection.
ru: Открытое MongoDB соединение.

en: Closed MongoDB connection.
ru: Закрытое MongoDB соединение.

en: Error running query.
ru: Ошибка выполнения запроса.

en: Client connection closed, no query-id found, can't cancel query
ru: Клиентское соединение закрыто, ИД запроса не найден, невозможно отменить запрос

en: Error canceling query with ID {0}
ru: Ошибка отмены запроса с ID {0}

en: Error executing query
ru: Ошибка выполнения запроса

en: Failed to fetch materialized views for this database
ru: Ошибка получения материализованных представлений для базы данных

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card associated with it
ru: Некорректное предупреждение: Предупреждение не имеет ассоциированную с ним карточку

en: Error determining whether Database supports nested queries
ru: Ошибка определение поддержки вложенных запросов Базой данных

en: Invalid query params: could not determine slug for parameter with ID {0}
ru: Некорректные параметры запроса: невозможно определить ключ для параметра с ИД {0}

en: Cannot search for values: {0} is not an enabled parameter.
ru: Невозможно найти значения: {0} не является разрешенным параметром.

en: You can''t specify a value for {0} if it's already set in the JWT.
ru: Вы не можете определить значение {0} если оно уже задано в JWT.

en: Error compiling HoneySQL form
ru: Ошибка компиляции HoneySQL формы

en: Not a valid Database/Database ID/JDBC spec
ru: Некорректная спецификация Database/Database ID/JDBC

en: You don''t have any cards yet.
ru: У вас еще нет карточек.

en: Here are your {0} most recent cards:
ru: Ваши {0} последние карточки:

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, `{2}`, and `{3}`.
ru: значение должно ассоциироваться с ключами `{0}`, `{1}`, `{2}`, и `{3}`.

en: Not creating proxy JDBC driver for class {0} -- original driver was loaded by system ClassLoader
ru: Не создан прокси JDBC драйвер для класса {0} - оригинальный драйвер загружен системным загрузчиком

en: Query took {0} to run; minimum for cache eligibility is {1}
ru: Запрос занял {0}; минимальная продолжительность для кэширования {1}

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to wrap field references in explicit :joined-field clauses.
ru: Невозможно разрешить поле из-за множественный соединений: таблица {0} (ID {1}) присоединена несколько раз. Вы должны указать поле явно.

en: I don''t know how to `overflow stack`. Here''s what I can do: `help`, `list`, `show`
ru: Я не знаю как `переполнить стэк`. Команды, которые я знаю:  `help`, `list`, `show`

en: Test setting - this only shows up in dev (1)
ru: Проверка настройки - это отображается в dev (1)

en: Test setting - this only shows up in dev (2)
ru: Проверка настройки - это отображается в dev (2)

en: Test setting - this only shows up in dev (3)
ru: Проверка настройки - это отображается в dev (3)

en: Test setting - this only shows up in dev (4)
ru: Проверка настройки - это отображается в dev (4)

en: Test setting - with i18n
ru: Проверка настройки - c интернационализацией

en: This is a sample sensitive Setting.
ru: Это пример чувствительной Настройки.

en: WOW
ru: УАУ

[ctx: This is a new information message on the new pulse creation page.]
en: Pulses are being phased out
ru: Импульсы постепенно прекращаются

[ctx: An info message letting you know you can create dashboard subscriptions instead of pulses.]
en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
ru: Теперь ты можешь настроить {0} вместо этого. Мы удалим Pulses в будущем релизе и поможем вам перенести все, что у вас еще осталось.

en: dashboard subscriptions
ru: абонементы на приборную панель

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}
ru: {0} диаграммы в вашей подписке не будут выглядеть так же, как на приборной панели. {1}

en: minutes past the hour
ru: минуты после часа

en: Email sent
ru: Электронное письмо отправлено

en: Add data to share this dashboard
ru: Добавить данные, чтобы поделиться этим дашбордом

en: Dashboard subscriptions
ru: Подписки на дашборд

en: Text as a ISO-8601 timestamp
ru: Текст в формате таймстампа ISO-8601

en: Text as a ISO-8601 time
ru: Текст в виде времени ISO-8601

en: Text as a ISO-8601 date
ru: Текст в виде даты ISO-8601

en: UNIX Timestamp (Microseconds)
ru: Unix таймстамп (микросекунды)

en: Pulses are being phased out
ru: Импульсы постепенно прекращаются

en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
ru: Теперь ты можешь настроить {0} вместо этого. Мы удалим Pulses в будущем релизе и поможем вам перенести все, что у вас еще осталось.

en: File format
ru: Формат файла

en: Questions to attach
ru: Вопросы для прикрепления

en: Delete this subscription to {0}?
ru: Удалить эту подписку на {0}?

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}.
ru: {0} диаграммы в вашей подписке не будут выглядеть так же, как на приборной панели. {1}.

en: Fields to use for the table {0}
ru: Поля для таблицы {0}

en: rows
ru: строки

en: columns
ru: колонки

en: values
ru: значения

en: Error normalizing form.
ru: Ошибка нормализации формы.

en: Error canonicalizing query
ru: Ошибка при приведении запроса к канонической форме

en: Error performing whole query transformations
ru: Ошибка выполнения преобразований уровня целого запроса

en: Error normalizing query
ru: Ошибка нормализации запроса

en: Sandbox Cards can''t return columns that aren't present in the Table they are sandboxing.
ru: Карточки песочницы не могут возвращать колонки, которых нет в таблицы, помещенной в песочницу

en: Sandbox Cards can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
ru: Карточки песочницы не могут возвращать колонки с типами, отличными от таблицы, помещенной в песочницу.

en: Cannot update Card: Card is used for Sandboxing, and updates would violate sandbox rules.
ru: Не могу обновить карточку: карточка используется в песочнице, и обновление будет нарушать правила песочницы.

en: You cannot change the Table ID of a GTAP once it has been created.
ru: Вы не можете изменить идентификатор таблицы GTAP после его создания.

en: `database` is required for all queries.
ru: `База данных` необходима для всех запросов.

en: ERROR {0}
ru: ОШИБКА {0}

en: copied {0} instances.
ru: скопированные {0} экземпляры.

en: Copying instances of {0}...
ru: Копирование экземпляров {0}...

en: Error copying instances of {0}
ru: Ошибочное копирование экземпляров {0}

en: Temporarily disabling DB constraints...
ru: Временно отключение ограничений БД...

en: Re-enabling DB constraints...
ru: Восстановление ограничений БД...

en: Setting Postgres sequence ids to proper values...
ru: Установка идентификаторов последовательности Postgres на правильные значения...

note: make sure the source database is up-do-date
en: Set up {0} source database and run migrations...
ru: Настройте исходную базу данных и запустите миграцию...

note: make sure the dest DB is up-to-date don't need or want to run data migrations in the target DB, since the data is already migrated appropriately
en: Set up {0} target database and run migrations...
ru: Установите {0} целевую базу данных и запустите миграцию...

note: make sure target DB is empty
en: Testing if target {0} database is already populated...
ru: Тестирование, если целевая база данных {0} уже заполнена...

en: Unsupported application database type: {0} is not currently supported.
ru: Неподдерживаемый тип базы данных приложений: {0} в настоящее время не поддерживается.

en: Check the value of MB_DB_CONNECTION_URI.
ru: Проверьте значение MB_DB_CONNECTION_URI.

en: Driver {0} does not support {1}
ru: Драйвер {0} не поддерживает {1}

en: No magnitude known for {0}
ru: Нет известной величины {0}

en: Error resolving source query
ru: Ошибка выполнения запроса

en: Have your email configured for you.
ru: Настройте вашу электронную почту.

en: Have your server maintained for you.
ru: Пусть ваш сервер будет обслужен для вас.

en: Want to have upgrades taken care of for you?
ru: Хотите, чтобы о модернизации позаботились за вас?

en: Migrate to Metabase Cloud.
ru: Миграция в Metabase Cloud.

en: Manage Metabase Cloud
ru: Управление Metabase Cloud

en: Show totals
ru: Показать общие показатели

en: Sort order
ru: Порядок сортировки

en: See options…
ru: Смотрите варианты...

en: This database does not support pivot tables.
ru: Эта база данных не поддерживает сводные таблицы.

en: Invalid GeoJSON file location: must either start with http:// or https:// or be a relative path to a file on the classpath.
ru: Недействительное местоположение файла GeoJSON: должно начинаться с http:// или https:// или быть относительным путем к файлу на клас-спате.

en: URLs referring to hosts that supply internal hosting metadata are prohibited.
ru: URL-адреса хостов, предоставляющих метаданные внутреннего хостинга, запрещены.

en: Invalid custom GeoJSON.
ru: Недействительный пользовательский GeoJSON.

en: Invalid {0}: specified breakout at index {1}, but we only have {2} breakouts
ru: Недействительный {0}: заданный пробой в индексе {1}, но у нас есть только {2}прорывы.

en: Error generating pivot queries
ru: Ошибка при генерации запросов на шарнир

en: Sync Administrator group
ru: Группа администраторов синхронизации

en: Set filter values for when this gets sent
ru: Установите значения фильтра,  при котором это будет отправлено

en: Delete the {0} database?
ru: Удалить базу данных {0}?

en: Restoring the sample dataset...
ru: Восстановление образца набора данных...

en: No semantic type
ru: Нет семантического типа

en: Select a semantic type
ru: Выберите семантический тип

en: Cast to a specific data type
ru: Приведение к определенному типу данных

en: Select a conversion
ru: Выберите конверсию

en: Don't cast
ru: Не отбрасывать

en: Something went wrong
ru: Упс, что-то пошло не так

en: Choose "Desktop App" as the application type. Name it whatever you'd like.
ru: Выберите "Настольное приложение" в качестве типа приложения. Назовите это как хотите.

en: Didn't find anything
ru: Ничего не найдено

en: There weren't any results for your search.
ru: По вашему запросу ничего не найдено.

en: Checks if a column is null
ru: Проверяем, является ли столбец нулевым

en: The column to check.
ru: Столбец для проверки.

en: Checks if a column is empty
ru: Проверяет, пуст ли столбец

en: CASE expects 2 arguments or more
ru: CASE ожидает 2 или более аргументов

en: Function {0} expects {1} argument | Function {0} expects {1} arguments
ru[0]: Функция {0} ожидает {1} аргумент
ru[1]: Функция {0} ожидает {1} аргумента
ru[2]: Функция {0} ожидает {1} аргументов
ru[3]: Функция {0} ожидает {1} аргументов

en: Expecting boolean but found {0}
ru: Ожидается логическое значение, но найдено {0}

en: Subtotal, Age, Price, Quantity, etc.
ru: Подитог, возраст, цена, количество и т.д.

en: Dropdown
ru: Выпадающий

en: Select one or more values from a list or search box.
ru: Выберите одно или несколько значений из списка или поля поиска.

en: Exclude one or more specific values.
ru: Исключите одно или несколько конкретных значений.

en: Match values that contain the entered text.
ru: Соответствуют значениям, содержащим введенный текст.

en: Filter out values that contain the entered text.
ru: Отфильтровать значения, содержащие введенный текст.

en: Match values that begin with the entered text.
ru: Соответствуют значениям, которые начинаются с введенного текста.

en: Match values that end with the entered text.
ru: Соответствуют значениям, заканчивающимся введенным текстом.

en: Duplicate this question
ru: Дублируйте этот запрос

en: Saved question in {0}
ru: Запрос сохранен в {0}

en: Table in {0}
ru: Таблица в {0}

en: Segment of
ru: Сегмент

en: Metric for
ru: Метрика для

en: {0} in {1}
ru: {0} в {1}

en: Note
ru: Примечание

en: charts in your subscription won't look the same as in your dashboard.
ru: диаграммы в вашей подписке не будут выглядеть так же, как на дашборде

en: Filter values
ru: Значения фильтра

en: You can customize filter values for each subscription with the Enterprise edition.
ru: Вы можете настроить значения фильтров для каждой подписки в выпуске Enterprise.

en: If a dashboard filter has a default value, it’ll be applied when your subscription is sent.
ru: Если для фильтра дашборда задано значение по умолчанию, оно будет применено при отправке подписки.

en: and {0} other | and {0} others
ru[0]: и еще {0}
ru[1]: и еще {0}
ru[2]: и еще {0}
ru[3]: и еще {0}

en: {0} selections
ru: {0} выборки

en: and {0} more filter | and {0} more filters
ru[0]: и еще {0} фильтр
ru[1]: и еще {0} фильтра
ru[2]: и еще {0} фильтров
ru[3]: и еще {0} фильтров

en: Login History
ru: История входа в систему

en: Sync the admin group?
ru: Синхронизировать группу админов?

en: Sandbox Questions can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
ru: Вопросы о песочнице не могут возвращать столбцы, типы которых отличаются от типа таблицы, в которой они находятся.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP
ru: Ошибка предварительной обработки исходного запроса при применении GTAP

en: Error running query to determine metadata
ru: Ошибка при выполнении запроса для определения метаданных

en: Can't create new SAML user when SAML is not configured
ru: Невозможно создать нового пользователя SAML, если SAML не настроен

en: Error compiling SQL: breakout does not have an alias
ru: Ошибка компиляции SQL: у breakout нет псевдонима

en: Error running query
ru: Ошибка при выполнении запроса

en: Unknown aggregation type!
ru: Неизвестный тип агрегирования!

en: No aggregation at index {0}
ru: Нет агрегирования по индексу {0}

en: Multiple date filters are not supported.
ru: Множественные фильтры даты не поддерживаются.

en: Error checking schema permissions
ru: Ошибка проверки разрешений схемы

en: Error setting prepared statement fetch direction to FETCH_FORWARD
ru: Ошибка при установке направления получения подготовленного оператора на FETCH_FORWARD

en: Error setting statement fetch direction to FETCH_FORWARD
ru: Ошибка при установке направления выборки инструкции на FETCH_FORWARD

en: You cannot save this Question because you do not have permissions to run its query.
ru: Вы не можете сохранить этот запрос, потому что у вас нет прав на выполнение его запроса.

en: Authentication endpoint error
ru: Ошибка конечной точки аутентификации

en: SSH tunnel can only be established for H2 connections using the TCP protocol
ru: SSH-туннель может быть установлен только для H2-соединений с использованием протокола TCP.

en: ssh tunnel for database {0} looks closed; marking pool invalid to reopen it
ru: ssh-туннель для базы данных {0} выглядит закрытым; отметка пула недействительна для его повторного открытия

en: Query canceled, calling Statement.cancel()
ru: Запрос отменен, вызывается Statement.cancel ()

en: Select statement did not produce a ResultSet for native query
ru: Оператор Select не создал ResultSet для собственного запроса

en: We''ve Noticed a New {0} Login, {1}
ru: Мы заметили новый вход {0}, {1}

en: Don''t know how to process event with model {0}
ru: Не знаю, как обрабатывать событие с помощью модели {0}

en: Failed to process activity event {0}
ru: Не удалось обработать событие действия {0}

en: Error sending ''login from new device'' notification email
ru: Ошибка отправки электронного письма с уведомлением "Вход с нового устройства"

en: You can''t update a LoginHistory after it has been created.
ru: Вы не можете обновить историю входа после того, как она была создана.

en: Don''t know how to wrap Field ID.
ru: Не знаю, как обернуть идентификатор поля.

en: Setting {0} already registered in {1}
ru: Настройка {0} уже зарегистрирована в {1}

en: Controls how often the heartbeats are sent when an SSH tunnel is established (in seconds).
ru: Управляет частотой отправки контрольных сигналов при установке туннеля SSH (в секундах).

en: Controls the fetch size used for Redshift queries (in PreparedStatement), via defaultRowFetchSize.
ru: Управляет размером выборки, используемым для запросов Redshift (в PreparedStatement), через defaultRowFetchSize.

en: Cannot find matching FK Table ID for FK Field {0}
ru: Не удается найти соответствующий идентификатор таблицы FK для поля FK {0}

note: if for some reason `optimize-filter` doesn't return an optimized filter clause, log and error and use the original. `can-optimize-filter?` shouldn't have said we could optimize this filter in the first place
en: Error optimizing temporal filter clause
ru: Ошибка оптимизации предложения временного фильтра

en: Error resolving Fields in query
ru: Ошибка при разрешении полей в запросе

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to specify an explicit `:join-alias` in the field reference.
ru: Не удается разрешить объединенное поле из-за неоднозначных объединений: таблица {0} (ID {1}) объединена несколько раз. Вам нужно указать явный `: join-alias` в ссылке на поле.

en: Unsupported temporal bucketing: You can''t bucket a {0} Field by {1}.
ru: Неподдерживаемое временное сегментирование: нельзя сегментировать {0} поле по {1}.

en: Error processing additional pivot table query
ru: Ошибка обработки дополнительного запроса сводной таблицы

en: Invalid cell format
ru: Неверный формат ячейки

en: Enable typeahead search in the Metabase navbar?
ru: Включить поиск с опережением ввода на панели навигации Metabase?

en: Login in request is missing device ID information
ru: В запросе на вход отсутствует информация об идентификаторе устройства

en: Login request is missing user-agent information
ru: В запросе на вход отсутствует информация об агенте пользователя.

en: Unable to determine login request IP address
ru: Не удалось определить IP-адрес запроса на вход

en: Error determining login history for request
ru: Ошибка при определении истории входа в систему для запроса

en: unknown
ru: неизвестный

en: Unknown device type
ru: Неизвестный тип устройства

en: Unknown OS
ru: Неизвестная ОС

en: Unknown browser
ru: Неизвестный браузер

en: Error geocoding IP addresses
ru: Ошибка геокодирования IP-адресов

en: Semantic type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
ru: Семантический тип {0} изменен с '' {1} '' на '' {2} ''.

en: Name of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
ru: Имя {0} изменено с '' {1} '' на '' {2} ''.

en: Don''t know how to format a {0} as a human-readable date/time
ru: Не знаю, как отформатировать {0} как удобочитаемые дату и время

en: Valid coercion strategy
ru: Действительная стратегия принуждения

en: value must be a valid coercion strategy.
ru: значение должно быть действительной стратегией принуждения.

en: A testing setting
ru: Настройка тестирования

en: Question name
ru: Название запроса

en: Collection name
ru: Название коллекции

en: Group membership filter
ru: Фильтр участия в группах

en: {0} member | {0} members
ru[0]: {0} участник
ru[1]: {0} участника
ru[2]: {0} участников
ru[3]: {0} участников

en: {0} person found | {0} people found
ru[0]: {0} человек найдено
ru[1]: {0} человека найдено
ru[2]: {0} человек найдено
ru[3]: {0} человек найдено

en: Find someone
ru: Найти кого то

en: Invite someone
ru: Пригласить кого-то

en: here
ru: тут

en: Domain
ru: Домен

en: Add bot integration
ru: Добавить интеграцию бота

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time. Last successful check was
    {0}.
ru: Сожалеем, мы не можем проверить наличие обновлений. Последния успешная проверка была выполнена
    {0}.

en: Only change this if you know what you're doing!
ru: Изменяйте только если вы знаете что делаете!

en: Replace underscores and dashes with spaces
ru: Заменить символы подчеркивания и дефисы пробелами.

en: Advanced Details (click to download)
ru: Расширенные детали (нажмите для загрузки)

en: Connection Pool Details
ru: Детали Пула соединений

en: Information about active and idle connections for all pools
ru: Информация об активных и неактивных соединениях для всех пулов

en: Saved Questions
ru: Сохраненные запросы

en: Last edited by
ru: Изменено

en: Last edited at
ru: Изменено

en: Need help setting up
ru: Нужна помощь с настройкой

en: Our docs can help.
ru: Наши документы могут помочь.

en: Docs weren't enough?
ru: Документов недостаточно?

en: Write us.
ru: Написать нам.

en: See more
ru: Смотреть больше

en: See less
ru: Смотреть меньше

en: Edited {0} by {1}
ru: Изменено {0} {1}

en: Close sidebar
ru: Закрыть боковую панель

en: Add questions
ru: Добавить запросы

en: Nothing here
ru: Здесь ничего нет

en: Search…
ru: Поиск...

en: Missing exponent
ru: Отсутствует показатель степени

en: Missing closing quotes
ru: Отсутствуют закрывающие кавычки

en: Bracket identifier in another bracket identifier
ru: Идентификатор скобки в другом идентификаторе скобки

en: Missing a closing bracket
ru: Отсутствует закрывающая скобка

en: Missing an opening bracket for {0}
ru: Отсутствует открывающая скобка для {0}

en: Missing an opening bracket
ru: Отсутствует открывающая скобка

en: Invalid character: {0}
ru: Некорректный символ: {0}

en: User ID, Product ID, Event ID, etc.
ru: Идентификатор пользователя, продукта, события, и т.д.

en: Text or Category
ru: Текст или Категория

en: Name, Rating, Description, etc.
ru: Имя, Рейтинг, Описание, и т.д.

en: String
ru: Строка

en: Search for a table...
ru: Искать таблицу...

en: Expecting a closing parenthesis
ru: Ожидается закрывающая круглая скобка

en: Expecting {0} closing parentheses
ru: Ожидается {0} закрывающих круглых скобок

en: Expecting an opening parenthesis
ru: Ожидается открывающая скобка

en: Expecting {0} opening parentheses
ru: Ожидается {0} открывающих круглых скобок

en: Expecting an opening parenthesis after function {0}
ru: Ожидается открывающая скобка после функции {0}

en: Explore results
ru: Посмотреть результаты

en: You can use the value of any column here like this: {{COLUMN}}
ru: Вы можете использовать значение любого столбца следующим образом: {{COLUMN}}

en: Link URL
ru: Ссылка

en: Group membership lookup filter. The placeholders '{dn}' and '{uid}' will be replaced by the user''s Distinguished Name and UID, respectively.
ru: Фильтр поиска членства в группе. Шаблоны '{dn}' и '{uid}' будут заменены характерным именем и UID пользователя соответственно.

en: Error deleting Sandboxes: {0}
ru: Ошибка удаления Песочницы: {0}

en: BEGIN LOAD from {0} with context {1}
ru: НАЧАЛО ЗАГРУЗКИ из {0} с контекстом {1}

en: Finished first pass of load; now performing second pass
ru: Первая часть загрузки завершена; выполняется вторая часть

en: END LOAD from {0} with context {1}
ru: ОКОНЧАНИЕ ЗАГРУЗКИ из {0} с контекстом {1}

en: ERROR LOAD from {0}: {1}
ru: ОШИБКА ЗАГРУЗКИ из {0}: {1}

en: BEGIN DUMP to {0} via user {1}
ru: НАЧАЛО ВЫГРУЗКИ в {0} пользователем {1}

en: END DUMP to {0} via user {1}
ru: ОКОНЧАНИЕ ВЫГРУЗКИ в {0} пользователем {1}

en: Could not find context for fully qualified card name {0}
ru: Невозможно найти контекст для карточки с именем {0}

en: Could not find context for fully qualified snippet name {0}
ru: Невозможно найти контекст для сниппета с именем {0}

en: Failed to execute query for loaded card "{0}": {1}
ru: Невозможно выполнить запрос для загруженной карточки "{0}": {1}

en: Cannot connect to database ''{0}'' in order to sync unhidden tables
ru: Невозможно подключиться к базе данных ''{0}'' для синхронизации видимых таблиц

en: Can't decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
ru: Невозможно расшифровать базу данных приложения с MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Enable the new field-filter operators
ru: Включить новые операторы фильтра по полю

en: New field filter operators are not enabled
ru: Новые операторы фильтра по полю отключены

note: Multiple comma-separated domains is EE-only feature
en: Invalid domain
ru: Некорректный домен

en: User lookup filter. The placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
ru: Фильтр поиска пользователя. Шаблон '{login}' будет заменен на логин пользователя.

en: Attribute to use for the user''s email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
ru: Атрибут, используемый как email пользователя. (обычно это ''mail'', ''email'' или ''userPrincipalName'')

en: Search base for groups. Not required for LDAP directories that provide a ''memberOf'' overlay, such as Active Directory. (Will be searched recursively)
ru: Основа поиска для групп. Не требуется для каталогов LDAP, которые предоставляют значение ''memberOf'', например Active Directory. (Поиск будет выполняться рекурсивно)

note: you're not allowed to change the `:personal_owner_id` of a Collection! double-check and make sure it's not just the existing value getting passed back in for whatever reason
en: You are not allowed to change the owner of a Personal Collection.
ru: Вам не разрешено изменять владельца Личной Коллекции.

en: You are not allowed to change the authority level of a Personal Collection.
ru: Вам не разрешено изменять уровень авторизации для Личной Коллекции.

note: The checks below should be redundant because the `perms-for-moving` and `perms-for-archiving` functions also check to make sure you're not operating on Personal Collections. But as an extra safety net it doesn't hurt to check here too.
en: You are not allowed to move a Personal Collection.
ru: Вам не разрешено перемещать Личную Коллекцию.

en: You cannot update a CollectionPermissionGraphRevision!
ru: Вы не можете обновить CollectionPermissionGraphRevision!

en: Invalid Field {0} {1}
ru: Некорректное поле {0} {1}

en: Invalid Field {0} {1}: falling back to {2}
ru: Некорректное поле {0} {1}: возврат к {2}

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces.
ru: Чтобы сделать имена таблиц и полей более понятными для человека, Metabase заменит в них дефисы и подчеркивания пробелами.

en: We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
ru: Мы будем писать каждое слово с заглавной буквы, поэтому 'последний_визит' станет 'Последний визит'.

note: redefinitions are fine
en: Setting names in would collide: {0} and {1}
ru: Установка имен в может противоречить: {0} и {1}

en: Indicates when Metabase last checked for new versions.
ru: Указывает, когда последний раз Metabase проверяла наличие новых версий.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects,
ru: Этот URL-адрес используется для таких вещей, как создание ссылок в электронных письмах, перенаправления аутентификации,

en: and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
ru: и в некоторых сценариях встраивания, поэтому его изменение может нарушить функциональность или заблокировать вас в этом экземпляре.

en: When set, enforces the use of session cookies for all users which expire when the browser is closed.
ru: Если установлено, файлы cookie сеанса для всех пользователей будут истекать при закрытии браузера.

en: Error parsing paging parameters: {0}
ru: Ошибка синтаксического анализа параметров пагинации: {0}

en: Error running sync step
ru: Ошибка запуска шага синхронизации

en: Error in sync step {0}
ru: Ошибка в шаге синхронизации {0}

en: Error fetching version info; setting version-info value to nil
ru: Ошибка получения версии; сброс значения version-info

en: Valid field semantic type
ru: Допустимый семантический тип поля

en: value must be a valid field semantic type.
ru: значение должно быть допустимым семантическим типом поля.

en: Valid field relation type
ru: Допустимый тип связи поля

en: value must be a valid field relation type.
ru: значение должно быть допустимым типом связи поля.

en: Valid field semantic or relation type
ru: Допустимый семантический или тип связи поля

en: value must be a valid field semantic or relation type.
ru: значение должно быть допустимым семантическим или типом связи поля.

en: Valid field data type (keyword or string)
ru: Корректный тип данных в поле (слово или строка)

en: value must be a valid field data type (keyword or string).
ru: должен быть корректным типом данных в поле (слово или строка).

en: Valid field semantic type (keyword or string)
ru: Допустимый семантический тип поля (слово или строка)

en: value must be a valid field semantic type (keyword or string).
ru: Значение должно быть допустимым семантическим типом поля (слово или строка).

en: Valid field relation type (keyword or string)
ru: Корректный тип отношений поля (слово или строка)

en: value must be a valid field relation type (keyword or string).
ru: значение должно быть допустимым типом связи поля (слово или строка).

en: Valid field semantic or relation type (keyword or string)
ru: Допустимый семантический или тип связи (слово или строка)

en: value must be a valid field semantic or relation type (keyword or string).
ru: Значение должно быть допустимым семантическим или типом связи поля (слово или строка).

en: value must be a valid coercion strategy (keyword or string).
ru: Значение должно быть допустимой стратегией принуждения (слово или строка).

en: password is too common.
ru: Пароль слишком распространен.

en: Enter the token you received from the store
ru: Введите токен, который вы получили в магазине

en: Metabase Cloud keeps your instance up-to-date. You're currently on version {0}. Thanks for being a customer!
ru: Metabase Cloud поддерживает ваш экземпляр в актуальном состоянии. В настоящее время вы находитесь на версии {0}. Спасибо, что являетесь клиентом!

en: No successful checks yet.
ru: Успешных проверок пока нет.

en: Invalid custom GeoJSON
ru: Неверный пользовательский GeoJSON

en: Invalid custom GeoJSON: does not contain features
ru: Неверный пользовательский GeoJSON: не содержит характеристик

en: Invalid custom GeoJSON: feature is misssing properties
ru: Недопустимый пользовательский GeoJSON: функция не правильно использует свойства

en: Break out by a…
ru: Вырваться на...

en: Automatic explorations
ru: Автоматические исследования

en: Filter by this value
ru: Фильтр по этому значению

en: GeoJSON URL failed to load
ru: Не удалось загрузить URL-адрес GeoJSON

en: Error determining value for parameter: {0}
ru: Ошибка определения значения для параметра: {0}

en: Error building query parameter map: {0}
ru: Ошибка построения карты параметров запроса: {0}

en: This is our new {0} driver, which is faster and more reliable.
ru: Это наш новый драйвер {0}, который быстрее и надежнее.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can select {0} now.
ru: Старый драйвер был устаревшим и будет удален в следующем выпуске. Если вам действительно
    необходимо его использовать, вы можете выбрать {0} сейчас.

en: This driver has been deprecated and will be removed in the next release.
ru: Этот драйвер был устаревшим и будет удален в следующем выпуске.

en: We recommend that you upgrade to the new {0} driver, which is faster and more reliable.
ru: Мы рекомендуем вам перейти на новый драйвер {0}, который быстрее и надежнее.

en: How to upgrade a driver
ru: Как обновить драйвер

en: New driver
ru: Новый драйвер

en: Driver deprecated
ru: Устаревший драйвер

en: you
ru: вы

en: {0} created this
ru: {0} создал это

en: {0} edited this
ru: {0} отредактировал этот

en: Regular
ru: Обычный

en: Collection type
ru: Тип коллекции

en: The contents of Official collections will get a badge by their name and will be more likely to show up in search results.
ru: Содержимое Официальных коллекций получит значок под своим именем и будет с большей вероятностью появляться в результатах поиска.

en: Official
ru: Официальный сайт

en: Moderation
ru: Модерация

en: Verify this
ru: Проверьте это

en: {0} verified this
ru: {0} проверил это

en: Remove verification
ru: Удалить верификацию

en: A moderator
ru: Модератор

en: Cloud
ru: Облако

en: Cloud Settings
ru: Облачные настройки

en: Edit details
ru: Редактировать детали

en: History
ru: История

en: Every field is hidden right now
ru: Все поля сейчас скрыты

en: Make all sub-collections {0}, too.
ru: Сделайте все подколлекции {0} тоже.

en: Manage your Cloud account, including billing preferences and technical settings about this instance in your Metabase Store account.
ru: Управление учетной записью Cloud, включая предпочтения по выставлению счетов и технические настройки данного экземпляра в учетной записи Metabase Store.

en: Go to the Metabase Store
ru: Перейти в Metabase Store

en: Running statement in describe-schema: {0}
ru: Выполнение оператора в describe-schema: {0}

en: Running statement in all-schemas: {0}
ru: Выполнение утверждения во всех схемах: {0}

en: Running statement in describe-table: {0}
ru: Выполнение оператора в describe-table: {0}

en: Error parsing JSON setting {0}: {1}
ru: Ошибка при разборе параметра JSON {0}: {1}

en: Plugin ''{0}'' depends on environment variable ''{1}'' being set to something
ru: Плагин ''{0}'' зависит от того, что переменная окружения ''{1}'' имеет значение

en: Down
ru: Вниз

en: Up
ru: Вверх

en: Approved domains for notifications
ru: Одобренные домены для уведомлений

en: alert
ru: предупреждение

en: deleted
ru: удалено

en: restored
ru: восстановлено

en: Successfully unsubscribed
ru: Успешно отписано

en: updated
ru: обновлено

en: Send to Slack now
ru: Отправить в Slack сейчас

en: Slack sent
ru: Отправлен Slack

en: About data permissions
ru: О разрешениях на доступ к данным

en: Each of your user groups can have a level of access for each of your databases on the tables they contain.
ru: Каждая из ваших групп пользователей может иметь определенный уровень доступа для каждой из ваших баз данных в таблицах, которые они содержат.

en: Users can be members of multiple groups, and are given the {0} level of access for a database or table across all the groups they’re a member of.
ru: Пользователи могут быть членами нескольких групп, и им предоставляется уровень доступа {0} для базы данных или таблицы во всех группах, в которых они состоят.

en: most permissive
ru: самый снисходительный

en: Unless a user group's access for a given database is set to “block", they’ll be able to view any saved question based on that data if they have access to the collection it’s saved in.
ru: Если доступ группы пользователей к данной базе данных не установлен на «блокировку», они смогут просматривать любой сохраненный вопрос на основе этих данных, если у них есть доступ к коллекции, в которой они сохранены.

en: Access levels
ru: Уровни доступа

en: Users can use the visual query builder to ask questions based on all tables in this database. A user group must have Unrestricted access for a database if you want to give them access to the SQL/native query editor.
ru: Пользователи могут использовать визуальный конструктор запросов, чтобы задавать вопросы на основе всех таблиц в этой базе данных. Группа пользователей должна иметь Неограниченный доступ к базе данных, если вы хотите предоставить им доступ к редактору SQL / собственному запросу.

en: Granular access
ru: Детальный доступ

en: Restrict user access to specific tables in a database. When you select this option, you’ll be taken to the table-level view of that database to set the access level for each table.
ru: Ограничьте доступ пользователей к определенным таблицам в базе данных. При выборе этого параметра вы попадете в представление этой базы данных на уровне таблицы, чтобы установить уровень доступа для каждой таблицы.

en: No self-service access
ru: Нет доступа к самообслуживанию

en: Prevent users from creating new ad hoc queries or questions based on this data, or from seeing this data in the Browse Data screen. Users with this level of access can still see saved questions and charts based on this data in Collections they have access to.
ru: Запретить пользователям создавать новые специальные запросы или вопросы на основе этих данных или видеть эти данные на экране «Обзор данных». Пользователи с этим уровнем доступа могут по-прежнему видеть сохраненные вопросы и диаграммы на основе этих данных в коллекциях, к которым у них есть доступ.

en: Block
ru: Заблокировать

en: Ensure users can’t ever see the data from this database regardless of their permissions at the Collection level. Keep in mind that if a user belongs to another group that does have data access, that setting will take precedence, and the user's access will not be blocked.
ru: Убедитесь, что пользователи никогда не смогут просматривать данные из этой базы данных независимо от их разрешений на уровне сбора. Имейте в виду, что если пользователь принадлежит к другой группе, у которой есть доступ к данным, этот параметр будет иметь приоритет, и доступ пользователя не будет заблокирован.

en: Only available in certain Metabase plans.
ru: Доступно только в определенных планах Metabase.

en: Learn more about permissions
ru: Узнать больше о разрешениях

en: hours
ru: часов

en: Error name
ru: Неверное имя

en: DB name
ru: Имя БД

en: Rerun Selected
ru: Перезапустить выбранное

en: Rerun?
ru: Перезапуск?

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Our team is ready to help you
ru: Наша команда готова вам помочь

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can
ru: Старый драйвер объявлен устаревшим и будет удален в следующем выпуске. Если ты действительно
    нужно использовать это, вы можете

en: find it here
ru: найди здесь

en: We recommend that you upgrade to the
ru: Мы рекомендуем вам перейти на

en: new {0} driver
ru: новый драйвер {0}

en: , which is faster and more reliable.
ru: , что быстрее и надежнее.

en: Daily
ru: Ежедневный

en: Weekly
ru: Еженедельный

en: Monthly
ru: Ежемесячный

en: on
ru: на

en: Collection is required
ru: Требуется сбор

en: Cache all question results for
ru: Кешировать все результаты вопросов для

en: subscription
ru: подписка

en: moved
ru: перемещено

en: {0} hour | {0} hours
ru[0]: {0} час
ru[1]: {0} часа
ru[2]: {0} часов
ru[3]: {0} часов

en: emailed
ru: отправлено

en: slack’d
ru: отправлено

en: sent
ru: послал

en: {0} email | {0} emails
ru[0]: {0} письмо
ru[1]: {0} письма
ru[2]: {0} писем
ru[3]: {0} писем

en: {0} Slack channel | {0} Slack channels
ru[0]: {0} Slack канал
ru[1]: {0} Slack канала
ru[2]: {0} Slack каналов
ru[3]: {0} Slack каналов

en: {0} and {1}.
ru: {0} и {1}.

en: just now
ru: прямо сейчас

en: Unsubscribe from all subscriptions / alerts
ru: Отписаться от всех подписок / предупреждений

en: How long to keep question results. By default, Metabase will use the value you supply on the {0}, but if this database has other factors that influence the freshness of data, it could make sense to set a custom duration. You can also choose custom durations on individual questions or dashboards to help improve performance.
ru: Как долго хранить результаты вопросов. По умолчанию Metabase будет использовать значение, указанное вами в {0}, но если в этой базе данных есть другие факторы, влияющие на актуальность данных, имеет смысл установить индивидуальную продолжительность. Вы также можете выбрать индивидуальную продолжительность для отдельных запросов или дашбордов, чтобы повысить производительность.

en: cache settings page
ru: страница настроек кеша

en: Default result cache duration
ru: Продолжительность кеширования результатов по умолчанию

en: Must be a positive integer value
ru: Должно быть положительное целое число.

en: Official collection
ru: Официальная коллекция

en: Belongs to an Official collection
ru: Принадлежит к официальной коллекции

en: {0} removed verification
ru: {0} удалил подтверждение

en: {0} changed status to {1}
ru: {0} изменил статус на {1}

en: Tools
ru: Инструменты

en: Erroring Questions
ru: Ошибочные запросы

en: As the creator you can also choose to delete this if it’s no longer relevant to others as well.
ru: Как создатель вы также можете удалить это, если оно больше не актуально для других.

en: You’re unsubscribed. Delete this alert as well?
ru: Вы отписались. Удалить это оповещение?

en: You’re unsubscribed. Delete this subscription as well?
ru: Вы отписались. Удалить и эту подписку?

en: Delete this subscription?
ru: Удалить и эту подписку?

en: Yes, delete this alert
ru: Да, удалить это оповещение

en: Yes, delete this subscription
ru: Да, удалить эту подписку

en: Keep it around
ru: Пусть остается

en: I changed my mind
ru: Я передумал

en: You won’t receive this alert at {0} any more.
ru: Вы больше не будете получать это оповещение на {0}.

en: You won’t receive this subscription at {0} any more.
ru: Вы больше не получите эту подписку на сайте {0}.

en: You created this alert on {0}.
ru: Вы создали это оповещение {0}.

en: You created this subscription on {0}.
ru: Вы создали эту подписку {0}.

en: It’s currently being sent to {0}.
ru: В настоящее время он отправляется на адрес {0}.

en: Sandboxed
ru: В песочнице

en: Curate
ru: Попечитель

en: Discard your unsaved changes?
ru: Отменить несохраненные изменения?

en: If you leave this page now, your changes won't be saved.
ru: Если вы покинете эту страницу сейчас, ваши изменения не будут сохранены.

en: Discard changes
ru: Отменить изменения

en: Select a collection to see its permissions
ru: Выберите коллекцию, чтобы увидеть ее разрешения

en: Search for a collection
ru: Искать коллекцию

en: Search for a group
ru: Искать группу

en: Collection access
ru: Доступ к коллекции

en: Edit dashboard details
ru: Изменить детали дашборда

en: More options
ru: Больше опций

en: Expecting field but found {0}
ru: Ожидается поле, но найдено {0}

en: Recently viewed
ru: Недавно просмотренные

en: Segment
ru: Сегмент

en: Metric
ru: Метрика

en: Explore paid features
ru: Изучите платные функции

en: This filter needs to be connected to a card.
ru: Этот фильтр нужно подключить к карте.

en: We'll show the first 10 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
ru: Мы покажем первые 10 строк этой таблицы в вашем Пульсе. Если вы отправите это письмо по электронной почте, мы добавим вложение файла со всеми столбцами и до 2000 строк.

en: Pick columns
ru: Выбрать столбцы

en: Segment of {0}
ru: Сегмент для {0}

en: Metric for {0}
ru: Метрика для {0}

en: {0} chart does not support multiple series
ru: Диаграмма {0} не поддерживает несколько серий

en: And {0} more
ru: И еще {0}

en: Others
ru: Другие

en: {0} alert recipients
ru: {0} получателей оповещения

en: {0} recipients
ru: {0} получателей

en: This alert will no longer be {0}.
ru: Это предупреждение больше не будет {0}.

en: This dashboard will no longer be {0}.
ru: Этого дашборда больше не будет {0}.

en: Unsubscribe {0} from all subscriptions and alerts?
ru: Отказаться от подписки {0} на все подписки и оповещения?

en: This will delete any dashboard subscriptions or alerts {0} has created, and remove them as a recipient from any other subscriptions or alerts.
ru: Это приведет к удалению всех подписок или предупреждений дашборда, созданных {0}, и их удаления как получателей из любых других подписок или предупреждений.

en: This does not affect email distribution lists that are managed outside of Metabase.
ru: Это не влияет на списки рассылки email, которые управляются вне Metabase.

en: Team members
ru: Члены команды

en: Items
ru: Предметы

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Subscriptions & Alerts
ru: Подписки и оповещения

en: Filter by question name
ru: Фильтр по названию вопроса

en: Filter by dashboard name
ru: Фильтр по названию дашборда

en: Unsubscribe successful
ru: Успешно отписано

en: Alerts
ru: Оповещения

en: Use default
ru: Использовать по умолчанию

en: Use instance default (TTL)
ru: Использовать экземпляр по умолчанию (TTL)

en: Not seeing something listed here?
ru: Не видите что-то здесь в списке?

en: It’s possible you may also receive emails from Metabase if you’re a member of an email distribution list, like “team@mycompany.com” and that list is used as the recipient for an alert or dashboard subscription instead of your individual email.
ru: Возможно, вы также можете получать электронные письма от Metabase, если вы являетесь участником списка рассылки электронной почты, например «team@mycompany.com», и этот список используется в качестве получателя для подписки на оповещения или панели инструментов вместо вашего индивидуального адреса электронной почты.

en: Hopefully they’ll be able to help you out!
ru: Надеемся, они смогут вам помочь!

en: your instance administrator
ru: администратор вашего экземпляра

en: Metabase doesn’t manage those lists, so we’d recommend contacting {0}.
ru: Metabase не управляет этими списками, поэтому мы рекомендуем связаться с {0}.

en: Created by you
ru: Создано вами

en: Created by {0}
ru: Создано {0}

en: Created
ru: Создано

en:  on {0}
ru:  на {0}

en: You receive or created these
ru: Вы получаете или создавали эти

en: Not seeing one here?
ru: Не видите здесь никого?

en: If you subscribe or are added to dashboard subscriptions or alerts you’ll be able to manage those here.
ru: Если вы подписались или были добавлены в подписки или предупреждения на дашборде, вы сможете управлять ими здесь.

en: Confirm you want to unsubscribe
ru: Подтвердите, что хотите отказаться от подписки

en: Depending on your organization’s permissions you might need to ask a moderator to be re-added in the future.
ru: В зависимости от разрешений вашей организации вам может потребоваться повторно добавить модератора в будущем.

en: You’ll stop receiving this alert from now on.
ru: С этого момента вы перестанете получать это оповещение.

en: You’ll stop receiving this subscription from now on.
ru: С этого момента вы перестанете получать эту подписку.

en: Unrestricted
ru: Неограниченный

en: No self-service
ru: Не обслуживается

en: Native query editor access requires full data access.
ru: Для доступа к встроенному редактору запросов требуется полный доступ к данным.

en: Select a database to see group permissions
ru: Выберите базу данных, чтобы увидеть разрешения группы

en: Allow native query editing?
ru: Разрешить собственное редактирование запросов?

en: Select a group to see its data permissions
ru: Выберите группу, чтобы увидеть ее разрешения на доступ к данным

en: Search for a database
ru: Искать базу данных

en: Select a table to set more specific permissions
ru: Выберите таблицу, чтобы установить более конкретные разрешения

en: Search for a table
ru: Искать таблицу

en: Data access
ru: Доступ к данным

en: Native query editing
ru: Встроенное редактирование запросов

en: The Administrators group is special, and always has Unrestricted access.
ru: Группа администраторов особенная и всегда имеет неограниченный доступ.

en: Permissions for
ru: Разрешения для

en: Table name
ru: Имя таблицы

en: Schema name
ru: Имя схемы

en: Search for a schema
ru: Поиск схемы

en: Permissions for the
ru: Разрешения для

en: {0} person | {0} people
ru[0]: {0} человек
ru[1]: {0} человека
ru[2]: {0} человек
ru[3]: {0} человек

en: Cache results for
ru: Кешировать результаты для

en: Permission help
ru: Помощь с правами

en: Previous results
ru: Прошлые результаты

en: Pick a column...
ru: Выберите столбец...

en: Allowed email address domain(s) for new DashboardSubscriptions and Alerts. Does not affect existing subscriptions.
ru: Разрешенные домены адресов электронной почты для новых подписок на DashboardSubscriptions и Alerts. Не влияет на существующие подписки.

en: Invalid email address: {0}
ru: Недействительный адрес email: {0}

en: You cannot create new subscriptions for the domain {0}. Allowed domains are: {1}
ru: Вы не можете создавать новые подписки для домена {0}. Разрешенные домены: {1}

en: This API endpoint is only enabled if you have a premium token with the {0} feature.
ru: Эта конечная точка API доступна, только если у вас есть премиум-токен с функцией {0}.

en: Error compiling audit query: {0}
ru: Ошибка при компиляции аудиторского запроса: {0}

en: Error running audit query: {0}
ru: Ошибка при выполнении аудиторского запроса: {0}

en: Error parsing Pulse parameters: {0}
ru: Ошибка синтаксического анализа параметров Пульса: {0}

note: TODO -- come up with a better error message.
en: Blocked: you are not allowed to run queries against Database {0}.
ru: Заблокировано: вам не разрешено выполнять запросы к базе данных {0}.

en: BigQueryException executing query
ru: BigQueryException выполняет запрос

en: SSL must be enabled to use Kerberos authentication
ru: Для использования проверки подлинности Kerberos необходимо включить SSL.

en: Cannot parse permissions graph because it is invalid: {0}
ru: Невозможно проанализировать диаграмму разрешений, потому что она недействительна: {0}

en: Hash of database {0} details changed; marking pool invalid to reopen it
ru: Хеш данных базы данных {0} изменен; отметка пула недействительна для его повторного открытия

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have full data access.
ru: Недопустимые разрешения БД: если у вас есть права на запись для собственных запросов, у вас должен быть полный доступ к данным.

en: Error parsing permissions tree {0}
ru: Ошибка анализа дерева разрешений {0}

en: collection ID of a dashboard subscription cannot be directly modified
ru: ID коллекции подписки на дашборд не может быть изменен напрямую

en: dashboard ID of a dashboard subscription cannot be modified
ru: идентификатор дашборда или подписки на дашборд не может быть изменен

en: Javascript resource not found: {0}
ru: Ресурс Javascript не найден: {0}

en: Found new version for DB: {0}
ru: Найдена новая версия для БД: {0}

en: Admin settings
ru: Управление

en: and is built with care by a team from all across this pale blue dot.
ru: и тщательно строится командой со всей этой бледно-голубой точки.

en: This is a model now.
ru: Теперь это модель.

en: This is a question now.
ru: Теперь это запрос.

en: You're only allowed to email subscriptions to addresses ending in {0}
ru: Вам можете подписываться только с email-адресами, заканчивающимися на {0}

en: Primary color
ru: Главный цвет

en: The main color used throughout the app for buttons, links, and the default chart color.
ru: Главный цвет, используемый в кнопках, ссылках и как цвет по-умолчанию для диаграм.

en: Navigation bar color
ru: Цвет навигационной панели

en: The top nav bar of Metabase. Defaults to the Primary Color if not set.
ru: Навигационная панель Metabase. Если не задано - используется главный цвет.

en: Accent 1
ru: Акцент 1

en: The color of aggregations and breakouts in the graphical query builder.
ru: Цвет агрегаций и разрывов в визуальном редакторе запросов.

en: Accent 2
ru: Акцент 2

en: The color of filters in the query builder and buttons and links in filter widgets.
ru: Цвет фильтров в редакторе запросов и ссылок в фильтрах.

en: Additional chart color
ru: Дополнительный цвет графика

en: Rerun this question
ru: Перезапустить запрос

en: Syncing database…
ru: Синхронизация базы данных...

en: Add this model to a dashboard
ru: Добавить модель на дашборд

en: Project ID to be used for authentication. You can omit this field if you are only querying datasets owned by your organization.
ru: ID проекта, используемого для аутентификации. Вы можете пропустить это поле если используете только наборы данных вашей организации.

en: Make sure to leave out the Project ID prefix in "project_name:dataset_id" and only enter “dataset_id”
ru: Убедитесь что вы не указали префикс Project ID в "project_name:dataset_id" и ввели только “dataset_id”

en: Service account JSON file
ru: JSON-файл сервисного аккаунта

en: This JSON file contains the credentials Metabase needs to read and query your dataset.
ru: Этот JSON файл содержит учетные данные Metabase для чтения и запросов к вашим данным.

en: Rerun queries for simple explorations
ru: Перезапустить запрос для простых исследований

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter. This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
ru: Мы выполняем базовый запрос, когда вы изучаете данные с помощью Summarize или Filter. Это включено по умолчанию, но вы можете отключить его, если производительность низкая.

en: Choose when syncs and scans happen
ru: Выберите когда будет выполняться синхронизация и сканирование

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, turn this on to make changes.
ru: По умолчанию Metabase выполняет легкую ежечасную синхронизацию и интенсивное ежедневное сканирование значений полей. Если у вас большая база данных, включите ее, чтобы внести изменения.

en: This enables Metabase to scan for additional field values during syncs allowing smarter behavior, like improved auto-binning on your bar charts.
ru: Это позволяет Metabase сканировать дополнительные значения полей во время синхронизации, обеспечивая более разумное поведение, например, улучшенное автоматическое объединение в гистограммы.

en: Company or team name
ru: Название компании или команды

en: must be different from the email address you used in setup
ru: должен отличаться от email-адресов, используемого при установке

en: saved a model based on
ru: сохранена модель основанная на

en: saved a model
ru: сохранённая модель

en: deleted a model
ru: удалённая модель

en: New
ru: Новый

en: SQL query
ru: SQL запрос

en: Archive this model?
ru: Архивировать эту модель?

en: This model will be removed from any dashboards or pulses using it.
ru: Эта модель будет удалена со всех дашбордов и пульсов.

en: Verify this model
ru: Проверить эту модель

en: Verify this question
ru: Проверить этот запрос

en: View this
ru: Посмотреть

en: License and billing
ru: Лицензия и оплата

en: License
ru: Лицензия

en: New…
ru: Новый...

en: {0} distinct value | {0} distinct values
ru[0]: {0} уникальное значение
ru[1]: {0} уникальных значения
ru[2]: {0} уникальных значений
ru[3]: {0} уникальных значений

en: Getting distinct values...
ru: Получение уникальных значений...

en: You don’t have permission to see this question’s columns.
ru: У вас нет полномочий для просмотра столбцов запроса.

en: Use an SSH-tunnel
ru: Использовать SSH-туннель

en: We suggest you leave this off unless you plan on doing a lot of manual timezone casting with this data.
ru: Мы предлагаем вам оставить это, если вы не планируете выполнять много ручного приведения часовых поясов с этими данными.

en: This can be useful for auditing and debugging, but prevents BigQuery from caching results and may increase your costs.
ru: Это может быть полезно для аудита и отладки, но предотвращает кеширование результатов BigQuery и может увеличить ваши расходы.

en: Connect using DNS SRV
ru: Подключиться используя DNS SRV

en: If you're connecting to an Atlas cluster, you might need to turn this on. Note that your provided host must be a fully qualified domain name.
ru: Если вы подключаетесь к кластеру Atlas, вам может потребоваться включить это. Обратите внимание, что предоставленный хост должен быть полным доменным именем.

en: SSH authentication
ru: SSH аутентификация

en: If a direct connection to your database isn't possible, you may want to use an SSH tunnel. {0}.
ru: Если невозможно прямое соединение с базой данных, вы можете использовать SSH-туннель. {0}.

en: Display name
ru: Отображаемое имя

en: Our {0}
ru: Наши {0}

en: Choose what this data will be called in Metabase.
ru: Выберите как будут называться эти данные.

en: Models
ru: Модели

en: Raw Tables
ru: Исходные таблицы

en: Unknown Metric: {0}
ru: Неизвестная метрика: {0}

en: Unknown Segment: {0}
ru: Неизвестный сегмент: {0}

en: Unknown Field: {0}
ru: Неизвестное поле: {0}

en: Unknown function {0}
ru: Неизвестная функция: {0}

en: Expecting {0} but found function {1} returning {2}
ru: Ожидается {0}, но найдена функция {1}, возвращающая {2}

en: Expecting {0} but found {1}
ru: Ожидается {0}, но найдено {1}

en: Unexpected end of input, expecting {0}
ru: Неожиданное окончание ввода, ожидается {0}

en: Expecting {0} but got {1} instead
ru: Ожидается {0}, но получено {1}

en: Unexpected end of input
ru: Неожиданное окончание ввода

en: Unexpected operator {0}
ru: Неожиданный оператор {0}

en: modified question's series
ru: измененная серия вопросов

en: added series to a question
ru: добавил серию к вопросу

en: removed series from a question
ru: удалена серия из вопроса

en: moved this to {0}
ru: перемещено в {0}

en: renamed this to "{0}"
ru: переименовано в "{0}"

en: added a description
ru: добавлено описание

en: changed the description
ru: изменено описание

en: archived this
ru: заархивировано

en: unarchived this
ru: разархивировано

en: turned this into a model
ru: преобразовано в модель

en: changed this from a model to a saved question
ru: преобразовано из модель в сохранённый запрос

en: edited the question
ru: изменён запрос

en: changed the display from {0} to {1}
ru: изменено отображение с {0} на {1}

en: changed the visualization settings
ru: изменены настройки отображения

en: added a card | added {0} cards
ru[0]: добавлена карточка
ru[1]: добавлено {0} карточки
ru[2]: добавлено {0} карточек
ru[3]: добавлено {0} карточек

en: rearranged the cards
ru: переставил карточки

en: removed a card | removed {0} cards
ru[0]: удалил карточку
ru[1]: удалил {0} карточки
ru[2]: удалил {0} карточек
ru[3]: удалил {0} карточек

en: created this
ru: создано

en: reverted to an earlier revision
ru: возвращено к ранней версии

en: Dataset
ru: Набор данных

en: You're only allowed to email pulses to addresses ending in {0}
ru: Мы можете отправлять пульсы только на email-адреса, заканчивающиеся на {0}

en: Reaches the goal line
ru: Цель достигнута

en: You're only allowed to email alerts to addresses ending in {0}
ru: Мы можете отправлять предупреждения только на email-адреса, заканчивающиеся на {0}

en: Query
ru: Запрос

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Search for some data…
ru: Поиск данных...

en: Search for a model…
ru: Поиск модели...

en: Search for a question…
ru: Поиск запроса...

en: Search for a table…
ru: Поиск таблицы...

en: All data
ru: Все данные

en: The best starting place for new questions.
ru: Лучшее место для новых запросов.

en: Raw Data
ru: Исходные данные

en: Unaltered tables in connected databases.
ru: Неизмененные таблицы в подключенных база данных.

en: Use any question’s results to start a new question.
ru: Использовать этот запрос для создания нового запроса.

en: Turn this into a model
ru: Преобразовать в модель

en: Let you update column descriptions and customize metadata to create
    great starting points for exploration.
ru: Позволяет изменить описание столбцов и метаинформацию для создания великолепной стартовой точки в исследовании.

en: Show up higher in search results and get highlighted when other
    users start new questions to promote reuse.
ru: Появляйтесь выше в результатах поиска и выделяйтесь, когда другие
    пользователи начинают новые вопросы для поощрения повторного использования.

en: Live in collections to keep them separate from messy database
    schemas.
ru: Используйте коллекции, чтобы отделить их от беспорядочной схемы базы данных.

en: Duplicate this model
ru: Дублировать эту модель

en: It's okay to play around with models
ru: Это нормально поиграться с моделями

en: You won't make any permanent changes to them unless you edit their query definition.
ru: Вы не сможете внести в них какие-либо постоянные изменения, пока не отредактируете определение их запроса.

en: Pick a question or a model
ru: Закрепить запрос или модель

en: Pick a different question or a model
ru: Закрепить другой запрос или модель

en: Model #{0}
ru: Модель #{0}

en: Model in {0}
ru: Модель в {0}

en: Display as
ru: Отобразить как

en: Error contents
ru: Содержание ошибки

en: Restoring the sample database...
ru: Восстановление базы с примерами...

en: Bring the sample database back
ru: Вернуть базу с примерами

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Earliest date
ru: Начальная дата

en: Latest date
ru: Конечная дата

en: Hide advanced options
ru: Скрыть дополнительные параметры

en: Show advanced options
ru: Отобразить дополнительные параметры

en: Loading
ru: Загрузка

en: Load more
ru: Загрузить больше

en: Table and details views
ru: Табличный и детальный просмотр

en: Detail views only
ru: Только детальный просмотр

en: It’s optional, but oh, so helpful
ru: Это необязательно, но полезно

en: Database column this maps to
ru: Столбец базы данных, на который это сопоставляется

en: Column type
ru: Тип столбца

en: This column should appear in…
ru: Этот столбец появится в...

en: Run selection
ru: Выполнить выбранное

en: Save as snippet
ru: Сохранить как сниппет

en: empty
ru: пусто

en: not empty
ru: не пусто

en: Edit model
ru: Изменить модель

en: (required)
ru: (обязательно)

en: This model is archived and shouldn't be used.
ru: Эта модель архивирована и не может быть использована.

en: Remove database
ru: Удалить базу данных

en: Search for a database…
ru: Поиск базы данных...

en: Didn’t find anything
ru: Ничего не найдено

en: Don’t see your database? Check out our {0} page to see if it’s available for self-hosting.
ru: Не видите свою базу данных? Посетите нашу страницу {0}, чтобы узнать, доступна ли она для самостоятельного размещения.

en: Community Drivers
ru: Драйвера сообщества

en: Show less options
ru: Показать меньше параметров

en: Show more options
ru: Показать больше параметров

en: Search for a special type
ru: Поиск специального типа

en: Model management
ru: Управление моделями

en: Edit query definition
ru: Изменить описание запроса

en: Customize metadata
ru: Изменить метаданные

en: Turn back into a saved question
ru: Вернуть к сохранённом запросу

en: Select none
ru: Ничего не выбрано

en: Select all
ru: Выбрать всё

en: By default "Site Url" is used in notification links, but can be overridden.
ru: По умолчанию «URL-адрес сайта» используется в ссылках уведомлений, но его можно переопределить.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP: {0}
ru: Ошибка обработки запроса при применении GTAP: {0}

en: Exception caught in :bigquery-cloud-sdk can-connect?
ru: Исключение в :bigquery-cloud-sdk can-connect?

en: DB {0} had hardcoded dataset-id; changing to an inclusion pattern and updating table schemas
ru: В БД {0} был жестко задан идентификатор набора данных; переход на шаблон включения и обновление схем таблиц

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase.
ru: Уникальный идентификатор, который будет использоваться в аналитике Snowplow для идентификации этого экземпляра Metabase.

en: This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
ru: Это общедоступный параметр, поскольку некоторые события аналитики отправляются до первоначальной настройки.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events.
ru: Логическое значение, указывающее, доступен ли сборщик Snowplow для получения событий аналитики.

en: Unverified due to edit
ru: Не проверено до изменения

en: Could not invite user because email is not configured.
ru: Невозможно пригласить пользователя потому что не настроена отправка почты.

en: invalid token
ru: некорректный токен

en: Slack channel not found.
ru: Канал Slack не найден

en: channel not found
ru: канал не найден

en: Unrecognized modal: {0}
ru: Нераспознанное окно: {0}

en: Can't decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
ru: Невозможно расшифровать значение MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Your database's IP address (e.g. 98.137.149.56) or its domain name (e.g. esc.mydatabase.com).
ru: IP адрес базы данных (напр. 98.137.149.56) или доменное имя (напр. esc.mydatabase.com).

en: username
ru: имя пользователя

en: Use a secure connection (SSL)
ru: Использовать защищённое соединение (SSL)

en: Use an SSH tunnel
ru: Использовать SSH-туннель

en: Enable this ssh tunnel?
ru: Включить этот ssh-туннель?

en: SSH tunnel host
ru: Хост SSH-туннеля

en: The hostname that you use to connect to connect to SSH tunnels.
ru: Имя хоста, которое используется для подключения к SSH-туннелю.

en: SSH tunnel port
ru: Порт SSH-туннеля

en: SSH tunnel username
ru: Логин SSH-туннеля

en: The username you use to login to your SSH tunnel.
ru: Имя пользователя, которое использования для подключения к SSH-туннелю.

en: SSH tunnel password
ru: Пароль SSH-туннеля

en: SSH private key to connect to the tunnel
ru: Приватный ключ SSH-туннеля

en: Paste the contents of an ssh private key here
ru: Вставьте содержимое приватного ключа

en: Passphrase for SSH private key
ru: Пароль для приватного ключа SSH-туннеля

en: In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
ru: В большинстве случаев, вы можете оставить эту настройки для синхронизации каждый час.

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase Cloud IP addresses:
ru: Если ваша база данных защищена сетевым экраном, вам необходимо разрешить подключения с IP адреса Metabase Cloud:

en: SSL Mode
ru: Режим SSL

en: SSL Root Certificate (PEM)
ru: Корневой SSL сертификат (PEM)

en: Authenticate client certificate?
ru: Аутентифицировать клиентский сертификат?

en: SSL Client Certificate (PEM)
ru: Клиентский SSL сертификат (PEM)

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER or PKCS-12)
ru: Ключ SSL клиента (PKCS-8/DER или PKCS-12)

en: SSL Client Key Password
ru: Пароль клиентского SSL сертификата

en: Unable to substitute parameters: {0}
ru: Невозможно сопоставить параметры: {0}

en: No expression named {0} at this level of the query
ru: Выражение {0} не найдено на этом уровне запроса

en: Error compiling :field clause: {0}
ru: Ошибка компиляции :field: {0}

en: Error executing query: {0}
ru: Ошибка исполнения запроса: {0}

en: Local file path
ru: Локальный путь к файлу

en: Uploaded file path
ru: Путь к загруженному файлу

en: File path
ru: Путь к файлу

en: Only these...
ru: Только...

en: All except...
ru: Все, кроме...

en: Your Slack connection stopped working
ru: Ваше Slack соединение перестало работать

en: Invalid Google Sign-In token.
ru: Недействительный токен Google Sign-In.

en: This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
ru: Начиная с версии Metabase v0.42.0 необходимо использовать новый механизм интеграции Slack.

en: Slack channel named `{0}` is missing!
ru: Канал Slack `{0}` отсутствует!

en: You do not have curate permissions for this Collection.
ru: У вас отсутствуют полномочия организации Коллекции.

en: User {0} does not exist.
ru: Пользователь {0} не существует.

en: Wrong email address for User {0}.
ru: Неверный email-адрес для пользователя {0}.

en: File path for {0}
ru: Путь к файлу {0}

en: Path
ru: Путь

en: Error parsing Setting {0}: {1}
ru: Ошибка обработки параметра {0}: {1}

en: It won''t affect most SQL queries,
ru: Это не затронет большинство SQL-запросов,

en: Error fetching Metabase Cloud gateway IP addresses:
ru: Ошибка получения IP адреса шлюза Metabase Cloud:

en: Nothing to compare to.
ru: Нечего сравнивать.

en: Dashboard does not have a parameter with ID {0}.
ru: Дашборд не содержит параметра с ID {0}.

en: Query: {0}
ru: Запрос: {0}

en: Nested queries are disabled
ru: Вложенные запросы отключены

en: Guessing join {0}
ru: Запрос присоединения {0}

en: Error resolving Fields in query: {0}
ru: Ошибка разрешения полей в запросе: {0}

en: Aggregation does not exist at index {0}
ru: Агрегация отсутствует в позиции {0}

en: No expression named {0}
ru: Выражение {0} отсутствует

en: Sample database DB file ''{0}'' cannot be found.
ru: Файл базы примеров ''{0}'' не найден.

en: Loading sample database
ru: Загрузка базы с примерами

en: Failed to load sample database
ru: Ошибка загрузки базы с примерами

en: Login request is missing device ID information
ru: В запросе логина отсутствует информация об устройстве

en: Cannot decrypt encrypted {0}. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
ru: Невозможно расшифровать {0}. Вы изменили или забыли указать MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?

en: test Setting
ru: проверить настройки

en: A retired setting name
ru: Устаревшее название настройки

en: Your license is active!
ru: Ваша лицензия активна!

en: Billing
ru: Биллинг

en: Back to sign in
ru: Обратно к авторизации

en: All done!
ru: Все сделано!

en: Finish
ru: Завершить

en: Done!
ru: Готово!

en: upgrade
ru: обновление

en: Deleted
ru: Удалено

en: Looking for more?
ru: Ищете больше?

en: Copy
ru: Копировать

en: Most
ru: Большую часть рабочего времени

en: Some
ru: Часть рабочего времени

en: Many
ru: Много

en: Learn how
ru: Узнать, как

en: See our docs for step-by-step directions on how to connect your database.
ru: Пошаговые инструкции по подключению базы данных см. в нашей документации.

en: You've updated your password.
ru: Вы обновили свой пароль.

en: A question
ru: Вопрос

en: A dashboard
ru: Дашборд

en: A model
ru: Модель

en: Save your questions, dashboards, and models in collections — and pin them to feature them at the top.
ru: Сохраняйте свои вопросы, приборные панели и модели в коллекциях - и прикрепляйте их, чтобы они были на самом верху.

en: Useful data
ru: Полезные данные

en: Start new explorations here
ru: Начните новые исследования здесь

en: Start new explorations about {0} here
ru: Начните новые исследования о {0} здесь

en: Show fewer options
ru: Показывать меньше вариантов

en: Unpin
ru: Открепить

en: Pin this
ru: Закрепите это

en: License and Billing
ru: Лицензия и выставление счетов

en: edited the metadata
ru: отредактировал метаданные

en: Copy of
ru: Копия

en: The /api/setup route can only be used to create the first user, however a user currently exists.
ru: Маршрут /api/setup может быть использован только для создания первого пользователя, если пользователь уже существует.

en: Maximum number of rows to return specifically on :rows type queries via the API.
ru: Максимальное количество строк, возвращаемое при запросах типа :rows через API.

en: Downloads of native queries are only allowed if a group has download permissions for the entire database.
ru: Загрузка собственных запросов разрешена только в том случае, если у группы есть разрешения на загрузку всей базы данных.

en: Manage data model
ru: Управление моделью данных

en: Star
ru: Звезда

en: Balloons
ru: Шарики

en: Mail
ru: Письмо

en: Bell
ru: Колокольчик

en: {0} events
ru: {0} событий

en: Data model access requires full data access.
ru: Для доступа к модели данных требуется полный доступ к данным.

en: You're allowed to download up to 10,000 row.
ru: Вам разрешено загружать до 10 000 строк.

en: Manage database
ru: Управление базой данных

en: Unbinned
ru: Разархивировано

en: Application
ru: Приложение

en: Delete {0}?
ru: Удалить {0}?

en: Turn on
ru: Выключить

en: Edit variables
ru: Редактирование переменных

en: Add time
ru: Добавить время

en: Select a file
ru: Выбрать файл

en: Hours
ru: Часов

en: Minutes
ru: Минут

en: Edit event
ru: Редактировать событие

en: New event
ru: Новое событие

en: Remove bookmark
ru: Удалить закладку

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Past
ru: Прошлое

en: Events
ru: События

en: No events found
ru: События не найдены

en: Add an event
ru: Добавить событие

en: Last 7 Days
ru: Последние 7 дней

en: Last 30 Days
ru: Последние 30 дней

en: Last 3 Months
ru: За последние 3 месяца

en: Last 12 Months
ru: Крайний год

en: Is not empty
ru: Не пусто

en: Starting from
ru: Начиная с

en: Get Help
ru: Получить помощь

en: Bookmark
ru: Закладка

en: event
ru: событие

en: archived
ru: архивный

en: Event name
ru: Название события

en: Icon
ru: Иконка

en: Timeline
ru: Временная шкала

en: Excludes
ru: Исключения

en: You do not have access to the setting {0}
ru: У вас нет доступа к настройке {0}

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Home
ru: Главная

en: Turn into Member
ru: Стать участником

en: Turn into Manager
ru: Превращение в менеджера

en: {0} and disable download results, control access to the data model, promote group managers, {1}.
ru: {0} и отключать результаты загрузки, контролировать доступ к модели данных, продвигать менеджеров групп, {1}.

en: and more
ru: и многое другое

en: Manager
ru: Менеджер

en: Member
ru: Член

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: You will not be able to manage users of this group anymore.
ru: Вы больше не сможете управлять пользователями этой группы.

en: Not allowed to edit group memberships
ru: Не разрешено редактировать членство в группах

en: Exclude
ru: Исключить

en: No logins
ru: Нет логинов

en: You need unrestricted data access on this table to map custom display values.
ru: Вам необходим неограниченный доступ к данным в этой таблице для отображения пользовательских значений.

en: View Details
ru: Посмотреть детали

en: Field access denied
ru: Доступ к полю запрещен

en: No key available
ru: Ключ отсутствует

en: Connected to
ru: Подключен к

en: Retry now
ru: Повторите попытку сейчас

en: Oh oh…
ru: Ой ой...

en: Model Caching Log
ru: Журнал кэширования моделей

en: Refreshing
ru: Освежающий

en: Completed
ru: Завершено

en: in
ru: в

en: Model
ru: Модель

en: Last run at
ru: Последний запуск в

en: Created by
ru: Создано

en: Failed to update model cache
ru: Не удалось обновить кэш модели

en: Refreshing model cache
ru: Обновление кэша моделей

en: Model last cached {0}
ru: Последняя кэшированная модель {0}

en: Last attempt {0}
ru: Последняя попытка {0}

en: Refresh now
ru: Обновить сейчас

en: this quarter
ru: в этом квартале

en: You're allowed to download up to 10,000 rows.
ru: Вам разрешено загрузить до 10 000 строк.

en: Groups with Block data access can't download results
ru: Группы с доступом к данным Block не могут загрузить результаты

en: Disable model persistence
ru: Отключить сохранение модели

en: Disabling…
ru: Отключение...

en: Enable model persistence
ru: Включить персистентность модели

en: Enabling…
ru: Включение...

en: Default period{0} | Default periods{0}
ru[0]: Период по умолчанию{0}
ru[1]: Периода по умолчанию{0}
ru[2]: Периодов по умолчанию{0}
ru[3]: Периоды по умолчанию{0}

en: Minute{0} | Minutes{0}
ru[0]: Минута{0}
ru[1]: Минуты{0}
ru[2]: Минут{0}
ru[3]: Минут{0}

en: Hour{0} | Hours{0}
ru[0]: Час{0}
ru[1]: Часа{0}
ru[2]: Часов{0}
ru[3]: Часов{0}

en: Day{0} | Days{0}
ru[0]: День{0}
ru[1]: Дня{0}
ru[2]: Дней{0}
ru[3]: Дней{0}

en: Week{0} | Weeks{0}
ru[0]: Неделя{0}
ru[1]: Недели{0}
ru[2]: Недель{0}
ru[3]: Недели{0}

en: Month{0} | Months{0}
ru[0]: Месяц{0}
ru[1]: Mесяца{0}
ru[2]: Mесяцев{0}
ru[3]: Месяцы{0}

en: Quarter{0} | Quarters{0}
ru[0]: Квартал{0}
ru[1]: Четверти{0}
ru[2]: Кварталов{0}
ru[3]: Кварталы{0}

en: Year{0} | Years{0}
ru[0]: Год{0}
ru[1]: Года{0}
ru[2]: лет{0}
ru[3]: Годы{0}

en: Minute of hour{0} | Minutes of hour{0}
ru[0]: Минута часа{0}
ru[1]: Минуты часа{0}
ru[2]: Минут часа{0}
ru[3]: Минут часа{0}

en: Hour of day{0} | Hours of day{0}
ru[0]: Час дня{0}
ru[1]: Часа дня{0}
ru[2]: Часов дня{0}
ru[3]: Часы дня{0}

en: Day of week{0} | Days of week{0}
ru[0]: День недели{0}
ru[1]: Дня недели{0}
ru[2]: Дней недели{0}
ru[3]: Дни недели{0}

en: Day of month{0} | Days of month{0}
ru[0]: День месяца{0}
ru[1]: Дня месяца{0}
ru[2]: Дней месяца{0}
ru[3]: Дни месяца{0}

en: Day of year{0} | Days of year{0}
ru[0]: День года{0}
ru[1]: Дня в году{0}
ru[2]: Дней в году{0}
ru[3]: Дни года{0}

en: Week of year{0} | Weeks of year{0}
ru[0]: Неделя года{0}
ru[1]: Недели в году{0}
ru[2]: Недель в году{0}
ru[3]: Недели года{0}

en: Month of year{0} | Months of year{0}
ru[0]: Месяц года{0}
ru[1]: Месяца в году{0}
ru[2]: Месяцев в году{0}
ru[3]: Месяцы года{0}

en: Quarter of year{0} | Quarters of year{0}
ru[0]: Квартал года{0}
ru[1]: Квартала года{0}
ru[2]: Кварталов года{0}
ru[3]: Кварталы года{0}

en: Saved questions
ru: Сохраненные вопросы

en: Enabling cache will create tables for your models in a dedicated schema and Metabase will refresh them on a schedule. Questions based on your models will query these tables. {0}.
ru: Включение кэша создаст таблицы для ваших моделей в специальной схеме, а Metabase будет обновлять их по расписанию. Вопросы, основанные на ваших моделях, будут запрашивать эти таблицы. {0}.

en: Refresh every
ru: Обновляйте каждый

en: 2 hours
ru: 2 часа

en: 3 hours
ru: 3 часа

en: 6 hours
ru: 6 часов

en: 12 hours
ru: 12 часов

en: 24 hours
ru: 24 часа

en: Gets a time interval of specified length
ru: Получает временной интервал заданной длины

en: Gets a timestamp relative to the current time
ru: Получает метку времени относительно текущего времени

en: Unpersist model
ru: Неперсистентная модель

en: Persist model
ru: Персистентная модель

en: Questions that errored when last run
ru: Вопросы, которые ошиблись при последнем запуске

en: You don't have permission to save this question.
ru: У вас нет разрешения на сохранение этого вопроса.

en: Looks like we cannot find any matching datasets.
ru: Похоже, мы не можем найти ни одного подходящего набора данных.

en: Whether to enable using the new experimental Actions features globally. (Actions must also be enabled for each Database.)
ru: Включить ли глобальное использование новых экспериментальных функций Actions. (Действия также должны быть включены для каждой базы данных).

en: Actions are not enabled.
ru: Действия не включены.

en: Database does not support persisting
ru: База данных не поддерживает сохранение

en: Persisting models not enabled for database
ru: Сохранение моделей не включено для базы данных

en: Card is not a model
ru: Карта не является моделью

en: Persisting models is not enabled.
ru: Сохранение моделей не включено.

en: Integer greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
ru: Целое число больше или равно единице и меньше или равно двадцати четырем

en: Value must be an integer representing hours greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
ru: Значение должно быть целым числом, представляющим часы больше или равные единице и меньше или равные двадцати четырем

en: Enabling model persistence
ru: Включение персистентности модели

en: Disabling model persistence
ru: Отключение персистентности модели

en: Warning: Automagic analysis context is missing result metadata. Unable to resolve Fields by name.
ru: Предупреждение: В контексте анализа Automagic отсутствуют метаданные результата. Невозможно разрешить поля по имени.

note: otherwise this isn't returning something, and that's probably an error. Log it.
en: Cannot resolve Field {0} in automagic analysis context
ru: Невозможно разрешить поле {0} в контексте анализа automagic

en: Error decomposing question: {0}
ru: Ошибка при декомпозиции вопроса: {0}

en: Lack permissions to create {0} schema
ru: Отсутствие прав на создание схемы {0}

en: Lack permission to create table in schema {0}
ru: Отсутствие разрешения на создание таблицы в схеме {0}

en: Lack permission to read table in schema {0}
ru: Отсутствие разрешения на чтение таблицы в схеме {0}

en: Lack permission to delete table in schema {0}
ru: Отсутствие разрешения на удаление таблицы в схеме {0}

en: Step {0} was successful for db {1}
ru: Шаг {0} был успешным для базы данных {1}

en: Error in `{0}` while checking for model persistence permissions.
ru: Ошибка в `{0}` при проверке разрешений на персистентность модели.

en: Allow persisting models into the source database.
ru: Позволяет персистировать модели в исходную базу данных.

en: Hour interval to refresh persisted models.
ru: Часовой интервал для обновления сохраняемых моделей.

en: The :feature option is required when using defenterprise in an EE namespace!
ru: Опция :feature необходима при использовании defenterprise в пространстве имен EE!

en: {0} option for defenterprise should not be set in an OSS namespace! Set it on the EE function instead.
ru: Опция {0} для defenterprise не должна быть установлена в пространстве имен OSS! Вместо этого установите его в функции EE.

en: An EE namespace must be provided when using defenterprise in an OSS namespace!
ru: При использовании defenterprise в пространстве имен OSS необходимо указать пространство имен EE!

en: Add it immediately before the argument list.
ru: Добавьте его непосредственно перед списком аргументов.

en: Enterprise function {0}/{1} does not have a docstring. Go add one!
ru: Функция предприятия {0}/{1} не имеет docstring. Добавьте ее!

en: The maximum number of attempts for delivering a single notification.
ru: Максимальное количество попыток доставки одного уведомления.

en: The initial retry delay in milliseconds when delivering notifications.
ru: Начальная задержка повторной попытки в миллисекундах при доставке уведомлений.

en: The delay multiplier between attempts to deliver a single notification.
ru: Множитель задержки между попытками доставки одного уведомления.

en: The randomization factor of the retry delay when delivering notifications.
ru: Коэффициент рандомизации задержки повторных попыток при доставке уведомлений.

en: The maximum delay between attempts to deliver a single notification.
ru: Максимальная задержка между попытками доставки одного уведомления.

en: Reconfiguring notification sender
ru: Перенастройка отправителя уведомления

en: Substituting cached query for card {0} from {1}.{2}
ru: Подстановка кэшированного запроса для карты {0} из {1}.{2}

en: Unpersisting model with card-id {0}
ru: Несуществующая модель с идентификатором карты {0}

en: Error unpersisting model with card-id {0}
ru: Ошибка расформирования модели с идентификатором карты {0}

en: Starting persisted model refresh task for Database {0}.
ru: Запуск задачи обновления персистентной модели для базы данных {0}.

en: Error refreshing persisting model with card-id {0}
ru: Ошибка обновления персистентной модели с идентификатором карты {0}

en: Finished persisted model refresh task for Database {0}.
ru: Завершена задача обновления персистентной модели для базы данных {0}.

en: Attempting to refresh individual for persisted-info {0}.
ru: Попытка обновления отдельных данных для persisted-info {0}.

en: Finished updated model-id {0} from persisted-info {1}.
ru: Завершено обновление model-id {0} из persisted-info {1}.

en: Unable to refresh model with card-id {0}
ru: Невозможно обновить модель с card-id {0}

en: Unknown payload type {0}
ru: Неизвестный тип полезной нагрузки {0}

en: Migrating from self-hosted?
ru: Миграция с собственного хостинга?

en: Check out our docs for how to migrate your self-hosted instance to Cloud.
ru: Ознакомьтесь с нашей документацией, чтобы узнать, как перенести собственный экземпляр в облако.

en: Enter a default value…
ru: Введите значение по умолчанию…

en: Add title
ru: Добавить заголовок

en: About
ru: О

en: Add description
ru: Добавить описание

en: Edit metadata
ru: Редактировать метаданные

en: Turn into a model
ru: Превратиться в модель

en: Turn back to saved question
ru: Вернуться к сохраненному вопросу

en: More info
ru: Подробнее

en: Move, archive, and more...
ru: Перемещение, архивирование и многое другое...

en: In order to send subscriptions and alerts to private Slack channels, you must first add the Metabase bot to them.
ru: Чтобы отправлять подписки и оповещения на закрытые каналы Slack, необходимо сначала добавить в них бота Metabase.

en: Are you sure you want to reset to default colors?
ru: Вы уверены, что хотите восстановить цвета по умолчанию?

en: If you do this, your colors will change to our default colors. This action can’t be undone.
ru: Если вы сделаете это, ваши цвета изменятся на цвета по умолчанию.

en: This collection is empty
ru: Эта коллекция пуста

en: Create a new…
ru: Создать новый…

en: Edit permissions
ru: Редактировать разрешения

en: Open this question and fill in its variables to see it.
ru: Откройте этот вопрос и заполните его переменные, чтобы увидеть его.

en: Only Admins are able to embed questions. If you need access to this feature, reach out to them for permissions.
ru: Только администраторы могут вставлять вопросы.

en: In order to embed your question, you have to first {0}
ru: Чтобы встроить свой вопрос, сначала нужно {0}

en: Model moved to {0}
ru: Модель перемещена в {0}

en: Question moved to {0}
ru: Вопрос перемещен в {0}

en: Connect database
ru: Подключить базу данных

en: Skip
ru: Пропустить

en: Hi{0}. Nice to meet you!
ru: Привет{0}.

en: {0} is connected to:
ru: {0} подключен к:

en: No details found
ru: Детали не найдены

en: Question last cached {0}
ru: В последний раз вопрос кэшировался {0}

en: Cache Configuration
ru: Конфигурация кэша

en: Palette preview
ru: Предварительный просмотр палитры

en: Where it's used
ru: Где это используется

en: Chart colors
ru: Цвета диаграммы

en: Reset to default colors
ru: Восстановить цвета по умолчанию.

en: Generate chart colors
ru: Создать цвета диаграммы

en: User interface colors
ru: Цвета пользовательского интерфейса

en: You can choose up to 24 hex values. We’ll auto-generate what you leave blank.
ru: Вы можете выбрать до 24 шестнадцатеричных значений.

en: Font weight
ru: Вес шрифта

en: Display our little friend on the homepage
ru: Показать нашего маленького друга на главной странице

en: In order to remove the Metabase logo from embeds, you can always upgrade to {0}
ru: Чтобы удалить логотип Metabase из встраивания, вы всегда можете перейти на {0}.

en: one of our paid plans.
ru: один из наших платных планов.

en: embedding the entire metabase app
ru: встраивание всего приложения Metabase

en: With {0} you can embed the full Metabase app and enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. You can also get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
ru: С помощью {0} вы можете внедрить полное приложение Metabase и позволить своим пользователям детализировать диаграммы, просматривать коллекции и использовать графический конструктор запросов.

en: some of our paid plans,
ru: некоторые из наших платных планов,

en: Premium embedding
ru: Премиум встраивание

en: Queued
ru: В очереди

en: Hey there{0}
ru: Привет{0}

en: How's it going{0}?
ru: Привет{0}

en: Howdy{0}
ru: Привет{0}

en: Greetings{0}
ru: Приветствую{0}

en: Good to see you{0}
ru: Рад тебя видеть{0}

en: Paid
ru: Платно

en: Embedding
ru: Встраивание

en: Embed dashboards, questions, or the entire Metabase app into your application. Integrate with your server code to create a secure environment, limited to specific users or organizations.
ru: Внедрите информационные панели, вопросы или все приложение Metabase в свое приложение.

en: By enabling embedding you're agreeing to
ru: Включая встраивание, вы соглашаетесь

en: our embedding license.
ru: наша лицензия на встраивание.

en: More details
ru: Подробнее

en: When you embed charts or dashboards from Metabase in your own
    application, that application isn't subject to the Affero General Public
    License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase
    logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds.
ru: Когда вы встраиваете диаграммы или информационные панели из Metabase ​​в свою собственную

en: Your should, however, read the license text linked above as that is the
    actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
ru: Однако вам следует прочитать текст лицензии, указанный выше, так как это

en: We will refresh your models {0}
ru: Мы обновим ваши модели {0}

en: Seconds and year properties are not allowed
ru: Свойства секунд и года не допускаются.

en: cron syntax
ru: синтаксис cron

en: Our {0} is a string of 5 fields separated by white spaces
ru: Наш {0} представляет собой строку из 5 полей, разделенных пробелами.

en: Allowed values
ru: Допустимые значения

en: Create Slack App
ru: Создать Slack-приложение

en: Filter {0}
ru: Фильтр {0}

en: 1. Click the button below and create your Slack App
ru: 1.

en: First, {0} using the Metabase configuration. Once created, click “${ 1 }” to authorize it.
ru: Сначала {0} с использованием конфигурации Metabase. После создания, нажмите "${1}", чтобы выдать доступы.

en: click the button below to create your Slack App
ru: нажмите кнопку ниже, чтобы создать приложение Slack.

en: There was an error loading the field values for this field
ru: Произошла ошибка при загрузке значений поля для этого поля.

en: more options
ru: больше вариантов

en: min
ru: мин

en: max
ru: макс.

en: Waiting to create the first model cache
ru: Ожидание создания кэша первой модели.

en: Learn more.
ru: Подробнее.

en: Cache models
ru: Модели кеша

en: We'll create tables with model data and refresh them on a schedule you define. To enable it, you need to grant this connection credential read and write permissions on the "{0}" schema or grant create schema permissions. {1}
ru: Мы создадим таблицы с данными модели и обновим их по заданному вами расписанию.

en: Turn model caching off
ru: Отключить кеширование модели

en: Turn model caching on
ru: Включить кеширование модели

en: For models to be cached, the user should have create table permission or create schema permission in this database.
ru: Для кэширования моделей пользователь должен иметь разрешение на создание таблицы или разрешение на создание схемы в этой базе данных.

en: Day-of-week values must be between 1 and 7
ru: Значения дня недели должны быть в диапазоне от 1 до 7.

en: Day-of-week values must be SUN, MON, TUE, WED, THU, FRI, SAT OR between 1 and 7, - * ? / L #
ru: Значения дня недели должны быть ВС, ПН, ВТ, СР, ЧТ, ПТ, СБ ИЛИ от 1 до 7, - * ?

en: Unsupported day of week value. Possible values are 1-7 or SUN-SAT , - * ? / L #
ru: Неподдерживаемое значение дня недели. Возможные значения 1-7 или ВС-СБ

en: A numeric value between 1 and 5 must follow the # option
ru: За опцией # должно следовать числовое значение от 1 до 5

en: Day of month values must be between 1 and 31
ru: Значения дня месяца должны быть в диапазоне от 1 до 31

en: Offset from last day must be less or equal 30
ru: Смещение от последнего дня должно быть меньше или равно 30

en: Month values must be between 1 and 12
ru: Значения месяца должны быть от 1 до 12.

en: Month values must be JAN, FEB, MAR, APR, MAY, JUN, JUL, AUG, SEP, OCT, NOV, DEC or between 1 and 12
ru: Значения месяца должны быть ЯНВ, ФЕВ, МАР, АПР, МАЙ, ИЮН, ИЮЛ, АВГ, СЕН, ОКТ, НОЯ, ДЕК или от 1 до 12

en: Start year must be less than stop year
ru: Год начала должен быть меньше года окончания

en: Unsupported year value. Possible values are 1970-2099 , - * /
ru: Неподдерживаемое значение года. Возможные значения 1970-2099  , - * /

en: Minute and second values must be between 0 and 59 and hour values must be between 0 and 23
ru: значения минут и секунд должны быть в диапазоне от 0 до 59, а значения часов должны быть в диапазоне от 0 до 23.

en: You must use ? in the day-of-week or day-of-month field
ru: Вы должны использовать ?

en: Invalid cron expression
ru: Недопустимое выражение cron.

en: Doing science...
ru: Работаем с данными...

en: Running query...
ru: Выполняется запрос...

en: Loading results...
ru: Загружаются результаты...

en: Summaries
ru: Сводки

en: Item Detail
ru: Сведения об элементе

en: Color of filters in the query builder, buttons and links in filter widgets.
ru: Цвет фильтров в конструкторе запросов, кнопок и ссылок в виджетах фильтров.

en: Bold
ru: Жирный

en: Heavy
ru: Тяжелый

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. {0}
ru: С помощью этой функции Pro/Enterprise вы можете внедрить полное приложение Metabase.

en: Authorized origins
ru: Авторизованные источники

en: Enter the origins for the websites or web apps where you want to allow embedding, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
ru: Введите происхождение веб-сайтов или веб-приложений, в которые вы хотите разрешить встраивание, через пробел.

en: exact specifications
ru: точные характеристики

en: Don’t show visualization
ru: Не показывать визуализацию

en: Show visualization
ru: Показать визуализацию

en: Revert to this version
ru: Вернуться к этой версии

en: Make collection official
ru: Сделать коллекцию официальной

en: Remove Official badge
ru: Удалить официальный значок

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Font
ru: Шрифт

en: Loading message
ru: Загрузка сообщения

en: From Name
ru: От имени

en: Reply-To Address
ru: Адрес для ответа

en: That's not a valid email addresses
ru: Это недействительный адрес электронной почты.

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards.
ru: разрешить администраторам создавать общедоступные ссылки (и встраиваемые фреймы) для вопросов и информационных панелей.

en: Allow questions, dashboards, and more to be embedded. {0}
ru: Разрешить встраивание вопросов, информационных панелей и т. д.

en: Standalone embeds
ru: Автономные встраивания

en: Securely embed individual questions and dashboards within other applications.
ru: Надежно встраивайте отдельные вопросы и информационные панели в другие приложения.

en: Full-app embedding
ru: Полное встраивание приложения

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder.
ru: С помощью этой функции Pro/Enterprise вы можете внедрить полное приложение Metabase.

en: Standalone Embed Secret Key used to sign JSON Web Tokens for requests to /api/embed endpoints. This lets you create a secure environment limited to specific users or organizations.
ru: Автономный секретный ключ внедрения, используемый для подписи веб-токенов JSON для запросов к конечным точкам /api/embed.

en: Use public link
ru: Использовать публичную ссылку

en: Auto Refresh
ru: Автоматическое обновление

en: edited this
ru: отредактировал это

en: Learn how to debug SQL errors
ru: Узнайте, как отлаживать ошибки SQL.

en: set up email
ru: настроить электронную почту

en: configure Slack
ru: настроить Slack

en: Dashboard name
ru: Имя панели инструментов

en: All dashboards
ru: Все сводки

en: All databases
ru: Все базы данных

en: Query Not Recorded, sorry
ru: Запрос не записан, извините

en: All schemas
ru: Все схемы

en: All tables
ru: Все таблицы

en: Member name
ru: Имя участника

en: All members
ru: Все члены

en: Audit log
ru: Журнал аудита

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to log in. If this user is unable to authenticate then you can {1}
ru: Мы отправили приглашение пользователю {0} с инструкциями по входу в систему. Если этот пользователь не может пройти аутентификацию, вы можете {1}

en: reset their password.
ru: сбросить пароль.

en: read
ru: читать

en: write
ru: написать

en: read or write
ru: читать или писать

en: That's not a valid list of email addresses
ru: Это неверный список адресов электронной почты.

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Use instance font
ru: Использовать экземплярный шрифт

en: Download data
ru: Загрузить данные

en: Enable users to download data from this embed?
ru: Разрешить пользователям загружать данные из этой вставки?

en: Example:
ru: Пример:

en:  by
ru: по

en: Show more filters
ru: Показать больше фильтров

en: New row
ru: Новая строка

en: More columns
ru: Больше столбцов

en: Choose a join type
ru: Выберите тип соединения

en: Dismiss sync spinner manually
ru: Закрыть счетчик синхронизации вручную.

en: Dismissing…
ru: Отклонение…

en: Failed to dismiss sync spinner
ru: Не удалось закрыть счетчик синхронизации.

en: Sync spinners dismissed!
ru: Спиннеры синхронизации отключены!

en: Refresh models every…
ru: Обновлять модели каждые…

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow. True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
ru: логическое значение, указывающее, отправляются ли события аналитики в Snowplow.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events. Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
ru: логическое значение, указывающее, доступен ли сборщик Snowplow для получения событий аналитики.

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase. This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
ru: Уникальный идентификатор, который будет использоваться в аналитике Snowplow для идентификации этой инсталляции Metabase.

en: check your host settings
ru: проверьте настройки хоста

en: check your port settings
ru: проверьте настройки порта

en: String representing a cron schedule
ru: Строка, представляющая расписание cron.

en: Must be a valid cron string not specifying a year
ru: Должна быть допустимой строкой cron без указания года.

en: Value must be a string representing a cron schedule of format <seconds> <minutes> <hours> <day of month> <month> <day of week> <year>
ru: Значение должно быть строкой, представляющей расписание cron в формате <секунды> <минуты> <часы> <день месяца> <месяц> <день недели> <год>

en: Using definitions:
    Metrics:
    {0}
    Filters:
    {1}
ru: Использование определений:

en: Dimensions bindings:
    {0}
ru: Привязки размеров:

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:
    {2}
ru: Добавление карт {0} на панель управления {1}:

en: System info:
     {0}
ru: Информация о системе:

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database. When should Metabase automatically scan and cache field values?
ru: Metabase может сканировать значения, присутствующие в каждом поле в этой базе данных, чтобы включить фильтры флажков в информационных панелях и вопросах.

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase [Cloud IP addresses](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):
ru: Если ваша база данных защищена брандмауэром, вам может потребоваться разрешить подключения из нашей Metabase ​​[облачных IP-адресов] (https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):

en: Unfold JSON Columns
ru: Развернуть столбцы JSON

en: We unfold JSON columns into component fields.This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
ru: Мы разворачиваем столбцы JSON в поля компонентов. Это включено по умолчанию, но вы можете отключить его, если производительность низкая.

en: Unable to rollback database check for model persistence
ru: Невозможно откатить проверку базы данных на предмет сохраняемости модели.

en: Killed mysql process id {0} due to timeout.
ru: Идентификатор процесса mysql {0} убит из-за тайм-аута.

en: Undoing step `{0}` for db {1}
ru: Отмена шага `{0}` для БД {1}

en: Implicitly relative file paths are not allowed.
ru: Неявно относительные пути к файлам не допускаются.

en: Looks like the Username or Password is incorrect.
ru: Похоже, имя пользователя или пароль неверны.

en: Looks like you forgot to enter your Password.
ru: Похоже, вы забыли ввести пароль.

en: Database cannot be found.
ru: База данных не найдена.

en: Looks like your Password is incorrect.
ru: Похоже, ваш пароль неверен.

en: Unsupported client SSL key type - are you using an RSA key?
ru: Неподдерживаемый тип ключа SSL клиента — вы используете ключ RSA?

en: Looks like your Username is incorrect.
ru: Похоже, ваше имя пользователя неверно.

en: check your username
ru: проверьте свое имя пользователя

en: check your password
ru: проверь свой пароль

en: Hmm, we couldn''t connect to the database. Make sure your Host and Port settings are correct
ru: Хм, нам не удалось подключиться к базе данных.

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Username and Password.
ru: Нам не удалось подключиться к хосту туннеля SSH.

en: check your database name settings
ru: проверьте настройки имени вашей базы данных

en: Invalid client SSL key - did you select the correct file?
ru: Неверный клиентский SSL-ключ. Вы выбрали правильный файл?

en: please enable SSL
ru: пожалуйста, включите SSL

en: Cycle detected resolving dependent visible-if properties for driver {0}: {1}
ru: Обнаружен цикл разрешения зависимых свойств visible-if для драйвера {0}: {1}

en: Server appears to require SSL - please enable SSL below
ru: Похоже, серверу требуется SSL. Включите SSL ниже.

en: It looks like your Host is invalid. Please double-check it and try again.
ru: Похоже, ваш хост недействителен.

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Host and Port.
ru: Нам не удалось подключиться к хосту туннеля SSH.

en: check your connection string
ru: проверьте строку подключения

en: Looks like the Database name is incorrect.
ru: Похоже, имя базы данных неверно.

en: The email address you want to use for the sender of emails.
ru: Адрес электронной почты, который вы хотите использовать в качестве отправителя электронных писем.

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address. You can have multiple reply-to email addresses, just separate them with a comma.
ru: адрес электронной почты, на который должны приходить ответы, если он отличается от адреса отправителя.

en: The name you want to use for the sender of emails.
ru: Имя, которое вы хотите использовать для отправителя электронных писем.

en: [{0}] Model cache refresh failed for {1}
ru: [{0}] Не удалось обновить кэш модели для {1}

en: Google Sign-In token appears to be incorrect. Double check that it matches in Google and Metabase.
ru: Токен входа в систему Google неверен.

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot. Please use a new Slack app integration instead.
ru: Устаревший токен Slack API для подключения бота Metabase Slack.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app. This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
ru: Токен OAuth пользователя бота для подключения к приложению Metabase Slack.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid. Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
ru: Действителен ли текущий токен приложения Slack, если он установлен.

en: Error normalizing query: {0}
ru: Ошибка нормализации запроса: {0}

en: Error canonicalizing query: {0}
ru: Ошибка канонизации запроса: {0}

en: Invalid MBQL clause: {0}
ru: Неверное предложение MBQL: {0}

en: Error normalizing form: {0}
ru: Ошибка нормализации формы: {0}

en: {0} is not a valid temporal unit for {1}; not adding to clause {2}
ru: {0} не является допустимой временной единицей для {1};

en: {0}''s Personal Collection
ru: Личная коллекция{0}

en: Full FieldValues shouldn't have hash_key.
ru: Полные значения поля не должны иметь hash_key.

en: Invalid field-values type.
ru: Недопустимый тип значения поля.

en: Advanced FieldValues requires a hash_key.
ru: Advanced FieldValues ​​требует hash_key.

en: Can't update type or hash_key for a FieldValues.
ru: Невозможно обновить тип или хэш_ключ для FieldValues.

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces. We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
ru: Чтобы сделать имена таблиц и полей более удобными для человека, Metabase заменит в них тире и подчеркивания пробелами.

en: :parameters must be a sequence of maps with :id and :type keys
ru: parameters должен быть последовательностью карт с ключами :id и :type

en: :parameter_mappings must be a sequence of maps with :parameter_id and :type keys
ru: parameter_mappings должен быть последовательностью карт с ключами :parameter_id и :type.

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date. Please fetch new data and try again.
ru: Похоже, что кто-то изменил разрешения, и ваши данные устарели.

en: You cannot update a permissions entry! Delete it and create a new one.
ru: Вы не можете обновить запись разрешений!

en: This will replace “Lato” as the font family.
ru: Это заменит «Lato» в качестве семейства шрифтов.

en: cron syntax string to schedule refreshing persisted models.
ru: строка синтаксиса cron для планирования обновления сохраненных моделей.

en: The startup time in milliseconds
ru: Время запуска в миллисекундах

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries. It won''t affect most SQL queries, although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
ru: Это повлияет на такие вещи, как группировка по неделям или фильтрация в запросах графического интерфейса.

en: Tell us where to find the file for each font weight. You don’t need to include all of them, but it’ll look better if you do.
ru: Подскажите, где найти файл для каждого веса шрифта.

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts. Users can individually override this default language from their own account settings.
ru: Язык по умолчанию для всех пользователей Metabase, включая системные e-mail, импульсы и предупреждения.

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added. Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
ru: Должно ли отображаться вводное модальное окно после добавления следующего подключения к базе данных.

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here. So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
ru: Чтобы определить, как долго должен храниться кешированный результат каждого сохраненного вопроса, мы берем среднее время выполнения запроса и умножаем его на то, что вы вводите здесь.

en: Default page to show people when they log in.
ru: Страница по умолчанию для отображения людей, когда они входят в систему.

en: Message to show while a query is running.
ru: Сообщение для отображения во время выполнения запроса.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects, and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
ru: Этот URL-адрес используется для таких вещей, как создание ссылок в электронных письмах, перенаправления авторизации и в некоторых сценариях встраивания, поэтому его изменение может привести к нарушению функциональности или блокировке этого экземпляра.

en: Invalid font {0}
ru: Неверный шрифт {0}

en: Enables Metabot character on the home page
ru: Включает отображение персонажа Metabot на домашней странице.

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag with the ID {1} or name {2}.
ru: Недопустимый параметр: карта {0} не имеет тега шаблона с идентификатором {1} или именем {2}.

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a parameter with the ID {1}.
ru: Недопустимый параметр: карта {0} не имеет параметра с идентификатором {1}.

en: Invalid parameter: missing id
ru: Неверный параметр: отсутствует идентификатор

en: Found substitute cached query for card {0} from {1}.{2}
ru: Обнаружен замещающий кэшированный запрос для карточки {0} из {1}.{2}

en: Base-64 encoded public key for this site''s SSL certificate. Specify this to enable HTTP Public Key Pinning. See {0} for more information.
ru: Открытый ключ в кодировке Base-64 для SSL-сертификата этого сайта.

en: Error in api/health database check
ru: Ошибка проверки базы данных API/здоровья

en: Deleted {0} expired advanced fieldvalues
ru: Удалено {0} расширенных значений поля с истекшим сроком действия

en: Task scheduler initialized into standby mode.
ru: Планировщик задач инициализирован в режиме ожидания.

en: Scheduler not initialized but `start-scheduler!` called. Please call `init-scheduler!` before attempting to start.
ru: Планировщик не инициализирован, но вызван `start-scheduler!`.

en: Task scheduler started
ru: Планировщик задач запущен.

en: Finished persisted model refresh task for Database {0} with {1} successes and {2} errors.
ru: Завершена задача обновления сохраняемой модели для базы данных {0} с {1} успехами и {2} ошибками.

en: Attempting to refresh persisted model {0}.
ru: Попытка обновить сохраненную модель {0}.

en: Error updating database {0} for randomized schedules
ru: Ошибка при обновлении базы данных {0} для рандомизированных расписаний.

en: Updated default schedules for {0} databases
ru: Обновлены расписания по умолчанию для баз данных {0}.

en: Resulting transforms do not conform to expectations.
    Expected: {0}
ru: Результирующие преобразования не соответствуют ожиданиям.

en: parameter must be a map with :id and :type keys
ru: параметр должен быть картой с ключами :id и :type

en: parameter_mapping must be a map with :parameter_id and :target keys
ru: parameter_mapping должна быть картой с ключами :parameter_id и :target

en: String must be a valid 21-character NanoID string.
ru: Строка должна быть допустимой строкой NanoID из 21 символа.

en: Error parsing {0}:
    {1}
ru: Ошибка анализа {0}:

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages. A hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string) is strongly recommended.
ru: Строка, используемая для заполнения закрытого ключа, используемого для проверки сообщений JWT.

en: SSO is trying to do an open redirect to an untrusted site
ru: SSO пытается выполнить открытое перенаправление на ненадежный сайт.

en: {0} active filter | {0} active filters
ru[0]: {0} активный фильтр
ru[1]: {0} активных фильтра
ru[2]: {0} активных фильтров
ru[3]: {0} активных фильтров

en: minutes
ru: минут

en: Timeout must be greater than 0
ru: Тайм-аут должен быть больше 0

en: Show this on the home and login pages
ru: Показать это на главной странице и странице входа в систему

en: Search for a column...
ru: Поиск по колонке...

en: This table hasn’t been synced yet
ru: Эта таблица еще не была синхронизирована

en: It was automatically marked as Hidden during the initial sync of this database. Do you want to make it queryable and sync it?
ru: Он был автоматически помечен как Скрытый во время первоначальной синхронизации этой базы данных. Вы хотите сделать его доступным для запросов и синхронизировать его?

en: Change to Queryable and sync it
ru: Измените на Queryable и синхронизируйте его

en: Filter down to a segment
ru: Фильтр по сегменту

en: Clear all filters
ru: Очистить все фильтры

en: Apply Filters
ru: Применить фильтры

en: Filter {0} by
ru: Фильтр {0} по

en: Filter segments
ru: Сегменты фильтра

en: ⚠️ We couldn't process payment for your account. Please {0} to avoid service interruptions.
ru: ⚠️ Мы не смогли обработать платеж для вашего счета. Пожалуйста, {0}, чтобы избежать перебоев в обслуживании.

en: review your payment settings
ru: пересмотрите настройки оплаты

en: ⚠️ Pro features won’t work right now due to lack of payment. {0} to restore Pro functionality.
ru: ⚠️ Функции Pro сейчас не работают из-за отсутствия оплаты. {0} для восстановления функций Pro.

en: Review your payment settings
ru: Просмотрите настройки оплаты

en: Session timeout
ru: Таймаут сессии

en: Time before inactive users are logged out.
ru: Время до выхода из системы неактивных пользователей.

en: Lighthouse illustration
ru: Иллюстрация маяка

en: Variable to map to
ru: Переменная для сопоставления с

en: You can connect widgets to {{variables}} in text cards.
ru: Вы можете подключать виджеты к {{переменным}} в текстовых карточках.

en: If you have a PEM SSL client key, you can convert that key to the PKCS-8/DER format using OpenSSL. {0}.
ru: Если у вас есть клиентский ключ PEM SSL, вы можете преобразовать его в формат PKCS-8/DER с помощью OpenSSL. {0}.

en: You can use Markdown here, and include variables {{like_this}}
ru: Здесь можно использовать Markdown и включить переменные {{like_this}}.

en: Prometheus web-server shut down
ru: Веб-сервер Prometheus отключен

en: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT value of ''{0}'' is not parseable as an integer.
ru: Значение MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT ''{0}'' не может быть разобрано как целое число.

en: C3P0 Max pool size
ru: C3P0 Максимальный размер пула

en: Port to serve prometheus metrics from. If set, prometheus collectors are registered and served from `localhost:<port>/metrics`.
ru: Порт, с которого будут обслуживаться метрики Prometheus. Если установлено, коллекторы prometheus регистрируются и обслуживаются с `localhost:<port>/metrics`.

en: C3P0 Number of idle connections
ru: C3P0 Количество незанятых соединений

en: Error stopping prometheus web-server
ru: Ошибка при остановке веб-сервера prometheus

en: C3P0 Number of connections
ru: C3P0 Количество соединений

en: Failed to initialize Prometheus on port {0}
ru: Не удалось инициализировать Prometheus на порту {0}

en: Starting prometheus metrics web-server on port {0}
ru: Запуск веб-сервера метрики prometheus на порту {0}

en: C3P0 Minimum pool size
ru: C3P0 Минимальный размер пула

en: Unrecognized measurement {0} in prometheus stats
ru: Нераспознанное измерение {0} в статистике Прометея

en: C3P0 Number of busy connections
ru: C3P0 Количество занятых соединений

en: Starting prometheus metrics collector
ru: Запуск сборщика метрик prometheus

en: Attempting to set up prometheus metrics web-server with no web-server port provided
ru: Попытка установить веб-сервер метрики prometheus без указанного порта веб-сервера

en: Attempting to set up prometheus metrics with no web-server port provided
ru: Попытка установить метрики prometheus без указанного порта веб-сервера

en: Metadata not ready in {0} minutes, abandoning
ru: Метаданные не готовы через {0} минут, отказ

en: Metadata updated asynchronously for card {0}
ru: Метаданные обновляются асинхронно для карты {0}

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because no metadata
ru: Не обновлять метаданные асинхронно для карты {0}, потому что нет метаданных

en: Metadata not available soon enough. Saving card {0} and asynchronously updating metadata
ru: Метаданные доступны недостаточно быстро. Сохранение карты {0} и асинхронное обновление метаданных

en: Cannot refresh an archived model
ru: Невозможно обновить архивированную модель

en: Cannot refresh a non-model question
ru: Невозможно обновить вопрос, не относящийся к модели

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because query has changed
ru: Не обновлять метаданные асинхронно для карты {0}, потому что запрос изменился

en: Metadata not available soon enough. Saving new card and asynchronously updating metadata
ru: Метаданные доступны недостаточно быстро. Сохранение новой карты и асинхронное обновление метаданных

en: Matching style for native query editor's autocomplete. Can be "substring", "prefix", or "off". Larger instances can have performance issues matching using substring, so can use prefix matching,  or turn autocompletions off.
ru: Стиль соответствия для автозаполнения в родном редакторе запросов. Может быть "подстрока", "префикс" или "выключено". Большие экземпляры могут иметь проблемы с производительностью при подстрочном сопоставлении, поэтому можно использовать префиксное сопоставление или отключить автозаполнение.

en: Invalid `native-query-autocomplete-match-style` option
ru: Недопустимая опция `native-query-autocomplete-match-style`

en: Custom GeoJSON is not enabled
ru: Пользовательский GeoJSON не включен

en: Whether or not the use of custom GeoJSON is enabled.
ru: Включено или нет использование пользовательского GeoJSON.

en: Editing first name is not allowed for SSO users.
ru: Редактирование имени не разрешено для пользователей SSO.

en: Editing last name is not allowed for SSO users.
ru: Редактирование фамилии не разрешено для пользователей SSO.

en: Setting up prometheus metrics
ru: Настройка метрик prometheus

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER)
ru: Ключ клиента SSL (PKCS-8/DER)

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address.
ru: Адрес электронной почты, на который будут приходить ответы, если он отличается от адреса "от".

en: Display the lighthouse illustration on the home and login pages.
ru: Отображение иллюстрации маяка на главной странице и странице входа в систему.

en: Cached token status for premium features. This is to avoid an API request on the the first page load.
ru: Статус кэшированного токена для премиум-функций. Это делается для того, чтобы избежать запроса API при первой загрузке страницы.

en: Time before inactive users are logged out. By default, sessions last indefinitely.
ru: Время до выхода из системы неактивных пользователей. По умолчанию сессии длятся неограниченное время.

en: Reached recursion limit of {0} in "apply-sandboxing" middleware
ru: Достигнут предел рекурсии {0} в промежуточной программе "apply-sandboxing"

en: Johnny
ru: Джонни

note: Context: it's a sample last name used as a placeholder in user profile forms.
en: Appleseed
ru: Яблочков

en: Sign in with username or email
ru: Войти с логином или емейлом

en: No models found
ru: Модели не найдены

en: Create new model
ru: Создать новую модель

en: There are no actions for this model
ru: Нет действия для модели

en: Create new action
ru: Создать новое действие

en: Page
ru: Страница

en: Exit app
ru: Выйти

en: {0} connections
ru: {0} соединений

en: Turn into an action
ru: Преобразовать в действие

en: Assign an action
ru: Назначить действие

en: Edit {0}
ru: Редактировать {0}

en: List
ru: Список

en: Edit button
ru: Кнопка изменения

en: Delete button
ru: Кнопка удаления

en: Bulk actions
ru: Массовые действия

en: Options
ru: Опции

en: Variant
ru: Вариант

en: Basic
ru: Простой

en: Info
ru: Информация

en: Link to {{bird_id}}
ru: Ссылка на {{bird_id}}

en: Launch app
ru: Запустить приложение

en: Add a {0} to the page
ru: Добавить {0} на страницу

en: button
ru: кнопка

en: form
ru: форма

en: Change button type
ru: Изменить тип кнопки

en: What type of button do you want to add?
ru: Какую кнопку вы хотите добавить?

en: Perform action
ru: Выполнить действие

en: Explore
ru: Исследовать

en: Used by
ru: Использовано

en: Schema
ru: Схема

en: {0} model | {0} models
ru[0]: {0} модель
ru[1]: {0} модели
ru[2]: {0} моделей
ru[3]: {0} моделей

en: Unknown type
ru: Неизвестный тип

en: Embed in your application
ru: Встроить в приложение

en: Add this {0} to your application server code. You’ll be able to preview the way it looks and behaves before making it securely visible for your users.
ru: Добавьте этот {0} в код вашего сервера приложений. Вы сможете предварительно посмотреть, как он выглядит и ведет себя, прежде чем сделать его безопасным для пользователей.

en: Set up
ru: Настроить

en: Too many rows for a detail view
ru: Слишком много строк для детального просмотра

en: Delete?
ru: Удалить?

en: This can't be undone.
ru: Не может быть отменено.

en: Nothing to order
ru: Нет данных для сортировки

en: New Action
ru: Новое Действие

en: New action
ru: Новое действие

en: Save action
ru: Сохранить действие

en: Click me
ru: Нажми меня

en: Action
ru: Действие

en: Action Form Display
ru: Отображение формы действия

en: Form
ru: Форма

en: Button
ru: Кнопка

en: Primary
ru: Основной

en: Danger
ru: Опасность

en: Borderless
ru: Без границ

en: New App
ru: Новое Приложение

en: Result: {0}
ru: Результат: {0}

en: Save and enable
ru: Сохранить и включить

en: {0} rows
ru: {0} строк

en: This channel shouldn't really be used by anyone — we'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions (it's a Slack requirement).
ru: Этот канал не должен использоваться никем - мы будем загружать сюда графики и таблицы перед рассылкой подписок на приборную панель (это требование Slack).

en: an action button
ru: кнопка действия

en: Execute an action
ru: Выполнить действие

en: Pick a question…
ru: Выбрать запрос...

en: Pick a dashboard…
ru: Выбрать дашборд...

en: Pick a page to link to
ru: Выбрать связанную страницу

en: Pick a page…
ru: Выбрать страницу...

en: This model does not have any actions yet.
ru: Эта модель не содержит действий.

en: Enable implicit actions
ru: Включить неявные действия

en: Create a new action
ru: Создать новое действие

en: Contact
ru: Контакт

en: Backing table
ru: Опорный стол

en: Relationships
ru: Связи

en: This model is not used by any questions yet.
ru: Эта модель пока не используется ни в одном вопросе.

en: Create a new question
ru: Создать новый запрос

en: New page
ru: Новая страница

en: ID #{0}
ru: ИД #{0}

en: Edit options
ru: Параметры редактирования

en: To start creating a form, write your query on the left with {{ parameter_names }}.
ru: Чтобы начать создание формы, напишите свой запрос слева с помощью {{ имена_параметров }}.

en: They'll show up as form fields here
ru: Они будут отображаться здесь как поля формы

en: Enter one option per line
ru: Введите по одному значению на строке

en: Press enter to add another option
ru: Нажмите ENTER для добавления другого значения

en: Placeholder text
ru: Текст подсказки

en: Required
ru: Обязательно

en: Default Value
ru: Значение по-умолчанию

en: Generate key
ru: Сформировать ключ

en: Takes a datetime and returns an integer with the number of the year.
ru: Принимает время даты и возвращает целое число с номером года.

en: The datetime column.
ru: Колонка даты и времени.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-4) with the number of the quarter in the year.
ru: Принимает время даты и возвращает целое число (1-4) с номером квартала в году.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-12) with the number of the month in the year.
ru: Принимает время даты и возвращает целое число (1-12) с номером месяца в году.

en: mode
ru: режим

en: Extracts the week of the year as an integer..
ru: Извлечь неделю года как целое число...

en: The name of the column with your date or datetime value..
ru: Имя столбца с датой или временным значением.

en: Optional. The default is "ISO".
    - ISO: Week 1 starts on the Monday before the first Thursday of January.
    - US: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on Sunday.
    - Instance: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on the day defined in your Metabase localization settings.
ru: Необязательно. По умолчанию используется "ISO".
    - ISO: Неделя 1 начинается в понедельник перед первым четвергом января.
    - US: Неделя 1 начинается 1 января. Все остальные недели начинаются в воскресенье.
    - Instance: Неделя 1 начинается 1 января. Все остальные недели начинаются в день, определенный в настройках локализации вашей Metabase.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-31) with the number of the day of the month.
ru: Принимает время даты и возвращает целое число (1-31) с номером дня месяца.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-7) with the number of the day of the week.
ru: Принимает дату и возвращает целое число (1-7) с номером дня недели.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-23) with the number of the hour. No AM/PM.
ru: Принимает дату и возвращает целое число (0-23) с номером часа. Нет AM/PM.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the minute in the hour.
ru: Принимает время даты и возвращает целое число (0-59) с номером минуты в часе.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the seconds in the minute.
ru: Принимает дату и возвращает целое число (0-59) с количеством секунд в минуте.

en: amount
ru: сумма

en: unit
ru: измерение

en: Adds some units of time to a date or timestamp value.
ru: Добавляет некоторые единицы времени к значению даты или временной метки.

en: The column with your date or timestamp values.
ru: Столбец с вашими значениями даты или временной метки.

en: The number of units to be added.
ru: Количество единиц, которые необходимо добавить.

en: "year", "month", "quarter", "day", "hour", "minute", "second" or "millisecond".
ru: "год", "месяц", "квартал", "день", "час", "минута", "секунда" или "миллисекунда".

en: Subtracts some units of time to a date or timestamp value.
ru: Вычитает некоторые единицы времени из значения даты или временной метки.

en: The number of units to be subtracted.
ru: Количество единиц, которые необходимо вычесть.

en: Missing wiget label: {0}
ru: Отсутствует метка wiget: {0}

en: My new fantastic action
ru: Мое новое фантастическое действие

en: Model it's saved in
ru: Модель сохранена в

en: Successfully created a new {0}
ru: Успешно созданы {0}

en: Something went wrong while deleting the row
ru: При удалении записи произошла ошибка

en: Something went wrong while updating
ru: При обновлении произошла ошибка

en: Successfully updated {0} records
ru: Успешно обновлено {0} записей

en: Something went wrong while deleting
ru: При удалении произошла ошибка

en: Successfully deleted {0} records
ru: Успешно удалено {0} записей

en: Successfully executed the action
ru: Действие успешно выполнено

en: Successfully saved
ru: Успешно сохранено

en: Successfully deleted
ru: Успешно удалено

en: Success! The action returned: {0}
ru: Успех! Действие вернулось: {0}

en: Something went wrong while executing the action
ru: Что-то пошло не так во время выполнения действия

en: App
ru: Приложение

en: This is an action now.
ru: Теперь это действие.

en: Public channel to store image files
ru: Публичный канал для сохранения изображений

en: All values ({0})
ru: Все значения ({0})

en: Other ({0})
ru: Прочее ({0})

en: date
ru: дата

en: category
ru: категория

en: long text
ru: текст

en: dropdown
ru: выпадающий список

en: inline select
ru: последовательный выбор

en: date + time
ru: дата + время

en: month + year
ru: месяц + год

en: quarter + year
ru: квартал + год

en: Option One
ru: Вариант один

en: Option Two
ru: Вариант два

en: Option Three
ru: Вариант три

en: New Model
ru: Новая Модель

en: question
ru: запрос

en: model
ru: модель

en: table
ru: таблица

en: page
ru: страница

en: Archive this page?
ru: Архивировать эту страницу?

en: First, save your model
ru: Первое, сохраните вашу модель

en: Save model
ru: Сохранить модель

en: What is the name of your question?
ru: Как назвать ваш запрос?

en: What is the name of your model?
ru: Как назвать вашу модель?

en: Add a date variable to this question to connect it to a dashboard filter.
ru: Добавьте переменную даты к этому вопросу, чтобы связать его с фильтром приборной панели.

en: Add a number variable to this question to connect it to a dashboard filter.
ru: Добавьте к этому вопросу числовую переменную, чтобы связать его с фильтром приборной панели.

en: Add a string variable to this question to connect it to a dashboard filter.
ru: Добавьте строковую переменную к этому вопросу, чтобы связать его с фильтром приборной панели.

en: Add a variable to this question to connect it to a dashboard filter.
ru: Добавьте переменную к этому вопросу, чтобы связать его с фильтром приборной панели.

en: What is the name of your page?
ru: Как назвать вашу страницу?

en: Is Write
ru: Писать

en: Write questions can be used for experimental actions.
ru: Вопросы для записи могут быть использованы для экспериментальных действий.

en: created a subscription
ru: подписка создана

en: deleted a subscription
ru: подписка удалена

en: Use the notebook editor
ru: Используйте редактор блокнота

en: This automatically inherits metadata from your source tables, and gives your models drill-through.
ru: Это автоматически наследует метаданные из ваших исходных таблиц и дает вашим моделям сквозную обработку.

en: Use a native query
ru: Используйте собственный запрос

en: You can always fall back to a SQL or native query, which is a bit more manual.
ru: Вы всегда можете вернуться к SQL или нативному запросу, который является более ручным.

en: What's a model?
ru: Какая модель?

en: Your page is ready
ru: Ваша страница готова

en: Action button
ru: Кнопка действия

en: Move dashboard to…
ru: Переместить дашборд в...

en: Remove this card?
ru: Удалить эту карточку?

en: Would you like to be notified when this page is done loading?
ru: Хотите получить уведомление о завершении загрузки этой страницы?

en: Apps
ru: Приложения

en: Pages
ru: Страницы

en: Users can pick
ru: Пользователи могут выбрать

en: Multiple values
ru: Несколько значений

en: A single value
ru: Одно значение

en: Your model won't be created.
ru: Ваша модель не может быть создана.

en: Discard
ru: Отказаться

en: Question in {0}
ru: Запрос в {0}

en: Abbreviate days and months
ru: Сокращайте дни и месяцы

en: dollars
ru: долларов

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the {1}-axis, the values will be summed.
ru: "{0}" - это неагрегированное поле: если оно имеет более одного значения в точке на оси {1}, значения будут суммироваться.

en: Column with steps
ru: Колонна со ступенями

en: Select a region
ru: Выбрать регион

en: Custom map
ru: Произвольная карта

en: Rows
ru: Строки

en: Measures
ru: Измерения

en: Sort Order
ru: Порядок сортировки

en: Pivot table
ru: Сводная таблица

en: This has been set by the {0} environment variable.
ru: Это было установлено переменной окружения {0}.

en: This page is looking empty.
ru: Эта страница выглядит пустой.

en: location
ru: расположение

en: time
ru: время

en: Sum over time
ru: Сумма за период времени

en: Display type
ru: Тип отображения

en: Y-axis position
ru: Положение оси Y

en: No breakouts are enabled
ru: Разрывы не разрешены

en: It is not possible to use the Log scale for a stacked percentage chart
ru: Невозможно использовать шкалу Log для сложенной процентной диаграммы

en: Column value
ru: Значение столбца

en: Add series breakout
ru: Добавление разрыва серии

en: Add another series
ru: Добавить еще одну серию

en: Auto formatting
ru: Автоформатирование

en: Scale
ru: Шкала

en: Show lines and marks
ru: Показать линии и метки

en: Split y-axis when necessary
ru: Делать разрывы оси Y при необходимости

en: Show label
ru: Показать заголовок

en: Show data labels
ru: Показать метки данных

en: Auto x-axis range
ru: Автоматический диапазон оси x

en: Value labels formatting
ru: Форматирование меток значений

en: Action {0} is not supported for {1} Databases.
ru: Действие {0} не поддерживается для {1} Базы данных.

en: {0} Database {1} does not support actions.
ru: {0} База данных {1} не поддерживает действия.

en: Unknown Action {0}. Valid Actions are: {1}
ru: Неизвестное действие {0}. Допустимыми действиями являются: {1}

en: Whether to enable using the new experimental Actions for a specific Database.
ru: Нужно ли разрешить использование новых экспериментальных Действий для конкретной Базы данных.

en: Actions are not enabled for Database {0}.
ru: Действия не включены для базы данных {0}.

en: Missing primary key parameter: {0}
ru: Отсутствует значение первичного ключа: {0}

en: Error executing Action: {0}
ru: Ошибка выполнения Действия: {0}

en: Must execute implicit action on a table with a single primary key.
ru: Должно выполняться неявное действие над таблицей с одним первичным ключом.

en: No Card found for Action {0}.
ru: Не найдена карта для действия {0}.

en: No destination parameter found for id {0}. Found: {1}
ru: Не найден параметр назначения для идентификатора {0}. Найдено: {1}

en: Unknown action type {0}.
ru: Неизвестный тип действия {0}.

en: Cannot execute Action {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
ru: Невозможно выполнить действие {0}: Карта {1} не помечена как `is_write`.

en: Cannot execute implicit action on a table with ambiguous column names.
ru: Невозможно выполнить неявное действие над таблицей с неоднозначными именами столбцов.

en: No destination parameter found for {0}. Found: {1}
ru: Не найден параметр назначения для {0}. Найдено: {1}

en: Implicit parameters must be provided.
ru: Неявные параметры должны быть предоставлены.

en: Cannot call the service: missing required parameters: {0}
ru: Невозможно вызвать сервис: отсутствуют обязательные параметры: {0}

en: Too many results returned: {0}
ru: Возвращено слишком много результатов: {0}

en: You cannot create an Alert for an is_write Card.
ru: Вы не можете создать оповещение для карты is_write.

en: Detail
ru: Детали

en: ← Back to list
ru: ← Вернуться к списку

en: Table must have a single primary key: {0}
ru: Таблица должна иметь один первичный ключ: {0}

en: A scaffold-target was not provided for Page: {0}
ru: Для страницы не была предоставлена мишень-скаффолд: {0}

en: Some tables could not be found. Given: {0} Found: {1}
ru: Некоторые таблицы не удалось найти. Дано: {0} Найдено: {1}

en: A scaffold-target was not provided for Card: {0}
ru: Для карточки не была предоставлена мишень-скаффолд: {0}

en: You cannot enable embedding for an is_write Card.
ru: Вы не можете включить встраивание для карты is_write.

en: Saved Question is a Dataset.
ru: Сохраненный вопрос - это набор данных.

en: Cannot mark Saved Question as ''is_write'': {0}
ru: Невозможно отметить сохраненный вопрос как ''is_write'': {0}

en: Query must be a native query.
ru: Запрос должен быть собственным запросом.

en: You cannot share an is_write Card.
ru: Вы не можете совместно использовать карту is_write Card.

en: Write queries are only executable via the Actions API.
ru: Запросы на запись выполняются только через API Actions.

en: Unable to connect to LDAP server with current settings
ru: Невозможно подключиться к серверу LDAP с текущими настройками

en: Is LDAP currently enabled?
ru: Включен ли в настоящее время LDAP?

en: Cannot run query: MongoDB doesn''t support saved questions reference: {0}
ru: Невозможно выполнить запрос: MongoDB не поддерживает ссылку на сохраненные вопросы: {0}

en: violates foreign key constraint {0}
ru: нарушает ограничение внешнего ключа {0}

en: violates unique constraint {0}
ru: нарушает уникальное ограничение {0}

en: {0} violates not-null constraint
ru: {0} нарушает ограничение not-null

en: Error fetching field metadata for table {0}
ru: Ошибка при получении метаданных поля для таблицы {0}

en: sqlite doesn't support extract us week
ru: sqlite не поддерживает extract us week

en: Rows have the wrong columns: expected {0}, but got {1}
ru: Строки имеют неправильные столбцы: ожидалось {0}, а получилось {1}

en: Error(s) deleting rows.
ru: Ошибка(и) удаления записей.

en: Error(s) inserting rows.
ru: Ошибка(и) вставки записей.

en: Error parsing SQL error message {0}: {1}
ru: Ошибка при разборе сообщения об ошибке SQL {0}: {1}

en: Rows need to be unique: repeated rows {0}
ru: Строки должны быть уникальными: повторяющиеся строки {0}

en: Sorry, this would update {0} rows, but you can only act on 1
ru: Извините, это обновит {0} строк, но вы можете действовать только для 1

en: Error(s) updating rows.
ru: Ошибка(и) обновления записей.

en: Some rows have different sets of columns: {0}
ru: Некоторые строки имеют различные наборы столбцов: {0}

en: Cannot build filter clause: row cannot be empty.
ru: Невозможно построить условие фильтрации: строка не может быть пустой.

en: Invalid update row map: no non-PK columns. Got {0}, all of which are PKs.
ru: Недопустимая карта строк обновления: нет столбцов без PK. Получено {0}, все из которых являются PK.

en: Row is missing required primary key column. Required {0}; got {1}
ru: В строке отсутствует требуемый столбец первичного ключа. Требуется {0}; получен {1}

en: Sorry, this would delete {0} rows, but you can only act on 1
ru: Извините, это удалит {0} строк, но вы можете действовать только для 1

en: Error executing write query: {0}
ru: Ошибка при выполнении запроса на запись: {0}

en: Sqlite doesn't support extract isoweek
ru: Sqlite не поддерживает извлечение isoweek

en: Client ID for Google Sign-In.
ru: Client ID для авторизации Google.

en: Is Google Sign-In configured?
ru: Google авторизация настроена?

en: Google Sign-In is not configured. Please set the Client ID first.
ru: Google авторизация не настроена. Укажите Client ID.

en: Is Google Sign-in currently enabled?
ru: Google авторизация включена?

en: Have the mandatory LDAP settings (host and user search base) been validated and saved?
ru: Были ли проверены и сохранены обязательные настройки LDAP (хост и база поиска пользователей)?

en: Data apps are not enabled.
ru: Приложения данных не включены.

en: A model made from a native SQL question cannot have a variable or field filter.
ru: Модель, созданная из собственного вопроса SQL, не может иметь фильтр переменных или полей.

en: You cannot add an is_write Card to a Dashboard.
ru: Вы не можете добавить карточку is_write в приборную панель.

en: Error calculating raw hash: {0}
ru: Ошибка при вычислении необработанного хэша: {0}

en: Error calculating hydrated hash: {0} is nil after hydrating {1}
ru: Ошибка при вычислении гидратированного хэша: {0} равен nil после гидратации {1}

en: Error calculating identity hash: {0}
ru: Ошибка при вычислении хэша идентификатора: {0}

en: Week
ru: Неделя

en: No parameter mapping found for parameter {0}. Found: {1}
ru: Не найдено сопоставление параметров для параметра {0}. Найдено: {1}

en: Only native queries can be executed as write queries.
ru: В качестве запросов на запись могут выполняться только собственные запросы.

en: No Query Action found for Emitter {0}. Only Query Actions are supported at this point in time.
ru: Не найдено действие запроса для излучателя {0}. На данный момент поддерживаются только действия запроса.

en: Cannot execute emitter {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
ru: Невозможно выполнить эмиттер {0}: Карта {1} не помечена как `is_write`.

en: Error executing QueryEmitter: {0}
ru: Ошибка при выполнении QueryEmitter: {0}

en: Invalid session-type.
ru: Неверный тип сессии.

en: This Quarter
ru: Квартал

en: Database required of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
ru: База данных, требуемая для {0}, изменилась с ''{1}'' на ''{2}''.

en: Metabase task scheduler disabled. Scheduled tasks will not be ran.
ru: Планировщик задач Metabase отключен. Запланированные задачи не будут выполняться.

en: value must be a map with schema: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}
ru: значение должно быть картой со схемой: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}

en: {0} (optional)
ru: {0} (необязательно)

en: Found config file at path {0}; Metabase will be initialized with values from this file
ru: Найден файл конфигурации по пути {0}; Метабаза будет инициализирована значениями из этого файла

en: Done initializing from file.
ru: Инициализация из файла завершена.

en: No config file found at path {0}
ru: Не найден файл конфигурации по пути {0}

en: Don''t know how to expand template form: {0}
ru: Не знаю, как развернуть форму шаблона: {0}

en: Initializing {0} from config file...
ru: Инициализация {0} из файла конфигурации...

en: Error parsing template string {0}: {1}
ru: Ошибка при разборе строки шаблона {0}: {1}

en: Creating new {0} Database {1}
ru: Создание новой {0} базы данных {1}

en: Updating Database {0} {1}
ru: Обновление базы данных {0} {1}

en: Sync on database creation when initializing from file is disabled. Skipping sync.
ru: Синхронизация при создании базы данных, когда инициализация из файла отключена. Пропуск синхронизации.

en: Ignoring unknown config section {0}.
ru: Игнорирование неизвестной секции конфигурации {0}.

en: Setting value for Setting {0}
ru: Установочное значение для настройки {0}

en: Setting setting values from config file
ru: Установка значений параметров из файла конфигурации

en: Updating User with email {0}
ru: Обновление пользователя с электронной почтой {0}

en: Creating the first User for this instance. The first user is always created as an admin.
ru: Создание первого пользователя для данного экземпляра. Первый пользователь всегда создается как администратор.

en: Creating new User {0} with email {1}
ru: Создание нового пользователя {0} с емейлом {1}

en: Invalid Collection ID(s). These Collections do not exist: {0}
ru: Неверный идентификатор(ы) коллекции. Эти коллекции не существуют: {0}

en: Loading serialized Metabase files from {0}
ru: Загрузка сериализованных файлов Metabase из {0}

en: {0} tables have entity_id; expected to resolve the same number of models, but only got {1}
ru: {0} таблиц имеют entity_id; ожидалось, что будет разрешено такое же количество моделей, но получено только {1}

en: Can't create new SAML user when SAML is not enabled
ru: Невозможно создать нового пользователя SAML, если SAML не включен

en: Are the mandatory JWT settings configured?
ru: Настроены ли обязательные параметры JWT?

en: Is SAML authentication configured and enabled?
ru: Настроена ли и включена ли аутентификация SAML?

en: Is JWT authentication configured and enabled?
ru: Настроена ли и включена ли аутентификация JWT?

en: Are the mandatory SAML settings configured?
ru: Настроены ли обязательные параметры SAML?

en: Google Sign-in
ru: Вход в Google

en: Only duplicate the dashboard
ru: Дублируйте только приборную панель

en: If you check this, the cards in the duplicated dashboard will reference the original questions.
ru: Если вы отметите это, карточки в дублированной приборной панели будут ссылаться на исходные вопросы.

en: Drill-through doesn’t work on SQL questions.
ru: Прокрутка не работает в вопросах SQL.

en: Drill-through doesn’t work on native questions.
ru: Пробуксовка не работает на родных вопросах.

en: Paused
ru: Приостановлено

en: Pause
ru: Пауза

en: Resume
ru: Резюме

en: This will clear all your settings.
ru: Это очистит все ваши настройки.

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from one of the domains you specify here:
ru: Позволяет пользователям регистрироваться самостоятельно, если адрес электронной почты их аккаунта Google принадлежит одному из доменов, указанных здесь:

en: datetime1
ru: время даты1

en: datetime2
ru: время2

en: Get the difference between two datetime values (datetime2 minus datetime1) using the specified unit of time.
ru: Получение разницы между двумя значениями времени (datetime2 минус datetime1) с использованием указанной единицы времени.

en: created_at
ru: созданная_дата

en: The columns or expressions with your datetime values.
ru: Столбцы или выражения с вашими значениями времени даты.

en: Choose from: "year", "month", "week", "day", "hour", "minute", or "second".
ru: Выберите один из вариантов: "год", "месяц", "неделя", "день", "час", "минута" или "секунда".

en: Extracts the week of the year as an integer.
ru: Извлекает неделю года в виде целого числа.

en: The name of the column with your date or datetime value.
ru: Имя столбца с датой или временным значением.

en: target
ru: цель

en: source
ru: источник

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
ru: Преобразование часового пояса столбца даты или временной метки.

en: The timezone you want to assign to your column.
ru: Часовой пояс, который вы хотите присвоить своему столбцу.

en: (Optional) The current timezone of your column. The default timezone is your report timezone.
ru: (Необязательно) Текущий часовой пояс вашей колонки. Часовой пояс по умолчанию - это часовой пояс вашего отчета.

en: Missing widget label: {0}
ru: Отсутствует метка виджета: {0}

en: Save new question
ru: Сохранить новый вопрос

en: Duplicate "{0}" and its questions
ru: Дублировать "{0}" и его вопросы

en: Duplicated {0}, but couldn't duplicate some questions
ru: Продублировал {0}, но не смог продублировать некоторые вопросы

en: No query provided so not querying for metadata
ru: Запрос не предоставлен, поэтому метаданные не запрашиваются

en: Reusing provided metadata
ru: Повторное использование предоставленных метаданных

en: Querying for metadata and blending model metadata
ru: Запрос метаданных и смешивание метаданных модели

en: Querying for metadata
ru: Запрос метаданных

en: No copied card information found
ru: Информация о скопированной карте не найдена

en: Only datetime, timestamp, or date types allowed. Found {0}
ru: Допустимы только типы datetime, timestamp или date. Найдено {0}

en: MongoDB does not support parsing strings as dates. Try parsing to a datetime instead
ru: MongoDB не поддерживает разбор строк как дат. Попробуйте вместо этого разобрать строку как дату

en: MongoDB does not support parsing strings as times. Try parsing to a datetime instead
ru: MongoDB не поддерживает разбор строк как времени. Попробуйте вместо этого разобрать строку в формате времени.

en: `timestamp with time zone` columns shouldn''t have a `source timezone`
ru: Колонки `timestamp with time zone` не должны иметь ` source timezone`.

en: Error running step ''{0}'' for {1}
ru: Ошибка при выполнении шага ''{0}'' для {1}

en: Backfilling entity_id for {0} rows of {1}
ru: Заполнение entity_id для {0} строк из {1}

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
    We support tz database time zone names.
    See the full list here: https://w.wiki/4Jx
ru: Преобразование часового пояса столбца даты или временной метки.
    Мы поддерживаем имена часовых поясов базы данных tz.
    Полный список можно посмотреть здесь: https://w.wiki/4Jx

en: The current time zone. Only required for timestamps with no time zone.
ru: Текущий часовой пояс. Требуется только для меток времени без часового пояса.

en: Show percentages
ru: Показать проценты

en: In legend
ru: В легенде

en: On the chart
ru: На графике

en: Error compiling HoneySQL form: {0}
ru: Ошибка компиляции формы HoneySQL: {0}

en: Invalid HoneySQL form: {0}
ru: Неверная форма HoneySQL: {0}

en: input column already has a set timezone. Please remove the source parameter in convertTimezone.
ru: во входном столбце уже установлен часовой пояс. Пожалуйста, удалите параметр источника в convertTimezone.

en: input column doesn't have a set timezone. Please set the source parameter in convertTimezone to convert it.
ru: колонка ввода не имеет установленного часового пояса. Пожалуйста, установите параметр источника в convertTimezone, чтобы преобразовать его.

en: Error reducing result rows: {0}
ru: Ошибка уменьшения строк результата: {0}

en: Sample database could not be extracted to the plugins directory,which may result in slow startup times. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
ru: База данных образца не может быть извлечена в каталог plugins, что может привести к медленному запуску. Пожалуйста, установите MB_PLUGINS_DIR в каталог, доступный для записи, и перезапустите Metabase.

en: Metabase config files require a Premium token with the :advanced-config feature.
ru: Для файлов конфигурации Metabase требуется токен Premium с функцией :advanced-config.

[ctx: This is in the sidebar when creating or editing a dashboard subscription.]
en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
ru: Диаграммы в подписках могут выглядеть несколько иначе, чем диаграммы в приборных панелях.

[ctx: Seen when creating a new dashboard subscription.]
en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
ru: Получатели будут видеть эти данные так же, как и вы, независимо от их прав доступа.

en: Model actions
ru: Действия с Моделью

en: Allow actions from models created from this data to be run. Actions are able to read, write, and possibly delete data.
ru: Разрешить выполнение действий из моделей, созданных на основе этих данных. Действия могут читать, записывать и, возможно, удалять данные.

en: Note: Your database user will need write permissions.
ru: Примечание: Вашему пользователю БД необходимы привилегии за запись.

en: Auto tracking schema
ru: Автоматическое отслеживание схемы

en: Remove mapping
ru: Удалить сопоставление

en: Remove mapping and members
ru: Удалить сопоставление и членов

en: Remove mapping and delete groups
ru: Удалить сопоставление и удалить группы

en: Remove mapping and delete group
ru: Удалить сопоставление и удалить группу

en: These groups' user memberships will no longer be synced with the directory server.
ru: Участники этой группы больше не будут синхронизироваться с сервером каталогов.

en: This group's user membership will no longer be synced with the directory server.
ru: Членство пользователя в этой группе больше не будет синхронизироваться с сервером каталогов.

en: What should happen with the groups themselves in Metabase?
ru: Что должно происходить с самими группами в Metabase?

en: What should happen with the group itself in Metabase?
ru: Что должно произойти с самой группой в Metabase?

en: Remove this group mapping?
ru: Удалить это сопоставление групп?

en: Nothing, just remove the mapping
ru: Ничего, просто удалить связывание

en: Also remove all group members (except from Admin)
ru: Также удалить всех участников группы (кроме администратора)

en: Also delete the groups (except Admin)
ru: Также удалить группы (кроме Admin)

en: Also delete the group
ru: Также удалить группу

en: Delete this mapping?
ru: Удалить это сопоставление?

en: Synchronize Group Memberships
ru: Синхронизировать состав групп

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the directory server. If a group isn‘t mapped, its membership won‘t be synced.
ru: Сопоставления позволяют Metabase автоматически добавлять и удалять пользователей из групп на основе информации о членстве, предоставленной сервером каталогов. Если группа не сопоставлена, ее членство не будет синхронизировано.

en: About mappings
ru: О сопоставлениях

en: New mapping
ru: Новое сопоставление

en: No mappings yet
ru: Нет сопоставлений

en: An error occurred.
ru: Произошла ошибка.

en: Unknown target
ru: Неизвестная цель

en: This field is required
ru: Это поле обязательное

en: Action Library
ru: Библиотека действий

en: Where should the values for '{0}' come from?
ru: Откуда должны браться значения для '{0}'?

en: You can either ask users to enter values, or use the value of a dashboard filter.
ru: Вы можете либо попросить пользователей ввести значения, либо использовать значение фильтра дашборда.

en: Select an action to get started
ru: Выберите действие, чтобы начать

en: Outline
ru: Контур

en: Ask the user
ru: Спросить пользователя

en: This action has no parameters to map
ru: У этого действия нет параметров для сопоставления

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие не может быть отменено.

en: Action settings
ru: Настройки действия

en: Make public
ru: Сделать публичным

en: Creates a publicly shareable link to this action form.
ru: Создает общедоступную ссылку на эту форму действия.

en: Public action form URL
ru: URL-адрес формы публичного действия

en: Success message
ru: Сообщение об успехе

en: Action ran successfully
ru: Действие выполнено успешно

en: Build custom forms and business logic.
ru: Создавайте собственные формы и бизнес-логику.

en: Actions let you write parameterized SQL that writes back to your database. Actions can be attached to buttons on dashboards to create custom workflows. You can even publicly share the parameterized forms they generate to collect data.
ru: Действия позволяют писать параметризованный SQL, который выполняет обратную запись в базу данных. Действия можно прикреплять к кнопкам на информационных панелях для создания настраиваемых рабочих процессов. Вы даже можете публично поделиться параметризованными формами, которые они генерируют для сбора данных.

en: Here are a few ideas for what you can do with actions
ru: Вот несколько идей о том, что вы можете сделать с действиями

en: Create a customer feedback form and embed it on your website.
ru: Создайте форму обратной связи с клиентом и разместите ее на своем сайте.

en: Mark the customer you’re viewing in a dashboard as a VIP.
ru: Отметьте клиента, которого вы просматриваете на панели инструментов, как VIP.

en: Let team members remove redundant data.
ru: Позвольте членам команды удалить лишние данные.

en: See an example
ru: Посмотреть пример

en: Select a collection
ru: Выбрать коллекцию

en: (optional)
ru: (необязательный)

en: must be a positive integer value
ru: должно быть положительным целым числом

en: Button properties
ru: Свойства кнопки

en: Button text
ru: Текст кнопки

en: Button variant
ru: Вариант кнопки

en: Pick an action
ru: Выбрать действие

en: Change action
ru: Изменить действие

en: Action Settings
ru: Настройки действия

en: Action Button
ru: Кнопка действия

en: Text Card
ru: Текстовая карта

en: This card does not support click mappings
ru: Эта карта не поддерживает сопоставление кликов

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
ru: Когда пользователь добавляет новый фильтр на панель инструментов или вопрос SQL, Metabase сканирует поля, сопоставленные с этим фильтром, чтобы отобразить список доступных для выбора значений.

en: Select a model
ru: Выбрать модель

en: Toggle sidebar
ru: Переключить боковую панель

en: How should users filter on this column?
ru: Как пользователи должны фильтровать этот столбец?

en: Selectable values for {0}
ru: Доступные для выбора значения для {0}

en: Search for a question or model
ru: Поиск вопроса или модели

en: Where values should come from
ru: Откуда должны браться значения

en: You haven’t connected a field to this filter yet, so there aren’t any values.
ru: Вы еще не подключили поле к этому фильтру, поэтому здесь нет значений.

en: We don’t have any cached values for the connected fields. Try one of the other options, or change this widget to a search box.
ru: У нас нет кэшированных значений для связанных полей. Попробуйте один из других вариантов или измените этот виджет на окно поиска.

en: Model or question to supply the values
ru: Модель или вопрос для получения значений

en: Pick a model or question…
ru: Выберите модель или вопрос…

en: Column to supply the values
ru: Столбец для ввода значений

en: Pick a column…
ru: Выберите столбец…

en: This model doesn’t have any text columns.
ru: В этой модели нет текстовых столбцов.

en: This question doesn’t have any text columns.
ru: В этом вопросе нет текстовых столбцов.

en: Please pick a different model or question.
ru: Пожалуйста, выберите другую модель или вопрос.

en: Pick a model or question
ru: Выберите модель или вопрос

en: An error occurred in your query
ru: В вашем запросе произошла ошибка

en: Enter one value per line.
ru: Введите одно значение в строке.

en: From connected fields
ru: Из соединенных полей

en: From another model or question
ru: Из другой модели или вопрос

en: Custom list
ru: Пользовательский список

en: Dropdown list
ru: Выпадающий список

en: Input box
ru: Поле ввода

en: Select at least one column
ru: Выберите хотя бы один столбец

en: Item {0} of first {1}
ru: Пункт {0} из первого {1}

en: Item {0} of {1}
ru: Пункт {0} из {1}

en: Deselect All
ru: Отменить выделение

en: Choose a link
ru: Выберите ссылку

en: Sorry, you don't have permission to see this link.
ru: Извините, у вас нет разрешения на просмотр этой ссылки.

en: Show row totals
ru: Показать итоги строки

en: Show column totals
ru: Показать итоги столбца

en: Link card
ru: Карта ссылок

en: Revoke link
ru: Отозвать ссылку

en: Public Action Form Listing
ru: Перечень форм общественных действий

en: No actions have been publicly shared yet.
ru: Никаких действий пока не было публично озвучено.

en: Run {0}?
ru: Запустить {0}?

en: Choose a record to update
ru: Выберите запись для обновления

en: No action assigned
ru: Действие не назначено

en: Actions are not enabled for this database
ru: Действия не включены для этой базы данных

en: You cannot connect variables to link cards.
ru: Вы не можете связать переменные со ссылками на карточки.

en: Open this card's action settings to connect variables
ru: Откройте настройки действий этой карты для подключения переменных

en: Add a saved question
ru: Добавить сохраненный вопрос

en: , or
ru: , или

en: ask a new one
ru: спросить новый

en: How should users filter on this variable?
ru: Как пользователи должны фильтровать эту переменную?

en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
ru: Получатели будут видеть эти данные так же, как и вы, независимо от их прав доступа.

en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
ru: Диаграммы в подписках могут выглядеть несколько иначе, чем диаграммы в приборных панелях.

en: Model details
ru: Детали модели

en: action
ru: действие

en: {0} ran successfully
ru: {0} выполнено успешно

en: Action form
ru: Форма действия

en: Successfully updated
ru: Успешно обновлено

en: Successfully ran the action
ru: Действие успешно

en: Shared Action Forms
ru: Общие формы действий

en: Click Me
ru: Нажми на меня

en: Add link card
ru: Добавить карточку ссылки

en: Add action button
ru: Добавить кнопку действия

en: for {0}
ru: для {0}

en: Add or remove columns
ru: Добавить или удалить столбцы

en: Show Header
ru: Показать заголовок

en: It will also be removed from the filter that uses it to populate values. | It will also be removed from the {0} filters that use it to populate values.
ru[0]: Он также будет удален из фильтра, который использует его для заполнения значений.
ru[1]: Он также будет удален из {0} фильтров, которые используют его для заполнения значений.
ru[2]: Он также будет удален из {0} фильтров, которые используют его для заполнения значений.
ru[3]: Он также будет удален из {0} фильтров, которые используют его для заполнения значений.

en: Timeout must be less than 100 years
ru: Время ожидания должно быть меньше 100 лет

en: Change field settings
ru: Изменить настройки поля

en: Field settings
ru: Настройки поля

en: Change options
ru: Параметры изменения

en: Action parameters
ru: Параметры действия

en: Configure your parameters' types and properties here. The values for these parameters can come from user input, or from a dashboard filter. {0}
ru: Здесь настраиваются типы и свойства параметров. Значения для этих параметров могут быть получены из пользовательского ввода или из фильтра приборной панели. {0}

en: Long text
ru: Длинный текст

en: Inline select
ru: Последовательный выбор

en: Date + time
ru: Дата + время

en: Run
ru: Запускайте

en: Delete this content and the DB connection
ru: Удалите это содержимое и соединение с БД

en: If you’re trying to migrate from a development DB to a production one, you don’t need to do this. You can just {0}
ru: Если вы пытаетесь мигрировать из БД разработки в рабочую БД, вам не нужно этого делать. Вы можете просто {0}

en: edit your connection details.
ru: отредактируйте данные своего подключения.

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check each of these boxes:
ru: Удаление этой базы данных также приведет к удалению всего, что на ней основано. Если вы действительно хотите это сделать, пожалуйста, отметьте каждый из этих пунктов:

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check the box below:
ru: Удаление этой базы данных также приведет к удалению всего, что на ней основано. Если вы действительно хотите это сделать, пожалуйста, установите флажок ниже:

en: This will delete every saved question, model, metric, and segment you’ve made that uses this data, and can’t be undone!
ru: Это приведет к удалению всех сохраненных вопросов, моделей, метрик и сегментов, которые вы создали, используя эти данные, и это невозможно отменить!

en: If you’re sure, please type {0} in this box:
ru: Если вы уверены, пожалуйста, введите {0} в это поле:

en: Are you completely sure?
ru: Вы полностью уверены?

en: Delete {0} saved question | Delete {0} saved questions
ru[0]: Удалить {0} сохраненный вопрос
ru[1]: Удалить {0} сохраненных вопроса
ru[2]: Удалить {0} сохраненных вопросов
ru[3]: Удалить {0} сохраненных вопросов

en: Delete {0} model | Delete {0} models
ru[0]: Удалить {0} модель
ru[1]: Удалить {0} модели
ru[2]: Удалить {0} моделей
ru[3]: Удалить {0} моделей

en: Delete {0} metric | Delete {0} metrics
ru[0]: Удалить {0} метрику
ru[1]: Удалить {0} показателя
ru[2]: Удалить {0} метрик
ru[3]: Удалить {0} метрик

en: Delete {0} segment | Delete {0} segments
ru[0]: Удалить {0} сегмент
ru[1]: Удалить {0} сегмента
ru[2]: Удалить {0} сегментов
ru[3]: Удалить {0} сегментов

en: Edit Link
ru: Изменить ссылку

en: Edit definition
ru: Изменить определение

en: Archive {0}?
ru: Архивировать {0}?

en: Public action form
ru: Форма публичного действия

en: Disable basic actions?
ru: Отключить основные действия?

en: Disabling basic actions will also remove any buttons that use these actions. Are you sure you want to continue?
ru: Отключение основных действий также приведет к удалению всех кнопок, использующих эти действия. Вы уверены что хотите продолжить?

en: Disable
ru: Отключить

en: Disable basic actions
ru: Отключить основные действия

en: Create basic actions
ru: Создание основных действий

en: Actions menu
ru: Меню действий

en: Running Actions is not enabled for database {0}
ru: Выполнение действий не включено для базы данных {0}

en: Action list
ru: Список действий

en: No actions have been created yet.
ru: Действия еще не созданы.

en: Get started quickly with some basic actions to create, edit and delete, or create your own from scratch.
ru: Начните быстро работать с некоторыми базовыми действиями для создания, редактирования и удаления или создайте свои собственные с нуля.

en: Preview the query
ru: Предварительный просмотр запроса

en: Query preview
ru: Предварительный просмотр запроса

en: Returns the current timestamp (in milliseconds).
ru: Возвращает текущую метку времени (в миллисекундах).

en: Returns the current timestamp (in milliseconds). Currently {0} in {1}.
ru: Возвращает текущую метку времени (в миллисекундах). В настоящее время {0} в {1}.

en: "month"
ru: "месяц"

en: Other charts
ru: Другие графики

en: Timeline event card
ru: Карточка события временной шкалы

en: Timeline card header
ru: Заголовок карты временной шкалы

en: body row {0}
ru: ряд тела {0}

en: Still Waiting…
ru: Все еще ждем…

en: Whether to enable Actions for a specific Database.
ru: Включать ли Действия для конкретной Базы данных.

en: Values can only be fetched for actions that require a Primary Key.
ru: Значения могут быть получены только для действий, для которых требуется первичный ключ.

en: Error executing action.
ru: Ошибка выполнения действия.

en: C3P0 Number of threads awaiting checkout
ru: C3P0 Количество нитей, ожидающих проверки

en: Unsupported implicit action kind
ru: Неподдерживаемый тип неявного действия

en: must be a valid json-query, something like ''.item.title''
ru: должен быть корректным json-запросом, например ''.item.title''

en: Unsupported action type
ru: Неподдерживаемый тип действия

en: Must provide a database_id for query actions
ru: Необходимо предоставить database_id для действий запроса

en: Card does not have a parameter with the ID {0}
ru: Карта не имеет параметра с идентификатором {0}

en: Invalid m field: {0}
ru: Недопустимое поле m: {0}

en: Must include prefix or search
ru: Должен включать префикс или поиск

en: Error with autocomplete: {0}
ru: Ошибка автозаполнения: {0}

en: Missing field-ids for parameter
ru: Отсутствуют идентификаторы полей для параметра

en: Table ''{0}.{1}'' already exists
ru: Таблица ''{0}.{1}'' уже существует

en: Unable to identify table ''{0}.{1}''
ru: Не удалось идентифицировать таблицу ''{0}.{1}''

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have data access to all schemas.
ru: Неверные права доступа к БД: Если у вас есть доступ на запись для внутренних запросов, вы должны иметь доступ к данным для всех схем.

en: Sandboxes are an Enterprise feature. Please upgrade to a paid plan to use this feature.
ru: Песочницы - это функция для предприятий. Чтобы воспользоваться этой функцией, перейдите на платный тарифный план.

en: Invalid execution permission graph: {0}
ru: Недопустимый график разрешений на выполнение: {0}

en: ''load'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''import''.
ru: ''load'' устарел и будет удален в будущем выпуске. Пожалуйста, перейдите на ''import''.

en: ''dump'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''export''.
ru: ''dump'' устарел и будет удален в будущем выпуске. Пожалуйста, перейдите на ''export''.

en: Setting H2 sequence ids to proper values...
ru: Установка идентификаторов последовательностей H2 в нужные значения...

en: Can''t decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
ru: Не получилось расшифровать секретное значение используя MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Can''t decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
ru: Не получилось расшифровать базу данных приложения используя MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Query cancelled
ru: Запрос отменен

en: Warning: missing type mapping for parsing BigQuery results of type {0}.
ru: Предупреждение: отсутствует сопоставление типов для разбора BigQuery результатов типа {0}.

en: datetimeDiff only allows datetime, timestamp, or date types. Found {0}
ru: datetimeDiff работает только с datetime, timestamp и date типами. Найден {0}

en: now is not supported for MongoDB versions before 4.2
ru: now не поддерживается MongoDB для версий до 4.2

en: incorrect value: {0}
ru: неверное значение: {0}

en: violates not-null constraint
ru: нарушает not-null ограничение

en: Error preparing statement: {0}
ru: Ошибка при подготовке запроса: {0}

en: Comma separated names of {0} that should NOT appear in Metabase
ru: Имена {0}, разделенные запятой, которые НЕ должны быть доступными в Metabase

en: Comma separated names of {0} that should appear in Metabase
ru: Имена {0}, разделенные запятой, которые должны быть доступными в Metabase

en: You can use patterns like "auth*" to match multiple {0}
ru: Вы можете использовать шаблоны, такие как "auth*", чтобы соответствовать нескольким {0}

en: Would you mind taking a quick 5 minute survey to tell us how it’s going?
ru: Могли бы вы пройти 5-минутный опрос и рассказать нам о вашем опыте с приложением?

en: Actions must be made with models, not cards.
ru: Действия должны быть связаны с моделями, а не запросами.

en: Cannot make a question from a model with actions
ru: Нельзя создать запрос из модели с действиями

en: invalid parameterized_object_type
ru: неверный parameterized_object_type

en: Invalid parameter source {0}
ru: Неверный источник для параметра {0}

en: Error updating Settings last updated value: {0}
ru: Ошибка при обновлении настроек, последнее значение: {0}

en: Invalid locale: {0}
ru: Неверная локаль: {0}

en: Invalid day of week: {0}
ru: Неверный день недели: {0}

en: Error fetching token status from {0}:
ru: Ошибка при загрузке статуса токена из {0}:

en: MB_API_KEY is not set. See {0} for details
ru: MB_API_KEY не задан. Посмотрите {0}, чтобы узнать детали

en: Session timeout must be less than 100 years.
ru: Таймаут сессии должен быть меньше, чем 100 лет.

en: Session timeout amount must be positive.
ru: Таймаут сессии должен быть положительным значением.

en: {0}, {1}, and {2}
ru: {0}, {1}, и {2}

en: Field {0} has not been used since {1}. Skipping...
ru: Поле {0} не было использовано с {1}. Пропускаю...

en: Found DBMS version {0}
ru: Найдена версия DBMS {0}

en: Could not determine DBMS version
ru: Не получилось определить версию DBMS

en: received
ru: получено

en: value must an array with :field id-or-name and an options map
ru: значение должно быть массивом с :field id-or-name и ассоциативным словарем параметров

en: value must be a valid UUID.
ru: значение должно быть верным UUID.

en: value must be an instance of {0}
ru: значение должно быть экземпляром {0}

en: Value must be a map.
ru: Значение должно быть ассоциативным массивом.

en: No current user found
ru: Не найден текущий пользователь

en: Open the Metabase drill-through menu
ru: Откройте сквозное меню Metabase

en: Expression
ru: Выражение

en: You can reference columns here in functions or equations, like: floor([Price] - [Discount]). Click for documentation.
ru: Здесь можно ссылаться на столбцы в функциях или уравнениях, например: floor([Цена] - [Скидка]). Нажмите для получения документации.

en: Open expressions documentation
ru: Документация по открытым выражениям

en: Open the drill-through menu
ru: Откройте меню сверления

en: plus
ru: плюс

en: minus
ru: минус

en: Native Query
ru: Родной запрос

en: Error calculating column name for {0}: {1}
ru: Ошибка при вычислении имени столбца для {0}: {1}

en: Standard deviation of {0}
ru: Стандартное отклонение {0}

en: Error calculating display name for {0}: {1}
ru: Ошибка вычисления отображаемого имени для {0}: {1}

en: Cumulative sum of {0}
ru: Кумулятивная сумма {0}

en: Saved Question #{0}
ru: Сохраненный вопрос #{0}

en: Cumulative count of {0}
ru: Кумулятивный подсчет {0}

en: No join named {0}
ru: Нет соединения с именем {0}

en: Invalid :field clause: column {0} does not exist
ru: Недопустимое предложение :field clause: столбец {0} не существует

en: Cannot find Table {0}
ru: Не удается найти таблицу {0}

en: Don''t know how to set options for {0}
ru: Не знаю, как установить параметры для {0}

en: type-of {0} returned an invalid type {1}
ru: type-of {0} возвращает недопустимый тип {1}

en: Don''t know how to determine the base type of {0}
ru: Не знаю, как определить базовый тип {0}

en: Join aliases must be unique at a given stage of a query
ru: Псевдонимы присоединения должны быть уникальными на определенном этапе запроса

en: Stage {0} does not exist
ru: Стадия {0} не существует

en: Extracting {0} {1}
ru: Извлечение {0} {1}

en: query_execution cleanup successful, no rows were deleted
ru: query_execution cleanup successfully, no rows were deleted

en: Cleaning up query_execution table
ru: Очистка таблицы query_execution

en: query_execution cleanup successful, {0} rows were deleted
ru: query_execution cleanup successfully, {0} rows were deleted

en: query_execution cleanup failed
ru: очистка запроса_выполнения не удалась

en: Retention policy for the `query_execution` table.
ru: Политика хранения для таблицы `query_execution`.

en: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS is set to {0}; using the minimum value of {1} instead.
ru: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS установлен в {0}; вместо него используется минимальное значение {1}.

en: Must be a string like 2020-04 or 2222-11.
ru: Должна быть строка, например 2020-04 или 2222-11.
