Metabase - en to sr translation catalogue (5771 entries)

en: Your database has been added!
sr: Vaša baza podataka je dodata!

en: We took a look at your data, and we have some automated explorations that we can show you!
sr: Pregledali smo podatke i želimo da pokažemo prikaze koje smo automatski napravili za Vas!

en: I'm good thanks
sr: Dobro sam, hvala

en: Explore this data
sr: Istraži podatke

en: Select a database type
sr: Odaberi tip baze podataka

en: Save
sr: Sačuvaj

en: To do some of its magic, Metabase needs to scan your database. We will also rescan it periodically to keep the metadata up-to-date. You can control when the periodic rescans happen below.
sr: Da bi izveo čaroliju, Metabejs treba da skenira bazu podataka. Povremeno ćemo je skenirati kako bi metapodaci bili ažurni. Ispod možete kontrolisati periodičnost skeniranja.

en: Database syncing
sr: Sinhronizacija baze podataka

en: This is a lightweight process that checks for
    updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this
    set to sync hourly.
sr: Ovo je proces kojim se proverava ažuriranje 
    sheme baze podataka. U većini slučajeva sinhronizacija na sat vremena 
    je prihvatljiva.

en: Scan
sr: Sken

en: Scanning for Filter Values
sr: Traženje vrednosti filtera

en: Metabase can scan the values present in each
    field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This
    can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large
    database.
sr: Metabejs može skenirati vrednosti prisutne u svakom
    polju u ovoj bazi podataka da bi omogućio čekboks filtre na infopanelima i pitanjima.Ovo
    može biti resursno zahtevan proces, pogotovo ako imate veliku bazu 
    podataka.

en: When should Metabase automatically scan and cache field values?
sr: Kada želite da Metabejs skenira i kešira vrednosti polja?

en: Regularly, on a schedule
sr: Regularno, po rasporedu

en: Only when adding a new filter widget
sr: Samo kada dodate novu filter kontrolu

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will
    scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
sr: Kada korisnik doda novi filter na infopanel ili SQL pitanje, Metabejs će 
    skenirati filtrom vezano polje(a) kako bi pokazao listu vrednosti koje se mogu odabrati.

en: Never, I'll do this manually if I need to
sr: Nikada, uradiću to ručno ako budem želeo

en: Saving...
sr: Čuvanje...

en: Server error encountered
sr: Serverska greška

en: Delete this database?
sr: Uklanjate ovu bazu podataka ?

en: All saved questions, metrics, and segments that rely on this database will be lost.
sr: Sva sačuvana pitanja, metrike i segmenti vezani za ovu bazu biće izgubljeni.

en: This cannot be undone.
sr: Nemoguće je poništiti.

en: If you're sure, please type
sr: Ako ste sigurni, ukucajte

en: DELETE
sr: OBRIŠI

en: in this box:
sr: u polju:

en: Cancel
sr: Otkaži

en: Delete
sr: Obriši

en: Databases
sr: Baze podataka

en: Add Database
sr: Dodaj bazu podataka

en: Connection
sr: Veza

en: Scheduling
sr: Zakazivanje

en: Save changes
sr: Snimi izmene

en: Actions
sr: Akcije

en: Sync database schema now
sr: Sinhronizuj shemu baze

en: Starting…
sr: Počinje

en: Failed to sync
sr: Sinhronizacija neuspešna

en: Sync triggered!
sr: Sinhronizacija pokrenuta!

en: Re-scan field values now
sr: Ponovo skeniraj vrednosti polja

en: Failed to start scan
sr: Neuspešan start skeniranja

en: Scan triggered!
sr: Skeniranje pokrenuto!

en: Danger Zone
sr: Opasna Zona

en: Discard saved field values
sr: Odbaci snimljene vrednosti

en: Remove this database
sr: Ukloni bazu podataka

en: Add database
sr: Dodaj bazu podataka

en: Name
sr: Ime

en: Deleting...
sr: Brisanje...

en: Loading ...
sr: Učitavanje ...

en: Bring the sample dataset back
sr: Vrati sample dataset nazad

en: Couldn't connect to the database. Please check the connection details.
sr: Nemoguće vezivanje na bazu. Proverite detalje konekcije.

en: Successfully created!
sr: Uspešno kreirano!

en: Successfully saved!
sr: Uspešno sačuvano!

en: Edit
sr: Izmeni

en: Revision History
sr: Istorija izmena

en: Retire this {0}?
sr: Povući {0}?

en: Saved questions and other things that depend on this {0} will continue to work, but this {1} will no longer be selectable from the query builder.
sr: Snimljena pitanja i druge stvari koje ovise o {0} i dalje će raditi, ali {1} više neće biti moguće odabrati iz alata za izradu upita.

en: If you're sure you want to retire this {0}, please write a quick explanation of why it's being retired:
sr: Ako ste sigurni da želite povući {0}, napišite kratko objašnjenje zašto je povučen:

en: This will show up in the activity feed and in an email that will be sent to anyone on your team who created something that uses this {0}.
sr: To će se prikazati u feedu aktivnosti i u e-poruci koja će se poslati svima u Vašem timu koji su stvorili nešto što koristi {0}.

en: Retire
sr: Povuci

en: Retiring…
sr: Povlačim

en: Failed
sr: Greška

en: Success
sr: Uspeh

en: Preview
sr: Pregled

en: No column description yet
sr: Nema opisa kolone

en: Select a field visibility
sr: Podesi vidljivost polja

en: No special type
sr: Nikakav specijalan tip

en: Other
sr: Drugo

en: Select a special type
sr: Odaberi specijalan tip

en: Select a target
sr: Odaberi metu

en: Columns
sr: Kolone

en: Column
sr: Kolona

en: Visibility
sr: Vidljivost

en: Type
sr: Tip

en: Current database:
sr: Trenutna baza podataka:

en: Show original schema
sr: Pokaži originalnu shemu

en: Data Type
sr: Tip podatka

en: Additional Info
sr: Dodatni info

en: Find a schema
sr: Nađi shemu

en: {0} schema | {0} schemas
sr[0]: {0} shema
sr[1]: {0} sheme
sr[2]: {0} shema

en: Why Hide?
sr: Zašto Sakriti?

en: Technical Data
sr: Tehnički podaci

en: Irrelevant/Cruft
sr: Nebitno

en: Queryable
sr: Upit je moguć

en: Hidden
sr: Sakriven

en: No table description yet
sr: Još nema opisa tabele

en: Metadata Strength
sr: Snaga metapodataka

en: {0} Queryable Table | {0} Queryable Tables
sr[0]: {0} Tabela nad kojom je moguć upit
sr[1]: {0} Tabele nad kojima je moguć upit
sr[2]: {0} Tabela nad kojom je moguć upit

en: {0} Hidden Table | {0} Hidden Tables
sr[0]: {0} Skrivena tabela
sr[1]: {0} Skrivene tabele
sr[2]: {0} Skrivena tabela

en: Find a table
sr: Nađi tabelu

en: Schemas
sr: Sheme

en: Metrics
sr: Metrike

en: Add a Metric
sr: Dodaj metriku

en: Definition
sr: Definicija

en: Create metrics to add them to the View dropdown in the query builder
sr: Kreiraj metrike da bi ih dodali na padajući prikaz u upit generatoru

en: Segments
sr: Segmenti

en: Add a Segment
sr: Dodaj segment

en: Create segments to add them to the Filter dropdown in the query builder
sr: Kreiraj segmente da bi ih dodali na Filter prikaz u upit generatoru

en: created
sr: stvoren

en: reverted to a previous version
sr: vraćeno na prethodnu verziju

en: edited the title
sr: izmenjen naslov

en: edited the description
sr: izmenjen opis

en: edited the
sr: izmenjen

en: made some changes
sr: učinio promene

en: You
sr: Ti

en: Datamodel
sr: Model podataka

en:  History
sr:  Istorija

en: Revision History for
sr: Istorija revizije za

en: {0} – Field Settings
sr: {0} – Podešavanje Polja

en: Where this field will appear throughout Metabase
sr: Gde će se ovo polje javiti kroz Metabejs

en: Filtering on this field
sr: Filtriranje ovog polja

en: When this field is used in a filter, what should people use to enter the value they want to filter on?
sr: Kada se ovo polje koristi u filtru,koju vrednost treba uneti za filtriranje?

en: No description for this field yet
sr: Nema opisa polja

en: Original value
sr: Originalna vrednost

en: Mapped value
sr: Mapirana vrednost

en: Enter value
sr: Unesite vrednost

en: Use original value
sr: Koristi originalnu vrednost

en: Use foreign key
sr: Koristi strani ključ

en: Custom mapping
sr: Prilagođeno mapiranje

en: Unrecognized mapping type
sr: Neprepoznat tip mapiranja

en: Current field isn't a foreign key or FK target table metadata is missing
sr: Trenutno polje nije strani ključ ili nema stranog ključa u metapodacima ciljne tabele

en: The selected field isn't a foreign key
sr: Selektovano polje nije strani ključ

en: Display values
sr: Prikaži vrednosti

en: Choose to show the original value from the database, or have this field display associated or custom information.
sr: Odaberite prikazivanje izvorne vrednosti iz baze,ili neka ovo polje prikazuje povezane ili prilagođene informacije.

en: Choose a field
sr: Odaberi polje

en: Please select a column to use for display.
sr: Izaberite kolonu za prikaz.

en: You might want to update the field name to make sure it still makes sense based on your remapping choices.
sr: Možda želite izmeniti ime polja da bi bili sigurni da to ima smisla na osnovu Vašeg izbora preslikavanja.

en: Cached field values
sr: Keš vrednosti polja

en: Metabase can scan the values for this field to enable checkbox filters in dashboards and questions.
sr: Metabejs može skenirati vrednosti za polje da bi omogućio čekbox filtre u infopanelima i pitanjima.

en: Re-scan this field
sr: Ponovo skeniraj ovo polje

en: Discard cached field values
sr: Odbaci keš vrednosti polja

en: Failed to discard values
sr: Neuspelo odbacivanje vrednosti

en: Discard triggered!
sr: Odbacivanje pokrenuto!

en: Select any table to see its schema and add or edit metadata.
sr: Izaberite tabelu za prikaz sheme ili izmenu metapodataka.

en: Name is required
sr: Naziv je obavezan

en: Description is required
sr: Opis je obavezan

en: Revision message is required
sr: Poruka izmene je obavezna

en: Aggregation is required
sr: Agregacija je obavezna

en: Edit Your Metric
sr: Izmenite metriku

en: Create Your Metric
sr: Napravite metriku

en: Make changes to your metric and leave an explanatory note.
sr: Izmenite Vašu metriku i napišite objašnjenje uz izmenu.

en: You can create saved metrics to add a named metric option to this table. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
sr: Možete stvoriti sačuvane metrike da bi tabeli dodali opciju imenovanih metrika. Sačuvane metrike uključuju tip agregacije,agregirano polje i po želji filtar koji dodate. Kao primer,ovo bi mogli koristiti za stvaranje nečega poput oficijelnog načina izračunavanja "Average Price" za tabelu Orders.

en: Result:
sr: Rezultat:

en: Name Your Metric
sr: Ime Vaše metrike

en: Give your metric a name to help others find it.
sr: Dajte ime metrici pomozite drugima da je nađu.

en: Something descriptive but not too long
sr: Nešto opisno ali ne previše dugačko

en: Describe Your Metric
sr: Opišite Vašu metriku

en: Give your metric a description to help others understand what it's about.
sr: Dajte opis metrici pomozite drugima da shvate o čemu je reč.

en: This is a good place to be more specific about less obvious metric rules
sr: Ovo je dobro mesto za preciziranje manje očiglednih metričkih pravila

en: Reason For Changes
sr: Razlog za izmene

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required.
sr: Ostavite napomenu koja opisuje izmene i zašto su one bile neophodne.

en: This will show up in the revision history for this metric to help everyone remember why things changed
sr: To će se prikazati u istoriji revizija ove metrike kako bi se svi setili zašto su se stvari promenile

en: At least one filter is required
sr: Makar jedan filter je neophodan

en: Edit Your Segment
sr: Izmenite segment

en: Create Your Segment
sr: Napravite segment

en: Make changes to your segment and leave an explanatory note.
sr: Izmenite svoj segment i ostavite objašnjenje.

en: Select and add filters to create your new segment for the {0} table
sr: Odaberite i dodajte filtre da bi stvorili nov segment za tabelu {0}

en: Name Your Segment
sr: Imenujte segment

en: Give your segment a name to help others find it.
sr: Dajte naziv segmentu kako bi ga drugi lakše našli.

en: Describe Your Segment
sr: Opišite Vaš segment

en: Give your segment a description to help others understand what it's about.
sr: Opišite Vaš segment kako bi pomogli drugima da ga bolje razumeju.

en: This is a good place to be more specific about less obvious segment rules
sr: Ovo je dobro mesto za preciziranje manje očiglednih pravila segmenta

en: This will show up in the revision history for this segment to help everyone remember why things changed
sr: Pokazaće se u istoriji revizija za ovaj segment kako bi se svi setili zašto su se stvari promenile

en: Settings
sr: Podešavanja

en: Metabase can scan the values in this table to enable checkbox filters in dashboards and questions.
sr: Metabejs može skenirati vrednosti tabele kako bi omogućio čekbox filtre u infopanelima i pitanjima.

en: Re-scan this table
sr: Ponovo skeniraj ovu tabelu

en: Add
sr: Dodaj

en: Not a valid formatted email address
sr: Nepravilan format imejl adrese

en: First name
sr: Ime

en: Last name
sr: Prezime

en: Email address
sr: Imejl adresa

en: Permission Groups
sr: Dozvole za grupe

en: Make this user an admin
sr: Učini korisnika administratorom

en: All users belong to the {0} group and can't be removed from it. Setting permissions for this group is a great way to
    make sure you know what new Metabase users will be able to see.
sr: Svi korisnici pripadaju grupi {0} i ne mogu se ukloniti iz nje. 
    Postavljanje dozvola za ovu grupu je sjajan način da znate šta će novi korisnici Metabejsa moći da vide.

en: This is a special group whose members can see everything in the Metabase instance, and who can access and make changes to the
    settings in the Admin Panel, including changing permissions! So, add people to this group with care.
sr: Ovo je posebna grupa čiji članovi mogu videti sve u Metabejs instanci, a mogu pristupiti i izvršiti promene u postavkama na Admin panelu, uključujući promenu dozvola!
    Dakle, pažljivo dodajte ljude u ovu grupu.

en: To make sure you don't get locked out of Metabase, there always has to be at least one user in this group.
sr: Da ne bi izgubili pristup Metabejsu, uvek mora biti bar jedan korisnik u ovoj grupi.

en: Members
sr: Članovi

en: Email
sr: Imejl

en: A group is only as good as its members.
sr: Grupa je dobra koliko i njeni članovi.

en: and
sr: I

en: {0} other group | {0} other groups
sr[0]: {0} druga grupa
sr[1]: {0} druge grupe
sr[2]: {0} druga grupa

en: Default
sr: Podrazumevano

en: Something like "Marketing"
sr: Nešto kao "Marketing"

en: Remove this group?
sr: Ukloni ovu grupu?

en: Are you sure? All members of this group will lose any permissions settings they have based on this group.
    This can't be undone.
sr: Jeste li sigurni? Svi članovi ove grupe izgubiće sve dozvole koje imaju u ovoj grupi.
    Ovo se ne može poništiti.

en: Yes
sr: Da

en: No
sr: Ne

en: Edit Name
sr: Izmeni naziv

en: Remove Group
sr: Ukloni grupu

en: Done
sr: Urađeno

en: Group name
sr: Naziv grupe

en: Groups
sr: Grupe

en: Create a group
sr: Napravi grupu

en: You can use groups to control your users' access to your data. Put users in groups and then go to the Permissions section to control each group's access. The Administrators and All Users groups are special default groups that can't be removed.
sr: Pomoću grupa možete kontrolisati pristup svojih podataka korisnicima.Stavite korisnike u grupe zatim idite na odeljak Dozvole za kontrolu pristupa svake grupe.Grupe Administratori i Svi korisnici posebne su grupe koje se ne mogu ukloniti.

en: Edit Details
sr: Izmeni detalje

en: Re-send Invite
sr: Pozovi ponovo

en: Reset Password
sr: Reset lozinke

en: Deactivate
sr: Deaktiviraj

en: People
sr: Ljudi

en: Who do you want to add?
sr: Koga želite da dodate?

en: Edit {0}'s details
sr: Izmeni detalje za {0}

en: {0} has been added
sr: {0} je dodat/a

en: Add another person
sr: Dodaj sledeću osobu

en: We couldn’t send them an email invitation,
    so make sure to tell them to log in using {0}
    and this password we’ve generated for them:
sr: Nismo im mogli poslati pozivnicu e-poštom,
    pa im obavezno recite da se prijave pomoću {0}
    i ove lozinke koju smo generisali za njih:

en: If you want to be able to send email invites, just go to the {0} page.
sr: Ako želite poslati pozivnice e-poštom, samo idite na stranicu {0}.

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to set their password.
sr: Poslali smo poziv {0} sa uputstvom za postavljanje lozinke.

en: We've re-sent {0}'s invite
sr: Ponovo smo pozvali {0}

en: Okay
sr: OK

en: Any previous email invites they have will no longer work.
sr: Sve prethodne imejl pozivnice koje imaju više neće raditi.

en: Deactivate {0}?
sr: Deaktiviraj{0}?

en: {0} won't be able to log in anymore.
sr: {0} više neće moći da se uloguje.

en: Reactivate {0}'s account?
sr: Ponovo aktiviraj nalog za {0}?

en: Reactivate
sr: Ponovo aktiviraj

en: They'll be able to log in again, and they'll be placed back into the groups they were in before their account was deactivated.
sr: Ponovo će moći da se prijave, i biće vraćeni u grupe u kojima su bili pre deaktiviranja naloga.

en: Reset {0}'s password?
sr: Reset {0} lozinke?

en: Are you sure you want to do this?
sr: Da li ste sigurni da ovo želite?

en: {0}'s password has been reset
sr: {0} lozinka je resetovana

en: Here’s a temporary password they can use to log in and then change their password.
sr: Evo privremene lozinke koju mogu koristiti za prijavu a zatim i promeniti lozinku.

en: We've sent them an email with instructions for creating a new password.
sr: Poslali smo im imejl sa uputstvom za kreiranje nove lozinke.

en: Active
sr: Aktivan

en: Deactivated
sr: Neaktivan

en: Add someone
sr: Dodaj nekog

en: Last Login
sr: Poslednja prijava

en: Signed up via Google
sr: Prijavljen/a preko Gugla

en: Signed up via LDAP
sr: Prijavljen/a preko LDAP

en: Reactivate this account
sr: Ponovo aktiviraj nalog

en: Never
sr: Nikada

en: {0} table | {0} tables
sr[0]: {0}tabela
sr[1]: {0}tabele
sr[2]: {0}tabela

en:  will be
sr:  će biti

en: given access to
sr: dat pristup

en:  and
sr:  I

en: denied access to
sr: zabranjen pristup

en:  will no longer be able to
sr:  više neće moći da

en:  will now be able to
sr:  će sada moći da

en:  native queries for
sr:  izvorni upit za

en: Permissions
sr: Dozvole

en: Save permissions?
sr: Sačuvaj dozvole?

en: Save Changes
sr: Snimi izmene

en: Discard changes?
sr: Odbaci izmene?

en: No changes to permissions will be made.
sr: Neće se izvršiti promene dozvola.

en: You've made changes to permissions.
sr: Učinili ste promenu dozvola.

en: Permissions for this collection
sr: Dozvole za ovu kolekciju

en: You have unsaved changes
sr: Imate nesačuvane izmene

en: Do you want to leave this page and discard your changes?
sr: Da li želite napustiti stranicu i odbaciti sve izmene?

en: Sorry, an error occurred.
sr: Izvinite,došlo je do greške.

en: Administrators always have the highest level of access to everything in Metabase.
sr: Administratori uvek imaju najviši nivo pristupa svemu u Metabejsu.

en: Every Metabase user belongs to the All Users group. If you want to limit or restrict a group's access to something, make sure the All Users group has an equal or lower level of access.
sr: Svaki korisnik Metabejsa pripada grupi All Users.Ako želite da ograničite pristup grupi nečemu, budite sigurni da grupa All Users ima jednak ili niži nivo pristupa.

en: MetaBot is Metabase's Slack bot. You can choose what it has access to here.
sr: MetaBot je Metabejsov Slack bot. Možete odabrati ono što ima pristup ovde.

en: The "{0}" group may have access to a different set of {1} than this group, which may give this group additional access to some {2}.
sr: Grupa "{0}" može imati pristup drugom setu {1} nego ova grupa, što ovoj grupi može dati dodatni pristup {2}.

en: The "{0}" group has a higher level of access than this, which will override this setting. You should limit or revoke the "{1}" group's access to this item.
sr: Grupa "{0}" ima viši nivo pristupa od ovoga, što će nadvladati ovu postavku. Trebali bi ograničiti pristup "{1}" grupi da pristupa ovoj stavci.

en: Limit
sr: Ograniči

en: Revoke
sr: Ukini

en: access even though "{0}" has greater access?
sr: Pristup iako "{0}" ima veći pristup?

en: Limit access
sr: Ograničenje pristupa

en: Revoke access
sr: Ukini pristup

en: Change access to this database to limited?
sr: Promenite pristup bazi u ograničen?

en: Change
sr: Izmeni

en: Allow Raw Query Writing?
sr: Dozvoli pisanje sirovog upita?

en: This will also change this group's data access to Unrestricted for this database.
sr: Menja se pristup podacima ove grupe u Neograničen za ovu bazu podataka.

en: Allow
sr: Dozvoli

en: Revoke access to all tables?
sr: Ukini pristup svim tabelama?

en: This will also revoke this group's access to raw queries for this database.
sr: Ovo će ukinuti pristup ovoj grupi za sirove upite za ovu bazu podataka.

en: Grant unrestricted access
sr: Daj neograničen pristup

en: Unrestricted access
sr: Neograničen pristup

en: Limited access
sr: Ograničen pristup

en: No access
sr: Nema pristupa

en: Write raw queries
sr: Pisanje sirovog upita

en: Can write raw queries
sr: Može pisati sirove upite

en: Curate collection
sr: Uređivanje kolekcije

en: View collection
sr: Pregled kolekcije

en: Data Access
sr: Pristup podacima

en: View tables
sr: Pregled tabela

en: SQL Queries
sr: SQL Upiti

en: View schemas
sr: Pregled shema

en: Data Model
sr: Model podataka

en: Sign in with Google
sr: Prijavi se koristeći Gugl

en: Allows users with existing Metabase accounts to login with a Google account that matches their email address in addition to their Metabase username and password.
sr: Korisnici sa postojećim Metabejs nalozima mogu da se prijave Gugl nalogom koji odgovara imejl adresi pored njihovog Metabejs korisničkog imena i lozinke.

en: Configure
sr: Podesi

en: Allows users within your LDAP directory to log in to Metabase with their LDAP credentials, and allows automatic mapping of LDAP groups to Metabase groups.
sr: Korisnici u Vašem LDAP direktorijumu mogu se prijaviti u Metabejs svojim LDAP akreditivima, omogućeno je automatsko preslikavanje LDAP grupa u Metabejs grupe.

en: That's not a valid email address
sr: To nije ispravna imejl adresa

en: That's not a valid integer
sr: To nije ispravan ceo broj

en: Changes saved!
sr: Izmene su sačuvane!

en: Looks like we ran into some problems
sr: Izgleda da smo naišli na problem

en: Send test email
sr: Pošalji probni imejl

en: Sending...
sr: Šaljem...

en: Sent!
sr: Poslato!

en: Clear
sr: Čisti

en: Authentication
sr: Provera

en: Server Settings
sr: Podešavanje servera

en: User Schema
sr: Korisnička shema

en: Attributes
sr: Atributi

en: Group Schema
sr: Grupna shema

en: Using
sr: Koristeći

en: Getting set up
sr: Podešavanje u toku

en: A few things you can do to get the most out of Metabase.
sr: Uradite sledeće da bi izvukli najviše iz Metabejsa.

en: Recommended next step
sr: Preporučen sledeći korak

en: Google Sign-In
sr: Gugl prijava

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}
sr: Da bi se omogućila prijava Guglom morate dati Metabejsu Google Developers console application client ID. Potrebno je samo nekoliko koraka i instrukcija o tome kako da se kreira ključ {0}

en: Your Google client ID
sr: Vaš Google client ID

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from:
sr: Korisnici se mogu sami prijaviti ako je njihova imejl adresa za Gugl nalog iz:

en: Answers sent right to your Slack #channels
sr: Odgovor poslat vašim Slack #kanalima

en: Create a Slack Bot User for MetaBot
sr: Napravi Slack Bot korisnika za MetaBot

en: Once you're there, give it a name and click {0}. Then copy and paste the Bot API Token into the field below. Once you are done, create a "metabase_files" channel in Slack. Metabase needs this to upload graphs.
sr: Kada ste tamo, dajte mu naziv i kliknite {0}. Zatim kopirajte i zalepite Bot API Token u polje ispod. Kada završite, kreirajte kanal "metabase_files" u Slack-u. Metabejsu to treba da bi uploadovao grafikone.

en: You're running Metabase {0} which is the latest and greatest!
sr: Koristite Metabejs {0} koji je najnoviji i najbolji!

en: Metabase {0} is available.  You're running {1}
sr: Metabejs {0} je dostupan. Vi ste na {1}

en: Update
sr: Ažuriranje

en: What's Changed:
sr: Šta je menjano:

en: Add a map
sr: Dodaj mapu

en: Delete custom map
sr: Obriši prilagođenu mapu

en: Remove
sr: Ukloni

en: Select…
sr: Izaberi

en: Sample values:
sr: Vrednosti uzoraka:

en: Add a new map
sr: Dodaj novu mapu

en: Edit map
sr: Izmeni mapu

en: What do you want to call this map?
sr: Kako želite da nazovete ovu mapu?

en: e.g. United Kingdom, Brazil, Mars
sr: npr.Velika Britanija,Brazil,Mars.

en: URL for the GeoJSON file you want to use
sr: Željeni URL za GeoJSON fajl

en: Like https://my-mb-server.com/maps/my-map.json
sr: Kao https://my-mb-server.com/maps/my-map.json

en: Refresh
sr: Osveži

en: Load
sr: Učitaj

en: Which property specifies the region’s identifier?
sr: Koji parametar označava regiju?

en: Which property specifies the region’s display name?
sr: Koji parametar označava ime regije?

en: Load a GeoJSON file to see a preview
sr: Učitaj GeoJSON za prikaz

en: Save map
sr: Sačuvaj mapu

en: Add map
sr: Dodaj mapu

en: Using embedding
sr: Koristi ugrađivanje

en: By enabling embedding you're agreeing to the embedding license located at
sr: Dozvolom za ugrađivanje Slažete se sa licencom za ugrađivanje locirane u

en: In plain English, when you embed charts or dashboards from Metabase in your own application, that application isn't subject to the Affero General Public License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds. You should, however, read the license text linked above as that is the actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
sr: Na običnom Srpskom jeziku, kada ugradite grafikon ili infopanel u svoju aplikaciju, aplikacija ne podleže Affero General Public License koja pokriva ostatak Metabejsa, pod uslovom da zadržite vidjivim logoe Metabejsa i "Powered by Metabase". Međutim, trebalo bi da pročitate tekst licence linkovane gore, kao što je stvarna licenca kojom ćete pristati na omogućavanje ove funkcije.

en: Enable
sr: Omogući

en: Premium embedding enabled
sr: Premium ugrađivanje omogućeno

en: Enter the token you bought from the Metabase Store
sr: Unesite token koji ste kupili u Metabejs Prodavnici

en: Premium embedding lets you disable "Powered by Metabase" on your embedded dashboards and questions.
sr: Premium ugrađivanje dozvoljava brisanje"Powered by Metabase" na Vašim ugrađenim infopanelima i pitanjima.

en: Buy a token
sr: Kupi token

en: Enter a token
sr: Unesi token

en: Edit Mappings
sr: Uredite Mapiranje

en: Group Mappings
sr: Grupno Mapiranje

en: Create a mapping
sr: Kreiraj mapiranje

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Membership to the Admin group can be granted through mappings, but will not be automatically removed as a
    failsafe measure.
sr: Mapiranja omogućavaju Metabejsu da automatski dodaje i uklanja korisnike iz grupa na osnovu informacija o članstvu koje pruža Directory Server.
    Članstvo u Administrativnoj grupi može se odobriti putem mapiranja, 
    ali se neće automatski ukloniti kao Failsafe mera.

en: Distinguished Name
sr: Jedinstveno ime

en: Public Link
sr: Javni link

en: Revoke Link
sr: Ukini link

en: Disable this link?
sr: Ukini link?

en: They won't work anymore, and can't be restored, but you can create new links.
sr: Više neće funkcionisati,ne mogu se vratiti,ali možete napraviti nove linkove.

en: Public Dashboard Listing
sr: Lista javnih infopanela

en: No dashboards have been publicly shared yet.
sr: Nema javno deljenih infopanela.

en: Public Card Listing
sr: Lista javnih kartica

en: No questions have been publicly shared yet.
sr: Nema javno deljenih pitanja.

en: Embedded Dashboard Listing
sr: Lista ugrađenih infopanela

en: No dashboards have been embedded yet.
sr: Nema ugrađenih infopanela.

en: Embedded Card Listing
sr: Lista ugrađenih kartica

en: No questions have been embedded yet.
sr: Nema ugrađenih pitanja.

en: Regenerate embedding key?
sr: Regenerisati ključ za ugradnju?

en: This will cause existing embeds to stop working until they are updated with the new key.
sr: To će izazvati da postojeća ugrađivanja prestanu sa radom dok se ne ažuriraju novim ključem.

en: Regenerate key
sr: Regeneriši ključ

en: Generate Key
sr: Generiši ključ

en: Enabled
sr: Omogućen

en: Disabled
sr: Onemogućen

en: Unknown setting {0}
sr: Nepoznato podešavanje {0}

en: Setup
sr: Postavke

en: General
sr: Uopšteno

en: Site Name
sr: Ime sajta

en: Site URL
sr: URL sajta

en: Email Address for Help Requests
sr: Imejl za zahteve za pomoć

en: Report Timezone
sr: Prijavljena vremenska zona

en: Database Default
sr: Podrazumevano za bazu podataka

en: Select a timezone
sr: Izaberi vremensku zonu

en: Not all databases support timezones, in which case this setting won't take effect.
sr: Neke baze podataka ne podržavaju vremenske zone, u tom slučaju podešavanje nema efekta.

en: Language
sr: Jezik

en: Select a language
sr: Izbaberi jezik

en: Anonymous Tracking
sr: Anonimno praćenje

en: Friendly Table and Field Names
sr: Prijateljski napisana imena Tabela i Polja

en: Only replace underscores and dashes with spaces
sr: Zamenite podvlake i crtice razmacima

en: Enable Nested Queries
sr: Omogući ugnježdene upite

en: Updates
sr: Ažuriranja

en: Check for updates
sr: Proveri ažuriranja

en: That's not a valid port number
sr: Broj porta nije validan

en: SMTP Username
sr: SMTP Korisničko ime

en: SMTP Password
sr: SMTP Lozinka

en: From Address
sr: Sa Adrese

en: Enter the token you received from Slack
sr: Unesite token za Slack koji ste primili

en: Single Sign-On
sr: Pojedinačna prijava

en: LDAP Authentication
sr: LDAP Autentikacija

en: Username or DN
sr: Korisničko ime ili DN

en: Password
sr: Lozinka

en: User search base
sr: Korisnička pretraga baze

en: User filter
sr: Korisnički filter

en: Check your parentheses
sr: Proverite zagrade

en: Email attribute
sr: Imejl atribut

en: First name attribute
sr: Atribut imena

en: Last name attribute
sr: Atribut prezimena

en: Synchronize group memberships
sr: Sinhronizuj grupno članstvo

en: Group search base
sr: Grupna pretraga baze

en: Maps
sr: Mape

en: Metabase uses OpenStreetMaps by default.
sr: Metabejs podrazumevano koristi OpenStreetMaps.

en: Custom Maps
sr: Prilagođene mape

en: Add your own GeoJSON files to enable different region map visualizations
sr: Dodaj GeoJSON fajl da bi omogućio druge region map vizuelizacije

en: Public Sharing
sr: Javno deljenje

en: Enable Public Sharing
sr: Omogući javno deljenje

en: Shared Dashboards
sr: Deljeni infopaneli

en: Shared Questions
sr: Deljena pitanja

en: Embedding in other Applications
sr: Ugradnja u druge Aplikacije

en: Enable Embedding Metabase in other Applications
sr: Dozvoli Metabejs Ugrađivanje u drugim Aplikacijama

en: Embedding secret key
sr: Tajni ključ za Ugrađivanje

en: Embedded Dashboards
sr: Ugrađeni infopaneli

en: Embedded Questions
sr: Ugrađena pitanja

en: Caching
sr: Keširanje

en: Enable Caching
sr: Omogući keširanje

en: Minimum Query Duration
sr: Minimalno trajanje upita

en: Cache Time-To-Live (TTL) multiplier
sr: Keš Time-To-Live (TTL) množilac

en: Your alert is all set up.
sr: Vaše upozorenje je podešeno.

en: Your alert was updated.
sr: Vaše upozorenje je ažurirano.

en: The alert was successfully deleted.
sr: Upozorenje je uspešno obrisano.

en: Please enter a valid formatted email address.
sr: Unesite pravilnu imejl adresu.

en: Passwords do not match
sr: Lozinke se ne slažu

en: Back to login
sr: Nazad na prijavu

en: No Metabase account exists for this Google account.
sr: Ne postoji Metabejs nalog za ovaj Gugl nalog .

en: You'll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
sr: Administrator mora kreirati Metabejs nalog pre nego što koristite Gugl za prijavu.

en: Sign in with {0}
sr: Prijavi se sa {0}

en: Please contact an administrator to have them reset your password
sr: Kontaktirajte administratora kako bi Vam resetovao lozinku

en: Forgot password
sr: Zaboravljena lozinka

en: The email you use for your Metabase account
sr: Imejl koji koristite za vaš Metabejs nalog

en: Send password reset email
sr: Pošalji imejl za reset lozinke

en: Check your email for instructions on how to reset your password.
sr: Proverite imejl za instrukcije kako resetovati lozinku.

en: Sign in to Metabase
sr: Prijava u Metabejs

en: OR
sr: ILI

en: Username or email address
sr: Korisničko ime ili imejl

en: Sign in
sr: Prijava

en: I seem to have forgotten my password
sr: Zaboravio/la sam lozinku

en: request a new reset email
sr: Zatražite novo resetovanje imejla

en: Whoops, that's an expired link
sr: Ups, taj link je istekao

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need
    to reset your password, you can {0}.
sr: Iz bezbedonosnih razloga, linkovi za resetovanje lozinke ističu nakon nekog vremena.
    Ako želite resetovati lozinku, možete {0}.

en: New password
sr: Nova lozinka

en: To keep your data secure, passwords {0}
sr: Da bi zaštitili vaše podatke,lozinke {0}

en: Create a new password
sr: Napravi novu lozinku

en: Make sure its secure like the instructions above
sr: Pobrinite se da je sigurna,kako kažu instrukcije

en: Confirm new password
sr: Potvrdi novu lozinku

en: Make sure it matches the one you just entered
sr: Proverite da li odgovara onome što ste upravo uneli

en: Your password has been reset.
sr: Vaša lozinka je resetovana.

en: Sign in with your new password
sr: Ulogujte se novom lozinkom

en: Save failed
sr: Neuspelo čuvanje

en: Saved
sr: Sačuvano

en: Ok
sr: OK

en: Archive this collection?
sr: Arhiviraj ovu kolekciju?

en: The dashboards, collections, and pulses in this collection will also be archived.
sr: Infopaneli,kolekcije i pulsevi u ovoj kolekciji takođe će se arhivirati.

en: Archive
sr: Arhiva

en: This {0} has been archived
sr: {0} je arhiviran

en: View the archive
sr: Pogledaj arhivu

en: Unarchive this {0}
sr: Izvadi iz arhive {0}

en: Our data
sr: Naši podaci

en: X-ray this table
sr: Skeniraj X-zracima ovu tabelu

en: Learn about this table
sr: Saznajte više o tabeli

en: Saved!
sr: Sačuvano!

en: Saving failed.
sr: Čuvanje nije uspelo.

en: Su
sr: Ne

en: Mo
sr: Po

en: Tu
sr: Ut

en: We
sr: Sr

en: Th
sr: Če

en: Fr
sr: Pe

en: Sa
sr: Su

en: Your admin's email address
sr: Imejl Vašeg administratora

en: To send {0}, you'll need to set up {1} integration.
sr: Da biste poslali {0}, morate da postavite {1} integraciju.

en:  or
sr:  ili

en: To send {0}, an admin needs to set up {1} integration.
sr: Da biste poslali {0}, administrator treba da postavi {1} integraciju.

en: This collection is empty, like a blank canvas
sr: Kolekcija je prazna kao prazno platno

en: You can use collections to organize and group dashboards, questions and pulses for your team or yourself
sr: Kolekcijama organizujte i grupišite infopanele, pitanja i pulseve Vašeg tima ili Vas

en: Create another collection
sr: Napravi novu kolekciju

en: Dashboards let you collect and share data in one place.
sr: Infopanel omogućava jedinstvenu manipulaciju podacima.

en: Pulses let you send out the latest data to your team on a schedule via email or slack.
sr: Pulsevi omogućavaju da pošaljete podatke timu putem imejla ili Slacka.

en: Questions are a saved look at your data.
sr: Pitanja su sačuvani pogledi na podatke.

en: Pins
sr: Zakačke

en: Drag something here to pin it to the top
sr: Prevucite nešto ovde da ga zakačite na vrh

en: Collections
sr: Kolekcije

en: Drag here to un-pin
sr: Prevucite ovde da otkačite nešto

en: {0} item selected | {0} items selected
sr[0]: {0} odabrana stavka
sr[1]: {0} odabarane stavke
sr[2]: {0} odabrana stavka

en: Move {0} items?
sr: Premesti {0} stavku?

en: Move "{0}"?
sr: Premesti "{0}"?

en: Move
sr: Premesti

en: Edit this collection
sr: Izmeni kolekciju

en: Archive this collection
sr: Arhiviraj kolekciju

en: My personal collection
sr: Moja lična kolekcija

en: New collection
sr: Nova kolekcija

en: Copied!
sr: Kopirano!

en: Use an SSH-tunnel for database connections
sr: Koristite SSH-tunnel za povezivanje na bazu

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host.
    This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available.
    Enabling this is usually slower than a direct connection.
sr: Nekim instalacijama baza podataka može se pristupiti samo povezivanjem kroz SSH bastion host.
    Ova opcija takođe pruža dodatni sloj sigurnosti kada VPN nije dostupan.
    Ovo je obično sporije od direktne veze.

en: This is a large database, so let me choose when Metabase syncs and scans
sr: Ovo je velika baza,prepustite mi da biram kada Metabejs radi sync i scan

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values.
    If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
sr: Po defaultu,Metabejs obavlja sync na 60min i dnevni scan vrednosti polja.
    Ako imate veliku bazu podataka,preporučujemo da se ta opcija uključi a onda izaberite kada i koliko često će se raditi skeniranje vrednosti.

en: {0} to generate a Client ID and Client Secret for your project.
sr: {0} da bi generisali klijent ID i klijent secret za svoj projekat.

en: Click here
sr: Klik ovde

en: Choose "Other" as the application type. Name it whatever you'd like.
sr: Birajte "Other" za tip aplikacije. Nazovite po volji.

en: {0} to get an auth code
sr: {0} da bi dobili autorizacioni kod

en: with Google Drive permissions
sr: sa Google Drive dozvolom

en: To use Metabase with this data you must enable API access in the Google Developers Console.
sr: Za korišćenje podatke mora se enableovati API access u Google Developers Console.

en: {0} to go to the console if you haven't already done so.
sr: {0} da bi otišli ​​na konzolu ako to već niste uradili.

en: How would you like to refer to this database?
sr: Kako bi želeli da se obratite ovoj bazi?

en: Next
sr: Sledeće

en: Delete this {0}
sr: Obriši {0}

en: Pin this item
sr: Zakači ovu stavku

en: Move this item
sr: Premesti ovu stavku

en: Edit this question
sr: Izmeni pitanje

en: Action type
sr: Tip akcije

en: View revision history
sr: Istorija izmena

en: Move action
sr: Premesti akciju

en: Archive action
sr: Arhiviraj akciju

en: Add to dashboard
sr: Dodaj u infopanel

en: Download results
sr: Preuzmi rezultate

en: Sharing and embedding
sr: Deljenje i ugrađivanje

en: Another action type
sr: Još jedan tip akcije

en: Get alerts about this
sr: Primajte upozorenja o ovome

en: View the SQL
sr: Pogled u SQL

en: Segments for this
sr: Segmenti za ovo

en: Show error details
sr: Prikaži detalje o grešci

en: Here's the full error message
sr: Evo celokupne poruke o grešci

en: Hi, Metabot here.
sr: Ćao,ovde Metabot.

en: Based on the schema
sr: Prema shemi

en: A look at your
sr: Pogled u

en: Search the list
sr: Pretraži listu

en: Search by {0}
sr: Pretraži koristeći {0}

en:  or enter an ID
sr:  ili unesite ID

en: Enter an ID
sr: Unesite ID

en: Enter a number
sr: Unesite broj

en: Enter some text
sr: Unesite tekst

en: No matching {0} found.
sr: Nije pronađeno nijedno podudaranje {0}.

en: Including every option in your filter probably won’t do much…
sr: Uključivanje svih opcija u vašem filteru nema mnogo učinka

en: Something's gone wrong
sr: Nešto nije u redu

en: We've run into an error. You can try refreshing the page, or just go back.
sr: Greška. Pokušajte da osvežite stranicu, ili se vratite na prethodnu.

en: No description yet
sr: Još uvek bez opisa

en: New {0}
sr: Novi {0}

en: Asked by {0}
sr: Pitano od strane {0}

en: Today,
sr: Danas,

en: Yesterday,
sr: Juče,

en: First revision.
sr: Prva revizija.

en: Reverted to an earlier revision and {0}
sr: Vraćeno na raniju izmenu i {0}

en: Revision history
sr: Istorija izmena

en: When
sr: Kada

en: Who
sr: Ko

en: What
sr: Šta

en: Revert
sr: Vrati

en: Reverting…
sr: Vraćanje

en: Revert failed
sr: Vraćanje nije uspelo

en: Reverted
sr: Vraćeno

en: Everything
sr: Sve

en: Dashboards
sr: Infopaneli

en: Questions
sr: Pitanja

en: Pulses
sr: Pulsevi

en: Back
sr: Nazad

en: Find...
sr: Nađi...

en: An error occured
sr: Desila se greška

en: Loading...
sr: Učitavanje...

en: Metabase Newsletter
sr: Metabejs Newsletter

en: Get infrequent emails about new releases and feature updates.
sr: Dobijte imejlove o novim izdanjima i ažuriranjima funkcija.

en: Subscribe
sr: Pretplati se

en: You're subscribed. Thanks for using Metabase!
sr: Pretplaćeni ste.Hvala što koristite Metabejs!

en: We're a little lost...
sr: Malo smo se izgubili...

en: Temporary Password
sr: Privremena lozinka

en: Hide
sr: Sakrij

en: Show
sr: Prikaži

en: Saved! Add this to a dashboard?
sr: Sačuvano! Dodaj na infopanel?

en: Yes please!
sr: Da, molim!

en: Not now
sr: Ne sad

en: Error:
sr: Greška:

en: Sunday
sr: Nedelja

en: Monday
sr: Ponedeljak

en: Tuesday
sr: Utorak

en: Wednesday
sr: Sreda

en: Thursday
sr: Četvrtak

en: Friday
sr: Petak

en: Saturday
sr: Subota

en: First
sr: Prvi

en: Last
sr: Zadnji

en: 15th (Midpoint)
sr: 15-i (sredina)

en: Calendar Day
sr: Dan u kalendaru

en: your Metabase timezone
sr: vaša Metabejs vremenska zona

en: Filter this list...
sr: Filtriraj listu...

en: Blue
sr: Plava

en: Green
sr: Zelena

en: Red
sr: Crvena

en: Yellow
sr: Žuta

en: A component used to make a selection
sr: Element korišćen za izradu selekcije

en: Selected
sr: Izabrano

en: Nothing to select
sr: Ništa za izabrati

en: Sorry, you don’t have permission to see that.
sr: Izvinite, nemate dozvolu da to vidite.

en: Unknown error encountered
sr: Nepoznata greška

en: Create
sr: Kreiraj

en: Create dashboard
sr: Kreiraj infopanel

en: Table
sr: Tabela

en: Database
sr: Baza podataka

en: Creator
sr: Kreator

en: No results found
sr: Bez rezultata

en: Try adjusting your filter to find what you’re looking for.
sr: Prilagodite filter da bi pronašli ono što Vas interesuje.

en: View by
sr: Pogledao

en: of
sr: od

en: Don't tell anyone, but you're my favorite.
sr: Ne reci to nikome, ti si mi omiljen lik.

en: Once you connect your own data, I can show you some automatic explorations called x-rays. Here are some examples with sample data.
sr: Kada povežete sopstvene podatke,možemo Vam pokazati neka automatska istraživanja nazvana X-zraci.Evo primera sa podacima o uzorku.

en: Start here
sr: Počnite ovde

en: Our analytics
sr: Naša analitika

en: Browse all items
sr: Pretraži sve

en: Replace or save as new?
sr: Zameni ili sačuvaj kao novo?

en: Replace original question, "{0}"
sr: Zameni izvorno pitanje, "{0}"

en: Save as new question
sr: Sačuvaj kao novo pitanje

en: First, save your question
sr: Prvo, sačuvajte Vaše pitanje

en: Save question
sr: Sačuvaj pitanje

en: What is the name of your card?
sr: Koje je ime Vaše kartice?

en: Description
sr: Opis

en: It's optional but oh, so helpful
sr: Nije obavezno,ali je baš korisno

en: Which collection should this go in?
sr: U koju kolekciju ovo treba da uđe?

en: modified
sr: Izmenjeno

en: item
sr: stavka

en: Undo
sr: Poništi

en: Applying Question
sr: Primenjuje se pitanje

en: That question isn't compatible
sr: Pitanje je nekompatibilno

en: Search for a question
sr: Pronađi pitanje

en: We're not sure if this question is compatible
sr: Nismo sigurni da je pitanje kompatibilno

en: Archive Dashboard
sr: Arhiviraj Infopanel

en: Make sure to make a selection for each series, or the filter won't work on this card.
sr: Obavezno napravite izbor za svaku seriju, ili filter neće raditi na ovoj kartici.

en: This dashboard is looking empty.
sr: Infopanel je prazan.

en: Add a question to start making it useful!
sr: Dodajte pitanje učinimo ih korisnim!

en: Daytime mode
sr: Dnevni mod

en: Nighttime mode
sr: Noćni mod

en: Exit fullscreen
sr: Izlaz iz fullscreena

en: Enter fullscreen
sr: Prikaz preko celog ekrana

en: Saving…
sr: Čuvanje

en: Add a question
sr: Dodajte pitanje

en: Add a question to this dashboard
sr: Dodajte pitanje na ovaj infopanel

en: Add a filter
sr: Dodajte filter

en: Parameters
sr: Parametri

en: Add a text box
sr: Dodajte okvir za tekst

en: Move dashboard
sr: Pomeri infopanel

en: Edit dashboard
sr: Uredi infopanel

en: Edit Dashboard Layout
sr: Uredi izgled Infopanela

en: You are editing a dashboard
sr: Uređujete infopanel

en: Select the field that should be filtered for each card
sr: Birajte polje koje bi trebalo filtrirati za sve kartice

en: Move dashboard to...
sr: Premesti infopanel u...

en: Dashboard moved to {0}
sr: Infopanel premešten u {0}

en: What do you want to filter?
sr: Šta želite filtrirati?

en: What kind of filter?
sr: Koja vrsta filtra?

en: Off
sr: Van

en: 1 minute
sr: 1 minut

en: 5 minutes
sr: 5 minuta

en: 10 minutes
sr: 10 minuta

en: 15 minutes
sr: 15 minuta

en: 30 minutes
sr: 30 minuta

en: 60 minutes
sr: 60 minuta

en: Auto-refresh
sr: Automatsko osvežavanje

en: Refreshing in
sr: Osvežavanje za

en: Remove this question?
sr: Ukloni ovo pitanje?

en: Your dashboard was saved
sr: Infopanel je sačuvan

en: See it
sr: Pogledajte

en: Save this
sr: Sačuvajte ovo

en: Show more about this
sr: Pokaži više o ovome

en: This card doesn't have any fields or parameters that can be mapped to this parameter type.
sr: Ova kartica nema polja ili parametre koji se mogu mapirati na ovaj tip parametara.

en: The values in this field don't overlap with the values of any other fields you've chosen.
sr: Vrednosti u ovom polju se ne poklapaju sa vrednostima bilo kog polja koje ste izabrali.

en: No valid fields
sr: Nema važećih polja

en: Name must be 100 characters or less
sr: Naziv mora imati manje od 100 znakova

en: Color is required
sr: Boja je obavezna

en: What is the name of your dashboard?
sr: Koji je naziv infopanela?

en: did some super awesome stuff that's hard to describe
sr: da li su neke sjajne stvari koje je teško opisati

en: created an alert about -
sr: kreirao upozorenje o -

en: deleted an alert about -
sr: izbrisao upozorenje o -

en: saved a question about
sr: sačuvao pitanje o

en: saved a question
sr: snimio pitanje

en: deleted a question
sr: obrisao pitanje

en: created a dashboard
sr: kreirao infopanel

en: deleted a dashboard
sr: obrisao infopanel

en: added a question to the dashboard -
sr: dodao pitanje na infopanel -

en: removed a question from the dashboard -
sr: obrisao pitanje sa infopanela -

en: received the latest data from
sr: dobio najnovije podatke od

en: Unknown
sr: Nepoznat

en: Hello World!
sr: Zdravo svete!

en: Metabase is up and running.
sr: Metabejs uspešno pokrenut.

en: added the metric
sr: dodao metriku

en:  to the
sr:  do

en:  table
sr:  tabela

en: made changes to the metric
sr: uneo izmene u metriku

en:  in the
sr:  u

en: removed the metric
sr: uklonio metriku

en: created a pulse
sr: kreirao puls

en: deleted a pulse
sr: obrisao puls

en: added the filter
sr: dodao filter

en: made changes to the filter
sr: uneo izmene u filter

en: removed the filter {0}
sr: uklonio filter {0}

en: joined!
sr: Pridružio!

en: Hmmm, looks like nothing has happened yet.
sr: Hmmm, izgleda da se još ništa nije dogodilo.

en: Save a question and get this baby going!
sr: Sačuvajte pitanje!

en: Ask questions and explore
sr: Postavljajte pitanja i istražujte

en: Click on charts or tables to explore, or ask a new question using the easy interface or the powerful SQL editor.
sr: Kliknite na grafikone ili tabele da biste ih istražili, ili postavite novo pitanje pomoću jednostavnog interfejsa ili moćnog SQL editora.

en: Make your own charts
sr: Napravite grafikone

en: Create line charts, scatter plots, maps, and more.
sr: Kreirajte linijske dijagrame,raspršene dijagrame,mape i još mnogo toga.

en: Share what you find
sr: Podelite šta ste pronašli

en: Create powerful and flexible dashboards, and send regular updates via email or Slack.
sr: Stvorite moćne i fleksibilne infopanele, šaljite redovna ažuriranja putem imejla ili Slacka.

en: Let's go
sr: Idemo

en: Setup Tip
sr: Savet za postavku

en: View all
sr: Pregledajte sve

en: Recently Viewed
sr: Nedavno pregledano

en: You haven't looked at any dashboards or questions recently
sr: Niste skoro gledali infopanele ili pitanja

en: {0} items selected
sr: {0} izabranih stavki

en: Unarchive
sr: Dearhiviraj

en: Activity
sr: Aktivnost

en: Results for "{0}"
sr: Rezultati za "{0}"

en: Pulse
sr: Puls

en: Entity Key
sr: Ključ entiteta

en: Overall Row
sr: Overall red

en: The primary key for this table.
sr: Primarni ključ za ovu tabelu.

en: Entity Name
sr: Naziv entiteta

en: The "name" of each record. Usually a column called "name", "title", etc.
sr: "Naziv" svakog zapisa. Obično kolona pod nazivom "ime", "naslov" itd.

en: Foreign Key
sr: Strani ključ

en: Points to another table to make a connection.
sr: Ukazuje na drugu tabelu radi uspostave veze.

en: Avatar Image URL
sr: URL za sliku avatara

en: Common
sr: Zajednički

en: Category
sr: Kategorija

en: City
sr: Grad

en: Country
sr: Zemlja

en: Image URL
sr: URL slike

en: Field containing JSON
sr: JSON polje

en: Latitude
sr: Geografska širina

en: Longitude
sr: Geografska dužina

en: Number
sr: Broj

en: State
sr: Država

en: Zip Code
sr: Poštanski broj

en: Quantity
sr: Količina

en: Income
sr: Prihod

en: Discount
sr: Popust

en: Creation timestamp
sr: Kreiranje timestampa

en: Creation time
sr: Vreme kreiranja

en: Creation date
sr: Datum kreiranja

en: Product
sr: Proizvod

en: User
sr: Korisnik

en: Source
sr: Izvor

en: Price
sr: Cena

en: Join timestamp
sr: Timestamp sjedinjenja

en: Join time
sr: Vreme sjedinjenja

en: Join date
sr: Datum sjedinjenja

en: Share
sr: Podeli

en: Owner
sr: Vlasnik

en: Company
sr: Kompanija

en: Subscription
sr: Pretplata

en: Score
sr: Rezultat

en: Title
sr: Naslov

en: Comment
sr: Komentar

en: Cost
sr: Trošak

en: Gross margin
sr: Bruto marža

en: Birthday
sr: Rođendan

en: Search box
sr: Polje za pretragu

en: A list of all values
sr: Lista svih vrednosti

en: Plain input box
sr: Običan okvir za unos

en: Everywhere
sr: Svuda

en: The default setting. This field will be displayed normally in tables and charts.
sr: Podrazumevana postavka. Ovo polje će se normalno prikazivati u tabelama i grafikonima.

en: Only in Detail Views
sr: Samo u detaljnim prikazima

en: This field will only be displayed when viewing the details of a single record. Use this for information that's lengthy or that isn't useful in a table or chart.
sr: Ovo polje će se prikazati samo prilikom gledanja detalja jednog zapisa. Koristite to za informacije koje nije korisno pokazati u tabeli ili grafikonu.

en: Do Not Include
sr: Ne uključuju

en: Metabase will never retrieve this field. Use this for sensitive or irrelevant information.
sr: Metabejs neće preuzeti ovo polje. Koristite ovo za osetljive ili nebitne informacije.

en: Count
sr: Brojanje

en: CumulativeCount
sr: Kumulativno brojanje

en: Sum
sr: Zbir

en: CumulativeSum
sr: Kumulativni zbir

en: Distinct
sr: Jedinstven

en: StandardDeviation
sr: Standardna devijacija

en: Average
sr: Prosek

en: sad sad panda, lexing errors detected
sr: otkrivene greške u leksiranju

en: {0} second | {0} seconds
sr[0]: {0} sekunda
sr[1]: {0} sekunde
sr[2]: {0} sekunda

en: {0} minute | {0} minutes
sr[0]: {0} minut
sr[1]: {0} minuta
sr[2]: {0} minut

en: Hey there
sr: Hej

en: How's it going
sr: Kako ste

en: Howdy
sr: ‘Dan

en: Greetings
sr: Pozdrav

en: Good to see you
sr: Drago mi je da te vidim

en: What do you want to know?
sr: Šta želiš da znaš?

en: What's on your mind?
sr: O čemu razmišljaš?

en: What do you want to find out?
sr: Šta bi želeo da saznaš?

en: Raw data
sr: Sirovi podaci

en: Cumulative count
sr: Kumulativni broj

en: Average of
sr: Prosek

en: Distinct values of
sr: Jedinstvene vrednosti

en: Standard deviation of
sr: Standardna devijacija

en: Sum of
sr: Zbir

en: Cumulative sum of
sr: Kumulativni zbir

en: Maximum of
sr: Maksimum

en: Minimum of
sr: Minimum

en: Grouped by
sr: Grupisano po

en: Filtered by
sr: Filtrirano po

en: Sorted by
sr: Poređano po

en: True
sr: Tačno

en: False
sr: Netačno

en: Select longitude field
sr: Izaberite polje geografske dužine

en: Enter upper latitude
sr: Unesite višu geografsku širinu

en: Enter left longitude
sr: Unesite levu geografsku dužinu

en: Enter lower latitude
sr: Unesite nižu geografsku širinu

en: Enter right longitude
sr: Unesite desnu geografsku dužinu

en: Is
sr: Je

en: Is not
sr: Nije

en: Is empty
sr: Prazno je

en: Not empty
sr: Nije prazno

en: Equal to
sr: Jednako

en: Not equal to
sr: Nije jednako

en: Greater than
sr: Veće od

en: Less than
sr: Manje od

en: Between
sr: Između

en: Greater than or equal to
sr: Veće ili jednako

en: Less than or equal to
sr: Manje ili jednako

en: Contains
sr: Sadrži

en: Does not contain
sr: Ne sadrži

en: Starts with
sr: Počinje sa

en: Ends with
sr: Završava sa

en: Before
sr: Pre

en: After
sr: Posle

en: Inside
sr: U

en: Just a table with the rows in the answer, no additional operations.
sr: Samo tabela sa redovima u odgovoru, nema dodatnih operacija.

en: Count of rows
sr: Brojanje redova

en: Total number of rows in the answer.
sr: Ukupan broj redova u odgovoru.

en: Sum of ...
sr: Zbir ...

en: Sum of all the values of a column.
sr: Zbir svih vrednosti kolone.

en: Average of ...
sr: Prosek ...

en: Average of all the values of a column
sr: Prosek svih vrednosti kolone

en: Number of distinct values of ...
sr: Broj različitih vrednosti ...

en: Number of unique values of a column among all the rows in the answer.
sr: Broj jedinstvenih vrednosti kolone među svim redovima u odgovoru.

en: Cumulative sum of ...
sr: Kumulativni zbir ...

en: Additive sum of all the values of a column.\\ne.x. total revenue over time.
sr: Aditivni zbir svih vrednosti kolone. \\ ne.x. ukupan prihod tokom vremena.

en: Cumulative count of rows
sr: Zbirni broj redova

en: Additive count of the number of rows.\\ne.x. total number of sales over time.
sr: Broj dodataka broju redova. \\ ne.x. ukupan broj prodaja tokom vremena.

en: Standard deviation of ...
sr: Standardna devijacija ...

en: Number which expresses how much the values of a column vary among all rows in the answer.
sr: Broj koji izražava koliko vrednosti kolone se razlikuju među svim redovima u odgovoru.

en: Minimum of ...
sr: Minimum ...

en: Minimum value of a column
sr: Minimalna vrednost kolone

en: Maximum of ...
sr: Maximum ...

en: Maximum value of a column
sr: Maksimalna vrednost kolone

en: lower case letter
sr: malo slovo

en: upper case letter
sr: veliko slovo

en: number
sr: broj

en: special character
sr: specijalni znak

en: must be
sr: mora biti

en: characters long
sr: znakova dugo

en: Must be
sr: Mora biti

en: and include
sr: i uključuje

en: zero
sr: nula

en: one
sr: jedan

en: two
sr: dva

en: three
sr: tri

en: four
sr: četiri

en: five
sr: pet

en: six
sr: šest

en: seven
sr: sedam

en: eight
sr: osam

en: nine
sr: devet

en: Month and Year
sr: Mesec i Godina

en: Like January, 2016
sr: Poput Januar, 2016

en: Quarter and Year
sr: Kvartal i Godina

en: Like Q1, 2016
sr: Poput K1, 2016

en: Single Date
sr: Jedan datum

en: Like January 31, 2016
sr: Poput 31 Januar, 2016

en: Date Range
sr: Period

en: Like December 25, 2015 - February 14, 2016
sr: Poput 25 Decembar 2015 - 14 Februar 2016

en: Relative Date
sr: Relativni datum

en: Like "the last 7 days" or "this month"
sr: Poput "poslednjih 7 dana" ili "ovog meseca"

en: Date Filter
sr: Filter datuma

en: All Options
sr: Sve opcije

en: Contains all of the above
sr: Sadrži sve gore navedeno

en: ZIP or Postal Code
sr: ZIP ili poštanski broj

en: Time
sr: Vreme

en: Date range, relative date, time of day, etc.
sr: Period, relativni datum, doba dana itd.

en: Location
sr: Mesto

en: City, State, Country, ZIP code.
sr: Grad, država, država, poštanski broj.

en: User ID, product ID, event ID, etc.
sr: User ID, ID proizvoda, ID događaja itd.

en: Other Categories
sr: Druge kategorije

en: Category, Type, Model, Rating, etc.
sr: Kategorija, tip, model, ocena itd.

en: Account settings
sr: Podešavanje naloga

en: Logs
sr: Logovi

en: Help
sr: Pomoć

en: About Metabase
sr: O Metabejs-u

en: Sign out
sr: Odjava

en: Thanks for using
sr: Hvala na upotrebi

en: You're on version
sr: Koristite verziju

en: Built on
sr: Napravljeno uz pomoć

en: is a Trademark of
sr: je zaštitni znak

en: and is built with care in San Francisco, CA
sr: i pažljivo je napravljen u San Francisku, Kalifornija

en: Metabase Admin
sr: Metabejs Admin

en: Ask a question
sr: Postavi pitanje

en: New dashboard
sr: Novi infopanel

en: New pulse
sr: Novi puls

en: Reference
sr: Referenca

en: Which metric?
sr: Koja metrika?

en: Defining common metrics for your team makes it even easier to ask questions
sr: Definisanje uobičajenih metrika za Vaš tim olakšava postavljanje pitanja

en: How to create metrics
sr: Kako kreirati metrike

en: See data over time, as a map, or pivoted to help you understand trends or changes.
sr: Pogledajte podatke tokom vremena, npr mapu ili pivot da bi razumeli promene.

en: Custom
sr: Prilagođen

en: New question
sr: Novo pitanje

en: Use the simple question builder to see trends, lists of things, or to create your own metrics.
sr: Koristite Simple Question Builder da bi videli trendove, spiskove ili da kreirate metrike.

en: Native query
sr: Izvorni upit

en: For more complicated questions, you can write your own SQL or native query.
sr: Za složenija pitanja možete da napišete sopstveni SQL ili izvorni upit.

en: Select a default value…
sr: Izaberite podrazumevanu vrednost

en: Update filter
sr: Ažuriraj filter

en: Today
sr: Danas

en: Yesterday
sr: Juče

en: Past 7 days
sr: Poslednjih 7 dana

en: Past 30 days
sr: Poslednjih 30 dana

en: Week
sr: Nedelja

en: Month
sr: Mesec

en: Year
sr: Godina

en: Past 7 Days
sr: Poslednjih 7 dana

en: Past 30 Days
sr: Poslednjih 30 dana

en: Last Week
sr: Prošla nedelja

en: Last Month
sr: Prošli mesec

en: Last Year
sr: Prošla godina

en: This Week
sr: Ova nedelja

en: This Month
sr: Ovaj mesec

en: This Year
sr: Ova godina

en: Enter a value...
sr: Unesite vrednost...

en: Enter a default value...
sr: Unesite podrazumevanu vrednost...

en: An error occurred
sr: Došlo je do greške

en: Not found
sr: Nije pronađeno

en: You’ve made changes that need to be published before they will be reflected in your application embed.
sr: Učinili ste promene koje je potrebno objaviti pre nego što će se ugraditi u Vašu aplikaciju.

en: You will need to publish this {0} before you can embed it in another application.
sr: Ovo ćete morati da objavite {0} pre ugradnje u drugu aplikaciju.

en: Discard Changes
sr: Odbaci izmene

en: Updating...
sr: Ažuriranje...

en: Updated
sr: Ažuriran

en: Failed!
sr: Neuspeh!

en: Publish
sr: Objavi

en: Code
sr: Kod

en: Style
sr: Stil

en: Which parameters can users of this embed use?
sr: Koje parametre mogu koristiti korisnici ove ugrađene datoteke?

en: This {0} doesn't have any parameters to configure yet.
sr: {0} još nema parametara za konfigurisanje.

en: Editable
sr: Može se uređivati

en: Locked
sr: Zaključano

en: Preview Locked Parameters
sr: Pregledajte zaključane parametre

en: Try passing some values to your locked parameters here. Your server will have to provide the actual values in the signed token when using this for real.
sr: Pokušajte da prenesete neke vrednosti u svoje zaključane parametre. Server će morati da da stvarne vrednosti tokenu kada se ovo stvarno koristi.

en: Danger zone
sr: Opasna zona

en: This will disable embedding for this {0}.
sr: Ovo će onemogućiti ugrađivanje za {0}.

en: Unpublish
sr: Opozovi objavljivanje

en: Light
sr: Svetlo

en: Dark
sr: Tamno

en: Border
sr: Ivica

en: To embed this {0} in your application:
sr: Da biste ugradili {0} u svoju aplikaciju:

en: Insert this code snippet in your server code to generate the signed embedding URL
sr: Umetnite ovaj isečak koda u kod servera da bi generisali potpisanu URL adresu za ugradnju

en: Then insert this code snippet in your HTML template or single page app.
sr: Zatim ubacite ovaj isečak koda u HTML šablon ili u aplikaciju za jednu stranicu.

en: Embed code snippet for your HTML or Frontend Application
sr: Ugradite fragment koda za HTML ili Frontend aplikaciju

en: More {0}
sr: Još {0}

en: examples on GitHub
sr: primeri na GitHabu

en: Enable sharing
sr: Omogući deljenje

en: Disable this public link?
sr: Onemogući ovu javnu vezu?

en: This will cause the existing link to stop working. You can re-enable it, but when you do it will be a different link.
sr: To će dovesti do toga da postojeća veza prestane da radi. Možete je ponovo omogućiti, ali kada to učinite, to će biti druga veza.

en: Public link
sr: Javna veza

en: Share this {0} with people who don't have a Metabase account using the URL below:
sr: Podelite {0} sa ljudima koji nemaju nalog Metabejsa koristeći URL u nastavku:

en: Public embed
sr: Javno ugrađivanje

en: Embed this {0} in blog posts or web pages by copying and pasting this snippet:
sr: Ugradite {0} u blog postove ili veb stranice kopiranjem i lepljenjem ovog isečka:

en: Embed this {0} in an application
sr: Ugradite {0} u aplikaciju

en: By integrating with your application server code, you can provide a secure stats {0} limited to a specific user, customer, organization, etc.
sr: Integrisanjem sa kodom servera aplikacija, možete da pružite sigurnu statistiku {0} ograničenu na određenog korisnika, kupca, organizaciju itd.

en: Remove attachment
sr: Ukloni prlog

en: Attach file with results
sr: Priložite datoteku sa rezultatima

en: This question will be added as a file attachment
sr: Ovo pitanje će biti dodato kao prilog datoteke

en: This question won't be included in your Pulse
sr: Ovo pitanje neće biti uključeno u vaš Puls

en: This pulse will no longer be emailed to {0} {1}
sr: Puls se više neće slati e-poštom na {0} {1}

en: {0} address | {0} addresses
sr[0]: {0} adresa
sr[1]: {0} adrese
sr[2]: {0} adresa

en: Slack channel {0} will no longer get this pulse {1}
sr: Slack kanal {0} više neće primati puls {1}

en: Channel {0} will no longer receive this pulse {1}
sr: Kanal {0} više neće primati puls {1}

en: Edit pulse
sr: Uredi puls

en: What's a Pulse?
sr: Šta je Puls?

en: Got it
sr: Shvatio sam

en: Where should this data go?
sr: Gde treba da idu ovi podaci?

en: Unarchiving…
sr: Dearhiviranje…

en: Unarchive failed
sr: Dearhiviranje neuspelo

en: Unarchived
sr: Dearhivirano

en: Create pulse
sr: Kreirajte puls

en: Attachment
sr: Prilog

en: Heads up
sr: Glavu gore

en: We'll show the first 10 columns and 20 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
sr: Prikazaćemo prvih 10 kolona i 20 redova ove tabele u vašem Pulsu. Ako ovo pošaljete e-poštom, dodaćemo prilog datoteke sa svim kolonama i do 2000 redova.

en: Raw data questions can only be included as email attachments
sr: Pitanja sa sirovim podacima mogu se uključiti samo kao prilozi e-pošte

en: Looks like this pulse is getting big
sr: Izgleda da ovaj puls postaje sve veći

en: We recommend keeping pulses small and focused to help keep them digestible and useful to the whole team.
sr: Preporučujemo da puls bude mali i fokusiran kako bi bio koristan za ceo tim.

en: Pick your data
sr: Izaberite svoje podatke

en: Choose questions you'd like to send in this pulse
sr: Izaberite pitanja koja želite da pošaljete u ovom pulsu

en: Emails
sr: Imejlovi

en: Slack messages
sr: Slack poruke

en: Sent
sr: Poslato

en: {0} will be sent at
sr: {0} će biti poslata u

en: Messages
sr: Poruke

en: Send email now
sr: Pošaljite imejl odmah

en: Send to {0} now
sr: Pošaljite odmah na {0}

en: Sending…
sr: Slanje…

en: Sending failed
sr: Slanje neuspešno

en: Didn’t send because the pulse has no results.
sr: Nisam poslao jer puls nema rezultata.

en: Pulse sent
sr: Puls je poslat

en: {0} needs to be set up by an administrator.
sr: {0} treba da podesi administrator.

en: Which collection should this pulse live in?
sr: U kojoj kolekciji treba da bude ovaj puls?

en: Name your pulse
sr: Nazovite svoj puls

en: Give your pulse a name to help others understand what it's about
sr: Dajte svom pulsu ime kako bi pomogli drugima da shvate o čemu se radi

en: Important metrics
sr: Važne metrike

en: Skip if no results
sr: Preskočite ako nema rezultata

en: Skip a scheduled Pulse if none of its questions have any results
sr: Preskočite zakazani Puls ako nijedno od njegovih pitanja nema rezultata

en: Enter email addresses you'd like this data to go to
sr: Unesite adrese e-pošte na koje želite da idu ovi podaci

en: Help everyone on your team stay in sync with your data.
sr: Pomozite svima u Vašem timu da ostanu u sinhronizaciji sa Vašim podacima.

en: Pulses let you send data from Metabase to email or Slack on the schedule of your choice.
sr: Pulsevi omogućavaju slanje podataka iz Metabejsa na e-poštu ili Slack prema rasporedu po vašem izboru.

en: After {0}
sr: Posle {0}

en: Before {0}
sr: Pre {0}

en: Is Empty
sr: Je Prazno

en: Not Empty
sr: Nije Prazno

en: All Time
sr: Sve vreme

en: Apply
sr: Primeniti

en: View {0}
sr: Prikaži {0}

en: Compare this with all rows in the table
sr: Uporedite ovo sa svim redovima u tabeli

en: Analyze the results of this Query
sr: Analizirajte rezultate ovog upita

en: Count of rows by time
sr: Brojanje redova po vremenu

en: Summarize this segment
sr: Rezimirajte ovaj segment

en: View this as a table
sr: Prikaži kao tabelu

en: View the underlying {0} records
sr: Pogledajte osnovne {0} zapise

en: X-Ray this question
sr: Pogledaj X-zracima ovo pitanje

en: X-ray {0} {1}
sr: X-zrak {0} {1}

en: these
sr: ovih

en: this
sr: ovog

en: Compare {0} {1} to the rest
sr: Uporedi {0} {1} sa ostatkom

en: Distribution
sr: Raspodela

en: View details
sr: Prikaži detalje

en: View this {0}'s {1}
sr: Pogledajte {0} {1}

en: Ascending
sr: Rastuće

en: Descending
sr: Opadajuće

en: over time
sr: tokom vremena

en: Avg
sr: Prosek

en: Distincts
sr: Poseban

en: View this {0} | View these {0}
sr[0]: Pogledajte {0}
sr[1]: Pogledajte ovo {0}
sr[2]: Pogledajte ovo {0}

en: Zoom in
sr: Zumiraj

en: Custom Expression
sr: Prilagođeni izraz

en: Common Metrics
sr: Uobičajena metrika

en: Name (optional)
sr: Ime (opciono)

en: Choose an aggregation
sr: Izaberite agregaciju

en: Set up your own alert
sr: Podesite Vaš podsetnik

en: Unsubscribing...
sr: Odjava...

en: Failed to unsubscribe
sr: Neuspela odjava

en: Unsubscribe
sr: Odjavi

en: No channel
sr: Nema kanala

en: Okay, you're unsubscribed
sr: U redu, odjavljeni ste

en: You're receiving {0}'s alerts
sr: Primate upozorenja korisnika {0}

en: {0} set up an alert
sr: {0} podesite upozorenje

en: alerts
sr: upozorenja

en: Let's set up your alert
sr: Podesimo Vaše upozorenje

en: The wide world of alerts
sr: Širok svet upozorenja

en: There are a few different kinds of alerts you can get
sr: Postoji nekoliko različitih vrsta upozorenja koja možete dobiti

en: When a raw data question {0}
sr: Kada pitanje sa sirovim podacima {0}

en: returns any results
sr: vraća sve rezultate

en: When a line or bar {0}
sr: Kada linija ili traka {0}

en: crosses a goal line
sr: prelazi ciljnu liniju

en: When a progress bar {0}
sr: Kada traka napretka {0}

en: reaches its goal
sr: dostigne svoj cilj

en: Set up an alert
sr: Podesite upozorenje

en: Edit your alert
sr: Uredite upozorenje

en: Edit alert
sr: Uredite upozorenje

en: This alert will no longer be emailed to {0}.
sr: Ovo upozorenje se više neće slati e-poštom na {0}.

en: Slack channel {0} will no longer get this alert.
sr: Slack kanal {0} više neće primati ovo upozorenje.

en: Channel {0} will no longer receive this alert.
sr: Kanal {0} više neće primati ovo upozorenje.

en: Delete this alert
sr: Obriši ovo upozorenje

en: Stop delivery and delete this alert. There's no undo, so be careful.
sr: Zaustavite isporuku i izbrišite ovo upozorenje. Nema poništavanja, zato budite oprezni.

en: Delete this alert?
sr: Želite da izbrišete ovo upozorenje?

en: Alert me when the line…
sr: Upozori me kad linija

en: Alert me when the progress bar…
sr: Obavesti me kada se traka napretka

en: Goes above the goal line
sr: Ide iznad ciljne linije

en: Reaches the goal
sr: Postiže cilj

en: Goes below the goal line
sr: Ide ispod ciljne linije

en: Goes below the goal
sr: Ide ispod cilja

en: The first time it crosses, or every time?
sr: Prvi put kada pređe, ili svaki put?

en: The first time it reaches the goal, or every time?
sr: Prvi put kada dođe do cilja ili svaki put?

en: The first time
sr: Prvi put

en: Every time
sr: Svaki put

en: Where do you want to send these alerts?
sr: Gde želite da pošaljete ova upozorenja?

en: Email alerts to:
sr: Obaveštenja putem e-pošte na:

en: {0} Goal-based alerts aren't yet supported for charts with more than one line, so this alert will be sent whenever the chart has {1}.
sr: {0} Upozorenja zasnovana na ciljevima još nisu podržana za grafikone sa više od jednog reda, pa će se ovo upozorenje poslati kad god grafikon ima {1}.

en: results
sr: rezultata

en: {0} This kind of alert is most useful when your saved question doesn’t {1} return any results, but you want to know when it does.
sr: {0} Ova vrsta upozorenja je najkorisnija kada sačuvano pitanje ne  {1} daje nikakve rezultate, ali želite da znate kada se pojavi.

en: usually
sr: obično

en: Pick a segment or table
sr: Izaberite segment ili tabelu

en: Select a database
sr: Izaberi bazu podataka

en: Select...
sr: Izaberi...

en: Select a table
sr: Izaberi tabelu

en: No tables found in this database.
sr: U ovoj bazi podataka nisu pronađene tabele

en: Is a question missing?
sr: Da li pitanje nedostaje?

en: Learn more about nested queries
sr: Saznajte više o ugnježdenim upitima

en: Fields
sr: Polja

en: No segments were found.
sr: Nisu pronađeni segmenti

en: Find a segment
sr: Pronađi segment

en: View less
sr: Prikaži manje

en: View more
sr: Prikaži više

en: Pick a field to sort by
sr: Izaberite polje za sortiranje

en: Sort
sr: Sortiranje

en: Row limit
sr: Broj redova

en: Unknown Field
sr: Nepoznato polje

en: field
sr: polje

en: Matches
sr: Podudaranja

en: Add filters to narrow your answer
sr: Dodajte filtere da bi suzili odgovor

en: Add a grouping
sr: Dodajte grupisanje

en: Data
sr: Podaci

en: Filtered by
sr: Filtrirano prema

en: View
sr: Pogled

en: Grouped By
sr: Grupisano prema

en: None
sr: Nijedan

en: This question is written in {0}.
sr: Ovo pitanje je napisano u {0}.

en: Hide Editor
sr: Sakrij uređivač

en: Hide Query
sr: Sakrij upit

en: Open Editor
sr: Otvorite uređivač

en: Show Query
sr: Prikaži upit

en: This metric has been retired.  It's no longer available for use.
sr: Ova metrika je povučena. Više nije dostupna za upotrebu.

en: Download full results
sr: Preuzmite pune rezultate

en: Download this data
sr: Preuzmite ove podatke

en: Warning
sr: Upozorenje

en: Your answer has a large number of rows so it could take a while to download.
sr: Vaš odgovor ima veliki broj redova, pa bi preuzimanje moglo potrajati.

en: The maximum download size is 1 million rows.
sr: Maksimalna veličina preuzimanja je milion redova.

en: Edit question
sr: Uredite pitanje

en: SAVE CHANGES
sr: SAČUVAJ PROMENE

en: CANCEL
sr: OTKAŽI

en: Move question
sr: Premestite pitanje

en: Which collection should this be in?
sr: U kojoj kolekciji bi ovo trebalo da bude?

en: Variables
sr: Promenljive

en: Learn about your data
sr: Saznajte više o svojim podacima

en: Alerts are on
sr: Upozorenja su uključena

en: started from
sr: počev od

en: native query
sr: izvorni upit

en: Not Supported
sr: Nije podržan

en: View the {0}
sr: Pogledajte {0}

en: Switch to {0}
sr: Prebaci na {0}

en: Switch to Builder
sr: Prebacite se na Builder

en: {0} for this question
sr: {0} za ovo pitanje

en: Convert this question to {0}
sr: Pretvorite ovo pitanje u {0}

en: This question will take approximately {0} to refresh
sr: Za osvežavanje ovog pitanja biće potrebno približno {0}

en: Updated {0}
sr: Ažurirano {0}

en: row | rows
sr[0]: red
sr[1]: redovi
sr[2]: red

en: Showing first {0} {1}
sr: Prikazuje se prvi {0} {1}

en: Showing {0} {1}
sr: Prikazuje se {0} {1}

en: Doing science
sr: Primenjujem nauku

en: If you give me some data I can show you something cool. Run a Query!
sr: Ako mi date neke podatke, mogu Vam pokazati nešto lepo. Pokrenite upit!

en: How do I use this thing?
sr: Kako da koristim ovu stvar?

en: Get Answer
sr: Dobijte odgovor

en: It's okay to play around with saved questions
sr: U redu je igrati se sa sačuvanim pitanjima

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click the edit icon in the top-right.
sr: Nećete trajno menjati sačuvano pitanje ako ne kliknete na ikonu za uređivanje u gornjem desnom uglu.

en: Search for
sr: Tragati za

en: Advanced...
sr: Napredno...

en: Sorry. Something went wrong.
sr: Izvinite. Nešto nije u redu.

en: Your question took too long
sr: Pitanju treba predugo

en: We didn't get an answer back from your database in time, so we had to stop. You can try again in a minute, or if the problem persists, you can email an admin to let them know.
sr: Nismo na vreme dobili odgovor iz Vaše baze podataka, pa smo morali da se zaustavimo. Možete da pokušate ponovo za minut, ili ako se problem nastavi, možete da uputite imejl sa obaveštenjem administratoru.

en: We're experiencing server issues
sr: Imamo problema sa serverom

en: Try refreshing the page after waiting a minute or two. If the problem persists we'd recommend you contact an admin.
sr: Pokušajte da osvežite stranicu nakon što sačekate minut ili dva. Ako se problem nastavi, preporučujemo Vam da kontaktirate administratora.

en: There was a problem with your question
sr: Desio se problem sa Vašim pitanjem

en: Most of the time this is caused by an invalid selection or bad input value. Double check your inputs and retry your query.
sr: To je uglavnom posledica neispravnog izbora ili loše ulazne vrednosti. Još jednom proverite unose i pokušajte ponovo.

en: This may be the answer you’re looking for. If not, try removing or changing your filters to make them less specific.
sr: Ovo je možda odgovor koji tražite. Ako ne, pokušajte da uklonite ili promenite filtere kako bi bili manje specifični.

en: You can also {0} when there are some results.
sr: Možete i {0} kada postoje neki rezultati.

en: get an alert
sr: dobiti upozorenje

en: Back to last run
sr: Povratak na zadnje pokretanje

en: Visualization
sr: Vizuelizacija

en: No description set.
sr: Opis nije postavljen.

en: Use for current question
sr: Primeni na trenutno pitanje

en: Potentially useful questions
sr: Potencijalno korisna pitanja

en: Group by {0}
sr: Grupiši po {0}

en: Sum of all values of {0}
sr: Zbir svih vrednosti za {0}

en: All distinct values of {0}
sr: Unikatne vrednosti {0}

en: Number of {0} grouped by {1}
sr: Broj {0} grupisanih prema {1}

en: Data Reference
sr: Referenca podataka

en: Learn more about your data structure to ask more useful questions
sr: Saznajte više o svojoj strukturi podataka da biste postavili korisnija pitanja

en: Could not find the table metadata prior to creating a new question
sr: Ne mogu da pronađem metapodatke tabele pre kreiranja novog pitanja

en: See {0}
sr: Vidi {0}

en: Metric Definition
sr: Definicija metrike

en: Filter by {0}
sr: Filtriraj prema {0}

en: Number of {0}
sr: Broj {0}

en: See all {0}
sr: Vidi sve {0}

en: Segment Definition
sr: Definicija segmenta

en: An error occurred loading the table
sr: Greška prilikom učitavanja tabele

en: See the raw data for {0}
sr: Pogledajte neobrađene podatke za {0}

en: More
sr: Više

en: Invalid expression
sr: Neispravna formula

en: unknown error
sr: nepoznata greška

en: Field formula
sr: Formula polja

en: Think of this as being kind of like writing a formula in a spreadsheet program: you can use numbers, fields in this table, mathematical symbols like +, and some functions. So you could type something like Subtotal - Cost.
sr: Zamislite ovo kao da napišete formulu u program za proračunske tabele: možete da koristite brojeve, polja u ovoj tabeli, matematičke simbole poput + i neke funkcije. Tako bi mogli da otkucate nešto kao Međuzbir - Cena.

en: Learn more
sr: Saznaj više

en: Give it a name
sr: Dajte mu ime

en: Something nice and descriptive
sr: Nešto lepo i opisno

en: Add a custom field
sr: Dodajte prilagođeno polje

en: Include {0}
sr: Uključi i {0}

en: Case sensitive
sr: Velika i mala slova

en: today
sr: danas

en: this week
sr: ove nedelje

en: this month
sr: ovog meseca

en: this year
sr: ove godine

en: this minute
sr: ovog minuta

en: this hour
sr: ovog sata

en: not implemented {0}
sr: nije primenjeno {0}

en: true
sr: tačno

en: false
sr: netačno

en: Add filter
sr: Dodaj filter

en: Item
sr: stavka

en: Previous
sr: Prethodni

en: Current
sr: Trenutni

en: On
sr: Na

en: Enter desired number
sr: Unesite željeni broj

en: Empty
sr: Prazno

en: Find a value
sr: Pronađi vrednost

en: Hide calendar
sr: Sakrij kalendar

en: Show calendar
sr: Prikaži kalendar

en: You can enter multiple values separated by commas
sr: Možete uneti više vrednosti razdvojenih zarezom

en: Enter desired text
sr: Unesite željeni tekst

en: Try it
sr: Isprobajte ga

en: What's this for?
sr: Čemu ovo služi?

en: Variables in native queries let you dynamically replace values in your queries using filter widgets or through the URL.
sr: Promenljive u izvornim upitima omogućavaju Vam dinamičku zamenu vrednosti u Vašim upitima pomoću vidžeta za filtriranje ili putem URL adrese.

en: {0} creates a variable in this SQL template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the SQL template.
sr: {0} kreira promenljivu u ovom SQL šablonu pod nazivom "ime_promenljive". Promenljivama se mogu dodeliti tipovi na bočnoj ploči, što menja njihovo ponašanje. Svi tipovi promenljivih osim "Filtera polja" automatski će dovesti do postavljanja vidžeta filtera na ovo pitanje; kod filtera polja ovo nije obavezno. Kada se vidžet filtera popuni, ta vrednost zamenjuje promenljivu u SQL šablonu.

en: Field Filters
sr: Filteri polja

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link SQL cards to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
sr: Davanje promenljive tipa "Filter polja" omogućava vam da povežete SQL kartice sa vidžetima filtera na infopanelu ili da koristite više vrsta vidžeta za filtriranje u svom SQL pitanju. Promenljiva filtera polja ubacuje SQL sličan onom koji generiše GUI graditelj upita prilikom dodavanja filtera u postojeće kolone.

en: When adding a Field Filter variable, you'll need to map it to a specific field. You can then choose to display a filter widget on your question, but even if you don't, you can now map your Field Filter variable to a dashboard filter when adding this question to a dashboard. Field Filters should be used inside of a "WHERE" clause.
sr: Kada dodajete promenljivu Filter polja, moraćete da je preslikate u određeno polje. Tada možete odabrati da prikažete vidžet filtra na svom pitanju, ali čak i ako to ne učinite, sada možete da preslikate promenljivu Filtar polja na filter infopanela kada dodajete pitanje na infopanel. Filteri polja trebaju se koristiti unutar "WHERE" klauzule.

en: Optional Clauses
sr: Opcione klauzule

en: brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
sr: zagrade oko {0} kreiraju opcionalnu klauzulu u šablonu. Ako je postavljena "promenljiva", tada se cela klauzula stavlja u obrazac. Ako nije, tada se zanemaruje čitava klauzula.

en: To use multiple optional clauses you can include at least one non-optional WHERE clause followed by optional clauses starting with "AND".
sr: Da bi koristili više opcionalnih klauzula, možete da uključite najmanje jednu neobavezujuću WHERE klauzulu praćenu opcionim klauzulama koje počinju sa "AND".

en: Read the full documentation
sr: Pročitajte svu dokumentaciju

en: Filter label
sr: Oznaka filtera

en: Variable type
sr: Tip promenljive

en: Text
sr: Tekst

en: Date
sr: Datum

en: Field Filter
sr: Filter polja

en: Field to map to
sr: Polje za preslikavanje

en: Filter widget type
sr: Tip filter vidžeta

en: Required?
sr: Obavezno?

en: Default filter widget value
sr: Podrazumevana vrednost vidžeta za filter

en: Archive this question?
sr: Arhiviraj pitanje?

en: This question will be removed from any dashboards or pulses using it.
sr: Ovo pitanje će biti uklonjeno sa bilo kojeg infopanela ili pulsa pomoću njega.

en: Question
sr: Pitanje

en: Pick a question to add
sr: Izaberite pitanje koje želite da dodate

en: You are editing this page
sr: Trenutno editujete ovu stranicu

en: See this {0}
sr: Pogledajte {0}

en: A subset of
sr: Podskup od

en: Select a field type
sr: Izaberite tip polja

en: No field type
sr: Nema tipa polja

en: by
sr: od strane

en: Field type
sr: Tip polja

en: Select a Foreign Key
sr: Izaberite strani ključ

en: View the {0} formula
sr: Pogledaj formulu za

en: Why this {0} is important
sr: Zašto je {0} važno

en: Why this {0} is interesting
sr: Zašto je {0} zanimljivo

en: Nothing important yet
sr: Još uvek ništa važno

en: Nothing interesting yet
sr: Još uvek ništa zanimljivo

en: Things to be aware of about this {0}
sr: Stvari koje treba imati na umu {0}

en: Nothing to be aware of yet
sr: Još uvek ništa o čemu treba biti svestan

en: Explore this metric
sr: Istražite ovu metriku

en: View this metric
sr: Pogledajte ovu metriku

en: By {0}
sr: Od strane {0}

en: Remove item
sr: Uklonite stavku

en: Why is this dashboard the most important?
sr: Zašto je ovaj infopanel najvažniji?

en: What is useful or interesting about this {0}?
sr: Šta je korisno ili zanimljivo u vezi sa {0}?

en: Write something helpful here
sr: Napišite ovde nešto korisno

en: Is there anything users of this dashboard should be aware of?
sr: Da li postoji nešto čega korisnici ovog infopanela treba da budu svesni?

en: Anything users should be aware of about this {0}?
sr: Nešto što bi korisnici trebali znati o {0}?

en: Which 2-3 fields do you usually group this metric by?
sr: Koja 2-3 polja obično grupišete ovu metriku?

en: This is the perfect place to start if you’re new to your company’s data, or if you just want to check in on what’s going on.
sr: Ovo je savršeno mesto za početak ako ste novi u podacima svoje kompanije ili ako samo želite da proverite šta se događa.

en: Most useful fields to group this metric by
sr: Najkorisnija polja za grupisanje ove metrike

en: Reason for changes
sr: Razlog za promene

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required
sr: Ostavite belešku da biste objasnili koje promene ste uneli i zašto su bile potrebne

en: Why this database is interesting
sr: Zašto je ova baza podataka zanimljiva

en: Things to be aware of about this database
sr: Stvari koje bi trebali imati na umu o ovoj bazi podataka

en: Databases and tables
sr: Baze podataka i tabele

en: Details
sr: Detalji

en: Tables in {0}
sr: Tabele u {0}

en: Actual name in database
sr: Stvarni naziv u bazi podataka

en: Why this field is interesting
sr: Zašto je ovo polje zanimljivo

en: Things to be aware of about this field
sr: Stvari koje treba imati na umu o ovom polju

en: Data type
sr: Tip podataka

en: Fields in this table will appear here as they're added
sr: Polja u ovoj tabeli će se pojaviti ovde kada se dodaju

en: Fields in {0}
sr: Polja u {0}

en: Field name
sr: Ime polja

en: X-ray this field
sr: Gađaj X-zrakom ovo polje

en: Metabase is no fun without any data
sr: Metabejs nije zabavan bez ikakvih podataka

en: Your databases will appear here once you connect one
sr: Baze podataka će se ovde pojaviti kada ih povežete

en: Databases will appear here once your admins have added some
sr: Baze podataka će se ovde pojaviti kada vaši administratori dodaju neke

en: Connect a database
sr: Povežite se sa bazom podataka

note: #-#-#-#-#  metabase-backend.pot (metabase)  #-#-#-#-# cum-count and cum-sum get names for count and sum, respectively (see explanation in `aggregation-name`)
en: Count of {0}
sr: Broj od {0}

en: See raw data for {0}
sr: Pogledajte neobrađene podatke za {0}

en: Why this table is interesting
sr: Zašto je ova tabela zanimljiva

en: Things to be aware of about this table
sr: Stvari koje treba imati na umu u vezi sa ovom tabelom

en: Tables in this database will appear here as they're added
sr: Tabele u ovoj bazi podataka će se pojaviti ovde kad se dodaju

en: Questions about this table will appear here as they're added
sr: Pitanja o ovoj tabeli će se pojaviti ovde kada se dodaju

en: Questions about {0}
sr: Pitanja o {0}

en: Created {0} by {1}
sr: Kreirao {0} autor {1}

en: Fields in this table
sr: Polja u ovoj tabeli

en: Questions about this table
sr: Pitanja o ovoj tabeli

en: Help your team get started with your data.
sr: Pomozite svom timu da započne sa Vašim podacima.

en: Show your team what’s most important by choosing your top dashboard, metrics, and segments.
sr: Pokažite svom timu šta je najvažnije izborom Vašeg najboljeg infopanela, metrike i segmenata.

en: Get started
sr: Započnimo

en: Our most important dashboard
sr: Naš najvažniji infopanel

en: Numbers that we pay attention to
sr: Brojevi na koje obraćamo pažnju

en: Metrics are important numbers your company cares about. They often represent a core indicator of how the business is performing.
sr: Metrički podaci su važni brojevi do kojih je Vašem preduzeću stalo. Često predstavljaju osnovni pokazatelj uspešnosti poslovanja.

en: See all metrics
sr: Pogledajte sve metrike

en: Segments and tables
sr: Segmenti i tabele

en: Tables
sr: Tabele

en: Segments and tables are the building blocks of your company's data. Tables are collections of the raw information while segments are specific slices with specific meanings, like {0}
sr: Segmenti i tabele su gradivni elementi podataka Vaše kompanije. Tabele su kolekcije neobrađenih informacija, dok su segmenti određeni delovi sa određenim značenjima, poput {0}

en: Tables are the building blocks of your company's data.
sr: Tabele su gradivni elementi podataka Vaše kompanije.

en: See all segments
sr: Pogledajte sve segmente

en: See all tables
sr: Pogledajte sve tabele

en: Other things to know about our data
sr: Ostale stvari koje treba znati o našim podacima

en: Find out more
sr: Saznajte više

en: A good way to get to know your data is by spending a bit of time exploring the different tables and other info available to you. It may take a while, but you'll start to recognize names and meanings over time.
sr: Dobar način da se upoznate sa podacima je istraživanje različitih tabela i drugih informacija koje su Vam dostupne. Može potrajati, ali s vremenom ćete početi prepoznavati nazive i značenja.

en: Explore our data
sr: Istražite naše podatke

en: Have questions?
sr: Imate pitanja?

en: Contact {0}
sr: Kontaktiraj {0}

en: Help new Metabase users find their way around.
sr: Pomozi novim Metabejs korisnicima da se snađu

en: The Getting Started guide highlights the dashboard, metrics, segments, and tables that matter most, and informs your users of important things they should know before digging into the data.
sr: Vodič za početak rada ističe infopanel, metrike, segmente i tabele koji su najvažniji i obaveštava Vaše korisnike o važnim stvarima koje bi trebalo da znaju pre kopanja u dubine podataka.

en: Is there an important dashboard for your team?
sr: Da li postoji važan infopanel za Vaš tim?

en: Create a dashboard now
sr: Napravite infopanel odmah

en: What is your most important dashboard?
sr: Koji je Vaš najvažniji infopanel?

en: Do you have any commonly referenced metrics?
sr: Da li imate neke često pomenute metrike?

en: Learn how to define a metric
sr: Naučite kako da definišete metriku

en: What are your 3-5 most commonly referenced metrics?
sr: Koje su Vaše 3-5 najčešće korišćenih metrika?

en: Add another metric
sr: Dodajte još jednu metriku

en: Do you have any commonly referenced segments or tables?
sr: Da li imate segmente ili tabele na koje se često upućuje?

en: Learn how to create a segment
sr: Naučite kako da napravite segment

en: What are 3-5 commonly referenced segments or tables that would be useful for this audience?
sr: Koji su 3-5 segmenata ili tabela na koje se često upućuje i koji bi bili korisni za ovu publiku?

en: Add another segment or table
sr: Dodajte još jedan segment ili tabelu

en: Is there anything your users should understand or know before they start accessing the data?
sr: Da li bi bilo šta Vaši korisnici trebalo da razumeju ili znaju pre nego što počnu da pristupaju podacima?

en: What should a user of this data know before they start accessing it?
sr: Šta korisnik ovih podataka treba da zna pre nego što počne da im pristupa?

en: E.g., expectations around data privacy and use, common pitfalls or misunderstandings, information about data warehouse performance, legal notices, etc.
sr: Npr. Očekivanja oko privatnosti i upotrebe podataka, uobičajene zamke ili nesporazumi, informacije o performansama skladišta podataka, pravna obaveštenja itd..

en: Is there someone your users could contact for help if they're confused about this guide?
sr: Da li postoji neko koga bi Vaši korisnici mogli kontaktirati za pomoć ako su zbunjeni u vezi sa ovim vodičem?

en: Who should users contact for help if they're confused about this data?
sr: Kome se korisnici trebaju obratiti za pomoć ako su zbunjeni u vezi sa ovim podacima?

en: Please enter a revision message
sr: Unesite revizijsku poruku

en: Why this Metric is interesting
sr: Zašto je ova metrika zanimljiva

en: Things to be aware of about this Metric
sr: Stvari koje treba imati na umu u vezi sa ovom metrikom

en: How this Metric is calculated
sr: Kako se izračunava ova metrika

en: Nothing on how it's calculated yet
sr: Još ništa o tome kako se izračunava

en: Other fields you can group this metric by
sr: Ostala polja po kojima možete grupisati ovu metriku

en: Fields you can group this metric by
sr: Polja po kojima možete grupisati ovu metriku

en: Metrics are the official numbers that your team cares about
sr: Metrike su zvanični brojevi do kojih je vašem timu stalo

en: Metrics will appear here once your admins have created some
sr: Metrike će se ovde pojaviti nakon što ih vaši administratori kreiraju

en: Learn how to create metrics
sr: Naučite kako da kreirate metrike

en: Questions about this metric will appear here as they're added
sr: Pitanja o ovoj metrici će se pojaviti ovde kada se dodaju

en: There are no revisions for this metric
sr: Ne postoje revizije za ovu metriku

en: Revision history for {0}
sr: Istorija revizija za {0}

en: X-ray this metric
sr: Ispitaj X-zrakom ovu metriku

en: Why this Segment is interesting
sr: Zašto je ovaj segment zanimljiv

en: Things to be aware of about this Segment
sr: Stvari koje treba imati na umu u vezi sa ovim segmentom

en: Segments are interesting subsets of tables
sr: Segmenti su zanimljivi podskupovi tabela

en: Defining common segments for your team makes it even easier to ask questions
sr: Definisanje zajedničkih segmenata za Vaš tim olakšava postavljanje pitanja

en: Segments will appear here once your admins have created some
sr: Ovde će se pojaviti segmenti kada ih administratori kreiraju

en: Learn how to create segments
sr: Naučite kako da kreirate segmente

en: Questions about this segment will appear here as they're added
sr: Pitanja o ovom segmentu će se pojaviti ovde kada se dodaju

en: There are no revisions for this segment
sr: Ne postoje revizije za ovaj segment

en: Fields in this segment
sr: Polja u ovom segmentu

en: Questions about this segment
sr: Pitanja o ovom segmentu

en: X-ray this segment
sr: Ispitaj X-zrakom ovaj segment

en: Login
sr: Prijava

en: Search
sr: Pretraga

en: Dashboard
sr: Infopanel

en: New Question
sr: Novo pitanje

en: Select the type of Database you use
sr: Izaberite tip baze podataka koju koristite

en: Add your data
sr: Dodaj podatke

en: I'll add my own data later
sr: Kasnije ću dodati moje podatke

en: Connecting to {0}
sr: Povezivanje sa {0}

en: You’ll need some info about your database, like the username and password. If you don’t have that right now, Metabase also comes with a sample dataset you can get started with.
sr: Trebaće vam neke informacije o Vašoj bazi podataka, poput korisničkog imena i lozinke. Ako to trenutno nemate, Metabejs takođe dolazi sa uzorkom skupa podataka s kojima možete započeti rad.

en: I'll add my data later
sr: Kasnije ću dodati svoje podatke

en: Control automatic scans
sr: Kontrolišite automatsko skeniranje

en: Usage data preferences
sr: Postavke podataka o upotrebi

en: Thanks for helping us improve
sr: Hvala što nam pomažete da budemo bolji

en: We won't collect any usage events
sr: Nećemo prikupljati nijedan događaj korišćenja

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about usage through Google Analytics.
sr: Da bi nam pomogli da poboljšamo Metabejs, želeli bi da prikupimo određene podatke o korišćenju putem Gugl analitike.

en: Here's a full list of everything we track and why.
sr: Ovo je potpuna lista svega što pratimo i zašto.

en: Allow Metabase to anonymously collect usage events
sr: Dozvoli Metabejsu da anonimno prikuplja podatke o korišćenju

en: Metabase {0} collects anything about your data or question results.
sr: Metabejs {0} prikuplja bilo šta o Vašim podacima ili rezultatima pitanja.

en: never
sr: nikad

en: All collection is completely anonymous.
sr: Prikupljanje podataka je potpuno anonimno.

en: Collection can be turned off at any point in your admin settings.
sr: Kolekcija se može isključiti u bilo kom trenutku u podešavanjima administratora.

en: If you feel stuck
sr: Ako ste zaglavljeni

en: our getting started guide
sr: naš uvodni vodič

en: is just a click away.
sr: je udaljen samo jedan klik.

en: Welcome to Metabase
sr: Dobro došli u Metabejs

en: Looks like everything is working. Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
sr: Izgleda da sve funkcioniše. Sada ćemo Vas upoznati, povezati se sa Vašim podacima i početi da Vam nalazimo neke odgovore!

en: Let's get started
sr: Hajde da počnemo

en: You're all set up!
sr: Sve ste spremili!

en: Take me to Metabase
sr: Odvedi me u Metabejs

en: What should we call you?
sr: Kako da Vas zovemo?

en: Hi, {0}. nice to meet you!
sr: Zdravo, {0}. Drago mi je da smo se upoznali!

en: Create a password
sr: Napravi lozinku

en: Shhh...
sr: Pssst...

en: Confirm password
sr: Potvrdi lozinku

en: Shhh... but one more time so we get it right
sr: Pssst... ali ponovo, kako bismo razumeli ispravno

en: Your company or team name
sr: Ime Vaše kompanije ili tima

en: Department of awesome
sr: Odeljenje za čuda

en: Metabot is admiring your integers…
sr: Metabot se divi Vašim celim brojevima...

en: Metabot is performing billions of differential equations…
sr: Metabot obavlja milijarde diferencijalnih jednačina

en: Metabot is doing science…
sr: Metabot se bavi naukom

en: Metabot is checking out your metrics…
sr: Metabot proverava Vašu metriku

en: Metabot is looking for trends and outliers…
sr: Metabot traži trendove i odstupanja

en: Metabot is consulting the quantum abacus…
sr: Metabot konsultuje kvantni abakus

en: Metabot is feeling pretty good about all this…
sr: Metabot se oseća prilično dobro u vezi sa svim ovim

en: We’ll show you some interesting explorations of your data in
    just a few minutes.
sr: Pokazaćemo Vam nekoliko zanimljivih istraživanja Vaših podataka u
    samo nekoliko minuta.

en: This seems to be taking a while. In the meantime, you can check out one of these example explorations to see what Metabase can do for you.
sr: Čini se da ovo traje neko vreme. U međuvremenu, možete pogledati jedan od ovih primera istraživanja kako biste videli šta Metabejs može učiniti za Vas.

en: I took a look at the data you just connected, and I have some explorations of interesting things I found. Hope you like them!
sr: Pogledao sam podatke koje ste upravo povezali i imam nekoliko istraživanja zanimljivih stvari koje sam pronašao. Nadam se da Vam se sviđaju!

en: I'm done exploring for now
sr: Završio sam sa istraživanjem za sad

en: Welcome to the Query Builder!
sr: Dobrodošli u Graditelj Upita!

en: The Query Builder lets you assemble questions (or "queries") to ask about your data.
sr: Graditelj Upita omogućuje Vam sastavljanje pitanja (ili "upita") za postavljanje pitanja o Vašim podacima.

en: Tell me more
sr: Recite mi više

en: Start by picking the table with the data that you have a question about.
sr: Započnite sa odabirom tabele sa podacima o kojima imate pitanje.

en: Go ahead and select the "Orders" table from the dropdown menu.
sr: Napred i odaberite tabelu "Narudžbine" iz padajućeg menija.

en: Filter your data to get just what you want.
sr: Filtrirajte podatke da biste dobili samo ono što želite.

en: Click the plus button and select the "Created At" field.
sr: Kliknite na dugme plus i izaberite polje "Napravljeno".

en: Here we can pick how many days we want to see data for, try 10
sr: Ovde možemo da izaberemo za koliko dana želimo da vidimo podatke, probajte 10

en: Here's where you can choose to add or average your data, count the number of rows in the table, or just view the raw data.
sr: Ovde možete da dodate ili uprosečite dodate podatke, izbrojite broj redova u tabeli ili samo pregledate neobrađene podatke.

en: Try it: click on <strong>Raw Data</strong> to change it to <strong>Count of rows</strong> so we can count how many orders there are in this table.
sr: Isprobajte: kliknite na <strong> Neobrađeni podaci </strong> da biste ga promenili u <strong> Broj redova </strong> kako bismo mogli da izbrojimo koliko narudžbina ima u ovoj tabeli.

en: Add a grouping to break out your results by category, day, month, and more.
sr: Dodajte grupisanje da biste razvrstali rezultate po kategorijama, danima, mesecima i još mnogo toga.

en: Let's do it: click on <strong>Add a grouping</strong>, and choose <strong>Created At: by Week</strong>.
sr: Uradimo to: kliknite na <strong> Dodaj grupisanje </strong> i odaberite <strong> Napravljeno: po nedelji </strong>.

en: Click on "by day" to change it to "Week."
sr: Kliknite na "po danu" da biste promenili u "Nedelja".

en: Run Your Query.
sr: Pokrenite svoj upit.

en: You're doing so well! Click <strong>Run query</strong> to get your results!
sr: Dobro Vam ide! Kliknite na <strong> Pokreni upit </strong> da biste dobili rezultate!

en: You can view your results as a chart instead of a table.
sr: Rezultate možete da vidite kao grafikon umesto kao tabelu.

en: Everbody likes charts! Click the <strong>Visualization</strong> dropdown and select <strong>Line</strong>.
sr: Svi vole grafikone! Kliknite na padajući meni <strong> Vizuelizacija </strong> i izaberite <strong> Linija </strong>.

en: Well done!
sr: Dobro urađeno!

en: That's all! If you still have questions, check out our
sr: To je sve! Ako i dalje imate pitanja, pogledajte naš

en: User's Guide
sr: Korisnički vodič

en: Have fun exploring your data!
sr: Zabavite se istražujući svoje podatke!

en: Thanks
sr: Hvala

en: Save Your Questions
sr: Sačuvajte svoja pitanja

en: By the way, you can save your questions so you can refer to them later. Saved Questions can also be put into dashboards or Pulses.
sr: Inače, svoja pitanja možete da sačuvate kako biste ih kasnije mogli uputiti. Sačuvana pitanja se takođe mogu staviti na infopanele ili u Pulseve.

en: Sounds good
sr: Dobro zvuči

en: Whoops!
sr: Ups!

en: Sorry, it looks like something went wrong. Please try restarting the tutorial in a minute.
sr: Izvinite, izgleda da je nešto pošlo po zlu. Pokušajte ponovo da pokrenete uputstvo za minut.

en: Password updated successfully!
sr: Lozinka je uspešno ažurirana!

en: Account updated successfully!
sr: Nalog je uspešno ažuriran!

en: Current password
sr: Trenutna lozinka

en: Sign in with Google Email address
sr: Prijavite se pomoću Gugl adrese e-pošte

en: User Details
sr: Detalji o korisniku

en: Reset to defaults
sr: Resetuj na podrazumevane postavke

en: unknown map
sr: nepoznata mapa

en: Grid map requires binned longitude/latitude.
sr: Rešetka mape zahteva binovanu geografsku dužinu / širinu.

en: more
sr: više

en: Which fields do you want to use for the X and Y axes?
sr: Koja polja želite koristiti za X i Y ose?

en: Choose fields
sr: Odaberite polja

en: Save as default view
sr: Sačuvaj kao podrazumevani prikaz

en: Draw box to filter
sr: Crtanje okvira za filtriranje

en: Cancel filter
sr: Otkaži filter

en: Pin Map
sr: Zakači mapu

en: Unset
sr: Poništeno

en: Rows {0}-{1} of {2}
sr: Redovi {0} - {1} od {2}

en: Data truncated to {0} rows.
sr: Podaci su skraćeni u redove {0}.

en: Could not find visualization
sr: Vizuelizacija nije nađena

en: Could not display this chart with this data.
sr: Nije moguće prikazati grafikon sa ovim podacima.

en: No results!
sr: Nema rezultata!

en: Still Waiting...
sr: Još čekam...

en: This usually takes an average of {0}.
sr: Ovo obično traje u proseku {0}.

en: (This is a bit long for a dashboard)
sr: (Ovo je malo dugo za infopanel)

en: This is usually pretty fast but seems to be taking awhile right now.
sr: Ovo je obično prilično brzo, ali izgleda da je trenutno potrebno neko vreme.

en: Select a field
sr: Izaberite polje

en: error
sr: greška

en: Click and drag to change their order
sr: Kliknite i prevucite da im promenite redosled

en: Add fields from the list below
sr: Dodajte polja sa donje liste

en: less than
sr: manje od

en: greater than
sr: veće od

en: less than or equal to
sr: manje ili jednako

en: greater than or equal to
sr: veće ili jednako

en: equal to
sr: jednako

en: not equal to
sr: različito od

en: Conditional formatting
sr: Uslovno formatiranje

en: You can add rules to make the cells in this table change color if
    they meet certain conditions.
sr: Možete dodati pravila kako bi ćelije u ovoj tabeli promenile boju ako
    ispunjavaju određene uslove.

en: Add a rule
sr: Dodaj pravilo

en: Rules will be applied in this order
sr: Pravila će se primenjivati ovim redosledom

en: Click and drag to reorder.
sr: Kliknite i prevucite za preuređivanje.

en: No columns selected
sr: Ni jedna kolona nije izabrana

en: Cells in this column will be tinted based on their values.
sr: Ćelije u ovoj koloni će biti zatamnjene na osnovu njihovih vrednosti.

en: When a cell in these columns is {0} it will be tinted this color.
sr: Kada je ćelija u ovim kolonama {0}, toniraće se u ovu boju.

en: Which columns should be affected?
sr: Na koje kolone ovo utiče?

en: Formatting style
sr: Stil formatiranja

en: Single color
sr: Jedna boja

en: Color range
sr: Raspon boja

en: When a cell in this column is…
sr: Kada je ćelija u ovoj koloni

en: …turn its background this color:
sr: pretvorite njenu pozadinu u ovu boju:

en: Highlight the whole row
sr: Označite ceo red

en: Colors
sr: Boje

en: Start the range at
sr: Opseg započnite sa

en: Smallest value in this column
sr: Najmanja vrednost u ovoj koloni

en: Smallest value in each column
sr: Najmanja vrednost u svakoj koloni

en: Smallest value in all of these columns
sr: Najmanja vrednost u svim ovim kolonama

en: Custom value
sr: Prilagođena vrednost

en: End the range at
sr: Završite opseg sa

en: Largest value in this column
sr: Najveća vrednost u ovoj koloni

en: Largest value in each column
sr: Najveća vrednost u svakoj koloni

en: Largest value in all of these columns
sr: Najveća vrednost u svim ovim kolonama

en: Add rule
sr: Dodaj pravilo

en: Update rule
sr: Osveži pravilo

en: Visualization is null
sr: Vizuelizacija je ništavna

en: Visualization must define an 'identifier' static variable:
sr: Vizuelizacija mora definisati statičku promenljivu 'identifikator':

en: Visualization with that identifier is already registered:
sr: Vizuelizacija sa tim identifikatorom je već registrovana:

en: No visualization for {0}
sr: Nema vizuelizacije za {0}

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the x-axis, the values will be summed.
sr: "{0}" je neagregirano polje: ako ima više od jedne vrednosti u tački na x-osi, vrednosti će se sabrati.

en: This chart type requires at least 2 columns.
sr: Ovaj tip grafikona zahteva najmanje 2 kolone.

en: This chart type doesn't support more than {0} series of data.
sr: Ovaj tip grafikona ne podržava više od {0} niza podataka.

en: Goal
sr: Cilj

en: Doh! The data from your query doesn't fit the chosen display choice. This visualization requires at least {0} {1} of data.
sr: Uh! Podaci iz Vašeg upita ne odgovaraju odabranom izboru prikaza. Ova vizuelizacija zahteva najmanje {0} {1} podataka.

en: column
sr: kolona

en: No dice. We have {0} data {1} to show and that's not enough for this visualization.
sr: Imamo {0} podatke {1} za prikaz, a to nije dovoljno za ovu vizuelizaciju.

en: point | points
sr[0]: tačka
sr[1]: tačke
sr[2]: tačka

en: Bummer. We can't actually do a pin map for this data because we require both a latitude and longitude column.
sr: Za ove podatke zapravo ne možemo napraviti mapu, jer su nam potrebne i kolona geografske širine i dužine..

en: Please configure this chart in the chart settings
sr: Molimo konfigurišite ovaj grafikon u postavkama grafikona

en: Edit Settings
sr: Izmeni podešavanja

en: xValues missing!
sr: Nedostaju vrednosti X ose!

en: X-axis
sr: X osa

en: Add a series breakout...
sr: Dodajte breakout serije...

en: Y-axis
sr: Y osa

en: Add another series...
sr: Dodajte još jednu seriju...

en: Line
sr: Linija

en: Curve
sr: Kriva

en: Step
sr: Korak

en: Show point markers on lines
sr: Prikaži tačke na linijama

en: Stacking
sr: Slaganje

en: Don't stack
sr: Ne slaži

en: Stack
sr: Složeno

en: Stack - 100%
sr: Složeno - 100%

en: Show goal
sr: Prikaži cilj

en: Goal value
sr: Vrednost cilja

en: Replace missing values with
sr: Zamenite vrednosti koje nedostaju sa

en: Zero
sr: Nula

en: Nothing
sr: Ništa

en: Linear Interpolated
sr: Linearno interpolirano

en: X-axis scale
sr: Skala X-ose

en: Timeseries
sr: Vremenske serije

en: Linear
sr: Linearno

en: Power
sr: Snaga

en: Ordinal
sr: Redni

en: Y-axis scale
sr: Skala Y-ose

en: Show x-axis line and marks
sr: Prikazati liniju x-ose i oznake

en: Compact
sr: Kompaktno

en: Rotate 45°
sr: Rotirano 45°

en: Show y-axis line and marks
sr: Prikazati liniju y-ose i oznake

en: Auto y-axis range
sr: Automatski opseg y-ose

en: Use a split y-axis when necessary
sr: Po potrebi koristite podeljenu y-osu

en: Show label on x-axis
sr: Prikaži oznaku na x osi

en: X-axis label
sr: Oznaka X-ose

en: Show label on y-axis
sr: Prikaži oznaku na y-osi

en: Y-axis label
sr: Oznaka Y-ose

en: Standard Deviation
sr: Standardna devijacija

en: Area
sr: Površina

en: area chart
sr: grafikon područja

en: Bar
sr: Stubić

en: bar chart
sr: grafikon sa stubićima

en: Which fields do you want to use?
sr: Koja polja želite koristiti?

en: Funnel
sr: Levak

en: Measure
sr: Mera

en: Funnel type
sr: Tip levka

en: Bar chart
sr: Grafikon sa stubićima

en: line chart
sr: Linijski grafikon

en: Please select longitude and latitude columns in the chart settings.
sr: Izaberite kolone geografske dužine i širine u podešavanjima grafikona.

en: Please select a region map.
sr: Izaberite mapu regiona.

en: Please select region and metric columns in the chart settings.
sr: U podešavanjima grafikona odaberite kolone regiona i metrika.

en: Map
sr: Mapa

en: Map type
sr: Tip mape

en: Region map
sr: Mapa regiona

en: Pin map
sr: Prikači mapu

en: Pin type
sr: Pin tip

en: Tiles
sr: Pločice

en: Markers
sr: Markeri

en: Latitude field
sr: Polje geografske širine

en: Longitude field
sr: Polje geografske dužine

en: Metric field
sr: Polje metrike

en: Region field
sr: Polje regiona

en: Radius
sr: Poluprečnik

en: Blur
sr: Zamućenje

en: Min Opacity
sr: Min Neprozirnost

en: Max Zoom
sr: Max Zum

en: No relationships found.
sr: Nije pronađena nijedna veza.

en: via {0}
sr: preko {0}

en: This {0} is connected to:
sr: {0} je povezan sa:

en: Object Detail
sr: Detalji objekta

en: object
sr: objekt

en: Total
sr: Ukupno

en: Which columns do you want to use?
sr: Koje kolone želite da koristite?

en: Pie
sr: Pita

en: Dimension
sr: Dimenzija

en: Show legend
sr: Prikaži legendu

en: Show percentages in legend
sr: Prikaži procente u legendi

en: Minimum slice percentage
sr: Minimalni procenat parčeta pite

en: Goal met
sr: Postignut cilj

en: Goal exceeded
sr: Premašen cilj

en: Goal {0}
sr: Cilj {0}

en: Progress visualization requires a number.
sr: Vizuelizacija napretka zahteva broj.

en: Progress
sr: Napredak

en: Color
sr: Boja

en: Row Chart
sr: Grafikon redova

en: row chart
sr: grafikon redova

en: Separator style
sr: Stil separatora

en: Number of decimal places
sr: Broj decimalnih mesta

en: Add a prefix
sr: Dodaj prefiks

en: Add a suffix
sr: Dodaj sufiks

en: Multiply by a number
sr: Pomnoži brojem

en: Scatter
sr: Rasejanje

en: scatter plot
sr: dijagram rasejanja

en: Pivot the table
sr: Pivotiranje tabele

en: Visible fields
sr: Vidljiva polja

en: Write here, and use Markdown if you'd like
sr: Pišite ovde i koristite Markdown ako želite

en: Vertical Alignment
sr: Vertikalno poravnanje

en: Top
sr: Vrh

en: Middle
sr: Sredina

en: Bottom
sr: Dno

en: Horizontal Alignment
sr: Horizontalno poravnanje

en: Left
sr: Levo

en: Center
sr: Sredina

en: Right
sr: Desno

en: Show background
sr: Prikaži pozadinu

en: Auto binned
sr: Auto binovanje

en: DELETE /api/alert/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/alert/:id.
sr: DELETE / api / alert /: id je zastareo. Umesto toga, promenite njegovu `arhiviranu` vrednost putem PUT / api / alert /: id.

en: invalid show value
sr: nevažeća vrednost emisije

en: invalid value for prefix
sr: nevažeća vrednost za prefiks

en: invalid value for rule name
sr: nevažeća vrednost za naziv pravila

en: value couldn''t be parsed as base64 encoded JSON
sr: vrednost nije mogla biti raščlanjena kao JSON kodiran u base64

en: Invalid entity type
sr: Nevažeći tip entiteta

en: Invalid comparison entity type. Can only be one of "table", "segment", or "adhoc"
sr: Nevažeći tip entiteta za poređenje. Može biti samo jedan od "table", "segment" ili "adhoc"

en: Error running query to determine Card result metadata:
sr: Greška prilikom pokretanja upita za određivanje metapodataka rezultata kartice:

en: DELETE /api/card/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/card/:id.
sr: DELETE / api / card /: id je zastareo. Umesto toga, promenite njegovu `arhiviranu` vrednost putem PUT / api / card /: id.

en: Invalid field: {0}
sr: Nevažeće polje: {0}

en: Invalid value ''{0}'' for ''{1}'': {2}
sr: Nevažeća vrednost ''{0}'' za ''{1}'': {2}

en: must be one of: {0}
sr: mora biti jedan od: {0}

en: Invalid Request.
sr: Neispravan zahtev.

en: Not found.
sr: Nije pronađeno.

en: You don''t have permissions to do that.
sr: Nemate dozvolu da to uradite.

en: Internal server error.
sr: Interna serverska greška.

en: Warning: endpoint {0}/{1} does not have a docstring.
sr: Upozorenje: krajnja tačka {0} / {1} nema docstring.

en: starting streaming request
sr: pokretanje zahteva za striming

en: connection closed, canceling request
sr: veza zatvorena, zahtev za otkazivanje

note: a newline padding character as it's harmless and will allow us to check if the client is connected. If sending this character fails because the connection is closed, the chan will then close.  Newlines are no-ops when reading JSON which this depends upon.
en: Response not ready, writing one byte & sleeping...
sr: Odgovor nije spreman, pisanje jednog bajta & uspavljivanje...

en: Public sharing is not enabled.
sr: Javno deljenje nije omogućeno.

en: Embedding is not enabled.
sr: Ugrađivanje nije omogućeno.

en: The object has been archived.
sr: Predmet je arhiviran.

en: Attempted to return a boolean as an API response. This is not allowed!
sr: Pokušaj vraćanja logičke vrednosti kao API odgovora. Ovo nije dozvoljeno!

en: Source query for this query is Card {0}
sr: Izvorni upit za ovaj upit je kartica {0}

en: Invalid export format: {0}
sr: Nevažeći format izvoza: {0}

en: Invalid JSON URL or resource: {0}
sr: Nevažeća JSON URL adresa ili resurs: {0}

en: JSON containing information about custom GeoJSON files for use in map visualizations instead of the default US State or World GeoJSON.
sr: JSON koji sadrži informacije o prilagođenim GeoJSON datotekama za upotrebu u vizuelizacijama umesto podrazumevanih GeoJSON mapa SAD ili sveta.

en: Invalid custom GeoJSON key: {0}
sr: Nevažeći prilagođeni GeoJSON ključ: {0}

note: ...but if we *still* couldn't find a match, throw an Exception, because we don't want people trying to inject new params
en: Invalid param: {0}
sr: Nevažeći parametar: {0}

en: DELETE /api/pulse/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/pulse/:id.
sr: DELETE / api / pulse /: id je zastareo. Umesto toga, promenite njegovu `arhiviranu` vrednost putem PUT / api / pulse /: id.

en: API endpoint does not exist.
sr: Krajnja tačka API-ja ne postoji.

en: Password did not match stored password.
sr: Lozinka se ne podudara sa sačuvanom lozinkom.

en: did not match stored password
sr: se ne podudara sa sačuvanom lozinkom

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication {0}
sr: Problem sa povezivanjem sa LDAP serverom, vratiće se na lokalnu potvrdu identiteta {0}

en: Invalid reset token
sr: Nevažeći token za resetovanje

en: Client ID for Google Auth SSO. If this is set, Google Auth is considered to be enabled.
sr: ID klijenta za Google Auth SSO. Ako je ovo postavljeno, smatra se da je Google Auth omogućen.

en: When set, allow users to sign up on their own if their Google account email address is from this domain.
sr: Kada je postavljeno, dozvolite korisnicima da se samostalno prijave ako im je adresa e-pošte Gugl naloga sa ovog domena.

en: Invalid Google Auth token.
sr: nevažeći Google Auth token.

en: Email is not verified.
sr: Imejl nije potvrđen.

en: You''ll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
sr: Trebaće Vam administrator da biste kreirali Metabejs nalog pre nego što budete mogli da koristite Gugl za prijavljivanje.

en: Successfully authenticated Google Auth token for: {0} {1}
sr: Google Auth token je uspešno potvrđen za: {0} {1}

en: Add a database
sr: Dodajte bazu podataka

en: Get connected
sr: Poveži se

en: Connect to your data so your whole team can start to explore.
sr: Povežite se sa podacima da bi ceo Vaš tim mogao da počne da istražuje.

en: Set up email
sr: Podesite e-poštu

en: Add email credentials so you can more easily invite team members and get updates via Pulses.
sr: Dodajte akreditive za e-poštu da biste lakše mogli da pozovete članove tima i dobijete ažuriranja putem pulseva.

en: Set Slack credentials
sr: Postavite Slack akreditive

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via pulses and ask questions with MetaBot.
sr: Da li vaš tim koristi Slack? Ako je to slučaj, možete automatski slati ispravke putem pulseva i postavljati pitanja pomoću MetaBot-a.

en: Invite team members
sr: Pozovi članove tima

en: Share answers and data with the rest of your team.
sr: Podelite odgovore i podatke sa ostatkom svog tima.

en: Hide irrelevant tables
sr: Sakrij nebitne tabele

en: Curate your data
sr: Izbor podataka

en: If your data contains technical or irrelevant info you can hide it.
sr: Ako Vaši podaci sadrže tehničke ili nebitne informacije, možete ih sakriti.

en: Organize questions
sr: Organizuj pitanja

en: Have a lot of saved questions in {0}? Create collections to help manage them and add context.
sr: Imate puno sačuvanih pitanja u {0}? Napravite kolekcije koje će Vam pomoći da upravljate njima i dodate kontekst.

note: This is the very first log message that will get printed. It's here because this is one of the very first namespaces that gets loaded, and the first that has access to the logger It shows up a solid 10-15 seconds before the "Starting Metabase in STANDALONE mode" message because so many other namespa
en: Metabase
sr: Metabejs

en: Create metrics
sr: Napravite metriku

en: Define canonical metrics to make it easier for the rest of your team to get the right answers.
sr: Definišite kanonske metrike kako bi ostatku svog tima olakšali dobijanje pravih odgovora.

en: Create segments
sr: Napravi segment

en: Keep everyone on the same page by creating canonical sets of filters anyone can use while asking questions.
sr: Neka svi budu na istoj stranici stvaranjem kanonskih skupova filtera koje svako može koristiti dok postavlja pitanja.

en: Table ''{0}'' is now visible. Resyncing.
sr: Tabela ''{0}'' je sada vidljiva. Resinhronizacija.

en: Day
sr: Dan

note: note the order of these options corresponds to the order they will be shown to the user in the UI
en: Minute
sr: Minut

en: Hour
sr: Sat

en: Quarter
sr: Kvartal

en: Minute of Hour
sr: Minuta sata

en: Hour of Day
sr: Sat dana

en: Day of Week
sr: Dan u nedelji

en: Day of Month
sr: Dan u mesecu

en: Day of Year
sr: Dan u godini

en: Week of Year
sr: Nedelja u godini

en: Month of Year
sr: Mesec u godini

en: Quarter of Year
sr: Kvartal godine

en: 10 bins
sr: 10 binova

en: 50 bins
sr: 50 binova

en: 100 bins
sr: 100 binova

en: Bin every 0.1 degrees
sr: Bin na svakih 0.1 stepeni

en: Bin every 1 degree
sr: Bin na svakih 1 stepen

en: Bin every 10 degrees
sr: Bin na svakih 10 stepeni

en: Bin every 20 degrees
sr: Bin na svakih 20 stepeni

note: returns `true` if successful -- see JavaDoc
en: No appropriate image writer found!
sr: Nije pronađen odgovarajući upisivač slika!

en: Email address already in use.
sr: E-mail adresa je već u upotrebi.

en: Email address already associated to another user.
sr: Adresa e-pošte je već pridružena drugom korisniku.

en: Not able to reactivate an active user
sr: Ne mogu ponovo da aktiviram aktivnog korisnika

en: Invalid password
sr: Nevažeća lozinka

en: All {0}
sr: Svi {0}

en: {0}, all {1}
sr: {0}, svi {1}

en: Comparison of {0} and {1}
sr: Poređenje {0} i {1}

en: Automatically generated comparison dashboard comparing {0} and {1}
sr: Automatski generisan infopanel za upoređivanje {0} i {1}

en: sum
sr: zbir

en: average
sr: prosek

en: minumum
sr: minimum

en: maximum
sr: maksimum

en: distinct count
sr: jedinstven broj

en: standard deviation
sr: standardna devijacija

en: cumulative count
sr: kumulativni broj

en: cumulative sum
sr: kumulativni zbir

en: {0} and {1}
sr: {0} i {1}

en: {0} of {1}
sr: {0} od {1}

en: {0} by {1}
sr: {0} sa {1}

en: {0} in the {1} segment
sr: {0} u segmentu {1}

en: {0} metric | {0} metrics
sr[0]: {0} metrika
sr[1]: {0} metrika
sr[2]: {0} metrika

en: {0} field | {0} fields
sr[0]: {0} polje
sr[1]: {0} polja
sr[2]: {0} polja

en: "{0}" question
sr: "{0}" pitanje

en: Compare with {0}
sr: Uporedi sa {0}

en: Compare with entire dataset
sr: Uporedi sa celokupnim skupom podataka

en: Applying heuristic %s to %s.
sr: Primenom heuristike %s na %s.

en: Dimensions bindings:n%s
sr: Dimenzije veza:n%s

en: Using definitions:nMetrics:n%snFilters:n%s
sr: Korišćenje definicija:nMetrics:n%snFilters:n%s

en: Can''t create dashboard for {0}
sr: Ne mogu da napravim infopanel za {0}

en: {0}st
sr: {0}-vi

en: {0}nd
sr: {0}-gi

en: {0}rd
sr: {0}-i

en: {0}th
sr: {0}-i

en: at {0}
sr: u {0}

en: on {0}
sr: na {0}

en: in {0} week - {1}
sr: za {0} nedelju - {1}

en: in {0}
sr: u {0}

en: in Q{0} - {1}
sr: u Q{0} - {1}

en: {0} is {1}
sr: {0} je {1}

en: {0} is between {1} and {2}
sr: {0} je između {1} ​​i {2}

en: {0} is between {1} and {2}; and {3} is between {4} and {5}
sr: {0} je između {1} ​​i {2}; i {3} je između {4} i {5}

en: where {0}
sr: gde je {0}

en: A closer look at {0}
sr: Detaljniji pogled u {0}

en: A closer look at the {0}
sr: Detaljniji pregled {0}

en: Adding %s cards to dashboard %s:n%s
sr: Dodavanje %s kartica na infopanel %s:n%s

en: 0 <= score <= {0}
sr: 0 <= rezultat <= {0}

en: 1 <= width <= {0}
sr: 1 <= širina <= {0}

en: Valid metrics references
sr: Važeće reference metrike

en: Valid filters references
sr: Važeće reference filtera

en: Valid group references
sr: Važeće reference grupe

en: Valid order_by references
sr: Važeći redosled_po reference

en: Valid dashboard filters references
sr: Važeće reference filtera na infopanelu

en: Valid dimension references
sr: Važeće reference dimenzija

en: Valid card dimension references
sr: Važeće reference dimenzija kartice

en: Error parsing %s:n%s
sr: Greška pri raščlanjivanju %s:n%s

en: No user found with email address ''{0}''.
sr: Nije pronađen nijedan korisnik sa adresom e-pošte ''{0}''.

en: Please check the spelling and try again.
sr: Proverite pravopis i pokušajte ponovo.

en: Resetting password for {0}...
sr: Resetovanje lozinke za {0} ...

en: Please use the following URL to setup your Metabase installation:
sr: Koristite sledeći URL za podešavanje instalacije Metabejs:

en: Metabase Shutting Down ...
sr: Metabejs se gasi ...

en: Metabase Shutdown COMPLETE
sr: Gašenje Metabejsa ZAVRŠENO

en: Starting Metabase version {0} ...
sr: Pokrećem Metabejs verziju {0} ...

en: System timezone is ''{0}'' ...
sr: Sistemska vremenska zona je ''{0}'' ...

note: startup database.  validates connection & runs any necessary migrations
en: Setting up and migrating Metabase DB. Please sit tight, this may take a minute...
sr: Postavljanje i migracija Metabejs DB. Molim Vas,čvrsto sedite,ovo može potrajati neki minut ...

en: Looks like this is a new installation ... preparing setup wizard
sr: Izgleda da je ovo nova instalacija ... priprema čarobnjaka za podešavanje

en: Metabase Initialization COMPLETE
sr: Metabejs inicijalizacija ZAVRŠENA

en: Launching Embedded Jetty Webserver with config:
sr: Pokretanje ugrađenog Jetty web servera sa konfiguracijom:

en: Shutting Down Embedded Jetty Webserver
sr: Isključivanje ugrađenog Jetty web servera

en: Starting Metabase in STANDALONE mode
sr: Pokretanje Metabejsa u STANDALONE režimu

en: Metabase Initialization FAILED
sr: Metabejs inicijalizacija NIJE USPELA

en: Database has migration lock; cannot run migrations.
sr: Baza podataka ima zaključavanje migracije; ne može pokretati migracije.

en: You can force-release these locks by running `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.
sr: Ove brave možete prisilno otpustiti pokretanjem `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.

en: Checking if Database has unrun migrations...
sr: Provera da li baza podataka ima neizvršene migracije ...

en: Database has unrun migrations. Waiting for migration lock to be cleared...
sr: Baza podataka ima neizvršene migracije. Čeka se uklanjanje zaključavanja migracije ...

en: Migration lock is cleared. Running migrations...
sr: Zaključavanje migracije je obrisano. Pokretanje migracija ...

en: Migration lock cleared, but nothing to do here! Migrations were finished by another instance.
sr: Brava za migraciju je uklonjena, ali ovde nema šta da se radi! Migracije je završila druga instanca.

note: Set up liquibase and let it do its thing
en: Setting up Liquibase...
sr: Postavljanje Liquibase...

en: Liquibase is ready.
sr: Liquibase je spreman.

en: Verifying {0} Database Connection ...
sr: Proveravam vezu sa bazom podataka {0}

en: Verify Database Connection ...
sr: Proveri vezu sa bazom podataka ...

en: Running Database Migrations...
sr: Pokretanje migracija baze podataka ...

en: Database Migrations Current ...
sr: Trenutne migracije baze podataka ...

en: Hmm, we couldn''t connect to the database.
sr: Hmm, nismo uspeli da se povežemo sa bazom podataka.

en: Make sure your host and port settings are correct
sr: Proverite da li ste dobro uneli parametre za host i port

en: We couldn''t connect to the ssh tunnel host.
sr: Nismo uspeli da se povežemo sa ssh tunelom.

en: Check the username, password.
sr: Proverite korisničko ime i lozinku.

en: Check the hostname and port.
sr: Proverite hostname i port.

en: Looks like the database name is incorrect.
sr: Izgleda da je ime baze podataka netačno.

en: It looks like your host is invalid.
sr: Izgleda da je ime hosta netačno.

en: Please double-check it and try again.
sr: Proverite još jednom i pokušajte ponovo.

en: Looks like your password is incorrect.
sr: Izgleda da je Vaša lozinka netačna.

en: Looks like you forgot to enter your password.
sr: Izgleda da ste zaboravili da unesete lozinku.

en: Looks like your username is incorrect.
sr: Izgleda da je Vaše korisničko ime netačno.

en: Looks like the username or password is incorrect.
sr: Izgleda da su korisničko ime ili lozinka netačni.

note: ## CONFIG
en: Connection timezone to use when executing queries. Defaults to system timezone.
sr: Vremenska zona veze koja se koristi prilikom izvršavanja upita. Podrazumevano je vremenska zona sistema.

en: Registered driver {0} {1}
sr: Registrovani drajver {0} {1}

en: No -init-driver function found for ''{0}''
sr: Nije pronađena -init-driver funkcija za ''{0}''

en: Unable to parse date string ''{0}'' for database engine ''{1}''
sr: Nije moguće raščlaniti niz datuma ''{0}'' za mehanizam baze podataka ''{1}''

note: all-NULL columns in DBs like Mongo w/o explicit types
en: Don''t know how to map class ''{0}'' to a Field base_type, falling back to :type/*.
sr: Ne znam kako da mapiram klasu ''{0}'' sa osnovnim tipom polja, vraćajući se na :type/*.

en: Failed to connect to database: {0}
sr: Neuspela konekcija sa bazom podataka: {0}

en: Invalid BigQuery identifier: ''{0}''
sr: Nevažeći BigQuery identifikator: ''{0}''

en: BigQuery statements can't be parameterized!
sr: BigQueri izjave ne mogu se parametrizovati!

en: Failed to set timezone:
sr: Neuspešno postavljanje vremenske zone:

en: You must enable the Google Analytics API. Use this link to go to the Google Developers Console: {0}
sr: Morate da omogućite Google Analytics API. Pomoću ove veze idite na Google Developers Console: {0}

en: Running SQL queries against H2 databases using the default (admin) database user is forbidden.
sr: Pokretanje SQL upita protiv H2 baza podataka pomoću podrazumevanog (admin) korisnika baze podataka je zabranjeno.

en: Error: metabase.driver.FixedHiveDriver is registered, but JDBC does not seem to be using it.
sr: Greška: metabase.driver.FixedHiveDriver je registrovan, ali ga JDBC izgleda ne koristi.

en: Found metabase.driver.FixedHiveDriver.
sr: Pronađen metabase.driver.FixedHiveDriver.

en: Successfully registered metabase.driver.FixedHiveDriver with JDBC.
sr: Uspešno registrovan metabase.driver.FixedHiveDriver sa JDBC.

note: CONFIG TODO - smtp-port should be switched to type :integer
en: Email address you want to use as the sender of Metabase.
sr: Adresa e-pošte koju želite da koristite kao pošiljaoca Metabejsa.

en: The address of the SMTP server that handles your emails.
sr: Adresa SMTP servera koji obrađuje Vaše e-adrese.

en: SMTP username.
sr: SMTP korisničko ime.

en: SMTP password.
sr: SMTP lozinka.

en: The port your SMTP server uses for outgoing emails.
sr: Port koji Vaš SMTP server korisni za odlazeće mejlove.

en: SMTP secure connection protocol. (tls, ssl, starttls, or none)
sr: SMTP protokol sigurne veze. (tls, ssl, starttls ili nijedan)

en: none
sr: nijedan

en: SMTP host is not set.
sr: SMTP host nije setovan

en: Failed to send email
sr: Neuspešno slanje mejla

en: Error testing SMTP connection
sr: Greška pri testiranju SMTP veze

en: Enable LDAP authentication.
sr: Omogućite LDAP potvrdu identiteta.

en: Server port, usually 389 or 636 if SSL is used.
sr: Server port, obično 389 ili 636 ako se koristi SSL.

en: Use SSL, TLS or plain text.
sr: Koristite SSL, TLS ili običan tekst.

en: The Distinguished Name to bind as (if any), this user will be used to lookup information about other users.
sr: Karakterističnim imenom kojim treba da se veže (ako postoji), ovaj korisnik će se koristiti za traženje podataka o drugim korisnicima.

en: The password to bind with for the lookup user.
sr: Lozinka za povezivanje za korisnika pretraživanja.

en: Search base for users. (Will be searched recursively)
sr: Baza pretraživanja za korisnike. (Biće pretraženo rekurzivno)

en: User lookup filter, the placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
sr: Korisnički filter za pretragu, rezervisano mesto '{login}' biće zamenjeno korisničkim imenom.

en: Attribute to use for the user's email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
sr: Atribut za upotrebu za e-poštu korisnika. (obično ''mail'', ''email'' ili ''userPrincipalName'')

en: Attribute to use for the user''s first name. (usually ''givenName'')
sr: Atribut koji se koristi za ime korisnika. (obično ''givenName'')

en: Attribute to use for the user''s last name. (usually ''sn'')
sr: Atribut koji se koristi za prezime korisnika. (obično ''sn'')

en: Enable group membership synchronization with LDAP.
sr: Omogućite sinhronizaciju članstva u grupi sa LDAP-om.

en: Search base for groups, not required if your LDAP directory provides a ''memberOf'' overlay. (Will be searched recursively)
sr: Baza za pretragu grupa, nije potrebna ako vaš LDAP direktorijum nudi ''memberOf''. (Biće pretraženo rekurzivno)

note: Should be in the form: {"cn=Some Group,dc=...": [1, 2, 3]} where keys are LDAP groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing LDAP to Metabase group mappings.
sr: JSON koji sadrži LDAP u preslikavanje grupa Metabejs.

note: Define a setting which captures our Slack api token
en: Slack API bearer token obtained from https://api.slack.com/web#authentication
sr: Slack API nosilac tokena dobijen sa https://api.slack.com/veb#authentication

en: Enable MetaBot, which lets you search for and view your saved questions directly via Slack.
sr: Omogućite MetaBot, koji Vam omogućava da pretražujete i pregledate sačuvana pitanja direktno putem Slacka.

en: Last MetaBot checkin was {0} ago.
sr: Poslednja prijava za MetaBot bila je pre {0}.

en: This instance will now handle MetaBot duties.
sr: Ova instanca će sada obrađivati zadatke MetaBot-a.

en: Here''s what I can {0}:
sr: Evo šta mogu {0}:

en: I don''t know how to {0} `{1}`.n{2}
sr: Ne znam kako da {0} `{1}` .n{2}

en: Here''s your {0} most recent cards:n{1}
sr: Evo Vaših {0} najnovijih kartica: n{1}

en: Could you be a little more specific? I found these cards with names that matched:n{0}
sr: Možete li biti malo konkretniji? Pronašao sam ove kartice sa imenima koja se podudaraju: n{0}

en: I don''t know what Card `{0}` is. Give me a Card ID or name.
sr: Ne znam šta je kartica `{0}`. Dajte mi ID kartice ili ime.

en: Show which card? Give me a part of a card name or its ID and I can show it to you. If you don''t know which card you want, try `metabot list`.
sr: Pokazati koju karticu? Dajte mi deo imena kartice ili njen ID i mogu da Vam je pokažem. Ako ne znate koju karticu želite, isprobajte `metabot list`.

en: Ok, just a second...
sr: Ok, samo trenutak ...

en: Not Found
sr: Nije pronađen

en: Evaluating Metabot command:
sr: Procena komande Metabot:

en: Go home websocket, you're drunk.
sr: Idi kući websocket, pijan si.

en: Error launching metabot:
sr: Greška pri pokretanju metabota:

en: MetaBot WebSocket is closed. Reconnecting now.
sr: MetaBot WebSocket je zatvoren. Povezivanje odmah.

en: Error connecting websocket:
sr: Greška pri povezivanju websocketa:

en: This instance is performing MetaBot duties.
sr: Ova instanca izvršava zadatke MetaBot-a.

en: Another instance is already handling MetaBot duties.
sr: Još jedna instanca se već bavi MetaBot-ovim zadacima.

en: Starting MetaBot threads...
sr: Pokretanje MetaBot niti ...

en: Stopping MetaBot...  🤖
sr: Zaustavljanje MetaBot-a... 🤖

en: MetaBot already running. Killing the previous WebSocket listener first.
sr: MetaBot već radi. Prvo ubiti prethodnog WebSocket listenera.

en: Base-64 encoded public key for this site's SSL certificate.
sr: Javni ključ kodiran u Base-64 za SSL sertifikat ove stranice.

en: Specify this to enable HTTP Public Key Pinning.
sr: Navedite ovo da biste omogućili zakačenje HTTP javnog ključa.

en: See {0} for more information.
sr: Pogledajte {0} za više informacija.

en: Cannot save Question: source query has circular references.
sr: Nije moguće sačuvati pitanje: izvorni upit ima kružne reference.

en: Card {0} does not exist.
sr: Kartica {0} ne postoji.

en: You do not have permissions to run ad-hoc native queries against Database {0}.
sr: Nemate dozvole za pokretanje ad-hoc nativnih upita protiv baze podataka {0}.

en: Invalid color
sr: Nevažeća boja

en: must be a valid 6-character hex color code
sr: mora biti važeći 6-znakovni heksadecimalni kod boje

en: Collection name cannot be blank!
sr: Ime kolekcije ne sme biti prazno!

en: cannot be blank
sr: ne sme biti prazno

en: Invalid Collection location: path is invalid.
sr: Neispravna lokacija kolekcije: putanja je netačna.

en: You cannot move a Personal Collection.
sr: Ne možete premestiti ličnu kolekciju.

en: Invalid Collection location: some or all ancestors do not exist.
sr: Nevažeća lokacija kolekcije: neki ili svi preci ne postoje.

en: You cannot archive the Root Collection.
sr: Ne možete arhivirati glavnu kolekciju.

en: You cannot archive a Personal Collection.
sr: Ne možete arhivirati ličnu kolekciju.

en: You cannot move the Root Collection.
sr: Ne možete premestiti glavnu kolekciju.

en: You cannot move a Collection into itself or into one of its descendants.
sr: Ne možete kolekciju premestiti ni u sebe ni u jednog od njenih potomaka.

note: first move this Collection
en: Moving Collection {0} and its descendants from {1} to {2}
sr: Premeštanje kolekcije {0} i njenih potomaka sa {1} na {2}

en: You're not allowed to change the owner of a Personal Collection.
sr: Nije Vam dozvoljeno da promenite vlasnika lične kolekcije.

en: You're not allowed to move a Personal Collection.
sr: Nije Vam dozvoljeno da premestite ličnu kolekciju.

en: You cannot move a Collection and archive it at the same time.
sr: Ne možete istovremeno premestiti kolekciju i arhivirati je.

en: You cannot delete a Personal Collection!
sr: Ne možete obrisati ličnu kolekciju!

en: {0} {1}''s Personal Collection
sr: Lična kolekcija korisnika {0} {1}

en: You cannot update a CollectionRevision!
sr: Ne možete ažurirati CollectionRevision!

en: Field {0} was previously automatically set to show a list widget, but now has {1} values.
sr: Polje {0} je prethodno automatski podešeno da prikazuje vidžet liste, ali sada ima vrednosti {1}.

en: Switching Field to use a search widget instead.
sr: Prebacivanje polja za upotrebu vidžeta za pretragu.

en: Storing updated FieldValues for Field {0}...
sr: Čuvanje ažuriranih FieldValues za polje {0} ...

en: Storing FieldValues for Field {0}...
sr: Čuvanje FieldValues za polje {0} ...

en: Metabase can attempt to transform your table and field names into more sensible, human-readable versions, e.g. "somehorriblename" becomes "Some Horrible Name".
sr: Metabejs može pokušati da transformiše imena Vaših tabela i polja u razumljivije verzije, čitljive čoveku, npr. "somehorriblename" postaje "Some Horrible Name"..

en: This doesn’t work all that well if the names are in a language other than English, however.
sr: Međutim, ovo ne funkcioniše tako dobro ako su imena na jeziku koji nije engleski.

en: Do you want us to take a guess?
sr: Da li želite da pretpostavimo?

en: You cannot create or revoke permissions for the 'Admin' group.
sr: Ne možete da kreirate ili opozovete dozvole za grupu 'Administrator'.

en: Invalid permissions object path: ''{0}''.
sr: Nevažeća putanja objekta dozvola: ''{0}''.

en: You cannot update a permissions entry!
sr: Ne možete ažurirati unos dozvola!

en: Delete it and create a new one.
sr: Izbrišite ga i napravite novi.

en: You cannot edit permissions for a Personal Collection or its descendants.
sr: Ne možete da uređujete dozvole za ličnu kolekciju ili njene potomke.

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date.
sr: Izgleda da je neko drugi izmenio dozvole i da su Vaši podaci zastareli.

en: Please fetch new data and try again.
sr: Donesite nove podatke i pokušajte ponovo.

en: Created magic permissions group ''{0}'' (ID = {1})
sr: Napravljena je grupa magičnih dozvola ''{0}'' (ID = {1})

en: A group with that name already exists.
sr: Grupa sa tim imenom već postoji.

en: You cannot edit or delete the ''{0}'' permissions group!
sr: Ne možete da uređujete ili brišete grupu dozvola ''{0}''!

en: You cannot add or remove users to/from the 'MetaBot' group.
sr: Ne možete dodati niti ukloniti korisnike u / iz grupe 'MetaBot'.

en: You cannot add or remove users to/from the 'All Users' group.
sr: Ne možete da dodajete ili uklanjate korisnike u / iz grupe 'Svi korisnici'.

en: You cannot remove the last member of the 'Admin' group!
sr: Ne možete ukloniti poslednjeg člana grupe 'Admin'!

en: You cannot update a PermissionsRevision!
sr: Ne možete ažurirati PermissionsRevision!

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card assoicated with it
sr: Nevažeće upozorenje: uz upozorenje nije povezana kartica

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, and `{2}`.
sr: vrednost mora biti mapa sa ključevima `{0}`, `{1}` i `{2}`.

en: value must be a map with the following keys `({0})`
sr: vrednost mora biti mapa sa sledećim ključevima `({0})`

en: Error calculating permissions for query: {0}
sr: Greška pri izračunavanju dozvola za upit: {0}

en: Invalid query type: {0}
sr: Nevažeći tip upita: {0}

en: You cannot update a QueryExecution!
sr: Ne možete ažurirati QueryExecution!

en: You cannot update a Revision!
sr: Ne možete ažurirati reviziju!

en: Setting {0} does not exist.nFound: {1}
sr: Postavka {0} ne postoji.nFound: {1}

en: Updating value of settings-last-updated in DB...
sr: Ažuriranje vrednosti postavki koje su poslednje ažurirane u DB ...

en: Checking whether settings cache is out of date (requires DB call)...
sr: Provera da li je keš podešavanja zastareo (potreban je DB poziv) ...

en: Settings have been changed on another instance, and will be reloaded here.
sr: Postavke su promenjene na drugoj instanci i ovde će se ponovo učitati.

en: Refreshing Settings cache...
sr: Osvežavanje keša podešavanja ...

en: Invalid value for string: must be either "true" or "false" (case-insensitive).
sr: Nevažeća vrednost za niz: mora biti ili "true" ili "false" (ne razlikuje velika i mala slova).

en: You cannot update `settings-last-updated` yourself! This is done automatically.
sr: Ne možete sami ažurirati `settings-last-updated`! To se radi automatski.

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting:
sr: Greška pri umetanju nove postavke:

en: Assuming Setting already exists in DB and updating existing value.
sr: Pod pretpostavkom da podešavanje već postoji u DB-u i ažuriranje postojeće vrednosti.

en: value must be a map with each value either a string or number.
sr: vrednost mora biti mapa sa svakom vrednošću ili nizom ili brojem.

en: Loading plugins in directory {0}...
sr: Učitavanje dodataka u direktorijum {0} ...

en: Loading plugin {0}...
sr: Učitavanje dodatka {0} ...

en: It looks like you have some external dependencies in your Metabase plugins directory.
sr: Izgleda da imate neke spoljne zavisnosti u direktorijumu dodataka Metabejsa.

en: With Java 9 or higher, Metabase cannot automatically add them to your classpath.
sr: Sa Javom 9 ili novijom, Metabejs ih ne može automatski dodati u Vaš classpath.

en: Instead, you should include them at launch with the -cp option. For example:
sr: Umesto toga, trebalo bi da ih uključite prilikom pokretanja sa opcijom -cp. Na primer:

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions for more details.
sr: Pogledajte https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions za više detalja.

en: (If you're already running Metabase this way, you can ignore this message.)
sr: (Ako već koristite Metabejs na ovaj način, možete zanemariti ovu poruku.)

en: Identify when new versions of Metabase are available.
sr: Utvrdite kada su dostupne nove verzije Metabejsa.

en: Information about available versions of Metabase.
sr: Informacije o dostupnim verzijama Metabejsa.

en: The name used for this instance of Metabase.
sr: Ime koje se koristi za ovu instancu Metabejsa.

en: The base URL of this Metabase instance, e.g. "http://metabase.my-company.com".
sr: Osnovni URL ove instance Metabejsa, npr. "http://metabase.mi-compani.com"..

en: The default language for this Metabase instance.
sr: Podrazumevani jezik za ovu instancu Metabejsa.

en: This only applies to emails, Pulses, etc. Users'' browsers will specify the language used in the user interface.
sr: Ovo se odnosi samo na e-poštu, pulseve, itd. Korisnički pretraživači će odrediti jezik koji se koristi u korisničkom interfejsu.

en: The email address users should be referred to if they encounter a problem.
sr: Korisnike e-adrese treba uputiti ako naiđu na problem.

en: Enable the collection of anonymous usage data in order to help Metabase improve.
sr: Omogućite prikupljanje anonimnih podataka o upotrebi kako biste pomogli poboljšanju Metabejsa.

en: The map tile server URL template used in map visualizations, for example from OpenStreetMaps or MapBox.
sr: Predložak URL-a servera pločice mape koji se koristi u vizuelizacijama mapa, na primer iz OpenStreetMaps ili MapBoxa.

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards?
sr: Omogućiti administratorima da kreiraju javno vidljive veze (i ugradive iframe-ove) za Pitanja i Infopanele?

en: Allow admins to securely embed questions and dashboards within other applications?
sr: Dozvoliti administratorima da bezbedno ugrađuju pitanja i infopanele u druge aplikacije?

en: Allow using a saved question as the source for other queries?
sr: Dozvoliti korišćenje sačuvanog pitanja kao izvora za druge upite?

en: Enabling caching will save the results of queries that take a long time to run.
sr: Omogućavanje keširanja sačuvaće rezultate upita za koje je potrebno dugo vremena.

en: The maximum size of the cache, per saved question, in kilobytes:
sr: Maksimalna veličina keš memorije, po sačuvanom pitanju, u kilobajtima:

en: The absolute maximum time to keep any cached query results, in seconds.
sr: Apsolutno maksimalno vreme za zadržavanje rezultata keširanog upita u sekundama.

en: Metabase will cache all saved questions with an average query execution time longer than this many seconds:
sr: Metabase će memorisati sva sačuvana pitanja sa prosečnim vremenom izvršavanja upita dužim od ovoliko sekundi:

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here.
sr: Da bismo utvrdili koliko dugo treba sačuvati keširani rezultat svakog sačuvanog pitanja, uzimamo prosečno vreme izvršavanja upita i pomnožimo ga sa onim što ste ovde uneli.

en: So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
sr: Dakle, ako je za pokretanje upita potrebno u proseku 2 minuta, a Vi unesete 10 za svoj množitelj, njegov unos u keš memoriju trajaće 20 minuta.

en: When using the default binning strategy and a number of bins is not provided, this number will be used as the default.
sr: Kada se koristi zadata strategija binninga, a broj kontejnera nije predviđen, ovaj broj će se koristiti kao podrazumevani.

en: When using the default binning strategy for a field of type Coordinate (such as Latitude and Longitude), this number will be used as the default bin width (in degrees).
sr: Kada koristite podrazumevanu strategiju binninga za polje tipa Koordinate (kao što su geografska širina i dužina), ovaj broj će se koristiti kao zadata širina kontejnera (u stepenima).

en: Unable to validate token.
sr: Nije moguće potvrditi token.

en: Error fetching token status:
sr: Greška pri preuzimanju statusa tokena:

en: There was an error checking whether this token was valid.
sr: Došlo je do greške pri proveri da li je ovaj token važeći.

en: Token validation timed out.
sr: Vreme potvrde tokena je isteklo.

en: Invalid token: token isn't in the right format.
sr: Nevažeći token: token nije u pravom formatu.

note: attempt to query the metastore API about the status of this token. If the request doesn't complete in a reasonable amount of time throw a timeout exception
en: Checking with the MetaStore to see whether {0} is valid...
sr: Provera sa MetaStore-om da li je {0} važeća ...

en: Token for premium embedding. Go to the MetaStore to get yours!
sr: Token za Premium ugrađivanje. Idite u MetaStore po svoj!

en: Token is valid.
sr: Token je važeći.

en: Error setting premium embedding token
sr: Greška pri podešavanju premium tokena za ugradnju

en: Unable to compare results to goal for alert.
sr: Nije moguće uporediti rezultate sa ciljem za upozorenje.

en: Question ID is ''{0}'' with visualization settings ''{1}''
sr: ID pitanja je ''{0}'' sa podešavanjima vizuelizacije ''{1}''

en: Unrecognized alert with condition ''{0}''
sr: Neprepoznato upozorenje sa uslovom ''{0}''

en: Unrecognized channel type {0}
sr: Neprepoznat tip kanala {0}

en: Error sending notification!
sr: Greška pri slanju obaveštenja!

en: Can't find JS color selector at ''{0}''
sr: Ne mogu da pronađem JS birač boja na ''{0}''

en: Card has errors: {0}
sr: Kartica sadrži greške: {0}

en: Pulse card render error
sr: Greška pri prikazivanju pulsne kartice

en: Trimming trailing comment from card with id {0}
sr: Izrezivanje pratećeg komentara sa kartice sa ID-om {0}

en: Can't find field with ID: {0}
sr: Ne mogu pronaći polje s ID-om: {0}

en: ''{0}'' is a required param.
sr: ''{0}'' je obavezan parametar.

en: Found ''{0}'' with no terminating ''{1}'' in query ''{2}''
sr: Pronađeno je ''{0}'' bez završetka ''{1}'' u upitu ''{2}''

en: Unable to substitute ''{0}'': param not specified.nFound: {1}
sr: Nije moguće zameniti ''{0}'': parametar nije naveden.nFound: {1}

en: You do not have permissions to view Card {0}.
sr: Nemate dozvolu za pregled kartice {0}.

en: You do not have permissions to run this query.
sr: Nemate dozvole za pokretanje ovog upita.

en: Fingerprint updates attempted {0}, updated {1}, no data found {2}, failed {3}
sr: Pokušaj ažuriranja fingerprinta {0}, ažurirano {1}, podaci nisu pronađeni {2}, neuspešno {3}

en: Total number of fields classified {0}, {1} failed
sr: Ukupan broj polja klasifikovanih {0}, {1} nije uspelo

en: Total number of tables classified {0}, {1} updated
sr: Ukupan broj tabela klasifikovanih {0}, {1} ažuriranih

en: Error generating fingerprint for {0}
sr: Greška pri generisanju otiska prsta za {0}

en: Updated {0} field value sets, created {1}, deleted {2} with {3} errors
sr: Ažurirano {0} skupovi vrednosti polja, napravljeno {1}, izbrisano {2} sa {3} greškama

en: Total number of fields sync''d {0}, number of fields updated {1}
sr: Ukupan broj sinhronizovanih polja {0}, broj ažuriranih polja {1}

en: Total number of tables sync''d {0}, number of tables updated {1}
sr: Ukupan broj sinhronizovanih tabela {0}, broj ažuriranih tabela {1}

en: Found timezone id {0}
sr: Pronađen je ID vremenske zone {0}

en: Total number of foreign keys sync''d {0}, {1} updated and {2} tables failed to update
sr: Ukupan broj sinhronizacija stranih ključeva {0}, {1} ažuriranih i {2} neažuriranih tabela

en: {0} Database {1} ''{2}''
sr: {0} Baza podataka {1} ''{2}''

en: Table {0} ''{1}''
sr: Tabela {0} ''{1}''

en: Field {0} ''{1}''
sr: Polje {0} ''{1}''

en: Field ''{0}''
sr: Polje ''{0}''

en: step ''{0}'' for {1}
sr: korak ''{0}'' za {1}

en: Completed {0} on {1}
sr: Završeno {0} {1}

en: Start: {0}
sr: Početak: {0}

en: End: {0}
sr: Kraj: {0}

en: Duration: {0}
sr: Trajanje: {0}

en: Completed step ''{0}''
sr: Završen korak ''{0}''

en: Loading tasks namespace:
sr: Učitavanje prostora imena zadataka:

en: Starting Quartz Scheduler
sr: Pokretanje kvarcnog planera

en: Stopping Quartz Scheduler
sr: Zaustavljanje kvarcnog planera

en: Job already exists:
sr: Posao već postoji:

note: This is the very first log message that will get printed.  It's here because this is one of the very first namespaces that gets loaded, and the first that has access to the logger It shows up a solid 10-15 seconds before the "Starting Metabase in STANDALONE mode" message because so many other namesp
en: Loading Metabase...
sr: Učitavanje Metabejsa ...

en: Possible timezone conflict found on database {0}.
sr: Pronađen je mogući sukob vremenske zone u bazi podataka {0}.

en: JVM timezone is {0} and detected database timezone is {1}.
sr: JVM vremenska zona je {0}, a otkrivena vremenska zona baze podataka {1}.

en: Configure a report timezone to ensure proper date and time conversions.
sr: Konfigurišite vremensku zonu izveštaja kako biste osigurali odgovarajuću konverziju datuma i vremena.

en: Secret key used to sign JSON Web Tokens for requests to `/api/embed` endpoints.
sr: Tajni ključ koji se koristi za potpisivanje JSON web tokena za zahteve za `/api/embed` krajnje tačke.

en: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY must be at least 16 characters.
sr: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY mora imati najmanje 16 znakova.

en: Saved credentials encryption is ENABLED for this Metabase instance.
sr: Šifrovanje sačuvanih akreditiva je OMOGUĆENO za ovu instancu Metabejsa.

en: Saved credentials encryption is DISABLED for this Metabase instance.
sr: Šifrovanje sačuvanih akreditiva je ZABRANJENO za ovu instancu Metabejsa.

en: nFor more information, see
sr: Za više informacija pogledajte

en: value must be an integer.
sr: vrednost mora biti ceo broj.

en: value must be a string.
sr: vrednost mora biti string.

en: value must be a boolean.
sr: vrednost mora biti logička vrednost.

en: value must be a string that matches the regex `{0}`.
sr: vrednost mora biti string koji se podudara sa regularnim izrazom `{0}`.

en: value must satisfy one of the following requirements:
sr: vrednost mora da zadovolji jedan od sledećih zahteva:

en: value may be nil, or if non-nil, {0}
sr: vrednost može biti nil, ili ako ne-nil, {0}

en: value must be one of: {0}.
sr: vrednost mora biti jedna od: {0}.

en: value must be an array.
sr: vrednost mora biti niz.

en: Each {0}
sr: Svaka {0}

en: The array cannot be empty.
sr: Niz ne može biti prazan.

en: value must be a non-blank string.
sr: vrednost mora biti neprazan niz.

en: Integer greater than zero
sr: Ceo broj veći od nule

en: value must be an integer greater than zero.
sr: vrednost mora biti ceo broj veći od nule.

en: Number greater than zero
sr: Broj veći od nule

en: value must be a number greater than zero.
sr: vrednost mora biti broj veći od nule.

en: Keyword or string
sr: Ključna reč ili niz

en: Valid field type
sr: Važeći tip polja

en: value must be a valid field type.
sr: vrednost mora biti važeći tip polja.

en: Valid field type (keyword or string)
sr: Važeći tip polja (ključna reč ili niz)

en: value must be a valid field type (keyword or string).
sr: vrednost mora biti važeći tip polja (ključna reč ili niz).

en: Valid entity type (keyword or string)
sr: Važeći tip entiteta (ključna reč ili niz)

en: value must be a valid entity type (keyword or string).
sr: vrednost mora biti važeći tip entiteta (ključna reč ili niz).

en: Valid map
sr: Važeća mapa

en: value must be a map.
sr: vrednost mora biti mapa.

en: Valid email address
sr: Ispravna imejl adresa

en: value must be a valid email address.
sr: vrednost mora biti važeća imejl adresa.

en: Insufficient password strength
sr: Nedovoljna snaga lozinke

en: value must be a valid integer.
sr: vrednost mora biti važeći ceo broj.

en: value must be a valid integer greater than zero.
sr: vrednost mora biti važeći ceo broj veći od nule.

en: value must be a valid boolean string (''true'' or ''false'').
sr: vrednost mora biti važeći logički niz (''true'' ili ''false'').

en: value must be a valid JSON string.
sr: vrednost mora biti važeći JSON niz.

en: value must be a valid embedding params map.
sr: vrednost mora biti važeća karta ugradnje parametara.

en: Data permissions
sr: Dozvole za podatke

en: Collection permissions
sr: Dozvole za kolekcije

en: See all collection permissions
sr: Pogledajte sve dozvole za kolekcije

en: Also change sub-collections
sr: Takođe promenite podkolekcije

en: Can edit this collection and its contents
sr: Može da uređuje ovu kolekciju i njen sadržaj

en: Can view items in this collection
sr: Može da pregleda stavke u ovoj kolekciji

en: Collection Access
sr: Pristup kolekciji

en: This group has permission to view at least one subcollection of this collection.
sr: Ova grupa ima dozvolu za pregled najmanje jedne podkolekcije ove kolekcije.

en: This group has permission to edit at least one subcollection of this collection.
sr: Ova grupa ima dozvolu za uređivanje najmanje jedne podkolekcije ove kolekcije.

en: View sub-collections
sr: Pogledajte podkolekcije

en: Remember Me
sr: Zapamti me

en: X-ray this schema
sr: Ispitaj X-zrakom ovu shemu

en: Edit the permissions for this collection
sr: Uredite dozvole za ovu kolekciju

en: Add this question to a dashboard
sr: Dodajte ovo pitanje na infopanel

en: Create a new dashboard
sr: Napravite novi infopanel

en: The page you asked for couldn't be found.
sr: Nije moguće pronaći stranicu koju ste tražili.

en: Select a {0}
sr: Izaberite {0}

en: Save dashboards, questions, and collections in "{0}"
sr: Sačuvajte infopanele, pitanja i kolekcije u "{0}"

en: Access dashboards, questions, and collections in "{0}"
sr: Pristupite infopanelima, pitanjima i kolekcijama u "{0}"

en: Compare
sr: Uporediti

en: Zoom out
sr: Umanji

en: Related
sr: Povezan

en: More X-rays
sr: Još X-zraka

en: No results
sr: Nema rezultata

en: Metabase couldn't find any results for your search.
sr: Metabejs nije mogao pronaći nijedan rezultat za Vašu pretragu.

en: No metrics
sr: Nema metrika

en: Aggregations
sr: Agregacije

en: Operators
sr: Operatori

en: Custom fields
sr: Prilagođena polja

note: 2. Create the new collections.
en: Migrated Dashboards
sr: Migrirani infopaneli

en: Migrated Pulses
sr: Migrirani pulsevi

en: Migrated Questions
sr: Migrirana pitanja

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren't in a Collection to {1} Collection {2}
sr: Premeštanje primeraka {0} koji nisu u kolekciji u {1} ​​kolekciju {2}

en: Failed to grant permissions: {0}
sr: Dodeljivanje dozvola nije uspelo: {0}

en: Cannot decrypt encrypted string. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
sr: Nije moguće dešifrirati šifrovani niz. Jeste li promenili ili zaboravili postaviti MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?

en: All personal collections
sr: Sve lične kolekcije

en: Database username
sr: Korisničko ime baze podataka

en: What username do you use to login to the database?
sr: Kojim korisničkim imenom se prijavljujete u bazu podataka?

en: Database password
sr: Lozinka baze podataka

en: Database name
sr: Naziv baze podataka

en: Use a secure connection (SSL)?
sr: Koristite sigurnu vezu (SSL)?

en: Additional JDBC connection string options
sr: Dodatne opcije JDBC veze

en: Project ID
sr: ID projekta

en: Dataset ID
sr: ID skupa podataka

en: Client ID
sr: ID klijenta

en: Client Secret
sr: Klijent tajna

en: Auth Code
sr: Potvrdni kod

en: Broker node port
sr: Port čvora brokera

en: Connection String
sr: String veze

en: Authentication Database
sr: Baza podataka za autentifikaciju

en: Optional database to use when authenticating
sr: Opciona baza podataka za upotrebu prilikom autentifikacije

en: Additional Mongo connection string options
sr: Dodatne opcije Mongo stringa veze

en: Oracle system ID (SID)
sr: ID Oracle sistema (SID)

en: Usually something like ORCL or XE.
sr: Obično nešto poput ORCL ili XE.

en: Optional if using service name
sr: Neobavezno ako koristite naziv usluge

en: default
sr: podrazumevano

en: Filename
sr: Naziv datoteke

en: Database instance name
sr: Naziv instance baze podataka

en: Windows domain
sr: Windows domen

en: Labels
sr: Oznake

en: Add members
sr: Dodajte članove

en: Collection it's saved in
sr: Kolekcija je sačuvana u

en: All Users
sr: Svi korisnici

en: Administrators
sr: Administratori

en: Sharing
sr: Deljenje

en: Display
sr: Prikaz

en: Axes
sr: Ose

en: Formatting
sr: Formatiranje

en: Try these x-rays based on your data.
sr: Isprobajte ove x-zrake na osnovu Vaših podataka.

en: There was a problem displaying this chart.
sr: Došlo je do problema s prikazom ovog grafikona - probajte da refrešujete stranicu.

en: Sorry, you don't have permission to see this card.
sr: Izvinite, nemate dozvolu da vidite ovu karticu.

en: Just a heads up:
sr: Samo glavu gore:

en: {0} without the Sample Dataset, the Query Builder tutorial won't work. You can always restore the Sample Dataset, but any questions you've saved using this data will be lost.
sr: {0} Bez Sample Dataseta, tutorial graditelja upita neće raditi. Uvek možete da vratite Sample Dataset, ali sva pitanja koja ste sačuvali koristeći ove podatke biće izgubljena.

en: X-ray
sr: X-zrak

en: Compare to the rest
sr: Uporedite sa ostalim

en: Use the Java Virtual Machine (JVM) timezone
sr: Koristite Java Virtual Machine (JVM) vremensku zonu

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in
    many or most of your queries with this data.
sr: Predlažemo da ovo ostavite isključeno osim ako ne radite ručnu vremensku zonu koju koristite u 
    mnogim ili većini svojih upita sa ovim podacima.

en: Your team's most important dashboards go here
sr: Najvažniji infopaneli Vašeg tima idu ovde

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone
sr: Pinuj infopanele u {0} da se pojave u ovom prostoru za sve korisnike

en: Unable to release the Liquibase lock after a migration failure
sr: Nije moguće osloboditi zaključavanje Liquibase nakon neuspeha migracije

en: Use JVM Time Zone
sr: Koristite JVM vremensku zonu

en: We're currently analyzing the tables and fields to help you explore your data.
sr: Trenutno analiziramo tabele i polja koja će vam pomoći da istražite svoje podatke.

en: Tip:
sr: Savet:

en: Select a currency type
sr: Izaberite tip valute

en: Field Type
sr: Tip polja

en: Troubleshooting
sr: Rešavanje problema

en: Enable X-ray features
sr: Dozvolite X-zrak karakteristike

en: Formatting Options
sr: Opcije formatiranja

en: Task details
sr: Detalji zadatka

en: Troubleshooting logs
sr: Logovi rešavanja problema

en: Trying to get to the bottom of something? This section shows logs of Metabase's background tasks, which can help shed light on what's going on.
sr: Pokušavate da dođete do dna nečega? Ovaj odeljak prikazuje logove pozadinskih zadataka Metabejsa, što može pomoći u rasvetljavanju događanja.

en: Task
sr: Zadatak

en: Started at
sr: Počeo u

en: Ended at
sr: Završio u

en: Duration (ms)
sr: Trajanje (ms)

en: Currency
sr: Valuta

en: Pick a user or channel...
sr: Izaberite korisnika ili kanal ...

en: No formatting settings
sr: Nema postavki formatiranja

en: Label for this range (optional)
sr: Oznaka za ovaj opseg (opciono)

en: Add a range
sr: Dodati opseg

en: is less than
sr: je manje od

en: is greater than
sr: je veći od

en: is less than or equal to
sr: je manje ili jednako od

en: is greater than or equal to
sr: je veće ili jednako od

en: is equal to
sr: je jednako

en: is not equal to
sr: nije jednako

en: is null
sr: je null

en: is not null
sr: nije null

en: contains
sr: sadrži

en: does not contain
sr: ne sadrži

en: starts with
sr: počinje sa

en: ends with
sr: završava sa

en: When a cell in these columns {0} it will be tinted this color.
sr: Kada ćelija u ovim kolonama {0} biće zatamnjena ovom bojom.

en: When a cell in this column…
sr: Kada ćelija u ovoj koloni

en: This visualization requires you to group by a field.
sr: Ova vizuelizacija zahteva da grupišete polje.

en: Date style
sr: Stil datuma

en: Date separators
sr: Odvajači datuma

en: Abbreviate names of days and months
sr: Skraćenje imena dana i meseci

en: Show the time
sr: Pokazati vreme

en: Time style
sr: Vremenski stil

en: Unit of currency
sr: Jedinica valute

en: Currency label style
sr: Stil valute

en: Where to display the unit of currency
sr: Gde da prikažete jedinicu valute

en: Minimum number of decimal places
sr: Minimalni broj decimalnih mesta

en: Stacked chart type
sr: Stacked tip grafikona

en: Goal label
sr: Oznaka cilja

en: Show trend line
sr: Prikaži liniju trenda

en: Line style
sr: Stil linije

en: Show dots on lines
sr: Prikaži tačke na linijama

en: Which axis?
sr: Koja osa?

en: Line + Bar
sr: Linija + Stubići

en: line and bar chart
sr: linijski i grafikon sa stubićima

en: Gauge visualization requires a number.
sr: Vizuelizacija merača zahteva broj.

en: Gauge
sr: Merač

en: Gauge ranges
sr: Opseg merača

en: Field to show
sr: Polje za prikazivanje

en: last {0}
sr: poslednji {0}

en: {0} was {1} {2}
sr: {0} je bilo {1} {2}

en: Group by a time field to see how this has changed over time
sr: Grupišite po vremenskom polju da biste videli kako se to vremenom promenilo

en: Switch positive / negative colors?
sr: Prebacite pozitivne / negativne boje?

en: Pivot column
sr: Pivot kolona

en: Cell column
sr: Ćelijska kolona

en: Visible columns
sr: Vidljive kolone

en: Conditional Formatting
sr: Uslovno formatiranje

en: Column title
sr: Naslov kolone

en: Show a mini bar chart
sr: Prikaži mini bar grafikon

en: Link
sr: Veza

en: Email link
sr: Imejl veza

en: Image
sr: Slika

en: Automatic
sr: Automatski

en: View as link or image
sr: Pogled kao veza ili slika

en: Link text
sr: Tekst veze

en: Not a valid integer: ''{0}''
sr: Nije validan celi broj: ''{0}''

en: Embedding is not enabled for this object.
sr: Ugrađivanje nije omogućeno za ovaj objekt.

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication: {0}
sr: Problem pri povezivanju na LDAP server,  povratak na lokalnu autentifikaciju: {0}

en: When including an offset, a limit must also be included.
sr: Kada uključuje pomak, potrebno je uključiti i ograničenje.

en: When including a limit, an offset must also be included.
sr: Kada uključuje ograničenje, takođe se mora uključiti pomak.

en: Applying heuristic {0} to {1}.
sr: Primena heurističkog {0} do {1}.

en: Dimensions bindings:n{0}
sr: Veze dimenzija: n{0}

en: Using definitions:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}
sr: Korištenje definicija:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}

en: minute
sr: minut

en: hour
sr: sat

en: day of week
sr: dan u nedelji

en: day of month
sr: dan u mesecu

en: day of year
sr: dan u godini

en: week
sr: nedelja

en: month
sr: mesec

en: quarter
sr: kvartal

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:n{2}
sr: Dodavanje {0} kartice na infopanel {1}:n{2}

en: Error parsing {0}:n{1}
sr: Greška u parsiranju {0}:n{1}

en: WARNING: Filtering only works on dimensions! ''{0}'' is a metric. Ignoring filter.
sr: UPOZORENJE: Filtriranje radi samo na dimenzijama! ''{0}'' je metrika. Ignorisanje filtera.

en: WARNING: A date can't belong to multiple discrete intervals, so ANDing them together doesn't make sense.
sr: UPOZORENJE: Datum ne može pripadati višestrukim diskretnim intervalima,držati ih zajedno nema smisla.

en: Ignoring these intervals: {0}
sr: Ignorisanje ovih intervala: {0}

note: We should never get to this point since the all non-string negations should get automatically rewritten by the query expander.
en: WARNING: Don't know how to negate: {0}
sr: UPOZORENJE: Ne znam kako da negirate: {0}

en: Sorting with Druid is only allowed in queries that have one or more breakout columns. Ignoring :order-by clause.
sr: Sortiranje Druidom dozvoljeno je samo u upitima koji imaju jednu ili više breakout kolona.Ignorisanje: order-by klauzula.

note: TODO - this is not really true, is it
en: WARNING: It only makes sense to specify :fields for a query with no aggregation. Ignoring the clause.
sr: UPOZORENJE: Ima smisla odrediti samo: polja za upit bez agregacije. Ignorisanje klauzule.

en: WARNING: Druid doenst allow limitSpec in timeseries queries. Ignoring the LIMIT clause.
sr: UPOZORENJE: Druid ne dozvoljava ograničenje specifikacije u vremenskim serijskim upitima. Ignorisanje LIMIT klauzule.

en: Unable to parse date ''{0}''
sr: Nije moguće analizirati datum ''{0}''

en: Client closed connection, cancelling query
sr: Klijent je zatvorio konekciju, otkazivanje upita

en: Setting timezone with statement: {0}
sr: Postavljanje vremenske zone s izjavom: {0}

en: Multiple date filters are not supported
sr: Višestruki filtri datuma nisu podržani

en: :not is not yet implemented
sr: :not još uvek nije primenjeno

en: Only one Google Analytics segment allowed at a time.
sr: Samo jedan Google Analitics segment dozvoljen je istovremeno.

en: Error: mismatched columns in results! Expected: {0} Got: {1}
sr: Greška: Neusklađene kolone u rezultatima! Očekuje se: {0} Dobija: {1}

en: Unable to create temp file in `{0}` for email attachments
sr: Nije moguće kreirati temp datoteku u `{0}` za priloge e-pošte

en: Error preprocessing query:
sr: Greška u preprocessing upitu:

en: Illegal filter clause: {0}
sr: Ilegalna klauzula filtra: {0}

en: Invalid clause:
sr: Ilegalna klauzula:

en: Error: query's source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
sr: Greška: Upit za izvor upita nije rešen. Verovatno je prvo potrebno da `preradite` upit.

note: failing that throw an Exception with detailed info about what we tried and what the actual expressions were
en: No expression named ''{0}''
sr: Nema izraza nazvanog ''{0}''

en: No aggregation at index: {0}
sr: Nema agregacije u indeksu: {0}

en: Field values total length is {0} (max {1}).
sr: Vrednosti polja Ukupna dužina je {0} (max {1}).

en: FieldValues are allowed for this Field.
sr: VrijednostiPolja su dozvoljene za ovo polje.

en: FieldValues are NOT allowed for this Field.
sr: VrijednostiPolja NISU dozvoljene za ovo polje.

en: Field {0} ''{1}'' should have FieldValues and belongs to a Database with On-Demand FieldValues updating.
sr: Polje {0} ''{1}'' trebalo bi imati FieldValues i pripadati bazi podataka s ažuriranjem FieldValues na zahtev.

en: You cannot create or revoke permissions for the ''Admin'' group.
sr: Ne možete da kreirate ili oduzimate dozvole za grupu ''Admin''.

en: You cannot add or remove users to/from the ''MetaBot'' group.
sr: Ne možete da dodate ili uklonite korisnike u / iz grupe ''Metabot''.

en: You cannot add or remove users to/from the ''All Users'' group.
sr: Ne možete da dodate ili uklonite korisnike u / iz grupe Svih korisnika.

en: You cannot remove the last member of the ''Admin'' group!
sr: Ne možete da uklonite poslednji član grupe ''Admin'' !

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting: {0}
sr: Greška u umetanju nove postavke: {0}

en: defsetting descriptions strings must be `:internal?` or internationalized, found: `{0}`
sr: defsetting opisi nizova moraju biti `:internal?' ili internacionalizovani, pronađeno: `{0}`

en: Loading plugin {0}... {1}
sr: Učitavanje dodatka {0} ... {1}

en: Object keyed by type, containing formatting settings
sr: Objekt je ključno po tipu, koja sadrži postavke formatiranja

en: Allow users to explore data using X-rays
sr: Dozvolite korisnicima da istražuju podatke koristeći X-zrake

en: Using this URL to check token: {0}
sr: Koristeći ovaj URL za proveru tokena: {0}

en: Unable to validate token: 404 not found.
sr: Nije moguće potvrditi token: 404 nije pronađen.

en: There was an error checking whether this token was valid:
sr: Postojala je greška pri proveri da li je ovaj token valjan:

note: +----------------------------------------------------------------------------------------------------------------+ |                                             SETTING & RELATED FNS                                              | TODO - rename this to premium-features-token?
en: Token for premium features. Go to the MetaStore to get yours!
sr: Token za premium karakteristike. Idite na Metastore da dobijete svoj!

en: Token format is invalid. Token should be 64 hexadecimal characters.
sr: Token format je nevažeći. Token treba da bude 64 heksadecimalna karaktera.

en: Error setting premium features token
sr: Greška u podešavanju premium karakteristika tokena

en: Error validating token:
sr: Greška potvrđivanja tokena:

en: Error preprocessing query
sr: Greška u preprocesing upitu

en: No native form returned.
sr: Nije vratio matični oblik.

en: Invalid response from database driver. No :status provided.
sr: Nevažeći odgovor upravljačkog programa baze podataka. No :status provided.

en: General error
sr: Opšta greška

en: Missing query hash!
sr: Nedostaje hash upita!

en: Table ''{0}'' has no Fields associated with it.
sr: Tabela ''{0}'' nema polja povezana sa njim.

en: Max concurrent query limit reached
sr: Dostignuto je maksimalno ograničenje upita

note: we should never reach this if our patterns are written right so this is more to catch code mistakes than something the user should expect to see
en: Don't know how to get information about Field:
sr: Ne znam kako da dobijete informacije o polju:

en: Query processor error: mismatched number of columns in query and results.
sr: Greška procesora upita: neusklađeni broj kolona u upitu i rezultatima.

en: Expected {0} fields, got {1}
sr: Očekivano {0} polja, dobijeno {1}

en: Expected: {0}
sr: Očekuje se: {0}

en: Actual: {0}
sr: Stvarno: {0}

en: Unable to bin Field without a min/max value
sr: Polje za bin nije moguće bez min / max vrednosti

en: {0} is not supported by this driver.
sr: Ovaj upravljački program ne podržava {0}.

en: Segment {0} does not exist, or is invalid.
sr: Segment {0} ne postoji ili je nevažeći.

en: Metric {0} does not exist, or is invalid.
sr: Metrika {0} ne postoji ili je nevažeća.

en: Missing source query in Card {0}
sr: Nedostaje upit u kartici {0}

note: log the query at this point, it's useful for some purposes
en: Fetched source query from Card {0}:
sr: Fečovan izvorni upit iz Kartice {0}:

en: Error transforming MBQL query to native:
sr: Greška u Transformisanju MBQL upita u nativni:

en: Cannot run query: could not find source table {0}.
sr: Nije moguće pokrenuti upit: nije moguće pronaći izvornu tabelu {0}.

en: Error recording results metadata for query:
sr: Greška pri snimanju metapodataka rezultata za upit:

en: Error: Query Processor store is not initialized.
sr: Greška: Prostor za obradu upita nije inicijalizovan.

en: Error: Table {0} is not present in the Query Processor Store.
sr: Greška: Tabela {0} nije prisutna u Query Processor Store.

en: Error: Field {0} is not present in the Query Processor Store.
sr: Greška: Polje {0} nije prisutno u Query Processor Store.

en: Task history cleanup successful, rows were {0}deleted
sr: Čišćenje istorije zadataka je uspešno, redovi su {0} izbrisani

en: not
sr: ne

en: For more information, see
sr: Za više informacija pogledajte

en: Integer greater than or equal to zero
sr: Ceo broj veći ili jednak nuli

en: value must be an integer greater than or equal to zero.
sr: vrednost mora biti ceo broj veći od ili jednak nuli.

en: value must be an integer zero or greater.
sr: vrednost mora biti integer,nula ili veća.

en: value must be a valid integer greater than or equal to zero.
sr: vrednost mora biti važeći ceo broj veći od ili jednak nuli.

en: New users per state in the last 30 days
sr: Novi korisnici po državi u poslednjih 30 dana

en: Created At by day of the week
sr: Napravljeno po danu u nedelji

en: Created At by quarter of the year
sr: Napravljeno po kvartalu godine

en: [[this.short-name]] per country
sr: [[this.short-name]] po zemlji

en: Users per source
sr: Korisnika po izvoru

en: The top external pages that brought users to your site
sr: Najpopularnije spoljne stranice koje su dovele korisnike na Vašu veb lokaciju

en: How [[this]] is distributed and more.
sr: Kako se [[this]] distribuira i još mnogo toga.

en: The [[this]] over time
sr: [[this]] tokom vremena

en: User growth
sr: Rast korisnika

en: Whether or not there are any patterns to when they happen.
sr: Bez obzira postoje li obrasci kada ili se ne dogode.

en: Users per state
sr: Korisnici po državi

en: Sessions
sr: Sesije

en: How some of the numbers in [[this]] relate to each other
sr: Kako su neki brojevi u [[this]] povezani jedni s drugima

en: Sales per country
sr: Prodaja po zemlji

en: Join date by month of the year
sr: Datum pridruživanja prema mesecu u godini

en: [[Timestamp]] by hour of the day
sr: [[Timestamp]] po satima u danu

en: A look at the [[this]]
sr: Pogled na [[this]]

en: Bottom 5 per category
sr: Zadnjih 5 po kategoriji

en: Number of orders
sr: Broj porudžbina

en: Event growth
sr: Rast događaja

en: Income growth
sr: Rast dohotka

en: Top 10 countries by sales in the last 30 days
sr: Top 10 zemalja po prodaji u poslednjih 30 dana

en: [[this]] by month of the year
sr: [[this]] po mesecu u godini

en: Transactions per day of the week
sr: Transakcije po danu u nedelji

en: Sessions by device type
sr: Sesije prema tipu uređaja

en: Transactions per country
sr: Transakcije po zemljama

en: Join date by quarter of the year
sr: Datum pridruživanja po kvartalu godine

en: Events per hour of the day
sr: Događaji po satu dana

en: Bottom 5 [[this]]
sr: Zadnjih 5 [[this]]

en: [[Timestamp]] by day of the month
sr: [[Timestamp]] po danu u mesecu

en: Per [[GenericCategoryLarge]]
sr: Po [[GenericCategoryLarge]]

en: Null values
sr: Null vrednosti

en: Total events
sr: Ukupno događaja

en: A look at [[GenericTable]] across your [[this]], and how it changes over time.
sr: Pogled na [[GenericTable]] na vašem [[this]] i kako se on vremenom menja.

en: [[this]] per [[GenericCategoryMedium]]
sr: [[this]] po [[GenericCategoryMedium]]

en: How the [[this]] changes with time
sr: Kako se [[this]] menja s vremenom

en: How they compare by seasonality
sr: Kako se upoređuju prema sezonalnosti

en: Average income per transaction
sr: Prosečan prihod po transakciji

en: [[this]] per country
sr: [[this]] po zemlji

en: Income per state
sr: Prihod po državi

en: Per [[GenericCategoryMedium]]
sr: Po [[GenericCategoryMedium]]

en: A closer look at your [[this]]
sr: Bliži pogled na Vaše [[this]]

en: How [[GenericNumber]] is distributed
sr: Kako se distribuira [[GenericNumber]]

en: [[Timestamp]] by quarter of year
sr: [[Timestamp]] po kvartalu godine

en: Events per country
sr: Događaji po zemljama

en: Weekdays when [[this.short-name]] were added
sr: Radnim danima kada je dodato [[this.short-name]]

en: Months when [[this.short-name]] were added
sr: Meseci kada je dodato [[this.short-name]]

en: How they compare across different categories
sr: Kako se upoređuju u različitim kategorijama

en: New users per source in the last 30
sr: Novi korisnici po izvoru u poslednjih 30

en: Events per quarter of the year
sr: Događaji po kvartalu godine

en: Heres a quick look at your [[this]]
sr: Evo brzog pregleda [[this]]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], top 5
sr: [[this]] po [[GenericCategoryLarge]], top 5

en: Days when [[this.short-name]] were added
sr: Dani kada je dodato [[this.short-name]]

en: Total orders per source
sr: Ukupan broj porudžbina po izvoru

en: [[this]] by quarter of the year
sr: [[this]] po kvartalu godine

en: Events per [[GenericCategoryMedium]]
sr: Događaji po [[GenericCategoryMedium]]

en: Events per state
sr: Događaji po državi

en: Top landing pages
sr: Top landing stranice

en: Heres a closer look at your [[this]] over time
sr: Evo detaljnijeg pogleda na Vaše [[this]] tokom vremena

en: Sum of [[this]] by [[Country]]
sr: Zbir [[this]] od [[Country]]

en: States that are performing best
sr: Države koje imaju najbolje rezultate

en: Created At by month of the year
sr: Napravljeno po mesecu godine

en: Sum of [[this]] by [[State]]
sr: Zbir [[this]] od [[State]]

en: Sum of [[GenericNumber]] per [[this]]
sr: Zbir [[GenericNumber]] po [[this]]

en: Events by coordinates
sr: Događaji po koordinatama

en: Top referral pages
sr: Najpopularnije stranice sa preporukama

en: An exploration of your users to get you started.
sr: Istraživanje korisnika kako biste započeli.

en: An overview of your [[this]] and how its distributed across time, place, and categories.
sr: Pregled [[this]] i kako je raspoređen po vremenu, mestu i kategorijama.

en: Average income per state
sr: Prosečni dohodak po državi

en: Total transactions
sr: Ukupno transakcija

en: [[this.short-name]] that have joined over time
sr: [[this.short-name]] koji su se vremenom pridružili

en: The [[this]] by location
sr: [[this]] po lokaciji

en: Events per month of the year
sr: Događaji po mesecu u godini

en: Quarters when [[this.short-name]] were added
sr: Kvartali kada je dodato [[this.short-name]]

en: How these [[this.short-name]] are distributed
sr: Kako se distribuiraju [[this.short-name]]

en: Where users are coming from
sr: Odakle dolaze korisnici

en: [[this]] comparisons and correlations
sr: [[this]] poređenja i korelacije

en: Total income
sr: Ukupni prihodi

en: Total income per month
sr: Ukupan prihod mesečno

en: Number of users per source
sr: Broj korisnika po izvoru

en: Transactions per state
sr: Transakcije po državi

en: New users per source in the last 30 days
sr: Novi korisnici po izvoru u poslednjih 30 dana

en: Join date by day of the month
sr: Datum pridruživanja po danu u mesecu

en: Average discount %
sr: Prosečni popust %

en: Autogenerated metrics about [[GenericTable]].
sr: Automatski generisani pokazatelji o [[GenericTable]].

en: [[this]] per day of the month
sr: [[this]] po danu u mesecu

en: Total sessions in each country
sr: Ukupan broj sesija u svakoj zemlji

en: Transactions per month of the year
sr: Transakcije po mesecu u godini

en: Sales per product
sr: Prodaja po proizvodu

en: Users in each country
sr: Korisnici u svakoj zemlji

en: [[this]] by hour of the day
sr: [[this]] po satu u danu

en: Events in the last 30 days
sr: Događaji u poslednjih 30 dana

en: Transactions per source
sr: Transakcije po izvoru

en: Where youve acquired your users
sr: Tamo gde ste stekli svoje korisnike

en: How they compare acrosss location
sr: Kako se upoređuju po lokaciji

en: [[this]] per product
sr: [[this]] po proizvodu

en: [[this]] per month of the year
sr: [[this]] mesečno u godini

en: Per country
sr: Po zemlji

en: A deeper look at how different countries are performing for you.
sr: Dublji uvid u to kako se različite zemlje ponašaju za Vas.

en: Sales per state
sr: Prodaja po državi

en: Events by [[GenericNumber]]
sr: Događaji od [[GenericNumber]]

en: Sales per product [[ProductCategoryMedium]]
sr: Prodaja po proizvodu [[ProductCategoryMedium]]

en: User acquisition by country
sr: Pribavljanje korisnika po zemlji

en: [[this]] per source
sr: [[this]] po izvoru

en: [[this]] by day of the week
sr: [[this]] po danu u nedelji

en: Days of the month when [[this.short-name]] joined
sr: Dani u mesecu kada se [[this.short-name]] pridružio

en: Heres an overview of the people in your [[this]]
sr: Evo pregleda ljudi u vašem [[this]]

en: How [[GenericTable]] are distributed across this time field, and if it has any seasonal patterns.
sr: Kako se [[GenericTable]] raspoređuje u ovom vremenskom polju i da li ima sezonske obrasce.

en: Overview
sr: Pregled

en: How this metric is distributed across different categories
sr: Kako je ova metrika raspoređena u različite kategorije

en: [[this.short-name]] per state
sr: [[this.short-name]] po državi

en: Weekdays when [[this.short-name]] joined
sr: Radnim danima kada se pridružio [[this.short-name]]

en: Hours when [[this.short-name]] joined
sr: Sati kada se [[this.short-name]] pridružio

en: Total income by month
sr: Ukupan prihod po mesecima

en: A breakdown of your [[this]] over time, and its min, max, average and more.
sr: Kvar [[this]] po vremenu, njegovih min, max, proseka i više.

en: Average quantity per state
sr: Prosečna količina po državi

en: How they compare by across different numbers
sr: Kako se upoređuju po različitim brojevima

en: New users per country in the last 30 days
sr: Novi korisnici po zemlji u poslednjih 30 dana

en: Transactions over time
sr: Transakcije tokom vremena

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]]
sr: [[this]] po [[GenericCategorySmall]]

en: Some breakdown
sr: Neki kvar

en: Average of [[this]] by [[State]]
sr: Prosek [[this]] prema [[State]]

en: Transactions per quarter of the year
sr: Transakcije po kvartalu godine

en: By coordinates
sr: Koordinatama

en: Heres a closer look at your [[this]] by products
sr: Evo detaljnijeg pregleda Vaših [[this]] proizvoda

en: [[this]] per quarter of the year
sr: [[this]] po kvartalu godine

en: Heres an overview of your [[this]] data from Google Analytics
sr: Evo pregleda [[this]] podataka iz Gugl analitike

en: Quarters when [[this.short-name]] joined
sr: Kvartali kada se pridružio [[this.short-name]]

en: New [[this.short-name]] in the last 30 days
sr: Novo [[this.short-name]] u poslednjih 30 dana

en: Total sessions by desktop, mobile, or tablet
sr: Ukupan broj sesija na računaru, mobilnom uređaju ili tabletu

en: Indepth example
sr: Detaljni primer

en: Average income per source
sr: Prosečan prihod po izvoru

en: [[Timestamp]] by day of week
sr: [[Timestamp]] po danima u nedelji

en: Heres a closer look at your [[this]]
sr: Evo detaljnijeg pregleda [[this]]

en: Heres a closer look at your [[this]] field
sr: Evo detaljnijeg pogleda na [[this]] polje

en: Summary
sr: Rezime

en: How the [[this]] is distributed geographically
sr: Kako se [[this]] distribuira geografski

en: The pages with the most pageviews
sr: Stranice sa najviše pregleda stranica

en: How [[Number1]] is correlated with [[Number2]]
sr: Kako je [[Number1]] povezan sa [[Number2]]

en: Top 10 states by sales in the last 30 days
sr: Top 10 država po prodaji u poslednjih 30 dana

en: Top 10 states by sales
sr: Top 10 država po prodaji

en: Where these transactions happened
sr: Gde su se dogodile ove transakcije

en: Top 10 countries by sales
sr: Top 10 zemalja po prodaji

en: Sales by state
sr: Prodaja po državi

en: Where most of your sessions originate from
sr: Odakle potiče većina Vaših sesija

en: Top acquisition channels
sr: Vrhunski kanali za akviziciju

en: These [[this.short-name]] across time
sr: Ovi [[this.short-name]] tokom vremena

en: Average quantity
sr: Prosečna količina

en: Sales per source
sr: Prodaja po izvoru

en: Average income per country
sr: Prosečan prihod po zemlji

en: How [[this]] is distributed
sr: Kako se [[this]] distribuira

en: Distinct [[FK]]
sr: Poseban [[FK]]

en: How these transactions are distributed
sr: Kako se distribuiraju ove transakcije

en: Per state
sr: Po državi

en: Count of [[GenericCategoryMedium]] by [[this]]
sr: Broj [[GenericCategoryMedium]] od [[this]]

en: A look at your [[this]]
sr: Pogled na [[this]]

en: [[GenericNumber]] by [[this]]
sr: [[GenericNumber]] od [[this]]

en: Sum of [[GenericNumber]] by [[this]]
sr: Zbir [[GenericNumber]] od [[this]]

en: A look at your [[this]] table
sr: Pogled na [[this]] tabelu

en: How many [[GenericTable]] there are per state, and how each state is represented across other categories.
sr: Koliko [[GenericTable]] postoji po državi i kako je svaka država predstavljena u drugim kategorijama.

en: Most-viewed pages
sr: Najgledanije stranice

en: Example exploration
sr: Primer istraživanja

en: Sales vs. rating
sr: Prodaja u odnosu na rejting

en: [[this]] per hour of the day
sr: [[this]] po satu dana

en: Where your [[this.short-name]] are
sr: Gde je [[this.short-name]]

en: These are the same for all your [[this.short-name]]
sr: Ovo je isto za sve [[this.short-name]]

en: Events by different categories
sr: Događaji po različitim kategorijama

en: Where these [[this.short-name]] are
sr: Gde su [[this.short-name]]

en: Over time
sr: Tokom vremena

en: A summary of the events in your [[this]] table
sr: Rezime događaja u [[this]] tabeli

en: Transactions per source over time
sr: Transakcije po izvoru tokom vremena

en: How the [[this]] is distributed
sr: Kako se [[this]] distribuira

en: Total income per source
sr: Ukupan prihod po izvoru

en: Total [[this.short-name]]
sr: Ukupno [[this.short-name]]

en: Some metrics we found about your transactions.
sr: Neke metrike koje smo pronašli o Vašim transakcijama.

en: How your different products are performing.
sr: Kakvi su Vaši različiti proizvodi.

en: Where these events are happening
sr: Tamo gde se događaju ovi događaji

en: Which US states are bringing you the most business.
sr: Koje države SAD Vam donose najviše posla.

en: How they compare across time
sr: Kako se upoređuju tokom vremena

en: Average transaction income per month
sr: Prosečni mesečni prihod od transakcija

en: Average quantity per month
sr: Prosečna mesečna količina

en: Seasonal patterns in the [[this]]
sr: Sezonski obrasci u [[this]]

en: Events over time
sr: Događaji tokom vremena

en: Orders and income per source
sr: Porudžbine i prihod po izvoru

en: Transactions per hour of the day
sr: Transakcije po satu u danu

en: Where most of your traffic is coming from.
sr: Odakle dolazi većina Vašeg saobraćaja.

en: Heres a quick look at the [[this]]
sr: Evo kratkog pogleda na [[this]]

en: It looks like your [[this]] has transactions, so heres a look at them
sr: Izgleda da [[this]] ima transakcije, evo pogleda na njih

en: Average discount per month
sr: Prosečni popust mesečno

en: [[Timestamp]] by month of the year
sr: [[Timestamp]] prema mesecu u godini

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]] over time
sr: [[this]] po [[GenericCategorySmall]] tokom vremena

en: Distribution by coordinates
sr: Raspodela po koordinatama

en: Sales by source
sr: Prodaja po izvoru

en: Sales for each product category
sr: Prodaja za svaku kategoriju proizvoda

en: A closer look at the metrics and dimensions used in this saved question.
sr: Bliži pogled na metrike i dimenzije korišćene u ovom sačuvanom pitanju.

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryMedium]]
sr: [[this.short-name]] po [[GenericCategoryMedium]]

en: Sales per product [[ProductCategoryLarge]]
sr: Prodaja po proizvodu [[ProductCategoryLarge]]

en: Average quantity per country
sr: Prosečna količina po zemlji

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryLarge]]
sr: [[this.short-name]] po [[GenericCategoryLarge]]

en: Heres a closer look at your [[this]] per source
sr: Evo detaljnijeg pregleda [[this]] po izvoru

en: Events per day of the month
sr: Događaji po danu u mesecu

en: If youre into correlations, this is the x-ray for you.
sr: Ako ste u korelaciji, ovo je x-zrak za vas.

en: Sessions by Country
sr: Sesije po zemljama

en: Some interesting metrics about your GA stats to get you started.
sr: Nekoliko zanimljivih pokazatelja o Vašoj GA statistici za početak.

en: [[this]] per state
sr: [[this]] po državi

en: [[Timestamp]] by quarter of the year
sr: [[Timestamp]] po kvartalu godine

en: How its distributed across time and other categories.
sr: Kako se distribuira po vremenu i drugim kategorijama.

en: A look at your events over time and by several categories.
sr: Pogled na Vaše događaje tokom vremena po nekoliko kategorija.

en: [[GenericTable]] per [[this]]
sr: [[GenericTable]] po [[this]]

en: Average quantity per source
sr: Prosečna količina po izvoru

en: Top 5 per category
sr: Top 5 po kategoriji

en: Events per day of the week
sr: Događaji po danu u nedelji

en: New [[this.short-name]] per month
sr: Novo [[this.short-name]] mesečno

en: Top performers
sr: Top izvođači

en: Transactions in the last 30 days
sr: Transakcije u poslednjih 30 dana

en: Overview of your [[this]] data from Google Analytics
sr: Pregled [[this]] podataka iz Gugl analitike

en: Created At by hour of the day
sr: Napravljeno po satima dana

en: Sales by month
sr: Prodaja po mesecima

en: How the [[this]] is distributed across categories
sr: Kako je [[this]] raspoređeno po kategorijama

en: [[Timestamp]] by month of year
sr: [[Timestamp]] prema mesecu u godini

en: How many total sessions vs. how many individual users you had each day.
sr: Koliko ukupno sesija ima u odnosu na to koliko ste pojedinačnih korisnika imali svakog dana.

en: How this metric is distributed across different numbers
sr: Kako je ova metrika raspoređena na različite brojeve

en: Sessions by page where the session began
sr: Sesije po stranici gde je sesija započela

en: Distinct values
sr: Jedinstvene vrednosti

en: Hours when [[this.short-name]] were added
sr: Sati kada je dodato [[this.short-name]]

en: [[Timestamp]] by day of the week
sr: [[Timestamp]] po danima u nedelji

en: [[GenericNumber]] over time
sr: [[GenericNumber]] tokom vremena

en: Heres an overview of your [[this]]
sr: Evo pregleda [[this]]

en: [[this.short-name]] by coordinates
sr: [[this.short-name]] po koordinatama

en: Heres a closer look at your [[this]] per state
sr: Evo detaljnijeg pregleda [[this]] stanja

en: Created At by day of the month
sr: Napravljeno po danu u mesecu

en: Sales by coordinates
sr: Prodaja po koordinatama

en: New [[this.short-name]] over time
sr: Novo [[this.short-name]] tokom vremena

en: Join date by hour of the day
sr: Pridružite se datumu po satima u danu

en: [[Timestamp]] by hour of day
sr: [[Timestamp]] po satima u danu

en: Sessions and unique users per day
sr: Sesije i jedinstveni korisnici dnevno

en: Events per [[GenericCategoryLarge]]
sr: Događaji po [[GenericCategoryLarge]]

en: How they compare by distribution
sr: Kako se upoređuju po distribuciji

en: Income per country
sr: Prihod po zemlji

en: Heres a closer look at your [[this]] per country
sr: Evo detaljnijeg pregleda [[this]] po zemlji

en: Sales by product [[ProductCategory]]
sr: Prodaja po proizvodima [[ProductCategory]]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], bottom 5
sr: [[this]] po [[GenericCategoryLarge]], zadnjih 5

en: [[this.short-name]] added in the last 30 days
sr: [[this.short-name]] dodato u poslednjih 30 dana

en: Per [[Source]]
sr: Po [[Source]]

en: Average item quantity per month
sr: Prosečna mesečna količina predmeta

en: The number of [[GenericTable]] per country, and how each country is represented in different categories.
sr: Broj [[GenericTable]] po zemlji i kako je svaka država predstavljena u različitim kategorijama.

en: [[this]] per day of the week
sr: [[this]] po danu u nedelji

en: Average qunatity per source
sr: Prosečna količina po izvoru

en: Summary statistics
sr: Zbirna statistika

en: Sales per month
sr: Prodaja mesečno

en: [[GenericNumber]] by join date
sr: [[GenericNumber]] prema datumu pridruživanja

en: Average of [[this]] by [[Country]]
sr: Prosek [[this]] prema [[Contry]]

en: [[this]] over time
sr: [[this]] tokom vremena

en: Join date by day of the week
sr: Pridružite se datumu po danu u nedelji

en: We crunched the numbers for your [[this]]
sr: Prekrckali smo brojeve za [[this]]

en: Months when [[this.short-name]] joined
sr: Meseci kada se [[this.short-name]] pridružio

en: Unable to parse resource `{0}` as JSON
sr: Nije moguće raščlaniti resurs `{0}` kao JSON

en: Unable to find JSON via relative path `{0}`
sr: Nije moguće pronaći JSON putem relativne putanje `{0}`

en: Connection to host timed out for URL `{0}`
sr: Vreme veze sa hostom je isteklo za URL `{0}`

en: Unable to connect to unknown host at URL `{0}`
sr: Povezivanje sa nepoznatim hostom na URL `{0}` nije uspelo

en: Unable to connect to host at URL `{0}`
sr: Povezivanje sa hostom na URL-u `{0}` nije uspelo

en: Connection refused by host at for URL `{0}`
sr: Domaćin na URL `{0}` odbio vezu na

en: Unable to retrieve resource at URL `{0}`
sr: Nije moguće preuzeti resurs na URL-u `{0}`

en: Unable to parse resource at URL `{0}` as JSON
sr: Nije moguće raščlaniti resurs na URL-u `{0}` kao JSON

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication: {0}
sr: Problem sa povezivanjem sa LDAP serverom, vratiće se na lokalnu potvrdu identiteta: {0}

en: BigQuery statements can''t be parameterized!
sr: Izjave BigQuery ne mogu se parametrizovati!

en: WARNING: Druid does not allow limitSpec in time series queries. Ignoring the LIMIT clause.
sr: UPOZORENJE: Druid ne dozvoljava limitSpec u upitima vremenskih serija. Zanemarivanje klauzule LIMIT.

en: Invalid Snowflake connection details: missing DB name.
sr: Nevažeći detalji veze za Snowflake: nedostaje ime DB.

en: We’d love your feedback.
sr: Voleli bismo Vaše povratne informacije.

en: It looks like Metabase wasn’t quite a match for you.
sr: Izgleda da Vam Metabejs nije baš odgovarao.

en: Would you mind taking a fast 5 question survey to help the Metabase team understand why and make things better in the future?
sr: Da li biste mogli da popunite brzu anketu sa pet pitanja kako biste pomogli Metabejs timu da razume zašto i poboljša stvari u budućnosti?

en: We hope you''ve been enjoying Metabase.
sr: Nadamo se da ste uživali u Metabejsu.

en: Would you mind taking a fast 6 question survey to tell us how it’s going?
sr: Da li biste imali nešto protiv ankete sa šest pitanja da biste nam rekli kako ide?

en: {0} created a Metabase account
sr: {0} je otvorio nalog Metabejs

en: {0} accepted their Metabase invite
sr: {0} je prihvatio njihov poziv za Metabejs

en: [Metabase] Password Reset Request
sr: [Metabase] Zahtev za resetovanje lozinke

en: [Metabase] Notification
sr: [Metabase] Obaveštenje

en: [Metabase] Help make Metabase better.
sr: [Metabase] Pomozite da poboljšamo Metabejs.

en: [Metabase] Tell us how things are going.
sr: [Metabase] Recite nam kako stvari stoje.

en: Error: query''s source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
sr: Greška: izvorni upit querija nije rešen. Verovatno ćete prvo trebati `unapred obraditi` upit.

en: Don't know what to do with:
sr: Ne znam šta da radim sa:

en: Don't know how to wrap:
sr: Ne znam kako da umotam:

en: Values greater than {1} are not allowed.
sr: Vrednosti veće od {1} nisu dozvoljene.

note: we need the Database instance no matter what (in order to compare details hash with cached value) passed in look up by ID
en: Database {0} does not exist.
sr: Baza podataka {0} ne postoji.

en: Error: Database is not present in the Query Processor Store.
sr: Greška: Baza podataka nije prisutna u Query Processor Store.

en: Invalid embedding-secret-key! Secret key must be a hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string).
sr: Nevažeći tajni ključ za ugrađivanje! Tajni ključ mora biti heksadecimalno kodiran 256-bitni ključ (tj. Niz od 64 znaka).

en: The embedding secret key has not been set.
sr: Tajni ključ za ugradnju nije postavljen.

en: Token is missing value for keypath
sr: Tokenu nedostaje vrednost za putanju ključa

en: In-depth example
sr: Dubinski primer

en: Key
sr: Ključ

en: Class
sr: Klasa

en: Triggers
sr: Okidači

en: View triggers
sr: Prikaži okidače

en: Scheduler Info
sr: Informacije o rasporedu

en: Priority
sr: Prioritet

en: Last Fired
sr: Poslednji otkaz

en: Start Time
sr: Početno vreme

en: End Time
sr: Vreme završetka

en: Triggers for {0}
sr: Okidači za {0}

en: Tasks
sr: Zadaci

en: Jobs
sr: Poslovi

en: Duplicated {0}
sr: Duplirano {0}

en: Duplicate this item
sr: Duplikat ove stavke

en: Archive this item
sr: Arhivirajte ovaj predmet

en: Duplicate dashboard
sr: Duplikat infopanela

en: Duplicate "{0}"
sr: Duplikat "{0}"

en: Duplicate
sr: Duplikat

en: Tomorrow
sr: Sutra

en: This {0}
sr: Ovaj {0}

en: Next {0}
sr: Sledeće {0}

en: Previous {0}
sr: Prethodni {0}

en: Previous {0} {1}
sr: Prethodni {0} {1}

en: Next {0} {1}
sr: Sledeće {0} {1}

en: Now
sr: Sada

en: {0} {1} ago
sr: Pre {0} {1}

en: {0} {1} from now
sr: {0} {1} od sada

en: Default period | Default periods
sr[0]: Podrazumevani period
sr[1]: Podrazumevani periodi
sr[2]: Podrazumevani period

en: Minute of hour | Minutes of hour
sr[0]: Minut sata
sr[1]: Minuti sata
sr[2]: Minut sata

en: Hour of day | Hours of day
sr[0]: Sat dana
sr[1]: Sati dana
sr[2]: Sat dana

en: Day of week
sr: Dan u nedelji

en: Day of month
sr: Dan u mesecu

en: Day of year | Days of year
sr[0]: Dan u godini
sr[1]: Dani u godini
sr[2]: Dan u godini

en: Week of year | Weeks of year
sr[0]: Nedelja u godini
sr[1]: Nedelje u godini
sr[2]: Nedelja u godini

en: Month of year | Months of year
sr[0]: Mesec u godini
sr[1]: Meseci u godini
sr[2]: Mesec u godini

en: Quarter of year | Quarters of year
sr[0]: Kvartal godine
sr[1]: Kvartali godine
sr[2]: Kvartal godine

en: {0} selection | {0} selections
sr[0]: {0} izbor
sr[1]: {0} izbori
sr[2]: {0} izbor

en: This
sr: ovo

en: Invalid
sr: nevažeći

en: Add a time
sr: Dodajte vreme

en: Nothing to compare for the previous {0}.
sr: Ništa za upoređivanje za prethodni {0}.

en: value must be a valid database engine.
sr: vrednost mora biti važeći mehanizam baze podataka.

en: Connection refused by host for URL `{0}`
sr: Host je odbio vezu za URL `{0}`

en: Warning: Postgres connection string with `ssl=true` detected.
sr: Upozorenje: Detektovan je string veze Postgres sa `ssl = true`.

en: You may need to add `?sslmode=require` to your application DB connection string.
sr: Možda ćete morati dodati `?sslmode=require` u niz veze vaše DB aplikacije.

en: If Metabase fails to launch, please add it and try again.
sr: Ako Metabejs ne uspe da se pokrene, dodajte ga i pokušajte ponovo.

en: See https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 for more details.
sr: Pogledajte https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 za više detalja

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recomended for production deployments.
sr: UPOZORENJE: Korišćenje Metabejsa sa bazom podataka H2 ne preporučuje se za produkcionu primenu.

en: For production deployments, we highly recommend using Postgres, MySQL, or MariaDB instead.
sr: Za primene u proizvodnji toplo preporučujemo upotrebu Postgres-a, MySQL-a ili MariaDB-a.

en: If you decide to continue to use H2, please be sure to back up the database file regularly.
sr: Ako odlučite da nastavite da koristite H2, obavezno redovno pravite rezervne kopije datoteka.

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres for more information.
sr: Pogledajte https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres za više informacija.

en: Unable to connect to Metabase {0} DB.
sr: Povezivanje sa DB Metabejsa {0} nije uspelo.

en: Error adding legacy SQL directive to BigQuery saved Question
sr: Greška pri dodavanju zastarele SQL direktive u BigQuery sačuvano pitanje

en: Failed to notify {0} Database {1} updated
sr: Obaveštenje o ažuriranoj {0} bazi podataka {1} nije uspelo

en: Loading driver {0} {1}
sr: Učitavanje upravljačkog programa {0} {1}

en: Load driver {0}
sr: Učitavanje upravljačkog programa {0}

en: Driver not registered after loading: {0}
sr: Upravljački program nije registrovan nakon učitavanja: {0}

en: Error: attempting to change {0} property `:abstract?` from {1} to {2}.
sr: Greška: pokušaj promene {0} svojstva `: abstract?` Iz {1} u {2}.

en: Registered abstract driver {0}
sr: Registrovani upravljački program za sažetak {0}

en: Registered driver {0}
sr: Registrovani upravljački program {0}

en: (parents: {0})
sr: (roditelji: {0})

en: Initializing driver {0}...
sr: Inicijalizacija pokretačkog programa {0} ...

en: Reason:
sr: Razlog:

en: Invalid driver feature: {0}
sr: Nevažeća funkcija upravljačkog programa: {0}

en: Closing connection pool for database {0} ...
sr: Zatvaranje spremišta veza za bazu podataka {0} ...

en: Error loading namespace
sr: Greška pri učitavanju prostora imena

en: Error syncing Database {0}
sr: Greška pri sinhronizaciji baze podataka {0}

en: Failed to process sync-database event.
sr: Obrada događaja sinhronizacije baze podataka nije uspela.

en: Bad nested-query-level: query does not have a source query
sr: Loš nivo ugnežđenog upita: upit nema izvorni upit

en: I don''t know how to `{0}`.
sr: Ne znam kako da `{0}`.

en: Here''s what I can do:
sr: Evo šta mogu da uradim:

en: Error in Metabot command
sr: Greška u Metabot komandi

en: Websocket associated with this Slack event is different from the websocket we're currently using.
sr: Websocket povezan sa ovim Slack događajem razlikuje se od websocket-a koji trenutno koristimo.

en: FieldValues for Field {0} remain unchanged. Skipping...
sr: Vrednosti polja za polje {0} ostaju nepromenjene. Preskakanje ...

en: Unable to normalize:
sr: Nije moguće normalizovati:

en: Could not find matching Field ID for target:
sr: Ne mogu da pronađem odgovarajući ID polja za cilj:

en: Metabase does not have permissions to write to plugins directory {0}
sr: Metabejs nema dozvolu za pisanje u direktorijum dodataka {0}

en: Metabase cannot use the plugins directory {0}
sr: Metabejs ne može da koristi direktorijum dodataka {0}

en: Please make sure the directory exists and that Metabase has permission to write to it.
sr: Uverite se da direktorijum postoji i da Metabejs ima dozvolu za pisanje u njega.

en: You can change the directory Metabase uses for modules by setting the environment variable MB_PLUGINS_DIR.
sr: Direktorijum koji Metabejs koristi za module možete promeniti podešavanjem promenljive okruženja MB_PLUGINS_DIR.

en: Falling back to a temporary directory for now.
sr: Vraćanje za sada u privremeni direktorijum.

en: Metabase cannot write to temporary directory. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
sr: Metabejs ne može pisati u privremeni direktorijum. Molimo podesite MB_PLUGINS_DIR na direktorijum za pisanje i ponovo pokrenite Metabejs.

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 1.0+. You can delete it from the plugins directory.
sr: spark-deps.jar više nije potreban za Metabejs 1.0+. Možete ga izbrisati iz direktorijuma dodataka.

en: Failied to initialize plugin {0}
sr: Inicijalizacija dodatka {0} nije uspela

en: Loading plugins in {0}...
sr: Učitavanje dodataka u {0} ...

en: Added URL {0} to classpath
sr: URL put {0} je dodat u classpath

en: Plugin {0} declares a dependency that Metabase does not understand: {1}
sr: Dodatak {0} izjavljuje zavisnost koju Metabejs ne razume: {1}

en: Refer to the plugin manifest reference for a complete list of valid plugin dependencies:
sr: Potpunu listu važećih zavisnosti dodataka potražite u referenci manifesta dodatka:

en: Metabase cannot initialize plugin {0} due to required dependencies.
sr: Metabejs ne može da inicijalizuje dodatak {0} zbog potrebnih zavisnosti.

en: Class not found: {0}
sr: Klasa nije pronađena: {0}

en: Plugin ''{0}'' depends on plugin ''{1}''
sr: Dodatak ''{0}'' zavisi od dodatka ''{1}''

en: {0} dependency {1} satisfied? {2}
sr: {0} zavisnost {1} zadovoljena? {2}

en: Plugins with unsatisfied deps: {0}
sr: Dodaci sa nezadovoljnim depoima: {0}

en: Extract file {0} -> {1}
sr: Izdvoji datoteku {0} -> {1}

en: Resource does not exist.
sr: Resurs ne postoji.

en: Loading plugin namespace {0}...
sr: Učitavanje prostora imena dodataka {0} ...

en: Dependencies satisfied; these plugins will now be loaded: {0}
sr: Zavisnosti zadovoljene; ovi dodaci će sada biti učitani: {0}

en: Registering JDBC proxy driver for {0}...
sr: Registrovanje JDBC proksi upravljačkog programa za {0} ...

en: Deregistering original JDBC driver {0}...
sr: Poništavanje registracije originalnog JDBC upravljačkog programa {0} ...

en: Default connection property {0} does not exist.
sr: Podrazumevano svojstvo veze {0} ne postoji.

en: Invalid connection property {0}: not a string or map.
sr: Nevažeće svojstvo veze {0}: nije niz ili mapa.

en: Cannot initialize plugin: missing required property `driver-name`
sr: Ne može se inicijalizovati dodatak: nedostaje potrebno svojstvo `driver-name`

en: Warning: plugin manifest for {0} does not include connection properties
sr: Upozorenje: manifest dodatka za {0} ne uključuje svojstva veze

en: Error running query for Card {0}
sr: Greška prilikom pokretanja upita za karticu {0}

en: Last week
sr: Prošle nedelje

en: This week
sr: Ove nedelje

en: Last month
sr: Prošlog meseca

en: This month
sr: Ovaj mesec

en: Last quarter
sr: Prošlog kvartala

en: This quarter
sr: Ovog kvartala

en: Last year
sr: Prošle godine

en: This year
sr: Ove godine

en: *driver* is unbound.
sr: * driver * nije vezan.

en: Error syncing Fields for Table ''{0}''
sr: Greška pri sinhronizaciji polja za tabelu ''{0}''

en: Hash of {0} matches stored hash, skipping Fields sync
sr: Heš od {0} usklađenih memorisanih heša, preskačući sinhronizaciju polja

en: Field
sr: Polje

en: Error checking if Fields {0} need to be created or reactivated
sr: Greška pri proveri da li je potrebno {0} kreirati ili ponovo aktivirati polja

en: Marking Field ''{0}'' as inactive.
sr: Označavanje polja ''{0}'' kao neaktivnog.

en: Error retiring {0}
sr: Greška pri povlačenju {0}

en: Database type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sr: Tip baze podataka {0} promenjen je iz ''{1}'' u ''{2}''.

en: Base type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sr: Osnovni tip {0} je promenjen iz ''{1}'' u ''{2}''.

en: Special type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sr: Specijalni tip {0} je promenjen iz ''{1}'' u ''{2}''.

en: Comment has been added for {0}.
sr: Dodat je komentar za {0}.

en: Stopping Quartz Scheduler {0}
sr: Zaustavljanje kvarcnog planera {0}

en: Starting Quartz Scheduler {0}
sr: Pokretanje kvarcnog planera {0}

en: Error loading tasks namespace {0}
sr: Greška pri učitavanju prostora imena zadataka {0}

note: don't bother logging namespace for now, maybe in the future if there's tasks of the same name in multiple namespaces we can log it
en: Initializing task {0}
sr: Inicijalizacija zadatka {0}

en: Error initializing task {0}
sr: Greška pri inicijalizaciji zadatka {0}

en: Problem sending abandonment email
sr: Problem pri slanju imejla za napuštanje

en: Sending anonymous usage stats.
sr: Slanje anonimnih statistika upotrebe.

en: Error sending anonymous usage stats
sr: Greška pri slanju anonimnih statistika upotrebe

en: Error sending Pulse {0}
sr: Greška pri slanju pulsa {0}

en: Sending scheduled pulses...
sr: Slanje zakazanih pulseva ...

en: SendPulses task failed
sr: Zadatak SendPulses nije uspeo

en: Failed to scheduler tasks for Database {0}
sr: Zadaci planera za bazu podataka {0} nisu uspeli

en: Cleaning up task history
sr: Čišćenje istorije zadataka

en: Task history cleanup successful, rows were deleted
sr: Čišćenje istorije zadataka je uspešno, redovi su izbrisani

en: Task history cleanup successful, no rows were deleted
sr: Čišćenje istorije zadataka je uspešno, nijedan red nije izbrisan

en: Checking for new Metabase version info.
sr: Provera novih informacija o verziji Metabejsa.

en: Error fetching version info
sr: Greška pri preuzimanju informacija o verziji

en: Maximum memory available to JVM: {0}
sr: Maksimalna memorija dostupna JVM-u: {0}

en: Not something with an ID: {0}
sr: Nije nešto sa ID: {0}

en: [[CreateDate]] by month of the year
sr: [[CreateDate]] prema mesecu u godini

en: Here's a quick look at your [[this]]
sr: Evo kratkog pregleda [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by hour of the day
sr: [[CreateTimestamp]] po satima u danu

en: Where you've acquired your users
sr: Gde ste prikupili korisnike

en: How it's distributed across time and other categories.
sr: Kako se raspoređuje po vremenu i drugim kategorijama.

en: Here's a closer look at your [[this]] per source
sr: Evo detaljnijeg pregleda [[this]] po izvoru

en: Here's a quick look at the [[this]]
sr: Evo kratkog pregleda [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the month
sr: [[CreateTimestamp]] po danu u mesecu

en: Here's an overview of the people in your [[this]]
sr: Evo pregleda ljudi u [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by quarter of the year
sr: [[CreateTimestamp]] po kvartalu godine

en: How they compare across location
sr: Kako se upoređuju po lokaciji

en: Here's a closer look at your [[this]] by products
sr: Evo detaljnijeg pregleda [[this]] proizvoda

en: [[CreateTimestamp]] by month of the year
sr: [[CreateTimestamp]] prema mesecu u godini

en: An overview of your [[this]] and how it's distributed across time, place, and categories.
sr: Pregled vašeg [[this]] i kako je raspoređen po vremenu, mestu i kategorijama.

en: Here's a closer look at your [[this]]
sr: Evo detaljnijeg pregleda [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the week
sr: [[CreateTimestamp]] po danima u nedelji

en: Here's an overview of your [[this]] data from Google Analytics
sr: Evo pregleda [[this]] podataka iz Gugl analitike

en: Here's an overview of your [[this]]
sr: Evo pregleda [[this]]

en: Here's a closer look at your [[this]] field
sr: Evo detaljnijeg pregleda [[this]] polja

en: Here's a closer look at your [[this]] per country
sr: Evo detaljnijeg pregleda [[this]] po zemlji

en: If you're into correlations, this is the x-ray for you.
sr: Ako se bavite korelacijom, ovo je x-zrak  za vas.

en: [[CreateDate]] by day of the week
sr: [[CreateDate]] po danima u nedelji

en: It looks like your [[this]] has transactions, so here's a look at them
sr: Izgleda da [[this]] ima transakcije, pa evo pogledajte ih

en: Here's a closer look at your [[this]] per state
sr: Evo detaljnijeg pregleda [[this]] stanja

en: [[CreateDate]] by day of the month
sr: [[CreateDate]] po danu u mesecu

en: [[CreateTime]] by hour of the day
sr: [[CreateTime]] po satima u danu

en: Here's a closer look at your [[this]] over time
sr: Evo detaljnijeg pregleda [[this]] tokom vremena

en: [[CreateDate]] by quarter of the year
sr: [[CreateDate]] po kvartalu godine

en: Edit user
sr: Izmeni korisnika

en: New user
sr: Novi korisnik

en: Reset password
sr: Resetuj lozinku

en: Deactivate user
sr: Deaktiviraj korisnika

en: Reactivate {0}?
sr: Reaktiviraj {0}?

en: We couldn’t send them an email invitation, so make sure to tell them to log in using {0} and this password we’ve generated for them:
sr: Nismo mogli da im pošaljemo pozivnicu za e-poštu, pa im obavezno recite da se prijave koristeći {0} i ovu lozinku koju smo stvorili za njih:

en: collection
sr: Kolekcija

en: collections
sr: Kolekcije

en: dashboard
sr: Infopanel

en: dashboards
sr: Infopaneli

en: First name is required
sr: Ime je potrebno

en: Must be 100 characters or less
sr: Mora biti 100 ili manje znakova

en: Last name is required
sr: Prezime je potrebno

en: Email is required
sr: Potrebna je adresa e-pošte

en: Items you archive will appear here.
sr: Stavke koje arhivirate će se pojaviti ovde.

en: No description
sr: Nema opisa

en: Sum of all values
sr: Zbir svih vrednosti

en: See all distinct values
sr: Pogledajte sve različite vrednosti

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started
sr: Pregledajte sadržaj Vaših baza podataka, tabela i kolona. Izaberite bazu podataka da biste započeli

en: Card results metadata passed in to API is VALID. Thanks!
sr: Rezultati kartice Metapodaci prešli u API su VALIDNI. Hvala!

en: Card results metadata passed in to API is INVALID. Running query to fetch correct metadata.
sr: Rezultati kartice Metapodaci prešli u API su NEVAŽEĆI. Pokrenite upit za donošenje ispravnih metapodataka.

en: Card results metadata passed in to API is  ISSING. Running query to fetch correct metadata.
sr: Rezultati kartica Metapodaci koji prelaze u API NEDOSTAJU. Pokrenite upit za donošenje ispravnih metapodataka.

en: {0} was autocorrected to {1}
sr: {0} je autokorektovan u {1}

en: DELETE /api/metric/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/metric/:id.
sr: DELETE /api/metric/:id je zastarelo. Umesto toga, promenite svoju `arhiviranu` vrednost putem PUT /api/metric/:id.

en: DELETE /api/segment/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/segment/:id.
sr: DELETE /api/segment/:id je zastarelo. Umesto toga, promenite svoju `arhiviranu vrednost putem PUT /api/segment/:id.

en: Value of is_superuser must correspond to presence of Admin group ID in group_ids.
sr: Vrednost IS_SUPERUSER mora da odgovara prisustvu administratorske grupe grupe u Group_IDS-u.

en: Unexpected error writing keepalive characters
sr: Neočekivana greška u pisanju keepalive znakova

en: Unexpected output in async API response
sr: Neočekivani izlaz u Async API odgovoru

en: starting streaming response
sr: Pokretanje stream odgovora

en: Output chan closed, canceling keepalive request.
sr: Izlaz Chan je zatvoren, otkazivanje zahteva Keepalive.

en: Async response finished, closing channels.
sr: Async Odgovor je završen, zatvaraju se kanali.

en: No response after waiting {0}. Canceling request.
sr: Nema odgovora nakon čekanja {0}. Zahtev za otkazivanje.

en: Input channel unexpectedly closed.
sr: Ulazni kanal neočekivano zatvoren.

en: f finished, permit will be returned
sr: Ako je završeno, dozvola će biti vraćena

en: request canceled, permit will be returned
sr: Zahtev je otkazan, dozvola će biti vraćena

en: Unexpected error attempting to run function after obtaining permit
sr: Neočekivana greška u pokušaju pokretanja funkcije nakon dobijanja dozvole

en: Not running pending function call: output channel already closed.
sr: Not running pending function call: Izlazni kanal je već zatvoren.

en: Current thread already has a permit for {0}, will not wait to acquire another
sr: Trenutna nit već ima dozvolu za {0}, neće čekati da nabavi drugu

en: Output channel closed, will skip running {0}.
sr: Izlazni kanal je zatvoren, preskočiće se pokretanje {0}.

en: Running {0} on separate thread...
sr: Pokretanje {0} na odvojenoj niti ...

en: Caught error running {0}
sr: Uhvaćena greška u pokretanju {0}

en: Request canceled, canceling future
sr: Zahtev je otkazan, otkazivanje buduće

en: Closing old connection pool for database {0} ...
sr: Zatvaranje stare konekcije za bazu podataka {0} ...

en: Here''s your {0} most recent cards:
sr: Evo {0} najnovije kartice:

en: Could you be a little more specific, or use the ID? I found these cards with names that matched:
sr: Možete li biti malo precizniji ili koristite ID? Pronašao sam kartice sa imenima koja  se podudaraju:

note: Searching by ID
en: Card {0} not found.
sr: Kartica {0} nije pronađena.

en: Exception in API call
sr: Izuzetak u API pozivu

en: Request canceled before finishing.
sr: Zahtev je otkazan pre završetka.

en: Metabase only supports JSON requests.
sr: Metabejs podržava samo JSON zahteve.

en: Setting Metabase site URL to {0}
sr: Podešavanje URL stranice Metabejsa do {0}

en: Error scheduling tasks for DB
sr: Greška prilikom zakazivanja zadataka za DB

en: Error unscheduling tasks for DB.
sr: Greška u otkazivanju zadataka za DB.

en: {0} Database ''{1}'' sync/analyze schedules have changed!
sr: {0} Baza podataka ''{1}'' Sync / Analizirani raspored su se promenili!

en: Sync metadata was: ''{0}'' is now: ''{1}''
sr: Sync metapodaci su bili: ''{0}'' je sada: ''{1}''

en: Cache FieldValues was: ''{0}'', is now: ''{1}''
sr: Cache FieldValues su bili: ''{0}'', je sada: ''{1}''

en: You cannot update the creator_id of a Metric.
sr: Ne možete da ažurirate Creator_ID metrike.

en: MetaBot can only have Collection permissions.
sr: METABOT može imati samo dozvole za Kolekciju.

en: Failed to grant permissions
sr: Nije uspelo davanje dozvola

en: Changing permissions
sr: Promena dozvola

en: FROM:
sr: OD:

en: TO:
sr: ZA:

en: You cannot update the creator_id of a Segment.
sr: Ne možete da ažurirate Creator_ID segmenta.

en: Attempted to set Setting {0} to obfuscated value. Ignoring change.
sr: Pokušaj postavljanja postavke {0} u obfuscated vrednost. Ignorisanje promena.

en: Using value of env var {0}
sr: Koristeći vrednost env var {0}

en: Adding User {0} to All Users permissions group...
sr: Dodavanje korisnika {0} u grupu dozvola Svih korisnika...

en: Adding User {0} to Admin permissions group...
sr: Dodavanje korisnika {0} na Grupu dozvola administratora ...

en: Query failure
sr: Neuspeh upita

en: Maximum number of simultaneous queries to allow per connected Database.
sr: Maksimalni broj omogućenih istovremenih upita po povezanoj bazi podataka.

en: Timed out after {0} milliseconds.
sr: Istekao je posle {0} milisekundi.

en: Archive this?
sr: Arhiviraj ovo?

en: Learn about our data
sr: Saznajte o našim podacima

en: Use DNS SRV when connecting
sr: Koristi DNS SRV kada se konektujete

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to 
    an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means,
    leave this disabled.
sr: Korišćenje ove opcije zahteva da je obezbeđen host FQDN.
    Ako se povežete sa Atlas klasterom, možda morate da omogućite ovu opciju.
    Ako ne znate šta to znači, ostavite to onemogućeno.

en: Automatically run queries when doing simple filtering and summarizing
sr: Automatski pokrenite upite kada radite jednostavno filtriranje i sabiranje

en: When this is on Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
sr: Kada je to uključeno, Metabejs će automatski pokrenuti upite kada korisnici rade jednostavna istraživanja dugmadima za sabiranje i filteriranje prilikom pregleda tabela ili grafikona.To možete isključiti ako je upit ove baze podataka spor.Ovo podešavanje ne utiče na drill-throughs ili SQL upite.

en: Learn about this database
sr: Saznajte više o ovoj bazi podataka

en: Archive this dashboard?
sr: Arhivirajte ovaj infopanel?

en: All results
sr: Svi rezultati

en: Our Analytics
sr: Naša Analitika

en: Additive sum of all the values of a column.\ne.x. total revenue over time.
sr: Aditivni zbir svih vrednosti kolone.\ne.x. ukupni prihod tokom vremena.

en: Additive count of the number of rows.\ne.x. total number of sales over time.
sr: Aditivni broj broja redova.\ne.x. ukupan broj prodaje tokom vremena.

en: record | records
sr[0]: zapis
sr[1]: zapisi
sr[2]: zapis

en: Browse Data
sr: Pregledajte podatke

en: Write SQL
sr: Napišite SQL

en: Simple question
sr: Jednostavno pitanje

en: Pick some data, view it, and easily filter, summarize, and visualize it.
sr: Izaberite neke podatke, pogledajte i lako filtrirajte, saberite i vizuelizujte ih.

en: Custom question
sr: Prilagođeno pitanje

en: Use the advanced notebook editor to join data, create custom columns, do math, and more.
sr: Pomoću Advanced Editor Notebook-a pridružite se podacima, kreirajte prilagođene kolone, računajte i još mnogo toga.

en: Basic Metrics
sr: Osnovne metrike

en: Custom…
sr: Prilagođeno

en: Add grouping
sr: Dodajte grupisanje

en: Pick a limit
sr: Odabrati ograničenje

en: Show maximum
sr: Pokazati maksimum

en: Get Preview
sr: Preview

en: Back to previous results
sr: Povratak na prethodne rezultate

en: Sample values
sr: Vrednosti uzoraka

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started.
sr: Pregledajte sadržaj Vaših baza podataka, tabela i kolona. Izaberite bazu podataka da biste započeli.

en: Visualize
sr: Vizuelizuj

en: Join data
sr: Pridružite se podacima

en: Custom column
sr: Prilagođena kolona

en: Summarize
sr: Sumiranje

en: Aggregate
sr: Skupljanje

en: Pick the metric you want to see
sr: Izaberite metriku koju želite da vidite

en: Pick a column to group by
sr: Izaberite kolonu za grupisanje

en: Pick your starting data
sr: Izaberite početne podatke

en: Select None
sr: Izaberite nijedan

en: Select All
sr: Izaberi sve

en: Pick a table...
sr: Izaberite tabelu ...

en: Enter a limit
sr: Unesite ograničenje

en: Brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
sr: Zagrade oko {0} kreiraju opcionalnu klauzulu u šablonu. Ako je postavljena "promenljiva", tada se cela klauzula stavlja u obrazac. Ako nije, tada se zanemaruje čitava klauzula.

en: When using a Field Filter, the column name should not be included in the SQL. Instead, the variable should be mapped to a field in the side panel.
sr: Kada koristite filter polja, naziv kolone ne bi trebalo da bude uključen u SQL. Umesto toga, promenljivu treba mapirati u polje na bočnom panelu.

en: View the native query
sr: Pogledajte izvorni upit

en: Native query for this question
sr: Izvorni upit za ovo pitanje

en: Convert this question to a native query
sr: Pretvorite ovo pitanje u izvorni upit

en: SQL for this question
sr: SQL za ovo pitanje

en: Convert this question to SQL
sr: Pretvorite ovo pitanje u SQL

en: Get alerts
sr: Primajte upozorenja

en: {0} breakout | {0} breakouts
sr[0]: {0} probijanje
sr[1]: {0} probijanja
sr[2]: {0} probijanje

en: Hide filters
sr: Sakrij filtere

en: Show filters
sr: Prikaži filtere

en: Started from
sr: Započni od

en: {0} row | {0} rows
sr[0]: {0} red
sr[1]: {0} redovi
sr[2]: {0} red

en: Show all rows
sr: Prikaži sve redove

en: Show {0}
sr: Prikaži {0}

en: Showing first {0}
sr: Prikazuje se prvih {0}

en: Showing {0}
sr: Prikazuje se {0}

en: Summarized
sr: Sumirano

en: Hide editor
sr: Sakrij editor

en: Show editor
sr: Prikaži editor

en: Pick the metric you'd like to see
sr: Izaberite metriku koju želite da vidite

en: {0} options
sr: {0} opcija

en: Choose a visualization
sr: Izaberite vizuelizaciju

en: Filter by
sr: Filtriraj po

en: Summarize by
sr: Sumiraj po

en: Group by
sr: Grupiši po

en: Add a metric
sr: Dodajte metriku

en: Profile
sr: Profil

en: This is usually pretty fast but seems to be taking a while right now.
sr: Ovo je obično prilično brzo, ali izgleda da trenutno treba neko vreme.

en: Row
sr: Red

en: Unknown Segment
sr: Nepoznati segment

en: Unknown Filter
sr: Nepoznati Filter

en: Card results metadata passed in to API is MISSING. Running query to fetch correct metadata.
sr: Metapodaci rezultata kartice, prosleđeni API-ju, NEDOSTAJU. Pokretanje upita za preuzimanje tačnih metapodataka.

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication
sr: Problem povezivanja sa LDAP serverom vratiće se na lokalnu potvrdu identiteta

en: Cannot create Database: cannot find driver {0}.
sr: Ne može se napraviti baza podataka: ne može se pronaći upravljački program {0}.

en: Query failed
sr: Upit nije uspeo

en: Warning: {0} returned `nil`
sr: Upozorenje: {0} vratio je `nil`

en: Unexpected error writing result to output channel: already closed
sr: Neočekivana greška pri upisivanju rezultata u izlazni kanal: već zatvoreno

en: Unexpected error writing exception to output channel: already closed
sr: Neočekivana greška pri pisanju izuzetka u izlazni kanal: već zatvoreno

en: Request canceled, canceling future.
sr: Zahtev otkazan, canceling future.

en: Metabase can only transfer data from H2 to Postgres or MySQL/MariaDB.
sr: Metabejs može prenositi podatke samo iz H2 u Postgres ili MySQL / MariaDB.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recommended for production deployments.
sr: UPOZORENJE: Korišćenje Metabejsa sa bazom podataka H2 se ne preporučuje  u produkcijskom okruženju.

en: Application database setup
sr: Podešavanje baze podataka

en: Could not find {0} driver.
sr: Ne mogu da pronađem upravljački program za {0}.

en: Abstract drivers cannot derive from concrete parent drivers.
sr: Apstraktni drajveri ne mogu proizaći iz konkretnih matičnih drajvera.

en: You may need to add 'trustServerCertificate=true' to the additional connection options to connect with SSL.
sr: Možda ćete trebati dodati 'trustServerCertificate = true' u dodatne opcije povezivanja da biste se povezali SSL-om.

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifer.
sr: Ne znam kako se pojavio pseudonim {0}, očekivao se identifikator.

en: Client closed connection, canceling query
sr: Klijent je prekinuo vezu, otkazivanje upita

en: {0} is not a valid DN.
sr: {0} nije važeći DN.

en: Error logging API request
sr: Greška u evidentiranju zahteva za API

en: Failed to set site-url
sr: Postavljanje URL-a stranice nije uspelo

en: Error destroying thread pool for DB.
sr: Greška pri uništavanju spremišta niti za DB.

en: Updating display name for {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''
sr: Ažuriranje prikazanog imena za {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''

en: Invalid humanization strategy ''{0}''. Valid strategies are: {1}
sr: Nevažeća strategija humanizacije ''{0}''. Važeće strategije su: {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Chaning Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
sr: Promena strategije humanizacije naziva tabela i polja sa ''{0}'' na ''{1}''

en: Error saving task history
sr: Greška pri čuvanju istorije zadataka

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 0.32.0+. You can delete it from the plugins directory.
sr: spark-deps.jar više nije potreban Metabejsu 0.32.0+. Možete ga izbrisati iz direktorijuma dodataka.

en: Failed to copy file
sr: Kopiranje datoteke nije uspelo

note: check that the URL is valid
en: Invalid site URL: {0}
sr: Nevažeća URL adresa veb lokacije: {0}

en: site-url is invalid; returning nil for now. Will be reset on next request.
sr: url stranice je nevažeći; vraća za sada nil. Resetovaće se na sledeći zahtev.

en: More results have been included as a file attachment
sr: Više rezultata je uključeno u prilog datoteke

en: This question has been included as a file attachment
sr: Ovo pitanje je uključeno u prilog datoteke

en: We were unable to display this Pulse.
sr: Nismo mogli da prikažemo ovaj Puls.

en: Please view this card in Metabase.
sr: Molimo pogledajte ovu karticu u Metabejsu.

en: An error occurred while displaying this card.
sr: Došlo je do greške prilikom prikazivanja ove kartice.

en: Can only determine expected columns for MBQL queries.
sr: Može da odredi samo očekivane kolone za MBQL upite.

en: No columns returned.
sr: Nije vraćena ni jedna kolona.

en: Warining: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
sr: Upozorenje: ne mogu se odrediti polja za eksplicitni `izvorni-upit`, osim ako niste uključili i `meta-podatke`.

en: Cannot resolve {0}: Field does not exist, or its Table belongs to a different Database.
sr: Nije moguće rešiti {0}: Polje ne postoji ili njegova tabela pripada drugoj bazi podataka.

en: Cannot resolve :field-literal inside :fk-> unless inside join with explicit :alias.
sr: Ne može se rešiti: field-literal inside :fk-> osim ako se iznutra ne pridruži eksplicitni :alias.

en: Cannot find Table ID for {0}
sr: Ne mogu da pronađem ID tabele za {0}

en: No matching info found.
sr: Nisu pronađene odgovarajuće informacije.

en: Could not resolve {0}
sr: Rešavanje problema {0} nije uspelo

en: {0} driver does not support foreign keys.
sr: {0} upravljački program ne podržava strane ključeve.

en: Cannot infer `:source-metadata` for source query with native source query without source metadata.
sr: Nije moguće zaključiti  `:source-metadata` za izvorni upit sa izvornim upitom izvora bez izvornih metapodataka.

en: Query processor error: number of columns returned by driver does not match results.
sr: Greška procesora upita: broj kolona koje je drajver vratio ne podudara se sa rezultatima.

en: Expected {0} columns, but first row of resuls has {1} columns.
sr: Očekivane kolone {0}, ali prvi red rezultata ima {1} kolona.

en: No expression named {0} found. Found: {1}
sr: Nije pronađen izraz pod nazivom {0}. Pronađeno: {1}

en: Distinct values of {0}
sr: Jedinstvene vrednosti {0}

en: Average of {0}
sr: Prosek od {0}

en: Sum of {0}
sr: Zbir od {0}

en: SD of {0}
sr: SD od {0}

en: Min of {0}
sr: Min od {0}

en: Max of {0}
sr: Max od {0}

note: until we have a way to generate good names for filters we'll just have to say 'matching condition' for now
en: Sum of {0} matching condition
sr: Zbir {0} uslova podudaranja

en: Share of rows matching condition
sr: Udeo redova koji se podudaraju

en: Count of rows matching condition
sr: Broj redova koji se podudaraju

en: Request already canceled, will not run synchronous QP code.
sr: Zahtev je već otkazan, neće se pokretati sinhroni QP kod.

en: Unexpectedly got `nil` Query Processor response.
sr: Neočekivano je stigao `nil` odgovor procesora upita.

en: Got InterruptedException. Canceling query.
sr: InterruptedException. Otkazivanje upita.

en: Unhandled exception, exepected `catch-exceptions` middleware to handle it.
sr: Neobrađeni izuzetak, očekuje se da će se midlver `catch-exceptions` nositi sa tim.

en: Query timed out after %s
sr: Upit je istekao nakon %s

en: Creating new query thread pool for Database {0}
sr: Kreiranje novog upita niti za bazu podataka {0}

en: Destroying query thread pool for Database {0}
sr: Uništavanje spremišta niti upita za bazu podataka {0}

en: Request canceled, canceling pending query
sr: Zahtev otkazan, otkaz na čekanju

en: Cannot update binned field: query is missing source-metadata
sr: Nije moguće ažurirati binovano polje: upitu nedostaju izvorni metapodaci

en: Cannot update binned field: could not find matching source metadata for Field ''{0}''
sr: Nije moguće ažurirati binovano polje: nije moguće pronaći odgovarajuće metapodatke izvora za polje ''{0}''

en: Using query processor cache backend: {0}
sr: Korišćenje pozadine keša procesora upita: {0}

en: Invalid metric: {0} reason: {1}
sr: Nevažeći pokazatelj: {0} razlog: {1}

en: Unknown error
sr: Nepoznata greška

en: Unexpected nil response from query processor.
sr: Neočekivani nulti odgovor procesora upita.

en: Query canceled
sr: Upit otkazan

en: Unable to resolve driver for query: missing or invalid `:database` ID.
sr: Nije moguće rešiti upravljački program za upit: nedostaje ili je neispravan `:database` ID.

en: Unable to resolve driver for query: Database {0} does not exist.
sr: Nije moguće rešiti upravljački program za upit: Baza podataka {0} ne postoji.

en: Cannot use :fields :all in join against source query unless it has :source-metadata.
sr: Ne može se koristiti :fields :all u pridruživanju prema izvornom upitu, osim ako nema :source-metadata.

en: Cannot store Tables or Fields before Database is stored.
sr: Ne mogu se sačuvati tabele ili polja pre nego što se baza podataka sačuva.

en: Attempting to fetch second Database. Queries can only reference one Database.
sr: Pokušaj preuzimanja druge baze podataka. Upiti se mogu pozivati samo na jednu bazu podataka.

en: Failed to fetch Table {0}: Table does not exist, or belongs to a different Database.
sr: Preuzimanje tabele {0} nije uspelo: tabela ne postoji ili pripada drugoj bazi podataka.

en: Failed to fetch Field {0}: Field does not exist, or belongs to a different Database.
sr: Preuzimanje polja {0} nije uspelo: Polje ne postoji ili pripada drugoj bazi podataka.

en: Failed to load template ''{0}''. Did you remember to build the Metabase frontend?
sr: Učitavanje šablona  ''{0}'' nije uspelo. Da li ste napravili interfejs Metabejsa?

en: Sample dataset DB file ''{0}'' cannot be found.
sr: Uzorak DB datoteke podataka skupa podataka ''{0}'' nije moguće pronaći.

en: Loading sample dataset...
sr: Učitavanje uzorka podataka ...

en: Failed to load sample dataset
sr: Učitavanje uzorka skupa podataka nije uspelo

en: Found new tables:
sr: Pronađene nove tabele:

en: Marking tables as inactive:
sr: Označavanje tabela kao neaktivnih:

en: Updating description for tables:
sr: Ažuriranje opisa za tabele:

en: Rescheduling job {0}
sr: Ponovno zakazivanje posla {0}

en: Error rescheduling job
sr: Greška pri ponovnom rasporedu posla

en: Starting Pulse Execution: {0}
sr: Pokretanje Pulse Execution: {0}

en: Finished Pulse Execution: {0}
sr: Završen Pulse Execution: {0}

en: Failed to schedule tasks for Database {0}
sr: Nije uspelo zakazivanje zadataka za bazu podataka {0}

en: All elements must be distinct.
sr: Svi elementi moraju biti različiti.

[ctx: Modal for selecting columns in source data or when doing a join.]
en: Pick the columns you want to include
sr: Izaberite kolone koje želite da uključite

en: When this is on, Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
sr: Kada je ovo uključeno, Metabejs će automatski pokretati upite kada korisnici izvrše jednostavna istraživanja pomoću dugmadi Summarize i Filter prilikom pregleda tabele ili grafikona. Ovo možete isključiti ako je pretraga baze podataka spora. Ovo podešavanje ne utiče na detaljne analize ili SQL upite.

en: Change join type
sr: Promenite tip pridruživanja

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifier.
sr: Ne znam kako da zamenim pseudonim {0}, očekivao se identifikator.

en: Error adding User {0} to Group {1}
sr: Greška pri dodavanju korisnika {0} u grupu {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Changing Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
sr: Promena strategije humanizacije naziva tabela i polja sa ''{0}'' na ''{1}''

en: Infinite loop detected: recursively preprocessed query {0} times.
sr: Otkrivena je beskonačna petlja: rekurzivno unapred obrađeni upit {0} puta.

en: Error determining expected columns for query
sr: Greška pri određivanju očekivanih kolona za upit

en: Unhandled exception, expected `catch-exceptions` middleware to handle it.
sr: Neobrađeni izuzetak, očekuje se da će se midlver 'catch-exceptions' nositi sa tim.

en: Diagnostic Info
sr: Dijagnostičke informacije

en: Select Metabase process:
sr: Izaberite proces Metabejsa:

en: All Metabase processes
sr: Svi Metabejs procesi

en: The window was closed before completing Google Authentication.
sr: Prozor je zatvoren pre dovršenja Gugl autentifikacije.

en: There was an issue signing in with Google. Pleast contact an administrator.
sr: Došlo je do problema pri prijavljivanju Guglom. Molimo kontaktirajte administratora.

en: Sign in with email
sr: Prijavite se e-poštom

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means, leave this disabled.
sr: Korišćenje ove opcije zahteva da navedeni host bude FQDN. Ako se povezujete sa klasterom Atlas, možda ćete morati da omogućite ovu opciju. Ako ne znate šta ovo znači, ostavite ovo onemogućeno.

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
sr: Podrazumevano, Metabejs vrši laganu sinhronizaciju po satu i intenzivno dnevno skeniranje vrednosti polja. Ako imate veliku bazu podataka, preporučujemo da je uključite i pregledate kada i koliko često se događaju skeniranja vrednosti polja.

en: Remove these suggestions
sr: Uklonite ove predloge

en: Remove these suggestions?
sr: Ukloniti ove predloge?

en: These won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always get to x-rays by clicking on Browse Data in the main navigation, then clicking on the lightning bolt icon on one of your tables.
sr: Oni se više neće prikazivati na početnoj stranici ni za jednog korisnika, ali do X-zraka uvek možete doći tako što ćete kliknuti na Pregledaj podatke u glavnoj navigaciji, a zatim kliknuti na ikonu groma na jednoj od tabela.

en: Hide this section
sr: Sakrij ovaj odeljak

en: Remove this section?
sr: Ukloniti ovaj odeljak?

en: "Our Data" won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always browse through your databases and tables by clicking Browse Data in the main navigation.
sr: "Naši podaci" se više neće prikazivati na početnoj stranici ni za jednog korisnika, ali uvek možete da pregledate svoje baze podataka i tabele tako što ćete kliknuti na Pregledaj podatke u glavnoj navigaciji.

en: My new fantastic collection
sr: Moja nova fantastična kolekcija

en: Cancelation timestamp
sr: Otkazivanje timestampa

en: Cancelation time
sr: Otkazivanje vremena

en: Cancelation date
sr: Otkazivanje datuma

en: Deletion timestamp
sr: Brisanje timestampa

en: Deletion time
sr: Brisanje vremena

en: Deletion date
sr: Brisanje datuma

en: Only in detail views
sr: Samo detaljni pogledi

en: Do not include
sr: Ne uključuju

en: This field won't be visible or selectable in questions created with the GUI interfaces. It will still be accessible in SQL/native queries.
sr: Ovo polje neće biti vidljivo ili neće biti moguće odabrati u pitanjima kreiranim pomoću GUI interfejsa. I dalje će biti dostupan u SQL / izvornim upitima.

en: Cumulative sum
sr: Kumulativni zbir

en: Standard deviation
sr: Standardna devijacija

en: must be at least {0} characters long
sr: mora imati najmanje {0} znakova

en: Must be at least {0} characters long
sr: Mora da ima najmanje {0} znakova

en: Name (required)
sr: Ime (obavezno)

en: Run selected text
sr: Pokreni izabrani tekst

en: Run query
sr: Pokreni upit

en: Here's where your results will appear
sr: Ovde će se pojaviti Vaši rezultati

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click Save and choose to replace the original question.
sr: Nećete trajno menjati sačuvano pitanje ukoliko ne kliknete na Sačuvaj i ne odlučite da zamenite originalno pitanje.

en: There aren't any filter widgets for this type of field yet.
sr: Za ovu vrstu polja još uvek nema vidžeta za filtriranje.

en: Look up this field
sr: Potražite ovo polje

en: Why this metric is interesting
sr: Zašto je ova metrika zanimljiva

en: Things to be aware of about this metric
sr: Stvari koje treba imati na umu u vezi sa ovom metrikom

en: How this metric is calculated
sr: Kako se izračunava ova metrika

en: Table this is based on
sr: Tabela na kojoj se zasniva

en: (empty)
sr: (prazno)

en: Goal line
sr: Ciljna linija

en: Trend line
sr: Trend linija

en: Show values on data points
sr: Prikaži vrednosti na tačkama podataka

en: Values to show
sr: Vrednosti koje treba pokazati

en: As many as can fit nicely
sr: Koliko god može lepo da stane

en: All
sr: Sve

en: Data includes missing dimension values.
sr: Podaci uključuju vrednosti dimenzija koje nedostaju.

en: We encountered an invalid date: "{0}"
sr: Naišli smo na nevažeći datum: "{0}"

en: The query for this chart was run in {0} rather than {1} due to database or driver constraints.
sr: Upit za ovaj grafikon je pokrenut u {0}, a ne u {1} ​​zbog ograničenja baze podataka ili upravljačkih programa.

en: This chart contains queries run in multiple timezones: {0}
sr: Ovaj grafikon sadrži upite izvršene u više vremenskih zona: {0}

en: An error occurred while running the query.
sr: Došlo je do greške prilikom pokretanja upita.

en: Output H2 database already exists: %s, removing.
sr: Izlazna baza podataka H2 već postoji: %s, uklanja se.

en: Don't need to migrate, just use the existing H2 file
sr: Ne morate da migrirate, samo koristite postojeću H2 ​​datoteku

en: Target DB is already populated!
sr: Ciljni DB je već popunjen!

en: Database setup
sr: Postavljanje baze podataka

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren''t in a Collection to {1} Collection {2}
sr: Premeštanje primeraka {0} koji nisu u kolekciji u {1} ​​kolekciju {2}

en: Invalid '{{...}}' clause: expected a param name
sr: Invalid '{{...}}' klauzula: očekuje se naziv parametra

en: '{{...}}' clauses cannot be empty.
sr: '{{...}}' klauzule ne mogu biti prazne.

en: '[[...]]' clauses must contain at least one '{{...}}' clause.
sr: '[[...]]' klauzule moraju da sadrže najmanje jednu klauzulu '{{...}}' .

en: Invalid query: found '[[' or '{{' with no matching ']]' or '}}'
sr: Nevažeći upit: pronađeno '[[' ili '{{' bez podudaranja sa ']]' ili '}}'

en: You''ll need to pick a value for ''{0}'' before this query can run.
sr: Pre nego što se ovaj upit pokrene, moraćete da izaberete vrednost za ''{0}''.

en: Can''t find field with ID: {0}
sr: Ne mogu da pronađem polje sa ID-om: {0}

en: Error loading driver namespace
sr: Greška pri učitavanju prostora imena upravljačkog programa

en: Could not load {0} driver.
sr: Učitavanje upravljačkog programa za {0} nije uspelo.

en: Cannot run query: missing required parameters: {0}
sr: Nije moguće pokrenuti upit: nedostaju potrebni parametri: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1}
sr: Ne znam kako da raščlanim {0} {1}

en: Don''t know how to alias {0}, expected an Identifier.
sr: Ne znam kako da zamenim pseudonim {0}, očekivao se identifikator.

note: it's better return a slightly broken SQL query with a probably incorrect string representation of the value than to have the entire QP run fail because of an unknown type.
en: Don''t know how to unprepare values of class {0}
sr: Ne znam kako da pripremim vrednosti klase {0}

en: Creating new connection pool for {0} database {1} ...
sr: Kreiranje novog skladišta veza za {0} bazu podataka {1} ...

en: Invalid timezone ''{0}''
sr: Nevažeća vremenska zona ''{0}''

en: Cannot set timezone: invalid or missing SQL format string for driver {0}.
sr: Nije moguće postaviti vremensku zonu: nevažeći ili nedostaje string SQL formata za upravljački program {0}.

en: Did you implement set-timezone-sql?
sr: Da li ste primenili set-timezone-sql?

en: Failed to set timezone ''{0}''
sr: Postavljanje vremenske zone ''{0}'' nije uspelo

en: Database connection error
sr: Greška veze sa bazom podataka

en: Error parsing JSON
sr: Greška pri raščlanjivanju JSON-a

en: Whether or not to display data on the homepage. Admins might turn this off in order to direct users to better content than raw data
sr: Da li prikazivati podatke na početnoj stranici ili ne. Administratori mogu ovo isključiti kako bi korisnike usmerili na bolji sadržaj od sirovih podataka

en: Whether or not to display x-ray suggestions on the homepage. They will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
sr: Da li da se na početnoj stranici prikazuju X-zraci ili ne. Oni će takođe biti sakriveni ako su bilo koji infopaneli zakačeni. Administratori ovo mogu sakriti kako bi korisnike usmerili na bolji sadržaj od sirovih podataka

en: Identify the source of HTTP requests by this header's value, instead of its remote address.
sr: Identifikujte izvor HTTP zahteva prema vrednosti ovog zaglavlja, umesto prema udaljenoj adresi.

en: Could not resolve Setting {0}/{1}
sr: Nije moguće rešiti podešavanje {0}/{1}

en: Invalid Setting: {0}/{1}
sr: Nevažeće podešavanje: {0}/{1}

en: reached its goal
sr: dostignut cilj

en: gone below its goal
sr: ispod cilja

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via email
sr: Slanje pulsa ({0}: {1}) putem e-pošte

en: Pulse: {0}
sr: Puls: {0}

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via Slack
sr: Slanje Pulsa ({0}: {1}) putem Slack-a

en: Sending Alert ({0}: {1}) via email
sr: Slanje Upozorenja ({0}: {1}) putem e-pošte

en: Metabase alert: {0} has {1}
sr: Metabejs Upozorenje: {0} ima {1}

en: Sending Alert ({0}: {1}) via Slack
sr: Slanje obaveštenja ({0}: {1}) putem Slack-a

en: Alert: {0}
sr: Upozorenje: {0}

en: Can''t find JS color selector at ''{0}''
sr: Ne mogu da pronađem JS birač boja na ''{0}''

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attemping to format them as such?
sr: REŠENJE: Ovo nisu važeći vremenski literali: {0} {1}. Zašto ih pokušavamo formatirati kao takve?

en: No matching info found for join against Table {0} ''{1}'' on Field {2} ''{3}'' via FK {4} ''{5}''
sr: Nisu pronađene odgovarajuće informacije za pridruživanje prema tabeli {0} ''{1}'' na polju {2} ''{3}'' preko FK {4} ''{5}''

en: Don''t know how to get information about Field: {0}
sr: Ne znam kako da dobijem informacije o polju: {0}

en: Query timed out after {0}
sr: Upit je istekao nakon {0}

en: Formatting rows with results timezone ID {0}
sr: Formatiranje redova sa ID vremenske zone rezultata {0}

en: Invalid timezone ID ''{0}''
sr: Nevažeći ID vremenske zone ''{0}''

en: Saving fingerprint for {0}
sr: Čuvanje fingerprinta za {0}

en: Sending abandoment email!
sr: Slanje e-pošte za napuštanje!

en: Resulting transforms do not conform to expectations.nExpected: {0}
sr: Rezultirajuće transformacije nisu u skladu sa očekivanjima.nExpected: {0}

en: Timed out after {0}
sr: Isteklo je vreme nakon {0}

en: No temporal adjuster named {0}
sr: Nema temporal adjustera pod imenom {0}

en: Invalid unit: {0}
sr: Nevažeća jedinica: {0}

en: Don''t know how to parse {0} using format {1}
sr: Ne znam kako da raščlanim {0} pomoću formata {1}

en: Sending usage stats FAILED
sr: Slanje statistika korišćenja NIJE uspelo

en: There was an error saving
sr: Došlo je do greške pri čuvanju

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}.
sr: Da biste omogućili korisnicima da se prijave putem Google-a, moraćete da date Metabejsu ID klijenta aplikacije Google Developers console. Uputstva o tome kako da napravite ključ možete pronaći {0}.

en: Be sure to include the full client ID, including the apps.googleusercontent.com suffix.
sr: Obavezno navedite puni ID klijenta, uključujući sufiks apps.googleusercontent.com.

en: Metabase {0} is available.
sr: Metabejs je dostupan {0}.

en: You're running {0}
sr: Koristite {0}

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time.
sr: Žao nam je, trenutno nismo u mogućnosti da proverimo da li postoje ažuriranja.

en: patch release
sr: patch izdanje

en: Dates and Times
sr: Datumi i vremena

en: Numbers
sr: Brojevi

en: No mappable groups
sr: Nema grupa koje se mogu mapirati

en: Metabase Documentation
sr: Metabejs Dokumentacija

en: Includes a troubleshooting guide
sr: Uključuje vodič za rešavanje problema

en: Post on the Metabase support forum
sr: Objavite na forumu za podršku Metabejsa

en: A community forum for all things Metabase
sr: Forum zajednice za sve stvari Metabejsa

en: File a bug report
sr: Podnesite izveštaj o grešci

en: Create a GitHub issue (includes the diagnostic info below)
sr: Napravite GitHub problem (uključuje dijagnostičke informacije u nastavku)

en: Please include these details in support requests. Thank you!
sr: Uključite ove detalje u zahteve za podršku. Hvala vam!

en: youlooknicetoday@email.com
sr: izgledasprelepodanas@email.com

en: Remember me
sr: Zapamti me

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can {0}.
sr: Iz sigurnosnih razloga, veze za ponovno postavljanje lozinke ističu nakon nekog vremena. Ako i dalje trebate da resetujete lozinku, možete {0}.

en: Save new password
sr: Sačuvajte novu lozinku

en: No matching result
sr: Nema podudarnih rezultata

en: Submit
sr: Podnesi

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host. This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available. Enabling this is usually slower than a direct connection.
sr: Nekim instalacijama baze podataka može se pristupiti samo povezivanjem preko SSH bastion hosta. Ova opcija takođe pruža dodatni nivo zaštite kada VPN nije dostupan. Omogućavanje ovoga je obično sporije od direktne veze.

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in many or most of your queries with this data.
sr: Predlažemo da ovo isključite ako ne obavljate ručno podešavanje vremenske zone u većini ili većini svojih upita sa ovim podacima.

en: {0} to get an auth code.
sr: {0} da biste dobili autorizacioni kod.

en: or
sr: ili

en: required
sr: potreban

en: Database type
sr: Tip baze podataka

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
sr: Ovo je lagan postupak koji proverava ažuriranja šeme ove baze podataka. U većini slučajeva trebalo bi da bude u redu ako ostavite ovaj set za sinhronizaciju po satu.

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database.
sr: Metabejs može da skenira vrednosti prisutne u svakom polju u ovoj bazi podataka kako bi omogućila filtere u polju za potvrdu na infopanelu i u pitanjima. Ovo može biti proces koji zahteva resurse, posebno ako imate veoma veliku bazu podataka.

en: Collection
sr: Kolekcija

en: Confirm your password
sr: Potvrdite lozinku

en: passwords do not match
sr: Lozinke se ne poklapaju

en: Financial
sr: Finansijski

en: Numeric
sr: Numerički

en: Date and Time
sr: Datum i vreme

en: Categorical
sr: Kategoričan

en: Returns the average of the values in the column.
sr: Daje prosek vrednosti u koloni.

en: The column whose values to average.
sr: Kolona čije vrednosti treba uprosečiti.

en: start
sr: početak

en: end
sr: kraj

en: Checks a date or numeric column's values to see if they're within the specified range.
sr: Proverava vrednosti datuma ili numeričkih kolona kako bi se utvrdilo da li su unutar navedenog opsega.

en: Rating
sr: Ocena

en: condition
sr: stanje

en: output
sr: izlaz

en: Tests a list of cases and returns the corresponding value of the first true case, with an optional default value if nothing else is met.
sr: Testira listu slučajeva i vraća odgovarajuću vrednost prvog istinitog slučaja, sa opcionalnom podrazumevanom vrednošću ako ništa drugo nije zadovoljeno.

en: Weight
sr: Težina

en: Large
sr: Veliki

en: Medium
sr: Srednje

en: Small
sr: Mali

en: Something that should evaluate to true or false.
sr: Nešto što bi trebalo oceniti kao tačno ili netačno.

en: The value that will be returned if the preceeding condition is true.
sr: Vrednost koja će se vratiti ako je prethodni uslov tačan.

en: value1
sr: vrednost1

en: value2
sr: vrednost2

en: Looks at the values in each argument in order and returns the first non-null value for each row.
sr: Redovno pregledava vrednosti svakog argumenta i vraća prvu ne-null vrednost za svaki red.

en: Comments
sr: Komentari

en: Notes
sr: Beleške

en: No comments
sr: Nema komentara

en: A column or value.
sr: Kolona ili vrednost.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if it's not empty, and so on.
sr: Ako je vrednost1 prazan, vrednost2 se vraća ako nije prazan itd.

en: Combines two or more strings of text together.
sr: Kombinuje dva ili više nizova teksta zajedno.

en: Last Name
sr: Prezime

en: First Name
sr: Ime

en: value2 will be added on to the end of this.
sr: vrednost2 biće dodata na kraju ovoga.

en: This will be added to the end of value1.
sr: Ovo će biti dodato na kraj vrednosti1.

en: Checks to see if string1 contains string2 within it.
sr: Proverava da li string1 sadrži string2 u sebi.

en: Pass
sr: Prolaz

en: The contents of this string will be checked.
sr: Sadržaj ovog niza će biti proveren.

en: The string of text to look for.
sr: Niz teksta koji treba tražiti.

en: Returns the count of rows in the source data.
sr: Vraća broj redova u izvornim podacima.

en: Only counts rows where the condition is true.
sr: Broji samo redove gde je uslov tačan.

en: Subtotal
sr: Međuzbir

en: The additive total of rows across a breakout.
sr: Ukupni dodatak redova na breakoutu.

en: The column to sum.
sr: Kolona za sabiranje.

en: The number of distinct values in this column.
sr: Broj različitih vrednosti u ovoj koloni.

en: The column whose distinct values to count.
sr: Kolona čije se različite vrednosti broje.

en: text
sr: tekst

en: comparison
sr: upoređivanje

en: Returns true if the end of the text matches the comparison text.
sr: Vraća tačno ako se kraj teksta podudara sa tekstom za poređenje.

en: Appetite
sr: Apetit

en: hungry
sr: gladni

en: A column or string of text to check.
sr: Kolona ili string teksta za proveru.

en: The string of text that the original text should end with.
sr: String teksta kojim bi originalni tekst trebalo da se završava.

en: regular_expression
sr: regularni izraz

en: Extracts matching substrings according to a regular expression.
sr: Izdvaja podudarne podnizove prema regularnom izrazu.

en: Address
sr: Adrese

en: The column or string of text to search though.
sr: Kolona ili string teksta za pretragu.

en: The regular expression to match.
sr: Regularni izraz koji se podudara.

en: Returns the string of text in all lowercase.
sr: Prikazuje string teksta u malim slovima.

en: The column with values to convert to lowercase.
sr: Kolona sa vrednostima za pretvaranje u mala slova.

en: Removes leading whitespace from a string of text.
sr: Uklanja vodeći razmak iz niza teksta.

en: The column with values you want to trim.
sr: Kolona sa vrednostima koje želite odseći.

en: Returns the largest value found in the column.
sr: Vraća najveću vrednost pronađenu u koloni.

en: Age
sr: Starost

en: The numeric column whose maximum you want to find.
sr: Numerička kolona čiji maksimum želite da pronađete.

en: Returns the smallest value found in the column.
sr: Vraća najmanju vrednost pronađenu u koloni.

en: Salary
sr: Plata

en: The numeric column whose minimum you want to find.
sr: Numerička kolona čiji minimum želite da pronađete.

en: position
sr: Pozicija

en: length
sr: dužina

en: Replaces a part of the input text with new text.
sr: Zamenjuje deo ulaznog teksta novim tekstom.

en: Order ID
sr: ID porudžbine

en: Updated Part of ID
sr: Ažuriran deo ID-a

en: The text that will be modified.
sr: Tekst koji će biti izmenjen.

en: The position where the replacing will start.
sr: Pozicija na kojoj će započeti zamena.

en: The number of characters to replace.
sr: Broj znakova koji treba zameniti.

en: The text to use in the replacement.
sr: Tekst koji će se koristiti u zameni.

en: Removes trailing whitespace from a string of text.
sr: Uklanja prazni razmak iz niza teksta.

en: Returns the percent of rows in the data that match the condition, as a decimal.
sr: Daje procenat redova u podacima koji se podudaraju sa uslovom u decimalnom obliku.

en: Returns true if the beginning of the text matches the comparison text.
sr: Vraća tačno ako se početak teksta podudara sa tekstom za poređenje.

en: Course Name
sr: Naziv kursa

en: Computer Science
sr: Informatika

en: The string of text that the original text should start with.
sr: Niz teksta sa kojim treba da započinje originalni tekst.

en: Calculates the standard deviation of the column.
sr: Izračunava standardnu devijaciju kolone.

en: Population
sr: Populacija

en: A numeric column.
sr: Numerička kolona.

en: Returns a portion of the supplied text.
sr: Vraća deo isporučenog teksta.

en: The text to return a portion of.
sr: Tekst za vraćanje dela.

en: The position to start copying characters.
sr: Položaj za početak kopiranja znakova.

en: The number of characters to return.
sr: Broj znakova koje treba vratiti.

en: Adds up all the values of the column.
sr: Zbraja sve vrednosti kolone.

en: The numeric column to sum.
sr: Numerička kolona za sabiranje.

en: Sums up values in a column where rows match the condition.
sr: Sabira vrednosti u koloni gde se redovi podudaraju sa uslovom.

en: Order Status
sr: Status porudžbine

en: Valid
sr: Važeći

en: Removes leading and trailing whitespace from a string of text.
sr: Uklanja prazni i vodeći razmak iz niza teksta.

en: Returns the string of text in all upper case.
sr: Vraća niz teksta u velikim slovima.

en: The column with values to convert to upper case.
sr: Kolona sa vrednostima za pretvaranje u velika slova.

en: must be {0} and include {1}.
sr: mora biti {0} i uključivati {1}.

en: must be {0}.
sr: mora biti {0}.

en: must include {0}.
sr: mora da sadrži {0}.

en: at least {0} character long | at least {0} characters long
sr[0]: najmanje {0} znak
sr[1]: najmanje {0} znakova
sr[2]: najmanje {0} znak

en: {0} lower case letter | {0} lower case letters
sr[0]: {0} malo slovo
sr[1]: {0} mala slova
sr[2]: {0} malo slovo

en: {0} upper case letter | {0} upper case letters
sr[0]: {0} veliko slovo
sr[1]: {0} velika slova
sr[2]: {0} veliko slovo

en: {0} number | {0} numbers
sr[0]: {0} broj
sr[1]: {0} brojevi
sr[2]: {0} broj

en: {0} special character | {0} special characters
sr[0]: {0} poseban znak
sr[1]: {0} posebni znakovi
sr[2]: {0} poseban znak

en: must be a valid email address
sr: mora biti važeća e-mail adresa

en: must be {0} characters or less
sr: mora imati najmanje {0} znakova

en: Thanks for using Metabase!
sr: Hvala što koristite Metabejs!

en: Powered by {0}
sr: Pokreće {0}

en: To:
sr: Za:

en: This question can't be used because it's based on a different database.
sr: Ovo pitanje se ne može koristiti, jer se zasniva na drugoj bazi podataka.

en: Couldn't find a saved question with that ID number.
sr: Nije moguće pronaći sačuvano pitanje sa tim ID brojem.

en: Pick a saved question
sr: Izaberite sačuvano pitanje

en: Pick a different question
sr: Izaberite drugo pitanje

en: Loading…
sr: Učitavanje…

en: Question #…
sr: Pitanje #…

en: Question #{0}
sr: Pitanje #{0}

en: Last edited {0}
sr: Poslednji put izmenjeno {0}

en: {0} creates a variable in this query template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the query template.
sr: {0} kreira promenljivu u ovom šablonu upita pod nazivom "ime_promenljive". Varijablama se mogu dati tipovi na bočnoj ploči, što menja njihovo ponašanje. Svi tipovi promenljivih osim "Field Filter" automatski će dovesti do postavljanja vidžeta filtera na ovo pitanje; kod filtera polja ovo nije obavezno. Kada se ovaj vidžet filtera popuni, ta vrednost zamenjuje promenljivu u šablonu upita.

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link questions to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
sr: Davanje promenljive tipa "Field Filter" omogućava Vam da povežete pitanja sa vidžetima filtera na infopanelu ili da koristite više vrsta vidžeta za filtriranje u svom SQL pitanju. Promenljiva filtera polja ubacuje SQL sličan onom koji generiše GUI graditelj upita prilikom dodavanja filtera u postojeće kolone.

en: Variable name
sr: Ime promenljive

en: Filter widget label
sr: Filtriraj oznaku vidžeta

en: Select a foreign key
sr: Izaberite strani ključ

en: Hi, {0}. Nice to meet you!
sr: Zdravo, {0}. Drago mi je da smo se upoznali!

en: 12-hour clock
sr: 12-časovni sat

en: 24-hour clock
sr: 24-časovni sat

en: Symbol
sr: Simbol

en: In the column heading
sr: U naslovu kolone

en: In every table cell
sr: U svakoj ćeliji tabele

en: Value formatting
sr: Oblikovanje vrednosti

en: Full
sr: Pun

en: No change from last {0}
sr: Nema promena u odnosu na prošli {0}

en: Connection to ''{0}:{1}'' successful, but could not connect to DB.
sr: Veza sa ''{0}:{1}'' je uspela, ali je neuspelo povezivanje sa DB.

en: Connection to host ''{0}'' successful, but port {1} is invalid.
sr: Veza sa hostom ''{0}'' je uspela, ali port {1} je nevažeći.

en: Host ''{0}'' is not reachable
sr: Host  ''{0}'' nije dostupan

en: Unable to connect to database.
sr: Nije moguće povezivanje sa bazom.

en: Cannot connect to Database
sr: Nije moguće povezati se sa bazom podataka

en: You''re not allowed to specify a value for {0}.
sr: Nije Vam dozvoljeno da navedete vrednost za {0}.

en: You can''t specify a value for {0} if it''s already set in the JWT.
sr: Ne možete da navedete vrednost za {0} ako je već postavljena u JWT.

en: You must specify a value for {0} in the JWT.
sr: Morate navesti vrednost za {0} u JWT.

en: You can only specify a value for {0} in the JWT.
sr: Vrednost za {0} možete da navedete samo u JWT.

en: Error searching field values
sr: Greška pri pretraživanju vrednosti polja

en: Error searching for remapping
sr: Greška pri traženju ponovnog mapiranja

en: Google Auth token appears to be incorrect.
sr: Čini se da je Google Auth token netačan.

en: Double check that it matches in Google and Metabase.
sr: Još jednom proverite da li se podudara na Guglu i Metabejsu.

en: Everything else
sr: Sve ostalo

en: WARNING: You have enabled namespace tracing, which could log sensitive information like db passwords.
sr: UPOZORENJE: Omogućili ste praćenje prostora imena koje bi moglo evidentirati osetljive informacije poput db lozinki.

en: Database Upgrade Required
sr: Potrebna nadogradnja baze podataka

en: NOTICE: Your database requires updates to work with this version of Metabase.
sr: OBAVEŠTENJE: Vaša baza podataka zahteva ažuriranja za rad sa ovom verzijom Metabejsa.

en: Please execute the following sql commands on your database before proceeding.
sr: Izvršite sledeće sql naredbe na Vašoj bazi podataka pre nego što nastavite.

en: Once your database is updated try running the application again.
sr: Kada se baza podataka ažurira, pokušajte ponovo da pokrenete aplikaciju.

en: Database requires manual upgrade.
sr: Baza podataka zahteva ručnu nadogradnju.

note: Tell transaction to automatically `.rollback` instead of `.commit` when the transaction finishes
en: Set transaction to automatically roll back...
sr: Podesite transakciju da se automatski vrati nazad ...

note: Disable auto-commit. This should already be off but set it just to be safe
en: Disable auto-commit...
sr: Onemogući auto-commit ...

en: Set default db connection with connection pool...
sr: Postavi podrazumevanu db vezu sa spremištem veza ...

en: Successfully verified {0} {1} application database connection.
sr: Uspešno verifikovana veza baze podataka aplikacije {0} {1}.

note: if both of the decoders above fail, then the date string is invalid
en: Don''t know how to parse date param ''{0}'' — invalid format
sr: Ne znam kako da raščlanim parametar datuma ''{0}'' - nevažeći format

en: The sub-query from referenced question #{0} failed with the following error: {1}
sr: Podupit iz navedenog pitanja br {0} nije uspeo sa sledećom greškom: {1}

en: WARNING: Metabase only officially supports MySQL {0}/MariaDB {1} and above.
sr: UPOZORENJE: Metabejs zvanično podržava samo MySQL {0} / MariaDB {1} i novije verzije.

en: All Metabase features may not work properly when using an unsupported version.
sr: Sve funkcije Metabejsa možda neće raditi ispravno kada se koristi nepodržana verzija.

en: Unable to substitute parameters
sr: Nije moguće zameniti parametre

en: Cannot run the query: missing required parameters: {0}
sr: Nije moguće pokrenuti upit: nedostaju potrebni parametri: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1} as a temporal literal
sr: Ne znam kako da raščlanim {0} {1} kao vremenski literal

en: Setting {0} database timezone with statement: {1}
sr: Postavljanje {0} vremenske zone baze podataka sa iskazom: {1}

en: Error setting connection to readwrite
sr: Greška pri podešavanju veze za pisanje teksta

en: Failed to set timezone ''{0}'' for {1} database
sr: Postavljanje vremenske zone ''{0}'' za bazu podataka {1} nije uspelo

en: Error setting transaction isolation level for {0} database to {1}
sr: Greška pri podešavanju nivoa izolacije transakcije za {0} bazu podataka na {1}

en: Error setting connection to read-only
sr: Greška pri podešavanju veze samo za read-only

en: Error setting default holdability for connection
sr: Greška pri podešavanju podrazumevanog zadržavanja veze

en: Error setting result set fetch direction to FETCH_FORWARD
sr: Greška pri podešavanju rezultata, Smer preuzimanja postavljen je na FETCH_FORWARD

en: Query canceled, calling PreparedStatement.cancel()
sr: Upit je otkazan, pozivanje PreparedStatement.cancel ()

en: Failed to connect to database
sr: Povezivanje sa bazom podataka nije uspelo

en: Unable to determine connection properties for driver {0}
sr: Nije moguće utvrditi svojstva veze za upravljački program {0}

en: Error fetching field values
sr: Greška pri preuzimanju vrednosti polja

en: You cannot set {0}; it is a read-only setting.
sr: Ne možete da podesite {0}; to je read-only postavka.

en: Loading local plugin manifest at {0}
sr: Učitavanje manifesta lokalne lokalne dodatne komponente na {0}

en: Google Analytics tracking code.
sr: Kod za praćenje Gugl analitike.

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via email
sr: Slanje Pulsa ({0}: {1}) sa {2} Karticama putem e-pošte

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via Slack
sr: Slanje Pulsa ({0}: {1}) sa {2} Kartica putem Slack-a

en: Rendering pulse card with chart-type {0} and render-type {1}
sr: Prikaz pulsne kartice tipa grafikona {0} i tipa prikaza {1}

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attempting to format them as such?
sr: REŠENJE: Ovo nisu važeći vremenski literali: {0} {1}. Zašto ih pokušavamo formatirati kao takve?

en: Error reducing result rows
sr: Greška pri redukciji redova rezultata

en: Unexpected nil result
sr: Neočekivani nulti rezultat

en: Query timed out after {0} ms, raising timeout exception.
sr: Upit je istekao nakon {0} ms, povećavajući izuzetak od vremenskog ograničenja.

en: Timed out after {0}.
sr: Isteklo je vreme nakon {0}.

en: Query canceled before finishing.
sr: Upit je otkazan pre završetka.

en: Unknown query type {0}
sr: Nepoznati tip upita {0}

en: Error purging old cache entires
sr: Greška pri raščlanjivanju starih zapisa keš memorije

en: Caching results for next time for query with hash {0}.
sr: Keširanje rezultata za sledeći put za upit pomoću heša {0}.

en: Error saving query results to cache.
sr: Greška pri čuvanju rezultata upita u keš memoriji.

en: Successfully cached results for query.
sr: Uspešno keširani rezultati za upit.

en: Query took {0} to run; miminum for cache eligibility is {1}
sr: Upitu je trebalo {0} da se pokrene; miminum za ispunjavanje keša je {1}

en: Results are too large to cache.
sr: Rezultati su preveliki za keširanje.

en: Serialization timed out after {0}.
sr: Vreme serijalizacije je isteklo nakon {0}.

en: Error parsing serialized results
sr: Greška pri raščlanjivanju serijskih rezultata

en: Error purging old cache entries
sr: Greška pri čišćenju starih unosa u keš

en: Caching results for query with hash {0}.
sr: Keširanje rezultata za upit pomoću heša {0}.

en: Cannot save QueryExecution, missing :context
sr: Nije moguće sačuvati QueryExecution, nedostaje :context

en: Error saving query execution info
sr: Greška pri čuvanju podataka o izvršenju upita

en: Unable to resolve database for query: missing or invalid `:database` ID.
sr: Nije moguće razrešiti bazu podataka za upit:  missing or invalid `:database` ID.

en: Unable to resolve driver for query
sr: Nije moguće razrešiti upravljački program za upit

en: Referenced question #{0} could not be found
sr: Referentno pitanje br {0} nije moguće pronaći

en: Referenced query is from a different database
sr: Navedeni upit je iz druge baze podataka

en: This query has circular referencing sub-queries.
sr: Ovaj upit ima kružno referenciranje podupita.

en: These questions seem to be part of the problem: "{0}" and "{1}".
sr: Čini se da su ova pitanja deo problema: "{0}" i "{1}".

en: Error recording results metadata for query
sr: Greška pri snimanju metapodataka rezultata za upit

en: Query result
sr: Rezultat upita

en: Error generating insights for column:
sr: Greška pri generisanju uvida za kolonu:

en: Sending abandonment email!
sr: Slanje e-pošte za napuštanje!

en: You can create saved metrics to add a named metric option. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
sr: Možete da napravite sačuvane metrike da biste dodali opciju imenovane metrike. Sačuvane metrike uključuju tip objedinjavanja, objedinjeno polje i opcionalno bilo koji filter koji dodate. Kao primer, ovo možete koristiti za stvaranje nečega poput službenog načina izračunavanja "Prosečne cene" za tabelu Narudžbine.

en: Select and add filters to create your new segment.
sr: Izaberite i dodajte filtere da biste kreirali novi segment.

en: Alphabetical
sr: Abecedno

en: Smart
sr: Pametno

en: Column order: {0}
sr: Redosled kolone: {0}

en: Unhide all
sr: Otkrij sve

en: Hide all
sr: Sakrij sve

en: Unhide
sr: Otkrij

en: New metric
sr: Nova metrika

en: Create metrics to add them to the Summarize dropdown in the query builder
sr: Napravite metrike da biste ih dodali u padajući meni Summarize u alatu za izradu upita

en: New segment
sr: Novi segment

en: Filter by table
sr: Filtriraj prema tabeli

en: Checking HTTPS...
sr: Provera HTTPS...

en: It looks like HTTPS is not properly configured
sr: Izgleda da HTTPS nije pravilno konfigurisan

en: Redirect to HTTPS
sr: Redirektovanje na HTTPS

en: Localization
sr: Lokalizacija

en: Instance language
sr: Jezik instance

en: Localization options
sr: Opcije lokalizacije

en: This database doesn't have any tables.
sr: Ova baza podataka nema tabela.

en: This field only accepts a single value because it's used in a SQL query.
sr: Ovo polje prihvata samo jednu vrednost jer se koristi u SQL upitu.

en: Metabase connects to Big Query via {0}.
sr: Metabejs se povezuje sa Big Query putem {0}.

en: Continue using an OAuth application to connect
sr: Nastavite da koristite OAuth aplikaciju za povezivanje

en: We recommend switching to use {0} instead of an OAuth application to connect to BigQuery
sr: Preporučujemo da pređete na upotrebu {0} umesto na aplikaciju OAuth za povezivanje sa Big Query

en: Connect to a Service Account instead
sr: Umesto toga, povežite se sa Service Accountom

en: invalid JSON
sr: nevažeći JSON

en: Paste the contents of your ssh private key here
sr: Ovde zalepite sadržaj svog ssh privatnog ključa

en: Passphrase for the SSH private key
sr: Pristupna fraza za privatni ključ SSH

en: Server SSL certificate chain
sr: Lanac SSL sertifikata servera

en: Paste the contents of the server's SSL certificate chain here
sr: Ovde zalepite sadržaj lanca SSL sertifikata servera

en: Paste a connection string
sr: Nalepite string veze

en: Fill out individual fields
sr: Popunite pojedinačna polja

en: Enter some SQL here so you can reuse it later
sr: Ovde unesite malo SQL-a da biste ga kasnije mogli ponovo koristiti

en: Give your snippet a name
sr: Dajte svom fragmentu ime

en: Current Customers
sr: Trenutni kupci

en: Add a description
sr: Dodaj opis

en: Use site default
sr: Koristite podrazumevani sajt

en: find
sr: naći

en: replace
sr: zameni

en: The text to find.
sr: Tekst za pronalaženje.

en: The text to use as the replacement.
sr: Tekst koji će se koristiti kao zamena.

en: Editing {0}
sr: Uređivanje {0}

en: Create your new snippet
sr: Napravite svoj novi fragment

en: Archived snippets
sr: Arhivirani fragmenti

en: Snippets are reusable bits of SQL
sr: Fragmenti su bitovi SQL-a za višekratnu upotrebu

en: Create a snippet
sr: Napravite fragment

en: Snippets
sr: Fragmenti

en: SQL Snippets
sr: SQL fragmenti

en: Your language is set to {0}
sr: Vaš jezik je podešen na {0}

en: What's your preferred language?
sr: Koji jezik preferirate?

en: This language will be used throughout Metabase and will be the default for new users.
sr: Ovaj jezik će se koristiti u Metabejsu i biće podrazumevani za nove korisnike.

en: We filtered out {0} row(s) containing null values.
sr: Filtrirali smo redove ({0}) koji sadrže null vrednosti.

en: Show values for this series
sr: Prikaži vrednosti za ovu seriju

en: Question''s average execution duration is {0}; using ''magic'' TTL of {1}
sr: Prosečno trajanje izvršenja pitanja je {0}; koristeći „magični“ TTL od {1}

en: A snippet with that name already exists. Please pick a different name.
sr: Fragment s tim imenom već postoji. Izaberite drugo ime.

en: Error writing error to output stream
sr: Greška pri upisu greške u izlazni tok

en: Caught unexpected Exception in streaming response body
sr: Uhvaćen neočekivani izuzetak u telu odgovora striminga

en: bound-fn caught unexpected Exception
sr: bound-fn je uhvatio neočekivani izuzetak

en: Error determining whether HTTP request was canceled
sr: Greška pri određivanju da li je HTTP zahtev otkazan

en: Check cancelation status timed out after {0}
sr: Proverite da li je status otkazivanja istekao nakon {0}

en: Unexpected exception in do-f-async
sr: Neočekivani izuzetak u do-f-async

en: Unexpected exception writing error response
sr: Neočekivani odgovor na grešku pri upisu izuzetaka

en: Server certificate not trusted - did you specify the correct SSL certificate chain?
sr: Sertifikat servera nije pouzdan - da li ste naveli tačan lanac SSL sertifikata?

en: Server appears to require SSL - please enable SSL above
sr: Čini se da server zahteva SSL - omogućite SSL iznad

en: Username
sr: Korisničko ime

en: Don''t know how to parse parameter of type {0}
sr: Ne znam kako da raščlanim parametar tipa {0}

en: Invalid :card parameter: missing `:card-id`
sr: Nevažeće: parametar kartice: nedostaje `:card-id`

en: Unable to resolve Snippet: missing `:snippet-id`
sr: Nije moguće razrešiti fragment: nedostaje `:snippet-id`

en: Snippet {0} {1} not found.
sr: Fragment {0} {1} nije pronađen.

en: Error determining value for parameter
sr: Greška pri određivanju vrednosti parametra

en: Error building query parameter map
sr: Greška u izgradnji mape parametara upita

en: {0} ({1} DB calls)
sr: {0} ({1} DB pozivi)

en: App DB connections: {0}/{1}
sr: App DB konekcije: {0}/{1}

en: ({0} total active threads)
sr: (Ukupno {0} aktivnih niti)

en: Queries in flight: {0}
sr: Upiti u letu: {0}

en: Collection must be in the same namespace as its parent
sr: Zbirka mora biti u istom prostoru imena kao i roditelj

en: Personal Collections must be in the default namespace
sr: Lične kolekcije moraju biti u podrazumevanom prostoru imena

en: You cannot move a Collection to a different namespace once it has been created.
sr: Jednom kada je kreirana, kolekciju ne možete premestiti u drugi prostor imena.

en: Collection does not exist.
sr: Kolekcija ne postoji.

en: A {0} can only go in Collections in the {1} namespace.
sr: {0} može ići u Kolekcije samo u prostoru imena {1}.

en: Error sending database deletion notification
sr: Greška pri slanju obaveštenja o brisanju baze podataka

en: You cannot update the creator_id of a NativeQuerySnippet.
sr: Ne možete ažurirati ID_kreatora NativeQuerySnippet.

en: Error fetching value of Setting
sr: Greška pri preuzimanju vrednosti podešavanja

en: The language that should be used for Metabase's UI, system emails, pulses, and alerts.
sr: Jezik koji treba koristiti za interfejs Metabejsa, sistemske e-adrese, pulseve i upozorenja.

en: This is also the default language for all users, which they can change from their own account settings.
sr: Ovo je ujedno i podrazumevani jezik za sve korisnike, koji oni mogu da promene iz sopstvenih postavki naloga.

en: Invalid locale {0}
sr: Nevažeća lokalizacija {0}

en: Force all traffic to use HTTPS via a redirect, if the site URL is HTTPS
sr: Prisilite sav saobraćaj da koristi HTTPS putem preusmeravanja, ako je URL lokacije HTTPS

en: Cannot redirect requests to HTTPS unless `site-url` is HTTPS.
sr: Ne možete da preusmerite zahteve na HTTPS, osim ako je „site-url“ HTTPS.

en: Error registering fonts: Metabase will not be able to send Pulses.
sr: Greška pri registraciji fontova: Metabejs neće moći da šalje pulseve.

en: This is a known issue with certain JVMs. See {0} and for more details.
sr: Ovo je poznati problem sa određenim JVM-ovima. Pogledajte {0} i za više detalja.

en: Error rendering Pulse
sr: Greška pri prikazivanju pulsa

en: Query timed out after {0}, raising timeout exception.
sr: Upit je istekao nakon {0}, povećavajući izuzetak za vremensko ograničenje.

en: No fields found for table {0}.
sr: Za tabelu {0} nisu pronađena polja.

en: Case
sr: Slučaj

en: Variance of {0}
sr: Odstupanje od {0}

en: Median of {0}
sr: Medijana od {0}

en: Not caching results: results are larger than {0} KB
sr: Nekeširani rezultati: rezultati su veći od {0} KB

en: Cannot cache results: expected byte array, got {0}
sr: Nije moguće keširati rezultate: očekivani bajtni niz, dobio je {0}

en: Request is closed; no one to return cached results to
sr: Zahtev je zatvoren; nema kome da vrati keširane rezultate

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}
sr: Greška pri pokušaju preuzimanja keširanih rezultata za upit pomoću heša {0}

en: Error preparing statement to fetch cached query results
sr: Greška u pripremi izjave za preuzimanje rezultata keširanog upita

en: Error processing query: {0}
sr: Greška pri obradi upita: {0}

en: Unexpected exception in endpoint
sr: Neočekivani izuzetak u krajnjoj tački

en: Unexpected Exception in API request handler
sr: Neočekivani izuzetak u API obrađivaču zahteva

en: Error reducing {0}
sr: Greška pri redukovanju {0}

en: Error generating timeseries insight keyed by: {0}
sr: Greška pri generisanju uvida u vremenske serije koje je uneo: {0}

en: Database position of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sr: Položaj baze podataka za {0} promenjen je iz ''{1}'' u ''{2}''.

en: Unscheduling task for Database {0}: trigger: {1}
sr: Otkaži zadatak zakazivanja za bazu podataka {0}: trigger: {1}

en: value must be a keyword or string.
sr: vrednost mora biti ključna reč ili niz.

en: String must be a valid two-letter ISO language or language-country code e.g. 'en' or 'en_US'.
sr: Niz mora biti važeći dvoslovni ISO jezik ili kod države, npr. 'en' ili 'en_US'..

en: Rows {0}-{1}
sr: Redovi {0} - {1}

en: Audit
sr: Revizija

en: User attribute configuration (optional)
sr: Konfiguracija korisničkih atributa (opcionalno)

en: Using {0}
sr: Koristite {0}

en: Set up SAML-based SSO
sr: Postavite SSO baziran na SAML-u

en: SAML Authentication
sr: SAML autentikacija

en: Configure your identity provider (IdP)
sr: Konfigurišite dobavljača identiteta (IdP)

en: Your identity provider will need the following info about Metabase.
sr: Vašem dobavljaču identiteta biće potrebne sledeće informacije o Metabejsu.

en: URL the IdP should redirect back to
sr: URL na koji bi IdP trebalo da preusmeri nazad

en: This is called the Single Sign On URL in Okta, the Application Callback URL in Auth0,
    and the ACS (Consumer) URL in OneLogin.
sr: Ovo se naziva URL jedinstvenog prijavljivanja u Okta, URL povratnog poziva aplikacije u Auth0,
    i ACS (potrošački) URL u OneLogin-u.

en: SAML attributes
sr: SAML atributi

en: In most IdPs, you'll need to put each of these in an input box labeled
    "Name" in the attribute statements section.
sr: U većini IDP-a, svaki od njih moraćete da stavite u polje za unos označeno
    "Ime" u odeljku izjava o atributima.

en: User's email attribute
sr: Atribut e-pošte korisnika

en: User's first name attribute
sr: Atribut imena korisnika

en: User's last name attribute
sr: Atribut prezimena korisnika

en: Tell Metabase about your identity provider
sr: Obavestite Metabejs o svom dobavljaču identiteta

en: Metabase will need the following info about your provider.
sr: Metabejsu će biti potrebne sledeće informacije o Vašem dobavljaču.

en: Shh...
sr: Pssst...

en: Synchronize group membership with your SSO
sr: Sinhronizujte članstvo u grupi sa svojim SSO

en: Group Name
sr: Naziv grupe

en: Group attribute name
sr: Naziv atributa grupe

en: Note:
sr: Beleška:

en: If you change any of the settings of an existing SAML active setup, then you will need to restart Metabase for them to take effect.
sr: Ako promenite bilo koju od postavki postojeće aktivne postavke SAML-a, tada ćete morati ponovo pokrenuti Metabejs da bi one stupile na snagu.

en: Allows users to login via a SAML Identity Provider.
sr: Omogućava korisnicima prijavu putem SAML dobavljača identiteta.

en: Allows users to login via a JWT Identity Provider.
sr: Omogućava korisnicima prijavu putem JWT dobavljača identiteta.

en: Enable Password Authentication
sr: Omogući potvrdu identiteta lozinkom

en: When enabled, users can additionally log in with email and password.
sr: Kada je omogućeno, korisnici se mogu dodatno prijaviti pomoću e-pošte i lozinke.

en: When enabled, administrators will receive an email the first time a user uses Single Sign-On.
sr: Kada je omogućeno, administratori će primiti e-poruku kada korisnik prvi put koristi jedinstvenu prijavu.

en: Use the settings below to configure your SSO via SAML. If you have any questions, check out our {0}.
sr: Koristite donja podešavanja da biste konfigurisali svoj SSO putem SAML-a. Ako imate pitanja, pogledajte našu {0}.

en: documentation
sr: dokumentaciju

en: String used by the JWT signing key
sr: Niz koji koristi ključ za potpisivanje JWT

en: Embedding the entire Metabase app
sr: Ugrađivanje celokupne aplikacije Metabejs

en: If you want to embed all of Metabase, enter the origins of the websites or web apps where you want to allow embedding in an iframe, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
sr: Ako želite da ugradite celu Metabejs, unesite poreklo veb lokacija ili veb aplikacija gde želite da omogućite ugradnju u iframe, odvojen razmakom. Evo {0} za ono što se može uneti.

en: Grant sandboxed access to this table
sr: Odobrite pristup ovoj tabeli u zaštićenom okruženju

en: When users in this group view this table they'll see a version of it that's filtered by their user attributes, or a custom view of it based on a saved question.
sr: Kada korisnici iz ove grupe pogledaju ovu tabelu, videće njenu verziju koja je filtrirana prema njihovim korisničkim atributima ili prilagođeni prikaz na osnovu sačuvanog pitanja.

en: How do you want to filter this table for users in this group?
sr: Kako želite da filtrirate ovu tabelu za korisnike u ovoj grupi?

en: Pick a saved question that returns the custom view of this table that these users should see.
sr: Izaberite sačuvano pitanje koje vraća prilagođeni prikaz ove tabele koji bi ovi korisnici trebalo da vide.

en: You can optionally add additional filters here based on user attributes. These filters will be applied on top of any filters that are already in this saved question.
sr: Ovde opcionalno možete dodati dodatne filtere na osnovu korisničkih atributa. Ovi filteri će se primeniti na bilo koji filter koji se već nalazi u ovom sačuvanom pitanju.

en: For this option to work, your users need to have some attributes
sr: Da bi ova opcija funkcionisala, korisnici moraju da imaju neke atribute

en: To add additional filters, your users need to have some attributes
sr: Da bi dodali dodatne filtere, korisnici moraju da imaju neke atribute

en: No user attributes
sr: Nema korisničkih atributa

en: Pick a user attribute
sr: Izaberite korisnički atribut

en: Pick a parameter
sr: Izaberite parametar

en: Pick a column
sr: Izaberite kolonu

en: Users in {0} can view
sr: Korisnici na {0} mogu da vide

en: rows in the {0} question
sr: redova u pitanju {0}

en: rows in the {0} table
sr: redova u tabeli {0}

en: where {0} equals {1}
sr: gde je {0} jednako {1}

en: and {0} equals {1}
sr: i {0} jednako {1}

en: You can add attributes automatically by setting up an SSO that uses SAML, or you can enter them manually by going to the People section and clicking on the … menu on the far right.
sr: Atribute možete automatski dodavati podešavanjem SSO koji koristi SAML ili ih možete ručno uneti tako što ćete otići u odeljak Ljudi i kliknuti na meni ... krajnje desno.

en: User attribute
sr: Atribut korisnika

en: We can automatically get your users’ attributes if you’ve set up SSO, or you can add them manually from the "…" menu in the People section of the Admin Panel.
sr: Atribute Vaših korisnika možemo automatski dobiti ako ste podesili jedinstveni unos podataka ili ih možete dodati ručno iz "" u odeljku Ljudi u Admin panelu.

en: Parameter or variable
sr: Parametar ili promenljiva

en: equals
sr: jednako

en: Grant sandboxed access
sr: Odobri pristup sandboxed okruženju

en: Sandboxed access
sr: Pristup zaštićenom okruženju

en: Edit sandboxed access
sr: Izmenite pristup u zaštićenom okruženju

en: Edit folder details
sr: Izmenite detalje o fascikli

en: Change permissions
sr: Promenite dozvole

en: Create your new folder
sr: Napravite svoju novu fasciklu

en: New folder
sr: Nova fascikla

en: We're having trouble validating your token
sr: Imamo problema sa potvrđivanjem Vašeg tokena

en: Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers
sr: Proverite još jednom da li se Vaša instanca može povezati sa serverima Metabejsa

en: Get help
sr: Pronađi pomoć

en: Get even more out of Metabase with the Enterprise Edition
sr: Iskoristite Metabejs još više pomoću Enterprise Edition

en: All the tools you need to quickly and easily provide reports for your customers, or to help you run and monitor Metabase in a large organization
sr: Svi alati koji su vam potrebni za brzo i lako pružanje izveštaja za Vaše kupce ili za pomoć u pokretanju i nadgledanju Metabejsa u velikoj organizaciji

en: Activate a license
sr: Aktivirajte licencu

en: Your trial is active with these features
sr: Probno vreme je aktivno sa ovim funkcijama

en: Trial expires {0}
sr: Probno vreme ističe {0}

en: Need help? Ready to buy?
sr: Potrebna pomoć? Spremni za kupovinu?

en: Talk to us
sr: Pričajte s nama

en: Your trial has expired
sr: Probno vreme je isteklo

en: Need more time? Ready to buy?
sr: Potrebno Vam je još vremena? Spremni za kupovinu?

en: Your features are active!
sr: Vaše funkcije su aktivne!

en: Your licence is valid through {0}
sr: Vaša licenca je važeća do {0}

en: Your license has expired
sr: Vaša licenca je istekla

en: It expired on {0}
sr: Istekao je {0}

en: Want to renew your license?
sr: Želite da obnovite licencu?

en: Learn how to use this
sr: Naučite kako se ovo koristi

en: Not included in your current plan
sr: Nije uključeno u Vaš trenutni plan

en: Enter the token you recieved from the store
sr: Unesite token koji ste dobili iz prodavnice

en: Activate
sr: Aktivirati

en: Need help?
sr: Potrebna pomoć?

en: More info about your problem.
sr: Više informacija o Vašem problemu.

en: Contact support
sr: Obratite se podršci

en: Make sure you're showing the right people the right data with automatic and secure filters based on user attributes.
sr: Budite sigurni da prikazujete pravim ljudima prave podatke pomoću automatskih i sigurnih filtera zasnovanih na korisničkim atributima.

en: White labeling
sr: Belo etiketiranje

en: Match Metabase to your brand with custom colors, your own logo and more.
sr: Uskladite Metabejs sa Vašim brendom pomoću prilagođenih boja, Vašeg logotipa i još mnogo toga.

en: Auditing
sr: Revizija

en: Keep an eye on performance and behavior with robust auditing tools.
sr: Pripazite na učinak i ponašanje pomoću robusnih alata za reviziju.

en: Single sign-on
sr: Jednokratna prijava

en: Provide easy login that works with your exisiting authentication infrastructure.
sr: Omogućite laku prijavu koja radi sa Vašom postojećom infrastrukturom za potvrdu identiteta.

en: Store
sr: Prodavnica

en: Application Name
sr: Naziv aplikacije

en: Color Palette
sr: Paleta boja

en: Landing Page
sr: Početne stranice

en: No groups
sr: Nema grupa

en: Permissions for {0}
sr: Dozvole za {0}

en: Permissions for this folder
sr: Dozvole za ovaj direktorijum

en: Grant Edit access
sr: Odobri pristup za uređivanje

en: Can modify snippets in this folder
sr: Može da menja fragmente u ovoj fascikli

en: Grant View access
sr: Odobri pristup za pristup

en: Can insert and use snippets in this folder, but can't edit the SQL they contain
sr: Može da ubaci i koristi fragmente u ovu fasciklu, ali ne može da uređuje SQL koji sadrže

en: Can't view or insert snippets in this folder
sr: Ne mogu da pogledam ili ubacim fragmente u ovu fasciklu

en: Also change sub-folders
sr: Takođe promenite podfascikle

en: First day of the week
sr: Prvi dan u nedelji

en: There was an issue signing in with Google. Please contact an administrator.
sr: Došlo je do problema pri prijavljivanju Guglom. Molimo kontaktirajte administratora.

en: on the
sr: na

en: at
sr: u

en: Open the Metabase actions menu
sr: Otvorite meni akcija Metabejsa

en: Do nothing
sr: Ne radi ništa

en: Go to a custom destination
sr: Idite na prilagođeno odredište

en: Update a dashboard filter
sr: Ažurirajte filter infopanela

en: {0} updates {1} filter | {0} updates {1} filters
sr[0]: Filter za {0} ažuriranja {1}
sr[1]: Filteri za {0} ažuriranja {1}
sr[2]: Filter za {0} ažuriranja {1}

en: {0} goes to {1}
sr: {0} ide na {1}

en: On-click behavior for each column
sr: Ponašanje pri kliku za svaku kolonu

en: Go to custom destination
sr: Idite na prilagođeno odredište

en: Open the actions menu
sr: Otvorite meni radnji

en: Click behavior for {0}
sr: Ponašanje klikova za {0}

en: Pick one or more filters to update
sr: Izaberite jedan ili više filtera za ažuriranje

en: Saved question
sr: Sačuvano pitanje

en: Link to
sr: Link za

en: Enter a URL to link to
sr: Unesite URL za povezivanje

en: You can insert the value of a column or dashboard filter using its name, like this: {{some_column}}
sr: Vrednost filtera kolone ili infopanela možete da umetnete koristeći njegovo ime, na primer: {{some_column}}

en: Pick a dashboard...
sr: Izaberite infopanel ...

en: Pick a question...
sr: Izaberite pitanje ...

en: Pick a dashboard to link to
sr: Izaberite infopanel za povezivanje

en: Pick a question to link to
sr: Izaberite pitanje za povezivanje

en: Pass values to this dashboard's filters (optional)
sr: Prosledi vrednosti filterima ovog infopanela (opciono)

en: Pass values to this question's variables (optional)
sr: Prosledi vrednosti promenljivim ovog pitanja (opciono)

en: Pass values to filter this question (optional)
sr: Prosledi vrednosti za filtriranje ovog pitanja (opciono)

en: Dashboard filters
sr: Filteri na infopanelu

en: User attributes
sr: Atributi korisnika

en: Customize link text (optional)
sr: Prilagodi tekst veze (opciono)

en: Values you can reference
sr: Vrednosti na koje se možete pozvati

en: No available targets
sr: Nema dostupnih ciljeva

en: variable
sr: promenljiva

en: Other available filters
sr: Ostali dostupni filteri

en: Avaliable filters
sr: Dostupni filteri

en: Other available variables
sr: Ostale dostupne promenljive

en: Avaliable variables
sr: Dostupne promenljive

en: Other available columns
sr: Ostale dostupne kolone

en: Avaliable columns
sr: Dostupne kolone

en: user attribute
sr: atribut korisnika

en: Text card
sr: Kartica sa tekstom

en: Click behavior
sr: Ponašanje klikova

en: Visualization options
sr: Opcije vizuelizacije

en: Edit series
sr: Uredi serije

en: Add series
sr: Dodaj seriju

en: On click
sr: Na klik

en: Change title and description
sr: Promenite naslov i opis

en: You've updated embedded params and will need to update your embed code.
sr: Ažurirali ste ugrađene parametre i moraćete da ažurirate svoj ugrađeni kod.

en: Add question
sr: Dodajte pitanje

en: You're editing this dashboard.
sr: Uređujete ovaj infopanel.

en: Column to filter on
sr: Kolona za filtriranje

en: snippet collection
sr: fragment kolekcija

en: snippet collections
sr: fragment kolekcije

en: Give your folder a name
sr: Dajte ime Vašoj fascikli

en: Something short but sweet
sr: Nešto kratko, ali slatko

en: Folder this should be in
sr: Mapa u kojoj bi ovo trebalo biti

en: Open the action menu
sr: Otvorite meni akcije

en: {0} column has custom behavior | {0} columns have custom behavior
sr[0]: Kolona {0} ima prilagođeno ponašanje
sr[1]: Kolone {0} imaju prilagođeno ponašanje
sr[2]: Kolona {0} ima prilagođeno ponašanje

en: Go to...
sr: Idi na...

en: Go to dashboard
sr: Idite na infopanel

en: Go to question
sr: Idite na pitanje

en: Go to url
sr: Idite na URL

en: Filter this dashboard
sr: Filtrirajte ovaj infopanel

en: Returns the count of rows in the selected data.
sr: Vraća broj redova u izabranim podacima.

en: The column or number to sum.
sr: Kolona ili broj za sabiranje.

en: The numeric column to get standard deviation of.
sr: Numerička kolona za dobijanje standardne devijacije od.

en: The numeric column whose values to average.
sr: Numerička kolona čije vrednosti treba uprosečiti.

en: Returns the smallest value found in the column
sr: Vraća najmanju vrednost pronađenu u koloni

en: Sums up the specified column only for rows where the condition is true.
sr: Sumira navedenu kolonu samo za redove u kojima je uslov tačan.

en: Returns the numeric variance for a given column.
sr: Vraća numeričku varijansu za datu kolonu.

en: Temperature
sr: Temperatura

en: The column or number to get the variance of.
sr: Kolona ili broj za dobijanje varijanse.

en: Returns the median value of the specified column.
sr: Vraća srednju vrednost navedene kolone.

en: The column or number to get the median of.
sr: Kolona ili broj za dobijanje medijane od.

en: percentile-value
sr: vrednost u procentima

en: Returns the value of the column at the percentile value.
sr: Vraća vrednost kolone u procentima.

en: The column or number to get the percentile of.
sr: Kolona ili broj za dobijanje procenata.

en: The value of the percentile.
sr: Vrednost procenata.

en: Returns the string of text in all lower case.
sr: Prikazuje niz teksta u malim slovima.

en: The column with values to convert to lower case.
sr: Kolona sa vrednostima za pretvaranje u mala slova.

en: Returns the text in all upper case.
sr: Vraća tekst u velikim slovima.

en: The column or text to return a portion of.
sr: Kolona ili tekst za vraćanje dela.

en: The column or text to search through.
sr: Kolona ili tekst za pretragu.

en: Combine two or more strings of text together.
sr: Kombinujte dva ili više nizova teksta zajedno.

en: The column or text to begin with.
sr: Kolona ili tekst za početak.

en: This will be added to the end of value1, and so on.
sr: Ovo će se dodati na kraj vrednosti1 i tako dalje.

en: Enormous
sr: Ogroman

en: Gigantic
sr: Gigantski

en: Returns the number of characters in text.
sr: Prikazuje broj znakova u tekstu.

en: The column or text you want to get the length of.
sr: Kolona ili tekst čiji želite da dobijete dužinu.

en: The column or text you want to trim.
sr: Kolona ili tekst koji želite da odsečete.

en: Returns the absolute (positive) value of the specified column.
sr: Daje apsolutnu (pozitivnu) vrednost navedene kolone.

en: Debt
sr: Dug

en: The column or number to return absolute (positive) value of.
sr: Kolona ili broj za vraćanje apsolutne (pozitivne) vrednosti.

en: Rounds a decimal number down.
sr: Zaokružuje decimalni broj prema dole.

en: The column or number to round down.
sr: Kolona ili broj za zaokruživanje.

en: Rounds a decimal number up.
sr: Zaokružuje decimalni broj naviše.

en: The column or number to round up.
sr: Kolona ili broj za zaokruživanje.

en: Rounds a decimal number either up or down to the nearest integer value.
sr: Zaokružuje decimalni broj nagore ili nadole na najbližu celobrojnu vrednost.

en: The column or number to round to nearest integer.
sr: Kolona ili broj koji želite zaokružiti na najbliži celi broj.

en: Returns the square root.
sr: Prikazuje kvadratni koren.

en: Hypotenuse
sr: Hipotenuza

en: The column or number to return square root value of.
sr: Kolona ili broj za koji se vraća kvadratna vrednost korena.

en: exponent
sr: eksponent

en: Raises a number to the power of the exponent value.
sr: Podiže broj u potenciju vrednosti eksponenta.

en: Length
sr: Dužina

en: The column or number raised to the exponent.
sr: Kolona ili broj podignut na eksponent.

en: The value of the exponent.
sr: Vrednost eksponenta.

en: Value
sr: Vrednost

en: The column or number to return the natural logarithm value of.
sr: Kolona ili broj za vraćanje vrednosti prirodnog logaritma.

en: Returns Euler's number, e, raised to the power of the supplied number.
sr: Prikazuje Eulerov broj, e, podignut u stepen isporučenog broja.

en: Interest Months
sr: Meseci kamata

en: The column or number to return the exponential value of.
sr: Kolona ili broj za koji se vraća eksponencijalna vrednost.

en: The column or text to check.
sr: Kolona ili tekst za proveru.

en: Checks a date or number column's values to see if they're within the specified range.
sr: Proverava vrednosti stupca sa datumom ili brojem da bi utvrdila da li su unutar navedenog opsega.

en: Created At
sr: Kreirano

en: The date or numeric column that should be within the start and end values.
sr: Datum ili numerička kolona koja treba da bude unutar početne i krajnje vrednosti.

en: The beginning of the range.
sr: Početak opsega.

en: The end of the range.
sr: Kraj opsega.

en: Checks a date column's values to see if they're within the relative range.
sr: Proverava vrednosti kolone datuma da bi utvrdio da li su unutar relativnog opsega.

en: The date column to return interval of.
sr: Kolona datuma za interval vraćanja od.

en: Period of interval, where negative values are back in time.
sr: Period intervala, gde se negativne vrednosti vraćaju u vreme.

en: Type of internal like "day", "month", "year".
sr: Tip internog tipa "dan", "mesec", "godina".

en: The column or value to return.
sr: Kolona ili vrednost koju treba vratiti.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if its not empty, and so on.
sr: Ako je value1 prazan, value2 se vraća ako nije prazan itd.

en: Tests an expression against a list of cases and returns the corresponding value of the first matching case, with an optional default value if nothing else is met.
sr: Testira izraz na listi slučajeva i vraća odgovarajuću vrednost prvog podudarnog slučaja, sa opcionalnom podrazumevanom vrednošću ako ništa drugo nije zadovoljeno.

en: The value that will be returned if the preceding condition is true, and so on.
sr: Vrednost koja će se vratiti ako je prethodni uslov tačan itd.

en: Is null
sr: Je nula

en: Not null
sr: Nije nula

en: Additive sum of all the values of a column.
    e.x. total revenue over time.
sr: Aditivni zbir svih vrednosti kolone.
    npr. ukupan prihod tokom vremena..

en: Additive count of the number of rows.
    e.x. total number of sales over time.
sr: Broj dodataka broju redova.
    npr. ukupan broj prodaja tokom vremena..

en: Linked filters
sr: Povezani filteri

en: Label
sr: Oznaka

en: Default value
sr: Podrazumevena vrednost

en: No default
sr: Nema podrazumevanog

en: To view this, {0} must be connected to at least one field.
sr: Da biste ovo videli, {0} mora biti povezan bar sa jednim poljem.

en: Limit this filter's choices
sr: Ograničite izbor ovog filtera

en: If you have another dashboard filter, you can limit the choices that are listed for this filter based on the selection of the other one.
sr: Ako imate drugi filter infopanela, možete ograničiti izbore koji su navedeni za ovaj filter na osnovu izbora drugog.

en: So first, {0}.
sr: Dakle prvo, {0}.

en: add another dashboard filter
sr: dodajte još jedan filter na infopanelu

en: If you toggle on one of these dashboard filters, selecting a value for that filter will limit the available choices for {0} filter.
sr: Ako se prebacite na jedan od ovih filtera infopanela, odabirom vrednosti za taj filter ograničićete dostupne izbore za {0} filter.

en: Filtering column
sr: Kolona za filtriranje

en: Filtered column
sr: Filtrirana kolona

en: Enter user names or email addresses
sr: Unesite korisnička imena ili adrese e-pošte

en: New snippet
sr: Novi fragment

en: Hourly
sr: Po satu

en: Daily at {0}
sr: Svakodnevno u {0}

en: Weekly at {0} on {1}
sr: Svake nedelje u {0} u {1}

en: Monthly on the {0} {1} at {2}
sr: Mesečno u {0} {1} u {2}

en: Delete this subscription
sr: Izbrišite ovu pretplatu

en: Subscriptions
sr: Pretplate

en: Create a dashboard subscription
sr: Napravite pretplatu na infopanelu

en: Email it
sr: Pošaljite ga e-poštom

en: You can send this dashboard regularly to users or email addresses.
sr: Ovaj infopanel možete redovno slati korisnicima ili e-adresama.

en: Send it to Slack
sr: Pošaljite ga Slacku

en: Pick a channel and a schedule, and Metabase will do the rest.
sr: Izaberite kanal i raspored, a Metabejs će učiniti sve ostalo.

en: Email this dashboard
sr: Pošaljite ovaj infopanel e-poštom

en: Don't send if there aren't results
sr: Ne šaljite ako nema rezultata

en: Attach results
sr: Priložite rezultate

en: Attachments can contain up to 2,000 rows of data.
sr: Prilozi mogu sadržati do 2000 redova podataka.

en: Send this dashboard to Slack
sr: Pošaljite ovaj infopanel Slacku

en: Dashboard does not have a parameter with the ID {0}
sr: Infopanel nema parametar sa ID-om {0}

en: Parameter {0} does not have any Fields associated with it
sr: Parametar {0} nema povezana polja

en: include must be either empty or the value 'tables'
sr: include mora biti prazno ili vrednost 'tabele'

en: `database` is required for all queries whose type is not `internal`.
sr: `baza podataka` je obavezna za sve upite čiji tip nije `internal`.

en: Password login is disabled for this instance.
sr: Prijava lozinkom je onemogućena za ovaj slučaj.

en: Your account is disabled. Please contact your administrator.
sr: Vaš nalog je onemogućen. Molimo kontaktirajte svog administratora.

en: Your account is disabled.
sr: Vaš nalog je onemogućen.

en: Invalid Slack token.
sr: Nevažeći Slack token.

en: The ''{0}'' command is only available in Metabase Enterprise Edition.
sr: Komanda ''{0}'' je dostupna samo u Metabejs Enterprise Edition.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are PRESENT.
sr: Dodaci za Metabejs Enterprise Edition su PRISUTNI.

en: Usage of Metabase Enterprise Edition features are subject to the Metabase Commercial License.
sr: Korišćenje funkcija Metabejs Enterprise Edition podleže Metabejs komercijalnoj licenci.

en: See {0} for details.
sr: Pogledajte {0} za detalje.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are NOT PRESENT.
sr: Dodaci za Metabejs Enterprise Edition NISU PRISUTNI.

en: You''re invited to join {0}''s {1}
sr: Pozvani ste da se pridružite korisnicima {0} {1}

en: {0} created a {1} account
sr: {0} je otvorio {1} nalog

en: {0} accepted their {1} invite
sr: {0} je prihvatio njihov {1} poziv

en: [{0}] Password Reset Request
sr: [{0}] Zahtev za ponovno postavljanje lozinke

en: [{0}] Notification
sr: [{0}] Obaveštenje

en: [{0}] Help make [{1}] better.
sr: [{0}] Pomozite da poboljšate [{1}].

en: [{0}] Tell us how things are going.
sr: [{0}] Recite nam kako stoje stvari.

en: Error starting events listener
sr: Greška prilikom pokretanja listenera događaja

en: Should we sync user attributes when someone logs in via LDAP?
sr: Da li treba da sinhronizujemo korisničke atribute kada se neko prijavi preko LDAP-a?

en: Comma-separated list of user attributes to skip syncing for LDAP users.
sr: Lista korisničkih atributa odvojena zarezom za preskakanje sinhronizacije za LDAP korisnike.

en: Invalid token
sr: Nevažeći token

en: Slack API error: {0}
sr: Slack API greška: {0}

en: Slack channel named `metabase_files` is missing!
sr: Nedostaje Slack kanal pod nazivom `metabase_files`!

en: Please create or unarchive the channel in order to complete the Slack integration.
sr: Kreirajte ili opozovite arhivu kanala da biste dovršili integraciju Slack-a.

en: The channel is used for storing graphs that are included in Pulses and MetaBot answers.
sr: Kanal se koristi za čuvanje grafikona koji su uključeni u odgovore Pulseva i MetaBota.

en: Uploaded image
sr: Otpremljena slika

en: Error uploading file to Slack:
sr: Greška pri otpremanju datoteke u Slack:

en: Invalid session. Expected an instance of Session.
sr: Nevažeća sesija. Očekivana instanca sesije.

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is
sr: SameSite sesijskog kolačića je konfigurisan na "Ništa", ali lokacija je

en: served over an insecure connection. Some browsers will reject
sr: služio preko nesigurne veze. Neki pregledači će odbiti

en: cookies under these conditions.
sr: kolačiće pod ovim uslovima.

en: Top folder
sr: Gornja fascikla

en: :parameters must be a sequence of maps with String :id keys
sr: :parameters moraju biti niz mapa sa ključevima String :id

en: Invalid human-readable-values: values must be a sequence; each item must be nil or a string
sr: Nevažeće čoveku čitljive vrednosti: vrednosti moraju biti niz; svaka stavka mora biti nula ili niz

en: :values must be present to fetch :human_readable_values
sr: :values moraju biti prisutne za preuzimanje :human_readable_values

en: Field values total length is > {0}.
sr: Ukupna dužina vrednosti polja je> {0}.

en: snippet names cannot include '}' or start with spaces
sr: imena fragmenata ne mogu da sadrže '}' niti da počinju razmacima

en: Error executing chain filter query
sr: Greška pri izvršavanju upita lančanog filtera

en: Field {0} does not exist.
sr: Polje {0} ne postoji.

en: Cannot search against non-Text Field {0} {1}
sr: Ne mogu da pretražujem polje koje nije tekstualno {0} {1}

en: Granting permissions for group {0}: {1}
sr: Davanje dozvola za grupu {0}: {1}

en: Revoking permissions for group {0}: {1}
sr: Opoziv dozvola za grupu {0}: {1}

en: Invalid DB permissions: if you have write access for native queries, you must have full data access.
sr: Nevažeće DB dozvole: ako imate pristup pisanju za izvorne upite, morate imati puni pristup podacima.

en: Invalid DB permissions: if you have readonly native query access, you must also have data access.
sr: Nevažeće DB dozvole: ako imate pristup samo za čitanje izvornog upita, morate imati i pristup podacima.

en: Changing permissions from: {0} to: {1}
sr: Promena dozvola iz: {0} u: {1}

en: login attribute keys must be a keyword or string
sr: Ključevi atributa za prijavu moraju biti ključna reč ili niz

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts.
sr: Zadani jezik za sve korisnike u korisničkom interfejsu Metabejsa, sistemskoj e-pošti, pulsevima i upozorenjima.

en: Users can individually override this default language from their own account settings.
sr: Korisnici mogu pojedinačno da zamene ovaj zadati jezik iz sopstvenih podešavanja naloga.

en: Default page to show the user
sr: Podrazumevana stranica za prikaz korisnika

en: Allow this origin to embed the full Metabase application
sr: Dozvolite ovom izvoru da ugradi punu aplikaciju Metabejsa

en: This will replace the word "Metabase" wherever it appears.
sr: Ovo će zameniti reč "Metabejs" gde god da se pojavi.

en: These are the primary colors used in charts and throughout Metabase. You might need to refresh your browser to see your changes take effect.
sr: Ovo su primarne boje koje se koriste na grafikonima i širom Metabejsa. Možda ćete trebati da osvežite pregledač da bi promene stupile na snagu.

en: For best results, use an SVG file with a transparent background.
sr: Za najbolje rezultate koristite SVG datoteku sa prozirnom pozadinom.

en: The url or image that you want to use as the favicon.
sr: URL ili slika koju želite da koristite kao favicon.

en: Allow logging in by email and password.
sr: Omogućite prijavljivanje putem e-pošte i lozinke.

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
      It won''t affect SQL queries.
sr: Ovo će uticati na stvari poput grupisanja po nedeljama ili filtriranja u GUI upitima.
    To neće uticati na SQL upite.

en: Unable to validate token
sr: Nije moguće potvrditi token

en: Token format is invalid.
sr: Format tokena je nevažeći.

en: Error validating token
sr: Greška pri potvrđivanju tokena

en: Error filtering against {0} Field: unable to parse String {1} to a {2}
sr: Greška pri filtriranju polja {0}: Nije moguće raščlaniti niz {1} na {2}

en: Error fetching details for Job: {0}
sr: Greška pri preuzimanju detalja za posao: {0}

en: Starting sync task for Database {0}.
sr: Pokretanje zadatka sinhronizacije za bazu podataka {0}.

en: Cannot sync Database {0}: Database does not exist.
sr: Nije moguće sinhronizovati bazu podataka {0}: baza podataka ne postoji.

en: Update Field values task triggered for Database {0}.
sr: Zadatak ažuriranja vrednosti polja pokrenut za bazu podataka {0}.

en: Skipping update, automatic Field value updates are disabled for Database {0}.
sr: Preskakanje ažuriranja, automatsko ažuriranje vrednosti polja onemogućeno je za bazu podataka {0}.

en: DB Name
sr: Ime DB

en: Unknown name
sr: Nepoznato ime

en: Unknown engine
sr: Nepoznati engine

en: Edit collection
sr: Izmenite kolekciju

en: Pinned items
sr: Zakačene stavke

en: Other users' personal collections
sr: Lične kolekcije drugih korisnika

en: View archive
sr: Pogledaj arhivu

en: Your personal collection
sr: Vaša lična kolekcija

en: Nothing to see yet.
sr: Još uvek ništa za videti.

en: Use collections to organize and group dashboards and questions for your team or yourself
sr: Koristite kolekcije za organizovanje i grupisanje infopanela i pitanja za svoj tim ili sebe

en: Unpin this item
sr: Otkači ovu stavku

en: Available filters
sr: Raspoloživi filteri

en: Available variables
sr: Raspoložive varijable

en: Available columns
sr: Raspoložive kolone

en: Include User ID and query hash in queries
sr: Uključite User ID i heš upita u upite

en: When on, Metabase User ID and query hash get appended to queries on this database, which can be useful for auditing and debugging. However, this causes each query to look distinct, preventing BigQuery from returning cached results, which may increase your costs.
sr: Kada je uključen, Metabejs ID korisnika i heš upita dodaju se upitima u ovoj bazi podataka, što može biti korisno za reviziju i otklanjanje grešaka. Međutim, ovo uzrokuje da svaki upit izgleda različito, sprečavajući BigQuery da vraća keširane rezultate, što može povećati Vaše troškove.

en: When syncing with this database, Metabase will scan a subset of values of fields to gather statistics that enable things like improved binning behavior in charts, and to generally make your Metabase instance smarter.
sr: Kada se sinhronizuje sa ovom bazom podataka, Metabejs će skenirati podskup vrednosti polja kako bi prikupio statističke podatke koji omogućavaju stvari poput poboljšanog ponašanja u povezivanju na grafikonima i kako bi Vašu instancu Metabejsa generalno učinio pametnijom.

en: Updated date
sr: Ažuriran datum

en: Updated time
sr: Ažurirano vreme

en: Updated timestamp
sr: Ažurirana vremenska oznaka

en: Type of interval like "day", "month", "year".
sr: Tip intervala kao što su "dan", "mesec", "godina".

en: Filter by this column
sr: Filtriraj prema ovoj koloni

en: Column formatting
sr: Formatiranje kolone

en: Sort ascending
sr: Poređaj uzlazno

en: Sort descending
sr: Sortiraj silazno

en: Browse data
sr: Pregledajte podatke

en: Show maximum (first {0})
sr: Prikaži maksimum (prvih {0})

en: There was a problem with this visualization
sr: Došlo je do problema sa ovom vizuelizacijom

en: Showing first {0} rows
sr: Prikaži prvih {0} redova

en: first
sr: prvi

en: last
sr: zadnji

en: Emailed
sr: E-poštom

en: Sent to
sr: Poslato ka

en: Sent
sr: Poslato

en: hourly
sr: svakog sata

en: daily at {0}
sr: dnevno u {0}

en: {0} at {1}
sr: {0} u {1}

en: monthly on the {0} {1} at {2}
sr: mesečno, {0} {1} u {2}

en:  and {0} other |  and {0} others
sr[0]:  i još {0}
sr[1]:  i još {0}
sr[2]:  i još {0}

en: This dashboard will no longer be emailed to {0} {1}
sr: Ovaj infopanel više neće biti slat e-poštom na {0} {1}

en: Slack channel {0} will no longer get this dashboard {1}
sr: Slack kanal {0} više neće dobiti ovaj infopanel {1}

en: Channel {0} will no longer receive this dashboard {1}
sr: Kanal {0} više neće primati ovaj infopanel {1}

en: Schedules
sr: Raspored

en: Set up a new schedule
sr: Postavite novi raspored

en: Close
sr: Zatvori

en: You'll need to {0} first.
sr: Prvo morate da {0}.

en: First, you'll have to {0}.
sr: Prvo morate da {0}.

en: Rows {0}-{1} of first {2}
sr: Redovi {0} - {1} od prvih {2}

en: Drag fields here
sr: Prevucite polja ovde

en: Percentage
sr: Procenat

en: Totals for {0}
sr: Ukupno za {0}

en: Grand totals
sr: Krajnje ukupno

en: Row totals
sr: Ukupno za redove

en: Fields to use for the table rows
sr: Polja koja se koriste za redove tabele

en: Fields to use for the table columns
sr: Polja koja se koriste za kolone tabele

en: Fields to use for the table values
sr: Polja koja se koriste za vrednosti tabele

en: Pivot tables can only be used with aggregated queries.
sr: Pivot tabele mogu se koristiti samo sa agregiranim upitima.

en: Pivot Table
sr: Pivot Tabela

en: waterfall chart
sr: Waterfall grafikon

en: Increase color
sr: Povećajte boju

en: Decrease color
sr: Smanjite boju

en: Show total
sr: Prikaži ukupno

en: Total color
sr: Boja za Ukupno

en: Unable to run internal query function: cannot resolve {0}
sr: Nije moguće pokrenuti unutrašnju funkciju upita: nije moguće rešiti {0}

en: Audit App queries are not enabled on this instance.
sr: Revizija upita aplikacije nije omogućena na ovoj instanci.

en: Invalid internal query function: {0} is not marked as an ^:internal-query-fn
sr: Nevažeća funkcija internog upita: {0} nije označena kao ^: internal-queri-fn

en: Error: sandboxing is not enabled for this instance.
sr: Greška: zaštićeno okruženje za ovu instancu nije omogućeno.

en: Please check you have set a valid Enterprise token and try again.
sr: Proverite da li ste postavili važeći Enterprise token i pokušajte ponovo.

note: If the current permissions are nil, then we would return false which could give a potentially segmented user access they shouldn't have. If we don't have permissions, we can't determine whether they are segmented, so throw.
en: No permissions found for current user
sr: Za trenutnog korisnika nisu pronađene dozvole

en: User ''{0}'' attempted to access an inaccessible field. Accessible fields {1}, fields in query {2}
sr: Korisnik ''{0}'' je pokušao da pristupi nepristupačnom polju. Pristupačna polja {1}, polja u upitu {2}

en: User not able to query field
sr: Korisnik nije u mogućnosti da postavi upit za polje

en: Found more than one group table access policy for user ''{0}''
sr: Pronašli smo više smernica za pristup grupnim tabelama za korisnika ''{0}''

en: Query requires user attribute `{0}`
sr: Upit zahteva korisnički atribut `{0}`

en: Dump was produced using a different version of Metabase. Things may break!
sr: Dump je proizveden upotrebom druge verzije Metabase-a. Stvari se mogu slomiti!

en: Error loading dump: {0}
sr: Greška pri učitavanju dumpa: {0}

en: {0} is not a valid user
sr: {0} nije važeći korisnik

en: No admin users found! At least one admin user is needed to act as the owner for all the loaded entities.
sr: Nije pronađen nijedan administrator! Potreban je najmanje jedan administrator za ulogu vlasnika svih učitanih entiteta.

en: Error loading dependencies: reference to an unknown entity {0}
sr: Greška pri učitavanju zavisnosti: referenca na nepoznati entitet {0}

en: Can''t resolve {0} in fully qualified name {1}
sr: Nije moguće razrešiti {0} u potpuno kvalifikovano ime {1}

en: Model {0} does not support upsert
sr: Model {0} ne podržava upsert

en: Error inserting {0}
sr: Greška pri insertu {0}

en: Error logging in
sr: Greška pri prijavljivanju

en: Can't create new JWT user when JWT is not configured
sr: Ne mogu da napravim novog korisnika JWT-a kada JWT nije konfigurisan

en: Invalid SAML configuration: could not find user email.
sr: Nevažeća SAML konfiguracija: nije moguće pronaći korisničku e-poštu.

en: We tried looking for {0}, but couldn't find the attribute.
sr: Pokušali smo da potražimo {0}, ali nismo uspeli da pronađemo atribut.

en: Please make sure your SAML IdP is properly configured.
sr: Uverite se da je Vaš SAML IdP pravilno konfigurisan.

en: SAML has not been enabled and/or configured
sr: SAML nije omogućen i / ili konfigurisan

en: Warning: expected `redirect` param, but none is present
sr: Upozorenje: očekuje se parametar `preusmeravanja`, ali nijedan nije prisutan

en: Error generating SAML request
sr: Greška pri generisanju SAML zahteva

en: Unable to log in: SAML IdP certificate is not set.
sr: Prijavljivanje nije uspelo: SAML IdP sertifikat nije postavljen.

en: SAML response validation failed
sr: Provera valjanosti SAML odgovora nije uspela

en: Unable to log in: SAML response validation failed
sr: Prijavljivanje nije uspelo: SAML validacija odgovora nije uspela

en: Unable to log in: SAML info does not contain user attributes.
sr: Nije moguće prijaviti se: SAML informacije ne sadrže korisničke atribute.

en: Enable SAML authentication.
sr: Omogućite SAML autentifikaciju.

en: This is the URL where your users go to log in to your identity provider. Depending on which IdP you''re
    using, this usually looks like https://your-org-name.example.com or https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml
sr: Ovo je URL adresa na koju korisnici odlaze da bi se prijavili kod Vašeg dobavljača identiteta. Zavisno od toga koji ste IDP
    koristeći ovo obično izgleda kao https://your-org-name.example.com or https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml

en: Error parsing SAML identity provider certificate
sr: Greška prilikom raščlanjivanja sertifikata dobavljača SAML identiteta

en: Invalid identity provider certificate. Certificate should be a base-64 encoded string.
sr: Nevažeća potvrda dobavljača identiteta. Sertifikat treba da bude 64-base kodiran niz.

en: Encoded certificate for the identity provider. Depending on your IdP, you might need to download this,
    open it in a text editor, then copy and paste the certificate's contents here.
sr: Kodirani sertifikat za dobavljača identiteta. U zavisnosti od Vašeg IDP-a, možda ćete morati da ga preuzmete,
    otvorite u uređivaču teksta, a zatim ovde kopirate i nalepite sadržaj sertifikata.

en: This is a unique identifier for the IdP. Often referred to as Entity ID or simply 'Issuer'. Depending
    on your IdP, this usually looks something like http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v
sr: Ovo je jedinstveni identifikator za IdP. Često se naziva Entitet ID ili jednostavno 'Izdavalac'. Zavisno
    na Vašem IDP ovo obično izgleda otprilike http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v

en: This application name will be used for requests to the Identity Provider
sr: Ovo ime aplikacije koristiće se za zahteve dobavljaču identiteta

en: Absolute path to the Keystore file to use for signing SAML requests
sr: Apsolutna putanja do datoteke Keystore koja će se koristiti za potpisivanje SAML zahteva

en: Password for opening the keystore
sr: Lozinka za otvaranje prodavnice ključeva

en: Alias for the key that Metabase should use for signing SAML requests
sr: Alias za ključ koji bi Metabejs trebalo da koristi za potpisivanje SAML zahteva

en: SAML attribute for the user''s email address
sr: SAML atribut za e-adresu korisnika

en: SAML attribute for the user''s first name
sr: SAML atribut za ime korisnika

en: SAML attribute for the user''s last name
sr: SAML atribut za prezime korisnika

en: Enable group membership synchronization with SAML.
sr: Omogućite sinhronizaciju članstva u grupi sa SAML-om.

en: SAML attribute for group syncing
sr: SAML atribut za grupnu sinhronizaciju

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are SAML groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing SAML to Metabase group mappings.
sr: JSON koji sadrži SAML u preslikavanju grupa Metabejsa.

en: Enable JWT based authentication
sr: Omogućite JWT autentifikaciju

en: URL of JWT based login page
sr: URL adresa JWT stranice za prijavu

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages
sr: Niz koji se koristi za seed privatnog ključa koji se koristi za potvrdu JWT poruka

en: Key to retrieve the JWT user's email address
sr: Ključ za preuzimanje adrese e-pošte korisnika JWT-a

en: Key to retrieve the JWT user's first name
sr: Ključ za preuzimanje imena korisnika JWT-a

en: Key to retrieve the JWT user's last name
sr: Ključ za preuzimanje prezimena korisnika JWT

en: Key to retrieve the JWT user's groups
sr: Ključ za preuzimanje grupa korisnika JWT-a

en: Enable group membership synchronization with JWT.
sr: Omogućite sinhronizaciju članstva u grupi sa JWT.

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are JWT groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing JWT to Metabase group mappings.
sr: JSON koji sadrži JWT u preslikavanju grupa Metabejs.

en: Should new email notifications be sent to admins, for all new SSO users?
sr: Da li treba obaveštenja o e-pošti slati administratorima za sve nove korisnike SSO?

en: New SSO user created: {0} ({1})
sr: Napravljen novi korisnik SSO: {0} ({1})

en: Cannot convert a {0} to a {1}
sr: Nije moguće pretvoriti {0} u {1}

en: Cannot extract {0} from a TIME field
sr: Nije moguće izdvojiti {0} iz polja TIME

en: Cannot extract {0} from a DATE field
sr: Nije moguće izdvojiti {0} iz polja DATE

en: Cannot extract {0} from a DATETIME or TIMESTAMP
sr: Nije moguće izdvojiti {0} iz DATETIME ili TIMESTAMP

note: trying to add an `hour` to a `date` or a `year` to a `time` is something we shouldn't be allowing in the UI in the first place
en: Invalid query: you cannot add a {0} to a {1} column.
sr: Nevažeći upit: ne možete da dodate {0} u kolonu {1}.

en: It doesn''t make sense to convert between DATEs and TIMEs!
sr: Nema smisla pretvarati između DATUMA i VREMENA!

en: Druid request error [{0}]: {1}
sr: Greška u zahtevu za prijavu Druida [{0}]: {1}

en: Failed to parse Druid response body: {0}
sr: Analiza tela odgovora Druida nije uspela: {0}

en: Error running query:
sr: Greška prilikom pokretanja upita:

en: Client closed connection, no queryId found, can't cancel query
sr: Klijentska zatvorena veza, nije pronađen nijedan queryId, ne može da otkaže upit

en: Client closed connection, canceling Druid queryId {0}
sr: Klijent je zatvorio vezu, otkazao je ID upita Druida {0}

en: Canceling Druid query with ID {0}
sr: Otkazivanje upita Druida sa ID-om {0}

en: Failed to cancel Druid query with queryId {0}
sr: Otkazivanje upita Druida pomoću queryId {0} nije uspelo

en: Don''t know how to retrieve results for columns {0}
sr: Ne znam kako da preuzmem rezultate za kolone {0}

en: Error post-processing Druid query results
sr: Greška u naknadnoj obradi rezultata upita Druida

en: Error reducing Druid query results
sr: Greška pri smanjenju rezultata upita Druida

en: WARNING: Don't know how to combine these intervals into a single interval.
sr: UPOZORENJE: Ne znam kako da kombinujem ove intervale u jedan interval.

en: Ignoring intervals: {0}
sr: Zanemarivanje intervala: {0}

en: Error creating aggregation clause
sr: Greška pri kreiranju klauzule o agregaciji

en: Expected :aggregation-options, constant, or expression.
sr: Očekuje se: opcije agregacije, konstanta ili izraz.

en: grouped timeseries queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
sr: grupisani upiti za vremenske serije mogu se sortirati samo po koloni ''timestamp''.

en: scan queries can only be sorted if they include the ''timestamp'' column.
sr: upiti za skeniranje mogu se sortirati samo ako sadrže kolonu ''timestamp ''.

en: scan queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
sr: upiti za skeniranje mogu se sortirati samo po koloni ''timestamp''.

en: Error generating Druid query
sr: Greška pri generisanju upita Druida

en: Fetching Google access/refresh tokens with auth-code {0}...
sr: Preuzimanje Google-ovih tokena za pristup / osvežavanje pomoću autorizacionog koda {0} ...

en: Multiple date filters are not supported in filters:
sr: Filteri za više datuma nisu podržani u filterima:

en: Unexpected columns in results: {0}
sr: Neočekivane kolone u rezultatima: {0}

en: Unable to parse query: {0}
sr: Nije moguće raščlaniti upit: {0}

en: Don''t know how to substitute {0} {1}
sr: Ne znam kako da zamenim {0} {1}

en: Substituted {0} -> {1}
sr: Zamenjeno {0} -> {1}

en: Don''t know how to handle aggregation {0}
sr: Ne znam kako se nositi sa agregacijom {0}

en: Using DNS SRV requires a FQDN for host
sr: Korišćenje DNS SRV zahteva FQDN za hosta

en: No database name specified in URI. Monger requires a database to be explicitly configured.
sr: U URI nije navedeno ime baze podataka. Monger zahteva da baza podataka bude eksplicitno konfigurisana.

en: Opened new MongoDB connection.
sr: Otvorena nova MongoDB veza.

en: Closed MongoDB connection.
sr: Zatvorena MongoDB veza.

en: Error running query.
sr: Greška prilikom pokretanja upita.

en: Client connection closed, no query-id found, can't cancel query
sr: Klijentska veza zatvorena, nije pronađen ID upita, ne može se otkazati upit

en: Error canceling query with ID {0}
sr: Greška pri otkazivanju upita sa ID-om {0}

en: Error executing query
sr: Greška pri izvršavanju upita

en: Failed to fetch materialized views for this database
sr: Preuzimanje materijalnih prikaza za ovu bazu podataka nije uspelo

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card associated with it
sr: Nevažeće upozorenje: uz upozorenje nije povezana kartica

en: Error determining whether Database supports nested queries
sr: Greška pri određivanju da li baza podataka podržava ugnježdene upite

en: Invalid query params: could not determine slug for parameter with ID {0}
sr: Nevažeći parametri upita: nije moguće odrediti slug za parametar sa ID-om {0}

en: Cannot search for values: {0} is not an enabled parameter.
sr: Ne može se tražiti vrednosti: {0} nije omogućen parametar.

en: You can''t specify a value for {0} if it's already set in the JWT.
sr: Ne možete da navedete vrednost za {0} ako je već postavljena u JWT.

en: Error compiling HoneySQL form
sr: Greška pri sastavljanju HoneySKQL obrasca

en: Not a valid Database/Database ID/JDBC spec
sr: Nije važeća specifikacija baze podataka / ID baze podataka / JDBC

en: You don''t have any cards yet.
sr: Još uvek nemate nijednu karticu.

en: Here are your {0} most recent cards:
sr: Evo Vaših najnovijih kartica:{0}

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, `{2}`, and `{3}`.
sr: vrednost mora biti mapa sa ključevima `{0}`, `{1}`, `{2}` i `{3}`.

en: Not creating proxy JDBC driver for class {0} -- original driver was loaded by system ClassLoader
sr: Ne kreira se proksi JDBC upravljački program za klasu {0} - sistemski ClassLoader je učitao originalni upravljački program

en: Query took {0} to run; minimum for cache eligibility is {1}
sr: Upitu je trebalo {0} da se pokrene; minimum za ispunjavanje uslova predmemorije je {1}

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to wrap field references in explicit :joined-field clauses.
sr: Nije moguće rešiti pridruženo polje zbog dvosmislenih spajanja: tabela {0} (ID {1}) pridružena je više puta. Treba da umotate reference polja u eksplicitne:joined-field klauzule.

en: I don''t know how to `overflow stack`. Here''s what I can do: `help`, `list`, `show`
sr: Ne znam kako da `overflow stack`. Evo šta mogu da uradim: `pomoć`,` lista`, `pokazivanje`

en: Test setting - this only shows up in dev (1)
sr: Probno podešavanje - ovo se prikazuje samo u dev verziji (1)

en: Test setting - this only shows up in dev (2)
sr: Probno podešavanje - ovo se prikazuje samo u dev verziji (2)

en: Test setting - this only shows up in dev (3)
sr: Probno podešavanje - ovo se prikazuje samo u dev verziji (3)

en: Test setting - this only shows up in dev (4)
sr: Probno podešavanje - ovo se prikazuje samo u dev verziji (4)

en: Test setting - with i18n
sr: Podešavanje testa - sa i18n

en: This is a sample sensitive Setting.
sr: Ovo je postavka osetljiva na uzorak.

[ctx: This is a new information message on the new pulse creation page.]
en: Pulses are being phased out
sr: Pulsevi se postupno ukidaju

[ctx: An info message letting you know you can create dashboard subscriptions instead of pulses.]
en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
sr: Umesto toga, sada možete da podesite {0}. Uklonićemo Pulseve u budućem izdanju i pomoći ćemo vam da migrirate sve što još uvek imate.

en: dashboard subscriptions
sr: pretplate na infopanelu

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}
sr: Grafikoni {0} u Vašoj pretplati neće izgledati isto kao na Vašem infopanelu. {1}

en: minutes past the hour
sr: minuta posle sata

en: Email sent
sr: Email poslat

en: Add data to share this dashboard
sr: Dodajte podatke da bi podelili ovaj infopanel

en: Dashboard subscriptions
sr: Pretplate na infopanel

en: Pulses are being phased out
sr: Pulsevi se postupno ukidaju

en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
sr: Umesto toga, sada možete da podesite {0}. Uklonićemo Pulseve u budućem izdanju i pomoći ćemo vam da migrirate sve što još uvek imate.

en: Questions to attach
sr: Pitanja koja treba priložiti

en: Delete this subscription to {0}?
sr: Želite li da izbrišete pretplatu za {0}?

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}.
sr: Grafikoni {0} u Vašoj pretplati neće izgledati isto kao na vašem infopanelu. {1}.

en: Fields to use for the table {0}
sr: Polja za tabelu {0}

en: rows
sr: redovi

en: columns
sr: kolone

en: values
sr: vrednosti

en: Error normalizing form.
sr: Greška pri normalizaciji obrasca.

en: Error canonicalizing query
sr: Greška pri kanonizaciji upita

en: Error performing whole query transformations
sr: Greška u izvođenju celih transformacija upita

en: Error normalizing query
sr: Greška pri normalizaciji upita

en: Sandbox Cards can''t return columns that aren't present in the Table they are sandboxing.
sr: Sandboks kartice ne mogu vratiti kolone koje nisu prisutne u tabeli u kojoj se nalaze.

en: Sandbox Cards can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
sr: Sandboks kartice ne mogu da vrate kolone koje imaju različite tipove od tabele u kojoj se nalaze.

en: Cannot update Card: Card is used for Sandboxing, and updates would violate sandbox rules.
sr: Kartica ne može da se ažurira: Kartica se koristi za Sandboks, a ažuriranja bi kršila pravila Sandboxa.

en: You cannot change the Table ID of a GTAP once it has been created.
sr: Ne možete promeniti ID tabele GTAP-a nakon što je stvoren.

en: `database` is required for all queries.
sr: `baza podataka` je obavezna za sve upite.

en: copied {0} instances.
sr: kopirano {0} instanci.

en: Copying instances of {0}...
sr: Kopiranje instanci {0} ...

en: Error copying instances of {0}
sr: Greška pri kopiranju instanci {0}

en: Temporarily disabling DB constraints...
sr: Privremeno onemogućavanje DB ograničenja ...

en: Re-enabling DB constraints...
sr: Ponovno omogućavanje ograničenja DB ...

en: Setting Postgres sequence ids to proper values...
sr: Postavljanje ID-ova sekvence Postgres na odgovarajuće vrednosti ...

note: make sure the source database is up-do-date
en: Set up {0} source database and run migrations...
sr: Podesite izvornu bazu podataka {0} i pokrenite migracije ...

note: make sure the dest DB is up-to-date don't need or want to run data migrations in the target DB, since the data is already migrated appropriately
en: Set up {0} target database and run migrations...
sr: Podesite {0} ciljnu bazu podataka i pokrenite migracije ...

note: make sure target DB is empty
en: Testing if target {0} database is already populated...
sr: Testiranje da li je ciljana {0} baza podataka već popunjena ...

en: Unsupported application database type: {0} is not currently supported.
sr: Nepodržani tip baze podataka aplikacija: {0} trenutno nije podržan.

en: Check the value of MB_DB_CONNECTION_URI.
sr: Proverite vrednost MB_DB_CONNECTION_URI.

en: Driver {0} does not support {1}
sr: Driver {0} ne podržava {1}

en: No magnitude known for {0}
sr: Nije poznata veličina za {0}

en: Error resolving source query
sr: Greška pri rešavanju izvornog upita

en: Have your email configured for you.
sr: Neka Vam adresa e-pošte bude konfigurisana za Vas.

en: Have your server maintained for you.
sr: Neka Vaš server bude održavan za Vas.

en: Want to have upgrades taken care of for you?
sr: Želite da se nadogradnje pobrinu za Vas?

en: Migrate to Metabase Cloud.
sr: Pređite na Metabejs Oblak.

en: Manage Metabase Cloud
sr: Upravljanje Metabejs Oblakom

en: Show totals
sr: Prikaži totale

en: Sort order
sr: Redosled

en: See options…
sr: Pogledajte opcije

en: This database does not support pivot tables.
sr: Ova baza podataka ne podržava izvedene tabele.

en: Invalid GeoJSON file location: must either start with http:// or https:// or be a relative path to a file on the classpath.
sr: Nevažeća lokacija datoteke GeoJSON: mora počinjati sa http:// ili https:// ili biti relativna putanja do datoteke na putu predavanja.

en: URLs referring to hosts that supply internal hosting metadata are prohibited.
sr: URL-ovi koji se odnose na hostove koji pružaju interne metapodatke o hostingu su zabranjeni.

en: Invalid custom GeoJSON.
sr: Nevažeći prilagođeni GeoJSON.

en: Error generating pivot queries
sr: Greška pri generisanju pivot upita

en: Sync Administrator group
sr: Sinhronizacija Administrator grupe

en: Set filter values for when this gets sent
sr: Podesite vrednosti filtera kada se ovo šalje

en: Delete the {0} database?
sr: Izbrisati bazu podataka {0}?

en: Restoring the sample dataset...
sr: Vraćanje uzorka skupa podataka ...

en: No semantic type
sr: Nema semantičkog tipa

en: Select a semantic type
sr: Izaberite semantički tip

en: Select a conversion
sr: Izaberite konverziju

en: Don't cast
sr: Ne bacajte

en: Something went wrong
sr: Nešto nije u redu

en: Choose "Desktop App" as the application type. Name it whatever you'd like.
sr: Izaberite "Desktop App" kao tip aplikacije. Dajte mu ime kako god želite.

en: Didn't find anything
sr: Nisam našao ništa

en: There weren't any results for your search.
sr: Nije bilo rezultata za Vašu pretragu.

en: Checks if a column is null
sr: Proverava da li je kolona nula

en: The column to check.
sr: Kolona za proveru.

en: Checks if a column is empty
sr: Proverava da li je kolona prazna

en: CASE expects 2 arguments or more
sr: CASE očekuje 2 ili više argumenata

en: Function {0} expects {1} argument | Function {0} expects {1} arguments
sr[0]: Funkcija {0} očekuje {1} argument
sr[1]: Funkcije {0} očekuju {1} argumenata
sr[2]: Funkcija {0} očekuje {1} argument

en: Expecting boolean but found {0}
sr: Očekuje se logička vrednost, ali je pronađena {0}

en: Subtotal, Age, Price, Quantity, etc.
sr: Međuzbir, Starost, Cena, Količina itd.

en: Dropdown
sr: Ispustiti

en: Select one or more values from a list or search box.
sr: Izaberite jednu ili više vrednosti sa liste ili okvira za pretragu.

en: Exclude one or more specific values.
sr: Izuzmite jednu ili više određenih vrednosti.

en: Match values that contain the entered text.
sr: Vrednosti podudaranja koje sadrže uneti tekst.

en: Filter out values that contain the entered text.
sr: Filtrirajte vrednosti koje sadrže uneti tekst.

en: Match values that begin with the entered text.
sr: Vrednosti podudaranja koje počinju unetim tekstom.

en: Match values that end with the entered text.
sr: Vrednosti podudaranja koje se završavaju unetim tekstom.

en: Duplicate this question
sr: Duplikat ovog pitanja

en: Saved question in {0}
sr: Sačuvano pitanje u {0}

en: Table in {0}
sr: Tabela u {0}

en: Segment of
sr: Segment od

en: Metric for
sr: Metrika za

en: {0} in {1}
sr: {0} u {1}

en: Note
sr: Beleška

en: charts in your subscription won't look the same as in your dashboard.
sr: grafikoni u Vašoj pretplati neće izgledati isto kao na Vašem infopanelu.

en: Filter values
sr: Filtriraj vrednosti

en: You can customize filter values for each subscription with the Enterprise edition.
sr: Vrednosti filtera za svaku pretplatu možete prilagoditi Enterprise izdanjem.

en: If a dashboard filter has a default value, it’ll be applied when your subscription is sent.
sr: Ako filter infopanela ima podrazumevanu vrednost, primenjivaće se kada se pošalje pretplata.

en: and {0} other | and {0} others
sr[0]: i još {0}
sr[1]: i još {0}
sr[2]: i još {0}

en: {0} selections
sr: {0} izbora

en: and {0} more filter | and {0} more filters
sr[0]: i još {0} filtera
sr[1]: i još {0} filtera
sr[2]: i još {0} filtera

en: Login History
sr: Istorija prijavljivanja

en: Sync the admin group?
sr: Sinhronizujte administrativnu grupu?

en: Sandbox Questions can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
sr: Pitanja u Sandboksu ne mogu da vrate kolone koje imaju različite tipove od tabele u kojoj se nalaze.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP
sr: Greška u pretpreradi izvornog upita prilikom primene GTAP-a

en: Error running query to determine metadata
sr: Greška prilikom pokretanja upita za određivanje metapodataka

en: Can't create new SAML user when SAML is not configured
sr: Ne mogu da napravim novog korisnika SAML-a kada SAML nije konfigurisan

en: Error compiling SQL: breakout does not have an alias
sr: Greška pri kompajliranju SQL-a: breakout nema pseudonim

en: Error running query
sr: Greška prilikom pokretanja upita

en: Unknown aggregation type!
sr: Nepoznati tip agregacije!

en: No aggregation at index {0}
sr: Nema agregacije u indeksu {0}

en: Multiple date filters are not supported.
sr: Nije podržano više filtera za datum.

en: Error checking schema permissions
sr: Greška pri proveri dozvola šeme

en: Error setting prepared statement fetch direction to FETCH_FORWARD
sr: Greška pri podešavanju smera preuzimanja pripremljene izjave na FETCH_FORWARD

en: Error setting statement fetch direction to FETCH_FORWARD
sr: Greška pri postavljanju smera preuzimanja izjave na FETCH_FORWARD

en: You cannot save this Question because you do not have permissions to run its query.
sr: Ovo pitanje ne možete sačuvati jer nemate dozvolu za pokretanje njegovog upita.

en: Authentication endpoint error
sr: Greška krajnje tačke autentifikacije

en: SSH tunnel can only be established for H2 connections using the TCP protocol
sr: SSH tunel se može uspostaviti samo za H2 veze pomoću TCP protokola

en: ssh tunnel for database {0} looks closed; marking pool invalid to reopen it
sr: ssh tunel za bazu podataka {0} izgleda zatvoren; označavanje poola nevažećim za ponovno otvaranje

en: Query canceled, calling Statement.cancel()
sr: Upit je otkazan, pozivanje Statement.cancel ()

en: Select statement did not produce a ResultSet for native query
sr: Select nije proizveo ResultSet za izvorni upit

en: We''ve Noticed a New {0} Login, {1}
sr: Primetili smo novu {0} prijavu {1}

en: Don''t know how to process event with model {0}
sr: Ne znam kako da obradim događaj sa modelom {0}

en: Failed to process activity event {0}
sr: Obrada događaja aktivnosti {0} nije uspela

en: Error sending ''login from new device'' notification email
sr: Greška pri slanju e-pošte sa obaveštenjem o prijavi sa novog uređaja

en: You can''t update a LoginHistory after it has been created.
sr: Ne možete ažurirati LoginHistory nakon što je stvoren.

en: Don''t know how to wrap Field ID.
sr: Ne znam kako da umotam ID polja.

en: Setting {0} already registered in {1}
sr: Podešavanje {0} je već registrovano u {1}

en: Controls how often the heartbeats are sent when an SSH tunnel is established (in seconds).
sr: Kontroliše učestalost slanja heartbitova kada se uspostavi SSH tunel (u sekundama).

en: Controls the fetch size used for Redshift queries (in PreparedStatement), via defaultRowFetchSize.
sr: Kontroliše veličinu dohvata koja se koristi za Redshift upite (u Pripremljenoj izjavi), preko defaultRowFetchSize.

en: Cannot find matching FK Table ID for FK Field {0}
sr: Ne mogu da pronađem odgovarajući ID tabele FK za polje FK {0}

note: if for some reason `optimize-filter` doesn't return an optimized filter clause, log and error and use the original. `can-optimize-filter?` shouldn't have said we could optimize this filter in the first place
en: Error optimizing temporal filter clause
sr: Greška pri optimizaciji klauzule vremenskog filtera

en: Error resolving Fields in query
sr: Greška pri rešavanju polja u upitu

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to specify an explicit `:join-alias` in the field reference.
sr: Nije moguće rešiti pridruženo polje zbog dvosmislenih spajanja: tabela {0} (ID {1}) pridružena je više puta. U referenci polja morate navesti eksplicitni `:join-alias`.

en: Unsupported temporal bucketing: You can''t bucket a {0} Field by {1}.
sr: Nepodržano privremeno skupljanje: Polje {0} ne možete dodati u grupu do {1}.

en: Error processing additional pivot table query
sr: Greška pri obradi dodatnog upita za izvedene tabele

en: Invalid cell format
sr: Nevažeći format ćelije

en: Enable typeahead search in the Metabase navbar?
sr: Omogućiti pretragu typeahead-a na traci Metabejsa?

en: Login in request is missing device ID information
sr: U prijavi u zahtevu nedostaju informacije o ID-u uređaja

en: Login request is missing user-agent information
sr: U zahtevu za prijavu nedostaju informacije o korisničkom agentu

en: Unable to determine login request IP address
sr: Nije moguće utvrditi IP adresu zahteva za prijavu

en: Error determining login history for request
sr: Greška pri određivanju istorije prijave za zahtev

en: unknown
sr: nepoznat

en: Unknown device type
sr: Nepoznati tip uređaja

en: Unknown OS
sr: Nepoznati OS

en: Unknown browser
sr: Nepoznati pregledač

en: Error geocoding IP addresses
sr: Greška u geokodiranju IP adresa

en: Semantic type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sr: Semantički tip {0} je promenjen iz ''{1}'' u ''{2}''.

en: Name of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sr: Ime {0} je promenjeno iz ''{1}'' u ''{2}''.

en: Don''t know how to format a {0} as a human-readable date/time
sr: Ne znam kako da formatirate {0} kao čitljiv datum / vreme

en: Valid coercion strategy
sr: Važeća strategija prinude

en: value must be a valid coercion strategy.
sr: vrednost mora biti valjana strategija prinude.

en: A testing setting
sr: Postavka testiranja

en: Question name
sr: Naziv pitanja

en: Collection name
sr: Naziv kolekcije

en: Group membership filter
sr: Filter članstva

en: {0} member | {0} members
sr[0]: {0} član
sr[1]: {0} članova
sr[2]: {0} član

en: {0} person found | {0} people found
sr[0]: {0} osoba pronađena
sr[1]: {0} osoba pronađeno
sr[2]: {0} osoba pronađeno

en: Find someone
sr: Pronađi nekoga

en: Invite someone
sr: Pozovi nekoga

en: here
sr: ovde

en: Domain
sr: Domen

en: Add bot integration
sr: Dodaj bot integraciju

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time. Last successful check was
    {0}.
sr: Izvinite, u ovom trenutku nismo uspeli da proverimo ažuriranja. Poslednja uspešna provera bila je
    {0}.

en: Only change this if you know what you're doing!
sr: Promenite ovo samo ako tačno znate šta radite!

en: Replace underscores and dashes with spaces
sr: Zamenite podvlake i crtice razmacima

en: Advanced Details (click to download)
sr: Napredni detalji (kliknite za preuzimanje)

en: Information about active and idle connections for all pools
sr: Informacije o aktivnim i slobodnim konekcijama za sve poolove

en: Saved Questions
sr: Sačuvana pitanja

en: Last edited by
sr: Poslednji izmenio

en: Last edited at
sr: Zadnja promena desila se u

en: Need help setting up
sr: Potrebna pomoć u podešavanju

en: Our docs can help.
sr: Naša dokumentacija može pomoći

en: Docs weren't enough?
sr: Dokumenti nisu bili dovoljni?

en: Write us.
sr: Pišite nam.

en: See more
sr: Vidi više

en: See less
sr: Vidi manje

en: Edited {0} by {1}
sr: Uređen {0} od strane {1}

en: Close sidebar
sr: Zatvori bočnu traku

en: Add questions
sr: Dodaj pitanja

en: Nothing here
sr: Ništa ovde

en: Search…
sr: Pretraga

en: Missing exponent
sr: Nedostaje eksponent

en: Missing closing quotes
sr: Nedostaje navodnik

en: Missing a closing bracket
sr: Nedostaje zagrada

en: Missing an opening bracket for {0}
sr: Nedostaje zagrada za {0}

en: Missing an opening bracket
sr: Nedostaje zagrada

en: Invalid character: {0}
sr: Nevažeći znak: {0}

en: User ID, Product ID, Event ID, etc.
sr: User ID, Product ID, Event ID, itd.

en: Text or Category
sr: Tekst ili kategorija

en: Name, Rating, Description, etc.
sr: Ime, ocena, opis itd.

en: String
sr: Niz

en: Search for a table...
sr: Potražite tabelu...

en: Expecting a closing parenthesis
sr: Očekujem zagradu za zatvaranje

en: Expecting {0} closing parentheses
sr: Očekujem {0} zagrada za zatvaranje

en: Expecting an opening parenthesis
sr: Očekujem otvarajuću zagradu

en: Expecting {0} opening parentheses
sr: Očekujem {0} otvarajućih zagrada

en: Expecting an opening parenthesis after function {0}
sr: Očekujem otvaranje zagrade nakon funkcije {0}

en: Explore results
sr: Istražite rezultate

en: You can use the value of any column here like this: {{COLUMN}}
sr: Ovde možete koristiti vrednost bilo koje kolone: {{COLUMN}}

en: Group membership lookup filter. The placeholders '{dn}' and '{uid}' will be replaced by the user''s Distinguished Name and UID, respectively.
sr: Filter za pretraživanje članova grupe. Vode '{dn}' i '{uid}' biće zamenjeni od strane uglednog imena korisnika i uID-u.

en: Error deleting Sandboxes: {0}
sr: Greška pri brisanju Sandboxes: {0}

en: Finished first pass of load; now performing second pass
sr: Završen prvi prolaz; sada se izvodi drugi prolaz

en: Could not find context for fully qualified card name {0}
sr: Nije moguće pronaći kontekst za potpuno kvalifikovano ime kartice {0}

en: Could not find context for fully qualified snippet name {0}
sr: Ne mogu da pronađem kontekst za potpuno kvalifikovani naziv fragmenta {0}

en: Failed to execute query for loaded card "{0}": {1}
sr: Izvršenje upita za učitanu karticu nije uspelo "{0}": {1}

en: Cannot connect to database ''{0}'' in order to sync unhidden tables
sr: Nije moguće povezati se sa bazom podataka ''{0}'' da bi se sinhronizovale neskrivene tabele

en: Can't decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
sr: Ne mogu da dešifrujem aplikaciju db sa MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Enable the new field-filter operators
sr: Omogućite nove operatore filtera polja

en: New field filter operators are not enabled
sr: Novi operatori filtera polja nisu omogućeni

note: Multiple comma-separated domains is EE-only feature
en: Invalid domain
sr: Nevažeći domen

en: User lookup filter. The placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
sr: Korisnički filter za pretragu. Rezervisano mesto '{login}' biće zamenjeno korisničkim imenom.

en: Attribute to use for the user''s email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
sr: Atribut koji se koristi za korisnikovu e-poštu. (obično ''mail'', ''email'' ili ''userPrincipalName'')

en: Search base for groups. Not required for LDAP directories that provide a ''memberOf'' overlay, such as Active Directory. (Will be searched recursively)
sr: Baza za pretragu grupa. Nije potrebno za LDAP direktorijume koji pružaju  ''memberOf'' preklapanje, kao što je Active Directory. (Biće pretraženo rekurzivno)

note: you're not allowed to change the `:personal_owner_id` of a Collection! double-check and make sure it's not just the existing value getting passed back in for whatever reason
en: You are not allowed to change the owner of a Personal Collection.
sr: Nije Vam dozvoljeno da promenite vlasnika lične kolekcije.

en: You are not allowed to change the authority level of a Personal Collection.
sr: Nije Vam dozvoljeno da promenite nivo ovlašćenja lične kolekcije.

note: The checks below should be redundant because the `perms-for-moving` and `perms-for-archiving` functions also check to make sure you're not operating on Personal Collections. But as an extra safety net it doesn't hurt to check here too.
en: You are not allowed to move a Personal Collection.
sr: Nije Vam dozvoljeno da premestite ličnu kolekciju.

en: You cannot update a CollectionPermissionGraphRevision!
sr: Ne možete ažurirati CollectionPermissionGraphRevision!

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces.
sr: Da bi imena tabela i polja učinio čitljivijim za ljude, Metabejs će zameniti crtice i donje crte u njima razmacima.

en: We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
sr: Svaka reč će biti napisana velikim slovom, pa će 'last_visited_at' postati 'Last Visited At'.

en: Indicates when Metabase last checked for new versions.
sr: Označava kada je Metabejs poslednji put proverio nove verzije.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects,
sr: Ova URL adresa se koristi za stvari poput stvaranja veza u mejlovima, auth preusmeravanjima,

en: and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
sr: i u nekim scenarijima ugradnje, pa bi promena mogla prekinuti funkcionalnost ili izgubiti pristup ovoj instanci.

en: When set, enforces the use of session cookies for all users which expire when the browser is closed.
sr: Kada se postavi, nameće upotrebu kolačića sesije za sve korisnike koji ističu kada je pregledač zatvoren.

en: Error parsing paging parameters: {0}
sr: Greška pri raščlanjivanju parametara pejdžinga: {0}

en: Error running sync step
sr: Greška pri pokretanju koraka sinhronizacije

en: Error in sync step {0}
sr: Greška u koraku sinhronizacije {0}

en: Error fetching version info; setting version-info value to nil
sr: Greška pri preuzimanju informacija o verziji; postavljanje vrednosti verzije-informacija na nulu

en: Valid field semantic type
sr: Važeći semantički tip polja

en: value must be a valid field semantic type.
sr: vrednost mora biti važeći semantički tip polja.

en: Valid field relation type
sr: Važeći relacioni tip polja

en: value must be a valid field relation type.
sr: vrednost mora biti važeći relacioni tip polja.

en: Valid field semantic or relation type
sr: Važeći semantički ili relacioni tip polja

en: value must be a valid field semantic or relation type.
sr: vrednost mora biti važeći semantički ili relacioni tip polja.

en: Valid field data type (keyword or string)
sr: Važeći tip podataka polja (ključna reč ili niz)

en: value must be a valid field data type (keyword or string).
sr: vrednost mora biti važeći tip podataka polja (ključna reč ili niz).

en: Valid field semantic type (keyword or string)
sr: Važeći semantički tip polja (ključna reč ili niz)

en: value must be a valid field semantic type (keyword or string).
sr: vrednost mora biti važeći semantički tip polja (ključna reč ili niz).

en: Valid field relation type (keyword or string)
sr: Važeći relacioni tip polja (ključna reč ili niz)

en: value must be a valid field relation type (keyword or string).
sr: vrednost mora biti važeći relacioni tip polja (ključna reč ili niz).

en: Valid field semantic or relation type (keyword or string)
sr: Važeći semantički ili relacioni tip polja (ključna reč ili niz)

en: value must be a valid field semantic or relation type (keyword or string).
sr: vrednost mora biti važeći semantički ili relacioni tip polja (ključna reč ili niz).

en: value must be a valid coercion strategy (keyword or string).
sr: vrednost mora biti važeća strategija prinude (ključna reč ili niz).

en: password is too common.
sr: lozinka je previše česta.

en: Enter the token you received from the store
sr: Unesite token koji ste dobili od prodavnice

en: Metabase Cloud keeps your instance up-to-date. You're currently on version {0}. Thanks for being a customer!
sr: Metabase Cloud održava vašu instancu ažurnom. Trenutno koristite verziju {0}. Hvala što ste kupac!

en: No successful checks yet.
sr: Još uvek nema uspešnih provera.

en: Invalid custom GeoJSON
sr: Nevažeći prilagođeni GeoJSON

en: Invalid custom GeoJSON: does not contain features
sr: Nevažeći prilagođeni GeoJSON: ne sadrži karakteristike

en: Invalid custom GeoJSON: feature is misssing properties
sr: Nevažeći prilagođeni GeoJSON: osobine nedostaju svojstva

en: Automatic explorations
sr: Automatska istraživanja

en: Filter by this value
sr: Filtrirajte prema ovoj vrednosti

en: GeoJSON URL failed to load
sr: GeoJSON URL nije uspeo da se učita

en: Error determining value for parameter: {0}
sr: Greška pri određivanju vrednosti za parametar: {0}

en: Error building query parameter map: {0}
sr: Greška pri pravljenju mape parametara upita: {0}

en: This is our new {0} driver, which is faster and more reliable.
sr: Ovo je naš novi {0} drajver, koji je brži i pouzdaniji.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can select {0} now.
sr: Stari upravljački program je zastareo i biće uklonjen u sledećem izdanju. Ako zaista
    morate da ga koristite, sada možete da izaberete {0}.

en: This driver has been deprecated and will be removed in the next release.
sr: Ovaj upravljački program je zastareo i biće uklonjen u sledećem izdanju.

en: We recommend that you upgrade to the new {0} driver, which is faster and more reliable.
sr: Preporučujemo vam da nadogradite na novi {0} drajver, koji je brži i pouzdaniji.

en: How to upgrade a driver
sr: Kako nadograditi drajver

en: New driver
sr: Novi drajver

en: Driver deprecated
sr: Drajver je zastareo

en: you
sr: Ti

en: {0} created this
sr: {0} je napravio/la ovo

en: {0} edited this
sr: {0} je izmenio ovo

en: Regular
sr: Redovno

en: Collection type
sr: Tip kolekcije

en: The contents of Official collections will get a badge by their name and will be more likely to show up in search results.
sr: Sadržaj zvaničnih kolekcija će dobiti značku po imenu i veća je verovatnoća da će se pojaviti u rezultatima pretrage.

en: Official
sr: Zvaničnik

en: Moderation
sr: Moderacija

en: Verify this
sr: Potvrdite ovo

en: {0} verified this
sr: {0} je ovo potvrdio

en: Remove verification
sr: Uklonite verifikaciju

en: A moderator
sr: Moderator

en: Edit details
sr: Uredite detalje

en: History
sr: Istorija

en: Every field is hidden right now
sr: Svako polje je trenutno skriveno

en: Make all sub-collections {0}, too.
sr: Neka i sve potkolekcije budu {0}.

en: Manage your Cloud account, including billing preferences and technical settings about this instance in your Metabase Store account.
sr: Upravljajte svojim Cloud nalogom, uključujući podešavanja naplate i tehnička podešavanja o ovoj instanci na svom Metabase Store nalogu.

en: Go to the Metabase Store
sr: Idite u Metabase Store

en: Running statement in describe-schema: {0}
sr: Pokretanje naredbe u šemi opisa: {0}

en: Running statement in all-schemas: {0}
sr: Pokretanje naredbe u svim šemama: {0}

en: Running statement in describe-table: {0}
sr: Izjava koja se pokreće u tabeli opisa: {0}

en: Error parsing JSON setting {0}: {1}
sr: Greška pri raščlanjivanju JSON podešavanja {0}: {1}

en: Plugin ''{0}'' depends on environment variable ''{1}'' being set to something
sr: Dodatak „{0}“ zavisi od toga da li je promenljiva okruženja „{1}“ podešena na nešto

en: Down
sr: Dole

en: Up
sr: Gore

en: Approved domains for notifications
sr: Odobreni domeni za obaveštenja

en: alert
sr: upozorenje

en: deleted
sr: izbrisan

en: restored
sr: obnovljen

en: Successfully unsubscribed
sr: Pretplata je otkazana

en: updated
sr: ažuriran

en: Send to Slack now
sr: Pošalji odmah u Slack

en: About data permissions
sr: O dozvolama za podatke

en: Each of your user groups can have a level of access for each of your databases on the tables they contain.
sr: Svaka od vaših korisničkih grupa može imati nivo pristupa za svaku od vaših baza podataka u tabelama koje sadrže.

en: Users can be members of multiple groups, and are given the {0} level of access for a database or table across all the groups they’re a member of.
sr: Korisnici mogu biti članovi više grupa i imaju {0} nivo pristupa za bazu podataka ili tabelu za sve grupe čiji su članovi.

en: Unless a user group's access for a given database is set to “block", they’ll be able to view any saved question based on that data if they have access to the collection it’s saved in.
sr: Osim ako je pristup grupe korisnika datoj bazi podataka postavljen na 'blokiraj", oni će moći da vide bilo koje sačuvano pitanje na osnovu tih podataka ako imaju pristup zbirci u kojoj je sačuvana.

en: Access levels
sr: Nivoi pristupa

en: Users can use the visual query builder to ask questions based on all tables in this database. A user group must have Unrestricted access for a database if you want to give them access to the SQL/native query editor.
sr: Korisnici mogu koristiti alat za izradu vizuelnih upita za postavljanje pitanja na osnovu svih tabela u ovoj bazi podataka. Korisnička grupa mora imati neograničen pristup bazi podataka ako im želite omogućiti pristup editoru SQL/izvornih upita.

en: Granular access
sr: Granularni pristup

en: Restrict user access to specific tables in a database. When you select this option, you’ll be taken to the table-level view of that database to set the access level for each table.
sr: Ograničite pristup korisnika određenim tabelama u bazi podataka. Kada izaberete ovu opciju, bićete preusmereni na prikaz tabele na nivou tabele da biste podesili nivo pristupa za svaku tabelu.

en: No self-service access
sr: Nema pristupa samoposluživanju

en: Prevent users from creating new ad hoc queries or questions based on this data, or from seeing this data in the Browse Data screen. Users with this level of access can still see saved questions and charts based on this data in Collections they have access to.
sr: Sprečite korisnike da stvaraju nove ad hoc upite ili pitanja na osnovu ovih podataka ili da vide te podatke na ekranu u Pregledu podataka. Korisnici sa ovim nivoom pristupa i dalje mogu videti sačuvana pitanja i grafikone na osnovu ovih podataka u Kolekcijama kojima imaju pristup.

en: Ensure users can’t ever see the data from this database regardless of their permissions at the Collection level. Keep in mind that if a user belongs to another group that does have data access, that setting will take precedence, and the user's access will not be blocked.
sr: Uverite se da korisnici nikada ne mogu videti podatke iz ove baze podataka bez obzira na njihove dozvole na nivou kolekcije. Imajte na umu da ako korisnik pripada drugoj grupi koja ima pristup podacima, ta postavka će imati prednost, a pristup korisnika neće biti blokiran.

en: Only available in certain Metabase plans.
sr: Dostupno samo u određenim planovima Metabejsa.

en: Learn more about permissions
sr: Saznajte više o dozvolama

en: hours
sr: sati

en: Error name
sr: Naziv greške

en: DB name
sr: Naziv baze podataka

en: Rerun Selected
sr: Izabrano Ponovno pokretanje

en: Rerun?
sr: Ponovno pokretanje ?

en: Notifications
sr: Obaveštenja

en: Our team is ready to help you
sr: Naš tim je spreman da vam pomogne

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can
sr: Stari upravljački program je zastareo i biće uklonjen u sledećem izdanju. 
    Ako ga zaista morate koristiti, možete

en: find it here
sr: pronađite ga ovde

en: We recommend that you upgrade to the
sr: Preporučujemo da nadogradite na

en: new {0} driver
sr: novi upravljački program {0}

en: , which is faster and more reliable.
sr: , što je brže i pouzdanije.

en: Daily
sr: Dnevno

en: Weekly
sr: Nedeljno

en: Monthly
sr: Mesečno

en: on
sr: na

en: Collection is required
sr: Potrebna je kolekcija

en: Cache all question results for
sr: Keširajte sve rezultate pitanja za

en: subscription
sr: pretplata

en: moved
sr: preselio

en: {0} hour | {0} hours
sr[0]: {0} sat
sr[1]: {0} sati
sr[2]: {0} sat

en: sent
sr: poslat

en: {0} email | {0} emails
sr[0]: {0} imejl
sr[1]: {0} imejlova
sr[2]: {0} imejl

en: just now
sr: upravo sada

en: Unsubscribe from all subscriptions / alerts
sr: Otkažite pretplatu na sve pretplate / upozorenja

en: How long to keep question results. By default, Metabase will use the value you supply on the {0}, but if this database has other factors that influence the freshness of data, it could make sense to set a custom duration. You can also choose custom durations on individual questions or dashboards to help improve performance.
sr: Koliko dugo čuvati rezultate pitanja. Podrazumevano, Metabejs će koristiti vrednost koju navedete na {0}, ali ako ova baza podataka ima druge faktore koji utiču na svežinu podataka, moglo bi imati smisla postaviti prilagođeno trajanje. Takođe možete izabrati prilagođena trajanja za pojedinačna pitanja ili kontrolne table kako biste poboljšali performanse.

en: cache settings page
sr: stranica sa postavkama keša

en: Default result cache duration
sr: Podrazumevano trajanje keša rezultata

en: Must be a positive integer value
sr: Mora biti pozitivna celobrojna vrednost

en: Official collection
sr: Zvanična kolekcija

en: Belongs to an Official collection
sr: Pripada zvaničnoj kolekciji

en: {0} removed verification
sr: {0} je uklonio verifikaciju

en: {0} changed status to {1}
sr: {0} je promenio status u {1}

en: Tools
sr: Alati

en: Erroring Questions
sr: Greška pitanja

en: As the creator you can also choose to delete this if it’s no longer relevant to others as well.
sr: Kao kreator, možete izabrati i da izbrišete ovo ako više nije relevantno za druge.

en: You’re unsubscribed. Delete this alert as well?
sr: Odjavljeni ste. Izbrisati i ovo upozorenje?

en: You’re unsubscribed. Delete this subscription as well?
sr: Odjavljeni ste. Izbrisati i ovu pretplatu?

en: Delete this subscription?
sr: Izbrisati ovu pretplatu?

en: Yes, delete this alert
sr: Da, izbrišite ovo upozorenje

en: Yes, delete this subscription
sr: Da, izbrišite ovu pretplatu

en: Keep it around
sr: Držite ga u blizini

en: I changed my mind
sr: Predomislio sam se

en: You won’t receive this alert at {0} any more.
sr: Ovo upozorenje više nećete primati na {0}.

en: You won’t receive this subscription at {0} any more.
sr: Ovu pretplatu više nećete primati na {0}.

en: You created this alert on {0}.
sr: Kreirali ste upozorenje {0}.

en: You created this subscription on {0}.
sr: Kreirali ste pretplatu {0}.

en: It’s currently being sent to {0}.
sr: Trenutno se šalje na {0}.

en: Discard your unsaved changes?
sr: Želite li da odbacite nesačuvane promene?

en: If you leave this page now, your changes won't be saved.
sr: Ako sada napustite ovu stranicu, Vaše promene neće biti sačuvane.

en: Discard changes
sr: Odbacite promene

en: Select a collection to see its permissions
sr: Izaberite kolekciju da biste videli njene dozvole

en: Search for a collection
sr: Potražite kolekciju

en: Search for a group
sr: Potražite grupu

en: Collection access
sr: Pristup kolekciji

en: Edit dashboard details
sr: Izmenite detalje infopanela

en: More options
sr: Više opcija

en: Expecting field but found {0}
sr: Očekuje se polje, ali je pronađeno {0}

en: Recently viewed
sr: Nedavno pregledano

en: Metric
sr: Metrika

en: Explore paid features
sr: Istražite funkcije koje se plaćaju

en: This filter needs to be connected to a card.
sr: Ovaj filter mora biti povezan sa karticom.

en: We'll show the first 10 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
sr: Pokazaćemo prvih 10 redova ove tabele u Vašem Pulsu. Ako ovo pošaljete e -poštom, dodaćemo prilog datoteke sa svim kolonama i do 2000 redova.

en: Pick columns
sr: Izaberite kolone

en: Segment of {0}
sr: Segment {0}

en: Metric for {0}
sr: Metrika {0}

en: {0} chart does not support multiple series
sr: Grafikon {0} ne podržava više serija

en: And {0} more
sr: I još {0}

en: Others
sr: Drugi

en: {0} alert recipients
sr: Primalaca upozorenja {0}

en: {0} recipients
sr: Primalaca {0}

en: This alert will no longer be {0}.
sr: Ovo upozorenje više neće biti {0}.

en: This dashboard will no longer be {0}.
sr: Ovaj infopanel više neće biti {0}.

en: Unsubscribe {0} from all subscriptions and alerts?
sr: Želite li da otkažete pretplatu {0} na sve pretplate i upozorenja?

en: This will delete any dashboard subscriptions or alerts {0} has created, and remove them as a recipient from any other subscriptions or alerts.
sr: Ovo će izbrisati sve pretplate ili upozorenja na infopanelu koje je kreirala  {0} i ukloniti ih kao primaoca iz svih drugih pretplata ili upozorenja.

en: This does not affect email distribution lists that are managed outside of Metabase.
sr: Ovo ne utiče na liste distribucije e -pošte kojima se upravlja izvan Metabejsa.

en: Team members
sr: Članovi tima

en: Items
sr: Stavke

en: Downloads
sr: Preuzimanja

en: Subscriptions & Alerts
sr: Pretplate i upozorenja

en: Filter by question name
sr: Filtrirajte prema nazivu pitanja

en: Filter by dashboard name
sr: Filtrirajte prema nazivu infopanela

en: Unsubscribe successful
sr: Odjava pretplate je uspela

en: Alerts
sr: Upozorenja

en: Use default
sr: Koristi podrazumevane vrednosti

en: Use instance default (TTL)
sr: Koristi podrazumevanu instancu (TTL)

en: Not seeing something listed here?
sr: Ne vidite nešto ovde navedeno?

en: It’s possible you may also receive emails from Metabase if you’re a member of an email distribution list, like “team@mycompany.com” and that list is used as the recipient for an alert or dashboard subscription instead of your individual email.
sr: Moguće je da možete primiti i mejl od Metabejsa ako ste član liste za distribuciju e-pošte, poput 'team@mycompany.com', a ta lista se koristi kao primalac upozorenja ili pretplate za infopanel umesto Vaše pojedinačne e-pošte.

en: Hopefully they’ll be able to help you out!
sr: Nadamo se da će Vam moći pomoći!

en: your instance administrator
sr: administrator Vaše instance

en: Metabase doesn’t manage those lists, so we’d recommend contacting {0}.
sr: Metabejs ne upravlja tim listama, pa preporučujemo da se obratite {0}.

en: Created by you
sr: Vi ste kreirali

en: Created by {0}
sr: Kreirano od strane {0}

en: Created
sr: Kreiran

en:  on {0}
sr:  na {0}

en: You receive or created these
sr: Vi ih primate ili kreirate

en: Not seeing one here?
sr: Ne vidite ga ovde?

en: If you subscribe or are added to dashboard subscriptions or alerts you’ll be able to manage those here.
sr: Ako se pretplatite ili ste dodani na pretplate ili upozorenja na infopanelu, moći ćete da upravljate njima ovde.

en: Confirm you want to unsubscribe
sr: Potvrdite da želite da se odjavite

en: Depending on your organization’s permissions you might need to ask a moderator to be re-added in the future.
sr: U zavisnosti od dozvola Vaše organizacije, možda ćete morati da tražite od moderatora da se u budućnosti ponovo doda.

en: You’ll stop receiving this alert from now on.
sr: Od sada nećete primati ovo upozorenje.

en: You’ll stop receiving this subscription from now on.
sr: Od sada ćete prestati da primate ovu pretplatu.

en: Unrestricted
sr: Neograničeno

en: Granular
sr: Granularno

en: No self-service
sr: Nema samoposluživanja

en: Native query editor access requires full data access.
sr: Pristup izvornom editoru upita zahteva potpun pristup podacima.

en: Select a database to see group permissions
sr: Izaberite bazu podataka da biste videli grupne dozvole

en: Allow native query editing?
sr: Dozvoliti uređivanje izvornih upita?

en: Select a group to see its data permissions
sr: Izaberite grupu da biste videli njene dozvole za podatke

en: Search for a database
sr: Potražite bazu podataka

en: Select a table to set more specific permissions
sr: Izaberite tabelu da biste postavili preciznije dozvole

en: Search for a table
sr: Potražite tabelu

en: Data access
sr: Pristup podacima

en: Native query editing
sr: Uređivanje izvornih upita

en: The Administrators group is special, and always has Unrestricted access.
sr: Administratorska grupa je posebna i uvek ima neograničen pristup.

en: Permissions for
sr: Dozvole za

en: Table name
sr: Nayiv tabele

en: Schema name
sr: Naziv šeme

en: Search for a schema
sr: Potraži šemu

en: Permissions for the
sr: Dozvole za

en: {0} person | {0} people
sr[0]: {0} osoba
sr[1]: {0} osobe
sr[2]: {0} osoba

en: Cache results for
sr: Rezultati keširanja za

en: Permission help
sr: Pomoć za dozvolu

en: Previous results
sr: Prethodni rezultati

en: Pick a column...
sr: Odaberite kolonu ...

en: Allowed email address domain(s) for new DashboardSubscriptions and Alerts. Does not affect existing subscriptions.
sr: Dozvoljeni mail adrese domen(a) za nove pretplate i upozorenja na infopanelu. Ne utiče na postojeće pretplate.

en: Invalid email address: {0}
sr: Nevažeća adresa e-pošte: {0}

en: You cannot create new subscriptions for the domain {0}. Allowed domains are: {1}
sr: Ne možete da pravite nove pretplate za domen {0}. Dozvoljeni domeni su: {1}

en: This API endpoint is only enabled if you have a premium token with the {0} feature.
sr: Ova krajnja tačka API-ja omogućena je samo ako imate premium token sa funkcijom {0}.

en: Error compiling audit query: {0}
sr: Greška pri sastavljanju revizijskog upita: {0}

en: Error running audit query: {0}
sr: Greška pri pokretanju revizijskog upita: {0}

en: Error parsing Pulse parameters: {0}
sr: Greška pri raščlanjivanju parametara Pulsa: {0}

note: TODO -- come up with a better error message.
en: Blocked: you are not allowed to run queries against Database {0}.
sr: Blokirano: nije Vam dozvoljeno pokretanje upita prema bazi podataka {0}.

en: SSL must be enabled to use Kerberos authentication
sr: SSL mora biti omogućen da bi se koristila Kerberos autentifikacija

en: Cannot parse permissions graph because it is invalid: {0}
sr: Grafikon dozvola nije moguće raščlaniti jer je nevažeći: {0}

en: Hash of database {0} details changed; marking pool invalid to reopen it
sr: Promenjeni su detalji heširanja baze podataka {0}; označavanje poola nevažećim za ponovno otvaranje

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have full data access.
sr: Nevažeće dozvole DB: Ako imate pristup pisanju za izvorne upite, morate imati potpuni pristup podacima.

en: Error parsing permissions tree {0}
sr: Greška pri raščlanjivanju stabla dozvola {0}

en: collection ID of a dashboard subscription cannot be directly modified
sr: ID kolekcije pretplate na infopanel ne može se direktno promeniti

en: dashboard ID of a dashboard subscription cannot be modified
sr: ID infopanela pretplate na infopanel se ne može promeniti

en: Javascript resource not found: {0}
sr: Javascript resurs nije pronađen: {0}

en: Found new version for DB: {0}
sr: Pronađena je nova verzija za DB: {0}

en: Admin settings
sr: Admin podešavanja

en: and is built with care by a team from all across this pale blue dot.
sr: i pažljivo ga gradi tim sa svih strana ove bledoplave tačke.

en: This is a model now.
sr: Ovo je sada model.

en: This is a question now.
sr: Ovo je sada pitanje.

en: You're only allowed to email subscriptions to addresses ending in {0}
sr: Dozvoljeno vam je da šaljete prijave e-poštom samo na adrese koje se završavaju na {0}

en: Primary color
sr: Primarna boja

en: The main color used throughout the app for buttons, links, and the default chart color.
sr: Glavna boja koja se koristi u celoj aplikaciji za dugmad, veze i podrazumevanu boju grafikona.

en: Navigation bar color
sr: Boja trake za navigaciju

en: The top nav bar of Metabase. Defaults to the Primary Color if not set.
sr: Gornja navigaciona traka Metabaze. Podrazumevana je primarna boja ako nije podešena.

en: The color of aggregations and breakouts in the graphical query builder.
sr: Boja agregacija i razdvajanja u grafičkom kreatoru upita.

en: The color of filters in the query builder and buttons and links in filter widgets.
sr: Boja filtera u kreatoru upita i dugmadi i veza u vidžetima filtera.

en: Additional chart color
sr: Dodatna boja grafikona

en: Rerun this question
sr: Ponovite ovo pitanje

en: Syncing database…
sr: Sinhronizacija baze podataka…

en: Add this model to a dashboard
sr: Dodajte ovaj model na infopanel

en: Project ID to be used for authentication. You can omit this field if you are only querying datasets owned by your organization.
sr: ID projekta koji će se koristiti za autentifikaciju. Ovo polje možete izostaviti ako tražite samo skupove podataka u vlasništvu Vaše organizacije.

en: Make sure to leave out the Project ID prefix in "project_name:dataset_id" and only enter “dataset_id”
sr: Obavezno izostavite prefiks ID projekta u "project_name:dataset_id"  i unesite samo “dataset_id”

en: This JSON file contains the credentials Metabase needs to read and query your dataset.
sr: Ova JSON datoteka sadrži akreditive koje Metabase treba da pročita i postavi upit za vaš skup podataka.

en: Rerun queries for simple explorations
sr: Ponovo pokrenite upite za jednostavna istraživanja

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter. This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
sr: Mi izvršavamo osnovni upit kada istražujete podatke koristeći Summarize ili Filter. Ovo je podrazumevano uključeno, ali možete da ga isključite ako su performanse spore.

en: Choose when syncs and scans happen
sr: Odaberite kada će se sinhronizovati i skenirati

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, turn this on to make changes.
sr: Metabase podrazumevano radi laganu sinhronizaciju po satu i intenzivno dnevno skeniranje vrednosti polja. Ako imate veliku bazu podataka, uključite ovo da biste izvršili izmene.

en: This enables Metabase to scan for additional field values during syncs allowing smarter behavior, like improved auto-binning on your bar charts.
sr: Ovo omogućava Metabase-u da skenira dodatne vrednosti polja tokom sinhronizacije omogućavajući pametnije ponašanje, kao što je poboljšano automatsko spajanje na Vašim trakastim grafikonima.

en: Company or team name
sr: Naziv kompanije ili tima

en: must be different from the email address you used in setup
sr: mora da se razlikuje od adrese e-pošte koju ste koristili pri podešavanju

en: saved a model based on
sr: sačuvao model na osnovu

en: saved a model
sr: sačuvao model

en: deleted a model
sr: Izbrisan model

en: New
sr: Novi

en: SQL query
sr: SQL upit

en: Archive this model?
sr: Arhivirajte ovaj model?

en: This model will be removed from any dashboards or pulses using it.
sr: Ovaj model će se ukloniti sa bilo koje ploče ili impulsa koristeći ga.

en: Verify this model
sr: Proverite ovaj model

en: Verify this question
sr: Proverite ovo pitanje

en: View this
sr: Pogledajte ovo

en: License and billing
sr: Licenca i naplata

en: License
sr: Licenca

en: New…
sr: Novo

en: {0} distinct value | {0} distinct values
sr[0]: {0} Različita vrednost
sr[1]: {0} Različite vrednosti
sr[2]: {0} Različite vrednosti

en: Getting distinct values...
sr: Dobijanje različitih vrednosti ...

en: You don’t have permission to see this question’s columns.
sr: Nemate dozvolu da vidite kolone ovog pitanja.

en: Use an SSH-tunnel
sr: Koristite SSH-tunnel

en: This can be useful for auditing and debugging, but prevents BigQuery from caching results and may increase your costs.
sr: Ovo može biti korisno za reviziju i uklanjanje grešaka, ali sprečava BigQuery od rezultata keširanja i može povećati vaše troškove.

en: If you're connecting to an Atlas cluster, you might need to turn this on. Note that your provided host must be a fully qualified domain name.
sr: Ako se povezujete na Atlas Cluster, možda ćete morati da ga uključite. Imajte na umu da Vaš host mora biti potpuno kvalifikovano ime domena.

en: If a direct connection to your database isn't possible, you may want to use an SSH tunnel. {0}.
sr: Ako direktna veza sa vašom bazom podataka nije moguća, možda želite da koristite SSH tunel. {0}.

en: Display name
sr: Prikaži ime

en: Our {0}
sr: Naš {0}

en: Models
sr: Modeli

en: Raw Tables
sr: Tabele

en: Unknown Metric: {0}
sr: Nepoznata Metrika: {0}

en: Unknown Segment: {0}
sr: Nepoznat Segment: {0}

en: Unknown Field: {0}
sr: Nepoznato Polje: {0}

en: Unknown function {0}
sr: Nepoznata funkcija {0}

en: Expecting {0} but found function {1} returning {2}
sr: Očekuje se {0} ali pronađena funkcija {1} vraća {2}

en: Expecting {0} but found {1}
sr: Očekujem {0} ali je pronađen {1}

en: Unexpected end of input, expecting {0}
sr: Neočekivani kraj ulaza, očekuje se {0}

en: Expecting {0} but got {1} instead
sr: Očekuje se {0} ali je umesto toga {1}

en: Unexpected end of input
sr: Neočekivani kraj unosa

en: Unexpected operator {0}
sr: Neočekivani operater {0}

en: modified question's series
sr: Serija modifikovanih pitanja

en: added series to a question
sr: Dodata serija na pitanje

en: removed series from a question
sr: uklonjena serija iz pitanja

en: moved this to {0}
sr: Prebacio je ovo u {0}

en: renamed this to "{0}"
sr: preimenovan u "{0}"

en: added a description
sr: dodao je opis

en: changed the description
sr: promenio opis

en: archived this
sr: arhivirao

en: unarchived this
sr: izvuci iz arhive

en: turned this into a model
sr: to je pretvorio u model

en: changed this from a model to a saved question
sr: promenio od modela u sačuvano pitanje

en: edited the question
sr: uredio je pitanje

en: changed the display from {0} to {1}
sr: promenio prikaz od {0} do {1}

en: changed the visualization settings
sr: promenila postavke vizuelizacije

en: added a card | added {0} cards
sr[0]: dodao je karticu
sr[1]: dodali su  karticu
sr[2]: dodali su karticu

en: rearranged the cards
sr: preuredite kartice

en: removed a card | removed {0} cards
sr[0]: uklonio karticu
sr[1]: uklonili {0} kartice
sr[2]: uklonili {0} kartice

en: created this
sr: stvorio ovo

en: reverted to an earlier revision
sr: vraćen u raniju reviziju

en: Reaches the goal line
sr: Dostiže ciljnu liniju

en: Query
sr: Upit

en: Search for some data…
sr: Potražite neke podatke

en: Search for a model…
sr: Potražite model

en: Search for a question…
sr: Potražite pitanje

en: Search for a table…
sr: Potražite tabelu

en: All data
sr: Svi podaci

en: The best starting place for new questions.
sr: Najbolje početno mesto za nova pitanja.

en: Raw Data
sr: Sirovi podaci

en: Unaltered tables in connected databases.
sr: Nepromenjene tabele u povezanim bazama podataka.

en: Use any question’s results to start a new question.
sr: Koristite rezultate bilo kakvih pitanja da biste započeli novo pitanje.

en: Turn this into a model
sr: Pretvorite ovo u model

en: Let you update column descriptions and customize metadata to create
    great starting points for exploration.
sr: Dozvolite da ažurirate opis kolona i prilagodite metapodatke
    za kreiranje početne tačke za istraživanje.

en: Duplicate this model
sr: Duplirajte ovaj model

en: It's okay to play around with models
sr: U redu je da se igrate sa modelima

en: You won't make any permanent changes to them unless you edit their query definition.
sr: Nećete dati nikakve trajne promene njima dok ne uređujete svoju definiciju upita.

en: Pick a question or a model
sr: Izaberite pitanje ili model

en: Pick a different question or a model
sr: Izaberite drugačije pitanje ili model

en: Model in {0}
sr: Model u {0}

en: Display as
sr: Prikaži kao

en: Error contents
sr: Sadržaj greške

en: Timezone
sr: Vremenska zona

en: Earliest date
sr: Najraniji datum

en: Latest date
sr: Poslednji datum

en: Hide advanced options
sr: Sakrij napredne opcije

en: Show advanced options
sr: Prikaži napredne opcije

en: Loading
sr: Učitavam

en: Load more
sr: Učitavam još

en: It’s optional, but oh, so helpful
sr: To je opcionalno, ali je, tako korisno

en: Column type
sr: Tip kolone

en: This column should appear in…
sr: Ova kolona treba da se pojavi u

en: Run selection
sr: Pokreni selektovano

en: Save as snippet
sr: Snimi kao snipet

en: empty
sr: prazan

en: not empty
sr: nije prazan

en: Edit model
sr: Uređivanje modela

en: (required)
sr: (potreban)

en: This model is archived and shouldn't be used.
sr: Ovaj model je arhiviran i ne bi trebalo da se koristi.

en: Remove database
sr: Uklonite bazu podataka

en: Search for a database…
sr: Potražite bazu podataka

en: Didn’t find anything
sr: Nisam našao ništa

en: Don’t see your database? Check out our {0} page to see if it’s available for self-hosting.
sr: Ne vidite bazu podataka? Pogledajte našu {0} stranicu da biste videli da li je dostupna za samo-hosting.

en: Show less options
sr: Prikaži manje opcija

en: Show more options
sr: Prikaži više opcija

en: Search for a special type
sr: Potražite poseban tip

en: Edit query definition
sr: Uređivanje definicije upita

en: Customize metadata
sr: Prilagodite metapodatke

en: Turn back into a saved question
sr: Vratite se u sačuvano pitanje

en: Select none
sr: Izaberite nijedan

en: Select all
sr: Izaberite sve

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase.
sr: Jedinstveni identifikator koji se koristi u analitici SnowPlow-a, da identifikuje ovu instancu Metabejsa.

en: This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
sr: Ovo je javna postavka jer se neki analitički događaji šalju pre početnog podešavanja.

en: Unverified due to edit
sr: Neprovereno zbog uređivanja

en: Card {0} does not exist or does not have a valid query.
sr: Kartica {0} ne postoji ili nema validan upit.

en: You must have data permissions to add a parameter referencing the Table {0}.
sr: Morate imati dozvole podataka da dodate parametar koji se odnosi na tabelu {0}.

en: Could not invite user because email is not configured.
sr: Nije mogao da pozove korisnika jer e-pošta nije konfigurisana.

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via dashboard subscriptions.
sr: Da li vaš tim koristi Slack? Ako je to slučaj, možete da pošaljete automatizovane ispravke putem infopanel pretplate.

en: invalid token
sr: Nevažeći token

en: Slack channel not found.
sr: Slack kanal nije pronađen.

en: channel not found
sr: kanal nije pronađen

en: Unrecognized modal: {0}
sr: Nepoznat model: {0}

en: username
sr: korisničko ime

en: Use a secure connection (SSL)
sr: Koristite secure connection (SSL)

en: Use an SSH tunnel
sr: Koristite SSH tunel

en: Enable this ssh tunnel?
sr: Omogućite ovaj SSH tunel?

en: SSH tunnel username
sr: SSH tunnel korisničko ime

en: The username you use to login to your SSH tunnel.
sr: Korisničko ime koje koristite za prijavu na vaš SSH tunel.

en: SSH tunnel password
sr: SSH tunnel lozinka

en: Paste the contents of an ssh private key here
sr: Zalepite sadržaj SSH privatnog ključa ovde

en: Passphrase for SSH private key
sr: PassPhrase za SSH privatni ključ

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter.
sr: Izvršimo osnovni upit kada istražite podatke koristeći rezimiranje ili filter.

en: This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
sr: Ovo je podrazumevano, ali možete ga isključiti ako su performanse spore.

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema.
sr: Ovo je lagani proces koji proverava ispravke ove šeme ove baze podataka.

en: In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
sr: U većini slučajeva, trebalo bi biti u redu da ostavite sinhronizaciju po času.

en: Authenticate client certificate?
sr: Autentifikacija sertifikata klijenta?

en: No expression named {0} at this level of the query
sr: Nema izraza imenovanog {0} na ovom nivou upita

en: Only these...
sr: Samo ovo...

en: All except...
sr: Sve osim...

en: 🔒 Your Slack authorization token is invalid or has been revoked. Please update your integration in Admin Settings -> Slack.
sr: 🔒 Vaš Slack token autorizacije je nevažeći ili je opozvan. Ažurirajte svoju integraciju u podešavanjima administratora -> Slack.

en: You do not have curate permissions for this Collection.
sr: Nemate dozvole za ovu kolekciju.

en: Can''t use block permissions without having the advanced-permissions premium feature
sr: Ne mogu da koristim blok dozvole ako nemaju premium dopunu

en: User {0} does not exist.
sr: Korisnik {0} ne postoji.

en: Wrong email address for User {0}.
sr: Pogrešna adresa e-pošte za korisnika {0}.

en: {0} points to non-existent file: {1}
sr: {0} ukazuje na nepostojeće datoteke: {1}

en: Metabase version for which a notice about usage of deprecated features has been shown.
sr: Pokazana je verzija Metabejsa za koju je prikazano obaveštenje o upotrebi zastarenih funkcija.

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
sr: Ovo će uticati na stvari poput grupisanja u nedelji ili filtriraju u GUI upitima.

en: It won''t affect most SQL queries,
sr: Neće uticati na većinu SQL upita,

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added.
sr: Da li treba da se prikaže uvodni modal nakon što se doda sledeća veza baze podataka.

en: Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
sr: Podrazumevano je FALSE ako je bilo koja ne-default baza podataka već završila sinhronizaciju za ovu instancu.

en: Nothing to compare to.
sr: Ništa za poređenje.

en: Query: {0}
sr: Upit: {0}

en: Nested queries are disabled
sr: Ugnježdeni upiti su onemogućeni

en: Unable to infer an appropriate join. Query may not work as expected.
sr: Nije moguće zaključiti odgovarajuću pridruživanje. Upit ne može da radi kako se očekuje.

en: Aggregation does not exist at index {0}
sr: Agregacija ne postoji na indeksu {0}

en: No expression named {0}
sr: Nema izraza pod nazivom {0}

en: Loading sample database
sr: Učitavanje Sample baze podataka

en: Your license is active!
sr: Vaša licenca je aktivna!

en: Unexpected expression
sr: Neočekivani izraz

en: Unexpected token "{0}"
sr: Neočekivani token "{0}"

en: Reached max number of iterations
sr: Dostignut maksimalan broj iteracija

en: Unexpected token
sr: Neočekivani token

en: Bought a license to unlock advanced functionality? Please enter it below.
sr: Kupili ste licencu za otključavanje napredne funkcionalnosti? Unesite je ispod.

en: Your license isn’t valid anymore. If you have a new license, please
    enter it below, otherwise please contact {0}
sr: Vaša licenca više nije validna. Ako imate novu licencu, molim vas unesite je ispod,
    U suprotnom kontaktirajte {0}

en: Your trial ends in {0} days. If you already have a license, please enter it below.
sr: Vaša probna verzija se završava za {0} dana. Ako već imate dozvolu, unesite je ispod.

en: Your license is active until {0}! Hope you’re enjoying it.
sr: Vaša licenca je aktivna do {0}! Uživajte.

en: Billing
sr: Naplate

en: We recommend you upgrade to the {0}.
sr: Preporučujemo da nadogradite na {0}.

en: Need help connecting?
sr: Potrebna Vam je pomoć u vezi sa povezivanjem?

en: Check out documentation for step-by-step directions on how to connect to your database.
sr: Pogledajte korak po korak uputstva o tome kako se povezati sa bazom podataka.

en: Docs weren't enough? {0}
sr: Dokumenti nisu bili dovoljni? {0}

en: {0} column | {0} columns
sr[0]: {0} kolona
sr[1]: {0} kolone
sr[2]: {0} kolone

en: You’ll be able to use individual tables as they finish syncing.
sr: Moći ćete da koristite individualne tabele dok završavaju sinhronizaciju.

en: In the meantime, you can take a look at the {0} if you want to get a head start. Want to explore?
sr: U međuvremenu, možete pogledati {0} ako želite da počnete. Želite da istražite?

en: Sample Database
sr: Sample baza podataka

en: Have a look around your Metabase in the meantime if you want to get a head start.
sr: Bacite pogled u međuvremenu na Vaš Metabejs ako želite da startujete.

en: Explore sample data
sr: Istražite Sample podatke

en: SQL snippets
sr: SQL snipeti

en: reference the results of another saved question
sr: Referenca rezultat drugog sačuvanog pitanja

en: Variables in models aren't supported yet
sr: Promenljive u modelima još nisu podržane

en: Back to sign in
sr: Nazad na prijavljivanje

en: Please contact an administrator to have them reset your password.
sr: Molimo kontaktirajte administratora da biste ih resetovali lozinku.

en: All done!
sr: Završeno!

en: Awesome, you've successfully updated your password.
sr: Odlično, uspešno ste ažurirali svoju lozinku.

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can request a new reset email.
sr: Iz bezbednosnih razloga, linkovi za resetovanje lozinke ističu nakon malo vremena. Ako još uvek trebate da resetujete lozinku, možete zatražiti novo resetovanje e-pošte.

en: Request a new reset email
sr: Zatražite novi mail za reset

en: Connected to these tables
sr: Povezan sa ovim tabelama

en: Are you ready to start exploring your data? Add it below.
sr: Da li ste spremni da počnete da istražujete svoje podatke? Dodajte ga ispod.

en: Not ready? Skip and play around with our Sample Database.
sr: Niste spremni? Preskočite i igrajte se sa našim Sample bazama podataka.

en: Need help connecting to your data?
sr: Potrebna vam je pomoć u povezivanju sa Vašim podacima?

en: Invite a teammate. We’ll make them an admin so they can configure your database. You can always change this later on.
sr: Pozovite kolege. Napravićemo ih administratorima kako bi mogli da konfigurišu Vašu bazu podataka. To se može kasnije promeniti.

en: Send invitation
sr: Pošalji pozivnicu

en: I'll invite a teammate to connect the database
sr: Pozvaću kolege da se povežu na bazu podataka

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about product usage.
sr: Da bi nam pomogli da poboljšamo Metabejs, želeli bi da prikupimo određene podatke o upotrebi proizvoda.

en: Here's a full list of what we track and why.
sr: Evo pune liste onoga što pratimo i zašto.

en: Finishing…
sr: Finishing

en: Setup section
sr: Sektor za podešavanje

en: Looks like everything is working.
sr: Izgleda da sve radi.

en: We know you’ve already created one of these.
sr: Znamo da ste već stvorili jedno od ovih.

en: Done!
sr: Gotovo!

en: Syncing…
sr: Sinhronizujem

en: Sync failed
sr: Sinhronizacija neuspešna

en: Syncing completed
sr: Sinhronizacija uspešna

en: Syncing tables…
sr: Sinhronizacija tabela

en: upgrade
sr: nadogradnja

en: Our Premium Embedding product has been discontinued, but if you already have a license you can activate it here. You’ll continue to receive support for the duration of your license.
sr: Naš premium proizvod za ugrađivanje je obustavljen, ali ako već imate dozvolu, možete je aktivirati ovde. I dalje ćete dobiti podršku za vreme trajanja licence.

en: Your Premium Embedding license isn’t valid anymore. {0}
sr: Licenca za premium ugrađivanje više nije validna. {0}

en: Explore our paid plans.
sr: Istražite naše planove plaćanja.

en: Your Premium Embedding license is active until {0}.
sr: Vaša premium licenca za ugrađivanje je aktivna do {0}.

en: Enter the token you bought from the Metabase Store below.
sr: Unesite token koji ste kupili iz prodavnice Metabejsa u nastavku.

en: Deleting…
sr: Brisanje

en: Deleting failed
sr: Brisanje nije uspelo

en: Deleted
sr: Obrisano

en: invite another teammate
sr: pozovite sledećeg kolegu

en: invite a teammate
sr: Pozovite kolege

en: Connect your data to get the most out of Metabase
sr: Povežite svoje podatke da biste maksimalno iskoristili Metabejs

en: check out our setup guides
sr: Pogledajte naše vodiče za podešavanje

en: Add my data
sr: Dodajte moje podatke

en: Your teams’ most important dashboards go here
sr: Najvažniji infopaneli Vaših timova idu ovde

en: Try these x-rays based on your data
sr: Isprobajte X-zrake na osnovu Vaših podataka

en: Looking for more?
sr: Tražite više?

en: You can get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers with {0}
sr: Možete dobiti prioritetnu podršku, više alata koji će Vam pomoći da podelite svoje uvide s Vašim timovima i moćnim opcijama koje će Vam pomoći da stvorite besprekorna, interaktivna podatkovna iskustva za Vaše klijente s {0}

en: our other paid plans.
sr: Naši ostali plaćeni planovi.

en: Activate it here.
sr: Aktivirajte ga ovde.

en: Use the tab key to navigate through settings and columns.
sr: Koristite TAB za navigaciju kroz podešavanja i kolone.

en: Metabase is open source and will be free forever – but by upgrading you can have priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
sr: Metabejs je otvoreni izvor i biće slobodan zauvek - ali nadogradnjom možete imati prioritetnu podršku, više alata koji će Vam pomoći da podelite svoje uvide sa svojim timovima i moćnim opcijama koje će Vam pomoći da stvorite interaktivno iskustvo za Vaše kupce.

en: Want to know more?
sr: Želite znati više?

en: Explore our paid plans
sr: Istražite naše planove plaćanja

en: Need help? {0}.
sr: Potrebna pomoć? {0}.

en: See our docs
sr: Pogledajte dokumentaciju

en: We recommend you {0}, see the instructions below:
sr: Preporučujemo vam {0}, pogledajte uputstva ispod:

en: Create New App
sr: Kreirajte novu aplikaciju

en: Install to workspace
sr: Instalirajte na radni prostor

en: Copy
sr: Kopiraj

en: Every column has a type, a description, and a friendly name. Nice!
sr: Svaka kolona ima tip, opis i prijateljsko ime. Lepo !

en: Most
sr: Većinom

en: Some
sr: Neki

en: Many
sr: Mnogo

en: {0} columns are missing a column type, description, or friendly name.
sr: {0} kolonama nedostaju tip kolone, opis ili prijateljsko ime.

en: Adding metadata makes it easier for your team to explore this data.
sr: Dodavanje metapodataka olakšava Vašem timu da istraži ove podatke.

en: Simplify your schema with Models
sr: Uprostite Vaše sheme modelima

en: To pick some data, you'll need to add some first
sr: Da bi odaberali neke podatke, moraćete prvo da dodate neke

en: Create models to make it easier for your team to explore.
sr: Kreirajte modele da biste olakšali Vašem timu da istraži podatke.

en: Instead of having your end users wade through your complex raw data, you can create custom models that are easy to find, understand, and explore.
sr: Umesto da krajnji korisnici prolaze kroz Vaše složene sirove podatke, možete da kreirate prilagođene modele koji je lako pronaći, razumeti i istražiti.

en: Learn how
sr: Saznajte kako

en: Enable this SSH tunnel?
sr: Omogući SSH tunnel?

en: Allow using a saved question or Model as the source for other queries?
sr: Dozvolite da koristite sačuvano pitanje ili model kao izvor za ostale upite?

en: There was a problem with this question.
sr: Došlo je do problema sa ovim pitanjem.

en: See our docs for step-by-step directions on how to connect your database.
sr: Pogledajte naše dokumente za uputstva korak po korak o tome kako da povežete svoju bazu podataka.

en: You've updated your password.
sr: Ažurirali ste lozinku.

en: A question
sr: Pitanje

en: A dashboard
sr: Info panel

en: A model
sr: Model

en: Save your questions, dashboards, and models in collections — and pin them to feature them at the top.
sr: Sačuvajte svoja pitanja, kontrolne table i modele u kolekcijama — i zakačite ih da biste ih prikazali na vrhu.

en: Useful data
sr: Korisni podaci

en: Start new explorations here
sr: Započnite nova istraživanja ovde

en: Start new explorations about {0} here
sr: Započnite nova istraživanja o {0} ovde

en: Show fewer options
sr: Prikaži manje opcija

en: Unpin
sr: Otkači

en: Pin this
sr: Zakači ovo

en: License and Billing
sr: Licenca i naplata

en: edited the metadata
sr: uredio metapodatke

en: Copy of
sr: Kopija

en: The /api/setup route can only be used to create the first user, however a user currently exists.
sr: /api/setup ruta se može koristiti samo za kreiranje prvog korisnika, međutim korisnik trenutno postoji.

en: Maximum number of rows to return specifically on :rows type queries via the API.
sr: Maksimalan broj redova koji se vraćaju posebno na upite tipa :rows preko API-ja.

en: Downloads of native queries are only allowed if a group has download permissions for the entire database.
sr: Preuzimanja izvornih upita su dozvoljena samo ako grupa ima dozvole za preuzimanje za celu bazu podataka.

en: Manage data model
sr: Upravljajte modelom podataka

en: Star
sr: Zvezda

en: Balloons
sr: baloni

en: Bell
sr: Zvono

en: {0} events
sr: {0} događaja

en: Data model access requires full data access.
sr: Pristup modelu podataka zahteva pun pristup podacima.

en: You're allowed to download up to 10,000 row.
sr: Dozvoljeno vam je da preuzmete do 10,000 redova.

en: Manage database
sr: Upravljajte bazom podataka

en: Invalid template tag "{0}"
sr: Nevažeća oznaka šablona "{0}"

en: The variable "{0}" needs to be mapped to a field.
sr: Promenljiva "{0}" treba da bude mapirana u polje.

en: Invalid template tag: {0}
sr: Nevažeća oznaka šablona: {0}

en: Settings access
sr: Pristup podešavanjima

en: This grants access to Tools, Audit, and Troubleshooting
sr: Ovo daje pristup alatima, reviziji i rešavanju problema

en: Subscriptions and Alerts
sr: Pretplate i upozorenja

en: Manage database access requires full data access.
sr: Upravljanje pristupom bazi podataka zahteva pun pristup podacima.

en: Download results access requires full data access.
sr: Pristup rezultatima preuzimanja zahteva pun pristup podacima.

en: 10 thousand rows
sr: 10 hiljada redova

en: 1 million rows
sr: 1 milion redova

en: Application
sr: Aplikacija

en: Hide error details
sr: Sakrij detalje o grešci

en: Delete {0}?
sr: Izbrisati {0}?

en: This is a community-developed driver and not supported by Metabase.
sr: Ovo je upravljački program koji je razvila zajednica i Metabase ga ne podržava.

en: This is a partner-developed driver. Though Metabase can’t provide support for it, if you need help you can contact the fine folks at
sr: Ovo je upravljački program koji je razvio partner. Iako Metabase ne može da pruži podršku za to, ako vam je potrebna pomoć, možete kontaktirati dobre ljude na

en: Turn on
sr: Uključite

en: Open sidebar
sr: Otvori bočnu traku

en: Edit variables
sr: Uredite promenljive

en: Updated event
sr: Ažuriran događaj

en: Add time
sr: Dodajte vreme

en: Select a file
sr: Izaberite datoteku

en: Hours
sr: Sati

en: Minutes
sr: Minuta

en: Remove time
sr: Uklonite vreme

en: Add your own data
sr: Dodajte svoje podatke

en: Something's wrong with your question
sr: Nešto nije u redu sa Vašim pitanjem

en: Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
sr: Hajde sada da Vas upoznamo, povežemo se sa Vašim podacima i počnemo da Vam pronalazimo neke odgovore!

en: Edit event
sr: Uredite događaj

en: Archive event
sr: Arhivirajte događaj

en: New event timeline
sr: Nova vremenska linija događaja

en: Edit event timeline
sr: Uredite vremensku liniju događaja

en: Archive timeline and all events
sr: Arhivirajte vremensku liniju i sve događaje

en: New event
sr: Novi događaj

en: Created event
sr: Kreiran događaj

en: Get more control
sr: Dobijte više kontrole

en: {0} and disable download results, control access to the data model, ${ 1 }.
sr: {0} i onemogućite rezultate preuzimanja, kontrolišete pristup modelu podataka, ${ 1 }.

en: Upgrade to Pro or Enterprise
sr: Nadogradite na Pro ili Enterprise

en: Hey there, {0}
sr: Zdravo, {0}

en: How's it going, {0}?
sr: Kako ide, {0}?

en: Howdy, {0}
sr: Zdravo, {0}

en: Greetings, {0}
sr: Pozdrav, {0}

en: Good to see you, {0}
sr: Drago mi je da Vas vidimo, {0}

en: Metabase tips
sr: Saveti za Metabejs

en: Here are some popular items
sr: Evo nekih popularnih stavki

en: Here are some popular tables
sr: Evo nekoliko popularnih tabela

en: Here are some popular questions
sr: Evo nekoliko popularnih pitanja

en: Here are some popular models
sr: Evo nekoliko popularnih modela

en: Here are some popular dashboards
sr: Evo nekih popularnih infopanela

en: Pick up where you left off
sr: Nastavi gde si stao

en: Try out these sample x-rays to see what Metabase can do.
sr: Isprobajte ove uzorke rendgenskih snimaka da vidite šta Metabase može da uradi.

en: Here are some explorations of the
sr: Evo nekih istraživanja o

en: schema in
sr: šema u

en: Here are some explorations of
sr: Evo nekih istraživanja o

en: A look at
sr: Pogled na

en: A summary of
sr: Sažetak

en: A glance at
sr: Pogled na

en: Some insights about
sr: Neki uvidi o

en: Remove bookmark
sr: Ukloni obeleživač

en: Past
sr: Prošlost

en: Exclude...
sr: Isključi...

en: Events between {0} and {1}
sr: Događaji između {0} i {1}

en: Events
sr: Događaji

en: Move event
sr: Premesti događaj

en: Unarchive event
sr: Poništi arhiviranje događaja

en: Delete event
sr: Izbrišite događaj

en: {0} added this on {1}
sr: {0} je dodao/la ovo {1}

en: Added on {0}
sr: Dodato {0}

en: The Mesozoic era
sr: Mezozojska era

en: No timelines found
sr: Nisu pronađene vremenske linije

en: No events found
sr: Nije pronađen nijedan događaj

en: Archived events
sr: Arhivirani događaji

en: Search for an event
sr: Potražite događaj

en: Add an event
sr: Dodajte događaj

en: New timeline
sr: Nova vremenska linija

en: Edit timeline details
sr: Uredite detalje vremenske linije

en: Move timeline
sr: Pomeri vremensku liniju

en: View archived events
sr: Pogledajte arhivirane događaje

en: View archived timelines
sr: Pogledajte arhivirane vremenske linije

en: Launch of v2.0
sr: Lansiranje v2.0

en: Add events to Metabase to show important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
sr: Dodajte događaje u Metabase da biste prikazali važne prekretnice, pokretanja ili bilo šta drugo, pored vaših podataka.

en: Events in Metabase let you see important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
sr: Događaji u Metabase-u Vam omogućavaju da vidite važne prekretnice, lansiranja ili bilo šta drugo, pored Vaših podataka.

en: {0} event | {0} events
sr[0]: {0} događaja
sr[1]: {0} događaja
sr[2]: {0} događaja

en: Unarchive timeline
sr: Poništi arhiviranje vremenske linije

en: Delete timeline
sr: Izbrišite vremensku liniju

en: Archived timelines
sr: Arhivirane vremenske linije

en: Move {0}
sr: Premesti {0}

en: Add events to Metabase to show helpful context alongside your data.
sr: Dodajte događaje u Metabase da biste prikazali koristan kontekst pored podataka.

en: Events in Metabase let you see helpful context alongside your data.
sr: Događaji u Metabejsui Vam omogućavaju da vidite koristan kontekst pored Vaših podataka.

en: Original schema
sr: Originalna šema

en: Click the button below to begin creating your Slack App using the Metabase configuration.
sr: Kliknite na dugme ispod da biste počeli da kreirate svoju Slack aplikaciju koristeći konfiguraciju Metabase.

en: Once created, click “{0}” to authorize it.
sr: Nakon kreiranja, kliknite na ''{0}'' da biste ga ovlastili.

en: 2. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
sr: 2. Aktivirajte OAuth token i kreirajte novi slack kanal

en: Last 7 Days
sr: Poslednjih 7 dana

en: Last 30 Days
sr: Poslednjih 30 dana

en: Last 3 Months
sr: Poslednja 3 meseca

en: Last 12 Months
sr: Poslednjih 12 meseci

en: Specific dates...
sr: Konkretni datumi...

en: Relative dates...
sr: Relativni datumi...

en: Days of the week...
sr: Dani u nedelji...

en: Months of the year...
sr: Meseci u godini...

en: Quarters of the year...
sr: Kvartala u godini...

en: Hours of the day...
sr: Sati u danu...

en: Is not empty
sr: Nije prazan

en: Select none...
sr: Izaberite nijedan...

en: Select all...
sr: Izaberi sve...

en: Right now, this is {0}
sr: Trenutno, ovo je {0}

en: Right now, this is {0} - {1}
sr: Trenutno, ovo je {0} - {1}

en: Starting from...
sr: Počevši od...

en: Starting from
sr: Počevši od

en: 0/{0} loaded
sr: 0/{0} učitano

en: Your dashboard is ready
sr: Vaš infopanel je spreman

en: Still Here...
sr: Još uvek ovde...

en: Your question is ready!
sr: Vaše pitanje je spremno!

en: You can customize filter values for each subscription with paid plans.
sr: Možete da prilagodite vrednosti filtera za svaku pretplatu sa plaćenim planovima.

en: Get Help
sr: Nađi pomoć

en: Resources and support
sr: Resursi i podrška

en: Remove from bookmarks
sr: Ukloni iz obeleživača

en: event
sr: događaj

en: archived
sr: arhivirano

en: unarchived
sr: nearhivirano

en: Product releases
sr: Izdanja proizvoda

en: Default icon
sr: Podrazumevana ikona

en: timeline
sr: vremenska linija

en: Event name
sr: Naziv događaja

en: Product launch
sr: Lansiranje proizvoda

en: Markdown supported
sr: Markdovn podržan

en: Add links and formatting via markdown
sr: Dodajte veze i formatiranje putem markdovn-a

en: Icon
sr: Ikonica

en: Timeline
sr: Vremenska linija

en: Excludes
sr: Isključuje

en: {0}, starting {1} {2}
sr: {0}, počevši od {1} {2}

en: minute {0} | minutes {0}
sr[0]: minut {0}
sr[1]: minuta {0}
sr[2]: minuta {0}

en: hour {0} | hours {0}
sr[0]: sat {0}
sr[1]: sati {0}
sr[2]: sati {0}

en: day {0} | days {0}
sr[0]: dan {0}
sr[1]: dana {0}
sr[2]: dana {0}

en: week {0} | weeks {0}
sr[0]: nedelja {0}
sr[1]: nedelja {0}
sr[2]: nedelja {0}

en: month {0} | months {0}
sr[0]: mesec {0}
sr[1]: meseci {0}
sr[2]: meseci {0}

en: quarter {0} | quarters {0}
sr[0]: {0} kvartal
sr[1]: {0} kvartal
sr[2]: {0} kvartal

en: year {0} | years {0}
sr[0]: godina {0}
sr[1]: godina {0}
sr[2]: godina {0}

en: All Set! {0} is ready.
sr: Sve je spremno! {0} je spreman.

en: All questions loaded
sr: Sva pitanja su učitana

en: Would you like to be notified when this dashboard is done loading?
sr: Da li želite da budete obavešteni kada se ovaj infopanel učita?

en: Custom columns do not support boolean expressions
sr: Prilagođene kolone ne podržavaju logičke izraze

en: Downloading…
sr: Preuzimanje…

en: All Set! Your question is ready.
sr: Sve je spremno! Vaše pitanje je spremno.

en: {0} is loaded.
sr: {0} je učitan.

en: Would you like to be notified when this question is done loading?
sr: Da li želite da budete obavešteni kada ovo pitanje završi sa učitavanjem?

en: Switch to data
sr: Prebacite se na podatke

en: Switch to visualization
sr: Pređite na vizuelizaciju

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Users are only ever added to or removed from mapped groups.
sr: Mapiranja omogućavaju Metabase-u da automatski dodaje i uklanja korisnike iz grupa na osnovu informacija o članstvu koje pruža
    server direktorijuma. Korisnici se uvek dodaju ili uklanjaju iz mapiranih grupa.

en: Allowed email address domain(s) for new Dashboard Subscriptions and Alerts. To specify multiple domains, separate each domain with a comma, with no space in between (e.g., "domain1,domain2"). To allow all domains, leave the field empty. This setting doesn't affect existing subscriptions.
sr: Dozvoljeni domen(i) adrese e-pošte za nove pretplate i upozorenja na infopanelu. Da biste naveli više domena, odvojite svaki domen zarezom, bez razmaka između (npr., "domen1,domen2"). Da biste dozvolili sve domene, ostavite polje prazno. Ovo podešavanje ne utiče na postojeće pretplate..

en: You do not have permissions to download the results of this query.
sr: Nemate dozvole za preuzimanje rezultata ovog upita.

en: You should not set WEEK_START in Snowflake connection options; this might lead to incorrect results. Set the Start of Week Setting instead.
sr: Ne bi trebalo da postavljate WEEK_START u opcijama povezivanja Snowflake; ovo može dovesti do netačnih rezultata. Umesto toga, postavite postavku za početak nedelje.

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are only allowed to update alerts that they created
sr: Korisnicima koji nisu administratori bez dozvola za praćenje ili pretplate je dozvoljeno da ažuriraju samo upozorenja koja su sami kreirali

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are not allowed to modify the channels for an alert
sr: Korisnicima koji nisu administratori bez dozvole za praćenje ili pretplate nije dozvoljeno da menjaju kanale za upozorenje

en: Non-admin users without subscription permissions are not allowed to add recipients
sr: Korisnicima koji nisu administratori bez pretplate nije dozvoljeno da dodaju primaoce

en: Group Manager is only enabled if you have a premium token with the advanced permissions feature.
sr: Menadžer grupe je omogućen samo ako imate premium token sa funkcijom naprednih dozvola.

en: Admin cant be a group manager.
sr: Administrator ne može biti menadžer grupe.

en: Timeline with id {0} not found
sr: Vremenska linija sa ID-om {0} nije pronađena

en: Timestamp cannot be null
sr: Vremenska oznaka ne može biti null

note: clear any rows created by the Liquibase migrations.
en: Clearing default entries created by Liquibase migrations...
sr: Brisanje podrazumevanih unosa kreiranih Liquidbase migracijama...

en: Don''t know how to parse date string {0}
sr: Ne znam kako da raščlanim string datuma {0}

en: Invalid values provided for operator: {0}
sr: Nevažeće vrednosti su navedene za operator: {0}

en: Unrecognized operation: {0}
sr: Neprepoznata operacija: {0}

en: Error determining value for parameter {0}: {1}
sr: Greška pri određivanju vrednosti za parametar {0}: {1}

en: You cannot update a ApplicationPermissionsRevision!
sr: Ne možete ažurirati ApplicationPermissionsRevision!

en: Invalid Field Filter: Field {0} belongs to Database {1}, but the query is against Database {2}
sr: Nevažeći filter polja: Polje {0} pripada bazi podataka {1}, ali je upit protiv baze podataka {2}

en: The engine on a sample database cannot be changed.
sr: Engine u bazi podataka uzorka se ne može promeniti.

en: The {0} permissions functionality is only enabled if you have a premium token with the advanced-permissions feature.
sr: Funkcija dozvola {0} je omogućena samo ako imate premium token sa funkcijom naprednih dozvola.

en: Unknown setting: {0}
sr: Nepoznato podešavanje: {0}

en: You do not have access to the setting {0}
sr: Nemate pristup podešavanju {0}

en: Setting {0} allows both user-local and database-local values; this is not supported
sr: Podešavanje {0} dozvoljava i korisničke i lokalne vrednosti; ovo nije podržano

en: Error purging old cache entries: {0}
sr: Greška pri čišćenju starih unosa keša: {0}

en: Error saving query results to cache: {0}
sr: Greška pri čuvanju rezultata upita u keš memoriji: {0}

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}: {1}
sr: Greška pri pokušaju preuzimanja keširanih rezultata za upit sa hešom {0}: {1}

en: Slack user/channel startup cache refreshed with {0} entries, took {1}ms.
sr: Keš za pokretanje Slack korisnika/kanala je osvežen sa {0} unosa, trajalo je {1}ms.

en: Slack is not configured, not refreshing slack user/channel cache.
sr: Slack nije konfigurisan, ne osvežava slack keš korisnika/kanala.

en: value must be a valid date string
sr: vrednost mora biti važeći string datuma

en: Confirm
sr: Potvrdi

en: Home
sr: Početak

en: Turn into Member
sr: Pretvorite se u člana

en: Turn into Manager
sr: Pretvorite se u menadžera

en: {0} and disable download results, control access to the data model, promote group managers, {1}.
sr: {0} i onemogućite rezultate preuzimanja, kontrolišete pristup modelu podataka, unapredite menadžere grupa, {1}.

en: and more
sr: i još

en: Manager
sr: Menadžer

en: Member
sr: Član

en: Are you sure?
sr: Jeste li sigurni?

en: You will not be able to manage users of this group anymore.
sr: Više nećete moći da upravljate korisnicima ove grupe.

en: Not allowed to edit group memberships
sr: Nije dozvoljeno uređivanje članstva u grupama

en: Exclude
sr: Isključi

en: No logins
sr: Nema prijavljivanja

en: You need unrestricted data access on this table to map custom display values.
sr: Potreban vam je neograničen pristup podacima u ovoj tabeli da biste mapirali prilagođene vrednosti prikaza.

en: View Details
sr: Prikaz detalja

en: Field access denied
sr: Pristup polju odbijen

en: No key available
sr: Nije dostupan ključ

en: Connected to
sr: Povezan

en: Retry now
sr: Pokušajte ponovo

en: Refreshing
sr: Osvežava se

en: Completed
sr: Završeno

en: in
sr: u

en: Last run at
sr: Poslednji put u

en: Created by
sr: Kreirano od strane

en: Failed to update model cache
sr: Ažuriranje keša modela nije uspelo

en: Refreshing model cache
sr: Osvežavanje keša modela

en: Model last cached {0}
sr: Model je poslednji put keširan {0}

en: Last attempt {0}
sr: Poslednji pokušaj {0}

en: Refresh now
sr: Osveži sada

en: this quarter
sr: ovog kvartala

en: You're allowed to download up to 10,000 rows.
sr: Dozvoljeno vam je da preuzmete do 10.000 redova.

en: Groups with Block data access can't download results
sr: Grupe sa Blokiranim pristupom podacima ne mogu da preuzimaju rezultate

en: Disable model persistence
sr: Onemogućite postojanost modela

en: Disabling…
sr: Onemogućavanje…

en: Enable model persistence
sr: Omogućite postojanost modela

en: Enabling…
sr: Omogućavanje…

en: Default period{0} | Default periods{0}
sr[0]: Podrazumevani period{0}
sr[1]: Podrazumevani periodi{0}
sr[2]: Podrazumevani periodi{0}

en: Minute{0} | Minutes{0}
sr[0]: Minut{0}
sr[1]: Minuta{0}
sr[2]: Minuta{0}

en: Hour{0} | Hours{0}
sr[0]: sat{0}
sr[1]: sati{0}
sr[2]: sati{0}

en: Day{0} | Days{0}
sr[0]: Dan{0}
sr[1]: Dana{0}
sr[2]: Dana{0}

en: Week{0} | Weeks{0}
sr[0]: Sedmica{0}
sr[1]: Sedmica{0}
sr[2]: Sedmica{0}

en: Month{0} | Months{0}
sr[0]: Mesec{0}
sr[1]: Meseci{0}
sr[2]: Meseci{0}

en: Quarter{0} | Quarters{0}
sr[0]: Kvartal{0}
sr[1]: Kvartali{0}
sr[2]: Kvartali{0}

en: Year{0} | Years{0}
sr[0]: Godina{0}
sr[1]: Godina{0}
sr[2]: Godina{0}

en: Minute of hour{0} | Minutes of hour{0}
sr[0]: Minut u satu{0}
sr[1]: Minuta u satu{0}
sr[2]: Minuta u satu{0}

en: Hour of day{0} | Hours of day{0}
sr[0]: Sat u danu{0}
sr[1]: Sati u danu{0}
sr[2]: Sati u danu{0}

en: Day of week{0} | Days of week{0}
sr[0]: Dan u nedelji{0}
sr[1]: Dana u nedelji{0}
sr[2]: Dana u nedelji{0}

en: Day of month{0} | Days of month{0}
sr[0]: Dan u mesecu{0}
sr[1]: Dana u mesecu{0}
sr[2]: Dana u mesecu{0}

en: Day of year{0} | Days of year{0}
sr[0]: Dan u godini{0}
sr[1]: Dana u godini{0}
sr[2]: Dana u godini{0}

en: Week of year{0} | Weeks of year{0}
sr[0]: Sedmica u godini{0}
sr[1]: Sedmica u godini{0}
sr[2]: Sedmica u godini{0}

en: Month of year{0} | Months of year{0}
sr[0]: Mesec u godini{0}
sr[1]: Meseci u godini{0}
sr[2]: Meseci u godini{0}

en: Quarter of year{0} | Quarters of year{0}
sr[0]: Kvartal u godini{0}
sr[1]: Kvartala u godini{0}
sr[2]: Kvartala u godini{0}

en: Saved questions
sr: Sačuvana pitanja

en: Enabling cache will create tables for your models in a dedicated schema and Metabase will refresh them on a schedule. Questions based on your models will query these tables. {0}.
sr: Omogućavanje keša kreiraće tabele za Vaše modele u namenskoj šemi i Metabase će ih osvežavati prema rasporedu. Pitanja zasnovana na Vašim modelima će ispitivati ove tabele. {0}.

en: Refresh every
sr: Osvežite svakih

en: 2 hours
sr: 2 sata

en: 3 hours
sr: 3 sata

en: 6 hours
sr: 6 sati

en: 12 hours
sr: 12 sati

en: 24 hours
sr: 24 sata

en: Gets a time interval of specified length
sr: Dobija vremenski interval određene dužine

en: Gets a timestamp relative to the current time
sr: Dobija vremensku oznaku u odnosu na trenutno vreme

en: Persist model
sr: Trajni model

en: Questions that errored when last run
sr: Pitanja sa greškom pri poslednjem pokretanju

en: You don't have permission to save this question.
sr: Nemate dozvolu da sačuvate ovo pitanje.

en: Looks like we cannot find any matching datasets.
sr: Izgleda da ne možemo da pronađemo nijedan podudarni skup podataka.

en: Whether to enable using the new experimental Actions features globally. (Actions must also be enabled for each Database.)
sr: Da li da omogući korišćenje novih eksperimentalnih funkcija radnji na globalnom nivou. (Radnje takođe moraju biti omogućene za svaku bazu podataka.)

en: Actions are not enabled.
sr: Radnje nisu omogućene.

en: Database does not support persisting
sr: Baza podataka ne podržava trajno

en: Persisting models not enabled for database
sr: Trajni modeli nisu omogućeni za bazu podataka

en: Card is not a model
sr: Kartica nije model

en: Persisting models is not enabled.
sr: Trajni modeli nisu omogućeni.

en: Integer greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
sr: Ceo broj veći ili jednak jedan i manji ili jednak dvadeset četiri

en: Value must be an integer representing hours greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
sr: Vrednost mora da bude ceo broj koji predstavlja sate veće ili jednake jedan i manje od ili jednake dvadeset četiri

en: Enabling model persistence
sr: Omogućavanje postojanosti modela

en: Disabling model persistence
sr: Onemogućavanje postojanosti modela

en: Warning: Automagic analysis context is missing result metadata. Unable to resolve Fields by name.
sr: Upozorenje: Kontekstu automatske analize nedostaju metapodaci rezultata. Nije moguće razrešiti polja po imenu.

note: otherwise this isn't returning something, and that's probably an error. Log it.
en: Cannot resolve Field {0} in automagic analysis context
sr: Nije moguće razrešiti polje {0} u kontekstu automatske analize

en: Error decomposing question: {0}
sr: Greška pri dekomponovanju pitanja: {0}

en: Lack permissions to create {0} schema
sr: Nedostaju dozvole za pravljenje {0} šeme

en: Lack permission to create table in schema {0}
sr: Nedostaje dozvola za pravljenje tabele u šemi {0}

en: Lack permission to read table in schema {0}
sr: Nedostaje dozvola za čitanje tabele u šemi {0}

en: Lack permission to delete table in schema {0}
sr: Nedostaje dozvola za brisanje tabele u šemi {0}

en: Step {0} was successful for db {1}
sr: Korak {0} je bio uspešan za db {1}

en: Error in `{0}` while checking for model persistence permissions.
sr: Greška u `{0}` prilikom provere dozvola za postojanost modela.

en: Allow persisting models into the source database.
sr: Dozvolite trajne modele u izvornoj bazi podataka.

en: Hour interval to refresh persisted models.
sr: Satni interval za osvežavanje postojećih modela.

en: The :feature option is required when using defenterprise in an EE namespace!
sr: Opcija :feature je potrebna kada koristite defenterprise u EE imenskom prostoru!

en: {0} option for defenterprise should not be set in an OSS namespace! Set it on the EE function instead.
sr: Opcija {0} za defenterprise ne treba da se postavlja u OSS imenskom prostoru! Umesto toga, postavite ga na funkciju EE.

en: An EE namespace must be provided when using defenterprise in an OSS namespace!
sr: EE imenski prostor mora biti obezbeđen kada se koristi defenterprise u OSS imenskom prostoru!

en: Add it immediately before the argument list.
sr: Dodajte ga neposredno ispred liste argumenata.

en: Enterprise function {0}/{1} does not have a docstring. Go add one!
sr: Enterprise funkcija {0}/{1} nema docstring. Dodajte jedan!

en: The maximum number of attempts for delivering a single notification.
sr: Maksimalan broj pokušaja za isporuku jednog obaveštenja.

en: The initial retry delay in milliseconds when delivering notifications.
sr: Početno kašnjenje ponovnog pokušaja u milisekundama prilikom isporuke obaveštenja.

en: The delay multiplier between attempts to deliver a single notification.
sr: Množilac kašnjenja između pokušaja isporuke jednog obaveštenja.

en: The randomization factor of the retry delay when delivering notifications.
sr: Faktor randomizacije odlaganja ponovnog pokušaja prilikom isporuke obaveštenja.

en: The maximum delay between attempts to deliver a single notification.
sr: Maksimalno kašnjenje između pokušaja isporuke jednog obaveštenja.

en: Reconfiguring notification sender
sr: Ponovno konfigurisanje pošiljaoca obaveštenja

en: Substituting cached query for card {0} from {1}.{2}
sr: Zamena keširanog upita za karticu {0} od {1}.{2}

en: Error unpersisting model with card-id {0}
sr: Greška pri opozivanju modela sa ID-om kartice {0}

en: Starting persisted model refresh task for Database {0}.
sr: Pokretanje trajnog zadatka osvežavanja modela za bazu podataka {0}.

en: Error refreshing persisting model with card-id {0}
sr: Greška pri osvežavanju postojećeg modela sa ID-om kartice {0}

en: Finished persisted model refresh task for Database {0}.
sr: Završen je zadatak osvežavanja trajnog modela za bazu podataka {0}.

en: Attempting to refresh individual for persisted-info {0}.
sr: Pokušaj osvežavanja pojedinca za trajne informacije {0}.

en: Finished updated model-id {0} from persisted-info {1}.
sr: Završen je ažurirani ID modela {0} iz persisted-info {1}.

en: Unable to refresh model with card-id {0}
sr: Nije moguće osvežiti model sa ID-om kartice {0}

en: Unknown payload type {0}
sr: Nepoznati tip payloada {0}

en: Migrating from self-hosted?
sr: Migrirate sa self-hostinga?

en: Check out our docs for how to migrate your self-hosted instance to Cloud.
sr: Pogledajte naše dokumente kako da migrirate svoju instancu sa sopstvenim hostom u Cloud.

en: Enter a default value…
sr: Unesite podrazumevanu vrednost…

en: Add title
sr: Dodajte naslov

en: Add description
sr: Dodajte opis

en: Edit metadata
sr: Uredite metapodatke

en: Turn into a model
sr: Pretvorite u model

en: Turn back to saved question
sr: Vratite se na sačuvano pitanje

en: More info
sr: Više informacija

en: Move, archive, and more...
sr: Premesti, arhiviraj i još mnogo toga...

en: In order to send subscriptions and alerts to private Slack channels, you must first add the Metabase bot to them.
sr: Da biste slali pretplate i upozorenja na privatne Slack kanale, morate im prvo dodati Metabase bot.

en: Are you sure you want to reset to default colors?
sr: Da li ste sigurni da želite da vratite na podrazumevane boje?

en: If you do this, your colors will change to our default colors. This action can’t be undone.
sr: Ako to uradite, vaše boje će se promeniti u naše podrazumevane boje. Ova radnja se ne može opozvati.

en: This collection is empty
sr: Ova kolekcija je prazna

en: Create a new…
sr: Kreirajte nov…

en: Edit permissions
sr: Uredite dozvole

en: Open this question and fill in its variables to see it.
sr: Otvorite ovo pitanje i popunite njegove varijable da biste ga videli.

en: Only Admins are able to embed questions. If you need access to this feature, reach out to them for permissions.
sr: Samo administratori mogu da ugrade pitanja. Ako vam je potreban pristup ovoj funkciji, obratite se njima za dozvole.

en: In order to embed your question, you have to first {0}
sr: Da biste ugradili svoje pitanje, prvo morate da {0}

en: Model moved to {0}
sr: Model je premešten u {0}

en: Question moved to {0}
sr: Pitanje je premešteno na {0}

en: Connect database
sr: Povežite bazu podataka

en: Skip
sr: Preskoči

en: Hi{0}. Nice to meet you!
sr: Zdravo{0}. Drago mi je da smo se upoznali!

en: {0} is connected to:
sr: {0} je povezan sa:

en: No details found
sr: Nisu pronađeni detalji

en: Question last cached {0}
sr: Pitanje je poslednje keširano {0}

en: Palette preview
sr: Pregled palete

en: Where it's used
sr: Gde se koristi

en: Chart colors
sr: Boje grafikona

en: Reset to default colors
sr: Vratite na podrazumevane boje

en: Generate chart colors
sr: Generišite boje grafikona

en: User interface colors
sr: Boje korisničkog interfejsa

en: You can choose up to 24 hex values. We’ll auto-generate what you leave blank.
sr: Možete odabrati do 24 heksadecimalne vrednosti. Automatski ćemo generisati ono što ostavite praznim.

en: Font weight
sr: Težina fonta

en: Display our little friend on the homepage
sr: Prikažite našeg malog prijatelja na početnoj stranici

en: In order to remove the Metabase logo from embeds, you can always upgrade to {0}
sr: Da biste uklonili Metabase logo iz ugrađenih, uvek možete da nadogradite na {0}

en: one of our paid plans.
sr: jedan od naših plaćenih planova.

en: embedding the entire metabase app
sr: ugrađivanje cele aplikacije metabase

en: With {0} you can embed the full Metabase app and enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. You can also get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
sr: Pomoću {0} možete da ugradite kompletnu aplikaciju Metabase i omogućite svojim korisnicima da analiziraju grafikone, pregledaju kolekcije i koriste grafički kreator upita. Takođe možete dobiti prioritetnu podršku, više alata koji će vam pomoći da podelite svoje uvide sa svojim timovima i moćne opcije koje će vam pomoći da kreirate besprekorna, interaktivna iskustva podataka za svoje klijente.

en: some of our paid plans,
sr: neki od naših plaćenih planova,

en: Hey there{0}
sr: Zdravo{0}

en: How's it going{0}?
sr: Kako ide{0}?

en: Howdy{0}
sr: Zdravo{0}

en: Greetings{0}
sr: Pozdrav{0}

en: Good to see you{0}
sr: Drago mi je da te vidim{0}

en: Paid
sr: Plaćeno

en: Embed dashboards, questions, or the entire Metabase app into your application. Integrate with your server code to create a secure environment, limited to specific users or organizations.
sr: Ugradite kontrolne table, pitanja ili celu aplikaciju Metabase u svoju aplikaciju. Integrišite se sa kodom vašeg servera da biste kreirali bezbedno okruženje, ograničeno na određene korisnike ili organizacije.

en: By enabling embedding you're agreeing to
sr: Omogućavanjem ugrađivanja prihvatate

en: our embedding license.
sr: naša licenca za ugrađivanje.

en: More details
sr: Više detalja

en: When you embed charts or dashboards from Metabase in your own
    application, that application isn't subject to the Affero General Public
    License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase
    logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds.
sr: Kada ugradite grafikone ili kontrolne table iz Metabase-a u svoje
    aplikacija, ta aplikacija nije predmet Affero General Public-a
    Licenca koja pokriva ostatak Metabase-a, pod uslovom da zadržite Metabase
    logo i "Powered by Metabase" vidljivim na tim ugrađenim elementima.

en: Your should, however, read the license text linked above as that is the
    actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
sr: Međutim, trebalo bi da pročitate tekst licence naveden iznad, jer je to
    stvarna licenca na koju ćete pristati tako što ćete omogućiti ovu funkciju.

en: We will refresh your models {0}
sr: Osvežićemo vaše modele {0}

en: Seconds and year properties are not allowed
sr: Svojstva sekundi i godine nisu dozvoljena

en: cron syntax
sr: cron sintaksa

en: Our {0} is a string of 5 fields separated by white spaces
sr: Naš {0} je niz od 5 polja odvojenih razmacima

en: Allowed values
sr: Dozvoljene vrednosti

en: Create Slack App
sr: Kreirajte Slack aplikaciju

en: 1. Click the button below and create your Slack App
sr: 1. Kliknite na dugme ispod i kreirajte svoju Slack aplikaciju

en: First, {0} using the Metabase configuration. Once created, click “${ 1 }” to authorize it.
sr: Prvo, {0} koristeći konfiguraciju Metabase. Nakon kreiranja, kliknite na „${ 1}“ da biste ga autorizovali.

en: click the button below to create your Slack App
sr: kliknite na dugme ispod da biste kreirali svoju Slack aplikaciju

en: There was an error loading the field values for this field
sr: Došlo je do greške pri učitavanju vrednosti polja za ovo polje

en: more options
sr: Više opcija

en: Waiting to create the first model cache
sr: Čeka se kreiranje prvog modela  keša

en: Learn more.
sr: Saznajte više.

en: We'll create tables with model data and refresh them on a schedule you define. To enable it, you need to grant this connection credential read and write permissions on the "{0}" schema or grant create schema permissions. {1}
sr: Napravićemo tabele sa podacima modela i osvežiti ih prema rasporedu koji definišete. Da biste ih omogućili, morate da dodelite dozvole za čitanje i pisanje akreditiva za ovu vezu na šemi "{0}" ili dozvole za kreiranje šeme. {1}

en: Turn model caching off
sr: Isključite keširanje modela

en: Turn model caching on
sr: Uključite keširanje modela

en: For models to be cached, the user should have create table permission or create schema permission in this database.
sr: Da bi modeli bili keširani, korisnik treba da ima dozvolu za kreiranje tabele ili dozvolu za kreiranje šeme u ovoj bazi podataka.

en: Day-of-week values must be between 1 and 7
sr: Vrednosti dana u nedelji moraju da budu između 1 i 7

en: Day-of-week values must be SUN, MON, TUE, WED, THU, FRI, SAT OR between 1 and 7, - * ? / L #
sr: Vrednosti dana u nedelji moraju biti NED, PON, UTO, SRE, ČET, PET, SUB ILI između 1 i 7, - * ? / L #

en: Unsupported day of week value. Possible values are 1-7 or SUN-SAT , - * ? / L #
sr: Nepodržana vrednost dana u nedelji. Moguće vrednosti su 1-7 ili SUN-SAT , - * ? / L #

en: A numeric value between 1 and 5 must follow the # option
sr: Numerička vrednost između 1 i 5 mora da prati opciju #

en: Day of month values must be between 1 and 31
sr: Vrednosti dana u mesecu moraju da budu između 1 i 31

en: Offset from last day must be less or equal 30
sr: Odstupanje od poslednjeg dana mora biti manje ili jednako 30

en: Month values must be between 1 and 12
sr: Mesečne vrednosti moraju da budu između 1 i 12

en: Month values must be JAN, FEB, MAR, APR, MAY, JUN, JUL, AUG, SEP, OCT, NOV, DEC or between 1 and 12
sr: Mesečne vrednosti moraju biti JAN, FEB, MAR, APR, MAJ, JUN, JUL, AVG, SEP, OKT, NOV, DEC ili između 1 i 12

en: Start year must be less than stop year
sr: Godina početka mora biti manja od godine završetka

en: Unsupported year value. Possible values are 1970-2099 , - * /
sr: Nepodržana vrednost godine. Moguće vrednosti su 1970-2099 , - * /

en: Minute and second values must be between 0 and 59 and hour values must be between 0 and 23
sr: Vrednosti minuta i sekunde moraju biti između 0 i 59, a vrednosti sata moraju biti između 0 i 23

en: You must use ? in the day-of-week or day-of-month field
sr: Morate koristiti ? u polju dan u nedelji ili dan u mesecu

en: Invalid cron expression
sr: Nevažeći cron izraz

en: Running query...
sr: Pokreće se upit...

en: Loading results...
sr: Učitavanje rezultata...

en: Summaries
sr: Rezime

en: Item Detail
sr: Detalji stavke

en: Color of filters in the query builder, buttons and links in filter widgets.
sr: Boja filtera u kreatoru upita, dugmadi i linkovi u vidžetima filtera.

en: Heavy
sr: Teško

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. {0}
sr: Sa ovom Pro/Enterprise funkcijom možete ugraditi kompletnu aplikaciju Metabase. Omogućite svojim korisnicima da analiziraju grafikone, pregledaju kolekcije i koriste grafički kreator upita. {0}

en: Authorized origins
sr: Ovlašćeno poreklo

en: Enter the origins for the websites or web apps where you want to allow embedding, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
sr: Unesite poreklo veb lokacija ili veb aplikacija u koje želite da dozvolite ugrađivanje, odvojeno razmakom. Evo {0} za ono što se može uneti.

en: exact specifications
sr: tačne specifikacije

en: Don’t show visualization
sr: Ne prikazuj vizuelizaciju

en: Show visualization
sr: Prikaži vizuelizaciju

en: Revert to this version
sr: Vratite se na ovu verziju

en: Make collection official
sr: Ozvaničite prikupljanje

en: Remove Official badge
sr: Uklonite zvaničnu značku

en: Appearance
sr: Izgled

en: Loading message
sr: Učitavanje poruke

en: From Name
sr: Iz naziva

en: Reply-To Address
sr: Adresa za odgovor

en: That's not a valid email addresses
sr: To nije važeća adresa e-pošte

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards.
sr: Omogućite administratorima da kreiraju javno vidljive veze (i iframe koji se mogu ugraditi) za pitanja i info panele.

en: Allow questions, dashboards, and more to be embedded. {0}
sr: Dozvolite da se pitanja, info paneli i još mnogo toga ugrade. {0}

en: Standalone embeds
sr: Samostalne ugradnje

en: Securely embed individual questions and dashboards within other applications.
sr: Bezbedno ugradite pojedinačna pitanja i info panele u druge aplikacije.

en: Full-app embedding
sr: Ugrađivanje cele aplikacije

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder.
sr: Sa ovom Pro/Enterprise funkcijom možete ugraditi kompletnu aplikaciju Metabase. Omogućite svojim korisnicima da analiziraju grafikone, pregledaju kolekcije i koriste grafički kreator upita.

en: Standalone Embed Secret Key used to sign JSON Web Tokens for requests to /api/embed endpoints. This lets you create a secure environment limited to specific users or organizations.
sr: Samostalni tajni ključ za ugrađivanje koji se koristi za potpisivanje JSON web tokena za zahteve ka /api/embed krajnjim tačkama. Ovo vam omogućava da kreirate bezbedno okruženje ograničeno na određene korisnike ili organizacije.

en: Use public link
sr: Koristite javni link

en: edited this
sr: uredio ovo

en: Learn how to debug SQL errors
sr: Naučite kako da otklonite greške u SQL-u

en: set up email
sr: podesite e-poštu

en: configure Slack
sr: konfigurišite Slack

en: Dashboard name
sr: Naziv info panela

en: All dashboards
sr: Svi info paneli

en: All databases
sr: Sve baze podataka

en: Query Not Recorded, sorry
sr: Upit nije zabeležen, izvinite

en: All schemas
sr: Sve šeme

en: All tables
sr: Sve tabele

en: Member name
sr: Ime člana

en: All members
sr: Svi članovi

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to log in. If this user is unable to authenticate then you can {1}
sr: Poslali smo poziv na {0} sa uputstvima za prijavljivanje. Ako ovaj korisnik ne može da se autentifikuje, možete da {1}

en: reset their password.
sr: resetujte njihovu lozinku.

en: read
sr: čitati

en: write
sr: pisati

en: read or write
sr: čitati ili pisati

en: That's not a valid list of email addresses
sr: To nije važeća lista adresa e-pošte

en: Transparent
sr: Transparentno

en: Use instance font
sr: Koristite primerni font

en: Download data
sr: Preuzmi podatke

en: Enable users to download data from this embed?
sr: Želite li da omogućite korisnicima da preuzimaju podatke sa ovog ugrađenog?

en: Example:
sr: Primer:

en: Show more filters
sr: Prikaži još filtera

en: New row
sr: Novi red

en: More columns
sr: Više kolona

en: Choose a join type
sr: Izaberite tip spajanja

en: Dismiss sync spinner manually
sr: Ručno odbacite spiner za sinhronizaciju

en: Dismissing…
sr: Odbacivanje…

en: Failed to dismiss sync spinner
sr: Odbacivanje spinera sinhronizacije nije uspelo

en: Sync spinners dismissed!
sr: Prekidači za sinhronizaciju su odbačeni!

en: Refresh models every…
sr: Osvežite modele svakih…

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow. True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
sr: Boolean označava da li se analitički događaji šalju u Snowplow. Tačno ako je anonimno praćenje omogućeno za ovu instancu, a kolektor Snowplow je dostupan.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events. Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
sr: Boolean koji pokazuje da li je kolektor Snowplow dostupan za primanje analitičkih događaja. Trebalo bi da se podesi preko promenljive okruženja u Cypress testovima ili tokom lokalnog razvoja.

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase. This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
sr: Jedinstveni identifikator koji će se koristiti u Snowplow analitici za identifikaciju ove instance Metabase. Ovo je javno podešavanje jer se neki analitički događaji šalju pre početnog podešavanja.

en: check your host settings
sr: proverite podešavanja vašeg hosta

en: check your port settings
sr: proverite podešavanja porta

en: String representing a cron schedule
sr: String koji predstavlja cron raspored

en: Must be a valid cron string not specifying a year
sr: Mora biti važeći cron string koji ne navodi godinu

en: Dimensions bindings:
    {0}
sr: Dimenzije veziva:
    {0}

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database. When should Metabase automatically scan and cache field values?
sr: Metabase može da skenira vrednosti prisutne u svakom polju u ovoj bazi podataka da bi omogućio filtere polja za potvrdu na kontrolnoj tabli i pitanjima. Ovo može biti proces koji zahteva dosta resursa, posebno ako imate veoma veliku bazu podataka. Kada Metabase treba automatski da skenira i kešira vrednosti polja?

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase [Cloud IP addresses](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):
sr: Ako je vaša baza podataka iza zaštitnog zida, možda ćete morati da dozvolite veze sa naše Metabase [IP adrese u oblaku] (https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):

en: Unfold JSON Columns
sr: Otvorite JSON kolone

en: We unfold JSON columns into component fields.This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
sr: Razmotavamo JSON kolone u polja komponenti. Ovo je podrazumevano uključeno, ali možete da ga isključite ako su performanse spore.

en: Unable to rollback database check for model persistence
sr: Nije moguće vratiti proveru postojanosti modela

en: Killed mysql process id {0} due to timeout.
sr: Ukinut mysql ID procesa {0} zbog vremenskog ograničenja.

en: Undoing step `{0}` for db {1}
sr: Poništavanje koraka `{0}` za db {1}

en: Implicitly relative file paths are not allowed.
sr: Implicitno relativne putanje datoteka nisu dozvoljene.

en: Looks like the Username or Password is incorrect.
sr: Izgleda da korisničko ime ili lozinka nisu tačni.

en: Looks like you forgot to enter your Password.
sr: Izgleda da ste zaboravili da unesete lozinku.

en: Database cannot be found.
sr: Nije moguće pronaći bazu podataka.

en: Looks like your Password is incorrect.
sr: Izgleda da je vaša lozinka netačna.

en: Unsupported client SSL key type - are you using an RSA key?
sr: Nepodržani tip klijentskog SSL ključa – da li koristite RSA ključ?

en: Looks like your Username is incorrect.
sr: Izgleda da je vaše korisničko ime netačno.

en: check your username
sr: proverite svoje korisničko ime

en: check your password
sr: proverite svoju lozinku

en: Hmm, we couldn''t connect to the database. Make sure your Host and Port settings are correct
sr: Hmm, nismo mogli da se povežemo sa bazom podataka. Uverite se da su vaša podešavanja hosta i porta ispravna

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Username and Password.
sr: Nismo mogli da se povežemo sa hostom SSH tunela. Proverite korisničko ime i lozinku.

en: check your database name settings
sr: proverite podešavanja imena vaše baze podataka

en: Invalid client SSL key - did you select the correct file?
sr: Nevažeći klijentski SSL ključ – da li ste izabrali tačnu datoteku?

en: please enable SSL
sr: omogućite SSL

en: Cycle detected resolving dependent visible-if properties for driver {0}: {1}
sr: Otkriven ciklus koji rešava zavisna svojstva vidljivog ako za upravljački program {0}: {1}

en: Server appears to require SSL - please enable SSL below
sr: Čini se da server zahteva SSL - omogućite SSL ispod

en: It looks like your Host is invalid. Please double-check it and try again.
sr: Izgleda da je vaš host nevažeći. Proverite ponovo i pokušajte ponovo.

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Host and Port.
sr: Nismo mogli da se povežemo sa hostom SSH tunela. Proverite host i port.

en: check your connection string
sr: proverite svoj niz veze

en: Looks like the Database name is incorrect.
sr: Izgleda da je naziv baze podataka netačan.

en: The email address you want to use for the sender of emails.
sr: Adresa e-pošte koju želite da koristite za pošiljaoca e-pošte.

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address. You can have multiple reply-to email addresses, just separate them with a comma.
sr: Adresa e-pošte na koju želite da odlaze odgovori, ako se razlikuje od adrese pošiljaoca. Možete imati više adresa za odgovor na e-poštu, samo ih razdvojite zarezom.

en: The name you want to use for the sender of emails.
sr: Ime koje želite da koristite za pošiljaoca e-pošte.

en: [{0}] Model cache refresh failed for {1}
sr: [{0}] Osvežavanje keša modela nije uspelo za {1}

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot. Please use a new Slack app integration instead.
sr: Zastareli Slack API token za povezivanje Metabase Slack bota. Umesto toga, koristite novu integraciju Slack aplikacije.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app. This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
sr: OAuth token korisnika bota za povezivanje aplikacije Metabase Slack. Ovo bi trebalo da se koristi za sve nove Slack integracije počevši od Metabase v0.42.0.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid. Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
sr: Da li je trenutni token Slack aplikacije, ako je podešen, važeći. Postavite na 'false' ako Slack API zahtev vraća grešku autentifikacije.

en: Error normalizing query: {0}
sr: Greška pri normalizaciji upita: {0}

en: Error normalizing form: {0}
sr: Greška pri normalizaciji obrasca: {0}

en: {0} is not a valid temporal unit for {1}; not adding to clause {2}
sr: {0} nije važeća vremenska jedinica za {1}; ne dodaje se klauzuli {2}

en: Full FieldValues shouldn't have hash_key.
sr: Pune vrednosti polja ne bi trebalo da imaju hash_key.

en: Invalid field-values type.
sr: Nevažeći tip vrednosti polja.

en: Advanced FieldValues requires a hash_key.
sr: Napredne vrednosti polja zahtevaju heš_ključ.

en: Can't update type or hash_key for a FieldValues.
sr: Nije moguće ažurirati tip ili hash_key za FieldValues.

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces. We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
sr: Da bi nazive tabela i polja učinili ugodnijim za ljude, Metabase će zameniti crtice i donje crte u njima razmacima. Svaku reč ćemo pisati velikim slovom dok smo na njoj, tako da će „last_visited_at“ postati „Last Visited at“.

en: :parameters must be a sequence of maps with :id and :type keys
sr: :parametri moraju biti niz mapa sa ključevima :id i :type

en: :parameter_mappings must be a sequence of maps with :parameter_id and :type keys
sr: :parametri moraju biti niz mapa sa ključevima :id i :tipe

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date. Please fetch new data and try again.
sr: Izgleda da je neko drugi izmenio dozvole i da su vaši podaci zastareli. Preuzmite nove podatke i pokušajte ponovo.

en: You cannot update a permissions entry! Delete it and create a new one.
sr: Ne možete ažurirati unos dozvola! Izbrišite ga i kreirajte novi.

en: This will replace “Lato” as the font family.
sr: Ovo će zameniti „Lato“ kao porodicu fontova.

en: cron syntax string to schedule refreshing persisted models.
sr: cron sintaksni string za zakazivanje osvežavanja trajnih modela.

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries. It won''t affect most SQL queries, although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
sr: Ovo će uticati na stvari kao što je grupisanje po nedeljama ili filtriranje u GUI upitima. Neće uticati na većinu SQL upita, iako se koristi za postavljanje WEEK_START promenljive sesije u Snowflake-u.

en: Tell us where to find the file for each font weight. You don’t need to include all of them, but it’ll look better if you do.
sr: Recite nam gde da pronađemo datoteku za svaku težinu fonta. Ne morate ih sve uključiti, ali će izgledati bolje ako to učinite.

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts. Users can individually override this default language from their own account settings.
sr: Podrazumevani jezik za sve korisnike u korisničkom interfejsu Metabase, sistemskim imejlovima, impulsima i upozorenjima. Korisnici mogu pojedinačno da zamene ovaj podrazumevani jezik u podešavanjima sopstvenog naloga.

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added. Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
sr: Da li uvodni modal treba biti prikazan nakon dodavanja sledeće veze sa bazom podataka. Podrazumevano je false ako je bilo koja baza podataka koja nije podrazumevana već završila sinhronizaciju za ovu instancu.

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here. So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
sr: Da bismo odredili koliko dugo treba da ostane keširani rezultat svakog sačuvanog pitanja, uzimamo prosečno vreme izvršenja upita i množimo to sa onim što unesete ovde. Dakle, ako je za pokretanje upita potrebno u proseku 2 minuta, a vi unesete 10 za vaš množilac, njegov unos u keš memoriju će trajati 20 minuta.

en: Default page to show people when they log in.
sr: Podrazumevana stranica koja prikazuje ljude kada se prijave.

en: Message to show while a query is running.
sr: Poruka za prikaz dok je upit pokrenut.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects, and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
sr: Ova URL adresa se koristi za stvari kao što je pravljenje veza u imejlovima, preusmeravanja autentifikacije i u nekim scenarijima ugrađivanja, tako da bi promena mogla da naruši funkcionalnost ili da izgubite pristup ovoj instanci.

en: Invalid font {0}
sr: Nevažeći font {0}

en: Enables Metabot character on the home page
sr: Omogućava Metabot karakter na početnoj stranici

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag with the ID {1} or name {2}.
sr: Nevažeći parametar: Kartica {0} nema oznaku šablona sa ID-om {1} ili imenom {2}.

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a parameter with the ID {1}.
sr: Nevažeći parametar: Kartica {0} nema parametar sa ID-om {1}.

en: Found substitute cached query for card {0} from {1}.{2}
sr: Pronađen je zamenski keširani upit za karticu {0} od {1}.{2}

en: Base-64 encoded public key for this site''s SSL certificate. Specify this to enable HTTP Public Key Pinning. See {0} for more information.
sr: Javni ključ kodiran u bazi 64 za SSL sertifikat ovog sajta. Navedite ovo da biste omogućili prikačenje HTTP javnog ključa. Pogledajte {0} za više informacija.

en: Deleted {0} expired advanced fieldvalues
sr: Izbrisano je {0} isteklih naprednih vrednosti polja

en: Task scheduler initialized into standby mode.
sr: Planer zadataka inicijalizovan u režim pripravnosti.

en: Scheduler not initialized but `start-scheduler!` called. Please call `init-scheduler!` before attempting to start.
sr: Planer nije inicijalizovan, ali je pozvan `start-scheduler!`. Pozovite `init-scheduler!` pre nego što pokušate da pokrenete.

en: Task scheduler started
sr: Planer zadataka je pokrenut

en: Finished persisted model refresh task for Database {0} with {1} successes and {2} errors.
sr: Završen je zadatak stalnog osvežavanja modela za bazu podataka {0} sa {1} uspeha i {2} grešaka.

en: Attempting to refresh persisted model {0}.
sr: Pokušaj osvežavanja postojećeg modela {0}.

en: Error updating database {0} for randomized schedules
sr: Greška pri ažuriranju baze podataka {0} za nasumične rasporede

en: Updated default schedules for {0} databases
sr: Ažurirani podrazumevani rasporedi za {0} baze podataka

en: Resulting transforms do not conform to expectations.
    Expected: {0}
sr: Dobijene transformacije nisu u skladu sa očekivanjima.
    Očekivano: {0}

en: parameter must be a map with :id and :type keys
sr: parametar mora biti mapa sa ključevima :id i :type

en: parameter_mapping must be a map with :parameter_id and :target keys
sr: parameter_mapping mora biti mapa sa ključevima :parameter_id i :target

en: String must be a valid 21-character NanoID string.
sr: String mora biti važeći NanoID string od 21 znaka.

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages. A hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string) is strongly recommended.
sr: String koji se koristi za postavljanje privatnog ključa koji se koristi za validaciju JWT poruka. Heksadecimalno kodiran 256-bitni ključ (tj. string od 64 karaktera) se preporučuje..

en: SSO is trying to do an open redirect to an untrusted site
sr: SSO pokušava da izvrši otvoreno preusmeravanje na nepouzdani sajt

en: {0} active filter | {0} active filters
sr[0]: {0} активни филтер
sr[1]: {0} активна филтера
sr[2]: {0} активних филтера

en: minutes
sr: минута

en: Timeout must be greater than 0
sr: Временско ограничење мора бити веће од 0

en: Show this on the home and login pages
sr: Прикажите ово на почетној страници и страницама за пријаву

en: Search for a column...
sr: Потражите колону...

en: This table hasn’t been synced yet
sr: Ова табела још увек није синхронизована

en: It was automatically marked as Hidden during the initial sync of this database. Do you want to make it queryable and sync it?
sr: Аутоматски је означено као скривено током почетне синхронизације ове базе података. Да ли желите да га учините упитним и синхронизујете?

en: Change to Queryable and sync it
sr: Промените у Куериабле и синхронизујте га

en: Filter down to a segment
sr: Филтрирајте до сегмента

en: Clear all filters
sr: Обришите све филтере

en: Apply Filters
sr: Примени филтере

en: Filter {0} by
sr: Филтрирај {0} према

en: Filter segments
sr: Филтрирајте сегменте

en: ⚠️ We couldn't process payment for your account. Please {0} to avoid service interruptions.
sr: ⚠ Нисмо могли да обрадимо уплату за ваш налог. Молимо {0} да бисте избегли прекиде услуге.

en: review your payment settings
sr: прегледајте подешавања плаћања

en: ⚠️ Pro features won’t work right now due to lack of payment. {0} to restore Pro functionality.
sr: ⚠ Про функције тренутно неће радити због недостатка плаћања. {0} да бисте вратили Про функционалност.

en: Review your payment settings
sr: Прегледајте подешавања плаћања

en: Session timeout
sr: Временско ограничење сесије

en: Time before inactive users are logged out.
sr: Време пре него што се неактивни корисници одјаве.

en: Lighthouse illustration
sr: Илустрација светионика

en: Variable to map to
sr: Променљива за мапирање

en: You can connect widgets to {{variables}} in text cards.
sr: Можете да повежете виџете са {{варијабле}} у текстуалним картицама.

en: If you have a PEM SSL client key, you can convert that key to the PKCS-8/DER format using OpenSSL. {0}.
sr: Ако имате ПЕМ ССЛ клијентски кључ, можете да конвертујете тај кључ у формат ПКЦС-8/ДЕР користећи ОпенССЛ. {0}.

en: You can use Markdown here, and include variables {{like_this}}
sr: Овде можете користити Маркдовн и укључити променљиве {{лике_тхис}}

en: Prometheus web-server shut down
sr: Прометхеус веб-сервер је угашен

en: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT value of ''{0}'' is not parseable as an integer.
sr: МБ_ПРОМЕТХЕУС_СЕРВЕР_ПОРТ вредност ''{0}'' се не може рашчланити као цео број.

en: C3P0 Max pool size
sr: Ц3П0 Максимална величина базена

en: Port to serve prometheus metrics from. If set, prometheus collectors are registered and served from `localhost:<port>/metrics`.
sr: Порт за послуживање прометејевих метрика. Ако је подешено, прометхеус колектори се региструју и опслужују са `лоцалхост:<порт>/метрицс`.

en: C3P0 Number of idle connections
sr: Ц3П0 Број неактивних веза

en: Error stopping prometheus web-server
sr: Грешка при заустављању прометхеус веб-сервера

en: C3P0 Number of connections
sr: Ц3П0 Број веза

en: Failed to initialize Prometheus on port {0}
sr: Иницијализација Прометеја на порту {0} није успела

en: Starting prometheus metrics web-server on port {0}
sr: Покретање прометхеус метрицс веб-сервера на порту {0}

en: C3P0 Minimum pool size
sr: Ц3П0 Минимална величина базена

en: Unrecognized measurement {0} in prometheus stats
sr: Непрепознато мерење {0} у Прометеус статистици

en: C3P0 Number of busy connections
sr: Ц3П0 Број заузетих веза

en: Starting prometheus metrics collector
sr: Покретање прометејевог сакупљача метрике

en: Attempting to set up prometheus metrics web-server with no web-server port provided
sr: Покушај подешавања прометхеус метрицс веб-сервера без обезбеђеног порта за веб сервер

en: Attempting to set up prometheus metrics with no web-server port provided
sr: Покушај подешавања прометхеус метрике без обезбеђеног порта за веб сервер

en: Metadata not ready in {0} minutes, abandoning
sr: Метаподаци нису спремни за {0} минута, напуштају се

en: Metadata updated asynchronously for card {0}
sr: Метаподаци су ажурирани асинхроно за картицу {0}

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because no metadata
sr: Метаподаци се не ажурирају асинхроно за картицу {0} јер нема метаподатака

en: Metadata not available soon enough. Saving card {0} and asynchronously updating metadata
sr: Метаподаци неће ускоро бити доступни. Чување картице {0} и асинхроно ажурирање метаподатака

en: Cannot refresh an archived model
sr: Није могуће освежити архивирани модел

en: Cannot refresh a non-model question
sr: Није могуће освежити питање које није модел

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because query has changed
sr: Метаподаци се не ажурирају асинхроно за картицу {0} јер се упит променио

en: Metadata not available soon enough. Saving new card and asynchronously updating metadata
sr: Метаподаци неће ускоро бити доступни. Чување нове картице и асинхроно ажурирање метаподатака

en: Matching style for native query editor's autocomplete. Can be "substring", "prefix", or "off". Larger instances can have performance issues matching using substring, so can use prefix matching,  or turn autocompletions off.
sr: Одговарајући стил за аутодовршавање изворног уређивача упита. Може бити "подниз", "префикс" или "искључено". Веће инстанце могу да имају проблема са учинком при подударању помоћу подниза, па могу да користе подударање префикса или да искључе аутоматска довршавања.

en: Invalid `native-query-autocomplete-match-style` option
sr: Неважећа опција `нативе-куери-аутоцомплете-матцх-стиле`

en: Custom GeoJSON is not enabled
sr: Прилагођени ГеоЈСОН није омогућен

en: Whether or not the use of custom GeoJSON is enabled.
sr: Да ли је омогућена употреба прилагођеног ГеоЈСОН-а.

en: Editing first name is not allowed for SSO users.
sr: Измена имена није дозвољена за ССО кориснике.

en: Editing last name is not allowed for SSO users.
sr: Измена презимена није дозвољена за ССО кориснике.

en: Setting up prometheus metrics
sr: Подешавање прометејских метрика

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER)
sr: ССЛ клијентски кључ (ПКЦС-8/ДЕР)

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address.
sr: Адреса е-поште на коју желите да одлазе одговори, ако се разликује од адресе пошиљаоца.

en: Display the lighthouse illustration on the home and login pages.
sr: Прикажите илустрацију светионика на почетној страници и страницама за пријаву.

en: Cached token status for premium features. This is to avoid an API request on the the first page load.
sr: Кеширани статус токена за премиум функције. Ово је да би се избегао АПИ захтев при учитавању прве странице.

en: Time before inactive users are logged out. By default, sessions last indefinitely.
sr: Време пре него што се неактивни корисници одјаве. Подразумевано, сесије трају неограничено.

en: Reached recursion limit of {0} in "apply-sandboxing" middleware
sr: Достигнуто је ограничење рекурзије од {0} у међуверском софтверу „аппли-сандбокинг“.

en: Appleseed
sr: Seme jabuke

en: Sign in with username or email
sr: Prijavite se sa korisničkim imenom ili e-poštom

en: No models found
sr: Nije pronađen nijedan model

en: Create new model
sr: Kreirajte novi model

en: There are no actions for this model
sr: Ne postoje akcije za ovaj model

en: Create new action
sr: Kreirajte novu akciju

en: Page
sr: Strana

en: Exit app
sr: Izađi iz aplikacije

en: Turn into an action
sr: Pretvorite se u akciju

en: Assign an action
sr: Dodeli akciju

en: Edit {0}
sr: Izmeni {0}

en: List
sr: Lista

en: Edit button
sr: dugme Uredi

en: Delete button
sr: Dugme za brisanje

en: Bulk actions
sr: Bulk akcije

en: Options
sr: Opcije

en: Variant
sr: Varijanta

en: Link to {{bird_id}}
sr: Veza za {{bird_id}}

en: Launch app
sr: Pokrenite aplikaciju

en: Add a {0} to the page
sr: Dodajte {0} na stranicu

en: button
sr: dugme

en: form
sr: forma

en: Change button type
sr: Promenite tip dugmeta

en: What type of button do you want to add?
sr: Koju vrstu dugmeta želite da dodate?

en: Perform action
sr: Izvršite akciju

en: Explore
sr: Istražite

en: Used by
sr: Koristi

en: Schema
sr: Šema

en: {0} model | {0} models
sr[0]: {0} model
sr[1]: {0} modela
sr[2]: {0} modela

en: Unknown type
sr: Nepoznati tip

en: Embed in your application
sr: Ugradite u svoju aplikaciju

en: Add this {0} to your application server code. You’ll be able to preview the way it looks and behaves before making it securely visible for your users.
sr: Dodajte ovo {0} u kod servera aplikacija. Moći ćete da pregledate kako izgleda i kako se ponaša pre nego što ga učinite bezbedno vidljivim za svoje korisnike.

en: Set up
sr: Podesiti

en: Too many rows for a detail view
sr: Previše redova za detaljan prikaz

en: Delete?
sr: Izbrisati?

en: This can't be undone.
sr: Ovo se ne može poništiti.

en: Nothing to order
sr: Nema šta da se naruči

en: New Action
sr: Nova akcija

en: New action
sr: Nova akcija

en: Save action
sr: Sačuvaj akciju

en: Action
sr: Akcija

en: Action Form Display
sr: Prikaz obrasca akcije

en: Form
sr: Formu

en: Button
sr: Dugme

en: Primary
sr: Primarni

en: Danger
sr: Opasnost

en: New App
sr: Nova aplikacija

en: Result: {0}
sr: Rezultat: {0}

en: Save and enable
sr: Sačuvajte i omogućite

en: {0} rows
sr: {0} redova

en: This channel shouldn't really be used by anyone — we'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions (it's a Slack requirement).
sr: Ovaj kanal zapravo niko ne bi trebalo da koristi — ovde ćemo otpremiti grafikone i tabele pre nego što pošaljemo pretplate na infopanel (to je zahtev za Slack).

en: an action button
sr: dugme za akciju

en: Execute an action
sr: Izvršite akciju

en: Pick a question…
sr: Izaberite pitanje…

en: Pick a dashboard…
sr: Izaberite infopanel…

en: Pick a page to link to
sr: Izaberite stranicu za povezivanje

en: Pick a page…
sr: Odaberite stranu…

en: This model does not have any actions yet.
sr: Ovaj model još nema nikakve akcije.

en: Enable implicit actions
sr: Omogućite implicitne radnje

en: Create a new action
sr: Napravite novu akciju

en: Contact
sr: Kontakt

en: Backing table
sr: Tabela za podlogu

en: Relationships
sr: Odnosi

en: This model is not used by any questions yet.
sr: Ovaj model još uvek ne koristi nijedno pitanje.

en: Create a new question
sr: Napravite novo pitanje

en: New page
sr: Nova stranica

en: Edit options
sr: Opcije uređivanja

en: To start creating a form, write your query on the left with {{ parameter_names }}.
sr: Da biste započeli kreiranje obrasca, napišite svoj upit sa leve strane sa {{ parameter_names }}.

en: They'll show up as form fields here
sr: Ovde će se pojaviti kao polja obrasca

en: Enter one option per line
sr: Unesite jednu opciju u svaki red

en: Press enter to add another option
sr: Pritisnite enter da dodate drugu opciju

en: Placeholder text
sr: Tekst čuvara mesta

en: Required
sr: Potreban

en: Default Value
sr: Zadana vrednost

en: Generate key
sr: Generišite ključ

en: Takes a datetime and returns an integer with the number of the year.
sr: Uzima datum i vreme i vraća ceo broj sa brojem godine.

en: The datetime column.
sr: Kolona datuma i vremena.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-4) with the number of the quarter in the year.
sr: Uzima datum i vreme i vraća ceo broj (1-4) sa brojem kvartala u godini.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-12) with the number of the month in the year.
sr: Uzima datum i vreme i vraća ceo broj (1-12) sa brojem meseca u godini.

en: mode
sr: režim

en: Extracts the week of the year as an integer..
sr: Izvlači nedelju u godini kao ceo broj..

en: The name of the column with your date or datetime value..
sr: Naziv kolone sa vašim datumom ili vrednošću datuma i vremena..

en: Optional. The default is "ISO".
    - ISO: Week 1 starts on the Monday before the first Thursday of January.
    - US: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on Sunday.
    - Instance: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on the day defined in your Metabase localization settings.
sr: Opciono. Podrazumevano je "ISO".
    - ISO: Prva nedelja počinje u ponedeljak pre prvog četvrtka januara.
    - SAD: 1 nedelja počinje 1 januara. Sve ostale nedelje počinju u nedelju.
    – Primer: 1 nedelja počinje 1 januara. Sve ostale nedelje počinju na dan definisan u podešavanjima lokalizacije Metabejsa.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-31) with the number of the day of the month.
sr: Uzima datum i vreme i vraća ceo broj (1-31) sa brojem dana u mesecu.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-7) with the number of the day of the week.
sr: Uzima datum i vreme i vraća ceo broj (1-7) sa brojem dana u nedelji.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-23) with the number of the hour. No AM/PM.
sr: Uzima datum i vreme i vraća ceo broj (0-23) sa brojem sata. Nema AM/PM.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the minute in the hour.
sr: Uzima datum i vreme i vraća ceo broj (0-59) sa brojem minuta u satu.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the seconds in the minute.
sr: Uzima datum i vreme i vraća ceo broj (0-59) sa brojem sekundi u minuti.

en: amount
sr: iznos

en: unit
sr: jedinica

en: Adds some units of time to a date or timestamp value.
sr: Dodaje neke jedinice vremena vrednosti datuma ili vremenske oznake.

en: The column with your date or timestamp values.
sr: Kolona sa vašim vrednostima datuma ili vremenske oznake.

en: The number of units to be added.
sr: Broj jedinica koje treba dodati.

en: "year", "month", "quarter", "day", "hour", "minute", "second" or "millisecond".
sr: "godina", "mesec", "kvart", "dan", "sat", "minuta", "sekunda" ili "milisekunda".

en: Subtracts some units of time to a date or timestamp value.
sr: Oduzima neke jedinice vremena od vrednosti datuma ili vremenske oznake.

en: The number of units to be subtracted.
sr: Broj jedinica koje treba oduzeti.

en: Missing wiget label: {0}
sr: Nedostaje oznaka vidžeta: {0}

en: My new fantastic action
sr: Moja nova fantastična akcija

en: Model it's saved in
sr: Model u kome je sačuvan

en: Successfully created a new {0}
sr: Uspešno je napravljen novi {0}

en: Something went wrong while deleting the row
sr: Nešto je pošlo naopako prilikom brisanja reda

en: Something went wrong while updating
sr: Nešto je pošlo naopako pri ažuriranju

en: Successfully updated {0} records
sr: Uspešno ažurirano {0} zapisa

en: Something went wrong while deleting
sr: Nešto nije u redu prilikom brisanja

en: Successfully deleted {0} records
sr: Uspešno izbrisano {0} zapisa

en: Successfully executed the action
sr: Uspešno izvršena radnja

en: Successfully saved
sr: Uspešno sačuvano

en: Successfully deleted
sr: Uspešno izbrisano

en: Success! The action returned: {0}
sr: Uspeh! Radnja je vratila: {0}

en: Something went wrong while executing the action
sr: Nešto je pošlo naopako tokom izvršavanja radnje

en: App
sr: Aplikacija

en: This is an action now.
sr: Ovo je sada akcija.

en: Public channel to store image files
sr: Javni kanal za čuvanje datoteka slika

en: All values ({0})
sr: Sve vrednosti ({0})

en: Other ({0})
sr: Drugo ({0})

en: date
sr: datum

en: category
sr: kategorija

en: date + time
sr: datum + vreme

en: month + year
sr: mesec + godina

en: quarter + year
sr: kvartal + godina

en: Option One
sr: Opcija jedan

en: Option Two
sr: Opcija dva

en: Option Three
sr: Opcija tri

en: New Model
sr: Novi model

en: question
sr: pitanje

en: table
sr: tabela

en: page
sr: strana

en: Archive this page?
sr: Arhivirati ovu stranicu?

en: First, save your model
sr: Prvo, sačuvajte svoj model

en: Save model
sr: Sačuvaj model

en: What is the name of your question?
sr: Kako se zove tvoje pitanje?

en: What is the name of your model?
sr: Kako se zove vaš model?

en: Add a date variable to this question to connect it to a dashboard filter.
sr: Dodajte promenljivu datuma ovom pitanju da biste je povezali sa filterom na infopanelu.

en: Add a number variable to this question to connect it to a dashboard filter.
sr: Dodajte brojčanu promenljivu ovom pitanju da biste je povezali sa filterom na infopanelu.

en: Add a string variable to this question to connect it to a dashboard filter.
sr: Dodajte promenljivu niza ovom pitanju da biste je povezali sa filterom na infopanelu.

en: Add a variable to this question to connect it to a dashboard filter.
sr: Dodajte promenljivu ovom pitanju da biste je povezali sa filterom na infopanelu.

en: What is the name of your page?
sr: Kako se zove vaša stranica?

en: Write questions can be used for experimental actions.
sr: Pitanja za pisanje mogu se koristiti za eksperimentalne radnje.

en: created a subscription
sr: napravio pretplatu

en: deleted a subscription
sr: obrisao pretplatu

en: Use the notebook editor
sr: Koristite uređivač beležnice

en: This automatically inherits metadata from your source tables, and gives your models drill-through.
sr: Ovo automatski nasleđuje metapodatke iz izvornih tabela i daje vašim modelima detaljnu analizu.

en: Use a native query
sr: Koristite izvorni upit

en: You can always fall back to a SQL or native query, which is a bit more manual.
sr: Uvek se možete vratiti na SQL ili izvorni upit, koji je malo više ručni.

en: What's a model?
sr: Šta je model?

en: Your page is ready
sr: Vaša stranica je spremna

en: Action button
sr: Dugme za akciju

en: Move dashboard to…
sr: Premesti infopanel u…

en: Remove this card?
sr: Želite li da uklonite ovu karticu?

en: Would you like to be notified when this page is done loading?
sr: Da li želite da budete obavešteni kada se ova stranica završi sa učitavanjem?

en: Apps
sr: Aplikacije

en: Pages
sr: Strane

en: Users can pick
sr: Korisnici mogu birati

en: Multiple values
sr: Višestruke vrednosti

en: A single value
sr: Jedinstvena vrednost

en: Your model won't be created.
sr: Vaš model neće biti kreiran.

en: Discard
sr: Odbaci

en: Question in {0}
sr: Pitanje u {0}

en: Abbreviate days and months
sr: Skraćeni dani i meseci

en: dollars
sr: dolara

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the {1}-axis, the values will be summed.
sr: "{0}" je neagregirano polje: ako ima više od jedne vrednosti u tački na {1}-osi, vrednosti će biti sumirane.

en: Column with steps
sr: Kolona sa stepenicama

en: Select a region
sr: Izaberite region

en: Custom map
sr: Prilagođena mapa

en: Rows
sr: Redovi

en: Measures
sr: Mere

en: Sort Order
sr: Redosled sortiranja

en: Pivot table
sr: Pivot tabela

en: This has been set by the {0} environment variable.
sr: Ovo je podesila promenljiva okruženja {0}.

en: This page is looking empty.
sr: Ova stranica izgleda prazna.

en: location
sr: lokacija

en: time
sr: vreme

en: Sum over time
sr: Zbir tokom vremena

en: Display type
sr: Tip ekrana

en: Y-axis position
sr: Položaj Y-ose

en: No breakouts are enabled
sr: Nisu omogućeni proboji

en: It is not possible to use the Log scale for a stacked percentage chart
sr: Nije moguće koristiti Logaritamsku skalu za naslagani procentualni grafikon

en: Column value
sr: Vrednost kolone

en: Add series breakout
sr: Dodajte prelom serije

en: Add another series
sr: Dodajte još jednu seriju

en: Auto formatting
sr: Automatsko formatiranje

en: Scale
sr: Skala

en: Show lines and marks
sr: Prikaži linije i oznake

en: Split y-axis when necessary
sr: Podelite y-osu kada je potrebno

en: Show label
sr: Prikaži oznaku

en: Show data labels
sr: Prikaži oznake podataka

en: Auto x-axis range
sr: Automatski opseg x-ose

en: Value labels formatting
sr: Formatiranje oznaka vrednosti

en: Action {0} is not supported for {1} Databases.
sr: Akcija {0} nije podržana za {1} baze podataka.

en: {0} Database {1} does not support actions.
sr: {0} Baza podataka {1} ne podržava radnje.

en: Unknown Action {0}. Valid Actions are: {1}
sr: Nepoznata radnja {0}. Važeće radnje su: {1}

en: Whether to enable using the new experimental Actions for a specific Database.
sr: Da li da se omogući korišćenje novih eksperimentalnih radnji za određenu Bazu podataka.

en: Actions are not enabled for Database {0}.
sr: Radnje nisu omogućene za bazu podataka {0}.

en: Missing primary key parameter: {0}
sr: Nedostaje parametar primarnog ključa: {0}

en: Error executing Action: {0}
sr: Greška pri izvršavanju radnje: {0}

en: Must execute implicit action on a table with a single primary key.
sr: Mora da izvrši implicitnu radnju na tabeli sa jednim primarnim ključem.

en: No Card found for Action {0}.
sr: Nije pronađena kartica za radnju {0}.

en: No destination parameter found for id {0}. Found: {1}
sr: Nije pronađen parametar odredišta za ID {0}. Pronađeno: {1}

en: Unknown action type {0}.
sr: Nepoznati tip radnje {0}.

en: Cannot execute Action {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
sr: Ne može da se izvrši radnja {0}: Kartica {1} nije označena kao `is_write`

en: Cannot execute implicit action on a table with ambiguous column names.
sr: Ne može da se izvrši implicitna radnja na tabeli sa dvosmislenim imenima kolona.

en: No destination parameter found for {0}. Found: {1}
sr: Nije pronađen parametar odredišta za {0}. Pronađeno: {1}

en: Implicit parameters must be provided.
sr: Moraju se navesti implicitni parametri.

en: Cannot call the service: missing required parameters: {0}
sr: Ne mogu da pozovem uslugu: nedostaju potrebni parametri: {0}

en: Too many results returned: {0}
sr: Vraćeno je previše rezultata: {0}

en: You cannot create an Alert for an is_write Card.
sr: Ne možete kreirati upozorenje za is_write karticu.

en: Detail
sr: Detalj

en: ← Back to list
sr: ← Povratak na listu

en: Table must have a single primary key: {0}
sr: Tabela mora da ima jedan primarni ključ: {0}

en: Some tables could not be found. Given: {0} Found: {1}
sr: Neke tabele nisu pronađene. Dato: {0} Pronađeno: {1}

en: You cannot enable embedding for an is_write Card.
sr: Ne možete omogućiti ugrađivanje za is_write karticu.

en: Saved Question is a Dataset.
sr: Sačuvano pitanje je skup podataka.

en: Cannot mark Saved Question as ''is_write'': {0}
sr: Nije moguće označiti sačuvano pitanje kao ''is_write'': {0}

en: Query must be a native query.
sr: Upit mora biti izvorni upit.

en: You cannot share an is_write Card.
sr: Ne možete da delite is_write karticu.

en: Write queries are only executable via the Actions API.
sr: Upiti za pisanje su izvršni samo preko Actions API-ja.

en: Unable to connect to LDAP server with current settings
sr: Nije moguće povezati se sa LDAP serverom sa trenutnim podešavanjima

en: Is LDAP currently enabled?
sr: Da li je LDAP trenutno omogućen?

en: Cannot run query: MongoDB doesn''t support saved questions reference: {0}
sr: Nije moguće pokrenuti upit: MongoDB ne podržava sačuvana referenca pitanja: {0}

en: violates foreign key constraint {0}
sr: krši ograničenje stranog ključa {0}

en: violates unique constraint {0}
sr: krši jedinstveno ograničenje {0}

en: {0} violates not-null constraint
sr: {0} krši ograničenje ne-null

en: Error fetching field metadata for table {0}
sr: Greška pri preuzimanju metapodataka polja za tabelu {0}

en: Rows have the wrong columns: expected {0}, but got {1}
sr: Redovi imaju pogrešne kolone: očekivalo se {0}, ali je dobilo {1}

en: Error(s) deleting rows.
sr: Greška(e) pri brisanju redova.

en: Error(s) inserting rows.
sr: Greška(e) pri umetanju redova.

en: Error parsing SQL error message {0}: {1}
sr: Greška pri raščlanjivanju SQL poruke o grešci {0}: {1}

en: Rows need to be unique: repeated rows {0}
sr: Redovi moraju da budu jedinstveni: ponovljeni redovi {0}

en: Sorry, this would update {0} rows, but you can only act on 1
sr: Žao nam je, ovo bi ažuriralo {0} redova, ali možete delovati samo na 1

en: Error(s) updating rows.
sr: Greška(e) pri ažuriranju redova.

en: Some rows have different sets of columns: {0}
sr: Neki redovi imaju različite skupove kolona: {0}

en: Cannot build filter clause: row cannot be empty.
sr: Nije moguće napraviti klauzulu filtera: red ne može biti prazan.

en: Invalid update row map: no non-PK columns. Got {0}, all of which are PKs.
sr: Nevažeća mapa redova ažuriranja: nema kolona koje nisu PK. Dobio sam {0}, koji su svi PK-ovi.

en: Row is missing required primary key column. Required {0}; got {1}
sr: U redu nedostaje obavezna kolona primarnog ključa. Obavezno {0}; dobio {1}

en: Sorry, this would delete {0} rows, but you can only act on 1
sr: Žao nam je, ovo bi izbrisalo {0} redova, ali možete delovati samo na 1

en: Error executing write query: {0}
sr: Greška pri izvršavanju upita za pisanje: {0}

en: Client ID for Google Sign-In.
sr: ID klijenta za Google prijavljivanje.

en: Is Google Sign-In configured?
sr: Da li je Google prijavljivanje konfigurisano?

en: Google Sign-In is not configured. Please set the Client ID first.
sr: Google prijavljivanje nije konfigurisano. Prvo postavite ID klijenta.

en: Is Google Sign-in currently enabled?
sr: Da li je Google prijavljivanje trenutno omogućeno?

en: Have the mandatory LDAP settings (host and user search base) been validated and saved?
sr: Da li su obavezna LDAP podešavanja (osnova za pretragu hosta i korisnika) potvrđena i sačuvana?

en: Data apps are not enabled.
sr: Aplikacije za podatke nisu omogućene.

en: A model made from a native SQL question cannot have a variable or field filter.
sr: Model napravljen od izvornog SQL pitanja ne može imati filter varijabli ili polja.

en: You cannot add an is_write Card to a Dashboard.
sr: Ne možete dodati is_write karticu na infopanel.

en: Error calculating raw hash: {0}
sr: Greška pri izračunavanju sirovog heša: {0}

en: Error calculating hydrated hash: {0} is nil after hydrating {1}
sr: Greška pri izračunavanju hidratisanog heša: {0} je nula nakon hidratacije {1}

en: Error calculating identity hash: {0}
sr: Greška pri izračunavanju heša identiteta: {0}

en: Week
sr: Nedelja

en: No parameter mapping found for parameter {0}. Found: {1}
sr: Nije pronađeno mapiranje parametara za parametar {0}. Pronađeno: {1}

en: Only native queries can be executed as write queries.
sr: Samo izvorni upiti mogu da se izvršavaju kao upiti za pisanje.

en: No Query Action found for Emitter {0}. Only Query Actions are supported at this point in time.
sr: Nije pronađena radnja upita za emiter {0}. U ovom trenutku su podržane samo radnje upita.

en: Cannot execute emitter {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
sr: Nije moguće izvršiti emiter {0}: Kartica {1} nije označena kao `is_write`

en: Invalid session-type.
sr: Nevažeći tip sesije.

en: This Quarter
sr: Ovo tromesečje

en: Database required of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sr: Baza podataka koja se zahteva od {0} je promenjena iz ''{1}'' u ''{2}''.

en: Metabase task scheduler disabled. Scheduled tasks will not be ran.
sr: Planer zadataka metabejsa je onemogućen. Planirani zadaci se neće izvršavati.

en: value must be a map with schema: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}
sr: vrednost mora biti mapa sa šemom: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}

en: Found config file at path {0}; Metabase will be initialized with values from this file
sr: Pronađena konfiguraciona datoteka na putanji {0}; Metabejs će biti inicijalizovana vrednostima iz ove datoteke

en: Done initializing from file.
sr: Inicijalizacija iz datoteke je završena.

en: No config file found at path {0}
sr: Na putanji {0} nije pronađena konfiguraciona datoteka

en: Don''t know how to expand template form: {0}
sr: Ne znam kako da proširim obrazac šablona: {0}

en: Initializing {0} from config file...
sr: Inicijalizacija {0} iz konfiguracione datoteke...

en: Error parsing template string {0}: {1}
sr: Greška pri raščlanjivanju niza šablona {0}: {1}

en: Creating new {0} Database {1}
sr: Pravljenje nove {0} baze podataka {1}

en: Updating Database {0} {1}
sr: Ažuriranje baze podataka {0} {1}

en: Sync on database creation when initializing from file is disabled. Skipping sync.
sr: Sinhronizacija kreiranja baze podataka prilikom inicijalizacije iz datoteke je onemogućena. Preskakanje sinhronizacije.

en: Ignoring unknown config section {0}.
sr: Ignorisanje nepoznatog odeljka konfiguracije {0}.

en: Setting value for Setting {0}
sr: Vrednost podešavanja za podešavanje {0}

en: Setting setting values from config file
sr: Podešavanje vrednosti podešavanja iz konfiguracione datoteke

en: Updating User with email {0}
sr: Ažuriranje korisnika putem e-pošte {0}

en: Creating the first User for this instance. The first user is always created as an admin.
sr: Kreiranje prvog korisnika za ovu instancu. Prvi korisnik se uvek kreira kao administrator.

en: Creating new User {0} with email {1}
sr: Pravljenje novog korisnika {0} sa imejlom {1}

en: Invalid Collection ID(s). These Collections do not exist: {0}
sr: Nevažeći ID-ovi kolekcije. Ove kolekcije ne postoje: {0}

en: Loading serialized Metabase files from {0}
sr: Učitavanje serijalizovanih datoteka metabejsa sa {0}

en: {0} tables have entity_id; expected to resolve the same number of models, but only got {1}
sr: {0} tabele imaju entitiy_id; očekivalo se da će rešiti isti broj modela, ali je dobio samo {1}

en: Can't create new SAML user when SAML is not enabled
sr: Ne mogu da kreiram novog SAML korisnika kada SAML nije omogućen

en: Are the mandatory JWT settings configured?
sr: Da li su konfigurisana obavezna JWT podešavanja?

en: Is SAML authentication configured and enabled?
sr: Da li je SAML autentifikacija konfigurisana i omogućena?

en: Is JWT authentication configured and enabled?
sr: Da li je JWT autentifikacija konfigurisana i omogućena?

en: Are the mandatory SAML settings configured?
sr: Da li su konfigurisana obavezna SAML podešavanja?

en: Google Sign-in
sr: Гоогле пријављивање

en: Only duplicate the dashboard
sr: Само дуплирајте контролну таблу

en: If you check this, the cards in the duplicated dashboard will reference the original questions.
sr: Ако ово проверите, картице на дуплираној контролној табли ће упућивати на оригинална питања.

en: Drill-through doesn’t work on SQL questions.
sr: Детаљна анализа не ради на СКЛ питањима.

en: Drill-through doesn’t work on native questions.
sr: Детаљна анализа не функционише на изворним питањима.

en: Paused
sr: Паузирано

en: Pause
sr: Пауза

en: Resume
sr: Резиме

en: This will clear all your settings.
sr: Ово ће обрисати сва ваша подешавања.

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from one of the domains you specify here:
sr: Дозволите корисницима да се сами пријаве ако је њихова адреса е-поште на Гоогле налогу са једног од домена које овде наведете:

en: datetime1
sr: датетиме1

en: datetime2
sr: датетиме2

en: Get the difference between two datetime values (datetime2 minus datetime1) using the specified unit of time.
sr: Добијте разлику између две вредности датума и времена (датум и време2 минус датум и време1) користећи наведену јединицу времена.

en: created_at
sr: Креирано

en: shipped_at
sr: схиппед_ат

en: datetime1, datetime2
sr: датум и време1, датум и време2

en: The columns or expressions with your datetime values.
sr: Колоне или изрази са вашим вредностима датума и времена.

en: Choose from: "year", "month", "week", "day", "hour", "minute", or "second".
sr: Бирајте између: „година“, „месец“, „седмица“, „дан“, „сат“, „минута“ или „секунда“.

en: Extracts the week of the year as an integer.
sr: Извлачи недељу у години као цео број.

en: The name of the column with your date or datetime value.
sr: Назив колоне са вашом вредношћу датума или времена.

en: target
sr: циљ

en: source
sr: извор

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
sr: Конвертујте временску зону колоне датума или временске ознаке.

en: The timezone you want to assign to your column.
sr: Временска зона коју желите да доделите својој колони.

en: (Optional) The current timezone of your column. The default timezone is your report timezone.
sr: (Опционално) Тренутна временска зона ваше колоне. Подразумевана временска зона је временска зона вашег извештаја.

en: Missing widget label: {0}
sr: Недостаје ознака виџета: {0}

en: Save new question
sr: Сачувај ново питање

en: Duplicate "{0}" and its questions
sr: Дупликат „{0}“ и питања у њему

en: Duplicated {0}, but couldn't duplicate some questions
sr: Дуплирано {0}, али не могу дуплирати нека питања

en: No query provided so not querying for metadata
sr: Није обезбеђен упит, тако да се не поставља упит за метаподатке

en: Reusing provided metadata
sr: Поновно коришћење достављених метаподатака

en: Querying for metadata and blending model metadata
sr: Упит за метаподатке и мешање метаподатака модела

en: Querying for metadata
sr: Упит за метаподатке

en: No copied card information found
sr: Нису пронађене копиране информације о картици

en: Only datetime, timestamp, or date types allowed. Found {0}
sr: Дозвољени су само типови датума, времена или датума. Пронађено {0}

en: MongoDB does not support parsing strings as dates. Try parsing to a datetime instead
sr: МонгоДБ не подржава рашчлањивање стрингова као датума. Уместо тога, покушајте да анализирате датум и време

en: MongoDB does not support parsing strings as times. Try parsing to a datetime instead
sr: МонгоДБ не подржава рашчлањивање стрингова као пута. Уместо тога, покушајте да анализирате датум и време

en: `timestamp with time zone` columns shouldn''t have a `source timezone`
sr: Колоне `временска ознака са временском зоном` не би требало да имају `изворну временску зону`

en: Error running step ''{0}'' for {1}
sr: Грешка при покретању корака „{0}“ за {1}

en: Backfilling entity_id for {0} rows of {1}
sr: Допуна ентити_ид за {0} редова од {1}

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
    We support tz database time zone names.
    See the full list here: https://w.wiki/4Jx
sr: Конвертујте временску зону колоне датума или временске ознаке.
    Подржавамо називе временских зона тз базе података.
    Погледајте комплетну листу овде: хттпс://в.вики/4Јк

en: The current time zone. Only required for timestamps with no time zone.
sr: Тренутна временска зона. Потребно само за временске ознаке без временске зоне.

en: Show percentages
sr: Прикажи проценте

en: In legend
sr: У легенди

en: On the chart
sr: На графикону

en: Error compiling HoneySQL form: {0}
sr: Грешка при састављању ХонеиСКЛ обрасца: {0}

en: Invalid HoneySQL form: {0}
sr: Неважећи ХонеиСКЛ образац: {0}

en: input column already has a set timezone. Please remove the source parameter in convertTimezone.
sr: колона за унос већ има подешену временску зону. Уклоните параметар извора у цонвертТимезоне.

en: input column doesn't have a set timezone. Please set the source parameter in convertTimezone to convert it.
sr: колона за унос нема подешену временску зону. Подесите изворни параметар у цонвертТимезоне да бисте га конвертовали.

en: Error reducing result rows: {0}
sr: Грешка при смањивању редова резултата: {0}

en: Sample database could not be extracted to the plugins directory,which may result in slow startup times. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
sr: Узорак базе података није могао да се екстрахује у директоријум додатака, што може довести до спорог времена покретања. Подесите МБ_ПЛУГИНС_ДИР на директоријум за писање и поново покрените Метабасе.

en: Metabase config files require a Premium token with the :advanced-config feature.
sr: Конфигурационим датотекама метабазе је потребан Премиум токен са функцијом :адванцед-цонфиг.

[ctx: This is in the sidebar when creating or editing a dashboard subscription.]
en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
sr: Графикони у претплатама могу изгледати мало другачије од графикона на контролној табли.

[ctx: Seen when creating a new dashboard subscription.]
en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
sr: Примаоци ће видети ове податке баш онако како их ви видите, без обзира на њихове дозволе.

en: Model actions
sr: Akcije modela

en: Allow actions from models created from this data to be run. Actions are able to read, write, and possibly delete data.
sr: Dozvolite radnje od modela stvorenih iz ovih podataka koje treba pokrenuti. Akcije su u stanju da čitaju, pišu i mogu izbrisati podatke.

en: Note: Your database user will need write permissions.
sr: Napomena: Korisnik baze podataka će trebati dozvole za pisanje.

en: Auto tracking schema
sr: Automatsko praćenje shema

en: Remove mapping
sr: Ukloniti mapiranje

en: Remove mapping and members
sr: Uklonite mapiranje i članove

en: Remove mapping and delete groups
sr: Uklonite mapiranje i brisanje grupa

en: Remove mapping and delete group
sr: Uklonite mapiranje i brisanje grupe

en: These groups' user memberships will no longer be synced with the directory server.
sr: Članovi tih grupa se više neće sinhronizovati sa serverom.

en: This group's user membership will no longer be synced with the directory server.
sr: Član grupe se više neće sinhronizovati sa serverom.

en: What should happen with the groups themselves in Metabase?
sr: Šta bi se trebalo dogoditi sa samim grupama u Metabejsu?

en: What should happen with the group itself in Metabase?
sr: Šta bi se trebalo dogoditi sa samom grupom u Metabejsu?

en: Remove this group mapping?
sr: Uklonite ovo grupno mapiranje?

en: Nothing, just remove the mapping
sr: Ništa, samo uklonite mapiranje

en: Also remove all group members (except from Admin)
sr: Takođe uklonite sve članove grupe (osim administratora)

en: Also delete the groups (except Admin)
sr: Takođe brišite grupe (osim administratora)

en: Also delete the group
sr: Takođe obrišite grupu

en: Delete this mapping?
sr: Izbrišite ovo mapiranje?

en: Synchronize Group Memberships
sr: Sinhronizujte članstvo u grupi

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the directory server. If a group isn‘t mapped, its membership won‘t be synced.
sr: Mapiranja omogućavaju Metabejsu da automatski dodaje i uklanja korisnike iz grupa na osnovu informacija o članstvu koje je dao server. Ako grupa nije mapirana, njeno članstvo se neće sinhronizovati.

en: About mappings
sr: O mapiranju

en: New mapping
sr: Novo mapiranje

en: No mappings yet
sr: Nema mapiranja

en: An error occurred.
sr: Došlo je do greške.

en: Unknown target
sr: Nepoznata meta

en: This field is required
sr: Polje je obavezno

en: Action Library
sr: Akciona biblioteka

en: Where should the values for '{0}' come from?
sr: Odakle dolaze vrednosti za '{0}'?

en: You can either ask users to enter values, or use the value of a dashboard filter.
sr: Možete da zatražite od korisnika da unose vrednosti ili koriste vrednost filtera za infopanel.

en: Select an action to get started
sr: Izaberite akciju za početak

en: Outline
sr: Kratak pregled

en: Ask the user
sr: Pitajte korisnika

en: This action has no parameters to map
sr: Ova akcija nema parametre za mapiranje

en: This action cannot be undone.
sr: Ova radnja se ne može poništiti.

en: Action settings
sr: Podešavanja akcije

en: Make public
sr: Učini javno vidljivim

en: Creates a publicly shareable link to this action form.
sr: Stvara javno sortirajuću vezu sa ovim akcionim oblikom.

en: Public action form URL
sr: URL za obrazac za javnu akciju

en: Success message
sr: Poruka o uspehu

en: Action ran successfully
sr: Akcija uspešno izvršena

en: Build custom forms and business logic.
sr: Izgradite prilagođene forme i poslovnu logiku.

en: Actions let you write parameterized SQL that writes back to your database. Actions can be attached to buttons on dashboards to create custom workflows. You can even publicly share the parameterized forms they generate to collect data.
sr: Akcije vam omogućavaju da pišete parametrizovani SQL za vašu bazu podataka. Akcije se mogu vezati za tastere na infopanelu kako bi stvorili prilagođene radne tokove. Možete čak i javno da podelite parametrizovane forme koje upiti stvaraju pri prikupljanju podataka.

en: Here are a few ideas for what you can do with actions
sr: Evo nekoliko ideja za ono što možete učiniti sa akcijama

en: Create a customer feedback form and embed it on your website.
sr: Kreirajte obrazac za povratne informacije o kupcu i ubacite ga na svoju veb lokaciju.

en: Mark the customer you’re viewing in a dashboard as a VIP.
sr: Označite kupca koga gledate u infopanelu kao VIP.

en: Let team members remove redundant data.
sr: Ostavite da članovi tima uklone suvišne podatke.

en: See an example
sr: Vidi primer

en: Select a collection
sr: Izaberite kolekciju

en: (optional)
sr: (opciono)

en: must be a positive integer value
sr: mora biti pozitivna vrednost celi broj

en: Button properties
sr: Svojstva dugmeta

en: Button text
sr: Taster TEKST

en: Button variant
sr: Varijanta dugmeta

en: Pick an action
sr: Odabrati akciju

en: Change action
sr: Promeniti akciju

en: Action Settings
sr: Podešavanja akcije

en: Action Button
sr: Dugme za akcije

en: Text Card
sr: Tekstualna kartica

en: This card does not support click mappings
sr: Ova kartica ne podržava klik mapiranje

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
sr: Kada korisnik doda novi filter na infopanel ili SQL upit, Metabejs će skenirati polje(a) preslikano na taj filter kako bi se prikazala lista vrednosti odabira.

en: Select a model
sr: Izaberite model

en: Toggle sidebar
sr: Prebaci bočnu traku

en: How should users filter on this column?
sr: Kako da se korisnici filtriraju u ovoj koloni?

en: Selectable values for {0}
sr: Odaberite vrednosti za {0}

en: Search for a question or model
sr: Potražite pitanje ili model

en: Where values should come from
sr: Tamo gde treba da dođu vrednosti

en: You haven’t connected a field to this filter yet, so there aren’t any values.
sr: Još niste povezali polje ovom filtru, tako da nema nikakvih vrednosti.

en: We don’t have any cached values for the connected fields. Try one of the other options, or change this widget to a search box.
sr: Nemamo keširane vrednosti za povezana polja. Isprobajte jednu od ostalih opcija ili promenite ovaj vidget u polje za pretragu.

en: Model or question to supply the values
sr: Model ili pitanje za snabdevanje vrednosti

en: Pick a model or question…
sr: Izaberite model ili pitanje

en: Column to supply the values
sr: Kolona za snabdevanje vrednosti

en: Pick a column…
sr: Izaberite kolonu

en: This model doesn’t have any text columns.
sr: Ovaj model nema nikakvih kolona teksta.

en: This question doesn’t have any text columns.
sr: Ovo pitanje nema nikakvih kolona teksta.

en: Please pick a different model or question.
sr: Izaberite drugačiji model ili pitanje.

en: Pick a model or question
sr: Izaberite model ili pitanje

en: An error occurred in your query
sr: Došlo je do greške u vašem upitu

en: Enter one value per line.
sr: Unesite jednu vrednost po liniji.

en: From connected fields
sr: Iz povezanih polja

en: From another model or question
sr: Iz drugog modela ili pitanja

en: Custom list
sr: Prilagođena lista

en: Dropdown list
sr: Padajuće liste

en: Input box
sr: Polje za unos

en: Select at least one column
sr: Izaberite najmanje jednu kolonu

en: Item {0} of first {1}
sr: Artikal {0} od prvih {1}

en: Item {0} of {1}
sr: Artikal {0} od {1}

en: Deselect All
sr: Poništite sve

en: Choose a link
sr: Izaberite vezu

en: Sorry, you don't have permission to see this link.
sr: Izvinite, nemate dozvolu da vidite ovu vezu.

en: Show row totals
sr: Prikaži totale redova

en: Show column totals
sr: Prikaži totale kolona

en: Link card
sr: Link kartica

en: Public Action Form Listing
sr: Obrazac za javne akcije

en: No actions have been publicly shared yet.
sr: Još nijedna akcija nije javno deljena.

en: Run {0}?
sr: Pokreni {0}?

en: Choose a record to update
sr: Izaberite zapis za ažuriranje

en: No action assigned
sr: Nema dodeljene akcije

en: Actions are not enabled for this database
sr: Akcije nisu omogućene za ovu bazu podataka

en: You cannot connect variables to link cards.
sr: Ne možete da povežete promenljive da biste povezali kartice.

en: Open this card's action settings to connect variables
sr: Otvorite aktivne postavke ove kartice da biste povezali promenljive

en: Add a saved question
sr: Dodajte sačuvano pitanje

en: , or
sr: , or␣

en: ask a new one
sr: Pitajte novo

en: How should users filter on this variable?
sr: Kako korisnici treba da filtriraju ovu promenljivu?

en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
sr: Primaoci će videti ove podatke baš kao što ih vidite, bez obzira na njihove dozvole.

en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
sr: Grafikoni u pretplati mogu izgledati nešto drugačije od grafikona u nadzornim karticama.

en: Model details
sr: Detalji modela

en: action
sr: Akcija

en: {0} ran successfully
sr: {0} uspešno pokrenuta

en: Action form
sr: Akciona forma

en: Successfully updated
sr: Uspešno ažurirano

en: Successfully ran the action
sr: Uspešno je pokrenuta akcija

en: Shared Action Forms
sr: Deljene akcione forme

en: Add link card
sr: Dodajte link karticu

en: Add action button
sr: Dodajte dugme za akciju

en: for {0}
sr: za {0}

en: Add or remove columns
sr: Dodajte ili uklonite kolone

en: Show Header
sr: Pokazati zaglavlja

en: It will also be removed from the filter that uses it to populate values. | It will also be removed from the {0} filters that use it to populate values.
sr[0]: Takođe će se ukloniti iz {0} filtera koji ga koristi da ga popuni.
sr[1]: Takođe će se ukloniti iz {0} filtera koji ga koristi da ga popuni.
sr[2]: Takođe će se ukloniti iz {0} filtera koji ga koristi da ga popuni.

en: Timeout must be less than 100 years
sr: Timeout mora biti manji od 100 godina

en: Change field settings
sr: Promenite podešavanja polja

en: Field settings
sr: Podešavanja polja

en: Change options
sr: Promena opcija

en: Action parameters
sr: Parametri akcija

en: Configure your parameters' types and properties here. The values for these parameters can come from user input, or from a dashboard filter. {0}
sr: Ovde konfigurišite svoje vrste i svojstva parametara. Vrednosti ovih parametara mogu doći sa korisničkog unosa ili sa filtera na infopanelu. {0}

en: Delete this content and the DB connection
sr: Izbrišite ovaj sadržaj i DB vezu

en: If you’re trying to migrate from a development DB to a production one, you don’t need to do this. You can just {0}
sr: Ako pokušavate da se migrirate iz razvojne DB u produkcionu DB, ne morate to da radite. Možete samo {0}

en: edit your connection details.
sr: Uredite podatke o povezivanju.

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check each of these boxes:
sr: Brisanje ove baze podataka takođe će izbrisati sve na osnovu toga. Ako to zaista pokušavate da uradite, proverite svako od ovih polja:

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check the box below:
sr: Brisanje ove baze podataka takođe će izbrisati sve na osnovu toga. Ako to stvarno pokušavate da uradite, molimo vas da proverite polje ispod:

en: This will delete every saved question, model, metric, and segment you’ve made that uses this data, and can’t be undone!
sr: Ovo će izbrisati svako sačuvano pitanje, model, metrički i segment koji ste napravili koji koristi ove podatke i ne može se poništiti!

en: If you’re sure, please type {0} in this box:
sr: Ako ste sigurni, unesite {0} u ovo polje:

en: Are you completely sure?
sr: Da li ste potpuno sigurni?

en: Delete {0} saved question | Delete {0} saved questions
sr[0]: Izbrišite {0} sačuvano pitanje
sr[1]: Izbrišite {0} sačuvanih pitanja
sr[2]: Izbrišite {0} sačuvanih pitanja

en: Delete {0} model | Delete {0} models
sr[0]: Izbriši {0} model
sr[1]: Izbriši {0} modela
sr[2]: Izbriši {0} modela

en: Delete {0} metric | Delete {0} metrics
sr[0]: Izbriši {0} metriku
sr[1]: Izbriši {0} metrika
sr[2]: Izbriši {0} metrika

en: Delete {0} segment | Delete {0} segments
sr[0]: Izbriši {0} segment
sr[1]: Izbriši {0} segmenata
sr[2]: Izbriši {0} segmenata

en: Edit Link
sr: Uređivanje veze

en: Edit definition
sr: Uređivanje definicija

en: Archive {0}?
sr: Arhiviraj {0}?

en: Public action form
sr: Obrazac za javnu akciju

en: Disable basic actions?
sr: Onemogućite osnovne akcije?

en: Disabling basic actions will also remove any buttons that use these actions. Are you sure you want to continue?
sr: Onemogućavanje osnovnih akcija takođe će ukloniti i sve tastere koji koriste ove akcije. Da li ste sigurni da želite da nastavite?

en: Disable
sr: Onemogućiti

en: Disable basic actions
sr: Onemogućavanje osnovnih akcija

en: Create basic actions
sr: Stvorite osnovne akcije

en: Actions menu
sr: Meni akcija

en: Running Actions is not enabled for database {0}
sr: Pokretanje Akcija nije omogućeno za bazu podataka {0}

en: Action list
sr: Lista akcija

en: No actions have been created yet.
sr: Još nije stvorena ni jedna akcija.

en: Get started quickly with some basic actions to create, edit and delete, or create your own from scratch.
sr: Brzo započnite sa nekim osnovnim akcijama za kreiranje, uređivanje i brisanje ili stvorite svoju.

en: Preview the query
sr: Pregledajte upit

en: Query preview
sr: Pregled upita

en: Returns the current timestamp (in milliseconds).
sr: Vraća trenutnu vremensku oznaku (u milisekundi).

en: Returns the current timestamp (in milliseconds). Currently {0} in {1}.
sr: Vraća trenutnu vremensku oznaku (u milisekundama). Trenutno {0} u {1}.

en: "month"
sr: "mesec"

en: Other charts
sr: Ostali grafikoni

en: Timeline event card
sr: Kartica za Timeline događaje

en: Timeline card header
sr: Zaglavlje kartice Timeline

en: body row {0}
sr: Telo reda {0}

en: Still Waiting…
sr: Još se čeka

en: Whether to enable Actions for a specific Database.
sr: Da li da omogućite akcije za određenu bazu podataka.

en: Values can only be fetched for actions that require a Primary Key.
sr: Vrednosti se mogu preuzeti samo za radnje koje zahtevaju primarni ključ.

en: Error executing action.
sr: Greška u izvršavanju akcije.

en: Unsupported implicit action kind
sr: Nepodržana implicitna akcija

en: Unsupported action type
sr: Nepodržani tip akcije

en: Must provide a database_id for query actions
sr: Morate pružiti database_id za akcije upita

en: Card does not have a parameter with the ID {0}
sr: Kartica nema parametar sa ID {0}

en: Must include prefix or search
sr: Mora da uključuje prefiks ili pretragu

en: Error with autocomplete: {0}
sr: Greška sa autokompletiranjem: {0}

en: Missing field-ids for parameter
sr: Nedostaju ID-ovi polja za parametar

en: Table ''{0}.{1}'' already exists
sr: Tabela ''{0}.{1}'' već postoji

en: Unable to identify table ''{0}.{1}''
sr: Nije moguće identifikovati tabelu '' {0}. {1} ''

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have data access to all schemas.
sr: Nevažeće dozvole DB-a: Ako imate pristup napisanim upitima, morate imati pristup podacima svim šemama.

en: Invalid execution permission graph: {0}
sr: Nevažeći grafikon dozvole izvršenja: {0}

en: Query cancelled
sr: Upit je otkazan

en: now is not supported for MongoDB versions before 4.2
sr: Sada nije podržano za MONGODB verzije pre 4.2

en: incorrect value: {0}
sr: Netačna vrednost: {0}

en: violates not-null constraint
sr: krši ne-null ograničenje

en: Comma separated names of {0} that should NOT appear in Metabase
sr: Comma separated names {0} koja se ne bi trebala pojaviti u Metabejsu

en: Comma separated names of {0} that should appear in Metabase
sr: Comma separated names {0} koja bi se trebala pojaviti u Metabejsu

en: Would you mind taking a quick 5 minute survey to tell us how it’s going?
sr: Da li bi vam smetalo da odvojite 5 minuta ankete i kažete nam kako Vam ide?

en: Actions must be made with models, not cards.
sr: Postupci se moraju napraviti modelima, a ne karticama.

en: Cannot make a question from a model with actions
sr: Ne može da postavi pitanje od modela sa akcijama

en: Invalid day of week: {0}
sr: Nevažeći dan u nedelji: {0}

en: Session timeout must be less than 100 years.
sr: Istek vremena sesije mora biti manje od 100 godina.

en: Session timeout amount must be positive.
sr: Vremena sesije mora biti pozitivno.

en: {0}, {1}, and {2}
sr: {0}, {1}, i {2}

en: Field {0} has not been used since {1}. Skipping...
sr: Polje {0} nije korišćeno od {1}. Preskakanje...

en: Found DBMS version {0}
sr: Pronađena DBMS verzija {0}

en: Could not determine DBMS version
sr: Ne mogu da odredim DBMS verziju

en: received
sr: primljen

en: value must be a valid UUID.
sr: Vrednost mora biti validna UUID.

en: value must be an instance of {0}
sr: vrednost mora biti instanca {0}

en: Value must be a map.
sr: Vrednost mora biti mapa.

en: No current user found
sr: Nije pronađen trenutni korisnik

en: Open the Metabase drill-through menu
sr: Отворите мени за детаљну анализу Метабазе

en: Expression
sr: Израз

en: You can reference columns here in functions or equations, like: floor([Price] - [Discount]). Click for documentation.
sr: Овде можете референцирати колоне у функцијама или једначинама, као што су: флоор([Цена] - [Попуст]). Кликните за документацију.

en: Open expressions documentation
sr: Документација отворених израза

en: Open the drill-through menu
sr: Отворите мени за детаљну анализу

en: plus
sr: плус

en: minus
sr: минус

en: Native Query
sr: Нативе Куери

en: Error calculating column name for {0}: {1}
sr: Грешка при израчунавању назива колоне за {0}: {1}

en: Standard deviation of {0}
sr: Стандардна девијација од {0}

en: Error calculating display name for {0}: {1}
sr: Грешка при израчунавању приказаног имена за {0}: {1}

en: Cumulative sum of {0}
sr: Кумулативни збир од {0}

en: Saved Question #{0}
sr: Сачувано питање #{0}

en: Cumulative count of {0}
sr: Кумулативни број од {0}

en: No join named {0}
sr: Нема придруживања под називом {0}

en: Invalid :field clause: column {0} does not exist
sr: Неважећа клаузула :фиелд: колона {0} не постоји

en: Cannot find Table {0}
sr: Не могу да пронађем табелу {0}

en: Don''t know how to set options for {0}
sr: Не знам како да подесим опције за {0}

en: type-of {0} returned an invalid type {1}
sr: типе-оф {0} је вратио неважећи тип {1}

en: Don''t know how to determine the base type of {0}
sr: Не знам како да одредим основни тип {0}

en: Join aliases must be unique at a given stage of a query
sr: Алијаси придруживања морају бити јединствени у датој фази упита

en: Stage {0} does not exist
sr: Фаза {0} не постоји

en: Extracting {0} {1}
sr: Издвајање {0} {1}

en: query_execution cleanup successful, no rows were deleted
sr: куери_екецутион чишћење успешно, ниједан ред није обрисан

en: Cleaning up query_execution table
sr: Чишћење табеле куери_екецутион

en: query_execution cleanup successful, {0} rows were deleted
sr: куери_екецутион чишћење је успешно, {0} редова је избрисано

en: query_execution cleanup failed
sr: куери_екецутион чишћење није успело

en: Retention policy for the `query_execution` table.
sr: Политика задржавања за табелу `куери_екецутион`.

en: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS is set to {0}; using the minimum value of {1} instead.
sr: МБ_АУДИТ_МАКС_РЕТЕНТИОН_ДАИС је подешено на {0}; уместо тога користећи минималну вредност {1}.

en: Must be a string like 2020-04 or 2222-11.
sr: Мора бити стринг као 2020-04 или 2222-11.
