Metabase - en to tr translation catalogue (6172 entries)

en: Your database has been added!
tr: Veritabanı eklendi!

en: We took a look at your data, and we have some automated explorations that we can show you!
tr: Verilerinizi inceledik ve size sunabileceğimiz bazı otomatik gözlemlerimiz var!

en: I'm good thanks
tr: Böyle iyiyim teşekkürler

en: Explore this data
tr: Bu verilere göz at

en: Select a database type
tr: Veritabanı türü seçin

en: Save
tr: Kaydet

en: To do some of its magic, Metabase needs to scan your database. We will also rescan it periodically to keep the metadata up-to-date. You can control when the periodic rescans happen below.
tr: Metabase veritabanınızı taramak zorundadır. Metadata'yı güncel tutmak için periyodik olarak yeniden taramaları sürdüreceğiz. Periyodik taramaların ne zaman gerçekleşeceğini kontrol edebilirsiniz.

en: Database syncing
tr: Veritabanı senkronize ediliyor

en: This is a lightweight process that checks for
    updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this
    set to sync hourly.
tr: Bu veritabanı şemasını güncelleyen, çok işlemci gücü istemeyen bir işlemdir. Genelde saatlik olarak işaretlenir.

en: Scan
tr: Tara

en: Scanning for Filter Values
tr: Filtre Değerleri Taranıyor

en: Metabase can scan the values present in each
    field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This
    can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large
    database.
tr: Metabase , kontrol panelindeki onay kutu filtrelerini etkinleştirmek için veritabanındaki her alanda bulunan değerleri tarayabilir.
    Eğer büyük bir veritabanınız varsa bu süreç biraz yoğun olabilir.

en: When should Metabase automatically scan and cache field values?
tr: Metabase alan değerlerini otomatik olarak taramayı ve önbelleğe almayı ne zaman yapmalıdır?

en: Regularly, on a schedule
tr: Düzenli olarak, belirtilen zamanda

en: Only when adding a new filter widget
tr: Sadece yeni bir filtre aracı eklerken

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will
    scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
tr: Bir kullanıcı bir gösterge panosuna veya bir SQL sorgusuna yeni bir filtre eklediğinde, Metabase seçilebilir değerlerin listesini göstermek için o filtreyle eşlenen alanları tarayacaktır.

en: Never, I'll do this manually if I need to
tr: Asla, İhtiyacım olursa bunu manuel olarak yapacağım

en: Saving...
tr: Kaydediliyor...

en: Server error encountered
tr: Sunucu hatasıyla karşılaşıldı

en: Delete this database?
tr: Bu veritabanı silinsin mi?

en: All saved questions, metrics, and segments that rely on this database will be lost.
tr: Bu veritabanına dayanan tüm kayıtlı sorgular, metrikler ve segmentler kaybolacak.

en: This cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: If you're sure, please type
tr: Emin iseniz, lütfen yazın

en: DELETE
tr: SİL

en: in this box:
tr: Bu kutuda:

en: Cancel
tr: İptal

en: Delete
tr: Sil

en: Databases
tr: Veritabanları

en: Add Database
tr: Veritabanı ekle

en: Connection
tr: Bağlantı

en: Scheduling
tr: Zamanlama

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Actions
tr: Eylemler

en: Sync database schema now
tr: Veritabanı şemasını senkronize et

en: Starting…
tr: Başlıyor...

en: Failed to sync
tr: Senkronizasyon yapılamadı

en: Sync triggered!
tr: Senkronizasyon tetiklendi!

en: Re-scan field values now
tr: Alan değerlerini şimdi yeniden tarayın

en: Failed to start scan
tr: Tarama başlatılamadı

en: Scan triggered!
tr: Tarama tetiklendi!

en: Danger Zone
tr: Tehlikeli Bölge

en: Discard saved field values
tr: Kaydedilen alan değerlerini iptal et

en: Remove this database
tr: Bu veritabanını kaldır

en: Add database
tr: Veritabanı ekle

en: Name
tr: İsim

en: Engine
tr: Makine

en: Deleting...
tr: Siliniyor

en: Loading ...
tr: Yükleniyor

en: Bring the sample dataset back
tr: Örnek veri kümesini geri getir

en: Couldn't connect to the database. Please check the connection details.
tr: Veritabanına bağlanılamadı. Lütfen bağlantı detaylarını kontrol edin.

en: Successfully created!
tr: Başarıyla oluşturuldu!

en: Successfully saved!
tr: Başarıyla kaydedildi!

en: Edit
tr: Düzenle

en: Revision History
tr: Revizyon Geçmişi

en: Retire this {0}?
tr: Kaldır {0}?

en: Saved questions and other things that depend on this {0} will continue to work, but this {1} will no longer be selectable from the query builder.
tr: Kaydedilen sorgular ve buna {0} bağlı diğer şeyler çalışmaya devam edecek, ancak bu {1} sorgu oluşturucudan seçilemez.

en: If you're sure you want to retire this {0}, please write a quick explanation of why it's being retired:
tr: Bunu {0} kaldırmak istediğinizden eminseniz, lütfen kaldırma nedeniniz ile ilgili kısa bir açıklama yazınız:

en: This will show up in the activity feed and in an email that will be sent to anyone on your team who created something that uses this {0}.
tr: Yaptığınız bu işlem etkinlik akışında gösterilecek,  {0}'ı kullanan ve oluşturan herkese mail  olarak gönderilecektir.

en: Retire
tr: Kaldır

en: Retiring…
tr: Kaldırılıyor...

en: Failed
tr: Başarısız

en: Success
tr: Başarılı

en: Preview
tr: Ön izleme

en: No column description yet
tr: Sütün açıklaması yok

en: Select a field visibility
tr: Görünür bir alan seçiniz

en: No special type
tr: Özel tip yok

en: Other
tr: Diğer

en: Select a special type
tr: Özel bir tip seçiniz

en: Select a target
tr: Bir hedef seç

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Column
tr: Sütun

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Type
tr: Tip

en: Current database:
tr: Güncel veritabanı:

en: Show original schema
tr: Orjinal şemayı göster

en: Data Type
tr: Veri Tipi

en: Additional Info
tr: Ek Bilgi

en: Find a schema
tr: Şema bul

en: {0} schema | {0} schemas
tr[0]: {0} şema
tr[1]: {0} şema

en: Why Hide?
tr: Neden Gizledin?

en: Technical Data
tr: Teknik Veri

en: Irrelevant/Cruft
tr: Alakasız

en: Queryable
tr: Sorgulanabilir

en: Hidden
tr: Gizli

en: No table description yet
tr: Henüz tablo açıklaması yok

en: Metadata Strength
tr: Metadata Gücü

note: Bir şeyin kaç tane olduğu belirtilirken sona çoğul eki eklenmemelidir.
en: {0} Queryable Table | {0} Queryable Tables
tr[0]: {0} Sorgulanabilir Tablo
tr[1]: {0} Sorgulanabilir Tablo

en: {0} Hidden Table | {0} Hidden Tables
tr[0]: {0} Gizli Tablo
tr[1]: {0} Gizli Tablolar

en: Find a table
tr: Tablo bul

en: Schemas
tr: Şemalar

en: Metrics
tr: Metrikler

en: Add a Metric
tr: Metrik Ekle

en: Definition
tr: Açıklamalar

en: Create metrics to add them to the View dropdown in the query builder
tr: Sorgu oluşturucusundaki açılır/kapanır menüye eklemek için metrikler oluşturun

en: Segments
tr: Segmentler

en: Add a Segment
tr: Segment Ekle

en: Create segments to add them to the Filter dropdown in the query builder
tr: Sorgu oluşturucusundaki açılır/kapanır filtreye eklemek için segmentler oluşturun

en: created
tr: Oluşturuldu

en: reverted to a previous version
tr: Önceki versiyona geri döndü

en: edited the title
tr: Başlığı düzenledi

en: edited the description
tr: Açıklama düzenlendi

en: edited the
tr: Düzenlenmiş

en: made some changes
tr: Bazı değişiklikler yaptı

en: You
tr: Siz

en: Datamodel
tr: Veri Modeli

en:  History
tr: Tarihçe

en: Revision History for
tr: Revizyon Geçmişi için

en: {0} – Field Settings
tr: {0} –Alan Ayarları

en: Where this field will appear throughout Metabase
tr: Bu alanın Metabase de nerede görüneceği

en: Filtering on this field
tr: Bu alanda filtreleme

en: When this field is used in a filter, what should people use to enter the value they want to filter on?
tr: Bu alan filtrede kullanıldığında, insanların filtrelemek istedikleri değeri girmek için ne kullanmaları gerekir?

en: No description for this field yet
tr: Bu alan için henüz açıklama yok

en: Original value
tr: Orjinal değer

en: Mapped value
tr: Eşlenen değer

en: Enter value
tr: Değeri girin

en: Use original value
tr: Orjinal değeri kullan

en: Use foreign key
tr: Yabancı anahtar kullan

en: Custom mapping
tr: Özel eşleşme

en: Unrecognized mapping type
tr: Tanınmayan eşleşme türü

en: Current field isn't a foreign key or FK target table metadata is missing
tr: Geçerli alan yabancı anahtar değil veya hedef tablosundaki yabancı anahtar verileri eksik

en: The selected field isn't a foreign key
tr: Seçilen alan yabancı anahtar değildir

en: Display values
tr: Ekran değerleri

en: Choose to show the original value from the database, or have this field display associated or custom information.
tr: Orijinal değeri veritabanından göstermeyi seçin, veya bu alanın ilişkili veya özel bilgileri gösterilmesini sağlayın

en: Choose a field
tr: Bir alan seç

en: Please select a column to use for display.
tr: Lütfen ekran için kullanılacak bir sütun seçin.

en: Tip:
tr: Tavsiye:

en: You might want to update the field name to make sure it still makes sense based on your remapping choices.
tr: Yaptığınız yeni seçimlerin mantıklı olduğundan emin olmak için alan adını güncellemek isteyebilirsiniz.

en: Cached field values
tr: Önbelleğe alınmış alan değerleri

en: Metabase can scan the values for this field to enable checkbox filters in dashboards and questions.
tr: Metabase, kontrol paneli filtrelerinde ve sorgularda onay kutu filtrelerini etkinleştirmek için bu alanın değerlerini tarayabilir.

en: Re-scan this field
tr: Bu alanı yeniden tara

en: Discard cached field values
tr: Önbelleğe alınmış değerleri atın

en: Failed to discard values
tr: Değerler alamadı

en: Discard triggered!
tr: Tetik atın!

en: Select any table to see its schema and add or edit metadata.
tr: Şemasını görmek ve meta verileri eklemek veya düzenlemek için herhangi bir tablo seçin.

en: Name is required
tr: İsim gerekli

en: Description is required
tr: Açıklama gerekli

en: Revision message is required
tr: Revizyon mesajı gerekli

en: Aggregation is required
tr: Toplama gerekli

en: Edit Your Metric
tr: Metriğini düzenle

en: Create Your Metric
tr: Metriğini oluştur

en: Make changes to your metric and leave an explanatory note.
tr: Metriğinizde değişiklikler yapın ve açıklayıcı bir not ekleyin.

en: You can create saved metrics to add a named metric option to this table. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
tr: Bu tabloya adlandırılmış bir metrik seçeneği eklemek için kayıtlı metrikler oluşturabilirsiniz. Kayıtlı metrikler, toplama türünü, toplanmış alanı ve isteğe bağlı olarak eklediğiniz herhangi bir filtreyi içerir. Örnek olarak, bir Siparişler tablosu için "Ortalama Fiyat" hesaplamasını oluşturmak için bu oluşturduğunuz metrikleri kullanabilirsiniz.

en: Result:
tr: Sonuç:

en: Name Your Metric
tr: Metriğini adlandır

en: Give your metric a name to help others find it.
tr: Başkalarına yardımcı olmak için metriğinize bir isim verin.

en: Something descriptive but not too long
tr: Açıklayıcı bir şey ama çok uzun değil

en: Describe Your Metric
tr: Metriğini tanımla

en: Give your metric a description to help others understand what it's about.
tr: Metriğinize başkalarının ne ile ilgili olduğunu anlamasına yardımcı olmak için  bir açıklama verin.

en: This is a good place to be more specific about less obvious metric rules
tr: Daha az belirgin metrik kuralları hakkında daha spesifik olmak için iyi bir yer

en: Reason For Changes
tr: Değişiklik Nedeni

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required.
tr: Yaptığınız değişiklikleri ve neden gerekli olduklarını açıklamak için bir not bırakın.

en: This will show up in the revision history for this metric to help everyone remember why things changed
tr: Bu, metriklerin revizyon geçmişinde herkesin neden değiştiğini hatırlamasına yardımcı olacak.

en: At least one filter is required
tr: En az bir filtre gerekli

en: Edit Your Segment
tr: Segmentinizi düzenleyin

en: Create Your Segment
tr: Segmentinizi oluşturun

en: Make changes to your segment and leave an explanatory note.
tr: Segmentinizde değişiklikler yapın ve açıklayıcı not bırakın

en: Select and add filters to create your new segment for the {0} table
tr: {0} tablosu için yeni segmentinizi oluşturmak üzere filtre seçip ekleyin

en: Name Your Segment
tr: Segmentinizi adlandırın

en: Give your segment a name to help others find it.
tr: Segmentinize başkalarının bulmasına yardımcı olacak bir ad verin.

en: Describe Your Segment
tr: Segmentinizi açıklayın

en: Give your segment a description to help others understand what it's about.
tr: Segmentinize diğerlerinin neyle ilgili olduğunu anlamalarına yardımcı olacak bir açıklama verin.

en: This is a good place to be more specific about less obvious segment rules
tr: Bu daha az belirgin segment kuralları hakkında daha spesifik olmak için iyi bir yer

en: This will show up in the revision history for this segment to help everyone remember why things changed
tr: Neden değiştiğini hatırlamalarını yardımcı olmak için bu segment revizyon geçmişinde görünecek.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Metabase can scan the values in this table to enable checkbox filters in dashboards and questions.
tr: Metabase , gösterge tablolarında ve sorgularda onay kutusu filtrelerini etkinleştirmek için bu tablodaki değerleri tarayabilir.

en: Re-scan this table
tr: Bu tabloyu yeniden tara

en: Add
tr: Ekle

en: Not a valid formatted email address
tr: Geçerli bir e-posta adresi değil

en: First name
tr: İsim

en: Last name
tr: Soyisim

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Permission Groups
tr: İzin grupları

en: Make this user an admin
tr: Bu kullanıcıyı yönetici yap

en: All users belong to the {0} group and can't be removed from it. Setting permissions for this group is a great way to
    make sure you know what new Metabase users will be able to see.
tr: Tüm kullanıcılar {0} grubuna ait ve bundan kaldırılamaz.Bu grup için izinler ayarlamak yeni Metabase kullanıcılarının görebileceği şeylerden emin olmanın harika bir yoldur.

en: This is a special group whose members can see everything in the Metabase instance, and who can access and make changes to the
    settings in the Admin Panel, including changing permissions! So, add people to this group with care.
tr: Bu, üyeleri Metabase'de her şeyi görebilen ve izinleri de dahil olmak üzere Yönetici Paneli'ndeki ayarlara erişebilen ve bunlarda değişiklik yapabilen özel bir gruptur! Bu yüzden insanları bu gruba özenle ekleyin.

en: To make sure you don't get locked out of Metabase, there always has to be at least one user in this group.
tr: Metabase'in kilitlenmediğinden emin olmak için bu grupta en az bir kullanıcı olması gerekir.

en: Members
tr: Üyeler

en: Email
tr: E-posta

en: A group is only as good as its members.
tr: Bir grup sadece üyeleri kadar iyidir.

en: Admin
tr: Yönetici

en: and
tr: ve

en: {0} other group | {0} other groups
tr[0]: {0} diğer grup
tr[1]: {0} diğer gruplar

en: Default
tr: Varsayılan

en: Something like "Marketing"
tr: Pazarlama gibi bir şey

en: Remove this group?
tr: Grubu kaldır

en: Are you sure? All members of this group will lose any permissions settings they have based on this group.
    This can't be undone.
tr: Emin misiniz? Bu grubun tüm üyeleri bu gruba dayalı tüm izin ayarlarını kaybedeceklerdir. Bu geri alınamaz.

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Edit Name
tr: İsmi düzenle

en: Remove Group
tr: Grubu Kaldır

en: Done
tr: Tamam

en: Group name
tr: Grup adı

en: Groups
tr: Gruplar

en: Create a group
tr: Grup oluştur

en: You can use groups to control your users' access to your data. Put users in groups and then go to the Permissions section to control each group's access. The Administrators and All Users groups are special default groups that can't be removed.
tr: Kullanıcılarınızın verilerinize erişimini kontrol etmek için grupları kullanabilirsiniz. Kullanıcıları gruplara koyun ve ardından her grubun erişimini kontrol etmek için İzinler bölümüne gidin. Yöneticiler ve Tüm Kullanıcılar grupları, kaldırılamayacak özel varsayılan gruplardır.

en: Edit Details
tr: Detayları düzenle

en: Re-send Invite
tr: Davetiyeyi tekrar gönder

en: Reset Password
tr: Şifreyi Yenile

en: Deactivate
tr: Devre dışı bırakmak

en: People
tr: Kişiler

en: Who do you want to add?
tr: Ne eklemek istiyorsun?

en: Edit {0}'s details
tr: {0} 'ın ayrıntılarını düzenle

en: {0} has been added
tr: {0} eklendi

en: Add another person
tr: Başka bir kişi ekle

en: We couldn’t send them an email invitation,
    so make sure to tell them to log in using {0}
    and this password we’ve generated for them:
tr: Onlara bir e-posta daveti gönderemedik.
    bu nedenle, {0}'ı kullanarak giriş yaptıklarını bildirdiğinizden emin olun.
    ve onlar için oluşturduğumuz şifre:

en: If you want to be able to send email invites, just go to the {0} page.
tr: E-posta davetleri göndermek istiyorsanız, sadece {0} sayfasına gidin.

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to set their password.
tr: {0} adresine, şifresini ayarlama ile ilgili bir davet gönderdik.

en: We've re-sent {0}'s invite
tr: {0} 'ın davetini tekrar gönderdik

en: Okay
tr: Tamam

en: Any previous email invites they have will no longer work.
tr: Sahip oldukları önceki e-posta davetleri artık çalışmayacak.

en: Deactivate {0}?
tr: {0} devre dışı bırakılsın mı?

en: {0} won't be able to log in anymore.
tr: {0} artık giriş yapamayacak.

en: Reactivate {0}'s account?
tr: {0} hesabını yeniden etkinleştirsin mi?

en: Reactivate
tr: Yeniden etkinleştirme

en: They'll be able to log in again, and they'll be placed back into the groups they were in before their account was deactivated.
tr: Tekrar giriş yapabilecekler ve hesabı devre dışı bırakılmadan önce bulundukları gruplara geri yerleştirilecekler.

en: Reset {0}'s password?
tr: {0} şifresini sıfırlayın

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Are you sure you want to do this?
tr: Bunu yapmak istediğine emin misin?

en: {0}'s password has been reset
tr: {0} 'un şifresi sıfırlandı

en: Here’s a temporary password they can use to log in and then change their password.
tr: Giriş yapmak ve şifrelerini değiştirmek için kullanabilecekleri geçici bir şifre.

en: We've sent them an email with instructions for creating a new password.
tr: Yeni bir şifre oluşturma ile ilgili talimatlar içeren bir e-posta gönderdik.

en: Active
tr: Aktif

en: Deactivated
tr: Devre dışı

en: Add someone
tr: Birini ekle

en: Last Login
tr: Son giriş

en: Signed up via Google
tr: Google üzerinden kaydoldu

en: Signed up via LDAP
tr: LDAP ile kaydoldu

en: Reactivate this account
tr: Bu hesabı yeniden etkinleştir

en: Never
tr: Asla

en: {0} table | {0} tables
tr[0]: {0} tablo
tr[1]: {0} tablolar

en:  will be
tr: olacak

en: given access to
tr: erişim verilen

en:  and
tr: ve

en: denied access to
tr: erişim reddedildi

en:  will no longer be able to
tr: artık mümkün olmayacak

en:  will now be able to
tr: şimdi mümkün olacak

en:  native queries for
tr: için yerel sorgular

en: Permissions
tr: İzinler

en: Save permissions?
tr: İzinleri kaydet?

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Discard changes?
tr: Değişiklikleri gözardı et?

en: No changes to permissions will be made.
tr: İzinlerde değişiklik yapılmayacak.

en: You've made changes to permissions.
tr: İzinlerde değişiklik yaptınız.

en: Permissions for this collection
tr: Bu koleksiyon için izinler

en: You have unsaved changes
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz mevcut

en: Do you want to leave this page and discard your changes?
tr: Bu sayfadan ayrılmak ve değişikliklerinizi gözardı etmek istiyor musunuz?

en: Sorry, an error occurred.
tr: Üzgünüz, bir hata oluştu.

en: Administrators always have the highest level of access to everything in Metabase.
tr: Yöneticiler her zaman, Metabase'de her şeye en yüksek düzeyde erişime sahiptir.

en: Every Metabase user belongs to the All Users group. If you want to limit or restrict a group's access to something, make sure the All Users group has an equal or lower level of access.
tr: Her Metabase kullanıcısı Tüm Kullanıcılar grubuna aittir. Bir grubun bir şeye erişimini sınırlamak veya kısıtlamak istiyorsanız, Tüm Kullanıcılar grubunun eşit veya daha düşük bir erişim düzeyine sahip olduğundan emin olun.

en: MetaBot is Metabase's Slack bot. You can choose what it has access to here.
tr: MetaBot,Metabase'in Slack bot'udur. Buradan erişebileceği şeyi seçebilirsiniz.

en: The "{0}" group may have access to a different set of {1} than this group, which may give this group additional access to some {2}.
tr: "{0}" grubu bu gruba göre {1} farklı bir kümeye erişebilir, bu da bu gruba bazı {2} düzeylerine ek erişim sağlayabilir.

en: The "{0}" group has a higher level of access than this, which will override this setting. You should limit or revoke the "{1}" group's access to this item.
tr: "{0}" grubu, bu ayarı geçersiz kılacak daha yüksek bir erişim düzeyine sahiptir. "{1}" grubunun bu öğeye erişimini sınırlandırmalı veya iptal etmelisiniz.

en: Revoke
tr: Geri almak

en: access even though "{0}" has greater access?
tr: "{0}" daha fazla erişime sahip olsa bile erişimi sağlayın?

en: Limit access
tr: Lİmit erişimi

en: Revoke access
tr: Erişimi iptal et

en: Change access to this database to limited?
tr: Bu veritabanına erişimi sınırlı olacak şekilde değiştirilsin mi?

en: Change
tr: Değiştir

en: Allow Raw Query Writing?
tr: Sorgu Yazmaya İzin Verilsin mi?

en: This will also change this group's data access to Unrestricted for this database.
tr: Bu ayrıca bu grubun Veritabanını bu veritabanı için Sınırsız olarak değiştirecektir.

en: Allow
tr: İzin vermek

en: Revoke access to all tables?
tr: Tüm tablolara erişimi iptal et?

en: This will also revoke this group's access to raw queries for this database.
tr: Bu ayrıca bu grubun bu veritabanı için ham sorgulara erişimini iptal edecektir.

en: Grant unrestricted access
tr: Sınırsız erişim izni ver

en: Unrestricted access
tr: Sınırsız erişim

en: Limited access
tr: Sınırlı erişim

en: No access
tr: Erişim yok

en: Write raw queries
tr: Ham sorgular yaz

en: Can write raw queries
tr: Ham sorguları yazabilir

en: Curate collection
tr: Koleksiyonu ayarlayın

en: View collection
tr: Koleksiyonu görüntüle

en: Data Access
tr: Veri Erişimi

en: View tables
tr: Tabloları görüntüle

en: SQL Queries
tr: SQL Sorguları

en: View schemas
tr: Şemaları görüntüle

en: Data Model
tr: Veri Seti

en: Sign in with Google
tr: Google ile giriş yap

en: Allows users with existing Metabase accounts to login with a Google account that matches their email address in addition to their Metabase username and password.
tr: Mevcut Metabase hesaplarına sahip kullanıcıların, Metabase kullanıcı adlarına ve şifrelerine ek olarak e-posta adresleriyle eşleşen bir Google hesabıyla oturum açmalarına izin verir.

en: Configure
tr: Yapılandır

en: LDAP
tr: LDAP(Basit İndeks Erişim Protokolü)

en: Allows users within your LDAP directory to log in to Metabase with their LDAP credentials, and allows automatic mapping of LDAP groups to Metabase groups.
tr: LDAP dizininizdeki kullanıcıların, LDAP kimlik bilgileriyle Metabase'de oturum açmasına ve LDAP gruplarının Metabase gruplarına otomatik olarak eşlenmesini sağlar.

en: That's not a valid email address
tr: Bu geçerli bir e-posta adresi değil

en: That's not a valid integer
tr: Bu geçerli bir tam sayı değil

en: Changes saved!
tr: Değişiklikler kaydedildi

en: Looks like we ran into some problems
tr: Görünüşe göre bazı problemlerle karşılaştık

en: Send test email
tr: Test e-postası gönder

en: Sending...
tr: Gönderiliyor ...

en: Sent!
tr: Gönderildi!

en: Clear
tr: Anlaşılır

en: Authentication
tr: Doğrulama

en: Server Settings
tr: Sunucu Ayarları

en: User Schema
tr: Kullanıcı Şeması

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: Group Schema
tr: Grup Şeması

en: Using
tr: Kullanma

en: Getting set up
tr: Kuruluma Başla

en: A few things you can do to get the most out of Metabase.
tr: Metabase'den en iyi şekilde yararlanmak için yapabileceğiniz birkaç şey.

en: Recommended next step
tr: Önerilen sonraki adım

en: Google Sign-In
tr: Google Oturum Açma

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}
tr: Kullanıcıların Google ile oturum açmasına izin vermek için Metabase'e bir Google Developers konsol uygulaması istemci kimliği vermeniz gerekir. Sadece birkaç adım atılır ve bir anahtarın nasıl oluşturulacağı ile ilgili talimatlar {0} bulunabilir.

en: Your Google client ID
tr: Google müşteri kimliğiniz

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from:
tr: Google hesabı e-posta adresleri şunlardan olursa, kullanıcıların kendi başlarına kayıt olmalarına izin ver:

en: Answers sent right to your Slack #channels
tr: Yanıtlar Slack #channels 'a doğru gönderildi

en: Create a Slack Bot User for MetaBot
tr: MetaBot için bir Slack Bot Kullanıcısı Oluştur

en: Once you're there, give it a name and click {0}. Then copy and paste the Bot API Token into the field below. Once you are done, create a "metabase_files" channel in Slack. Metabase needs this to upload graphs.
tr: Orada bir isim verin ve {0} 'ı tıklayın. Ardından Bot API Tokeni aşağıdaki alana kopyalayıp yapıştırın. İşiniz bittiğinde, Slack'de bir "metabase_files" kanalı oluşturun. Metabase, grafikleri yüklemek için buna ihtiyaç duyar.

en: You're running Metabase {0} which is the latest and greatest!
tr: En yeni ve en büyük olan {0} Metabase'i çalıştırıyorsunuz!

en: Metabase {0} is available.  You're running {1}
tr: {0} metatabase'i kullanılabilir. Siz {1}'i çalıştırıyorsunuz.

en: Update
tr: Güncelleştirme

en: What's Changed:
tr: Değiştirilenler:

en: Add a map
tr: Harita ekle

en: Delete custom map
tr: Özel haritayı sil

en: Remove
tr: Kaldır

en: Select…
tr: Seç...

en: Sample values:
tr: Örnek değerler:

en: Add a new map
tr: Yeni harita ekle

en: Edit map
tr: Haritayı düzenle

en: What do you want to call this map?
tr: Bu haritayı çağırmak için ne istersin?

en: e.g. United Kingdom, Brazil, Mars
tr: Örneğin. İngiltere, Brezilya, Mars

en: URL for the GeoJSON file you want to use
tr: Kullanmak istediğiniz GeoJSON dosyasının URL'si

en: Like https://my-mb-server.com/maps/my-map.json
tr: Https://my-mb-server.com/maps/my-map.json  gibi

en: Refresh
tr: Yenile

en: Load
tr: Yükle

en: Which property specifies the region’s identifier?
tr: Bölgenin kimliğini hangi özellik belirler?

en: Which property specifies the region’s display name?
tr: Hangi özellik bölgenin görünen adını belirtir?

en: Load a GeoJSON file to see a preview
tr: Önizlemeyi görmek için bir GeoJSON dosyası yükleyin

en: Save map
tr: Haritayı kaydet

en: Add map
tr: Harita ekle

en: Using embedding
tr: Yerleştirme kullanma

en: By enabling embedding you're agreeing to the embedding license located at
tr: Yerleştirmeyi etkinleştirerek, yerleştirme lisansını kabul etmiş olursunuz.

en: In plain English, when you embed charts or dashboards from Metabase in your own application, that application isn't subject to the Affero General Public License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds. You should, however, read the license text linked above as that is the actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
tr: Sade ingilizce, Kendi uygulamanızda Metabase grafikler veya gösterge tabloları yerleştirdiğinizde,Bu uygulama Metabase' in geri kalanını kapsayan Affero Genel Kamu Lisansına tabi değildir, eğer Metabase logosunu ve bu katıştırılanlarda "Metabase ile Güçlendirildi" ifadesini saklarsınız. Ancak yukarıda belirtilen lisans metnini okumalısınız. Çünkü özelliği etkinleştirerek kabul edeceğiniz asıl lisans budur.

en: Enable
tr: Etkinleştirme

en: Premium embedding enabled
tr: Premium yerleştirme etkinleştirildi

en: Enter the token you bought from the Metabase Store
tr: Metabase Mağazasından satın aldığınız jetoni girin

en: Premium embedding lets you disable "Powered by Metabase" on your embedded dashboards and questions.
tr: Premium yerleştirme, gömülü kontrol panellerinizde ve sorgularınızda "Powered By Metabase" seçeneğini devre dışı bırakmanızı sağlar.

en: Buy a token
tr: Bir token al

en: Enter a token
tr: Bir tokene girin

en: Edit Mappings
tr: Eşlemeleri Düzenle

en: Group Mappings
tr: Grup Eşlemeleri

en: Create a mapping
tr: Bir eşleştirme oluşturma

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Membership to the Admin group can be granted through mappings, but will not be automatically removed as a
    failsafe measure.
tr: Eşlemeler, Metabase'in, dizin sunucusu tarafından sağlanan üyelik bilgilerine göre otomatik olarak grupların kullanıcılarını eklemesine ve kaldırmasına olanak tanır. Admin grubuna üyelik, eşleştirmeler yoluyla verilebilir. Ancak yanlış bir önlem olarak otomatik kaldırılmayacaktır.

en: Distinguished Name
tr: Ayırt edici adı

en: Public Link
tr: Genel Bağlantı

en: Revoke Link
tr: Bağlantıyı İptal Et

en: Disable this link?
tr: Bu bağlantıyı devre dışı bırak?

en: They won't work anymore, and can't be restored, but you can create new links.
tr: Artık çalışmazlar ve geri yüklenemezler, ancak yeni bağlantılar oluşturabilirsiniz.

en: Public Dashboard Listing
tr: Genel Gösterge Listesi

en: No dashboards have been publicly shared yet.
tr: Henüz hiçbir pano kullanılmadı.

en: Public Card Listing
tr: Genel Kart Listesi

en: No questions have been publicly shared yet.
tr: Henüz hiç bir soru paylaşılmadı.

en: Embedded Dashboard Listing
tr: Gömülü Pano Listeleme

en: No dashboards have been embedded yet.
tr: Henüz hiçbir gösterge panosu yerleştirilmemiş.

en: Embedded Card Listing
tr: Gömülü Kart Listesi

en: No questions have been embedded yet.
tr: Henüz hiçbir soru yerleştirilmedi.

en: Regenerate embedding key?
tr: Yerleştirme anahtarı yeniden oluşturuluyor mu?

en: This will cause existing embeds to stop working until they are updated with the new key.
tr: Bu, varolan yerleştirmelerin yeni anahtarla güncelleştirilinceye kadar çalışmasının durmasına neden olur.

en: Regenerate key
tr: Anahtarı yeniden oluştur

en: Generate Key
tr: Anahtar Üret

en: Enabled
tr: Etkin

en: Disabled
tr: Engelli

en: Unknown setting {0}
tr: Bilinmeyen ayar {0}

en: Setup
tr: Kurulum

en: General
tr: Genel

en: Site Name
tr: Site adı

en: Email Address for Help Requests
tr: Yardım İstekleri için E-posta Adresi

en: Report Timezone
tr: Raporlama Saat Dilimi

en: Database Default
tr: Varsayılan Veritabanı

en: Select a timezone
tr: Bir saat dilimi seçin

en: Not all databases support timezones, in which case this setting won't take effect.
tr: Tüm veritabanları saat dilimlerini desteklemez, bu durumda bu ayar geçerli olmaz.

en: Language
tr: Dil

en: Select a language
tr: Bir dil seç

en: Anonymous Tracking
tr: Anonim İzleme

en: Friendly Table and Field Names
tr: Benzer Tablo ve Alan İsimleri

en: Only replace underscores and dashes with spaces
tr: Alt çizgi ve tire işaretlerini yalnızca boşluklarla değiştirin

en: Enable Nested Queries
tr: İç İçe Sorguları Etkinleştir

en: Updates
tr: Güncellemeler

en: Check for updates
tr: Güncellemeleri kontrol et

en: SMTP Host
tr: SMTP Ana Bilgisayarı

en: SMTP Port
tr: SMTP Bağlantı Noktası

en: That's not a valid port number
tr: Bu geçerli bir bağlantı numarası değil

en: SMTP Security
tr: SMTP Güvenliği

en: SMTP Username
tr: SMTP Kullanıcı Adı

en: SMTP Password
tr: SMTP Şifresi

en: From Address
tr: Kimden

en: Slack API Token
tr: Slack API Tokeni

en: Enter the token you received from Slack
tr: Slack'ten aldığınız tokeni girin

en: Single Sign-On
tr: Tek seferlik

en: LDAP Authentication
tr: LDAP Kimlik Doğrulaması

en: LDAP Host
tr: LDAP Ana Bilgisayarı

en: LDAP Port
tr: LDAP Bağlantı Noktası

en: LDAP Security
tr: LDAP Güvenliği

en: Username or DN
tr: Kullanıcı adı veya DN

en: Password
tr: Parola

en: User search base
tr: Kullanıcı arama tabanı

en: User filter
tr: Kullanıcı filtresi

en: Check your parentheses
tr: Parantezlerinizi kontrol edin

en: Email attribute
tr: Email özelliği

en: First name attribute
tr: İsim niteliği

en: Last name attribute
tr: Soyisim niteliği

en: Synchronize group memberships
tr: Grup üyeliklerini senkronize et

en: Group search base
tr: Grup arama tabanı

en: Maps
tr: Haritalar

en: Map tile server URL
tr: Harita yerleştirme URL'si

en: Metabase uses OpenStreetMaps by default.
tr: Metabase, varsayılan olarak OpenStreetMaps kullanır.

en: Custom Maps
tr: Özel Haritalar

en: Add your own GeoJSON files to enable different region map visualizations
tr: Farklı bölge haritası görselleştirmelerini etkinleştirmek için kendi GeoJSON dosyalarınızı ekleyin

en: Public Sharing
tr: Genel Paylaşım

en: Enable Public Sharing
tr: Genel Paylaşımı Etkinleştir

en: Shared Dashboards
tr: Paylaşılan Panolar

en: Shared Questions
tr: Paylaşılan Sorular

en: Embedding in other Applications
tr: Diğer Uygulamalarda Yerleştirme

en: Enable Embedding Metabase in other Applications
tr: Metabase'i Diğer Uygulamalara Yerleştirme özelliğini Etkinleştir

en: Embedding secret key
tr: Gizli anahtarı yerleştirme

en: Embedded Dashboards
tr: Yerleşmiş Panolar

en: Embedded Questions
tr: Yerleşmiş Sorular

en: Caching
tr: Önbellek Ayarları

en: Enable Caching
tr: Önbelleğe almayı etkinleştir

en: Minimum Query Duration
tr: Minimum Sorgu Süresi

en: Cache Time-To-Live (TTL) multiplier
tr: Önbellek Zaman-Canlı (TTL) çarpanı

en: Max Cache Entry Size
tr: Maksimum Önbellek Giriş Boyutu

en: Your alert is all set up.
tr: Uyarın tamamıyla hazır.

en: Your alert was updated.
tr: Uyarınız güncellendi.

en: The alert was successfully deleted.
tr: Uyarı başarıyla silindi.

en: Please enter a valid formatted email address.
tr: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

en: Passwords do not match
tr: Parolalar uyuşmuyor

en: Back to login
tr: Girişe geri dön

en: No Metabase account exists for this Google account.
tr: Bu Google hesabı için Metabase hesabı yok.

en: You'll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
tr: Google'a giriş  yapmadan önce , Metabase hesabı oluşturmak için bir yöneticiye ihtiyacınız var.

en: Sign in with {0}
tr: {0} ile giriş yapın

en: Please contact an administrator to have them reset your password
tr: Lütfen şifrenizi sıfırlamak için bir yöneticiye başvurun

en: Forgot password
tr: Parolamı unuttum

en: The email you use for your Metabase account
tr: Metabase hesabınız için kullandığınız e-posta

en: Send password reset email
tr: Şifre sıfırlama e-postası gönder

en: Check your email for instructions on how to reset your password.
tr: Şifrenizi nasıl sıfırlayacağınızla ilgili talimatlar için e-postanızı kontrol edin.

en: Sign in to Metabase
tr: Metabase oturumu açın

en: OR
tr: VEYA

en: Username or email address
tr: Kullanıcı adı yada e-posta adresi

en: Sign in
tr: Oturum aç

en: I seem to have forgotten my password
tr: Galiba şifremi unuttum

en: request a new reset email
tr: yeni bir sıfırlama e-postası iste

en: Whoops, that's an expired link
tr: Whoops, bağlantı geçerlilik süresi doldu

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need
    to reset your password, you can {0}.
tr: Güvenlik nedeniyle, şifre sıfırlama bağlantıları bir süre sonra sona erer. Hala şifrenizi sıfırlamanız gerekiyorsa, {0}.

en: New password
tr: Yeni Şifre

en: To keep your data secure, passwords {0}
tr: Verilerinizi güvende tutmak için, şifreler {0}

en: Create a new password
tr: Yeni bir şifre oluştur

en: Make sure its secure like the instructions above
tr: Yukarıdaki talimatlar gibi güvenli olduğundan emin olun

en: Confirm new password
tr: Yeni şifreyi onayla

en: Make sure it matches the one you just entered
tr: Az önce girdiğiniz şifre ile eşleştiğinden emin olun.

en: Your password has been reset.
tr: Şifreniz sıfırlandı.

en: Sign in with your new password
tr: Yeni şifrenizle giriş yapın

en: Save failed
tr: Kayıt başarısız

en: Saved
tr: Kaydedildi

en: Ok
tr: Tamam

en: Archive this collection?
tr: Bu koleksiyonu arşivlediniz mi?

en: The dashboards, collections, and pulses in this collection will also be archived.
tr: Bu koleksiyondaki panolar, koleksiyonlar ve bildirimler arşivlenecektir.

en: Archive
tr: Arşiv

en: This {0} has been archived
tr: Bu {0} arşivlendi

en: View the archive
tr: Arşivi görüntüle

en: Unarchive this {0}
tr: Bunu arşivden kaldır {0}

en: Our data
tr: Verilerimiz

en: X-ray this table
tr: X-ışını bu tablo

en: Learn about this table
tr: Bu tablo hakkında bilgi edinin

en: Clickity click
tr: Clickity tıklama

en: Saved!
tr: Kaydedildi!

en: Saving failed.
tr: Kaydedilemedi.

en: Su
tr: Paz

en: Mo
tr: Pzt

en: Tu
tr: Sal

en: We
tr: Çar

en: Th
tr: Per

en: Fr
tr: Cum

en: Sa
tr: Cmt

en: Your admin's email address
tr: Yöneticinizin e-posta adresi

en: To send {0}, you'll need to set up {1} integration.
tr: {0} 'ı göndermek için {1} entegrasyon ayarlamalısınız.

en:  or
tr:  veya

en: To send {0}, an admin needs to set up {1} integration.
tr: {0}'ı göndermek için, bir yöneticinin {1} entegrasyon kurması gerekiyor

en: This collection is empty, like a blank canvas
tr: Bu koleksiyon boş, boş bir tuval gibi

en: You can use collections to organize and group dashboards, questions and pulses for your team or yourself
tr: Koleksiyonları ekibiniz veya kendiniz için panoları, soruları ve bildirimleri düzenlemek ve gruplandırmak için kullanabilirsiniz

en: Create another collection
tr: Başka koleksiyon oluştur

en: Dashboards let you collect and share data in one place.
tr: Panolar, verileri tek bir yerde toplamanıza ve paylaşmanıza olanak tanır.

en: Pulses let you send out the latest data to your team on a schedule via email or slack.
tr: Bildirimler, en son verileri takımınıza e-posta veya slack aracılığıyla bir göndermenizi sağlar.

en: Questions are a saved look at your data.
tr: Sorular, verilerinize kaydedilmiş bir görünümdür.

en: Pins
tr: İğneler

en: Drag something here to pin it to the top
tr: Üstüne sabitlemek için buraya bir şey sürükleyin

en: Collections
tr: Koleksiyonlar

en: Drag here to un-pin
tr: Bu iğneyi kaldırmak için buraya sürükleyin

en: {0} item selected | {0} items selected
tr[0]: {0} öğe seçildi
tr[1]: {0} öğeler seçildi

en: Move {0} items?
tr: Öğeleri {0} taşı?

en: Move "{0}"?
tr: "{0}" taşı?

en: Move
tr: Taşı

en: Edit this collection
tr: Bu koleksiyonu düzenle

en: Archive this collection
tr: Bu koleksiyonu arşivle

en: My personal collection
tr: Kişisel koleksiyonum

en: New collection
tr: Yeni koleksiyon

en: Copied!
tr: Kopyalanan!

en: Use an SSH-tunnel for database connections
tr: Veritabanı bağlantıları için bir SSH tüneli kullanın

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host.
    This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available.
    Enabling this is usually slower than a direct connection.
tr: Bazı veritabanı kurulumlarına sadece bir SSH bastion ana bilgisayarından bağlanarak erişilebilir.
    Bu seçenek ayrıca bir VPN mevcut olmadığında ekstra bir güvenlik katmanı sağlar.
    Bunu etkinleştirmek genellikle doğrudan bir bağlantıdan daha yavaştır.

en: This is a large database, so let me choose when Metabase syncs and scans
tr: Bu büyük bir veritabanıdır, bu yüzden Metabase senkronize edip tarama yaparken benim seçmeme izin ver

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values.
    If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
tr: Varsayılan olarak, Metabase hafif bir saatlik senkronizasyon ve yoğun bir günlük alan taraması yapar. Büyük bir veritabanınız varsa bunu açmanızı ve alan değeri taramalarının ne zaman ve ne sıklıkta gerçekleştiğini gözden geçirmenizi öneririz.

en: {0} to generate a Client ID and Client Secret for your project.
tr: {0} projeniz için bir Müşteri Kimliği ve Müşteri Sırrı oluşturmak

en: Click here
tr: Buraya tıklayın

en: Choose "Other" as the application type. Name it whatever you'd like.
tr: Uygulama türü olarak "Diğer" i seçin. Ne istersen söylemen yeter.

en: {0} to get an auth code
tr: Bir kimlik kodu almak için {0}

en: with Google Drive permissions
tr: Google Drive izinleriyle

en: To use Metabase with this data you must enable API access in the Google Developers Console.
tr: Metabase'i  bu verilerle kullanmak için Google Developers Console'da API erişimini etkinleştirmeniz gerekir.

en: {0} to go to the console if you haven't already done so.
tr: Daha önce yapmadıysanız {0} konsoluna gitmek için.

en: How would you like to refer to this database?
tr: Bu veritabanına nasıl başvurmak istersiniz?

en: Next
tr: Sonraki

en: Delete this {0}
tr: Bunu sil {0}

en: Pin this item
tr: Bu öğeyi sabitle

en: Move this item
tr: Bu öğeyi taşı

en: Edit this question
tr: Bu soruyu düzenle

en: Action type
tr: Eylem Türü

en: View revision history
tr: Düzeltme geçmişini görüntüle

en: Move action
tr: Harekete geç

en: Archive action
tr: Arşiv hareketi

en: Add to dashboard
tr: Gösterge tablosuna ekle

en: Download results
tr: Sonuçları indir

en: Sharing and embedding
tr: Paylaşma ve yerleştirme

en: Another action type
tr: Başka bir eylem türü

en: Get alerts about this
tr: Bununla ilgili uyarılar alın

en: View the SQL
tr: SQL'i görüntüle

en: Segments for this
tr: Bunun için segmentler

en: Show error details
tr: Hata ayrıntılarını göster

en: Here's the full error message
tr: Tam hata mesajı

en: Hi, Metabot here.
tr: Merhaba, Metabot burada.

en: Based on the schema
tr: Şemaya göre

en: A look at your
tr: Ya bir bakiş

en: Search the list
tr: Listeyi ara

en: Search by {0}
tr: {0} ile ara

en:  or enter an ID
tr:  veya bir kimlik girin

en: Enter an ID
tr: Bir kimlik girin

en: Enter a number
tr: Bir numara giriniz

en: Enter some text
tr: Bir metin girin

en: No matching {0} found.
tr: Eşleşen {0} bulunamadı.

en: Including every option in your filter probably won’t do much…
tr: Filtrenizdeki her seçeneği eklemek muhtemelen pek bir şey yapmaz…

en: Something's gone wrong
tr: Bir şeyler ters gitti

en: We've run into an error. You can try refreshing the page, or just go back.
tr: Bir hatayla karşılaştık. Sayfayı yenilemeyi deneyebilir veya sadece geri dönebilirsiniz.

en: No description yet
tr: Henüz bir açıklama yok

en: New {0}
tr: Yeni {0}

en: Asked by {0}
tr: {0} tarafından soruldu

en: Today,
tr: Bugün, ␣

en: Yesterday,
tr: Dün ␣

en: First revision.
tr: İlk revizyon.

en: Reverted to an earlier revision and {0}
tr: Önceki bir revizyona ve {0} ye  geri alındı

en: Revision history
tr: Revizyon Geçmişi

en: When
tr: Ne zaman

en: Who
tr: Kim

en: What
tr: Ne

en: Revert
tr: Geri almak

en: Reverting…
tr: Geriye alıyor...

en: Revert failed
tr: Geri alma başarısız oldu

en: Reverted
tr: Geri alındı

en: Everything
tr: Her şey

en: Dashboards
tr: Gösterge tabloları

en: Questions
tr: Sorular

en: Pulses
tr: Bildirimler

en: Back
tr: Geri

en: Find...
tr: Bul...

en: An error occured
tr: Hata oluştu

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Metabase Newsletter
tr: Metabase Haber Bülteni

en: Get infrequent emails about new releases and feature updates.
tr: Yeni sürümler ve özellik güncellemeleri hakkında nadır e-postalar alın.

en: Subscribe
tr: Üye Ol

en: You're subscribed. Thanks for using Metabase!
tr: Üye oldunuz. Metabase kullandığınız için teşekkür ederiz.

en: We're a little lost...
tr: Biraz kaybolduk...

en: Temporary Password
tr: Geçici Parola

en: Hide
tr: Gizle

en: Show
tr: Göster

en: Saved! Add this to a dashboard?
tr: Kaydedildi! Dashboard'a eklensin mi?

en: Yes please!
tr: Evet lütfen!

en: Not now
tr: Şimdi değil

en: Error:
tr: Hata:

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: First
tr: İlk

en: Last
tr: Son

en: 15th (Midpoint)
tr: 15nci (Orta)

en: Calendar Day
tr: Takvim Günü

en: your Metabase timezone
tr: Metabase saat diliminiz

en: Filter this list...
tr: Listeyi filtrele...

en: Blue
tr: Mavi

en: Green
tr: Yeşil

en: Red
tr: Kırmızı

en: Yellow
tr: Sarı

en: A component used to make a selection
tr: Bir seçim yapmak için kullanılan bir bileşen

en: Selected
tr: seçilmiş

en: Nothing to select
tr: Seçecek bir şey yok

en: Sorry, you don’t have permission to see that.
tr: Üzgünüz, bunu görme izniniz yok.

en: Unknown error encountered
tr: Hata oluştu

en: Create
tr: Oluştur

en: Create dashboard
tr: Dashboard oluştur

en: Table
tr: Tablo

en: Database
tr: Veritabanı

en: Creator
tr: Oluşturucu

en: No results found
tr: Sonuç bulunamadı

en: Try adjusting your filter to find what you’re looking for.
tr: Aradığınızı bulmak için filtrenizi ayarlamayı deneyin.

en: View by
tr: Tarafından görüntüle

en: of
tr: nın

en: Don't tell anyone, but you're my favorite.
tr: Kimseye söyleme, sen benim favorimsin.

en: Once you connect your own data, I can show you some automatic explorations called x-rays. Here are some examples with sample data.
tr: Kendi verilerinizi bağladıktan sonra, Size x-ışınları denen bazı otomatik keşifler gösterebilirim. Örnek verilerle ilgili bazı örnekler.

en: Start here
tr: Buradan başlayın

en: Our analytics
tr: Analizlerimiz

en: Browse all items
tr: Tüm öğelere göz at

en: Replace or save as new?
tr: Değiştir veya yeni olarak kaydet

en: Replace original question, "{0}"
tr: Orijinal soruyu değiştir, "{0}"

en: Save as new question
tr: Yeni soru olarak kaydet

en: First, save your question
tr: İlk önce, sorunuzu kaydedin

en: Save question
tr: Soru kaydet

en: What is the name of your card?
tr: Kartınızın adı nedir?

en: Description
tr: Açıklama

en: It's optional but oh, so helpful
tr: İsteğe bağlı ama, çok yararlı

en: Which collection should this go in?
tr: Bu hangi koleksiyonda olmalı?

en: modified
tr: düzenlendi

en: item
tr: madde

en: Undo
tr: Geri alma

en: Applying Question
tr: Soruyu Uygula

en: That question isn't compatible
tr: Bu soru uyumlu değil

en: Search for a question
tr: Soru ara

en: We're not sure if this question is compatible
tr: Bu sorunun uyumlu olup olmadığından emin değiliz.

en: Archive Dashboard
tr: Arşiv Paneli

en: Make sure to make a selection for each series, or the filter won't work on this card.
tr: Her seri için seçim yaptığınızdan emin olun, veya filtre bu kartta çalışmaz.

en: This dashboard is looking empty.
tr: Bu gösterge paneli boş görünüyor.

en: Add a question to start making it useful!
tr: Kullanmaya başlamak için bir soru ekleyin!

en: Daytime mode
tr: Gündüz modu

en: Nighttime mode
tr: Gece Modu

en: Exit fullscreen
tr: Tam ekrandan çık

en: Enter fullscreen
tr: Tam ekran yap

en: Saving…
tr: Kaydediliyor...

en: Add a question
tr: Bir soru ekle

en: Add a question to this dashboard
tr: Bu panele bir soru ekle

en: Add a filter
tr: Filtre ekle

note: I don't speak Turkish but this doesn't look right to me.
en: Parameters
tr: Parametreler

en: Add a text box
tr: Bir metin kutusu ekle

en: Move dashboard
tr: Gösterge tablosunu taşı

en: Edit dashboard
tr: Gösterge tablosunu düzenle

en: Edit Dashboard Layout
tr: Gösterge Tablosu Düzen tasarımını Düzenle

en: You are editing a dashboard
tr: Bir gösterge tablosunu düzenliyorsunuz

en: Select the field that should be filtered for each card
tr: Her kart için filtrelenmesi gereken alanı seçin

en: Move dashboard to...
tr: Gösterge tablosu taşı ..

en: Dashboard moved to {0}
tr: Gösterge tablosu {0} konumuna taşındı

en: What do you want to filter?
tr: Neyi filtrelemek istiyorsunuz?

en: What kind of filter?
tr: Ne tür bir filtre?

en: Off
tr: Kapat

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: 5 minutes
tr: 5 dakika

en: 10 minutes
tr: 10 dakika

en: 15 minutes
tr: 15 dakika

en: 30 minutes
tr: 30 dakika

en: 60 minutes
tr: 60 dakika

en: Auto-refresh
tr: Otomatik-yenileme

en: Refreshing in
tr: İçinde yenileniyor

en: Remove this question?
tr: Bu soruyu kaldırılsın mı?

en: Your dashboard was saved
tr: Paneliniz kadedildi

en: See it
tr: Bu gör

en: Save this
tr: Bunu kaydet

en: Show more about this
tr: Hakkında daha fazla göster

en: This card doesn't have any fields or parameters that can be mapped to this parameter type.
tr: Bu kartın, bu parametre türüne eşlenebilecek herhangi bir alanı veya parametresi yoktur.

en: The values in this field don't overlap with the values of any other fields you've chosen.
tr: Bu alandaki değerler, seçtiğiniz diğer alanların değerleriyle örtüşmez.

en: No valid fields
tr: Geçerli alan yok

en: Name must be 100 characters or less
tr: İsim 100 karakter veya daha az olmalı

en: Color is required
tr: Renk gereklidir

en: What is the name of your dashboard?
tr: Gösterge tablonuzun adı nedir?

en: did some super awesome stuff that's hard to describe
tr: tanımlamak zor bazı süper müthiş şeyler yaptım

en: created an alert about -
tr: -␣ hakkında bir uyarı oluşturuldu

en: deleted an alert about -
tr: -alert hakkında bir uyarı silindi

en: saved a question about
tr: hakkında bir soru kaydedildi␣

en: saved a question
tr: bir soru kaydedildi

en: deleted a question
tr: bir soru silindi

en: created a dashboard
tr: bir gösterge tablolsu oluşturuldu

en: deleted a dashboard
tr: bir gösterge tablosu silindi

en: added a question to the dashboard -
tr: gösterge tablosuna bir soru ekledi

en: removed a question from the dashboard -
tr: gösterge tablosundan bir soru kaldırıldı

en: received the latest data from
tr: en son veri alındı

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Hello World!
tr: Merhaba Dünya!

en: Metabase is up and running.
tr: Metabase aktif ve çalışıyor.

en: added the metric
tr: metriği ekledi

en:  to the
tr: ␣ya␣

en:  table
tr: ␣tablo

en: made changes to the metric
tr: metrikte değişiklik yaptı

en:  in the
tr: ␣içinde␣

en: removed the metric
tr: Metriği kaldırdı

en: created a pulse
tr: bildirim oluşturuldu

en: deleted a pulse
tr: bildirim silindi

en: added the filter
tr: filtreyi ekledi

en: made changes to the filter
tr: filtrede değişiklikler yapıldı

en: removed the filter {0}
tr: {0} filtresini kaldırdı

en: joined!
tr: katıldı!

en: Hmmm, looks like nothing has happened yet.
tr: Hmmm, henüz hiçbir şey olmamış gibi görünüyor.

en: Save a question and get this baby going!
tr: Soruyu kaydet ve kapat.

en: Ask questions and explore
tr: Soru sor ve keşfet

en: Click on charts or tables to explore, or ask a new question using the easy interface or the powerful SQL editor.
tr: Kolay arayüzü veya güçlü SQL editörünü kullanarak yeni bir soru sormak için grafiklere veya tablolara tıklayın.

en: Make your own charts
tr: Kendi haritalarınızı yapın

en: Create line charts, scatter plots, maps, and more.
tr: Çizgi grafikler, dağılım grafikleri, haritalar ve daha fazlasını oluşturun.

en: Share what you find
tr: Bulduklarınızı paylaşın

en: Create powerful and flexible dashboards, and send regular updates via email or Slack.
tr: Güçlü ve esnek gösterge tabloları oluşturun ve e-posta veya Slack yoluyla düzenli güncellemeler gönderin.

en: Let's go
tr: Hadi gidelim

en: Setup Tip
tr: Kurulum ipucu

en: View all
tr: Hepsini gör

en: Recently Viewed
tr: Son Görüntülenen

en: You haven't looked at any dashboards or questions recently
tr: Son zamanlarda hiç gösterge tablosuna veya sorusuna bakmadınız

en: {0} items selected
tr: {0} öğe seçildi

en: Unarchive
tr: Arşivden Çıkar

en: Activity
tr: Aktivite

en: Results for "{0}"
tr: "{0}" için sonuçlar

en: Pulse
tr: Bildirim

en: Entity Key
tr: Varlık Anahtarı

en: Overall Row
tr: Genel Satır

en: The primary key for this table.
tr: Bu tablo için birincil anahtar.

en: Entity Name
tr: Varlık adı

en: The "name" of each record. Usually a column called "name", "title", etc.
tr: Her kaydın "adı". Genellikle "isim", "başlık", vb.

en: Foreign Key
tr: Yabancı anahtar

note: "table" means "tablo" in Turkish, not "masa".
en: Points to another table to make a connection.
tr: Bağlantı kurmak için başka bir tabloya işaret eder.

en: Avatar Image URL
tr: Avatar Resmi URL'si

en: Common
tr: Genel

en: Category
tr: Kategori

en: City
tr: Kent

en: Country
tr: Ülke

en: Image URL
tr: Resim URL

en: Field containing JSON
tr: JSON içeren alan

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: Number
tr: Numara

en: State
tr: Eyalet

en: UNIX Timestamp (Seconds)
tr: UNIX Zaman Damgası (Saniye)

en: UNIX Timestamp (Milliseconds)
tr: UNIX Zaman Damgası (Milisaniye)

en: Zip Code
tr: Posta kodu

en: Quantity
tr: Miktar

en: Income
tr: Gelir

en: Discount
tr: İndirim

en: Creation timestamp
tr: Oluşturma zaman damgası

en: Creation time
tr: Oluşturma zamanı

en: Creation date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Product
tr: Ürün

en: User
tr: kullanıcı

en: Source
tr: Kaynak

en: Price
tr: Fiyat

en: Join timestamp
tr: Zaman damgasına katıl

en: Join time
tr: Üyelik Zamanı

en: Join date
tr: Üyelik tarihi

en: Share
tr: Pay

en: Owner
tr: Sahip

en: Company
tr: Şirket

en: Subscription
tr: Abone

en: Score
tr: Gol

en: Title
tr: Başlık

en: Comment
tr: Yorum

en: Cost
tr: Maliyet

en: Gross margin
tr: Brüt kar marjı

en: Birthday
tr: Doğum günü

en: Search box
tr: Arama kutusu

en: A list of all values
tr: Tüm değerlerin listesi

en: Plain input box
tr: Düz giriş kutusu

en: Everywhere
tr: Her yerde

en: The default setting. This field will be displayed normally in tables and charts.
tr: Varsayılan ayar. Bu alan normalde tablolarda ve grafiklerde gösterilecektir.

en: Only in Detail Views
tr: Sadece Detay Görünümlerinde

en: This field will only be displayed when viewing the details of a single record. Use this for information that's lengthy or that isn't useful in a table or chart.
tr: Bu alan sadece tek bir kaydın ayrıntılarını görüntülerken görüntülenir. Bir tablo veya grafikte uzun ya da kullanışlı olmayan bilgiler için bunu kullanın.

en: Do Not Include
tr: Dahil etmeyin

en: Metabase will never retrieve this field. Use this for sensitive or irrelevant information.
tr: Metabase bu alanı asla alamaz. Hassas veya alakasız bilgiler için bunu kullanın.

en: Count
tr: Say

en: CumulativeCount
tr: Kümülatif Sayım

en: Sum
tr: Toplam

en: CumulativeSum
tr: KümülatifToplam

en: Distinct
tr: Farklı

en: StandardDeviation
tr: Standart Sapma

en: Average
tr: Ortalama

en: Max
tr: Maksimum

en: sad sad panda, lexing errors detected
tr: çok üzgün panda, lexing hataları tespit edildi

en: {0} second | {0} seconds
tr[0]: {0} saniye
tr[1]: {0} saniyeler

en: {0} minute | {0} minutes
tr[0]: {0} dakika
tr[1]: {0} dakikalar

en: Hey there
tr: Selam

en: How's it going
tr: Nasıl gidiyor

en: Howdy
tr: Merhaba

en: Greetings
tr: Selamlar

en: Good to see you
tr: Seni gördüğume memnun oldum

en: What do you want to know?
tr: Neyi öğrenmek istiyorsun?

en: What's on your mind?
tr: Aklından ne geçiyor?

en: What do you want to find out?
tr: Ne öğrenmek istiyorsun?

en: Raw data
tr: İşlenmemiş veri

en: Cumulative count
tr: Birikimli sayım

en: Average of
tr: Ortalama␣

en: Distinct values of
tr: Farklı değerleri

en: Standard deviation of
tr: Standart sapma␣

en: Sum of
tr: Toplam

en: Cumulative sum of
tr: Kümülatif toplam

en: Maximum of
tr: Maksimum␣

en: Minimum of
tr: Minimum␣

en: Grouped by
tr: Tarafından gruplandırıldı

en: Filtered by
tr: Tarafından filtrelendi

en: Sorted by
tr: Tarafından sıralandı

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Select longitude field
tr: Boylam alanını seç

en: Enter upper latitude
tr: Üstteki enlemi girin

en: Enter left longitude
tr: Sol boylamı giriniz

en: Enter lower latitude
tr: Daha düşük enlem girin

en: Enter right longitude
tr: Doğru boylamı giriniz

en: Is
tr: ise

en: Is not
tr: Değil

en: Is empty
tr: boş

en: Not empty
tr: boş değil

en: Equal to
tr: Eşittir

en: Not equal to
tr: Eşit değil

en: Greater than
tr: Büyük

en: Less than
tr: Küçük

en: Between
tr: Arasında

en: Greater than or equal to
tr: Eşit veya büyük

en: Less than or equal to
tr: Eşit veya küçük

en: Contains
tr: İçerir

en: Does not contain
tr: İçermez

en: Starts with
tr: İle başlar

en: Ends with
tr: İle biter

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: Inside
tr: içeride

en: Just a table with the rows in the answer, no additional operations.
tr: Sadece cevapta satırları olan bir tablo, ek işlem yok.

en: Count of rows
tr: Satır sayısı

en: Total number of rows in the answer.
tr: Yanıttaki toplam satır sayısı.

en: Sum of ...
tr: Toplam

en: Sum of all the values of a column.
tr: Bir sütunun tüm değerlerinin toplamı.

en: Average of ...
tr: Ortalama

en: Average of all the values of a column
tr: Bir sütunun tüm değerlerinin ortalaması

en: Number of distinct values of ...
tr: Farklı değerlerinin sayısı

en: Number of unique values of a column among all the rows in the answer.
tr: Yanıttaki tüm satırlar arasında bir sütunun benzersiz değerlerinin sayısı.

en: Cumulative sum of ...
tr: Kümülatif Toplam

en: Additive sum of all the values of a column.\\ne.x. total revenue over time.
tr: Bir sütunun tüm değerlerinin toplamı. \\ ne.x. Zaman içinde toplam gelir.

en: Cumulative count of rows
tr: Kümülatif satır sayısı

en: Additive count of the number of rows.\\ne.x. total number of sales over time.
tr: Satırların sayısının toplam sayısı. \\ ne.x. Zaman içinde toplam satış sayısı.

en: Standard deviation of ...
tr: Standart sapma

en: Number which expresses how much the values of a column vary among all rows in the answer.
tr: Bir sütunun değerlerinin ne kadarının cevabın tüm satırları arasında değiştiğini ifade eden sayı.

en: Minimum of ...
tr: Minimum

en: Minimum value of a column
tr: Bir sütunun minimum değeri

en: Maximum of ...
tr: Maksimum

en: Maximum value of a column
tr: Bir sütunun maksimum değeri

en: Break out by dimension
tr: Ölçüye göre ayrıl

en: lower case letter
tr: küçük harf

en: upper case letter
tr: büyük harf

en: number
tr: numara

en: special character
tr: özel karakter

en: must be
tr: olmalıdır

en: characters long
tr: karakter uzunluğu

en: Must be
tr: Olmalıdır

en: and include
tr: ve dahil

en: zero
tr: sıfır

en: one
tr: bir

en: two
tr: iki

en: three
tr: üç

en: four
tr: dört

en: five
tr: beş

en: six
tr: altı

en: seven
tr: yedi

en: eight
tr: sekiz

en: nine
tr: dokuz

en: Month and Year
tr: Ay ve yıl

en: Like January, 2016
tr: Ocak 2016 gibi

en: Quarter and Year
tr: Çeyrek ve yıl

en: Like Q1, 2016
tr: Q1, 2016 gibi

en: Single Date
tr: Tek Tarih

en: Like January 31, 2016
tr: 31 Ocak 2016 gibi

en: Date Range
tr: Tarih aralığı

en: Like December 25, 2015 - February 14, 2016
tr: 25 Aralık 2015 - 14 Şubat 2016 gibi

en: Relative Date
tr: Nispi Tarih

en: Like "the last 7 days" or "this month"
tr: "Son 7 gün" veya "bu ay" gibi

en: Date Filter
tr: Tarih Filtresi

en: All Options
tr: Tüm seçenekler

en: Contains all of the above
tr: Yukarıdakilerin tümünü içerir

en: ZIP or Postal Code
tr: Posta kodu

en: Time
tr: Zaman

en: Date range, relative date, time of day, etc.
tr: Tarih aralığı, göreli tarih, günün saati vb.

en: Location
tr: Yer

en: City, State, Country, ZIP code.
tr: Şehir, Eyalet, Ülke, Posta kodu.

en: User ID, product ID, event ID, etc.
tr: Kullanıcı Kimliği, ürün kimliği, etkinlik kimliği, vb.

en: Other Categories
tr: Diğer Kategoriler

en: Category, Type, Model, Rating, etc.
tr: Kategori, Tip, Model, Değerlendirme, vb.

en: Account settings
tr: Hesap ayarları

en: Exit admin
tr: Yönetim panelinden çık

en: Logs
tr: Kayıtlar

en: Help
tr: Yardım

en: About Metabase
tr: Metabase Hakkında

en: Sign out
tr: Oturumu Kapat

en: Thanks for using
tr: Kullandığınız için teşekkürler

en: You're on version
tr: Versiyondasın

en: Built on
tr: Üzerine inşa

en: is a Trademark of
tr: bir Ticari markasıdır

en: and is built with care in San Francisco, CA
tr: ve San Francisco, CA'da özenle inşa edilmiştir

en: Metabase Admin
tr: Metabase Yöneticisi

en: Ask a question
tr: Bir soru sor

en: New dashboard
tr: Yeni gösterge Paneli

en: New pulse
tr: Yeni bildirim

en: Reference
tr: Referans

en: Which metric?
tr: Hangi metrik?

en: Defining common metrics for your team makes it even easier to ask questions
tr: Ekibiniz için ortak metrikler tanımlamak, soru sormayı daha da kolaylaştırır

en: How to create metrics
tr: Metrikler nasıl oluşturulur?

en: See data over time, as a map, or pivoted to help you understand trends or changes.
tr: Eğilimleri veya değişiklikleri anlamanıza yardımcı olacak şekilde zaman içindeki verileri bir harita olarak görüntüleyin veya döndürün.

en: Custom
tr: Özel

en: New question
tr: Yeni soru

en: Use the simple question builder to see trends, lists of things, or to create your own metrics.
tr: Trendleri, listelerin listesini görmek veya kendi metriklerinizi oluşturmak için basit soru oluşturucuyu kullanın.

en: Native query
tr: Yerel sorgu

en: For more complicated questions, you can write your own SQL or native query.
tr: Daha karmaşık sorular için, kendi SQL veya yerel sorgunuzu yazabilirsiniz.

en: Select a default value…
tr: Bir varsayılan değer seç…

en: Update filter
tr: Filtreyi güncelle

en: Today
tr: Bugün

en: Yesterday
tr: Dün

en: Past 7 days
tr:  Geçmiş 7 gün

en: Past 30 days
tr: Geçmiş 30 gün

en: Week
tr: Hafta

en: Month
tr: Ay

en: Year
tr: Yıl

en: Past 7 Days
tr:  Geçmiş 7 Gün

en: Past 30 Days
tr: Geçmiş 30 gün

en: Last Week
tr: Geçen hafta

en: Last Month
tr: Geçen Ay

en: Last Year
tr: Geçen Yıl

en: This Week
tr: Bu Hafta

en: This Month
tr: Bu Ay

en: This Year
tr: Bu Yıl

en: Enter a value...
tr: Bir değer girin ...

en: Enter a default value...
tr: Varsayılan bir değer girin ...

en: An error occurred
tr: Bir hata oluştu

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: You’ve made changes that need to be published before they will be reflected in your application embed.
tr: Uygulama gömdünüze yansıtılmadan önce yayınlanması gereken değişiklikler yaptınız.

en: You will need to publish this {0} before you can embed it in another application.
tr: Başka bir uygulamaya yerleştirmeden önce bunu {0} yayınlamanız gerekir.

en: Discard Changes
tr: Değişiklikleri gözardı et

en: Updating...
tr: Güncelleniyor ...

en: Updated
tr: Güncellenmiş

en: Failed!
tr: Başarısız oldu!

en: Publish
tr: Yayınla

en: Code
tr: Kod

en: Style
tr: Stil

en: Which parameters can users of this embed use?
tr: Bu gömülünün kullanıcıları hangi parametreleri kullanabilir?

en: This {0} doesn't have any parameters to configure yet.
tr: Bu {0} henüz yapılandırılmamış parametreler içermiyor.

en: Editable
tr: Düzenlenebilir

en: Locked
tr: Kilitli

en: Preview Locked Parameters
tr: Kilitli Parametrelerin Önizle

en: Try passing some values to your locked parameters here. Your server will have to provide the actual values in the signed token when using this for real.
tr: Bazı değerleri burada kilitli parametrelerinize geçirmeyi deneyin. Sunucumuz, bunu gerçek için kullanırken gerçek değerleri imzalı tokenin içinde vermek zorundadır.

en: Danger zone
tr: Tehlikeli bölge

en: This will disable embedding for this {0}.
tr: Bu, bu {0} için gömülmeyi devre dışı bırakacaktır.

en: Unpublish
tr: Yayından Kaldır

en: Light
tr: Açık

en: Dark
tr: Koyu

en: Border
tr: Sınır

en: To embed this {0} in your application:
tr: Bu {0} uygulamasını uygulamanıza gömmek için:

en: Insert this code snippet in your server code to generate the signed embedding URL
tr: İmzalanan yerleştirme URL'sini oluşturmak için bu kod snippet'ini sunucu kodunuza ekleyin.

en: Then insert this code snippet in your HTML template or single page app.
tr: Ardından bu kod snippet'ini HTML şablonunuza veya tek sayfa uygulamasına ekleyin.

en: Embed code snippet for your HTML or Frontend Application
tr: HTML veya Ön Uç Uygulamanız için kod snippet'ini gömün

en: More {0}
tr: Daha fazla {0}

en: examples on GitHub
tr: GitHub'daki örnekler

en: Enable sharing
tr: Paylaşımı etkinleştir

en: Disable this public link?
tr: Bu genel bağlantıyı devre dışı bırakılsın mı?

en: This will cause the existing link to stop working. You can re-enable it, but when you do it will be a different link.
tr: Bu, mevcut bağlantının çalışmayı durdurmasına neden olur. Bunu yeniden etkinleştirebilirsiniz, ancak yaptığınız zaman farklı bir bağlantı olacaktır.

en: Public link
tr: Genel bağlantı

en: Share this {0} with people who don't have a Metabase account using the URL below:
tr: Aşağıdaki {}}, aşağıdaki URL'yi kullanarak Metabase hesabına sahip olmayan kişilerle paylaşın:

en: Public embed
tr: Genel gömmek

en: Embed this {0} in blog posts or web pages by copying and pasting this snippet:
tr: Bu snippet'i kopyalayıp yapıştırarak bunu {0} blog yayınlarına veya web sayfalarına ekleyin:

en: Embed this {0} in an application
tr: Bu {0} uygulamasını bir uygulamaya gömün

en: By integrating with your application server code, you can provide a secure stats {0} limited to a specific user, customer, organization, etc.
tr: Uygulama sunucusu kodunuza entegre ederek, Belirli bir kullanıcı, müşteri, kuruluş vb. ile sınırlı {0} güvenli bir istatistik sağlayabilirsiniz.

en: Remove attachment
tr: Eki kaldır

en: Attach file with results
tr: Dosyayı sonuçlarla ekle

en: This question will be added as a file attachment
tr: Bu soru dosya eki olarak eklenecek

en: This question won't be included in your Pulse
tr: Bu soru, bildirim dahil edilmeyecek

en: This pulse will no longer be emailed to {0} {1}
tr: Bu bildirim artık {0} {1} adresine e-postayla gönderilmeyecek

en: {0} address | {0} addresses
tr[0]: {0} adres
tr[1]: {0} adresler

en: Slack channel {0} will no longer get this pulse {1}
tr: Boş kanal {0} artık bu bildirim {1} almayacak

en: Channel {0} will no longer receive this pulse {1}
tr: {0} kanalı artık bu bildirim {1} almayacak

en: Edit pulse
tr: Bildirimi düzenle

en: What's a Pulse?
tr: Bildirim nedir?

en: Got it
tr: Anladım

en: Where should this data go?
tr: Bu veriler nereye gitmeli?

en: Unarchiving…
tr: Arşivden çıkarılıyor ...

en: Unarchive failed
tr: Arşivden kaldırılamadı

en: Unarchived
tr: Arşivlenmedi

en: Create pulse
tr: Bildirim oluştur

en: Attachment
tr: Ek dosya

en: Heads up
tr: Dikkat et

en: We'll show the first 10 columns and 20 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
tr: Bu tablonun ilk 10 sütununu ve 20 satırını bildirimde göstereceğiz.Bunu e-postayla gönderirseniz, tüm sütunlara ve 2.000 satıra kadar bir dosya eki ekleyeceğiz.

en: Raw data questions can only be included as email attachments
tr: Ham veri soruları yalnızca e-posta ekleri olarak eklenebilir

en: Looks like this pulse is getting big
tr: Bu bildirim büyük oluyor gibi görünüyor

en: We recommend keeping pulses small and focused to help keep them digestible and useful to the whole team.
tr: Tüm ekip için sindirilebilir ve kullanışlı olmalarını sağlamak için bildirimleri küçük ve odaklanmış tutmanızı öneririz.

en: Pick your data
tr: Verilerinizi seçin

en: Choose questions you'd like to send in this pulse
tr: Bu bildirimde göndermek istediğiniz soruları seçin

en: Emails
tr: E-postalar

en: Slack messages
tr: Slack mesajları

en: Sent
tr: Gönderilen

en: {0} will be sent at
tr: {0} şu saatte gönderilecek

en: Messages
tr: Mesajlar

en: Send email now
tr: Şimdi e-posta gönder

en: Send to {0} now
tr: Şimdi {0} adresine gönder

en: Sending…
tr: Gönderiliyor ...

en: Sending failed
tr: Gönderim başarısız

en: Didn’t send because the pulse has no results.
tr: Gönderme yapılmadı çünkü bildirim hiçbir sonuç vermedi.

en: Pulse sent
tr: Bildirim gönderildi

en: {0} needs to be set up by an administrator.
tr: {0} bir yönetici tarafından kurulmalıdır.

en: Slack
tr: Gevşek

en: Which collection should this pulse live in?
tr: Bu bildirim hangi koleksiyon üzerinde olmalıdır?

en: Name your pulse
tr: Bildiriminizi adlandırın

en: Give your pulse a name to help others understand what it's about
tr: Neyle ilgili olduğunu anlamak için bildirime bir isim verin.

en: Important metrics
tr: Önemli metrikler

en: Skip if no results
tr: Sonuç yoksa atla

en: Skip a scheduled Pulse if none of its questions have any results
tr: Sorularının hiçbiri herhangi bir sonuca sahip değilse, planlı bir bildirime atlayın

en: Enter email addresses you'd like this data to go to
tr: Göndermek istediğiniz veriler için e-posta adreslerini girin

en: Help everyone on your team stay in sync with your data.
tr: Ekibinizdeki herkesin verilerinizle senkronize olmasına yardımcı olun.

en: Pulses let you send data from Metabase to email or Slack on the schedule of your choice.
tr: Bildirimler, Metabase'den istediğiniz e-postaya veya Slack'e veri göndermenizi sağlar.

en: After {0}
tr: {0} den sonra

en: Before {0}
tr: {0} den önce

en: Is Empty
tr: Boş

en: Not Empty
tr: Boş değil

en: All Time
tr: Her zaman

en: Apply
tr: Uygulamak

en: View {0}
tr: {0} görüntüle

en: Compare this with all rows in the table
tr: Bunu tablodaki tüm satırlarla karşılaştırın

en: Analyze the results of this Query
tr: Bu Sorunun sonuçlarını analiz edin

en: Count of rows by time
tr: Zamana göre satır sayısı

en: Break out by {0}
tr: {0} ile ayrın

en: Summarize this segment
tr: Bu segmenti özetle

en: View this as a table
tr: Bunu tablo olarak görüntüle

en: View the underlying {0} records
tr: Temeldeki {0} kayıtları görüntüleyin

en: X-Ray this question
tr: bu soru X-Ray yapın

en: X-ray {0} {1}
tr: {0} {1} X-Ray yapın

en: these
tr: bunlar

en: this
tr: bu

en: Compare {0} {1} to the rest
tr: {0} {1} ile diğerlerini karşılaştır

en: Distribution
tr: Dağıtım

en: View details
tr: Detayları göster

en: View this {0}'s {1}
tr:  {0}'in{1}'ni görüntüle

en: Ascending
tr: Yükselen

en: Descending
tr: Azalan

en: over time
tr: zamanla

en: Avg
tr: Ort

en: Distincts
tr: Farklar

en: View this {0} | View these {0}
tr[0]: {0}'ni görüntüle
tr[1]: {0}ları görüntüle

en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

en: Custom Expression
tr: Özel ifade

en: Common Metrics
tr: Genel Metrikler

en: Metabasics
tr: Matabazitlerin

en: Name (optional)
tr: İsim: (İsteğe bağlı)

en: Choose an aggregation
tr: Bir toplama seçin

en: Set up your own alert
tr: Kendi uyarınızı ayarlayın

en: Unsubscribing...
tr: Abonelik Kaldırma ...

en: Failed to unsubscribe
tr: Abonelikten çıkamadı

en: Unsubscribe
tr: Aboneliğini

en: No channel
tr: Kanal yok

en: Okay, you're unsubscribed
tr: Tamam, abonelikten çıktın

en: You're receiving {0}'s alerts
tr: {0} adlı kullanıcının uyarılarını alıyorsunuz

en: {0} set up an alert
tr: {0} bir uyarı oluştur

en: alerts
tr: uyarılar

en: Let's set up your alert
tr: Hadi uyarınızı ayarlayalım

en: The wide world of alerts
tr: Uyarılar dünyası

en: There are a few different kinds of alerts you can get
tr: Alabileceğiniz birkaç farklı uyarı var.

en: When a raw data question {0}
tr: İşlenmemiş bir veri sorusu olduğunda {0}

en: returns any results
tr: herhangi bir sonuç döndürür

en: When a line or bar {0}
tr: Bir satır veya çubuk {0} olduğunda

en: crosses a goal line
tr: hedef çizgisini geçiyor

en: When a progress bar {0}
tr: Bir ilerleme çubuğu {0} olduğunda

en: reaches its goal
tr: hedefine ulaşır

en: Set up an alert
tr: Bir uyarı ayarla

en: Edit your alert
tr: Uyarınızı düzenleyin

en: Edit alert
tr: Uyarıyı düzenle

en: This alert will no longer be emailed to {0}.
tr: Bu uyarı artık {0} adresine e-postayla gönderilmeyecek.

en: Slack channel {0} will no longer get this alert.
tr: Slack kanalı {0} artık bu uyarıyı almayacak.

en: Channel {0} will no longer receive this alert.
tr: Kanal {0} artık bu uyarıyı almayacak.

en: Delete this alert
tr: Bu uyarıyı sil

en: Stop delivery and delete this alert. There's no undo, so be careful.
tr: Teslim işlemini durdurun ve bu uyarıyı silin. Geri alma yok, o yüzden dikkatli ol.

en: Delete this alert?
tr: Bu uyarıyı silinsin mi?

en: Alert me when the line…
tr: Satırdayken beni uyar...

en: Alert me when the progress bar…
tr: İlerleme çubuğuda beni uyar.

en: Goes above the goal line
tr: Hedef çizgisinin üzerinde gider

en: Reaches the goal
tr: Hedefe ulaşır

en: Goes below the goal line
tr: Hedef çizgisinin altına gider

en: Goes below the goal
tr: Hedefin altında gider

en: The first time it crosses, or every time?
tr: İlk kez mi geçiyor, ya da her seferinde mi?

en: The first time it reaches the goal, or every time?
tr: İlk defa hedefe mi, yoksa her sefere mi?

en: The first time
tr: İlk defa

en: Every time
tr: Her zaman

en: Where do you want to send these alerts?
tr: Bu uyarıları nereye göndermek istersiniz?

en: Email alerts to:
tr: E-posta uyarıları:

en: {0} Goal-based alerts aren't yet supported for charts with more than one line, so this alert will be sent whenever the chart has {1}.
tr: {0} Birden fazla satıra sahip grafikler için hedef tabanlı uyarılar henüz desteklenmiyor, Bu nedenle, grafik {1} olduğunda bu uyarı gönderilir.

en: results
tr: sonuçlar

en: {0} This kind of alert is most useful when your saved question doesn’t {1} return any results, but you want to know when it does.
tr: {0} Bu tür bir uyarı, kaydedilen sorunuzu {1} herhangi bir sonuç döndürmediğinde en yararlı olanıdır, ama ne zaman olduğunu bilmek istiyorsun.

en: Tip
tr: Tür

en: usually
tr: genellikle

en: Pick a segment or table
tr: Bir segment veya tablo seçin

en: Select a database
tr: Bir veritabanı seç

en: Select...
tr: Seç ...

en: Select a table
tr: Tablo seç

en: No tables found in this database.
tr: Bu veritabanında hiçbir tablo bulunamadı.

en: Is a question missing?
tr: Eksik bir soru mu var?

en: Learn more about nested queries
tr: Yuvalanmış sorgular hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Fields
tr: Alanlar

en: No segments were found.
tr: Segment bulunamadı.

en: Find a segment
tr: Bir segment bul

en: View less
tr: Daha azını görüntüle

en: View more
tr: Daha fazla göster

en: Pick a field to sort by
tr: Sıralamak için bir alan seçin

en: Sort
tr: Sırala

en: Row limit
tr: Satır sınırı

en: Unknown Field
tr: Bilinmeyen Alan

en: field
tr: alan

en: Matches
tr: Maçlar

en: Add filters to narrow your answer
tr: Cevabınızı daraltmak için filtreler ekleyin

en: Add a grouping
tr: Bir gruplama ekle

en: Data
tr: Veri

en: Filtered by
tr: Tarafından filtrelenmiş

en: View
tr: Görünüm

en: Grouped By
tr: Tarafından gruplandırılmış

en: None
tr: Yok

en: This question is written in {0}.
tr: Bu soru {0} ile yazılmıştır.

en: Hide Editor
tr: Düzenleyiciyi Gizle

en: Hide Query
tr: Sorguyu Gizle

en: Open Editor
tr: Editör'ü Aç

en: Show Query
tr: Sorguyu Göster

en: This metric has been retired.  It's no longer available for use.
tr: Bu metrik kullanımdan kaldırıldı. Artık kullanıma hazır değil.

en: Download full results
tr: Tam sonuçları indir

en: Download this data
tr: Bu verileri indir

en: Warning
tr: Uyarı

en: Your answer has a large number of rows so it could take a while to download.
tr: Cevabınız çok sayıda satır içeriyor, bu yüzden indirilmesi biraz zaman alabilir.

en: The maximum download size is 1 million rows.
tr: Maksimum indirme boyutu 1 milyon satırdır.

en: Edit question
tr: Soruyu düzenle

en: SAVE CHANGES
tr: DEĞİŞİKLİKLERİ KAYDET

en: CANCEL
tr: İPTAL ETMEK

en: Move question
tr: Soru taşı

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Learn about your data
tr: Verileriniz hakkında bilgi edinin

en: Alerts are on
tr: Uyarılar açık

en: started from
tr: başladı

en: native query
tr: yerel sorgu

en: Not Supported
tr: Desteklenmiyor

en: View the {0}
tr: {0} görüntüle

en: Switch to {0}
tr: {0} 'a geçin

en: Switch to Builder
tr: Oluşturucu'ya geç

en: {0} for this question
tr: Bu soru için {0}

en: Convert this question to {0}
tr: Bu soruyu {0} olarak çevir

en: This question will take approximately {0} to refresh
tr: Bu soru, yenilemek için yaklaşık {0} sürecek

en: Updated {0}
tr: {0} güncellendi

en: row | rows
tr[0]: sıra
tr[1]: sıralar

en: Showing first {0} {1}
tr: İlk önce gösterilen {0} {1}

en: Showing {0} {1}
tr: {0} {1} gösteriliyor

en: Doing science
tr: İşleniyor

en: If you give me some data I can show you something cool. Run a Query!
tr: Bana biraz veri verirsen sana güzel bir şey gösterebilirim. Bir Sorguyu Çalıştırın!

en: How do I use this thing?
tr: Bu şeyi nasıl kullanırım?

en: Get Answer
tr: Cevap almak

en: It's okay to play around with saved questions
tr: Kayıtlı sorularla oynamak için sorun yok.

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click the edit icon in the top-right.
tr: Sağ üstteki düzenle simgesini tıklamadığınız sürece kayıtlı bir soruda kalıcı değişiklik yapmayacaksınız.

en: Search for
tr: Aramak

en: Advanced...
tr: İleri...

en: Sorry. Something went wrong.
tr: Afedersiniz. Bir şeyler yanlış gitti.

en: Group time by
tr: Grup zamanı

en: Your question took too long
tr: Senin sorunun çok uzun sürdü

en: We didn't get an answer back from your database in time, so we had to stop. You can try again in a minute, or if the problem persists, you can email an admin to let them know.
tr: Veritabanından zamanında cevap alamadık, bu yüzden durmak zorunda kaldık. Bir dakika sonra tekrar deneyebilirsin, ya da problem devam ederse, bir yöneticiye bildirmek için e-posta gönderebilirsiniz.

en: We're experiencing server issues
tr: Sunucu sorunları yaşıyoruz

en: Try refreshing the page after waiting a minute or two. If the problem persists we'd recommend you contact an admin.
tr: Bir ya da iki dakika bekledikten sonra sayfayı yenilemeyi deneyin. Sorun devam ederse, bir yöneticiye başvurmanızı öneririz.

en: There was a problem with your question
tr: Sorunuzla ilgili bir sorun oluştu

en: Most of the time this is caused by an invalid selection or bad input value. Double check your inputs and retry your query.
tr: Çoğu zaman geçersiz seçim veya kötü giriş değeri neden olur. Girişlerinizi iki kez kontrol edin ve sorgunuzu tekrar deneyin.

en: This may be the answer you’re looking for. If not, try removing or changing your filters to make them less specific.
tr: Aradığınız cevap bu olabilir. Aksi halde, filtrelerinizi daha az spesifik hale getirmek için kaldırmayı veya değiştirmeyi deneyin.

en: You can also {0} when there are some results.
tr: Bazı sonuçlar olduğunda {0} da yapabilirsiniz.

en: get an alert
tr: bir uyarı al

en: Back to last run
tr: Son koşuya dönüş

en: Visualization
tr: Görüntüleme

en: No description set.
tr: Açıklama ayarlanmamış.

en: Use for current question
tr: Mevcut soru için kullan

en: Potentially useful questions
tr: Potansiyel olarak yararlı sorular

en: Group by {0}
tr: {0} gruba göre gruplandır

en: Sum of all values of {0}
tr: Tüm {0} değerlerinin toplamı

en: All distinct values of {0}
tr:  {0} nın tüm farklı değerleri

en: Number of {0} grouped by {1}
tr: {1} ile gruplandırılmış {0} sayısı

en: Data Reference
tr: Veri Referansı

en: Learn more about your data structure to ask more useful questions
tr: Daha kullanışlı sorular sormak için veri yapınız hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Could not find the table metadata prior to creating a new question
tr: Yeni bir soru oluşturmadan önce tablo meta verileri bulunamadı

en: See {0}
tr: {0} adresini gör

en: Metric Definition
tr: Metrik Tanımı

en: Filter by {0}
tr: {0} ile filtrele

en: Number of {0}
tr: {0} sayısı

en: See all {0}
tr: Tüm {0}

en: Segment Definition
tr: Segment tanımı

en: An error occurred loading the table
tr: Tablo yüklenirken bir hata oluştu

en: See the raw data for {0}
tr: {0} için ham verileri görün

en: More
tr: Daha

en: Invalid expression
tr: Geçersiz ifade

en: unknown error
tr: bilinmeyen hata

en: Field formula
tr: Alan formülü

en: Think of this as being kind of like writing a formula in a spreadsheet program: you can use numbers, fields in this table, mathematical symbols like +, and some functions. So you could type something like Subtotal - Cost.
tr: Bunu bir e-tablo programında formül yazmak gibi bir şey olarak düşünün: Sayıları, bu tablodaki alanları, + gibi matematiksel sembolleri ve bazı işlevleri kullanabilirsiniz. Böylece Subtotal - Cost gibi bir şey yazabilirsiniz.

en: Learn more
tr: Daha fazla bilgi edin

en: Give it a name
tr: Bir isim ver

en: Something nice and descriptive
tr: Güzel ve açıklayıcı bir şey

en: Add a custom field
tr: Özel alan ekle

en: Include {0}
tr: {0} dahil

en: Case sensitive
tr: Harfe duyarlı

en: today
tr: bugün

en: this week
tr: bu hafta

en: this month
tr: bu ay

en: this year
tr: bu yıl

en: this minute
tr: bu dakika

en: this hour
tr: bu saat

en: not implemented {0}
tr: uygulanmadı {0}

en: true
tr: doğru

en: false
tr: yanlış

en: Add filter
tr: Filtre ekle

en: Item
tr: Madde

en: Previous
tr: Önceki

en: Current
tr: Şimdiki

en: On
tr: Üzerinde

en: Enter desired number
tr: İstenen numarayı giriniz

en: Empty
tr: Boş

en: Find a value
tr: Bir değer bul

en: Hide calendar
tr: Takvimi gizle

en: Show calendar
tr: Takvimi göster

en: You can enter multiple values separated by commas
tr: Birden çok değeri virgülle ayırarak girebilirsiniz

en: Enter desired text
tr: İstenen metni girin

en: Try it
tr: Deneyin

en: What's this for?
tr: Bu ne için?

en: Variables in native queries let you dynamically replace values in your queries using filter widgets or through the URL.
tr: Yerel sorgulardaki değişkenler, filtre widget'larını kullanarak veya URL'ler aracılığıyla sorgularınızdaki değerleri dinamik olarak değiştirmenize olanak tanır.

en: {0} creates a variable in this SQL template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the SQL template.
tr: {0}, "variable_name" adı verilen bu SQL şablonunda bir değişken oluşturur. an panelde değişkenler verilebilir, bu oların davranışlarını değiştirir. "Alan Filtresi" dışındaki tüm değişken türleri otomatik olarak bir filtre gerecinin bu soruya yerleştirilmesine neden olur; bu isteğe bağlıdır. Bu filtre aracı dolduğunda, Bu değer, SQL şablonundaki değişkeni değiştirir.

en: Field Filters
tr: Alan Filtreleri

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link SQL cards to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
tr: "Alan Filtresi" türünde bir değişken, SQL kartlarını gösterge paneli filtre widget'lerine bağlamanıza veya SQL sorgunuzda daha fazla filtre aracı türünü kullanmanıza olanak tanır. Mevcut sütunlara filtre eklerken, Field Filter değişkeni, GUI sorgu oluşturucusu tarafından oluşturulana benzer SQL ekler.

en: When adding a Field Filter variable, you'll need to map it to a specific field. You can then choose to display a filter widget on your question, but even if you don't, you can now map your Field Filter variable to a dashboard filter when adding this question to a dashboard. Field Filters should be used inside of a "WHERE" clause.
tr: Bir Alan Filtresi değişkenini eklerken, belirli bir alana eşlemeniz gerekir. Daha sonra, sorunuza bir filtre widget'ı göstermeyi seçebilirsiniz, ama sen yapmasan bile,Şimdi bu soruyu bir kontrol paneline eklerken Alan Filtresi değişkeninizi bir gösterge tablosu filtresine eşleyebilirsiniz. Alan Filtreleri bir "WHERE" maddesinin içinde kullanılmalıdır.

en: Optional Clauses
tr: İsteğe bağlı Seçenekler

en: brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
tr: {0} çevresindeki parantezler, şablonda isteğe bağlı bir öğe oluşturur. "Değişken" ayarlanırsa, daha sonra tüm yan tümce şablona yerleştirilir. Değilse, sonra tüm tümce göz ardı edilir.

en: To use multiple optional clauses you can include at least one non-optional WHERE clause followed by optional clauses starting with "AND".
tr: Birden çok isteğe bağlı madde kullanmak için En az bir isteğe bağlı WHERE yan tümcesini ve ardından "AND" ile başlayan isteğe bağlı sözcükleri ekleyebilirsiniz.

en: Read the full documentation
tr: Tüm belgeleri okuyun

en: Filter label
tr: Filtre etiketi

en: Variable type
tr: Değişken tip

en: Text
tr: Metin

en: Date
tr: Tarih

en: Field Filter
tr: Alan Filtresi

en: Field to map to
tr: Eşlenecek alan

en: Filter widget type
tr: Filtre aracı türünü filtrele

en: Required?
tr: Gereklidir?

en: Default filter widget value
tr: Varsayılan filtre widget değeri

en: Archive this question?
tr: Bu soruyu arşivlediniz mi?

en: This question will be removed from any dashboards or pulses using it.
tr: Bu soru, onu kullanan herhangi bir gösterge tablosundan veya bildirimlerden çıkarılacaktır.

en: Question
tr: Soru

en: Pick a question to add
tr: Eklenecek bir soru seçin

en: You are editing this page
tr: Bu sayfayı düzenliyorsunuz

en: See this {0}
tr: Bunu {0} görün

en: A subset of
tr: Altkümesi

en: Select a field type
tr: Bir alan türü seçin

en: No field type
tr: Alan türü yok

en: by
tr: tarafından

en: Field type
tr: Alan türü

en: Select a Foreign Key
tr: Yabancı Anahtar Seç

en: View the {0} formula
tr: {0} formülünü görüntüle

en: Why this {0} is important
tr: {0} neden  önemlidir?

en: Why this {0} is interesting
tr:  {0} Neden ilginçtir

en: Nothing important yet
tr: Henüz önemli bir şey yok

en: Nothing interesting yet
tr: Henüz ilginç bir şey yok

en: Things to be aware of about this {0}
tr: {0}ile ilgili bilinmesi gerekenler

en: Nothing to be aware of yet
tr: Henüz bilmeniz gereken bir şey yok

en: Explore this metric
tr: Bu metriği keşfedin

en: View this metric
tr: Bu metriği görüntüle

en: By {0}
tr: {0} ile

en: Remove item
tr: Öğeyi kaldırmak

en: Why is this dashboard the most important?
tr: Bu gösterge paneli neden en önemli?

en: What is useful or interesting about this {0}?
tr: Bu {0} hakkında yararlı veya ilginç olan şey nedir?

en: Write something helpful here
tr: Burada yararlı bir şeyler yazın

en: Is there anything users of this dashboard should be aware of?
tr: Bu kontrol panelinin kullanıcılarının bilmesi gereken bir şey var mı?

en: Anything users should be aware of about this {0}?
tr: Kullanıcıların bu {0} hakkında farkında olmaları gereken herhangi bir şey var mı?

en: Which 2-3 fields do you usually group this metric by?
tr: Bu metriği hangi 2-3 alanla gruplandırırsınız?

en: This is the perfect place to start if you’re new to your company’s data, or if you just want to check in on what’s going on.
tr: Bu, şirketinizin verilerinin yeni olması durumunda ya da sadece neler olup bittiğini kontrol etmek istiyorsanız başlamak için mükemmel bir yerdir.

en: Most useful fields to group this metric by
tr: Bu metriği gruplandırmak için en yararlı alanlar

en: Reason for changes
tr: Değişikliklerin nedeni

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required
tr: Yaptığınız değişiklikleri ve neden gerekli olduklarını açıklamak için not bırakın

en: Why this database is interesting
tr: Bu veritabanı neden ilginç?

en: Things to be aware of about this database
tr: Bu veritabanı hakkında bilinmesi gerekenler

en: Databases and tables
tr: Veritabanları ve tablolar

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Tables in {0}
tr: {0} alanındaki tablolar

en: Actual name in database
tr: Veritabanındaki gerçek isim

en: Why this field is interesting
tr: Bu alan neden ilginç?

en: Things to be aware of about this field
tr: Bu alan hakkında bilinmesi gerekenler

en: Data type
tr: Veri tipi

en: Fields in this table will appear here as they're added
tr: Bu tablodaki alanlar, eklendiklerinde burada görünecek

en: Fields in {0}
tr: {0} daki alanlar

en: Field name
tr: Alan adı

en: X-ray this field
tr: Bu alana x-ray

en: Metabase is no fun without any data
tr: Metbase veri olmadan eğlenceli değildir

en: Your databases will appear here once you connect one
tr: Bir veritabanını bağladıktan sonra veritabanlarınız burada görünecek

en: Databases will appear here once your admins have added some
tr: Yöneticileriniz bir kez ekledikten sonra veritabanları burada görünecek

en: Connect a database
tr: Bir veritabanı bağlayın

note: #-#-#-#-#  metabase-backend.pot (metabase)  #-#-#-#-# cum-count and cum-sum get names for count and sum, respectively (see explanation in `aggregation-name`)
en: Count of {0}
tr: {0} sayısı

en: See raw data for {0}
tr: {0} için ham verileri görün

en: Why this table is interesting
tr: Bu tablo neden ilginç?

en: Things to be aware of about this table
tr: Bu tablo hakkında bilinmesi gerekenler

en: Tables in this database will appear here as they're added
tr: Bu veritabanındaki tablolar, eklendiklerinde burada görünecek

en: Questions about this table will appear here as they're added
tr: Bu tabloyla ilgili sorular, eklendiklerinde burada görünece

en: Questions about {0}
tr: {0} ile ilgili sorular

en: Created {0} by {1}
tr:  {0} {1} tarafından düzenlendi

en: Fields in this table
tr: Bu tablodaki alanlar

en: Questions about this table
tr: Bu tabloyla ilgili sorular

en: Help your team get started with your data.
tr: Ekibinizin verilere başlamasına yardımcı olun.

en: Show your team what’s most important by choosing your top dashboard, metrics, and segments.
tr: En iyi kontrol panelinizi, metriklerinizi ve segmentlerinizi seçerek ekibinize en önemli olanı gösterin.

en: Get started
tr: Başlamak

en: Our most important dashboard
tr: En önemli kontrol panelimiz

en: Numbers that we pay attention to
tr: Dikkat ettiğimiz sayılar

en: Metrics are important numbers your company cares about. They often represent a core indicator of how the business is performing.
tr: Metrikler, şirketinizin önem verdiği önemli sayılardır. Genellikle işin nasıl yürüdüğünün temel bir göstergesidir.

en: See all metrics
tr: Tüm metrikleri görün

en: Segments and tables
tr: Segmentler ve tablolar

en: Tables
tr: Tablolar

en: Segments and tables are the building blocks of your company's data. Tables are collections of the raw information while segments are specific slices with specific meanings, like {0}
tr: Segmentler ve tablolar, şirket verilerinizin yapı taşlarıdır. Tablolar, ham bilgilerin koleksiyonlarıdır; segmentler ise, {0} gibi spesifik anlamlara sahip belirli dilimlerdir.

en: Tables are the building blocks of your company's data.
tr: Tablolar, şirketinizin verilerinin yapı taşlarıdır.

en: See all segments
tr: Tüm segmentleri gör

en: See all tables
tr: Tüm tabloları gör

en: Other things to know about our data
tr: Verilerimiz hakkında bilmeniz gereken diğer şeyler

en: Find out more
tr: Daha fazlasını bul

en: A good way to get to know your data is by spending a bit of time exploring the different tables and other info available to you. It may take a while, but you'll start to recognize names and meanings over time.
tr: Verilerinizi tanımanın iyi bir yolu, farklı tabloları ve size sunulan diğer bilgileri keşfetmek için biraz zaman harcamaktır. Biraz zaman alabilir, ancak zamanla isimleri ve anlamları tanımlamaya başlayacaksınız.

en: Explore our data
tr: Verilerimizi keşfedin

en: Have questions?
tr: Soruların var mı?

en: Contact {0}
tr: {0} ile iletişim kurun

en: Help new Metabase users find their way around.
tr: Yeni Metabase kullanıcılarının kendi yollarını bulmalarına yardımcı olun.

en: The Getting Started guide highlights the dashboard, metrics, segments, and tables that matter most, and informs your users of important things they should know before digging into the data.
tr: Başlarken kılavuzu, en önemli olan gösterge tablosunu, metrikleri, segmentleri ve tabloları vurgular. Kullanıcılara, verilere girmeden önce bilmeleri gereken önemli şeyler hakkında bilgi verir.

en: Is there an important dashboard for your team?
tr: Ekibiniz için önemli bir gösterge paneli var mı?

en: Create a dashboard now
tr: Şimdi bir gösterge panosu oluşturun

en: What is your most important dashboard?
tr: En önemli kontrol paneliniz nedir?

en: Do you have any commonly referenced metrics?
tr: Yaygın olarak başvurulan metrikleriniz var mı?

en: Learn how to define a metric
tr: Bir metriğin nasıl tanımlanacağını öğrenin

en: What are your 3-5 most commonly referenced metrics?
tr: 3-5 en sık başvurulan metrikleriniz neler?

en: Add another metric
tr: Başka bir metrik ekle

en: Do you have any commonly referenced segments or tables?
tr: Sıklıkla başvurulan segmentleriniz veya tablolarınız var mı?

en: Learn how to create a segment
tr: Bir segmentin nasıl oluşturulacağını öğrenin

en: What are 3-5 commonly referenced segments or tables that would be useful for this audience?
tr: Bu kitleye faydalı olacak, 3-5 sıkça başvurulan segment veya tablo hangileridir?

en: Add another segment or table
tr: Başka bir segment veya tablo ekle

en: Is there anything your users should understand or know before they start accessing the data?
tr: Kullanıcıların verilere erişmeye başlamadan önce anlamaları veya bilmeleri gereken bir şey var mı?

en: What should a user of this data know before they start accessing it?
tr: Bu verilerden bir kullanıcı, erişmeye başlamadan önce neleri bilmelidir?

en: E.g., expectations around data privacy and use, common pitfalls or misunderstandings, information about data warehouse performance, legal notices, etc.
tr: Ör. Veri gizliliği ve kullanımı ile ilgili beklentiler, yaygın tuzaklar veya yanlış anlamalar, veri ambarı performansı hakkında bilgi, yasal uyarılar vb.

en: Is there someone your users could contact for help if they're confused about this guide?
tr: Bu kılavuz hakkında kafası karıştığında, kullanıcılarınız yardım için iletişime geçebilecek biri var mı?

en: Who should users contact for help if they're confused about this data?
tr: Kullanıcılar bu veriler hakkında kafaları karıştıysa yardım için kiminle iletişime geçmeli?

en: Please enter a revision message
tr: Lütfen bir revizyon mesajı girin

en: Why this Metric is interesting
tr: Bu Metri neden ilginç?

en: Things to be aware of about this Metric
tr: Bu Metriğin bilinmesi gerekenler

en: How this Metric is calculated
tr: Bu Metrik nasıl hesaplanır?

en: Nothing on how it's calculated yet
tr: Henüz nasıl hesaplandığına dair bir şey yok

en: Other fields you can group this metric by
tr: Bu metriği gruplayabileceğiniz diğer alanlar

en: Fields you can group this metric by
tr: Bu metriği gruplayabileceğiniz alanlar

en: Metrics are the official numbers that your team cares about
tr: Metrikler, ekibinizin umurunda olduğu resmi numaralardır.

en: Metrics will appear here once your admins have created some
tr: Yöneticileriniz bir kez oluşturduğunuzda metrikler burada görünecek

en: Learn how to create metrics
tr: Metrikleri nasıl oluşturacağınızı öğrenin

en: Questions about this metric will appear here as they're added
tr: Bu metrikle ilgili sorular, eklendiklerinde burada görünecek

en: There are no revisions for this metric
tr: Bu metrik için düzeltme yok

en: Revision history for {0}
tr: {0} için düzeltme tarihi

en: X-ray this metric
tr: Metrik X-ışını

en: Why this Segment is interesting
tr: Bu Segment neden ilginç?

en: Things to be aware of about this Segment
tr: Bu Bölüm hakkında bilinmesi gerekenler

en: Segments are interesting subsets of tables
tr: Segmentler, tabloların ilginç alt kümeleridir

en: Defining common segments for your team makes it even easier to ask questions
tr: Ekibiniz için ortak segmentler tanımlamak, soru sormayı daha da kolaylaştırır

en: Segments will appear here once your admins have created some
tr: Yöneticilerinizin bir süre önce oluşturdukları bölümler burada görünecek

en: Learn how to create segments
tr: Segment oluşturmayı öğrenin

en: Questions about this segment will appear here as they're added
tr: Bu segmentle ilgili sorular, eklendiklerinde burada görünecek

en: There are no revisions for this segment
tr: Bu segment için düzeltme yok

en: Fields in this segment
tr: Bu segmentteki alanlar

en: Questions about this segment
tr: Bu segmentle ilgili sorular

en: X-ray this segment
tr: Bu segmenti incele

en: Login
tr: Oturum aç

en: Search
tr: Arama

en: Dashboard
tr: Gösterge paneli

en: New Question
tr: Yeni soru

en: Select the type of Database you use
tr: Kullandığınız Veritabanı türünü seçin

en: Add your data
tr: Verilerinizi ekleyin

en: I'll add my own data later
tr: Sonra kendi verilerini ekleyeceğim

en: Connecting to {0}
tr: {0} öğesine bağlanıyor

en: You’ll need some info about your database, like the username and password. If you don’t have that right now, Metabase also comes with a sample dataset you can get started with.
tr: Veritabanınız hakkında bazı bilgilere ihtiyacınız olacak, kullanıcı adı ve şifre gibi. Şu anda buna sahip değilsen, Metabase ayrıca başlayabileceğiniz örnek bir veri kümesi ile birlikte gelir.

en: I'll add my data later
tr: Verilerimi daha sonra ekleyeceğim

en: Control automatic scans
tr: Otomatik taramaları denetle

en: Usage data preferences
tr: Kullanım verileri tercihleri

en: Thanks for helping us improve
tr: Geliştirmemize yardımcı olduğunuz için teşekkürler

en: We won't collect any usage events
tr: Herhangi bir kullanım etkinliği toplamayacağız

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about usage through Google Analytics.
tr: Metabase' i geliştirmemize yardımcı olmak için Google Analytics’le kullanımla ilgili belirli verileri toplamak istiyoruz.

en: Here's a full list of everything we track and why.
tr: İşte izlediğimiz her şeyin tam listesi ve nedeni.

en: Allow Metabase to anonymously collect usage events
tr: Metabase' in kullanım olaylarını anonim olarak toplamasına izin ver

en: Metabase {0} collects anything about your data or question results.
tr: Metabase {0}, verileriniz veya soru sonuçlarınızla ilgili bir şeyler toplar.

en: never
tr: asla

en: All collection is completely anonymous.
tr: Tüm koleksiyon tamamen anonimdir.

en: Collection can be turned off at any point in your admin settings.
tr: Koleksiyon, yönetici ayarlarınızdaki herhangi bir noktada kapatılabilir.

en: If you feel stuck
tr: Sıkışmış hissediyorsan

en: our getting started guide
tr: başlangıç kılavuzumuz

en: is just a click away.
tr: sadece bir tık uzakta.

en: Welcome to Metabase
tr: Metabase' e Hoş Geldiniz

en: Looks like everything is working. Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
tr: Her şey çalışıyor gibi görünüyor. Şimdi sizi tanıyalım, verilerinize bağlanın ve size bazı cevaplar bulmaya başlayın!
    Onun şey çalışıyor gibi.

en: Let's get started
tr: Başlayalım

en: You're all set up!
tr: Her şey hazır!

en: Take me to Metabase
tr: Beni Metabase' e götür

en: What should we call you?
tr: Sizi ne aramalıyız?

en: Hi, {0}. nice to meet you!
tr: Merhaba {0}. tanıştığıma memnun oldum!

en: Create a password
tr: Şifre oluştur

en: Shhh...
tr: Shhh ...

en: Confirm password
tr: Şifreyi Onayla

en: Shhh... but one more time so we get it right
tr: Shhh ... ama bir kez daha doğru anlıyoruz

en: Your company or team name
tr: Şirketiniz veya takımın adı

en: Department of awesome
tr: Harika departmanı

en: Metabot is admiring your integers…
tr: Metabot tam sayılarına hayran…

en: Metabot is performing billions of differential equations…
tr: Metabot milyarlarca diferansiyel denklem gerçekleştiriyor…

en: Metabot is doing science…
tr: Veriler Üretiliyor....

en: Metabot is checking out your metrics…
tr: Metabot metriklerinizi kontrol ediyor…

en: Metabot is looking for trends and outliers…
tr: Metabot trendleri ve aykırıları arıyor…

en: Metabot is consulting the quantum abacus…
tr: Metabot kuantum abakusa danışıyor…

en: Metabot is feeling pretty good about all this…
tr: Metabot, bu konuda oldukça iyi hissetilir…

en: We’ll show you some interesting explorations of your data in
    just a few minutes.
tr: Birkaç dakika içinde verilerinizin bazı ilginç keşiflerini size göstereceğiz.

en: This seems to be taking a while. In the meantime, you can check out one of these example explorations to see what Metabase can do for you.
tr: Bu biraz zaman alıyor gibi görünüyor. Bu arada, Metabase sizin için neler yapabileceğini görmek için bu örnek araştırmalardan birini kontrol edebilirsiniz.

en: I took a look at the data you just connected, and I have some explorations of interesting things I found. Hope you like them!
tr: Bağladığın verilere bir baktım ve bulduğum ilginç şeylerden bazı keşiflerim var. Umarım onları beğenirsin!

en: I'm done exploring for now
tr: Şimdilik keşif bitti

en: Welcome to the Query Builder!
tr: Sorgu Oluşturucu'ya Hoş Geldiniz!

en: The Query Builder lets you assemble questions (or "queries") to ask about your data.
tr: Sorgu Oluşturucu soruları bir araya getirmenize izin verir,verilerinizi (veya "sorgular") sormak için

en: Tell me more
tr: Bana daha fazlasını anlat

en: Start by picking the table with the data that you have a question about.
tr: Tabloyu, hakkında bir sorunuz olduğu verilerle seçerek başlayın.

en: Go ahead and select the "Orders" table from the dropdown menu.
tr: Devam edin ve açılır menüden "Siparişler" tablosunu seçin.

en: Filter your data to get just what you want.
tr: Ne istediğinizi almak için verilerinizi filtreleyin.

en: Click the plus button and select the "Created At" field.
tr: Artı düğmesine tıklayın ve "Atlanmış" alanını seçin.

en: Here we can pick how many days we want to see data for, try 10
tr: Burada kaç gün veri görmek istediğimizi seçebiliriz. 10'u deneyin

en: Here's where you can choose to add or average your data, count the number of rows in the table, or just view the raw data.
tr: Verilerinizi eklemeyi veya ortalamalamayı seçebileceğiniz yerler burda.Ablodaki satır sayısını sayın yada sadece verileri görüntüleyin.

en: Try it: click on <strong>Raw Data</strong> to change it to <strong>Count of rows</strong> so we can count how many orders there are in this table.
tr: Denyin: <strong> Satır sayısı </ strong> olarak değiştirmek için <strong> Ham Veri </ strong> 'yi tıklayın. Böylece bu tabloda kaç tane sipariş olduğunu sayabiliriz.

en: Add a grouping to break out your results by category, day, month, and more.
tr: Sonuçlarınızı kategoriye, güne, aya ve daha fazlasına göre ayırmak için bir gruplama ekleyin.

en: Let's do it: click on <strong>Add a grouping</strong>, and choose <strong>Created At: by Week</strong>.
tr: Haydi Yapalım şunu: <strong> Grup ekle </ strong> 'yi tıklayın ve <strong> Oluşturulan At: Haftaya </ strong>' yı seçin.

en: Click on "by day" to change it to "Week."
tr: "Hafta" olarak değiştirmek için "güne" yi tıklayın.

en: Run Your Query.
tr: Sorgunuzu Çalıştırın.

en: You're doing so well! Click <strong>Run query</strong> to get your results!
tr: Çok iyi gidiyorsun! Sonuçlarınızı almak için <strong> Sorguyu çalıştır </ strong> 'ı tıklayın.

en: You can view your results as a chart instead of a table.
tr: Sonuçlarınızı bir tablo yerine bir grafik olarak görüntüleyebilirsiniz.

en: Everbody likes charts! Click the <strong>Visualization</strong> dropdown and select <strong>Line</strong>.
tr: Herkes çizelgeleri sever! <Strong> Görselleştirme </ strong> açılır menüsünü tıklayın ve <strong> Satır </ strong> 'ı seçin.

en: Well done!
tr: Aferin!

en: That's all! If you still have questions, check out our
tr: Bu kadar! Hala sorularınız varsa, bize göz atın

en: User's Guide
tr: Kullanıcı Kılavuzu

en: Have fun exploring your data!
tr: Verilerinizi keşfetmek eğlenceler!

en: Thanks
tr: Teşekkürler

en: Save Your Questions
tr: Sorularınızı kaydedin

en: By the way, you can save your questions so you can refer to them later. Saved Questions can also be put into dashboards or Pulses.
tr: Bu arada, Sorularınızı kaydedebilirsiniz, böylece daha sonra bunlara başvurabilirsiniz. Kaydedilen Sorular ayrıca panolara veya bildirimlere de yerleştirilebilir.

en: Sounds good
tr: Kulağa iyi geliyor

en: Sorry, it looks like something went wrong. Please try restarting the tutorial in a minute.
tr: Üzgünüz, bir şeyler ters gitti gibi görünüyor. Lütfen eğiticiyi bir dakika içinde yeniden başlatmayı deneyin.

en: Password updated successfully!
tr: Şifre başarıyla güncellendi!

en: Account updated successfully!
tr: Hesap başarıyla güncellendi!

en: Current password
tr: Şimdiki Şifre

en: Sign in with Google Email address
tr: Google E-posta adresiyle giriş yap

en: User Details
tr: Kullanıcı detayları

en: Reset to defaults
tr: Varsayılanlara dön

en: unknown map
tr: bilinmeyen harita

en: Grid map requires binned longitude/latitude.
tr: Grid haritası, binned boylam / enlemi gerektirir.

en: more
tr: daha

en: Which fields do you want to use for the X and Y axes?
tr: X ve Y eksenleri için hangi alanları kullanmak istiyorsunuz?

en: Choose fields
tr: Alanları seç

en: Save as default view
tr: Varsayılan görünüm olarak kaydet

en: Draw box to filter
tr: Filtrelemek için çizim kutusu

en: Cancel filter
tr: Filtreyi iptal et

en: Pin Map
tr: Pin Haritası

en: Unset
tr: Ayarını kaldır

en: Rows {0}-{1} of {2}
tr: {0} - {1} - {2} satırda

en: Data truncated to {0} rows.
tr: Veriler {0} satırına kesildi.

en: Could not find visualization
tr: Görselleştirme bulunamadı

en: Could not display this chart with this data.
tr: Grafik bu verileri görüntülenemedi.

en: No results!
tr: Sonuç yok!

en: Still Waiting...
tr: Hala bekliyorum .

en: This usually takes an average of {0}.
tr: Bu genellikle ortalama {0} alır.

en: (This is a bit long for a dashboard)
tr: (Bu bir gösterge paneli için biraz uzun)

en: This is usually pretty fast but seems to be taking awhile right now.
tr: Bu genellikle oldukça hızlıdır ancak şu anda bir süredir devam ediyor gibi görünüyor.

en: Select a field
tr: Bir alan seç

en: error
tr: hata

en: Click and drag to change their order
tr: Siparişlerini değiştirmek için tıklayın ve sürükleyin

en: Add fields from the list below
tr: Aşağıdaki listeden alanlar ekleyin

en: less than
tr: küçük

en: greater than
tr: büyük

en: less than or equal to
tr: eşit veya küçük

en: greater than or equal to
tr: den büyük veya eşit

en: not equal to
tr: eşit değil

en: Conditional formatting
tr: Koşullu biçimlendirme

en: You can add rules to make the cells in this table change color if
    they meet certain conditions.
tr: Bu tablodaki hücreleri rengini değiştirmek için kurallar ekleyebilirsiniz, belirli koşulları yerine getirirlerse.

en: Add a rule
tr: Bir kural ekle

en: Rules will be applied in this order
tr: Kurallar bu sırayla uygulanacak

en: Click and drag to reorder.
tr: Yeniden düzenlemek için tıklayın ve sürükleyin.

en: No columns selected
tr: Sütun seçilmedi

en: Cells in this column will be tinted based on their values.
tr: Bu sütundaki hücreler, değerlerine göre renklendirilecektir.

en: When a cell in these columns is {0} it will be tinted this color.
tr: Bu sütunlardaki bir hücre {0} olduğunda, bu renk renklendirilecek.

en: Which columns should be affected?
tr: Hangi sütunlar etkilenmeli?

en: Formatting style
tr: Biçimlendirme stili

en: Single color
tr: Tek renk

en: Color range
tr: Renk aralığı

en: When a cell in this column is…
tr: Bu sütundaki bir hücre olduğunda…

en: …turn its background this color:
tr: … arka planını şu rengi döndürün:

en: Highlight the whole row
tr: Tüm satırı vurgula

en: Colors
tr: Renkler

en: Start the range at
tr: Aralığı başla

en: Smallest value in this column
tr: Bu sütundaki en küçük değer

en: Smallest value in each column
tr: Her sütundaki en küçük değer

en: Smallest value in all of these columns
tr: Bu sütunların hepsindeki en küçük değer

en: Custom value
tr: Özel değer

en: End the range at
tr: Aralığını sonlandır

en: Largest value in this column
tr: Bu sütundaki en büyük değer

en: Largest value in each column
tr: Her sütundaki en büyük değer

en: Largest value in all of these columns
tr: Bu sütunların hepsindeki en büyük değer

en: Add rule
tr: Kural ekle

en: Update rule
tr: Güncelleme kuralı

en: Visualization is null
tr: Görselleştirme boş

en: Visualization must define an 'identifier' static variable:
tr: Görselleştirme bir 'tanımlayıcı' statik değişkeni tanımlamalıdır:

en: Visualization with that identifier is already registered:
tr: Bu tanımlayıcı ile görselleştirme zaten kayıtlı: ␣

en: No visualization for {0}
tr: {0} için görselleştirme yok

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the x-axis, the values will be summed.
tr: "{0}", ayrılmamış bir alandır: x ekseni üzerindeki bir noktada birden fazla değere sahipse, değerler toplanır.

en: This chart type requires at least 2 columns.
tr: Bu grafik türü en az 2 sütun gerektirir.

en: This chart type doesn't support more than {0} series of data.
tr: Bu grafik türü, {0} veri dizisinden daha fazlasını desteklemiyor.

en: Goal
tr: Hedef

en: Doh! The data from your query doesn't fit the chosen display choice. This visualization requires at least {0} {1} of data.
tr: Doh! Sorgunuzdaki veriler seçilen ekran seçimine uymuyor. Bu görselleştirme en az {0} {1} veri gerektirir.

en: column
tr: sütun

en: No dice. We have {0} data {1} to show and that's not enough for this visualization.
tr: Zar yok. Gösterilecek {0} veri {1} var ve bu görselleştirme için yeterli değil.

en: point | points
tr[0]: nokta
tr[1]: noktalar

en: Bummer. We can't actually do a pin map for this data because we require both a latitude and longitude column.
tr: Aylak. Bu veriler için aslında bir iğne haritası oluşturamayız çünkü hem enlem hem boylam sütununa ihtiyacımız var.

en: Please configure this chart in the chart settings
tr: Lütfen bu tabloyu grafik ayarlarından yapılandırın

en: Edit Settings
tr: Ayarları Düzenle

en: xValues missing!
tr: xValues eksik!

en: X-axis
tr: X koordinatı

en: Add a series breakout...
tr: Dizi ayırma ekle ...

en: Y-axis
tr: X koordinatı

en: Add another series...
tr: Başka bir seri ekle ...

en: Bubble size
tr: Kabarcık boyutu

en: Line
tr: Çizgi

en: Curve
tr: Eğri

en: Step
tr: Adım

en: Show point markers on lines
tr: Satırlardaki nokta işaretleyicilerini göster

en: Stacking
tr: İstifleme

en: Don't stack
tr: İstifleme

en: Stack
tr: Yığın

en: Stack - 100%
tr: Yığın -% 100

en: Show goal
tr: Hedefi göster

en: Goal value
tr: Hedef değeri

en: Replace missing values with
tr: Eksik değerleri değiştirin

en: Zero
tr: Sıfır

en: Nothing
tr: Hiçbir şey değil

en: Linear Interpolated
tr: Doğrusal İnterpolasyon

en: X-axis scale
tr: X ekseni ölçeği

en: Timeseries
tr: Zaman serisi

en: Linear
tr: Doğrusal

en: Power
tr: Güç

en: Log
tr: Giriş

en: Ordinal
tr: Sıra

en: Y-axis scale
tr: Y ekseni ölçeği

en: Show x-axis line and marks
tr: X ekseni çizgisini ve işaretlerini göster

en: Compact
tr: Kompakt

en: Rotate 45°
tr: 45 ° döndür

en: Rotate 90°
tr: 90 ° döndür

en: Show y-axis line and marks
tr: Y ekseni satırını ve işaretlerini göster

en: Auto y-axis range
tr: Otomatik y ekseni aralığı

en: Use a split y-axis when necessary
tr: Gerektiğinde bölünmüş bir y ekseni kullanın

en: Show label on x-axis
tr: X ekseni üzerindeki etiketi göster

en: X-axis label
tr: X ekseni etiketi

en: Show label on y-axis
tr: Y ekseninde etiketi göster

en: Y-axis label
tr: Y ekseni etiketi

en: Standard Deviation
tr: Standart sapma

en: Area
tr: Alan

en: area chart
tr: alan grafik

en: Bar
tr: Çubuk

en: bar chart
tr: sütun grafik

en: Which fields do you want to use?
tr: Hangi alanları kullanmak istiyorsunuz?

en: Funnel
tr: Huni

en: Measure
tr: Tedbir

en: Funnel type
tr: Huni tipi

en: Bar chart
tr: Sütun grafik

en: line chart
tr: Çizgi grafik

en: Please select longitude and latitude columns in the chart settings.
tr: Grafik ayarlarında boylam ve enlem sütunlarını seçiniz.

en: Please select a region map.
tr: Lütfen bir bölge haritası seçin.

en: Please select region and metric columns in the chart settings.
tr: Grafik ayarlarında lütfen bölge ve metrik sütunları seçin.

en: Map
tr: Harita

en: Map type
tr: Harita türü

en: Region map
tr: Bölge haritası

en: Pin map
tr: PIN haritası

en: Pin type
tr: Pin tipi

en: Tiles
tr: Fayans

en: Markers
tr: İşaretleyiciler

en: Latitude field
tr: Latitude alanı

en: Longitude field
tr: Boylam alanı

en: Metric field
tr: Metrik alan

en: Region field
tr: Bölge alanı

en: Radius
tr: Yarıçap

en: Blur
tr: Bulanıklık

en: Min Opacity
tr: Min Opaklık

en: Max Zoom
tr: Maksimum Zum

en: No relationships found.
tr: İlişki bulunamadı.

en: via {0}
tr: {0} ile

en: This {0} is connected to:
tr: Bu {0} şuna bağlı:

en: Object Detail
tr: Nesne detay

en: object
tr: nesne

en: Total
tr: Toplam

en: Which columns do you want to use?
tr: Hangi sütunları kullanmak istiyorsunuz?

en: Pie
tr: Pasta

en: Dimension
tr: Boyut

en: Show legend
tr: Gösteriyi göster

en: Show percentages in legend
tr: Grafikte yüzdeleri göster

en: Minimum slice percentage
tr: Minimum dilim yüzdesi

en: Goal met
tr: Hedef bir araya geldi

en: Goal exceeded
tr: Hedef aşıldı

en: Goal {0}
tr: Hedef {0}

en: Progress visualization requires a number.
tr: İlerleme görselleştirmesi bir sayı gerektirir.

en: Progress
tr: İlerleme

en: Color
tr: Renk

en: Row Chart
tr: Çubuk Grafik

en: row chart
tr: çubuk Grafik

en: Separator style
tr: Ayırıcı tarzı

en: Number of decimal places
tr: Ondalık yer sayısı

en: Add a prefix
tr: Bir önek ekle

en: Add a suffix
tr: Bir sonek ekle

en: Multiply by a number
tr: Bir sayı ile çarpın

en: Scatter
tr: Dağıtma

en: scatter plot
tr: dağılım grafiği

en: Pivot the table
tr: Tabloyu döndür

en: Visible fields
tr: Görünür alanlar

en: Write here, and use Markdown if you'd like
tr: Buraya yazın ve isterseniz Markdown'ı kullanın.

en: Vertical Alignment
tr: Dikey hizalama

en: Top
tr: Üst

en: Middle
tr: Orta

en: Bottom
tr: Alt

en: Horizontal Alignment
tr: Yatay hizalama

en: Left
tr: Ayrıldı

en: Center
tr: merkez

en: Right
tr: Sağ

en: Show background
tr: Arka planı göster

en: {0} bin | {0} bins
tr[0]: {0} bölme
tr[1]: {0} bölmeler

en: Auto binned
tr: Otomatik olarak gruplandı

en: DELETE /api/alert/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/alert/:id.
tr: DELETE / api / alert /: kimliği kullanımdan kaldırıldı. Bunun yerine, "arşivlenmiş" değerini PUT / api / alert /: id yoluyla değiştirin.

en: invalid show value
tr: geçersiz gösterim değeri

en: invalid value for prefix
tr: önek için geçersiz değer

en: invalid value for rule name
tr: kural adı için geçersiz değer

en: value couldn''t be parsed as base64 encoded JSON
tr: değer base64 kodlu JSON olarak ayrıştırılamadı

en: Invalid entity type
tr: Geçersiz varlık türü

en: Invalid comparison entity type. Can only be one of "table", "segment", or "adhoc"
tr: Geçersiz karşılaştırma varlığı türü. "Tablo", "segment" veya "adhoc" dan sadece biri olabilir

en: Error running query to determine Card result metadata:
tr: Kart sonucu meta verilerini belirlemek için sorgu çalıştırılırken hata oluştu:

en: DELETE /api/card/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/card/:id.
tr: DELETE / api / card /: id kullanımdan kaldırıldı. Bunun yerine, "arşivlenmiş" değerini PUT / api / card /: id yoluyla değiştirin.

en: Invalid field: {0}
tr: Geçersiz alan: {0}

en: Invalid value ''{0}'' for ''{1}'': {2}
tr: '' {1} '': {2} için geçersiz '' {0} '' değeri

en: must be one of: {0}
tr: {0} : dan biri olmalıdır

en: Invalid Request.
tr: Geçersiz istek.

en: Not found.
tr: Bulunamadı.

en: You don''t have permissions to do that.
tr: Bunu yapmak için izniniz yok.

en: Internal server error.
tr: İç Sunucu Hatası.

en: Warning: endpoint {0}/{1} does not have a docstring.
tr: Uyarı: {0} / {1} bitiş noktasında bir doküman yok.

en: starting streaming request
tr: akış isteğini başlatma

en: connection closed, canceling request
tr: bağlantı kapatıldı, istek iptal edildi

note: a newline padding character as it's harmless and will allow us to check if the client is connected. If sending this character fails because the connection is closed, the chan will then close.  Newlines are no-ops when reading JSON which this depends upon.
en: Response not ready, writing one byte & sleeping...
tr: Yanıt hazır değil, bir bayt yazıyor ve uyuyor ...

en: Public sharing is not enabled.
tr: Genel paylaşım etkinleştirilmemiş.

en: Embedding is not enabled.
tr: Gömme etkin değil.

en: The object has been archived.
tr: Nesne arşivlendi.

en: Attempted to return a boolean as an API response. This is not allowed!
tr: Bir boolean'ı API yanıtı olarak döndürme girişiminde bulundu. Buna izin verilmiyor!

en: Source query for this query is Card {0}
tr: Bu sorgu için kaynak sorgu kartı {0} dir

en: Invalid export format: {0}
tr: Geçersiz dışa aktarma biçimi: {0} dir

en: Invalid JSON URL or resource: {0}
tr: Geçersiz JSON URL'si veya kaynağı: {0}

en: JSON containing information about custom GeoJSON files for use in map visualizations instead of the default US State or World GeoJSON.
tr: JSON varsayılan ABD Eyaleti veya Dünya GeoJSON yerine harita görselleştirmelerinde kullanılmak üzere özel GeoJSON dosyaları hakkında bilgi içerir.

en: Invalid custom GeoJSON key: {0}
tr: Geçersiz özel GeoJSON anahtarı: {0}

note: ...but if we *still* couldn't find a match, throw an Exception, because we don't want people trying to inject new params
en: Invalid param: {0}
tr: Geçersiz param: {0}

en: DELETE /api/pulse/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/pulse/:id.
tr: DELETE / api / pulse /: id kullanımdan kaldırıldı.Bunun yerine, 'arşivlenmiş' değerini PUT / api / pulse /: id yoluyla değiştirin.

en: API endpoint does not exist.
tr: API son noktası mevcut değil.

en: Password did not match stored password.
tr: Şifre kaydedilen şifreyle eşleşmedi.

en: did not match stored password
tr: kayıtlı şifre eşleşmedi

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication {0}
tr: LDAP sunucusuna bağlanma sorunu, yerel kimlik doğrulamaya geri dönülecek {0}

en: Invalid reset token
tr: Geçersiz sıfırlama token

en: Client ID for Google Auth SSO. If this is set, Google Auth is considered to be enabled.
tr: Google Auth SSO için Müşteri Kimliği. Bu ayarlanırsa, Google Auth etkinleştirilmiş kabul edilir.

en: When set, allow users to sign up on their own if their Google account email address is from this domain.
tr: Ayarlandığında, kullanıcıların Google hesabı e-posta adresleri bu alan adından geliyorsa kendi başlarına kaydolmalarına izin ver.

en: Invalid Google Auth token.
tr: Geçersiz Google Auth token.

en: Email is not verified.
tr: E-posta teyit edilmedi.

en: You''ll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
tr: Giriş yapmak için Google'ı kullanabilmeniz için önce bir Metabase hesabı oluşturmak üzere bir yöneticiye ihtiyacınız olacak.

en: Successfully authenticated Google Auth token for: {0} {1}
tr: {0} {1} için Google Auth token başarıyla doğrulandı

en: Add a database
tr: Veri tabanı ekle

en: Get connected
tr: Bağlanın

en: Connect to your data so your whole team can start to explore.
tr: Verilerinize bağlanın böylece ekibiniz keşfetmeye başlayabilir.

en: Set up email
tr: E-postayı ayarla

en: Add email credentials so you can more easily invite team members and get updates via Pulses.
tr: Ekip üyelerini daha kolay davet edebilmek ve bildirim güncellemeleri alabilmeniz için e-posta kimlik bilgilerini ekleyin.

en: Set Slack credentials
tr: Slack kimlik bilgilerini ayarla

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via pulses and ask questions with MetaBot.
tr: Takımınız Slack kullanıyor mu? Öyleyse, otomatik güncellemeleri bildirim yoluyla gönderebilir ve MetaBot ile soru sorabilirsiniz.

en: Invite team members
tr: Ekip üyelerini davet et

en: Share answers and data with the rest of your team.
tr: Yanıtları ve verileri ekibinizin geri kalanıyla paylaşın.

en: Hide irrelevant tables
tr: Alakasız tabloları gizle

en: Curate your data
tr: Verilerinizi düzenleyin

en: If your data contains technical or irrelevant info you can hide it.
tr: Verileriniz teknik veya alakasız bilgiler içeriyorsa, gizleyebilirsiniz.

en: Organize questions
tr: Soruları düzenlemek

en: Have a lot of saved questions in {0}? Create collections to help manage them and add context.
tr: {0} de çok fazla kayıtlı soru var mı? Bunları yönetmek ve bağlam eklemek için koleksiyonlar oluşturun.

en: Create metrics
tr: Metrikleri oluştur

en: Define canonical metrics to make it easier for the rest of your team to get the right answers.
tr: Ekibinizin geri kalanının doğru cevapları almasını kolaylaştırmak için kanonik metrikleri tanımlayın.

en: Create segments
tr: Segment oluştur

en: Keep everyone on the same page by creating canonical sets of filters anyone can use while asking questions.
tr: Kanonik filtre grupları oluşturarak herkesin aynı sayfaya yerleştirin. Soru sorarken herkes kullanabilir.

en: Table ''{0}'' is now visible. Resyncing.
tr: '' {0} '' tablosu artık görünür durumda. Yeniden senkronize yapıyor

en: Auto bin
tr: Otomatik bölme

en: Don''t bin
tr: Bölme yapma

en: Day
tr: Gün

note: note the order of these options corresponds to the order they will be shown to the user in the UI
en: Minute
tr: Dakika

en: Hour
tr: Saat

en: Quarter
tr: Çeyrek

en: Minute of Hour
tr: Saat'in Dakikası

en: Hour of Day
tr: Günün saati

en: Day of Week
tr: Haftanın günü

en: Day of Month
tr: Ayın günü

en: Day of Year
tr: Yilin günü

en: Week of Year
tr: Yılın haftası

en: Month of Year
tr: Yılın ayı

en: Quarter of Year
tr: Yilin çeyreği

en: 10 bins
tr: 10'lu bölme

en: 50 bins
tr: 50'li bölme

en: 100 bins
tr: 100'lü bölme

en: Bin every 0.1 degrees
tr: Her 0.1 derecede böl

en: Bin every 1 degree
tr: Her 1 derecede böl

en: Bin every 10 degrees
tr: Her 10 derecede böl

en: Bin every 20 degrees
tr: Her 20 derecede böl

note: returns `true` if successful -- see JavaDoc
en: No appropriate image writer found!
tr: Uygun bir resim yazarı bulunamadı!

en: Email address already in use.
tr: E-posta adresi zaten kullanımda.

en: Email address already associated to another user.
tr: E-posta adresi başka bir kullanıcıyla zaten ilişkilendirilmiş.

en: Not able to reactivate an active user
tr: Etkin bir aktif kullanıcıyı yeniden etkinleştiremez

en: Invalid password
tr: Geçersiz şifre

en: All {0}
tr:  {0}'n tümü

en: {0}, all {1}
tr: {0}, tüm {1}

en: Comparison of {0} and {1}
tr: {0} ve {1} öğelerinin karşılaştırması

en: Automatically generated comparison dashboard comparing {0} and {1}
tr: Otomatik olarak oluşturulan {0} ve {1} ile karşılaştırma gösterge tablosu

en: sum
tr: toplam

en: average
tr: ortalama

en: minumum
tr: minimum

en: maximum
tr: maksimum

en: distinct count
tr: ayrı sayım

en: standard deviation
tr: standart sapma

en: cumulative count
tr: kümülatif sayım

en: cumulative sum
tr: kümülatif toplam

en: {0} and {1}
tr: {0} ve {1}

en: {0} of {1}
tr: {1}'n {0}

en: {0} by {1}
tr: {1} tarafından olan {0}

en: {0} in the {1} segment
tr: {0} segmentinde {1}

en: {0} metric | {0} metrics
tr[0]: {0} metrik
tr[1]: {0} metrik

en: {0} field | {0} fields
tr[0]: {0} alan
tr[1]: {0} alan

en: "{0}" question
tr: "{0}" sorusu

en: Compare with {0}
tr: {0} ile karşılaştır

en: Compare with entire dataset
tr: Tüm veri kümesiyle karşılaştırın

en: Applying heuristic %s to %s.
tr: Deneysel algoritma %s şuna uygulanıyor: %s

en: Dimensions bindings:n%s
tr: Boyutlar bağlamaları: n% s

en: Using definitions:nMetrics:n%snFilters:n%s
tr: Tanımları kullanma: nMetrics: n% snFilters: n% s

en: Can''t create dashboard for {0}
tr: {0} için gösterge tablosu oluşturulamıyor

en: {0}st
tr: {0}ci

en: {0}nd
tr: {0}ci

en: {0}rd
tr: {0}cü

en: {0}th
tr: {0}cü

en: at {0}
tr: {0}da

en: on {0}
tr: {0} tarihinde

en: in {0} week - {1}
tr: {0} içinde  hafta - {1}

en: in {0}
tr: {0} içinde

en: in Q{0} - {1}
tr:  Q{0} - {1} içinde

en: {0} is {1}
tr: {0} ise {1}dur

en: {0} is between {1} and {2}
tr: {0} ise {1} ile {2} arasında

en: {0} is between {1} and {2}; and {3} is between {4} and {5}
tr: {0} ise {1} ile {2} arasında; ve {3} ise {4} ile {5} arasında

en: where {0}
tr: nereye {0}

en: A closer look at {0}
tr: {0} öğesine daha yakından bakın

en: A closer look at the {0}
tr: {0} öğesine daha yakından bakın

en: Adding %s cards to dashboard %s:n%s
tr: % S kartı% s gösterge tablosuna ekleniyor:% s

en: 0 <= score <= {0}
tr: 0 <=puan <= {0}

en: 1 <= width <= {0}
tr: 1 <= genişlik<= {0}

en: Valid metrics references
tr: Geçerli metrik referansları

en: Valid filters references
tr: Geçerli filtre referansları

en: Valid group references
tr: Geçerli grup referansları

en: Valid order_by references
tr: Geçerli order_by referansları

en: Valid dashboard filters references
tr: Geçerli gösterge tablosu filtreleri referansları

en: Valid dimension references
tr: Geçerli boyut referansları

en: Valid card dimension references
tr: Geçerli kart boyut referansları

en: Error parsing %s:n%s
tr: % S ayrıştırılırken hata oluştu: n% s

en: No user found with email address ''{0}''.
tr: E-posta adresine ait kullanıcı bulunamadı '' {0} ''.

en: Please check the spelling and try again.
tr: Lütfen yazım denetimi yapın ve tekrar deneyin.

en: Resetting password for {0}...
tr: {0} için şifre sıfırlanıyor ...

en: OK [[[{0}]]]
tr: Tamam [[[{0}]]]

en: FAIL [[[{0}]]]
tr: Başarısız [[[{0}]]]

en: Please use the following URL to setup your Metabase installation:
tr: Metabase yüklemenizi ayarlamak için lütfen aşağıdaki URL'yi kullanın:

en: Metabase Shutting Down ...
tr: Metabase Kapanıyor ...

en: Metabase Shutdown COMPLETE
tr: Metabase Kapatma TAMAMLANDI

en: Starting Metabase version {0} ...
tr: Metabase sürümü {0} başlatılıyor ...

en: System timezone is ''{0}'' ...
tr: Sistem saat dilimi '' {0} '' ...

note: startup database.  validates connection & runs any necessary migrations
en: Setting up and migrating Metabase DB. Please sit tight, this may take a minute...
tr: Metabase DB'yi kurma ve taşıma. Lütfen bekleyin, Bu bir dakika sürebilir ..

en: Looks like this is a new installation ... preparing setup wizard
tr: Görünüşe göre bu yeni bir kurulum ... kurulum sihirbazını hazırlama

en: Metabase Initialization COMPLETE
tr: Metabase Başlatma İşlemi COMPLETE

en: Launching Embedded Jetty Webserver with config:
tr: Config ile Embedded Jetty Web sunucusu başlatılıyor:

en: Shutting Down Embedded Jetty Webserver
tr: Gömülü Jetty Web Sunucusunu Kapatma

en: Starting Metabase in STANDALONE mode
tr: STANDALONE modunda Metabase başlatma

en: Metabase Initialization FAILED
tr: Metabase Başlatma Başarısız

en: Database has migration lock; cannot run migrations.
tr: Veritabanı taşıma kilidi vardır; geçişleri çalıştıramıyor.

en: You can force-release these locks by running `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.
tr: Bu kilitleri `java -jar metabase.jar migrate release-lock 'komutunu çalıştırarak zorlayabilirsiniz.

en: Checking if Database has unrun migrations...
tr: Veritabanının geçişleri kaldırılıp kaldırılmadığını kontrol etme ...

en: Database has unrun migrations. Waiting for migration lock to be cleared...
tr: Veritabanında taşınma yok. Taşıma kilidinin silinmesini bekliyor ...

en: Migration lock is cleared. Running migrations...
tr: Göç kilidi temizlendi. Göçler yayınlanıyor ...

en: Migration lock cleared, but nothing to do here! Migrations were finished by another instance.
tr: Göç kilidi temizlendi, ama burada yapacak bir şey yok! Göçler başka bir örnek tarafından tamamlandı.

note: Set up liquibase and let it do its thing
en: Setting up Liquibase...
tr: Liquibase kurulumu ...

en: Liquibase is ready.
tr: Liquibase hazırdır.

en: Verifying {0} Database Connection ...
tr: {0} Veritabanı Bağlantısı Doğrulanıyor ...

en: Verify Database Connection ...
tr: Veritabanı Bağlantısını Doğrulayın.

en: Running Database Migrations...
tr: Veritabanı Geçişlerini Çalıştırma ...

en: Database Migrations Current ...
tr: Veritabanı Geçişleri

en: Hmm, we couldn''t connect to the database.
tr: Hmm, veritabanına bağlanamadık.

en: Make sure your host and port settings are correct
tr: Ana makine ve bağlantı noktası ayarlarınızın doğru olduğundan emin olun.

en: We couldn''t connect to the ssh tunnel host.
tr: Ssh tüneli ana bilgisayarına bağlanamadık.

en: Check the username, password.
tr: Kullanıcı adını ve şifreyi kontrol edin.

en: Check the hostname and port.
tr: Ana bilgisayar adını ve bağlantı noktasını kontrol edin.

en: Looks like the database name is incorrect.
tr: Veritabanı adı yanlış gibi görünüyor.

en: It looks like your host is invalid.
tr: Ana makinenizin geçersiz olduğu anlaşılıyor.

en: Please double-check it and try again.
tr: Lütfen tekrar kontrol edip tekrar deneyin.

en: Looks like your password is incorrect.
tr: Şifreniz yanlış görünüyor.

en: Looks like you forgot to enter your password.
tr: Şifreni girmeyi unutmuş gibisin.

en: Looks like your username is incorrect.
tr: Kullanıcı adın yanlış gibi görünüyor.

en: Looks like the username or password is incorrect.
tr: Kullanıcı adı veya şifre yanlış görünüyor.

note: ## CONFIG
en: Connection timezone to use when executing queries. Defaults to system timezone.
tr: Sorguları yürütürken kullanılacak saat dilimi. Sistem saat dilimi için varsayılanlar.

en: Registered driver {0} {1}
tr: Kayıtlı sürücü {0} {1}

en: No -init-driver function found for ''{0}''
tr: '' {0} '' için herhangi bir sürücü bulunamadı

en: Unable to parse date string ''{0}'' for database engine ''{1}''
tr: veritabanı motoru '' {1} ''  için '' {0} '' tarih dizesi ayrıştırılamıyor

note: all-NULL columns in DBs like Mongo w/o explicit types
en: Don''t know how to map class ''{0}'' to a Field base_type, falling back to :type/*.
tr: : type / * e geri dönmek için '{0}' 'sınıfını Field base_type ye göre nasıl eşleştireceğinizi bilmiyorum,

en: Failed to connect to database: {0}
tr: Veritabanına bağlanılamadı: {0}

en: Invalid BigQuery identifier: ''{0}''
tr: Geçersiz BigQuery tanımlayıcısı: '' {0} ''

en: BigQuery statements can't be parameterized!
tr: BigQuery ifadeleri parametrelenemez!

en: Failed to set timezone:
tr: Saat dilimi ayarlanamadı:

en: You must enable the Google Analytics API. Use this link to go to the Google Developers Console: {0}
tr: Google Analytics API'sini etkinleştirmeniz gerekir. Google Developers Console'a gitmek için bu bağlantıyı kullanın: {0}

en: Running SQL queries against H2 databases using the default (admin) database user is forbidden.
tr: SQL sorgularını H2 veritabanlarına karşı çalıştırma için varsayılan (admin) veritabanı kullanıcısını kullanmak yasaktır.

en: Error: metabase.driver.FixedHiveDriver is registered, but JDBC does not seem to be using it.
tr: Hata: metabase.driver. FixedHiveDriver kayıtlı, ama JDBC bunu kullanıyor görünmüyor.

en: Found metabase.driver.FixedHiveDriver.
tr: Metabase.driver bulundu. FixedHiveDriver.

en: Successfully registered metabase.driver.FixedHiveDriver with JDBC.
tr: Metabase.driver başarıyla kaydedildi. JDBC ile SabitHiveDriver

note: CONFIG TODO - smtp-port should be switched to type :integer
en: Email address you want to use as the sender of Metabase.
tr: Metabase göndereni olarak kullanmak istediğiniz e-posta adresi.

en: The address of the SMTP server that handles your emails.
tr: E-postalarınızı işleyen SMTP sunucusunun adresi.

en: SMTP username.
tr: SMTP kullanıcı adı.

en: SMTP password.
tr: SMTP şifresi.

en: The port your SMTP server uses for outgoing emails.
tr: SMTP sunucunuzun giden e-postalar için kullandığı bağlantı noktası.

en: SMTP secure connection protocol. (tls, ssl, starttls, or none)
tr: SMTP güvenli bağlantı protokolü. (tls, ssl, starttls veya hiç)

en: none
tr: Yok

en: SMTP host is not set.
tr: SMTP ana bilgisayarı ayarlanmamış.

en: Failed to send email
tr: E-posta gönderilemedi

en: Error testing SMTP connection
tr: SMTP bağlantısını sınama hatası

en: Enable LDAP authentication.
tr: LDAP kimlik doğrulamasını etkinleştir.

en: Server hostname.
tr: Sunucu ana makine adı.

en: Server port, usually 389 or 636 if SSL is used.
tr: Sunucu portu, SSL kullanılıyorsa genellikle 389 veya 636.

en: Use SSL, TLS or plain text.
tr: SSL, TLS veya düz metin kullanın.

en: The Distinguished Name to bind as (if any), this user will be used to lookup information about other users.
tr: Ayırt Edilecek Adı (varsa), Bu kullanıcı diğer kullanıcılar hakkında bilgi aramak için kullanılacaktır.

en: The password to bind with for the lookup user.
tr: Arama kullanıcısı için bağlanacak şifre.

en: Search base for users. (Will be searched recursively)
tr: Kullanıcılar için arama tabanı. (Ardışık olarak aranacak)

en: User lookup filter, the placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
tr: Kullanıcı arama filtresi, '{login}' yer tutucu, kullanıcı tarafından sağlanan girişle değiştirilecektir.

en: Attribute to use for the user's email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
tr: Kullanıcının e-postası için kullanılacak özellik. (genellikle '' posta '', '' e-posta '' veya '' userPrincipalName '')

en: Attribute to use for the user''s first name. (usually ''givenName'')
tr: Kullanıcının ilk adı için kullanılacak özellik. (genellikle '' givenName '')

en: Attribute to use for the user''s last name. (usually ''sn'')
tr: Kullanıcının soyadı için kullanılacak özellik. (genellikle '' sn '')

en: Enable group membership synchronization with LDAP.
tr: LDAP ile grup üyeliği senkronizasyonunu etkinleştirin.

en: Search base for groups, not required if your LDAP directory provides a ''memberOf'' overlay. (Will be searched recursively)
tr: Gruplar için arama tabanı, LDAP dizininiz bir '' memberOf '' yerleşimi sağlıyorsa gerekli değildir. (Ardışık olarak aranacak)

note: Should be in the form: {"cn=Some Group,dc=...": [1, 2, 3]} where keys are LDAP groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing LDAP to Metabase group mappings.
tr: Metabase grup eşlemelerine LDAP içeren JSON.

note: Define a setting which captures our Slack api token
en: Slack API bearer token obtained from https://api.slack.com/web#authentication
tr: Https://api.slack.com/web#authentication adresinden elde edilen Slack API taşıyıcısı token

en: Enable MetaBot, which lets you search for and view your saved questions directly via Slack.
tr: MetaBot'u etkinleştir, Kayıtlı sorularınızı doğrudan Slack üzerinden arayabilir ve görüntüleyebilirsiniz.

en: Last MetaBot checkin was {0} ago.
tr: Son MetaBot check-ini {0} önceydi.

en: This instance will now handle MetaBot duties.
tr: Bu örnek şimdi MetaBot görevlerini üstlenecek.

en: Here''s what I can {0}:
tr: İşte yapabildiğim {0}:

en: I don''t know how to {0} `{1}`.n{2}
tr: {0} `{1}` .n {2} nasıl yapılacağını bilmiyorum

en: Uh oh! :cry:n> {0}
tr: Ah ah! : korkarım: n> {0}

en: Here''s your {0} most recent cards:n{1}
tr: İşte {0} en son kartlarınız: n {1}

en: Could you be a little more specific? I found these cards with names that matched:n{0}
tr: Biraz daha spesifik olabilir misin? Bu kartları eşleşen adlarla buldum: n {0}

en: I don''t know what Card `{0}` is. Give me a Card ID or name.
tr: {0} `kartının ne olduğunu bilmiyorum. Bana bir kart kimliği veya isim ver.

en: Show which card? Give me a part of a card name or its ID and I can show it to you. If you don''t know which card you want, try `metabot list`.
tr: Hangi kartı göster? Bana bir kart adının veya kimliğinin bir kısmını ver ve sana gösterebilirim. Hangi kartı istediğinizi bilmiyorsanız, metabot listeyi deneyin.

en: Ok, just a second...
tr: Tamam, bir saniye ...

en: Not Found
tr: Bulunamadı

en: Evaluating Metabot command:
tr: Metabot komutunun değerlendirilmesi:

en: Go home websocket, you're drunk.
tr: Eve git websocket, sarhoşsun.

en: Error launching metabot:
tr: Metabot başlatılırken hata oluştu:

en: MetaBot WebSocket is closed. Reconnecting now.
tr: MetaBot WebSocket kapalı. Şimdi yeniden bağlanıyor.

en: Error connecting websocket:
tr: Websocket bağlanırken hata oluştu:

en: This instance is performing MetaBot duties.
tr: Bu örnek MetaBot görevlerini yerine getiriyor.

en: Another instance is already handling MetaBot duties.
tr: Başka bir örnek zaten MetaBot görevlerini ele alıyor.

en: Starting MetaBot threads...
tr: MetaBot konuları başlatılıyor ...

en: Stopping MetaBot...  🤖
tr: MetaBot durduruluyor ... 🤖

en: MetaBot already running. Killing the previous WebSocket listener first.
tr: MetaBot zaten çalışıyor. Önce bir önceki WebSocket dinleyicisini öldürmek.

en: Base-64 encoded public key for this site's SSL certificate.
tr: Bu sitenin SSL sertifikası için 64 baz kodlu ortak anahtar.

en: Specify this to enable HTTP Public Key Pinning.
tr: HTTP Genel Anahtar Sabitleme'yi etkinleştirmek için bunu belirtin.

en: See {0} for more information.
tr: Daha fazla bilgi için {0} adresine bakın.

en: Cannot save Question: source query has circular references.
tr: Soru kaydedilemiyor: Kaynak sorguda dairesel referanslar var.

en: Card {0} does not exist.
tr: {0} kartı mevcut değil.

en: You do not have permissions to run ad-hoc native queries against Database {0}.
tr: Ad-hoc yerel sorguları {0} veritabanına karşı çalıştırmak için izinleriniz yok.

en: Invalid color
tr: Geçersiz renk

en: must be a valid 6-character hex color code
tr: geçerli 6 karakterlik bir hex renk kodu olmalı

en: Collection name cannot be blank!
tr: Koleksiyon adı boş bırakılamaz!

en: cannot be blank
tr: boş bırakılamaz

en: Invalid Collection location: path is invalid.
tr: Geçersiz Koleksiyon yeri: yol geçersiz.

en: You cannot move a Personal Collection.
tr: Kişisel Koleksiyonunuzu taşıyamazsınız.

en: Invalid Collection location: some or all ancestors do not exist.
tr: Geçersiz Koleksiyon yeri: bazı ya da tüm atalar mevcut değildir.

en: You cannot archive the Root Collection.
tr: Kök Koleksiyonunu arşivleyemezsiniz.

en: You cannot archive a Personal Collection.
tr: Kişisel Koleksiyon arşivleyemezsiniz.

en: You cannot move the Root Collection.
tr: Kök Koleksiyonunu taşıyamazsınız.

en: You cannot move a Collection into itself or into one of its descendants.
tr: Bir Koleksiyonu kendi içine veya soyundan birisine taşıyamazsınız.

note: first move this Collection
en: Moving Collection {0} and its descendants from {1} to {2}
tr: Koleksiyon {0} ve soyundan gelenler {1} de {2} ye taşınacak

en: You're not allowed to change the owner of a Personal Collection.
tr: Kişisel Koleksiyonun sahibini değiştiremezsiniz.

en: You're not allowed to move a Personal Collection.
tr: Kişisel Koleksiyonunuzu taşıma izniniz yok.

en: You cannot move a Collection and archive it at the same time.
tr: Bir Koleksiyonu taşıyamaz ve aynı anda arşivleyemezsiniz.

en: You cannot delete a Personal Collection!
tr: Kişisel Koleksiyonunuzu silemezsiniz!

en: {0} {1}''s Personal Collection
tr: {0} {1} 'ın Kişisel Koleksiyonu

en: You cannot update a CollectionRevision!
tr: Bir CollectionRevision'ı güncelleyemezsiniz!

en: Field {0} was previously automatically set to show a list widget, but now has {1} values.
tr: Daha önce bir liste widget'ı göstermek için {0} alanı otomatik olarak ayarlandı. ancak şimdi {1} değeri var.

en: Switching Field to use a search widget instead.
tr: Bunun yerine bir arama widget'ı kullanmak için Alan Değiştirme.

en: Storing updated FieldValues for Field {0}...
tr: {0} Alanı için güncellenmiş FieldValues ...

en: Storing FieldValues for Field {0}...
tr: {0} Alanı için FieldValues saklanıyor ...

en: Metabase can attempt to transform your table and field names into more sensible, human-readable versions, e.g. "somehorriblename" becomes "Some Horrible Name".
tr: Metabase, tablo ve alan adlarınızı daha duyarlı olan insan tarafından okunabilir versiyonlara getirmeye deneyecektir. "bazıkorkunçisimler", "Bazı Korkunç İsimler" olur.

en: This doesn’t work all that well if the names are in a language other than English, however.
tr: Ancak, isimler İngilizce dışında bir dilde ise, o kadar iyi çalışmaz.

en: Do you want us to take a guess?
tr: Tahmin etmemizi ister misin?

en: You cannot create or revoke permissions for the 'Admin' group.
tr: 'Yönetici' grubu için izinler oluşturamaz veya iptal edemezsiniz.

en: Invalid permissions object path: ''{0}''.
tr: Geçersiz izinler nesne yolu: '' {0} ''.

en: You cannot update a permissions entry!
tr: Bir izin girişini güncelleyemezsiniz!

en: Delete it and create a new one.
tr: Silin ve yeni bir tane oluşturun.

en: You cannot edit permissions for a Personal Collection or its descendants.
tr: Bir Kişisel Koleksiyon veya onun torunları için izinleri düzenleyemezsiniz.

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date.
tr: Başka biri izinleri düzenlemiş bigi gözikiyor ve verileriniz güncel değil.

en: Please fetch new data and try again.
tr: Lütfen yeni verileri getirin ve tekrar deneyin.

en: Created magic permissions group ''{0}'' (ID = {1})
tr: Oluşturulan büyü izin grubu '' {0} '' (ID = {1})

en: A group with that name already exists.
tr: Bu ada sahip bir grup zaten var.

en: You cannot edit or delete the ''{0}'' permissions group!
tr: '' {0} '' izin grubunu düzenleyemez veya silemezsiniz!

en: You cannot add or remove users to/from the 'MetaBot' group.
tr: Kullanıcıları 'MetaBot' grubuna ekleyemez veya kaldıramazsınız.

en: You cannot add or remove users to/from the 'All Users' group.
tr: Kullanıcıları 'Tüm Kullanıcılar' grubuna ekleyemez veya kaldıramazsınız.

en: You cannot remove the last member of the 'Admin' group!
tr: 'Yönetici' grubunun son üyesini kaldıramazsınız!

en: You cannot update a PermissionsRevision!
tr: İzinlerRevision'ı güncelleyemezsiniz!

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card assoicated with it
tr: Geçersiz Uyarı: Alert, onunla ilişkili bir Kart içermiyor

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, and `{2}`.
tr: değer, {0} `,` {1} `ve` {2} `tuşları ile bir harita olmalıdır.

en: value must be a map with the following keys `({0})`
tr: değer, aşağıdaki tuşlarla bir harita olmalıdır '({0})'

en: Error calculating permissions for query: {0}
tr: Sorgu için izinler hesaplanırken hata oluştu: {0}

en: Invalid query type: {0}
tr: Geçersiz sorgu türü: {0}

en: You cannot update a QueryExecution!
tr: Bir QueryExecution'ı güncelleyemezsiniz!

en: You cannot update a Revision!
tr: Bir Revizyonu güncelleyemezsiniz!

en: Setting {0} does not exist.nFound: {1}
tr: {0} ayarı mevcut değil.nFound: {1}

en: Updating value of settings-last-updated in DB...
tr: DB'de son güncellenen-ayarların-güncellenmesi ...

en: Checking whether settings cache is out of date (requires DB call)...
tr: Ayarlar önbelleğinin güncel olup olmadığını kontrol etme (DB çağrısı gerektirir) ...

en: Settings have been changed on another instance, and will be reloaded here.
tr: Ayarlar başka bir örnekte değiştirildi ve buraya yeniden yüklenecek.

en: Refreshing Settings cache...
tr: Yenileme Ayarları önbelleği ...

en: Invalid value for string: must be either "true" or "false" (case-insensitive).
tr: Dize için geçersiz değer: "Doğru" veya "yanlış" (büyük / küçük harf duyarlı) olmalıdır.

en: You cannot update `settings-last-updated` yourself! This is done automatically.
tr: `Son güncellenen ayarları' kendiniz güncelleyemezsiniz! Bu otomatik olarak yapılır.

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting:
tr: Yeni bir Ayar eklenirken hata oluştu:

en: Assuming Setting already exists in DB and updating existing value.
tr: Ayarın DB'de var olduğunu ve mevcut değeri güncellediğini varsayarsak.

en: value must be a map with each value either a string or number.
tr: her değerde bir dize veya sayıya sahip bir harita olmalıdır.

en: Loading plugins in directory {0}...
tr: {0} dizinindeki eklentiler yükleniyor ...

en: Loading plugin {0}...
tr: {0} eklentisi yükleniyor ... ␣

en: It looks like you have some external dependencies in your Metabase plugins directory.
tr: Metabase eklentileri dizininizde bazı dış bağımlılıklarınız var gibi görünüyor.

en: With Java 9 or higher, Metabase cannot automatically add them to your classpath.
tr: Java 9 veya üstü ile, Metabase bunları otomatik olarak sınıf yolunuza ekleyemez.

en: Instead, you should include them at launch with the -cp option. For example:
tr: Onun yerine, you should include them at launch with the -cp option. For example:

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions for more details.
tr: Daha fazla bilgi için https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions ye bakınız.

en: (If you're already running Metabase this way, you can ignore this message.)
tr: (Metabase'i zaten bu şekilde çalıştırıyorsanız, bu mesajı göz ardı edebilirsiniz)

en: Identify when new versions of Metabase are available.
tr: Metabase'in yeni sürümlerinin ne zaman kullanılabilir olduğunu belirleyin.

en: Information about available versions of Metabase.
tr: Metabase kullanılabilir sürümleri hakkında bilgi.

en: The name used for this instance of Metabase.
tr: Metabase bu örneği için kullanılan ad.

en: The base URL of this Metabase instance, e.g. "http://metabase.my-company.com".
tr: Bu Metabase örneğinin temel URL'si, ör. "http://metabase.my-company.com".

en: The default language for this Metabase instance.
tr: Bu Metabase örneğinin varsayılan dili.

en: This only applies to emails, Pulses, etc. Users'' browsers will specify the language used in the user interface.
tr: Bu sadece e-postalar, bildirim vb. İçin geçerlidir. Kullanıcıların tarayıcıları, kullanıcı arayüzünde kullanılan dili belirler.

en: The email address users should be referred to if they encounter a problem.
tr: Kullanıcıların bir sorunla karşılaşmaları halinde e-posta adresine yönlendirilmesi gerekir.

en: Enable the collection of anonymous usage data in order to help Metabase improve.
tr: Metabase geliştirmeye yardımcı olmak için anonim kullanım verilerinin toplanmasını etkinleştirin.

en: The map tile server URL template used in map visualizations, for example from OpenStreetMaps or MapBox.
tr: Harita görselleştirmelerinde kullanılan harita döşeme sunucusu URL'si şablonu, örneğin OpenStreetMaps veya MapBox'tan.

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards?
tr: Sorular ve Gösterge Tabloları için herkese açık olarak görüntülenebilen bağlantılar (ve gömülebilir iframe'ler) oluşturmak için yöneticileri etkinleştirin.

en: Allow admins to securely embed questions and dashboards within other applications?
tr: Yöneticilere diğer uygulamalarda güvenli bir şekilde soru ve gösterge panoları yerleştirmesine izin verilsin mi?

en: Allow using a saved question as the source for other queries?
tr: Kaydedilen bir soruyu diğer sorgular için kaynak olarak kullanmaya izin verilsin mi?

en: Enabling caching will save the results of queries that take a long time to run.
tr: Önbelleğe almayı etkinleştirmek, çalıştırılması uzun süren sorguların sonuçlarını kaydedecektir.

en: The maximum size of the cache, per saved question, in kilobytes:
tr: Önbellek maksimum boyutu, kaydedilen soru başına kilobayt cinsinden:

en: The absolute maximum time to keep any cached query results, in seconds.
tr: Önbelleğe alınmış sorgu sonuçlarını saklamak için mutlak maksimum süre, saniyeler içinde.

en: Metabase will cache all saved questions with an average query execution time longer than this many seconds:
tr: Metabase, kaydedilen tüm soruları, bu birkaç saniyeden daha uzun bir ortalama sorgu yürütme süresiyle önbelleğe alır:

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here.
tr: Kaydedilen her sorunun önbelleğe alınmış sonucunun ne kadar süre kaldığını belirlemek için, Sorgunun ortalama yürütme süresini alıp buraya girdiğiniz her şeyle çarpıyoruz.

en: So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
tr: Yani, bir sorgu çalışmanın ortalama 2 dakikasını alırsa, ve çarpanınız için 10 tane girersiniz, önbellek girişi 20 dakika sürecektir.

en: When using the default binning strategy and a number of bins is not provided, this number will be used as the default.
tr: Varsayılan bölme stratejisi kullanıldığında ve bir dizi bölme sağlanmadığında, bu sayı varsayılan olarak kullanılır.

en: When using the default binning strategy for a field of type Coordinate (such as Latitude and Longitude), this number will be used as the default bin width (in degrees).
tr: Koordinatör tipi için varsayılan binning stratejisini kullanırken (Enlem ve Boylam gibi), onun numarası varsayılan bin genişliği (derece olarak) olarak kullanılacaktır.

en: Unable to validate token.
tr: Token doğrulanamadı.

en: Error fetching token status:
tr: Token durumu alınırken hata oluştu:

en: There was an error checking whether this token was valid.
tr: Bu tokenin geçerli olup olmadığı kontrol edilirken bir hata oluştu.

en: Token validation timed out.
tr: Token geçerliliği zaman aşımına uğradı.

en: Invalid token: token isn't in the right format.
tr: Geçersiz token:

note: attempt to query the metastore API about the status of this token. If the request doesn't complete in a reasonable amount of time throw a timeout exception
en: Checking with the MetaStore to see whether {0} is valid...
tr: {0} öğesinin geçerli olup olmadığını görmek için MetaStore ile kontrol ediliyor ..

en: Token for premium embedding. Go to the MetaStore to get yours!
tr: Premium gömme için token. Seninkini almak için MetaStore'a git!

en: Token is valid.
tr: Token geçerli.

en: Error setting premium embedding token
tr: Premium yerleştirme token belirlenirken hata oluştu

en: Unable to compare results to goal for alert.
tr: Uyarı için hedefle karşılaştırılamıyor.

en: Question ID is ''{0}'' with visualization settings ''{1}''
tr: Görselleştirme ayarlarıyla '' {1} ''soru kimliği '' {0} ''

en: Unrecognized alert with condition ''{0}''
tr: '' {0} '' koşuluyla tanınmayan uyarı

en: Unrecognized channel type {0}
tr: Tanınmayan kanal türü {0}

en: Error sending notification!
tr: Bildirim gönderilirken hata oluştu!

en: Can't find JS color selector at ''{0}''
tr: JS renk seçici '' {0} '' konumunda bulunamıyor

en: Card has errors: {0}
tr: Kartta hata var: {0}

en: Pulse card render error
tr: Bildirim kartı işlem hatası

en: Trimming trailing comment from card with id {0}
tr: {0} kimliğine sahip karttan takip eden yorumu düzeltin

en: Can't find field with ID: {0}
tr: Kimliği olan alan bulunamıyor: {0}

en: ''{0}'' is a required param.
tr: '' {0} '' gerekli bir paramdır.

en: Found ''{0}'' with no terminating ''{1}'' in query ''{2}''
tr: '{0}' 'sorgusunda' '{1}' 'sorgusu yok' '{2}' 'bulundu

en: Unable to substitute ''{0}'': param not specified.nFound: {1}
tr: '' {0} '' değiştirilemedi: param belirtilmemiş.nFound: {1}

en: You do not have permissions to view Card {0}.
tr: {0} Kartını görüntüleme izniniz yok.

en: You do not have permissions to run this query.
tr: Bu sorguyu çalıştırmak için izniniz yok.

en: Fingerprint updates attempted {0}, updated {1}, no data found {2}, failed {3}
tr: Parmak izi güncellemeleri denendi {0}, {1} güncellendi, veri bulunamadı {2}, başarısız oldu {3}

en: Total number of fields classified {0}, {1} failed
tr: Toplam sınıflandırılan alanların sayısı {0},  başarısız oldu {1}

en: Total number of tables classified {0}, {1} updated
tr: Toplam sınıflandırılan tablo sayısı {0}, güncellendi {1}

en: Error generating fingerprint for {0}
tr: {0} için parmak izi oluşturma hatası

en: Updated {0} field value sets, created {1}, deleted {2} with {3} errors
tr: {0} Alan değeri kümeleri güncellendi, {1} oluşturuldu {3} hatasıyla {2}  silindi

en: Total number of fields sync''d {0}, number of fields updated {1}
tr: Toplam alan sayısı senkronize edildi {0}, güncellenen alan sayısı {1}

en: Total number of tables sync''d {0}, number of tables updated {1}
tr: Toplam tablo sayısı senkronize edildi {0}, güncellenen tablo sayısı {1}

en: Found timezone id {0}
tr: {0} saat dilimi bulundu

en: Total number of foreign keys sync''d {0}, {1} updated and {2} tables failed to update
tr: Toplam yabancı anahtar sayısı senkronize edildi {0}, {1} updated and {2} tables failed to update

en: {0} Database {1} ''{2}''
tr: {0} Veritabanı {1} '' {2} ''

en: Table {0} ''{1}''
tr: Tablo {0} '' {1} ''

en: Field {0} ''{1}''
tr: {0} '' {1} '' Alanı

en: Field ''{0}''
tr: '' {0} '' alanı

en: step ''{0}'' for {1}
tr: {1} için '' {0} '' adımı

en: Completed {0} on {1}
tr: {1} tarihinde {0} tamamlandı

en: Start: {0}
tr: Başlangıç: {0}

en: End: {0}
tr: Bitiş: {0}

en: Duration: {0}
tr: Süre: {0}

en: Completed step ''{0}''
tr: Tamamlanan adım '' {0} ''

en: Loading tasks namespace:
tr: Quartz Zamanlayıcıyı Başlatma

en: Starting Quartz Scheduler
tr: Quartz Zamanlayıcıyı Başlatma

en: Stopping Quartz Scheduler
tr: Quartz Zamanlayıcıyı Durdurmak

en: Job already exists:
tr: İş zaten var:

note: This is the very first log message that will get printed.  It's here because this is one of the very first namespaces that gets loaded, and the first that has access to the logger It shows up a solid 10-15 seconds before the "Starting Metabase in STANDALONE mode" message because so many other namesp
en: Loading Metabase...
tr: Metabase yükleniyor ...

en: Possible timezone conflict found on database {0}.
tr: {0} veritabanında olası saat dilimi çakışması bulundu.

en: JVM timezone is {0} and detected database timezone is {1}.
tr: JVM saat dilimi {0} ve tespit edilen veritabanı saat dilimi {1}.

en: Configure a report timezone to ensure proper date and time conversions.
tr: Uygun tarih ve saat dönüşümlerini sağlamak için bir rapor zaman dilimi yapılandırın.

en: Secret key used to sign JSON Web Tokens for requests to `/api/embed` endpoints.
tr: Gizli anahtar, / api / embed` son noktalarına yönelik isteklerde JSON Web Tokenleri imzalamak için kullanılır.

en: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY must be at least 16 characters.
tr: MB_ŞİFRELEME_GİZLİ_ANAHTARI en az 16 karakter olmalıdır.

en: Saved credentials encryption is ENABLED for this Metabase instance.
tr: Kayıtlı kimlik bilgileri şifreleme, bu Metabase örneği için YETKİLİDİR.

en: Saved credentials encryption is DISABLED for this Metabase instance.
tr: Kayıtlı kimlik bilgileri şifreleme, bu Metabase örneği için DEVRE DIŞI.

en: nFor more information, see
tr: Daha fazla bilgi için bakınız

en: value must be an integer.
tr: değer bir tamsayı olmalıdır.

en: value must be a string.
tr: değer bir dize olmalı.

en: value must be a boolean.
tr: değer bir boolean olmalıdır.

en: value must be a string that matches the regex `{0}`.
tr: değer, {0} `regex ile eşleşen bir dize olmalıdır.

en: value must satisfy one of the following requirements:
tr: değer, aşağıdaki gereksinimlerden birini karşılamalıdır:

en: value may be nil, or if non-nil, {0}
tr: değer sıfır olabilir veya sıfır değilse, {0}

en: value must be one of: {0}.
tr: değer şunlardan biri olmalıdır: {0}.

en: value must be an array.
tr: değer bir dizi olmalıdır.

en: Each {0}
tr: Her bir {0}

en: The array cannot be empty.
tr: Dizi boş olamaz.

en: value must be a non-blank string.
tr: değer boş olmayan bir dize olmalıdır.

en: Integer greater than zero
tr: Tamsayı sıfırdan büyük

en: value must be an integer greater than zero.
tr: değer sıfırdan büyük bir tamsayı olmalıdır.

en: Number greater than zero
tr: Sıfırdan büyük sayı

en: value must be a number greater than zero.
tr: değer sıfırdan büyük bir sayı olmalıdır.

en: Keyword or string
tr: Anahtar kelime veya dize

en: Valid field type
tr: Geçerli alan türü

en: value must be a valid field type.
tr: Değer geçerli bir alan türü olmalıdır.

en: Valid field type (keyword or string)
tr: Geçerli alan türü (anahtar kelime veya dize)

en: value must be a valid field type (keyword or string).
tr: değer geçerli bir alan türü olmalıdır (anahtar kelime veya dize).

en: Valid entity type (keyword or string)
tr: Geçerli varlık türü (anahtar kelime veya dize)

en: value must be a valid entity type (keyword or string).
tr: değer geçerli bir varlık türü olmalıdır (anahtar kelime veya dize).

en: Valid map
tr: Geçerli harita

en: value must be a map.
tr: değer bir harita olmalıdır.

en: Valid email address
tr: Geçerli e-posta adres

en: value must be a valid email address.
tr: değer geçerli bir e-posta adresi olmalıdır.

en: Insufficient password strength
tr: Yetersiz şifre gücü

en: value must be a valid integer.
tr: değer geçerli bir tamsayı olmalıdır.

en: value must be a valid integer greater than zero.
tr: değer, sıfırdan büyük geçerli bir tamsayı olmalıdır.

en: value must be a valid boolean string (''true'' or ''false'').
tr: değer geçerli bir boole dizgisi olmalıdır ('' true '' veya '' false '').

en: value must be a valid JSON string.
tr: değer geçerli bir JSON dizesi olmalıdır.

en: value must be a valid embedding params map.
tr: Değer geçerli bir gömme params haritası olmalıdır.

en: Data permissions
tr: Veri izinleri

en: Collection permissions
tr: Koleksiyon izinleri

en: See all collection permissions
tr: Tüm koleksiyon izinlerine bakın

en: Also change sub-collections
tr: Alt koleksiyonları da değiştir

en: Can edit this collection and its contents
tr: Bu koleksiyonu ve içeriğini düzenleyebilir

en: Can view items in this collection
tr: Bu koleksiyondaki öğeleri görebilir

en: Collection Access
tr: Koleksiyon Erişimi

en: This group has permission to view at least one subcollection of this collection.
tr: Bu grup, bu koleksiyonun en az bir alt koleksiyonunu görüntüleme iznine sahiptir.

en: This group has permission to edit at least one subcollection of this collection.
tr: Bu grubun bu koleksiyonun en az bir alt koleksiyonunu düzenleme izni var.

en: View sub-collections
tr: Alt koleksiyonları görüntüle

en: Remember Me
tr: Beni hatırla

en: X-ray this schema
tr: Bu şema X-ışını

en: Edit the permissions for this collection
tr: Bu koleksiyon için izinleri düzenle

en: Add this question to a dashboard
tr: Bu soruyu kontrol paneline ekle

en: Create a new dashboard
tr: Yeni bir gösterge paneli oluştur

en: The page you asked for couldn't be found.
tr: İstediğiniz sayfa bulunamadı.

en: Select a {0}
tr: Bir {0} seçin

en: Save dashboards, questions, and collections in "{0}"
tr: "{0}" içindeki gösterge panelini, soruları ve koleksiyonları kaydedin

en: Access dashboards, questions, and collections in "{0}"
tr: "{0}" içindeki gösterge paneli, sorulara ve koleksiyonlara erişin

en: Compare
tr: Karşılaştır

en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

en: Related
tr: İlgili

en: More X-rays
tr: Daha fazla X-rays

en: No results
tr: Sonuç yok

en: Metabase couldn't find any results for your search.
tr: Metabase aramanız için herhangi bir sonuç bulamadı.

en: No metrics
tr: Metrik yok

en: Aggregations
tr: Toplamlar

en: Operators
tr: Operatörler

en: Custom fields
tr: Özel Alanlar

note: 2. Create the new collections.
en: Migrated Dashboards
tr: Taşınan Paneller

en: Migrated Pulses
tr: Taşınmış Bildirimler

en: Migrated Questions
tr: Taşınan Sorular

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren't in a Collection to {1} Collection {2}
tr: {1} ve {2} Koleksiyonda olmayan {0} nın taşıma örnekleri

en: Failed to grant permissions: {0}
tr: İzin verme başarısız: {0}

en: Cannot decrypt encrypted string. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
tr: Şifreli dizenin şifresi çözülemiyor. MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY'nı değiştirmeyi mi unuttunuz?

en: All personal collections
tr: Tüm kişisel koleksiyonlar

en: Host
tr: Sunucu

en: Database username
tr: Veritabanı kullanıcı adı

en: What username do you use to login to the database?
tr: Veritabanına giriş yapmak için hangi kullanıcı adlarını kullanıyorsunuz?

en: Database password
tr: Veritabanı şifresi

en: Database name
tr: Veri tabanı ismi

en: Use a secure connection (SSL)?
tr: Güvenli bir bağlantı (SSL) kullanılsın mı?

en: Additional JDBC connection string options
tr: Ek JDBC bağlantı dizesi seçenekleri

en: Project ID
tr: Proje Kimliği

en: Dataset ID
tr: Veri Kümesi Kimliği

en: Client ID
tr: Müşteri Kimliği

en: Client Secret
tr: Müşteri Parola

en: Auth Code
tr: Doğrulama Kodu

en: Hosts
tr: Sunucular

en: Broker node port
tr: Broker düğüm noktası

en: Google Analytics Account ID
tr: Google Analytics Hesap Kimliği

en: Connection String
tr: Bağlantı dizisi

en: carrierPigeonDeliveries
tr: taşıyıcıGüvercinTeslimatları

en: Authentication Database
tr: Kimlik Doğrulama Veri Tabanı

en: Optional database to use when authenticating
tr: Kimlik doğrulaması yaparken kullanılacak isteğe bağlı veritabanı

en: Additional Mongo connection string options
tr: Ek Mongo bağlantı dizesi seçenekleri

en: Oracle system ID (SID)
tr: Oracle sistem kimliği (SID)

en: Usually something like ORCL or XE.
tr: Genellikle ORCL veya XE gibi bir şey.

en: Optional if using service name
tr: Servis adı kullanılıyorsa isteğe bağlı

en: Oracle service name
tr: Oracle servis adı

en: Optional TNS alias
tr: İsteğe bağlı TNS takma adı

en: default
tr: varsayılan

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Database instance name
tr: Veritabanı örneği adı

en: Windows domain
tr: Windows alanı

en: Labels
tr: Etiketler

en: Add members
tr: Üye ekle

en: Collection it's saved in
tr: Kaydedileceği Koleksiyon

en: All Users
tr: Tüm Kullanıcılar

en: Administrators
tr: Yöneticiler

en: MetaBot
tr: Metabot

en: Sharing
tr: Paylaşım

en: Display
tr: Göster

en: Axes
tr: Eksen

en: Formatting
tr: Biçimlendirme

en: Try these x-rays based on your data.
tr: Verilerinize göre bu x-ışınlarını deneyin.

en: There was a problem displaying this chart.
tr: Bu grafikte bir sorun oluştu.

en: Sorry, you don't have permission to see this card.
tr: Üzgünüz, bu kartı görme izniniz yok.

en: Just a heads up:
tr: Sadece bir uyarı

en: {0} without the Sample Dataset, the Query Builder tutorial won't work. You can always restore the Sample Dataset, but any questions you've saved using this data will be lost.
tr: {0} Örnek Veri Kümesi olmadan, sorgu Oluşturucu öğreticisi çalışmayacak. Örnek Veri Kümesini her zaman geri yükleyebilirsiniz, ancak bu verileri kullanarak kaydettiğiniz sorular kaybolacak.

en: X-ray
tr: X-ışını

en: Compare to the rest
tr: Diğerleriyle karşılaştır

en: Use the Java Virtual Machine (JVM) timezone
tr: Java Sanal Makine (JVM) zaman dilimini kullanın

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in
    many or most of your queries with this data.
tr: Manuel saat dilimi yapmadığınız sürece bunu kaldırmanızı öneririz. Bu verilerle sorgularınızın çoğunda veya çoğunda yayınlanır.

en: Your team's most important dashboards go here
tr: Ekibinizin en önemli gösterge panellerı buraya gider

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone
tr: Herkes için bu alanda görünmesini sağlamak için {0} öğesindeki gösterge panellerını sabitleyin

en: Unable to release the Liquibase lock after a migration failure
tr: Taşıma hatası sonrasında Liquibase kilidini bırakılamıyor

en: Use JVM Time Zone
tr: JVM Zaman Dilimini Kullan

en: We're currently analyzing the tables and fields to help you explore your data.
tr: Veri içinde gezebilmeniz için tabloları ve kolonları analiz ediyoruz.

en: Tip:
tr: İpucu:

en: Select a currency type
tr: Para birimi seçin

en: Field Type
tr: Alan Tipi

en: Troubleshooting
tr: Sorun Giderme

en: Enable X-ray features
tr: X-Ray özelliklerini açın

en: Formatting Options
tr: Formatlama Seçenekleri

en: Task details
tr: Görev Detayları

en: Troubleshooting logs
tr: Loglar

en: Trying to get to the bottom of something? This section shows logs of Metabase's background tasks, which can help shed light on what's going on.
tr: Detaylı mı görmek istiyorsunuz? Bu bölüm, Metabase'in arka planda çalışan görevlerde neler olup bittiğini anlatan logları gösterir.

en: Task
tr: Görev

en: DB ID
tr: VT ID

en: Started at
tr: Başlama saati

en: Ended at
tr: Bitiş saati

en: Duration (ms)
tr: Süre (ms)

en: Currency
tr: Para Birimi

en: Pick a user or channel...
tr: Kullanıcı veya kanal seçin

en: No formatting settings
tr: Formatlama seçeneği yok

en: Label for this range (optional)
tr: Aralık etiketi (Opsiyonel)

en: Add a range
tr: Aralık ekle

en: is less than
tr: küçüktür

en: is greater than
tr: büyüktür

en: is less than or equal to
tr: küçüktür veya eşittir

en: is greater than or equal to
tr: büyüktür veya eşittir

en: is equal to
tr: eşittir

en: is not equal to
tr: eşit değildir

en: is null
tr: sıfır

en: is not null
tr: sıfır değil

en: contains
tr: içeriyor

en: does not contain
tr: içermiyor

en: starts with
tr: ile başlıyor

en: ends with
tr: ile bitiyor

en: When a cell in these columns {0} it will be tinted this color.
tr: {0} sütunlarındaki hücre olduğunda bu renkte görünecek

en: When a cell in this column…
tr: Bu sütundaki bir hücre...

en: This visualization requires you to group by a field.
tr: Bu göreselleştirme bir alana göre gruplandırma yapmanızı gerektiriyor.

en: Date style
tr: Tarih biçimi

en: Date separators
tr: Tarih ayracı

en: Abbreviate names of days and months
tr: Gün ve ay adlarını kısalt

en: Show the time
tr: Zamanı göster

en: HH:MM
tr: Saat:Dakika

en: HH:MM:SS
tr: Saat:Dakika:Saniye

en: Time style
tr: Saat biçimi

en: Unit of currency
tr: Para birimi

en: Currency label style
tr: Para etiket stili

en: Where to display the unit of currency
tr: Döviz biriminin gösterildiği yer

en: Minimum number of decimal places
tr: En az ondalık basamak sayısı

en: Stacked chart type
tr: Yığılı sütun tipi

en: Goal label
tr: Hedef etiketi

en: Show trend line
tr: Eğim çizgisini göster

en: Line style
tr: Çizgi stili

en: Show dots on lines
tr: Çizgleride nokta göster

en: Auto
tr: Otomatik

en: Which axis?
tr: Hangi eksen?

en: Line + Bar
tr: Çizgi + Çubuk

en: line and bar chart
tr: çizgi ve çubuk çzigesi

en: Gauge visualization requires a number.
tr: Gösterge için bir sayı gerekiyor.

en: Gauge
tr: Gösterge

en: Gauge ranges
tr: Gösterge aralığı

en: Field to show
tr: Gösterilecek alan

en: last {0}
tr: son {0}

en: {0} was {1} {2}
tr: {0}, {1} {2} idi.

en: Group by a time field to see how this has changed over time
tr: Zaman bağlı olarak değişimi görmek için zaman içeren alana göre gruplandırınız

en: Switch positive / negative colors?
tr: Pozitif / negatif renklere geçilsin mi?

en: Pivot column
tr: Özet sütunu

en: Cell column
tr: Hücre sütunu

en: Visible columns
tr: Görünen sütunlar

en: Conditional Formatting
tr: Koşullu biçimlendirme

en: Column title
tr: Sütun başlığı

en: Show a mini bar chart
tr: Küçük çubuk çizlgesi göster

en: Link
tr: Bağlantı

en: Email link
tr: Bağlantıyı e-postala

en: Image
tr: Görüntü

en: Automatic
tr: Otomatik

en: View as link or image
tr: Bağlantı ya da görüntü olarak izle

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Not a valid integer: ''{0}''
tr: Geçerli bir tamsayı değil: "{0}"

en: Embedding is not enabled for this object.
tr: Bu obje için gömme işlemi etkin değil.

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication: {0}
tr: LDAP sunucusuna bağlanırken sorun oluştu, yerel kimlik doğrulamaya dönülüyor: {0}

en: When including an offset, a limit must also be included.
tr: Kaydrıma dahil edildiğinde, bir sınır da dahil edilmeli.

en: When including a limit, an offset must also be included.
tr: Bir sınır dahil edildiğinde, bir kaydırma değeri de dahil edilmeli.

en: Applying heuristic {0} to {1}.
tr: Sezgi {0} {1}'e uygulanıyor.

en: Dimensions bindings:n{0}
tr: Boyutların ilişkilendirilmesi:n{0}

en: Using definitions:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}
tr: Tanımlamalar kullanılıyor:nÖlçevler:n{0}nSüzgeçler:n{1}

en: minute
tr: dakika

en: hour
tr: saat

en: day of week
tr: haftanın günü

en: day of month
tr: ayın günü

en: day of year
tr: yılın günü

en: week
tr: hafta

en: month
tr: ay

en: quarter
tr: çeyrek yıl

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:n{2}
tr: {0} kartları {1}:n{2} panosuna ekle

en: Error parsing {0}:n{1}
tr: Hata ayıklama {0}:n{1}

en: WARNING: Filtering only works on dimensions! ''{0}'' is a metric. Ignoring filter.
tr: UYARI: Filtreleme sadece boyutlarda çalışır! '' {0} '' bir metrik. Filtre yoksayılıyor.

en: WARNING: A date can't belong to multiple discrete intervals, so ANDing them together doesn't make sense.
tr: UYARI: Bir tarih çoklu bağımsiz aralıklara ait olamaz, VE operatörü mantıksız olur.

en: Ignoring these intervals: {0}
tr: Bu aralıklar dikkate alınmayacaktır: {0}

note: We should never get to this point since the all non-string negations should get automatically rewritten by the query expander.
en: WARNING: Don't know how to negate: {0}
tr: UYARI: {0} nasıl negatif yapılır bilmiyorum

en: Sorting with Druid is only allowed in queries that have one or more breakout columns. Ignoring :order-by clause.
tr: Veri kaynağı ile sıralama yalnızca bir veya daha fazla ara bloğuna sahip sorgularda çalışır. Sıralama seçeneğini yok say.

note: TODO - this is not really true, is it
en: WARNING: It only makes sense to specify :fields for a query with no aggregation. Ignoring the clause.
tr: UYARI: Sadece bir sorgulama için alanları belirtmek daha uygun. Seçeneğini yok say.

en: WARNING: Druid doenst allow limitSpec in timeseries queries. Ignoring the LIMIT clause.
tr: UYARI: Veri kaynağı, zaman aralıkları sorgularında limitSpec'e izin vermez. LIMIT Seçeneğini yok say.

en: HoneySQL Form:
tr: HoneySQL Formu:

en: Unable to parse date ''{0}''
tr: Tarih ''{0}'' ayrıştırılamadı

en: Client closed connection, cancelling query
tr: İstemci bağlantıyı kapattı, sorgulama iptal ediliyor

en: Setting timezone with statement: {0}
tr: Zaman dilimini {0} ifadesi ile ayarlama

en: Multiple date filters are not supported
tr: Çoklu tarih filterleri desteklenmiyor

en: :not is not yet implemented
tr: :not henüz uygulanmadı

en: Only one Google Analytics segment allowed at a time.
tr: Aynı anda sadece bir Google Analytics kesiti izinli

en: Error: mismatched columns in results! Expected: {0} Got: {1}
tr: Hata: sütunlar uyuşmadı! {0} Beklendi {1} Erişildi

en: Unable to create temp file in `{0}` for email attachments
tr: E-posta eklentisi için geçici dosya `{0}` oluşturulamıyor:

en: Error preprocessing query:
tr: Sorgu ön işlemesinde hata:

en: Illegal filter clause: {0}
tr: Geçersiz süzgeç koşulu: {0}

en: Invalid clause:
tr: Geçersiz koşul:

en: Error: query's source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
tr: Hata: sorgulamanın kaynak sorgusu çözümlenemedi. Büyük olasılıkla sorguyu ön işleme tabi tutmanız gerekiyor.

note: failing that throw an Exception with detailed info about what we tried and what the actual expressions were
en: No expression named ''{0}''
tr: "{0}" diye bir ifade yok

en: No aggregation at index: {0}
tr: Göstergede kümeleşme yok: {0}

en: Field values total length is {0} (max {1}).
tr: Alan değerleri toplam uzunluğu {0} (en fazla {1}).

en: FieldValues are allowed for this Field.
tr: Bu alan için FieldValues izni vardır.

en: FieldValues are NOT allowed for this Field.
tr: Bu alan için FieldValues izni yoktur.

en: Field {0} ''{1}'' should have FieldValues and belongs to a Database with On-Demand FieldValues updating.
tr: Alan {0} "{1}" FieldValues olmalı ve talep üzerine FieldValues güncellemesine sahip bir veritabanında bulunmalı.

en: You cannot create or revoke permissions for the ''Admin'' group.
tr: "Yönetici" grubu için izin oluşturulamaz ya da etkisiz kılınamaz.

en: You cannot add or remove users to/from the ''MetaBot'' group.
tr: "MetaBot" grubuna kullanıcı ekleyemez ya da silemezsiniz.

en: You cannot add or remove users to/from the ''All Users'' group.
tr: "Tüm kullanıcılar" grubuna kullanıcı ekleyemez ya da silemezsiniz.

en: You cannot remove the last member of the ''Admin'' group!
tr: "Yönetici" grubunun son üyesini çıkarmazsınız.

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting: {0}
tr: Yeni ayar {0} eklenirken hata oluştu

en: defsetting descriptions strings must be `:internal?` or internationalized, found: `{0}`
tr: defsetting string tanımlamaları `dahili mi olmalı?` veya uluslararasılaştırılmış mı olmalı, `{0}` bulundu

en: Loading plugin {0}... {1}
tr: Eklenti {0}...{1} yükleniyor

en: Object keyed by type, containing formatting settings
tr: Biçimlendirme ayarları içeren tip anahtarlı nesne

en: Allow users to explore data using X-rays
tr: Kullanıclara veri araştırması için X-rays kullanımına izin ver

en: Using this URL to check token: {0}
tr:  {0} tokeni kontrol etmek için bu URL'yi kullanıyor

en: Unable to validate token: 404 not found.
tr: Token doğrulanamadı: 404 bulunamadı.

en: There was an error checking whether this token was valid:
tr: Bu tokenin geçerli olup olmadığını kontrol ederken bir hata oluştu:

note: +----------------------------------------------------------------------------------------------------------------+ |                                             SETTING & RELATED FNS                                              | TODO - rename this to premium-features-token?
en: Token for premium features. Go to the MetaStore to get yours!
tr: Premium özellikler için token. Almak için MetaStore'a git!

en: Token format is invalid. Token should be 64 hexadecimal characters.
tr: Token formatı geçerli değil. Token 64 hexadecimal karakterde olmalıdır.

en: Error setting premium features token
tr: Premium özelliklere sahip olan tokenleri ayarlanırken hata oluştu

en: Error validating token:
tr: Token doğrulanırken hata oluştu:

en: Error preprocessing query
tr: Sorgulamanın önişlemi sırasında hata oluştu

en: No native form returned.
tr: Hiçbir yerel form iade edilmedi.

en: Invalid response from database driver. No :status provided.
tr: Veritabanı sürücüsünden geçerli cevap alınamadı. :status iletilmedi.

en: General error
tr: Genel hata

en: Missing query hash!
tr: Sorgu karması eksik!

en: Table ''{0}'' has no Fields associated with it.
tr: Tablo "{0}" ile ilişkilendirilmiş alan yok.

en: Max concurrent query limit reached
tr: En fazla eşzamanlı sorgulama sınırı aşıldı

note: we should never reach this if our patterns are written right so this is more to catch code mistakes than something the user should expect to see
en: Don't know how to get information about Field:
tr: Hakkında nasıl bilgi alınacağı bilinmeyen alan:

en: metabase.query-processor.interface/*driver* is unbound.
tr: metabase.query-processor.interface / * driver * bağlantısız.

en: Query processor error: mismatched number of columns in query and results.
tr: Sorgu işlemcisi hatası: sorgudaki ve sonuçlardaki eşleşmeyen sütun sayısı.

en: Expected {0} fields, got {1}
tr: {0} alan beklendi, {1} erişildi

en: Expected: {0}
tr: {0} beklendi

en: Actual: {0}
tr: Güncel: {0}

en: Unable to bin Field without a min/max value
tr: Alan en/an fazla değeri olmadan beslenemez

en: {0} is not supported by this driver.
tr: {0} bu sürücü tarafından desteklenmiyor.

en: Segment {0} does not exist, or is invalid.
tr: {0} dilimi yok ya da geçersiz.

en: Metric {0} does not exist, or is invalid.
tr: {0} ölçevi yok ya da geçersiz.

en: Missing source query in Card {0}
tr: Kart {0}'da kaynak sorgu eksik

note: log the query at this point, it's useful for some purposes
en: Fetched source query from Card {0}:
tr: Kart {0}'dan kaynak sorgu alındı:

en: Error transforming MBQL query to native:
tr: MBQL sorugusu özgün şekle dönüştürülürken hata oluştu:

en: Cannot run query: could not find source table {0}.
tr: Sorgu çalıştırma hatası: kaynak tablo {0} bulunamadı.

en: Error recording results metadata for query:
tr: Sorgu için üstveri sonuçları kayıt edilirken hata oluştu:

en: Error: Query Processor store is not initialized.
tr: Hata: Sorgu işlemci alanı atanmamış.

en: Error: Table {0} is not present in the Query Processor Store.
tr: Hata: Tablo {0} sorgu işlemci alanında yok.

en: Error: Field {0} is not present in the Query Processor Store.
tr: Hata: Alan {0} sorgu işlemci alanında yok.

en: Task history cleanup successful, rows were {0}deleted
tr: Görev geçmişi başarı ile temizlendi, {0} satır silindi.

en: not
tr: değil

en: For more information, see
tr: Daha fazla bilgi için, bakınız

en: Integer greater than or equal to zero
tr: Sıfıra eşit ya da sıfırdan büyük tam sayı

en: value must be an integer greater than or equal to zero.
tr: değer sıfıra eşit ya da sıfırdan büyük bir tam sayı olmalıdır.

en: value must be an integer zero or greater.
tr: değer sıfır ya da daha büyük olmalıdır.

en: value must be a valid integer greater than or equal to zero.
tr: değer sıfıra eşit ya da sıfırdan büyük geçerli bir tam sayı olmalıdır.

en: New users per state in the last 30 days
tr: Son 30 gün içerisinde eyalet bazında yeni kullanıcılar

en: Created At by day of the week
tr: Haftanın gününe göre düzenlendi

en: Created At by quarter of the year
tr: Yılın çeyreğine göre düzenlendi

en: [[this.short-name]] per country
tr: Ükle başına [[this.short-name]]

en: Users per source
tr: Kaynak başına kullanıcı

en: The top external pages that brought users to your site
tr: Kullanıcıları sitenize getiren en üstteki harici sayfalar

en: How [[this]] is distributed and more.
tr: [[this]] nasıl dağıtılması ve daha fazlası.

en: The [[this]] over time
tr: Zaman içindeki [[this]]

en: User growth
tr: Kullanıcı büyümesi

en: Whether or not there are any patterns to when they happen.
tr: Ne zaman olacağına göre herhangi bir desenin olup olmadığı.

en: Users per state
tr: Elayet başına kullanıcılar

en: Sessions
tr: Oturumlar

en: How some of the numbers in [[this]] relate to each other
tr: [[this]] sayıların bazıların birbirleriyle nasıl ilişkilenmesi?

en: Sales per country
tr: Ülkeye göre satış

en: Join date by month of the year
tr: Yılın ayına göre katılma tarihi

en: [[Timestamp]] by hour of the day
tr: günün saatine göre [[Timestamp]]

en: A look at the [[this]]
tr: [[this]] bakış

en: Bottom 5 per category
tr: Kategori başına 5 alt

en: Number of orders
tr: Sıra sayısı

en: Event growth
tr: Olay gelişimi

en: Total [[GenericTable]]
tr: Toplam [[GenericTable]]

en: Income growth
tr: Gelir artışı

en: Top 10 countries by sales in the last 30 days
tr: Son 30 günde en fazla satış yapan 10 ülke

en: [[this]] by month of the year
tr: Yılın ayına göre [[this]]

en: Transactions per day of the week
tr: Haftanın günü bazında işlemler

en: Sessions by device type
tr: Cihaz tipine göre oturumlar

en: Transactions per country
tr: Ülkeye göre işlemler

en: Join date by quarter of the year
tr: Yılın üç aylık dönemine göre katılım tarihleri

en: Events per hour of the day
tr: Günün saatine göre olaylar

en: Top 5 [[this]]
tr: Üst 5 [[this]]

en: Bottom 5 [[this]]
tr: Alt 5 [[this]]

en: [[Timestamp]] by day of the month
tr: Ayın gününe göre [[Timestamp]]

en: Per [[GenericCategoryLarge]]
tr: [[GenericCategoryLarge]] başına

en: Null values
tr: Sıfır değerler

en: Total events
tr: Toplam olaylar

en: A look at [[GenericTable]] across your [[this]], and how it changes over time.
tr: [[this]]'lerinizdeki [[GenericTable]'a bakış, ve zaman bağlı olarak değişimi.

en: [[this]] per [[GenericCategoryMedium]]
tr: [[GenericCategoryMedium]] başına [[this]]

en: How the [[this]] changes with time
tr: [[this]]'in zamana göre değişimi

en: How they compare by seasonality
tr: Dönemsel olarak karşılaştırılması

en: Average income per transaction
tr: İşlem başına ortalama gelir

en: [[this]] per country
tr: [[this]] ülke başına

en: Income per state
tr: Eyalet başına gelir

en: Per [[GenericCategoryMedium]]
tr: Her [[GenericCategoryMedium]]

en: A closer look at your [[this]]
tr: [[this]] İyice bir bakış

en: How [[GenericNumber]] is distributed
tr: [[GenericNumber]] nasıl dağıtılır

en: [[Timestamp]] by quarter of year
tr: çeyrek yıl [[Timestamp]]

en: Events per country
tr: Ülke başına hareket

en: Weekdays when [[this.short-name]] were added
tr: [[This.short-name]] eklendiğinde hafta içi

en: Months when [[this.short-name]] were added
tr: [[This.short-name]] eklendiğinde aylar

en: How they compare across different categories
tr: Farklı kategorilerde nasıl karşılaştırıldığı

en: New users per source in the last 30
tr: Son 30 kaynağa göre yeni kullanıcılar

en: Events per quarter of the year
tr: Yılın çeyreği başına olaylar

en: Heres a quick look at your [[this]]
tr: [[bu]] hızlı bir bakış

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], top 5
tr: [[GenericCategoryLarge]] başına[[this]], ilik 5

en: Days when [[this.short-name]] were added
tr: [[This.short-name]] eklendiğinde günler

en: Total orders per source
tr: Kaynak başına toplam sipariş

en: [[this]] by quarter of the year
tr: yılın çeyreğine göre [[this]]

en: Events per [[GenericCategoryMedium]]
tr: [[GenericCategoryMedium]] başına hareketler

en: Events per state
tr: Elayete göre hareketler

en: Top landing pages
tr: Arama sonuçlarından ulaşılan sayfaların başında gelenler

en: Heres a closer look at your [[this]] over time
tr: [[this]]'inize zamana bağlı yakın bakış

en: Sum of [[this]] by [[Country]]
tr: [[this]]'in [[Country]]'e göre toplamı

en: States that are performing best
tr: En iyi eyaletler

en: Created At by month of the year
tr: Yılın ayına göre oluşturulma tarihi

en: Sum of [[this]] by [[State]]
tr: [[this]]'in [[State]]'e göre toplamı

en: Sum of [[GenericNumber]] per [[this]]
tr: [[This]] başına [[GenericNumber]] toplamı

en: Events by coordinates
tr: Koordinatlara göre olaylar

en: Top referral pages
tr: Yönlendirilmiş sayfaların başında gelenler

en: An exploration of your users to get you started.
tr: Başlangıç için kullanıclarınızın incelemesi.

en: An overview of your [[this]] and how its distributed across time, place, and categories.
tr: [[this]] genel bir görünümü ve unun zaman, yer ve kategorilere göre dağıtılması.

en: Average income per state
tr: Eyalete göre ortalama gelir

en: [[this]] by [[GenericCategoryMedium]]
tr: [[GenericCategoryMedium]] göre [[this]]

en: Total transactions
tr: Toplam işlem

en: [[this.short-name]] that have joined over time
tr: Zaman içinde katılan [[this.short-name]]

en: The [[this]] by location
tr: yerine göre [[this]]

en: Events per month of the year
tr: Yılın ayına göre olaylar

en: [[this]] by [[GenericNumber]]
tr: [[GenericNumber]] göre [[this]]

en: Quarters when [[this.short-name]] were added
tr: [[this.short-name]] eklendiğinde konutlar

en: How these [[this.short-name]] are distributed
tr: [[this.short-name]] ların nasıl dağıtılması

en: [[this.short-name]] by [[GenericNumber]]
tr: [[GenericNumber]] göre [[this.short-name]]

en: Where users are coming from
tr: Kullanıcıların gelen yeri

en: [[this]] comparisons and correlations
tr: [[this]] karşılaştırmalar ve korelasyonlar

en: Total income
tr: Toplam gelir

en: Total income per month
tr: Ay başına toplam gelir

en: Number of users per source
tr: Kaynak başına kullanıcı sayısı

en: Transactions per state
tr: Elayet başına işlemler

en: [[this]] by [[Timestamp]]
tr: [[Timestamp]] göre [[this]]

en: New users per source in the last 30 days
tr: Son 30 gündeki kaynak başına yeni kullanıcılar

en: Join date by day of the month
tr: Ayın gününe göre katılma

en: Average discount %
tr: Ortalama indirim %

en: Autogenerated metrics about [[GenericTable]].
tr: Ortalama indirim %

en: [[this]] per day of the month
tr: her ayın günü başına [[this]]

en: Total sessions in each country
tr: Ülke başına toplam oturum

en: Transactions per month of the year
tr: Yılın her ayındaki işlemler

en: Sales per product
tr: Ürün başına satış

en: Users in each country
tr: Ülke başına kullanıcı

en: [[this]] by hour of the day
tr: günün saatine göre [[this]]

en: Events in the last 30 days
tr: Son 30 gün içindeki olaylar

en: Transactions per source
tr: Kaynak başına işlem

en: Where youve acquired your users
tr: Kullanıcılarınızın edindiniz yer

en: How they compare acrosss location
tr: Konum nasıl karşılaştırılması

en: [[this]] per product
tr: ürün başına [[this]]

en: [[this]] per month of the year
tr: yılın her ayına [[this]]

en: Per country
tr: Ülke başına

en: A deeper look at how different countries are performing for you.
tr: Farklı ülkelerin sizin için nasıl performans gösterdiğine daha derin bir bakış.

en: Sales per state
tr: Eyalet başına satış

en: Events by [[GenericNumber]]
tr: [[GenericNumber]] göre hareketler

en: Sales per product [[ProductCategoryMedium]]
tr: Ürün başına satış [[Ürün Kategorisi Orta]]

en: User acquisition by country
tr: Ülkeye göre kullanıcı edinme

en: [[this]] per source
tr: başına kaynak [[this]]

en: [[this]] by day of the week
tr: haftanın gününe göre [[this]]

en: Days of the month when [[this.short-name]] joined
tr: [[this.short-name]] eklendiği Ayın gün sayısı

en: Heres an overview of the people in your [[this]]
tr: Senin [[this]] insanlara genel bakış

en: How [[GenericTable]] are distributed across this time field, and if it has any seasonal patterns.
tr: zaman aralığında [[GenericTable]] nasıl dağıtılması, ve mevsimsel desenleri varsa.

en: Overview
tr: genel bakış

en: How this metric is distributed across different categories
tr: Bu metrikin, farklı kategorilerde nasıl dağıtılması

en: [[this.short-name]] per state
tr: Eyalet başına [[this.short-name]]

en: Weekdays when [[this.short-name]] joined
tr: [[This.short-name]] katıldı zamandaki hafta içleri

en: Hours when [[this.short-name]] joined
tr: [[This.short-name]] katıldı zamandaki saatlar

en: Total income by month
tr: Aya göre toplam gelir

en: A breakdown of your [[this]] over time, and its min, max, average and more.
tr: Zaman içindeki [[this]] sorunu, ve onun min, max, ortalama ve daha fazla diğeri

en: Average quantity per state
tr: Elayet başına ortalama miktar

en: How they compare by across different numbers
tr: Farklı sayılara göre karşılaştırılması

en: New users per country in the last 30 days
tr: Son 30 gündeki ülke başına yeni kullanıcılar

en: Transactions over time
tr: Zaman içindeki işlemler

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]]
tr: Zaman içindeki işlemler başına [[this]]

en: Some breakdown
tr: Bazı sorunlar

en: Average of [[this]] by [[State]]
tr: Elayete göre ortalama [[this]]

en: Transactions per quarter of the year
tr: Yılın çeyreği başına işlemler

en: By coordinates
tr: Koordinatlara göre

en: Heres a closer look at your [[this]] by products
tr: Ürünlere göre [[this]] daha yakından bakış

en: [[this]] per quarter of the year
tr: yılın çeyrek başına [[this]]

en: Heres an overview of your [[this]] data from Google Analytics
tr: Google Analytics’ten [[this]] verilerinize genel bakış

en: Quarters when [[this.short-name]] joined
tr: [[This.short-name]] katıldığı zamandaki oturum

en: New [[this.short-name]] in the last 30 days
tr: Son 30 gündeki yeni [[this.short-name]]

en: Total sessions by desktop, mobile, or tablet
tr: Masaüstü, mobil ya da tablet başına toplam oturum

en: Indepth example
tr: Ayrıntılı örnek

en: Average income per source
tr: Kaynak başına ortalama gelir

en: [[Timestamp]] by day of week
tr: Haftanın gününe göre [[Timestamp]]

en: Heres a closer look at your [[this]]
tr: [[this]] ice bir bakış

en: Heres a closer look at your [[this]] field
tr: [[this]] daha yakından bakış

en: Summary
tr: Özet

en: How the [[this]] is distributed geographically
tr: [[this]] coğrafi olarak nasıl dağıtılmsı

en: The pages with the most pageviews
tr: En fazla sayfa görüntülemesine sahip sayfalar

en: How [[Number1]] is correlated with [[Number2]]
tr: [[Number1]]'in [[Number2] ile nasıl ilişkilendirilmesi

en: Top 10 states by sales in the last 30 days
tr: Son 30 gündeki satışa göre en iyi 10 eyalet

en: Top 10 states by sales
tr: satışa göre en iyi 10 eyalet

en: Where these transactions happened
tr: bu işlemlerin gerçekleştiği yer

en: Top 10 countries by sales
tr: satışa göre en iyi 10 ülke

en: Sales by state
tr: Eyalet başına satış

en: Where most of your sessions originate from
tr: En çok oturumlarınızın kaynaklandığı yer

en: Top acquisition channels
tr: En çok edinilen kanallar

en: These [[this.short-name]] across time
tr: zaman içinde [[this.short-name]]

en: Average quantity
tr: Ortalama kalite

en: Sales per source
tr: Kaynak başına satış

en: Average income per country
tr: Ülke başına ortalama gelir

en: How [[this]] is distributed
tr: [[this]]'in nasıl dağıtılması

en: Distinct [[FK]]
tr: Farklı [[FK]]

en: How these transactions are distributed
tr: Bu işlemlerin nasıl dağıtılması

en: Per state
tr: Elayet başı

en: Count of [[GenericCategoryMedium]] by [[this]]
tr: [[this]] göre [[GenericCategoryMedium]] sayımı

en: A look at your [[this]]
tr: [[this]] bak

en: [[GenericNumber]] by [[this]]
tr: [[this]] göre [[GenericNumber]]

en: Sum of [[GenericNumber]] by [[this]]
tr: [[this]] göre Toplam [[Genel Sayı]]

en: A look at your [[this]] table
tr: [[This]] tablonuza bir bakış

en: How many [[GenericTable]] there are per state, and how each state is represented across other categories.
tr: Devlet başına [[GenericTable]] sayısı, ve her devletin diğer kategorilerde nasıl temsil etmesi.

en: Most-viewed pages
tr: En fazla görüntülenen sayfalar

en: Example exploration
tr: Örnek arama

en: Sales vs. rating
tr: Satış ve derecelendirme

en: [[this]] per hour of the day
tr: günün saat başına [[this]]

en: Where your [[this.short-name]] are
tr: Sizin [[This.short-name]] bulunduğu yer

en: These are the same for all your [[this.short-name]]
tr: Bunlar tüm [[this.short-name]] için aynıdır

en: Events by different categories
tr: Farklı kategorilere göre hareketler

en: Where these [[this.short-name]] are
tr: [[This.short-name]] bulunduğu yer

en: Over time
tr: Zamanaşımı

en: A summary of the events in your [[this]] table
tr: [[This]] tablonuzdaki hareketleri bir özeti

en: Transactions per source over time
tr: Zaman içindeki kaynak başına gerçekleşen işlemler

en: How the [[this]] is distributed
tr: [[this]] nasıl dağıtılması

en: Total income per source
tr: Kaynak başına toplam gelir

en: Total [[this.short-name]]
tr: Toplam [[this.short-name]]

en: Some metrics we found about your transactions.
tr: İşlemleriniz hakkında bulduğumuz bazı metrikler.

en: How your different products are performing.
tr: Çeşitli ürünlerinizin performansı

en: Where these events are happening
tr: Bu hareketlerin gerçekleştiği yer

en: Which US states are bringing you the most business.
tr: Hangi ABD eyaletleri size en çok iş getiriyor.

en: How they compare across time
tr: Onların amanla nasıl karşılaştırılması

en: Average transaction income per month
tr: Aylık ortalama işlem geliri

en: Average quantity per month
tr: Aylık ortalama miktarı

en: Seasonal patterns in the [[this]]
tr: [[this]] mevsimsel desenler

en: Events over time
tr: Zaman içindeki olaylar

en: Orders and income per source
tr: Kaynak başına sipariş ve gelir

en: Transactions per hour of the day
tr: Günün saatindeki işlemler

en: Where most of your traffic is coming from.
tr: Trafiğinizin çoğunun geldiği yer

en: Heres a quick look at the [[this]]
tr: [[this]]  hızlı bir bakış

en: It looks like your [[this]] has transactions, so heres a look at them
tr: [[this]] işlemleriniz var gibi gözüküyor, bir bakın

en: Average discount per month
tr: Aylık ortalama indirim

en: [[Timestamp]] by month of the year
tr: Yılın ayına göre [[Timestamp]]

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]] over time
tr: Zaman içindeki [[GenericCategorySmall]] başına [[this]]

en: Distribution by coordinates
tr: Koordinatlarla dağıtım

en: Sales by source
tr: Kaynağa göre satışlar

en: Sales for each product category
tr: Her ürün kategorisi için satış

en: A closer look at the metrics and dimensions used in this saved question.
tr: Kaydedilen soruda kullanılan metriklere ve boyutlara daha yakından bakış

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryMedium]]
tr: [[GenericCategoryMedium]] başına [[this.short-name]]

en: Sales per product [[ProductCategoryLarge]]
tr: [[ProductCategoryLarge]] ürün başına satış

en: Average quantity per country
tr: Ülke başına ortalama miktar

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryLarge]]
tr: [[GenericCategoryLarge]] başına [[this.short-name]]

en: Heres a closer look at your [[this]] per source
tr: [[this]] kaynak başına ince bakış

en: Events per day of the month
tr: Ayın günlük hareketleri

en: If youre into correlations, this is the x-ray for you.
tr: Bağıntı halinde iseniz, bu x-eksenidir.

en: Sessions by Country
tr: Ülkeye göre oturumlar

en: Some interesting metrics about your GA stats to get you started.
tr: İlerlemeniz için GA istatistiklerinizle ilgili bazı ilginç metrikler.

en: [[this]] per state
tr: Elayet başına [[this]]

en: [[Timestamp]] by quarter of the year
tr: yılın çeyreğine göre [[Timestamp]]

en: How its distributed across time and other categories.
tr: Zaman ve diğer kategorilerde nasıl dağıtılması.

en: A look at your events over time and by several categories.
tr: Birkaç kategoriye göre zaman içindeki hareketlerinize bakış

en: [[GenericTable]] per [[this]]
tr: [[this]] başına [[GenericTable]]

en: Average quantity per source
tr: Kaynak başına ortalama miktar

en: Top 5 per category
tr: Kategori başına en iyi 5

en: Events per day of the week
tr: Haftanın gününe göre hareketler

en: New [[this.short-name]] per month
tr: Ay başına yeni [[this.short-name]]

en: Top performers
tr: En iyi performans gösterenler

en: Transactions in the last 30 days
tr: Son 30 gün içindeki işlemler

en: [[GenericTable]] by [[this]]
tr: [[this]] göre [[GenericTable]] by

en: Overview of your [[this]] data from Google Analytics
tr: Google Analytics’ten [[this]] verilerinize genel bakış

en: Created At by hour of the day
tr: Günün saatinde düzenlendi

en: Sales by month
tr: Aya göre satış

en: How the [[this]] is distributed across categories
tr: [[this]] kategorilere nasıl dağıtılması?

en: [[Timestamp]] by month of year
tr: yılın ayına göre [[Zaman damgası]]

en: How many total sessions vs. how many individual users you had each day.
tr: Toplam toplam oturum sayısı vs günlük kaç bireysel kullanıcı sayısı

en: How this metric is distributed across different numbers
tr: Bu metrik'in, farklı sayılar içinde nasıl dağıtılması

en: Sessions by page where the session began
tr: Sayfaya göre oturumun başladığı yerdeki oturumlar

en: Distinct values
tr: Farklı değerler

en: Hours when [[this.short-name]] were added
tr: [[This.short-name]] eklendiğinde saatler

en: [[Timestamp]] by day of the week
tr: Haftanın gönüne göre [[Timestamp]]

en: [[GenericNumber]] over time
tr: Zaman içindeki [[GenericNumber]]

en: Heres an overview of your [[this]]
tr: [[this]] genel bir bakış

en: [[this.short-name]] by coordinates
tr: koordinatlara göre [[this.short-name]]

en: Heres a closer look at your [[this]] per state
tr: Elayet başına [[this]] ince bir bakış

en: Created At by day of the month
tr: Ayın Gününe Göre Düzenlendi

en: Sales by coordinates
tr: koordinatlara göre satış

en: New [[this.short-name]] over time
tr: Zaman içindeki yeni [[this.short-name]]

en: Join date by hour of the day
tr: Günün saatine göre katılış tarihi

en: [[Timestamp]] by hour of day
tr: Günün saatine göre [[Timestamp]]

en: Sessions and unique users per day
tr: Gün başına özgün kullanıcılar ve oturumlar

en: Events per [[GenericCategoryLarge]]
tr: [[GenericCategoryLarge]] başına hareketler

en: How they compare by distribution
tr: Dağıtıma göre nasıl karşılaştırılması

en: Income per country
tr: Ülke başına gelir

en: Heres a closer look at your [[this]] per country
tr: Ülke başına [[this]] bir ince bakış

en: Sales by product [[ProductCategory]]
tr: Ürün [[ProductCategory]] göre satışlar

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], bottom 5
tr: [[GenericCategoryLarge]] başına [[this]], en düşük 5

en: [[this.short-name]] added in the last 30 days
tr: [[this.short-name]] son 30 günde eklendi

en: Per [[Source]]
tr: [[Kaynak]] başına

en: Average item quantity per month
tr: Aylık ortalama ürün miktarı

en: The number of [[GenericTable]] per country, and how each country is represented in different categories.
tr: Ülke başına [[GenericTable]] sayısı, ve her ülkenin farklı kategorilerde nasıl temsil etmesi.

en: [[this]] per day of the week
tr: haftanın gün başına [[this]]

en: Average qunatity per source
tr: Kaynak başına ortalama miktar

en: [[this.short-name]] by [[Timestamp]]
tr: [[Timestamp]] göre [[this.short-name]]

en: Summary statistics
tr: Özet istatistikler

en: Sales per month
tr: Aylık satış

en: [[GenericNumber]] by join date
tr: katılma tarihine göre [[GenericNumber]]

en: Average of [[this]] by [[Country]]
tr: [[Country]] göre [[this]] ortalaması

en: [[this]] over time
tr: Zaman içindeki [[this]]

en: Join date by day of the week
tr: Haftanın gününe göre katılma tarihi

en: We crunched the numbers for your [[this]]
tr: [[this]] için numaraları çektik

en: Months when [[this.short-name]] joined
tr: [[This.short-name]] katıldığı zamandaki aylar

en: Unable to parse resource `{0}` as JSON
tr: `{0}` kaynağını JSON olarak ayrıştırılamıyor

en: Unable to find JSON via relative path `{0}`
tr: JSON göreli yolu {0} ile bulunamadı

en: Connection to host timed out for URL `{0}`
tr: '{0}' URL için zaman aşımına bağlandı

en: Unable to connect to unknown host at URL `{0}`
tr: {0} URL’de bilinmeyen barındırıcıya bağlanılamıyor

en: Unable to connect to host at URL `{0}`
tr: '{0}` adresindeki ana makineye bağlanılamıyor

en: Connection refused by host at for URL `{0}`
tr: Bağlantı, `{0}` URL adresi için ana makine tarafından reddedildi

en: Unable to retrieve resource at URL `{0}`
tr: `{0}` URL adresinden kaynak alınamadı

en: Unable to parse resource at URL `{0}` as JSON
tr: JSON olarak `{0}` URL adresindeki kaynak ayrıştırılamıyor

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication: {0}
tr: LDAP sunucusuna bağlanma sorunu, {0} yerel kimlik doğrulamaya geri dönecek

en: BigQuery statements can''t be parameterized!
tr: BigQuery ifadeleri parametrelenemez!

en: WARNING: Druid does not allow limitSpec in time series queries. Ignoring the LIMIT clause.
tr: UYARI: Veri kaynağı, zaman aralıkları sorgularında limitSpec'e izin vermez. LIMIT Seçeneğini yok say.

en: Invalid Snowflake connection details: missing DB name.
tr: Geçersiz Snowflake bağlantı detayları: DB adı eksik.

en: We’d love your feedback.
tr: Geri bildiriminizi bekliyoruz.

en: It looks like Metabase wasn’t quite a match for you.
tr: Metabase senin için tam bir eşleşme değildi.

en: Would you mind taking a fast 5 question survey to help the Metabase team understand why and make things better in the future?
tr: Metabase ekibinin gelecekte işleri daha iyi hale getirmesine yardımcı olmak için hızlı bir 5 soru anketi çeker misiniz?

en: We hope you''ve been enjoying Metabase.
tr: Metabase'i beğeneceğinizi umuyoruz.

en: Would you mind taking a fast 6 question survey to tell us how it’s going?
tr: İşlerin nasıl gittiğini anlatmak için hızlı bir şekilde 6 soru anketi çeker misiniz?

en: {0} created a Metabase account
tr: {0} bir Metabase hesabı oluşturdu

en: {0} accepted their Metabase invite
tr: {0} Metabase davetlerini kabul etti

en: [Metabase] Password Reset Request
tr: [Metabase] Şifre Sıfırlama İsteği

en: [Metabase] Notification
tr: [Metabase] Bildirimi

en: [Metabase] Help make Metabase better.
tr: [Metabase] Metabase daha iyi hale getirmeye yardımcı olun.

en: [Metabase] Tell us how things are going.
tr: [Metabase] işler nasıl gidiyor, bize söyleyin.

en: Error: query''s source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
tr: Hatalı: Sorgunun kaynak sorgusu çözülmedi. Muhtemelen ilk önce sorguyu ön işleme almanız gerekir.

en: Don't know what to do with:
tr: ile ne yapacağınızı bilmiyorum:

en: Don't know how to wrap:
tr: Nasıl kapsamayı bilmiyorum:

en: Failed setting `query-caching-max-kb` to {0}.
tr: `query-caching-max-kb` {0} olarak ayarlayamadı.

en: Values greater than {1} are not allowed.
tr: {1} değerinden büyük olan değerlere izin verilmez.

note: we need the Database instance no matter what (in order to compare details hash with cached value) passed in look up by ID
en: Database {0} does not exist.
tr: {0} veritabanı mevcut değil.

en: Error: Database is not present in the Query Processor Store.
tr: Hata: Sorgu işlemcisi deposunda veritabanı yok.

en: Invalid embedding-secret-key! Secret key must be a hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string).
tr: Geçersiz gömme-gizli anahtar! Gizli anahtar, hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string) olmalıdır.

en: JWT is missing `alg`.
tr: JWT `alg` bulamadı

en: JWT `alg` cannot be `none`.
tr: JWT `alg` `none` olamaz.

en: The embedding secret key has not been set.
tr: Gömme gizli anahtarı ayarlanmamış.

en: Token is missing value for keypath
tr: Token anahtar yolu için değer bulamadı

en: In-depth example
tr: Derinleme örneği

en: Key
tr: Anahtar

en: Class
tr: Sınıf

en: Triggers
tr: Tetikleyici

en: View triggers
tr: Tetikleyicileri izle

en: Scheduler Info
tr: Zamanlayıcı bilgisi

en: Priority
tr: Öncelik

en: Last Fired
tr: Son tetiklenen

en: Next Fire Time
tr: Bir sonraki tetiklenme zamanı

en: Start Time
tr: Başlangıç zamanı

en: End Time
tr: Bitiş zamanı

en: Final Fire Time
tr: Son tetikleme zamanı

en: May Fire Again?
tr: Tekrar tetiklensin mi?

en: Triggers for {0}
tr: {0} için tetikleyiciler

en: Tasks
tr: Görevler

en: Jobs
tr: İşler

en: Duplicated {0}
tr: {0} kopyalandı

en: Duplicate this item
tr: Bu ögeyi kopyala

en: Archive this item
tr: Bu ögeyi arşivle

en: Duplicate dashboard
tr: Bu panoyu kopyala

en: Duplicate "{0}"
tr: "{0}"ı kopyala

en: Duplicate
tr: Kopyala

en: Tomorrow
tr: Yarın

en: This {0}
tr: Bu {0}

en: Next {0}
tr: Sonraki {0}

en: Previous {0}
tr: Önceki {0}

en: Previous {0} {1}
tr: Önceki {0} {1}

en: Next {0} {1}
tr: Sonraki {0} {1}

en: Now
tr: Şimdi

en: {0} {1} ago
tr: Geçen {0} {1}

en: {0} {1} from now
tr: Şu andan itibaren {0} {1}

en: Default period | Default periods
tr[0]: Güncel aralık
tr[1]: Güncel aralıklar

en: Minute of hour | Minutes of hour
tr[0]: Dakika
tr[1]: Dakikalar

en: Hour of day | Hours of day
tr[0]: Saat
tr[1]: Saatler

en: Day of week
tr: Haftanın günü

en: Day of month
tr: Ayın günü

en: Day of year | Days of year
tr[0]: Yılın günü
tr[1]: Yılın günleri

en: Week of year | Weeks of year
tr[0]: Yılın haftası
tr[1]: Yılın haftaları

en: Month of year | Months of year
tr[0]: Yılın ayı
tr[1]: Yılın ayları

en: Quarter of year | Quarters of year
tr[0]: Yılın çeyreği
tr[1]: Yılın çeyrekleri

en: {0} selection | {0} selections
tr[0]: {0} seçim
tr[1]: {0} seçim

en: This
tr: Bu

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Add a time
tr: Bir zaman ekleyin

en: Nothing to compare for the previous {0}.
tr: Önceki {0} ile karşılaştırılacak bir şey yok.

en: by {0}
tr: {0} bazında

en: value must be a valid database engine.
tr: Değer geçerli bir veritabanı olamalıdır.

en: Connection refused by host for URL `{0}`
tr: URL '{0}'a erişim sistem tarafından reddedildi

en: Warning: Postgres connection string with `ssl=true` detected.
tr: Uyarı: Postgres bağlantı dizininde 'ssl=true' dizgesi tespit edildi.

en: You may need to add `?sslmode=require` to your application DB connection string.
tr: Veritabanı bağlantı dizgesine '?sslmode=require' eklemeniz gerekebilir.

en: If Metabase fails to launch, please add it and try again.
tr: Eğer Metabase başlatılamazsa, lütfen tekrar ekeleyip deneyin.

en: See https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 for more details.
tr: Ayrıntılar için https://github.com/metabase/metabase/issues/8908'i inceleyin.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recomended for production deployments.
tr: Uyarı: Metabase'i bir H2 uygulama veritabanı ile kullanmak canlı sistemlerde tavsiye edilmemektedir.

en: For production deployments, we highly recommend using Postgres, MySQL, or MariaDB instead.
tr: Canlı sistemlerde kullanılmak üzere, Postgres, MySQL ya da Maria DB'yi tavsiye ediyoruz.

en: If you decide to continue to use H2, please be sure to back up the database file regularly.
tr: Şayet H2'yi kullanmaya devam etmeye karar verirseniz, lütfen veritabanı dosyasını düzenli olarak yedeklediğinizden emin olun.

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres for more information.
tr: Lütfen daha fazla bilgi için https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres inceleyiniz.

en: Unable to connect to Metabase {0} DB.
tr: Metabase {0} veritabanına bağlanılamıyor.

en: Error adding legacy SQL directive to BigQuery saved Question
tr: Eski SQL sorgusunun BigQuery ile kaydedilen soruya eklenmesi sırasında hata

en: Failed to notify {0} Database {1} updated
tr: Veritabanı {1}'in güncelleme bildirimi {0} hatalı

en: Loading driver {0} {1}
tr: Sürücü {0} {1} yükleniyor

en: Load driver {0}
tr: Sürücü {0}'ı yükle

en: Driver not registered after loading: {0}
tr: Sürücü yükleme sonrası kaydedilemedi: {0}

en: Error: attempting to change {0} property `:abstract?` from {1} to {2}.
tr: Hata: {0} `:abstract?` özelliği {1}'den {2}'ye değiştirilirken

en: Registered abstract driver {0}
tr: Soyut sürücü {0} kaydedildi

en: Registered driver {0}
tr: Sürücü {0} kaydedildi

en: (parents: {0})
tr: (atalar: {0})

en: Initializing driver {0}...
tr: Sürücü {0} başlatılıyor...

en: Reason:
tr: Neden:

en: Invalid driver feature: {0}
tr: Geçersiz sürücü özelliği: {0}

en: Invalid HoneySQL form:
tr: Geçersiz HoneySQL formu:

en: Closing connection pool for database {0} ...
tr: Veritabanı {0} için bağlantı havuzu sonlandırılıyor...

en: Error loading namespace
tr: Ad alanı yüklenirken hata oluştu

en: Starting events listener:
tr: Olay dinleyici başlatılıyor:

en: Unexpected error listening on events
tr: Olayları izlerken beklenmeyen bir hata oluştu

en: Error syncing Database {0}
tr: Veritabanı {0} için eşleştirme hatası

en: Failed to process sync-database event.
tr: Veritabanı eşleştirme olayının işlenmesi gerçekleştirilemedi.

en: Bad nested-query-level: query does not have a source query
tr: Hatalı yuvalanmış sorgu füzeryi: sorgunun kaynak sorgusu yok

en: I don''t know how to `{0}`.
tr: '{0}'ın nasıl yapılcağını bilmiyorum.

en: Here''s what I can do:
tr: Yapabileceğim şey şudur:

en: Error in Metabot command
tr: Hatalı Metabot komutu

en: Websocket associated with this Slack event is different from the websocket we're currently using.
tr: Güncel Slack olayı ile bağlantılı Websocket kullanılandan farklı.

en: FieldValues for Field {0} remain unchanged. Skipping...
tr: Alan {0}'a ait FieldValues değişmiyor. Atlanıyor...

en: Unable to normalize:
tr: Düzgelenemiyor:

en: Could not find matching Field ID for target:
tr: Hedef için Field ID bulunamadı:

en: Metabase does not have permissions to write to plugins directory {0}
tr: Metabase'in eklentiler dizinine kayıt izni yok

en: Metabase cannot use the plugins directory {0}
tr: Metabase eklenti dizini {0}'u kullanamıyor

en: Please make sure the directory exists and that Metabase has permission to write to it.
tr: Lütfen dizinin varolduğundan emin olun ve Metabase'in bu dizine kayıt izni olduğunu kontrol edin.

en: You can change the directory Metabase uses for modules by setting the environment variable MB_PLUGINS_DIR.
tr: Metabase'in modüller için kullandığı dizini, MB_PLUGINS_DIR çevre değişkenini belirleyerek değiştirebilirsiniz.

en: Falling back to a temporary directory for now.
tr: Şimdilik geçici bir dizin kullanılacak.

en: Metabase cannot write to temporary directory. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
tr: Metabase geçici dizine yazamıyor. Lütfen MB_PLUGINS_DIR'ü yazılabilir bir dizine ayarlayarak Metabase'i yeniden başlatın.

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 1.0+. You can delete it from the plugins directory.
tr: spark-deps.jar'a artık Metabase 1.0+ tarafından ihtiyaç duyulmuyor. Eklentiler dizininden silebilirsiniz.

en: Failied to initialize plugin {0}
tr: Eklenti {0} başlatılırken hata oluştu.

en: Loading plugins in {0}...
tr: {0}'daki eklentiler yükleniyor...

en: Using Clojure base loader as shared context classloader: {0}
tr: Clojure temel yükleyicisi paylaşımlı ortam sınıf yükleyicisi olarak kullanılıyor: {0}

en: Setting current thread context classloader to shared classloader {0}...
tr: Güncel iş parçası ortam sınıf yükleyicisi, paylaşımlı sınıf yükleyici {0} olarak ayarlanıyor...

note: it's important that we deref the promise again here instead of using the one we just created because it is possible thru a race condition that somebody else delivered the promise before we did; in that case, Clojure ignores subsequent calls to `deliver`. Dereffing the promise guarantees that we'll g
en: Setting current thread context classloader to NEWLY CREATED classloader {0}...
tr: Güncel iş parçası ortam sınıf yükleyicisi, yeni oluşturulan sınıf yükleyici {0} olarak ayarlanıyor...

en: Added URL {0} to classpath
tr: URL {0} sınıf yoluna eklendi

en: Plugin {0} declares a dependency that Metabase does not understand: {1}
tr: Eklenti {0} Metabase'in anlamadığı bir bağımlılık tanımlıyor: {1}

en: Refer to the plugin manifest reference for a complete list of valid plugin dependencies:
tr: Geçerli eklenti bağımlılıklarının tam listesi için eklenti referansına başvurunuz:

en: Metabase cannot initialize plugin {0} due to required dependencies.
tr: Gerekli bağımlılıklar yüzünden Metabase ekelnti {0}'ı başlatamıyor.

en: Class not found: {0}
tr: Sınıf bulunamadı: {0}

en: Plugin ''{0}'' depends on plugin ''{1}''
tr: Eklenti "{0}" eklenti "{1}" bağımlı

en: {0} dependency {1} satisfied? {2}
tr: {0} bağımlığı {1}'i yerine getirdi mi? {2}

en: Plugins with unsatisfied deps: {0}
tr: Yerine getirilmeyen bağımlığı olan eklentiler: {0}

en: Extract file {0} -> {1}
tr: Dosya {0} -> {1} çıkarılıyor

en: Resource does not exist.
tr: Kaynak mevcut değil.

en: Loading plugin namespace {0}...
tr: Eklenti alan adı {0} yükleniyor...

en: Dependencies satisfied; these plugins will now be loaded: {0}
tr: Bağımlılıklar yerine getirildi; bu eklentiler şimdi yükleniyor: {0}

en: Registering JDBC proxy driver for {0}...
tr: {0} için JDBC vekil sunucu sürücüsü kaydedilyor...

en: Deregistering original JDBC driver {0}...
tr: {0} için JDBC vekil sunucu sürücüsü kaydı siliniyor...

en: Default connection property {0} does not exist.
tr: Standart bağlantı özelliği {0} mevcut değil.

en: Invalid connection property {0}: not a string or map.
tr: Geçersiz bağlantı özelliği {0}: string ya da map değil.

note: ok, do the init steps listed in the plugin mainfest
en: Load lazy loading driver {0}
tr: Geciktirmeli yükleme sürücü {0}'ı yükle

en: Cannot initialize plugin: missing required property `driver-name`
tr: Eklenti başlatılamıyor: Gerekli özellik 'driver-name' eksik

en: Warning: plugin manifest for {0} does not include connection properties
tr: Uyarı: {0} için eklenti manifestosu bağlnatı özelliklerini içermiyor

note: finally, register the Metabase driver
en: Registering lazy loading driver {0}...
tr: Geciktirmeli yükleme sürücü {0} kaydediliyor...

en: Error running query for Card {0}
tr: Kart {0}'a dair sorgu çalıştırılırken hata oluştu

en: Last week
tr: Geçen hafta

en: This week
tr: Bu hafta

en: Last month
tr: Geçen ay

en: This month
tr: Bu ay

en: Last quarter
tr: Geçen çeyrek

en: This quarter
tr: Bu çeyrek

en: Last year
tr: Geçen yıl

en: This year
tr: Bu yıl

en: *driver* is unbound.
tr: *sürücü* bağlı değil.

en: Error syncing Fields for Table ''{0}''
tr: Tablo "{0}"'a ait alanlar eşleştirilirken hata oluştu

en: Hash of {0} matches stored hash, skipping Fields sync
tr: {0}'ın sağlaması kayıtlı sağlama ile eşleşti, alan eşleştirmesi atlanıyor

en: Field
tr: Alan

en: Error checking if Fields {0} need to be created or reactivated
tr: {0} alanlarının oluşturulması ya da yeniden etkinleştirilmesi denetlenirken hata oluştu

en: Marking Field ''{0}'' as inactive.
tr: Alan "{0}" etkisiz olarak işaretlendi.

en: Error retiring {0}
tr: {0} geri çekilirken hata oluştu

en: Database type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
tr: {0} veritabanı tipi "{1}"den "{2}"e değişti.

en: Base type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
tr: {0} taban tipi "{1}"den "{2}"e değişti.

en: Special type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
tr: {0} özel tipi "{1}"den "{2}"e değişti.

en: Comment has been added for {0}.
tr: {0}'a yorum eklendi.

en: Stopping Quartz Scheduler {0}
tr: Quartz zamanlayıcı {0} durduruldu

en: Starting Quartz Scheduler {0}
tr: Quartz zamanlayıcı {0} başlatıldı

en: Error loading tasks namespace {0}
tr: Görev alan adları {0} yüklenirken hata oluştu

note: don't bother logging namespace for now, maybe in the future if there's tasks of the same name in multiple namespaces we can log it
en: Initializing task {0}
tr: Görev {0} başlatılıyor

en: Error initializing task {0}
tr: Görev {0} başlatılırken hata oluştu

en: Problem sending abandonment email
tr: Terk email'i gönderilirken sorun oluştu

en: Sending anonymous usage stats.
tr: Anonim kullanım istatistikleri gönderiliyor.

en: Error sending anonymous usage stats
tr: Anonim kullanım istatistikleri gönderilirken hata oluştu

en: Error sending Pulse {0}
tr: Bildirim {0} gönderilirken hata oluştu

en: Sending scheduled pulses...
tr: Zamanlanmış bildirimler gönderiliyor...

en: SendPulses task failed
tr: Bildirim gönderme görevi başarısız

en: Failed to scheduler tasks for Database {0}
tr: Veritabanı {0} için görevlerin zamanlaması başarısız

en: Cleaning up task history
tr: Görev geçmişi temizleniyor

en: Task history cleanup successful, rows were deleted
tr: Görev geçmişi başarı ile temizlendi, satırlar silindi

en: Task history cleanup successful, no rows were deleted
tr: Görev geçmişi başarı ile temizlendi, hiçbir satır silinmedi

en: Checking for new Metabase version info.
tr: Yeni Metabase sürüm bilgisi kontrol ediliyor.

en: Error fetching version info
tr: Sürüm bilgisi alınırken hata oluştu

en: Maximum memory available to JVM: {0}
tr: JVM için kullanılabilir bellek: {0}

en: Not something with an ID: {0}
tr: Bu ID ile bir şey yok: {0}

en: [[CreateDate]] by month of the year
tr:  [[CreateDate]] yılın ayı bazında

en: Here's a quick look at your [[this]]
tr: [[this]]'e hızlı bir bakış

en: [[CreateTimestamp]] by hour of the day
tr: [[CreateTimestamp]] günün saatine göre

en: Where you've acquired your users
tr: Kullanıcılarınız edindiğinizde

en: How it's distributed across time and other categories.
tr: Zaman ve diğer sınıflandırmalar bazında nasıl dağıldığı.

en: Here's a closer look at your [[this]] per source
tr: [[this]]'e kaynak bazında hızlı bir bakış

en: Here's a quick look at the [[this]]
tr: [[this]]'e hızlı bir bakış

en: [[CreateTimestamp]] by day of the month
tr: [[CreateTimestamp]] ayın gününe göre

en: Here's an overview of the people in your [[this]]
tr: [[this]]'inizdeki kişilere genel bakış

en: [[CreateTimestamp]] by quarter of the year
tr: [[CreateTimestamp]] yılın çeyreğine göre

en: How they compare across location
tr: Yerlerine göre karşılaştırma

en: Here's a closer look at your [[this]] by products
tr: [[this]]'e ürün bazında yakından bir bakış

en: [[CreateTimestamp]] by month of the year
tr: [[CreateTimestamp]] yılın ayına göre

en: An overview of your [[this]] and how it's distributed across time, place, and categories.
tr: [[this]]'inize genel bir bakış ve zaman, yer ve sınıf bazında dağılımları.

en: Here's a closer look at your [[this]]
tr: [[this]]'inize yakından bakış

en: [[CreateTimestamp]] by day of the week
tr: [[CreateTimestamp]] haftanın günlerine göre

en: Here's an overview of your [[this]] data from Google Analytics
tr: [[this]]'inize Google Analytics verileri bazında genel bakış

en: Here's an overview of your [[this]]
tr: [[this]]'inize genel bakış

en: Here's a closer look at your [[this]] field
tr: [[this]] alanına yakından bakış

en: Here's a closer look at your [[this]] per country
tr: [[this]]'inize ülke bazında yakından bakış

en: If you're into correlations, this is the x-ray for you.
tr: İlintiler ile ilgileniyorsanız, size uygun x-ray budur.

en: [[CreateDate]] by day of the week
tr: [[CreateDate]] haftanın gününe göre

en: It looks like your [[this]] has transactions, so here's a look at them
tr: [[this]]'inizin hareketleri mevcut görünüyor, onlara bir bakış

en: Here's a closer look at your [[this]] per state
tr: [[this]]'inize durum bazında yakından bakış

en: [[CreateDate]] by day of the month
tr: [[CreateDate]] ayın gününe göre

en: [[CreateTime]] by hour of the day
tr: [[CreateDate]] günün saatine göre

en: Here's a closer look at your [[this]] over time
tr: [[this]]'inize zaman bazında yakından bakış

en: [[CreateDate]] by quarter of the year
tr: [[CreateDate]] yılın çeyreğine göre

en: Edit user
tr: Kullanıcıyı düzenle

en: New user
tr: Yeni kullanıcı

en: Reset password
tr: Şifreyi sıfırla

en: Deactivate user
tr: Kullanıcıyı etkisiz kıl

en: Reactivate {0}?
tr: {0} yeniden etkinleştirilsin mi?

en: We couldn’t send them an email invitation, so make sure to tell them to log in using {0} and this password we’ve generated for them:
tr: Onlara mail ile davetiye gönderemedik, {0}'ı  ve oluşturduğumuz bu şifreyi kullanarak giriş yapmalarını bildirin:

en: collection
tr: koleksiyon

en: collections
tr: koleksiyonlar

en: dashboard
tr: bilgi panosu

en: dashboards
tr: bilgi panoları

en: First name is required
tr: Ön adınız gerekli

en: Must be 100 characters or less
tr: En fazla 100 karakter ya da daha az olmalı

en: Last name is required
tr: Soyadınız gerekli

en: Email is required
tr: E-Mail gerekli

en: Items you archive will appear here.
tr: Arşivlediğiniz kalemler burada görülecek.

en: No description
tr: Açıklama yok

en: Sum of all values
tr: Tüm değerlerin toplamı

en: See all distinct values
tr: Tüm farklı değerleri gör

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started
tr: Veritabanlarınızın, tablo ve sütunlarınızın içeriğini gezin. Başlamak için bir veritabanı seçin

en: Card results metadata passed in to API is VALID. Thanks!
tr: Kart sonuçlarına dair API'ye iletilen veriler GEÇERLİ. Teşekkürler!

en: Card results metadata passed in to API is INVALID. Running query to fetch correct metadata.
tr: Kart sonuçlarına dair API'ye iletilen veriler GEÇERSİZ. Doğru verileri almak için sorgulama yapılıyor.

en: Card results metadata passed in to API is  ISSING. Running query to fetch correct metadata.
tr: Kart sonuçlarına dair API'ye iletilen veriler EKSİK. Doğru verileri almak için sorgulama yapılıyor.

en: {0} was autocorrected to {1}
tr: {0} {1} olarak düzeltildi.

en: DELETE /api/metric/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/metric/:id.
tr: DELETE /api/metric/:id artık kullanılmıyor. Onun yerine, `archived` değerini PUT /api/metric/:id yardımı ile değiştirin.

en: DELETE /api/segment/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/segment/:id.
tr: DELETE /api/segment/:id artık kullanılmıyor. Onun yerine, `archived` değerini PUT /api/segment/:id yardımı ile değiştirin.

en: Value of is_superuser must correspond to presence of Admin group ID in group_ids.
tr: is_superuser'ın değeri group_ids'teki Admin group ID'nın varlığı ile uyuşmalı.

en: Unexpected error writing keepalive characters
tr: Canlı tutma karakterlerinin kaydı sırasında beklenilmeyen hata

en: Unexpected output in async API response
tr: Async API cevabında beklenilmeyen sonuç

en: starting streaming response
tr: Duraksız cevap başlatılıyor

en: Output chan closed, canceling keepalive request.
tr: Çıktı kanalı kapandı, canlı tutma talepleri iptal ediliyor.

en: Async response finished, closing channels.
tr: Async cevap tamamlandı, kanallar kapatılıyor.

en: No response after waiting {0}. Canceling request.
tr: {0} beklenildikten sonra cevap alınamadı. Talep iptal ediliyorç

en: Input channel unexpectedly closed.
tr: Giriş kanalaı beklenilmedik bir şekilde kapatıldı.

en: f finished, permit will be returned
tr: Sonlandırıdığında, izin geri alınacak

en: request canceled, permit will be returned
tr: Talep iptal edildi, izin geri alınacak

en: Unexpected error attempting to run function after obtaining permit
tr: İzin alındıktan sonra fonksiyonu işleme denemesinde beklenilmedik hata

en: Not running pending function call: output channel already closed.
tr: Süren fonksiyon çağrısı koşturulmuyor: Çıkış kanalı kapanmış.

en: Current thread already has a permit for {0}, will not wait to acquire another
tr: Güncel iş parçasının {0} için izni var, başka biri için beklenilmeyecek

en: Output channel closed, will skip running {0}.
tr: Çıkış kanalı kapalı, {0} koşturma atlanacak.

en: Running {0} on separate thread...
tr: {0} başka bir iş parçacığı olarak koşturuluyor...

en: Caught error running {0}
tr: {0} koşturulurken hata oluştu

en: Request canceled, canceling future
tr: Talep iptal edildi, gelecek olanlar iptal ediliyor

en: Closing old connection pool for database {0} ...
tr: Veritabanı {0}{ için eski bağlantı havuzu kapatılıyor...

en: Here''s your {0} most recent cards:
tr: Sizin en son {0} kartınız:

en: Could you be a little more specific, or use the ID? I found these cards with names that matched:
tr: Lütfen biraz daha kesin olabilir misiniz, ya da bir ID kullanabilir misiniz? İsimler ile eşleşen şu kartları buldum:

note: Searching by ID
en: Card {0} not found.
tr: Kart {0} bulunamadı.

en: Exception in API call
tr: API çağrısında hata

en: Request canceled before finishing.
tr: Talep sonlandırılamadan iptal edildi.

en: Metabase only supports JSON requests.
tr: Metabase sadece JSON taleplerini destekliyor.

en: Make sure you set a 'Content-Type: application/json' header.
tr: Lütfen 'Content-Type: application/json' başlığını kullandığınızdan emin olun.

en: Setting Metabase site URL to {0}
tr: Metabase site URL'si {0}'a ayarlandı

en: Error scheduling tasks for DB
tr: DB için görevlerin çizelgelemesinde hata

en: Error unscheduling tasks for DB.
tr: DB için görevlerin çizelgeleme dışına alınmasında hata

en: {0} Database ''{1}'' sync/analyze schedules have changed!
tr:  {0} Veritabanı ''{1}'' eşleştirme/analiz zamanlamarı değişti!

en: Sync metadata was: ''{0}'' is now: ''{1}''
tr: Eşleştirme verisi: ''{0}'' idi, şimdi: ''{1}''

en: Cache FieldValues was: ''{0}'', is now: ''{1}''
tr: Arabellek FieldValues: ''{0}'' idi, şimdi: ''{1}''

en: You cannot update the creator_id of a Metric.
tr: Bri metriğin creator_id'sini güncelleyemezsiniz.

en: MetaBot can only have Collection permissions.
tr: MetaBot sadece Collection izinlerine sahip olabilir.

en: Failed to grant permissions
tr: İzinlerin verilmesi başarısız oldu

en: Changing permissions
tr: İzinler değiştiriliyor

en: FROM:
tr: Kimden:

en: TO:
tr: Kime:

en: You cannot update the creator_id of a Segment.
tr: Bir bölümün creator_id'sini güncelleyemezsiniz.

en: Attempted to set Setting {0} to obfuscated value. Ignoring change.
tr: Setting {0}'ı gizlenmiş değere atama denendi .Değişiklik dikkate alınmayacak.

en: Using value of env var {0}
tr: env'in değeri {0} kullanılıyor

en: Adding User {0} to All Users permissions group...
tr: Kullanıcı {0} tüm kullanıcılar izin grubuna ekleniyor...

en: Adding User {0} to Admin permissions group...
tr: Kullanıcı {0} yöneticiler izin grubuna ekleniyor...

en: Query failure
tr: Sorgu hatası

en: Maximum number of simultaneous queries to allow per connected Database.
tr: Veritabanı başına izin verilen en fazla eşzamanlı sorgu sayısı.

en: Timed out after {0} milliseconds.
tr: {0} milisaniyenin ardından zaman aşımı.

en: Misfire Instruction
tr: Yanlış talimat

en: Archive this?
tr: Arşiv

en: Learn about our data
tr: Veri hakkında daha fazla

en: Use DNS SRV when connecting
tr: Bağlanırken DNS SRV kullan

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to 
    an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means,
    leave this disabled.
tr: Bu seçeneğin kullanılması, sağlanan ana makinenin bir FQDN olmasını gerektirir. Eğer
    bir Atlas kümesine bağlaniyorsa, bu seçeneği etkinleştirmeniz gerekebilir. Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorsanız,
    bunu devre dışı bırakın.

en: Automatically run queries when doing simple filtering and summarizing
tr: Basit filteleme işlemleri yaparken sörfü sonuçlarını hemen göster

en: When this is on Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
tr: (Bu ayar açık ise) Metabase, kullanıcılar bir tabloyu veya grafiği görüntülerken Özetle ve Filtrele düğmeleriyle basit keşifler gerçekleştirdiğinde sorguları otomatik olarak çalıştırır. Bu veritabanını sorgulamak yavaşsa bunu kapatabilirsiniz. Bu ayar detaylandırma veya SQL sorgularını etkilemez.

en: Learn about this database
tr: Veritabanı detayları

en: Archive this dashboard?
tr: Bu dashboardu arşivle

en: All results
tr: Tüm sonuçlar

en: Our Analytics
tr: Analizler

en: Additive sum of all the values of a column.\ne.x. total revenue over time.
tr: Bir kolona ait dip toplam (ör: toplam sipariş tutarı )

en: Additive count of the number of rows.\ne.x. total number of sales over time.
tr: Toplam kayıt sayısı (ör : toplam sipariş sayısı)

en: Filter
tr: Filtre

en: record | records
tr[0]: Kayıt
tr[1]: Kayıt

en: Browse Data
tr: Verileri incele

en: Write SQL
tr: SQL yaz

en: Simple question
tr: Basit soru

en: Pick some data, view it, and easily filter, summarize, and visualize it.
tr: Bir veri kümesi seçerek filtrele ya da görselleştir

en: Custom question
tr: Özel soru

en: Use the advanced notebook editor to join data, create custom columns, do math, and more.
tr: Verileri birleştirmek, özel sütunlar oluşturmak, matematiksel işlemler yapmak ve daha fazlası için gelişmiş not defteri düzenleyicisini kullanın.

en: Basic Metrics
tr: Basit Metrikler

en: Custom…
tr: Özel...

en: Add grouping
tr: Gruplama ekle

en: Pick a limit
tr: Bir limit seçin

en: Show maximum
tr: Maksimum göster

en: Get Preview
tr: Önizleme al

en: Back to previous results
tr: Önceki sonuçlara dön

en: Sample values
tr: Örnek değerler

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started.
tr: Veritabanınızın, tablolarınızın ve sütunlarınızın içeriklerine göz atın.

en: Visualize
tr: Görselleştir

en: Join data
tr: Veri birleştir

en: Custom column
tr: Özel kolon

en: Summarize
tr: Özetle

en: Aggregate
tr: Topla

en: Breakout
tr: Kirilim

en: Pick the metric you want to see
tr: Görmek istediğiniz metriği seçiniz

en: Pick a column to group by
tr: Gruplamak istediğiniz kolonu seçiniz

en: Pick your starting data
tr: başlangıç verinizi seçiniz

en: Select None
tr: Seçileni temizle

en: Select All
tr: Hepsini seç

en: Pick a table...
tr: Bir tablo seçiniz

en: Enter a limit
tr: Bir limit giriniz

en: Brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
tr: {0} etrafındaki köşeli parantezler, şablonda isteğe bağlı bir yan tümce oluşturur. "Değişken" ayarlanmışsa, tüm yan tümce şablona yerleştirilir. Ayarlanmamışsa, tüm yan tümce göz ardı edilir.

en: When using a Field Filter, the column name should not be included in the SQL. Instead, the variable should be mapped to a field in the side panel.
tr: Alan Filtresi kullanılırken sütun adı SQL sorgusuna eklenmemelidir. Bunun yerine, değişken yan paneldeki bir alanla eşlenmelidir.

en: View the native query
tr: Oluşan sorguyu göster

en: Native query for this question
tr: Oluşan sorguyu göster

en: Convert this question to a native query
tr: Bu soruyu yerel bir sorguya (native query) dönüştür.

en: SQL for this question
tr: Soruya ait SQL sorgusu

en: Convert this question to SQL
tr: Bu soruyu SQL sorgusuna çevir

en: Get alerts
tr: Alarmlar

en: {0} breakout | {0} breakouts
tr[0]: {0} alan
tr[1]: {0} alan

en: Hide filters
tr: Filtreleri gizle

en: Show filters
tr: Filtreleri göster

en: Started from
tr: Başlangıç

en: {0} row | {0} rows
tr[0]: {0} satır
tr[1]: {0} satırlar

en: Show all rows
tr: Tüm satırları göster

en: Show {0}
tr: {0} adet göster

en: Showing first {0}
tr: İlk {0} değer gösteriliyor

en: Showing {0}
tr: {0} adet gösteriliyor

en: Summarized
tr: Özetlenmiş

en: Hide editor
tr: Editörü Gizle

en: Show editor
tr: Editörü Göster

en: Pick the metric you'd like to see
tr: Görmek istediğiniz metriği seçiniz

en: {0} options
tr: {0} seçenek

en: Choose a visualization
tr: Grafik seçin

en: Filter by
tr: Filtrele

en: Summarize by
tr: Şuna göre özetle

en: Group by
tr: Grupla

en: Add a metric
tr: Metrik ekle

en: Profile
tr: Profil

en: This is usually pretty fast but seems to be taking a while right now.
tr: Genellikle hızlıdır ama şu an biraz sürecek gibi duruyor.

en: Combo
tr: Birleşik

en: Row
tr: Satır

en: Boolean
tr: Doğru/Yanlış

en: Unknown Segment
tr: Bilinmeyen Segment

en: Unknown Filter
tr: Bilinmeyen Filtre

en: Left outer join
tr: Soldan bağla

en: Right outer join
tr: Sağdan bağla

en: Inner join
tr: Eşleşmeleri bağla

en: Full outer join
tr: Tümünü bağla

en: Card results metadata passed in to API is MISSING. Running query to fetch correct metadata.
tr: API içinde gönderilen temel veriler eksik. Doğru verileri almak için sorgu çalıştırılıyor.

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication
tr: LDAP servislerine bağlanırken sorun oluştu, lokal kimlik dogrulaması yapılacak

en: Cannot create Database: cannot find driver {0}.
tr: Veritabanı oluşturulamadı: {0} için sürücü bulunamadı.

en: Query failed
tr: Sorgu hata verdi

en: Warning: {0} returned `nil`
tr: Uyarı: {0} 'nil' değerini döndü

en: Unexpected error writing result to output channel: already closed
tr: Çıktı kanalına sonuç yazma sırasında beklenmedik bir hata: zaten kapalı

en: Unexpected error writing exception to output channel: already closed
tr: Çıktı kanalına özel durum yazma sırasında beklenmedik bir hata: zaten kapalı

en: Request canceled, canceling future.
tr: İstek iptal edildi, gelecek iptal ediliyor.

en: Metabase can only transfer data from H2 to Postgres or MySQL/MariaDB.
tr: Metabase, verileri sadece H2 veritabanından Postgres yada MySQL/MariaDB veritabanına transfer edebilir.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recommended for production deployments.
tr: UYARI :

en: Application database setup
tr: Uygulama veri tabanı kurulumu

en: Could not find {0} driver.
tr: {0} sürücüsü bulunamadı.

en: Abstract drivers cannot derive from concrete parent drivers.
tr: Metabase' in,H2 uygulama veritabanıyla kullanılması üretim sürümleri için önerilmez.

en: You may need to add 'trustServerCertificate=true' to the additional connection options to connect with SSL.
tr: SSL ile bağlanmak için ek bağlantı seçeneklerine 'trustServerCertificate = true' seçeneğini eklemeniz gerekebilir.

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifer.
tr: {0} takma adının nasıl olacağını bilinmiyor, bir tanımlayıcı bekleniyordu.

en: Client closed connection, canceling query
tr: İstemci kapalı bağlantı, sorgu iptal ediliyor.

en: {0} is not a valid DN.
tr: {0} geçerli bir DN değil.

en: Error logging API request
tr: API isteği girişinde hata

en: Failed to set site-url
tr: site-url kurumu hatası

en: Error destroying thread pool for DB.
tr: DB için iş parçası yok etme hatası

en: Updating display name for {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''
tr: {0} ''{1} '' için görünen ad güncelleniyor: ''{2} '' -> ''{3} ''

en: Invalid humanization strategy ''{0}''. Valid strategies are: {1}
tr: Geçersiz insancıllaştırma stratejisi '' {0} ''. Geçerli stratejiler: {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Chaning Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
tr: Tablo ve Alan adları insancıllaştırma stratejisi '' {0} '' yerine '' {1} '' olarak değiştiriliyor

en: Error saving task history
tr: Görev geçmişi kaydedilirken hata oluştu

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 0.32.0+. You can delete it from the plugins directory.
tr: spark-deps.jar dosyası, Metabase 0.32.0+ için artık gerekli değildir. Eklentiler dizininden silebilirsiniz.

en: Using NEWLY CREATED classloader as shared context classloader: {0}
tr: Yeni oluşturulan sınıf yükleyiciyi paylaşılan bağlam sınıf yükleyicisi olarak kullanma: {0}

en: Failed to copy file
tr: Dosya kopyalanamadı

note: check that the URL is valid
en: Invalid site URL: {0}
tr: Hatalı URL: {0}

en: site-url is invalid; returning nil for now. Will be reset on next request.
tr: site-url'si geçersiz; Şimdilik sıfır. Bir sonraki talepte sıfırlanacak.

en: More results have been included as a file attachment
tr: Dosya eki olarak daha fazla sonuç eklendi

en: This question has been included as a file attachment
tr: Bu soru bir dosya eki olarak eklenmiştir

en: We were unable to display this Pulse.
tr: Bu bildirimi gösteremiyoruz.

en: Please view this card in Metabase.
tr: Lütfen bu kartı Metabase' de görüntüleyin.

en: An error occurred while displaying this card.
tr: Bu kart görüntülenirken bir hata oluştu.

en: Can only determine expected columns for MBQL queries.
tr: Yalnızca MBQL sorguları için beklenen sütunları belirleyebilir.

en: No columns returned.
tr: Hiçbir sütun döndürülmedi.

en: Warining: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
tr: Uyarı: "source-metadata" ifadesini eklemediğiniz sürece, açık bir "source-query" için alanları belirleyemez.

en: Cannot resolve {0}: Field does not exist, or its Table belongs to a different Database.
tr: {0} çözümlenemiyor: Alan mevcut değil veya tablosu farklı bir veritabanına ait.

en: Cannot resolve :field-literal inside :fk-> unless inside join with explicit :alias.
tr: alias bilgisi açıkça bağlanmadığı sürece field-literal inside :fk çözümlenemez.

en: Cannot find Table ID for {0}
tr: {0} için tablo kimliği bulunamıyor

en: No matching info found.
tr: Eşleşen bilgi bulunamadı.

en: Could not resolve {0}
tr: {0} çözülemedi

en: Invalid fk-> clause: nowhere to add corresponding join.
tr: Invalid fk cümleciği : karşılık gelen birleştirme hiç bir yerde bulunamadı.

en: {0} driver does not support foreign keys.
tr: {0} sürücüsü yabancı anahtarları desteklemiyor.

en: Cannot infer `:source-metadata` for source query with native source query without source metadata.
tr: Temel veriler olmadan yerel kaynak sorgusuna sahip kaynak sorgusu için `: source-metadata` çıkartılamaz.

en: Query processor error: number of columns returned by driver does not match results.
tr: Sorgu işlemci hatası: sürücü tarafından döndürülen sütun sayısı sonuçlarla eşleşmiyor.

en: Expected {0} columns, but first row of resuls has {1} columns.
tr: Beklenen {0} sütun, ancak ilk sonuç satırında {1} sütun var.

en: No expression named {0} found. Found: {1}
tr: {0} adında ifade bulunamadı. Bulunan: {1}

en: Distinct values of {0}
tr: {0} nın farklı değerleri

en: Average of {0}
tr: Ortalama

en: Sum of {0}
tr: Toplam {0}

en: SD of {0}
tr: Standart Sapma

en: Min of {0}
tr: Minimum

en: Max of {0}
tr: Maksimum

note: until we have a way to generate good names for filters we'll just have to say 'matching condition' for now
en: Sum of {0} matching condition
tr: {0} eşleşen koşulun toplamı

en: Share of rows matching condition
tr: Koşulla eşleşen satırların payı

en: Count of rows matching condition
tr: Koşulla eşleşen satır sayısı

en: Request already canceled, will not run synchronous QP code.
tr: İstek zaten iptal edildi, senkronize QP kodu çalıştırılmayacak.

en: Unexpectedly got `nil` Query Processor response.
tr: Beklenmedik bir şekilde sorgu işlemci yanıtı alamadı.

en: Got InterruptedException. Canceling query.
tr: InterruptedException hatası oluştu, sorgu iptal ediliyor.

en: Unhandled exception, exepected `catch-exceptions` middleware to handle it.
tr: Belirtilmeyen hata, özel "catch-exceptions" katmanları ile hatayı belirtilebilir

en: Query timed out after %s
tr: Sorgu zaman aşımına uğradı, geçen zaman: %s

en: Creating new query thread pool for Database {0}
tr: {0} Veritabanı için yeni sorgu iş parçacığı havuzu oluşturuluyor

en: Destroying query thread pool for Database {0}
tr: {0} Veritabanı için sorgu iş parçacığı havuzu yokediliyor

en: Request canceled, canceling pending query
tr: İstek iptal edildi, beklemedeki sorgu geri alınıyor

en: Cannot update binned field: query is missing source-metadata
tr: Bind edilen alan güncellenemiyor: sorguda kaynak temelveri eksik

en: Cannot update binned field: could not find matching source metadata for Field ''{0}''
tr: Bind edilen alan güncellenemiyor: '' {0} '' Alanı için eşleşen kaynak temel veri bulunamadı

en: Using query processor cache backend: {0}
tr: Sorgu işlemcisi önbellek arka ucunu kullanıyor: {0}

en: Invalid metric: {0} reason: {1}
tr: Geçersiz metrik: {0} Sebep: {1}

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Unexpected nil response from query processor.
tr: Sorgu işlemcisinden beklenmeyen bir yanıt alındı

en: Query canceled
tr: Sorgu iptal edildi

en: Unable to resolve driver for query: missing or invalid `:database` ID.
tr: Sorgu için sürücü çözülemiyor: eksik veya geçersiz `: veritabanı` kimliği.

en: Unable to resolve driver for query: Database {0} does not exist.
tr: Sorgu için sürücü çözülemiyor: {0} veritabanı yok.

en: Cannot use :fields :all in join against source query unless it has :source-metadata.
tr: Kaynak sorgu :source-metadata olmadıkça :fields :all birleştirmede kullanılamaz

en: Bad :joined-field clause: join with alias ''{0}'' does not exist. Found: {1}
tr: Sorun: birleşik alan cümlesi: '' {0} '' takma adıyla birleştirme yok. Bulunan: {1}

en: Invalid :source-table ''{0}'': should be resolved to a Table ID by now.
tr: Geçersiz: kaynak-tablo '' {0} '': şu ana kadar bir tablo kimliğine çözümlenmelidir.

en: Cannot store Tables or Fields before Database is stored.
tr: Veritabanı kaydedilmeden tablolar veya alanlar kaydedilemez.

en: Attempting to fetch second Database. Queries can only reference one Database.
tr: İkinci veritabanı getirilmeye çalışılıyor. Sorgular yalnızca bir veritabanına başvurabilir.

en: Failed to fetch Table {0}: Table does not exist, or belongs to a different Database.
tr: Tablo {0} getirilemedi: Tablo mevcut değil veya farklı bir veritabanına ait.

en: Failed to fetch Field {0}: Field does not exist, or belongs to a different Database.
tr: {0} Alanı getirilemedi: Alan mevcut değil veya farklı bir veritabanına ait.

en: Failed to load template ''{0}''. Did you remember to build the Metabase frontend?
tr: '' {0} '' şablonu yüklenemedi. Metabase ön ucunu oluşturmayı hatırladınız mı?

en: Sample dataset DB file ''{0}'' cannot be found.
tr: '' {0} '' örnek veri kümesi DB dosyası bulunamadı.

en: Loading sample dataset...
tr: Örnek veri kümesi yükleniyor ...

en: Failed to load sample dataset
tr: Örnek veri kümesi yüklenemedi

en: Found new tables:
tr: Yeni tablolar bulundu:

en: Marking tables as inactive:
tr: Tabloları pasif olarak işaretleme:

en: Updating description for tables:
tr: Tablolar için açıklama güncelleniyor:

en: Rescheduling job {0}
tr: Yeniden zamanlama işi {0}

en: Error rescheduling job
tr: İş yeniden zamanlama hatası

en: Starting Pulse Execution: {0}
tr: Bildirim işlemeyi başlat: {0}

en: Finished Pulse Execution: {0}
tr: Bildirim işlemeyi bitir: {0}

en: Failed to schedule tasks for Database {0}
tr: {0} Veritabanı için görevler zamanlanamadı

en: All elements must be distinct.
tr: Tüm unsurlar farklı olmalıdır

[ctx: Modal for selecting columns in source data or when doing a join.]
en: Pick the columns you want to include
tr: Eklemek istediğiniz sütunları seçin

en: When this is on, Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
tr: Bu açıkken, kullanıcılar bir tabloyu veya grafiği görüntülerken Özetle ve Filtrele düğmeleriyle basit keşifler yaptığında Metabase otomatik olarak sorguları çalıştırır. Bu veritabanını sorgulamak yavaşsa bunu kapatabilirsiniz. Bu ayar detaylandırma veya SQL sorgularını etkilemez.

en: Change join type
tr: Birleştirme türünü değiştir

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifier.
tr: {0} takma adının nasıl olacağı bilinmiyor, bir tanımlayıcı bekleniyordu.

en: Error adding User {0} to Group {1}
tr: {1} grubuna {0} kullanıcısı eklenirken hata oluştu

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Changing Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
tr: Tablo ve Alan adları insancıllaştırma stratejisi '' {0} '' yerine '' {1} '' olarak değiştiriliyor.

en: Infinite loop detected: recursively preprocessed query {0} times.
tr: Sonsuz döngü algılandı: özyinelemeli olarak önceden işlenmiş sorgu {0} kez.

en: Warning: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
tr: Uyarı: "source-metadata" ifadesini de eklemediğiniz sürece, açık bir "source-query" için alanları belirlenemez

en: Error determining expected columns for query
tr: Sorgu için beklenen sütunlar belirlenirken hata oluştu

en: Unhandled exception, expected `catch-exceptions` middleware to handle it.
tr: Beklenmeyen hata, catch-exceptions katmanlarını kullanarak çözebilirsiniz.

en: Diagnostic Info
tr: Teşhis Bilgisi

en: Select Metabase process:
tr: Metatabase prosesini seçin:

en: All Metabase processes
tr: Tüm Metatabase prosesleri

en: The window was closed before completing Google Authentication.
tr: Google Kimlik Doğrulaması tamamlanmadan pencere kapatıldı.

en: There was an issue signing in with Google. Pleast contact an administrator.
tr: Google ile oturum açılırken bir sorun oluştu. Lütfen bir yöneticiye başvurun.

en: Sign in with email
tr: E-posta ile oturum açın

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means, leave this disabled.
tr: Bu seçeneğin kullanılması, sağlanan ana makinenin bir FQDN olmasını gerektirir. Bir Atlas kümesine bağlanıyorsanız, bu seçeneği etkinleştirmeniz gerekebilir. Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, devre dışı bırakın.

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
tr: Varsayılan olarak, Metabase sistemi yormadan saatlik senkronizasyonlar yapar ve alan değerlerinin günlük olarak yoğun bir şekilde taranmasını sağlar. Büyük bir veritabanınız varsa, bunu açmanızı ve alan değeri taramalarının ne zaman ve ne sıklıkta gerçekleştiğini gözden geçirmenizi öneririz.

en: Remove these suggestions
tr: Bu önerileri kaldır

en: Remove these suggestions?
tr: Bu öneriler kaldırılsın mı?

en: These won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always get to x-rays by clicking on Browse Data in the main navigation, then clicking on the lightning bolt icon on one of your tables.
tr: Bunlar artık kullanıcılarınızın hiçbiri için ana sayfada görünmez, ancak ana gezinme panelinde Verilere Gözat'ı ve ardından tablolarınızdan birindeki şimşek simgesini tıklayarak her zaman x-ray alabilirsiniz.

en: Hide this section
tr: Bu bölümü gizle

en: Remove this section?
tr: Bu bölüm kaldırılsın mı?

en: "Our Data" won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always browse through your databases and tables by clicking Browse Data in the main navigation.
tr: "Verilerimiz" artık hiçbir kullanıcı için ana sayfada görünmeyecek, ancak ana gezinme panelinde Verilere Gözat'ı tıklayarak her zaman veritabanlarınıza ve tablolarınıza göz atabilirsiniz.

en: My new fantastic collection
tr: Yeni fantastik koleksiyonum

en: Cancelation timestamp
tr: İptal zaman damgası

en: Cancelation time
tr: İptal zamanı

en: Cancelation date
tr: İptal tarihi

en: Deletion timestamp
tr: Silinme zaman damgası

en: Deletion time
tr: Silinme zamanı

en: Deletion date
tr: Silinme tarihi

en: Only in detail views
tr: Sadece ayrıntılı görünümlerde

en: Do not include
tr: Dahil etme

en: This field won't be visible or selectable in questions created with the GUI interfaces. It will still be accessible in SQL/native queries.
tr: Bu alan, GUI arabirimleriyle oluşturulan sorularda görünmez veya seçilemez. Yine de SQL / yerel sorgularda erişilebilir.

en: Cumulative sum
tr: Kümülatif toplam

en: Standard deviation
tr: Standart sapma

en: must be at least {0} characters long
tr: en az {0} karakter uzunluğunda olmalı

en: Must be at least {0} characters long
tr: En az {0} karakter uzunluğunda olmalı

en: Name (required)
tr: İsim (gerekli)

en: Run selected text
tr: Seçili metni çalıştır

en: Run query
tr: Sorguyu çalıştır

en: Here's where your results will appear
tr: Sonuçlarınızın nerede görüneceği burada

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click Save and choose to replace the original question.
tr: Kaydet'i tıklayıp orijinal soruyu değiştirmeyi seçmedikçe kaydedilmiş bir soruda kalıcı değişiklikler yapmayacaksınız.

en: There aren't any filter widgets for this type of field yet.
tr: Bu alan türü için henüz herhangi bir filtre aracı yok.

en: Look up this field
tr: Bu alana bak

en: Why this metric is interesting
tr: Bu metrik neden ilginç

en: Things to be aware of about this metric
tr: Bu metrik hakkında bilinmesi gerekenler

en: How this metric is calculated
tr: Bu metrik nasıl hesaplanır

en: Table this is based on
tr: Bu tabloyu temel alır

en: (empty)
tr: (boş)

en: Goal line
tr: Hedef çizgisi

en: Trend line
tr: Trend çizgisi

en: Show values on data points
tr: Veri noktalarındaki değerleri göster

en: Values to show
tr: Gösterilecek değerler

en: As many as can fit nicely
tr: Güzelce sığabilecek kadar çok

en: All
tr: Tümü

en: Data includes missing dimension values.
tr: Veriler eksik boyut değerlerini içerir.

en: We encountered an invalid date: "{0}"
tr: Geçersiz bir tarihle karşılaştık: "{0}"

en: The query for this chart was run in {0} rather than {1} due to database or driver constraints.
tr: Bu grafik için sorgu, veritabanı veya sürücü kısıtlamaları nedeniyle {1} yerine {0} içinde çalıştırıldı.

en: This chart contains queries run in multiple timezones: {0}
tr: Bu grafik birden fazla saat diliminde çalıştırılan sorgular içeriyor: {0}

en: An error occurred while running the query.
tr: Sorgu çalıştırılırken bir hata oluştu.

en: Output H2 database already exists: %s, removing.
tr: H2 çıkışı veritabanı zaten var:% s, kaldırılıyor.

en: Don't need to migrate, just use the existing H2 file
tr: Taşınmanıza gerek yok, sadece mevcut H2 dosyasını kullanın

en: Target DB is already populated!
tr: Hedef DB zaten dolduruldu!

en: System info:n {0}
tr: Sistem bilgisi: n {0}

en: Database setup
tr: Veritabanı kurulumu

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren''t in a Collection to {1} Collection {2}
tr: Koleksiyonda olmayan {0} örneklerini {1} Koleksiyonuna {2} taşıma

en: Invalid '{{...}}' clause: expected a param name
tr: Geçersiz '{{...}}' yan tümcesi: bir param adı bekleniyor

en: '{{...}}' clauses cannot be empty.
tr: '{{...}}' koşulu boş olamaz.

en: '[[...]]' clauses must contain at least one '{{...}}' clause.
tr: '[[...]]' koşulu en az bir tane

en: Invalid query: found '[[' or '{{' with no matching ']]' or '}}'
tr: Geçersiz sorgu: '[[' veya '{{' ile eşleşmeyen ']]' veya '}}' bulundu

en: You''ll need to pick a value for ''{0}'' before this query can run.
tr: Bu sorgunun çalışması için önce '' {0} '' için bir değer seçmeniz gerekecek.

en: Can''t find field with ID: {0}
tr: {0} kimliğine sahip alan bulunamıyor

en: Error loading driver namespace
tr: Sürücü ad alanı yüklenirken hata oluştu

en: Could not load {0} driver.
tr: {0} sürücüsü yüklenemedi.

en: Cannot run query: missing required parameters: {0}
tr: Sorgu çalıştırılamadı: Zorunlu parametre {0} bulunamadı

en: Don''t know how to parse {0} {1}
tr: {0} {1} nasıl ayrıştırılacağını bilinmiyor

en: Don''t know how to alias {0}, expected an Identifier.
tr: {0} takma adı bilinmiyor, bir tanımlayıcı bekleniyor.

note: it's better return a slightly broken SQL query with a probably incorrect string representation of the value than to have the entire QP run fail because of an unknown type.
en: Don''t know how to unprepare values of class {0}
tr: {0} sınıfının değerlerinin nasıl hazırlanacağı bilinmiyor

en: Creating new connection pool for {0} database {1} ...
tr: {0} veritabanı {1} için yeni bağlantı havuzu oluşturuluyor ...

en: Invalid timezone ''{0}''
tr: Geçersiz saat dilimi '' {0} ''

en: Cannot set timezone: invalid or missing SQL format string for driver {0}.
tr: Saat dilimi ayarlanamıyor: {0} sürücüsü için geçersiz veya eksik SQL biçim dizesi.

en: Did you implement set-timezone-sql?
tr: Set-timezone-sql uyguladınız mı?

en: Failed to set timezone ''{0}''
tr: '' {0} '' saat dilimi ayarlanamadı

en: Database connection error
tr: Veritabanı bağlantı hatası

en: Error parsing JSON
tr: JSON ayrıştırılırken hata oluştu

en: Whether or not to display data on the homepage. Admins might turn this off in order to direct users to better content than raw data
tr: Verilerin ana sayfada görüntülenip görüntülenmeyeceği. Yöneticiler, kullanıcıları ham verilerden daha iyi içeriğe yönlendirmek için bunu kapatabilir

en: Whether or not to display x-ray suggestions on the homepage. They will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
tr: Ana sayfada röntgen önerilerinin gösterilip gösterilmeyeceği. Herhangi bir gösterge panosu sabitlenirse de gizlenirler. Yöneticiler, kullanıcıları ham verilerden daha iyi içeriğe yönlendirmek için bunu gizleyebilir

en: Identify the source of HTTP requests by this header's value, instead of its remote address.
tr: HTTP isteklerinin kaynağını uzak adresi yerine bu üstbilginin değerine göre belirleyin.

en: Could not resolve Setting {0}/{1}
tr: {0} / {1} ayarı çözülemedi

en: Invalid Setting: {0}/{1}
tr: Geçersiz Ayar: {0} / {1}

en: reached its goal
tr: hedefine ulaştı

en: gone below its goal
tr: hedefinin altına indi

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via email
tr: Bildirim gönder ({0}: {1}) E-Posta aracılığıyla

en: Pulse: {0}
tr: Bildirim: {0}

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via Slack
tr: Bildirim gönder ({0}: {1}) Slack aracılığıyla

en: Sending Alert ({0}: {1}) via email
tr: Uyarı ({0}: {1}) eposta ile gönderiliyor

en: Metabase alert: {0} has {1}
tr: Metabase uyarısı: {0}, {1}

en: Sending Alert ({0}: {1}) via Slack
tr: Uyarı ({0}: {1}) Slack üzerinden gönderiliyor

en: Alert: {0}
tr: Uyarı: {0}

en: Can''t find JS color selector at ''{0}''
tr: ''{0}'' da JS renk seçici bulunamıyor

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attemping to format them as such?
tr: DÜZELT: Bunlar geçerli geçici değerler değil: {0} {1}. Neden onları bu şekilde biçimlendirmeye çalışıyoruz?

en: No matching info found for join against Table {0} ''{1}'' on Field {2} ''{3}'' via FK {4} ''{5}''
tr: FK {4} '' {5} '' Alanında {2} '' {3} '' Alanında {0} '' {1} '' ile birleştirmek için eşleşen bilgi bulunamadı

en: Don''t know how to get information about Field: {0}
tr: Alan {0} hakkında nasıl bilgi alınacağı bilinmiyor

en: Query timed out after {0}
tr: Sorgu, {0} bekledikten sonra zaman aşımına uğradı

en: Formatting rows with results timezone ID {0}
tr: Sonuçların saat dilimi kimliğine sahip satırları biçimlendirme {0}

en: Invalid timezone ID ''{0}''
tr: Geçersiz zaman dilimi ID "{0}"

en: Saving fingerprint for {0}
tr: {0} için parmak izi kaydediliyor

en: Sending abandoment email!
tr: Vazgeçme e-postası gönderme!

en: Resulting transforms do not conform to expectations.nExpected: {0}
tr: Sonuçta ortaya çıkan dönüşümler beklentilere uymuyor. Beklenen: {0}

en: Timed out after {0}
tr: {0} tarihinden sonra zaman aşımına uğradı

en: No temporal adjuster named {0}
tr: {0} adında geçici ayarlayıcı yok

en: Invalid unit: {0}
tr: Geçersiz birim: {0}

en: Don''t know how to parse {0} using format {1}
tr: {1} biçimini kullanarak {0} nasıl ayrıştırılacağını bilmiyorum

en: Token is missing value for keypath {0}
tr: {0} anahtar yolu için simgenin değeri eksik

en: Sending usage stats FAILED
tr: Kullanım istatistiklerini gönderme BAŞARISIZ

en: There was an error saving
tr: Kaydedilirken bir hata oluştu

en: OK
tr: Tamam

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}.
tr: Kullanıcıların Google ile oturum açmasına izin vermek için Metabase'e bir Google Developers konsolu uygulaması istemci kimliği vermeniz gerekir. Sadece birkaç adım atar ve bir anahtarın nasıl oluşturulacağına ilişkin talimatlar {0} bulunabilir.

en: Be sure to include the full client ID, including the apps.googleusercontent.com suffix.
tr: Apps.googleusercontent.com son eki dahil olmak üzere tam müşteri kimliğini eklediğinizden emin olun.

en: Metabase {0} is available.
tr: {0} metabase kullanılabilir.

en: You're running {0}
tr: {0} çalıştırıyorsunuz

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time.
tr: Maalesef, şu anda güncellemeleri kontrol edemedik.

en: patch release
tr: yama sürümü

en: Dates and Times
tr: Tarihler ve Saatler

en: Numbers
tr: Sayılar

en: No mappable groups
tr: Eşlenebilir grup yok

en: Metabase Documentation
tr: Metabase Belgeleri

en: Includes a troubleshooting guide
tr: Bir sorun giderme kılavuzu içerir

en: Post on the Metabase support forum
tr: Metabase destek forumunda yayınlayın

en: A community forum for all things Metabase
tr: Metabase için her şey için bir topluluk forumu

en: File a bug report
tr: Hata raporu gönderme

en: Create a GitHub issue (includes the diagnostic info below)
tr: GitHub sorunu oluşturun (aşağıdaki teşhis bilgilerini içerir)

en: Please include these details in support requests. Thank you!
tr: Lütfen bu ayrıntıları destek taleplerine ekleyin. Teşekkürler!

en: Remember me
tr: Beni hatırla

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can {0}.
tr: Güvenlik nedeniyle, parola sıfırlama bağlantılarının süresi bir süre sonra dolar. Hala şifrenizi sıfırlamanız gerekiyorsa {0} yapabilirsiniz.

en: Save new password
tr: Yeni parolayı kaydet

en: No matching result
tr: Eşleşen sonuç bulunamadı

en: Submit
tr: Gönder

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host. This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available. Enabling this is usually slower than a direct connection.
tr: Bazı veritabanı kurulumlarına yalnızca bir SSH kalesi ana bilgisayarı üzerinden bağlanarak erişilebilir. Bu seçenek ayrıca bir VPN kullanılamadığında fazladan bir güvenlik katmanı sağlar. Bunun etkinleştirilmesi genellikle doğrudan bağlantıdan daha yavaştır.

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in many or most of your queries with this data.
tr: Bu verilerle sorgularınızın çoğunda veya çoğunda manuel saat dilimi yayını yapmadığınız sürece bunu bırakmanızı öneririz.

en: {0} to get an auth code.
tr: {0} bir kimlik doğrulama kodu almak için.

en: or
tr: veya

en: required
tr: zorunlu

en: Database type
tr: Veritabanı türü

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
tr: Bu, bu veritabanının şemasındaki güncellemeleri kontrol eden hafif bir işlemdir. Çoğu durumda, bu seti saatlik olarak senkronize etmek için iyi durumda olmalısınız.

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database.
tr: Metabase, gösterge tablolarında ve sorulardaki onay kutusu filtrelerini etkinleştirmek için bu veritabanındaki her alanda bulunan değerleri tarayabilir. Bu, özellikle çok büyük bir veritabanınız varsa, kaynak yoğun bir süreç olabilir.

en: Collection
tr: Koleksiyon

en: Confirm your password
tr: Parolayı onayla

en: passwords do not match
tr: parolalar uyuşmuyor

en: Department of Awesome
tr: Mükemmelliğin Bölümü

en: Financial
tr: Finansal

en: Numeric
tr: Sayısal

en: Date and Time
tr: Tarih ve Saat

en: Categorical
tr: Kategorik

en: URLs
tr: URL'ler

en: Returns the average of the values in the column.
tr: Sütundaki değerlerin ortalamasını döndürür.

en: The column whose values to average.
tr: Değerleri ortalama olan sütun.

en: start
tr: Başlat

en: end
tr: Bitir

en: Checks a date or numeric column's values to see if they're within the specified range.
tr: Belirtilen aralıkta olup olmadıklarını görmek için bir tarih veya sayısal sütunun değerlerini kontrol eder.

en: Rating
tr: Değerlendirme

en: condition
tr: durum

en: output
tr: çıktı

en: Tests a list of cases and returns the corresponding value of the first true case, with an optional default value if nothing else is met.
tr: Bir vaka listesini test eder ve başka bir şey karşılanmazsa isteğe bağlı bir varsayılan değerle ilk gerçek vakanın karşılık gelen değerini döndürür.

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Large
tr: Büyük

en: Medium
tr: Orta

en: Small
tr: Küçük

en: Something that should evaluate to true or false.
tr: Doğru veya yanlış olarak değerlendirilmesi gereken bir şey.

en: The value that will be returned if the preceeding condition is true.
tr: Önceki koşul doğruysa döndürülecek değer.

en: value1
tr: değer1

en: value2
tr: değer2

en: Looks at the values in each argument in order and returns the first non-null value for each row.
tr: Her bir bağımsız değişkendeki değerlere sırayla bakar ve her satır için ilk boş olmayan değeri döndürür.

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Notes
tr: Notlar

en: No comments
tr: Yorum yok

en: A column or value.
tr: Bir sütun veya değer.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if it's not empty, and so on.
tr: Değer1 boşsa, değer2 boş değilse döndürülür ve bu böyle devam eder.

en: Combines two or more strings of text together.
tr: İki veya daha fazla metin dizesini bir araya getirir.

en: Last Name
tr: Soyadı

en: First Name
tr: Adı

en: value2 will be added on to the end of this.
tr: Bunun sonuna değer2 eklenecektir.

en: This will be added to the end of value1.
tr: Bu değer1 sonuna eklenir.

en: string1
tr: dize1

en: string2
tr: dize2

en: Checks to see if string1 contains string2 within it.
tr: Dize1 içinde dize2 içerip içermediğini kontrol eder.

en: Status
tr: Durum

en: Pass
tr: Geçiş

en: The contents of this string will be checked.
tr: Bu dizenin içeriği kontrol edilecektir.

en: The string of text to look for.
tr: Aranacak metin dizesi.

en: Returns the count of rows in the source data.
tr: Kaynak verilerdeki satır sayısını döndürür.

en: Only counts rows where the condition is true.
tr: Yalnızca koşulun doğru olduğu satırları sayar.

en: Subtotal
tr: Ara toplam

en: The additive total of rows across a breakout.
tr: Bir aradaki satırların toplamı.

en: The rolling sum of a column across a breakout.
tr: Bir koparma boyunca bir sütunun yuvarlanan toplamı.

en: The column to sum.
tr: Toplanacak sütun.

en: The number of distinct values in this column.
tr: Bu sütundaki farklı değerlerin sayısı.

en: The column whose distinct values to count.
tr: Farklı değerleri sayılacak sütun.

en: text
tr: metin

en: comparison
tr: karşılaştırma

en: Returns true if the end of the text matches the comparison text.
tr: Metnin sonu karşılaştırma metniyle eşleşirse true değerini döndürür.

en: Appetite
tr: İştah

en: hungry
tr: Aç

en: A column or string of text to check.
tr: Kontrol edilecek bir sütun veya metin dizesi.

en: The string of text that the original text should end with.
tr: Orijinal metnin bitmesi gereken metin dizesi.

en: Extracts matching substrings according to a regular expression.
tr: Normal ifadeye göre eşleşen alt dizeleri ayıklar.

en: Address
tr: Adres

en: The column or string of text to search though.
tr: Yine de aranacak metin sütunu veya dizesi.

en: The regular expression to match.
tr: Eşleşecek normal ifade.

en: Returns the string of text in all lowercase.
tr: Tüm küçük harfli metin dizesini döndürür.

en: The column with values to convert to lowercase.
tr: Küçük harfe dönüştürülecek değerlere sahip sütun.

en: Removes leading whitespace from a string of text.
tr: Bir metin dizesinden önde gelen boşlukları kaldırır.

en: The column with values you want to trim.
tr: Kırpmak istediğiniz değerlerin bulunduğu sütun.

en: Returns the largest value found in the column.
tr: Sütunda bulunan en büyük değeri döndürür.

en: Age
tr: Yaş

en: The numeric column whose maximum you want to find.
tr: Maksimum değerini bulmak istediğiniz sayısal sütun.

en: Returns the smallest value found in the column.
tr: Sütunda bulunan en küçük değeri döndürür.

en: Salary
tr: Maaş

en: The numeric column whose minimum you want to find.
tr: Minimum değerini bulmak istediğiniz sayısal sütun.

en: position
tr: durum

en: length
tr: uzunluk

en: new_text
tr: yeni_metin

en: Replaces a part of the input text with new text.
tr: Giriş metninin bir kısmını yeni metinle değiştirir.

en: Updated Part of ID
tr: Güncellenmiş Kimlik Bölümü

en: The text that will be modified.
tr: Değiştirilecek metin.

en: The position where the replacing will start.
tr: Değiştirmenin başlayacağı konum.

en: The number of characters to replace.
tr: Değiştirilecek karakter sayısı.

en: The text to use in the replacement.
tr: Değiştirme işleminde kullanılacak metin.

en: Removes trailing whitespace from a string of text.
tr: Bir metin dizesinden sonraki boşlukları kaldırır.

en: Returns the percent of rows in the data that match the condition, as a decimal.
tr: Verideki koşulla eşleşen satırların yüzdesini ondalık sayı olarak döndürür.

en: Returns true if the beginning of the text matches the comparison text.
tr: Metnin başı karşılaştırma metniyle eşleşirse true değerini döndürür.

en: Course Name
tr: Ders Adı

en: Computer Science
tr: Bilgisayar Bilimi

en: The string of text that the original text should start with.
tr: Orijinal metnin başlaması gereken metin dizesi.

en: Calculates the standard deviation of the column.
tr: Sütunun standart sapmasını hesaplar.

en: Population
tr: Nüfus

en: A numeric column.
tr: Sayısal bir sütun.

en: Returns a portion of the supplied text.
tr: Sağlanan metnin bir bölümünü döndürür.

en: The text to return a portion of.
tr: Bir kısmını döndürecek metin.

en: The position to start copying characters.
tr: Karakterleri kopyalamaya başlama konumu.

en: The number of characters to return.
tr: Döndürülecek karakter sayısı.

en: Adds up all the values of the column.
tr: Sütunun tüm değerlerini toplar.

en: The numeric column to sum.
tr: Toplanacak sayısal sütun.

en: Sums up values in a column where rows match the condition.
tr: Satırların koşulla eşleştiği bir sütundaki değerleri toplar.

en: Order Status
tr: Sipariş durumu

en: Valid
tr: Geçerli

en: Removes leading and trailing whitespace from a string of text.
tr: Bir metin dizesinden öndeki ve sondaki boşlukları kaldırır.

en: Returns the string of text in all upper case.
tr: Tüm büyük harfli metin dizesini döndürür.

en: The column with values to convert to upper case.
tr: Büyük harfe dönüştürülecek değerlere sahip sütun.

en: must be {0} and include {1}.
tr: {0} olmalı ve {1} içermelidir.

en: must be {0}.
tr: {0} olmalıdır.

en: must include {0}.
tr: {0} içermelidir.

en: at least {0} character long | at least {0} characters long
tr[0]: en az {0} karakter uzunluğunda
tr[1]: en az {0} karakter uzunluğunda

en: {0} lower case letter | {0} lower case letters
tr[0]: {0} küçük harf
tr[1]: {0} küçük harf

en: {0} upper case letter | {0} upper case letters
tr[0]: {0} büyük harf
tr[1]: {0} büyük harf

en: {0} number | {0} numbers
tr[0]: {0} sayı
tr[1]: {0} sayı

en: {0} special character | {0} special characters
tr[0]: {0} özel karakter
tr[1]: {0} özel karakter

en: must be a valid email address
tr: geçerli bir mail adresi olmalı

en: must be {0} characters or less
tr: {0} karakter veya daha az olmalıdır

en: Thanks for using Metabase!
tr: Metabase kullandığınız için teşekkürler!

en: Powered by {0}
tr: {0} tarafından desteklenmektedir

en: To:
tr: Kime:

en: This question can't be used because it's based on a different database.
tr: Bu soru farklı bir veritabanına dayandığından kullanılamaz.

en: Couldn't find a saved question with that ID number.
tr: Bu kimlik numarasına sahip kaydedilmiş bir soru bulunamadı.

en: Pick a saved question
tr: Kaydedilmiş bir soru seçin

en: Pick a different question
tr: Farklı bir soru seçin

en: Loading…
tr: Yükleniyor...

en: Question #…
tr: Soru #…

en: Question #{0}
tr: Soru # {0}

en: Last edited {0}
tr: Son düzenleme {0}

en: {0} creates a variable in this query template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the query template.
tr: {0} bu sorgu şablonunda "değişken_adı" adlı bir değişken oluşturur. Değişkenlere yan panelde davranışlarını değiştiren tipler verilebilir. "Alan Filtresi" dışındaki tüm değişken türleri otomatik olarak bir filtre aracının bu soruya yerleştirilmesine neden olur; Alan Filtreleri ile bu isteğe bağlıdır. Bu filtre aracı doldurulduğunda, bu değer sorgu şablonundaki değişkenin yerini alır.

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link questions to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
tr: Bir değişkene "Alan Filtresi" türü vermek, soruları gösterge tablosu filtre araçlarına bağlamanızı veya SQL sorunuzda daha fazla filtre araç türü kullanmanızı sağlar. Alan Filtresi değişkeni, mevcut sütunlara filtre eklerken GUI sorgu oluşturucu tarafından oluşturulana benzer SQL ekler.

en: Variable name
tr: Değişken ismi

en: Filter widget label
tr: Araç etiketini filtrele

en: Select a foreign key
tr: Yabancı anahtar seçin

en: Hi, {0}. Nice to meet you!
tr: Merhaba, {0}. Tanıştığıma memnun oldum!

en: 12-hour clock
tr: 12 saatlik zaman biçimi

en: 24-hour clock
tr: 24 saatlik zaman biçimi

en: Symbol
tr: Sembol

en: In the column heading
tr: Sütun başlığında

en: In every table cell
tr: Her tablo hücresinde

en: Value formatting
tr: Değer biçimlendirme

en: Full
tr: Tam

en: No change from last {0}
tr: Son {0} itibariyle değişiklik yok

en: Connection to ''{0}:{1}'' successful, but could not connect to DB.
tr: ' {0}: {1} '' bağlantısı başarılı, ancak DB'ye bağlanamadı.

en: Connection to host ''{0}'' successful, but port {1} is invalid.
tr: '' {0} '' sunucusuna bağlantı başarılı, ancak {1} bağlantı noktası geçersiz.

en: Host ''{0}'' is not reachable
tr: '' {0} '' ana bilgisayarına erişilemiyor

en: Unable to connect to database.
tr: Veritabanına bağlanılamıyor.

en: Cannot connect to Database
tr: Veritabanına bağlanılamıyor

en: You''re not allowed to specify a value for {0}.
tr: {0} için bir değer belirlemenize izin verilmiyor.

en: You can''t specify a value for {0} if it''s already set in the JWT.
tr: JWT'de önceden ayarlanmışsa {0} için bir değer belirtemezsiniz.

en: You must specify a value for {0} in the JWT.
tr: JWT'de {0} için bir değer belirtmelisiniz.

en: You can only specify a value for {0} in the JWT.
tr: JWT'de yalnızca {0} için bir değer belirtebilirsiniz.

en: Error searching field values
tr: Alan değerleri aranırken hata oluştu

en: Error searching for remapping
tr: Yeniden eşleme aranırken hata oluştu

en: Google Auth token appears to be incorrect.
tr: Google Auth token yanlış görünüyor.

en: Double check that it matches in Google and Metabase.
tr: Google ve Metabase'de eşleşip eşleşmediğini iki kez kontrol edin.

en: Everything else
tr: Diğer herşey

en: WARNING: You have enabled namespace tracing, which could log sensitive information like db passwords.
tr: UYARI: db parolaları gibi hassas bilgileri günlüğe kaydedebilecek ad alanı izlemeyi etkinleştirdiniz.

en: Database Upgrade Required
tr: Veritabanı Yükseltmesi Gerekli

en: NOTICE: Your database requires updates to work with this version of Metabase.
tr: DİKKAT: Veritabanınız, Metabase'in bu sürümüyle çalışmak için güncellemeler gerektirir.

en: Please execute the following sql commands on your database before proceeding.
tr: Lütfen devam etmeden önce veritabanınızda aşağıdaki sql komutlarını yürütün.

en: Once your database is updated try running the application again.
tr: Veritabanınız güncellendikten sonra uygulamayı tekrar çalıştırmayı deneyin.

en: Database requires manual upgrade.
tr: Veritabanı manuel yükseltme gerektirir.

note: Tell transaction to automatically `.rollback` instead of `.commit` when the transaction finishes
en: Set transaction to automatically roll back...
tr: İşlemi otomatik olarak geri alınacak şekilde ayarla ...

note: Disable auto-commit. This should already be off but set it just to be safe
en: Disable auto-commit...
tr: Otomatik commit devre dışı bırak ...

en: Set default db connection with connection pool...
tr: Bağlantı havuzuyla varsayılan db bağlantısını ayarla ...

en: Successfully verified {0} {1} application database connection.
tr: {0} {1} uygulama veritabanı bağlantısı başarıyla doğrulandı.

note: if both of the decoders above fail, then the date string is invalid
en: Don''t know how to parse date param ''{0}'' — invalid format
tr: '' {0} '' tarih parametresini nasıl ayrıştırılacağı bilinmiyor - geçersiz biçim

en: The sub-query from referenced question #{0} failed with the following error: {1}
tr: Başvuru yapılan # {0} sorusundan gelen alt sorgu şu hatayla başarısız oldu: {1}

en: WARNING: Metabase only officially supports MySQL {0}/MariaDB {1} and above.
tr: UYARI: Metabase, MySQL {0} / MariaDB {1} ve üzerini resmi olarak destekler.

en: All Metabase features may not work properly when using an unsupported version.
tr: Desteklenmeyen bir sürüm kullanılırken tüm Metabase özellikleri düzgün çalışmayabilir.

en: Unable to substitute parameters
tr: Parametreler değiştirilemiyor

en: Cannot run the query: missing required parameters: {0}
tr: Sorgu çalıştırılamıyor: eksik gerekli parametreler: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1} as a temporal literal
tr: {0} {1} 'ı geçici bir değişmez olarak nasıl çözümleneceği bilinmiyor

en: Setting {0} database timezone with statement: {1}
tr: {0} ifadesi ile veritabanı saat dilimini ayarlama: {1}

en: Error setting connection to readwrite
tr: Okuma yazma bağlantısı kurulurken hata oluştu

en: Failed to set timezone ''{0}'' for {1} database
tr: {1} veritabanı için '' {0} '' saat dilimi ayarlanamadı

en: Error setting transaction isolation level for {0} database to {1}
tr: {0} veritabanı için işlem yalıtım düzeyi {1} olarak ayarlanırken hata oluştu

en: Error setting connection to read-only
tr: Salt okunur bağlantı ayarı hatası

en: Error setting default holdability for connection
tr: Bağlantı için varsayılan okunabilirlik ayarı hatası

en: Error setting result set fetch direction to FETCH_FORWARD
tr: Sonuç getirme yönünü FETCH_FORWARD olarak ayarlarken hata oluştu

en: Query canceled, calling PreparedStatement.cancel()
tr: Sorgu iptal edildi, PreparedStatement.cancel () çağrıldı

en: Failed to connect to database
tr: Veritabanına bağlanılamadı

en: Unable to determine connection properties for driver {0}
tr: {0} sürücüsü için bağlantı özellikleri belirlenemedi

en: Error fetching field values
tr: Alan değerleri getirilirken hata oluştu

en: You cannot set {0}; it is a read-only setting.
tr: {0} ayarlayamazsınız; salt okunur bir ayardır.

en: defsetting descriptions strings must have `:visibilty` `:internal`, `:setter` `:none`, or internationalized, found: `{0}`
tr: defsetting açıklama dizeleri şunlardan biri olmalıdır : `:visibilty` `:internal`, `:setter` `:none`, or internationalized, found: `{0}`

en: Setting {0} is internal
tr: {0} ayarı dahili

en: Loading local plugin manifest at {0}
tr: {0} adresinden yerel eklenti bildirimi yükleniyor

en: Google Analytics tracking code.
tr: Google Analytics izleme kodu.

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via email
tr: Bildirim Gönder ({0}: {1}) Kartlar E-Mail aracılığıyla.

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via Slack
tr: Bildirim gönderiliyor ({0}: {1}) Slack aracılığıyla {2} kart

en: Rendering pulse card with chart-type {0} and render-type {1}
tr: {0} grafik türü ve oluşturma türü {1} ile bildirim kartı oluşturma

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attempting to format them as such?
tr: DÜZELT: Bunlar geçerli geçici değerler değil: {0} {1}. Bunları neden bu şekilde biçimlendirmeye çalışıyoruz?

en: Error reducing result rows
tr: Sonuç satırları azaltılırken hata oluştu

en: Unexpected nil result
tr: Beklenmedik sıfır sonuç

en: Query timed out after {0} ms, raising timeout exception.
tr: {0} ms sonra sorgu zaman aşımına uğradı, zaman aşımı istisnası artırıldı.

en: Timed out after {0}.
tr: {0} tarihinden sonra zaman aşımına uğradı.

en: Query canceled before finishing.
tr: Sorgu tamamlanmadan iptal edildi.

en: Unknown query type {0}
tr: Bilinmeyen sorgu türü {0}

en: Error purging old cache entires
tr: Eski önbellek girişleri temizlenirken hata oluştu

en: Caching results for next time for query with hash {0}.
tr: {0} hash sorgusuyla bir sonraki sorguda sonuçları önbelleğe alma.

en: Error saving query results to cache.
tr: Sorgu sonuçlarını önbelleğe kaydederken hata oluştu.

en: Successfully cached results for query.
tr: Sorgu için sonuçlar başarıyla önbelleğe alındı.

en: Query took {0} to run; miminum for cache eligibility is {1}
tr: Sorgu çalıştırmak {0} aldı; önbellek uygunluğu için minimum {1}

en: Results are too large to cache.
tr: Sonuçlar önbelleğe alınamayacak kadar büyük.

en: Serialization timed out after {0}.
tr: Serileştirme {0} tarihinden sonra zaman aşımına uğradı.

en: Error parsing serialized results
tr: Serileştirilmiş sonuçları ayrıştırma hatası

en: Error purging old cache entries
tr: Eski önbellek girişleri temizlenirken hata oluştu

en: Caching results for query with hash {0}.
tr: Hash {0} ile yapılan sorgu için önbellek sonuçları.

en: Cannot save QueryExecution, missing :context
tr: QueryExecution kaydedilemiyor, eksik: context

en: Error saving query execution info
tr: Sorgu yürütme bilgileri kaydedilirken hata oluştu

en: Unable to resolve database for query: missing or invalid `:database` ID.
tr: Sorgu için veritabanı çözülemiyor: eksik veya geçersiz `: veritabanı` kimliği.

en: Unable to resolve driver for query
tr: Sorgu için sürücü çözülemiyor

en: Referenced question #{0} could not be found
tr: Yönlendirilen # {0} sorusu bulunamadı

en: Referenced query is from a different database
tr: Başvuru yapılan sorgu farklı bir veritabanından

en: This query has circular referencing sub-queries.
tr: Bu sorgu dairesel başvuru alt sorgularına sahiptir.

en: These questions seem to be part of the problem: "{0}" and "{1}".
tr: Bu sorular sorunun bir parçası gibi görünüyor: "{0}" ve "{1}".

en: Error recording results metadata for query
tr: Sorgu için sonuç meta verileri kaydedilirken hata oluştu

en: Query result
tr: Sorgu sonucu

en: Error generating insights for column:
tr: Sütun için içgörü oluşturulurken hata oluştu:

en: Sending abandonment email!
tr: Vazgeçme e-postası gönderme!

en: You can create saved metrics to add a named metric option. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
tr: Adlandırılmış bir metrik seçeneği eklemek için kaydedilmiş metrikler oluşturabilirsiniz. Kaydedilen metrikler, birleştirme türünü, birleştirilmiş alanı ve isteğe bağlı olarak eklediğiniz filtreleri içerir. Örnek olarak, bunu bir Siparişler tablosu için "Ortalama Fiyat" hesaplamanın resmi yolu gibi bir şey oluşturmak için kullanabilirsiniz.

en: Select and add filters to create your new segment.
tr: Yeni segmentinizi oluşturmak için filtreleri seçin ve ekleyin.

en: Alphabetical
tr: Alfabetik

en: Smart
tr: Akıllı

en: Column order: {0}
tr: Kolon sırası : {0}

en: Unhide all
tr: Hepsini göster

en: Hide all
tr: Hepsini gizle

en: Unhide
tr: Göster

en: New metric
tr: Yeni metrik

en: Create metrics to add them to the Summarize dropdown in the query builder
tr: Sorgu oluşturucudaki Özetle açılır listesine eklemek için metrikler oluşturun

en: New segment
tr: Yeni segment

en: Filter by table
tr: Tabloya göre filtrele

en: Checking HTTPS...
tr: HTTPS kontrol ediliyor...

en: It looks like HTTPS is not properly configured
tr: HTTPS düzgün konfigure edilmemiş gözüküyor

en: Redirect to HTTPS
tr: HTTPS yönlendiriliyor

en: Localization
tr: Yerelleştirme

en: Instance language
tr: Örnek dil

en: Localization options
tr: Yerelleştirme seçenekleri

en: This database doesn't have any tables.
tr: Veritabanı nda hiç tablo yok

en: This field only accepts a single value because it's used in a SQL query.
tr: Bir SQL sorgusunda kullanıldığı için bu alan yalnızca tek bir değeri kabul eder

en: Service Accounts
tr: Servis Hesapları

en: Metabase connects to Big Query via {0}.
tr: Metatabanı, {0} üzerinden Big Data 'ya bağlanır.

en: Continue using an OAuth application to connect
tr: Bağlanmak için bir OAuth uygulaması kullanmaya devam et

en: We recommend switching to use {0} instead of an OAuth application to connect to BigQuery
tr: BigQuery'ye bağlanmak için OAuth uygulaması yerine {0} kullanmaya geçmenizi öneririz

en: Connect to a Service Account instead
tr: Bunun yerine bir Hizmet Hesabına bağlanın

en: invalid JSON
tr: geçersiz JSON

en: SSH private key
tr: SSH özel anahtarı

en: Paste the contents of your ssh private key here
tr: Ssh özel anahtarınızın içeriğini buraya yapıştırın

en: Passphrase for the SSH private key
tr: SSH özel anahtarının parolası

en: SSH Authentication
tr: SSH Kimlik Doğrulaması

en: SSH Key
tr: SSH Anahtarı

en: Server SSL certificate chain
tr: Sunucu SSL sertifika zinciri

en: Paste the contents of the server's SSL certificate chain here
tr: Sunucunun SSL sertifika zincirinin içeriğini buraya yapıştırın

en: Paste a connection string
tr: Bir bağlantı dizesi yapıştırma

en: Fill out individual fields
tr: Tek tek alanları doldurun

en: Enter some SQL here so you can reuse it later
tr: Daha sonra tekrar kullanabilmek için buraya biraz SQL girin

en: Give your snippet a name
tr: Snippet'inize bir ad verin

en: Current Customers
tr: Mevcut Müşteriler

en: Add a description
tr: Bir açıklama ekle

en: Use site default
tr: Site varsayılanını kullan

en: find
tr: bul

en: replace
tr: değiştir

en: The text to find.
tr: Bulunacak metin.

en: The text to use as the replacement.
tr: Değiştirme olarak kullanılacak metin.

en: Editing {0}
tr: {0} düzenleniyor

en: Create your new snippet
tr: Yeni snippet'inizi oluşturun

en: Archived snippets
tr: Arşivlenmiş snippet'ler

en: Snippets are reusable bits of SQL
tr: Parçacıklar, SQL'in yeniden kullanılabilir parçalarıdır

en: Create a snippet
tr: Parçacık oluşturma

en: Snippets
tr: Parçacıklar

en: SQL Snippets
tr: SQL Parçacıkları

en: Your language is set to {0}
tr: Diliniz {0} olarak ayarlandı

en: What's your preferred language?
tr: Tercih ettiğiniz dil nedir?

en: This language will be used throughout Metabase and will be the default for new users.
tr: Bu dil Metatabanı genelinde kullanılacak ve yeni kullanıcılar için varsayılan dil olacaktır.

en: We filtered out {0} row(s) containing null values.
tr: Boş değerler içeren {0} satır filtreledik.

en: Show values for this series
tr: Bu serinin değerlerini göster

en: Question''s average execution duration is {0}; using ''magic'' TTL of {1}
tr: Question''ın ortalama yürütme süresi {0}; {1} '' sihirli '' TTL kullanarak

en: A snippet with that name already exists. Please pick a different name.
tr: Bu ada sahip bir pasaj zaten var. Lütfen farklı bir ad seçin.

en: [Unknown Metric]
tr: [Bilinmeyen Metrik]

en: [Unknown Segment]
tr: [Bilinmeyen Segment]

en: Error writing error to output stream
tr: Çıkış akışına yazma hatası

en: Caught unexpected Exception in streaming response body
tr: Akış yanıt gövdesinde beklenmedik özel durum yakalandı

en: bound-fn caught unexpected Exception
tr: bound-fn beklenmedik özel durum yakaladı

en: Error determining whether HTTP request was canceled
tr: HTTP isteğinin iptal edilip edilmediğini belirleme hatası

en: Check cancelation status timed out after {0}
tr: {0} tarihinden sonra iptal durumunu kontrol etme zaman aşımına uğradı

en: Unexpected exception in do-f-async
tr: Do-f-async'de beklenmeyen istisna

en: Unexpected exception writing error response
tr: Beklenmeyen özel durum yazma hatası yanıtı

en: Server certificate not trusted - did you specify the correct SSL certificate chain?
tr: Sunucu sertifikası güvenilir değil - doğru SSL sertifika zincirini belirttiniz mi?

en: Server appears to require SSL - please enable SSL above
tr: Sunucu SSL gerektiriyor gibi görünüyor - lütfen yukarıdaki SSL'yi etkinleştirin

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Don''t know how to parse parameter of type {0}
tr: {0} türünde bir parametrenin nasıl ayrıştırılacağını bilmiyorum

en: Invalid :card parameter: missing `:card-id`
tr: Geçersiz: kart parametresi: eksik `: kart kimliği '

en: Unable to resolve Snippet: missing `:snippet-id`
tr: Snippet çözülemedi: eksik `: snippet-id`

en: Snippet {0} {1} not found.
tr: Snippet {0} {1} bulunamadı.

en: Error determining value for parameter
tr: Parametre için değer belirlenirken hata oluştu

en: Error building query parameter map
tr: Sorgu parametre eşlemesi oluşturulurken hata oluştu

en: ({0} total active threads)
tr: ({0} toplam aktif ileti dizisi)

en: Queries in flight: {0}
tr: Uçuşta sorgular: {0}

en: ({0} queued)
tr: ({0} sıraya alındı)

en: Collection must be in the same namespace as its parent
tr: Koleksiyon, üst öğesiyle aynı ad alanında olmalıdır

en: Personal Collections must be in the default namespace
tr: Kişisel Koleksiyonlar varsayılan ad alanında olmalıdır

en: You cannot move a Collection to a different namespace once it has been created.
tr: Bir Koleksiyonu oluşturulduktan sonra farklı bir ad alanına taşıyamazsınız.

en: Collection does not exist.
tr: Koleksiyon mevcut değil.

en: A {0} can only go in Collections in the {1} namespace.
tr: Bir {0} yalnızca {1} ad alanındaki Koleksiyonlara gidebilir.

en: Error sending database deletion notification
tr: Veritabanı silme bildirimi gönderilirken hata oluştu

en: You cannot update the creator_id of a NativeQuerySnippet.
tr: Bir NativeQuerySnippet'in creator_id değerini güncelleyemezsiniz.

en: Error fetching value of Setting
tr: Ayar değeri getirilirken hata oluştu

en: The language that should be used for Metabase's UI, system emails, pulses, and alerts.
tr: Metatabanı kullanıcı arayüzü, sistem e-postaları, bildirimleri ve uyarıları için kullanılması gereken dil.

en: This is also the default language for all users, which they can change from their own account settings.
tr: Bu aynı zamanda tüm kullanıcılar için kendi hesap ayarlarından değiştirebilecekleri varsayılan dildir.

en: Invalid locale {0}
tr: Geçersiz yerel ayar {0}

en: Force all traffic to use HTTPS via a redirect, if the site URL is HTTPS
tr: Site URL'si HTTPS ise, tüm trafiği bir yönlendirme yoluyla HTTPS kullanmaya zorlayın

en: Cannot redirect requests to HTTPS unless `site-url` is HTTPS.
tr: `Site-url` HTTPS olmadığı sürece istekler HTTPS'ye yönlendirilemez.

en: Error registering fonts: Metabase will not be able to send Pulses.
tr: Yazı tipleri kaydedilirken hata oluştu: Metabase, bildirim gönderemez.

en: This is a known issue with certain JVMs. See {0} and for more details.
tr: Bu belirli JVM'lerde bilinen bir sorundur. Daha fazla ayrıntı için {0} bölümüne bakın.

en: Error rendering Pulse
tr: Bildirim oluşturulurken hata meydana geldi

en: Query timed out after {0}, raising timeout exception.
tr: {0} 'dan sonra sorgu zaman aşımına uğradı, zaman aşımı istisnası artırıldı.

en: No fields found for table {0}.
tr: {0} tablosu için alan bulunamadı.

en: Case
tr: Durum

en: Variance of {0}
tr: {0} sapması

en: Median of {0}
tr: {0} medyanı

en: {0}th percentile of {1}
tr: {1} {0}. Persentil

en: Not caching results: results are larger than {0} KB
tr: Sonuçları önbelleğe almamak: sonuçlar {0} KB'den büyük

en: Cannot cache results: expected byte array, got {0}
tr: Sonuçlar önbelleğe alınamıyor: beklenen bayt dizisi, {0} aldı

en: Request is closed; no one to return cached results to
tr: İstek kapalı; önbelleğe alınan sonuçları geri döndürecek kimse yok

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}
tr: Hash {0} içeren sorgu için önbelleğe alınmış sonuçlar getirilmeye çalışılırken hata oluştu

en: Error preparing statement to fetch cached query results
tr: Önbelleğe alınmış sorgu sonuçlarını getirmek için ifade hazırlanırken hata oluştu

en: Error processing query: {0}
tr: Sorgu işlenirken hata oluştu: {0}

en: Unexpected exception in endpoint
tr: Bitiş noktasında beklenmeyen istisna

en: Unexpected Exception in API request handler
tr: API istek işleyicisinde Beklenmeyen İstisna

en: Error reducing {0}
tr: {0} azaltılırken hata oluştu

en: Error generating timeseries insight keyed by: {0}
tr: Şu anahtar tarafından zamanlama bilgileri oluşturulurken hata oluştu: {0}

en: Database position of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
tr: {0} veritabanı konumu '' {1} '' iken '' {2} '' olarak değiştirildi.

en: Unscheduling task for Database {0}: trigger: {1}
tr: {0} Veritabanı için planlanmamış görev: tetikleyici: {1}

en: value must be a keyword or string.
tr: değer bir anahtar kelime veya dize olmalıdır.

en: String must be a valid two-letter ISO language or language-country code e.g. 'en' or 'en_US'.
tr: Dize, geçerli iki harfli ISO dili veya dil-ülke kodu olmalıdır; 'en' veya 'en_US'.

en: Rows {0}-{1}
tr: {0}/{1}

en: Audit
tr: Denetim

en: User attribute configuration (optional)
tr: Kullanıcı özelliği yapılandırması (isteğe bağlı)

en: Using {0}
tr: {0} kullanılıyor

en: Set up SAML-based SSO
tr: SAML tabanlı SSO kurma

en: SAML Authentication
tr: SAML Kimlik Doğrulaması

en: Configure your identity provider (IdP)
tr: Kimlik sağlayıcınızı (IdP) yapılandırın

en: Your identity provider will need the following info about Metabase.
tr: Kimlik sağlayıcınız Metabase hakkında aşağıdaki bilgilere ihtiyaç duyacaktır.

en: URL the IdP should redirect back to
tr: IdP'nin yeniden yönlendirmesi gereken URL

en: This is called the Single Sign On URL in Okta, the Application Callback URL in Auth0,
    and the ACS (Consumer) URL in OneLogin.
tr: Buna Okta'da Tek Oturum Açma URL'si, Auth0'daki Uygulama Geri Arama URL'si denir,
    ve OneLogin'deki ACS (Tüketici) URL'si.

en: SAML attributes
tr: SAML özellikleri

en: In most IdPs, you'll need to put each of these in an input box labeled
    "Name" in the attribute statements section.
tr: Çoğu IdP'de, bunların her birini etiketli bir giriş kutusuna koymanız gerekir.
    Öznitelik ifadeleri bölümünde "Ad".

en: User's email attribute
tr: Kullanıcının e-posta özelliği

en: User's first name attribute
tr: Kullanıcının ad özelliği

en: User's last name attribute
tr: Kullanıcının soyadı özelliği

en: Tell Metabase about your identity provider
tr: Metabase'e kimlik sağlayıcınız hakkında bilgi verin

en: Metabase will need the following info about your provider.
tr: Metabase, sağlayıcınız hakkında aşağıdaki bilgilere ihtiyaç duyacaktır.

en: SAML Identity Provider URL
tr: SAML Kimlik Sağlayıcı URL'si

en: SAML Identity Provider Certificate
tr: SAML Kimlik Sağlayıcı Sertifikası

en: SAML Application Name
tr: SAML Uygulama Adı

en: Sign SSO requests (optional)
tr: SSO isteklerini imzala (isteğe bağlı)

en: SAML Keystore Path
tr: SAML Anahtar Deposu Yolu

en: SAML Keystore Password
tr: SAML Anahtar Deposu Şifresi

en: Shh...
tr: Şşş...

en: SAML Keystore Alias
tr: SAML Anahtar Deposu Takma Adı

en: Synchronize group membership with your SSO
tr: Grup üyeliğini SSO'nuzla senkronize edin

en: To enable this, you'll need to create mappings to tell Metabase which group(s) your users should
    be added to based on the SSO group they're in.
tr: Bunu etkinleştirmek için, Metabase'e kullanıcılarınızın hangi grup (lar) ı kullanması gerektiğini söyleyen eşlemeler oluşturmanız gerekir
    içinde bulundukları SSO grubuna göre eklenecek.

en: Group Name
tr: Grup Adı

en: Group attribute name
tr: Grup Özellik Adı

en: Note:
tr: Not:

en: If you change any of the settings of an existing SAML active setup, then you will need to restart Metabase for them to take effect.
tr: Mevcut bir SAML etkin kurulumunun herhangi bir ayarını değiştirirseniz, bunların etkili olması için Metabase'i yeniden başlatmanız gerekir.

en: Allows users to login via a SAML Identity Provider.
tr: Kullanıcıların bir SAML Kimlik Sağlayıcı aracılığıyla oturum açmasına izin verir.

en: Allows users to login via a JWT Identity Provider.
tr: Kullanıcıların bir JWT Kimlik Sağlayıcı aracılığıyla oturum açmasına izin verir.

en: Enable Password Authentication
tr: Parola Doğrulamayı Etkinleştir

en: When enabled, users can additionally log in with email and password.
tr: Etkinleştirildiğinde, kullanıcılar ayrıca e-posta ve şifre ile giriş yapabilir.

en: Notify admins of new SSO users
tr: Yeni kullanıcıları yöneticilerei bildir.

en: When enabled, administrators will receive an email the first time a user uses Single Sign-On.
tr: Etkinleştirildiğinde, yöneticiler bir kullanıcı Tek Oturum Açma'yı ilk kez kullandığında bir e-posta alır.

en: Use the settings below to configure your SSO via SAML. If you have any questions, check out our {0}.
tr: SSO'nuzu SAML aracılığıyla yapılandırmak için aşağıdaki ayarları kullanın. Herhangi bir sorunuz varsa, {0} sayfamıza bakın.

en: documentation
tr: dokümantasyon

en: SAML Identity Provider URI
tr: SAML Kimlik Sağlayıcı URI'si

en: JWT Authentication
tr: JWT Kimlik Doğrulaması

en: JWT Identity Provider URI
tr: JWT Kimlik Sağlayıcı URI'si

en: String used by the JWT signing key
tr: JWT imzalama anahtarı tarafından kullanılan dize

en: Embedding the entire Metabase app
tr: Metabase uygulamasının tamamını gömme

en: If you want to embed all of Metabase, enter the origins of the websites or web apps where you want to allow embedding in an iframe, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
tr: Metabase'in tamamını gömmek istiyorsanız, iç çerçeveye yerleştirmeye izin vermek istediğiniz web sitelerinin veya web uygulamalarının kökenlerini boşlukla ayırarak girin. İşte girilebilecekler için {0}.

en: Grant sandboxed access to this table
tr: Bu tabloya korumalı alanda erişim verin

en: When users in this group view this table they'll see a version of it that's filtered by their user attributes, or a custom view of it based on a saved question.
tr: Bu gruptaki kullanıcılar bu tabloyu görüntülediklerinde, tablonun kullanıcı özelliklerine göre filtrelenmiş bir sürümünü veya kaydedilmiş bir soruya göre özel bir görünümünü görürler.

en: How do you want to filter this table for users in this group?
tr: Bu gruptaki kullanıcılar için bu tabloyu nasıl filtrelemek istersiniz?

en: Pick a saved question that returns the custom view of this table that these users should see.
tr: Bu kullanıcıların görmesi gereken bu tablonun özel görünümünü döndüren kayıtlı bir soru seçin.

en: You can optionally add additional filters here based on user attributes. These filters will be applied on top of any filters that are already in this saved question.
tr: İsteğe bağlı olarak, kullanıcı özelliklerine göre buraya ek filtreler ekleyebilirsiniz. Bu filtreler, bu kaydedilmiş soruda bulunan tüm filtrelerin üzerine uygulanacaktır.

en: For this option to work, your users need to have some attributes
tr: Bu seçeneğin çalışması için kullanıcılarınızın bazı özelliklere sahip olması gerekir

en: To add additional filters, your users need to have some attributes
tr: Ek filtreler eklemek için kullanıcılarınızın bazı özniteliklere sahip olması gerekir

en: No user attributes
tr: Kullanıcı özelliği yok

en: Pick a user attribute
tr: Bir kullanıcı özelliği seçin

en: Pick a parameter
tr: Parametre seçin

en: Pick a column
tr: Kolon seçin

en: Users in {0} can view
tr: {0} kullanıcıları görebilir

en: rows in the {0} question
tr: satır ({0} sorusunda)

en: rows in the {0} table
tr: satır ({0} tablosunda)

en: where {0} equals {1}
tr: {0} eşit {1}

en: and {0} equals {1}
tr: ve {0} eşit {1}

en: You can add attributes automatically by setting up an SSO that uses SAML, or you can enter them manually by going to the People section and clicking on the … menu on the far right.
tr: SAML kullanan bir TOA kurarak öznitelikleri otomatik olarak ekleyebilir veya Kişiler bölümüne gidip en sağdaki… menüsünü tıklayarak bunları manuel olarak girebilirsiniz.

en: User attribute
tr: Kullanıcı özelliği

en: We can automatically get your users’ attributes if you’ve set up SSO, or you can add them manually from the "…" menu in the People section of the Admin Panel.
tr: TOA'yı kurduysanız, kullanıcılarınızın özelliklerini otomatik olarak alabiliriz veya bunları Yönetici Panelinin Kişiler bölümündeki "…" menüsünden manuel olarak ekleyebilirsiniz.

en: Parameter or variable
tr: Parametre veya değişken

en: equals
tr: eşittir

en: Grant sandboxed access
tr: Korumalı alandaki erişim izni verin

en: Sandboxed access
tr: Korumalı alan erişimi

en: Edit sandboxed access
tr: Korumalı alandaki erişimi düzenleyin

en: Edit folder details
tr: Klasör ayrıntılarını düzenleyin

en: Change permissions
tr: İzinleri değiştir

en: Create your new folder
tr: Yeni klasörünüzü oluşturun

en: New folder
tr: Yeni dosya

en: We're having trouble validating your token
tr: Jetonunuzu doğrulama konusunda sorun yaşıyoruz

en: Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers
tr: Lütfen örneğinizin Metabase sunucularına bağlanabildiğini iki kez kontrol edin

en: Get help
tr: Yardım al

en: Get even more out of Metabase with the Enterprise Edition
tr: Enterprise Edition ile Metabase'den daha fazla yararlanın

en: All the tools you need to quickly and easily provide reports for your customers, or to help you run and monitor Metabase in a large organization
tr: Müşterilerinize hızlı ve kolay bir şekilde raporlar sağlamak veya büyük bir organizasyonda Metabase'i çalıştırmanıza ve izlemenize yardımcı olmak için ihtiyacınız olan tüm araçlar

en: Activate a license
tr: Bir lisansı etkinleştirin

en: Your trial is active with these features
tr: Denemeniz bu özelliklerle aktif

en: Trial expires {0}
tr: Deneme süresi {0} sona eriyor

en: Need help? Ready to buy?
tr: Yardıma mı ihtiyacınız var? Satın almaya hazır mısınız?

en: Talk to us
tr: Bizimle görüşebilirsiniz

en: Your trial has expired
tr: Deneme süresi doldu

en: Need more time? Ready to buy?
tr: Daha fazla zaman gerek? Satın almaya hazır mısınız?

en: Your features are active!
tr: Özellikleriniz aktif!

en: Your licence is valid through {0}
tr: Lisansınız {0} arasında geçerlidir

en: Your license has expired
tr: Lisans süreniz doldu

en: It expired on {0}
tr: {0} tarihinde süresi doldu

en: Want to renew your license?
tr: Lisansı yenilemek ister misiniz?

en: Learn how to use this
tr: Nasıl kullanacağınızı öğrenin

en: Not included in your current plan
tr: Şuan ki planınız içermiyor

en: Enter the token you recieved from the store
tr: Store üzerinden aldığınız token bilgisini girin

en: Activate
tr: Aktive et

en: Need help?
tr: Yardıma mı ihtiyacınız var?

en: More info about your problem.
tr: Sorununuz hakkında daha fazla bilgi.

en: Contact support
tr: İletişim desteği

en: Enterprise
tr: Kurumsal

en: Data sandboxes
tr: Veri korumalı alanları

en: Make sure you're showing the right people the right data with automatic and secure filters based on user attributes.
tr: Kullanıcı özelliklerine göre otomatik ve güvenli filtrelerle doğru verileri doğru kişilere gösterdiğinizden emin olun.

en: White labeling
tr: Beyaz etiketleme

en: Match Metabase to your brand with custom colors, your own logo and more.
tr: Metabase'i özel renkler, kendi logonuz ve daha fazlasıyla markanızla eşleştirin.

en: Auditing
tr: Denetleme

en: Keep an eye on performance and behavior with robust auditing tools.
tr: Güçlü denetim araçlarıyla performans ve davranışa dikkat edin.

en: Single sign-on
tr: Tek seferlik

en: Provide easy login that works with your exisiting authentication infrastructure.
tr: Mevcut kimlik doğrulama altyapınızla çalışan kolay oturum açma sağlayın.

en: Application Name
tr: Uygulama Adı

en: Color Palette
tr: Renk paleti

en: Landing Page
tr: Açılış sayfası

en: No groups
tr: Grup yok

en: Permissions for {0}
tr: {0} için yetkilendirme

en: Permissions for this folder
tr: Bu klasör için yetkilendirme

en: Grant Edit access
tr: Düzenleme yetkisi ver

en: Can modify snippets in this folder
tr: Bu klasördeki parçacıkları değiştirebilir

en: Grant View access
tr: Görme yetkisi ver.

en: Can insert and use snippets in this folder, but can't edit the SQL they contain
tr: Bu klasöre parçacık ekleyip kullanabilir, ancak içerdikleri SQL'i düzenleyemez

en: Can't view or insert snippets in this folder
tr: Bu klasörde ön bilgi görüntülenemiyor veya eklenemiyor

en: Also change sub-folders
tr: Alt klasörleri de değiştir

en: First day of the week
tr: Haftanın ilk günü

en: There was an issue signing in with Google. Please contact an administrator.
tr: Google ile oturum açarken bir sorun oluştu. Lütfen bir yönetici ile iletişime geçin.

en: on the
tr: üzerinde

en: at
tr: -de

en: Open the Metabase actions menu
tr: Metabase eylemleri menüsünü açın

en: Do nothing
tr: Hiçbir şey yapma

en: Go to a custom destination
tr: Özel bir hedefe git

en: Update a dashboard filter
tr: Gösterge tablosu filtresi güncelleme

en: {0} updates {1} filter | {0} updates {1} filters
tr[0]: {0} güncelleme {1} filtresi
tr[1]: filtreleri {0} günceller {1}

en: {0} goes to {1}
tr: {0}, {1} konumuna gider

en: On-click behavior for each column
tr: Her kolon için tıklama davranışı

en: Go to custom destination
tr: Özel hedefe git

en: Open the actions menu
tr: İşlemler menüsünü açın

en: Click behavior for {0}
tr: {0} için tıklama davranışı

en: Pick one or more filters to update
tr: Güncellemek için bir veya daha fazla filtre seçin

en: Saved question
tr: Kaydedilmiş soru

en: Link to
tr: Link

en: Enter a URL to link to
tr: Link için adres girin

en: You can insert the value of a column or dashboard filter using its name, like this: {{some_column}}
tr: Adını kullanarak bir sütun veya gösterge tablosu filtresinin değerini şu şekilde ekleyebilirsiniz: {{bazı_sütun}}

en: e.g. http://acme.com/id/{{user_id}}
tr: Örneğin. http://acme.com/id/{{user_id}}

en: Pick a dashboard...
tr: Gösterge panosu seçin...

en: Pick a question...
tr: Soru seçin...

en: Pick a dashboard to link to
tr: Bağlanmak için bir gösterge tablosu seçin

en: Pick a question to link to
tr: Bağlanmak için bir soru seçin

en: Pass values to this dashboard's filters (optional)
tr: Değerleri bu kontrol panelinin filtrelerine geçirin (isteğe bağlı)

en: Pass values to this question's variables (optional)
tr: Bu sorunun değişkenlerine değer iletin (isteğe bağlı)

en: Pass values to filter this question (optional)
tr: Bu soruyu filtrelemek için değerleri iletin (isteğe bağlı)

en: Dashboard filters
tr: Gösterge tablosu filtreleri

en: User attributes
tr: Kullanıcı özellikleri

en: Customize link text (optional)
tr: Bağlantı metnini özelleştirin (isteğe bağlı)

en: E.x. Details for {{Column Name}}
tr: E.x. {{Sütun Adı}} için ayrıntılar

en: Values you can reference
tr: Referans verebileceğiniz değerler

en: No available targets
tr: Kullanılabilir hedef yok

en: filter
tr: filtre

en: variable
tr: değişken

en: Other available filters
tr: Diğer mevcut filtreler

en: Avaliable filters
tr: Mevcut filtreler

en: Other available variables
tr: Diğer mevcut değişkenler

en: Avaliable variables
tr: Mevcut değişkenler

en: Other available columns
tr: Kullanılabilir diğer sütunlar

en: Avaliable columns
tr: Kullanılabilir sütunlar

en: user attribute
tr: kullanıcı özelliği

en: Text card
tr: Metin kartı

en: Click behavior
tr: Tıklama davranışı

en: Visualization options
tr: Görselleştirme seçenekleri

en: Edit series
tr: Seriyi düzenle

en: Add series
tr: Seri ekle

en: On click
tr: Tıklamada

en: Change title and description
tr: Başlığı ve açıklamayı değiştir

en: You've updated embedded params and will need to update your embed code.
tr: Gömülü parametreleri güncellediniz ve gömme kodunuzu güncellemeniz gerekecek.

en: Add question
tr: Soru ekleyin

en: You're editing this dashboard.
tr: Bu kontrol panelini düzenliyorsunuz.

en: Column to filter on
tr: Filtrelenecek sütun

en: snippet collection
tr: snippet koleksiyonu

en: snippet collections
tr: snippet koleksiyonları

en: Give your folder a name
tr: Klasörünüze bir ad verin

en: Something short but sweet
tr: Kısa ama tatlı bir şey

en: Folder this should be in
tr: Bunun içinde olması gereken klasör

en: Open the action menu
tr: İşlem menüsünü açın

en: {0} column has custom behavior | {0} columns have custom behavior
tr[0]: {0} sütununun özel davranışı var
tr[1]: {0} sütununun özel davranışı var

en: Go to...
tr: Git ...

en: Go to dashboard
tr: Panoya git

en: Go to question
tr: Soruya git

en: Go to url
tr: Url'ye git

en: Filter this dashboard
tr: Bu panoyu filtrele

en: Returns the count of rows in the selected data.
tr: Seçili verilerdeki satır sayısını döndürür.

en: The column or number to sum.
tr: Toplanacak sütun veya sayı.

en: The numeric column to get standard deviation of.
tr: Standart sapmanın alınacağı sayısal sütun.

en: The numeric column whose values to average.
tr: Değerleri ortalanacak sayısal sütun.

en: Returns the smallest value found in the column
tr: Sütunda bulunan en küçük değeri verir

en: Sums up the specified column only for rows where the condition is true.
tr: Belirtilen sütunu yalnızca koşulun doğru olduğu satırlar için özetler.

en: Returns the numeric variance for a given column.
tr: Belirli bir sütun için sayısal varyansı döndürür.

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: The column or number to get the variance of.
tr: Varyansının alınacağı sütun veya sayı.

en: Returns the median value of the specified column.
tr: Belirtilen sütunun medyan değerini döndürür.

en: The column or number to get the median of.
tr: Ortanca değeri alınacak sütun veya sayı.

en: percentile-value
tr: yüzdelik değer

en: Returns the value of the column at the percentile value.
tr: Yüzdelik değerde sütunun değerini döndürür.

en: The column or number to get the percentile of.
tr: Yüzdelik dilim alınacak sütun veya sayı.

en: The value of the percentile.
tr: Yüzdebirliğin değeri.

en: Returns the string of text in all lower case.
tr: Tümü küçük harfli metin dizesini döndürür.

en: The column with values to convert to lower case.
tr: Küçük harfe dönüştürülecek değerlere sahip sütun.

en: Returns the text in all upper case.
tr: Metni tamamen büyük harflerle döndürür.

en: The column or text to return a portion of.
tr: Bir bölümünü döndürülecek sütun veya metin.

en: The column or text to search through.
tr: Aranacak sütun veya metin.

en: Combine two or more strings of text together.
tr: İki veya daha fazla metin dizesini bir araya getirin.

en: The column or text to begin with.
tr: Başlamak için sütun veya metin.

en: This will be added to the end of value1, and so on.
tr: Bu, değer1'in sonuna eklenecektir ve böyle devam eder.

en: Enormous
tr: Muazzam

en: Gigantic
tr: Devasa

en: Returns the number of characters in text.
tr: Metindeki karakter sayısını döndürür.

en: The column or text you want to get the length of.
tr: Uzunluğunu almak istediğiniz sütun veya metin.

en: The column or text you want to trim.
tr: Kırpmak istediğiniz sütun veya metin.

en: Returns the absolute (positive) value of the specified column.
tr: Belirtilen sütunun mutlak (pozitif) değerini döndürür.

en: Debt
tr: Borç

en: The column or number to return absolute (positive) value of.
tr: Mutlak (pozitif) değerini döndürülecek sütun veya sayı.

en: Rounds a decimal number down.
tr: Ondalık bir sayıyı aşağı yuvarlar.

en: The column or number to round down.
tr: Aşağı yuvarlanacak sütun veya sayı.

en: Rounds a decimal number up.
tr: Ondalık bir sayıyı yukarı yuvarlar.

en: The column or number to round up.
tr: Yuvarlanacak sütun veya sayı.

en: Rounds a decimal number either up or down to the nearest integer value.
tr: Ondalık bir sayıyı en yakın tam sayı değerine yukarı veya aşağı yuvarlar.

en: The column or number to round to nearest integer.
tr: En yakın tam sayıya yuvarlanacak sütun veya sayı.

en: Returns the square root.
tr: Karekökü verir.

en: Hypotenuse
tr: Hipotenüs

en: The column or number to return square root value of.
tr: Karekök değerini döndürülecek sütun veya sayı.

en: exponent
tr: üs

en: Raises a number to the power of the exponent value.
tr: Bir sayıyı üs değerinin gücüne yükseltir.

en: Length
tr: Uzunluk

en: The column or number raised to the exponent.
tr: Üs olan sütun veya sayı.

en: The value of the exponent.
tr: Üssün değeri.

en: Returns the base 10 log of the number.
tr: Sayının 10 tabanındaki logaritmasını döndürür.

en: Value
tr: Değer

en: The column or number to return the natural logarithm value of.
tr: Doğal logaritma değerini döndürülecek sütun veya sayı.

en: Returns Euler's number, e, raised to the power of the supplied number.
tr: Sağlanan sayının üssüne yükseltilmiş Euler sayısını (e) döndürür.

en: Interest Months
tr: Faiz Ayları

en: The column or number to return the exponential value of.
tr: Üstel değerini döndürülecek sütun veya sayı.

en: The column or text to check.
tr: Kontrol edilecek sütun veya metin.

en: Checks a date or number column's values to see if they're within the specified range.
tr: Belirtilen aralıkta olup olmadıklarını görmek için bir tarih veya sayı sütununun değerlerini kontrol eder.

en: Created At
tr: Oluşturulma Tarihi

en: The date or numeric column that should be within the start and end values.
tr: Başlangıç ve bitiş değerleri içinde olması gereken tarih veya sayısal sütun.

en: The beginning of the range.
tr: Aralığın başlangıcı.

en: The end of the range.
tr: Aralığın sonu.

en: Checks a date column's values to see if they're within the relative range.
tr: Göreli aralıkta olup olmadıklarını görmek için bir tarih sütununun değerlerini kontrol eder.

en: The date column to return interval of.
tr: Zaman hesaplanacak tarih sütunu.

en: Period of interval, where negative values are back in time.
tr: Negatif değerlerin zamanda geri geldiği aralık dönemi.

en: Type of internal like "day", "month", "year".
tr: "Gün", "ay", "yıl" gibi zaman tipleri.

en: The column or value to return.
tr: Döndürülecek sütun veya değer.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if its not empty, and so on.
tr: Değer1 boşsa, boş değilse değer2 döndürülür ve bu böyle devam eder.

en: Tests an expression against a list of cases and returns the corresponding value of the first matching case, with an optional default value if nothing else is met.
tr: Bir ifade listesine karşı bir ifadeyi test eder ve başka hiçbir şey karşılanmazsa isteğe bağlı bir varsayılan değerle eşleşen ilk büyük / küçük harfin karşılık gelen değerini döndürür.

en: The value that will be returned if the preceding condition is true, and so on.
tr: Önceki koşul doğruysa döndürülecek değer vb.

en: Is null
tr: Boş

en: Not null
tr: Boş değil

en: Additive sum of all the values of a column.
    e.x. total revenue over time.
tr: Bir sütunun tüm değerlerinin toplamsal toplamı.
    örn; zaman içindeki toplam gelir.

en: Additive count of the number of rows.
    e.x. total number of sales over time.
tr: Satır sayısının toplam sayımı.
    örn; zaman içindeki toplam satış sayısı.

en: Linked filters
tr: Bağlı filtreler

en: Label
tr: Etiket

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: No default
tr: Standart değil

en: To view this, {0} must be connected to at least one field.
tr: Bunu görüntülemek için, {0} en az bir alana bağlı olmalıdır.

en: Limit this filter's choices
tr: Bu filtrenin seçeneklerini sınırlandırın

en: If you have another dashboard filter, you can limit the choices that are listed for this filter based on the selection of the other one.
tr: Başka bir kontrol paneli filtreniz varsa, bu filtre için listelenen seçenekleri diğerinin seçimine göre sınırlayabilirsiniz.

en: So first, {0}.
tr: Yani önce {0}.

en: add another dashboard filter
tr: başka bir kontrol paneli filtresi ekle

en: If you toggle on one of these dashboard filters, selecting a value for that filter will limit the available choices for {0} filter.
tr: Bu gösterge tablosu filtrelerinden birini açarsanız, o filtre için bir değer seçmek, {0} filtresi için kullanılabilecek seçenekleri sınırlar.

en: Filtering column
tr: Filtreleme sütunu

en: Filtered column
tr: Filtrelenmiş sütun

en: Enter user names or email addresses
tr: Kullanıcı adlarını veya e-posta adreslerini girin

en: New snippet
tr: Yeni pasaj

en: {0}:00 PM
tr: {0}:00 Ö.S

en: 12:00 AM
tr: 00:00

en: {0}:00 AM
tr: {0}:00 Ö.Ö

en: Hourly
tr: Saatlik

en: Daily at {0}
tr: Her gün {0}

en: Weekly at {0} on {1}
tr: Haftalık {0}, {1}

en: Monthly on the {0} {1} at {2}
tr: Her ay {0} {1}, {2}

en: Delete this subscription
tr: Bu aboneliği silin

en: Subscriptions
tr: Abonelikler

en: Create a dashboard subscription
tr: Kontrol paneli aboneliği oluşturun

en: Email it
tr: E-postayla gönder

en: You can send this dashboard regularly to users or email addresses.
tr: Bu panoyu düzenli olarak kullanıcılara veya e-posta adreslerine gönderebilirsiniz.

en: Send it to Slack
tr: Slack'e gönder

en: Pick a channel and a schedule, and Metabase will do the rest.
tr: Bir kanal ve program seçin ve Metabase gerisini halleder.

en: Email this dashboard
tr: Bu kontrol paneline e-posta gönder

en: Don't send if there aren't results
tr: Sonuç yoksa göndermeyin

en: Attach results
tr: Sonuçları ekleyin

en: Attachments can contain up to 2,000 rows of data.
tr: Ekler, 2.000 satıra kadar veri içerebilir.

en: Send this dashboard to Slack
tr: Bu kontrol panelini Slack'e gönder

en: Dashboard does not have a parameter with the ID {0}
tr: Gösterge tablosunun {0} kimliğine sahip bir parametresi yok

en: Parameter {0} does not have any Fields associated with it
tr: {0} parametresinin kendisiyle ilişkili herhangi bir Alanı yok

en: include must be either empty or the value 'tables'
tr: include ya boş olmalı ya da "tablolar" değeri olmalıdır

en: `database` is required for all queries whose type is not `internal`.
tr: Türü "dahili" olmayan tüm sorgular için "veritabanı" gereklidir.

en: Password login is disabled for this instance.
tr: Bu örnek için şifre girişi devre dışı bırakıldı.

en: Your account is disabled. Please contact your administrator.
tr: Hesabınız devre dışı bırakıldı. Lütfen yöneticinizle iletişime geçin.

en: Your account is disabled.
tr: Hesabınız devre dışı bırakıldı.

en: Invalid Slack token.
tr: Geçersiz Slack jetonu.

en: The ''{0}'' command is only available in Metabase Enterprise Edition.
tr: '' {0} '' komutu yalnızca Metabase Enterprise Edition'da mevcuttur.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are PRESENT.
tr: Metabase Enterprise Edition uzantıları MEVCUTTUR.

en: Usage of Metabase Enterprise Edition features are subject to the Metabase Commercial License.
tr: Metabase Enterprise Edition özelliklerinin kullanımı Metabase Commercial License'a tabidir.

en: See {0} for details.
tr: Ayrıntılar için bkz. {0}.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are NOT PRESENT.
tr: Metabase Enterprise Edition uzantıları MEVCUT DEĞİLDİR.

en: You''re invited to join {0}''s {1}
tr: {0} adlı kullanıcının {1} grubuna davetlisiniz

en: {0} created a {1} account
tr: {0}, bir {1} hesabı oluşturdu

en: {0} accepted their {1} invite
tr: {0}, {1} davetini kabul etti

en: [{0}] Password Reset Request
tr: [{0}] Şifre Sıfırlama İsteği

en: [{0}] Notification
tr: [{0}] Bildirim

en: [{0}] Help make [{1}] better.
tr: [{0}] [{1}] ürününü iyileştirmeye yardımcı olun.

en: [{0}] Tell us how things are going.
tr: [{0}] Bize işlerin nasıl gittiğini anlatın.

en: Error starting events listener
tr: Etkinlik dinleyicisini başlatırken hata oluştu

en: Should we sync user attributes when someone logs in via LDAP?
tr: Birisi LDAP aracılığıyla giriş yaptığında kullanıcı özelliklerini senkronize etmeli miyiz?

en: Comma-separated list of user attributes to skip syncing for LDAP users.
tr: LDAP kullanıcıları için senkronizasyonu atlamak için virgülle ayrılmış kullanıcı özellikleri listesi.

en: Invalid token
tr: Geçersiz belirteç

en: Slack API error: {0}
tr: Slack API hatası: {0}

en: Slack channel named `metabase_files` is missing!
tr: "Metabase_files" adlı slack kanal eksik!

en: Please create or unarchive the channel in order to complete the Slack integration.
tr: Slack entegrasyonunu tamamlamak için lütfen kanalı oluşturun veya arşivden çıkarın.

en: The channel is used for storing graphs that are included in Pulses and MetaBot answers.
tr: Kanal, Pulses ve MetaBot cevaplarına dahil edilen grafikleri depolamak için kullanılır.

en: Uploaded image
tr: Yüklenen resim

en: Error uploading file to Slack:
tr: Dosya Slack'e yüklenirken hata oluştu:

en: Invalid session. Expected an instance of Session.
tr: Geçersiz oturum. Bir Oturum örneği bekleniyordu.

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is
tr: Oturum tanımlama bilgisinin SameSite'ı "Yok" olarak yapılandırılmış, ancak site

en: served over an insecure connection. Some browsers will reject
tr: güvensiz bir bağlantı üzerinden servis edildi. Bazı tarayıcılar reddedecek

en: cookies under these conditions.
tr: bu koşullar altında çerezler.

en: Top folder
tr: Üst klasör

en: :parameters must be a sequence of maps with String :id keys
tr: : parametreler, String: id anahtarlarına sahip bir harita dizisi olmalıdır

en: Invalid human-readable-values: values must be a sequence; each item must be nil or a string
tr: Geçersiz insan tarafından okunabilen değerler: değerler bir sıra olmalıdır; her öğe sıfır veya bir dizge olmalıdır

en: :values must be present to fetch :human_readable_values
tr: : insan_readable_values getirmek için değerler mevcut olmalıdır

en: Field values total length is > {0}.
tr: Alan değerlerinin toplam uzunluğu> {0}.

en: snippet names cannot include '}' or start with spaces
tr: parçacık adları '}' içeremez veya boşlukla başlayamaz

en: Error executing chain filter query
tr: Zincir filtre sorgusu yürütülürken hata oluştu

en: Field {0} does not exist.
tr: {0} alanı mevcut değil.

en: Cannot search against non-Text Field {0} {1}
tr: Metin Olmayan Alana göre arama yapılamaz {0} {1}

en: Granting permissions for group {0}: {1}
tr: {0} grubu için izinler veriliyor: {1}

en: Revoking permissions for group {0}: {1}
tr: {0} grubu için izinler iptal ediliyor: {1}

en: Invalid DB permissions: if you have write access for native queries, you must have full data access.
tr: Geçersiz DB izinleri: yerel sorgular için yazma erişiminiz varsa, tam veri erişiminiz olmalıdır.

en: Changing permissions from: {0} to: {1}
tr: {0} olan izinler: {1} olarak değiştiriliyor

en: login attribute keys must be a keyword or string
tr: giriş özellik anahtarları bir anahtar kelime veya dize olmalıdır

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts.
tr: Metabase UI, sistem e-postaları, darbeler ve uyarılardaki tüm kullanıcılar için varsayılan dil.

en: Users can individually override this default language from their own account settings.
tr: Kullanıcılar bu varsayılan dili kendi hesap ayarlarından bireysel olarak geçersiz kılabilir.

en: Default page to show the user
tr: Kullanıcının göreceği ön tanımlı sayfa

en: Allow this origin to embed the full Metabase application
tr: Bu kaynağın tam Metabase uygulamasını yerleştirmesine izin ver

en: Values greater than {0} ({1}) are not allowed.
tr: {0} ({1}) 'den büyük değerlere izin verilmez.

en: This will replace the word "Metabase" wherever it appears.
tr: Bu, göründüğü her yerde "Metabase" kelimesinin yerini alacaktır.

en: These are the primary colors used in charts and throughout Metabase. You might need to refresh your browser to see your changes take effect.
tr: Bunlar, grafiklerde ve Metabase'de kullanılan ana renklerdir. Değişikliklerinizin etkili olduğunu görmek için tarayıcınızı yenilemeniz gerekebilir.

en: For best results, use an SVG file with a transparent background.
tr: Bunlar, grafiklerde ve Metabase'de kullanılan ana renklerdir. Değişikliklerinizin etkili olduğunu görmek için tarayıcınızı yenilemeniz gerekebilir.

en: The url or image that you want to use as the favicon.
tr: Site simgesi olarak kullanmak istediğiniz url veya resim.

en: Allow logging in by email and password.
tr: E-posta ve şifre ile giriş yapmaya izin verin.

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
      It won''t affect SQL queries.
tr: Bu, haftaya göre gruplama veya GUI sorgularında filtreleme gibi şeyleri etkileyecektir.
       SQL sorgularını etkilemez.

en: Unable to validate token
tr: Jeton doğrulanamıyor

en: Token format is invalid.
tr: Token biçimi geçersiz.

en: Error validating token
tr: Jeton doğrulanırken hata oluştu

en: Error filtering against {0} Field: unable to parse String {1} to a {2}
tr: {0} Alanına göre filtreleme hatası: {1} Dizesi bir {2} olarak ayrıştırılamıyor

en: Error fetching details for Job: {0}
tr: İş için ayrıntılar getirilirken hata oluştu: {0}

en: Starting sync task for Database {0}.
tr: Veritabanı {0} için senkronizasyon görevi başlatılıyor.

en: Cannot sync Database {0}: Database does not exist.
tr: Veritabanı senkronize edilemiyor {0}: Veritabanı mevcut değil.

en: Update Field values task triggered for Database {0}.
tr: {0} Veritabanı için tetiklenen Alan değerlerini güncelleme görevi.

en: Skipping update, automatic Field value updates are disabled for Database {0}.
tr: Güncelleme atlandığında, otomatik Alan değeri güncellemeleri Veritabanı {0} için devre dışı bırakıldı.

en: SAML Identity Provider Issuer
tr: SAML Identity Provider Verici

en: SAML Identity Provider SSO URL
tr: SAML Kimlik Sağlayıcı SSO URL'si

en: DB Name
tr: Veritabanı Adı

en: DB Engine
tr: Veritabanı Motoru

en: Unknown name
tr: Bilinmeyen isim

en: Unknown engine
tr: Bilinmeyen motor

en: Edit collection
tr: Koleksiyonu düzenleyin

en: Pinned items
tr: Sabitlenmiş öğeler

en: Other users' personal collections
tr: Diğer kullanıcıların kişisel koleksiyonları

en: View archive
tr: Arşivi görüntüle

en: Your personal collection
tr: Kişisel koleksiyonunuz

en: Nothing to see yet.
tr: Henüz görülecek bir şey yok.

en: Use collections to organize and group dashboards and questions for your team or yourself
tr: Ekibiniz veya kendiniz için panoları ve soruları düzenlemek ve gruplamak için koleksiyonları kullanın

en: Unpin this item
tr: Bu öğenin sabitlemesini kaldır

en: Available filters
tr: Mevcut filtreler

en: Available variables
tr: Mevcut değişkenler

en: Available columns
tr: Kullanılabilir sütunlar

en: Include User ID and query hash in queries
tr: Sorgulara User ID ve sorgu karmasını dahil edin

en: When on, Metabase User ID and query hash get appended to queries on this database, which can be useful for auditing and debugging. However, this causes each query to look distinct, preventing BigQuery from returning cached results, which may increase your costs.
tr: Açık olduğunda, Metabase Kullanıcı Kimliği ve sorgu karması bu veritabanındaki sorgulara eklenir ve bu, denetim ve hata ayıklama için yararlı olabilir. Ancak bu, her sorgunun farklı görünmesine neden olarak BigQuery'nin önbelleğe alınmış sonuçları döndürmesini engeller ve bu da maliyetlerinizi artırabilir.

en: Periodically refingerprint tables
tr: Periyodik olarak yeniden parmak izi tabloları

en: When syncing with this database, Metabase will scan a subset of values of fields to gather statistics that enable things like improved binning behavior in charts, and to generally make your Metabase instance smarter.
tr: Bu veritabanıyla eşitlerken, Metabase, grafiklerde iyileştirilmiş binning davranışı gibi şeyleri etkinleştiren istatistikleri toplamak ve genel olarak Metabase örneğinizi daha akıllı hale getirmek için alanların değerlerinin bir alt kümesini tarayacaktır.

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: Updated time
tr: Güncelleme zamanı

en: Updated timestamp
tr: Güncellenen zaman damgası

en: Type of interval like "day", "month", "year".
tr: "Gün", "ay", "yıl" gibi aralık türü.

en: Filter by this column
tr: Bu sütuna göre filtrele

en: Column formatting
tr: Sütun biçimlendirme

en: Sort ascending
tr: Artan düzende sırala

en: Sort descending
tr: Azalan şekilde sırala

en: Browse data
tr: Verilere göz atın

en: Show maximum (first {0})
tr: Maksimum göster (ilk {0})

en: There was a problem with this visualization
tr: Bu görselleştirmeyle ilgili bir sorun vardı

en: Showing first {0} rows
tr: İlk {0} satır gösteriliyor

en: first
tr: ilk

en: last
tr: SON

en: Emailed
tr: E-postayla gönderildi

en: Sent to
tr: adresine gönderildi

en: Sent
tr: Gönderildi

en: hourly
tr: saatlik

en: daily at {0}
tr: her gün {0}

en: {0} at {1}
tr: {0}, {1}

en: monthly on the {0} {1} at {2}
tr: her ay {0} {1}, {2}

en:  and {0} other |  and {0} others
tr[0]: ve {0} tane daha
tr[1]: ve {0} tane daha

en: This dashboard will no longer be emailed to {0} {1}
tr: Bu gösterge tablosu artık {0} {1} adresine e-posta ile gönderilmeyecek

en: Slack channel {0} will no longer get this dashboard {1}
tr: Slack kanalı {0} artık bu gösterge tablosunu {1} almayacak

en: Channel {0} will no longer receive this dashboard {1}
tr: {0} kanalı artık bu gösterge tablosunu almayacak {1}

en: Set up a new schedule
tr: Yeni bir program oluşturun

en: Close
tr: Kapat

en: You'll need to {0} first.
tr: Önce {0} yapmanız gerekecek.

en: First, you'll have to {0}.
tr: Öncelikle, {0} yapmanız gerekecek.

en: Rows {0}-{1} of first {2}
tr: İlk {2} satırdan {0} - {1} arasındaki satırlar

en: Drag fields here
tr: Alanları buraya sürükleyin

en: Percentage
tr: Yüzde

en: Totals for {0}
tr: {0} için Toplamlar

en: Grand totals
tr: Genel toplamlar

en: Row totals
tr: Satır toplamları

en: Fields to use for the table rows
tr: Tablo satırları için kullanılacak alanlar

en: Fields to use for the table columns
tr: Tablo sütunları için kullanılacak alanlar

en: Fields to use for the table values
tr: Tablo değerleri için kullanılacak alanlar

en: Pivot tables can only be used with aggregated queries.
tr: Pivot tablolar yalnızca toplu sorgularla kullanılabilir.

en: Pivot Table
tr: Pivot tablo

en: Waterfall
tr: Şelale

en: waterfall chart
tr: şelale grafiği

en: Increase color
tr: Rengi artır

en: Decrease color
tr: Rengi azalt

en: Show total
tr: Toplamı göster

en: Total color
tr: Toplam rengi

en: Unable to run internal query function: cannot resolve {0}
tr: Dahili sorgu işlevi çalıştırılamıyor: {0} çözülemiyor

en: Audit App queries are not enabled on this instance.
tr: Audit App sorguları bu örnekte etkinleştirilmedi.

en: Invalid internal query function: {0} is not marked as an ^:internal-query-fn
tr: Geçersiz dahili sorgu işlevi: {0}, ^: dahili-sorgu-fn olarak işaretlenmemiş

en: Error: sandboxing is not enabled for this instance.
tr: Hata: Bu örnek için korumalı alan etkinleştirilmedi.

note: If the current permissions are nil, then we would return false which could give a potentially segmented user access they shouldn't have. If we don't have permissions, we can't determine whether they are segmented, so throw.
en: No permissions found for current user
tr: Mevcut kullanıcı için izin bulunamadı

en: User ''{0}'' attempted to access an inaccessible field. Accessible fields {1}, fields in query {2}
tr: '' {0} '' kullanıcısı, erişilemeyen bir alana erişmeye çalıştı. Erişilebilir alanlar {1}, {2} sorgusundaki alanlar

en: User not able to query field
tr: Kullanıcı alanı sorgulayamıyor

en: Found more than one group table access policy for user ''{0}''
tr: '' {0} '' kullanıcısı için birden fazla grup tablosu erişim politikası bulundu

en: Query requires user attribute `{0}`
tr: Sorgu, "{0}" kullanıcı özelliğini gerektiriyor

en: invalid --mode value
tr: geçersiz --mode değeri

en: invalid --on-error value
tr: geçersiz hatalı değer

en: invalid context seed value
tr: geçersiz bağlam tohum değeri

en: Dump was produced using a different version of Metabase. Things may break!
tr: Döküm, Metabase'in farklı bir sürümü kullanılarak üretildi. İşler bozulabilir!

en: Error loading dump: {0}
tr: Döküm yüklenirken hata oluştu: {0}

en: {0} is not a valid user
tr: {0}, geçerli bir kullanıcı değil

en: Error dumping {0}
tr: {0} dökümü hatası

en: No admin users found! At least one admin user is needed to act as the owner for all the loaded entities.
tr: Yönetici kullanıcı bulunamadı! Yüklenen tüm varlıkların sahibi olarak hareket etmek için en az bir yönetici kullanıcı gereklidir.

en: Can''t resolve {0} in fully qualified name {1}
tr: {0} tam adıyla {1} çözülemiyor

en: Model {0} does not support upsert
tr: {0} modeli yükseltmeyi desteklemiyor

en: Error inserting {0}
tr: {0} eklenirken hata oluştu

en: Inserting {0}
tr: {0} ekleniyor

en: {0} already exists -- skipping
tr: {0} zaten var - atlanıyor

en: Skipping {0} (nothing to update)
tr: {0} atlanıyor (güncellenecek bir şey yok)

en: Updating {0}
tr: {0} güncelleniyor

en: Error updating {0}
tr: {0} güncellenirken hata oluştu

en: SSO has not been enabled and/or configured
tr: SSO etkinleştirilmedi ve / veya yapılandırılmadı

en: SSO requires a valid token
tr: SSO, geçerli bir jeton gerektirir

en: Error returning SSO entry point
tr: SSO giriş noktası döndürülürken hata oluştu

en: Error logging in
tr: Oturum açma hatası

en: Can't create new JWT user when JWT is not configured
tr: JWT yapılandırılmadığında yeni JWT kullanıcısı oluşturulamaz

en: JWT SSO has not been enabled and/or configured
tr: JWT SSO etkinleştirilmedi ve / veya yapılandırılmadı

en: Invalid SAML configuration: could not find user email.
tr: Geçersiz SAML yapılandırması: kullanıcı e-postası bulunamadı.

en: We tried looking for {0}, but couldn't find the attribute.
tr: {0} aramayı denedik, ancak özelliği bulamadık.

en: Please make sure your SAML IdP is properly configured.
tr: Lütfen SAML IdP'nizin doğru şekilde yapılandırıldığından emin olun.

en: SAML has not been enabled and/or configured
tr: SAML etkinleştirilmedi ve / veya yapılandırılmadı

en: Warning: expected `redirect` param, but none is present
tr: Uyarı: "yönlendirme" parametresi bekleniyordu, ancak yok

en: Error generating SAML request
tr: SAML isteği oluşturulurken hata meydana geldi

en: Unable to log in: SAML IdP certificate is not set.
tr: Giriş yapılamıyor: SAML IdP sertifikası ayarlanmadı.

en: SAML response validation failed
tr: SAML yanıt doğrulaması başarısız oldu

en: Unable to log in: SAML response validation failed
tr: Giriş yapılamıyor: SAML yanıtı doğrulaması başarısız oldu

en: Unable to log in: SAML info does not contain user attributes.
tr: Giriş yapılamıyor: SAML bilgisi, kullanıcı özelliklerini içermez.

en: Enable SAML authentication.
tr: SAML kimlik doğrulamasını etkinleştirin.

en: This is the URL where your users go to log in to your identity provider. Depending on which IdP you''re
    using, this usually looks like https://your-org-name.example.com or https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml
tr: Bu, kullanıcılarınızın kimlik sağlayıcınızda oturum açmak için gittikleri URL'dir. Hangi IdP'ye bağlı olduğunuza bağlı olarak
    kullanıldığında, bu genellikle https://org-adınız.example.com veya https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml gibi görünür

en: Error parsing SAML identity provider certificate
tr: SAML kimlik sağlayıcı sertifikası ayrıştırılırken hata oluştu

en: Invalid identity provider certificate. Certificate should be a base-64 encoded string.
tr: Geçersiz kimlik sağlayıcı sertifikası. Sertifika, temel 64 kodlu bir dize olmalıdır.

en: Encoded certificate for the identity provider. Depending on your IdP, you might need to download this,
    open it in a text editor, then copy and paste the certificate's contents here.
tr: Kimlik sağlayıcı için kodlanmış sertifika. IdP'nize bağlı olarak, bunu indirmeniz gerekebilir,
    bir metin düzenleyicide açın, ardından sertifika içeriğini kopyalayıp buraya yapıştırın.

en: This is a unique identifier for the IdP. Often referred to as Entity ID or simply 'Issuer'. Depending
    on your IdP, this usually looks something like http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v
tr: Bu, IdP için benzersiz bir tanımlayıcıdır. Genellikle Varlık Kimliği veya kısaca 'Yayıncı' olarak anılır. Bağlı
    IdP'nizde bu genellikle http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v gibi görünür

en: This application name will be used for requests to the Identity Provider
tr: Bu uygulama adı, Kimlik Sağlayıcıya yapılan istekler için kullanılacaktır

en: Absolute path to the Keystore file to use for signing SAML requests
tr: SAML isteklerini imzalamak için kullanılacak Anahtar Deposu dosyasına giden mutlak yol

en: Password for opening the keystore
tr: Anahtar deposunu açmak için şifre

en: Alias for the key that Metabase should use for signing SAML requests
tr: Metabase'in SAML isteklerini imzalamak için kullanması gereken anahtarın takma adı

en: SAML attribute for the user''s email address
tr: Kullanıcının e-posta adresi için SAML özelliği

en: SAML attribute for the user''s first name
tr: Kullanıcının adı için SAML özelliği

en: SAML attribute for the user''s last name
tr: Kullanıcının soyadı için SAML özelliği

en: Enable group membership synchronization with SAML.
tr: SAML ile grup üyeliği senkronizasyonunu etkinleştirin.

en: SAML attribute for group syncing
tr: Grup senkronizasyonu için SAML özelliği

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are SAML groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing SAML to Metabase group mappings.
tr: SAML - Metabase grup eşlemelerini içeren JSON.

en: Enable JWT based authentication
tr: JWT tabanlı kimlik doğrulamayı etkinleştirin

en: URL of JWT based login page
tr: JWT tabanlı giriş sayfasının URL'si

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages
tr: JWT mesajlarını doğrulamak için kullanılan özel anahtarı tohumlamak için kullanılan dize

en: Key to retrieve the JWT user's email address
tr: JWT kullanıcısının e-posta adresini alma anahtarı

en: Key to retrieve the JWT user's first name
tr: JWT kullanıcısının adını almak için anahtar

en: Key to retrieve the JWT user's last name
tr: JWT kullanıcısının soyadını almak için anahtar

en: Key to retrieve the JWT user's groups
tr: JWT kullanıcı gruplarını almak için anahtar

en: Enable group membership synchronization with JWT.
tr: JWT ile grup üyeliği senkronizasyonunu etkinleştirin.

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are JWT groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing JWT to Metabase group mappings.
tr: JWT'den Metabase grup eşlemelerine sahip JSON.

en: Should new email notifications be sent to admins, for all new SSO users?
tr: Tüm yeni SSO kullanıcıları için yöneticilere yeni e-posta bildirimleri gönderilmeli mi?

en: New SSO user created: {0} ({1})
tr: Yeni TOA kullanıcısı oluşturuldu: {0} ({1})

en: Cannot convert a {0} to a {1}
tr: Bir {0}, {1} olarak dönüştürülemiyor

en: Cannot extract {0} from a TIME field
tr: Bir TIME alanından {0} çıkarılamaz

en: Cannot extract {0} from a DATE field
tr: DATE alanından {0} çıkarılamaz

en: Cannot extract {0} from a DATETIME or TIMESTAMP
tr: DATETIME veya TIMESTAMP'tan {0} çıkarılamıyor

note: trying to add an `hour` to a `date` or a `year` to a `time` is something we shouldn't be allowing in the UI in the first place
en: Invalid query: you cannot add a {0} to a {1} column.
tr: Geçersiz sorgu: {1} sütununa {0} ekleyemezsiniz.

en: It doesn''t make sense to convert between DATEs and TIMEs!
tr: DATE ve TIME arasında dönüştürme yapmak mantıklı değil!

en: Druid request error [{0}]: {1}
tr: Druid isteği hatası [{0}]: {1}

en: Failed to parse Druid response body: {0}
tr: Druid yanıt gövdesi ayrıştırılamadı: {0}

en: Error running query:
tr: Sorguyu çalıştırırken hata oluştu:

en: Client closed connection, no queryId found, can't cancel query
tr: İstemci bağlantısı kapatıldı, sorgu kimliği bulunamadı, sorgu iptal edilemiyor

en: Client closed connection, canceling Druid queryId {0}
tr: İstemci bağlantıyı kapattı, Druid queryId {0} iptal ediliyor

en: Canceling Druid query with ID {0}
tr: {0} kimlikli Druid sorgusu iptal ediliyor

en: Failed to cancel Druid query with queryId {0}
tr: {0} sorgu kimliğine sahip Druid sorgusu iptal edilemedi

en: Don''t know how to retrieve results for columns {0}
tr: Sütunlar için sonuçların nasıl alınacağını bilmiyorum {0}

en: Error post-processing Druid query results
tr: Druid sorgu sonuçlarının işlenmesinden sonra hata oluştu

en: Error reducing Druid query results
tr: Druid sorgu sonuçlarını azaltırken hata oluştu

en: WARNING: Don't know how to combine these intervals into a single interval.
tr: UYARI: Bu aralıkları tek bir aralıkta nasıl birleştireceğinizi bilmiyorum.

en: Ignoring intervals: {0}
tr: Aralıkları yok saymak: {0}

en: Error creating aggregation clause
tr: Toplama maddesi oluşturulurken hata meydana geldi

en: Expected :aggregation-options, constant, or expression.
tr: Beklenen: toplama seçenekleri, sabit veya ifade.

en: grouped timeseries queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
tr: gruplanmış zaman serisi sorguları yalnızca "zaman damgası" sütununa göre sıralanabilir.

en: scan queries can only be sorted if they include the ''timestamp'' column.
tr: tarama sorguları yalnızca '' zaman damgası '' sütununu içeriyorlarsa sıralanabilir.

en: scan queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
tr: tarama sorguları yalnızca '' zaman damgası '' sütununa göre sıralanabilir.

en: Error generating Druid query
tr: Druid sorgusu oluşturulurken hata meydana geldi

en: Fetching Google access/refresh tokens with auth-code {0}...
tr: Auth-code {0} ile Google erişim / yenileme jetonları alınıyor ...

en: Multiple date filters are not supported in filters:
tr: Filtrelerde birden çok tarih filtresi desteklenmez:

en: Unexpected columns in results: {0}
tr: Sonuçlarda beklenmeyen sütunlar: {0}

en: Unable to parse query: {0}
tr: Sorgu ayrıştırılamıyor: {0}

en: Don''t know how to substitute {0} {1}
tr: Nasıl değiştirileceğini bilmiyorum {0} {1}

en: Substituted {0} -> {1}
tr: {0} -> {1} değiştirildi

en: Don''t know how to handle aggregation {0}
tr: Toplama işleminin nasıl yapılacağını bilmiyorum {0}

en: Using DNS SRV requires a FQDN for host
tr: DNS SRV kullanmak, ana bilgisayar için bir FQDN gerektirir

en: No database name specified in URI. Monger requires a database to be explicitly configured.
tr: URI'de veritabanı adı belirtilmedi. Monger, bir veritabanının açıkça yapılandırılmasını gerektirir.

en: Opened new MongoDB connection.
tr: Yeni MongoDB bağlantısı açıldı.

en: fetch-next-page w/ URI
tr: URI ile sonraki sayfayı getir

en: Error running query.
tr: Sorguyu çalıştırırken hata oluştu.

en: Client connection closed, no query-id found, can't cancel query
tr: İstemci bağlantısı kapatıldı, sorgu kimliği bulunamadı, sorgu iptal edilemiyor

en: Error canceling query with ID {0}
tr: {0} kimliğine sahip sorgu iptal edilirken hata oluştu

en: Error executing query
tr: Sorguyu yürütürken hata

en: Failed to fetch materialized views for this database
tr: Bu veritabanı için materyalleştirilmiş görünümler getirilemedi

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card associated with it
tr: Geçersiz Uyarı: Uyarının kendisiyle ilişkilendirilmiş bir Kartı yok

en: Error determining whether Database supports nested queries
tr: Veritabanının iç içe sorguları destekleyip desteklemediğini belirleme hatası

en: Invalid query params: could not determine slug for parameter with ID {0}
tr: Geçersiz sorgu parametreleri: {0} kimliğine sahip parametre için bilgi bilgisi belirlenemedi

en: Cannot search for values: {0} is not an enabled parameter.
tr: Değerler aranamıyor: {0}, etkinleştirilmiş bir parametre değil.

en: You can''t specify a value for {0} if it's already set in the JWT.
tr: JWT'de zaten ayarlanmışsa, {0} için bir değer belirtemezsiniz.

en: Error compiling HoneySQL form
tr: HoneySQL formu derlenirken hata oluştu

en: Not a valid Database/Database ID/JDBC spec
tr: Geçerli bir Veritabanı / Veritabanı Kimliği / JDBC özelliği değil

en: You don''t have any cards yet.
tr: Henüz kartınız yok.

en: Here are your {0} most recent cards:
tr: İşte en son {0} kartlarınız:

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, `{2}`, and `{3}`.
tr: İşte en son {0} kartlarınız:

en: Not creating proxy JDBC driver for class {0} -- original driver was loaded by system ClassLoader
tr: {0} sınıfı için proxy JDBC sürücüsü oluşturulmuyor - orijinal sürücü sistem ClassLoader tarafından yüklendi

en: Query took {0} to run; minimum for cache eligibility is {1}
tr: Sorgunun çalışması {0} sürdü; önbellek uygunluğu için minimum {1}

en: I don''t know how to `overflow stack`. Here''s what I can do: `help`, `list`, `show`
tr: Nasıl yığılacağımı bilmiyorum. İşte yapabileceklerim: "yardım", "liste", "gösteri"

en: Test setting - this only shows up in dev (1)
tr: Test ayarı - bu yalnızca dev (1) 'de görünür

en: Test setting - this only shows up in dev (2)
tr: Test ayarı - bu yalnızca dev (2) 'de görünür

en: Test setting - this only shows up in dev (3)
tr: Test ayarı - bu yalnızca dev (3) 'te görünür

en: Test setting - this only shows up in dev (4)
tr: Test ayarı - bu yalnızca dev (4) 'te görünür

en: Test setting - with i18n
tr: Test ayarı - bu yalnızca dev (4) 'te görünür

en: This is a sample sensitive Setting.
tr: Bu, numuneye duyarlı bir Ayardır.

en: WOW
tr: VAY

[ctx: This is a new information message on the new pulse creation page.]
en: Pulses are being phased out
tr: Pulses aşamalı olarak kaldırılıyor

[ctx: An info message letting you know you can create dashboard subscriptions instead of pulses.]
en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
tr: Artık bunun yerine {0} kurabilirsiniz. Pulses gelecekteki bir sürümde kaldıracağız ve hala sahip olduklarınızı taşımanıza yardımcı olacağız.

en: dashboard subscriptions
tr: kontrol paneli abonelikleri

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}
tr: Aboneliğinizdeki {0} grafikleri, kontrol panelinizdekilerle aynı görünmeyecek. {1}

en: minutes past the hour
tr: saati dakika geçiyor

en: Email sent
tr: E-posta gönderildi

en: Add data to share this dashboard
tr: Bu gösterge tablosunu paylaşmak için veri ekleyin

en: Dashboard subscriptions
tr: Kontrol paneli abonelikleri

en: Text as a ISO-8601 timestamp
tr: ISO-8601 zaman damgası olarak metin

en: Text as a ISO-8601 time
tr: ISO-8601 zamanı olarak metin

en: Text as a ISO-8601 date
tr: ISO-8601 tarihi olarak metin

en: UNIX Timestamp (Microseconds)
tr: UNIX Zaman Damgası (Mikrosaniye)

en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
tr: Artık bunun yerine {0} kurabilirsiniz. Bakliyatları gelecekteki bir sürümde kaldıracağız ve hala sahip olduklarınızı taşımanıza yardımcı olacağız.

en: File format
tr: Dosya formatı

en: Questions to attach
tr: Eklenecek sorular

en: Delete this subscription to {0}?
tr: Bu {0} aboneliği silinsin mi?

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}.
tr: Aboneliğinizdeki {0} grafikleri, kontrol panelinizdekilerle aynı görünmeyecek. {1}.

en: Fields to use for the table {0}
tr: Tablo için kullanılacak alanlar {0}

en: rows
tr: satırlar

en: columns
tr: sütunlar

en: values
tr: değerler

en: Error normalizing form.
tr: Form normalleştirilirken hata oluştu.

en: Error canonicalizing query
tr: Sorgu standartlaştırılırken hata oluştu

en: Error performing whole query transformations
tr: Tam sorgu dönüşümleri gerçekleştirilirken hata oluştu

en: Error normalizing query
tr: Sorgu normalleştirilirken hata oluştu

en: Sandbox Cards can''t return columns that aren't present in the Table they are sandboxing.
tr: Korumalı Alan Kartları, korumalı alan oluşturdukları Tabloda olmayan sütunları döndüremez.

en: Sandbox Cards can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
tr: Korumalı Alan Kartları, korumalı alanda oluşturdukları Tablodan farklı türlere sahip sütunları döndüremez.

en: Cannot update Card: Card is used for Sandboxing, and updates would violate sandbox rules.
tr: Kart güncellenemiyor: Kart, Sandboxing için kullanılıyor ve güncellemeler sandbox kurallarını ihlal ediyor.

en: You cannot change the Table ID of a GTAP once it has been created.
tr: Bir GTAP oluşturulduktan sonra Tablo Kimliğini değiştiremezsiniz.

en: `database` is required for all queries.
tr: Tüm sorgular için "veritabanı" gereklidir.

en: ERROR {0}
tr: HATA {0}

en: copied {0} instances.
tr: {0} örnek kopyalandı.

en: Copying instances of {0}...
tr: {0} örnekleri kopyalanıyor ...

en: Error copying instances of {0}
tr: {0} örnekleri kopyalanırken hata oluştu

en: Temporarily disabling DB constraints...
tr: DB kısıtlamaları geçici olarak devre dışı bırakılıyor ...

en: Re-enabling DB constraints...
tr: Veritabanı kısıtlamaları yeniden etkinleştiriliyor ...

en: Setting Postgres sequence ids to proper values...
tr: Postgres sıra kimliklerini uygun değerlere ayarlama ...

note: make sure the source database is up-do-date
en: Set up {0} source database and run migrations...
tr: {0} kaynak veritabanını kurun ve taşıma işlemleri çalıştırın ...

note: make sure the dest DB is up-to-date don't need or want to run data migrations in the target DB, since the data is already migrated appropriately
en: Set up {0} target database and run migrations...
tr: {0} hedef veritabanını kurun ve taşıma işlemleri çalıştırın ...

note: make sure target DB is empty
en: Testing if target {0} database is already populated...
tr: Hedef {0} veritabanının zaten doldurulmuş olup olmadığı test ediliyor ...

en: Unsupported application database type: {0} is not currently supported.
tr: Desteklenmeyen uygulama veritabanı türü: {0} şu anda desteklenmiyor.

en: Check the value of MB_DB_CONNECTION_URI.
tr: MB_DB_CONNECTION_URI değerini kontrol edin.

en: Driver {0} does not support {1}
tr: Sürücü {0}, {1} desteklemiyor

en: No magnitude known for {0}
tr: {0} için büyüklük bilinmiyor

en: Error resolving source query
tr: Kaynak sorguyu çözmede hata

en: Have your email configured for you.
tr: E-postanızı sizin için yapılandırın.

en: Have your server maintained for you.
tr: Sunucunuzun bakımını sizin için yaptırın.

en: Want to have upgrades taken care of for you?
tr: Yükseltmelerin sizin için halledilmesini mi istiyorsunuz?

en: Migrate to Metabase Cloud.
tr: Metabase Cloud'a geçiş yapın.

en: Manage Metabase Cloud
tr: Metabase Cloud'u Yönetin

en: Show totals
tr: Toplamları göster

en: Sort order
tr: Sıralama düzeni

en: See options…
tr: Seçenekleri görün…

en: This database does not support pivot tables.
tr: Bu veritabanı pivot tabloları desteklemiyor.

en: Invalid GeoJSON file location: must either start with http:// or https:// or be a relative path to a file on the classpath.
tr: Geçersiz GeoJSON dosyası konumu: http: // veya https: // ile başlamalı veya sınıf yolundaki bir dosyaya göreceli bir yol olmalıdır.

en: URLs referring to hosts that supply internal hosting metadata are prohibited.
tr: Dahili barındırma meta verilerini sağlayan ana bilgisayarlara atıfta bulunan URL'ler yasaktır.

en: Invalid custom GeoJSON.
tr: Geçersiz özel GeoJSON.

en: Invalid {0}: specified breakout at index {1}, but we only have {2} breakouts
tr: Geçersiz {0}: {1} dizininde kırılma belirtildi, ancak yalnızca {2} ara verdik

en: Error generating pivot queries
tr: Pivot sorguları oluşturulurken hata meydana geldi

en: Sync Administrator group
tr: Yönetici grubunu senkronize et

en: Set filter values for when this gets sent
tr: Bunun gönderileceği zaman için filtre değerlerini ayarlayın

en: Delete the {0} database?
tr: {0} veritabanı silinsin mi?

en: Restoring the sample dataset...
tr: Örnek veri kümesi geri yükleniyor ...

en: No semantic type
tr: Anlamsal tür yok

en: Select a semantic type
tr: Anlamsal bir tür seçin

en: Cast to a specific data type
tr: Belirli bir veri türüne yayınlama

en: Select a conversion
tr: Bir dönüşüm seçin

en: Don't cast
tr: Yayınlamayın

en: Something went wrong
tr: Bir şeyler yanlış gitti

en: Choose "Desktop App" as the application type. Name it whatever you'd like.
tr: Uygulama türü olarak "Masaüstü Uygulaması" nı seçin. İstediğiniz gibi adlandırın.

en: Didn't find anything
tr: Hiçbir şey bulamadım

en: There weren't any results for your search.
tr: Aramanız için herhangi bir sonuç bulunamadı.

en: Checks if a column is null
tr: Bir sütunun boş olup olmadığını kontrol eder

en: The column to check.
tr: Kontrol edilecek sütun.

en: Checks if a column is empty
tr: Bir sütunun boş olup olmadığını kontrol eder

en: CASE expects 2 arguments or more
tr: CASE 2 veya daha fazla argüman bekliyor

en: Function {0} expects {1} argument | Function {0} expects {1} arguments
tr[0]: İşlev {0}, {1} bağımsız değişkeni bekliyor
tr[1]: İşlev {0}, {1} bağımsız değişkeni bekliyor

en: Expecting boolean but found {0}
tr: Bool bekleniyor, ancak {0} bulundu

en: 12:00 PM
tr: 12:00 Ö.S

en: Subtotal, Age, Price, Quantity, etc.
tr: Ara toplam, Yaş, Fiyat, Miktar vb.

en: Dropdown
tr: Açılır liste

en: Select one or more values from a list or search box.
tr: Listeden veya arama kutusundan bir veya daha fazla değer seçin.

en: Exclude one or more specific values.
tr: Bir veya daha fazla belirli değeri hariç tutun.

en: Match values that contain the entered text.
tr: Girilen metni içeren değerleri eşleştirin.

en: Filter out values that contain the entered text.
tr: Girilen metni içeren değerleri filtreleyin.

en: Match values that begin with the entered text.
tr: Girilen metinle başlayan değerleri eşleştirin.

en: Match values that end with the entered text.
tr: Girilen metinle biten değerleri eşleştirin.

en: Duplicate this question
tr: Bu soruyu yineleyin

en: Saved question in {0}
tr: Soru {0} içinde kaydedildi

en: Table in {0}
tr: {0} konumunda tablo

en: Segment of
tr: Segment

en: Metric for
tr: Metrik

en: {0} in {1}
tr: {1} içinde {0}

en: Note
tr: Not

en: charts in your subscription won't look the same as in your dashboard.
tr: Aboneliğinizdeki grafikler, kontrol panelinizdekilerle aynı görünmeyecektir.

en: Filter values
tr: Değerleri filtrele

en: You can customize filter values for each subscription with the Enterprise edition.
tr: Enterprise sürümüyle her abonelik için filtre değerlerini özelleştirebilirsiniz.

en: If a dashboard filter has a default value, it’ll be applied when your subscription is sent.
tr: Kontrol paneli filtresinin varsayılan bir değeri varsa, aboneliğiniz gönderildiğinde bu değer uygulanır.

en: and {0} other | and {0} others
tr[0]: ve {0} tane daha
tr[1]: ve {0} tane daha

en: {0} selections
tr: {0} seçim

en: and {0} more filter | and {0} more filters
tr[0]: ve {0} filtre daha
tr[1]: ve {0} filtre daha

en: Login History
tr: Giriş Geçmişi

en: Sync the admin group?
tr: Yönetici grubu senkronize edilsin mi?

en: Sandbox Questions can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
tr: Korumalı Alan Soruları, korumalı alanda oluşturdukları Tablodan farklı türlere sahip sütunları döndüremez.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP
tr: GTAP uygulanırken kaynak sorgusu ön işleme sırasında hata oluştu

en: Error running query to determine metadata
tr: Meta verileri belirlemek için sorgu çalıştırılırken hata oluştu

en: Can't create new SAML user when SAML is not configured
tr: SAML yapılandırılmadığında yeni SAML kullanıcısı oluşturulamaz

en: Error compiling SQL: breakout does not have an alias
tr: SQL derleme hatası: breakout'un bir takma adı yok

en: Error running query
tr: Sorguyu çalıştırırken hata

en: Unknown aggregation type!
tr: Bilinmeyen toplama türü!

en: No aggregation at index {0}
tr: {0} dizininde toplama yok

en: Multiple date filters are not supported.
tr: Birden çok tarih filtresi desteklenmez.

en: Error checking schema permissions
tr: Şema izinleri kontrol edilirken hata oluştu

en: Error setting prepared statement fetch direction to FETCH_FORWARD
tr: Hazırlanmış ifade getirme yönü FETCH_FORWARD'a ayarlanırken hata oluştu

en: Error setting statement fetch direction to FETCH_FORWARD
tr: İfade getirme yönü FETCH_FORWARD'a ayarlanırken hata oluştu

en: You cannot save this Question because you do not have permissions to run its query.
tr: Sorguyu çalıştırma izniniz olmadığı için bu soruyu kaydedemezsiniz.

en: Authentication endpoint error
tr: Kimlik doğrulama uç nokta hatası

en: SSH tunnel can only be established for H2 connections using the TCP protocol
tr: SSH tüneli yalnızca TCP protokolü kullanılarak H2 bağlantıları için kurulabilir

en: ssh tunnel for database {0} looks closed; marking pool invalid to reopen it
tr: {0} veritabanı için ssh tüneli kapalı görünüyor; havuzu yeniden açmak için geçersiz işaretleme

en: Query canceled, calling Statement.cancel()
tr: Sorgu iptal edildi, Statement.cancel () aranıyor

en: Select statement did not produce a ResultSet for native query
tr: Select deyimi yerel sorgu için bir ResultSet üretmedi

en: We''ve Noticed a New {0} Login, {1}
tr: Yeni Bir {0} Giriş {1} Farkettik

en: Don''t know how to process event with model {0}
tr: {0} modeliyle etkinliği nasıl işleyeceğinizi bilmiyorum

en: Failed to process activity event {0}
tr: {0} etkinliği işlenemedi

en: Error sending ''login from new device'' notification email
tr: "Yeni cihazdan giriş" bildirim e-postası gönderilirken hata oluştu

en: You can''t update a LoginHistory after it has been created.
tr: Bir Oturum Açma Geçmişini, oluşturulduktan sonra güncelleyemezsiniz.

en: Don''t know how to wrap Field ID.
tr: Alan Kimliğini nasıl kaydıracağınızı bilmiyorum.

en: Setting {0} already registered in {1}
tr: {0} ayarı zaten {1} içinde kayıtlı

en: Controls how often the heartbeats are sent when an SSH tunnel is established (in seconds).
tr: Bir SSH tüneli kurulduğunda (saniye cinsinden) kalp atışlarının ne sıklıkla gönderileceğini kontrol eder.

en: Controls the fetch size used for Redshift queries (in PreparedStatement), via defaultRowFetchSize.
tr: Redshift sorguları için kullanılan getirme boyutunu (PreparedStatement içinde) defaultRowFetchSize aracılığıyla kontrol eder.

en: Cannot find matching FK Table ID for FK Field {0}
tr: FK Alanı için eşleşen FK Tablo Kimliği bulunamıyor {0}

note: if for some reason `optimize-filter` doesn't return an optimized filter clause, log and error and use the original. `can-optimize-filter?` shouldn't have said we could optimize this filter in the first place
en: Error optimizing temporal filter clause
tr: Geçici filtre yan tümcesi optimize edilirken hata oluştu

en: Error resolving Fields in query
tr: Sorgudaki Alanlar çözümlenirken hata oluştu

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to specify an explicit `:join-alias` in the field reference.
tr: Belirsiz birleştirmeler nedeniyle birleştirilmiş alan çözülemiyor: tablo {0} (ID {1}) birden çok kez katıldı. Alan referansında açık bir ": join-alias" belirtmeniz gerekir.

en: Unsupported temporal bucketing: You can''t bucket a {0} Field by {1}.
tr: Desteklenmeyen geçici gruplama: Bir {0} Alanı {1} kadar gruplayamazsınız.

en: Error processing additional pivot table query
tr: Ek pivot tablo sorgusu işlenirken hata oluştu

en: Invalid cell format
tr: Geçersiz hücre biçimi

en: Enable typeahead search in the Metabase navbar?
tr: Metabase gezinme çubuğunda önden yazma araması etkinleştirilsin mi?

en: Login in request is missing device ID information
tr: Giriş isteğinde cihaz kimliği bilgisi eksik

en: Login request is missing user-agent information
tr: Giriş isteğinde kullanıcı aracısı bilgileri eksik

en: Unable to determine login request IP address
tr: Giriş isteği IP adresi belirlenemiyor

en: Error determining login history for request
tr: İstek için giriş geçmişi belirlenirken hata oluştu

en: unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown device type
tr: Bilinmeyen cihaz türü

en: Unknown OS
tr: Bilinmeyen İşletim Sistemi

en: Unknown browser
tr: Bilinmeyen tarayıcı

en: Error geocoding IP addresses
tr: IP adreslerinin coğrafi kodlamasında hata

en: Semantic type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
tr: "{1}" "olan anlamsal {0} türü" {2} "olarak değiştirildi.

en: Name of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
tr: "{1}" olan {0} adı "{2}" olarak değiştirildi.

en: Don''t know how to format a {0} as a human-readable date/time
tr: Bir {0} 'i insan tarafından okunabilir bir tarih / saat olarak nasıl biçimlendireceğinizi bilmiyorum

en: Valid coercion strategy
tr: Geçerli zorlama stratejisi

en: value must be a valid coercion strategy.
tr: değer, geçerli bir zorlama stratejisi olmalıdır.

en: A testing setting
tr: Bir test ayarı

en: Question name
tr: Soru adı

en: Collection name
tr: Koleksiyon adı

en: Group membership filter
tr: Grup üyeliği filtresi

en: {0} member | {0} members
tr[0]: {0} üye
tr[1]: {0} üye

en: {0} person found | {0} people found
tr[0]: {0} kişi bulundu
tr[1]: {0} kişi bulundu

en: Find someone
tr: Birini bul

en: Invite someone
tr: Birini davet et

en: here
tr: İşte

en: {your-client-id}.apps.googleusercontent.com
tr: {müşteri-kimliğiniz}.apps.googleusercontent.com

en: Domain
tr: Alan adı

en: Add bot integration
tr: Bot entegrasyonu ekle

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time. Last successful check was
    {0}.
tr: Maalesef şu anda güncellemeleri kontrol edemedik. Son başarılı kontrol
    {0}.

en: Only change this if you know what you're doing!
tr: Bunu sadece ne yaptığınızı biliyorsanız değiştirin!

en: Replace underscores and dashes with spaces
tr: Alt çizgileri ve tireleri boşluklarla değiştirin

en: Advanced Details (click to download)
tr: Gelişmiş Ayrıntılar (indirmek için tıklayın)

en: Connection Pool Details
tr: Bağlantı Havuzu Detayları

en: Information about active and idle connections for all pools
tr: Tüm havuzlar için aktif ve boş bağlantılar hakkında bilgi

en: Saved Questions
tr: Kayıtlı Sorular

en: Last edited by
tr: En son düzenleyen

en: Last edited at
tr: Son düzenleme tarihi:

en: Need help setting up
tr: Kurulum için yardıma ihtiyacınız var

en: Our docs can help.
tr: Dokümanlarımız yardımcı olabilir.

en: Docs weren't enough?
tr: Dokümanlar yeterli değil miydi?

en: Write us.
tr: Bize yazın.

en: See more
tr: Daha fazla gör

en: See less
tr: Daha az gör

en: Edited {0} by {1}
tr: {0}, {1} tarafından düzenlendi

en: Close sidebar
tr: Kenar çubuğunu kapat

en: Add questions
tr: Soru ekle

en: Nothing here
tr: Burada hiçbir şey yok

en: Search…
tr: Arama…

en: Missing exponent
tr: Eksik üs

en: Missing closing quotes
tr: Kapanış teklifleri eksik

en: Bracket identifier in another bracket identifier
tr: Başka bir parantez tanımlayıcısında parantez tanımlayıcısı

en: Missing a closing bracket
tr: Kapanış ayracı eksik

en: Missing an opening bracket for {0}
tr: {0} için bir açılış ayracı eksik

en: Missing an opening bracket
tr: Bir açılış braketi eksik

en: Invalid character: {0}
tr: Geçersiz karakter: {0}

en: User ID, Product ID, Event ID, etc.
tr: Kullanıcı Kimliği, Ürün Kimliği, Etkinlik Kimliği vb.

en: Text or Category
tr: Metin veya Kategori

en: Name, Rating, Description, etc.
tr: Ad, Derecelendirme, Açıklama vb.

en: String
tr: Karakter

note: "table" means "tablo" in Turkish, not "masa".
en: Search for a table...
tr: Bir tablo arayın...

en: Expecting a closing parenthesis
tr: Kapanış parantezi bekliyorum

en: Expecting {0} closing parentheses
tr: {0} kapanış parantezleri bekleniyor

en: Expecting an opening parenthesis
tr: Açılış parantezi bekliyorum

en: Expecting {0} opening parentheses
tr: {0} açılış parantezi bekleniyor

en: Expecting an opening parenthesis after function {0}
tr: {0} işlevinden sonra bir parantez açılması bekleniyor

en: Explore results
tr: Sonuçları keşfedin

en: You can use the value of any column here like this: {{COLUMN}}
tr: Burada herhangi bir sütunun değerini şu şekilde kullanabilirsiniz: {{COLUMN}}

en: Link URL
tr: Bağlantı adresi

en: Group membership lookup filter. The placeholders '{dn}' and '{uid}' will be replaced by the user''s Distinguished Name and UID, respectively.
tr: Grup üyeliği arama filtresi. '{dn}' ve '{uid}' yer tutucuları sırasıyla kullanıcının Ayırt Edici Adı ve UID'si ile değiştirilecektir.

en: Error deleting Sandboxes: {0}
tr: Korumalı Alanlar silinirken hata oluştu: {0}

en: BEGIN LOAD from {0} with context {1}
tr: YÜKLEMEYE {0} ile {1} bağlamıyla BAŞLAYIN

en: Finished first pass of load; now performing second pass
tr: Yükün ilk geçişi tamamlandı; şimdi ikinci geçişi gerçekleştiriyor

en: END LOAD from {0} with context {1}
tr: {1} bağlamıyla {0} kaynaklı YÜKLEMEYİ BİTİR

en: ERROR LOAD from {0}: {1}
tr: {0} kaynaklı HATALI YÜKLEME: {1}

en: BEGIN DUMP to {0} via user {1}
tr: {1} kullanıcısı aracılığıyla {0} DÖKÜMÜNE BAŞLAYIN

en: END DUMP to {0} via user {1}
tr: {1} kullanıcısı aracılığıyla {0} kullanıcısına SON DÖKÜMÜ

en: Could not find context for fully qualified card name {0}
tr: Tam nitelikli kart adı için bağlam bulunamadı {0}

en: Could not find context for fully qualified snippet name {0}
tr: Tam nitelikli snippet adı {0} için bağlam bulunamadı

en: Failed to execute query for loaded card "{0}": {1}
tr: Yüklenen "{0}" kartı için sorgu yürütülemedi: {1}

en: Cannot connect to database ''{0}'' in order to sync unhidden tables
tr: Gizli tabloları senkronize etmek için ''{0}'' veritabanına bağlanılamıyor

en: Can't decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
tr: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY ile uygulama veritabanının şifresi çözülemiyor

en: Enable the new field-filter operators
tr: Yeni alan filtresi operatörlerini etkinleştir

en: New field filter operators are not enabled
tr: Yeni alan filtresi operatörleri etkinleştirilmedi

note: Multiple comma-separated domains is EE-only feature
en: Invalid domain
tr: Geçersiz alan

en: User lookup filter. The placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
tr: Kullanıcı arama filtresi. '{login}' yer tutucusu, kullanıcı tarafından sağlanan giriş ile değiştirilecektir.

en: Attribute to use for the user''s email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
tr: Kullanıcının e-postası için kullanılacak özellik. (genellikle ''mail'', ''email'' veya ''userPrincipalName'')

en: Search base for groups. Not required for LDAP directories that provide a ''memberOf'' overlay, such as Active Directory. (Will be searched recursively)
tr: Gruplar için arama tabanı. Active Directory gibi bir "memberOf" yer paylaşımı sağlayan LDAP dizinleri için gerekli değildir. (Yinelemeli olarak aranacaktır)

note: you're not allowed to change the `:personal_owner_id` of a Collection! double-check and make sure it's not just the existing value getting passed back in for whatever reason
en: You are not allowed to change the owner of a Personal Collection.
tr: Bir Kişisel Koleksiyonun sahibini değiştirmenize izin verilmez.

en: You are not allowed to change the authority level of a Personal Collection.
tr: Bir Kişisel Koleksiyonun yetki düzeyini değiştirmenize izin verilmez.

note: The checks below should be redundant because the `perms-for-moving` and `perms-for-archiving` functions also check to make sure you're not operating on Personal Collections. But as an extra safety net it doesn't hurt to check here too.
en: You are not allowed to move a Personal Collection.
tr: Bir Kişisel Koleksiyonu taşımanıza izin verilmiyor.

en: You cannot update a CollectionPermissionGraphRevision!
tr: CollectionPermissionGraphRevision'ı güncelleyemezsiniz!

en: Invalid Field {0} {1}
tr: Geçersiz Alan {0} {1}

en: Invalid Field {0} {1}: falling back to {2}
tr: Geçersiz Alan {0} {1}: {2} alanına geri dönüyor

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces.
tr: Tablo ve alan adlarını daha insan dostu hale getirmek için Metabase, içlerindeki tire ve alt çizgileri boşluklarla değiştirecektir.

en: We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
tr: Bu sırada her kelimeyi büyük harfle yazacağız, böylece 'last_visited_at', 'Son Ziyaret Edilme Zamanı' olacak.

note: redefinitions are fine
en: Setting names in would collide: {0} and {1}
tr: Adları ayarlamak çakışır: {0} ve {1}

en: Indicates when Metabase last checked for new versions.
tr: Metabase'in yeni sürümleri en son ne zaman kontrol ettiğini gösterir.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects,
tr: Bu URL, e-postalarda bağlantı oluşturma, auth yönlendirmeleri,

en: and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
tr: ve bazı gömme senaryolarında, bu nedenle, onu değiştirmek işlevselliği bozabilir veya bu örnekten kilitlenmenize neden olabilir.

en: When set, enforces the use of session cookies for all users which expire when the browser is closed.
tr: Ayarlandığında, tarayıcı kapatıldığında süresi dolan tüm kullanıcılar için oturum tanımlama bilgilerinin kullanımını zorunlu kılar.

en: Error parsing paging parameters: {0}
tr: Sayfalama parametreleri ayrıştırılırken hata oluştu: {0}

en: Error running sync step
tr: Senkronizasyon adımı çalıştırılırken hata oluştu

en: Error in sync step {0}
tr: {0} senkronizasyon adımında hata

en: Error fetching version info; setting version-info value to nil
tr: Sürüm bilgisi alınırken hata oluştu; sürüm bilgisi değerini sıfır olarak ayarlama

en: Valid field semantic type
tr: Geçerli alan semantik türü

en: value must be a valid field semantic type.
tr: değer, geçerli bir alan anlamsal türü olmalıdır.

en: Valid field relation type
tr: Geçerli alan ilişki türü

en: value must be a valid field relation type.
tr: değer, geçerli bir alan ilişkisi türü olmalıdır.

en: Valid field semantic or relation type
tr: Geçerli alan semantiği veya ilişki türü

en: value must be a valid field semantic or relation type.
tr: değer, geçerli bir alan anlambilimi veya ilişki türü olmalıdır.

en: Valid field data type (keyword or string)
tr: Geçerli alan veri türü (anahtar kelime veya dize)

en: value must be a valid field data type (keyword or string).
tr: değer, geçerli bir alan veri türü (anahtar kelime veya dize) olmalıdır.

en: Valid field semantic type (keyword or string)
tr: Geçerli alan semantik türü (anahtar kelime veya dize)

en: value must be a valid field semantic type (keyword or string).
tr: değer, geçerli bir alan semantik türü (anahtar sözcük veya dize) olmalıdır.

en: Valid field relation type (keyword or string)
tr: Geçerli alan ilişki türü (anahtar kelime veya dize)

en: value must be a valid field relation type (keyword or string).
tr: değer, geçerli bir alan ilişkisi türü (anahtar kelime veya dize) olmalıdır.

en: Valid field semantic or relation type (keyword or string)
tr: Geçerli alan semantiği veya ilişki türü (anahtar kelime veya dize)

en: value must be a valid field semantic or relation type (keyword or string).
tr: değer, geçerli bir alan semantiği veya ilişki türü (anahtar kelime veya dize) olmalıdır.

en: value must be a valid coercion strategy (keyword or string).
tr: değer, geçerli bir zorlama stratejisi (anahtar kelime veya dize) olmalıdır.

en: password is too common.
tr: şifre çok yaygın.

en: Enter the token you received from the store
tr: Mağazadan aldığınız jetonu girin

en: Metabase Cloud keeps your instance up-to-date. You're currently on version {0}. Thanks for being a customer!
tr: Metabase Cloud, örneğinizi güncel tutar. Şu anda {0} sürümündesiniz. Müşteri olduğunuz için teşekkürler!

en: No successful checks yet.
tr: Henüz başarılı kontrol yok.

en: Invalid custom GeoJSON
tr: Geçersiz özel GeoJSON

en: Invalid custom GeoJSON: does not contain features
tr: Geçersiz özel GeoJSON: özellik içermiyor

en: Invalid custom GeoJSON: feature is misssing properties
tr: Geçersiz özel GeoJSON: özellik eksik özellikler

en: Break out by a…
tr: Ayrılmak bir…

en: Automatic explorations
tr: Otomatik keşifler

en: Filter by this value
tr: Bu değere göre filtrele

en: GeoJSON URL failed to load
tr: GeoJSON URL'si yüklenemedi

en: Error determining value for parameter: {0}
tr: Parametre değeri belirlenirken hata oluştu: {0}

en: Error building query parameter map: {0}
tr: Sorgu parametre eşlemesi oluşturulurken hata oluştu: {0}

en: This is our new {0} driver, which is faster and more reliable.
tr: Bu, daha hızlı ve daha güvenilir olan yeni {0} sürücümüzdür.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can select {0} now.
tr: Eski sürücü kullanımdan kaldırıldı ve bir sonraki sürümde kaldırılacak. eğer gerçekten
    kullanmanız gerekiyorsa, şimdi {0} öğesini seçebilirsiniz.

en: This driver has been deprecated and will be removed in the next release.
tr: Bu sürücü kullanımdan kaldırılmıştır ve bir sonraki sürümde kaldırılacaktır.

en: We recommend that you upgrade to the new {0} driver, which is faster and more reliable.
tr: Daha hızlı ve daha güvenilir olan yeni {0} sürücüsüne yükseltme yapmanızı öneririz.

en: How to upgrade a driver
tr: Bir sürücü nasıl yükseltilir

en: New driver
tr: Yeni sürücü

en: Driver deprecated
tr: Sürücü kullanımdan kaldırıldı

en: you
tr: sen

en: {0} created this
tr: {0} bunu oluşturdu

en: {0} edited this
tr: {0} bunu düzenledi

en: Regular
tr: Düzenli

en: Collection type
tr: Koleksiyon türü

en: The contents of Official collections will get a badge by their name and will be more likely to show up in search results.
tr: Resmi koleksiyonların içerikleri, adlarına göre bir rozet alacak ve arama sonuçlarında görünme olasılıkları daha yüksek olacaktır.

en: Official
tr: Resmi

en: Moderation
tr: moderasyon

en: Verify this
tr: Bunu doğrula

en: {0} verified this
tr: {0} bunu doğruladı

en: Remove verification
tr: Doğrulamayı kaldır

en: A moderator
tr: moderatör

en: Cloud
tr: Bulut

en: Cloud Settings
tr: Bulut Ayarları

en: Edit details
tr: Detayları düzenle

en: History
tr: Tarih

en: Every field is hidden right now
tr: Her alan şu anda gizli

en: Make all sub-collections {0}, too.
tr: Tüm alt koleksiyonları da {0} yapın.

en: Manage your Cloud account, including billing preferences and technical settings about this instance in your Metabase Store account.
tr: Metabase Store hesabınızda bu örnekle ilgili faturalandırma tercihleri ve teknik ayarlar dahil olmak üzere Bulut hesabınızı yönetin.

en: Go to the Metabase Store
tr: Metatabanı Mağazasına Git

en: Running statement in describe-schema: {0}
tr: Açıklama şemasında çalışan ifade: {0}

en: Running statement in all-schemas: {0}
tr: Tüm şemalarda çalıştırma ifadesi: {0}

en: Running statement in describe-table: {0}
tr: Açıklama tablosunda çalışan ifade: {0}

en: Error parsing JSON setting {0}: {1}
tr: JSON ayarı {0} ayrıştırılırken hata oluştu: {1}

en: Plugin ''{0}'' depends on environment variable ''{1}'' being set to something
tr: ''{0}'' eklentisi, ''{1}'' ortam değişkeninin bir şeye ayarlanmış olmasına bağlıdır

en: Down
tr: Aşağı

en: Up
tr: Yukarı

en: Approved domains for notifications
tr: Bildirimler için onaylanmış alanlar

en: alert
tr: Uyarı

en: deleted
tr: silindi

en: restored
tr: geri yüklendi

en: Successfully unsubscribed
tr: Abonelikten başarıyla çıkıldı

en: updated
tr: güncellendi

en: Send to Slack now
tr: Şimdi Slack'e gönder

en: Slack sent
tr: Slack gönderildi

en: About data permissions
tr: Veri izinleri hakkında

en: Each of your user groups can have a level of access for each of your databases on the tables they contain.
tr: Kullanıcı gruplarınızın her biri, içerdikleri tablolardaki veritabanlarınızın her biri için bir erişim düzeyine sahip olabilir.

en: Users can be members of multiple groups, and are given the {0} level of access for a database or table across all the groups they’re a member of.
tr: Kullanıcılar birden fazla grubun üyesi olabilir ve üyesi oldukları tüm gruplarda bir veritabanı veya tablo için {0} erişim düzeyi verilir.

en: most permissive
tr: en müsamahakar

en: Unless a user group's access for a given database is set to “block", they’ll be able to view any saved question based on that data if they have access to the collection it’s saved in.
tr: Bir kullanıcı grubunun belirli bir veritabanına erişimi engelleme olarak ayarlanmadığı sürece, kayıtlı olduğu koleksiyona erişimleri varsa, bu verilere dayalı olarak kaydedilmiş herhangi bir soruyu görüntüleyebilirler.

en: Access levels
tr: Erişim seviyeleri

en: Users can use the visual query builder to ask questions based on all tables in this database. A user group must have Unrestricted access for a database if you want to give them access to the SQL/native query editor.
tr: Kullanıcılar, bu veritabanındaki tüm tablolara dayalı sorular sormak için görsel sorgu oluşturucuyu kullanabilir. Bir kullanıcı grubuna SQL/yerel sorgu düzenleyicisine erişim izni vermek istiyorsanız, bir veritabanı için Sınırsız erişime sahip olmalıdır.

en: Granular access
tr: ayrıntılı erişim

en: Restrict user access to specific tables in a database. When you select this option, you’ll be taken to the table-level view of that database to set the access level for each table.
tr: Bir veritabanındaki belirli tablolara kullanıcı erişimini kısıtlayın. Bu seçeneği belirlediğinizde, her bir tablo için erişim düzeyini ayarlamak üzere o veritabanının tablo düzeyindeki görünümüne yönlendirilirsiniz.

en: No self-service access
tr: Self servis erişimi yok

en: Prevent users from creating new ad hoc queries or questions based on this data, or from seeing this data in the Browse Data screen. Users with this level of access can still see saved questions and charts based on this data in Collections they have access to.
tr: Kullanıcıların bu verilere dayalı yeni geçici sorgular veya sorular oluşturmasını veya bu verileri Verilere Gözat ekranında görmelerini önleyin. Bu erişim düzeyine sahip kullanıcılar, erişim sahibi oldukları Koleksiyonlarda bu verilere dayalı olarak kaydedilmiş soruları ve çizelgeleri görmeye devam edebilir.

en: Block
tr: Engellemek

en: Ensure users can’t ever see the data from this database regardless of their permissions at the Collection level. Keep in mind that if a user belongs to another group that does have data access, that setting will take precedence, and the user's access will not be blocked.
tr: Kullanıcıların Koleksiyon düzeyindeki izinlerinden bağımsız olarak bu veritabanındaki verileri hiçbir zaman göremediğinden emin olun. Bir kullanıcı, veri erişimi olan başka bir gruba aitse, bu ayarın öncelikli olacağını ve kullanıcının erişiminin engellenmeyeceğini unutmayın.

en: Only available in certain Metabase plans.
tr: Yalnızca belirli Metatabanı planlarında bulunur.

en: Learn more about permissions
tr: İzinler hakkında daha fazla bilgi edinin

en: hours
tr: saat

en: Error name
tr: Hata adı

en: DB name
tr: veritabanı adı

en: Rerun Selected
tr: Seçileni Tekrar Çalıştır

en: Rerun?
tr: Tekrar mı?

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Our team is ready to help you
tr: Ekibimiz size yardım etmeye hazır

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can
tr: Eski sürücü kullanımdan kaldırıldı ve bir sonraki sürümde kaldırılacak. eğer gerçekten
    kullanman gerek, yapabilirsin

en: find it here
tr: burada bul

en: We recommend that you upgrade to the
tr: yükseltmenizi öneririz.

en: new {0} driver
tr: yeni {0} sürücüsü

en: , which is faster and more reliable.
tr: , ki bu daha hızlı ve daha güvenilirdir.

en: Daily
tr: Günlük

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Monthly
tr: Aylık

en: on
tr: üzerinde

en: Collection is required
tr: Koleksiyon gerekli

en: Cache all question results for
tr: Tüm soru sonuçlarını önbelleğe al

en: subscription
tr: abonelik

en: moved
tr: taşındı

en: {0} hour | {0} hours
tr[0]: {0} saat
tr[1]: {0} saat

en: emailed
tr: e-postayla gönderildi

en: slack’d
tr: slack ile gönderildi

en: sent
tr: gönderildi

en: {0} email | {0} emails
tr[0]: {0} e-posta
tr[1]: {0} e-posta

en: {0} Slack channel | {0} Slack channels
tr[0]: {0} Slack kanalı
tr[1]: {0} Slack kanalı

en: {0} and {1}.
tr: {0} ve {1}

en: just now
tr: Şu anda

en: Unsubscribe from all subscriptions / alerts
tr: Tüm aboneliklerin / uyarıların aboneliğinden çık

en: How long to keep question results. By default, Metabase will use the value you supply on the {0}, but if this database has other factors that influence the freshness of data, it could make sense to set a custom duration. You can also choose custom durations on individual questions or dashboards to help improve performance.
tr: Soru sonuçlarının ne kadar süre saklanacağı. Varsayılan olarak Metatabanı, {0} üzerinde sağladığınız değeri kullanır, ancak bu veritabanı verilerin tazeliğini etkileyen başka faktörlere sahipse, özel bir süre ayarlamak mantıklı olabilir. Performansı artırmaya yardımcı olmak için bireysel sorularda veya gösterge tablolarında özel süreler de seçebilirsiniz.

en: cache settings page
tr: önbellek ayarları sayfası

en: Default result cache duration
tr: Varsayılan sonuç önbellek süresi

en: Must be a positive integer value
tr: Pozitif bir tamsayı değeri olmalıdır

en: Official collection
tr: Resmi koleksiyon

en: Belongs to an Official collection
tr: Resmi bir koleksiyona ait

en: {0} removed verification
tr: {0} doğrulamayı kaldırdı

en: {0} changed status to {1}
tr: {0} durumu {1} olarak değiştirdi

en: Tools
tr: Aletler

en: Erroring Questions
tr: Hatalı Sorular

en: As the creator you can also choose to delete this if it’s no longer relevant to others as well.
tr: İçerik oluşturucu olarak, artık başkalarıyla da alakalı değilse bunu silmeyi de seçebilirsiniz.

en: You’re unsubscribed. Delete this alert as well?
tr: Aboneliğiniz kaldırıldı. Bu uyarı da silinsin mi?

en: You’re unsubscribed. Delete this subscription as well?
tr: Aboneliğiniz kaldırıldı. Bu abonelik de silinsin mi?

en: Delete this subscription?
tr: Bu abonelik silinsin mi?

en: Yes, delete this alert
tr: Evet, bu uyarıyı sil

en: Yes, delete this subscription
tr: Evet, bu aboneliği sil

en: Keep it around
tr: Etrafta tut

en: I changed my mind
tr: Fikrimi değiştirdim

en: You won’t receive this alert at {0} any more.
tr: Bu uyarıyı artık {0} saatinde almayacaksınız.

en: You won’t receive this subscription at {0} any more.
tr: Bu aboneliği artık {0} tarihinde almayacaksınız.

en: You created this alert on {0}.
tr: Bu uyarıyı {0} tarihinde oluşturdunuz.

en: You created this subscription on {0}.
tr: Bu aboneliği {0} tarihinde oluşturdunuz.

en: It’s currently being sent to {0}.
tr: Şu anda {0} adresine gönderiliyor.

en: Sandboxed
tr: Korumalı

en: Curate
tr: küratörlük

en: Discard your unsaved changes?
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz silinsin mi?

en: If you leave this page now, your changes won't be saved.
tr: Bu sayfadan şimdi ayrılırsanız değişiklikleriniz kaydedilmeyecek.

en: Discard changes
tr: Değişiklikleri gözardı et

en: Select a collection to see its permissions
tr: İzinlerini görmek için bir koleksiyon seçin

en: Search for a collection
tr: Koleksiyon ara

en: Search for a group
tr: Grup arayın

en: Collection access
tr: Koleksiyon erişimi

en: Edit dashboard details
tr: Pano ayrıntılarını düzenle

en: More options
tr: Daha fazla seçenek

en: Expecting field but found {0}
tr: Alan bekleniyor ancak {0} bulundu

en: Recently viewed
tr: Son Görüntülenen

en: Metric
tr: Metrik

en: Explore paid features
tr: Ücretli özellikleri keşfedin

en: This filter needs to be connected to a card.
tr: Bu filtrenin bir karta bağlanması gerekir.

en: We'll show the first 10 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
tr: Nabzınızda bu tablonun ilk 10 satırını göstereceğiz. Bunu e-postayla gönderirseniz, tüm sütunları ve 2.000'e kadar satırı içeren bir dosya eki ekleyeceğiz.

en: Pick columns
tr: Sütun seç

en: Segment of {0}
tr: {0} segmenti

en: Metric for {0}
tr: {0} için metrik

en: {0} chart does not support multiple series
tr: {0} grafiği birden fazla seriyi desteklemiyor

en: And {0} more
tr: Ve {0} tane daha

en: Others
tr: Diğerleri

en: {0} alert recipients
tr: {0} uyarı alıcısı

en: {0} recipients
tr: {0} alıcı

en: This alert will no longer be {0}.
tr: Bu uyarı artık {0} olmayacak.

en: This dashboard will no longer be {0}.
tr: Bu kontrol paneli artık {0} olmayacak.

en: Unsubscribe {0} from all subscriptions and alerts?
tr: {0} aboneliğinden tüm abonelikler ve uyarılar çıksın mı?

en: This will delete any dashboard subscriptions or alerts {0} has created, and remove them as a recipient from any other subscriptions or alerts.
tr: Bu, {0} tarafından oluşturulan tüm kontrol paneli aboneliklerini veya uyarıları siler ve bunları diğer aboneliklerden veya uyarılardan alıcı olarak kaldırır.

en: This does not affect email distribution lists that are managed outside of Metabase.
tr: Bu, Metatabanı dışında yönetilen e-posta dağıtım listelerini etkilemez.

en: Team members
tr: Takım üyeleri

en: Items
tr: Öğeler

en: Downloads
tr: İndirilenler

en: Subscriptions & Alerts
tr: Abonelikler ve Uyarılar

en: Filter by question name
tr: Soru adına göre filtrele

en: Filter by dashboard name
tr: Pano adına göre filtrele

en: Unsubscribe successful
tr: Abonelik iptali Başarılı

en: Alerts
tr: uyarılar

en: Use default
tr: Varsayılanı Kullan

en: Use instance default (TTL)
tr: Örnek varsayılanını (TTL) kullan

en: Not seeing something listed here?
tr: Burada listelenen bir şey görmüyor musunuz?

en: It’s possible you may also receive emails from Metabase if you’re a member of an email distribution list, like “team@mycompany.com” and that list is used as the recipient for an alert or dashboard subscription instead of your individual email.
tr: "team@mycompany.com" gibi bir e-posta dağıtım listesinin üyesiyseniz ve bu liste, bireysel e-postanız yerine bir uyarı veya kontrol paneli aboneliği için alıcı olarak kullanılıyorsa, Metabase'den de e-postalar alabilirsiniz.

en: Hopefully they’ll be able to help you out!
tr: Umarım size yardımcı olabilirler!

en: your instance administrator
tr: örnek yöneticiniz

en: Metabase doesn’t manage those lists, so we’d recommend contacting {0}.
tr: Metatabanı bu listeleri yönetmediğinden {0} ile iletişime geçmenizi öneririz.

en: Created by you
tr: sizin tarafınızdan oluşturuldu

en: Created by {0}
tr: {0} tarafından oluşturuldu

en: Created
tr: oluşturuldu

en:  on {0}
tr: {0} tarihinde

en: You receive or created these
tr: Bunları aldınız veya oluşturdunuz

en: Not seeing one here?
tr: Burada birini görmüyor musun?

en: If you subscribe or are added to dashboard subscriptions or alerts you’ll be able to manage those here.
tr: Abone olursanız veya pano aboneliklerine veya uyarılarına eklenirseniz, bunları buradan yönetebilirsiniz.

en: Depending on your organization’s permissions you might need to ask a moderator to be re-added in the future.
tr: Kuruluşunuzun izinlerine bağlı olarak, gelecekte bir moderatörden yeniden eklenmesini istemeniz gerekebilir.

en: You’ll stop receiving this alert from now on.
tr: Şu andan itibaren bu uyarıyı almayı durduracaksınız.

en: You’ll stop receiving this subscription from now on.
tr: Şu andan itibaren bu aboneliği almayı durduracaksınız.

en: Unrestricted
tr: sınırsız

en: Granular
tr: taneli

en: No self-service
tr: self servis yok

en: Native query editor access requires full data access.
tr: Yerel sorgu düzenleyici erişimi, tam veri erişimi gerektirir.

en: Select a database to see group permissions
tr: Grup izinlerini görmek için bir veritabanı seçin

en: Allow native query editing?
tr: Yerel sorgu düzenlemeye izin verilsin mi?

en: Select a group to see its data permissions
tr: Veri izinlerini görmek için bir grup seçin

en: Search for a database
tr: Veritabanı arayın

en: Select a table to set more specific permissions
tr: Daha spesifik izinler ayarlamak için bir tablo seçin

note: "table" means "tablo" in Turkish, not "masa".
en: Search for a table
tr: Bir tablo arayın

en: Data access
tr: Veri erişimi

en: Native query editing
tr: Yerel sorgu düzenleme

en: The Administrators group is special, and always has Unrestricted access.
tr: Yöneticiler grubu özeldir ve her zaman Sınırsız erişime sahiptir.

en: Permissions for
tr: için izinler

en: Table name
tr: Tablo ismi

en: Schema name
tr: şema adı

en: Search for a schema
tr: Şema arayın

en: Permissions for the
tr: için izinler

en: {0} person | {0} people
tr[0]: {0} kişi
tr[1]: {0} kişi

en: Cache results for
tr: Önbellek sonuçları

en: Permission help
tr: izin yardımı

en: Previous results
tr: Önceki sonuçlar

en: Pick a column...
tr: Bir sütun seçin...

en: Allowed email address domain(s) for new DashboardSubscriptions and Alerts. Does not affect existing subscriptions.
tr: Yeni Pano Abonelikleri ve Uyarılar için izin verilen e-posta adresi etki alanları. Mevcut abonelikleri etkilemez.

en: Invalid email address: {0}
tr: Geçersiz e-posta adresi: {0}

en: You cannot create new subscriptions for the domain {0}. Allowed domains are: {1}
tr: {0} alanı için yeni abonelikler oluşturamazsınız. İzin verilen alanlar: {1}

en: This API endpoint is only enabled if you have a premium token with the {0} feature.
tr: Bu API uç noktası, yalnızca {0} özelliğine sahip bir premium jetonunuz varsa etkinleştirilir.

en: Error compiling audit query: {0}
tr: Denetim sorgusu derlenirken hata oluştu: {0}

en: Error running audit query: {0}
tr: Denetim sorgusu çalıştırılırken hata oluştu: {0}

en: Error parsing Pulse parameters: {0}
tr: Darbe parametreleri ayrıştırılırken hata oluştu: {0}

note: TODO -- come up with a better error message.
en: Blocked: you are not allowed to run queries against Database {0}.
tr: Engellendi: {0} Veritabanına karşı sorgu çalıştırma izniniz yok.

en: BigQueryException executing query
tr: BigQueryException yürütme sorgusu

en: SSL must be enabled to use Kerberos authentication
tr: Kerberos kimlik doğrulamasını kullanmak için SSL etkinleştirilmelidir

en: Cannot parse permissions graph because it is invalid: {0}
tr: Geçersiz olduğundan izin grafiği ayrıştırılamıyor: {0}

en: Hash of database {0} details changed; marking pool invalid to reopen it
tr: {0} veritabanı ayrıntılarının karma değeri değişti; havuzu yeniden açmak için geçersiz olarak işaretleme

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have full data access.
tr: Geçersiz DB izinleri: Yerel sorgular için yazma erişiminiz varsa, tam veri erişiminiz olmalıdır.

en: Error parsing permissions tree {0}
tr: {0} izinleri ağacı ayrıştırılırken hata oluştu

en: collection ID of a dashboard subscription cannot be directly modified
tr: pano aboneliğinin koleksiyon kimliği doğrudan değiştirilemez

en: dashboard ID of a dashboard subscription cannot be modified
tr: bir pano aboneliğinin pano kimliği değiştirilemez

en: Javascript resource not found: {0}
tr: Javascript kaynağı bulunamadı: {0}

en: Found new version for DB: {0}
tr: DB için yeni sürüm bulundu: {0}

en: Admin settings
tr: Yönetici ayarları

en: and is built with care by a team from all across this pale blue dot.
tr: ve bu soluk mavi noktanın her yerinden bir ekip tarafından özenle inşa edilmiştir.

en: This is a model now.
tr: Bu artık bir model.

en: This is a question now.
tr: Bu şimdi bir soru.

en: You're only allowed to email subscriptions to addresses ending in {0}
tr: Abonelikleri yalnızca {0} ile biten adreslere e-posta ile göndermenize izin verilir

en: Primary color
tr: Ana renk

en: The main color used throughout the app for buttons, links, and the default chart color.
tr: Uygulama genelinde düğmeler, bağlantılar ve varsayılan grafik rengi için kullanılan ana renk.

en: Navigation bar color
tr: Gezinme çubuğu rengi

en: The top nav bar of Metabase. Defaults to the Primary Color if not set.
tr: Metatabanının üst gezinme çubuğu. Ayarlanmadıysa varsayılan olarak Birincil Renk olur.

en: Accent 1
tr: aksan 1

en: The color of aggregations and breakouts in the graphical query builder.
tr: Grafik sorgu oluşturucudaki toplamaların ve araların rengi.

en: Accent 2
tr: aksan 2

en: The color of filters in the query builder and buttons and links in filter widgets.
tr: Sorgu oluşturucudaki filtrelerin rengi ve filtre widget'larındaki düğmeler ve bağlantılar.

en: Additional chart color
tr: Ek tablo rengi

en: Rerun this question
tr: Bu soruyu tekrar çalıştır

en: Syncing database…
tr: Veritabanı senkronize ediliyor…

en: Add this model to a dashboard
tr: Bu modeli bir panoya ekle

en: Project ID to be used for authentication. You can omit this field if you are only querying datasets owned by your organization.
tr: Kimlik doğrulama için kullanılacak proje kimliği. Yalnızca kuruluşunuza ait veri kümelerini sorgulıyorsanız bu alanı atlayabilirsiniz.

en: Make sure to leave out the Project ID prefix in "project_name:dataset_id" and only enter “dataset_id”
tr: "project_name:dataset_id" içinde Proje Kimliği önekini dışarıda bıraktığınızdan ve yalnızca "dataset_id" girdiğinizden emin olun.

en: Service account JSON file
tr: Hizmet hesabı JSON dosyası

en: This JSON file contains the credentials Metabase needs to read and query your dataset.
tr: Bu JSON dosyası, Metabase'in veri kümenizi okuması ve sorgulaması için ihtiyaç duyduğu kimlik bilgilerini içerir.

en: Rerun queries for simple explorations
tr: Basit keşifler için sorguları yeniden çalıştırın

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter. This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
tr: Özetle veya Filtre kullanarak verileri keşfederken temel sorguyu yürütürüz. Bu, varsayılan olarak açıktır, ancak performans yavaşsa kapatabilirsiniz.

en: Choose when syncs and scans happen
tr: Senkronizasyonların ve taramaların ne zaman gerçekleşeceğini seçin

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, turn this on to make changes.
tr: Varsayılan olarak, Metabase hafif bir saatlik eşitleme ve yoğun bir günlük alan değerleri taraması yapar. Büyük bir veritabanınız varsa, değişiklik yapmak için bunu açın.

en: This enables Metabase to scan for additional field values during syncs allowing smarter behavior, like improved auto-binning on your bar charts.
tr: Bu, Metabase'in eşitlemeler sırasında ek alan değerlerini taramasını sağlar ve çubuk grafiklerinizde geliştirilmiş otomatik gruplama gibi daha akıllı davranışlara olanak tanır.

en: Company or team name
tr: Şirket veya ekip adı

en: must be different from the email address you used in setup
tr: kurulumda kullandığınız e-posta adresinden farklı olmalıdır

en: saved a model based on
tr: dayalı bir model kaydetti

en: saved a model
tr: bir model kaydetti

en: deleted a model
tr: bir modeli sildi

en: New
tr: Yeni

en: SQL query
tr: SQL sorgusu

en: Archive this model?
tr: Bu model arşivlensin mi?

en: This model will be removed from any dashboards or pulses using it.
tr: Bu model, onu kullanan tüm gösterge tablolarından veya darbelerden kaldırılacaktır.

en: Verify this model
tr: Bu modeli doğrula

en: Verify this question
tr: Bu soruyu doğrula

en: View this
tr: Bunu görüntüle

en: License and billing
tr: Lisans ve faturalandırma

en: License
tr: Lisans

en: New…
tr: Yeni…

en: {0} distinct value | {0} distinct values
tr[0]: {0} farklı değer
tr[1]: {0} farklı değer

en: Getting distinct values...
tr: Farklı değerler elde etmek...

en: You don’t have permission to see this question’s columns.
tr: Bu sorunun sütunlarını görme izniniz yok.

en: Use an SSH-tunnel
tr: SSH tüneli kullanın

en: We suggest you leave this off unless you plan on doing a lot of manual timezone casting with this data.
tr: Bu verilerle çok sayıda manuel saat dilimi dökümü yapmayı planlamıyorsanız, bunu kapalı bırakmanızı öneririz.

en: This can be useful for auditing and debugging, but prevents BigQuery from caching results and may increase your costs.
tr: Bu, denetleme ve hata ayıklama için yararlı olabilir, ancak BigQuery'nin sonuçları önbelleğe almasını engeller ve maliyetlerinizi artırabilir.

en: Connect using DNS SRV
tr: DNS SRV kullanarak bağlanın

en: If you're connecting to an Atlas cluster, you might need to turn this on. Note that your provided host must be a fully qualified domain name.
tr: Bir Atlas kümesine bağlanıyorsanız bunu açmanız gerekebilir. Sağlanan ana makinenizin tam nitelikli bir alan adı olması gerektiğini unutmayın.

en: SSH authentication
tr: SSH kimlik doğrulaması

en: If a direct connection to your database isn't possible, you may want to use an SSH tunnel. {0}.
tr: Veritabanınıza doğrudan bağlantı mümkün değilse, bir SSH tüneli kullanmak isteyebilirsiniz. {0}.

en: Display name
tr: Ekran adı

en: Our {0}
tr: Bizim {0}

en: Choose what this data will be called in Metabase.
tr: Bu verilerin Metabase'de ne olarak adlandırılacağını seçin.

en: Models
tr: Modeller

en: Raw Tables
tr: Ham Tablolar

en: Unknown Metric: {0}
tr: Bilinmeyen Metrik: {0}

en: Unknown Segment: {0}
tr: Bilinmeyen Segment: {0}

en: Unknown Field: {0}
tr: Bilinmeyen Alan: {0}

en: Unknown function {0}
tr: Bilinmeyen işlev {0}

en: Expecting {0} but found function {1} returning {2}
tr: {0} bekleniyor, ancak {2} döndüren {1} işlevi bulundu

en: Expecting {0} but found {1}
tr: {0} bekleniyor ancak {1} bulundu

en: Unexpected end of input, expecting {0}
tr: Beklenmeyen giriş sonu, {0} bekleniyor

en: Expecting {0} but got {1} instead
tr: {0} bekleniyor ancak bunun yerine {1} alındı

en: Unexpected end of input
tr: Girişin Beklenmedik Sonu

en: Unexpected operator {0}
tr: Beklenmeyen operatör {0}

en: modified question's series
tr: değiştirilmiş soru dizisi

en: added series to a question
tr: bir soruya seri eklendi

en: removed series from a question
tr: bir sorudan dizi kaldırıldı

en: moved this to {0}
tr: bunu {0} konumuna taşıdı

en: renamed this to "{0}"
tr: bunu "{0}" olarak yeniden adlandırdı

en: added a description
tr: bir açıklama ekledi

en: changed the description
tr: açıklamayı değiştirdi

en: archived this
tr: bunu arşivledim

en: unarchived this
tr: bunu arşivden çıkardı

en: turned this into a model
tr: bunu bir modele dönüştürdü

en: changed this from a model to a saved question
tr: bunu bir modelden kayıtlı bir soruya değiştirdi

en: edited the question
tr: soruyu düzenledi

en: changed the display from {0} to {1}
tr: {0} olan ekranı {1} olarak değiştirdi

en: changed the visualization settings
tr: görselleştirme ayarlarını değiştirdi

en: added a card | added {0} cards
tr[0]: bir kart ekledi
tr[1]: {0} kart eklendi

en: rearranged the cards
tr: kartları yeniden düzenledi

en: removed a card | removed {0} cards
tr[0]: bir kartı çıkardı
tr[1]: {0} kart kaldırıldı

en: created this
tr: bunu yarattı

en: reverted to an earlier revision
tr: önceki bir revizyona döndürüldü

en: Dataset
tr: veri kümesi

en: You're only allowed to email pulses to addresses ending in {0}
tr: Yalnızca {0} ile biten adreslere e-posta göndermenize izin verilir

en: Reaches the goal line
tr: Hedef çizgisine ulaşır

en: You're only allowed to email alerts to addresses ending in {0}
tr: Yalnızca {0} ile biten adreslere e-posta uyarıları göndermenize izin verilir

en: Query
tr: Sorgu

en: Metadata
tr: meta veri

en: Search for some data…
tr: Bazı verileri arayın…

en: Search for a model…
tr: Model ara…

en: Search for a question…
tr: Soru ara…

note: "table" means "tablo" in Turkish, not "masa".
en: Search for a table…
tr: Bir tablo arayın…

en: All data
tr: Bütün bilgiler

en: The best starting place for new questions.
tr: Yeni sorular için en iyi başlangıç noktası.

en: Raw Data
tr: İşlenmemiş veri

en: Unaltered tables in connected databases.
tr: Bağlı veritabanlarında değiştirilmemiş tablolar.

en: Use any question’s results to start a new question.
tr: Yeni bir soru başlatmak için herhangi bir sorunun sonuçlarını kullanın.

en: Turn this into a model
tr: Bunu bir modele dönüştürün

en: Let you update column descriptions and customize metadata to create
    great starting points for exploration.
tr: Sütun açıklamalarını güncellemenize ve meta verileri oluşturmak için özelleştirmenize izin verin
    keşif için harika başlangıç noktaları.

en: Show up higher in search results and get highlighted when other
    users start new questions to promote reuse.
tr: Arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünün ve diğer
    kullanıcılar yeniden kullanımı teşvik etmek için yeni sorular başlatır.

en: Live in collections to keep them separate from messy database
    schemas.
tr: Dağınık veritabanından ayrı tutmak için koleksiyonlarda yaşayın
    şemalar.

en: Duplicate this model
tr: Bu modeli çoğalt

en: It's okay to play around with models
tr: Modellerle oynamak sorun değil

en: You won't make any permanent changes to them unless you edit their query definition.
tr: Sorgu tanımlarını düzenlemediğiniz sürece, bunlar üzerinde kalıcı bir değişiklik yapmayacaksınız.

en: Pick a question or a model
tr: Bir soru veya model seçin

en: Pick a different question or a model
tr: Farklı bir soru veya model seçin

en: Model #{0}
tr: #{0} modeli

en: Model in {0}
tr: {0} içinde model

en: Display as
tr: olarak göster

en: Error contents
tr: Hata içeriği

en: Restoring the sample database...
tr: Örnek veritabanı geri yükleniyor...

en: Bring the sample database back
tr: Örnek veritabanını geri getirin

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Earliest date
tr: En erken tarih

en: Latest date
tr: Son tarih

en: Hide advanced options
tr: Gelişmiş seçenekleri gizle

en: Show advanced options
tr: Gelişmiş ayarları göster

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Load more
tr: Daha fazla yükle

en: Table and details views
tr: Tablo ve ayrıntı görünümleri

en: Detail views only
tr: Yalnızca ayrıntı görünümleri

en: It’s optional, but oh, so helpful
tr: İsteğe bağlı, ama oh, çok faydalı

en: Database column this maps to
tr: Bunun eşlendiği veritabanı sütunu

en: Column type
tr: sütun türü

en: This column should appear in…
tr: Bu sütun şurada görünmelidir…

en: Run selection
tr: Seçimi çalıştır

en: Save as snippet
tr: snippet olarak kaydet

en: empty
tr: boş

en: not empty
tr: boş değil

en: Edit model
tr: Modeli düzenle

en: (required)
tr: (gereklidir)

en: This model is archived and shouldn't be used.
tr: Bu model arşivlenmiştir ve kullanılmamalıdır.

en: Remove database
tr: Veritabanını kaldır

en: Search for a database…
tr: Bir veritabanı arayın…

en: Didn’t find anything
tr: hiçbir şey bulunamadı

en: Don’t see your database? Check out our {0} page to see if it’s available for self-hosting.
tr: Veritabanınızı görmüyor musunuz? Kendi kendine barındırma için uygun olup olmadığını görmek için {0} sayfamıza göz atın.

en: Community Drivers
tr: Topluluk Sürücüleri

en: Show less options
tr: Daha az seçenek göster

en: Show more options
tr: Daha fazla seçenek göster

en: Search for a special type
tr: Özel bir tür arayın

en: Model management
tr: Model yönetimi

en: Edit query definition
tr: Sorgu tanımını düzenle

en: Customize metadata
tr: Meta verileri özelleştirin

en: Turn back into a saved question
tr: Kaydedilmiş bir soruya geri dönün

en: Select none
tr: Hiçbirini Seçme

en: Select all
tr: Hepsini seç

en: By default "Site Url" is used in notification links, but can be overridden.
tr: Varsayılan olarak, bildirim bağlantılarında "Site URL'si" kullanılır, ancak geçersiz kılınabilir.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP: {0}
tr: GTAP uygulanırken kaynak sorgusu ön işlemede hata oluştu: {0}

en: Exception caught in :bigquery-cloud-sdk can-connect?
tr: İstisna yakalandı: bigquery-cloud-sdk bağlanabilir mi?

en: DB {0} had hardcoded dataset-id; changing to an inclusion pattern and updating table schemas
tr: DB {0}, sabit kodlanmış veri kümesi kimliğine sahipti; bir dahil etme modeline geçme ve tablo şemalarını güncelleme

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase.
tr: Bu Metabase örneğini tanımlamak için Snowplow analizlerinde kullanılacak benzersiz tanımlayıcı.

en: This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
tr: Bazı analiz olayları ilk kurulumdan önce gönderildiğinden, bu genel bir ayardır.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events.
tr: Bir Snowplow toplayıcısının analitik olaylarını almak için uygun olup olmadığını gösteren Boole.

en: Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
tr: Cypress testlerinde veya yerel geliştirme sırasında ortam değişkeni aracılığıyla ayarlanmalıdır.

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow.
tr: Boolean, analitik olaylarının Snowplow'a gönderilip gönderilmediğini gösterir.

en: True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
tr: Bu örnek için anonim izleme etkinleştirildiyse ve bir Snowplow toplayıcısı varsa doğrudur.

en: The URL of the Snowplow collector to send analytics events to.
tr: Analitik olaylarının gönderileceği Snowplow toplayıcısının URL'si.

en: Error sending Snowplow analytics event {0}
tr: Snowplow analiz olayı {0} gönderilirken hata oluştu

en: The approximate timestamp at which this instance of Metabase was created, for inclusion in analytics.
tr: Analitiklere dahil edilmek üzere bu Metatabanı örneğinin oluşturulduğu yaklaşık zaman damgası.

en: Unverified due to edit
tr: Düzenleme nedeniyle doğrulanmadı

en: Card {0} does not exist or does not have a valid query.
tr: {0} kartı mevcut değil veya geçerli bir sorgusu yok.

en: You must have data permissions to add a parameter referencing the Table {0}.
tr: {0} Tablosuna başvuran bir parametre eklemek için veri izinleriniz olmalıdır.

en: No matching parameter with slug {0}. Found: {1}
tr: {0} bilgisiyle eşleşen parametre yok. Bulunan: {1}

en: Could not invite user because email is not configured.
tr: E-posta yapılandırılmadığından kullanıcı davet edilemedi.

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via dashboard subscriptions.
tr: Ekibiniz Slack kullanıyor mu? Öyleyse, kontrol paneli abonelikleri aracılığıyla otomatik güncellemeler gönderebilirsiniz.

en: invalid token
tr: geçersiz belirteç

en: Slack channel not found.
tr: Slack kanalı bulunamadı.

en: channel not found
tr: kanal bulunamadı

en: Unrecognized modal: {0}
tr: Tanınmayan mod: {0}

en: Can't decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
tr: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY ile gizli değerin şifresi çözülemiyor

en: Your database's IP address (e.g. 98.137.149.56) or its domain name (e.g. esc.mydatabase.com).
tr: Veritabanınızın IP adresi (ör. 98.137.149.56) veya alan adı (ör. esc.mydatabase.com).

en: username
tr: Kullanıcı adı

en: Use a secure connection (SSL)
tr: Güvenli bir bağlantı (SSL) kullanın

en: Use an SSH tunnel
tr: SSH tüneli kullanın

en: Enable this ssh tunnel?
tr: Bu ssh tüneli etkinleştirilsin mi?

en: SSH tunnel host
tr: SSH tünel ana bilgisayarı

en: The hostname that you use to connect to connect to SSH tunnels.
tr: SSH tünellerine bağlanmak için kullandığınız ana bilgisayar adı.

en: SSH tunnel port
tr: SSH tünel bağlantı noktası

en: SSH tunnel username
tr: SSH tüneli kullanıcı adı

en: The username you use to login to your SSH tunnel.
tr: SSH tünelinize giriş yapmak için kullandığınız kullanıcı adı.

en: SSH tunnel password
tr: SSH tünel şifresi

en: SSH private key to connect to the tunnel
tr: Tünele bağlanmak için SSH özel anahtarı

en: Paste the contents of an ssh private key here
tr: Bir ssh özel anahtarının içeriğini buraya yapıştırın

en: Passphrase for SSH private key
tr: SSH özel anahtarı için parola

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter.
tr: Özetle veya Filtre kullanarak verileri keşfederken temel sorguyu yürütürüz.

en: This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
tr: Bu, varsayılan olarak açıktır, ancak performans yavaşsa kapatabilirsiniz.

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema.
tr: Bu, bu veritabanının şemasındaki güncellemeleri kontrol eden basit bir işlemdir.

en: In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
tr: Çoğu durumda, bu seti saat başı eşitlenecek şekilde bırakmanız iyi olur.

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase Cloud IP addresses:
tr: Veritabanınız bir güvenlik duvarının arkasındaysa Metabase Cloud IP adreslerimizden bağlantılara izin vermeniz gerekebilir:

en: Error querying database {0} for current time: {1}
tr: Geçerli saat için {0} veritabanı sorgulanırken hata oluştu: {1}

en: Error: multiple values specified for parameter; non-Field Filter parameters can only have one value.
tr: Hata: parametre için birden çok değer belirtildi; Alan Filtresi olmayan parametreler yalnızca bir değere sahip olabilir.

en: The local path relative to where Metabase is running from. Your string should not include the .mv.db extension.
tr: Metatabanının çalıştığı yere göre yerel yol. Dizeniz .mv.db uzantısını içermemelidir.

en: SSL Mode
tr: SSL Modu

en: SSL Root Certificate (PEM)
tr: SSL Kök Sertifikası (PEM)

en: Authenticate client certificate?
tr: İstemci sertifikasının kimliği doğrulansın mı?

en: SSL Client Certificate (PEM)
tr: SSL İstemci Sertifikası (PEM)

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER or PKCS-12)
tr: SSL İstemci Anahtarı (PKCS-8/DER veya PKCS-12)

en: SSL Client Key Password
tr: SSL İstemci Anahtar Parolası

en: Unable to substitute parameters: {0}
tr: Parametreler değiştirilemiyor: {0}

en: Expected native source query to be a string, got: {0}
tr: Bir dize olması beklenen yerel kaynak sorgusu: {0}

en: Expected native source query parameters to be sequential, got: {0}
tr: Yerel kaynak sorgu parametrelerinin sıralı olması bekleniyordu: {0}

en: No expression named {0} at this level of the query
tr: Sorgunun bu düzeyinde {0} adında bir ifade yok

en: Error compiling :field clause: {0}
tr: Derleme hatası :field yan tümcesi: {0}

en: Warning: Driver {0} is using {1}. This method was deprecated in {2} and will be removed in a future release.
tr: Uyarı: {0} sürücüsü {1} kullanıyor. Bu yöntem {2}'de kullanımdan kaldırıldı ve gelecekteki bir sürümde kaldırılacak.

en: Error setting connection to autoCommit false
tr: autoCommit false için bağlantı ayarlanırken hata oluştu

en: Error setting prepared statement fetch size to fetch-size
tr: Hazırlanan ifade getirme boyutunu getirme boyutuna ayarlama hatası

en: Error setting statement fetch size to fetch-size
tr: İfade getirme boyutu getirme boyutuna ayarlanırken hata oluştu

en: Error executing query: {0}
tr: Sorgu yürütülürken hata oluştu: {0}

en: Local file path
tr: Yerel dosya yolu

en: Uploaded file path
tr: Yüklenen dosya yolu

en: File path
tr: Dosya yolu

en: Error invoking getter for connection property {0}
tr: {0} bağlantı özelliği için alıcı çağrılırken hata oluştu

en: Only these...
tr: Sadece bunlar...

en: All except...
tr: Hepsi hariç...

en: Comma separated names of {0} that <strong>should</strong> appear in Metabase
tr: Metatabanında <strong>görülmesi gereken</strong> {0} için virgülle ayrılmış adlar

en: You can use patterns like <strong>auth*</strong> to match multiple {0}
tr: Birden çok {0} eşleştirmek için <strong>auth*</strong> gibi kalıpları kullanabilirsiniz.

en: Comma separated names of {0} that <strong>should NOT</strong> appear in Metabase
tr: Metatabanında <strong>Görünmemesi gereken</strong> virgülle ayrılmış {0} adları

en: Your Slack connection stopped working
tr: Slack bağlantınız çalışmayı durdurdu

en: Client ID for Google Sign-In. If this is set, Google Sign-In is considered to be enabled.
tr: Google ile Oturum Açma için Müşteri Kimliği. Bu ayarlanırsa, Google ile Oturum Açma'nın etkinleştirildiği kabul edilir.

en: Invalid Google Sign-In Client ID: must end with ".apps.googleusercontent.com"
tr: Geçersiz Google Oturum Açma İstemci Kimliği: ".apps.googleusercontent.com" ile bitmelidir

en: Invalid Google Sign-In token.
tr: Geçersiz Google Oturum Açma belirteci.

en: Google Sign-In token appears to be incorrect.
tr: Google Oturum Açma belirteci yanlış görünüyor.

en: Successfully authenticated Google Sign-In token for: {0} {1}
tr: Şunun için Google Oturum Açma belirteci başarıyla doğrulandı: {0} {1}

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot.
tr: Metabase Slack botunu bağlamak için kullanımdan kaldırılan Slack API belirteci.

en: Please use a new Slack app integration instead.
tr: Lütfen bunun yerine yeni bir Slack uygulaması entegrasyonu kullanın.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app.
tr: Metabase Slack uygulamasını bağlamak için bot kullanıcısı OAuth jetonu.

en: This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
tr: Bu, Metabase v0.42.0'dan başlayarak tüm yeni Slack entegrasyonları için kullanılmalıdır.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid.
tr: Ayarlanmışsa, mevcut Slack uygulama belirtecinin geçerli olup olmadığı.

en: Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
tr: Slack API isteği bir auth hatası döndürürse 'false' olarak ayarlayın.

en: The name of the channel to which Metabase files should be initially uploaded
tr: Metatabanı dosyalarının ilk olarak yüklenmesi gereken kanalın adı

en: 🔒 Your Slack authorization token is invalid or has been revoked. Please update your integration in Admin Settings -> Slack.
tr: Slack yetkilendirme jetonunuz geçersiz veya iptal edildi. Lütfen Yönetici Ayarları -> Slack'te entegrasyonunuzu güncelleyin.

en: Slack channel named `{0}` is missing!
tr: `{0}` adlı gevşek kanal eksik!

en: The channel is used for storing images that are included in dashboard subscriptions.
tr: Kanal, gösterge tablosu aboneliklerine dahil olan görüntüleri depolamak için kullanılır.

en: You do not have curate permissions for this Collection.
tr: Bu Koleksiyon için küratörlük izinleriniz yok.

en: Dashboard {0} does not have a DashboardCard with ID {1}
tr: Pano {0}, {1} kimliğine sahip bir DashboardCard'a sahip değil

en: Deleting secret ID {0} from app DB because the owning database ({1}) is being deleted
tr: Sahiplik veritabanı ({1}) silindiği için {0} gizli kimliği uygulama DB'sinden siliniyor

en: Invalid value for Field column {0}: {1} is not a descendant of any of these types: {2}
tr: Alan sütunu {0} için geçersiz değer: {1}, şu türlerden hiçbirinin alt öğesi değil: {2}

en: Can''t use block permissions without having the advanced-permissions premium feature
tr: Gelişmiş izinler premium özelliğine sahip olmadan engelleme izinleri kullanılamaz

en: User {0} does not exist.
tr: {0} kullanıcısı mevcut değil.

en: Wrong email address for User {0}.
tr: {0} Kullanıcısı için yanlış e-posta adresi.

en: Secret ID {0}
tr: Gizli kimlik {0}

en: File path for {0}
tr: {0} için dosya yolu

en: Path
tr: Yol

en: {0} points to non-existent file: {1}
tr: {0}, var olmayan dosyaya işaret ediyor: {1}

en: {0} (a local file path) cannot be used in Metabase hosted environment
tr: {0} (yerel dosya yolu) Metatabanı tarafından barındırılan ortamda kullanılamaz

en: Error parsing Setting {0}: {1}
tr: {0} Ayarı ayrıştırılırken hata oluştu: {1}

en: Site-wide values are not allowed for Setting {0}
tr: {0} Ayarı için site genelindeki değerlere izin verilmez

en: Setting {0} is deprecated as of Metabase {1} and may be removed in a future version.
tr: {0} ayarı, {1} Metatabanından itibaren kullanımdan kaldırılmıştır ve gelecekteki bir sürümde kaldırılabilir.

en: Boolean indicating whether analytics data should be sent to Google Analytics on the frontend
tr: Analiz verilerinin ön uçta Google Analytics'e gönderilip gönderilmeyeceğini belirten Boole

en: Metabase version for which a notice about usage of deprecated features has been shown.
tr: Kullanımdan kaldırılan özelliklerin kullanımına ilişkin bir bildirimin gösterildiği metatabanı sürümü.

en: Whether or not to display a message about pinning dashboards. It will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
tr: Panoları sabitleme hakkında bir mesajın gösterilip gösterilmeyeceği. Ayrıca herhangi bir pano sabitlendiğinde de gizlenecektir. Yöneticiler, kullanıcıları ham verilerden daha iyi içeriğe yönlendirmek için bunu gizleyebilir

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
tr: Bu, haftaya göre gruplandırma veya GUI sorgularında filtreleme gibi şeyleri etkiler.

en: It won''t affect most SQL queries,
tr: Çoğu SQL sorgusunu etkilemez,

en:  although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
tr: Snowflake'de WEEK_START oturum değişkenini ayarlamak için kullanılmasına rağmen.

en: Error fetching Metabase Cloud gateway IP addresses:
tr: Metabase Cloud ağ geçidi IP adresleri alınırken hata oluştu:

en: Metabase Cloud gateway IP addresses, to configure connections to DBs behind firewalls
tr: Güvenlik duvarlarının arkasındaki DB'lere bağlantıları yapılandırmak için Metabase Cloud ağ geçidi IP adresleri

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added.
tr: Bir sonraki veritabanı bağlantısı eklendikten sonra bir tanıtım modunun gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
tr: Varsayılan olmayan herhangi bir veritabanı bu örnek için senkronizasyonu zaten tamamladıysa varsayılan olarak false olur.

en: Alert: {0} has {1}
tr: Uyarı: {0}, {1} içeriyor

en: Nothing to compare to.
tr: Karşılaştırılacak bir şey yok.

en: Invalid parameter type {0} for parameter {1}. Parameter type must be one of: {2}
tr: {1} parametresi için geçersiz parametre türü {0}. Parametre türü şunlardan biri olmalıdır: {2}

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag named {1}.
tr: Geçersiz parametre: {0} Kartında {1} adında bir şablon etiketi yok.

en: Unable to resolve invalid query parameter: parameter is missing :id
tr: Geçersiz sorgu parametresi çözülemiyor: parametre eksik :id

en: Dashboard does not have a parameter with ID {0}.
tr: Kontrol panelinde {0} kimliğine sahip bir parametre yok.

en: Query: {0}
tr: Sorgu: {0}

en: Error determining expected columns for query: {0}
tr: Sorgu için beklenen sütunlar belirlenirken hata oluştu: {0}

en: Nested queries are disabled
tr: İç içe sorgular devre dışı bırakıldı

en: Bad :field clause {0} for field {1} at {2}: clause should have a :join-alias.
tr: {2}'deki {1} alanı için kötü :field yan tümcesi {0}: yan tümcesi bir :join-alias'a sahip olmalıdır.

en: Guessing join {0}
tr: {0} katılımını tahmin etme

en: Unable to infer an appropriate join. Query may not work as expected.
tr: Uygun bir birleştirme çıkarılamıyor. Sorgu beklendiği gibi çalışmayabilir.

en: Error resolving Fields in query: {0}
tr: Sorgudaki Alanlar çözülürken hata oluştu: {0}

en: Warning: clause {0} does not match a column in the source query. Attempting to correct this to {1}
tr: Uyarı: {0} yan tümcesi, kaynak sorgudaki bir sütunla eşleşmiyor. Bunu {1} için düzeltmeye çalışılıyor

en: Warning: clause {0} refers to a Field that may not be present in the source query. Query may not work as expected. Found: {1}
tr: Uyarı: {0} yan tümcesi, kaynak sorguda bulunmayabilecek bir Alana atıfta bulunur. Sorgu beklendiği gibi çalışmayabilir. Bulunan: {1}

en: Expected :aggregation-options clause, got {0}
tr: Beklenen :aggregation-options yan tümcesi, {0} aldı

en: Cannot determine the source table or query for Field clause {0}
tr: {0} Field yan tümcesi için kaynak tablo veya sorgu belirlenemiyor

en: Aggregation does not exist at index {0}
tr: {0} dizininde toplama yok

en: No expression named {0}
tr: {0} adında bir ifade yok

en: Sample database DB file ''{0}'' cannot be found.
tr: Örnek veritabanı DB dosyası ''{0}'' bulunamadı.

en: Loading sample database
tr: Örnek veritabanı yükleniyor

en: Failed to load sample database
tr: Örnek veritabanı yüklenemedi

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is served over an insecure connection. Some browsers will reject cookies under these conditions.
tr: Oturum tanımlama bilgisinin SameSite'ı "Hiçbiri" olarak yapılandırılır, ancak site güvenli olmayan bir bağlantı üzerinden sunulur. Bazı tarayıcılar bu koşullar altında çerezleri reddeder.

en: Login request is missing device ID information
tr: Giriş isteğinde cihaz kimliği bilgisi eksik

en: Cannot decrypt encrypted {0}. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
tr: Şifrelenmiş {0} şifresi çözülemiyor. MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY'i değiştirdiniz veya ayarlamayı unuttunuz mu?

en: test Setting
tr: test Ayarı

en: A retired setting name
tr: Kullanımdan kaldırılmış bir ayar adı

en: Your license is active!
tr: Lisansınız aktif!

en: This token doesn't seem to be valid. Double-check it, then contact support if you think it should be working.
tr: Bu belirteç geçerli görünmüyor. İki kez kontrol edin, ardından çalışması gerektiğini düşünüyorsanız desteğe başvurun.

en: We're having trouble validating your token. Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers.
tr: Jetonunuzu doğrulamada sorun yaşıyoruz. Lütfen örneğinizin Metabase sunucularına bağlanıp bağlanamadığını iki kez kontrol edin.

en: Unexpected expression
tr: Beklenmeyen ifade

en: Invalid node type
tr: Geçersiz düğüm türü

en: Invalid number format
tr: Geçersiz sayı biçimi

en: Expected expression
tr: Beklenen ifade

en: Slack Bot User OAuth Token
tr: Slack Bot Kullanıcısı OAuth Simgesi

en: Slack channel name
tr: Slack kanal adı

en: Unexpected token "{0}"
tr: Beklenmeyen simge "{0}"

en: Reached max number of iterations
tr: Maksimum yineleme sayısına ulaşıldı

en: Sign in with SSO
tr: TOA ile oturum açın

en: Bought a license to unlock advanced functionality? Please enter it below.
tr: Gelişmiş işlevlerin kilidini açmak için bir lisans mı satın aldınız? Lütfen aşağıya girin.

en: Your license isn’t valid anymore. If you have a new license, please
    enter it below, otherwise please contact {0}
tr: Ehliyetiniz artık geçerli değil. Yeni ehliyetiniz varsa lütfen
    aşağıya girin, aksi takdirde lütfen {0} ile iletişime geçin

en: Your trial ends in {0} days. If you already have a license, please enter it below.
tr: Deneme süreniz {0} gün içinde sona eriyor. Halihazırda bir lisansınız varsa, lütfen aşağıya girin.

en: Your license is active until {0}! Hope you’re enjoying it.
tr: Lisansınız {0} tarihine kadar aktif! umarım eğleniyorsundur

en: Billing
tr: faturalandırma

en: Manage your Cloud account, including billing preferences, in your Metabase Store account.
tr: Faturalandırma tercihleri dahil olmak üzere Bulut hesabınızı Metabase Store hesabınızda yönetin.

en: To manage your billing preferences, please email {0}
tr: Faturalandırma tercihlerinizi yönetmek için lütfen {0} adresine e-posta gönderin.

en: This driver will be removed in a future release.
tr: Bu sürücü gelecekteki bir sürümde kaldırılacaktır.

en: We recommend you upgrade to the {0}.
tr: {0} sürümüne geçmenizi öneririz.

en: This is our new {0} driver.
tr: Bu, yeni {0} sürücümüz.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in a future release.
tr: Eski sürücü kullanımdan kaldırıldı ve gelecekteki bir sürümde kaldırılacak.

en: If you really need to use it, you can {0}.
tr: Gerçekten kullanmanız gerekiyorsa, {0} yapabilirsiniz.

en: Need help connecting?
tr: Bağlanmak için yardıma mı ihtiyacınız var?

en: Check out documentation for step-by-step directions on how to connect to your database.
tr: Veritabanınıza nasıl bağlanacağınıza ilişkin adım adım yönergeler için belgelere bakın.

en: Docs weren't enough? {0}
tr: Dokümanlar yeterli değil miydi? {0}

en: {0} column | {0} columns
tr[0]: {0} sütun
tr[1]: {0} sütun

en: We're taking a look at your database!
tr: Veritabanınıza bir göz atıyoruz!

en: You’ll be able to use individual tables as they finish syncing.
tr: Senkronizasyon tamamlandıktan sonra tabloları tek tek kullanabileceksiniz.

en: In the meantime, you can take a look at the {0} if you want to get a head start. Want to explore?
tr: Bu arada, avantajlı bir başlangıç yapmak istiyorsanız {0}'e bir göz atabilirsiniz. keşfetmek ister misiniz?

en: Sample Database
tr: Örnek Veritabanı

en: Have a look around your Metabase in the meantime if you want to get a head start.
tr: Bir başlangıç yapmak istiyorsanız, bu arada Metatabanınıza bir göz atın.

en: Explore sample data
tr: Örnek verileri keşfedin

en: SQL snippets
tr: SQL parçacıkları

en: reference the results of another saved question
tr: kaydedilmiş başka bir sorunun sonuçlarına başvurun

en: Variables in models aren't supported yet
tr: Modellerdeki değişkenler henüz desteklenmiyor

en: Back to sign in
tr: Oturum açmak için geri dön

en: Please contact an administrator to have them reset your password.
tr: Parolanızı sıfırlamaları için lütfen bir yöneticiyle iletişime geçin.

en: All done!
tr: Hepsi tamam!

en: Awesome, you've successfully updated your password.
tr: Harika, şifreni başarıyla güncelledin.

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can request a new reset email.
tr: Güvenlik nedeniyle, parola sıfırlama bağlantıları bir süre sonra sona erer. Yine de parolanızı sıfırlamanız gerekiyorsa, yeni bir sıfırlama e-postası talep edebilirsiniz.

en: Request a new reset email
tr: Yeni bir sıfırlama e-postası isteyin

en: Connected to these tables
tr: Bu tablolara bağlı

en: Are you ready to start exploring your data? Add it below.
tr: Verilerinizi keşfetmeye başlamaya hazır mısınız? Aşağıya ekleyin.

en: Not ready? Skip and play around with our Sample Database.
tr: Hazır değil? Örnek Veritabanımızla atlayın ve oynayın.

en: Need help connecting to your data?
tr: Verilerinize bağlanmak için yardıma mı ihtiyacınız var?

en: Invite a teammate. We’ll make them an admin so they can configure your database. You can always change this later on.
tr: Bir takım arkadaşını davet et. Veritabanınızı yapılandırabilmeleri için onları bir yönetici yapacağız. Bunu daha sonra her zaman değiştirebilirsiniz.

en: Send invitation
tr: Davetiye gönder

en: I'll invite a teammate to connect the database
tr: Veritabanını bağlaması için bir takım arkadaşımı davet edeceğim

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about product usage.
tr: Metatabanı iyileştirmemize yardımcı olmak için ürün kullanımıyla ilgili belirli verileri toplamak istiyoruz.

en: Here's a full list of what we track and why.
tr: İşte neyi ve neden izlediğimizin tam listesi.

en: Finish
tr: Bitir

en: Finishing…
tr: Tamamlanıyor...

en: Setup section
tr: Kurulum bölümü

en: Looks like everything is working.
tr: Her şey çalışıyor gibi görünüyor.

en: We know you’ve already created one of these.
tr: Bunlardan birini zaten oluşturduğunuzu biliyoruz.

en: We like to keep billing and product accounts separate so that you don’t have to share logins.
tr: Giriş bilgilerinizi paylaşmak zorunda kalmamanız için faturalandırma ve ürün hesaplarını ayrı tutmayı seviyoruz.

en: Error syncing
tr: Senkronizasyon hatası

en: Done!
tr: Tamamlandı!

en: Syncing…
tr: Senkronize ediliyor…

en: Sync failed
tr: Senkronizasyon başarısız

en: Syncing completed
tr: Senkronizasyon tamamlandı

en: Syncing tables…
tr: Tablolar senkronize ediliyor…

en: You’re using a {0} and a {1} which are now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {2}.
tr: Artık kullanımdan kaldırılan ve bir sonraki sürümde kaldırılacak olan bir {0} ve bir {1} kullanıyorsunuz. Size {2} öneririz.

en: Database driver
tr: Veritabanı sürücüsü

en: Slack bot integration
tr: Slack bot entegrasyonu

en: upgrade
tr: Yükselt

en: Your Slack bot was deprecated but is still working. We recommend you delete the existing connection and {0}.
tr: Slack botunuz kullanımdan kaldırıldı ancak hala çalışıyor. Mevcut bağlantıyı ve {0} bağlantısını silmenizi öneririz.

en: upgrade to Slack Apps
tr: Slack Apps'e yükseltin

en: You’re using a {0} which is now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {1}.
tr: Artık kullanımdan kaldırılan ve bir sonraki sürümde kaldırılacak olan bir {0} kullanıyorsunuz. Size {1} öneririz.

en: Our Premium Embedding product has been discontinued, but if you already have a license you can activate it here. You’ll continue to receive support for the duration of your license.
tr: Premium Gömme ürünümüzün üretimi durdurulmuştur, ancak zaten bir lisansınız varsa buradan etkinleştirebilirsiniz. Lisansınız süresince destek almaya devam edeceksiniz.

en: Your Premium Embedding license isn’t valid anymore. {0}
tr: Premium Yerleştirme lisansınız artık geçerli değil. {0}

en: Explore our paid plans.
tr: Ücretli planlarımızı keşfedin

en: Your Premium Embedding license is active until {0}.
tr: Premium Yerleştirme lisansınız {0} tarihine kadar etkindir.

en: Enter the token you bought from the Metabase Store below.
tr: Metabase Mağazasından satın aldığınız jetonu aşağıya girin.

en: Looking to remove the “Powered by Metabase” logo, customize colors
    and make it your own? {0}
tr: "Powered by Metabase" logosunu kaldırmak, renkleri özelleştirmek
    ve kendin yap? {0}

en: Are you sure you want to delete your Slack App?
tr: Slack Uygulamanızı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Deleting…
tr: Siliniyor…

en: Deleting failed
tr: Silinmedi

en: Deleted
tr: silindi

en: Doing this may stop your dashboard subscriptions from appearing in Slack until a new connection is set up.
tr: Bunu yapmak, yeni bir bağlantı kurulana kadar pano aboneliklerinizin Slack'te görünmesini engelleyebilir.

en: Are you sure you want to delete your Slack App integration?
tr: Slack App entegrasyonunuzu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: invite another teammate
tr: başka bir takım arkadaşını davet et

en: invite a teammate
tr: bir takım arkadaşını davet et

en: Connect your data to get the most out of Metabase
tr: Metatabanından en iyi şekilde yararlanmak için verilerinizi bağlayın

en: If you need help, you can {0} or {1}.
tr: Yardıma ihtiyacınız varsa, {0} veya {1} yapabilirsiniz.

en: check out our setup guides
tr: kurulum kılavuzlarımıza göz atın

en: Add my data
tr: verilerimi ekle

en: Your teams’ most important dashboards go here
tr: Ekiplerinizin en önemli gösterge tabloları buraya gelir

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone.
tr: Bu alanda herkes için görünmelerini sağlamak için gösterge tablolarını {0} içinde sabitleyin.

en: Try these x-rays based on your data
tr: Verilerinize göre bu röntgenleri deneyin

en: Looking for more?
tr: Daha fazlasını mı arıyorsunuz?

en: You can get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers with {0}
tr: {0} ile öncelikli destek, içgörülerinizi ekiplerinizle paylaşmanıza yardımcı olacak daha fazla araç ve müşterileriniz için sorunsuz, etkileşimli veri deneyimleri oluşturmanıza yardımcı olacak güçlü seçenekler alabilirsiniz.

en: our other paid plans.
tr: diğer ücretli planlarımız.

en: Have a Premium Embedding license?
tr: Premium Yerleştirme lisansınız var mı?

en: Activate it here.
tr: Buradan etkinleştirin.

en: Use the tab key to navigate through settings and columns.
tr: Ayarlar ve sütunlar arasında gezinmek için sekme tuşunu kullanın.

en: Metabase is open source and will be free forever – but by upgrading you can have priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
tr: Metabase açık kaynaktır ve sonsuza kadar ücretsiz olacaktır - ancak yükseltme yaparak öncelikli desteğe, içgörülerinizi ekiplerinizle paylaşmanıza yardımcı olacak daha fazla araca ve müşterileriniz için sorunsuz, etkileşimli veri deneyimleri oluşturmanıza yardımcı olacak güçlü seçeneklere sahip olabilirsiniz.

en: Want to know more?
tr: Daha fazlasını öğrenmek ister misin?

en: Explore our paid plans
tr: Ücretli planlarımızı keşfedin

en: Check out our docs on how to connect to Slack.
tr: Slack'e nasıl bağlanılacağına ilişkin belgelerimize göz atın.

en: Slack bot is working.
tr: Slack bot çalışıyor.

en: Slack bot is not working.
tr: Slack bot çalışmıyor.

en: Slack app is working
tr: Slack uygulaması çalışıyor

en: Slack app is not working.
tr: Slack uygulaması çalışmıyor.

en: Metabase on Slack
tr: Slack'te Metataban

en: Need help? {0}.
tr: Yardıma mı ihtiyacınız var? {0}.

en: See our docs
tr: belgelerimize bakın

en: Delete Slack App
tr: Slack Uygulamasını Sil

en: Finally, open Slack, create a public channel and enter its name below.
tr: Son olarak Slack'i açın, herkese açık bir kanal oluşturun ve adını aşağıya girin.

en: We'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions.
tr: Kontrol paneli aboneliklerini göndermeden önce çizelgeleri ve tabloları buraya yükleyeceğiz.

en: We recommend you {0}, see the instructions below:
tr: Size {0} öneririz, aşağıdaki talimatlara bakın:

en: Bring the power of Metabase to your Slack #channels.
tr: Metatabanının gücünü Slack #kanallarınıza getirin.

en: Follow these steps to connect to Slack:
tr: Slack'e bağlanmak için şu adımları izleyin:

en: 1. Create your Slack App
tr: 1. Slack Uygulamanızı oluşturun

en: To create your Metabase integration on Slack you’ll need to set up some things.
tr: Slack'te Metataban entegrasyonunuzu oluşturmak için bazı şeyleri ayarlamanız gerekir.

en: First, go to {0}, hit “{1}” and pick “{2}”
tr: Önce {0} öğesine gidin, “{1}”e basın ve “{2}” öğesini seçin.

en: Slack Apps
tr: Slack Uygulamaları

en: Create New App
tr: Yeni Uygulama Oluştur

en: From an app manifest.
tr: Bir uygulama bildiriminden.

en: 2. Copy the Metabase manifest
tr: 2. Metatabanı bildirimini kopyalayın

en: Select your workspace and then copy our {0} below and paste it in to create the app. In the following screen, click “{1}” and authorize it.
tr: Çalışma alanınızı seçin ve ardından aşağıdaki {0} alanımızı kopyalayın ve uygulamayı oluşturmak için yapıştırın. Bir sonraki ekranda, “{1}”yi tıklayın ve yetkilendirin.

en: Install to workspace
tr: Çalışma alanına yükle

en: Copy
tr: kopyala

en: 3. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
tr: 3. OAuth Simgesini etkinleştirin ve yeni bir gevşek kanal oluşturun

en: Click on "{0}" in the sidebar, copy the “{1}” and paste it here.
tr: Kenar çubuğundaki "{0}" üzerine tıklayın, “{1}”yi kopyalayın ve buraya yapıştırın.

en: OAuth and Permissions
tr: OAuth ve İzinler

en: Bot User OAuth Token
tr: Bot Kullanıcısı OAuth Simgesi

en: Every column has a type, a description, and a friendly name. Nice!
tr: Her sütunun bir türü, açıklaması ve kolay bir adı vardır. Güzel!

en: Most
tr: Çoğu

en: Some
tr: Bazı

en: Many
tr: Birçok

en: {0} columns are missing a column type, description, or friendly name.
tr: {0} sütununda sütun türü, açıklaması veya kolay adı eksik.

en: Adding metadata makes it easier for your team to explore this data.
tr: Meta veri eklemek, ekibinizin bu verileri keşfetmesini kolaylaştırır.

en: Simplify your schema with Models
tr: Modeller ile şemanızı basitleştirin

en: To pick some data, you'll need to add some first
tr: Bazı verileri seçmek için önce bazılarını eklemeniz gerekir

en: Create models to make it easier for your team to explore.
tr: Ekibinizin keşfetmesini kolaylaştırmak için modeller oluşturun.

en: Instead of having your end users wade through your complex raw data, you can create custom models that are easy to find, understand, and explore.
tr: Son kullanıcılarınızın karmaşık ham verileriniz arasında gezinmesini sağlamak yerine, bulması, anlaması ve keşfetmesi kolay özel modeller oluşturabilirsiniz.

en: Learn how
tr: Nasıl öğrenilir

en: Enable this SSH tunnel?
tr: Bu SSH tüneli etkinleştirilsin mi?

en: The hostname that you use to connect to SSH tunnels.
tr: SSH tünellerine bağlanmak için kullandığınız ana bilgisayar adı.

en: Paste the contents of an SSH private key here
tr: Bir SSH özel anahtarının içeriğini buraya yapıştırın

en: Allow using a saved question or Model as the source for other queries?
tr: Kaydedilmiş bir soru veya Modelin diğer sorgular için kaynak olarak kullanılmasına izin verilsin mi?

en: Pulse card query error
tr: Nabız kartı sorgulama hatası

en: There was a problem with this question.
tr: Bu soruyla ilgili bir sorun vardı.

en: See our docs for step-by-step directions on how to connect your database.
tr: Veritabanınızı nasıl bağlayacağınıza ilişkin adım adım yönergeler için belgelerimize bakın.

en: You've updated your password.
tr: Şifrenizi güncellediniz.

en: A question
tr: Bir soru

en: A dashboard
tr: bir gösterge panosu

en: A model
tr: Bir örnek

en: Save your questions, dashboards, and models in collections — and pin them to feature them at the top.
tr: Sorularınızı, panolarınızı ve modellerinizi koleksiyonlara kaydedin ve en üstte öne çıkarmak için sabitleyin.

en: Useful data
tr: Yararlı veriler

en: Start new explorations here
tr: Yeni keşiflere buradan başlayın

en: Start new explorations about {0} here
tr: {0} ile ilgili yeni keşiflere buradan başlayın

en: Show fewer options
tr: Daha az seçenek göster

en: Unpin
tr: Sabitlemeyi kaldır

en: Pin this
tr: Bunu sabitle

en: License and Billing
tr: Lisans ve Faturalandırma

en: edited the metadata
tr: meta verileri düzenledi

en: Copy of
tr: Kopyası

en: The /api/setup route can only be used to create the first user, however a user currently exists.
tr: /api/setup yolu yalnızca ilk kullanıcıyı oluşturmak için kullanılabilir, ancak şu anda bir kullanıcı var.

en: Maximum number of rows to return specifically on :rows type queries via the API.
tr: API aracılığıyla özel olarak :rows tipi sorgularda döndürülecek maksimum satır sayısı.

en: Downloads of native queries are only allowed if a group has download permissions for the entire database.
tr: Sorguların indirilme yetkisi sadece bütün veritabanına indirme yetkisi verilen gruptadır.

en: Manage data model
tr: Veri modelini yönet

en: Star
tr: Yıldız

en: Balloons
tr: Balonlar

en: Mail
tr: Posta

en: Bell
tr: Zil

en: {0} events
tr: {0} olay

en: Data model access requires full data access.
tr: Veri modeline erişim tam yetki gerektirir.

en: You're allowed to download up to 10,000 row.
tr: En fazla 10.000 satır indirebilirsiniz.

en: Manage database
tr: Veritabanını yönet

en: Unbinned
tr: Gruplanmamış

en: Invalid template tag "{0}"
tr: Geçersiz şablon etiketi "{0}"

en: The variable "{0}" needs to be mapped to a field.
tr: "{0}" değişkeninin bir alanla eşlenmesi gerekiyor.

en: Don't bin
tr: Gruplama

en: Invalid template tag: {0}
tr: Geçersiz şablon etiketi: {0}

en: Settings access
tr: Ayarlar erişimi

en: This grants access to Tools, Audit, and Troubleshooting
tr: Bu, Araçlar, Denetim ve Sorun Giderme'ye erişim sağlar

en: Subscriptions and Alerts
tr: Üyelikler ve Alarmlar

en: Manage database access requires full data access.
tr: Veritabanı erişimini yönetimi tam yetki gerektirir.

en: Download results access requires full data access.
tr: Sonuçları indirme erişimi tam yetki gerektirir.

en: 10 thousand rows
tr: 10 bin satır

en: 1 million rows
tr: 1 milyon satır

en: Application
tr: Başvuru

en: Hide error details
tr: Hata ayrıntılarını gizle

en: Metabot
tr: metabot

en: Delete {0}?
tr: {0} silinsin mi?

en: This is a community-developed driver and not supported by Metabase.
tr: Bu, topluluk tarafından geliştirilen bir sürücüdür ve Metabase tarafından desteklenmez.

en: This is a partner-developed driver. Though Metabase can’t provide support for it, if you need help you can contact the fine folks at
tr: Bu, iş ortağı tarafından geliştirilen bir sürücüdür. Metabase bunun için destek sağlayamasa da, yardıma ihtiyacınız olursa şu adresteki iyi insanlarla iletişime geçebilirsiniz:

en: Turn on
tr: Aç

en: Open sidebar
tr: Kenar çubuğunu aç

en: Edit variables
tr: Değişkenleri düzenle

en: Updated event
tr: Güncellenmiş etkinlik

en: Add time
tr: Zaman ekle

en: Select a file
tr: Bir dosya seçin

en: Hours
tr: Saat

en: Minutes
tr: dakika

en: Remove time
tr: Zamanı kaldır

en: Add your own data
tr: Kendi verilerinizi ekleyin

en: Something's wrong with your question
tr: Sorunuzla ilgili bir sorun var

en: Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
tr: Şimdi sizi tanıyalım, verilerinize bağlanalım ve size bazı cevaplar bulmaya başlayalım!

en: Edit event
tr: Etkinliği düzenle

en: Archive event
tr: Olayı arşivle

en: New event timeline
tr: Yeni etkinlik zaman çizelgesi

en: Edit event timeline
tr: Etkinlik zaman çizelgesini düzenle

en: Archive timeline and all events
tr: Zaman çizelgesini ve tüm olayları arşivleyin

en: New event
tr: Yeni etkinlik

en: Created event
tr: Etkinlik oluşturuldu

en: Get more control
tr: Daha fazla kontrol elde edin

en: {0} and disable download results, control access to the data model, ${ 1 }.
tr: {0} ve indirme sonuçlarını devre dışı bırakın, veri modeline erişimi kontrol edin, ${ 1 }.

en: Upgrade to Pro or Enterprise
tr: Pro veya Enterprise'a yükseltin

en: Hey there, {0}
tr: Merhaba, {0}

en: How's it going, {0}?
tr: Nasıl gidiyor, {0}?

en: Howdy, {0}
tr: merhaba, {0}

en: Greetings, {0}
tr: Selamlar, {0}

en: Good to see you, {0}
tr: Seni görmek güzel, {0}

en: Metabase tips
tr: Metatabanı ipuçları

en: Here are some popular items
tr: İşte bazı popüler öğeler

en: Here are some popular tables
tr: İşte bazı popüler tablolar

en: Here are some popular questions
tr: İşte bazı popüler sorular

en: Here are some popular models
tr: İşte bazı popüler modeller

en: Here are some popular dashboards
tr: İşte bazı popüler panolar

en: Pick up where you left off
tr: Kaldığınız yerden devam edin

en: Try out these sample x-rays to see what Metabase can do.
tr: Metabase'in neler yapabileceğini görmek için bu örnek röntgenleri deneyin.

en: Here are some explorations of the
tr: İşte bazı keşifler

en: schema in
tr: şema

en: Here are some explorations of
tr: İşte bazı keşifler

en: A look at
tr: bir bakış

en: A summary of
tr: Bir özeti

en: A glance at
tr: bir bakış

en: Some insights about
tr: hakkında bazı görüşler

en: Remove bookmark
tr: Yer imini kaldır

en: Bookmarks
tr: Yer imleri

en: Past
tr: Geçmiş

en: Exclude...
tr: Hariç tutmak...

en: Events between {0} and {1}
tr: {0} ile {1} arasındaki etkinlikler

en: Events
tr: Olaylar

en: Move event
tr: Etkinliği taşı

en: Unarchive event
tr: Olayı arşivden çıkar

en: Delete event
tr: Etkinliği sil

en: {0} added this on {1}
tr: {0} bunu {1} tarihinde ekledi

en: Added on {0}
tr: {0} tarihinde eklendi

en: The Mesozoic era
tr: Mezozoik dönem

en: No timelines found
tr: Zaman çizelgesi bulunamadı

en: No events found
tr: Etkinlik bulunamadı

en: Archived events
tr: Arşivlenmiş etkinlikler

en: Search for an event
tr: Bir etkinlik ara

en: Add an event
tr: Etkinlik ekle

en: New timeline
tr: Yeni zaman çizelgesi

en: Edit timeline details
tr: Zaman çizelgesi ayrıntılarını düzenle

en: Move timeline
tr: Zaman çizelgesini taşı

en: View archived events
tr: Arşivlenmiş etkinlikleri görüntüle

en: View archived timelines
tr: Arşivlenmiş zaman çizelgelerini görüntüleyin

en: Launch of v2.0
tr: v2.0'ın lansmanı

en: Add events to Metabase to show important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
tr: Verilerinizin yanında önemli kilometre taşlarını, lansmanları veya başka herhangi bir şeyi göstermek için Metabase'e etkinlikler ekleyin.

en: Events in Metabase let you see important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
tr: Metabase'deki etkinlikler, verilerinizin yanında önemli kilometre taşlarını, lansmanları veya başka herhangi bir şeyi görmenizi sağlar.

en: {0} event | {0} events
tr[0]: {0} etkinlik
tr[1]: {0} etkinlik

en: Unarchive timeline
tr: Zaman çizelgesini arşivden çıkar

en: Delete timeline
tr: Zaman çizelgesini sil

en: Archived timelines
tr: Arşivlenmiş zaman çizelgeleri

en: Move {0}
tr: {0} taşı

en: Add events to Metabase to show helpful context alongside your data.
tr: Verilerinizin yanında yararlı bağlamı göstermek için Metatabanı'na etkinlikler ekleyin.

en: Events in Metabase let you see helpful context alongside your data.
tr: Metabase'deki olaylar, verilerinizin yanında faydalı bağlamı görmenizi sağlar.

en: Original schema
tr: Orijinal şema

en: Click the button below to begin creating your Slack App using the Metabase configuration.
tr: Metatabanı yapılandırmasını kullanarak Slack Uygulamanızı oluşturmaya başlamak için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.

en: Once created, click “{0}” to authorize it.
tr: Oluşturulduktan sonra, yetkilendirmek için “{0}” düğmesini tıklayın.

en: 2. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
tr: 2. OAuth Simgesini etkinleştirin ve yeni bir gevşek kanal oluşturun

en: Last 7 Days
tr: Son 7 gün

en: Last 30 Days
tr: Son 30 gün

en: Last 3 Months
tr: Son 3 Ay

en: Last 12 Months
tr: Son 12 Ay

en: Specific dates...
tr: Belirli tarihler...

en: Relative dates...
tr: Göreceli tarihler...

en: Days of the week...
tr: Haftanın günleri...

en: Months of the year...
tr: Yılın ayları...

en: Quarters of the year...
tr: Yılın çeyrekleri...

en: Hours of the day...
tr: Günün saatleri...

en: Is not empty
tr: Boş değil

en: Select none...
tr: Hiçbirini Seçme...

en: Select all...
tr: Hepsini seç...

en: Right now, this is {0}
tr: Şu anda, bu {0}

en: Right now, this is {0} - {1}
tr: Şu anda, bu {0} - {1}

en: Starting from...
tr: Den başlayarak...

en: Starting from
tr: Den başlayarak

en: 0/{0} loaded
tr: 0/{0} yüklendi

en: Your dashboard is ready
tr: Kontrol paneliniz hazır

en: Doing Science...
tr: Bilim yapmak...

en: Still Here...
tr: Hala burada...

en: Your question is ready!
tr: Sorunuz hazır!

en: You can customize filter values for each subscription with paid plans.
tr: Ücretli planlarla her abonelik için filtre değerlerini özelleştirebilirsiniz.

en: Get Help
tr: Yardım almak

en: Resources and support
tr: Kaynaklar ve destek

en: Remove from bookmarks
tr: Yer işaretlerinden kaldır

en: Bookmark
tr: Yer imi

en: event
tr: Etkinlik

en: archived
tr: arşivlenmiş

en: unarchived
tr: arşivlenmemiş

en: Product releases
tr: Ürün sürümleri

en: Default icon
tr: Varsayılan simge

en: timeline
tr: zaman çizelgesi

en: Event name
tr: Etkinlik adı

en: Product launch
tr: Ürün lansmanı

en: Markdown supported
tr: Markdown destekleniyor

en: Add links and formatting via markdown
tr: Markdown yoluyla bağlantılar ve biçimlendirme ekleyin

en: Icon
tr: Simge

en: Timeline
tr: Zaman çizelgesi

en: Excludes
tr: Hariç

en: {0}, starting {1} {2}
tr: {0}, {1} {2} ile başlıyor

en: minute {0} | minutes {0}
tr[0]: dakika {0}
tr[1]: dakika {0}

en: hour {0} | hours {0}
tr[0]: saat {0}
tr[1]: saat {0}

en: day {0} | days {0}
tr[0]: gün {0}
tr[1]: gün {0}

en: week {0} | weeks {0}
tr[0]: hafta {0}
tr[1]: hafta {0}

en: month {0} | months {0}
tr[0]: ay {0}
tr[1]: ay {0}

en: quarter {0} | quarters {0}
tr[0]: çeyrek {0}
tr[1]: çeyrek {0}

en: year {0} | years {0}
tr[0]: {0} yıl
tr[1]: {0} yıl

en: All Set! {0} is ready.
tr: Hepsi Ayarlandı! {0} hazır.

en: All questions loaded
tr: Tüm sorular yüklendi

en: Would you like to be notified when this dashboard is done loading?
tr: Bu panonun yüklenmesi tamamlandığında bilgilendirilmek ister misiniz?

en: Custom columns do not support boolean expressions
tr: Özel sütunlar, boole ifadelerini desteklemiyor

en: Downloading…
tr: İndiriliyor…

en: All Set! Your question is ready.
tr: Hepsi Ayarlandı! Sorunuz hazır.

en: {0} is loaded.
tr: {0} yüklendi.

en: Would you like to be notified when this question is done loading?
tr: Bu soru yüklendiğinde haberdar olmak ister misiniz?

en: Switch to data
tr: Veriye geç

en: Switch to visualization
tr: Görselleştirmeye geç

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Users are only ever added to or removed from mapped groups.
tr: Eşlemeler, Metabase tarafından sağlanan üyelik bilgilerine göre otomatik olarak gruplara kullanıcı ekleyip çıkarmasına izin verir.
    dizin sunucusu. Kullanıcılar yalnızca eşlenen gruplara eklenir veya gruplardan çıkarılır.

en: Allowed email address domain(s) for new Dashboard Subscriptions and Alerts. To specify multiple domains, separate each domain with a comma, with no space in between (e.g., "domain1,domain2"). To allow all domains, leave the field empty. This setting doesn't affect existing subscriptions.
tr: Yeni Pano Abonelikleri ve Uyarılar için izin verilen e-posta adresi etki alanları. Birden çok alan belirtmek için, her alanı aralarında boşluk bırakmadan bir virgülle ayırın (ör. "etki alanı1, etki alanı2"). Tüm alanlara izin vermek için alanı boş bırakın. Bu ayar, mevcut abonelikleri etkilemez.

en: You do not have permissions to download the results of this query.
tr: Bu sorgunun sonuçlarını indirme izniniz yok.

en: You should not set WEEK_START in Snowflake connection options; this might lead to incorrect results. Set the Start of Week Setting instead.
tr: Snowflake bağlantı seçeneklerinde WEEK_START ayarını yapmamalısınız; bu yanlış sonuçlara yol açabilir. Bunun yerine Hafta Başlangıcı Ayarını yapın.

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are only allowed to update alerts that they created
tr: İzleme veya abonelik izinleri olmayan yönetici olmayan kullanıcıların yalnızca kendi oluşturdukları uyarıları güncellemelerine izin verilir

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are not allowed to modify the channels for an alert
tr: İzleme veya abonelik izinleri olmayan yönetici olmayan kullanıcıların, bir uyarı için kanalları değiştirmesine izin verilmez

en: Non-admin users without subscription permissions are not allowed to add recipients
tr: Abonelik izinleri olmayan yönetici olmayan kullanıcıların alıcı eklemesine izin verilmez

en: Group Manager is only enabled if you have a premium token with the advanced permissions feature.
tr: Grup Yöneticisi, yalnızca gelişmiş izinler özelliğine sahip bir premium jetonunuz varsa etkinleştirilir.

en: Admin cant be a group manager.
tr: Yönetici grup yöneticisi olamaz.

en: Timeline with id {0} not found
tr: {0} kimliğine sahip zaman çizelgesi bulunamadı

en: Timestamp cannot be null
tr: Zaman damgası boş olamaz

en: ERROR {0}: {1}
tr: HATA {0}: {1}

note: clear any rows created by the Liquibase migrations.
en: Clearing default entries created by Liquibase migrations...
tr: Liquibase geçişleri tarafından oluşturulan varsayılan girişler temizleniyor...

en: Don''t know how to parse date string {0}
tr: {0} tarih dizesinin nasıl ayrıştırılacağını bilmiyorum

en: Invalid values provided for operator: {0}
tr: Şu operatör için geçersiz değerler sağlandı: {0}

en: Unrecognized operation: {0}
tr: Tanınmayan işlem: {0}

en: Error determining value for parameter {0}: {1}
tr: {0} parametresi için değer belirlenirken hata oluştu: {1}

en: You cannot update a ApplicationPermissionsRevision!
tr: ApplicationPermissionsRevision'ı güncelleyemezsiniz!

en: Invalid Field Filter: Field {0} belongs to Database {1}, but the query is against Database {2}
tr: Geçersiz Alan Filtresi: {0} alanı {1} Veritabanına ait, ancak sorgu {2} Veritabanına karşı

en: The engine on a sample database cannot be changed.
tr: Örnek bir veritabanındaki motor değiştirilemez.

en: The {0} permissions functionality is only enabled if you have a premium token with the advanced-permissions feature.
tr: {0} izinleri işlevi, yalnızca gelişmiş izinler özelliğine sahip bir premium jetonunuz varsa etkinleştirilir.

en: Unknown setting: {0}
tr: Bilinmeyen ayar: {0}

en: You do not have access to the setting {0}
tr: {0} ayarına erişiminiz yok

en: Setting {0} allows both user-local and database-local values; this is not supported
tr: {0} ayarı, hem yerel kullanıcı hem de veritabanı yerel değerlerine izin verir; bu desteklenmiyor

en: Error purging old cache entries: {0}
tr: Eski önbellek girişleri temizlenirken hata oluştu: {0}

en: Error saving query results to cache: {0}
tr: Sorgu sonuçları önbelleğe kaydedilirken hata oluştu: {0}

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}: {1}
tr: {0} karmalı sorgu için önbelleğe alınmış sonuçları getirmeye çalışırken hata oluştu: {1}

en: Slack user/channel startup cache refreshed with {0} entries, took {1}ms.
tr: Boş kullanıcı/kanal başlangıç önbelleği {0} girişle yenilendi, {1}ms sürdü.

en: Slack is not configured, not refreshing slack user/channel cache.
tr: Slack yapılandırılmamış, gevşek kullanıcı/kanal önbelleği yenilenmiyor.

en: value must be a valid date string
tr: değer geçerli bir tarih dizesi olmalıdır

en: Confirm
tr: Onaylamak

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Turn into Member
tr: Üye Ol

en: Turn into Manager
tr: Yöneticiye Dönüşün

en: {0} and disable download results, control access to the data model, promote group managers, {1}.
tr: {0} ve indirme sonuçlarını devre dışı bırakın, veri modeline erişimi kontrol edin, grup yöneticilerini yükseltin, {1}.

en: and more
tr: ve dahası

en: Manager
tr: Müdür

en: Member
tr: Üye

en: Are you sure?
tr: Emin misin?

en: You will not be able to manage users of this group anymore.
tr: Artık bu grubun kullanıcılarını yönetemeyeceksiniz.

en: Not allowed to edit group memberships
tr: Grup üyeliklerini düzenlemeye izin verilmiyor

en: Exclude
tr: Hariç tutmak

en: No logins
tr: Giriş yok

en: You need unrestricted data access on this table to map custom display values.
tr: Özel görüntüleme değerlerini eşlemek için bu tabloda sınırsız veri erişimine ihtiyacınız var.

en: View Details
tr: Detayları göster

en: Field access denied
tr: Alan erişimi reddedildi

en: No key available
tr: Anahtar yok

en: Connected to
tr: Bağlı

en: Retry now
tr: Tekrar dene

en: Oh oh…
tr: Ah ah…

en: Model Caching Log
tr: Model Önbelleğe Alma Günlüğü

en: Refreshing
tr: Yenileniyor

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: in
tr: içinde

en: Last run at
tr: Son çalıştırma

en: Created by
tr: Oluşturan

en: Failed to update model cache
tr: Model önbelleği güncellenemedi

en: Refreshing model cache
tr: Model önbelleği yenileniyor

en: Model last cached {0}
tr: Model en son önbelleğe alındı {0}

en: Last attempt {0}
tr: Son deneme {0}

en: Refresh now
tr: Şimdi yenile

en: this quarter
tr: bu çeyrek

en: You're allowed to download up to 10,000 rows.
tr: 10.000 satıra kadar indirmenize izin verilir.

en: Groups with Block data access can't download results
tr: Blok veri erişimi olan gruplar sonuçları indiremez

en: Disable model persistence
tr: Model kalıcılığını devre dışı bırak

en: Disabling…
tr: Devre dışı bırakılıyor…

en: Enable model persistence
tr: Model kalıcılığını etkinleştir

en: Enabling…
tr: Etkinleştiriliyor…

en: Default period{0} | Default periods{0}
tr[0]: Varsayılan dönem{0}
tr[1]: Varsayılan dönemler{0}

en: Minute{0} | Minutes{0}
tr[0]: Dakika{0}
tr[1]: Dakika{0}

en: Hour{0} | Hours{0}
tr[0]: Saat{0}
tr[1]: Saat{0}

en: Day{0} | Days{0}
tr[0]: Gün{0}
tr[1]: Günler{0}

en: Week{0} | Weeks{0}
tr[0]: Hafta{0}
tr[1]: Haftalar{0}

en: Month{0} | Months{0}
tr[0]: Ay{0}
tr[1]: Aylar{0}

en: Quarter{0} | Quarters{0}
tr[0]: Çeyrek{0}
tr[1]: Çeyrek{0}

en: Year{0} | Years{0}
tr[0]: Yıl{0}
tr[1]: Yıllar{0}

en: Minute of hour{0} | Minutes of hour{0}
tr[0]: Saat dakikası{0}
tr[1]: Saat dakika{0}

en: Hour of day{0} | Hours of day{0}
tr[0]: Günün saati{0}
tr[1]: Günün saatleri{0}

en: Day of week{0} | Days of week{0}
tr[0]: Haftanın günü{0}
tr[1]: Haftanın günleri{0}

en: Day of month{0} | Days of month{0}
tr[0]: Ayın günü{0}
tr[1]: Ayın günleri{0}

en: Day of year{0} | Days of year{0}
tr[0]: Yılın günü{0}
tr[1]: Yılın günleri{0}

en: Week of year{0} | Weeks of year{0}
tr[0]: Yılın haftası{0}
tr[1]: Yılın haftaları{0}

en: Month of year{0} | Months of year{0}
tr[0]: Yılın ayı{0}
tr[1]: Yılın ayları{0}

en: Quarter of year{0} | Quarters of year{0}
tr[0]: Yılın çeyreği{0}
tr[1]: Yılın çeyrek{0}

en: Saved questions
tr: Kayıtlı sorular

en: Enabling cache will create tables for your models in a dedicated schema and Metabase will refresh them on a schedule. Questions based on your models will query these tables. {0}.
tr: Önbelleğin etkinleştirilmesi, modelleriniz için özel bir şemada tablolar oluşturacak ve Metabase bunları bir zamanlamaya göre yenileyecektir. Modellerinize dayalı sorular bu tabloları sorgulayacaktır: {0}.

en: Refresh every
tr: Bu aralıklarla yenile

en: 2 hours
tr: 2 saat

en: 3 hours
tr: 3 saat

en: 6 hours
tr: 6 saat

en: 12 hours
tr: 12 saat

en: 24 hours
tr: 24 saat

en: Gets a time interval of specified length
tr: Belirtilen uzunlukta bir zaman aralığı alır

en: Gets a timestamp relative to the current time
tr: Geçerli zamana göre bir zaman damgası alır

en: Unpersist model
tr: Modeli kalıcı yapma

en: Persist model
tr: Modeli kalıcı yap

en: Questions that errored when last run
tr: Son çalıştırmada hata veren sorular

en: You don't have permission to save this question.
tr: Bu soruyu kaydetme izniniz yok.

en: Looks like we cannot find any matching datasets.
tr: Görünüşe göre eşleşen veri kümesi bulamıyoruz.

en: Whether to enable using the new experimental Actions features globally. (Actions must also be enabled for each Database.)
tr: Yeni deneysel Actions özelliklerinin global olarak kullanılmasının etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini. (Ayrıca her Veritabanı için eylemler etkinleştirilmelidir.)

en: Actions are not enabled.
tr: Eylemler etkinleştirilmedi.

en: Database does not support persisting
tr: Veritabanı kalıcılığı desteklemiyor

en: Persisting models not enabled for database
tr: Kalıcı modeller bu veritabanı için etkinleştirilmedi

en: Card is not a model
tr: Kart bir model değil

en: Persisting models is not enabled.
tr: Kalıcı modeller etkin değil.

en: Integer greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
tr: Bire eşit veya birden büyük ve yirmidörtten küçük veya eşit tam sayı

en: Value must be an integer representing hours greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
tr: Değer, bire eşit veya birden büyük ve yirmidörtten küçük veya ona eşit saatleri temsil eden bir tam sayı olmalıdır.

en: Enabling model persistence
tr: Model kalıcılığını etkinleştirme

en: Disabling model persistence
tr: Model kalıcılığını devre dışı bırakma

en: Warning: Automagic analysis context is missing result metadata. Unable to resolve Fields by name.
tr: Uyarı: Otomatik analiz bağlamında sonuç meta verileri eksik. Alanlar ada göre çözülemiyor.

note: otherwise this isn't returning something, and that's probably an error. Log it.
en: Cannot resolve Field {0} in automagic analysis context
tr: {0} Alanı, otomajik analiz bağlamında çözülemiyor

en: Error decomposing question: {0}
tr: Soru ayrıştırılırken hata oluştu: {0}

en: Lack permissions to create {0} schema
tr: {0} şeması oluşturmak için izin yok

en: Lack permission to create table in schema {0}
tr: {0} şemasında tablo oluşturma izni yok

en: Lack permission to read table in schema {0}
tr: {0} şemasındaki tabloyu okuma izni yok

en: Lack permission to delete table in schema {0}
tr: {0} şemasındaki tabloyu silme izni yok

en: Step {0} was successful for db {1}
tr: {0} adımı db {1} için başarılı oldu

en: Error in `{0}` while checking for model persistence permissions.
tr: Model kalıcılık izinleri kontrol edilirken `{0}` hatası.

en: Allow persisting models into the source database.
tr: Kalıcı modellerin kaynak veritabanına girmesine izin verin.

en: Hour interval to refresh persisted models.
tr: Kalıcı modelleri yenilemek için saat aralığı.

en: The :feature option is required when using defenterprise in an EE namespace!
tr: Bir EE ad alanında defanterprise kullanılırken :feature seçeneği gereklidir!

en: {0} option for defenterprise should not be set in an OSS namespace! Set it on the EE function instead.
tr: Defenterprise için {0} seçeneği bir OSS ad alanında ayarlanmamalıdır! Bunun yerine EE işlevinde ayarlayın.

en: An EE namespace must be provided when using defenterprise in an OSS namespace!
tr: Bir OSS ad alanında defenterprise kullanılırken bir EE ad alanı sağlanmalıdır!

en: Add it immediately before the argument list.
tr: Argüman listesinden hemen önce ekleyin.

en: Enterprise function {0}/{1} does not have a docstring. Go add one!
tr: Kurumsal işlev {0}/{1} bir belge dizisine sahip değil. Git bir tane ekle!

en: The maximum number of attempts for delivering a single notification.
tr: Tek bir bildirim göndermek için maksimum deneme sayısı.

en: The initial retry delay in milliseconds when delivering notifications.
tr: Bildirimler gönderilirken milisaniye cinsinden ilk yeniden deneme gecikmesi.

en: The delay multiplier between attempts to deliver a single notification.
tr: Tek bir bildirim gönderme girişimleri arasındaki gecikme çarpanı.

en: The randomization factor of the retry delay when delivering notifications.
tr: Bildirimler gönderilirken yeniden deneme gecikmesinin rasgeleleştirme faktörü.

en: The maximum delay between attempts to deliver a single notification.
tr: Tek bir bildirim gönderme girişimleri arasındaki maksimum gecikme.

en: Reconfiguring notification sender
tr: Bildirim göndericisini yeniden yapılandırma

en: Substituting cached query for card {0} from {1}.{2}
tr: {1}'den gelen {0} kartı için önbelleğe alınmış sorgu değiştiriliyor.{2}

en: Unpersisting model with card-id {0}
tr: {0} kart kimliğine sahip kalıcı model

en: Error unpersisting model with card-id {0}
tr: {0} kart kimliğine sahip kalıcı olmayan model hatası

en: Starting persisted model refresh task for Database {0}.
tr: {0} Veritabanı için kalıcı model yenileme görevi başlatılıyor.

en: Error refreshing persisting model with card-id {0}
tr: {0} kart kimliğine sahip kalıcı model yenilenirken hata oluştu

en: Finished persisted model refresh task for Database {0}.
tr: {0} Veritabanı için kalıcı model yenileme görevi tamamlandı.

en: Attempting to refresh individual for persisted-info {0}.
tr: Kalıcı bilgi için kişi yenilemeye çalışılıyor {0}.

en: Finished updated model-id {0} from persisted-info {1}.
tr: Kalıcı bilgi {1}'den güncellenen model kimliği {0} tamamlandı.

en: Unable to refresh model with card-id {0}
tr: {0} kart kimliğine sahip model yenilenemiyor

en: Unknown payload type {0}
tr: Bilinmeyen yük türü {0}

en: Migrating from self-hosted?
tr: Kendi kendine barındırılandan mı geçiş yapıyorsunuz?

en: Check out our docs for how to migrate your self-hosted instance to Cloud.
tr: Şirket içinde barındırılan örneğinizi Bulut'a nasıl geçireceğiniz konusunda belgelerimize göz atın.

en: Enter a default value…
tr: Varsayılan bir değer girin

en: Add title
tr: Başlık ekle

en: About
tr: Hakkında

en: Add description
tr: Açıklama ekle

en: Edit metadata
tr: Metadata düzenle

en: Turn into a model
tr: Modele dönüştür

en: Turn back to saved question
tr: Kayıtlı soruya geri dön

en: More info
tr: Daha fazla bilgi

en: Move, archive, and more...
tr: Taşıma, arşivleme ve daha fazlası...

en: In order to send subscriptions and alerts to private Slack channels, you must first add the Metabase bot to them.
tr: Özel Slack kanallarına abonelik ve uyarı gönderebilmek için öncelikle bunlara Metabase botunu eklemelisiniz.

en: Are you sure you want to reset to default colors?
tr: Varsayılan renklere sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: If you do this, your colors will change to our default colors. This action can’t be undone.
tr: Bunu yaparsanız, renkleriniz varsayılan renklerimize dönüşecektir. Bu işlem geri alınamaz.

en: This collection is empty
tr: Bu koleksiyon boş

en: Create a new…
tr: Yeni bir tane oluştur…

en: Edit permissions
tr: İzinleri düzenle

en: Open this question and fill in its variables to see it.
tr: Bu soruyu açın ve görmek için değişkenlerini doldurun.

en: Only Admins are able to embed questions. If you need access to this feature, reach out to them for permissions.
tr: Sadece Yöneticiler soruları yerleştirebilir. Bu özelliğe erişmeniz gerekiyorsa, erişim izni için yetkili kişilerle görüşünüz.

en: In order to embed your question, you have to first {0}
tr: Sorunuzu yerleştirebilmek için, ilk önce {0}

en: Model moved to {0}
tr: Model {0} konumuna taşındı

en: Question moved to {0}
tr: Soru {0} konumuna taşındı

en: Connect database
tr: Veritabanını bağla

en: Skip
tr: Atlamak

en: Hi{0}. Nice to meet you!
tr: Merhaba{0}. Tanıştığıma memnun oldum!

en: {0} is connected to:
tr: {0} şunlara bağlı:

en: No details found
tr: Hiçbir ayrıntı bulunamadı

en: Question last cached {0}
tr: Soru en son önbelleğe alındı {0}

en: Cache Configuration
tr: Önbellek Yapılandırması

en: Palette preview
tr: Palet önizlemesi

en: Where it's used
tr: nerede kullanılır

en: Chart colors
tr: Grafik renkleri

en: Reset to default colors
tr: Varsayılan renklere sıfırla

en: Generate chart colors
tr: Grafik renkleri oluştur

en: User interface colors
tr: Kullanıcı arayüzü renkleri

en: You can choose up to 24 hex values. We’ll auto-generate what you leave blank.
tr: 24 adede kadar onaltılık değer seçebilirsiniz. Boş bıraktıklarınızı otomatik olarak oluşturacağız.

en: Font weight
tr: Yazı tipi ağırlığı

en: Display our little friend on the homepage
tr: Küçük arkadaşımızı ana sayfada göster

en: In order to remove the Metabase logo from embeds, you can always upgrade to {0}
tr: Metatabanı logosunu yerleştirmelerden kaldırmak için istediğiniz zaman {0} sürümüne yükseltebilirsiniz.

en: one of our paid plans.
tr: ücretli planlarımızdan biri.

en: embedding the entire metabase app
tr: tüm metatabanı uygulamasını gömme

en: With {0} you can embed the full Metabase app and enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. You can also get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
tr: {0} ile tam Metabase uygulamasını yerleştirebilir ve kullanıcılarınızın grafiklerde detaya gitmesine, koleksiyonlara göz atmasına ve grafik sorgu oluşturucuyu kullanmasına olanak sağlayabilirsiniz. Ayrıca öncelikli destek, içgörülerinizi ekiplerinizle paylaşmanıza yardımcı olacak daha fazla araç ve müşterileriniz için sorunsuz, etkileşimli veri deneyimleri oluşturmanıza yardımcı olacak güçlü seçenekler de alabilirsiniz.

en: some of our paid plans,
tr: ücretli planlarımızdan bazıları,

en: Premium embedding
tr: Premium gömme

en: Queued
tr: sıraya alındı

en: Hey there{0}
tr: Merhaba{0}

en: How's it going{0}?
tr: Nasıl gidiyor{0}?

en: Howdy{0}
tr: naber{0}

en: Greetings{0}
tr: selamlar{0}

en: Good to see you{0}
tr: Seni görmek güzel{0}

en: Paid
tr: Paralı

en: Embedding
tr: Gömme

en: Embed dashboards, questions, or the entire Metabase app into your application. Integrate with your server code to create a secure environment, limited to specific users or organizations.
tr: Panoları, soruları veya tüm Metatabanı uygulamasını uygulamanıza gömün. Belirli kullanıcılar veya kuruluşlarla sınırlı, güvenli bir ortam oluşturmak için sunucu kodunuzla entegre edin.

en: By enabling embedding you're agreeing to
tr: Yerleştirmeyi etkinleştirerek şunları kabul ediyorsunuz:

en: our embedding license.
tr: yerleştirme lisansımız.

en: More details
tr: Daha fazla detay

en: When you embed charts or dashboards from Metabase in your own
    application, that application isn't subject to the Affero General Public
    License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase
    logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds.
tr: Metabase'den kendi tablonuza grafikler veya panolar gömdüğünüzde
    başvuru, bu uygulama Affero Genel Kamuya tabi değildir
    Metatabanı tutmanız koşuluyla, Metataban'ın geri kalanını kapsayan lisans
    logosu ve bu yerleştirmelerde görünen "Powered by Metabase".

en: Your should, however, read the license text linked above as that is the
    actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
tr: Bununla birlikte, yukarıda bağlantısı verilen lisans metnini okumalısınız, çünkü
    Bu özelliği etkinleştirerek kabul edeceğiniz gerçek lisans.

en: We will refresh your models {0}
tr: Modellerinizi yenileyeceğiz {0}

en: Seconds and year properties are not allowed
tr: Saniye ve yıl özelliklerine izin verilmez

en: cron syntax
tr: cron sözdizimi

en: Our {0} is a string of 5 fields separated by white spaces
tr: {0}, beyaz boşluklarla ayrılmış 5 alandan oluşan bir dizedir

en: Allowed values
tr: İzin verilen değerler

en: Create Slack App
tr: Slack Uygulaması Oluştur

en: Filter {0}
tr: {0} filtresi

en: 1. Click the button below and create your Slack App
tr: 1. Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve Slack Uygulamanızı oluşturun

en: First, {0} using the Metabase configuration. Once created, click “${ 1 }” to authorize it.
tr: İlk olarak, Metatabanı yapılandırmasını kullanarak {0}. Oluşturulduktan sonra, yetkilendirmek için “${ 1 }” üzerine tıklayın.

en: click the button below to create your Slack App
tr: Slack Uygulamanızı oluşturmak için aşağıdaki düğmeyi tıklayın

en: There was an error loading the field values for this field
tr: Bu alan için alan değerleri yüklenirken bir hata oluştu

en: more options
tr: Daha fazla seçenek

en: min
tr: dk

en: max
tr: maksimum

en: Waiting to create the first model cache
tr: İlk model önbelleğini oluşturmak için bekleniyor

en: Learn more.
tr: Daha fazla bilgi edin.

en: Cache models
tr: Önbellek modelleri

en: We'll create tables with model data and refresh them on a schedule you define. To enable it, you need to grant this connection credential read and write permissions on the "{0}" schema or grant create schema permissions. {1}
tr: Model verileriyle tablolar oluşturacağız ve bunları sizin tanımladığınız bir programa göre yenileyeceğiz. Etkinleştirmek için, bu bağlantı kimlik bilgilerini "{0}" şemasında okuma ve yazma izinleri vermeniz veya şema oluşturma izinleri vermeniz gerekir. {1}

en: Turn model caching off
tr: Model önbelleğe almayı kapat

en: Turn model caching on
tr: Model önbelleğe almayı aç

en: For models to be cached, the user should have create table permission or create schema permission in this database.
tr: Önbelleğe alınacak modeller için, kullanıcının bu veritabanında tablo oluşturma iznine veya şema oluşturma iznine sahip olması gerekir.

en: Day-of-week values must be between 1 and 7
tr: Haftanın günü değerleri 1 ile 7 arasında olmalıdır

en: Day-of-week values must be SUN, MON, TUE, WED, THU, FRI, SAT OR between 1 and 7, - * ? / L #
tr: Haftanın günü değerleri PAZ, PAZAR, SA, ÇAR, PAZAR, CUM, CUMARTESİ VEYA 1 ile 7 arasında olmalıdır, - * ? / L#

en: Unsupported day of week value. Possible values are 1-7 or SUN-SAT , - * ? / L #
tr: Desteklenmeyen haftanın günü değeri. Olası değerler 1-7 veya SUN-SAT , - * ? / L#

en: A numeric value between 1 and 5 must follow the # option
tr: 1 ile 5 arasında bir sayısal değer # seçeneğini takip etmelidir

en: Day of month values must be between 1 and 31
tr: Ayın günü değerleri 1 ile 31 arasında olmalıdır

en: Offset from last day must be less or equal 30
tr: Son günden itibaren mahsup 30'dan küçük veya eşit olmalıdır

en: Month values must be between 1 and 12
tr: Ay değerleri 1 ile 12 arasında olmalıdır

en: Month values must be JAN, FEB, MAR, APR, MAY, JUN, JUL, AUG, SEP, OCT, NOV, DEC or between 1 and 12
tr: Ay değerleri OCAK, ŞUBAT, MAR, NİSAN, MAYIS, HAZİRAN, TEMMUZ, AĞUSTOS, EYLÜL, EKİM, KASIM, Aralık veya 1 ile 12 arasında olmalıdır

en: Start year must be less than stop year
tr: Başlangıç yılı, bitiş yılından az olmalıdır

en: Unsupported year value. Possible values are 1970-2099 , - * /
tr: Desteklenmeyen yıl değeri. Olası değerler 1970-2099 , - * /

en: Minute and second values must be between 0 and 59 and hour values must be between 0 and 23
tr: Dakika ve saniye değerleri 0 ile 59 arasında ve saat değerleri 0 ile 23 arasında olmalıdır

en: You must use ? in the day-of-week or day-of-month field
tr: Kullanmalısın ? haftanın günü veya ayın günü alanında

en: Invalid cron expression
tr: Geçersiz cron ifadesi

en: Doing science...
tr: Bilim yapmak...

en: Running query...
tr: Sorgu çalıştırılıyor...

en: Loading results...
tr: Sonuçlar Yükleniyor...

en: Summaries
tr: özetler

en: Item Detail
tr: Ürün Detayı

en: Color of filters in the query builder, buttons and links in filter widgets.
tr: Sorgu oluşturucudaki filtrelerin rengi, filtre widget'larındaki düğmeler ve bağlantılar.

en: Bold
tr: Gözü pek

en: Heavy
tr: Ağır

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. {0}
tr: Bu Pro/Enterprise özelliği ile tam Metatabanı uygulamasını gömebilirsiniz. Kullanıcılarınızın grafiklerde detaya gitmesine, koleksiyonlara göz atmasına ve grafik sorgu oluşturucuyu kullanmasına olanak sağlayın. {0}

en: Authorized origins
tr: Yetkili menşeler

en: Enter the origins for the websites or web apps where you want to allow embedding, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
tr: Yerleştirmeye izin vermek istediğiniz web siteleri veya web uygulamalarının kaynaklarını bir boşlukla ayırarak girin. Girilebilecekler için {0} burada.

en: exact specifications
tr: kesin özellikler

en: Don’t show visualization
tr: Görselleştirmeyi gösterme

en: Show visualization
tr: Görselleştirmeyi göster

en: Revert to this version
tr: Bu sürüme geri dön

en: Make collection official
tr: Koleksiyonu resmi hale getirin

en: Remove Official badge
tr: Resmi rozeti kaldır

en: Appearance
tr: Dış görünüş

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Loading message
tr: Mesaj yükleniyor

en: From Name
tr: İsimden

en: Reply-To Address
tr: Yanıt Adresi

en: That's not a valid email addresses
tr: Bu geçerli bir e-posta adresi değil

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards.
tr: Yöneticilerin, Sorular ve Gösterge Tabloları için herkes tarafından görüntülenebilir bağlantılar (ve yerleştirilebilir iframe'ler) oluşturmasını sağlayın.

en: Allow questions, dashboards, and more to be embedded. {0}
tr: Soruların, panoların ve daha fazlasının yerleştirilmesine izin verin. {0}

en: Standalone embeds
tr: Bağımsız yerleştirmeler

en: Securely embed individual questions and dashboards within other applications.
tr: Bireysel soruları ve gösterge tablolarını diğer uygulamalara güvenli bir şekilde yerleştirin.

en: Full-app embedding
tr: Tam uygulama yerleştirme

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder.
tr: Bu Pro/Enterprise özelliği ile tam Metatabanı uygulamasını gömebilirsiniz. Kullanıcılarınızın grafiklerde detaya geçiş yapmasına, koleksiyonlara göz atmasına ve grafik sorgu oluşturucuyu kullanmasına olanak sağlayın.

en: Standalone Embed Secret Key used to sign JSON Web Tokens for requests to /api/embed endpoints. This lets you create a secure environment limited to specific users or organizations.
tr: /api/embed uç noktalarına yönelik istekler için JSON Web Belirteçlerini imzalamak için kullanılan Bağımsız Göm Gizli Anahtarı. Bu, belirli kullanıcılar veya kuruluşlarla sınırlı güvenli bir ortam oluşturmanıza olanak tanır.

en: Use public link
tr: Herkese açık bağlantıyı kullan

en: Auto Refresh
tr: Otomatik yenileme

en: edited this
tr: bunu düzenledi

en: Learn how to debug SQL errors
tr: SQL hatalarını nasıl ayıklayacağınızı öğrenin

en: set up email
tr: e-postayı ayarla

en: configure Slack
tr: Slack'i yapılandır

en: Dashboard name
tr: Pano adı

en: All dashboards
tr: Tüm panolar

en: All databases
tr: Tüm veritabanları

en: Query Not Recorded, sorry
tr: Sorgu Kaydedilmemiş, üzgünüm

en: All schemas
tr: Tüm şemalar

en: All tables
tr: Tüm tablolar

en: Member name
tr: Üye adı

en: All members
tr: Tüm üyeler

en: Audit log
tr: Denetim günlüğü

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to log in. If this user is unable to authenticate then you can {1}
tr: Giriş yapma talimatlarıyla birlikte {0} adresine bir davet gönderdik. Bu kullanıcı kimlik doğrulaması yapamıyorsa, {1}

en: reset their password.
tr: şifrelerini sıfırla.

en: read
tr: okuman

en: write
tr: yazmak

en: read or write
tr: oku veya yaz

en: That's not a valid list of email addresses
tr: Bu, geçerli bir e-posta adresi listesi değil

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Use instance font
tr: Örnek yazı tipini kullan

en: Download data
tr: Verileri indir

en: Enable users to download data from this embed?
tr: Kullanıcıların bu yerleştirmeden veri indirmesine izin verilsin mi?

en: Example:
tr: Örnek:

en:  by
tr:  ile

en: Show more filters
tr: Daha fazla filtre göster

en: New row
tr: Yeni satır

en: More columns
tr: Daha fazla sütun

en: Choose a join type
tr: Bir birleştirme türü seçin

en: Dismiss sync spinner manually
tr: Senkronizasyon döndürücüyü manuel olarak kapat

en: Dismissing…
tr: Kapatılıyor…

en: Failed to dismiss sync spinner
tr: Senkronizasyon döndürücü kapatılamadı

en: Sync spinners dismissed!
tr: Senkronizasyon çarkları görevden alındı!

en: Refresh models every…
tr: Modelleri her…

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow. True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
tr: Boolean, analitik olaylarının Snowplow'a gönderilip gönderilmediğini gösterir. Bu örnek için anonim izleme etkinleştirildiyse ve bir Snowplow toplayıcısı varsa doğrudur.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events. Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
tr: Bir Snowplow toplayıcısının analitik olaylarını almak için uygun olup olmadığını gösteren Boole. Cypress testlerinde veya yerel geliştirme sırasında ortam değişkeni aracılığıyla ayarlanmalıdır.

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase. This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
tr: Bu Metabase örneğini tanımlamak için Snowplow analizlerinde kullanılacak benzersiz tanımlayıcı. Bazı analiz olayları ilk kurulumdan önce gönderildiğinden, bu genel bir ayardır.

en: check your host settings
tr: ana bilgisayar ayarlarınızı kontrol edin

en: check your port settings
tr: bağlantı noktası ayarlarınızı kontrol edin

en: String representing a cron schedule
tr: Bir cron zamanlamasını temsil eden dize

en: Must be a valid cron string not specifying a year
tr: Bir yıl belirtmeden geçerli bir cron dizesi olmalıdır

en: Value must be a string representing a cron schedule of format <seconds> <minutes> <hours> <day of month> <month> <day of week> <year>
tr: Değer, <saniye> <dakika> <saat> <ayın günü> <ay> <haftanın günü> <yıl> biçiminde bir cron zamanlamasını temsil eden bir dize olmalıdır

en: Using definitions:
    Metrics:
    {0}
    Filters:
    {1}
tr: Tanımları kullanma:
    Metrikler:
    {0}
    Filtreler:
    {1}

en: Dimensions bindings:
    {0}
tr: Boyut bağlamaları:
    {0}

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:
    {2}
tr: {1} kontrol paneline {0} kart ekleniyor:
    {2}

en: System info:
     {0}
tr: Sistem bilgisi:
     {0}

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database. When should Metabase automatically scan and cache field values?
tr: Metatabanı, panolarda ve sorularda onay kutusu filtrelerini etkinleştirmek için bu veritabanındaki her alanda bulunan değerleri tarayabilir. Bu, özellikle çok büyük bir veritabanınız varsa, biraz kaynak yoğun bir süreç olabilir. Metatabanı alan değerlerini ne zaman otomatik olarak taramalı ve önbelleğe almalıdır?

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase [Cloud IP addresses](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):
tr: Veritabanınız bir güvenlik duvarının arkasındaysa Metatabanımızdan [Bulut IP adresleri](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html) gelen bağlantılara izin vermeniz gerekebilir:

en: Unfold JSON Columns
tr: JSON Sütunlarını Açın

en: We unfold JSON columns into component fields.This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
tr: JSON sütunlarını bileşen alanlarına açıyoruz. Bu, varsayılan olarak açıktır, ancak performans yavaşsa kapatabilirsiniz.

en: Unable to rollback database check for model persistence
tr: Model kalıcılığı için veritabanı denetimi geri alınamıyor

en: Killed mysql process id {0} due to timeout.
tr: Zaman aşımı nedeniyle {0} mysql işlem kimliği sonlandırıldı.

en: Undoing step `{0}` for db {1}
tr: db {1} için "{0}" adımı geri alınıyor

en: Implicitly relative file paths are not allowed.
tr: Dolaylı olarak göreli dosya yollarına izin verilmez.

en: Looks like the Username or Password is incorrect.
tr: Kullanıcı adı veya Parola yanlış gibi görünüyor.

en: Looks like you forgot to enter your Password.
tr: Parolanızı girmeyi unutmuşsunuz gibi görünüyor.

en: Database cannot be found.
tr: Veritabanı bulunamadı.

en: Looks like your Password is incorrect.
tr: Parolanız yanlış görünüyor.

en: Unsupported client SSL key type - are you using an RSA key?
tr: Desteklenmeyen istemci SSL anahtarı türü - RSA anahtarı mı kullanıyorsunuz?

en: Looks like your Username is incorrect.
tr: Kullanıcı adınız yanlış görünüyor.

en: check your username
tr: kullanıcı adınızı kontrol edin

en: check your password
tr: şifreni kontrol et

en: Hmm, we couldn''t connect to the database. Make sure your Host and Port settings are correct
tr: Hmm, veritabanına bağlanamadık. Ana Bilgisayar ve Bağlantı Noktası ayarlarınızın doğru olduğundan emin olun

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Username and Password.
tr: SSH tünel ana bilgisayarına bağlanamadık. Kullanıcı Adı ve Şifreyi kontrol edin.

en: check your database name settings
tr: veritabanı adı ayarlarınızı kontrol edin

en: Invalid client SSL key - did you select the correct file?
tr: Geçersiz istemci SSL anahtarı - doğru dosyayı mı seçtiniz?

en: please enable SSL
tr: lütfen SSL'yi etkinleştirin

en: Cycle detected resolving dependent visible-if properties for driver {0}: {1}
tr: {0} sürücüsü için bağımlı görünür-if özellikleri çözümlenirken döngü algılandı: {1}

en: Server appears to require SSL - please enable SSL below
tr: Sunucu SSL gerektiriyor - lütfen aşağıda SSL'yi etkinleştirin

en: It looks like your Host is invalid. Please double-check it and try again.
tr: Barındırıcınız geçersiz gibi görünüyor. Lütfen tekrar kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Host and Port.
tr: SSH tünel ana bilgisayarına bağlanamadık. Ana Bilgisayarı ve Bağlantı Noktasını kontrol edin.

en: check your connection string
tr: bağlantı dizginizi kontrol edin

en: Looks like the Database name is incorrect.
tr: Veritabanı adı yanlış gibi görünüyor.

en: The email address you want to use for the sender of emails.
tr: E-postaların göndericisi için kullanmak istediğiniz e-posta adresi.

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address. You can have multiple reply-to email addresses, just separate them with a comma.
tr: Gönderen adresinden farklıysa, yanıtların gitmesini istediğiniz e-posta adresi. Birden fazla yanıt e-posta adresiniz olabilir, bunları virgülle ayırmanız yeterlidir.

en: The name you want to use for the sender of emails.
tr: E-posta gönderen için kullanmak istediğiniz ad.

en: [{0}] Model cache refresh failed for {1}
tr: [{0}] {1} için model önbelleği yenileme başarısız oldu

en: Google Sign-In token appears to be incorrect. Double check that it matches in Google and Metabase.
tr: Google Oturum Açma belirteci yanlış görünüyor. Google ve Metabase'de eşleştiğini iki kez kontrol edin.

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot. Please use a new Slack app integration instead.
tr: Metabase Slack botunu bağlamak için kullanımdan kaldırılan Slack API belirteci. Lütfen bunun yerine yeni bir Slack uygulaması entegrasyonu kullanın.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app. This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
tr: Metabase Slack uygulamasını bağlamak için bot kullanıcısı OAuth jetonu. Bu, Metabase v0.42.0'dan başlayarak tüm yeni Slack entegrasyonları için kullanılmalıdır.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid. Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
tr: Ayarlanmışsa, mevcut Slack uygulama belirtecinin geçerli olup olmadığı. Slack API isteği bir auth hatası döndürürse 'false' olarak ayarlayın.

en: Error normalizing query: {0}
tr: Sorgu normalleştirilirken hata oluştu: {0}

en: Error canonicalizing query: {0}
tr: Sorgu standart hale getirilirken hata oluştu: {0}

en: Invalid MBQL clause: {0}
tr: Geçersiz MBQL yan tümcesi: {0}

en: Error normalizing form: {0}
tr: Form normalleştirilirken hata oluştu: {0}

en: {0} is not a valid temporal unit for {1}; not adding to clause {2}
tr: {0}, {1} için geçerli bir zaman birimi değil; {2} yan tümcesine eklenmiyor

en: {0}''s Personal Collection
tr: {0}'in Kişisel Koleksiyonu

en: Full FieldValues shouldn't have hash_key.
tr: Tam FieldValues hash_key içermemelidir.

en: Invalid field-values type.
tr: Geçersiz alan değerleri türü.

en: Advanced FieldValues requires a hash_key.
tr: Advanced FieldValues bir hash_key gerektirir.

en: Can't update type or hash_key for a FieldValues.
tr: FieldValues için tür veya hash_key güncellenemiyor.

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces. We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
tr: Tablo ve alan adlarını daha insan dostu hale getirmek için Metabase, içlerindeki tire ve alt çizgileri boşluklarla değiştirecektir. Bu sırada her kelimeyi büyük harfle yazacağız, böylece 'last_visited_at', 'Son Ziyaret Edilme Zamanı' olacak.

en: :parameters must be a sequence of maps with :id and :type keys
tr: :parametreler, :id ve :type tuşlarına sahip bir dizi harita olmalıdır

en: :parameter_mappings must be a sequence of maps with :parameter_id and :type keys
tr: :parameter_mappings, :parameter_id ve :type tuşlarına sahip bir dizi harita olmalıdır

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date. Please fetch new data and try again.
tr: Başka birinin izinleri düzenlediği ve verileriniz güncel değil gibi görünüyor. Lütfen yeni veriler getirin ve tekrar deneyin.

en: You cannot update a permissions entry! Delete it and create a new one.
tr: Bir izin girişini güncelleyemezsiniz! Silin ve yeni bir tane oluşturun.

en: This will replace “Lato” as the font family.
tr: Bu, yazı tipi ailesi olarak “Lato”nun yerini alacaktır.

en: cron syntax string to schedule refreshing persisted models.
tr: Kalıcı modelleri yenilemeyi planlamak için cron sözdizimi dizesi.

en: The startup time in milliseconds
tr: Milisaniye cinsinden başlatma süresi

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries. It won''t affect most SQL queries, although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
tr: Bu, haftaya göre gruplandırma veya GUI sorgularında filtreleme gibi şeyleri etkiler. Snowflake'de WEEK_START oturum değişkenini ayarlamak için kullanılmasına rağmen çoğu SQL sorgusunu etkilemez.

en: Tell us where to find the file for each font weight. You don’t need to include all of them, but it’ll look better if you do.
tr: Her yazı tipi ağırlığı için dosyayı nerede bulacağımızı bize bildirin. Hepsini eklemeniz gerekmez, ancak yaparsanız daha iyi görünür.

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts. Users can individually override this default language from their own account settings.
tr: Metatabanı kullanıcı arayüzü, sistem e-postaları, darbeler ve uyarılardaki tüm kullanıcılar için varsayılan dil. Kullanıcılar, bu varsayılan dili kendi hesap ayarlarından bireysel olarak geçersiz kılabilir.

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added. Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
tr: Bir sonraki veritabanı bağlantısı eklendikten sonra bir tanıtım modunun gösterilip gösterilmeyeceği. Varsayılan olmayan herhangi bir veritabanı bu örnek için senkronizasyonu zaten tamamladıysa varsayılan olarak false olur.

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here. So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
tr: Kaydedilen her bir sorunun önbelleğe alınmış sonucunun ne kadar süre kalacağını belirlemek için, sorgunun ortalama yürütme süresini alır ve buraya girdiğiniz şeyle çarparız. Bu nedenle, bir sorgunun çalışması ortalama 2 dakika sürerse ve çarpanınız için 10 girerseniz, önbellek girişi 20 dakika boyunca devam eder.

en: Default page to show people when they log in.
tr: İnsanlara giriş yaptıklarında göstermek için varsayılan sayfa.

en: Message to show while a query is running.
tr: Bir sorgu çalışırken gösterilecek mesaj.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects, and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
tr: Bu URL, e-postalarda, auth yönlendirmelerinde ve bazı yerleştirme senaryolarında bağlantı oluşturma gibi şeyler için kullanılır; bu nedenle, onu değiştirmek işlevselliği bozabilir veya bu durumda kilitlenmenize neden olabilir.

en: Invalid font {0}
tr: Geçersiz yazı tipi {0}

en: Enables Metabot character on the home page
tr: Ana sayfada Metabot karakterini etkinleştirir

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag with the ID {1} or name {2}.
tr: Geçersiz parametre: {0} Kartı, {1} kimliğine veya {2} adına sahip bir şablon etiketine sahip değil.

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a parameter with the ID {1}.
tr: Geçersiz parametre: {0} kartında {1} kimliğine sahip bir parametre yok.

en: Invalid parameter: missing id
tr: Geçersiz parametre: eksik kimlik

en: Found substitute cached query for card {0} from {1}.{2}
tr: {1}'den gelen {0} kartı için yedek önbelleğe alınmış sorgu bulundu.{2}

en: Base-64 encoded public key for this site''s SSL certificate. Specify this to enable HTTP Public Key Pinning. See {0} for more information.
tr: Bu sitenin SSL sertifikası için Base-64 kodlu ortak anahtar. HTTP Ortak Anahtar Sabitlemeyi etkinleştirmek için bunu belirtin. Daha fazla bilgi için bkz. {0}.

en: Error in api/health database check
tr: API/sağlık veritabanı kontrolünde hata

en: Deleted {0} expired advanced fieldvalues
tr: Silinen {0} süresi dolmuş gelişmiş alan değerleri

en: Task scheduler initialized into standby mode.
tr: Görev zamanlayıcı bekleme modunda başlatıldı.

en: Scheduler not initialized but `start-scheduler!` called. Please call `init-scheduler!` before attempting to start.
tr: Zamanlayıcı başlatılmadı ama 'start-scheduler!' çağrıldı. Lütfen başlatmayı denemeden önce `init-scheduler!` arayın.

en: Task scheduler started
tr: Görev zamanlayıcı başlatıldı

en: Finished persisted model refresh task for Database {0} with {1} successes and {2} errors.
tr: {1} başarı ve {2} hata ile {0} Veritabanı için kalıcı model yenileme görevi tamamlandı.

en: Attempting to refresh persisted model {0}.
tr: Kalıcı model {0} yenilemeye çalışılıyor.

en: Error updating database {0} for randomized schedules
tr: Rastgele programlar için {0} veritabanı güncellenirken hata oluştu

en: Updated default schedules for {0} databases
tr: {0} veritabanları için güncellenmiş varsayılan programlar

en: Resulting transforms do not conform to expectations.
    Expected: {0}
tr: Ortaya çıkan dönüşümler beklentilere uymuyor.
    Beklenen: {0}

en: parameter must be a map with :id and :type keys
tr: parametre, :id ve :type tuşlarına sahip bir harita olmalıdır

en: parameter_mapping must be a map with :parameter_id and :target keys
tr: parametre_mapping, :parameter_id ve :target anahtarlarına sahip bir harita olmalıdır

en: String must be a valid 21-character NanoID string.
tr: Dize, 21 karakterlik geçerli bir NanoID dizesi olmalıdır.

en: Error parsing {0}:
    {1}
tr: {0} ayrıştırılırken hata oluştu:
    {1}

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages. A hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string) is strongly recommended.
tr: JWT mesajlarını doğrulamak için kullanılan özel anahtarı tohumlamak için kullanılan dize. Onaltılık olarak kodlanmış 256 bitlik bir anahtar (yani 64 karakterlik bir dize) şiddetle tavsiye edilir.

en: SSO is trying to do an open redirect to an untrusted site
tr: SSO, güvenilmeyen bir siteye açık yönlendirme yapmaya çalışıyor

en: {0} active filter | {0} active filters
tr[0]: {0} aktif filtre
tr[1]: {0} aktif filtre

en: minutes
tr: dakika

en: Timeout must be greater than 0
tr: Zaman aşımı 0'dan büyük olmalıdır

en: Show this on the home and login pages
tr: Bunu ana sayfa ve giriş sayfalarında gösterin

en: Search for a column...
tr: Bir sütun arayın...

en: This table hasn’t been synced yet
tr: Bu tablo henüz senkronize edilmedi

en: It was automatically marked as Hidden during the initial sync of this database. Do you want to make it queryable and sync it?
tr: Bu veritabanının ilk senkronizasyonu sırasında otomatik olarak Gizli olarak işaretlendi. Sorgulanabilir hale getirmek ve senkronize etmek istiyor musunuz?

en: Change to Queryable and sync it
tr: Sorgulanabilir olarak değiştirin ve senkronize edin

en: Filter down to a segment
tr: Bir segmente kadar filtreleme

en: Clear all filters
tr: Tüm filtreleri temizle

en: Apply Filters
tr: Filtreleri Uygula

en: Filter {0} by
tr: 0} ile filtreleyin

en: Filter segments
tr: Filtre segmentleri

en: ⚠️ We couldn't process payment for your account. Please {0} to avoid service interruptions.
tr: ⚠️ Hesabınız için ödeme işlemini gerçekleştiremedik. Hizmet kesintilerini önlemek için lütfen {0}.

en: review your payment settings
tr: ödeme ayarlarınızı gözden geçirin

en: ⚠️ Pro features won’t work right now due to lack of payment. {0} to restore Pro functionality.
tr: ⚠️ Pro özellikleri ödeme eksikliği nedeniyle şu anda çalışmıyor. Pro işlevselliğini geri yüklemek için {0}.

en: Review your payment settings
tr: Ödeme ayarlarınızı gözden geçirin

en: Session timeout
tr: Oturum zaman aşımı

en: Time before inactive users are logged out.
tr: Etkin olmayan kullanıcıların oturumu kapatılmadan önceki süre.

en: Lighthouse illustration
tr: Deniz feneri illüstrasyonu

en: Variable to map to
tr: Eşlenecek değişken

en: You can connect widgets to {{variables}} in text cards.
tr: Metin kartlarında widget'ları {{değişkenler}}'e bağlayabilirsiniz.

en: If you have a PEM SSL client key, you can convert that key to the PKCS-8/DER format using OpenSSL. {0}.
tr: Bir PEM SSL istemci anahtarınız varsa, OpenSSL kullanarak bu anahtarı PKCS-8/DER biçimine dönüştürebilirsiniz. {0}.

en: You can use Markdown here, and include variables {{like_this}}
tr: Burada Markdown kullanabilir ve {{like_this}} değişkenlerini dahil edebilirsiniz.

en: Prometheus web-server shut down
tr: Prometheus web sunucusu kapatıldı

en: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT value of ''{0}'' is not parseable as an integer.
tr: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT ''{0}'' değeri bir tamsayı olarak ayrıştırılamaz.

en: C3P0 Max pool size
tr: C3P0 Maksimum havuz boyutu

en: Port to serve prometheus metrics from. If set, prometheus collectors are registered and served from `localhost:<port>/metrics`.
tr: Prometheus metriklerinin sunulacağı port. Ayarlanırsa, prometheus toplayıcıları `localhost:<port>/metrics` adresinden kaydedilir ve sunulur.

en: C3P0 Number of idle connections
tr: C3P0 Boşta kalan bağlantı sayısı

en: Error stopping prometheus web-server
tr: Prometheus web sunucusu durdurulurken hata oluştu

en: C3P0 Number of connections
tr: C3P0 Bağlantı sayısı

en: Failed to initialize Prometheus on port {0}
tr: Prometheus {0} bağlantı noktasında başlatılamadı

en: Starting prometheus metrics web-server on port {0}
tr: Prometheus metrics web sunucusu {0} bağlantı noktasında başlatılıyor

en: C3P0 Minimum pool size
tr: C3P0 Minimum havuz büyüklüğü

en: Unrecognized measurement {0} in prometheus stats
tr: Prometheus istatistiklerinde tanınmayan ölçüm {0}

en: C3P0 Number of busy connections
tr: C3P0 Meşgul bağlantı sayısı

en: Starting prometheus metrics collector
tr: Prometheus metrik toplayıcısını başlatma

en: Attempting to set up prometheus metrics web-server with no web-server port provided
tr: Web sunucusu bağlantı noktası sağlanmadan prometheus metrics web sunucusu kurulmaya çalışılıyor

en: Attempting to set up prometheus metrics with no web-server port provided
tr: Web sunucusu bağlantı noktası sağlanmadan prometheus metrikleri kurulmaya çalışılıyor

en: Metadata not ready in {0} minutes, abandoning
tr: Meta veriler {0} dakika içinde hazır değil, terk ediliyor

en: Metadata updated asynchronously for card {0}
tr: Meta veriler {0} kartı için eşzamansız olarak güncellendi

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because no metadata
tr: Meta veri olmadığı için {0} kartı için meta veriler eşzamansız olarak güncellenmiyor

en: Metadata not available soon enough. Saving card {0} and asynchronously updating metadata
tr: Meta veriler yeterince yakında mevcut değil. 0} kartını kaydetme ve eşzamansız olarak meta verileri güncelleme

en: Cannot refresh an archived model
tr: Arşivlenmiş bir model yenilenemiyor

en: Cannot refresh a non-model question
tr: Model olmayan bir soru yenilenemiyor

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because query has changed
tr: Sorgu değiştiği için {0} kartı için meta veriler eşzamansız olarak güncellenmiyor

en: Metadata not available soon enough. Saving new card and asynchronously updating metadata
tr: Meta veriler yeterince yakında mevcut değil. Yeni kartı kaydetme ve meta verileri eşzamansız olarak güncelleme

en: Matching style for native query editor's autocomplete. Can be "substring", "prefix", or "off". Larger instances can have performance issues matching using substring, so can use prefix matching,  or turn autocompletions off.
tr: Yerel sorgu düzenleyicisinin otomatik tamamlaması için eşleştirme stili. "Substring", "prefix" veya "off" olabilir. Daha büyük örneklerde alt dize kullanarak eşleştirmede performans sorunları olabilir, bu nedenle önek eşleştirmeyi kullanabilir veya otomatik tamamlamaları kapatabilirsiniz.

en: Invalid `native-query-autocomplete-match-style` option
tr: Geçersiz `native-query-autocomplete-match-style` seçeneği

en: Custom GeoJSON is not enabled
tr: Özel GeoJSON etkin değil

en: Whether or not the use of custom GeoJSON is enabled.
tr: Özel GeoJSON kullanımının etkin olup olmadığı.

en: Editing first name is not allowed for SSO users.
tr: SSO kullanıcıları için ilk adın düzenlenmesine izin verilmez.

en: Editing last name is not allowed for SSO users.
tr: SSO kullanıcıları için soyadının düzenlenmesine izin verilmez.

en: Setting up prometheus metrics
tr: Prometheus ölçümlerini ayarlama

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER)
tr: SSL İstemci Anahtarı (PKCS-8/DER)

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address.
tr: Gelen adresinden farklıysa, yanıtların gitmesini istediğiniz e-posta adresi.

en: Display the lighthouse illustration on the home and login pages.
tr: Deniz feneri resmini ana sayfa ve giriş sayfalarında görüntüleyin.

en: Cached token status for premium features. This is to avoid an API request on the the first page load.
tr: Premium özellikler için önbelleğe alınmış token durumu. Bu, ilk sayfa yüklemesinde bir API isteğinden kaçınmak içindir.

en: Time before inactive users are logged out. By default, sessions last indefinitely.
tr: Etkin olmayan kullanıcıların oturumu kapatılmadan önce geçen süre. Varsayılan olarak, oturumlar süresiz olarak devam eder.

en: Reached recursion limit of {0} in "apply-sandboxing" middleware
tr: "apply-sandboxing" ara yazılımında {0} özyineleme sınırına ulaşıldı

en: Sign in with username or email
tr: Kullanıcı adı veya e-posta ile oturum açın

en: No models found
tr: Model bulunamadı

en: Create new model
tr: Yeni model oluşturun

en: There are no actions for this model
tr: Bu model için herhangi bir eylem bulunmamaktadır

en: Create new action
tr: Yeni eylem oluştur

en: Page
tr: Sayfa

en: Exit app
tr: Uygulamadan çıkın

en: {0} connections
tr: {0} bağlantı

en: Turn into an action
tr: Eyleme dönüştürün

en: Assign an action
tr: Bir eylem atayın

en: Edit {0}
tr: Düzenle {0}

en: List
tr: Liste

en: Edit button
tr: Düzenle düğmesi

en: Delete button
tr: Sil düğmesi

en: Bulk actions
tr: Toplu eylemler

en: Options
tr: Seçenekler

en: Variant
tr: Varyant

en: Basic
tr: Temel

en: Info
tr: Bilgi

en: Link to {{bird_id}}
tr: Link için {{bird_id}}

en: Launch app
tr: Uygulamayı başlat

en: Add a {0} to the page
tr: Sayfaya bir {0} ekleyin

en: button
tr: düğme

en: Change button type
tr: Düğme türünü değiştirme

en: What type of button do you want to add?
tr: Ne tür bir düğme eklemek istiyorsunuz?

en: Perform action
tr: Eylemi gerçekleştirin

en: Explore
tr: Keşfedin

en: Used by
tr: Tarafından kullanıldı

en: Schema
tr: Şema

en: Unknown type
tr: Bilinmeyen tip

en: Embed in your application
tr: Uygulamanıza yerleştirin

en: Add this {0} to your application server code. You’ll be able to preview the way it looks and behaves before making it securely visible for your users.
tr: Bu {0} kodunu uygulama sunucusu kodunuza ekleyin. Kullanıcılarınız için güvenli bir şekilde görünür hale getirmeden önce nasıl göründüğünü ve davrandığını önizleyebileceksiniz.

en: Set up
tr: Kurulum

en: Too many rows for a detail view
tr: Ayrıntı görünümü için çok fazla satır

en: Delete?
tr: Silmek mi?

en: This can't be undone.
tr: Bu geri alınamaz.

en: Nothing to order
tr: Sipariş edilecek bir şey yok

en: New Action
tr: Yeni Eylem

en: New action
tr: Yeni eylem

en: Save action
tr: Eylemi kaydet

en: Click me
tr: Beni tıklayın

en: Action
tr: Eylem

en: Action Form Display
tr: Eylem Formu Ekranı

en: Button
tr: Düğme

en: Primary
tr: Birincil

en: Danger
tr: Tehlike

en: Borderless
tr: Sınırsız

en: New App
tr: Yeni Uygulama

en: Result: {0}
tr: Sonuç: {0}

en: Save and enable
tr: Kaydet ve etkinleştir

en: {0} rows
tr: {0} satır

en: This channel shouldn't really be used by anyone — we'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions (it's a Slack requirement).
tr: Bu kanal gerçekten kimse tarafından kullanılmamalıdır - pano aboneliklerini göndermeden önce grafikleri ve tabloları buraya yükleyeceğiz (bu bir Slack gerekliliğidir).

en: an action button
tr: bir eylem düğmesi

en: Execute an action
tr: Bir eylemi yürütme

en: Pick a question…
tr: Bir soru seç...

en: Pick a dashboard…
tr: Bir gösterge paneli seçin...

en: Pick a page to link to
tr: Bağlantı verilecek bir sayfa seçin

en: Pick a page…
tr: Bir sayfa seç...

en: This model does not have any actions yet.
tr: Bu modelin henüz herhangi bir eylemi yok.

en: Enable implicit actions
tr: Örtük eylemleri etkinleştirin

en: Create a new action
tr: Yeni bir eylem oluşturun

en: Contact
tr: İletişim

en: Backing table
tr: Destek masası

en: Relationships
tr: İlişkiler

en: This model is not used by any questions yet.
tr: Bu model henüz herhangi bir soru tarafından kullanılmamaktadır.

en: Create a new question
tr: Yeni bir soru oluşturun

en: New page
tr: Yeni sayfa

en: Edit options
tr: Seçenekleri düzenle

en: To start creating a form, write your query on the left with {{ parameter_names }}.
tr: Bir form oluşturmaya başlamak için sorgunuzu {{parametre_isimleri }} ile sol tarafa yazın.

en: They'll show up as form fields here
tr: Burada form alanları olarak görünecekler

en: Enter one option per line
tr: Satır başına bir seçenek girin

en: Press enter to add another option
tr: Başka bir seçenek eklemek için enter tuşuna basın

en: Placeholder text
tr: Yer tutucu metin

en: Required
tr: Gerekli

en: Default Value
tr: Varsayılan Değer

en: Generate key
tr: Anahtar oluştur

en: Takes a datetime and returns an integer with the number of the year.
tr: Bir datetime alır ve yıl sayısını içeren bir tamsayı döndürür.

en: The datetime column.
tr: Tarih-saat sütunu.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-4) with the number of the quarter in the year.
tr: Bir datetime alır ve yıl içindeki çeyrek sayısını içeren bir tamsayı (1-4) döndürür.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-12) with the number of the month in the year.
tr: Bir datetime alır ve yıl içindeki ayın numarasını içeren bir tamsayı (1-12) döndürür.

en: mode
tr: modu

en: Extracts the week of the year as an integer..
tr: Yılın haftasını bir tamsayı olarak çıkarır.

en: The name of the column with your date or datetime value..
tr: Tarih veya datetime değerinizin bulunduğu sütunun adı.

en: Optional. The default is "ISO".
    - ISO: Week 1 starts on the Monday before the first Thursday of January.
    - US: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on Sunday.
    - Instance: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on the day defined in your Metabase localization settings.
tr: İsteğe bağlı. Varsayılan değer "ISO" dur.
    - ISO: 1. Hafta Ocak ayının ilk Perşembe gününden önceki Pazartesi günü başlar.
    - ABD: 1. Hafta 1 Ocak'ta başlar. Diğer tüm haftalar Pazar günü başlar.
    - Örnek: 1. Hafta 1 Ocak'ta başlar. Diğer tüm haftalar Metabase yerelleştirme ayarlarınızda tanımlanan günde başlar.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-31) with the number of the day of the month.
tr: Bir datetime alır ve ayın gün sayısını içeren bir tamsayı (1-31) döndürür.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-7) with the number of the day of the week.
tr: Bir datetime alır ve haftanın gününün sayısını içeren bir tamsayı (1-7) döndürür.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-23) with the number of the hour. No AM/PM.
tr: Bir datetime alır ve saat sayısını içeren bir tamsayı (0-23) döndürür. AM/PM yok.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the minute in the hour.
tr: Bir datetime alır ve saat içindeki dakika sayısını içeren bir tamsayı (0-59) döndürür.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the seconds in the minute.
tr: Bir datetime alır ve dakika içindeki saniye sayısını içeren bir tamsayı (0-59) döndürür.

en: amount
tr: miktar

en: unit
tr: birim

en: Adds some units of time to a date or timestamp value.
tr: Bir tarih veya zaman damgası değerine bazı zaman birimleri ekler.

en: The column with your date or timestamp values.
tr: Tarih veya zaman damgası değerlerinizin bulunduğu sütun.

en: The number of units to be added.
tr: Eklenecek birim sayısı.

en: "year", "month", "quarter", "day", "hour", "minute", "second" or "millisecond".
tr: "yıl", "ay", "çeyrek", "gün", "saat", "dakika", "saniye" veya "milisaniye".

en: Subtracts some units of time to a date or timestamp value.
tr: Bir tarih veya zaman damgası değerinden bazı zaman birimlerini çıkarır.

en: The number of units to be subtracted.
tr: Çıkarılacak birim sayısı.

en: Missing wiget label: {0}
tr: Eksik wiget etiketi: {0}

en: My new fantastic action
tr: Yeni fantastik aksiyonum

en: Model it's saved in
tr: Kaydedildiği model

en: Successfully created a new {0}
tr: Başarıyla yeni bir {0} oluşturuldu

en: Something went wrong while deleting the row
tr: Satır silinirken bir şeyler yanlış gitti

en: Something went wrong while updating
tr: Güncelleme sırasında bir şeyler ters gitti

en: Successfully updated {0} records
tr: 0} kayıt başarıyla güncellendi

en: Something went wrong while deleting
tr: Silerken bir şeyler yanlış gitti

en: Successfully deleted {0} records
tr: 0} kayıt başarıyla silindi

en: Successfully executed the action
tr: Eylem başarıyla gerçekleştirildi

en: Successfully saved
tr: Başarıyla kaydedildi

en: Successfully deleted
tr: Başarıyla silindi

en: Success! The action returned: {0}
tr: Başarılı! Eylem geri döndü: {0}

en: Something went wrong while executing the action
tr: Eylem yürütülürken bir şeyler yanlış gitti

en: App
tr: Uygulama

en: This is an action now.
tr: Bu artık bir eylemdir.

en: Public channel to store image files
tr: Görüntü dosyalarını depolamak için genel kanal

en: All values ({0})
tr: Tüm değerler ({0})

en: Other ({0})
tr: Diğer ({0})

en: date
tr: Tarih

en: category
tr: Kategori

en: long text
tr: uzun metin

en: dropdown
tr: açılır menü

en: inline select
tr: satır içi seçim

en: date + time
tr: tarih + saat

en: month + year
tr: ay + yıl

en: quarter + year
tr: çeyrek + yıl

en: Option One
tr: Birinci Seçenek

en: Option Two
tr: İkinci Seçenek

en: Option Three
tr: Üçüncü Seçenek

en: New Model
tr: Yeni Model

en: question
tr: soru

en: table
tr: masa

en: page
tr: Sayfa

en: Archive this page?
tr: Bu sayfayı arşivleyelim mi?

en: First, save your model
tr: Önce modelinizi kaydedin

en: Save model
tr: Modeli kaydet

en: What is the name of your question?
tr: Sorunuzun adı nedir?

en: What is the name of your model?
tr: Modelinizin adı nedir?

en: Add a date variable to this question to connect it to a dashboard filter.
tr: Bir gösterge tablosu filtresine bağlamak için bu soruya bir tarih değişkeni ekleyin.

en: Add a number variable to this question to connect it to a dashboard filter.
tr: Bir gösterge tablosu filtresine bağlamak için bu soruya bir sayı değişkeni ekleyin.

en: Add a string variable to this question to connect it to a dashboard filter.
tr: Bir gösterge tablosu filtresine bağlamak için bu soruya bir dize değişkeni ekleyin.

en: Add a variable to this question to connect it to a dashboard filter.
tr: Bir gösterge tablosu filtresine bağlamak için bu soruya bir değişken ekleyin.

en: What is the name of your page?
tr: Sayfanızın adı nedir?

en: Is Write
tr: Yazmak mı

en: Write questions can be used for experimental actions.
tr: Yazma soruları deneysel eylemler için kullanılabilir.

en: created a subscription
tr: bir abonelik oluşturdu

en: deleted a subscription
tr: bir aboneliği silme

en: Use the notebook editor
tr: Not defteri düzenleyicisini kullanma

en: This automatically inherits metadata from your source tables, and gives your models drill-through.
tr: Bu, kaynak tablolarınızdan meta verileri otomatik olarak devralır ve modellerinize ayrıntılı inceleme sağlar.

en: Use a native query
tr: Yerel bir sorgu kullanın

en: You can always fall back to a SQL or native query, which is a bit more manual.
tr: Her zaman biraz daha manuel olan bir SQL veya yerel sorguya geri dönebilirsiniz.

en: What's a model?
tr: Model nedir?

en: Your page is ready
tr: Sayfanız hazır

en: Action button
tr: Eylem düğmesi

en: Move dashboard to…
tr: Gösterge panelini şuraya taşıyın...

en: Remove this card?
tr: Bu kartı çıkarayım mı?

en: Would you like to be notified when this page is done loading?
tr: Bu sayfanın yüklenmesi tamamlandığında bilgilendirilmek ister misiniz?

en: Apps
tr: Uygulamalar

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Users can pick
tr: Kullanıcılar şunları seçebilir

en: Multiple values
tr: Çoklu değerler

en: A single value
tr: Tek bir değer

en: Your model won't be created.
tr: Modeliniz oluşturulmayacaktır.

en: Discard
tr: Iskarta

en: Question in {0}
tr: Soru {0} içinde

en: Abbreviate days and months
tr: Günleri ve ayları kısaltın

en: dollars
tr: dolar

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the {1}-axis, the values will be summed.
tr: "{0}" toplanmamış bir alandır: {1} ekseni üzerindeki bir noktada birden fazla değere sahipse, değerler toplanacaktır.

en: Column with steps
tr: Basamaklı sütun

en: Select a region
tr: Bir bölge seçin

en: Custom map
tr: Özel harita

en: Rows
tr: Sıralar

en: Measures
tr: Önlemler

en: Sort Order
tr: Sıralama Düzeni

en: Pivot table
tr: Pivot tablo

en: This has been set by the {0} environment variable.
tr: Bu, {0} ortam değişkeni tarafından ayarlanmıştır.

en: This page is looking empty.
tr: Bu sayfa boş görünüyor.

en: location
tr: konum

en: time
tr: zaman

en: Sum over time
tr: Zaman içinde toplam

en: Display type
tr: Ekran tipi

en: Y-axis position
tr: Y ekseni konumu

en: No breakouts are enabled
tr: Hiçbir kesme etkinleştirilmemiştir

en: It is not possible to use the Log scale for a stacked percentage chart
tr: Yığılmış bir yüzde grafiği için Log ölçeğini kullanmak mümkün değildir

en: Column value
tr: Sütun değeri

en: Add series breakout
tr: Seri koparma ekleyin

en: Add another series
tr: Başka bir seri ekleyin

en: Auto formatting
tr: Otomatik biçimlendirme

en: Scale
tr: Ölçek

en: Show lines and marks
tr: Çizgileri ve işaretleri gösterin

en: Split y-axis when necessary
tr: Gerektiğinde y eksenini bölme

en: Show label
tr: Etiketi göster

en: Show data labels
tr: Veri etiketlerini göster

en: Auto x-axis range
tr: Otomatik x ekseni aralığı

en: Value labels formatting
tr: Değer etiketleri biçimlendirmesi

en: Action {0} is not supported for {1} Databases.
tr: Eylem {0}, {1} için desteklenmiyor Veritabanları.

en: {0} Database {1} does not support actions.
tr: {0} Veritabanı {1} eylemleri desteklemiyor.

en: Unknown Action {0}. Valid Actions are: {1}
tr: Bilinmeyen Eylem {0}. Geçerli Eylemler şunlardır: {1}

en: Whether to enable using the new experimental Actions for a specific Database.
tr: Belirli bir Veritabanı için yeni deneysel Eylemlerin kullanılmasının etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği.

en: Actions are not enabled for Database {0}.
tr: Eylemler Veritabanı {0} için etkinleştirilmemiştir.

en: Missing primary key parameter: {0}
tr: Eksik birincil anahtar parametresi: {0}

en: Error executing Action: {0}
tr: Eylem yürütülürken hata oluştu: {0}

en: Must execute implicit action on a table with a single primary key.
tr: Tek bir birincil anahtarı olan bir tablo üzerinde örtük eylem yürütmelidir.

en: No Card found for Action {0}.
tr: Eylem {0} için Kart bulunamadı.

en: No destination parameter found for id {0}. Found: {1}
tr: id {0} için hedef parametresi bulunamadı. Bulundu: {1}

en: Unknown action type {0}.
tr: Bilinmeyen eylem türü {0}.

en: Cannot execute Action {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
tr: Eylem {0} yürütülemiyor: Kart {1} `is_write` olarak işaretlenmemiş

en: Cannot execute implicit action on a table with ambiguous column names.
tr: Belirsiz sütun adlarına sahip bir tablo üzerinde örtük eylem yürütülemiyor.

en: No destination parameter found for {0}. Found: {1}
tr: 0} için hedef parametresi bulunamadı. Bulundu: {1}

en: Implicit parameters must be provided.
tr: Örtük parametreler sağlanmalıdır.

en: Cannot call the service: missing required parameters: {0}
tr: Hizmet çağrılamıyor: gerekli parametreler eksik: {0}

en: Too many results returned: {0}
tr: Çok fazla sonuç döndürüldü: {0}

en: You cannot create an Alert for an is_write Card.
tr: is_write Kartı için bir Uyarı oluşturamazsınız.

en: Detail
tr: Detay

en: ← Back to list
tr: ← Listeye geri dön

en: Table must have a single primary key: {0}
tr: Tablonun tek bir birincil anahtarı olmalıdır: {0}

en: A scaffold-target was not provided for Page: {0}
tr: Sayfa için bir iskele-hedef sağlanmadı: {0}

en: Some tables could not be found. Given: {0} Found: {1}
tr: Bazı tablolar bulunamadı. Verildi: {0} Bulundu: {1}

en: A scaffold-target was not provided for Card: {0}
tr: Card için bir iskele-hedef sağlanmadı: {0}

en: You cannot enable embedding for an is_write Card.
tr: Bir is_write Kartı için katıştırmayı etkinleştiremezsiniz.

en: Saved Question is a Dataset.
tr: Kaydedilen Soru bir Veri Kümesidir.

en: Cannot mark Saved Question as ''is_write'': {0}
tr: Kaydedilen Soru ''is_write'' olarak işaretlenemiyor: {0}

en: Query must be a native query.
tr: Sorgu yerel bir sorgu olmalıdır.

en: You cannot share an is_write Card.
tr: Bir is_write Kartını paylaşamazsınız.

en: Write queries are only executable via the Actions API.
tr: Yazma sorguları yalnızca Eylemler API'si aracılığıyla yürütülebilir.

en: Unable to connect to LDAP server with current settings
tr: Geçerli ayarlarla LDAP sunucusuna bağlanılamıyor

en: Is LDAP currently enabled?
tr: LDAP şu anda etkin mi?

en: Cannot run query: MongoDB doesn''t support saved questions reference: {0}
tr: Sorgu çalıştırılamıyor: MongoDB kayıtlı sorular referansını desteklemiyor: {0}

en: violates foreign key constraint {0}
tr: yabancı anahtar kısıtlamasını ihlal ediyor {0}

en: violates unique constraint {0}
tr: {0} benzersiz kısıtlamasını ihlal eder

en: {0} violates not-null constraint
tr: {0} not-null kısıtlamasını ihlal ediyor

en: Error fetching field metadata for table {0}
tr: Tablo {0} için alan meta verileri alınırken hata oluştu

en: sqlite doesn't support extract us week
tr: sqlite us haftasını çıkarmayı desteklemiyor

en: Rows have the wrong columns: expected {0}, but got {1}
tr: Satırlarda yanlış sütunlar var: {0} bekleniyor, ancak {1} var

en: Error(s) deleting rows.
tr: Satırları silerken hata oluştu.

en: Error(s) inserting rows.
tr: Satırlar eklenirken hata oluştu.

en: Error parsing SQL error message {0}: {1}
tr: SQL hata iletisi ayrıştırılırken hata oluştu {0}: {1}

en: Rows need to be unique: repeated rows {0}
tr: Satırların benzersiz olması gerekir: tekrarlanan satırlar {0}

en: Sorry, this would update {0} rows, but you can only act on 1
tr: Üzgünüz, bu {0} satırı güncelleyecektir, ancak yalnızca 1 satır üzerinde işlem yapabilirsiniz

en: Error(s) updating rows.
tr: Satırları güncellerken hata(lar) oluştu.

en: Some rows have different sets of columns: {0}
tr: Bazı satırların farklı sütun kümeleri vardır: {0}

en: Cannot build filter clause: row cannot be empty.
tr: Filtre cümlesi oluşturulamıyor: satır boş olamaz.

en: Invalid update row map: no non-PK columns. Got {0}, all of which are PKs.
tr: Geçersiz güncelleme satır eşlemesi: PK olmayan sütun yok. Hepsi PK olan {0} var.

en: Row is missing required primary key column. Required {0}; got {1}
tr: Satırda gerekli birincil anahtar sütunu eksik. Gerekli {0}; var {1}

en: Sorry, this would delete {0} rows, but you can only act on 1
tr: Üzgünüz, bu {0} satırı silecektir, ancak yalnızca 1 satır üzerinde işlem yapabilirsiniz

en: Error executing write query: {0}
tr: Yazma sorgusu yürütülürken hata oluştu: {0}

en: Sqlite doesn't support extract isoweek
tr: Sqlite, isoweek ayıklamayı desteklemiyor

en: Client ID for Google Sign-In.
tr: Google Sign-In için Müşteri Kimliği.

en: Is Google Sign-In configured?
tr: Google Sign-In yapılandırıldı mı?

en: Google Sign-In is not configured. Please set the Client ID first.
tr: Google Sign-In yapılandırılmamış. Lütfen önce Müşteri Kimliğini ayarlayın.

en: Is Google Sign-in currently enabled?
tr: Google Sign-in şu anda etkin mi?

en: Have the mandatory LDAP settings (host and user search base) been validated and saved?
tr: Zorunlu LDAP ayarları (ana bilgisayar ve kullanıcı arama tabanı) doğrulandı ve kaydedildi mi?

en: Data apps are not enabled.
tr: Veri uygulamaları etkinleştirilmemiştir.

en: A model made from a native SQL question cannot have a variable or field filter.
tr: Yerel bir SQL sorusundan oluşturulan bir modelde değişken veya alan filtresi bulunamaz.

en: You cannot add an is_write Card to a Dashboard.
tr: Bir Gösterge Panosuna is_write Kartı ekleyemezsiniz.

en: Error calculating raw hash: {0}
tr: Ham hash hesaplanırken hata oluştu: {0}

en: Error calculating hydrated hash: {0} is nil after hydrating {1}
tr: Hidratlanmış hash hesaplanırken hata oluştu: {1} hidratlandıktan sonra {0} nil oldu

en: Error calculating identity hash: {0}
tr: Kimlik karması hesaplanırken hata oluştu: {0}

en: Week
tr: Hafta

en: No parameter mapping found for parameter {0}. Found: {1}
tr: 0} parametresi için parametre eşlemesi bulunamadı. Bulundu: {1}

en: Only native queries can be executed as write queries.
tr: Yalnızca yerel sorgular yazma sorgusu olarak yürütülebilir.

en: No Query Action found for Emitter {0}. Only Query Actions are supported at this point in time.
tr: Verici {0} için Sorgu Eylemi bulunamadı. Şu anda yalnızca Sorgu Eylemleri desteklenmektedir.

en: Cannot execute emitter {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
tr: Yayıcı {0} çalıştırılamıyor: Kart {1} `is_write` olarak işaretlenmemiş

en: Error executing QueryEmitter: {0}
tr: QueryEmitter yürütülürken hata oluştu: {0}

en: Invalid session-type.
tr: Geçersiz oturum türü.

en: This Quarter
tr: Bu Çeyrek

en: Database required of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
tr: 0} için gerekli veritabanı ''{1}''den ''{2}''ye değişti.

en: Metabase task scheduler disabled. Scheduled tasks will not be ran.
tr: Metabase görev zamanlayıcısı devre dışı. Zamanlanmış görevler çalıştırılmayacaktır.

en: value must be a map with schema: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}
tr: değeri şemalı bir harita olmalıdır: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}

en: {0} (optional)
tr: {0} (isteğe bağlı)

en: Found config file at path {0}; Metabase will be initialized with values from this file
tr: 0} yolunda yapılandırma dosyası bulundu; Metabase bu dosyadaki değerlerle başlatılacak

en: Done initializing from file.
tr: Dosyadan başlatma işlemi tamamlandı.

en: No config file found at path {0}
tr: 0} yolunda yapılandırma dosyası bulunamadı

en: Don''t know how to expand template form: {0}
tr: Şablon formunu nasıl genişleteceğimi bilmiyorum: {0}

en: Initializing {0} from config file...
tr: Yapılandırma dosyasından {0} başlatılıyor...

en: Error parsing template string {0}: {1}
tr: Şablon dizesi {0} ayrıştırılırken hata oluştu: {1}

en: Creating new {0} Database {1}
tr: Yeni {0} Veritabanı {1} Oluşturuluyor

en: Updating Database {0} {1}
tr: Veritabanı Güncelleniyor {0} {1}

en: Sync on database creation when initializing from file is disabled. Skipping sync.
tr: Dosyadan başlatma devre dışı bırakıldığında veritabanı oluşturmada senkronizasyon. Senkronizasyon atlanıyor.

en: Ignoring unknown config section {0}.
tr: Bilinmeyen yapılandırma bölümü {0} yok sayılıyor.

en: Setting value for Setting {0}
tr: Ayar {0} için ayar değeri

en: Setting setting values from config file
tr: Yapılandırma dosyasından ayar değerlerini ayarlama

en: Updating User with email {0}
tr: Kullanıcı e-posta ile güncelleniyor {0}

en: Creating the first User for this instance. The first user is always created as an admin.
tr: Bu örnek için ilk Kullanıcıyı oluşturma. İlk kullanıcı her zaman yönetici olarak oluşturulur.

en: Creating new User {0} with email {1}
tr: E-posta {1} ile yeni Kullanıcı {0} oluşturma

en: Invalid Collection ID(s). These Collections do not exist: {0}
tr: Geçersiz Koleksiyon Kimlikleri. Bu Koleksiyonlar mevcut değil: {0}

en: Loading serialized Metabase files from {0}
tr: Serileştirilmiş Metabase dosyaları {0}'dan yükleniyor

en: {0} tables have entity_id; expected to resolve the same number of models, but only got {1}
tr: {0} tabloda entity_id var; aynı sayıda modelin çözülmesi bekleniyordu, ancak yalnızca {1} elde edildi

en: Can't create new SAML user when SAML is not enabled
tr: SAML etkinleştirilmediğinde yeni SAML kullanıcısı oluşturulamıyor

en: Are the mandatory JWT settings configured?
tr: Zorunlu JWT ayarları yapılandırıldı mı?

en: Is SAML authentication configured and enabled?
tr: SAML kimlik doğrulaması yapılandırıldı ve etkinleştirildi mi?

en: Is JWT authentication configured and enabled?
tr: JWT kimlik doğrulaması yapılandırıldı ve etkinleştirildi mi?

en: Are the mandatory SAML settings configured?
tr: Zorunlu SAML ayarları yapılandırıldı mı?

en: Google Sign-in
tr: Google Oturum Açma

en: Only duplicate the dashboard
tr: Sadece gösterge tablosunu çoğaltın

en: If you check this, the cards in the duplicated dashboard will reference the original questions.
tr: Bunu işaretlerseniz, çoğaltılan panodaki kartlar orijinal soruları referans alacaktır.

en: Drill-through doesn’t work on SQL questions.
tr: Drill-through SQL sorularında çalışmaz.

en: Drill-through doesn’t work on native questions.
tr: Drill-through yerel sorularda çalışmaz.

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Pause
tr: Duraklat

en: Resume
tr: Özgeçmiş

en: This will clear all your settings.
tr: Bu, tüm ayarlarınızı temizleyecektir.

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from one of the domains you specify here:
tr: Kullanıcıların Google hesabı e-posta adresleri burada belirttiğiniz alan adlarından birinden geliyorsa kendi başlarına kaydolmalarına izin verin:

en: Get the difference between two datetime values (datetime2 minus datetime1) using the specified unit of time.
tr: Belirtilen zaman birimini kullanarak iki datetime değeri (datetime2 eksi datetime1) arasındaki farkı alın.

en: The columns or expressions with your datetime values.
tr: Tarih saat değerlerinizin bulunduğu sütunlar veya ifadeler.

en: Choose from: "year", "month", "week", "day", "hour", "minute", or "second".
tr: "Yıl", "ay", "hafta", "gün", "saat", "dakika" veya "saniye" arasından seçim yapın.

en: Extracts the week of the year as an integer.
tr: Yılın haftasını bir tamsayı olarak çıkarır.

en: The name of the column with your date or datetime value.
tr: Tarih veya datetime değerinizin bulunduğu sütunun adı.

en: target
tr: hedef

en: source
tr: kaynak

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
tr: Bir tarih veya zaman damgası sütununun zaman dilimini dönüştürün.

en: The timezone you want to assign to your column.
tr: Sütununuza atamak istediğiniz saat dilimi.

en: (Optional) The current timezone of your column. The default timezone is your report timezone.
tr: (İsteğe bağlı) Sütununuzun geçerli saat dilimi. Varsayılan saat dilimi rapor saat diliminizdir.

en: Missing widget label: {0}
tr: Eksik widget etiketi: {0}

en: Save new question
tr: Yeni soruyu kaydet

en: Duplicate "{0}" and its questions
tr: "{0}" ve sorularını çoğaltın

en: Duplicated {0}, but couldn't duplicate some questions
tr: 0} çoğaltıldı, ancak bazı sorular çoğaltılamadı

en: No query provided so not querying for metadata
tr: Sorgu sağlanmadı, bu nedenle meta veri için sorgulama yapılmıyor

en: Reusing provided metadata
tr: Sağlanan meta verilerin yeniden kullanılması

en: Querying for metadata and blending model metadata
tr: Meta veriler için sorgulama ve model meta verilerini harmanlama

en: Querying for metadata
tr: Meta veri için sorgulama

en: No copied card information found
tr: Kopyalanmış kart bilgisi bulunamadı

en: Only datetime, timestamp, or date types allowed. Found {0}
tr: Yalnızca datetime, timestamp veya date türlerine izin verilir. Bulundu {0}

en: MongoDB does not support parsing strings as dates. Try parsing to a datetime instead
tr: MongoDB, dizelerin tarih olarak ayrıştırılmasını desteklemez. Bunun yerine tarih saatine ayrıştırmayı deneyin

en: MongoDB does not support parsing strings as times. Try parsing to a datetime instead
tr: MongoDB, dizelerin zaman olarak ayrıştırılmasını desteklemez. Bunun yerine tarih saatine ayrıştırmayı deneyin

en: `timestamp with time zone` columns shouldn''t have a `source timezone`
tr: 'zaman dilimine sahip zaman damgası' sütunlarında 'kaynak zaman dilimi' olmamalıdır

en: Error running step ''{0}'' for {1}
tr: 1} için ''{0}'' adımı çalıştırılırken hata oluştu

en: Backfilling entity_id for {0} rows of {1}
tr: 1}'in {0} satırı için entity_id'yi geri doldurma

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
    We support tz database time zone names.
    See the full list here: https://w.wiki/4Jx
tr: Bir tarih veya zaman damgası sütununun zaman dilimini dönüştürün.
    tz veritabanı zaman dilimi adlarını destekliyoruz.
    Tam listeye buradan bakın: https://w.wiki/4Jx

en: The current time zone. Only required for timestamps with no time zone.
tr: Geçerli saat dilimi. Yalnızca saat dilimi olmayan zaman damgaları için gereklidir.

en: Show percentages
tr: Yüzdeleri göster

en: In legend
tr: Efsanede

en: On the chart
tr: Grafik üzerinde

en: Error compiling HoneySQL form: {0}
tr: HoneySQL formu derlenirken hata oluştu: {0}

en: Invalid HoneySQL form: {0}
tr: Geçersiz HoneySQL formu: {0}

en: input column already has a set timezone. Please remove the source parameter in convertTimezone.
tr: giriş sütunu zaten ayarlanmış bir zaman dilimine sahiptir. Lütfen convertTimezone içindeki kaynak parametresini kaldırın.

en: input column doesn't have a set timezone. Please set the source parameter in convertTimezone to convert it.
tr: giriş sütunu ayarlanmış bir zaman dilimine sahip değil. Dönüştürmek için lütfen convertTimezone'da kaynak parametresini ayarlayın.

en: Error reducing result rows: {0}
tr: Sonuç satırları azaltılırken hata oluştu: {0}

en: Sample database could not be extracted to the plugins directory,which may result in slow startup times. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
tr: Örnek veritabanı plugins dizinine çıkarılamadı, bu da yavaş başlatma sürelerine neden olabilir. Lütfen MB_PLUGINS_DIR dosyasını yazılabilir bir dizine ayarlayın ve Metabase'i yeniden başlatın.

en: Metabase config files require a Premium token with the :advanced-config feature.
tr: Metabase yapılandırma dosyaları, :advanced-config özelliğine sahip bir Premium belirteci gerektirir.

[ctx: This is in the sidebar when creating or editing a dashboard subscription.]
en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
tr: Aboneliklerdeki grafikler, gösterge tablolarındaki grafiklerden biraz farklı görünebilir.

[ctx: Seen when creating a new dashboard subscription.]
en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
tr: Alıcılar, izinlerinden bağımsız olarak bu verileri tıpkı sizin gördüğünüz gibi göreceklerdir.

en: Model actions
tr: Model eylemler

en: Allow actions from models created from this data to be run. Actions are able to read, write, and possibly delete data.
tr: Bu verilerden oluşturulan modellerdeki eylemlerin çalıştırılmasına izin verir. Eylemler verileri okuyabilir, yazabilir ve muhtemelen silebilir.

en: Note: Your database user will need write permissions.
tr: Not: Veritabanı kullanıcınızın yazma izinlerine ihtiyacı olacaktır.

en: Auto tracking schema
tr: Otomatik izleme şeması

en: Remove mapping
tr: Eşlemeyi kaldır

en: Remove mapping and members
tr: Eşleme ve üyeleri kaldırın

en: Remove mapping and delete groups
tr: Eşlemeyi kaldırma ve grupları silme

en: Remove mapping and delete group
tr: Eşlemeyi kaldır ve grubu sil

en: These groups' user memberships will no longer be synced with the directory server.
tr: Bu grupların kullanıcı üyelikleri artık dizin sunucusu ile senkronize edilmeyecektir.

en: This group's user membership will no longer be synced with the directory server.
tr: Bu grubun kullanıcı üyeliği artık dizin sunucusuyla eşitlenmeyecektir.

en: What should happen with the groups themselves in Metabase?
tr: Metabase'de grupların kendilerine ne olması gerekir?

en: What should happen with the group itself in Metabase?
tr: Metabase'de grubun kendisine ne olması gerekir?

en: Remove this group mapping?
tr: Bu grup eşlemesini kaldırın mı?

en: Nothing, just remove the mapping
tr: Hiçbir şey, sadece eşlemeyi kaldırın

en: Also remove all group members (except from Admin)
tr: Ayrıca tüm grup üyelerini kaldırın (Yönetici hariç)

en: Also delete the groups (except Admin)
tr: Ayrıca grupları da silin (Yönetici hariç)

en: Also delete the group
tr: Ayrıca grubu da silin

en: Delete this mapping?
tr: Bu eşlemeyi silelim mi?

en: Synchronize Group Memberships
tr: Grup Üyeliklerini Senkronize Etme

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the directory server. If a group isn‘t mapped, its membership won‘t be synced.
tr: Eşlemeler, Metabase'in dizin sunucusu tarafından sağlanan üyelik bilgilerine göre kullanıcıları otomatik olarak gruplara eklemesini ve gruplardan çıkarmasını sağlar. Bir grup eşlenmemişse, üyeliği eşitlenmez.

en: About mappings
tr: Eşlemeler hakkında

en: New mapping
tr: Yeni haritalama

en: No mappings yet
tr: Henüz eşleme yok

en: An error occurred.
tr: Bir hata oluştu.

en: Unknown target
tr: Bilinmeyen hedef

en: This field is required
tr: Bu alan zorunludur

en: Action Library
tr: Eylem Kütüphanesi

en: Where should the values for '{0}' come from?
tr: '{0}' değerleri nereden gelmelidir?

en: You can either ask users to enter values, or use the value of a dashboard filter.
tr: Kullanıcılardan değer girmelerini isteyebilir veya bir gösterge tablosu filtresinin değerini kullanabilirsiniz.

en: Select an action to get started
tr: Başlamak için bir eylem seçin

en: Outline
tr: Anahatlar

en: Ask the user
tr: Kullanıcıya sorun

en: This action has no parameters to map
tr: Bu eylemin eşlenecek parametresi yoktur

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Action settings
tr: Eylem ayarları

en: Make public
tr: Halka açık hale getirin

en: Creates a publicly shareable link to this action form.
tr: Bu eylem formuna herkese açık olarak paylaşılabilir bir bağlantı oluşturur.

en: Public action form URL
tr: Kamu eylem formu URL'si

en: Success message
tr: Başarı mesajı

en: Action ran successfully
tr: Eylem başarıyla gerçekleştirildi

en: Build custom forms and business logic.
tr: Özel formlar ve iş mantığı oluşturun.

en: Actions let you write parameterized SQL that writes back to your database. Actions can be attached to buttons on dashboards to create custom workflows. You can even publicly share the parameterized forms they generate to collect data.
tr: Eylemler, veritabanınıza geri yazan parametrelendirilmiş SQL yazmanıza olanak tanır. Eylemler, özel iş akışları oluşturmak için gösterge tablolarındaki düğmelere eklenebilir. Hatta veri toplamak için oluşturdukları parametrelendirilmiş formları herkese açık olarak paylaşabilirsiniz.

en: Here are a few ideas for what you can do with actions
tr: İşte eylemlerle neler yapabileceğinize dair birkaç fikir

en: Create a customer feedback form and embed it on your website.
tr: Bir müşteri geri bildirim formu oluşturun ve web sitenize yerleştirin.

en: Mark the customer you’re viewing in a dashboard as a VIP.
tr: Kontrol panelinde görüntülediğiniz müşteriyi VIP olarak işaretleyin.

en: Let team members remove redundant data.
tr: Ekip üyelerinin gereksiz verileri kaldırmasına izin verin.

en: See an example
tr: Bir örneğe bakın

en: Select a collection
tr: Bir koleksiyon seçin

en: (optional)
tr: (isteğe bağlı)

en: must be a positive integer value
tr: pozitif bir tamsayı değeri olmalıdır

en: Button properties
tr: Düğme özellikleri

en: Button text
tr: Düğme metni

en: Button variant
tr: Düğme varyantı

en: Pick an action
tr: Bir eylem seçin

en: Change action
tr: Değişim eylemi

en: Action Settings
tr: Eylem Ayarları

en: Action Button
tr: Eylem Düğmesi

en: Text Card
tr: Metin Kartı

en: This card does not support click mappings
tr: Bu kart tıklama eşlemelerini desteklemez

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
tr: Kullanıcı bir gösterge tablosuna veya SQL sorusuna yeni bir filtre eklediğinde, Metabase seçilebilir değerlerin listesini göstermek için bu filtreyle eşlenen alanları tarayacaktır.

en: Select a model
tr: Bir model seçin

en: Toggle sidebar
tr: Kenar çubuğunu değiştir

en: How should users filter on this column?
tr: Kullanıcılar bu sütunda nasıl filtreleme yapmalıdır?

en: Selectable values for {0}
tr: 0} için seçilebilir değerler

en: Search for a question or model
tr: Bir soru veya model arayın

en: Where values should come from
tr: Değerlerin nereden gelmesi gerektiği

en: You haven’t connected a field to this filter yet, so there aren’t any values.
tr: Bu filtreye henüz bir alan bağlamadınız, bu nedenle herhangi bir değer yok.

en: We don’t have any cached values for the connected fields. Try one of the other options, or change this widget to a search box.
tr: Bağlı alanlar için önbelleğe alınmış herhangi bir değerimiz yok. Diğer seçeneklerden birini deneyin veya bu widget'ı bir arama kutusuna dönüştürün.

en: Model or question to supply the values
tr: Değerleri sağlamak için model veya soru

en: Pick a model or question…
tr: Bir model veya soru seçin...

en: Column to supply the values
tr: Değerleri sağlamak için sütun

en: Pick a column…
tr: Bir sütun seçin...

en: This model doesn’t have any text columns.
tr: Bu modelde herhangi bir metin sütunu yoktur.

en: This question doesn’t have any text columns.
tr: Bu soruda herhangi bir metin sütunu bulunmamaktadır.

en: Please pick a different model or question.
tr: Lütfen farklı bir model veya soru seçin.

en: Pick a model or question
tr: Bir model veya soru seçin

en: An error occurred in your query
tr: Sorgunuzda bir hata oluştu

en: Enter one value per line.
tr: Her satıra bir değer girin.

en: From connected fields
tr: Bağlı alanlardan

en: From another model or question
tr: Başka bir modelden veya sorudan

en: Custom list
tr: Özel liste

en: Dropdown list
tr: Açılır liste

en: Input box
tr: Giriş kutusu

en: Select at least one column
tr: En az bir sütun seçin

en: Item {0} of first {1}
tr: İlk {1} öğesinin {0} öğesi

en: Item {0} of {1}
tr: 1} öğesinin {0} öğesi

en: Deselect All
tr: Tümünün Seçimini Kaldır

en: Choose a link
tr: Bir bağlantı seçin

en: Sorry, you don't have permission to see this link.
tr: Üzgünüm, bu bağlantıyı görmek için izniniz yok.

en: Show row totals
tr: Satır toplamlarını göster

en: Show column totals
tr: Sütun toplamlarını göster

en: Link card
tr: Bağlantı kartı

en: Revoke link
tr: Bağlantıyı iptal et

en: Public Action Form Listing
tr: Kamu Eylem Formu Listesi

en: No actions have been publicly shared yet.
tr: Henüz hiçbir eylem kamuoyuyla paylaşılmamıştır.

en: Run {0}?
tr: Çalıştır {0}?

en: Choose a record to update
tr: Güncellemek için bir kayıt seçin

en: No action assigned
tr: Belirlenmiş bir eylem yok

en: Actions are not enabled for this database
tr: Bu veritabanı için eylemler etkinleştirilmemiştir

en: You cannot connect variables to link cards.
tr: Değişkenleri bağlantı kartlarına bağlayamazsınız.

en: Open this card's action settings to connect variables
tr: Değişkenleri bağlamak için bu kartın eylem ayarlarını açın

en: Add a saved question
tr: Kaydedilmiş bir soru ekleyin

en: , or
tr: veya

en: ask a new one
tr: yeni bir tane sor

en: How should users filter on this variable?
tr: Kullanıcılar bu değişken üzerinde nasıl filtreleme yapmalıdır?

en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
tr: Alıcılar, izinlerinden bağımsız olarak bu verileri tıpkı sizin gördüğünüz gibi göreceklerdir.

en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
tr: Aboneliklerdeki grafikler, gösterge tablolarındaki grafiklerden biraz farklı görünebilir.

en: Model details
tr: Model detayları

en: action
tr: eylem

en: {0} ran successfully
tr: {0} başarıyla çalıştırıldı

en: Action form
tr: Eylem formu

en: Successfully updated
tr: Başarıyla güncellendi

en: Successfully ran the action
tr: Eylem başarıyla çalıştırıldı

en: Shared Action Forms
tr: Paylaşılan Eylem Formları

en: Click Me
tr: Tıkla Beni

en: Add link card
tr: Bağlantı kartı ekle

en: Add action button
tr: Eylem düğmesi ekle

en: for {0}
tr: için {0}

en: Add or remove columns
tr: Sütun ekleme veya kaldırma

en: Show Header
tr: Başlığı Göster

en: It will also be removed from the filter that uses it to populate values. | It will also be removed from the {0} filters that use it to populate values.
tr[0]: Değerleri doldurmak için onu kullanan filtreden de kaldırılacaktır.
tr[1]: Ayrıca, değerleri doldurmak için onu kullanan {0} filtreden de kaldırılacaktır.

en: Timeout must be less than 100 years
tr: Zaman aşımı 100 yıldan az olmalıdır

en: Change field settings
tr: Alan ayarlarını değiştirme

en: Field settings
tr: Saha ayarları

en: Change options
tr: Seçenekleri değiştirin

en: Action parameters
tr: Eylem parametreleri

en: Configure your parameters' types and properties here. The values for these parameters can come from user input, or from a dashboard filter. {0}
tr: Parametrelerinizin türlerini ve özelliklerini burada yapılandırın. Bu parametreler için değerler kullanıcı girdisinden veya bir gösterge tablosu filtresinden gelebilir. {0}

en: Long text
tr: Uzun metin

en: Inline select
tr: Satır içi seçim

en: Date + time
tr: Tarih + saat

en: Run
tr: Koşmak

en: Delete this content and the DB connection
tr: Bu içeriği ve DB bağlantısını silin

en: If you’re trying to migrate from a development DB to a production one, you don’t need to do this. You can just {0}
tr: Bir geliştirme veritabanından üretim veritabanına geçmeye çalışıyorsanız, bunu yapmanıza gerek yoktur. Sadece {0}

en: edit your connection details.
tr: bağlantı ayrıntılarınızı düzenleyin.

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check each of these boxes:
tr: Bu veritabanını silmek, veritabanına dayalı her şeyi de silecektir. Bunu gerçekten yapmaya çalışıyorsanız, lütfen bu kutuların her birini işaretleyin:

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check the box below:
tr: Bu veritabanını silmek, ona dayalı her şeyi de silecektir. Bunu gerçekten yapmaya çalışıyorsanız, lütfen aşağıdaki kutuyu işaretleyin:

en: This will delete every saved question, model, metric, and segment you’ve made that uses this data, and can’t be undone!
tr: Bu işlem, bu verileri kullanan tüm kayıtlı soru, model, metrik ve segmentleri silecektir ve geri alınamaz!

en: If you’re sure, please type {0} in this box:
tr: Emin değilseniz, lütfen bu kutuya {0} yazın:

en: Are you completely sure?
tr: Tamamen emin misin?

en: Delete {0} saved question | Delete {0} saved questions
tr[0]: Kayıtlı {0} soruyu sil
tr[1]: Kayıtlı {0} soruyu sil

en: Delete {0} model | Delete {0} models
tr[0]: 0} modelini sil
tr[1]: {0} modeli sil

en: Delete {0} metric | Delete {0} metrics
tr[0]: 0} metriğini sil
tr[1]: {0} metriği sil

en: Delete {0} segment | Delete {0} segments
tr[0]: 0} segmentini sil
tr[1]: {0} segmenti sil

en: Edit Link
tr: Bağlantıyı Düzenle

en: Edit definition
tr: Tanımı düzenle

en: Archive {0}?
tr: Arşiv {0}?

en: Public action form
tr: Kamu eylem formu

en: Disable basic actions?
tr: Temel eylemleri devre dışı mı bırakayım?

en: Disabling basic actions will also remove any buttons that use these actions. Are you sure you want to continue?
tr: Temel eylemlerin devre dışı bırakılması, bu eylemleri kullanan tüm düğmeleri de kaldıracaktır. Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Disable basic actions
tr: Temel eylemleri devre dışı bırakma

en: Create basic actions
tr: Temel eylemler oluşturma

en: Actions menu
tr: Eylemler menüsü

en: Running Actions is not enabled for database {0}
tr: Çalışan Eylemler {0} veritabanı için etkinleştirilmedi

en: Action list
tr: Eylem listesi

en: No actions have been created yet.
tr: Henüz hiçbir eylem oluşturulmadı.

en: Get started quickly with some basic actions to create, edit and delete, or create your own from scratch.
tr: Oluşturmak, düzenlemek ve silmek için bazı temel eylemlerle hızlı bir şekilde başlayın veya sıfırdan kendi eylemlerinizi oluşturun.

en: Preview the query
tr: Sorguyu önizleme

en: Query preview
tr: Sorgu önizlemesi

en: Returns the current timestamp (in milliseconds).
tr: Geçerli zaman damgasını (milisaniye cinsinden) döndürür.

en: Returns the current timestamp (in milliseconds). Currently {0} in {1}.
tr: Geçerli zaman damgasını (milisaniye cinsinden) döndürür. Şu anda {1} içinde {0}.

en: "month"
tr: "ay"

en: Other charts
tr: Diğer grafikler

en: Timeline event card
tr: Zaman çizelgesi etkinlik kartı

en: Timeline card header
tr: Zaman çizelgesi kart başlığı

en: body row {0}
tr: gövde satırı {0}

en: Still Waiting…
tr: Hala bekliyorum.

en: Whether to enable Actions for a specific Database.
tr: Belirli bir Veritabanı için Eylemlerin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği.

en: Values can only be fetched for actions that require a Primary Key.
tr: Değerler yalnızca Birincil Anahtar gerektiren eylemler için getirilebilir.

en: Error executing action.
tr: Eylem yürütülürken hata oluştu.

en: C3P0 Number of threads awaiting checkout
tr: C3P0 Ödeme bekleyen iplik sayısı

en: Unsupported implicit action kind
tr: Desteklenmeyen örtük eylem türü

en: must be a valid json-query, something like ''.item.title''
tr: geçerli bir json sorgusu olmalıdır, ''.item.title'' gibi bir şey

en: Unsupported action type
tr: Desteklenmeyen eylem türü

en: Must provide a database_id for query actions
tr: Sorgu eylemleri için bir veritabanı_id'si sağlamalıdır

en: Card does not have a parameter with the ID {0}
tr: Kartın {0} kimliğine sahip bir parametresi yok

en: Invalid m field: {0}
tr: Geçersiz m alanı: {0}

en: Must include prefix or search
tr: Önek veya arama içermelidir

en: Error with autocomplete: {0}
tr: Otomatik tamamlama ile ilgili hata: {0}

en: Missing field-ids for parameter
tr: Parametre için eksik field-ids

en: Table ''{0}.{1}'' already exists
tr: ''{0}.{1}'' tablosu zaten mevcut

en: Unable to identify table ''{0}.{1}''
tr: ''{0}.{1}'' tablosu tanımlanamıyor

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have data access to all schemas.
tr: Geçersiz DB izinleri: Yerel sorgular için yazma erişiminiz varsa, tüm şemalara veri erişiminiz olmalıdır.

en: Sandboxes are an Enterprise feature. Please upgrade to a paid plan to use this feature.
tr: Sandbox'lar bir Kurumsal özelliktir. Bu özelliği kullanmak için lütfen ücretli bir plana yükseltin.

en: Invalid execution permission graph: {0}
tr: Geçersiz yürütme izni grafiği: {0}

en: ''load'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''import''.
tr: ''load'' kullanımdan kaldırılmıştır ve gelecekteki bir sürümde kaldırılacaktır. Lütfen ''import'' seçeneğine geçin.

en: ''dump'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''export''.
tr: ''dump'' kullanımdan kaldırılmıştır ve gelecekteki bir sürümde kaldırılacaktır. Lütfen ''export'' seçeneğine geçin.

en: Setting H2 sequence ids to proper values...
tr: H2 sıra kimliklerinin uygun değerlere ayarlanması...

en: Can''t decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
tr: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY ile gizli değerin şifresi çözülemiyor

en: Can''t decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
tr: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY ile uygulama db'sinin şifresi çözülemiyor

en: Query cancelled
tr: Sorgu iptal edildi

en: Warning: missing type mapping for parsing BigQuery results of type {0}.
tr: Uyarı: {0} türündeki BigQuery sonuçlarını ayrıştırmak için eksik tür eşlemesi.

en: datetimeDiff only allows datetime, timestamp, or date types. Found {0}
tr: datetimeDiff yalnızca datetime, timestamp veya date türlerine izin verir. Bulundu {0}

en: now is not supported for MongoDB versions before 4.2
tr: artık 4.2'den önceki MongoDB sürümleri için desteklenmiyor

en: incorrect value: {0}
tr: yanlış değer: {0}

en: violates not-null constraint
tr: not-null kısıtlamasını ihlal ediyor

en: Error preparing statement: {0}
tr: İfade hazırlanırken hata oluştu: {0}

en: Comma separated names of {0} that should NOT appear in Metabase
tr: Metabase'de GÖRÜNMEMESİ gereken virgülle ayrılmış {0} adları

en: Comma separated names of {0} that should appear in Metabase
tr: Metabase'de görünmesi gereken virgülle ayrılmış {0} adları

en: You can use patterns like "auth*" to match multiple {0}
tr: Birden fazla {0} ile eşleştirmek için "auth*" gibi kalıplar kullanabilirsiniz

en: Would you mind taking a quick 5 minute survey to tell us how it’s going?
tr: Bize nasıl gittiğini anlatmak için 5 dakikalık hızlı bir ankete katılabilir misiniz?

en: Actions must be made with models, not cards.
tr: Eylemler kartlarla değil, modellerle yapılmalıdır.

en: Cannot make a question from a model with actions
tr: Eylemleri olan bir modelden soru oluşturulamıyor

en: Invalid parameter source {0}
tr: Geçersiz parametre kaynağı {0}

en: Error updating Settings last updated value: {0}
tr: Ayarlar güncellenirken hata oluştu Son güncellenen değer: {0}

en: Invalid locale: {0}
tr: Geçersiz yerel ayar: {0}

en: Invalid day of week: {0}
tr: Geçersiz hafta günü: {0}

en: Error fetching token status from {0}:
tr: 0}'dan token durumu alınırken hata oluştu:

en: MB_API_KEY is not set. See {0} for details
tr: MB_API_KEY ayarlanmamış. Ayrıntılar için {0} bölümüne bakın

en: Session timeout must be less than 100 years.
tr: Oturum zaman aşımı 100 yıldan az olmalıdır.

en: Session timeout amount must be positive.
tr: Oturum zaman aşımı miktarı pozitif olmalıdır.

en: {0}, {1}, and {2}
tr: {0}, {1} ve {2}

en: Field {0} has not been used since {1}. Skipping...
tr: Alan {0}, {1}'den beri kullanılmamıştır. Atlanıyor...

en: Found DBMS version {0}
tr: DBMS sürümü {0} bulundu

en: Could not determine DBMS version
tr: DBMS sürümü belirlenemedi

en: received
tr: alındı

en: value must an array with :field id-or-name and an options map
tr: değeri, :field id-or-name ve bir seçenekler haritası içeren bir dizi olmalıdır

en: value must be a valid UUID.
tr: değeri geçerli bir UUID olmalıdır.

en: value must be an instance of {0}
tr: değeri {0}'ın bir örneği olmalıdır

en: Value must be a map.
tr: Değer bir harita olmalıdır.

en: No current user found
tr: Geçerli kullanıcı bulunamadı

en: Open the Metabase drill-through menu
tr: Metabase drill-through menüsünü açın

en: Expression
tr: İfade

en: You can reference columns here in functions or equations, like: floor([Price] - [Discount]). Click for documentation.
tr: Buradaki sütunlara fonksiyonlarda veya denklemlerde referans verebilirsiniz, örneğin: floor([Fiyat] - [İndirim]). Dokümantasyon için tıklayın.

en: Open expressions documentation
tr: Açık ifadeler belgeleri

en: Open the drill-through menu
tr: Sondaj menüsünü açın

en: plus
tr: artı

en: minus
tr: eksi

en: Native Query
tr: Yerel Sorgu

en: Error calculating column name for {0}: {1}
tr: 0} için sütun adı hesaplanırken hata oluştu: {1}

en: Standard deviation of {0}
tr: 0}'ın standart sapması

en: Error calculating display name for {0}: {1}
tr: 0} için görünen ad hesaplanırken hata oluştu: {1}

en: Cumulative sum of {0}
tr: 0}'ın kümülatif toplamı

en: Saved Question #{0}
tr: Kaydedilen Soru #{0}

en: Cumulative count of {0}
tr: Kümülatif {0} sayısı

en: No join named {0}
tr: 0} adında birleştirme yok

en: Invalid :field clause: column {0} does not exist
tr: Geçersiz :field cümlesi: {0} sütunu mevcut değil

en: Cannot find Table {0}
tr: Tablo {0} bulunamıyor

en: Don''t know how to set options for {0}
tr: 0} için seçeneklerin nasıl ayarlanacağını bilmiyorum

en: type-of {0} returned an invalid type {1}
tr: type-of {0} geçersiz bir tür {1} döndürdü

en: Don''t know how to determine the base type of {0}
tr: 0}'ın temel türünü nasıl belirleyeceğimi bilmiyorum

en: Join aliases must be unique at a given stage of a query
tr: Join takma adları bir sorgunun belirli bir aşamasında benzersiz olmalıdır

en: Stage {0} does not exist
tr: Aşama {0} mevcut değil

en: Extracting {0} {1}
tr: 0} {1} ayıklanıyor

en: query_execution cleanup successful, no rows were deleted
tr: query_execution cleanup başarılı, hiçbir satır silinmedi

en: Cleaning up query_execution table
tr: query_execution tablosunu temizleme

en: query_execution cleanup successful, {0} rows were deleted
tr: query_execution cleanup başarılı, {0} satır silindi

en: query_execution cleanup failed
tr: query_execution temizleme başarısız oldu

en: Retention policy for the `query_execution` table.
tr: Query_execution` tablosu için saklama ilkesi.

en: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS is set to {0}; using the minimum value of {1} instead.
tr: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS {0} olarak ayarlanmıştır; bunun yerine minimum {1} değeri kullanılır.

en: Must be a string like 2020-04 or 2222-11.
tr: 2020-04 veya 2222-11 gibi bir dize olmalıdır.
