Metabase - en to sv translation catalogue (6135 entries)

en: Your database has been added!
sv: Din databas har lagts till!

en: We took a look at your data, and we have some automated explorations that we can show you!
sv: Vi tog en titt på din data och vi har några automatiska utforskningar vi kan visa dig!

en: I'm good thanks
sv: Det är bra så, tack

en: Explore this data
sv: Utforska denna data

en: Select a database type
sv: Välj en databastyp

en: Save
sv: Spara

en: To do some of its magic, Metabase needs to scan your database. We will also rescan it periodically to keep the metadata up-to-date. You can control when the periodic rescans happen below.
sv: För att göra sin magi behöver Metabase skanna din databas. Vi kommer göra detta regelbundet för att hålla data uppdaterat. Ni kan kontrollera intervallen nedan.

en: Database syncing
sv: Databas synkar

en: This is a lightweight process that checks for
    updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this
    set to sync hourly.
sv: Denna process kontrollerar databasens schema, och är inte dataintensiv. I flesta fall är det bra med synkning en gång i timmen.

en: Scan
sv: Skanna

en: Scanning for Filter Values
sv: Skanna efter filtervärden

en: Metabase can scan the values present in each
    field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This
    can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large
    database.
sv: Metabase kan skanna värden i varje databasfält för att tillåta användning checkboxval i dashboards och frågor. Det kan vara en hyfsat dataintensiv process, speciellt om databasen är väldigt stor.

en: When should Metabase automatically scan and cache field values?
sv: När ska Metabase automatiskt skanna och cacha fältvärden?

en: Regularly, on a schedule
sv: Regelbundet, enligt schema

en: Only when adding a new filter widget
sv: Endast vid en ny filter widget

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will
    scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
sv: När en användare lägger till ett nytt filter till en dashboard eller SQL fråga, kommer Metabase att skanna fält använda i det filtret, för att visa valbara val.

en: Never, I'll do this manually if I need to
sv: Aldrig, jag gör det vid behov manuellt

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Server error encountered
sv: Serverfel inträffat

en: Delete this database?
sv: Ta bort denna databas?

en: All saved questions, metrics, and segments that rely on this database will be lost.
sv: Alla sparade frågor, mätvärden, och segment som behöver database kommer tas bort.

en: This cannot be undone.
sv: Detta kan inte ångras.

en: If you're sure, please type
sv: Om du är säker, vänligen skriv

en: DELETE
sv: RADERA

en: in this box:
sv: här i rutan:

en: Cancel
sv: Ångra

en: Delete
sv: Radera

en: Databases
sv: Databaser

en: Add Database
sv: Lägg till databas

en: Connection
sv: Anslutning

en: Scheduling
sv: Schemaläggning

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Sync database schema now
sv: Synka databas schema nu

en: Starting…
sv: Startar…

en: Failed to sync
sv: Fel vid synkning

en: Sync triggered!
sv: Synkning triggad!

en: Re-scan field values now
sv: Omskanna fältvärden nu

en: Failed to start scan
sv: Fel vid skanning

en: Scan triggered!
sv: Skanning triggad!

en: Danger Zone
sv: Farlig zon

en: Discard saved field values
sv: Kassera sparade fältvärden

en: Remove this database
sv: Ta bort denna databas

en: Add database
sv: Lägg till databas

en: Name
sv: Namn

en: Engine
sv: Databasmotor

en: Deleting...
sv: Tar bort...

en: Loading ...
sv: Laddar ...

en: Bring the sample dataset back
sv: Återställ exempeldata

en: Couldn't connect to the database. Please check the connection details.
sv: Kunde inte ansluta till databasen. Vänligen kontrollera anslutningsdetaljerna.

en: Successfully created!
sv: Lyckades skapa!

en: Successfully saved!
sv: Lyckades spara!

en: Edit
sv: Ändra

en: Revision History
sv: Revisionshistorik

en: Retire this {0}?
sv: Arkivera denna {0}?

en: Saved questions and other things that depend on this {0} will continue to work, but this {1} will no longer be selectable from the query builder.
sv: Sparade frågor och annat som behöver denna {0} kommer fortsätta fungera, men denna {1} kommer inte längre vara valbar i frågebyggaren.

en: If you're sure you want to retire this {0}, please write a quick explanation of why it's being retired:
sv: Om du är säker på att du vill arkivera denna {0}, vänligen skriv en kort förklaring om varför den arkiveras:

en: This will show up in the activity feed and in an email that will be sent to anyone on your team who created something that uses this {0}.
sv: Detta kommer visas på din aktivitetsfeed och i mejl som skickas till de personer inom ditt team som skapat något med detta {0}.

en: Retire
sv: Arkivera

en: Retiring…
sv: Arkiverar…

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Success
sv: Lyckades

en: Preview
sv: Förhandsvisa

en: No column description yet
sv: Ingen kolumnbeskrivning ännu

en: Select a field visibility
sv: Välj fältsynlighet

en: No special type
sv: Ingen special-typ

en: Other
sv: Annat

en: Select a special type
sv: Välj en special-typ

en: Select a target
sv: Välj mål

en: Columns
sv: Kolumner

en: Column
sv: Kolumn

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Type
sv: Typ

en: Current database:
sv: Vald databas:

en: Show original schema
sv: Visa ursprungligt schema

en: Data Type
sv: Datatyp

en: Additional Info
sv: Ytterligare info

en: Find a schema
sv: Hitta ett schema

en: {0} schema | {0} schemas
sv[0]: {0} scheman
sv[1]: {0} scheman

en: Why Hide?
sv: Anledning till att dölja?

en: Technical Data
sv: Teknisk Data

en: Irrelevant/Cruft
sv: Irrelevant

en: Queryable
sv: Frågningsbar

en: Hidden
sv: Dold

en: No table description yet
sv: Ingen tabellbeskrivning ännu

en: Metadata Strength
sv: Metadatats styrka

en: {0} Queryable Table | {0} Queryable Tables
sv[0]: {0} frågningsbar tabell
sv[1]: {0} frågningsbara tabeller

en: {0} Hidden Table | {0} Hidden Tables
sv[0]: {0} Dolda tabeller
sv[1]: {0} Dolda tabeller

en: Find a table
sv: Hitta tabell

en: Schemas
sv: Scheman

en: Metrics
sv: Mått

en: Add a Metric
sv: Lägg till mått

en: Create metrics to add them to the View dropdown in the query builder
sv: Skapa mått för att lägga till dem till rullgardinsmenyn för vyer i frågebyggaren

en: Segments
sv: Segment

en: Add a Segment
sv: Lägg till segment

en: Create segments to add them to the Filter dropdown in the query builder
sv: Skapa segment för att lägga till dem till Filter rullgardinsmenyn i frågebyggaren

en: created
sv: skapad

en: reverted to a previous version
sv: återgå till föregående version

en: edited the title
sv: ändrade title

en: edited the description
sv: ändrade beskrivning

en: edited the
sv: ändrade

en: made some changes
sv: gjort några ändringar

en: You
sv: Du

en: Datamodel
sv: Datamodell

en:  History
sv:  Logg

en: Revision History for
sv: Versionshistorik

en: {0} – Field Settings
sv: {0} - Fältinställning

en: Where this field will appear throughout Metabase
sv: Där detta fält kommer synas inom Metabase

en: Filtering on this field
sv: Filtrera på detta fält

en: When this field is used in a filter, what should people use to enter the value they want to filter on?
sv: När detta fält används i ett filter, vad skall användarna använda för värde att filtrera på?

en: No description for this field yet
sv: Ingen beskrivning finns för detta fält ännu

en: Original value
sv: Ursprungligt värde

en: Mapped value
sv: Mappat värde

en: Enter value
sv: Ange värde

en: Use original value
sv: Använd ursprungligt värde

en: Use foreign key
sv: Använd främmande nyckel

en: Custom mapping
sv: Anpassad mappning

en: Unrecognized mapping type
sv: Okänd mappningstyp

en: Current field isn't a foreign key or FK target table metadata is missing
sv: Detta fält är inte en främmande nyckel eller FK måltabells metadata saknas

en: The selected field isn't a foreign key
sv: Valt fält är inte en främmande nyckel

en: Display values
sv: Visa värden

en: Choose to show the original value from the database, or have this field display associated or custom information.
sv: Välj att visa orginal värde från databasen, eller välj att visa fältets associerade eller anpassad information.

en: Choose a field
sv: Välj fält

en: Please select a column to use for display.
sv: Välj en kolumn för visning.

en: Tip:
sv: Tips:

en: You might want to update the field name to make sure it still makes sense based on your remapping choices.
sv: Du rekommenderas att uppdatera fältnamnen för att säkerställa att de fortfarande stämmer baserat på dina mappningsval.

en: Cached field values
sv: Sparade fält värden

en: Metabase can scan the values for this field to enable checkbox filters in dashboards and questions.
sv: Metabase kan skanna värdena i detta fält för att aktivera kryssrute-filter i instrumentpaneler och frågor.

en: Re-scan this field
sv: Återskanna detta fält

en: Discard cached field values
sv: Radera sparade fältvärden

en: Failed to discard values
sv: Misslyckades med att radera värden

en: Discard triggered!
sv: Radering påbörjad!

en: Select any table to see its schema and add or edit metadata.
sv: Välj en tabell för att se dess schema och lägga till eller redigera metadata.

en: Name is required
sv: Namn är obligatoriskt

en: Description is required
sv: Beskrivning är obligatorisk

en: Revision message is required
sv: Revisionsmeddelande är obligatorisk

en: Aggregation is required
sv: Aggregering krävs

en: Edit Your Metric
sv: Ändra ditt mått

en: Create Your Metric
sv: Skapa ditt mått

en: Make changes to your metric and leave an explanatory note.
sv: Gör förändringar till din metrik och skriv en beskrivande anteckning.

en: You can create saved metrics to add a named metric option to this table. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
sv: Du kan skapa sparade mått för att lägga till namngivna mått-alternativ till denna tabell. Sparade mått innehåller typ av sammanslagning, det sammanslagna fältet och eventuellt några filter du vill lägga till. Till exempel kan du använda detta för att skapa någon som det officiella sättet att räkna ut "snittpris" i en ordertabell.

en: Result:
sv: Resultat:

en: Name Your Metric
sv: Namnge ditt mått

en: Give your metric a name to help others find it.
sv: Ge ditt mått ett namn så andra kan hitta den.

en: Something descriptive but not too long
sv: Något beskrivande, men inte för långt

en: Describe Your Metric
sv: Beskriv ditt mått

en: Give your metric a description to help others understand what it's about.
sv: Ge ditt mått en beskrivning så att andra användare kan förstå vad det handlar om.

en: This is a good place to be more specific about less obvious metric rules
sv: Detta är en bra plats att detaljerat beskriva icke självklara måttregler

en: Reason For Changes
sv: Orsak till ändring

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required.
sv: Skriv ett kort meddelande som beskriver vilka ändringar du gjort och varför de var nödvändiga.

en: This will show up in the revision history for this metric to help everyone remember why things changed
sv: Detta kommer visas i revisionshistoriken för detta mått för att hjälpa alla att komma ihåg varför saker ändrats

en: At least one filter is required
sv: Minst ett filter krävs

en: Edit Your Segment
sv: Ändra ditt segment

en: Create Your Segment
sv: Skapa ditt segment

en: Make changes to your segment and leave an explanatory note.
sv: Gör ändringar i ditt segment och skriv en förklarande anteckning.

en: Select and add filters to create your new segment for the {0} table
sv: Välj och lägg till filter för att skapa ditt nya segment för tabell {0}

en: Name Your Segment
sv: Namnge ditt segment

en: Give your segment a name to help others find it.
sv: Ge ditt segment ett namn för att hjälp andra att hitta det.

en: Describe Your Segment
sv: Beskriv ditt segment

en: Give your segment a description to help others understand what it's about.
sv: Ge ditt segment en beskrivning för att hjälp andra förstå vad det handlar om.

en: This is a good place to be more specific about less obvious segment rules
sv: Detta är ett bra ställe att mera detaljerat beskriva de mindre tydliga segment-reglerna

en: This will show up in the revision history for this segment to help everyone remember why things changed
sv: Detta kommer att synas i revisionshistoriken för detta segment för att hjälpa alla att komma ihåg varför saker ändrades

en: Settings
sv: Inställningar

en: Metabase can scan the values in this table to enable checkbox filters in dashboards and questions.
sv: Metabase kan skanna värden i denna tabell för att aktivera kryssruteboxar i instrumentpaneler och frågor.

en: Re-scan this table
sv: Åter-skanna denna tabell

en: Add
sv: Lägg till

en: Not a valid formatted email address
sv: Inte en giltig epost-adress

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: Email address
sv: Epost-adress

en: Permission Groups
sv: Behörighetsgrupper

en: Make this user an admin
sv: Gör denna användare till administratör

en: All users belong to the {0} group and can't be removed from it. Setting permissions for this group is a great way to
    make sure you know what new Metabase users will be able to see.
sv: Alla användare tillhör grupp {0} och kan inte tas bort från denna. Genom att sätta behörigheter för denna grupp kan du säkerställa vad nya Metabase-användare kommer att kunna se.

en: This is a special group whose members can see everything in the Metabase instance, and who can access and make changes to the
    settings in the Admin Panel, including changing permissions! So, add people to this group with care.
sv: Detta är en special-grupp vars medlemmar kan se allt i Metabase-instansen, och som kan se och göra ändringar i inställningarna i Admin inklusive ändra rättigheter! Lägg därför till medlemmar i denna grupp med försiktighet.

en: To make sure you don't get locked out of Metabase, there always has to be at least one user in this group.
sv: För att säkerställa att du inte blir utelåst från Metabase måste det alltid finnas minest en användare i denna grupp.

en: Members
sv: Medlemmar

en: Email
sv: Epost

en: A group is only as good as its members.
sv: En grupp är aldrig bättre än dess medlemmar.

en: and
sv: och

en: {0} other group | {0} other groups
sv[0]: {0} annan grupp
sv[1]: {0} andra grupper

en: Default
sv: Förvald

en: Something like "Marketing"
sv: Något som exempelvis "Marknadsföring"

en: Remove this group?
sv: Ta bort denna grupp?

en: Are you sure? All members of this group will lose any permissions settings they have based on this group.
    This can't be undone.
sv: Är du säker? Alla medlemmar i denna grupp kommer att förlora de rättigheter de har baserat på denna grupp. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Edit Name
sv: Ändra namn

en: Remove Group
sv: Radera grupp

en: Done
sv: Klart

en: Group name
sv: Gruppnamn

en: Groups
sv: Grupper

en: Create a group
sv: Skapa grupp

en: You can use groups to control your users' access to your data. Put users in groups and then go to the Permissions section to control each group's access. The Administrators and All Users groups are special default groups that can't be removed.
sv: Du kan använder grupper för att styra dina användares åtkomst till data. Lägg användare i grupper och gå sedan till Rättigheter för att styra varje grupps åtkomst. Grupperna Administratörer och Alla användare är special-grupper som inte kan tas bort.

en: Edit Details
sv: Ändra detaljer

en: Re-send Invite
sv: Återsänd inbjudan

en: Reset Password
sv: Återställ lösenord

en: Deactivate
sv: Avaktivera

en: People
sv: Människor

en: Who do you want to add?
sv: Vem vill du lägga till?

en: Edit {0}'s details
sv: Redigera {0}s detaljer

en: {0} has been added
sv: {0} har lagts till

en: Add another person
sv: Lägg till ytterligare en person

en: We couldn’t send them an email invitation,
    so make sure to tell them to log in using {0}
    and this password we’ve generated for them:
sv: Vi kunde inte skicka dem en inbjudan via epost,
    så meddela dem att de kan logga in med {0}
    och detta lösenord som vi har genererat till dem:

en: If you want to be able to send email invites, just go to the {0} page.
sv: Om du vill kunna skicka epost-inbjudningar, bara gå till {0}s sida.

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to set their password.
sv: Vi har skickat en inbjudan till {0} med instruktioner om hur de kan sätta sitt lösenord.

en: We've re-sent {0}'s invite
sv: Vi har skickat om inbjudan till {0}

en: Okay
sv: Okej

en: Any previous email invites they have will no longer work.
sv: Eventuella tidigare epost-inbjudningar kommer inte längre att fungera.

en: Deactivate {0}?
sv: Inaktivera {0}?

en: {0} won't be able to log in anymore.
sv: {0} kommer inte längre att kunna logga in.

en: Reactivate {0}'s account?
sv: Återaktivera {0}s konto?

en: Reactivate
sv: Återaktivera

en: They'll be able to log in again, and they'll be placed back into the groups they were in before their account was deactivated.
sv: De kommer att kunna logga in igen och placeras i de grupper de tillhörde när de inaktiverades.

en: Reset {0}'s password?
sv: Återställa lösenord för {0}?

en: Reset
sv: Återställ

en: Are you sure you want to do this?
sv: Är du säker på att du vill  göra detta?

en: {0}'s password has been reset
sv: Lösenordet för {0} har återställts

en: Here’s a temporary password they can use to log in and then change their password.
sv: Här är ett tillfälligt lösenord de kan använda för att logga in och sedan ändra lösenordet.

en: We've sent them an email with instructions for creating a new password.
sv: Vi har skickat dem epost med instruktioner om hur de kan skapa ett nytt lösenord.

en: Active
sv: Aktiv

en: Deactivated
sv: Avaktiverad

en: Add someone
sv: Lägg till någon

en: Last Login
sv: Senaste inloggning

en: Signed up via Google
sv: Inloggad via Google

en: Signed up via LDAP
sv: Inloggad via LDAP

en: Reactivate this account
sv: Återaktivera detta konto

en: Never
sv: Aldrig

en: {0} table | {0} tables
sv[0]: tabellen {0}
sv[1]: tabellerna {0}

en:  will be
sv:  kommer att

en: given access to
sv: ges åtkomst till

en:  and
sv:  och

en: denied access to
sv: vägras åtkomst till

en:  will no longer be able to
sv:  kommer inte längre att kunna

en:  will now be able to
sv:  kommer nu att kunna

en:  native queries for
sv:  naturliga frågor på

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Save permissions?
sv: Spara rättigheter?

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Discard changes?
sv: Överge ändringarna?

en: No changes to permissions will be made.
sv: Inga förändingar i rättigheter kommer att göras.

en: You've made changes to permissions.
sv: Du har gjort ändringar i rättigheter.

en: Permissions for this collection
sv: Rättigheter för denna samling

en: You have unsaved changes
sv: Du har ändringar som ännu inte sparats

en: Do you want to leave this page and discard your changes?
sv: Vill du lämna denna sida och överge dina ändringar?

en: Sorry, an error occurred.
sv: Ursäkta, ett fel uppstod.

en: Administrators always have the highest level of access to everything in Metabase.
sv: Administratörer har alltid den högsta access-nivån till allting i Metabase.

en: Every Metabase user belongs to the All Users group. If you want to limit or restrict a group's access to something, make sure the All Users group has an equal or lower level of access.
sv: Varje Metabase-användare tillhör gruppen Alla användare. Om du vill begränsa en grupps rättigheter, se till att gruppen Alla användare har samma eller lägre access-nivå.

en: MetaBot is Metabase's Slack bot. You can choose what it has access to here.
sv: MetaBot är Metabases Slack Bot. Du kan välja vad den har åtkomst till här.

en: The "{0}" group may have access to a different set of {1} than this group, which may give this group additional access to some {2}.
sv: Gruppen "{0}" kan ha access till en annan uppsättning av {1} än denna grupp, vilket kan ge denna grupp ytterligare till några {2}.

en: The "{0}" group has a higher level of access than this, which will override this setting. You should limit or revoke the "{1}" group's access to this item.
sv: Gruppen "{0}" har en högre accessnivå än denna, vilket kommer att ha företräde före denna inställning. Du bör begränsa eller ta bort "{1}"-gruppens rättigheter till denna post.

en: Limit
sv: Begränsa

en: Revoke
sv: Upphäv

en: access even though "{0}" has greater access?
sv: åtkomst trots att "{0}" har större rättigheter?

en: Limit access
sv: Begränsa åtkomst

en: Revoke access
sv: Upphäv åtkomst

en: Change access to this database to limited?
sv: Ändra åtkomst för denna databas till begränsad?

en: Change
sv: Ändra

en: Allow Raw Query Writing?
sv: Tillåta manuella frågor?

en: This will also change this group's data access to Unrestricted for this database.
sv: Detta kommer också att ändra denna grupps åtkomst till Obegränsad för denna databas.

en: Allow
sv: Tillåt

en: Revoke access to all tables?
sv: Upphäva åtkomst till alla tabeller?

en: This will also revoke this group's access to raw queries for this database.
sv: Detta kommer också att upphäva denna grupps åtkomst till manuella frågor mot denna databas.

en: Grant unrestricted access
sv: Ge obegränsad åtkomst

en: Unrestricted access
sv: Obegränsad åtkomst

en: Limited access
sv: Begränsad åtkomst

en: No access
sv: Ingen åtkomst

en: Write raw queries
sv: Skriva manuella frågor

en: Can write raw queries
sv: Kan skriva manuella frågor

en: Curate collection
sv: Utvald samling

en: View collection
sv: Visa samling

en: Data Access
sv: Dataåtkomst

en: View tables
sv: Visa tabeller

en: SQL Queries
sv: SQL-frågor

en: View schemas
sv: Visa scheman

en: Data Model
sv: Data-modell

en: Sign in with Google
sv: Logga in med Google

en: Allows users with existing Metabase accounts to login with a Google account that matches their email address in addition to their Metabase username and password.
sv: Tillåt användare med befintliga Metabase-konton att logga in med ett Google-konto som matchar deras epost-adress utöver deras användarnamn och lösenord i Metabase.

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Allows users within your LDAP directory to log in to Metabase with their LDAP credentials, and allows automatic mapping of LDAP groups to Metabase groups.
sv: Tillåter LDAP-användare i din LDAP att logga in i Metabase med LDAP-uppgifter och tillåter automatisk mappning av LDAP-grupper till Metabase-grupper.

en: That's not a valid email address
sv: Det är inte en giltig epost-adress

en: That's not a valid integer
sv: Det är inte ett giltigt heltal

en: Changes saved!
sv: Ändringar sparade!

en: Looks like we ran into some problems
sv: Det verkar som om något gick fel

en: Send test email
sv: Skicka test-epost

en: Sending...
sv: Sänder...

en: Sent!
sv: Skickat!

en: Clear
sv: Rensa

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Server Settings
sv: Server-inställningar

en: User Schema
sv: Användar-schema

en: Attributes
sv: Egenskaper

en: Group Schema
sv: Grupp-schema

en: Using
sv: Med

en: Getting set up
sv: Sätts upp

en: A few things you can do to get the most out of Metabase.
sv: Några saker du kan göra för att få ut så mycket som möjligt av Metabase.

en: Recommended next step
sv: Nästa rekommenderade steg

en: Google Sign-In
sv: Google-inloggning

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}
sv: För att tillåta användare att logga in med Google behöver du ge Metabase "Google Developers console application cliend ID". Det krävs bara några steg, och instruktioner för hur du kan skapa en nyckel hittas här {0}

en: Your Google client ID
sv: Ditt "Google client ID"

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from:
sv: Tillåt användare att själv skapa konto om deras "Google account email address" kommer från:

en: Answers sent right to your Slack #channels
sv: Svar skickade direkt till dina Slack #channels

en: Create a Slack Bot User for MetaBot
sv: Skapa en Slack Bot-användare för MetaBot

en: Once you're there, give it a name and click {0}. Then copy and paste the Bot API Token into the field below. Once you are done, create a "metabase_files" channel in Slack. Metabase needs this to upload graphs.
sv: När du väl är där, ge den ett namn och klicka på {0}. Sedan, kopiera och klistra in "Bot API Token" i fältet nedan. När du väl är klar, skapa kanalen "metabase_files" i Slack. Metabase behöver detta för att ladda upp grafer.

en: You're running Metabase {0} which is the latest and greatest!
sv: Du kör Metabase {0} vilken är den senaste och bästa!

en: Metabase {0} is available.  You're running {1}
sv: Metabase {0} finns tillgänglig. Du kör {1}

en: Update
sv: Uppdatera

en: What's Changed:
sv: Vad som ändrats:

en: Add a map
sv: Lägg till en karta

en: Delete custom map
sv: Ta bort anpassad karta

en: Remove
sv: Ta bort

en: Select…
sv: Välj...

en: Sample values:
sv: Exempelvärden:

en: Add a new map
sv: Lägg till en ny karta

en: Edit map
sv: Redigera karta

en: What do you want to call this map?
sv: Vad vill du kalla denna karta?

en: e.g. United Kingdom, Brazil, Mars
sv: t.ex Storbritannien, Brasilien, Mars

en: URL for the GeoJSON file you want to use
sv: URL för GeoJSON-filen du vill använda

en: Like https://my-mb-server.com/maps/my-map.json
sv: som t.ex https://my-mb-server.com/maps/my-map.json

en: Refresh
sv: Ladda om

en: Load
sv: Ladda

en: Which property specifies the region’s identifier?
sv: Vilken egenskap anger regionens identifiering?

en: Which property specifies the region’s display name?
sv: Vilken egenskap anger regionens namn?

en: Load a GeoJSON file to see a preview
sv: Ladda en GeoJSON-fil för att förhandsgranska

en: Save map
sv: Spara karta

en: Add map
sv: Lägg till karta

en: Using embedding
sv: Använda inbäddad

en: By enabling embedding you're agreeing to the embedding license located at
sv: Genom att aktivera inbyggt samtycker du till inbyggnadslicensen som finns på

en: In plain English, when you embed charts or dashboards from Metabase in your own application, that application isn't subject to the Affero General Public License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds. You should, however, read the license text linked above as that is the actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
sv: På ren svenska - när du du använder inbyggda kartor eller instrumentpaneler från Metabase i din egen applikation lyder inte denna applikation under "Affero General Public License" som täcker resten av Metabase, under förutsättning att du behåller Metabase-logotypen och "Powered by Metabase" synlig i dina inbäddade objekt. Du bör emellertid läsa licenstexten i länken ovan efter det är denna du sammatycker till genom att aktivera denna funktion.

en: Enable
sv: Aktivera

en: Premium embedding enabled
sv: Premium-inbäddning aktiverad

en: Enter the token you bought from the Metabase Store
sv: Ange värdebeviset du köpt från Metabase Store

en: Premium embedding lets you disable "Powered by Metabase" on your embedded dashboards and questions.
sv: Premium-inbäddning tillåter att du inaktiverar "Powered by Metabase" i dina inbäddade instrumentpaneler och frågor.

en: Buy a token
sv: Köp ett värdebevis

en: Enter a token
sv: Använd ett värdebevis

en: Edit Mappings
sv: Redigera inbäddade objekt

en: Group Mappings
sv: Mappade grupper

en: Create a mapping
sv: Skapa en mappning

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Membership to the Admin group can be granted through mappings, but will not be automatically removed as a
    failsafe measure.
sv: Mappningar tillåter Metabase att automatiskt lägga till och ta bort användare från grupper baserat på medlemsinformation från autentiseringsservern. Tillhörighet i Admin-grupp kan aktiveras genom mappningar, men kommer som en försiktighetsåtgärd inte automatiskt att  tas bort.

en: Distinguished Name
sv: Härlett namn

en: Public Link
sv: Publik länk

en: Revoke Link
sv: Upphäv länk

en: Disable this link?
sv: Inaktivera denna länk?

en: They won't work anymore, and can't be restored, but you can create new links.
sv: De kommer inte att fungera längre och kan inte återställas, men du kan skapa nya länkar.

en: Public Dashboard Listing
sv: Lista över publika kontrollpaneler

en: No dashboards have been publicly shared yet.
sv: Inga kontrollpaneler har delats publikt ännu.

en: Public Card Listing
sv: Lista över publika meddelanden

en: No questions have been publicly shared yet.
sv: Inga frågor har delats publikt ännu.

en: Embedded Dashboard Listing
sv: Lista över inbäddade kontrollpaneler

en: No dashboards have been embedded yet.
sv: Inga kontrollpaneler har bäddats in ännu.

en: Embedded Card Listing
sv: Lista över inbäddade meddelanden

en: No questions have been embedded yet.
sv: Inga frågor har bäddats in ännu.

en: Regenerate embedding key?
sv: Skapa om nyckel för inbäddning?

en: This will cause existing embeds to stop working until they are updated with the new key.
sv: Detta kommer att göra att befintliga inbäddningar kommer att sluta fungera tills de har uppdaterats med den nya nyckeln.

en: Regenerate key
sv: Skapa om nyckel

en: Generate Key
sv: Skapa nyckel

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Unknown setting {0}
sv: {0} - okänd inställning

en: Setup
sv: Inställning

en: General
sv: Generell

en: Site Name
sv: Sajt-namn

en: Site URL
sv: Sajt-URL

en: Email Address for Help Requests
sv: Epost-adress för frågor

en: Report Timezone
sv: Tidszon för rapport

en: Database Default
sv: Databasförval

en: Select a timezone
sv: Välj en tidszon

en: Not all databases support timezones, in which case this setting won't take effect.
sv: Alla databaser har inte stöd för tidszoner, i vilka fall denna inställning inte kommer att göra någon skillnad.

en: Language
sv: Språk

en: Select a language
sv: Välj ett språk

en: Anonymous Tracking
sv: Anonym spårning

en: Friendly Table and Field Names
sv: Användarvänliga tabell- och fältnamn

en: Only replace underscores and dashes with spaces
sv: Ersätt bara understykningstecken och bindesstreck med blanktecken

en: Enable Nested Queries
sv: Tillåt nästlade frågor

en: Updates
sv: Uppdatering

en: Check for updates
sv: Leta efter uppdatering

en: SMTP Host
sv: SMTP-server

en: SMTP Port
sv: SMTP-port

en: That's not a valid port number
sv: Det är inte ett giltigt portnummer

en: SMTP Security
sv: SMTP-säkerhet

en: SMTP Username
sv: SMTP-användarnamn

en: SMTP Password
sv: SMTP-lösenord

en: From Address
sv: Från adress

en: Slack API Token
sv: Slack API-värdebevis

en: Enter the token you received from Slack
sv: Ange det värdebevis du mottagit från Slack

en: Single Sign-On
sv: Förenklad inloggning

en: LDAP Authentication
sv: LDAP-autentisering

en: LDAP Host
sv: LDAP-server

en: LDAP Port
sv: LDAP-port

en: LDAP Security
sv: LDAP-säkerhet

en: Username or DN
sv: Användarnamn eller DN

en: Password
sv: Lösenord

en: User search base
sv: Användardatabas

en: User filter
sv: Användarfilter

en: Check your parentheses
sv: Kontrollera dina parenteser

en: Email attribute
sv: Epost-attribut

en: First name attribute
sv: Förnamn-attribut

en: Last name attribute
sv: Efternamn-attribut

en: Synchronize group memberships
sv: Synkronisera grupptillhörigheter

en: Group search base
sv: Gruppdatabas

en: Maps
sv: Kartor

en: Map tile server URL
sv: URL för "map tile server"

en: Metabase uses OpenStreetMaps by default.
sv: Metabase använder OpenStreetMaps som förval.

en: Custom Maps
sv: Egna kartor

en: Add your own GeoJSON files to enable different region map visualizations
sv: Lägg till dina egna GeoJSON-filer för att aktivera olika visningar av kartregioner

en: Public Sharing
sv: Dela publikt

en: Enable Public Sharing
sv: Aktivera publik delning

en: Shared Dashboards
sv: Delade kontrollpaneler

en: Shared Questions
sv: Delade frågor

en: Embedding in other Applications
sv: Inbäddning i andra applikationer

en: Enable Embedding Metabase in other Applications
sv: Aktivera inbäddning i andra applikationer

en: Embedding secret key
sv: Hemlig nyckel för inbäddning

en: Embedded Dashboards
sv: Inbäddade kontrollpaneler

en: Embedded Questions
sv: Inbäddade frågor

en: Caching
sv: Cache

en: Enable Caching
sv: Aktivera cache

en: Minimum Query Duration
sv: Minsta tid för fråga

en: Cache Time-To-Live (TTL) multiplier
sv: Multiplikator för "Cache Time-To-Live (TTL) "

en: Max Cache Entry Size
sv: Maximal cache-storlek

en: Your alert is all set up.
sv: Din övervakning är uppsatt.

en: Your alert was updated.
sv: Din övervakning uppdaterades.

en: The alert was successfully deleted.
sv: Övervakning har tagits bort.

en: Please enter a valid formatted email address.
sv: Ange en giltigt formatterad epost-adress

en: Passwords do not match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

en: Back to login
sv: Tillbaka till inloggning

en: No Metabase account exists for this Google account.
sv: Inget Metabase-konto finns för ditt Google-konto

en: You'll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
sv: Du behöver en administratör för att skapa ett Metabase-konto innan du kan använda Google för att logga in.

en: Sign in with {0}
sv: Logga in med {0}

en: Please contact an administrator to have them reset your password
sv: Kontakta en administratör och låt dem återställa ditt lösenord

en: Forgot password
sv: Glömt lösenord

en: The email you use for your Metabase account
sv: Epost-adressen du använder för ditt Metabase-konto

en: Send password reset email
sv: Skicka epost om återställning av lösenord

en: Check your email for instructions on how to reset your password.
sv: Kontrollera instruktionerna i din epost för hur du återstället lösenordet.

en: Sign in to Metabase
sv: Logga in i Metabase

en: OR
sv: ELLER

en: Username or email address
sv: Användarnamn eller epost-adress

en: Sign in
sv: Logga in

en: I seem to have forgotten my password
sv: Jag verkar ha glömt lösenordet

en: request a new reset email
sv: begär ny återställning via epost

en: Whoops, that's an expired link
sv: Hoppsan, den länken är inte längre giltig

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need
    to reset your password, you can {0}.
sv: Av säkerhetsskäl upphör länkar för återställning av lösenord efter ett tag. Om du fortfarande behöver återställa lösenord kan du {0}.

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: To keep your data secure, passwords {0}
sv: Lösenord behöver {0} för att vara data ska vara säkra

en: Create a new password
sv: Skapa ett nytt lösenord

en: Make sure its secure like the instructions above
sv: Se till att det är säkert enligt instruktionerna ovan

en: Confirm new password
sv: Bekräfta nytt lösenord

en: Make sure it matches the one you just entered
sv: Se till att det matchar det du nyss angav

en: Your password has been reset.
sv: Ditt lösenord har återställts.

en: Sign in with your new password
sv: Logga in med ditt nya lösenord

en: Save failed
sv: Det gick inte att spara

en: Saved
sv: Sparat

en: Ok
sv: Okej

en: Archive this collection?
sv: Arkivera denna samling?

en: The dashboards, collections, and pulses in this collection will also be archived.
sv: Instrumentpaneler, samlingar och ögonblicksbilder i denna samling kommer också att arkiveras.

en: Archive
sv: Arkiv

en: This {0} has been archived
sv: Denna {0} har arkiverats

en: View the archive
sv: Visa arkivet

en: Unarchive this {0}
sv: Av-arkivera denna {0}

en: Our data
sv: Våra data

en: X-ray this table
sv: Genomlys denna tabell

en: Learn about this table
sv: Få information om denna tabell

en: Clickity click
sv: Klick-klick

en: Saved!
sv: Sparad!

en: Saving failed.
sv: Kunde ej spara.

en: Su
sv: Sö

en: Mo
sv: Må

en: Tu
sv: Ti

en: We
sv: On

en: Th
sv: To

en: Sa
sv: Lö

en: Your admin's email address
sv: Din administratörs epost-adress

en: To send {0}, you'll need to set up {1} integration.
sv: För att skicka {0} behöver du sätta upp integrationen med {1}.

en:  or
sv: eller

en: To send {0}, an admin needs to set up {1} integration.
sv: För att skicka {0} behöver en administratör sätta upp integration med {1}

en: This collection is empty, like a blank canvas
sv: Denna samling är tom, som ett blankt papper

en: You can use collections to organize and group dashboards, questions and pulses for your team or yourself
sv: Du kan använda samlingar för att organisera och gruppera kontrollpaneler, frågor och ögonblicksbilder för ditt team eller dig själv

en: Create another collection
sv: Skapa ytterligare en samling

en: Dashboards let you collect and share data in one place.
sv: Kontrollpaneler låter dig samla och dela data från ett ställe.

en: Pulses let you send out the latest data to your team on a schedule via email or slack.
sv: Ögonblicksbilder låter dig skicka ut senaste data till ditt team enligt tidsschema via epost eller Slack

en: Questions are a saved look at your data.
sv: Frågor är en sparad översikt över dina data.

en: Pins
sv: Fästnålar

en: Drag something here to pin it to the top
sv: Dra något hit för att fästa det högst upp

en: Collections
sv: Samlingar

en: Drag here to un-pin
sv: Dra hit för att ta bort fästnål

en: {0} item selected | {0} items selected
sv[0]: {0} post vald
sv[1]: {0} poster valda

en: Move {0} items?
sv: Flytta {0} poster?

en: Move "{0}"?
sv: Flytta "{0}"?

en: Move
sv: Flytta

en: Edit this collection
sv: Redigera denna samling

en: Archive this collection
sv: Arkivera denna samling

en: My personal collection
sv: Min personliga samling

en: New collection
sv: Ny samling

en: Copied!
sv: Kopierad!

en: Use an SSH-tunnel for database connections
sv: Använd en SSH-tunnel för databas-anslutningar

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host.
    This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available.
    Enabling this is usually slower than a direct connection.
sv: Vissa databas-installationer kan bara kommas åt via en en SSH-server. Detta alternativ ger också ett extra lager av säkerhet när VPN inte finns tillgängligt. Detta alternativ är oftast långsammare än en direktanslutning.

en: This is a large database, so let me choose when Metabase syncs and scans
sv: Detta är en stor databas, så låt mig välja när Metabase synkar och skannar

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values.
    If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
sv: Som förval använder Metabase en resurssnål synkning varje timme och en resurskrävande daglig skanning av fältvärden. Om du har en stor databas rekommenderar vi att detta aktiveras och att du tittar igenom hur ofta skanning av fältvärden sker.

en: {0} to generate a Client ID and Client Secret for your project.
sv: {0} för att generera ett klient-ID och klient-hemlighet till ditt projekt

en: Click here
sv: Klicka här

en: Choose "Other" as the application type. Name it whatever you'd like.
sv: Välj "Annan" som projekttyp. Ge det ett valfritt namn.

en: {0} to get an auth code
sv: {0} för att få en auktorisationskod

en: with Google Drive permissions
sv: med Google Drive-rättigheter

en: To use Metabase with this data you must enable API access in the Google Developers Console.
sv: För att använda Metabase med detta data måste du aktivera API-åtkomst i Google Developers Console.

en: {0} to go to the console if you haven't already done so.
sv: {0} för att gå till kontrollpanelen om det inte redan är gjort.

en: How would you like to refer to this database?
sv: Under vilket namn vill du referera till denna databas?

en: Next
sv: Nästa

en: Delete this {0}
sv: Radera denna {0}

en: Pin this item
sv: Fäst denna post

en: Move this item
sv: Flytta denna post

en: Edit this question
sv: Redigera denna fråga

en: Action type
sv: Åtgärdstyp

en: View revision history
sv: Visa revisionshistoriken

en: Move action
sv: Åtgärd flytta

en: Archive action
sv: Åtgärd arkivera

en: Add to dashboard
sv: Lägg till kontrollpanelen

en: Download results
sv: Ladda ner resultat

en: Sharing and embedding
sv: Dela och inbädda

en: Another action type
sv: En annan åtgärdstyp

en: Get alerts about this
sv: Få varningar om detta

en: View the SQL
sv: Visa SQL

en: Segments for this
sv: Segment för detta

en: Show error details
sv: Visa detaljer om fel

en: Here's the full error message
sv: Här är det fulla felmeddelandet

en: Hi, Metabot here.
sv: Hej, det är jag som är Metabot

en: Based on the schema
sv: Baserat på schemat

en: A look at your
sv: En titt på din

en: Search the list
sv: Sök i listan

en: Search by {0}
sv: Sök via {0}

en:  or enter an ID
sv: eller ange ett ID

en: Enter an ID
sv: Ange ett ID

en: Enter a number
sv: Ange en siffra

en: Enter some text
sv: Ange någon text

en: No matching {0} found.
sv: Ingen matchande {0} hittades

en: Including every option in your filter probably won’t do much…
sv: Genom att ta med varje alternativ i ditt sökfilter uppnår du inte så mycket...

en: Something's gone wrong
sv: Något gick fel

en: We've run into an error. You can try refreshing the page, or just go back.
sv: Vi har stött på ett fel. Du kan prova att ladda om sida eller gå tillbaka.

en: No description yet
sv: Ingen beskrivning ännu

en: New {0}
sv: Ny {0}

en: Asked by {0}
sv: Efterfrågad av {0}

en: Today,
sv: Idag

en: Yesterday,
sv: Igår

en: First revision.
sv: Första revisionen

en: Reverted to an earlier revision and {0}
sv: Återgått till en tidigare revision av {0}

en: Revision history
sv: Revisionshistorik

en: When
sv: När

en: Who
sv: Vem

en: What
sv: Vad

en: Revert
sv: Återgå

en: Reverting…
sv: Återgår...

en: Revert failed
sv: Kunde inte återgå

en: Reverted
sv: Återgått

en: Everything
sv: Allting

en: Dashboards
sv: Instrumentpaneler

en: Questions
sv: Frågor

en: Pulses
sv: Ögonblicksbilder

en: Back
sv: Tillbaka

en: Find...
sv: Sök...

en: An error occured
sv: Ett fel uppstod

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Metabase Newsletter
sv: Metabases nyhetsbrev

en: Get infrequent emails about new releases and feature updates.
sv: Med längre mellanrum, få epost om nya versioner och uppdaterade funktioner

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: You're subscribed. Thanks for using Metabase!
sv: Du prenumererar nu. Tack för att du använder Metabase!

en: We're a little lost...
sv: Vi är lite förvirrade...

en: Temporary Password
sv: Tillfälligt lösenord

en: Hide
sv: Dölj

en: Show
sv: Visa

en: Saved! Add this to a dashboard?
sv: Sparat! Lägga till denna till din instrumentpanel?

en: Yes please!
sv: Ja tack!

en: Not now
sv: Inte nu

en: Error:
sv: Fel:

en: Sunday
sv: Söndag

en: Monday
sv: Måndag

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Friday
sv: Fredag

en: Saturday
sv: Lördag

en: First
sv: Första

en: Last
sv: Sista

en: 15th (Midpoint)
sv: 15:e (halvtid)

en: Calendar Day
sv: Dag i månaden

en: your Metabase timezone
sv: Tidszonen i din Metabase

en: Filter this list...
sv: Filtrera denna lista...

en: Blue
sv: Blå

en: Green
sv: Grön

en: Red
sv: Röd

en: Yellow
sv: Gul

en: A component used to make a selection
sv: En komponent som används för att göra ett val

en: Selected
sv: Vald

en: Nothing to select
sv: Inget att välja

en: Sorry, you don’t have permission to see that.
sv: Ursäkta, men du har inte rättighet att se detta.

en: Unknown error encountered
sv: Okänt fel uppstod

en: Create
sv: Skapa

en: Create dashboard
sv: Skapa instrumentpanel

en: Table
sv: Tabell

en: Database
sv: Databas

en: Creator
sv: Skapare

en: No results found
sv: Inga resultat hittades

en: Try adjusting your filter to find what you’re looking for.
sv: Försök att justera ditt filter för att hitta det du letar efter.

en: View by
sv: Visa enligt

en: of
sv: av

en: Don't tell anyone, but you're my favorite.
sv: Berätta inte för någon, men du är min favorit.

en: Once you connect your own data, I can show you some automatic explorations called x-rays. Here are some examples with sample data.
sv: När du väl kopplar dina egna data kan jag göra några automatiska visningar kallade genomlysningar. Här är några exemel med testdata.

en: Start here
sv: Börja här

en: Our analytics
sv: Våra analyser

en: Browse all items
sv: Bläddra igenom allt

en: Replace or save as new?
sv: Ersätta eller spara som ny?

en: Replace original question, "{0}"
sv: Ersätta ursprunglig fråga, "{0}"

en: Save as new question
sv: Spara som en ny fråga

en: First, save your question
sv: Spara först din fråga

en: Save question
sv: Spara fråga

en: What is the name of your card?
sv: Vad kallas din lista?

en: Description
sv: Beskrivning

en: It's optional but oh, so helpful
sv: Det är valfritt, men till stor hjälp

en: Which collection should this go in?
sv: Vilken samling ska detta tillhöra?

en: modified
sv: ändrad

en: item
sv: post

en: Undo
sv: Ångra

en: Applying Question
sv: Lägg till fråga

en: That question isn't compatible
sv: Den frågan är inte kompatibel

en: Search for a question
sv: Leta efter en fråga

en: We're not sure if this question is compatible
sv: Vi är inte säkra på att denna fråga är kompatibel

en: Archive Dashboard
sv: Kontrollpanel arkiv

en: Make sure to make a selection for each series, or the filter won't work on this card.
sv: Se till att göra ett urval i varje serie, annars kommer inte filtret att fungera i denna lista.

en: This dashboard is looking empty.
sv: Kontrollpanelen verkar tom.

en: Add a question to start making it useful!
sv: Lägg till en fråga för att göra den användbar.

en: Daytime mode
sv: Färgval dagtid

en: Nighttime mode
sv: Färgval kvällstid

en: Exit fullscreen
sv: Stäng fullskärmsläge

en: Enter fullscreen
sv: Öppna fullskärmsläge

en: Saving…
sv: Sparar...

en: Add a question
sv: Lägg till en fråga

en: Add a question to this dashboard
sv: Lägg till en fråga till denna kontrollpanel

en: Add a filter
sv: Lägg till ett filter

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Add a text box
sv: Lägg till en textruta

en: Move dashboard
sv: Flytta instrumentpanel

en: Edit dashboard
sv: Redigera instrumentpanel

en: Edit Dashboard Layout
sv: Redigera instrumentpanelens utseende

en: You are editing a dashboard
sv: Du redigerar en instrumentpanel

en: Select the field that should be filtered for each card
sv: Välj fältet som ska filtreras för varje lista

en: Move dashboard to...
sv: Flytta instrumentpanel till...

en: Dashboard moved to {0}
sv: Instrumentpanel flyttad till {0}

en: What do you want to filter?
sv: Vad vill du filtrera?

en: What kind of filter?
sv: Vilken sorts filter?

en: Off
sv: Av

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: 60 minutes
sv: 60 minuter

en: Auto-refresh
sv: Automatiskt uppdatering

en: Refreshing in
sv: Uppdateras om

en: Remove this question?
sv: Ta bort denna fråga?

en: Your dashboard was saved
sv: Din instrumentpanel har sparats

en: See it
sv: Visa den

en: Save this
sv: Spara detta

en: Show more about this
sv: Visa mer om detta

en: This card doesn't have any fields or parameters that can be mapped to this parameter type.
sv: Denna lista har inga fält eller parametrar som kan mappas till denna parametertyp.

en: The values in this field don't overlap with the values of any other fields you've chosen.
sv: Värdena i detta fält överlappar inte värdena i något annat valt fält.

en: No valid fields
sv: Inga giltiga fält

en: Name must be 100 characters or less
sv: Namnet får bara vara max 100 tecken

en: Color is required
sv: Färg krävs

en: What is the name of your dashboard?
sv: Vad kallas din instrumentpanel?

en: did some super awesome stuff that's hard to describe
sv: gjorde något fantastiskt som är svårt att förklara

en: created an alert about -
sv: skapade en varning om

en: deleted an alert about -
sv: tog bort en varning om

en: saved a question about
sv: sparade en fråga om

en: saved a question
sv: sparade en fråga

en: deleted a question
sv: tog bort en fråga

en: created a dashboard
sv: skapade en instrumentpanel

en: deleted a dashboard
sv: tog bort en instrumentpanel

en: added a question to the dashboard -
sv: la till en fråga på instrumentpanelen

en: removed a question from the dashboard -
sv: tog bort en fråga från instrumentpanelen

en: received the latest data from
sv: mottog senaste data från

en: Unknown
sv: Okänd

en: Hello World!
sv: Hej världen!

en: Metabase is up and running.
sv: Metabase är igång.

en: added the metric
sv: la till måttet

en:  to the
sv: till

en:  table
sv: tabellen

en: made changes to the metric
sv: gjorde ändringar i måttet

en:  in the
sv: i

en: removed the metric
sv: tog bort måttet

en: created a pulse
sv: skapade en ögonblicksbild

en: deleted a pulse
sv: tog bort en ögonblicksbild

en: added the filter
sv: la till filtret

en: made changes to the filter
sv: gjorde ändringar i filtret

en: removed the filter {0}
sv: tog bort filtret {0}

en: joined!
sv: sammanslagna!

en: Hmmm, looks like nothing has happened yet.
sv: Hmmm, det ser ut som om inget hänt ännu.

en: Save a question and get this baby going!
sv: Spara en fråga och kom igång!

en: Ask questions and explore
sv: Ställ frågor och utforska

en: Click on charts or tables to explore, or ask a new question using the easy interface or the powerful SQL editor.
sv: Klicka på kartor eller tabeller att utforska, eller ställ en ny fråga med hjälp av det enkla gränssnittet eller den kraftfulla SQL-editorn.

en: Make your own charts
sv: Skapa dina egna kartor

en: Create line charts, scatter plots, maps, and more.
sv: Skapa diagram med kurvor, punkter, kartor med mera.

en: Share what you find
sv: Dela det du hittar

en: Create powerful and flexible dashboards, and send regular updates via email or Slack.
sv: Skapa kraftfulla och flexibla instrumentpaneler och skickar regelbundna uppdateringar via epost eller Slack.

en: Let's go
sv: Då kör vi

en: Setup Tip
sv: Inställningstips

en: View all
sv: Visa alla

en: Recently Viewed
sv: Nyligen visade

en: You haven't looked at any dashboards or questions recently
sv: Du har inte tittat på några instrumentpaneler eller frågor nyligen

en: {0} items selected
sv: {0} poster valda

en: Unarchive
sv: Av-arkivera

en: Activity
sv: Aktivitet

en: Results for "{0}"
sv: Resultat för "{0}"

en: Pulse
sv: Ögonblicksbild

en: Entity Key
sv: Enhetens nyckel

en: Overall Row
sv: Övergripande rad

en: The primary key for this table.
sv: Den primära nyckeln för den här tabellen.

en: Entity Name
sv: Enhetens namn

en: The "name" of each record. Usually a column called "name", "title", etc.
sv: "Namnet" på varje post. Vanligen en kolumn kallad "namn", "titel" osv.

en: Foreign Key
sv: Extern nyckel

en: Points to another table to make a connection.
sv: Pekar på en annan tabell för att koppla ihop.

en: Avatar Image URL
sv: URL för Avatar-bild

en: Common
sv: Vanlig

en: Category
sv: Kategori

en: City
sv: Stad

en: Country
sv: Land

en: Image URL
sv: URL för bild

en: Field containing JSON
sv: Fält innehållande JSON

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: Number
sv: Nummer

en: State
sv: Stat

en: UNIX Timestamp (Seconds)
sv: Unix-tidsstämpel (sekunder)

en: UNIX Timestamp (Milliseconds)
sv: Unix-tidsstämpel (millisekunder)

en: Zip Code
sv: Postnummer

en: Quantity
sv: Kvantitet

en: Income
sv: Inkomst

en: Discount
sv: Rabatt

en: Creation timestamp
sv: Skapad tidsstämpel

en: Creation time
sv: Skapad klockslag

en: Creation date
sv: Skapad datum

en: Product
sv: Produkt

en: User
sv: Användare

en: Source
sv: Källa

en: Price
sv: Pris

en: Join timestamp
sv: Tidsstämpel för sammanslagning

en: Join time
sv: Sammanslagen klockslag

en: Join date
sv: Sammanslagen datum

en: Share
sv: Dela

en: Owner
sv: Ägare

en: Company
sv: Företag

en: Subscription
sv: Prenumeration

en: Score
sv: Poäng

en: Title
sv: Titel

en: Comment
sv: Kommentar

en: Cost
sv: Kostnad

en: Gross margin
sv: Bruttomarginal

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Search box
sv: Sökruta

en: A list of all values
sv: En lista över alla värden

en: Plain input box
sv: Enkel textruta

en: Everywhere
sv: Överallt

en: The default setting. This field will be displayed normally in tables and charts.
sv: Förvald inställning. Detta fält kommer normalt att visas i tabeller och diagram

en: Only in Detail Views
sv: Bara i detaljbilder

en: This field will only be displayed when viewing the details of a single record. Use this for information that's lengthy or that isn't useful in a table or chart.
sv: Detta fält kommer bara att visas i detaljbild av en enskild post. Använd detta för information som är omfattande eller som inte är användbart i en tabeller eller ett diagram.

en: Do Not Include
sv: Inkludera inte denna

en: Metabase will never retrieve this field. Use this for sensitive or irrelevant information.
sv: Metabase kommer aldrig att hämta detta fält. Använd detta för känslig eller irrelevant information.

en: Count
sv: Antal

en: CumulativeCount
sv: Summerat antal

en: Sum
sv: Summa

en: CumulativeSum
sv: Sammanslagen summa

en: Distinct
sv: Distinkt

en: StandardDeviation
sv: Standardavvikelse

en: Average
sv: Genomsnittlig

en: sad sad panda, lexing errors detected
sv: ledsen panda, stavfel hittades

en: {0} second | {0} seconds
sv[0]: {0} sekund
sv[1]: {0} sekunder

en: {0} minute | {0} minutes
sv[0]: {0} minut
sv[1]: {0} minuter

en: Hey there
sv: Hallå där

en: How's it going
sv: Hur är läget

en: Howdy
sv: Hallå

en: Greetings
sv: Välkommen

en: Good to see you
sv: Trevlig att se dig

en: What do you want to know?
sv: Vad vill du veta?

en: What's on your mind?
sv: Vad har du på hjärtat?

en: What do you want to find out?
sv: Vad vill du hitta?

en: Raw data
sv: Rådata

en: Cumulative count
sv: Summerat antal

en: Average of
sv: Genomsnitt av

en: Distinct values of
sv: Distinkt värde av

en: Standard deviation of
sv: Standardavvikelse av

en: Sum of
sv: Summa av

en: Cumulative sum of
sv: Totalsumma av

en: Maximum of
sv: Maxvärde av

en: Minimum of
sv: Min.värde av

en: Grouped by
sv: Grupperad på

en: Filtered by
sv: Filtrerad på

en: Sorted by
sv: Sorterad på

en: True
sv: Sann

en: False
sv: Falsk

en: Select longitude field
sv: Välj longitud-fält

en: Enter upper latitude
sv: Ange övre latitud

en: Enter left longitude
sv: Ange vänster longitud

en: Enter lower latitude
sv: Ange nedre latitud

en: Enter right longitude
sv: Ange höger longitud

en: Is
sv: Är

en: Is not
sv: Är inte

en: Is empty
sv: Är tom

en: Not empty
sv: Inte tom

en: Equal to
sv: Lika med

en: Not equal to
sv: Inte lika med

en: Greater than
sv: Större än

en: Less than
sv: Mindre än

en: Between
sv: Mellan

en: Greater than or equal to
sv: Större än eller lika med

en: Less than or equal to
sv: Mindre än eller lika med

en: Contains
sv: Innehåller

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Ends with
sv: Slutar med

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: Inside
sv: Innehåller

en: Just a table with the rows in the answer, no additional operations.
sv: Bara en tabell med raderna i svaret, inga fler moment

en: Count of rows
sv: Antal rader

en: Total number of rows in the answer.
sv: Totalt antal rader i svaret

en: Sum of ...
sv: Summan av ...

en: Sum of all the values of a column.
sv: Summan av alla värdena i en kolumn

en: Average of ...
sv: Genomsnitttet av ...

en: Average of all the values of a column
sv: Genomsnittet av alla värden i en kolumn

en: Number of distinct values of ...
sv: Antal distinkta värden av ...

en: Number of unique values of a column among all the rows in the answer.
sv: Antal unika värden i en kolumn jämsides med alla raderna i svaret

en: Cumulative sum of ...
sv: Sammanslagen summa av ...

en: Additive sum of all the values of a column.\\ne.x. total revenue over time.
sv: Ökande summa av alla värden i en kolumn. \n T.ex total intäkt över tid.

en: Cumulative count of rows
sv: Sammanslaget antal rader

en: Additive count of the number of rows.\\ne.x. total number of sales over time.
sv: Ökande antal rader.\n T.ex totalt antal försäljningar över tid

en: Standard deviation of ...
sv: Standardavvikelse över ...

en: Number which expresses how much the values of a column vary among all rows in the answer.
sv: Siffra som visar hur mycket värdena i en kolumn avviker bland alla rader i svaret.

en: Minimum of ...
sv: Min.värde av ...

en: Minimum value of a column
sv: Min.värde av en kolumn

en: Maximum of ...
sv: Maxvärde av ...

en: Maximum value of a column
sv: Maxvärde av en kolumn

en: Break out by dimension
sv: Bryt ut utifrån mått

en: lower case letter
sv: gemena

en: upper case letter
sv: versaler

en: number
sv: antal

en: special character
sv: specialtecken

en: must be
sv: måste vara

en: characters long
sv: tecken lång

en: Must be
sv: Måste vara

en: and include
sv: och innehålla

en: zero
sv: noll

en: one
sv: en

en: two
sv: två

en: three
sv: tre

en: four
sv: fyra

en: five
sv: fem

en: six
sv: sex

en: seven
sv: sju

en: eight
sv: åtta

en: nine
sv: nio

en: Month and Year
sv: Månad och år

en: Like January, 2016
sv: T.ex Januari, 2016

en: Quarter and Year
sv: Kvartal och år

en: Like Q1, 2016
sv: T.ex Q1, 2016

en: Single Date
sv: Enskilt datum

en: Like January 31, 2016
sv: T.ex 31:e januari 2016

en: Date Range
sv: Datum-intervall

en: Like December 25, 2015 - February 14, 2016
sv: T.ex 25:e december 2015 - 14:e februari 2016

en: Relative Date
sv: Relativt datum

en: Like "the last 7 days" or "this month"
sv: T.ex "de senaste 7 dagarna" eller "denna månad"

en: Date Filter
sv: Datumfilter

en: All Options
sv: Alla val

en: Contains all of the above
sv: Innehålla alla ovanstående

en: ZIP or Postal Code
sv: Postnummer

en: Time
sv: Tid

en: Date range, relative date, time of day, etc.
sv: Datum-intervall, relativt datum, klockslag osv.

en: Location
sv: Plats

en: City, State, Country, ZIP code.
sv: Stad, stat, land, postnummer.

en: User ID, product ID, event ID, etc.
sv: Användar-id, produkt-id, händelse-id osv.

en: Other Categories
sv: Andra kategorier

en: Category, Type, Model, Rating, etc.
sv: Kategori, typ, modell, värdering osv.

en: Account settings
sv: Konto-inställningar

en: Exit admin
sv: Avsluta Admin

en: Logs
sv: Loggar

en: Help
sv: Hjälp

en: About Metabase
sv: Om Metabase

en: Sign out
sv: Logga ut

en: Thanks for using
sv: Tack för att du använder

en: You're on version
sv: Du kör version

en: Built on
sv: Byggd på

en: is a Trademark of
sv: är ett varumärke från

en: and is built with care in San Francisco, CA
sv: och byggs med omsorg i San Francisco, CA

en: Ask a question
sv: Ställ en fråga

en: New dashboard
sv: Ny instrumentpanel

en: New pulse
sv: Ny ögonblicksbild

en: Reference
sv: Referens

en: Which metric?
sv: Vilket mått?

en: Defining common metrics for your team makes it even easier to ask questions
sv: Genom att sätta upp gemensamma mått i din grupp blir det ännu enklare att ställa frågor

en: How to create metrics
sv: Hur man definierar mått

en: See data over time, as a map, or pivoted to help you understand trends or changes.
sv: Se data över tid, som en karta eller pivot-tabell för att hjälpa dig förstå trender och förändringar

en: Custom
sv: Anpassad

en: New question
sv: Ny fråga

en: Use the simple question builder to see trends, lists of things, or to create your own metrics.
sv: Använd enkel fråge-guide för att se trender, listor eller för att skapa dina egna mätningar.

en: Native query
sv: Inbyggd fråga

en: For more complicated questions, you can write your own SQL or native query.
sv: För mera komplicerade frågor kan du skriva din egen SQL eller inbyggda fråga.

en: Select a default value…
sv: Sätt ett förvalt värde...

en: Update filter
sv: Uppdatera filter

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday
sv: Igår

en: Past 7 days
sv: Senaste 7 dagarna

en: Past 30 days
sv: Senaste 30 dagarna

en: Week
sv: Vecka

en: Month
sv: Månad

en: Year
sv: År

en: Past 7 Days
sv: Senaste 7 dagarna

en: Past 30 Days
sv: Senaste 30 dagarna

en: Last Week
sv: Förra veckan

en: Last Month
sv: Förra månaden

en: Last Year
sv: Förra året

en: This Week
sv: Denna vecka

en: This Month
sv: Denna månad

en: This Year
sv: Detta år

en: Enter a value...
sv: Ange ett värde...

en: Enter a default value...
sv: Ange ett förvalt värde...

en: An error occurred
sv: Ett fel uppstod

en: Not found
sv: Saknas

en: You’ve made changes that need to be published before they will be reflected in your application embed.
sv: Du har gjort ändringar som behöver publiceras innan de kommer att träda i kraft i din inbäddade applikation.

en: You will need to publish this {0} before you can embed it in another application.
sv: Du måste publicera denna {0} innan du kan bädda in den i en annan applikation.

en: Discard Changes
sv: Överge ändringar

en: Updating...
sv: Uppdaterar...

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Failed!
sv: Misslyckades!

en: Publish
sv: Publicera

en: Code
sv: Kod

en: Style
sv: Stil

en: Which parameters can users of this embed use?
sv: Vilka parametrar kan användare av denna inbäddning använda?

en: This {0} doesn't have any parameters to configure yet.
sv: Denna {0} har inga att parametrar att sätta upp ännu.

en: Editable
sv: Ändringsbar

en: Locked
sv: Låst

en: Preview Locked Parameters
sv: Förhandsgranska låsta parametrar

en: Try passing some values to your locked parameters here. Your server will have to provide the actual values in the signed token when using this for real.
sv: Försök ange några värden till dina låsta parametrar här. Din server måste tillhandahålla de riktiga värdena i det signerade beviset när detta används på riktigt.

en: Danger zone
sv: Farlig mark

en: This will disable embedding for this {0}.
sv: Detta kommer att inaktivera inbäddning för denna {0}.

en: Unpublish
sv: Av-publicera

en: Light
sv: Ljus

en: Dark
sv: Mörk

en: Border
sv: Ram

en: To embed this {0} in your application:
sv: För att inbädda denna {0} i din applikation:

en: Insert this code snippet in your server code to generate the signed embedding URL
sv: Lägg in detta kodstycke i din serverkod för att skapa den signerade inbäddnings-URL:en

en: Then insert this code snippet in your HTML template or single page app.
sv: Lägg sedan in detta kodstycke i din HTML-mall eller enskilda sida.

en: Embed code snippet for your HTML or Frontend Application
sv: Inbädda kodstycke i din HTML eller ditt gränssnitt

en: More {0}
sv: Mer {0}

en: examples on GitHub
sv: exempel på GitHub

en: Enable sharing
sv: Aktivera delning

en: Disable this public link?
sv: Inaktivera denna publika länk?

en: This will cause the existing link to stop working. You can re-enable it, but when you do it will be a different link.
sv: Detta kommer att göra att den befintliga länken slutar fungerar. Du kan aktivera den igen, men när du gör det kommer det att bli en annan länk.

en: Public link
sv: Publik länk

en: Share this {0} with people who don't have a Metabase account using the URL below:
sv: Dela denna {0} med människor som inte har ett Metabase-konto genom URL:en nedan:

en: Public embed
sv: Publik inbäddning

en: Embed this {0} in blog posts or web pages by copying and pasting this snippet:
sv: Inbädda denna {0} i bloggar eller webbsidor genom att kopiera och klistra in detta stycke:

en: Embed this {0} in an application
sv: Inbädda denna {0} i en applikation

en: By integrating with your application server code, you can provide a secure stats {0} limited to a specific user, customer, organization, etc.
sv: Genom att integrera med din applikationsservers kod kan du ge säker statistik begränsad till en specifik användare, kund, organisation osv.

en: Remove attachment
sv: Ta bort bilaga

en: Attach file with results
sv: Lägg till fil med resultatet

en: This question will be added as a file attachment
sv: Denna fråga kommer att läggas till som en bilaga

en: This question won't be included in your Pulse
sv: Denna fråga kommer inte att tas med i din ögonblicksbild

en: This pulse will no longer be emailed to {0} {1}
sv: Denna ögonblicksbild kommer inte längre att skickas med epost till {0} {1}

en: {0} address | {0} addresses
sv[0]: {0} adress
sv[1]: {0} adresser

en: Slack channel {0} will no longer get this pulse {1}
sv: Slack-kanal {0} kommer inte längre att få denna ögonblicksbild {1}

en: Channel {0} will no longer receive this pulse {1}
sv: Kanal {0} kommer inte längre att få denna ögonblicksbild {1}

en: Edit pulse
sv: Redigera ögonblicksbild

en: What's a Pulse?
sv: Vad är en ögonblicksbild?

en: Got it
sv: Jag fattar

en: Where should this data go?
sv: Var ska denna data in?

en: Unarchiving…
sv: Av-arkiverar...

en: Unarchive failed
sv: Av-arkivering misslyckades

en: Unarchived
sv: Av-arkiverad

en: Create pulse
sv: Skapa ögonblicksbild

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Heads up
sv: Förhandsinformera

en: We'll show the first 10 columns and 20 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
sv: Vi kommer att visa de första 10 kolumnerna och 20 raderna i denna tabell i din ögonblicksbild. Om du skickar detta med epost kommer vi att lägga till en bilaga med alla kolumner och upp till 2000 rader.

en: Raw data questions can only be included as email attachments
sv: Rådata-frågor kan bara läggas som bilagor i epost

en: Looks like this pulse is getting big
sv: Ser ut som om denna ögonblicksbild blir stor

en: We recommend keeping pulses small and focused to help keep them digestible and useful to the whole team.
sv: Vi rekommenderar att man behåller ögonblicksbild små och fokuserade för att göra dem lättlästa och användbara för hela gruppen.

en: Pick your data
sv: Välj dina data

en: Choose questions you'd like to send in this pulse
sv: Välj frågor som du vill skicka i denna ögonblicksbild

en: Emails
sv: Epost

en: Slack messages
sv: Slack-meddelanden

en: Sent
sv: Skickat

en: {0} will be sent at
sv: {0} kommer att skickas

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Send email now
sv: Skicka epost nu

en: Send to {0} now
sv: Skicka till {0} nu

en: Sending…
sv: Skickar...

en: Sending failed
sv: Sändning misslyckad

en: Didn’t send because the pulse has no results.
sv: Skickades inte eftersom ögonblicksbild inte har något innehåll

en: Pulse sent
sv: Ögonblicksbild skickad

en: {0} needs to be set up by an administrator.
sv: {0} behöver sättas upp av en administratör.

en: Which collection should this pulse live in?
sv: Vilken samling ska denna ögonblicksbild finnas i?

en: Name your pulse
sv: Ge namn på din ögonblicksbild

en: Give your pulse a name to help others understand what it's about
sv: Ge din ögonblicksbild ett namn för att hjälpa andra förstå vad det handlar om

en: Important metrics
sv: Viktiga mått

en: Skip if no results
sv: Hoppa över om resultatet är tomt

en: Skip a scheduled Pulse if none of its questions have any results
sv: Hoppa över en schemalagd ögonblicksbild om ingen av dess frågor har något resultat

en: Enter email addresses you'd like this data to go to
sv: Ange epost-adresser som du vill skicka dessa data till.

en: Help everyone on your team stay in sync with your data.
sv: Hjälp alla i din grupp att hålla sig ajour med dina data

en: Pulses let you send data from Metabase to email or Slack on the schedule of your choice.
sv: Ögonblicksbilder låter dig skicka data från Metabase via epost eller till Slack enligt angivet tidsschema.

en: After {0}
sv: Efter {0}

en: Before {0}
sv: Före {0}

en: Is Empty
sv: Är tom

en: Not Empty
sv: Inte tom

en: All Time
sv: Alltid

en: Apply
sv: Tillämpa

en: View {0}
sv: Visa {0}

en: Compare this with all rows in the table
sv: Jämför detta med alla rader i tabellen

en: Analyze the results of this Query
sv: Analysera resultatet av denna fråga

en: Count of rows by time
sv: Antal rader över tid

en: Break out by {0}
sv: Bryt ut {0}

en: Summarize this segment
sv: Summera detta segment

en: View this as a table
sv: Visa detta som en tabell

en: View the underlying {0} records
sv: Visa de underliggande {0} posterna

en: X-Ray this question
sv: Genomlys denna fråga

en: X-ray {0} {1}
sv: Genomlysning {0} {1}

en: these
sv: dessa

en: this
sv: denna

en: Compare {0} {1} to the rest
sv: Jämför {0} {1} med resten

en: View details
sv: Visa detaljer

en: View this {0}'s {1}
sv: Visa denna {0}s {1}

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: over time
sv: över tid

en: Avg
sv: Snitt

en: Distincts
sv: Distinkta

en: View this {0} | View these {0}
sv[0]: Visa denna {0}
sv[1]: Visa dessa {0}

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Custom Expression
sv: Anpassat uttryck

en: Common Metrics
sv: Vanliga mått

en: Metabasics
sv: Meta-grunder

en: Name (optional)
sv: Namn (valfritt)

en: Choose an aggregation
sv: Välj en sammanslagning

en: Set up your own alert
sv: Sätt upp din egen varningssignal

en: Unsubscribing...
sv: Avslutar prenumeration...

en: Failed to unsubscribe
sv: Kunde inte avsluta prenumeration

en: Unsubscribe
sv: Avsluta prenumeration

en: No channel
sv: Ingen kanal

en: Okay, you're unsubscribed
sv: Okej, din prenumeration är avslutad

en: You're receiving {0}'s alerts
sv: Du abonnerar på {0}s varningssignaler

en: {0} set up an alert
sv: {0} satte upp en varningssignal

en: alerts
sv: varningar

en: Let's set up your alert
sv: Låt oss sätta upp din varningssignal

en: The wide world of alerts
sv: Den stora världen av varningar

en: There are a few different kinds of alerts you can get
sv: Det finns några olika typer av varningar du kan få

en: When a raw data question {0}
sv: När en rådata-fråga {0}

en: returns any results
sv: ger några resultat

en: When a line or bar {0}
sv: När en linje eller stapel {0}

en: crosses a goal line
sv: passerar en mållinje

en: When a progress bar {0}
sv: När en förloppsindikator {0}

en: reaches its goal
sv: når sitt mål

en: Set up an alert
sv: Sätt upp en varning

en: Edit your alert
sv: Redigera din varning

en: Edit alert
sv: Redigera varning

en: This alert will no longer be emailed to {0}.
sv: Denna varning kommer inte längre att skickas till {0}.

en: Slack channel {0} will no longer get this alert.
sv: Slack-kanal {0} kommer inte längre att få denna varning.

en: Channel {0} will no longer receive this alert.
sv: Kanal {0} kommer inte längre att få denna varning.

en: Delete this alert
sv: Radera denna varning

en: Stop delivery and delete this alert. There's no undo, so be careful.
sv: Avsluta sändning och ta bort denna varning. Det går inte att ångra, så var försiktig.

en: Delete this alert?
sv: Radera denna varning?

en: Alert me when the line…
sv: Varna mig när linjen...

en: Alert me when the progress bar…
sv: Varna mig när förloppsindikatorn...

en: Goes above the goal line
sv: Gå över mållinjen

en: Reaches the goal
sv: Når målet

en: Goes below the goal line
sv: Går under mållinjen

en: Goes below the goal
sv: Går under målet

en: The first time it crosses, or every time?
sv: Första gången den passerar eller varje gång?

en: The first time it reaches the goal, or every time?
sv: Den första gången den når mål eller varje gång?

en: The first time
sv: Den första gången

en: Every time
sv: Varje gång

en: Where do you want to send these alerts?
sv: Vart vill du skicka dessa varningar?

en: Email alerts to:
sv: Skicka varningar till:

en: {0} Goal-based alerts aren't yet supported for charts with more than one line, so this alert will be sent whenever the chart has {1}.
sv: {0} målorienterade varningar stöds inte ännu för diagram med mer än en linje, så denna varning kommer att skicka när diagrammet har {1}.

en: results
sv: resultat

en: {0} This kind of alert is most useful when your saved question doesn’t {1} return any results, but you want to know when it does.
sv: {0} Denna sortens varning är mest användbar när din sparade fråga inte {1} ger några resultat, men du vill veta när den gör det.

en: Tip
sv: Tips

en: usually
sv: vanligen

en: Pick a segment or table
sv: Välj ett segment eller en tabell

en: Select a database
sv: Välj en databas

en: Select...
sv: Välj...

en: Select a table
sv: Välj en tabell

en: No tables found in this database.
sv: Tabeller saknas i denna databas

en: Is a question missing?
sv: Saknas en fråga?

en: Learn more about nested queries
sv: Upptäck mer om nästlade frågor

en: Fields
sv: Fält

en: No segments were found.
sv: Inga segment hittade

en: Find a segment
sv: Hitta ett segment

en: View less
sv: Visa mindre

en: View more
sv: Visa mer

en: Pick a field to sort by
sv: Välj ett fält att sortera på

en: Sort
sv: Sortera

en: Row limit
sv: Radgräns

en: Unknown Field
sv: Okänt fält

en: field
sv: fält

en: Matches
sv: Matchar

en: Add filters to narrow your answer
sv: Lägg till filter för att begränsa svaret

en: Add a grouping
sv: Lägg till en gruppering

en: Filtered by
sv: Filtrerad på

en: View
sv: Visa

en: Grouped By
sv: Grupperad på

en: None
sv: Inga

en: This question is written in {0}.
sv: Denna fråga är skriven i {0}.

en: Hide Editor
sv: Dölj editor

en: Hide Query
sv: Dölj fråga

en: Open Editor
sv: Öppna editor

en: Show Query
sv: Visa fråga

en: This metric has been retired.  It's no longer available for use.
sv: Detta mått är inte aktivt. Det går inte längre att använda.

en: Download full results
sv: Ladda ner hela resultatet

en: Download this data
sv: Ladda ner denna data

en: Warning
sv: Varning

en: Your answer has a large number of rows so it could take a while to download.
sv: Ditt svar har ett stort antal rader, så det kan ta en stund att ladda ner.

en: The maximum download size is 1 million rows.
sv: Max antal rader att ladda ned är 1 miljon.

en: Edit question
sv: Redigera fråga

en: SAVE CHANGES
sv: SPARA ÄNDRINGAR

en: CANCEL
sv: AVBRYT

en: Move question
sv: Flytta fråga

en: Which collection should this be in?
sv: Vilken samling ska denna vara i?

en: Variables
sv: Variabler

en: Learn about your data
sv: Upptäck dina data

en: Alerts are on
sv: Varningar är aktiva

en: started from
sv: började

en: native query
sv: Inbyggd fråga

en: Not Supported
sv: Stöds inte

en: View the {0}
sv: Visa {0}

en: Switch to {0}
sv: Byt till {0}

en: Switch to Builder
sv: Byt till generatorn

en: {0} for this question
sv: {0} för denna fråga

en: Convert this question to {0}
sv: Konvertera denna fråga till {0}

en: This question will take approximately {0} to refresh
sv: Denna fråga kommer att ta uppskattningsvis {0} att ladda om

en: Updated {0}
sv: Uppdaterade {0}

en: row | rows
sv[0]: rad
sv[1]: rader

en: Showing first {0} {1}
sv: Visa första {0} {1}

en: Showing {0} {1}
sv: Visar {0} {1}

en: Doing science
sv: Analyserar

en: If you give me some data I can show you something cool. Run a Query!
sv: Om du ger mig lite data kan jag visa dig något häftigt! Kör en fråga!

en: How do I use this thing?
sv: Hur använder jag detta?

en: Get Answer
sv: Få svaret

en: It's okay to play around with saved questions
sv: Det är ok att leka med sparade frågor

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click the edit icon in the top-right.
sv: Du kan bara göra permanenta ändringar i en sparad fråga om du klickar på editeringsikonen längst upp till höger.

en: Search for
sv: Leta efter

en: Advanced...
sv: Avancerat...

en: Sorry. Something went wrong.
sv: Ursäkta, något gick fel...

en: Group time by
sv: Gruppera tid på

en: Your question took too long
sv: Din fråga tog för lång tid

en: We didn't get an answer back from your database in time, so we had to stop. You can try again in a minute, or if the problem persists, you can email an admin to let them know.
sv: Vi fick inget svar från din databas i tid, så vi fick avbryta. Du kan försöka igen om någon minut. Om problemet kvarstår kan du skicka epost till en administratör för att informera.

en: We're experiencing server issues
sv: Vi har serverproblem

en: Try refreshing the page after waiting a minute or two. If the problem persists we'd recommend you contact an admin.
sv: Försöka ladda om sidan efter att du väntat någon minut. Om problemet kvarstår rekommenderas du ta kontakt med en administratör.

en: There was a problem with your question
sv: Ett problem uppstod med din fråga.

en: Most of the time this is caused by an invalid selection or bad input value. Double check your inputs and retry your query.
sv: För det mesta beror detta på en felaktig selektion eller felaktigt indatavärde. Kontrollera vad du angett och försök köra om frågan.

en: This may be the answer you’re looking for. If not, try removing or changing your filters to make them less specific.
sv: Detta kan vara det svar du söker. Om inte, kan du ta bort eller ändra dina filter för att göra dem mer trubbiga.

en: You can also {0} when there are some results.
sv: Du kan också {0} när det finns några resultat tillgängliga.

en: get an alert
sv: Få en varning

en: Back to last run
sv: Tillbaka till senaste körningen

en: Visualization
sv: Visualisering

en: No description set.
sv: Ingen beskrivning gjord

en: Use for current question
sv: Använd för nuvarande fråga

en: Potentially useful questions
sv: Eventuellt användbara frågor

en: Group by {0}
sv: Grupperat på {0}

en: Sum of all values of {0}
sv: Summan av alla värden för {0}

en: All distinct values of {0}
sv: Alla distinkta värden på {0}

en: Number of {0} grouped by {1}
sv: Antal {0} grupperade på {1}

en: Data Reference
sv: Data-referens

en: Learn more about your data structure to ask more useful questions
sv: Lär dig mer om din data-struktur för att ställa mer användbara frågor

en: Could not find the table metadata prior to creating a new question
sv: Kunde inte hitta tabellens beskrivning för att kunna påbörja en ny fråga

en: See {0}
sv: Visa {0}

en: Metric Definition
sv: Mått-definitioner

en: Filter by {0}
sv: Filtrera på {0}

en: Number of {0}
sv: Antal {0}

en: See all {0}
sv: Visa alla {0}

en: Segment Definition
sv: Segment-definitioner

en: An error occurred loading the table
sv: Ett fel uppstod när tabellen laddades

en: See the raw data for {0}
sv: Visa rådata för {0}

en: More
sv: Mer

en: Invalid expression
sv: Ogiltigt uttryck

en: unknown error
sv: okänt fel

en: Field formula
sv: Fältdefinition

en: Think of this as being kind of like writing a formula in a spreadsheet program: you can use numbers, fields in this table, mathematical symbols like +, and some functions. So you could type something like Subtotal - Cost.
sv: Tänk på detta som att skriva en formel i ett kalkyprogram. Du kan använda siffror, fält i tabellen, matematiska symboler som +, och några funktioner. Så du skulle kunna skriva något i stil med Subtotal - kost.

en: Learn more
sv: Mer info

en: Give it a name
sv: Ge den ett namn

en: Something nice and descriptive
sv: Något trevligt och beskrivande

en: Add a custom field
sv: Lägg till ett anpassat fält

en: Include {0}
sv: Ta med {0}

en: Case sensitive
sv: Skilj på versaler och gemena

en: today
sv: idag

en: this week
sv: denna vecka

en: this month
sv: denna månad

en: this year
sv: detta år

en: this minute
sv: denna minut

en: this hour
sv: denna timme

en: not implemented {0}
sv: inte implementerad {0}

en: true
sv: sant

en: false
sv: falskt

en: Add filter
sv: Lägg till filter

en: Item
sv: Post

en: Previous
sv: Föregående

en: Current
sv: Nuvarande

en: On
sv: På

en: Enter desired number
sv: Ange önskad siffra

en: Empty
sv: Tom

en: Find a value
sv: Hitta ett värde

en: Hide calendar
sv: Dölj kalender

en: Show calendar
sv: Visa kalender

en: You can enter multiple values separated by commas
sv: Du kan ange flera värden åtskilda av komma-tecken.

en: Enter desired text
sv: Ange önskad text

en: Try it
sv: Prova den

en: What's this for?
sv: Vad används detta till?

en: Variables in native queries let you dynamically replace values in your queries using filter widgets or through the URL.
sv: Variabler i inbyggda frågor låter dig dynamiskt ersätta värden i dina frågor med hjälp av filter-rutor eller via URL:en.

en: {0} creates a variable in this SQL template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the SQL template.
sv: {0} skapar en variabel i denna SQL-mall som kallas "variabel-namn". Variabler kan ges typer i sidopanelen som förändrar hur de uppför sig. Alla variabel-typer förutom "Fält-filter" kommer automatiskt att visa en Filter-ruta i denna fråga. När det gäller Fält-filter är detta valfritt. När filter-rutan fylls i ersätter detta värdet i SQL-mallen.

en: Field Filters
sv: Fält-filter

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link SQL cards to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
sv: Genom att ge en variabel en fältfiltertyp kan du länka SQL-listor till filter i instrumentpanel-rutor eller använda flera typer av filter-rutor till dina SQL-frågor. En fältfilter-variabel lägger till SQL liknande den som genereras av den grafiska frågeguiden när man lägger till filter på befintliga kolumner.

en: When adding a Field Filter variable, you'll need to map it to a specific field. You can then choose to display a filter widget on your question, but even if you don't, you can now map your Field Filter variable to a dashboard filter when adding this question to a dashboard. Field Filters should be used inside of a "WHERE" clause.
sv: När du lägger till en fältfilter-variabel behöver du koppla den till ett specifikt fält. Du kan sedan välja att visa en filter-ruta i din fråga. Men även om du inte väljer detta, kan du koppla din fältfilter-variabel till ett instrumentpanel-filter när frågan läggs till. Fältfilter bör läggas inuti WHERE-satsen.

en: Optional Clauses
sv: Valfria delar

en: brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
sv: Hakparenteser runt en {0} skapar en valfri del i mallen. Om "variabel" är satt kommer delen att tas med i mallen. Om inte kommer den att uteslutas.

en: To use multiple optional clauses you can include at least one non-optional WHERE clause followed by optional clauses starting with "AND".
sv: För att använda flera valfria delar kan du ta med minst en icke valfri WHERE-sats följd av valfria delar som börjar med AND.

en: Read the full documentation
sv: Läs hela dokumentationen.

en: Filter label
sv: Namn på filter

en: Variable type
sv: Variabeltyp

en: Date
sv: Datum

en: Field Filter
sv: Fältfilter

en: Field to map to
sv: Fält att koppla

en: Filter widget type
sv: Typ av filterruta

en: Required?
sv: Obligatorisk?

en: Default filter widget value
sv: Förvald värde i filter-ruta

en: Archive this question?
sv: Arkivera denna fråga?

en: This question will be removed from any dashboards or pulses using it.
sv: Denna fråga kommer att tas bort från instrumentpaneler och ögonblicksbilder som använder den.

en: Question
sv: Fråga

en: Pick a question to add
sv: Välj en fråga att lägga till

en: You are editing this page
sv: Du redigerar denna sida

en: See this {0}
sv: Visa denna {0}

en: A subset of
sv: En delmängd av

en: Select a field type
sv: Välj en fälttyp

en: No field type
sv: Ingen fälttyp

en: by
sv: av

en: Field type
sv: Fälttyp

en: Select a Foreign Key
sv: Välj en extern nyckel

en: View the {0} formula
sv: Visa formeln {0}

en: Why this {0} is important
sv: Varför denna {0} är viktig

en: Why this {0} is interesting
sv: Varför denna {0} är intressant

en: Nothing important yet
sv: Inget viktigt ännu

en: Nothing interesting yet
sv: Inget intressant ännu

en: Things to be aware of about this {0}
sv: Saker att tänka på gällande denna {0}

en: Nothing to be aware of yet
sv: Inget som behöver uppmärksammas ännu

en: Explore this metric
sv: Utforska detta mått

en: View this metric
sv: Visa detta mått

en: By {0}
sv: av {0}

en: Remove item
sv: Ta bort post

en: Why is this dashboard the most important?
sv: Varför är denna instrumentpanel den viktigaste?

en: What is useful or interesting about this {0}?
sv: Vad är användbart eller intressant när det gäller {0}?

en: Write something helpful here
sv: Skriv något informativt här

en: Is there anything users of this dashboard should be aware of?
sv: Finns det något som användare av denna instrumentpanel behöver uppmärksamma?

en: Anything users should be aware of about this {0}?
sv: Finns det något som användare behöver känna till när det gäller denna {0}?

en: Which 2-3 fields do you usually group this metric by?
sv: Vilka 2-3 fält grupperar du vanligtvis detta mått mot?

en: This is the perfect place to start if you’re new to your company’s data, or if you just want to check in on what’s going on.
sv: Detta är det perfekta stället att börja om du precis börjat titta på ditt företags data, eller om du bara vill se vad som är på gång.

en: Most useful fields to group this metric by
sv: De mest användbara fälten att gruppera detta mått mot

en: Reason for changes
sv: Anledning till ändring

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required
sv: Skriv en anteckning för att beskriva vilka ändringar du gjorde och varför de behövdes

en: Why this database is interesting
sv: Varför denna databas är intressant

en: Things to be aware of about this database
sv: Saker att tänka på när det gäller denna databas

en: Databases and tables
sv: Databaser och tabeller

en: Details
sv: Detaljer

en: Tables in {0}
sv: Tabeller i {0}

en: Actual name in database
sv: Verkligt namn i databasen

en: Why this field is interesting
sv: Varför detta fält är intressant

en: Things to be aware of about this field
sv: Saker att tänka på när det gäller detta fält

en: Data type
sv: Datatyp

en: Fields in this table will appear here as they're added
sv: Fält i denna tabell kommer att visas här vartefter de läggs till

en: Fields in {0}
sv: Fält i {0}

en: Field name
sv: Fältnamn

en: X-ray this field
sv: Genomlys detta fält

en: Metabase is no fun without any data
sv: Metabase är inte roligt utan några data

en: Your databases will appear here once you connect one
sv: Din databas kommer att visas här när du kopplat den

en: Databases will appear here once your admins have added some
sv: Databaser kommer att visas här när administratören har lagt till dem

en: Connect a database
sv: Koppla en databas

note: #-#-#-#-#  metabase-backend.pot (metabase)  #-#-#-#-# cum-count and cum-sum get names for count and sum, respectively (see explanation in `aggregation-name`)
en: Count of {0}
sv: Antal {0}

en: See raw data for {0}
sv: Visa rådata för {0}

en: Why this table is interesting
sv: Varför denna tabell är intressant

en: Things to be aware of about this table
sv: Saker att tänka på när det gäller denna tabell

en: Tables in this database will appear here as they're added
sv: Tabeller i denna databas kommer att visas här i den takt de läggs till

en: Questions about this table will appear here as they're added
sv: Frågor om denna tabell kommer att visas här i den takt de läggs till

en: Questions about {0}
sv: Frågor om {0}

en: Created {0} by {1}
sv: Skapad {0} av {1}

en: Fields in this table
sv: Fält i denna tabell

en: Questions about this table
sv: Frågor om denna tabell

en: Help your team get started with your data.
sv: Hjälp din grupp att komma igång med era data

en: Show your team what’s most important by choosing your top dashboard, metrics, and segments.
sv: Visa din grupp vad som är viktigast genom att välja de översta instrumentpanelerna, måtten och segmenten.

en: Get started
sv: Komma igång

en: Our most important dashboard
sv: Vår viktigast instrumentpanel

en: Numbers that we pay attention to
sv: Siffror vi har koll på

en: Metrics are important numbers your company cares about. They often represent a core indicator of how the business is performing.
sv: Mått är viktiga siffror för ditt företag. De representerar ofta ett nyckeltal kopplat till hur affärerna går.

en: See all metrics
sv: Visa alla mått

en: Segments and tables
sv: Segment och tabeller

en: Tables
sv: Tabeller

en: Segments and tables are the building blocks of your company's data. Tables are collections of the raw information while segments are specific slices with specific meanings, like {0}
sv: Segment och tabeller är byggklotsarna till ditt företags data. Tabeller är samlingar av rå information medan segmenten är utvalda delar med speciella betydelser, som {0}

en: Tables are the building blocks of your company's data.
sv: Tabeller är byggklotsarna till ditt företags data.

en: See all segments
sv: Visa alla segment

en: See all tables
sv: Visa alla tabeller

en: Other things to know about our data
sv: Anna information om era data

en: Find out more
sv: Ta reda på mer

en: A good way to get to know your data is by spending a bit of time exploring the different tables and other info available to you. It may take a while, but you'll start to recognize names and meanings over time.
sv: Ett bra sätt att lära känna era data är att lägga lite tid på att utforska de olika tabellerna och annan tillgänglig information. Det kan ta ett tag, men du kommer att börja känna igen namn och betydelser över tid.

en: Explore our data
sv: Utforska våra data

en: Have questions?
sv: Några frågor?

en: Contact {0}
sv: Kontakta {0}

en: Help new Metabase users find their way around.
sv: Hjälp Metabase-användare att orientera sig.

en: The Getting Started guide highlights the dashboard, metrics, segments, and tables that matter most, and informs your users of important things they should know before digging into the data.
sv: Start-guiden belyser instrumentpaneler, mått, segment och tabeller som är viktiga, och informerar era användare om viktiga saker de bör känna till innan de börjar gräva i data.

en: Is there an important dashboard for your team?
sv: Finns det en viktig instrumentpanel för er grupp?

en: Create a dashboard now
sv: Skapa en instrumentpanel nu

en: What is your most important dashboard?
sv: Vilken är din viktigaste instrumentpanel?

en: Do you have any commonly referenced metrics?
sv: Har ni några gemensamma mått som används?

en: Learn how to define a metric
sv: Lär dig att definiera ett mått

en: What are your 3-5 most commonly referenced metrics?
sv: Vilka är era 3-5 vanligaste mått?

en: Add another metric
sv: Lägg till ytterligare ett mått

en: Do you have any commonly referenced segments or tables?
sv: Har ni några vanliga använda segment eller tabeller?

en: Learn how to create a segment
sv: Lär dig att skapa ett segment

en: What are 3-5 commonly referenced segments or tables that would be useful for this audience?
sv: Vilka är de 3-5 vanligaste använda segment och tabeller som skulle vara användbara i detta forum?

en: Add another segment or table
sv: Lägg till ytterligare ett segment eller en tabell

en: Is there anything your users should understand or know before they start accessing the data?
sv: Finns det något annat era användare behöver förstå eller känna till innan de börjar accessa data?

en: What should a user of this data know before they start accessing it?
sv: Vad behöver en användare av detta data känna till innan de börjar använda det?

en: E.g., expectations around data privacy and use, common pitfalls or misunderstandings, information about data warehouse performance, legal notices, etc.
sv: T.ex förväntningar gällande sekretess och användning, vanliga fel eller missförstånd, information om serverprestanda, lagkrav osv.

en: Is there someone your users could contact for help if they're confused about this guide?
sv: Finns det någon era användare kan kontakta för att få hjälp om de blir förvirrade av denna guide?

en: Who should users contact for help if they're confused about this data?
sv: Vem ska era användare kontakt för att få hjälp om de blir förvirrade av detta data?

en: Please enter a revision message
sv: Ange ett versionsmeddelande

en: Why this Metric is interesting
sv: Varför detta mått är intressant

en: Things to be aware of about this Metric
sv: Saker att tänka på när det gäller detta mått

en: How this Metric is calculated
sv: Hur detta mått räknas ut

en: Nothing on how it's calculated yet
sv: Ingen information om hur det räknas ut ännu

en: Other fields you can group this metric by
sv: Andra fält som du kan gruppera detta mått mot

en: Fields you can group this metric by
sv: Fält som du kan gruppera mot detta mått

en: Metrics are the official numbers that your team cares about
sv: Mått är officiella siffror som din grupp bryr sig om

en: Metrics will appear here once your admins have created some
sv: Mått kommer att synas här varter din administratör skapar dem

en: Learn how to create metrics
sv: Lär dig skapa mått

en: Questions about this metric will appear here as they're added
sv: Frågor om detta mått kommer att synas här när de lagts till

en: There are no revisions for this metric
sv: Det finns inga versioner av detta mått

en: Revision history for {0}
sv: Versionshistorik för {0}

en: X-ray this metric
sv: Genomlys detta mått

en: Why this Segment is interesting
sv: Varför detta segment är intressant

en: Things to be aware of about this Segment
sv: Saker att tänka på när det gäller detta mått

en: Segments are interesting subsets of tables
sv: Segment är intressanta delmängder av tabeller

en: Defining common segments for your team makes it even easier to ask questions
sv: Genom att definiera vanliga segment för er grupp gör du det ännu enklare att ställa frågor

en: Segments will appear here once your admins have created some
sv: Segment kommer att visas här när din administratör lagt upp dem

en: Learn how to create segments
sv: Lär dig skapa segment

en: Questions about this segment will appear here as they're added
sv: Frågor om detta segment kommer att visas här när de lagts till

en: There are no revisions for this segment
sv: Det finns inga versioner att detta mått

en: Fields in this segment
sv: Fält i detta segment

en: Questions about this segment
sv: Frågor om detta segment

en: X-ray this segment
sv: Genomlys detta segment

en: Login
sv: Inloggning

en: Search
sv: Sök

en: Dashboard
sv: Instrumentpanel

en: New Question
sv: Ny fråga

en: Select the type of Database you use
sv: Välj den databas du vill använda

en: Add your data
sv: Lägg till dina data

en: I'll add my own data later
sv: Jag lägger till mina data senare

en: Connecting to {0}
sv: Ansluter till {0}

en: You’ll need some info about your database, like the username and password. If you don’t have that right now, Metabase also comes with a sample dataset you can get started with.
sv: Du kommer att behöva en del information om din database, som t.ex användarnamn och lösenord. Om du inte har det just nu, har Metabase också exempeldata som du kan komma igång med.

en: I'll add my data later
sv: Jag lägger till mina data senare

en: Control automatic scans
sv: Styr automatiska sökningar

en: Usage data preferences
sv: Alternativ för användningshistorik

en: Thanks for helping us improve
sv: Tack för att du hjälper oss bli bättre

en: We won't collect any usage events
sv: Vi kommer inte att samla in någon användningsstatistik

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about usage through Google Analytics.
sv: För att kunna göra Metabase bättre skulle vi vilja samla in vissa data om användning via Google Analytics

en: Here's a full list of everything we track and why.
sv: Här är en fullständig lista över vad vi spårar och varför.

en: Allow Metabase to anonymously collect usage events
sv: Tillåt Metabase att samla in anonym användningsdata

en: Metabase {0} collects anything about your data or question results.
sv: Metabase {0} samlar in allt om din data och frågeresultat

en: never
sv: aldrig

en: All collection is completely anonymous.
sv: All insamling är helt anonym

en: Collection can be turned off at any point in your admin settings.
sv: Insamling kan när som helst slås av i admin-inställningarna.

en: If you feel stuck
sv: Om du har fastnat

en: our getting started guide
sv: vår start-guide

en: is just a click away.
sv: når du med bara ett klick

en: Welcome to Metabase
sv: Välkommen till Metabase

en: Looks like everything is working. Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
sv: Det ser ut som allting fungerar. Låt oss nu lära känna dig, samla ihop data och börja hitta svar!

en: Let's get started
sv: Låt oss komma igång

en: You're all set up!
sv: Nu är allt klart!

en: Take me to Metabase
sv: Gå vidare till Metabase

en: What should we call you?
sv: Vad ska vi kalla dig?

en: Hi, {0}. nice to meet you!
sv: Hej {0}, trevligt att träffas!

en: Create a password
sv: Skapa ett lösenord

en: Shhh...
sv: Schhh...

en: Confirm password
sv: Bekräfta lösenord

en: Shhh... but one more time so we get it right
sv: Schhh...men en gång till så vi får det rätt

en: Your company or team name
sv: Ditt företags- eller gruppnamn

en: Department of awesome
sv: Den fantastiska avdelningen

en: Metabot is admiring your integers…
sv: Metabot beundrar dina heltal

en: Metabot is performing billions of differential equations…
sv: Metabot genomför milljarder av olika ekvationer...

en: Metabot is doing science…
sv: Metabot kalkylerar...

en: Metabot is checking out your metrics…
sv: Metabot kontrollerar dina mått

en: Metabot is looking for trends and outliers…
sv: Metabot letar efter trender och värden som sticker ut

en: Metabot is consulting the quantum abacus…
sv: Metabot konsulterar kvant-abacus

en: Metabot is feeling pretty good about all this…
sv: Metabot tycker det hela känns bra..

en: We’ll show you some interesting explorations of your data in
    just a few minutes.
sv: Vi ska visa några intressanta fynd i dina data om bara ett par minuter

en: This seems to be taking a while. In the meantime, you can check out one of these example explorations to see what Metabase can do for you.
sv: Detta verkar ta en stund. Under tiden kan du se några exempel på utforskande som Metabase kan göra för dig.

en: I took a look at the data you just connected, and I have some explorations of interesting things I found. Hope you like them!
sv: Jag tog en titt på data du just kopplat upp och jag har några rön och intressanta fynd som jag hittat. Hoppas du tycker om dem!

en: I'm done exploring for now
sv: Nu har jag utforskat klart för tillfället

en: Welcome to the Query Builder!
sv: Välkommen till frågeguiden

en: The Query Builder lets you assemble questions (or "queries") to ask about your data.
sv: Frågeguiden låter dig sätta ihop frågor mot dina data

en: Tell me more
sv: Berätta mer

en: Start by picking the table with the data that you have a question about.
sv: Börja genom att välja tabellen med data som du vill fråga om

en: Go ahead and select the "Orders" table from the dropdown menu.
sv: Fortsätt genom att välja tabellen Orders från rullgardinsmenyn.

en: Filter your data to get just what you want.
sv: Filtrera dina data för att få exakt det du vill ha

en: Click the plus button and select the "Created At" field.
sv: Klicka på plus-knappen och välj fältet Created At.

en: Here we can pick how many days we want to see data for, try 10
sv: Här kan vi välja hur många dagar vi vill se data för. Prova med 10

en: Here's where you can choose to add or average your data, count the number of rows in the table, or just view the raw data.
sv: Här kan du välja att lägga till eller ta genomsnitt av dina data, räkna antal rader i tabellen eller bara visa rådata.

en: Try it: click on <strong>Raw Data</strong> to change it to <strong>Count of rows</strong> so we can count how many orders there are in this table.
sv: Prova den: Klicka på <strong>Rådata</strong> för att ändra den till <strong>Antal rader</strong> så att vi kan räkna hur många order det finns i denna tabell.

en: Add a grouping to break out your results by category, day, month, and more.
sv: Lägg till en gruppering för att dela upp dina resultat på kategori, dag, månad och mer.

en: Let's do it: click on <strong>Add a grouping</strong>, and choose <strong>Created At: by Week</strong>.
sv: Då fortsätter vi. Klicka på <strong>Lägg till en gruppering</strong>, och välj <strong>Created At: veckovis</strong>.

en: Click on "by day" to change it to "Week."
sv: Klicka på "dagligen" för att ändra det till "vecka"

en: Run Your Query.
sv: Kör din fråga.

en: You're doing so well! Click <strong>Run query</strong> to get your results!
sv: Det gick ju bra! Klicka på <strong>Kör fråga</strong> för att få dina resultat!

en: You can view your results as a chart instead of a table.
sv: Du kan visa resultat som ett diagram istället för en tabell.

en: Everbody likes charts! Click the <strong>Visualization</strong> dropdown and select <strong>Line</strong>.
sv: Alla tycker om diagram. Klicka på val <strong>Visualisering</strong> och välj <strong>Linje</strong>

en: Well done!
sv: Bra jobbat!

en: That's all! If you still have questions, check out our
sv: Det var allt! Om du fortfarande har frågor, titta i vår

en: User's Guide
sv: Användarguide

en: Have fun exploring your data!
sv: Ha det så roligt när du utforskar dina data!

en: Thanks
sv: Tack

en: Save Your Questions
sv: Spara dina frågor

en: By the way, you can save your questions so you can refer to them later. Saved Questions can also be put into dashboards or Pulses.
sv: Förresten, du kan spara dina frågor för att referera till dem senare. Sparade frågor kan också läggas på instrumentpaneler och ögonblicksbilder

en: Sounds good
sv: Låter bra

en: Whoops!
sv: Hoppsan!

en: Sorry, it looks like something went wrong. Please try restarting the tutorial in a minute.
sv: Ursäkta, det ser ut som om något gick fel. Försök att starta om guiden om en minut.

en: Password updated successfully!
sv: Lösenordet uppdaterat!

en: Account updated successfully!
sv: Kontot uppdaterat!

en: Current password
sv: Nuvarande lösenord

en: Sign in with Google Email address
sv: Logga in med epost-adress från Google

en: User Details
sv: Användaruppgifter

en: Reset to defaults
sv: Återställ förval

en: unknown map
sv: okänd karta

en: Grid map requires binned longitude/latitude.
sv: Kartor med rutor kräver longitud/latitud

en: more
sv: mer

en: Which fields do you want to use for the X and Y axes?
sv: Vilka fält vill du använda för X- och Y-axlar?

en: Choose fields
sv: Väl fält

en: Save as default view
sv: Spara som förvald vy

en: Draw box to filter
sv: Drag ruta till filter

en: Cancel filter
sv: Avbryt filter

en: Pin Map
sv: Knappnålskarta

en: Unset
sv: Avmarkera

en: Rows {0}-{1} of {2}
sv: Raderna {0}-{1} av {2}

en: Data truncated to {0} rows.
sv: Datat förkortades till {0} rader.

en: Could not find visualization
sv: Kunde inte visa grafiskt

en: Could not display this chart with this data.
sv: Kunde inte visa diagrammet med denna data

en: No results!
sv: Inga resultat!

en: Still Waiting...
sv: Väntar fortfarande...

en: This usually takes an average of {0}.
sv: Detta tar oftas ungefär {0}.

en: (This is a bit long for a dashboard)
sv: Detta är lite långt för en instrumentpanel

en: This is usually pretty fast but seems to be taking awhile right now.
sv: Detta brukar gå fort, men det verkar ta en stund just nu.

en: Select a field
sv: Välj ett fält

en: error
sv: fel

en: Click and drag to change their order
sv: Klicka och dra för att ändra ordningen

en: Add fields from the list below
sv: Lägg till fält från listan nedan

en: less than
sv: mindre än

en: greater than
sv: större än

en: less than or equal to
sv: mindre än eller lika med

en: greater than or equal to
sv: större än eller lika med

en: equal to
sv: lika med

en: not equal to
sv: inte lika med

en: Conditional formatting
sv: villkorad formattering

en: You can add rules to make the cells in this table change color if
    they meet certain conditions.
sv: Du kan lägga till regler för att ändra färg på tabellens celler om de uppfyller vissa villkor

en: Add a rule
sv: Lägg till en regel

en: Rules will be applied in this order
sv: Regler kommer att tillämpas i denna ordning

en: Click and drag to reorder.
sv: Klicka och dra för att ändra ordning

en: No columns selected
sv: Inga kolumner valda

en: Cells in this column will be tinted based on their values.
sv: Celler i denna kolumn kommer att färgas beroende på värde

en: When a cell in these columns is {0} it will be tinted this color.
sv: När en cell i dessa kolumner är {0} kommer den att färgas med denna färg

en: Which columns should be affected?
sv: Vilka kolumner ska beröras?

en: Formatting style
sv: Formatteringsstil

en: Single color
sv: Ren färg

en: Color range
sv: Färgintervall

en: When a cell in this column is…
sv: När en cell i denna kolumn är..

en: …turn its background this color:
sv: ..växla dess bakgrund till denna färg:

en: Highlight the whole row
sv: Markera hela raden

en: Colors
sv: Färger

en: Start the range at
sv: Börja intervallet på

en: Smallest value in this column
sv: Lägsta värdet i denna kolumn

en: Smallest value in each column
sv: Lägsta värdet i varje kolumn

en: Smallest value in all of these columns
sv: Lägstsa värdet i alla dessa kolumner

en: Custom value
sv: Valfritt värde

en: End the range at
sv: Avsluta intervallet på

en: Largest value in this column
sv: Högsta värdet i denna kolumn

en: Largest value in each column
sv: Högsta värdet i varje kolumn

en: Largest value in all of these columns
sv: Högsta värdet i alla dessa kolumner

en: Add rule
sv: Lägg till regel

en: Update rule
sv: Uppdatera regel

en: Visualization is null
sv: Visualiseringen är tom

en: Visualization must define an 'identifier' static variable:
sv: Visualiseringen måste definiera en statisk variabel som "identifiering":

en: Visualization with that identifier is already registered:
sv: Visualisering med den identifieraren finns redan registrerad:

en: No visualization for {0}
sv: Ingen visualisering för {0}

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the x-axis, the values will be summed.
sv: {0} är ett sammansatt fält: om det har mer än ett värde på ett ställe på x-axeln kommer värdena att slås samman.

en: This chart type requires at least 2 columns.
sv: Denna diagramtyp kräver minst två kolumner.

en: This chart type doesn't support more than {0} series of data.
sv: Detta diagram kan inte hantera mer än {0} dataserier.

en: Goal
sv: Mål

en: Doh! The data from your query doesn't fit the chosen display choice. This visualization requires at least {0} {1} of data.
sv: Såklart! Datat i din fråga passar inte denna visning. Den kräver minst {0} {1} data.

en: column
sv: kolumn

en: No dice. We have {0} data {1} to show and that's not enough for this visualization.
sv: Omöjligt. Vi har {0} data {1} att visa och det räcker inte för denna visualisering.

en: point | points
sv[0]: punkt
sv[1]: punkter

en: Bummer. We can't actually do a pin map for this data because we require both a latitude and longitude column.
sv: Äsch. Vi kan inte visa en knappnålskarta för denna data eftersom vi behöver både latitud- och longitud-kolumn.

en: Please configure this chart in the chart settings
sv: Konfigurera detta diagram i diagram-inställningarna

en: Edit Settings
sv: Redigera inställningar

en: xValues missing!
sv: X-värden saknas!

en: X-axis
sv: X-axeln

en: Add a series breakout...
sv: Lägg till en talföljd för utbrytning

en: Y-axis
sv: Y-axeln

en: Add another series...
sv: Lägg till ytterligare en talföljd

en: Bubble size
sv: Bubbel-storlek

en: Line
sv: Linje

en: Curve
sv: Kurva

en: Step
sv: Steg

en: Show point markers on lines
sv: Visa punktmarkörer på linjer

en: Stacking
sv: Stapling

en: Don't stack
sv: Stapla inte

en: Stack
sv: Stapel

en: Stack - 100%
sv: Stapel - 100%

en: Show goal
sv: Visa mål

en: Goal value
sv: Målvärde

en: Replace missing values with
sv: Ersätt saknade värden med

en: Zero
sv: Noll

en: Nothing
sv: Inget

en: Linear Interpolated
sv: Linjär interpolation

en: X-axis scale
sv: Skala på X-axel

en: Timeseries
sv: Tidsserier

en: Linear
sv: Linjär

en: Power
sv: Dignitet

en: Ordinal
sv: Ordningstal

en: Y-axis scale
sv: Skala på Y-axel

en: Show x-axis line and marks
sv: Visa x-axelns linje och markeringar

en: Compact
sv: Kompakt

en: Rotate 45°
sv: Rotera 45°

en: Rotate 90°
sv: Rotera 90°

en: Show y-axis line and marks
sv: Visa y-axelns linje och markeringar

en: Auto y-axis range
sv: Automatiskt omfång på y-axeln

en: Use a split y-axis when necessary
sv: Använd en delad y-axel när så krävs

en: Show label on x-axis
sv: Visa benämningar på x-axeln

en: X-axis label
sv: Benämning på x-axeln

en: Show label on y-axis
sv: Visa benämningar på y-axeln

en: Y-axis label
sv: Benämning på y-axeln

en: Standard Deviation
sv: Standardavvikelse

en: area chart
sv: Area-diagram

en: Bar
sv: Stapel

en: bar chart
sv: Stapeldiagram

en: Which fields do you want to use?
sv: Vilka fält vill du använda?

en: Funnel
sv: Tratt

en: Measure
sv: Mätetal

en: Funnel type
sv: Typ av tratt

en: Bar chart
sv: Stapeldiagram

en: line chart
sv: linje-diagram

en: Please select longitude and latitude columns in the chart settings.
sv: Välj kolumner för longitud och latitud i diagraminställningarna

en: Please select a region map.
sv: Välj en region-karta

en: Please select region and metric columns in the chart settings.
sv: Välj region- och mått-kolumner i diagraminställningarna

en: Map
sv: Karta

en: Map type
sv: Karttyp

en: Region map
sv: Regionkarta

en: Pin map
sv: Knappnålskarta

en: Pin type
sv: Knappnålstyp

en: Tiles
sv: Plattor

en: Markers
sv: Markörer

en: Latitude field
sv: Latitud-fält

en: Longitude field
sv: Longitud-fält

en: Metric field
sv: Meter-fält

en: Region field
sv: Region-fält

en: Radius
sv: Radie

en: Blur
sv: Suddighet

en: Min Opacity
sv: Minsta genomskinlighet

en: Max Zoom
sv: Maximal zoom

en: No relationships found.
sv: Hittade inga relationer

en: This {0} is connected to:
sv: Denna {0} är kopplad till:

en: Object Detail
sv: Objektdetaljer

en: object
sv: objekt

en: Total
sv: Totalt

en: Which columns do you want to use?
sv: Vilka kolumner vill du använda?

en: Pie
sv: Paj

en: Show legend
sv: Visa teckenförklaring

en: Show percentages in legend
sv: Visa procenttal i teckenförklaring

en: Minimum slice percentage
sv: Minsta procenttal i pajdel

en: Goal met
sv: Målet nått

en: Goal exceeded
sv: Mål överskridet

en: Goal {0}
sv: Mål {0}

en: Progress visualization requires a number.
sv: Visualisering av framsteg kräver en siffra

en: Progress
sv: Framsteg

en: Color
sv: Färg

en: Row Chart
sv: Rad-diagram

en: row chart
sv: rad-diagram

en: Separator style
sv: Avdelare

en: Number of decimal places
sv: Antal decimaler

en: Add a prefix
sv: Lägg till ett prefix

en: Add a suffix
sv: Lägg till ett suffix

en: Multiply by a number
sv: Multiplicera med en siffra

en: Scatter
sv: Spridning

en: scatter plot
sv: spridningspunkt

en: Pivot the table
sv: Tillämpa pivot på tabell

en: Visible fields
sv: Synliga fält

en: Write here, and use Markdown if you'd like
sv: Skriv här och använd märktext om du vill

en: Vertical Alignment
sv: Vertikal placering

en: Top
sv: Toppen

en: Middle
sv: Mitten

en: Bottom
sv: Botten

en: Horizontal Alignment
sv: Horisontal placering

en: Left
sv: Vänster

en: Center
sv: Centrerad

en: Right
sv: Höger

en: Show background
sv: Visa bakgrund

en: {0} bin | {0} bins
sv[0]: behållare {0}
sv[1]: behållarna {0}

en: Auto binned
sv: Automatiskt lagd i behållare

en: DELETE /api/alert/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/alert/:id.
sv: DELETE /api/alert/:id är föråldrat. Ändra istället dess arkiverad-värde via PUT /api/alert/:id.

en: invalid show value
sv: felaktigt visningsvärde

en: invalid value for prefix
sv: felaktigt värde för prefix

en: invalid value for rule name
sv: felaktigt värde för regelnamn

en: value couldn''t be parsed as base64 encoded JSON
sv: värdet kunde inte tolkas som JSON base64 encoded

en: Invalid entity type
sv: Felaktig entitetstyp

en: Invalid comparison entity type. Can only be one of "table", "segment", or "adhoc"
sv: Felaktig jämförelsetyp - kan bara vara "tabell", "segment" eller "adhoc"

en: Error running query to determine Card result metadata:
sv: Fel vid körning av fråga för att fastställa metadata för lista

en: DELETE /api/card/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/card/:id.
sv: DELETE /api/card/:id är föråldrat. Ändra istället dess arkiverad-värde via PUT /api/card/:id.

en: Invalid field: {0}
sv: Felaktigt fält {0}

en: Invalid value ''{0}'' for ''{1}'': {2}
sv: Felaktigt värde "{0}" för "{1}": {2}

en: must be one of: {0}
sv: måste vara en av: {0}

en: Invalid Request.
sv: Felaktig begäran

en: Not found.
sv: Hittades inte

en: You don''t have permissions to do that.
sv: Du har inte rättighet att göra det.

en: Internal server error.
sv: Internt serverfel.

en: Warning: endpoint {0}/{1} does not have a docstring.
sv: Varning: ändpunkten {0}/{1} har ingen "docstring".

en: starting streaming request
sv: startar strömningsbegäran

en: connection closed, canceling request
sv: förbindelsen stängd, avbryter begäran

note: a newline padding character as it's harmless and will allow us to check if the client is connected. If sending this character fails because the connection is closed, the chan will then close.  Newlines are no-ops when reading JSON which this depends upon.
en: Response not ready, writing one byte & sleeping...
sv: Svaret inte tillgängligt, skriver en byte & pausar

en: Public sharing is not enabled.
sv: Publik delning är inte aktiverad

en: Embedding is not enabled.
sv: Inbäddning är inte aktiverad

en: The object has been archived.
sv: Objektet har arkiverats.

en: Attempted to return a boolean as an API response. This is not allowed!
sv: Försökte returnera en bolean som ett API-svar. Detta är inte tillåtet!

en: Source query for this query is Card {0}
sv: Källfråga för detta är listan {0}

en: Invalid export format: {0}
sv: Felaktigt exportformat: {0}

en: Invalid JSON URL or resource: {0}
sv: Felaktig JSON-URL eller resurs: {0}

en: JSON containing information about custom GeoJSON files for use in map visualizations instead of the default US State or World GeoJSON.
sv: JSON innehållande information om anpassade GeoJSON-filer för användning i kartvisningar istället för förvalt Amerikanska stater eller World GeoJSON.

en: Invalid custom GeoJSON key: {0}
sv: Felaktig anpassad GeoJSON-nyckel: {0}

note: ...but if we *still* couldn't find a match, throw an Exception, because we don't want people trying to inject new params
en: Invalid param: {0}
sv: Felaktig parameter: {0}

en: DELETE /api/pulse/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/pulse/:id.
sv: DELETE /api/pulse/:id är föråldrad. Ändra istället dess arkiverad-värde med PUT /api/pulse/:id.

en: API endpoint does not exist.
sv: API-ändpunkt existerar inte.

en: Password did not match stored password.
sv: Lösenordet matchar inte det lagrade lösenordet.

en: did not match stored password
sv: matchade inte lagrat lösenord

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication {0}
sv: Problem med att ansluta till LDAP-server, kommer att återgå till lokal autentisering {0}

en: Invalid reset token
sv: Felaktigt återställningsbevis

en: Client ID for Google Auth SSO. If this is set, Google Auth is considered to be enabled.
sv: Klient-ID för Google Auth SSO. Om detta är satt förutsätts Google Auth vara aktiverat.

en: When set, allow users to sign up on their own if their Google account email address is from this domain.
sv: När det är satt, tillåt använder att själva registrera sig om deras Google-epostadress tillhör denna domän.

en: Invalid Google Auth token.
sv: Felaktig Google Auth-bevis

en: Email is not verified.
sv: Epost-adressen är inte verifierad

en: You''ll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
sv: Du behöver en administratör för att skapa ett Metabase-konto innan du kan använda Google för att logga in.

en: Successfully authenticated Google Auth token for: {0} {1}
sv: Skapade autentiserad Google Auth-bevis för: {0} {1}

en: Add a database
sv: Lägg  till en databas

en: Get connected
sv: Koppla upp dig

en: Connect to your data so your whole team can start to explore.
sv: Koppla dina data så hela din grupp kan börja utforska.

en: Set up email
sv: Sätt upp epost

en: Add email credentials so you can more easily invite team members and get updates via Pulses.
sv: Lägg till epost-inställningar så att du lättare kan bjuda in gruppmedlemmar och få uppdateringar via ögonblicksbilder.

en: Set Slack credentials
sv: Sätt upp Slack-inställningar

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via pulses and ask questions with MetaBot.
sv: Använder din grupp Slack? Isåfall kan du skicka automatiska uppdateringar via ögonblicksbilder och ställa frågor via Metabot.

en: Invite team members
sv: Bjud in gruppmedlemmar

en: Share answers and data with the rest of your team.
sv: Dela svar och data med resten av din grupp.

en: Hide irrelevant tables
sv: Dölj irrelevanta tabeller

en: Curate your data
sv: Korrigera dina data

en: If your data contains technical or irrelevant info you can hide it.
sv: Om dina data innehåller teknisk eller irrelevant information kan du dölja det.

en: Organize questions
sv: Organisera frågor

en: Have a lot of saved questions in {0}? Create collections to help manage them and add context.
sv: Har du ett stort antal frågor sparade i {0}? Skapa samlingar för att hantera dem och lägga till beskrivningar

en: Create metrics
sv: Skapa mått

en: Define canonical metrics to make it easier for the rest of your team to get the right answers.
sv: Definiera styrande mått för att göra det enklare för resten av din grupp att få rätt svar.

en: Create segments
sv: Skapa segment

en: Keep everyone on the same page by creating canonical sets of filters anyone can use while asking questions.
sv: Håll alla på rätt sida genom att skapa styrande filter som alla kan använda när frågor ställs.

en: Table ''{0}'' is now visible. Resyncing.
sv: Tabell "{0}" är nu synlig. Synkar om.

en: Auto bin
sv: Auto-behållare

en: Don''t bin
sv: Lägg ej i behållare

en: Day
sv: Dag

note: note the order of these options corresponds to the order they will be shown to the user in the UI
en: Minute
sv: Minut

en: Hour
sv: Timme

en: Quarter
sv: Kvartal

en: Minute of Hour
sv: Specifik minut

en: Hour of Day
sv: Specifik timme

en: Day of Week
sv: Veckodag

en: Day of Month
sv: Dag i månaden

en: Day of Year
sv: Dag i året

en: Week of Year
sv: Vecka

en: Month of Year
sv: Månad

en: Quarter of Year
sv: Kvartal

en: 10 bins
sv: 10 behållare

en: 50 bins
sv: 50 behållare

en: 100 bins
sv: 100 behållare

en: Bin every 0.1 degrees
sv: Behållare varje 0.1 grader

en: Bin every 1 degree
sv: Behållare varje grad

en: Bin every 10 degrees
sv: Behållare varje 10 grader

en: Bin every 20 degrees
sv: Behållare varje 20 grader

note: returns `true` if successful -- see JavaDoc
en: No appropriate image writer found!
sv: Inget passande bildverktyg hittades

en: Email address already in use.
sv: Epost-adressen används redan.

en: Email address already associated to another user.
sv: Epost-adressen är redan kopplad till en annan användare.

en: Not able to reactivate an active user
sv: Kan inte åter-aktivera en aktiv användare

en: Invalid password
sv: Felaktigt lösenord

en: All {0}
sv: Alla {0}

en: {0}, all {1}
sv: {0}, alla {1}

en: Comparison of {0} and {1}
sv: Jämförelse mellan {0} och {1}

en: Automatically generated comparison dashboard comparing {0} and {1}
sv: Automatiskt skapad jämförelse-panel som jämför {0} och {1}

en: sum
sv: summa

en: average
sv: genomsnittlig

en: minumum
sv: minimum

en: distinct count
sv: distinkt antal

en: standard deviation
sv: standardavvikelse

en: cumulative count
sv: ackumulerat antal

en: cumulative sum
sv: ackumulerad summa

en: {0} and {1}
sv: {0} och {1}

en: {0} of {1}
sv: {0} av {1}

en: {0} by {1}
sv: {0} mot {1}

en: {0} in the {1} segment
sv: {0} i segment {1}

en: {0} segment
sv: segment {0}

en: {0} metric | {0} metrics
sv[0]: mätetal {0}
sv[1]: mätetalen {0}

en: {0} field | {0} fields
sv[0]: {0} fält
sv[1]: {0} fält

en: "{0}" question
sv: fråga {0}

en: Compare with {0}
sv: Jämför med {0}

en: Compare with entire dataset
sv: Jämför med hela dataset

en: Applying heuristic %s to %s.
sv: Tillämpa heuristik %s till %s.

en: Dimensions bindings:n%s
sv: Dimensionsgränser:n%s

en: Using definitions:nMetrics:n%snFilters:n%s
sv: Använder definitionerna:nMetrics:n%snFilter:n%s

en: Can''t create dashboard for {0}
sv: Kan inte skapa instrumentpanel för {0}

en: {0}st
sv: {0}sta

en: {0}nd
sv: {0}dra

en: {0}rd
sv: {0}dje

en: {0}th
sv: {0}rde

en: at {0}
sv: vid {0}

en: on {0}
sv: på {0}

en: in {0} week - {1}
sv: i vecka {0} - {1}

en: in {0}
sv: i {0}

en: in Q{0} - {1}
sv: i Q{0} - {1}

en: {0} is {1}
sv: {0} är {1}

en: {0} is between {1} and {2}
sv: {0} ligger mellan {1} och {2}

en: {0} is between {1} and {2}; and {3} is between {4} and {5}
sv: {0} ligger mellan {1} och {2}; och {3} ligger mellan {4} och {5}

en: where {0}
sv: där {0}

en: A closer look at {0}
sv: En närmare titt på {0}

en: A closer look at the {0}
sv: En närmare titt på den {0}

en: Adding %s cards to dashboard %s:n%s
sv: Lägger till %s listor till kontrollpanelen %s:n%s

en: 0 <= score <= {0}
sv: 0 <= ställning <= {0}

en: 1 <= width <= {0}
sv: 1 <> bredd <= {0}

en: Valid metrics references
sv: Giltiga måttreferenser

en: Valid filters references
sv: Giltiga filterreferenser

en: Valid group references
sv: Giltiga gruppreferencer

en: Valid order_by references
sv: Giltiga sorteringsreferenser

en: Valid dashboard filters references
sv: Giltiga referenser till instrumentpanel-filter

en: Valid dimension references
sv: Giltiga referenser till dimensioner

en: Valid card dimension references
sv: Giltiga referenser till list-dimensioner

en: Error parsing %s:n%s
sv: Fel vid tolkning %s:n%s

en: No user found with email address ''{0}''.
sv: Inget användare hittades med epost-adress "{0}".

en: Please check the spelling and try again.
sv: Kontrollera stavningen och försök igen.

en: Resetting password for {0}...
sv: Återställer lösenord för {0}...

en: FAIL [[[{0}]]]
sv: MISSLYCKAD [[[{0}]]]

en: Please use the following URL to setup your Metabase installation:
sv: Använd följande URL för att färdigställa din Metabase-installation

en: Metabase Shutting Down ...
sv: Metabase stängs ner...

en: Metabase Shutdown COMPLETE
sv: Metabase nedstängd

en: Starting Metabase version {0} ...
sv: Startar Metabase version {0}...

en: System timezone is ''{0}'' ...
sv: Systemets tidzon är "{0}"...

note: startup database.  validates connection & runs any necessary migrations
en: Setting up and migrating Metabase DB. Please sit tight, this may take a minute...
sv: Sätter upp och migrerar Metabase databas. Vänta - det kan ta en stund...

en: Looks like this is a new installation ... preparing setup wizard
sv: Det ser ut som om detta är en ny installation ... förbereder installationsguiden

en: Metabase Initialization COMPLETE
sv: Metabase uppsättning är klar

en: Launching Embedded Jetty Webserver with config:
sv: Startar inbyggda Jetty Webserver med konfiguration:

en: Shutting Down Embedded Jetty Webserver
sv: Stänger ner inbyggd Jetty Webserver

en: Starting Metabase in STANDALONE mode
sv: Startar Metabase i fristående läge

en: Metabase Initialization FAILED
sv: Metabase kunde inte startas upp

en: Database has migration lock; cannot run migrations.
sv: Databasen är låst för migrering - kan inte köra migrering.

en: You can force-release these locks by running `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.
sv: Du kan tvinga bort dessa låsningar genom att köra java -jar metabase.jar migrate release-locks

en: Checking if Database has unrun migrations...
sv: Kontrollerar om databasen har ej genomförda migreringar...

en: Database has unrun migrations. Waiting for migration lock to be cleared...
sv: Databasen har ej genomförda migreringar. Väntar på att lås för migrering ska tas bort...

en: Migration lock is cleared. Running migrations...
sv: Migreringslåset borttaget. Kör migreringar...

en: Migration lock cleared, but nothing to do here! Migrations were finished by another instance.
sv: Migreringslåset borttaget, men inget mer att göra. Migreringarna gjordes klara av en annan instans.

note: Set up liquibase and let it do its thing
en: Setting up Liquibase...
sv: Sätter upp Liquibase...

en: Liquibase is ready.
sv: Liquibase är klar.

en: Verifying {0} Database Connection ...
sv: Verifierar databasanslutning för {0}...

en: Verify Database Connection ...
sv: Verifierar databasanslutning ...

en: Running Database Migrations...
sv: Kör databas-migreringar...

en: Database Migrations Current ...
sv: Datatas-migreringar, nu körs...

en: Hmm, we couldn''t connect to the database.
sv: Hmmm, vi kunde inte ansluta  till databasen.

en: Make sure your host and port settings are correct
sv: Se till att din värd- och portinställningar är korrekta

en: We couldn''t connect to the ssh tunnel host.
sv: Vi kunden inte ansluta till ssh-tunnelns värd

en: Check the username, password.
sv: Kontrollera användarnamn och lösenord.

en: Check the hostname and port.
sv: Kontrollera värd och port.

en: Looks like the database name is incorrect.
sv: Ser ut som om databasnamnet är felaktigt.

en: It looks like your host is invalid.
sv: Det ser ut som om din angivna värd är felaktig.

en: Please double-check it and try again.
sv: Dubbelkolla och försök igen.

en: Looks like your password is incorrect.
sv: Ser ut som om ditt lösenord är fel.

en: Looks like you forgot to enter your password.
sv: Ser ut som om du glömde ange lösenord.

en: Looks like your username is incorrect.
sv: Ser ut som om ditt användarnamn är fel.

en: Looks like the username or password is incorrect.
sv: Ser ut som om användarnamn eller lösenord är fel.

note: ## CONFIG
en: Connection timezone to use when executing queries. Defaults to system timezone.
sv: Tidszon att använda när frågor ställs. Systemets tidszon är förvald.

en: Registered driver {0} {1}
sv: Registrerad drivrutin {0} {1}

en: No -init-driver function found for ''{0}''
sv: Hittade ingen uppstarts-drivrutin för "{0}"

en: Unable to parse date string ''{0}'' for database engine ''{1}''
sv: Kan inte tolka strängen "{0}" för databasmotorn "{1}"

note: all-NULL columns in DBs like Mongo w/o explicit types
en: Don''t know how to map class ''{0}'' to a Field base_type, falling back to :type/*.
sv: Vet inte hur man mappar klassen "{0}" till ett fälts bastyp, försöker med :type/*.

en: Failed to connect to database: {0}
sv: Kunde inte ansluta till databasen: {0}

en: Invalid BigQuery identifier: ''{0}''
sv: Felaktig identifierare för "BigQuery": "{0}"

en: BigQuery statements can't be parameterized!
sv: "BigQuery"-frågor kan inte parametersättas!

en: Failed to set timezone:
sv: Kunde inte sätta tidszon:

en: You must enable the Google Analytics API. Use this link to go to the Google Developers Console: {0}
sv: Du måste aktivera Google Analytics API. Använd denna länk för att gå till Google Developers Consol: {0}

en: Running SQL queries against H2 databases using the default (admin) database user is forbidden.
sv: Att köra SQL-frågot mot H2-databaser med förvald (admin-) databasanvändare är inte tillåtet.

en: Error: metabase.driver.FixedHiveDriver is registered, but JDBC does not seem to be using it.
sv: Fel: metabase.driver.FixedHiveDriver har registrerats, men JDBC verkar inte använda den.

en: Found metabase.driver.FixedHiveDriver.
sv: Hittade metabase.driver.FixedHiveDriver.

en: Successfully registered metabase.driver.FixedHiveDriver with JDBC.
sv: Lyckades registrera metabase.driver.FixedHiveDriver med JDBC.

note: CONFIG TODO - smtp-port should be switched to type :integer
en: Email address you want to use as the sender of Metabase.
sv: Epost-adress som du vill använda som avsändare från Metabase.

en: The address of the SMTP server that handles your emails.
sv: Adressen till SMTP-servern som hanterar din epost.

en: SMTP username.
sv: SMTP-användarnamn.

en: SMTP password.
sv: SMTP-lösenord.

en: The port your SMTP server uses for outgoing emails.
sv: Porten din SMTP-server använder för utgående epost.

en: SMTP secure connection protocol. (tls, ssl, starttls, or none)
sv: Säkerhetsprotokoll för SMTP. (tls, ssl, starttls eller inget)

en: none
sv: inget

en: SMTP host is not set.
sv: SMTP-värd är inte angiven.

en: Failed to send email
sv: Kunde inte skicka epost

en: Error testing SMTP connection
sv: Fel vid test av SMTP-förbindelse

en: Enable LDAP authentication.
sv: Aktivera LDAP-autentisering.

en: Server hostname.
sv: Serverns värdnamn

en: Server port, usually 389 or 636 if SSL is used.
sv: Server-port, vanligen 389 eller 636 om SSL används.

en: Use SSL, TLS or plain text.
sv: Använd SSL, TLS eller vanlig text.

en: The Distinguished Name to bind as (if any), this user will be used to lookup information about other users.
sv: Det karakteriserande namnet att binda till (om det finns) - denna användare kommer att användas för att hitta information om andra användare.

en: The password to bind with for the lookup user.
sv: Lösenordet att binda till användaren för sökning.

en: Search base for users. (Will be searched recursively)
sv: Sökbas för användare (kommer att avsökas rekursivt)

en: User lookup filter, the placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
sv: Sökfilter för användare. Platshållaren '{login}' kommer att ersättas med den angivna inloggningen.

en: Attribute to use for the user's email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
sv: Attribut att använda för användarens epost (vanligen "mail", "email" eller "userPrincipalName").

en: Attribute to use for the user''s first name. (usually ''givenName'')
sv: Attribut att använda för användarens förnamn (vanligen "givenName")

en: Attribute to use for the user''s last name. (usually ''sn'')
sv: Attribut att använda för användarens efternamn (vanligen "sn").

en: Enable group membership synchronization with LDAP.
sv: Aktivera synkronisering med LDAP-grupptillhörighet.

en: Search base for groups, not required if your LDAP directory provides a ''memberOf'' overlay. (Will be searched recursively)
sv: Sökbas för grupper - inte nödvändigt om din LDAP-katalog tillhandahåller lager för "memberOf" (kommer att genomsökas rekursivt).

note: Should be in the form: {"cn=Some Group,dc=...": [1, 2, 3]} where keys are LDAP groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing LDAP to Metabase group mappings.
sv: JSON innehållande mappning mellan LDAP- och Metabase-grupper.

note: Define a setting which captures our Slack api token
en: Slack API bearer token obtained from https://api.slack.com/web#authentication
sv: Slack API bearer-bevis erhållen från https://api.slack.com/web#authentication

en: Enable MetaBot, which lets you search for and view your saved questions directly via Slack.
sv: Aktivera Metabot, vilket låter dig avsöka och visa dina sparade frågor via Slack.

en: Last MetaBot checkin was {0} ago.
sv: Senaste Metabot-kontrollen gjord för {0} sedan.

en: This instance will now handle MetaBot duties.
sv: Denna instans kommer nu att hantera Metabot-arbete.

en: Here''s what I can {0}:
sv: Detta kan jag  {0}:

en: I don''t know how to {0} `{1}`.n{2}
sv: Jag vet inte hur jag {0} `{1}`.n{2}

en: Uh oh! :cry:n> {0}
sv: Oj! {0}

en: Here''s your {0} most recent cards:n{1}
sv: Här är dina {0} senaste listor:n{1}

en: Could you be a little more specific? I found these cards with names that matched:n{0}
sv: Kan du vara lite mera specifik? Jag hittade dessa listor med matchande namn:n{0}

en: I don''t know what Card `{0}` is. Give me a Card ID or name.
sv: Jag vet inte vad lista `{0}` är. Ge mig ett list-ID eller namn.

en: Show which card? Give me a part of a card name or its ID and I can show it to you. If you don''t know which card you want, try `metabot list`.
sv: Visa vilken lista? Ge mig del av ett listnamn eller dess ID, så kan jag visa den. Om du inte vet vilken lista du vill ha, försök med `metabot list`.

en: Ok, just a second...
sv: OK, ett ögonblick...

en: Not Found
sv: Saknas

en: Evaluating Metabot command:
sv: Utvärderar Metabot-kommandot:

en: Go home websocket, you're drunk.
sv: Gå och lägg dig websocket, du är full.

en: Error launching metabot:
sv: Fel vid start av metabot:

en: MetaBot WebSocket is closed. Reconnecting now.
sv: MetaBot WebSocket är stängd. Försöker ansluta igen.

en: Error connecting websocket:
sv: Fel vid anslutning websocket:

en: This instance is performing MetaBot duties.
sv: Denna instans utför MetaBot-arbete.

en: Another instance is already handling MetaBot duties.
sv: En annan instans hanterar redan MetaBot-arbete.

en: Starting MetaBot threads...
sv: Påbörjar MetaBot-trådar...

en: Stopping MetaBot...  🤖
sv: Stoppar MetaBot...🤖

en: MetaBot already running. Killing the previous WebSocket listener first.
sv: MetaBot körs redan. Dödar den föregående WebSocket-lyssnaren först.

en: Base-64 encoded public key for this site's SSL certificate.
sv: Base-64-kodad publik nyckel för denna sajts SSL-certifikat.

en: Specify this to enable HTTP Public Key Pinning.
sv: Ange detta för att aktivera koppling med HTTP publik nyckel

en: See {0} for more information.
sv: Se {0} för mera information.

en: Cannot save Question: source query has circular references.
sv: Kan inte spara frågan: källfrågan har cirkulära referenser.

en: Card {0} does not exist.
sv: Listan {0} finns inte.

en: You do not have permissions to run ad-hoc native queries against Database {0}.
sv: Du har inte rättighet att köra ad-hoc inbyggda frågor mot databasen {0}.

en: Invalid color
sv: Felaktig färg

en: must be a valid 6-character hex color code
sv: måste vara en giltig 6 teckens hexadecimal färgkod

en: Collection name cannot be blank!
sv: Samlingens namn får inte vara blank!

en: cannot be blank
sv: får inte vara blank

en: Invalid Collection location: path is invalid.
sv: Felaktig plats för samlingen: sökvägen är felaktig.

en: You cannot move a Personal Collection.
sv: Du kan inte flytta en personlig samling.

en: Invalid Collection location: some or all ancestors do not exist.
sv: Felaktig plats för samligen: Några eller alla ursprung finns inte.

en: You cannot archive the Root Collection.
sv: Du kan inte arkivera Root-samlingen.

en: You cannot archive a Personal Collection.
sv: Du kan inte arkivera en personlig samling.

en: You cannot move the Root Collection.
sv: Du kan inte flytta root-samlingen.

en: You cannot move a Collection into itself or into one of its descendants.
sv: Du kan inte flytta en samling till sig själv eller till en av efterföljarna.

note: first move this Collection
en: Moving Collection {0} and its descendants from {1} to {2}
sv: Flyttar samling {0} och dess efterföljare från {1} till {2}

en: You're not allowed to change the owner of a Personal Collection.
sv: Du tillåts inte ändra ägaren till en personlig samling.

en: You're not allowed to move a Personal Collection.
sv: Du tillåts inte flytta en personlig samling.

en: You cannot move a Collection and archive it at the same time.
sv: Du kan inte flytta en samling och arkivera den på samma gång.

en: You cannot delete a Personal Collection!
sv: Du kan inte ta bort en personlig samling!

en: {0} {1}''s Personal Collection
sv: {0} {1}s personliga samling

en: You cannot update a CollectionRevision!
sv: Du kan inte uppdatera en revision för en samling!

en: Field {0} was previously automatically set to show a list widget, but now has {1} values.
sv: Fält {0} sattes tidigare automatiskt till en listruta, men har nu {1}-värden.

en: Switching Field to use a search widget instead.
sv: Byter fält för att använda en sökruta istället.

en: Storing updated FieldValues for Field {0}...
sv: Lagrar uppdaterade fältvärden för fält {0}...

en: Storing FieldValues for Field {0}...
sv: Lagrar fältvärden för fält {0}...

en: Metabase can attempt to transform your table and field names into more sensible, human-readable versions, e.g. "somehorriblename" becomes "Some Horrible Name".
sv: Metabase kan försök översätta din tabell och fältnamn till mera läsbara versionsnamn, t.ex "någothemsktnamn" blir "Något hemskt namn".

en: This doesn’t work all that well if the names are in a language other than English, however.
sv: Detta fungerar inte så bra om namnen är på ett annat språk än engelska, dock.

en: Do you want us to take a guess?
sv: Vill du gissa?

en: You cannot create or revoke permissions for the 'Admin' group.
sv: Du kan inte skapa eller upphäva rättigheter för admin-gruppen.

en: Invalid permissions object path: ''{0}''.
sv: Felaktiga rättigheter för objektets sökväg: "{0}".

en: You cannot update a permissions entry!
sv: Du kan inte uppdatera en angiven rättighet!

en: Delete it and create a new one.
sv: Ta bort den och skapa en ny.

en: You cannot edit permissions for a Personal Collection or its descendants.
sv: Du kan inte ändra rättigheter för en personlig samling eller dess efterföljare.

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date.
sv: Det ser ut som om någon annan ändrade rättigheterna och dina data är gamla.

en: Please fetch new data and try again.
sv: Hämta nya data och försök igen.

en: Created magic permissions group ''{0}'' (ID = {1})
sv: Skapade magiska rättighetsgruppen "{0}" (ID = {1})

en: A group with that name already exists.
sv: Gruppens namn finns redan.

en: You cannot edit or delete the ''{0}'' permissions group!
sv: Du kan inte ändra eller ta bort rättighetsgruppen "{0}"!

en: You cannot add or remove users to/from the 'MetaBot' group.
sv: Du kan inte lägga till eller ta bort användare från MetaBot-gruppen.

en: You cannot add or remove users to/from the 'All Users' group.
sv: Du kan inte lägga till eller ta bort användare till/från gruppen Alla användare.

en: You cannot remove the last member of the 'Admin' group!
sv: Du kan inte ta bort den senaste medlemmen från admin-gruppen!

en: You cannot update a PermissionsRevision!
sv: Du kan inte uppdatera rättighets-revisionen!

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card assoicated with it
sv: Felaktig varning: Varningen har inte en anknuten lista.

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, and `{2}`.
sv: värden måste innehålla nycklarna `{0}`, `{1}` och `{2}`.

en: value must be a map with the following keys `({0})`
sv: värdet måste vara en mappning med följande nycklar `({0})`

en: Error calculating permissions for query: {0}
sv: Fel vid framräkning av rättigheter för frågan: {0}

en: Invalid query type: {0}
sv: Felaktig frågetyp: {0}

en: You cannot update a QueryExecution!
sv: Du kan inte uppdatera en frågekörning!

en: You cannot update a Revision!
sv: Du kan inte uppdatera en revision!

en: Setting {0} does not exist.nFound: {1}
sv: Inställningen {0} finns inte. nFound: {1}

en: Updating value of settings-last-updated in DB...
sv: Uppdaterar värdet på inställningen senast-uppdaterad i DB...

en: Checking whether settings cache is out of date (requires DB call)...
sv: Kontrollerar om cache är gammal (kräver DB-anrop)

en: Settings have been changed on another instance, and will be reloaded here.
sv: Inställningarna har ändrats från en annan instans och kommer att laddas om här.

en: Refreshing Settings cache...
sv: Uppdaterar cache för inställningar...

en: Invalid value for string: must be either "true" or "false" (case-insensitive).
sv: Felaktigt värde för strängen - måste vara "true" eller "false" (versaler eller gemena)

en: You cannot update `settings-last-updated` yourself! This is done automatically.
sv: Du kan inte uppdatera värde på inställningen senast-uppdaterad! Detta görs automatiskt.

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting:
sv: Fel när ny inställning skulle sparas:

en: Assuming Setting already exists in DB and updating existing value.
sv: Förutsätter att inställningen redan finns i DB och uppdaterar befintligt värde.

en: value must be a map with each value either a string or number.
sv: Värdet måste vara en karta med varje värde som antingen en sträng eller en siffra

en: Loading plugins in directory {0}...
sv: Laddar plugin:er i katalog {0}...

en: Loading plugin {0}...
sv: Laddar plugin {0}...

en: It looks like you have some external dependencies in your Metabase plugins directory.
sv: Det ser ut som om du har några externa beroenden i ditt Metabase plugin-katalogen.

en: With Java 9 or higher, Metabase cannot automatically add them to your classpath.
sv: Med Java 9 eller högre kan inte Metabase automatiskt lägga till dem till din classpath.

en: Instead, you should include them at launch with the -cp option. For example:
sv: Istället bör du ta med dem vid start med valet -cp. Till exempel:

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions for more details.
sv: Se https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions för fler detaljer.

en: (If you're already running Metabase this way, you can ignore this message.)
sv: (Om du redan kör Metabase på detta sätt kan du bortse från detta meddelande.)

en: Identify when new versions of Metabase are available.
sv: Uppmärksamma när nya versioner av Metabase finns tillgängliga.

en: Information about available versions of Metabase.
sv: Information om tillgängliga versioner av Metabase.

en: The name used for this instance of Metabase.
sv: Namnet som används för denna instans av Metabase.

en: The base URL of this Metabase instance, e.g. "http://metabase.my-company.com".
sv: Huvud-URL:en för denna Metabase-instans, t.ex "http://metabase.my-company.com".

en: The default language for this Metabase instance.
sv: Förvalt språk för denna Metabase-instans.

en: This only applies to emails, Pulses, etc. Users'' browsers will specify the language used in the user interface.
sv: Detta gäller bara epost, ögonblicksbild etc. Användarnas webbläsare kommer själv att ange önskat språk i användargränssnittet.

en: The email address users should be referred to if they encounter a problem.
sv: Epost-adressen användare ska använda om de stöter på ett problem.

en: Enable the collection of anonymous usage data in order to help Metabase improve.
sv: Aktivera insamling av anonym användardata för att hjälpa Metabase att förbättras.

en: The map tile server URL template used in map visualizations, for example from OpenStreetMaps or MapBox.
sv: URL:en för kartserverns mall som används vid visning, t.ex från OpenStreetMaps eller MapBox.

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards?
sv: Tillåta administratörer att skapa offentligt tillgängliga länka (och inbäddade iframes) för Frågor och instrumentpaneler?

en: Allow admins to securely embed questions and dashboards within other applications?
sv: Tillåta administratörer att säkert inbädda frågor och instrumentpaneler i andra applikationer?

en: Allow using a saved question as the source for other queries?
sv: Tillåta användning av en sparad fråga som källa för andra frågor?

en: Enabling caching will save the results of queries that take a long time to run.
sv: Genom att tillåta cache-teknik sparas resultaten av frågor som tar lång tid att köra.

en: The maximum size of the cache, per saved question, in kilobytes:
sv: Max cache-storlek per sparad fråga i kb:

en: The absolute maximum time to keep any cached query results, in seconds.
sv: Den absoluta max-tiden att spara resultat i cache i sekunder.

en: Metabase will cache all saved questions with an average query execution time longer than this many seconds:
sv: Metabase kommer att spara alla frågor i cache som har genomsnittlig frågetid längre än detta antal sekunder:

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here.
sv: För att räkna ut hur länge varje sparad frågas cache-resultat ska finnas kvar, tar vi frågans genomsnittliga tid och multiplicerar med vad du anger här.

en: So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
sv: Så om en fråga tar i genomsnitt 2 minuter att köra och du anger 10 som multiplikator kommer innehållet i cache att sparas i 20 minuter.

en: When using the default binning strategy and a number of bins is not provided, this number will be used as the default.
sv: När den förvalda behållare-strategin används och ett antal behållare inte finns tillgängliga kommer denna siffra att användas som förval.

en: When using the default binning strategy for a field of type Coordinate (such as Latitude and Longitude), this number will be used as the default bin width (in degrees).
sv: När den förvalda behållare-strategin används för ett koordinat-fält (som latitud eller longitud) kommer detta nummer att användas som förvald behållare-bredden (i grader).

en: Unable to validate token.
sv: Kan inte validera värdebevis.

en: Error fetching token status:
sv: Fel vid hämtning av status för värdebevis:

en: There was an error checking whether this token was valid.
sv: Ett fel uppstod vid kontroll av detta värdebevis.

en: Token validation timed out.
sv: Timeout när värdebeviset skulle valideras.

en: Invalid token: token isn't in the right format.
sv: Felaktigt värdebevis - fel format.

note: attempt to query the metastore API about the status of this token. If the request doesn't complete in a reasonable amount of time throw a timeout exception
en: Checking with the MetaStore to see whether {0} is valid...
sv: Kontrollerar med MetaStore för att se om {0} är giltigt...

en: Token for premium embedding. Go to the MetaStore to get yours!
sv: Värdebevis för premium-inbäddning. Gå till MetaStore för att skaffa ditt eget!

en: Token is valid.
sv: Värdebeviset är giltigt.

en: Error setting premium embedding token
sv: Fel uppstod vid inställning av värdebevis för premium-inbäddning

en: Unable to compare results to goal for alert.
sv: Kan inte jämföra resultat för mål vid signalering.

en: Question ID is ''{0}'' with visualization settings ''{1}''
sv: Frågas ID är "{0}" med inställning för visning "{1}"

en: Unrecognized alert with condition ''{0}''
sv: Okänd signalering med villkor "{0}"

en: Unrecognized channel type {0}
sv: Okänd kanal-typ {0}

en: Error sending notification!
sv: Kund inte skicka notifiering!

en: Can't find JS color selector at ''{0}''
sv: Kan inte hitta JS-färgväljare vid "{0}"

en: Card has errors: {0}
sv: Listan har fel: {0}

en: Pulse card render error
sv: Ögonblicksbild-lista kunde inte visas

en: Trimming trailing comment from card with id {0}
sv: Rensar avslutande text från lista med id {0}

en: Can't find field with ID: {0}
sv: Hittar inte fältet med ID: {0}

en: ''{0}'' is a required param.
sv: Parametern "{0}" krävs.

en: Found ''{0}'' with no terminating ''{1}'' in query ''{2}''
sv: Hittade "{0}" utan avslutande "{1}" i fråga "{2}"

en: Unable to substitute ''{0}'': param not specified.nFound: {1}
sv: Kan inte ersätta "{0}": Parametern ej angiven.nFound:{1}

en: You do not have permissions to view Card {0}.
sv: Du har inte rättighet att visa listan {0}.

en: You do not have permissions to run this query.
sv: Du har inte rättighet att köra denna fråga.

en: Fingerprint updates attempted {0}, updated {1}, no data found {2}, failed {3}
sv: Antal uppdaterade fingeravtryck: {0}, antal uppdaterade: {1}, inga data hittades: {2}, misslyckades: {3}

en: Total number of fields classified {0}, {1} failed
sv: Totalt antal klassificerade fält: {0}, misslyckade: {1}

en: Total number of tables classified {0}, {1} updated
sv: Totalt antal tabeller klassificerade: {0}, uppdaterade: {1}

en: Error generating fingerprint for {0}
sv: Fel när fingeravtryck skapades för {0}

en: Updated {0} field value sets, created {1}, deleted {2} with {3} errors
sv: Uppdaterade {0} uppsättningar av fältvärden, skapade {1}, tog bort {2}, och fel:{3}

en: Total number of fields sync''d {0}, number of fields updated {1}
sv: Totalt antal fält synkade:{0}, antal fält uppdaterade: {1}

en: Total number of tables sync''d {0}, number of tables updated {1}
sv: Totalt antal tabeller synkade:{0}, antal tabeller uppdaterade: {1}

en: Found timezone id {0}
sv: Hittade tidszon med id {0}

en: Total number of foreign keys sync''d {0}, {1} updated and {2} tables failed to update
sv: Totalt antal externa nycklar synkade: {0}, uppdaterade: {1} och {2} tabeller kunde inte uppdateras

en: {0} Database {1} ''{2}''
sv: {0} Databas {1} "{2}"

en: Table {0} ''{1}''
sv: Tabell {0} "{1}"

en: Field {0} ''{1}''
sv: Fält {0} "{1}"

en: Field ''{0}''
sv: Fält "{0}"

en: step ''{0}'' for {1}
sv: steg "{0}" för {1}

en: Completed {0} on {1}
sv: Avslutade {0} på {1}

en: End: {0}
sv: Slut: {0}

en: Duration: {0}
sv: Varaktighet: {0}

en: Completed step ''{0}''
sv: Avslutade steg "{0}"

en: Loading tasks namespace:
sv: Laddar uppgifternas namespace:

en: Starting Quartz Scheduler
sv: Startar schemaläggaren Quartz

en: Stopping Quartz Scheduler
sv: Stoppar schemaläggaren Quartz

en: Job already exists:
sv: Jobb finns redan:

note: This is the very first log message that will get printed.  It's here because this is one of the very first namespaces that gets loaded, and the first that has access to the logger It shows up a solid 10-15 seconds before the "Starting Metabase in STANDALONE mode" message because so many other namesp
en: Loading Metabase...
sv: Laddar Metabase...

en: Possible timezone conflict found on database {0}.
sv: Potentiell konflikt mellan tidszoner hittades i databas {0}.

en: JVM timezone is {0} and detected database timezone is {1}.
sv: Tidszon för JVM är {0} och identifierad tidszon i databasen är {1}.

en: Configure a report timezone to ensure proper date and time conversions.
sv: Konfigurera en tidszon i rapporten för att säkerställa korrekta datum- och tidöversättningar.

en: Secret key used to sign JSON Web Tokens for requests to `/api/embed` endpoints.
sv: Hemlig nyckel som används för att signera JSON Web Tokens för anrop till ändpunkterna `/api/embed`.

en: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY must be at least 16 characters.
sv: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY måste vara minst 16 tecken.

en: Saved credentials encryption is ENABLED for this Metabase instance.
sv: Kryptering av sparade säkerhetsuppgifter är AKTIVERAD i denna Metabase-instans.

en: Saved credentials encryption is DISABLED for this Metabase instance.
sv: Kryptering av sparade säkerhetsuppgifter är INAKTIVERAD i denna Metabase-instans.

en: nFor more information, see
sv: nFör mer information, se

en: value must be an integer.
sv: värdet måste vara ett heltal

en: value must be a string.
sv: värdet måste vara en text

en: value must be a boolean.
sv: det måste vara ett logiskt värde

en: value must be a string that matches the regex `{0}`.
sv: värdet måste vara en text som matchar regex-uttrycket `{0}`.

en: value must satisfy one of the following requirements:
sv: värdet måste uppfylla endera av följande krav:

en: value may be nil, or if non-nil, {0}
sv: värdet kan vara tomt, eller om ej tomt, {0}

en: value must be one of: {0}.
sv: värdet måste vara en av: {0}.

en: value must be an array.
sv: värdet måste vara en samling (array).

en: Each {0}
sv: Varje {0}

en: The array cannot be empty.
sv: Array:en kan inte vara tom.

en: value must be a non-blank string.
sv: värdet måste vara en text som inte är blank.

en: Integer greater than zero
sv: Heltal större än noll

en: value must be an integer greater than zero.
sv: värdet måste vara ett heltal större än noll.

en: Number greater than zero
sv: Siffra större än noll.

en: value must be a number greater than zero.
sv: värdet måste vara en siffra större än noll.

en: Keyword or string
sv: Nyckelord eller text

en: Valid field type
sv: Giltig fälttyp.

en: value must be a valid field type.
sv: värdet måste vara en giltig fälttyp.

en: Valid field type (keyword or string)
sv: Giltig fälttyp (nyckelord eller text)

en: value must be a valid field type (keyword or string).
sv: värdet måste vara en giltig fälttyp (nyckelord eller text).

en: Valid entity type (keyword or string)
sv: Giltig entitet (nyckelord eller text)

en: value must be a valid entity type (keyword or string).
sv: värdet måste vara en giltig entitetstyp (nyckelord eller text)

en: Valid map
sv: Giltig karta

en: value must be a map.
sv: värdet måste vara en karta.

en: Valid email address
sv: Giltig epost-adress

en: value must be a valid email address.
sv: värdet måste vara en giltig epost-adress.

en: Insufficient password strength
sv: Lösenordet inte tillräckligt säkert

en: value must be a valid integer.
sv: värdet måste vara ett giltigt heltal.

en: value must be a valid integer greater than zero.
sv: värdet måste vara ett giltigt heltal större än noll.

en: value must be a valid boolean string (''true'' or ''false'').
sv: värdet måste vara ett giltigt logiskt värde ("true" eller "false").

en: value must be a valid JSON string.
sv: värdet måste vara en giltig JSON-sträng.

en: value must be a valid embedding params map.
sv: värdet måste vara giltiga parametrar för karta.

en: Data permissions
sv: Datarättigheter

en: Collection permissions
sv: Samlingsrättigheter

en: See all collection permissions
sv: Visa alla samlingsrättigheter

en: Also change sub-collections
sv: Ändra också under-samlingar

en: Can edit this collection and its contents
sv: Kan redigera denna samling och dess innehåll

en: Can view items in this collection
sv: Kan visa delar av denna samling

en: Collection Access
sv: Tillgång till samling

en: This group has permission to view at least one subcollection of this collection.
sv: Denna grupp har rättighet att visa minst en av delarna i denna samling.

en: This group has permission to edit at least one subcollection of this collection.
sv: Denna grupp har rättighet att redigera minst en av delarna i denna samling.

en: View sub-collections
sv: Visa under-samlingar

en: Remember Me
sv: Kom ihåg mig

en: X-ray this schema
sv: Genomlys detta schema

en: Edit the permissions for this collection
sv: Redigera rättigheterna till denna samling

en: Add this question to a dashboard
sv: Lägg till en fråga till denna instrumentpanel

en: Create a new dashboard
sv: Skapa en ny instrumentpanel

en: The page you asked for couldn't be found.
sv: Sidan du begärde kunde inte hittas.

en: Select a {0}
sv: Välj en {0}

en: Save dashboards, questions, and collections in "{0}"
sv: Spara instrumentpaneler, frågor och samlingar i "{0}"

en: Access dashboards, questions, and collections in "{0}"
sv: Använda instrumentpaneler, frågor och samlingar i "{0}"

en: Compare
sv: Jämför

en: Zoom out
sv: Panorera ut

en: Related
sv: Relaterade

en: More X-rays
sv: Flera genomlysningar

en: No results
sv: Inga resultat

en: Metabase couldn't find any results for your search.
sv: Metabase kunde inte hitta något resultat till din sökning.

en: No metrics
sv: Inga mått

en: Aggregations
sv: Sammanslagningar

en: Operators
sv: Operatörer

en: Custom fields
sv: Anpassade fält

note: 2. Create the new collections.
en: Migrated Dashboards
sv: Migerade instrumentpaneler

en: Migrated Pulses
sv: Migrerade ögonblicksbilder

en: Migrated Questions
sv: Migrerade frågor

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren't in a Collection to {1} Collection {2}
sv: Flyttar instanser av {0} som inte ingår i en samling till {1}, samling {2}

en: Failed to grant permissions: {0}
sv: Kunde inte tilldela rättigheter: {0}

en: Cannot decrypt encrypted string. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
sv: Kan inte avkryptera krypterad sträng. Har du ändrat eller glömt att sätta MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?

en: All personal collections
sv: Alla personliga samlingar

en: Host
sv: Värd

en: Database username
sv: Databas-användarnamn

en: What username do you use to login to the database?
sv: Vilket användarnamn använder du för att logga in i databasen?

en: Database password
sv: Databas-lösenord

en: Database name
sv: Databas-namn

en: birds_of_the_world
sv: alla_världens_fåglar

en: Use a secure connection (SSL)?
sv: Använda en säker anslutning (SSL)?

en: Additional JDBC connection string options
sv: Sträng med ytterligare JDBC-anslutningsuppgifter

en: Project ID
sv: Projekt-id

en: praxis-beacon-120871
sv: övnings-fyr-120871

en: Dataset ID
sv: Dataset-id

en: toucanSightings
sv: tukanfynd

en: Client ID
sv: Klient-id

en: Client Secret
sv: Klient-hemlighet

en: Auth Code
sv: Auth-kod

en: Hosts
sv: Värdar

en: Broker node port
sv: Agentkodsport

en: Google Analytics Account ID
sv: Google Analytics Accound ID

en: Connection String
sv: Anslutningssträng

en: Users/camsaul/bird_sightings/toucans
sv: Användare/camsaul/fågelfynd/tukaner

en: carrierPigeonDeliveries
sv: brevduveleveranser

en: Authentication Database
sv: Databas för autentisering

en: Optional database to use when authenticating
sv: Valfri databas att använda för autentisering

en: Additional Mongo connection string options
sv: Ytterligare anslutningssträng för Mongo-alternativ

en: Usually something like ORCL or XE.
sv: Normalt något som t.ex ORCL eller XE.

en: Optional if using service name
sv: Valfri om service-namn används

en: Oracle service name
sv: Service-namn för Oracle

en: Optional TNS alias
sv: Valfri TNS-alias

en: hive
sv: bikupa

en: toucan_sightings
sv: tukanfynd

en: default
sv: förvald

en: Filename
sv: Filnamn

en: /home/camsaul/toucan_sightings.sqlite 😋
sv: /home/camsaul/tukanfynd.sqlite 😋

en: BirdsOfTheWorld
sv: AllVärldensFåglar

en: Database instance name
sv: Databasen instans-namn

en: N/A
sv: Ej tillämpligt

en: Windows domain
sv: Windows-domän

en: Labels
sv: Etiketter

en: Add members
sv: Lägg till medlemmar

en: Collection it's saved in
sv: Samlingen den sparats i

en: All Users
sv: Alla användare

en: Administrators
sv: Administratörer

en: Sharing
sv: Delning

en: Display
sv: Visa

en: Axes
sv: Axlar

en: Formatting
sv: Formattering

en: Try these x-rays based on your data.
sv: Prova dessa genomlysningar på dina data

en: There was a problem displaying this chart.
sv: Ett problem uppstod när diagrammet skulle visas.

en: Sorry, you don't have permission to see this card.
sv: Ursäkta, du har inte rättighet att visa denna lista.

en: Just a heads up:
sv: Bara en påminnelse:

en: {0} without the Sample Dataset, the Query Builder tutorial won't work. You can always restore the Sample Dataset, but any questions you've saved using this data will be lost.
sv: {0} utan exempeldatat kan inte frågebyggaren fungera. Du kan alltid återställa exempeldatat, men eventuella frågor du sparat mot detta data kommer att försvinna.

en: X-ray
sv: Genomlysning

en: Compare to the rest
sv: Jämför mot resten

en: Use the Java Virtual Machine (JVM) timezone
sv: Använda tidszon från Java Virtual Machine (JVM)

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in
    many or most of your queries with this data.
sv: Vi föreslår att du inte aktiverar denna om du inte använder manuell hantering av tidszon i många eller de flesta av dina frågor mot denna data.

en: Your team's most important dashboards go here
sv: Din grupps viktigaste instrumentpaneler läggs här

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone
sv: Fäst instrumentpaneler i {0} för att de ska synas här för alla.

en: Unable to release the Liquibase lock after a migration failure
sv: Kunde inte släppa Liquibase-låsningen efter en misslyckad migrering

en: Use JVM Time Zone
sv: Använd tidszon från JVM

en: We're currently analyzing the tables and fields to help you explore your data.
sv: Vi analyserar tabeller och och fält för att hjälpa dig utforska dina data.

en: Tip:
sv: Tips:

en: Select a currency type
sv: Välj en valutatyp

en: Field Type
sv: Fälttyp

en: Troubleshooting
sv: Felsökning

en: Enable X-ray features
sv: Aktivera genomlysningsfunktioner

en: Formatting Options
sv: Formatteringsalternativ

en: Task details
sv: Jobbdetaljer

en: Troubleshooting logs
sv: Felsökningsloggar

en: Trying to get to the bottom of something? This section shows logs of Metabase's background tasks, which can help shed light on what's going on.
sv: Försöker du gå till botten med något? Denna avdelning visar loggar över Metabases bakgrundsjobb, vilka kan belysa vad som händer.

en: Task
sv: Jobb

en: DB ID
sv: DB-id

en: Started at
sv: Började

en: Ended at
sv: Slutade

en: Duration (ms)
sv: Varaktighet (ms)

en: Currency
sv: Valuta

en: Pick a user or channel...
sv: Välj en användare eller kanal...

en: No formatting settings
sv: Inga inställningar för formattering

en: Label for this range (optional)
sv: Namn på detta intervall (valfritt)

en: Add a range
sv: Lägg till ett intervall

en: is less than
sv: är mindre än

en: is greater than
sv: är större än

en: is less than or equal to
sv: är mindre än eller lika med

en: is greater than or equal to
sv: är större än eller lika med

en: is equal to
sv: är lika med

en: is not equal to
sv: är inte lika med

en: is null
sv: är tomt

en: is not null
sv: är inte tomt

en: contains
sv: innehåller

en: does not contain
sv: innehåller inte

en: starts with
sv: börjar med

en: ends with
sv: slutar med

en: When a cell in these columns {0} it will be tinted this color.
sv: När en cell i dessa kolumner {0} kommer den att färgas med denna färg.

en: When a cell in this column…
sv: När en cell i denna kolumn...

en: This visualization requires you to group by a field.
sv: Denna visualisering kräver att du grupperar på ett fält.

en: Date style
sv: Datumformat

en: Date separators
sv: Datum-separatorer

en: Abbreviate names of days and months
sv: Förkorta namn på dagar och månader

en: Show the time
sv: Visa tiden

en: HH:MM
sv: TT:MM

en: HH:MM:SS
sv: TT:MM:SS

en: HH:MM:SS.MS
sv: TT:MM:SS:MS

en: Time style
sv: Datumformat

en: Unit of currency
sv: Valutaenhet

en: Currency label style
sv: Valutaformattering

en: Where to display the unit of currency
sv: Var valutaenheten ska visas

en: Minimum number of decimal places
sv: Minsta antal decimaler

en: Stacked chart type
sv: Travad tabelltyp

en: Goal label
sv: Mål-etikett

en: Show trend line
sv: Visa trend-linje

en: Line style
sv: Linjestil

en: Show dots on lines
sv: Visa punkter på linjer

en: Which axis?
sv: Vilken axel?

en: Line + Bar
sv: Linje + stapel

en: line and bar chart
sv: Linje- och stapeldiagram

en: Gauge visualization requires a number.
sv: En räknare kräver en siffra.

en: Gauge
sv: Räknare

en: Gauge ranges
sv: Räknaromfång

en: Field to show
sv: Fält att visa

en: last {0}
sv: senaste {0}

en: {0} was {1} {2}
sv: {0} var {1} {2}

en: Group by a time field to see how this has changed over time
sv: Grupperat på ett tidsfält för att se hur detta har ändrats över tid

en: Switch positive / negative colors?
sv: Byta posittiva / negativa färger?

en: Pivot column
sv: Pivot-kolumn

en: Cell column
sv: Cell-kolumn

en: Visible columns
sv: Synliga kolumner

en: Conditional Formatting
sv: Villkorad formattering

en: Column title
sv: Kolumnrubrik

en: Show a mini bar chart
sv: Visa en mini-tabell

en: Link
sv: Länk

en: Email link
sv: Epost-länk

en: Image
sv: Bild

en: Automatic
sv: Automatisk

en: View as link or image
sv: Visa som länk eller bild

en: Link text
sv: Länk-text

en: Not a valid integer: ''{0}''
sv: Inte ett giltigt heltal: "{0}"

en: Embedding is not enabled for this object.
sv: Inbäddning är inte aktiverat för detta objekt.

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication: {0}
sv: Problem vid anslutning till LDAP-server, kommer att fortsätta med lokal autentisering: {0}

en: When including an offset, a limit must also be included.
sv: När startvärde anges måste en gräns också anges.

en: When including a limit, an offset must also be included.
sv: När en gräns anges måste också ett startvärde anges.

en: Applying heuristic {0} to {1}.
sv: Tillämpa heuristik {0} till {1}.

en: Dimensions bindings:n{0}
sv: Dimensionsgränser:n{0}

en: Using definitions:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}
sv: Med definitionerna:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}

en: minute
sv: minut

en: hour
sv: timme

en: day of week
sv: veckodag

en: day of month
sv: dag i månaden

en: day of year
sv: dag på året

en: week
sv: vecka

en: month
sv: månad

en: quarter
sv: kvartal

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:n{2}
sv: Lägger till listorna {0} till instrumentpanelen {1}:n{2}

en: Error parsing {0}:n{1}
sv: Fel vid tolkning av {0}:n{1}

en: WARNING: Filtering only works on dimensions! ''{0}'' is a metric. Ignoring filter.
sv: VARNING: Filtrering fungerar bara på dimensioner! "{0}" är ett mätetal. Ignorerar filter.

en: WARNING: A date can't belong to multiple discrete intervals, so ANDing them together doesn't make sense.
sv: VARNING: Ett datum kan inte tillhöra flera separata intervall, så att koppla dem med AND är inte rimligt.

en: Ignoring these intervals: {0}
sv: Ignorerar dessa intervall: {0}

note: We should never get to this point since the all non-string negations should get automatically rewritten by the query expander.
en: WARNING: Don't know how to negate: {0}
sv: VARNING: Kan inte göra om till negativt: {0}

en: Sorting with Druid is only allowed in queries that have one or more breakout columns. Ignoring :order-by clause.
sv: Sortering med Druid är bara tillåtet i frågor som har en eller flera utbrutna kolumner. Ignorerar sortera-på-satsen.

note: TODO - this is not really true, is it
en: WARNING: It only makes sense to specify :fields for a query with no aggregation. Ignoring the clause.
sv: VARNING: Det är bara meningsfull att ange :fields i en fråga som saknar sammanslagning. Ignorerar satsen.

en: WARNING: Druid doenst allow limitSpec in timeseries queries. Ignoring the LIMIT clause.
sv: VARNING: Druid tillåter inte limitSpec i frågor med tidsserier. Ignorerar LIMIT-satsen.

en: HoneySQL Form:
sv: HoneySQL-formulär

en: Unable to parse date ''{0}''
sv: Kan inte tolka datum "{0}"

en: Client closed connection, cancelling query
sv: Klienten stängde förbindelsen, avbryter frågan

en: Setting timezone with statement: {0}
sv: Sätter tidszon med uttrycket: {0}

en: Multiple date filters are not supported
sv: Multipla datum-filter stöds inte

en: :not is not yet implemented
sv: :not är ännu inte implementerat

en: Only one Google Analytics segment allowed at a time.
sv: Bara ett Google Analytics-segment tillåts samtidigt.

en: Error: mismatched columns in results! Expected: {0} Got: {1}
sv: Fel: Sammanblandade kolumner i resultat. Förväntade: {0} Fick: {1}

en: Unable to create temp file in `{0}` for email attachments
sv: Kan inte skapa temporär fil i `{0}` för epost-bilagor

en: Error preprocessing query:
sv: Fel vid förbearbetning av fråga:

en: Illegal filter clause: {0}
sv: Felaktig filter-sats: {0}

en: Invalid clause:
sv: Felaktig sats:

en: Error: query's source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
sv: Fel: Frågans källfråga har inte färdigställts. Du behöver antagligen förbearbeta frågan först.

note: failing that throw an Exception with detailed info about what we tried and what the actual expressions were
en: No expression named ''{0}''
sv: Inget uttryck kallat "{0}"

en: No aggregation at index: {0}
sv: Ingen sammanslagning vid index: {0}

en: Field values total length is {0} (max {1}).
sv: Fältvärdenas totala längd är {0} (max {1})

en: FieldValues are allowed for this Field.
sv: Fältvärden tillåts för detta fält.

en: FieldValues are NOT allowed for this Field.
sv: Fältvärden tillåts INTE för detta fält.

en: Field {0} ''{1}'' should have FieldValues and belongs to a Database with On-Demand FieldValues updating.
sv: Fält {0} "{1}" borde ha fältvärden och tillhöra en databas med fältvärden som uppdateras på begäran.

en: You cannot create or revoke permissions for the ''Admin'' group.
sv: Du kan inte skapa eller återkalla rättigheter för Admin-gruppen.

en: You cannot add or remove users to/from the ''MetaBot'' group.
sv: Du kan inte lägga till eller ta bort användare från MetaBot-gruppen.

en: You cannot add or remove users to/from the ''All Users'' group.
sv: Du kan inte lägga till eller ta bort användare från gruppen Alla användare.

en: You cannot remove the last member of the ''Admin'' group!
sv: Du kan inte ta bort den sista medlemmen i Admin-gruppen!

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting: {0}
sv: Fel när en ny inställning skulle sparas: {0}

en: defsetting descriptions strings must be `:internal?` or internationalized, found: `{0}`
sv: Beskrivning av förval måste vara `:internal?` eller internationalized, hittade `{0}`

en: Loading plugin {0}... {1}
sv: Laddar plugin {0}... {1}

en: Object keyed by type, containing formatting settings
sv: Objekt med nyckel på typ, innehållande formatteringsinställningar

en: Allow users to explore data using X-rays
sv: Tillåt användare att utforska data med genomlysningar

en: Using this URL to check token: {0}
sv: Använder denna URL för att kontrollera accessnyckel: {0}

en: Unable to validate token: 404 not found.
sv: Kan inte validera accessnyckel: 404 saknas.

en: There was an error checking whether this token was valid:
sv: Ett fel uppstod vid kontroll av denna accessnyckel:

note: +----------------------------------------------------------------------------------------------------------------+ |                                             SETTING & RELATED FNS                                              | TODO - rename this to premium-features-token?
en: Token for premium features. Go to the MetaStore to get yours!
sv: Accessnyckel för premium-funktioner. Gå till MetaStore för att skaffa dina!

en: Token format is invalid. Token should be 64 hexadecimal characters.
sv: Accessnyckelns format är felaktigt. Den ska vara 64 hexdecimala tecken.

en: Error setting premium features token
sv: Fel när premium-funktionernas accessnyckel sparades

en: Error validating token:
sv: Fel vid validering av accessnyckel:

en: Error preprocessing query
sv: Fel vid förbearbetning av fråga

en: No native form returned.
sv: Ingen inbyggd form returnerades.

en: Invalid response from database driver. No :status provided.
sv: Felaktigt svar från databas-drivrutinen. Ingen :status returnerades.

en: General error
sv: Allmänt fel

en: Missing query hash!
sv: Saknad frågesammansättning

en: Table ''{0}'' has no Fields associated with it.
sv: Tabellen "{0}" har inga associerade fält.

en: Max concurrent query limit reached
sv: Gräns för max antal samtidiga frågor nådd

note: we should never reach this if our patterns are written right so this is more to catch code mistakes than something the user should expect to see
en: Don't know how to get information about Field:
sv: Kan inte hitta information om fältet:

en: metabase.query-processor.interface/*driver* is unbound.
sv: metabase.query-processor.interface/*driver* är inte kopplad.

en: Query processor error: mismatched number of columns in query and results.
sv: Frågemotor-fel: fel antal kolumner i fråga och resultat.

en: Expected {0} fields, got {1}
sv: Förväntade {0} fält, fick {1}

en: Expected: {0}
sv: Förväntat: {0}

en: Actual: {0}
sv: Verkligt: {0}

en: Unable to bin Field without a min/max value
sv: Kan inte lägga fält i behållare utan ett min/max-värde

en: {0} is not supported by this driver.
sv: {0} stöds inte av denna drivrutin.

en: Segment {0} does not exist, or is invalid.
sv: Segmentet {0} finns inte eller är felaktigt

en: Metric {0} does not exist, or is invalid.
sv: Mätvärde {0} finns inte eller är felaktigt.

en: Missing source query in Card {0}
sv: Saknad frågekälla för frågan i lista {0}

note: log the query at this point, it's useful for some purposes
en: Fetched source query from Card {0}:
sv: Hämtade frågekälla från lista {0}:

en: Error transforming MBQL query to native:
sv: Fel vid överföring av MBQL-fråga till intern:

en: Cannot run query: could not find source table {0}.
sv: Kan inte köra fråga: kunde inte hitta käll-tabellen {0}.

en: Error recording results metadata for query:
sv: Fel när metadata om resultat skulle sparas för frågan:

en: Error: Query Processor store is not initialized.
sv: Fel: Frågeprocessorn är inte initierad.

en: Error: Table {0} is not present in the Query Processor Store.
sv: Fel: Tabell {0} saknas i frågeprocessorns uppsättning.

en: Error: Field {0} is not present in the Query Processor Store.
sv: Fel: Fält {0} finns inte i frågeprocessorns uppsättning.

en: Task history cleanup successful, rows were {0}deleted
sv: Rensning av jobbhistorik genomförd, {0} rader togs bort

en: not
sv: inte

en: For more information, see
sv: För mer info, se

en: Integer greater than or equal to zero
sv: Heltal större eller lika med noll

en: value must be an integer greater than or equal to zero.
sv: värdet måste vara ett heltal större än eller lika med noll

en: value must be an integer zero or greater.
sv: värdet måste vara ett heltal som är noll eller större.

en: value must be a valid integer greater than or equal to zero.
sv: värdet måste vara ett giltigt heltal större än eller lika med noll.

en: New users per state in the last 30 days
sv: Nya användare per stat de senaste 30 dagarna

en: Created At by day of the week
sv: Skapad per veckodag

en: Created At by quarter of the year
sv: Skapad per kvartal

en: [[this.short-name]] per country
sv: [[this.short-name]]  per land

en: Users per source
sv: Användare per källa

en: The top external pages that brought users to your site
sv: De översta externa sidorna som drog användare till din sajt

en: How [[this]] is distributed and more.
sv: Hur [[this]] är fördelat och mer.

en: The [[this]] over time
sv: [[this]] över tid

en: User growth
sv: Användartillväxt

en: Whether or not there are any patterns to when they happen.
sv: Huruvida det finns något mönster i när de inträffar.

en: Users per state
sv: Användare per stat

en: Sessions
sv: Sessioner

en: How some of the numbers in [[this]] relate to each other
sv: Hur några av siffrorna i [[this]] är relaterade till varandra

en: Sales per country
sv: Försäljning per land

en: Join date by month of the year
sv: Slå ihop datum med månadsnummer

en: [[Timestamp]] by hour of the day
sv: [[Timestamp]] med timme

en: A look at the [[this]]
sv: En titt på [[this]]

en: Bottom 5 per category
sv: De sista 5 per kategori

en: Number of orders
sv: Antal order

en: Event growth
sv: Händelsetillväxt

en: Income growth
sv: Ökning förtjänst

en: Top 10 countries by sales in the last 30 days
sv: De 10 första länderna försäljningsmässigt de senaste 30 dagarna

en: [[this]] by month of the year
sv: [[this]] per månadsnummer

en: Transactions per day of the week
sv: Transaktioner per veckodag

en: Sessions by device type
sv: Session per enhetstyp

en: Transactions per country
sv: Transaktioner per land

en: Join date by quarter of the year
sv: Slå ihop datum med kvartal

en: Events per hour of the day
sv: Händelser per timme

en: Top 5 [[this]]
sv: De 5 högsta [[this]]

en: Bottom 5 [[this]]
sv: De 5 lägsta [[this]]

en: [[Timestamp]] by day of the month
sv: [[Timestamp]] per dag i månaden

en: Null values
sv: Tomma värden

en: Total events
sv: Totalt antal händelser

en: A look at [[GenericTable]] across your [[this]], and how it changes over time.
sv: En titt på [[GenericTable]] över din [[this]] och hur det ändras över tid.

en: How the [[this]] changes with time
sv: Hur [[this]] ändras över tid

en: How they compare by seasonality
sv: Hur de kan jämföras per säsong

en: Average income per transaction
sv: Genomsnittlig förtjänst per transaktion

en: [[this]] per country
sv: [[this]] per land

en: Income per state
sv: Förtjänst per stat

en: A closer look at your [[this]]
sv: En närmare titt på din [[this]]

en: How [[GenericNumber]] is distributed
sv: Hur  [[GenericNumber]] är fördelat

en: [[Timestamp]] by quarter of year
sv: [[Timestamp]] per kvartal

en: Events per country
sv: Händelser per land

en: Weekdays when [[this.short-name]] were added
sv: Veckodagar när [[this.short-name]] lades till

en: Months when [[this.short-name]] were added
sv: Månader när [[this.short-name]] lades till

en: How they compare across different categories
sv: Jämförelse mellan olika kategorier

en: New users per source in the last 30
sv: Nya användare per källa de senaste 30

en: Events per quarter of the year
sv: Händelser per kvartal

en: Heres a quick look at your [[this]]
sv: Här är en snabb titt på din [[this]]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], top 5
sv: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], topp-5

en: Days when [[this.short-name]] were added
sv: Dagar när [[this.short-name]] lades till

en: Total orders per source
sv: Totalt antal order per källa

en: [[this]] by quarter of the year
sv: [[this]] per kvartal

en: Events per [[GenericCategoryMedium]]
sv: Händelser per [[GenericCategoryMedium]]

en: Events per state
sv: Händelser per stat

en: Top landing pages
sv: Topp-slutsidor

en: Heres a closer look at your [[this]] over time
sv: Här är en närmare titt på din [[this]] över tid

en: Sum of [[this]] by [[Country]]
sv: Summan av [[this]] per [[Country]]

en: States that are performing best
sv: Stater som går bäst

en: Created At by month of the year
sv: Skapad per månad

en: Sum of [[this]] by [[State]]
sv: Summan av [[this]] per [[State]]

en: Sum of [[GenericNumber]] per [[this]]
sv: Summan av [[GenericNumber]] per [[this]]

en: Events by coordinates
sv: Händelser per koordinater

en: Top referral pages
sv: Sidor som länkar mest

en: An exploration of your users to get you started.
sv: En genomlysning av dina användare för att komma igång.

en: An overview of your [[this]] and how its distributed across time, place, and categories.
sv: En översikt över din [[this]] och hur det fördelas över tid, plats och kategorier

en: Average income per state
sv: Genomsnittlig förtjänst mer stat

en: [[this]] by [[GenericCategoryMedium]]
sv: [[this]] per [[GenericCategoryMedium]]

en: Total transactions
sv: Totalt antal transaktioner

en: [[this.short-name]] that have joined over time
sv: [[this.short-name]] som har slagits ihop över tid

en: The [[this]] by location
sv: [[this]] per plats

en: Events per month of the year
sv: Händelser per månad

en: [[this]] by [[GenericNumber]]
sv: [[this]] per [[GenericNumber]]

en: Quarters when [[this.short-name]] were added
sv: Kvartal när [[this.short-name]] lades till

en: How these [[this.short-name]] are distributed
sv: Hur dessa [[this.short-name]] är fördelade

en: [[this.short-name]] by [[GenericNumber]]
sv: [[this.short-name]] per [[GenericNumber]]

en: Where users are coming from
sv: Var användare kommer ifrån

en: [[this]] comparisons and correlations
sv: [[this]] jämförelser och korrelation

en: Total income
sv: Total förtjänst

en: Total income per month
sv: Total förtjänst per månad

en: Number of users per source
sv: Antal användare per källa

en: Transactions per state
sv: Transaktioner per stat

en: [[this]] by [[Timestamp]]
sv: [[this]] per [[Timestamp]]

en: New users per source in the last 30 days
sv: Ny användare per källa de senaste 30 dagarna

en: Join date by day of the month
sv: Slå ihop datum per dag i månaden

en: Average discount %
sv: Genomsnittlig rabattprocent

en: Autogenerated metrics about [[GenericTable]].
sv: Automatiskt skapade mått om [[GenericTable]]

en: [[this]] per day of the month
sv: [[this]] per dag i månaden

en: Total sessions in each country
sv: Totalt antal sessioner i varje land

en: Transactions per month of the year
sv: Transaktioner per månad

en: Sales per product
sv: Försäljning per produkt

en: Users in each country
sv: Användare i varje land

en: [[this]] by hour of the day
sv: [[this]] per timme

en: Events in the last 30 days
sv: Händelser de senaste 30 dagarna

en: Transactions per source
sv: Transaktioner per källa

en: Where youve acquired your users
sv: Där du skaffade dig dina användare

en: How they compare acrosss location
sv: Hur de kan jämföras per plats

en: [[this]] per product
sv: [[this]] per produkt

en: [[this]] per month of the year
sv: [[this]] per månad

en: Per country
sv: Per land

en: A deeper look at how different countries are performing for you.
sv: En noggrannare titt på hur olika länder går.

en: Sales per state
sv: Försäljning per stat

en: Events by [[GenericNumber]]
sv: Händelser per [[GenericNumber]]

en: Sales per product [[ProductCategoryMedium]]
sv: Försäljning per produkt [[ProductCategoryMedium]]

en: User acquisition by country
sv: Användartillväxt per land

en: [[this]] per source
sv: [[this]] per källa

en: [[this]] by day of the week
sv: [[this]] per veckodag

en: Days of the month when [[this.short-name]] joined
sv: Dagar i månaden när [[this.short-name]] lades till

en: Heres an overview of the people in your [[this]]
sv: Här är en översikt över personer i din [[this]]

en: How [[GenericTable]] are distributed across this time field, and if it has any seasonal patterns.
sv: Hur [[GenericTable]] fördelas över detta tidsfält och om det har skillnader per säsong.

en: Overview
sv: Översikt

en: How this metric is distributed across different categories
sv: Hur detta mått fördelas över olika kategorier

en: [[this.short-name]] per state
sv: [[this.short-name]] per stat

en: Weekdays when [[this.short-name]] joined
sv: Veckodagar när [[this.short-name]] lades till

en: Hours when [[this.short-name]] joined
sv: Timmar när [[this.short-name]] lades till

en: Total income by month
sv: Total förtjänst per månad

en: A breakdown of your [[this]] over time, and its min, max, average and more.
sv: En nedbrytning av din [[this]] över tid, och dess min-, max- och genomsnittliga värden, och mer därtill.

en: Average quantity per state
sv: Genomsnittligt antal per stat

en: How they compare by across different numbers
sv: Hur de kan jämföras över olika siffror

en: New users per country in the last 30 days
sv: Nya användare per land de senaste 30 dagarna

en: Transactions over time
sv: Transaktioner över tid

en: Some breakdown
sv: Lite nedbrytning

en: Average of [[this]] by [[State]]
sv: Genomsnitt av [[this]] per [[State]]

en: Transactions per quarter of the year
sv: Transaktioner per kvartal

en: By coordinates
sv: Per koordinater

en: Heres a closer look at your [[this]] by products
sv: Här är en närmare titt på din [[this]] per produkt

en: [[this]] per quarter of the year
sv: [[this]] per kvartal

en: Heres an overview of your [[this]] data from Google Analytics
sv: Här är en överblick över din [[this]], data från Google Analytics

en: Quarters when [[this.short-name]] joined
sv: Kvartal när [[this.short-name]] lades till

en: New [[this.short-name]] in the last 30 days
sv: Nya [[this.short-name]] de senaste 30 dagarna

en: Total sessions by desktop, mobile, or tablet
sv: Totalt antal sessioner per desktop, mobil eller platta

en: Indepth example
sv: Detaljerat exempel

en: Average income per source
sv: Genomsnittlig förtjänst per källa

en: [[Timestamp]] by day of week
sv: [[Timestamp]] per veckodag

en: Heres a closer look at your [[this]]
sv: Här är en närmare titt på din [[this]]

en: Heres a closer look at your [[this]] field
sv: Här är en närmare titt på ditt fält [[this]]

en: Summary
sv: Summering

en: How the [[this]] is distributed geographically
sv: Hur [[this]] är fördelat geografiskt

en: The pages with the most pageviews
sv: Sidorna som visats mest

en: How [[Number1]] is correlated with [[Number2]]
sv: Hur [[Number1]] förhåller sig till [[Number2]]

en: Top 10 states by sales in the last 30 days
sv: 10 bästa staterna för försäljning de senaste 30 dagarna

en: Top 10 states by sales
sv: 10 bästa staterna för försäljning

en: Where these transactions happened
sv: När dessa transaktioner genomfördes

en: Top 10 countries by sales
sv: 10 bästa länderna avseende försäljning

en: Sales by state
sv: Försäljning per stat

en: Where most of your sessions originate from
sv: Varifrån de flesta av dina sessioner kommer ifrån

en: Top acquisition channels
sv: De bästa kanalerna för rekrytering

en: These [[this.short-name]] across time
sv: Dessa [[this.short-name]] över tid

en: Average quantity
sv: Genomsnittligt antal

en: Sales per source
sv: Försäljning per källa

en: Average income per country
sv: Genomsnittlig förtjänst per land

en: How [[this]] is distributed
sv: Hur [[this]] är fördelat

en: Distinct [[FK]]
sv: distinkt [[FK]]

en: How these transactions are distributed
sv: Hur dessa transaktioner är fördelade

en: Per state
sv: Per stat

en: Count of [[GenericCategoryMedium]] by [[this]]
sv: Antal [[GenericCategoryMedium]] per [[this]]

en: A look at your [[this]]
sv: En titt på din [[this]]

en: [[GenericNumber]] by [[this]]
sv: [[GenericNumber]] per [[this]]

en: Sum of [[GenericNumber]] by [[this]]
sv: Summan av [[GenericNumber]] per [[this]]

en: A look at your [[this]] table
sv: En titt på din tabell [[this]]

en: How many [[GenericTable]] there are per state, and how each state is represented across other categories.
sv: Hur många [[GenericTable]] det finns per stat, och varje stats fördelning över kategorier.

en: Most-viewed pages
sv: Sidor med flest träffar

en: Example exploration
sv: Exempel på analys

en: Sales vs. rating
sv: Försäljning mot betyg

en: [[this]] per hour of the day
sv: [[this]] per timme

en: Where your [[this.short-name]] are
sv: Var dina [[this.short-name]] finns

en: These are the same for all your [[this.short-name]]
sv: Detta är gemensamt för alla dina [[this.short-name]]

en: Events by different categories
sv: Händelser per olika kategorier

en: Where these [[this.short-name]] are
sv: Var dessa [[this.short-name]] finns

en: Over time
sv: Över tid

en: A summary of the events in your [[this]] table
sv: En summering av händelserna i din tabell [[this]]

en: Transactions per source over time
sv: Transaktioner per källa över tid

en: How the [[this]] is distributed
sv: Hur [[this]] är fördelat

en: Total income per source
sv: Total förtjänst per källa

en: Total [[this.short-name]]
sv: Total [this.short-name]]

en: Some metrics we found about your transactions.
sv: Några mått vi fann för dina transaktioner

en: How your different products are performing.
sv: Hur dina olika produkter går.

en: Where these events are happening
sv: Var dessa händelser sker

en: Which US states are bringing you the most business.
sv: Vilka amerikanska stater som går bäst.

en: How they compare across time
sv: Hur de kan jämföras över tid

en: Average transaction income per month
sv: Genomsnittlig förtjänst per månad

en: Average quantity per month
sv: Genomsnittligt antal per månad

en: Seasonal patterns in the [[this]]
sv: Säsongsmönster i [[this]]

en: Events over time
sv: Händelser över tid

en: Orders and income per source
sv: Order och förtjänst per källa

en: Transactions per hour of the day
sv: Transaktioner per timme

en: Where most of your traffic is coming from.
sv: Varifrån det mesta av din trafik kommer ifrån

en: Heres a quick look at the [[this]]
sv: Här är en snabb titt på [[this]]

en: It looks like your [[this]] has transactions, so heres a look at them
sv: Det ser ut som om din [[this]] har transaktioner, så här är en titt på dem

en: Average discount per month
sv: Genomsnittlig rabatt per månad

en: [[Timestamp]] by month of the year
sv: [[Timestamp]] per månad

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]] over time
sv: [[this]] per [[GenericCategorySmall]] över tid

en: Distribution by coordinates
sv: Fördelning över koordinater

en: Sales by source
sv: Försäljning per källa

en: Sales for each product category
sv: Försäljning för varje produktkategori

en: A closer look at the metrics and dimensions used in this saved question.
sv: En närmare titt på mått och värden som används i denna sparade fråga.

en: Sales per product [[ProductCategoryLarge]]
sv: Försäljning per produkt [[ProductCategoryLarge]]

en: Average quantity per country
sv: Genomsnittligt antal per land

en: Heres a closer look at your [[this]] per source
sv: Här är en närmare titt på din [[this]] per källa

en: Events per day of the month
sv: Händelser per dag i månaden

en: If youre into correlations, this is the x-ray for you.
sv: Om tycker om korrelation är detta genomlysningen för dig.

en: Sessions by Country
sv: Sessioner per land

en: Some interesting metrics about your GA stats to get you started.
sv: Några intressanta mått om dina "GA stats" för att komma igång.

en: [[this]] per state
sv: [[this]] per stat

en: [[Timestamp]] by quarter of the year
sv: [[Timestamp]] per kvartal

en: How its distributed across time and other categories.
sv: Hur det är fördelat över tid och kategorier

en: A look at your events over time and by several categories.
sv: En titt på dina händelser över tid och flera kategorier

en: Average quantity per source
sv: Genomsnittligt antal per källa

en: Top 5 per category
sv: 5 bästa per kategori

en: Events per day of the week
sv: Händelser per veckodag

en: New [[this.short-name]] per month
sv: Ny [[this.short-name]] per månad

en: Top performers
sv: De bästa

en: Transactions in the last 30 days
sv: Transaktioner de senaste 30 dagarna

en: Overview of your [[this]] data from Google Analytics
sv: Översikt över din [[this]] -data från Google Analytics

en: Created At by hour of the day
sv: Skapad per timme

en: Sales by month
sv: Försäljning per månad

en: How the [[this]] is distributed across categories
sv: Hur [[this]] fördelats över kategorier

en: [[Timestamp]] by month of year
sv: [[Timestamp]] per månad

en: How many total sessions vs. how many individual users you had each day.
sv: Hur många totala sessioner jämfört med enskilda användare du hade varje dag

en: How this metric is distributed across different numbers
sv: Hur detta mått fördelas över olika siffror

en: Sessions by page where the session began
sv: Sessioner per sida där sessionen började

en: Distinct values
sv: Distinkta värden

en: Hours when [[this.short-name]] were added
sv: Timmar när [[this.short-name]] lades till

en: [[Timestamp]] by day of the week
sv: [[Timestamp]] per veckodag

en: [[GenericNumber]] over time
sv: [[GenericNumber]] över tid

en: Heres an overview of your [[this]]
sv: Här är en översikt över din [[this]]

en: [[this.short-name]] by coordinates
sv: [[this.short-name]] per koordinater

en: Heres a closer look at your [[this]] per state
sv: Här är en närmare titt på din [[this]] per stat

en: Created At by day of the month
sv: Skapad per dag i månaden

en: Sales by coordinates
sv: Försäljning över koordinater

en: New [[this.short-name]] over time
sv: Ny [[this.short-name]] över tid

en: Join date by hour of the day
sv: Gick med per timme

en: [[Timestamp]] by hour of day
sv: [[Timestamp]] per timme

en: Sessions and unique users per day
sv: Sessioner och unika användare per dag

en: Events per [[GenericCategoryLarge]]
sv: Händelser per [[GenericCategoryLarge]]

en: How they compare by distribution
sv: Hur de fördelas

en: Income per country
sv: Förtjänst per land

en: Heres a closer look at your [[this]] per country
sv: Här är en närmare titt på din [[this]] per land

en: Sales by product [[ProductCategory]]
sv: Försäljning per produkt [[ProductCategory]]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], bottom 5
sv: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], sista 5

en: [[this.short-name]] added in the last 30 days
sv: [[this.short-name]] som lagts till de senaste 30 dagarna

en: Average item quantity per month
sv: Genomsnittligt antal per månad

en: The number of [[GenericTable]] per country, and how each country is represented in different categories.
sv: Antalet [[GenericTable]] per land, och hur olika länder fördelas på olika kategorier.

en: [[this]] per day of the week
sv: [[this]] per veckodag

en: Average qunatity per source
sv: Genomsnittligt antal per källa

en: [[this.short-name]] by [[Timestamp]]
sv: [[this.short-name]] per [[Timestamp]]

en: Summary statistics
sv: Statistiksummering

en: Sales per month
sv: Försäljning per månad

en: [[GenericNumber]] by join date
sv: [[GenericNumber]] per datum man gick med

en: Average of [[this]] by [[Country]]
sv: Genomsnitt för [[this]] per [[Country]]

en: [[this]] over time
sv: [[this]] över tid

en: Join date by day of the week
sv: När man gick med fördelat på veckodag

en: We crunched the numbers for your [[this]]
sv: Vi räknade ut detta för din [[this]]

en: Months when [[this.short-name]] joined
sv: Månader när [[this.short-name]] gick med

en: Unable to parse resource `{0}` as JSON
sv: Kan inte tolka resursen `{0}` som JSON

en: Unable to find JSON via relative path `{0}`
sv: Kan inte hitta JSON via relativ sökväg `{0}`

en: Connection to host timed out for URL `{0}`
sv: Anslutning till värd fick timeout för URL:en `{0}`

en: Unable to connect to unknown host at URL `{0}`
sv: Kan inte ansluta till okänd värd fick timeout med URL:en `{0}`

en: Unable to connect to host at URL `{0}`
sv: Kan inte ansluta till värd med URL:en `{0}`

en: Connection refused by host at for URL `{0}`
sv: Anslutning till värd nekades för URL:en `{0}`

en: Unable to retrieve resource at URL `{0}`
sv: Kan inte hitta källan för URL:en `{0}`

en: Unable to parse resource at URL `{0}` as JSON
sv: Kan inte tolka källan för URL:en `{0}` som JSON

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication: {0}
sv: Problem med att ansluta till PDAP-server - kommer att försöka med lokal autentisering: {0}

en: BigQuery statements can''t be parameterized!
sv: BigQuery-frågor kan inte parametersättas!

en: WARNING: Druid does not allow limitSpec in time series queries. Ignoring the LIMIT clause.
sv: VARNING: Druid tillåter inte limitSpec i frågor med tidsserier - ignorerar LIMIT-satsen.

en: Invalid Snowflake connection details: missing DB name.
sv: Felaktiga anslutningsdetaljer för Snowflake: DB-namn saknas.

en: We’d love your feedback.
sv: Vi vill gärna veta vad du tycker.

en: It looks like Metabase wasn’t quite a match for you.
sv: Det ser ut som om Metabase inte riktigt passade dig.

en: Would you mind taking a fast 5 question survey to help the Metabase team understand why and make things better in the future?
sv: Skulle du vilja svara på en enkät med 5 frågor för att hjälpa Metabase-gänget att göra saker bättre i framtiden?

en: We hope you''ve been enjoying Metabase.
sv: Vi hoppas att du har uppskattat Metabase.

en: Would you mind taking a fast 6 question survey to tell us how it’s going?
sv: Skulle du vilja svara på en enkät med 6 frågor för att berätta ut det går?

en: {0} created a Metabase account
sv: {0} skapade ett Metabase-konto

en: {0} accepted their Metabase invite
sv: {0} accepterade inbjudan

en: [Metabase] Password Reset Request
sv: [Metabase] - begäran om återställning av lösenord

en: [Metabase] Notification
sv: [Metabase]-notifiering

en: [Metabase] Help make Metabase better.
sv: [Metabase] Hjälp till att göra Metabase bättre.

en: [Metabase] Tell us how things are going.
sv: [Metabase] Berätta hur det går.

en: Error: query''s source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
sv: Fel: frågans källfråga har inte körts. Du behöver antagligen preprocessa frågan först.

en: Don't know what to do with:
sv: Vet inte vad man ska göra med:

en: Don't know how to wrap:
sv: Vet inte hur man delar upp:

en: Failed setting `query-caching-max-kb` to {0}.
sv: Kunden inte sätta `query-caching-max-kb`till {0}.

en: Values greater than {1} are not allowed.
sv: Värden större än {1} tillåts inte.

note: we need the Database instance no matter what (in order to compare details hash with cached value) passed in look up by ID
en: Database {0} does not exist.
sv: Databasen {0} finns inte.

en: Error: Database is not present in the Query Processor Store.
sv: Fel: Databasen saknas hos frågemotorn.

en: Invalid embedding-secret-key! Secret key must be a hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string).
sv: Felaktig inbäddad hemlig nyckel. Nyckeln måste vara en hexadecimalt kodad 256-bitars nyckel (alltså en 64-teckens sträng)

en: JWT is missing `alg`.
sv: JWT saknar `alg`.

en: JWT `alg` cannot be `none`.
sv: JWT `alg` kan inte vara `none`

en: The embedding secret key has not been set.
sv: Den inbäddade nyckeln har inte satts.

en: Token is missing value for keypath
sv: Biljett för "keypath" saknar värde

en: In-depth example
sv: Detaljerat exempel

en: Key
sv: Nyckel

en: Class
sv: Klass

en: Triggers
sv: Utlösare

en: View triggers
sv: Visa utlösare

en: Scheduler Info
sv: Information om schemaläggare

en: Priority
sv: Prioritet

en: Last Fired
sv: Senast körd

en: Next Fire Time
sv: Nästa körning

en: Start Time
sv: Starttid

en: End Time
sv: Sluttid

en: Final Fire Time
sv: Slutlig körtid

en: May Fire Again?
sv: Kan köras igen?

en: Triggers for {0}
sv: "Triggers" för {0}

en: Tasks
sv: Jobb

en: Jobs
sv: Jobb

en: Duplicated {0}
sv: Multipel {0}

en: Duplicate this item
sv: Duplicera denna

en: Archive this item
sv: Arkivera denna

en: Duplicate dashboard
sv: Duplicera kontrollpanel

en: Duplicate "{0}"
sv: Duplicera "{0}"

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Tomorrow
sv: Imorgon

en: This {0}
sv: Denna {0}

en: Next {0}
sv: Nästa {0}

en: Previous {0}
sv: Föregående {0}

en: Previous {0} {1}
sv: Föregående {0} {1}

en: Next {0} {1}
sv: Nästa {0} {1}

en: Now
sv: Nu

en: {0} {1} ago
sv: {0} {1} sedan

en: {0} {1} from now
sv: {0} {1} från nu

en: Default period | Default periods
sv[0]: Förvald period
sv[1]: Förvalda perioder

en: Minute of hour | Minutes of hour
sv[0]: Enskild minut
sv[1]: Enskilda minuter

en: Hour of day | Hours of day
sv[0]: Enskild timme
sv[1]: Enskilda timmar

en: Day of week
sv: Veckodag

en: Day of month
sv: Dag i månaden

en: Day of year | Days of year
sv[0]: Dag under året
sv[1]: Dagar under året

en: Week of year | Weeks of year
sv[0]: Veckonummer
sv[1]: Veckonummer

en: Month of year | Months of year
sv[0]: Månad
sv[1]: Månader

en: Quarter of year | Quarters of year
sv[0]: Kvartal
sv[1]: Kvartal

en: {0} selection | {0} selections
sv[0]: Selektion {0}
sv[1]: Selektionerna {0}

en: This
sv: Denna

en: Invalid
sv: Felaktig

en: Add a time
sv: Lägg till en tid

en: Nothing to compare for the previous {0}.
sv: Inget att jämföra för den föregående {0}.

en: by {0}
sv: per {0}

en: value must be a valid database engine.
sv: värdet måste vara en giltig databasmotor

en: Connection refused by host for URL `{0}`
sv: Anslutningen nekades av värden för URL:en `{0}`

en: Warning: Postgres connection string with `ssl=true` detected.
sv: Varning: Anslutningssträngen med `ssl=true` för Postgres hittades.

en: You may need to add `?sslmode=require` to your application DB connection string.
sv: Du kan behöva lägga till `?sslmode=require` till din anslutningssträng för DB.

en: If Metabase fails to launch, please add it and try again.
sv: Om Metabase inte startar, lägg till det och försök igen.

en: See https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 for more details.
sv: Se https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 för mera detaljer

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recomended for production deployments.
sv: VARNING: Att använda Metabase med en H2-applikationsdatabas rekommenderas inte för produktionssajter.

en: For production deployments, we highly recommend using Postgres, MySQL, or MariaDB instead.
sv: För produktionssajter rekommenderar vi starkt Postgres, MySQL eller MariaDB istället.

en: If you decide to continue to use H2, please be sure to back up the database file regularly.
sv: Om du bestämmer att fortsätta använda H2, se till att ta backup på databasen regelbundet.

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres for more information.
sv: Se https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres för mer information.

en: Unable to connect to Metabase {0} DB.
sv: Kan inte ansluta till DB {0} för Metabase.

en: Error adding legacy SQL directive to BigQuery saved Question
sv: Fel vid tillägg av gammaldags SQL-direktiv till sparad fråga för BigQuery

en: Failed to notify {0} Database {1} updated
sv: Kunde inte notifera {0} Databas {1} om uppdatering

en: Loading driver {0} {1}
sv: Laddar drivrutine {0} {1}

en: Load driver {0}
sv: Laddar drivrutin {0}

en: Driver not registered after loading: {0}
sv: Drivrutin inte registrerad efter laddning: {0}

en: Error: attempting to change {0} property `:abstract?` from {1} to {2}.
sv: Fel: försöker ändra egenskap {0} `:abstract?` från {1} till {2}.

en: Registered abstract driver {0}
sv: Registrerad abstrakt drivrutin {0}

en: Registered driver {0}
sv: Registrerade drivrutin {0}

en: (parents: {0})
sv: (föräldrar: {0})

en: Initializing driver {0}...
sv: Sätter upp drivrutin {0}...

en: Reason:
sv: Anledning:

en: Invalid driver feature: {0}
sv: Felaktig drivrutin-parameter: {0}

en: Invalid HoneySQL form:
sv: Felaktig HoneySQL-form:

en: Closing connection pool for database {0} ...
sv: Stänger anslutningspool för databas {0}...

en: Error loading namespace
sv: Fel vid laddning av "namespace"

en: Starting events listener:
sv: Startar lyssningstjänst:

en: Unexpected error listening on events
sv: Oväntat fel i lyssningstjänst

en: Error syncing Database {0}
sv: Fel vid synkning av databas {0}

en: Failed to process sync-database event.
sv: Misslyckades med att köra synkningstjänst.

en: Bad nested-query-level: query does not have a source query
sv: Felaktig nästlad frågenivå: frågan har ingen källfråga

en: I don''t know how to `{0}`.
sv: Jag kan inte `{0}`.

en: Here''s what I can do:
sv: Detta kan jag göra:

en: Error in Metabot command
sv: Fel i Metabot-kommando

en: Websocket associated with this Slack event is different from the websocket we're currently using.
sv: Den "websocket" som är kopplad till detta Slack-moment är en annan än den "websocket" som vi använder just nu.

en: FieldValues for Field {0} remain unchanged. Skipping...
sv: Fältvärden för fält {0} är förblev oförändrade. Hoppar över...

en: Unable to normalize:
sv: Kan inte normalisera:

en: Could not find matching Field ID for target:
sv: Hittade inte matchande fält-id för målet:

en: Metabase does not have permissions to write to plugins directory {0}
sv: Metabase har inte tillåtelse att skriva till plugin-katalogen {0}

en: Metabase cannot use the plugins directory {0}
sv: Metabase kan inte använda plugin-katalogen {0}

en: Please make sure the directory exists and that Metabase has permission to write to it.
sv: Se till att katalogen finns och att Metabase har tillåtelse att skriva till den.

en: You can change the directory Metabase uses for modules by setting the environment variable MB_PLUGINS_DIR.
sv: Du kan ändra katalogen Metabase använder för moduler genom att sätta environment-variabeln MB_PLUGINS_DIR.

en: Falling back to a temporary directory for now.
sv: Faller tillbaka på en tillfällig katalog tills vidare.

en: Metabase cannot write to temporary directory. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
sv: Metabase kan inte skriva till temporär katalog. Sätt MB_PLUGINS_DIR till en skrivbar katalog och starta om Metabase.

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 1.0+. You can delete it from the plugins directory.
sv: spark-deps.jar behövs inte längre för Metbase 1.0+. Du kan ta bort den från plugin-katalogen.

en: Failied to initialize plugin {0}
sv: Kunde inte starta plugin {0}

en: Loading plugins in {0}...
sv: Laddar plugin:er i {0}...

en: Using Clojure base loader as shared context classloader: {0}
sv: Använder "Clojure base loader" som delad "context classloader": {0}

en: Setting current thread context classloader to shared classloader {0}...
sv: Sätter nuvarande "thread context classloader" till delar "classloader" {0}...

note: it's important that we deref the promise again here instead of using the one we just created because it is possible thru a race condition that somebody else delivered the promise before we did; in that case, Clojure ignores subsequent calls to `deliver`. Dereffing the promise guarantees that we'll g
en: Setting current thread context classloader to NEWLY CREATED classloader {0}...
sv: Sätter nuvarande "thread context classloader" till NYSKAPAD "classloader" {0}...

en: Added URL {0} to classpath
sv: La till URL:en {0} till "classpath"

en: Plugin {0} declares a dependency that Metabase does not understand: {1}
sv: Plugin {0} deklarerar en dependency som Metabase inte förstår: {1}

en: Refer to the plugin manifest reference for a complete list of valid plugin dependencies:
sv: Referera till "plugin manifest reference" för en komplett lista över giltiga "plugin dependencies":

en: Metabase cannot initialize plugin {0} due to required dependencies.
sv: Metabase kan inte starta upp plugin {0} på grund av "required dependencies".

en: Class not found: {0}
sv: Klassen hittades inte: {0}

en: Plugin ''{0}'' depends on plugin ''{1}''
sv: Plugin "{0}" kräver plugin "{1}"

en: {0} dependency {1} satisfied? {2}
sv: {0} kräver {1} fick? {2}

en: Plugins with unsatisfied deps: {0}
sv: Plugin med ej uppfyllda krav: {0}

en: Extract file {0} -> {1}
sv: Extrahera fil {0} -> {1}

en: Resource does not exist.
sv: Resursen finns inte.

en: Loading plugin namespace {0}...
sv: Laddar namespace för plugin {0}...

en: Dependencies satisfied; these plugins will now be loaded: {0}
sv: Kraven uppfyllda; dessa plugin:er kommer nu att laddas: {0}

en: Registering JDBC proxy driver for {0}...
sv: Registrerar JDBC-proxy-drivrutin för {0}...

en: Deregistering original JDBC driver {0}...
sv: Avregistrerar ursprunglig JDBC-drivrutin {0}...

en: Default connection property {0} does not exist.
sv: Förvald anslutningsparameter {0} finns inte.

en: Invalid connection property {0}: not a string or map.
sv: Felaktig anslutningsparameter {0}: inte en sträng eller karta.

note: ok, do the init steps listed in the plugin mainfest
en: Load lazy loading driver {0}
sv: Ladda "lazy loading driver" {0}

en: Cannot initialize plugin: missing required property `driver-name`
sv: Kan inte starta upp plugin: obligatorisk parameter `driver-name` saknas

en: Warning: plugin manifest for {0} does not include connection properties
sv: Varning: Plugin-manifest för {0} innehåller inte anslutningsparametrar

note: finally, register the Metabase driver
en: Registering lazy loading driver {0}...
sv: Registrerar "lazy loading driver" {0}...

en: Error running query for Card {0}
sv: Fel vid körning av fråga för lista {0}

en: Last week
sv: Förra veckan

en: This week
sv: Denna vecka

en: Last month
sv: Förra månaden

en: This month
sv: Denna månad

en: Last quarter
sv: Förra kvartalet

en: This quarter
sv: Detta kvartalet

en: Last year
sv: Förra året

en: This year
sv: Innevarande år

en: *driver* is unbound.
sv: *drivrutin* är "unbound".

en: Error syncing Fields for Table ''{0}''
sv: Fel vid synkning av fält för tabell "{0}"

en: Hash of {0} matches stored hash, skipping Fields sync
sv: Samling av {0} matchar lagrad samling, hoppar över fältsynkning

en: Field
sv: Fält

en: Error checking if Fields {0} need to be created or reactivated
sv: Fel när kontroll av fält {0} behöver aktiveras eller återaktiveras

en: Marking Field ''{0}'' as inactive.
sv: Markerar fält "{0}" som inaktiv.

en: Error retiring {0}
sv: Fel när {0} skulle dras tillbaka

en: Database type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sv: Databastypen för {0} har ändrats från "{1}" till "{2}".

en: Base type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sv: Bas-typen för {0} har ändrats från "{1}" till "{2}".

en: Special type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sv: Special-typen för {0} har ändrats från "{1}" till "{2}".

en: Comment has been added for {0}.
sv: Kommentar har lagts till för {0}.

en: Stopping Quartz Scheduler {0}
sv: Stoppar schemaläggaren Quartz {0}

en: Starting Quartz Scheduler {0}
sv: Startar schemaläggaren Quartz {0}

en: Error loading tasks namespace {0}
sv: Fel vid laddning av "namespace" för jobbet {0}

note: don't bother logging namespace for now, maybe in the future if there's tasks of the same name in multiple namespaces we can log it
en: Initializing task {0}
sv: Påbörjar jobbet {0}

en: Error initializing task {0}
sv: Fel när jobbet {0} skulle påbörjas

en: Problem sending abandonment email
sv: Problem med att skicka övergivelse-mejl

en: Sending anonymous usage stats.
sv: Skickar anonym användarstatistik.

en: Error sending anonymous usage stats
sv: Fel vid sändning av anonym användarstatistik.

en: Error sending Pulse {0}
sv: Fel vid sändning av ögonblicksbild {0}

en: Sending scheduled pulses...
sv: Skickar schemalagda ögonblicksbilder...

en: SendPulses task failed
sv: Jobbet SendPulses misslyckades

en: Failed to scheduler tasks for Database {0}
sv: Kunde inte schemalägga jobb för databas {0}

en: Cleaning up task history
sv: Rensar jobbhistoriken

en: Task history cleanup successful, rows were deleted
sv: Jobbhistoriken är rensad, rader togs bort

en: Task history cleanup successful, no rows were deleted
sv: Jobbhistoriken är rensad, inga rader togs bort

en: Checking for new Metabase version info.
sv: Letar efter ny Metabase-versionsinfo.

en: Error fetching version info
sv: Fel vid hämtning av versionsinfo

en: Maximum memory available to JVM: {0}
sv: Max minnesutrymme för JVM: {0}

en: Not something with an ID: {0}
sv: Inte något med id: {0}

en: [[CreateDate]] by month of the year
sv: [[CreateDate]] per månad

en: Here's a quick look at your [[this]]
sv: Här är en snabb titt på din [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by hour of the day
sv: [[CreateTimestamp]] per timme

en: Where you've acquired your users
sv: Där du skaffade dina användare

en: How it's distributed across time and other categories.
sv: Hur det fördelas över tid och kategorier.

en: Here's a closer look at your [[this]] per source
sv: Här är en närmare titt på din [[this]] per källa

en: Here's a quick look at the [[this]]
sv: Här är en snabb titt på din [[this]] per källa

en: [[CreateTimestamp]] by day of the month
sv: [[CreateTimestamp]] per dag i månaden

en: Here's an overview of the people in your [[this]]
sv: Här är en översikt över personerna i din [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by quarter of the year
sv: [[CreateTimestamp]] per kvartal

en: How they compare across location
sv: Hur de kan jämföras mellan platser

en: Here's a closer look at your [[this]] by products
sv: Här är en närmare titt på din [[this]] per produkt

en: [[CreateTimestamp]] by month of the year
sv: [[CreateTimestamp]] per månad

en: An overview of your [[this]] and how it's distributed across time, place, and categories.
sv: En överblick över din [[this]] och hur det är fördelat över tid, plats och kategorier.

en: Here's a closer look at your [[this]]
sv: Här är en närmare titt på din [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the week
sv: [[CreateTimestamp]] per veckodag

en: Here's an overview of your [[this]] data from Google Analytics
sv: Här är en översikt över din [[this]]-data från Google Analytics

en: Here's an overview of your [[this]]
sv: Här är en översikt över din [[this]]

en: Here's a closer look at your [[this]] field
sv: Här är en närmare titt på ditt fält [[this]]

en: Here's a closer look at your [[this]] per country
sv: Här är en närmare titt på din [[this]] per land

en: If you're into correlations, this is the x-ray for you.
sv: Om du gillar korrelationer så är denna genomlysning något för dig.

en: [[CreateDate]] by day of the week
sv: [[CreateDate]] per veckodag

en: It looks like your [[this]] has transactions, so here's a look at them
sv: Det ser ut som om din [[this]] har transaktioner, så här är en titt på dem

en: Here's a closer look at your [[this]] per state
sv: Här är en närmare titt på din [[this]] per stat

en: [[CreateDate]] by day of the month
sv: [[CreateDate]] per dag i månaden

en: [[CreateTime]] by hour of the day
sv: [[CreateTime]] per timme

en: Here's a closer look at your [[this]] over time
sv: Här är en närmare titt på din [[this]] över tid

en: [[CreateDate]] by quarter of the year
sv: [[CreateDate]] per kvartal

en: Edit user
sv: Redigera användare

en: New user
sv: Ny användare

en: Reset password
sv: Återställ lösenord

en: Deactivate user
sv: Inaktivera användare

en: Reactivate {0}?
sv: Återaktivera {0}?

en: We couldn’t send them an email invitation, so make sure to tell them to log in using {0} and this password we’ve generated for them:
sv: Vi kunde inte skicka mejl med inbjudan, så se till att berätta för dem att de kan logga in med {0} och detta lösenord vi genererat för dem:

en: collection
sv: samling

en: collections
sv: samlingar

en: dashboard
sv: instrumentpanel

en: dashboards
sv: instrumentpaneler

en: First name is required
sv: Förnamn krävs

en: Must be 100 characters or less
sv: Får vara 100 tecken eller färre

en: Last name is required
sv: Efternamn krävs

en: Email is required
sv: Epost-adress krävs

en: Items you archive will appear here.
sv: Saker du arkiverar kommer att hamna här.

en: No description
sv: Ingen beskrivning

en: Sum of all values
sv: Summan av alla värden

en: See all distinct values
sv: Visa alla distinkta värden

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started
sv: Visa innehållet i dina databaser, tabeller och kolumner. Välj en databas för att komma igång

en: Card results metadata passed in to API is VALID. Thanks!
sv: Metadata för list-resultaten skickad till API är giltigt. Tack!

en: Card results metadata passed in to API is INVALID. Running query to fetch correct metadata.
sv: Metadata för list-resultaten skickad till API är ogiltigt. Kör fråga för att hämta korrekta metadata.

en: Card results metadata passed in to API is  ISSING. Running query to fetch correct metadata.
sv: Metadata för list-resultaten skickad till API saknas. Kör fråga för att hämta korrekta metadata.

en: {0} was autocorrected to {1}
sv: {0} rättades automatiskt till {1}

en: DELETE /api/metric/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/metric/:id.
sv: "DELETE /api/metric/:id" är föråldrat. Ändra istället dess `archived`-värde via "PUT /api/metric/:id".

en: DELETE /api/segment/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/segment/:id.
sv: "DELETE /api/segment/:id" är föråldrat. Ändra istället dess `archived`-värde via "PUT /api/segment/:id".

en: Value of is_superuser must correspond to presence of Admin group ID in group_ids.
sv: Värdet på is_superuser måste motsvara närvaron av Admin-grupp-id i group_ids.

en: Unexpected error writing keepalive characters
sv: Oväntat fel när keepalive-tecken skulle skrivas

en: Unexpected output in async API response
sv: Oväntat utdata i svar från "async API"

en: starting streaming response
sv: Startar "streaming response"

en: Output chan closed, canceling keepalive request.
sv: Utkanal stängd. Avbryter "keepalive-request".

en: Async response finished, closing channels.
sv: "Async response" klar, stänger kanal.

en: No response after waiting {0}. Canceling request.
sv: Inget svar efter att ha väntat {0}. Avbryter begäran.

en: Input channel unexpectedly closed.
sv: Indatakanalen stängdes oväntat.

en: f finished, permit will be returned
sv: Om avslut kommer tillståndet att returneras

en: request canceled, permit will be returned
sv: begäran avbryts, tillståndet kommer att returneras

en: Unexpected error attempting to run function after obtaining permit
sv: Oväntat fel vid försök till "run function" efter att ha fått tillstånd

en: Not running pending function call: output channel already closed.
sv: Kör inte "pending function call" - utdata-kanalen redan stängd.

en: Current thread already has a permit for {0}, will not wait to acquire another
sv: Nuvarande tråd har redan tillstånd till {0}, kommer inte att vänta på ett nytt

en: Output channel closed, will skip running {0}.
sv: Utdata-kanalen stängd, hoppar över körning av {0}.

en: Running {0} on separate thread...
sv: Kör {0} i en separat tråd...

en: Caught error running {0}
sv: Fångade ett fel vid körning av {0}

en: Request canceled, canceling future
sv: Begäran avbryten, avbryter kommande

en: Closing old connection pool for database {0} ...
sv: Stänger gammal anslutningspool för databas {0}...

en: Here''s your {0} most recent cards:
sv: Här är dina {0} nyaste listor:

en: Could you be a little more specific, or use the ID? I found these cards with names that matched:
sv: Kan du vara lite mera specifik eller använda id:t? Jag hittade dessa listor med namn som matchar:

note: Searching by ID
en: Card {0} not found.
sv: Lista {0} kunde inte hittas

en: Exception in API call
sv: Fel i "API call"

en: Request canceled before finishing.
sv: Begäran avbryts innan den färdigbehandlats.

en: Metabase only supports JSON requests.
sv: Metabase stödjer bara JSON-anrop

en: Make sure you set a 'Content-Type: application/json' header.
sv: Se till att du anger en "'Content-Type: application/json' header"

en: Setting Metabase site URL to {0}
sv: Sätter Metabase-sajtens URL till {0}

en: Error scheduling tasks for DB
sv: Fel vid schemaläggning av jobb för DB

en: Error unscheduling tasks for DB.
sv: Fel vid borttagning schemaläggning av jobb för DB.

en: {0} Database ''{1}'' sync/analyze schedules have changed!
sv: synk/analys-scheman för {0} Databas "{1}"  har ändrats!

en: Sync metadata was: ''{0}'' is now: ''{1}''
sv: Synkning metadata var "{0}" och är nu "{1}"

en: Cache FieldValues was: ''{0}'', is now: ''{1}''
sv: Fältvärden i cache var "{0} och är nu "{1}"

en: You cannot update the creator_id of a Metric.
sv: Du kan inte uppdatera "creator_id" på ett mått

en: MetaBot can only have Collection permissions.
sv: MetaBot kan bara ha rättigheter för samlingar

en: Failed to grant permissions
sv: Kunde inte tilldela rättigheter

en: Changing permissions
sv: Ändrar rättigheter

en: FROM:
sv: FRÅN:

en: TO:
sv: TILL:

en: You cannot update the creator_id of a Segment.
sv: Du kan inte uppdatera "creator_id" på ett segment.

en: Attempted to set Setting {0} to obfuscated value. Ignoring change.
sv: Försökte sätta inställningen {0} till att dölja värde. Ignorerar ändringen.

en: Using value of env var {0}
sv: Använder värde från environment-variabel {0}

en: Adding User {0} to All Users permissions group...
sv: Lägger till användare {0} till gruppen för Alla användare...

en: Adding User {0} to Admin permissions group...
sv: Lägg till användare {0} till gruppen Admin

en: Query failure
sv: Fel i fråga

en: Maximum number of simultaneous queries to allow per connected Database.
sv: Max antal samtidiga frågor att tillåta per ansluten databas.

en: Timed out after {0} milliseconds.
sv: Timeout efter {0} millisekunder.

en: Misfire Instruction
sv: Felaktig instruktion

en: Archive this?
sv: Arkivera detta?

en: Learn about our data
sv: Lär dig om våra data

en: Use DNS SRV when connecting
sv: Använd "DNS SRV" vid anslutning

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to 
    an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means,
    leave this disabled.
sv: För att använda detta val krävs att angiven värd är en "FQDN". Om du ansluter till ett Atlas-kluster kan du behöva använda detta val. Om du inte vet vad det innebär, aktivera inte detta val.

en: Automatically run queries when doing simple filtering and summarizing
sv: Kör automatiska frågor för enkla summeringar och filter

en: When this is on Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
sv: När detta är aktiverat kommer Metabase att automatiskt köra frågor när användare kör enkel utforskning med Summa- och Filter-knapparna mot en tabell eller graf. Du kan slå av detta om frågorna mot databasen går långsamt. Denna inställning påverkar inte nedbrytning eller SQL-frågor.

en: Learn about this database
sv: Lär dig om denna databas

en: Archive this dashboard?
sv: Arkivera denna instrumentpanel?

en: All results
sv: Alla resultat

en: Our Analytics
sv: Våra analyser

en: Additive sum of all the values of a column.\ne.x. total revenue over time.
sv: Ökande summa av alla värden i en kolumn,\n t.ex total intäkt över tid.

en: Additive count of the number of rows.\ne.x. total number of sales over time.
sv: Ökande summa av antal rader.\n T.ex totalt antal försäljningar över tid.

en: record | records
sv[0]: post
sv[1]: poster

en: Browse Data
sv: Visa data

en: Write SQL
sv: Skriv SQL

en: Simple question
sv: Enkel fråga

en: Pick some data, view it, and easily filter, summarize, and visualize it.
sv: Välj lite data, visa det och på ett enkelt sätt - filtrera, summera och visualisera det.

en: Custom question
sv: Anpassad fråga

en: Use the advanced notebook editor to join data, create custom columns, do math, and more.
sv: Använd den anvancerade editorn för att slå ihop data, skapa anpassade kolumner, utföra beräkningar och mycket mer.

en: Basic Metrics
sv: Grundläggande mått

en: Custom…
sv: Anpassad...

en: Add grouping
sv: Lägg till gruppering

en: Pick a limit
sv: Välj en gräns

en: Show maximum
sv: Visa maxvärde

en: Get Preview
sv: Förhandsgranska

en: Back to previous results
sv: Tillbaka till föregående resultat

en: Sample values
sv: Testvärden

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started.
sv: Visa innehållet i dina databaser, tabeller och kolumner. Välj en databas för att komma igång.

en: Visualize
sv: Visualisera

en: Join data
sv: Slå ihop data

en: Custom column
sv: Anpassad kolumn

en: Summarize
sv: Summera

en: Aggregate
sv: Slå ihop

en: Breakout
sv: Bryt ut

en: Pick the metric you want to see
sv: Välj måttet du vill använda

en: Pick a column to group by
sv: Välj en kolumn att gruppera på

en: Pick your starting data
sv: Välj dina startdata

en: Select None
sv: Välj Inget

en: Select All
sv: Välj Alla

en: Pick a table...
sv: Välj en tabell...

en: Enter a limit
sv: Sätt en gräns

en: Brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
sv: Hakar runt en {0} skapar en valfri del i mallen. Om "variable" är satt kommer hela delen att placeras i mallen. Om inte kommer hela delen att utelämnas.

en: When using a Field Filter, the column name should not be included in the SQL. Instead, the variable should be mapped to a field in the side panel.
sv: När filter på ett fält används bör inte kolumn-namnet användas i SQL. Istället bör variabeln mappas till ett fält i sido-panelen.

en: View the native query
sv: Visa den interna frågan

en: Native query for this question
sv: Intern fråga för detta

en: Convert this question to a native query
sv: Konvertera denna fråga till intern

en: SQL for this question
sv: SQL för denna fråga

en: Convert this question to SQL
sv: Konvertera denna fråga till SQL

en: Get alerts
sv: Få varningar

en: {0} breakout | {0} breakouts
sv[0]: {0} utbrytning
sv[1]: {0} utbrytningar

en: Hide filters
sv: Dölj filter

en: Show filters
sv: Visa filter

en: Started from
sv: Startade från

en: {0} row | {0} rows
sv[0]: {0} rad
sv[1]: {0} rader

en: Show all rows
sv: Visa alla rader

en: Show {0}
sv: Visa {0}

en: Showing first {0}
sv: Visar de första {0}

en: Showing {0}
sv: Visar {0}

en: Summarized
sv: Summerat

en: Hide editor
sv: Dölj editor

en: Show editor
sv: Visa editor

en: Pick the metric you'd like to see
sv: Välj måttet du vill se

en: {0} options
sv: {0} val

en: Choose a visualization
sv: Välj en visualisering

en: Filter by
sv: Filtrerat på

en: Summarize by
sv: Summerat på

en: Group by
sv: Grupperat på

en: Add a metric
sv: Lägg till ett mått

en: Profile
sv: Profil

en: This is usually pretty fast but seems to be taking a while right now.
sv: Detta är normalt ganska snabbt, men det ser ut att ta en stund just nu.

en: Combo
sv: Kombination

en: Row
sv: Rad

en: Unknown Segment
sv: Okänt segment

en: Unknown Filter
sv: Okänt filter

en: Card results metadata passed in to API is MISSING. Running query to fetch correct metadata.
sv: Metadata för list-resultatet till "API" saknades. Kör fråga för att hämta korrekta metadata.

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication
sv: Problem vid anslutning till LDAP-server, kommer att försöka använda lokal autentisering

en: Cannot create Database: cannot find driver {0}.
sv: Kan inte skapa database: Kan inte hitta drivrutin {0}.

en: Query failed
sv: Frågan misslyckades

en: Warning: {0} returned `nil`
sv: Varning: {0} returnerade `nil`

en: Unexpected error writing result to output channel: already closed
sv: Oväntat fel när resultatet skrevs till utdata-kanalen: redan stängd

en: Unexpected error writing exception to output channel: already closed
sv: Oväntat fel när avbrottet skrevs till utdata-kanalen: redan stängd

en: Request canceled, canceling future.
sv: Begäran avbruten, avbryter kommande.

en: Metabase can only transfer data from H2 to Postgres or MySQL/MariaDB.
sv: Metabase kan bara överföra data från H2 till Postgres eller MySQL/MariaDB.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recommended for production deployments.
sv: VARNING: Att använda Metabase med en H2-applikationsdatabas rekommenderas inte för produktionssajter.

en: Application database setup
sv: Inställningar för applikationsdatabasen

en: Could not find {0} driver.
sv: Kunde inte hitta drivrutin {0}

en: Abstract drivers cannot derive from concrete parent drivers.
sv: Abstrakta drivrutiner kan inte härledas från konkreta drivrutiner.

en: You may need to add 'trustServerCertificate=true' to the additional connection options to connect with SSL.
sv: Du kan behöva lägga till 'trustServerCertificate=true' till de ytterligare anslutningsinställningarna för att ansluta med SSL.

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifer.
sv: Vet inte hur jag ska använda alias {0}, förväntade mig en identifierare.

en: Client closed connection, canceling query
sv: Kliente stängde anslutningen, avbryter fråga

en: {0} is not a valid DN.
sv: {0} är inte en giltig DN.

en: Error logging API request
sv: Fel vid loggning av API-begäran

en: Failed to set site-url
sv: Kunde inte sätta sajt-url:en

en: Error destroying thread pool for DB.
sv: Fel när trådpoolen för DB skulle tas bort.

en: Updating display name for {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''
sv: Uppdaterar visningsnamn för {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''

en: Invalid humanization strategy ''{0}''. Valid strategies are: {1}
sv: Felaktigt sätt att förmänskliga ''{0}''. Giltiga sätt är: {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Chaning Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
sv: Använder förmänskligande för tabell- och fältnamn från ''{0}'' to ''{1}''

en: Error saving task history
sv: Fel när jobbhistoriken skulle sparas

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 0.32.0+. You can delete it from the plugins directory.
sv: spark-deps.jar behövs inte längre i Metabase 0.32.0+. Du kan ta bort den från plugin-katatlogen.

en: Using NEWLY CREATED classloader as shared context classloader: {0}
sv: Använder NYLIGEN SKAPAD "classloader" som delad kontext för "classloader": {0}

en: Failed to copy file
sv: Kunde inte kopiera fil

note: check that the URL is valid
en: Invalid site URL: {0}
sv: Felaktig sajt-URL: {0}

en: site-url is invalid; returning nil for now. Will be reset on next request.
sv: Sajt-URL:en är inte giltig - sätter den till 'nil' tills vidare. Kommer att återställas vid nästa anrop.

en: More results have been included as a file attachment
sv: Flera resultat har sparats som bifogad fil

en: This question has been included as a file attachment
sv: Denna fråga har tagits med som en bifogad fil

en: We were unable to display this Pulse.
sv: Vi kunde inte visa denna ögonblicksbild.

en: Please view this card in Metabase.
sv: Visa denna lista i Metabase.

en: An error occurred while displaying this card.
sv: Ett fel uppstod när listan skulle visas.

en: Can only determine expected columns for MBQL queries.
sv: Kan bara fastställa förväntade kolumner för MBQL-frågor.

en: No columns returned.
sv: Inga kolumner returnerades.

en: Warining: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
sv: Varning: Kan inte fastställa fält för en explicit `käll-fråga` om du inte också tar med `source-metadata`.

en: Cannot resolve {0}: Field does not exist, or its Table belongs to a different Database.
sv: Kan inte bestämma {0}: Fältet saknas eller dess tabell tillhör en annan databas.

en: Cannot resolve :field-literal inside :fk-> unless inside join with explicit :alias.
sv: Kan inte bestämma :field-literal i en :fk-> om inte "inside join" med explicit :alias

en: Cannot find Table ID for {0}
sv: Kan inte hitta tabell-id för {0}

en: No matching info found.
sv: Ingen matchande info hittades.

en: Could not resolve {0}
sv: Kunde inte bestämma {0}

en: Invalid fk-> clause: nowhere to add corresponding join.
sv: Felaktig fk->sats: hittar ingenstans att lägga till motsvarande "join".

en: {0} driver does not support foreign keys.
sv: Drivrutinen {0} stödjer inte "foreign keys".

en: Cannot infer `:source-metadata` for source query with native source query without source metadata.
sv: Kan inte dra slutsatser om `:source-metadata` för källfrågan med intern källa utan källans metadata.

en: Query processor error: number of columns returned by driver does not match results.
sv: Frågeprocessor-fel: antal kolumner returnerat av drivrutinen matchar inte resultaten.

en: Expected {0} columns, but first row of resuls has {1} columns.
sv: Förväntade {0} kolumner, men första raden av resultat har {1} kolumner.

en: No expression named {0} found. Found: {1}
sv: Inget uttryck {0} hittade. Hittade istället: {1}.

en: Distinct values of {0}
sv: Distinkta värden av {0}

en: Average of {0}
sv: Genomsnitt av {0}

en: Sum of {0}
sv: Summan av {0}

en: SD of {0}
sv: SD av {0}

en: Min of {0}
sv: Min-värde av {0}

en: Max of {0}
sv: Max-värde av {0}

note: until we have a way to generate good names for filters we'll just have to say 'matching condition' for now
en: Sum of {0} matching condition
sv: Summan av {0} matchande selektionen

en: Share of rows matching condition
sv: Samling rader som matchar selektionen

en: Count of rows matching condition
sv: Antal rader som matchar selektionen

en: Request already canceled, will not run synchronous QP code.
sv: Frågan redan avbruten, kommer inte att köra synkron QP-kod.

en: Unexpectedly got `nil` Query Processor response.
sv: Oväntat - fick `nil` som frågeprocessor-svar.

en: Got InterruptedException. Canceling query.
sv: Fick "InterruptedException", avbryter fråga.

en: Unhandled exception, exepected `catch-exceptions` middleware to handle it.
sv: Avbrott som inte kan hanteras. Förväntade att "`catch-exceptions` middleware" skulle hantera det.

en: Query timed out after %s
sv: Timeout på fråga efter %s

en: Creating new query thread pool for Database {0}
sv: Skapar ny tråd-pool för frågor mot database {0}

en: Destroying query thread pool for Database {0}
sv: Tar bort tråd-pool för frågor mot databas {0}

en: Request canceled, canceling pending query
sv: Begäran avbruten, avbryter köad fråga

en: Cannot update binned field: query is missing source-metadata
sv: Kan inte uppdatera fält i behållare: frågan saknar käll-metadata

en: Cannot update binned field: could not find matching source metadata for Field ''{0}''
sv: Kan inte uppdatera fält i behållare: kunde inte hitta matchande käll-metadata för fält "{0}"

en: Using query processor cache backend: {0}
sv: Använder frågeprocessorns cache "backend": {0}

en: Invalid metric: {0} reason: {1}
sv: Felaktigt mått: {0} anledning {1}

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unexpected nil response from query processor.
sv: Oväntat tomt svar från frågeprocessorn.

en: Query canceled
sv: Frågan avbruten

en: Unable to resolve driver for query: missing or invalid `:database` ID.
sv: Kan inte hitta drivrutin för frågan: saknad eller felaktigt databas-id.

en: Unable to resolve driver for query: Database {0} does not exist.
sv: Kan inte hitta drivrutine för frågan: databas {0} finns inte.

en: Cannot use :fields :all in join against source query unless it has :source-metadata.
sv: Kan inte använda ":fields :all" i "join" mot källfråga om den inte har ":source-metadata".

en: Bad :joined-field clause: join with alias ''{0}'' does not exist. Found: {1}
sv: Felaktig "joined-field"-sats: join med alias "{0}" finns inte. Hittade {1}

en: Invalid :source-table ''{0}'': should be resolved to a Table ID by now.
sv: Felaktig ":source-table" "{0}": Borde ha varit omgjort till ett tabell-id vid det här laget.

en: Cannot store Tables or Fields before Database is stored.
sv: Kan inte spara tabeller eller fält innan databasen är sparad.

en: Attempting to fetch second Database. Queries can only reference one Database.
sv: Försök till att hämta en andra databas. Frågor kan bara beröra en databas.

en: Failed to fetch Table {0}: Table does not exist, or belongs to a different Database.
sv: Kunde inte hämta tabell {0}: Tabellen saknas eller tillhör en annan databas.

en: Failed to fetch Field {0}: Field does not exist, or belongs to a different Database.
sv: Kunde inte hämta fält {0}: Fältet saknas eller tillhör en annan databas.

en: Failed to load template ''{0}''. Did you remember to build the Metabase frontend?
sv: Kunde inte ladda mallen "{0}". Skapade du Metabase-framsidan?

en: Sample dataset DB file ''{0}'' cannot be found.
sv: Testdatabas-filen "{0}" kan inte hittas.

en: Loading sample dataset...
sv: Laddar testdatabas...

en: Failed to load sample dataset
sv: Kunde inte ladda testdatabas

en: Found new tables:
sv: Hittade nya tabeller:

en: Marking tables as inactive:
sv: Markerar tabeller som inaktiva:

en: Updating description for tables:
sv: Uppdaterar beskrivning av tabeller:

en: Rescheduling job {0}
sv: Ändrar schemaläggning för jobbet {0}

en: Error rescheduling job
sv: Fel vid ändring av schemaläggning

en: Starting Pulse Execution: {0}
sv: Påbörjar ögonblicksbild: {0}

en: Finished Pulse Execution: {0}
sv: Avslutade ögonblicksbild: {0}

en: Failed to schedule tasks for Database {0}
sv: Kunde inte schemalägga jobb för databas {0}

en: All elements must be distinct.
sv: Alla element måste vara distinkta.

[ctx: Modal for selecting columns in source data or when doing a join.]
en: Pick the columns you want to include
sv: Välj kolumnerna du vill ha med

en: When this is on, Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
sv: När detta är aktiverat kommer Metabase att automatiskt köra frågor när användare utforskar med summering eller filtrering mot en tabell eller karta. Du kan inaktivera detta om frågorna tar lång tid. Denna inställning påverkar inte nedbrytning eller SQL-frågor.

en: Change join type
sv: Ändra typ av "join"

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifier.
sv: Vet inte hur jag ska benämna {0} - förväntade mig en identifierare.

en: Error adding User {0} to Group {1}
sv: Fel när användare {0} skulle läggas till grupp {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Changing Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
sv: Ändrar strategi för förmänskligande av tabell- och fältnamn från "{0}" till "{1}"

en: Infinite loop detected: recursively preprocessed query {0} times.
sv: Oändlig loop hittades: rekursivt preprocessad fråga {0} ggr.

en: Warning: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
sv: Varning: Kan inte fastställa fält för en explicit `källfråga` om du inte också tar med `source-metadata`.

en: Error determining expected columns for query
sv: Fel vid fastställande av förväntade kolumner för frågan

en: Unhandled exception, expected `catch-exceptions` middleware to handle it.
sv: Fel som inte kunde hanteras, förväntade att "`catch-exceptions` middleware" skulle hantera det.

en: Diagnostic Info
sv: Diagnostisk info

en: Select Metabase process:
sv: Välj Metabase-process:

en: All Metabase processes
sv: Alla Metabase-processer

en: The window was closed before completing Google Authentication.
sv: Fönstret stängdes innan Google Authentication gått klart.

en: There was an issue signing in with Google. Pleast contact an administrator.
sv: Ett problem uppstod vid inloggning med Google. Kontakta en administratör.

en: Sign in with email
sv: Logga in med epost

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means, leave this disabled.
sv: För att använda detta val krävs att angiven värd är en FQDN. Om anslutning till ett Atlas-kluster kan du behöva aktivera detta val. Om du inte vet vad detta betyder bör du inte använda detta alternativ.

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
sv: Som förval användare Metabase en snabb synkning varje timme och en mera omfattande skanning av fältvärden dagligen. Om du har en stor databas rekommenderar vi att du aktiverar detta och tittar på hur ofta skanningen av fältvärden sker.

en: Remove these suggestions
sv: Ta bort dessa förslag

en: Remove these suggestions?
sv: Ta bort bort dessa förslag?

en: These won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always get to x-rays by clicking on Browse Data in the main navigation, then clicking on the lightning bolt icon on one of your tables.
sv: Dessa kommer inte att visas på första-sidan för någon av dina användare längre, men du kan alltid komma åt genomlysningar genom att titta på data från första-sidan och sedan klicka på blixten vid en av dina tabeller.

en: Hide this section
sv: Göm denna sektion

en: Remove this section?
sv: Ta bort denna sektion?

en: "Our Data" won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always browse through your databases and tables by clicking Browse Data in the main navigation.
sv: "Våra data" kommer inte att visas på första-sidan för någon av dina användare längre, men du kan alltid titta i dina databaser och tabeller genom att klicka på Visa data på första-sidan.

en: My new fantastic collection
sv: Min nya fantastiska samling

en: Cancelation timestamp
sv: Klockslag för avbrott

en: Cancelation time
sv: Tid för avbrott

en: Cancelation date
sv: Datum för avbrott

en: Deletion timestamp
sv: Klockslag för borttagning

en: Deletion time
sv: Tid för borttagning

en: Deletion date
sv: Datum för borttagning

en: Only in detail views
sv: Bara i detaljbilder

en: Do not include
sv: Inkludera inte

en: This field won't be visible or selectable in questions created with the GUI interfaces. It will still be accessible in SQL/native queries.
sv: Detta fält kommer inte att visas eller kunna väljas i frågor skapade i guiden. Det kommer fortfarande att vara tillgängligt via SQL- eller interna frågor.

en: Cumulative sum
sv: Ackumulerad summa

en: Standard deviation
sv: Standardavvikelse

en: must be at least {0} characters long
sv: måste vara minst {0} tecken lång

en: Must be at least {0} characters long
sv: Måste vara minst {0} tecken lång

en: Name (required)
sv: Namn (obligatoriskt)

en: Run selected text
sv: Kör vald text

en: Run query
sv: Kör fråga

en: (Ctrl + enter)
sv: (Ctrl+enter)

en: Here's where your results will appear
sv: Här kommer dina resultat att visas

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click Save and choose to replace the original question.
sv: Du gör inga permanenta ändringar i en sparad fråga om du inte klickar på Spara och väljer att ersätta den ursprungliga frågan.

en: There aren't any filter widgets for this type of field yet.
sv: Det finns inga filter-dialoger för denna typen av fält ännu.

en: Look up this field
sv: Leta upp detta fält

en: Why this metric is interesting
sv: Varför detta mått är intressant

en: Things to be aware of about this metric
sv: Saker att tänka på angående detta mått

en: How this metric is calculated
sv: Hur detta mått räknas ut

en: Table this is based on
sv: Tabelllen är baserad på

en: (empty)
sv: (tom)

en: Goal line
sv: Mållinje

en: Trend line
sv: Trend-linje

en: Show values on data points
sv: Visa värden på datapunkter

en: Values to show
sv: Värden att visa

en: As many as can fit nicely
sv: Så många som kan visas på ett snyggt sätt

en: All
sv: Alla

en: Data includes missing dimension values.
sv: Datat innehåller också saknade värden om dimensioner.

en: We encountered an invalid date: "{0}"
sv: Vi stötte på ett felaktigt datum "{0}"

en: The query for this chart was run in {0} rather than {1} due to database or driver constraints.
sv: Frågan för denna karta kördes i {0} snarare än {1} på grund av begränsningar i databasen eller drivrutinen.

en: This chart contains queries run in multiple timezones: {0}
sv: Denna karta innehåller frågor som körs i multipla tidszoner: {0}

en: An error occurred while running the query.
sv: Ett fel uppstod när frågan kördes.

en: Output H2 database already exists: %s, removing.
sv: Utdata-databasen H2 finns redan: %s, tar bort den.

en: Don't need to migrate, just use the existing H2 file
sv: Ingen migrering krävs, använd bara den befintliga H2-filen

en: Target DB is already populated!
sv: Mål-databasen innehåller redan data!

en: System info:n {0}
sv: System-info {0}

en: Database setup
sv: Databasinställningar

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren''t in a Collection to {1} Collection {2}
sv: Flyttar instanser av {0} som inte tillhör en samling till {1} samling {2}

en: Invalid '{{...}}' clause: expected a param name
sv: Felaktig '{{...}}'-sats: förväntade mig ett parameternamn

en: '{{...}}' clauses cannot be empty.
sv: '{{...}}'-satser kan inte vara tomma.

en: '[[...]]' clauses must contain at least one '{{...}}' clause.
sv: '[[...]]-satser måste innehålla minst en '{{...}}'-sats.

en: Invalid query: found '[[' or '{{' with no matching ']]' or '}}'
sv: Felaktig fråga: hittade '[[' eller '{{' utan matchande ']]' eller '}}'

en: You''ll need to pick a value for ''{0}'' before this query can run.
sv: Du behöver välja ett värde för "{0}" innan denna fråga kan köras.

en: Can''t find field with ID: {0}
sv: Hittar inte fältet med id: {0}

en: Error loading driver namespace
sv: Fel när drivrutinens "namespace" skulle laddas

en: Could not load {0} driver.
sv: Kunde inte ladda drivrutin {0}.

en: Cannot run query: missing required parameters: {0}
sv: Kan inte köra frågan: obligatoriska parametrar saknas: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1}
sv: Kan inte tolka {0} {1}

en: Don''t know how to alias {0}, expected an Identifier.
sv: Kan inte benämna {0}, förväntade mig en identifierare.

note: it's better return a slightly broken SQL query with a probably incorrect string representation of the value than to have the entire QP run fail because of an unknown type.
en: Don''t know how to unprepare values of class {0}
sv: Vet inte hur jag ska köra "unprepare values" på klass {0}

en: Creating new connection pool for {0} database {1} ...
sv: Skapar ny anslutningspool {0} för databas {1}...

en: Invalid timezone ''{0}''
sv: Felaktig tidszon "{0}"

en: Cannot set timezone: invalid or missing SQL format string for driver {0}.
sv: Kan inte sätta tidszon: felaktigt eller saknat SQL-formatteringssträng för drivrutin {0}.

en: Did you implement set-timezone-sql?
sv: Har du använt set-timezone-sql?

en: Failed to set timezone ''{0}''
sv: Kunde inte sätta tidszon "{0}"

en: Database connection error
sv: Anslutningsfel mot databas.

en: Error parsing JSON
sv: Fel vid tolkning av JSON

en: Whether or not to display data on the homepage. Admins might turn this off in order to direct users to better content than raw data
sv: Huruvida data ska visas på första-sidan. Administratörer kan slå av detta för att visa användare till bättre innehåll än rådata.

en: Whether or not to display x-ray suggestions on the homepage. They will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
sv: Huruvida förslag till genomlysningar ska visas på första-sidan. De kommer också att döljas om någon instrumentpanel spärrats. Administratörer kan dölja detta för att visa användare på bättre innehåll än rådata

en: Identify the source of HTTP requests by this header's value, instead of its remote address.
sv: Identifiera källan till HTTP-begäran via dess header-värde istället för dess remote address.

en: Could not resolve Setting {0}/{1}
sv: Kunde inte fastställa inställningen {0}/{1}

en: Invalid Setting: {0}/{1}
sv: Felakti inställning: {0}/{1}

en: reached its goal
sv: nått sitt mål

en: gone below its goal
sv: underträffat sitt mål

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via email
sv: Skickar ögonblicksbild {0}: {1} via epost

en: Pulse: {0}
sv: Ögonblicksbild: {0}

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via Slack
sv: Skickar ögonblicksbild {0}: {1} via Slack

en: Sending Alert ({0}: {1}) via email
sv: Skickar notifiering ({0}: {1}) via epost

en: Metabase alert: {0} has {1}
sv: Metabase-notifiering: {0} har {1}

en: Sending Alert ({0}: {1}) via Slack
sv: Skickar notifiering ({0}: {1}) via Slack

en: Alert: {0}
sv: Notifiering: {0}

en: Can''t find JS color selector at ''{0}''
sv: Kan inte hitta färgväljare för JS vid "{0}"

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attemping to format them as such?
sv: RÄTTA: Dessa är inte giltiga tidsuttryck: {0} {1}. Varför försöker vi formattera dem som sådana?

en: No matching info found for join against Table {0} ''{1}'' on Field {2} ''{3}'' via FK {4} ''{5}''
sv: Ingen matchande info hittades för "join" mot tabell {0} ''{1}'' på fält {2} ''{3}'' via FK {4} ''{5}''

en: Don''t know how to get information about Field: {0}
sv: Vet inte hur jag ska få info om fält: {0}

en: Query timed out after {0}
sv: Frågan fick timeout efter {0}

en: Formatting rows with results timezone ID {0}
sv: Formatterar rader med resultatens tidszon-id {0}

en: Invalid timezone ID ''{0}''
sv: Felaktig tidszon-id "{0}"

en: Saving fingerprint for {0}
sv: Sparar fingeravtryck för {0}

en: Sending abandoment email!
sv: Skickar övergivelse-mejl!

en: Resulting transforms do not conform to expectations.nExpected: {0}
sv: Transformeringarna följer inte föväntad form: {0}

en: Timed out after {0}
sv: Timeout efter {0}

en: No temporal adjuster named {0}
sv: Ingen justering för tid med namn {0}

en: Invalid unit: {0}
sv: Felaktig enhet: {0}

en: Don''t know how to parse {0} using format {1}
sv: Kan inte tolka {0} med format {1}

en: Token is missing value for keypath {0}
sv: Biljett saknar värde för "keypath" {0}

en: Sending usage stats FAILED
sv: Sändning av användningsstatistik MISSLYCKADES

en: There was an error saving
sv: Ett fel uppstod vid sparande

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}.
sv: För att tillåta användare logga in med Google behöver du ge Metabase ett "Google Developers console application client ID". Det behövs bara ett par steg och instruktioner för hur du skapar en nyckel finns på {0}.

en: Be sure to include the full client ID, including the apps.googleusercontent.com suffix.
sv: Se till att du tar med hela "client ID" inklusive suffixet apps.googleusercontent.com

en: Metabase {0} is available.
sv: Metabase {0} är nu tillgänglig.

en: You're running {0}
sv: Du kör {0}

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time.
sv: Ursäkta, men vi kunde inte kontrollera uppdateringar just nu.

en: patch release
sv: patch-release

en: Dates and Times
sv: Datum och klockslag

en: Numbers
sv: Siffror

en: No mappable groups
sv: Inga grupper som går att mappa

en: Metabase Documentation
sv: Metabase-dokumentation

en: Includes a troubleshooting guide
sv: Innehåller en problemlösningsguide

en: Post on the Metabase support forum
sv: Gör ett inlägg på Metabases supportforum

en: A community forum for all things Metabase
sv: Ett community-forum för allt Metabase-relaterat

en: File a bug report
sv: Skapa en felrapport

en: Create a GitHub issue (includes the diagnostic info below)
sv: Skapa ett Github-ärende (med felsöknings-info enl nedan)

en: Please include these details in support requests. Thank you!
sv: Ta med dessa detaljer i support-frågor. Tack!

en: Remember me
sv: Kom ihåg mig

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can {0}.
sv: Av säkerhetsskäl upphör länkar för återställning av lösenord att gälla efter ett tag. Om du fortfarande behöver återställa ditt lösenord kan du {0}.

en: Save new password
sv: Spara nytt lösenord

en: No matching result
sv: Inga matchande resultat

en: Submit
sv: Skicka

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host. This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available. Enabling this is usually slower than a direct connection.
sv: Några databas-installationer kan bara kommas åt genom att ansluta via en SSH-värd. Detta alternativ ger ett extra lager av säkerhet när VPN inte finns tillgängligt. Om detta aktiveras blir anslutningen vanligtvis långsammare än en direktuppkoppling.

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in many or most of your queries with this data.
sv: Vi föreslår att du inte aktiverar detta om du inte använder manuell tidszonshantering i de flesta av dina frågor mot detta data.

en: {0} to get an auth code.
sv: {0} för att få en behörighetskod

en: or
sv: eller

en: required
sv: obligatorisk

en: Database type
sv: Databastyp

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
sv: Detta är en snabb process som letar efter uppdateringar till detta databasschema. För det mesta går det utmärkt att låta detta gå varje timme.

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database.
sv: Metabase kan skanna värden i varje fält i denna databas för att aktivera val i dialogrutor. Detta kan ta en del resurser, i synnerhet om du har en väldigt stor databas.

en: Collection
sv: Samling

en: Confirm your password
sv: Bekräfta ditt lösenord

en: passwords do not match
sv: lösenorden matchar inte varandra

en: Department of Awesome
sv: Avdelningen för stordåd

en: Financial
sv: Finansiell

en: Numeric
sv: Numerisk

en: Date and Time
sv: Datum och tid

en: Categorical
sv: Kategorisk

en: URLs
sv: URL:er

en: Returns the average of the values in the column.
sv: Returnerar genomsnittet av värdena i kolumnen.

en: The column whose values to average.
sv: Kolumnerna att ta genomsnitt ifrån

en: end
sv: slut

en: Checks a date or numeric column's values to see if they're within the specified range.
sv: Kontrollerar värdet i ett numeriskt fält eller datumfält för att se om de ligger inom ett specifikt intervall

en: Rating
sv: Betyg

en: condition
sv: villkor

en: output
sv: utdata

en: Tests a list of cases and returns the corresponding value of the first true case, with an optional default value if nothing else is met.
sv: Testar en lista över villkor och returnerar motsvarande värde för det första uppfyllda villkoret med ett valfritt förvalt värde om inget annat hittas.

en: Weight
sv: Vikt

en: Large
sv: Stor

en: Medium
sv: Medelstor

en: Small
sv: Liten

en: Something that should evaluate to true or false.
sv: Något som ska vara sant eller falskt.

en: The value that will be returned if the preceeding condition is true.
sv: Värde som returneras om föregående villkor är uppfyllt.

en: value1
sv: värde1

en: value2
sv: värde2

en: Looks at the values in each argument in order and returns the first non-null value for each row.
sv: Tittar på värdena i varje argument i tur och ordning, och returnerar det första icke-tomma värdet för varje rad.

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Notes
sv: Anteckningar

en: No comments
sv: Inga kommentarer

en: A column or value.
sv: En kolumn eller värde

en: If value1 is empty, value2 gets returned if it's not empty, and so on.
sv: Om värde1 är tomt returneras värde2 om det inte är tomt, och så vidare.

en: Combines two or more strings of text together.
sv: Kombinerar två eller flera texter till en.

en: Last Name
sv: Efternamn

en: First Name
sv: Förnamn

en: value2 will be added on to the end of this.
sv: värde2 kommer att läggas på slutet av detta.

en: This will be added to the end of value1.
sv: Detta kommer att läggas till slutet av värde1.

en: string1
sv: sträng1

en: string2
sv: sträng2

en: Checks to see if string1 contains string2 within it.
sv: Kontrollerar om sträng1 innehåller sträng2.

en: Pass
sv: Passerat

en: The contents of this string will be checked.
sv: Innehållet i denna sträng kommer att kontrolleras.

en: The string of text to look for.
sv: Sträng eller text att söka efter.

en: Returns the count of rows in the source data.
sv: Returnerar antalet rader i källdatat.

en: Only counts rows where the condition is true.
sv: Bara antal rader där villkoret uppfylls.

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: The additive total of rows across a breakout.
sv: Ackumulerat antal rader över en utbrytning.

en: The rolling sum of a column across a breakout.
sv: Rullande summa av en kolumn över en utbrytning

en: The column to sum.
sv: Kolumnen att summera

en: The number of distinct values in this column.
sv: Antalet distinkta värden i denna kolumn.

en: The column whose distinct values to count.
sv: Kolumnen var distinkta värden ska räknas

en: comparison
sv: jämförelse

en: Returns true if the end of the text matches the comparison text.
sv: Returnerar sant om slutet av texten matchar jämförelse-texten

en: Appetite
sv: Aptit

en: hungry
sv: hungrig

en: A column or string of text to check.
sv: En kolumn eller textsträng att kontrollera

en: The string of text that the original text should end with.
sv: Textsträngen som ursprunglig text ska sluta med.

en: regular_expression
sv: regexp

en: Extracts matching substrings according to a regular expression.
sv: Plockar ut matchande del-strängar utifrån en regexp.

en: Address
sv: Adress

en: The column or string of text to search though.
sv: Kolumnen eller textsträngen att genomsöka.

en: The regular expression to match.
sv: Matchande regexp.

en: Returns the string of text in all lowercase.
sv: Returnerar textsträngen med små bokstäver.

en: The column with values to convert to lowercase.
sv: Kolumnen med värden att konvertera till små bokstäver.

en: Removes leading whitespace from a string of text.
sv: Tar bort inledande blanktecken från en textsträng.

en: The column with values you want to trim.
sv: Kolumnen vars värden du vill beskära.

en: Returns the largest value found in the column.
sv: Returnerar det största värdet från kolumnen.

en: Age
sv: Ålder

en: The numeric column whose maximum you want to find.
sv: Den numeriska kolumn vars max-värde du vill hitta.

en: Returns the smallest value found in the column.
sv: Returnerar det minsta värdet i kolumnen.

en: Salary
sv: Lön

en: The numeric column whose minimum you want to find.
sv: Den numeriska kolumnen vars minsta värde du vill hitta

en: length
sv: längd

en: new_text
sv: ny_text

en: Replaces a part of the input text with new text.
sv: Ersätter en del av indata-texten med ny text.

en: Order ID
sv: Order-id

en: Updated Part of ID
sv: Uppdaterad del av id

en: The text that will be modified.
sv: Texten som ska ändras.

en: The position where the replacing will start.
sv: Positionen där ersättning ska börja

en: The number of characters to replace.
sv: Antalet tecken att ersätta.

en: The text to use in the replacement.
sv: Text att använda för ersättning.

en: Removes trailing whitespace from a string of text.
sv: Tar bort avslutande blanktecken från en textsträng.

en: Returns the percent of rows in the data that match the condition, as a decimal.
sv: Returnerar procenten av rader i datat som matchar villkoret som ett decimaltal.

en: Returns true if the beginning of the text matches the comparison text.
sv: Returnerar sant om början av texten matchar jämförelsetexten.

en: Course Name
sv: Kursnamn

en: Computer Science
sv: Datavetenskap

en: The string of text that the original text should start with.
sv: Textsträngen som ursprunglig text ska börja med

en: Calculates the standard deviation of the column.
sv: Räknar ut standardavvikelsen för kolumnen

en: A numeric column.
sv: En numerisk kolumn.

en: Returns a portion of the supplied text.
sv: Returerar en del av den angivna texten.

en: The text to return a portion of.
sv: Texten att returnera en del av.

en: The position to start copying characters.
sv: Positionen där tecken ska börja kopieras..

en: The number of characters to return.
sv: Antalet tecken att returnera.

en: Adds up all the values of the column.
sv: Adderar alla värden till kolumnen.

en: The numeric column to sum.
sv: Den numeriska kolumnen som ska summeras.

en: Sums up values in a column where rows match the condition.
sv: Summera värden i en kolumn där rader matchar villkoret.

en: Order Status
sv: Orderstatus

en: Valid
sv: Giltig

en: Removes leading and trailing whitespace from a string of text.
sv: Tar bort inledande och avslutande blanktecken från en textsträng.

en: Returns the string of text in all upper case.
sv: Returnerar en textsträng med stora bokstäver.

en: The column with values to convert to upper case.
sv: Kolumnen med värden som ska konverteras till stora bokstäver.

en: must be {0} and include {1}.
sv: måste vara {0} och innehålla {1}.

en: must be {0}.
sv: måste vara {0}.

en: must include {0}.
sv: måste innehålla {0}.

en: at least {0} character long | at least {0} characters long
sv[0]: minst {0} tecken lång
sv[1]: minst {0} tecken lång

en: {0} lower case letter | {0} lower case letters
sv[0]: {0} liten bokstav
sv[1]: {0} små bokstäver

en: {0} upper case letter | {0} upper case letters
sv[0]: {0} stor bokstav
sv[1]: {0} stora bokstäver

en: {0} number | {0} numbers
sv[0]: {0} siffra
sv[1]: {0} siffror

en: {0} special character | {0} special characters
sv[0]: {0} speciellt tecken
sv[1]: {0} speciella tecken

en: must be a valid email address
sv: måste vara en giltig epost-adress

en: must be {0} characters or less
sv: måste vara {0} tecken eller mindre

en: Thanks for using Metabase!
sv: Tack för att du använder Metabase!

en: Powered by {0}
sv: Byggd på {0}

en: To:
sv: Till:

en: This question can't be used because it's based on a different database.
sv: Denna fråga kan inte användas eftersom den är baserad på en annan databas.

en: Couldn't find a saved question with that ID number.
sv: Kunde inte hitta en sparad fråga med det id:t

en: Pick a saved question
sv: Välj en sparad fråga

en: Pick a different question
sv: Välj en annan fråga

en: Loading…
sv: Laddar...

en: Question #…
sv: Fråga #...

en: Question #{0}
sv: Fråga #{0}

en: Last edited {0}
sv: Senast redigerad {0}

en: {0} creates a variable in this query template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the query template.
sv: {0} skapar en variabel i denna frågemall kallad "variable_name". Variabler kan ges typer i sidopaneler som ändrar deras uppförande. Alla variabeltyper med undantag för fält-filter kommer automatiskt att visa en dialogruta i denna fråga. Med fält-filter är detta valfritt. När denna dialogruta fylls i kommer värdet att ersätta variabeln i frågemallen.

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link questions to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
sv: Genom att tilldela en variabel typen fält-filter kan du länka frågor till filter i instrumentpanel-dialoger eller använda flera typer av dialoger i din SQL-fråga. Ett fält-filters variabel lägger in SQL motsvarande den som genereras av frågeguiden när man lägger till filter på befintliga kolumner.

en: Variable name
sv: Variabelnamn

en: Filter widget label
sv: Rubrik i dialogruta

en: Select a foreign key
sv: Välj en extern nyckel

en: Hi, {0}. Nice to meet you!
sv: Hej {0}. Trevligt att träffas!

en: 12-hour clock
sv: 12-timmars klocka

en: 24-hour clock
sv: 24-timmars klocka

en: In the column heading
sv: i kolumnrubriken

en: In every table cell
sv: I varje cell

en: Value formatting
sv: Formattering av värden

en: Full
sv: Hela

en: No change from last {0}
sv: Ingen ändring sedan {0}

en: Connection to ''{0}:{1}'' successful, but could not connect to DB.
sv: Anslutning till "{0}:{1}" lyckades, men kunde inte ansluta till databasen.

en: Connection to host ''{0}'' successful, but port {1} is invalid.
sv: Anslutning till värd "{0}" lyckades, men porten {1} är ogiltig.

en: Host ''{0}'' is not reachable
sv: Värden "{0}" kan inte nås

en: Unable to connect to database.
sv: Kan inte ansluta till databasen.

en: Cannot connect to Database
sv: Kan inte ansluta till databasen

en: You''re not allowed to specify a value for {0}.
sv: Du har inte tillåtelse att ange ett värde på {0}.

en: You can''t specify a value for {0} if it''s already set in the JWT.
sv: Du kan inte ange ett värde på {0} om det redan är satt i JWT.

en: You must specify a value for {0} in the JWT.
sv: Du måste ange ett värde på {0} i JWT.

en: You can only specify a value for {0} in the JWT.
sv: Du kan bara ange ett värde på {0} i JWT.

en: Error searching field values
sv: Fel vid sökning av fältvärden

en: Error searching for remapping
sv: Fel vid ny kartläggning

en: Google Auth token appears to be incorrect.
sv: Google Auth-biljett verkar vara felaktig

en: Double check that it matches in Google and Metabase.
sv: Dubbelkolla att det matchar mellan Google och Metabase

en: Everything else
sv: Allting annat

en: WARNING: You have enabled namespace tracing, which could log sensitive information like db passwords.
sv: VARNING: Du har aktiverat spårning av "namespace", vilket kan logga känslig information såsom databas-lösenord.

en: Database Upgrade Required
sv: Uppgradering av databasen krävs

en: NOTICE: Your database requires updates to work with this version of Metabase.
sv: NOTERING: Din databas behöver uppdateringar för att fungera med denna version av Metabase.

en: Please execute the following sql commands on your database before proceeding.
sv: Kör följande SQL-kommandon mot din databas innan du fortsätter.

en: Once your database is updated try running the application again.
sv: När din databas är uppdaterat, försök köra applikationen igen.

en: Database requires manual upgrade.
sv: Databasen kräver manuell uppgradering.

note: Tell transaction to automatically `.rollback` instead of `.commit` when the transaction finishes
en: Set transaction to automatically roll back...
sv: Ställ in transactioner att automatiskt rullas tillbaka...

note: Disable auto-commit. This should already be off but set it just to be safe
en: Disable auto-commit...
sv: Inaktivera "auto-commit"...

en: Set default db connection with connection pool...
sv: Sätt förvald databas-anslutning med anslutningspool...

en: Successfully verified {0} {1} application database connection.
sv: Lyckades verifiera anslutningen till applikationsdatabasen {0} {1}.

note: if both of the decoders above fail, then the date string is invalid
en: Don''t know how to parse date param ''{0}'' — invalid format
sv: Vet inte hur jag ska tolka parametern "{0}" - felaktigt format

en: The sub-query from referenced question #{0} failed with the following error: {1}
sv: Följande underfråga från tillhörande fråga #{0} misslyckades med följande fel: {1}

en: WARNING: Metabase only officially supports MySQL {0}/MariaDB {1} and above.
sv: VARNING: Metabase stödjer officiellt bara MySQL {0}/MariaDB {1} eller högre.

en: All Metabase features may not work properly when using an unsupported version.
sv: Alla Metabase-funktioner kanske inte fungerar korrekt när en version som inte stöds används.

en: Unable to substitute parameters
sv: Kan inte fylla i parametrarna

en: Cannot run the query: missing required parameters: {0}
sv: Kan inte köra frågan: obligatoriska parametrar saknas: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1} as a temporal literal
sv: Vet inte hur jag ska tolka {0} {1} som ett tidsuttryck

en: Setting {0} database timezone with statement: {1}
sv: Sätter tidszon för databas {0} med uttrycket: {1}

en: Error setting connection to readwrite
sv: Fel vid ändring av anslutningen till "readwrite"

en: Failed to set timezone ''{0}'' for {1} database
sv: Kunde inte sätta tidszon "{0}" för databas {1}

en: Error setting transaction isolation level for {0} database to {1}
sv: Fel när isolationsnivån {0} för transaktioner mot databas {1} skulle ställas in.

en: Error setting connection to read-only
sv: Fel när anslutningen skulle sättas till "read-only"

en: Error setting default holdability for connection
sv: Fel när förval för anslutningens värden skulle ställas in

en: Error setting result set fetch direction to FETCH_FORWARD
sv: Fel när inställning för riktning med FETCH_FORWARD skulle ställas in

en: Query canceled, calling PreparedStatement.cancel()
sv: Frågan avbröts,  anropar PreparedStatement.cancel()

en: Failed to connect to database
sv: Kunde inte ansluta till databasen

en: Unable to determine connection properties for driver {0}
sv: Kan inte fastställa anslutningens parametrar för drivrutin {0}

en: Error fetching field values
sv: Fel när fältvärden skulle hämtas

en: You cannot set {0}; it is a read-only setting.
sv: Du kan inte sätta {0} - det är inte ändringsbart.

en: defsetting descriptions strings must have `:visibilty` `:internal`, `:setter` `:none`, or internationalized, found: `{0}`
sv: "defsetting descriptions strings" måste ha `:visibilty` `:internal`, `:setter` `:none`, eller internationalized, hittade: `{0}`

en: Setting {0} is internal
sv: Inställningen {0} är intern

en: Loading local plugin manifest at {0}
sv: Ladda lokal plugin-specifikation vid {0}

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via email
sv: Skickar ögonblicksbild {0}: {1} med listorna {2} via epost

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via Slack
sv: Skickar pulse {0}: {1} med listorna {2} via Slack

en: Rendering pulse card with chart-type {0} and render-type {1}
sv: Skapar ögonblicksbild-listan med tabelltyp {0} and visningstyp {1}

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attempting to format them as such?
sv: RÄTTAS: Dessa är inte giltiga tidsuttryck: {0} {1}. Varför försöker vi formattera dem som sådana?

en: Error reducing result rows
sv: Fel när antalet rader minskades

en: Unexpected nil result
sv: Oväntat tomt resultat

en: Query timed out after {0} ms, raising timeout exception.
sv: Frågan fick timeout efter {0} vilket leder till timeout-hantering.

en: Timed out after {0}.
sv: Timeout efter {0}.

en: Query canceled before finishing.
sv: Frågan avbröts innan den gått klart.

en: Unknown query type {0}
sv: Okänd frågetyp {0}

en: Error purging old cache entires
sv: Fel vid rensning av gamla cache-data

en: Caching results for next time for query with hash {0}.
sv: Sparar resultat till nästa gång för fråga med lista {0}.

en: Error saving query results to cache.
sv: Fel när frågeresultat sparades till cache.

en: Successfully cached results for query.
sv: Lyckades spara frågans resultat i cache.

en: Query took {0} to run; miminum for cache eligibility is {1}
sv: Frågan tog {0} att köra. Mininum för giltig cache är {1}

en: Results are too large to cache.
sv: Resultaten är för stora för att spara i cache.

en: Serialization timed out after {0}.
sv: Serialisering fick timeout efter {0}.

en: Error parsing serialized results
sv: Fel vid tolkning av serialiserade resultat

en: Error purging old cache entries
sv: Fel vid rensning av gammal cache

en: Caching results for query with hash {0}.
sv: Sparar resultat för fråga med lista {0} i cache.

en: Cannot save QueryExecution, missing :context
sv: Kan inte spara frågekörningen, saknas :context

en: Error saving query execution info
sv: Fel när frågans körningsinfo sparades

en: Unable to resolve database for query: missing or invalid `:database` ID.
sv: Kan inte härleda databasen i frågan: saknat eller felaktigt databas-id.

en: Unable to resolve driver for query
sv: Kan inte härleda drivrutin för frågan.

en: Referenced question #{0} could not be found
sv: Angiven fråga #{0} kunde inte hittas

en: Referenced query is from a different database
sv: Angiven fråga kommer från en annan databas

en: This query has circular referencing sub-queries.
sv: Frågan har cirkulära referenser till under-frågor.

en: These questions seem to be part of the problem: "{0}" and "{1}".
sv: Dessa frågor verkar tillhöra problemet: "{0}" och "{1}".

en: Error recording results metadata for query
sv: Fel när metadata för frågans resultat skulle sparas

en: Query result
sv: Fråge-resultat

en: Error generating insights for column:
sv: Fel när inblick skulle genereras för kolumnen:

en: Sending abandonment email!
sv: Skickar övergivelse-mejl

en: You can create saved metrics to add a named metric option. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
sv: Du kan skapa sparade mått för att lägga till ett namngivet mått-val. Sparade mått innehåller typ av sammanslagning, det sammanslagna fältet och ev. ytterligare filter du vill lägga till. Till exempel kan du använda detta för att skapa något som det officiella sättet att räkna ut snittpris för en order-tabell.

en: Select and add filters to create your new segment.
sv: Välj och lägg till filter för att skapa ditt nya segment.

en: Alphabetical
sv: Alfanumerisk

en: Column order: {0}
sv: Sorteringsordning kolumner: {0}

en: Unhide all
sv: Visa allt

en: Hide all
sv: Dölj allt

en: Unhide
sv: Ångra dölj

en: New metric
sv: Nytt mått

en: Create metrics to add them to the Summarize dropdown in the query builder
sv: Skapa mått för att lägga till dem i Summera-listan i frågeguiden

en: New segment
sv: Nytt segment

en: Filter by table
sv: Filtrera per tabell

en: Checking HTTPS...
sv: Kontrollerar HTTPS...

en: It looks like HTTPS is not properly configured
sv: Det ser ut som om HTTPS inte är korrekt uppsatt

en: Redirect to HTTPS
sv: Dirigerar om till HTTPS

en: Localization
sv: lokalisering

en: Instance language
sv: Språk i instansen

en: Localization options
sv: Val för lokalisering

en: This database doesn't have any tables.
sv: Denna databas har inga tabeller.

en: This field only accepts a single value because it's used in a SQL query.
sv: Detta fält accepterar bara ett enskilt värde eftersom det används i en SQL-fråga.

en: Service Accounts
sv: Service-konton

en: Metabase connects to Big Query via {0}.
sv: Metabase ansluter till Big Query via {0}.

en: Continue using an OAuth application to connect
sv: Fortsätt använda en OAuth-applikation för att ansluta

en: We recommend switching to use {0} instead of an OAuth application to connect to BigQuery
sv: Vi rekommenderar att byta till {0} istället för OAuth-applikation för att ansluta till BigQuery

en: Connect to a Service Account instead
sv: Ansluta till ett service-konto istället

en: invalid JSON
sv: felaktig JSON

en: SSH private key
sv: Privat SSH-nyckel

en: Paste the contents of your ssh private key here
sv: Klistra in innehållet i din provata SSH-nyckel här

en: Passphrase for the SSH private key
sv: Lösenord för den privata SSH-nyckeln

en: SSH Authentication
sv: SSH-autentisering

en: SSH Key
sv: SSH-nyckel

en: Server SSL certificate chain
sv: Kedja för serverns SSL-certifikat

en: Paste the contents of the server's SSL certificate chain here
sv: Klistra in kedjan för serverns SSL-certifikat här

en: Paste a connection string
sv: Klistra in en anslutningssträng

en: Fill out individual fields
sv: Fyll i enskilda fält

en: Enter some SQL here so you can reuse it later
sv: Ange någon SQL här så att du kan återanvända det senare.

en: Give your snippet a name
sv: Ge din snutt ett namn

en: Current Customers
sv: Nuvarande kunder

en: Add a description
sv: Lägg till en beskrivning

en: Use site default
sv: Använd förval från sajten

en: find
sv: hitta

en: replace
sv: ersätt

en: The text to find.
sv: Text att hitta.

en: The text to use as the replacement.
sv: Texten som ska användas som ersättning.

en: Editing {0}
sv: Redigerar {0}

en: Create your new snippet
sv: Skapa din egen snutt

en: Archived snippets
sv: Arkiverade snuttar

en: Snippets are reusable bits of SQL
sv: Snuttar är återanvändbara bitar SQL

en: Create a snippet
sv: Skapa en snutt

en: Snippets
sv: Snuttar

en: SQL Snippets
sv: SQL-snuttar

en: Your language is set to {0}
sv: Ditt språk är satt till {0}

en: What's your preferred language?
sv: Vilket språk föredrar du?

en: This language will be used throughout Metabase and will be the default for new users.
sv: Detta språk kommer att användas i Metabase och kommer att vara förvalt för nya användare.

en: We filtered out {0} row(s) containing null values.
sv: Vi filtrerade ut {0} rad(er) innehållande null-värden.

en: Show values for this series
sv: Visa värden för denna serie

en: Question''s average execution duration is {0}; using ''magic'' TTL of {1}
sv: Frågans genomsnittliga tid är {0}, använder "magic" TTL {1}

en: A snippet with that name already exists. Please pick a different name.
sv: En snutt med det namnet finns redan. Välj ett annat namn.

en: [Unknown Metric]
sv: [Okänt mått]

en: [Unknown Segment]
sv: [Okänt segment]

en: Error writing error to output stream
sv: Fel när felmeddelande skulle skrivas till utdataströmmen

en: Caught unexpected Exception in streaming response body
sv: Fångade ett oväntat fel i dataströmmens svar

en: bound-fn caught unexpected Exception
sv: "bound-fn caught unexpected Exception"

en: Error determining whether HTTP request was canceled
sv: Fel uppstod när avbrottskontroll för HTTP-anropet skulle genomföras

en: Check cancelation status timed out after {0}
sv: Kontroll av avbrottsstatus fick timeout efter {0}

en: Unexpected exception in do-f-async
sv: Oväntat fel i "do-f-async"

en: Unexpected exception writing error response
sv: Oväntat fel när felmeddelande skulle skrivas

en: Server certificate not trusted - did you specify the correct SSL certificate chain?
sv: Serverns certifikat är inte giltigt. Angav du rätt SS-certfikat-kedja?

en: Server appears to require SSL - please enable SSL above
sv: Servern verkar kräva SSL - aktivera SSL ovan

en: Username
sv: Användarnamn

en: Don''t know how to parse parameter of type {0}
sv: Kan inte tolka parametern med typ {0}

en: Invalid :card parameter: missing `:card-id`
sv: Felaktig parameter ":card", saknad `:card-id`

en: Unable to resolve Snippet: missing `:snippet-id`
sv: Kan inte härleda snutt, saknad `:snippet-id`

en: Snippet {0} {1} not found.
sv: Snutt {0} {1} kunde inte hittas.

en: Error determining value for parameter
sv: Fel vid fastställande av parametervärde

en: Error building query parameter map
sv: Fel när karta över frågans parametrar skulle byggas

en: {0} ({1} DB calls)
sv: {0} ({1} DB-anrop)

en: App DB connections: {0}/{1}
sv: App DB-anslutningar: {0}/{1}

en: ({0} total active threads)
sv: (totalt {0} aktiva trådar)

en: Queries in flight: {0}
sv: Frågor på gång: {0}

en: ({0} queued)
sv: ({0} köade)

en: Collection must be in the same namespace as its parent
sv: Samlingen måste ha samma "namespace" som den överliggande

en: Personal Collections must be in the default namespace
sv: Personliga samlingar måste ligga i förvald "namespace"

en: You cannot move a Collection to a different namespace once it has been created.
sv: Du kan inte flytta en samling till en annan "namespace" när den väl har skapats.

en: Collection does not exist.
sv: Samlingen finns inte.

en: A {0} can only go in Collections in the {1} namespace.
sv: En {0} kan bara läggas i samlingar med "namespace" {1}.

en: Error sending database deletion notification
sv: Fel vid sändning av notifikation om borttagning av databas

en: You cannot update the creator_id of a NativeQuerySnippet.
sv: Du kan inte uppdatera fältet creator_id i en NativeQuerySnippet.

en: Error fetching value of Setting
sv: Fel vid hämtning av inställningens värde

en: The language that should be used for Metabase's UI, system emails, pulses, and alerts.
sv: Språket som ska användas för Metabase-gränssnittet, systemets epost-meddelande, utskick och notifieringar.

en: This is also the default language for all users, which they can change from their own account settings.
sv: Detta är också det förvalda språket för alla användare, som de sedan kan ändra i de egna konto-inställningarna.

en: Invalid locale {0}
sv: Felaktig lokalisering {0}

en: Force all traffic to use HTTPS via a redirect, if the site URL is HTTPS
sv: Tvinga alla trafik att gå via HTTPS via en "redirect" om sajtens URL är HTTPS

en: Cannot redirect requests to HTTPS unless `site-url` is HTTPS.
sv: Kan inte tvinga anrop till HTTPS om inte sajtens URL är HTTPS.

en: Error registering fonts: Metabase will not be able to send Pulses.
sv: Fel vid registrering av fonter. Metabase kommer inte att kunna göra utskick.

en: This is a known issue with certain JVMs. See {0} and for more details.
sv: Detta är ett känt problem med vissa JVM. Se {0} för mer info.

en: Error rendering Pulse
sv: Fel när utskick skulle skapas

en: Query timed out after {0}, raising timeout exception.
sv: Frågan fick timeout efter {0} och gav ett timeout-fel

en: No fields found for table {0}.
sv: Inga fält hittas i tabellen {0}.

en: Case
sv: Stora/små

en: Variance of {0}
sv: Skillnad i {0}

en: Median of {0}
sv: Median av {0}

en: {0}th percentile of {1}
sv: {0}:a percentilen av {1}

en: Not caching results: results are larger than {0} KB
sv: Sparar inte resultat i cache - resultaten är större än {0} KB

en: Cannot cache results: expected byte array, got {0}
sv: Kan inte spara resultat i cache: förväntade "byte array" men fick {0}

en: Request is closed; no one to return cached results to
sv: Begäran är stängd. Ingen att returnera resultat från cache till

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}
sv: Fel uppstod när resultat från cache skulle hämtas till frågan med lista {0}

en: Error preparing statement to fetch cached query results
sv: Fel vid förberedelse av uttryck för att hämta resultat från cache

en: Error processing query: {0}
sv: Fel vid körning av fråga: {0}

en: Unexpected exception in endpoint
sv: Oväntat avbrott i ändpunkten

en: Unexpected Exception in API request handler
sv: Oväntat avbrott i API-anropets hanterare

en: Error reducing {0}
sv: Fel vid reduktion av {0}

en: Error generating timeseries insight keyed by: {0}
sv: Fel vid generering av tidsserie med nyckel: {0}

en: Database position of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sv: Databas-positionen {0} har ändrats från "{1}" till "{2}".

en: Unscheduling task for Database {0}: trigger: {1}
sv: Ta bort schemaläggning för jobb i databas {0}: trigger: {1}

en: value must be a keyword or string.
sv: värdet måste vara ett nyckelord eller sträng.

en: String must be a valid two-letter ISO language or language-country code e.g. 'en' or 'en_US'.
sv: Värdet måste vara ett giltigt två-tecken ISO-språk eller språk-land-kod, t.ex 'en' eller 'en_US'.

en: Rows {0}-{1}
sv: Rader {0}-{1}

en: Audit
sv: Granska

en: User attribute configuration (optional)
sv: Användarens attribut konfiguration (ej obligatorisk)

en: Using {0}
sv: Använder {0}

en: Set up SAML-based SSO
sv: Sätt upp SAML-baserad SSO

en: SAML Authentication
sv: SAML Autentisering

en: Configure your identity provider (IdP)
sv: Konfigurera din identitetstillhandahållare (idP)

en: Your identity provider will need the following info about Metabase.
sv: Din identitetstillhandahållare kommer begära följande information om Metabase.

en: URL the IdP should redirect back to
sv: URLen som din idP skall dirigera tillbaka till

en: This is called the Single Sign On URL in Okta, the Application Callback URL in Auth0,
    and the ACS (Consumer) URL in OneLogin.
sv: Detta kallas "Single Sign On URL" i Okta, applikationens callback-URL i Auth0, och "ACS (Consumer) URL" i OneLogin.

en: SAML attributes
sv: SAML attribut

en: In most IdPs, you'll need to put each of these in an input box labeled
    "Name" in the attribute statements section.
sv: För de flesta IdP:er behöver du sätta var och en av dessa i en frågeruta kallad "Name" i attribut-delen.

en: User's email attribute
sv: Användarens e-post attribut

en: User's first name attribute
sv: Användarens förnamns attribut

en: User's last name attribute
sv: Användarens efternamns attribut

en: Tell Metabase about your identity provider
sv: Berätta för Metabase om din identitetstillhandahållare.

en: Metabase will need the following info about your provider.
sv: Metabase kommer behöva följande information om din identitetstillhandahållare.

en: SAML Identity Provider URL
sv: SAML identitetstillhandahållarens URL

en: SAML Identity Provider Certificate
sv: SAML identitetstillhandahållarens certifikat.

en: SAML Application Name
sv: SAML applikations namn

en: Sign SSO requests (optional)
sv: Signera SSO anrop (inte obligatoriskt)

en: SAML Keystore Path
sv: SAML nyckelgenväg.

en: SAML Keystore Password
sv: SAML nyckellösenord.

en: SAML Keystore Alias
sv: SAML nyckel alias

en: Synchronize group membership with your SSO
sv: Syncronizera grupp tillhörigheten med din SSO

en: To enable this, you'll need to create mappings to tell Metabase which group(s) your users should
    be added to based on the SSO group they're in.
sv: För att tillhandahålla detta behöver du skapa mappningar för att beskriva för Metabase vilken grupp(er) dina användare skall adderas till baserat på vilken SSO-grupp de befinner sig i.

en: Group Name
sv: Gruppnamn

en: Group attribute name
sv: Gruppens attributnamn

en: Note:
sv: Notering:

en: If you change any of the settings of an existing SAML active setup, then you will need to restart Metabase for them to take effect.
sv: Om du ändrar någon av inställningarna på en existerande och aktiv SAML koppling, så kommer du behöva starta om Metabase för att dom ska användas.

en: Allows users to login via a SAML Identity Provider.
sv: Tillåt användare att logga in via en SAML Identity Provider.

en: Allows users to login via a JWT Identity Provider.
sv: Tillåt användare att logga in via en JWT Identity Provider.

en: Enable Password Authentication
sv: Aktivera lösenordsautentisering

en: When enabled, users can additionally log in with email and password.
sv: När den är aktiverad kan användare också logga in med epost och lösenord.

en: Notify admins of new SSO users
sv: Informera admin-användare om nya SSO-användare

en: When enabled, administrators will receive an email the first time a user uses Single Sign-On.
sv: När den är aktiverad kommer administratörer att få epost första gången en användare loggar in med Single Sign-On.

en: Use the settings below to configure your SSO via SAML. If you have any questions, check out our {0}.
sv: Använd inställningarna nedan för att konfigurera din SSO via SAML. Om du har några frågor, se vår {0}.

en: documentation
sv: dokumentation

en: JWT Authentication
sv: JWT-autentisering

en: String used by the JWT signing key
sv: Textsträng som används av JWT signing key

en: Embedding the entire Metabase app
sv: Inbäddning av hela Metabase-appen

en: If you want to embed all of Metabase, enter the origins of the websites or web apps where you want to allow embedding in an iframe, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
sv: Om du vill inbädda hela Metabase, ange ursprunget till webbsajterna eller web-apparna där du vill tillåta inbäddning i en iframe separerade av mellanslag. Här är {0} för det som kan anges.

en: Grant sandboxed access to this table
sv: Tillåt sandbox-access till denna tabell

en: When users in this group view this table they'll see a version of it that's filtered by their user attributes, or a custom view of it based on a saved question.
sv: När användare i denna grupp tittar på denna tabell kommer de att se en version som filtrerats av deras användarattribut, eller en anpassad vy av den baserad på en sparad fråga.

en: How do you want to filter this table for users in this group?
sv: Hur vill du filtrera denna tabell för användare i denna grupp?

en: Pick a saved question that returns the custom view of this table that these users should see.
sv: Välj en sparad fråga som returnerar den anpassade vyn för tabellen som användarna ska se.

en: You can optionally add additional filters here based on user attributes. These filters will be applied on top of any filters that are already in this saved question.
sv: Du kan också lägga till ytterligare filter här baserade på användar-attributen. Dessa filter kommer att aktiveras ovanpå de ev. filter som redan finns i denna sparade fråga.

en: For this option to work, your users need to have some attributes
sv: För att detta ska fungera behöver dina användare ha några attribut

en: To add additional filters, your users need to have some attributes
sv: För att lägga till ytterligare filter behöver dina användare ha några attribut

en: No user attributes
sv: Inga användar-attribut

en: Pick a user attribute
sv: Välj en användares attribut

en: Pick a parameter
sv: Välj en parameter

en: Pick a column
sv: Välj en kolumn

en: Users in {0} can view
sv: Användare i {0} kan se

en: rows in the {0} question
sv: rader fråga {0}

en: rows in the {0} table
sv: rader i tabellen {0}

en: where {0} equals {1}
sv: där {0} är lika med {1}

en: and {0} equals {1}
sv: och {0} är lika med {1}

en: You can add attributes automatically by setting up an SSO that uses SAML, or you can enter them manually by going to the People section and clicking on the … menu on the far right.
sv: Du kan lägga till attribut automatiskt genom att sätta upp en SSO som använder SAML, eller så kan du ange dem manuellt genom att gå till Människor och klicka på menyn ... längst till höger.

en: User attribute
sv: Användar-attribut

en: We can automatically get your users’ attributes if you’ve set up SSO, or you can add them manually from the "…" menu in the People section of the Admin Panel.
sv: Vi kan automatiskt få din användares attribut om du satt upp SSO, eller så kan du ange dem manuellt från menyn "..." i avdelningen Människor under Admin.

en: Parameter or variable
sv: Parameter eller variabel

en: equals
sv: är lika med

en: Grant sandboxed access
sv: Tillåt sandboxed-access

en: Sandboxed access
sv: Sandboxed-access

en: Edit sandboxed access
sv: Redigera sandbox-access

en: Edit folder details
sv: Redigera mappdetaljer

en: Change permissions
sv: Ändra rättigheter

en: Create your new folder
sv: Skapa din nya mapp

en: New folder
sv: Ny mapp

en: We're having trouble validating your token
sv: Vi har problem med att validera din biljett

en: Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers
sv: Dubbelkolla att din instans kan ansluta till Metabase servrar

en: Get help
sv: Få hjälp

en: Get even more out of Metabase with the Enterprise Edition
sv: Få ut mera av Metabase med Enterprise-versionen

en: All the tools you need to quickly and easily provide reports for your customers, or to help you run and monitor Metabase in a large organization
sv: Alla de verktyg du behöver för att snabbt och enkelt göra rapporter till dina kunder eller hjälpa dig att köra och övervaka Metabase i en stor organisation

en: Activate a license
sv: Aktivera en licens

en: Your trial is active with these features
sv: Din provperiod är aktiv med dessa funktioner

en: Trial expires {0}
sv: Provperioden avslutas {0}

en: Need help? Ready to buy?
sv: Behöver du hjälp? Redo att köpa?

en: Talk to us
sv: Prata med oss

en: Your trial has expired
sv: Din provperiod är slut

en: Need more time? Ready to buy?
sv: Behöver du mer tid? Redo att köpa?

en: Your features are active!
sv: Dina funktioner är aktiverade!

en: Your licence is valid through {0}
sv: Din licens är giltig till {0}

en: Your license has expired
sv: Din licens är ogiltig

en: It expired on {0}
sv: Den gick ut den {0}

en: Want to renew your license?
sv: Vill du förnya din licens?

en: Learn how to use this
sv: Lär dig hur man använder detta

en: Not included in your current plan
sv: Ingår inte i ditt nuvarande upplägg

en: Enter the token you recieved from the store
sv: Ange den biljett du fick från affären

en: Activate
sv: Aktivera

en: Need help?
sv: Behöver du hjälp?

en: More info about your problem.
sv: Mer information om ditt problem

en: Contact support
sv: Kontakta supporten

en: Data sandboxes
sv: Data-sandboxar

en: Make sure you're showing the right people the right data with automatic and secure filters based on user attributes.
sv: Säkerställ att du visar rätt personer rätt data med automatiska och säkra filter baserade på användar-attribut.

en: White labeling
sv: Vit-listning

en: Match Metabase to your brand with custom colors, your own logo and more.
sv: Matcha Metabase till ditt varumärke med anpassade färger, din egen logga mm.

en: Auditing
sv: Granskning

en: Keep an eye on performance and behavior with robust auditing tools.
sv: Håll ett öga på prestanda och uppförande med robusta verktyg för granskning.

en: Provide easy login that works with your exisiting authentication infrastructure.
sv: Ger en enkel inloggning som fungerar med din befintliga struktur för autentisering.

en: Store
sv: Affär

en: Application Name
sv: Applikationsnamn

en: Color Palette
sv: Färgkarta

en: Logo
sv: Logga

en: Favicon
sv: Favorit-ikon

en: Landing Page
sv: Slutsida

en: No groups
sv: Inga grupper

en: Permissions for {0}
sv: Rättigheter för {0}

en: Permissions for this folder
sv: Rättigheter för denna mapp

en: Grant Edit access
sv: Ge tillåtelse att redigera

en: Can modify snippets in this folder
sv: Kan ändra i snuttar i denna mapp

en: Grant View access
sv: Ge tillåtelse att se

en: Can insert and use snippets in this folder, but can't edit the SQL they contain
sv: Kan lägga in och använda snuttar i denna mapp, men kan inte redigera den SQL de innehåller

en: Can't view or insert snippets in this folder
sv: Kan inte visa eller lägga in snuttar i denna mapp

en: Also change sub-folders
sv: Också ändra undermappar

en: First day of the week
sv: Första dagen i veckan

en: There was an issue signing in with Google. Please contact an administrator.
sv: Ett problem uppstod vid inloggning med Google. Kontakta en administratör.

en: on the
sv: på

en: at
sv: vid

en: Open the Metabase actions menu
sv: Öppna menyn för Metabase-åtgärder

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Go to a custom destination
sv: Gå till en vald destination

en: Update a dashboard filter
sv: Uppdatera filter för en instrumentpanel

en: {0} updates {1} filter | {0} updates {1} filters
sv[0]: {0} uppdatering filter {1}
sv[1]: {0} uppdateringar filter {1}

en: {0} goes to {1}
sv: {0} går till {1}

en: On-click behavior for each column
sv: Beteende vid klick för varje kolumn

en: Go to custom destination
sv: Gå till förvald destination

en: Open the actions menu
sv: Öppna val-menyn

en: Click behavior for {0}
sv: Beteende vid klick för {0}

en: Pick one or more filters to update
sv: Välj ett eller flera filter att uppdatera

en: Saved question
sv: Sparad fråga

en: Link to
sv: Länka till

en: Enter a URL to link to
sv: Ange en URL att länka till

en: You can insert the value of a column or dashboard filter using its name, like this: {{some_column}}
sv: Du kan ange värdet på ett filter från en kolumn eller instrumentpanel genom att använda dess namn, så här: {{någon_kolumn}}

en: e.g. http://acme.com/id/{{user_id}}
sv: t.ex http://minsajt.se/id/{{user_id}}

en: Pick a dashboard...
sv: Välj en instrumentpanel

en: Pick a question...
sv: Välj en fråga

en: Pick a dashboard to link to
sv: Välj en instrumentpanel att länka till

en: Pick a question to link to
sv: Välj en fråga att länka till

en: Pass values to this dashboard's filters (optional)
sv: Skicka värdena för denna instrumentpanels filter (valfritt)

en: Pass values to this question's variables (optional)
sv: Skicka värden till denna frågas variabler (valfritt)

en: Pass values to filter this question (optional)
sv: Skicka värden till för att filtrera denna fråga (valfritt)

en: Dashboard filters
sv: Filter för instrumentpanel

en: User attributes
sv: Användar-attribut

en: Customize link text (optional)
sv: Anpassa länktext (valfritt)

en: E.x. Details for {{Column Name}}
sv: T.ex detaljer för {{Column Name}}

en: Values you can reference
sv: Värden du kan referera till

en: No available targets
sv: Inga tillgängliga mål

en: variable
sv: variabel

en: Other available filters
sv: Andra tillgängliga filter

en: Avaliable filters
sv: Tillgängliga filter

en: Other available variables
sv: Andra tillgängliga variabler

en: Avaliable variables
sv: Tillgängliga variabler

en: Other available columns
sv: Andra tillgängliga kolumner

en: Avaliable columns
sv: Tillgängliga kolumner

en: user attribute
sv: användar-attribut

en: Text card
sv: Lista med text

en: Click behavior
sv: Uppförande vid klick

en: Visualization options
sv: Visuella val

en: Edit series
sv: Redigera serier

en: Add series
sv: Lägg till serier

en: On click
sv: Vid klick

en: Change title and description
sv: Ändra titel och beskrivning

en: You've updated embedded params and will need to update your embed code.
sv: Du har uppdaterat inbäddade parametrar och beöhver uppdatera din inbäddade kod.

en: Add question
sv: Lägg till fråga

en: You're editing this dashboard.
sv: Du redigerar denna kontrollpanel

en: Column to filter on
sv: Kolumn att filtrera

en: snippet collection
sv: samling snuttar

en: snippet collections
sv: samlingar av snuttar

en: Give your folder a name
sv: Ge din mapp ett namn

en: Something short but sweet
sv: Något kort och bra

en: Folder this should be in
sv: Mapp denna ska ligga i

en: Open the action menu
sv: Öppna val-menyn

en: {0} column has custom behavior | {0} columns have custom behavior
sv[0]: kolumnen {0} har anpassningar
sv[1]: kolumnerna {0} har anpassningar

en: Go to...
sv: Gå till...

en: Go to dashboard
sv: Gå till instrumentpanel

en: Go to question
sv: Gå till fråga

en: Go to url
sv: Gå till URL

en: Filter this dashboard
sv: Filtrera denna instrumentpanel

en: Returns the count of rows in the selected data.
sv: Returnerar antalet rader från valt data.

en: The column or number to sum.
sv: Kolumn eller siffra att summera.

en: The numeric column to get standard deviation of.
sv: Den numeriska kolumnen att få standardavvikelse från

en: The numeric column whose values to average.
sv: Den numeriska kolumnen för genomsnittsvärde

en: Returns the smallest value found in the column
sv: Returnera det minsta värdet i kolumnen

en: Sums up the specified column only for rows where the condition is true.
sv: Summera de angivna kolumnerna bara för rader där villkoret uppfyllts

en: Returns the numeric variance for a given column.
sv: Returnera numerisk varians för en angiven kolumn

en: Temperature
sv: Temperatur

en: The column or number to get the variance of.
sv: Kolumn eller siffra att få variansen från

en: Returns the median value of the specified column.
sv: Returnerar median-värdet för den angivna kolumnen

en: The column or number to get the median of.
sv: Kolumnen eller värdet att få median från

en: percentile-value
sv: percentil-värde

en: Returns the value of the column at the percentile value.
sv: Returnerar värdet från kolumnen vid percentil-värdet

en: The column or number to get the percentile of.
sv: Kolumen eller siffra att få percentil från

en: The value of the percentile.
sv: Värdet av percentilen

en: Returns the string of text in all lower case.
sv: Returnerar textsträngen med små bokstäver

en: The column with values to convert to lower case.
sv: Kolumnen med värden att konvertera till gemena.

en: Returns the text in all upper case.
sv: Returnerar texten med stora bokstäver

en: The column or text to return a portion of.
sv: Kolumnen eller texten att returnera den del av

en: The column or text to search through.
sv: Kolumnen eller texter att genomsöska

en: Combine two or more strings of text together.
sv: Slå ihop två eller flera textsträngar.

en: The column or text to begin with.
sv: Kolumnen eller texten att börja med.

en: This will be added to the end of value1, and so on.
sv: Detta kommer att läggas på slutet av värde 1 och så vidare.

en: Enormous
sv: Enorm

en: Gigantic
sv: Gigantisk

en: Returns the number of characters in text.
sv: Returnerar antalet tecken i texten.

en: The column or text you want to get the length of.
sv: Kolumnen eller texten du vill få längden av.

en: The column or text you want to trim.
sv: Kolumnen eller texten du vill rensa från avslutande blanktecken.

en: Returns the absolute (positive) value of the specified column.
sv: Returnerar det absoluta värdet av angiven kolumn.

en: Debt
sv: Debet

en: The column or number to return absolute (positive) value of.
sv: Kolumnen eller siffran att returnera absoluta värdet av.

en: Rounds a decimal number down.
sv: Avrundar ett decimaltal neråt.

en: The column or number to round down.
sv: Kolumnen eller siffran att avrunda neråt.

en: Rounds a decimal number up.
sv: Avrundar ett decimaltal uppåt.

en: The column or number to round up.
sv: Kolumnen eller siffran att avrunda uppåt.

en: Rounds a decimal number either up or down to the nearest integer value.
sv: Avrundar ett decimaltal upp eller ner till närmaste heltal.

en: The column or number to round to nearest integer.
sv: Kolumnen eller siffran att avrunda till närmaste heltal.

en: Returns the square root.
sv: Returnerar kvadratroten ur.

en: Hypotenuse
sv: Hypotenusa

en: The column or number to return square root value of.
sv: Kolumnen eller siffran att returnera kvradratroten ur.

en: Raises a number to the power of the exponent value.
sv: Upphöjer en siffra till exponentvärdet

en: Length
sv: Längd

en: The column or number raised to the exponent.
sv: Kolumnen att upphöja

en: The value of the exponent.
sv: Värdet på exponenten

en: Returns the base 10 log of the number.
sv: Returnerar 10-logaritmen för värdet.

en: Value
sv: Värde

en: The column or number to return the natural logarithm value of.
sv: Kolumnen eller siffra att returnera naturliga logaritmen från

en: Returns Euler's number, e, raised to the power of the supplied number.
sv: Returnera Eulers värde e upphöjt med angivet värde

en: Interest Months
sv: Räntemånader

en: The column or number to return the exponential value of.
sv: Kolumnen eller siffran att returnera det exponentiella värdet från.

en: The column or text to check.
sv: Kolumnen eller texten som ska kontrolleras..

en: Checks a date or number column's values to see if they're within the specified range.
sv: Kontrollerar en datum- eller sifferkolumns värde för att se om det ligger inom angivet intervall.

en: Created At
sv: Skapad

en: The date or numeric column that should be within the start and end values.
sv: Datum- eller sifferkolumn som ska ligga inom start- och slutvärdena

en: The beginning of the range.
sv: Start-värde.

en: The end of the range.
sv: Slut-värde.

en: Checks a date column's values to see if they're within the relative range.
sv: Kontrollerar en datum-kolumns värden för att se om de ligger inom det relativa intervallet.

en: The date column to return interval of.
sv: Datum-kolumnen att returnera intervall ifrån

en: Period of interval, where negative values are back in time.
sv: Period för intervall där negativa värden är tillbaka i tiden

en: Type of internal like "day", "month", "year".
sv: Intern typ som "dag", "månad", "år".

en: The column or value to return.
sv: Kolumnen eller värdet att returnera.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if its not empty, and so on.
sv: Om värde 1 är tomt returneras värde 2 om det inte är tomt, och så vidare.

en: Tests an expression against a list of cases and returns the corresponding value of the first matching case, with an optional default value if nothing else is met.
sv: Testar ett uttryck mot en lista av fall och returnerar det motsvarande värdet för den förstas matchningen, eventuellt med ett förvalt värde om matchning saknas.

en: The value that will be returned if the preceding condition is true, and so on.
sv: Värde som kommer att returneras om föregående krav är uppfyllt och så vidare.

en: Is null
sv: Är tomt

en: Not null
sv: Är inte tomt

en: Additive sum of all the values of a column.
    e.x. total revenue over time.
sv: Ökande summa av alla värden i en kolumn, t.ex total intäkt över tid.

en: Additive count of the number of rows.
    e.x. total number of sales over time.
sv: Ökande antal av antalet rader, t.ex totalt antal försäljningar över tid.

en: Linked filters
sv: Länkade filter

en: Label
sv: Etikett

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: No default
sv: Inget förvalt

en: To view this, {0} must be connected to at least one field.
sv: För att se detta måste {0} vara kopplat till minst ett fält.

en: Limit this filter's choices
sv: Begränsa detta filters val

en: If you have another dashboard filter, you can limit the choices that are listed for this filter based on the selection of the other one.
sv: Om du har ett annat instrumentpanel-filter kan du begränsa de val som visas för detta filter baserat på det andra filtret.

en: So first, {0}.
sv: Så först, {0}.

en: add another dashboard filter
sv: lägg till ytterligare instrumentpanel-filter

en: If you toggle on one of these dashboard filters, selecting a value for that filter will limit the available choices for {0} filter.
sv: Om du aktiverar ett av dessa instrumentpanel-filter kommer ett valt värde för detta filter att begränsa tillgängliga val för filter {0}.

en: Filtering column
sv: Kolumn för filter

en: Filtered column
sv: Filtrerad kolumn

en: Enter user names or email addresses
sv: Ange användarnamn eller epost-adresser

en: New snippet
sv: Ny snutt

en: Hourly
sv: Varje timme

en: Daily at {0}
sv: Dagligen vid {0}

en: Weekly at {0} on {1}
sv: Veckovis vid {0} på {1}

en: Monthly on the {0} {1} at {2}
sv: Månadsvis den {0} {1} på {2}

en: Delete this subscription
sv: Ta bort denna prenumeration

en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

en: Create a dashboard subscription
sv: Skapa prenumeration på en instrumentpanel

en: Email it
sv: Skicka  som epost

en: You can send this dashboard regularly to users or email addresses.
sv: Du kan skicka denna instrumentpanel regelbundet till användare eller epost-adresser.

en: Send it to Slack
sv: Skicka den till Slack

en: Pick a channel and a schedule, and Metabase will do the rest.
sv: Välj kanal och schemaläggning så kommer Metabase att göra resten.

en: Email this dashboard
sv: Skicka denna instrumentpanel som epost

en: Don't send if there aren't results
sv: Skicka inte om resultat saknas

en: Attach results
sv: Bifoga resultat

en: Attachments can contain up to 2,000 rows of data.
sv: Bilagor kan innehålla upp till 2000 rader data.

en: Send this dashboard to Slack
sv: Skicka denna instrumentpanel till Slack

en: Dashboard does not have a parameter with the ID {0}
sv: Instrumentpanelen har ingen parameter med ID {0}

en: Parameter {0} does not have any Fields associated with it
sv: Parameter {0} är inte kopplad till några fält

en: include must be either empty or the value 'tables'
sv: include måste vara antingen tomt eller värdet 'tables'

en: `database` is required for all queries whose type is not `internal`.
sv: 'database' krävs för alla frågor som inte är av typen 'internal'.

en: Password login is disabled for this instance.
sv: Inloggning med lösenord är inaktiverat för denna installation.

en: Your account is disabled. Please contact your administrator.
sv: Ditt konto är inaktiverat. Kontakta din administratör.

en: Your account is disabled.
sv: Ditt konto är inaktiverat.

en: Invalid Slack token.
sv: Felaktig Slack-biljett.

en: The ''{0}'' command is only available in Metabase Enterprise Edition.
sv: Kommandot "{0}" är bara tillgängligt i Enterprise-versionen av Metabase.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are PRESENT.
sv: Tillägg för Metabase Enterprise-versionen är aktiverade.

en: Usage of Metabase Enterprise Edition features are subject to the Metabase Commercial License.
sv: Användning av tillägg för Metabase Enterprise-versionen styrs av Metabase Commercial License.

en: See {0} for details.
sv: Se {0} för detaljer.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are NOT PRESENT.
sv: Tillägg för Metabase Enterprise-versionen är INTE AKTIVERADE.

en: You''re invited to join {0}''s {1}
sv: Du är välkommen att gå med i {0}s {1}

en: {0} created a {1} account
sv: {0} skapade ett {1}-konto

en: {0} accepted their {1} invite
sv: {0} accepterade inbjudan från {1}

en: [{0}] Password Reset Request
sv: [{0}] Begäran om återställning lösenord

en: [{0}] Notification
sv: Notifiering [{0}]

en: [{0}] Help make [{1}] better.
sv: [{0}] Hjälp till att förbättra [{1}].

en: [{0}] Tell us how things are going.
sv: [{0}] Berätta för oss hur det går

en: Error starting events listener
sv: Fel uppstod när "events listener" skulle startas

en: Should we sync user attributes when someone logs in via LDAP?
sv: Ska vi synka användar-attributen med någons inloggningar via LDAP?

en: Comma-separated list of user attributes to skip syncing for LDAP users.
sv: Komma-separerad lista över användar-attribut för att skippa synkning för LDAP-användare.

en: Invalid token
sv: Felaktig biljett

en: Slack API error: {0}
sv: API-fel i Slack: {0}

en: Slack channel named `metabase_files` is missing!
sv: Slack-kanalen "metabase_files" saknas!

en: Please create or unarchive the channel in order to complete the Slack integration.
sv: Skapa eller hämta kanalen från arkiv för att fullfölja integrationen med Slack

en: The channel is used for storing graphs that are included in Pulses and MetaBot answers.
sv: Kanalen som används för att spara grafer som finns med i ögonblicksbilder och MetaBot-svar.

en: Uploaded image
sv: Ladda upp bild

en: Error uploading file to Slack:
sv: Fel vid uppladdning till Slack:

en: Invalid session. Expected an instance of Session.
sv: Ogiltig session. Förväntade en instans av Session.

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is
sv: Session-cookies för SameSite är konfigurera som "None", men sajten är

en: served over an insecure connection. Some browsers will reject
sv: levereras över en osäker förbindelse. Några webbläsare kommer inte att acceptera

en: cookies under these conditions.
sv: cookies under dessa omständigheter.

en: Top folder
sv: Översta mappen

en: :parameters must be a sequence of maps with String :id keys
sv: :parameters måste vara en följd av kartor med String :id-nycklar

en: Invalid human-readable-values: values must be a sequence; each item must be nil or a string
sv: Felaktigt human-readable-values: värdena måste vara en följd, där varje värde måste vara tomt eller en sträng

en: :values must be present to fetch :human_readable_values
sv: :värden måste finnas för att hämta :human_readable_values

en: Field values total length is > {0}.
sv: Fältvärdens totala längd är > {0}.

en: snippet names cannot include '}' or start with spaces
sv: Snutt-namn kan inte innehålla '}' eller börja med blanktecken

en: Error executing chain filter query
sv: Fel vid körning av fråga med länkade filter

en: Field {0} does not exist.
sv: Fält {0} finns inte.

en: Cannot search against non-Text Field {0} {1}
sv: Kan inte söka i icke-text-fält {0} {1}

en: Granting permissions for group {0}: {1}
sv: Ger rättigheter för grupp {0}: {1}

en: Revoking permissions for group {0}: {1}
sv: Återkallar rättigheter för grupp {0}: {1}

en: Invalid DB permissions: if you have write access for native queries, you must have full data access.
sv: Felaktiga databasrättigheter. Om du har tillåtelse att skriva inbyggda frågor måste du ha full databasrättighet.

en: Invalid DB permissions: if you have readonly native query access, you must also have data access.
sv: Felaktiga databasrättigheter. Om du har tillåtelse att se inbyggda frågor måste du också ha tillgång till data.

en: Changing permissions from: {0} to: {1}
sv: Ändrar rättigheter från {0} till {1}

en: login attribute keys must be a keyword or string
sv: attribut-nycklar för login måste vara nyckelord eller sträng

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts.
sv: Förvalt språk för alla användare av Metabase, epostadresser för system, ögonblicksbilder och notifieringar.

en: Users can individually override this default language from their own account settings.
sv: Användare kan var och en ändra detta språk i deras egna konto-inställningar

en: Default page to show the user
sv: Förvald sida att visa en användare

en: Allow this origin to embed the full Metabase application
sv: Tillåt denna källa att bädda in hela Metabase-applikationen

en: Values greater than {0} ({1}) are not allowed.
sv: Värden större än {0} ({1}) tillåts inte

en: This will replace the word "Metabase" wherever it appears.
sv: Detta kommer att ersätta ordet Metabase där det förekommer.

en: These are the primary colors used in charts and throughout Metabase. You might need to refresh your browser to see your changes take effect.
sv: Detta är de primära färgerna som används i grafer och i hela Metabase. Du man behöva ladda om sidan i webbläsaren för att se ändringarna.

en: For best results, use an SVG file with a transparent background.
sv: För bästa resultat, använd en SVG-fil med genomskinlig bakgrund.

en: The url or image that you want to use as the favicon.
sv: Url:en eller bilden som du vill använda som favorit-ikon.

en: Allow logging in by email and password.
sv: Tillåt inloggning med epost och lösenord.

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
      It won''t affect SQL queries.
sv: Detta kommer att påverka sådant som gruppering på vecka eller filtrering via grafiska frågor. Det kommer inte att påverka SQL-frågor.

en: Unable to validate token
sv: Kan inte validera biljetten

en: Token format is invalid.
sv: Biljettens format är ogiltigt.

en: Error validating token
sv: Fel vid validering av biljett

en: Error filtering against {0} Field: unable to parse String {1} to a {2}
sv: Fel vid filtrering mot fältet {0}. Kunde inte tolka sträng {1} till en {2}

en: Error fetching details for Job: {0}
sv: Fel vid hämtning av detaljerna för jobb {0}

en: Starting sync task for Database {0}.
sv: Påbörjar synkning för databas {0}.

en: Cannot sync Database {0}: Database does not exist.
sv: Kan inte synka databasen {0}. Databasen finns inte.

en: Update Field values task triggered for Database {0}.
sv: Uppdatering av fältvärden triggad för databas {0}.

en: Skipping update, automatic Field value updates are disabled for Database {0}.
sv: Skippar uppdatering - automatiska uppdateringar av fältvärden är inte aktiverat för databas {0}.

en: SAML Identity Provider Issuer
sv: Tillhandahållare av SAML-identitet

en: SAML Identity Provider SSO URL
sv: URL för tillhandahållare av SAML-identitet

en: DB Name
sv: Databasnamn

en: DB Engine
sv: Databastyp

en: Unknown name
sv: Okänt namn

en: Unknown engine
sv: Okänd databastyp

en: Edit collection
sv: Redigera samling

en: Pinned items
sv: Taggade delar

en: Other users' personal collections
sv: Andras personliga samlingar

en: View archive
sv: Visa arkiv

en: Your personal collection
sv: Din personliga samling

en: Nothing to see yet.
sv: Inget att visa ännu

en: Use collections to organize and group dashboards and questions for your team or yourself
sv: Använd samlingar för att organisera och gruppera instrumentpaneler och frågor för ditt team och dig själv

en: Unpin this item
sv: Avmarkera denna del

en: Available filters
sv: Tillgängliga filter

en: Available variables
sv: Tillgängliga variabler

en: Available columns
sv: Tillgängliga kolumner

en: Include User ID and query hash in queries
sv: Ta med användar-id och frågetabell i frågor

en: When on, Metabase User ID and query hash get appended to queries on this database, which can be useful for auditing and debugging. However, this causes each query to look distinct, preventing BigQuery from returning cached results, which may increase your costs.
sv: När aktiv läggs Metabase-användarid och frågetabell med i frågor mot denna databas, vilket kan vara användbart för att få överblick och felsöka. Detta får dock varje fråga att verka exakt och hindrar BigQuery från att ta med resultat från cache, vilket kan öka dina kostnader.

en: Periodically refingerprint tables
sv: Periodiskt uppdatera tidsstämpel på tabeller

en: When syncing with this database, Metabase will scan a subset of values of fields to gather statistics that enable things like improved binning behavior in charts, and to generally make your Metabase instance smarter.
sv: Vid synkning med denna databas kommer Metabase att skanna en delmängd av fältvärden för att samla statistik som tillåter saker som förbättrad gruppering av värden i kartor och att i allmänhet förbättra din Metabase.

en: Updated date
sv: Uppdateringsdatum

en: Updated time
sv: Uppdateringstid

en: Updated timestamp
sv: Tidsstämpel för uppdat.

en: Type of interval like "day", "month", "year".
sv: Typ av intervall som "dag", "månad", "år".

en: Filter by this column
sv: Filtrera mot denna kolumn

en: Column formatting
sv: Formattering av kolumn

en: Sort ascending
sv: Sortera stigande

en: Sort descending
sv: Sortera fallande

en: Browse data
sv: Bläddra i data

en: Show maximum (first {0})
sv: Visa högsta (första {0})

en: There was a problem with this visualization
sv: Det gick inte att visa detta

en: Showing first {0} rows
sv: Visa de första {0} raderna

en: first
sv: första

en: last
sv: sista

en: Emailed
sv: Mejlad_

en: Sent to
sv: Skickad till

en: Sent
sv: Skickad

en: hourly
sv: varje timme

en: daily at {0}
sv: dagligen vid {0}

en: {0} at {1}
sv: {0} på {1}

en: monthly on the {0} {1} at {2}
sv: månadsvis på den {0} {1} i {2}

en:  and {0} other |  and {0} others
sv[0]:  och {0} annan
sv[1]:  och {0} andra

en: This dashboard will no longer be emailed to {0} {1}
sv: Denna instrumentpanel kommer inte längre att mejlas till {0} {1}

en: Slack channel {0} will no longer get this dashboard {1}
sv: Slack-kanal {0} kommer inte längre att få denna instrumentpanel {1}

en: Channel {0} will no longer receive this dashboard {1}
sv: Kanalen {0} kommer inte längre att få denna instrumentpanel

en: Schedules
sv: Tidsscheman

en: Set up a new schedule
sv: Sätt upp ett nytt tidsschema

en: Close
sv: Stäng

en: You'll need to {0} first.
sv: Du behöver {0} först.

en: First, you'll have to {0}.
sv: Först måste du {0}.

en: Rows {0}-{1} of first {2}
sv: Raderna {0}-{1} av de första {2}

en: Drag fields here
sv: Drag hit fält

en: Percentage
sv: Procenttal

en: Totals for {0}
sv: Total för {0}

en: Grand totals
sv: Sluttotaler

en: Row totals
sv: Radtotaler

en: Fields to use for the table rows
sv: Fält att använda för tabellraderna

en: Fields to use for the table columns
sv: Fält att använda för tabellkolumnerna

en: Fields to use for the table values
sv: Fält att använda för tabellvärdena

en: Pivot tables can only be used with aggregated queries.
sv: Pivot-tabeller kan bara användas med sammanslagna frågor.

en: Pivot Table
sv: Pivot-tabell

en: Waterfall
sv: Vattenfall

en: waterfall chart
sv: Vattenfall-karta

en: Increase color
sv: Öka färg

en: Decrease color
sv: Minska färg

en: Show total
sv: Visa total

en: Total color
sv: Visa färg

en: Unable to run internal query function: cannot resolve {0}
sv: Kan inte köra intern frågefunktion: kan inte härleda {0}

en: Audit App queries are not enabled on this instance.
sv: Audit App-frågor är inte aktiverade i denna installation

en: Invalid internal query function: {0} is not marked as an ^:internal-query-fn
sv: Felaktig intern frågefunktion: {0} är inte märkt som en ^:internal-query-fn

en: Error: sandboxing is not enabled for this instance.
sv: Fel: begränsat läge är inte aktiverat i denna installation.

en: Please check you have set a valid Enterprise token and try again.
sv: Kontrollera att du har angivit en giltig Enterprise-nyckel och försök igen.

note: If the current permissions are nil, then we would return false which could give a potentially segmented user access they shouldn't have. If we don't have permissions, we can't determine whether they are segmented, so throw.
en: No permissions found for current user
sv: Inga rättigheter hittades för aktuell användare

en: User ''{0}'' attempted to access an inaccessible field. Accessible fields {1}, fields in query {2}
sv: Användare "{0}" försökte få åtkomst till ett oåtkomligt fält. Åtkomliga fält {1}, fält i fråga {2}

en: User not able to query field
sv: Användaren kan inte fråga på detta fält

en: Found more than one group table access policy for user ''{0}''
sv: Hittade mer än en grupp-tillhörighet för användare "{0}"

en: Query requires user attribute `{0}`
sv: Frågan kräver användarattribut `{0}`

en: invalid --mode value
sv: felaktigt --mode-värde

en: invalid --on-error value
sv: felaktigt --on-error-värde

en: invalid context seed value
sv: felaktigt värde i innehållet

en: Dump was produced using a different version of Metabase. Things may break!
sv: Datat tankades ut från en annan version av Metabase. Saker kan krascha!

en: Error loading dump: {0}
sv: Fel vid inläsning av data: {0}

en: {0} is not a valid user
sv: {0} är inte en giltig användare

en: Error dumping {0}
sv: Fel vid uttankning av {0}

en: No admin users found! At least one admin user is needed to act as the owner for all the loaded entities.
sv: Inga admin-användare hittade. Minst en admin-användare behövs som ägare för allt inläst innehåll.

en: Error loading dependencies: reference to an unknown entity {0}
sv: Fel vid inläsning av beroenden: referens till en okänd entitet {0}

en: Can''t resolve {0} in fully qualified name {1}
sv: Kan inte översätta {0} till i det fullständiga namnet {1}

en: Model {0} does not support upsert
sv: Modellen {0} stödjer inte "upsert"

en: Error inserting {0}
sv: Fel i inläsning av {0}

en: Inserting {0}
sv: Läser in {0}

en: {0} already exists -- skipping
sv: {0} finns redan - hoppar över

en: Skipping {0} (nothing to update)
sv: Hoppar över {0} (inget att uppdatera)

en: Updating {0}
sv: Uppdaterar {0}

en: Error updating {0}
sv: Fel vid uppdatering av {0}

en: SSO has not been enabled and/or configured
sv: SSO har inte aktiverats eller konfigurerats

en: SSO requires a valid token
sv: SSO kräver en giltig biljett

en: Error returning SSO entry point
sv: Fel vid hämtning av startpunkt för SSO

en: Error logging in
sv: Fel vid inloggning

en: Can't create new JWT user when JWT is not configured
sv: Kan inte skapa ny JWT när JWT inte är konfigurerad

en: JWT SSO has not been enabled and/or configured
sv: JWT SSO har inte blivit aktiverat eller konfigurerat

en: Invalid SAML configuration: could not find user email.
sv: Felaktig konfiguration för SAML: kunde inte hitta användares epost.

en: We tried looking for {0}, but couldn't find the attribute.
sv: Vi letade efter {0}, men kunde inte hitta attributet.

en: Please make sure your SAML IdP is properly configured.
sv: Se till att din SAML IdP är konfigurerad.

en: SAML has not been enabled and/or configured
sv: SAML har inte blivit aktiverad eller konfigurerad

en: Warning: expected `redirect` param, but none is present
sv: Varning: förväntade `redirect`-parameter men det finns ingen

en: Error generating SAML request
sv: Fel vid skapande av SAML-förfrågan

en: Unable to log in: SAML IdP certificate is not set.
sv: Kan inte logga in: SAML IdP-certifikatet är inte angivet.

en: SAML response validation failed
sv: Fel vid validering av SAML-svar

en: Unable to log in: SAML response validation failed
sv: Kan inte logga in: SAML-svaret kunde inte valideras

en: Unable to log in: SAML info does not contain user attributes.
sv: Kan inte logga in: SAML-info innehåller inte användarattribut.

en: Enable SAML authentication.
sv: Aktivera autentisering med SAML.

en: This is the URL where your users go to log in to your identity provider. Depending on which IdP you''re
    using, this usually looks like https://your-org-name.example.com or https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml
sv: Detta är URL:en där dina användare loggar in ditt system för autentisering. Beroende på vilken aktör du använder kan detta se ut som din-organisation.exempel.com eller https://exempel.com/min_saml_app/abc123/sso/saml

en: Error parsing SAML identity provider certificate
sv: Fel vid tolkning av certifikatet från systemet som hanterar SAML-identitet

en: Invalid identity provider certificate. Certificate should be a base-64 encoded string.
sv: Felaktigt certifikat från autentiseringssystemet. Certifikatet borde vara en base-64-kodad sträng.

en: Encoded certificate for the identity provider. Depending on your IdP, you might need to download this,
    open it in a text editor, then copy and paste the certificate's contents here.
sv: Kodat certifikat för autentiseringssystemet. Beroende på din IdP kan du behöva ladda ner det, öppna det i en text-editor och klistra in innehållet här.

en: This is a unique identifier for the IdP. Often referred to as Entity ID or simply 'Issuer'. Depending
    on your IdP, this usually looks something like http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v
sv: Detta är en unik identifiering för din IdP. Ofta kallar man det "Entity ID" eller eller bara "Issuer". Beroende på din IdP kan detta se ut så här: http://www.exempel.com/141xkex604w0Q5PN724v

en: This application name will be used for requests to the Identity Provider
sv: Denna applikationens namn kommer att använder vid begäran om autentisering

en: Absolute path to the Keystore file to use for signing SAML requests
sv: Fullständig sökväg till Keystore-filen som används för att signera SAML-anrop

en: Password for opening the keystore
sv: Lösenord för att öppna Keystore

en: Alias for the key that Metabase should use for signing SAML requests
sv: Alias för nyckeln som Metabase ska använda för att signera SAML-begäran

en: SAML attribute for the user''s email address
sv: SAML-attribut för användarens epost-adress

en: SAML attribute for the user''s first name
sv: SAML-attribut för användarens förnamn

en: SAML attribute for the user''s last name
sv: SAML-attribut för användarens efternamn

en: Enable group membership synchronization with SAML.
sv: Aktivera synkronisering av grupptillhörighet med SAML

en: SAML attribute for group syncing
sv: SAML-attribut för att synkronisera grupper

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are SAML groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing SAML to Metabase group mappings.
sv: JSON innehållande SAML för mappning av Metabase-grupper

en: Enable JWT based authentication
sv: Aktivera JWT-baserad autentisering

en: URL of JWT based login page
sv: URL till JWT-baserad login-sida

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages
sv: Sträng för att skapa den privata nyckeln som används för att validera JWT-meddelanden

en: Key to retrieve the JWT user's email address
sv: Nyckel för att hämta JWT-användarens epost-adress

en: Key to retrieve the JWT user's first name
sv: Nyckel för att hämta JWT-användarens förnamn

en: Key to retrieve the JWT user's last name
sv: Nyckel för att hämta JWT-användarens efternamn

en: Key to retrieve the JWT user's groups
sv: Nyckel för att hämta JWT-användarnas grupper

en: Enable group membership synchronization with JWT.
sv: Aktivera synkronisering av grupptillhörighet med JWT

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are JWT groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing JWT to Metabase group mappings.
sv: JSON innehållande JWT till mappning av Metabase-grupper

en: Should new email notifications be sent to admins, for all new SSO users?
sv: Ska nya epost-aviseringar skickas till adminstratörer för alla nya SSO-användare?

en: New SSO user created: {0} ({1})
sv: Ny SSO-användare skapad: {0} ({1})

en: Cannot convert a {0} to a {1}
sv: Kan inte konvertera en {0} till en {1}

en: Cannot extract {0} from a TIME field
sv: Kan inte extrahera {0} från ett TIME-fält

en: Cannot extract {0} from a DATE field
sv: Kan inte extrahera {0} från ett DATE-fält

en: Cannot extract {0} from a DATETIME or TIMESTAMP
sv: Kan inte extrahera {0} från fält av typen DATETIME eller TIMESTAMP

note: trying to add an `hour` to a `date` or a `year` to a `time` is something we shouldn't be allowing in the UI in the first place
en: Invalid query: you cannot add a {0} to a {1} column.
sv: Felaktig fråga: du kan inte lägga till en {0} till en {1}-kolumn

en: It doesn''t make sense to convert between DATEs and TIMEs!
sv: Det är inte meningsfullt att konvertera mellan DATE och TIME!

en: Druid request error [{0}]: {1}
sv: Fel i Druid-anrop [{0}]: {1}

en: Failed to parse Druid response body: {0}
sv: Kunde inte tolka "Druid response body": {0}

en: Error running query:
sv: Fel vid körning av fråga:

en: Client closed connection, no queryId found, can't cancel query
sv: Klienten stängde anslutningen, inget fråge-id hittades, kan inte avbryta frågan

en: Client closed connection, canceling Druid queryId {0}
sv: Klienten stängde anslutningen, avbryter Druid fråge-id {0}

en: Canceling Druid query with ID {0}
sv: Avbryter Druid-fråga med ID {0}

en: Failed to cancel Druid query with queryId {0}
sv: Kunde inte avbryta Druid-fråga med fråge-id {0}

en: Don''t know how to retrieve results for columns {0}
sv: Kan inte hämta resultaten för kolumnerna {0}

en: Error post-processing Druid query results
sv: Fel vid efterbearbetning av Druid-resultat

en: Error reducing Druid query results
sv: Fel vid nedbrytning av Druid-resultat

en: WARNING: Don't know how to combine these intervals into a single interval.
sv: VARNING: Kan inte kombinera dessa intervall till ett intervall.

en: Ignoring intervals: {0}
sv: Ignorerar intervall: {0}

en: Error creating aggregation clause
sv: Fel när sats för sammanslagning skapades

en: Expected :aggregation-options, constant, or expression.
sv: Förväntade: sammanslagnings-alternativ, konstant eller uttryck

en: grouped timeseries queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
sv: Frågor med grupperade tidsserier kan bara sorteras på "timestamp"-kolumn.

en: scan queries can only be sorted if they include the ''timestamp'' column.
sv: Skanningsfrågor kan bara sorteras om de innehåller kolumnen "timestamp".

en: scan queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
sv: Skanningsfrågo kan bara sorteras på kolumn för tidsstämpel

en: Error generating Druid query
sv: Fel när Druid-fråga skulle skapas

en: Fetching Google access/refresh tokens with auth-code {0}...
sv: Hämtar Googles åtkomst/uppdat-biljetter med auktorisationskod {0}...

en: Multiple date filters are not supported in filters:
sv: Flera datum-filter stöds inte i filter:

en: Unexpected columns in results: {0}
sv: Oväntade kolumner i resultaten: {0}

en: Unable to parse query: {0}
sv: Kan inte tolka fråga: {0}

en: Don''t know how to substitute {0} {1}
sv: Kan inte ersätta {0} {1}

en: Substituted {0} -> {1}
sv: Ersatte {0} -> {1}

en: Don''t know how to handle aggregation {0}
sv: Kan inte hantera sammanslagning {0}

en: Using DNS SRV requires a FQDN for host
sv: För att använda DNS SRV behövs en FQDN från värden

en: No database name specified in URI. Monger requires a database to be explicitly configured.
sv: Ingen databas angiven i URI. Monger kräver en angiven databas konfigurerad

en: Opened new MongoDB connection.
sv: Öppnade ny MongoDB-anslutning

en: Closed MongoDB connection.
sv: Stängde MongoDB-anslutning

en: fetch-next-page w/ URI
sv: hämta-nästa-sida med URI

en: Error running query.
sv: Fel vid körning av frågan.

en: Client connection closed, no query-id found, can't cancel query
sv: Klientanslutningen stängd, ingen fråge-id hittades, kan inte avbryta frågan

en: Error canceling query with ID {0}
sv: Fel vid frågeavbrott med ID {0}

en: Error executing query
sv: Fel vid körning av fråga

en: Failed to fetch materialized views for this database
sv: Kunde inte hämta skapade vyer för denna databas

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card associated with it
sv: Felaktig varning - den har ingen associerad lista

en: Error determining whether Database supports nested queries
sv: Ett fel uppstod vi kontroll av om databasen kan hantera nästlade frågor

en: Invalid query params: could not determine slug for parameter with ID {0}
sv: Felaktiga fråge-parametrar: kund inte fastställa värdet för parameter med ID {0}

en: Cannot search for values: {0} is not an enabled parameter.
sv: Kan inte leta efter värden: {0} är inte en aktiverad parameter.

en: You can''t specify a value for {0} if it's already set in the JWT.
sv: Du kan inte ange ett värde på {0} om det redan är satt i JWT.

en: Error compiling HoneySQL form
sv: Fel vid kompilering av formulär för HoneySQL

en: Not a valid Database/Database ID/JDBC spec
sv: Inte en giltig specifikation för database/db-id/JDBC-specifikation

en: You don''t have any cards yet.
sv: Du har inga listor ännu.

en: Here are your {0} most recent cards:
sv: Här är dina {0} senaste listor:

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, `{2}`, and `{3}`.
sv: värdet måste vara en karta med nycklarna `{0}`, `{1}`, `{2}`, och `{3}`.

en: Not creating proxy JDBC driver for class {0} -- original driver was loaded by system ClassLoader
sv: Skapar inte JDBC-proxydrivrutin för klass {0} - ursprunglig drivrutin laddades av "system ClassLoader"

en: Query took {0} to run; minimum for cache eligibility is {1}
sv: Frågan tog {0} att köra, minimum för cache-giltighet är {1}

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to wrap field references in explicit :joined-field clauses.
sv: Kan inte lösa sammanslaget fält pga dubbeltydig join: tabell {0} (ID {1}) sammanslagen flera gånger. Du behöver omgärda fält-referencer i explicita :joined-field klauser.

en: I don''t know how to `overflow stack`. Here''s what I can do: `help`, `list`, `show`
sv: Jag förstår inte "overflow stack". Detta kan jag förstå: "help", "list", "show"

en: Test setting - this only shows up in dev (1)
sv: Testinställning - detta visas bara i dev (1)

en: Test setting - this only shows up in dev (2)
sv: Testinställning - detta visas bara i dev (2)

en: Test setting - this only shows up in dev (3)
sv: Testinställning - detta visas bara i dev (3)

en: Test setting - this only shows up in dev (4)
sv: Testinställning - detta visas bara i dev (4)

en: Test setting - with i18n
sv: Testinställning - med i18n

en: This is a sample sensitive Setting.
sv: Denna inställning är "sample sensitive".

[ctx: This is a new information message on the new pulse creation page.]
en: Pulses are being phased out
sv: Pulser fasas ut

[ctx: An info message letting you know you can create dashboard subscriptions instead of pulses.]
en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
sv: Du kan nu ställa in {0} istället. Vi tar bort Pulses i en framtida version och hjälper dig att migrera allt du fortfarande har.

en: dashboard subscriptions
sv: instrumentpanelprenumerationer

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}
sv: {0} diagram i din prenumeration ser inte ut som i instrumentpanelen. {1}

en: minutes past the hour
sv: minuter efter timmen

en: Email sent
sv: Email skickat

en: Add data to share this dashboard
sv: Lägg till data för att dela denna instrumentpanel

en: Dashboard subscriptions
sv: Dashboard-prenumerationer

en: Text as a ISO-8601 timestamp
sv: Text som en ISO-8601-tidsstämpel

en: Text as a ISO-8601 time
sv: Text som ISO-8601-tid

en: Text as a ISO-8601 date
sv: Text som ISO-8601-datum

en: UNIX Timestamp (Microseconds)
sv: UNIX-tidsstämpel (mikrosekunder)

en: Pulses are being phased out
sv: Pulser fasas ut

en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
sv: Du kan nu ställa in {0} istället. Vi tar bort Pulses i en framtida version och hjälper dig att migrera allt du fortfarande har.

en: File format
sv: Filformat

en: Questions to attach
sv: Frågor att bifoga

en: Delete this subscription to {0}?
sv: Radera den här prenumerationen till {0}?

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}.
sv: {0} diagram i din prenumeration ser inte ut som i instrumentpanelen. {1}.

en: Fields to use for the table {0}
sv: Fält som ska användas för tabellen {0}

en: rows
sv: rader

en: columns
sv: kolumner

en: values
sv: värden

en: Error normalizing form.
sv: Fel vid normalisering av formuläret.

en: Error canonicalizing query
sv: Fel vid kanonisering av frågan

en: Error performing whole query transformations
sv: Fel vid genomförande av hela frågetransformationer

en: Error normalizing query
sv: Fel vid normalisering av frågan

en: Sandbox Cards can''t return columns that aren't present in the Table they are sandboxing.
sv: Sandbox-kort kan inte returnera kolumner som inte finns i tabellen som de sandboxar.

en: Sandbox Cards can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
sv: Sandlådekort kan inte returnera kolumner som har olika typer än den tabell som de sandboxar.

en: Cannot update Card: Card is used for Sandboxing, and updates would violate sandbox rules.
sv: Kan inte uppdatera kortet: Kortet används för Sandboxing och uppdateringar bryter mot reglerna för sandbox.

en: You cannot change the Table ID of a GTAP once it has been created.
sv: Du kan inte ändra tabell-ID för en GTAP när den har skapats.

en: `database` is required for all queries.
sv: "databas" krävs för alla frågor.

en: ERROR {0}
sv: FEL {0}

en: copied {0} instances.
sv: kopierade {0} instanser.

en: Copying instances of {0}...
sv: Kopierar instanser av {0} ...

en: Error copying instances of {0}
sv: Fel vid kopiering av förekomster av {0}

en: Temporarily disabling DB constraints...
sv: Inaktiverar tillfälligt DB-begränsningar ...

en: Re-enabling DB constraints...
sv: Återaktiverar DB-begränsningar ...

en: Setting Postgres sequence ids to proper values...
sv: Ställa in Postgres-sekvens-id: n till korrekta värden ...

note: make sure the source database is up-do-date
en: Set up {0} source database and run migrations...
sv: Konfigurera {0} källdatabas och kör migreringar ...

note: make sure the dest DB is up-to-date don't need or want to run data migrations in the target DB, since the data is already migrated appropriately
en: Set up {0} target database and run migrations...
sv: Konfigurera {0} måldatabas och kör migreringar ...

note: make sure target DB is empty
en: Testing if target {0} database is already populated...
sv: Testar om måldatabasen {0} redan är fylld ...

en: Unsupported application database type: {0} is not currently supported.
sv: Ej stödd applikationsdatabasstyp: {0} stöds för närvarande inte.

en: Check the value of MB_DB_CONNECTION_URI.
sv: Kontrollera värdet på MB_DB_CONNECTION_URI.

en: Driver {0} does not support {1}
sv: Drivrutin {0} stöder inte {1}

en: No magnitude known for {0}
sv: Ingen storlek känd för {0}

en: Error resolving source query
sv: Fel vid lösning av källfråga

en: Have your email configured for you.
sv: Har din e-post konfigurerad för dig.

en: Have your server maintained for you.
sv: Låt din server underhållas åt dig.

en: Want to have upgrades taken care of for you?
sv: Vill du ta hand om uppgraderingar för dig?

en: Migrate to Metabase Cloud.
sv: Migrera till Metabase Cloud.

en: Manage Metabase Cloud
sv: Hantera Metabase Cloud

en: Show totals
sv: Visa totalsumman

en: Sort order
sv: Sorteringsordning

en: See options…
sv: Se alternativ ...

en: This database does not support pivot tables.
sv: Denna databas stöder inte pivottabeller.

en: Invalid GeoJSON file location: must either start with http:// or https:// or be a relative path to a file on the classpath.
sv: Ogiltig GeoJSON-filplats: måste antingen börja med http: // eller https: // eller vara en relativ sökväg till en fil på klassvägen.

en: URLs referring to hosts that supply internal hosting metadata are prohibited.
sv: Webbadresser som hänvisar till värdar som tillhandahåller interna värdmetadata är förbjudna.

en: Invalid custom GeoJSON.
sv: Ogiltig anpassad GeoJSON.

en: Invalid {0}: specified breakout at index {1}, but we only have {2} breakouts
sv: Ogiltigt {0}: angiven breakout i index {1}, men vi har bara {2} breakouts

en: Error generating pivot queries
sv: Fel vid generering av pivotfrågor

en: Sync Administrator group
sv: Synkning admin-grupp

en: Set filter values for when this gets sent
sv: Ange selekteringsvärden för när detta ska skickas

en: Delete the {0} database?
sv: Ta bort databasen {0}?

en: Restoring the sample dataset...
sv: Återställ exempeldata...

en: No semantic type
sv: Ingen semantisk typ

en: Select a semantic type
sv: Välj en semantisk typ

en: Cast to a specific data type
sv: Cast:a till en specifik datatyp

en: Select a conversion
sv: Välj en konvertering

en: Don't cast
sv: Cast:a inte

en: Something went wrong
sv: Något gick fel

en: Choose "Desktop App" as the application type. Name it whatever you'd like.
sv: Välj applikationstypen "Desktop App". Döp den till vad du finner lämpligt.

en: Didn't find anything
sv: Hittade ingenting

en: There weren't any results for your search.
sv: Din sökning gav inga resultat.

en: Checks if a column is null
sv: Kontrollerar om en kolumn är "null"

en: The column to check.
sv: Kolumnen att kontrollera

en: Checks if a column is empty
sv: Kontrollerar om en kolumn är tom

en: CASE expects 2 arguments or more
sv: CASE förväntar sig 2 eller flera argument

en: Function {0} expects {1} argument | Function {0} expects {1} arguments
sv[0]: Funktionen {0} förväntar sig {1} argument
sv[1]: Funktionen {0} förväntar sig {1} argument

en: Expecting boolean but found {0}
sv: Förväntade boolean men fick {0}

en: 12:00 PM
sv: 00:00

en: Subtotal, Age, Price, Quantity, etc.
sv: Delsumma, ålder, pris, kvantitet osv.

en: Select one or more values from a list or search box.
sv: Välj ett eller flera värden från en lista eller sökruta.

en: Exclude one or more specific values.
sv: Undanta ett eller flera specifika värden

en: Match values that contain the entered text.
sv: Matcha värden som innehåller angiven text.

en: Filter out values that contain the entered text.
sv: Sålla bort värden som innehåller angiven text.

en: Match values that begin with the entered text.
sv: Värden som börjar med angiven text.

en: Match values that end with the entered text.
sv: Värden som slutar med angiven text.

en: Duplicate this question
sv: Kopiera denna fråga

en: Saved question in {0}
sv: Sparad fråga i {0}

en: Table in {0}
sv: Tabell i {0}

en: Segment of
sv: Segment av

en: Metric for
sv: Mätvärde för

en: {0} in {1}
sv: {0} i {1}

en: Note
sv: Anteckning

en: charts in your subscription won't look the same as in your dashboard.
sv: tabeller i ditt utskick kommer inte att se likadana ut som på instrumentpanelen

en: Filter values
sv: Selektioner

en: You can customize filter values for each subscription with the Enterprise edition.
sv: Du kan anpassa selektioner för varje utskick i Enterprise edition.

en: If a dashboard filter has a default value, it’ll be applied when your subscription is sent.
sv: Om en selektion på en instrumentpanel har ett förvalt värd kommer det att användas i utskicket.

en: and {0} other | and {0} others
sv[0]: och ytterligare {0} annan
sv[1]: och ytterligare {0} andra

en: {0} selections
sv: {0} selektioner

en: and {0} more filter | and {0} more filters
sv[0]: och ytterligare {0} selektion
sv[1]: och ytterligare {0} selektioner

en: Login History
sv: Inloggningshistorik

en: Sync the admin group?
sv: Synka admin-gruppen?

en: Sandbox Questions can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
sv: Sandbox-frågor kan inte returnera kolumner som har andra typer än tabellen i sandboxen.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP
sv: Fel vid förberedande av källfrågan vid användning av GTAP

en: Error running query to determine metadata
sv: Fel vid körning av frågan för att fastställa metadata

en: Can't create new SAML user when SAML is not configured
sv: Kan inte skapa ny SAML-användare när SAML inte konfigurerats

en: Error compiling SQL: breakout does not have an alias
sv: Fel i SQL: Utbrytningen har inget alias

en: Error running query
sv: Fel vid körning av fråga

en: Unknown aggregation type!
sv: Okänd typ av sammanslagning!

en: No aggregation at index {0}
sv: Ingen sammanslaggning vid index {0}

en: Multiple date filters are not supported.
sv: Multipla datumselektioner stöds inte

en: Error checking schema permissions
sv: Fel vid kontroll av schema-rättigheter

en: Error setting prepared statement fetch direction to FETCH_FORWARD
sv: Fel i riktningen på förberett "fetch" till FETCH_FORWARD

en: Error setting statement fetch direction to FETCH_FORWARD
sv: Fel i riktningen på "fetch" till FETCH_FORWARD

en: You cannot save this Question because you do not have permissions to run its query.
sv: Du kan inte spara denna fråga eftersom du inte har rättighet att köra den.

en: Authentication endpoint error
sv: Autentiseringsfel i ändpunkten

en: SSH tunnel can only be established for H2 connections using the TCP protocol
sv: SSH-tunnel kan bara användas mot H2-anslutningar med protokollet TCP

en: ssh tunnel for database {0} looks closed; marking pool invalid to reopen it
sv: ssh-tunneln för databasen {0} verkar vara stängd - sätter källan som stängd för att återöppna den

en: Query canceled, calling Statement.cancel()
sv: Frågan avbruten, anropar cancel()

en: Select statement did not produce a ResultSet for native query
sv: Select-satsen gav inget resultatset i inbyggd fråga

en: We''ve Noticed a New {0} Login, {1}
sv: Vi noterade en ny {0} inloggning, {1}

en: Don''t know how to process event with model {0}
sv: Kan inte hantera händelsen med modell {0}

en: Failed to process activity event {0}
sv: Kunde inte hantera aktivitetshändelsen {0}

en: Error sending ''login from new device'' notification email
sv: Fel vid sändning av e-post "inloggning från ny enhet"

en: You can''t update a LoginHistory after it has been created.
sv: Du kan inte uppdatera inloggningshistorik efter att den har skapats.

en: Don''t know how to wrap Field ID.
sv: Kan inte radbryta Fält-id.

en: Setting {0} already registered in {1}
sv: Inställning {0} finns redan angiven i {1}

en: Controls how often the heartbeats are sent when an SSH tunnel is established (in seconds).
sv: Kontrollerar hur ofta hjärtslagen skickas när en SSH-tunnel etablerats (i sekunder).

en: Controls the fetch size used for Redshift queries (in PreparedStatement), via defaultRowFetchSize.
sv: Kontrollerar hämtningsstorleken för Redshift-frågor (i förberedda frågor) via defaultRowFetchSize.

en: Cannot find matching FK Table ID for FK Field {0}
sv: Kan inte hitta matchande FK-tabell-id för FK-fält {0}

note: if for some reason `optimize-filter` doesn't return an optimized filter clause, log and error and use the original. `can-optimize-filter?` shouldn't have said we could optimize this filter in the first place
en: Error optimizing temporal filter clause
sv: Fel vid optimering av av tidsselektering

en: Error resolving Fields in query
sv: Fel vid kontroll av fält i frågan

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to specify an explicit `:join-alias` in the field reference.
sv: Kan inte hantera sammanslagna fält på grund av dubletter: tabell {0} (ID:{1}) är sammanslagen flera gånger. Du behöver ange ett specifikt join-alias i fältreferensen.

en: Unsupported temporal bucketing: You can''t bucket a {0} Field by {1}.
sv: Otillåten tidshink: Du kan inte stoppa undan fält {0} med {1}.

en: Error processing additional pivot table query
sv: Fel vid användning av tillkommande pivot-tabellfråga

en: Invalid cell format
sv: Felaktigt format på cell

en: Enable typeahead search in the Metabase navbar?
sv: Aktivera förslag till sökningar i Metabase-navigationen?

en: Login in request is missing device ID information
sv: Inloggningsbegäran saknas info om enhets-id

en: Login request is missing user-agent information
sv: Inloggningsbegäran saknar information om "user-agent"

en: Unable to determine login request IP address
sv: Kan inte fastställa IP-adress för inloggningsbegäran

en: Error determining login history for request
sv: Fel vid fastställande av inloggningshistoriken för begäran

en: unknown
sv: okänd

en: Unknown device type
sv: Okänd typ av enhet

en: Unknown OS
sv: Okänt operativsystem

en: Unknown browser
sv: Okänd webbläsare

en: Error geocoding IP addresses
sv: Fel vid geo-kodning av IP-adresser

en: Semantic type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sv: Semantisk typ i {0} har ändrats från "{1}" till "{2}".

en: Name of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sv: Namnet på {0} har ändrats från "{1}" till "{2}".

en: Don''t know how to format a {0} as a human-readable date/time
sv: Kan inte formattera en {0} som läsbart datum-klockslag

en: Valid coercion strategy
sv: Giltig strategi för tvång

en: value must be a valid coercion strategy.
sv: värdet måste vara en giltig tvångs-strategi.

en: A testing setting
sv: En testinställning

en: Question name
sv: Namn på frågan

en: Collection name
sv: Samlingsnamn

en: Group membership filter
sv: Gruppmedlemskaps filter

en: {0} member | {0} members
sv[0]: {0} medlem
sv[1]: {0} medlemmar

en: {0} person found | {0} people found
sv[0]: {0} person hittad
sv[1]: {0} personer hittade

en: Find someone
sv: Hitta någon

en: Invite someone
sv: Bjud in någon

en: here
sv: här

en: Domain
sv: Domän

en: Add bot integration
sv: Lägg till bot integration

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time. Last successful check was
    {0}.
sv: Tyvärr så kunde vi inte hitta några uppdateringar. Senaste kontrollen gjordes
    {0}.

en: Only change this if you know what you're doing!
sv: Ändra bara det här om du vet vad du håller på med!

en: Replace underscores and dashes with spaces
sv: Ersätt understrykningar och streck med mellanslag

en: Advanced Details (click to download)
sv: Avancerade detaljer (klicka för att ladda ner)

en: Connection Pool Details
sv: Uppgifter om anslutningspoolen

en: Information about active and idle connections for all pools
sv: Information om aktiva och inaktiva anslutningar för alla pooler.

en: Saved Questions
sv: Sparade frågor

en: Last edited by
sv: Senast redigerad av

en: Last edited at
sv: Senast redigerad

en: Need help setting up
sv: Behöver hjälp med att ställa in

en: Our docs can help.
sv: Våra läkare kan hjälpa dig.

en: Docs weren't enough?
sv: Räcker inte läkarna till?

en: Write us.
sv: Skriv till oss.

en: See more
sv: Se mer

en: See less
sv: Se mindre

en: Edited {0} by {1}
sv: Redigerad {0} av {1}

en: Close sidebar
sv: Stäng sidofältet

en: Add questions
sv: Lägg till frågor

en: Nothing here
sv: Inget här

en: Search…
sv: Sök...

en: Missing exponent
sv: Exponent saknas

en: Missing closing quotes
sv: Saknar avslutande citationstecken

en: Bracket identifier in another bracket identifier
sv: En parentesidentifierare i en annan parentesidentifierare

en: Missing a closing bracket
sv: Saknar en avslutande parentes

en: Missing an opening bracket for {0}
sv: Saknar en öppnande parentes för {0}

en: Missing an opening bracket
sv: Saknar en öppningsfäste

en: Invalid character: {0}
sv: Ogiltigt tecken: {0}

en: User ID, Product ID, Event ID, etc.
sv: Användar-id, produkt-id, evenemangs-id osv.

en: Text or Category
sv: Text eller kategori

en: Name, Rating, Description, etc.
sv: Namn, betyg, beskrivning osv.

en: String
sv: Sträng

en: Search for a table...
sv: Sök efter ett bord...

en: Expecting a closing parenthesis
sv: Förväntar sig en avslutande parentes

en: Expecting {0} closing parentheses
sv: Förväntar {0} avslutande parenteser

en: Expecting an opening parenthesis
sv: Förväntar sig en inledande parentes

en: Expecting {0} opening parentheses
sv: Förväntar {0} öppnande parenteser

en: Expecting an opening parenthesis after function {0}
sv: Förväntar sig en öppnande parentes efter funktionen {0}

en: Explore results
sv: Utforska resultat

en: You can use the value of any column here like this: {{COLUMN}}
sv: Du kan använda värdet för vilken kolumn som helst här på följande sätt: {{COLUMN}}

en: Link URL
sv: URL för länken

en: Group membership lookup filter. The placeholders '{dn}' and '{uid}' will be replaced by the user''s Distinguished Name and UID, respectively.
sv: Filter för sökning av grupptillhörighet. Platshållarna "{dn}" och "{uid}" ersätts med användarens distinkta namn respektive UID.

en: Error deleting Sandboxes: {0}
sv: Fel vid radering av sandlådor: {0}

en: BEGIN LOAD from {0} with context {1}
sv: BEGIN LOAD från {0} med kontext {1}

en: Finished first pass of load; now performing second pass
sv: Första belastningsomgången är avslutad; nu utförs den andra belastningsomgången.

en: END LOAD from {0} with context {1}
sv: END LOAD från {0} med kontext {1}

en: ERROR LOAD from {0}: {1}
sv: FEL LÄSNING från {0}: {1}

en: BEGIN DUMP to {0} via user {1}
sv: BEGIN DUMP till {0} via användare {1}

en: END DUMP to {0} via user {1}
sv: END DUMP till {0} via användare {1}

en: Could not find context for fully qualified card name {0}
sv: Kunde inte hitta ett sammanhang för det fullständigt kvalificerade kortnamnet {0}

en: Could not find context for fully qualified snippet name {0}
sv: Kunde inte hitta ett sammanhang för det fullt kvalificerade namnet {0}

en: Failed to execute query for loaded card "{0}": {1}
sv: Det gick inte att utföra en fråga för det laddade kortet "{0}": {1}

en: Cannot connect to database ''{0}'' in order to sync unhidden tables
sv: Kan inte ansluta till databasen ''{0}'' för att synkronisera dolda tabeller

en: Can't decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
sv: Kan inte dekryptera app db med MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Enable the new field-filter operators
sv: Aktivera de nya operatörerna för fältfilter

en: New field filter operators are not enabled
sv: Nya fältfilteroperatörer är inte aktiverade

note: Multiple comma-separated domains is EE-only feature
en: Invalid domain
sv: Ogiltig domän

en: User lookup filter. The placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
sv: Filter för användarsökning. Platshållaren "{login}" ersätts med den inloggning som användaren anger.

en: Attribute to use for the user''s email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
sv: Attribut som ska användas för användarens e-post. (vanligtvis ''mail'', ''email'' eller ''userPrincipalName'')

en: Search base for groups. Not required for LDAP directories that provide a ''memberOf'' overlay, such as Active Directory. (Will be searched recursively)
sv: Sök efter grupper i databasen. Behövs inte för LDAP-kataloger som tillhandahåller en överlagring med ''memberOf'', t.ex. Active Directory. (Kommer att sökas rekursivt)

note: you're not allowed to change the `:personal_owner_id` of a Collection! double-check and make sure it's not just the existing value getting passed back in for whatever reason
en: You are not allowed to change the owner of a Personal Collection.
sv: Du får inte ändra ägaren till en personlig samling.

en: You are not allowed to change the authority level of a Personal Collection.
sv: Du får inte ändra behörighetsnivån för en personlig samling.

note: The checks below should be redundant because the `perms-for-moving` and `perms-for-archiving` functions also check to make sure you're not operating on Personal Collections. But as an extra safety net it doesn't hurt to check here too.
en: You are not allowed to move a Personal Collection.
sv: Du får inte flytta en personlig samling.

en: You cannot update a CollectionPermissionGraphRevision!
sv: Du kan inte uppdatera en CollectionPermissionGraphRevision!

en: Invalid Field {0} {1}
sv: Felaktigt fält {0} {1}

en: Invalid Field {0} {1}: falling back to {2}
sv: Ogiltigt fält {0} {1}: faller tillbaka till {2}.

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces.
sv: För att göra namn på tabeller och fält mer användarvänliga ersätter Metabase streck och understrykningar med blanksteg.

en: We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
sv: Vi skriver varje ord med stor bokstav när vi är i gång, så "last_visited_at" blir "Last Visited At".

note: redefinitions are fine
en: Setting names in would collide: {0} and {1}
sv: Namn i inställningar skulle kollidera: {0} och {1}

en: Indicates when Metabase last checked for new versions.
sv: Anger när Metabase senast kontrollerade om det fanns nya versioner.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects,
sv: Den här URL:n används för att skapa länkar i e-postmeddelanden och omdirigeringar för auth-användning,

en: and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
sv: och i vissa inbäddningsscenarier, så om du ändrar det kan det störa funktionaliteten eller leda till att du blir utelåst från denna instans.

en: When set, enforces the use of session cookies for all users which expire when the browser is closed.
sv: När den är inställd, används sessionscookies för alla användare som upphör att gälla när webbläsaren stängs.

en: Error parsing paging parameters: {0}
sv: Fel i parsing av sidoparametrar: {0}

en: Error running sync step
sv: Fel vid körning av synkroniseringssteget

en: Error in sync step {0}
sv: Fel i synkroniseringssteg {0}

en: Error fetching version info; setting version-info value to nil
sv: Fel vid hämtning av versionsuppgifter; värdet för versionsuppgifter sätts till nil

en: Valid field semantic type
sv: Giltig semantisk typ av fält

en: value must be a valid field semantic type.
sv: värdet måste vara en giltig semantisk typ av fält.

en: Valid field relation type
sv: Giltig typ av fältrelation

en: value must be a valid field relation type.
sv: värdet måste vara en giltig fältrelationstyp.

en: Valid field semantic or relation type
sv: Giltig semantik eller relationstyp för fältet

en: value must be a valid field semantic or relation type.
sv: värdet måste vara en giltig fältsemantik eller relationstyp.

en: Valid field data type (keyword or string)
sv: Giltig datatyp för fältet (nyckelord eller sträng)

en: value must be a valid field data type (keyword or string).
sv: värdet måste vara en giltig fältdatatyp (nyckelord eller sträng).

en: Valid field semantic type (keyword or string)
sv: Giltig semantisk typ av fält (nyckelord eller sträng)

en: value must be a valid field semantic type (keyword or string).
sv: värdet måste vara en giltig semantisk fälttyp (nyckelord eller sträng).

en: Valid field relation type (keyword or string)
sv: Giltig fältrelationstyp (nyckelord eller sträng)

en: value must be a valid field relation type (keyword or string).
sv: värdet måste vara en giltig fältrelationstyp (nyckelord eller sträng).

en: Valid field semantic or relation type (keyword or string)
sv: Giltig fältsemantik eller relationstyp (nyckelord eller sträng).

en: value must be a valid field semantic or relation type (keyword or string).
sv: värdet måste vara en giltig fältsemantik eller relationstyp (nyckelord eller sträng).

en: value must be a valid coercion strategy (keyword or string).
sv: värdet måste vara en giltig koercitionsstrategi (nyckelord eller sträng).

en: password is too common.
sv: lösenord är alltför vanligt.

en: Enter the token you received from the store
sv: Ange den token som du fick från butiken

en: Metabase Cloud keeps your instance up-to-date. You're currently on version {0}. Thanks for being a customer!
sv: Metabase Cloud håller din instans uppdaterad. Du har för närvarande version {0}. Tack för att du är kund!

en: No successful checks yet.
sv: Inga lyckade kontroller ännu.

en: Invalid custom GeoJSON
sv: Ogiltig anpassad GeoJSON

en: Invalid custom GeoJSON: does not contain features
sv: Ogiltig anpassad GeoJSON: innehåller inte funktioner

en: Invalid custom GeoJSON: feature is misssing properties
sv: Ogiltig anpassad GeoJSON: funktionen saknar egenskaper

en: Break out by a…
sv: Bryt ut genom en...

en: Automatic explorations
sv: Automatiska utforskningar

en: Filter by this value
sv: Filtrera efter detta värde

en: GeoJSON URL failed to load
sv: GeoJSON URL kunde inte laddas

en: Error determining value for parameter: {0}
sv: Fel vid fastställande av värdet för parametern: {0}

en: Error building query parameter map: {0}
sv: Fel i uppbyggnaden av en karta med frågeparametrar: {0}

en: This is our new {0} driver, which is faster and more reliable.
sv: Detta är vår nya {0}-förare, som är snabbare och mer tillförlitlig.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can select {0} now.
sv: Den gamla drivrutinen är föråldrad och kommer att tas bort i nästa version. Om du verkligen
    behöver använda den kan du välja {0} nu.

en: This driver has been deprecated and will be removed in the next release.
sv: Den här drivrutinen är föråldrad och kommer att tas bort i nästa version.

en: We recommend that you upgrade to the new {0} driver, which is faster and more reliable.
sv: Vi rekommenderar att du uppgraderar till den nya drivrutinen {0}, som är snabbare och mer tillförlitlig.

en: How to upgrade a driver
sv: Hur man uppgraderar en drivrutin

en: New driver
sv: Ny förare

en: Driver deprecated
sv: Förare föråldrad

en: you
sv: du

en: {0} created this
sv: {0} skapade detta

en: {0} edited this
sv: {0} redigerade detta

en: Regular
sv: Regelbunden

en: Collection type
sv: Typ av insamling

en: The contents of Official collections will get a badge by their name and will be more likely to show up in search results.
sv: Innehållet i officiella samlingar kommer att få ett märke vid sitt namn och det är mer sannolikt att de visas i sökresultaten.

en: Official
sv: Officiell

en: Verify this
sv: Kontrollera detta

en: {0} verified this
sv: {0} verifierade detta

en: Remove verification
sv: Ta bort verifiering

en: A moderator
sv: En moderator

en: Cloud
sv: Moln

en: Cloud Settings
sv: Inställningar för molnet

en: Edit details
sv: Redigera information

en: History
sv: Historia

en: Every field is hidden right now
sv: Alla fält är dolda just nu

en: Make all sub-collections {0}, too.
sv: Gör också alla undersamlingar {0}.

en: Manage your Cloud account, including billing preferences and technical settings about this instance in your Metabase Store account.
sv: Hantera ditt molnkonto, inklusive faktureringspreferenser och tekniska inställningar för den här instansen i ditt Metabase Store-konto.

en: Go to the Metabase Store
sv: Gå till Metabase Store

en: Running statement in describe-schema: {0}
sv: Kör uttalande i describe-schema: {0}

en: Running statement in all-schemas: {0}
sv: Körning av uttalande i alla scheman: {0}

en: Running statement in describe-table: {0}
sv: Körning av en förklaring i describe-table: {0}

en: Error parsing JSON setting {0}: {1}
sv: Fel i analysen av JSON-inställningen {0}: {1}

en: Plugin ''{0}'' depends on environment variable ''{1}'' being set to something
sv: Plugin ''{0}'' är beroende av att miljövariabeln ''{1}'' är inställd på något

en: Down
sv: Ned

en: Up
sv: Upp

en: Approved domains for notifications
sv: Godkända domäner för meddelanden

en: alert
sv: varning

en: deleted
sv: borttagen

en: restored
sv: återställd

en: Successfully unsubscribed
sv: Avregistrering lyckades

en: updated
sv: uppdaterad

en: Send to Slack now
sv: Skicka till Slack nu

en: Slack sent
sv: Slack skickade

en: About data permissions
sv: Om uppgiftsbehörigheter

en: Each of your user groups can have a level of access for each of your databases on the tables they contain.
sv: Varje användargrupp kan ha en åtkomstnivå för varje databas för de tabeller som finns i dem.

en: Users can be members of multiple groups, and are given the {0} level of access for a database or table across all the groups they’re a member of.
sv: Användare kan vara medlemmar i flera grupper och får åtkomstnivån {0} för en databas eller tabell i alla grupper som de är medlemmar i.

en: most permissive
sv: mest tillåtande

en: Unless a user group's access for a given database is set to “block", they’ll be able to view any saved question based on that data if they have access to the collection it’s saved in.
sv: Om inte en användargrupps åtkomst till en viss databas är inställd på "blockera" kan de se alla sparade frågor som baseras på dessa data om de har åtkomst till samlingen som de är sparade i.

en: Access levels
sv: Nivåer för åtkomst

en: Users can use the visual query builder to ask questions based on all tables in this database. A user group must have Unrestricted access for a database if you want to give them access to the SQL/native query editor.
sv: Användare kan använda den visuella frågekonstruktören för att ställa frågor som baseras på alla tabeller i databasen. En användargrupp måste ha obegränsad åtkomst till en databas om du vill ge dem åtkomst till SQL/native query editor.

en: Granular access
sv: Granulär åtkomst

en: Restrict user access to specific tables in a database. When you select this option, you’ll be taken to the table-level view of that database to set the access level for each table.
sv: Begränsa användarnas åtkomst till specifika tabeller i en databas. När du väljer det här alternativet kommer du till vyn på tabellnivå i databasen där du kan ställa in åtkomstnivån för varje tabell.

en: No self-service access
sv: Ingen tillgång till självbetjäning

en: Prevent users from creating new ad hoc queries or questions based on this data, or from seeing this data in the Browse Data screen. Users with this level of access can still see saved questions and charts based on this data in Collections they have access to.
sv: Förhindra användare från att skapa nya ad hoc-förfrågningar eller frågor baserade på dessa data eller från att se dessa data på skärmen Bläddra data. Användare med den här åtkomstnivån kan fortfarande se sparade frågor och diagram baserade på de här uppgifterna i samlingar som de har tillgång till.

en: Ensure users can’t ever see the data from this database regardless of their permissions at the Collection level. Keep in mind that if a user belongs to another group that does have data access, that setting will take precedence, and the user's access will not be blocked.
sv: Se till att användarna aldrig kan se data från den här databasen, oavsett vilka behörigheter de har på samlingsnivå. Tänk på att om en användare tillhör en annan grupp som har åtkomst till data, kommer den inställningen att ha företräde och användarens åtkomst kommer inte att blockeras.

en: Only available in certain Metabase plans.
sv: Finns endast i vissa Metabase-planer.

en: Learn more about permissions
sv: Läs mer om behörigheter

en: hours
sv: timmar

en: Error name
sv: Namn på felet

en: DB name
sv: DB-namn

en: Rerun Selected
sv: Återigen vald

en: Rerun?
sv: Omstart?

en: Notifications
sv: Meddelanden

en: Our team is ready to help you
sv: Vårt team är redo att hjälpa dig

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can
sv: Den gamla drivrutinen är föråldrad och kommer att tas bort i nästa version. Om du verkligen
    behöver använda den, kan du

en: find it here
sv: hitta den här

en: We recommend that you upgrade to the
sv: Vi rekommenderar att du uppgraderar till

en: new {0} driver
sv: ny {0} förare

en: , which is faster and more reliable.
sv: som är snabbare och mer tillförlitlig.

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: on
sv: på

en: Collection is required
sv: Insamling krävs

en: Cache all question results for
sv: Cacha alla frågeresultat för

en: subscription
sv: prenumeration

en: moved
sv: flyttade

en: {0} hour | {0} hours
sv[0]: {0} timme
sv[1]: {0} timmar

en: emailed
sv: skickade ett e-postmeddelande till

en: slack’d
sv: slappna av

en: sent
sv: skickat

en: {0} email | {0} emails
sv[0]: {0} e-post
sv[1]: {0} mejl

en: {0} Slack channel | {0} Slack channels
sv[0]: {0} Slack-kanal
sv[1]: {0} Slack-kanaler

en: {0} and {1}.
sv: {0} och {1}.

en: just now
sv: just nu

en: Unsubscribe from all subscriptions / alerts
sv: Avregistrera dig från alla prenumerationer/varningar

en: How long to keep question results. By default, Metabase will use the value you supply on the {0}, but if this database has other factors that influence the freshness of data, it could make sense to set a custom duration. You can also choose custom durations on individual questions or dashboards to help improve performance.
sv: Hur länge ska resultaten av frågorna sparas? Som standard använder Metabase det värde som du anger i {0}, men om databasen har andra faktorer som påverkar hur färska uppgifterna är kan det vara klokt att ange en egen varaktighet. Du kan också välja anpassade varaktigheter för enskilda frågor eller instrumentpaneler för att förbättra prestandan.

en: cache settings page
sv: sida för cache-inställningar

en: Default result cache duration
sv: Standardtid för cacheminnet för resultat

en: Must be a positive integer value
sv: Måste vara ett positivt heltal

en: Official collection
sv: Officiell samling

en: Belongs to an Official collection
sv: Tillhör en officiell samling

en: {0} removed verification
sv: {0} borttagen kontroll

en: {0} changed status to {1}
sv: {0} ändrade status till {1}

en: Tools
sv: Verktyg

en: Erroring Questions
sv: Felaktiga frågor

en: As the creator you can also choose to delete this if it’s no longer relevant to others as well.
sv: Som skapare kan du också välja att radera den om den inte längre är relevant för andra.

en: You’re unsubscribed. Delete this alert as well?
sv: Du har avregistrerat dig. Vill du också radera denna varning?

en: You’re unsubscribed. Delete this subscription as well?
sv: Du har avregistrerat dig. Vill du också ta bort denna prenumeration?

en: Delete this subscription?
sv: Ta bort denna prenumeration?

en: Yes, delete this alert
sv: Ja, radera denna varning

en: Yes, delete this subscription
sv: Ja, ta bort denna prenumeration

en: Keep it around
sv: Behåll den i närheten

en: I changed my mind
sv: Jag har ändrat mig

en: You won’t receive this alert at {0} any more.
sv: Du kommer inte längre att få den här varningen vid {0}.

en: You won’t receive this subscription at {0} any more.
sv: Du kommer inte längre att få denna prenumeration på {0}.

en: You created this alert on {0}.
sv: Du skapade den här varningen den {0}.

en: You created this subscription on {0}.
sv: Du skapade den här prenumerationen den {0}.

en: It’s currently being sent to {0}.
sv: Den skickas för närvarande till {0}.

en: Curate
sv: Kuratera

en: Discard your unsaved changes?
sv: Förkasta dina osparade ändringar?

en: If you leave this page now, your changes won't be saved.
sv: Om du lämnar den här sidan nu kommer dina ändringar inte att sparas.

en: Discard changes
sv: Förkasta ändringar

en: Select a collection to see its permissions
sv: Välj en samling för att se dess behörigheter

en: Search for a collection
sv: Sök efter en samling

en: Search for a group
sv: Sök efter en grupp

en: Collection access
sv: Tillgång till samlingen

en: Edit dashboard details
sv: Redigera information om instrumentpanelen

en: More options
sv: Fler alternativ

en: Expecting field but found {0}
sv: Väntade fält men hittade {0}

en: Recently viewed
sv: Senast visade

en: Metric
sv: Metriskt

en: Explore paid features
sv: Utforska betalda funktioner

en: This filter needs to be connected to a card.
sv: Detta filter måste anslutas till ett kort.

en: We'll show the first 10 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
sv: Vi kommer att visa de första 10 raderna i tabellen i din puls. Om du skickar detta via e-post lägger vi till en bifogad fil med alla kolumner och upp till 2 000 rader.

en: Pick columns
sv: Välj kolumner

en: Segment of {0}
sv: Segment av {0}

en: Metric for {0}
sv: Metrik för {0}

en: {0} chart does not support multiple series
sv: {0} diagrammet stöder inte flera serier

en: And {0} more
sv: Och {0} mer

en: Others
sv: Övriga

en: {0} alert recipients
sv: {0} mottagare av varningar

en: {0} recipients
sv: {0} mottagare

en: This alert will no longer be {0}.
sv: Denna varning kommer inte längre att vara {0}.

en: This dashboard will no longer be {0}.
sv: Denna instrumentpanel kommer inte längre att vara {0}.

en: Unsubscribe {0} from all subscriptions and alerts?
sv: Avregistrera {0} från alla prenumerationer och varningar?

en: This will delete any dashboard subscriptions or alerts {0} has created, and remove them as a recipient from any other subscriptions or alerts.
sv: Detta raderar alla prenumerationer eller varningar på instrumentpaneler som {0} har skapat och tar bort dem som mottagare av andra prenumerationer eller varningar.

en: This does not affect email distribution lists that are managed outside of Metabase.
sv: Detta påverkar inte e-postdistributionslistor som hanteras utanför Metabase.

en: Team members
sv: Medlemmar i teamet

en: Items
sv: Artiklar

en: Downloads
sv: Nedladdningar

en: Subscriptions & Alerts
sv: Prenumerationer och varningar

en: Filter by question name
sv: Filtrera efter frågans namn

en: Filter by dashboard name
sv: Filtrera efter instrumentpanelens namn

en: Unsubscribe successful
sv: Avsluta prenumeration framgångsrik

en: Alerts
sv: Varningar

en: Use default
sv: Använd standard

en: Use instance default (TTL)
sv: Använd instansens standardvärde (TTL)

en: Not seeing something listed here?
sv: Ser du inte något i listan här?

en: It’s possible you may also receive emails from Metabase if you’re a member of an email distribution list, like “team@mycompany.com” and that list is used as the recipient for an alert or dashboard subscription instead of your individual email.
sv: Det är möjligt att du också kan få e-post från Metabase om du är medlem i en e-postdistributionslista, till exempel "team@mycompany.com", och den listan används som mottagare för en varning eller en prenumeration på en instrumentpanel i stället för ditt individuella e-postmeddelande.

en: Hopefully they’ll be able to help you out!
sv: Förhoppningsvis kan de hjälpa dig!

en: your instance administrator
sv: din instansadministratör

en: Metabase doesn’t manage those lists, so we’d recommend contacting {0}.
sv: Metabase hanterar inte dessa listor, så vi rekommenderar att du kontaktar {0}.

en: Created by you
sv: Skapad av dig

en: Created by {0}
sv: Skapad av {0}

en: Created
sv: Skapad

en:  on {0}
sv:  på {0}

en: You receive or created these
sv: Du får eller har skapat dessa

en: Not seeing one here?
sv: Ser du ingen här?

en: If you subscribe or are added to dashboard subscriptions or alerts you’ll be able to manage those here.
sv: Om du prenumererar på eller läggs till i prenumerationer eller varningar på instrumentbrädan kan du hantera dem här.

en: Confirm you want to unsubscribe
sv: Bekräfta att du vill avsluta din prenumeration

en: Depending on your organization’s permissions you might need to ask a moderator to be re-added in the future.
sv: Beroende på din organisations behörigheter kan du behöva be en moderator om att bli upptagen igen i framtiden.

en: You’ll stop receiving this alert from now on.
sv: Du kommer inte längre att få den här varningen från och med nu.

en: You’ll stop receiving this subscription from now on.
sv: Du kommer inte längre att få denna prenumeration från och med nu.

en: Unrestricted
sv: Obegränsad

en: Granular
sv: Granulärt

en: No self-service
sv: Ingen självbetjäning

en: Native query editor access requires full data access.
sv: För att få tillgång till en frågeeditor krävs fullständig dataåtkomst.

en: Select a database to see group permissions
sv: Välj en databas för att se gruppbehörigheter

en: Allow native query editing?
sv: Tillåta redigering av inbyggda frågor?

en: Select a group to see its data permissions
sv: Välj en grupp för att se dess databehörigheter

en: Search for a database
sv: Sök efter en databas

en: Select a table to set more specific permissions
sv: Välj en tabell för att ställa in mer specifika behörigheter

en: Search for a table
sv: Sök efter en tabell

en: Data access
sv: Tillgång till uppgifter

en: Native query editing
sv: Redigering av frågetecken

en: The Administrators group is special, and always has Unrestricted access.
sv: Gruppen Administratörer är speciell och har alltid obegränsad åtkomst.

en: Permissions for
sv: Behörigheter för

en: Table name
sv: Tabellens namn

en: Schema name
sv: Schemanamn

en: Search for a schema
sv: Sök efter ett schema

en: Permissions for the
sv: Behörigheter för

en: {0} person | {0} people
sv[0]: {0} person
sv[1]: {0} personer

en: Cache results for
sv: Cacheresultat för

en: Permission help
sv: Hjälp med tillstånd

en: Previous results
sv: Tidigare resultat

en: Pick a column...
sv: Välj en kolumn...

en: Allowed email address domain(s) for new DashboardSubscriptions and Alerts. Does not affect existing subscriptions.
sv: Tillåtna e-postadressdomäner för nya DashboardSubscriptions och Alerts. Det påverkar inte befintliga prenumerationer.

en: Invalid email address: {0}
sv: Ogiltig e-postadress: {0}

en: You cannot create new subscriptions for the domain {0}. Allowed domains are: {1}
sv: Du kan inte skapa nya prenumerationer för domänen {0}. Tillåtna domäner är: {1}

en: This API endpoint is only enabled if you have a premium token with the {0} feature.
sv: Den här API-slutpunkten är endast aktiverad om du har en premiumtoken med funktionen {0}.

en: Error compiling audit query: {0}
sv: Fel vid kompilering av revisionsförfrågan: {0}

en: Error running audit query: {0}
sv: Fel vid körning av revisionsförfrågan: {0}

en: Error parsing Pulse parameters: {0}
sv: Fel i analysen av Pulse-parametrar: {0}

note: TODO -- come up with a better error message.
en: Blocked: you are not allowed to run queries against Database {0}.
sv: Blockerad: du får inte köra frågor mot databas {0}.

en: BigQueryException executing query
sv: BigQueryException vid utförandet av sökning

en: SSL must be enabled to use Kerberos authentication
sv: SSL måste vara aktiverat för att använda Kerberos-autentisering.

en: Cannot parse permissions graph because it is invalid: {0}
sv: Det går inte att analysera grafen för behörigheter eftersom den är ogiltig: {0}

en: Hash of database {0} details changed; marking pool invalid to reopen it
sv: Hash av databas {0} detaljer har ändrats; markerar pool ogiltig för att öppna den på nytt

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have full data access.
sv: Felaktiga DB-behörigheter: Om du har skrivbehörighet för inbyggda frågor måste du ha full dataåtkomst.

en: Error parsing permissions tree {0}
sv: Fel i analysen av behörighetsträdet {0}

en: collection ID of a dashboard subscription cannot be directly modified
sv: Samlings-ID för en prenumeration på en instrumentpanel kan inte ändras direkt.

en: dashboard ID of a dashboard subscription cannot be modified
sv: instrumentbräds-ID för en instrumentbrädsabonnemang kan inte ändras.

en: Javascript resource not found: {0}
sv: Javascript-resursen har inte hittats: {0}

en: Found new version for DB: {0}
sv: Hittade ny version för DB: {0}

en: Admin settings
sv: Admin-inställningar

en: and is built with care by a team from all across this pale blue dot.
sv: och byggs omsortsfullt av ett team från hela den blå planeten.

en: This is a model now.
sv: Detta är nu en modell.

en: This is a question now.
sv: Detta är nu en fråga.

en: You're only allowed to email subscriptions to addresses ending in {0}
sv: Du kan bara skapa epost-prenumerationer som slutar med {0}

en: Primary color
sv: Huvudfärg

en: The main color used throughout the app for buttons, links, and the default chart color.
sv: Huvudfärgen som används i appen för knappar, länkar och förvalda färger i diagram.

en: Navigation bar color
sv: Färg på navigationsfältet

en: The top nav bar of Metabase. Defaults to the Primary Color if not set.
sv: Fältet i överkant på Metabase. Huvudfärgen som förval om det inte ändras.

en: The color of aggregations and breakouts in the graphical query builder.
sv: Färgen på sammanslagningar och utbrytningar när frågan byggs grafiskt.

en: The color of filters in the query builder and buttons and links in filter widgets.
sv: Färgen på filter när frågan byggs grafiskt, samt på knappar och länkar i urvalsfönster.

en: Additional chart color
sv: Kompletterande diagram-färger

en: Rerun this question
sv: Kör om denna fråga

en: Syncing database…
sv: Synkar databasen...

en: Add this model to a dashboard
sv: Lägg till denna modell till instrumentpanelen

en: Project ID to be used for authentication. You can omit this field if you are only querying datasets owned by your organization.
sv: Projekt-ID att använda för autentisering.

en: Make sure to leave out the Project ID prefix in "project_name:dataset_id" and only enter “dataset_id”
sv: Se till att utelämna projekt-ID-prefix i "project_name:dataset_id" och ange bara "dataset_id"

en: Service account JSON file
sv: JSON-fil för Service account

en: This JSON file contains the credentials Metabase needs to read and query your dataset.
sv: Denna JSON-fil innehåller uppgifterna Metabase behöver för att komma åt och läsa ditt dataset.

en: Rerun queries for simple explorations
sv: Kör om frågor för enklare utforskande

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter. This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
sv: Vi kör den underliggande frågan när du utforskar data med summering och filter. Detta är aktiverat som förval, men du kan slå av det om det går trögt.

en: Choose when syncs and scans happen
sv: Välj när synkning och genomsökning görs

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, turn this on to make changes.
sv: Som förval gör Metabase en mindre synkning varje timme och en större genomsökning på fältvärden dagligen. Om du har en stor databas, aktivera detta för att få en förändring.

en: This enables Metabase to scan for additional field values during syncs allowing smarter behavior, like improved auto-binning on your bar charts.
sv: Detta tillåter Metabase att söka upp tillkommande fält under synkning och tillåter smartare metoder som att t.ex automatiskt rensa ut diagram.

en: Company or team name
sv: Företag eller namn på team

en: must be different from the email address you used in setup
sv: måste vara annorlunda än den epost-adress du använde vid installation

en: saved a model based on
sv: spara en modell baserad på

en: saved a model
sv: spara en modell

en: deleted a model
sv: ta bort en modell

en: New
sv: Ny

en: SQL query
sv: SQL-fråga

en: Archive this model?
sv: Arkivera denna modell?

en: This model will be removed from any dashboards or pulses using it.
sv: Denna modell kommer att tas bort från de instrumentpaneler och utskick där den används.

en: Verify this model
sv: Verifiera denna modell

en: Verify this question
sv: Verifiera denna fråga

en: View this
sv: Verifiera detta

en: License and billing
sv: Licens och debitering

en: License
sv: Licens

en: New…
sv: Ny...

en: {0} distinct value | {0} distinct values
sv[0]: {0} specifikt värde
sv[1]: {0} specifika värden

en: Getting distinct values...
sv: Hämtar specifika värden...

en: You don’t have permission to see this question’s columns.
sv: Du har inte tillåtelse att se denna frågas kolumner.

en: Use an SSH-tunnel
sv: Använda en SSH-tunnel

en: We suggest you leave this off unless you plan on doing a lot of manual timezone casting with this data.
sv: Vi föreslår att du inte aktiverar denna om du inte tänk använda många manuella anpassningar för tidszon med dina data.

en: This can be useful for auditing and debugging, but prevents BigQuery from caching results and may increase your costs.
sv: Detta kan vara användbart vid analys och felsökning, men förhindrar BigQuery att lagra resultat i cache och kan öka dina kostnader.

en: Connect using DNS SRV
sv: Ansluta via DNS SRV

en: If you're connecting to an Atlas cluster, you might need to turn this on. Note that your provided host must be a fully qualified domain name.
sv: Om du ansluter till ett Atlas-kluster kan du behöva aktivera denna. Observera att din angivna server måste vara ett korrekt domän-namn.

en: SSH authentication
sv: SSH-autentisering

en: If a direct connection to your database isn't possible, you may want to use an SSH tunnel. {0}.
sv: Om en direkt anslsutning till din databas inte är möjlig kan du vilja använda en SSH-tunnel. {0}.

en: Display name
sv: Visningsnamn

en: Our {0}
sv: Vår {0}

en: Choose what this data will be called in Metabase.
sv: Välj vad denna data ska kallas i Metabase

en: Models
sv: Modeller

en: Raw Tables
sv: Rådata-tabeller

en: Unknown Metric: {0}
sv: Okänt mätvärde: {0}

en: Unknown Segment: {0}
sv: Okänt segment: {0}

en: Unknown Field: {0}
sv: Okänt fält: {0}

en: Unknown function {0}
sv: Okänd funktion {0}

en: Expecting {0} but found function {1} returning {2}
sv: Förväntade {0} men hittade funktion {1} som returnerar {2}

en: Expecting {0} but found {1}
sv: Förväntade {0} men fick {1}

en: Unexpected end of input, expecting {0}
sv: Oväntat slut, förväntade {0}

en: Expecting {0} but got {1} instead
sv: Förväntade {0} men fick {1} istället

en: Unexpected end of input
sv: Oväntat slut på data

en: Unexpected operator {0}
sv: Oväntat tecken {0}

en: modified question's series
sv: Serier för modifierade frågor

en: added series to a question
sv: la till serier till en fråga

en: removed series from a question
sv: tog bort serier från en fråga

en: moved this to {0}
sv: flyttade detta till {0}

en: renamed this to "{0}"
sv: döpte om denna till "{0}"

en: added a description
sv: la till en beskrivning

en: changed the description
sv: ändrade beskrivningen

en: archived this
sv: arkiverade detta

en: unarchived this
sv: återställde denna från arkiv

en: turned this into a model
sv: gjorde om denna till en modell

en: changed this from a model to a saved question
sv: ändrade denna från en modell till en sparad fråga

en: edited the question
sv: redigerade frågan

en: changed the display from {0} to {1}
sv: ändrade visningen från {0} till {1}

en: changed the visualization settings
sv: ändrade inställningar för visning

en: added a card | added {0} cards
sv[0]: lade till ett kort
sv[1]: lade till {0} kort

en: rearranged the cards
sv: arrangerade om korten

en: removed a card | removed {0} cards
sv[0]: tog bort ett kort
sv[1]: tog bort {0} kort

en: created this
sv: skapade denna

en: reverted to an earlier revision
sv: återgick till en tidigare version

en: You're only allowed to email pulses to addresses ending in {0}
sv: Du kan bara använda epost-utskick till adresser som slutar med {0}

en: Reaches the goal line
sv: Når mål-linjen

en: You're only allowed to email alerts to addresses ending in {0}
sv: Du kan bara skicka epost-påminnelser till adresser som slutar med {0}

en: Query
sv: Fråga

en: Search for some data…
sv: Leta efter data...

en: Search for a model…
sv: Leta efter en modell...

en: Search for a question…
sv: Leta efter en fråga...

en: Search for a table…
sv: Leta efter en tabell...

en: The best starting place for new questions.
sv: Den bästa utgångspunkten för nya frågor.

en: Raw Data
sv: Rådata

en: Unaltered tables in connected databases.
sv: Orörda tabeller i anslutna databaser.

en: Use any question’s results to start a new question.
sv: Använd en frågas resultat för att påbörja en ny fråga.

en: Turn this into a model
sv: Gör om detta till en modell

en: Let you update column descriptions and customize metadata to create
    great starting points for exploration.
sv: Låta dig uppdatera kolumnbeskrivningar och ändra i metadata för att skapa bra bra utgångspunkter för att utforska.

en: Show up higher in search results and get highlighted when other
    users start new questions to promote reuse.
sv: Visas högre upp i sökresultat och synas bättre när användare påbörjar nya frågor, för att uppmuntra återanvändning.

en: Live in collections to keep them separate from messy database
    schemas.
sv: Finnas i samlingar för att hålla dem separat från röriga databasscheman.

en: Duplicate this model
sv: Kopiera denna modell

en: It's okay to play around with models
sv: Det är ok att leka med modeller

en: You won't make any permanent changes to them unless you edit their query definition.
sv: Du kommer inte att göra några permanenta ändringar om du inte ändrar i fråge-definitionerna.

en: Pick a question or a model
sv: Välj en fråga eller en modell

en: Pick a different question or a model
sv: Välj en annan fråga eller modell

en: Model #{0}
sv: Modell #{0}

en: Model in {0}
sv: Modell i {0}

en: Display as
sv: Visas som

en: Error contents
sv: Felbeskrivning

en: Restoring the sample database...
sv: Återställer testdatabasen...

en: Bring the sample database back
sv: Återställer testdatabasen till ursprunglig

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Earliest date
sv: Tidigaste datum

en: Latest date
sv: Senaste datum

en: Hide advanced options
sv: Dölj avancerade alternativ

en: Show advanced options
sv: Visa avancerade alternativ

en: Loading
sv: Laddar

en: Load more
sv: Ladda mer

en: Table and details views
sv: Tabeller och detaljerade vyer

en: Detail views only
sv: Bara detaljerade vyer

en: It’s optional, but oh, so helpful
sv: Det är valfritt men väldigt tacksamt

en: Database column this maps to
sv: Databas-kolumner detta mappar mot

en: Column type
sv: Kolumntyp

en: This column should appear in…
sv: Denna kolumn bör visas in...

en: Run selection
sv: Kör utval

en: Save as snippet
sv: Spara som

en: empty
sv: tom

en: not empty
sv: inte tom

en: Edit model
sv: Redigera modell

en: (required)
sv: (krävs)

en: This model is archived and shouldn't be used.
sv: Denna modell har arkiverats och bör inte användas.

en: Remove database
sv: Ta  bort databas

en: Search for a database…
sv: Leta efter en databas...

en: Didn’t find anything
sv: Hittade ingenting

en: Don’t see your database? Check out our {0} page to see if it’s available for self-hosting.
sv: Kan du inte se din databas? Se vår sida {0} för att kontrollera om den finns tillgänglig för egen host:ning.

en: Community Drivers
sv: Öppna drivrutiner

en: Show less options
sv: Visa färre alternativ

en: Show more options
sv: Visa fler alternativ

en: Search for a special type
sv: Sök efter en speciell typ

en: Model management
sv: Underhåll av modeller

en: Edit query definition
sv: Redigera fråge-definitionen

en: Customize metadata
sv: Anpassa metadata

en: Turn back into a saved question
sv: Återgå till sparad fråga

en: Select none
sv: Välj inga

en: Select all
sv: Välj alla

en: By default "Site Url" is used in notification links, but can be overridden.
sv: Som förval används "Site Url" i länkar med uppmaningar, men kan ändras.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP: {0}
sv: Fel vid förberedande av käll-frågan när GTAP läggs på: {0}

en: Exception caught in :bigquery-cloud-sdk can-connect?
sv: Fel uppstod i :bigquery-cloud-sdk can-connect?

en: DB {0} had hardcoded dataset-id; changing to an inclusion pattern and updating table schemas
sv: DB {0} hade fasta dataset-id:n. Ändrar till att inkludera och uppdaterar tabell-scheman

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase.
sv: Unik identifierare för att användas i Snowplow-analyser. Den identifierar denna Metabase-instans.

en: This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
sv: Detta är en publik inställning eftersom vissa analytics-händelser skickas före första anslutningen.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events.
sv: Boolesk indikerar om en Snowplow collector är tillgänglig för att ta emot analytics-händelser.

en: Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
sv: Borde sättas via environment-variabel i Cypress-tester eller vid lokal utveckling.

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow.
sv: Boolesk indikerar huruvida analytics-händelser skickas till Snowplow

en: True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
sv: True om anonym spårning är aktiverad för denna instans och en Snowplow collection finns tillgänglig.

en: The URL of the Snowplow collector to send analytics events to.
sv: URL för Snowplow connector dit analytics-händelser ska skickas.

en: Error sending Snowplow analytics event {0}
sv: Kunde inte skicka Snowplow-händelse {0}

en: The approximate timestamp at which this instance of Metabase was created, for inclusion in analytics.
sv: Den uppskattade tidsstämpeln för när denna instans av Metabase skapades för användning i analyser.

en: Unverified due to edit
sv: Kan inte verifiera p.g.a redigering

en: Card {0} does not exist or does not have a valid query.
sv: Kortet {0} finns inte eller har ingen giltig fråga.

en: You must have data permissions to add a parameter referencing the Table {0}.
sv: Du har inte data-rättigheter för att lägga till en parameter kopplad till tabell {0}.

en: No matching parameter with slug {0}. Found: {1}
sv: Ingen matchande parameter med stycket {0}. Hittade: {1}

en: Could not invite user because email is not configured.
sv: Kunde inte bjuda in användare efter epost inte är konfigurerad.

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via dashboard subscriptions.
sv: Använder ditt team Slack? Isåfall kan du skicka automatiska uppdateringar via prenumeration på instrumentpaneler.

en: invalid token
sv: Ogiltig nyckel

en: Slack channel not found.
sv: Slack-kanal hittades inte.

en: channel not found
sv: kanalen hittades inte

en: Unrecognized modal: {0}
sv: Känner inte igen modal: {0}

en: Can't decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
sv: Kan inte deschiffrera värde med MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Your database's IP address (e.g. 98.137.149.56) or its domain name (e.g. esc.mydatabase.com).
sv: Din databas IP-adress (t.ex 98.137.149.56) eller dess domännamn (t.ex esc.mydatabase.com).

en: username
sv: användarnamn

en: Use a secure connection (SSL)
sv: Använd en säker anslutning (SSL)

en: Use an SSH tunnel
sv: Använd en SSH-tunnel

en: Enable this ssh tunnel?
sv: Aktivera denna SSH-tunnel?

en: SSH tunnel host
sv: Värd för SSH-tunnel

en: The hostname that you use to connect to connect to SSH tunnels.
sv: Värden du använder för att ansluta till SSH-tunnlar.

en: SSH tunnel port
sv: Port för SSH-tunnel

en: SSH tunnel username
sv: Användarnamn för SSH-tunnel

en: The username you use to login to your SSH tunnel.
sv: Användarnamnet för att logga in till din SSH-tunnel.

en: SSH tunnel password
sv: Lösenord för SSH-tunnel

en: SSH private key to connect to the tunnel
sv: Privat nyckel för att ansluta till SSH-tunneln

en: Paste the contents of an ssh private key here
sv: Klistra in innehållet från en privat SSH-nyckel här

en: Passphrase for SSH private key
sv: Lösenord för privat SSH-nyckel

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter.
sv: Vi kör den underliggande frågan när du utforskar data med Summering eller Filter.

en: This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
sv: Detta är aktiverat som förval, men du kan slå av det om det går trögt.

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema.
sv: Detta är en liten process som letar efter uppdateringar till schemana för databasen.

en: In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
sv: I de flesta fall borde det gå bra att behålla synkning varje timme.

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase Cloud IP addresses:
sv: Om du databas befinner sig bakom en brandvägg kan du behöva tillåta anslutningar från våra IP-adresser i Metbase Cloud:

en: Error querying database {0} for current time: {1}
sv: Fel vid fråga mot databas {0} för nuvarande tid: {1}

en: Error: multiple values specified for parameter; non-Field Filter parameters can only have one value.
sv: Fel: multipla värden angivna för parametern. Filter för icke-fält kan bara ha ett värde.

en: The local path relative to where Metabase is running from. Your string should not include the .mv.db extension.
sv: Den lokala sökvägen relativt till där Metabase körs ifrån. Din sträng bör inte innehålla suffixet .mv.db.

en: SSL Mode
sv: SSL-läge

en: SSL Root Certificate (PEM)
sv: Root-certifikat för SSL (PEM)

en: Authenticate client certificate?
sv: Autentisera klient-certifikatet?

en: SSL Client Certificate (PEM)
sv: Klient-certifikat för SSH (PEM)

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER or PKCS-12)
sv: Nyckel för SSL-klient (PKCS-8/DER eller PKCS-12)

en: SSL Client Key Password
sv: Lösenord för SSH-klientens nyckel

en: Unable to substitute parameters: {0}
sv: Kan inte ersätta parametrarna: {0}

en: Expected native source query to be a string, got: {0}
sv: Förväntade inbyggd frågekälla att vara en sträng, men fick: {0}

en: Expected native source query parameters to be sequential, got: {0}
sv: Förväntade parametrar för inbyggd frågekälla att vara i sekvens, men fick: {0}

en: No expression named {0} at this level of the query
sv: Inget uttryck {0} på denna nivå av frågan

en: Error compiling :field clause: {0}
sv: Fel vid tolkning av :field-delen: {0}

en: Warning: Driver {0} is using {1}. This method was deprecated in {2} and will be removed in a future release.
sv: Varning: Drivrutinen {0} använder {1}. Denna metod blev inaktuell {2} och kommer att tas bort i kommande versioner.

en: Error setting connection to autoCommit false
sv: Fel vid ändring av anslutning till autoCommit false

en: Error setting prepared statement fetch size to fetch-size
sv: Fel vid ändring av hämtningsstorlek för förberett uttryck

en: Error setting statement fetch size to fetch-size
sv: Fel vid ändring av hämtningsstorlek för uttryck

en: Error executing query: {0}
sv: Fel vid körning av fråga: {0}

en: Local file path
sv: Lokal sökväg

en: Uploaded file path
sv: Uppladdad sökväg

en: File path
sv: Sökväg

en: Error invoking getter for connection property {0}
sv: Fel vid start av "getter" för anslutningsinställning {0}

en: Only these...
sv: Bara dessa...

en: All except...
sv: Alla utom dessa...

en: Comma separated names of {0} that <strong>should</strong> appear in Metabase
sv: Komma-separerade namn från {0} som <strong>borde</strong> finnas i Metabase

en: You can use patterns like <strong>auth*</strong> to match multiple {0}
sv: Du kan använda mönster som <strong>auth*</strong> för att matcha flera {0}

en: Comma separated names of {0} that <strong>should NOT</strong> appear in Metabase
sv: Komma-separerade namn från {0} som <strong>inte borde</strong vara med i Metabase

en: Your Slack connection stopped working
sv: Din anslutning till Slack slutade fungera

en: Client ID for Google Sign-In. If this is set, Google Sign-In is considered to be enabled.
sv: Klient-ID för Google Sign-In. Om detta är satt förutsätts Googld Sign-In vara aktiverat.

en: Invalid Google Sign-In Client ID: must end with ".apps.googleusercontent.com"
sv: Felaktig klient-ID för Google Sign-In. Det måste sluta med "apps.googleusercontent.com"

en: Invalid Google Sign-In token.
sv: Felaktig nyckel för Google Sign-In.

en: Google Sign-In token appears to be incorrect.
sv: Nyckel för Google Sign-In verkar vara fel.

en: Successfully authenticated Google Sign-In token for: {0} {1}
sv: Lyckades autentisera med Google Sign-In för {0} {1}

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot.
sv: Förlegad nyckel för Slack API vid anslutning med Metabase Slack bot.

en: Please use a new Slack app integration instead.
sv: Använd en ny integration med Slack app istället.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app.
sv: OAuth-nyckel för att koppla upp Metabase Slack app.

en: This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
sv: Detta bör användas för alla nya integrationer med Slack med början i Metabase v0.42.0.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid.
sv: Huruvida nuvarande nyckel för Slack app är giltig (om angiven)

en: Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
sv: Sätt till falskt om ett Slack-API returnerar autentiseringsfel.

en: The name of the channel to which Metabase files should be initially uploaded
sv: Namnet på kanalen till vilken Metabase laddar upp inledningsvis

en: 🔒 Your Slack authorization token is invalid or has been revoked. Please update your integration in Admin Settings -> Slack.
sv: Din nyckel för Slack-autentisering är felaktig eller har återkallats. Uppdatera din integration i Admin-Inställningar -> Slack.

en: Slack channel named `{0}` is missing!
sv: Slack-kanalen kallad `{0}` saknas!

en: The channel is used for storing images that are included in dashboard subscriptions.
sv: Kanalen används för att spara bilder som finns i prenumerationer på intstrumentpaneler.

en: You do not have curate permissions for this Collection.
sv: Du har inte rättighet att organisera denna samling.

en: Dashboard {0} does not have a DashboardCard with ID {1}
sv: Instrumentpanel {0} har inget kort med ID {1}

en: Deleting secret ID {0} from app DB because the owning database ({1}) is being deleted
sv: Tar bort hemligt ID {0} från app DB eftersom databasen ({1}) som är ägare håller på att tas bort

en: Invalid value for Field column {0}: {1} is not a descendant of any of these types: {2}
sv: Felaktigt värde för fält-kolumn {0}: {1}. Det är inte underliggande till några av dessa typer: {2}

en: Can''t use block permissions without having the advanced-permissions premium feature
sv: Kan inte blockera rättigheter utan att ha premium-funktionen avancerade rättigheter

en: User {0} does not exist.
sv: Användare {0} finns inte.

en: Wrong email address for User {0}.
sv: Felaktig epost-adress för användare {0}.

en: Secret ID {0}
sv: Hemligt ID {0}

en: File path for {0}
sv: Sökväg till {0}

en: Path
sv: Sökväg

en: {0} points to non-existent file: {1}
sv: {0} pekar på en fil som saknas: {1}

en: {0} (a local file path) cannot be used in Metabase hosted environment
sv: {0} (en lokal sökväg) kan inte användas i Metabase-installationen

en: Error parsing Setting {0}: {1}
sv: Fel vid tolkning av inställning {0}: {1}

en: Site-wide values are not allowed for Setting {0}
sv: Inställningar för hela sajten tillåts in för inställning {0}

en: Setting {0} is deprecated as of Metabase {1} and may be removed in a future version.
sv: Inställning {0} är förlegad fr.o.m Metabase {1} och kan komma att tas bort i kommande versioner.

en: Setting name ''{0}'' is retired; use a different name instead
sv: Inställningen "{0}" används inte längre - använd ett annat namn istället

en: Boolean indicating whether analytics data should be sent to Google Analytics on the frontend
sv: Boolesk-värde som anger om analysdata ska skickas till Google Analytics från sidorna

en: Metabase version for which a notice about usage of deprecated features has been shown.
sv: Metabase-version för vilken ett meddelande om användning av förlegade funktioner ska visas om sådana använts.

en: Whether or not to display a message about pinning dashboards. It will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
sv: Huruvida meddelande ska visas om fästa instrumentpaneler. Det kommer också att döljas om några instrumentpaneler dolts. Admin kan dölja detta för styra användare till bättre innehåll än rådata

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
sv: Detta kommer att påverka sådant som gruppering per vecka eller filter i fråge-guide.

en: It won''t affect most SQL queries,
sv: De flesta SQL-frågor kommer inte att påverkas,

en:  although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
sv: men det används för att sätta sessionsvariabeln för WEEK_START i Snowflake.

en: Error fetching Metabase Cloud gateway IP addresses:
sv: Fel vid hämtning av IP-adress för Metabase Cloud gateway:

en: Metabase Cloud gateway IP addresses, to configure connections to DBs behind firewalls
sv: IP-adresser för Metabase Cloud gateway, för att konfigurera anslutningar till databaser bakom brandväggar

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added.
sv: Huruvida  introduktionssida ska visas efter att nästa databas-anslutning lagts till.

en: Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
sv: Avslaget som förval i det fall att någon icke-förvald databas redan har synkats för denna instans.

en: Alert: {0} has {1}
sv: Varning: {0} har {1}

en: Nothing to compare to.
sv: Ingenting att jämföra med.

en: Invalid parameter type {0} for parameter {1}. Parameter type must be one of: {2}
sv: Felaktig parameter-typ {0} för parameter {1}. Parameter-typen måste vara någon av: {2}

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag named {1}.
sv: Felaktig parameter: Kortet {0} har ingen mall-tagg angiven {1}.

en: Unable to resolve invalid query parameter: parameter is missing :id
sv: Kan inte härleda en felaktig frågeparameter: parametern saknar :id

en: Dashboard does not have a parameter with ID {0}.
sv: Instrumentpanelen har ingen parameter med ID {0}.

en: Query: {0}
sv: Fråga: {0}

en: Error determining expected columns for query: {0}
sv: Kan inte fastställa förväntade kolumner för fråga: {0}

en: Nested queries are disabled
sv: Nästlade frågor är inte aktiverat

en: Bad :field clause {0} for field {1} at {2}: clause should have a :join-alias.
sv: Felaktig :field-angivelse {0} för fält {1} vid {2}. Angivelsen bör ha ett :join-alias.

en: Guessing join {0}
sv: Försöker gissa join {0}

en: Unable to infer an appropriate join. Query may not work as expected.
sv: Kan inte uttyda en lämplig join. Frågan kanske inte fungerar som avsett.

en: Error resolving Fields in query: {0}
sv: Fel vid tolkning av fält i fråga: {0}

en: Warning: clause {0} does not match a column in the source query. Attempting to correct this to {1}
sv: Varning: Satsen {0} matchar inte en kolumn i käll-frågan. Försöker korrigera detta till {1}

en: Warning: clause {0} refers to a Field that may not be present in the source query. Query may not work as expected. Found: {1}
sv: Varning: Satsen {0} pekar på ett fält som kanske inte finns i käll-frågan. Frågan kanske inte fungerar som avsett. Hittade: {1}

en: Expected :aggregation-options clause, got {0}
sv: Förväntade alternativ för sammanslagning, men fick {0}

en: Cannot determine the source table or query for Field clause {0}
sv: Kan inte fastställa käll-tabellen eller frågan för fält-sats {0}

en: Aggregation does not exist at index {0}
sv: Sammanslagning finns inte för index {0}

en: No expression named {0}
sv: Inget uttryck med namnet {0}

en: Sample database DB file ''{0}'' cannot be found.
sv: Testdatabasens fil "{0}" kan inte hittas.

en: Loading sample database
sv: Laddar testdatabasen

en: Failed to load sample database
sv: Kunde inte ladda testdatabasen

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is served over an insecure connection. Some browsers will reject cookies under these conditions.
sv: Sessions-kakans SameSite är satt till "None", men sajten servas via en osäker förbindelse. Vissa webbläsare kommer inte att tillåta kakor under dessa omständigheter.

en: Login request is missing device ID information
sv: Inloggningsbegäran saknar information om enhetens id

en: Cannot decrypt encrypted {0}. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
sv: Kan inte dekryptera {0}. Har du ändrat eller glömt att sätta MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?

en: test Setting
sv: testinställning

en: A retired setting name
sv: Ett förlegat namn

en: Your license is active!
sv: Din licens är aktiv!

en: This token doesn't seem to be valid. Double-check it, then contact support if you think it should be working.
sv: Detta värdebevis verkar inte vara giltigt. Dubbelkolla det, och kontakta sedan supporten om du tycker att det borde fungera.

en: We're having trouble validating your token. Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers.
sv: Vi har problem med att validera ditt värdebevis. Dubbelkolla att din instans kan ansluta till Metabase-servrarna.

en: Unexpected expression
sv: Oväntat uttryck

en: Invalid node type
sv: Felaktig nod-typ

en: Invalid number format
sv: Felaktigt numeriskt format

en: Expected expression
sv: Förväntade ett uttryck

en: Slack Bot User OAuth Token
sv: User OAuth Token för Slack Bot

en: Slack channel name
sv: Namn på Slack-kanal

en: Unexpected token "{0}"
sv: Oväntat värdebevis "{0}"

en: Reached max number of iterations
sv: Max antal upprepningar uppnått

en: Unexpected token
sv: Oväntad nyckel

en: Sign in with SSO
sv: Logga in med SSO

en: Bought a license to unlock advanced functionality? Please enter it below.
sv: Köpt en licens för att öppna upp avancerad funktionalitet? Ange den nedan.

en: Your license isn’t valid anymore. If you have a new license, please
    enter it below, otherwise please contact {0}
sv: Din licens är inte längre giltig. Om du har en ny licens ange den nedan. Annars kontakta {0}

en: Your trial ends in {0} days. If you already have a license, please enter it below.
sv: Din provperiod slutar om {0} dagar. Om du redan har en licens, ange den nedan.

en: Your license is active until {0}! Hope you’re enjoying it.
sv: Din licens är aktiv till {0}! Hoppas du gillar den.

en: Billing
sv: Debitering

en: Manage your Cloud account, including billing preferences, in your Metabase Store account.
sv: Underhåll ditt Cloud-konto, inklusive betalsätt i ditt Metabase Store-konto.

en: To manage your billing preferences, please email {0}
sv: För att underhålla betalningsalternativ, skicka mejl till {0}

en: This driver will be removed in a future release.
sv: Denna drivrutin kommer att tas bort i framtida version.

en: We recommend you upgrade to the {0}.
sv: Vi rekommenderar att du uppgraderar till {0}.

en: This is our new {0} driver.
sv: Detta är vår nya drivrutin för {0}.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in a future release.
sv: Den gamla drivrutinen är förlegad och kommer att tas bort i en kommande version.

en: If you really need to use it, you can {0}.
sv: Om du verkligen behöver använda den så kan du {0}.

en: Need help connecting?
sv: Behöver du hjälp med att ansluta?

en: Check out documentation for step-by-step directions on how to connect to your database.
sv: Läs dokumentationen för steg-för-steg-anvisningar över hur du ansluter till din databas.

en: Docs weren't enough? {0}
sv: Var inte dokumentationen tillräcklig? {0}

en: {0} column | {0} columns
sv[0]: kolumn {0}
sv[1]: kolumnerna {0}

en: We're taking a look at your database!
sv: Vi tar en titt på din databas!

en: You’ll be able to use individual tables as they finish syncing.
sv: Du kommer att kunna använda individuella tabeller efter att de synkats.

en: In the meantime, you can take a look at the {0} if you want to get a head start. Want to explore?
sv: Under tiden kan du titta på {0} om du vill komma igång. Vill du utforska den?

en: Sample Database
sv: Testdatabas

en: Have a look around your Metabase in the meantime if you want to get a head start.
sv: Titta runt i Metabase under tiden för att komma igång.

en: Explore sample data
sv: Utforska testdata

en: SQL snippets
sv: SQL-snuttar

en: reference the results of another saved question
sv: pekar på resultaten från en annan sparad fråga

en: Variables in models aren't supported yet
sv: Variabler i modeller tillåts inte ännu

en: To solve this, just remove the variables in this question and try again. (It's okay to use {0} or {1} in your query.)
sv: För att lösa detta, ta bara bort variablerna i denna fråga och försök igen. Det är ok att använda {0} eller {1} i din fråga.

en: Back to sign in
sv: Tillbaka till inloggning

en: Please contact an administrator to have them reset your password.
sv: Kontakta en administratör och be dem återställa ditt lösenord.

en: All done!
sv: Allt är klart!

en: Awesome, you've successfully updated your password.
sv: Underbart, du har lyckats uppdatera ditt lösenord.

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can request a new reset email.
sv: Av säkerhetsskäl upphör länkar till återställning av lösenord att gälla efter ett tag. Om du fortfarande behöver återställa ditt lösenord kan du begäran ett nytt mejl för återställning.

en: Request a new reset email
sv: Begär ett nytt mejl för återställning

en: Connected to these tables
sv: Anslut till dessa tabeller

en: Are you ready to start exploring your data? Add it below.
sv: Är du redo att börja utforska data? Lägg till det nedan.

en: Not ready? Skip and play around with our Sample Database.
sv: Inte redo? Hoppa över och fortsätt kolla på vår testdatabas.

en: Need help connecting to your data?
sv: Behöver du hjälp med att ansluta till dina data?

en: Invite a teammate. We’ll make them an admin so they can configure your database. You can always change this later on.
sv: Bjud in en kollega. Vi gör dem till administratörer så att de kan konfigurera din databas. Du kan alltid ändra detta i efterhand.

en: Send invitation
sv: Skicka inbjudan

en: I'll invite a teammate to connect the database
sv: Jag bjuder in en kollega för att ansluta databasen

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about product usage.
sv: För att hjälpa oss förbättra Metabase skulle vi vilja samla in vissa data över hur produkten används.

en: Here's a full list of what we track and why.
sv: Här är hela listan över vad vi samlar in och varför.

en: Finish
sv: Avslut

en: Finishing…
sv: Avslutar...

en: Setup section
sv: Inställningsdel

en: Looks like everything is working.
sv: Det ser ut som om allting fungerar..

en: We know you’ve already created one of these.
sv: Vi vet att du redan skapat en av dessa.

en: We like to keep billing and product accounts separate so that you don’t have to share logins.
sv: Vi vill hålla debitering och konton separat så att ni inte behöver dela inloggningar

en: Error syncing
sv: Fel vid synkning

en: Done!
sv: Klart!

en: Syncing…
sv: Synkar...

en: Sync failed
sv: Synkning misslyckades

en: Syncing completed
sv: Synkningen är klar

en: Syncing tables…
sv: Synkar tabeller

en: You’re using a {0} and a {1} which are now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {2}.
sv: Du a nvänder en {0} och en {1} vilka nu är förlegade och kommer att tas bort i kommande version. Vi rekommenderar dig {2}.

en: Database driver
sv: Databas-drivrutin

en: Slack bot integration
sv: Integration med Slack bot

en: upgrade
sv: Uppgradera

en: Your Slack bot was deprecated but is still working. We recommend you delete the existing connection and {0}.
sv: Din Slack bot var förlegad men fungerar fortfarande. Vi rekommenderar att du tar bort befintlig anslutning och {0}.

en: upgrade to Slack Apps
sv: Uppgradera till Slack Apps

en: You’re using a {0} which is now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {1}.
sv: Du använder en {0} som nu är förlegad och kommer att tas bort i nästa version. Vi rekommenderar {1}.

en: Our Premium Embedding product has been discontinued, but if you already have a license you can activate it here. You’ll continue to receive support for the duration of your license.
sv: Vår premium-produkt Embedding har slutats användas, men om du redan har en licens kan du aktvera den här. Du kommer att få fortsatt support under licenstiden.

en: Your Premium Embedding license isn’t valid anymore. {0}
sv: Licensen för din premium-produkt Embedding är inte längre giltig. {0}

en: Explore our paid plans.
sv: Utforska våra betalda lösningar.

en: Your Premium Embedding license is active until {0}.
sv: Licensen för din premium-produkt Embedding är aktiv till {0}.

en: Enter the token you bought from the Metabase Store below.
sv: Ange koden du köpte från Metabase-sajten nedan.

en: Looking to remove the “Powered by Metabase” logo, customize colors
    and make it your own? {0}
sv: Vill du ta bort "Powered by Metabase", ändra färger och göra om det till din egen stil? {0}

en: Are you sure you want to delete your Slack App?
sv: Är du säker på att du vill ta bort din Slack App?

en: Deleting…
sv: Tar bort...

en: Deleting failed
sv: Kunde inte ta bort

en: Deleted
sv: Borttagen

en: Doing this may stop your dashboard subscriptions from appearing in Slack until a new connection is set up.
sv: Om du gör detta kommer dina abonnemang på instrumentpaneler att sluta visas i Slack tills en ny uppkoppling är gjord.

en: Are you sure you want to delete your Slack App integration?
sv: Är du säker på att du vill ta bort din integration med Slack App?

en: invite another teammate
sv: bjud in ännu en kollega

en: invite a teammate
sv: bjud in en kollega

en: Connect your data to get the most out of Metabase
sv: Anslut till dina data för att få ut max av Metabase

en: If you need help, you can {0} or {1}.
sv: Om du behöver hjälp kan du {0} eller {1}.

en: check out our setup guides
sv: titta på våra inställnings-guider

en: Add my data
sv: Lägg till mina data

en: Your teams’ most important dashboards go here
sv: Ditt teams viktigaste instrumentpaneler läggs här

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone.
sv: Fäst instrumentpaneler i {0} för att de ska dyka upp på detta ställe för alla.

en: Try these x-rays based on your data
sv: Prova dessa genomlysningar baserat på dina data

en: Looking for more?
sv: Letar du efter något annat?

en: You can get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers with {0}
sv: Du kan få prioritet-support, fler verktyg för att dela dina sökningar med ditt team och kraftfulla val för att hjälpa dig skapa sömlösa, interaktiva upplevelser för dina kunder med {0}

en: our other paid plans.
sv: våra andra lösningar för betalande kunder.

en: Have a Premium Embedding license?
sv: Har du en premium-licens för Embedding?

en: Activate it here.
sv: Aktivera den här.

en: Use the tab key to navigate through settings and columns.
sv: Använd TAB för att vandra mellan inställningar och kolumner.

en: Metabase is open source and will be free forever – but by upgrading you can have priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
sv: Metabase är öppen källkod och kommer alltid att vara fri. Men genom att uppgradera kan du få prioritet-support, fler verktyg för att dela dina sökningar med ditt team och kraftfulla val för att hjälpa dig skapa sömlösa, interaktiva upplevelser för dina kunder.

en: Want to know more?
sv: Vill du veta mer?

en: Explore our paid plans
sv: Utforska våra lösningar för betalande kunder

en: Check out our docs on how to connect to Slack.
sv: Titta i dokumentationen över hur man ansluter till Slack.

en: Slack bot is working.
sv: Slack-bot arbetar.

en: Slack bot is not working.
sv: Slack-bot arbetar inte.

en: Slack app is working
sv: Slack-app arbetar

en: Slack app is not working.
sv: Slack-app arbetar inte.

en: Metabase on Slack
sv: Metabase på Slack

en: Need help? {0}.
sv: Behöver du hjälp? {0}.

en: See our docs
sv: Titta i vår dokumentation

en: Delete Slack App
sv: Ta bort Slack App

en: Finally, open Slack, create a public channel and enter its name below.
sv: Slutligen, öppna Slack, skapa en publik kanal och ange dess namn nedan.

en: We'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions.
sv: Vi kommer att ladda upp grafer och tabeller här före utskick till abonnenter.

en: We recommend you {0}, see the instructions below:
sv: Vi rekommenderar {0}, se instruktioner nedan:

en: Bring the power of Metabase to your Slack #channels.
sv: Använd möjligheterna i Metabase i dina Slack #channels.

en: Follow these steps to connect to Slack:
sv: Följ dessa steg för att ansluta till Slack:

en: 1. Create your Slack App
sv: Skapa din Slack App

en: To create your Metabase integration on Slack you’ll need to set up some things.
sv: För att integrera med Metabase i Slack behöver du sätta upp några grejor.

en: First, go to {0}, hit “{1}” and pick “{2}”
sv: Gå först till {0}, tryck på "{1}" och välj "{2}"

en: Create New App
sv: Skapa ny App

en: From an app manifest.
sv: Från en app-specifikation.

en: 2. Copy the Metabase manifest
sv: Kopiera Metabase-specifikationen

en: Select your workspace and then copy our {0} below and paste it in to create the app. In the following screen, click “{1}” and authorize it.
sv: Välj din arbetsarea och kopiera sedan vår {0} nedan och klistra in den för att skapa din app. I följande bild, klicka på "{1}" och godkänn den.

en: Slack Manifest
sv: Slack-specifikation

en: Install to workspace
sv: Installera i arbetsarea

en: Copy
sv: Kopiera

en: 3. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
sv: Aktivera OAuth Token och skapa en ny Slack-kanal

en: Click on "{0}" in the sidebar, copy the “{1}” and paste it here.
sv: Klicka på "{0}" och i kanten, kopiera "{1}" och klistra in den här.

en: OAuth and Permissions
sv: OAuth och Permissions

en: Bot User OAuth Token
sv: Bot User för OAuth Token

en: Every column has a type, a description, and a friendly name. Nice!
sv: Varje kolumn har en typ, en beskrivning och ett lätt namn. Trevligt!

en: Most
sv: De flesta

en: Some
sv: Några

en: Many
sv: Många

en: {0} columns are missing a column type, description, or friendly name.
sv: {0} kolumner saknar kolumntyp, beskrivning eller lätt namn.

en: Adding metadata makes it easier for your team to explore this data.
sv: Genom att lägga till metadata blir det enklare för ditt team att utforska data.

en: Simplify your schema with Models
sv: Förenkla dina scheman med modeller

en: To pick some data, you'll need to add some first
sv: För att välja några data behöver du först lägga till några

en: Create models to make it easier for your team to explore.
sv: Skapa modeller för att göra det enklare för ditt team att utforska

en: Instead of having your end users wade through your complex raw data, you can create custom models that are easy to find, understand, and explore.
sv: Istället för att låta dina användare vada genom komplex rådata kan du skapa egna modeller som är lätta att hitta, förstå och utforska

en: Learn how
sv: Lär dig hur

en: Enable this SSH tunnel?
sv: Aktivera denna SSH-tunnel?

en: The hostname that you use to connect to SSH tunnels.
sv: Servernamnet du använder för att ansluta till SSH-tunnlar.

en: Paste the contents of an SSH private key here
sv: Klistra in innehållet från en privat SSH-nyckel här

en: Allow using a saved question or Model as the source for other queries?
sv: Tillåta användning av en sparad fråga eller modell som källa för andra frågor?

en: Pulse card query error
sv: Fråge-fel i utskickskort

en: There was a problem with this question.
sv: Det finns ett problem i denna fråga.

en: See our docs for step-by-step directions on how to connect your database.
sv: Se vår dokumentation för stegvisa anvisningar om hur du ansluter din databas.

en: You've updated your password.
sv: Du har uppdaterat ditt lösenord.

en: A question
sv: En fråga

en: A dashboard
sv: En instrumentpanel

en: A model
sv: En modell

en: Save your questions, dashboards, and models in collections — and pin them to feature them at the top.
sv: Spara dina frågor, instrumentpaneler och modeller i samlingar - och fäst dem så att de syns överst.

en: Useful data
sv: Användbara uppgifter

en: Start new explorations here
sv: Börja nya upptäcktsfärder här

en: Start new explorations about {0} here
sv: Börja nya utforskningar om {0} här

en: Show fewer options
sv: Visa färre alternativ

en: Unpin
sv: Ta bort

en: Pin this
sv: Fäst detta

en: License and Billing
sv: Licens och fakturering

en: edited the metadata
sv: redigerade metadata

en: Copy of
sv: Kopia av

en: The /api/setup route can only be used to create the first user, however a user currently exists.
sv: Rutten /api/setup kan endast användas för att skapa den första användaren, även om det redan finns en användare.

en: Maximum number of rows to return specifically on :rows type queries via the API.
sv: Maximalt antal rader som ska returneras specifikt vid förfrågningar av typen :rows via API.

en: Downloads of native queries are only allowed if a group has download permissions for the entire database.
sv: Nedladdningar av frågor är endast tillåtna om en grupp har hämtat behörigheter för hela databasen.

en: Manage data model
sv: Hantera datamodell

en: Star
sv: Stjärna

en: Balloons
sv: Ballonger

en: Bell
sv: Klocka

en: {0} events
sv: {0} händelser

en: Data model access requires full data access.
sv: För att ändra datamodellen krävs fullständig dataåtkomst.

en: You're allowed to download up to 10,000 row.
sv: Du får hämta upp till 10 000 rader.

en: Manage database
sv: Hantera databasen

en: Unbinned
sv: Ogrupperad

en: Invalid template tag "{0}"
sv: Ogiltig mall tagg "{0}"

en: The variable "{0}" needs to be mapped to a field.
sv: Variabeln "{0}" måste kartläggas till ett fält.

en: Don't bin
sv: Gruppera inte

en: Invalid template tag: {0}
sv: Ogiltig mall tagg: {0}

en: Settings access
sv: Inställningar av åtkomst

en: This grants access to Tools, Audit, and Troubleshooting
sv: Detta beviljar tillgång till verktyg, revision och felsökning

en: Subscriptions and Alerts
sv: Prenumerationer och varningar

en: Manage database access requires full data access.
sv: Hantera databasåtkomst kräver fullständig dataåtkomst.

en: Download results access requires full data access.
sv: För att ladda ner resultat krävs fullständig dataåtkomst.

en: 10 thousand rows
sv: 10 tusen rader

en: 1 million rows
sv: 1 miljon rader

en: Application
sv: Ansökan

en: Hide error details
sv: Dölj feldetaljer

en: Delete {0}?
sv: Ta bort {0}?

en: This is a community-developed driver and not supported by Metabase.
sv: Detta är en community-utvecklad förare och stöds inte av metabase.

en: This is a partner-developed driver. Though Metabase can’t provide support for it, if you need help you can contact the fine folks at
sv: Detta är en partnerutvecklad drivrutin. Även om metabas kan inte ge stöd för det, om du behöver hjälp kan du kontakta de fina folket på

en: Turn on
sv: Slå på

en: Open sidebar
sv: Öppna sidofält

en: Edit variables
sv: Redigera variabler

en: Updated event
sv: Uppdatera händelse

en: Add time
sv: Lägg till tid

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: Hours
sv: Timmar

en: Minutes
sv: Minuter

en: Remove time
sv: Ta bort tiden

en: Add your own data
sv: Lägg till din egna data

en: Something's wrong with your question
sv: Något är fel med din fråga

en: Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
sv: Låt oss nu lära känna dig, anslut till dina data och börja hitta dig några svar!

en: Edit event
sv: Ändra händelse

en: Archive event
sv: Arkivera händelse

en: New event timeline
sv: Ny händelse-tidslinje

en: Edit event timeline
sv: Ändra händelse-tidslinje

en: Archive timeline and all events
sv: Arkivera tidslinje och alla händelser

en: New event
sv: Ny händelse

en: Created event
sv: Skapad händelse

en: Get more control
sv: Få mer kontroll

en: {0} and disable download results, control access to the data model, ${ 1 }.
sv: {0} och inaktivera nedladdningsresultat, kontrollera åtkomst till datamodellen, ${1}.

en: Upgrade to Pro or Enterprise
sv: Uppgradera till Pro eller Enterprise

en: Hey there, {0}
sv: Hej där, {0}

en: How's it going, {0}?
sv: Hur går det, {0}?

en: Greetings, {0}
sv: Hälsningar, {0}

en: Good to see you, {0}
sv: Kul att se dig, {0}

en: Here are some popular items
sv: Här är några populära saker

en: Here are some popular tables
sv: Här är några populära tabeller

en: Here are some popular questions
sv: Här är några populära frågor

en: Here are some popular models
sv: Här är några populära modeller

en: Here are some popular dashboards
sv: Här är några populära instrumentpaneler

en: Pick up where you left off
sv: Plocka upp var du slutade

en: Try out these sample x-rays to see what Metabase can do.
sv: Prova dessa prov X-Rays för att se vilken metabase som kan göra.

en: Here are some explorations of the
sv: Här är några utforskningar av

en: schema in
sv: schema i

en: Here are some explorations of
sv: Här är några utforskningar av

en: A look at
sv: En titt på

en: A summary of
sv: En sammanfattning av

en: A glance at
sv: En blick på

en: Some insights about
sv: Några insikter om

en: Remove bookmark
sv: Ta bort bokmärke

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Past
sv: Dåtid

en: Exclude...
sv: Exkludera...

en: Events between {0} and {1}
sv: Händelser mellan {0} och {1}

en: Events
sv: Händelser

en: Move event
sv: Flytta händelsen

en: Unarchive event
sv: Oarkivera händelse

en: Delete event
sv: Ta bort händelse

en: {0} added this on {1}
sv: {0} lades till på {1}

en: Added on {0}
sv: Lagt till {0}

en: The Mesozoic era
sv: Den mesozoiska eran

en: No timelines found
sv: Inga tidslinjer hittades

en: No events found
sv: Inga händelser hittades

en: Archived events
sv: Arkiverade händelser

en: Search for an event
sv: Sök efter en händelse

en: Add an event
sv: Lägg till en händelse

en: New timeline
sv: Ny tidslinje

en: Edit timeline details
sv: Redigera tidslinjens detaljer

en: Move timeline
sv: Flytta tidslinjen

en: View archived events
sv: Visa arkiverade händelser

en: View archived timelines
sv: Visa arkiverade timelines

en: Launch of v2.0
sv: Lansering av v2.0

en: Add events to Metabase to show important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
sv: Lägg till händelser till Metabase för att visa viktiga milstolpar, lanseringar eller något annat, precis bredvid din data.

en: Events in Metabase let you see important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
sv: Händelser i Metabase låter dig se viktiga milstolpar, lanseringar eller något annat, precis bredvid dina data.

en: {0} event | {0} events
sv[0]: {0} händelse
sv[1]: {0} händelser

en: Unarchive timeline
sv: Avarkivera tidslinje

en: Delete timeline
sv: Ta bort tidslinje

en: Archived timelines
sv: Arkivera tidslinjerna

en: Move {0}
sv: Flytta {0}

en: Add events to Metabase to show helpful context alongside your data.
sv: Lägg till händelser i Metabase för att visa användbar kontext tillsammans med din data.

en: Events in Metabase let you see helpful context alongside your data.
sv: Händelser i Metabase låter dig se användbar kontext tillsammans med din data.

en: Click the button below to begin creating your Slack App using the Metabase configuration.
sv: Klicka på knappen nedan för att börja skapa din Slack-app med hjälp av Metabase-konfigurationen.

en: Once created, click “{0}” to authorize it.
sv: När du har skapat klickar du på "{0}" för att godkänna det.

en: 2. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
sv: 2. Aktivera OAuth-token och skapa en ny Slack-kanal

en: Last 7 Days
sv: Senaste 7 dagarna

en: Last 30 Days
sv: Senaste 30 dagarna

en: Last 3 Months
sv: Senaste 3 månaderna

en: Last 12 Months
sv: Senaste 12 månaderna

en: Specific dates...
sv: Specifika datum ...

en: Relative dates...
sv: Relativa datum...

en: Days of the week...
sv: Dagar i veckan...

en: Months of the year...
sv: Månader under året...

en: Quarters of the year...
sv: Årets kvartal...

en: Hours of the day...
sv: Timmar av dagen ...

en: Is not empty
sv: Är inte tom

en: Select none...
sv: Välj ingen...

en: Select all...
sv: Välj alla...

en: Right now, this is {0}
sv: Just nu är det {0}

en: Right now, this is {0} - {1}
sv: Just nu är det {0} - {1}

en: Starting from...
sv: Med början från...

en: Starting from
sv: Med början från

en: 0/{0} loaded
sv: 0 / {0} laddad

en: Your dashboard is ready
sv: Din instrumentbräda är klar

en: Doing Science...
sv: Gör vetenskap...

en: Still Here...
sv: Fortfarande här...

en: Your question is ready!
sv: Din fråga är klar!

en: You can customize filter values for each subscription with paid plans.
sv: Du kan anpassa filtervärden för varje prenumeration med betalda planer.

en: Get Help
sv: Få hjälp

en: Resources and support
sv: Resurser och support

en: Remove from bookmarks
sv: Ta bort från bokmärken

en: Bookmark
sv: Bokmärke

en: event
sv: händelse

en: archived
sv: arkiverade

en: unarchived
sv: oarkiverade

en: Product releases
sv: Produktreleaser

en: Default icon
sv: Standardikon

en: timeline
sv: tidslinje

en: Event name
sv: Händelsens namn

en: Product launch
sv: Produktlansering

en: Markdown supported
sv: Markdown stöds

en: Add links and formatting via markdown
sv: Lägg till länkar och formatering via markdown

en: Icon
sv: Ikon

en: Timeline
sv: Tidslinje

en: Excludes
sv: Exkluderar

en: {0}, starting {1} {2}
sv: {0}, startar {1} {2}

en: minute {0} | minutes {0}
sv[0]: minut {0}
sv[1]: minuter {0}

en: hour {0} | hours {0}
sv[0]: timme {0}
sv[1]: timmar {0}

en: day {0} | days {0}
sv[0]: dag {0}
sv[1]: dagar {0}

en: week {0} | weeks {0}
sv[0]: vecka {0}
sv[1]: veckor {0}

en: month {0} | months {0}
sv[0]: månad {0}
sv[1]: månader {0}

en: quarter {0} | quarters {0}
sv[0]: kvartal {0}
sv[1]: kvartal {0}

en: year {0} | years {0}
sv[0]: år {0}
sv[1]: år {0}

en: All Set! {0} is ready.
sv: Redo! {0} är klar.

en: All questions loaded
sv: Alla frågor som är laddade

en: Would you like to be notified when this dashboard is done loading?
sv: Vill du bli underrättad när den här instrumentbräda är klar?

en: Custom columns do not support boolean expressions
sv: Anpassade kolumner stöder inte boolesiska uttryck

en: Downloading…
sv: Laddar ner…

en: All Set! Your question is ready.
sv: Redo! Din fråga är klar.

en: {0} is loaded.
sv: {0} är laddad.

en: Would you like to be notified when this question is done loading?
sv: Vill du bli underrättad när den här frågan är klar?

en: Switch to data
sv: Byt till data

en: Switch to visualization
sv: Byt till visualisering

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Users are only ever added to or removed from mapped groups.
sv: Mappningar tillåter Metabase att automatiskt lägga till och ta bort användare från grupper baserat på informationen som tillhandahålls av katalogserver. Användare läggs bara till eller tas bort från mappade grupper.

en: Allowed email address domain(s) for new Dashboard Subscriptions and Alerts. To specify multiple domains, separate each domain with a comma, with no space in between (e.g., "domain1,domain2"). To allow all domains, leave the field empty. This setting doesn't affect existing subscriptions.
sv: Tillåtet e-postadressdomän (er) för nya notifieringar och varningar. För att ange flera domäner, separera varje domän med ett kommatecken, utan mellanrum (t ex "domän1,domän2"). För att tillåta alla domäner, lämna fältet tomt. Denna inställning påverkar inte befintliga prenumerationer.

en: You do not have permissions to download the results of this query.
sv: Du har inte behörigheter för att ladda ner resultaten från den här frågan.

en: You should not set WEEK_START in Snowflake connection options; this might lead to incorrect results. Set the Start of Week Setting instead.
sv: Du bör inte ställa in WEEK_START i Snowflake Connection-alternativ; Detta kan leda till felaktiga resultat. Ställ in starten på veckan i stället.

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are only allowed to update alerts that they created
sv: Icke-admin-användare utan övervakning eller prenumerationsbehörigheter får endast uppdatera varningar som de skapade

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are not allowed to modify the channels for an alert
sv: Icke-admin-användare utan övervakning eller prenumerationsbehörigheter får inte ändra kanalerna för en varning

en: Non-admin users without subscription permissions are not allowed to add recipients
sv: Icke-admin-användare utan prenumerationsbehörigheter får inte lägga till mottagare

en: Group Manager is only enabled if you have a premium token with the advanced permissions feature.
sv: Gruppchef är endast aktiverat om du har en premiumtoken med funktionen Avancerade behörigheter.

en: Admin cant be a group manager.
sv: Admin kan inte vara en gruppchef.

en: Timeline with id {0} not found
sv: Tidslinje med id {0} hittades inte

en: Timestamp cannot be null
sv: Tidsstämpeln kan inte vara null

en: ERROR {0}: {1}
sv: Fel {0}: {1}

note: clear any rows created by the Liquibase migrations.
en: Clearing default entries created by Liquibase migrations...
sv: Rensa standardposter skapade av Liquibase-migreringar...

en: Don''t know how to parse date string {0}
sv: Vet inte hur man analyserar datumsträng {0}

en: Invalid values provided for operator: {0}
sv: Ogiltiga värden som tillhandahålls för operatören: {0}

en: Unrecognized operation: {0}
sv: Oigenkänd operation: {0}

en: Error determining value for parameter {0}: {1}
sv: Felbestämning av värde för parameter {0}: {1}

en: You cannot update a ApplicationPermissionsRevision!
sv: Du kan inte uppdatera en ApplicationPermissionsRevision!

en: Invalid Field Filter: Field {0} belongs to Database {1}, but the query is against Database {2}
sv: Ogiltigt fältfilter: Fält {0} tillhör databasen {1}, men frågan är mot databasen {2}

en: The engine on a sample database cannot be changed.
sv: Motorn på en provdatabas kan inte ändras.

en: The {0} permissions functionality is only enabled if you have a premium token with the advanced-permissions feature.
sv: Funktionen {0} är endast aktiverad om du har ett premiumtoken med funktionen Avancerade behörigheter.

en: Unknown setting: {0}
sv: Okänd inställning: {0}

en: You do not have access to the setting {0}
sv: Du har inte tillgång till inställningen {0}

en: Setting {0} allows both user-local and database-local values; this is not supported
sv: Inställning {0} tillåter både användar- och databas-lokala värden; detta stöds inte

en: Error purging old cache entries: {0}
sv: Fel vid rensning av gamla cache-poster: {0}

en: Error saving query results to cache: {0}
sv: Fel vid nedsparning av sökresultat till cache: {0}

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}: {1}
sv: Fel som försökte hämta cached resultat för fråga med hash {0}: {1}

en: Slack user/channel startup cache refreshed with {0} entries, took {1}ms.
sv: Slack-användar/kanalcache uppdaterades med {0} poster, tog {1} ms.

en: Slack is not configured, not refreshing slack user/channel cache.
sv: Slack är inte konfigurerat, uppdaterar inte Slack-användar/kanalcache.

en: value must be a valid date string
sv: Värdet måste vara en giltig datumsträng

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Home
sv: Hem

en: Turn into Member
sv: Bli medlem

en: Turn into Manager
sv: Bli chef

en: {0} and disable download results, control access to the data model, promote group managers, {1}.
sv: {0} och inaktivera nedladdningsresultat, kontrollera tillgången till datamodellen, befordra gruppchefer {1}.

en: and more
sv: med mera

en: Manager
sv: Chef

en: Member
sv: Ledamot

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: You will not be able to manage users of this group anymore.
sv: Du kommer inte längre att kunna hantera användare i den här gruppen.

en: Not allowed to edit group memberships
sv: Får inte redigera gruppmedlemskap

en: Exclude
sv: Exkludera

en: No logins
sv: Inga inloggningar

en: You need unrestricted data access on this table to map custom display values.
sv: Du behöver obegränsad dataåtkomst till den här tabellen för att mappa anpassade visningsvärden.

en: View Details
sv: Visa detaljer

en: Field access denied
sv: Åtkomst till fältet nekas

en: No key available
sv: Ingen nyckel finns tillgänglig

en: Connected to
sv: Ansluten till

en: Retry now
sv: Försök nu

en: Oh oh…
sv: Oj oj…

en: Model Caching Log
sv: Cacheloggen

en: Refreshing
sv: Uppdaterar

en: Completed
sv: Avslutad

en: Model
sv: Modell

en: Last run at
sv: Senast körningen vid

en: Created by
sv: Skapad av

en: Failed to update model cache
sv: Det gick inte att uppdatera modellcache

en: Refreshing model cache
sv: Uppdaterar modellcache

en: Model last cached {0}
sv: Modell senast cache {0}

en: Last attempt {0}
sv: Senaste försöket {0}

en: Refresh now
sv: Uppdatera nu

en: this quarter
sv: det här kvartalet

en: You're allowed to download up to 10,000 rows.
sv: Du får ladda ner upp till 10 000 rader.

en: Groups with Block data access can't download results
sv: Grupper med blockdatatillgång kan inte ladda ner resultat

en: Disable model persistence
sv: Inaktivera modellpersistens

en: Disabling…
sv: Inaktiverar...

en: Enable model persistence
sv: Aktivera modellpersistens

en: Enabling…
sv: Möjliggör…

en: Default period{0} | Default periods{0}
sv[0]: Standardperiod{0}
sv[1]: Standardperioder{0}

en: Minute{0} | Minutes{0}
sv[0]: Minut{0}
sv[1]: Minuter{0}

en: Hour{0} | Hours{0}
sv[0]: Timme{0}
sv[1]: Timmarna{0}

en: Day{0} | Days{0}
sv[0]: Dag{0}
sv[1]: Dagar{0}

en: Week{0} | Weeks{0}
sv[0]: Vecka{0}
sv[1]: Veckorna{0}

en: Month{0} | Months{0}
sv[0]: Månad{0}
sv[1]: Månaderna{0}

en: Quarter{0} | Quarters{0}
sv[0]: Kvartal{0}
sv[1]: Kvartalen{0}

en: Year{0} | Years{0}
sv[0]: År{0}
sv[1]: Åren{0}

en: Minute of hour{0} | Minutes of hour{0}
sv[0]: Minut under timmen{0}
sv[1]: Minutrarna{0}

en: Hour of day{0} | Hours of day{0}
sv[0]: Timme på dygnet{0}
sv[1]: Timmarna{0}

en: Day of week{0} | Days of week{0}
sv[0]: Veckodag{0}
sv[1]: Veckodagarna{0}

en: Day of month{0} | Days of month{0}
sv[0]: Dag i månaden {0}
sv[1]: Dagarna{0}

en: Day of year{0} | Days of year{0}
sv[0]: Dag på året{0}
sv[1]: Dagarna{0}

en: Week of year{0} | Weeks of year{0}
sv[0]: Vecka{0}
sv[1]: Veckorna{0}

en: Month of year{0} | Months of year{0}
sv[0]: Månad{0}
sv[1]: Månaderna{0}

en: Quarter of year{0} | Quarters of year{0}
sv[0]: Kvartal{0}
sv[1]: Kvartalen{0}

en: Saved questions
sv: Sparade frågor

en: Enabling cache will create tables for your models in a dedicated schema and Metabase will refresh them on a schedule. Questions based on your models will query these tables. {0}.
sv: Aktivering av cache skapar tabeller för dina modeller i ett dedikerat schema och metabas kommer att uppdatera dem på ett schema. Frågor baserade på dina modeller kommer att fråga dessa tabeller. {0}.

en: Refresh every
sv: Uppdatera varje

en: 2 hours
sv: 2 timmar

en: 3 hours
sv: 3 timmar

en: 6 hours
sv: 6 timmar

en: 12 hours
sv: 12 timmar

en: 24 hours
sv: 24 timmar

en: Gets a time interval of specified length
sv: Får ett tidsintervall med specificerad längd

en: Gets a timestamp relative to the current time
sv: Får en tidsstämpel i förhållande till den aktuella tiden

en: Unpersist model
sv: Icke-persistent modell

en: Persist model
sv: Persistera modellen

en: Questions that errored when last run
sv: Frågor som felade under sista körningen

en: You don't have permission to save this question.
sv: Du saknar rättigheter för att spara den här frågan.

en: Looks like we cannot find any matching datasets.
sv: Det verkar som om vi inte kan hitta några matchande dataset.

en: Whether to enable using the new experimental Actions features globally. (Actions must also be enabled for each Database.)
sv: Huruvida du ska aktivera med hjälp av de nya experimentella åtgärdernas funktioner globalt. (Åtgärder måste också vara aktiverade för varje databas.)

en: Actions are not enabled.
sv: Funktionerna är inte aktiverade.

en: Database does not support persisting
sv: Databas stöder inte persistens

en: Persisting models not enabled for database
sv: Persisterande modeller är inte aktiverade för databasen

en: Card is not a model
sv: Kortet är inte en modell

en: Persisting models is not enabled.
sv: Persisterande modeller är inte aktiverade.

en: Integer greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
sv: Heltal större än eller lika med en och mindre än eller lika med tjugofyra

en: Value must be an integer representing hours greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
sv: Värdet måste vara ett heltal som representerar timmar större än eller lika med en och mindre än eller lika med tjugofyra

en: Enabling model persistence
sv: Möjliggör modellpersistens

en: Disabling model persistence
sv: Inaktiverar modellpersistens

en: Warning: Automagic analysis context is missing result metadata. Unable to resolve Fields by name.
sv: VARNING: Automagisk analyssammanhang saknas resultatmetadata. Det går inte att lösa fält med namn.

note: otherwise this isn't returning something, and that's probably an error. Log it.
en: Cannot resolve Field {0} in automagic analysis context
sv: Det går inte att lösa fält {0} i automagiskt analyssammanhang

en: Error decomposing question: {0}
sv: Fel Nedbrytande fråga: {0}

en: Lack permissions to create {0} schema
sv: Saknar rättigheter för att skapa {0} schema

en: Lack permission to create table in schema {0}
sv: Saknar rättighet att skapa tabell i schema {0}

en: Lack permission to read table in schema {0}
sv: Saknar rättighet att läsa tabell i schema {0}

en: Lack permission to delete table in schema {0}
sv: Saknar rättighet att ta bort tabellen i schema {0}

en: Step {0} was successful for db {1}
sv: Steg {0} slutfördes för db {1}

en: Error in `{0}` while checking for model persistence permissions.
sv: Fel i `{0}` vid kontroll av modellpersistensbehörigheter.

en: Allow persisting models into the source database.
sv: Tillåt bestående modeller i källdatabasen.

en: Hour interval to refresh persisted models.
sv: Timintervall för att uppdatera bestående modeller.

en: The :feature option is required when using defenterprise in an EE namespace!
sv: :feature krävs när du använder Defenterprise i ett EE -namnområde!

en: {0} option for defenterprise should not be set in an OSS namespace! Set it on the EE function instead.
sv: {0} alternativet för Defenterprise bör inte ställas in i ett OSS -namnområde! Ställ in den på EE -funktionen istället.

en: An EE namespace must be provided when using defenterprise in an OSS namespace!
sv: Ett EE -namnområde måste tillhandahållas när du använder Defenterprise i ett OSS -namnområde!

en: Add it immediately before the argument list.
sv: Lägg till det omedelbart före argumentlistan.

en: Enterprise function {0}/{1} does not have a docstring. Go add one!
sv: Enterprise -funktion {0}/{1} har ingen docstring. Gå till en!

en: The maximum number of attempts for delivering a single notification.
sv: Det maximala antalet försök att leverera en enda avisering.

en: The initial retry delay in milliseconds when delivering notifications.
sv: Den initiala försöksförseningen i millisekunder när du levererar aviseringar.

en: The delay multiplier between attempts to deliver a single notification.
sv: Fördröjningsmultiplikatorn mellan försök att leverera en enda avisering.

en: The randomization factor of the retry delay when delivering notifications.
sv: Randomiseringsfaktorn för försöksfördröjningen för att leverera aviseringar.

en: The maximum delay between attempts to deliver a single notification.
sv: Den maximala förseningen mellan försök att leverera en enda avisering.

en: Reconfiguring notification sender
sv: Rekonfigurering av aviseringar

en: Substituting cached query for card {0} from {1}.{2}
sv: Ersätta cachad fråga med kort {0} från {1}.{2}

en: Unpersisting model with card-id {0}
sv: Icke-persistent modell med kort {0}

en: Error unpersisting model with card-id {0}
sv: Fel vid bakdatering av modell med kort-id {0}

en: Starting persisted model refresh task for Database {0}.
sv: Startade bestående modelluppdateringsuppgift för databas {0}.

en: Error refreshing persisting model with card-id {0}
sv: Fel vid uppdatering av bestående modell med kort-id {0}

en: Finished persisted model refresh task for Database {0}.
sv: Färdig med modelluppdateringsuppgift för databas {0}.

en: Attempting to refresh individual for persisted-info {0}.
sv: Försök att uppdatera individen för bestående-info {0}.

en: Finished updated model-id {0} from persisted-info {1}.
sv: Färdig uppdatering av modellid {0} från bestående information {1}.

en: Unable to refresh model with card-id {0}
sv: Det går inte att uppdatera modellen med kort-id {0}

en: Unknown payload type {0}
sv: Okänd informationstyp {0}

en: Migrating from self-hosted?
sv: Migrerar från egen server?

en: Check out our docs for how to migrate your self-hosted instance to Cloud.
sv: Kontrollera vår dokumentation och se hur du kan migrera från din egen server till molnet.

en: Enter a default value…
sv: Ange ett förvalt värde...

en: Add title
sv: Lägg till titel

en: About
sv: Om

en: Add description
sv: Lägg till beskrivning

en: Edit metadata
sv: Redigera metadata

en: Turn into a model
sv: Gör om till en modell

en: Turn back to saved question
sv: Återgå till sparad fråga

en: More info
sv: Mer info

en: Move, archive, and more...
sv: Flytta, arkivera mm...

en: In order to send subscriptions and alerts to private Slack channels, you must first add the Metabase bot to them.
sv: För att skicka prenumerationer till privata Slack-kanaler behöver du först lägga till Metabase-bot:en till dem.

en: Are you sure you want to reset to default colors?
sv: Är du säker på att du vill återställda till förvalda färger?

en: If you do this, your colors will change to our default colors. This action can’t be undone.
sv: Om du gör detta kommer dina färger att ändras till våra förvalda färger. Detta beslut kan inte ångras.

en: This collection is empty
sv: Denna samling är tom

en: Create a new…
sv: Skapa en ny...

en: Edit permissions
sv: Redigera rättigheter

en: Open this question and fill in its variables to see it.
sv: Öppna denna fråga och fyll i dess variabler för att se den.

en: Only Admins are able to embed questions. If you need access to this feature, reach out to them for permissions.
sv: Bara administratörer kan inbädda frågor. Om du behöver tillgång till detta, kontakta dem för rättigheter.

en: In order to embed your question, you have to first {0}
sv: För att inbädda din fråga måste du först {0}

en: Model moved to {0}
sv: Modell flyttad till {0}

en: Question moved to {0}
sv: Fråga flyttad till {0}

en: Connect database
sv: Anslut databas

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Hi{0}. Nice to meet you!
sv: Hej {0}. Trevligt att träffas!

en: {0} is connected to:
sv: {0} är ansluten till:

en: No details found
sv: Hittade inga detaljer

en: Question last cached {0}
sv: Senaste fråga i cache: {0}

en: Cache Configuration
sv: Cache-konfiguration

en: Palette preview
sv: Förhandsgranskning färgkarta

en: Where it's used
sv: Där den används

en: Chart colors
sv: Tabellfärger

en: Reset to default colors
sv: Återställ till förvalda färger

en: Generate chart colors
sv: Generera tabellfärger

en: User interface colors
sv: Färger användargränssnitt

en: You can choose up to 24 hex values. We’ll auto-generate what you leave blank.
sv: Du kan välja upp till 24 hexadecimala värden. Vi kommer att automatiskt fylla i det du utelämnar.

en: Font weight
sv: Teckensnittets vikt

en: Display our little friend on the homepage
sv: Visa vår lilla kompis på hemsidan

en: In order to remove the Metabase logo from embeds, you can always upgrade to {0}
sv: För att ta bort Metabase-loggan i dina inbäddningar kan du alltid uppgradera till {0}

en: one of our paid plans.
sv: en av våra kommersiella licenser.

en: embedding the entire metabase app
sv: Bädda in hela Metabase-appen

en: With {0} you can embed the full Metabase app and enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. You can also get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
sv: Med {0} kan du bädda in hela Metabase-appen och tillåta dina användare att komma ner till kartor, bläddra i samlingar och använda den grafiska frågeguiden. Du kan också få prioriterad support, flera hjälpverktyg för att dela dina rön med din grupp och kraftfulla alternativ för att hjälpa dig skapa sömlösa, interaktiva upplevelser för dina kunder.

en: some of our paid plans,
sv: några av våra betal-alternativ,

en: Premium embedding
sv: Premium-inbäddning

en: Queued
sv: Köade

en: Hey there{0}
sv: Hejsan {0}

en: How's it going{0}?
sv: Hur går det? {0}?

en: Howdy{0}
sv: Hej {0}

en: Greetings{0}
sv: Välkommen {0}

en: Good to see you{0}
sv: Trevligt att se dig {0}

en: Paid
sv: Betald

en: Embedding
sv: Inbäddning

en: Embed dashboards, questions, or the entire Metabase app into your application. Integrate with your server code to create a secure environment, limited to specific users or organizations.
sv: Bädda in instrumentpaneler, frågor eller hela Metabase-appen i din applikation. Integrera med din server-kod för att skapa en säker plattform, begränsad till specifika användare eller organisationer.

en: By enabling embedding you're agreeing to
sv: Genom att aktivera inbäddning accepterar du

en: our embedding license.
sv: vår licens för inbäddning.

en: More details
sv: Fler detaljer

en: When you embed charts or dashboards from Metabase in your own
    application, that application isn't subject to the Affero General Public
    License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase
    logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds.
sv: När du bäddar in kartor eller instrumentpaneler från Metabase i din egen applikation berörs inte den applikationen av Affero General Public License som täcker övriga Metabase, under förutsättning att du behåller Metabase-loggan och "Powered by Metabase" synligt i dina inbäddningar.

en: Your should, however, read the license text linked above as that is the
    actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
sv: Du bör dock läsa igenom licensvillkoren ovan som är den licens du kommer att godkänna genom att aktivera denna funktion.

en: We will refresh your models {0}
sv: Vi kommer att fräscha upp dina modeller {0}

en: Seconds and year properties are not allowed
sv: Sekund- och årsuppgifter är inte tillåtna

en: cron syntax
sv: cron-syntax

en: Our {0} is a string of 5 fields separated by white spaces
sv: Vår {0} är en sträng med 5 fält separerade av blanktecken

en: Allowed values
sv: Tillåtna värden

en: Create Slack App
sv: Skapa Slack-app

en: 1. Click the button below and create your Slack App
sv: 1. Klicka på knappen nedan och skapa din Slack-app

en: First, {0} using the Metabase configuration. Once created, click “${ 1 }” to authorize it.
sv: Först, {0} med Metabase-konfiguration. När den är skapad, klicka "${1}" för att auktorisera den.

en: click the button below to create your Slack App
sv: Klicka på knappen nedan för att skapa din Slack-app

en: There was an error loading the field values for this field
sv: Ett fel uppstod vid laddning av fältvärden för detta fält

en: more options
sv: flera alternativ

en: Waiting to create the first model cache
sv: Väntar på att skapa en första modell-cache

en: Learn more.
sv: Lär dig mer.

en: Cache models
sv: Cache-modeller

en: We'll create tables with model data and refresh them on a schedule you define. To enable it, you need to grant this connection credential read and write permissions on the "{0}" schema or grant create schema permissions. {1}
sv: Vi kommer att skapa tabeller med modell-data och fräscka upp dem enligt schema du anger. För att aktivera detta behöver du tillåta läsning och skrivning av rättigheter på "{0}"-schemat eller tillåta rättigheter för att skapa schema. {1}

en: Turn model caching off
sv: Stäng av modell-cache

en: Turn model caching on
sv: Aktivera modell-cache

en: For models to be cached, the user should have create table permission or create schema permission in this database.
sv: För att modeller ska hamna i cache behöver användaren ha skapat tabell-rättigheter eller rättighet för att skapa scheman i denna databas.

en: Day-of-week values must be between 1 and 7
sv: Veckodag måste vara mellan 1 och 7

en: Day-of-week values must be SUN, MON, TUE, WED, THU, FRI, SAT OR between 1 and 7, - * ? / L #
sv: Veckodagar måste anges som SÖN, MÅN, TIS, ONS, TOR, FRE, LÖR eller 1 till 7, -*?/L#

en: Unsupported day of week value. Possible values are 1-7 or SUN-SAT , - * ? / L #
sv: Otillåten veckodag. Tillåtna värden är 1-7 eller SÖN-LÖR, -*?/L#

en: A numeric value between 1 and 5 must follow the # option
sv: Ett numeriskt värde mellan 1 och 5 måste följa på #-alternativet

en: Day of month values must be between 1 and 31
sv: Värde på dag i månaden måste ligga mellan 1 och 31

en: Offset from last day must be less or equal 30
sv: Startpunkt från senaste dagen får högtst vara 30

en: Month values must be between 1 and 12
sv: Månadssiffra måste ligga mellan 1 och 12

en: Month values must be JAN, FEB, MAR, APR, MAY, JUN, JUL, AUG, SEP, OCT, NOV, DEC or between 1 and 12
sv: Giltiga månader är JAN, FEB, MAR, APR, MAJ, JUN, JUL, AUG, SEP, OKT, NOV, DEC eller mellan 1 och 12

en: Start year must be less than stop year
sv: Startår måste vara lägre än slutår

en: Unsupported year value. Possible values are 1970-2099 , - * /
sv: Otillåtet värde på år. Tillåtna värden är 1970-2099,-*/

en: Minute and second values must be between 0 and 59 and hour values must be between 0 and 23
sv: Värden för minuter och sekunder  måste vara mellan 0 och 59, och värden för timmar måste vara mellan 0 och 23

en: You must use ? in the day-of-week or day-of-month field
sv: Du måste använda ? i fältet för veckodag eller dag i månaden

en: Invalid cron expression
sv: Felaktigt format för cron

en: Doing science...
sv: Räknar...

en: Running query...
sv: Kör fråga...

en: Loading results...
sv: Laddar resultat...

en: Summaries
sv: Summering

en: Item Detail
sv: Detaljer

en: Color of filters in the query builder, buttons and links in filter widgets.
sv: Färger på filter i frågeguiden, knappar och länkar i filter-rutor

en: Bold
sv: Fetstil

en: Heavy
sv: Fet

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. {0}
sv: Med denna Pro/Enterprise-funktion kan du inbädda hela Metabase-appen. Möjliggör för dina användare att genomlysa tabeller, bläddra i samlingar och använda den grafiska frågeguiden. {0}

en: Authorized origins
sv: Auktoriserade ursprung

en: Enter the origins for the websites or web apps where you want to allow embedding, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
sv: Ange ursprungen till de webbsajter eller web-appar där du vill tillåta inbäddning med blanktecken emellan.

en: exact specifications
sv: exakta specifikationer

en: Don’t show visualization
sv: Visualisera inte

en: Show visualization
sv: Visualisera

en: Revert to this version
sv: Återgå till denna version

en: nicetoseeyou@email.com
sv: trevligtattrakas@email.com

en: Make collection official
sv: Gör samlingen officiell

en: Remove Official badge
sv: Ta bort officiell stämpel

en: Appearance
sv: Utseende

en: Loading message
sv: Laddar meddelande

en: From Name
sv: Från namn

en: Reply-To Address
sv: Svara-till-adress

en: That's not a valid email addresses
sv: Det är ingen giltig epost-adress

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards.
sv: Tillåt administratörer att skapa publika länkar (och inbäddade iframes) för frågor och instrumentpaneler.

en: Allow questions, dashboards, and more to be embedded. {0}
sv: Tillåta frågor, instrumentpaneler mm att inbäddas. {0}

en: Standalone embeds
sv: Fristående inbäddningar

en: Securely embed individual questions and dashboards within other applications.
sv: På ett säkert sätt bädda in enskilda frågor och instrumentpaneler i andra applikationer.

en: Full-app embedding
sv: Full inbäddning av app

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder.
sv: Med denna pro/Enterprise-funktion kan du bädda in hela Metabase-appen. Låt dina användare genomlysa diagram, bläddra i samlingar och använda den grafiska frågeguiden.

en: Standalone Embed Secret Key used to sign JSON Web Tokens for requests to /api/embed endpoints. This lets you create a secure environment limited to specific users or organizations.
sv: Fristående Embed Secret Key som används för att signera JSON-webb-tokens vid frågor till /api/embed-ändpunkter. Detta låter dig skapa en säker plattform begränsad till specifika användare eller organisationer.

en: Use public link
sv: Använd publik länk

en: Auto Refresh
sv: Automatisk uppfräschning

en: edited this
sv: redigerade detta

en: Learn how to debug SQL errors
sv: Lär dig att felsöka SQL-fel

en: set up email
sv: sätta upp e-post

en: configure Slack
sv: konfigurerar Slack

en: Dashboard name
sv: Namn på instrumentpanel

en: All dashboards
sv: Alla instrumentpaneler

en: All databases
sv: Alla databaser

en: Query Not Recorded, sorry
sv: Frågan sparades inte, ursäkta

en: All schemas
sv: Alla scheman

en: All tables
sv: Alla tabeller

en: Member name
sv: Medlemsnamn

en: All members
sv: Alla medlemmar

en: Audit log
sv: Övervakningslogg

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to log in. If this user is unable to authenticate then you can {1}
sv: Vi har skickat en inbjudan till {0} med instruktioner för inloggning. Om denna användare inte kan autenticeras kan du {1}

en: reset their password.
sv: återställa dess lösenord.

en: read
sv: läsa

en: write
sv: skriva

en: read or write
sv: läsa eller skriva

en: That's not a valid list of email addresses
sv: Det är inte en giltig lista över epost-adresser

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Use instance font
sv: Använd instansens font

en: Download data
sv: Ladda ner data

en: Enable users to download data from this embed?
sv: Tillåta användare att ladda ner data från denna inbäddning?

en: Example:
sv: Exempel:

en:  by
sv:  av

en: Show more filters
sv: Visa flera filter

en: New row
sv: Ny rad

en: More columns
sv: Flera kolumner

en: Choose a join type
sv: Välj typ av JOIN

en: Dismiss sync spinner manually
sv: Skippa sync spinner manuellt

en: Dismissing…
sv: Skippar...

en: Failed to dismiss sync spinner
sv: Kunde inte skippa sync spinner

en: Sync spinners dismissed!
sv: Synk spinners skippade

en: Refresh models every…
sv: Fräscha upp modeller varje...

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow. True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
sv: Boolesk som indikerar om analys-händelser skickas till Snowplow. Sann om anonym spårning är aktiverad för denna instans och en Snowplock collection finns tillgänglig.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events. Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
sv: Boolesk som indikerar om en Snowplow collection finns tillgänglig för att ta emot analys-händelser. Ska sättas via environment-variabel i Cypress-tester eller i lokal utveckling.

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase. This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
sv: Unik identifierare att använda i Snowplow-analyser för att identifiera denna instans av Metabase. Detta är en publik inställning eftersom vissa analys-händelser skickas före setup.

en: check your host settings
sv: Kontrollera dina värd-inställningar

en: check your port settings
sv: kontrollera dina port-inställningar

en: String representing a cron schedule
sv: Sträng som representerar ett cron-schema

en: Must be a valid cron string not specifying a year
sv: Måste vara en giltig cron-sträng som inte anger specifikt år

en: Value must be a string representing a cron schedule of format <seconds> <minutes> <hours> <day of month> <month> <day of week> <year>
sv: Värdet måste vara en string som representerar ett cron-schema  på formatet 
    <sekunder><minuter><timmar><dag i månaden><veckodag><år>

en: Using definitions:
    Metrics:
    {0}
    Filters:
    {1}
sv: Använder definitionerna:
    Mått:
    {0}
    Filter: 
    {1}

en: Dimensions bindings:
    {0}
sv: Dimension-bindningar:
    {0}

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:
    {2}
sv: Lägger till {0} kort till instrumentpanel {1}:
    {2}

en: System info:
     {0}
sv: Systeminfo: 
    {0}

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database. When should Metabase automatically scan and cache field values?
sv: Metabase kan avläsa värdena i varje fält i denna databas för att aktivera checkrutor för filter i instrumentpaneler och frågor. Detta kan vara en något resurskrävande process, i synnerhet om du har en väldigt stor databas. När ska Metabase automatiskt skanna fältvärden och lägga i cache?

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase [Cloud IP addresses](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):
sv: Om din databas finns bakom en brandvägg kan du behöva tillåta anslutningar från vår Metabase [moln-ip-adresser]
    (https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):

en: Unfold JSON Columns
sv: Visa JSON-kolumner

en: We unfold JSON columns into component fields.This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
sv: Vi öppnar JSON-kolumner i komponentfält. Detta är aktiverat som förval, men du kan stänga av det om det går trögt.

en: Unable to rollback database check for model persistence
sv: Kan inte återställa databaskontrollen för persistenta modeller

en: Killed mysql process id {0} due to timeout.
sv: Dödade mysql-processid {0} p.g.a timeout.

en: Undoing step `{0}` for db {1}
sv: Ångrar steg ` {0}` för db {1}

en: Implicitly relative file paths are not allowed.
sv: Underförstått - relativa sökvägar är inte tillåtna.

en: Looks like the Username or Password is incorrect.
sv: Det ser ut som om användarnamn eller lösenord är felaktigt.

en: Looks like you forgot to enter your Password.
sv: Det ser ut som om du glömde att ange ditt lösenord.

en: Database cannot be found.
sv: Databasen kan inte hittas.

en: Looks like your Password is incorrect.
sv: Det ser ut som om ditt lösenord är felaktigt.

en: Unsupported client SSL key type - are you using an RSA key?
sv: Ogiltig typ av SSL-nyckel - använder du en RSA-nyckel?

en: Looks like your Username is incorrect.
sv: Det ser ut som om ditt användarnamn är felaktigt

en: check your username
sv: kontrollera ditt användarnamn

en: check your password
sv: kontrollera ditt lösenord

en: Hmm, we couldn''t connect to the database. Make sure your Host and Port settings are correct
sv: Hmm..vi kunde inte ansluta till databasen. Se till att värd- och portinställningar är korrekta

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Username and Password.
sv: Vi kunde inte ansluta till värden för SSH-tunneln. Kontrollera användarnamn och lösenord.

en: check your database name settings
sv: kontrollera databas-namn i inställningarna

en: Invalid client SSL key - did you select the correct file?
sv: Felaktig SSL-nyckel för klient - valde du korrekt fil?

en: please enable SSL
sv: Du behöver aktivera SSL

en: Cycle detected resolving dependent visible-if properties for driver {0}: {1}
sv: Fräscha upp funna upplösningsberoende visuella if-egenskaper för drivrutin {0}: {1}

en: Server appears to require SSL - please enable SSL below
sv: Servern verkar kräva SSL - aktivera SSL nedan

en: It looks like your Host is invalid. Please double-check it and try again.
sv: Det ser ut som om din värd är felaktig. Dubbelkolla och försök igen.

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Host and Port.
sv: Vi kunde inte ansluta till SSH-tunnelns värd. Kontrollera värdnamn och port.

en: check your connection string
sv: kontrollerar din anslutningssträng

en: Looks like the Database name is incorrect.
sv: Det ser ut som om databasnamnet är felaktigt.

en: The email address you want to use for the sender of emails.
sv: Epost-adressen du vill använda vid sändning av e-post.

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address. You can have multiple reply-to email addresses, just separate them with a comma.
sv: Epost-adressen dit du vill har svaren, om annan än från-adressen. Du kan ange flera svara-till-adresser om du separerar dem med komma.

en: The name you want to use for the sender of emails.
sv: Namnet du vill använda vid sändning av e-post.

en: [{0}] Model cache refresh failed for {1}
sv: [{0}] Uppdatering av modell-cache misslyckades för {1}

en: Google Sign-In token appears to be incorrect. Double check that it matches in Google and Metabase.
sv: Nyckeln för Google-inloggning verkar vara felaktig. Dubbelkolla att den matchar mellan Google och Metabase.

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot. Please use a new Slack app integration instead.
sv: Föråldrad Slack-API-nyckel för anslutning med Metabase Slack bot. Använd en ny Slack app-integration istället.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app. This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
sv: OAuth-nyckel för Bot-användaren vid anslutning av Metabase Slack-appen. Denna bör användas för alla nya Slack-integrationer mot Metabase fr.o.m v0.42.0.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid. Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
sv: Huruvida nuvarande nyckel för Slack-appen är giltig. Sätt den till false om en Slack-API-förfrågan returnerar autenticeringsfel.

en: Error normalizing query: {0}
sv: Fel vid normalisering av fråga: {0}

en: Error canonicalizing query: {0}
sv: Fel vid kanonisering av fråga: {0}

en: Invalid MBQL clause: {0}
sv: Felaktig MBQL-sats: {0}

en: Error normalizing form: {0}
sv: Fel vid normalisering av formulär: {0}

en: {0} is not a valid temporal unit for {1}; not adding to clause {2}
sv: {0} är inte en giltig tidsenhet för {1}; lägger inte till detta till delen {2}

en: {0}''s Personal Collection
sv: {0}s personliga samling

en: Full FieldValues shouldn't have hash_key.
sv: Fulla fältvärden ska inte ha hash_key.

en: Invalid field-values type.
sv: Felaktiga typer på fältvärden.

en: Advanced FieldValues requires a hash_key.
sv: Avancerade fältvärden kräver en hash_key.

en: Can't update type or hash_key for a FieldValues.
sv: Kan inte uppdatera typ eller hash_key för Fältvärden.

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces. We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
sv: För att göra tabeller och fältnamn mera läsvänliga kommer Metabase att ersätta sträck och understreck med blanktecken. Vi inleder med stor bokstav när detta görs, så att "last_visited_at" kommer att bli "Last Visited At".

en: :parameters must be a sequence of maps with :id and :type keys
sv: :parameters måste vara en följd av kartor med nycklar för :id och :type

en: :parameter_mappings must be a sequence of maps with :parameter_id and :type keys
sv: :parameter_mappings måste vara en följd av kartor med nycklar för :parameter_id och :type

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date. Please fetch new data and try again.
sv: Det ser ut som om någon annan redigerade rättigheter och dina data är utdaterade. Hämta nya data och försök igen.

en: You cannot update a permissions entry! Delete it and create a new one.
sv: Du kan inte uppdatera en rättighet. Ta bort den och skapa en ny.

en: This will replace “Lato” as the font family.
sv: Detta kommer att ersätta "Lato" som förvald font-familj.

en: cron syntax string to schedule refreshing persisted models.
sv: Sträng för cron-syntax för att schemalägga uppfräshning av persistenta modeller.

en: The startup time in milliseconds
sv: Start-tiden i millisekunder

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries. It won''t affect most SQL queries, although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
sv: Detta kommer att påverkar saker som gruppering per vecka eller filter i frågeguider. Det kommer inte att påverka de flesta SQL-frågorna, men det används för att sätta sessionsvariabeln WEEK_START i Snowflake.

en: Tell us where to find the file for each font weight. You don’t need to include all of them, but it’ll look better if you do.
sv: Berätta för oss var vi kan hitta filen för varje font-vikt. Du behöver inte ange alla, men det kommer att se bättre ut om du gör det.

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts. Users can individually override this default language from their own account settings.
sv: Förvalt språk för alla användare i Metabase-gränssnittet, systemmeddelanden, utskick och varningar. Användare kan enskilt byta ut detta förvalda språk i deras egna inställningar.

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added. Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
sv: Huruvida ett introduktionsfönster ska visas efter att en databas-anslutning lagts till. Avstängt som förval om någon icke-förvald databas redan har synkats för denna instans.

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here. So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
sv: För att fastställa hur länge varje sparad frågas cache ska sparas så tar vi frågans genomsnittliga svarstid och multiplicerar med det du anger här. Så om en fråga tar igenomsnitt 2 minuter att köra och du anger värdet 10, kommer dess cache att finnas kvar i 20 minuter.

en: Default page to show people when they log in.
sv: Förvald sida att visa vid efter inloggning.

en: Message to show while a query is running.
sv: Meddelande att visa när en fråga körs.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects, and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
sv: Denna URL används för sådant som att skapa länkar i epost-meddelanden, autenticering/omdirigering och i några inbäddade scenarion, så en ändring kan göra att saker slutar fungera eller att du blir utelåst från denna instans.

en: Invalid font {0}
sv: Felaktig font {0}

en: Enables Metabot character on the home page
sv: Aktiverar Metabot-figuren på hemsidan

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag with the ID {1} or name {2}.
sv: Felaktig parameter: Kort {0} verkar inte ha mall-tagg med ID {1} eller namnet {2}.

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a parameter with the ID {1}.
sv: Felaktig parameter: Kort {0} har ingen parameter med ID {1}.

en: Invalid parameter: missing id
sv: Felaktig parameter: ID saknas

en: Found substitute cached query for card {0} from {1}.{2}
sv: Hittade ersatt fråga i cache för kort {0} från {1}.{2}

en: Base-64 encoded public key for this site''s SSL certificate. Specify this to enable HTTP Public Key Pinning. See {0} for more information.
sv: Base64-kodad publik nyckel för denna sajts SSL-cerfifikat. Ange denna för att aktivera låsning av publik HTTP-nyckel. Se {0} för mer info.

en: Error in api/health database check
sv: Fel i api/hälsokontroll

en: Deleted {0} expired advanced fieldvalues
sv: Tog bort {0} utgångna avancerade fältvärden

en: Task scheduler initialized into standby mode.
sv: Schemaläggaren uppstartad i vänteläge.

en: Scheduler not initialized but `start-scheduler!` called. Please call `init-scheduler!` before attempting to start.
sv: Schemaläggaren inte startad men `start-scheduler!` anropad. Anropa `init-scheduler!`före försök till start.

en: Task scheduler started
sv: Schemaläggaren startad

en: Finished persisted model refresh task for Database {0} with {1} successes and {2} errors.
sv: Avslutade uppfräschning av persistenta uppgifter för database {0} med {1} lyckade och {2} felaktiga.

en: Attempting to refresh persisted model {0}.
sv: Försöker fräscha upp persistent model {0}.

en: Error updating database {0} for randomized schedules
sv: Fel vid uppdatering av databas {0} för slumpvisa schemana.

en: Updated default schedules for {0} databases
sv: Uppdaterade förvalda scheman för {0} databaser.

en: Resulting transforms do not conform to expectations.
    Expected: {0}
sv: Konverteringar i resultatet följer inte förväntat format. 
    Förväntade: {0}

en: parameter must be a map with :id and :type keys
sv: parametern måste vara en karta med :id och :type-nycklar

en: parameter_mapping must be a map with :parameter_id and :target keys
sv: parameter_mapping måste vara en map med :parameter_id och :target-nycklar

en: String must be a valid 21-character NanoID string.
sv: Strängen måste vara en giltig 21-teckens NanoID-sträng.

en: Error parsing {0}:
    {1}
sv: Fel vid tolkning av {0}:
    {1}

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages. A hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string) is strongly recommended.
sv: Strängen som används för att skapa de privata nycklarna för validering av JWT-meddelanden. En hexadecimal-kodad 255-bitars nyckel (m.a.o en 64-teckens sträng) rekommenderas starkt.

en: SSO is trying to do an open redirect to an untrusted site
sv: SSO försöker göra en "open redirect" till en sajt som inte är betrodd.

en: {0} active filter | {0} active filters
sv[0]: {0} aktivt filter
sv[1]: {0} aktiva filter

en: minutes
sv: minuter

en: Timeout must be greater than 0
sv: Timeout måste vara större än 0

en: Show this on the home and login pages
sv: Visa detta på hemsidan och inloggningssidan

en: Search for a column...
sv: Sök efter en kolumn...

en: This table hasn’t been synced yet
sv: Den här tabellen har inte synkroniserats ännu

en: It was automatically marked as Hidden during the initial sync of this database. Do you want to make it queryable and sync it?
sv: Den markerades automatiskt som dold vid den första synkroniseringen av databasen. Vill du göra den sökbar och synkronisera den?

en: Change to Queryable and sync it
sv: Ändra till Queryable och synkronisera den

en: Filter down to a segment
sv: Filtrera ner till ett segment

en: Clear all filters
sv: Rensa alla filter

en: Apply Filters
sv: Använd filter

en: Filter {0} by
sv: Filtrera {0} med

en: Filter segments
sv: Filtrera segment

en: ⚠️ We couldn't process payment for your account. Please {0} to avoid service interruptions.
sv: ⚠️ Vi kunde inte behandla betalningen för ditt konto. Vänligen {0} för att undvika serviceavbrott.

en: review your payment settings
sv: se över dina betalningsinställningar

en: ⚠️ Pro features won’t work right now due to lack of payment. {0} to restore Pro functionality.
sv: ⚠️ Pro-funktioner fungerar inte just nu på grund av bristande betalning. {0} för att återställa Pro-funktionerna.

en: Review your payment settings
sv: Se över dina betalningsinställningar

en: Session timeout
sv: Timeout för sessionen

en: Time before inactive users are logged out.
sv: Tid innan inaktiva användare loggas ut.

en: Lighthouse illustration
sv: Illustration av en fyr

en: Variable to map to
sv: Variabel som ska mappas till

en: You can connect widgets to {{variables}} in text cards.
sv: Du kan ansluta widgets till {{variabler}} i textkort.

en: If you have a PEM SSL client key, you can convert that key to the PKCS-8/DER format using OpenSSL. {0}.
sv: Om du har en PEM SSL-klientnyckel kan du konvertera den till PKCS-8/DER-formatet med hjälp av OpenSSL. {0}.

en: You can use Markdown here, and include variables {{like_this}}
sv: Du kan använda Markdown här och inkludera variablerna {{like_this}}

en: Prometheus web-server shut down
sv: Prometheus webbserver har stängts ner

en: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT value of ''{0}'' is not parseable as an integer.
sv: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT-värdet ''{0}'' kan inte tolkas som ett heltal.

en: C3P0 Max pool size
sv: C3P0 Maximal storlek på poolen

en: Port to serve prometheus metrics from. If set, prometheus collectors are registered and served from `localhost:<port>/metrics`.
sv: Port för att tjäna prometheus-metriker från. Om den är inställd registreras och serveras prometheus-samlare från `localhost:<port>/metrics`.

en: C3P0 Number of idle connections
sv: C3P0 Antal inaktiva anslutningar

en: Error stopping prometheus web-server
sv: Fel när prometheus webbserver stoppas

en: C3P0 Number of connections
sv: C3P0 Antal anslutningar

en: Failed to initialize Prometheus on port {0}
sv: Prometheus kunde inte initialiseras på port {0}

en: Starting prometheus metrics web-server on port {0}
sv: Startar prometheus metrics-webbserver på port {0}

en: C3P0 Minimum pool size
sv: C3P0 Minsta storlek på poolen

en: Unrecognized measurement {0} in prometheus stats
sv: Oigenkännlig mätning {0} i prometheus statistik

en: C3P0 Number of busy connections
sv: C3P0 Antal upptagna anslutningar

en: Starting prometheus metrics collector
sv: Starta prometheus insamlare av metriker

en: Attempting to set up prometheus metrics web-server with no web-server port provided
sv: Försöker konfigurera prometheus metrics-webbserver utan att någon webbserverport anges

en: Attempting to set up prometheus metrics with no web-server port provided
sv: Försök att konfigurera prometheus metrics utan att någon webbserverport anges

en: Metadata not ready in {0} minutes, abandoning
sv: Metadata är inte klara om {0} minuter, överger

en: Metadata updated asynchronously for card {0}
sv: Metadata uppdaterade asynkront för kort {0}

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because no metadata
sv: Uppdaterar inte metadata asynkront för kort {0} eftersom inga metadata finns.

en: Metadata not available soon enough. Saving card {0} and asynchronously updating metadata
sv: Metadata är inte tillgängliga tillräckligt snabbt. Spara kort {0} och asynkron uppdatering av metadata.

en: Cannot refresh an archived model
sv: Det går inte att uppdatera en arkiverad modell

en: Cannot refresh a non-model question
sv: Det går inte att uppdatera en fråga som inte är en modell

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because query has changed
sv: Uppdaterar inte metadata asynkront för kort {0} eftersom frågan har ändrats

en: Metadata not available soon enough. Saving new card and asynchronously updating metadata
sv: Metadata är inte tillgängliga tillräckligt snabbt. Spara nytt kort och uppdatera metadata asynkront.

en: Matching style for native query editor's autocomplete. Can be "substring", "prefix", or "off". Larger instances can have performance issues matching using substring, so can use prefix matching,  or turn autocompletions off.
sv: Matchande stil för den ursprungliga frågeeditorns autokomplettering. Kan vara "substring", "prefix" eller "off". Större instanser kan få prestandaproblem med att matcha med substring, så du kan använda prefixmatchning eller stänga av autokomplettering.

en: Invalid `native-query-autocomplete-match-style` option
sv: Ogiltigt alternativ `native-query-autocomplete-match-style`.

en: Custom GeoJSON is not enabled
sv: Anpassad GeoJSON är inte aktiverad

en: Whether or not the use of custom GeoJSON is enabled.
sv: Om användningen av anpassad GeoJSON är aktiverad eller inte.

en: Editing first name is not allowed for SSO users.
sv: Det är inte tillåtet att redigera förnamn för SSO-användare.

en: Editing last name is not allowed for SSO users.
sv: Det är inte tillåtet att redigera efternamn för SSO-användare.

en: Setting up prometheus metrics
sv: Konfigurera prometheus mätvärden

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER)
sv: SSL-klientnyckel (PKCS-8/DER)

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address.
sv: Den e-postadress du vill att svaren ska skickas till, om den skiljer sig från från-adressen.

en: Display the lighthouse illustration on the home and login pages.
sv: Visa fyrillustrationen på hemsidan och inloggningssidan.

en: Cached token status for premium features. This is to avoid an API request on the the first page load.
sv: Cached token-status för premiumfunktioner. Detta för att undvika en API-förfrågan vid den första sidladdningen.

en: Time before inactive users are logged out. By default, sessions last indefinitely.
sv: Tid innan inaktiva användare loggas ut. Som standard varar sessioner på obestämd tid.

en: Reached recursion limit of {0} in "apply-sandboxing" middleware
sv: Uppnådd rekursionsgräns på {0} i "apply-sandboxing" middleware

en: Sign in with username or email
sv: Logga in med användarnamn eller e-post

en: No models found
sv: Inga modeller hittades

en: Create new model
sv: Skapa en ny modell

en: There are no actions for this model
sv: Det finns inga åtgärder för denna modell

en: Create new action
sv: Skapa en ny åtgärd

en: Page
sv: Sidan

en: Exit app
sv: Avsluta appen

en: {0} connections
sv: {0} anslutningar

en: Turn into an action
sv: Gör en åtgärd

en: Assign an action
sv: Tilldela en åtgärd

en: Edit {0}
sv: Redigera {0}

en: List
sv: Lista

en: Edit button
sv: Redigera-knappen

en: Delete button
sv: Ta bort-knappen

en: Bulk actions
sv: Bulkåtgärder

en: Options
sv: Alternativ

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Link to {{bird_id}}
sv: Länk till {{bird_id}}

en: http://toucan.example/{{bird_id}}
sv: http://toucan.example/{{{bird_id}}

en: Launch app
sv: Starta appen

en: Add a {0} to the page
sv: Lägg till en {0} på sidan

en: button
sv: knapp

en: form
sv: formulär

en: Change button type
sv: Ändra knapptyp

en: What type of button do you want to add?
sv: Vilken typ av knapp vill du lägga till?

en: Perform action
sv: Utföra åtgärder

en: Explore
sv: Utforska

en: Used by
sv: Används av

en: {0} model | {0} models
sv[0]: {0} modell
sv[1]: {0} modeller

en: Unknown type
sv: Okänd typ

en: Embed in your application
sv: Inbädda i din applikation

en: Add this {0} to your application server code. You’ll be able to preview the way it looks and behaves before making it securely visible for your users.
sv: Lägg till den här {0} i programserverns kod. Du kommer att kunna förhandsgranska hur den ser ut och beter sig innan du gör den säkert synlig för dina användare.

en: Set up
sv: Inställning

en: Too many rows for a detail view
sv: För många rader för en detaljvy

en: Delete?
sv: Radera?

en: This can't be undone.
sv: Detta kan inte göras ogjort.

en: Nothing to order
sv: Inget att beställa

en: New Action
sv: Ny åtgärd

en: New action
sv: Ny åtgärd

en: Save action
sv: Spara åtgärder

en: Click me
sv: Klicka på mig

en: Action
sv: Åtgärd

en: Action Form Display
sv: Visning av åtgärdsformuläret

en: Form
sv: Formulär

en: Button
sv: Knapp

en: Primary
sv: Primärt

en: Danger
sv: Fara

en: Borderless
sv: Gränslös

en: New App
sv: Ny app

en: Result: {0}
sv: Resultat: {0}

en: Save and enable
sv: Spara och aktivera

en: {0} rows
sv: {0} rader

en: This channel shouldn't really be used by anyone — we'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions (it's a Slack requirement).
sv: Den här kanalen bör egentligen inte användas av någon - vi laddar upp diagram och tabeller här innan vi skickar ut prenumerationer på instrumentpaneler (det är ett Slack-krav).

en: an action button
sv: en åtgärdsknapp

en: Execute an action
sv: Utföra en åtgärd

en: Pick a question…
sv: Välj en fråga...

en: Pick a dashboard…
sv: Välj en instrumentbräda...

en: Pick a page to link to
sv: Välj en sida att länka till

en: Pick a page…
sv: Välj en sida...

en: This model does not have any actions yet.
sv: Den här modellen har ännu inga åtgärder.

en: Enable implicit actions
sv: Aktivera implicita åtgärder

en: Create a new action
sv: Skapa en ny åtgärd

en: Contact
sv: Kontakta

en: Backing table
sv: Bakgrundsbord

en: Relationships
sv: Relationer

en: This model is not used by any questions yet.
sv: Denna modell används inte av några frågor ännu.

en: Create a new question
sv: Skapa en ny fråga

en: New page
sv: Ny sida

en: Edit options
sv: Redigera alternativ

en: To start creating a form, write your query on the left with {{ parameter_names }}.
sv: För att börja skapa ett formulär skriver du din fråga till vänster med {{ parameter_names }}.

en: They'll show up as form fields here
sv: De visas som formulärfält här

en: Enter one option per line
sv: Ange ett alternativ per rad.

en: Press enter to add another option
sv: Tryck på enter för att lägga till ytterligare ett alternativ

en: Placeholder text
sv: Text för platshållare

en: Required
sv: Krävs

en: Default Value
sv: Standardvärde

en: Generate key
sv: Generera nyckel

en: Takes a datetime and returns an integer with the number of the year.
sv: Tar emot en datumtid och returnerar ett heltal med årets nummer.

en: The datetime column.
sv: Kolumnen datumtid.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-4) with the number of the quarter in the year.
sv: Tar emot en datumtid och returnerar ett heltal (1-4) med numret på kvartalet under året.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-12) with the number of the month in the year.
sv: Tar emot en datumtid och returnerar ett heltal (1-12) med månadens nummer i året.

en: mode
sv: läge

en: Extracts the week of the year as an integer..
sv: Extraherar årets vecka som ett heltal..

en: The name of the column with your date or datetime value..
sv: Namnet på kolumnen med ditt datum- eller datumtidsvärde...

en: Optional. The default is "ISO".
    - ISO: Week 1 starts on the Monday before the first Thursday of January.
    - US: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on Sunday.
    - Instance: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on the day defined in your Metabase localization settings.
sv: Valfritt. Standardvärdet är "ISO".
    - ISO: Vecka 1 börjar måndagen före den första torsdagen i januari.
    - USA: Alla andra veckor börjar på söndag.
    - Instans: Alla andra veckor börjar på den dag som definieras i dina lokaliseringsinställningar för Metabase.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-31) with the number of the day of the month.
sv: Tar emot en datumtid och returnerar ett heltal (1-31) med numret på dagen i månaden.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-7) with the number of the day of the week.
sv: Tar emot en datumtid och returnerar ett heltal (1-7) med numret på veckodagen.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-23) with the number of the hour. No AM/PM.
sv: Tar emot en datumtid och returnerar ett heltal (0-23) med timantalet. Ingen AM/PM.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the minute in the hour.
sv: Tar emot en datumtid och returnerar ett heltal (0-59) med minutnumret i timmen.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the seconds in the minute.
sv: Tar en datumtid och returnerar ett heltal (0-59) med antalet sekunder i minuten.

en: amount
sv: belopp

en: unit
sv: enhet

en: Adds some units of time to a date or timestamp value.
sv: Lägger till vissa tidsenheter till ett datum- eller tidsstämpelvärde.

en: The column with your date or timestamp values.
sv: Kolumnen med dina datum- eller tidsstämpelvärden.

en: The number of units to be added.
sv: Antalet enheter som ska läggas till.

en: "year", "month", "quarter", "day", "hour", "minute", "second" or "millisecond".
sv: "år", "månad", "kvartal", "dag", "timme", "minut", "sekund" eller "millisekund".

en: Subtracts some units of time to a date or timestamp value.
sv: Subtraherar vissa tidsenheter från ett datum eller tidsstämpelvärde.

en: The number of units to be subtracted.
sv: Antalet enheter som ska subtraheras.

en: Missing wiget label: {0}
sv: Saknar wiget-etikett: {0}

en: My new fantastic action
sv: Min nya fantastiska action

en: Model it's saved in
sv: Modell som den är sparad i

en: Successfully created a new {0}
sv: Framgångsrikt skapat en ny {0}

en: Something went wrong while deleting the row
sv: Något gick fel när raden raderades

en: Something went wrong while updating
sv: Något gick fel under uppdateringen

en: Successfully updated {0} records
sv: Uppdaterade {0} poster framgångsrikt

en: Something went wrong while deleting
sv: Något gick fel när du raderade

en: Successfully deleted {0} records
sv: Framgångsrikt raderade {0} poster

en: Successfully executed the action
sv: Åtgärden utfördes framgångsrikt

en: Successfully saved
sv: Framgångsrikt sparat

en: Successfully deleted
sv: Framgångsrikt raderat

en: Success! The action returned: {0}
sv: Framgång! Åtgärden återkom: {0}

en: Something went wrong while executing the action
sv: Något gick fel när åtgärden utfördes

en: This is an action now.
sv: Detta är en åtgärd nu.

en: Public channel to store image files
sv: Offentlig kanal för att lagra bildfiler

en: All values ({0})
sv: Alla värden ({0})

en: Other ({0})
sv: Annat ({0})

en: date
sv: datum

en: category
sv: kategori

en: long text
sv: lång text

en: inline select
sv: inline-val

en: date + time
sv: datum + tid

en: month + year
sv: månad + år

en: quarter + year
sv: kvartal + år

en: Option One
sv: Alternativ ett

en: Option Two
sv: Alternativ två

en: Option Three
sv: Alternativ tre

en: New Model
sv: Ny modell

en: question
sv: fråga

en: model
sv: modell

en: table
sv: tabell

en: page
sv: sidan

en: Archive this page?
sv: Arkivera den här sidan?

en: First, save your model
sv: Spara först din modell

en: Save model
sv: Spara modell

en: What is the name of your question?
sv: Vad heter din fråga?

en: What is the name of your model?
sv: Vad heter din modell?

en: Add a date variable to this question to connect it to a dashboard filter.
sv: Lägg till en datumvariabel i den här frågan för att koppla den till ett instrumentpanelfilter.

en: Add a number variable to this question to connect it to a dashboard filter.
sv: Lägg till en siffervariabel i den här frågan för att koppla den till ett instrumentpanelfilter.

en: Add a string variable to this question to connect it to a dashboard filter.
sv: Lägg till en strängvariabel i den här frågan för att ansluta den till ett instrumentpanelfilter.

en: Add a variable to this question to connect it to a dashboard filter.
sv: Lägg till en variabel i den här frågan för att koppla den till ett filter i instrumentpanelen.

en: What is the name of your page?
sv: Vad heter din sida?

en: Is Write
sv: Är Skriv

en: Write questions can be used for experimental actions.
sv: Skrivfrågor kan användas för experimentella åtgärder.

en: created a subscription
sv: skapat en prenumeration

en: deleted a subscription
sv: ta bort en prenumeration

en: Use the notebook editor
sv: Använda redigeringsverktyget för anteckningsböcker

en: This automatically inherits metadata from your source tables, and gives your models drill-through.
sv: Detta ärver automatiskt metadata från källtabellerna och ger modellerna en genomborrning.

en: Use a native query
sv: Använd en inhemsk fråga

en: You can always fall back to a SQL or native query, which is a bit more manual.
sv: Du kan alltid återgå till en SQL-fråga eller en inhemsk fråga, vilket är lite mer manuellt.

en: What's a model?
sv: Vad är en modell?

en: Your page is ready
sv: Din sida är klar

en: Action button
sv: Åtgärdsknapp

en: Move dashboard to…
sv: Flytta instrumentbrädan till...

en: Remove this card?
sv: Ta bort det här kortet?

en: Would you like to be notified when this page is done loading?
sv: Vill du få ett meddelande när den här sidan har laddats färdigt?

en: Apps
sv: Appar

en: Pages
sv: Sidor

en: Users can pick
sv: Användarna kan välja

en: Multiple values
sv: Flera värden

en: A single value
sv: Ett enda värde

en: Your model won't be created.
sv: Din modell kommer inte att skapas.

en: Discard
sv: Kasta

en: Question in {0}
sv: Fråga i {0}

en: Abbreviate days and months
sv: Förkorta dagar och månader

en: dollars
sv: dollar

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the {1}-axis, the values will be summed.
sv: "{0}" är ett icke aggregerat fält: om det har mer än ett värde vid en punkt på {1}-axeln kommer värdena att summeras.

en: Column with steps
sv: Kolumn med trappsteg

en: Select a region
sv: Välj en region

en: Custom map
sv: Anpassad karta

en: Rows
sv: Rader

en: Measures
sv: Åtgärder

en: Sort Order
sv: Sortering

en: Pivot table
sv: Pivottabell

en: This has been set by the {0} environment variable.
sv: Detta har fastställts av miljövariabeln {0}.

en: This page is looking empty.
sv: Den här sidan ser tom ut.

en: location
sv: plats

en: time
sv: tid

en: Sum over time
sv: Summa över tiden

en: Display type
sv: Typ av display

en: Y-axis position
sv: Y-axelns position

en: No breakouts are enabled
sv: Inga avbrott är aktiverade

en: It is not possible to use the Log scale for a stacked percentage chart
sv: Det är inte möjligt att använda loggskalan för ett staplat procentdiagram.

en: Column value
sv: Kolonnens värde

en: Add series breakout
sv: Lägg till serien breakout

en: Add another series
sv: Lägg till ytterligare en serie

en: Auto formatting
sv: Automatisk formatering

en: Scale
sv: Skala

en: Show lines and marks
sv: Visa linjer och märken

en: Split y-axis when necessary
sv: Dela y-axeln när det behövs

en: Show label
sv: Visa etiketten

en: Show data labels
sv: Visa dataetiketter

en: Auto x-axis range
sv: Automatiskt x-axelområde

en: Value labels formatting
sv: Formatering av värdeetiketter

en: Action {0} is not supported for {1} Databases.
sv: Åtgärd {0} stöds inte för {1} Databaser.

en: {0} Database {1} does not support actions.
sv: {0} Databas {1} stöder inte åtgärder.

en: Unknown Action {0}. Valid Actions are: {1}
sv: Okänd åtgärd {0}. Giltiga åtgärder är: {1}

en: Whether to enable using the new experimental Actions for a specific Database.
sv: Om du vill aktivera användningen av de nya experimentella åtgärderna för en viss databas.

en: Actions are not enabled for Database {0}.
sv: Åtgärder är inte aktiverade för databas {0}.

en: Missing primary key parameter: {0}
sv: Primärnyckelparameter saknas: {0}

en: Error executing Action: {0}
sv: Fel i utförandet Åtgärd: {0}

en: Must execute implicit action on a table with a single primary key.
sv: Måste utföra en implicit åtgärd på en tabell med en enda primärnyckel.

en: No Card found for Action {0}.
sv: Inget kort har hittats för åtgärd {0}.

en: No destination parameter found for id {0}. Found: {1}
sv: Ingen destinationsparameter hittades för id {0}. Hittades: {1}

en: Unknown action type {0}.
sv: Okänd åtgärdstyp {0}.

en: Cannot execute Action {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
sv: Kan inte utföra åtgärd {0}: Kort {1} är inte markerat som `is_write`.

en: Cannot execute implicit action on a table with ambiguous column names.
sv: Det går inte att utföra en implicit åtgärd på en tabell med tvetydiga kolumnnamn.

en: No destination parameter found for {0}. Found: {1}
sv: Ingen destinationsparameter hittades för {0}. Hittades: {1}

en: Implicit parameters must be provided.
sv: Implicita parametrar måste anges.

en: Cannot call the service: missing required parameters: {0}
sv: Tjänsten kan inte anropas: det saknas nödvändiga parametrar: {0}

en: Too many results returned: {0}
sv: För många resultat returnerades: {0}

en: You cannot create an Alert for an is_write Card.
sv: Du kan inte skapa en varning för ett is_write-kort.

en: Detail
sv: Detaljer

en: ← Back to list
sv: ← Tillbaka till listan

en: Table must have a single primary key: {0}
sv: Tabellen måste ha en enda primärnyckel: {0}

en: A scaffold-target was not provided for Page: {0}
sv: Det fanns ingen måltavla för Page: {0}

en: Some tables could not be found. Given: {0} Found: {1}
sv: Vissa tabeller kunde inte hittas. Givet: {0} Hittade: {1}

en: A scaffold-target was not provided for Card: {0}
sv: Det fanns ingen måltavla för Card: {0}

en: You cannot enable embedding for an is_write Card.
sv: Du kan inte aktivera inbäddning för ett is_write-kort.

en: Saved Question is a Dataset.
sv: Sparad fråga är en datamängd.

en: Cannot mark Saved Question as ''is_write'': {0}
sv: Kan inte markera Sparad fråga som ''is_write'': {0}

en: Query must be a native query.
sv: Frågan måste vara en inhemsk fråga.

en: You cannot share an is_write Card.
sv: Du kan inte dela ett is_write-kort.

en: Write queries are only executable via the Actions API.
sv: Skrivförfrågningar kan endast utföras via API:et för åtgärder.

en: Unable to connect to LDAP server with current settings
sv: Det går inte att ansluta till LDAP-servern med nuvarande inställningar

en: Is LDAP currently enabled?
sv: Är LDAP för närvarande aktiverat?

en: Cannot run query: MongoDB doesn''t support saved questions reference: {0}
sv: Det går inte att köra en fråga: MongoDB stöder inte sparade frågor: {0}

en: violates foreign key constraint {0}
sv: bryter mot begränsning av utländsk nyckel {0}

en: violates unique constraint {0}
sv: bryter mot den unika begränsningen {0}

en: {0} violates not-null constraint
sv: {0} bryter mot begränsningen "not-null".

en: Error fetching field metadata for table {0}
sv: Fel vid hämtning av fältmetadata för tabell {0}

en: sqlite doesn't support extract us week
sv: sqlite har inte stöd för att extrahera oss vecka

en: Rows have the wrong columns: expected {0}, but got {1}
sv: Raderna har fel kolumner: förväntade {0}, men fick {1}

en: Error(s) deleting rows.
sv: Fel som tar bort rader.

en: Error(s) inserting rows.
sv: Fel vid insättning av rader.

en: Error parsing SQL error message {0}: {1}
sv: Fel vid analys av SQL-felmeddelande {0}: {1}

en: Rows need to be unique: repeated rows {0}
sv: Raderna måste vara unika: upprepade rader {0}

en: Sorry, this would update {0} rows, but you can only act on 1
sv: Tyvärr skulle detta uppdatera {0} rader, men du kan bara agera på 1

en: Error(s) updating rows.
sv: Fel vid uppdatering av rader.

en: Some rows have different sets of columns: {0}
sv: Vissa rader har olika uppsättningar kolumner: {0}

en: Cannot build filter clause: row cannot be empty.
sv: Kan inte bygga en filterklausul: raden kan inte vara tom.

en: Invalid update row map: no non-PK columns. Got {0}, all of which are PKs.
sv: Ogiltig uppdateringsradmapp: inga kolumner som inte är PK-kolumner. Har {0}, som alla är PK:er.

en: Row is missing required primary key column. Required {0}; got {1}
sv: Raden saknar den nödvändiga primärnyckelkolumnen. Krävs {0}; fick {1}

en: Sorry, this would delete {0} rows, but you can only act on 1
sv: Tyvärr skulle detta radera {0} rader, men du kan bara agera på 1

en: Error executing write query: {0}
sv: Fel i utförandet av skrivförfrågan: {0}

en: Sqlite doesn't support extract isoweek
sv: Sqlite stöder inte utdrag av isoweek

en: Client ID for Google Sign-In.
sv: Klient-ID för Google Sign-In.

en: Is Google Sign-In configured?
sv: Är Google Sign-In konfigurerat?

en: Google Sign-In is not configured. Please set the Client ID first.
sv: Google Sign-In är inte konfigurerat. Ställ in klient-ID först.

en: Is Google Sign-in currently enabled?
sv: Är Google Sign-in för närvarande aktiverat?

en: Have the mandatory LDAP settings (host and user search base) been validated and saved?
sv: Har de obligatoriska LDAP-inställningarna (värd och användarsökbas) bekräftats och sparats?

en: Data apps are not enabled.
sv: Dataappar är inte aktiverade.

en: A model made from a native SQL question cannot have a variable or field filter.
sv: En modell som är skapad från en inhemsk SQL-fråga kan inte ha ett filter för variabler eller fält.

en: You cannot add an is_write Card to a Dashboard.
sv: Du kan inte lägga till ett is_write-kort till en instrumentpanel.

en: Error calculating raw hash: {0}
sv: Fel vid beräkning av rå hash: {0}

en: Error calculating hydrated hash: {0} is nil after hydrating {1}
sv: Fel vid beräkning av hydratiserad hasch: {0} är noll efter hydrering av {1}

en: Error calculating identity hash: {0}
sv: Fel vid beräkning av identitetshash: {0}

en: Week
sv: Vecka

en: No parameter mapping found for parameter {0}. Found: {1}
sv: Ingen parametermappning hittades för parameter {0}. Hittades: {1}

en: Only native queries can be executed as write queries.
sv: Endast inhemska frågor kan utföras som skrivfrågor.

en: No Query Action found for Emitter {0}. Only Query Actions are supported at this point in time.
sv: Ingen förfrågningsåtgärd hittades för Emitter {0}. Endast förfrågningsåtgärder stöds för närvarande.

en: Cannot execute emitter {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
sv: Kan inte utföra emitter {0}: Kort {1} är inte markerat som `is_write`.

en: Error executing QueryEmitter: {0}
sv: Fel i utförandet av QueryEmitter: {0}

en: Invalid session-type.
sv: Felaktig sessionstyp.

en: This Quarter
sv: Det här kvartalet

en: Database required of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
sv: Den databas som krävs för {0} har ändrats från ''{1}'' till ''{2}''.

en: Metabase task scheduler disabled. Scheduled tasks will not be ran.
sv: Metabasens uppgiftsschemaläggare är inaktiverad. Schemalagda uppgifter kommer inte att köras.

en: value must be a map with schema: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}
sv: värdet måste vara en karta med schema: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}

en: {0} (optional)
sv: {0} (valfritt)

en: Found config file at path {0}; Metabase will be initialized with values from this file
sv: Hittade konfigurationsfil på sökväg {0}; Metabasen kommer att initieras med värden från den här filen.

en: Done initializing from file.
sv: Initialisering från filen är klar.

en: No config file found at path {0}
sv: Ingen konfigurationsfil hittades på sökväg {0}

en: Don''t know how to expand template form: {0}
sv: Jag vet inte hur jag ska expandera mallformuläret: {0}

en: Initializing {0} from config file...
sv: Initialiserar {0} från konfigurationsfilen...

en: Error parsing template string {0}: {1}
sv: Fel i analysen av mallsträngen {0}: {1}

en: Creating new {0} Database {1}
sv: Skapa en ny databas {0} Database {1}

en: Updating Database {0} {1}
sv: Uppdatering av databasen {0} {1}

en: Sync on database creation when initializing from file is disabled. Skipping sync.
sv: Synkronisering vid skapande av databas när initialisering från fil är inaktiverad. Hoppar över synkronisering.

en: Ignoring unknown config section {0}.
sv: Ignorerar okänd konfigurationssektion {0}.

en: Setting value for Setting {0}
sv: Inställningsvärde för inställning {0}

en: Setting setting values from config file
sv: Ställa in inställningsvärden från konfigurationsfilen

en: Updating User with email {0}
sv: Uppdatering av användare med e-post {0}

en: Creating the first User for this instance. The first user is always created as an admin.
sv: Skapa den första användaren för den här instansen. Den första användaren skapas alltid som administratör.

en: Creating new User {0} with email {1}
sv: Skapa ny användare {0} med e-post {1}

en: Invalid Collection ID(s). These Collections do not exist: {0}
sv: Ogiltig(a) ID(er) för insamling. Dessa samlingar finns inte: {0}

en: Loading serialized Metabase files from {0}
sv: Laddning av serialiserade Metabase-filer från {0}

en: {0} tables have entity_id; expected to resolve the same number of models, but only got {1}
sv: {0} tabeller har entity_id; förväntade mig att lösa samma antal modeller, men fick bara {1}

en: Can't create new SAML user when SAML is not enabled
sv: Det går inte att skapa en ny SAML-användare när SAML inte är aktiverat

en: Are the mandatory JWT settings configured?
sv: Är de obligatoriska JWT-inställningarna konfigurerade?

en: Is SAML authentication configured and enabled?
sv: Är SAML-autentisering konfigurerad och aktiverad?

en: Is JWT authentication configured and enabled?
sv: Är JWT-autentisering konfigurerad och aktiverad?

en: Are the mandatory SAML settings configured?
sv: Är de obligatoriska SAML-inställningarna konfigurerade?

en: Google Sign-in
sv: Logga in med Google

en: Only duplicate the dashboard
sv: Kopiera endast instrumentpanelen

en: If you check this, the cards in the duplicated dashboard will reference the original questions.
sv: Om du markerar detta kommer korten i den duplicerade instrumentpanelen att hänvisa till de ursprungliga frågorna.

en: Drill-through doesn’t work on SQL questions.
sv: Drill-through fungerar inte på SQL-frågor.

en: Drill-through doesn’t work on native questions.
sv: Drill-through fungerar inte på frågor som är inhemska.

en: Paused
sv: Pausad

en: Pause
sv: Pausa

en: Resume
sv: Återuppta

en: This will clear all your settings.
sv: Detta rensar alla dina inställningar.

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from one of the domains you specify here:
sv: Tillåt användare att registrera sig själva om deras e-postadress till Google-kontot är från en av domänerna du anger här:

en: datetime1
sv: datumtid1

en: datetime2
sv: datumtid2

en: Get the difference between two datetime values (datetime2 minus datetime1) using the specified unit of time.
sv: Tar fram skillnaden mellan två datumtidsvärden (datetime2 minus datetime1) med den angivna tidsenheten.

en: created_at
sv: skapad_at

en: The columns or expressions with your datetime values.
sv: Kolumnerna eller uttrycken med datumvärdena.

en: Choose from: "year", "month", "week", "day", "hour", "minute", or "second".
sv: Välj mellan: "år", "månad", "vecka", "dag", "timme", "minut" eller "sekund".

en: Extracts the week of the year as an integer.
sv: Extraherar årets vecka som ett heltal.

en: The name of the column with your date or datetime value.
sv: Namnet på kolumnen med datum- eller datumtidsvärdet.

en: target
sv: mål

en: source
sv: källa

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
sv: Konvertera tidszon för en kolumn med datum eller tidsstämpel.

en: The timezone you want to assign to your column.
sv: Den tidszon som du vill tilldela kolumnen.

en: (Optional) The current timezone of your column. The default timezone is your report timezone.
sv: (Valfritt) Kolonnens aktuella tidszon. Standardtidszonen är tidszonen för din rapport.

en: Missing widget label: {0}
sv: Saknar widget-etikett: {0}

en: Save new question
sv: Spara ny fråga

en: Duplicate "{0}" and its questions
sv: Duplicera "{0}" och dess frågor

en: Duplicated {0}, but couldn't duplicate some questions
sv: Duplicerade {0}, men kunde inte duplicera vissa frågor

en: No query provided so not querying for metadata
sv: Ingen fråga har lämnats, så ingen fråga om metadata.

en: Reusing provided metadata
sv: Återanvändning av tillhandahållna metadata

en: Querying for metadata and blending model metadata
sv: Sökning efter metadata och blandning av metadata om modeller

en: Querying for metadata
sv: Sökning efter metadata

en: No copied card information found
sv: Ingen kopierad kortinformation hittades

en: Only datetime, timestamp, or date types allowed. Found {0}
sv: Endast datumtid, tidsstämpel eller datumtyper tillåts. Hittade {0}

en: MongoDB does not support parsing strings as dates. Try parsing to a datetime instead
sv: MongoDB stöder inte tolkning av strängar som datum. Försök istället att analysera till en datumtid

en: MongoDB does not support parsing strings as times. Try parsing to a datetime instead
sv: MongoDB stöder inte analysering av strängar som tider. Försök istället att analysera till en datumtid

en: `timestamp with time zone` columns shouldn''t have a `source timezone`
sv: Kolumnerna `tidsstämpel med tidszon` bör inte ha en `källtidszon`.

en: Error running step ''{0}'' for {1}
sv: Fel vid körning av steg ''{0}'' för {1}

en: Backfilling entity_id for {0} rows of {1}
sv: Återfyllning av entity_id för {0} rader av {1}

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
    We support tz database time zone names.
    See the full list here: https://w.wiki/4Jx
sv: Konvertera tidszon för en kolumn med datum eller tidsstämpel.
    Vi stöder tz-databasens namn på tidszoner.
    Se hela listan här: https://w.wiki/4Jx

en: The current time zone. Only required for timestamps with no time zone.
sv: Den aktuella tidszonen. Krävs endast för tidsstämplar utan tidszon.

en: Show percentages
sv: Visa procentsatser

en: In legend
sv: I legenden

en: On the chart
sv: På kartan

en: Error compiling HoneySQL form: {0}
sv: Fel vid kompilering av HoneySQL-formuläret: {0}

en: Invalid HoneySQL form: {0}
sv: Ogiltig HoneySQL-blankett: {0}

en: input column already has a set timezone. Please remove the source parameter in convertTimezone.
sv: kolumnen för inmatning redan har en inställd tidszon. Ta bort källparametern i convertTimezone.

en: input column doesn't have a set timezone. Please set the source parameter in convertTimezone to convert it.
sv: inmatningskolumnen inte har någon inställd tidszon. Ange källparametern i convertTimezone för att konvertera den.

en: Error reducing result rows: {0}
sv: Fel i att minska antalet resultatrader: {0}

en: Sample database could not be extracted to the plugins directory,which may result in slow startup times. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
sv: Provdatabasen kunde inte extraheras till plugins-katalogen, vilket kan leda till långsam uppstart. Ställ in MB_PLUGINS_DIR till en skrivbar katalog och starta om Metabase.

en: Metabase config files require a Premium token with the :advanced-config feature.
sv: Metabasens konfigurationsfiler kräver en Premium-token med funktionen :advanced-config.

[ctx: This is in the sidebar when creating or editing a dashboard subscription.]
en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
sv: Diagrammen i prenumerationer kan se lite annorlunda ut än diagrammen i instrumentpaneler.

[ctx: Seen when creating a new dashboard subscription.]
en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
sv: Mottagarna ser uppgifterna precis som du ser dem, oavsett vilka behörigheter de har.

en: Model actions
sv: Modellåtgärder

en: Allow actions from models created from this data to be run. Actions are able to read, write, and possibly delete data.
sv: Låt åtgärder från modeller skapade från dessa data köras. Åtgärder kan läsa, skriva och eventuellt ta bort data.

en: Note: Your database user will need write permissions.
sv: Obs: Din databasanvändare behöver skrivbehörigheter.

en: Auto tracking schema
sv: Autospårningsschema

en: Remove mapping
sv: Ta bort kartläggning

en: Remove mapping and members
sv: Ta bort kartläggning och medlemmar

en: Remove mapping and delete groups
sv: Ta bort mappning och radera grupper

en: Remove mapping and delete group
sv: Ta bort mappning och raderingsgrupp

en: These groups' user memberships will no longer be synced with the directory server.
sv: Dessa gruppers användarmedlemskap kommer inte längre att synkroniseras med katalogservern.

en: This group's user membership will no longer be synced with the directory server.
sv: Denna grupps användarmedlemskap kommer inte längre att synkroniseras med katalogservern.

en: What should happen with the groups themselves in Metabase?
sv: Vad ska hända med grupperna själva i metabas?

en: What should happen with the group itself in Metabase?
sv: Vad ska hända med gruppen själv i metabas?

en: Remove this group mapping?
sv: Ta bort den här gruppkartläggningen?

en: Nothing, just remove the mapping
sv: Ingenting, ta bara bort kartläggningen

en: Also remove all group members (except from Admin)
sv: Ta också bort alla gruppmedlemmar (utom från admin)

en: Also delete the groups (except Admin)
sv: Ta också bort grupperna (utom admin)

en: Also delete the group
sv: Ta också bort gruppen

en: Delete this mapping?
sv: Vill du ta bort denna mappning?

en: Synchronize Group Memberships
sv: Synkronisera gruppmedlemskap

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the directory server. If a group isn‘t mapped, its membership won‘t be synced.
sv: Mappningar tillåter Metabase att automatiskt lägga till och ta bort användare från grupper baserat på medlemsinformationen från katalogservern. Om en grupp inte är mappad kommer dess medlemskap inte att synkroniseras.

en: About mappings
sv: Om mappningar

en: New mapping
sv: Ny mappning

en: No mappings yet
sv: Inga kartläggningar än

en: An error occurred.
sv: Ett fel uppstod.

en: Unknown target
sv: Okänt mål

en: This field is required
sv: Detta fält krävs

en: Action Library
sv: Åtgärdsbibliotek

en: Where should the values for '{0}' come from?
sv: Var ska värdena för '{0}' komma ifrån?

en: You can either ask users to enter values, or use the value of a dashboard filter.
sv: Du kan antingen be användare att ange värden eller använda värdet på ett instrumentpanelfilter.

en: Select an action to get started
sv: Välj en åtgärd för att komma igång

en: Outline
sv: Skissera

en: Ask the user
sv: Fråga användaren

en: This action has no parameters to map
sv: Denna åtgärd har inga parametrar att kartlägga

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Action settings
sv: Åtgärdsinställningar

en: Make public
sv: Offentlig

en: Creates a publicly shareable link to this action form.
sv: Skapar en offentligt delbar länk till denna åtgärdsform.

en: Public action form URL
sv: Offentlig åtgärdsformulär URL

en: Success message
sv: Framgångsmeddelande

en: Action ran successfully
sv: Åtgärden gick framgångsrikt

en: Build custom forms and business logic.
sv: Bygg anpassade former och affärslogik.

en: Actions let you write parameterized SQL that writes back to your database. Actions can be attached to buttons on dashboards to create custom workflows. You can even publicly share the parameterized forms they generate to collect data.
sv: Åtgärder låter dig skriva parametrerad SQL som skriver tillbaka till din databas. Åtgärder kan anslutas till knappar på instrumentpaneler för att skapa anpassade arbetsflöden. Du kan till och med offentligt dela de parametrerade formulärerna de genererar för att samla in data.

en: Here are a few ideas for what you can do with actions
sv: Här är några idéer för vad du kan göra med åtgärdar

en: Create a customer feedback form and embed it on your website.
sv: Skapa ett kundåterkopplingsformulär och bädda in det på din webbplats.

en: Mark the customer you’re viewing in a dashboard as a VIP.
sv: Markera kunden du tittar på en instrumentpanel som en VIP.

en: Let team members remove redundant data.
sv: Låt teammedlemmarna ta bort redundanta data.

en: See an example
sv: Se ett exempel

en: Select a collection
sv: Välj en samling

en: (optional)
sv: (valfritt)

en: must be a positive integer value
sv: måste vara ett positivt heltalsvärde

en: Button properties
sv: Knappegenskaper

en: Button text
sv: Knapp-text

en: Button variant
sv: Knappvariant

en: Pick an action
sv: Välj en åtgärd

en: Change action
sv: Ändra åtgärd

en: Action Settings
sv: Åtgärdsinställningar

en: Action Button
sv: Åtgärdsknapp

en: Text Card
sv: Textkort

en: This card does not support click mappings
sv: Det här kortet stöder inte klickkartläggningar

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
sv: När en användare lägger till ett nytt filter till en instrumentpanel eller en SQL -fråga, kommer Metabas att skanna fältet (er) mappat till det filtret för att visa listan över valbara värden.

en: Select a model
sv: Välj en modell

en: Toggle sidebar
sv: Vippsida

en: How should users filter on this column?
sv: Hur ska användare filtrera i den här kolumnen?

en: Selectable values for {0}
sv: Valbara värden för {0}

en: Search for a question or model
sv: Sök efter en fråga eller modell

en: Where values should come from
sv: Där värden ska komma ifrån

en: You haven’t connected a field to this filter yet, so there aren’t any values.
sv: Du har inte anslutit ett fält till det här filtret ännu, så det finns inga värden.

en: We don’t have any cached values for the connected fields. Try one of the other options, or change this widget to a search box.
sv: Vi har inga cache -värden för de anslutna fälten. Prova ett av de andra alternativen, eller ändra denna widget till en sökruta.

en: Model or question to supply the values
sv: Modell eller fråga för att tillhandahålla värdena

en: Pick a model or question…
sv: Välj en modell eller fråga ...

en: Column to supply the values
sv: Kolumn för att tillhandahålla värdena

en: Pick a column…
sv: Välj en kolumn ...

en: This model doesn’t have any text columns.
sv: Den här modellen har inga textkolumner.

en: This question doesn’t have any text columns.
sv: Denna fråga har inga textkolumner.

en: Please pick a different model or question.
sv: Välj en annan modell eller fråga.

en: Pick a model or question
sv: Välj en modell eller en fråga

en: An error occurred in your query
sv: Ett fel inträffade i din fråga

en: Enter one value per line.
sv: Ange ett värde per rad.

en: From connected fields
sv: Från anslutna fält

en: From another model or question
sv: Från en annan modell eller fråga

en: Custom list
sv: Anpassningslista

en: Dropdown list
sv: Rullgardinslista

en: Input box
sv: Inmatningslåda

en: Select at least one column
sv: Välj minst en kolumn

en: Item {0} of first {1}
sv: Artikel {0} av första {1}

en: Item {0} of {1}
sv: Artikel {0} av {1}

en: Deselect All
sv: Avmarkera alla

en: Choose a link
sv: Välj en länk

en: Sorry, you don't have permission to see this link.
sv: Tyvärr har du inte tillstånd att se den här länken.

en: Show row totals
sv: SHOW ROW TOTALS

en: Show column totals
sv: Visa kolumn totaler

en: Link card
sv: Länkkort

en: Revoke link
sv: Återkallad länk

en: Public Action Form Listing
sv: Offentlig åtgärdsformulärlista

en: No actions have been publicly shared yet.
sv: Inga åtgärder har delats offentligt än.

en: Run {0}?
sv: Kör {0}?

en: Choose a record to update
sv: Välj en post för att uppdatera

en: No action assigned
sv: Ingen åtgärd tilldelad

en: Actions are not enabled for this database
sv: Åtgärder är inte aktiverade för den här databasen

en: You cannot connect variables to link cards.
sv: Du kan inte ansluta variabler till länkkort.

en: Open this card's action settings to connect variables
sv: Öppna det här kortets åtgärdsinställningar för att ansluta variabler

en: Add a saved question
sv: Lägg till en sparad fråga

en: , or
sv: , eller␣

en: ask a new one
sv: Fråga en ny

en: How should users filter on this variable?
sv: Hur ska användare filtrera på denna variabel?

en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
sv: Mottagarna kommer att se dessa data precis som du ser det, oavsett deras behörigheter.

en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
sv: Diagram i prenumerationer kan se något annorlunda ut från diagram i instrumentpaneler.

en: Model details
sv: Modellinformation

en: action
sv: åtgärd

en: {0} ran successfully
sv: {0} kördes framgångsrikt

en: Action form
sv: Åtgärdsformulär

en: Successfully updated
sv: Framgångsrikt uppdaterad

en: Successfully ran the action
sv: Framgångsrikt körde åtgärden

en: Shared Action Forms
sv: Delade åtgärdsformulär

en: Click Me
sv: Klicka här

en: Add link card
sv: Lägg till länkkort

en: Add action button
sv: Lägg till åtgärdsknapp

en: for {0}
sv: för {0}

en: Add or remove columns
sv: Lägg till eller ta bort kolumnerna

en: Show Header
sv: Visa rubrik

en: It will also be removed from the filter that uses it to populate values. | It will also be removed from the {0} filters that use it to populate values.
sv[0]: Det kommer också att tas bort från filtret som använder det för att fylla värden.
sv[1]: Det kommer också att tas bort från {0} filter som använder det för att fylla värden.

en: Timeout must be less than 100 years
sv: Timeout måste vara mindre än 100 år

en: Change field settings
sv: Ändra fältinställningar

en: Field settings
sv: Fältinställningar

en: Change options
sv: Ändra alternativ

en: Action parameters
sv: Åtgärdsparametrar

en: Configure your parameters' types and properties here. The values for these parameters can come from user input, or from a dashboard filter. {0}
sv: Konfigurera dina parametrars typer och egenskaper här. Värdena för dessa parametrar kan komma från användarinmatning eller från ett instrumentpanelfilter. {0}

en: Long text
sv: Lång text

en: Inline select
sv: Inline välj

en: Date + time
sv: Datum + tid

en: Run
sv: Springa

en: Delete this content and the DB connection
sv: Radera detta innehåll och DB -anslutningen

en: If you’re trying to migrate from a development DB to a production one, you don’t need to do this. You can just {0}
sv: Om du försöker migrera från en utvecklings -DB till en produktion, behöver du inte göra det. Du kan bara {0}

en: edit your connection details.
sv: Redigera dina anslutningsuppgifter.

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check each of these boxes:
sv: Att ta bort den här databasen kommer också att ta bort allt baserat på den. Om du verkligen försöker göra detta, kontrollera var och en av dessa rutor:

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check the box below:
sv: Att ta bort den här databasen kommer också att ta bort allt baserat på den. Om du verkligen försöker göra detta, kontrollera rutan nedan:

en: This will delete every saved question, model, metric, and segment you’ve made that uses this data, and can’t be undone!
sv: Detta kommer att ta bort alla sparade frågor, modell, metriska och segment som du har gjort som använder dessa data och kan inte ångras!

en: If you’re sure, please type {0} in this box:
sv: Om du är säker, skriv {0} i den här rutan:

en: Are you completely sure?
sv: Är du helt säker?

en: Delete {0} saved question | Delete {0} saved questions
sv[0]: Ta bort {0} sparad fråga
sv[1]: Ta bort {0} sparade frågor

en: Delete {0} model | Delete {0} models
sv[0]: Ta bort {0} modell
sv[1]: Ta bort {0} modeller

en: Delete {0} metric | Delete {0} metrics
sv[0]: Ta bort {0} nyckeltal
sv[1]: Ta bort {0} nyckeltal

en: Delete {0} segment | Delete {0} segments
sv[0]: Radera {0} segment
sv[1]: Radera {0} segment

en: Edit Link
sv: Redigera länk

en: Edit definition
sv: Redigera definition

en: Archive {0}?
sv: Arkiv {0}?

en: Public action form
sv: Offentlig åtgärdsformulär

en: Disable basic actions?
sv: Inaktivera grundläggande åtgärder?

en: Disabling basic actions will also remove any buttons that use these actions. Are you sure you want to continue?
sv: Inaktivera grundläggande åtgärder kommer också att ta bort alla knappar som använder dessa åtgärder. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disable basic actions
sv: Inaktivera grundläggande åtgärder

en: Create basic actions
sv: Skapa grundläggande åtgärder

en: Actions menu
sv: Åtgärdsmeny

en: Running Actions is not enabled for database {0}
sv: Att köra åtgärder är inte aktiverat för databas {0}

en: Action list
sv: Åtgärdslista

en: No actions have been created yet.
sv: Inga åtgärder har skapats ännu.

en: Get started quickly with some basic actions to create, edit and delete, or create your own from scratch.
sv: Kom igång snabbt med några grundläggande åtgärder för att skapa, redigera och ta bort eller skapa din egen från grunden.

en: Preview the query
sv: Förhandsgranska frågan

en: Query preview
sv: Fråga förhandsvisning

en: Returns the current timestamp (in milliseconds).
sv: Returnerar den aktuella tidsstämpeln (i millisekunder).

en: Returns the current timestamp (in milliseconds). Currently {0} in {1}.
sv: Returnerar den aktuella tidsstämpeln (i millisekunder). För närvarande {0} i {1}.

en: "month"
sv: "månad"

en: Other charts
sv: Andra diagram

en: Timeline event card
sv: Tidslinjehändelsekort

en: Timeline card header
sv: Tidslinjekortrubrik

en: body row {0}
sv: Body Row {0}

en: Still Waiting…
sv: Väntar fortfarande…

en: Whether to enable Actions for a specific Database.
sv: Om du ska aktivera åtgärder för en specifik databas.

en: Values can only be fetched for actions that require a Primary Key.
sv: Värden kan endast hämtas för åtgärder som kräver en primär nyckel.

en: Error executing action.
sv: Fel att utföra åtgärder.

en: C3P0 Number of threads awaiting checkout
sv: C3P0 Antal trådar som väntar på kassan

en: Unsupported implicit action kind
sv: Ouppstått implicit action typ

en: must be a valid json-query, something like ''.item.title''
sv: Måste vara en giltig json-query, något som '' .item.title ''

en: Unsupported action type
sv: Ouppstått åtgärdstyp

en: Must provide a database_id for query actions
sv: Måste tillhandahålla en database_id för frågeställningar

en: Card does not have a parameter with the ID {0}
sv: Kortet har ingen parameter med ID {0}

en: Invalid m field: {0}
sv: Ogiltigt m -fält: {0}

en: Must include prefix or search
sv: Måste inkludera prefix eller sökning

en: Error with autocomplete: {0}
sv: Fel med autocomplete: {0}

en: Missing field-ids for parameter
sv: Saknade fält-ID för parameter

en: Table ''{0}.{1}'' already exists
sv: Tabell '' {0}. {1} '' finns redan

en: Unable to identify table ''{0}.{1}''
sv: Det går inte att identifiera tabell '' {0}. {1} ''

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have data access to all schemas.
sv: Ogiltiga DB -behörigheter: Om du har skrivåtkomst för inbyggda frågor måste du ha datatillträde till alla scheman.

en: Sandboxes are an Enterprise feature. Please upgrade to a paid plan to use this feature.
sv: Sandlådor är en företagsfunktion. Uppgradera till en betald plan för att använda den här funktionen.

en: Invalid execution permission graph: {0}
sv: Ogiltigt körningstillstånd graf: {0}

en: ''load'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''import''.
sv: ''load'' är utfasad och kommer att tas bort i en framtida version. Migrera till ''import''.

en: ''dump'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''export''.
sv: ''dump'' är utfasad och kommer att tas bort i en framtida version. Migrera till ''exportera''.

en: Setting H2 sequence ids to proper values...
sv: Ställa in H2 -sekvens -ID till lämpliga värden ...

en: Can''t decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
sv: Kan inte dekryptera hemligt värde med mb_encryption_secret_key

en: Can''t decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
sv: Kan inte dekryptera appen db med mb_encryption_secret_key

en: Query cancelled
sv: Fråga avbröts

en: Warning: missing type mapping for parsing BigQuery results of type {0}.
sv: Varning: Mappning av saknad typ för att analysera BigQuery -resultat av typ {0}.

en: datetimeDiff only allows datetime, timestamp, or date types. Found {0}
sv: DateTimediff tillåter endast DateTime, tidsstämpel eller datatyper. Hittade {0}

en: now is not supported for MongoDB versions before 4.2
sv: Nu stöds inte för MongoDB -versioner före 4.2

en: incorrect value: {0}
sv: Felaktigt värde: {0}

en: violates not-null constraint
sv: bryter mot nollbegränsning

en: Error preparing statement: {0}
sv: Felförberedande uttalande: {0}

en: Comma separated names of {0} that should NOT appear in Metabase
sv: Komma separerade namn på {0} som inte ska visas i metabas

en: Comma separated names of {0} that should appear in Metabase
sv: Komma separerade namn på {0} som ska visas i metabas

en: You can use patterns like "auth*" to match multiple {0}
sv: Du kan använda mönster som "Auth*" för att matcha flera {0}

en: Would you mind taking a quick 5 minute survey to tell us how it’s going?
sv: Skulle du ha något emot att ta en snabb 5 minuters undersökning för att berätta hur det går?

en: Actions must be made with models, not cards.
sv: Åtgärder måste göras med modeller, inte kort.

en: Cannot make a question from a model with actions
sv: Kan inte göra en fråga från en modell med åtgärder

en: invalid parameterized_object_type
sv: Ogiltig parameteriserad_object_type

en: Invalid parameter source {0}
sv: Ogiltig parameterkälla {0}

en: Error updating Settings last updated value: {0}
sv: Feluppdateringsinställningar Senast uppdaterat värde: {0}

en: Invalid locale: {0}
sv: Ogiltig landskap: {0}

en: Invalid day of week: {0}
sv: Ogiltig veckodag: {0}

en: Error fetching token status from {0}:
sv: Fel som hämtar tokenstatus från {0}:

en: MB_API_KEY is not set. See {0} for details
sv: MB_API_KEY är inte inställd. Se {0} för detaljer

en: Session timeout must be less than 100 years.
sv: Timeout för session måste vara mindre än 100 år.

en: Session timeout amount must be positive.
sv: Sessionens timeout -belopp måste vara positivt.

en: {0}, {1}, and {2}
sv: {0}, {1}, och {2}

en: Field {0} has not been used since {1}. Skipping...
sv: Fält {0} har inte använts sedan {1}. Hoppar över ...

en: Found DBMS version {0}
sv: Hittade DBMS -version {0}

en: Could not determine DBMS version
sv: Kunde inte bestämma DBMS -versionen

en: received
sv: mottagen

en: value must an array with :field id-or-name and an options map
sv: Värde måste en matris med: fält-ID-eller-namn och en alternativkarta

en: value must be a valid UUID.
sv: Värdet måste vara en giltig UUID.

en: value must be an instance of {0}
sv: Värdet måste vara ett exempel på {0}

en: Value must be a map.
sv: Värdet måste vara en karta.

en: No current user found
sv: Ingen nuvarande användare hittades

en: Open the Metabase drill-through menu
sv: Öppna menyn Metabase för genomborrning

en: Expression
sv: Uttryck

en: You can reference columns here in functions or equations, like: floor([Price] - [Discount]). Click for documentation.
sv: Du kan hänvisa till kolumnerna här i funktioner eller ekvationer, till exempel: floor([Pris] - [Rabatt]). Klicka för dokumentation.

en: Open expressions documentation
sv: Dokumentation om öppna uttryck

en: Open the drill-through menu
sv: Öppna menyn för genomborrning

en: Native Query
sv: Inhemska förfrågningar

en: Error calculating column name for {0}: {1}
sv: Fel vid beräkning av kolumnnamn för {0}: {1}

en: Standard deviation of {0}
sv: Standardavvikelse för {0}

en: Error calculating display name for {0}: {1}
sv: Fel vid beräkning av visningsnamn för {0}: {1}

en: Cumulative sum of {0}
sv: Kumulativ summa av {0}

en: Saved Question #{0}
sv: Sparad fråga #{0}

en: Cumulative count of {0}
sv: Kumulativt antal {0}

en: No join named {0}
sv: Ingen anslutning som heter {0}

en: Invalid :field clause: column {0} does not exist
sv: Ogiltig :field-klausul: kolumnen {0} finns inte.

en: Cannot find Table {0}
sv: Kan inte hitta tabell {0}

en: Don''t know how to set options for {0}
sv: Vet inte hur man ställer in alternativ för {0}

en: type-of {0} returned an invalid type {1}
sv: type-of {0} returnerade en ogiltig typ {1}.

en: Don''t know how to determine the base type of {0}
sv: Jag vet inte hur man bestämmer grundtypen för {0}

en: Join aliases must be unique at a given stage of a query
sv: Joinalias måste vara unika i ett visst skede av en fråga.

en: Stage {0} does not exist
sv: Etapp {0} finns inte

en: Extracting {0} {1}
sv: Utvinning av {0} {1}

en: query_execution cleanup successful, no rows were deleted
sv: Query_execution cleanup lyckades, inga rader togs bort.

en: Cleaning up query_execution table
sv: Rensning av tabellen query_execution

en: query_execution cleanup successful, {0} rows were deleted
sv: Query_execution cleanup lyckades, {0} rader togs bort

en: query_execution cleanup failed
sv: Uppstädning av query_execution misslyckades

en: Retention policy for the `query_execution` table.
sv: Policy för lagring av tabellen `query_execution`.

en: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS is set to {0}; using the minimum value of {1} instead.
sv: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS är satt till {0}; använd istället minimivärdet {1}.

en: Must be a string like 2020-04 or 2222-11.
sv: Måste vara en sträng som 2020-04 eller 2222-11.
