Metabase - en to sq translation catalogue (6177 entries)

en: Your database has been added!
sq: Databaza juaj është shtuar!

en: We took a look at your data, and we have some automated explorations that we can show you!
sq: Ne shikuam në të dhënat tuaja dhe kemi disa kërkime të automatizuara që mund t'ju tregojmë!

en: I'm good thanks
sq: Unë jam mirë, faleminderit

en: Explore this data
sq: Kërko këto të shëna

en: Select a database type
sq: Zgjedh një tip të databazës

en: Save
sq: Ruaj

en: To do some of its magic, Metabase needs to scan your database. We will also rescan it periodically to keep the metadata up-to-date. You can control when the periodic rescans happen below.
sq: Për të bërë një pjesë të magjisë së saj, Metabase duhet të skanojë bazën e të dhënave tuaja. Ne gjithashtu do ta skanojmë atë në mënyrë periodike për t'i mbajtur të përditësuara meta të dhënat. Ju mund të kontrolloni kur ndodhin riskanimet periodike më poshtë.

en: Database syncing
sq: Sinkronizimi i bazës së të dhënave

en: This is a lightweight process that checks for
    updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this
    set to sync hourly.
sq: Ky është një proces i lehtë që kontrollohet
    përditësime në skemën e kësaj baze të dhënash. Në shumicën e rasteve, duhet të jeni mirë duke e lënë këtë
    caktuar të sinkronizohet çdo orë.

en: Scan
sq: Skanoni

en: Scanning for Filter Values
sq: Skanimi për vlerat e filtrit

en: Metabase can scan the values present in each
    field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This
    can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large
    database.
sq: Metabase mund të skanojë vlerat e pranishme në secilën
    fushë në këtë bazë të dhënash për të aktivizuar filtrat e kutisë së kontrollit në panelet e kontrollit dhe pyetjet. Kjo
    mund të jetë një proces disi intensiv me burime, veçanërisht nëse keni një proces shumë të madh
    bazën e të dhënave.

en: When should Metabase automatically scan and cache field values?
sq: Kur duhet të skanojë automatikisht Metabase dhe të ruajë vlerat e fushës së memories?

en: Regularly, on a schedule
sq: Rregullisht, në një orar

en: Only when adding a new filter widget
sq: Vetëm kur shtoni një miniaplikacion të ri filtri

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will
    scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
sq: Kur një përdorues shton një filtër të ri në një panel kontrolli ose një pyetje SQL, Metabase do ta bëjë këtë
    skanoni fushën(et) e vendosura në atë filtër në mënyrë që të shfaqni listën e vlerave të përzgjedhshme.

en: Never, I'll do this manually if I need to
sq: Kurrë, unë do ta bëj këtë me dorë nëse më duhet

en: Saving...
sq: Po ruan...

en: Server error encountered
sq: Ndodhi një gabim i serverit

en: Delete this database?
sq: Të fshihet kjo bazë të dhënash?

en: All saved questions, metrics, and segments that rely on this database will be lost.
sq: Të gjitha pyetjet, metrikat dhe segmentet e ruajtura që mbështeten në këtë bazë të dhënash do të humbasin.

en: This cannot be undone.
sq: Kjo nuk mund të zhbëhet.

en: If you're sure, please type
sq: Nëse jeni të sigurt, shkruani

en: DELETE
sq: FSHIJE

en: in this box:
sq: në këtë kuti:

en: Cancel
sq: Anulo

en: Delete
sq: Fshije

en: Databases
sq: Bazat e të dhënave

en: Add Database
sq: Shto bazën e të dhënave

en: Connection
sq: Lidhje

en: Scheduling
sq: Planifikimi

en: Save changes
sq: Ruaj ndryshimet

en: Actions
sq: Veprimet

en: Sync database schema now
sq: Sinkronizoni skemën e bazës së të dhënave tani

en: Starting…
sq: Duke filluar…

en: Failed to sync
sq: Sinkronizimi dështoi

en: Sync triggered!
sq: Sinkronizimi u aktivizua!

en: Re-scan field values now
sq: Riskanoni tani vlerat e fushës

en: Failed to start scan
sq: Skanimi dështoi

en: Scan triggered!
sq: Skanimi u aktivizua!

en: Danger Zone
sq: Zone e rrezikshme

en: Discard saved field values
sq: Hidhni vlerat e ruajtura të fushës

en: Remove this database
sq: Hiqeni këtë bazë të dhënash

en: Add database
sq: Shto bazën e të dhënave

en: Name
sq: Emri

en: Engine
sq: Motorri

en: Deleting...
sq: Po fshihet...

en: Loading ...
sq: Po ngarkohet...

en: Bring the sample dataset back
sq: Kthejeni përsëri të dhënat e mostrës

en: Couldn't connect to the database. Please check the connection details.
sq: Nuk mund të lidhej me bazën e të dhënave. Ju lutemi kontrolloni detajet e lidhjes.

en: Successfully created!
sq: U krijua me sukses!

en: Successfully saved!
sq: U ruajt me sukses!

en: Edit
sq: Redakto

en: Revision History
sq: Historia e kaluar

en: Retire this {0}?
sq: Tërhiqet kjo {0}?

en: Saved questions and other things that depend on this {0} will continue to work, but this {1} will no longer be selectable from the query builder.
sq: Pyetjet e ruajtura dhe gjëra të tjera që varen nga kjo {0} do të vazhdojnë të funksionojnë, por kjo {1} nuk do të zgjidhet më nga ndërtuesi i pyetjeve.

en: If you're sure you want to retire this {0}, please write a quick explanation of why it's being retired:
sq: Nëse jeni të sigurt që dëshironi të tërhiqni këtë {0}, ju lutemi shkruani një shpjegim të shpejtë se përse po del në pension:

en: This will show up in the activity feed and in an email that will be sent to anyone on your team who created something that uses this {0}.
sq: Kjo do të shfaqet në furnizimin e aktivitetit dhe në një email që do t'i dërgohet kujtdo në ekipin tuaj që ka krijuar diçka që përdor këtë {0}.

en: Retire
sq: Dilni në pension

en: Retiring…
sq: Në pension…

en: Failed
sq: Dështoi

en: Success
sq: Sukses

en: Preview
sq: Parapamje

en: No column description yet
sq: Nuk ka ende përshkrim kolone

en: Select a field visibility
sq: Zgjidhni një dukshmëri të fushës

en: No special type
sq: Asnjë lloj i veçantë

en: Other
sq: Të tjera

en: Select a special type
sq: Zgjidhni një lloj të veçantë

en: Select a target
sq: Zgjidhni një objektiv

en: Columns
sq: Kolonat

en: Column
sq: Kolona

en: Visibility
sq: Dukshmëria

en: Type
sq: Lloji

en: Current database:
sq: Baza e të dhënave aktuale:

en: Show original schema
sq: Shfaq skemën origjinale

en: Data Type
sq: Lloji i të dhënave

en: Additional Info
sq: Informacion shtesë

en: Find a schema
sq: Gjeni një skemë

en: {0} schema | {0} schemas
sq[0]: {0} Skema
sq[1]: {0} Skemat

en: Why Hide?
sq: Pse të fshihemi?

en: Technical Data
sq: Të dhënat teknike

en: Irrelevant/Cruft
sq: I parëndësishëm/Cruft

en: Queryable
sq: E pyetshme

en: Hidden
sq: I fshehur

en: No table description yet
sq: Nuk ka ende përshkrim të tabelës

en: Metadata Strength
sq: Forca e meta të dhënave

en: {0} Queryable Table | {0} Queryable Tables
sq[0]: {0} Tabela e kërkueshme
sq[1]: {0} Tabela të kërkueshme

en: {0} Hidden Table | {0} Hidden Tables
sq[0]: {0} Tabela e fshehur
sq[1]: {0} Tabelat e fshehura

en: Find a table
sq: Gjeni një tryezë

en: Schemas
sq: Skemat

en: Metrics
sq: Metrikë

en: Add a Metric
sq: Shto një metrikë

en: Definition
sq: Përkufizimi

en: Create metrics to add them to the View dropdown in the query builder
sq: Krijo metrikë për t'i shtuar ato në listën rënëse View në ndërtuesin e pyetjeve

en: Segments
sq: Segmentet

en: Add a Segment
sq: Shto një segment

en: Create segments to add them to the Filter dropdown in the query builder
sq: Krijoni segmente për t'i shtuar ato në listën rënëse Filter në ndërtuesin e pyetjeve

en: created
sq: krijuar

en: reverted to a previous version
sq: u kthye në një version të mëparshëm

en: edited the title
sq: redaktoi titullin

en: edited the description
sq: redaktoi përshkrimin

en: edited the
sq: redaktuar

en: made some changes
sq: bëri disa ndryshime

en: You
sq: Ju

en: Datamodel
sq: Modeli i të dhënave

en:  History
sq:  Historia

en: Revision History for
sq: Historia e rishikimeve për

en: {0} – Field Settings
sq: {0} – Cilësimet e fushës

en: Where this field will appear throughout Metabase
sq: Ku kjo fushë do të shfaqet në të gjithë Metabase

en: Filtering on this field
sq: Filtrimi në këtë fushë

en: When this field is used in a filter, what should people use to enter the value they want to filter on?
sq: Kur kjo fushë përdoret në një filtër, çfarë duhet të përdorin njerëzit për të futur vlerën që duan të filtrojnë?

en: No description for this field yet
sq: Nuk ka ende përshkrim për këtë fushë

en: Original value
sq: Vlera origjinale

en: Mapped value
sq: Vlera e hartuar

en: Enter value
sq: Fut vlerën

en: Use original value
sq: Përdorni vlerën origjinale

en: Use foreign key
sq: Përdorni çelësin e huaj

en: Custom mapping
sq: Hartë me porosi

en: Unrecognized mapping type
sq: Lloji i hartës i panjohur

en: Current field isn't a foreign key or FK target table metadata is missing
sq: Fusha aktuale nuk është një çelës i huaj ose mungojnë meta të dhënat e tabelës objektive FK

en: The selected field isn't a foreign key
sq: Fusha e zgjedhur nuk është një çelës i huaj

en: Display values
sq: Shfaq vlerat

en: Choose to show the original value from the database, or have this field display associated or custom information.
sq: Zgjidhni për të shfaqur vlerën origjinale nga baza e të dhënave, ose për të shfaqur këtë fushë informacion të lidhur ose të personalizuar.

en: Choose a field
sq: Zgjidhni një fushë

en: Please select a column to use for display.
sq: Ju lutemi zgjidhni një kolonë për t'u përdorur për shfaqje.

en: Tip:
sq: Këshillë:

en: You might want to update the field name to make sure it still makes sense based on your remapping choices.
sq: Ju mund të dëshironi të përditësoni emrin e fushës për t'u siguruar që ka ende kuptim bazuar në zgjedhjet tuaja të rimarrëveshjes.

en: Cached field values
sq: Vlerat e fushës së memorizuar

en: Metabase can scan the values for this field to enable checkbox filters in dashboards and questions.
sq: Metabase mund të skanojë vlerat për këtë fushë për të aktivizuar filtrat e kutisë së kontrollit në panelet e kontrollit dhe pyetjet.

en: Re-scan this field
sq: Ri-skanoni këtë fushë

en: Discard cached field values
sq: Hidhni vlerat e fushës së ruajtur në memorie

en: Failed to discard values
sq: Heqja e vlerave dështoi

en: Discard triggered!
sq: Hedhja u aktivizua!

en: Select any table to see its schema and add or edit metadata.
sq: Zgjidhni çdo tabelë për të parë skemën e saj dhe shtoni ose modifikoni të dhënat meta.

en: Name is required
sq: Kërkohet emri

en: Description is required
sq: Kërkohet përshkrim

en: Revision message is required
sq: Kërkohet mesazhi i rishikimit

en: Aggregation is required
sq: Kërkohet grumbullimi

en: Edit Your Metric
sq: Redaktoni metrikën tuaj

en: Create Your Metric
sq: Krijoni metrikën tuaj

en: Make changes to your metric and leave an explanatory note.
sq: Bëni ndryshime në metrikën tuaj dhe lini një shënim shpjegues.

en: You can create saved metrics to add a named metric option to this table. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
sq: Ju mund të krijoni metrikë të ruajtur për të shtuar një opsion metrikë të emërtuar në këtë tabelë. Metrikat e ruajtura përfshijnë llojin e grumbullimit, fushën e grumbulluar dhe opsionalisht çdo filtër që shtoni. Si shembull, mund ta përdorni këtë për të krijuar diçka si mënyra zyrtare e llogaritjes së "Çmimit mesatar" për një tabelë porosish.

en: Result:
sq: Rezultati:

en: Name Your Metric
sq: Emërtoni metrikën tuaj

en: Give your metric a name to help others find it.
sq: Jepni metrikën tuaj një emër për t'i ndihmuar të tjerët ta gjejnë atë.

en: Something descriptive but not too long
sq: Diçka përshkruese por jo shumë e gjatë

en: Describe Your Metric
sq: Përshkruani metrikën tuaj

en: Give your metric a description to help others understand what it's about.
sq: Jepni metrikën tuaj një përshkrim për t'i ndihmuar të tjerët të kuptojnë se për çfarë bëhet fjalë.

en: This is a good place to be more specific about less obvious metric rules
sq: Ky është një vend i mirë për të qenë më specifik në lidhje me rregullat më pak të dukshme metrike

en: Reason For Changes
sq: Arsyeja e Ndryshimeve

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required.
sq: Lini një shënim për të shpjeguar se çfarë ndryshimesh keni bërë dhe pse ato kërkoheshin.

en: This will show up in the revision history for this metric to help everyone remember why things changed
sq: Kjo do të shfaqet në historikun e rishikimeve për këtë metrikë për t'i ndihmuar të gjithë të kujtojnë pse ndryshuan gjërat

en: At least one filter is required
sq: Kërkohet të paktën një filtër

en: Edit Your Segment
sq: Redaktoni segmentin tuaj

en: Create Your Segment
sq: Krijoni segmentin tuaj

en: Make changes to your segment and leave an explanatory note.
sq: Bëni ndryshime në segmentin tuaj dhe lini një shënim shpjegues.

en: Select and add filters to create your new segment for the {0} table
sq: Zgjidhni dhe shtoni filtra për të krijuar segmentin tuaj të ri për tabelën {0}

en: Name Your Segment
sq: Emërtoni segmentin tuaj

en: Give your segment a name to help others find it.
sq: Jepni një emër segmentit tuaj për t'i ndihmuar të tjerët ta gjejnë atë.

en: Describe Your Segment
sq: Përshkruani segmentin tuaj

en: Give your segment a description to help others understand what it's about.
sq: Jepni segmentin tuaj një përshkrim për t'i ndihmuar të tjerët të kuptojnë se për çfarë bëhet fjalë.

en: This is a good place to be more specific about less obvious segment rules
sq: Ky është një vend i mirë për të qenë më specifik në lidhje me rregullat më pak të dukshme të segmentit

en: This will show up in the revision history for this segment to help everyone remember why things changed
sq: Kjo do të shfaqet në historikun e rishikimeve për këtë segment për t'i ndihmuar të gjithë të kujtojnë pse ndryshuan gjërat

en: Settings
sq: Cilësimet

en: Metabase can scan the values in this table to enable checkbox filters in dashboards and questions.
sq: Metabase mund të skanojë vlerat në këtë tabelë për të aktivizuar filtrat e kutisë së kontrollit në panelet e kontrollit dhe pyetjet.

en: Re-scan this table
sq: Ri-skanoni këtë tabelë

en: Add
sq: Shtoni

en: Not a valid formatted email address
sq: Nuk është një adresë emaili e formatuar e vlefshme

en: First name
sq: Emri

en: Last name
sq: Mbiemri

en: Email address
sq: Adresa e emailit

en: Permission Groups
sq: Grupet e lejeve

en: Make this user an admin
sq: Bëje këtë përdorues një administrator

en: All users belong to the {0} group and can't be removed from it. Setting permissions for this group is a great way to
    make sure you know what new Metabase users will be able to see.
sq: Të gjithë përdoruesit i përkasin grupit {0} dhe nuk mund të hiqen prej tij. Vendosja e lejeve për këtë grup është një mënyrë e shkëlqyer
    sigurohuni që e dini se çfarë do të mund të shohin përdoruesit e rinj të Metabase.

en: This is a special group whose members can see everything in the Metabase instance, and who can access and make changes to the
    settings in the Admin Panel, including changing permissions! So, add people to this group with care.
sq: Ky është një grup i veçantë, anëtarët e të cilit mund të shohin gjithçka në shembullin Metabase dhe të cilët mund të kenë akses dhe të bëjnë ndryshime në
    cilësimet në panelin e administratorit, duke përfshirë ndryshimin e lejeve! Pra, shtoni njerëz në këtë grup me kujdes.

en: To make sure you don't get locked out of Metabase, there always has to be at least one user in this group.
sq: Për t'u siguruar që të mos mbylleni jashtë Metabase, duhet të ketë gjithmonë të paktën një përdorues në këtë grup.

en: Members
sq: Anëtarët

en: A group is only as good as its members.
sq: Një grup është po aq i mirë sa anëtarët e tij.

en: and
sq: dhe

en: {0} other group | {0} other groups
sq[0]: {0} grup tjetër
sq[1]: {0} grupe tjera

en: Default
sq: E paracaktuar

en: Something like "Marketing"
sq: Diçka si "Marketing"

en: Remove this group?
sq: Të hiqet ky grup?

en: Are you sure? All members of this group will lose any permissions settings they have based on this group.
    This can't be undone.
sq: A je i sigurt? Të gjithë anëtarët e këtij grupi do të humbasin çdo cilësim të lejeve që ata kanë bazuar në këtë grup.
    Kjo nuk mund të zhbëhet.

en: Yes
sq: po

en: No
sq: Nr

en: Edit Name
sq: Redakto emrin

en: Remove Group
sq: Hiq grupin

en: Done
sq: U krye

en: Group name
sq: Emri i grupit

en: Groups
sq: Grupet

en: Create a group
sq: Krijo një grup

en: You can use groups to control your users' access to your data. Put users in groups and then go to the Permissions section to control each group's access. The Administrators and All Users groups are special default groups that can't be removed.
sq: Ju mund të përdorni grupe për të kontrolluar aksesin e përdoruesve tuaj në të dhënat tuaja. Vendosni përdoruesit në grupe dhe më pas shkoni te seksioni Lejet për të kontrolluar aksesin e secilit grup. Grupet Administratorët dhe Të gjithë Përdoruesit janë grupe të veçanta të paracaktuara që nuk mund të hiqen.

en: Edit Details
sq: Redakto Detajet

en: Re-send Invite
sq: Ri-dërgo Ftesën

en: Reset Password
sq: Rivendosni fjalëkalimin

en: Deactivate
sq: Çaktivizo

en: People
sq: Njerëzit

en: Who do you want to add?
sq: Kë dëshironi të shtoni?

en: Edit {0}'s details
sq: Redakto detajet e {0}

en: {0} has been added
sq: {0} është shtuar

en: Add another person
sq: Shto një person tjetër

en: We couldn’t send them an email invitation,
    so make sure to tell them to log in using {0}
    and this password we’ve generated for them:
sq: Ne nuk mund t'u dërgonim atyre një ftesë me email,
    prandaj sigurohuni që t'u tregoni atyre që të identifikohen duke përdorur {0}
    dhe këtë fjalëkalim që kemi krijuar për ta:

en: If you want to be able to send email invites, just go to the {0} page.
sq: Nëse dëshironi të jeni në gjendje të dërgoni ftesa me email, thjesht shkoni në faqen {0}.

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to set their password.
sq: Ne i kemi dërguar një ftesë {0} me udhëzime për të vendosur fjalëkalimin e tyre.

en: We've re-sent {0}'s invite
sq: Ne kemi ridërguar ftesën e {0}

en: Okay
sq: Mirë

en: Any previous email invites they have will no longer work.
sq: Çdo ftesë e mëparshme me email që ata kanë nuk do të funksionojë më.

en: Deactivate {0}?
sq: Të çaktivizohet {0}?

en: {0} won't be able to log in anymore.
sq: {0} nuk do të jetë në gjendje të identifikohet më.

en: Reactivate {0}'s account?
sq: Të riaktivizohet llogaria e {0}?

en: Reactivate
sq: Riaktivizoni

en: They'll be able to log in again, and they'll be placed back into the groups they were in before their account was deactivated.
sq: Ata do të jenë në gjendje të identifikohen përsëri dhe do të vendosen përsëri në grupet ku ishin përpara se llogaria e tyre të çaktivizohej.

en: Reset {0}'s password?
sq: Të rivendoset fjalëkalimi i {0}?

en: Reset
sq: Rivendos

en: Are you sure you want to do this?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi ta bëni këtë?

en: {0}'s password has been reset
sq: Fjalëkalimi i {0} është rivendosur

en: Here’s a temporary password they can use to log in and then change their password.
sq: Këtu është një fjalëkalim i përkohshëm që ata mund të përdorin për t'u identifikuar dhe më pas për të ndryshuar fjalëkalimin e tyre.

en: We've sent them an email with instructions for creating a new password.
sq: Ne u kemi dërguar atyre një email me udhëzime për krijimin e një fjalëkalimi të ri.

en: Active
sq: Aktiv

en: Deactivated
sq: I çaktivizuar

en: Add someone
sq: Shto dikë

en: Last Login
sq: Hyrja e fundit

en: Signed up via Google
sq: Regjistruar përmes Google

en: Signed up via LDAP
sq: Regjistruar nëpërmjet LDAP

en: Reactivate this account
sq: Riaktivizoni këtë llogari

en: Never
sq: kurrë

en: {0} table | {0} tables
sq[0]: {0} tabela
sq[1]: {0} tabelat

en:  will be
sq:  do të jetë

en: given access to
sq: i jepet akses në

en:  and
sq:  dhe

en: denied access to
sq: iu mohua qasja në

en:  will no longer be able to
sq:  nuk do të jetë më në gjendje

en:  will now be able to
sq:  tani do të jetë në gjendje

en:  native queries for
sq:  pyetje amtare për

en: Permissions
sq: Lejet

en: Save permissions?
sq: Të ruhen lejet?

en: Save Changes
sq: Ruaj ndryshimet

en: Discard changes?
sq: Të hiqen ndryshimet?

en: No changes to permissions will be made.
sq: Nuk do të bëhet asnjë ndryshim në lejet.

en: You've made changes to permissions.
sq: Ju keni bërë ndryshime në lejet.

en: Permissions for this collection
sq: Lejet për këtë koleksion

en: You have unsaved changes
sq: Ju keni ndryshime të paruajtura

en: Do you want to leave this page and discard your changes?
sq: Dëshiron të largohesh nga kjo faqe dhe të heqësh dorë nga ndryshimet e tua?

en: Sorry, an error occurred.
sq: Na vjen keq, ka ndodhur një gabim.

en: Administrators always have the highest level of access to everything in Metabase.
sq: Administratorët kanë gjithmonë nivelin më të lartë të aksesit në gjithçka në Metabase.

en: Every Metabase user belongs to the All Users group. If you want to limit or restrict a group's access to something, make sure the All Users group has an equal or lower level of access.
sq: Çdo përdorues i Metabase i përket grupit Të gjithë përdoruesit. Nëse dëshironi të kufizoni ose kufizoni aksesin e një grupi në diçka, sigurohuni që grupi Të gjithë përdoruesit të ketë një nivel aksesi të barabartë ose më të ulët.

en: MetaBot is Metabase's Slack bot. You can choose what it has access to here.
sq: MetaBot është bot Slack i Metabase. Këtu mund të zgjidhni se ku ka akses.

en: The "{0}" group may have access to a different set of {1} than this group, which may give this group additional access to some {2}.
sq: Grupi "{0}" mund të ketë akses në një grup të ndryshëm të {1} nga ky grup, gjë që mund t'i japë këtij grupi akses shtesë për disa {2}.

en: The "{0}" group has a higher level of access than this, which will override this setting. You should limit or revoke the "{1}" group's access to this item.
sq: Grupi "{0}" ka një nivel më të lartë aksesi se ky, i cili do ta anashkalojë këtë cilësim. Ju duhet të kufizoni ose të revokoni aksesin e grupit "{1}" në këtë artikull.

en: Limit
sq: Kufiri

en: Revoke
sq: Revoko

en: access even though "{0}" has greater access?
sq: qasje edhe pse "{0}" ka akses më të madh?

en: Limit access
sq: Kufizoni aksesin

en: Revoke access
sq: Akses i anulluar

en: Change access to this database to limited?
sq: Të ndryshohet qasja në këtë bazë të dhënash në të kufizuar?

en: Change
sq: Ndryshimi

en: Allow Raw Query Writing?
sq: Të lejohet shkrimi i pyetjeve të papërpunuara?

en: This will also change this group's data access to Unrestricted for this database.
sq: Kjo do të ndryshojë gjithashtu aksesin e të dhënave të këtij grupi në të pakufizuar për këtë bazë të dhënash.

en: Allow
sq: Lejo

en: Revoke access to all tables?
sq: Të revokohet qasja në të gjitha tabelat?

en: This will also revoke this group's access to raw queries for this database.
sq: Kjo do të revokojë gjithashtu aksesin e këtij grupi në pyetjet e papërpunuara për këtë bazë të dhënash.

en: Grant unrestricted access
sq: Jep qasje të pakufizuar

en: Unrestricted access
sq: Qasje e pakufizuar

en: Limited access
sq: Qasje e kufizuar

en: No access
sq: Nuk ka qasje

en: Write raw queries
sq: Shkruani pyetje të papërpunuara

en: Can write raw queries
sq: Mund të shkruajë pyetje të papërpunuara

en: Curate collection
sq: Kurate koleksion

en: View collection
sq: Shiko koleksionin

en: Data Access
sq: Qasja e të dhënave

en: View tables
sq: Shiko tabelat

en: SQL Queries
sq: Pyetjet SQL

en: View schemas
sq: Shikoni skemat

en: Data Model
sq: Modeli i të dhënave

en: Sign in with Google
sq: Identifikohu me Google

en: Allows users with existing Metabase accounts to login with a Google account that matches their email address in addition to their Metabase username and password.
sq: Lejon përdoruesit me llogari ekzistuese të Metabase të identifikohen me një llogari Google që përputhet me adresën e tyre të emailit, përveç emrit të përdoruesit dhe fjalëkalimit të tyre të Metabase.

en: Configure
sq: Konfiguro

en: Allows users within your LDAP directory to log in to Metabase with their LDAP credentials, and allows automatic mapping of LDAP groups to Metabase groups.
sq: Lejon përdoruesit brenda drejtorisë tuaj LDAP të identifikohen në Metabase me kredencialet e tyre LDAP dhe lejon hartimin automatik të grupeve LDAP në grupet e Metabase.

en: That's not a valid email address
sq: Kjo nuk është një adresë e vlefshme emaili

en: That's not a valid integer
sq: Ky nuk është një numër i plotë i vlefshëm

en: Changes saved!
sq: Ndryshimet u ruajtën!

en: Looks like we ran into some problems
sq: Duket se kemi hasur në disa probleme

en: Send test email
sq: Dërgo email testimi

en: Sending...
sq: Po dërgohet...

en: Sent!
sq: Dërguar!

en: Clear
sq: Qartë

en: Authentication
sq: Autentifikimi

en: Server Settings
sq: Cilësimet e serverit

en: User Schema
sq: Skema e përdoruesit

en: Attributes
sq: Atributet

en: Group Schema
sq: Skema e grupit

en: Using
sq: Duke përdorur

en: Getting set up
sq: Duke u ngritur

en: A few things you can do to get the most out of Metabase.
sq: Disa gjëra që mund të bëni për të përfituar sa më shumë nga Metabase.

en: Recommended next step
sq: Hapi tjetër i rekomanduar

en: Google Sign-In
sq: Hyrja në Google

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}
sq: Për t'i lejuar përdoruesit të identifikohen me Google, do t'ju duhet t'i jepni Metabase një ID të klientit të aplikacionit të konsolës së Zhvilluesve të Google. Duhen vetëm disa hapa dhe mund të gjenden udhëzimet se si të krijoni një çelës {0}

en: Your Google client ID
sq: ID-ja juaj e klientit të Google

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from:
sq: Lejo përdoruesit të regjistrohen vetë nëse adresa e emailit të llogarisë së tyre të Google është nga:

en: Answers sent right to your Slack #channels
sq: Përgjigjet u dërguan direkt në kanalet tuaja Slack #

en: Create a Slack Bot User for MetaBot
sq: Krijo një përdorues Slack Bot për MetaBot

en: Once you're there, give it a name and click {0}. Then copy and paste the Bot API Token into the field below. Once you are done, create a "metabase_files" channel in Slack. Metabase needs this to upload graphs.
sq: Pasi të jeni atje, jepini një emër dhe kliko {0}. Më pas kopjoni dhe ngjisni Bot API Token në fushën më poshtë. Pasi të keni mbaruar, krijoni një kanal "metabase_files" në Slack. Metabase ka nevojë për këtë për të ngarkuar grafikët.

en: You're running Metabase {0} which is the latest and greatest!
sq: Ju jeni duke ekzekutuar Metabase {0} që është më e reja dhe më e mira!

en: Metabase {0} is available.  You're running {1}
sq: Metabase {0} është në dispozicion. Ju jeni duke drejtuar {1}

en: Update
sq: Përditëso

en: What's Changed:
sq: Çfarë ka ndryshuar:

en: Add a map
sq: Shto një hartë

en: Delete custom map
sq: Fshi hartën e personalizuar

en: Remove
sq: Hiq

en: Select…
sq: Zgjidh…

en: Sample values:
sq: Vlerat e mostrës:

en: Add a new map
sq: Shto një hartë të re

en: Edit map
sq: Redakto hartën

en: What do you want to call this map?
sq: Si dëshironi ta quani këtë hartë?

en: e.g. United Kingdom, Brazil, Mars
sq: p.sh. Mbretëria e Bashkuar, Brazili, Marsi

en: URL for the GeoJSON file you want to use
sq: URL për skedarin GeoJSON që dëshironi të përdorni

en: Like https://my-mb-server.com/maps/my-map.json
sq: Si https://my-mb-server.com/maps/my-map.json

en: Refresh
sq: Rifresko

en: Load
sq: Ngarkoni

en: Which property specifies the region’s identifier?
sq: Cila pronë specifikon identifikuesin e rajonit?

en: Which property specifies the region’s display name?
sq: Cila pronë specifikon emrin e shfaqur të rajonit?

en: Load a GeoJSON file to see a preview
sq: Ngarko një skedar GeoJSON për të parë një pamje paraprake

en: Save map
sq: Ruaj hartën

en: Add map
sq: Shto hartën

en: Using embedding
sq: Duke përdorur embedding

en: By enabling embedding you're agreeing to the embedding license located at
sq: Duke aktivizuar futjen, ju jeni dakord me licencën e integrimit që ndodhet në

en: In plain English, when you embed charts or dashboards from Metabase in your own application, that application isn't subject to the Affero General Public License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds. You should, however, read the license text linked above as that is the actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
sq: Në anglisht të thjeshtë, kur futni grafikët ose tabelat e kontrollit nga Metabase në aplikacionin tuaj, ai aplikacion nuk i nënshtrohet Licencës Publike të Përgjithshme Affero që mbulon pjesën tjetër të Metabase, me kusht që të mbani të dukshme logon e Metabase dhe "Powered by Metabase" në ato ngulitje. Sidoqoftë, duhet të lexoni tekstin e licencës të lidhur më sipër pasi kjo është licenca aktuale me të cilën do të pranoni duke aktivizuar këtë veçori.

en: Enable
sq: Aktivizo

en: Premium embedding enabled
sq: Instalimi premium është aktivizuar

en: Enter the token you bought from the Metabase Store
sq: Futni tokenin që keni blerë nga Dyqani Metabase

en: Premium embedding lets you disable "Powered by Metabase" on your embedded dashboards and questions.
sq: Futja premium ju lejon të çaktivizoni "Powered by Metabase" në panelet dhe pyetjet tuaja të integruara.

en: Buy a token
sq: Bleni një shenjë

en: Enter a token
sq: Fut një shenjë

en: Edit Mappings
sq: Redakto Hartimet

en: Group Mappings
sq: Hartografitë në grup

en: Create a mapping
sq: Krijo një hartë

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Membership to the Admin group can be granted through mappings, but will not be automatically removed as a
    failsafe measure.
sq: Hartat lejojnë Metabase të shtojë dhe heqë automatikisht përdoruesit nga grupet bazuar në informacionin e anëtarësimit të ofruar nga
    serveri i drejtorive. Anëtarësimi në grupin e administratorit mund të jepet përmes hartave, por nuk do të hiqet automatikisht si a
    masë e sigurtë.

en: Distinguished Name
sq: Emër i dalluar

en: Public Link
sq: Lidhje publike

en: Revoke Link
sq: Revoko lidhjen

en: Disable this link?
sq: Të çaktivizohet kjo lidhje?

en: They won't work anymore, and can't be restored, but you can create new links.
sq: Ato nuk do të funksionojnë më dhe nuk mund të restaurohen, por mund të krijoni lidhje të reja.

en: Public Dashboard Listing
sq: Listimi i Panelit Publik

en: No dashboards have been publicly shared yet.
sq: Asnjë panel kontrolli nuk është shpërndarë ende publikisht.

en: Public Card Listing
sq: Listimi i Kartës Publike

en: No questions have been publicly shared yet.
sq: Asnjë pyetje nuk është shpërndarë ende publikisht.

en: Embedded Dashboard Listing
sq: Listim i integruar i panelit të kontrollit

en: No dashboards have been embedded yet.
sq: Asnjë panel kontrolli nuk është futur ende.

en: Embedded Card Listing
sq: Listimi i kartës së integruar

en: No questions have been embedded yet.
sq: Asnjë pyetje nuk është futur ende.

en: Regenerate embedding key?
sq: Të rigjenerohet çelësi i futjes?

en: This will cause existing embeds to stop working until they are updated with the new key.
sq: Kjo do të bëjë që futjet ekzistuese të ndalojnë së punuari derisa të përditësohen me çelësin e ri.

en: Regenerate key
sq: Rigjenero çelësin

en: Generate Key
sq: Gjeneroni çelësin

en: Enabled
sq: Aktivizuar

en: Disabled
sq: I paaftë

en: Unknown setting {0}
sq: Cilësim i panjohur {0}

en: Setup
sq: Konfigurimi

en: General
sq: Gjeneral

en: Site Name
sq: Emri i faqes

en: Site URL
sq: URL e faqes

en: Email Address for Help Requests
sq: Adresa e emailit për kërkesat për ndihmë

en: Report Timezone
sq: Raportoni zonën kohore

en: Database Default
sq: Parazgjedhja e bazës së të dhënave

en: Select a timezone
sq: Zgjidhni një zonë kohore

en: Not all databases support timezones, in which case this setting won't take effect.
sq: Jo të gjitha bazat e të dhënave mbështesin zonat kohore, në këtë rast ky cilësim nuk do të hyjë në fuqi.

en: Language
sq: Gjuhe

en: Select a language
sq: Zgjidhni një gjuhë

en: Anonymous Tracking
sq: Ndjekja Anonim

en: Friendly Table and Field Names
sq: Emrat e tabelave miqësore dhe fushave

en: Only replace underscores and dashes with spaces
sq: Zëvendësoni vetëm nënvizat dhe vizat me hapësira

en: Enable Nested Queries
sq: Aktivizo pyetjet e ndërlidhura

en: Updates
sq: Përditësimet

en: Check for updates
sq: Kontrolloni për përditësime

en: SMTP Host
sq: Pritësi SMTP

en: SMTP Port
sq: Porta SMTP

en: That's not a valid port number
sq: Ky nuk është një numër i vlefshëm porti

en: SMTP Security
sq: Siguria SMTP

en: SMTP Username
sq: Emri i përdoruesit SMTP

en: SMTP Password
sq: Fjalëkalimi SMTP

en: From Address
sq: Nga Adresa

en: Enter the token you received from Slack
sq: Futni shenjën që keni marrë nga Slack

en: LDAP Authentication
sq: Autentifikimi LDAP

en: LDAP Host
sq: Pritësi LDAP

en: LDAP Port
sq: Porti LDAP

en: LDAP Security
sq: Siguria LDAP

en: Username or DN
sq: Emri i përdoruesit ose DN

en: Password
sq: Fjalëkalimi

en: User search base
sq: Baza e kërkimit të përdoruesit

en: User filter
sq: Filtri i përdoruesit

en: Check your parentheses
sq: Kontrolloni kllapat tuaja

en: Email attribute
sq: Atributi i postës elektronike

en: First name attribute
sq: Atributi i emrit

en: Last name attribute
sq: Atributi i mbiemrit

en: Synchronize group memberships
sq: Sinkronizoni anëtarësimet në grup

en: Group search base
sq: Baza e kërkimit në grup

en: Maps
sq: Hartat

en: Map tile server URL
sq: URL-ja e serverit të pllakës së hartës

en: Metabase uses OpenStreetMaps by default.
sq: Metabase përdor OpenStreetMaps si parazgjedhje.

en: Custom Maps
sq: Hartat e personalizuara

en: Add your own GeoJSON files to enable different region map visualizations
sq: Shtoni skedarët tuaj GeoJSON për të mundësuar vizualizime të ndryshme të hartës së rajonit

en: Public Sharing
sq: Ndarja publike

en: Enable Public Sharing
sq: Aktivizo Ndarjen Publike

en: Shared Dashboards
sq: Paneli i përbashkët

en: Shared Questions
sq: Pyetje të përbashkëta

en: Embedding in other Applications
sq: Përfshirja në aplikacione të tjera

en: Enable Embedding Metabase in other Applications
sq: Aktivizo Embedding Metabase në aplikacione të tjera

en: Embedding secret key
sq: Futja e çelësit sekret

en: Embedded Dashboards
sq: Paneli i integruar

en: Embedded Questions
sq: Pyetje të ngulitura

en: Enable Caching
sq: Aktivizo "Caching".

en: Minimum Query Duration
sq: Kohëzgjatja minimale e pyetjes

en: Cache Time-To-Live (TTL) multiplier
sq: Shumëzuesi i cache Time-To-Live (TTL).

en: Max Cache Entry Size
sq: Madhësia maksimale e hyrjes së cache-së

en: Your alert is all set up.
sq: Sinjalizimi juaj është i konfiguruar.

en: Your alert was updated.
sq: Sinjalizimi yt u përditësua.

en: The alert was successfully deleted.
sq: Alarmi u fshi me sukses.

en: Please enter a valid formatted email address.
sq: Ju lutemi shkruani një adresë emaili të formatuar të vlefshme.

en: Passwords do not match
sq: Fjalëkalimet nuk përputhen

en: Back to login
sq: Kthehu te identifikimi

en: No Metabase account exists for this Google account.
sq: Nuk ekziston asnjë llogari Metabase për këtë llogari të Google.

en: You'll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
sq: Do t'ju duhet një administrator për të krijuar një llogari Metabase përpara se të përdorni Google për t'u identifikuar.

en: Sign in with {0}
sq: Identifikohu me {0}

en: Please contact an administrator to have them reset your password
sq: Ju lutemi, kontaktoni një administrator që ai të rivendosë fjalëkalimin tuaj

en: Forgot password
sq: Keni harruar fjalëkalimin

en: The email you use for your Metabase account
sq: Email-i që përdorni për llogarinë tuaj Metabase

en: Send password reset email
sq: Dërgo email për rivendosjen e fjalëkalimit

en: Check your email for instructions on how to reset your password.
sq: Kontrolloni emailin tuaj për udhëzime se si të rivendosni fjalëkalimin tuaj.

en: Sign in to Metabase
sq: Hyni në Metabase

en: OR
sq: OSE

en: Username or email address
sq: Emri i përdoruesit ose adresa e emailit

en: Sign in
sq: Hyni

en: I seem to have forgotten my password
sq: Më duket se kam harruar fjalëkalimin tim

en: request a new reset email
sq: kërkoni një email të ri rivendosjeje

en: Whoops, that's an expired link
sq: Mos, kjo është një lidhje e skaduar

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need
    to reset your password, you can {0}.
sq: Për arsye sigurie, lidhjet e rivendosjes së fjalëkalimit skadojnë pas pak. Nëse keni ende nevojë
    për të rivendosur fjalëkalimin, mund të {0}.

en: New password
sq: Fjalëkalim i ri

en: To keep your data secure, passwords {0}
sq: Për t'i mbajtur të dhënat tuaja të sigurta, fjalëkalimet {0}

en: Create a new password
sq: Krijo një fjalëkalim të ri

en: Make sure its secure like the instructions above
sq: Sigurohuni që të jetë i sigurt si udhëzimet e mësipërme

en: Confirm new password
sq: Konfirmo fjalëkalimin e ri

en: Make sure it matches the one you just entered
sq: Sigurohuni që të përputhet me atë që sapo keni futur

en: Your password has been reset.
sq: Fjalëkalimi juaj është rivendosur.

en: Sign in with your new password
sq: Hyni me fjalëkalimin tuaj të ri

en: Save failed
sq: Ruajtja dështoi

en: Saved
sq: U ruajt

en: Ok
sq: Ne rregull

en: Archive this collection?
sq: Të arkivohet ky koleksion?

en: The dashboards, collections, and pulses in this collection will also be archived.
sq: Paneli, koleksionet dhe pulset në këtë koleksion gjithashtu do të arkivohen.

en: Archive
sq: Arkivi

en: This {0} has been archived
sq: Ky {0} është arkivuar

en: View the archive
sq: Shikoni arkivin

en: Unarchive this {0}
sq: Zharkivoni këtë {0}

en: Our data
sq: Të dhënat tona

en: X-ray this table
sq: Razojeni këtë tabelë

en: Learn about this table
sq: Mësoni për këtë tabelë

en: Clickity click
sq: Klikimi i klikimit

en: Saved!
sq: U ruajt!

en: Saving failed.
sq: Ruajtja dështoi.

en: Su
sq: Ata janë

en: Tu
sq: Se

en: We
sq: ne

en: Sa
sq: në

en: Your admin's email address
sq: Adresa e emailit të administratorit tuaj

en: To send {0}, you'll need to set up {1} integration.
sq: Për të dërguar {0}, do t'ju duhet të konfiguroni integrimin e {1}.

en:  or
sq:  ose

en: To send {0}, an admin needs to set up {1} integration.
sq: Për të dërguar {0}, një administrator duhet të konfigurojë integrimin e {1}.

en: This collection is empty, like a blank canvas
sq: Ky koleksion është bosh, si një kanavacë bosh

en: You can use collections to organize and group dashboards, questions and pulses for your team or yourself
sq: Ju mund të përdorni koleksionet për të organizuar dhe grupuar tabela, pyetje dhe impulse për ekipin tuaj ose veten tuaj

en: Create another collection
sq: Krijo një koleksion tjetër

en: Dashboards let you collect and share data in one place.
sq: Paneli ju lejojnë të mbledhni dhe ndani të dhëna në një vend.

en: Pulses let you send out the latest data to your team on a schedule via email or slack.
sq: Pulses ju lejojnë t'i dërgoni ekipit tuaj të dhënat më të fundit në një orar përmes emailit ose me kohë.

en: Questions are a saved look at your data.
sq: Pyetjet janë një vështrim i ruajtur në të dhënat tuaja.

en: Pins
sq: Kunjat

en: Drag something here to pin it to the top
sq: Zvarrit diçka këtu për ta fiksuar në krye

en: Collections
sq: Koleksionet

en: Drag here to un-pin
sq: Tërhiqeni këtu për të hequr gozhdën

en: {0} item selected | {0} items selected
sq[0]: {0} artikull i zgjedhur
sq[1]: {0} artikuj të zgjedhur

en: Move {0} items?
sq: Të zhvendosen {0} artikuj?

en: Move "{0}"?
sq: Të zhvendoset "{0}"?

en: Move
sq: Lëvizni

en: Edit this collection
sq: Redakto këtë koleksion

en: Archive this collection
sq: Arkivoni këtë koleksion

en: My personal collection
sq: Koleksioni im personal

en: New collection
sq: Koleksion i ri

en: Copied!
sq: E kopjuar!

en: Use an SSH-tunnel for database connections
sq: Përdorni një tunel SSH për lidhjet e bazës së të dhënave

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host.
    This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available.
    Enabling this is usually slower than a direct connection.
sq: Disa instalime të bazës së të dhënave mund të aksesohen vetëm duke u lidhur përmes një hosti bastion SSH.
    Ky opsion gjithashtu siguron një shtresë shtesë sigurie kur një VPN nuk është e disponueshme.
    Aktivizimi i kësaj është zakonisht më i ngadalshëm se një lidhje e drejtpërdrejtë.

en: This is a large database, so let me choose when Metabase syncs and scans
sq: Kjo është një bazë të dhënash e madhe, prandaj më lejoni të zgjedh kur Metabase sinkronizohet dhe skanohet

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values.
    If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
sq: Si parazgjedhje, Metabase bën një sinkronizim të lehtë për orë dhe një skanim intensiv ditor të vlerave të fushës.
    Nëse keni një bazë të dhënash të madhe, ju rekomandojmë ta aktivizoni këtë dhe të rishikoni se kur dhe sa shpesh ndodhin skanimet e vlerës së fushës.

en: {0} to generate a Client ID and Client Secret for your project.
sq: {0} për të gjeneruar një ID klienti dhe sekret klienti për projektin tuaj.

en: Click here
sq: Kliko këtu

en: Choose "Other" as the application type. Name it whatever you'd like.
sq: Zgjidhni "Tjetër" si lloj aplikacioni. Emërtojeni si të dëshironi.

en: {0} to get an auth code
sq: {0} për të marrë një kod auth

en: with Google Drive permissions
sq: me lejet e Google Drive

en: To use Metabase with this data you must enable API access in the Google Developers Console.
sq: Për të përdorur Metabase me këto të dhëna, duhet të aktivizoni qasjen në API në Google Developers Console.

en: {0} to go to the console if you haven't already done so.
sq: {0} për të shkuar te tastiera nëse nuk e keni bërë tashmë.

en: How would you like to refer to this database?
sq: Si dëshironi t'i referoheni kësaj baze të dhënash?

en: Next
sq: Tjetra

en: Delete this {0}
sq: Fshije kete {0}

en: Pin this item
sq: Gozhdoni këtë artikull

en: Move this item
sq: Zhvendos këtë artikull

en: Edit this question
sq: Redakto këtë pyetje

en: Action type
sq: Lloji i veprimit

en: View revision history
sq: Shikoni historinë e rishikimeve

en: Move action
sq: Lëvizja e veprimit

en: Archive action
sq: Veprimi arkivor

en: Add to dashboard
sq: Shto në panelin e kontrollit

en: Download results
sq: Shkarko rezultatet

en: Sharing and embedding
sq: Ndarja dhe futja

en: Another action type
sq: Një lloj tjetër veprimi

en: Get alerts about this
sq: Merrni alarme për këtë

en: View the SQL
sq: Shikoni SQL

en: Segments for this
sq: Segmente për këtë

en: Show error details
sq: Shfaq detajet e gabimit

en: Here's the full error message
sq: Këtu është mesazhi i plotë i gabimit

en: Hi, Metabot here.
sq: Përshëndetje, Metabot këtu.

en: Based on the schema
sq: Në bazë të skemës

en: A look at your
sq: Një vështrim në tuajin

en: Search the list
sq: Kërkoni listën

en: Search by {0}
sq: Kërko nga {0}

en:  or enter an ID
sq:  ose futni një ID

en: Enter an ID
sq: Futni një ID

en: Enter a number
sq: Futni një numër

en: Enter some text
sq: Futni një tekst

en: No matching {0} found.
sq: Nuk u gjet asnjë {0} që përputhet.

en: Including every option in your filter probably won’t do much…
sq: Përfshirja e çdo opsioni në filtrin tuaj ndoshta nuk do të bëjë shumë…

en: Something's gone wrong
sq: Diçka shkoi keq

en: We've run into an error. You can try refreshing the page, or just go back.
sq: Kemi hasur në një gabim. Mund të provoni të rifreskoni faqen ose thjesht të ktheheni.

en: No description yet
sq: Asnjë përshkrim ende

en: New {0}
sq: {0} e re

en: Asked by {0}
sq: pyetur nga {0}

en: Today,
sq: Sot,

en: Yesterday,
sq: Dje,

en: First revision.
sq: Rishikimi i parë.

en: Reverted to an earlier revision and {0}
sq: U kthye në një rishikim të mëparshëm dhe {0}

en: Revision history
sq: Historia e kaluar

en: When
sq: Kur

en: Who
sq: OBSH

en: What
sq: Çfarë

en: Revert
sq: Kthehu

en: Reverting…
sq: Po rikthehet…

en: Revert failed
sq: Rikthimi dështoi

en: Reverted
sq: E rikthyer

en: Everything
sq: Gjithçka

en: Dashboards
sq: Paneli

en: Questions
sq: Pyetje

en: Pulses
sq: Pulset

en: Back
sq: Mbrapa

en: Find...
sq: Gjej...

en: An error occured
sq: Një gabim Ndodhi

en: Loading...
sq: Po ngarkohet...

en: Metabase Newsletter
sq: Buletini i Metabase

en: Get infrequent emails about new releases and feature updates.
sq: Merr emaile të rralla për publikimet e reja dhe përditësimet e veçorive.

en: Subscribe
sq: Abonohu

en: You're subscribed. Thanks for using Metabase!
sq: Jeni abonuar. Faleminderit për përdorimin e Metabase!

en: We're a little lost...
sq: Jemi pak te humbur...

en: Temporary Password
sq: Fjalëkalimi i përkohshëm

en: Hide
sq: Fshih

en: Show
sq: Shfaqje

en: Saved! Add this to a dashboard?
sq: U ruajt! Të shtohet kjo në një panel kontrolli?

en: Yes please!
sq: Po të lutem!

en: Not now
sq: Jo tani

en: Error:
sq: Gabim:

en: Sunday
sq: të dielën

en: Monday
sq: e hënë

en: Tuesday
sq: e martë

en: Wednesday
sq: e mërkurë

en: Thursday
sq: e enjte

en: Friday
sq: e premte

en: Saturday
sq: e shtunë

en: First
sq: Së pari

en: Last
sq: E fundit

en: 15th (Midpoint)
sq: 15 (pika e mesme)

en: Calendar Day
sq: Dita kalendarike

en: your Metabase timezone
sq: zonën tuaj kohore Metabase

en: Filter this list...
sq: Filtro këtë listë...

en: Blue
sq: Blu

en: Green
sq: E gjelbër

en: Red
sq: E kuqe

en: Yellow
sq: E verdhe

en: A component used to make a selection
sq: Një komponent i përdorur për të bërë një përzgjedhje

en: Selected
sq: Zgjedhur

en: Nothing to select
sq: Asgjë për të zgjedhur

en: Sorry, you don’t have permission to see that.
sq: Na vjen keq, ju nuk keni leje për ta parë atë.

en: Unknown error encountered
sq: Ndodhi një gabim i panjohur

en: Create
sq: Krijo

en: Create dashboard
sq: Krijo panelin e kontrollit

en: Table
sq: Tabela

en: Database
sq: Baza e të dhënave

en: Creator
sq: Krijuesi

en: No results found
sq: Nuk u gjet asnjë rezultat

en: Try adjusting your filter to find what you’re looking for.
sq: Provoni të rregulloni filtrin tuaj për të gjetur atë që po kërkoni.

en: View by
sq: Shiko nga

en: of
sq: e

en: Don't tell anyone, but you're my favorite.
sq: Mos i thuaj askujt, por je i preferuari im.

en: Once you connect your own data, I can show you some automatic explorations called x-rays. Here are some examples with sample data.
sq: Pasi të lidhni të dhënat tuaja, unë mund t'ju tregoj disa eksplorime automatike të quajtura rreze x. Këtu janë disa shembuj me të dhëna të mostrës.

en: Start here
sq: Fillo Ketu

en: Our analytics
sq: Analizat tona

en: Browse all items
sq: Shfletoni të gjithë artikujt

en: Replace or save as new?
sq: Të zëvendësohet apo të ruhet si e re?

en: Replace original question, "{0}"
sq: Zëvendëso pyetjen origjinale, "{0}"

en: Save as new question
sq: Ruaj si pyetje të re

en: First, save your question
sq: Së pari, ruani pyetjen tuaj

en: Save question
sq: Ruaj pyetjen

en: What is the name of your card?
sq: Cili është emri i kartës suaj?

en: Description
sq: Përshkrim

en: It's optional but oh, so helpful
sq: Është opsionale, por oh, kaq e dobishme

en: Which collection should this go in?
sq: Në cilin koleksion duhet të futet ky?

en: modified
sq: modifikuar

en: item
sq: artikull

en: Undo
sq: Zhbër

en: Applying Question
sq: Pyetja e aplikimit

en: That question isn't compatible
sq: Kjo pyetje nuk përputhet

en: Search for a question
sq: Kërkoni për një pyetje

en: We're not sure if this question is compatible
sq: Nuk jemi të sigurt nëse kjo pyetje është e pajtueshme

en: Archive Dashboard
sq: Paneli i arkivimit

en: Make sure to make a selection for each series, or the filter won't work on this card.
sq: Sigurohuni që të bëni një përzgjedhje për secilën seri, përndryshe filtri nuk do të funksionojë në këtë kartë.

en: This dashboard is looking empty.
sq: Ky panel kontrolli duket bosh.

en: Add a question to start making it useful!
sq: Shtoni një pyetje për të filluar ta bëni të dobishme!

en: Daytime mode
sq: Modaliteti i ditës

en: Nighttime mode
sq: Modaliteti i natës

en: Exit fullscreen
sq: Dilni nga ekrani i plotë

en: Enter fullscreen
sq: Hyni në ekran të plotë

en: Saving…
sq: Po ruan…

en: Add a question
sq: Shtoni një pyetje

en: Add a question to this dashboard
sq: Shto një pyetje në këtë panel kontrolli

en: Add a filter
sq: Shtoni një filtër

en: Parameters
sq: Parametrat

en: Add a text box
sq: Shto një kuti teksti

en: Move dashboard
sq: Zhvendos panelin e kontrollit

en: Edit dashboard
sq: Redakto panelin e kontrollit

en: Edit Dashboard Layout
sq: Redakto paraqitjen e panelit të kontrollit

en: You are editing a dashboard
sq: Po redaktoni një panel kontrolli

en: Select the field that should be filtered for each card
sq: Zgjidhni fushën që duhet të filtrohet për secilën kartë

en: Move dashboard to...
sq: Zhvendos panelin e kontrollit te...

en: Dashboard moved to {0}
sq: Paneli u zhvendos te {0}

en: What do you want to filter?
sq: Çfarë dëshironi të filtroni?

en: What kind of filter?
sq: Çfarë lloj filtri?

en: Off
sq: Joaktiv

en: 1 minute
sq: 1 minutë

en: 5 minutes
sq: 5 minuta

en: 10 minutes
sq: 10 minuta

en: 15 minutes
sq: 15 minuta

en: 30 minutes
sq: 30 minuta

en: 60 minutes
sq: 60 minuta

en: Auto-refresh
sq: Rifresko automatikisht

en: Refreshing in
sq: Duke u freskuar

en: Remove this question?
sq: Të hiqet kjo pyetje?

en: Your dashboard was saved
sq: Paneli yt u ruajt

en: See it
sq: Shikoje

en: Save this
sq: Ruaje këtë

en: Show more about this
sq: Trego më shumë për këtë

en: This card doesn't have any fields or parameters that can be mapped to this parameter type.
sq: Kjo kartë nuk ka asnjë fushë ose parametër që mund të krahasohen me këtë lloj parametri.

en: The values in this field don't overlap with the values of any other fields you've chosen.
sq: Vlerat në këtë fushë nuk përputhen me vlerat e fushave të tjera që keni zgjedhur.

en: No valid fields
sq: Nuk ka fusha të vlefshme

en: Name must be 100 characters or less
sq: Emri duhet të jetë 100 karaktere ose më pak

en: Color is required
sq: Kërkohet ngjyra

en: What is the name of your dashboard?
sq: Cili është emri i pultit tuaj?

en: did some super awesome stuff that's hard to describe
sq: bëri disa gjëra super të mrekullueshme që është e vështirë për t'u përshkruar

en: created an alert about -
sq: krijoi një alarm rreth -

en: deleted an alert about -
sq: fshiu një alarm rreth -

en: saved a question about
sq: ruajti një pyetje rreth

en: saved a question
sq: ruajti një pyetje

en: deleted a question
sq: fshiu një pyetje

en: created a dashboard
sq: krijoi një pult

en: deleted a dashboard
sq: fshiu një panel kontrolli

en: added a question to the dashboard -
sq: shtoi një pyetje në panelin e kontrollit -

en: removed a question from the dashboard -
sq: hoqi një pyetje nga paneli -

en: received the latest data from
sq: mori të dhënat më të fundit nga

en: Unknown
sq: E panjohur

en: Hello World!
sq: Përshendetje Botë!

en: Metabase is up and running.
sq: Metabase është në funksion.

en: added the metric
sq: shtoi metrikën

en:  to the
sq:  te

en:  table
sq:  tabela

en: made changes to the metric
sq: bëri ndryshime në metrikë

en:  in the
sq:  në

en: removed the metric
sq: hoqi metrikën

en: created a pulse
sq: krijoi një puls

en: deleted a pulse
sq: fshiu një puls

en: added the filter
sq: shtoi filtrin

en: made changes to the filter
sq: ka bërë ndryshime në filtër

en: removed the filter {0}
sq: hoqi filtrin {0}

en: joined!
sq: u bashkua!

en: Hmmm, looks like nothing has happened yet.
sq: Hmmm, duket sikur asgjë nuk ka ndodhur ende.

en: Save a question and get this baby going!
sq: Ruaj një pyetje dhe bëje këtë fëmijë!

en: Ask questions and explore
sq: Bëni pyetje dhe eksploroni

en: Click on charts or tables to explore, or ask a new question using the easy interface or the powerful SQL editor.
sq: Klikoni në grafikët ose tabelat për të eksploruar, ose bëni një pyetje të re duke përdorur ndërfaqen e lehtë ose redaktuesin e fuqishëm SQL.

en: Make your own charts
sq: Bëni grafikët tuaj

en: Create line charts, scatter plots, maps, and more.
sq: Krijoni grafikët e linjave, grafikët e shpërndarjes, hartat dhe më shumë.

en: Share what you find
sq: Ndani atë që gjeni

en: Create powerful and flexible dashboards, and send regular updates via email or Slack.
sq: Krijoni panele të fuqishme dhe fleksibël dhe dërgoni përditësime të rregullta me email ose Slack.

en: Let's go
sq: Shkojme

en: Setup Tip
sq: Këshillë për konfigurimin

en: View all
sq: Shiko te gjitha

en: Recently Viewed
sq: Shikuar së fundi

en: You haven't looked at any dashboards or questions recently
sq: Nuk keni parë asnjë panel kontrolli apo pyetje kohët e fundit

en: {0} items selected
sq: {0} artikuj të zgjedhur

en: Unarchive
sq: Unarkivoj

en: Activity
sq: Aktiviteti

en: Results for "{0}"
sq: Rezultatet për "{0}"

en: Pulse
sq: Pulsi

en: Entity Key
sq: Çelësi i entitetit

en: Overall Row
sq: Rreshti i përgjithshëm

en: The primary key for this table.
sq: Çelësi kryesor për këtë tabelë.

en: Entity Name
sq: Emri i subjektit

en: The "name" of each record. Usually a column called "name", "title", etc.
sq: "Emri" i çdo rekordi. Zakonisht një kolonë e quajtur "emri", "titulli", etj.

en: Foreign Key
sq: Çelësi i huaj

en: Points to another table to make a connection.
sq: Tregon një tabelë tjetër për të krijuar një lidhje.

en: Avatar Image URL
sq: URL e imazhit të avatarit

en: Common
sq: I zakonshëm

en: Category
sq: Kategoria

en: City
sq: Qyteti

en: Country
sq: Vendi

en: Image URL
sq: URL e imazhit

en: Field containing JSON
sq: Fusha që përmban JSON

en: Latitude
sq: Gjerësia gjeografike

en: Longitude
sq: Gjatësia gjeografike

en: Number
sq: Numri

en: State
sq: Shtetit

en: UNIX Timestamp (Seconds)
sq: Vula kohore UNIX (sekonda)

en: UNIX Timestamp (Milliseconds)
sq: Vula kohore UNIX (Milisekonda)

en: Zip Code
sq: Kodi Postal

en: Quantity
sq: sasi

en: Income
sq: Të ardhura

en: Discount
sq: Zbritje

en: Creation timestamp
sq: Vula kohore e krijimit

en: Creation time
sq: Koha e krijimit

en: Creation date
sq: Data e krijimit

en: Product
sq: Produkt

en: User
sq: Përdoruesi

en: Source
sq: Burimi

en: Price
sq: Çmimi

en: Join timestamp
sq: Bashkohu me vulën kohore

en: Join time
sq: Koha e bashkimit

en: Join date
sq: Data e bashkimit

en: Share
sq: Shpërndaje

en: Owner
sq: Pronari

en: Company
sq: Kompania

en: Subscription
sq: Abonimi

en: Score
sq: Rezultati

en: Title
sq: Titulli

en: Comment
sq: Koment

en: Cost
sq: Kostoja

en: Gross margin
sq: Marzhi bruto

en: Birthday
sq: ditëlindjen

en: Search box
sq: Kutia e kërkimit

en: A list of all values
sq: Një listë e të gjitha vlerave

en: Plain input box
sq: Kuti e thjeshtë e hyrjes

en: Everywhere
sq: Kudo

en: The default setting. This field will be displayed normally in tables and charts.
sq: Cilësimi i paracaktuar. Kjo fushë do të shfaqet normalisht në tabela dhe diagrame.

en: Only in Detail Views
sq: Vetëm në Pamjet e Detajuara

en: This field will only be displayed when viewing the details of a single record. Use this for information that's lengthy or that isn't useful in a table or chart.
sq: Kjo fushë do të shfaqet vetëm kur shikoni detajet e një regjistrimi të vetëm. Përdoreni këtë për informacione që janë të gjata ose që nuk janë të dobishme në një tabelë ose grafik.

en: Do Not Include
sq: Mos përfshini

en: Metabase will never retrieve this field. Use this for sensitive or irrelevant information.
sq: Metabase nuk do ta marrë kurrë këtë fushë. Përdoreni këtë për informacione të ndjeshme ose të parëndësishme.

en: Count
sq: Numëroni

en: CumulativeCount
sq: Numri Kumulativ

en: Sum
sq: Shuma

en: CumulativeSum
sq: Shuma kumulative

en: Distinct
sq: E dallueshme

en: StandardDeviation
sq: Devijimi standard

en: Average
sq: Mesatare

en: Max
sq: Maks

en: sad sad panda, lexing errors detected
sq: panda e trishtuar e trishtuar, u zbuluan gabime leximi

en: {0} second | {0} seconds
sq[0]: {0} sekondë
sq[1]: {0} sekonda

en: {0} minute | {0} minutes
sq[0]: {0} minutë
sq[1]: {0} minutat

en: Hey there
sq: çkemi

en: How's it going
sq: Si po shkon

en: Howdy
sq: Përshëndetje

en: Greetings
sq: pershendetje

en: Good to see you
sq: Mirë që të shoh

en: What do you want to know?
sq: Çfarë doni të dini?

en: What's on your mind?
sq: Cfare po mendon?

en: What do you want to find out?
sq: Çfarë doni të zbuloni?

en: Raw data
sq: Te dhena te paperpunuara

en: Cumulative count
sq: Numërimi kumulativ

en: Average of
sq: Mesatarja e

en: Distinct values of
sq: Vlerat e dallueshme të

en: Standard deviation of
sq: Devijimi standard i

en: Sum of
sq: Shuma e

en: Cumulative sum of
sq: Shuma kumulative e

en: Maximum of
sq: Maksimumi prej

en: Minimum of
sq: Minimumi prej

en: Grouped by
sq: Grupuar nga

en: Filtered by
sq: Filtruar nga

en: Sorted by
sq: Renditur sipas

en: True
sq: E vërtetë

en: False
sq: I rremë

en: Select longitude field
sq: Zgjidhni fushën e gjatësisë

en: Enter upper latitude
sq: Fut gjerësinë e sipërme

en: Enter left longitude
sq: Fut gjatësinë gjeografike majtas

en: Enter lower latitude
sq: Fut gjerësinë më të ulët

en: Enter right longitude
sq: Fut gjatësinë e duhur

en: Is
sq: Është

en: Is not
sq: Nuk eshte

en: Is empty
sq: Eshte bosh

en: Not empty
sq: Jo bosh

en: Equal to
sq: E barabartë me

en: Not equal to
sq: Jo e barabartë me

en: Greater than
sq: Më e madhe se

en: Less than
sq: Më pak se

en: Between
sq: Ndërmjet

en: Greater than or equal to
sq: Më e madhe ose e barabartë me

en: Less than or equal to
sq: Më pak ose e barabartë me

en: Contains
sq: Përmban

en: Does not contain
sq: Nuk permban

en: Starts with
sq: Fillon me

en: Ends with
sq: Përfundon me

en: Before
sq: Përpara

en: After
sq: Pas

en: Inside
sq: Brenda

en: Just a table with the rows in the answer, no additional operations.
sq: Vetëm një tabelë me rreshtat në përgjigje, pa operacione shtesë.

en: Count of rows
sq: Numri i rreshtave

en: Total number of rows in the answer.
sq: Numri i përgjithshëm i rreshtave në përgjigje.

en: Sum of ...
sq: Shuma e...

en: Sum of all the values of a column.
sq: Shuma e të gjitha vlerave të një kolone.

en: Average of ...
sq: Mesatarja e...

en: Average of all the values of a column
sq: Mesatarja e të gjitha vlerave të një kolone

en: Number of distinct values of ...
sq: Numri i vlerave të dallueshme të ...

en: Number of unique values of a column among all the rows in the answer.
sq: Numri i vlerave unike të një kolone midis të gjitha rreshtave në përgjigje.

en: Cumulative sum of ...
sq: Shuma kumulative e ...

en: Additive sum of all the values of a column.\\ne.x. total revenue over time.
sq: Shuma shtesë e të gjitha vlerave të një kolone.\\ne.x. të ardhurat totale me kalimin e kohës.

en: Cumulative count of rows
sq: Numri kumulativ i rreshtave

en: Additive count of the number of rows.\\ne.x. total number of sales over time.
sq: Numri shtesë i numrit të rreshtave.\\ne.x. numri total i shitjeve me kalimin e kohës.

en: Standard deviation of ...
sq: Devijimi standard i ...

en: Number which expresses how much the values of a column vary among all rows in the answer.
sq: Numri që shpreh se sa ndryshojnë vlerat e një kolone midis të gjitha rreshtave në përgjigje.

en: Minimum of ...
sq: Minimumi prej...

en: Minimum value of a column
sq: Vlera minimale e një kolone

en: Maximum of ...
sq: Maksimumi prej...

en: Maximum value of a column
sq: Vlera maksimale e një kolone

en: Break out by dimension
sq: Shpërtheni sipas dimensionit

en: lower case letter
sq: shkronje e vogel

en: upper case letter
sq: shkronja e madhe

en: number
sq: numri

en: special character
sq: karakter të veçantë

en: must be
sq: duhet të jetë

en: characters long
sq: karaktere të gjata

en: Must be
sq: Duhet të jetë

en: and include
sq: dhe përfshijnë

en: one
sq: një

en: two
sq: dy

en: three
sq: tre

en: four
sq: katër

en: five
sq: pesë

en: six
sq: gjashtë

en: seven
sq: shtatë

en: eight
sq: tetë

en: nine
sq: nëntë

en: Month and Year
sq: Muaji dhe Viti

en: Like January, 2016
sq: Si në janar 2016

en: Quarter and Year
sq: Tremujori dhe Viti

en: Like Q1, 2016
sq: Ashtu si tremujori i parë, 2016

en: Single Date
sq: Data e vetme

en: Like January 31, 2016
sq: Si 31 janar 2016

en: Date Range
sq: Gama e datave

en: Like December 25, 2015 - February 14, 2016
sq: Ashtu si 25 dhjetor 2015 - 14 shkurt 2016

en: Relative Date
sq: Data relative

en: Like "the last 7 days" or "this month"
sq: Si "7 ditët e fundit" ose "këtë muaj"

en: Date Filter
sq: Filtri i datës

en: All Options
sq: Të gjitha opsionet

en: Contains all of the above
sq: Përmban të gjitha sa më sipër

en: ZIP or Postal Code
sq: Zip ose Kodi Postar

en: Time
sq: Koha

en: Date range, relative date, time of day, etc.
sq: Gama e datave, data relative, ora e ditës, etj.

en: Location
sq: Vendndodhja

en: City, State, Country, ZIP code.
sq: Qyteti, Shteti, Vendi, Kodi ZIP.

en: User ID, product ID, event ID, etc.
sq: ID-ja e përdoruesit, ID-ja e produktit, ID-ja e ngjarjes, etj.

en: Other Categories
sq: Kategori të tjera

en: Category, Type, Model, Rating, etc.
sq: Kategoria, Lloji, Modeli, Vlerësimi, etj.

en: Account settings
sq: Cilësimet e llogarisë

en: Exit admin
sq: Dil nga administratori

en: Logs
sq: Regjistrat

en: Help
sq: Ndihmë

en: About Metabase
sq: Rreth Metabase

en: Sign out
sq: Dilni

en: Thanks for using
sq: Faleminderit për përdorimin

en: You're on version
sq: Ju jeni në version

en: Built on
sq: E ndërtuar mbi

en: is a Trademark of
sq: është një markë tregtare e

en: and is built with care in San Francisco, CA
sq: dhe është ndërtuar me kujdes në San Francisko, CA

en: Metabase Admin
sq: Shkoni te Admin

en: Ask a question
sq: Bej nje pyetje

en: New dashboard
sq: Paneli i ri

en: New pulse
sq: Pulsi i ri

en: Reference
sq: Referenca

en: Which metric?
sq: Cila metrikë?

en: Defining common metrics for your team makes it even easier to ask questions
sq: Përcaktimi i matjeve të zakonshme për ekipin tuaj e bën edhe më të lehtë të bëni pyetje

en: How to create metrics
sq: Si të krijoni metrikë

en: See data over time, as a map, or pivoted to help you understand trends or changes.
sq: Shikoni të dhënat me kalimin e kohës, si një hartë ose të përqendruara për t'ju ndihmuar të kuptoni tendencat ose ndryshimet.

en: Custom
sq: Me porosi

en: New question
sq: Pyetje e re

en: Use the simple question builder to see trends, lists of things, or to create your own metrics.
sq: Përdorni ndërtuesin e thjeshtë të pyetjeve për të parë tendencat, listat e gjërave ose për të krijuar metrikat tuaja.

en: Native query
sq: Pyetje amtare

en: For more complicated questions, you can write your own SQL or native query.
sq: Për pyetje më të ndërlikuara, mund të shkruani pyetjen tuaj SQL ose vendase.

en: Select a default value…
sq: Zgjidh një vlerë të paracaktuar…

en: Update filter
sq: Përditëso filtrin

en: Today
sq: Sot

en: Yesterday
sq: Dje

en: Past 7 days
sq: 7 ditët e fundit

en: Past 30 days
sq: 30 ditët e fundit

en: Week
sq: javë

en: Month
sq: Muaj

en: Year
sq: viti

en: Past 7 Days
sq: 7 ditët e kaluara

en: Past 30 Days
sq: 30 ditët e fundit

en: Last Week
sq: Javen e shkuar

en: Last Month
sq: Muajin e kaluar

en: Last Year
sq: Vitin e kaluar

en: This Week
sq: Këtë javë

en: This Month
sq: Këtë muaj

en: This Year
sq: Kete vit

en: Enter a value...
sq: Fut një vlerë...

en: Enter a default value...
sq: Fut një vlerë të paracaktuar...

en: An error occurred
sq: Ndodhi një gabim

en: Not found
sq: Nuk u gjet

en: You’ve made changes that need to be published before they will be reflected in your application embed.
sq: Ju keni bërë ndryshime që duhet të publikohen përpara se të pasqyrohen në futjen e aplikacionit tuaj.

en: You will need to publish this {0} before you can embed it in another application.
sq: Ju do të duhet ta publikoni këtë {0} përpara se të mund ta futni në një aplikacion tjetër.

en: Discard Changes
sq: Hidhni Ndryshimet

en: Updating...
sq: Po përditësohet...

en: Updated
sq: Përditësuar

en: Failed!
sq: Dështoi!

en: Publish
sq: Publikoni

en: Code
sq: Kodi

en: Style
sq: Stili

en: Which parameters can users of this embed use?
sq: Cilat parametra mund të përdorin përdoruesit e këtij embed?

en: This {0} doesn't have any parameters to configure yet.
sq: Kjo {0} nuk ka ende asnjë parametër për të konfiguruar.

en: Editable
sq: E redaktueshme

en: Locked
sq: I bllokuar

en: Preview Locked Parameters
sq: Shiko paraprakisht parametrat e kyçur

en: Try passing some values to your locked parameters here. Your server will have to provide the actual values in the signed token when using this for real.
sq: Provoni të kaloni disa vlera te parametrat tuaj të kyçur këtu. Serveri juaj do të duhet të ofrojë vlerat aktuale në shenjën e nënshkruar kur e përdorni këtë realisht.

en: Danger zone
sq: Zone e rrezikshme

en: This will disable embedding for this {0}.
sq: Kjo do të çaktivizojë futjen për këtë {0}.

en: Unpublish
sq: Anulo publikimin

en: Light
sq: Drita

en: Dark
sq: E errët

en: Border
sq: Kufiri

en: To embed this {0} in your application:
sq: Për të futur këtë {0} në aplikacionin tuaj:

en: Insert this code snippet in your server code to generate the signed embedding URL
sq: Fusni këtë copë kodi në kodin e serverit tuaj për të gjeneruar URL-në e integruar të nënshkruar

en: Then insert this code snippet in your HTML template or single page app.
sq: Më pas futeni këtë copë kodi në shabllonin tuaj HTML ose aplikacionin me një faqe.

en: Embed code snippet for your HTML or Frontend Application
sq: Vendosni një copë kodi për aplikacionin tuaj HTML ose Frontend

en: More {0}
sq: Më shumë {0}

en: examples on GitHub
sq: shembuj në GitHub

en: Enable sharing
sq: Aktivizo ndarjen

en: Disable this public link?
sq: Të çaktivizohet kjo lidhje publike?

en: This will cause the existing link to stop working. You can re-enable it, but when you do it will be a different link.
sq: Kjo do të bëjë që lidhja ekzistuese të ndalojë së punuari. Mund ta riaktivizoni, por kur ta bëni do të jetë një lidhje tjetër.

en: Public link
sq: Lidhje publike

en: Share this {0} with people who don't have a Metabase account using the URL below:
sq: Ndani këtë {0} me njerëzit që nuk kanë një llogari Metabase duke përdorur URL-në më poshtë:

en: Public embed
sq: Vendosja publike

en: Embed this {0} in blog posts or web pages by copying and pasting this snippet:
sq: Vendoseni këtë {0} në postimet e blogut ose faqet e internetit duke kopjuar dhe ngjitur këtë fragment:

en: Embed this {0} in an application
sq: Fut këtë {0} në një aplikacion

en: By integrating with your application server code, you can provide a secure stats {0} limited to a specific user, customer, organization, etc.
sq: Duke u integruar me kodin e serverit të aplikacionit tuaj, ju mund të siguroni një statistikë të sigurt {0} të kufizuar për një përdorues, klient, organizatë, etj.

en: Remove attachment
sq: Hiq shtojcën

en: Attach file with results
sq: Bashkangjit skedarin me rezultatet

en: This question will be added as a file attachment
sq: Kjo pyetje do të shtohet si një bashkëngjitje skedari

en: This question won't be included in your Pulse
sq: Kjo pyetje nuk do të përfshihet në Pulsin tuaj

en: This pulse will no longer be emailed to {0} {1}
sq: Ky puls nuk do të dërgohet më me email te {0} {1}

en: {0} address | {0} addresses
sq[0]: adresa {0}
sq[1]: adresat {0}

en: Slack channel {0} will no longer get this pulse {1}
sq: Kanali i ngadaltë {0} nuk do ta marrë më këtë puls {1}

en: Channel {0} will no longer receive this pulse {1}
sq: Kanali {0} nuk do ta marrë më këtë puls {1}

en: Edit pulse
sq: Redakto pulsin

en: What's a Pulse?
sq: Çfarë është pulsi?

en: Got it
sq: E kuptova

en: Where should this data go?
sq: Ku duhet të shkojnë këto të dhëna?

en: Unarchiving…
sq: Po çarkivohet…

en: Unarchive failed
sq: Unarkivimi dështoi

en: Unarchived
sq: I paarkivuar

en: Create pulse
sq: Krijoni pulsin

en: Attachment
sq: Bashkëngjitje

en: Heads up
sq: Kokat lart

en: We'll show the first 10 columns and 20 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
sq: Ne do të tregojmë 10 kolonat e para dhe 20 rreshtat e kësaj tabele në Pulsin tuaj. Nëse e dërgoni këtë me email, ne do të shtojmë një bashkëngjitje skedari me të gjitha kolonat dhe deri në 2000 rreshta.

en: Raw data questions can only be included as email attachments
sq: Pyetjet e të dhënave të papërpunuara mund të përfshihen vetëm si bashkëngjitje me email

en: Looks like this pulse is getting big
sq: Duket se ky puls po bëhet i madh

en: We recommend keeping pulses small and focused to help keep them digestible and useful to the whole team.
sq: Ne rekomandojmë t'i mbani pulset të vogla dhe të përqendruara për t'i ndihmuar t'i mbani ato të tretshme dhe të dobishme për të gjithë ekipin.

en: Pick your data
sq: Zgjidhni të dhënat tuaja

en: Choose questions you'd like to send in this pulse
sq: Zgjidhni pyetjet që dëshironi të dërgoni në këtë puls

en: Emails
sq: Email-et

en: Slack messages
sq: Mesazhe të zbehta

en: Sent
sq: Dërguar

en: {0} will be sent at
sq: {0} do të dërgohet në

en: Messages
sq: Mesazhet

en: Send email now
sq: Dërgo email tani

en: Send to {0} now
sq: Dërgo te {0} tani

en: Sending…
sq: Po dërgohet…

en: Sending failed
sq: Dërgimi dështoi

en: Didn’t send because the pulse has no results.
sq: Nuk u dërgua sepse pulsi nuk ka rezultat.

en: Pulse sent
sq: Pulsi u dërgua

en: {0} needs to be set up by an administrator.
sq: {0} duhet të konfigurohet nga një administrator.

en: Slack
sq: I plogët

en: Which collection should this pulse live in?
sq: Në cilin koleksion duhet të jetojë ky puls?

en: Name your pulse
sq: Emërtoni pulsin tuaj

en: Give your pulse a name to help others understand what it's about
sq: Jepini pulsit tuaj një emër për t'i ndihmuar të tjerët të kuptojnë se për çfarë bëhet fjalë

en: Important metrics
sq: Metrika të rëndësishme

en: Skip if no results
sq: Kalo nëse nuk ka rezultate

en: Skip a scheduled Pulse if none of its questions have any results
sq: Kapërceni një Puls të planifikuar nëse asnjë nga pyetjet e tij nuk ka ndonjë rezultat

en: Enter email addresses you'd like this data to go to
sq: Futni adresat e emailit ku dëshironi të shkonin këto të dhëna

en: Help everyone on your team stay in sync with your data.
sq: Ndihmoni të gjithë në ekipin tuaj të qëndrojnë në sinkron me të dhënat tuaja.

en: Pulses let you send data from Metabase to email or Slack on the schedule of your choice.
sq: Pulses ju lejojnë të dërgoni të dhëna nga Metabase në email ose Slack sipas orarit të zgjedhjes suaj.

en: After {0}
sq: pas {0}

en: Before {0}
sq: Para {0}

en: Is Empty
sq: Eshte bosh

en: Not Empty
sq: Jo bosh

en: All Time
sq: Gjithe kohes

en: Apply
sq: Aplikoni

en: View {0}
sq: Shiko {0}

en: Compare this with all rows in the table
sq: Krahasoni këtë me të gjitha rreshtat në tabelë

en: Analyze the results of this Query
sq: Analizoni rezultatet e këtij pyetësori

en: Count of rows by time
sq: Numërimi i rreshtave sipas kohës

en: Break out by {0}
sq: Shpërthimi nga {0}

en: Summarize this segment
sq: Përmblidheni këtë segment

en: View this as a table
sq: Shikojeni këtë si një tabelë

en: View the underlying {0} records
sq: Shikoni regjistrimet themelore të {0}

en: X-Ray this question
sq: X-ray këtë pyetje

en: X-ray {0} {1}
sq: rreze X {0} {1}

en: these
sq: këto

en: this
sq: kjo

en: Compare {0} {1} to the rest
sq: Krahaso {0} {1} me pjesën tjetër

en: Distribution
sq: Shpërndarja

en: View details
sq: Shiko detajet

en: View this {0}'s {1}
sq: Shikoni {1} të këtij {0}

en: Ascending
sq: Në ngjitje

en: Descending
sq: Duke zbritur

en: over time
sq: me kalimin e kohës

en: Avg
sq: Mesatar

en: Distincts
sq: të dallueshme

en: View this {0} | View these {0}
sq[0]: Shiko këtë {0}
sq[1]: Shiko këto {0}

en: Zoom in
sq: Zmadhoni

en: Custom Expression
sq: Shprehje e personalizuar

en: Common Metrics
sq: Metrikë të përbashkët

en: Metabasics
sq: Metabazat

en: Name (optional)
sq: Emri (opsionale)

en: Choose an aggregation
sq: Zgjidhni një grumbullim

en: Set up your own alert
sq: Vendosni alarmin tuaj

en: Unsubscribing...
sq: Po çabonim...

en: Failed to unsubscribe
sq: Çregjistrimi dështoi

en: Unsubscribe
sq: Çregjistrohu

en: No channel
sq: Asnjë kanal

en: Okay, you're unsubscribed
sq: Mirë, je i çabonuar

en: You're receiving {0}'s alerts
sq: Po merrni sinjalizimet e {0}

en: {0} set up an alert
sq: {0} konfiguroni një sinjalizim

en: alerts
sq: alarmet

en: Let's set up your alert
sq: Le të konfigurojmë alarmin tuaj

en: The wide world of alerts
sq: Bota e gjerë e alarmeve

en: There are a few different kinds of alerts you can get
sq: Ka disa lloje të ndryshme sinjalizimesh që mund të merrni

en: When a raw data question {0}
sq: Kur një pyetje e të dhënave të papërpunuara {0}

en: returns any results
sq: kthen çdo rezultat

en: When a line or bar {0}
sq: Kur një rresht ose shirit {0}

en: crosses a goal line
sq: kalon një vijë goli

en: When a progress bar {0}
sq: Kur një shirit progresi {0}

en: reaches its goal
sq: arrin qëllimin e saj

en: Set up an alert
sq: Vendosni një alarm

en: Edit your alert
sq: Redaktoni sinjalizimin tuaj

en: Edit alert
sq: Redakto alarmin

en: This alert will no longer be emailed to {0}.
sq: Ky alarm nuk do të dërgohet më me email te {0}.

en: Slack channel {0} will no longer get this alert.
sq: Kanali i dobët {0} nuk do ta marrë më këtë sinjalizim.

en: Channel {0} will no longer receive this alert.
sq: Kanali {0} nuk do ta marrë më këtë sinjalizim.

en: Delete this alert
sq: Fshije këtë alarm

en: Stop delivery and delete this alert. There's no undo, so be careful.
sq: Ndalo dorëzimin dhe fshi këtë sinjalizim. Nuk ka zhbërje, ndaj kini kujdes.

en: Delete this alert?
sq: Të fshihet ky alarm?

en: Alert me when the line…
sq: Më lajmëroni kur linja…

en: Alert me when the progress bar…
sq: Më lajmëro kur shiriti i përparimit…

en: Goes above the goal line
sq: Shkon mbi vijën e golit

en: Reaches the goal
sq: Arrin qëllimin

en: Goes below the goal line
sq: Shkon poshtë vijës së golit

en: Goes below the goal
sq: Shkon poshtë qëllimit

en: The first time it crosses, or every time?
sq: Herën e parë që kalon, apo çdo herë?

en: The first time it reaches the goal, or every time?
sq: Herën e parë që arrin qëllimin, apo çdo herë?

en: The first time
sq: Hera e parë

en: Every time
sq: Gjithmon

en: Where do you want to send these alerts?
sq: Ku dëshironi t'i dërgoni këto sinjalizime?

en: Email alerts to:
sq: Njoftimet me email në:

en: {0} Goal-based alerts aren't yet supported for charts with more than one line, so this alert will be sent whenever the chart has {1}.
sq: {0} Sinjalizimet e bazuara në qëllime nuk mbështeten ende për grafikët me më shumë se një rresht, kështu që ky sinjalizim do të dërgohet sa herë që grafiku të ketë {1}.

en: results
sq: rezultatet

en: {0} This kind of alert is most useful when your saved question doesn’t {1} return any results, but you want to know when it does.
sq: {0} Ky lloj sinjalizimi është më i dobishmi kur pyetja juaj e ruajtur nuk {1} jep ndonjë rezultat, por ju dëshironi të dini kur jep.

en: Tip
sq: Këshillë

en: usually
sq: zakonisht

en: Pick a segment or table
sq: Zgjidhni një segment ose tabelë

en: Select a database
sq: Zgjidhni një bazë të dhënash

en: Select...
sq: Zgjidh...

en: Select a table
sq: Zgjidhni një tabelë

en: No tables found in this database.
sq: Nuk u gjetën tabela në këtë bazë të dhënash.

en: Is a question missing?
sq: A mungon një pyetje?

en: Learn more about nested queries
sq: Mësoni më shumë rreth pyetjeve të ndërlidhura

en: Fields
sq: Fushat

en: No segments were found.
sq: Nuk u gjet asnjë segment.

en: Find a segment
sq: Gjeni një segment

en: View less
sq: Shiko më pak

en: View more
sq: Shiko më shumë

en: Pick a field to sort by
sq: Zgjidh një fushë për ta renditur

en: Sort
sq: Rendit

en: Row limit
sq: Kufiri i rreshtit

en: Unknown Field
sq: Fushë e panjohur

en: field
sq: fushë

en: Matches
sq: Ndeshjet

en: Add filters to narrow your answer
sq: Shtoni filtra për të ngushtuar përgjigjen tuaj

en: Add a grouping
sq: Shtoni një grupim

en: Data
sq: Të dhënat

en: Filtered by
sq: Filtruar nga

en: View
sq: Pamje

en: Grouped By
sq: Grupuar nga

en: None
sq: Asnje

en: This question is written in {0}.
sq: Kjo pyetje është shkruar në {0}.

en: Hide Editor
sq: Fshihe redaktorin

en: Hide Query
sq: Fshih pyetjen

en: Open Editor
sq: Hap Redaktuesin

en: Show Query
sq: Shfaq pyetjen

en: This metric has been retired.  It's no longer available for use.
sq: Kjo metrikë është hequr. Nuk është më i disponueshëm për përdorim.

en: Download full results
sq: Shkarkoni rezultatet e plota

en: Download this data
sq: Shkarkoni këto të dhëna

en: Warning
sq: Paralajmërim

en: Your answer has a large number of rows so it could take a while to download.
sq: Përgjigja juaj ka një numër të madh rreshtash, kështu që mund të marrë pak kohë për t'u shkarkuar.

en: The maximum download size is 1 million rows.
sq: Madhësia maksimale e shkarkimit është 1 milion rreshta.

en: Edit question
sq: Redakto pyetjen

en: SAVE CHANGES
sq: RUAJ NDRYSHIMET

en: CANCEL
sq: ANULON

en: Move question
sq: Lëviz pyetjen

en: Which collection should this be in?
sq: Në cilin koleksion duhet të jetë ky?

en: Variables
sq: Variablat

en: Learn about your data
sq: Mësoni rreth të dhënave tuaja

en: Alerts are on
sq: Alarmet janë aktive

en: started from
sq: filloi nga

en: native query
sq: pyetje amtare

en: Not Supported
sq: Nuk mbështetet

en: View the {0}
sq: Shikoni {0}

en: Switch to {0}
sq: Kalo te {0}

en: Switch to Builder
sq: Kalo te Builder

en: {0} for this question
sq: {0} për këtë pyetje

en: Convert this question to {0}
sq: Konverto këtë pyetje në {0}

en: This question will take approximately {0} to refresh
sq: Kjo pyetje do të marrë rreth {0} për t'u rifreskuar

en: Updated {0}
sq: Përditësuar {0}

en: row | rows
sq[0]: rresht
sq[1]: rreshta

en: Showing first {0} {1}
sq: Po shfaq {0} {1} e para

en: Showing {0} {1}
sq: Po shfaq {0} {1}

en: Doing science
sq: Duke bërë shkencë

en: If you give me some data I can show you something cool. Run a Query!
sq: Nëse më jepni disa të dhëna, mund t'ju tregoj diçka interesante. Drejtoni një pyetje!

en: How do I use this thing?
sq: Si ta përdor këtë gjë?

en: Get Answer
sq: Merr Përgjigje

en: It's okay to play around with saved questions
sq: Është në rregull të luash me pyetjet e ruajtura

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click the edit icon in the top-right.
sq: Ju nuk do të bëni asnjë ndryshim të përhershëm në një pyetje të ruajtur nëse nuk klikoni ikonën e modifikimit në këndin e sipërm djathtas.

en: Search for
sq: Kërko për

en: Advanced...
sq: E avancuar...

en: Sorry. Something went wrong.
sq: Na vjen keq. Dicka shkoi keq.

en: Group time by
sq: Koha e grupit sipas

en: Your question took too long
sq: Pyetja juaj zgjati shumë

en: We didn't get an answer back from your database in time, so we had to stop. You can try again in a minute, or if the problem persists, you can email an admin to let them know.
sq: Nuk morëm përgjigje në kohë nga databaza juaj, kështu që na u desh të ndalonim. Mund të provoni përsëri brenda një minute, ose nëse problemi vazhdon, mund t'i dërgoni email një administratori për ta njoftuar.

en: We're experiencing server issues
sq: Ne po përjetojmë probleme me serverin

en: Try refreshing the page after waiting a minute or two. If the problem persists we'd recommend you contact an admin.
sq: Provoni të rifreskoni faqen pasi prisni një ose dy minuta. Nëse problemi vazhdon, ju rekomandojmë të kontaktoni një administrator.

en: There was a problem with your question
sq: Kishte një problem me pyetjen tuaj

en: Most of the time this is caused by an invalid selection or bad input value. Double check your inputs and retry your query.
sq: Në shumicën e rasteve kjo shkaktohet nga një përzgjedhje e pavlefshme ose nga vlera e gabuar e hyrjes. Kontrolloni dy herë hyrjet tuaja dhe riprovoni pyetjen tuaj.

en: This may be the answer you’re looking for. If not, try removing or changing your filters to make them less specific.
sq: Kjo mund të jetë përgjigja që po kërkoni. Nëse jo, provoni të hiqni ose ndryshoni filtrat tuaj për t'i bërë ato më pak specifike.

en: You can also {0} when there are some results.
sq: Ju gjithashtu mund të {0} kur ka disa rezultate.

en: get an alert
sq: merrni një alarm

en: Back to last run
sq: Kthehu në vrapimin e fundit

en: Visualization
sq: Vizualizimi

en: No description set.
sq: Nuk ka përshkrim të caktuar.

en: Use for current question
sq: Përdorni për pyetjen aktuale

en: Potentially useful questions
sq: Pyetje potencialisht të dobishme

en: Group by {0}
sq: Grupi sipas {0}

en: Sum of all values of {0}
sq: Shuma e të gjitha vlerave të {0}

en: All distinct values of {0}
sq: Të gjitha vlerat e dallueshme të {0}

en: Number of {0} grouped by {1}
sq: Numri i {0} grupuar nga {1}

en: Data Reference
sq: Referenca e të dhënave

en: Learn more about your data structure to ask more useful questions
sq: Mësoni më shumë rreth strukturës suaj të të dhënave për të bërë pyetje më të dobishme

en: Could not find the table metadata prior to creating a new question
sq: Nuk mund të gjente meta të dhënat e tabelës përpara krijimit të një pyetjeje të re

en: See {0}
sq: Shiko {0}

en: Metric Definition
sq: Përkufizimi metrikë

en: Filter by {0}
sq: Filtro sipas {0}

en: Number of {0}
sq: numri i {0}

en: See all {0}
sq: Shiko të gjitha {0}

en: Segment Definition
sq: Përkufizimi i segmentit

en: An error occurred loading the table
sq: Ndodhi një gabim gjatë ngarkimit të tabelës

en: See the raw data for {0}
sq: Shiko të dhënat e papërpunuara për {0}

en: More
sq: Më shumë

en: Invalid expression
sq: Shprehje e pavlefshme

en: unknown error
sq: gabim i panjohur

en: Field formula
sq: Formula e fushës

en: Think of this as being kind of like writing a formula in a spreadsheet program: you can use numbers, fields in this table, mathematical symbols like +, and some functions. So you could type something like Subtotal - Cost.
sq: Mendoni për këtë si diçka si të shkruani një formulë në një program fletëllogaritëse: mund të përdorni numra, fusha në këtë tabelë, simbole matematikore si + dhe disa funksione. Kështu që ju mund të shkruani diçka si Subtotal - Kosto.

en: Learn more
sq: Mëso më shumë

en: Give it a name
sq: Jepini një emër

en: Something nice and descriptive
sq: Diçka e bukur dhe përshkruese

en: Add a custom field
sq: Shtoni një fushë të personalizuar

en: Include {0}
sq: Përfshi {0}

en: Case sensitive
sq: Ndjeshme ndaj rasteve

en: today
sq: sot

en: this week
sq: këtë javë

en: this month
sq: këtë muaj

en: this year
sq: kete vit

en: this minute
sq: këtë minutë

en: this hour
sq: këtë orë

en: not implemented {0}
sq: nuk është zbatuar {0}

en: true
sq: e vërtetë

en: false
sq: i rremë

en: Add filter
sq: Shto filtër

en: Item
sq: Artikulli

en: Previous
sq: E mëparshme

en: Current
sq: Aktuale

en: On
sq: Aktiv

en: Enter desired number
sq: Futni numrin e dëshiruar

en: Empty
sq: Bosh

en: Find a value
sq: Gjeni një vlerë

en: Hide calendar
sq: Fshih kalendarin

en: Show calendar
sq: Shfaq kalendarin

en: You can enter multiple values separated by commas
sq: Mund të futni vlera të shumta të ndara me presje

en: Enter desired text
sq: Futni tekstin e dëshiruar

en: Try it
sq: Provoje

en: What's this for?
sq: Për çfarë është kjo?

en: Variables in native queries let you dynamically replace values in your queries using filter widgets or through the URL.
sq: Variablat në pyetjet vendase ju lejojnë të zëvendësoni në mënyrë dinamike vlerat në pyetjet tuaja duke përdorur miniaplikacionet e filtrit ose përmes URL-së.

en: {0} creates a variable in this SQL template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the SQL template.
sq: {0} krijon një variabël në këtë shabllon SQL të quajtur "variable_name". Variablave mund t'u jepen lloje në panelin anësor, i cili ndryshon sjelljen e tyre. Të gjitha llojet e variablave përveç "Field Filter" do të shkaktojnë automatikisht vendosjen e një widget filtri për këtë pyetje; me filtrat e fushës, kjo është fakultative. Kur plotësohet kjo miniaplikacion filtri, ajo vlerë zëvendëson variablin në shabllonin SQL.

en: Field Filters
sq: Filtrat e terrenit

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link SQL cards to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
sq: Dhënia e një variabli të llojit "Field Filter" ju lejon të lidhni kartat SQL me miniaplikacionet e filtrit të panelit ose të përdorni më shumë lloje të miniaplikacioneve të filtrit në pyetjen tuaj SQL. Një variabël Field Filter fut SQL të ngjashme me atë të krijuar nga ndërtuesi i pyetjeve GUI kur shtohen filtra në kolonat ekzistuese.

en: When adding a Field Filter variable, you'll need to map it to a specific field. You can then choose to display a filter widget on your question, but even if you don't, you can now map your Field Filter variable to a dashboard filter when adding this question to a dashboard. Field Filters should be used inside of a "WHERE" clause.
sq: Kur shtoni një variabël Field Filter, do t'ju duhet ta vendosni atë në një fushë specifike. Më pas mund të zgjidhni të shfaqni një miniaplikacion filtri në pyetjen tuaj, por edhe nëse nuk e bëni këtë, tani mund të hartoni variablin tuaj Field Filter në një filtër pulti kur e shtoni këtë pyetje në një panel kontrolli. Filtrat e fushës duhet të përdoren brenda një klauzole "WHERE".

en: Optional Clauses
sq: Klauzola fakultative

en: brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
sq: kllapat rreth një {0} krijojnë një klauzolë opsionale në shabllon. Nëse vendoset "variabla", atëherë e gjithë klauzola vendoset në shabllon. Nëse jo, atëherë e gjithë klauzola injorohet.

en: To use multiple optional clauses you can include at least one non-optional WHERE clause followed by optional clauses starting with "AND".
sq: Për të përdorur klauzola të shumta opsionale, mund të përfshini të paktën një klauzolë jo-opsionale WHERE të ndjekur nga klauzola opsionale që fillojnë me "AND".

en: Read the full documentation
sq: Lexoni dokumentacionin e plotë

en: Filter label
sq: Etiketa e filtrit

en: Variable type
sq: Lloji i ndryshueshëm

en: Text
sq: Teksti

en: Date
sq: Data

en: Field Filter
sq: Filtri i fushës

en: Field to map to
sq: Fusha për të hartuar

en: Filter widget type
sq: Lloji i miniaplikacionit të filtrit

en: Required?
sq: E nevojshme?

en: Default filter widget value
sq: Vlera e parazgjedhur e miniaplikacionit të filtrit

en: Archive this question?
sq: Të arkivohet kjo pyetje?

en: This question will be removed from any dashboards or pulses using it.
sq: Kjo pyetje do të hiqet nga çdo panel kontrolli ose impulse që e përdorin atë.

en: Question
sq: Pyetje

en: Pick a question to add
sq: Zgjidh një pyetje për të shtuar

en: You are editing this page
sq: Ju jeni duke redaktuar këtë faqe

en: See this {0}
sq: Shiko këtë {0}

en: A subset of
sq: Një nëngrup i

en: Select a field type
sq: Zgjidhni një lloj fushe

en: No field type
sq: Nuk ka lloj fushe

en: by
sq: nga

en: Field type
sq: Lloji i fushës

en: Select a Foreign Key
sq: Zgjidhni një çelës të huaj

en: View the {0} formula
sq: Shikoni formulën {0}

en: Why this {0} is important
sq: Pse kjo {0} është e rëndësishme

en: Why this {0} is interesting
sq: Pse kjo {0} është interesante

en: Nothing important yet
sq: Asgjë e rëndësishme ende

en: Nothing interesting yet
sq: Asgjë interesante ende

en: Things to be aware of about this {0}
sq: Gjërat për të cilat duhet të keni parasysh në lidhje me këtë {0}

en: Nothing to be aware of yet
sq: Asgjë për të qenë ende në dijeni

en: Explore this metric
sq: Eksploroni këtë metrikë

en: View this metric
sq: Shikoni këtë metrikë

en: By {0}
sq: Nga {0}

en: Remove item
sq: Hiq artikullin

en: Why is this dashboard the most important?
sq: Pse është ky panel kontrolli më i rëndësishmi?

en: What is useful or interesting about this {0}?
sq: Çfarë është e dobishme apo interesante për këtë {0}?

en: Write something helpful here
sq: Shkruani diçka të dobishme këtu

en: Is there anything users of this dashboard should be aware of?
sq: A ka ndonjë gjë për të cilën duhet të dinë përdoruesit e këtij paneli?

en: Anything users should be aware of about this {0}?
sq: Diçka duhet të dinë përdoruesit në lidhje me këtë {0}?

en: Which 2-3 fields do you usually group this metric by?
sq: Sipas cilat 2-3 fusha zakonisht e gruponi këtë metrikë?

en: This is the perfect place to start if you’re new to your company’s data, or if you just want to check in on what’s going on.
sq: Ky është vendi i përsosur për të filluar nëse jeni i ri në të dhënat e kompanisë suaj, ose nëse thjesht dëshironi të kontrolloni se çfarë po ndodh.

en: Most useful fields to group this metric by
sq: Fushat më të dobishme për të grupuar këtë metrikë sipas

en: Reason for changes
sq: Arsyeja e ndryshimeve

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required
sq: Lini një shënim për të shpjeguar se çfarë ndryshimesh keni bërë dhe pse ato kërkoheshin

en: Why this database is interesting
sq: Pse kjo bazë të dhënash është interesante

en: Things to be aware of about this database
sq: Gjërat për të cilat duhet të keni parasysh në lidhje me këtë bazë të dhënash

en: Databases and tables
sq: Bazat e të dhënave dhe tabelat

en: Details
sq: Detajet

en: Tables in {0}
sq: Tabelat në {0}

en: Actual name in database
sq: Emri aktual në bazën e të dhënave

en: Why this field is interesting
sq: Pse kjo fushë është interesante

en: Things to be aware of about this field
sq: Gjërat që duhen pasur parasysh në këtë fushë

en: Data type
sq: Lloji i të dhënave

en: Fields in this table will appear here as they're added
sq: Fushat në këtë tabelë do të shfaqen këtu ndërsa shtohen

en: Fields in {0}
sq: Fushat në {0}

en: Field name
sq: Emri i fushes

en: X-ray this field
sq: Rrezet X këtë fushë

en: Metabase is no fun without any data
sq: Metabase nuk është argëtuese pa asnjë të dhënë

en: Your databases will appear here once you connect one
sq: Bazat e të dhënave tuaja do të shfaqen këtu sapo të lidhni një

en: Databases will appear here once your admins have added some
sq: Bazat e të dhënave do të shfaqen këtu pasi administratorët tuaj të kenë shtuar disa

en: Connect a database
sq: Lidhni një bazë të dhënash

note: #-#-#-#-#  metabase-backend.pot (metabase)  #-#-#-#-# cum-count and cum-sum get names for count and sum, respectively (see explanation in `aggregation-name`)
en: Count of {0}
sq: numri i {0}

en: See raw data for {0}
sq: Shiko të dhënat e papërpunuara për {0}

en: Why this table is interesting
sq: Pse kjo tabelë është interesante

en: Things to be aware of about this table
sq: Gjërat që duhen pasur parasysh për këtë tabelë

en: Tables in this database will appear here as they're added
sq: Tabelat në këtë bazë të dhënash do të shfaqen këtu ndërsa shtohen

en: Questions about this table will appear here as they're added
sq: Pyetjet në lidhje me këtë tabelë do të shfaqen këtu ndërsa shtohen

en: Questions about {0}
sq: Pyetje rreth {0}

en: Created {0} by {1}
sq: Krijuar {0} nga {1}

en: Fields in this table
sq: Fushat në këtë tabelë

en: Questions about this table
sq: Pyetje për këtë tabelë

en: Help your team get started with your data.
sq: Ndihmoni ekipin tuaj të fillojë me të dhënat tuaja.

en: Show your team what’s most important by choosing your top dashboard, metrics, and segments.
sq: Tregojini ekipit tuaj se çfarë është më e rëndësishme duke zgjedhur panelin, matjet dhe segmentet tuaja kryesore.

en: Get started
sq: Fillo

en: Our most important dashboard
sq: Paneli ynë më i rëndësishëm

en: Numbers that we pay attention to
sq: Numrat që ne i kushtojmë vëmendje

en: Metrics are important numbers your company cares about. They often represent a core indicator of how the business is performing.
sq: Metrikat janë numra të rëndësishëm për të cilët kujdeset kompania juaj. Ata shpesh përfaqësojnë një tregues thelbësor se si po performon biznesi.

en: See all metrics
sq: Shiko të gjitha metrikat

en: Segments and tables
sq: Segmentet dhe tabelat

en: Tables
sq: Tabelat

en: Segments and tables are the building blocks of your company's data. Tables are collections of the raw information while segments are specific slices with specific meanings, like {0}
sq: Segmentet dhe tabelat janë blloqet ndërtuese të të dhënave të kompanisë suaj. Tabelat janë koleksione të informacionit të papërpunuar ndërsa segmentet janë pjesë specifike me kuptime specifike, si {0}

en: Tables are the building blocks of your company's data.
sq: Tabelat janë blloqet ndërtuese të të dhënave të kompanisë suaj.

en: See all segments
sq: Shikoni të gjitha segmentet

en: See all tables
sq: Shikoni të gjitha tabelat

en: Other things to know about our data
sq: Gjëra të tjera për të ditur për të dhënat tona

en: Find out more
sq: Zbulo me shume

en: A good way to get to know your data is by spending a bit of time exploring the different tables and other info available to you. It may take a while, but you'll start to recognize names and meanings over time.
sq: Një mënyrë e mirë për të njohur të dhënat tuaja është duke shpenzuar pak kohë duke eksploruar tabela të ndryshme dhe informacione të tjera të disponueshme për ju. Mund të marrë pak kohë, por me kalimin e kohës do të filloni të njihni emrat dhe kuptimet.

en: Explore our data
sq: Eksploroni të dhënat tona

en: Have questions?
sq: Keni pyetje?

en: Contact {0}
sq: Kontaktoni {0}

en: Help new Metabase users find their way around.
sq: Ndihmoni përdoruesit e rinj të Metabase të gjejnë rrugën e tyre.

en: The Getting Started guide highlights the dashboard, metrics, segments, and tables that matter most, and informs your users of important things they should know before digging into the data.
sq: Udhëzuesi i fillimit thekson panelin e kontrollit, matjet, segmentet dhe tabelat që kanë më shumë rëndësi dhe informon përdoruesit tuaj për gjërat e rëndësishme që duhet të dinë përpara se të gërmojnë në të dhëna.

en: Is there an important dashboard for your team?
sq: A ka një panel të rëndësishëm për ekipin tuaj?

en: Create a dashboard now
sq: Krijo një panel kontrolli tani

en: What is your most important dashboard?
sq: Cili është paneli juaj më i rëndësishëm?

en: Do you have any commonly referenced metrics?
sq: A keni ndonjë metrikë të referuar zakonisht?

en: Learn how to define a metric
sq: Mësoni si të përcaktoni një metrikë

en: What are your 3-5 most commonly referenced metrics?
sq: Cilat janë 3-5 metrikat tuaja më të referuara?

en: Add another metric
sq: Shto një metrikë tjetër

en: Do you have any commonly referenced segments or tables?
sq: A keni ndonjë segment ose tabelë të referuar zakonisht?

en: Learn how to create a segment
sq: Mësoni si të krijoni një segment

en: What are 3-5 commonly referenced segments or tables that would be useful for this audience?
sq: Cilat janë 3-5 segmente ose tabela të referuara zakonisht që do të ishin të dobishme për këtë audiencë?

en: Add another segment or table
sq: Shtoni një segment ose tabelë tjetër

en: Is there anything your users should understand or know before they start accessing the data?
sq: A ka ndonjë gjë që përdoruesit tuaj duhet të kuptojnë ose dinë përpara se të fillojnë të aksesojnë të dhënat?

en: What should a user of this data know before they start accessing it?
sq: Çfarë duhet të dijë një përdorues i këtyre të dhënave përpara se të fillojë t'i qaset?

en: E.g., expectations around data privacy and use, common pitfalls or misunderstandings, information about data warehouse performance, legal notices, etc.
sq: P.sh., pritshmëritë rreth privatësisë dhe përdorimit të të dhënave, grackat ose keqkuptimet e zakonshme, informacioni rreth performancës së magazinës së të dhënave, njoftimet ligjore, etj.

en: Is there someone your users could contact for help if they're confused about this guide?
sq: A ka dikë që përdoruesit tuaj mund të kontaktojnë për ndihmë nëse janë të hutuar rreth këtij udhëzuesi?

en: Who should users contact for help if they're confused about this data?
sq: Me kë duhet të kontaktojnë përdoruesit për ndihmë nëse janë të hutuar për këto të dhëna?

en: Please enter a revision message
sq: Ju lutemi shkruani një mesazh rishikimi

en: Why this Metric is interesting
sq: Pse kjo metrikë është interesante

en: Things to be aware of about this Metric
sq: Gjërat për të cilat duhet të keni parasysh në lidhje me këtë Metrikë

en: How this Metric is calculated
sq: Si llogaritet kjo metrikë

en: Nothing on how it's calculated yet
sq: Asgjë se si është llogaritur ende

en: Other fields you can group this metric by
sq: Fusha të tjera sipas të cilave mund ta gruponi këtë metrikë

en: Fields you can group this metric by
sq: Fushat sipas të cilave mund ta gruponi këtë metrikë

en: Metrics are the official numbers that your team cares about
sq: Metrikat janë numrat zyrtarë për të cilët interesohet ekipi juaj

en: Metrics will appear here once your admins have created some
sq: Metrikat do të shfaqen këtu pasi administratorët tuaj të kenë krijuar disa

en: Learn how to create metrics
sq: Mësoni se si të krijoni metrikë

en: Questions about this metric will appear here as they're added
sq: Pyetjet në lidhje me këtë metrikë do të shfaqen këtu ndërsa shtohen

en: There are no revisions for this metric
sq: Nuk ka rishikime për këtë metrikë

en: Revision history for {0}
sq: Historia e rishikimeve për {0}

en: X-ray this metric
sq: Razojeni këtë metrikë

en: Why this Segment is interesting
sq: Pse ky segment është interesant

en: Things to be aware of about this Segment
sq: Gjërat për të cilat duhet të keni parasysh në lidhje me këtë Segment

en: Segments are interesting subsets of tables
sq: Segmentet janë nënbashkësi interesante të tabelave

en: Defining common segments for your team makes it even easier to ask questions
sq: Përcaktimi i segmenteve të përbashkëta për ekipin tuaj e bën edhe më të lehtë të bëni pyetje

en: Segments will appear here once your admins have created some
sq: Segmentet do të shfaqen këtu pasi administratorët tuaj të kenë krijuar disa

en: Learn how to create segments
sq: Mësoni se si të krijoni segmente

en: Questions about this segment will appear here as they're added
sq: Pyetjet rreth këtij segmenti do të shfaqen këtu ndërsa shtohen

en: There are no revisions for this segment
sq: Nuk ka rishikime për këtë segment

en: Fields in this segment
sq: Fushat në këtë segment

en: Questions about this segment
sq: Pyetje rreth këtij segmenti

en: X-ray this segment
sq: X-ray këtë segment

en: Login
sq: Identifikohu

en: Search
sq: Kërko

en: Dashboard
sq: Paneli

en: New Question
sq: Pyetje e re

en: Select the type of Database you use
sq: Zgjidhni llojin e bazës së të dhënave që përdorni

en: Add your data
sq: Shtoni të dhënat tuaja

en: I'll add my own data later
sq: Do t'i shtoj të dhënat e mia më vonë

en: Connecting to {0}
sq: Po lidhet me {0}

en: You’ll need some info about your database, like the username and password. If you don’t have that right now, Metabase also comes with a sample dataset you can get started with.
sq: Do t'ju duhen disa informacione rreth bazës së të dhënave, si emri i përdoruesit dhe fjalëkalimi. Nëse nuk e keni atë tani, Metabase gjithashtu vjen me një grup të dhënash mostër me të cilin mund të filloni.

en: I'll add my data later
sq: Do t'i shtoj të dhënat e mia më vonë

en: Control automatic scans
sq: Kontrolloni skanimet automatike

en: Usage data preferences
sq: Preferencat e të dhënave të përdorimit

en: Thanks for helping us improve
sq: Faleminderit që na ndihmoni të përmirësohemi

en: We won't collect any usage events
sq: Ne nuk do të mbledhim asnjë ngjarje përdorimi

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about usage through Google Analytics.
sq: Për të na ndihmuar të përmirësojmë Metabase, do të dëshironim të mbledhim të dhëna të caktuara rreth përdorimit përmes Google Analytics.

en: Here's a full list of everything we track and why.
sq: Këtu është një listë e plotë e gjithçkaje që gjurmojmë dhe pse.

en: Allow Metabase to anonymously collect usage events
sq: Lejo Metabase të mbledhë në mënyrë anonime ngjarjet e përdorimit

en: Metabase {0} collects anything about your data or question results.
sq: Metabase {0} mbledh çdo gjë në lidhje me të dhënat tuaja ose rezultatet e pyetjeve.

en: never
sq: kurrë

en: All collection is completely anonymous.
sq: I gjithë koleksioni është plotësisht anonim.

en: Collection can be turned off at any point in your admin settings.
sq: Koleksioni mund të çaktivizohet në çdo moment në cilësimet e administratorit.

en: If you feel stuck
sq: Nëse ndiheni të bllokuar

en: our getting started guide
sq: udhëzuesi ynë për fillimin

en: is just a click away.
sq: është vetëm një klik larg.

en: Welcome to Metabase
sq: Mirë se vini në Metabase

en: Looks like everything is working. Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
sq: Duket sikur gjithçka po funksionon. Tani le t'ju njohim, të lidhemi me të dhënat tuaja dhe të fillojmë t'ju gjejmë disa përgjigje!

en: Let's get started
sq: Le të fillojmë

en: You're all set up!
sq: Jeni gati!

en: Take me to Metabase
sq: Taki me Tranzicion

en: What should we call you?
sq: Si t'ju quajmë?

en: Hi, {0}. nice to meet you!
sq: Përshëndetje, {0}. mirë që u njohëm!

en: Create a password
sq: Krijo një fjalëkalim

en: Confirm password
sq: Konfirmo fjalëkalimin

en: Shhh... but one more time so we get it right
sq: Shhh... por edhe një herë që ta kuptojmë mirë

en: Your company or team name
sq: Emri i kompanisë ose ekipit tuaj

en: Department of awesome
sq: Departamenti i të mrekullueshëm

en: Metabot is admiring your integers…
sq: Metabot po admiron numrat tuaj të plotë…

en: Metabot is performing billions of differential equations…
sq: Metabot po kryen miliarda ekuacione diferenciale…

en: Metabot is doing science…
sq: Metabot po bën shkencë…

en: Metabot is checking out your metrics…
sq: Metabot po kontrollon matjet tuaja…

en: Metabot is looking for trends and outliers…
sq: Metabot është në kërkim të tendencave dhe të jashtzakonshme…

en: Metabot is consulting the quantum abacus…
sq: Metabot po konsultohet me numëratorin kuantik…

en: Metabot is feeling pretty good about all this…
sq: Metabot po ndihet shumë mirë për të gjithë këtë…

en: We’ll show you some interesting explorations of your data in
    just a few minutes.
sq: Ne do t'ju tregojmë disa eksplorime interesante të të dhënave tuaja në
    vetëm pak minuta.

en: This seems to be taking a while. In the meantime, you can check out one of these example explorations to see what Metabase can do for you.
sq: Kjo duket se po merr pak kohë. Ndërkohë, mund të shikoni një nga këto eksplorime shembullore për të parë se çfarë mund të bëjë Metabase për ju.

en: I took a look at the data you just connected, and I have some explorations of interesting things I found. Hope you like them!
sq: I hodha një vështrim të dhënave që sapo lidhët dhe kam disa eksplorime të gjërave interesante që gjeta. Shpresoj t'ju pëlqejnë!

en: I'm done exploring for now
sq: Për momentin kam mbaruar së eksploruari

en: Welcome to the Query Builder!
sq: Mirë se vini në Query Builder!

en: The Query Builder lets you assemble questions (or "queries") to ask about your data.
sq: Ndërtuesi i pyetjeve ju lejon të grumbulloni pyetje (ose "pyetje") për të pyetur në lidhje me të dhënat tuaja.

en: Tell me more
sq: Me trego me shume

en: Start by picking the table with the data that you have a question about.
sq: Filloni duke zgjedhur tabelën me të dhënat për të cilat keni një pyetje.

en: Go ahead and select the "Orders" table from the dropdown menu.
sq: Shkoni përpara dhe zgjidhni tabelën "Urdhërat" nga menyja rënëse.

en: Filter your data to get just what you want.
sq: Filtro të dhënat tuaja për të marrë atë që dëshironi.

en: Click the plus button and select the "Created At" field.
sq: Klikoni butonin plus dhe zgjidhni fushën "Created At".

en: Here we can pick how many days we want to see data for, try 10
sq: Këtu mund të zgjedhim për sa ditë duam të shohim të dhëna, provoni 10

en: Here's where you can choose to add or average your data, count the number of rows in the table, or just view the raw data.
sq: Këtu mund të zgjidhni të shtoni ose të mesatarizoni të dhënat tuaja, të numëroni numrin e rreshtave në tabelë ose thjesht të shikoni të dhënat e papërpunuara.

en: Try it: click on <strong>Raw Data</strong> to change it to <strong>Count of rows</strong> so we can count how many orders there are in this table.
sq: Provojeni: klikoni te <strong>Të dhënat e papërpunuara</strong> për ta ndryshuar në <strong>Numri i rreshtave</strong> që të mund të numërojmë sa porosi ka në këtë tabelë.

en: Add a grouping to break out your results by category, day, month, and more.
sq: Shtoni një grupim për të ndarë rezultatet tuaja sipas kategorisë, ditës, muajit dhe më shumë.

en: Let's do it: click on <strong>Add a grouping</strong>, and choose <strong>Created At: by Week</strong>.
sq: Le ta bëjmë: klikoni në <strong>Shto një grupim</strong> dhe zgjidhni <strong>Krijuar në: sipas javës</strong>.

en: Click on "by day" to change it to "Week."
sq: Klikoni "nga dita" për ta ndryshuar atë në "Java".

en: Run Your Query.
sq: Drejtoni pyetjen tuaj.

en: You're doing so well! Click <strong>Run query</strong> to get your results!
sq: Ju jeni duke bërë shumë mirë! Klikoni <strong>Vendosni pyetjen</strong> për të marrë rezultatet tuaja!

en: You can view your results as a chart instead of a table.
sq: Ju mund t'i shikoni rezultatet tuaja si një tabelë në vend të një tabele.

en: Everbody likes charts! Click the <strong>Visualization</strong> dropdown and select <strong>Line</strong>.
sq: Gjithkush pëlqen tabelat! Klikoni në listën rënëse <strong>Vizualizim</strong> dhe zgjidhni <strong>Rreshti</strong>.

en: Well done!
sq: Te lumte!

en: That's all! If you still have questions, check out our
sq: Kjo eshte e gjitha! Nëse keni ende pyetje, shikoni tonën

en: User's Guide
sq: Udhëzuesi i Përdoruesit

en: Have fun exploring your data!
sq: Argëtohuni duke eksploruar të dhënat tuaja!

en: Thanks
sq: Faleminderit

en: Save Your Questions
sq: Ruani pyetjet tuaja

en: By the way, you can save your questions so you can refer to them later. Saved Questions can also be put into dashboards or Pulses.
sq: Meqë ra fjala, ju mund t'i ruani pyetjet tuaja në mënyrë që t'i referoheni më vonë. Pyetjet e ruajtura mund të vendosen gjithashtu në panele kontrolli ose pulse.

en: Sounds good
sq: Tingëllon mirë

en: Whoops!
sq: Ua!

en: Sorry, it looks like something went wrong. Please try restarting the tutorial in a minute.
sq: Na vjen keq, me sa duket diçka shkoi keq. Ju lutemi, provoni të rifilloni tutorialin për një minutë.

en: Password updated successfully!
sq: Fjalëkalimi u përditësua me sukses!

en: Account updated successfully!
sq: Llogaria u përditësua me sukses!

en: Current password
sq: Fjalëkalimi aktual

en: Sign in with Google Email address
sq: Identifikohu me adresën e emailit të Google

en: User Details
sq: Detajet e përdoruesit

en: Reset to defaults
sq: Rivendos në standardet

en: unknown map
sq: hartë e panjohur

en: Grid map requires binned longitude/latitude.
sq: Harta e rrjetit kërkon gjatësi/gjërësi të lidhur.

en: more
sq: më shumë

en: Which fields do you want to use for the X and Y axes?
sq: Cilat fusha dëshironi të përdorni për boshtet X dhe Y?

en: Choose fields
sq: Zgjidhni fushat

en: Save as default view
sq: Ruaje si pamje të paracaktuar

en: Draw box to filter
sq: Vizatoni kutinë për të filtruar

en: Cancel filter
sq: Anulo filtrin

en: Pin Map
sq: Gozhdoni hartën

en: Unset
sq: I pacaktuar

en: Rows {0}-{1} of {2}
sq: Rreshtat {0}-{1} nga {2}

en: Data truncated to {0} rows.
sq: Të dhënat janë shkurtuar në {0} rreshta.

en: Could not find visualization
sq: Vizualizimi nuk u gjet

en: Could not display this chart with this data.
sq: Ky grafik nuk mund të shfaqej me këto të dhëna.

en: No results!
sq: Nuk ka rezultate!

en: Still Waiting...
sq: Ende duke pritur...

en: This usually takes an average of {0}.
sq: Kjo zakonisht merr një mesatare prej {0}.

en: (This is a bit long for a dashboard)
sq: (Kjo është pak e gjatë për një pult)

en: This is usually pretty fast but seems to be taking awhile right now.
sq: Kjo zakonisht është mjaft e shpejtë, por duket se po merr pak kohë tani.

en: Select a field
sq: Zgjidhni një fushë

en: error
sq: gabim

en: Click and drag to change their order
sq: Klikoni dhe zvarriteni për të ndryshuar renditjen e tyre

en: Add fields from the list below
sq: Shtoni fusha nga lista më poshtë

en: less than
sq: më pak se

en: greater than
sq: më i madh se

en: less than or equal to
sq: më pak ose e barabartë me

en: greater than or equal to
sq: më i madh ose i barabartë me

en: equal to
sq: e barabartë me

en: not equal to
sq: jo e barabartë me

en: Conditional formatting
sq: Formatimi i kushtëzuar

en: You can add rules to make the cells in this table change color if
    they meet certain conditions.
sq: Ju mund të shtoni rregulla për t'i bërë qelizat në këtë tabelë të ndryshojnë ngjyrën nëse
    plotësojnë disa kushte.

en: Add a rule
sq: Shtoni një rregull

en: Rules will be applied in this order
sq: Rregullat do të zbatohen në këtë mënyrë

en: Click and drag to reorder.
sq: Klikoni dhe zvarriteni për ta rirenditur.

en: No columns selected
sq: Nuk u zgjodh asnjë kolonë

en: Cells in this column will be tinted based on their values.
sq: Qelizat në këtë kolonë do të ngjyrosen në bazë të vlerave të tyre.

en: When a cell in these columns is {0} it will be tinted this color.
sq: Kur një qelizë në këto kolona është {0} do të lyhet me këtë ngjyrë.

en: Which columns should be affected?
sq: Cilat kolona duhet të preken?

en: Formatting style
sq: Stili i formatimit

en: Single color
sq: Një ngjyrë

en: Color range
sq: Gama e ngjyrave

en: When a cell in this column is…
sq: Kur një qelizë në këtë kolonë është…

en: …turn its background this color:
sq: ...kthejeni sfondin e tij në këtë ngjyrë:

en: Highlight the whole row
sq: Theksoni të gjithë rreshtin

en: Colors
sq: Ngjyrat

en: Start the range at
sq: Filloni gamën në

en: Smallest value in this column
sq: Vlera më e vogël në këtë kolonë

en: Smallest value in each column
sq: Vlera më e vogël në secilën kolonë

en: Smallest value in all of these columns
sq: Vlera më e vogël në të gjitha këto kolona

en: Custom value
sq: Vlera e personalizuar

en: End the range at
sq: Përfundoni diapazonin në

en: Largest value in this column
sq: Vlera më e madhe në këtë kolonë

en: Largest value in each column
sq: Vlera më e madhe në çdo kolonë

en: Largest value in all of these columns
sq: Vlera më e madhe në të gjitha këto kolona

en: Add rule
sq: Shto rregull

en: Update rule
sq: Rregulli i përditësimit

en: Visualization is null
sq: Vizualizimi është i pavlefshëm

en: Visualization must define an 'identifier' static variable:
sq: Vizualizimi duhet të përcaktojë një ndryshore statike 'identifikues':

en: Visualization with that identifier is already registered:
sq: Vizualizimi me atë identifikues është regjistruar tashmë:

en: No visualization for {0}
sq: Nuk ka vizualizim për {0}

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the x-axis, the values will be summed.
sq: "{0}" është një fushë e paagreguar: nëse ka më shumë se një vlerë në një pikë në boshtin x, vlerat do të përmblidhen.

en: This chart type requires at least 2 columns.
sq: Ky lloj grafiku kërkon të paktën 2 kolona.

en: This chart type doesn't support more than {0} series of data.
sq: Ky lloj grafiku nuk mbështet më shumë se {0} seri të dhënash.

en: Goal
sq: Qëllimi

en: Doh! The data from your query doesn't fit the chosen display choice. This visualization requires at least {0} {1} of data.
sq: Doh! Të dhënat nga pyetja juaj nuk përputhen me zgjedhjen e zgjedhur të ekranit. Ky vizualizim kërkon të paktën {0} {1} të dhëna.

en: column
sq: kolonë

en: No dice. We have {0} data {1} to show and that's not enough for this visualization.
sq: Nuk ka zare. Kemi {0} të dhëna {1} për të treguar dhe kjo nuk mjafton për këtë vizualizim.

en: point | points
sq[0]: pikë
sq[1]: pikët

en: Bummer. We can't actually do a pin map for this data because we require both a latitude and longitude column.
sq: Bumere. Ne në fakt nuk mund të bëjmë një hartë pine për këto të dhëna sepse ne kërkojmë një kolonë gjerësi dhe gjatësi.

en: Please configure this chart in the chart settings
sq: Ju lutemi konfiguroni këtë grafik në cilësimet e grafikut

en: Edit Settings
sq: Redakto cilësimet

en: xValues missing!
sq: xVlerat mungojnë!

en: X-axis
sq: boshti X

en: Add a series breakout...
sq: Shto një zbulim të serisë...

en: Y-axis
sq: boshti Y

en: Add another series...
sq: Shto një seri tjetër...

en: Bubble size
sq: Madhësia e flluskës

en: Line
sq: Linjë

en: Curve
sq: Kurbë

en: Step
sq: Hapi

en: Show point markers on lines
sq: Trego shënuesit e pikave në vija

en: Don't stack
sq: Mos grumbullo

en: Stack
sq: Rafte

en: Show goal
sq: Trego qëllimin

en: Goal value
sq: Vlera e qëllimit

en: Replace missing values with
sq: Zëvendësoni vlerat që mungojnë me

en: Nothing
sq: Asgjë

en: Linear Interpolated
sq: Interpoluar linear

en: X-axis scale
sq: Shkalla e boshtit X

en: Timeseries
sq: Seritë kohore

en: Power
sq: Fuqia

en: Log
sq: Regjistrohu

en: Histogram
sq: Histogrami

en: Ordinal
sq: rendore

en: Y-axis scale
sq: Shkalla e boshtit Y

en: Show x-axis line and marks
sq: Trego vijën dhe shenjat e boshtit x

en: Compact
sq: Kompakt

en: Rotate 45°
sq: Rrotulloni 45°

en: Rotate 90°
sq: Rrotulloni 90°

en: Show y-axis line and marks
sq: Tregoni vijën dhe shenjat e boshtit y

en: Auto y-axis range
sq: Gama automatike e boshtit y

en: Use a split y-axis when necessary
sq: Përdorni një bosht të ndarë y kur është e nevojshme

en: Show label on x-axis
sq: Trego etiketën në boshtin x

en: X-axis label
sq: Etiketa e boshtit X

en: Show label on y-axis
sq: Shfaq etiketën në boshtin y

en: Y-axis label
sq: Etiketa e boshtit Y

en: Standard Deviation
sq: Devijimi standard

en: Area
sq: Zona

en: area chart
sq: grafiku i zonës

en: bar chart
sq: grafik me shtylla

en: Which fields do you want to use?
sq: Cilat fusha dëshironi të përdorni?

en: Funnel
sq: Hinkë

en: Measure
sq: Masa

en: Funnel type
sq: Lloji i gypit

en: Bar chart
sq: Grafik me shtylla

en: line chart
sq: grafiku i linjës

en: Please select longitude and latitude columns in the chart settings.
sq: Ju lutemi zgjidhni kolonat e gjatësisë dhe gjerësisë gjeografike në cilësimet e grafikut.

en: Please select a region map.
sq: Ju lutemi zgjidhni një hartë rajoni.

en: Please select region and metric columns in the chart settings.
sq: Zgjidh rajonin dhe kolonat metrike në cilësimet e grafikut.

en: Map
sq: Harta

en: Map type
sq: Lloji i hartës

en: Region map
sq: Harta e rajonit

en: Pin map
sq: Gozhdoni hartën

en: Pin type
sq: Lloji i pinit

en: Tiles
sq: Pllaka

en: Markers
sq: Shenjat

en: Latitude field
sq: Fusha e gjerësisë gjeografike

en: Longitude field
sq: Fusha e gjatësisë gjeografike

en: Metric field
sq: Fusha metrike

en: Region field
sq: Fusha e rajonit

en: Radius
sq: Rrezja

en: Blur
sq: E turbullt

en: Min Opacity
sq: Opaciteti minimal

en: Max Zoom
sq: Zmadhimi maksimal

en: No relationships found.
sq: Nuk u gjet asnjë lidhje.

en: via {0}
sq: nëpërmjet {0}

en: This {0} is connected to:
sq: Kjo {0} është e lidhur me:

en: Object Detail
sq: Detajet e objektit

en: object
sq: Objekt

en: Which columns do you want to use?
sq: Cilat kolona dëshironi të përdorni?

en: Pie
sq: Në

en: Dimension
sq: Dimensioni

en: Show legend
sq: Trego legjendën

en: Show percentages in legend
sq: Trego përqindjet në legjendë

en: Minimum slice percentage
sq: Përqindja minimale e fetës

en: Goal met
sq: Qëllimi i arritur

en: Goal exceeded
sq: Goli u tejkalua

en: Goal {0}
sq: Objektivi {0}

en: Progress visualization requires a number.
sq: Vizualizimi i progresit kërkon një numër.

en: Progress
sq: Përparim

en: Color
sq: Ngjyrë

en: Row Chart
sq: Grafiku i rreshtave

en: row chart
sq: grafiku i rreshtave

en: Separator style
sq: Stili ndarës

en: Number of decimal places
sq: Numri i numrave dhjetorë

en: Add a prefix
sq: Shtoni një parashtesë

en: Add a suffix
sq: Shtoni një prapashtesë

en: Multiply by a number
sq: Shumëzoni me një numër

en: Scatter
sq: Shpërndaj

en: scatter plot
sq: komplot shpërndaj

en: Pivot the table
sq: Rrotulloni tabelën

en: Visible fields
sq: Fushat e dukshme

en: Write here, and use Markdown if you'd like
sq: Shkruani këtu dhe përdorni Markdown nëse dëshironi

en: Vertical Alignment
sq: Rreshtimi vertikal

en: Middle
sq: E mesme

en: Bottom
sq: Poshtë

en: Horizontal Alignment
sq: Rreshtimi horizontal

en: Left
sq: Majtas

en: Center
sq: Qendra

en: Right
sq: E drejta

en: Show background
sq: Shfaq sfond

en: {0} bin | {0} bins
sq[0]: {0} koshi
sq[1]: {0} koshat

en: Auto binned
sq: Lidhur automatikisht

en: DELETE /api/alert/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/alert/:id.
sq: DELETE /api/alert/:id është i vjetëruar. Në vend të kësaj, ndryshoni vlerën e tij të "arkivuar" nëpërmjet PUT /api/alert/:id.

en: invalid show value
sq: vlerë e pavlefshme e shfaqjes

en: invalid value for prefix
sq: vlerë e pavlefshme për prefiksin

en: invalid value for rule name
sq: vlerë e pavlefshme për emrin e rregullit

en: value couldn''t be parsed as base64 encoded JSON
sq: vlera nuk mund të analizohej si JSON i koduar bazë64

en: Invalid entity type
sq: Lloj i pavlefshëm entiteti

en: Invalid comparison entity type. Can only be one of "table", "segment", or "adhoc"
sq: Lloj i pavlefshëm i entitetit të krahasimit. Mund të jetë vetëm një nga "tabela", "segment" ose "adhoc"

en: Error running query to determine Card result metadata:
sq: Gabim në ekzekutimin e pyetjes për të përcaktuar meta të dhënat e rezultatit të kartës:

en: DELETE /api/card/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/card/:id.
sq: DELETE /api/card/:id është vjetëruar. Në vend të kësaj, ndryshoni vlerën e tij të "arkivuar" nëpërmjet PUT /api/card/:id.

en: Invalid field: {0}
sq: Fusha e pavlefshme: {0}

en: Invalid value ''{0}'' for ''{1}'': {2}
sq: Vlera e pavlefshme ''{0}'' për ''{1}'': {2}

en: must be one of: {0}
sq: duhet të jetë një nga: {0}

en: Invalid Request.
sq: Kërkesë e pavlefshme.

en: Not found.
sq: Nuk u gjet.

en: You don''t have permissions to do that.
sq: Ju nuk keni leje për ta bërë këtë.

en: Internal server error.
sq: Gabim i brendshëm i serverit.

en: Warning: endpoint {0}/{1} does not have a docstring.
sq: Paralajmërim: pika përfundimtare {0}/{1} nuk ka një varg dokumenti.

en: starting streaming request
sq: fillimi i kërkesës për transmetim

en: connection closed, canceling request
sq: lidhja u mbyll, kërkesa po anulohet

note: a newline padding character as it's harmless and will allow us to check if the client is connected. If sending this character fails because the connection is closed, the chan will then close.  Newlines are no-ops when reading JSON which this depends upon.
en: Response not ready, writing one byte & sleeping...
sq: Përgjigja nuk është gati, shkruan një bajt dhe fle...

en: Public sharing is not enabled.
sq: Ndarja publike nuk është e aktivizuar.

en: Embedding is not enabled.
sq: Përfshirja nuk është aktivizuar.

en: The object has been archived.
sq: Objekti është arkivuar.

en: Attempted to return a boolean as an API response. This is not allowed!
sq: U përpoq të kthente një boolean si një përgjigje API. Kjo nuk lejohet!

en: Source query for this query is Card {0}
sq: Kërkesa e burimit për këtë pyetje është Karta {0}

en: Invalid export format: {0}
sq: Format i pavlefshëm eksporti: {0}

en: Invalid JSON URL or resource: {0}
sq: URL ose burim i pavlefshëm JSON: {0}

en: JSON containing information about custom GeoJSON files for use in map visualizations instead of the default US State or World GeoJSON.
sq: JSON që përmban informacione rreth skedarëve të personalizuar GeoJSON për përdorim në vizualizimet e hartave në vend të GeoJSON të parazgjedhur të Shtetit të SHBA-së ose Botës.

en: Invalid custom GeoJSON key: {0}
sq: Çelësi i personalizuar GeoJSON i pavlefshëm: {0}

note: ...but if we *still* couldn't find a match, throw an Exception, because we don't want people trying to inject new params
en: Invalid param: {0}
sq: Parametri i pavlefshëm: {0}

en: DELETE /api/pulse/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/pulse/:id.
sq: DELETE /api/pulse/:id është i vjetëruar. Në vend të kësaj, ndryshoni vlerën e tij të "arkivuar" nëpërmjet PUT /api/pulse/:id.

en: API endpoint does not exist.
sq: Pika përfundimtare e API nuk ekziston.

en: Password did not match stored password.
sq: Fjalëkalimi nuk përputhej me fjalëkalimin e ruajtur.

en: did not match stored password
sq: nuk përputhej me fjalëkalimin e ruajtur

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication {0}
sq: Problem me lidhjen me serverin LDAP, do të kthehet në vërtetimin lokal {0}

en: Invalid reset token
sq: Shenja e rivendosjes së pavlefshme

en: Client ID for Google Auth SSO. If this is set, Google Auth is considered to be enabled.
sq: ID-ja e klientit për Google Auth SSO. Nëse kjo është caktuar, Google Auth konsiderohet të jetë i aktivizuar.

en: When set, allow users to sign up on their own if their Google account email address is from this domain.
sq: Kur caktohet, lejojini përdoruesit të regjistrohen vetë nëse adresa e emailit të llogarisë së Google është nga ky domen.

en: Invalid Google Auth token.
sq: Shenja e pavlefshme e Google Auth.

en: Email is not verified.
sq: Email-i nuk verifikohet.

en: You''ll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
sq: Do t'ju duhet një administrator për të krijuar një llogari në Metabase përpara se të përdorni Google për t'u identifikuar.

en: Successfully authenticated Google Auth token for: {0} {1}
sq: Shenja e vërtetimit të Google u vërtetua me sukses për: {0} {1}

en: Add a database
sq: Shtoni një bazë të dhënash

en: Get connected
sq: Lidhu

en: Connect to your data so your whole team can start to explore.
sq: Lidhu me të dhënat e tua në mënyrë që i gjithë ekipi të mund të fillojë të eksplorojë.

en: Set up email
sq: Konfiguro emailin

en: Add email credentials so you can more easily invite team members and get updates via Pulses.
sq: Shtoni kredencialet e emailit në mënyrë që të mund të ftoni më lehtë anëtarët e ekipit dhe të merrni përditësime përmes Pulses.

en: Set Slack credentials
sq: Cakto kredencialet Slack

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via pulses and ask questions with MetaBot.
sq: A përdor ekipi juaj Slack? Nëse po, mund të dërgoni përditësime të automatizuara nëpërmjet pulseve dhe të bëni pyetje me MetaBot.

en: Invite team members
sq: Ftoni anëtarët e ekipit

en: Share answers and data with the rest of your team.
sq: Ndani përgjigjet dhe të dhënat me pjesën tjetër të ekipit tuaj.

en: Hide irrelevant tables
sq: Fshih tabelat e parëndësishme

en: Curate your data
sq: Kuroni të dhënat tuaja

en: If your data contains technical or irrelevant info you can hide it.
sq: Nëse të dhënat tuaja përmbajnë informacion teknik ose të parëndësishëm, mund t'i fshehni ato.

en: Organize questions
sq: Organizoni pyetje

en: Have a lot of saved questions in {0}? Create collections to help manage them and add context.
sq: Keni shumë pyetje të ruajtura në {0}? Krijoni koleksione për të ndihmuar në menaxhimin e tyre dhe për të shtuar kontekstin.

note: This is the very first log message that will get printed. It's here because this is one of the very first namespaces that gets loaded, and the first that has access to the logger It shows up a solid 10-15 seconds before the "Starting Metabase in STANDALONE mode" message because so many other namespa
en: Metabase
sq: Tranzicioni

en: Create metrics
sq: Krijo metrikë

en: Define canonical metrics to make it easier for the rest of your team to get the right answers.
sq: Përcaktoni metrikat kanonike për ta bërë më të lehtë për pjesën tjetër të ekipit tuaj që të marrë përgjigjet e duhura.

en: Create segments
sq: Krijo segmente

en: Keep everyone on the same page by creating canonical sets of filters anyone can use while asking questions.
sq: Mbajini të gjithë në të njëjtën faqe duke krijuar grupe kanonike filtrash që mund të përdorë kushdo kur bën pyetje.

en: Table ''{0}'' is now visible. Resyncing.
sq: Tabela ''{0}'' tani është e dukshme. Risinkronizimi.

en: Auto bin
sq: makina jam

en: Don''t bin
sq: Mos bin

en: Day
sq: Dita

note: note the order of these options corresponds to the order they will be shown to the user in the UI
en: Minute
sq: Minuta

en: Hour
sq: Ora

en: Quarter
sq: lagje

en: Minute of Hour
sq: Minuta e orës

en: Hour of Day
sq: Ora e ditës

en: Day of Week
sq: Dita e javës

en: Day of Month
sq: Dita e muajit

en: Day of Year
sq: Dita e Vitit

en: Week of Year
sq: Java e vitit

en: Month of Year
sq: Muaji i Vitit

en: Quarter of Year
sq: Tremujori i vitit

en: 10 bins
sq: 10 kosha

en: 50 bins
sq: 50 kosha

en: 100 bins
sq: 100 kosha

en: Bin every 0.1 degrees
sq: Bin çdo 0,1 gradë

en: Bin every 1 degree
sq: Bin çdo 1 shkallë

en: Bin every 10 degrees
sq: Bin çdo 10 gradë

en: Bin every 20 degrees
sq: Bin çdo 20 gradë

note: returns `true` if successful -- see JavaDoc
en: No appropriate image writer found!
sq: Nuk u gjet asnjë shkrimtar i përshtatshëm i imazhit!

en: Email address already in use.
sq: Adresa e emailit tashmë është në përdorim.

en: Email address already associated to another user.
sq: Adresa e emailit e lidhur tashmë me një përdorues tjetër.

en: Not able to reactivate an active user
sq: Nuk mund të riaktivizojë një përdorues aktiv

en: Invalid password
sq: Fjalëkalim i pavlefshëm

en: All {0}
sq: Të gjitha {0}

en: {0}, all {1}
sq: {0}, të gjitha {1}

en: Comparison of {0} and {1}
sq: Krahasimi i {0} dhe {1}

en: Automatically generated comparison dashboard comparing {0} and {1}
sq: Paneli i krahasimit i gjeneruar automatikisht duke krahasuar {0} dhe {1}

en: sum
sq: shuma

en: average
sq: mesatare

en: minumum
sq: minimale

en: maximum
sq: maksimale

en: distinct count
sq: numërim i veçantë

en: standard deviation
sq: devijimi standard

en: cumulative count
sq: numërimi kumulativ

en: cumulative sum
sq: shuma kumulative

en: {0} and {1}
sq: {0} dhe {1}

en: {0} of {1}
sq: {0} nga {1}

en: {0} by {1}
sq: {0} nga {1}

en: {0} in the {1} segment
sq: {0} në segmentin {1}

en: {0} metric | {0} metrics
sq[0]: {0} metrikë
sq[1]: {0} metrikat

en: {0} field | {0} fields
sq[0]: {0} fushë
sq[1]: {0} fushat

en: "{0}" question
sq: Pyetja "{0}".

en: Compare with {0}
sq: Krahaso me {0}

en: Compare with entire dataset
sq: Krahasoni me të gjithë grupin e të dhënave

en: Applying heuristic %s to %s.
sq: Aplikimi heuristik %s në %s.

en: Dimensions bindings:n%s
sq: Lidhjet e dimensioneve:n%s

en: Using definitions:nMetrics:n%snFilters:n%s
sq: Përdorimi i përkufizimeve:nMetrics:n%snFiltra:n%s

en: Can''t create dashboard for {0}
sq: Paneli nuk mund të krijohet për {0}

en: {0}st
sq: {0}rr

en: at {0}
sq: në {0}

en: on {0}
sq: në {0}

en: in {0} week - {1}
sq: në {0} javë - {1}

en: in {0}
sq: në {0}

en: in Q{0} - {1}
sq: në Q{0} - {1}

en: Q{0}
sq: P{0}

en: {0} is {1}
sq: {0} është {1}

en: {0} is between {1} and {2}
sq: {0} është midis {1} dhe {2}

en: {0} is between {1} and {2}; and {3} is between {4} and {5}
sq: {0} është midis {1} dhe {2}; dhe {3} është midis {4} dhe {5}

en: where {0}
sq: ku {0}

en: A closer look at {0}
sq: Një vështrim më i afërt në {0}

en: A closer look at the {0}
sq: Një vështrim më i afërt në {0}

en: Adding %s cards to dashboard %s:n%s
sq: Po shtohen kartat %s në panelin e kontrollit %s:n%s

en: 0 <= score <= {0}
sq: 0 <= rezultat <= {0}

en: 1 <= width <= {0}
sq: 1 <= gjerësi <= {0}

en: Valid metrics references
sq: Referencat e vlefshme metrike

en: Valid filters references
sq: Referencat e vlefshme të filtrave

en: Valid group references
sq: Referencat e vlefshme të grupit

en: Valid order_by references
sq: Referencat e vlefshme order_by

en: Valid dashboard filters references
sq: Referencat e vlefshme të filtrave të panelit të kontrollit

en: Valid dimension references
sq: Referencat e vlefshme të dimensioneve

en: Valid card dimension references
sq: Referencat e vlefshme të dimensioneve të kartës

en: Error parsing %s:n%s
sq: Gabim në analizimin e %s:n%s

en: No user found with email address ''{0}''.
sq: Nuk u gjet asnjë përdorues me adresën e emailit ''{0}''.

en: Please check the spelling and try again.
sq: Ju lutemi kontrolloni drejtshkrimin dhe provoni përsëri.

en: Resetting password for {0}...
sq: Po rivendos fjalëkalimin për {0}...

en: FAIL [[[{0}]]]
sq: DËSHTOJ [[[{0}]]]

en: Please use the following URL to setup your Metabase installation:
sq: Ju lutemi përdorni URL-në e mëposhtme për të konfiguruar instalimin tuaj të Metabase:

en: Metabase Shutting Down ...
sq: Mbyllja e Metabase...

en: Metabase Shutdown COMPLETE
sq: Fikja e metabazës KOMPLET

en: Starting Metabase version {0} ...
sq: Nis versioni i Metabase {0} ...

en: System timezone is ''{0}'' ...
sq: Zona kohore e sistemit është ''{0}'' ...

note: startup database.  validates connection & runs any necessary migrations
en: Setting up and migrating Metabase DB. Please sit tight, this may take a minute...
sq: Vendosja dhe migrimi i Metabase DB. Ju lutem rrini mirë, kjo mund të zgjasë një minutë...

en: Looks like this is a new installation ... preparing setup wizard
sq: Duket se ky është një instalim i ri ... duke përgatitur magjistarin e konfigurimit

en: Metabase Initialization COMPLETE
sq: Inicializimi i metabazës KOMPLET

en: Launching Embedded Jetty Webserver with config:
sq: Nisja e Embedded Jetty Webserver me konfigurim:

en: Shutting Down Embedded Jetty Webserver
sq: Mbyllja e Uebserverit të Embedded Jetty

en: Starting Metabase in STANDALONE mode
sq: Nisja e Metabase në modalitetin STANDALONE

en: Metabase Initialization FAILED
sq: Inicializimi i metabazës Dështoi

en: Database has migration lock; cannot run migrations.
sq: Baza e të dhënave ka bllokim migrimi; nuk mund të ekzekutojë migrimet.

en: You can force-release these locks by running `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.
sq: Ju mund t'i lironi me forcë këto bravë duke ekzekutuar "java -jar metabase.jar migrate release-locks".

en: Checking if Database has unrun migrations...
sq: Po kontrollon nëse baza e të dhënave ka migrime të pazbatuara...

en: Database has unrun migrations. Waiting for migration lock to be cleared...
sq: Baza e të dhënave ka migrime të pazbatuara. Në pritje që bllokimi i migrimit të pastrohet...

en: Migration lock is cleared. Running migrations...
sq: Bllokimi i migrimit është pastruar. Migrimet po ekzekutohen...

en: Migration lock cleared, but nothing to do here! Migrations were finished by another instance.
sq: Bllokimi i migrimit u pastrua, por asgjë për të bërë këtu! Migrimet përfunduan nga një instancë tjetër.

note: Set up liquibase and let it do its thing
en: Setting up Liquibase...
sq: Po konfiguron Liquibase...

en: Liquibase is ready.
sq: Liquibase është gati.

en: Verifying {0} Database Connection ...
sq: Po verifikon lidhjen e bazës së të dhënave të {0}...

en: Verify Database Connection ...
sq: Verifiko lidhjen e bazës së të dhënave ...

en: Running Database Migrations...
sq: Po ekzekuton migrimet e bazës së të dhënave...

en: Database Migrations Current ...
sq: Migrimet aktuale të bazës së të dhënave ...

en: Hmm, we couldn''t connect to the database.
sq: Hmm, nuk mund të lidheshim me bazën e të dhënave.

en: Make sure your host and port settings are correct
sq: Sigurohuni që cilësimet e hostit dhe portit tuaj të jenë të sakta

en: We couldn''t connect to the ssh tunnel host.
sq: Nuk mund të lidheshim me hostin e tunelit ssh.

en: Check the username, password.
sq: Kontrolloni emrin e përdoruesit, fjalëkalimin.

en: Check the hostname and port.
sq: Kontrolloni emrin e hostit dhe portin.

en: Looks like the database name is incorrect.
sq: Duket sikur emri i bazës së të dhënave është i pasaktë.

en: It looks like your host is invalid.
sq: Duket sikur hosti juaj është i pavlefshëm.

en: Please double-check it and try again.
sq: Ju lutemi, kontrolloni përsëri dhe provoni përsëri.

en: Looks like your password is incorrect.
sq: Duket se fjalëkalimi yt është i pasaktë.

en: Looks like you forgot to enter your password.
sq: Me sa duket ke harruar të futësh fjalëkalimin.

en: Looks like your username is incorrect.
sq: Duket se emri juaj i përdoruesit është i pasaktë.

en: Looks like the username or password is incorrect.
sq: Duket se emri i përdoruesit ose fjalëkalimi është i pasaktë.

note: ## CONFIG
en: Connection timezone to use when executing queries. Defaults to system timezone.
sq: Zona kohore e lidhjes për t'u përdorur gjatë ekzekutimit të pyetjeve. Parazgjedhjet në zonën kohore të sistemit.

en: Registered driver {0} {1}
sq: Shofer i regjistruar {0} {1}

en: No -init-driver function found for ''{0}''
sq: Nuk u gjet asnjë funksion -init-driver për ''{0}''

en: Unable to parse date string ''{0}'' for database engine ''{1}''
sq: Nuk mund të analizohet vargu i datës ''{0}'' për motorin e bazës së të dhënave ''{1}''

note: all-NULL columns in DBs like Mongo w/o explicit types
en: Don''t know how to map class ''{0}'' to a Field base_type, falling back to :type/*.
sq: Nuk di si ta hartoj klasën ''{0}'' në një lloj bazë_fushe, duke u kthyer në :type/*.

en: Failed to connect to database: {0}
sq: Lidhja me bazën e të dhënave dështoi: {0}

en: Invalid BigQuery identifier: ''{0}''
sq: Identifikues i pavlefshëm BigQuery: ''{0}''

en: BigQuery statements can't be parameterized!
sq: Deklaratat e BigQuery nuk mund të parametrizohen!

en: Failed to set timezone:
sq: Vendosja e zonës kohore dështoi:

en: You must enable the Google Analytics API. Use this link to go to the Google Developers Console: {0}
sq: Duhet të aktivizoni API-në e Google Analytics. Përdorni këtë lidhje për të shkuar te Google Developers Console: {0}

en: Running SQL queries against H2 databases using the default (admin) database user is forbidden.
sq: Ndalohet ekzekutimi i pyetjeve SQL kundër bazave të të dhënave H2 duke përdorur përdoruesin e paracaktuar (admin) të bazës së të dhënave.

en: Error: metabase.driver.FixedHiveDriver is registered, but JDBC does not seem to be using it.
sq: Gabim: metabase.driver.FixedHiveDriver është regjistruar, por JDBC nuk duket se po e përdor atë.

en: Found metabase.driver.FixedHiveDriver.
sq: U gjet metabase.driver.FixedHiveDriver.

en: Successfully registered metabase.driver.FixedHiveDriver with JDBC.
sq: Metabase.driver.FixedHiveDriver u regjistrua me sukses me JDBC.

note: CONFIG TODO - smtp-port should be switched to type :integer
en: Email address you want to use as the sender of Metabase.
sq: Adresa e emailit që dëshironi të përdorni si dërgues i Metabase.

en: The address of the SMTP server that handles your emails.
sq: Adresa e serverit SMTP që trajton emailet tuaja.

en: SMTP username.
sq: Emri i përdoruesit SMTP.

en: SMTP password.
sq: Fjalëkalimi SMTP.

en: The port your SMTP server uses for outgoing emails.
sq: Porti që përdor serveri juaj SMTP për emailet dalëse.

en: SMTP secure connection protocol. (tls, ssl, starttls, or none)
sq: Protokolli i lidhjes së sigurt SMTP. (tls, ssl, starttls, ose asnjë)

en: none
sq: asnje

en: SMTP host is not set.
sq: Pritësi SMTP nuk është vendosur.

en: Failed to send email
sq: Dërgimi i emailit dështoi

en: Error testing SMTP connection
sq: Gabim gjatë testimit të lidhjes SMTP

en: Enable LDAP authentication.
sq: Aktivizo vërtetimin LDAP.

en: Server hostname.
sq: Emri i hostit të serverit.

en: Server port, usually 389 or 636 if SSL is used.
sq: Porta e serverit, zakonisht 389 ose 636 nëse përdoret SSL.

en: Use SSL, TLS or plain text.
sq: Përdorni SSL, TLS ose tekst të thjeshtë.

en: The Distinguished Name to bind as (if any), this user will be used to lookup information about other users.
sq: Emri i dalluar për t'u lidhur si (nëse ka), ky përdorues do të përdoret për të kërkuar informacione rreth përdoruesve të tjerë.

en: The password to bind with for the lookup user.
sq: Fjalëkalimi për t'u lidhur me përdoruesin e kërkuar.

en: Search base for users. (Will be searched recursively)
sq: Baza e kërkimit për përdoruesit. (Do të kërkohet në mënyrë rekursive)

en: User lookup filter, the placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
sq: Filtri i kërkimit të përdoruesit, mbajtësi i vendndodhjes '{login}' do të zëvendësohet nga identifikimi i dhënë nga përdoruesi.

en: Attribute to use for the user's email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
sq: Atributi për t'u përdorur për emailin e përdoruesit. (zakonisht ''mail'', ''email'' ose ''userPrincipalName'')

en: Attribute to use for the user''s first name. (usually ''givenName'')
sq: Atributi për t'u përdorur për emrin e parë të përdoruesit. (zakonisht ''givenName'')

en: Attribute to use for the user''s last name. (usually ''sn'')
sq: Atributi për t'u përdorur për mbiemrin e përdoruesit. (zakonisht ''sn'')

en: Enable group membership synchronization with LDAP.
sq: Aktivizo sinkronizimin e anëtarësimit në grup me LDAP.

en: Search base for groups, not required if your LDAP directory provides a ''memberOf'' overlay. (Will be searched recursively)
sq: Baza e kërkimit për grupet, nuk kërkohet nëse drejtoria juaj LDAP ofron një mbivendosje ''memberOf''. (Do të kërkohet në mënyrë rekursive)

note: Should be in the form: {"cn=Some Group,dc=...": [1, 2, 3]} where keys are LDAP groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing LDAP to Metabase group mappings.
sq: JSON që përmban hartëzimin e grupit LDAP në Metabase.

note: Define a setting which captures our Slack api token
en: Slack API bearer token obtained from https://api.slack.com/web#authentication
sq: Shenja e bartësit të API-së Slack marrë nga https://api.slack.com/web#authentication

en: Enable MetaBot, which lets you search for and view your saved questions directly via Slack.
sq: Aktivizo MetaBot, i cili ju lejon të kërkoni dhe shikoni pyetjet tuaja të ruajtura drejtpërdrejt përmes Slack.

en: Last MetaBot checkin was {0} ago.
sq: Regjistrimi i fundit i MetaBot ishte {0} më parë.

en: This instance will now handle MetaBot duties.
sq: Ky shembull tani do të trajtojë detyrat e MetaBot.

en: Here''s what I can {0}:
sq: Ja çfarë mundem {0}:

en: I don''t know how to {0} `{1}`.n{2}
sq: Unë nuk di se si të {0} `{1}`.n{2}

en: Uh oh! :cry:n> {0}
sq: Uh Oh! :cry:n> {0}

en: Here''s your {0} most recent cards:n{1}
sq: Këtu janë {0} kartat tuaja më të fundit:n{1}

en: Could you be a little more specific? I found these cards with names that matched:n{0}
sq: Mund të jeni pak më konkret? I gjeta këto karta me emra që përputheshin:n{0}

en: I don''t know what Card `{0}` is. Give me a Card ID or name.
sq: Nuk e di se çfarë është Karta `{0}`. Më jep një ID karte ose një emër.

en: Show which card? Give me a part of a card name or its ID and I can show it to you. If you don''t know which card you want, try `metabot list`.
sq: Të tregosh cilën kartë? Më jep një pjesë të emrit të kartës ose ID-në e saj dhe unë mund t'jua tregoj. Nëse nuk e dini se cilën kartë dëshironi, provoni 'listën metabot'.

en: Ok, just a second...
sq: Ok, vetëm një sekondë...

en: Not Found
sq: Nuk u gjet

en: Evaluating Metabot command:
sq: Vlerësimi i komandës Metabot:

en: Go home websocket, you're drunk.
sq: Shko në shtëpi, je i dehur.

en: Error launching metabot:
sq: Gabim në nisjen e metabotit:

en: MetaBot WebSocket is closed. Reconnecting now.
sq: MetaBot WebSocket është mbyllur. Po rilidhet tani.

en: Error connecting websocket:
sq: Gabim gjatë lidhjes së rrjetit të internetit:

en: This instance is performing MetaBot duties.
sq: Ky shembull po kryen detyrat e MetaBot.

en: Another instance is already handling MetaBot duties.
sq: Një shembull tjetër tashmë po trajton detyrat e MetaBot.

en: Starting MetaBot threads...
sq: Nisja e temave të MetaBot...

en: Stopping MetaBot...  🤖
sq: Ndalimi i MetaBot... 🤖

en: MetaBot already running. Killing the previous WebSocket listener first.
sq: MetaBot tashmë po funksionon. Vrasja e dëgjuesit të mëparshëm të WebSocket së pari.

en: Base-64 encoded public key for this site's SSL certificate.
sq: Çelësi publik i koduar nga Base-64 për certifikatën SSL të këtij sajti.

en: Specify this to enable HTTP Public Key Pinning.
sq: Specifikoni këtë për të mundësuar Gjozhimin e çelësit publik HTTP.

en: See {0} for more information.
sq: Shikoni {0} për më shumë informacion.

en: Cannot save Question: source query has circular references.
sq: Nuk mund të ruhet Pyetja: pyetja e burimit ka referenca rrethore.

en: Card {0} does not exist.
sq: Karta {0} nuk ekziston.

en: You do not have permissions to run ad-hoc native queries against Database {0}.
sq: Ju nuk keni leje për të ekzekutuar pyetje vendase ad-hoc kundër bazës së të dhënave {0}.

en: Invalid color
sq: Ngjyra e pavlefshme

en: must be a valid 6-character hex color code
sq: duhet të jetë një kod i vlefshëm ngjyrash me 6 karaktere

en: Collection name cannot be blank!
sq: Emri i koleksionit nuk mund të jetë bosh!

en: cannot be blank
sq: nuk mund të jetë bosh

en: Invalid Collection location: path is invalid.
sq: Vendndodhja e pavlefshme e koleksionit: shtegu është i pavlefshëm.

en: You cannot move a Personal Collection.
sq: Ju nuk mund të lëvizni një koleksion personal.

en: Invalid Collection location: some or all ancestors do not exist.
sq: Vendndodhja e pavlefshme e koleksionit: disa ose të gjithë paraardhësit nuk ekzistojnë.

en: You cannot archive the Root Collection.
sq: Ju nuk mund ta arkivoni Koleksionin Root.

en: You cannot archive a Personal Collection.
sq: Ju nuk mund të arkivoni një koleksion personal.

en: You cannot move the Root Collection.
sq: Ju nuk mund ta zhvendosni Koleksionin Root.

en: You cannot move a Collection into itself or into one of its descendants.
sq: Ju nuk mund të zhvendosni një koleksion në vetvete ose në një nga pasardhësit e tij.

note: first move this Collection
en: Moving Collection {0} and its descendants from {1} to {2}
sq: Lëvizja e koleksionit {0} dhe pasardhësve të tij nga {1} në {2}

en: You're not allowed to change the owner of a Personal Collection.
sq: Nuk ju lejohet të ndryshoni zotëruesin e një koleksioni personal.

en: You're not allowed to move a Personal Collection.
sq: Nuk ju lejohet të zhvendosni një koleksion personal.

en: You cannot move a Collection and archive it at the same time.
sq: Ju nuk mund të zhvendosni një koleksion dhe ta arkivoni atë në të njëjtën kohë.

en: You cannot delete a Personal Collection!
sq: Ju nuk mund të fshini një koleksion personal!

en: {0} {1}''s Personal Collection
sq: Koleksioni Personal i {0} {1}

en: You cannot update a CollectionRevision!
sq: Ju nuk mund të përditësoni një Revizion të Koleksionit!

en: Field {0} was previously automatically set to show a list widget, but now has {1} values.
sq: Fusha {0} më parë ishte caktuar automatikisht për të shfaqur një miniaplikacion të listës, por tani ka vlera {1}.

en: Switching Field to use a search widget instead.
sq: Ndërrimi i fushës për të përdorur një miniaplikacion kërkimi në vend të kësaj.

en: Storing updated FieldValues for Field {0}...
sq: Ruajtja e FieldValues ​​të përditësuar për fushën {0}...

en: Storing FieldValues for Field {0}...
sq: Ruajtja e vlerave të fushës për fushën {0}...

en: Metabase can attempt to transform your table and field names into more sensible, human-readable versions, e.g. "somehorriblename" becomes "Some Horrible Name".
sq: Metabase mund të përpiqet të transformojë emrat e tabelave dhe fushave tuaja në versione më të ndjeshme, të lexueshme nga njeriu, p.sh. "Somehorriblename" bëhet "Some Horrible Name".

en: This doesn’t work all that well if the names are in a language other than English, however.
sq: Sidoqoftë, kjo nuk funksionon aq mirë nëse emrat janë në një gjuhë tjetër përveç anglishtes.

en: Do you want us to take a guess?
sq: Dëshironi të bëjmë një supozim?

en: You cannot create or revoke permissions for the 'Admin' group.
sq: Ju nuk mund të krijoni ose revokoni lejet për grupin "Admin".

en: Invalid permissions object path: ''{0}''.
sq: Shtegu i objektit të lejeve të pavlefshme: ''{0}''.

en: You cannot update a permissions entry!
sq: Nuk mund të përditësoni hyrjen e lejeve!

en: Delete it and create a new one.
sq: Fshijeni dhe krijoni një të re.

en: You cannot edit permissions for a Personal Collection or its descendants.
sq: Ju nuk mund të modifikoni lejet për një koleksion personal ose pasardhësit e tij.

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date.
sq: Me sa duket dikush tjetër ka redaktuar lejet dhe të dhënat e tua janë të vjetruara.

en: Please fetch new data and try again.
sq: Merr të dhëna të reja dhe provo sërish.

en: Created magic permissions group ''{0}'' (ID = {1})
sq: Krijoi grupin e lejeve magjike ''{0}'' (ID = {1})

en: A group with that name already exists.
sq: Një grup me atë emër ekziston tashmë.

en: You cannot edit or delete the ''{0}'' permissions group!
sq: Ju nuk mund të modifikoni ose fshini grupin e lejeve ''{0}''!

en: You cannot add or remove users to/from the 'MetaBot' group.
sq: Ju nuk mund të shtoni ose hiqni përdorues në/nga grupi 'MetaBot'.

en: You cannot add or remove users to/from the 'All Users' group.
sq: Ju nuk mund të shtoni ose hiqni përdorues në/nga grupi 'Të gjithë përdoruesit'.

en: You cannot remove the last member of the 'Admin' group!
sq: Ju nuk mund të hiqni anëtarin e fundit të grupit 'Admin'!

en: You cannot update a PermissionsRevision!
sq: Ju nuk mund të përditësoni një Rishikim të Lejeve!

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card assoicated with it
sq: Sinjalizim i pavlefshëm: Alarmi nuk ka një kartë të lidhur me të

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, and `{2}`.
sq: vlera duhet të jetë një hartë me çelësat "{0}", "{1}" dhe "{2}".

en: value must be a map with the following keys `({0})`
sq: vlera duhet të jetë një hartë me çelësat e mëposhtëm `({0})`

en: Error calculating permissions for query: {0}
sq: Gabim në llogaritjen e lejeve për pyetjen: {0}

en: Invalid query type: {0}
sq: Lloji i pavlefshëm i pyetjes: {0}

en: You cannot update a QueryExecution!
sq: Ju nuk mund të përditësoni një QueryExecution!

en: You cannot update a Revision!
sq: Ju nuk mund të përditësoni një rishikim!

en: Setting {0} does not exist.nFound: {1}
sq: Cilësimi {0} nuk ekziston.nU gjet: {1}

en: Updating value of settings-last-updated in DB...
sq: Po përditësohet vlera e cilësimeve - përditësuar së fundi në DB...

en: Checking whether settings cache is out of date (requires DB call)...
sq: Po kontrollon nëse cache e cilësimeve është e vjetëruar (kërkon thirrje DB)...

en: Settings have been changed on another instance, and will be reloaded here.
sq: Cilësimet janë ndryshuar në një shembull tjetër dhe do të ringarkohen këtu.

en: Refreshing Settings cache...
sq: Po rifreskohet memoria e memories së cilësimeve...

en: Invalid value for string: must be either "true" or "false" (case-insensitive).
sq: Vlera e pavlefshme për vargun: duhet të jetë ose "e vërtetë" ose "e gabuar" (pa ndjeshmëri ndaj shkronjave të vogla).

en: You cannot update `settings-last-updated` yourself! This is done automatically.
sq: Ju nuk mund të përditësoni vetë "cilësimet-përditësuar së fundi"! Kjo bëhet automatikisht.

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting:
sq: Gabim gjatë futjes së një cilësimi të ri:

en: Assuming Setting already exists in DB and updating existing value.
sq: Duke supozuar se Cilësimi ekziston tashmë në DB dhe përditësimi i vlerës ekzistuese.

en: value must be a map with each value either a string or number.
sq: vlera duhet të jetë një hartë me secilën vlerë ose një varg ose numër.

en: Loading plugins in directory {0}...
sq: Po ngarkohen shtojcat në drejtorinë {0}...

en: Loading plugin {0}...
sq: Po ngarkon shtesën shtesë {0}...

en: It looks like you have some external dependencies in your Metabase plugins directory.
sq: Duket sikur keni disa varësi të jashtme në drejtorinë tuaj të shtojcave Metabase.

en: With Java 9 or higher, Metabase cannot automatically add them to your classpath.
sq: Me Java 9 ose më të lartë, Metabase nuk mund t'i shtojë ato automatikisht në rrugën tuaj të klasës.

en: Instead, you should include them at launch with the -cp option. For example:
sq: Në vend të kësaj, ju duhet t'i përfshini ato në fillim me opsionin -cp. Për shembull:

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions for more details.
sq: Shiko https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions për më shumë detaje.

en: (If you're already running Metabase this way, you can ignore this message.)
sq: (Nëse tashmë jeni duke ekzekutuar Metabase në këtë mënyrë, mund ta shpërfillni këtë mesazh.)

en: Identify when new versions of Metabase are available.
sq: Identifikoni kur versionet e reja të Metabase janë të disponueshme.

en: Information about available versions of Metabase.
sq: Informacion rreth versioneve të disponueshme të Metabase.

en: The name used for this instance of Metabase.
sq: Emri i përdorur për këtë shembull të Metabase.

en: The base URL of this Metabase instance, e.g. "http://metabase.my-company.com".
sq: URL-ja bazë e këtij shembulli Metabase, p.sh. "http://metabase.my-company.com".

en: The default language for this Metabase instance.
sq: Gjuha e paracaktuar për këtë shembull të Metabazës.

en: This only applies to emails, Pulses, etc. Users'' browsers will specify the language used in the user interface.
sq: Kjo vlen vetëm për emailet, pulset, etj. Shfletuesit e përdoruesve do të specifikojnë gjuhën e përdorur në ndërfaqen e përdoruesit.

en: The email address users should be referred to if they encounter a problem.
sq: Përdoruesit e adresës së emailit duhet t'i referohen nëse hasin një problem.

en: Enable the collection of anonymous usage data in order to help Metabase improve.
sq: Aktivizo mbledhjen e të dhënave anonime të përdorimit për të ndihmuar në përmirësimin e Metabase.

en: The map tile server URL template used in map visualizations, for example from OpenStreetMaps or MapBox.
sq: Shablloni i URL-së së serverit të pllakës së hartës i përdorur në vizualizimet e hartave, për shembull nga OpenStreetMaps ose MapBox.

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards?
sq: Të mundësohen administratorët të krijojnë lidhje të dukshme publikisht (dhe iframe të integruara) për Pyetjet dhe Paneli?

en: Allow admins to securely embed questions and dashboards within other applications?
sq: Të lejohen administratorët të ngulitin në mënyrë të sigurt pyetjet dhe panelet e kontrollit brenda aplikacioneve të tjera?

en: Allow using a saved question as the source for other queries?
sq: Të lejohet përdorimi i një pyetjeje të ruajtur si burim për pyetje të tjera?

en: Enabling caching will save the results of queries that take a long time to run.
sq: Aktivizimi i memorizimit do të ruajë rezultatet e pyetjeve që kërkojnë një kohë të gjatë për t'u ekzekutuar.

en: The maximum size of the cache, per saved question, in kilobytes:
sq: Madhësia maksimale e cache, për pyetje të ruajtur, në kilobajt:

en: The absolute maximum time to keep any cached query results, in seconds.
sq: Koha maksimale absolute për të mbajtur çdo rezultat të kërkimit të ruajtur në memorie, në sekonda.

en: Metabase will cache all saved questions with an average query execution time longer than this many seconds:
sq: Metabase do të ruajë të gjitha pyetjet e ruajtura me një kohë mesatare të ekzekutimit të pyetjes më të gjatë se kaq shumë sekonda:

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here.
sq: Për të përcaktuar se sa kohë duhet të qëndrojë rezultati i ruajtur në memorie të çdo pyetjeje të ruajtur, marrim kohën mesatare të ekzekutimit të pyetjes dhe e shumëzojmë atë me çdo gjë që futni këtu.

en: So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
sq: Pra, nëse një pyetje kërkon mesatarisht 2 minuta për t'u ekzekutuar, dhe ju futni 10 për shumëzuesin tuaj, hyrja e tij në cache do të vazhdojë për 20 minuta.

en: When using the default binning strategy and a number of bins is not provided, this number will be used as the default.
sq: Kur përdorni strategjinë e paracaktuar të lidhjes dhe nuk ofrohet një numër koshësh, ky numër do të përdoret si parazgjedhja.

en: When using the default binning strategy for a field of type Coordinate (such as Latitude and Longitude), this number will be used as the default bin width (in degrees).
sq: Kur përdorni strategjinë e parazgjedhur të lidhjes për një fushë të tipit Koordinata (të tilla si Latitude dhe Longitude), ky numër do të përdoret si gjerësia e parazgjedhur e koshit (në gradë).

en: Unable to validate token.
sq: Token nuk mund të vërtetohet.

en: Error fetching token status:
sq: Gabim gjatë marrjes së statusit të tokenit:

en: There was an error checking whether this token was valid.
sq: Pati një gabim gjatë kontrollit nëse ky kod ishte i vlefshëm.

en: Token validation timed out.
sq: Koha e vlefshmërisë së tokenit mbaroi.

en: Invalid token: token isn't in the right format.
sq: Shenja e pavlefshme: token nuk është në formatin e duhur.

note: attempt to query the metastore API about the status of this token. If the request doesn't complete in a reasonable amount of time throw a timeout exception
en: Checking with the MetaStore to see whether {0} is valid...
sq: Po kontrollon me MetaStore për të parë nëse {0} është e vlefshme...

en: Token for premium embedding. Go to the MetaStore to get yours!
sq: Token për futjen premium. Shkoni në MetaStore për të marrë tuajën!

en: Token is valid.
sq: Shenja është e vlefshme.

en: Error setting premium embedding token
sq: Gabim në vendosjen e kodit premium të futjes

en: Unable to compare results to goal for alert.
sq: Nuk mund të krahasohen rezultatet me objektivin për alarm.

en: Question ID is ''{0}'' with visualization settings ''{1}''
sq: ID-ja e pyetjes është ''{0}'' me cilësimet e vizualizimit ''{1}''

en: Unrecognized alert with condition ''{0}''
sq: Sinjalizim i panjohur me kushtin ''{0}''

en: Unrecognized channel type {0}
sq: Lloji i kanalit i panjohur {0}

en: Error sending notification!
sq: Gabim gjatë dërgimit të njoftimit!

en: Can't find JS color selector at ''{0}''
sq: Nuk mund të gjesh përzgjedhësin e ngjyrave JS në ''{0}''

en: Card has errors: {0}
sq: Karta ka gabime: {0}

en: Pulse card render error
sq: Gabim në paraqitjen e kartës së pulsit

en: Trimming trailing comment from card with id {0}
sq: Prerja e komentit pasues nga karta me ID {0}

en: Can't find field with ID: {0}
sq: Nuk mund të gjendet fusha me ID: {0}

en: ''{0}'' is a required param.
sq: ''{0}'' është një parametër i kërkuar.

en: Found ''{0}'' with no terminating ''{1}'' in query ''{2}''
sq: U gjet ''{0}'' pa fund ''{1}'' në pyetjen ''{2}''

en: Unable to substitute ''{0}'': param not specified.nFound: {1}
sq: Nuk mund të zëvendësohet ''{0}'': parametri nuk është specifikuar.nU gjet: {1}

en: You do not have permissions to view Card {0}.
sq: Ju nuk keni leje për të parë Kartën {0}.

en: You do not have permissions to run this query.
sq: Ju nuk keni leje për të ekzekutuar këtë pyetje.

en: Fingerprint updates attempted {0}, updated {1}, no data found {2}, failed {3}
sq: Përditësimet e gjurmëve të gishtave u përpoqën {0}, u përditësuan {1}, nuk u gjetën të dhëna {2}, dështuan {3}

en: Total number of fields classified {0}, {1} failed
sq: Numri total i fushave të klasifikuara {0}, {1} dështoi

en: Total number of tables classified {0}, {1} updated
sq: Numri total i tabelave të klasifikuara {0}, {1} të përditësuara

en: Error generating fingerprint for {0}
sq: Gabim gjatë krijimit të gjurmës së gishtit për {0}

en: Updated {0} field value sets, created {1}, deleted {2} with {3} errors
sq: Përditësuan grupet e vlerave të fushave {0}, u krijuan {1}, u fshinë {2} me {3} gabime

en: Total number of fields sync''d {0}, number of fields updated {1}
sq: Numri total i fushave të sinkronizuara {0}, numri i fushave të përditësuara {1}

en: Total number of tables sync''d {0}, number of tables updated {1}
sq: Numri total i tabelave të sinkronizuara {0}, numri i tabelave të përditësuara {1}

en: Found timezone id {0}
sq: U gjet ID e zonës kohore {0}

en: Total number of foreign keys sync''d {0}, {1} updated and {2} tables failed to update
sq: Numri total i çelësave të huaj të sinkronizuar {0}, {1} të përditësuar dhe {2} tabela nuk u përditësuan

en: {0} Database {1} ''{2}''
sq: {0} Baza e të dhënave {1} ''{2}''

en: Table {0} ''{1}''
sq: Tabela {0} ''{1}''

en: Field {0} ''{1}''
sq: Fusha {0} ''{1}''

en: Field ''{0}''
sq: Fusha ''{0}''

en: step ''{0}'' for {1}
sq: hapi ''{0}'' për {1}

en: Completed {0} on {1}
sq: Përfunduar {0} më {1}

en: Start: {0}
sq: Fillimi: {0}

en: End: {0}
sq: Fundi: {0}

en: Duration: {0}
sq: Kohëzgjatja: {0}

en: Completed step ''{0}''
sq: Hapi i përfunduar ''{0}''

en: Loading tasks namespace:
sq: Hapësira e emrave të detyrave po ngarkon:

en: Starting Quartz Scheduler
sq: Fillimi i programuesit të kuarcit

en: Stopping Quartz Scheduler
sq: Ndalimi i programuesit të kuarcit

en: Job already exists:
sq: Puna ekziston tashmë:

note: This is the very first log message that will get printed.  It's here because this is one of the very first namespaces that gets loaded, and the first that has access to the logger It shows up a solid 10-15 seconds before the "Starting Metabase in STANDALONE mode" message because so many other namesp
en: Loading Metabase...
sq: Duke ngarkuar Metabazën...

en: Possible timezone conflict found on database {0}.
sq: U gjet konflikt i mundshëm i zonës kohore në bazën e të dhënave {0}.

en: JVM timezone is {0} and detected database timezone is {1}.
sq: Zona kohore e JVM është {0} dhe zona kohore e zbuluar e bazës së të dhënave është {1}.

en: Configure a report timezone to ensure proper date and time conversions.
sq: Konfiguro një zonë kohore të raportit për të siguruar konvertimet e duhura të datës dhe orës.

en: Secret key used to sign JSON Web Tokens for requests to `/api/embed` endpoints.
sq: Çelësi sekret përdoret për të nënshkruar "JSON Web Tokens" për kërkesat në pikat fundore `/api/embed'.

en: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY must be at least 16 characters.
sq: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY duhet të ketë të paktën 16 karaktere.

en: Saved credentials encryption is ENABLED for this Metabase instance.
sq: Kriptimi i kredencialeve të ruajtura është AKTIVIZUAR për këtë shembull të Metabazës.

en: Saved credentials encryption is DISABLED for this Metabase instance.
sq: Kriptimi i kredencialeve të ruajtura është AKTIVIZUAR për këtë shembull të Metabazës.

en: nFor more information, see
sq: Për më shumë informacion, shihni

en: value must be an integer.
sq: vlera duhet të jetë një numër i plotë.

en: value must be a string.
sq: vlera duhet të jetë një varg.

en: value must be a boolean.
sq: vlera duhet të jetë një boolean.

en: value must be a string that matches the regex `{0}`.
sq: vlera duhet të jetë një varg që përputhet me regex `{0}`.

en: value must satisfy one of the following requirements:
sq: vlera duhet të plotësojë një nga kërkesat e mëposhtme:

en: value may be nil, or if non-nil, {0}
sq: vlera mund të jetë zero, ose nëse jo zero, {0}

en: value must be one of: {0}.
sq: vlera duhet të jetë një nga: {0}.

en: value must be an array.
sq: vlera duhet të jetë një grup.

en: Each {0}
sq: çdo {0}

en: The array cannot be empty.
sq: Vargu nuk mund të jetë bosh.

en: value must be a non-blank string.
sq: vlera duhet të jetë një varg jo bosh.

en: Integer greater than zero
sq: Numër i plotë më i madh se zero

en: value must be an integer greater than zero.
sq: vlera duhet të jetë një numër i plotë më i madh se zero.

en: Number greater than zero
sq: Numër më i madh se zero

en: value must be a number greater than zero.
sq: vlera duhet të jetë një numër më i madh se zero.

en: Keyword or string
sq: Fjalë kyçe ose varg

en: Valid field type
sq: Lloji i vlefshëm i fushës

en: value must be a valid field type.
sq: vlera duhet të jetë një lloj fushe e vlefshme.

en: Valid field type (keyword or string)
sq: Lloji i vlefshëm i fushës (fjalë kyçe ose varg)

en: value must be a valid field type (keyword or string).
sq: vlera duhet të jetë një lloj fushe e vlefshme (fjalë kyçe ose varg).

en: Valid entity type (keyword or string)
sq: Lloji i vlefshëm i entitetit (fjalë kyçe ose varg)

en: value must be a valid entity type (keyword or string).
sq: vlera duhet të jetë një lloj entiteti i vlefshëm (fjalë kyçe ose varg).

en: Valid map
sq: Hartë e vlefshme

en: value must be a map.
sq: vlera duhet të jetë një hartë.

en: Valid email address
sq: Adresa e vlefshme e emailit

en: value must be a valid email address.
sq: vlera duhet të jetë një adresë e vlefshme emaili.

en: Insufficient password strength
sq: Fuqi e pamjaftueshme e fjalëkalimit

en: value must be a valid integer.
sq: vlera duhet të jetë një numër i plotë i vlefshëm.

en: value must be a valid integer greater than zero.
sq: vlera duhet të jetë një numër i plotë i vlefshëm më i madh se zero.

en: value must be a valid boolean string (''true'' or ''false'').
sq: vlera duhet të jetë një varg i vlefshëm boolean (''true'' ose ''false'').

en: value must be a valid JSON string.
sq: vlera duhet të jetë një varg i vlefshëm JSON.

en: value must be a valid embedding params map.
sq: vlera duhet të jetë një hartë e vlefshme e parametrave të integruar.

en: Data permissions
sq: Lejet e të dhënave

en: Collection permissions
sq: Lejet e koleksionit

en: See all collection permissions
sq: Shiko të gjitha lejet e koleksionit

en: Also change sub-collections
sq: Ndryshoni gjithashtu nën-koleksionet

en: Can edit this collection and its contents
sq: Mund ta modifikojë këtë koleksion dhe përmbajtjen e tij

en: Can view items in this collection
sq: Mund të shikojë artikujt në këtë koleksion

en: Collection Access
sq: Qasja në koleksion

en: This group has permission to view at least one subcollection of this collection.
sq: Ky grup ka leje për të parë të paktën një nënkoleksion të këtij koleksioni.

en: This group has permission to edit at least one subcollection of this collection.
sq: Ky grup ka leje për të redaktuar të paktën një nënkoleksion të këtij koleksioni.

en: View sub-collections
sq: Shikoni nën-koleksionet

en: Remember Me
sq: Më kujto Mua

en: X-ray this schema
sq: X-ray këtë skemë

en: Edit the permissions for this collection
sq: Redakto lejet për këtë koleksion

en: Add this question to a dashboard
sq: Shtoje këtë pyetje në një panel kontrolli

en: Create a new dashboard
sq: Krijo një panel të ri

en: The page you asked for couldn't be found.
sq: Faqja që kërkuat nuk mund të gjendej.

en: Select a {0}
sq: Zgjidh një {0}

en: Save dashboards, questions, and collections in "{0}"
sq: Ruani panelet, pyetjet dhe koleksionet në "{0}"

en: Access dashboards, questions, and collections in "{0}"
sq: Qasuni në panelet, pyetjet dhe koleksionet në "{0}"

en: Compare
sq: Krahasoni

en: Zoom out
sq: Zmadhoni

en: Related
sq: Të lidhura

en: More X-rays
sq: Më shumë rreze X

en: No results
sq: Nuk ka rezultate

en: Metabase couldn't find any results for your search.
sq: Metabase nuk mund të gjente asnjë rezultat për kërkimin tuaj.

en: No metrics
sq: Asnjë metrikë

en: Aggregations
sq: Agregatimet

en: Operators
sq: Operatorët

en: Custom fields
sq: Fushat e personalizuara

note: 2. Create the new collections.
en: Migrated Dashboards
sq: Paneli i migruar

en: Migrated Pulses
sq: Pulset e migruara

en: Migrated Questions
sq: Pyetje të migruara

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren't in a Collection to {1} Collection {2}
sq: Lëvizja e shembujve të {0} që nuk janë në një koleksion në {1} Koleksioni {2}

en: Failed to grant permissions: {0}
sq: Dështoi në dhënien e lejeve: {0}

en: Cannot decrypt encrypted string. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
sq: Vargu i koduar nuk mund të deshifrohet. Ke ndryshuar apo ke harruar të caktosh MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?

en: All personal collections
sq: Të gjitha koleksionet personale

en: Host
sq: Mikpritës

en: Database username
sq: Emri i përdoruesit të bazës së të dhënave

en: What username do you use to login to the database?
sq: Çfarë emri përdoruesi përdorni për t'u identifikuar në bazën e të dhënave?

en: Database password
sq: Fjalëkalimi i bazës së të dhënave

en: Database name
sq: Emri i bazës së të dhënave

en: birds_of_the_world
sq: zogjtë e_botës

en: Use a secure connection (SSL)?
sq: Të përdoret një lidhje e sigurt (SSL)?

en: Additional JDBC connection string options
sq: Opsione shtesë të vargut të lidhjes JDBC

en: Project ID
sq: ID e projektit

en: Dataset ID
sq: ID-ja e grupit të të dhënave

en: Client ID
sq: ID-ja e klientit

en: Client Secret
sq: Sekreti i klientit

en: Auth Code
sq: Kodi i Autoritetit

en: Hosts
sq: Pritësit

en: Broker node port
sq: Porta e nyjës së ndërmjetësit

en: Google Analytics Account ID
sq: ID e llogarisë së Google Analytics

en: Connection String
sq: Vargu i lidhjes

en: Users/camsaul/bird_sightings/toucans
sq: Përdoruesit/kamera/pamjet_zogjsh/tukanët

en: carrierPigeonDeliveries
sq: transportues PigeonDorëzimi

en: Authentication Database
sq: Baza e të dhënave të vërtetimit

en: Optional database to use when authenticating
sq: Baza e të dhënave opsionale për t'u përdorur gjatë vërtetimit

en: Additional Mongo connection string options
sq: Opsione shtesë të vargut të lidhjes Mongo

en: Oracle system ID (SID)
sq: ID-ja e sistemit Oracle (SID)

en: Usually something like ORCL or XE.
sq: Zakonisht diçka si ORCL ose XE.

en: Optional if using service name
sq: Opsionale nëse përdorni emrin e shërbimit

en: Oracle service name
sq: Emri i shërbimit të Oracle

en: Optional TNS alias
sq: Pseudonimi opsional TNS

en: hive
sq: zgjua

en: Filename
sq: Emri i skedarit

en: BirdsOfTheWorld
sq: Zogjtë e Botës

en: Database instance name
sq: Emri i shembullit të bazës së të dhënave

en: Windows domain
sq: Domeni i Windows

en: Labels
sq: Etiketat

en: Add members
sq: Shto anëtarë

en: Collection it's saved in
sq: Koleksioni në të cilin është ruajtur

en: All Users
sq: Te gjithe perdoruesit

en: Administrators
sq: Administratorët

en: Sharing
sq: Ndarja

en: Display
sq: Ekrani

en: Axes
sq: Sëpata

en: Formatting
sq: Formatimi

en: Try these x-rays based on your data.
sq: Provoni këto rreze x bazuar në të dhënat tuaja.

en: There was a problem displaying this chart.
sq: Pati një problem me shfaqjen e këtij grafiku.

en: Sorry, you don't have permission to see this card.
sq: Na vjen keq, ju nuk keni leje për ta parë këtë kartë.

en: Just a heads up:
sq: Vetëm një kokë lart:

en: {0} without the Sample Dataset, the Query Builder tutorial won't work. You can always restore the Sample Dataset, but any questions you've saved using this data will be lost.
sq: {0} pa grupin e të dhënave të mostrës, tutoriali Query Builder nuk do të funksionojë. Mund ta rivendosësh gjithmonë grupin e të dhënave të mostrës, por çdo pyetje që ke ruajtur duke përdorur këto të dhëna do të humbasë.

en: X-ray
sq: rreze X

en: Compare to the rest
sq: Krahasoni me pjesën tjetër

en: Use the Java Virtual Machine (JVM) timezone
sq: Përdorni zonën kohore Java Virtual Machine (JVM).

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in
    many or most of your queries with this data.
sq: Ne ju sugjerojmë ta lini këtë veçse nëse jeni duke bërë transmetim manual të zonës kohore
    shumë ose shumica e pyetjeve tuaja me këto të dhëna.

en: Your team's most important dashboards go here
sq: Paneli më i rëndësishëm i ekipit tuaj shkojnë këtu

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone
sq: Gozhdoni panelet e kontrollit në {0} që të shfaqen në këtë hapësirë ​​për të gjithë

en: Unable to release the Liquibase lock after a migration failure
sq: Nuk mund të lirohet kyçi i Liquibase pas një dështimi të migrimit

en: Use JVM Time Zone
sq: Përdorni zonën kohore JVM

en: We're currently analyzing the tables and fields to help you explore your data.
sq: Aktualisht po analizojmë tabelat dhe fushat për t'ju ndihmuar të eksploroni të dhënat tuaja.

en: Tip:
sq: Këshillë:

en: Select a currency type
sq: Zgjidhni një lloj monedhe

en: Field Type
sq: Lloji i fushës

en: Troubleshooting
sq: Zgjidhja e problemeve

en: Enable X-ray features
sq: Aktivizo veçoritë e rrezeve X

en: Formatting Options
sq: Opsionet e formatimit

en: Task details
sq: Detajet e detyrës

en: Troubleshooting logs
sq: Regjistrat e zgjidhjes së problemeve

en: Trying to get to the bottom of something? This section shows logs of Metabase's background tasks, which can help shed light on what's going on.
sq: Po përpiqeni të arrini në fund të diçkaje? Ky seksion tregon regjistrat e detyrave të sfondit të Metabase, të cilat mund të ndihmojnë për të hedhur dritë mbi atë që po ndodh.

en: Task
sq: Detyrë

en: Started at
sq: Filloi në

en: Ended at
sq: Përfundoi në

en: Duration (ms)
sq: Kohëzgjatja (ms)

en: Currency
sq: Monedha

en: Pick a user or channel...
sq: Zgjidh një përdorues ose kanal...

en: No formatting settings
sq: Nuk ka cilësime formatimi

en: Label for this range (optional)
sq: Etiketa për këtë varg (opsionale)

en: Add a range
sq: Shto një gamë

en: is less than
sq: eshte me pak se

en: is greater than
sq: është me e madhe se

en: is less than or equal to
sq: është më e vogël ose e barabartë me

en: is greater than or equal to
sq: është më i madh ose i barabartë me

en: is equal to
sq: është e barabartë me

en: is not equal to
sq: nuk është e barabartë me

en: is null
sq: është nul

en: is not null
sq: nuk është nul

en: contains
sq: përmban

en: does not contain
sq: nuk permban

en: starts with
sq: fillon me

en: ends with
sq: përfundon me

en: When a cell in these columns {0} it will be tinted this color.
sq: Kur një qelizë në këto kolona {0} do të lyhet me këtë ngjyrë.

en: When a cell in this column…
sq: Kur një qelizë në këtë kolonë…

en: This visualization requires you to group by a field.
sq: Ky vizualizim kërkon që ju të gruponi sipas një fushe.

en: Date style
sq: Stili i datës

en: Date separators
sq: Ndarësit e datave

en: Abbreviate names of days and months
sq: Emrat e shkurtuar të ditëve dhe muajve

en: Show the time
sq: Trego kohën

en: Time style
sq: Stili i kohës

en: Unit of currency
sq: Njësia e monedhës

en: Currency label style
sq: Stili i etiketës së monedhës

en: Where to display the unit of currency
sq: Ku të shfaqet njësia e monedhës

en: Minimum number of decimal places
sq: Numri minimal i numrave dhjetorë

en: Stacked chart type
sq: Lloji i grafikut të grumbulluar

en: Goal label
sq: Etiketa e qëllimit

en: Show trend line
sq: Trego linjën e tendencës

en: Line style
sq: Stili i linjës

en: Show dots on lines
sq: Trego pika në vija

en: Which axis?
sq: Cilin aks?

en: Line + Bar
sq: Linja + Shiriti

en: line and bar chart
sq: grafiku me vija dhe shtylla

en: Gauge visualization requires a number.
sq: Vizualizimi i matësit kërkon një numër.

en: Gauge
sq: Matës

en: Gauge ranges
sq: Gama e matësve

en: Field to show
sq: Fusha për të treguar

en: last {0}
sq: {0} e fundit

en: {0} was {1} {2}
sq: {0} ishte {1} {2}

en: Group by a time field to see how this has changed over time
sq: Gruponi sipas fushës kohore për të parë se si ka ndryshuar kjo me kalimin e kohës

en: Switch positive / negative colors?
sq: Të ndryshohen ngjyrat pozitive/negative?

en: Pivot column
sq: Kolona kryesore

en: Cell column
sq: Kolona qelizore

en: Visible columns
sq: Kolona të dukshme

en: Conditional Formatting
sq: Formatimi i kushtëzuar

en: Column title
sq: Titulli i kolonës

en: Show a mini bar chart
sq: Trego një grafik me shirita mini

en: Link
sq: Lidhje

en: Email link
sq: Lidhja me email

en: Image
sq: Imazhi

en: Automatic
sq: Automatik

en: View as link or image
sq: Shiko si lidhje ose imazh

en: Link text
sq: Teksti i lidhjes

en: Not a valid integer: ''{0}''
sq: Jo një numër i plotë i vlefshëm: ''{0}''

en: Embedding is not enabled for this object.
sq: Përfshirja nuk është aktivizuar për këtë objekt.

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication: {0}
sq: Problem me lidhjen me serverin LDAP, do të kthehet në vërtetimin lokal: {0}

en: When including an offset, a limit must also be included.
sq: Kur përfshihet një kompensim, duhet të përfshihet edhe një kufi.

en: When including a limit, an offset must also be included.
sq: Kur përfshihet një kufi, duhet të përfshihet edhe një kompensim.

en: Applying heuristic {0} to {1}.
sq: Aplikimi heuristik {0} në {1}.

en: Dimensions bindings:n{0}
sq: Lidhjet e dimensioneve:n{0}

en: Using definitions:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}
sq: Duke përdorur përkufizimet:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}

en: minute
sq: minutë

en: hour
sq: orë

en: day of week
sq: dita e javës

en: day of month
sq: dita e muajit

en: day of year
sq: dita e vitit

en: week
sq: javë

en: month
sq: muaj

en: quarter
sq: tremujori

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:n{2}
sq: Duke shtuar {0} karta në panelin e kontrollit {1}:n{2}

en: Error parsing {0}:n{1}
sq: Gabim në analizimin e {0}:n{1}

en: WARNING: Filtering only works on dimensions! ''{0}'' is a metric. Ignoring filter.
sq: PARALAJMËRIM: Filtrimi funksionon vetëm në dimensione! ''{0}'' është një metrikë. Injorimi i filtrit.

en: WARNING: A date can't belong to multiple discrete intervals, so ANDing them together doesn't make sense.
sq: PARALAJMËRIM: Një datë nuk mund t'i përkasë intervaleve të shumëfishta diskrete, kështu që DHE bashkimi i tyre nuk ka kuptim.

en: Ignoring these intervals: {0}
sq: Duke shpërfillur këto intervale: {0}

note: We should never get to this point since the all non-string negations should get automatically rewritten by the query expander.
en: WARNING: Don't know how to negate: {0}
sq: PARALAJMËRIM: Nuk di si ta mohoj: {0}

en: Sorting with Druid is only allowed in queries that have one or more breakout columns. Ignoring :order-by clause.
sq: Renditja me Druid lejohet vetëm në pyetjet që kanë një ose më shumë kolona të dhënash. Injorimi i klauzolës :order-by.

note: TODO - this is not really true, is it
en: WARNING: It only makes sense to specify :fields for a query with no aggregation. Ignoring the clause.
sq: PARALAJMËRIM: Ka kuptim vetëm të specifikoni :fields për një pyetje pa grumbullim. Injorimi i klauzolës.

en: WARNING: Druid doenst allow limitSpec in timeseries queries. Ignoring the LIMIT clause.
sq: PARALAJMËRIM: Druid nuk lejon limitSpec në pyetjet e serive kohore. Injorimi i klauzolës LIMIT.

en: HoneySQL Form:
sq: Formulari HoneySQL:

en: Unable to parse date ''{0}''
sq: Nuk mund të analizohet data ''{0}''

en: Client closed connection, cancelling query
sq: Lidhja e mbyllur me klientin, anulimi i kërkesës

en: Setting timezone with statement: {0}
sq: Vendosja e zonës kohore me deklaratën: {0}

en: Multiple date filters are not supported
sq: Filtrat e shumëfishtë të datave nuk mbështeten

en: :not is not yet implemented
sq: :nuk nuk është zbatuar ende

en: Only one Google Analytics segment allowed at a time.
sq: Vetëm një segment i Google Analytics lejohet në të njëjtën kohë.

en: MONGO AGGREGATION PIPELINE:
sq: Tubacioni i AGREGIMIT MONGO:

en: Error: mismatched columns in results! Expected: {0} Got: {1}
sq: Gabim: kolonat nuk përputhen në rezultate! Pritet: {0} Mora: {1}

en: Unable to create temp file in `{0}` for email attachments
sq: Nuk mund të krijohet skedari i përkohshëm në "{0}" për bashkëngjitjet e emailit

en: Error preprocessing query:
sq: Gabim gjatë përpunimit paraprak të pyetjes:

en: Illegal filter clause: {0}
sq: Klauzola e filtrit të paligjshëm: {0}

en: Invalid clause:
sq: Klauzola e pavlefshme:

en: Error: query's source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
sq: Gabim: pyetja e burimit të pyetjes nuk është zgjidhur. Ju ndoshta duhet të "përpunoni paraprakisht" pyetjen në fillim.

note: failing that throw an Exception with detailed info about what we tried and what the actual expressions were
en: No expression named ''{0}''
sq: Asnjë shprehje me emrin ''{0}''

en: No aggregation at index: {0}
sq: Nuk ka grumbullim në indeks: {0}

en: Field values total length is {0} (max {1}).
sq: Gjatësia totale e vlerave të fushës është {0} (maksimumi {1}).

en: FieldValues are allowed for this Field.
sq: FieldValues ​​lejohen për këtë fushë.

en: FieldValues are NOT allowed for this Field.
sq: FieldValues ​​NUK lejohen për këtë fushë.

en: Field {0} ''{1}'' should have FieldValues and belongs to a Database with On-Demand FieldValues updating.
sq: Fusha {0} ''{1}'' duhet të ketë FieldValues ​​dhe i përket një baze të dhënash me përditësimin e vlerave të fushës sipas kërkesës.

en: You cannot create or revoke permissions for the ''Admin'' group.
sq: Ju nuk mund të krijoni ose revokoni lejet për grupin "Admin".

en: You cannot add or remove users to/from the ''MetaBot'' group.
sq: Ju nuk mund të shtoni ose hiqni përdorues në/nga grupi ''MetaBot''.

en: You cannot add or remove users to/from the ''All Users'' group.
sq: Ju nuk mund të shtoni ose hiqni përdorues në/nga grupi ''Të gjithë përdoruesit''.

en: You cannot remove the last member of the ''Admin'' group!
sq: Ju nuk mund të hiqni anëtarin e fundit të grupit ''Admin''!

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting: {0}
sq: Gabim gjatë futjes së një cilësimi të ri: {0}

en: defsetting descriptions strings must be `:internal?` or internationalized, found: `{0}`
sq: vargjet e përshkrimeve të çrregullimit duhet të jenë `:internal?` ose të ndërkombëtarizuara, të gjetura: `{0}`

en: Loading plugin {0}... {1}
sq: Po ngarkohet shtojca {0}... {1}

en: Object keyed by type, containing formatting settings
sq: Objekti i kyçur sipas llojit, që përmban cilësimet e formatimit

en: Allow users to explore data using X-rays
sq: Lejoni përdoruesit të eksplorojnë të dhënat duke përdorur rreze X

en: Using this URL to check token: {0}
sq: Duke përdorur këtë URL për të kontrolluar kodin: {0}

en: Unable to validate token: 404 not found.
sq: Token nuk mund të vërtetohet: 404 nuk u gjet.

en: There was an error checking whether this token was valid:
sq: Pati një gabim gjatë kontrollit nëse ky kod ishte i vlefshëm:

note: +----------------------------------------------------------------------------------------------------------------+ |                                             SETTING & RELATED FNS                                              | TODO - rename this to premium-features-token?
en: Token for premium features. Go to the MetaStore to get yours!
sq: Token për veçoritë premium. Shkoni në MetaStore për të marrë tuajën!

en: Token format is invalid. Token should be 64 hexadecimal characters.
sq: Formati i tokenit është i pavlefshëm. Token duhet të ketë 64 karaktere heksadecimal.

en: Error setting premium features token
sq: Gabim në vendosjen e kodit të veçorive premium

en: Error validating token:
sq: Gabim gjatë vërtetimit të kodit:

en: Error preprocessing query
sq: Gabim gjatë përpunimit paraprak të pyetjes

en: No native form returned.
sq: Asnjë formë amtare nuk u kthye.

en: Invalid response from database driver. No :status provided.
sq: Përgjigje e pavlefshme nga drejtuesi i bazës së të dhënave. Jo: statusi i dhënë.

en: General error
sq: Gabim i përgjithshëm

en: Missing query hash!
sq: Mungon hash-i i pyetjes!

en: Table ''{0}'' has no Fields associated with it.
sq: Tabela ''{0}'' nuk ka fusha të lidhura me të.

en: Max concurrent query limit reached
sq: U arrit kufiri maksimal i kërkesës së njëkohshme

note: we should never reach this if our patterns are written right so this is more to catch code mistakes than something the user should expect to see
en: Don't know how to get information about Field:
sq: Nuk di si të marr informacion në lidhje me Fushën:

en: metabase.query-processor.interface/*driver* is unbound.
sq: metabase.query-processor.interface/*driver* është i palidhur.

en: Query processor error: mismatched number of columns in query and results.
sq: Gabim i procesorit të pyetjeve: numri i kolonave nuk përputhet në pyetje dhe rezultate.

en: Expected {0} fields, got {1}
sq: Pritej {0} fusha, mori {1}

en: Expected: {0}
sq: Pritet: {0}

en: Actual: {0}
sq: aktuale: {0}

en: Unable to bin Field without a min/max value
sq: Fusha nuk mund të binet pa një vlerë min/maks

en: {0} is not supported by this driver.
sq: {0} nuk mbështetet nga ky drejtues.

en: Segment {0} does not exist, or is invalid.
sq: Segmenti {0} nuk ekziston ose është i pavlefshëm.

en: Metric {0} does not exist, or is invalid.
sq: Metrika {0} nuk ekziston ose është e pavlefshme.

en: Missing source query in Card {0}
sq: Mungon pyetja e burimit në kartën {0}

note: log the query at this point, it's useful for some purposes
en: Fetched source query from Card {0}:
sq: Kërkesa e burimit të marrë nga karta {0}:

en: Error transforming MBQL query to native:
sq: Gabim gjatë transformimit të pyetjes MBQL në vendas:

en: Cannot run query: could not find source table {0}.
sq: Pyetja nuk mund të ekzekutohet: nuk mund të gjej tabelën burimore {0}.

en: Error recording results metadata for query:
sq: Gabim gjatë regjistrimit të meta të dhënave të rezultateve për pyetjen:

en: Error: Query Processor store is not initialized.
sq: Gabim: Ruajtja e procesorit të pyetjeve nuk është inicializuar.

en: Error: Table {0} is not present in the Query Processor Store.
sq: Gabim: Tabela {0} nuk është e pranishme në Dyqanin e procesorit të pyetjeve.

en: Error: Field {0} is not present in the Query Processor Store.
sq: Gabim: Fusha {0} nuk është e pranishme në Dyqanin e përpunuesve të pyetjeve.

en: Task history cleanup successful, rows were {0}deleted
sq: Pastrimi i historikut të detyrave me sukses, rreshtat u {0}fshinë

en: not
sq: jo

en: For more information, see
sq: Për më shumë informacion, shihni

en: Integer greater than or equal to zero
sq: Numër i plotë më i madh ose i barabartë me zero

en: value must be an integer greater than or equal to zero.
sq: vlera duhet të jetë një numër i plotë më i madh ose i barabartë me zero.

en: value must be an integer zero or greater.
sq: vlera duhet të jetë një numër i plotë zero ose më i madh.

en: value must be a valid integer greater than or equal to zero.
sq: vlera duhet të jetë një numër i plotë i vlefshëm më i madh ose i barabartë me zero.

en: New users per state in the last 30 days
sq: Përdorues të rinj për shtet në 30 ditët e fundit

en: Created At by day of the week
sq: Krijuar në ditën e javës

en: Created At by quarter of the year
sq: Krijuar në tremujorin e vitit

en: [[this.short-name]] per country
sq: [[this.short-name]] për shtet

en: Users per source
sq: Përdoruesit për burim

en: The top external pages that brought users to your site
sq: Faqet kryesore të jashtme që sollën përdoruesit në faqen tuaj

en: How [[this]] is distributed and more.
sq: Si shpërndahet [[kjo]] dhe më shumë.

en: The [[this]] over time
sq: [[kjo]] me kalimin e kohës

en: User growth
sq: Rritja e përdoruesit

en: Whether or not there are any patterns to when they happen.
sq: Nëse ka apo jo ndonjë model se kur ato ndodhin.

en: Users per state
sq: Përdoruesit për shtet

en: Sessions
sq: Sesionet

en: How some of the numbers in [[this]] relate to each other
sq: Si lidhen disa nga numrat në [[këtë]] me njëri-tjetrin

en: Sales per country
sq: Shitjet për shtet

en: Join date by month of the year
sq: Data e bashkimit sipas muajit të vitit

en: [[Timestamp]] by hour of the day
sq: [[Vula kohore]] sipas orës së ditës

en: A look at the [[this]]
sq: Një vështrim në [[këtë]]

en: Bottom 5 per category
sq: Poshtë 5 për kategori

en: Number of orders
sq: Numri i porosive

en: Event growth
sq: Rritja e ngjarjeve

en: Total [[GenericTable]]
sq: Gjithsej [[Tabela e përgjithshme]]

en: Income growth
sq: Rritja e të ardhurave

en: Top 10 countries by sales in the last 30 days
sq: 10 vendet më të mira sipas shitjeve në 30 ditët e fundit

en: [[this]] by month of the year
sq: [[kjo]] sipas muajve të vitit

en: Transactions per day of the week
sq: Transaksionet në ditë të javës

en: Sessions by device type
sq: Seancat sipas llojit të pajisjes

en: Transactions per country
sq: Transaksionet për shtet

en: Join date by quarter of the year
sq: Data e bashkimit sipas tremujorit të vitit

en: Events per hour of the day
sq: Ngjarjet në orë të ditës

en: Top 5 [[this]]
sq: Top 5 [[kjo]]

en: Bottom 5 [[this]]
sq: Fundi 5 [[kjo]]

en: [[Timestamp]] by day of the month
sq: [[Vula kohore]] sipas ditës së muajit

en: Per [[GenericCategoryLarge]]
sq: Për [[GenericCategoryLarge]]

en: Null values
sq: Vlerat null

en: Total events
sq: Totali i ngjarjeve

en: A look at [[GenericTable]] across your [[this]], and how it changes over time.
sq: Një vështrim në [[GenericTable]] në [[këtë]] tuaj dhe se si ndryshon me kalimin e kohës.

en: [[this]] per [[GenericCategoryMedium]]
sq: [[kjo]] për [[GenericCategoryMedium]]

en: How the [[this]] changes with time
sq: Si ndryshon [[kjo]] me kalimin e kohës

en: How they compare by seasonality
sq: Si krahasohen sipas sezonalitetit

en: Average income per transaction
sq: Të ardhurat mesatare për transaksion

en: [[this]] per country
sq: [[kjo]] për shtet

en: Income per state
sq: Të ardhurat për shtet

en: Per [[GenericCategoryMedium]]
sq: Sipas [[GenericCategoryMedium]]

en: A closer look at your [[this]]
sq: Një vështrim më i afërt në [[këtë]] tuajën

en: How [[GenericNumber]] is distributed
sq: Si shpërndahet [[GenericNumber]]

en: [[Timestamp]] by quarter of year
sq: [[Vula kohore]] sipas tremujorit të vitit

en: Events per country
sq: Ngjarjet për shtet

en: Weekdays when [[this.short-name]] were added
sq: Ditët e javës kur u shtuan [[this.short-name]]

en: Months when [[this.short-name]] were added
sq: Muajt ​​kur u shtuan [[this.short-name]]

en: How they compare across different categories
sq: Si krahasohen ato në kategori të ndryshme

en: New users per source in the last 30
sq: Përdorues të rinj për burim në 30 të fundit

en: Events per quarter of the year
sq: Ngjarjet për tremujor të vitit

en: Heres a quick look at your [[this]]
sq: Ja një vështrim i shpejtë në [[këtë]] tuajën

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], top 5
sq: [[kjo]] për [[GenericCategoryLarge]], top 5

en: Days when [[this.short-name]] were added
sq: Ditët kur u shtuan [[this.short-name]]

en: Total orders per source
sq: Gjithsej porositë për burim

en: [[this]] by quarter of the year
sq: [[kjo]] sipas tremujorit të vitit

en: Events per [[GenericCategoryMedium]]
sq: Ngjarjet për [[GenericCategoryMedium]]

en: Events per state
sq: Ngjarjet për shtet

en: Top landing pages
sq: Faqet kryesore të uljes

en: Heres a closer look at your [[this]] over time
sq: Ja një vështrim më i afërt në [[këtë]] tuaj me kalimin e kohës

en: Sum of [[this]] by [[Country]]
sq: Shuma e [[kjo]] nga [[Vendi]]

en: States that are performing best
sq: Shtetet që po performojnë më mirë

en: Created At by month of the year
sq: Krijuar në sipas muajit të vitit

en: Sum of [[this]] by [[State]]
sq: Shuma e [[kjo]] nga [[Shteti]]

en: Sum of [[GenericNumber]] per [[this]]
sq: Shuma prej [[GenericNumber]] për [[kjo]]

en: Events by coordinates
sq: Ngjarjet sipas koordinatave

en: Top referral pages
sq: Faqet kryesore të referimit

en: An exploration of your users to get you started.
sq: Një eksplorim i përdoruesve tuaj për t'ju nisur.

en: An overview of your [[this]] and how its distributed across time, place, and categories.
sq: Një përmbledhje e [[this]] tuaj dhe se si shpërndahet në kohë, vend dhe kategori.

en: Average income per state
sq: Të ardhurat mesatare për shtet

en: [[this]] by [[GenericCategoryMedium]]
sq: [[kjo]] nga [[GenericCategoryMedium]]

en: Total transactions
sq: Totali i transaksioneve

en: [[this.short-name]] that have joined over time
sq: [[this.short-name]] që janë bashkuar me kalimin e kohës

en: The [[this]] by location
sq: [[kjo]] sipas vendndodhjes

en: Events per month of the year
sq: Ngjarjet në muaj të vitit

en: [[this]] by [[GenericNumber]]
sq: [[kjo]] nga [[GenericNumber]]

en: Quarters when [[this.short-name]] were added
sq: U shtuan lagjet kur [[this.short-name]]

en: How these [[this.short-name]] are distributed
sq: Si shpërndahen këto [[this.short-name]]

en: [[this.short-name]] by [[GenericNumber]]
sq: [[this.short-name]] nga [[GenericNumber]]

en: Where users are coming from
sq: Nga vijnë përdoruesit

en: [[this]] comparisons and correlations
sq: [[kjo]] krahasime dhe korrelacione

en: Total income
sq: Të ardhurat totale

en: Total income per month
sq: Të ardhurat totale në muaj

en: Number of users per source
sq: Numri i përdoruesve për burim

en: Transactions per state
sq: Transaksionet për shtet

en: [[this]] by [[Timestamp]]
sq: [[kjo]] nga [[Vula kohore]]

en: New users per source in the last 30 days
sq: Përdorues të rinj për burim në 30 ditët e fundit

en: Join date by day of the month
sq: Anëtarësimi datë për ditë të muajit

en: Average discount %
sq: Zbritje mesatare %

en: Autogenerated metrics about [[GenericTable]].
sq: Metrikat e gjeneruara automatikisht rreth [[GenericTable]].

en: [[this]] per day of the month
sq: [[kjo]] në ditë të muajit

en: Total sessions in each country
sq: Totali i seancave në çdo vend

en: Transactions per month of the year
sq: Transaksionet në muaj të vitit

en: Sales per product
sq: Shitjet për produkt

en: Users in each country
sq: Përdoruesit në çdo vend

en: [[this]] by hour of the day
sq: [[kjo]] sipas orës së ditës

en: Events in the last 30 days
sq: Ngjarjet në 30 ditët e fundit

en: Transactions per source
sq: Transaksionet sipas burimit

en: Where youve acquired your users
sq: Ku i keni blerë përdoruesit tuaj

en: How they compare acrosss location
sq: Si krahasohen me vendndodhjen

en: [[this]] per product
sq: [[kjo]] për produkt

en: [[this]] per month of the year
sq: [[kjo]] në muaj të vitit

en: Per country
sq: Për shtet

en: A deeper look at how different countries are performing for you.
sq: Një vështrim më i thellë se si vendet e ndryshme po performojnë për ju.

en: Sales per state
sq: Shitjet për shtet

en: Events by [[GenericNumber]]
sq: Ngjarjet nga [[GenericNumber]]

en: Sales per product [[ProductCategoryMedium]]
sq: Shitjet për produkt [[ProductCategoryMedium]]

en: User acquisition by country
sq: Blerja e përdoruesve sipas vendit

en: [[this]] per source
sq: [[kjo]] për burim

en: [[this]] by day of the week
sq: [[kjo]] sipas ditës së javës

en: Days of the month when [[this.short-name]] joined
sq: Ditët e muajit kur [[this.short-name]] u bashkua

en: Heres an overview of the people in your [[this]]
sq: Këtu është një përmbledhje e njerëzve në [[kjo]]

en: How [[GenericTable]] are distributed across this time field, and if it has any seasonal patterns.
sq: Si shpërndahet [[GenericTable]] në këtë fushë kohore dhe nëse ka ndonjë model sezonal.

en: Overview
sq: Vështrim i përgjithshëm

en: How this metric is distributed across different categories
sq: Si shpërndahet kjo metrikë nëpër kategori të ndryshme

en: [[this.short-name]] per state
sq: [[this.short-emër]] për shtet

en: Weekdays when [[this.short-name]] joined
sq: Ditët e javës kur [[this.short-name]] u bashkua

en: Hours when [[this.short-name]] joined
sq: Orët kur [[this.short-name]] u bashkua

en: Total income by month
sq: Të ardhurat totale sipas muajve

en: A breakdown of your [[this]] over time, and its min, max, average and more.
sq: Një ndarje e [[këtë]] tuaj me kalimin e kohës, dhe minimumi, maksimumi, mesatarja dhe më shumë.

en: Average quantity per state
sq: Sasia mesatare për shtet

en: How they compare by across different numbers
sq: Si krahasohen me numra të ndryshëm

en: New users per country in the last 30 days
sq: Përdorues të rinj për shtet në 30 ditët e fundit

en: Transactions over time
sq: Transaksionet me kalimin e kohës

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]]
sq: [[kjo]] për [[GenericCategorySmall]]

en: Some breakdown
sq: Disa prishje

en: Average of [[this]] by [[State]]
sq: Mesatarja prej [[kjo]] nga [[Shteti]]

en: Transactions per quarter of the year
sq: Transaksionet për tremujor të vitit

en: By coordinates
sq: Sipas koordinatave

en: Heres a closer look at your [[this]] by products
sq: Ja një vështrim më i afërt në [[kjo]] sipas produkteve tuaja

en: [[this]] per quarter of the year
sq: [[kjo]] për tremujor të vitit

en: Heres an overview of your [[this]] data from Google Analytics
sq: Këtu është një përmbledhje e të dhënave tuaja [[this]] nga Google Analytics

en: Quarters when [[this.short-name]] joined
sq: Të katërtat kur [[this.short-name]] u bashkua

en: New [[this.short-name]] in the last 30 days
sq: E re [[this.short-name]] në 30 ditët e fundit

en: Total sessions by desktop, mobile, or tablet
sq: Gjithsej seancat sipas desktopit, celularit ose tabletit

en: Indepth example
sq: Shembull i thellësisë

en: Average income per source
sq: Të ardhurat mesatare për burim

en: [[Timestamp]] by day of week
sq: [[Vula kohore]] sipas ditës së javës

en: Heres a closer look at your [[this]]
sq: Ja një vështrim më i afërt në [[këtë]] tuajën

en: Heres a closer look at your [[this]] field
sq: Ja një vështrim më i afërt në fushën tuaj [[këtë]]

en: Summary
sq: Përmbledhje

en: How the [[this]] is distributed geographically
sq: Si shpërndahet [[kjo]] gjeografikisht

en: The pages with the most pageviews
sq: Faqet me më shumë shikime të faqeve

en: How [[Number1]] is correlated with [[Number2]]
sq: Si lidhet [[Numri 1]] me [[Numri 2]]

en: Top 10 states by sales in the last 30 days
sq: 10 shtetet më të mira sipas shitjeve në 30 ditët e fundit

en: Top 10 states by sales
sq: 10 shtetet më të mira sipas shitjeve

en: [[Timestamp]]
sq: [[vula kohore]]

en: Where these transactions happened
sq: Ku kanë ndodhur këto transaksione

en: Top 10 countries by sales
sq: 10 vendet më të mira sipas shitjeve

en: Sales by state
sq: Shitjet sipas shtetit

en: Where most of your sessions originate from
sq: Nga e kanë origjinën shumica e seancave tuaja

en: Top acquisition channels
sq: Kanalet kryesore të blerjes

en: These [[this.short-name]] across time
sq: Këto [[this.short-name]] me kalimin e kohës

en: Average quantity
sq: Sasia mesatare

en: Sales per source
sq: Shitjet për burim

en: Average income per country
sq: Të ardhurat mesatare për shtet

en: How [[this]] is distributed
sq: Si shpërndahet [[kjo]]

en: Distinct [[FK]]
sq: E dallueshme [[FK]]

en: How these transactions are distributed
sq: Si shpërndahen këto transaksione

en: Per state
sq: Për shtet

en: Count of [[GenericCategoryMedium]] by [[this]]
sq: Numri i [[GenericCategoryMedium]] nga [[kjo]]

en: A look at your [[this]]
sq: Një vështrim në [[këtë]] tuajën

en: [[GenericNumber]] by [[this]]
sq: [[GenericNumber]] nga [[kjo]]

en: Sum of [[GenericNumber]] by [[this]]
sq: Shuma e [[GenericNumber]] nga [[kjo]]

en: A look at your [[this]] table
sq: Një vështrim në tryezën tuaj [[këtë]]

en: How many [[GenericTable]] there are per state, and how each state is represented across other categories.
sq: Sa [[Tabela e Përgjithshme]] ka për shtet dhe si përfaqësohet secili shtet në kategoritë e tjera.

en: Most-viewed pages
sq: Faqet më të shikuara

en: Example exploration
sq: Shembull eksplorimi

en: Sales vs. rating
sq: Shitjet kundrejt vlerësimit

en: [[this]] per hour of the day
sq: [[kjo]] në orë të ditës

en: Where your [[this.short-name]] are
sq: Ku janë [[this.short-name]] juaj

en: These are the same for all your [[this.short-name]]
sq: Këto janë të njëjta për të gjithë [[this.short-name]]

en: Events by different categories
sq: Ngjarjet sipas kategorive të ndryshme

en: Where these [[this.short-name]] are
sq: Ku janë këto [[this.short-name]]

en: Over time
sq: Me kalimin e kohës

en: A summary of the events in your [[this]] table
sq: Një përmbledhje e ngjarjeve në tabelën tuaj [[këtë]]

en: Transactions per source over time
sq: Transaksionet për burim me kalimin e kohës

en: How the [[this]] is distributed
sq: Si shpërndahet [[kjo]]

en: Total income per source
sq: Të ardhurat totale për burim

en: Total [[this.short-name]]
sq: Gjithsej [[this.short-name]]

en: Some metrics we found about your transactions.
sq: Disa metrikë që gjetëm për transaksionet tuaja.

en: How your different products are performing.
sq: Si po performojnë produktet tuaja të ndryshme.

en: Where these events are happening
sq: Ku po ndodhin këto ngjarje

en: Which US states are bringing you the most business.
sq: Cilat shtete të SHBA po ju sjellin më shumë biznes.

en: How they compare across time
sq: Si krahasohen me kalimin e kohës

en: Average transaction income per month
sq: Të ardhurat mesatare nga transaksionet në muaj

en: Average quantity per month
sq: Sasia mesatare në muaj

en: Seasonal patterns in the [[this]]
sq: Modelet sezonale në [[këtë]]

en: Events over time
sq: Ngjarjet me kalimin e kohës

en: Orders and income per source
sq: Porositë dhe të ardhurat për burim

en: Transactions per hour of the day
sq: Transaksionet në orë të ditës

en: Where most of your traffic is coming from.
sq: Nga vjen pjesa më e madhe e trafikut tuaj.

en: Heres a quick look at the [[this]]
sq: Ja një vështrim i shpejtë në [[këtë]]

en: It looks like your [[this]] has transactions, so heres a look at them
sq: Duket sikur [[kjo]] juaj ka transaksione, kështu që ja një vështrim në to

en: Average discount per month
sq: Zbritje mesatare në muaj

en: [[Timestamp]] by month of the year
sq: [[Vula kohore]] sipas muajit të vitit

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]] over time
sq: [[kjo]] për [[GenericCategorySmall]] me kalimin e kohës

en: Distribution by coordinates
sq: Shpërndarja sipas koordinatave

en: Sales by source
sq: Shitjet sipas burimit

en: Sales for each product category
sq: Shitjet për çdo kategori produkti

en: A closer look at the metrics and dimensions used in this saved question.
sq: Një vështrim më i afërt i matjeve dhe dimensioneve të përdorura në këtë pyetje të ruajtur.

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryMedium]]
sq: [[this.short-name]] për [[GenericCategoryMedium]]

en: Sales per product [[ProductCategoryLarge]]
sq: Shitjet për produkt [[ProductCategoryLarge]]

en: Average quantity per country
sq: Sasia mesatare për shtet

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryLarge]]
sq: [[this.short-name]] për [[GenericCategoryLarge]]

en: Heres a closer look at your [[this]] per source
sq: Ja një vështrim më i afërt në [[këtë]] tuaj për burim

en: Events per day of the month
sq: Ngjarjet në ditë të muajit

en: If youre into correlations, this is the x-ray for you.
sq: Nëse jeni në korrelacione, kjo është radiografia për ju.

en: Sessions by Country
sq: Sesionet sipas vendit

en: Some interesting metrics about your GA stats to get you started.
sq: Disa metrika interesante rreth statistikave tuaja të GA për t'ju nisur.

en: [[this]] per state
sq: [[kjo]] për shtet

en: [[Timestamp]] by quarter of the year
sq: [[Vula kohore]] sipas tremujorit të vitit

en: How its distributed across time and other categories.
sq: Si shpërndahet në kohë dhe kategori të tjera.

en: A look at your events over time and by several categories.
sq: Një vështrim në ngjarjet tuaja me kalimin e kohës dhe sipas disa kategorive.

en: [[GenericTable]] per [[this]]
sq: [[Tabela e përgjithshme]] për [[këtë]]

en: Average quantity per source
sq: Sasia mesatare për burim

en: Top 5 per category
sq: Top 5 për kategori

en: Events per day of the week
sq: Ngjarjet në ditë të javës

en: New [[this.short-name]] per month
sq: [[this.short-name]] i ri në muaj

en: Top performers
sq: Interpretuesit më të mirë

en: Transactions in the last 30 days
sq: Transaksionet në 30 ditët e fundit

en: [[GenericTable]] by [[this]]
sq: [[Tabela e përgjithshme]] nga [[kjo]]

en: Overview of your [[this]] data from Google Analytics
sq: Pasqyrë e të dhënave tuaja [[this]] nga Google Analytics

en: Created At by hour of the day
sq: Krijuar sipas orës së ditës

en: Sales by month
sq: Shitjet sipas muajve

en: How the [[this]] is distributed across categories
sq: Si shpërndahet [[kjo]] nëpër kategori

en: [[Timestamp]] by month of year
sq: [[Vula kohore]] sipas muajit të vitit

en: How many total sessions vs. how many individual users you had each day.
sq: Sa seanca gjithsej kundrejt sa përdoruesve individualë keni pasur çdo ditë.

en: How this metric is distributed across different numbers
sq: Si shpërndahet kjo metrikë nëpër numra të ndryshëm

en: Sessions by page where the session began
sq: Sesionet për faqe ku filloi seanca

en: Distinct values
sq: Vlerat e dallueshme

en: Hours when [[this.short-name]] were added
sq: Orët kur u shtuan [[this.short-name]]

en: [[Timestamp]] by day of the week
sq: [[Vula kohore]] sipas ditës së javës

en: [[GenericNumber]] over time
sq: [[GenericNumber]] me kalimin e kohës

en: Heres an overview of your [[this]]
sq: Këtu është një përmbledhje e [[kjo]] tuaj

en: [[this.short-name]] by coordinates
sq: [[this.short-emër]] sipas koordinatave

en: Heres a closer look at your [[this]] per state
sq: Ja një vështrim më i afërt në [[këtë]] tuaj për çdo shtet

en: Created At by day of the month
sq: Krijuar në ditën e muajit

en: Sales by coordinates
sq: Shitjet sipas koordinatave

en: New [[this.short-name]] over time
sq: [[this.short-name]] i ri me kalimin e kohës

en: Join date by hour of the day
sq: Bashkohu data pas ore e ditës

en: [[Timestamp]] by hour of day
sq: [[Vula kohore]] sipas orës së ditës

en: Sessions and unique users per day
sq: Sesione dhe përdorues unikë në ditë

en: Events per [[GenericCategoryLarge]]
sq: Ngjarjet për [[GenericCategoryLarge]]

en: How they compare by distribution
sq: Si krahasohen sipas shpërndarjes

en: Income per country
sq: Të ardhurat për shtet

en: Heres a closer look at your [[this]] per country
sq: Ja një vështrim më i afërt në [[këtë]] tuaj për çdo shtet

en: Sales by product [[ProductCategory]]
sq: Shitjet sipas produktit [[Kategoria e produktit]]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], bottom 5
sq: [[kjo]] për [[GenericCategoryLarge]], fundi 5

en: [[this.short-name]] added in the last 30 days
sq: [[this.short-name]] shtuar në 30 ditët e fundit

en: Per [[Source]]
sq: Për [[Burimi]]

en: Average item quantity per month
sq: Sasia mesatare e artikujve në muaj

en: The number of [[GenericTable]] per country, and how each country is represented in different categories.
sq: Numri i [[Tabela e Përgjithshme]] për shtet dhe si përfaqësohet secili vend në kategori të ndryshme.

en: [[this]] per day of the week
sq: [[kjo]] në ditë të javës

en: Average qunatity per source
sq: Sasia mesatare për burim

en: [[this.short-name]] by [[Timestamp]]
sq: [[this.short-name]] nga [[Timestamp]]

en: Summary statistics
sq: Statistikat përmbledhëse

en: Sales per month
sq: Shitjet në muaj

en: [[GenericNumber]] by join date
sq: [[GenericNumber]] sipas datës së anëtarësimit

en: Average of [[this]] by [[Country]]
sq: Mesatarja prej [[kjo]] nga [[Vendi]]

en: [[this]] over time
sq: [[kjo]] me kalimin e kohës

en: Join date by day of the week
sq: Anëtarësimi datë për ditë të javës

en: We crunched the numbers for your [[this]]
sq: Ne i kemi shtypur numrat për [[këtë]] tuajën

en: Months when [[this.short-name]] joined
sq: Muajt ​​kur [[this.short-name]] u bashkua

en: Unable to parse resource `{0}` as JSON
sq: Nuk mund të analizohet burimi `{0}` si JSON

en: Unable to find JSON via relative path `{0}`
sq: Nuk mund të gjendet JSON përmes shtegut relativ `{0}`

en: Connection to host timed out for URL `{0}`
sq: Koha e lidhjes me hostin për URL "{0}" mbaroi

en: Unable to connect to unknown host at URL `{0}`
sq: Nuk mund të lidhet me hostin e panjohur në URL `{0}`

en: Unable to connect to host at URL `{0}`
sq: Nuk mund të lidhet me hostin në URL `{0}`

en: Connection refused by host at for URL `{0}`
sq: Lidhja u refuzua nga hosti në për URL-në `{0}`

en: Unable to retrieve resource at URL `{0}`
sq: Nuk mund të merret burimi në URL `{0}`

en: Unable to parse resource at URL `{0}` as JSON
sq: Nuk mund të analizohet burimi në URL "{0}" si JSON

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication: {0}
sq: Problemi me lidhjen me serverin LDAP, do të kthehet në vërtetimin lokal: {0}

en: BigQuery statements can''t be parameterized!
sq: Deklaratat e BigQuery nuk mund të parametrizohen!

en: WARNING: Druid does not allow limitSpec in time series queries. Ignoring the LIMIT clause.
sq: PARALAJMËRIM: Druid nuk lejon limitSpec në pyetjet e serive kohore. Injorimi i klauzolës LIMIT.

en: Invalid Snowflake connection details: missing DB name.
sq: Detaje të pavlefshme lidhjeje Snowflake: mungon emri i DB-së.

en: We’d love your feedback.
sq: Do të donim komentet tuaja.

en: It looks like Metabase wasn’t quite a match for you.
sq: Duket se Metabase nuk ishte aspak e përshtatshme për ju.

en: Would you mind taking a fast 5 question survey to help the Metabase team understand why and make things better in the future?
sq: Dëshironi të bëni një anketë të shpejtë me 5 pyetje për të ndihmuar ekipin e Metabase të kuptojë pse dhe t'i përmirësojë gjërat në të ardhmen?

en: We hope you''ve been enjoying Metabase.
sq: Shpresojmë që të keni shijuar Metabase.

en: Would you mind taking a fast 6 question survey to tell us how it’s going?
sq: Dëshironi të bëni një anketë të shpejtë me 6 pyetje për të na treguar se si po shkon?

en: {0} created a Metabase account
sq: {0} krijoi një llogari Metabase

en: {0} accepted their Metabase invite
sq: {0} pranoi ftesën e tij në Metabase

en: [Metabase] Password Reset Request
sq: [Metabase] Kërkesë për rivendosjen e fjalëkalimit

en: [Metabase] Notification
sq: [Metabase] Njoftim

en: [Metabase] Help make Metabase better.
sq: [Metabase] Ndihmoni në përmirësimin e Metabase.

en: [Metabase] Tell us how things are going.
sq: [Metabase] Na tregoni si po shkojnë gjërat.

en: Error: query''s source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
sq: Gabim: pyetja e burimit të pyetjes nuk është zgjidhur. Ju ndoshta duhet të "përpunoni paraprakisht" pyetjen në fillim.

en: Don't know what to do with:
sq: Nuk di çfarë të bëj me:

en: Don't know how to wrap:
sq: Nuk di si të mbështjell:

en: Failed setting `query-caching-max-kb` to {0}.
sq: Dështoi vendosja e "query-caching-max-kb" në {0}.

en: Values greater than {1} are not allowed.
sq: Vlerat më të mëdha se {1} nuk lejohen.

note: we need the Database instance no matter what (in order to compare details hash with cached value) passed in look up by ID
en: Database {0} does not exist.
sq: Baza e të dhënave {0} nuk ekziston.

en: Error: Database is not present in the Query Processor Store.
sq: Gabim: Baza e të dhënave nuk është e pranishme në Dyqanin e procesorit të pyetjeve.

en: Invalid embedding-secret-key! Secret key must be a hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string).
sq: Embedding-secret-key i pavlefshëm! Çelësi sekret duhet të jetë një çelës 256-bit i koduar me heksadecimal (d.m.th., një varg me 64 karaktere).

en: JWT is missing `alg`.
sq: JWT mungon "alg".

en: JWT `alg` cannot be `none`.
sq: "alg" JWT nuk mund të jetë "asnjë".

en: The embedding secret key has not been set.
sq: Çelësi sekret i ngulitjes nuk është vendosur.

en: Token is missing value for keypath
sq: Shenjës i mungon vlera për rrugën kryesore

en: In-depth example
sq: Shembull i thelluar

en: Key
sq: Celës

en: Class
sq: Klasa

en: Triggers
sq: Shkaqet

en: View triggers
sq: Shikoni nxitësit

en: Scheduler Info
sq: Informacioni i planifikuesit

en: Priority
sq: Prioriteti

en: Last Fired
sq: I pushuar i fundit

en: Next Fire Time
sq: Koha tjetër e zjarrit

en: Start Time
sq: Koha e nisjes

en: End Time
sq: Koha e Fundit

en: Final Fire Time
sq: Koha e fundit e zjarrit

en: May Fire Again?
sq: Mund të zjarrit përsëri?

en: Triggers for {0}
sq: Nxitësit për {0}

en: Tasks
sq: Detyrat

en: Jobs
sq: Punët

en: Duplicated {0}
sq: Dublikuar {0}

en: Duplicate this item
sq: Dubliko këtë artikull

en: Archive this item
sq: Arkivo këtë artikull

en: Duplicate dashboard
sq: Paneli dublikatë

en: Duplicate "{0}"
sq: Dublikatë "{0}"

en: Duplicate
sq: Dublikatë

en: Tomorrow
sq: Nesër

en: This {0}
sq: kjo {0}

en: Next {0}
sq: {0} tjetër

en: Previous {0}
sq: {0} e mëparshme

en: Previous {0} {1}
sq: {0} {1} e mëparshme

en: Next {0} {1}
sq: Tjetra {0} {1}

en: Now
sq: Tani

en: {0} {1} ago
sq: {0} {1} më parë

en: {0} {1} from now
sq: {0} {1} nga tani

en: Default period | Default periods
sq[0]: Periudha e paracaktuar
sq[1]: Periudhat e paracaktuara

en: Minute of hour | Minutes of hour
sq[0]: Minuta e orës
sq[1]: Minutat e orës

en: Hour of day | Hours of day
sq[0]: Ora e ditës
sq[1]: Orët e ditës

en: Day of week
sq: Dita e javës

en: Day of month
sq: Dita e muajit

en: Day of year | Days of year
sq[0]: Dita e vitit
sq[1]: Ditët e vitit

en: Week of year | Weeks of year
sq[0]: Java e vitit
sq[1]: Javët e vitit

en: Month of year | Months of year
sq[0]: muaji i vitit
sq[1]: muajt e vitit

en: Quarter of year | Quarters of year
sq[0]: Tremujori i vitit
sq[1]: Tremujorët i vitit

en: {0} selection | {0} selections
sq[0]: {0} zgjedhja
sq[1]: {0} zgjedhjet

en: [Q]Q
sq: [Q]P

en: This
sq: Kjo

en: Invalid
sq: E pavlefshme

en: Add a time
sq: Shtoni një kohë

en: Nothing to compare for the previous {0}.
sq: Asgjë për të krahasuar me {0} e mëparshme.

en: by {0}
sq: nga {0}

en: value must be a valid database engine.
sq: vlera duhet të jetë një motor i vlefshëm i bazës së të dhënave.

en: Connection refused by host for URL `{0}`
sq: Lidhja u refuzua nga hosti për URL-në "{0}".

en: Warning: Postgres connection string with `ssl=true` detected.
sq: Paralajmërim: U zbulua vargu i lidhjes Postgres me `ssl=true`.

en: You may need to add `?sslmode=require` to your application DB connection string.
sq: Mund t'ju duhet të shtoni `?sslmode=require` në vargun tuaj të lidhjes DB të aplikacionit.

en: If Metabase fails to launch, please add it and try again.
sq: Nëse Metabase dështon të hapet, ju lutemi shtoni atë dhe provoni përsëri.

en: See https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 for more details.
sq: Shiko https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 për më shumë detaje.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recomended for production deployments.
sq: PARALAJMËRIM: Përdorimi i Metabase me një bazë të dhënash të aplikacionit H2 nuk rekomandohet për vendosjen e prodhimit.

en: For production deployments, we highly recommend using Postgres, MySQL, or MariaDB instead.
sq: Për vendosjet e prodhimit, ne rekomandojmë shumë përdorimin e Postgres, MySQL ose MariaDB në vend.

en: If you decide to continue to use H2, please be sure to back up the database file regularly.
sq: Nëse vendosni të vazhdoni të përdorni H2, sigurohuni që të kopjoni rregullisht skedarin e bazës së të dhënave.

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres for more information.
sq: Shiko https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres për më shumë informacion.

en: Unable to connect to Metabase {0} DB.
sq: Nuk mund të lidhet me Metabase {0} DB.

en: Error adding legacy SQL directive to BigQuery saved Question
sq: Gabim gjatë shtimit të direktivës së vjetër të SQL në pyetjen e ruajtur në BigQuery

en: Failed to notify {0} Database {1} updated
sq: Njoftimi i {0} Baza e të dhënave {1} dështoi

en: Loading driver {0} {1}
sq: Po ngarkon shoferin {0} {1}

en: Load driver {0}
sq: Ngarko drejtuesin {0}

en: Driver not registered after loading: {0}
sq: Shoferi nuk është regjistruar pas ngarkimit: {0}

en: Error: attempting to change {0} property `:abstract?` from {1} to {2}.
sq: Gabim: duke u përpjekur për të ndryshuar vetinë e {0} `:abstract?` nga {1} në {2}.

en: Registered abstract driver {0}
sq: Shofer abstrakt i regjistruar {0}

en: Registered driver {0}
sq: Shofer i regjistruar {0}

en: (parents: {0})
sq: (prindërit: {0})

en: Initializing driver {0}...
sq: Po inicializon drejtuesin {0}...

en: Reason:
sq: Arsyeja:

en: Invalid driver feature: {0}
sq: Veçori e pavlefshme e drejtuesit: {0}

en: Invalid HoneySQL form:
sq: Formulari i pavlefshëm HoneySQL:

en: Closing connection pool for database {0} ...
sq: Po mbyllet grupi i lidhjes për bazën e të dhënave {0} ...

en: Error loading namespace
sq: Gabim gjatë ngarkimit të hapësirës së emrave

en: Starting events listener:
sq: Dëgjuesi i ngjarjeve në fillim:

en: Unexpected error listening on events
sq: Gabim i papritur gjatë dëgjimit të ngjarjeve

en: Error syncing Database {0}
sq: Gabim gjatë sinkronizimit të bazës së të dhënave {0}

en: Failed to process sync-database event.
sq: Ngjarja e sinkronizimit të bazës së të dhënave dështoi.

en: Bad nested-query-level: query does not have a source query
sq: Bad nested-query-level: pyetja nuk ka një pyetje burimi

en: I don''t know how to `{0}`.
sq: Nuk di si të `{0}`.

en: Here''s what I can do:
sq: Ja çfarë mund të bëj:

en: Error in Metabot command
sq: Gabim në komandën Metabot

en: Websocket associated with this Slack event is different from the websocket we're currently using.
sq: Websocket i lidhur me këtë ngjarje Slack është i ndryshëm nga websocket që ne përdorim aktualisht.

en: FieldValues for Field {0} remain unchanged. Skipping...
sq: Vlerat e fushës për fushën {0} mbeten të pandryshuara. Po kapërcehet...

en: Unable to normalize:
sq: Nuk mund të normalizohet:

en: Could not find matching Field ID for target:
sq: Nuk mund të gjeja ID-në e fushës që përputhet për objektivin:

en: Metabase does not have permissions to write to plugins directory {0}
sq: Metabase nuk ka leje për të shkruar në drejtorinë e shtojcave {0}

en: Metabase cannot use the plugins directory {0}
sq: Metabase nuk mund të përdorë drejtorinë e shtojcave {0}

en: Please make sure the directory exists and that Metabase has permission to write to it.
sq: Ju lutemi sigurohuni që drejtoria ekziston dhe që Metabase ka leje për të shkruar në të.

en: You can change the directory Metabase uses for modules by setting the environment variable MB_PLUGINS_DIR.
sq: Ju mund të ndryshoni direktorinë që përdor Metabase për modulet duke vendosur variablin e mjedisit MB_PLUGINS_DIR.

en: Falling back to a temporary directory for now.
sq: Për momentin po kthehemi në një drejtori të përkohshme.

en: Metabase cannot write to temporary directory. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
sq: Metabase nuk mund të shkruajë në drejtorinë e përkohshme. Ju lutemi, vendosni MB_PLUGINS_DIR në një drejtori të shkruajtshme dhe rinisni Metabase.

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 1.0+. You can delete it from the plugins directory.
sq: Spark-deps.jar nuk i nevojitet më Metabase 1.0+. Mund ta fshini nga drejtoria e shtojcave.

en: Failied to initialize plugin {0}
sq: Inicializimi i përbërësit shtesë {0} dështoi

en: Loading plugins in {0}...
sq: Po ngarkon shtojcat në {0}...

en: Using Clojure base loader as shared context classloader: {0}
sq: Përdorimi i ngarkuesit bazë Clojure si ngarkues i klasës me kontekst të përbashkët: {0}

en: Setting current thread context classloader to shared classloader {0}...
sq: Vendosja e ngarkuesit të klasës së kontekstit aktual të temës në ngarkuesin e përbashkët të klasës {0}...

note: it's important that we deref the promise again here instead of using the one we just created because it is possible thru a race condition that somebody else delivered the promise before we did; in that case, Clojure ignores subsequent calls to `deliver`. Dereffing the promise guarantees that we'll g
en: Setting current thread context classloader to NEWLY CREATED classloader {0}...
sq: Vendosja e ngarkuesit aktual të kontekstit të temës në ngarkuesin e klasës TË KRIJUAR rishtas {0}...

en: Added URL {0} to classpath
sq: U shtua URL {0} në rrugën e klasës

en: Plugin {0} declares a dependency that Metabase does not understand: {1}
sq: Shtojca {0} deklaron një varësi që Metabase nuk e kupton: {1}

en: Refer to the plugin manifest reference for a complete list of valid plugin dependencies:
sq: Referojuni referencës së manifestit të shtojcave për një listë të plotë të varësive të vlefshme të shtojcave:

en: Metabase cannot initialize plugin {0} due to required dependencies.
sq: Metabase nuk mund të inicializojë shtojcën {0} për shkak të varësive të kërkuara.

en: Class not found: {0}
sq: Klasa nuk u gjet: {0}

en: Plugin ''{0}'' depends on plugin ''{1}''
sq: Shtojca ''{0}'' varet nga shtojca ''{1}''

en: {0} dependency {1} satisfied? {2}
sq: {0} varësia {1} e kënaqur? {2}

en: Plugins with unsatisfied deps: {0}
sq: Shtojcat me thellësi të pakënaqur: {0}

en: Extract file {0} -> {1}
sq: Ekstrakt skedarin {0} -> {1}

en: Resource does not exist.
sq: Burimi nuk ekziston.

en: Loading plugin namespace {0}...
sq: Po ngarkohet hapësira e emrave të shtojcës {0}...

en: Dependencies satisfied; these plugins will now be loaded: {0}
sq: varësitë e kënaqura; këto shtojca tani do të ngarkohen: {0}

en: Registering JDBC proxy driver for {0}...
sq: Po regjistrohet drejtuesi i përfaqësuesit JDBC për {0}...

en: Deregistering original JDBC driver {0}...
sq: Po çregjistrohet drejtuesi origjinal JDBC {0}...

en: Default connection property {0} does not exist.
sq: Vetia e parazgjedhur e lidhjes {0} nuk ekziston.

en: Invalid connection property {0}: not a string or map.
sq: Vetia e pavlefshme e lidhjes {0}: jo një varg ose hartë.

note: ok, do the init steps listed in the plugin mainfest
en: Load lazy loading driver {0}
sq: Ngarko drejtuesin e ngarkimit dembel {0}

en: Cannot initialize plugin: missing required property `driver-name`
sq: Shtojca nuk mund të inicializohet: mungon vetia e kërkuar "emri i shoferit".

en: Warning: plugin manifest for {0} does not include connection properties
sq: Paralajmërim: manifesti i shtojcës për {0} nuk përfshin veçoritë e lidhjes

note: finally, register the Metabase driver
en: Registering lazy loading driver {0}...
sq: Po regjistrohet shoferi me ngarkim dembel {0}...

en: Error running query for Card {0}
sq: Gabim në ekzekutimin e pyetjes për kartën {0}

en: Last week
sq: Javen e shkuar

en: This week
sq: Këtë javë

en: Last month
sq: Muajin e kaluar

en: This month
sq: Këtë muaj

en: Last quarter
sq: Tremujori i fundit

en: This quarter
sq: Ky tremujor

en: Last year
sq: Vitin e kaluar

en: This year
sq: Kete vit

en: *driver* is unbound.
sq: *shoferi* është i palidhur.

en: Error syncing Fields for Table ''{0}''
sq: Gabim në sinkronizimin e fushave për tabelën ''{0}''

en: Hash of {0} matches stored hash, skipping Fields sync
sq: Hash prej {0} hash i ruajtur, duke anashkaluar sinkronizimin e fushave

en: Field
sq: Fusha

en: Error checking if Fields {0} need to be created or reactivated
sq: Gabim gjatë kontrollit nëse Fushat {0} duhet të krijohen ose riaktivizohen

en: Marking Field ''{0}'' as inactive.
sq: Shënimi i fushës ''{0}'' si joaktive.

en: Error retiring {0}
sq: Gabim në tërheqjen e {0}

en: Database type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sq: Lloji i bazës së të dhënave {0} ka ndryshuar nga ''{1}'' në ''{2}''.

en: Base type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sq: Lloji bazë i {0} ka ndryshuar nga ''{1}'' në ''{2}''.

en: Special type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sq: Lloji i veçantë i {0} ka ndryshuar nga ''{1}'' në ''{2}''.

en: Comment has been added for {0}.
sq: Komenti është shtuar për {0}.

en: Stopping Quartz Scheduler {0}
sq: Ndalimi i programuesit të kuarcit {0}

en: Starting Quartz Scheduler {0}
sq: Nisja e programuesit të kuarcit {0}

en: Error loading tasks namespace {0}
sq: Gabim gjatë ngarkimit të hapësirës së emrave të detyrave {0}

note: don't bother logging namespace for now, maybe in the future if there's tasks of the same name in multiple namespaces we can log it
en: Initializing task {0}
sq: Nisja e detyrës {0}

en: Error initializing task {0}
sq: Gabim në inicializimin e detyrës {0}

en: Problem sending abandonment email
sq: Problem me dërgimin e email-it të braktisjes

en: Sending anonymous usage stats.
sq: Dërgimi i statistikave anonime të përdorimit.

en: Error sending anonymous usage stats
sq: Gabim gjatë dërgimit të statistikave anonime të përdorimit

en: Error sending Pulse {0}
sq: Gabim në dërgimin e pulsit {0}

en: Sending scheduled pulses...
sq: Dërgimi i pulseve të planifikuara...

en: SendPulses task failed
sq: Detyra SendPulses dështoi

en: Failed to scheduler tasks for Database {0}
sq: Planifikimi i detyrave për bazën e të dhënave {0} dështoi

en: Cleaning up task history
sq: Pastrimi i historisë së detyrave

en: Task history cleanup successful, rows were deleted
sq: Pastrimi i historikut të detyrave me sukses, rreshtat u fshinë

en: Task history cleanup successful, no rows were deleted
sq: Pastrimi i historikut të detyrave me sukses, asnjë rresht nuk u fshi

en: Checking for new Metabase version info.
sq: Po kontrollon për informacione të versionit të ri të Metabase.

en: Error fetching version info
sq: Gabim gjatë marrjes së informacionit të versionit

en: Maximum memory available to JVM: {0}
sq: Memoria maksimale e disponueshme për JVM: {0}

en: Not something with an ID: {0}
sq: Jo diçka me një ID: {0}

en: [[CreateDate]] by month of the year
sq: [[CreateDate]] sipas muajit të vitit

en: Here's a quick look at your [[this]]
sq: Ja një vështrim i shpejtë në [[këtë]] tuajën

en: [[CreateTimestamp]] by hour of the day
sq: [[CreateTimestamp]] sipas orës së ditës

en: Where you've acquired your users
sq: Ku i keni blerë përdoruesit tuaj

en: How it's distributed across time and other categories.
sq: Si shpërndahet në kohë dhe kategori të tjera.

en: Here's a closer look at your [[this]] per source
sq: Ja një vështrim më i afërt në [[këtë]] tuaj për burim

en: Here's a quick look at the [[this]]
sq: Ja një vështrim i shpejtë në [[këtë]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the month
sq: [[CreateTimestamp]] sipas ditës së muajit

en: Here's an overview of the people in your [[this]]
sq: Këtu është një përmbledhje e njerëzve në [[këtë]] tuajën tuaj.

en: [[CreateTimestamp]] by quarter of the year
sq: [[CreateTimestamp]] sipas tremujorit të vitit

en: How they compare across location
sq: Si krahasohen ato sipas vendndodhjes

en: Here's a closer look at your [[this]] by products
sq: Ja një vështrim më i afërt i [[kjo]] sipas produkteve tuaja

en: [[CreateTimestamp]] by month of the year
sq: [[CreateTimestamp]] sipas muajit të vitit

en: An overview of your [[this]] and how it's distributed across time, place, and categories.
sq: Një përmbledhje e [[this]] tuaj dhe si shpërndahet në kohë, vend dhe kategori.

en: Here's a closer look at your [[this]]
sq: Ja një vështrim më i afërt në [[këtë]] tuajën

en: [[CreateTimestamp]] by day of the week
sq: [[CreateTimestamp]] sipas ditës së javës

en: Here's an overview of your [[this]] data from Google Analytics
sq: Këtu është një përmbledhje e të dhënave tuaja [[this]] nga Google Analytics

en: Here's an overview of your [[this]]
sq: Këtu është një përmbledhje e [[këtë]] tuaj

en: Here's a closer look at your [[this]] field
sq: Ja një vështrim më i afërt në fushën tuaj [[këtë]]

en: Here's a closer look at your [[this]] per country
sq: Ja një vështrim më i afërt në [[këtë]] tuaj për çdo shtet

en: If you're into correlations, this is the x-ray for you.
sq: Nëse jeni në korrelacione, kjo është radiografia për ju.

en: [[CreateDate]] by day of the week
sq: [[CreateDate]] sipas ditës së javës

en: It looks like your [[this]] has transactions, so here's a look at them
sq: Duket sikur [[kjo]] juaj ka transaksione, kështu që ja një vështrim në to

en: Here's a closer look at your [[this]] per state
sq: Ja një vështrim më i afërt në [[këtë]] tuaj për çdo shtet

en: [[CreateDate]] by day of the month
sq: [[CreateDate]] sipas ditës së muajit

en: [[CreateTime]] by hour of the day
sq: [[CreateTime]] sipas orës së ditës

en: Here's a closer look at your [[this]] over time
sq: Ja një vështrim më i afërt në [[këtë]] tuaj me kalimin e kohës

en: [[CreateDate]] by quarter of the year
sq: [[CreateDate]] sipas tremujorit të vitit

en: Edit user
sq: Redakto përdoruesin

en: New user
sq: Perdorues i ri

en: Reset password
sq: Rivendosni fjalëkalimin

en: Deactivate user
sq: Çaktivizo përdoruesin

en: Reactivate {0}?
sq: Të riaktivizohet {0}?

en: We couldn’t send them an email invitation, so make sure to tell them to log in using {0} and this password we’ve generated for them:
sq: Nuk mund t'u dërgonim atyre një ftesë me email, prandaj sigurohuni që t'u tregoni të identifikohen duke përdorur {0} dhe këtë fjalëkalim që kemi krijuar për ta:

en: collection
sq: mbledhjes

en: collections
sq: koleksionet

en: dashboard
sq: pult

en: dashboards
sq: panelet e kontrollit

en: First name is required
sq: Kërkohet emri

en: Must be 100 characters or less
sq: Duhet të jetë 100 karaktere ose më pak

en: Last name is required
sq: Mbiemri kërkohet

en: Email is required
sq: Kërkohet email

en: Items you archive will appear here.
sq: Artikujt që arkivoni do të shfaqen këtu.

en: No description
sq: pa pershkrim

en: Sum of all values
sq: Shuma e të gjitha vlerave

en: See all distinct values
sq: Shihni të gjitha vlerat e dallueshme

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started
sq: Shfletoni përmbajtjen e bazave të të dhënave, tabelave dhe kolonave tuaja. Zgjidhni një bazë të dhënash për të filluar

en: Card results metadata passed in to API is VALID. Thanks!
sq: Të dhënat meta të rezultateve të kartës të kaluara në API janë të vlefshme. Faleminderit!

en: Card results metadata passed in to API is INVALID. Running query to fetch correct metadata.
sq: Të dhënat meta të rezultateve të kartës të kaluara në API janë të pavlefshme. Kërkesa po ekzekutohet për të marrë meta të dhënat e sakta.

en: Card results metadata passed in to API is  ISSING. Running query to fetch correct metadata.
sq: Të dhënat meta të rezultateve të kartës të kaluara në API po ISSING. Kërkesa po ekzekutohet për të marrë meta të dhënat e sakta.

en: {0} was autocorrected to {1}
sq: {0} u korrigjua automatikisht në {1}

en: DELETE /api/metric/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/metric/:id.
sq: DELETE /api/metric/:id është vjetëruar. Në vend të kësaj, ndryshoni vlerën e tij të "arkivuar" nëpërmjet PUT /api/metric/:id.

en: DELETE /api/segment/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/segment/:id.
sq: DELETE /api/segment/:id është vjetëruar. Në vend të kësaj, ndryshoni vlerën e tij të "arkivuar" nëpërmjet PUT /api/segment/:id.

en: Value of is_superuser must correspond to presence of Admin group ID in group_ids.
sq: Vlera e is_superuser duhet të korrespondojë me praninë e ID-së së grupit Admin në group_ids.

en: Unexpected error writing keepalive characters
sq: Gabim i papritur në shkrimin e karaktereve mbajtëse

en: Unexpected output in async API response
sq: Dalje e papritur në përgjigjen e asinkronizuar të API-së

en: starting streaming response
sq: fillimi i përgjigjes së transmetimit

en: Output chan closed, canceling keepalive request.
sq: Kanali i daljes u mbyll, duke anuluar kërkesën për mbajtje.

en: Async response finished, closing channels.
sq: Përgjigja asinkronike përfundoi, duke mbyllur kanalet.

en: No response after waiting {0}. Canceling request.
sq: Nuk ka përgjigje pas pritjes {0}. Kërkesa po anulohet.

en: Input channel unexpectedly closed.
sq: Kanali i hyrjes u mbyll papritur.

en: f finished, permit will be returned
sq: F përfunduar, leja do të kthehet

en: request canceled, permit will be returned
sq: kërkesa anulohet, leja do të kthehet

en: Unexpected error attempting to run function after obtaining permit
sq: Gabim i papritur gjatë përpjekjes për të ekzekutuar funksionin pas marrjes së lejes

en: Not running pending function call: output channel already closed.
sq: Nuk funksionon thirrje funksioni në pritje: kanali dalës tashmë është mbyllur.

en: Current thread already has a permit for {0}, will not wait to acquire another
sq: Tema aktuale ka tashmë një leje për {0}, nuk do të presë për të marrë një tjetër

en: Output channel closed, will skip running {0}.
sq: Kanali dalës i mbyllur, do të kapërcejë ekzekutimin {0}.

en: Running {0} on separate thread...
sq: Po ekzekutohet {0} në bashkëbisedim të veçantë...

en: Caught error running {0}
sq: U zbulua një gabim në drejtimin e {0}

en: Request canceled, canceling future
sq: Kërkesa u anulua, e ardhmja po anulohet

en: Closing old connection pool for database {0} ...
sq: Po mbyllet grupi i vjetër i lidhjes për bazën e të dhënave {0} ...

en: Here''s your {0} most recent cards:
sq: Këtu janë {0} kartat tuaja më të fundit:

en: Could you be a little more specific, or use the ID? I found these cards with names that matched:
sq: Mund të jeni pak më specifik, apo të përdorni ID-në? Kam gjetur këto karta me emra që përputhen:

note: Searching by ID
en: Card {0} not found.
sq: Karta {0} nuk u gjet.

en: Exception in API call
sq: Përjashtim në thirrjen API

en: Request canceled before finishing.
sq: Kërkesa u anulua para përfundimit.

en: Metabase only supports JSON requests.
sq: Metabase mbështet vetëm kërkesat JSON.

en: Make sure you set a 'Content-Type: application/json' header.
sq: Sigurohuni që të keni vendosur një titull "Lloji i përmbajtjes: aplikacion/json".

en: Setting Metabase site URL to {0}
sq: Vendosja e URL-së së faqes së Metabase në {0}

en: Error scheduling tasks for DB
sq: Gabim në planifikimin e detyrave për DB

en: Error unscheduling tasks for DB.
sq: Gabim gjatë anulimit të detyrave për DB.

en: {0} Database ''{1}'' sync/analyze schedules have changed!
sq: Oraret e sinkronizimit/analizimit të {0} të bazës së të dhënave ''{1}'' kanë ndryshuar!

en: Sync metadata was: ''{0}'' is now: ''{1}''
sq: Sinkronizimi i meta të dhënave ishte: ''{0}'' tani është: ''{1}''

en: Cache FieldValues was: ''{0}'', is now: ''{1}''
sq: Cache FieldValues ​​ishte: ''{0}'', tani është: ''{1}''

en: You cannot update the creator_id of a Metric.
sq: Nuk mund të përditësosh creator_id-in e një Metrike.

en: MetaBot can only have Collection permissions.
sq: MetaBot mund të ketë vetëm lejet e Koleksionit.

en: Failed to grant permissions
sq: Dështoi në dhënien e lejeve

en: Changing permissions
sq: Ndryshimi i lejeve

en: FROM:
sq: NGA:

en: TO:
sq: PËR:

en: You cannot update the creator_id of a Segment.
sq: Ju nuk mund të përditësoni creator_id-in e një segmenti.

en: Attempted to set Setting {0} to obfuscated value. Ignoring change.
sq: U përpoq të vendoste Cilësimin {0} në vlerë të turbullt. Injorimi i ndryshimit.

en: Using value of env var {0}
sq: Duke përdorur vlerën e env var {0}

en: Adding User {0} to All Users permissions group...
sq: Po shtohet përdoruesi {0} në grupin e lejeve të të gjithë përdoruesve...

en: Adding User {0} to Admin permissions group...
sq: Po shtohet përdoruesi {0} në grupin e lejeve të administratorit...

en: Query failure
sq: Dështimi i pyetjes

en: Maximum number of simultaneous queries to allow per connected Database.
sq: Numri maksimal i pyetjeve të njëkohshme për të lejuar për bazën e të dhënave të lidhur.

en: Timed out after {0} milliseconds.
sq: Koha mbaroi pas {0} milisekonda.

en: Misfire Instruction
sq: Instruksioni për gabime

en: Archive this?
sq: Të arkivohet kjo?

en: Learn about our data
sq: Mësoni rreth të dhënave tona

en: Use DNS SRV when connecting
sq: Përdorni DNS SRV kur lidheni

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to 
    an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means,
    leave this disabled.
sq: Përdorimi i këtij opsioni kërkon që hosti i ofruar të jetë një FQDN. Nëse lidhet me
    një grup Atlas, mund t'ju duhet ta aktivizoni këtë opsion. Nëse nuk e dini se çfarë do të thotë kjo,
    lëre këtë të paaftë.

en: Automatically run queries when doing simple filtering and summarizing
sq: Drejtoni automatikisht pyetjet kur bëni filtrim dhe përmbledhje të thjeshtë

en: When this is on Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
sq: Kur kjo është në Metabase do të ekzekutojë automatikisht pyetjet kur përdoruesit bëjnë eksplorime të thjeshta me butonat Përmbledh dhe Filtro kur shikojnë një tabelë ose grafik. Ju mund ta çaktivizoni këtë nëse pyetja për këtë bazë të dhënash është e ngadaltë. Ky cilësim nuk ndikon në analizat ose pyetjet SQL.

en: Learn about this database
sq: Mësoni rreth kësaj baze të dhënash

en: Archive this dashboard?
sq: Të arkivohet ky panel kontrolli?

en: All results
sq: Të gjitha rezultatet

en: Our Analytics
sq: Analitika jonë

en: Additive sum of all the values of a column.\ne.x. total revenue over time.
sq: Shuma shtesë e të gjitha vlerave të një kolone.\ne.x. të ardhurat totale me kalimin e kohës.

en: Additive count of the number of rows.\ne.x. total number of sales over time.
sq: Numri shtesë i numrit të rreshtave.\ne.x. numri total i shitjeve me kalimin e kohës.

en: Filter
sq: Filtro

en: record | records
sq[0]: rekord
sq[1]: rekordet

en: Browse Data
sq: Shfletoni të dhënat

en: Write SQL
sq: Shkruani SQL

en: Simple question
sq: Pyetje e thjeshtë

en: Pick some data, view it, and easily filter, summarize, and visualize it.
sq: Zgjidhni disa të dhëna, shikoni ato dhe filtrojini, përmblidhni dhe vizualizoni lehtësisht.

en: Custom question
sq: Pyetje me porosi

en: Use the advanced notebook editor to join data, create custom columns, do math, and more.
sq: Përdorni redaktuesin e avancuar të fletores për të bashkuar të dhëna, për të krijuar kolona të personalizuara, për të bërë matematikë dhe më shumë.

en: Basic Metrics
sq: Metrikat bazë

en: Custom…
sq: Me porosi…

en: Add grouping
sq: Shto grupim

en: Pick a limit
sq: Zgjidh një kufi

en: Show maximum
sq: Trego maksimumin

en: Get Preview
sq: Merrni pamje paraprake

en: Back to previous results
sq: Kthehu te rezultatet e mëparshme

en: Sample values
sq: Vlerat e mostrës

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started.
sq: Shfletoni përmbajtjen e bazave të të dhënave, tabelave dhe kolonave tuaja. Zgjidhni një bazë të dhënash për të filluar.

en: Visualize
sq: Vizualizoni

en: Join data
sq: Bashkoni të dhënat

en: Custom column
sq: Kolona e personalizuar

en: Summarize
sq: Përmblidhni

en: Aggregate
sq: Agregat

en: Pick the metric you want to see
sq: Zgjidhni metrikën që dëshironi të shihni

en: Pick a column to group by
sq: Zgjidh një kolonë për t'u grupuar sipas

en: Pick your starting data
sq: Zgjidhni të dhënat tuaja fillestare

en: Select None
sq: Zgjidhni Asnjë

en: Select All
sq: Selektoj të gjitha

en: Pick a table...
sq: Zgjidh një tavolinë...

en: Enter a limit
sq: Fut një kufi

en: Brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
sq: Kllapat rreth një {0} krijojnë një klauzolë opsionale në shabllon. Nëse vendoset "variabla", atëherë e gjithë klauzola vendoset në shabllon. Nëse jo, atëherë e gjithë klauzola injorohet.

en: When using a Field Filter, the column name should not be included in the SQL. Instead, the variable should be mapped to a field in the side panel.
sq: Kur përdorni një filtër në terren, emri i kolonës nuk duhet të përfshihet në SQL. Në vend të kësaj, ndryshorja duhet të vendoset në një fushë në panelin anësor.

en: View the native query
sq: Shikoni pyetjen vendase

en: Native query for this question
sq: Pyetje amtare për këtë pyetje

en: Convert this question to a native query
sq: Konvertojeni këtë pyetje në një pyetje amtare

en: SQL for this question
sq: SQL për këtë pyetje

en: Convert this question to SQL
sq: Konvertoni këtë pyetje në SQL

en: Get alerts
sq: Merr sinjalizime

en: {0} breakout | {0} breakouts
sq[0]: {0} shpërbërje
sq[1]: {0} shpërbërjet

en: Hide filters
sq: Fshih filtrat

en: Show filters
sq: Shfaq filtrat

en: Started from
sq: Nisur nga

en: {0} row | {0} rows
sq[0]: {0} rresht
sq[1]: {0} rreshta

en: Show all rows
sq: Shfaq të gjitha rreshtat

en: Show {0}
sq: Shfaq {0}

en: Showing first {0}
sq: Po shfaq {0} e para

en: Showing {0}
sq: Po shfaq {0}

en: Summarized
sq: E përmbledhur

en: Hide editor
sq: Fshih redaktorin

en: Show editor
sq: Shfaq redaktorin

en: Pick the metric you'd like to see
sq: Zgjidhni metrikën që dëshironi të shihni

en: {0} options
sq: {0} opsione

en: Choose a visualization
sq: Zgjidhni një vizualizim

en: Filter by
sq: Filtro sipas

en: Summarize by
sq: Përmblidheni nga

en: Group by
sq: Grupi sipas

en: Add a metric
sq: Shto një metrikë

en: Profile
sq: Profili

en: This is usually pretty fast but seems to be taking a while right now.
sq: Kjo zakonisht është mjaft e shpejtë, por duket se po merr pak kohë tani.

en: Combo
sq: Kombinim

en: Row
sq: Rreshti

en: Trend
sq: Trendi

en: Unknown Segment
sq: Segment i panjohur

en: Unknown Filter
sq: Filtër i panjohur

en: Left outer join
sq: Lidhja e jashtme e majtë

en: Right outer join
sq: Lidhja e jashtme e djathtë

en: Inner join
sq: Bashkimi i brendshëm

en: Full outer join
sq: Bashkim i plotë i jashtëm

en: Card results metadata passed in to API is MISSING. Running query to fetch correct metadata.
sq: Të dhënat meta të rezultateve të kartës të kaluara në API MUNGON. Kërkesa po ekzekutohet për të marrë meta të dhënat e sakta.

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication
sq: Problemi me lidhjen me serverin LDAP, do të kthehet në vërtetimin lokal

en: Cannot create Database: cannot find driver {0}.
sq: Nuk mund të krijohet baza e të dhënave: nuk mund të gjendet drejtuesi {0}.

en: Query failed
sq: Kërkesa dështoi

en: Warning: {0} returned `nil`
sq: Paralajmërim: {0} u kthye 'nul'

en: Unexpected error writing result to output channel: already closed
sq: Gabim i papritur gjatë shkrimit të rezultatit në kanalin dalës: tashmë i mbyllur

en: Unexpected error writing exception to output channel: already closed
sq: Gabim i papritur gjatë shkrimit të përjashtimit në kanalin dalës: tashmë i mbyllur

en: Request canceled, canceling future.
sq: Kërkesa u anulua, e ardhmja po anulohet.

en: Metabase can only transfer data from H2 to Postgres or MySQL/MariaDB.
sq: Metabase mund të transferojë të dhëna vetëm nga H2 në Postgres ose MySQL/MariaDB.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recommended for production deployments.
sq: PARALAJMËRIM: Përdorimi i Metabase me një bazë të dhënash aplikacioni H2 nuk rekomandohet për vendosjet e prodhimit.

en: Application database setup
sq: Konfigurimi i bazës së të dhënave të aplikacionit

en: Could not find {0} driver.
sq: Nuk mund të gjente drejtuesin e {0}.

en: Abstract drivers cannot derive from concrete parent drivers.
sq: Drejtuesit abstraktë nuk mund të rrjedhin nga drejtuesit prindër konkret.

en: You may need to add 'trustServerCertificate=true' to the additional connection options to connect with SSL.
sq: Mund t'ju duhet të shtoni 'trustServerCertificate=true' në opsionet shtesë të lidhjes për t'u lidhur me SSL.

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifer.
sq: Nuk di si të emërtoj pseudonimin {0}, pritej një identifikues.

en: Client closed connection, canceling query
sq: Lidhja e mbyllur me klientin, anulimi i kërkesës

en: {0} is not a valid DN.
sq: {0} nuk është një DN e vlefshme.

en: Error logging API request
sq: Gabim gjatë regjistrimit të kërkesës API

en: Failed to set site-url
sq: Vendosja e URL-së së sajtit dështoi

en: Error destroying thread pool for DB.
sq: Gabim gjatë shkatërrimit të grupit të temave për DB.

en: Updating display name for {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''
sq: Përditësimi i emrit të shfaqur për {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''

en: Invalid humanization strategy ''{0}''. Valid strategies are: {1}
sq: Strategji e pavlefshme humanizimi ''{0}''. Strategjitë e vlefshme janë: {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Chaning Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
sq: Ndryshimi i strategjisë së humanizimit të emrave të tabelave dhe fushave nga ''{0}'' në ''{1}''

en: Error saving task history
sq: Gabim gjatë ruajtjes së historikut të detyrave

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 0.32.0+. You can delete it from the plugins directory.
sq: Spark-deps.jar nuk i nevojitet më Metabase 0.32.0+. Mund ta fshini nga drejtoria e shtojcave.

en: Using NEWLY CREATED classloader as shared context classloader: {0}
sq: Përdorimi i ngarkuesit të klasave të KRIJUAR rishtazi si ngarkues i klasës me kontekst të përbashkët: {0}

en: Failed to copy file
sq: Kopjimi i skedarit dështoi

note: check that the URL is valid
en: Invalid site URL: {0}
sq: URL e pavlefshme e sajtit: {0}

en: site-url is invalid; returning nil for now. Will be reset on next request.
sq: url-i i faqes është i pavlefshëm; duke u kthyer zero për momentin. Do të rivendoset në kërkesën tjetër.

en: More results have been included as a file attachment
sq: Më shumë rezultate janë përfshirë si një bashkëngjitje skedari

en: This question has been included as a file attachment
sq: Kjo pyetje është përfshirë si bashkëngjitje skedari

en: We were unable to display this Pulse.
sq: Nuk mundëm ta shfaqnim këtë puls.

en: Please view this card in Metabase.
sq: Ju lutemi shikoni këtë kartë në Metabase.

en: An error occurred while displaying this card.
sq: Ndodhi një gabim gjatë shfaqjes së kësaj karte.

en: Can only determine expected columns for MBQL queries.
sq: Mund të përcaktojë vetëm kolonat e pritura për pyetjet MBQL.

en: No columns returned.
sq: Asnjë kolonë nuk u kthye.

en: Warining: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
sq: Paralajmërim: nuk mund të përcaktojë fushat për një 'burim-pyetje' eksplicite nëse nuk përfshini gjithashtu 'burim-metadata'.

en: Cannot resolve {0}: Field does not exist, or its Table belongs to a different Database.
sq: Nuk mund të zgjidhet {0}: Fusha nuk ekziston, ose tabela e saj i përket një baze të ndryshme të dhënash.

en: Cannot resolve :field-literal inside :fk-> unless inside join with explicit :alias.
sq: Nuk mund të zgjidhet :field-literal inside :fk-> përveç nëse brenda bashkohet me :alias të qartë.

en: Cannot find Table ID for {0}
sq: ID-ja e tabelës nuk mund të gjendet për {0}

en: No matching info found.
sq: Nuk u gjet asnjë informacion që përputhet.

en: Could not resolve {0}
sq: Nuk mund të zgjidhej {0}

en: Invalid fk-> clause: nowhere to add corresponding join.
sq: Klauzola e pavlefshme fk->: askund për të shtuar bashkimin përkatës.

en: {0} driver does not support foreign keys.
sq: Shoferi i {0} nuk mbështet çelësat e huaj.

en: Cannot infer `:source-metadata` for source query with native source query without source metadata.
sq: Nuk mund të konkludohet `:source-metadata` për pyetjen e burimit me pyetjen e burimit vendas pa metadata burimore.

en: Query processor error: number of columns returned by driver does not match results.
sq: Gabim i procesorit të pyetjes: numri i kolonave të kthyera nga drejtuesi nuk përputhet me rezultatet.

en: Expected {0} columns, but first row of resuls has {1} columns.
sq: Priteshin {0} kolona, ​​por rreshti i parë i rezultateve ka {1} kolona.

en: No expression named {0} found. Found: {1}
sq: Nuk u gjet asnjë shprehje me emrin {0}. Gjetur: {1}

en: Distinct values of {0}
sq: Vlerat e dallueshme të {0}

en: Average of {0}
sq: Mesatarja prej {0}

en: Sum of {0}
sq: Shuma e {0}

en: SD of {0}
sq: SD e {0}

en: Min of {0}
sq: Minimumi prej {0}

en: Max of {0}
sq: Maksimumi prej {0}

note: until we have a way to generate good names for filters we'll just have to say 'matching condition' for now
en: Sum of {0} matching condition
sq: Shuma e {0} kushteve që përputhen

en: Share of rows matching condition
sq: Ndarja e rreshtave që përputhen me gjendjen

en: Count of rows matching condition
sq: Numri i rreshtave që përputhen me gjendjen

en: Request already canceled, will not run synchronous QP code.
sq: Kërkesa është anuluar tashmë, nuk do të ekzekutojë kodin sinkron QP.

en: Unexpectedly got `nil` Query Processor response.
sq: Papritur mori "nil" përgjigje nga procesori i pyetjeve.

en: Got InterruptedException. Canceling query.
sq: Got InterruptedException. Kërkesa po anulohet.

en: Unhandled exception, exepected `catch-exceptions` middleware to handle it.
sq: Përjashtim i patrajtuar, softueri ndërmjetës i "catch-exceptions" pritet për ta trajtuar atë.

en: Query timed out after %s
sq: Koha e pyetjes mbaroi pas %s

en: Creating new query thread pool for Database {0}
sq: Krijimi i grupit të ri të fillesave të pyetjeve për bazën e të dhënave {0}

en: Destroying query thread pool for Database {0}
sq: Po shkatërron grupin e fillesave të pyetjeve për bazën e të dhënave {0}

en: Request canceled, canceling pending query
sq: Kërkesa u anulua, anulimi i kërkesës në pritje

en: Cannot update binned field: query is missing source-metadata
sq: Fusha e lidhur nuk mund të përditësohet: pyetjes i mungojnë të dhënat burimore

en: Cannot update binned field: could not find matching source metadata for Field ''{0}''
sq: Fusha e lidhur nuk mund të përditësohet: nuk mund të gjenin meta të dhënat e burimit që përputhen për fushën ''{0}''

en: Using query processor cache backend: {0}
sq: Përdorimi i bazës së memories së memories së procesorit të pyetjeve: {0}

en: Invalid metric: {0} reason: {1}
sq: Metrikë e pavlefshme: {0} arsye: {1}

en: Unknown error
sq: Gabim i panjohur

en: Unexpected nil response from query processor.
sq: Përgjigje e papritur zero nga procesori i pyetjeve.

en: Query canceled
sq: Kërkesa u anulua

en: Unable to resolve driver for query: missing or invalid `:database` ID.
sq: Nuk mund të zgjidhet drejtuesi për pyetjen: ID-ja e ":bazës së të dhënave" mungon ose është e pavlefshme.

en: Unable to resolve driver for query: Database {0} does not exist.
sq: Nuk mund të zgjidhet drejtuesi për pyetjen: Baza e të dhënave {0} nuk ekziston.

en: Cannot use :fields :all in join against source query unless it has :source-metadata.
sq: Nuk mund të përdoret :fields :all in join kundrejt pyetjes së burimit nëse nuk ka :source-metadata.

en: Bad :joined-field clause: join with alias ''{0}'' does not exist. Found: {1}
sq: Klauzola e keqe :joined-field: bashkimi me pseudonimin ''{0}'' nuk ekziston. Gjetur: {1}

en: Invalid :source-table ''{0}'': should be resolved to a Table ID by now.
sq: E pavlefshme :source-table ''{0}'': duhet të zgjidhet në një ID tabele deri tani.

en: Cannot store Tables or Fields before Database is stored.
sq: Nuk mund të ruhen tabela ose fusha përpara se të ruhet baza e të dhënave.

en: Attempting to fetch second Database. Queries can only reference one Database.
sq: Përpjekja për të marrë bazën e dytë të të dhënave. Pyetjet mund të referojnë vetëm një bazë të dhënash.

en: Failed to fetch Table {0}: Table does not exist, or belongs to a different Database.
sq: Marrja e tabelës {0} dështoi: Tabela nuk ekziston ose i përket një baze të ndryshme të dhënash.

en: Failed to fetch Field {0}: Field does not exist, or belongs to a different Database.
sq: Marrja e fushës {0} dështoi: Fusha nuk ekziston ose i përket një baze të dhënash tjetër.

en: Failed to load template ''{0}''. Did you remember to build the Metabase frontend?
sq: Ngarkimi i shabllonit ''{0}'' dështoi. A ju kujtua të ndërtoni frontendin e Metabase?

en: Sample dataset DB file ''{0}'' cannot be found.
sq: Shembulli i skedarit DB të të dhënave ''{0}'' nuk mund të gjendet.

en: Loading sample dataset...
sq: Po ngarkohet mostra e të dhënave...

en: Failed to load sample dataset
sq: Ngarkimi i të dhënave të mostrës dështoi

en: Found new tables:
sq: U gjetën tabela të reja:

en: Marking tables as inactive:
sq: Shënimi i tabelave si joaktive:

en: Updating description for tables:
sq: Përditësimi i përshkrimit për tabelat:

en: Rescheduling job {0}
sq: Riplanifikimi i punës {0}

en: Error rescheduling job
sq: Gabim gjatë riplanifikimit të punës

en: Starting Pulse Execution: {0}
sq: Nisja e ekzekutimit të pulsit: {0}

en: Finished Pulse Execution: {0}
sq: Ekzekutimi i përfunduar i pulsit: {0}

en: Failed to schedule tasks for Database {0}
sq: Planifikimi i detyrave për bazën e të dhënave {0} dështoi

en: All elements must be distinct.
sq: Të gjithë elementët duhet të jenë të dallueshëm.

[ctx: Modal for selecting columns in source data or when doing a join.]
en: Pick the columns you want to include
sq: Zgjedh kolonat të cilat do ti përfshishë

en: When this is on, Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
sq: Kur kjo është e aktivizuar, Metabase do të ekzekutojë automatikisht pyetje kur përdoruesit bëjnë eksplorime të thjeshta me butonat Përmbledh dhe Filtro kur shikojnë një tabelë ose grafik. Ju mund ta çaktivizoni këtë nëse pyetja për këtë bazë të dhënash është e ngadaltë. Ky cilësim nuk ndikon në analizat ose pyetjet SQL.

en: Change join type
sq: Ndrysho llojin e bashkimit

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifier.
sq: Nuk di si të emërtoj pseudonimin {0}, pritej një identifikues.

en: Error adding User {0} to Group {1}
sq: Gabim gjatë shtimit të përdoruesit {0} në grupin {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Changing Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
sq: Ndryshimi i strategjisë së humanizimit të emrave të tabelave dhe fushave nga ''{0}'' në ''{1}''

en: Infinite loop detected: recursively preprocessed query {0} times.
sq: U zbulua qark i pafund: pyetja e parapërpunuar në mënyrë rekursive {0} herë.

en: Warning: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
sq: Paralajmërim: nuk mund të përcaktojë fushat për një 'burim-pyetje' eksplicite nëse nuk përfshini gjithashtu 'burim-metadata'.

en: Error determining expected columns for query
sq: Gabim në përcaktimin e kolonave të pritura për pyetje

en: Unhandled exception, expected `catch-exceptions` middleware to handle it.
sq: Përjashtim i patrajtuar, pritet që softueri i mesëm 'catch-exceptions' ta trajtojë atë.

en: Diagnostic Info
sq: Informacion diagnostikues

en: Select Metabase process:
sq: Zgjidhni procesin e Metabazës:

en: All Metabase processes
sq: Të gjitha proceset e Metabazës

en: The window was closed before completing Google Authentication.
sq: Dritarja u mbyll përpara se të përfundonte vërtetimin e Google.

en: There was an issue signing in with Google. Pleast contact an administrator.
sq: Pati një problem me identifikimin me Google. Ju lutemi kontaktoni një administrator.

en: Sign in with email
sq: Hyni me email

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means, leave this disabled.
sq: Përdorimi i këtij opsioni kërkon që hosti i ofruar të jetë një FQDN. Nëse lidheni me një grup Atlas, mund t'ju duhet ta aktivizoni këtë opsion. Nëse nuk e dini se çfarë do të thotë kjo, lëreni të paaftë.

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
sq: Si parazgjedhje, Metabase bën një sinkronizim të lehtë për orë dhe një skanim intensiv ditor të vlerave të fushës. Nëse keni një bazë të dhënash të madhe, ju rekomandojmë ta aktivizoni këtë dhe të rishikoni se kur dhe sa shpesh ndodhin skanimet e vlerës së fushës.

en: Remove these suggestions
sq: Hiqni këto sugjerime

en: Remove these suggestions?
sq: Të hiqen këto sugjerime?

en: These won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always get to x-rays by clicking on Browse Data in the main navigation, then clicking on the lightning bolt icon on one of your tables.
sq: Këto nuk do të shfaqen më në faqen kryesore për asnjë nga përdoruesit tuaj, por gjithmonë mund të arrini te rrezet X duke klikuar te Shfleto të dhënat në navigimin kryesor dhe më pas duke klikuar në ikonën e rrufesë në një nga tabelat tuaja.

en: Hide this section
sq: Fshihe këtë seksion

en: Remove this section?
sq: Të hiqet ky seksion?

en: "Our Data" won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always browse through your databases and tables by clicking Browse Data in the main navigation.
sq: "Të dhënat tona" nuk do të shfaqen më në faqen kryesore për asnjë nga përdoruesit tuaj, por gjithmonë mund të shfletoni nëpër bazat e të dhënave dhe tabelat tuaja duke klikuar "Shfleto të dhënat" në navigimin kryesor.

en: My new fantastic collection
sq: Koleksioni im i ri fantastik

en: Cancelation timestamp
sq: Vula kohore e anulimit

en: Cancelation time
sq: Koha e anulimit

en: Cancelation date
sq: Data e anulimit

en: Deletion timestamp
sq: Vula kohore e fshirjes

en: Deletion time
sq: Koha e fshirjes

en: Deletion date
sq: Data e fshirjes

en: Only in detail views
sq: Vetëm pamje të detajuara

en: Do not include
sq: Mos përfshini

en: This field won't be visible or selectable in questions created with the GUI interfaces. It will still be accessible in SQL/native queries.
sq: Kjo fushë nuk do të jetë e dukshme ose e përzgjedhshme në pyetjet e krijuara me ndërfaqet GUI. Do të jetë ende i aksesueshëm në pyetjet SQL/amtare.

en: Cumulative sum
sq: Shuma kumulative

en: Standard deviation
sq: Devijimi standard

en: must be at least {0} characters long
sq: duhet të ketë të paktën {0} karaktere të gjata

en: Must be at least {0} characters long
sq: Duhet të ketë të paktën {0} karaktere të gjata

en: Name (required)
sq: Emri (kërkohet)

en: Run selected text
sq: Ekzekutoni tekstin e zgjedhur

en: Run query
sq: Ekzekutoni pyetjen

en: (⌘ + enter)
sq: (⌘ + fut)

en: Here's where your results will appear
sq: Ja ku do të shfaqen rezultatet tuaja

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click Save and choose to replace the original question.
sq: Ju nuk do të bëni ndonjë ndryshim të përhershëm në një pyetje të ruajtur nëse nuk klikoni Ruaj dhe zgjidhni të zëvendësoni pyetjen origjinale.

en: There aren't any filter widgets for this type of field yet.
sq: Nuk ka ende asnjë miniaplikacion filtri për këtë lloj fushe.

en: Look up this field
sq: Shikoni këtë fushë

en: Why this metric is interesting
sq: Pse kjo metrikë është interesante

en: Things to be aware of about this metric
sq: Gjërat për të cilat duhet të keni parasysh në lidhje me këtë metrikë

en: How this metric is calculated
sq: Si llogaritet kjo metrikë

en: Table this is based on
sq: Tabela kjo është bazuar në

en: (empty)
sq: (bosh)

en: Goal line
sq: Vija e golit

en: Trend line
sq: Linja e trendit

en: Show values on data points
sq: Trego vlerat në pikat e të dhënave

en: Values to show
sq: Vlerat për të treguar

en: As many as can fit nicely
sq: Sa më shumë që mund të përshtaten bukur

en: All
sq: Të gjitha

en: Data includes missing dimension values.
sq: Të dhënat përfshijnë vlerat e dimensioneve që mungojnë.

en: We encountered an invalid date: "{0}"
sq: Ne hasëm një datë të pavlefshme: "{0}"

en: The query for this chart was run in {0} rather than {1} due to database or driver constraints.
sq: Kërkesa për këtë grafik u ekzekutua në {0} dhe jo në {1} për shkak të kufizimeve të bazës së të dhënave ose drejtuesve.

en: This chart contains queries run in multiple timezones: {0}
sq: Ky grafik përmban pyetje të ekzekutuara në disa zona kohore: {0}

en: An error occurred while running the query.
sq: Ndodhi një gabim gjatë ekzekutimit të pyetjes.

en: Output H2 database already exists: %s, removing.
sq: Dalja e bazës së të dhënave H2 ekziston tashmë: %s, duke u hequr.

en: Don't need to migrate, just use the existing H2 file
sq: Nuk keni nevojë të migroni, thjesht përdorni skedarin ekzistues H2

en: Target DB is already populated!
sq: DB e synuar është tashmë e populluar!

en: System info:n {0}
sq: Informacioni i sistemit:n {0}

en: Database setup
sq: Konfigurimi i bazës së të dhënave

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren''t in a Collection to {1} Collection {2}
sq: Lëvizja e shembujve të {0} që nuk janë në një koleksion në {1} Koleksioni {2}

en: Invalid '{{...}}' clause: expected a param name
sq: Klauzola "{{...}}" e pavlefshme: pritej një emër parametri

en: '{{...}}' clauses cannot be empty.
sq: Klauzolat '{{...}}' nuk mund të jenë bosh.

en: '[[...]]' clauses must contain at least one '{{...}}' clause.
sq: Klauzolat '[[...]]' duhet të përmbajnë të paktën një klauzolë '{{...}}'.

en: Invalid query: found '[[' or '{{' with no matching ']]' or '}}'
sq: Pyetje e pavlefshme: u gjet '[[' ose '{{' pa ']]' ose '}}'

en: You''ll need to pick a value for ''{0}'' before this query can run.
sq: Ju do të duhet të zgjidhni një vlerë për ''{0}'' përpara se kjo pyetje të mund të ekzekutohet.

en: Can''t find field with ID: {0}
sq: Nuk mund të gjendet fusha me ID: {0}

en: Error loading driver namespace
sq: Gabim gjatë ngarkimit të hapësirës së emrave të drejtuesit

en: Could not load {0} driver.
sq: drejtuesi i {0} nuk mund të ngarkohej.

en: Cannot run query: missing required parameters: {0}
sq: Pyetja nuk mund të ekzekutohet: mungojnë parametrat e kërkuar: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1}
sq: Nuk di si të analizoj {0} {1}

en: Don''t know how to alias {0}, expected an Identifier.
sq: Nuk di si të emërtoj pseudonimin {0}, pritej një identifikues.

note: it's better return a slightly broken SQL query with a probably incorrect string representation of the value than to have the entire QP run fail because of an unknown type.
en: Don''t know how to unprepare values of class {0}
sq: Nuk di si të mos përgatit vlerat e klasës {0}

en: Creating new connection pool for {0} database {1} ...
sq: Po krijohet një grup i ri lidhjesh për bazën e të dhënave {0} {1} ...

en: Invalid timezone ''{0}''
sq: Zonë kohore e pavlefshme ''{0}''

en: Cannot set timezone: invalid or missing SQL format string for driver {0}.
sq: Zona kohore nuk mund të caktohet: vargu i formatit SQL është i pavlefshëm ose mungon për drejtuesin {0}.

en: Did you implement set-timezone-sql?
sq: A keni implementuar set-timezone-sql?

en: Failed to set timezone ''{0}''
sq: Vendosja e zonës kohore ''{0}'' dështoi

en: Database connection error
sq: Gabim i lidhjes së bazës së të dhënave

en: Error parsing JSON
sq: Gabim në analizimin e JSON

en: Whether or not to display data on the homepage. Admins might turn this off in order to direct users to better content than raw data
sq: Nëse do të shfaqen apo jo të dhënat në faqen kryesore. Administratorët mund ta çaktivizojnë këtë për t'i drejtuar përdoruesit drejt përmbajtjes më të mirë sesa të dhënave të papërpunuara

en: Whether or not to display x-ray suggestions on the homepage. They will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
sq: Nëse do të shfaqen apo jo sugjerimet me rreze x në faqen kryesore. Ato gjithashtu do të fshihen nëse ndonjë panel kontrolli është i fiksuar. Administratorët mund ta fshehin këtë për t'i drejtuar përdoruesit drejt përmbajtjes më të mirë sesa të dhënave të papërpunuara

en: Identify the source of HTTP requests by this header's value, instead of its remote address.
sq: Identifikoni burimin e kërkesave HTTP me vlerën e këtij titulli, në vend të adresës së tij në distancë.

en: Could not resolve Setting {0}/{1}
sq: Nuk mund të zgjidhej cilësimi {0}/{1}

en: Invalid Setting: {0}/{1}
sq: Cilësim i pavlefshëm: {0}/{1}

en: reached its goal
sq: arriti qëllimin e saj

en: gone below its goal
sq: ka shkuar poshtë qëllimit të saj

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via email
sq: Dërgimi i pulsit ({0}: {1}) me email

en: Pulse: {0}
sq: Pulsi: {0}

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via Slack
sq: Dërgimi i pulsit ({0}: {1}) nëpërmjet Slack

en: Sending Alert ({0}: {1}) via email
sq: Dërgimi i sinjalizimit ({0}: {1}) me email

en: Metabase alert: {0} has {1}
sq: Sinjalizim me bazën: {0} ka {1}

en: Sending Alert ({0}: {1}) via Slack
sq: Dërgimi i sinjalizimit ({0}: {1}) nëpërmjet Slack

en: Alert: {0}
sq: Sinjalizim: {0}

en: Can''t find JS color selector at ''{0}''
sq: Nuk mund ta gjej përzgjedhësin e ngjyrave JS në ''{0}''

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attemping to format them as such?
sq: FIXME: Këto nuk janë fjalëpërfjalë të vlefshme kohore: {0} {1}. Pse po përpiqemi t'i formatojmë si të tilla?

en: No matching info found for join against Table {0} ''{1}'' on Field {2} ''{3}'' via FK {4} ''{5}''
sq: Nuk u gjet asnjë informacion që përputhet për t'u bashkuar me tabelën {0} ''{1}'' në fushën {2} ''{3}'' nëpërmjet FK {4} ''{5}''

en: Don''t know how to get information about Field: {0}
sq: Nuk di si të marr informacione rreth fushës: {0}

en: Query timed out after {0}
sq: Koha e pyetjes mbaroi pas {0}

en: Formatting rows with results timezone ID {0}
sq: Formatimi i rreshtave me ID-në e zonës kohore të rezultateve {0}

en: Invalid timezone ID ''{0}''
sq: ID e pavlefshme e zonës kohore ''{0}''

en: Saving fingerprint for {0}
sq: Po ruhet gjurma e gishtit për {0}

en: Sending abandoment email!
sq: Dërgimi i emailit të braktisjes!

en: Resulting transforms do not conform to expectations.nExpected: {0}
sq: Transformimet që rezultojnë nuk përputhen me pritjet.nPritet: {0}

en: Timed out after {0}
sq: Koha përfundoi pas {0}

en: No temporal adjuster named {0}
sq: Asnjë rregullues i përkohshëm me emrin {0}

en: Invalid unit: {0}
sq: Njësia e pavlefshme: {0}

en: Don''t know how to parse {0} using format {1}
sq: Nuk di si të analizoj {0} duke përdorur formatin {1}

en: Token is missing value for keypath {0}
sq: Shenjës i mungon vlera për rrugën kryesore {0}

en: Sending usage stats FAILED
sq: Dërgimi i statistikave të përdorimit Dështoi

en: There was an error saving
sq: Ndodhi një gabim gjatë ruajtjes

en: OK
sq: Ne rregull

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}.
sq: Për t'i lejuar përdoruesit të identifikohen me Google, do t'ju duhet t'i jepni Metabase një ID të klientit të aplikacionit të konsolës së Zhvilluesve të Google. Duhen vetëm disa hapa dhe udhëzimet se si të krijoni një çelës mund të gjenden {0}.

en: Be sure to include the full client ID, including the apps.googleusercontent.com suffix.
sq: Sigurohuni që të përfshini ID-në e plotë të klientit, duke përfshirë prapashtesën apps.googleusercontent.com.

en: Metabase {0} is available.
sq: Metabase {0} është në dispozicion.

en: You're running {0}
sq: Ju jeni duke drejtuar {0}

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time.
sq: Na vjen keq, nuk mundëm të kontrollonim për përditësime në këtë moment.

en: patch release
sq: lëshimi i arnave

en: Dates and Times
sq: Datat dhe Oraret

en: Numbers
sq: Numrat

en: No mappable groups
sq: Nuk ka grupe që mund të hartohen

en: Metabase Documentation
sq: Dokumentacioni i Metabazës

en: Includes a troubleshooting guide
sq: Përfshin një udhëzues për zgjidhjen e problemeve

en: Post on the Metabase support forum
sq: Postoni në forumin e mbështetjes së Metabase

en: A community forum for all things Metabase
sq: Një forum komuniteti për të gjitha gjërat Metabase

en: File a bug report
sq: Paraqisni një raport të defektit

en: Create a GitHub issue (includes the diagnostic info below)
sq: Krijo një problem GitHub (përfshin informacionin diagnostik më poshtë)

en: Please include these details in support requests. Thank you!
sq: Ju lutemi përfshini këto detaje në kërkesat për mbështetje. Faleminderit!

en: Remember me
sq: Më kujto mua

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can {0}.
sq: Për arsye sigurie, lidhjet e rivendosjes së fjalëkalimit skadojnë pas pak. Nëse ende duhet të rivendosni fjalëkalimin tuaj, mund të {0}.

en: Save new password
sq: Ruani fjalëkalimin e ri

en: No matching result
sq: Asnjë rezultat që përputhet

en: Submit
sq: Paraqisni

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host. This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available. Enabling this is usually slower than a direct connection.
sq: Disa instalime të bazës së të dhënave mund të aksesohen vetëm duke u lidhur përmes një hosti bastion SSH. Ky opsion gjithashtu siguron një shtresë shtesë sigurie kur një VPN nuk është e disponueshme. Aktivizimi i kësaj është zakonisht më i ngadalshëm se një lidhje e drejtpërdrejtë.

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in many or most of your queries with this data.
sq: Ne ju sugjerojmë ta lini këtë, nëse nuk jeni duke bërë transmetim manual të zonës kohore në shumë ose shumicën e pyetjeve tuaja me këto të dhëna.

en: {0} to get an auth code.
sq: {0} për të marrë një kod auth.

en: or
sq: ose

en: required
sq: kërkohet

en: Database type
sq: Lloji i bazës së të dhënave

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
sq: Ky është një proces i lehtë që kontrollon për përditësime në skemën e kësaj baze të dhënash. Në shumicën e rasteve, duhet të jeni mirë duke e lënë këtë grup të sinkronizohet çdo orë.

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database.
sq: Metabase mund të skanojë vlerat e pranishme në secilën fushë në këtë bazë të dhënash për të aktivizuar filtrat e kutisë së kontrollit në panelet e kontrollit dhe pyetjet. Ky mund të jetë një proces disi intensiv me burime, veçanërisht nëse keni një bazë të dhënash shumë të madhe.

en: Collection
sq: Mbledhja

en: Confirm your password
sq: Konfirmoni fjalëkalimin tuaj

en: passwords do not match
sq: Fjalëkalimet nuk përputhen

en: Department of Awesome
sq: Departamenti i Awesome

en: Financial
sq: Financiare

en: Numeric
sq: Numerike

en: Date and Time
sq: Data dhe ora

en: Categorical
sq: Kategorike

en: URLs
sq: URL-të

en: Returns the average of the values in the column.
sq: Rikthen mesataren e vlerave në kolonë.

en: The column whose values to average.
sq: Kolona vlerat e së cilës janë mesatare.

en: start
sq: filloni

en: end
sq: fund

en: Checks a date or numeric column's values to see if they're within the specified range.
sq: Kontrollon një datë ose vlerat e një kolone numerike për të parë nëse ato janë brenda intervalit të specifikuar.

en: Rating
sq: Vlerësimi

en: condition
sq: gjendje

en: output
sq: prodhimit

en: Tests a list of cases and returns the corresponding value of the first true case, with an optional default value if nothing else is met.
sq: Teston një listë rastesh dhe kthen vlerën përkatëse të rastit të parë të vërtetë, me një vlerë të paracaktuar opsionale nëse nuk plotësohet asgjë tjetër.

en: Weight
sq: Pesha

en: Large
sq: I madh

en: Medium
sq: E mesme

en: Small
sq: I vogël

en: Something that should evaluate to true or false.
sq: Diçka që duhet vlerësuar si e vërtetë apo e rreme.

en: The value that will be returned if the preceeding condition is true.
sq: Vlera që do të kthehet nëse kushti i mëparshëm është i vërtetë.

en: value1
sq: vlera 1

en: value2
sq: vlera 2

en: Looks at the values in each argument in order and returns the first non-null value for each row.
sq: Shikon vlerat në secilin argument në rend dhe kthen vlerën e parë jo-null për çdo rresht.

en: Comments
sq: Komentet

en: Notes
sq: Shënime

en: No comments
sq: Nuk ka komente

en: A column or value.
sq: Një kolonë ose vlerë.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if it's not empty, and so on.
sq: Nëse vlera 1 është bosh, vlera 2 kthehet nëse nuk është bosh, e kështu me radhë.

en: Combines two or more strings of text together.
sq: Kombinon dy ose më shumë vargje teksti së bashku.

en: Last Name
sq: Mbiemri

en: First Name
sq: Emri

en: value2 will be added on to the end of this.
sq: vlera 2 do të shtohet në fund të kësaj.

en: This will be added to the end of value1.
sq: Kjo do të shtohet në fund të vlerës 1.

en: string1
sq: vargu 1

en: string2
sq: vargu 2

en: Checks to see if string1 contains string2 within it.
sq: Kontrollon për të parë nëse vargu1 përmban vargun2 brenda tij.

en: Status
sq: Statusi

en: Pass
sq: Kaloni

en: The contents of this string will be checked.
sq: Përmbajtja e këtij vargu do të kontrollohet.

en: The string of text to look for.
sq: Vargu i tekstit për të kërkuar.

en: Returns the count of rows in the source data.
sq: Rikthen numrin e rreshtave në të dhënat burimore.

en: Only counts rows where the condition is true.
sq: Numëron vetëm rreshtat ku kushti është i vërtetë.

en: Subtotal
sq: Nëntotali

en: The additive total of rows across a breakout.
sq: Totali shtues i rreshtave përgjatë një ndarjeje.

en: The rolling sum of a column across a breakout.
sq: Shuma rrotulluese e një kolone përgjatë një ndarjeje.

en: The column to sum.
sq: Kolona për të përmbledhur.

en: The number of distinct values in this column.
sq: Numri i vlerave të dallueshme në këtë kolonë.

en: The column whose distinct values to count.
sq: Kolona vlerat e dallueshme të së cilës do të numërohen.

en: text
sq: teksti

en: comparison
sq: krahasimi

en: Returns true if the end of the text matches the comparison text.
sq: Kthehet e vërtetë nëse fundi i tekstit përputhet me tekstin e krahasimit.

en: Appetite
sq: Oreksi

en: hungry
sq: i uritur

en: A column or string of text to check.
sq: Një kolonë ose varg teksti për të kontrolluar.

en: The string of text that the original text should end with.
sq: Vargu i tekstit me të cilin duhet të përfundojë teksti origjinal.

en: regular_expression
sq: shprehje e rregullt

en: Extracts matching substrings according to a regular expression.
sq: Nxjerrë nënvargjet që përputhen sipas një shprehjeje të rregullt.

en: Address
sq: Adresë

en: The column or string of text to search though.
sq: Megjithatë, kolona ose vargu i tekstit për të kërkuar.

en: The regular expression to match.
sq: Shprehja e rregullt që të përputhet.

en: Returns the string of text in all lowercase.
sq: Kthen vargun e tekstit me shkronja të vogla.

en: The column with values to convert to lowercase.
sq: Kolona me vlera për t'u konvertuar në shkronja të vogla.

en: Removes leading whitespace from a string of text.
sq: Heq hapësirën e bardhë kryesore nga një varg teksti.

en: The column with values you want to trim.
sq: Kolona me vlerat që dëshironi të shkurtoni.

en: Returns the largest value found in the column.
sq: Kthen vlerën më të madhe të gjetur në kolonë.

en: Age
sq: Mosha

en: The numeric column whose maximum you want to find.
sq: Kolona numerike maksimumin e së cilës dëshironi të gjeni.

en: Returns the smallest value found in the column.
sq: Kthen vlerën më të vogël të gjetur në kolonë.

en: Salary
sq: Paga

en: The numeric column whose minimum you want to find.
sq: Kolona numerike minimumi i së cilës dëshironi të gjeni.

en: position
sq: pozicion

en: length
sq: gjatësia

en: new_text
sq: teksti i ri

en: Replaces a part of the input text with new text.
sq: Zëvendëson një pjesë të tekstit hyrës me tekst të ri.

en: Order ID
sq: ID-ja e porosisë

en: Updated Part of ID
sq: Pjesa e përditësuar e ID-së

en: The text that will be modified.
sq: Teksti që do të modifikohet.

en: The position where the replacing will start.
sq: Pozicioni ku do të fillojë zëvendësimi.

en: The number of characters to replace.
sq: Numri i karaktereve për të zëvendësuar.

en: The text to use in the replacement.
sq: Teksti për t'u përdorur në zëvendësim.

en: Removes trailing whitespace from a string of text.
sq: Heq hapësirën e bardhë pasuese nga një varg teksti.

en: Returns the percent of rows in the data that match the condition, as a decimal.
sq: Kthen përqindjen e rreshtave në të dhënat që përputhen me kushtin, si dhjetore.

en: Returns true if the beginning of the text matches the comparison text.
sq: Kthehet e vërtetë nëse fillimi i tekstit përputhet me tekstin e krahasimit.

en: Course Name
sq: Emri i kursit

en: Computer Science
sq: Shkenca Kompjuterike

en: The string of text that the original text should start with.
sq: Vargu i tekstit me të cilin duhet të fillojë teksti origjinal.

en: Calculates the standard deviation of the column.
sq: Llogarit devijimin standard të kolonës.

en: Population
sq: Popullatë

en: A numeric column.
sq: Një kolonë numerike.

en: Returns a portion of the supplied text.
sq: Kthen një pjesë të tekstit të dhënë.

en: The text to return a portion of.
sq: Teksti për të kthyer një pjesë të.

en: The position to start copying characters.
sq: Pozicioni për të filluar kopjimin e karaktereve.

en: The number of characters to return.
sq: Numri i karaktereve për t'u kthyer.

en: Adds up all the values of the column.
sq: Mblidh të gjitha vlerat e kolonës.

en: The numeric column to sum.
sq: Kolona numerike për të mbledhur.

en: Sums up values in a column where rows match the condition.
sq: Përmbledh vlerat në një kolonë ku rreshtat përputhen me kushtin.

en: Order Status
sq: Statusi i porosisë

en: Valid
sq: E vlefshme

en: Removes leading and trailing whitespace from a string of text.
sq: Heq hapësirën e bardhë kryesore dhe pasuese nga një varg teksti.

en: Returns the string of text in all upper case.
sq: Kthen vargun e tekstit në të gjitha shkronjat e mëdha.

en: The column with values to convert to upper case.
sq: Kolona me vlera për t'u konvertuar në shkronja të mëdha.

en: must be {0} and include {1}.
sq: duhet të jetë {0} dhe të përfshijë {1}.

en: must be {0}.
sq: duhet të jetë {0}.

en: must include {0}.
sq: duhet të përfshijë {0}.

en: at least {0} character long | at least {0} characters long
sq[0]: të paktën {0} karaktere të gjatë
sq[1]: të paktën {0} karaktere të gjata

en: {0} lower case letter | {0} lower case letters
sq[0]: {0} shkronja të vogla
sq[1]: {0} shkronjat e vogla

en: {0} upper case letter | {0} upper case letters
sq[0]: {0} shkronja e madhe
sq[1]: {0} shkronjat e mëdha

en: {0} number | {0} numbers
sq[0]: numër {0}
sq[1]: numrat {0}

en: {0} special character | {0} special characters
sq[0]: {0} karakter special
sq[1]: {0} karakterët special

en: must be a valid email address
sq: Duhet të jetë një adresë e vlefshme e-mail

en: must be {0} characters or less
sq: duhet të jetë {0} karaktere ose më pak

en: Thanks for using Metabase!
sq: Faleminderit për përdorimin e Metabase!

en: Powered by {0}
sq: Mundësuar nga {0}

en: To:
sq: Tek:

en: This question can't be used because it's based on a different database.
sq: Kjo pyetje nuk mund të përdoret sepse bazohet në një bazë të dhënash të ndryshme.

en: Couldn't find a saved question with that ID number.
sq: Nuk mund të gjeja një pyetje të ruajtur me atë numër ID.

en: Pick a saved question
sq: Zgjidh një pyetje të ruajtur

en: Pick a different question
sq: Zgjidh një pyetje tjetër

en: Loading…
sq: Po ngarkohet…

en: Question #…
sq: Pyetja #…

en: Question #{0}
sq: Pyetja nr.{0}

en: Last edited {0}
sq: Redaktimi i fundit: {0}

en: {0} creates a variable in this query template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the query template.
sq: {0} krijon një variabël në këtë shabllon të pyetjes të quajtur "emri_ndryshore". Variablave mund t'u jepen lloje në panelin anësor, i cili ndryshon sjelljen e tyre. Të gjitha llojet e variablave përveç "Field Filter" do të shkaktojnë automatikisht vendosjen e një widget filtri për këtë pyetje; me filtrat e fushës, kjo është fakultative. Kur plotësohet kjo miniaplikacion filtri, ajo vlerë zëvendëson variablin në shabllonin e pyetjes.

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link questions to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
sq: Dhënia e një variabli të llojit "Field Filter" ju lejon të lidhni pyetjet me miniaplikacionet e filtrit të panelit ose të përdorni më shumë lloje miniaplikacionesh filtri në pyetjen tuaj SQL. Një variabël Field Filter fut SQL të ngjashme me atë të krijuar nga ndërtuesi i pyetjeve GUI kur shtohen filtra në kolonat ekzistuese.

en: Variable name
sq: Emri i ndryshores

en: Filter widget label
sq: Filtro etiketën e miniaplikacionit

en: Select a foreign key
sq: Zgjidhni një çelës të huaj

en: Hi, {0}. Nice to meet you!
sq: Përshëndetje, {0}. Gëzohem që u njohëm!

en: 12-hour clock
sq: Ora 12-orëshe

en: 24-hour clock
sq: Ora 24-orëshe

en: Symbol
sq: Simboli

en: In the column heading
sq: Në titullin e kolonës

en: In every table cell
sq: Në çdo qelizë tabele

en: Value formatting
sq: Formatimi i vlerës

en: Full
sq: Plot

en: No change from last {0}
sq: Asnjë ndryshim nga {0} e fundit

en: Connection to ''{0}:{1}'' successful, but could not connect to DB.
sq: Lidhja me ''{0}:{1}'' ishte e suksesshme, por nuk mund të lidhej me DB.

en: Connection to host ''{0}'' successful, but port {1} is invalid.
sq: Lidhja me hostin ''{0}'' është e suksesshme, por porta {1} është e pavlefshme.

en: Host ''{0}'' is not reachable
sq: Hosti ''{0}'' nuk është i arritshëm

en: Unable to connect to database.
sq: Nuk mund të lidhet me bazën e të dhënave.

en: Cannot connect to Database
sq: Nuk mund të lidhet me bazën e të dhënave

en: You''re not allowed to specify a value for {0}.
sq: Nuk ju lejohet të specifikoni një vlerë për {0}.

en: You can''t specify a value for {0} if it''s already set in the JWT.
sq: Ju nuk mund të specifikoni një vlerë për {0} nëse është vendosur tashmë në JWT.

en: You must specify a value for {0} in the JWT.
sq: Duhet të specifikoni një vlerë për {0} në JWT.

en: You can only specify a value for {0} in the JWT.
sq: Mund të specifikoni vetëm një vlerë për {0} në JWT.

en: Error searching field values
sq: Gabim gjatë kërkimit të vlerave të fushës

en: Error searching for remapping
sq: Gabim gjatë kërkimit për rimaptim

en: Google Auth token appears to be incorrect.
sq: Shenja e Google Auth duket të jetë e pasaktë.

en: Double check that it matches in Google and Metabase.
sq: Kontrollo dy herë nëse përputhet në Google dhe Metabase.

en: Everything else
sq: Çdo gjë tjetër

en: WARNING: You have enabled namespace tracing, which could log sensitive information like db passwords.
sq: PARALAJMËRIM: Ju keni aktivizuar gjurmimin e hapësirës së emrave, i cili mund të regjistrojë informacione të ndjeshme si fjalëkalimet db.

en: Database Upgrade Required
sq: Kërkohet përmirësimi i bazës së të dhënave

en: NOTICE: Your database requires updates to work with this version of Metabase.
sq: SHËNIM: Baza juaj e të dhënave kërkon përditësime për të punuar me këtë version të Metabase.

en: Please execute the following sql commands on your database before proceeding.
sq: Ju lutemi, ekzekutoni komandat e mëposhtme sql në bazën e të dhënave tuaja përpara se të vazhdoni.

en: Once your database is updated try running the application again.
sq: Pasi të përditësohet baza e të dhënave, provoni ta ekzekutoni përsëri aplikacionin.

en: Database requires manual upgrade.
sq: Baza e të dhënave kërkon përmirësim manual.

note: Tell transaction to automatically `.rollback` instead of `.commit` when the transaction finishes
en: Set transaction to automatically roll back...
sq: Cakto transaksionin që të rikthehet automatikisht...

note: Disable auto-commit. This should already be off but set it just to be safe
en: Disable auto-commit...
sq: Çaktivizo kryerjen automatike...

en: Set default db connection with connection pool...
sq: Cakto lidhjen e parazgjedhur db me grupin e lidhjes...

en: Successfully verified {0} {1} application database connection.
sq: Lidhja e bazës së të dhënave të aplikacionit {0} {1} u verifikua me sukses.

note: if both of the decoders above fail, then the date string is invalid
en: Don''t know how to parse date param ''{0}'' — invalid format
sq: Nuk di si të analizoj parametrin e datës ''{0}'' — format i pavlefshëm

en: The sub-query from referenced question #{0} failed with the following error: {1}
sq: Nën-pyetja nga pyetja e referuar #{0} dështoi me gabimin e mëposhtëm: {1}

en: WARNING: Metabase only officially supports MySQL {0}/MariaDB {1} and above.
sq: PARALAJMËRIM: Metabase mbështet zyrtarisht vetëm MySQL {0}/MariaDB {1} dhe më lart.

en: All Metabase features may not work properly when using an unsupported version.
sq: Të gjitha veçoritë e Metabase mund të mos funksionojnë siç duhet kur përdorni një version të pambështetur.

en: Unable to substitute parameters
sq: Nuk mund të zëvendësohen parametrat

en: Cannot run the query: missing required parameters: {0}
sq: Pyetja nuk mund të ekzekutohet: mungojnë parametrat e kërkuar: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1} as a temporal literal
sq: Nuk di si ta analizoj {0} {1} si fjalëpërfjalë të përkohshme

en: Setting {0} database timezone with statement: {1}
sq: Vendosja e zonës kohore të bazës së të dhënave {0} me deklaratën: {1}

en: Error setting connection to readwrite
sq: Gabim në vendosjen e lidhjes për të lexuar shkrimin

en: Failed to set timezone ''{0}'' for {1} database
sq: Vendosja e zonës kohore ''{0}'' për bazën e të dhënave {1} dështoi

en: Error setting transaction isolation level for {0} database to {1}
sq: Gabim në vendosjen e nivelit të izolimit të transaksionit për bazën e të dhënave {0} në {1}

en: Error setting connection to read-only
sq: Gabim në vendosjen e lidhjes në vetëm për lexim

en: Error setting default holdability for connection
sq: Gabim në vendosjen e mbajtjes së paracaktuar për lidhje

en: Error setting result set fetch direction to FETCH_FORWARD
sq: Gabim në caktimin e rezultatit vendosi drejtimin e tërheqjes në FETCH_FORWARD

en: Query canceled, calling PreparedStatement.cancel()
sq: Kërkesa u anulua, duke thirrur PreparedStatement.cancel()

en: Failed to connect to database
sq: Lidhja me bazën e të dhënave dështoi

en: Unable to determine connection properties for driver {0}
sq: Nuk mund të përcaktohen vetitë e lidhjes për drejtuesin {0}

en: Error fetching field values
sq: Gabim gjatë marrjes së vlerave të fushës

en: You cannot set {0}; it is a read-only setting.
sq: Nuk mund të vendosni {0}; është një cilësim vetëm për lexim.

en: defsetting descriptions strings must have `:visibilty` `:internal`, `:setter` `:none`, or internationalized, found: `{0}`
sq: vargjet e përshkrimeve të cilësimeve të definimit duhet të kenë `:visibility` `:internal`, `:setter` `:none`, ose të ndërkombëtarizuara, të gjetura: `{0}`

en: Setting {0} is internal
sq: Cilësimi {0} është i brendshëm

en: Loading local plugin manifest at {0}
sq: Po ngarkon manifestin lokal të shtojcës në {0}

en: Google Analytics tracking code.
sq: Kodi i ndjekjes së Google Analytics.

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via email
sq: Dërgimi i pulsit ({0}: {1}) me kartat {2} me email

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via Slack
sq: Dërgimi i pulsit ({0}: {1}) me kartat {2} nëpërmjet Slack

en: Rendering pulse card with chart-type {0} and render-type {1}
sq: Përkthimi i kartës së pulsit me llojin e grafikut {0} dhe llojin e renderit {1}

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attempting to format them as such?
sq: FIXME: Këto nuk janë fjalëpërfjalë të vlefshme kohore: {0} {1}. Pse po përpiqemi t'i formatojmë ato si të tilla?

en: Error reducing result rows
sq: Gabim gjatë reduktimit të rreshtave të rezultateve

en: Unexpected nil result
sq: Rezultat i papritur zero

en: Query timed out after {0} ms, raising timeout exception.
sq: Kërkesa mbaroi pas {0} ms, duke rritur përjashtimin e afatit.

en: Timed out after {0}.
sq: Koha përfundoi pas {0}.

en: Query canceled before finishing.
sq: Kërkesa u anulua para përfundimit.

en: Unknown query type {0}
sq: Lloji i panjohur i pyetjes {0}

en: Error purging old cache entires
sq: Gabim gjatë pastrimit të hyrjeve të vjetra të memories së fshehtë

en: Caching results for next time for query with hash {0}.
sq: Ruajtja e rezultateve në memorie për herën tjetër për pyetjen me hash {0}.

en: Error saving query results to cache.
sq: Gabim gjatë ruajtjes së rezultateve të pyetjeve në cache.

en: Successfully cached results for query.
sq: Rezultatet u ruajtën me sukses në memorie të fshehtë për pyetjen.

en: Query took {0} to run; miminum for cache eligibility is {1}
sq: Kërkesës iu desh {0} për të ekzekutuar; minimumi për përshtatshmërinë e cache është {1}

en: Results are too large to cache.
sq: Rezultatet janë shumë të mëdha për të memorizuar.

en: Serialization timed out after {0}.
sq: Koha e serializimit mbaroi pas {0}.

en: Error parsing serialized results
sq: Gabim në analizimin e rezultateve të serializuara

en: Error purging old cache entries
sq: Gabim gjatë pastrimit të hyrjeve të vjetra të memories së fshehtë

en: Caching results for query with hash {0}.
sq: Ruajtja e rezultateve në memorie për pyetjen me hash {0}.

en: Cannot save QueryExecution, missing :context
sq: QueryExecution nuk mund të ruhet, mungon :context

en: Error saving query execution info
sq: Gabim gjatë ruajtjes së informacionit të ekzekutimit të pyetjes

en: Unable to resolve database for query: missing or invalid `:database` ID.
sq: Nuk mund të zgjidhet baza e të dhënave për pyetjen: ID-ja e ":bazës së të dhënave" mungon ose është e pavlefshme.

en: Unable to resolve driver for query
sq: Nuk mund të zgjidhet drejtuesi për pyetje

en: Referenced question #{0} could not be found
sq: Pyetja e referuar #{0} nuk mund të gjendej

en: Referenced query is from a different database
sq: Kërkesa e referuar është nga një bazë të dhënash tjetër

en: This query has circular referencing sub-queries.
sq: Ky pyetës ka nën-pyetje rrethore referuese.

en: These questions seem to be part of the problem: "{0}" and "{1}".
sq: Këto pyetje duket se janë pjesë e problemit: "{0}" dhe "{1}".

en: Error recording results metadata for query
sq: Gabim gjatë regjistrimit të meta të dhënave të rezultateve për pyetjen

en: Query result
sq: Rezultati i pyetjes

en: Error generating insights for column:
sq: Gabim gjatë gjenerimit të informacioneve për kolonën:

en: Sending abandonment email!
sq: Dërgimi i email-it të braktisjes!

en: You can create saved metrics to add a named metric option. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
sq: Mund të krijoni metrikë të ruajtur për të shtuar një opsion metrikë të emërtuar. Metrikat e ruajtura përfshijnë llojin e grumbullimit, fushën e grumbulluar dhe opsionalisht çdo filtër që shtoni. Si shembull, mund ta përdorni këtë për të krijuar diçka si mënyra zyrtare e llogaritjes së "Çmimit mesatar" për një tabelë porosish.

en: Select and add filters to create your new segment.
sq: Zgjidhni dhe shtoni filtra për të krijuar segmentin tuaj të ri.

en: Alphabetical
sq: Alfabetike

en: Smart
sq: I zgjuar

en: Column order: {0}
sq: Renditja e kolonës: {0}

en: Unhide all
sq: të gjithë ata

en: Hide all
sq: Fshih të gjitha

en: Unhide
sq: ato ditë

en: New metric
sq: Metrikë e re

en: Create metrics to add them to the Summarize dropdown in the query builder
sq: Krijo metrikë për t'i shtuar ato në listën rënëse "Përmbledhja" në ndërtuesin e pyetjeve

en: New segment
sq: Segment i ri

en: Filter by table
sq: Filtro sipas tabelës

en: Checking HTTPS...
sq: Po kontrollon HTTPS...

en: It looks like HTTPS is not properly configured
sq: Duket sikur HTTPS nuk është konfiguruar siç duhet

en: Redirect to HTTPS
sq: Ridrejto te HTTPS

en: Localization
sq: Lokalizimi

en: Instance language
sq: Gjuha e shembullit

en: Localization options
sq: Opsionet e lokalizimit

en: This database doesn't have any tables.
sq: Kjo bazë të dhënash nuk ka asnjë tabelë.

en: This field only accepts a single value because it's used in a SQL query.
sq: Kjo fushë pranon vetëm një vlerë të vetme sepse përdoret në një pyetje SQL.

en: Service Accounts
sq: Llogaritë e Shërbimit

en: Metabase connects to Big Query via {0}.
sq: Metabase lidhet me Bigquery nëpërmjet {0}.

en: Continue using an OAuth application to connect
sq: Vazhdoni të përdorni një aplikacion OAuth për t'u lidhur

en: We recommend switching to use {0} instead of an OAuth application to connect to BigQuery
sq: Ne rekomandojmë kalimin në përdorimin e {0} në vend të një aplikacioni OAuth për t'u lidhur me BigQuery

en: Connect to a Service Account instead
sq: Më mirë lidhuni me një llogari shërbimi

en: invalid JSON
sq: JSON i pavlefshëm

en: SSH private key
sq: Çelësi privat SSH

en: Paste the contents of your ssh private key here
sq: Ngjitni këtu përmbajtjen e çelësit tuaj privat ssh

en: Passphrase for the SSH private key
sq: Fjalëkalimi për çelësin privat SSH

en: SSH Authentication
sq: Autentifikimi SSH

en: SSH Key
sq: Çelësi SSH

en: Server SSL certificate chain
sq: Zinxhiri i certifikatave të serverit SSL

en: Paste the contents of the server's SSL certificate chain here
sq: Ngjitni këtu përmbajtjen e zinxhirit të certifikatës SSL të serverit

en: Paste a connection string
sq: Ngjit një varg lidhjeje

en: Fill out individual fields
sq: Plotësoni fushat individuale

en: Enter some SQL here so you can reuse it later
sq: Futni disa SQL këtu që të mund ta ripërdorni më vonë

en: Give your snippet a name
sq: Jepini një emër fragmentit tuaj

en: Current Customers
sq: Konsumatorët aktualë

en: Add a description
sq: Shto një përshkrim

en: Use site default
sq: Përdorni parazgjedhjen e faqes

en: find
sq: Gjej

en: replace
sq: zëvendësojnë

en: The text to find.
sq: Teksti për të gjetur.

en: The text to use as the replacement.
sq: Teksti që do të përdoret si zëvendësim.

en: Editing {0}
sq: Po redakton {0}

en: Create your new snippet
sq: Krijo fragmentin tënd të ri

en: Archived snippets
sq: Pjesë të arkivuara

en: Snippets are reusable bits of SQL
sq: Snippet janë pjesë të ripërdorshme të SQL

en: Create a snippet
sq: Krijo një fragment

en: Snippets
sq: Copëza

en: SQL Snippets
sq: Snippet SQL

en: Your language is set to {0}
sq: Gjuha juaj është caktuar në {0}

en: What's your preferred language?
sq: Cila është gjuha juaj e preferuar?

en: This language will be used throughout Metabase and will be the default for new users.
sq: Kjo gjuhë do të përdoret në të gjithë Metabase dhe do të jetë e paracaktuar për përdoruesit e rinj.

en: We filtered out {0} row(s) containing null values.
sq: Ne filtruam {0} rreshta që përmbajnë vlera zero.

en: Show values for this series
sq: Shfaq vlerat për këtë seri

en: Question''s average execution duration is {0}; using ''magic'' TTL of {1}
sq: Kohëzgjatja mesatare e ekzekutimit të pyetjes është {0}; duke përdorur TTL "magjike" të {1}

en: A snippet with that name already exists. Please pick a different name.
sq: Një fragment me atë emër ekziston tashmë. Ju lutemi zgjidhni një emër tjetër.

en: [Unknown Metric]
sq: [Metrikë e panjohur]

en: [Unknown Segment]
sq: [Segment i panjohur]

en: Error writing error to output stream
sq: Gabim gjatë shkrimit të gabimit në transmetimin dalës

en: Caught unexpected Exception in streaming response body
sq: U kap një përjashtim i papritur në trupin e përgjigjes së transmetimit

en: bound-fn caught unexpected Exception
sq: i lidhur-fn kapur i papritur Përjashtim

en: Error determining whether HTTP request was canceled
sq: Gabim në përcaktimin nëse kërkesa HTTP ishte anuluar

en: Check cancelation status timed out after {0}
sq: Statusi i anulimit të kontrollit mbaroi pas {0}

en: Unexpected exception in do-f-async
sq: Përjashtim i papritur në do-f-async

en: Unexpected exception writing error response
sq: Përgjigje e gabimit të shkrimit të përjashtimit të papritur

en: Server certificate not trusted - did you specify the correct SSL certificate chain?
sq: Certifikata e serverit nuk është e besuar - a e keni specifikuar zinxhirin e saktë të certifikatës SSL?

en: Server appears to require SSL - please enable SSL above
sq: Serveri duket se kërkon SSL - ju lutemi aktivizoni SSL më lart

en: Username
sq: Emri i përdoruesit

en: Don''t know how to parse parameter of type {0}
sq: Nuk di si të analizoj parametrin e tipit {0}

en: Invalid :card parameter: missing `:card-id`
sq: Parametri i pavlefshëm :card: mungon `:card-id`

en: Unable to resolve Snippet: missing `:snippet-id`
sq: Nuk mund të zgjidhet Snippet: mungon `:snippet-id`

en: Snippet {0} {1} not found.
sq: Snippeti {0} {1} nuk u gjet.

en: Error determining value for parameter
sq: Gabim në përcaktimin e vlerës për parametrin

en: Error building query parameter map
sq: Gabim në ndërtimin e hartës së parametrave të pyetjes

en: {0} ({1} DB calls)
sq: {0} ({1} telefonata në DB)

en: App DB connections: {0}/{1}
sq: Lidhjet e aplikacionit DB: {0}/{1}

en: Jetty threads: {0}/{1} ({2} idle, {3} queued)
sq: Fijet e portave: {0}/{1} ({2} boshe, {3} në radhë)

en: ({0} total active threads)
sq: ({0} gjithsej temat aktive)

en: Queries in flight: {0}
sq: Pyetjet në fluturim: {0}

en: ({0} queued)
sq: ({0} në radhë)

en: Collection must be in the same namespace as its parent
sq: Koleksioni duhet të jetë në të njëjtën hapësirë ​​emri si prindi i tij

en: Personal Collections must be in the default namespace
sq: Koleksionet personale duhet të jenë në hapësirën e paracaktuar të emrave

en: You cannot move a Collection to a different namespace once it has been created.
sq: Ju nuk mund ta zhvendosni një koleksion në një hapësirë ​​tjetër emri pasi të jetë krijuar.

en: Collection does not exist.
sq: Koleksioni nuk ekziston.

en: A {0} can only go in Collections in the {1} namespace.
sq: Një {0} mund të hyjë vetëm në Koleksione në hapësirën e emrave {1}.

en: Error sending database deletion notification
sq: Gabim gjatë dërgimit të njoftimit për fshirjen e bazës së të dhënave

en: You cannot update the creator_id of a NativeQuerySnippet.
sq: Ju nuk mund të përditësoni creator_id-in e një NativeQuerySnippet.

en: Error fetching value of Setting
sq: Gabim në marrjen e vlerës së cilësimit

en: The language that should be used for Metabase's UI, system emails, pulses, and alerts.
sq: Gjuha që duhet të përdoret për ndërfaqen e përdoruesit të Metabase, emailet e sistemit, pulset dhe sinjalizimet.

en: This is also the default language for all users, which they can change from their own account settings.
sq: Kjo është gjithashtu gjuha e paracaktuar për të gjithë përdoruesit, të cilën ata mund ta ndryshojnë nga cilësimet e llogarisë së tyre.

en: Invalid locale {0}
sq: Lokal i pavlefshëm {0}

en: Force all traffic to use HTTPS via a redirect, if the site URL is HTTPS
sq: Detyroni të gjithë trafikun të përdorë HTTPS nëpërmjet një ridrejtimi, nëse URL-ja e sajtit është HTTPS

en: Cannot redirect requests to HTTPS unless `site-url` is HTTPS.
sq: Kërkesat nuk mund të ridrejtohen në HTTPS, përveç nëse 'url-ja e faqes' është HTTPS.

en: Error registering fonts: Metabase will not be able to send Pulses.
sq: Gabim gjatë regjistrimit të shkronjave: Metabase nuk do të jetë në gjendje të dërgojë Pulse.

en: This is a known issue with certain JVMs. See {0} and for more details.
sq: Ky është një problem i njohur me disa JVM. Shihni {0} dhe për më shumë detaje.

en: Error rendering Pulse
sq: Gabim në paraqitjen e Pulse

en: Query timed out after {0}, raising timeout exception.
sq: Kërkesa mbaroi pas {0}, duke rritur përjashtimin e afatit.

en: No fields found for table {0}.
sq: Nuk u gjetën fusha për tabelën {0}.

en: Case
sq: Rast

en: Variance of {0}
sq: Varianca e {0}

en: Median of {0}
sq: Mesatarja e {0}

en: {0}th percentile of {1}
sq: {0} përqindëshi i {1}

en: Not caching results: results are larger than {0} KB
sq: Rezultatet nuk ruhen në memorie: rezultatet janë më të mëdha se {0} KB

en: Cannot cache results: expected byte array, got {0}
sq: Rezultatet nuk mund të ruhen në memorie të fshehtë: grupi i pritshëm i bajtit, mori {0}

en: Request is closed; no one to return cached results to
sq: Kërkesa është mbyllur; askush për t'i kthyer rezultatet e memorizuara

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}
sq: Gabim në përpjekjen për të marrë rezultatet e memories për pyetjen me hash {0}

en: Error preparing statement to fetch cached query results
sq: Gabim në përgatitjen e deklaratës për të marrë rezultatet e pyetjeve të ruajtura në memorie të fshehtë

en: Error processing query: {0}
sq: Gabim gjatë përpunimit të pyetjes: {0}

en: Unexpected exception in endpoint
sq: Përjashtim i papritur në pikën përfundimtare

en: Unexpected Exception in API request handler
sq: Përjashtim i papritur në mbajtësin e kërkesave API

en: Error reducing {0}
sq: Gabim në uljen e {0}

en: Error generating timeseries insight keyed by: {0}
sq: Gabim gjatë gjenerimit të informacionit të serive kohore të kyçur nga: {0}

en: Database position of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sq: Pozicioni i bazës së të dhënave të {0} ka ndryshuar nga ''{1}'' në ''{2}''.

en: Unscheduling task for Database {0}: trigger: {1}
sq: Detyra e anuluar për bazën e të dhënave {0}: aktivizimi: {1}

en: value must be a keyword or string.
sq: vlera duhet të jetë një fjalë kyçe ose varg.

en: String must be a valid two-letter ISO language or language-country code e.g. 'en' or 'en_US'.
sq: Vargu duhet të jetë një gjuhë ISO e vlefshme me dy shkronja ose kodi i gjuhës së vendit, p.sh. 'en' ose 'en_US'.

en: Rows {0}-{1}
sq: Rreshtat {0}-{1}

en: Audit
sq: Auditimi

en: User attribute configuration (optional)
sq: Konfigurimi i atributit të përdoruesit (opsionale)

en: Using {0}
sq: Duke përdorur {0}

en: Set up SAML-based SSO
sq: Konfiguro SSO të bazuar në SAML

en: SAML Authentication
sq: Autentifikimi SAML

en: Configure your identity provider (IdP)
sq: Konfiguro ofruesin e identitetit tënd (IdP)

en: Your identity provider will need the following info about Metabase.
sq: Ofruesit tuaj të identitetit do t'i nevojiten informacionet e mëposhtme rreth Metabase.

en: URL the IdP should redirect back to
sq: URL-ja ku IdP duhet të ridrejtojë përsëri

en: This is called the Single Sign On URL in Okta, the Application Callback URL in Auth0,
    and the ACS (Consumer) URL in OneLogin.
sq: Kjo quhet URL-ja e hyrjes së vetme në Okta, URL-ja e kthimit të thirrjes së aplikacionit në Auth0,
    dhe URL-në ACS (Consumer) në OneLogin.

en: SAML attributes
sq: Atributet SAML

en: In most IdPs, you'll need to put each of these in an input box labeled
    "Name" in the attribute statements section.
sq: Në shumicën e IdP-ve, do t'ju duhet të vendosni secilën prej tyre në një kuti hyrëse të etiketuar
    "Emri" në seksionin e deklaratave të atributeve.

en: User's email attribute
sq: Atributi i emailit të përdoruesit

en: User's first name attribute
sq: Atributi i emrit të përdoruesit

en: User's last name attribute
sq: Atributi i mbiemrit të përdoruesit

en: Tell Metabase about your identity provider
sq: Tregojuni Metabase për ofruesin tuaj të identitetit

en: Metabase will need the following info about your provider.
sq: Metabase do të ketë nevojë për informacionin e mëposhtëm për ofruesin tuaj.

en: SAML Identity Provider URL
sq: URL-ja e ofruesit të identitetit SAML

en: SAML Identity Provider Certificate
sq: Certifikata e ofruesit të identitetit SAML

en: SAML Application Name
sq: Emri i aplikacionit SAML

en: Sign SSO requests (optional)
sq: Nënshkruani kërkesat e SSO (opsionale)

en: SAML Keystore Path
sq: Shtegu i dyqanit të çelësave SAML

en: SAML Keystore Password
sq: Fjalëkalimi i dyqanit të çelësave SAML

en: Synchronize group membership with your SSO
sq: Sinkronizoni anëtarësimin në grup me SSO-në tuaj

en: To enable this, you'll need to create mappings to tell Metabase which group(s) your users should
    be added to based on the SSO group they're in.
sq: Për ta mundësuar këtë, do t'ju duhet të krijoni harta për t'i treguar Metabase se cilët grup(a) duhet të kenë përdoruesit tuaj
    t'i shtohen bazuar në grupin SSO ku ata janë.

en: Group Name
sq: Emri i grupit

en: Group attribute name
sq: Emri i atributit të grupit

en: Note:
sq: Shënim:

en: If you change any of the settings of an existing SAML active setup, then you will need to restart Metabase for them to take effect.
sq: Nëse ndryshoni ndonjë nga cilësimet e një konfigurimi aktiv ekzistues SAML, atëherë do t'ju duhet të rinisni Metabase që ato të hyjnë në fuqi.

en: Allows users to login via a SAML Identity Provider.
sq: Lejon përdoruesit të identifikohen nëpërmjet një Ofruesi të Identitetit SAML.

en: Allows users to login via a JWT Identity Provider.
sq: Lejon përdoruesit të identifikohen nëpërmjet një Ofruesi të Identitetit JWT.

en: Enable Password Authentication
sq: Aktivizo vërtetimin e fjalëkalimit

en: When enabled, users can additionally log in with email and password.
sq: Kur aktivizohet, përdoruesit mund të identifikohen gjithashtu me email dhe fjalëkalim.

en: Notify admins of new SSO users
sq: Njoftoni administratorët për përdoruesit e rinj të SSO

en: When enabled, administrators will receive an email the first time a user uses Single Sign-On.
sq: Kur aktivizohet, administratorët do të marrin një email herën e parë që një përdorues përdor Single Sign-On.

en: Use the settings below to configure your SSO via SAML. If you have any questions, check out our {0}.
sq: Përdorni cilësimet e mëposhtme për të konfiguruar SSO tuaj nëpërmjet SAML. Nëse keni ndonjë pyetje, shikoni {0} tonë.

en: documentation
sq: dokumentacionin

en: SAML Identity Provider URI
sq: URI e ofruesit të identitetit SAML

en: JWT Authentication
sq: Autentifikimi JWT

en: JWT Identity Provider URI
sq: URI e ofruesit të identitetit JWT

en: String used by the JWT signing key
sq: Vargu i përdorur nga çelësi i nënshkrimit JWT

en: Embedding the entire Metabase app
sq: Përfshirja e të gjithë aplikacionit Metabase

en: If you want to embed all of Metabase, enter the origins of the websites or web apps where you want to allow embedding in an iframe, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
sq: Nëse dëshironi të integroni të gjithë Metabase, futni origjinën e faqeve të internetit ose aplikacioneve në ueb ku dëshironi të lejoni futjen në një iframe, të ndara me një hapësirë. Këtu janë {0} për atë që mund të futet.

en: Grant sandboxed access to this table
sq: Jep qasje në sandbox në këtë tabelë

en: When users in this group view this table they'll see a version of it that's filtered by their user attributes, or a custom view of it based on a saved question.
sq: Kur përdoruesit në këtë grup e shohin këtë tabelë, ata do të shohin një version të saj që filtrohet nga atributet e tyre të përdoruesit, ose një pamje të personalizuar të saj bazuar në një pyetje të ruajtur.

en: How do you want to filter this table for users in this group?
sq: Si dëshironi të filtroni këtë tabelë për përdoruesit në këtë grup?

en: Pick a saved question that returns the custom view of this table that these users should see.
sq: Zgjidh një pyetje të ruajtur që kthen pamjen e personalizuar të kësaj tabele që këta përdorues duhet të shohin.

en: You can optionally add additional filters here based on user attributes. These filters will be applied on top of any filters that are already in this saved question.
sq: Mund të shtoni opsionalisht filtra shtesë këtu bazuar në atributet e përdoruesit. Këta filtra do të aplikohen në krye të çdo filtri që është tashmë në këtë pyetje të ruajtur.

en: For this option to work, your users need to have some attributes
sq: Që ky opsion të funksionojë, përdoruesit tuaj duhet të kenë disa atribute

en: To add additional filters, your users need to have some attributes
sq: Për të shtuar filtra shtesë, përdoruesit tuaj duhet të kenë disa atribute

en: No user attributes
sq: Nuk ka atribute të përdoruesit

en: Pick a user attribute
sq: Zgjidhni një atribut përdoruesi

en: Pick a parameter
sq: Zgjidhni një parametër

en: Pick a column
sq: Zgjidh një kolonë

en: Users in {0} can view
sq: Përdoruesit në {0} mund të shikojnë

en: rows in the {0} question
sq: rreshtave në pyetjen {0}

en: rows in the {0} table
sq: rreshtave në tabelën {0}

en: where {0} equals {1}
sq: ku {0} është e barabartë me {1}

en: and {0} equals {1}
sq: dhe {0} është e barabartë me {1}

en: You can add attributes automatically by setting up an SSO that uses SAML, or you can enter them manually by going to the People section and clicking on the … menu on the far right.
sq: Ju mund të shtoni atribute automatikisht duke vendosur një SSO që përdor SAML, ose mund t'i futni ato manualisht duke shkuar te seksioni "Njerëzit" dhe duke klikuar në menynë … në të djathtën ekstreme.

en: User attribute
sq: Atributi i përdoruesit

en: We can automatically get your users’ attributes if you’ve set up SSO, or you can add them manually from the "…" menu in the People section of the Admin Panel.
sq: Ne mund të marrim automatikisht atributet e përdoruesve tuaj nëse keni konfiguruar SSO, ose mund t'i shtoni ato manualisht nga menyja "..." në seksionin "Njerëzit" të Panelit të Administratorit.

en: Parameter or variable
sq: Parametër ose ndryshore

en: equals
sq: barazohet

en: Grant sandboxed access
sq: Jep qasje në sandbox

en: Sandboxed access
sq: Qasje në sandbox

en: Edit sandboxed access
sq: Modifiko qasjen në sandbox

en: Edit folder details
sq: Redakto detajet e dosjes

en: Change permissions
sq: Ndryshoni lejet

en: Create your new folder
sq: Krijoni dosjen tuaj të re

en: New folder
sq: Dosje e re

en: We're having trouble validating your token
sq: Kemi probleme me vërtetimin e kodit tuaj

en: Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers
sq: Ju lutemi kontrolloni dy herë nëse shembulli juaj mund të lidhet me serverët e Metabase

en: Get help
sq: Merr ndihme

en: Get even more out of Metabase with the Enterprise Edition
sq: Përfitoni edhe më shumë nga Metabase me Edition Enterprise

en: All the tools you need to quickly and easily provide reports for your customers, or to help you run and monitor Metabase in a large organization
sq: Të gjitha mjetet që ju nevojiten për të ofruar shpejt dhe me lehtësi raporte për klientët tuaj, ose për t'ju ndihmuar të ekzekutoni dhe monitoroni Metabase në një organizatë të madhe

en: Activate a license
sq: Aktivizoni një licencë

en: Your trial is active with these features
sq: Prova juaj është aktive me këto funksione

en: Trial expires {0}
sq: Prova skadon më {0}

en: Need help? Ready to buy?
sq: Kam nevojë për ndihmë? Gati për të blerë?

en: Talk to us
sq: Flisni me ne

en: Your trial has expired
sq: Prova juaj ka skaduar

en: Need more time? Ready to buy?
sq: Keni nevojë për më shumë kohë? Gati për të blerë?

en: Your features are active!
sq: Karakteristikat tuaja janë aktive!

en: Your licence is valid through {0}
sq: Licenca juaj është e vlefshme deri në {0}

en: Your license has expired
sq: Licenca juaj ka skaduar

en: It expired on {0}
sq: Ka skaduar më {0}

en: Want to renew your license?
sq: Dëshironi të rinovoni licencën tuaj?

en: Learn how to use this
sq: Mësoni si ta përdorni këtë

en: Not included in your current plan
sq: Nuk përfshihet në planin tuaj aktual

en: Enter the token you recieved from the store
sq: Futni shenjën që keni marrë nga dyqani

en: Activate
sq: Aktivizoni

en: Need help?
sq: Kam nevojë për ndihmë?

en: More info about your problem.
sq: Më shumë informacion rreth problemit tuaj.

en: Contact support
sq: Kontaktoni me mbështetjen

en: Enterprise
sq: Ndërmarrje

en: Data sandboxes
sq: Kutitë e rërës së të dhënave

en: Make sure you're showing the right people the right data with automatic and secure filters based on user attributes.
sq: Sigurohuni që po u tregoni njerëzve të duhur të dhënat e duhura me filtra automatikë dhe të sigurt bazuar në atributet e përdoruesit.

en: White labeling
sq: Etiketimi i bardhë

en: Match Metabase to your brand with custom colors, your own logo and more.
sq: Përputhni Metabase me markën tuaj me ngjyra të personalizuara, logon tuaj dhe më shumë.

en: Auditing
sq: Auditimi

en: Keep an eye on performance and behavior with robust auditing tools.
sq: Mbani një sy në performancën dhe sjelljen me mjete të fuqishme auditimi.

en: Single sign-on
sq: Hyrja e vetme

en: Provide easy login that works with your exisiting authentication infrastructure.
sq: Siguroni hyrje të lehtë që funksionon me infrastrukturën tuaj ekzistuese të vërtetimit.

en: Store
sq: Dyqani

en: Application Name
sq: Emri i aplikacionit

en: Color Palette
sq: Paleta e ngjyrave

en: Landing Page
sq: Faqja e uljes

en: No groups
sq: Asnjë grup

en: Permissions for {0}
sq: Lejet për {0}

en: Permissions for this folder
sq: Lejet për këtë dosje

en: Grant Edit access
sq: Jepni akses për modifikim

en: Can modify snippets in this folder
sq: Mund të modifikojë fragmente në këtë dosje

en: Grant View access
sq: Grant View View

en: Can insert and use snippets in this folder, but can't edit the SQL they contain
sq: Mund të fusë dhe të përdorë fragmente në këtë dosje, por nuk mund të modifikojë SQL-në që ato përmbajnë

en: Can't view or insert snippets in this folder
sq: Nuk mund të shikohen ose futen fragmente në këtë dosje

en: Also change sub-folders
sq: Ndryshoni gjithashtu nën-dosjet

en: First day of the week
sq: Dita e parë e javës

en: There was an issue signing in with Google. Please contact an administrator.
sq: Pati një problem me identifikimin me Google. Ju lutemi kontaktoni një administrator.

en: on the
sq: në

en: at
sq: në

en: Open the Metabase actions menu
sq: Hapni menunë e veprimeve të Metabazës

en: Do nothing
sq: Mos bej gje

en: Go to a custom destination
sq: Shkoni në një destinacion të personalizuar

en: Update a dashboard filter
sq: Përditëso një filtër pulti

en: {0} updates {1} filter | {0} updates {1} filters
sq[0]: {0} përditësime {1} filtri
sq[1]: {0} përditësimet {1} filtrat

en: {0} goes to {1}
sq: {0} shkon te {1}

en: On-click behavior for each column
sq: Sjellja me klikim për secilën kolonë

en: Go to custom destination
sq: Shkoni në destinacionin e personalizuar

en: Open the actions menu
sq: Hapni menunë e veprimeve

en: Click behavior for {0}
sq: Sjellja e klikimeve për {0}

en: Pick one or more filters to update
sq: Zgjidh një ose më shumë filtra për t'u përditësuar

en: Saved question
sq: Pyetja e ruajtur

en: Link to
sq: Lidh me

en: Enter a URL to link to
sq: Fut një URL për t'u lidhur

en: You can insert the value of a column or dashboard filter using its name, like this: {{some_column}}
sq: Mund të futësh vlerën e një kolone ose filtri të panelit duke përdorur emrin e saj, si kjo: {{some_column}}

en: e.g. http://acme.com/id/{{user_id}}
sq: p.sh. http://acme.tsum/id/{{user_id}}

en: Pick a dashboard...
sq: Zgjidh një panel kontrolli...

en: Pick a question...
sq: Zgjidh një pyetje...

en: Pick a dashboard to link to
sq: Zgjidh një panel kontrolli për t'u lidhur

en: Pick a question to link to
sq: Zgjidh një pyetje për të lidhur

en: Pass values to this dashboard's filters (optional)
sq: Kaloni vlerat te filtrat e këtij paneli (opsionale)

en: Pass values to this question's variables (optional)
sq: Kalojini vlerat variablave të kësaj pyetjeje (opsionale)

en: Pass values to filter this question (optional)
sq: Kaloni vlerat për të filtruar këtë pyetje (opsionale)

en: Dashboard filters
sq: Filtrat e pultit

en: User attributes
sq: Atributet e përdoruesit

en: Customize link text (optional)
sq: Personalizo tekstin e lidhjes (opsionale)

en: E.x. Details for {{Column Name}}
sq: E.x. Detaje për {{ Emri i kolonës}}

en: Values you can reference
sq: Vlerat që mund t'i referoni

en: No available targets
sq: Nuk ka objektiva të disponueshëm

en: filter
sq: filtër

en: variable
sq: e ndryshueshme

en: Other available filters
sq: Filtra të tjerë të disponueshëm

en: Avaliable filters
sq: Filtrat e disponueshëm

en: Other available variables
sq: Variabla të tjerë të disponueshëm

en: Avaliable variables
sq: Variablat e disponueshëm

en: Other available columns
sq: Kolona të tjera të disponueshme

en: Avaliable columns
sq: Kolonat e disponueshme

en: user attribute
sq: atribut i përdoruesit

en: Text card
sq: Kartë teksti

en: Click behavior
sq: Sjellja e klikimit

en: Visualization options
sq: Opsionet e vizualizimit

en: Edit series
sq: Redakto serinë

en: Add series
sq: Shto seri

en: On click
sq: Ne klikim

en: Change title and description
sq: Ndryshoni titullin dhe përshkrimin

en: You've updated embedded params and will need to update your embed code.
sq: Ju keni përditësuar parametrat e integruar dhe do t'ju duhet të përditësoni kodin tuaj të integruar.

en: Add question
sq: Shto pyetje

en: You're editing this dashboard.
sq: Po redaktoni këtë panel kontrolli.

en: Column to filter on
sq: Kolona për tu filtruar

en: snippet collection
sq: koleksioni i fragmenteve

en: snippet collections
sq: koleksionet e fragmenteve

en: Give your folder a name
sq: Jepni dosjen tuaj një emër

en: Something short but sweet
sq: Diçka e shkurtër por e ëmbël

en: Folder this should be in
sq: Dosja në të cilën duhet të jetë

en: Open the action menu
sq: Hapni menunë e veprimeve

en: {0} column has custom behavior | {0} columns have custom behavior
sq[0]: Kolona {0} ka sjellje të personalizuar
sq[1]: Kolonat {0} ka sjellje të personalizuar

en: Go to...
sq: Shkoni në...

en: Go to dashboard
sq: Shkoni te paneli i kontrollit

en: Go to question
sq: Shkoni te pyetja

en: Go to url
sq: Shkoni te url

en: Filter this dashboard
sq: Filtro këtë panel kontrolli

en: Returns the count of rows in the selected data.
sq: Rikthen numrin e rreshtave në të dhënat e zgjedhura.

en: The column or number to sum.
sq: Kolona ose numri për të mbledhur.

en: The numeric column to get standard deviation of.
sq: Kolona numerike për të marrë devijimin standard të.

en: The numeric column whose values to average.
sq: Kolona numerike vlerat e së cilës janë mesatare.

en: Returns the smallest value found in the column
sq: Kthen vlerën më të vogël të gjetur në kolonë

en: Sums up the specified column only for rows where the condition is true.
sq: Përmbledh kolonën e specifikuar vetëm për rreshtat ku kushti është i vërtetë.

en: Returns the numeric variance for a given column.
sq: Rikthen variancën numerike për një kolonë të caktuar.

en: Temperature
sq: Temperatura

en: The column or number to get the variance of.
sq: Kolona ose numri për të marrë variancën e.

en: Returns the median value of the specified column.
sq: Rikthen vlerën mesatare të kolonës së specifikuar.

en: The column or number to get the median of.
sq: Kolona ose numri për të marrë mesataren e.

en: percentile-value
sq: përqindje-vlerë

en: Returns the value of the column at the percentile value.
sq: Kthen vlerën e kolonës në vlerën e përqindjes.

en: The column or number to get the percentile of.
sq: Kolona ose numri për të marrë përqindjen e.

en: The value of the percentile.
sq: Vlera e përqindjes.

en: Returns the string of text in all lower case.
sq: Kthen vargun e tekstit me të gjitha shkronjat e vogla.

en: The column with values to convert to lower case.
sq: Kolona me vlera për t'u konvertuar në shkronja të vogla.

en: Returns the text in all upper case.
sq: E kthen tekstin me të gjitha shkronjat e mëdha.

en: The column or text to return a portion of.
sq: Kolona ose teksti për të kthyer një pjesë të.

en: The column or text to search through.
sq: Kolona ose teksti për të kërkuar.

en: Combine two or more strings of text together.
sq: Kombinoni dy ose më shumë vargje teksti së bashku.

en: The column or text to begin with.
sq: Kolona ose teksti për të filluar.

en: This will be added to the end of value1, and so on.
sq: Kjo do të shtohet në fund të vlerës 1, e kështu me radhë.

en: Enormous
sq: I madh

en: Gigantic
sq: Gjigante

en: Returns the number of characters in text.
sq: Kthen numrin e karaktereve në tekst.

en: The column or text you want to get the length of.
sq: Kolona ose teksti që dëshironi të merrni gjatësinë.

en: The column or text you want to trim.
sq: Kolona ose teksti që dëshironi të shkurtoni.

en: Returns the absolute (positive) value of the specified column.
sq: Rikthen vlerën absolute (pozitive) të kolonës së specifikuar.

en: Debt
sq: Borxh

en: The column or number to return absolute (positive) value of.
sq: Kolona ose numri për të kthyer vlerën absolute (pozitive).

en: Rounds a decimal number down.
sq: Rrumbullakos një numër dhjetor.

en: The column or number to round down.
sq: Kolona ose numri për të rrumbullakosur poshtë.

en: Rounds a decimal number up.
sq: Rrumbullakos një numër dhjetor lart.

en: The column or number to round up.
sq: Kolona ose numri për të rrumbullakosur lart.

en: Rounds a decimal number either up or down to the nearest integer value.
sq: Rrumbullakos një numër dhjetor ose lart ose poshtë në vlerën më të afërt të numrit të plotë.

en: The column or number to round to nearest integer.
sq: Kolona ose numri për t'u rrumbullakosur në numrin e plotë më të afërt.

en: Returns the square root.
sq: Kthen rrënjën katrore.

en: Hypotenuse
sq: Hipotenuza

en: The column or number to return square root value of.
sq: Kolona ose numri për të kthyer vlerën e rrënjës katrore.

en: exponent
sq: eksponent

en: Raises a number to the power of the exponent value.
sq: Ngre një numër në fuqinë e vlerës së eksponentit.

en: Length
sq: Gjatësia

en: The column or number raised to the exponent.
sq: Kolona ose numri i ngritur në eksponent.

en: The value of the exponent.
sq: Vlera e eksponentit.

en: Returns the base 10 log of the number.
sq: Kthen regjistrin bazë 10 të numrit.

en: Value
sq: Vlera

en: The column or number to return the natural logarithm value of.
sq: Kolona ose numri për të kthyer vlerën e logaritmit natyror.

en: Returns Euler's number, e, raised to the power of the supplied number.
sq: Rikthen numrin e Euler-it, e, të ngritur në fuqinë e numrit të dhënë.

en: Interest Months
sq: Muajt ​​e interesit

en: The column or number to return the exponential value of.
sq: Kolona ose numri për të kthyer vlerën eksponenciale të.

en: The column or text to check.
sq: Kolona ose teksti për të kontrolluar.

en: Checks a date or number column's values to see if they're within the specified range.
sq: Kontrollon vlerat e një kolone data ose numri për të parë nëse janë brenda intervalit të caktuar.

en: Created At
sq: Krijuar në

en: The date or numeric column that should be within the start and end values.
sq: Data ose kolona numerike që duhet të jetë brenda vlerave të fillimit dhe të fundit.

en: The beginning of the range.
sq: Fillimi i gamës.

en: The end of the range.
sq: Fundi i gamës.

en: Checks a date column's values to see if they're within the relative range.
sq: Kontrollon vlerat e një kolone data për të parë nëse ato janë brenda intervalit relativ.

en: The date column to return interval of.
sq: Kolona e datës për të kthyer intervalin e.

en: Period of interval, where negative values are back in time.
sq: Periudha e intervalit, ku vlerat negative kthehen në kohë.

en: Type of internal like "day", "month", "year".
sq: Lloji i brendshëm si "ditë", "muaj", "vit".

en: The column or value to return.
sq: Kolona ose vlera për t'u kthyer.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if its not empty, and so on.
sq: Nëse vlera 1 është bosh, vlera 2 kthehet nëse nuk është bosh, e kështu me radhë.

en: Tests an expression against a list of cases and returns the corresponding value of the first matching case, with an optional default value if nothing else is met.
sq: Teston një shprehje kundrejt një liste rastesh dhe kthen vlerën përkatëse të rastit të parë që përputhet, me një vlerë të paracaktuar opsionale nëse nuk plotësohet asgjë tjetër.

en: The value that will be returned if the preceding condition is true, and so on.
sq: Vlera që do të kthehet nëse kushti i mëparshëm është i vërtetë, e kështu me radhë.

en: Is null
sq: Është nul

en: Not null
sq: Jo null

en: Additive sum of all the values of a column.
    e.x. total revenue over time.
sq: Shuma shtesë e të gjitha vlerave të një kolone.
    p.sh. të ardhurat totale me kalimin e kohës.

en: Additive count of the number of rows.
    e.x. total number of sales over time.
sq: Numri shtesë i numrit të rreshtave.
    p.sh. numri total i shitjeve me kalimin e kohës.

en: Linked filters
sq: Filtra të lidhur

en: Label
sq: Etiketa

en: Default value
sq: Vlera e paracaktuar

en: No default
sq: Nuk ka parazgjedhje

en: To view this, {0} must be connected to at least one field.
sq: Për ta parë këtë, {0} duhet të lidhet me të paktën një fushë.

en: Limit this filter's choices
sq: Kufizoni zgjedhjet e këtij filtri

en: If you have another dashboard filter, you can limit the choices that are listed for this filter based on the selection of the other one.
sq: Nëse keni një filtër tjetër të pultit, mund të kufizoni zgjedhjet që janë të listuara për këtë filtër bazuar në zgjedhjen e filtrit tjetër.

en: So first, {0}.
sq: Pra, së pari, {0}.

en: add another dashboard filter
sq: shtoni një filtër tjetër të panelit

en: If you toggle on one of these dashboard filters, selecting a value for that filter will limit the available choices for {0} filter.
sq: Nëse kaloni në një nga këto filtra të panelit të kontrollit, zgjedhja e një vlere për atë filtër do të kufizojë zgjedhjet e disponueshme për filtrin {0}.

en: Filtering column
sq: Kolona e filtrimit

en: Filtered column
sq: Kolona e filtruar

en: Enter user names or email addresses
sq: Futni emrat e përdoruesve ose adresat e emailit

en: New snippet
sq: Fragment i ri

en: {0}:00 PM
sq: {0}:00 pasdite

en: 12:00 AM
sq: 12:00 PARA DITE

en: {0}:00 AM
sq: {0}:00 paradite

en: Hourly
sq: Për orë

en: Daily at {0}
sq: çdo ditë në {0}

en: Weekly at {0} on {1}
sq: Çdo javë në {0} më {1}

en: Monthly on the {0} {1} at {2}
sq: Çdo muaj në datën {0} {1} në {2}

en: Delete this subscription
sq: Fshije këtë abonim

en: Subscriptions
sq: Abonimet

en: Create a dashboard subscription
sq: Krijo një abonim në panelin e kontrollit

en: Email it
sq: Dërgoje me email

en: You can send this dashboard regularly to users or email addresses.
sq: Ju mund ta dërgoni këtë panel kontrolli rregullisht te përdoruesit ose adresat e emailit.

en: Send it to Slack
sq: Dërgojeni te Slack

en: Pick a channel and a schedule, and Metabase will do the rest.
sq: Zgjidh një kanal dhe një orar, dhe Metabase do të bëjë pjesën tjetër.

en: Email this dashboard
sq: Dërgo me email këtij paneli

en: Don't send if there aren't results
sq: Mos dërgo nëse nuk ka rezultate

en: Attach results
sq: Bashkangjit rezultatet

en: Attachments can contain up to 2,000 rows of data.
sq: Bashkëngjitjet mund të përmbajnë deri në 2000 rreshta të dhënash.

en: Send this dashboard to Slack
sq: Dërgoje këtë panel te Slack

en: Dashboard does not have a parameter with the ID {0}
sq: Paneli nuk ka një parametër me ID-në {0}

en: Parameter {0} does not have any Fields associated with it
sq: Parametri {0} nuk ka asnjë fushë të lidhur me të

en: include must be either empty or the value 'tables'
sq: përfshirja duhet të jetë ose bosh ose vlera 'tabela'

en: `database` is required for all queries whose type is not `internal`.
sq: "Baza e të dhënave" kërkohet për të gjitha pyetjet, lloji i të cilave nuk është "i brendshëm".

en: Password login is disabled for this instance.
sq: Hyrja me fjalëkalim është çaktivizuar për këtë rast.

en: Your account is disabled. Please contact your administrator.
sq: Llogaria juaj është çaktivizuar. Ju lutemi kontaktoni administratorin tuaj.

en: Your account is disabled.
sq: Llogaria juaj është çaktivizuar.

en: Invalid Slack token.
sq: Shenja e pavlefshme Slack.

en: The ''{0}'' command is only available in Metabase Enterprise Edition.
sq: Komanda ''{0}'' disponohet vetëm në Metabase Enterprise Edition.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are PRESENT.
sq: Zgjerimet e Metabase Enterprise Edition janë PRANISHME.

en: Usage of Metabase Enterprise Edition features are subject to the Metabase Commercial License.
sq: Përdorimi i veçorive të Metabase Enterprise Edition i nënshtrohet licencës komerciale të Metabase.

en: See {0} for details.
sq: Shikoni {0} për detaje.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are NOT PRESENT.
sq: Zgjerimet e Edicionit të Ndërmarrjeve të Metabase NUK JANË PRANISHME.

en: You''re invited to join {0}''s {1}
sq: Jeni të ftuar të bashkoheni në {1} të {0}

en: {0} created a {1} account
sq: {0} krijoi një llogari të {1}

en: {0} accepted their {1} invite
sq: {0} pranoi ftesën e tyre {1}

en: [{0}] Password Reset Request
sq: [{0}] Kërkesë për rivendosjen e fjalëkalimit

en: [{0}] Notification
sq: [{0}] Njoftim

en: [{0}] Help make [{1}] better.
sq: [{0}] Ndihmo për të përmirësuar [{1}].

en: [{0}] Tell us how things are going.
sq: [{0}] Na trego si po shkojnë gjërat.

en: Error starting events listener
sq: Gabim në nisjen e dëgjuesit të ngjarjeve

en: Should we sync user attributes when someone logs in via LDAP?
sq: A duhet të sinkronizojmë atributet e përdoruesve kur dikush regjistrohet nëpërmjet LDAP?

en: Comma-separated list of user attributes to skip syncing for LDAP users.
sq: Lista e veçorive të përdoruesve të ndarë me presje për të kapërcyer sinkronizimin për përdoruesit e LDAP.

en: Invalid token
sq: Shenja e pavlefshme

en: Slack API error: {0}
sq: Gabim Slack API: {0}

en: Slack channel named `metabase_files` is missing!
sq: Mungon kanali i dobët me emrin `metabase_files`!

en: Please create or unarchive the channel in order to complete the Slack integration.
sq: Ju lutemi krijoni ose zharkivoni kanalin për të përfunduar integrimin e Slack.

en: The channel is used for storing graphs that are included in Pulses and MetaBot answers.
sq: Kanali përdoret për ruajtjen e grafikëve që përfshihen në përgjigjet Pulses dhe MetaBot.

en: Uploaded image
sq: Imazhi i ngarkuar

en: Error uploading file to Slack:
sq: Gabim gjatë ngarkimit të skedarit në Slack:

en: Invalid session. Expected an instance of Session.
sq: Sesion i pavlefshëm. Pritej një shembull i Sesionit.

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is
sq: SameSite i cookie-t të sesionit është konfiguruar në "Asnjë", por faqja është

en: served over an insecure connection. Some browsers will reject
sq: shërbeu për një lidhje të pasigurt. Disa shfletues do të refuzojnë

en: cookies under these conditions.
sq: cookies në këto kushte.

en: Top folder
sq: Dosja e sipërme

en: :parameters must be a sequence of maps with String :id keys
sq: Parametrat : duhet të jenë një sekuencë hartash me tastet String :id

en: Invalid human-readable-values: values must be a sequence; each item must be nil or a string
sq: Vlerat e pavlefshme të lexueshme nga njeriu: vlerat duhet të jenë një sekuencë; çdo artikull duhet të jetë zero ose një varg

en: :values must be present to fetch :human_readable_values
sq: :values ​​duhet të jenë të pranishëm për të marrë :human_readable_values

en: Field values total length is > {0}.
sq: Gjatësia totale e vlerave të fushës është > {0}.

en: snippet names cannot include '}' or start with spaces
sq: Emrat e fragmenteve nuk mund të përfshijnë '}' ose të fillojnë me hapësira

en: Error executing chain filter query
sq: Gabim gjatë ekzekutimit të pyetjes së filtrit të zinxhirit

en: Field {0} does not exist.
sq: Fusha {0} nuk ekziston.

en: Cannot search against non-Text Field {0} {1}
sq: Nuk mund të kërkoj kundrejt fushës jo-teksti {0} {1}

en: Granting permissions for group {0}: {1}
sq: Dhënia e lejeve për grupin {0}: {1}

en: Revoking permissions for group {0}: {1}
sq: Revokimi i lejeve për grupin {0}: {1}

en: Invalid DB permissions: if you have write access for native queries, you must have full data access.
sq: Lejet e pavlefshme DB: nëse keni akses shkrimi për pyetjet vendase, duhet të keni akses të plotë të të dhënave.

en: Invalid DB permissions: if you have readonly native query access, you must also have data access.
sq: Lejet e pavlefshme të DB-së: nëse keni akses vetëm për pyetjen vendase, duhet të keni gjithashtu akses në të dhëna.

en: Changing permissions from: {0} to: {1}
sq: Ndryshimi i lejeve nga: {0} në: {1}

en: login attribute keys must be a keyword or string
sq: çelësat e atributit të hyrjes duhet të jenë një fjalë kyçe ose varg

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts.
sq: Gjuha e parazgjedhur për të gjithë përdoruesit në ndërfaqen e përdoruesit të Metabase, emailet e sistemit, pulset dhe sinjalizimet.

en: Users can individually override this default language from their own account settings.
sq: Përdoruesit mund ta anashkalojnë individualisht këtë gjuhë të paracaktuar nga cilësimet e llogarisë së tyre.

en: Default page to show the user
sq: Faqja e parazgjedhur për t'i treguar përdoruesit

en: Allow this origin to embed the full Metabase application
sq: Lejo që kjo origjinë të integrojë aplikacionin e plotë të Metabase

en: Values greater than {0} ({1}) are not allowed.
sq: Vlerat më të mëdha se {0} ({1}) nuk lejohen.

en: This will replace the word "Metabase" wherever it appears.
sq: Kjo do të zëvendësojë fjalën "Metabase" kudo që shfaqet.

en: These are the primary colors used in charts and throughout Metabase. You might need to refresh your browser to see your changes take effect.
sq: Këto janë ngjyrat kryesore të përdorura në grafikët dhe në të gjithë Metabase. Mund t'ju duhet të rifreskoni shfletuesin tuaj për të parë efektin e ndryshimeve tuaja.

en: For best results, use an SVG file with a transparent background.
sq: Për rezultate më të mira, përdorni një skedar SVG me një sfond transparent.

en: The url or image that you want to use as the favicon.
sq: URL-ja ose imazhi që dëshironi të përdorni si favicon.

en: Allow logging in by email and password.
sq: Lejoni hyrjen me email dhe fjalëkalim.

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
      It won''t affect SQL queries.
sq: Kjo do të ndikojë në gjëra të tilla si grupimi sipas javës ose filtrimi në pyetjet GUI.
      Nuk do të ndikojë në pyetjet SQL.

en: Unable to validate token
sq: Token nuk mund të vërtetohet

en: Token format is invalid.
sq: Formati i tokenit është i pavlefshëm.

en: Error validating token
sq: Gabim gjatë verifikimit të kodit

en: Error filtering against {0} Field: unable to parse String {1} to a {2}
sq: Gabim gjatë filtrimit kundër fushës {0}: nuk mund të analizohet vargu {1} në një {2}

en: Error fetching details for Job: {0}
sq: Gabim në marrjen e detajeve për punën: {0}

en: Starting sync task for Database {0}.
sq: Nis detyrën e sinkronizimit për bazën e të dhënave {0}.

en: Cannot sync Database {0}: Database does not exist.
sq: Nuk mund të sinkronizohet baza e të dhënave {0}: Baza e të dhënave nuk ekziston.

en: Update Field values task triggered for Database {0}.
sq: Detyra e përditësimit të vlerave të fushës u aktivizua për bazën e të dhënave {0}.

en: Skipping update, automatic Field value updates are disabled for Database {0}.
sq: Duke anashkaluar përditësimin, përditësimet automatike të vlerave në terren janë çaktivizuar për bazën e të dhënave {0}.

en: SAML Identity Provider Issuer
sq: Lëshuesi i ofruesit të identitetit SAML

en: SAML Identity Provider SSO URL
sq: URL SSO e ofruesit të identitetit SAML

en: DB Name
sq: Emri DB

en: DB Engine
sq: Motori DB

en: Unknown name
sq: Emër i panjohur

en: Unknown engine
sq: Motori i panjohur

en: Edit collection
sq: Redakto koleksionin

en: Pinned items
sq: Artikujt e gozhduar

en: Other users' personal collections
sq: Koleksionet personale të përdoruesve të tjerë

en: View archive
sq: Shiko arkivin

en: Your personal collection
sq: Koleksioni juaj personal

en: Nothing to see yet.
sq: Asgjë për të parë ende.

en: Use collections to organize and group dashboards and questions for your team or yourself
sq: Përdorni koleksionet për të organizuar dhe grupuar panelet dhe pyetjet për ekipin tuaj ose veten tuaj

en: Unpin this item
sq: Zhgozhdoni këtë artikull

en: Available filters
sq: Filtrat e disponueshëm

en: Available variables
sq: Variablat e disponueshëm

en: Available columns
sq: Kolonat e disponueshme

en: Include User ID and query hash in queries
sq: Përfshi ID-në e përdoruesit dhe hash-in e pyetjeve në pyetje

en: When on, Metabase User ID and query hash get appended to queries on this database, which can be useful for auditing and debugging. However, this causes each query to look distinct, preventing BigQuery from returning cached results, which may increase your costs.
sq: Kur aktivizohet, ID-ja e përdoruesit të Metabase dhe hash-i i pyetjeve u shtohen pyetjeve në këtë bazë të dhënash, të cilat mund të jenë të dobishme për auditimin dhe korrigjimin e gabimeve. Megjithatë, kjo bën që çdo pyetje të duket e veçantë, duke parandaluar që BigQuery të kthejë rezultatet e ruajtura në memorie, gjë që mund të rrisë kostot tuaja.

en: Periodically refingerprint tables
sq: Tabelat periodike të gjurmëve të gishtave

en: When syncing with this database, Metabase will scan a subset of values of fields to gather statistics that enable things like improved binning behavior in charts, and to generally make your Metabase instance smarter.
sq: Kur sinkronizohet me këtë bazë të dhënash, Metabase do të skanojë një nëngrup vlerash fushash për të mbledhur statistika që mundësojnë gjëra të tilla si përmirësimi i sjelljes së lidhjes në grafikët dhe në përgjithësi për ta bërë shembullin tuaj të Metabase më të zgjuar.

en: Updated date
sq: Data e përditësuar

en: Updated time
sq: Koha e përditësuar

en: Updated timestamp
sq: Vula kohore e përditësuar

en: Type of interval like "day", "month", "year".
sq: Lloji i intervalit si "ditë", "muaj", "vit".

en: Filter by this column
sq: Filtro sipas kësaj kolone

en: Column formatting
sq: Formatimi i kolonës

en: Sort ascending
sq: Rendit në rritje

en: Sort descending
sq: Rendit në zbritje

en: Browse data
sq: Shfletoni të dhënat

en: Show maximum (first {0})
sq: Shfaq maksimumin ({0} e para)

en: There was a problem with this visualization
sq: Kishte një problem me këtë vizualizim

en: Showing first {0} rows
sq: Po shfaqen {0} rreshtat e parë

en: first
sq: së pari

en: last
sq: e fundit

en: Emailed
sq: Dërguar me email

en: Sent to
sq: Dërguar në

en: Sent
sq: Dërguar

en: hourly
sq: për orë

en: daily at {0}
sq: çdo ditë në {0}

en: {0} at {1}
sq: {0} në {1}

en: monthly on the {0} {1} at {2}
sq: çdo muaj në {0} {1} në {2}

en:  and {0} other |  and {0} others
sq[0]:  dhe {0} të tjera
sq[1]:  dhe {0} të tjerat

en: This dashboard will no longer be emailed to {0} {1}
sq: Ky panel kontrolli nuk do të dërgohet më me email te {0} {1}

en: Slack channel {0} will no longer get this dashboard {1}
sq: Kanali Slack {0} nuk do ta marrë më këtë panel kontrolli {1}

en: Channel {0} will no longer receive this dashboard {1}
sq: Kanali {0} nuk do ta marrë më këtë panel kontrolli {1}

en: Schedules
sq: Oraret

en: Set up a new schedule
sq: Vendosni një orar të ri

en: Close
sq: Mbylle

en: You'll need to {0} first.
sq: Së pari do t'ju duhet {0}.

en: First, you'll have to {0}.
sq: Së pari, do të duhet të {0}.

en: Rows {0}-{1} of first {2}
sq: Rreshtat {0}-{1} nga {2} e para

en: Drag fields here
sq: Zvarritni fushat këtu

en: Percentage
sq: Përqindje

en: Totals for {0}
sq: Totalet për {0}

en: Grand totals
sq: Totale të mëdha

en: Row totals
sq: Totalet e rreshtave

en: Fields to use for the table rows
sq: Fushat për t'u përdorur për rreshtat e tabelës

en: Fields to use for the table columns
sq: Fushat për t'u përdorur për kolonat e tabelës

en: Fields to use for the table values
sq: Fushat për t'u përdorur për vlerat e tabelës

en: Pivot tables can only be used with aggregated queries.
sq: Tabelat kryesore mund të përdoren vetëm me pyetje të grumbulluara.

en: Pivot Table
sq: Tabela strumbullar

en: Waterfall
sq: Ujëvara

en: waterfall chart
sq: grafiku i ujëvarës

en: Increase color
sq: Rritni ngjyrën

en: Decrease color
sq: Ulni ngjyrën

en: Show total
sq: Shfaq totalin

en: Total color
sq: Ngjyra totale

en: Unable to run internal query function: cannot resolve {0}
sq: Nuk mund të ekzekutohet funksioni i brendshëm i pyetjes: nuk mund të zgjidhë {0}

en: Audit App queries are not enabled on this instance.
sq: Kërkesat e aplikacionit të auditimit nuk janë aktivizuar në këtë rast.

en: Invalid internal query function: {0} is not marked as an ^:internal-query-fn
sq: Funksioni i pyetjes së brendshme të pavlefshme: {0} nuk është shënuar si një ^:internal-query-fn

en: Error: sandboxing is not enabled for this instance.
sq: Gabim: Sandboxing nuk është aktivizuar për këtë shembull.

en: Please check you have set a valid Enterprise token and try again.
sq: Ju lutemi, kontrolloni që keni vendosur një kod të vlefshëm të ndërmarrjes dhe provoni përsëri.

note: If the current permissions are nil, then we would return false which could give a potentially segmented user access they shouldn't have. If we don't have permissions, we can't determine whether they are segmented, so throw.
en: No permissions found for current user
sq: Nuk u gjetën leje për përdoruesin aktual

en: User ''{0}'' attempted to access an inaccessible field. Accessible fields {1}, fields in query {2}
sq: Përdoruesi ''{0}'' u përpoq të hynte në një fushë të paarritshme. Fushat e aksesueshme {1}, fushat në pyetje {2}

en: User not able to query field
sq: Përdoruesi nuk mund të kërkojë fushën

en: Found more than one group table access policy for user ''{0}''
sq: U gjetën më shumë se një politikë të qasjes në tabelën e grupit për përdoruesin ''{0}''

en: Query requires user attribute `{0}`
sq: Kërkesa kërkon atributin e përdoruesit "{0}".

en: invalid --mode value
sq: vlerë e pavlefshme --mode

en: invalid --on-error value
sq: vlerë e pavlefshme --on-error

en: invalid context seed value
sq: vlerë e pavlefshme e farës së kontekstit

en: Dump was produced using a different version of Metabase. Things may break!
sq: Dump u prodhua duke përdorur një version tjetër të Metabase. Gjërat mund të prishen!

en: Error loading dump: {0}
sq: Gabim gjatë ngarkimit të deponisë: {0}

en: {0} is not a valid user
sq: {0} nuk është një përdorues i vlefshëm

en: Error dumping {0}
sq: Gabim gjatë hedhjes së {0}

en: No admin users found! At least one admin user is needed to act as the owner for all the loaded entities.
sq: Nuk u gjet asnjë përdorues admin! Të paktën një përdorues administratori nevojitet për të vepruar si pronar për të gjitha entitetet e ngarkuara.

en: Error loading dependencies: reference to an unknown entity {0}
sq: Gabim në ngarkimin e varësive: referencë për një entitet të panjohur {0}

en: Can''t resolve {0} in fully qualified name {1}
sq: Nuk mund të zgjidhet {0} në emër plotësisht të kualifikuar {1}

en: Model {0} does not support upsert
sq: Modeli {0} nuk e mbështet fjalën

en: Error inserting {0}
sq: Gabim gjatë futjes së {0}

en: Inserting {0}
sq: Po fut {0}

en: {0} already exists -- skipping
sq: {0} ekziston tashmë -- duke anashkaluar

en: Skipping {0} (nothing to update)
sq: Po kapërcehet {0} (asgjë për të përditësuar)

en: Updating {0}
sq: Po përditëson {0}

en: Error updating {0}
sq: Gabim gjatë përditësimit të {0}

en: SSO has not been enabled and/or configured
sq: SSO nuk është aktivizuar dhe/ose konfiguruar

en: SSO requires a valid token
sq: SSO kërkon një shenjë të vlefshme

en: Error returning SSO entry point
sq: Gabim në kthimin e pikës hyrëse të SSO

en: Error logging in
sq: Gabim në identifikimin

en: Can't create new JWT user when JWT is not configured
sq: Nuk mund të krijohet përdorues i ri JWT kur JWT nuk është i konfiguruar

en: JWT SSO has not been enabled and/or configured
sq: JWT SSO nuk është aktivizuar dhe/ose konfiguruar

en: Invalid SAML configuration: could not find user email.
sq: Konfigurimi i pavlefshëm SAML: emaili i përdoruesit nuk mund të gjendet.

en: We tried looking for {0}, but couldn't find the attribute.
sq: Ne u përpoqëm të kërkonim për {0}, por nuk e gjetëm atributin.

en: Please make sure your SAML IdP is properly configured.
sq: Ju lutemi sigurohuni që SAML IdP juaj të jetë konfiguruar siç duhet.

en: SAML has not been enabled and/or configured
sq: SAML nuk është aktivizuar dhe/ose konfiguruar

en: Warning: expected `redirect` param, but none is present
sq: Paralajmërim: parametri i "ridrejtuar" i pritshëm, por asnjë nuk është i pranishëm

en: Error generating SAML request
sq: Gabim gjatë krijimit të kërkesës SAML

en: Unable to log in: SAML IdP certificate is not set.
sq: Nuk mund të identifikohet: Certifikata SAML IdP nuk është vendosur.

en: SAML response validation failed
sq: Vërtetimi i përgjigjes SAML dështoi

en: Unable to log in: SAML response validation failed
sq: Nuk mund të identifikohesh: Vërtetimi i përgjigjes SAML dështoi

en: Unable to log in: SAML info does not contain user attributes.
sq: Nuk mund të identifikohet: Informacioni SAML nuk përmban atribute të përdoruesit.

en: Enable SAML authentication.
sq: Aktivizo vërtetimin SAML.

en: This is the URL where your users go to log in to your identity provider. Depending on which IdP you''re
    using, this usually looks like https://your-org-name.example.com or https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml
sq: Kjo është URL-ja ku përdoruesit tuaj shkojnë për t'u identifikuar në ofruesin tuaj të identitetit. Në varësi të cilit IdP jeni
    duke përdorur, kjo zakonisht duket si https://your-org-name.example.com ose https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml

en: Error parsing SAML identity provider certificate
sq: Gabim në analizimin e certifikatës së ofruesit të identitetit SAML

en: Invalid identity provider certificate. Certificate should be a base-64 encoded string.
sq: Certifikatë e pavlefshme e ofruesit të identitetit. Certifikata duhet të jetë një varg i koduar me bazë 64.

en: Encoded certificate for the identity provider. Depending on your IdP, you might need to download this,
    open it in a text editor, then copy and paste the certificate's contents here.
sq: Certifikatë e koduar për ofruesin e identitetit. Në varësi të IdP-së tuaj, mund t'ju duhet ta shkarkoni këtë,
    hapeni atë në një redaktues teksti, më pas kopjoni dhe ngjisni përmbajtjen e certifikatës këtu.

en: This is a unique identifier for the IdP. Often referred to as Entity ID or simply 'Issuer'. Depending
    on your IdP, this usually looks something like http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v
sq: Ky është një identifikues unik për IdP. Shpesh i referuar si ID e Entit ose thjesht 'Lëshuesi'. Në varësi
    në IDP-në tuaj, kjo zakonisht duket diçka si http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v

en: This application name will be used for requests to the Identity Provider
sq: Ky emër aplikacioni do të përdoret për kërkesat drejtuar Ofruesit të Identitetit

en: Absolute path to the Keystore file to use for signing SAML requests
sq: Rruga absolute për në skedarin Keystore për t'u përdorur për nënshkrimin e kërkesave SAML

en: Password for opening the keystore
sq: Fjalëkalimi për hapjen e dyqanit të çelësave

en: Alias for the key that Metabase should use for signing SAML requests
sq: Pseudonimi për çelësin që Metabase duhet të përdorë për nënshkrimin e kërkesave SAML

en: SAML attribute for the user''s email address
sq: Atributi SAML për adresën e emailit të përdoruesit

en: SAML attribute for the user''s first name
sq: Atributi SAML për emrin e përdoruesit

en: SAML attribute for the user''s last name
sq: Atributi SAML për mbiemrin e përdoruesit

en: Enable group membership synchronization with SAML.
sq: Aktivizo sinkronizimin e anëtarësimit në grup me SAML.

en: SAML attribute for group syncing
sq: Atributi SAML për sinkronizimin e grupit

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are SAML groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing SAML to Metabase group mappings.
sq: JSON që përmban raportime të grupit SAML në Metabase.

en: Enable JWT based authentication
sq: Aktivizo vërtetimin e bazuar në JWT

en: URL of JWT based login page
sq: URL-ja e faqes së identifikimit të bazuar në JWT

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages
sq: Vargu përdoret për të vendosur çelësin privat të përdorur për të vërtetuar mesazhet JWT

en: Key to retrieve the JWT user's email address
sq: Çelësi për të marrë adresën e emailit të përdoruesit JWT

en: Key to retrieve the JWT user's first name
sq: Çelësi për të marrë emrin e parë të përdoruesit të JWT

en: Key to retrieve the JWT user's last name
sq: Çelësi për të marrë mbiemrin e përdoruesit JWT

en: Key to retrieve the JWT user's groups
sq: Çelësi për të tërhequr grupet e përdoruesve të JWT

en: Enable group membership synchronization with JWT.
sq: Aktivizo sinkronizimin e anëtarësimit në grup me JWT.

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are JWT groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing JWT to Metabase group mappings.
sq: JSON që përmban hartëzimin e grupit JWT në Metabase.

en: Should new email notifications be sent to admins, for all new SSO users?
sq: A duhet të dërgohen njoftime të reja me email tek administratorët, për të gjithë përdoruesit e rinj të SSO?

en: New SSO user created: {0} ({1})
sq: Përdoruesi i ri SSO i krijuar: {0} ({1})

en: Cannot convert a {0} to a {1}
sq: Nuk mund të konvertohet një {0} në një {1}

en: Cannot extract {0} from a TIME field
sq: Nuk mund të nxirret {0} nga një fushë TIME

en: Cannot extract {0} from a DATE field
sq: Nuk mund të nxirret {0} nga një fushë DATE

en: Cannot extract {0} from a DATETIME or TIMESTAMP
sq: Nuk mund të nxirret {0} nga një DATETIME ose TIMESTAMP

note: trying to add an `hour` to a `date` or a `year` to a `time` is something we shouldn't be allowing in the UI in the first place
en: Invalid query: you cannot add a {0} to a {1} column.
sq: Pyetje e pavlefshme: nuk mund të shtoni një {0} në një kolonë {1}.

en: It doesn''t make sense to convert between DATEs and TIMEs!
sq: Nuk ka kuptim të konvertohet midis DATE dhe TIME!

en: Druid request error [{0}]: {1}
sq: Gabim i kërkesës Druid [{0}]: {1}

en: Failed to parse Druid response body: {0}
sq: Dështoi në analizimin e trupit të përgjigjes Druid: {0}

en: Error running query:
sq: Gabim në ekzekutimin e pyetjes:

en: Client closed connection, no queryId found, can't cancel query
sq: Lidhja e mbyllur me klientin, nuk u gjet asnjë ID, nuk mund ta anulojë kërkesën

en: Client closed connection, canceling Druid queryId {0}
sq: Lidhja e mbyllur me klientin, duke anuluar Druid queryId {0}

en: Canceling Druid query with ID {0}
sq: Anulimi i kërkesës për Druid me ID {0}

en: Failed to cancel Druid query with queryId {0}
sq: Anulimi i pyetjes Druid me queryId {0} dështoi

en: Don''t know how to retrieve results for columns {0}
sq: Nuk di se si të marr rezultatet për kolonat {0}

en: Error post-processing Druid query results
sq: Gabim pas përpunimit të rezultateve të pyetjes Druid

en: Error reducing Druid query results
sq: Gabim në reduktimin e rezultateve të pyetjes Druid

en: WARNING: Don't know how to combine these intervals into a single interval.
sq: PARALAJMËRIM: Nuk di si t'i kombinoni këto intervale në një interval të vetëm.

en: Ignoring intervals: {0}
sq: Injorimi i intervaleve: {0}

en: Error creating aggregation clause
sq: Gabim në krijimin e klauzolës së grumbullimit

en: Expected :aggregation-options, constant, or expression.
sq: E pritshme :opsionet e grumbullimit, konstante ose shprehje.

en: grouped timeseries queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
sq: Pyetjet e grupuara të serive kohore mund të renditen vetëm sipas kolonës ''vula kohore''.

en: scan queries can only be sorted if they include the ''timestamp'' column.
sq: Pyetjet e skanimit mund të renditen vetëm nëse përfshijnë kolonën "vula kohore".

en: scan queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
sq: Pyetjet e skanimit mund të renditen vetëm sipas kolonës "vula kohore".

en: Error generating Druid query
sq: Gabim gjatë krijimit të pyetjes Druid

en: Fetching Google access/refresh tokens with auth-code {0}...
sq: Po marrja e kodeve të hyrjes/rifreskimit të Google me kodin e autorizimit {0}...

en: Multiple date filters are not supported in filters:
sq: Filtrat e shumëfishtë të datave nuk mbështeten në filtra:

en: Unexpected columns in results: {0}
sq: Kolona të papritura në rezultate: {0}

en: Unable to parse query: {0}
sq: Pyetja nuk mund të analizohet: {0}

en: Don''t know how to substitute {0} {1}
sq: Nuk di si të zëvendësoj {0} {1}

en: Substituted {0} -> {1}
sq: Zëvendësuar {0} -> {1}

en: Don''t know how to handle aggregation {0}
sq: Nuk di si ta trajtoj grumbullimin {0}

en: Using DNS SRV requires a FQDN for host
sq: Përdorimi i DNS SRV kërkon një FQDN për host

en: No database name specified in URI. Monger requires a database to be explicitly configured.
sq: Asnjë emër i bazës së të dhënave nuk është specifikuar në URI. Monger kërkon që një bazë të dhënash të konfigurohet në mënyrë eksplicite.

en: Opened new MongoDB connection.
sq: U hap lidhje e re MongoDB.

en: Closed MongoDB connection.
sq: Lidhja MongoDB e mbyllur.

en: fetch-next-page w/ URI
sq: fetch-next-page me URI

en: Error running query.
sq: Gabim në ekzekutimin e pyetjes.

en: Client connection closed, no query-id found, can't cancel query
sq: Lidhja e klientit u mbyll, nuk u gjet asnjë identifikues i pyetjes, nuk mund ta anulojë kërkesën

en: Error canceling query with ID {0}
sq: Gabim gjatë anulimit të kërkesës me ID {0}

en: Error executing query
sq: Gabim gjatë ekzekutimit të pyetjes

en: Failed to fetch materialized views for this database
sq: Marrja e pamjeve të materializuara për këtë bazë të dhënash dështoi

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card associated with it
sq: Sinjalizim i pavlefshëm: Alarmi nuk ka një kartë të lidhur me të

en: Error determining whether Database supports nested queries
sq: Gabim në përcaktimin nëse baza e të dhënave mbështet pyetjet e ndërlidhura

en: Invalid query params: could not determine slug for parameter with ID {0}
sq: Parametrat e pavlefshëm të pyetjes: nuk mund të përcaktohej slug për parametrin me ID {0}

en: Cannot search for values: {0} is not an enabled parameter.
sq: Nuk mund të kërkohen vlera: {0} nuk është një parametër i aktivizuar.

en: You can''t specify a value for {0} if it's already set in the JWT.
sq: Ju nuk mund të specifikoni një vlerë për {0} nëse është vendosur tashmë në JWT.

en: Error compiling HoneySQL form
sq: Gabim në përpilimin e formularit HoneySQL

en: Not a valid Database/Database ID/JDBC spec
sq: Nuk është një bazë e vlefshme e të dhënave/ID-ja e bazës së të dhënave/specifikim JDBC

en: You don''t have any cards yet.
sq: Nuk ke ende asnjë kartë.

en: Here are your {0} most recent cards:
sq: Këtu janë {0} kartat tuaja më të fundit:

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, `{2}`, and `{3}`.
sq: vlera duhet të jetë një hartë me çelësat "{0}", "{1}", "{2}" dhe "{3}".

en: Not creating proxy JDBC driver for class {0} -- original driver was loaded by system ClassLoader
sq: Nuk krijon proxy JDBC driver për klasën {0} -- drejtuesi origjinal u ngarkua nga sistemi ClassLoader

en: Query took {0} to run; minimum for cache eligibility is {1}
sq: Kërkesës iu desh {0} për të ekzekutuar; minimumi për përshtatshmërinë e cache është {1}

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to wrap field references in explicit :joined-field clauses.
sq: Nuk mund të zgjidhet fusha e bashkuar për shkak të lidhjeve të paqarta: tabela {0} (ID {1}) është bashkuar disa herë. Ju duhet t'i mbështillni referencat e fushave në klauzola të qarta :joined-field.

en: I don''t know how to `overflow stack`. Here''s what I can do: `help`, `list`, `show`
sq: Nuk di se si të "përmbush rafte". Ja çfarë mund të bëj: "ndihmë", "listë", "shfaq".

en: Test setting - this only shows up in dev (1)
sq: Cilësimi i testit - kjo shfaqet vetëm në zhvillues (1)

en: Test setting - this only shows up in dev (2)
sq: Cilësimi i testit - kjo shfaqet vetëm në zhvillues (2)

en: Test setting - this only shows up in dev (3)
sq: Cilësimi i testit - kjo shfaqet vetëm në zhvillues (3)

en: Test setting - this only shows up in dev (4)
sq: Cilësimi i testit - kjo shfaqet vetëm në program (4)

en: Test setting - with i18n
sq: Cilësimi i provës - me i18n

en: This is a sample sensitive Setting.
sq: Ky është një cilësim i ndjeshëm ndaj mostrës.

en: WOW
sq: UAU

[ctx: This is a new information message on the new pulse creation page.]
en: Pulses are being phased out
sq: Pulsët janë duke u krijuar

[ctx: An info message letting you know you can create dashboard subscriptions instead of pulses.]
en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
sq: Tani mund të konfigurosh {0} në vend të kësaj. Ne do të heqim pulset në një version të ardhshëm dhe do t'ju ndihmojmë të migroni ato që keni ende.

en: dashboard subscriptions
sq: abonimet e pultit

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}
sq: Grafikët e {0} në pajtimin tuaj nuk do të duken njësoj si në panelin tuaj. {1}

en: minutes past the hour
sq: minuta pas orës

en: Email sent
sq: Email i dërguar

en: Add data to share this dashboard
sq: Shto të dhëna për të ndarë këtë panel kontrolli

en: Dashboard subscriptions
sq: Abonimet e panelit të kontrollit

en: Text as a ISO-8601 timestamp
sq: Teksti si vulë kohore ISO-8601

en: Text as a ISO-8601 time
sq: Teksti si një kohë ISO-8601

en: Text as a ISO-8601 date
sq: Dërgo tekst si datë ISO-8601

en: UNIX Timestamp (Microseconds)
sq: Vula kohore UNIX (Mikrosekonda)

en: Pulses are being phased out
sq: Pulset po hiqen gradualisht

en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
sq: Tani mund të konfigurosh {0} në vend të kësaj. Ne do të heqim Pulses në një version të ardhshëm dhe do t'ju ndihmojmë të migroni ato që keni ende.

en: File format
sq: Formati i skedarit

en: Questions to attach
sq: Pyetje për të bashkëngjitur

en: Delete this subscription to {0}?
sq: Të fshihet ky abonim në {0}?

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}.
sq: Grafikët e {0} në pajtimin tuaj nuk do të duken njësoj si në panelin tuaj. {1}.

en: Fields to use for the table {0}
sq: Fushat për t'u përdorur për tabelën {0}

en: rows
sq: rreshtave

en: columns
sq: kolonat

en: values
sq: vlerat

en: Error normalizing form.
sq: Gabim në normalizimin e formularit.

en: Error canonicalizing query
sq: Gabim gjatë kanonikizimit të pyetjes

en: Error performing whole query transformations
sq: Gabim gjatë kryerjes së transformimeve të tëra të pyetjeve

en: Error normalizing query
sq: Gabim në normalizimin e pyetjes

en: Sandbox Cards can''t return columns that aren't present in the Table they are sandboxing.
sq: Kartat Sandbox nuk mund t'i kthejnë kolonat që nuk janë të pranishme në tabelën në të cilën janë vendosur sandbox.

en: Sandbox Cards can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
sq: Kartat Sandbox nuk mund të kthejnë kolona që kanë lloje të ndryshme nga tabela në të cilën janë vendosur sandbox.

en: Cannot update Card: Card is used for Sandboxing, and updates would violate sandbox rules.
sq: Karta nuk mund të përditësohet: Karta përdoret për Sandboxing dhe përditësimet do të shkelin rregullat e sandbox.

en: You cannot change the Table ID of a GTAP once it has been created.
sq: Ju nuk mund ta ndryshoni ID-në e tabelës së një GTAP pasi të jetë krijuar.

en: `database` is required for all queries.
sq: Kërkohet "baza e të dhënave" për të gjitha pyetjet.

en: ERROR {0}
sq: GABIM {0}

en: copied {0} instances.
sq: kopjuar {0} raste.

en: Copying instances of {0}...
sq: Po kopjohen shembuj të {0}...

en: Error copying instances of {0}
sq: Gabim gjatë kopjimit të rasteve të {0}

en: Temporarily disabling DB constraints...
sq: Po çaktivizon përkohësisht kufizimet e DB...

en: Re-enabling DB constraints...
sq: Ri-aktivizimi i kufizimeve të DB...

en: Setting Postgres sequence ids to proper values...
sq: Vendosja e ID-ve të sekuencës Postgres në vlerat e duhura...

note: make sure the source database is up-do-date
en: Set up {0} source database and run migrations...
sq: Konfiguro {0} bazën e të dhënave burimore dhe ekzekuto migrimet...

note: make sure the dest DB is up-to-date don't need or want to run data migrations in the target DB, since the data is already migrated appropriately
en: Set up {0} target database and run migrations...
sq: Konfiguro {0} bazën e të dhënave të synuar dhe ekzekuto migrimet...

note: make sure target DB is empty
en: Testing if target {0} database is already populated...
sq: Po testohet nëse databaza e objektivit {0} është e mbushur tashmë...

en: Unsupported application database type: {0} is not currently supported.
sq: Lloji i bazës së të dhënave të aplikacionit të pambështetur: {0} nuk mbështetet aktualisht.

en: Check the value of MB_DB_CONNECTION_URI.
sq: Kontrollo vlerën e MB_DB_CONNECTION_URI.

en: Driver {0} does not support {1}
sq: Shoferi {0} nuk e mbështet {1}

en: No magnitude known for {0}
sq: Asnjë magnitudë e njohur për {0}

en: Error resolving source query
sq: Gabim në zgjidhjen e pyetjes së burimit

en: Have your email configured for you.
sq: Bëni emailin tuaj të konfiguruar për ju.

en: Have your server maintained for you.
sq: Mbani serverin tuaj për ju.

en: Want to have upgrades taken care of for you?
sq: Dëshironi të kujdeseni për përmirësimet për ju?

en: Migrate to Metabase Cloud.
sq: Regjistroni Go Cloud.

en: Manage Metabase Cloud
sq: Menaxho Metabase Cloud

en: Show totals
sq: Shfaq totalet

en: Sort order
sq: Renditja e renditjes

en: See options…
sq: Shiko opsionet…

en: This database does not support pivot tables.
sq: Kjo bazë të dhënash nuk mbështet tabelat kryesore.

en: Invalid GeoJSON file location: must either start with http:// or https:// or be a relative path to a file on the classpath.
sq: Vendndodhja e pavlefshme e skedarit GeoJSON: ose duhet të fillojë me http:// ose https:// ose të jetë një shteg relativ për një skedar në rrugën e klasës.

en: URLs referring to hosts that supply internal hosting metadata are prohibited.
sq: URL-të që i referohen hosteve që ofrojnë meta të dhëna të brendshme të pritjes janë të ndaluara.

en: Invalid custom GeoJSON.
sq: GeoJSON me porosi të pavlefshme.

en: Invalid {0}: specified breakout at index {1}, but we only have {2} breakouts
sq: {0} e pavlefshme: zbulim i specifikuar në indeksin {1}, por ne kemi vetëm {2} ndarje

en: Error generating pivot queries
sq: Gabim gjatë krijimit të pyetjeve kryesore

en: Sync Administrator group
sq: Sinkronizoni grupin e administratorit

en: Set filter values for when this gets sent
sq: Cakto vlerat e filtrit për momentin kur të dërgohet

en: Delete the {0} database?
sq: Të fshihet baza e të dhënave {0}?

en: Restoring the sample dataset...
sq: Po restaurohet grupi i të dhënave të mostrës...

en: No semantic type
sq: Asnjë lloj semantik

en: Select a semantic type
sq: Zgjidhni një lloj semantik

en: Cast to a specific data type
sq: Transmetoni në një lloj të caktuar të dhënash

en: Select a conversion
sq: Zgjidhni një konvertim

en: Don't cast
sq: Mos hedh

en: Something went wrong
sq: Dicka shkoi keq

en: Choose "Desktop App" as the application type. Name it whatever you'd like.
sq: Zgjidhni "Desktop App" si lloj aplikacioni. Emërtojeni si të dëshironi.

en: Didn't find anything
sq: Nuk gjeta asgjë

en: There weren't any results for your search.
sq: Nuk pati asnjë rezultat për kërkimin tuaj.

en: Checks if a column is null
sq: Kontrollon nëse një kolonë është e pavlefshme

en: The column to check.
sq: Kolona për të kontrolluar.

en: Checks if a column is empty
sq: Kontrollon nëse një kolonë është bosh

en: CASE expects 2 arguments or more
sq: CASE pret 2 argumente ose më shumë

en: Function {0} expects {1} argument | Function {0} expects {1} arguments
sq[0]: Funksioni {0} pret argumentin {1}
sq[1]: Funksioni {0} pret argumentinët {1}

en: Expecting boolean but found {0}
sq: Pret boolean por u gjet {0}

en: 12:00 PM
sq: ora 12:00

en: Subtotal, Age, Price, Quantity, etc.
sq: Nëntotali, Mosha, Çmimi, Sasia etj.

en: Select one or more values from a list or search box.
sq: Zgjidhni një ose më shumë vlera nga një listë ose kuti kërkimi.

en: Exclude one or more specific values.
sq: Përjashtoni një ose më shumë vlera specifike.

en: Match values that contain the entered text.
sq: Përputhni vlerat që përmbajnë tekstin e futur.

en: Filter out values that contain the entered text.
sq: Filtro vlerat që përmbajnë tekstin e futur.

en: Match values that begin with the entered text.
sq: Përputhni vlerat që fillojnë me tekstin e futur.

en: Match values that end with the entered text.
sq: Përputhni vlerat që përfundojnë me tekstin e futur.

en: Duplicate this question
sq: Dublikojeni këtë pyetje

en: Saved question in {0}
sq: Pyetja e ruajtur në {0}

en: Table in {0}
sq: Tabela në {0}

en: Segment of
sq: Segmenti i

en: Metric for
sq: Metrikë për

en: {0} in {1}
sq: {0} në {1}

en: Note
sq: shënim

en: charts in your subscription won't look the same as in your dashboard.
sq: grafikët në pajtimin tuaj nuk do të duken njësoj si në pultin tuaj.

en: Filter values
sq: Vlerat e filtrit

en: You can customize filter values for each subscription with the Enterprise edition.
sq: Ju mund të personalizoni vlerat e filtrit për çdo abonim me edicionin Enterprise.

en: If a dashboard filter has a default value, it’ll be applied when your subscription is sent.
sq: Nëse një filtër i panelit të kontrollit ka një vlerë të paracaktuar, ai do të zbatohet kur të dërgohet abonimi juaj.

en: and {0} other | and {0} others
sq[0]: dhe {0} të tjera
sq[1]: dhe {0} të tjera

en: {0} selections
sq: {0} zgjedhje

en: and {0} more filter | and {0} more filters
sq[0]: dhe {0} filtër të tjetër
sq[1]: dhe {0} filtra të tjerë

en: Login History
sq: Historia e hyrjes

en: Sync the admin group?
sq: Të sinkronizohet grupi i administratorëve?

en: Sandbox Questions can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
sq: Pyetjet e Sandbox nuk mund të kthejnë kolona që kanë lloje të ndryshme nga tabela që janë në sandbox.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP
sq: Gabim në parapërpunimin e pyetjes së burimit kur aplikoni GTAP

en: Error running query to determine metadata
sq: Gabim në ekzekutimin e pyetjes për të përcaktuar meta të dhënat

en: Can't create new SAML user when SAML is not configured
sq: Nuk mund të krijohet përdorues i ri SAML kur SAML nuk është i konfiguruar

en: Error compiling SQL: breakout does not have an alias
sq: Gabim gjatë përpilimit të SQL: Breakout nuk ka një pseudonim

en: Error running query
sq: Gabim në ekzekutimin e pyetjes

en: Unknown aggregation type!
sq: Lloj i panjohur grumbullimi!

en: No aggregation at index {0}
sq: Asnjë grumbullim në indeksin {0}

en: Multiple date filters are not supported.
sq: Filtrat e shumëfishtë të datave nuk mbështeten.

en: Error checking schema permissions
sq: Gabim gjatë kontrollit të lejeve të skemës

en: Error setting prepared statement fetch direction to FETCH_FORWARD
sq: Gabim në vendosjen e drejtimit të tërheqjes së deklaratës së përgatitur në FETCH_FORWARD

en: Error setting statement fetch direction to FETCH_FORWARD
sq: Gabim në vendosjen e drejtimit të marrjes së deklaratës në FETCH_FORWARD

en: You cannot save this Question because you do not have permissions to run its query.
sq: Ju nuk mund ta ruani këtë pyetje sepse nuk keni leje për të ekzekutuar pyetjen e saj.

en: Authentication endpoint error
sq: Gabim i pikës fundore të vërtetimit

en: SSH tunnel can only be established for H2 connections using the TCP protocol
sq: Tuneli SSH mund të krijohet vetëm për lidhjet H2 duke përdorur protokollin TCP

en: ssh tunnel for database {0} looks closed; marking pool invalid to reopen it
sq: ssh tuneli për bazën e të dhënave {0} duket i mbyllur; duke shënuar pishinën e pavlefshme për ta rihapur atë

en: Query canceled, calling Statement.cancel()
sq: Kërkesa u anulua, duke thirrur Statement.cancel()

en: Select statement did not produce a ResultSet for native query
sq: Deklarata e zgjedhur nuk prodhoi një ResultSet për pyetjen vendase

en: We''ve Noticed a New {0} Login, {1}
sq: Kemi vënë re një hyrje të re {0}, {1}

en: Don''t know how to process event with model {0}
sq: Nuk di si ta përpunoj ngjarjen me modelin {0}

en: Failed to process activity event {0}
sq: Përpunimi i ngjarjes së aktivitetit {0} dështoi

en: Error sending ''login from new device'' notification email
sq: Gabim në dërgimin e emailit të njoftimit "identifikimi nga pajisja e re".

en: You can''t update a LoginHistory after it has been created.
sq: Ju nuk mund të përditësoni një Histori identifikimi pasi të jetë krijuar.

en: Don''t know how to wrap Field ID.
sq: Nuk di si ta mbështjell ID-në e fushës.

en: Setting {0} already registered in {1}
sq: Cilësimi {0} është regjistruar tashmë në {1}

en: Controls how often the heartbeats are sent when an SSH tunnel is established (in seconds).
sq: Kontrollon se sa shpesh dërgohen rrahjet e zemrës kur krijohet një tunel SSH (në sekonda).

en: Controls the fetch size used for Redshift queries (in PreparedStatement), via defaultRowFetchSize.
sq: Kontrollon madhësinë e tërheqjes së përdorur për pyetjet e Redshift (në PreparedStatement), nëpërmjet defaultRowFetchSize.

en: Cannot find matching FK Table ID for FK Field {0}
sq: Nuk mund të gjendet ID-ja e tabelës FK që përputhet për fushën FK {0}

note: if for some reason `optimize-filter` doesn't return an optimized filter clause, log and error and use the original. `can-optimize-filter?` shouldn't have said we could optimize this filter in the first place
en: Error optimizing temporal filter clause
sq: Gabim në optimizimin e klauzolës së filtrit të përkohshëm

en: Error resolving Fields in query
sq: Gabim në zgjidhjen e fushave në pyetje

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to specify an explicit `:join-alias` in the field reference.
sq: Nuk mund të zgjidhet fusha e bashkuar për shkak të lidhjeve të paqarta: tabela {0} (ID {1}) është bashkuar disa herë. Duhet të specifikoni një ":join-alias" të qartë në referencën e fushës.

en: Unsupported temporal bucketing: You can''t bucket a {0} Field by {1}.
sq: Kompletimi i përkohshëm i pambështetur me kovë: Nuk mund të vendosni një fushë {0} me kovë deri në {1}.

en: Error processing additional pivot table query
sq: Gabim gjatë përpunimit të pyetjes shtesë të tabelës së boshtit

en: Invalid cell format
sq: Format i pavlefshëm i qelizës

en: Enable typeahead search in the Metabase navbar?
sq: Të aktivizohet kërkimi i shtypjes në shiritin e navigimit të Metabase?

en: Login in request is missing device ID information
sq: Kërkesës për hyrje i mungon informacioni i ID-së së pajisjes

en: Login request is missing user-agent information
sq: Kërkesës për hyrje i mungon informacioni i agjentit të përdoruesit

en: Unable to determine login request IP address
sq: Nuk mund të përcaktohet adresa IP e kërkesës për hyrje

en: Error determining login history for request
sq: Gabim në përcaktimin e historikut të hyrjes për kërkesë

en: unknown
sq: i panjohur

en: Unknown device type
sq: Lloji i panjohur i pajisjes

en: Unknown OS
sq: OS i panjohur

en: Unknown browser
sq: Shfletuesi i panjohur

en: Error geocoding IP addresses
sq: Gabim në gjeokodimin e adresave IP

en: Semantic type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sq: Lloji semantik i {0} ka ndryshuar nga ''{1}'' në ''{2}''.

en: Name of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sq: Emri i {0} ka ndryshuar nga ''{1}'' në ''{2}''.

en: Don''t know how to format a {0} as a human-readable date/time
sq: Nuk di si të formatoj një {0} si datë/orë të lexueshme nga njeriu

en: Valid coercion strategy
sq: Strategjia e vlefshme e detyrimit

en: value must be a valid coercion strategy.
sq: vlera duhet të jetë një strategji e vlefshme shtrëngimi.

en: A testing setting
sq: Një cilësim testimi

en: Question name
sq: Emri i pyetjes

en: Collection name
sq: Emri i koleksionit

en: Group membership filter
sq: Filtri i anëtarësimit në grup

en: {0} member | {0} members
sq[0]: {0} anëtar
sq[1]: {0} anëtarët

en: {0} person found | {0} people found
sq[0]: {0} person i gjetur
sq[1]: {0} persona të gjetur

en: Find someone
sq: Gjej dikë

en: Invite someone
sq: Fto dikë

en: here
sq: këtu

en: Domain
sq: Domeni

en: Add bot integration
sq: Shto integrimin me bot

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time. Last successful check was
    {0}.
sq: Na vjen keq, nuk mundëm të kontrollonim për përditësime në këtë moment. Kontrolli i fundit i suksesshëm ishte
    {0}.

en: Only change this if you know what you're doing!
sq: Ndryshojeni këtë vetëm nëse e dini se çfarë po bëni!

en: Replace underscores and dashes with spaces
sq: Zëvendësoni nënvizat dhe vizat me hapësira

en: Advanced Details (click to download)
sq: Detaje të avancuara (kliko për të shkarkuar)

en: Connection Pool Details
sq: Detajet e pishinës së lidhjes

en: Information about active and idle connections for all pools
sq: Informacion rreth lidhjeve aktive dhe joaktive për të gjitha pishinat

en: Saved Questions
sq: Pyetjet e ruajtura

en: Last edited by
sq: Redaktuar së fundi nga

en: Last edited at
sq: Redaktuar për herë të fundit në

en: Need help setting up
sq: Keni nevojë për ndihmë për konfigurimin

en: Our docs can help.
sq: Dokumentet tona mund të ndihmojnë.

en: Docs weren't enough?
sq: Dokumentet nuk ishin të mjaftueshme?

en: Write us.
sq: Na shkruani.

en: See more
sq: Shiko me shume

en: See less
sq: Shihni më pak

en: Edited {0} by {1}
sq: Redaktuar {0} nga {1}

en: Close sidebar
sq: Mbyll shiritin anësor

en: Add questions
sq: Shtoni pyetje

en: Nothing here
sq: Asgje ketu

en: Search…
sq: Kërko…

en: Missing exponent
sq: Mungon eksponenti

en: Missing closing quotes
sq: Mungojnë thonjëzat e mbylljes

en: Bracket identifier in another bracket identifier
sq: Identifikuesi i kllapave në një identifikues tjetër kllapa

en: Missing a closing bracket
sq: Mungon një kllapa mbyllëse

en: Missing an opening bracket for {0}
sq: Mungon një kllapa hapëse për {0}

en: Missing an opening bracket
sq: Mungon një kllapë hapëse

en: Invalid character: {0}
sq: Karakter i pavlefshëm: {0}

en: User ID, Product ID, Event ID, etc.
sq: ID-ja e përdoruesit, ID-ja e produktit, ID-ja e ngjarjes, etj.

en: Text or Category
sq: Teksti ose kategoria

en: Name, Rating, Description, etc.
sq: Emri, Vlerësimi, Përshkrimi, etj.

en: String
sq: Vargu

en: Search for a table...
sq: Kërkoni për një tabelë...

en: Expecting a closing parenthesis
sq: Pritet një kllapa mbyllëse

en: Expecting {0} closing parentheses
sq: Pritet {0} kllapa mbyllëse

en: Expecting an opening parenthesis
sq: Pritet një kllapa hapëse

en: Expecting {0} opening parentheses
sq: Pritet {0} kllapa hapëse

en: Expecting an opening parenthesis after function {0}
sq: Pritet një kllapa hapëse pas funksionit {0}

en: Explore results
sq: Eksploroni rezultatet

en: You can use the value of any column here like this: {{COLUMN}}
sq: Ju mund të përdorni vlerën e çdo kolone këtu si kjo: {{COLUMN}}

en: Link URL
sq: URL-ja e lidhjes

en: Group membership lookup filter. The placeholders '{dn}' and '{uid}' will be replaced by the user''s Distinguished Name and UID, respectively.
sq: Filtri i kërkimit të anëtarësimit në grup. Vendmbajtësit '{dn}' dhe '{uid}' do të zëvendësohen nga Emri i shquar dhe UID i përdoruesit, përkatësisht.

en: Error deleting Sandboxes: {0}
sq: Gabim gjatë fshirjes së Sandboxes: {0}

en: BEGIN LOAD from {0} with context {1}
sq: FILLO NGARKONI nga {0} me kontekst {1}

en: Finished first pass of load; now performing second pass
sq: Kalimi i parë i ngarkesës i përfunduar; tani po kryen kalimin e dytë

en: END LOAD from {0} with context {1}
sq: END LOAD nga {0} me kontekst {1}

en: ERROR LOAD from {0}: {1}
sq: GABIM NGARKOJE nga {0}: {1}

en: BEGIN DUMP to {0} via user {1}
sq: BEGIN DUMP te {0} nëpërmjet përdoruesit {1}

en: END DUMP to {0} via user {1}
sq: END DUMP te {0} nëpërmjet përdoruesit {1}

en: Could not find context for fully qualified card name {0}
sq: Nuk mund të gjeja kontekstin për emrin e kartës plotësisht të kualifikuar {0}

en: Could not find context for fully qualified snippet name {0}
sq: Nuk mund të gjendej konteksti për emrin e fragmentit plotësisht të kualifikuar {0}

en: Failed to execute query for loaded card "{0}": {1}
sq: Dështoi në ekzekutimin e pyetjes për kartën e ngarkuar "{0}": {1}

en: Cannot connect to database ''{0}'' in order to sync unhidden tables
sq: Nuk mund të lidhet me bazën e të dhënave ''{0}'' për të sinkronizuar tabelat e pafshehura

en: Can't decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
sq: Nuk mund të deshifrohet db e aplikacionit me MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Enable the new field-filter operators
sq: Aktivizo operatorët e rinj të filtrit të fushës

en: New field filter operators are not enabled
sq: Operatorët e rinj të filtrit të fushës nuk janë aktivizuar

note: Multiple comma-separated domains is EE-only feature
en: Invalid domain
sq: Domeni i pavlefshëm

en: User lookup filter. The placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
sq: Filtri i kërkimit të përdoruesit. Mbajtësi i vendndodhjes '{login}' do të zëvendësohet nga identifikimi i dhënë nga përdoruesi.

en: Attribute to use for the user''s email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
sq: Atributi për t'u përdorur për emailin e përdoruesit. (zakonisht ''mail'', ''email'' ose ''userPrincipalName'')

en: Search base for groups. Not required for LDAP directories that provide a ''memberOf'' overlay, such as Active Directory. (Will be searched recursively)
sq: Baza e kërkimit për grupe. Nuk kërkohet për drejtoritë LDAP që ofrojnë një mbivendosje "memberOf", si p.sh. Active Directory. (Do të kërkohet në mënyrë rekursive)

note: you're not allowed to change the `:personal_owner_id` of a Collection! double-check and make sure it's not just the existing value getting passed back in for whatever reason
en: You are not allowed to change the owner of a Personal Collection.
sq: Nuk ju lejohet të ndryshoni zotëruesin e një koleksioni personal.

en: You are not allowed to change the authority level of a Personal Collection.
sq: Nuk ju lejohet të ndryshoni nivelin e autoritetit të një Koleksioni Personal.

note: The checks below should be redundant because the `perms-for-moving` and `perms-for-archiving` functions also check to make sure you're not operating on Personal Collections. But as an extra safety net it doesn't hurt to check here too.
en: You are not allowed to move a Personal Collection.
sq: Nuk ju lejohet të zhvendosni një koleksion personal.

en: You cannot update a CollectionPermissionGraphRevision!
sq: Ju nuk mund të përditësoni një CollectionPermissionGraphRevision!

en: Invalid Field {0} {1}
sq: Fusha e pavlefshme {0} {1}

en: Invalid Field {0} {1}: falling back to {2}
sq: Fusha e pavlefshme {0} {1}: duke u kthyer në {2}

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces.
sq: Për t'i bërë emrat e tabelave dhe fushave më miqësore për njerëzit, Metabase do të zëvendësojë vizat dhe nënvizat në to me hapësira.

en: We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
sq: Ne do të shkruajmë me shkronjë të madhe çdo fjalë ndërsa jemi në të, kështu që 'last_visited_at' do të bëhet 'Last Visited at'.

note: redefinitions are fine
en: Setting names in would collide: {0} and {1}
sq: Vendosja e emrave në do të përplasej: {0} dhe {1}

en: Indicates when Metabase last checked for new versions.
sq: Tregon kur Metabase kontrolloi për herë të fundit për versione të reja.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects,
sq: Kjo URL përdoret për gjëra të tilla si krijimi i lidhjeve në email, ridrejtimet e vërtetimit,

en: and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
sq: dhe në disa skenarë të integruar, kështu që ndryshimi i tij mund të prishë funksionalitetin ose t'ju bllokojë nga ky shembull.

en: When set, enforces the use of session cookies for all users which expire when the browser is closed.
sq: Kur caktohet, detyron përdorimin e kukit të sesionit për të gjithë përdoruesit të cilat skadojnë kur shfletuesi mbyllet.

en: Error parsing paging parameters: {0}
sq: Gabim në analizimin e parametrave të faqes: {0}

en: Error running sync step
sq: Gabim në ekzekutimin e hapit të sinkronizimit

en: Error in sync step {0}
sq: Gabim në hapin e sinkronizimit {0}

en: Error fetching version info; setting version-info value to nil
sq: Gabim në marrjen e informacionit të versionit; vendosja e vlerës së informacionit të versionit në zero

en: Valid field semantic type
sq: Lloji semantik i fushës së vlefshme

en: value must be a valid field semantic type.
sq: vlera duhet të jetë një lloj i vlefshëm semantik i fushës.

en: Valid field relation type
sq: Lloji i vlefshëm i lidhjes së fushës

en: value must be a valid field relation type.
sq: vlera duhet të jetë një lloj i vlefshëm i lidhjes së fushës.

en: Valid field semantic or relation type
sq: Lloji semantik ose i relacionit të fushës së vlefshme

en: value must be a valid field semantic or relation type.
sq: vlera duhet të jetë një lloj i vlefshëm semantik ose relacioni i fushës.

en: Valid field data type (keyword or string)
sq: Lloji i vlefshëm i të dhënave të fushës (fjalë kyçe ose varg)

en: value must be a valid field data type (keyword or string).
sq: vlera duhet të jetë një lloj i vlefshëm i të dhënave të fushës (fjalë kyçe ose varg).

en: Valid field semantic type (keyword or string)
sq: Lloji semantik i fushës së vlefshme (fjalë kyçe ose varg)

en: value must be a valid field semantic type (keyword or string).
sq: vlera duhet të jetë një lloj i vlefshëm semantik i fushës (fjalë kyçe ose varg).

en: Valid field relation type (keyword or string)
sq: Lloji i vlefshëm i lidhjes së fushës (fjalë kyçe ose varg)

en: value must be a valid field relation type (keyword or string).
sq: vlera duhet të jetë një lloj i vlefshëm i lidhjes së fushës (fjalë kyçe ose varg).

en: Valid field semantic or relation type (keyword or string)
sq: Lloji semantik ose i lidhjes së fushës së vlefshme (fjalë kyçe ose varg)

en: value must be a valid field semantic or relation type (keyword or string).
sq: vlera duhet të jetë një lloj i vlefshëm semantik ose relacioni i fushës (fjalë kyçe ose varg).

en: value must be a valid coercion strategy (keyword or string).
sq: vlera duhet të jetë një strategji e vlefshme shtrëngimi (fjalë kyçe ose varg).

en: password is too common.
sq: fjalëkalimi është shumë i zakonshëm.

en: Enter the token you received from the store
sq: Futni shenjën që keni marrë nga dyqani

en: Metabase Cloud keeps your instance up-to-date. You're currently on version {0}. Thanks for being a customer!
sq: Metabase Cloud e mban të përditësuar shembullin tuaj. Aktualisht jeni në versionin {0}. Faleminderit që jeni klient!

en: No successful checks yet.
sq: Nuk ka ende kontrolle të suksesshme.

en: Invalid custom GeoJSON
sq: GeoJSON me porosi të pavlefshme

en: Invalid custom GeoJSON: does not contain features
sq: GeoJSON me porosi të pavlefshme: nuk përmban veçori

en: Invalid custom GeoJSON: feature is misssing properties
sq: GeoJSON i personalizuar i pavlefshëm: funksionit i mungojnë vetitë

en: Break out by a…
sq: Shpërtheni nga një…

en: Automatic explorations
sq: Kërkime automatike

en: Filter by this value
sq: Filtro sipas kësaj vlere

en: GeoJSON URL failed to load
sq: URL-ja e GeoJSON nuk u ngarkua

en: Error determining value for parameter: {0}
sq: Gabim në përcaktimin e vlerës për parametrin: {0}

en: Error building query parameter map: {0}
sq: Gabim në ndërtimin e hartës së parametrave të pyetjes: {0}

en: This is our new {0} driver, which is faster and more reliable.
sq: Ky është drejtuesi ynë i ri i {0}, i cili është më i shpejtë dhe më i besueshëm.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can select {0} now.
sq: Shoferi i vjetër është zhvlerësuar dhe do të hiqet në versionin tjetër. Nëse vërtet
    duhet ta përdorni, mund të zgjidhni {0} tani.

en: This driver has been deprecated and will be removed in the next release.
sq: Ky shofer është zhvlerësuar dhe do të hiqet në versionin tjetër.

en: We recommend that you upgrade to the new {0} driver, which is faster and more reliable.
sq: Ne ju rekomandojmë që të përmirësoni në drejtuesin e ri të {0}, i cili është më i shpejtë dhe më i besueshëm.

en: How to upgrade a driver
sq: Si të përmirësoni një shofer

en: New driver
sq: Shofer i ri

en: Driver deprecated
sq: Shoferi i vjetëruar

en: you
sq: ju

en: {0} created this
sq: {0} e krijoi këtë

en: {0} edited this
sq: {0} e modifikoi këtë

en: Regular
sq: E rregullt

en: Collection type
sq: Lloji i koleksionit

en: The contents of Official collections will get a badge by their name and will be more likely to show up in search results.
sq: Përmbajtja e koleksioneve zyrtare do të marrë një distinktiv me emrin e tyre dhe do të ketë më shumë gjasa të shfaqet në rezultatet e kërkimit.

en: Official
sq: zyrtare

en: Moderation
sq: Moderimi

en: Verify this
sq: Verifikojeni këtë

en: {0} verified this
sq: {0} e verifikoi këtë

en: Remove verification
sq: Hiq verifikimin

en: A moderator
sq: Një moderatore

en: Cloud
sq: re

en: Cloud Settings
sq: Cilësimet e resë kompjuterike

en: Edit details
sq: Redakto detajet

en: History
sq: Historia

en: Every field is hidden right now
sq: Çdo fushë është e fshehur tani

en: Make all sub-collections {0}, too.
sq: Bëni gjithashtu të gjitha nën-koleksionet {0}.

en: Manage your Cloud account, including billing preferences and technical settings about this instance in your Metabase Store account.
sq: Menaxhoni llogarinë tuaj në renë kompjuterike, duke përfshirë preferencat e faturimit dhe cilësimet teknike për këtë shembull në llogarinë tuaj të Dyqanit të Metabase.

en: Go to the Metabase Store
sq: Shkoni te Dyqani Metabase

en: Running statement in describe-schema: {0}
sq: Deklarata e ekzekutimit në describe-schema: {0}

en: Running statement in all-schemas: {0}
sq: Deklarata e ekzekutimit në të gjitha skemat: {0}

en: Running statement in describe-table: {0}
sq: Deklarata e ekzekutimit në tabelën e përshkrimit: {0}

en: Error parsing JSON setting {0}: {1}
sq: Gabim në analizimin e cilësimit të JSON {0}: {1}

en: Plugin ''{0}'' depends on environment variable ''{1}'' being set to something
sq: Shtojca ''{0}'' varet nga ndryshorja e mjedisit ''{1}'' që vendoset në diçka

en: Down
sq: Poshtë

en: Up
sq: Lart

en: Approved domains for notifications
sq: Domenet e miratuara për njoftime

en: alert
sq: vigjilent

en: deleted
sq: fshihet

en: restored
sq: restauruar

en: Successfully unsubscribed
sq: U çabonua me sukses

en: updated
sq: përditësuar

en: Send to Slack now
sq: Dërgo te Slack tani

en: Slack sent
sq: Slack dërguar

en: About data permissions
sq: Rreth lejeve të të dhënave

en: Each of your user groups can have a level of access for each of your databases on the tables they contain.
sq: Secili nga grupet tuaja të përdoruesve mund të ketë një nivel aksesi për secilën nga bazat e të dhënave tuaja në tabelat që ato përmbajnë.

en: Users can be members of multiple groups, and are given the {0} level of access for a database or table across all the groups they’re a member of.
sq: Përdoruesit mund të jenë anëtarë të grupeve të shumta dhe u jepet niveli {0} i aksesit për një bazë të dhënash ose tabelë në të gjitha grupet ku ata janë anëtarë.

en: most permissive
sq: më lejuese

en: Unless a user group's access for a given database is set to “block", they’ll be able to view any saved question based on that data if they have access to the collection it’s saved in.
sq: Nëse qasja e një grupi përdoruesish për një bazë të dhënash të caktuar nuk është vendosur në "bllokim", ata do të jenë në gjendje të shikojnë çdo pyetje të ruajtur bazuar në ato të dhëna nëse kanë akses në koleksionin ku është ruajtur.

en: Access levels
sq: Nivelet e aksesit

en: Users can use the visual query builder to ask questions based on all tables in this database. A user group must have Unrestricted access for a database if you want to give them access to the SQL/native query editor.
sq: Përdoruesit mund të përdorin ndërtuesin vizual të pyetjeve për të bërë pyetje bazuar në të gjitha tabelat në këtë bazë të dhënash. Një grup përdoruesish duhet të ketë akses të pakufizuar për një bazë të dhënash nëse doni t'u jepni atyre akses në redaktuesin e pyetjeve SQL/amtare.

en: Granular access
sq: Akses i grimcuar

en: Restrict user access to specific tables in a database. When you select this option, you’ll be taken to the table-level view of that database to set the access level for each table.
sq: Kufizoni aksesin e përdoruesit në tabela specifike në një bazë të dhënash. Kur zgjidhni këtë opsion, do të çoheni në pamjen në nivel tabele të asaj baze të dhënash për të vendosur nivelin e aksesit për secilën tabelë.

en: No self-service access
sq: Nuk ka qasje në vetë-shërbim

en: Prevent users from creating new ad hoc queries or questions based on this data, or from seeing this data in the Browse Data screen. Users with this level of access can still see saved questions and charts based on this data in Collections they have access to.
sq: Parandaloni përdoruesit të krijojnë pyetje ose pyetje të reja ad hoc bazuar në këto të dhëna, ose nga shikimi i këtyre të dhënave në ekranin "Shfleto të dhënat". Përdoruesit me këtë nivel aksesi mund të shohin ende pyetjet dhe grafikët e ruajtura bazuar në këto të dhëna në Koleksionet ku kanë qasje.

en: Block
sq: Blloko

en: Ensure users can’t ever see the data from this database regardless of their permissions at the Collection level. Keep in mind that if a user belongs to another group that does have data access, that setting will take precedence, and the user's access will not be blocked.
sq: Sigurohuni që përdoruesit të mos mund t'i shohin kurrë të dhënat nga kjo bazë të dhënash pavarësisht nga lejet e tyre në nivelin e Koleksionit. Mbani në mend se nëse një përdorues i përket një grupi tjetër që ka akses në të dhëna, ky cilësim do të ketë përparësi dhe qasja e përdoruesit nuk do të bllokohet.

en: Only available in certain Metabase plans.
sq: Në dispozicion vetëm në plane të caktuara Metabase.

en: Learn more about permissions
sq: Mësoni më shumë rreth lejeve

en: hours
sq: orë

en: Error name
sq: Emri i gabimit

en: DB name
sq: Emri DB

en: Rerun Selected
sq: Përsëritja e zgjedhur

en: Rerun?
sq: Riprodhimi?

en: Notifications
sq: Njoftimet

en: Our team is ready to help you
sq: Ekipi ynë është i gatshëm t'ju ndihmojë

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can
sq: Shoferi i vjetër është zhvlerësuar dhe do të hiqet në versionin tjetër. Nëse vërtet
    duhet ta përdorni, mundeni

en: find it here
sq: gjeni këtu

en: We recommend that you upgrade to the
sq: Ne ju rekomandojmë që të përmirësoni në

en: new {0} driver
sq: shofer i ri {0}

en: , which is faster and more reliable.
sq: , e cila është më e shpejtë dhe më e besueshme.

en: Daily
sq: Ditore

en: Weekly
sq: Javore

en: Monthly
sq: Mujore

en: on
sq: në

en: Collection is required
sq: Kërkohet mbledhja

en: Cache all question results for
sq: Memory të gjitha rezultatet e pyetjeve për

en: subscription
sq: abonim

en: moved
sq: lëvizur

en: {0} hour | {0} hours
sq[0]: {0} orë
sq[1]: {0} orët

en: emailed
sq: dërguar me email

en: slack’d
sq: i plogët

en: sent
sq: dërguar

en: {0} email | {0} emails
sq[0]: email {0}
sq[1]: emailat {0}

en: {0} Slack channel | {0} Slack channels
sq[0]: {0} Kanali Slack
sq[1]: {0} Kanalat Slack

en: {0} and {1}.
sq: {0} dhe {1}.

en: just now
sq: tani

en: Unsubscribe from all subscriptions / alerts
sq: Çregjistrohu nga të gjitha abonimet / sinjalizimet

en: How long to keep question results. By default, Metabase will use the value you supply on the {0}, but if this database has other factors that influence the freshness of data, it could make sense to set a custom duration. You can also choose custom durations on individual questions or dashboards to help improve performance.
sq: Sa kohë të ruhen rezultatet e pyetjeve. Si parazgjedhje, Metabase do të përdorë vlerën që ju jepni në {0}, por nëse kjo bazë të dhënash ka faktorë të tjerë që ndikojnë në freskinë e të dhënave, mund të ketë kuptim të caktoni një kohëzgjatje të personalizuar. Ju gjithashtu mund të zgjidhni kohëzgjatjet e personalizuara për pyetjet individuale ose panelet për të ndihmuar në përmirësimin e performancës.

en: cache settings page
sq: faqja e cilësimeve të cache-it

en: Default result cache duration
sq: Kohëzgjatja e paracaktuar e cache-it të rezultateve

en: Must be a positive integer value
sq: Duhet të jetë një vlerë e plotë pozitive

en: Official collection
sq: Koleksioni zyrtar

en: Belongs to an Official collection
sq: I përket një koleksioni zyrtar

en: {0} removed verification
sq: {0} e hoqi verifikimin

en: {0} changed status to {1}
sq: {0} ndryshoi statusin në {1}

en: Tools
sq: Mjetet

en: Erroring Questions
sq: Pyetje me gabime

en: As the creator you can also choose to delete this if it’s no longer relevant to others as well.
sq: Si krijues, ju gjithashtu mund të zgjidhni ta fshini këtë nëse nuk është më e rëndësishme edhe për të tjerët.

en: You’re unsubscribed. Delete this alert as well?
sq: Je çabonuar. Të fshihet edhe ky alarm?

en: You’re unsubscribed. Delete this subscription as well?
sq: Je çabonuar. Të fshihet edhe ky abonim?

en: Delete this subscription?
sq: Të fshihet ky abonim?

en: Yes, delete this alert
sq: Po, fshije këtë alarm

en: Yes, delete this subscription
sq: Po, fshije këtë abonim

en: Keep it around
sq: Mbajeni përreth

en: I changed my mind
sq: ndryshova mendje

en: You won’t receive this alert at {0} any more.
sq: Nuk do ta merrni më këtë sinjalizim në {0}.

en: You won’t receive this subscription at {0} any more.
sq: Nuk do ta merrni më këtë abonim në {0}.

en: You created this alert on {0}.
sq: Ju e keni krijuar këtë sinjalizim në {0}.

en: You created this subscription on {0}.
sq: Ju e keni krijuar këtë abonim në {0}.

en: It’s currently being sent to {0}.
sq: Aktualisht po dërgohet te {0}.

en: Curate
sq: Kurate

en: Discard your unsaved changes?
sq: Të hiqen ndryshimet e paruajtura?

en: If you leave this page now, your changes won't be saved.
sq: Nëse largoheni nga kjo faqe tani, ndryshimet tuaja nuk do të ruhen.

en: Discard changes
sq: Hiq ndryshimet

en: Select a collection to see its permissions
sq: Zgjidhni një koleksion për të parë lejet e tij

en: Search for a collection
sq: Kërkoni për një koleksion

en: Search for a group
sq: Kërkoni për një grup

en: Collection access
sq: Qasja në koleksion

en: Edit dashboard details
sq: Redakto detajet e pultit

en: More options
sq: Me shume opsione

en: Expecting field but found {0}
sq: Fusha në pritje por u gjet {0}

en: Recently viewed
sq: Shikuar së fundmi

en: Segment
sq: Segmenti

en: Metric
sq: Metrikë

en: Explore paid features
sq: Eksploroni veçoritë me pagesë

en: This filter needs to be connected to a card.
sq: Ky filtër duhet të lidhet me një kartë.

en: We'll show the first 10 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
sq: Ne do të tregojmë 10 rreshtat e parë të kësaj tabele në Pulsin tuaj. Nëse e dërgoni këtë me email, ne do të shtojmë një bashkëngjitje skedari me të gjitha kolonat dhe deri në 2000 rreshta.

en: Pick columns
sq: Zgjidh kolonat

en: Segment of {0}
sq: Segmenti i {0}

en: Metric for {0}
sq: Metrikë për {0}

en: {0} chart does not support multiple series
sq: Grafiku {0} nuk mbështet seri të shumta

en: And {0} more
sq: Dhe {0} të tjera

en: Others
sq: Të tjerët

en: {0} alert recipients
sq: {0} marrës sinjalizues

en: {0} recipients
sq: {0} marrës

en: This alert will no longer be {0}.
sq: Ky sinjalizim nuk do të jetë më {0}.

en: This dashboard will no longer be {0}.
sq: Ky panel kontrolli nuk do të jetë më {0}.

en: Unsubscribe {0} from all subscriptions and alerts?
sq: Të çabonohesh {0} nga të gjitha abonimet dhe sinjalizimet?

en: This will delete any dashboard subscriptions or alerts {0} has created, and remove them as a recipient from any other subscriptions or alerts.
sq: Kjo do të fshijë çdo abonim ose sinjalizim të panelit të kontrollit që {0} ka krijuar dhe do t'i heqë ato si marrës nga çdo abonim ose sinjalizim tjetër.

en: This does not affect email distribution lists that are managed outside of Metabase.
sq: Kjo nuk ndikon në listat e shpërndarjes së emaileve që menaxhohen jashtë Metabase.

en: Team members
sq: Anëtarët e ekipit

en: Items
sq: Artikuj

en: Downloads
sq: Shkarkimet

en: Subscriptions & Alerts
sq: Abonimet dhe sinjalizimet

en: Filter by question name
sq: Filtro sipas emrit të pyetjes

en: Filter by dashboard name
sq: Filtro sipas emrit të panelit

en: Unsubscribe successful
sq: Çregjistrimi i suksesshëm

en: Alerts
sq: Alarmet

en: Use default
sq: Përdorni parazgjedhjen

en: Use instance default (TTL)
sq: Përdor standardin e shembullit (TTL)

en: Not seeing something listed here?
sq: Nuk shihni diçka të renditur këtu?

en: It’s possible you may also receive emails from Metabase if you’re a member of an email distribution list, like “team@mycompany.com” and that list is used as the recipient for an alert or dashboard subscription instead of your individual email.
sq: Është e mundur që ju gjithashtu mund të merrni email nga Metabase nëse jeni anëtar i një liste të shpërndarjes së emailit, si "team@mycompany.com" dhe kjo listë përdoret si marrës për një njoftim ose abonim në panelin e kontrollit në vend të emailit tuaj individual.

en: Hopefully they’ll be able to help you out!
sq: Shpresojmë se ata do të jenë në gjendje t'ju ndihmojnë!

en: your instance administrator
sq: administratori i shembullit tuaj

en: Metabase doesn’t manage those lists, so we’d recommend contacting {0}.
sq: Metabase nuk i menaxhon ato lista, ndaj ju rekomandojmë të kontaktoni {0}.

en: Created by you
sq: Krijuar nga ju

en: Created by {0}
sq: Krijuar nga {0}

en: Created
sq: Krijuar

en:  on {0}
sq:  në {0}

en: You receive or created these
sq: Ju i merrni ose i keni krijuar këto

en: Not seeing one here?
sq: Nuk e shihni një këtu?

en: If you subscribe or are added to dashboard subscriptions or alerts you’ll be able to manage those here.
sq: Nëse abonoheni ose jeni shtuar te abonimet ose sinjalizimet e panelit të kontrollit, do të mund t'i menaxhoni ato këtu.

en: Confirm you want to unsubscribe
sq: Konfirmoni që dëshironi të çregjistroheni

en: Depending on your organization’s permissions you might need to ask a moderator to be re-added in the future.
sq: Në varësi të lejeve të organizatës suaj, mund t'ju duhet të kërkoni që një moderator të rishitet në të ardhmen.

en: You’ll stop receiving this alert from now on.
sq: Nuk do ta marrësh më këtë sinjalizim tani e tutje.

en: You’ll stop receiving this subscription from now on.
sq: Nuk do ta marrësh më këtë abonim tani e tutje.

en: Unrestricted
sq: I pakufizuar

en: Granular
sq: E grimcuar

en: No self-service
sq: Asnjë vetë-shërbim

en: Native query editor access requires full data access.
sq: Qasja e redaktuesit të pyetjeve origjinale kërkon akses të plotë të të dhënave.

en: Select a database to see group permissions
sq: Zgjidhni një bazë të dhënash për të parë lejet e grupit

en: Allow native query editing?
sq: Të lejohet redaktimi i pyetjeve origjinale?

en: Select a group to see its data permissions
sq: Zgjidhni një grup për të parë lejet e tij të të dhënave

en: Search for a database
sq: Kërkoni për një bazë të dhënash

en: Select a table to set more specific permissions
sq: Zgjidhni një tabelë për të vendosur leje më specifike

en: Search for a table
sq: Kërkoni për një tabelë

en: Data access
sq: Qasja në të dhëna

en: Native query editing
sq: Redaktimi i pyetjes origjinale

en: The Administrators group is special, and always has Unrestricted access.
sq: Grupi i Administratorëve është i veçantë dhe gjithmonë ka akses të pakufizuar.

en: Permissions for
sq: Lejet për

en: Table name
sq: Emri i tabelës

en: Schema name
sq: Emri i skemës

en: Search for a schema
sq: Kërkoni për një skemë

en: Permissions for the
sq: Lejet për

en: {0} person | {0} people
sq[0]: {0} person
sq[1]: {0} persona

en: Cache results for
sq: Rezultatet e memories për

en: Permission help
sq: Ndihmë për leje

en: Previous results
sq: Rezultatet e mëparshme

en: Pick a column...
sq: Zgjidh një kolonë...

en: Allowed email address domain(s) for new DashboardSubscriptions and Alerts. Does not affect existing subscriptions.
sq: Domenet e lejuara të adresës së emailit për abonimet dhe sinjalizimet e reja të panelit. Nuk ndikon në abonimet ekzistuese.

en: Invalid email address: {0}
sq: Adresë e pavlefshme emaili: {0}

en: You cannot create new subscriptions for the domain {0}. Allowed domains are: {1}
sq: Nuk mund të krijoni abonime të reja për domenin {0}. Domenet e lejuara janë: {1}

en: This API endpoint is only enabled if you have a premium token with the {0} feature.
sq: Kjo pikë fundore e API-së aktivizohet vetëm nëse keni një token premium me veçorinë {0}.

en: Error compiling audit query: {0}
sq: Gabim në përpilimin e pyetjes së auditimit: {0}

en: Error running audit query: {0}
sq: Gabim në ekzekutimin e pyetjes së auditimit: {0}

en: Error parsing Pulse parameters: {0}
sq: Gabim në analizimin e parametrave të pulsit: {0}

note: TODO -- come up with a better error message.
en: Blocked: you are not allowed to run queries against Database {0}.
sq: Bllokuar: nuk ju lejohet të ekzekutoni pyetje kundër bazës së të dhënave {0}.

en: BigQueryException executing query
sq: BigQueryException po ekzekuton pyetjen

en: SSL must be enabled to use Kerberos authentication
sq: SSL duhet të aktivizohet për të përdorur vërtetimin e Kerberos

en: Cannot parse permissions graph because it is invalid: {0}
sq: Grafiku i lejeve nuk mund të analizohet sepse është i pavlefshëm: {0}

en: Hash of database {0} details changed; marking pool invalid to reopen it
sq: Hashi i bazës së të dhënave {0} detajet u ndryshuan; duke shënuar pishinën e pavlefshme për ta rihapur atë

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have full data access.
sq: Lejet e pavlefshme DB: Nëse keni akses shkrimi për pyetjet vendase, duhet të keni akses të plotë të të dhënave.

en: Error parsing permissions tree {0}
sq: Gabim në analizimin e pemës së lejeve {0}

en: collection ID of a dashboard subscription cannot be directly modified
sq: ID-ja e koleksionit të një abonimi në panel kontrolli nuk mund të modifikohet drejtpërdrejt

en: dashboard ID of a dashboard subscription cannot be modified
sq: ID-ja e pultit të një abonimi në panel nuk mund të modifikohet

en: Javascript resource not found: {0}
sq: Burimi Javascript nuk u gjet: {0}

en: Found new version for DB: {0}
sq: U gjet një version i ri për DB: {0}

en: Admin settings
sq: Cilësimet e administratorit

en: and is built with care by a team from all across this pale blue dot.
sq: dhe është ndërtuar me kujdes nga një ekip nga e gjithë kjo pikë blu e zbehtë.

en: This is a model now.
sq: Ky është një model tani.

en: This is a question now.
sq: Kjo është një pyetje tani.

en: You're only allowed to email subscriptions to addresses ending in {0}
sq: Ju lejohet të dërgoni email abonime vetëm në adresat që përfundojnë me {0}

en: Primary color
sq: Ngjyra primare

en: The main color used throughout the app for buttons, links, and the default chart color.
sq: Ngjyra kryesore e përdorur në të gjithë aplikacionin për butonat, lidhjet dhe ngjyrën e paracaktuar të grafikut.

en: Navigation bar color
sq: Ngjyra e shiritit të navigimit

en: The top nav bar of Metabase. Defaults to the Primary Color if not set.
sq: Shiriti kryesor i navigimit të Metabase. Parazgjedhur në ngjyrën primare nëse nuk është caktuar.

en: Accent 1
sq: Theksi 1

en: The color of aggregations and breakouts in the graphical query builder.
sq: Ngjyra e grumbullimeve dhe zbulimeve në ndërtuesin grafik të pyetjeve.

en: Accent 2
sq: Theksi 2

en: The color of filters in the query builder and buttons and links in filter widgets.
sq: Ngjyra e filtrave në ndërtuesin e pyetjeve dhe butonat dhe lidhjet në miniaplikacionet e filtrave.

en: Additional chart color
sq: Ngjyra shtesë e grafikut

en: Rerun this question
sq: Përsëriteni këtë pyetje

en: Syncing database…
sq: Po sinkronizohet baza e të dhënave…

en: Add this model to a dashboard
sq: Shto këtë model në një pult

en: Project ID to be used for authentication. You can omit this field if you are only querying datasets owned by your organization.
sq: ID-ja e projektit që do të përdoret për vërtetim. Ju mund ta hiqni këtë fushë nëse po kërkoni vetëm grupe të dhënash në pronësi të organizatës suaj.

en: Make sure to leave out the Project ID prefix in "project_name:dataset_id" and only enter “dataset_id”
sq: Sigurohuni që të lini jashtë prefiksin e ID-së së projektit në "project_name:dataset_id" dhe shkruani vetëm "dataset_id"

en: Service account JSON file
sq: Skedari JSON i llogarisë së shërbimit

en: This JSON file contains the credentials Metabase needs to read and query your dataset.
sq: Ky skedar JSON përmban kredencialet që i duhen Metabase për të lexuar dhe kërkuar të dhënat tuaja të të dhënave.

en: Rerun queries for simple explorations
sq: Rivendosni pyetjet për eksplorime të thjeshta

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter. This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
sq: Ne ekzekutojmë pyetjen bazë kur eksploroni të dhënat duke përdorur Përmbledhjen ose Filterin. Kjo është e aktivizuar si parazgjedhje, por mund ta çaktivizoni nëse performanca është e ngadaltë.

en: Choose when syncs and scans happen
sq: Zgjidh kur të ndodhin sinkronizimet dhe skanimet

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, turn this on to make changes.
sq: Si parazgjedhje, Metabase bën një sinkronizim të lehtë për orë dhe një skanim intensiv ditor të vlerave të fushës. Nëse keni një bazë të dhënash të madhe, aktivizoni këtë për të bërë ndryshime.

en: This enables Metabase to scan for additional field values during syncs allowing smarter behavior, like improved auto-binning on your bar charts.
sq: Kjo mundëson që Metabase të skanojë për vlera shtesë të fushës gjatë sinkronizimit duke lejuar sjellje më të zgjuara, si përmirësimi i lidhjes automatike në grafikët me shirita.

en: Company or team name
sq: Emri i kompanisë ose ekipit

en: must be different from the email address you used in setup
sq: duhet të jetë e ndryshme nga adresa e emailit që keni përdorur në konfigurim

en: saved a model based on
sq: ruajti një model të bazuar në

en: saved a model
sq: shpëtoi një model

en: deleted a model
sq: fshiu një model

en: New
sq: I ri

en: SQL query
sq: Kërkesa SQL

en: Archive this model?
sq: Të arkivohet ky model?

en: This model will be removed from any dashboards or pulses using it.
sq: Ky model do të hiqet nga çdo panel ose puls që e përdor atë.

en: Verify this model
sq: Verifikoni këtë model

en: Verify this question
sq: Verifikoni këtë pyetje

en: View this
sq: Shikoni këtë

en: License and billing
sq: Licenca dhe faturimi

en: License
sq: Liçensë

en: New…
sq: I ri…

en: {0} distinct value | {0} distinct values
sq[0]: {0} vlerë të veçantë
sq[1]: {0} vlerat të veçantë

en: Getting distinct values...
sq: Marrja e vlerave të dallueshme...

en: You don’t have permission to see this question’s columns.
sq: Nuk ke leje për të parë kolonat e kësaj pyetjeje.

en: Use an SSH-tunnel
sq: Përdorni një tunel SSH

en: We suggest you leave this off unless you plan on doing a lot of manual timezone casting with this data.
sq: Ne ju sugjerojmë ta lini këtë, nëse nuk planifikoni të bëni shumë transmetime manuale të zonës kohore me këto të dhëna.

en: This can be useful for auditing and debugging, but prevents BigQuery from caching results and may increase your costs.
sq: Kjo mund të jetë e dobishme për auditimin dhe korrigjimin e gabimeve, por parandalon që BigQuery të ruajë rezultatet në memorie dhe mund të rrisë kostot tuaja.

en: Connect using DNS SRV
sq: Lidhuni duke përdorur DNS SRV

en: If you're connecting to an Atlas cluster, you might need to turn this on. Note that your provided host must be a fully qualified domain name.
sq: Nëse jeni duke u lidhur me një grup Atlas, mund t'ju duhet ta aktivizoni këtë. Vini re se hosti juaj i ofruar duhet të jetë një emër domaini plotësisht i kualifikuar.

en: SSH authentication
sq: Autentifikimi SSH

en: If a direct connection to your database isn't possible, you may want to use an SSH tunnel. {0}.
sq: Nëse një lidhje e drejtpërdrejtë me bazën tuaj të të dhënave nuk është e mundur, mund të dëshironi të përdorni një tunel SSH. {0}.

en: Display name
sq: Emri i shfaqur

en: Our {0}
sq: {0} jonë

en: Choose what this data will be called in Metabase.
sq: Zgjidhni si do të quhen këto të dhëna në Metabase.

en: Models
sq: Modelet

en: Raw Tables
sq: Tabelat e papërpunuara

en: Unknown Metric: {0}
sq: Metrikë e panjohur: {0}

en: Unknown Segment: {0}
sq: Segment i panjohur: {0}

en: Unknown Field: {0}
sq: Fusha e panjohur: {0}

en: Unknown function {0}
sq: Funksioni i panjohur {0}

en: Expecting {0} but found function {1} returning {2}
sq: Pritet {0} por u gjet funksioni {1} duke kthyer {2}

en: Expecting {0} but found {1}
sq: Pritet {0} por u gjet {1}

en: Unexpected end of input, expecting {0}
sq: Fund i papritur i hyrjes, në pritje të {0}

en: Expecting {0} but got {1} instead
sq: Prisja {0} por mori {1} në vend të kësaj

en: Unexpected end of input
sq: Përfundim i papritur i hyrjes

en: Unexpected operator {0}
sq: Operatori i papritur {0}

en: modified question's series
sq: seria e pyetjeve të modifikuara

en: added series to a question
sq: shtoi një seri në një pyetje

en: removed series from a question
sq: hoqi seritë nga një pyetje

en: moved this to {0}
sq: e zhvendosi këtë te {0}

en: renamed this to "{0}"
sq: e riemërtoi këtë në "{0}"

en: added a description
sq: shtoi një përshkrim

en: changed the description
sq: ndryshoi përshkrimin

en: archived this
sq: e arkivoi këtë

en: unarchived this
sq: e çarkivoi këtë

en: turned this into a model
sq: e ktheu këtë në një model

en: changed this from a model to a saved question
sq: e ndryshoi këtë nga një model në një pyetje të ruajtur

en: edited the question
sq: redaktoi pyetjen

en: changed the display from {0} to {1}
sq: ndryshoi ekranin nga {0} në {1}

en: changed the visualization settings
sq: ndryshoi cilësimet e vizualizimit

en: added a card | added {0} cards
sq[0]: shtoi një kartë
sq[1]: shtoi {0} një karta

en: rearranged the cards
sq: riorganizoi letrat

en: removed a card | removed {0} cards
sq[0]: hoqi një kartë
sq[1]: hoqi {0} karta

en: created this
sq: krijoi këtë

en: reverted to an earlier revision
sq: u kthye në një rishikim të mëparshëm

en: Dataset
sq: Grupi i të dhënave

en: You're only allowed to email pulses to addresses ending in {0}
sq: Ju lejohet të dërgoni email vetëm në adresat që mbarojnë me {0}

en: Reaches the goal line
sq: Arrin vijën e golit

en: You're only allowed to email alerts to addresses ending in {0}
sq: Ju lejohet të dërgoni njoftime me email vetëm në adresat që mbarojnë me {0}

en: Query
sq: Pyetje

en: Metadata
sq: meta të dhëna

en: Search for some data…
sq: Kërko për disa të dhëna…

en: Search for a model…
sq: Kërkoni një model…

en: Search for a question…
sq: Kërkoni për një pyetje…

en: Search for a table…
sq: Kërkoni për një tabelë…

en: All data
sq: Të gjitha të dhënat

en: The best starting place for new questions.
sq: Vendi më i mirë fillestar për pyetje të reja.

en: Raw Data
sq: Te dhena te paperpunuara

en: Unaltered tables in connected databases.
sq: Tabelat e pandryshuara në bazat e të dhënave të lidhura.

en: Use any question’s results to start a new question.
sq: Përdorni rezultatet e çdo pyetjeje për të filluar një pyetje të re.

en: Turn this into a model
sq: Kthejeni këtë në një model

en: Let you update column descriptions and customize metadata to create
    great starting points for exploration.
sq: Ju lejoni të përditësoni përshkrimet e kolonave dhe të personalizoni meta të dhënat për t'u krijuar
    pikënisje të shkëlqyera për eksplorim.

en: Show up higher in search results and get highlighted when other
    users start new questions to promote reuse.
sq: Shfaquni më lart në rezultatet e kërkimit dhe theksohuni kur të tjera
    përdoruesit fillojnë pyetje të reja për të promovuar ripërdorimin.

en: Live in collections to keep them separate from messy database
    schemas.
sq: Jetoni në koleksione për t'i mbajtur ato të ndara nga databaza e çrregullt
    skemat.

en: Duplicate this model
sq: Dublikojeni këtë model

en: It's okay to play around with models
sq: Është në rregull të luash me modelet

en: You won't make any permanent changes to them unless you edit their query definition.
sq: Ju nuk do të bëni ndonjë ndryshim të përhershëm në to nëse nuk modifikoni përkufizimin e tyre të pyetjes.

en: Pick a question or a model
sq: Zgjidh një pyetje ose një model

en: Pick a different question or a model
sq: Zgjidh një pyetje ose një model tjetër

en: Model #{0}
sq: Modeli #{0}

en: Model in {0}
sq: Model në {0}

en: Display as
sq: Shfaq si

en: Error contents
sq: Përmbajtja e gabimit

en: Restoring the sample database...
sq: Restaurimi i bazës së të dhënave të mostrës...

en: Bring the sample database back
sq: Kthejeni përsëri bazën e të dhënave të mostrës

en: Timezone
sq: Zona kohore

en: Earliest date
sq: Data më e hershme

en: Latest date
sq: Data e fundit

en: Hide advanced options
sq: Fshih opsionet e avancuara

en: Show advanced options
sq: Shfaq opsionet e avancuara

en: Loading
sq: Po ngarkohet

en: Load more
sq: Ngarko më shumë

en: Table and details views
sq: Pamjet e tabelës dhe detajeve

en: Detail views only
sq: Vetëm pamjet në detaje

en: It’s optional, but oh, so helpful
sq: Është opsionale, por oh, kaq e dobishme

en: Database column this maps to
sq: Kolona e bazës së të dhënave kjo hartë

en: Column type
sq: Lloji i kolonës

en: This column should appear in…
sq: Kjo kolonë duhet të shfaqet në…

en: Run selection
sq: Ekzekuto zgjedhjen

en: Save as snippet
sq: Ruaje si fragment

en: empty
sq: bosh

en: not empty
sq: jo bosh

en: Edit model
sq: Redakto modelin

en: (required)
sq: (e nevojshme)

en: This model is archived and shouldn't be used.
sq: Ky model është i arkivuar dhe nuk duhet të përdoret.

en: Remove database
sq: Hiq bazën e të dhënave

en: Search for a database…
sq: Kërko për një bazë të dhënash…

en: Didn’t find anything
sq: nuk gjeti asgjë

en: Don’t see your database? Check out our {0} page to see if it’s available for self-hosting.
sq: Nuk e shihni bazën tuaj të të dhënave? Shikoni faqen tonë {0} për të parë nëse është e disponueshme për vetë-strehim.

en: Community Drivers
sq: Drejtuesit e Komunitetit

en: Show less options
sq: Shfaq më pak opsione

en: Show more options
sq: Shfaq më shumë opsione

en: Search for a special type
sq: Kërkoni për një lloj të veçantë

en: Model management
sq: Menaxhimi i modelit

en: Edit query definition
sq: Redakto përkufizimin e pyetjes

en: Customize metadata
sq: Personalizo meta të dhënat

en: Turn back into a saved question
sq: Kthehuni në një pyetje të ruajtur

en: Select none
sq: Zgjidh asnjë

en: Select all
sq: Selektoj të gjitha

en: By default "Site Url" is used in notification links, but can be overridden.
sq: Si parazgjedhje "Url i faqes" përdoret në lidhjet e njoftimeve, por mund të anashkalohet.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP: {0}
sq: Gabim gjatë përpunimit paraprak të pyetjes së burimit kur aplikoni GTAP: {0}

en: Exception caught in :bigquery-cloud-sdk can-connect?
sq: Përjashtim i kapur në :bigquery-cloud-sdk can-connect?

en: DB {0} had hardcoded dataset-id; changing to an inclusion pattern and updating table schemas
sq: DB {0} kishte ID-në e të dhënave me kod të fortë; ndryshimi në një model përfshirjeje dhe përditësimi i skemave të tabelave

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase.
sq: Identifikues unik që do të përdoret në analitikën e Snowplow, për të identifikuar këtë shembull të Metabase.

en: This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
sq: Ky është një cilësim publik pasi disa ngjarje analitike dërgohen përpara konfigurimit fillestar.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events.
sq: Boolean që tregon nëse një koleksionist Snowplow është i disponueshëm për të marrë ngjarje analitike.

en: Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
sq: Duhet të vendoset nëpërmjet ndryshores së mjedisit në testet e Cypress ose gjatë zhvillimit lokal.

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow.
sq: Boolean që tregon nëse ngjarjet analitike po dërgohen te Snowplow.

en: True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
sq: E vërtetë nëse gjurmimi anonim është i aktivizuar për këtë rast dhe disponohet një koleksionist Snowplow.

en: The URL of the Snowplow collector to send analytics events to.
sq: URL-ja e koleksionistit Snowplow për të dërguar ngjarje analitike.

en: Error sending Snowplow analytics event {0}
sq: Gabim në dërgimin e ngjarjes analitike Snowplow {0}

en: The approximate timestamp at which this instance of Metabase was created, for inclusion in analytics.
sq: Vula e përafërt kohore në të cilën u krijua ky shembull i Metabase, për t'u përfshirë në analitikë.

en: Unverified due to edit
sq: I paverifikuar për shkak të modifikimit

en: Card {0} does not exist or does not have a valid query.
sq: Karta {0} nuk ekziston ose nuk ka një pyetje të vlefshme.

en: You must have data permissions to add a parameter referencing the Table {0}.
sq: Duhet të kesh leje të dhënash për të shtuar një parametër që i referohet tabelës {0}.

en: No matching parameter with slug {0}. Found: {1}
sq: Nuk ka parametër që përputhet me slug {0}. Gjetur: {1}

en: Could not invite user because email is not configured.
sq: Përdoruesi nuk mund të ftohej sepse emaili nuk është i konfiguruar.

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via dashboard subscriptions.
sq: A përdor ekipi juaj Slack? Nëse po, mund të dërgoni përditësime të automatizuara nëpërmjet abonimeve në panelin e kontrollit.

en: invalid token
sq: shenjë e pavlefshme

en: Slack channel not found.
sq: Kanali i dobët nuk u gjet.

en: channel not found
sq: kanali nuk u gjet

en: Unrecognized modal: {0}
sq: Modal i panjohur: {0}

en: Can't decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
sq: Vlera sekrete nuk mund të deshifrohet me MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Your database's IP address (e.g. 98.137.149.56) or its domain name (e.g. esc.mydatabase.com).
sq: Adresa IP e bazës suaj të të dhënave (p.sh. 98.137.149.56) ose emri i saj i domenit (p.sh. esc.mydatabase.com).

en: username
sq: emri i përdoruesit

en: Use a secure connection (SSL)
sq: Përdorni një lidhje të sigurt (SSL)

en: Use an SSH tunnel
sq: Përdorni një tunel SSH

en: Enable this ssh tunnel?
sq: Të aktivizohet ky tunel ssh?

en: SSH tunnel host
sq: Pritësi i tunelit SSH

en: The hostname that you use to connect to connect to SSH tunnels.
sq: Emri i hostit që përdorni për t'u lidhur për t'u lidhur me tunelet SSH.

en: SSH tunnel port
sq: Porta e tunelit SSH

en: SSH tunnel username
sq: Emri i përdoruesit të tunelit SSH

en: The username you use to login to your SSH tunnel.
sq: Emri i përdoruesit që përdorni për t'u identifikuar në tunelin tuaj SSH.

en: SSH tunnel password
sq: Fjalëkalimi i tunelit SSH

en: SSH private key to connect to the tunnel
sq: Çelësi privat SSH për t'u lidhur me tunelin

en: Paste the contents of an ssh private key here
sq: Ngjitni këtu përmbajtjen e një çelësi privat ssh

en: Passphrase for SSH private key
sq: Fjalëkalimi për çelësin privat SSH

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter.
sq: Ne ekzekutojmë pyetjen bazë kur eksploroni të dhënat duke përdorur Përmbledhjen ose Filterin.

en: This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
sq: Kjo është e aktivizuar si parazgjedhje, por mund ta çaktivizoni nëse performanca është e ngadaltë.

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema.
sq: Ky është një proces i lehtë që kontrollon për përditësime në skemën e kësaj baze të dhënash.

en: In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
sq: Në shumicën e rasteve, duhet të jeni mirë duke e lënë këtë grup të sinkronizohet çdo orë.

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase Cloud IP addresses:
sq: Nëse databaza juaj është pas një muri zjarri, mund t'ju duhet të lejoni lidhjet nga adresat tona IP të Metabase Cloud:

en: Error querying database {0} for current time: {1}
sq: Gabim gjatë kërkimit të bazës së të dhënave {0} për kohën aktuale: {1}

en: Error: multiple values specified for parameter; non-Field Filter parameters can only have one value.
sq: Gabim: vlera të shumta të specifikuara për parametrin; Parametrat jo-Field Filter mund të kenë vetëm një vlerë.

en: The local path relative to where Metabase is running from. Your string should not include the .mv.db extension.
sq: Rruga lokale në lidhje me vendin nga po shkon Metabase. Vargu juaj nuk duhet të përfshijë shtesën .mv.db.

en: SSL Mode
sq: Modaliteti SSL

en: SSL Root Certificate (PEM)
sq: Certifikata rrënjësore SSL (PEM)

en: Authenticate client certificate?
sq: Të vërtetohet vërtetimi i klientit?

en: SSL Client Certificate (PEM)
sq: Certifikata e klientit SSL (PEM)

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER or PKCS-12)
sq: Çelësi i klientit SSL (PKCS-8/DER ose PKCS-12)

en: SSL Client Key Password
sq: Fjalëkalimi kyç i klientit SSL

en: Unable to substitute parameters: {0}
sq: Nuk mund të zëvendësohen parametrat: {0}

en: Expected native source query to be a string, got: {0}
sq: Pritej që kërkesa e burimit vendas të ishte një varg, mori: {0}

en: Expected native source query parameters to be sequential, got: {0}
sq: Parametrat e pritshëm të pyetjes së burimit vendas të jenë të njëpasnjëshëm, morën: {0}

en: No expression named {0} at this level of the query
sq: Asnjë shprehje me emrin {0} në këtë nivel të pyetjes

en: Error compiling :field clause: {0}
sq: Gabim në përpilimin e klauzolës :field: {0}

en: Warning: Driver {0} is using {1}. This method was deprecated in {2} and will be removed in a future release.
sq: Paralajmërim: Shoferi {0} po përdor {1}. Kjo metodë është vjetëruar në {2} dhe do të hiqet në një version të ardhshëm.

en: Error setting connection to autoCommit false
sq: Gabim në vendosjen e lidhjes në AutoCommit false

en: Error setting prepared statement fetch size to fetch-size
sq: Gabim në vendosjen e madhësisë së marrjes së deklaratës së përgatitur në madhësinë e marrjes

en: Error setting statement fetch size to fetch-size
sq: Gabim në vendosjen e madhësisë së marrjes së deklaratës në madhësinë e marrjes

en: Error executing query: {0}
sq: Gabim gjatë ekzekutimit të pyetjes: {0}

en: Local file path
sq: Rruga e skedarit lokal

en: Uploaded file path
sq: Rruga e skedarit të ngarkuar

en: File path
sq: Rruga e skedarit

en: Error invoking getter for connection property {0}
sq: Gabim gjatë thirrjes së marrësit për veçorinë e lidhjes {0}

en: Only these...
sq: Vetëm këto...

en: All except...
sq: Të gjithë përveç...

en: Comma separated names of {0} that <strong>should</strong> appear in Metabase
sq: Emrat e ndarë me presje të {0} që <strong>duhet</strong> të shfaqen në Metabase

en: You can use patterns like <strong>auth*</strong> to match multiple {0}
sq: Mund të përdorësh modele si <strong>auth*</strong> për të përputhur disa {0}

en: Comma separated names of {0} that <strong>should NOT</strong> appear in Metabase
sq: Emrat e ndarë me presje të {0} që <strong>NUK</strong> duhet të shfaqen në Metabase

en: Your Slack connection stopped working
sq: Lidhja juaj Slack ndaloi së punuari

en: Client ID for Google Sign-In. If this is set, Google Sign-In is considered to be enabled.
sq: ID-ja e klientit për hyrjen në Google. Nëse kjo është caktuar, "Hyrja në Google" konsiderohet të jetë e aktivizuar.

en: Invalid Google Sign-In Client ID: must end with ".apps.googleusercontent.com"
sq: ID-ja e klientit e pavlefshme e hyrjes në Google: duhet të përfundojë me ".apps.googleusercontent.com"

en: Invalid Google Sign-In token.
sq: Shenja e pavlefshme e hyrjes në Google.

en: Google Sign-In token appears to be incorrect.
sq: Shenja e hyrjes në Google duket të jetë e pasaktë.

en: Successfully authenticated Google Sign-In token for: {0} {1}
sq: Shenja e hyrjes në Google u vërtetua me sukses për: {0} {1}

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot.
sq: Shenja e vjetëruar Slack API për lidhjen e botit Metabase Slack.

en: Please use a new Slack app integration instead.
sq: Në vend të kësaj, përdorni një integrim të ri të aplikacionit Slack.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app.
sq: Shenja OAuth e përdoruesit bot për lidhjen e aplikacionit Metabase Slack.

en: This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
sq: Kjo duhet të përdoret për të gjitha integrimet e reja Slack duke filluar në Metabase v0.42.0.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid.
sq: Nëse kodi aktual i aplikacionit Slack, nëse është caktuar, është i vlefshëm.

en: Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
sq: Cakto në "false" nëse një kërkesë Slack API kthen një gabim vërtetimi.

en: The name of the channel to which Metabase files should be initially uploaded
sq: Emri i kanalit në të cilin skedarët Metabase duhet të ngarkohen fillimisht

en: 🔒 Your Slack authorization token is invalid or has been revoked. Please update your integration in Admin Settings -> Slack.
sq: 🔒 Shenja juaj e autorizimit Slack është e pavlefshme ose është anuluar. Ju lutemi përditësoni integrimin tuaj te Cilësimet e administratorit -> Slack.

en: Slack channel named `{0}` is missing!
sq: Mungon kanali i dobët me emrin `{0}`!

en: The channel is used for storing images that are included in dashboard subscriptions.
sq: Kanali përdoret për ruajtjen e imazheve që përfshihen në abonimet e panelit të kontrollit.

en: You do not have curate permissions for this Collection.
sq: Ju nuk keni leje të kujdesit për këtë koleksion.

en: Dashboard {0} does not have a DashboardCard with ID {1}
sq: Paneli {0} nuk ka një Kartë Paneli me ID {1}

en: Deleting secret ID {0} from app DB because the owning database ({1}) is being deleted
sq: ID-ja sekrete {0} po fshihet nga DB e aplikacionit sepse baza e të dhënave zotëruese ({1}) po fshihet

en: Invalid value for Field column {0}: {1} is not a descendant of any of these types: {2}
sq: Vlera e pavlefshme për kolonën Field {0}: {1} nuk është pasardhës i asnjërit prej këtyre llojeve: {2}

en: Can''t use block permissions without having the advanced-permissions premium feature
sq: Nuk mund të përdoren lejet e bllokimit pa pasur funksionin premium të lejeve të avancuara

en: User {0} does not exist.
sq: Përdoruesi {0} nuk ekziston.

en: Wrong email address for User {0}.
sq: Adresa e gabuar e emailit për përdoruesin {0}.

en: Secret ID {0}
sq: ID sekrete {0}

en: File path for {0}
sq: Rruga e skedarit për {0}

en: Path
sq: Rrugë

en: {0} points to non-existent file: {1}
sq: {0} tregon skedarin joekzistues: {1}

en: {0} (a local file path) cannot be used in Metabase hosted environment
sq: {0} (një shteg skedari lokal) nuk mund të përdoret në mjedisin e pritur të Metabase

en: Error parsing Setting {0}: {1}
sq: Gabim në analizimin e cilësimit {0}: {1}

en: Site-wide values are not allowed for Setting {0}
sq: Vlerat në të gjithë sitin nuk lejohen për cilësimin {0}

en: Setting {0} is deprecated as of Metabase {1} and may be removed in a future version.
sq: Cilësimi {0} është i vjetëruar që nga Metabase {1} dhe mund të hiqet në një version të ardhshëm.

en: Setting name ''{0}'' is retired; use a different name instead
sq: Emri i cilësimit ''{0}'' është hequr; përdorni një emër tjetër në vend

en: Boolean indicating whether analytics data should be sent to Google Analytics on the frontend
sq: Boolean që tregon nëse të dhënat analitike duhet t'i dërgohen Google Analytics në frontend

en: Metabase version for which a notice about usage of deprecated features has been shown.
sq: Versioni metabase për të cilin është shfaqur një njoftim për përdorimin e veçorive të vjetruara.

en: Whether or not to display a message about pinning dashboards. It will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
sq: Nëse duhet të shfaqet apo jo një mesazh në lidhje me fiksimin e paneleve. Ai gjithashtu do të fshihet nëse ndonjë panel pulti është gozhduar. Administratorët mund ta fshehin këtë për t'i drejtuar përdoruesit drejt përmbajtjes më të mirë sesa të dhënave të papërpunuara

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
sq: Kjo do të ndikojë në gjëra të tilla si grupimi sipas javës ose filtrimi në pyetjet GUI.

en: It won''t affect most SQL queries,
sq: Nuk do të ndikojë në shumicën e pyetjeve SQL,

en:  although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
sq:  megjithëse përdoret për të vendosur variablin e sesionit WEEK_START në Snowflake.

en: Error fetching Metabase Cloud gateway IP addresses:
sq: Gabim gjatë marrjes së adresave IP të portës së resë kompjuterike Metabase:

en: Metabase Cloud gateway IP addresses, to configure connections to DBs behind firewalls
sq: Adresat IP të portës së Metabase Cloud, për të konfiguruar lidhjet me DB-të pas mureve të zjarrit

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added.
sq: Nëse një modal hyrës duhet të tregohet pasi të shtohet lidhja tjetër e bazës së të dhënave.

en: Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
sq: Parazgjedhjet në false nëse ndonjë bazë të dhënash jo e parazgjedhur ka përfunduar tashmë sinkronizimin për këtë shembull.

en: Alert: {0} has {1}
sq: Sinjalizim: {0} ka {1}

en: Nothing to compare to.
sq: Asgjë për të krahasuar.

en: Invalid parameter type {0} for parameter {1}. Parameter type must be one of: {2}
sq: Lloji i pavlefshëm i parametrit {0} për parametrin {1}. Lloji i parametrit duhet të jetë një nga: {2}

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag named {1}.
sq: Parametër i pavlefshëm: Karta {0} nuk ka një etiketë shabllon të quajtur {1}.

en: Unable to resolve invalid query parameter: parameter is missing :id
sq: Nuk mund të zgjidhet parametri i pavlefshëm i pyetjes: parametri mungon :id

en: Dashboard does not have a parameter with ID {0}.
sq: Paneli nuk ka një parametër me ID {0}.

en: Query: {0}
sq: Pyetje: {0}

en: Error determining expected columns for query: {0}
sq: Gabim në përcaktimin e kolonave të pritura për pyetjen: {0}

en: Nested queries are disabled
sq: Pyetjet e ndërlidhura janë çaktivizuar

en: Bad :field clause {0} for field {1} at {2}: clause should have a :join-alias.
sq: Klauzola e keqe :field {0} për fushën {1} në {2}: klauzola duhet të ketë një :join-alias.

en: Guessing join {0}
sq: Duke marrë me mend bashkohu në {0}

en: Unable to infer an appropriate join. Query may not work as expected.
sq: Nuk mund të konkludohet një bashkim i duhur. Kërkesa mund të mos funksionojë siç pritej.

en: Error resolving Fields in query: {0}
sq: Gabim në zgjidhjen e fushave në pyetje: {0}

en: Warning: clause {0} does not match a column in the source query. Attempting to correct this to {1}
sq: Paralajmërim: klauzola {0} nuk përputhet me një kolonë në pyetjen burimore. Duke u përpjekur për ta korrigjuar këtë në {1}

en: Warning: clause {0} refers to a Field that may not be present in the source query. Query may not work as expected. Found: {1}
sq: Paralajmërim: klauzola {0} i referohet një fushe që mund të mos jetë e pranishme në pyetjen e burimit. Kërkesa mund të mos funksionojë siç pritej. Gjetur: {1}

en: Expected :aggregation-options clause, got {0}
sq: Klauzola e pritshme :agregation-options, mori {0}

en: Cannot determine the source table or query for Field clause {0}
sq: Nuk mund të përcaktojë tabelën burimore ose pyetjen për klauzolën e fushës {0}

en: Aggregation does not exist at index {0}
sq: Përmbledhja nuk ekziston në indeksin {0}

en: No expression named {0}
sq: Asnjë shprehje me emrin {0}

en: Sample database DB file ''{0}'' cannot be found.
sq: Shembulli i skedarit DB të bazës së të dhënave ''{0}'' nuk mund të gjendet.

en: Loading sample database
sq: Duke ngarkuar bazën e të dhënave të mostrës

en: Failed to load sample database
sq: Ngarkimi i bazës së të dhënave të mostrës dështoi

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is served over an insecure connection. Some browsers will reject cookies under these conditions.
sq: SameSite i kukive të sesionit është konfiguruar në "Asnjë", por sajti shërbehet përmes një lidhjeje të pasigurt. Disa shfletues do të refuzojnë cookies në këto kushte.

en: Login request is missing device ID information
sq: Kërkesës për hyrje i mungon informacioni i ID-së së pajisjes

en: Cannot decrypt encrypted {0}. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
sq: Nuk mund të deshifrohet {0} e enkriptuar. Ke ndryshuar apo ke harruar të caktosh MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?

en: test Setting
sq: Cilësimi i testit

en: A retired setting name
sq: Një emër ambienti në pension

en: Your license is active!
sq: Licenca juaj është aktive!

en: This token doesn't seem to be valid. Double-check it, then contact support if you think it should be working.
sq: Kjo shenjë nuk duket të jetë e vlefshme. Kontrollojeni dy herë dhe më pas kontaktoni mbështetjen nëse mendoni se duhet të funksionojë.

en: We're having trouble validating your token. Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers.
sq: Kemi probleme me vërtetimin e kodit tuaj. Ju lutemi kontrolloni dy herë nëse shembulli juaj mund të lidhet me serverët e Metabase.

en: Unexpected expression
sq: Shprehje e papritur

en: Invalid node type
sq: Lloj i pavlefshëm nyje

en: Invalid number format
sq: Format i pavlefshëm i numrave

en: Expected expression
sq: Shprehja e pritshme

en: Slack Bot User OAuth Token
sq: Token OAuth i përdoruesit Slack Bot

en: Slack channel name
sq: Emri i dobët i kanalit

en: Unexpected token "{0}"
sq: Shenja e papritur "{0}"

en: Reached max number of iterations
sq: Arriti numrin maksimal të përsëritjeve

en: Unexpected token
sq: Shenjë e papritur

en: Sign in with SSO
sq: Identifikohu me SSO

en: Bought a license to unlock advanced functionality? Please enter it below.
sq: Blerë një licencë për të zhbllokuar funksionalitetin e avancuar? Ju lutemi futeni atë më poshtë.

en: Your license isn’t valid anymore. If you have a new license, please
    enter it below, otherwise please contact {0}
sq: Licenca juaj nuk është më e vlefshme. Nëse keni një licencë të re, ju lutem
    futeni atë më poshtë, përndryshe ju lutemi kontaktoni {0}

en: Your trial ends in {0} days. If you already have a license, please enter it below.
sq: Prova juaj përfundon për {0} ditë. Nëse tashmë keni një licencë, ju lutemi shkruani atë më poshtë.

en: Your license is active until {0}! Hope you’re enjoying it.
sq: Licenca juaj është aktive deri më {0}! Shpresoj se po e shijoni.

en: Billing
sq: Faturimi

en: Manage your Cloud account, including billing preferences, in your Metabase Store account.
sq: Menaxhoni llogarinë tuaj në Cloud, duke përfshirë preferencat e faturimit, në llogarinë tuaj të Dyqanit të Metabase.

en: To manage your billing preferences, please email {0}
sq: Për të menaxhuar preferencat tuaja të faturimit, ju lutemi dërgoni email në {0}

en: This driver will be removed in a future release.
sq: Ky drejtues do të hiqet në një version të ardhshëm.

en: We recommend you upgrade to the {0}.
sq: Ne ju rekomandojmë të përmirësoni në {0}.

en: This is our new {0} driver.
sq: Ky është drejtuesi ynë i ri i {0}.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in a future release.
sq: Shoferi i vjetër është vjetëruar dhe do të hiqet në një version të ardhshëm.

en: If you really need to use it, you can {0}.
sq: Nëse vërtet duhet ta përdorni, mund ta {0}.

en: Need help connecting?
sq: Keni nevojë për ndihmë për t'u lidhur?

en: Check out documentation for step-by-step directions on how to connect to your database.
sq: Shikoni dokumentacionin për udhëzime hap pas hapi se si të lidheni me bazën tuaj të të dhënave.

en: Docs weren't enough? {0}
sq: Dokumentet nuk ishin të mjaftueshme? {0}

en: {0} column | {0} columns
sq[0]: kolona {0}
sq[1]: kolonat {0}

en: We're taking a look at your database!
sq: Ne po hedhim një vështrim në bazën e të dhënave tuaja!

en: You’ll be able to use individual tables as they finish syncing.
sq: Ju do të jeni në gjendje të përdorni tabela individuale ndërsa ato përfundojnë sinkronizimin.

en: In the meantime, you can take a look at the {0} if you want to get a head start. Want to explore?
sq: Ndërkohë, mund t'i hidhni një sy {0} nëse doni të filloni. Dëshironi të eksploroni?

en: Sample Database
sq: Shembull i bazës së të dhënave

en: Have a look around your Metabase in the meantime if you want to get a head start.
sq: Hidhni një sy përreth Metabase-së tuaj ndërkohë nëse dëshironi të filloni.

en: Explore sample data
sq: Eksploroni të dhënat e mostrës

en: SQL snippets
sq: Copëzat SQL

en: reference the results of another saved question
sq: referojuni rezultateve të një pyetjeje tjetër të ruajtur

en: Variables in models aren't supported yet
sq: Variablat në modele nuk mbështeten ende

en: To solve this, just remove the variables in this question and try again. (It's okay to use {0} or {1} in your query.)
sq: Për ta zgjidhur këtë, thjesht hiqni variablat në këtë pyetje dhe provoni përsëri. (Është në rregull të përdorni {0} ose {1} në pyetjen tuaj.)

en: Back to sign in
sq: Kthehu për t'u identifikuar

en: Please contact an administrator to have them reset your password.
sq: Ju lutemi, kontaktoni një administrator që ai të rivendosë fjalëkalimin tuaj.

en: All done!
sq: Gjithçka u krye!

en: Awesome, you've successfully updated your password.
sq: E mrekullueshme, ju keni përditësuar me sukses fjalëkalimin tuaj.

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can request a new reset email.
sq: Për arsye sigurie, lidhjet e rivendosjes së fjalëkalimit skadojnë pas pak. Nëse ende duhet të rivendosni fjalëkalimin tuaj, mund të kërkoni një email të ri rivendosjeje.

en: Request a new reset email
sq: Kërkoni një email të ri rivendosjeje

en: Connected to these tables
sq: Lidhur me këto tabela

en: Are you ready to start exploring your data? Add it below.
sq: A jeni gati të filloni të eksploroni të dhënat tuaja? Shtoni më poshtë.

en: Not ready? Skip and play around with our Sample Database.
sq: Jo gati? Kalo dhe luaj me bazën tonë të të dhënave të mostrës.

en: Need help connecting to your data?
sq: Keni nevojë për ndihmë për t'u lidhur me të dhënat tuaja?

en: Invite a teammate. We’ll make them an admin so they can configure your database. You can always change this later on.
sq: Ftoni një shok ekipi. Ne do t'i bëjmë ata një administrator në mënyrë që ata të mund të konfigurojnë bazën tuaj të të dhënave. Ju gjithmonë mund ta ndryshoni këtë më vonë.

en: Send invitation
sq: Dërgo ftesë

en: I'll invite a teammate to connect the database
sq: Unë do të ftoj një shok ekipi për të lidhur bazën e të dhënave

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about product usage.
sq: Për të na ndihmuar të përmirësojmë Metabase, do të dëshironim të mbledhim të dhëna të caktuara në lidhje me përdorimin e produktit.

en: Here's a full list of what we track and why.
sq: Këtu është një listë e plotë e asaj që ne gjurmojmë dhe pse.

en: Finish
sq: Përfundo

en: Finishing…
sq: Po përfundon…

en: Setup section
sq: Seksioni i konfigurimit

en: Looks like everything is working.
sq: Duket sikur gjithçka po funksionon.

en: We know you’ve already created one of these.
sq: Ne e dimë që ju keni krijuar tashmë një nga këto.

en: We like to keep billing and product accounts separate so that you don’t have to share logins.
sq: Ne na pëlqen t'i mbajmë të ndara llogaritë e faturimit dhe të produkteve, në mënyrë që të mos keni nevojë të ndani hyrjet.

en: Error syncing
sq: Gabim gjatë sinkronizimit

en: Done!
sq: U krye!

en: Syncing…
sq: Po sinkronizohet…

en: Sync failed
sq: Sinkronizimi dështoi

en: Syncing completed
sq: Sinkronizimi përfundoi

en: Syncing tables…
sq: Po sinkronizon tabelat…

en: You’re using a {0} and a {1} which are now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {2}.
sq: Po përdorni një {0} dhe një {1} të cilat tani janë të vjetruara dhe do të hiqen në versionin tjetër. Ne ju rekomandojmë {2}.

en: Database driver
sq: Drejtues i bazës së të dhënave

en: Slack bot integration
sq: Integrimi i dobët i robotëve

en: upgrade
sq: përmirësimin

en: Your Slack bot was deprecated but is still working. We recommend you delete the existing connection and {0}.
sq: Roti yt Slack ishte i vjetëruar, por është ende duke punuar. Ne ju rekomandojmë të fshini lidhjen ekzistuese dhe {0}.

en: upgrade to Slack Apps
sq: përmirësoni në Slack Apps

en: You’re using a {0} which is now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {1}.
sq: Po përdorni një {0}, i cili tani është i vjetëruar dhe do të hiqet në versionin tjetër. Ne ju rekomandojmë {1}.

en: Our Premium Embedding product has been discontinued, but if you already have a license you can activate it here. You’ll continue to receive support for the duration of your license.
sq: Produkti ynë Premium Embedding është ndërprerë, por nëse tashmë keni një licencë, mund ta aktivizoni këtu. Do të vazhdoni të merrni mbështetje për kohëzgjatjen e licencës suaj.

en: Your Premium Embedding license isn’t valid anymore. {0}
sq: Licenca juaj Premium Embedding nuk është më e vlefshme. {0}

en: Explore our paid plans.
sq: Eksploroni planet tona me pagesë.

en: Your Premium Embedding license is active until {0}.
sq: Licenca juaj Premium Embedding është aktive deri më {0}.

en: Enter the token you bought from the Metabase Store below.
sq: Futni kodin që keni blerë nga Dyqani Metabase më poshtë.

en: Looking to remove the “Powered by Metabase” logo, customize colors
    and make it your own? {0}
sq: Duke kërkuar të hiqni logon "Powered by Metabase", personalizoni ngjyrat
    dhe ta bëni atë tuajën? {0}

en: Are you sure you want to delete your Slack App?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të fshini aplikacionin tuaj Slack?

en: Deleting…
sq: Po fshihet…

en: Deleting failed
sq: Fshirja dështoi

en: Deleted
sq: U fshi

en: Doing this may stop your dashboard subscriptions from appearing in Slack until a new connection is set up.
sq: Bërja e kësaj mund të ndalojë shfaqjen e abonimeve tuaja në panelin e kontrollit në Slack derisa të konfigurohet një lidhje e re.

en: Are you sure you want to delete your Slack App integration?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të fshini integrimin e Slack App?

en: invite another teammate
sq: ftoni një shok tjetër skuadre

en: invite a teammate
sq: ftoni një shok skuadre

en: Connect your data to get the most out of Metabase
sq: Lidhni të dhënat tuaja për të përfituar sa më shumë nga Metabase

en: If you need help, you can {0} or {1}.
sq: Nëse keni nevojë për ndihmë, mund të {0} ose {1}.

en: check out our setup guides
sq: shikoni udhëzuesit tanë të konfigurimit

en: Add my data
sq: Shto të dhënat e mia

en: Your teams’ most important dashboards go here
sq: Paneli më i rëndësishëm i ekipeve tuaja shkojnë këtu

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone.
sq: Gozhdoni panelet e kontrollit në {0} që të shfaqen në këtë hapësirë ​​për të gjithë.

en: Try these x-rays based on your data
sq: Provoni këto rreze x bazuar në të dhënat tuaja

en: Looking for more?
sq: Po kërkoni më shumë?

en: You can get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers with {0}
sq: Mund të marrësh mbështetje prioritare, më shumë mjete për t'ju ndihmuar të ndani njohuritë tuaja me ekipet tuaja dhe opsione të fuqishme për t'ju ndihmuar të krijoni përvoja të pandërprera dhe interaktive të të dhënave për klientët tuaj me {0}

en: our other paid plans.
sq: planet tona të tjera me pagesë.

en: Have a Premium Embedding license?
sq: Keni një licencë Premium Embedding?

en: Activate it here.
sq: Aktivizoni këtu.

en: Use the tab key to navigate through settings and columns.
sq: Përdorni tastin e skedës për të lundruar nëpër cilësimet dhe kolonat.

en: Metabase is open source and will be free forever – but by upgrading you can have priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
sq: Metabase është me burim të hapur dhe do të jetë falas përgjithmonë – por duke e përmirësuar mund të keni mbështetje prioritare, më shumë mjete për t'ju ndihmuar të ndani njohuritë tuaja me ekipet tuaja dhe opsione të fuqishme për t'ju ndihmuar të krijoni përvoja të pandërprera dhe interaktive të të dhënave për klientët tuaj.

en: Want to know more?
sq: Dëshironi të dini më shumë?

en: Explore our paid plans
sq: Eksploroni planet tona me pagesë

en: Check out our docs on how to connect to Slack.
sq: Shikoni dokumentet tona se si të lidheni me Slack.

en: Slack bot is working.
sq: Slack robot po funksionon.

en: Slack bot is not working.
sq: Slack robot nuk funksionon.

en: Slack app is working
sq: Aplikacioni Slack po funksionon

en: Slack app is not working.
sq: Aplikacioni Slack nuk funksionon.

en: Metabase on Slack
sq: Metabase në Slack

en: Need help? {0}.
sq: Kam nevojë për ndihmë? {0}.

en: See our docs
sq: Shihni dokumentet tona

en: Delete Slack App
sq: Fshi aplikacionin Slack

en: Finally, open Slack, create a public channel and enter its name below.
sq: Më në fund, hapni Slack, krijoni një kanal publik dhe shkruani emrin e tij më poshtë.

en: We'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions.
sq: Ne do të ngarkojmë grafikët dhe tabelat këtu përpara se të dërgojmë abonimet në panelin e kontrollit.

en: We recommend you {0}, see the instructions below:
sq: Ne ju rekomandojmë {0}, shikoni udhëzimet më poshtë:

en: Bring the power of Metabase to your Slack #channels.
sq: Sillni fuqinë e Metabase në kanalet tuaja Slack #.

en: Follow these steps to connect to Slack:
sq: Ndiqni këto hapa për t'u lidhur me Slack:

en: 1. Create your Slack App
sq: 1. Krijoni aplikacionin tuaj Slack

en: To create your Metabase integration on Slack you’ll need to set up some things.
sq: Për të krijuar integrimin tuaj Metabase në Slack, do t'ju duhet të konfiguroni disa gjëra.

en: First, go to {0}, hit “{1}” and pick “{2}”
sq: Së pari, shkoni te {0}, shtypni "{1}" dhe zgjidhni "{2}"

en: Slack Apps
sq: Aplikacionet Slack

en: Create New App
sq: Krijo një aplikacion të ri

en: From an app manifest.
sq: Nga një manifest aplikacioni.

en: 2. Copy the Metabase manifest
sq: 2. Kopjoni manifestin e Metabase

en: Select your workspace and then copy our {0} below and paste it in to create the app. In the following screen, click “{1}” and authorize it.
sq: Zgjidhni hapësirën tuaj të punës dhe më pas kopjoni {0} tonë më poshtë dhe ngjiteni për të krijuar aplikacionin. Në ekranin e mëposhtëm, kliko "{1}" dhe autorizoje atë.

en: Slack Manifest
sq: Manifesti i Slack

en: Install to workspace
sq: Instaloni në hapësirën e punës

en: Copy
sq: Kopjo

en: 3. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
sq: 3. Aktivizoni OAuth Token dhe krijoni një kanal të ri të zbehtë

en: Click on "{0}" in the sidebar, copy the “{1}” and paste it here.
sq: Klikoni në "{0}" në shiritin anësor, kopjoni "{1}" dhe ngjiteni këtu.

en: OAuth and Permissions
sq: OAuth dhe lejet

en: Bot User OAuth Token
sq: Token OAuth i përdoruesit bot

en: Every column has a type, a description, and a friendly name. Nice!
sq: Çdo kolonë ka një lloj, një përshkrim dhe një emër miqësor. E bukur!

en: Most
sq: Shumica

en: Some
sq: Disa

en: Many
sq: Shumë

en: {0} columns are missing a column type, description, or friendly name.
sq: {0} kolonave u mungon një lloj kolone, përshkrim ose emër miqësor.

en: Adding metadata makes it easier for your team to explore this data.
sq: Shtimi i meta të dhënave e bën më të lehtë për ekipin tuaj të eksplorojë këto të dhëna.

en: Simplify your schema with Models
sq: Thjeshtoni skemën tuaj me Modelet

en: To pick some data, you'll need to add some first
sq: Për të zgjedhur disa të dhëna, së pari duhet të shtoni disa

en: Create models to make it easier for your team to explore.
sq: Krijoni modele për ta bërë më të lehtë eksplorimin e ekipit tuaj.

en: Instead of having your end users wade through your complex raw data, you can create custom models that are easy to find, understand, and explore.
sq: Në vend që t'i bëni përdoruesit tuaj fundorë të kalojnë nëpër të dhënat tuaja komplekse të papërpunuara, ju mund të krijoni modele të personalizuara që janë të lehta për t'u gjetur, kuptuar dhe eksploruar.

en: Learn how
sq: Mësoni se si

en: Enable this SSH tunnel?
sq: Të aktivizohet ky tunel SSH?

en: The hostname that you use to connect to SSH tunnels.
sq: Emri i hostit që përdorni për t'u lidhur me tunelet SSH.

en: Paste the contents of an SSH private key here
sq: Ngjitni këtu përmbajtjen e një çelësi privat SSH

en: Allow using a saved question or Model as the source for other queries?
sq: Të lejohet përdorimi i një pyetjeje ose modeli të ruajtur si burim për pyetje të tjera?

en: Pulse card query error
sq: Gabim në pyetjen e kartës së pulsit

en: There was a problem with this question.
sq: Kishte një problem me këtë pyetje.

en: See our docs for step-by-step directions on how to connect your database.
sq: Shikoni dokumentet tona për udhëzime hap pas hapi se si të lidhni bazën tuaj të të dhënave.

en: You've updated your password.
sq: Ju keni përditësuar fjalëkalimin tuaj.

en: A question
sq: Një pyetje

en: A dashboard
sq: Një pult

en: A model
sq: Një model

en: Save your questions, dashboards, and models in collections — and pin them to feature them at the top.
sq: Ruani pyetjet, panelet dhe modelet tuaja në koleksione — dhe fiksoni ato për t'i shfaqur në krye.

en: Useful data
sq: Të dhëna të dobishme

en: Start new explorations here
sq: Filloni eksplorime të reja këtu

en: Start new explorations about {0} here
sq: Filloni kërkime të reja rreth {0} këtu

en: Show fewer options
sq: Shfaq më pak opsione

en: Unpin
sq: plazh me re

en: Pin this
sq: Pin këtë

en: License and Billing
sq: Licenca dhe Faturimi

en: edited the metadata
sq: redaktoi meta të dhënat

en: Copy of
sq: Kopje e

en: The /api/setup route can only be used to create the first user, however a user currently exists.
sq: Rruga /api/setup mund të përdoret vetëm për të krijuar përdoruesin e parë, megjithatë një përdorues ekziston aktualisht.

en: Maximum number of rows to return specifically on :rows type queries via the API.
sq: Numri maksimal i rreshtave për t'u kthyer në mënyrë specifike në :rows shkruani pyetje nëpërmjet API-së.

en: Downloads of native queries are only allowed if a group has download permissions for the entire database.
sq: Shkarkimet e pyetjeve vendase lejohen vetëm nëse një grup ka leje shkarkimi për të gjithë bazën e të dhënave.

en: Manage data model
sq: Menaxhoni modelin e të dhënave

en: Star
sq: Yll

en: Balloons
sq: Balona

en: Mail
sq: Postë

en: Bell
sq: zile

en: {0} events
sq: {0} ngjarje

en: Data model access requires full data access.
sq: Qasja në modelin e të dhënave kërkon akses të plotë të të dhënave.

en: You're allowed to download up to 10,000 row.
sq: Ju lejohet të shkarkoni deri në 10,000 rreshta.

en: Manage database
sq: Menaxhoni bazën e të dhënave

en: Unbinned
sq: I palidhur

en: Invalid template tag "{0}"
sq: Etiketa e pavlefshme shabllon "{0}"

en: The variable "{0}" needs to be mapped to a field.
sq: Ndryshorja "{0}" duhet të vendoset në një fushë.

en: Don't bin
sq: Mos bin

en: Invalid template tag: {0}
sq: Etiketa e pavlefshme e shabllonit: {0}

en: Settings access
sq: Qasja në cilësimet

en: This grants access to Tools, Audit, and Troubleshooting
sq: Kjo i jep akses te Veglat, Auditimi dhe Zgjidhja e problemeve

en: Subscriptions and Alerts
sq: Abonimet dhe sinjalizimet

en: Manage database access requires full data access.
sq: Menaxhimi i aksesit në bazën e të dhënave kërkon akses të plotë të të dhënave.

en: Download results access requires full data access.
sq: Qasja në rezultatet e shkarkimit kërkon qasje të plotë të të dhënave.

en: 10 thousand rows
sq: 10 mijë rreshta

en: 1 million rows
sq: 1 milion rreshta

en: Application
sq: Aplikacion

en: Hide error details
sq: Fshih detajet e gabimit

en: Delete {0}?
sq: Të fshihet {0}?

en: This is a community-developed driver and not supported by Metabase.
sq: Ky është një drejtues i zhvilluar nga komuniteti dhe nuk mbështetet nga Metabase.

en: This is a partner-developed driver. Though Metabase can’t provide support for it, if you need help you can contact the fine folks at
sq: Ky është një drejtues i zhvilluar nga partneri. Megjithëse Metabase nuk mund të ofrojë mbështetje për të, nëse keni nevojë për ndihmë, mund të kontaktoni njerëzit e mirë në

en: Turn on
sq: Ndez

en: Open sidebar
sq: Hapni shiritin anësor

en: Edit variables
sq: Redakto variablat

en: Updated event
sq: Ngjarja e përditësuar

en: Add time
sq: Shtoni kohën

en: Select a file
sq: Zgjidhni një skedar

en: Hours
sq: orët

en: Minutes
sq: Minutat

en: Remove time
sq: Hiqni kohën

en: Add your own data
sq: Shtoni të dhënat tuaja

en: Something's wrong with your question
sq: Diçka nuk shkon me pyetjen tuaj

en: Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
sq: Tani le t'ju njohim, të lidhemi me të dhënat tuaja dhe të fillojmë t'ju gjejmë disa përgjigje!

en: Edit event
sq: Redakto ngjarjen

en: Archive event
sq: Ngjarje arkivore

en: New event timeline
sq: Afati kohor i ri i ngjarjes

en: Edit event timeline
sq: Redakto afatin kohor të ngjarjes

en: Archive timeline and all events
sq: Afati kohor i arkivimit dhe të gjitha ngjarjet

en: New event
sq: Ngjarje e re

en: Created event
sq: Ngjarja e krijuar

en: Get more control
sq: Merrni më shumë kontroll

en: {0} and disable download results, control access to the data model, ${ 1 }.
sq: {0} dhe çaktivizoni rezultatet e shkarkimit, kontrolloni aksesin në modelin e të dhënave, ${ 1 }.

en: Upgrade to Pro or Enterprise
sq: Përmirësojeni në Pro ose Enterprise

en: Hey there, {0}
sq: Përshëndetje, {0}

en: How's it going, {0}?
sq: Si po shkon, {0}?

en: Howdy, {0}
sq: Përshëndetje, {0}

en: Greetings, {0}
sq: Përshëndetje, {0}

en: Good to see you, {0}
sq: Mirë që të shoh, {0}

en: Metabase tips
sq: Shkoni këshilla

en: Here are some popular items
sq: Këtu janë disa artikuj të njohur

en: Here are some popular tables
sq: Këtu janë disa tabela të njohura

en: Here are some popular questions
sq: Këtu janë disa pyetje të njohura

en: Here are some popular models
sq: Këtu janë disa modele të njohura

en: Here are some popular dashboards
sq: Këtu janë disa panele të njohura

en: Pick up where you left off
sq: Vazhdo aty ku e ke lënë

en: Try out these sample x-rays to see what Metabase can do.
sq: Provoni këto mostra të rrezeve X për të parë se çfarë mund të bëjë Metabase.

en: Here are some explorations of the
sq: Këtu janë disa eksplorime të

en: schema in
sq: skema në

en: Here are some explorations of
sq: Këtu janë disa eksplorime të

en: A look at
sq: Një vështrim në

en: A summary of
sq: Një përmbledhje e

en: A glance at
sq: Një vështrim në

en: Some insights about
sq: Disa njohuri rreth

en: Remove bookmark
sq: Hiq faqerojtësin

en: Bookmarks
sq: Faqerojtësit

en: Past
sq: E kaluara

en: Exclude...
sq: Përjashtoni...

en: Events between {0} and {1}
sq: Ngjarjet midis {0} dhe {1}

en: Events
sq: Ngjarjet

en: Move event
sq: Zhvendos ngjarjen

en: Unarchive event
sq: Unarkivoj ngjarjen

en: Delete event
sq: Fshi ngjarjen

en: {0} added this on {1}
sq: {0} e shtoi këtë më {1}

en: Added on {0}
sq: Shtuar më {0}

en: The Mesozoic era
sq: Epoka mezozoike

en: No timelines found
sq: Nuk u gjet asnjë afat kohor

en: No events found
sq: Nuk u gjet asnjë ngjarje

en: Archived events
sq: Ngjarjet e arkivuara

en: Search for an event
sq: Kërkoni për një ngjarje

en: Add an event
sq: Shto një ngjarje

en: New timeline
sq: Afati i ri kohor

en: Edit timeline details
sq: Redakto detajet e afatit kohor

en: Move timeline
sq: Zhvendos afatin kohor

en: View archived events
sq: Shikoni ngjarjet e arkivuara

en: View archived timelines
sq: Shikoni afatet kohore të arkivuara

en: Launch of v2.0
sq: Nisja e v2.0

en: Add events to Metabase to show important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
sq: Shtoni ngjarje në Metabase për të treguar momente të rëndësishme, nisje ose çdo gjë tjetër, së bashku me të dhënat tuaja.

en: Events in Metabase let you see important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
sq: Ngjarjet në Metabase ju lejojnë të shihni momente të rëndësishme, nisje ose çdo gjë tjetër, së bashku me të dhënat tuaja.

en: {0} event | {0} events
sq[0]: {0} ngjarje
sq[1]: {0} ngjarjet

en: Unarchive timeline
sq: Zharkivoni afatin kohor

en: Delete timeline
sq: Fshi afatin kohor

en: Archived timelines
sq: Afatet kohore të arkivuara

en: Move {0}
sq: Zhvendos {0}

en: Add events to Metabase to show helpful context alongside your data.
sq: Shtoni ngjarje në Metabase për të shfaqur kontekstin e dobishëm krahas të dhënave tuaja.

en: Events in Metabase let you see helpful context alongside your data.
sq: Ngjarjet në Metabase ju lejojnë të shihni kontekstin e dobishëm krahas të dhënave tuaja.

en: Original schema
sq: Skema origjinale

en: Click the button below to begin creating your Slack App using the Metabase configuration.
sq: Klikoni butonin më poshtë për të filluar krijimin e aplikacionit tuaj Slack duke përdorur konfigurimin e Metabase.

en: Once created, click “{0}” to authorize it.
sq: Pasi të krijohet, kliko "{0}" për ta autorizuar atë.

en: 2. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
sq: 2. Aktivizoni OAuth Token dhe krijoni një kanal të ri të zbehtë

en: Last 7 Days
sq: 7 Ditët e fundit

en: Last 30 Days
sq: 30 ditët e fundit

en: Last 3 Months
sq: 3 Muajt ​​e fundit

en: Last 12 Months
sq: 12 muajt e fundit

en: Specific dates...
sq: Datat specifike...

en: Relative dates...
sq: Datat relative...

en: Days of the week...
sq: Ditet e javes...

en: Months of the year...
sq: Muaj të vitit...

en: Quarters of the year...
sq: Tremujori i vitit...

en: Hours of the day...
sq: Orët e ditës...

en: Is not empty
sq: Nuk është bosh

en: Select none...
sq: Zgjidh asnjë...

en: Select all...
sq: Selektoj të gjitha...

en: Right now, this is {0}
sq: Për momentin, kjo është {0}

en: Right now, this is {0} - {1}
sq: Për momentin, kjo është {0} - {1}

en: Starting from...
sq: Duke filluar nga...

en: Starting from
sq: Duke filluar nga

en: 0/{0} loaded
sq: 0/{0} i ngarkuar

en: Your dashboard is ready
sq: Paneli juaj është gati

en: Doing Science...
sq: Të bësh shkencë...

en: Still Here...
sq: Akoma ketu...

en: Your question is ready!
sq: Pyetja juaj është gati!

en: You can customize filter values for each subscription with paid plans.
sq: Ju mund të personalizoni vlerat e filtrit për çdo abonim me planet me pagesë.

en: Get Help
sq: Merr ndihme

en: Resources and support
sq: Burimet dhe mbështetja

en: Remove from bookmarks
sq: Hiq nga faqeshënuesit

en: Bookmark
sq: Faqerojtës

en: event
sq: ngjarje

en: archived
sq: të arkivuara

en: unarchived
sq: i paarkivuar

en: Product releases
sq: Publikimet e produkteve

en: Default icon
sq: Ikona e parazgjedhur

en: timeline
sq: afati kohor

en: Event name
sq: Emri i ngjarjes

en: Product launch
sq: Lansimi i produktit

en: Markdown supported
sq: Markdown i mbështetur

en: Add links and formatting via markdown
sq: Shtoni lidhje dhe formatim përmes shënimit

en: Icon
sq: Ikona

en: Timeline
sq: Afati kohor

en: Excludes
sq: përjashton

en: {0}, starting {1} {2}
sq: {0}, duke filluar nga {1} {2}

en: minute {0} | minutes {0}
sq[0]: minutë {0}
sq[1]: minutat {0}

en: hour {0} | hours {0}
sq[0]: ora {0}
sq[1]: orët {0}

en: day {0} | days {0}
sq[0]: dita {0}
sq[1]: ditët {0}

en: week {0} | weeks {0}
sq[0]: java {0}
sq[1]: javët {0}

en: month {0} | months {0}
sq[0]: muaji {0}
sq[1]: muajt {0}

en: quarter {0} | quarters {0}
sq[0]: tremujori {0}
sq[1]: tremujorët {0}

en: year {0} | years {0}
sq[0]: viti {0}
sq[1]: vitet {0}

en: All Set! {0} is ready.
sq: Të vendosur të gjithë! {0} është gati.

en: All questions loaded
sq: Të gjitha pyetjet u ngarkuan

en: Would you like to be notified when this dashboard is done loading?
sq: Dëshironi të njoftoheni kur të përfundojë ngarkimi i këtij paneli?

en: Custom columns do not support boolean expressions
sq: Kolonat e personalizuara nuk mbështesin shprehjet boolean

en: Downloading…
sq: Po shkarkohet…

en: All Set! Your question is ready.
sq: Të vendosur të gjithë! Pyetja juaj është gati.

en: {0} is loaded.
sq: {0} është ngarkuar.

en: Would you like to be notified when this question is done loading?
sq: Dëshironi të njoftoheni kur kjo pyetje të përfundojë duke u ngarkuar?

en: Switch to data
sq: Kalo te të dhënat

en: Switch to visualization
sq: Kalo te vizualizimi

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Users are only ever added to or removed from mapped groups.
sq: Hartat lejojnë Metabase të shtojë dhe heqë automatikisht përdoruesit nga grupet bazuar në informacionin e anëtarësimit të ofruar nga
    serveri i drejtorive. Përdoruesit shtohen ose hiqen vetëm nga grupet e hartuara.

en: Allowed email address domain(s) for new Dashboard Subscriptions and Alerts. To specify multiple domains, separate each domain with a comma, with no space in between (e.g., "domain1,domain2"). To allow all domains, leave the field empty. This setting doesn't affect existing subscriptions.
sq: Domenet e lejuara të adresës së emailit për abonimet dhe sinjalizimet e reja të panelit. Për të specifikuar domene të shumta, ndani çdo domen me presje, pa hapësirë ​​ndërmjet (p.sh., "domain1,domain2"). Për të lejuar të gjitha domenet, lini fushën bosh. Ky cilësim nuk ndikon në abonimet ekzistuese.

en: You do not have permissions to download the results of this query.
sq: Ju nuk keni leje për të shkarkuar rezultatet e kësaj pyetjeje.

en: You should not set WEEK_START in Snowflake connection options; this might lead to incorrect results. Set the Start of Week Setting instead.
sq: Nuk duhet të vendosni WEEK_START në opsionet e lidhjes së Snowflake; kjo mund të çojë në rezultate të pasakta. Në vend të kësaj, vendosni cilësimin e fillimit të javës.

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are only allowed to update alerts that they created
sq: Përdoruesit jo-administrator pa leje monitorimi ose abonimi lejohen vetëm të përditësojnë sinjalizimet që kanë krijuar

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are not allowed to modify the channels for an alert
sq: Përdoruesit jo-administratorë pa leje monitorimi ose abonimi nuk lejohen të modifikojnë kanalet për një sinjalizim

en: Non-admin users without subscription permissions are not allowed to add recipients
sq: Përdoruesit jo-administrator pa leje abonimi nuk lejohen të shtojnë marrës

en: Group Manager is only enabled if you have a premium token with the advanced permissions feature.
sq: Menaxheri i Grupit aktivizohet vetëm nëse keni një token premium me veçorinë e lejeve të avancuara.

en: Admin cant be a group manager.
sq: Administratori nuk mund të jetë menaxher grupi.

en: Timeline with id {0} not found
sq: Afati kohor me ID {0} nuk u gjet

en: Timestamp cannot be null
sq: Vula kohore nuk mund të jetë nule

en: ERROR {0}: {1}
sq: GABIM {0}: {1}

note: clear any rows created by the Liquibase migrations.
en: Clearing default entries created by Liquibase migrations...
sq: Po pastron hyrjet e paracaktuara të krijuara nga migrimet e Liquibase...

en: Don''t know how to parse date string {0}
sq: Nuk di si të analizoj vargun e datës {0}

en: Invalid values provided for operator: {0}
sq: Vlerat e pavlefshme të ofruara për operatorin: {0}

en: Unrecognized operation: {0}
sq: Operacion i panjohur: {0}

en: Error determining value for parameter {0}: {1}
sq: Gabim në përcaktimin e vlerës për parametrin {0}: {1}

en: You cannot update a ApplicationPermissionsRevision!
sq: Ju nuk mund të përditësoni një ApplicationPermissionsRevision!

en: Invalid Field Filter: Field {0} belongs to Database {1}, but the query is against Database {2}
sq: Filtri i pavlefshëm i fushës: Fusha {0} i përket bazës së të dhënave {1}, por pyetja është kundër bazës së të dhënave {2}

en: The engine on a sample database cannot be changed.
sq: Motori në bazën e të dhënave të mostrës nuk mund të ndryshohet.

en: The {0} permissions functionality is only enabled if you have a premium token with the advanced-permissions feature.
sq: Funksionaliteti i lejeve të {0} aktivizohet vetëm nëse keni një token premium me veçorinë e lejeve të avancuara.

en: Unknown setting: {0}
sq: Cilësim i panjohur: {0}

en: You do not have access to the setting {0}
sq: Nuk ke akses te cilësimi {0}

en: Setting {0} allows both user-local and database-local values; this is not supported
sq: Vendosja e {0} lejon të dyja vlerat vendore të përdoruesit dhe vlerat lokale të bazës së të dhënave; kjo nuk mbështetet

en: Error purging old cache entries: {0}
sq: Gabim gjatë pastrimit të hyrjeve të vjetra të memories: {0}

en: Error saving query results to cache: {0}
sq: Gabim gjatë ruajtjes së rezultateve të pyetjeve në cache: {0}

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}: {1}
sq: Gabim në përpjekjen për të marrë rezultatet e memorizuara për pyetjen me hash {0}: {1}

en: Slack user/channel startup cache refreshed with {0} entries, took {1}ms.
sq: Memoria e dobët e nisjes së përdoruesit/kanalit u rifreskua me {0} hyrje, u deshën {1}ms.

en: Slack is not configured, not refreshing slack user/channel cache.
sq: Slack nuk është konfiguruar, duke mos rifreskuar memorien e memories së përdoruesit/kanalit.

en: value must be a valid date string
sq: vlera duhet të jetë një varg i vlefshëm i datës

en: Confirm
sq: Konfirmo

en: Home
sq: Shtëpi

en: Turn into Member
sq: Kthehuni në Anëtar

en: Turn into Manager
sq: Kthehuni në Menaxher

en: {0} and disable download results, control access to the data model, promote group managers, {1}.
sq: {0} dhe çaktivizoni rezultatet e shkarkimit, kontrolloni aksesin në modelin e të dhënave, promovoni menaxherët e grupeve, {1}.

en: and more
sq: dhe me shume

en: Manager
sq: Menaxheri

en: Member
sq: Anëtar

en: Are you sure?
sq: A je i sigurt?

en: You will not be able to manage users of this group anymore.
sq: Nuk do të mund të menaxhosh më përdoruesit e këtij grupi.

en: Not allowed to edit group memberships
sq: Nuk lejohet të modifikojë anëtarësimet në grup

en: Exclude
sq: Përjashtoni

en: No logins
sq: Nuk ka hyrje

en: You need unrestricted data access on this table to map custom display values.
sq: Të duhet qasje e pakufizuar e të dhënave në këtë tabelë për të hartuar vlerat e personalizuara të shfaqjes.

en: View Details
sq: Shiko detajet

en: Field access denied
sq: Qasja në terren u refuzua

en: No key available
sq: Nuk disponohet asnjë çelës

en: Connected to
sq: Lidhur me

en: Retry now
sq: Provo sërish tani

en: Model Caching Log
sq: Regjistri i ruajtjes së modelit

en: Refreshing
sq: Freskuese

en: Completed
sq: E përfunduar

en: in
sq: në

en: Last run at
sq: Vrapimi i fundit në

en: Created by
sq: Krijuar nga

en: Failed to update model cache
sq: Përditësimi i memories së modelit dështoi

en: Refreshing model cache
sq: Rifreskimi i memories së modelit

en: Model last cached {0}
sq: Modeli i fundit i ruajtur në memorie {0}

en: Last attempt {0}
sq: Përpjekja e fundit {0}

en: Refresh now
sq: Rifresko tani

en: this quarter
sq: këtë tremujor

en: You're allowed to download up to 10,000 rows.
sq: Ju lejohet të shkarkoni deri në 10,000 rreshta.

en: Groups with Block data access can't download results
sq: Grupet me qasjen e bllokimit të të dhënave nuk mund të shkarkojnë rezultatet

en: Disable model persistence
sq: Çaktivizo qëndrueshmërinë e modelit

en: Disabling…
sq: Po çaktivizon…

en: Enable model persistence
sq: Aktivizo qëndrueshmërinë e modelit

en: Enabling…
sq: Po aktivizon…

en: Default period{0} | Default periods{0}
sq[0]: Periudha e parazgjedhur{0}
sq[1]: Periudhat e parazgjedhura{0}

en: Minute{0} | Minutes{0}
sq[0]: Minut{0}
sq[1]: Minutat{0}

en: Hour{0} | Hours{0}
sq[0]: orë{0}
sq[1]: orët{0}

en: Day{0} | Days{0}
sq[0]: dita{0}
sq[1]: ditët{0}

en: Week{0} | Weeks{0}
sq[0]: javë{0}
sq[1]: javët{0}

en: Month{0} | Months{0}
sq[0]: muaj{0}
sq[1]: muajt{0}

en: Quarter{0} | Quarters{0}
sq[0]: tremujori{0}
sq[1]: tremujorët{0}

en: Year{0} | Years{0}
sq[0]: viti{0}
sq[1]: vitet{0}

en: Minute of hour{0} | Minutes of hour{0}
sq[0]: Minuta e orës{0}
sq[1]: Minutat e orës{0}

en: Hour of day{0} | Hours of day{0}
sq[0]: Ora e ditës{0}
sq[1]: Orët e ditës{0}

en: Day of week{0} | Days of week{0}
sq[0]: dita e javës{0}
sq[1]: ditët e javës{0}

en: Day of month{0} | Days of month{0}
sq[0]: dita e muajit{0}
sq[1]: ditët e muajit{0}

en: Day of year{0} | Days of year{0}
sq[0]: dita e vitit{0}
sq[1]: ditët e vitit{0}

en: Week of year{0} | Weeks of year{0}
sq[0]: java e vitit{0}
sq[1]: javët e vitit{0}

en: Month of year{0} | Months of year{0}
sq[0]: muaji i vitit{0}
sq[1]: muajt e vitit{0}

en: Quarter of year{0} | Quarters of year{0}
sq[0]: tremujori i vitit{0}
sq[1]: tremujorët i vitit{0}

en: Saved questions
sq: Pyetjet e ruajtura

en: Enabling cache will create tables for your models in a dedicated schema and Metabase will refresh them on a schedule. Questions based on your models will query these tables. {0}.
sq: Aktivizimi i cache do të krijojë tabela për modelet tuaja në një skemë të dedikuar dhe Metabase do t'i rifreskojë ato sipas një orari. Pyetjet e bazuara në modelet tuaja do t'i kërkojnë këto tabela. {0}.

en: Refresh every
sq: Rifresko çdo

en: 2 hours
sq: 2 orë

en: 3 hours
sq: 3 ore

en: 6 hours
sq: 6 orë

en: 12 hours
sq: 12 ore

en: 24 hours
sq: 24 ore

en: Gets a time interval of specified length
sq: Merr një interval kohor me gjatësi të caktuar

en: Gets a timestamp relative to the current time
sq: Merr një vulë kohore në lidhje me kohën aktuale

en: Unpersist model
sq: Model i paqëndrueshëm

en: Persist model
sq: Modeli i qëndrueshëm

en: Questions that errored when last run
sq: Pyetjet që gabuan gjatë ekzekutimit të fundit

en: You don't have permission to save this question.
sq: Nuk ke leje ta ruash këtë pyetje.

en: Looks like we cannot find any matching datasets.
sq: Duket sikur nuk mund të gjejmë asnjë grup të dhënash që përputhen.

en: Whether to enable using the new experimental Actions features globally. (Actions must also be enabled for each Database.)
sq: Nëse do të aktivizohet përdorimi i veçorive të reja eksperimentale të Veprimeve globalisht. (Veprimet duhet gjithashtu të aktivizohen për secilën bazë të të dhënave.)

en: Actions are not enabled.
sq: Veprimet nuk janë të aktivizuara.

en: Database does not support persisting
sq: Baza e të dhënave nuk mbështet vazhdimësinë

en: Persisting models not enabled for database
sq: Modelet e vazhdueshme nuk janë aktivizuar për bazën e të dhënave

en: Card is not a model
sq: Karta nuk është model

en: Persisting models is not enabled.
sq: Modelet e vazhdueshme nuk janë të aktivizuara.

en: Integer greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
sq: Numër i plotë më i madh ose i barabartë me një dhe më i vogël ose i barabartë me njëzet e katër

en: Value must be an integer representing hours greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
sq: Vlera duhet të jetë një numër i plotë që përfaqëson orë më të madhe ose të barabartë me një dhe më pak se ose e barabartë me njëzet e katër

en: Enabling model persistence
sq: Mundësimi i qëndrueshmërisë së modelit

en: Disabling model persistence
sq: Çaktivizimi i qëndrueshmërisë së modelit

en: Warning: Automagic analysis context is missing result metadata. Unable to resolve Fields by name.
sq: Paralajmërim: Në kontekstin e analizës automatike mungojnë të dhënat meta të rezultateve. Fushat nuk mund të zgjidhen me emër.

note: otherwise this isn't returning something, and that's probably an error. Log it.
en: Cannot resolve Field {0} in automagic analysis context
sq: Fusha {0} nuk mund të zgjidhet në kontekstin e analizës automatike

en: Error decomposing question: {0}
sq: Gabim gjatë zbërthimit të pyetjes: {0}

en: Lack permissions to create {0} schema
sq: Mungojnë lejet për të krijuar skemën {0}

en: Lack permission to create table in schema {0}
sq: Mungon leja për të krijuar tabelë në skemën {0}

en: Lack permission to read table in schema {0}
sq: Mungon leja për të lexuar tabelën në skemën {0}

en: Lack permission to delete table in schema {0}
sq: Mungon leja për të fshirë tabelën në skemën {0}

en: Step {0} was successful for db {1}
sq: Hapi {0} ishte i suksesshëm për db {1}

en: Error in `{0}` while checking for model persistence permissions.
sq: Gabim në `{0}` gjatë kontrollit për lejet e qëndrueshmërisë së modelit.

en: Allow persisting models into the source database.
sq: Lejo modelet e vazhdueshme në bazën e të dhënave burimore.

en: Hour interval to refresh persisted models.
sq: Intervali orësh për të rifreskuar modelet e vazhdueshme.

en: The :feature option is required when using defenterprise in an EE namespace!
sq: Opsioni :feature kërkohet kur përdorni defenterprise në një hapësirë ​​emri EE!

en: {0} option for defenterprise should not be set in an OSS namespace! Set it on the EE function instead.
sq: Opsioni {0} për defenterprise nuk duhet të vendoset në një hapësirë ​​emri OSS! Vendoseni atë në funksionin EE në vend të kësaj.

en: An EE namespace must be provided when using defenterprise in an OSS namespace!
sq: Duhet të sigurohet një hapësirë ​​emri EE kur përdorni defenterprise në një hapësirë ​​emri OSS!

en: Add it immediately before the argument list.
sq: Shtoni menjëherë përpara listës së argumenteve.

en: Enterprise function {0}/{1} does not have a docstring. Go add one!
sq: Funksioni i ndërmarrjes {0}/{1} nuk ka një varg dokumentesh. Shko shtoni një!

en: The maximum number of attempts for delivering a single notification.
sq: Numri maksimal i përpjekjeve për dërgimin e një njoftimi të vetëm.

en: The initial retry delay in milliseconds when delivering notifications.
sq: Vonesa fillestare e riprovës në milisekonda gjatë dërgimit të njoftimeve.

en: The delay multiplier between attempts to deliver a single notification.
sq: Shumëzuesi i vonesës ndërmjet përpjekjeve për të dhënë një njoftim të vetëm.

en: The randomization factor of the retry delay when delivering notifications.
sq: Faktori i rastësishëm i vonesës së riprovës gjatë dërgimit të njoftimeve.

en: The maximum delay between attempts to deliver a single notification.
sq: Vonesa maksimale ndërmjet përpjekjeve për të dhënë një njoftim të vetëm.

en: Reconfiguring notification sender
sq: Dërguesi i njoftimit po rikonfigurohet

en: Substituting cached query for card {0} from {1}.{2}
sq: Zëvendësimi i kërkesës së memorizuar për kartën {0} nga {1}.{2}

en: Unpersisting model with card-id {0}
sq: Modeli i pandërprerë me ID-në e kartës {0}

en: Error unpersisting model with card-id {0}
sq: Gabim në mospërputhjen e modelit me ID-në e kartës {0}

en: Starting persisted model refresh task for Database {0}.
sq: Nis detyrën e rifreskimit të modelit të vazhdueshëm për bazën e të dhënave {0}.

en: Error refreshing persisting model with card-id {0}
sq: Gabim gjatë rifreskimit të modelit të vazhdueshëm me ID-në e kartës {0}

en: Finished persisted model refresh task for Database {0}.
sq: Përfundoi detyrën e rifreskimit të modelit të vazhdueshëm për bazën e të dhënave {0}.

en: Attempting to refresh individual for persisted-info {0}.
sq: Përpjekja për të rifreskuar individin për informacionin e vazhdueshëm {0}.

en: Finished updated model-id {0} from persisted-info {1}.
sq: Modeli-id i përditësuar i përfunduar {0} nga informacioni i vazhdueshëm {1}.

en: Unable to refresh model with card-id {0}
sq: Modeli nuk mund të rifreskohet me ID-në e kartës {0}

en: Unknown payload type {0}
sq: Lloji i panjohur i ngarkesës {0}

en: Migrating from self-hosted?
sq: Po migroni nga vetë-strehimi?

en: Check out our docs for how to migrate your self-hosted instance to Cloud.
sq: Shikoni dokumentet tona se si të migroni shembullin tuaj të vetë-pritur në Cloud.

en: Enter a default value…
sq: Fut një vlerë të paracaktuar…

en: Add title
sq: Shto titullin

en: About
sq: Rreth

en: Add description
sq: Shto përshkrim

en: Edit metadata
sq: Redakto të dhënat meta

en: Turn into a model
sq: Të kthehet në një model

en: Turn back to saved question
sq: Kthehu te pyetja e ruajtur

en: More info
sq: Me shume informacion

en: Move, archive, and more...
sq: Zhvendos, arkivoj dhe më shumë...

en: In order to send subscriptions and alerts to private Slack channels, you must first add the Metabase bot to them.
sq: Në mënyrë që të dërgoni abonime dhe sinjalizime në kanalet private Slack, fillimisht duhet të shtoni robotin Metabase në to.

en: Are you sure you want to reset to default colors?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të rivendosni në ngjyrat e paracaktuara?

en: If you do this, your colors will change to our default colors. This action can’t be undone.
sq: Nëse e bëni këtë, ngjyrat tuaja do të ndryshojnë në ngjyrat tona të paracaktuara. Ky veprim nuk mund të zhbëhet.

en: This collection is empty
sq: Ky koleksion është bosh

en: Create a new…
sq: Krijo një të re…

en: Edit permissions
sq: Redakto lejet

en: Open this question and fill in its variables to see it.
sq: Hapeni këtë pyetje dhe plotësoni variablat e saj për ta parë atë.

en: Only Admins are able to embed questions. If you need access to this feature, reach out to them for permissions.
sq: Vetëm administratorët mund të vendosin pyetje. Nëse keni nevojë për qasje në këtë veçori, kontaktoni ata për leje.

en: In order to embed your question, you have to first {0}
sq: Për të integruar pyetjen tuaj, së pari duhet të {0}

en: Model moved to {0}
sq: Modeli u zhvendos në {0}

en: Question moved to {0}
sq: Pyetja u zhvendos në {0}

en: Connect database
sq: Lidh bazën e të dhënave

en: Skip
sq: Kapërce

en: Hi{0}. Nice to meet you!
sq: Përshëndetje{0}. Gëzohem që u njohëm!

en: {0} is connected to:
sq: {0} është i lidhur me:

en: No details found
sq: Nuk u gjetën detaje

en: Question last cached {0}
sq: Pyetja e fundit u ruajt në memorie {0}

en: Cache Configuration
sq: Konfigurimi i cache

en: Palette preview
sq: Pamja paraprake e paletës

en: Where it's used
sq: Ku përdoret

en: Chart colors
sq: Ngjyrat e grafikut

en: Reset to default colors
sq: Rivendos në ngjyrat e paracaktuara

en: Generate chart colors
sq: Gjeneroni ngjyrat e grafikut

en: User interface colors
sq: Ngjyrat e ndërfaqes së përdoruesit

en: You can choose up to 24 hex values. We’ll auto-generate what you leave blank.
sq: Mund të zgjidhni deri në 24 vlera hex. Ne do të gjenerojmë automatikisht atë që ju e lini bosh.

en: Font weight
sq: Pesha e shkronjave

en: Display our little friend on the homepage
sq: Shfaqni mikun tonë të vogël në faqen kryesore

en: In order to remove the Metabase logo from embeds, you can always upgrade to {0}
sq: Për të hequr logon e Metabase nga futjet, gjithmonë mund ta përmirësoni në {0}

en: one of our paid plans.
sq: një nga planet tona me pagesë.

en: embedding the entire metabase app
sq: duke futur të gjithë aplikacionin e metabazës

en: With {0} you can embed the full Metabase app and enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. You can also get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
sq: Me {0} mund të ngulitni aplikacionin e plotë të Metabase dhe t'u mundësoni përdoruesve tuaj të zbulojnë grafikët, të shfletojnë koleksionet dhe të përdorin ndërtuesin grafik të pyetjeve. Ju gjithashtu mund të merrni mbështetje prioritare, më shumë mjete për t'ju ndihmuar të ndani njohuritë tuaja me ekipet tuaja dhe opsione të fuqishme për t'ju ndihmuar të krijoni përvoja të pandërprera dhe interaktive të të dhënave për klientët tuaj.

en: some of our paid plans,
sq: disa nga planet tona me pagesë,

en: Premium embedding
sq: Përfshirja premium

en: Queued
sq: Në radhë

en: Hey there{0}
sq: Hej atje{0}

en: How's it going{0}?
sq: si po shkon{0}?

en: Howdy{0}
sq: Përshëndetje{0}

en: Greetings{0}
sq: përshëndetje{0}

en: Good to see you{0}
sq: Mirë që të shoh{0}

en: Paid
sq: I paguar

en: Embed dashboards, questions, or the entire Metabase app into your application. Integrate with your server code to create a secure environment, limited to specific users or organizations.
sq: Vendosni panelet e kontrollit, pyetjet ose të gjithë aplikacionin Metabase në aplikacionin tuaj. Integrohuni me kodin e serverit tuaj për të krijuar një mjedis të sigurt, të kufizuar në përdorues ose organizata specifike.

en: By enabling embedding you're agreeing to
sq: Duke aktivizuar futjen, ju pranoni

en: our embedding license.
sq: licencën tonë të përfshirjes.

en: More details
sq: Më shumë detaje

en: When you embed charts or dashboards from Metabase in your own
    application, that application isn't subject to the Affero General Public
    License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase
    logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds.
sq: Kur futni grafikët ose tabelat e kontrollit nga Metabase në veten tuaj
    aplikacioni, ai aplikacion nuk i nënshtrohet Affero General Public
    Licenca që mbulon pjesën tjetër të Metabase, me kusht që ta mbani Metabase
    logoja dhe "Powered by Metabase" e dukshme në ato ngulitje.

en: Your should, however, read the license text linked above as that is the
    actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
sq: Sidoqoftë, duhet të lexoni tekstin e licencës të lidhur më sipër pasi ai është
    licencën aktuale për të cilën do të pranoni duke aktivizuar këtë veçori.

en: We will refresh your models {0}
sq: Ne do të rifreskojmë modelet tuaja {0}

en: Seconds and year properties are not allowed
sq: Pronat e sekondave dhe të viteve nuk lejohen

en: cron syntax
sq: sintaksë cron

en: Our {0} is a string of 5 fields separated by white spaces
sq: {0} ynë është një varg prej 5 fushash të ndara me hapësira të bardha

en: Allowed values
sq: Vlerat e lejuara

en: Create Slack App
sq: Krijo aplikacionin Slack

en: Filter {0}
sq: Filtro {0}

en: 1. Click the button below and create your Slack App
sq: 1. Klikoni butonin më poshtë dhe krijoni aplikacionin tuaj Slack

en: First, {0} using the Metabase configuration. Once created, click “${ 1 }” to authorize it.
sq: Së pari, {0} duke përdorur konfigurimin e Metabase. Pasi të krijohet, klikoni "${ 1 }" për ta autorizuar atë.

en: click the button below to create your Slack App
sq: klikoni butonin më poshtë për të krijuar aplikacionin tuaj Slack

en: There was an error loading the field values for this field
sq: Pati një gabim gjatë ngarkimit të vlerave të fushës për këtë fushë

en: more options
sq: me shume opsione

en: max
sq: maksimumi

en: Waiting to create the first model cache
sq: Në pritje për të krijuar cache-in e modelit të parë

en: Learn more.
sq: Mëso më shumë.

en: Cache models
sq: Modele cache

en: We'll create tables with model data and refresh them on a schedule you define. To enable it, you need to grant this connection credential read and write permissions on the "{0}" schema or grant create schema permissions. {1}
sq: Ne do të krijojmë tabela me të dhënat e modelit dhe do t'i rifreskojmë ato sipas një plani që përcaktoni ju. Për ta aktivizuar, duhet t'i jepni kësaj lidhjeje leje leximi dhe shkrimi në skemën "{0}" ose t'i jepni lejet e krijimit të skemës. {1}

en: Turn model caching off
sq: Çaktivizo memorien e modelit

en: Turn model caching on
sq: Aktivizo memorien e modelit

en: For models to be cached, the user should have create table permission or create schema permission in this database.
sq: Që modelet të ruhen në memorie, përdoruesi duhet të ketë lejen e krijimit të tabelës ose lejen e krijimit të skemës në këtë bazë të dhënash.

en: Day-of-week values must be between 1 and 7
sq: Vlerat e ditës së javës duhet të jenë midis 1 dhe 7

en: Day-of-week values must be SUN, MON, TUE, WED, THU, FRI, SAT OR between 1 and 7, - * ? / L #
sq: Vlerat e ditës së javës duhet të jenë DIEL, HËN, E MAR, E MËRKUR, E ENJ, PRE, E SHTUN OSE midis 1 dhe 7, - * ? / L #

en: Unsupported day of week value. Possible values are 1-7 or SUN-SAT , - * ? / L #
sq: Vlera e pambështetur e ditës së javës. Vlerat e mundshme janë 1-7 ose SUN-SAT , - * ? / L #

en: A numeric value between 1 and 5 must follow the # option
sq: Një vlerë numerike midis 1 dhe 5 duhet të ndjekë opsionin #

en: Day of month values must be between 1 and 31
sq: Vlerat e ditës së muajit duhet të jenë midis 1 dhe 31

en: Offset from last day must be less or equal 30
sq: Kompensimi nga dita e fundit duhet të jetë më i vogël ose i barabartë me 30

en: Month values must be between 1 and 12
sq: Vlerat mujore duhet të jenë midis 1 dhe 12

en: Month values must be JAN, FEB, MAR, APR, MAY, JUN, JUL, AUG, SEP, OCT, NOV, DEC or between 1 and 12
sq: Vlerat mujore duhet të jenë JAN, SHKURT, MARS, PRILL, MAJ, QERSHOR, KORRIK, GUSHT, SHTATOR, TETOR, NËNTOR, DEC ose ndërmjet datave 1 dhe 12

en: Start year must be less than stop year
sq: Viti i fillimit duhet të jetë më i vogël se viti i ndalimit

en: Unsupported year value. Possible values are 1970-2099 , - * /
sq: Vlera e pambështetur e vitit. Vlerat e mundshme janë 1970-2099, - * /

en: Minute and second values must be between 0 and 59 and hour values must be between 0 and 23
sq: Vlerat e minutës dhe të dytë duhet të jenë midis 0 dhe 59 dhe vlerat e orës duhet të jenë midis 0 dhe 23

en: You must use ? in the day-of-week or day-of-month field
sq: Duhet të përdorni? në fushën e ditës së javës ose të ditës së muajit

en: Invalid cron expression
sq: Shprehje e pavlefshme cron

en: Doing science...
sq: Duke bërë shkencë...

en: Running query...
sq: Kërkesa po ekzekutohet...

en: Loading results...
sq: Rezultatet po ngarkohen...

en: Summaries
sq: Përmbledhjet

en: Item Detail
sq: Detajet e artikullit

en: Color of filters in the query builder, buttons and links in filter widgets.
sq: Ngjyra e filtrave në ndërtuesin e pyetjeve, butonat dhe lidhjet në miniaplikacionet e filtrave.

en: Bold
sq: E guximshme

en: Heavy
sq: E rëndë

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. {0}
sq: Me këtë veçori Pro/Enterprise mund të futni aplikacionin e plotë Metabase. Aftësojini përdoruesit tuaj të kalojnë në grafikët, të shfletojnë koleksionet dhe të përdorin ndërtuesin grafik të pyetjeve. {0}

en: Authorized origins
sq: Origjina e autorizuar

en: Enter the origins for the websites or web apps where you want to allow embedding, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
sq: Futni origjinën për faqet e internetit ose aplikacionet e uebit ku dëshironi të lejoni futjen, të ndara me një hapësirë. Këtu janë {0} për atë që mund të futet.

en: exact specifications
sq: specifikimet e sakta

en: Don’t show visualization
sq: Mos shfaq vizualizim

en: Show visualization
sq: Trego vizualizimin

en: Revert to this version
sq: Kthehuni në këtë version

en: Make collection official
sq: Bëje mbledhjen zyrtare

en: Remove Official badge
sq: Hiq distinktivin zyrtar

en: Appearance
sq: Pamja e jashtme

en: Font
sq: Fonti

en: Loading message
sq: Mesazhi po ngarkohet

en: From Name
sq: Nga Emri

en: Reply-To Address
sq: Përgjigje-Për Adresa

en: That's not a valid email addresses
sq: Kjo nuk është një adresë e vlefshme emaili

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards.
sq: Aktivizo administratorët të krijojnë lidhje të shikueshme publikisht (dhe iframe të integruara) për Pyetjet dhe Paneli.

en: Allow questions, dashboards, and more to be embedded. {0}
sq: Lejo që pyetjet, panelet e kontrollit dhe të tjera të futen. {0}

en: Standalone embeds
sq: Instalime të pavarura

en: Securely embed individual questions and dashboards within other applications.
sq: Vendosni në mënyrë të sigurt pyetjet dhe panelet individuale brenda aplikacioneve të tjera.

en: Full-app embedding
sq: Përfshirja e aplikacionit të plotë

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder.
sq: Me këtë veçori Pro/Enterprise mund të futni aplikacionin e plotë Metabase. Aftësojini përdoruesit tuaj të kalojnë në grafikët, të shfletojnë koleksionet dhe të përdorin ndërtuesin grafik të pyetjeve.

en: Standalone Embed Secret Key used to sign JSON Web Tokens for requests to /api/embed endpoints. This lets you create a secure environment limited to specific users or organizations.
sq: Çelësi Sekret i pavarur i Embed përdoret për të nënshkruar "JSON Web Tokens" për kërkesat për /api/embed pikat fundore. Kjo ju lejon të krijoni një mjedis të sigurt të kufizuar për përdorues ose organizata specifike.

en: Use public link
sq: Përdorni lidhjen publike

en: Auto Refresh
sq: Rifreskim automatik

en: edited this
sq: e redaktoi këtë

en: Learn how to debug SQL errors
sq: Mësoni se si të korrigjoni gabimet SQL

en: set up email
sq: konfiguroni emailin

en: configure Slack
sq: konfiguroni Slack

en: Dashboard name
sq: Emri i panelit

en: All dashboards
sq: Të gjitha panelet e kontrollit

en: All databases
sq: Të gjitha bazat e të dhënave

en: Query Not Recorded, sorry
sq: Kërkesa nuk u regjistrua, më falni

en: All schemas
sq: Të gjitha skemat

en: All tables
sq: Të gjitha tavolinat

en: Member name
sq: Emri i anëtarit

en: All members
sq: Të gjithë anëtarët

en: Audit log
sq: Regjistri i auditimit

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to log in. If this user is unable to authenticate then you can {1}
sq: Ne i kemi dërguar një ftesë {0} me udhëzime për t'u identifikuar. Nëse ky përdorues nuk është në gjendje të vërtetojë, atëherë mund të {1}

en: reset their password.
sq: rivendosni fjalëkalimin e tyre.

en: read
sq: lexoni

en: write
sq: shkruaj

en: read or write
sq: lexoni ose shkruani

en: That's not a valid list of email addresses
sq: Kjo nuk është një listë e vlefshme e adresave të emailit

en: Transparent
sq: Transparente

en: Use instance font
sq: Përdorni fontin e shembullit

en: Download data
sq: Shkarkoni të dhënat

en: Enable users to download data from this embed?
sq: Të mundësohen përdoruesve të shkarkojnë të dhëna nga ky ngulitje?

en: Example:
sq: Shembull:

en:  by
sq:  nga

en: Show more filters
sq: Shfaq më shumë filtra

en: New row
sq: Rreshti i ri

en: More columns
sq: Më shumë kolona

en: Choose a join type
sq: Zgjidhni një lloj bashkimi

en: Dismiss sync spinner manually
sq: Hiq manualisht rrotulluesin e sinkronizimit

en: Dismissing…
sq: Po hiqet…

en: Failed to dismiss sync spinner
sq: Zhdukja e rrotulluesit të sinkronizimit dështoi

en: Sync spinners dismissed!
sq: Sinkronizimi i rrotulluesve u hoq!

en: Refresh models every…
sq: Rifresko modelet çdo…

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow. True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
sq: Boolean që tregon nëse ngjarjet analitike po dërgohen te Snowplow. E vërtetë nëse gjurmimi anonim është i aktivizuar për këtë rast dhe disponohet një koleksionist Snowplow.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events. Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
sq: Boolean që tregon nëse një koleksionist Snowplow është i disponueshëm për të marrë ngjarje analitike. Duhet të vendoset nëpërmjet ndryshores së mjedisit në testet e Cypress ose gjatë zhvillimit lokal.

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase. This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
sq: Identifikues unik që do të përdoret në analitikën e Snowplow, për të identifikuar këtë shembull të Metabase. Ky është një cilësim publik pasi disa ngjarje analitike dërgohen përpara konfigurimit fillestar.

en: check your host settings
sq: kontrolloni cilësimet e hostit tuaj

en: check your port settings
sq: kontrolloni cilësimet e portit tuaj

en: String representing a cron schedule
sq: Vargu që përfaqëson një orar cron

en: Must be a valid cron string not specifying a year
sq: Duhet të jetë një varg i vlefshëm cron që nuk specifikon një vit

en: Value must be a string representing a cron schedule of format <seconds> <minutes> <hours> <day of month> <month> <day of week> <year>
sq: Vlera duhet të jetë një varg që përfaqëson një orar cron të formatit <sekonda> <minuta> <orë> <dita e muajit> <muaj> <dita e javës> <viti>

en: Using definitions:
    Metrics:
    {0}
    Filters:
    {1}
sq: Përdorimi i përkufizimeve:
    Metrikë:
    {0}
    Filtrat:
    {1}

en: Dimensions bindings:
    {0}
sq: Lidhjet e dimensioneve:
    {0}

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:
    {2}
sq: Duke shtuar {0} karta në panelin e kontrollit {1}:
    {2}

en: System info:
     {0}
sq: Informacioni i sistemit:
     {0}

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database. When should Metabase automatically scan and cache field values?
sq: Metabase mund të skanojë vlerat e pranishme në secilën fushë në këtë bazë të dhënash për të aktivizuar filtrat e kutisë së kontrollit në panelet e kontrollit dhe pyetjet. Ky mund të jetë një proces disi intensiv me burime, veçanërisht nëse keni një bazë të dhënash shumë të madhe. Kur duhet të skanojë automatikisht Metabase dhe të ruajë vlerat e fushës së memories?

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase [Cloud IP addresses](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):
sq: Nëse baza juaj e të dhënave është pas një muri zjarri, mund t'ju duhet të lejoni lidhjet nga Metabase [adresat IP të resë kompjuterike] (https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):

en: Unfold JSON Columns
sq: Shpalos kolonat JSON

en: We unfold JSON columns into component fields.This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
sq: Ne i shpalosim kolonat JSON në fushat përbërëse. Kjo është aktivizuar si parazgjedhje, por mund ta çaktivizosh nëse performanca është e ngadaltë.

en: Unable to rollback database check for model persistence
sq: Nuk mund të rikthehet kontrolli i bazës së të dhënave për qëndrueshmërinë e modelit

en: Killed mysql process id {0} due to timeout.
sq: U vra ID-ja e procesit mysql {0} për shkak të afatit.

en: Undoing step `{0}` for db {1}
sq: Zhbërja e hapit `{0}` për db {1}

en: Implicitly relative file paths are not allowed.
sq: Shtigjet e skedarëve në mënyrë implicite relative nuk lejohen.

en: Looks like the Username or Password is incorrect.
sq: Duket se emri i përdoruesit ose fjalëkalimi është i pasaktë.

en: Looks like you forgot to enter your Password.
sq: Me sa duket ke harruar të futësh fjalëkalimin.

en: Database cannot be found.
sq: Baza e të dhënave nuk mund të gjendet.

en: Looks like your Password is incorrect.
sq: Duket se fjalëkalimi juaj është i pasaktë.

en: Unsupported client SSL key type - are you using an RSA key?
sq: Lloji i çelësit SSL të klientit të pambështetur - po përdorni një çelës RSA?

en: Looks like your Username is incorrect.
sq: Duket se emri juaj i përdoruesit është i pasaktë.

en: check your username
sq: kontrolloni emrin tuaj të përdoruesit

en: check your password
sq: kontrolloni fjalëkalimin tuaj

en: Hmm, we couldn''t connect to the database. Make sure your Host and Port settings are correct
sq: Hmm, nuk mund të lidheshim me bazën e të dhënave. Sigurohuni që cilësimet e hostit dhe portit tuaj të jenë të sakta

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Username and Password.
sq: Nuk mund të lidheshim me hostin e tunelit SSH. Kontrolloni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin.

en: check your database name settings
sq: kontrolloni cilësimet e emrit të bazës së të dhënave

en: Invalid client SSL key - did you select the correct file?
sq: Çelësi i pavlefshëm SSL i klientit - a keni zgjedhur skedarin e duhur?

en: please enable SSL
sq: ju lutem aktivizoni SSL

en: Cycle detected resolving dependent visible-if properties for driver {0}: {1}
sq: Cikli i zbuluar duke zgjidhur veçoritë e varura të dukshme-if për drejtuesin {0}: {1}

en: Server appears to require SSL - please enable SSL below
sq: Serveri duket se kërkon SSL - ju lutemi aktivizoni SSL më poshtë

en: It looks like your Host is invalid. Please double-check it and try again.
sq: Duket sikur hosti juaj është i pavlefshëm. Ju lutemi, kontrolloni përsëri dhe provoni përsëri.

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Host and Port.
sq: Nuk mund të lidheshim me hostin e tunelit SSH. Kontrolloni hostin dhe portin.

en: check your connection string
sq: kontrolloni vargun tuaj të lidhjes

en: Looks like the Database name is incorrect.
sq: Me sa duket emri i bazës së të dhënave është i pasaktë.

en: The email address you want to use for the sender of emails.
sq: Adresa e emailit që dëshironi të përdorni për dërguesin e emaileve.

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address. You can have multiple reply-to email addresses, just separate them with a comma.
sq: Adresa e emailit në të cilën dëshironi të shkojnë përgjigjet, nëse është e ndryshme nga adresa nga. Mund të keni disa adresa emaili për përgjigje, thjesht ndani ato me presje.

en: The name you want to use for the sender of emails.
sq: Emri që dëshironi të përdorni për dërguesin e emaileve.

en: [{0}] Model cache refresh failed for {1}
sq: [{0}] Rifreskimi i memories së modelit dështoi për {1}

en: Google Sign-In token appears to be incorrect. Double check that it matches in Google and Metabase.
sq: Shenja e hyrjes në Google duket të jetë e pasaktë. Kontrollo dy herë nëse përputhet në Google dhe Metabase.

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot. Please use a new Slack app integration instead.
sq: Shenja e vjetëruar Slack API për lidhjen e botit Metabase Slack. Në vend të kësaj, përdorni një integrim të ri të aplikacionit Slack.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app. This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
sq: Shenja OAuth e përdoruesit bot për lidhjen e aplikacionit Metabase Slack. Kjo duhet të përdoret për të gjitha integrimet e reja Slack duke filluar në Metabase v0.42.0.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid. Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
sq: Nëse kodi aktual i aplikacionit Slack, nëse është caktuar, është i vlefshëm. Cakto në "false" nëse një kërkesë Slack API kthen një gabim vërtetimi.

en: Error normalizing query: {0}
sq: Gabim në normalizimin e pyetjes: {0}

en: Error canonicalizing query: {0}
sq: Gabim në kanonikizimin e pyetjes: {0}

en: Invalid MBQL clause: {0}
sq: Klauzola e pavlefshme MBQL: {0}

en: Error normalizing form: {0}
sq: Gabim në normalizimin e formularit: {0}

en: {0} is not a valid temporal unit for {1}; not adding to clause {2}
sq: {0} nuk është një njësi e vlefshme kohore për {1}; nuk shtohet në klauzolën {2}

en: {0}''s Personal Collection
sq: Koleksioni Personal i {0}

en: Full FieldValues shouldn't have hash_key.
sq: FieldValues ​​të plota nuk duhet të kenë çelës_hash.

en: Invalid field-values type.
sq: Lloji i pavlefshëm i vlerave të fushës.

en: Advanced FieldValues requires a hash_key.
sq: FieldValues ​​i avancuar kërkon një çelës_hash.

en: Can't update type or hash_key for a FieldValues.
sq: Nuk mund të përditësohet lloji ose çelësi hash për një FieldValues.

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces. We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
sq: Për t'i bërë emrat e tabelave dhe fushave më miqësore për njerëzit, Metabase do të zëvendësojë vizat dhe nënvizat në to me hapësira. Ne do të shkruajmë me shkronjë të madhe çdo fjalë ndërsa jemi në të, kështu që 'last_visited_at' do të bëhet 'Last Visited at'.

en: :parameters must be a sequence of maps with :id and :type keys
sq: Parametrat : duhet të jenë një sekuencë hartash me çelësat :id dhe :type

en: :parameter_mappings must be a sequence of maps with :parameter_id and :type keys
sq: :parameter_mappings duhet të jetë një sekuencë hartash me çelësat :parameter_id dhe :type

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date. Please fetch new data and try again.
sq: Me sa duket dikush tjetër ka redaktuar lejet dhe të dhënat e tua janë të vjetruara. Merr të dhëna të reja dhe provo sërish.

en: You cannot update a permissions entry! Delete it and create a new one.
sq: Nuk mund të përditësoni hyrjen e lejeve! Fshijeni dhe krijoni një të re.

en: This will replace “Lato” as the font family.
sq: Kjo do të zëvendësojë "Lato" si familjen e shkronjave.

en: cron syntax string to schedule refreshing persisted models.
sq: varg sintaksor cron për të planifikuar modele të vazhdueshme rifreskuese.

en: The startup time in milliseconds
sq: Koha e fillimit në milisekonda

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries. It won''t affect most SQL queries, although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
sq: Kjo do të ndikojë në gjëra të tilla si grupimi sipas javës ose filtrimi në pyetjet GUI. Nuk do të ndikojë në shumicën e pyetjeve SQL, megjithëse përdoret për të vendosur variablin e sesionit WEEK_START në Snowflake.

en: Tell us where to find the file for each font weight. You don’t need to include all of them, but it’ll look better if you do.
sq: Na tregoni se ku ta gjejmë skedarin për çdo peshë fonti. Nuk keni nevojë t'i përfshini të gjitha, por do të duket më mirë nëse i bëni.

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts. Users can individually override this default language from their own account settings.
sq: Gjuha e parazgjedhur për të gjithë përdoruesit në ndërfaqen e përdoruesit të Metabase, emailet e sistemit, pulset dhe sinjalizimet. Përdoruesit mund ta anashkalojnë individualisht këtë gjuhë të paracaktuar nga cilësimet e llogarisë së tyre.

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added. Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
sq: Nëse një modal hyrës duhet të tregohet pasi të shtohet lidhja tjetër e bazës së të dhënave. Parazgjedhjet në false nëse ndonjë bazë të dhënash jo e parazgjedhur ka përfunduar tashmë sinkronizimin për këtë shembull.

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here. So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
sq: Për të përcaktuar se sa kohë duhet të qëndrojë rezultati i ruajtur në memorie të çdo pyetjeje të ruajtur, marrim kohën mesatare të ekzekutimit të pyetjes dhe e shumëzojmë atë me çdo gjë që futni këtu. Pra, nëse një pyetje kërkon mesatarisht 2 minuta për t'u ekzekutuar, dhe ju futni 10 për shumëzuesin tuaj, hyrja e tij në cache do të vazhdojë për 20 minuta.

en: Default page to show people when they log in.
sq: Faqja e parazgjedhur për t'u treguar njerëzve kur ata identifikohen.

en: Message to show while a query is running.
sq: Mesazhi për t'u shfaqur gjatë ekzekutimit të një pyetjeje.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects, and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
sq: Kjo URL përdoret për gjëra të tilla si krijimi i lidhjeve në email, ridrejtimet e vërtetimit dhe në disa skenarë të përfshirjes, kështu që ndryshimi i saj mund të prishë funksionalitetin ose t'ju bllokojë nga ky shembull.

en: Invalid font {0}
sq: Font i pavlefshëm {0}

en: Enables Metabot character on the home page
sq: Aktivizon karakterin Metabot në faqen kryesore

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag with the ID {1} or name {2}.
sq: Parametër i pavlefshëm: Karta {0} nuk ka një etiketë shabllon me ID-në {1} ose emrin {2}.

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a parameter with the ID {1}.
sq: Parametër i pavlefshëm: Karta {0} nuk ka një parametër me ID {1}.

en: Invalid parameter: missing id
sq: Parametër i pavlefshëm: mungon ID

en: Found substitute cached query for card {0} from {1}.{2}
sq: U gjet një kërkesë zëvendësuese e memorizuar për kartën {0} nga {1}.{2}

en: Base-64 encoded public key for this site''s SSL certificate. Specify this to enable HTTP Public Key Pinning. See {0} for more information.
sq: Çelësi publik i koduar nga Base-64 për certifikatën SSL të këtij sajti. Specifikoni këtë për të mundësuar Gjozhimin e çelësit publik HTTP. Shikoni {0} për më shumë informacion.

en: Error in api/health database check
sq: Gabim në kontrollin e bazës së të dhënave api/shëndetësore

en: Deleted {0} expired advanced fieldvalues
sq: U fshinë {0} vlerat e avancuara të fushës së skaduar

en: Task scheduler initialized into standby mode.
sq: Programuesi i detyrave është inicializuar në modalitetin e gatishmërisë.

en: Scheduler not initialized but `start-scheduler!` called. Please call `init-scheduler!` before attempting to start.
sq: Programuesi nuk është inicializuar, por thirret "start-scheduler!". Ju lutemi telefononi `init-scheduler!` përpara se të përpiqeni të filloni.

en: Task scheduler started
sq: Programuesi i detyrave filloi

en: Finished persisted model refresh task for Database {0} with {1} successes and {2} errors.
sq: Përfundoi detyrën e rifreskimit të vazhdueshëm të modelit për bazën e të dhënave {0} me {1} suksese dhe {2} gabime.

en: Attempting to refresh persisted model {0}.
sq: Duke u përpjekur për të rifreskuar modelin e vazhdueshëm {0}.

en: Error updating database {0} for randomized schedules
sq: Gabim gjatë përditësimit të bazës së të dhënave {0} për oraret e rastësishme

en: Updated default schedules for {0} databases
sq: Oraret e paracaktuara të përditësuara për bazat e të dhënave {0}

en: Resulting transforms do not conform to expectations.
    Expected: {0}
sq: Transformimet që rezultojnë nuk përputhen me pritjet.
    Pritet: {0}

en: parameter must be a map with :id and :type keys
sq: Parametri duhet të jetë një hartë me çelësat :id dhe :type

en: parameter_mapping must be a map with :parameter_id and :target keys
sq: Parameter_mapping duhet të jetë një hartë me çelësat :parameter_id dhe :target

en: String must be a valid 21-character NanoID string.
sq: Vargu duhet të jetë një varg i vlefshëm NanoID me 21 karaktere.

en: Error parsing {0}:
    {1}
sq: Gabim në analizimin e {0}:
    {1}

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages. A hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string) is strongly recommended.
sq: Vargu përdoret për të vendosur çelësin privat të përdorur për të vërtetuar mesazhet JWT. Rekomandohet fuqimisht një çelës 256-bit i koduar me heksadecimal (d.m.th., një varg me 64 karaktere).

en: SSO is trying to do an open redirect to an untrusted site
sq: SSO po përpiqet të bëjë një ridrejtim të hapur në një sajt të pabesueshëm

en: {0} active filter | {0} active filters
sq[0]: {0} filtër aktiv
sq[1]: {0} filtëra aktiv

en: minutes
sq: minuta

en: Timeout must be greater than 0
sq: Kohëzgjatja duhet të jetë më e madhe se 0

en: Show this on the home and login pages
sq: Tregojeni këtë në faqet kryesore dhe të hyrjes

en: Search for a column...
sq: Kërkoni për një kolonë...

en: This table hasn’t been synced yet
sq: Kjo tabelë nuk është sinkronizuar ende

en: It was automatically marked as Hidden during the initial sync of this database. Do you want to make it queryable and sync it?
sq: Ai u shënua automatikisht si i fshehur gjatë sinkronizimit fillestar të kësaj baze të dhënash. Dëshiron ta bësh të pyetshëm dhe ta sinkronizosh?

en: Change to Queryable and sync it
sq: Ndryshoni në Queryable dhe sinkronizoni atë

en: Filter down to a segment
sq: Filtro poshtë në një segment

en: Clear all filters
sq: Pastro të gjithë filtrat

en: Apply Filters
sq: Aplikoni filtra

en: Filter {0} by
sq: Filtro {0} sipas

en: Filter segments
sq: Filtro segmentet

en: ⚠️ We couldn't process payment for your account. Please {0} to avoid service interruptions.
sq: ⚠️ Nuk mundëm të përpunonim pagesën për llogarinë tuaj. Ju lutemi {0} për të shmangur ndërprerjet e shërbimit.

en: review your payment settings
sq: rishikoni cilësimet tuaja të pagesës

en: ⚠️ Pro features won’t work right now due to lack of payment. {0} to restore Pro functionality.
sq: ⚠️ Veçoritë Pro nuk do të funksionojnë për momentin për shkak të mungesës së pagesës. {0} për të rivendosur funksionalitetin Pro.

en: Review your payment settings
sq: Rishikoni cilësimet tuaja të pagesës

en: Session timeout
sq: Kohëzgjatja e seancës

en: Time before inactive users are logged out.
sq: Koha përpara se përdoruesit joaktivë të dalin jashtë.

en: Lighthouse illustration
sq: Ilustrim i farit

en: Variable to map to
sq: Ndryshore për të hartuar

en: You can connect widgets to {{variables}} in text cards.
sq: Ju mund të lidhni miniaplikacionet me {{variablat}} në kartat e tekstit.

en: If you have a PEM SSL client key, you can convert that key to the PKCS-8/DER format using OpenSSL. {0}.
sq: Nëse keni një çelës klienti PEM SSL, mund ta konvertoni atë çelës në formatin PKCS-8/DER duke përdorur OpenSSL. {0}.

en: You can use Markdown here, and include variables {{like_this}}
sq: Ju mund të përdorni Markdown këtu dhe të përfshini variabla {{like_this}}

en: Prometheus web-server shut down
sq: Ueb-serveri Prometheus u mbyll

en: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT value of ''{0}'' is not parseable as an integer.
sq: Vlera MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT e ''{0}'' nuk është e analizueshme si numër i plotë.

en: C3P0 Max pool size
sq: C3P0 Madhësia maksimale e pishinës

en: Port to serve prometheus metrics from. If set, prometheus collectors are registered and served from `localhost:<port>/metrics`.
sq: Port për të shërbyer metrikë Prometheus nga. Nëse vendoset, mbledhësit e Prometheus regjistrohen dhe shërbehen nga `localhost:<port>/metrics`.

en: C3P0 Number of idle connections
sq: C3P0 Numri i lidhjeve boshe

en: Error stopping prometheus web-server
sq: Gabim në ndalimin e serverit të internetit Prometheus

en: C3P0 Number of connections
sq: C3P0 Numri i lidhjeve

en: Failed to initialize Prometheus on port {0}
sq: Inicializimi i Prometheus në portën {0} dështoi

en: Starting prometheus metrics web-server on port {0}
sq: Nisja e serverit të uebit të Prometheus metrics në portën {0}

en: C3P0 Minimum pool size
sq: C3P0 Madhësia minimale e pishinës

en: Unrecognized measurement {0} in prometheus stats
sq: Matje e panjohur {0} në statistikat e Prometheus

en: C3P0 Number of busy connections
sq: C3P0 Numri i lidhjeve të zëna

en: Starting prometheus metrics collector
sq: Fillimi i koleksionistit të metrikës Prometheus

en: Attempting to set up prometheus metrics web-server with no web-server port provided
sq: Përpjekja për të konfiguruar serverin në internet të Prometheus metrics pa asnjë port të serverit në internet

en: Attempting to set up prometheus metrics with no web-server port provided
sq: Përpjekja për të vendosur matjet e Prometheus pa asnjë port të serverit në internet

en: Metadata not ready in {0} minutes, abandoning
sq: Të dhënat meta nuk janë gati për {0} minuta, po braktisen

en: Metadata updated asynchronously for card {0}
sq: Të dhënat meta u përditësuan në mënyrë asinkronike për kartën {0}

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because no metadata
sq: Nuk përditësohen në mënyrë asinkrone të dhënat meta për kartën {0} sepse nuk ka meta të dhëna

en: Metadata not available soon enough. Saving card {0} and asynchronously updating metadata
sq: Meta të dhënat nuk ofrohen së shpejti. Ruajtja e kartës {0} dhe përditësimi asinkron i meta të dhënave

en: Cannot refresh an archived model
sq: Nuk mund të rifreskohet një model i arkivuar

en: Cannot refresh a non-model question
sq: Nuk mund të rifreskohet një pyetje që nuk është model

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because query has changed
sq: Nuk po përditësohen në mënyrë asinkrone të dhënat meta për kartën {0} sepse kërkesa ka ndryshuar

en: Metadata not available soon enough. Saving new card and asynchronously updating metadata
sq: Meta të dhënat nuk ofrohen së shpejti. Ruajtja e kartës së re dhe përditësimi asinkron i meta të dhënave

en: Matching style for native query editor's autocomplete. Can be "substring", "prefix", or "off". Larger instances can have performance issues matching using substring, so can use prefix matching,  or turn autocompletions off.
sq: Stili i përputhjes për plotësimin automatik të redaktuesit të pyetjeve vendase. Mund të jetë "nënstring", "prefiks" ose "off". Instancat më të mëdha mund të kenë probleme të performancës që përputhen duke përdorur nënvargun, kështu që mund të përdorin përputhjen e prefikseve ose të çaktivizojnë plotësimet automatike.

en: Invalid `native-query-autocomplete-match-style` option
sq: Opsioni i pavlefshëm "native-query-autocomplete-match-style".

en: Custom GeoJSON is not enabled
sq: GeoJSON i personalizuar nuk është i aktivizuar

en: Whether or not the use of custom GeoJSON is enabled.
sq: Nëse përdorimi i GeoJSON i personalizuar është i aktivizuar apo jo.

en: Editing first name is not allowed for SSO users.
sq: Redaktimi i emrit të parë nuk lejohet për përdoruesit e SSO.

en: Editing last name is not allowed for SSO users.
sq: Redaktimi i mbiemrit nuk lejohet për përdoruesit e ZSHS.

en: Setting up prometheus metrics
sq: Vendosja e metrikës së prometeut

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER)
sq: Çelësi i klientit SSL (PKCS-8/DER)

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address.
sq: Adresa e emailit në të cilën dëshironi të shkojnë përgjigjet, nëse është e ndryshme nga adresa nga.

en: Display the lighthouse illustration on the home and login pages.
sq: Shfaqni ilustrimin e farit në faqet kryesore dhe të hyrjes.

en: Cached token status for premium features. This is to avoid an API request on the the first page load.
sq: Statusi i kodit të ruajtur në memorie për veçoritë premium. Kjo është për të shmangur një kërkesë API në ngarkimin e faqes së parë.

en: Time before inactive users are logged out. By default, sessions last indefinitely.
sq: Koha përpara se përdoruesit joaktivë të dalin jashtë. Si parazgjedhje, seancat zgjasin pafundësisht.

en: Reached recursion limit of {0} in "apply-sandboxing" middleware
sq: U arrit kufiri i rekursionit prej {0} në programin e mesëm "apply-sandboxing".

en: Johnny
sq: Xhoni

en: Appleseed
sq: Fara e mollës

en: Sign in with username or email
sq: Hyni me emrin e përdoruesit ose emailin

en: No models found
sq: Nuk u gjetën modele

en: Create new model
sq: Krijo model të ri

en: There are no actions for this model
sq: Nuk ka veprime për këtë model

en: Create new action
sq: Krijo veprim të ri

en: Page
sq: Faqe

en: Exit app
sq: Dilni nga aplikacioni

en: {0} connections
sq: {0} lidhje

en: Turn into an action
sq: Të kthehet në një veprim

en: Assign an action
sq: Cakto një veprim

en: Edit {0}
sq: Redakto {0}

en: List
sq: Listë

en: Edit button
sq: Butoni i modifikimit

en: Delete button
sq: Butoni i fshirjes

en: Bulk actions
sq: Veprime me shumicë

en: Options
sq: Opsione

en: Basic
sq: bazë

en: Info
sq: Informacion

en: Link to {{bird_id}}
sq: Lidhja me {{bird_id}}

en: Launch app
sq: Hap aplikacionin

en: Add a {0} to the page
sq: Shto një {0} në faqe

en: button
sq: butonin

en: form
sq: formë

en: Change button type
sq: Ndrysho llojin e butonit

en: What type of button do you want to add?
sq: Çfarë lloj butoni dëshironi të shtoni?

en: Perform action
sq: Kryeni veprim

en: Explore
sq: Eksploroni

en: Used by
sq: Përdorur nga

en: Schema
sq: Skema

en: {0} model | {0} models
sq[0]: modeli {0}
sq[1]: modelet {0}

en: Unknown type
sq: Lloji i panjohur

en: Embed in your application
sq: Vendoseni në aplikacionin tuaj

en: Add this {0} to your application server code. You’ll be able to preview the way it looks and behaves before making it securely visible for your users.
sq: Shto këtë {0} në kodin e serverit të aplikacionit. Ju do të jeni në gjendje të shikoni paraprakisht mënyrën se si duket dhe sillet përpara se ta bëni atë të dukshëm për përdoruesit tuaj.

en: Set up
sq: Konfiguro

en: Too many rows for a detail view
sq: Shumë rreshta për një pamje të detajuar

en: Delete?
sq: Të fshihet?

en: This can't be undone.
sq: Kjo nuk mund të zhbëhet.

en: Nothing to order
sq: Asgjë për të porositur

en: New Action
sq: Veprim i ri

en: New action
sq: Veprim i ri

en: Save action
sq: Ruaj veprimin

en: Click me
sq: Klikoni mua

en: Action
sq: Veprimi

en: Action Form Display
sq: Shfaqja e formularit të veprimit

en: Form
sq: Forma

en: Button
sq: Butoni

en: Primary
sq: fillore

en: Danger
sq: Rrezik

en: Borderless
sq: pa kufij

en: New App
sq: Aplikacioni i ri

en: Result: {0}
sq: Rezultati: {0}

en: Save and enable
sq: Ruani dhe aktivizoni

en: {0} rows
sq: {0} rreshta

en: This channel shouldn't really be used by anyone — we'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions (it's a Slack requirement).
sq: Ky kanal nuk duhet të përdoret në të vërtetë nga askush - ne do të ngarkojmë grafikët dhe tabelat këtu përpara se të dërgojmë abonimet në panelin e kontrollit (është një kërkesë e Slack).

en: an action button
sq: një buton veprimi

en: Execute an action
sq: Ekzekutoni një veprim

en: Pick a question…
sq: Zgjidh një pyetje…

en: Pick a dashboard…
sq: Zgjidh një panel kontrolli…

en: Pick a page to link to
sq: Zgjidh një faqe për t'u lidhur

en: Pick a page…
sq: Zgjidh një faqe…

en: This model does not have any actions yet.
sq: Ky model nuk ka ende asnjë veprim.

en: Enable implicit actions
sq: Aktivizo veprimet e nënkuptuara

en: Create a new action
sq: Krijo një veprim të ri

en: Contact
sq: Kontaktoni

en: Backing table
sq: Tabela mbështetëse

en: Relationships
sq: Marrëdhëniet

en: This model is not used by any questions yet.
sq: Ky model nuk është përdorur ende nga asnjë pyetje.

en: Create a new question
sq: Krijo një pyetje të re

en: New page
sq: Faqe e re

en: Edit options
sq: Opsionet e modifikimit

en: To start creating a form, write your query on the left with {{ parameter_names }}.
sq: Për të filluar krijimin e një formulari, shkruani pyetjen tuaj në të majtë me {{ parameter_names }}.

en: They'll show up as form fields here
sq: Ato do të shfaqen si fusha formulari këtu

en: Enter one option per line
sq: Fut një opsion për rresht

en: Press enter to add another option
sq: Shtypni enter për të shtuar një opsion tjetër

en: Placeholder text
sq: Teksti i vendmbajtësit

en: Required
sq: E detyrueshme

en: Default Value
sq: Vlera e paracaktuar

en: Generate key
sq: Gjeneroni çelësin

en: Takes a datetime and returns an integer with the number of the year.
sq: Merr një datë dhe kthen një numër të plotë me numrin e vitit.

en: The datetime column.
sq: Kolona e datës.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-4) with the number of the quarter in the year.
sq: Merr një datë dhe kthen një numër të plotë (1-4) me numrin e tremujorit të vitit.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-12) with the number of the month in the year.
sq: Merr një datë dhe kthen një numër të plotë (1-12) me numrin e muajit në vit.

en: mode
sq: modaliteti

en: Extracts the week of the year as an integer..
sq: Nxjerrë javën e vitit si numër i plotë..

en: The name of the column with your date or datetime value..
sq: Emri i kolonës me datën tuaj ose vlerën e datës..

en: Optional. The default is "ISO".
    - ISO: Week 1 starts on the Monday before the first Thursday of January.
    - US: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on Sunday.
    - Instance: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on the day defined in your Metabase localization settings.
sq: Fakultative. Parazgjedhja është "ISO".
    - ISO: Java 1 fillon të hënën përpara të enjtes së parë të janarit.
    - SHBA: Java 1 fillon më 1 janar. Të gjitha javët e tjera fillojnë të dielën.
    - Shembull: Java 1 fillon më 1 janar. Të gjitha javët e tjera fillojnë në ditën e përcaktuar në cilësimet tuaja të lokalizimit të Metabase.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-31) with the number of the day of the month.
sq: Merr një datë dhe kthen një numër të plotë (1-31) me numrin e ditës së muajit.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-7) with the number of the day of the week.
sq: Merr një datë dhe kthen një numër të plotë (1-7) me numrin e ditës së javës.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-23) with the number of the hour. No AM/PM.
sq: Merr një datë dhe kthen një numër të plotë (0-23) me numrin e orës. Jo AM/PM.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the minute in the hour.
sq: Merr një datë dhe kthen një numër të plotë (0-59) me numrin e minutave në orë.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the seconds in the minute.
sq: Merr një datë dhe kthen një numër të plotë (0-59) me numrin e sekondave në minutë.

en: amount
sq: shuma

en: unit
sq: njësi

en: Adds some units of time to a date or timestamp value.
sq: Shton disa njësi kohore në një datë ose vlerë të vulës kohore.

en: The column with your date or timestamp values.
sq: Kolona me vlerat tuaja të datës ose vulës kohore.

en: The number of units to be added.
sq: Numri i njësive që do të shtohen.

en: "year", "month", "quarter", "day", "hour", "minute", "second" or "millisecond".
sq: "vit", "muaj", "çerek", "ditë", "orë", "minuta", "sekondë" ose "milisekonda".

en: Subtracts some units of time to a date or timestamp value.
sq: Zbret disa njësi të kohës në një datë ose vlerë të vulës kohore.

en: The number of units to be subtracted.
sq: Numri i njësive që do të zbriten.

en: Missing wiget label: {0}
sq: Mungon etiketa wiget: {0}

en: My new fantastic action
sq: Aksioni im i ri fantastik

en: Model it's saved in
sq: Modeli në të cilin është ruajtur

en: Successfully created a new {0}
sq: U krijua me sukses një {0} e re

en: Something went wrong while deleting the row
sq: Ndodhi një gabim gjatë fshirjes së rreshtit

en: Something went wrong while updating
sq: Ndodhi një gabim gjatë përditësimit

en: Successfully updated {0} records
sq: {0} regjistrime u përditësuan me sukses

en: Something went wrong while deleting
sq: Ndodhi një gabim gjatë fshirjes

en: Successfully deleted {0} records
sq: {0} regjistrime u fshinë me sukses

en: Successfully executed the action
sq: Aksioni u ekzekutua me sukses

en: Successfully saved
sq: U ruajt me sukses

en: Successfully deleted
sq: U fshi me sukses

en: Success! The action returned: {0}
sq: Sukses! Veprimi u kthye: {0}

en: Something went wrong while executing the action
sq: Diçka shkoi keq gjatë ekzekutimit të veprimit

en: App
sq: Aplikacioni

en: This is an action now.
sq: Ky është një veprim tani.

en: Public channel to store image files
sq: Kanal publik për të ruajtur skedarët e imazhit

en: All values ({0})
sq: Të gjitha vlerat ({0})

en: Other ({0})
sq: Tjetër ({0})

en: date
sq: datë

en: category
sq: kategori

en: long text
sq: tekst i gjatë

en: dropdown
sq: zbritje

en: inline select
sq: zgjidhni në linjë

en: date + time
sq: data + ora

en: month + year
sq: muaj + vit

en: quarter + year
sq: tremujor + vit

en: Option One
sq: Opsioni i parë

en: Option Two
sq: Opsioni i dytë

en: Option Three
sq: Opsioni i tretë

en: New Model
sq: Modeli i ri

en: question
sq: pyetje

en: table
sq: tabela

en: page
sq: faqe

en: Archive this page?
sq: Të arkivohet kjo faqe?

en: First, save your model
sq: Së pari, ruani modelin tuaj

en: Save model
sq: Ruaj modelin

en: What is the name of your question?
sq: Cili është emri i pyetjes suaj?

en: What is the name of your model?
sq: Cili është emri i modelit tuaj?

en: Add a date variable to this question to connect it to a dashboard filter.
sq: Shtoni një variabël datë në këtë pyetje për ta lidhur atë me një filtër pulti.

en: Add a number variable to this question to connect it to a dashboard filter.
sq: Shtoni një variabël numrash në këtë pyetje për ta lidhur atë me një filtër pulti.

en: Add a string variable to this question to connect it to a dashboard filter.
sq: Shtoni një variabël vargu në këtë pyetje për ta lidhur atë me një filtër pulti.

en: Add a variable to this question to connect it to a dashboard filter.
sq: Shtoni një variabël në këtë pyetje për ta lidhur atë me një filtër pulti.

en: What is the name of your page?
sq: Cili është emri i faqes tuaj?

en: Is Write
sq: Është Shkruaj

en: Write questions can be used for experimental actions.
sq: Pyetjet me shkrim mund të përdoren për veprime eksperimentale.

en: created a subscription
sq: krijoi një abonim

en: deleted a subscription
sq: fshiu një abonim

en: Use the notebook editor
sq: Përdorni redaktuesin e fletores

en: This automatically inherits metadata from your source tables, and gives your models drill-through.
sq: Kjo trashëgon automatikisht meta të dhënat nga tabelat tuaja burimore dhe u jep modeleve tuaja më të hollësishme.

en: Use a native query
sq: Përdorni një pyetje amtare

en: You can always fall back to a SQL or native query, which is a bit more manual.
sq: Ju gjithmonë mund të ktheheni te një pyetje SQL ose vendase, e cila është pak më manuale.

en: What's a model?
sq: Çfarë është një model?

en: Your page is ready
sq: Faqja juaj është gati

en: Action button
sq: Butoni i veprimit

en: Move dashboard to…
sq: Zhvendos panelin e kontrollit te…

en: Remove this card?
sq: Të hiqet kjo kartë?

en: Would you like to be notified when this page is done loading?
sq: Dëshironi të njoftoheni kur kjo faqe të përfundojë ngarkimin?

en: Apps
sq: Aplikacionet

en: Pages
sq: Faqet

en: Users can pick
sq: Përdoruesit mund të zgjedhin

en: Multiple values
sq: Vlera të shumëfishta

en: A single value
sq: Një vlerë e vetme

en: Your model won't be created.
sq: Modeli juaj nuk do të krijohet.

en: Discard
sq: Hidhni

en: Question in {0}
sq: Pyetje në {0}

en: Abbreviate days and months
sq: Ditët dhe muajt e shkurtuar

en: dollars
sq: dollarë

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the {1}-axis, the values will be summed.
sq: "{0}" është një fushë e paagreguar: nëse ka më shumë se një vlerë në një pikë në boshtin {1}, vlerat do të përmblidhen.

en: Column with steps
sq: Kolona me hapa

en: Select a region
sq: Zgjidhni një rajon

en: Custom map
sq: Harta e personalizuar

en: Rows
sq: Rreshtat

en: Measures
sq: Masat

en: Sort Order
sq: Renditja e renditjes

en: Pivot table
sq: Tabela strumbullar

en: This has been set by the {0} environment variable.
sq: Kjo është caktuar nga ndryshorja e mjedisit {0}.

en: This page is looking empty.
sq: Kjo faqe duket bosh.

en: location
sq: vendndodhjen

en: time
sq: koha

en: Sum over time
sq: Shuma me kalimin e kohës

en: Display type
sq: Lloji i ekranit

en: Y-axis position
sq: Pozicioni i boshtit Y

en: No breakouts are enabled
sq: Nuk është aktivizuar asnjë ndarje

en: It is not possible to use the Log scale for a stacked percentage chart
sq: Nuk është e mundur të përdoret shkalla e Regjistrimit për një grafik me përqindje të grumbulluar

en: Column value
sq: Vlera e kolonës

en: Add series breakout
sq: Shto ndarje të serive

en: Add another series
sq: Shto një seri tjetër

en: Auto formatting
sq: Formatimi automatik

en: Scale
sq: Shkalla

en: Show lines and marks
sq: Trego linjat dhe shenjat

en: Split y-axis when necessary
sq: Ndani boshtin y kur është e nevojshme

en: Show label
sq: Shfaq etiketën

en: Show data labels
sq: Shfaq etiketat e të dhënave

en: Auto x-axis range
sq: Gama automatike e boshtit x

en: Value labels formatting
sq: Formatimi i etiketave të vlerës

en: Action {0} is not supported for {1} Databases.
sq: Veprimi {0} nuk mbështetet për bazat e të dhënave {1}.

en: {0} Database {1} does not support actions.
sq: {0} Baza e të dhënave {1} nuk mbështet veprime.

en: Unknown Action {0}. Valid Actions are: {1}
sq: Veprim i panjohur {0}. Veprimet e vlefshme janë: {1}

en: Whether to enable using the new experimental Actions for a specific Database.
sq: Nëse do të mundësohet përdorimi i Veprimeve të reja eksperimentale për një bazë të dhënash specifike.

en: Actions are not enabled for Database {0}.
sq: Veprimet nuk janë aktivizuar për bazën e të dhënave {0}.

en: Missing primary key parameter: {0}
sq: Mungon parametri kryesor i çelësit: {0}

en: Error executing Action: {0}
sq: Gabim gjatë ekzekutimit të veprimit: {0}

en: Must execute implicit action on a table with a single primary key.
sq: Duhet të ekzekutojë veprim të nënkuptuar në një tabelë me një çelës të vetëm primar.

en: No Card found for Action {0}.
sq: Nuk u gjet asnjë kartë për veprimin {0}.

en: No destination parameter found for id {0}. Found: {1}
sq: Nuk u gjet asnjë parametër destinacioni për id {0}. Gjetur: {1}

en: Unknown action type {0}.
sq: Lloji i panjohur i veprimit {0}.

en: Cannot execute Action {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
sq: Veprimi {0} nuk mund të ekzekutohet: Karta {1} nuk është shënuar si `is_write`

en: Cannot execute implicit action on a table with ambiguous column names.
sq: Nuk mund të ekzekutohet një veprim i nënkuptuar në një tabelë me emra të paqartë kolonash.

en: No destination parameter found for {0}. Found: {1}
sq: Nuk u gjet asnjë parametër destinacioni për {0}. Gjetur: {1}

en: Implicit parameters must be provided.
sq: Duhet të sigurohen parametra të nënkuptuar.

en: Cannot call the service: missing required parameters: {0}
sq: Shërbimi nuk mund të telefonohet: mungojnë parametrat e kërkuar: {0}

en: Too many results returned: {0}
sq: U kthyen shumë rezultate: {0}

en: You cannot create an Alert for an is_write Card.
sq: Ju nuk mund të krijoni një alarm për një kartë is_write.

en: Detail
sq: Detaj

en: ← Back to list
sq: ← Kthehu në listë

en: Table must have a single primary key: {0}
sq: Tabela duhet të ketë një çelës të vetëm primar: {0}

en: A scaffold-target was not provided for Page: {0}
sq: Një objektiv i skelës nuk u sigurua për Faqen: {0}

en: Some tables could not be found. Given: {0} Found: {1}
sq: Disa tabela nuk u gjetën. Dhënë: {0} Gjetur: {1}

en: A scaffold-target was not provided for Card: {0}
sq: Një objektiv i skelës nuk u sigurua për Kartën: {0}

en: You cannot enable embedding for an is_write Card.
sq: Nuk mund të aktivizoni futjen për një kartë is_write.

en: Saved Question is a Dataset.
sq: Pyetja e ruajtur është një grup të dhënash.

en: Cannot mark Saved Question as ''is_write'': {0}
sq: Pyetja e ruajtur nuk mund të shënohet si "is_write": {0}

en: Query must be a native query.
sq: Kërkesa duhet të jetë një pyetje origjinale.

en: You cannot share an is_write Card.
sq: Ju nuk mund të ndani një kartë is_write.

en: Write queries are only executable via the Actions API.
sq: Pyetjet për shkrim janë të ekzekutueshme vetëm nëpërmjet API-së së Veprimeve.

en: Unable to connect to LDAP server with current settings
sq: Nuk mund të lidhet me serverin LDAP me cilësimet aktuale

en: Is LDAP currently enabled?
sq: A është aktivizuar aktualisht LDAP?

en: Cannot run query: MongoDB doesn''t support saved questions reference: {0}
sq: Pyetja nuk mund të ekzekutohet: MongoDB nuk mbështet referencën e pyetjeve të ruajtura: {0}

en: violates foreign key constraint {0}
sq: shkel kufizimin e çelësit të huaj {0}

en: violates unique constraint {0}
sq: shkel kufizimin unik {0}

en: {0} violates not-null constraint
sq: {0} shkel kufizimin jo-null

en: Error fetching field metadata for table {0}
sq: Gabim në marrjen e meta të dhënave të fushës për tabelën {0}

en: sqlite doesn't support extract us week
sq: sqlite nuk e mbështet extract us week

en: Rows have the wrong columns: expected {0}, but got {1}
sq: Rreshtat kanë kolonat e gabuara: pritej {0}, por mori {1}

en: Error(s) deleting rows.
sq: Gabim(t) gjatë fshirjes së rreshtave.

en: Error(s) inserting rows.
sq: Gabim(t) gjatë futjes së rreshtave.

en: Error parsing SQL error message {0}: {1}
sq: Gabim në analizimin e mesazhit të gabimit SQL {0}: {1}

en: Rows need to be unique: repeated rows {0}
sq: Rreshtat duhet të jenë unike: rreshtat e përsëritur {0}

en: Sorry, this would update {0} rows, but you can only act on 1
sq: Na vjen keq, kjo do të përditësonte {0} rreshta, por mund të veproni vetëm në 1

en: Error(s) updating rows.
sq: Gabim(t) gjatë përditësimit të rreshtave.

en: Some rows have different sets of columns: {0}
sq: Disa rreshta kanë grupe të ndryshme kolonash: {0}

en: Cannot build filter clause: row cannot be empty.
sq: Nuk mund të ndërtohet klauzolë filtri: rreshti nuk mund të jetë bosh.

en: Invalid update row map: no non-PK columns. Got {0}, all of which are PKs.
sq: Harta e rreshtit të përditësimit të pavlefshëm: nuk ka kolona jo-PK. Mora {0}, që të gjitha janë PK.

en: Row is missing required primary key column. Required {0}; got {1}
sq: Rreshtit i mungon kolona e kërkuar e çelësit primar. Kërkohet {0}; mori {1}

en: Sorry, this would delete {0} rows, but you can only act on 1
sq: Na vjen keq, kjo do të fshinte {0} rreshta, por ju mund të veproni vetëm në 1

en: Error executing write query: {0}
sq: Gabim gjatë ekzekutimit të pyetjes së shkrimit: {0}

en: Sqlite doesn't support extract isoweek
sq: Sqlite nuk e mbështet ekstraktin isoweek

en: Client ID for Google Sign-In.
sq: ID-ja e klientit për hyrjen në Google.

en: Is Google Sign-In configured?
sq: A është konfiguruar Hyrja në Google?

en: Google Sign-In is not configured. Please set the Client ID first.
sq: Hyrja në Google nuk është konfiguruar. Ju lutemi vendosni fillimisht ID-në e klientit.

en: Is Google Sign-in currently enabled?
sq: A është aktivizuar aktualisht Hyrja në Google?

en: Have the mandatory LDAP settings (host and user search base) been validated and saved?
sq: A janë vërtetuar dhe ruajtur cilësimet e detyrueshme LDAP (baza e kërkimit të hostit dhe përdoruesit)?

en: Data apps are not enabled.
sq: Aplikacionet e të dhënave nuk janë të aktivizuara.

en: A model made from a native SQL question cannot have a variable or field filter.
sq: Një model i bërë nga një pyetje vendase SQL nuk mund të ketë një variabël ose filtër fushë.

en: You cannot add an is_write Card to a Dashboard.
sq: Ju nuk mund të shtoni një kartë is_write në një panel kontrolli.

en: Error calculating raw hash: {0}
sq: Gabim në llogaritjen e hash-it të papërpunuar: {0}

en: Error calculating hydrated hash: {0} is nil after hydrating {1}
sq: Gabim në llogaritjen e hash-it të hidratuar: {0} është zero pas hidratimit të {1}

en: Error calculating identity hash: {0}
sq: Gabim në llogaritjen e hash-it të identitetit: {0}

en: Week
sq: javë

en: No parameter mapping found for parameter {0}. Found: {1}
sq: Nuk u gjet asnjë hartë e parametrave për parametrin {0}. Gjetur: {1}

en: Only native queries can be executed as write queries.
sq: Vetëm pyetjet vendase mund të ekzekutohen si pyetje për shkrim.

en: No Query Action found for Emitter {0}. Only Query Actions are supported at this point in time.
sq: Nuk u gjet asnjë veprim i pyetjes për Emitterin {0}. Vetëm Veprimet e pyetjeve mbështeten në këtë moment kohor.

en: Cannot execute emitter {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
sq: Emituesi {0} nuk mund të ekzekutohet: Karta {1} nuk është shënuar si `is_write`

en: Error executing QueryEmitter: {0}
sq: Gabim gjatë ekzekutimit të QueryEmitter: {0}

en: Invalid session-type.
sq: Lloj sesioni i pavlefshëm.

en: This Quarter
sq: Ky tremujor

en: Database required of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sq: Baza e të dhënave e kërkuar nga {0} ka ndryshuar nga ''{1}'' në ''{2}''.

en: Metabase task scheduler disabled. Scheduled tasks will not be ran.
sq: Planifikuesi i detyrave metabase është çaktivizuar. Detyrat e planifikuara nuk do të ekzekutohen.

en: value must be a map with schema: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}
sq: vlera duhet të jetë një hartë me skemë: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}

en: {0} (optional)
sq: {0} (opsionale)

en: Found config file at path {0}; Metabase will be initialized with values from this file
sq: U gjet skedari i konfigurimit në shtegun {0}; Metabase do të inicializohet me vlera nga ky skedar

en: Done initializing from file.
sq: U krye inicializimi nga skedari.

en: No config file found at path {0}
sq: Nuk u gjet asnjë skedar konfigurimi në shtegun {0}

en: Don''t know how to expand template form: {0}
sq: Nuk di si të zgjeroj formularin e shabllonit: {0}

en: Initializing {0} from config file...
sq: Po inicializohet {0} nga skedari i konfigurimit...

en: Error parsing template string {0}: {1}
sq: Gabim në analizimin e vargut të shabllonit {0}: {1}

en: Creating new {0} Database {1}
sq: Krijimi i bazës së të dhënave të re {0} {1}

en: Updating Database {0} {1}
sq: Përditësimi i bazës së të dhënave {0} {1}

en: Sync on database creation when initializing from file is disabled. Skipping sync.
sq: Sinkronizimi në krijimin e bazës së të dhënave kur inicializimi nga skedari është i çaktivizuar. Po kalon sinkronizimin.

en: Ignoring unknown config section {0}.
sq: Injorimi i seksionit të konfigurimit të panjohur {0}.

en: Setting value for Setting {0}
sq: Vendosja e vlerës për cilësimin {0}

en: Setting setting values from config file
sq: Vendosja e vlerave të cilësimeve nga skedari i konfigurimit

en: Updating User with email {0}
sq: Përditësimi i përdoruesit me email {0}

en: Creating the first User for this instance. The first user is always created as an admin.
sq: Krijimi i Përdoruesit të parë për këtë shembull. Përdoruesi i parë krijohet gjithmonë si administrator.

en: Creating new User {0} with email {1}
sq: Krijimi i një përdoruesi të ri {0} me email {1}

en: Invalid Collection ID(s). These Collections do not exist: {0}
sq: ID-të e pavlefshme të koleksionit. Këto koleksione nuk ekzistojnë: {0}

en: Loading serialized Metabase files from {0}
sq: Ngarkimi i skedarëve të serializuar Metabase nga {0}

en: {0} tables have entity_id; expected to resolve the same number of models, but only got {1}
sq: {0} tabela kanë entity_id; pritej të zgjidhte të njëjtin numër modelesh, por mori vetëm {1}

en: Can't create new SAML user when SAML is not enabled
sq: Nuk mund të krijohet përdorues i ri SAML kur SAML nuk është i aktivizuar

en: Are the mandatory JWT settings configured?
sq: A janë konfiguruar cilësimet e detyrueshme JWT?

en: Is SAML authentication configured and enabled?
sq: A është konfiguruar dhe aktivizuar vërtetimi SAML?

en: Is JWT authentication configured and enabled?
sq: A është konfiguruar dhe aktivizuar vërtetimi JWT?

en: Are the mandatory SAML settings configured?
sq: A janë konfiguruar cilësimet e detyrueshme SAML?

en: Google Sign-in
sq: Hyrja në Google

en: Only duplicate the dashboard
sq: Dubliko vetëm pultin

en: If you check this, the cards in the duplicated dashboard will reference the original questions.
sq: Nëse e kontrolloni këtë, kartat në pultin e dyfishtë do t'i referohen pyetjeve origjinale.

en: Drill-through doesn’t work on SQL questions.
sq: Drill-through nuk funksionon në pyetjet SQL.

en: Drill-through doesn’t work on native questions.
sq: Drill-through nuk funksionon në pyetjet vendase.

en: Paused
sq: Në pauzë

en: Pause
sq: Ndalo

en: Resume
sq: Vazhdoj

en: This will clear all your settings.
sq: Kjo do të pastrojë të gjitha cilësimet tuaja.

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from one of the domains you specify here:
sq: Lejojini përdoruesit të regjistrohen vetë nëse adresa e emailit të llogarisë së tyre të Google është nga një prej domeneve që specifikoni këtu:

en: datetime1
sq: data ora 1

en: datetime2
sq: datakoha2

en: Get the difference between two datetime values (datetime2 minus datetime1) using the specified unit of time.
sq: Merrni diferencën midis dy vlerave të datës (data2 minus datatime1) duke përdorur njësinë e specifikuar të kohës.

en: created_at
sq: krijuar_at

en: shipped_at
sq: dërguar_at

en: datetime1, datetime2
sq: datatime1, datatime2

en: The columns or expressions with your datetime values.
sq: Kolonat ose shprehjet me vlerat tuaja të datës.

en: Choose from: "year", "month", "week", "day", "hour", "minute", or "second".
sq: Zgjidhni nga: "vit", "muaj", "javë", "ditë", "orë", "minuta" ose "sekondë".

en: Extracts the week of the year as an integer.
sq: Nxjerrë javën e vitit si numër i plotë.

en: The name of the column with your date or datetime value.
sq: Emri i kolonës me datën tuaj ose vlerën e datës.

en: target
sq: objektiv

en: source
sq: burimi

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
sq: Konvertoni zonën kohore të një kolone të datës ose vulës kohore.

en: The timezone you want to assign to your column.
sq: Zona kohore që dëshironi të caktoni në kolonën tuaj.

en: (Optional) The current timezone of your column. The default timezone is your report timezone.
sq: (Opsionale) Zona aktuale kohore e kolonës suaj. Zona kohore e parazgjedhur është zona kohore e raportit tuaj.

en: Missing widget label: {0}
sq: Mungon etiketa e miniaplikacionit: {0}

en: Save new question
sq: Ruani pyetjen e re

en: Duplicate "{0}" and its questions
sq: Dubliko "{0}" dhe pyetjet e tij

en: Duplicated {0}, but couldn't duplicate some questions
sq: U dyfishua {0}, por disa pyetje nuk mund të kopjoheshin

en: No query provided so not querying for metadata
sq: Asnjë pyetje nuk është ofruar, kështu që nuk kërkohet për meta të dhënat

en: Reusing provided metadata
sq: Ripërdorimi i meta të dhënave të ofruara

en: Querying for metadata and blending model metadata
sq: Kërkimi për meta të dhënat dhe përzierja e meta të dhënave të modelit

en: Querying for metadata
sq: Kërkimi për meta të dhëna

en: No copied card information found
sq: Nuk u gjet asnjë informacion i kopjuar i kartës

en: Only datetime, timestamp, or date types allowed. Found {0}
sq: Lejohen vetëm llojet e datës, vulës kohore ose datës. u gjet {0}

en: MongoDB does not support parsing strings as dates. Try parsing to a datetime instead
sq: MongoDB nuk mbështet analizimin e vargjeve si data. Në vend të kësaj, provo të analizosh në një datë

en: MongoDB does not support parsing strings as times. Try parsing to a datetime instead
sq: MongoDB nuk mbështet analizimin e vargjeve si herë. Në vend të kësaj, provo të analizosh në një datë

en: `timestamp with time zone` columns shouldn''t have a `source timezone`
sq: Kolonat "vula kohore me zonën kohore" nuk duhet të kenë "zonën kohore burimore".

en: Error running step ''{0}'' for {1}
sq: Gabim gjatë ekzekutimit të hapit ''{0}'' për {1}

en: Backfilling entity_id for {0} rows of {1}
sq: Mbushje entity_id për {0} rreshta të {1}

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
    We support tz database time zone names.
    See the full list here: https://w.wiki/4Jx
sq: Konvertoni zonën kohore të një kolone të datës ose vulës kohore.
    Ne mbështesim emrat e zonave kohore të bazës së të dhënave tz.
    Shikoni listën e plotë këtu: https://w.wiki/4Jx

en: The current time zone. Only required for timestamps with no time zone.
sq: Zona aktuale kohore. Kërkohet vetëm për vulat kohore pa zonë kohore.

en: Show percentages
sq: Trego përqindjet

en: In legend
sq: Në legjendë

en: On the chart
sq: Në tabelë

en: Error compiling HoneySQL form: {0}
sq: Gabim në përpilimin e formularit HoneySQL: {0}

en: Invalid HoneySQL form: {0}
sq: Formulari i pavlefshëm HoneySQL: {0}

en: input column already has a set timezone. Please remove the source parameter in convertTimezone.
sq: kolona e hyrjes ka tashmë një zonë kohore të caktuar. Ju lutemi hiqni parametrin burim në convertTimezone.

en: input column doesn't have a set timezone. Please set the source parameter in convertTimezone to convert it.
sq: kolona e hyrjes nuk ka një zonë kohore të caktuar. Ju lutemi vendosni parametrin e burimit në convertTimezone për ta kthyer atë.

en: Error reducing result rows: {0}
sq: Gabim në reduktimin e rreshtave të rezultateve: {0}

en: Sample database could not be extracted to the plugins directory,which may result in slow startup times. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
sq: Shembulli i bazës së të dhënave nuk mund të nxirret në drejtorinë e shtojcave, gjë që mund të rezultojë në kohë të ngadalta të fillimit. Ju lutemi, vendosni MB_PLUGINS_DIR në një drejtori të shkruajtshme dhe rinisni Metabase.

en: Metabase config files require a Premium token with the :advanced-config feature.
sq: Skedarët e konfigurimit të Metabase kërkojnë një shenjë Premium me veçorinë :advanced-config.

[ctx: This is in the sidebar when creating or editing a dashboard subscription.]
en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
sq: Grafikët në abonime mund të duket pak më ndryshe nga grafikat në tabelë të vizualizimeve

[ctx: Seen when creating a new dashboard subscription.]
en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
sq: Pranuesit do të shohin këto të dhëna njejtë sikur i shihni ju, pa marr parasysh të drejtat e tyre

en: Model actions
sq: Veprimet model

en: Allow actions from models created from this data to be run. Actions are able to read, write, and possibly delete data.
sq: Lejo që veprimet nga modelet e krijuara nga këto të dhëna të ekzekutohen. Veprimet janë në gjendje të lexojnë, shkruajnë dhe ndoshta fshijnë të dhënat.

en: Note: Your database user will need write permissions.
sq: Shënim: Përdoruesi juaj i bazës së të dhënave do të ketë nevojë për leje shkrimi.

en: Auto tracking schema
sq: Skema e gjurmimit automatik

en: Remove mapping
sq: Hiq hartën

en: Remove mapping and members
sq: Hiq hartën dhe anëtarët

en: Remove mapping and delete groups
sq: Hiq hartën dhe fshi grupet

en: Remove mapping and delete group
sq: Hiq hartën dhe fshi grupin

en: These groups' user memberships will no longer be synced with the directory server.
sq: Anëtarësimet e përdoruesve të këtyre grupeve nuk do të sinkronizohen më me serverin e drejtorive.

en: This group's user membership will no longer be synced with the directory server.
sq: Anëtarësimi i përdoruesit të këtij grupi nuk do të sinkronizohet më me serverin e drejtorive.

en: What should happen with the groups themselves in Metabase?
sq: Çfarë duhet të ndodhë me vetë grupet në Metabase?

en: What should happen with the group itself in Metabase?
sq: Çfarë duhet të ndodhë me vetë grupin në Metabase?

en: Remove this group mapping?
sq: Të hiqet harta e këtij grupi?

en: Nothing, just remove the mapping
sq: Asgjë, thjesht hiqni hartën

en: Also remove all group members (except from Admin)
sq: Hiq gjithashtu të gjithë anëtarët e grupit (përveç nga administratori)

en: Also delete the groups (except Admin)
sq: Fshi gjithashtu grupet (përveç administratorit)

en: Also delete the group
sq: Fshini gjithashtu grupin

en: Delete this mapping?
sq: Të fshihet kjo hartë?

en: Synchronize Group Memberships
sq: Sinkronizoni anëtarësimet në grup

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the directory server. If a group isn‘t mapped, its membership won‘t be synced.
sq: Mappings lejojnë Metabase të shtojë dhe heqë automatikisht përdoruesit nga grupet bazuar në informacionin e anëtarësimit të ofruar nga serveri i drejtorisë. Nëse një grup nuk është hartuar, anëtarësimi i tij nuk do të sinkronizohet.

en: About mappings
sq: Rreth hartave

en: New mapping
sq: Hartë e re

en: No mappings yet
sq: Nuk ka ende harta

en: An error occurred.
sq: Ndodhi një gabim.

en: Unknown target
sq: Objektivi i panjohur

en: This field is required
sq: Kjo fushë është e nevojshme

en: Action Library
sq: Biblioteka e Veprimit

en: Where should the values for '{0}' come from?
sq: Nga duhet të vijnë vlerat për "{0}"?

en: You can either ask users to enter values, or use the value of a dashboard filter.
sq: Mund t'u kërkoni përdoruesve të fusin vlera ose të përdorni vlerën e një filtri të panelit.

en: Select an action to get started
sq: Zgjidhni një veprim për të filluar

en: Outline
sq: Përvijimi

en: Ask the user
sq: Pyetni përdoruesin

en: This action has no parameters to map
sq: Ky veprim nuk ka parametra për të hartuar

en: This action cannot be undone.
sq: Ky veprim nuk mund të zhbëhet.

en: Action settings
sq: Cilësimet e veprimit

en: Make public
sq: Bëni publike

en: Creates a publicly shareable link to this action form.
sq: Krijon një lidhje që mund të ndahet publikisht për këtë formular veprimi.

en: Public action form URL
sq: URL e formularit të veprimit publik

en: Success message
sq: Mesazh suksesi

en: Action ran successfully
sq: Veprimi u krye me sukses

en: Build custom forms and business logic.
sq: Ndërtoni forma të personalizuara dhe logjikë biznesi.

en: Actions let you write parameterized SQL that writes back to your database. Actions can be attached to buttons on dashboards to create custom workflows. You can even publicly share the parameterized forms they generate to collect data.
sq: Veprimet ju lejojnë të shkruani SQL të parametrizuar që shkruan në bazën tuaj të të dhënave. Veprimet mund t'i bashkëngjiten butonave në panelet e kontrollit për të krijuar flukse pune të personalizuara. Ju madje mund të ndani publikisht formularët e parametrizuar që ata gjenerojnë për të mbledhur të dhëna.

en: Here are a few ideas for what you can do with actions
sq: Këtu janë disa ide se çfarë mund të bëni me veprime

en: Create a customer feedback form and embed it on your website.
sq: Krijoni një formular për komentet e klientit dhe futeni atë në faqen tuaj të internetit.

en: Mark the customer you’re viewing in a dashboard as a VIP.
sq: Shënoni klientin që po shihni në një panel si VIP.

en: Let team members remove redundant data.
sq: Lërini anëtarët e ekipit të heqin të dhënat e tepërta.

en: See an example
sq: Shihni një shembull

en: Select a collection
sq: Zgjidhni një koleksion

en: (optional)
sq: (opsionale)

en: must be a positive integer value
sq: duhet të jetë një vlerë e plotë pozitive

en: Button properties
sq: Karakteristikat e butonit

en: Button text
sq: Teksti i butonit

en: Button variant
sq: Varianti i butonit

en: Pick an action
sq: Zgjidh një veprim

en: Change action
sq: Ndrysho veprimin

en: Action Settings
sq: Cilësimet e veprimit

en: Action Button
sq: Butoni i veprimit

en: Text Card
sq: Kartë me tekst

en: This card does not support click mappings
sq: Kjo kartë nuk mbështet hartëzimin e klikimeve

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
sq: Kur një përdorues shton një filtër të ri në një panel kontrolli ose në një pyetje SQL, Metabase do të skanojë fushat e përcaktuara në atë filtër në mënyrë që të tregojë listën e vlerave të përzgjedhshme.

en: Select a model
sq: Zgjidhni një model

en: Toggle sidebar
sq: Ndrysho shiritin anësor

en: How should users filter on this column?
sq: Si duhet të filtrojnë përdoruesit në këtë kolonë?

en: Selectable values for {0}
sq: Vlerat e zgjedhura për {0}

en: Search for a question or model
sq: Kërkoni për një pyetje ose model

en: Where values should come from
sq: Nga duhet të vijnë vlerat

en: You haven’t connected a field to this filter yet, so there aren’t any values.
sq: Nuk keni lidhur ende një fushë me këtë filtër, kështu që nuk ka asnjë vlerë.

en: We don’t have any cached values for the connected fields. Try one of the other options, or change this widget to a search box.
sq: Nuk kemi asnjë vlerë të memorizuar për fushat e lidhura. Provoni një nga opsionet e tjera ose ndryshoni këtë miniaplikacion në një kuti kërkimi.

en: Model or question to supply the values
sq: Model ose pyetje për të dhënë vlerat

en: Pick a model or question…
sq: Zgjidh një model apo pyetje…

en: Column to supply the values
sq: Kolona për të dhënë vlerat

en: Pick a column…
sq: Zgjidh një kolonë…

en: This model doesn’t have any text columns.
sq: Ky model nuk ka asnjë kolonë teksti.

en: This question doesn’t have any text columns.
sq: Kjo pyetje nuk ka asnjë kolonë teksti.

en: Please pick a different model or question.
sq: Ju lutemi zgjidhni një model ose pyetje tjetër.

en: Pick a model or question
sq: Zgjidhni një model ose pyetje

en: An error occurred in your query
sq: Ndodhi një gabim në pyetjen tuaj

en: Enter one value per line.
sq: Futni një vlerë për rresht.

en: From connected fields
sq: Nga fushat e lidhura

en: From another model or question
sq: Nga një model apo pyetje tjetër

en: Custom list
sq: Lista e personalizuar

en: Dropdown list
sq: Lista rënëse

en: Input box
sq: Kutia e hyrjes

en: Select at least one column
sq: Zgjidhni të paktën një kolonë

en: Item {0} of first {1}
sq: Artikulli {0} nga {1} i parë

en: Item {0} of {1}
sq: Artikulli {0} nga {1}

en: Deselect All
sq: Çzgjidh të gjitha

en: Choose a link
sq: Zgjidhni një lidhje

en: Sorry, you don't have permission to see this link.
sq: Na vjen keq, ju nuk keni leje për të parë këtë lidhje.

en: Show row totals
sq: Shfaq totalet e rreshtave

en: Show column totals
sq: Shfaq totalet e kolonave

en: Link card
sq: Lidhja e kartës

en: Revoke link
sq: Revoko lidhjen

en: Public Action Form Listing
sq: Listimi i formularit të veprimit publik

en: No actions have been publicly shared yet.
sq: Asnjë veprim nuk është shpërndarë ende publikisht.

en: Run {0}?
sq: Të ekzekutohet {0}?

en: Choose a record to update
sq: Zgjidhni një rekord për të përditësuar

en: No action assigned
sq: Asnjë veprim i caktuar

en: Actions are not enabled for this database
sq: Veprimet nuk janë aktivizuar për këtë bazë të dhënash

en: You cannot connect variables to link cards.
sq: Nuk mund të lidhni variabla me kartat e lidhjes.

en: Open this card's action settings to connect variables
sq: Hap cilësimet e veprimit të kësaj karte për të lidhur variablat

en: Add a saved question
sq: Shto një pyetje të ruajtur

en: , or
sq: , ose

en: ask a new one
sq: kërkoni një të re

en: How should users filter on this variable?
sq: Si duhet të filtrojnë përdoruesit në këtë variabël?

en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
sq: Marrësit do t'i shohin këto të dhëna ashtu siç i shihni ju, pavarësisht nga lejet e tyre.

en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
sq: Grafikët në abonime mund të duken paksa të ndryshëm nga grafikët në panelet e kontrollit.

en: Model details
sq: Detajet e modelit

en: action
sq: veprim

en: {0} ran successfully
sq: {0} u ekzekutua me sukses

en: Action form
sq: Formulari i veprimit

en: Successfully updated
sq: Përditësuar me sukses

en: Successfully ran the action
sq: Aksioni u krye me sukses

en: Shared Action Forms
sq: Format e përbashkëta të veprimit

en: Click Me
sq: Kliko Mua

en: Add link card
sq: Shto kartën e lidhjes

en: Add action button
sq: Shto butonin e veprimit

en: for {0}
sq: për {0}

en: Add or remove columns
sq: Shtoni ose hiqni kolonat

en: Show Header
sq: Shfaq kokën

en: It will also be removed from the filter that uses it to populate values. | It will also be removed from the {0} filters that use it to populate values.
sq[0]: Gjithashtu do të hiqet nga {0} filtri që e përdor për të mbushur vlerat.
sq[1]: Gjithashtu do të hiqet nga {0} filtra që e përdor për të mbushur vlerat.

en: Timeout must be less than 100 years
sq: Afati duhet të jetë më pak se 100 vjet

en: Change field settings
sq: Ndryshoni cilësimet e fushës

en: Field settings
sq: Cilësimet e fushës

en: Change options
sq: Ndrysho opsionet

en: Action parameters
sq: Parametrat e veprimit

en: Configure your parameters' types and properties here. The values for these parameters can come from user input, or from a dashboard filter. {0}
sq: Konfiguroni llojet dhe vetitë e parametrave tuaj këtu. Vlerat për këto parametra mund të vijnë nga hyrja e përdoruesit ose nga një filtër pulti. {0}

en: Long text
sq: Tekst i gjatë

en: Inline select
sq: Zgjidh në linjë

en: Date + time
sq: Data + ora

en: Run
sq: Vraponi

en: Delete this content and the DB connection
sq: Fshini këtë përmbajtje dhe lidhjen DB

en: If you’re trying to migrate from a development DB to a production one, you don’t need to do this. You can just {0}
sq: Nëse po përpiqeni të migroni nga një DB zhvillimi në një prodhim, nuk keni nevojë ta bëni këtë. Ju mund vetëm {0}

en: edit your connection details.
sq: modifikoni detajet e lidhjes suaj.

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check each of these boxes:
sq: Fshirja e kësaj baze të dhënash do të fshijë gjithashtu gjithçka bazuar në të. Nëse vërtet po përpiqeni ta bëni këtë, ju lutemi kontrolloni secilën nga këto kuti:

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check the box below:
sq: Fshirja e kësaj baze të dhënash do të fshijë gjithashtu gjithçka bazuar në të. Nëse vërtet po përpiqeni ta bëni këtë, ju lutemi kontrolloni kutinë më poshtë:

en: This will delete every saved question, model, metric, and segment you’ve made that uses this data, and can’t be undone!
sq: Kjo do të fshijë çdo pyetje, model, metrikë dhe segment të ruajtur që keni bërë që përdor këto të dhëna dhe nuk mund të zhbëhet!

en: If you’re sure, please type {0} in this box:
sq: Nëse jeni i sigurt, shkruani {0} në këtë kuti:

en: Are you completely sure?
sq: Jeni plotësisht i sigurt?

en: Delete {0} saved question | Delete {0} saved questions
sq[0]: Fshi {0} pyetje të ruajtura
sq[1]: Fshi {0} pyetje të ruajtura

en: Delete {0} model | Delete {0} models
sq[0]: Fshi modelin {0}
sq[1]: Fshi {0} modele

en: Delete {0} metric | Delete {0} metrics
sq[0]: Fshi {0} metrikë
sq[1]: Fshi {0} metrika

en: Delete {0} segment | Delete {0} segments
sq[0]: Fshi {0} segmentin
sq[1]: Fshi {0} segmente

en: Edit Link
sq: Redakto lidhjen

en: Edit definition
sq: Redakto përkufizimin

en: Archive {0}?
sq: Të arkivohet {0}?

en: Public action form
sq: Formulari i veprimit publik

en: Disable basic actions?
sq: Të çaktivizohen veprimet bazë?

en: Disabling basic actions will also remove any buttons that use these actions. Are you sure you want to continue?
sq: Çaktivizimi i veprimeve bazë do të heqë gjithashtu çdo buton që përdor këto veprime. Je i sigurt që dëshiron të vazhdosh?

en: Disable
sq: Çaktivizo

en: Disable basic actions
sq: Çaktivizo veprimet bazë

en: Create basic actions
sq: Krijoni veprime themelore

en: Actions menu
sq: Menyja e veprimeve

en: Running Actions is not enabled for database {0}
sq: Veprimet e ekzekutimit nuk janë aktivizuar për bazën e të dhënave {0}

en: Action list
sq: Lista e veprimeve

en: No actions have been created yet.
sq: Asnjë veprim nuk është krijuar ende.

en: Get started quickly with some basic actions to create, edit and delete, or create your own from scratch.
sq: Filloni shpejt me disa veprime bazë për të krijuar, modifikuar dhe fshirë, ose të krijoni tuajin nga e para.

en: Preview the query
sq: Shikoni paraprakisht pyetjen

en: Query preview
sq: Pamja paraprake e pyetjes

en: Returns the current timestamp (in milliseconds).
sq: Kthen vulën kohore aktuale (në milisekonda).

en: Returns the current timestamp (in milliseconds). Currently {0} in {1}.
sq: Kthen vulën kohore aktuale (në milisekonda). Aktualisht {0} në {1}.

en: "month"
sq: "muaj"

en: Other charts
sq: Listat e tjera

en: Timeline event card
sq: Karta e ngjarjes së afatit kohor

en: Timeline card header
sq: Kreu i kartës së afatit kohor

en: body row {0}
sq: rreshti i trupit {0}

en: Still Waiting…
sq: Ende duke pritur…

en: Whether to enable Actions for a specific Database.
sq: Nëse do të aktivizoni Veprimet për një bazë të dhënash specifike.

en: Values can only be fetched for actions that require a Primary Key.
sq: Vlerat mund të merren vetëm për veprimet që kërkojnë një çelës primar.

en: Error executing action.
sq: Gabim gjatë ekzekutimit të veprimit.

en: C3P0 Number of threads awaiting checkout
sq: C3P0 Numri i temave që presin përfundimin

en: Unsupported implicit action kind
sq: Lloj veprimi i nënkuptuar i pambështetur

en: must be a valid json-query, something like ''.item.title''
sq: duhet të jetë një pyetje e vlefshme json, diçka si ".item.title"

en: Unsupported action type
sq: Lloji i veprimit i pambështetur

en: Must provide a database_id for query actions
sq: Duhet të sigurojë një data_id për veprimet e pyetjeve

en: Card does not have a parameter with the ID {0}
sq: Karta nuk ka një parametër me ID {0}

en: Invalid m field: {0}
sq: Fusha m e pavlefshme: {0}

en: Must include prefix or search
sq: Duhet të përfshijë prefiksin ose kërkimin

en: Error with autocomplete: {0}
sq: Gabim me plotësimin automatik: {0}

en: Missing field-ids for parameter
sq: Mungojnë ID-të e fushave për parametrin

en: Table ''{0}.{1}'' already exists
sq: Tabela ''{0}.{1}'' ekziston tashmë

en: Unable to identify table ''{0}.{1}''
sq: Nuk mund të identifikohet tabela ''{0}.{1}''.

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have data access to all schemas.
sq: Lejet e pavlefshme të DB-së: Nëse keni akses shkrimi për pyetjet vendase, duhet të keni akses të dhënash në të gjitha skemat.

en: Sandboxes are an Enterprise feature. Please upgrade to a paid plan to use this feature.
sq: Sandboxes janë një veçori e ndërmarrjes. Përmirësoje në një plan me pagesë për të përdorur këtë veçori.

en: Invalid execution permission graph: {0}
sq: Grafiku i pavlefshëm i lejes së ekzekutimit: {0}

en: ''load'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''import''.
sq: "Ngarkimi" është i vjetëruar dhe do të hiqet në një version të ardhshëm. Ju lutemi migroni në "import".

en: ''dump'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''export''.
sq: "Damp" është i vjetëruar dhe do të hiqet në një version të ardhshëm. Ju lutemi migroni te "eksporti".

en: Setting H2 sequence ids to proper values...
sq: Vendosja e ID-ve të sekuencës H2 në vlerat e duhura...

en: Can''t decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
sq: Vlera sekrete nuk mund të deshifrohet me MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Can''t decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
sq: Nuk mund të deshifrohet db e aplikacionit me MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Query cancelled
sq: Kërkesa u anulua

en: Warning: missing type mapping for parsing BigQuery results of type {0}.
sq: Kujdes: mungon harta e tipit për analizimin e rezultateve të BigQuery të tipit {0}.

en: datetimeDiff only allows datetime, timestamp, or date types. Found {0}
sq: datetimeDiff lejon vetëm llojet e datës, vulës kohore ose datës. u gjet {0}

en: now is not supported for MongoDB versions before 4.2
sq: tani nuk mbështetet për versionet MongoDB para 4.2

en: incorrect value: {0}
sq: vlera e gabuar: {0}

en: violates not-null constraint
sq: shkel kufizimin jo-nul

en: Error preparing statement: {0}
sq: Gabim në përgatitjen e deklaratës: {0}

en: Comma separated names of {0} that should NOT appear in Metabase
sq: Emrat e ndarë me presje të {0} që NUK duhet të shfaqen në Metabase

en: Comma separated names of {0} that should appear in Metabase
sq: Emrat e ndarë me presje të {0} që duhet të shfaqen në Metabase

en: You can use patterns like "auth*" to match multiple {0}
sq: Mund të përdorësh modele si "auth*" për të përputhur shumë {0}

en: Would you mind taking a quick 5 minute survey to tell us how it’s going?
sq: Dëshironi të bëni një anketë të shpejtë 5 minutëshe për të na treguar se si po shkon?

en: Actions must be made with models, not cards.
sq: Veprimet duhet të bëhen me modele, jo me karta.

en: Cannot make a question from a model with actions
sq: Nuk mund të bëjë një pyetje nga një model me veprime

en: invalid parameterized_object_type
sq: i pavlefshëm parameterized_object_type

en: Invalid parameter source {0}
sq: Burimi i parametrit të pavlefshëm {0}

en: Error updating Settings last updated value: {0}
sq: Gabim gjatë përditësimit të cilësimeve, vlera e përditësuar së fundi: {0}

en: Invalid locale: {0}
sq: Lokalitet i pavlefshëm: {0}

en: Invalid day of week: {0}
sq: Ditë e pavlefshme e javës: {0}

en: Error fetching token status from {0}:
sq: Gabim gjatë marrjes së statusit të tokenit nga {0}:

en: MB_API_KEY is not set. See {0} for details
sq: MB_API_KEY nuk është caktuar. Shikoni {0} për detaje

en: Session timeout must be less than 100 years.
sq: Kohëzgjatja e seancës duhet të jetë më pak se 100 vjet.

en: Session timeout amount must be positive.
sq: Shuma e afatit të seancës duhet të jetë pozitive.

en: {0}, {1}, and {2}
sq: {0}, {1} dhe {2}

en: Field {0} has not been used since {1}. Skipping...
sq: Fusha {0} nuk është përdorur që nga {1}. Po kapërcehet...

en: Found DBMS version {0}
sq: U gjet versioni i DBMS {0}

en: Could not determine DBMS version
sq: Versioni i DBMS nuk mund të përcaktohej

en: received
sq: marrë

en: value must an array with :field id-or-name and an options map
sq: vlera duhet një grup me :field id-or-name dhe një hartë opsionesh

en: value must be a valid UUID.
sq: vlera duhet të jetë një UUID e vlefshme.

en: value must be an instance of {0}
sq: vlera duhet të jetë një shembull prej {0}

en: Value must be a map.
sq: Vlera duhet të jetë një hartë.

en: No current user found
sq: Nuk u gjet asnjë përdorues aktual

en: Open the Metabase drill-through menu
sq: Hapni menynë e stërvitjes së Metabase

en: Expression
sq: Shprehje

en: You can reference columns here in functions or equations, like: floor([Price] - [Discount]). Click for documentation.
sq: Ju mund t'i referoheni kolonave këtu në funksione ose ekuacione, si: dysheme ([Çmimi] - [Zbritje]). Klikoni për dokumentacion.

en: Open expressions documentation
sq: Dokumentacioni i shprehjeve të hapura

en: Open the drill-through menu
sq: Hapni menunë e stërvitjes

en: Native Query
sq: Pyetje amtare

en: Error calculating column name for {0}: {1}
sq: Gabim në llogaritjen e emrit të kolonës për {0}: {1}

en: Standard deviation of {0}
sq: Devijimi standard i {0}

en: Error calculating display name for {0}: {1}
sq: Gabim në llogaritjen e emrit të shfaqur për {0}: {1}

en: Cumulative sum of {0}
sq: Shuma kumulative prej {0}

en: Saved Question #{0}
sq: Pyetja e ruajtur #{0}

en: Cumulative count of {0}
sq: Numri kumulativ i {0}

en: No join named {0}
sq: Asnjë bashkim me emrin {0}

en: Invalid :field clause: column {0} does not exist
sq: Klauzola e pavlefshme :field: kolona {0} nuk ekziston

en: Cannot find Table {0}
sq: Tabela {0} nuk mund të gjendet

en: Don''t know how to set options for {0}
sq: Nuk di si të vendos opsionet për {0}

en: type-of {0} returned an invalid type {1}
sq: lloji i {0} ktheu një lloj të pavlefshëm {1}

en: Don''t know how to determine the base type of {0}
sq: Nuk di si të përcaktoj llojin bazë të {0}

en: Join aliases must be unique at a given stage of a query
sq: Pseudonimet e bashkimit duhet të jenë unike në një fazë të caktuar të një pyetjeje

en: Stage {0} does not exist
sq: Faza {0} nuk ekziston

en: Extracting {0} {1}
sq: Po nxjerr {0} {1}

en: query_execution cleanup successful, no rows were deleted
sq: Pastrimi i query_execution ishte i suksesshëm, asnjë rresht nuk u fshi

en: Cleaning up query_execution table
sq: Pastrimi i tabelës query_execution

en: query_execution cleanup successful, {0} rows were deleted
sq: Pastrimi i query_execution me sukses, {0} rreshta u fshinë

en: query_execution cleanup failed
sq: Pastrimi i query_execution dështoi

en: Retention policy for the `query_execution` table.
sq: Politika e ruajtjes për tabelën `query_execution`.

en: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS is set to {0}; using the minimum value of {1} instead.
sq: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS është caktuar në {0}; duke përdorur vlerën minimale të {1} në vend të kësaj.

en: Must be a string like 2020-04 or 2222-11.
sq: Duhet të jetë një varg si 2020-04 ose 2222-11.
