Metabase - en to vi translation catalogue (6173 entries)

en: Your database has been added!
vi: Cơ sở dữ liệu đã được thêm!

en: We took a look at your data, and we have some automated explorations that we can show you!
vi: Chúng tôi đã xem dữ liệu của bạn và chúng tôi có một số khám phá tự động mà có thể chỉ cho bạn!

en: I'm good thanks
vi: Tôi ổn, cảm ơn

en: Explore this data
vi: Khám phá dữ liệu này

en: Select a database type
vi: Chọn kiểu cơ sở dữ liệu

en: Save
vi: Lưu

en: To do some of its magic, Metabase needs to scan your database. We will also rescan it periodically to keep the metadata up-to-date. You can control when the periodic rescans happen below.
vi: Để thực hiện một số magic của nó, Metabase cần quét cơ sở dữ liệu của bạn. Chúng tôi cũng sẽ quét lại định kỳ để cập nhật siêu dữ liệu. Bạn có thể kiểm soát khi việc quét lại định kỳ xảy ra dưới đây

en: Database syncing
vi: Đang đồng bộ cơ sở dữ liệu

en: This is a lightweight process that checks for
    updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this
    set to sync hourly.
vi: thiết lập đồng bộ hóa hàng giờ

en: Scan
vi: Quét

en: Scanning for Filter Values
vi: Quét các giá trị lọc

en: Metabase can scan the values present in each
    field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This
    can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large
    database.
vi: Metabase có thể quét các giá trị hiện tại trong mỗi 
    " "có thể là một quá trình tốn nhiều tài nguyên, đặc biệt nếu bạn có \ n rất lớn" "cơ sở dữ liệ

en: When should Metabase automatically scan and cache field values?
vi: Khi nào Metabase sẽ tự động quét và lưu các giá trị trường bộ đệm

en: Regularly, on a schedule
vi: Thường xuyên, theo lịch trình

en: Only when adding a new filter widget
vi: Chỉ khi thêm tiện ích bộ lọc mới

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will
    scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
vi: Khi người dùng thêm bộ lọc mới vào bảng điều khiển hoặc câu hỏi SQL, Metabase sẽ quét (các) trường được ánh xạ tới bộ lọc đó để hiển thị danh sách các giá trị có thể chọn.

en: Never, I'll do this manually if I need to
vi: Không bao giờ, tôi sẽ làm thủ công nếu cần thiết

en: Saving...
vi: Đang lưu...

en: Server error encountered
vi: Máy chủ lỗi

en: Delete this database?
vi: Xoá cơ sở dữ liệu này?

en: All saved questions, metrics, and segments that rely on this database will be lost.
vi: Tất cả các câu hỏi, số liệu và phân đoạn đã lưu dựa trên cơ sở dữ liệu này sẽ bị mất.

en: This cannot be undone.
vi: Hành động này không thể khôi phục

en: If you're sure, please type
vi: Nếu chắc chắn, hãy gõ vào

en: DELETE
vi: XOÁ

en: in this box:
vi: trong hộp thoại này:

en: Cancel
vi: Huỷ

en: Delete
vi: Xoá

en: Databases
vi: Các cơ sở dữ liệu

en: Add Database
vi: Thêm cơ sở dữ liệu

en: Connection
vi: Kết nối

en: Scheduling
vi: Lên lịch

en: Save changes
vi: Lưu thay đổi

en: Actions
vi: Các thao tác

en: Sync database schema now
vi: Đồng bộ cấu trúc cơ sở dữ liệu ngay bây giờ

en: Starting…
vi: Đang bắt đầu...

en: Failed to sync
vi: Đồng bộ thất bại

en: Sync triggered!
vi: Đã kích hoạt đồng bộ!

en: Re-scan field values now
vi: Quét lại các trường giá trị ngay bây giờ

en: Failed to start scan
vi: Bắt đầu quét thất bại

en: Scan triggered!
vi: Đã kích hoạt quét

en: Danger Zone
vi: Khu vực nguy hiểm

en: Discard saved field values
vi: Huỷ những trường giá trị đã lưu

en: Remove this database
vi: Xoá cơ sở dữ liệu này

en: Add database
vi: Thêm cơ sở dữ liệu

en: Name
vi: Tên

en: Engine
vi: Động c

en: Deleting...
vi: Đang xoá...

en: Loading ...
vi: Đang tải...

en: Bring the sample dataset back
vi: Khôi phục lại dữ liệu mẫu

en: Couldn't connect to the database. Please check the connection details.
vi: Không thể kết nối tới cơ sở dữ liệu. Xin hãy kiểm tra chi tiết kết nối

en: Successfully created!
vi: Tạo thành công!

en: Successfully saved!
vi: Lưu thành công!

en: Edit
vi: Sửa

en: Revision History
vi: Lịch sử sửa đổi

en: Retire this {0}?
vi: Không sử dụng {0} nữa

en: Saved questions and other things that depend on this {0} will continue to work, but this {1} will no longer be selectable from the query builder.
vi: Các câu hỏi đã lưu và những thứ khác phụ thuộc vào {0} này sẽ tiếp tục hoạt động, nhưng {1} này sẽ không còn có thể được chọn từ trình tạo truy vấn.

en: If you're sure you want to retire this {0}, please write a quick explanation of why it's being retired:
vi: Nếu bạn chắc chắn muốn rút về {0} này, vui lòng viết một lời giải thích nhanh về lý do tại sao nó được rút về:

en: This will show up in the activity feed and in an email that will be sent to anyone on your team who created something that uses this {0}.
vi: Điều này sẽ hiển thị trong nguồn cấp dữ liệu hoạt động và trong email sẽ được gửi cho bất kỳ ai trong nhóm của bạn, người đã tạo ra thứ gì đó sử dụng {0} này

en: Retire
vi: Thu hồi

en: Retiring…
vi: Đang thu hồi

en: Failed
vi: Thất bại

en: Success
vi: Thành công

en: Preview
vi: Xem trước

en: No column description yet
vi: Chưa có cột mô tả

en: Select a field visibility
vi: Chọn một trường hiển thị

en: No special type
vi: Không có kiểu đặc biệt

en: Other
vi: Khác

en: Select a special type
vi: Chọn một kiểu đặc biệt

en: Select a target
vi: Chọn một mục tiêu

en: Columns
vi: Các cột

en: Column
vi: Cột

en: Visibility
vi: Hiển thị

en: Type
vi: Kiểu

en: Current database:
vi: Cơ sở dữ liệu hiện tại:

en: Show original schema
vi: Đưa ra schema gốc

en: Data Type
vi: Kiểu dữ liệu

en: Additional Info
vi: Thông tin thêm

en: Find a schema
vi: Tìm một schema

en: {0} schema | {0} schemas
vi[0]: {0} Schema

en: Why Hide?
vi: Tại sao ẩn ?

en: Technical Data
vi: Dữ liệu kỹ thuật

en: Irrelevant/Cruft
vi: Không liên quan / Tuần dương

en: Queryable
vi: Có thể truy vấn

en: Hidden
vi: Ẩn

en: No table description yet
vi: Bảng chưa có mô tả

en: Metadata Strength
vi: Sức mạnh siêu dữ liệu

en: {0} Queryable Table | {0} Queryable Tables
vi[0]: {0} Bảng có thể truy vấn

en: {0} Hidden Table | {0} Hidden Tables
vi[0]: {0} Bảng ẩn

en: Find a table
vi: Tìm bảng

en: Schemas
vi: Các schema

en: Metrics
vi: Số liệu

en: Add a Metric
vi: Thêm một số liệu

en: Definition
vi: Định nghĩa

en: Create metrics to add them to the View dropdown in the query builder
vi: Tạo số liệu để thêm chúng vào danh sách thả xuống Chế độ xem trong trình tạo truy vấn

en: Segments
vi: Phân khúc

en: Add a Segment
vi: Thêm một phân khúc

en: Create segments to add them to the Filter dropdown in the query builder
vi: Tạo các phân đoạn để thêm chúng vào danh sách thả xuống Bộ lọc trong trình tạo truy vấn

en: created
vi: đã tạo

en: reverted to a previous version
vi: đã khôi phục về phiên bản trước

en: edited the title
vi: đã sửa tiêu đề

en: edited the description
vi: đã sửa mô tả

en: edited the
vi: sửa

en: made some changes
vi: tạo một vài thay đổi

en: You
vi: Bạn

en: Datamodel
vi: Dữ liệu mẫu

en:  History
vi:  Lịch sử

en: Revision History for
vi: Lịch sử thay đổi cho

en: {0} – Field Settings
vi: {0} - Cài đặt trường

en: Where this field will appear throughout Metabase
vi: Trường này sẽ xuất hiện trên khắp Metabase

en: Filtering on this field
vi: Lọc trên trường này

en: When this field is used in a filter, what should people use to enter the value they want to filter on?
vi: Khi trường này được sử dụng trong bộ lọc, mọi người nên sử dụng gì để nhập giá trị họ muốn lọc?

en: No description for this field yet
vi: Chưa có mô tả cho trường này

en: Original value
vi: Giá trị gốc

en: Mapped value
vi: Giá trị đã được ánh xạ

en: Enter value
vi: Nhập giá trị

en: Use original value
vi: Sử dụng giá trị gốc

en: Use foreign key
vi: Sử dụng khoá ngoài

en: Custom mapping
vi: Tuỳ chỉnh ánh xạ

en: Unrecognized mapping type
vi: Không nhận diện được kiểu ảnh xạ

en: Current field isn't a foreign key or FK target table metadata is missing
vi: Trường hiện tại không phải khoá ngoài hoặc thiếu bảng đích của khoá ngoài

en: The selected field isn't a foreign key
vi: Trường đã chọn không phải khoá ngoài

en: Display values
vi: Các giá trị hiển thị

en: Choose to show the original value from the database, or have this field display associated or custom information.
vi: Chọn hiển thị giá trị gốc từ cơ sở dữ liệu hoặc hiển thị trường này liên quan hoặc thông tin tùy chỉnh.

en: Choose a field
vi: Chọn một trường

en: Please select a column to use for display.
vi: Vui lòng chọn một cột để hiển thị.

en: Tip:
vi: Mẹo:

en: You might want to update the field name to make sure it still makes sense based on your remapping choices.
vi: Bạn có thể muốn cập nhật tên trường để đảm bảo nó vẫn có ý nghĩa dựa trên các lựa chọn ánh xạ lại của bạn.

en: Cached field values
vi: Giá trị trường lưu trữ

en: Metabase can scan the values for this field to enable checkbox filters in dashboards and questions.
vi: Metabase có thể quét các giá trị cho trường này để bật các bộ lọc hộp kiểm trong bảng điều khiển và câu hỏi.

en: Re-scan this field
vi: Quét lại trường này

en: Discard cached field values
vi: Hủy giá trị trường được lưu trong bộ nhớ cache

en: Failed to discard values
vi: Không thể loại bỏ các giá trị

en: Discard triggered!
vi: Hủy kích hoạt!

en: Select any table to see its schema and add or edit metadata.
vi: Chọn bất kỳ bảng nào để xem lược đồ của nó và thêm hoặc chỉnh sửa siêu dữ liệu.

en: Name is required
vi: Tên là bắt buộc

en: Description is required
vi: Mô tả là bắt buộc

en: Revision message is required
vi: Thông điệp sửa đổi là bắt buộc

en: Aggregation is required
vi: Tổng hợp là cần thiết

en: Edit Your Metric
vi: Chỉnh sửa số liệu của bạn

en: Create Your Metric
vi: Tạo số liệu của bạn

en: Make changes to your metric and leave an explanatory note.
vi: Thay đổi số liệu của bạn và để lại lời giải thích

en: You can create saved metrics to add a named metric option to this table. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
vi: Bạn có thể tạo số liệu đã lưu để thêm tùy chọn số liệu được đặt tên vào bảng này. Số liệu đã lưu bao gồm loại tổng hợp, trường tổng hợp và tùy chọn bất kỳ bộ lọc nào bạn thêm. Ví dụ: bạn có thể sử dụng điều này để tạo một cái gì đó giống như cách tính chính thức \ "Giá trung bình " cho bảng Đơn hàng.

en: Result:
vi: Kết quả:

en: Name Your Metric
vi: Đặt tên số liệu của bạn

en: Give your metric a name to help others find it.
vi: Đặt tên số liệu của bạn để giúp người khác tìm thấy nó

en: Something descriptive but not too long
vi: Một vài mô tả không quá dài

en: Describe Your Metric
vi: Mô tả số liệu của bạn

en: Give your metric a description to help others understand what it's about.
vi: Cho số liệu của bạn một lời mô tả để giúp người khác hiểu nó là gì

en: This is a good place to be more specific about less obvious metric rules
vi: Đây là một nơi tốt để cụ thể hơn về các quy tắc số liệu ít rõ ràng hơn

en: Reason For Changes
vi: Lý do thay đổi

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required.
vi: Để lại một ghi chú để giải thích những thay đổi bạn đã thực hiện và tại sao chúng được yêu cầu.

en: This will show up in the revision history for this metric to help everyone remember why things changed
vi: Điều này sẽ hiển thị trong lịch sử sửa đổi cho số liệu này để giúp mọi người nhớ tại sao mọi thứ thay đổi

en: At least one filter is required
vi: Bắt buộc có ít nhất một giá trị lọc

en: Edit Your Segment
vi: Chỉnh sửa phân khúc của bạn

en: Create Your Segment
vi: Tạo phân khúc của bạn

en: Make changes to your segment and leave an explanatory note.
vi: Thay đổi phân khúc của bạn và để lại một ghi chú giải thích.

en: Select and add filters to create your new segment for the {0} table
vi: Chọn và thêm các bộ lọc để tạo phân khúc mới của bạn cho bảng {0}

en: Name Your Segment
vi: Đặt tên phân khúc của bạn

en: Give your segment a name to help others find it.
vi: Đặt tên cho phân khúc của bạn để giúp người khác tìm thấy nó

en: Describe Your Segment
vi: Mô tả phân khúc của bạn

en: Give your segment a description to help others understand what it's about.
vi: Cho phân khúc của bạn một lời mô tả để giúp người khác hiểu nó là gì

en: This is a good place to be more specific about less obvious segment rules
vi: Đây là một nơi tốt để cụ thể hơn về các quy tắc phân khúc ít rõ ràng hơn

en: This will show up in the revision history for this segment to help everyone remember why things changed
vi: Điều này sẽ hiển thị trong lịch sử sửa đổi cho phân khúc này để giúp mọi người nhớ tại sao mọi thứ thay đổi

en: Settings
vi: Cài đặt

en: Metabase can scan the values in this table to enable checkbox filters in dashboards and questions.
vi: Metabase có thể quét các giá trị trong bảng này để bật các bộ lọc hộp kiểm trong bảng điều khiển và câu hỏi.

en: Re-scan this table
vi: Quét lại bảng này

en: Add
vi: Thêm

en: Not a valid formatted email address
vi: Không phải là một địa chỉ email được định dạng hợp lệ

en: First name
vi: Tên

en: Last name
vi: Họ

en: Email address
vi: Địa chỉ email

en: Permission Groups
vi: Nhóm quyền

en: Make this user an admin
vi: Cho người dùng này làm quản trị viên

en: All users belong to the {0} group and can't be removed from it. Setting permissions for this group is a great way to
    make sure you know what new Metabase users will be able to see.
vi: Tất cả người dùng thuộc nhóm {0} và không thể xóa khỏi nhóm. Đặt quyền cho nhóm này là một cách tuyệt vời để đảm bảo bạn biết những gì người dùng Metabase mới sẽ có thể nhìn thấy.

en: This is a special group whose members can see everything in the Metabase instance, and who can access and make changes to the
    settings in the Admin Panel, including changing permissions! So, add people to this group with care.
vi: Đây là một nhóm đặc biệt mà các thành viên có thể nhìn thấy mọi thứ trong ví dụ Metabase và những người có thể truy cập và thay đổi các cài đặt trong Bảng quản trị, bao gồm thay đổi quyền! Vì vậy, thêm người vào nhóm này một cách cẩn thận.

en: To make sure you don't get locked out of Metabase, there always has to be at least one user in this group.
vi: Để đảm bảo bạn không bị khóa khỏi Metabase, luôn phải có ít nhất một người dùng trong nhóm này.

en: Members
vi: Các thành viên

en: A group is only as good as its members.
vi: Một nhóm chỉ tốt như các thành viên của nó.

en: Admin
vi: Quản trị viên

en: and
vi: và

en: {0} other group | {0} other groups
vi[0]: {0} các nhóm khác

en: Default
vi: Mặc định

en: Something like "Marketing"
vi: "Tiếp thị" chẳng hạn

en: Remove this group?
vi: Xoá nhóm này?

en: Are you sure? All members of this group will lose any permissions settings they have based on this group.
    This can't be undone.
vi: Bạn chắc chứ? Tất cả thành viên trong nhóm sẽ mất các quyền có được nhờ nhóm này.
    Hành động này không thể khôi phục.

en: Yes
vi: Vâng

en: No
vi: Không

en: Edit Name
vi: Sửa tên

en: Remove Group
vi: Xoá nhóm

en: Done
vi: Xong

en: Group name
vi: Tên nhóm

en: Groups
vi: Các nhóm

en: Create a group
vi: Tạo một nhóm

en: You can use groups to control your users' access to your data. Put users in groups and then go to the Permissions section to control each group's access. The Administrators and All Users groups are special default groups that can't be removed.
vi: Bạn có thể sử dụng các nhóm để kiểm soát quyền truy cập của người dùng vào dữ liệu của bạn. Đặt người dùng theo nhóm và sau đó chuyển đến phần Quyền để kiểm soát quyền truy cập của từng nhóm. Các nhóm Quản trị viên và Tất cả Người dùng là các nhóm mặc định đặc biệt không thể xóa được.

en: Edit Details
vi: Sửa chi tiết

en: Re-send Invite
vi: Gửi lại thư mời

en: Reset Password
vi: Đặt lại mật khẩu

en: Deactivate
vi: Huỷ kích hoạt

en: People
vi: Mọi người

en: Who do you want to add?
vi: Bạn muốn thêm ai?

en: Edit {0}'s details
vi: Sửa thông tin chi tiết của {0}

en: {0} has been added
vi: {0} đã được thêm vào

en: Add another person
vi: Thêm người khác

en: We couldn’t send them an email invitation,
    so make sure to tell them to log in using {0}
    and this password we’ve generated for them:
vi: Không thể gửi email mời, vậy nên hãy bảo họ đăng nhập sử dụng {0} và mật khẩu chúng tôi đã sinh cho họ

en: If you want to be able to send email invites, just go to the {0} page.
vi: Nếu bạn muốn có khả năng gửi email mời, hãy đi tới trang {0}

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to set their password.
vi: Chúng tôi đã gửi một thư mời tới {0} kèm hướng dẫn đặt mật khẩu.

en: We've re-sent {0}'s invite
vi: Chúng tôi đã gửi lại thư mời cho {0}

en: Okay
vi: Đồng ý

en: Any previous email invites they have will no longer work.
vi: Các email mời trước đó sẽ không còn hiệu lực

en: Deactivate {0}?
vi: Huỷ kích hoạt {0} ?

en: {0} won't be able to log in anymore.
vi: {0} sẽ không thể đăng nhập được nữa.

en: Reactivate {0}'s account?
vi: Kích hoạt lại tài khoản {0}?

en: Reactivate
vi: Kích hoạt lại

en: They'll be able to log in again, and they'll be placed back into the groups they were in before their account was deactivated.
vi: Họ sẽ có thể đăng nhập lại được, và sẽ trở về nhóm mà họ ở trước khi tài khoản bị huỷ kích hoạt.

en: Reset {0}'s password?
vi: Đặt lại mật khẩu của {0}?

en: Reset
vi: Đặt lại

en: Are you sure you want to do this?
vi: Bạn chắc chắn muốn thực hiện chứ?

en: {0}'s password has been reset
vi: Mật khẩu của {0} đã được đặt lại

en: Here’s a temporary password they can use to log in and then change their password.
vi: Đây là mật khẩu tạm thời họ có thể dùng để đăng nhập và đổi mật khẩu.

en: We've sent them an email with instructions for creating a new password.
vi: Chúng tôi đã gửi cho họ một email hướng dẫn tạo mật khẩu mới.

en: Active
vi: Kích hoạt

en: Deactivated
vi: Huỷ kích hoạt

en: Add someone
vi: Thêm ai đó

en: Last Login
vi: Đăng nhập cuối

en: Signed up via Google
vi: Đăng ký qua Google

en: Signed up via LDAP
vi: Đăng ký qua LDAP

en: Reactivate this account
vi: Kích hoạt lại tài khoản này

en: Never
vi: Không bao giờ

en: {0} table | {0} tables
vi[0]: {0} bảng

en:  will be
vi:  sẽ được

en: given access to
vi: cấp quyền truy cập tới

en:  and
vi:  và

en: denied access to
vi: chặn truy cập tới

en:  will no longer be able to
vi:  sẽ không thể

en:  will now be able to
vi:  bây giờ có thể

en:  native queries for
vi: truy vấn gốc cho

en: Permissions
vi: Các quyền

en: Save permissions?
vi: Lưu các quyền?

en: Save Changes
vi: Lưu thay đổi

en: Discard changes?
vi: Huỷ thay đổi?

en: No changes to permissions will be made.
vi: Không có thay đổi gì về quyền.

en: You've made changes to permissions.
vi: Bạn đã tạo thay đổi về quyền.

en: Permissions for this collection
vi: Quyền hạn cho bộ sưu tập này

en: You have unsaved changes
vi: Bạn có những thay đổi chưa được lưu

en: Do you want to leave this page and discard your changes?
vi: Bạn có muốn rời trang này và huỷ các thay đổi?

en: Sorry, an error occurred.
vi: Xin lỗi, đã có lỗi xảy ra.

en: Administrators always have the highest level of access to everything in Metabase.
vi: Các quản trị viên luôn có quyền hạn cao nhất tới tất cả các thứ trong Metabase

en: Every Metabase user belongs to the All Users group. If you want to limit or restrict a group's access to something, make sure the All Users group has an equal or lower level of access.
vi: Tất cả người dùng Metabase nằm trong nhóm "Tất cả người dùng". Nếu bạn muốn giới hạn hoặc thu hẹp truy cập của một nhóm tới một thứ gì đó, hãy đảm bảo rằng nhóm "Tất cả người dùng" có quyền tương đương hoặc thấp hơn.

en: MetaBot is Metabase's Slack bot. You can choose what it has access to here.
vi: MetaBot là một con bot của Metabase trên Slack. Bạn có thể chọn những thứ nó có thể truy cập ở đây.

en: The "{0}" group may have access to a different set of {1} than this group, which may give this group additional access to some {2}.
vi: Nhóm \ "{0} " có thể có quyền truy cập vào một nhóm {1} khác với nhóm này, nhóm này có thể cung cấp cho nhóm này quyền truy cập bổ sung vào một số {2}.

en: The "{0}" group has a higher level of access than this, which will override this setting. You should limit or revoke the "{1}" group's access to this item.
vi: Nhóm \ "{0} " có mức truy cập cao hơn nhóm này, sẽ ghi đè cài đặt này. Bạn nên giới hạn hoặc thu hồi quyền truy cập của nhóm \ "{1} " vào mục này.

en: Limit
vi: Giới hạn

en: Revoke
vi: Thu hồi

en: access even though "{0}" has greater access?
vi: truy cập mặc dù \ "{0} " có quyền truy cập lớn hơn?

en: Limit access
vi: Giới hạn truy cập

en: Revoke access
vi: Thu hồi quyền truy cập

en: Change access to this database to limited?
vi: Thay đổi quyền truy cập tới cơ sở dữ liệu này thành giới hạn?

en: Change
vi: Thay đổi

en: Allow Raw Query Writing?
vi: Cho phép viết truy vấn thuần tuý

en: This will also change this group's data access to Unrestricted for this database.
vi: Điều này cũng sẽ thay đổi quyền truy cập dữ liệu của nhóm này thành Không giới hạn đối với cơ sở dữ liệu này.

en: Allow
vi: Cho phép

en: Revoke access to all tables?
vi: Thu hồi quyền truy cập tới tất cả cá bảng?

en: This will also revoke this group's access to raw queries for this database.
vi: Điều này cũng sẽ thu hồi quyền truy cập của nhóm này vào các truy vấn thô cho cơ sở dữ liệu này.

en: Grant unrestricted access
vi: Cấp quyền truy cập không hạn chế

en: Unrestricted access
vi: Truy cập không hạn chế

en: Limited access
vi: Giới hạn truy cập

en: No access
vi: Không truy cập

en: Write raw queries
vi: Viết truy vấn thuần tuý

en: Can write raw queries
vi: Có thể viết các truy vấn thuần tuý

en: Curate collection
vi: Bộ sưu tập

en: View collection
vi: Xem bộ sưu tập

en: Data Access
vi: Truy cập dữ liệu

en: View tables
vi: Xem bảng

en: SQL Queries
vi: Truy vấn SQL

en: View schemas
vi: Xem schema

en: Data Model
vi: Dữ liệu mẫu

en: Sign in with Google
vi: Đăng nhập với Google

en: Allows users with existing Metabase accounts to login with a Google account that matches their email address in addition to their Metabase username and password.
vi: Cho phép người dùng có tài khoản Metabase hiện tại đăng nhập bằng tài khoản Google khớp với địa chỉ email của họ bên cạnh tên người dùng và mật khẩu Metabase của họ.

en: Configure
vi: Cấu hình

en: Allows users within your LDAP directory to log in to Metabase with their LDAP credentials, and allows automatic mapping of LDAP groups to Metabase groups.
vi: Cho phép người dùng trong thư mục LDAP của bạn đăng nhập vào Metabase bằng thông tin LDAP của họ và cho phép tự động ánh xạ các nhóm LDAP sang các nhóm Metabase.

en: That's not a valid email address
vi: Đó không phải là một địa chỉ email hợp lệ

en: That's not a valid integer
vi: Đó không phải là một số nguyên hợp lệ

en: Changes saved!
vi: Đã lưu thay đổi!

en: Looks like we ran into some problems
vi: Có vẻ như chúng ta đã gặp một số vấn đề

en: Send test email
vi: Gửi email kiểm tra

en: Sending...
vi: Đang gửi...

en: Sent!
vi: Đã gửi!

en: Clear
vi: Xoá

en: Authentication
vi: Xác thực

en: Server Settings
vi: Cài đặt máy chủ

en: User Schema
vi: Schema người dùng

en: Attributes
vi: Các thuộc tính

en: Group Schema
vi: Nhóm Schema

en: Using
vi: Đang sử dụng

en: Getting set up
vi: Đang thiết lập

en: A few things you can do to get the most out of Metabase.
vi: Một vài điều bạn có thể làm để tận dụng tối đa Metabase.

en: Recommended next step
vi: Đề xuất bước tiếp theo

en: Google Sign-In
vi: Đăng nhập Google

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}
vi: Để cho phép người dùng đăng nhập bằng Google, bạn cần cung cấp cho Metabase ID ứng dụng khách ứng dụng bảng điều khiển Google Developers. Chỉ mất vài bước và hướng dẫn về cách tạo khóa có thể được tìm thấy {0}

en: Your Google client ID
vi: Google client ID của bạn

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from:
vi: Cho phép người dùng tự đăng ký nếu địa chỉ email tài khoản Google của họ đến từ:

en: Answers sent right to your Slack #channels
vi: Câu trả lời đã được gửi thằng tới kênh Slack của bạn

en: Create a Slack Bot User for MetaBot
vi: Tạo một tài khoản Slack Bot cho MetaBot

en: Once you're there, give it a name and click {0}. Then copy and paste the Bot API Token into the field below. Once you are done, create a "metabase_files" channel in Slack. Metabase needs this to upload graphs.
vi: Khi bạn đã ở đó, hãy đặt tên cho nó và nhấp vào {0}. Sau đó sao chép và dán mã thông báo Bot API vào trường bên dưới. Khi bạn đã hoàn tất, hãy tạo kênh \ "metabase_files " trong Slack. Metabase cần điều này để tải lên biểu đồ.

en: You're running Metabase {0} which is the latest and greatest!
vi: Bạn đang chạy Metabase {0}, đây là phiên bản mới nhất và tốt nhất!

en: Metabase {0} is available.  You're running {1}
vi: Đã có Metabase {0}. Bạn đang sử dụng {1}

en: Update
vi: Cập nhật

en: What's Changed:
vi: Những thay đổi:

en: Add a map
vi: Thêm một bản đồ

en: Delete custom map
vi: Xoá bản đồ tuỳ chỉnh

en: Remove
vi: Xoá

en: Select…
vi: Chọn...

en: Sample values:
vi: Các giá trị mẫu:

en: Add a new map
vi: Thêm một bản đồ mới

en: Edit map
vi: Sửa bản đồ

en: What do you want to call this map?
vi: Bạn muốn gọi bản đồ này là gì?

en: e.g. United Kingdom, Brazil, Mars
vi: ví dụ: Việt Nam, Thái lan, Mặt trăng

en: URL for the GeoJSON file you want to use
vi: URL đến file GeoJSON bạn muốn sử dụng

en: Like https://my-mb-server.com/maps/my-map.json
vi: Ví dụ như https://my-mb-server.com/maps/my-map.json

en: Refresh
vi: Làm mới

en: Load
vi: Tải

en: Which property specifies the region’s identifier?
vi: Thuộc tính nào xác định định danh của vùng

en: Which property specifies the region’s display name?
vi: Thuộc tính nào xác định tên của vùng

en: Load a GeoJSON file to see a preview
vi: Tải file GeoJSON để xem trước

en: Save map
vi: Lưu bản đồ

en: Add map
vi: Thêm bản đồ

en: Using embedding
vi: Sử dụng nhúng

en: By enabling embedding you're agreeing to the embedding license located at
vi: Bằng cách cho phép nhúng, bạn đồng ý với giấy phép nhúng nằm ở

en: In plain English, when you embed charts or dashboards from Metabase in your own application, that application isn't subject to the Affero General Public License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds. You should, however, read the license text linked above as that is the actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
vi: Nói một cách dễ hiểu, khi bạn nhúng biểu đồ hoặc bảng điều khiển từ Metabase vào ứng dụng của riêng bạn, ứng dụng đó không phải tuân theo Giấy phép Công cộng Chung bao gồm phần còn lại của Metabase, miễn là bạn giữ logo Metabase và \ "Được cung cấp bởi Metabase \ "Hiển thị trên các nhúng. Tuy nhiên, bạn nên đọc văn bản giấy phép được liên kết ở trên vì đó là giấy phép thực tế mà bạn sẽ đồng ý bằng cách bật tính năng này.

en: Enable
vi: Bật

en: Premium embedding enabled
vi: Đã bật nhúng cao cấp

en: Enter the token you bought from the Metabase Store
vi: Nhập vào mã bạn đã mua từ Metabase Store

en: Premium embedding lets you disable "Powered by Metabase" on your embedded dashboards and questions.
vi: Nhúng cao cấp cho phép bạn tắt thông báo "Powered by Metabase" trên các trang nhúng tổng quan và các câu hỏi

en: Buy a token
vi: Mua một mã

en: Enter a token
vi: Nhập một mã

en: Edit Mappings
vi: Sửa các ánh xạ

en: Group Mappings
vi: Nhóm các ánh xạ

en: Create a mapping
vi: Tạo một ánh xạ

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Membership to the Admin group can be granted through mappings, but will not be automatically removed as a
    failsafe measure.
vi: Ánh xạ cho phép Metabase tự động thêm và xóa người dùng khỏi các nhóm dựa trên thông tin thành viên được cung cấp bởi máy chủ thư mục. Tư cách thành viên của nhóm Quản trị viên có thể được cấp thông qua ánh xạ, nhưng sẽ không tự động bị xóa như một biện pháp không an toàn.

en: Distinguished Name
vi: Tên phân biệt

en: Public Link
vi: Liên kết công khai

en: Revoke Link
vi: Thu hồi liên kết

en: Disable this link?
vi: Vô hiệu hoá liên kết này?

en: They won't work anymore, and can't be restored, but you can create new links.
vi: Nó sẽ không hoạt động nữa, và cũng không thể khôi phục, tuy nhiên bạn có thể tạo các liên kết mới.

en: Public Dashboard Listing
vi: Danh sách trang tổng quan công khai

en: No dashboards have been publicly shared yet.
vi: Chưa có trang tổng quan nào được chia sẻ công khai.

en: Public Card Listing
vi: Danh sách thẻ công khai

en: No questions have been publicly shared yet.
vi: Chưa có câu hỏi nào được chia sẻ không khai.

en: Embedded Dashboard Listing
vi: Danh sách trang nhúng tổng quan

en: No dashboards have been embedded yet.
vi: Chưa có trang tổng quan nào được nhúng.

en: Embedded Card Listing
vi: Danh sách thẻ nhúng

en: No questions have been embedded yet.
vi: Chưa có câu hỏi nào được nhúng.

en: Regenerate embedding key?
vi: Sinh lại mã khoá nhúng

en: This will cause existing embeds to stop working until they are updated with the new key.
vi: Điều này sẽ khiến các nhúng đang có không hoạt động cho tới khi bạn cập nhật mã khoá mới cho chúng.

en: Regenerate key
vi: Sinh lại mã khoá

en: Generate Key
vi: Sinh mã khoá

en: Enabled
vi: Bật

en: Disabled
vi: Tắt

en: Unknown setting {0}
vi: Cài đặt {0} không xác định

en: Setup
vi: Thiết lập

en: General
vi: Tổng quan

en: Site Name
vi: Tên trang

en: Site URL
vi: Đường dẫn trang

en: Email Address for Help Requests
vi: Địa chỉ email yêu cầu giúp đỡ

en: Report Timezone
vi: Múi giờ báo cáo

en: Database Default
vi: Cơ sở dữ liệu mặc định

en: Select a timezone
vi: Chọn múi giờ

en: Not all databases support timezones, in which case this setting won't take effect.
vi: Không phải tất cả cơ sở dữ liệu đều hõ trợ múi giờ, trong trường hợp đó cài đặt này sẽ không có tác dụng.

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: Select a language
vi: Chọn một ngôn ngữ

en: Anonymous Tracking
vi: Theo dõi nặc danh

en: Friendly Table and Field Names
vi: Bảng và trường dữ liệu thân thiện

en: Only replace underscores and dashes with spaces
vi: Chỉ thay thế các dấu gạch dưới và các dấu gạch ngang bằng các dấu cách

en: Enable Nested Queries
vi: Cho phép các truy vấn lồng nhau

en: Updates
vi: Các cập nhật

en: Check for updates
vi: Kiểm tra các cập nhật

en: SMTP Host
vi: Máy chủ SMTP

en: SMTP Port
vi: Cổng SMTP

en: That's not a valid port number
vi: Đó không phải là một giá trị cổng hợp lệ

en: SMTP Security
vi: Bảo mật SMTP

en: SMTP Username
vi: Tên tài khoản SMTP

en: SMTP Password
vi: Mật khẩu SMTP

en: From Address
vi: Địa chỉ gửi

en: Enter the token you received from Slack
vi: Nhập token bạn lấy từ Slack

en: Single Sign-On
vi: Đăng nhập một lần

en: LDAP Authentication
vi: Xác thực LDAP

en: LDAP Host
vi: Máy chủ LDAP

en: LDAP Port
vi: Cổng LDAP

en: LDAP Security
vi: Bảo mật LDAP

en: Username or DN
vi: Tên tài khoản hoặc tên miền

en: Password
vi: Mật khẩu

en: User search base
vi: Cơ sở tìm kiếm người dùng

en: User filter
vi: Lọc người dùng

en: Check your parentheses
vi: Kiểm tra dấu ngoặc đơn

en: Email attribute
vi: Thuộc tính email

en: First name attribute
vi: Thuộc tính tên

en: Last name attribute
vi: Thuộc tính họ

en: Synchronize group memberships
vi: Đồng bộ thành viên nhóm

en: Group search base
vi: Cơ sở tìm kiếm nhóm

en: Maps
vi: Các bản đồ

en: Map tile server URL
vi: Đường dẫn đến máy chủ mảnh bản đồ

en: Metabase uses OpenStreetMaps by default.
vi: Metabase mặc định sử dụngOpenStreetMaps

en: Custom Maps
vi: Tuỳ chỉnh các bản đồ

en: Add your own GeoJSON files to enable different region map visualizations
vi: Thêm các file GeoJSON của bạn để có thể hiển thị các khu vực bản đồ khác nhau

en: Public Sharing
vi: Chia sẻ công khai

en: Enable Public Sharing
vi: Bật chia sẻ công khai

en: Shared Dashboards
vi: Các trang tổng quan được chi sẻ

en: Shared Questions
vi: Các câu hỏi được chia sẻ

en: Embedding in other Applications
vi: Nhung vào các ứng dụng khác

en: Enable Embedding Metabase in other Applications
vi: Cho phép nhúng Metabase vào các ứng dụng khác

en: Embedding secret key
vi: Mã nhúng khoá bí mật

en: Embedded Dashboards
vi: Các trang tổng quan được nhúng

en: Embedded Questions
vi: Các câu hỏi được nhúng

en: Caching
vi: Bộ nhớ đệm

en: Enable Caching
vi: Kích hoạt bộ nhớ đệm

en: Minimum Query Duration
vi: Thời gian truy vấn tối thiểu

en: Cache Time-To-Live (TTL) multiplier
vi: Bộ nhớ đệm hệ số nhân thời gian sống (TTL)

en: Max Cache Entry Size
vi: Kích thước mục nhập bộ nhớ cache tối đa

en: Your alert is all set up.
vi: Cảnh báo của bạn đã được thiết lập.

en: Your alert was updated.
vi: Cảnh báo của bạn đã được cập nhật.

en: The alert was successfully deleted.
vi: Đã xoá cảnh báo thành công.

en: Please enter a valid formatted email address.
vi: Vui lòng nhập một email hợp lệ

en: Passwords do not match
vi: Mật khẩu không khớp

en: Back to login
vi: Trở về đăng nhập

en: No Metabase account exists for this Google account.
vi: Không có tài khoản Metabase nào tương ứng với tài khoản Google này.

en: You'll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
vi: Bạn sẽ cần quản trị viên tạo một tài khoản Metabase trước khi bạn có thể dùng Google để đăng nhập.

en: Sign in with {0}
vi: Đăng nhập với {0}

en: Please contact an administrator to have them reset your password
vi: Xin hãy liên hệ với quản trị viên để đặt lại mật khẩu cho bạn

en: Forgot password
vi: Quên mật khẩu

en: The email you use for your Metabase account
vi: Địa chỉ email sử dụng cho tài khoản Metabase

en: Send password reset email
vi: Gửi email khôi phục mật khẩu

en: Check your email for instructions on how to reset your password.
vi: Hãy kiểm tra email hướng dẫn cách đặt lại mật khẩu.

en: Sign in to Metabase
vi: Đăng nhập vào Metabase

en: OR
vi: HOẶC

en: Username or email address
vi: Tên tài khoản hoặc địa chỉ email

en: Sign in
vi: Đăng nhập

en: I seem to have forgotten my password
vi: Có vẻ như tôi đã quên mật khẩu của mình

en: request a new reset email
vi: yêu cầu một email đặt lại mật khẩu

en: Whoops, that's an expired link
vi: Ôi, liên kết đó đã hết hạn

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need
    to reset your password, you can {0}.
vi: Vì lý do bảo mật, liên kết đặt lại mật khẩu sẽ hết hạn trong một khoảng thời gian. Nếu bạn vẫn cần đặt lại mật khẩu, bạn có thể {0}

en: New password
vi: Mật khẩu mới

en: To keep your data secure, passwords {0}
vi: Để giữ cho dữ liệu của bạn được bảo mật, mật khẩu {0}

en: Create a new password
vi: Tạo mật khẩu mới

en: Make sure its secure like the instructions above
vi: Hãy chắc rằng nó bảo mật như hướng dẫn bên trên

en: Confirm new password
vi: Xác nhận mật khẩu mới

en: Make sure it matches the one you just entered
vi: Hãy đảm bảo rằng nó khớp với giá trị bạn vừa nhập

en: Your password has been reset.
vi: Mật khẩu của bạn đã được đặt lại.

en: Sign in with your new password
vi: Đăng nhập với mật khẩu mới

en: Save failed
vi: Lưu thất bại

en: Saved
vi: Đã lưu

en: Ok
vi: Được

en: Archive this collection?
vi: Lưu trữ bộ sưu tập này?

en: The dashboards, collections, and pulses in this collection will also be archived.
vi: Bảng điều khiển, bộ sưu tập và xung trong bộ sưu tập này cũng sẽ được lưu trữ.

en: Archive
vi: Lưu trữ

en: This {0} has been archived
vi: {0} này đã được lưu trữ

en: View the archive
vi: Xem lưu trữ

en: Unarchive this {0}
vi: Bỏ lưu trữ {0} này

en: Our data
vi: Dữ liệu của chúng ta

en: X-ray this table
vi: X-ray bảng này

en: Learn about this table
vi: Học hỏi về bảng này

en: Clickity click
vi: Nhấp chuột

en: Saved!
vi: Đã lưu!

en: Saving failed.
vi: Lưu thất bại.

en: Su
vi: CN

en: Mo
vi: T2

en: Tu
vi: T3

en: We
vi: T4

en: Th
vi: T5

en: Fr
vi: T6

en: Sa
vi: T7

en: Your admin's email address
vi: Địa chỉ email quản trị

en: To send {0}, you'll need to set up {1} integration.
vi: Để gửi {0}, bạn sẽ cần thiết lập tích hợp {1}.

en:  or
vi:  hoặc

en: To send {0}, an admin needs to set up {1} integration.
vi: Để gửi {0}, quản trị viên cần thiết lập tích hợp {1}.

en: This collection is empty, like a blank canvas
vi: Bộ sưu tập này trống rỗng, giống như một khung vẽ trống

en: You can use collections to organize and group dashboards, questions and pulses for your team or yourself
vi: Bạn có thể sử dụng các bộ sưu tập để sắp xếp và nhóm bảng điều khiển, câu hỏi và xung cho nhóm của bạn hoặc chính bạn

en: Create another collection
vi: Tạo bộ sưu tập khác

en: Dashboards let you collect and share data in one place.
vi: Trang tổng quan cho phép bạn tổng hợp và chia sẻ dữ liệu vào một nơi.

en: Pulses let you send out the latest data to your team on a schedule via email or slack.
vi: Các xung cho phép bạn gửi dữ liệu mới nhất đến nhóm của mình theo lịch trình qua email hoặc chùng.

en: Questions are a saved look at your data.
vi: Các câu hỏi là một cái nhìn lưu vào dữ liệu của bạn.

en: Pins
vi: Các ghim

en: Drag something here to pin it to the top
vi: Kéo thứ gì đó vào đây để ghim nó lên đầu

en: Collections
vi: Các bộ sưu tập

en: Drag here to un-pin
vi: Kéo vào đây để bỏ ghim

en: {0} item selected | {0} items selected
vi[0]: {0} mục đã chọn

en: Move {0} items?
vi: Di chuyển {0} mục

en: Move "{0}"?
vi: Di chuyển "{0}"?

en: Move
vi: Di chuyển

en: Edit this collection
vi: Chỉnh sửa bộ sưu tập này

en: Archive this collection
vi: Lưu trữ bộ sưu tập này

en: My personal collection
vi: Bộ sưu tập cá nhân của tôi

en: New collection
vi: Bộ sưu tập mới

en: Copied!
vi: Đã sao chép!

en: Use an SSH-tunnel for database connections
vi: Sử dụng một SSH-tunnel cho các kết nối tới cơ sở dữ liệu này

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host.
    This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available.
    Enabling this is usually slower than a direct connection.
vi: Một vài cài đặt cơ sở dữ liệu chỉ có thể truy cập bằng kết nối qua một máy chủ SSH.
    Lựa chọn này cung cấp một tầng bảo mật khi VPN không khả dụng.
    Bật tính năng này sẽ làm chậm hết nối hơn là kết nối trực tiếp.

en: This is a large database, so let me choose when Metabase syncs and scans
vi: Đây là một cơ sở dữ liệu lớn, vậy nên hãy để tôi chọn khi nào thì Metabase đồng bộ và quét

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values.
    If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
vi: Nếu bạn có cơ sở dữ liệu lớn, chúng tôi khuyên bạn nên bật tính năng này và xem xét thời điểm và tần suất quét giá trị trường xảy ra.

en: {0} to generate a Client ID and Client Secret for your project.
vi: {0} để sinh Client ID và Client Secret cho dự án của bạn.

en: Click here
vi: Nhấn vào đây

en: Choose "Other" as the application type. Name it whatever you'd like.
vi: Chọn "Khác" cho kiểu ứng dụng. Đặt tên tuỳ ý bạn thích

en: {0} to get an auth code
vi: {0} để lấy mã xác thực

en: with Google Drive permissions
vi: với quyền của Google Drive

en: To use Metabase with this data you must enable API access in the Google Developers Console.
vi: Để sử dụng Metabase với dữ liệu này bạn phải bật tính năng API access trên giao diện Google Developers Console.

en: {0} to go to the console if you haven't already done so.
vi: {0} để đi tới bảng điều khiển nếu bạn chưa làm thế.

en: How would you like to refer to this database?
vi: Bạn muốn tham khảo cơ sở dữ liệu này như thế nào?

en: Next
vi: Tiếp theo

en: Delete this {0}
vi: Xoá {0} này

en: Pin this item
vi: Ghim cái này

en: Move this item
vi: Di chuyển cái này

en: Edit this question
vi: Sửa câu hỏi này

en: Action type
vi: Kiểu hành động

en: View revision history
vi: Xem lịch sử thay đổi

en: Move action
vi: Hành động di chuyển

en: Archive action
vi: Hành động lưu trữ

en: Add to dashboard
vi: Thêm vào bảng tổng quan

en: Download results
vi: Tải xuống kết quả

en: Sharing and embedding
vi: Chia sẻ và nhúng

en: Another action type
vi: Kiểu hành đông khác

en: Get alerts about this
vi: Nhận cảnh báo về cái này

en: View the SQL
vi: Xem câu truy vấn SQL

en: Segments for this
vi: Phân khúc cho việc này

en: Show error details
vi: Hiển thị chi tiết lỗi

en: Here's the full error message
vi: Đây là chi tiết thông báo lỗi

en: Hi, Metabot here.
vi: Xin chào, Metabot đây.

en: Based on the schema
vi: Dựa vào schema

en: A look at your
vi: Nhìn vào cái của bạn

en: Search the list
vi: Tìm kiếm trong danh sách

en: Search by {0}
vi: Tìm kiếm theo {0}

en:  or enter an ID
vi:  hoặc nhập vào một ID

en: Enter an ID
vi: Nhập vào một ID

en: Enter a number
vi: Nhập vào một số

en: Enter some text
vi: Nhập vào vài dòng chữ

en: No matching {0} found.
vi: Không có {0} nào khớp.

en: Including every option in your filter probably won’t do much…
vi: Bao gồm mọi tùy chọn trong bộ lọc của bạn có thể sẽ không làm được nhiều

en: Something's gone wrong
vi: Có gì đó sai

en: We've run into an error. You can try refreshing the page, or just go back.
vi: Đã gặp lỗi. Bạn có  thể thử làm mới lại trang, hoặc trở về trang trước.

en: No description yet
vi: Chưa có mô tả

en: New {0}
vi: {0} mới

en: Asked by {0}
vi: Được hỏi bởi {0}

en: Today,
vi: Hôm nay

en: Yesterday,
vi: Hôm qua

en: First revision.
vi: Phiên bản đầu tiên.

en: Reverted to an earlier revision and {0}
vi: Khôi phục về phiên bản trước đó và {0}

en: Revision history
vi: Lịch sử thay đổi

en: When
vi: Khi

en: Who
vi: Ai

en: What
vi: Cái gì

en: Revert
vi: Khôi phục

en: Reverting…
vi: Đang khôi phục...

en: Revert failed
vi: Không phục thất lại

en: Reverted
vi: Đã khôi phục

en: Everything
vi: Tất cả mọi thứ

en: Dashboards
vi: Các trang tổng quan

en: Questions
vi: Các câu hỏi

en: Pulses
vi: Xung

en: Back
vi: Trở lại

en: Find...
vi: Tìm...

en: An error occured
vi: Lỗi đã xảy ra

en: Loading...
vi: Đang tải...

en: Metabase Newsletter
vi: Bản tin Metabase

en: Get infrequent emails about new releases and feature updates.
vi: Nhận email không thường xuyên về các bản phát hành hoặc tính năng cập nhật.

en: Subscribe
vi: Đăng ký

en: You're subscribed. Thanks for using Metabase!
vi: Bạn đã đăng ký. Cảm ơn đã sử dụng Metabase!

en: We're a little lost...
vi: Chúng ta hơi lạc lối...

en: Temporary Password
vi: Mật khẩu tạm thời

en: Hide
vi: Ẩn

en: Show
vi: Hiện

en: Saved! Add this to a dashboard?
vi: Đã lưu! Thêm vào trang tổng quan?

en: Yes please!
vi: Vâng!

en: Not now
vi: Không phải bây giờ

en: Error:
vi: Lỗi:

en: Sunday
vi: Chủ nhật

en: Monday
vi: Thứ hai

en: Tuesday
vi: Thứ ba

en: Wednesday
vi: Thứ tư

en: Thursday
vi: Thứ năm

en: Friday
vi: Thứ sáu

en: Saturday
vi: Thứ bảy

en: First
vi: Đầu tiên

en: Last
vi: Cuối cùng

en: 15th (Midpoint)
vi: 15 (điểm giữa)

en: Calendar Day
vi: Lịch ngày

en: your Metabase timezone
vi: Múi giờ Metabase của bạn

en: Filter this list...
vi: Lọc danh sách này...

en: Blue
vi: Xanh dương

en: Green
vi: Xanh lá cây

en: Red
vi: Đỏ

en: Yellow
vi: Vàng

en: A component used to make a selection
vi: Một yếu tố được sử dụng để tạo lựa chọ

en: Selected
vi: Đã chọn

en: Nothing to select
vi: Không có gì để chọn

en: Sorry, you don’t have permission to see that.
vi: Xin lỗi, bạn không có quyền xem.

en: Unknown error encountered
vi: Lỗi không xác định

en: Create
vi: Tạo

en: Create dashboard
vi: Tạo trang tổng quan

en: Table
vi: Bảng

en: Database
vi: Cơ sở dữ liệu

en: Creator
vi: Người tạo

en: No results found
vi: Không có kết quả

en: Try adjusting your filter to find what you’re looking for.
vi: Thử chỉnh sửa lọc để tìm những gì bạn đang tìm kiếm.

en: View by
vi: Xem bởi

en: of
vi: của

en: Don't tell anyone, but you're my favorite.
vi: Đừng nói với ai, nhưng mà bạn mà người tôi yêu thích.

en: Once you connect your own data, I can show you some automatic explorations called x-rays. Here are some examples with sample data.
vi: Một khi bạn kết nối dữ liệu của mình, Tôi có thể cho bạn một vài khám phá tự động gọi là x-rays. Đây là một vài ví dụ với mẫu dữ liệu.

en: Start here
vi: Bắt đầu ở đây

en: Our analytics
vi: Các phân tích của chúng ta

en: Browse all items
vi: Duyệt tất cả

en: Replace or save as new?
vi: Thay thế hoặc lưu mới?

en: Replace original question, "{0}"
vi: Thay thế câu hỏi gốc, "{0}"

en: Save as new question
vi: Lưu ra câu hỏi mới

en: First, save your question
vi: Đầu tiên, hãy lưu câu hỏi của bạn

en: Save question
vi: Lưu câu hỏi

en: What is the name of your card?
vi: Tên thẻ của bạn là gì?

en: Description
vi: Mô tả

en: It's optional but oh, so helpful
vi: Nó không bắt buộc, nhưng có ích đó

en: Which collection should this go in?
vi: Cái này nên đi vào bộ sưu tập nào?

en: modified
vi: Đã điều chỉnh

en: item
vi: mục

en: Undo
vi: Làm lại

en: Applying Question
vi: Áp dụng câu hỏi

en: That question isn't compatible
vi: Câu hỏi này không phù hợp

en: Search for a question
vi: Tìm một câu hỏi

en: We're not sure if this question is compatible
vi: Chúng tôi không chắc câu hỏi này là phù hợp

en: Archive Dashboard
vi: Lưu trữ bảng điều khiển

en: Make sure to make a selection for each series, or the filter won't work on this card.
vi: Đảm bảo thực hiện lựa chọn cho từng chuỗi hoặc bộ lọc sẽ không hoạt động trên thẻ này.

en: This dashboard is looking empty.
vi: Bảng điều khiển này trống

en: Add a question to start making it useful!
vi: Thêm một câu hỏi để bắt đầu khiến nó hữu ích

en: Daytime mode
vi: Chế độ ban ngày

en: Nighttime mode
vi: Chế độ ban đêm

en: Exit fullscreen
vi: Thoát toàn màn hình

en: Enter fullscreen
vi: Vào toàn màn hình

en: Saving…
vi: Đang lưu...

en: Add a question
vi: Thêm một câu hỏi

en: Add a question to this dashboard
vi: Thêm một câu hỏi vào bảng điều khiển này

en: Add a filter
vi: Thêm một bộ lọc

en: Parameters
vi: Thông số

en: Add a text box
vi: Thêm một hộp văn bản

en: Move dashboard
vi: Di chuyển bảng điều khiển

en: Edit dashboard
vi: Chỉnh sửa bảng điều khiển

en: Edit Dashboard Layout
vi: Chỉnh sửa bố cục bảng điều khiển

en: You are editing a dashboard
vi: Bạn đang chỉnh sửa bảng điều khiển

en: Select the field that should be filtered for each card
vi: Chọn trường được lọc cho mỗi thẻ

en: Move dashboard to...
vi: Di chuyển bảng điều khiển đến...

en: Dashboard moved to {0}
vi: Bảng điều khiển đã di chuyển tới {0}

en: What do you want to filter?
vi: Bạn muốn lọc cái gì?

en: What kind of filter?
vi: Kiểu của bộ lọc là gì?

en: Off
vi: Tắt

en: 1 minute
vi: 1 phút

en: 5 minutes
vi: 5 phút

en: 10 minutes
vi: 10 phút

en: 15 minutes
vi: 15 phút

en: 30 minutes
vi: 30 phút

en: 60 minutes
vi: 60 phút

en: Auto-refresh
vi: Tự động làm mới

en: Refreshing in
vi: Làm mới trong

en: Remove this question?
vi: Bỏ câu hỏi này?

en: Your dashboard was saved
vi: Bảng điều khiển của bạn đã được lưu

en: See it
vi: Xem nó

en: Save this
vi: Lưu

en: Show more about this
vi: Hiển thị thêm về điều nàys

en: This card doesn't have any fields or parameters that can be mapped to this parameter type.
vi: Thẻ này không có bất kỳ trường hoặc tham số nào có thể được ánh xạ tới loại tham số này.

en: The values in this field don't overlap with the values of any other fields you've chosen.
vi: Các giá trị trong trường này không trùng với giá trị của bất kỳ trường nào khác bạn đã chọn.

en: No valid fields
vi: Trường không khả dụng

en: Name must be 100 characters or less
vi: Tên phải chứa ít hơn 100 kí tự

en: Color is required
vi: Màu sắc là bắt buộc

en: What is the name of your dashboard?
vi: Tên của bảng điều khiển của bạn là gì?

en: did some super awesome stuff that's hard to describe
vi: Những thứ tuyệt vời này có khó để mô tả không?

en: created an alert about -
vi: Đã tạo một cảnh báo về -

en: deleted an alert about -
vi: Đã xóa một cảnh báo về -

en: saved a question about
vi: Đã lưu một câu hỏi về

en: saved a question
vi: Đã lưu một câu hỏi

en: deleted a question
vi: Đã xóa một câu hỏi

en: created a dashboard
vi: Đã tạo một bảng điều khiển

en: deleted a dashboard
vi: Đã xóa một bảng điều khiển

en: added a question to the dashboard -
vi: Đã thêm một câu hỏi vào bảng điều khiển -

en: removed a question from the dashboard -
vi: Đã loại bỏ một câu hỏi từ bảng điều khiển -

en: received the latest data from
vi: Đã nhận dữ liệu mới nhất từ

en: Unknown
vi: Không biết

en: Hello World!
vi: Xin chào thế giới!

en: Metabase is up and running.
vi: Metabase đang hoạt động

en: added the metric
vi: Đã thêm số liệu

en:  to the
vi: Đến

en:  table
vi: Bảng

en: made changes to the metric
vi: Đã thay đổi số liệu

en:  in the
vi: trong

en: removed the metric
vi: Đã loại bỏ số liệu

en: created a pulse
vi: Tạo một xung

en: deleted a pulse
vi: Đã xóa một xung

en: added the filter
vi: Đã thêm bộ lọc

en: made changes to the filter
vi: Đã thay đổi bộ lọc

en: removed the filter {0}
vi: Bỏ bộ lọc {0}

en: joined!
vi: Đã tham gia

en: Hmmm, looks like nothing has happened yet.
vi: Hmmm, trông như chưa có gì xảy ra

en: Save a question and get this baby going!
vi: Lưu một câu hỏi và khiến

en: Ask questions and explore
vi: Hỏi các câu hỏi và khám phá

en: Click on charts or tables to explore, or ask a new question using the easy interface or the powerful SQL editor.
vi: Nhấp chuột vào biểu đồ hoặc bảng để khám phá, hoặc hỏi một câu hỏi mới sử dụng giao diện dễ dàng hoặc biên tập SQL mạnh.

en: Make your own charts
vi: Tạo biểu đồ của bạn

en: Create line charts, scatter plots, maps, and more.
vi: Tạo biểu đồ đường, sơ đồ phân tán, bản đồ, v.v.

en: Share what you find
vi: Chia sẻ cái bạn tìm được

en: Create powerful and flexible dashboards, and send regular updates via email or Slack.
vi: Tạo bảng điều khiển mạnh mẽ và linh hoạt và gửi cập nhật thường xuyên qua email hoặc Slack.

en: Let's go
vi: Đi thôi

en: Setup Tip
vi: Mẹo thiết lập

en: View all
vi: Xem tất cả

en: Recently Viewed
vi: Xem gần đây

en: You haven't looked at any dashboards or questions recently
vi: Bạn không xem bảng điều khiển hay câu hỏi nào gần đây

en: {0} items selected
vi: {0} mục được chọn

en: Unarchive
vi: Bỏ lưu trữ

en: Activity
vi: Hoạt động

en: Results for "{0}"
vi: Kết quả cho "{0}"

en: Pulse
vi: Xung

en: Entity Key
vi: Chìa khóa thực thể

en: Overall Row
vi: Hàng tổng quan

en: The primary key for this table.
vi: Chìa khóa chính cho bảng này

en: Entity Name
vi: Tên thực thể

en: The "name" of each record. Usually a column called "name", "title", etc.
vi: \ "Tên " của mỗi bản ghi. Thông thường một cột có tên \ "name ", \ "title ", v.v.

en: Foreign Key
vi: Chìa khóa ngoại

en: Points to another table to make a connection.
vi: Chỉ vào một bảng khác để tạo kết nối.

en: Avatar Image URL
vi: URL ảnh đại diện

en: Common
vi: Chung

en: Category
vi: Ngành

en: City
vi: Thành phố

en: Country
vi: Quốc gia

en: Image URL
vi: URL hình ảnh

en: Field containing JSON
vi: Trường chứa JSON

en: Latitude
vi: Vĩ độ

en: Longitude
vi: Kinh độ

en: Number
vi: Số

en: State
vi: Bang

en: UNIX Timestamp (Seconds)
vi: Dấu thời gian UNIX (Giây)

en: UNIX Timestamp (Milliseconds)
vi: Dấu thời gian UNIX (Mili giây)

en: Zip Code
vi: Mã bưu chính

en: Quantity
vi: Số lượng

en: Income
vi: Lợi tức

en: Discount
vi: Giảm giá

en: Creation timestamp
vi: Dấu thời gian tạo

en: Creation time
vi: Thời gian tạo

en: Creation date
vi: Ngày tạo

en: Product
vi: Sản phẩm

en: User
vi: Người dùng

en: Source
vi: Nguồn

en: Price
vi: Giá

en: Join timestamp
vi: Dấu thời gian tham gia

en: Join time
vi: Thời gian tham gia

en: Join date
vi: Ngày tham gia

en: Share
vi: Chia sẻ

en: Owner
vi: Chủ sở hữu

en: Company
vi: Công ty

en: Subscription
vi: Theo dõi

en: Score
vi: Điểm

en: Title
vi: Tiêu đề

en: Comment
vi: Bình luận

en: Cost
vi: Chi phí

en: Gross margin
vi: Biên lãi gộp

en: Birthday
vi: Sinh nhật

en: Search box
vi: Hộp tìm kiếm

en: A list of all values
vi: Danh sách tất cả các giá trị

en: Plain input box
vi: Hộp đầu vào trơn

en: Everywhere
vi: Mọi nơi

en: The default setting. This field will be displayed normally in tables and charts.
vi: Cài đặt mặc định. Trường này sẽ được hiển thị bình thường trong bảng và biểu đồ.

en: Only in Detail Views
vi: Chỉ trong chế độ xem chi tiết

en: This field will only be displayed when viewing the details of a single record. Use this for information that's lengthy or that isn't useful in a table or chart.
vi: Trường này sẽ chỉ được hiển thị khi xem chi tiết của một bản ghi. Sử dụng thông tin này cho thông tin dài hoặc không hữu ích trong bảng hoặc biểu đồ.

en: Do Not Include
vi: Không bao gồm

en: Metabase will never retrieve this field. Use this for sensitive or irrelevant information.
vi: Cơ sở dữ liệu tích lũy sẽ không bao giờ lấy lại trường này. Sử dụng điều này cho thông tin nhạy cảm hoặc không liên quan.

en: Count
vi: Số đếm

en: CumulativeCount
vi: Số tích lũy

en: Sum
vi: Tổng

en: CumulativeSum
vi: Tổng tích lũy

en: Distinct
vi: Phân biệt

en: StandardDeviation
vi: Độ lệch chuẩn

en: Average
vi: Trung bình

en: Min
vi: Nhỏ nhất

en: Max
vi: Lớn nhất

en: sad sad panda, lexing errors detected
vi: Lỗi lexing được phát hiệ

en: {0} second | {0} seconds
vi[0]: {0} giây

en: {0} minute | {0} minutes
vi[0]: {0} phút

en: Hey there
vi: Xin chào

en: How's it going
vi: Bạn thế nào?

en: Howdy
vi: Xin chào

en: Greetings
vi: Xin chào

en: Good to see you
vi: Rất vui được gặp bạn

en: What do you want to know?
vi: Bạn muốn biết cái gì?

en: What's on your mind?
vi: Bạn đang nghĩ gì?

en: What do you want to find out?
vi: Bạn muốn tìm cái gì?

en: Raw data
vi: Dữ liệu gốc

en: Cumulative count
vi: Số tích lũy

en: Average of
vi: Trung bình của

en: Distinct values of
vi: Giá trị riêng biệt của

en: Standard deviation of
vi: Độ lệch chuẩn của

en: Sum of
vi: Tổng của

en: Cumulative sum of
vi: Tổng cộng của

en: Maximum of
vi: Lớn nhất của

en: Minimum of
vi: Nhỏ nhất của

en: Grouped by
vi: Được nhóm bởi

en: Filtered by
vi: Được lọc bởi

en: Sorted by
vi: Được sắp xếp bởi

en: True
vi: Đúng

en: False
vi: Sai

en: Select longitude field
vi: Chọn trường kinh độ

en: Enter upper latitude
vi: Nhập vĩ độ cao hơn

en: Enter left longitude
vi: Nhập kinh độ trái

en: Enter lower latitude
vi: Nhập vĩ độ thấp hơn

en: Enter right longitude
vi: Nhập kinh độ phải

en: Is
vi: Là

en: Is not
vi: Không là

en: Is empty
vi: Trống

en: Not empty
vi: Không trống

en: Equal to
vi: Bằng

en: Not equal to
vi: Không bằng

en: Greater than
vi: Lớn hơn

en: Less than
vi: Ít hơn

en: Between
vi: Giữa

en: Greater than or equal to
vi: Lớn hơn hoặc bằng

en: Less than or equal to
vi: Ít hơn hoặc bằng

en: Contains
vi: Bao gồm

en: Does not contain
vi: Không bao gồm

en: Starts with
vi: Bắt đầu với

en: Ends with
vi: Kết thúc với

en: Before
vi: Trước

en: After
vi: Sau

en: Inside
vi: Bên trong

en: Just a table with the rows in the answer, no additional operations.
vi: Chỉ cần một bảng với các hàng trong câu trả lời, không có thao tác bổ sung.

en: Count of rows
vi: Đếm số hàng

en: Total number of rows in the answer.
vi: Tổng số dòng trong câu trả lời

en: Sum of ...
vi: Tổng của ...

en: Sum of all the values of a column.
vi: Tổng tất cả giá trị của một cột

en: Average of ...
vi: Trung bình của...

en: Average of all the values of a column
vi: Trung bình tất cả giá trị của một cột

en: Number of distinct values of ...
vi: Số lượng giá trị riêng biệt của ...

en: Number of unique values of a column among all the rows in the answer.
vi: Số giá trị duy nhất của một cột trong số tất cả các hàng trong câu trả lời.

en: Cumulative sum of ...
vi: Tổng cộng của

en: Additive sum of all the values of a column.\\ne.x. total revenue over time.
vi: Tổng cộng của tất cả các giá trị của một cột. \\ ne.x. tổng doanh thu theo thời gian.

en: Cumulative count of rows
vi: Số hàng tích lũy

en: Additive count of the number of rows.\\ne.x. total number of sales over time.
vi: Tổng số phụ của số lượng hàng. \\ ne.x. tổng số lượng bán hàng theo thời gian.

en: Standard deviation of ...
vi: Độ lệch chuẩn của ...

en: Number which expresses how much the values of a column vary among all rows in the answer.
vi: Số biểu thị số lượng giá trị của một cột khác nhau giữa tất cả các hàng trong câu trả lời.

en: Minimum of ...
vi: Nhỏ nhất của...

en: Minimum value of a column
vi: Giá trị nhỏ nhất của cột

en: Maximum of ...
vi: Lớn nhất của ...

en: Maximum value of a column
vi: Giá trị cao nhất của cột

en: Break out by dimension
vi: Thoát ra theo chiều

en: lower case letter
vi: chữ thường

en: upper case letter
vi: chữ hoa

en: number
vi: số

en: special character
vi: Kí tự đặc biệt

en: must be
vi: Phải là

en: characters long
vi: Độ dài kí tự

en: Must be
vi: Phải là

en: and include
vi: và bao gồm

en: zero
vi: không

en: one
vi: một

en: two
vi: hai

en: three
vi: ba

en: four
vi: bốn

en: five
vi: năm

en: six
vi: sáu

en: seven
vi: bảy

en: eight
vi: tám

en: nine
vi: chín

en: Month and Year
vi: Tháng và Năm

en: Like January, 2016
vi: Như tháng Một, 2016

en: Quarter and Year
vi: Quý và Năm

en: Like Q1, 2016
vi: Như Q1, 2016

en: Single Date
vi: Ngày cụ thể

en: Like January 31, 2016
vi: Như 31 tháng Một, 2016

en: Date Range
vi: Khoảng thời gian

en: Like December 25, 2015 - February 14, 2016
vi: Như 25 tháng 12,2015 - 14 tháng 2,2016

en: Relative Date
vi: Ngày tương đối

en: Like "the last 7 days" or "this month"
vi: Như "7 ngày gần nhất" hoặc "tháng này"

en: Date Filter
vi: Bộ lọc ngày

en: All Options
vi: Tất cả các lựa chọn

en: Contains all of the above
vi: Bao gồm tất cả cái phía trên

en: ZIP or Postal Code
vi: ZIP hoặc mã bưu chính

en: Time
vi: Thời gian

en: Date range, relative date, time of day, etc.
vi: Khoảng thời gian, ngày tương đối, thời gian trong ngày, ...

en: Location
vi: Địa điểm

en: City, State, Country, ZIP code.
vi: Thành phố, Bang, Quốc gia, mã ZIP

en: User ID, product ID, event ID, etc.
vi: ID người dùng, ID sản phẩn, ID sự kiện,...

en: Other Categories
vi: Ngành khác

en: Category, Type, Model, Rating, etc.
vi: Ngành, loại, mẫu, đánh giá,...

en: Account settings
vi: Cài đặt tài khoản

en: Exit admin
vi: Thoát người quản lý

en: Logs
vi: Nhật kí

en: Help
vi: Trợ giúp

en: About Metabase
vi: Về Metabase

en: Sign out
vi: Thoát ra

en: Thanks for using
vi: Cảm ơn vì đã sử dụng

en: You're on version
vi: Bạn đang ở phiên bản

en: Built on
vi: đã xây dựng trên

en: is a Trademark of
vi: là nhãn hiệu của

en: and is built with care in San Francisco, CA
vi: và được xây dựng cẩn thận ở San Francisco, CA

en: Metabase Admin
vi: Quản trị viên Metabase

en: Ask a question
vi: Hỏi một câu hỏi

en: New dashboard
vi: Bảng điều khiển mới

en: New pulse
vi: Xung mới

en: Reference
vi: Tham khảo

en: Which metric?
vi: Số liệu nào?

en: Defining common metrics for your team makes it even easier to ask questions
vi: Xác định các số liệu phổ biến cho nhóm của bạn giúp đặt câu hỏi dễ dàng hơn

en: How to create metrics
vi: Cách tạo số liệu

en: See data over time, as a map, or pivoted to help you understand trends or changes.
vi: Xem dữ liệu theo thời gian, dưới dạng bản đồ hoặc xoay vòng để giúp bạn hiểu xu hướng hoặc thay đổi.

en: Custom
vi: Tập quán

en: New question
vi: Câu hỏi mới

en: Use the simple question builder to see trends, lists of things, or to create your own metrics.
vi: Sử dụng trình tạo câu hỏi đơn giản để xem xu hướng, danh sách các thứ hoặc để tạo số liệu của riêng bạn.

en: Native query
vi: Truy vấn gốc

en: For more complicated questions, you can write your own SQL or native query.
vi: Với nhiều câu hỏi phức tạp hơn, bạn có thể viết SQL hoặc truy vấn gốc của bạn.

en: Select a default value…
vi: Chọn một giá trị mặc định...

en: Update filter
vi: Cập nhật bộ lọc

en: Today
vi: Hôm nay

en: Yesterday
vi: Hôm qua

en: Past 7 days
vi: 7 ngày vừa qua

en: Past 30 days
vi: 30 ngày vừa qua

en: Week
vi: tuần

en: Month
vi: tháng

en: Year
vi: Năm

en: Past 7 Days
vi: 7 ngày vừa qua

en: Past 30 Days
vi: 30 ngày vừa qua

en: Last Week
vi: Tuần trước

en: Last Month
vi: Tháng trước

en: Last Year
vi: Năm trước

en: This Week
vi: Tuần này

en: This Month
vi: Tháng này

en: This Year
vi: Năm nay

en: Enter a value...
vi: Nhập một giá trị...

en: Enter a default value...
vi: Nhập một giá trị mặc định...

en: An error occurred
vi: Có lỗi xảy ra

en: Not found
vi: Không tìm thấy

en: You’ve made changes that need to be published before they will be reflected in your application embed.
vi: Bạn đã thực hiện các thay đổi cần được công bố trước khi chúng được phản ánh trong ứng dụng của bạn được nhúng.

en: Discard Changes
vi: Bỏ thay đổi

en: Updating...
vi: Đang cập nhật...

en: Updated
vi: Đã cập nhật

en: Failed!
vi: Thất bại!

en: Publish
vi: Xuất bản

en: Code
vi: Mã

en: Style
vi: Phong cách

en: Which parameters can users of this embed use?
vi: Những thông số nào người dùng có thể sử dụng nhúng này

en: This {0} doesn't have any parameters to configure yet.
vi: {0} này chưa có bất kì thông số nào để định cấu hình.

en: Editable
vi: Có thể chỉnh sửa

en: Locked
vi: Đã khóa

en: Preview Locked Parameters
vi: Xem trước thông số đã khóa

en: Try passing some values to your locked parameters here. Your server will have to provide the actual values in the signed token when using this for real.
vi: Hãy thử chuyển một số giá trị cho các tham số bị khóa của bạn ở đây. Máy chủ của bạn sẽ phải cung cấp các giá trị thực tế trong mã thông báo đã ký khi sử dụng giá trị thực này.

en: Danger zone
vi: Khu vực nguy hiểm

en: This will disable embedding for this {0}.
vi: Điều này sẽ vô hiệu nhúng cho {0}

en: Unpublish
vi: Hủy xuất bản

en: Light
vi: Sáng

en: Dark
vi: Tối

en: Border
vi: Biên

en: To embed this {0} in your application:
vi: Nhúng {0} trong ứng dụng của bạn

en: Insert this code snippet in your server code to generate the signed embedding URL
vi: Chèn đoạn mã này vào mã máy chủ của bạn để tạo URL nhúng đã ký

en: Then insert this code snippet in your HTML template or single page app.
vi: Sau đó chèn đoạn mã này vào mẫu HTML hoặc ứng dụng trang đơn.

en: Embed code snippet for your HTML or Frontend Application
vi: Đoạn mã nhúng cho ứng dụng HTML hoặc Frontend của bạn

en: More {0}
vi: Nhiều {0} hơn

en: examples on GitHub
vi: Ví dụ trên GitHub

en: Enable sharing
vi: Cho phép chia sẻ

en: Disable this public link?
vi: Vô hiệu hóa đường dẫn công khai này?

en: This will cause the existing link to stop working. You can re-enable it, but when you do it will be a different link.
vi: Điều này sẽ khiến liên kết hiện tại ngừng hoạt động. Bạn có thể kích hoạt lại nó, nhưng khi bạn làm điều đó sẽ là một liên kết khác.

en: Public link
vi: Đường dẫn công khai

en: Share this {0} with people who don't have a Metabase account using the URL below:
vi: Chia sẻ {0} này với người không có tài khoản Metabase sử dụng URL phía dưới:

en: Public embed
vi: Nhúng công khai

en: Embed this {0} in blog posts or web pages by copying and pasting this snippet:
vi: Nhúng {0} này vào các bài đăng trên blog hoặc trang web bằng cách sao chép và dán đoạn mã này:

en: Embed this {0} in an application
vi: Nhúng {0} này trong ứng dụng

en: By integrating with your application server code, you can provide a secure stats {0} limited to a specific user, customer, organization, etc.
vi: Bằng cách tích hợp với mã máy chủ ứng dụng của bạn, bạn có thể cung cấp số liệu thống kê an toàn {0} giới hạn cho một người dùng, khách hàng, tổ chức cụ thể, v.v.

en: Remove attachment
vi: Loại bỏ đính kèm

en: Attach file with results
vi: Đính kèm tệp với các kết quả

en: This question will be added as a file attachment
vi: Câu hỏi này sẽ được thêm vào như một tệp đính kèm

en: This question won't be included in your Pulse
vi: Câu hỏi này sẽ không được bao gồm trong Xung của bạn

en: This pulse will no longer be emailed to {0} {1}
vi: Xung này sẽ không còn được gửi qua email tới {0} {1}

en: {0} address | {0} addresses
vi[0]: Địa chỉ {0}

en: Slack channel {0} will no longer get this pulse {1}
vi: Kênh Slack {0} sẽ không còn nhận được xung này {1}

en: Channel {0} will no longer receive this pulse {1}
vi: Kênh {0} sẽ không còn nhận được xung này {1}

en: Edit pulse
vi: Chỉnh sửa xung

en: What's a Pulse?
vi: Xung là gì?

en: Got it
vi: Đã hiểu

en: Where should this data go?
vi: Dữ liệu này nên đến đâu?

en: Unarchiving…
vi: Đang bỏ lưu trữ...

en: Unarchive failed
vi: Bỏ lưu trữ thất bại

en: Unarchived
vi: Đã bỏ lưu trữ

en: Create pulse
vi: Tạo xung

en: Attachment
vi: Đính kèm

en: Heads up
vi: Đứng lên

en: We'll show the first 10 columns and 20 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
vi: Chúng tôi sẽ hiển thị 10 cột đầu tiên và 20 hàng của bảng này trong Xung của bạn. Nếu bạn gửi email này, chúng tôi sẽ thêm tệp đính kèm với tất cả các cột và tối đa 2.000 hàng.

en: Raw data questions can only be included as email attachments
vi: Câu hỏi dữ liệu thô chỉ có thể được bao gồm dưới dạng tệp đính kèm email

en: Looks like this pulse is getting big
vi: Có vẻ như xung này đang trở nên lớn

en: We recommend keeping pulses small and focused to help keep them digestible and useful to the whole team.
vi: Chúng tôi khuyên bạn nên giữ xung nhỏ và tập trung để giúp giữ cho chúng dễ tiêu hóa và hữu ích cho cả nhóm.

en: Pick your data
vi: Chọn dữ liệu của bạn

en: Choose questions you'd like to send in this pulse
vi: Chọn câu hỏi bạn muốn gửi trong xung này

en: Emails
vi: Email

en: Slack messages
vi: Tin nhắn Slack

en: Sent
vi: Đã gửi

en: {0} will be sent at
vi: {0} sẽ được gửi tại

en: Messages
vi: Tin nhắn

en: Send email now
vi: Gửi email bây giờ

en: Send to {0} now
vi: Gửi đến {0} bây giờ

en: Sending…
vi: Đang gửi

en: Sending failed
vi: Gửi thất bại

en: Didn’t send because the pulse has no results.
vi: Không gửi vì xung không có kết quả

en: Pulse sent
vi: Đã gửi xung

en: {0} needs to be set up by an administrator.
vi: {0} cần được cài đặt bởi quản trị viên

en: Which collection should this pulse live in?
vi: Xung này nên ở trong bộ sưu tập nào?

en: Name your pulse
vi: Đặt tên cho xung của bạn

en: Give your pulse a name to help others understand what it's about
vi: Đặt tên cho xung của bạn để giúp người khác hiểu nó là cái gì

en: Important metrics
vi: Số đo quan trọng

en: Skip if no results
vi: Bỏ qua nếu không có kết quả

en: Skip a scheduled Pulse if none of its questions have any results
vi: Bỏ qua xung đã lên lịch nếu không có câu hỏi nào có kết quả

en: Enter email addresses you'd like this data to go to
vi: Nhập địa chỉ email bạn muốn dữ liệu này tới

en: Help everyone on your team stay in sync with your data.
vi: Giúp mọi người trong nhóm của bạn tiếp tục đồng bộ với dữ liệu của bạn.

en: Pulses let you send data from Metabase to email or Slack on the schedule of your choice.
vi: Các xung cho phép bạn gửi dữ liệu từ Metabase đến email hoặc Slack theo lịch bạn chọn

en: After {0}
vi: Sau {0}

en: Before {0}
vi: Trước {0}

en: Is Empty
vi: Trống rỗng

en: Not Empty
vi: Không trống rỗng

en: All Time
vi: Tất cả thời gian

en: Apply
vi: Áp dụng

en: View {0}
vi: Xem {0}

en: Compare this with all rows in the table
vi: So sánh cái này với tất cả các hàng trong bảng

en: Analyze the results of this Query
vi: Phân tích kết quả của truy vấn này

en: Count of rows by time
vi: Số dòng theo thời gian

en: Break out by {0}
vi: Thoát ra bằng {0}

en: Summarize this segment
vi: Tổng hợp phân đoạn này

en: View this as a table
vi: Xem như một bảng

en: View the underlying {0} records
vi: Xem các bản ghi {0} bên dưới

en: X-Ray this question
vi: X-Ray câu hỏi này

en: these
vi: Những cái nà

en: this
vi: này

en: Compare {0} {1} to the rest
vi: So sánh {0} {1} tới hết

en: Distribution
vi: Phân phối

en: View details
vi: Xem chi tiết

en: View this {0}'s {1}
vi: Xem {0} của {1}

en: Ascending
vi: Tăng dần

en: Descending
vi: Giảm dần

en: over time
vi: Thêm giờ

en: Avg
vi: Trung bình

en: Distincts
vi: Khác biệt

en: View this {0} | View these {0}
vi[0]: Xem {0}

en: Zoom in
vi: Phóng to

en: Custom Expression
vi: Biểu hiện tùy chỉnh

en: Common Metrics
vi: Số liệu chung

en: Name (optional)
vi: Tên (tùy chọn)

en: Choose an aggregation
vi: Chọn một tập hợp

en: Set up your own alert
vi: Thiết lập cảnh báo của riêng bạn

en: Unsubscribing...
vi: Đang bỏ theo dõi...

en: Failed to unsubscribe
vi: Thất bại bỏ theo dõi

en: Unsubscribe
vi: Bỏ theo dõi

en: No channel
vi: Không có kênh nào

en: Okay, you're unsubscribed
vi: Được rồi, bạn đã hủy đăng ký

en: You're receiving {0}'s alerts
vi: Bạn đang nhận cảnh báo của {0}

en: {0} set up an alert
vi: {0} thiết lập một cảnh bảo

en: alerts
vi: cảnh báo

en: Let's set up your alert
vi: Hãy thiết lập cảnh báo của bạn

en: The wide world of alerts
vi: Thế giới cảnh báo rộng lớn

en: There are a few different kinds of alerts you can get
vi: Có một vài loại cảnh báo khác nhau mà bạn có thể nhận được

en: When a raw data question {0}
vi: Khi một câu hỏi dữ liệu thô {0}

en: returns any results
vi: trả về bất kỳ kết quả nào

en: When a line or bar {0}
vi: Khi một dòng hoặc thanh {0}

en: crosses a goal line
vi: vượt qua một mục tiêu

en: When a progress bar {0}
vi: Khi một thanh tiến trình {0}

en: reaches its goal
vi: đạt được mục tiêu của nó

en: Set up an alert
vi: Thiết lập cảnh báo

en: Edit your alert
vi: Chỉnh sửa cảnh báo của bạn

en: Edit alert
vi: Chỉnh sửa cảnh báo

en: This alert will no longer be emailed to {0}.
vi: Thông báo này sẽ không còn được gửi qua email tới {0}.

en: Slack channel {0} will no longer get this alert.
vi: Kênh Slack {0} sẽ không còn nhận được cảnh báo này nữa

en: Channel {0} will no longer receive this alert.
vi: Kênh {0} sẽ không còn nhận được cảnh báo này nữa

en: Delete this alert
vi: Xóa thông báo này

en: Stop delivery and delete this alert. There's no undo, so be careful.
vi: Dừng giao hàng và xóa thông báo này. Không có hoàn tác, vì vậy hãy cẩn thận.

en: Delete this alert?
vi: Xóa cảnh báo này?

en: Alert me when the line…
vi: Thông báo cho tôi khi đường...

en: Alert me when the progress bar…
vi: Thông báo cho tôi khi thanh tiến trình

en: Goes above the goal line
vi: Đi trên vạch đích

en: Reaches the goal
vi: Đạt được mục tiêu

en: Goes below the goal line
vi: Đi dưới vạch đích

en: Goes below the goal
vi: Đi dưới mục tiêu

en: The first time it crosses, or every time?
vi: Lần đầu tiên nó đi qua, hay mỗi lần?

en: The first time it reaches the goal, or every time?
vi: Lần đầu tiên nó đạt được mục tiêu, hay mọi lần?

en: The first time
vi: Lần đầu tiên

en: Every time
vi: Mỗi lần

en: Where do you want to send these alerts?
vi: Bạn muốn gửi những thông báo này tới đâu

en: Email alerts to:
vi: Thông báo email tới:

en: {0} Goal-based alerts aren't yet supported for charts with more than one line, so this alert will be sent whenever the chart has {1}.
vi: {0} Cảnh báo dựa trên mục tiêu chưa được hỗ trợ cho các biểu đồ có nhiều hơn một dòng, vì vậy cảnh báo này sẽ được gửi bất cứ khi nào biểu đồ có {1}.

en: results
vi: kết quả

en: {0} This kind of alert is most useful when your saved question doesn’t {1} return any results, but you want to know when it does.
vi: {0} Loại cảnh báo này hữu ích nhất khi câu hỏi đã lưu của bạn không {1} trả về bất kỳ kết quả nào, nhưng bạn muốn biết khi nào nó xảy ra.

en: usually
vi: thường

en: Pick a segment or table
vi: Chọn một phân đoạn hoặc bảng

en: Select a database
vi: Chọn một cơ sở dữ liệu

en: Select...
vi: Lựa chọn...

en: Select a table
vi: Chọn một bảng

en: No tables found in this database.
vi: Không có bảng nào được tìm thấy trong cơ sở dữ liệu này

en: Is a question missing?
vi: Có phải một câu hỏi đang thiếu?

en: Learn more about nested queries
vi: Tìm hiểu thêm về các truy vấn lồng nhau

en: Fields
vi: Các trường

en: No segments were found.
vi: Không có phân đoạn nào được tìm thấy

en: Find a segment
vi: Tìm một phân đoạn

en: View less
vi: Xem ít hơn

en: View more
vi: Xem nhiều hơn

en: Pick a field to sort by
vi: Chọn một trường để phân loại

en: Sort
vi: Phân loại

en: Row limit
vi: Giới hạn dòng

en: Unknown Field
vi: Trường không xác định

en: field
vi: trường

en: Matches
vi: Những sự kết hợp

en: Add filters to narrow your answer
vi: Thêm bộ lọc để thu hẹp câu trả lời của bạn

en: Add a grouping
vi: Thêm một nhóm

en: Data
vi: Dữ liệu

en: Filtered by
vi: Lọc bởi

en: View
vi: Xem

en: Grouped By
vi: Được nhóm bởi

en: None
vi: Không

en: This question is written in {0}.
vi: Câu hỏi này được viết bằng {0}

en: Hide Editor
vi: Ẩn biên tập

en: Hide Query
vi: Ẩn truy vấn

en: Open Editor
vi: Mở trình chỉnh sửa

en: Show Query
vi: Hiển thị truy vấn

en: This metric has been retired.  It's no longer available for use.
vi: Số liệu này đã được bỏ. Nó không còn có sẵn để sử dụng.

en: Download full results
vi: Tải xuống kết quả đầy đủ

en: Download this data
vi: Tải xuống dữ liệu này

en: Warning
vi: Cảnh báo

en: Your answer has a large number of rows so it could take a while to download.
vi: Câu trả lời của bạn có số lượng lớn các hàng để có thể mất một lúc để tải xuống.

en: The maximum download size is 1 million rows.
vi: Kích thước tải xuống tối đa là 1 triệu hàng.

en: Edit question
vi: Chỉnh sửa câu hỏi

en: SAVE CHANGES
vi: LƯU THAY ĐỔI

en: CANCEL
vi: HỦY BỎ

en: Move question
vi: Di chuyển câu hỏi

en: Which collection should this be in?
vi: Cái này nên ở trong bộ sưu tập nào?

en: Variables
vi: Các biến

en: Learn about your data
vi: Tìm hiểu về dữ liệu của bạn

en: Alerts are on
vi: Thông báo đang bật

en: started from
vi: được bắt đầu từ

en: native query
vi: truy vấn gốc

en: Not Supported
vi: Không hỗ trợ

en: View the {0}
vi: Xem {0}

en: Switch to {0}
vi: Chuyển sang {0}

en: Switch to Builder
vi: Chuyển sang Builder

en: {0} for this question
vi: {0} cho câu hỏi này

en: Convert this question to {0}
vi: Chuyển đổi câu hỏi này thành {0}

en: This question will take approximately {0} to refresh
vi: Câu hỏi này sẽ mất khoảng {0} để làm mới

en: Updated {0}
vi: Đã cập nhật {0}

en: row | rows
vi[0]: hàng

en: Showing first {0} {1}
vi: Hiển thị đầu tiên {0} {1}

en: Showing {0} {1}
vi: Hiển thị {0} {1}

en: Doing science
vi: Làm khoa học

en: If you give me some data I can show you something cool. Run a Query!
vi: Nếu bạn cho tôi một số dữ liệu tôi có thể cho bạn thấy một cái gì đó tuyệt vời. Chạy một truy vấn!

en: How do I use this thing?
vi: Làm thế nào để tôi sử dụng điều này?

en: Get Answer
vi: Nhận câu trả lời

en: It's okay to play around with saved questions
vi: Bạn có thể chơi xung quanh với những câu hỏi đã lưu

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click the edit icon in the top-right.
vi: Bạn sẽ không thực hiện bất kỳ thay đổi vĩnh viễn nào cho câu hỏi đã lưu trừ khi bạn nhấp vào biểu tượng chỉnh sửa ở góc trên bên phải.

en: Search for
vi: Tìm kiếm

en: Advanced...
vi: Nâng cao...

en: Sorry. Something went wrong.
vi: Lấy làm tiếc. Đã xảy ra lỗi.

en: Group time by
vi: Nhóm thời gian bằng

en: Your question took too long
vi: Câu hỏi của bạn mất quá nhiều thời gian

en: We didn't get an answer back from your database in time, so we had to stop. You can try again in a minute, or if the problem persists, you can email an admin to let them know.
vi: Chúng tôi đã không nhận được câu trả lời từ cơ sở dữ liệu của bạn kịp thời, vì vậy chúng tôi đã phải dừng lại. Bạn có thể thử lại sau một phút hoặc nếu sự cố vẫn còn, bạn có thể gửi email cho quản trị viên để thông báo cho họ biết.

en: We're experiencing server issues
vi: Chúng tôi đang gặp sự cố máy chủ

en: Try refreshing the page after waiting a minute or two. If the problem persists we'd recommend you contact an admin.
vi: Hãy thử làm mới trang sau khi đợi một hoặc hai phút. Nếu vấn đề vẫn còn, chúng tôi khuyên bạn nên liên hệ với quản trị viên.

en: There was a problem with your question
vi: Có một vấn đề với câu hỏi của bạn

en: Most of the time this is caused by an invalid selection or bad input value. Double check your inputs and retry your query.
vi: Hầu hết thời gian này là do lựa chọn không hợp lệ hoặc giá trị đầu vào xấu. Kiểm tra lại đầu vào của bạn và thử lại truy vấn của bạn.

en: This may be the answer you’re looking for. If not, try removing or changing your filters to make them less specific.
vi: Đây có thể là câu trả lời mà bạn đang tìm kiếm. Nếu không, hãy thử loại bỏ hoặc thay đổi các bộ lọc của bạn để làm cho chúng ít cụ thể hơn.

en: You can also {0} when there are some results.
vi: Bạn cũng có thể {0} khi có một số kết quả.

en: get an alert
vi: nhận một thông báo

en: Back to last run
vi: Quay lại lần chạy trước

en: Visualization
vi: Hình ảnh hóa

en: No description set.
vi: Không có bộ mô tả.

en: Use for current question
vi: Sử dụng cho câu hỏi hiện tại

en: Potentially useful questions
vi: Câu hỏi tiềm năng hữu ích

en: Group by {0}
vi: Nhóm theo {0}

en: Sum of all values of {0}
vi: Tổng tất cả các giá trị của {0}

en: All distinct values of {0}
vi: Tất cả các giá trị riêng biệt của {0}

en: Number of {0} grouped by {1}
vi: Số {0} được nhóm theo {1}

en: Data Reference
vi: Dữ liệu tham khảo

en: Learn more about your data structure to ask more useful questions
vi: Tìm hiểu thêm về cấu trúc dữ liệu của bạn để hỏi những câu hỏi hữu ích hơn

en: Could not find the table metadata prior to creating a new question
vi: Không thể tìm thấy siêu dữ liệu bảng trước khi tạo câu hỏi mới

en: See {0}
vi: Xem {0}

en: Metric Definition
vi: Định nghĩa số liệu

en: Filter by {0}
vi: Lọc bởi {0}

en: Number of {0}
vi: Số của {0}

en: See all {0}
vi: Xem tất cả {0}

en: Segment Definition
vi: Định nghĩa phân đoạn

en: An error occurred loading the table
vi: Lỗi xảy ra khi tải bảng

en: See the raw data for {0}
vi: Xem dữ liệu thô cho {0}

en: More
vi: Nhiều hơn

en: Invalid expression
vi: Biểu hiện không hợp lệ

en: unknown error
vi: lỗi không xác định

en: Field formula
vi: Công thức trường

en: Think of this as being kind of like writing a formula in a spreadsheet program: you can use numbers, fields in this table, mathematical symbols like +, and some functions. So you could type something like Subtotal - Cost.
vi: Hãy nghĩ về điều này giống như viết một công thức trong chương trình bảng tính: bạn có thể sử dụng các số, các trường trong bảng này, các ký hiệu toán học như + và một số hàm. Vì vậy, bạn có thể gõ một cái gì đó như tổng phụ - Chi phí.

en: Learn more
vi: Tìm hiểu thêm

en: Give it a name
vi: Đặt tên cho nó

en: Something nice and descriptive
vi: Một cái gì đó tốt đẹp và mô tả

en: Add a custom field
vi: Thêm một trường tùy chỉnh

en: Include {0}
vi: Bao gồm {0}

en: Case sensitive
vi: Trường hợp nhạy cảm

en: today
vi: hôm nay

en: this week
vi: tuần này

en: this month
vi: tháng này

en: this year
vi: năm nay

en: this minute
vi: phút này

en: this hour
vi: giờ này

en: not implemented {0}
vi: không thực hiện {0}

en: true
vi: đúng

en: false
vi: sai

en: Add filter
vi: Thêm bộ lọc

en: Item
vi: mục

en: Previous
vi: Trước

en: Current
vi: Hiện tại

en: On
vi: trên

en: Enter desired number
vi: Nhập số mong muốn

en: Empty
vi: Rỗng

en: Find a value
vi: Tìm một giá trị

en: Hide calendar
vi: Ẩn lịch

en: Show calendar
vi: Hiển thị lịch

en: You can enter multiple values separated by commas
vi: Bạn có thể nhập nhiều giá trị được ngăn cách bởi dấu phẩy

en: Enter desired text
vi: Nhập văn bản mong muốn

en: Try it
vi: Thử

en: What's this for?
vi: Cái này để làm gì?

en: Variables in native queries let you dynamically replace values in your queries using filter widgets or through the URL.
vi: Các biến trong các truy vấn gốc cho phép bạn thay thế linh hoạt các giá trị trong các truy vấn của mình bằng các tiện ích bộ lọc hoặc thông qua URL.

en: {0} creates a variable in this SQL template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the SQL template.
vi: {0} tạo một biến trong mẫu SQL này được gọi là \ "biến_name ". Các biến có thể được đưa ra các loại trong bảng điều khiển bên, làm thay đổi hành vi của chúng. Tất cả các loại biến khác ngoài \ "Bộ lọc trường " sẽ tự động khiến tiện ích bộ lọc được đặt vào câu hỏi này; với Bộ lọc trường, đây là tùy chọn. Khi tiện ích bộ lọc này được điền vào, giá trị đó sẽ thay thế biến trong mẫu SQL.

en: Field Filters
vi: Bộ lọc trường

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link SQL cards to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
vi: Đưa ra một biến loại \ "Bộ lọc trường " cho phép bạn liên kết thẻ SQL với các tiện ích bộ lọc bảng điều khiển hoặc sử dụng nhiều loại tiện ích bộ lọc hơn cho câu hỏi SQL của bạn. Biến Bộ lọc trường chèn SQL tương tự như được tạo bởi trình tạo truy vấn GUI khi thêm bộ lọc vào các cột hiện có.

en: When adding a Field Filter variable, you'll need to map it to a specific field. You can then choose to display a filter widget on your question, but even if you don't, you can now map your Field Filter variable to a dashboard filter when adding this question to a dashboard. Field Filters should be used inside of a "WHERE" clause.
vi: Khi thêm biến Bộ lọc trường, bạn sẽ cần ánh xạ nó tới một trường cụ thể. Sau đó, bạn có thể chọn hiển thị tiện ích bộ lọc cho câu hỏi của mình, nhưng ngay cả khi bạn không, giờ đây bạn có thể ánh xạ biến Bộ lọc trường vào bộ lọc bảng điều khiển khi thêm câu hỏi này vào bảng điều khiển. Bộ lọc trường nên được sử dụng bên trong mệnh đề \ "WHERE ".

en: Optional Clauses
vi: Điều khoản tùy chọn

en: brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
vi: dấu ngoặc quanh {0} tạo mệnh đề tùy chọn trong mẫu. Nếu \ "biến " được đặt, thì toàn bộ mệnh đề được đặt vào mẫu. Nếu không, thì toàn bộ mệnh đề được bỏ qua.

en: To use multiple optional clauses you can include at least one non-optional WHERE clause followed by optional clauses starting with "AND".
vi: Để sử dụng nhiều mệnh đề tùy chọn, bạn có thể bao gồm ít nhất một mệnh đề WHERE không tùy chọn, theo sau là các mệnh đề tùy chọn bắt đầu bằng \ "AND ".

en: Read the full documentation
vi: Đọc tài liệu đầy đủ

en: Filter label
vi: Nhãn bộ lọc

en: Variable type
vi: Loại biến

en: Text
vi: Bản văn

en: Date
vi: Ngày

en: Field Filter
vi: Bộ lọc trường

en: Field to map to
vi: Trường để ánh xạ tới

en: Filter widget type
vi: Loại bộ lọc

en: Required?
vi: Cần thiết?

en: Default filter widget value
vi: Giá trị widget bộ lọc mặc định

en: Archive this question?
vi: Lưu trữ câu hỏi này?

en: This question will be removed from any dashboards or pulses using it.
vi: Câu hỏi này sẽ bị xóa khỏi bất kỳ bảng điều khiển hoặc xung sử dụng nó.

en: Question
vi: Câu hỏi

en: Pick a question to add
vi: Chọn một câu hỏi để thêm vào

en: You are editing this page
vi: Bạn đang chỉnh sửa trang này

en: See this {0}
vi: Xem {0}

en: A subset of
vi: Một tập hợp con của

en: Select a field type
vi: Chọn một kiểu trường

en: No field type
vi: Không có kiểu trường

en: by
vi: bởi

en: Field type
vi: Kiểu trường

en: Select a Foreign Key
vi: Chọn một chìa khóa nước ngoài

en: View the {0} formula
vi: Xem công thức {0}

en: Why this {0} is important
vi: Tại sao {0} quan trọng?

en: Why this {0} is interesting
vi: Tại sao {0} thú vị

en: Nothing important yet
vi: Không có gì quan trọng hết

en: Nothing interesting yet
vi: Không có gì thú vị hết

en: Things to be aware of about this {0}
vi: Những điều cần biết về điều này {0}

en: Nothing to be aware of yet
vi: Không có gì cần biết

en: Explore this metric
vi: Khám phá số liệu này

en: View this metric
vi: Xem số liệu này

en: By {0}
vi: Bởi {0}

en: Remove item
vi: Loại bỏ mục

en: Why is this dashboard the most important?
vi: Tại sao bảng điều khiển này là quan trọng nhất

en: What is useful or interesting about this {0}?
vi: Cái gì hữu ích và thú vị về {0}

en: Write something helpful here
vi: Viết gì đó hữu ích tại đây

en: Is there anything users of this dashboard should be aware of?
vi: Có bất cứ điều gì người dùng của bảng điều khiển này nên được biết về?

en: Anything users should be aware of about this {0}?
vi: Bất cứ điều gì người dùng nên biết về điều này {0}?

en: Which 2-3 fields do you usually group this metric by?
vi: 2-3 trường nào bạn thường nhóm số liệu này theo?

en: This is the perfect place to start if you’re new to your company’s data, or if you just want to check in on what’s going on.
vi: Đây là nơi hoàn hảo để bắt đầu nếu bạn mới sử dụng dữ liệu của công ty bạn hoặc nếu bạn chỉ muốn kiểm tra xem những gì diễn ra.

en: Most useful fields to group this metric by
vi: Các trường hữu ích nhất để nhóm số liệu này theo

en: Reason for changes
vi: Lí do cho thay đổi

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required
vi: Để lại chú thích để giải thích những thay đổi bạn vừa tạo và tại sao chúng cần thiết.

en: Why this database is interesting
vi: Tại sao cơ sở dữ liệu này thú vị

en: Things to be aware of about this database
vi: Những điều cần lưu ý về cơ sở dữ liệu này

en: Databases and tables
vi: Cơ sở dữ liệu và bảng

en: Details
vi: Chi tiết

en: Tables in {0}
vi: Bảng trong {0}

en: Actual name in database
vi: Tên thực trong cơ sở dữ liệu

en: Why this field is interesting
vi: Tại sao trường này thú vị

en: Things to be aware of about this field
vi: Những điều cần lưu ý về trường này

en: Data type
vi: Kiểu dữ liệu

en: Fields in this table will appear here as they're added
vi: Các trường trong bảng này sẽ xuất hiện tại đây khi chúng được thêm vào

en: Fields in {0}
vi: Các trường trong {0}

en: Field name
vi: Tên trường

en: X-ray this field
vi: X quang trường này

en: Metabase is no fun without any data
vi: Metabase không thú vị nếu không có dữ liệu

en: Your databases will appear here once you connect one
vi: Cơ sở dữ liệu của bạn sẽ xuất hiện ở đây ngay khi bạn kết nối

en: Databases will appear here once your admins have added some
vi: Cơ sở dữ liệu sẽ xuất hiện ở đây ngay khi quản trị viên thêm vào

en: Connect a database
vi: Kết nối một cơ sở dữ liệu

note: #-#-#-#-#  metabase-backend.pot (metabase)  #-#-#-#-# cum-count and cum-sum get names for count and sum, respectively (see explanation in `aggregation-name`)
en: Count of {0}
vi: Số đếm của {0}

en: See raw data for {0}
vi: Xem dữ liệu thô cho {0}

en: Why this table is interesting
vi: Tại sao bảng này thú vị

en: Things to be aware of about this table
vi: Những điều cần lưu ý về bảng này

en: Tables in this database will appear here as they're added
vi: Các bảng trong cơ sở dữ liệu này sẽ xuất hiện tại đây khi chúng được thêm vào

en: Questions about this table will appear here as they're added
vi: Các câu hỏi về bảng này sẽ xuất hiện tại đây khi chúng được thêm vào

en: Questions about {0}
vi: Các câu hỏi về {0}

en: Created {0} by {1}
vi: Đã tạo {0} bởi {1}

en: Fields in this table
vi: Các trường trong bảng này

en: Questions about this table
vi: Các câu hỏi về bảng này

en: Help your team get started with your data.
vi: Giúp nhóm của bạn bắt đầu với dữ liệu của bạn

en: Show your team what’s most important by choosing your top dashboard, metrics, and segments.
vi: Hiển thị cho nhóm của bạn cái gì quan trọng nhất bằng cách chọn bảng điều khiển, số liệu và phân đoạn hàng đầu

en: Get started
vi: Bắt đầu

en: Our most important dashboard
vi: Bảng điều khiển quan trọng nhất của chúng tôi

en: Numbers that we pay attention to
vi: Các con số mà chúng tôi chú ý

en: Metrics are important numbers your company cares about. They often represent a core indicator of how the business is performing.
vi: Số liệu là các con số quan trọng mà công ty bạn quan tâm. Chúng thường đại diện một chỉ số cốt lõi của cách mà doanh nghiệp đang thể hiện

en: See all metrics
vi: Xem tất cả số liệu

en: Segments and tables
vi: Phân đoạn và bảng

en: Tables
vi: Các bảng

en: Segments and tables are the building blocks of your company's data. Tables are collections of the raw information while segments are specific slices with specific meanings, like {0}
vi: Phân đoạn và bảng là các khối xây dựng dữ liệu của công ty bạn. Bảng là tập hợp các thông tin thô trong khi các phân đoạn là các lát cụ thể với ý nghĩa cụ thể, như {0}

en: Tables are the building blocks of your company's data.
vi: Bảng là các khối xây dựng dữ liệu của công ty bạn.

en: See all segments
vi: Xem tất cả phân đoạn

en: See all tables
vi: Xem tất cả bảng

en: Other things to know about our data
vi: Những điều khác cần biết về dữ liệu của chúng tôi "

en: Find out more
vi: Tìm hiểu thêm

en: A good way to get to know your data is by spending a bit of time exploring the different tables and other info available to you. It may take a while, but you'll start to recognize names and meanings over time.
vi: Một cách tốt để biết dữ liệu của bạn là dành một chút thời gian để khám phá các bảng khác nhau và thông tin khác có sẵn cho bạn. Có thể mất một lúc, nhưng bạn sẽ bắt đầu nhận ra tên và ý nghĩa theo thời gian.

en: Explore our data
vi: Khám phá dữ liệu của chúng tôi

en: Have questions?
vi: Có câu hỏi?

en: Contact {0}
vi: Liên hệ {0}

en: Help new Metabase users find their way around.
vi: Giúp người dùng Metabase mới tìm đường

en: The Getting Started guide highlights the dashboard, metrics, segments, and tables that matter most, and informs your users of important things they should know before digging into the data.
vi: Hướng dẫn Bắt đầu làm nổi bật bảng điều khiển, số liệu, phân đoạn và bảng quan trọng nhất và thông báo cho người dùng của bạn về những điều quan trọng họ nên biết trước khi đào sâu vào dữ liệu.

en: Is there an important dashboard for your team?
vi: Có bảng điều khiển nào quan trọng cho team của bạn không?

en: Create a dashboard now
vi: Tạo một bảng điều khiển bây giờ

en: What is your most important dashboard?
vi: Bảng điều khiển quan trọng nhất của bạn là gì?

en: Do you have any commonly referenced metrics?
vi: Bạn có số liệu tham khảo chung nào không?

en: Learn how to define a metric
vi: Tìm hiểu cách định nghĩa một số liệu

en: What are your 3-5 most commonly referenced metrics?
vi: 3-5 số liệu tham khảo thông thường nhất của bạn là gì?

en: Add another metric
vi: Thêm một số liệu khác

en: Do you have any commonly referenced segments or tables?
vi: Bạn có bất cứ phân đoạn hoặc bảng tham khảo thông thường nào không?

en: Learn how to create a segment
vi: Tìm hiểu cách tạo một phân đoạn

en: What are 3-5 commonly referenced segments or tables that would be useful for this audience?
vi: 3-5 phân đoạn hoặc bảng thường được tham chiếu sẽ hữu ích cho đối tượng này là gì?

en: Add another segment or table
vi: Thêm phân đoạn hoặc bảng khác

en: Is there anything your users should understand or know before they start accessing the data?
vi: Có bất cứ điều gì người dùng của bạn nên hiểu hoặc biết trước khi họ bắt đầu truy cập dữ liệu không? "

en: What should a user of this data know before they start accessing it?
vi: Người dùng của dữ liệu này nên biết gì trước khi họ bắt đầu truy cập nó?

en: E.g., expectations around data privacy and use, common pitfalls or misunderstandings, information about data warehouse performance, legal notices, etc.
vi: Ví dụ: những kỳ vọng xung quanh quyền riêng tư và sử dụng dữ liệu, những cạm bẫy hoặc hiểu lầm phổ biến, thông tin về hiệu suất kho dữ liệu, thông báo pháp lý, v.v.

en: Is there someone your users could contact for help if they're confused about this guide?
vi: Có ai đó mà người dùng của bạn có thể liên hệ để được giúp đỡ nếu họ bối rối về hướng dẫn này?

en: Who should users contact for help if they're confused about this data?
vi: Người dùng nên liên hệ với ai để được giúp đỡ nếu họ bối rối về dữ liệu này?

en: Please enter a revision message
vi: Vui lòng nhập tin nhắn sửa đổi

en: Why this Metric is interesting
vi: Tại sao số liệu này thú vị

en: Things to be aware of about this Metric
vi: Những điều cần biết về số liệu này

en: How this Metric is calculated
vi: Số liệu này được tính toán thế nào

en: Nothing on how it's calculated yet
vi: Chưa có gì về cách tính toán

en: Other fields you can group this metric by
vi: Các trường khác bạn có thể nhóm dữ liệu này theo

en: Fields you can group this metric by
vi: Các trường bạn có thể nhóm dữ liệu này theo

en: Metrics are the official numbers that your team cares about
vi: Số liệu là các con số chính thức mà nhóm của bạn quan tâm

en: Metrics will appear here once your admins have created some
vi: Số liệu sẽ xuất hiện tại đây ngay khi các quản trị viên của bạn tạo

en: Learn how to create metrics
vi: Tìm hiều cách tạo số liệu

en: Questions about this metric will appear here as they're added
vi: Các câu hỏi về số liệu này sẽ xuất hiện tại đây khi chúng được thêm vào

en: There are no revisions for this metric
vi: Không có sửa đổi cho số liệu này

en: Revision history for {0}
vi: Lịch sử sửa đổi cho {0}

en: X-ray this metric
vi: X quang số liệu này

en: Why this Segment is interesting
vi: Tại sao phân đoạn này thú vị

en: Things to be aware of about this Segment
vi: Những điều cần lưu ý về phân đoạn này

en: Segments are interesting subsets of tables
vi: Phân đoạn là tập con thú vị của bảng

en: Defining common segments for your team makes it even easier to ask questions
vi: Xác định các phân khúc phổ biến cho nhóm của bạn giúp đặt câu hỏi dễ dàng hơn

en: Segments will appear here once your admins have created some
vi: Phân khúc sẽ xuất hiện ở đây khi quản lý của bạn thiết lập

en: Learn how to create segments
vi: Học cách thiết lập phân khúc

en: Questions about this segment will appear here as they're added
vi: Câu hỏi về phân khúc sẽ xuất hiện ở đây khi nó được hỏi

en: There are no revisions for this segment
vi: Không có sửa đổi cho phân khúc này

en: Fields in this segment
vi: Các trường trong phân khúc này

en: Questions about this segment
vi: Câu hỏi về phân khúc này

en: X-ray this segment
vi: X-ray phân khúc này

en: Login
vi: Đăng nhập

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Dashboard
vi: Bảng điều khiển

en: New Question
vi: Câu hỏi mới

en: Select the type of Database you use
vi: Chọn loại cơ sở dữ liệu bạn sử dụng

en: Add your data
vi: Thêm dữ liệu

en: I'll add my own data later
vi: Tôi sẽ thêm dữ liệu riêng sau

en: Connecting to {0}
vi: Đang kết nối đến {0}

en: You’ll need some info about your database, like the username and password. If you don’t have that right now, Metabase also comes with a sample dataset you can get started with.
vi: Bạn sẽ cần vài thông tin về cơ sở dữ liệu của mình, như tên đăng nhập và mật khẩu. Nếu bạn không có thông tin đó bây giờ, Metabase sẽ đưa ra thông tin mẫu để bạn có thể bắt đầu

en: I'll add my data later
vi: Tôi sẽ bổ sung dữ liệu sau

en: Control automatic scans
vi: Điều khiển scan tự động

en: Usage data preferences
vi: Tùy chọn dữ liệu sử dụng

en: Thanks for helping us improve
vi: Cảm ơn đã giúp chúng tôi cải tiến

en: We won't collect any usage events
vi: Chúng tôi sẽ không thu tập sự kiện được sử dụng

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about usage through Google Analytics.
vi: Với mục đích cải tiến Metabase, chúng tôi muốn thu thập dữ liệu sử dụng hiện tại qua Google Analytics

en: Here's a full list of everything we track and why.
vi: Đây là danh sách đầy đủ những gì chúng tôi theo dõi và tại sao

en: Allow Metabase to anonymously collect usage events
vi: Cho phép Metabase thu thập sự kiện được sử dụng ẩn danh

en: Metabase {0} collects anything about your data or question results.
vi: Metabase {0} thu thập mọi thứ về dữ liệu hay kết quả câu hỏi của bạn

en: never
vi: không bao giờ

en: All collection is completely anonymous.
vi: Tất cả bộ sưu tập đều hoàn toàn ẩn danh

en: Collection can be turned off at any point in your admin settings.
vi: Có thể tắt bộ sưu tập bất cứ lúc nào trong phần cài đặt quản trị của bạn

en: If you feel stuck
vi: Nếu bạn cảm thấy bế tắc

en: our getting started guide
vi: Hướng dẫn khởi động của chúng tôi

en: is just a click away.
vi: Chỉ một click nữa

en: Welcome to Metabase
vi: Chào mừng đến Metabase

en: Looks like everything is working. Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
vi: Có vẻ mọi thứ đang hoạt động. Giờ để hiểu về bạn, hãy kết nối dữ liệu của bạn, và bắt đầu tìm kiếm cho bạn vài câu trả lời

en: Let's get started
vi: Cùng bắt đầu

en: You're all set up!
vi: Bạn đã được trang bị đầy đủ

en: Take me to Metabase
vi: Đưa tôi đến Metabase

en: What should we call you?
vi: Chúng tôi nên gọi bạn là gì

en: Hi, {0}. nice to meet you!
vi: Xin chào {0}, rất vui được gặp bạn

en: Create a password
vi: Thiết lập mật khẩu

en: Confirm password
vi: Xác nhận mật khẩu

en: Shhh... but one more time so we get it right
vi: Shhh... thêm một lần nữa để chúng tôi chắc rằng nó đúng

en: Your company or team name
vi: Tên công ty hoặc nhóm

en: Department of awesome
vi: Ban tuyệt vời

en: Metabot is admiring your integers…
vi: Metabot ngưỡng mộ số nguyên của bạn

en: Metabot is performing billions of differential equations…
vi: Metabot đang thực hiện hàng tỉ phương trình vi phân khác nhau

en: Metabot is doing science…
vi: Metabot đang làm khoa học

en: Metabot is checking out your metrics…
vi: Metabot đang kiểm tra số liệu của bạn

en: Metabot is looking for trends and outliers…
vi: Metabot đang tìm kiếm xu hướng và ngoại lệ

en: Metabot is consulting the quantum abacus…
vi: Metabot đang tư vấn bàn tính lượng tử...

en: Metabot is feeling pretty good about all this…
vi: Metabot cảm thấy khá tốt về những điều này...

en: We’ll show you some interesting explorations of your data in
    just a few minutes.
vi: Chúng tôi sẽ cho bạn thấy một số khám phá thú vị về dữ liệu của bạn trong \ n chỉ một vài phút.

en: This seems to be taking a while. In the meantime, you can check out one of these example explorations to see what Metabase can do for you.
vi: Điều này sẽ tốn chút thời gian. Trong thời gian chờ đợi, bạn có thể kiểm tra một trong những khám phá ví dụ này để xem Metabase có thể làm gì cho bạn.

en: I took a look at the data you just connected, and I have some explorations of interesting things I found. Hope you like them!
vi: Tôi đã xem xét dữ liệu bạn vừa kết nối, và tôi có một số khám phá về những điều thú vị mà tôi tìm thấy. Hy vọng bạn thích nó!

en: I'm done exploring for now
vi: Tôi đã khám phá xong

en: Welcome to the Query Builder!
vi: Chào mừng đến Query Builder

en: The Query Builder lets you assemble questions (or "queries") to ask about your data.
vi: Trình tạo truy vấn cho phép bạn tập hợp các câu hỏi (hoặc \ "truy vấn ") để hỏi về dữ liệu của bạn.

en: Tell me more
vi: Nói với tôi nhiều hơn

en: Start by picking the table with the data that you have a question about.
vi: Bắt đầu bằng cách chọn bảng với phần dữ liệu bạn có câu hỏi về

en: Go ahead and select the "Orders" table from the dropdown menu.
vi: Tiếp tục và chọn bảng "Mệnh lệnh"\ từ menu thả xuống

en: Filter your data to get just what you want.
vi: Lọc dữ liệu của bạn để có được những gì bạn muốn.

en: Click the plus button and select the "Created At" field.
vi: Nhấp vào nút dấu cộng và chọn trường \ "Đã tạo tại ".

en: Here we can pick how many days we want to see data for, try 10
vi: Ở đây chúng tôi có thể chọn số ngày chúng tôi muốn xem dữ liệu, hãy thử 10

en: Here's where you can choose to add or average your data, count the number of rows in the table, or just view the raw data.
vi: Đây là nơi bạn có thể chọn để thêm hoặc lấy trung bình dữ liệu của mình, đếm số lượng hàng trong bảng hoặc chỉ xem dữ liệu thô.

en: Try it: click on <strong>Raw Data</strong> to change it to <strong>Count of rows</strong> so we can count how many orders there are in this table.
vi: Hãy thử: nhấp vào <strong> Dữ liệu thô </ strong> để thay đổi thành <strong> Đếm số hàng </ strong> để chúng tôi có thể đếm được có bao nhiêu đơn hàng trong bảng này.

en: Add a grouping to break out your results by category, day, month, and more.
vi: Thêm một nhóm để chia ra kết quả của bạn theo thể loại, ngày, tháng và hơn thế nữa

en: Let's do it: click on <strong>Add a grouping</strong>, and choose <strong>Created At: by Week</strong>.
vi: Hãy làm điều đó: nhấp vào <strong> Thêm một nhóm </ strong> và chọn <strong> Được tạo tại: theo tuần </ strong>

en: Click on "by day" to change it to "Week."
vi: Nhấp vào "theo ngày " để thay đổi thành  "Tuần. "

en: Run Your Query.
vi: Chạy truy vấn của bạn.

en: You're doing so well! Click <strong>Run query</strong> to get your results!
vi: Bạn đang làm rất tốt Nhấp vào <strong> Chạy truy vấn </ strong> để nhận kết quả của bạn!

en: You can view your results as a chart instead of a table.
vi: Bạn có thể xem kết quả của mình dưới dạng biểu đồ thay vì bảng.

en: Everbody likes charts! Click the <strong>Visualization</strong> dropdown and select <strong>Line</strong>.
vi: Nhấp vào menu thả xuống <strong> Visualization </ strong> và chọn <strong> Dòng </ strong>.

en: Well done!
vi: Tốt lắm

en: That's all! If you still have questions, check out our
vi: Đó là tất cả! Nếu bạn vẫn còn thắc mắc, hãy xem

en: User's Guide
vi: Hướng dẫn sử dụng

en: Have fun exploring your data!
vi: Hãy vui vẻ khám phá dữ liệu của bạn!

en: Thanks
vi: Cảm ơn bạn

en: Save Your Questions
vi: Lưu câu hỏi

en: By the way, you can save your questions so you can refer to them later. Saved Questions can also be put into dashboards or Pulses.
vi: Nhân tiện, bạn có thể lưu câu hỏi của bạn để bạn có thể tham khảo chúng sau này. Câu hỏi đã lưu cũng có thể được đưa vào bảng điều khiển hoặc Xung

en: Sounds good
vi: Ổn đó

en: Sorry, it looks like something went wrong. Please try restarting the tutorial in a minute.
vi: Xin lỗi, có vẻ như đã xảy ra sự cố. Vui lòng thử khởi động lại hướng dẫn trong một phút.

en: Password updated successfully!
vi: Cập nhập mật khẩu thành công!

en: Account updated successfully!
vi: Tài khoản cập nhập thành công!

en: Current password
vi: Mật khẩu hiện tại

en: Sign in with Google Email address
vi: Đăng nhập bằng địa chỉ Google Email

en: User Details
vi: Thông tin người sử dụng

en: Reset to defaults
vi: Đặt lại về mặc định

en: unknown map
vi: Bản đồ không rõ

en: Grid map requires binned longitude/latitude.
vi: Bản đồ lưới yêu cầu kinh độ / vĩ độ.

en: more
vi: Thêm

en: Which fields do you want to use for the X and Y axes?
vi: Những trường nào bạn muốn sử dụng cho trục X và Y

en: Choose fields
vi: Chọn trường

en: Save as default view
vi: Lưu làm mặc định

en: Draw box to filter
vi: Vẽ hộp để lọc

en: Cancel filter
vi: Hủy lọc

en: Pin Map
vi: Gắn bản đồ

en: Unset
vi: Không đặt

en: Rows {0}-{1} of {2}
vi: Hàng {0} - {1} trong số {2}

en: Data truncated to {0} rows.
vi: Dữ liệu bị cắt ngắn thành {0} hàng

en: Could not find visualization
vi: Không thể tìm thấy trực quan

en: Could not display this chart with this data.
vi: Không thể hiển thị biểu đồ này với dữ liệu này

en: No results!
vi: Không có kết quả

en: Still Waiting...
vi: Đang chờ...

en: This usually takes an average of {0}.
vi: Điều này thường mất trung bình {0}.

en: (This is a bit long for a dashboard)
vi: (Đây là một chút dài cho một bảng điều khiển)

en: This is usually pretty fast but seems to be taking awhile right now.
vi: Điều này thường khá nhanh nhưng dường như đang mất một lúc

en: Select a field
vi: Chọn một trường

en: error
vi: lỗi

en: Click and drag to change their order
vi: Nhấp và kéo để thay đổi thứ tự của họ

en: Add fields from the list below
vi: Thêm các trường từ danh sách dưới đây

en: less than
vi: ít hơn

en: greater than
vi: nhiều hơn

en: less than or equal to
vi: ít hơn hoặc bằng

en: greater than or equal to
vi: nhiều hơn hoặc bằng

en: equal to
vi: bằng

en: not equal to
vi: không bằng

en: Conditional formatting
vi: Cài đặt điều kiện

en: You can add rules to make the cells in this table change color if
    they meet certain conditions.
vi: Bạn có thể thêm quy tắc để làm cho các ô trong bảng này thay đổi màu nếu \ n Họ đáp ứng một số điều kiện nhất định.

en: Add a rule
vi: Thêm luật

en: Rules will be applied in this order
vi: Các quy tắc sẽ được áp dụng theo thứ tự này

en: Click and drag to reorder.
vi: Nhấp và kéo để sắp xếp lại

en: No columns selected
vi: Không cột nào được chọn

en: Cells in this column will be tinted based on their values.
vi: Các ô trong cột này sẽ được pha màu dựa trên các giá trị của chúng

en: When a cell in these columns is {0} it will be tinted this color.
vi: Khi một ô trong các cột này là {0}, nó sẽ được tô màu này.

en: Which columns should be affected?
vi: Những cột nào sẽ bị ảnh hưởng?

en: Formatting style
vi: Định dạng kiểu

en: Single color
vi: Màu đơn

en: Color range
vi: Dải màu

en: When a cell in this column is…
vi: Khi một ô trong cột này là...

en: …turn its background this color:
vi: ...để nền màu này

en: Highlight the whole row
vi: Đánh dấu toàn bộ hàng

en: Colors
vi: Màu

en: Start the range at
vi: Bắt đầu chuỗi từ

en: Smallest value in this column
vi: Giá trị nhỏ nhất cột

en: Smallest value in each column
vi: Giá trị nhỏ nhất mỗi cột

en: Smallest value in all of these columns
vi: Giá trị nhỏ nhất trong tất cả các cột

en: Custom value
vi: Giá trị tùy chỉnh

en: End the range at
vi: Kết thúc chuỗi ở

en: Largest value in this column
vi: Giá trị lớn nhất trong cột

en: Largest value in each column
vi: Giá trị lớn nhất từng cột

en: Largest value in all of these columns
vi: Giá trị lớn nhất trong tất cả các cột

en: Add rule
vi: Thêm luật

en: Update rule
vi: Cập nhập luật

en: Visualization is null
vi: Trực quan rỗng

en: Visualization must define an 'identifier' static variable:
vi: Trực quan hóa phải xác định biến tĩnh 'định danh'

en: Visualization with that identifier is already registered:
vi: Hình dung với định danh đó đã được đăng ký:

en: No visualization for {0}
vi: Không trực quan hóa cho {0}

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the x-axis, the values will be summed.
vi: \ "{0} " là trường không kết hợp: nếu nó có nhiều hơn một giá trị tại một điểm trên trục x, các giá trị sẽ được tính tổng.

en: This chart type requires at least 2 columns.
vi: Loại biểu đồ này yêu cầu ít nhất 2 cột.

en: This chart type doesn't support more than {0} series of data.
vi: Loại biểu đồ này không hỗ trợ nhiều hơn {0} chuỗi dữ liệu.

en: Goal
vi: Mục đích

en: Doh! The data from your query doesn't fit the chosen display choice. This visualization requires at least {0} {1} of data.
vi: Đừng! Dữ liệu từ truy vấn của bạn không phù hợp với lựa chọn hiển thị đã chọn. Hình dung này yêu cầu ít nhất {0} {1} dữ liệu.

en: column
vi: cột

en: No dice. We have {0} data {1} to show and that's not enough for this visualization.
vi: Không có con xúc xắc. Chúng tôi có {0} dữ liệu {1} để hiển thị và điều đó không đủ cho hình dung này

en: point | points
vi[0]: điểm

en: Bummer. We can't actually do a pin map for this data because we require both a latitude and longitude column.
vi: Bummer. Chúng tôi thực sự không thể thực hiện bản đồ pin cho dữ liệu này vì chúng tôi yêu cầu cả cột vĩ độ và kinh độ.

en: Please configure this chart in the chart settings
vi: Vui lòng định cấu hình biểu đồ này trong cài đặt biểu đồ

en: Edit Settings
vi: Thay đổi cài đặt

en: xValues missing!
vi: Giá trị thiếu

en: X-axis
vi: Trục X

en: Add a series breakout...
vi: Thêm chuỗi

en: Y-axis
vi: trục Y

en: Add another series...
vi: Thêm chuỗi khác...

en: Bubble size
vi: Kích thước bong bóng

en: Line
vi: Dòng

en: Curve
vi: Đường cong

en: Step
vi: Bước

en: Show point markers on lines
vi: Hiển thị điểm đánh dấu trên đường

en: Stacking
vi: Đang xếp chồng

en: Don't stack
vi: Không xếp chồng

en: Stack
vi: Xếp chồng

en: Stack - 100%
vi: Xếp chồng - 100%

en: Show goal
vi: Hiển thị đích

en: Goal value
vi: Giá trị đích

en: Replace missing values with
vi: Thay thế giá trị thiếu bằng

en: Zero
vi: không

en: Nothing
vi: Không có gì

en: Linear Interpolated
vi: Nội suy tuyến tính

en: X-axis scale
vi: Kích thước trục X

en: Timeseries
vi: Dòng thời gian

en: Linear
vi: Tuyến tính

en: Power
vi: Nguồn

en: Log
vi: Khóa

en: Histogram
vi: Biểu đồ

en: Ordinal
vi: Bình thường

en: Y-axis scale
vi: Kích thước trục Y

en: Show x-axis line and marks
vi: Hiển thị dòng trục x và điểm

en: Compact
vi: Gọn nhẹ

en: Rotate 45°
vi: Xoay 45 độ

en: Rotate 90°
vi: Xoay 90 độ

en: Show y-axis line and marks
vi: Hiển thị dòng trục y và điểm

en: Auto y-axis range
vi: Tự động phạm vi trục y

en: Use a split y-axis when necessary
vi: Dùng trục Y xoay khi cần thiết

en: Show label on x-axis
vi: Hiển thị nhãn trên trục X

en: X-axis label
vi: Nhãn trục

en: Show label on y-axis
vi: Thể hiện nhãn trên trục

en: Y-axis label
vi: Hiển thị nhãn trên trục Y

en: Standard Deviation
vi: Độ lệch chuẩn

en: Area
vi: Vùng

en: area chart
vi: biểu đồ khu vực

en: Bar
vi: Thanh

en: bar chart
vi: biểu đồ thanh

en: Which fields do you want to use?
vi: Những lĩnh vực nào bạn muốn sử dụng

en: Funnel
vi: Phễu

en: Measure
vi: Đo lường

en: Funnel type
vi: Loại phễu

en: Bar chart
vi: Biểu đồ cột

en: line chart
vi: biểu đồ đường

en: Please select longitude and latitude columns in the chart settings.
vi: Vui lòng chọn các cột kinh độ và vĩ độ trong cài đặt biểu đồ.

en: Please select a region map.
vi: Vui lòng chọn một bản đồ khu vực.

en: Please select region and metric columns in the chart settings.
vi: Vui lòng chọn các cột khu vực và số liệu trong cài đặt biểu đồ.

en: Map
vi: Bản đồ

en: Map type
vi: Loại bản đồ

en: Region map
vi: Vùng trên bản đồ

en: Pin map
vi: Đánh dấu trên bản đồ

en: Pin type
vi: Loại đánh dấu

en: Tiles
vi: Ngói

en: Markers
vi: Dấu

en: Latitude field
vi: Trường vĩ độ

en: Longitude field
vi: Trường kinh độ

en: Metric field
vi: Trường số liệu

en: Region field
vi: Trường vùng

en: Radius
vi: Bán kính

en: Blur
vi: Làm nhòe

en: Min Opacity
vi: Độ mờ tối thiểu

en: Max Zoom
vi: Thu phóng tối đa

en: No relationships found.
vi: Không tìm thấy quan hệ

en: via {0}
vi: thông qua {0}

en: This {0} is connected to:
vi:  {0} này được liên kết đến:

en: Object Detail
vi: Chi tiết đối tượng

en: object
vi: đối tượng

en: Total
vi: Tổng

en: Which columns do you want to use?
vi: Cột bạn muốn sử dụng

en: Pie
vi: Bánh

en: Dimension
vi: Kích thước

en: Show legend
vi: Hiển thị huyền thoại

en: Show percentages in legend
vi: Hiển thị phần trăm trong huyền thoại

en: Minimum slice percentage
vi: Tỉ lệ phần trăm tối thiểu

en: Goal met
vi: Đạt được mục tiêu

en: Goal exceeded
vi: Vượt quá mục tiêu

en: Goal {0}
vi: Mục tiêu {0}

en: Progress visualization requires a number.
vi: Hình dung tiến độ đòi hỏi một số

en: Progress
vi: Đang thực hiện

en: Color
vi: Màu

en: Row Chart
vi: Biểu đồ hàng

en: row chart
vi: biểu đồ hàng

en: Separator style
vi: Kiểu tách

en: Number of decimal places
vi: Số vị thập phân

en: Add a prefix
vi: Thêm một tiền tố

en: Add a suffix
vi: Thêm một hậu tố

en: Multiply by a number
vi: Nhân với một số

en: Scatter
vi: Tiêu tan

en: scatter plot
vi: phân tán âm mưu

en: Pivot the table
vi: Xoay bảng

en: Visible fields
vi: Các trường nhìn thấy được

en: Vertical Alignment
vi: Căn dọc

en: Top
vi: Đầu

en: Middle
vi: Giữa

en: Bottom
vi: Cuối

en: Horizontal Alignment
vi: Căn ngang

en: Left
vi: Bên trái

en: Center
vi: Giữa

en: Right
vi: Phải

en: Show background
vi: Hiển thị nền

en: {0} bin | {0} bins
vi[0]: ngăn

en: Auto binned
vi: tự động ngăn

en: DELETE /api/alert/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/alert/:id.
vi: XÓA / api / alert /: id không được dùng nữa. Thay vào đó, thay đổi giá trị `được lưu trữ của nó thông qua PUT / api / alert /: id.

en: invalid show value
vi: giá trị hiển thị không hợp lệ

en: invalid value for prefix
vi: giá trị không hợp lệ cho tiền tố

en: invalid value for rule name
vi: Giá trị không hợp lệ cho luật tên

en: value couldn''t be parsed as base64 encoded JSON
vi: giá trị không thể được phân tích cú pháp dưới dạng JSON được mã hóa base64

en: Invalid entity type
vi: Loại thực thể không hợp lệ

en: Invalid comparison entity type. Can only be one of "table", "segment", or "adhoc"
vi: Loại thực thể so sánh không hợp lệ. Chỉ có thể là một trong \ "bảng ", \ "phân đoạn " hoặc \ "adhoc \

en: Error running query to determine Card result metadata:
vi: Lỗi khi chạy truy vấn để xác định siêu dữ liệu kết quả Thẻ:

en: DELETE /api/card/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/card/:id.
vi: XÓA / api / thẻ /: id không được dùng nữa. Thay vào đó, thay đổi giá trị `được lưu trữ của nó thông qua PUT / api / card /: id.

en: Invalid field: {0}
vi: Trường không hợp lệ: {0}

en: Invalid value ''{0}'' for ''{1}'': {2}
vi: Giá trị không hợp lệ '' {0} '' cho '' {1} '': {2}

en: must be one of: {0}
vi: phải là một trong: {0}

en: Invalid Request.
vi: Yêu cầu không hợp lệ.

en: Not found.
vi: Không tìm thấy

en: You don''t have permissions to do that.
vi: Bạn không có quyền làm thế

en: Internal server error.
vi: Nội bộ hệ thống lỗi

en: Warning: endpoint {0}/{1} does not have a docstring.
vi: Cảnh báo: điểm cuối {0} / {1} không có chuỗi doc.

en: starting streaming request
vi: bắt đầu yêu cầu phát trực tuyến

en: connection closed, canceling request
vi: đóng kết nối, hủy yêu cầu

en: Public sharing is not enabled.
vi: Chia sẻ công khai không kích hoạt

en: The object has been archived.
vi: Đối tượng đã được lưu trữ

en: Attempted to return a boolean as an API response. This is not allowed!
vi: Đã cố trả về boolean dưới dạng phản hồi API. Điều này không được phép!

en: Source query for this query is Card {0}
vi: Truy vấn nguồn cho truy vấn này là Thẻ {0}

en: Invalid export format: {0}
vi: Định dạng xuất không hợp lệ: {0}

en: Invalid JSON URL or resource: {0}
vi: Tài nguyên hoặc URL JSON không hợp lệ: {0}

en: JSON containing information about custom GeoJSON files for use in map visualizations instead of the default US State or World GeoJSON.
vi: JSON chứa thông tin về các tệp GeoJSON tùy chỉnh để sử dụng trong trực quan hóa bản đồ thay vì trạng thái mặc định của Hoa Kỳ hoặc World GeoJSON.

en: Invalid custom GeoJSON key: {0}
vi: Khóa GeoJSON tùy chỉnh không hợp lệ: {0}

note: ...but if we *still* couldn't find a match, throw an Exception, because we don't want people trying to inject new params
en: Invalid param: {0}
vi: Thông số không hợp lệ: {0}

en: DELETE /api/pulse/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/pulse/:id.
vi: XÓA / api / xung /: id không được dùng nữa. Thay vào đó, thay đổi giá trị `được lưu trữ của nó thông qua PUT / api / Pulse /: id

en: API endpoint does not exist.
vi: Điểm cuối API không tồn tại.

en: Password did not match stored password.
vi: Mật khẩu không khớp với mật khẩu được lưu trữ.

en: did not match stored password
vi: không khớp với mật khẩu đã lưu

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication {0}
vi: Sự cố khi kết nối với máy chủ LDAP, sẽ chuyển sang xác thực cục bộ {0}

en: Invalid reset token
vi: Mã thông báo đặt lại không hợp lệ

en: Client ID for Google Auth SSO. If this is set, Google Auth is considered to be enabled.
vi: ID khách hàng cho Google Auth SSO. Nếu điều này được đặt, Google Auth được coi là được bật.

en: When set, allow users to sign up on their own if their Google account email address is from this domain.
vi: Khi được đặt, cho phép người dùng tự đăng ký nếu địa chỉ email tài khoản Google của họ đến từ miền này

en: Invalid Google Auth token.
vi: Mã thông báo xác thực Google không hợp lệ.

en: You''ll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
vi: Bạn sẽ cần một quản trị viên để tạo tài khoản Metabase trước khi bạn có thể sử dụng Google để đăng nhập.

en: Successfully authenticated Google Auth token for: {0} {1}
vi: Mã thông báo Google Auth được xác thực thành công cho: {0} {1}

en: Add a database
vi: Thêm cơ sở dữ liệu

en: Get connected
vi: Kết nối

en: Connect to your data so your whole team can start to explore.
vi: Kết nối với dữ liệu của bạn để cả nhóm của bạn có thể bắt đầu khám phá.

en: Set up email
vi: Thiết lập email

en: Add email credentials so you can more easily invite team members and get updates via Pulses.
vi: Thêm thông tin đăng nhập email để bạn có thể dễ dàng mời các thành viên trong nhóm hơn và nhận thông tin cập nhật qua Xung.

en: Set Slack credentials
vi: Đặt thông tin đăng nhập Slack

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via pulses and ask questions with MetaBot.
vi: Đội của bạn có sử dụng Slack không? Nếu vậy, bạn có thể gửi cập nhật tự động qua các xung và đặt câu hỏi với MetaBot

en: Invite team members
vi: Mời thành viên trong nhóm

en: Share answers and data with the rest of your team.
vi: Chia sẻ câu trả lời và dữ liệu với phần còn lại của nhóm của bạn.

en: Hide irrelevant tables
vi: Ẩn bảng liên quan

en: Curate your data
vi: Quản lý dữ liệu của bạn

en: If your data contains technical or irrelevant info you can hide it.
vi: Nếu dữ liệu của bạn chứa thông tin kỹ thuật hoặc không liên quan, bạn có thể ẩn nó.

en: Organize questions
vi: Sắp xếp câu hỏi

en: Have a lot of saved questions in {0}? Create collections to help manage them and add context.
vi: Có rất nhiều câu hỏi được lưu trong {0}? Tạo các bộ sưu tập để giúp quản lý chúng và thêm bối cảnh.

note: This is the very first log message that will get printed. It's here because this is one of the very first namespaces that gets loaded, and the first that has access to the logger It shows up a solid 10-15 seconds before the "Starting Metabase in STANDALONE mode" message because so many other namespa
en: Metabase
vi: Cơ sở dữ liệu

en: Create metrics
vi: Tạo số liệu

en: Define canonical metrics to make it easier for the rest of your team to get the right answers.
vi: Xác định các số liệu chính tắc để giúp các thành viên còn lại của bạn dễ dàng có được câu trả lời đúng.

en: Create segments
vi: Tạo phân khúc

en: Keep everyone on the same page by creating canonical sets of filters anyone can use while asking questions.
vi: Giữ tất cả mọi người trên cùng một trang bằng cách tạo các bộ lọc chuẩn mà bất kỳ ai cũng có thể sử dụng trong khi đặt câu hỏi.

en: Table ''{0}'' is now visible. Resyncing.
vi: Bảng '' {0} '' hiện có thể nhìn thấy. Tái đồng bộ

en: Auto bin
vi: Tự động ngăn

en: Don''t bin
vi: Không ngăn

en: Day
vi: ngày

note: note the order of these options corresponds to the order they will be shown to the user in the UI
en: Minute
vi: Phút

en: Hour
vi: giờ

en: Minute of Hour
vi: Phút của giờ

en: Hour of Day
vi: Giờ của ngày

en: Day of Week
vi: Ngày của tuần

en: Day of Month
vi: Ngày của tháng

en: Day of Year
vi: Ngày của năm

en: Week of Year
vi: Tuần của năm

en: Month of Year
vi: Tháng của năm

en: Quarter of Year
vi: Quý của năm

en: 10 bins
vi: 10 thùng

en: 50 bins
vi: 50 thùng

en: 100 bins
vi: 100 thùng

en: Bin every 0.1 degrees
vi: Ngăn mỗi 0.1 độ

en: Bin every 1 degree
vi: Ngăn mỗi 1 độ

en: Bin every 10 degrees
vi: Ngăn mỗi 10 độ

en: Bin every 20 degrees
vi: Ngăn mỗi 20 độ

note: returns `true` if successful -- see JavaDoc
en: No appropriate image writer found!
vi: Không tìm thấy nhà văn hình ảnh thích hợp!

en: Email address already in use.
vi: Địa chỉ email đã được sử dụng

en: Email address already associated to another user.
vi: Địa chỉ email đã được liên kết với người dùng khác.

en: Not able to reactivate an active user
vi: Không thể kích hoạt lại người dùng đang hoạt động

en: Invalid password
vi: Mật khẩu không hợp lệ

en: All {0}
vi: Tất cả {0}

en: {0}, all {1}
vi: {0}, tất cả {1}

en: Comparison of {0} and {1}
vi: So sánh {0} và {1}

en: Automatically generated comparison dashboard comparing {0} and {1}
vi: Bảng điều khiển so sánh được tạo tự động so sánh {0} và {1}

en: sum
vi: tổng

en: average
vi: trung bình

en: minumum
vi: nhỏ nhất

en: maximum
vi: lớn nhất

en: distinct count
vi: số lượng khác biệt

en: standard deviation
vi: độ lệch chuẩn

en: cumulative count
vi: số tích lũy

en: cumulative sum
vi: tổng tích lũy

en: {0} and {1}
vi: {0} và {1}

en: {0} of {1}
vi: {0} của {1}

en: {0} by {1}
vi: {0} bởi {1}

en: {0} in the {1} segment
vi: {0} trong phân đoạn {1}

en: {0} segment
vi: Phân đoạn {0}

en: {0} metric | {0} metrics
vi[0]: {0} số liệu

en: {0} field | {0} fields
vi[0]: {0} trường

en: "{0}" question
vi: "{0}" câu hỏi

en: Compare with {0}
vi: So sánh với {0}

en: Compare with entire dataset
vi: So sánh với toàn bộ dữ liệu

en: Applying heuristic %s to %s.
vi: Áp dụng heuristic% s cho% s.

en: Dimensions bindings:n%s
vi: Kích thước ràng buộc: n% s

en: Using definitions:nMetrics:n%snFilters:n%s
vi: Sử dụng định nghĩa: nMetrics: n% snFilters: n% s

en: Can''t create dashboard for {0}
vi: Không thể tạo bảng điều khiển cho {0}

en: at {0}
vi: ở {0}

en: on {0}
vi: trên {0}

en: in {0} week - {1}
vi: trong {0} tuần - {1}

en: in {0}
vi: trong {0}

en: in Q{0} - {1}
vi: trong Q{0} - {1}

en: {0} is {1}
vi: {0} là {1}

en: {0} is between {1} and {2}
vi: {0} ở giữa {1} và {2}

en: {0} is between {1} and {2}; and {3} is between {4} and {5}
vi: {0} nằm trong khoảng từ {1} đến {2}; và {3} nằm trong khoảng từ {4} đến {5}

en: where {0}
vi: ở {0}

en: A closer look at {0}
vi: Nhìn kỹ hơn vào {0}

en: A closer look at the {0}
vi: Nhìn kỹ hơn vào {0}

en: Adding %s cards to dashboard %s:n%s
vi: Thêm thẻ% s vào bảng điều khiển% s: n% s

en: 0 <= score <= {0}
vi: 0 <= điểm <= {0}

en: 1 <= width <= {0}
vi: 1 <= chiều rộng <= {0}

en: Valid metrics references
vi: Tài liệu tham khảo số liệu hợp lệ

en: Valid filters references
vi: Tham chiếu bộ lọc hợp lệ

en: Valid group references
vi: Tham chiếu nhóm hợp lệ

en: Valid order_by references
vi: Tài liệu tham khảo order_by hợp lệ

en: Valid dashboard filters references
vi: Tài liệu tham khảo bộ lọc bảng điều khiển hợp lệ

en: Valid dimension references
vi: Tài liệu tham gia và trong số các tài liệu

en: Valid card dimension references
vi: Tham chiếu kích thước thẻ hợp lệ

en: Error parsing %s:n%s
vi: Lỗi phân tích cú pháp% s: n% s

en: No user found with email address ''{0}''.
vi: Không tìm thấy người dùng có địa chỉ email '' {0} ''.

en: Please check the spelling and try again.
vi: Vui lòng kiểm tra chính tả và thử lại.

en: Resetting password for {0}...
vi: Đặt lại mật khẩu cho {0} ...

en: FAIL [[[{0}]]]
vi: Sai [[[{0}]]]

en: Please use the following URL to setup your Metabase installation:
vi: Vui lòng sử dụng URL sau để thiết lập cài đặt Metabase của bạn:

en: Metabase Shutting Down ...
vi: Metabase đóng cửa ...

en: Metabase Shutdown COMPLETE
vi: Tắt cơ sở dữ liệu HOÀN THÀNH

en: Starting Metabase version {0} ...
vi: Bắt đầu phiên bản Metabase {0} ...

en: System timezone is ''{0}'' ...
vi: Múi giờ hệ thống là '' {0} '' ...

note: startup database.  validates connection & runs any necessary migrations
en: Setting up and migrating Metabase DB. Please sit tight, this may take a minute...
vi: Thiết lập và di chuyển Metabase DB. Hãy ngồi thật chặt, điều này có thể mất một phút ...

en: Looks like this is a new installation ... preparing setup wizard
vi: Có vẻ như đây là một cài đặt mới ... chuẩn bị trình hướng dẫn thiết lập

en: Metabase Initialization COMPLETE
vi: Khởi tạo Metabase HOÀN THÀNH

en: Launching Embedded Jetty Webserver with config:
vi: Khởi chạy Máy chủ web nhúng với cấu hình:

en: Shutting Down Embedded Jetty Webserver
vi: Tắt Máy chủ web nhún

en: Starting Metabase in STANDALONE mode
vi: Khởi chạy Metabase trong STANDALON

en: Metabase Initialization FAILED
vi: Lỗi khởi tạo Metabas

en: Database has migration lock; cannot run migrations.
vi: Cơ sở dữ liệu có khóa di chuyển; không thể chạy di chuyển.

en: You can force-release these locks by running `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.
vi: Bạn có thể buộc giải phóng các khóa này bằng cách chạy `java -jar metabase.jar di chuyển các khóa phát hành

en: Checking if Database has unrun migrations...
vi: Kiểm tra xem Cơ sở dữ liệu có di chuyển không vượt quá ...

en: Database has unrun migrations. Waiting for migration lock to be cleared...
vi: Cơ sở dữ liệu đã di chuyển không di chuyển. Đang chờ khóa di chuyển bị xóa ...

en: Migration lock is cleared. Running migrations...
vi: Khóa di chuyển bị xóa. Chạy di chuyển ...

en: Migration lock cleared, but nothing to do here! Migrations were finished by another instance.
vi: Xóa khóa di chuyển, nhưng không có gì để làm ở đây! Di chuyển đã được hoàn thành bởi một ví dụ khác.

note: Set up liquibase and let it do its thing
en: Setting up Liquibase...
vi: Thiết lập Liquibase ...

en: Liquibase is ready.
vi: Liquibase đã sẵn sàng.

en: Verifying {0} Database Connection ...
vi: Đang xác minh {0} Kết nối cơ sở dữ liệu ...

en: Verify Database Connection ...
vi: Xác minh kết nối cơ sở dữ liệu ...

en: Running Database Migrations...
vi: Chạy di chuyển cơ sở dữ liệu ...

en: Database Migrations Current ...
vi: Di chuyển cơ sở dữ liệu hiện tại ...

en: Hmm, we couldn''t connect to the database.
vi: Hmm, chúng tôi không thể kết nối với cơ sở dữ liệu.

en: Make sure your host and port settings are correct
vi: Đảm bảo rằng cài đặt máy chủ và cổng của bạn là chính xác

en: We couldn''t connect to the ssh tunnel host.
vi: Chúng tôi không thể kết nối với máy chủ đường hầm ssh.

en: Check the username, password.
vi: Kiểm tra tên đăng nhập, mật khẩu.

en: Check the hostname and port.
vi: Kiểm tra tên máy chủ và cổng.

en: Looks like the database name is incorrect.
vi: Hình như tên cơ sở dữ liệu không chính xác.

en: It looks like your host is invalid.
vi: Có vẻ như máy chủ của bạn không hợp lệ.

en: Please double-check it and try again.
vi: Vui lòng kiểm tra lại và thử lại.

en: Looks like your password is incorrect.
vi: Có vẻ mật khẩu của bạn sai

en: Looks like you forgot to enter your password.
vi: Có vẻ bạn quên điền mật khẩu

en: Looks like your username is incorrect.
vi: Có vẻ tên đăng nhập của bạn không chính xác

en: Looks like the username or password is incorrect.
vi: Có vẻ tên đăng nhập hoặc mật khẩu không chính xác

note: ## CONFIG
en: Connection timezone to use when executing queries. Defaults to system timezone.
vi: Múi giờ kết nối để sử dụng khi thực hiện truy vấn. Mặc định cho múi giờ hệ thống.

en: Registered driver {0} {1}
vi: Trình điều khiển đã đăng ký {0} {1}

en: No -init-driver function found for ''{0}''
vi: Không tìm thấy chức năng trình điều khiển -init cho '' {0}''

en: Unable to parse date string ''{0}'' for database engine ''{1}''
vi: Không thể phân tích chuỗi ngày '' {0} '' cho công cụ cơ sở dữ liệu '' {1} ''

note: all-NULL columns in DBs like Mongo w/o explicit types
en: Don''t know how to map class ''{0}'' to a Field base_type, falling back to :type/*.
vi: Không biết cách ánh xạ lớp '' {0} '' sang Field base_type, quay lại: type / *.

en: Failed to connect to database: {0}
vi: Không thể kết nối với cơ sở dữ liệu: {0}

en: Invalid BigQuery identifier: ''{0}''
vi: Mã định danh BigQuery không hợp lệ: '' {0} ''

en: BigQuery statements can't be parameterized!
vi: Các câu lệnh BigQuery không thể được tham số hóa!

en: Failed to set timezone:
vi: Không thể đặt múi giờ:

en: You must enable the Google Analytics API. Use this link to go to the Google Developers Console: {0}
vi: Bạn phải bật API Google Analytics. Sử dụng liên kết này để đi tới Bảng điều khiển dành cho nhà phát triển của Google: {0} Không thể đặt múi giờ: "

en: Running SQL queries against H2 databases using the default (admin) database user is forbidden.
vi: Ch.ạy các truy vấn SQL đối với cơ sở dữ liệu H2 bằng cách sử dụng người dùng cơ sở dữ liệu (quản trị viên) mặc định

en: Error: metabase.driver.FixedHiveDriver is registered, but JDBC does not seem to be using it.
vi: Lỗi: metabase.driver.FixedHiveDriver đã được đăng ký, nhưng JDBC dường như không sử dụng nó.

en: Found metabase.driver.FixedHiveDriver.
vi: Tìm thấy metabase.driver.FixedHiveDriver.

en: Successfully registered metabase.driver.FixedHiveDriver with JDBC.
vi: Đã đăng ký thành công metabase.driver.FixedHiveDriver với JDBC.

note: CONFIG TODO - smtp-port should be switched to type :integer
en: Email address you want to use as the sender of Metabase.
vi: Địa chỉ email bạn muốn sử dụng làm người gửi Metabase.

en: The address of the SMTP server that handles your emails.
vi: Địa chỉ của máy chủ SMTP xử lý email của bạn.

en: SMTP username.
vi: Tên người dùng SMTP.

en: SMTP password.
vi: SMTP mật khẩu

en: The port your SMTP server uses for outgoing emails.
vi: Cổng máy chủ SMTP của bạn sử dụng cho các email gửi đi.

en: SMTP secure connection protocol. (tls, ssl, starttls, or none)
vi: Giao thức kết nối an toàn SMTP. (tls, ssl, starttls hoặc không)

en: none
vi: không

en: SMTP host is not set.
vi: Máy chủ SMTP không được đặt.

en: Failed to send email
vi: Không thể gửi email

en: Error testing SMTP connection
vi: Lỗi kiểm tra kết nối SMTP

en: Enable LDAP authentication.
vi: Kích hoạt xác thực LDAP.

en: Server hostname.
vi: Tên máy chủ.

en: Server port, usually 389 or 636 if SSL is used.
vi: Cổng máy chủ, thường là 389 hoặc 636 nếu SSL được sử dụng

en: Use SSL, TLS or plain text.
vi: Sử dụng SSL, TLS hoặc văn bản thuần túy.

en: The Distinguished Name to bind as (if any), this user will be used to lookup information about other users.
vi: Tên Phân biệt để liên kết dưới dạng (nếu có), người dùng này sẽ được sử dụng để tra cứu thông tin về người dùng khác.

en: The password to bind with for the lookup user.
vi: Mật khẩu để liên kết với người dùng tra cứu

en: Search base for users. (Will be searched recursively)
vi: Tìm kiếm cơ sở cho người dùng. (Sẽ được tìm kiếm đệ quy)

en: User lookup filter, the placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
vi: Bộ lọc tra cứu người dùng, trình giữ chỗ '{login}' sẽ được thay thế bằng thông tin đăng nhập do người dùng cung cấp.

en: Attribute to use for the user's email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
vi: Thuộc tính để sử dụng cho email của người dùng. (thường là '' thư '', '' email '' hoặc '' userPrincipalName '')

en: Attribute to use for the user''s first name. (usually ''givenName'')
vi: Thuộc tính để sử dụng cho tên của người dùng. (thường là '' cho tên ''

en: Attribute to use for the user''s last name. (usually ''sn'')
vi: Thuộc tính để sử dụng cho họ của người dùng. (thường là '' sn '')

en: Enable group membership synchronization with LDAP.
vi: Cho phép đồng bộ hóa thành viên nhóm với LDAP.

en: Search base for groups, not required if your LDAP directory provides a ''memberOf'' overlay. (Will be searched recursively)
vi: Tìm kiếm cơ sở cho các nhóm, không bắt buộc nếu thư mục LDAP của bạn cung cấp lớp phủ '' MemberOf ''. (Sẽ được tìm kiếm đệ quy)

note: Should be in the form: {"cn=Some Group,dc=...": [1, 2, 3]} where keys are LDAP groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing LDAP to Metabase group mappings.
vi: JSON chứa ánh xạ nhóm LDAP sang Metabase.

note: Define a setting which captures our Slack api token
en: Slack API bearer token obtained from https://api.slack.com/web#authentication
vi: Mã thông báo mang Slack API thu được từ https://api.slack.com/web#authentication.

en: Enable MetaBot, which lets you search for and view your saved questions directly via Slack.
vi: Kích hoạt MetaBot, cho phép bạn tìm kiếm và xem các câu hỏi đã lưu của bạn trực tiếp thông qua Slack.

en: Last MetaBot checkin was {0} ago.
vi: Lần đăng ký MetaBot cuối cùng là {0} trước đây.

en: This instance will now handle MetaBot duties.
vi: Trường hợp này bây giờ sẽ xử lý các nhiệm vụ MetaBot.

en: Here''s what I can {0}:
vi: Đây là những gì tôi có thể {0}:

en: I don''t know how to {0} `{1}`.n{2}
vi: Tôi không biết làm thế nào để {0} `{1}` .n {2}

en: Uh oh! :cry:n> {0}
vi: À! : khóc: n> {0}

en: Here''s your {0} most recent cards:n{1}
vi: Đây là {0} thẻ gần đây nhất của bạn: n {1}

en: Could you be a little more specific? I found these cards with names that matched:n{0}
vi: Bạn có thể nêu chi tiết hơn được không? Tôi tìm thấy những thẻ này có tên trùng khớp: n {0}

en: I don''t know what Card `{0}` is. Give me a Card ID or name.
vi: Tôi không biết Thẻ `{0}` là gì. Cho tôi ID thẻ hoặc tên.

en: Show which card? Give me a part of a card name or its ID and I can show it to you. If you don''t know which card you want, try `metabot list`.
vi: Cho xem thẻ nào? Đưa cho tôi một phần tên thẻ hoặc ID của nó và tôi có thể cho bạn xem. Nếu bạn không biết bạn muốn thẻ nào, hãy thử `danh sách metabot`.abot.clj

en: Ok, just a second...
vi: OK, chờ một giây...

en: Not Found
vi: Không tìm thấy

en: Evaluating Metabot command:
vi: Đánh giá lệnh Metabot

en: Go home websocket, you're drunk.
vi: Về nhà websocket, bạn say rượu.

en: Error launching metabot:
vi: Lỗi khởi chạy metabot:

en: MetaBot WebSocket is closed. Reconnecting now.
vi: MetaBot WebSocket đã bị đóng. Kết nối lại bây giờ.

en: Error connecting websocket:
vi: Lỗi kết nối websocket:

en: This instance is performing MetaBot duties.
vi: Trường hợp này đang thực hiện nhiệm vụ MetaBot.

en: Another instance is already handling MetaBot duties.
vi: Một trường hợp khác đã xử lý các nhiệm vụ của MetaBot.

en: Starting MetaBot threads...
vi: Bắt đầu các chủ đề MetaBot ...

en: Stopping MetaBot...  🤖
vi: Đang dừng Metabot...

en: MetaBot already running. Killing the previous WebSocket listener first.
vi: MetaBot đã chạy. Giết người nghe WebSocket trước đó trước.

en: Base-64 encoded public key for this site's SSL certificate.
vi: Khóa công khai được mã hóa Base-64 cho chứng chỉ SSL của trang web này.

en: Specify this to enable HTTP Public Key Pinning.
vi: Chỉ định điều này để bật Ghim khóa công khai HTTP.

en: See {0} for more information.
vi: Xem {0} để biết thêm thông tin.

en: Cannot save Question: source query has circular references.
vi: Không thể lưu Câu hỏi: truy vấn nguồn có tham chiếu vòng tròn.

en: Card {0} does not exist.
vi: Thẻ {0} không tồn tại.

en: You do not have permissions to run ad-hoc native queries against Database {0}.
vi: Bạn không có quyền để chạy các truy vấn gốc ad-hoc đối với Cơ sở dữ liệu {0}.

en: Invalid color
vi: Màu sắc không hợp lệ

en: must be a valid 6-character hex color code
vi: phải là mã màu lục 6 ký tự hợp lệ

en: Collection name cannot be blank!
vi: Tên bộ sưu tập không thể để trống!

en: cannot be blank
vi: không thể để trống

en: Invalid Collection location: path is invalid.
vi: Vị trí Bộ sưu tập không hợp lệ: đường dẫn không hợp lệ.

en: You cannot move a Personal Collection.
vi: Bạn không thể di chuyển Bộ sưu tập cá nhân.

en: Invalid Collection location: some or all ancestors do not exist.
vi: Vị trí Bộ sưu tập không hợp lệ: một số hoặc tất cả bộ sưu tập trước không tồn tại.

en: You cannot archive the Root Collection.
vi: Bạn không thể lưu trữ Bộ sưu tập gốc.

en: You cannot archive a Personal Collection.
vi: Bạn không thể lưu trữ Bộ sưu tập cá nhân.

en: You cannot move the Root Collection.
vi: Bạn không thể di chuyển Bộ sưu tập gốc.

en: You cannot move a Collection into itself or into one of its descendants.
vi: Bạn không thể di chuyển Bộ sưu tập vào chính nó hoặc vào một trong những tập con của nó.

note: first move this Collection
en: Moving Collection {0} and its descendants from {1} to {2}
vi: Di chuyển Bộ sưu tập {0} và tập con của nó từ {1} đến {2}

en: You're not allowed to change the owner of a Personal Collection.
vi: Bạn không được phép thay đổi chủ sở hữu của Bộ sưu tập cá nhân.

en: You're not allowed to move a Personal Collection.
vi: Bạn không được phép di chuyển Bộ sưu tập cá nhân.

en: You cannot move a Collection and archive it at the same time.
vi: Bạn không thể di chuyển Bộ sưu tập và lưu trữ nó cùng một lúc.

en: You cannot delete a Personal Collection!
vi: Bạn không thể xóa Bộ sưu tập cá nhân!

en: {0} {1}''s Personal Collection
vi: Bộ sưu tập cá nhân của {0} {1}

en: You cannot update a CollectionRevision!
vi: Bạn không thể cập nhật CollectionRevision!

en: Field {0} was previously automatically set to show a list widget, but now has {1} values.
vi: Trường {0} trước đây được đặt tự động để hiển thị tiện ích danh sách, nhưng hiện tại có giá trị {1}.

en: Switching Field to use a search widget instead.
vi: Thay đổi Trường để sử dụng widget tìm kiếm thay thế.

en: Storing updated FieldValues for Field {0}...
vi: Lưu trữ FieldValues được cập nhật cho Trường {0}..

en: Storing FieldValues for Field {0}...
vi: Lưu trữ FieldValues cho Trường {0} ...

en: Metabase can attempt to transform your table and field names into more sensible, human-readable versions, e.g. "somehorriblename" becomes "Some Horrible Name".
vi: Metabase có thể cố gắng chuyển đổi tên bảng và trường của bạn thành các phiên bản hợp lý hơn, dễ đọc hơn, ví dụ: \ "somehorriblename " trở thành \ "Một cái tên khủng khiếp ".

en: This doesn’t work all that well if the names are in a language other than English, however.
vi: Tuy nhiên, điều này không hoạt động hiệu quả nếu tên đó bằng một ngôn ngữ khác tiếng Anh.

en: Do you want us to take a guess?
vi: Bạn có muốn chúng tôi đoán không?

en: You cannot create or revoke permissions for the 'Admin' group.
vi: Bạn không thể tạo hoặc thu hồi quyền cho nhóm 'Quản trị viên'.

en: Invalid permissions object path: ''{0}''.
vi: Đường dẫn cho phép không khả dụng: ''{0}''

en: You cannot update a permissions entry!
vi: Bạn không thể cập nhật mục nhập quyền!

en: Delete it and create a new one.
vi: Xóa nó đi và tạo một cái mới.

en: You cannot edit permissions for a Personal Collection or its descendants.
vi: Bạn không thể chỉnh sửa quyền cho Bộ sưu tập cá nhân hoặc tập con của nó.

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date.
vi: Có vẻ như ai đó đã chỉnh sửa các quyền và dữ liệu của bạn đã hết hạn

en: Please fetch new data and try again.
vi: Vui lòng lấy dữ liệu mới và thử lại.

en: Created magic permissions group ''{0}'' (ID = {1})
vi: Đã tạo nhóm quyền phép thuật '' {0} '' (ID = {1})

en: A group with that name already exists.
vi: Một nhóm với tên đó đã tồn tại.

en: You cannot edit or delete the ''{0}'' permissions group!
vi: Bạn không thể chỉnh sửa hoặc xóa nhóm quyền '' {0} ''!

en: You cannot add or remove users to/from the 'MetaBot' group.
vi: Bạn không thể thêm hoặc xóa người dùng vào / ra khỏi nhóm 'MetaBot'.

en: You cannot add or remove users to/from the 'All Users' group.
vi: Bạn không thể thêm hoặc xóa người dùng đến / khỏi nhóm 'Tất cả người dùng'.

en: You cannot remove the last member of the 'Admin' group!
vi: Bạn không thể xóa thành viên cuối cùng của nhóm 'Quản trị viên'!

en: You cannot update a PermissionsRevision!
vi: Bạn không thể cập nhật Quyền hạn!

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card assoicated with it
vi: Thông báo không hợp lệ: Thông báo không có Thẻ được liên kết với nó

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, and `{2}`.
vi: giá trị phải là ánh xạ với các khóa `{0}`, `{1}` và `{2}`.

en: value must be a map with the following keys `({0})`
vi: giá trị phải là ánh xạ với các khóa sau `({0})`

en: Error calculating permissions for query: {0}
vi: Lỗi tính toán quyền truy vấn: {0}

en: Invalid query type: {0}
vi: Loại truy vấn không hợp lệ: {0}

en: You cannot update a QueryExecution!
vi: Bạn không thể cập nhật Truy vấn thực thi!

en: You cannot update a Revision!
vi: Bạn không thể cập nhật Bản sửa đổi!

en: Setting {0} does not exist.nFound: {1}
vi: Cài đặt {0} không tồn tại.nFound: {1}

en: Updating value of settings-last-updated in DB...
vi: Cập nhật giá trị của cài đặt được cập nhật lần cuối trong cơ sở dữ liệu ...

en: Checking whether settings cache is out of date (requires DB call)...
vi: Kiểm tra xem bộ đệm cài đặt đã hết hạn chưa (yêu cầu cuộc gọi DB) ...

en: Settings have been changed on another instance, and will be reloaded here.
vi: Các cài đặt đã được thay đổi trong một thao tác khác và sẽ được tải lại tại đây.

en: Refreshing Settings cache...
vi: Làm mới bộ đệm Cài đặt ...

en: Invalid value for string: must be either "true" or "false" (case-insensitive).
vi: Giá trị không hợp lệ cho chuỗi: phải là \ "true " hoặc \ "false " (không phân biệt chữ hoa chữ thường).

en: You cannot update `settings-last-updated` yourself! This is done automatically.
vi: Bạn không thể tự cập nhật `cài đặt được cập nhật lần cuối`! Điều này được thực hiện tự động.

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting:
vi: Lỗi khi chèn Cài đặt mới:

en: Assuming Setting already exists in DB and updating existing value.
vi: Giả sử Cài đặt đã tồn tại trong cơ sở dữ liệu và cập nhật giá trị hiện có.

en: value must be a map with each value either a string or number.
vi: giá trị phải là ánh  với mỗi giá trị là một chuỗi hoặc số.

en: Loading plugins in directory {0}...
vi: Đang tải các plugin trong thư mục {0} ...

en: Loading plugin {0}...
vi: Đang tải plugin {0} ...

en: It looks like you have some external dependencies in your Metabase plugins directory.
vi: Có vẻ như bạn có một số phụ thuộc bên ngoài trong thư mục bổ trợ Metabase của mình.

en: With Java 9 or higher, Metabase cannot automatically add them to your classpath.
vi: Đối với Java 9 hoặc cao hơn, Metabase không thể tự động thêm chúng vào đường dẫn lớp của bạn.

en: Instead, you should include them at launch with the -cp option. For example:
vi: Thay vào đó, bạn nên bao gồm chúng khi khởi chạy với tùy chọn -cp. Ví dụ

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions for more details.
vi: Xem https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions để biết thêm chi tiết.

en: (If you're already running Metabase this way, you can ignore this message.)
vi: (Nếu bạn đang chạy Metabase theo cách này, bạn có thể bỏ qua thông báo này.)

en: Identify when new versions of Metabase are available.
vi: Xác định khi nào có phiên bản mới của Metabase.

en: Information about available versions of Metabase.
vi: Thông tin về các phiên bản có sẵn của Metabase.

en: The name used for this instance of Metabase.
vi: Tên được sử dụng cho trường hợp này của Metabase.

en: The base URL of this Metabase instance, e.g. "http://metabase.my-company.com".
vi: URL cơ sở của trường hợp Metabase này, ví dụ: \ "http: //metabase.my-company.com ".

en: The default language for this Metabase instance.
vi: Ngôn ngữ mặc định cho trường hợp Metabase này.

en: This only applies to emails, Pulses, etc. Users'' browsers will specify the language used in the user interface.
vi: Điều này chỉ áp dụng cho email, Xung, v.v. Trình duyệt của người dùng sẽ chỉ định ngôn ngữ được sử dụng trong giao diện người dùng.

en: The email address users should be referred to if they encounter a problem.
vi: địa chỉ email người dùng nên được đề cập nếu họ gặp vấn đề.

en: Enable the collection of anonymous usage data in order to help Metabase improve.
vi: Cho phép thu thập dữ liệu sử dụng ẩn danh để giúp Metabase cải thiện.

en: The map tile server URL template used in map visualizations, for example from OpenStreetMaps or MapBox.
vi: Mẫu URL máy chủ lát bản đồ được sử dụng trong trực quan hóa bản đồ, ví dụ từ OpenStreetMaps hoặc MapBox.

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards?
vi: Cho phép quản trị viên tạo các liên kết có thể xem công khai (và iframe có thể nhúng) cho Câu hỏi và Bảng điều khiển?

en: Allow admins to securely embed questions and dashboards within other applications?
vi: Cho phép quản trị viên nhúng các câu hỏi và bảng điều khiển an toàn trong các ứng dụng khác ?

en: Allow using a saved question as the source for other queries?
vi: Cho phép sử dụng câu hỏi đã lưu làm nguồn cho các truy vấn khác?

en: Enabling caching will save the results of queries that take a long time to run.
vi: Kích hoạt bộ đệm ẩn sẽ lưu kết quả của các truy vấn mất nhiều thời gian để chạy.

en: The maximum size of the cache, per saved question, in kilobytes:
vi: Kích thước tối đa của bộ đệm, cho mỗi câu hỏi đã lưu, tính bằng kilobyte:

en: The absolute maximum time to keep any cached query results, in seconds.
vi: Thời gian tối đa tuyệt đối để giữ bất kỳ kết quả truy vấn được lưu trong bộ nhớ cache nào, tính bằng giây.

en: Metabase will cache all saved questions with an average query execution time longer than this many seconds:
vi: Metabase sẽ lưu trữ tất cả các câu hỏi đã lưu với thời gian thực hiện truy vấn trung bình dài hơn số giây này:

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here.
vi: Để xác định thời gian mỗi kết quả được lưu trong bộ nhớ cache của câu hỏi đã lưu sẽ kéo dài bao lâu, chúng tôi lấy thời gian thực hiện trung bình của truy vấn và nhân số đó với bất cứ gì bạn nhập vào đây.

en: So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
vi: Vì vậy, nếu một truy vấn mất trung bình 2 phút để chạy và bạn nhập 10 cho số nhân của mình, mục nhập bộ đệm của nó sẽ tồn tại trong 20 phút.

en: When using the default binning strategy and a number of bins is not provided, this number will be used as the default.
vi: Khi sử dụng chiến lược tạo thùng mặc định và một số thùng không được cung cấp, số này sẽ được sử dụng làm mặc định.

en: When using the default binning strategy for a field of type Coordinate (such as Latitude and Longitude), this number will be used as the default bin width (in degrees).
vi: Khi sử dụng chiến lược tạo thùng mặc định cho trường Loại tọa độ (như Vĩ độ và Kinh độ), số này sẽ được sử dụng làm độ rộng thùng mặc định (tính theo độ).

en: Unable to validate token.
vi: Không thể xác thực mã thông báo.

en: Error fetching token status:
vi: Lỗi khi tìm nạp trạng thái mã thông báo:

en: There was an error checking whether this token was valid.
vi: Có lỗi khi kiểm tra xem mã thông báo này có hợp lệ không.

en: Token validation timed out.
vi: Xác thực mã thông báo đã hết thời gian.

en: Invalid token: token isn't in the right format.
vi: Mã thông báo không hợp lệ: mã thông báo không ở định dạng đúng.

note: attempt to query the metastore API about the status of this token. If the request doesn't complete in a reasonable amount of time throw a timeout exception
en: Checking with the MetaStore to see whether {0} is valid...
vi: Kiểm tra với MetaStore để xem {0} có hợp lệ không ...

en: Token for premium embedding. Go to the MetaStore to get yours!
vi: Mã thông báo cho nhúng cao cấp. Tới MetaStore để lấy của bạn!

en: Token is valid.
vi: Mã thông báo hợp lệ.

en: Error setting premium embedding token
vi: Lỗi thiết lập mã thông báo nhúng cao cấp

en: Unable to compare results to goal for alert.
vi: Không thể so sánh kết quả với mục tiêu để cảnh báo.

en: Question ID is ''{0}'' with visualization settings ''{1}''
vi: ID câu hỏi là '' {0} '' với cài đặt trực quan '' {1} ''

en: Unrecognized alert with condition ''{0}''
vi: Cảnh báo không được nhận dạng với điều kiện '' {0} ''

en: Unrecognized channel type {0}
vi: Loại kênh không được nhận dạng {0}

en: Error sending notification!
vi: Lỗi gửi thông báo!

en: Can't find JS color selector at ''{0}''
vi: Không thể tìm thấy bộ chọn màu JS tại '' {0} ''

en: Card has errors: {0}
vi: Thẻ có lỗi: {0}

en: Pulse card render error
vi: Lỗi kết xuất thẻ xung

en: Trimming trailing comment from card with id {0}
vi: Cắt bình luận từ thẻ có id {0}

en: Can't find field with ID: {0}
vi: Không thể tìm thấy trường có ID: {0}

en: ''{0}'' is a required param.
vi: {0} '' là thông số bắt buộc.

en: Found ''{0}'' with no terminating ''{1}'' in query ''{2}''
vi: Đã tìm thấy '' {0} '' mà không kết thúc '' {1} '' trong truy vấn '' {2} ''

en: Unable to substitute ''{0}'': param not specified.nFound: {1}
vi: Không thể thay thế '' {0} '': param không được chỉ định.nFound: {1}

en: You do not have permissions to view Card {0}.
vi: Bạn không có quyền xem Thẻ {0}.

en: You do not have permissions to run this query.
vi: Bạn không có quyền để chạy truy vấn này.

en: Fingerprint updates attempted {0}, updated {1}, no data found {2}, failed {3}
vi: Cập nhật vân tay đã cố gắng {0}, đã cập nhật {1}, không tìm thấy dữ liệu {2}, không thành công {3}

en: Total number of fields classified {0}, {1} failed
vi: Tổng số trường được phân loại {0}, {1} không thành công

en: Total number of tables classified {0}, {1} updated
vi: Tổng số bảng được phân loại {0}, {1} được cập nhật

en: Error generating fingerprint for {0}
vi: Lỗi tạo vân tay cho {0}

en: Updated {0} field value sets, created {1}, deleted {2} with {3} errors
vi: Các bộ giá trị trường {0} đã cập nhật, đã tạo {1}, đã xóa {2} với {3} lỗi

en: Total number of fields sync''d {0}, number of fields updated {1}
vi: Tổng số trường được đồng bộ hóa {0}, số trường được cập nhật {1}

en: Total number of tables sync''d {0}, number of tables updated {1}
vi: Tổng số bảng được đồng bộ hóa {0}, số lượng bảng được cập nhật {1

en: Found timezone id {0}
vi: Đã tìm thấy id múi giờ {0}

en: Total number of foreign keys sync''d {0}, {1} updated and {2} tables failed to update
vi: Tổng số khóa nước ngoài được đồng bộ hóa {0}, {1} đã cập nhật và {2} bảng không cập nhật

en: {0} Database {1} ''{2}''
vi: {0} Cơ sở dữ liệu {1} '' {2} ''

en: Table {0} ''{1}''
vi: Bảng {0} '' {1} ''

en: Field {0} ''{1}''
vi: Trường {0} '' {1} ''

en: Field ''{0}''
vi: Trường '' {0} ''

en: step ''{0}'' for {1}
vi: bước '' {0} '' cho {1}

en: Completed {0} on {1}
vi: Đã hoàn thành {0} vào {1}

en: Start: {0}
vi: Bắt đầu: {0}

en: End: {0}
vi: Kết thúc: {0}

en: Duration: {0}
vi: Thời lượng: {0}

en: Completed step ''{0}''
vi: Hoàn thành bước '' {0} ''

en: Loading tasks namespace:
vi: Đang tải không gian tên tác vụ:

en: Starting Quartz Scheduler
vi: Bắt đầu lên lịch trình Quart

en: Stopping Quartz Scheduler
vi: Dừng lịch trình Quart

en: Job already exists:
vi: Công việc đã tồn tại:

note: This is the very first log message that will get printed.  It's here because this is one of the very first namespaces that gets loaded, and the first that has access to the logger It shows up a solid 10-15 seconds before the "Starting Metabase in STANDALONE mode" message because so many other namesp
en: Loading Metabase...
vi: Đang tải Metabase ...

en: Possible timezone conflict found on database {0}.
vi: Xung đột múi giờ có thể có trên cơ sở dữ liệu {0}.

en: JVM timezone is {0} and detected database timezone is {1}.
vi: Múi giờ JVM là {0} và múi giờ cơ sở dữ liệu được phát hiện là {1}.

en: Configure a report timezone to ensure proper date and time conversions.
vi: Định cấu hình múi giờ báo cáo để đảm bảo chuyển đổi ngày và giờ thích hợp.

en: Secret key used to sign JSON Web Tokens for requests to `/api/embed` endpoints.
vi: Khóa bí mật được sử dụng để ký các Mã thông báo Web JSON cho các yêu cầu tới các điểm cuối `/ api / embed`

en: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY must be at least 16 characters.
vi: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY phải có ít nhất 16 ký tự.

en: Saved credentials encryption is ENABLED for this Metabase instance.
vi: Mã hóa thông tin đã lưu là ENABLED cho phiên bản Metabase này.

en: Saved credentials encryption is DISABLED for this Metabase instance.
vi: Mã hóa thông tin đăng nhập đã lưu là DISABLED cho phiên bản Metabase này.

en: nFor more information, see
vi: Để biết thêm thông tin, xem

en: value must be an integer.
vi: giá trị phải là một số nguyên.

en: value must be a string.
vi: giá trị phải là một chuỗi.

en: value must be a boolean.
vi: giá trị phải là một boolean.

en: value must be a string that matches the regex `{0}`.
vi: giá trị phải là một chuỗi khớp với regex `{0}`.

en: value must satisfy one of the following requirements:
vi: giá trị phải đáp ứng một trong các yêu cầu sau:

en: value may be nil, or if non-nil, {0}
vi: giá trị có thể là 0 hoặc nếu không phải là 0, {0}

en: value must be one of: {0}.
vi: giá trị phải là một trong số: {0}.

en: value must be an array.
vi: giá trị phải là một mảng.

en: Each {0}
vi: Mỗi {0}

en: The array cannot be empty.
vi: Các mảng không thể để trống.

en: value must be a non-blank string.
vi: giá trị phải là một chuỗi không trống.

en: Integer greater than zero
vi: Số nguyên lớn hơn 0

en: value must be an integer greater than zero.
vi: giá trị phải là số nguyên lớn hơn 0.

en: Number greater than zero
vi: Số lớn hơn 0

en: value must be a number greater than zero.
vi: giá trị phải là một số lớn hơn 0.

en: Keyword or string
vi: Từ khóa hoặc chuỗi

en: Valid field type
vi: Loại trường hợp lệ

en: value must be a valid field type.
vi: giá trị phải là loại trường hợp lệ.

en: Valid field type (keyword or string)
vi: Loại trường hợp lệ (từ khóa hoặc chuỗi)

en: value must be a valid field type (keyword or string).
vi: giá trị phải là loại trường hợp lệ (từ khóa hoặc chuỗi).

en: Valid entity type (keyword or string)
vi: Loại thực thể hợp lệ (từ khóa hoặc chuỗi)

en: value must be a valid entity type (keyword or string).
vi: giá trị phải là loại thực thể hợp lệ (từ khóa hoặc chuỗi).

en: Valid map
vi: Bản đồ hợp lệ

en: value must be a map.
vi: giá trị phải là bản đồ.

en: Valid email address
vi: Địa chỉ email hợp lệ

en: value must be a valid email address.
vi: giá trị phải là một địa chỉ email hợp lệ.

en: Insufficient password strength
vi: Mật khẩu không đủ mạnh

en: value must be a valid integer.
vi: giá trị phải là số nguyên hợp lệ.

en: value must be a valid integer greater than zero.
vi: giá trị phải là số nguyên hợp lệ lớn hơn 0.

en: value must be a valid boolean string (''true'' or ''false'').
vi: giá trị phải là một chuỗi boolean hợp lệ ('' true '' hoặc '' false '').

en: value must be a valid JSON string.
vi: giá trị phải là một chuỗi JSON hợp lệ.

en: value must be a valid embedding params map.
vi: giá trị phải là một bản đồ params nhúng hợp lệ.

en: Data permissions
vi: Quyền dữ liệu

en: Collection permissions
vi: Quyền thu thập

en: See all collection permissions
vi: Xem tất cả các quyền thu thập

en: Also change sub-collections
vi: Đồng thời thay đổi bộ sưu tập phụ

en: Can edit this collection and its contents
vi: Có thể chỉnh sửa bộ sưu tập này và nội dung của nó

en: Can view items in this collection
vi: Có thể xem các mục trong bộ sưu tập này

en: Collection Access
vi: Có thể xem các mục trong bộ sưu tập này

en: This group has permission to view at least one subcollection of this collection.
vi: Nhóm này có quyền xem ít nhất một bộ sưu tập của bộ sưu tập này.

en: This group has permission to edit at least one subcollection of this collection.
vi: Nhóm này có quyền chỉnh sửa ít nhất một bộ sưu tập con của bộ sưu tập này.

en: View sub-collections
vi: Xem các bộ sưu tập phụ

en: Remember Me
vi: Nhớ tôi

en: X-ray this schema
vi: X-quang lược đồ này

en: Edit the permissions for this collection
vi: Chỉnh sửa quyền cho bộ sưu tập này

en: Add this question to a dashboard
vi: Thêm câu hỏi này vào bảng điều khiển

en: Create a new dashboard
vi: Tạo bảng điều khiển mới

en: The page you asked for couldn't be found.
vi: Trang bạn yêu cầu không thể được tìm thấy.

en: Select a {0}
vi: Chọn một {0}

en: Save dashboards, questions, and collections in "{0}"
vi: Lưu bảng điều khiển, câu hỏi và bộ sưu tập trong \ "{0} "

en: Access dashboards, questions, and collections in "{0}"
vi: Truy cập bảng điều khiển, câu hỏi và bộ sưu tập trong \ "{0} "

en: Compare
vi: So sánh

en: Zoom out
vi: Thu nhỏ

en: Related
vi: Liên quan

en: More X-rays
vi: Thêm tia X

en: No results
vi: Không có kết quả

en: Metabase couldn't find any results for your search.
vi: Metabase không thể tìm thấy bất kỳ kết quả nào cho tìm kiếm của bạn.

en: No metrics
vi: Không có số liệu

en: Aggregations
vi: Tập hợp

en: Operators
vi: Người vận hành

en: Custom fields
vi: Trường tùy chỉnh

note: 2. Create the new collections.
en: Migrated Dashboards
vi: Bảng điều khiển di chuyển

en: Migrated Pulses
vi: Xung di chuyển

en: Migrated Questions
vi: Câu hỏi di chuyển

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren't in a Collection to {1} Collection {2}
vi: Di chuyển các phiên bản của {0} không có trong Bộ sưu tập sang {1} Bộ sưu tập {2}

en: Failed to grant permissions: {0}
vi: Không thể cấp quyền: {0}

en: Cannot decrypt encrypted string. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
vi: Không thể giải mã chuỗi mã hóa. Bạn đã thay đổi hoặc quên đặt MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?

en: All personal collections
vi: Tất cả các bộ sưu tập cá nhân

en: Host
vi: Máy chủ

en: Port
vi: Cổng

en: Database username
vi: Tên người dùng cơ sở dữ liệu

en: What username do you use to login to the database?
vi: Tên người dùng nào bạn sử dụng để đăng nhập vào cơ sở dữ liệu?

en: Database password
vi: Mật khẩu cơ sở dữ liệu

en: Database name
vi: Tên cơ sở dữ liệu

en: Use a secure connection (SSL)?
vi: Sử dụng kết nối an toàn (SSL)?

en: Additional JDBC connection string options
vi: Các tùy chọn chuỗi kết nối JDBC bổ sung

en: Project ID
vi: ID dự án

en: Dataset ID
vi: ID dữ liệu

en: Client ID
vi: ID khách hàng

en: Client Secret
vi: Bí mật khách hàng

en: Auth Code
vi: Mã xác thực

en: Hosts
vi: Máy chủ

en: Broker node port
vi: Cổng nút môi giới

en: Google Analytics Account ID
vi: ID tài khoản Google Analytics

en: Connection String
vi: Chuỗi kết nối

en: carrierPigeonDeliveries
vi: CarrierPigeonDeliveries

en: Authentication Database
vi: Cơ sở dữ liệu xác thực

en: Optional database to use when authenticating
vi: Cơ sở dữ liệu xác thực

en: Additional Mongo connection string options
vi: Tùy chọn chuỗi kết nối Mongo bổ sung

en: Oracle system ID (SID)
vi: ID hệ thống Oracle (SID)

en: Usually something like ORCL or XE.
vi: Thông thường một cái gì đó như ORCL hoặc XE.

en: Optional if using service name
vi: Tùy chọn nếu sử dụng tên dịch vụ

en: Oracle service name
vi: Tên dịch vụ của Oracle

en: Optional TNS alias
vi: Bí danh TNS tùy chọn

en: hive
vi: tổ ong

en: default
vi: mặc định

en: Filename
vi: Tên tệp

en: Database instance name
vi: Tên ví dụ cơ sở dữ liệu

en: N/A
vi: Không có

en: Windows domain
vi: Tên miền Windows

en: Labels
vi: Nhãn

en: Add members
vi: Thêm thành viên

en: Collection it's saved in
vi: Bộ sưu tập đã được lưu trongBộ sưu tập đã được lưu trong

en: All Users
vi: Tất cả người dùng

en: Administrators
vi: Quản trị viên

en: Sharing
vi: Chia sẻ

en: Display
vi: Hiển thị

en: Axes
vi: Trục

en: Formatting
vi: Định dạng

en: Try these x-rays based on your data.
vi: Hãy thử những tia X này dựa trên dữ liệu của bạn.

en: There was a problem displaying this chart.
vi: Có một vấn đề hiển thị biểu đồ này.

en: Sorry, you don't have permission to see this card.
vi: Xin lỗi, bạn không được phép xem thẻ này.

en: Just a heads up:
vi: Chỉ cần ngẩng cao đầu:

en: {0} without the Sample Dataset, the Query Builder tutorial won't work. You can always restore the Sample Dataset, but any questions you've saved using this data will be lost.
vi: {0} không có Bộ dữ liệu mẫu, hướng dẫn Trình tạo truy vấn sẽ không hoạt động. Bạn luôn có thể khôi phục Bộ dữ liệu mẫu, nhưng mọi câu hỏi bạn đã lưu bằng dữ liệu này sẽ bị mất

en: X-ray
vi: tia X

en: Compare to the rest
vi: So sánh với phần còn lại

en: Use the Java Virtual Machine (JVM) timezone
vi: Sử dụng múi giờ của Máy ảo Java (JVM)

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in
    many or most of your queries with this data.
vi: Chúng tôi khuyên bạn nên bỏ qua điều này trừ khi bạn thực hiện truyền múi giờ thủ công trong
    ""nhiều hoặc hầu hết các truy vấn của bạn với dữ liệu này.

en: Your team's most important dashboards go here
vi: Bảng điều khiển quan trọng nhất của nhóm của bạn ở đây

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone
vi: Ghim bảng điều khiển trong {0} để chúng xuất hiện trong không gian này cho mọi người

en: Unable to release the Liquibase lock after a migration failure
vi: Không thể giải phóng khóa Liquibase sau khi lỗi di chuyển

en: Use JVM Time Zone
vi: Sử dụng múi giờ JVM

en: We're currently analyzing the tables and fields to help you explore your data.
vi: Chúng tôi hiện đang phân tích các bảng và trường để giúp bạn khám phá dữ liệu của mình.

en: Tip:
vi: Mẹo

en: Select a currency type
vi: Chọn một loại tiền tệ

en: Field Type
vi: Loại lĩnh vực

en: Troubleshooting
vi: Xử lý sự cố

en: Enable X-ray features
vi: Kích hoạt tính năng X-quang

en: Formatting Options
vi: Tùy chọn định dạng

en: Task details
vi: Chi tiết tác vụ

en: Troubleshooting logs
vi: Nhật ký xử lý sự cố

en: Trying to get to the bottom of something? This section shows logs of Metabase's background tasks, which can help shed light on what's going on.
vi: Đang cố gắng để đi đến tận cùng của một cái gì đó? Phần này hiển thị nhật ký các tác vụ nền của Metabase, có thể giúp làm sáng tỏ những gì đang diễn ra.

en: Task
vi: Tác vụ

en: Started at
vi: Bắt đầu lúc

en: Ended at
vi: Đã kết thúc lúc

en: Duration (ms)
vi: Thời lượng (ms)

en: Currency
vi: Tiền tệ

en: Pick a user or channel...
vi: Chọn người dùng hoặc kênh ...

en: No formatting settings
vi: Không có cài đặt định dạng

en: Label for this range (optional)
vi: Nhãn cho phạm vi này (tùy chọn)

en: Add a range
vi: Thêm một phạm vi

en: is less than
vi: nhỏ hơn

en: is greater than
vi: lớn hơn

en: is less than or equal to
vi: nhỏ hơn hoặc bằng

en: is greater than or equal to
vi: lớn hơn hoặc bằng

en: is equal to
vi: bằng

en: is not equal to
vi: không bằng

en: is null
vi: là không

en: is not null
vi: không phải là không

en: contains
vi: chứa đựng

en: does not contain
vi: không chứa đựng

en: starts with
vi: bắt đầu với

en: ends with
vi: kết thúc bằng

en: When a cell in these columns {0} it will be tinted this color.
vi: Khi một ô trong các cột này {0}, nó sẽ được tô màu này.

en: When a cell in this column…
vi: Khi một ô trong cột này

en: This visualization requires you to group by a field.
vi: Hình dung này đòi hỏi bạn phải nhóm theo một lĩnh vực.

en: Date style
vi: Kiểu ngày

en: Date separators
vi: Dấu phân cách ngày

en: Abbreviate names of days and months
vi: Tên viết tắt của ngày và tháng

en: Show the time
vi: Hiển thị thời gian

en: Time style
vi: Kiểu thời gian

en: Unit of currency
vi: Đơn vị tiền tệ

en: Currency label style
vi: Kiểu nhãn tiền tệ

en: Where to display the unit of currency
vi: Nơi hiển thị đơn vị tiền tệ

en: Minimum number of decimal places
vi: Số lượng thập phân tối thiểu

en: Stacked chart type
vi: Loại biểu đồ xếp chồng

en: Goal label
vi: Nhãn mục tiêu

en: Show trend line
vi: Hiển thị đường xu hướng

en: Line style
vi: Kiểu dòng

en: Show dots on lines
vi: Hiển thị dấu chấm trên dòng

en: Auto
vi: Tự động

en: Which axis?
vi: Trục nào?

en: Line + Bar
vi: Dòng + Cột

en: line and bar chart
vi: biểu đồ đường và biểu đồ cột

en: Gauge visualization requires a number.
vi: Đo trực quan đòi hỏi một số.

en: Gauge
vi: Máy đo

en: Gauge ranges
vi: Phạm vi đo

en: Field to show
vi: Lĩnh vực để hiển thị

en: last {0}
vi: cuối {0}

en: {0} was {1} {2}
vi: {0} là {1} {2}

en: Group by a time field to see how this has changed over time
vi: Nhóm theo trường thời gian để xem điều này đã thay đổi theo thời gian như thế nào

en: Switch positive / negative colors?
vi: Chuyển màu dương / âm?

en: Pivot column
vi: Cột xoay

en: Cell column
vi: Cột di động

en: Visible columns
vi: Cột có thể nhìn thấy

en: Conditional Formatting
vi: Định dạng có điều kiện

en: Column title
vi: Tiêu đề cột

en: Show a mini bar chart
vi: Hiển thị biểu đồ cột nhỏ

en: Link
vi: Liên kết

en: Email link
vi: Liên kết email

en: Image
vi: Hình ảnh

en: Automatic
vi: Tự động

en: View as link or image
vi: Xem dưới dạng liên kết hoặc hình ảnh

en: Link text
vi: văn bản liên kết

en: Not a valid integer: ''{0}''
vi: Không phải là số nguyên hợp lệ: '' {0} ''

en: Embedding is not enabled for this object.
vi: Nhúng không được kích hoạt cho đối tượng này.

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication: {0}
vi: Sự cố khi kết nối với máy chủ LDAP, sẽ chuyển sang xác thực cục bộ: {0}

en: When including an offset, a limit must also be included.
vi: Khi bao gồm một phần bù, một giới hạn cũng phải được đưa vào.

en: When including a limit, an offset must also be included.
vi: Khi bao gồm một giới hạn, một phần bù cũng phải được đưa vào.

en: Applying heuristic {0} to {1}.
vi: Áp dụng heuristic {0} cho {1}.

en: Dimensions bindings:n{0}
vi: Kích thước ràng buộc: n {0}

en: Using definitions:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}
vi: Sử dụng định nghĩa: nMetrics: n {0} nFilters: n {1}

en: minute
vi: phút

en: hour
vi: giờ

en: day of week
vi: ngày trong tuần

en: day of month
vi: ngày trong tháng

en: day of year
vi: ngày trong năm

en: week
vi: tuần

en: month
vi: tháng

en: quarter
vi: quý

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:n{2}
vi: Thêm thẻ {0} vào bảng điều khiển {1}: n {2}

en: Error parsing {0}:n{1}
vi: Lỗi phân tích cú pháp {0}: n {1}

en: WARNING: Filtering only works on dimensions! ''{0}'' is a metric. Ignoring filter.
vi: CẢNH BÁO: Lọc chỉ hoạt động trên kích thước! '' {0} '' là một số liệu. Bỏ qua bộ lọc.

en: WARNING: A date can't belong to multiple discrete intervals, so ANDing them together doesn't make sense.
vi: CẢNH BÁO: Một ngày không thể thuộc về nhiều khoảng thời gian riêng biệt, vì vậy ANDing chúng cùng nhau không có ý nghĩa.

en: Ignoring these intervals: {0}
vi: Bỏ qua các khoảng này: {0}

note: We should never get to this point since the all non-string negations should get automatically rewritten by the query expander.
en: WARNING: Don't know how to negate: {0}
vi: CẢNH BÁO: Không biết cách phủ định: {0}

en: Sorting with Druid is only allowed in queries that have one or more breakout columns. Ignoring :order-by clause.
vi: Sắp xếp với Druid chỉ được phép trong các truy vấn có một hoặc nhiều cột đột phá. Bỏ qua: mệnh đề theo thứ tự.

note: TODO - this is not really true, is it
en: WARNING: It only makes sense to specify :fields for a query with no aggregation. Ignoring the clause.
vi: CẢNH BÁO: Chỉ có ý nghĩa khi chỉ định: các trường cho một truy vấn không có tổng hợp. Bỏ qua mệnh đề.

en: WARNING: Druid doenst allow limitSpec in timeseries queries. Ignoring the LIMIT clause.
vi: CẢNH BÁO: Druid doenst cho phép giới hạnSpec trong các truy vấn thời gian. Bỏ qua mệnh đề LIMIT.

en: HoneySQL Form:
vi: Mẫu HoneySQL:

en: Unable to parse date ''{0}''
vi: Không thể phân tích ngày '' {0} ''

en: Client closed connection, cancelling query
vi: Kết nối khách hàng, hủy truy vấn

en: Setting timezone with statement: {0}
vi: Đặt múi giờ với câu lệnh: {0}

en: Multiple date filters are not supported
vi: Nhiều bộ lọc ngày không được hỗ trợ

en: :not is not yet implemented
vi: : chưa được thực hiện

en: Only one Google Analytics segment allowed at a time.
vi: Mỗi lần chỉ có một phân đoạn Google Analytics.

en: Error: mismatched columns in results! Expected: {0} Got: {1}
vi: Lỗi: các cột không khớp trong kết quả! Dự kiến: {0} Đã nhận: {1}

en: Unable to create temp file in `{0}` for email attachments
vi: Không thể tạo tệp tạm thời trong `{0}` cho tệp đính kèm email

en: Error preprocessing query:
vi: Lỗi truy vấn tiền xử lý:

en: Illegal filter clause: {0}
vi: Điều khoản lọc bất hợp pháp: {0}

en: Invalid clause:
vi: Điều khoản không hợp lệ:

en: Error: query's source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
vi: Lỗi: truy vấn nguồn của truy vấn chưa được giải quyết. Bạn có thể cần phải 'tiền xử lý' truy vấn trước.

note: failing that throw an Exception with detailed info about what we tried and what the actual expressions were
en: No expression named ''{0}''
vi: Không có biểu thức có tên '' {0} ''

en: No aggregation at index: {0}
vi: Không tổng hợp tại chỉ mục: {0}

en: Field values total length is {0} (max {1}).
vi: Tổng giá trị trường dài {{} (tối đa {1}).

en: FieldValues are allowed for this Field.
vi: FieldValues được phép cho Trường này.

en: FieldValues are NOT allowed for this Field.
vi: Trường {0} '' {1} '' nên có FieldValues và thuộc về Cơ sở dữ liệu với Cập nhật FieldValues theo yêu cầu.

en: Field {0} ''{1}'' should have FieldValues and belongs to a Database with On-Demand FieldValues updating.
vi: Trường {0} '' {1} '' nên có FieldValues và thuộc về Cơ sở dữ liệu với Cập nhật FieldValues theo yêu cầu.

en: You cannot create or revoke permissions for the ''Admin'' group.
vi: Bạn không thể tạo hoặc thu hồi quyền cho nhóm '' Quản trị viên ''.

en: You cannot add or remove users to/from the ''MetaBot'' group.
vi: Bạn không thể thêm hoặc xóa người dùng vào / ra khỏi nhóm '' MetaBot ''.

en: You cannot add or remove users to/from the ''All Users'' group.
vi: Bạn không thể thêm hoặc xóa người dùng vào / ra khỏi nhóm '' Tất cả người dùng '.

en: You cannot remove the last member of the ''Admin'' group!
vi: Bạn không thể xóa thành viên cuối cùng của nhóm '' Quản trị viên ''!

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting: {0}
vi: Lỗi khi chèn Cài đặt mới: {0}

en: defsetting descriptions strings must be `:internal?` or internationalized, found: `{0}`
vi: làm mờ các chuỗi mô tả phải là `: Internal?` hoặc được quốc tế hóa, được tìm thấy: `{0}`

en: Loading plugin {0}... {1}
vi: Đang tải plugin {0} ... {1}

en: Object keyed by type, containing formatting settings
vi: Đối tượng được khóa theo loại, chứa các cài đặt định dạng

en: Allow users to explore data using X-rays
vi: Cho phép người dùng khám phá dữ liệu bằng tia X

en: Using this URL to check token: {0}
vi: Sử dụng URL này để kiểm tra mã thông báo: {0}

en: Unable to validate token: 404 not found.
vi: Không thể xác thực mã thông báo: Không tìm thấy 404.

en: There was an error checking whether this token was valid:
vi: Có lỗi khi kiểm tra xem mã thông báo này có hợp lệ không:

note: +----------------------------------------------------------------------------------------------------------------+ |                                             SETTING & RELATED FNS                                              | TODO - rename this to premium-features-token?
en: Token for premium features. Go to the MetaStore to get yours!
vi: Mã thông báo cho các tính năng cao cấp. Truy cập MetaStore để lấy của bạn!

en: Token format is invalid. Token should be 64 hexadecimal characters.
vi: Định dạng mã thông báo không hợp lệ. Mã thông báo phải là 64 ký tự thập lục phân.

en: Error setting premium features token
vi: Lỗi thiết lập mã thông báo tính năng cao cấp

en: Error validating token:
vi: Lỗi xác thực mã thông báo:

en: Error preprocessing query
vi: Lỗi truy vấn tiền xử lý

en: No native form returned.
vi: Không có hình thức bản địa trở lại.

en: Invalid response from database driver. No :status provided.
vi: Phản hồi không hợp lệ từ trình điều khiển cơ sở dữ liệu. Không: tình trạng được cung cấp.

en: General error
vi: Lỗi chung

en: Missing query hash!
vi: Thiếu băm truy vấn!

en: Table ''{0}'' has no Fields associated with it.
vi: Bảng '' {0} '' không có Trường liên quan đến nó.Đạt đến giới hạn truy vấn đồng thời tối đa

en: Max concurrent query limit reached
vi: Bảng '' {0} '' không có Trường liên quan đến nó.Đạt đến giới hạn truy vấn đồng thời tối đa

note: we should never reach this if our patterns are written right so this is more to catch code mistakes than something the user should expect to see
en: Don't know how to get information about Field:
vi: Không biết cách lấy thông tin về Trường:

en: metabase.query-processor.interface/*driver* is unbound.
vi: metabase.query-processor.interface/*driver* không bị ràng buộc.

en: Query processor error: mismatched number of columns in query and results.
vi: Lỗi bộ xử lý truy vấn: số lượng cột không khớp trong truy vấn và kết quả.

en: Expected {0} fields, got {1}
vi: Các trường {0} dự kiến, đã nhận {1}

en: Expected: {0}
vi: Dự kiến: {0}

en: Actual: {0}
vi: Thực tế: {0}

en: Unable to bin Field without a min/max value
vi: Không thể bin Field mà không có giá trị tối thiểu / tối đa

en: {0} is not supported by this driver.
vi: {0} không được trình điều khiển này hỗ trợ.

en: Segment {0} does not exist, or is invalid.
vi: Phân đoạn {0} không tồn tại hoặc không hợp lệ.

en: Metric {0} does not exist, or is invalid.
vi: Số liệu {0} không tồn tại hoặc không hợp lệ.

en: Missing source query in Card {0}
vi: Thiếu truy vấn nguồn trong Thẻ {0}

note: log the query at this point, it's useful for some purposes
en: Fetched source query from Card {0}:
vi: Truy vấn nguồn được tìm nạp từ Thẻ {0}:

en: Error transforming MBQL query to native:
vi: Lỗi khi chuyển đổi truy vấn MBQL thành nguồn gốc:

en: Cannot run query: could not find source table {0}.
vi: Không thể chạy truy vấn: không thể tìm thấy bảng nguồn {0}.

en: Error recording results metadata for query:
vi: Lỗi ghi siêu dữ liệu kết quả cho truy vấn:

en: Error: Query Processor store is not initialized.
vi: Lỗi: Cửa hàng Bộ xử lý truy vấn không được khởi tạo.

en: Error: Table {0} is not present in the Query Processor Store.
vi: Lỗi: Bảng {0} không có trong Cửa hàng Bộ xử lý truy vấn.

en: Error: Field {0} is not present in the Query Processor Store.
vi: Lỗi: Trường {0} không có trong Cửa hàng Bộ xử lý truy vấn.

en: Task history cleanup successful, rows were {0}deleted
vi: Dọn dẹp lịch sử nhiệm vụ thành công, các hàng đã bị xóa {0}

en: not
vi: không phải

en: For more information, see
vi: Để biết thêm thông tin, xem

en: Integer greater than or equal to zero
vi: Số nguyên lớn hơn hoặc bằng 0

en: value must be an integer greater than or equal to zero.
vi: giá trị phải là số nguyên lớn hơn hoặc bằng 0.

en: value must be an integer zero or greater.
vi: giá trị phải là số nguyên bằng 0 hoặc lớn hơn.

en: value must be a valid integer greater than or equal to zero.
vi: giá trị phải là số nguyên hợp lệ lớn hơn hoặc bằng 0.

en: New users per state in the last 30 days
vi: Người dùng mới cho mỗi tiểu bang trong 30 ngày qua

en: Created At by day of the week
vi: Tạo vào ngày trong tuần

en: Created At by quarter of the year
vi: Tạo vào lúc một phần tư của năm

en: [[this.short-name]] per country
vi: [[this.short-name]] mỗi quốc gia

en: Users per source
vi: Người dùng mỗi nguồn

en: The top external pages that brought users to your site
vi: Các trang bên ngoài hàng đầu đã đưa người dùng đến trang web của bạn

en: How [[this]] is distributed and more.
vi: Cách [[này]] được phân phối và hơn thế nữa

en: The [[this]] over time
vi: [[This]] theo thời gian

en: User growth
vi: Tăng trưởng người dùng

en: Whether or not there are any patterns to when they happen.
vi: Có hay không có bất kỳ mô hình nào khi chúng xảy ra.

en: Users per state
vi: Người dùng mỗi tiểu bang

en: Sessions
vi: Phiên

en: How some of the numbers in [[this]] relate to each other
vi: Làm thế nào một số số trong [[này]] liên quan với nhau

en: Sales per country
vi: Bán hàng mỗi quốc gia

en: Join date by month of the year
vi: Tham gia ngày theo tháng trong năm

en: [[Timestamp]] by hour of the day
vi: [[Dấu thời gian]] theo giờ trong ngày

en: A look at the [[this]]
vi: Nhìn vào [[này]]

en: Bottom 5 per category
vi: 5 dưới cùng cho mỗi loại

en: Number of orders
vi: Số lượng đơn đặt hàng

en: Event growth
vi: Tăng trưởng sự kiện

en: Total [[GenericTable]]
vi: Tổng số [[Bảng chung]]

en: Income growth
vi: Tăng trưởng thu nhập

en: Top 10 countries by sales in the last 30 days
vi: 10 quốc gia hàng đầu theo doanh số trong 30 ngày qua

en: [[this]] by month of the year
vi: [[này]] theo tháng trong năm

en: Transactions per day of the week
vi: Giao dịch mỗi ngày trong tuần

en: Sessions by device type
vi: Phiên theo loại thiết bị

en: Transactions per country
vi: Giao dịch mỗi quốc gia

en: Join date by quarter of the year
vi: Tham gia ngày theo quý

en: Events per hour of the day
vi: Sự kiện mỗi giờ trong ngày

en: Top 5 [[this]]
vi: Top 5 [[này]]

en: Bottom 5 [[this]]
vi: Dưới 5 [[này]]

en: [[Timestamp]] by day of the month
vi: [[Dấu thời gian]] theo ngày trong tháng

en: Per [[GenericCategoryLarge]]
vi: Mỗi [[GenericCategoryLarge]]

en: Null values
vi: Giá trị không

en: Total events
vi: Tổng số sự kiện

en: A look at [[GenericTable]] across your [[this]], and how it changes over time.
vi: Hãy xem [[GenericTable]] trên [[này]] và cách nó thay đổi theo thời gian.

en: [[this]] per [[GenericCategoryMedium]]
vi: [[này]] mỗi [[GenericCategoryMedium]]

en: How the [[this]] changes with time
vi: Cách [[này]] thay đổi theo thời gian

en: How they compare by seasonality
vi: Làm thế nào họ so sánh theo mùa

en: Average income per transaction
vi: Thu nhập trung bình trên mỗi giao dịch

en: [[this]] per country
vi: [[này]] mỗi quốc gia

en: Income per state
vi: Thu nhập mỗi bang

en: Per [[GenericCategoryMedium]]
vi: Mỗi [[GenericCategoryMedium]]

en: A closer look at your [[this]]
vi: Nhìn kỹ hơn vào [[này]]

en: How [[GenericNumber]] is distributed
vi: Cách [[GenericNumber]] được phân phối

en: [[Timestamp]] by quarter of year
vi: [[Dấu thời gian]] theo quý

en: Events per country
vi: Sự kiện mỗi quốc gia

en: Weekdays when [[this.short-name]] were added
vi: Các ngày trong tuần khi [[this.short-name]] đã được thêm vào

en: Months when [[this.short-name]] were added
vi: Các tháng khi [[this.short-name]] được thêm vào

en: How they compare across different categories
vi: Làm thế nào họ so sánh giữa các loại khác nhau

en: New users per source in the last 30
vi: Người dùng mới trên mỗi nguồn trong 30 gần nhất

en: Events per quarter of the year
vi: Sự kiện mỗi quý trong năm

en: Heres a quick look at your [[this]]
vi: Đây là một cái nhìn nhanh về [[này]]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], top 5
vi: [[this]] mỗi [[GenericC CategoryLarge]], top 5

en: Days when [[this.short-name]] were added
vi: Ngày khi [[this.short-name]] được thêm vào

en: Total orders per source
vi: Tổng số đơn hàng trên mỗi nguồn

en: [[this]] by quarter of the year
vi: [[này]] theo quý của năm

en: Events per [[GenericCategoryMedium]]
vi: Sự kiện trên [[GenericCategoryMedium]]

en: Events per state
vi: Sự kiện mỗi tiểu bang

en: Top landing pages
vi: Trang đích hàng đầu

en: Heres a closer look at your [[this]] over time
vi: Đây là một cái nhìn gần hơn về [[này]] theo thời gian

en: Sum of [[this]] by [[Country]]
vi: Tổng của [[này]] bởi [[Quốc gia]]

en: States that are performing best
vi: Các tiểu bang đang hoạt động tốt nhất

en: Created At by month of the year
vi: Tạo vào tháng của năm

en: Sum of [[this]] by [[State]]
vi: Tổng của [[này]] bởi [[Bang]]

en: Sum of [[GenericNumber]] per [[this]]
vi: Tổng của [[GenericNumber]] mỗi [[này]]

en: Events by coordinates
vi: Sự kiện theo tọa độ

en: Top referral pages
vi: Trang tham chiếu hàng đầ

en: An exploration of your users to get you started.
vi: Một cuộc thăm dò người dùng của bạn để giúp bạn bắt đầu.

en: An overview of your [[this]] and how its distributed across time, place, and categories.
vi: Tổng quan về [[này]] của bạn và cách phân bổ theo thời gian, địa điểm và danh mục.

en: Average income per state
vi: Thu nhập trung bình trên mỗi huyện

en: [[this]] by [[GenericCategoryMedium]]
vi: [[this]] bởi [[GenericCategoryMedium]

en: Total transactions
vi: Tổng số giao dịch

en: [[this.short-name]] that have joined over time
vi: [[this.short-name]] đã tham gia theo thời gian

en: The [[this]] by location
vi: [[This]] theo vị trí

en: Events per month of the year
vi: Sự kiện mỗi tháng trong năm

en: [[this]] by [[GenericNumber]]
vi: [[this]] bởi [[GenericNumber]

en: Quarters when [[this.short-name]] were added
vi:  Một quý khi [[this.short-name]] đã được thêm vào

en: How these [[this.short-name]] are distributed
vi: những [[this.short-name]] này được phân bổ như thế nào

en: [[this.short-name]] by [[GenericNumber]]
vi: [[this.short-name]] bởi [[GenericNumber]

en: Where users are coming from
vi: Người dùng đến từ đâu

en: [[this]] comparisons and correlations
vi: [[this]] so sánh và tương quan

en: Total income
vi: Tổng thu nhậ

en: Total income per month
vi: Tổng thu nhập mỗi tháng

en: Number of users per source
vi: Số lượng người dùng trên mỗi nguồn

en: Transactions per state
vi: Giao dịch trên mỗi huyện

en: [[this]] by [[Timestamp]]
vi: [[this]] bởi [[Timestamp]

en: New users per source in the last 30 days
vi: Người dùng mới trên mỗi nguồn trong 30 ngày qua

en: Join date by day of the month
vi: Ngày tham gia theo ngày trong tháng

en: Average discount %
vi: Chiết khấu trung bình%

en: Autogenerated metrics about [[GenericTable]].
vi: Số liệu được tạo tự động về [[GenericTable]].

en: [[this]] per day of the month
vi: [[this]] mỗi ngày trong tháng

en: Total sessions in each country
vi: Tổng số phiên tại mỗi quốc gia

en: Transactions per month of the year
vi: Giao dịch mỗi tháng trong năm

en: Sales per product
vi: Doanh số trên mỗi sản phẩm

en: Users in each country
vi: Người dùng ở mỗi quốc gia

en: [[this]] by hour of the day
vi: [[this]] theo giờ trong ngày

en: Events in the last 30 days
vi: Sự kiện trong 30 ngày qua

en: Transactions per source
vi: Giao dịch trên mỗi nguồn

en: Where youve acquired your users
vi: Nơi bạn đã có được người dùng của bạn

en: How they compare acrosss location
vi: Làm thế nào họ so sánh giữa các vị trí

en: [[this]] per product
vi: [[this]] trên mỗi sản phẩm

en: [[this]] per month of the year
vi: [[this]] mỗi tháng trong năm

en: Per country
vi:  Trên mỗi vùng

en: A deeper look at how different countries are performing for you.
vi: Một cái nhìn sâu sắc hơn về cách các vùng khác nhau đang thực hiện cho bạn.

en: Sales per state
vi: Doanh số trên huyệ

en: Events by [[GenericNumber]]
vi: Sự kiện theo [[GenericNumber]]

en: Sales per product [[ProductCategoryMedium]]
vi: Doanh số trên mỗi sản phẩm [[ProductC CategoryMedium]]

en: User acquisition by country
vi: Người dùng mua lại theo vùn

en: [[this]] per source
vi: [[this]] trên mỗi nguồn

en: [[this]] by day of the week
vi: [[this]] theo ngày trong tuầ

en: Days of the month when [[this.short-name]] joined
vi: Ngày trong tháng khi [[this.short-name]] tham gia

en: Heres an overview of the people in your [[this]]
vi: Đây là tổng quan về những người trong [[this]]

en: How [[GenericTable]] are distributed across this time field, and if it has any seasonal patterns.
vi: Cách [[GenericTable]] được phân bổ trên trường thời gian này nếu nó có bất kỳ mẫu theo mùa nào.

en: Overview
vi: Tổng qua

en: How this metric is distributed across different categories
vi: Cách số liệu này được phân bổ trên các danh mục khác nhau

en: [[this.short-name]] per state
vi: [[this.short-name]] trên từng huyệ

en: Weekdays when [[this.short-name]] joined
vi: Các ngày trong tuần khi [[this.short-name]] tham gia

en: Hours when [[this.short-name]] joined
vi: Giờ khi [[this.short-name]] tham gia

en: Total income by month
vi: Tổng thu nhập theo tháng

en: A breakdown of your [[this]] over time, and its min, max, average and more.
vi: Phân tích [[này]] của bạn theo thời gian và giá trị tối thiểu, tối đa, trung bình và nhiều hơn.

en: Average quantity per state
vi: Số lượng trung bình trên mỗi huyện

en: How they compare by across different numbers
vi: Làm thế nào họ so sánh được qua các số khác nhau

en: New users per country in the last 30 days
vi: Người dùng mới mỗi vùng trong 30 ngày qua

en: Transactions over time
vi: Giao dịch theo thời gian

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]]
vi: [[this]] trên mỗi [[GenericCargetSmall]]

en: Some breakdown
vi: Một số sự cố

en: Average of [[this]] by [[State]]
vi: Trung bình của [[this]] bởi [[state]]

en: Transactions per quarter of the year
vi: Giao dịch trên một quý của nă

en: By coordinates
vi: Theo hệ toạ đ

en: Heres a closer look at your [[this]] by products
vi: Đây là một cái nhìn cận cảnh hơn về [[this]] bởi các sản phẩm

en: [[this]] per quarter of the year
vi: [[this]] theo một quý trong nă

en: Heres an overview of your [[this]] data from Google Analytics
vi: Đây là tổng quan về dữ liệu [[this]] của bạn từ Google Analytics

en: Quarters when [[this.short-name]] joined
vi:  Quý khi [[this.short-name]] đã tham gia

en: New [[this.short-name]] in the last 30 days
vi: [[this.short-name]] mới trong 30 ngày qua

en: Total sessions by desktop, mobile, or tablet
vi: Tổng số phiên bằng máy tính để bàn, thiết bị di động hoặc máy tính bảng

en: Indepth example
vi: Ví dụ hoàn toà

en: Average income per source
vi: Thu nhập trung bình trên mỗi nguồn

en: [[Timestamp]] by day of week
vi: [[Timestamp]] theo ngày trong tuầ

en: Heres a closer look at your [[this]]
vi: Đây là một cái nhìn gần hơn về [[this]

en: Heres a closer look at your [[this]] field
vi: Đây là một cái nhìn gần hơn về trường [[this]] của bạ

en: Summary
vi: Tóm lượ

en: How the [[this]] is distributed geographically
vi: Cách [[this]] được phân bổ theo địa lý

en: The pages with the most pageviews
vi: Các trang có nhiều lượt xem nhất

en: How [[Number1]] is correlated with [[Number2]]
vi: Cách [[Number1]] tương quan với [[Number2]]

en: Top 10 states by sales in the last 30 days
vi: 10 huyện hàng đầu theo doanh số trong 30 ngày qua

en: Top 10 states by sales
vi: 10 huyện hàng đầu theo doanh s

en: [[Timestamp]]
vi: [[Timestamp]

en: Where these transactions happened
vi: những giao dịch này xảy ra ở đâu

en: Top 10 countries by sales
vi: 10 vùng theo doanh s

en: Sales by state
vi: doanh số theo huyệ

en: Where most of your sessions originate from
vi:  Nơi hầu hết các phiên của bạn bắt nguồn từ

en: Top acquisition channels
vi: Các kênh mua lại hàng đầu

en: These [[this.short-name]] across time
vi: Những [[this.short-name]] theo thời gian

en: Average quantity
vi: Số lượng trung bìn

en: Sales per source
vi: Doanh số theo nguồ

en: Average income per country
vi: Thu nhập bình quân theo vùn

en: How [[this]] is distributed
vi: Cách [[this]] được phân b

en: Distinct [[FK]]
vi:  [[FK]] Khác biệt

en: How these transactions are distributed
vi: Cách những giao dịch này được phân bổ

en: Per state
vi: Trên mỗi huyệ

en: Count of [[GenericCategoryMedium]] by [[this]]
vi: Đếm [[GenericCategoryMedium]] theo [[this]

en: A look at your [[this]]
vi: Xem [[this]]

en: [[GenericNumber]] by [[this]]
vi: [[GenericNumber]] theo [[this]

en: Sum of [[GenericNumber]] by [[this]]
vi: Tổng [[GenericNumber]] theo [[this]

en: A look at your [[this]] table
vi: Xem bảng [[this]] của bạ

en: How many [[GenericTable]] there are per state, and how each state is represented across other categories.
vi:  Có bao nhiêu [[GenericTable]] mỗi huyện, và làm thế nào mỗi huyện được đại diện trên các loại khác.

en: Most-viewed pages
vi: Trang được xem nhiều nhấ

en: Example exploration
vi: Ví dụ thăm d

en: Sales vs. rating
vi: Doanh số và xếp hạn

en: [[this]] per hour of the day
vi: [[this]] trên mỗi giờ trong ngà

en: Where your [[this.short-name]] are
vi: [[this.short-name]] của bạn ở đâ

en: These are the same for all your [[this.short-name]]
vi: Tất cả đều giống [[this.short-name]

en: Events by different categories
vi: Sự kiện theo danh mục khác nhau

en: Where these [[this.short-name]] are
vi: Những [[this.short-name]] này ở đâ

en: Over time
vi: theo thời gia

en: A summary of the events in your [[this]] table
vi: Tóm tắt về các sự kiện trong bảng [[this]] của bạn

en: Transactions per source over time
vi: Giao dịch trên mỗi nguồn theo thời gia

en: How the [[this]] is distributed
vi:  Cách [[this]] được phân b

en: Total income per source
vi: Tổng thu nhập trên mỗi nguồ

en: Total [[this.short-name]]
vi: Tổng [[this.short-name]

en: Some metrics we found about your transactions.
vi: Một số số liệu chúng tôi tìm thấy về các giao dịch của bạn.

en: How your different products are performing.
vi: các sản phẩm khác nhau của bạn đang hoạt động như thế nào.

en: Where these events are happening
vi: Các sự kiện này xảy ra ở đâ

en: Which US states are bringing you the most business.
vi: Những tiểu bang nào của Hoa Kỳ đang mang lại cho bạn nhiều mối làm ăn nhất.

en: How they compare across time
vi: Làm thế nào họ so sánh theo thời gian

en: Average transaction income per month
vi: Thu nhập giao dịch trung bình mỗi tháng

en: Average quantity per month
vi: Số lượng trung bình mỗi tháng

en: Seasonal patterns in the [[this]]
vi: Các mẫu theo mùa trong [[this]]

en: Events over time
vi: Sự kiện the

en: Orders and income per source
vi: Đơn đặt hàng và thu nhập trên mỗi nguồn

en: Transactions per hour of the day
vi: Các giao dịch mỗi giờ trong ngà

en: Where most of your traffic is coming from.
vi: Nơi mà hầu hết lưu lượng truy cập của bạn đến từ.

en: Heres a quick look at the [[this]]
vi: Đây là một cái nhìn nhanh về [[this]]

en: It looks like your [[this]] has transactions, so heres a look at them
vi: Có vẻ như [[this]] của bạn có giao dịch, vì vậy đây là một cái nhìn về chúng

en: Average discount per month
vi: Chiết khấu trung bình trên một thán

en: [[Timestamp]] by month of the year
vi: [[Timestamp]] theo tháng trong nă

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]] over time
vi: [[this]] trên [[GenericCategorySmall]] theo thời gia

en: Distribution by coordinates
vi: Phân bổ theo hệ toạ đ

en: Sales by source
vi: Doanh số theo nguồ

en: Sales for each product category
vi: Doanh số của mỗi loại sản phẩ

en: A closer look at the metrics and dimensions used in this saved question.
vi: Quan sát kỹ hơn các số liệu và kích thước được sử dụng trong câu hỏi đã lưu này.

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryMedium]]
vi: [[this.short-name]] trên [[GenericCategoryMedium]

en: Sales per product [[ProductCategoryLarge]]
vi: Doanh số trên sản phẩm [[ProductCategoryLarge]

en: Average quantity per country
vi: Số lượng trung bình trên một huyệ

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryLarge]]
vi: [[this.short-name]] trên [[GenericCategoryLarge]

en: Heres a closer look at your [[this]] per source
vi: Đây là một cái nhìn sâu hơn về [[this]] trên mỗi nguồn

en: Events per day of the month
vi: Sự kiện mỗi ngày trong tháng

en: If youre into correlations, this is the x-ray for you.
vi: Nếu bạn đang ở trong mối tương quan, đây là X ray cho bạn.

en: Sessions by Country
vi: Phiên theo vùng

en: Some interesting metrics about your GA stats to get you started.
vi: Một số số liệu thú vị về số liệu thống kê GA của bạn để giúp bạn bắt đầu.

en: [[this]] per state
vi: [[this]] theo vùn

en: [[Timestamp]] by quarter of the year
vi: [[Timestamp]] theo một quý của nă

en: How its distributed across time and other categories.
vi: Làm thế nào nó phân bổ theo thời gian và các loại khác.

en: A look at your events over time and by several categories.
vi: Nhìn vào các sự kiện của bạn theo thời gian và theo một số loại.

en: [[GenericTable]] per [[this]]
vi: [[GenericTable]] trên [[this]]

en: Average quantity per source
vi: Số lượng trung bình trên mỗi nguồ

en: Top 5 per category
vi: Top 5 của mỗi loạ

en: Events per day of the week
vi: Các sự kiện mỗi ngày trong tuầ

en: New [[this.short-name]] per month
vi: [[this.short-name]] mới trên thán

en: Top performers
vi: Top người thực hiệ

en: Transactions in the last 30 days
vi: Giao dịch trong 30 ngày gần đâ

en: [[GenericTable]] by [[this]]
vi: [[GenericTable]] theo [[this]

en: Overview of your [[this]] data from Google Analytics
vi: Tổng quan về dữ liệu [[this]] của bạn từ Google Analytics

en: Created At by hour of the day
vi: Tạo vào giờ của ngày

en: Sales by month
vi: Doanh số theo thán

en: How the [[this]] is distributed across categories
vi: Cách [[this]] được phân bổ qua các loạ

en: [[Timestamp]] by month of year
vi: [[Timestamp]] theo tháng trong nă

en: How many total sessions vs. how many individual users you had each day.
vi: Có bao nhiêu tổng số phiên so với số lượng người dùng cá nhân bạn có mỗi ngày.

en: How this metric is distributed across different numbers
vi: Cách số liệu này được phân bổ trên các số khác nhau

en: Sessions by page where the session began
vi: Phiên theo trang nơi phiên bắt đầu

en: Distinct values
vi: Giá trị riêng biệt

en: Hours when [[this.short-name]] were added
vi: Giờ khi [[this.short-name]] được thêm vào

en: [[Timestamp]] by day of the week
vi: [[Timestamp]] theo ngày trong tuần

en: [[GenericNumber]] over time
vi: [[GenericNumber]] theo thời gia

en: Heres an overview of your [[this]]
vi: Đây là tổng quan về [[this]

en: [[this.short-name]] by coordinates
vi: [[this.short-name]] theo hệ toạ đ

en: Heres a closer look at your [[this]] per state
vi: Đây là một cái nhìn sâu hơn về [[this]] cho mỗi trạng thái

en: Created At by day of the month
vi: Tạo vào ngày của tháng

en: Sales by coordinates
vi: Doanh số theo hệ toạ đ

en: New [[this.short-name]] over time
vi: [[this.short-name]] mới theo thời gia

en: Join date by hour of the day
vi: Ngày gia nhập theo giờ trong ngà

en: [[Timestamp]] by hour of day
vi: [[Timestamp]] theo giờ trong ngà

en: Sessions and unique users per day
vi: Phiên và người dùng duy nhất mỗi ngày

en: Events per [[GenericCategoryLarge]]
vi: Các sự kiện theo [[GenericCategoryLarge]

en: How they compare by distribution
vi: Làm thế nào so sánh bằng phân bổ

en: Income per country
vi: Thu nhập theo vùn

en: Heres a closer look at your [[this]] per country
vi: Đây là một cái nhìn sâu hơn về [[this]] mỗi vùn

en: Sales by product [[ProductCategory]]
vi:  Doanh số theo sản phẩm [[ProductCategory]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], bottom 5
vi: [[this]] trên [[GenericCategoryLarge]], dứoi

en: [[this.short-name]] added in the last 30 days
vi: [[this.short-name]] đã được thêm trong 30 ngày trước

en: Per [[Source]]
vi: Mỗi [[Source]]

en: Average item quantity per month
vi: Số lượng mặt hàng trung bình mỗi tháng

en: The number of [[GenericTable]] per country, and how each country is represented in different categories.
vi: Số lượng [[GenericTable]] trên mỗi vùng và cách mỗi vùng được thể hiện trong các danh mục khác nhau.

en: [[this]] per day of the week
vi: [[this]] mỗi ngày trong tuần

en: Average qunatity per source
vi: Số lượng trung bình trên mỗi nguồn

en: [[this.short-name]] by [[Timestamp]]
vi: [[this.short-name]] theo [[Timestamp]

en: Summary statistics
vi: Tóm tắt thống k

en: Sales per month
vi: Doanh số mỗi thán

en: [[GenericNumber]] by join date
vi: [[GenericNumber]] theo ngày tham gi

en: Average of [[this]] by [[Country]]
vi: Trung bình của [[this]] theo [[Country]

en: [[this]] over time
vi: [[this]] theo thời gia

en: Join date by day of the week
vi: Ngày gia nhập theo ngày trong tuầ

en: We crunched the numbers for your [[this]]
vi: Chúng tôi đã xử lý các con số cho [[this]]

en: Months when [[this.short-name]] joined
vi: Tháng khi [[this.short-name]] tham gia

en: Unable to parse resource `{0}` as JSON
vi: Không thể phân tích tài nguyên `{0}` dưới dạng JSON

en: Unable to find JSON via relative path `{0}`
vi: Không thể tìm thấy JSON thông qua đường dẫn tương đối `{0}`

en: Connection to host timed out for URL `{0}`
vi: Kết nối với máy chủ đã hết thời gian cho URL `{0}`

en: Unable to connect to unknown host at URL `{0}`
vi: Không thể kết nối với máy chủ không xác định tại URL `{0}`

en: Unable to connect to host at URL `{0}`
vi: Không thể kết nối với máy chủ tại URL `{0}`

en: Connection refused by host at for URL `{0}`
vi: Kết nối bị từ chối bởi máy chủ tại URL `{0}`

en: Unable to retrieve resource at URL `{0}`
vi: Không thể truy xuất tài nguyên tại URL `{0}`

en: Unable to parse resource at URL `{0}` as JSON
vi: Không thể phân tích tài nguyên tại URL `{0}` dưới dạng JSON

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication: {0}
vi: Sự cố khi kết nối với máy chủ LDAP, sẽ quay trở lại xác thực cục bộ: {0}

en: BigQuery statements can''t be parameterized!
vi: Các câu lệnh BigQuery không thể được tham số hóa!

en: WARNING: Druid does not allow limitSpec in time series queries. Ignoring the LIMIT clause.
vi: CẢNH BÁO: Druid không cho phép giới hạnSpec trong các truy vấn chuỗi thời gian. Bỏ qua mệnh đề LIMIT.

en: Invalid Snowflake connection details: missing DB name.
vi: Chi tiết kết nối Snowflake không hợp lệ: thiếu tên cơ sở dữ liệu.

en: We’d love your feedback.
vi: Chúng tôi rất thích phản hồi của bạn.

en: It looks like Metabase wasn’t quite a match for you.
vi: Có vẻ như Metabase không phù hợp với bạn.

en: Would you mind taking a fast 5 question survey to help the Metabase team understand why and make things better in the future?
vi: Bạn có phiền khi thực hiện một cuộc khảo sát nhanh 5 câu hỏi để giúp nhóm Metabase hiểu lý do tại sao và làm cho mọi thứ tốt hơn trong tương lai không?

en: We hope you''ve been enjoying Metabase.
vi: Chúng tôi hy vọng bạn đã được thưởng thức Metabase.

en: Would you mind taking a fast 6 question survey to tell us how it’s going?
vi: Bạn có phiền khi tham gia một cuộc khảo sát nhanh 6 câu hỏi để cho chúng tôi biết nó sẽ diễn ra như thế nào không?

en: {0} created a Metabase account
vi: {0} đã tạo tài khoản Metabase

en: {0} accepted their Metabase invite
vi: {0} đã chấp nhận lời mời Metabase của họ

en: [Metabase] Password Reset Request
vi: [Metabase] Yêu cầu cài đặt lại mật khẩ

en: [Metabase] Notification
vi: [Metabase] Thông bá

en: [Metabase] Help make Metabase better.
vi: [Metabase]Giúp Metabase tốt hơ

en: [Metabase] Tell us how things are going.
vi: [Metabase]Hãy nói với chúng tôi mọi thứ đang diễn ra như thế nà

en: Error: query''s source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
vi: Lỗi: truy vấn nguồn của truy vấn chưa được giải quyết. Có lẽ bạn cần phải 'tiền xử lý' truy vấn trước.

en: Don't know what to do with:
vi: Không biết làm gì với cái nà

en: Don't know how to wrap:
vi: Không biết cách quấ

en: Failed setting `query-caching-max-kb` to {0}.
vi: Lõi cài đặt `query-caching-max-kb` thành {0}

en: Values greater than {1} are not allowed.
vi: Các giá trị lớn hơn {1} không được phép.

note: we need the Database instance no matter what (in order to compare details hash with cached value) passed in look up by ID
en: Database {0} does not exist.
vi: Cơ sở dữ liệu {0} không tồn tại.

en: Error: Database is not present in the Query Processor Store.
vi: Lỗi: Cơ sở dữ liệu không có trong Cửa hàng Bộ xử lý truy vấn.

en: Invalid embedding-secret-key! Secret key must be a hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string).
vi: Khóa nhúng bí mật không hợp lệ! Khóa bí mật phải là khóa 256 bit được mã hóa thập lục phân (nghĩa là chuỗi 64 ký tự).

en: JWT is missing `alg`.
vi: JWT bị thiếu `alg`

en: JWT `alg` cannot be `none`.
vi: JWT `alg` không thể là` none`

en: The embedding secret key has not been set.
vi: Khóa nhúng bí mật chưa được cài đặt.

en: Token is missing value for keypath
vi: Mã thông báo bị thiếu giá trị cho keypath

en: In-depth example
vi: Ví dụ chuyên sâu

en: Key
vi: Khoá

en: View triggers
vi: Xem triggers

en: Scheduler Info
vi: Thông tin Scheduler

en: Priority
vi: Ưu tiên

en: Last Fired
vi: Lần cuối chạy

en: Next Fire Time
vi: Thời gian chạy lần tới

en: Start Time
vi: Thời gian bắt đầu

en: End Time
vi: Thời gian kết thúc

en: Final Fire Time
vi: Thời gian chạy cuối cùng

en: May Fire Again?
vi: Có thể chạy tiếp?

en: Triggers for {0}
vi: Triggers cho {0}

en: Tasks
vi: Tác vụ

en: Duplicated {0}
vi: Đã tạo bản sao {0}

en: Duplicate this item
vi: Tạo bản sao

en: Archive this item
vi: Lưu trữ item này

en: Duplicate dashboard
vi: Đã tạo bản sao

en: Duplicate "{0}"
vi: Tạo bản sao "{0}"

en: Duplicate
vi: Tạo bản sao

en: Tomorrow
vi: Ngày mai

en: This {0}
vi: {0} Này

en: Next {0}
vi: {0} Tiếp theo

en: Previous {0}
vi: {0} Trước đó

en: Previous {0} {1}
vi: {0} {1} trước

en: Next {0} {1}
vi: {0} {1} tiếp theo

en: Now
vi: Bây giờ

en: {0} {1} ago
vi: {0} {1} trước

en: {0} {1} from now
vi: {0} {1} từ nay

en: Default period | Default periods
vi[0]: Khoảng mặc định

en: Minute of hour | Minutes of hour
vi[0]: phút mỗi giờ

en: Hour of day | Hours of day
vi[0]: giờ mỗi ngày

en: Day of week
vi: ngày mỗi tuần

en: Day of month
vi: ngày mỗi tháng

en: Day of year | Days of year
vi[0]: ngày mỗi năm

en: Week of year | Weeks of year
vi[0]: tuần mỗi năm

en: Month of year | Months of year
vi[0]: tháng mỗi năm

en: Quarter of year | Quarters of year
vi[0]: quý mỗi năm

en: {0} selection | {0} selections
vi[0]: lựa chọn

en: This
vi: Cái này

en: Invalid
vi: Không phù hợp

en: Add a time
vi: Thêm thời gian

en: Nothing to compare for the previous {0}.
vi: Không có gì để so sánh với {0}.

en: by {0}
vi: bởi {0}

en: value must be a valid database engine.
vi: giá trị phải là một công cụ cơ sở dữ liệu hợp lệ.

en: Connection refused by host for URL `{0}`
vi: Kết nối bị từ chối bởi máy chủ cho URL `{0}`

en: Warning: Postgres connection string with `ssl=true` detected.
vi: Cảnh báo: Đã phát hiện chuỗi kết nối Postgres với `ssl = true`.

en: You may need to add `?sslmode=require` to your application DB connection string.
vi: Bạn có thể cần thêm `?sslmode = quiries` vào chuỗi kết nối cơ sở dữ liệu ứng dụng của bạn.

en: If Metabase fails to launch, please add it and try again.
vi: Nếu Metabase không khởi chạy, vui lòng thêm nó và thử lại.

en: See https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 for more details.
vi: Xem https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 để biết thêm chi tiết.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recomended for production deployments.
vi: CẢNH BÁO: Không nên sử dụng Metabase với cơ sở dữ liệu ứng dụng H2 để triển khai lên Production.

en: For production deployments, we highly recommend using Postgres, MySQL, or MariaDB instead.
vi: Để triển khai lên Production, chúng tôi khuyên bạn nên sử dụng Postgres, MySQL hoặc MariaDB thay thế.

en: If you decide to continue to use H2, please be sure to back up the database file regularly.
vi: Nếu bạn quyết định tiếp tục sử dụng H2, vui lòng đảm bảo sao lưu tệp cơ sở dữ liệu thường xuyên.

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres for more information.
vi: Xem https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-USE-the-h2-database-to-mysql-or-postgres để biết thêm thông tin.

en: Unable to connect to Metabase {0} DB.
vi: Không thể kết nối với Metabase {0} DB.

en: Error adding legacy SQL directive to BigQuery saved Question
vi: Lỗi khi thêm lệnh SQL cũ vào Câu hỏi đã lưu của BigQuery

en: Failed to notify {0} Database {1} updated
vi: Không thể thông báo {0} Cơ sở dữ liệu {1} đã cập nhật

en: Loading driver {0} {1}
vi: Đang tải trình điều khiển {0} {1}

en: Load driver {0}
vi: Tải trình điều khiển {0}

en: Driver not registered after loading: {0}
vi: Trình điều khiển không được đăng ký sau khi tải: {0}

en: Error: attempting to change {0} property `:abstract?` from {1} to {2}.
vi: Lỗi: cố gắng thay đổi thuộc tính {0} `:abstract?` từ {1} thành {2}.

en: Registered abstract driver {0}
vi: Trình điều khiển abstract đã đăng ký {0}

en: Registered driver {0}
vi: Trình điều khiển đã đăng ký {0}

en: (parents: {0})
vi: (cha mẹ: {0})

en: Initializing driver {0}...
vi: Đang khởi tạo trình điều khiển {0} ...

en: Reason:
vi: Lý do:

en: Invalid driver feature: {0}
vi: Tính năng trình điều khiển không hợp lệ: {0}

en: Invalid HoneySQL form:
vi: Biểu mẫu HoneySQL không hợp lệ:

en: Closing connection pool for database {0} ...
vi: Đóng nhóm kết nối cho cơ sở dữ liệu {0} ...

en: Error loading namespace
vi: Lỗi tải namespace

en: Starting events listener:
vi: Bắt đầu events listener:

en: Unexpected error listening on events
vi: Lỗi bất ngờ khi nghe về các sự kiện

en: Error syncing Database {0}
vi: Lỗi đồng bộ hóa cơ sở dữ liệu {0}

en: Failed to process sync-database event.
vi: Không thể xử lý sự kiện đồng bộ hóa cơ sở dữ liệu.

en: Bad nested-query-level: query does not have a source query
vi: Nested-query-level tồi: truy vấn không có truy vấn nguồn

en: I don''t know how to `{0}`.
vi: Tôi không biết làm thế nào để `{0}`.

en: Here''s what I can do:
vi: Tôi không biết làm thế nào để `{0}`.

en: Error in Metabot command
vi: Lỗi trong lệnh Metabot

en: Websocket associated with this Slack event is different from the websocket we're currently using.
vi: Websocket liên quan đến sự kiện Slack này khác với websocket chúng tôi hiện đang sử dụng.

en: FieldValues for Field {0} remain unchanged. Skipping...
vi: FieldValues cho Field {0} không thay đổi. Bỏ qua ...

en: Unable to normalize:
vi: Không thể bình thường hóa:

en: Could not find matching Field ID for target:
vi: Không thể tìm thấy ID trường phù hợp cho mục tiêu:

en: Metabase does not have permissions to write to plugins directory {0}
vi: Metabase không có quyền ghi vào thư mục plugin {0}

en: Metabase cannot use the plugins directory {0}
vi: Metabase không thể sử dụng thư mục plugin {0}

en: Please make sure the directory exists and that Metabase has permission to write to it.
vi: Vui lòng đảm bảo thư mục tồn tại và Metabase có quyền ghi vào thư mục đó.

en: You can change the directory Metabase uses for modules by setting the environment variable MB_PLUGINS_DIR.
vi: Bạn có thể thay đổi thư mục Metabase sử dụng cho các mô-đun bằng cách đặt biến môi trường MB_PLUGINS_DIR.

en: Falling back to a temporary directory for now.
vi: Quay trở lại một thư mục tạm thời bây giờ.

en: Metabase cannot write to temporary directory. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
vi: Metabase không thể ghi vào thư mục tạm thời. Vui lòng đặt MB_PLUGINS_DIR thành thư mục có thể ghi và khởi động lại Metabase.

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 1.0+. You can delete it from the plugins directory.
vi: spark-deps.jar không còn cần bởi Metabase 1.0+. Bạn có thể xóa nó khỏi thư mục plugin.

en: Failied to initialize plugin {0}
vi: Không thể khởi chạy plugin {0}

en: Loading plugins in {0}...
vi: Đang tải các plugin trong {0} ...

en: Using Clojure base loader as shared context classloader: {0}
vi: Sử dụng loader cơ sở Clojure làm classloader ngữ cảnh được chia sẻ: {0}

en: Setting current thread context classloader to shared classloader {0}...
vi: Đặt classloader ngữ cảnh luồng hiện tại thành classloader được chia sẻ {0} ...

note: it's important that we deref the promise again here instead of using the one we just created because it is possible thru a race condition that somebody else delivered the promise before we did; in that case, Clojure ignores subsequent calls to `deliver`. Dereffing the promise guarantees that we'll g
en: Setting current thread context classloader to NEWLY CREATED classloader {0}...
vi: Đặt classloader ngữ cảnh luồng hiện tại thành classloader MỚI TẠO {0} ...

en: Added URL {0} to classpath
vi: Đã thêm URL {0} vào classpath

en: Plugin {0} declares a dependency that Metabase does not understand: {1}
vi: Plugin {0} tuyên bố một phụ thuộc mà Metabase không hiểu: {1}

en: Refer to the plugin manifest reference for a complete list of valid plugin dependencies:
vi: Tham khảo tham chiếu bảng kê khai plugin để biết danh sách đầy đủ các yếu tố phụ thuộc plugin hợp lệ:

en: Metabase cannot initialize plugin {0} due to required dependencies.
vi: Metabase không thể khởi chạy plugin {0} do thiếu yếu tố phụ thuộc bắt buộc.

en: Class not found: {0}
vi: Không tìm thấy lớp: {0}

en: Plugin ''{0}'' depends on plugin ''{1}''
vi: Plugin '' {0} '' phụ thuộc vào plugin '' {1} ''

en: {0} dependency {1} satisfied? {2}
vi: {0} phụ thuộc {1} được đáp ứng? {2}

en: Plugins with unsatisfied deps: {0}
vi: Các plugin có deps không thỏa mãn: {0}

en: Extract file {0} -> {1}
vi: Trích xuất file {0} -> {1}

en: Resource does not exist.
vi: Tài nguyên không tồn tại.

en: Loading plugin namespace {0}...
vi: Đang tải plugin namespace{0} ...

en: Dependencies satisfied; these plugins will now be loaded: {0}
vi: Yếu tố phụ thuộc được đáp ứng; các plugin này sẽ được tải: {0}

en: Registering JDBC proxy driver for {0}...
vi: Đăng ký trình điều khiển proxy JDBC cho {0} ...

en: Deregistering original JDBC driver {0}...
vi: Hủy đăng ký trình điều khiển JDBC gốc {0} ...

en: Default connection property {0} does not exist.
vi: Thuộc tính kết nối mặc định {0} không tồn tại.

en: Invalid connection property {0}: not a string or map.
vi: Thuộc tính kết nối không hợp lệ {0}: không phải là string hoặc map.

note: ok, do the init steps listed in the plugin mainfest
en: Load lazy loading driver {0}
vi: Tải trình điều khiển chậm chạp {0}

en: Cannot initialize plugin: missing required property `driver-name`
vi: Không thể khởi tạo plugin: thiếu thuộc tính bắt buộc `driver-name`

en: Warning: plugin manifest for {0} does not include connection properties
vi: Cảnh báo: file kê khai plugin cho {0} không bao gồm các thuộc tính kết nối

note: finally, register the Metabase driver
en: Registering lazy loading driver {0}...
vi: Đăng ký driver chậm chạp {0} ...

en: Error running query for Card {0}
vi: Lỗi khi chạy truy vấn cho Thẻ {0}

en: Last week
vi: Tuần trước

en: This week
vi: Tuần này

en: Last month
vi: Tháng trước

en: This month
vi: Tháng này

en: Last quarter
vi: Quý trước

en: This quarter
vi: Quý này

en: Last year
vi: Năm ngoái

en: This year
vi: Năm nay

en: *driver* is unbound.
vi: *driver* không ràng buộc.

en: Error syncing Fields for Table ''{0}''
vi: Lỗi đồng bộ hóa các trường cho Bảng '' {0} ''

en: Hash of {0} matches stored hash, skipping Fields sync
vi: Băm của {0} khớp với hàm băm được lưu trữ, bỏ qua đồng bộ hóa Trường

en: Field
vi: Trường

en: Error checking if Fields {0} need to be created or reactivated
vi: Lỗi khi kiểm tra xem liệu Trường {0} cần được tạo hoặc kích hoạt lại

en: Marking Field ''{0}'' as inactive.
vi:  Đánh dấu Trường '' {0} '' là không hoạt động.

en: Error retiring {0}
vi: Lỗi khi nghỉ hưu {0}

en: Database type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
vi: Loại cơ sở dữ liệu của {0} đã thay đổi từ '' {1} '' thành '' {2} ''.

en: Base type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
vi: Loại cơ sở của {0} đã thay đổi từ '' {1} '' thành '' {2} ''.

en: Special type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
vi: Loại đặc biệt của {0} đã thay đổi từ '' {1} '' thành '' {2} ''.

en: Comment has been added for {0}.
vi: Nhận xét đã được thêm cho {0}.

en: Stopping Quartz Scheduler {0}
vi: Dừng lại Quartz Scheduler {0}

en: Starting Quartz Scheduler {0}
vi: Bắt đầu Quartz Scheduler {0}

en: Error loading tasks namespace {0}
vi: Lỗi khi tải tác vụ namespace {0}

note: don't bother logging namespace for now, maybe in the future if there's tasks of the same name in multiple namespaces we can log it
en: Initializing task {0}
vi: Đang khởi tạo tác vụ {0}

en: Error initializing task {0}
vi: Lỗi khởi tạo tác vụ {0}

en: Problem sending abandonment email
vi: Sự cố khi gửi email từ bỏ

en: Sending anonymous usage stats.
vi: Gửi số liệu thống kê sử dụng ẩn danh.

en: Error sending anonymous usage stats
vi: Gửi số liệu thống kê sử dụng ẩn danh.

en: Error sending Pulse {0}
vi: Lỗi gửi Pulse {0}

en: Sending scheduled pulses...
vi: Gửi pulses theo lịch trình ...

en: SendPulses task failed
vi: Nhiệm vụ SendPulses không thành công

en: Failed to scheduler tasks for Database {0}
vi: Không thể lập lịch tác vụ cho Cơ sở dữ liệu {0}

en: Cleaning up task history
vi: Dọn dẹp lịch sử tác vụ

en: Task history cleanup successful, rows were deleted
vi: Dọn dẹp lịch sử tác vụ thành công, các hàng đã bị xóa

en: Task history cleanup successful, no rows were deleted
vi: Dọn dẹp lịch sử tác vụ thành công, không có hàng nào bị xóa

en: Checking for new Metabase version info.
vi: Kiểm tra thông tin về phiên bản Metabase mới.

en: Error fetching version info
vi: Lỗi khi tìm thông tin phiên bản

en: Maximum memory available to JVM: {0}
vi: Bộ nhớ tối đa khả dụng cho JVM: {0}

en: Not something with an ID: {0}
vi: Không phải cái có ID: {0}

en: [[CreateDate]] by month of the year
vi: [[CreatDate]] theo tháng trong năm

en: Here's a quick look at your [[this]]
vi: Dưới đây là một cái nhìn nhanh về [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by hour of the day
vi: [[CreateTimestamp]] theo giờ trong ngày

en: Where you've acquired your users
vi: Nơi bạn đã có được người dùng của mình

en: How it's distributed across time and other categories.
vi: Làm thế nào nó được phân phối theo thời gian và các loại khác.

en: Here's a closer look at your [[this]] per source
vi: Đây là một cái nhìn sâu hơn về [[this]] theo mỗi nguồn

en: Here's a quick look at the [[this]]
vi: Dây là một cái nhìn nhanh về [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the month
vi: [[CreateTimestamp]] theo ngày trong tháng

en: Here's an overview of the people in your [[this]]
vi: Dưới đây là tổng quan về những người trong [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by quarter of the year
vi: [[CreateTimestamp]] theo quý của năm

en: How they compare across location
vi: Cách họ so sánh giữa các vị trí

en: Here's a closer look at your [[this]] by products
vi: Đây là một cái nhìn sâu hơn về [[this]] của bạn theo sản phẩm

en: [[CreateTimestamp]] by month of the year
vi: [[CreateTimestamp]] theo tháng trong năm

en: An overview of your [[this]] and how it's distributed across time, place, and categories.
vi: Tổng quan về [[this]] của bạn và cách phân phối theo thời gian, địa điểm và danh mục.

en: Here's a closer look at your [[this]]
vi: Đây là một cái nhìn sâu hơn về [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the week
vi: [[CreateTimestamp]] theo ngày trong tuần

en: Here's an overview of your [[this]] data from Google Analytics
vi: Đây là tổng quan về dữ liệu [[this]] của bạn từ Google Analytics

en: Here's an overview of your [[this]]
vi: Đây là tổng quan về [[this]]

en: Here's a closer look at your [[this]] field
vi: Đây là một cái nhìn sâu hơn về trường [[this]] của bạn

en: Here's a closer look at your [[this]] per country
vi: Đây là một cái nhìn sâu hơn về [[this]] của bạn theo quốc gia

en: If you're into correlations, this is the x-ray for you.
vi: Nếu bạn quan tâm đến sự tương quan, đây là bản X quang cho bạn.

en: [[CreateDate]] by day of the week
vi: [[CreateDate]] theo ngày trong tuần

en: It looks like your [[this]] has transactions, so here's a look at them
vi: Có vẻ như [[this]] của bạn có giao dịch, vậy đây là một cái nhìn về chúng

en: Here's a closer look at your [[this]] per state
vi: Đây là một cái nhìn sâu hơn về [[này]] theo từng trạng thái

en: [[CreateDate]] by day of the month
vi: [[CreatDate]] theo ngày trong tháng

en: [[CreateTime]] by hour of the day
vi: [[CreatTime]] theo giờ trong ngày

en: Here's a closer look at your [[this]] over time
vi: Đây là một cái nhìn sâu hơn về [[this]] của bạn theo thời gian

en: [[CreateDate]] by quarter of the year
vi: [[CreatDate]] theo quý trong năm

en: Edit user
vi: Chỉnh sửa người dùng

en: New user
vi: Người dùng mới

en: Reset password
vi: Đặt lại mật khẩu

en: Deactivate user
vi: Vô hiệu hóa người dùng

en: Reactivate {0}?
vi: Kích hoạt lại {0}?

en: We couldn’t send them an email invitation, so make sure to tell them to log in using {0} and this password we’ve generated for them:
vi: Chúng tôi không thể gửi cho họ lời mời qua email, vì vậy hãy yêu cầu họ đăng nhập bằng {0} và mật khẩu này mà chúng tôi đã tạo cho họ:

en: collection
vi: bộ sưu tập

en: collections
vi: bộ sưu tập

en: dashboard
vi: bảng điều khiển

en: dashboards
vi: bảng điều khiển

en: First name is required
vi: Tên là bắt buộc

en: Must be 100 characters or less
vi: Phải từ 100 ký tự trở xuống

en: Last name is required
vi: Họ là bắt buộc

en: Email is required
vi: Email là bắt buộc

en: Items you archive will appear here.
vi: Các mục bạn lưu trữ sẽ xuất hiện ở đây.

en: No description
vi: Không có mô tả

en: Sum of all values
vi: Tổng tất cả các giá trị

en: See all distinct values
vi: Xem tất cả các giá trị riêng biệt

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started
vi: Duyệt nội dung của cơ sở dữ liệu, bảng và cột của bạn. Chọn một cơ sở dữ liệu để bắt đầu

en: Card results metadata passed in to API is VALID. Thanks!
vi: Metadata của các kết quả thẻ được truyền vào API là HỢP LỆ. Xin cảm ơn!

en: Card results metadata passed in to API is INVALID. Running query to fetch correct metadata.
vi: Metadata của các kết quả thẻ được truyền vào API là KHÔNG HỢP LỆ. Chạy truy vấn để lấy metadata chính xác.

en: Card results metadata passed in to API is  ISSING. Running query to fetch correct metadata.
vi: KHÔNG TÌM THẤY metadata của các kết quả thẻ thông qua API. Chạy truy vấn để lấy metadata chính xác.

en: {0} was autocorrected to {1}
vi: {0} đã được tự động chuyển thành {1}

en: DELETE /api/metric/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/metric/:id.
vi: DELETE /api/metric/:id không được dùng nữa. Thay vào đó, thay đổi giá trị `archived` của nó thông qua PUT /api/metric/:id.

en: DELETE /api/segment/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/segment/:id.
vi: DELETE /api/segment/:id không được dùng nữa. Thay vào đó, thay đổi giá trị `archived` của nó thông qua PUT /api/segment/:id.

en: Value of is_superuser must correspond to presence of Admin group ID in group_ids.
vi: Giá trị của is_superuser phải tương ứng với sự hiện diện của ID của nhóm quản trị viên trong group_ids.

en: Unexpected error writing keepalive characters
vi: Lỗi bất ngờ khi viết các ký tự cố định

en: Unexpected output in async API response
vi: Đầu ra bất ngờ trong phản hồi API async

en: starting streaming response
vi: bắt đầu phản hồi trực tuyến

en: Output chan closed, canceling keepalive request.
vi: Output chan đóng lại, hủy bỏ yêu cầu keepalive.

en: Async response finished, closing channels.
vi: Đáp ứng Async xong, đóng kênh.

en: No response after waiting {0}. Canceling request.
vi: Không có phản hồi sau khi chờ đợi {0}. Hủy yêu cầu.

en: Input channel unexpectedly closed.
vi: Kênh đầu vào bất ngờ đóng.

en: f finished, permit will be returned
vi: nếu hoàn thành, giấy phép sẽ được trả lại

en: request canceled, permit will be returned
vi: yêu cầu hủy bỏ, giấy phép sẽ được trả lại

en: Unexpected error attempting to run function after obtaining permit
vi: Lỗi không mong muốn khi chạy chức năng sau khi có giấy phép

en: Not running pending function call: output channel already closed.
vi: Không chạy chức năng đang chờ xử lý: kênh đầu ra đã bị đóng.

en: Current thread already has a permit for {0}, will not wait to acquire another
vi: Chủ đề hiện tại đã có giấy phép cho {0}, sẽ không chờ để có được một giấy phép khác

en: Output channel closed, will skip running {0}.
vi: Kênh đầu ra đã đóng, sẽ bỏ qua việc chạy {0}.

en: Running {0} on separate thread...
vi: Chạy {0} trên luồng riêng ...

en: Caught error running {0}
vi: Lỗi bắt gặp khi chạy {0}

en: Request canceled, canceling future
vi: Yêu cầu bị hủy bỏ, đang hủy các yêu cầu tương lai

en: Closing old connection pool for database {0} ...
vi: Đóng nhóm kết nối cũ cho cơ sở dữ liệu {0} ...

en: Here''s your {0} most recent cards:
vi: Đây là {0} thẻ gần đây nhất của bạn:

en: Could you be a little more specific, or use the ID? I found these cards with names that matched:
vi: Bạn có thể cụ thể hơn một chút, hoặc sử dụng ID? Tôi tìm thấy những thẻ có tên phù hợp:

note: Searching by ID
en: Card {0} not found.
vi: Không tìm thấy thẻ {0}.

en: Exception in API call
vi: Ngoại lệ trong lệnh gọi API

en: Request canceled before finishing.
vi: Yêu cầu bị hủy trước khi hoàn thành.

en: Metabase only supports JSON requests.
vi: Metabase chỉ hỗ trợ các yêu cầu JSON.

en: Make sure you set a 'Content-Type: application/json' header.
vi: Hãy chắc chắn rằng bạn thiết lập một tiêu đề 'Content-Type: application / json' .

en: Setting Metabase site URL to {0}
vi: Đặt URL trang web Metabase thành {0}

en: Error scheduling tasks for DB
vi: Lỗi khi lên lịch tác vụ cho DB

en: Error unscheduling tasks for DB.
vi: Lỗi khi hủy lịch tác vụ cho DB

en: {0} Database ''{1}'' sync/analyze schedules have changed!
vi: {0} Lịch trình đồng bộ hóa / phân tích cơ sở dữ liệu '' {1} '' đã thay đổi!

en: Sync metadata was: ''{0}'' is now: ''{1}''
vi: Đồng bộ hóa metadata là: ''{0}'' hiện là: ''{1}''

en: Cache FieldValues was: ''{0}'', is now: ''{1}''
vi: Cache FieldValues là: ''{0}'' hiện là: ''{1}''

en: You cannot update the creator_id of a Metric.
vi: Bạn không thể cập nhật creator_id của một Metric.

en: MetaBot can only have Collection permissions.
vi: MetaBot chỉ có thể có quyền Collection.

en: Failed to grant permissions
vi: Không thể cấp quyền

en: Changing permissions
vi: Thay đổi quyền

en: FROM:
vi: TỪ:

en: TO:
vi: ĐẾN:

en: You cannot update the creator_id of a Segment.
vi: Bạn không thể cập nhật creator_id của Segment.

en: Attempted to set Setting {0} to obfuscated value. Ignoring change.
vi: Đã cố gắng đặt Cài đặt {0} thành giá trị bị xáo trộn. Bỏ qua sự thay đổi.

en: Using value of env var {0}
vi: Sử dụng giá trị của env var {0}

en: Adding User {0} to All Users permissions group...
vi: Thêm người dùng {0} vào nhóm Tất cả người dùng ...

en: Adding User {0} to Admin permissions group...
vi: Thêm người dùng {0} vào nhóm Quản trị viên ...

en: Query failure
vi: Truy vấn thất bại

en: Maximum number of simultaneous queries to allow per connected Database.
vi: Số lượng truy vấn đồng thời tối đa để cho phép trên mỗi Cơ sở dữ liệu được kết nối.

en: Timed out after {0} milliseconds.
vi: Đã hết thời gian sau {0} mili giây.

en: Misfire Instruction
vi: Hướng dẫn Misfire

en: Archive this?
vi: Lưu trữ cái này?

en: Learn about our data
vi: Tìm hiểu về dữ liệu

en: Use DNS SRV when connecting
vi: Sử dụng DNS SRV khi kết nối

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to 
    an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means,
    leave this disabled.
vi: Sử dụng tùy chọn này yêu cầu máy chủ được cung cấp là FQDN. Nếu kết nối với cụm Atlas, bạn có thể cần bật tùy chọn này. Nếu bạn không biết điều này có nghĩa là gì, hãy để điều này bị vô hiệu hóa.

en: Automatically run queries when doing simple filtering and summarizing
vi: Tự động chạy truy vấn khi thực hiện lọc và tóm tắt đơn giản

en: When this is on Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
vi: Khi cái này trên Metabase sẽ tự động chạy các truy vấn khi người dùng thực hiện các khám phá đơn giản với các nút Tóm tắt và Lọc khi xem bảng hoặc biểu đồ. Bạn có thể tắt cái này nếu truy vấn cơ sở dữ liệu này chậm. Cài đặt này không ảnh hưởng đến các truy vấn sâu hoặc truy vấn SQL.

en: Learn about this database
vi: Tìm hiểu về cơ sở dữ liệu này

en: Archive this dashboard?
vi: Lưu trữ bảng điều khiển này?

en: All results
vi: Tất cả kết quả

en: Our Analytics
vi: Phân tích của chúng tôi

en: Additive sum of all the values of a column.\ne.x. total revenue over time.
vi: Tổng cộng của tất cả các giá trị của một cột. \ Nv.d. tổng doanh thu theo thời gian.

en: Additive count of the number of rows.\ne.x. total number of sales over time.
vi: Tổng số cộng của số lượng hàng. \ Nv.d. tổng số lượng bán hàng theo thời gian.

en: Filter
vi: Lọc

en: record | records
vi[0]: bản ghi
    Số nhiều: các bản ghi

en: Browse Data
vi: Duyệt dữ liệu

en: Write SQL
vi: Viết truy vấn SQL

en: Simple question
vi: Câu hỏi đơn giản

en: Pick some data, view it, and easily filter, summarize, and visualize it.
vi: Chọn một số dữ liệu, xem nó và dễ dàng lọc, tóm tắt và trực quan hóa nó.

en: Custom question
vi: Câu hỏi tuỳ chỉnh

en: Use the advanced notebook editor to join data, create custom columns, do math, and more.
vi: Sử dụng trình chỉnh sửa sổ ghi chép nâng cao để nối dữ liệu, tạo cột tùy chỉnh, làm toán và hơn thế nữa.

en: Basic Metrics
vi: Các số liệu cơ bản

en: Custom…
vi: Tuỳ chỉnh...

en: Add grouping
vi: Thêm gom nhóm

en: Pick a limit
vi: Chọn một giới hạn

en: Show maximum
vi: Hiển thị tối đa

en: Get Preview
vi: Xem trước

en: Back to previous results
vi: Trở về kết quả trước

en: Sample values
vi: Giá trị mẫu

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started.
vi: Duyệt nội dung của cơ sở dữ liệu, bảng và cột của bạn. Chọn một cơ sở dữ liệu để bắt đầu.

en: Visualize
vi: Hình dung

en: Join data
vi: Kết nối dữ liệu

en: Custom column
vi: Cột tùy chỉnh

en: Summarize
vi: Tổng kết

en: Aggregate
vi: Tổng hợp

en: Breakout
vi: Đột phá

en: Pick the metric you want to see
vi: Chọn một số liệu bạn muốn thấy

en: Pick a column to group by
vi: Chọn một cột để gom nhóm

en: Pick your starting data
vi: Chọn dữ liệu bắt đầu của bạn

en: Select None
vi: Không chọn gì

en: Select All
vi: Chọn tất cả

en: Pick a table...
vi: Chọn một bảng...

en: Enter a limit
vi: Điền một giới hạn

en: Brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
vi: Các dấu ngoặc quanh {0} tạo một mệnh đề tùy chọn trong mẫu. Nếu "biến" được đặt, thì toàn bộ mệnh đề được đặt vào mẫu. Nếu không, thì toàn bộ mệnh đề được bỏ qua.

en: When using a Field Filter, the column name should not be included in the SQL. Instead, the variable should be mapped to a field in the side panel.
vi: Khi sử dụng Bộ lọc trường, tên cột không được đưa vào SQL. Thay vào đó, biến nên được ánh xạ tới một trường trong bảng điều khiển bên.

en: View the native query
vi: Xem truy vấn gốc

en: Native query for this question
vi: Truy vấn gốc cho câu hỏi này

en: Convert this question to a native query
vi: Chuyển đổi câu hỏi này thành truy vấn gốc

en: SQL for this question
vi: SQL cho câu hỏi này

en: Convert this question to SQL
vi: Chuyển câu hỏi sang SQL

en: Get alerts
vi: Xem các cảnh báo

en: {0} breakout | {0} breakouts
vi[0]: {0} đột phá

en: Hide filters
vi: Ẩn bộ lọc

en: Show filters
vi: Hiện bộ lọc

en: Started from
vi: Bắt đầu từ

en: {0} row | {0} rows
vi[0]: {0} hàng

en: Show all rows
vi: Hiển thị tất cả các hàng

en: Show {0}
vi: Hiển thị {0}

en: Showing first {0}
vi: Hiển thị {0} đầu tiên

en: Showing {0}
vi: Hiển thị {0}

en: Summarized
vi: Tóm tắt

en: Hide editor
vi: Ẩn công cụ biên tập

en: Show editor
vi: Hiển thị công cụ biên tập

en: Pick the metric you'd like to see
vi: Chọn số liệu bạn muốn xem

en: {0} options
vi: {0} tùy chọn

en: Choose a visualization
vi: Chọn một hiển thị

en: Filter by
vi: Lọc theo

en: Summarize by
vi: Tóm tắt bằng

en: Group by
vi: Nhóm theo

en: Add a metric
vi: Thêm một số liệu

en: Profile
vi: Hồ sơ

en: This is usually pretty fast but seems to be taking a while right now.
vi: Điều này thường khá nhanh nhưng bây giờ dường như sẽ mất một lúc.

en: Row
vi: Hàng

en: Trend
vi: Xu thế

en: Unknown Segment
vi: Phân đoạn không xác định

en: Unknown Filter
vi: Bộ lọc không xác định

en: Left outer join
vi: Kết nối bên ngoài bên trái

en: Right outer join
vi: Kết nối bên ngoài bên phải

en: Inner join
vi: Kết nối trong

en: Full outer join
vi: Kết nối đầy đủ bên ngoài

en: Card results metadata passed in to API is MISSING. Running query to fetch correct metadata.
vi: Siêu dữ liệu kết quả thẻ được truyền vào API là MISSING. Chạy truy vấn để lấy siêu dữ liệu chính xác.

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication
vi: Có vấn đề khi kết nối tới máy chủ LDAP, chuyển về xác thực cục bộ

en: Cannot create Database: cannot find driver {0}.
vi: Không thể tạo cơ sở dữ liệu: không thể tìm thấy trình điều khiển {0}.

en: Query failed
vi: Truy vấn thất bại

en: Warning: {0} returned `nil`
vi: Cảnh báo: {0} đã trả lại `nil`

en: Unexpected error writing result to output channel: already closed
vi: Lỗi không mong muốn khi viết kết quả vào kênh đầu ra: đã đóng

en: Unexpected error writing exception to output channel: already closed
vi: Lỗi không mong muốn khi viết ngoại lệ vào kênh đầu ra: đã đóng

en: Request canceled, canceling future.
vi: Yêu cầu đã hủy, hủy trong tương lai.

en: Metabase can only transfer data from H2 to Postgres or MySQL/MariaDB.
vi: Metabase chỉ có thể chuyển dữ liệu từ H2 sang Postgres hoặc MySQL / MariaDB.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recommended for production deployments.
vi: CẢNH BÁO: Không nên sử dụng Metabase với cơ sở dữ liệu ứng dụng H2 để triển khai môi trường production

en: Application database setup
vi: Thiết lập cơ sở dữ liệu ứng dụng

en: Could not find {0} driver.
vi: Không thể tìm thấy trình điều khiển {0}.

en: Abstract drivers cannot derive from concrete parent drivers.
vi: Trình điều khiển trừu tượng không thể xuất phát từ trình điều khiển cha cụ thể.

en: You may need to add 'trustServerCertificate=true' to the additional connection options to connect with SSL.
vi: Bạn có thể cần thêm 'trustServerCertert = true' vào các tùy chọn kết nối bổ sung để kết nối với SSL.

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifer.
vi: Không biết cách đặt bí danh {0}, dự kiến một Định danh.

en: Client closed connection, canceling query
vi: Kết nối bị đóng, huỷ truy vấn

en: {0} is not a valid DN.
vi: {0} không phải là một DN hợp lệ.

en: Error logging API request
vi: Lỗi ghi nhận yêu cầu API

en: Failed to set site-url
vi: Thay đổi site-url thất bại

en: Error destroying thread pool for DB.
vi: Lỗi phá hủy nhóm luồng cho DB

en: Updating display name for {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''
vi: Cập nhật tên hiển thị cho {0} '' {1} '': '' {2} '' -> '' {3} ''

en: Invalid humanization strategy ''{0}''. Valid strategies are: {1}
vi: Chiến lược nhân hóa không hợp lệ '' {0} ''. Các chiến lược hợp lệ là: {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Chaning Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
vi: Thay đổi chiến lược nhân hóa tên bảng và trường từ ''{0}'' thành ''{1}''

en: Error saving task history
vi: Lỗi lưu lịch sử nhiệm vụ

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 0.32.0+. You can delete it from the plugins directory.
vi: spark-deps.jar không còn cần thiết bởi Metabase 0.32.0+. Bạn có thể xóa nó khỏi thư mục plugin

en: Using NEWLY CREATED classloader as shared context classloader: {0}
vi: Sử dụng trình tải lớp MỚI TẠO làm trình tải lớp ngữ cảnh được chia sẻ: {0}

en: Failed to copy file
vi: Sao chép file thất bại

note: check that the URL is valid
en: Invalid site URL: {0}
vi: URL trang web không hợp lệ: {0}

en: site-url is invalid; returning nil for now. Will be reset on next request.
vi: url trang web không hợp lệ; trở về nil bây giờ
    Sẽ được thiết lập lại khi yêu cầu tiếp theo.

en: More results have been included as a file attachment
vi: Nhiều kết quả đã được đưa vào dưới dạng tệp đính kèm

en: This question has been included as a file attachment
vi: Câu hỏi này đã được đưa vào dưới dạng tệp đính kèm

en: We were unable to display this Pulse.
vi: Chúng tôi không thể hiển thị Pulse này.

en: Please view this card in Metabase.
vi: Vui lòng xem thẻ này trong Metabase.

en: An error occurred while displaying this card.
vi: Đã xảy ra lỗi trong khi hiển thị thẻ này.

en: Can only determine expected columns for MBQL queries.
vi: Chỉ có thể xác định các cột dự kiến cho các truy vấn MBQL.

en: No columns returned.
vi: Không có cột nào được trả về.

en: Warining: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
vi: Cảnh báo: không thể xác định các trường cho `source-query` rõ ràng trừ khi bạn bao gồm `source-metadata`.

en: Cannot resolve {0}: Field does not exist, or its Table belongs to a different Database.
vi: Không thể giải quyết {0}: Trường không tồn tại hoặc Bảng của nó thuộc về Cơ sở dữ liệu khác.

en: Cannot resolve :field-literal inside :fk-> unless inside join with explicit :alias.
vi: Không thể giải quyết: trường theo nghĩa đen bên trong: fk-> trừ khi bên trong tham gia với bí danh rõ ràng.

en: Cannot find Table ID for {0}
vi: Không thể tìm thấy ID bảng cho {0}

en: No matching info found.
vi: Không tìm thấy thông tin phù hợp

en: Could not resolve {0}
vi: Không thể giải quyết {0}

en: Invalid fk-> clause: nowhere to add corresponding join.
vi: Mệnh đề fk-> không hợp lệ: không có nơi nào để thêm phép nối tương ứng.

en: {0} driver does not support foreign keys.
vi: Trình điều khiển {0} không hỗ trợ khóa ngoại.

en: Cannot infer `:source-metadata` for source query with native source query without source metadata.
vi: Không thể suy ra `: source-metadata` cho truy vấn nguồn với truy vấn nguồn gốc mà không có siêu dữ liệu nguồn.

en: Query processor error: number of columns returned by driver does not match results.
vi: Lỗi bộ xử lý truy vấn: số cột được trả về bởi trình điều khiển không khớp với kết quả.

en: Expected {0} columns, but first row of resuls has {1} columns.
vi: Các cột {0} dự kiến, nhưng hàng kết quả đầu tiên có các cột {1}.

en: No expression named {0} found. Found: {1}
vi: Không tìm thấy biểu thức có tên {0}. Đã tìm thấy: {1}

en: Distinct values of {0}
vi: Giá trị khác biệt của {0}

en: Average of {0}
vi: Trung bình {0}

en: Sum of {0}
vi: Tổng của {0}

en: SD of {0}
vi: SD của {0}

en: Min of {0}
vi: Tối thiểu {0}

en: Max of {0}
vi: Tối đa {0}

note: until we have a way to generate good names for filters we'll just have to say 'matching condition' for now
en: Sum of {0} matching condition
vi: Tổng của {0} điều kiện khớp

en: Share of rows matching condition
vi: Tỷ lệ hàng phù hợp với điều kiện

en: Count of rows matching condition
vi: Đếm số lượng hàng thỏa mãn điều kiện

en: Request already canceled, will not run synchronous QP code.
vi: Yêu cầu đã bị hủy, sẽ không chạy mã QP đồng bộ.

en: Unexpectedly got `nil` Query Processor response.
vi: Bất ngờ khi có phản hồi `nil` Query Processor.

en: Got InterruptedException. Canceling query.
vi: Bị gián đoạn ngoại lệ. Hủy truy vấn.

en: Unhandled exception, exepected `catch-exceptions` middleware to handle it.
vi: Ngoại lệ chưa được xử lý, phần mềm trung gian 'bắt ngoại lệ' dự kiến sẽ xử lý nó.

en: Query timed out after %s
vi: Truy vấn đã hết thời gian sau %s

en: Creating new query thread pool for Database {0}
vi: Tạo nhóm luồng truy vấn mới cho Cơ sở dữ liệu {0}

en: Destroying query thread pool for Database {0}
vi: Phá hủy nhóm luồng truy vấn cho Cơ sở dữ liệu {0}

en: Request canceled, canceling pending query
vi: Yêu cầu hủy, hủy truy vấn đang chờ xử lý

en: Cannot update binned field: query is missing source-metadata
vi: Không thể cập nhật trường binned: truy vấn bị thiếu siêu dữ liệu nguồn

en: Cannot update binned field: could not find matching source metadata for Field ''{0}''
vi: Không thể cập nhật trường đã bị đánh dấu: không thể tìm thấy siêu dữ liệu nguồn phù hợp cho Trường '' {0} ''

en: Using query processor cache backend: {0}
vi: Sử dụng bộ đệm ẩn bộ xử lý truy vấn phụ trợ: {0}

en: Invalid metric: {0} reason: {1}
vi: Số liệu không hợp lệ: {0} lý do: {1}

en: Unknown error
vi: Lỗi không xác định

en: Unexpected nil response from query processor.
vi: Phản ứng không mong đợi từ bộ xử lý truy vấn.

en: Query canceled
vi: Truy vấn bị huỷ

en: Unable to resolve driver for query: missing or invalid `:database` ID.
vi: Không thể giải quyết trình điều khiển cho truy vấn: thiếu hoặc không hợp lệ `: cơ sở dữ liệu` ID.

en: Unable to resolve driver for query: Database {0} does not exist.
vi: Không thể giải quyết trình điều khiển cho truy vấn: Cơ sở dữ liệu {0} không tồn tại.

en: Cannot use :fields :all in join against source query unless it has :source-metadata.
vi: Không thể sử dụng :các trường :tất cả tham gia chống lại truy vấn nguồn trừ khi nó có :siêu dữ liệu nguồn.

en: Bad :joined-field clause: join with alias ''{0}'' does not exist. Found: {1}
vi: Xấu: mệnh đề trường tham gia: tham gia với bí danh '' {0} '' không tồn tại. Đã tìm thấy: {1}

en: Invalid :source-table ''{0}'': should be resolved to a Table ID by now.
vi: Không hợp lệ: bảng nguồn '' {0} '': đáng nhẽ đã được giải quyết thành ID bảng.

en: Cannot store Tables or Fields before Database is stored.
vi: Không thể lưu trữ Bảng hoặc Trường trước khi Cơ sở dữ liệu được lưu trữ.

en: Attempting to fetch second Database. Queries can only reference one Database.
vi: Đang cố gắng tìm nạp Cơ sở dữ liệu thứ hai. Truy vấn chỉ có thể tham khảo một cơ sở dữ liệu.

en: Failed to fetch Table {0}: Table does not exist, or belongs to a different Database.
vi: Không thể tìm nạp Bảng {0}: Bảng không tồn tại hoặc thuộc về Cơ sở dữ liệu khác.

en: Failed to fetch Field {0}: Field does not exist, or belongs to a different Database.
vi: Không thể tìm nạp Trường {0}: Trường không tồn tại hoặc thuộc về Cơ sở dữ liệu khác.

en: Failed to load template ''{0}''. Did you remember to build the Metabase frontend?
vi: Không thể tải mẫu '' {0} ''. Bạn có nhớ xây dựng giao diện Metabase không?

en: Sample dataset DB file ''{0}'' cannot be found.
vi: Không thể tìm thấy tập dữ liệu mẫu '' {0} ''.

en: Loading sample dataset...
vi: Đang tải dữ liệu mẫu ...

en: Failed to load sample dataset
vi: Không thể tải tập dữ liệu mẫu

en: Found new tables:
vi: Tìm thấy bảng mới:

en: Marking tables as inactive:
vi: Đánh dấu các bảng là không hoạt động:

en: Updating description for tables:
vi: Cập nhật mô tả cho các bảng:

en: Rescheduling job {0}
vi: Sắp xếp lại công việc {0}

en: Error rescheduling job
vi: Lỗi sắp xếp lại công việc

en: Starting Pulse Execution: {0}
vi: Bắt đầu thực hiện xung: {0}

en: Finished Pulse Execution: {0}
vi: Kết thúc thực hiện xung: {0}

en: Failed to schedule tasks for Database {0}
vi: Không thể lên lịch tác vụ cho Cơ sở dữ liệu {0}

en: All elements must be distinct.
vi: Tất cả các yếu tố phải khác biệt.

[ctx: Modal for selecting columns in source data or when doing a join.]
en: Pick the columns you want to include
vi: Chọn các cột bạn muốn bao gồm

en: When this is on, Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
vi: Khi điều này được bật, Metabase sẽ tự động chạy các truy vấn khi người dùng thực hiện các khám phá đơn giản với các nút Tóm tắt và Lọc khi xem bảng hoặc biểu đồ. Bạn có thể tắt cái này nếu truy vấn cơ sở dữ liệu này chậm. Cài đặt này không ảnh hưởng truy vấn khoan sâu hoặc truy vấn SQL.

en: Change join type
vi: Thay đổi kiểu JOIN

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifier.
vi: Không biết cách đặt bí danh {0}, dự kiến một Định danh.

en: Error adding User {0} to Group {1}
vi: Lỗi khi thêm Người dùng {0} vào Nhóm {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Changing Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
vi: Thay đổi chiến lược nhân hóa tên bảng và trường từ ''{0}'' thành ''{1}''

en: Infinite loop detected: recursively preprocessed query {0} times.
vi: Vòng lặp vô hạn được phát hiện: truy vấn được xử lý trước đệ quy {0} lần.

en: Warning: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
vi: Cảnh báo: không thể xác định các trường cho một 'nguồn-truy vấn' rõ ràng trừ khi bạn cũng bao gồm `siêu dữ liệu nguồn`.

en: Error determining expected columns for query
vi: Lỗi xác định các cột dự kiến cho truy vấn

en: Unhandled exception, expected `catch-exceptions` middleware to handle it.
vi: Ngoại lệ chưa được xử lý, phần mềm trung gian 'bắt ngoại lệ' dự kiến sẽ xử lý nó.

en: Diagnostic Info
vi: Thông tin chẩn đoán

en: Select Metabase process:
vi: Chọn quy trình Metabase:

en: All Metabase processes
vi: Tất cả các quy trình Metabase

en: The window was closed before completing Google Authentication.
vi: Cửa sổ đã bị đóng trước khi hoàn thành Google Authentication.

en: There was an issue signing in with Google. Pleast contact an administrator.
vi: Có một vấn đề khi đăng nhập với Google. Vui lòng liên hệ với quản trị viên.

en: Sign in with email
vi: Đăng ký bằng email

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means, leave this disabled.
vi: Sử dụng tùy chọn này yêu cầu máy chủ được cung cấp là FQDN. Nếu kết nối với cụm Atlas, bạn có thể cần bật tùy chọn này. Nếu bạn không biết điều này có nghĩa là gì, hãy để điều này bị vô hiệu hóa.

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
vi: Theo mặc định, Metabase thực hiện đồng bộ hóa hàng giờ và quét kỹ các giá trị trường hàng ngày. Nếu bạn có cơ sở dữ liệu lớn, chúng tôi khuyên bạn nên bật tính năng này và xem xét thời điểm và tần suất quét giá trị trường xảy ra.

en: Remove these suggestions
vi: Loại bỏ những gợi ý này

en: Remove these suggestions?
vi: Loại bỏ những gợi ý này?

en: These won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always get to x-rays by clicking on Browse Data in the main navigation, then clicking on the lightning bolt icon on one of your tables.
vi: Những điều này sẽ không hiển thị trên trang chủ cho bất kỳ người dùng của bạn nữa, nhưng bạn luôn có thể chiếu tia X bằng cách nhấp vào Duyệt dữ liệu trong điều hướng chính, sau đó nhấp vào biểu tượng tia sét trên một trong các bảng của bạn.

en: Hide this section
vi: Ẩn phần này

en: Remove this section?
vi: Loại bỏ phần này?

en: "Our Data" won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always browse through your databases and tables by clicking Browse Data in the main navigation.
vi: "Dữ liệu của chúng tôi" sẽ không hiển thị trên trang chủ cho bất kỳ người dùng nào của bạn nữa, nhưng bạn luôn có thể duyệt qua các cơ sở dữ liệu và bảng của bạn bằng cách nhấn vào Duyệt dữ liệu trong điều hướng chính.

en: My new fantastic collection
vi: Bộ sưu tập mới tuyệt vời của tôi

en: Cancelation timestamp
vi: Dấu thời gian hủy

en: Cancelation time
vi: Thời gian hủy

en: Cancelation date
vi: Ngày hủy

en: Deletion timestamp
vi: Xóa dấu thời gian

en: Deletion time
vi: Thời gian xoá

en: Deletion date
vi: Ngày xoá

en: Only in detail views
vi: Chỉ trong chế độ xem chi tiết

en: Do not include
vi: Không bao gồm

en: This field won't be visible or selectable in questions created with the GUI interfaces. It will still be accessible in SQL/native queries.
vi: Trường này sẽ không hiển thị hoặc có thể lựa chọn trong các câu hỏi được tạo bằng giao diện GUI. Nó vẫn sẽ có thể truy cập được trong SQL / truy vấn gốc.

en: Cumulative sum
vi: Tổng tích lũy

en: Standard deviation
vi: Độ lệch chuẩn

en: must be at least {0} characters long
vi: phải dài ít nhất {0} ký tự

en: Must be at least {0} characters long
vi: Phải dài ít nhất {0} ký tự

en: Name (required)
vi: Tên (bắt buộc)

en: Run selected text
vi: Chạy văn bản đã chọn

en: Run query
vi: Thực hiện truy vấn

en: Here's where your results will appear
vi: Đây là nơi kết quả của bạn sẽ xuất hiện

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click Save and choose to replace the original question.
vi: Bạn sẽ không thực hiện bất kỳ thay đổi vĩnh viễn nào cho câu hỏi đã lưu trừ khi bạn nhấp vào Lưu và chọn thay thế câu hỏi ban đầu.

en: There aren't any filter widgets for this type of field yet.
vi: Không có bất kỳ widget bộ lọc nào cho loại trường này.

en: Look up this field
vi: Tra cứu lĩnh vực này

en: Why this metric is interesting
vi: Tại sao số liệu này thú vị

en: Things to be aware of about this metric
vi: Những điều cần biết về số liệu này

en: How this metric is calculated
vi: Cách tính số liệu này

en: Table this is based on
vi: Bảng này dựa trên

en: (empty)
vi: (trống)

en: Goal line
vi: Mục tiêu

en: Trend line
vi: Đường xu hướng

en: Show values on data points
vi: Hiển thị giá trị trên các điểm dữ liệu

en: Values to show
vi: Các giá trị để hiển thị

en: As many as can fit nicely
vi: Nhiều như có thể nhét vừa đẹp

en: All
vi: Tất cả

en: Data includes missing dimension values.
vi: Dữ liệu bao gồm các giá trị kích thước bị thiếu.

en: We encountered an invalid date: "{0}"
vi: Chúng tôi đã gặp một ngày không hợp lệ: "{0}"

en: The query for this chart was run in {0} rather than {1} due to database or driver constraints.
vi: Truy vấn cho biểu đồ này được chạy trong {0} thay vì {1} do các ràng buộc về cơ sở dữ liệu hoặc trình điều khiển.

en: This chart contains queries run in multiple timezones: {0}
vi: Biểu đồ này chứa các truy vấn chạy trong nhiều múi giờ: {0}

en: An error occurred while running the query.
vi: Có lỗi xảy ra trong quá trình truy vấn

en: Output H2 database already exists: %s, removing.
vi: Cơ sở dữ liệu H2 đầu ra đã tồn tại: %s, loại bỏ.

en: Don't need to migrate, just use the existing H2 file
vi: Không cần di chuyển, chỉ cần sử dụng tệp H2 hiện có

en: Target DB is already populated!
vi: CSDL mục tiêu đã được đưa vào!

en: System info:n {0}
vi: Thông tin hệ thống: n {0}

en: Database setup
vi: Cài đặt cơ sở dữ liệu

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren''t in a Collection to {1} Collection {2}
vi: Di chuyển các phiên bản của {0} không có trong Bộ sưu tập sang {1} Bộ sưu tập {2}

en: Invalid '{{...}}' clause: expected a param name
vi: Mệnh đề '{{...}}' không hợp lệ: dự kiến một tên tham số

en: '{{...}}' clauses cannot be empty.
vi: Mệnh đề '{{...}}' không thể để trống.

en: '[[...]]' clauses must contain at least one '{{...}}' clause.
vi: Mệnh đề '[[...]]' phải chứa ít nhất một mệnh đề '{{...}}'.

en: Invalid query: found '[[' or '{{' with no matching ']]' or '}}'
vi: Truy vấn không hợp lệ: được tìm thấy '[[' hoặc '{{' không khớp ']]' hoặc '}}'

en: You''ll need to pick a value for ''{0}'' before this query can run.
vi: Bạn sẽ cần chọn một giá trị cho '' {0} '' trước khi truy vấn này có thể chạy.

en: Can''t find field with ID: {0}
vi: Không thể tìm thấy trường có ID: {0}

en: Error loading driver namespace
vi: Lỗi khi tải không gian tên trình điều khiển

en: Could not load {0} driver.
vi: Không thể tải trình điều khiển {0}.

en: Cannot run query: missing required parameters: {0}
vi: Không thể chạy truy vấn: thiếu tham số bắt buộc: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1}
vi: Không biết cách phân tích {0} {1}

en: Don''t know how to alias {0}, expected an Identifier.
vi: Không biết cách đặt bí danh {0}, mong đợi một Định danh.

note: it's better return a slightly broken SQL query with a probably incorrect string representation of the value than to have the entire QP run fail because of an unknown type.
en: Don''t know how to unprepare values of class {0}
vi: Không biết cách chuẩn bị các giá trị của lớp {0}

en: Creating new connection pool for {0} database {1} ...
vi: Tạo nhóm kết nối mới cho {0} cơ sở dữ liệu {1} ...

en: Invalid timezone ''{0}''
vi: Múi giờ không hợp lệ '' {0} ''

en: Cannot set timezone: invalid or missing SQL format string for driver {0}.
vi: Không thể đặt múi giờ: chuỗi định dạng SQL không hợp lệ hoặc thiếu cho trình điều khiển {0}.

en: Did you implement set-timezone-sql?
vi: Bạn đã thực hiện set-timezone-sql?

en: Failed to set timezone ''{0}''
vi: Không thể đặt múi giờ '' {0} ''

en: Database connection error
vi: Lỗi kết nối cơ sở dữ liệu

en: Error parsing JSON
vi: Lỗi khi phân tích cú pháp JSON

en: Whether or not to display data on the homepage. Admins might turn this off in order to direct users to better content than raw data
vi: Có hay không hiển thị dữ liệu trên trang chủ. Quản trị viên có thể tắt tính năng này để hướng người dùng đến nội dung tốt hơn dữ liệu thô

en: Whether or not to display x-ray suggestions on the homepage. They will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
vi: Có hay không hiển thị các đề xuất x-quang trên trang chủ. Chúng cũng sẽ bị ẩn nếu bất kỳ bảng điều khiển nào được ghim. Quản trị viên có thể ẩn điều này để hướng người dùng đến nội dung tốt hơn dữ liệu thô

en: Identify the source of HTTP requests by this header's value, instead of its remote address.
vi: Xác định nguồn yêu cầu HTTP theo giá trị của tiêu đề này, thay vì địa chỉ từ xa

en: Could not resolve Setting {0}/{1}
vi: Không thể giải quyết Cài đặt {0} / {1}

en: Invalid Setting: {0}/{1}
vi: Cài đặt không hợp lệ: {0} / {1}

en: reached its goal
vi: đạt được mục tiêu của nó

en: gone below its goal
vi: đi dưới mục tiêu của nó

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via email
vi: Gửi xung ({0}: {1}) qua email

en: Pulse: {0}
vi: Xung: {0}

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via Slack
vi: Gửi xung ({0}: {1}) qua Slack

en: Sending Alert ({0}: {1}) via email
vi: Gửi thông báo ({0}: {1}) qua email

en: Metabase alert: {0} has {1}
vi: Thông báo siêu dữ liệu: {0} có {1}

en: Sending Alert ({0}: {1}) via Slack
vi: Gửi thông báo ({0}: {1}) qua Slack

en: Alert: {0}
vi: Thông báo: {0}

en: Can''t find JS color selector at ''{0}''
vi: Không thể tìm thấy bộ chọn màu JS tại '' {0} ''

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attemping to format them as such?
vi: SỬA: Những chữ tạm thời không hợp lệ này: {0} {1}. Tại sao chúng ta cố gắng định dạng chúng như vậy?

en: No matching info found for join against Table {0} ''{1}'' on Field {2} ''{3}'' via FK {4} ''{5}''
vi: Không tìm thấy thông tin phù hợp để tham gia với Bảng {0} '' {1} '' trên Trường {2} '' {3} '' qua FK {4} '' {5} ''

en: Don''t know how to get information about Field: {0}
vi: Không biết cách lấy thông tin về Trường: {0}

en: Query timed out after {0}
vi: Truy vấn đã hết thời gian sau {0}

en: Formatting rows with results timezone ID {0}
vi: Định dạng các hàng với ID múi giờ kết quả {0}

en: Invalid timezone ID ''{0}''
vi: ID múi giờ không hợp lệ '' {0} ''

en: Saving fingerprint for {0}
vi: Lưu dấu vân tay cho {0}

en: Sending abandoment email!
vi: Gửi email từ bỏ!

en: Resulting transforms do not conform to expectations.nExpected: {0}
vi: Các biến đổi kết quả không phù hợp với mong đợi. Mong đợi: {0}

en: Timed out after {0}
vi: Đã hết thời gian sau {0}

en: No temporal adjuster named {0}
vi: Không có bộ điều chỉnh thời gian có tên {0}

en: Invalid unit: {0}
vi: Đơn vị không hợp lệ: {0}

en: Don''t know how to parse {0} using format {1}
vi: Không biết cách phân tích {0} bằng định dạng {1}

en: Token is missing value for keypath {0}
vi: Mã thông báo bị thiếu giá trị cho keypath {0}

en: Sending usage stats FAILED
vi: Gửi thống kê sử dụng FAILED

en: There was an error saving
vi: Có một lỗi lưu

en: OK
vi: Đồng ý

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}.
vi: Để cho phép người dùng đăng nhập bằng Google, bạn cần cung cấp cho Metabase ID ứng dụng khách ứng dụng bảng điều khiển Google Developers. Chỉ cần một vài bước và hướng dẫn về cách tạo khóa có thể được tìm thấy {0}.

en: Be sure to include the full client ID, including the apps.googleusercontent.com suffix.
vi: Hãy chắc chắn bao gồm ID khách đầy đủ, bao gồm hậu tố apps.googleusercontent.com.

en: Metabase {0} is available.
vi: Metabase {0} có sẵn.

en: You're running {0}
vi: Bạn đang chạy {0}

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time.
vi: Xin lỗi, chúng tôi không thể kiểm tra cập nhật tại thời điểm này.

en: patch release
vi: phát hành bản vá

en: Dates and Times
vi: Ngày và giờ

en: Numbers
vi: Số

en: No mappable groups
vi: Không có nhóm bản đồ

en: Metabase Documentation
vi: Tài liệu Metabase

en: Includes a troubleshooting guide
vi: Bao gồm một hướng dẫn xử lý sự cố

en: Post on the Metabase support forum
vi: Đăng trên diễn đàn hỗ trợ Metabase

en: A community forum for all things Metabase
vi: Một diễn đàn cộng đồng cho tất cả mọi thứ Metabase

en: File a bug report
vi: Nộp báo cáo lỗi

en: Create a GitHub issue (includes the diagnostic info below)
vi: Tạo sự cố GitHub (bao gồm thông tin chẩn đoán bên dưới)

en: Please include these details in support requests. Thank you!
vi: Vui lòng bao gồm các chi tiết này trong các yêu cầu hỗ trợ. Cảm ơn bạn!

en: Remember me
vi: Ghi nhớ tôi

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can {0}.
vi: Vì lý do bảo mật, liên kết đặt lại mật khẩu sẽ hết hạn sau một thời gian. Nếu bạn vẫn cần đặt lại mật khẩu, bạn có thể {0}.

en: Save new password
vi: Lưu mật khẩu mới

en: No matching result
vi: Không có kết quả phù hợp

en: Submit
vi: Gửi đi

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host. This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available. Enabling this is usually slower than a direct connection.
vi: Một số cài đặt cơ sở dữ liệu chỉ có thể được truy cập bằng cách kết nối thông qua máy chủ lưu trữ SSH. Tùy chọn này cũng cung cấp thêm một lớp bảo mật khi không có VPN. Kích hoạt tính năng này thường chậm hơn kết nối trực tiếp.

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in many or most of your queries with this data.
vi: Chúng tôi khuyên bạn nên bỏ qua điều này trừ khi bạn thực hiện truyền múi giờ thủ công trong nhiều hoặc hầu hết các truy vấn của bạn với dữ liệu này.

en: {0} to get an auth code.
vi: {0} để lấy mã xác thực.

en: or
vi: hoặc

en: required
vi: bắt buộc

en: Database type
vi: Kiểu cơ sở dữ liệu

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
vi: Đây là một quy trình nhẹ kiểm tra các bản cập nhật cho lược đồ cơ sở dữ liệu này. Trong hầu hết các trường hợp, bạn sẽ ổn khi để bộ này đồng bộ hóa hàng giờ.

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database.
vi: Metabase có thể quét các giá trị hiện diện trong từng trường trong cơ sở dữ liệu này để bật các bộ lọc hộp kiểm trong bảng điều khiển và câu hỏi. Đây có thể là một quá trình hơi tốn tài nguyên, đặc biệt nếu bạn có một cơ sở dữ liệu rất lớn.

en: Collection
vi: Bộ sư tập

en: Confirm your password
vi: Xác nhận mật khẩu

en: passwords do not match
vi: Mật khẩu không khớp

en: Department of Awesome
vi: Sở tuyệt vời

en: Financial
vi: Tài chính

en: Numeric
vi: Số

en: Date and Time
vi: Ngày và giờ

en: Categorical
vi: Phân minh

en: URLs
vi: Đường dẫn

en: Returns the average of the values in the column.
vi: Trả về giá trị trung bình của các giá trị trong cột.

en: The column whose values to average.
vi: Cột có giá trị trung bình.

en: start
vi: bắt đầu

en: end
vi: kết thúc

en: Checks a date or numeric column's values to see if they're within the specified range.
vi: Kiểm tra giá trị của một ngày hoặc cột số để xem chúng có nằm trong phạm vi được chỉ định không.

en: Rating
vi: Xếp hạng

en: condition
vi: điều kiện

en: output
vi: đầu ra

en: Tests a list of cases and returns the corresponding value of the first true case, with an optional default value if nothing else is met.
vi: Kiểm tra danh sách các trường hợp và trả về giá trị tương ứng của trường hợp đúng đầu tiên, với giá trị mặc định tùy chọn nếu không có gì khác được đáp ứng.

en: Weight
vi: Trọng lượng

en: Large
vi: Lớn

en: Small
vi: Nhỏ

en: Something that should evaluate to true or false.
vi: Một cái gì đó nên đánh giá là đúng hay sai.

en: The value that will be returned if the preceeding condition is true.
vi: Giá trị sẽ được trả về nếu điều kiện trước là đúng.

en: Looks at the values in each argument in order and returns the first non-null value for each row.
vi: Xem xét các giá trị trong mỗi đối số theo thứ tự và trả về giá trị không null đầu tiên cho mỗi hàng.

en: Comments
vi: Bình luận

en: Notes
vi: Ghi chú

en: No comments
vi: Không có bình luận nào

en: A column or value.
vi: Một cột hoặc giá trị.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if it's not empty, and so on.
vi: Nếu value1 trống, value2 được trả về nếu nó không trống, v.v.

en: Combines two or more strings of text together.
vi: Kết hợp hai hoặc nhiều chuỗi văn bản với nhau.

en: Last Name
vi: Họ

en: First Name
vi: Tên

en: value2 will be added on to the end of this.
vi: value2 sẽ được thêm vào cuối

en: This will be added to the end of value1.
vi: Điều này sẽ được thêm vào cuối giá trị1.

en: Checks to see if string1 contains string2 within it.
vi: Kiểm tra xem chuỗi1 có chứa chuỗi2 trong đó không.

en: Status
vi: Trạng thái

en: Pass
vi: Vượt qua

en: The contents of this string will be checked.
vi: Nội dung của chuỗi này sẽ được kiểm tra.

en: The string of text to look for.
vi: Chuỗi văn bản cần tìm.

en: Returns the count of rows in the source data.
vi: Trả về số lượng hàng trong dữ liệu nguồn.

en: Only counts rows where the condition is true.
vi: Chỉ tính các hàng trong đó điều kiện là đúng.

en: Subtotal
vi: Tổng phụ

en: The additive total of rows across a breakout.
vi: Tổng số phụ gia của các hàng trên một đột phá.

en: The rolling sum of a column across a breakout.
vi: Tổng số của một cột trên một đột phá.

en: The column to sum.
vi: Các cột để tổng hợp.

en: The number of distinct values in this column.
vi: Số lượng các giá trị riêng biệt trong cột này.

en: The column whose distinct values to count.
vi: Cột có giá trị riêng biệt để tính.

en: comparison
vi: so sánh

en: Returns true if the end of the text matches the comparison text.
vi: Trả về true nếu phần cuối của văn bản khớp với văn bản so sánh.

en: Appetite
vi: Khao khát

en: hungry
vi: đói

en: A column or string of text to check.
vi: Một cột hoặc chuỗi văn bản để kiểm tra.

en: The string of text that the original text should end with.
vi: Chuỗi văn bản mà văn bản gốc nên kết thúc bằng.

en: regular_expression
vi: biểu hiện thông thường

en: Extracts matching substrings according to a regular expression.
vi: Chiết xuất phù hợp với chất nền theo một biểu thức thông thường.

en: Address
vi: Địa chỉ

en: The column or string of text to search though.
vi: Cột hoặc chuỗi văn bản để tìm kiếm thông qua.

en: The regular expression to match.
vi: Các biểu thức chính quy để phù hợp.

en: Returns the string of text in all lowercase.
vi: Trả về chuỗi văn bản trong tất cả các chữ thường.

en: The column with values to convert to lowercase.
vi: Cột có giá trị để chuyển đổi thành chữ thường.

en: Removes leading whitespace from a string of text.
vi: Loại bỏ khoảng trắng hàng đầu khỏi một chuỗi văn bản.

en: The column with values you want to trim.
vi: Cột với các giá trị bạn muốn cắt.

en: Returns the largest value found in the column.
vi: Trả về giá trị lớn nhất được tìm thấy trong cột.

en: Age
vi: Tuổi

en: The numeric column whose maximum you want to find.
vi: Cột số có tối đa bạn muốn tìm.

en: Returns the smallest value found in the column.
vi: Trả về giá trị nhỏ nhất được tìm thấy trong cột.

en: Salary
vi: Lương

en: The numeric column whose minimum you want to find.
vi: Cột số có tối thiểu bạn muốn tìm.

en: position
vi: vị trí

en: new_text
vi: văn bản mới

en: Replaces a part of the input text with new text.
vi: Thay thế một phần của văn bản đầu vào bằng văn bản mới.

en: Order ID
vi: ID đơn hàng

en: Updated Part of ID
vi: Phần đã cập nhật của ID

en: The text that will be modified.
vi: Các văn bản sẽ được sửa đổi.

en: The position where the replacing will start.
vi: Vị trí thay thế sẽ bắt đầu.

en: The number of characters to replace.
vi: Số lượng ký tự để thay thế.

en: The text to use in the replacement.
vi: Các văn bản để sử dụng trong thay thế.

en: Removes trailing whitespace from a string of text.
vi: Xóa khoảng trắng theo sau khỏi một chuỗi văn bản.

en: Returns the percent of rows in the data that match the condition, as a decimal.
vi: Trả về phần trăm của các hàng trong dữ liệu khớp với điều kiện, dưới dạng thập phân.

en: Returns true if the beginning of the text matches the comparison text.
vi: Trả về true nếu phần đầu của văn bản khớp với văn bản so sánh.

en: Course Name
vi: Tên khoá học

en: Computer Science
vi: Khoa học máy tính

en: The string of text that the original text should start with.
vi: Chuỗi văn bản mà văn bản gốc nên bắt đầu bằng.

en: Calculates the standard deviation of the column.
vi: Tính độ lệch chuẩn của cột.

en: Population
vi: Dân số

en: A numeric column.
vi: Một cột số

en: Returns a portion of the supplied text.
vi: Trả về một phần của văn bản được cung cấp.

en: The text to return a portion of.
vi: Các văn bản để trả lại một phần của.

en: The position to start copying characters.
vi: Vị trí để bắt đầu sao chép ký tự.

en: The number of characters to return.
vi: Số lượng ký tự trở lại.

en: Adds up all the values of the column.
vi: Thêm tất cả các giá trị của cột.

en: The numeric column to sum.
vi: Các cột số để tổng hợp.

en: Sums up values in a column where rows match the condition.
vi: Tổng các giá trị trong một cột trong đó các hàng khớp với điều kiện.

en: Order Status
vi: Tình trạng đặt hàng

en: Valid
vi: Hợp lệ

en: Removes leading and trailing whitespace from a string of text.
vi: Loại bỏ khoảng trắng hàng đầu và dấu kiểm khỏi một chuỗi văn bản.

en: Returns the string of text in all upper case.
vi: Trả về chuỗi văn bản trong tất cả các chữ hoa

en: The column with values to convert to upper case.
vi: Cột có giá trị để chuyển đổi sang chữ hoa

en: must be {0} and include {1}.
vi: phải là {0} và bao gồm {1}

en: must be {0}.
vi: phải là {0}.

en: must include {0}.
vi: phải bao gồm {0}.

en: at least {0} character long | at least {0} characters long
vi[0]: ít nhất {0} ký tự

en: {0} lower case letter | {0} lower case letters
vi[0]: {0} chữ thường

en: {0} upper case letter | {0} upper case letters
vi[0]: {0} chữ in hoa

en: {0} number | {0} numbers
vi[0]: {0} số

en: {0} special character | {0} special characters
vi[0]: {0} ký tự đặc biệt

en: must be a valid email address
vi: phải là một địa chỉ email hợp lệ

en: must be {0} characters or less
vi: phải có {0} ký tự trở xuống

en: Thanks for using Metabase!
vi: Cảm ơn đã sử dụng Metabase!

en: Powered by {0}
vi: Được cung cấp bởi {0}

en: To:
vi: Đến:

en: This question can't be used because it's based on a different database.
vi: Câu hỏi này không thể được sử dụng vì nó dựa trên cơ sở dữ liệu khác nhau.

en: Couldn't find a saved question with that ID number.
vi: Không thể tìm thấy câu hỏi đã lưu với số ID đó.

en: Pick a saved question
vi: Chọn một câu hỏi đã lưu

en: Pick a different question
vi: Chọn một câu hỏi khác

en: Loading…
vi: Đang tải…

en: Question #…
vi: Câu hỏi # ...

en: Question #{0}
vi: Câu hỏi # {0}

en: Last edited {0}
vi: Chỉnh sửa lần cuối {0}

en: {0} creates a variable in this query template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the query template.
vi: {0} tạo ra một biến trong mẫu truy vấn này được gọi là "variable_name". Các biến có thể được đưa ra các loại trong bảng điều khiển bên, thay đổi hành vi của chúng. Tất cả các loại biến khác ngoài "Bộ lọc trường" sẽ tự động khiến tiện ích bộ lọc được đặt vào câu hỏi này; với Bộ lọc trường, đây là tùy chọn. Khi tiện ích bộ lọc này được điền vào, giá trị đó sẽ thay thế biến trong mẫu truy vấn.

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link questions to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
vi: Đưa ra một biến loại "Bộ lọc trường" cho phép bạn liên kết các câu hỏi với các tiện ích bộ lọc bảng điều khiển hoặc sử dụng nhiều loại tiện ích bộ lọc hơn cho câu hỏi SQL của bạn. Biến Bộ lọc trường chèn SQL tương tự như được tạo bởi trình tạo truy vấn GUI khi thêm bộ lọc vào các cột hiện có.

en: Variable name
vi: Tên biến

en: Filter widget label
vi: Lọc nhãn widget

en: Select a foreign key
vi: Chọn một khoá ngoài

en: Hi, {0}. Nice to meet you!
vi: Xin chào, {0}. Rất vui được gặp bạn!

en: 12-hour clock
vi: Đồng hồ 12 giờ

en: 24-hour clock
vi: Đồng hồ 24 giờ

en: Symbol
vi: Ký tự

en: In the column heading
vi: Trong tiêu đề cột

en: In every table cell
vi: Trong mỗi ô

en: Value formatting
vi: Định dạng dữ liệu

en: Full
vi: Đầy

en: No change from last {0}
vi: Không thay đổi so với trước {0}

en: Connection to ''{0}:{1}'' successful, but could not connect to DB.
vi: Kết nối với '' {0}: {1} '' thành công, nhưng không thể kết nối với DB.

en: Connection to host ''{0}'' successful, but port {1} is invalid.
vi: Kết nối với máy chủ '' {0} '' thành công, nhưng cổng {1} không hợp lệ.

en: Host ''{0}'' is not reachable
vi: Máy chủ '' {0} '' không truy cập được

en: Unable to connect to database.
vi: Không thể kết nối tới cơ sở dữ liệu

en: Cannot connect to Database
vi: Không thể kết nối với Cơ sở dữ liệu

en: You''re not allowed to specify a value for {0}.
vi: Bạn không được phép chỉ định giá trị cho {0}.

en: You can''t specify a value for {0} if it''s already set in the JWT.
vi: Bạn không thể chỉ định giá trị cho {0} nếu nó đã được đặt trong JWT.

en: You must specify a value for {0} in the JWT.
vi: Bạn phải chỉ định một giá trị cho {0} trong JWT.

en: You can only specify a value for {0} in the JWT.
vi: Bạn chỉ có thể chỉ định một giá trị cho {0} trong JWT.

en: Error searching field values
vi: Lỗi tìm kiếm giá trị trường

en: Error searching for remapping
vi: Lỗi tìm kiếm ánh xạ lại

en: Google Auth token appears to be incorrect.
vi: Mã thông báo Google Auth dường như không chính xác.

en: Double check that it matches in Google and Metabase.
vi: Kiểm tra kỹ xem nó có khớp với Google và Metabase không.

en: Everything else
vi: Những thứ khác

en: WARNING: You have enabled namespace tracing, which could log sensitive information like db passwords.
vi: CẢNH BÁO: Bạn đã bật theo dõi không gian tên, có thể ghi thông tin nhạy cảm như mật khẩu db.

en: Database Upgrade Required
vi: Yêu cầu nâng cấp cơ sở dữ liệu

en: NOTICE: Your database requires updates to work with this version of Metabase.
vi: THÔNG BÁO: Cơ sở dữ liệu của bạn cần cập nhật để làm việc với phiên bản này của Metabase.

en: Please execute the following sql commands on your database before proceeding.
vi: Vui lòng thực hiện các lệnh sql sau trên cơ sở dữ liệu của bạn trước khi tiếp tục.

en: Once your database is updated try running the application again.
vi: Khi cơ sở dữ liệu của bạn được cập nhật, hãy thử chạy lại ứng dụng.

en: Database requires manual upgrade.
vi: Cơ sở dữ liệu yêu cầu nâng cấp thủ công.

note: Tell transaction to automatically `.rollback` instead of `.commit` when the transaction finishes
en: Set transaction to automatically roll back...
vi: Đặt giao dịch để tự động quay lại ...

note: Disable auto-commit. This should already be off but set it just to be safe
en: Disable auto-commit...
vi: Vô hiệu hóa tự động commit ...

en: Set default db connection with connection pool...
vi: Đặt kết nối CSDL mặc định với nhóm kết nối ...

en: Successfully verified {0} {1} application database connection.
vi: Xác minh thành công kết nối cơ sở dữ liệu ứng dụng {0} {1}.

note: if both of the decoders above fail, then the date string is invalid
en: Don''t know how to parse date param ''{0}'' — invalid format
vi: Không biết cách phân tích tham số ngày '' {0} '' - định dạng không hợp lệ

en: The sub-query from referenced question #{0} failed with the following error: {1}
vi: Truy vấn phụ từ câu hỏi được tham chiếu # {0} không thành công với lỗi sau: {1}

en: WARNING: Metabase only officially supports MySQL {0}/MariaDB {1} and above.
vi: CẢNH BÁO: Metabase chỉ chính thức hỗ trợ MySQL {0} / MariaDB {1} trở lên.

en: All Metabase features may not work properly when using an unsupported version.
vi: Tất cả các tính năng Metabase có thể không hoạt động đúng khi sử dụng phiên bản không được hỗ trợ.

en: Unable to substitute parameters
vi: Không thể thay thế các tham số

en: Cannot run the query: missing required parameters: {0}
vi: Không thể chạy truy vấn: thiếu tham số bắt buộc: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1} as a temporal literal
vi: Không biết cách phân tích {0} {1} như một nghĩa đen tạm thời

en: Setting {0} database timezone with statement: {1}
vi: Đặt múi giờ cơ sở dữ liệu {0} bằng câu lệnh: {1}

en: Error setting connection to readwrite
vi: Lỗi thiết lập kết nối để đọc ghi

en: Failed to set timezone ''{0}'' for {1} database
vi: Không thể đặt múi giờ '' {0} '' cho cơ sở dữ liệu {1}

en: Error setting transaction isolation level for {0} database to {1}
vi: Lỗi thiết lập mức cô lập giao dịch cho cơ sở dữ liệu {0} thành {1}

en: Error setting connection to read-only
vi: Lỗi thiết lập kết nối thành chỉ đọc

en: Error setting default holdability for connection
vi: Lỗi thiết lập khả năng giữ mặc định cho kết nối

en: Error setting result set fetch direction to FETCH_FORWARD
vi: Lỗi thiết lập kết quả đặt hướng tìm nạp thành FETCH_FORWARD

en: Query canceled, calling PreparedStatement.cancel()
vi: Truy vấn bị hủy, gọi PreparedStatement.cancel()

en: Failed to connect to database
vi: Kết nối cơ sở dữ liệu thất bại

en: Unable to determine connection properties for driver {0}
vi: Không thể xác định thuộc tính kết nối cho trình điều khiển {0}

en: Error fetching field values
vi: Lỗi tìm nạp các giá trị trường

en: You cannot set {0}; it is a read-only setting.
vi: Bạn không thể đặt {0}; nó là một thiết lập chỉ đọc.

en: defsetting descriptions strings must have `:visibilty` `:internal`, `:setter` `:none`, or internationalized, found: `{0}`
vi: defsetting các chuỗi mô tả phải có `: visibilty``: Internal`, `: setter``: none`, hoặc được quốc tế hóa, được tìm thấy: `{0}`

en: Setting {0} is internal
vi: Đặt {0} là nội bộ

en: Loading local plugin manifest at {0}
vi: Đang tải bảng kê khai plugin cục bộ tại {0}

en: Google Analytics tracking code.
vi: Mã tracking Google Analytics

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via email
vi: Gửi xung ({0}: {1}) bằng {2} Thẻ qua email

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via Slack
vi: Gửi xung ({0}: {1}) với {2} Thẻ qua Slack

en: Rendering pulse card with chart-type {0} and render-type {1}
vi: Kết xuất thẻ xung với loại biểu đồ {0} và loại kết xuất {1}

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attempting to format them as such?
vi: SỬA: Những chữ này không đúng thời gian: {0} {1}. Tại sao chúng ta cố gắng định dạng chúng như vậy?

en: Error reducing result rows
vi: Lỗi giảm hàng kết quả

en: Unexpected nil result
vi: Kết quả không mong đợi

en: Query timed out after {0} ms, raising timeout exception.
vi: Truy vấn đã hết thời gian sau {0} ms, tăng ngoại lệ thời gian chờ.

en: Timed out after {0}.
vi: Đã hết thời gian sau {0}.

en: Query canceled before finishing.
vi: Truy vấn bị huỷ trước khi hoàn tất

en: Unknown query type {0}
vi: Loại truy vấn không xác định {0}

en: Error purging old cache entires
vi: Lỗi thanh lọc các mục bộ đệm cũ

en: Caching results for next time for query with hash {0}.
vi: Kết quả bộ nhớ đệm cho lần tiếp theo cho truy vấn với hàm băm {0}.

en: Error saving query results to cache.
vi: Lỗi lưu kết quả truy vấn vào bộ đệm.

en: Successfully cached results for query.
vi: Kết quả lưu trữ thành công cho các truy vấn.

en: Query took {0} to run; miminum for cache eligibility is {1}
vi: Truy vấn mất {0} để chạy; tối thiểu để đủ điều kiện bộ nhớ cache là {1}

en: Results are too large to cache.
vi: Kết quả quá lớn để lưu trữ.

en: Serialization timed out after {0}.
vi: Tuần tự hóa đã hết thời gian sau {0}.

en: Error parsing serialized results
vi: Lỗi phân tích kết quả nối tiếp

en: Error purging old cache entries
vi: Lỗi thanh lọc các mục bộ đệm cũ

en: Caching results for query with hash {0}.
vi: Kết quả bộ đệm cho truy vấn với hàm băm {0}.

en: Cannot save QueryExecution, missing :context
vi: Không thể lưu QueryExecut, thiếu: bối cảnh

en: Error saving query execution info
vi: Lỗi lưu thông tin thực thi truy vấn

en: Unable to resolve database for query: missing or invalid `:database` ID.
vi: Không thể giải quyết cơ sở dữ liệu cho truy vấn: thiếu hoặc không hợp lệ `: cơ sở dữ liệu` ID.

en: Unable to resolve driver for query
vi: Không thể giải quyết trình điều khiển cho truy vấn

en: Referenced question #{0} could not be found
vi: Không thể tìm thấy câu hỏi tham khảo # {0}

en: Referenced query is from a different database
vi: Truy vấn tham chiếu là từ một cơ sở dữ liệu khác

en: This query has circular referencing sub-queries.
vi: Truy vấn này có các truy vấn phụ tham chiếu vòng tròn.

en: These questions seem to be part of the problem: "{0}" and "{1}".
vi: Những câu hỏi này dường như là một phần của vấn đề: "{0}" và "{1}".

en: Error recording results metadata for query
vi: Lỗi ghi siêu dữ liệu kết quả cho truy vấn

en: Query result
vi: Kết quả truy vấn

en: Error generating insights for column:
vi: Lỗi tạo thông tin chi tiết cho cột:

en: Sending abandonment email!
vi: Gửi email từ bỏ!

en: You can create saved metrics to add a named metric option. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
vi: Bạn có thể tạo số liệu đã lưu để thêm tùy chọn số liệu được đặt tên. Số liệu đã lưu bao gồm loại tổng hợp, trường tổng hợp và tùy chọn bất kỳ bộ lọc nào bạn thêm. Ví dụ: bạn có thể sử dụng điều này để tạo ra thứ gì đó giống như cách tính chính thức "Giá trung bình" cho bảng Đơn hàng.

en: Select and add filters to create your new segment.
vi: Chọn và thêm bộ lọc để tạo phân khúc mới của bạn.

en: Alphabetical
vi: Bảng chữ cái

en: Smart
vi: Thông minh

en: Column order: {0}
vi: Thứ tự cột: {0}

en: Unhide all
vi: Bỏ ẩn tất cả

en: Unhide
vi: Bỏ ẩn

en: New metric
vi: Số liệu mới

en: Create metrics to add them to the Summarize dropdown in the query builder
vi: Tạo số liệu để thêm chúng vào danh sách thả xuống Tóm tắt trong trình tạo truy vấn

en: Filter by table
vi: Lọc theo bảng

en: Checking HTTPS...
vi: Đang kiểm tra HTTPS ...

en: It looks like HTTPS is not properly configured
vi: Có vẻ như HTTPS không được cấu hình đúng

en: Redirect to HTTPS
vi: Chuyển hướng đến HTTPS

en: Instance language
vi: Ngôn ngữ sơ thẩm

en: Localization options
vi: Tùy chọn nội địa hóa

en: This database doesn't have any tables.
vi: Cơ sở dữ liệu này không có bất kỳ bảng nào.

en: This field only accepts a single value because it's used in a SQL query.
vi: Trường này chỉ chấp nhận một giá trị duy nhất vì nó được sử dụng trong truy vấn SQL.

en: Service Accounts
vi: Tài khoản dịch vụ

en: Metabase connects to Big Query via {0}.
vi: Metabase kết nối với Big Query thông qua {0}.

en: Continue using an OAuth application to connect
vi: Tiếp tục sử dụng ứng dụng OAuth để kết nối

en: We recommend switching to use {0} instead of an OAuth application to connect to BigQuery
vi: Chúng tôi khuyên bạn nên chuyển sang sử dụng {0} thay vì ứng dụng OAuth để kết nối với BigQuery

en: Connect to a Service Account instead
vi: Kết nối với tài khoản dịch vụ thay thế

en: invalid JSON
vi: JSON không hợp lệ

en: SSH private key
vi: Khóa riêng SSH

en: Paste the contents of your ssh private key here
vi: Dán nội dung của khóa riêng ssh của bạn ở đây

en: Passphrase for the SSH private key
vi: Cụm mật khẩu cho khóa riêng SSH

en: SSH Authentication
vi: Xác thực SSH

en: SSH Key
vi: Khóa SSH

en: Server SSL certificate chain
vi: Chuỗi chứng chỉ SSL máy chủ

en: Paste the contents of the server's SSL certificate chain here
vi: Dán nội dung chuỗi chứng chỉ SSL của máy chủ tại đây

en: Paste a connection string
vi: Dán chuỗi kết nối

en: Fill out individual fields
vi: Điền vào các trường riêng lẻ

en: Enter some SQL here so you can reuse it later
vi: Nhập một số SQL ở đây để bạn có thể sử dụng lại sau

en: Give your snippet a name
vi: Đặt tên cho đoạn trích của bạn

en: Current Customers
vi: Khách hàng hiện tại

en: Add a description
vi: Thêm một mô tả

en: Use site default
vi: Sử dụng trang mặc định

en: find
vi: tìm

en: replace
vi: thay thế

en: The text to find.
vi: Văn bản để tìm.

en: The text to use as the replacement.
vi: Các văn bản để sử dụng như là sự thay thế.

en: Editing {0}
vi: Chỉnh sửa {0}

en: Create your new snippet
vi: Tạo đoạn mã mới của bạn

en: Archived snippets
vi: Đoạn trích lưu trữ

en: Snippets are reusable bits of SQL
vi: Đoạn mã là các bit có thể tái sử dụng của SQL

en: Create a snippet
vi: Tạo một đoạn

en: Snippets
vi: Đoạn mã

en: SQL Snippets
vi: Đoạn mã SQL

en: Your language is set to {0}
vi: Ngôn ngữ của bạn được đặt thành {0}

en: What's your preferred language?
vi: Ngôn ngữ ưa thích của bạn là gì?

en: This language will be used throughout Metabase and will be the default for new users.
vi: Ngôn ngữ này sẽ được sử dụng trong suốt Metabase và sẽ là mặc định cho người dùng mới.

en: We filtered out {0} row(s) containing null values.
vi: Chúng tôi đã lọc ra {0} hàng chứa giá trị null.

en: Show values for this series
vi: Hiển thị giá trị cho chuỗi này

en: Question''s average execution duration is {0}; using ''magic'' TTL of {1}
vi: Thời gian thực hiện trung bình của Câu hỏi là {0}; sử dụng '' ma thuật '' TTL của {1}

en: A snippet with that name already exists. Please pick a different name.
vi: Một đoạn với tên đó đã tồn tại. Vui lòng chọn một tên khác.

en: [Unknown Metric]
vi: [Số liệu không xác định]

en: [Unknown Segment]
vi: [Phân đoạn không xác định]

en: Error writing error to output stream
vi: Lỗi ghi lỗi vào luồng đầu ra

en: Caught unexpected Exception in streaming response body
vi: Bắt gặp ngoại lệ bất ngờ trong cơ thể phản hồi trực tuyến

en: bound-fn caught unexpected Exception
vi: bound-fn bắt ngoại lệ bất ngờ

en: Error determining whether HTTP request was canceled
vi: Lỗi xác định xem yêu cầu HTTP có bị hủy không

en: Check cancelation status timed out after {0}
vi: Kiểm tra trạng thái hủy đã hết thời gian sau {0}

en: Unexpected exception in do-f-async
vi: Ngoại lệ không mong muốn trong do-f-async

en: Unexpected exception writing error response
vi: Phản hồi lỗi ngoại lệ bằng văn bản không mong đợi

en: Server certificate not trusted - did you specify the correct SSL certificate chain?
vi: Chứng chỉ máy chủ không đáng tin cậy - bạn đã chỉ định chuỗi chứng chỉ SSL chính xác chưa?

en: Server appears to require SSL - please enable SSL above
vi: Máy chủ dường như yêu cầu SSL - vui lòng bật SSL ở trên

en: Username
vi: Tên tài khoản

en: Don''t know how to parse parameter of type {0}
vi: Không biết cách phân tích tham số loại {0}

en: Invalid :card parameter: missing `:card-id`
vi: Không hợp lệ: tham số thẻ: thiếu `: card-id`

en: Unable to resolve Snippet: missing `:snippet-id`
vi: Không thể giải quyết Snippet: mất `: snippet-id`

en: Snippet {0} {1} not found.
vi: Đoạn mã {0} {1} không tìm thấy.

en: Error determining value for parameter
vi: Lỗi xác định giá trị cho tham số

en: Error building query parameter map
vi: Lỗi xây dựng bản đồ tham số truy vấn

en: ASYNC
vi: không đồng bộ

en: {0} ({1} DB calls)
vi: {0} ({1} Cuộc gọi DB)

en: App DB connections: {0}/{1}
vi: Kết nối DB ứng dụng: {0} / {1}

en: Jetty threads: {0}/{1} ({2} idle, {3} queued)
vi: Chủ đề cầu tàu: {0} / {1} ({2} nhàn rỗi, {3} xếp hàng)

en: ({0} total active threads)
vi: ({0} tổng số chủ đề đang hoạt động)

en: Queries in flight: {0}
vi: Truy vấn trong chuyến bay: {0}

en: ({0} queued)
vi: ({0} xếp hàng)

en: Collection must be in the same namespace as its parent
vi: Bộ sưu tập phải ở cùng không gian tên với mẹ của nó

en: Personal Collections must be in the default namespace
vi: Bộ sưu tập cá nhân phải ở trong không gian tên mặc định

en: You cannot move a Collection to a different namespace once it has been created.
vi: Bạn không thể di chuyển Bộ sưu tập sang một không gian tên khác sau khi nó được tạo.

en: Collection does not exist.
vi: Bộ sưu tập không tồn tại.

en: A {0} can only go in Collections in the {1} namespace.
vi: {0} chỉ có thể đi vào Bộ sưu tập trong không gian tên {1}.

en: Error sending database deletion notification
vi: Lỗi gửi thông báo xóa cơ sở dữ liệu

en: You cannot update the creator_id of a NativeQuerySnippet.
vi: Bạn không thể cập nhật creator_id của NativeQuerySnippet.

en: Error fetching value of Setting
vi: Lỗi tìm nạp giá trị của Cài đặt

en: The language that should be used for Metabase's UI, system emails, pulses, and alerts.
vi: Ngôn ngữ nên được sử dụng cho UI của Metabase, email hệ thống, xung và cảnh báo.

en: This is also the default language for all users, which they can change from their own account settings.
vi: Đây cũng là ngôn ngữ mặc định cho tất cả người dùng mà họ có thể thay đổi từ cài đặt tài khoản của riêng họ.

en: Invalid locale {0}
vi: Ngôn ngữ không hợp lệ {0}

en: Force all traffic to use HTTPS via a redirect, if the site URL is HTTPS
vi: Buộc tất cả lưu lượng truy cập sử dụng HTTPS thông qua chuyển hướng, nếu URL trang web là HTTPS

en: Cannot redirect requests to HTTPS unless `site-url` is HTTPS.
vi: Không thể chuyển hướng yêu cầu đến HTTPS trừ khi `site-url` là HTTPS.

en: Error registering fonts: Metabase will not be able to send Pulses.
vi: Lỗi khi đăng ký phông chữ: Metabase sẽ không thể gửi Xung.

en: This is a known issue with certain JVMs. See {0} and for more details.
vi: Đây là một vấn đề đã biết với các JVM nhất định. Xem {0} và để biết thêm chi tiết.

en: Error rendering Pulse
vi: Lỗi kết xuất xung

en: Query timed out after {0}, raising timeout exception.
vi: Truy vấn đã hết thời gian sau {0}, tăng ngoại lệ thời gian chờ.

en: No fields found for table {0}.
vi: Không tìm thấy trường nào cho bảng {0}.

en: Case
vi: Trường hợp

en: Variance of {0}
vi: Phương sai của {0}

en: Median of {0}
vi: Trung vị của {0}

en: {0}th percentile of {1}
vi: {0} phần trăm của {1}

en: Not caching results: results are larger than {0} KB
vi: Không lưu kết quả bộ đệm: kết quả lớn hơn {0} KB

en: Cannot cache results: expected byte array, got {0}
vi: Không thể kết quả bộ đệm: dự kiến byte array, đã nhận {0}

en: Request is closed; no one to return cached results to
vi: Yêu cầu được đóng lại; không ai trả lại kết quả được lưu trong bộ nhớ cache cho

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}
vi: Lỗi khi tìm nạp các kết quả được lưu trong bộ nhớ cache cho truy vấn với hàm băm {0}

en: Error preparing statement to fetch cached query results
vi: Lỗi chuẩn bị câu lệnh để tìm nạp kết quả truy vấn được lưu trữ

en: Error processing query: {0}
vi: Lỗi truy vấn xử lý: {0}

en: Unexpected exception in endpoint
vi: Ngoại lệ bất ngờ ở điểm cuối

en: Unexpected Exception in API request handler
vi: Ngoại lệ không mong muốn trong trình xử lý yêu cầu API

en: Error reducing {0}
vi: Lỗi giảm {0}

en: Error generating timeseries insight keyed by: {0}
vi: Lỗi tạo ra cái nhìn sâu theo chuỗi thời gian được khóa bởi: {0}

en: Database position of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
vi: Vị trí cơ sở dữ liệu của {0} đã thay đổi từ '' {1} '' thành '' {2} ''.

en: Unscheduling task for Database {0}: trigger: {1}
vi: Bỏ lịch nhiệm vụ cho Cơ sở dữ liệu {0}: trigger: {1}

en: value must be a keyword or string.
vi: giá trị phải là một từ khóa hoặc chuỗi.

en: String must be a valid two-letter ISO language or language-country code e.g. 'en' or 'en_US'.
vi: Chuỗi phải là ngôn ngữ ISO hai chữ cái hợp lệ hoặc mã quốc gia ngôn ngữ, ví dụ: 'en' hoặc 'en_US'.

en: Rows {0}-{1}
vi: Hàng {0} - {1}

en: Audit
vi: Kiểm tra

en: User attribute configuration (optional)
vi: Cấu hình thuộc tính người dùng (tùy chọn)

en: Using {0}
vi: Sử dụng {0}

en: Set up SAML-based SSO
vi: Thiết lập SSO dựa trên SAML

en: SAML Authentication
vi: Xác thực SAML

en: Configure your identity provider (IdP)
vi: Cấu hình nhà cung cấp danh tính của bạn (IdP)

en: Your identity provider will need the following info about Metabase.
vi: Nhà cung cấp danh tính của bạn sẽ cần thông tin sau về Metabase.

en: URL the IdP should redirect back to
vi: URL mà IdP phải chuyển hướng trở lại

en: This is called the Single Sign On URL in Okta, the Application Callback URL in Auth0,
    and the ACS (Consumer) URL in OneLogin.
vi: Đây được gọi là URL đăng nhập một lần ở Okta, URL gọi lại ứng dụng trong Auth0, và URL ACS (Người dùng) trong OneLogin.

en: SAML attributes
vi: Thuộc tính SAML

en: In most IdPs, you'll need to put each of these in an input box labeled
    "Name" in the attribute statements section.
vi: Trong hầu hết các IdP, bạn sẽ cần đặt từng IdP này vào hộp nhập có nhãn "Tên" trong phần câu lệnh thuộc tính.

en: User's email attribute
vi: Thuộc tính email của người dùng

en: User's first name attribute
vi: Thuộc tính tên của người dùng

en: User's last name attribute
vi: Thuộc tính họ của người dùng

en: Tell Metabase about your identity provider
vi: Cho Metabase biết về nhà cung cấp danh tính của bạn

en: Metabase will need the following info about your provider.
vi: Metabase sẽ cần thông tin sau về nhà cung cấp của bạn.

en: SAML Identity Provider URL
vi: URL nhà cung cấp danh tính SAML

en: SAML Identity Provider Certificate
vi: Chứng chỉ nhà cung cấp danh tính SAML

en: SAML Application Name
vi: Tên ứng dụng SAML

en: Sign SSO requests (optional)
vi: Ký yêu cầu SSO (tùy chọn)

en: SAML Keystore Path
vi: Đường dẫn kho khóa SAML

en: SAML Keystore Password
vi: Mật khẩu kho khóa SAML

en: Shh...
vi: Suỵt ...

en: SAML Keystore Alias
vi: Bí danh kho khóa SAML

en: Synchronize group membership with your SSO
vi: Đồng bộ hóa tư cách thành viên nhóm với SSO của bạn

en: To enable this, you'll need to create mappings to tell Metabase which group(s) your users should
    be added to based on the SSO group they're in.
vi: Để kích hoạt điều này, bạn sẽ cần tạo ánh xạ để cho Metabase biết (các) nhóm người dùng của bạn nên được thêm vào dựa trên nhóm SSO mà họ đang ở trong đó.

en: Group Name
vi: Tên nhóm

en: Group attribute name
vi: Tên thuộc tính nhóm

en: Note:
vi: Ghi chú:

en: If you change any of the settings of an existing SAML active setup, then you will need to restart Metabase for them to take effect.
vi: Nếu bạn thay đổi bất kỳ cài đặt nào của thiết lập SAML đang hoạt động hiện có, thì bạn sẽ cần khởi động lại Metabase để chúng có hiệu lực.

en: Allows users to login via a SAML Identity Provider.
vi: Cho phép người dùng đăng nhập qua Nhà cung cấp danh tính SAML.

en: Allows users to login via a JWT Identity Provider.
vi: Cho phép người dùng đăng nhập thông qua Nhà cung cấp danh tính JWT.

en: Enable Password Authentication
vi: Bật xác thực mật khẩu

en: When enabled, users can additionally log in with email and password.
vi: Khi được bật, người dùng có thể đăng nhập thêm bằng email và mật khẩu.

en: Notify admins of new SSO users
vi: Thông báo cho quản trị viên về những người dùng SSO mới

en: When enabled, administrators will receive an email the first time a user uses Single Sign-On.
vi: Khi được bật, quản trị viên sẽ nhận được email lần đầu tiên người dùng sử dụng Đăng nhập một lần.

en: Use the settings below to configure your SSO via SAML. If you have any questions, check out our {0}.
vi: Sử dụng cài đặt bên dưới để định cấu hình SSO của bạn qua SAML. Nếu bạn có bất kỳ câu hỏi nào, hãy xem {0} của chúng tôi.

en: documentation
vi: tài liệu

en: SAML Identity Provider URI
vi: URI của nhà cung cấp danh tính SAML

en: JWT Authentication
vi: Xác thực JWT

en: JWT Identity Provider URI
vi: URI của nhà cung cấp danh tính JWT

en: String used by the JWT signing key
vi: Chuỗi được sử dụng bởi khóa ký JWT

en: Embedding the entire Metabase app
vi: Nhúng toàn bộ ứng dụng Metabase

en: If you want to embed all of Metabase, enter the origins of the websites or web apps where you want to allow embedding in an iframe, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
vi: Nếu bạn muốn nhúng tất cả Metabase, hãy nhập nguồn gốc của các trang web hoặc ứng dụng web mà bạn muốn cho phép nhúng vào iframe, được phân tách bằng dấu cách. Đây là {0} cho những gì có thể được nhập.

en: Grant sandboxed access to this table
vi: Cấp quyền truy cập sandboxed vào bảng này

en: When users in this group view this table they'll see a version of it that's filtered by their user attributes, or a custom view of it based on a saved question.
vi: Khi người dùng trong nhóm này xem bảng này, họ sẽ thấy phiên bản của bảng được lọc theo thuộc tính người dùng của họ hoặc chế độ xem tùy chỉnh của bảng dựa trên một câu hỏi đã lưu.

en: How do you want to filter this table for users in this group?
vi: Bạn muốn lọc bảng này cho những người dùng trong nhóm này như thế nào?

en: Pick a saved question that returns the custom view of this table that these users should see.
vi: Chọn một câu hỏi đã lưu trả về chế độ xem tùy chỉnh của bảng này mà những người dùng này sẽ thấy.

en: You can optionally add additional filters here based on user attributes. These filters will be applied on top of any filters that are already in this saved question.
vi: Bạn có thể tùy chọn thêm các bộ lọc bổ sung tại đây dựa trên các thuộc tính của người dùng. Các bộ lọc này sẽ được áp dụng trên bất kỳ bộ lọc nào đã có trong câu hỏi đã lưu này.

en: For this option to work, your users need to have some attributes
vi: Để tùy chọn này hoạt động, người dùng của bạn cần có một số thuộc tính

en: To add additional filters, your users need to have some attributes
vi: Để thêm các bộ lọc bổ sung, người dùng của bạn cần có một số thuộc tính

en: No user attributes
vi: Không có thuộc tính người dùng

en: Pick a user attribute
vi: Chọn một thuộc tính người dùng

en: Pick a parameter
vi: Chọn một thông số

en: Pick a column
vi: Chọn một cột

en: Users in {0} can view
vi: Người dùng trong {0} có thể xem

en: rows in the {0} question
vi: các hàng trong câu hỏi {0}

en: rows in the {0} table
vi: các hàng trong bảng {0}

en: where {0} equals {1}
vi: trong đó {0} bằng {1}

en: and {0} equals {1}
vi: và {0} bằng {1}

en: You can add attributes automatically by setting up an SSO that uses SAML, or you can enter them manually by going to the People section and clicking on the … menu on the far right.
vi: Bạn có thể thêm thuộc tính tự động bằng cách thiết lập SSO sử dụng SAML hoặc bạn có thể nhập chúng theo cách thủ công bằng cách chuyển đến phần Mọi người và nhấp vào menu… ở ngoài cùng bên phải.

en: User attribute
vi: Thuộc tính người dùng

en: We can automatically get your users’ attributes if you’ve set up SSO, or you can add them manually from the "…" menu in the People section of the Admin Panel.
vi: Chúng tôi có thể tự động lấy thuộc tính người dùng của bạn nếu bạn đã thiết lập SSO hoặc bạn có thể thêm chúng theo cách thủ công từ menu "…" trong phần Mọi người của Bảng điều khiển quản trị.

en: Parameter or variable
vi: Tham số hoặc biến

en: equals
vi: bằng

en: Grant sandboxed access
vi: Cấp quyền truy cập sandboxed

en: Sandboxed access
vi: Truy cập sandboxed

en: Edit sandboxed access
vi: Sửa truy cập sandboxed

en: Edit folder details
vi: Chỉnh sửa chi tiết thư mục

en: Change permissions
vi: Thay đổi quyền

en: Create your new folder
vi: Tạo thư mục mới của bạn

en: New folder
vi: Thư mục mới

en: We're having trouble validating your token
vi: Chúng tôi đang gặp sự cố khi xác thực mã thông báo của bạn

en: Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers
vi: Vui lòng kiểm tra kỹ để đảm bảo phiên bản của bạn có thể kết nối với máy chủ của Metabase

en: Get help
vi: Được giúp đỡ

en: Get even more out of Metabase with the Enterprise Edition
vi: Khai thác nhiều hơn nữa Metabase với phiên bản Enterprise

en: All the tools you need to quickly and easily provide reports for your customers, or to help you run and monitor Metabase in a large organization
vi: Tất cả các công cụ bạn cần để nhanh chóng và dễ dàng cung cấp báo cáo cho khách hàng của mình hoặc để giúp bạn chạy và giám sát Metabase trong một tổ chức lớn

en: Activate a license
vi: Kích hoạt giấy phép

en: Your trial is active with these features
vi: Bản dùng thử của bạn đang hoạt động với các tính năng này

en: Trial expires {0}
vi: Thời gian dùng thử hết hạn {0}

en: Need help? Ready to buy?
vi: Cần giúp đỡ? Sẵn sàng để mua?

en: Talk to us
vi: Nói với chúng tôi

en: Your trial has expired
vi: Dùng thử của bạn đã hết hạn

en: Need more time? Ready to buy?
vi: Cần thêm thời gian? Sẵn sàng để mua?

en: Your features are active!
vi: Các tính năng của bạn đang hoạt động!

en: Your licence is valid through {0}
vi: Giấy phép của bạn hợp lệ thông qua {0}

en: Your license has expired
vi: Giấy phép của bạn đã hết hạn

en: It expired on {0}
vi: Nó đã hết hạn vào {0}

en: Want to renew your license?
vi: Muốn gia hạn giấy phép của bạn?

en: Learn how to use this
vi: Tìm hiểu cách sử dụng cái này

en: Not included in your current plan
vi: Không có trong gói hiện tại của bạn

en: Enter the token you recieved from the store
vi: Nhập mã thông báo bạn nhận được từ cửa hàng

en: Activate
vi: Kích hoạt

en: Need help?
vi: Cần giúp đỡ?

en: More info about your problem.
vi: Thông tin thêm về vấn đề của bạn.

en: Contact support
vi: Liên hệ hỗ trợ

en: Enterprise
vi: Doanh nghiệp

en: Data sandboxes
vi: Hộp cát dữ liệu

en: Make sure you're showing the right people the right data with automatic and secure filters based on user attributes.
vi: Đảm bảo rằng bạn đang hiển thị cho đúng người đúng dữ liệu bằng các bộ lọc tự động và an toàn dựa trên các thuộc tính của người dùng.

en: White labeling
vi: Nhãn trắng

en: Match Metabase to your brand with custom colors, your own logo and more.
vi: Kết hợp Metabase với thương hiệu của bạn bằng màu sắc tùy chỉnh, biểu trưng của riêng bạn và hơn thế nữa.

en: Auditing
vi: Kiểm toán

en: Keep an eye on performance and behavior with robust auditing tools.
vi: Theo dõi hiệu suất và hành vi bằng các công cụ kiểm toán mạnh mẽ.

en: Single sign-on
vi: Đăng nhập một lần

en: Provide easy login that works with your exisiting authentication infrastructure.
vi: Cung cấp thông tin đăng nhập dễ dàng hoạt động với cơ sở hạ tầng xác thực hiện có của bạn.

en: Store
vi: Tích trữ

en: Application Name
vi: Tên ứng dụng

en: Color Palette
vi: Bảng màu

en: Favicon
vi: yêu thích

en: Landing Page
vi: Trang đích

en: No groups
vi: Không có nhóm

en: Permissions for {0}
vi: Quyền cho {0}

en: Permissions for this folder
vi: Quyền cho thư mục này

en: Grant Edit access
vi: Cấp quyền truy cập Chỉnh sửa

en: Can modify snippets in this folder
vi: Có thể sửa đổi các đoạn mã trong thư mục này

en: Grant View access
vi: Cấp quyền truy cập Chế độ xem

en: Can insert and use snippets in this folder, but can't edit the SQL they contain
vi: Có thể chèn và sử dụng các đoạn mã trong thư mục này, nhưng không thể chỉnh sửa SQL mà chúng chứa

en: Can't view or insert snippets in this folder
vi: Không thể xem hoặc chèn các đoạn mã trong thư mục này

en: Also change sub-folders
vi: Đồng thời thay đổi các thư mục con

en: First day of the week
vi: Ngày đầu tiên trong tuần

en: There was an issue signing in with Google. Please contact an administrator.
vi: Đã xảy ra sự cố khi đăng nhập với Google. Vui lòng liên hệ với quản trị viên.

en: on the
vi: trên

en: at
vi: tại

en: Open the Metabase actions menu
vi: Mở menu hành động Metabase

en: Do nothing
vi: Không làm gì cả

en: Go to a custom destination
vi: Đi đến một điểm đến tùy chỉnh

en: Update a dashboard filter
vi: Cập nhật bộ lọc trang tổng quan

en: {0} updates {1} filter | {0} updates {1} filters
vi[0]: {0} cập nhật {1} bộ lọc

en: {0} goes to {1}
vi: {0} chuyển đến {1}

en: On-click behavior for each column
vi: Hành vi khi nhấp cho mỗi cột

en: Go to custom destination
vi: Đi đến điểm đến tùy chỉnh

en: Open the actions menu
vi: Mở menu tác vụ

en: Click behavior for {0}
vi: Hành vi nhấp cho {0}

en: Pick one or more filters to update
vi: Chọn một hoặc nhiều bộ lọc để cập nhật

en: Saved question
vi: Câu hỏi đã lưu

en: Link to
vi: Liên kết đến

en: Enter a URL to link to
vi: Nhập một URL để liên kết đến

en: You can insert the value of a column or dashboard filter using its name, like this: {{some_column}}
vi: Bạn có thể chèn giá trị của bộ lọc cột hoặc trang tổng quan bằng cách sử dụng tên của nó, như sau: {{some_column}}

en: e.g. http://acme.com/id/{{user_id}}
vi: ví dụ. http://acme.com/id/{{user_id}}

en: Pick a dashboard...
vi: Chọn một trang tổng quan ...

en: Pick a question...
vi: Chọn một câu hỏi ...

en: Pick a dashboard to link to
vi: Chọn một trang tổng quan để liên kết đến

en: Pick a question to link to
vi: Chọn một câu hỏi để liên kết với

en: Pass values to this dashboard's filters (optional)
vi: Chuyển các giá trị đến các bộ lọc của trang tổng quan này (tùy chọn)

en: Pass values to this question's variables (optional)
vi: Chuyển giá trị cho các biến của câu hỏi này (tùy chọn)

en: Pass values to filter this question (optional)
vi: Chuyển các giá trị để lọc câu hỏi này (tùy chọn)

en: Dashboard filters
vi: Bộ lọc trang tổng quan

en: User attributes
vi: Thuộc tính người dùng

en: Customize link text (optional)
vi: Tùy chỉnh văn bản liên kết (tùy chọn)

en: E.x. Details for {{Column Name}}
vi: Ví dụ. Chi tiết cho {{Column Name}}

en: Values you can reference
vi: Giá trị bạn có thể tham khảo

en: No available targets
vi: Không có mục tiêu khả dụng

en: filter
vi: bộ lọc

en: variable
vi: biến số

en: Other available filters
vi: Các bộ lọc có sẵn khác

en: Avaliable filters
vi: Bộ lọc có sẵn

en: Other available variables
vi: Các biến khả dụng khác

en: Avaliable variables
vi: Các biến có sẵn

en: Other available columns
vi: Các cột có sẵn khác

note: english typo
en: Avaliable columns
vi: Các cột có sẵn

en: user attribute
vi: thuộc tính người dùng

en: Text card
vi: Thẻ văn bản

en: Click behavior
vi: Hành vi nhấp chuột

en: Visualization options
vi: Tùy chọn hiển thị

en: Edit series
vi: Chỉnh sửa chuỗi

en: Add series
vi: Thêm chuỗi

en: On click
vi: Trong một cái nhấp chuột

en: Change title and description
vi: Thay đổi tiêu đề và mô tả

en: You've updated embedded params and will need to update your embed code.
vi: Bạn đã cập nhật các thông số nhúng và sẽ cần cập nhật mã nhúng của mình.

en: Add question
vi: Thêm câu hỏi

en: You're editing this dashboard.
vi: Bạn đang chỉnh sửa bảng điều khiển này.

en: Column to filter on
vi: Cột để lọc

en: snippet collection
vi: bộ sưu tập đoạn mã

en: snippet collections
vi: các bộ sưu tập đoạn mã

en: Give your folder a name
vi: Đặt tên cho thư mục của bạn

en: Something short but sweet
vi: Một cái gì đó ngắn nhưng ngọt ngào

en: Folder this should be in
vi: Thư mục này phải có trong

en: Open the action menu
vi: Mở menu hành động

en: {0} column has custom behavior | {0} columns have custom behavior
vi[0]: Cột {0} có hành vi tùy chỉnh

en: Go to...
vi: Đi đến...

en: Go to dashboard
vi: Đi đến bảng điều khiển

en: Go to question
vi: Đi đến câu hỏi

en: Go to url
vi: Đi tới url

en: Filter this dashboard
vi: Lọc trang tổng quan này

en: Returns the count of rows in the selected data.
vi: Trả về số hàng trong dữ liệu đã chọn.

en: The column or number to sum.
vi: Cột hoặc số để tính tổng.

en: The numeric column to get standard deviation of.
vi: Cột số để nhận độ lệch chuẩn.

en: The numeric column whose values to average.
vi: Cột số có giá trị trung bình.

en: Returns the smallest value found in the column
vi: Trả về giá trị nhỏ nhất được tìm thấy trong cột

en: Sums up the specified column only for rows where the condition is true.
vi: Tính tổng cột được chỉ định chỉ cho các hàng có điều kiện là đúng.

en: Returns the numeric variance for a given column.
vi: Trả về phương sai số cho một cột nhất định.

en: Temperature
vi: Nhiệt độ

en: The column or number to get the variance of.
vi: Cột hoặc số để lấy phương sai.

en: Returns the median value of the specified column.
vi: Trả về giá trị trung bình của cột được chỉ định.

en: The column or number to get the median of.
vi: Cột hoặc số để lấy giá trị trung bình.

en: percentile-value
vi: phần trăm giá trị

en: Returns the value of the column at the percentile value.
vi: Trả về giá trị của cột theo giá trị phân vị.

en: The column or number to get the percentile of.
vi: Cột hoặc số để lấy phần trăm.

en: The value of the percentile.
vi: Giá trị của phân vị.

en: Returns the string of text in all lower case.
vi: Trả về chuỗi văn bản trong tất cả các chữ thường.

en: The column with values to convert to lower case.
vi: Cột có các giá trị cần chuyển đổi thành chữ thường.

en: Returns the text in all upper case.
vi: Trả về văn bản trong tất cả các chữ hoa.

en: The column or text to return a portion of.
vi: Cột hoặc văn bản để trả về một phần.

en: The column or text to search through.
vi: Cột hoặc văn bản để tìm kiếm.

en: Combine two or more strings of text together.
vi: Kết hợp hai hoặc nhiều chuỗi văn bản với nhau.

en: The column or text to begin with.
vi: Cột hoặc văn bản để bắt đầu.

en: This will be added to the end of value1, and so on.
vi: Điều này sẽ được thêm vào cuối giá trị1, v.v.

en: Enormous
vi: To lớn

en: Gigantic
vi: Khổng lồ

en: Returns the number of characters in text.
vi: Trả về số ký tự trong văn bản.

en: The column or text you want to get the length of.
vi: Cột hoặc văn bản bạn muốn lấy độ dài.

en: The column or text you want to trim.
vi: Cột hoặc văn bản bạn muốn cắt.

en: Returns the absolute (positive) value of the specified column.
vi: Trả về giá trị tuyệt đối (dương) của cột được chỉ định.

en: Debt
vi: Nợ

en: The column or number to return absolute (positive) value of.
vi: Cột hoặc số trả về giá trị tuyệt đối (dương).

en: Rounds a decimal number down.
vi: Làm tròn một số thập phân xuống.

en: The column or number to round down.
vi: Cột hoặc số để làm tròn xuống.

en: Rounds a decimal number up.
vi: Làm tròn một số thập phân lên.

en: The column or number to round up.
vi: Cột hoặc số để làm tròn.

en: Rounds a decimal number either up or down to the nearest integer value.
vi: Làm tròn một số thập phân lên hoặc xuống đến giá trị số nguyên gần nhất.

en: The column or number to round to nearest integer.
vi: Cột hoặc số để làm tròn đến số nguyên gần nhất.

en: Returns the square root.
vi: Trả về căn bậc hai.

en: Hypotenuse
vi: Cạnh huyền

en: The column or number to return square root value of.
vi: Cột hoặc số để trả về giá trị căn bậc hai.

en: exponent
vi: số mũ

en: Raises a number to the power of the exponent value.
vi: Nâng một số thành lũy thừa của giá trị số mũ.

en: Length
vi: Chiều dài

en: The column or number raised to the exponent.
vi: Cột hoặc số được nâng lên thành số mũ.

en: The value of the exponent.
vi: Giá trị của số mũ.

en: Returns the base 10 log of the number.
vi: Trả về nhật ký cơ số 10 của số.

en: Value
vi: Giá trị

en: The column or number to return the natural logarithm value of.
vi: Cột hoặc số để trả về giá trị lôgarit tự nhiên.

en: Returns Euler's number, e, raised to the power of the supplied number.
vi: Trả về số của Euler, e, được nâng lên thành lũy thừa của số được cung cấp.

en: Interest Months
vi: Tháng lãi

en: The column or number to return the exponential value of.
vi: Cột hoặc số để trả về giá trị theo cấp số nhân.

en: The column or text to check.
vi: Cột hoặc văn bản để kiểm tra.

en: Checks a date or number column's values to see if they're within the specified range.
vi: Kiểm tra giá trị của cột ngày hoặc số để xem chúng có nằm trong phạm vi được chỉ định hay không.

en: Created At
vi: Được tạo lúc

en: The date or numeric column that should be within the start and end values.
vi: Cột ngày hoặc số phải nằm trong giá trị bắt đầu và giá trị kết thúc.

en: The beginning of the range.
vi: Sự bắt đầu của phạm vi.

en: The end of the range.
vi: Khoảng cuối của dãy.

en: Checks a date column's values to see if they're within the relative range.
vi: Kiểm tra các giá trị của cột ngày để xem chúng có nằm trong phạm vi tương đối hay không.

en: The date column to return interval of.
vi: Cột ngày để trả về khoảng thời gian.

en: Period of interval, where negative values are back in time.
vi: Khoảng thời gian, trong đó các giá trị âm quay ngược thời gian.

en: Type of internal like "day", "month", "year".
vi: Loại nội bộ như "ngày", "tháng", "năm".

en: The column or value to return.
vi: Cột hoặc giá trị cần trả về.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if its not empty, and so on.
vi: Nếu giá trị1 trống, giá trị2 được trả về nếu giá trị đó không trống, v.v.

en: Tests an expression against a list of cases and returns the corresponding value of the first matching case, with an optional default value if nothing else is met.
vi: Kiểm tra một biểu thức với danh sách các trường hợp và trả về giá trị tương ứng của trường hợp khớp đầu tiên, với giá trị mặc định tùy chọn nếu không có gì khác được đáp ứng.

en: The value that will be returned if the preceding condition is true, and so on.
vi: Giá trị sẽ được trả về nếu điều kiện trước là đúng, v.v.

en: Is null
vi: Là rỗng

en: Not null
vi: Có giá trị

en: Additive sum of all the values of a column.
    e.x. total revenue over time.
vi: Tổng cộng của tất cả các giá trị của một cột.
    Ví dụ. tổng doanh thu theo thời gian.

en: Additive count of the number of rows.
    e.x. total number of sales over time.
vi: Tính cộng số lượng hàng.
    Ví dụ. tổng số lần bán hàng theo thời gian.

en: Linked filters
vi: Bộ lọc được liên kết

en: Label
vi: Nhãn

en: Default value
vi: Giá trị mặc định

en: No default
vi: Không có mặc định

en: To view this, {0} must be connected to at least one field.
vi: Để xem phần này, {0} phải được kết nối với ít nhất một trường.

en: Limit this filter's choices
vi: Giới hạn các lựa chọn của bộ lọc này

en: If you have another dashboard filter, you can limit the choices that are listed for this filter based on the selection of the other one.
vi: Nếu bạn có bộ lọc trang tổng quan khác, bạn có thể giới hạn các lựa chọn được liệt kê cho bộ lọc này dựa trên lựa chọn của bộ lọc kia.

en: So first, {0}.
vi: Vì vậy, trước tiên, {0}.

en: add another dashboard filter
vi: thêm một bộ lọc bảng điều khiển

en: If you toggle on one of these dashboard filters, selecting a value for that filter will limit the available choices for {0} filter.
vi: Nếu bạn bật một trong các bộ lọc trang tổng quan này, việc chọn một giá trị cho bộ lọc đó sẽ giới hạn các lựa chọn có sẵn cho bộ lọc {0}.

en: Filtering column
vi: Cột lọc

en: Filtered column
vi: Cột đã lọc

en: Enter user names or email addresses
vi: Nhập tên người dùng hoặc địa chỉ email

en: New snippet
vi: Đoạn mã mới

en: {0}:00 PM
vi: {0}: 00 giờ tối

en: {0}:00 AM
vi: {0}: 00 giờ sáng

en: Hourly
vi: Hàng giờ

en: Daily at {0}
vi: Hàng ngày lúc {0}

en: Weekly at {0} on {1}
vi: Hàng tuần lúc {0} vào {1}

en: Monthly on the {0} {1} at {2}
vi: Hàng tháng vào {0} {1} lúc {2}

en: Delete this subscription
vi: Xóa đăng ký này

en: Subscriptions
vi: Đăng ký

en: Create a dashboard subscription
vi: Tạo một thuê bao dashboard

en: Email it
vi: Gửi nó qua email

en: You can send this dashboard regularly to users or email addresses.
vi: Bạn có thể gửi trang tổng quan này thường xuyên cho người dùng hoặc địa chỉ email.

en: Send it to Slack
vi: Gửi nó đến Slack

en: Pick a channel and a schedule, and Metabase will do the rest.
vi: Chọn một kênh và một lịch trình và Metabase sẽ thực hiện phần còn lại.

en: Email this dashboard
vi: Gửi trang tổng quan này qua email

en: Don't send if there aren't results
vi: Đừng gửi nếu không có kết quả

en: Attach results
vi: Đính kèm kết quả

en: Attachments can contain up to 2,000 rows of data.
vi: Tệp đính kèm có thể chứa tới 2.000 hàng dữ liệu.

en: Send this dashboard to Slack
vi: Gửi trang tổng quan này tới Slack

en: Dashboard does not have a parameter with the ID {0}
vi: Bảng điều khiển không có tham số với ID {0}

en: Parameter {0} does not have any Fields associated with it
vi: Tham số {0} không có bất kỳ Trường nào được liên kết với nó

en: include must be either empty or the value 'tables'
vi: bao gồm phải trống hoặc giá trị 'bảng'

en: `database` is required for all queries whose type is not `internal`.
vi: `cơ sở dữ liệu` là bắt buộc đối với tất cả các truy vấn có kiểu không phải là ʻinternal`.

en: Password login is disabled for this instance.
vi: Đăng nhập bằng mật khẩu bị tắt cho trường hợp này.

en: Your account is disabled. Please contact your administrator.
vi: Tài khoản của bạn bị vô hiệu hóa. Vui lòng liên hệ với quản trị viên của bạn.

en: Your account is disabled.
vi: Tài khoản của bạn bị vô hiệu hóa.

en: Invalid Slack token.
vi: Mã thông báo Slack không hợp lệ.

en: The ''{0}'' command is only available in Metabase Enterprise Edition.
vi: Lệnh '' {0} '' chỉ có trong Metabase Enterprise Edition.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are PRESENT.
vi: Các phần mở rộng Metabase Enterprise Edition CÓ SẴN.

en: Usage of Metabase Enterprise Edition features are subject to the Metabase Commercial License.
vi: Việc sử dụng các tính năng của Metabase Enterprise Edition phải tuân theo Giấy phép Thương mại Metabase.

en: See {0} for details.
vi: Xem {0} để biết chi tiết.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are NOT PRESENT.
vi: Phần mở rộng Metabase Enterprise Edition KHÔNG TỒN TẠI.

en: You''re invited to join {0}''s {1}
vi: Bạn được mời tham gia {0} của {1}

en: {0} created a {1} account
vi: {0} đã tạo một tài khoản {1}

en: {0} accepted their {1} invite
vi: {0} đã chấp nhận lời mời {1} của họ

en: [{0}] Password Reset Request
vi: [{0}] Yêu cầu đặt lại mật khẩu

en: [{0}] Notification
vi: [{0}] Thông báo

en: [{0}] Help make [{1}] better.
vi: [{0}] Giúp cải thiện [{1}].

en: [{0}] Tell us how things are going.
vi: [{0}] Cho chúng tôi biết mọi thứ đang diễn ra như thế nào.

en: Error starting events listener
vi: Lỗi khi bắt đầu trình nghe sự kiện

en: Should we sync user attributes when someone logs in via LDAP?
vi: Chúng ta có nên đồng bộ hóa các thuộc tính người dùng khi ai đó đăng nhập qua LDAP không?

en: Comma-separated list of user attributes to skip syncing for LDAP users.
vi: Danh sách các thuộc tính người dùng được phân tách bằng dấu phẩy để bỏ qua đồng bộ hóa cho người dùng LDAP.

en: Invalid token
vi: Mã không hợp lệ

en: Slack API error: {0}
vi: Lỗi API Slack: {0}

en: Slack channel named `metabase_files` is missing!
vi: Kênh Slack có tên `metabase_files` bị thiếu!

en: Please create or unarchive the channel in order to complete the Slack integration.
vi: Vui lòng tạo hoặc hủy lưu trữ kênh để hoàn tất quá trình tích hợp Slack.

en: The channel is used for storing graphs that are included in Pulses and MetaBot answers.
vi: Kênh được sử dụng để lưu trữ các biểu đồ được bao gồm trong các câu trả lời Pulses và MetaBot.

en: Uploaded image
vi: Hình ảnh đã tải lên

en: Error uploading file to Slack:
vi: Lỗi khi tải tệp lên Slack:

en: Invalid session. Expected an instance of Session.
vi: Phiên không hợp lệ. Dự kiến một thể hiện của phiên.

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is
vi: SameSite của cookie phiên được định cấu hình thành "Không có", nhưng trang web thì

en: served over an insecure connection. Some browsers will reject
vi: được phân phát qua một kết nối không an toàn. Một số trình duyệt sẽ từ chối.

en: cookies under these conditions.
vi: cookie trong các điều kiện này.

en: Top folder
vi: Thư mục trên cùng

en: :parameters must be a sequence of maps with String :id keys
vi: :tham số phải là một chuỗi bản đồ với các khóa String: id

en: Invalid human-readable-values: values must be a sequence; each item must be nil or a string
vi: Giá trị con người có thể đọc được không hợp lệ: giá trị phải là một chuỗi; mỗi mục phải là nil hoặc một chuỗi

en: :values must be present to fetch :human_readable_values
vi: : giá trị phải có để tìm nạp: giá trị con người có thể đọc được

en: Field values total length is > {0}.
vi: Tổng độ dài các giá trị trường là> {0}.

en: snippet names cannot include '}' or start with spaces
vi: tên đoạn mã không được bao gồm '}' hoặc bắt đầu bằng dấu cách

en: Error executing chain filter query
vi: Lỗi khi thực hiện truy vấn bộ lọc chuỗi

en: Field {0} does not exist.
vi: Trường {0} không tồn tại.

en: Cannot search against non-Text Field {0} {1}
vi: Không thể tìm kiếm đối với Trường không phải Văn bản {0} {1}

en: Granting permissions for group {0}: {1}
vi: Cấp quyền cho nhóm {0}: {1}

en: Revoking permissions for group {0}: {1}
vi: Thu hồi quyền cho nhóm {0}: {1}

en: Invalid DB permissions: if you have write access for native queries, you must have full data access.
vi: Quyền DB không hợp lệ: nếu bạn có quyền ghi cho các truy vấn gốc, bạn phải có toàn quyền truy cập dữ liệu.

en: Invalid DB permissions: if you have readonly native query access, you must also have data access.
vi: Quyền DB không hợp lệ: nếu bạn có quyền truy cập truy vấn gốc chỉ đọc, bạn cũng phải có quyền truy cập dữ liệu.

en: Changing permissions from: {0} to: {1}
vi: Thay đổi quyền từ: {0} thành: {1}

en: login attribute keys must be a keyword or string
vi: khóa thuộc tính đăng nhập phải là một từ khóa hoặc chuỗi

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts.
vi: Ngôn ngữ mặc định cho tất cả người dùng trên Metabase UI, email hệ thống, xung và cảnh báo.

en: Users can individually override this default language from their own account settings.
vi: Người dùng có thể ghi đè riêng ngôn ngữ mặc định này từ cài đặt tài khoản của riêng họ.

en: Default page to show the user
vi: Trang mặc định để hiển thị cho người dùng

en: Allow this origin to embed the full Metabase application
vi: Cho phép nguồn gốc này nhúng ứng dụng Metabase đầy đủ

en: Values greater than {0} ({1}) are not allowed.
vi: Giá trị lớn hơn {0} ({1}) không được phép.

en: This will replace the word "Metabase" wherever it appears.
vi: Từ này sẽ thay thế từ "Metabase" ở bất kỳ nơi nào nó xuất hiện.

en: These are the primary colors used in charts and throughout Metabase. You might need to refresh your browser to see your changes take effect.
vi: Đây là những màu cơ bản được sử dụng trong biểu đồ và trên toàn bộ Metabase. Bạn có thể cần phải làm mới trình duyệt của mình để xem các thay đổi của bạn có hiệu lực.

en: For best results, use an SVG file with a transparent background.
vi: Để có kết quả tốt nhất, hãy sử dụng tệp SVG có nền trong suốt.

en: The url or image that you want to use as the favicon.
vi: Url hoặc hình ảnh mà bạn muốn sử dụng làm biểu tượng yêu thích.

en: Allow logging in by email and password.
vi: Cho phép đăng nhập bằng email và mật khẩu.

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
      It won''t affect SQL queries.
vi: Điều này sẽ ảnh hưởng đến những thứ như nhóm theo tuần hoặc lọc trong các truy vấn GUI. Nó sẽ không ảnh hưởng đến các truy vấn SQL.

en: Unable to validate token
vi: Không thể xác thực mã thông báo

en: Token format is invalid.
vi: Định dạng mã thông báo không hợp lệ.

en: Error validating token
vi: Lỗi khi xác thực mã thông báo

en: Error filtering against {0} Field: unable to parse String {1} to a {2}
vi: Lỗi khi lọc theo {0} Trường: không thể phân tích cú pháp Chuỗi {1} thành {2}

en: Error fetching details for Job: {0}
vi: Lỗi khi tìm nạp chi tiết cho Công việc: {0}

en: Starting sync task for Database {0}.
vi: Bắt đầu tác vụ đồng bộ hóa cho Cơ sở dữ liệu {0}.

en: Cannot sync Database {0}: Database does not exist.
vi: Không thể đồng bộ hóa Cơ sở dữ liệu {0}: Cơ sở dữ liệu không tồn tại.

en: Update Field values task triggered for Database {0}.
vi: Tác vụ Cập nhật giá trị Trường được kích hoạt cho Cơ sở dữ liệu {0}.

en: Skipping update, automatic Field value updates are disabled for Database {0}.
vi: Bỏ qua cập nhật, cập nhật giá trị Trường tự động bị tắt cho Cơ sở dữ liệu {0}.

en: SAML Identity Provider Issuer
vi: Nhà cung cấp dịch vụ nhận dạng SAML

en: SAML Identity Provider SSO URL
vi: URL SSO của nhà cung cấp danh tính SAML

en: DB Name
vi: Tên DB

en: DB Engine
vi: Công cụ DB

en: Unknown name
vi: Cái tên không quen biết

en: Unknown engine
vi: Động cơ không xác định

en: Edit collection
vi: Chỉnh sửa bộ sưu tập

en: Pinned items
vi: Các mục được ghim

en: Other users' personal collections
vi: Bộ sưu tập cá nhân của người dùng khác

en: View archive
vi: Xem kho lưu trữ

en: Your personal collection
vi: Bộ sưu tập cá nhân của bạn

en: Nothing to see yet.
vi: Chưa có gì để xem.

en: Use collections to organize and group dashboards and questions for your team or yourself
vi: Sử dụng các bộ sưu tập để sắp xếp và nhóm các trang tổng quan và các câu hỏi cho nhóm của bạn hoặc cho chính bạn

en: Unpin this item
vi: Bỏ ghim mục này

en: Available filters
vi: Bộ lọc có sẵn

en: Available variables
vi: Các biến có sẵn

en: Available columns
vi: Các cột có sẵn

en: Include User ID and query hash in queries
vi: Bao gồm User ID và hàm băm truy vấn trong các truy vấn

en: When on, Metabase User ID and query hash get appended to queries on this database, which can be useful for auditing and debugging. However, this causes each query to look distinct, preventing BigQuery from returning cached results, which may increase your costs.
vi: Khi bật, ID người dùng Metabase và băm truy vấn được nối vào các truy vấn trên cơ sở dữ liệu này, có thể hữu ích cho việc kiểm tra và gỡ lỗi. Tuy nhiên, điều này khiến mỗi truy vấn trông khác biệt, ngăn BigQuery trả lại kết quả được lưu trong bộ nhớ cache, điều này có thể làm tăng chi phí của bạn.

en: Periodically refingerprint tables
vi: Định kỳ nhập lại bảng

en: When syncing with this database, Metabase will scan a subset of values of fields to gather statistics that enable things like improved binning behavior in charts, and to generally make your Metabase instance smarter.
vi: Khi đồng bộ hóa với cơ sở dữ liệu này, Metabase sẽ quét một tập hợp con các giá trị của các trường để thu thập thống kê cho phép những thứ như hành vi binning được cải thiện trong biểu đồ và nói chung làm cho phiên bản Metabase của bạn thông minh hơn.

en: Updated date
vi: Ngày cập nhật

en: Updated time
vi: Cập nhật thời gian

en: Updated timestamp
vi: Đã cập nhật dấu thời gian

en: Type of interval like "day", "month", "year".
vi: Loại khoảng thời gian như "ngày", "tháng", "năm".

en: Filter by this column
vi: Lọc theo cột này

en: Column formatting
vi: Định dạng cột

en: Sort ascending
vi: Sắp xếp tăng dần

en: Sort descending
vi: Sắp xếp giảm dần

en: Browse data
vi: Duyệt dữ liệu

en: Show maximum (first {0})
vi: Hiển thị tối đa ({0} đầu tiên)

en: There was a problem with this visualization
vi: Đã xảy ra sự cố với hình ảnh này

en: Showing first {0} rows
vi: Hiển thị {0} hàng đầu tiên

en: first
vi: Đầu tiên

en: last
vi: Cuối cùng

en: Emailed
vi: Đã gửi qua email

en: Sent to
vi: Gửi đến

en: Sent
vi: Gởi

en: hourly
vi: hàng giờ

en: daily at {0}
vi: hàng ngày lúc {0}

en: {0} at {1}
vi: {0} lúc {1}

en: monthly on the {0} {1} at {2}
vi: hàng tháng vào {0} {1} lúc {2}

en:  and {0} other |  and {0} others
vi[0]:  và {0} khác

en: This dashboard will no longer be emailed to {0} {1}
vi: Trang tổng quan này sẽ không còn được gửi qua email tới {0} {1}

en: Slack channel {0} will no longer get this dashboard {1}
vi: Kênh Slack {0} sẽ không nhận được trang tổng quan này nữa {1}

en: Channel {0} will no longer receive this dashboard {1}
vi: Kênh {0} sẽ không nhận được trang tổng quan này nữa {1}

en: Schedules
vi: Lịch trình

en: Set up a new schedule
vi: Thiết lập một lịch trình mới

en: Close
vi: Đóng

en: You'll need to {0} first.
vi: Trước tiên, bạn cần phải {0}.

en: First, you'll have to {0}.
vi: Trước tiên, bạn sẽ phải {0}.

en: Rows {0}-{1} of first {2}
vi: Hàng {0} - {1} trong số {2} đầu tiên

en: Drag fields here
vi: Kéo các trường vào đây

en: Percentage
vi: Phần trăm

en: Totals for {0}
vi: Tổng số cho {0}

en: Grand totals
vi: Tổng số

en: Row totals
vi: Tổng số hàng

en: Fields to use for the table rows
vi: Các trường sử dụng cho các hàng trong bảng

en: Fields to use for the table columns
vi: Các trường sử dụng cho các cột trong bảng

en: Fields to use for the table values
vi: Các trường sử dụng cho các giá trị bảng

en: Pivot tables can only be used with aggregated queries.
vi: Bảng tổng hợp chỉ có thể được sử dụng với các truy vấn tổng hợp.

en: Pivot Table
vi: Bảng tổng hợp

en: Waterfall
vi: Thác nước

en: waterfall chart
vi: biểu đồ thác nước

en: Increase color
vi: Tăng màu sắc

en: Decrease color
vi: Giảm màu

en: Show total
vi: Hiển thị tổng số

en: Total color
vi: Tổng số màu

en: Unable to run internal query function: cannot resolve {0}
vi: Không thể chạy hàm truy vấn nội bộ: không thể giải quyết {0}

en: Audit App queries are not enabled on this instance.
vi: Truy vấn ứng dụng kiểm tra không được bật trong trường hợp này.

en: Invalid internal query function: {0} is not marked as an ^:internal-query-fn
vi: Hàm truy vấn nội bộ không hợp lệ: {0} không được đánh dấu là ^: internal-query-fn

en: Error: sandboxing is not enabled for this instance.
vi: Lỗi: hộp cát không được bật cho trường hợp này.

en: Please check you have set a valid Enterprise token and try again.
vi: Vui lòng kiểm tra xem bạn đã đặt mã thông báo Doanh nghiệp hợp lệ chưa và thử lại.

note: If the current permissions are nil, then we would return false which could give a potentially segmented user access they shouldn't have. If we don't have permissions, we can't determine whether they are segmented, so throw.
en: No permissions found for current user
vi: Không tìm thấy quyền cho người dùng hiện tại

en: User ''{0}'' attempted to access an inaccessible field. Accessible fields {1}, fields in query {2}
vi: Người dùng '' {0} '' đã cố truy cập vào một trường không thể truy cập được. Các trường có thể truy cập {1}, các trường trong truy vấn {2}

en: User not able to query field
vi: Người dùng không thể truy vấn trường

en: Found more than one group table access policy for user ''{0}''
vi: Đã tìm thấy nhiều chính sách truy cập bảng nhóm cho người dùng '' {0} ''

en: Query requires user attribute `{0}`
vi: Truy vấn yêu cầu thuộc tính người dùng `{0} '

en: invalid --mode value
vi: giá trị --mode không hợp lệ

en: invalid --on-error value
vi: giá trị --on-error không hợp lệ

en: invalid context seed value
vi: giá trị gốc ngữ cảnh không hợp lệ

en: Dump was produced using a different version of Metabase. Things may break!
vi: Dump được tạo bằng phiên bản Metabase khác. Mọi thứ có thể bị vỡ!

en: Error loading dump: {0}
vi: Lỗi khi tải kết xuất: {0}

en: {0} is not a valid user
vi: {0} không phải là người dùng hợp lệ

en: Error dumping {0}
vi: Lỗi kết xuất {0}

en: No admin users found! At least one admin user is needed to act as the owner for all the loaded entities.
vi: Không tìm thấy người dùng quản trị nào! Cần có ít nhất một người dùng quản trị viên để đóng vai trò là chủ sở hữu của tất cả các thực thể đã tải.

en: Error loading dependencies: reference to an unknown entity {0}
vi: Lỗi khi tải phần phụ thuộc: tham chiếu đến một thực thể không xác định {0}

en: Can''t resolve {0} in fully qualified name {1}
vi: Không thể giải quyết {0} bằng tên đủ điều kiện {1}

en: Model {0} does not support upsert
vi: Mô hình {0} không hỗ trợ nâng cấp

en: Error inserting {0}
vi: Lỗi khi chèn {0}

en: Inserting {0}
vi: Chèn {0}

en: {0} already exists -- skipping
vi: {0} đã tồn tại - đang bỏ qua

en: Skipping {0} (nothing to update)
vi: Đang bỏ qua {0} (không có gì để cập nhật)

en: Updating {0}
vi: Đang cập nhật {0}

en: Error updating {0}
vi: Lỗi khi cập nhật {0}

en: SSO has not been enabled and/or configured
vi: SSO chưa được kích hoạt và / hoặc định cấu hình

en: SSO requires a valid token
vi: SSO yêu cầu mã thông báo hợp lệ

en: Error returning SSO entry point
vi: Lỗi khi trả lại điểm nhập SSO

en: Error logging in
vi: lỗi đăng nhập

en: Can't create new JWT user when JWT is not configured
vi: Không thể tạo người dùng JWT mới khi JWT không được định cấu hình

en: JWT SSO has not been enabled and/or configured
vi: JWT SSO chưa được bật và / hoặc định cấu hình

en: Invalid SAML configuration: could not find user email.
vi: Cấu hình SAML không hợp lệ: không thể tìm thấy email của người dùng.

en: We tried looking for {0}, but couldn't find the attribute.
vi: Chúng tôi đã thử tìm kiếm {0}, nhưng không thể tìm thấy thuộc tính này.

en: Please make sure your SAML IdP is properly configured.
vi: Hãy đảm bảo rằng SAML IdP của bạn được định cấu hình đúng cách.

en: SAML has not been enabled and/or configured
vi: SAML chưa được bật và / hoặc định cấu hình

en: Warning: expected `redirect` param, but none is present
vi: Cảnh báo: dự kiến tham số `redirect`, nhưng không có thông số nào

en: Error generating SAML request
vi: Lỗi khi tạo yêu cầu SAML

en: Unable to log in: SAML IdP certificate is not set.
vi: Không thể đăng nhập: Chứng chỉ SAML IdP chưa được đặt.

en: SAML response validation failed
vi: Xác thực phản hồi SAML không thành công

en: Unable to log in: SAML response validation failed
vi: Không thể đăng nhập: Xác thực phản hồi SAML không thành công

en: Unable to log in: SAML info does not contain user attributes.
vi: Không thể đăng nhập: Thông tin SAML không chứa thuộc tính người dùng.

en: Enable SAML authentication.
vi: Bật xác thực SAML.

en: This is the URL where your users go to log in to your identity provider. Depending on which IdP you''re
    using, this usually looks like https://your-org-name.example.com or https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml
vi: Đây là URL nơi người dùng của bạn truy cập để đăng nhập vào nhà cung cấp danh tính của bạn. Tùy thuộc vào IdP bạn là
    bằng cách sử dụng, điều này thường trông giống như https://your-org-name.example.com hoặc https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml

en: Error parsing SAML identity provider certificate
vi: Lỗi phân tích cú pháp chứng chỉ nhà cung cấp danh tính SAML

en: Invalid identity provider certificate. Certificate should be a base-64 encoded string.
vi: Chứng chỉ nhà cung cấp danh tính không hợp lệ. Chứng chỉ phải là một chuỗi được mã hóa base-64.

en: Encoded certificate for the identity provider. Depending on your IdP, you might need to download this,
    open it in a text editor, then copy and paste the certificate's contents here.
vi: Chứng chỉ được mã hóa cho nhà cung cấp danh tính. Tùy thuộc vào IdP của bạn, bạn có thể cần tải xuống cái này,
    mở nó trong trình soạn thảo văn bản, sau đó sao chép và dán nội dung của chứng chỉ vào đây.

en: This is a unique identifier for the IdP. Often referred to as Entity ID or simply 'Issuer'. Depending
    on your IdP, this usually looks something like http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v
vi: Đây là số nhận dạng duy nhất cho IdP. Thường được gọi là ID thực thể hoặc đơn giản là 'Nhà phát hành'. Tùy
    trên IdP của bạn, điều này thường trông giống như http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v

en: This application name will be used for requests to the Identity Provider
vi: Tên ứng dụng này sẽ được sử dụng cho các yêu cầu đến Nhà cung cấp danh tính

en: Absolute path to the Keystore file to use for signing SAML requests
vi: Đường dẫn tuyệt đối đến tệp Kho khóa để sử dụng để ký các yêu cầu SAML

en: Password for opening the keystore
vi: Mật khẩu để mở kho khóa

en: Alias for the key that Metabase should use for signing SAML requests
vi: Bí danh cho khóa mà Metabase nên sử dụng để ký các yêu cầu SAML

en: SAML attribute for the user''s email address
vi: Thuộc tính SAML cho địa chỉ email của người dùng

en: SAML attribute for the user''s first name
vi: Thuộc tính SAML cho tên của người dùng

en: SAML attribute for the user''s last name
vi: Thuộc tính SAML cho họ của người dùng

en: Enable group membership synchronization with SAML.
vi: Bật đồng bộ hóa thành viên nhóm với SAML.

en: SAML attribute for group syncing
vi: Thuộc tính SAML để đồng bộ hóa nhóm

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are SAML groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing SAML to Metabase group mappings.
vi: JSON chứa SAML đến ánh xạ nhóm Metabase.

en: Enable JWT based authentication
vi: Bật xác thực dựa trên JWT

en: URL of JWT based login page
vi: URL của trang đăng nhập dựa trên JWT

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages
vi: Chuỗi được sử dụng để tạo ra khóa cá nhân được sử dụng để xác thực thông báo JWT

en: Key to retrieve the JWT user's email address
vi: Chìa khóa để truy xuất địa chỉ email của người dùng JWT

en: Key to retrieve the JWT user's first name
vi: Khóa để lấy tên người dùng JWT

en: Key to retrieve the JWT user's last name
vi: Chìa khóa để truy xuất họ của người dùng JWT

en: Key to retrieve the JWT user's groups
vi: Chìa khóa để truy xuất các nhóm của người dùng JWT

en: Enable group membership synchronization with JWT.
vi: Bật đồng bộ hóa thành viên nhóm với JWT.

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are JWT groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing JWT to Metabase group mappings.
vi: JSON chứa ánh xạ nhóm JWT tới Metabase.

en: Should new email notifications be sent to admins, for all new SSO users?
vi: Thông báo email mới có nên được gửi tới quản trị viên, cho tất cả người dùng SSO mới không?

en: New SSO user created: {0} ({1})
vi: Người dùng SSO mới được tạo: {0} ({1})

en: Cannot convert a {0} to a {1}
vi: Không thể chuyển đổi {0} thành {1}

en: Cannot extract {0} from a TIME field
vi: Không thể trích xuất {0} từ trường TIME

en: Cannot extract {0} from a DATE field
vi: Không thể trích xuất {0} từ trường DATE

en: Cannot extract {0} from a DATETIME or TIMESTAMP
vi: Không thể giải nén {0} từ DATETIME hoặc TIMESTAMP

note: trying to add an `hour` to a `date` or a `year` to a `time` is something we shouldn't be allowing in the UI in the first place
en: Invalid query: you cannot add a {0} to a {1} column.
vi: Truy vấn không hợp lệ: bạn không thể thêm cột {0} vào cột {1}.

en: It doesn''t make sense to convert between DATEs and TIMEs!
vi: Sẽ không hợp lý khi chuyển đổi giữa DATEs và TIMEs!

en: Druid request error [{0}]: {1}
vi: Lỗi yêu cầu Druid [{0}]: {1}

en: Failed to parse Druid response body: {0}
vi: Không thể phân tích cú pháp nội dung phản hồi Druid: {0}

en: Error running query:
vi: Lỗi khi chạy truy vấn:

en: Client closed connection, no queryId found, can't cancel query
vi: Máy khách đã đóng kết nối, không tìm thấy queryId, không thể hủy truy vấn

en: Client closed connection, canceling Druid queryId {0}
vi: Ứng dụng khách đã đóng kết nối, đang hủy bỏ truy vấn Druid {0}

en: Canceling Druid query with ID {0}
vi: Hủy truy vấn Druid với ID {0}

en: Failed to cancel Druid query with queryId {0}
vi: Không thể hủy truy vấn Druid với queryId {0}

en: Don''t know how to retrieve results for columns {0}
vi: Không biết cách truy xuất kết quả cho các cột {0}

en: Error post-processing Druid query results
vi: Lỗi sau khi xử lý kết quả truy vấn Druid

en: Error reducing Druid query results
vi: Lỗi khi giảm kết quả truy vấn Druid

en: WARNING: Don't know how to combine these intervals into a single interval.
vi: CẢNH BÁO: Không biết cách kết hợp các quãng này thành một quãng duy nhất.

en: Ignoring intervals: {0}
vi: Bỏ qua các khoảng thời gian: {0}

en: Error creating aggregation clause
vi: Lỗi khi tạo mệnh đề tổng hợp

en: Expected :aggregation-options, constant, or expression.
vi: Dự kiến: tùy chọn tổng hợp, hằng số hoặc biểu thức.

en: grouped timeseries queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
vi: chỉ có thể sắp xếp các truy vấn về thời gian được nhóm theo cột '' dấu thời gian ''.

en: scan queries can only be sorted if they include the ''timestamp'' column.
vi: truy vấn quét chỉ có thể được sắp xếp nếu chúng bao gồm cột '' dấu thời gian ''.

en: scan queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
vi: truy vấn quét chỉ có thể được sắp xếp theo cột '' dấu thời gian ''.

en: Error generating Druid query
vi: Lỗi khi tạo truy vấn Druid

en: Fetching Google access/refresh tokens with auth-code {0}...
vi: Tìm nạp mã truy cập / làm mới Google bằng mã xác thực {0} ...

en: Multiple date filters are not supported in filters:
vi: Bộ lọc nhiều ngày không được hỗ trợ trong các bộ lọc:

en: Unexpected columns in results: {0}
vi: Các cột không mong muốn trong kết quả: {0}

en: Unable to parse query: {0}
vi: Không thể phân tích cú pháp truy vấn: {0}

en: Don''t know how to substitute {0} {1}
vi: Không biết cách thay thế {0} {1}

en: Substituted {0} -> {1}
vi: Đã thay thế {0} -> {1}

en: Don''t know how to handle aggregation {0}
vi: Không biết cách xử lý tập hợp {0}

en: Using DNS SRV requires a FQDN for host
vi: Sử dụng DNS SRV yêu cầu FQDN cho máy chủ

en: No database name specified in URI. Monger requires a database to be explicitly configured.
vi: Không có tên cơ sở dữ liệu nào được chỉ định trong URI. Monger yêu cầu cơ sở dữ liệu phải được cấu hình rõ ràng.

en: Opened new MongoDB connection.
vi: Đã mở kết nối MongoDB mới.

en: Closed MongoDB connection.
vi: Đã đóng kết nối MongoDB.

en: fetch-next-page w/ URI
vi: tìm nạp-trang tiếp theo w / URI

en: Error running query.
vi: Lỗi khi chạy truy vấn.

en: Client connection closed, no query-id found, can't cancel query
vi: Kết nối ứng dụng khách bị đóng, không tìm thấy id truy vấn, không thể hủy truy vấn

en: Error canceling query with ID {0}
vi: Lỗi khi hủy truy vấn với ID {0}

en: Error executing query
vi: Lỗi khi thực thi truy vấn

en: Failed to fetch materialized views for this database
vi: Không tìm nạp được các dạng xem cụ thể hóa cho cơ sở dữ liệu này

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card associated with it
vi: Cảnh báo không hợp lệ: Cảnh báo không có Thẻ được liên kết với nó

en: Error determining whether Database supports nested queries
vi: Lỗi khi xác định xem Cơ sở dữ liệu có hỗ trợ các truy vấn lồng nhau hay không

en: Invalid query params: could not determine slug for parameter with ID {0}
vi: Tham số truy vấn không hợp lệ: không thể xác định slug cho tham số có ID {0}

en: Cannot search for values: {0} is not an enabled parameter.
vi: Không thể tìm kiếm giá trị: {0} không phải là một tham số được bật.

en: You can''t specify a value for {0} if it's already set in the JWT.
vi: Bạn không thể chỉ định giá trị cho {0} nếu nó đã được đặt trong JWT.

en: Error compiling HoneySQL form
vi: Lỗi khi biên dịch biểu mẫu HoneySQL

en: Not a valid Database/Database ID/JDBC spec
vi: Không phải là thông số cơ sở dữ liệu / ID cơ sở dữ liệu / JDBC hợp lệ

en: You don''t have any cards yet.
vi: Bạn chưa có bất kỳ thẻ nào.

en: Here are your {0} most recent cards:
vi: Đây là {0} thẻ gần đây nhất của bạn:

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, `{2}`, and `{3}`.
vi: giá trị phải là một bản đồ với các phím `{0}`, `{1}`, `{2}` và `{3} '.

en: Not creating proxy JDBC driver for class {0} -- original driver was loaded by system ClassLoader
vi: Không tạo trình điều khiển JDBC proxy cho lớp {0} - trình điều khiển gốc đã được tải bởi hệ thống ClassLoader

en: Query took {0} to run; minimum for cache eligibility is {1}
vi: Truy vấn mất {0} để chạy; tối thiểu để đủ điều kiện trong bộ nhớ cache là {1}

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to wrap field references in explicit :joined-field clauses.
vi: Không thể giải quyết trường đã tham gia do các liên kết không rõ ràng: bảng {0} (ID {1}) được tham gia nhiều lần. Bạn cần bao bọc các tham chiếu trường trong mệnh đề rõ ràng: trường đã kết hợp.

en: I don''t know how to `overflow stack`. Here''s what I can do: `help`, `list`, `show`
vi: Tôi không biết cách `` ngăn xếp tràn ''. Đây là những gì tôi có thể làm: `help`,` list`, `show`

en: Test setting - this only shows up in dev (1)
vi: Cài đặt thử nghiệm - điều này chỉ hiển thị trong nhà phát triển (1)

en: Test setting - this only shows up in dev (2)
vi: Cài đặt thử nghiệm - điều này chỉ hiển thị trong nhà phát triển (2)

en: Test setting - this only shows up in dev (3)
vi: Cài đặt thử nghiệm - điều này chỉ hiển thị trong nhà phát triển (3)

en: Test setting - this only shows up in dev (4)
vi: Cài đặt thử nghiệm - điều này chỉ hiển thị trong nhà phát triển (4)

en: Test setting - with i18n
vi: Cài đặt thử nghiệm - với i18n

en: This is a sample sensitive Setting.
vi: Đây là Cài đặt nhạy cảm với mẫu.

[ctx: This is a new information message on the new pulse creation page.]
en: Pulses are being phased out
vi: Xung đang được loại bỏ dần

[ctx: An info message letting you know you can create dashboard subscriptions instead of pulses.]
en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
vi: Bây giờ bạn có thể thiết lập {0} để thay thế. Chúng tôi sẽ xóa Pulses trong một bản phát hành trong tương lai và giúp bạn di chuyển bất kỳ phần nào mà bạn vẫn có.

en: dashboard subscriptions
vi: đăng ký bảng điều khiển

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}
vi: {0} biểu đồ trong đăng ký của bạn sẽ không giống như trong trang tổng quan của bạn. {1}

en: minutes past the hour
vi: phút qua giờ

en: Email sent
vi: Đã gửi email

en: Add data to share this dashboard
vi: Thêm dữ liệu để chia sẻ trang tổng quan này

en: Dashboard subscriptions
vi: Đăng ký trang tổng quan

en: Text as a ISO-8601 timestamp
vi: Văn bản dưới dạng dấu thời gian ISO-8601

en: Text as a ISO-8601 time
vi: Văn bản dưới dạng thời gian ISO-8601

en: Text as a ISO-8601 date
vi: Văn bản dưới dạng ngày ISO-8601

en: UNIX Timestamp (Microseconds)
vi: Dấu thời gian UNIX (Micro giây)

en: Pulses are being phased out
vi: Xung đang được loại bỏ dần

en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
vi: Bây giờ bạn có thể thiết lập {0} để thay thế. Chúng tôi sẽ xóa Pulses trong một bản phát hành trong tương lai và giúp bạn di chuyển bất kỳ phần nào mà bạn vẫn có.

en: File format
vi: Định dạng tệp

en: Questions to attach
vi: Câu hỏi để đính kèm

en: Delete this subscription to {0}?
vi: Xóa đăng ký này với {0}?

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}.
vi: Biểu đồ {0} trong đăng ký của bạn sẽ không giống như trong trang tổng quan của bạn. {1}.

en: Fields to use for the table {0}
vi: Các trường sử dụng cho bảng {0}

en: rows
vi: hàng

en: columns
vi: cột

en: values
vi: giá trị

en: Error normalizing form.
vi: Lỗi khi chuẩn hóa biểu mẫu.

en: Error canonicalizing query
vi: Lỗi khi chuẩn hóa truy vấn

en: Error performing whole query transformations
vi: Lỗi khi thực hiện toàn bộ chuyển đổi truy vấn

en: Error normalizing query
vi: Lỗi khi chuẩn hóa truy vấn

en: Sandbox Cards can''t return columns that aren't present in the Table they are sandboxing.
vi: Thẻ hộp cát không thể trả về các cột không có trong Bảng mà chúng đang hộp cát.

en: Sandbox Cards can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
vi: Thẻ hộp cát không thể trả về các cột có loại khác với Bảng mà chúng đang hộp cát.

en: Cannot update Card: Card is used for Sandboxing, and updates would violate sandbox rules.
vi: Không thể cập nhật Thẻ: Thẻ được sử dụng cho Hộp cát và các bản cập nhật sẽ vi phạm quy tắc hộp cát.

en: You cannot change the Table ID of a GTAP once it has been created.
vi: Bạn không thể thay đổi ID bảng của GTAP khi nó đã được tạo.

en: `database` is required for all queries.
vi: `cơ sở dữ liệu` là bắt buộc cho tất cả các truy vấn.

en: ERROR {0}
vi: LỖI {0}

en: copied {0} instances.
vi: đã sao chép {0} phiên bản.

en: Copying instances of {0}...
vi: Đang sao chép các bản sao của {0} ...

en: Error copying instances of {0}
vi: Lỗi khi sao chép các bản sao của {0}

en: Temporarily disabling DB constraints...
vi: Tạm thời vô hiệu hóa các ràng buộc DB ...

en: Re-enabling DB constraints...
vi: Bật lại các ràng buộc DB ...

en: Setting Postgres sequence ids to proper values...
vi: Đặt id chuỗi Postgres thành giá trị thích hợp ...

note: make sure the source database is up-do-date
en: Set up {0} source database and run migrations...
vi: Thiết lập cơ sở dữ liệu nguồn {0} và chạy di chuyển ...

note: make sure the dest DB is up-to-date don't need or want to run data migrations in the target DB, since the data is already migrated appropriately
en: Set up {0} target database and run migrations...
vi: Thiết lập {0} cơ sở dữ liệu đích và chạy di chuyển ...

note: make sure target DB is empty
en: Testing if target {0} database is already populated...
vi: Kiểm tra xem cơ sở dữ liệu mục tiêu {0} đã được điền chưa ...

en: Unsupported application database type: {0} is not currently supported.
vi: Loại cơ sở dữ liệu ứng dụng không được hỗ trợ: {0} hiện không được hỗ trợ.

en: Check the value of MB_DB_CONNECTION_URI.
vi: Kiểm tra giá trị của MB_DB_CONNECTION_URI.

en: Driver {0} does not support {1}
vi: Trình điều khiển {0} không hỗ trợ {1}

en: No magnitude known for {0}
vi: Không có cường độ nào được biết đến cho {0}

en: Error resolving source query
vi: Lỗi khi giải quyết truy vấn nguồn

en: Have your email configured for you.
vi: Đã cấu hình email của bạn cho bạn.

en: Have your server maintained for you.
vi: Bảo trì máy chủ cho bạn.

en: Want to have upgrades taken care of for you?
vi: Bạn muốn nâng cấp được chăm sóc cho bạn?

en: Migrate to Metabase Cloud.
vi: Di chuyển sang Metabase Cloud.

en: Manage Metabase Cloud
vi: Quản lý đám mây Metabase

en: Show totals
vi: Hiển thị tổng số

en: Sort order
vi: Thứ tự sắp xếp

en: See options…
vi: Xem các tùy chọn…

en: This database does not support pivot tables.
vi: Cơ sở dữ liệu này không hỗ trợ bảng tổng hợp.

en: Invalid GeoJSON file location: must either start with http:// or https:// or be a relative path to a file on the classpath.
vi: Vị trí tệp GeoJSON không hợp lệ: phải bắt đầu bằng http: // hoặc https: // hoặc là một đường dẫn liên quan đến tệp trên classpath.

en: URLs referring to hosts that supply internal hosting metadata are prohibited.
vi: URL đề cập đến các máy chủ cung cấp siêu dữ liệu lưu trữ nội bộ đều bị cấm.

en: Invalid custom GeoJSON.
vi: GeoJSON tùy chỉnh không hợp lệ.

en: Invalid {0}: specified breakout at index {1}, but we only have {2} breakouts
vi: {0} không hợp lệ: đột phá được chỉ định tại chỉ mục {1}, nhưng chúng tôi chỉ có {2} đột phá

en: Error generating pivot queries
vi: Lỗi khi tạo truy vấn tổng hợp

en: Sync Administrator group
vi: Đồng bộ hóa nhóm quản trị viên

en: Set filter values for when this gets sent
vi: Đặt các giá trị bộ lọc cho thời điểm điều này được gửi đi

en: Delete the {0} database?
vi: Xóa cơ sở dữ liệu {0}?

en: Restoring the sample dataset...
vi: Đang khôi phục tập dữ liệu mẫu ...

en: No semantic type
vi: Không có loại ngữ nghĩa

en: Select a semantic type
vi: Chọn một loại ngữ nghĩa

en: Cast to a specific data type
vi: Truyền đến một loại dữ liệu cụ thể

en: Select a conversion
vi: Chọn một chuyển đổi

en: Don't cast
vi: Không truyền

en: Something went wrong
vi: Đã xảy ra sự cố

en: Choose "Desktop App" as the application type. Name it whatever you'd like.
vi: Chọn "Ứng dụng trên máy tính để bàn" làm loại ứng dụng. Đặt tên cho nó bất cứ điều gì bạn muốn.

en: Didn't find anything
vi: Không tìm thấy bất cứ điều gì

en: There weren't any results for your search.
vi: Không có bất kỳ kết quả nào cho tìm kiếm của bạn.

en: Checks if a column is null
vi: Kiểm tra xem một cột có rỗng không

en: The column to check.
vi: Các cột để kiểm tra.

en: Checks if a column is empty
vi: Kiểm tra xem một cột có trống không

en: CASE expects 2 arguments or more
vi: CASE yêu cầu 2 đối số trở lên

en: Function {0} expects {1} argument | Function {0} expects {1} arguments
vi[0]: Hàm {0} mong đợi {1} đối số

en: Expecting boolean but found {0}
vi: Đang mong đợi boolean nhưng đã tìm thấy {0}

en: 12:00 PM
vi: 12 giờ trưa

en: Subtotal, Age, Price, Quantity, etc.
vi: Tổng phụ, Tuổi, Giá, Số lượng, v.v.

en: Dropdown
vi: Trình đơn thả xuống

en: Select one or more values from a list or search box.
vi: Chọn một hoặc nhiều giá trị từ danh sách hoặc hộp tìm kiếm.

en: Exclude one or more specific values.
vi: Loại trừ một hoặc nhiều giá trị cụ thể.

en: Match values that contain the entered text.
vi: Khớp các giá trị có chứa văn bản đã nhập.

en: Filter out values that contain the entered text.
vi: Lọc ra các giá trị có chứa văn bản đã nhập.

en: Match values that begin with the entered text.
vi: Khớp các giá trị bắt đầu với văn bản đã nhập.

en: Match values that end with the entered text.
vi: Khớp các giá trị kết thúc bằng văn bản đã nhập.

en: Duplicate this question
vi: Nhân bản câu hỏi này

en: Saved question in {0}
vi: Câu hỏi đã lưu trong {0}

en: Table in {0}
vi: Bảng trong {0}

en: Segment of
vi: Phân đoạn của

en: Metric for
vi: Chỉ số cho

en: {0} in {1}
vi: {0} trong {1}

en: Note
vi: Ghi chú

en: charts in your subscription won't look the same as in your dashboard.
vi: biểu đồ trong đăng ký của bạn sẽ không giống như trong trang tổng quan của bạn.

en: Filter values
vi: Lọc giá trị

en: You can customize filter values for each subscription with the Enterprise edition.
vi: Bạn có thể tùy chỉnh các giá trị bộ lọc cho từng đăng ký với phiên bản Enterprise.

en: If a dashboard filter has a default value, it’ll be applied when your subscription is sent.
vi: Nếu bộ lọc trang tổng quan có giá trị mặc định, bộ lọc đó sẽ được áp dụng khi đăng ký của bạn được gửi.

en: and {0} other | and {0} others
vi[0]: và {0} khác

en: {0} selections
vi: {0} lựa chọn

en: and {0} more filter | and {0} more filters
vi[0]: và {0} bộ lọc khác

en: Login History
vi: Lịch sử đăng nhập

en: Sync the admin group?
vi: Đồng bộ hóa nhóm quản trị viên?

en: Sandbox Questions can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
vi: Câu hỏi hộp cát không thể trả về các cột có các loại khác với Bảng mà chúng đang hộp cát.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP
vi: Lỗi xử lý trước truy vấn nguồn khi áp dụng GTAP

en: Error running query to determine metadata
vi: Lỗi khi chạy truy vấn để xác định siêu dữ liệu

en: Can't create new SAML user when SAML is not configured
vi: Không thể tạo người dùng SAML mới khi SAML không được định cấu hình

en: Error compiling SQL: breakout does not have an alias
vi: Lỗi biên dịch SQL: breakout không có bí danh

en: Error running query
vi: Lỗi khi chạy truy vấn

en: Unknown aggregation type!
vi: Loại tập hợp không xác định!

en: No aggregation at index {0}
vi: Không có tổng hợp nào tại chỉ mục {0}

en: Multiple date filters are not supported.
vi: Nhiều bộ lọc ngày không được hỗ trợ.

en: Error checking schema permissions
vi: Lỗi khi kiểm tra quyền của giản đồ

en: Error setting prepared statement fetch direction to FETCH_FORWARD
vi: Lỗi khi đặt hướng tìm nạp câu lệnh đã chuẩn bị thành FETCH_FORWARD

en: Error setting statement fetch direction to FETCH_FORWARD
vi: Lỗi khi đặt hướng tìm nạp câu lệnh thành FETCH_FORWARD

en: You cannot save this Question because you do not have permissions to run its query.
vi: Bạn không thể lưu Câu hỏi này vì bạn không có quyền chạy truy vấn của nó.

en: Authentication endpoint error
vi: Lỗi điểm cuối xác thực

en: SSH tunnel can only be established for H2 connections using the TCP protocol
vi: Đường hầm SSH chỉ có thể được thiết lập cho các kết nối H2 bằng giao thức TCP

en: ssh tunnel for database {0} looks closed; marking pool invalid to reopen it
vi: đường hầm ssh cho cơ sở dữ liệu {0} có vẻ như đã đóng; đánh dấu nhóm không hợp lệ để mở lại nó

en: Query canceled, calling Statement.cancel()
vi: Truy vấn bị hủy, gọi Statement.cancel ()

en: Select statement did not produce a ResultSet for native query
vi: Câu lệnh Select không tạo ra ResultSet cho truy vấn gốc

en: We''ve Noticed a New {0} Login, {1}
vi: Chúng tôi đã Nhận thấy một {0} Đăng nhập Mới, {1}

en: Don''t know how to process event with model {0}
vi: Không biết cách xử lý sự kiện với mô hình {0}

en: Failed to process activity event {0}
vi: Không xử lý được sự kiện hoạt động {0}

en: Error sending ''login from new device'' notification email
vi: Lỗi khi gửi email thông báo '' đăng nhập từ thiết bị mới ''

en: You can''t update a LoginHistory after it has been created.
vi: Bạn không thể cập nhật Nhật ký đăng nhập sau khi nó đã được tạo.

en: Don''t know how to wrap Field ID.
vi: Không biết cách bọc ID trường.

en: Setting {0} already registered in {1}
vi: Cài đặt {0} đã được đăng ký trong {1}

en: Controls how often the heartbeats are sent when an SSH tunnel is established (in seconds).
vi: Kiểm soát tần suất gửi nhịp tim khi đường hầm SSH được thiết lập (tính bằng giây).

en: Controls the fetch size used for Redshift queries (in PreparedStatement), via defaultRowFetchSize.
vi: Kiểm soát kích thước tìm nạp được sử dụng cho các truy vấn Redshift (trong PreparedStatement), thông qua defaultRowFetchSize.

en: Cannot find matching FK Table ID for FK Field {0}
vi: Không thể tìm thấy ID bảng FK phù hợp cho Trường FK {0}

note: if for some reason `optimize-filter` doesn't return an optimized filter clause, log and error and use the original. `can-optimize-filter?` shouldn't have said we could optimize this filter in the first place
en: Error optimizing temporal filter clause
vi: Lỗi khi tối ưu hóa mệnh đề bộ lọc tạm thời

en: Error resolving Fields in query
vi: Lỗi khi giải quyết các trường trong truy vấn

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to specify an explicit `:join-alias` in the field reference.
vi: Không thể giải quyết trường đã tham gia do các liên kết không rõ ràng: bảng {0} (ID {1}) được tham gia nhiều lần. Bạn cần chỉ định rõ ràng `: join-alias` trong tham chiếu trường.

en: Unsupported temporal bucketing: You can''t bucket a {0} Field by {1}.
vi: Bán đấu giá tạm thời không được hỗ trợ: Bạn không thể nhóm một {0} Trường theo {1}.

en: Error processing additional pivot table query
vi: Lỗi khi xử lý truy vấn bảng tổng hợp bổ sung

en: Invalid cell format
vi: Định dạng ô không hợp lệ

en: Enable typeahead search in the Metabase navbar?
vi: Bật tìm kiếm chính tả trong thanh điều hướng Metabase?

en: Login in request is missing device ID information
vi: Đăng nhập trong yêu cầu thiếu thông tin ID thiết bị

en: Login request is missing user-agent information
vi: Yêu cầu đăng nhập thiếu thông tin tác nhân người dùng

en: Unable to determine login request IP address
vi: Không thể xác định địa chỉ IP yêu cầu đăng nhập

en: Error determining login history for request
vi: Lỗi khi xác định lịch sử đăng nhập cho yêu cầu

en: unknown
vi: không xác định

en: Unknown device type
vi: Loại thiết bị không xác định

en: Unknown OS
vi: Hệ điều hành không xác định

en: Unknown browser
vi: Trình duyệt không xác định

en: Error geocoding IP addresses
vi: Lỗi mã hóa địa lý địa chỉ IP

en: Semantic type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
vi: Loại ngữ nghĩa của {0} đã thay đổi từ '' {1} '' thành '' {2} ''.

en: Name of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
vi: Tên của {0} đã thay đổi từ '' {1} '' thành '' {2} ''.

en: Don''t know how to format a {0} as a human-readable date/time
vi: Không biết cách định dạng {0} là ngày / giờ có thể đọc được của con người

en: Valid coercion strategy
vi: Chiến lược cưỡng chế hợp lệ

en: value must be a valid coercion strategy.
vi: giá trị phải là một chiến lược cưỡng chế hợp lệ.

en: A testing setting
vi: Cài đặt thử nghiệm

en: Question name
vi: Tên câu hỏi

en: Collection name
vi: Tên bộ sưu tập

en: Group membership filter
vi: Bộ lọc thành viên nhóm

en: {0} member | {0} members
vi[0]: {0} thành viên

en: {0} person found | {0} people found
vi[0]: Đã tìm thấy {0} người

en: Find someone
vi: Tìm một ai đó

en: Invite someone
vi: Mời ai đó

en: here
vi: đây

en: {your-client-id}.apps.googleusercontent.com
vi: {your-client-id} .apps.googleusercontent.com

en: Domain
vi: Miền

en: Add bot integration
vi: Thêm tích hợp bot

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time. Last successful check was
    {0}.
vi: Xin lỗi, chúng tôi không thể kiểm tra các bản cập nhật vào lúc này. Lần kiểm tra thành công cuối cùng là
    {0}.

en: Only change this if you know what you're doing!
vi: Chỉ thay đổi điều này nếu bạn biết mình đang làm gì!

en: Replace underscores and dashes with spaces
vi: Thay thế dấu gạch dưới và dấu gạch ngang bằng dấu cách

en: Advanced Details (click to download)
vi: Chi tiết nâng cao (bấm để tải xuống)

en: Connection Pool Details
vi: Chi tiết nhóm kết nối

en: Information about active and idle connections for all pools
vi: Thông tin về các kết nối hoạt động và không hoạt động cho tất cả các nhóm

en: Saved Questions
vi: Câu hỏi đã lưu

en: Last edited by
vi: Lần sửa cuối bởi

en: Last edited at
vi: Chỉnh sửa lần cuối lúc

en: Need help setting up
vi: Cần trợ giúp thiết lập

en: Our docs can help.
vi: Tài liệu của chúng tôi có thể trợ giúp.

en: Docs weren't enough?
vi: Tài liệu không đủ?

en: Write us.
vi: Viết cho chúng tôi.

en: See more
vi: Xem thêm

en: See less
vi: Thấy ít

en: Edited {0} by {1}
vi: Đã được chỉnh sửa {0} bởi {1}

en: Close sidebar
vi: Đóng thanh bên

en: Add questions
vi: Thêm câu hỏi

en: Nothing here
vi: Không có gì ở đây

en: Search…
vi: Tìm kiếm…

en: Missing exponent
vi: Thiếu số mũ

en: Missing closing quotes
vi: Thiếu dấu ngoặc kép

en: Bracket identifier in another bracket identifier
vi: Giá trị nhận dạng dấu ngoặc nhọn trong một giá trị nhận dạng dấu ngoặc khác

en: Missing a closing bracket
vi: Thiếu dấu ngoặc đóng

en: Missing an opening bracket for {0}
vi: Thiếu dấu ngoặc mở cho {0}

en: Missing an opening bracket
vi: Thiếu dấu ngoặc mở

en: Invalid character: {0}
vi: Ký tự không hợp lệ: {0}

en: User ID, Product ID, Event ID, etc.
vi: ID người dùng, ID sản phẩm, ID sự kiện, v.v.

en: Text or Category
vi: Văn bản hoặc Danh mục

en: Name, Rating, Description, etc.
vi: Tên, Xếp hạng, Mô tả, v.v.

en: String
vi: Chuỗi

en: Search for a table...
vi: Tìm kiếm một bảng ...

en: Expecting a closing parenthesis
vi: Mong đợi một dấu ngoặc đơn đóng

en: Expecting {0} closing parentheses
vi: Mong đợi {0} đóng dấu ngoặc đơn

en: Expecting an opening parenthesis
vi: Mong đợi một dấu ngoặc đơn mở

en: Expecting {0} opening parentheses
vi: Mong đợi {0} mở ngoặc đơn

en: Expecting an opening parenthesis after function {0}
vi: Mong đợi một dấu ngoặc đơn mở sau hàm {0}

en: Explore results
vi: Khám phá kết quả

en: You can use the value of any column here like this: {{COLUMN}}
vi: Bạn có thể sử dụng giá trị của bất kỳ cột nào ở đây như sau: {{COLUMN}}

en: Link URL
vi: Liên kết URL

en: Group membership lookup filter. The placeholders '{dn}' and '{uid}' will be replaced by the user''s Distinguished Name and UID, respectively.
vi: Bộ lọc tra cứu thành viên nhóm. Các trình giữ chỗ '{dn}' và '{uid}' sẽ được thay thế bằng Tên và UID Phân biệt của người dùng, tương ứng.

en: Error deleting Sandboxes: {0}
vi: Lỗi khi xóa Hộp cát: {0}

en: BEGIN LOAD from {0} with context {1}
vi: BẮT ĐẦU TẢI từ {0} với ngữ cảnh {1}

en: Finished first pass of load; now performing second pass
vi: Hoàn thành lần vượt qua tải đầu tiên; hiện đang thực hiện đường chuyền thứ hai

en: END LOAD from {0} with context {1}
vi: KẾT THÚC TẢI từ {0} với ngữ cảnh {1}

en: ERROR LOAD from {0}: {1}
vi: LỖI TẢI từ {0}: {1}

en: BEGIN DUMP to {0} via user {1}
vi: BEGIN DUMP tới {0} thông qua người dùng {1}

en: END DUMP to {0} via user {1}
vi: KẾT THÚC DUMP tới {0} thông qua người dùng {1}

en: Could not find context for fully qualified card name {0}
vi: Không thể tìm thấy ngữ cảnh cho tên thẻ đủ điều kiện {0}

en: Could not find context for fully qualified snippet name {0}
vi: Không thể tìm thấy ngữ cảnh cho tên đoạn mã đủ điều kiện {0}

en: Failed to execute query for loaded card "{0}": {1}
vi: Không thực hiện được truy vấn cho thẻ đã nạp "{0}": {1}

en: Cannot connect to database ''{0}'' in order to sync unhidden tables
vi: Không thể kết nối với cơ sở dữ liệu '' {0} '' để đồng bộ hóa các bảng đã bỏ ẩn

en: Can't decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
vi: Không thể giải mã db ứng dụng bằng MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Enable the new field-filter operators
vi: Bật các toán tử bộ lọc trường mới

en: New field filter operators are not enabled
vi: Toán tử bộ lọc trường mới không được bật

note: Multiple comma-separated domains is EE-only feature
en: Invalid domain
vi: Miền không hợp lệ

en: User lookup filter. The placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
vi: Bộ lọc tra cứu người dùng. Trình giữ chỗ '{login}' sẽ được thay thế bằng thông tin đăng nhập do người dùng cung cấp.

en: Attribute to use for the user''s email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
vi: Thuộc tính để sử dụng cho email của người dùng. (thường là '' mail '', '' email '' hoặc '' userPrincipalName '')

en: Search base for groups. Not required for LDAP directories that provide a ''memberOf'' overlay, such as Active Directory. (Will be searched recursively)
vi: Cơ sở tìm kiếm cho các nhóm. Không bắt buộc đối với các thư mục LDAP cung cấp lớp phủ '' memberOf '', chẳng hạn như Active Directory. (Sẽ được tìm kiếm đệ quy)

note: you're not allowed to change the `:personal_owner_id` of a Collection! double-check and make sure it's not just the existing value getting passed back in for whatever reason
en: You are not allowed to change the owner of a Personal Collection.
vi: Bạn không được phép thay đổi chủ sở hữu của Bộ sưu tập cá nhân.

en: You are not allowed to change the authority level of a Personal Collection.
vi: Bạn không được phép thay đổi cấp độ quyền hạn của Bộ sưu tập cá nhân.

note: The checks below should be redundant because the `perms-for-moving` and `perms-for-archiving` functions also check to make sure you're not operating on Personal Collections. But as an extra safety net it doesn't hurt to check here too.
en: You are not allowed to move a Personal Collection.
vi: Bạn không được phép di chuyển Bộ sưu tập cá nhân.

en: You cannot update a CollectionPermissionGraphRevision!
vi: Bạn không thể cập nhật CollectionPermissionGraphRevision!

en: Invalid Field {0} {1}
vi: Trường Không hợp lệ {0} {1}

en: Invalid Field {0} {1}: falling back to {2}
vi: Trường Không hợp lệ {0} {1}: lùi về {2}

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces.
vi: Để làm cho tên bảng và trường thân thiện hơn với con người, Metabase sẽ thay thế dấu gạch ngang và dấu gạch dưới trong chúng bằng dấu cách.

en: We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
vi: Chúng tôi sẽ viết hoa mỗi từ khi ở đó, vì vậy ‘last_visited_at’ sẽ trở thành ‘Last Visited At’.

note: redefinitions are fine
en: Setting names in would collide: {0} and {1}
vi: Đặt tên trong sẽ xung đột: {0} và {1}

en: Indicates when Metabase last checked for new versions.
vi: Cho biết khi Metabase kiểm tra phiên bản mới lần cuối.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects,
vi: URL này được sử dụng cho những việc như tạo liên kết trong email, chuyển hướng xác thực,

en: and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
vi: và trong một số trường hợp nhúng, vì vậy việc thay đổi nó có thể phá vỡ chức năng hoặc khiến bạn bị khóa khỏi trường hợp này.

en: When set, enforces the use of session cookies for all users which expire when the browser is closed.
vi: Khi được đặt, thực thi việc sử dụng cookie phiên cho tất cả người dùng sẽ hết hạn khi trình duyệt bị đóng.

en: Error parsing paging parameters: {0}
vi: Lỗi phân tích cú pháp các tham số phân trang: {0}

en: Error running sync step
vi: Lỗi khi chạy bước đồng bộ hóa

en: Error in sync step {0}
vi: Lỗi trong bước đồng bộ hóa {0}

en: Error fetching version info; setting version-info value to nil
vi: Lỗi khi tìm nạp thông tin phiên bản; đặt giá trị thông tin phiên bản thành nil

en: Valid field semantic type
vi: Loại ngữ nghĩa trường hợp lệ

en: value must be a valid field semantic type.
vi: giá trị phải là một loại ngữ nghĩa trường hợp lệ.

en: Valid field relation type
vi: Loại quan hệ trường hợp lệ

en: value must be a valid field relation type.
vi: giá trị phải là một kiểu quan hệ trường hợp lệ.

en: Valid field semantic or relation type
vi: Loại quan hệ hoặc ngữ nghĩa trường hợp lệ

en: value must be a valid field semantic or relation type.
vi: giá trị phải là kiểu quan hệ hoặc ngữ nghĩa trường hợp lệ.

en: Valid field data type (keyword or string)
vi: Kiểu dữ liệu trường hợp lệ (từ khóa hoặc chuỗi)

en: value must be a valid field data type (keyword or string).
vi: giá trị phải là kiểu dữ liệu trường hợp lệ (từ khóa hoặc chuỗi).

en: Valid field semantic type (keyword or string)
vi: Loại ngữ nghĩa trường hợp lệ (từ khóa hoặc chuỗi)

en: value must be a valid field semantic type (keyword or string).
vi: giá trị phải là loại ngữ nghĩa trường hợp lệ (từ khóa hoặc chuỗi).

en: Valid field relation type (keyword or string)
vi: Loại quan hệ trường hợp lệ (từ khóa hoặc chuỗi)

en: value must be a valid field relation type (keyword or string).
vi: giá trị phải là một loại quan hệ trường hợp lệ (từ khóa hoặc chuỗi).

en: Valid field semantic or relation type (keyword or string)
vi: Loại quan hệ hoặc ngữ nghĩa trường hợp lệ (từ khóa hoặc chuỗi)

en: value must be a valid field semantic or relation type (keyword or string).
vi: giá trị phải là một loại quan hệ hoặc ngữ nghĩa trường hợp lệ (từ khóa hoặc chuỗi).

en: value must be a valid coercion strategy (keyword or string).
vi: giá trị phải là một chiến lược ép buộc hợp lệ (từ khóa hoặc chuỗi).

en: password is too common.
vi: mật khẩu quá phổ biến.

en: Enter the token you received from the store
vi: Nhập mã thông báo bạn nhận được từ cửa hàng

en: Metabase Cloud keeps your instance up-to-date. You're currently on version {0}. Thanks for being a customer!
vi: Metabase Cloud luôn cập nhật phiên bản của bạn. Bạn hiện đang sử dụng phiên bản {0}. Cảm ơn vì đã là khách hàng!

en: No successful checks yet.
vi: Chưa có kiểm tra thành công nào.

en: Invalid custom GeoJSON
vi: GeoJSON tùy chỉnh không hợp lệ

en: Invalid custom GeoJSON: does not contain features
vi: GeoJSON tùy chỉnh không hợp lệ: không chứa các tính năng

en: Invalid custom GeoJSON: feature is misssing properties
vi: GeoJSON tùy chỉnh không hợp lệ: tính năng đang bỏ sót thuộc tính

en: Break out by a…
vi: Bứt phá bởi một…

en: Automatic explorations
vi: Khám phá tự động

en: Filter by this value
vi: Lọc theo giá trị này

en: GeoJSON URL failed to load
vi: Không tải được URL GeoJSON

en: Error determining value for parameter: {0}
vi: Lỗi khi xác định giá trị cho tham số: {0}

en: Error building query parameter map: {0}
vi: Lỗi khi tạo bản đồ tham số truy vấn: {0}

en: This is our new {0} driver, which is faster and more reliable.
vi: Đây là trình điều khiển {0} mới của chúng tôi, nhanh hơn và đáng tin cậy hơn.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can select {0} now.
vi: Trình điều khiển cũ không được dùng nữa và sẽ bị xóa trong bản phát hành tiếp theo. Nếu bạn thực sự
    cần sử dụng nó, bạn có thể chọn {0} ngay bây giờ.

en: This driver has been deprecated and will be removed in the next release.
vi: Trình điều khiển này không được dùng nữa và sẽ bị xóa trong bản phát hành tiếp theo.

en: We recommend that you upgrade to the new {0} driver, which is faster and more reliable.
vi: Chúng tôi khuyên bạn nên nâng cấp lên trình điều khiển {0} mới, nhanh hơn và đáng tin cậy hơn.

en: How to upgrade a driver
vi: Cách nâng cấp trình điều khiển

en: New driver
vi: Trình điều khiển mới

en: Driver deprecated
vi: Trình điều khiển không được dùng nữa

en: you
vi: bạn

en: {0} created this
vi: {0} đã tạo ra cái này

en: {0} edited this
vi: {0} đã chỉnh sửa điều này

en: Regular
vi: Đều đặn

en: Collection type
vi: Loại bộ sưu tập

en: The contents of Official collections will get a badge by their name and will be more likely to show up in search results.
vi: Nội dung của các bộ sưu tập Chính thức sẽ có huy hiệu theo tên của chúng và sẽ có nhiều khả năng hiển thị trong kết quả tìm kiếm hơn.

en: Official
vi: Chính thức

en: Moderation
vi: Điều độ

en: Verify this
vi: Xác minh điều này

en: {0} verified this
vi: {0} đã xác minh điều này

en: Remove verification
vi: Xóa xác minh

en: A moderator
vi: Một người kiểm duyệt

en: Cloud
vi: Mây

en: Cloud Settings
vi: Cài đặt đám mây

en: Edit details
vi: Chỉnh sửa chi tiết

en: History
vi: Môn lịch sử

en: Every field is hidden right now
vi: Mọi trường hiện bị ẩn

en: Make all sub-collections {0}, too.
vi: Tạo tất cả các bộ sưu tập phụ {0}.

en: Manage your Cloud account, including billing preferences and technical settings about this instance in your Metabase Store account.
vi: Quản lý tài khoản Đám mây của bạn, bao gồm tùy chọn thanh toán và cài đặt kỹ thuật về phiên bản này trong tài khoản Metabase Store của bạn.

en: Go to the Metabase Store
vi: Đi tới Cửa hàng Metabase

en: Running statement in describe-schema: {0}
vi: Đang chạy câu lệnh trong mô tả-giản đồ: {0}

en: Running statement in all-schemas: {0}
vi: Câu lệnh đang chạy trong tất cả các lược đồ: {0}

en: Running statement in describe-table: {0}
vi: Câu lệnh đang chạy trong bảng mô tả: {0}

en: Error parsing JSON setting {0}: {1}
vi: Lỗi phân tích cú pháp cài đặt JSON {0}: {1}

en: Plugin ''{0}'' depends on environment variable ''{1}'' being set to something
vi: Plugin '' {0} '' phụ thuộc vào biến môi trường '' {1} '' được đặt thành thứ gì đó

en: Down
vi: Xuống

en: Up
vi: Hướng lên

en: Approved domains for notifications
vi: Các miền được chấp thuận cho các thông báo

en: alert
vi: cảnh báo

en: deleted
vi: đã xóa

en: restored
vi: đã khôi phục

en: Successfully unsubscribed
vi: Bỏ đăng ký thành công

en: updated
vi: cập nhật

en: Send to Slack now
vi: Gửi tới Slack ngay bây giờ

en: Slack sent
vi: Slack đã gửi

en: About data permissions
vi: Giới thiệu về quyền dữ liệu

en: Each of your user groups can have a level of access for each of your databases on the tables they contain.
vi: Mỗi nhóm người dùng của bạn có thể có một cấp độ truy cập cho từng cơ sở dữ liệu của bạn trên các bảng mà chúng chứa.

en: Users can be members of multiple groups, and are given the {0} level of access for a database or table across all the groups they’re a member of.
vi: Người dùng có thể là thành viên của nhiều nhóm và được cấp {0} cấp truy cập cho cơ sở dữ liệu hoặc bảng trên tất cả các nhóm mà họ là thành viên.

en: most permissive
vi: dễ dãi nhất

en: Unless a user group's access for a given database is set to “block", they’ll be able to view any saved question based on that data if they have access to the collection it’s saved in.
vi: Trừ khi quyền truy cập của một nhóm người dùng đối với một cơ sở dữ liệu nhất định được đặt thành “chặn”, họ sẽ có thể xem bất kỳ câu hỏi nào đã lưu dựa trên dữ liệu đó nếu họ có quyền truy cập vào bộ sưu tập được lưu trong đó.

en: Access levels
vi: Các cấp độ truy cập

en: Users can use the visual query builder to ask questions based on all tables in this database. A user group must have Unrestricted access for a database if you want to give them access to the SQL/native query editor.
vi: Người dùng có thể sử dụng trình tạo truy vấn trực quan để đặt câu hỏi dựa trên tất cả các bảng trong cơ sở dữ liệu này. Một nhóm người dùng phải có quyền truy cập Không hạn chế đối với cơ sở dữ liệu nếu bạn muốn cấp cho họ quyền truy cập vào trình soạn thảo truy vấn SQL / gốc.

en: Granular access
vi: Truy cập dạng hạt

en: Restrict user access to specific tables in a database. When you select this option, you’ll be taken to the table-level view of that database to set the access level for each table.
vi: Hạn chế quyền truy cập của người dùng vào các bảng cụ thể trong cơ sở dữ liệu. Khi bạn chọn tùy chọn này, bạn sẽ được đưa đến chế độ xem cấp bảng của cơ sở dữ liệu đó để đặt cấp truy cập cho từng bảng.

en: No self-service access
vi: Không có quyền truy cập tự phục vụ

en: Prevent users from creating new ad hoc queries or questions based on this data, or from seeing this data in the Browse Data screen. Users with this level of access can still see saved questions and charts based on this data in Collections they have access to.
vi: Ngăn người dùng tạo các truy vấn hoặc câu hỏi đặc biệt mới dựa trên dữ liệu này hoặc xem dữ liệu này trong màn hình Duyệt dữ liệu. Người dùng có cấp truy cập này vẫn có thể xem các câu hỏi và biểu đồ đã lưu dựa trên dữ liệu này trong Bộ sưu tập mà họ có quyền truy cập.

en: Block
vi: Chặn

en: Ensure users can’t ever see the data from this database regardless of their permissions at the Collection level. Keep in mind that if a user belongs to another group that does have data access, that setting will take precedence, and the user's access will not be blocked.
vi: Đảm bảo người dùng không bao giờ có thể xem dữ liệu từ cơ sở dữ liệu này bất kể quyền của họ ở cấp Bộ sưu tập. Hãy nhớ rằng nếu người dùng thuộc một nhóm khác có quyền truy cập dữ liệu, cài đặt đó sẽ được ưu tiên và quyền truy cập của người dùng sẽ không bị chặn.

en: Only available in certain Metabase plans.
vi: Chỉ khả dụng trong một số gói Metabase nhất định.

en: Learn more about permissions
vi: Tìm hiểu thêm về quyền

en: hours
vi: giờ

en: Error name
vi: Tên lỗi

en: DB name
vi: Tên CSDL

en: Rerun Selected
vi: Chạy lại đã chọn

en: Rerun?
vi: Chạy lại?

en: Notifications
vi: Thông báo

en: Our team is ready to help you
vi: Nhóm của chúng tôi sẵn sàng trợ giúp bạn

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can
vi: Trình điều khiển cũ không được dùng nữa và sẽ bị xóa trong bản phát hành tiếp theo. Nếu bạn thực sự
    cần sử dụng nó, bạn có thể

en: find it here
vi: tìm nó ở đây

en: We recommend that you upgrade to the
vi: Chúng tôi khuyên bạn nên nâng cấp lên

en: new {0} driver
vi: trình điều khiển {0} mới

en: , which is faster and more reliable.
vi: , nhanh hơn và đáng tin cậy hơn.

en: Daily
vi: Hằng ngày

en: Weekly
vi: Hàng tuần

en: Monthly
vi: Hàng tháng

en: on
vi: trên

en: Collection is required
vi: Bộ sưu tập là bắt buộc

en: Cache all question results for
vi: Lưu vào bộ nhớ cache tất cả các kết quả câu hỏi cho

en: subscription
vi: đăng ký

en: moved
vi: di chuyển

en: {0} hour | {0} hours
vi[0]: {0} giờ

en: emailed
vi: gửi qua email

en: sent
vi: đã gửi

en: {0} Slack channel | {0} Slack channels
vi[0]: {0} Kênh chùng xuống

en: {0} and {1}.
vi: {0} và {1}.

en: just now
vi: vừa rồi

en: Unsubscribe from all subscriptions / alerts
vi: Hủy đăng ký khỏi tất cả các đăng ký / cảnh báo

en: How long to keep question results. By default, Metabase will use the value you supply on the {0}, but if this database has other factors that influence the freshness of data, it could make sense to set a custom duration. You can also choose custom durations on individual questions or dashboards to help improve performance.
vi: Giữ kết quả câu hỏi trong bao lâu. Theo mặc định, Metabase sẽ sử dụng giá trị bạn cung cấp trên {0}, nhưng nếu cơ sở dữ liệu này có các yếu tố khác ảnh hưởng đến độ mới của dữ liệu, bạn nên đặt thời lượng tùy chỉnh. Bạn cũng có thể chọn thời lượng tùy chỉnh cho từng câu hỏi hoặc trang tổng quan để giúp cải thiện hiệu suất.

en: cache settings page
vi: trang cài đặt bộ nhớ cache

en: Default result cache duration
vi: Thời lượng bộ nhớ cache của kết quả mặc định

en: Must be a positive integer value
vi: Phải là một giá trị nguyên dương

en: Official collection
vi: Bộ sưu tập chính thức

en: Belongs to an Official collection
vi: Thuộc bộ sưu tập chính thức

en: {0} removed verification
vi: {0} đã xóa xác minh

en: {0} changed status to {1}
vi: {0} đã thay đổi trạng thái thành {1}

en: Tools
vi: Công cụ

en: Erroring Questions
vi: Câu hỏi lỗi

en: As the creator you can also choose to delete this if it’s no longer relevant to others as well.
vi: Với tư cách là người sáng tạo, bạn cũng có thể chọn xóa nội dung này nếu nó không còn phù hợp với những người khác nữa.

en: You’re unsubscribed. Delete this alert as well?
vi: Bạn chưa đăng ký. Xóa cả cảnh báo này?

en: You’re unsubscribed. Delete this subscription as well?
vi: Bạn chưa đăng ký. Xóa cả đăng ký này?

en: Delete this subscription?
vi: Xóa đăng ký này?

en: Yes, delete this alert
vi: Có, xóa cảnh báo này

en: Yes, delete this subscription
vi: Có, xóa đăng ký này

en: Keep it around
vi: Giữ nó xung quanh

en: I changed my mind
vi: Tôi đã thay đổi tâm trí của tôi

en: You won’t receive this alert at {0} any more.
vi: Bạn sẽ không nhận được cảnh báo này lúc {0} nữa.

en: You won’t receive this subscription at {0} any more.
vi: Bạn sẽ không nhận được đăng ký này tại {0} nữa.

en: You created this alert on {0}.
vi: Bạn đã tạo cảnh báo này vào {0}.

en: You created this subscription on {0}.
vi: Bạn đã tạo đăng ký này vào {0}.

en: It’s currently being sent to {0}.
vi: Nó hiện đang được gửi tới {0}.

en: Sandboxed
vi: Hộp cát

en: Curate
vi: Lựa chọn

en: Discard your unsaved changes?
vi: Hủy các thay đổi chưa lưu của bạn?

en: If you leave this page now, your changes won't be saved.
vi: Nếu bạn rời khỏi trang này ngay bây giờ, các thay đổi của bạn sẽ không được lưu.

en: Discard changes
vi: Loại bỏ những thay đổi

en: Select a collection to see its permissions
vi: Chọn một bộ sưu tập để xem các quyền của nó

en: Search for a collection
vi: Tìm kiếm một bộ sưu tập

en: Search for a group
vi: Tìm kiếm một nhóm

en: Collection access
vi: Quyền truy cập bộ sưu tập

en: Edit dashboard details
vi: Chỉnh sửa chi tiết trang tổng quan

en: More options
vi: Lựa chọn khác

en: Expecting field but found {0}
vi: Đang mong đợi trường nhưng đã tìm thấy {0}

en: Recently viewed
vi: Đã xem gần đây

en: Segment
vi: Bộ phận

en: Metric
vi: Hệ mét

en: Explore paid features
vi: Khám phá các tính năng trả phí

en: This filter needs to be connected to a card.
vi: Bộ lọc này cần được kết nối với thẻ.

en: We'll show the first 10 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
vi: Chúng tôi sẽ hiển thị 10 hàng đầu tiên của bảng này trong Pulse của bạn. Nếu bạn gửi email này, chúng tôi sẽ thêm tệp đính kèm với tất cả các cột và tối đa 2.000 hàng.

en: Pick columns
vi: Chọn cột

en: Segment of {0}
vi: Phân đoạn của {0}

en: Metric for {0}
vi: Số liệu cho {0}

en: {0} chart does not support multiple series
vi: Biểu đồ {0} không hỗ trợ nhiều chuỗi

en: And {0} more
vi: Và {0} hơn thế nữa

en: Others
vi: Khác

en: {0} alert recipients
vi: {0} thông báo cho người nhận

en: {0} recipients
vi: {0} người nhận

en: This alert will no longer be {0}.
vi: Cảnh báo này sẽ không còn là {0} nữa.

en: This dashboard will no longer be {0}.
vi: Trang tổng quan này sẽ không còn là {0} nữa.

en: Unsubscribe {0} from all subscriptions and alerts?
vi: Hủy đăng ký {0} khỏi tất cả các đăng ký và thông báo?

en: This will delete any dashboard subscriptions or alerts {0} has created, and remove them as a recipient from any other subscriptions or alerts.
vi: Thao tác này sẽ xóa mọi đăng ký hoặc cảnh báo trên trang tổng quan mà {0} đã tạo và xóa họ với tư cách là người nhận khỏi bất kỳ đăng ký hoặc cảnh báo nào khác.

en: This does not affect email distribution lists that are managed outside of Metabase.
vi: Điều này không ảnh hưởng đến danh sách phân phối email được quản lý bên ngoài Metabase.

en: Team members
vi: Thành viên của nhóm

en: Items
vi: vật phẩm

en: Downloads
vi: Tải xuống

en: Subscriptions & Alerts
vi: Đăng ký & Cảnh báo

en: Filter by question name
vi: Lọc theo tên câu hỏi

en: Filter by dashboard name
vi: Lọc theo tên trang tổng quan

en: Unsubscribe successful
vi: Hủy đăng ký thành công

en: Alerts
vi: Cảnh báo

en: Use default
vi: Sử dụng mặc định

en: Use instance default (TTL)
vi: Sử dụng phiên bản mặc định (TTL)

en: Not seeing something listed here?
vi: Không thấy một cái gì đó được liệt kê ở đây?

en: It’s possible you may also receive emails from Metabase if you’re a member of an email distribution list, like “team@mycompany.com” and that list is used as the recipient for an alert or dashboard subscription instead of your individual email.
vi: Bạn cũng có thể nhận được email từ Metabase nếu bạn là thành viên của danh sách phân phối email, chẳng hạn như “team@mycompany.com” và danh sách đó được sử dụng làm người nhận cho đăng ký thông báo hoặc trang tổng quan thay vì email cá nhân của bạn.

en: Hopefully they’ll be able to help you out!
vi: Hy vọng rằng họ sẽ có thể giúp bạn!

en: your instance administrator
vi: quản trị viên phiên bản của bạn

en: Metabase doesn’t manage those lists, so we’d recommend contacting {0}.
vi: Metabase không quản lý các danh sách đó, vì vậy chúng tôi khuyên bạn nên liên hệ với {0}.

en: Created by you
vi: Do bạn tạo

en: Created by {0}
vi: Tạo bởi {0}

en: Created
vi: Tạo

en:  on {0}
vi:  trên {0}

en: You receive or created these
vi: Bạn nhận được hoặc tạo ra những

en: Not seeing one here?
vi: Không thấy ai ở đây?

en: If you subscribe or are added to dashboard subscriptions or alerts you’ll be able to manage those here.
vi: Nếu bạn đăng ký hoặc được thêm vào đăng ký hoặc cảnh báo trên trang tổng quan, bạn sẽ có thể quản lý những thông báo đó tại đây.

en: Confirm you want to unsubscribe
vi: Xác nhận bạn muốn hủy đăng ký

en: Depending on your organization’s permissions you might need to ask a moderator to be re-added in the future.
vi: Tùy thuộc vào quyền của tổ chức của bạn, bạn có thể cần yêu cầu người kiểm duyệt được thêm lại trong tương lai.

en: You’ll stop receiving this alert from now on.
vi: Kể từ bây giờ, bạn sẽ không nhận được cảnh báo này nữa.

en: You’ll stop receiving this subscription from now on.
vi: Bạn sẽ ngừng nhận đăng ký này kể từ bây giờ.

en: Unrestricted
vi: Không hạn chế

en: Granular
vi: Dạng hạt

en: No self-service
vi: Không tự phục vụ

en: Native query editor access requires full data access.
vi: Quyền truy cập trình chỉnh sửa truy vấn gốc yêu cầu quyền truy cập dữ liệu đầy đủ.

en: Select a database to see group permissions
vi: Chọn một cơ sở dữ liệu để xem các quyền của nhóm

en: Allow native query editing?
vi: Cho phép chỉnh sửa truy vấn gốc?

en: Select a group to see its data permissions
vi: Chọn một nhóm để xem quyền dữ liệu của nhóm đó

en: Search for a database
vi: Tìm kiếm cơ sở dữ liệu

en: Select a table to set more specific permissions
vi: Chọn một bảng để đặt các quyền cụ thể hơn

en: Search for a table
vi: Tìm kiếm một bảng

en: Data access
vi: Truy cập dữ liệu

en: Native query editing
vi: Chỉnh sửa truy vấn gốc

en: The Administrators group is special, and always has Unrestricted access.
vi: Nhóm quản trị viên là đặc biệt và luôn có quyền truy cập Không hạn chế.

en: Permissions for
vi: Quyền cho

en: Table name
vi: Bảng tên

en: Schema name
vi: Tên lược đồ

en: Search for a schema
vi: Tìm kiếm một lược đồ

en: Permissions for the
vi: Quyền cho

en: {0} person | {0} people
vi[0]: {0} người

en: Cache results for
vi: Kết quả lưu vào bộ nhớ cache cho

en: Permission help
vi: Quyền trợ giúp

en: Previous results
vi: Kết quả trước đó

en: Pick a column...
vi: Chọn một cột ...

en: Allowed email address domain(s) for new DashboardSubscriptions and Alerts. Does not affect existing subscriptions.
vi: (Các) miền địa chỉ email được phép cho Bảng điều khiển mới Đăng ký và Cảnh báo. Không ảnh hưởng đến đăng ký hiện có.

en: Invalid email address: {0}
vi: Địa chỉ email không hợp lệ: {0}

en: You cannot create new subscriptions for the domain {0}. Allowed domains are: {1}
vi: Bạn không thể tạo đăng ký mới cho miền {0}. Các miền được phép là: {1}

en: This API endpoint is only enabled if you have a premium token with the {0} feature.
vi: Điểm cuối API này chỉ được bật nếu bạn có mã thông báo cao cấp với tính năng {0}.

en: Error compiling audit query: {0}
vi: Lỗi khi biên dịch truy vấn kiểm tra: {0}

en: Error running audit query: {0}
vi: Lỗi khi chạy truy vấn kiểm tra: {0}

en: Error parsing Pulse parameters: {0}
vi: Lỗi phân tích cú pháp các thông số Xung: {0}

note: TODO -- come up with a better error message.
en: Blocked: you are not allowed to run queries against Database {0}.
vi: Bị chặn: bạn không được phép chạy truy vấn vào CSDL {0}.

en: BigQueryException executing query
vi: Truy vấn thực thi BigQueryException

en: SSL must be enabled to use Kerberos authentication
vi: SSL phải được bật để sử dụng xác thực Kerberos

en: Cannot parse permissions graph because it is invalid: {0}
vi: Không thể phân tích cú pháp biểu đồ quyền vì nó không hợp lệ: {0}

en: Hash of database {0} details changed; marking pool invalid to reopen it
vi: Chi tiết băm cơ sở dữ liệu {0} đã thay đổi; đánh dấu nhóm không hợp lệ để mở lại nó

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have full data access.
vi: Quyền DB không hợp lệ: Nếu bạn có quyền ghi cho các truy vấn gốc, bạn phải có toàn quyền truy cập dữ liệu.

en: Error parsing permissions tree {0}
vi: Lỗi khi phân tích cú pháp cây quyền {0}

en: collection ID of a dashboard subscription cannot be directly modified
vi: ID bộ sưu tập của đăng ký trang tổng quan không thể được sửa đổi trực tiếp

en: dashboard ID of a dashboard subscription cannot be modified
vi: ID trang tổng quan của đăng ký trang tổng quan không thể sửa đổi

en: Javascript resource not found: {0}
vi: Không tìm thấy tài nguyên Javascript: {0}

en: Found new version for DB: {0}
vi: Đã tìm thấy phiên bản mới cho DB: {0}

en: Admin settings
vi: Cài đặt quản trị viên

en: and is built with care by a team from all across this pale blue dot.
vi: và được xây dựng một cách cẩn thận bởi một nhóm từ khắp nơi trên chấm xanh nhạt này.

en: This is a model now.
vi: Đây là một mô hình bây giờ.

en: This is a question now.
vi: Đây là một câu hỏi bây giờ.

en: You're only allowed to email subscriptions to addresses ending in {0}
vi: Bạn chỉ được phép gửi đăng ký qua email tới các địa chỉ kết thúc bằng {0}

en: Primary color
vi: Màu chính

en: The main color used throughout the app for buttons, links, and the default chart color.
vi: Màu chính được sử dụng trong toàn bộ ứng dụng cho các nút, liên kết và màu biểu đồ mặc định.

en: Navigation bar color
vi: Màu thanh điều hướng

en: The top nav bar of Metabase. Defaults to the Primary Color if not set.
vi: Thanh điều hướng trên cùng của Metabase. Mặc định là Màu chính nếu không được đặt.

en: Accent 1
vi: Trọng âm 1

en: The color of aggregations and breakouts in the graphical query builder.
vi: Màu sắc của các tổng hợp và các điểm đột phá trong trình tạo truy vấn đồ họa.

en: Accent 2
vi: Trọng âm 2

en: The color of filters in the query builder and buttons and links in filter widgets.
vi: Màu của bộ lọc trong trình tạo truy vấn và các nút và liên kết trong các tiện ích bộ lọc.

en: Additional chart color
vi: Màu biểu đồ bổ sung

en: Rerun this question
vi: Chạy lại câu hỏi này

en: Syncing database…
vi: Đang đồng bộ hóa cơ sở dữ liệu…

en: Add this model to a dashboard
vi: Thêm mô hình này vào bảng điều khiển

en: Project ID to be used for authentication. You can omit this field if you are only querying datasets owned by your organization.
vi: ID dự án sẽ được sử dụng để xác thực. Bạn có thể bỏ qua trường này nếu bạn chỉ truy vấn các tập dữ liệu do tổ chức của bạn sở hữu.

en: Make sure to leave out the Project ID prefix in "project_name:dataset_id" and only enter “dataset_id”
vi: Đảm bảo bỏ tiền tố Project ID trong "project_name: dataset_id" và chỉ nhập “dataset_id”

en: Service account JSON file
vi: Tệp JSON của tài khoản dịch vụ

en: This JSON file contains the credentials Metabase needs to read and query your dataset.
vi: Tệp JSON này chứa thông tin xác thực mà Metabase cần để đọc và truy vấn tập dữ liệu của bạn.

en: Rerun queries for simple explorations
vi: Chạy lại các truy vấn để khám phá đơn giản

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter. This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
vi: Chúng tôi thực hiện truy vấn cơ bản khi bạn khám phá dữ liệu bằng cách sử dụng Tóm tắt hoặc Bộ lọc. Tính năng này được bật theo mặc định nhưng bạn có thể tắt nếu hiệu suất chậm.

en: Choose when syncs and scans happen
vi: Chọn thời điểm đồng bộ hóa và quét diễn ra

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, turn this on to make changes.
vi: Theo mặc định, Metabase thực hiện đồng bộ hóa nhẹ hàng giờ và quét chuyên sâu các giá trị trường hàng ngày. Nếu bạn có một cơ sở dữ liệu lớn, hãy bật tính năng này để thực hiện các thay đổi.

en: This enables Metabase to scan for additional field values during syncs allowing smarter behavior, like improved auto-binning on your bar charts.
vi: Điều này cho phép Metabase quét các giá trị trường bổ sung trong quá trình đồng bộ hóa cho phép hành vi thông minh hơn, chẳng hạn như tính năng tự động bin được cải thiện trên biểu đồ thanh của bạn.

en: Company or team name
vi: Tên công ty hoặc nhóm

en: must be different from the email address you used in setup
vi: phải khác với địa chỉ email bạn đã sử dụng khi thiết lập

en: saved a model based on
vi: đã lưu một mô hình dựa trên

en: saved a model
vi: đã lưu một mô hình

en: deleted a model
vi: đã xóa một mô hình

en: New
vi: Mới

en: SQL query
vi: Truy vấn SQL

en: Archive this model?
vi: Lưu trữ mô hình này?

en: This model will be removed from any dashboards or pulses using it.
vi: Mô hình này sẽ bị xóa khỏi bất kỳ trang tổng quan hoặc xung nào sử dụng nó.

en: Verify this model
vi: Xác minh mô hình này

en: Verify this question
vi: Xác minh câu hỏi này

en: View this
vi: Xem cái này

en: License and billing
vi: Giấy phép và thanh toán

en: License
vi: Giấy phép

en: New…
vi: Mới…

en: {0} distinct value | {0} distinct values
vi[0]: {0} giá trị khác biệt

en: Getting distinct values...
vi: Nhận các giá trị khác biệt ...

en: You don’t have permission to see this question’s columns.
vi: Bạn không được phép xem các cột của câu hỏi này.

en: Use an SSH-tunnel
vi: Sử dụng một đường hầm SSH

en: We suggest you leave this off unless you plan on doing a lot of manual timezone casting with this data.
vi: Chúng tôi khuyên bạn nên tắt tính năng này trừ khi bạn định thực hiện nhiều thao tác truyền múi giờ thủ công với dữ liệu này.

en: This can be useful for auditing and debugging, but prevents BigQuery from caching results and may increase your costs.
vi: Điều này có thể hữu ích để kiểm tra và gỡ lỗi, nhưng ngăn BigQuery lưu kết quả vào bộ nhớ đệm và có thể làm tăng chi phí của bạn.

en: Connect using DNS SRV
vi: Kết nối bằng DNS SRV

en: If you're connecting to an Atlas cluster, you might need to turn this on. Note that your provided host must be a fully qualified domain name.
vi: Nếu bạn đang kết nối với một cụm Atlas, bạn có thể cần phải bật tính năng này. Lưu ý rằng máy chủ lưu trữ được cung cấp của bạn phải là một tên miền hoàn toàn đủ điều kiện.

en: SSH authentication
vi: Xác thực SSH

en: If a direct connection to your database isn't possible, you may want to use an SSH tunnel. {0}.
vi: Nếu không thể kết nối trực tiếp đến cơ sở dữ liệu của bạn, bạn có thể muốn sử dụng đường hầm SSH. {0}.

en: Display name
vi: Tên hiển thị

en: Our {0}
vi: {0} của chúng tôi

en: Choose what this data will be called in Metabase.
vi: Chọn dữ liệu này sẽ được gọi là gì trong Metabase.

en: Models
vi: Mô hình

en: Raw Tables
vi: Bàn thô

en: Unknown Metric: {0}
vi: Số liệu không xác định: {0}

en: Unknown Segment: {0}
vi: Phân đoạn không xác định: {0}

en: Unknown Field: {0}
vi: Trường không xác định: {0}

en: Unknown function {0}
vi: Chức năng không xác định {0}

en: Expecting {0} but found function {1} returning {2}
vi: Đang mong đợi {0} nhưng tìm thấy hàm {1} trả về {2}

en: Expecting {0} but found {1}
vi: Đang mong đợi {0} nhưng đã tìm thấy {1}

en: Unexpected end of input, expecting {0}
vi: Kết thúc đầu vào không mong muốn, mong đợi {0}

en: Expecting {0} but got {1} instead
vi: Đang mong đợi {0} nhưng thay vào đó đã nhận được {1}

en: Unexpected end of input
vi: cái kết không ngờ

en: Unexpected operator {0}
vi: Toán tử không mong đợi {0}

en: modified question's series
vi: loạt câu hỏi đã sửa đổi

en: added series to a question
vi: đã thêm chuỗi vào một câu hỏi

en: removed series from a question
vi: đã xóa chuỗi khỏi một câu hỏi

en: moved this to {0}
vi: đã chuyển cái này sang {0}

en: renamed this to "{0}"
vi: đổi tên cái này thành "{0}"

en: added a description
vi: đã thêm một mô tả

en: changed the description
vi: đã thay đổi mô tả

en: archived this
vi: đã lưu trữ cái này

en: unarchived this
vi: hủy lưu trữ này

en: turned this into a model
vi: biến cái này thành một mô hình

en: changed this from a model to a saved question
vi: đã thay đổi điều này từ một mô hình thành một câu hỏi đã lưu

en: edited the question
vi: đã chỉnh sửa câu hỏi

en: changed the display from {0} to {1}
vi: đã thay đổi màn hình từ {0} thành {1}

en: changed the visualization settings
vi: đã thay đổi cài đặt hình ảnh hóa

en: added a card | added {0} cards
vi[0]: đã thêm một thẻ

en: rearranged the cards
vi: sắp xếp lại các thẻ

en: removed a card | removed {0} cards
vi[0]: đã gỡ bỏ một thẻ

en: created this
vi: tạo ra cái này

en: reverted to an earlier revision
vi: hoàn nguyên về bản sửa đổi trước đó

en: You're only allowed to email pulses to addresses ending in {0}
vi: Bạn chỉ được phép gửi các xung qua email tới các địa chỉ kết thúc bằng {0}

en: Reaches the goal line
vi: Đạt được mục tiêu

en: You're only allowed to email alerts to addresses ending in {0}
vi: Bạn chỉ được phép gửi thông báo qua email đến các địa chỉ kết thúc bằng {0}

en: Query
vi: Truy vấn

en: Metadata
vi: metadata

en: Search for some data…
vi: Tìm kiếm một số dữ liệu…

en: Search for a model…
vi: Tìm kiếm một mô hình…

en: Search for a question…
vi: Tìm kiếm một câu hỏi…

en: Search for a table…
vi: Tìm kiếm một bảng…

en: All data
vi: Tất cả dữ liệu

en: The best starting place for new questions.
vi: Nơi bắt đầu tốt nhất cho những câu hỏi mới.

en: Raw Data
vi: Dữ liệu thô

en: Unaltered tables in connected databases.
vi: Bảng không thay đổi trong cơ sở dữ liệu được kết nối.

en: Use any question’s results to start a new question.
vi: Sử dụng kết quả của bất kỳ câu hỏi nào để bắt đầu một câu hỏi mới.

en: Turn this into a model
vi: Biến cái này thành một mô hình

en: Let you update column descriptions and customize metadata to create
    great starting points for exploration.
vi: Cho phép bạn cập nhật mô tả cột và tùy chỉnh siêu dữ liệu để tạo
    điểm khởi đầu tuyệt vời để khám phá.

en: Show up higher in search results and get highlighted when other
    users start new questions to promote reuse.
vi: Hiển thị cao hơn trong kết quả tìm kiếm và được đánh dấu khi khác
    người dùng bắt đầu câu hỏi mới để thúc đẩy việc sử dụng lại.

en: Live in collections to keep them separate from messy database
    schemas.
vi: Sống trong các bộ sưu tập để giữ chúng tách biệt khỏi cơ sở dữ liệu lộn xộn
    các lược đồ.

en: Duplicate this model
vi: Nhân bản mô hình này

en: It's okay to play around with models
vi: Không sao để chơi xung quanh với các mô hình

en: You won't make any permanent changes to them unless you edit their query definition.
vi: Bạn sẽ không thực hiện bất kỳ thay đổi vĩnh viễn nào đối với chúng trừ khi bạn chỉnh sửa định nghĩa truy vấn của chúng.

en: Pick a question or a model
vi: Chọn một câu hỏi hoặc một mô hình

en: Pick a different question or a model
vi: Chọn một câu hỏi hoặc một mô hình khác

en: Model #{0}
vi: Mô hình # {0}

en: Model in {0}
vi: Mô hình trong {0}

en: Display as
vi: Hiển thị dưới dạng

en: Error contents
vi: Nội dung lỗi

en: Restoring the sample database...
vi: Khôi phục cơ sở dữ liệu mẫu ...

en: Bring the sample database back
vi: Mang cơ sở dữ liệu mẫu trở lại

en: Timezone
vi: Múi giờ

en: Earliest date
vi: Cuộc hẹn sớm nhất

en: Latest date
vi: Ngày cuối

en: Hide advanced options
vi: Ẩn các tùy chọn nâng cao

en: Show advanced options
vi: Hiển thị các tùy chọn nâng cao

en: Loading
vi: Đang tải

en: Load more
vi: Tải thêm

en: Table and details views
vi: Chế độ xem bảng và chi tiết

en: Detail views only
vi: Chỉ xem chi tiết

en: It’s optional, but oh, so helpful
vi: Nó là tùy chọn, nhưng oh, rất hữu ích

en: Database column this maps to
vi: Cột cơ sở dữ liệu này ánh xạ tới

en: Column type
vi: Loại cột

en: This column should appear in…
vi: Cột này sẽ xuất hiện trong…

en: Run selection
vi: Chạy lựa chọn

en: Save as snippet
vi: Lưu dưới dạng đoạn mã

en: empty
vi: trống

en: not empty
vi: không trống rỗng

en: Edit model
vi: Chỉnh sửa mô hình

en: (required)
vi: (yêu cầu)

en: This model is archived and shouldn't be used.
vi: Mô hình này đã được lưu trữ và không nên được sử dụng.

en: Remove database
vi: Xóa cơ sở dữ liệu

en: Search for a database…
vi: Tìm kiếm cơ sở dữ liệu…

en: Didn’t find anything
vi: Không tìm thấy bất cứ điều gì

en: Don’t see your database? Check out our {0} page to see if it’s available for self-hosting.
vi: Bạn không thấy cơ sở dữ liệu của mình? Kiểm tra trang {0} của chúng tôi để xem trang này có sẵn để tự lưu trữ hay không.

en: Community Drivers
vi: Trình điều khiển cộng đồng

en: Show less options
vi: Hiển thị ít tùy chọn hơn

en: Show more options
vi: Hiển thị thêm các tùy chọn

en: Search for a special type
vi: Tìm kiếm một loại đặc biệt

en: Model management
vi: Quản lý mô hình

en: Edit query definition
vi: Chỉnh sửa định nghĩa truy vấn

en: Customize metadata
vi: Tùy chỉnh siêu dữ liệu

en: Turn back into a saved question
vi: Chuyển lại thành một câu hỏi đã lưu

en: Select none
vi: Không chọn

en: Select all
vi: Chọn tất cả

en: By default "Site Url" is used in notification links, but can be overridden.
vi: Theo mặc định, "Url trang" được sử dụng trong các liên kết thông báo, nhưng có thể bị ghi đè.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP: {0}
vi: Lỗi xử lý trước truy vấn nguồn khi áp dụng GTAP: {0}

en: Exception caught in :bigquery-cloud-sdk can-connect?
vi: Ngoại lệ mắc phải: bigquery-cloud-sdk có thể kết nối?

en: DB {0} had hardcoded dataset-id; changing to an inclusion pattern and updating table schemas
vi: DB {0} có id tập dữ liệu được mã hóa cứng; thay đổi thành một mẫu bao gồm và cập nhật các lược đồ bảng

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase.
vi: Giá trị nhận dạng duy nhất được sử dụng trong phân tích Snowplow, để xác định phiên bản Metabase này.

en: This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
vi: Đây là cài đặt công khai vì một số sự kiện phân tích được gửi trước khi thiết lập ban đầu.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events.
vi: Boolean cho biết liệu bộ thu thập Snowplow có sẵn sàng nhận các sự kiện phân tích hay không.

en: Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
vi: Nên được thiết lập thông qua biến môi trường trong các thử nghiệm Cypress hoặc trong quá trình phát triển cục bộ.

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow.
vi: Boolean cho biết liệu các sự kiện phân tích có được gửi đến Snowplow hay không.

en: True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
vi: Đúng nếu theo dõi ẩn danh được bật cho trường hợp này và có sẵn bộ sưu tập Snowplow.

en: The URL of the Snowplow collector to send analytics events to.
vi: URL của bộ thu thập Snowplow để gửi các sự kiện phân tích tới.

en: Error sending Snowplow analytics event {0}
vi: Lỗi khi gửi sự kiện phân tích Snowplow {0}

en: The approximate timestamp at which this instance of Metabase was created, for inclusion in analytics.
vi: Dấu thời gian gần đúng mà tại đó phiên bản Metabase này được tạo, để đưa vào phân tích.

en: Unverified due to edit
vi: Chưa được xác minh do chỉnh sửa

en: Card {0} does not exist or does not have a valid query.
vi: Thẻ {0} không tồn tại hoặc không có truy vấn hợp lệ.

en: You must have data permissions to add a parameter referencing the Table {0}.
vi: Bạn phải có quyền dữ liệu để thêm tham số tham chiếu đến Bảng {0}.

en: No matching parameter with slug {0}. Found: {1}
vi: Không có tham số phù hợp với slug {0}. Đã tìm thấy: {1}

en: Could not invite user because email is not configured.
vi: Không thể mời người dùng vì email không được định cấu hình.

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via dashboard subscriptions.
vi: Nhóm của bạn có sử dụng Slack không? Nếu vậy, bạn có thể gửi cập nhật tự động thông qua đăng ký trang tổng quan.

en: invalid token
vi: Mã không hợp lệ

en: Slack channel not found.
vi: Không tìm thấy kênh slack.

en: channel not found
vi: kênh không được tìm thấy

en: Unrecognized modal: {0}
vi: Phương thức không được công nhận: {0}

en: Can't decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
vi: Không thể giải mã giá trị bí mật bằng MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Your database's IP address (e.g. 98.137.149.56) or its domain name (e.g. esc.mydatabase.com).
vi: Địa chỉ IP của cơ sở dữ liệu của bạn (ví dụ: 98.137.149.56) hoặc tên miền của nó (ví dụ: esc.mydatabase.com).

en: username
vi: tên tài khoản

en: Use a secure connection (SSL)
vi: Sử dụng kết nối an toàn (SSL)

en: Use an SSH tunnel
vi: Sử dụng đường hầm SSH

en: Enable this ssh tunnel?
vi: Bật đường hầm ssh này?

en: SSH tunnel host
vi: Máy chủ đường hầm SSH

en: The hostname that you use to connect to connect to SSH tunnels.
vi: Tên máy chủ mà bạn sử dụng để kết nối để kết nối với đường hầm SSH.

en: SSH tunnel port
vi: Cảng đường hầm SSH

en: SSH tunnel username
vi: Tên người dùng đường hầm SSH

en: The username you use to login to your SSH tunnel.
vi: Tên người dùng bạn sử dụng để đăng nhập vào đường hầm SSH của mình.

en: SSH tunnel password
vi: Mật khẩu đường hầm SSH

en: SSH private key to connect to the tunnel
vi: Khóa cá nhân SSH để kết nối với đường hầm

en: Paste the contents of an ssh private key here
vi: Dán nội dung của khóa cá nhân ssh vào đây

en: Passphrase for SSH private key
vi: Cụm mật khẩu cho khóa cá nhân SSH

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter.
vi: Chúng tôi thực hiện truy vấn cơ bản khi bạn khám phá dữ liệu bằng cách sử dụng Tóm tắt hoặc Bộ lọc.

en: This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
vi: Tính năng này được bật theo mặc định nhưng bạn có thể tắt nếu hiệu suất chậm.

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema.
vi: Đây là một quá trình nhẹ để kiểm tra các bản cập nhật cho giản đồ của cơ sở dữ liệu này.

en: In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
vi: Trong hầu hết các trường hợp, bạn nên để bộ này đồng bộ hàng giờ.

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase Cloud IP addresses:
vi: Nếu cơ sở dữ liệu của bạn nằm sau tường lửa, bạn có thể cần cho phép kết nối từ các địa chỉ IP Metabase Cloud của chúng tôi:

en: Error querying database {0} for current time: {1}
vi: Lỗi khi truy vấn cơ sở dữ liệu {0} cho thời điểm hiện tại: {1}

en: Error: multiple values specified for parameter; non-Field Filter parameters can only have one value.
vi: Lỗi: nhiều giá trị được chỉ định cho tham số; các thông số không thuộc Bộ lọc Trường chỉ có thể có một giá trị.

en: The local path relative to where Metabase is running from. Your string should not include the .mv.db extension.
vi: Đường dẫn cục bộ liên quan đến nơi Metabase đang chạy. Chuỗi của bạn không được bao gồm phần mở rộng .mv.db.

en: SSL Mode
vi: Chế độ SSL

en: SSL Root Certificate (PEM)
vi: Chứng chỉ gốc SSL (PEM)

en: Authenticate client certificate?
vi: Xác thực chứng chỉ khách hàng?

en: SSL Client Certificate (PEM)
vi: Chứng chỉ ứng dụng khách SSL (PEM)

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER or PKCS-12)
vi: Khóa máy khách SSL (PKCS-8 / DER hoặc PKCS-12)

en: SSL Client Key Password
vi: Mật khẩu khóa máy khách SSL

en: Unable to substitute parameters: {0}
vi: Không thể thay thế các tham số: {0}

en: Expected native source query to be a string, got: {0}
vi: Truy vấn nguồn gốc mong đợi là một chuỗi, có: {0}

en: Expected native source query parameters to be sequential, got: {0}
vi: Các tham số truy vấn nguồn gốc mong đợi là tuần tự, có: {0}

en: No expression named {0} at this level of the query
vi: Không có biểu thức nào có tên {0} ở cấp độ này của truy vấn

en: Error compiling :field clause: {0}
vi: Lỗi biên dịch: mệnh đề trường: {0}

en: Warning: Driver {0} is using {1}. This method was deprecated in {2} and will be removed in a future release.
vi: Cảnh báo: Trình điều khiển {0} đang sử dụng {1}. Phương pháp này không được dùng nữa trong {2} và sẽ bị xóa trong một bản phát hành trong tương lai.

en: Error setting connection to autoCommit false
vi: Lỗi khi đặt kết nối thành autoCommit false

en: Error setting prepared statement fetch size to fetch-size
vi: Lỗi khi đặt kích thước tìm nạp câu lệnh đã chuẩn bị thành kích thước tìm nạp

en: Error setting statement fetch size to fetch-size
vi: Lỗi khi đặt kích thước tìm nạp câu lệnh thành kích thước tìm nạp

en: Error executing query: {0}
vi: Lỗi khi thực thi truy vấn: {0}

en: Local file path
vi: Đường dẫn tệp cục bộ

en: Uploaded file path
vi: Đường dẫn tệp đã tải lên

en: File path
vi: Đường dẫn tập tin

en: Error invoking getter for connection property {0}
vi: Lỗi khi gọi getter cho thuộc tính kết nối {0}

en: Only these...
vi: Chỉ những...

en: All except...
vi: Tất cả ngoại trừ ...

en: Comma separated names of {0} that <strong>should</strong> appear in Metabase
vi: Các tên được phân tách bằng dấu phẩy của {0} <strong> sẽ </strong> xuất hiện trong Metabase

en: You can use patterns like <strong>auth*</strong> to match multiple {0}
vi: Bạn có thể sử dụng các mẫu như <strong> auth * </strong> để đối sánh nhiều {0}

en: Comma separated names of {0} that <strong>should NOT</strong> appear in Metabase
vi: Các tên được phân tách bằng dấu phẩy của {0} <strong> KHÔNG được </strong> xuất hiện trong Metabase

en: Your Slack connection stopped working
vi: Kết nối Slack của bạn đã ngừng hoạt động

en: Client ID for Google Sign-In. If this is set, Google Sign-In is considered to be enabled.
vi: ID khách hàng để đăng nhập bằng Google. Nếu điều này được đặt, Đăng nhập bằng Google được coi là đã được bật.

en: Invalid Google Sign-In Client ID: must end with ".apps.googleusercontent.com"
vi: ID ứng dụng khách đăng nhập bằng Google không hợp lệ: phải kết thúc bằng ".apps.googleusercontent.com"

en: Invalid Google Sign-In token.
vi: Mã thông báo đăng nhập của Google không hợp lệ.

en: Google Sign-In token appears to be incorrect.
vi: Mã thông báo Đăng nhập của Google dường như không chính xác.

en: Successfully authenticated Google Sign-In token for: {0} {1}
vi: Mã thông báo Đăng nhập Google được xác thực thành công cho: {0} {1}

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot.
vi: Mã thông báo Slack API không dùng nữa để kết nối bot Metabase Slack.

en: Please use a new Slack app integration instead.
vi: Vui lòng sử dụng tích hợp ứng dụng Slack mới để thay thế.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app.
vi: Mã thông báo OAuth của người dùng bot để kết nối ứng dụng Metabase Slack.

en: This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
vi: Điều này sẽ được sử dụng cho tất cả các tích hợp Slack mới bắt đầu trong Metabase v0.42.0.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid.
vi: Mã thông báo ứng dụng Slack hiện tại, nếu được đặt, có hợp lệ hay không.

en: Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
vi: Đặt thành 'false' nếu yêu cầu API Slack trả về lỗi xác thực.

en: The name of the channel to which Metabase files should be initially uploaded
vi: Tên của kênh mà các tệp Metabase sẽ được tải lên ban đầu

en: 🔒 Your Slack authorization token is invalid or has been revoked. Please update your integration in Admin Settings -> Slack.
vi: 🔒 Mã thông báo ủy quyền Slack của bạn không hợp lệ hoặc đã bị thu hồi. Vui lòng cập nhật tích hợp của bạn trong Cài đặt quản trị -> Slack.

en: Slack channel named `{0}` is missing!
vi: Kênh Slack có tên `{0} 'bị thiếu!

en: The channel is used for storing images that are included in dashboard subscriptions.
vi: Kênh được sử dụng để lưu trữ hình ảnh có trong đăng ký trang tổng quan.

en: You do not have curate permissions for this Collection.
vi: Bạn không có quyền quản lý Bộ sưu tập này.

en: Dashboard {0} does not have a DashboardCard with ID {1}
vi: Trang tổng quan {0} không có Thẻ trang tổng quan với ID {1}

en: Deleting secret ID {0} from app DB because the owning database ({1}) is being deleted
vi: Xóa ID bí mật {0} khỏi ứng dụng DB vì cơ sở dữ liệu sở hữu ({1}) đang bị xóa

en: Invalid value for Field column {0}: {1} is not a descendant of any of these types: {2}
vi: Giá trị không hợp lệ cho cột Trường {0}: {1} không phải là con của bất kỳ loại nào sau đây: {2}

en: Can''t use block permissions without having the advanced-permissions premium feature
vi: Không thể sử dụng quyền khối nếu không có tính năng cấp quyền nâng cao

en: User {0} does not exist.
vi: Người dùng {0} không tồn tại.

en: Wrong email address for User {0}.
vi: Địa chỉ email sai cho Người dùng {0}.

en: Secret ID {0}
vi: ID bí mật {0}

en: File path for {0}
vi: Đường dẫn tệp cho {0}

en: Path
vi: Đường dẫn

en: {0} points to non-existent file: {1}
vi: {0} trỏ đến tệp không tồn tại: {1}

en: {0} (a local file path) cannot be used in Metabase hosted environment
vi: Không thể sử dụng {0} (đường dẫn tệp cục bộ) trong môi trường lưu trữ Metabase

en: Error parsing Setting {0}: {1}
vi: Lỗi phân tích cú pháp Cài đặt {0}: {1}

en: Site-wide values are not allowed for Setting {0}
vi: Giá trị trên toàn trang web không được phép để Cài đặt {0}

en: Setting {0} is deprecated as of Metabase {1} and may be removed in a future version.
vi: Cài đặt {0} không được dùng nữa kể từ Metabase {1} và có thể bị xóa trong phiên bản trong tương lai.

en: Setting name ''{0}'' is retired; use a different name instead
vi: Cài đặt tên '' {0} '' đã bị gỡ bỏ; sử dụng một tên khác thay thế

en: Boolean indicating whether analytics data should be sent to Google Analytics on the frontend
vi: Boolean cho biết liệu dữ liệu phân tích có được gửi đến Google Analytics trên giao diện người dùng hay không

en: Metabase version for which a notice about usage of deprecated features has been shown.
vi: Phiên bản siêu dữ liệu mà thông báo về việc sử dụng các tính năng không dùng nữa đã được hiển thị.

en: Whether or not to display a message about pinning dashboards. It will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
vi: Có hay không hiển thị thông báo về việc ghim trang tổng quan. Nó cũng sẽ bị ẩn nếu bất kỳ trang tổng quan nào được ghim. Quản trị viên có thể ẩn điều này để hướng người dùng đến nội dung tốt hơn so với dữ liệu thô

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
vi: Điều này sẽ ảnh hưởng đến những thứ như nhóm theo tuần hoặc lọc trong các truy vấn GUI.

en: It won''t affect most SQL queries,
vi: Nó sẽ không ảnh hưởng đến hầu hết các truy vấn SQL,

en:  although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
vi:  mặc dù nó được sử dụng để đặt biến phiên WEEK_START trong Snowflake.

en: Error fetching Metabase Cloud gateway IP addresses:
vi: Lỗi khi tìm nạp địa chỉ IP cổng Metabase Cloud:

en: Metabase Cloud gateway IP addresses, to configure connections to DBs behind firewalls
vi: Địa chỉ IP cổng vào đám mây Metabase, để định cấu hình kết nối với các DB sau tường lửa

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added.
vi: Liệu một phương thức giới thiệu có được hiển thị sau khi kết nối cơ sở dữ liệu tiếp theo được thêm vào hay không.

en: Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
vi: Mặc định là false nếu bất kỳ cơ sở dữ liệu không phải mặc định nào đã hoàn tất quá trình đồng bộ hóa cho trường hợp này.

en: Alert: {0} has {1}
vi: Cảnh báo: {0} có {1}

en: Nothing to compare to.
vi: Không có gì để so sánh với.

en: Invalid parameter type {0} for parameter {1}. Parameter type must be one of: {2}
vi: Loại tham số không hợp lệ {0} cho tham số {1}. Loại tham số phải là một trong: {2}

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag named {1}.
vi: Tham số không hợp lệ: Thẻ {0} không có thẻ mẫu có tên {1}.

en: Unable to resolve invalid query parameter: parameter is missing :id
vi: Không thể giải quyết tham số truy vấn không hợp lệ: thiếu tham số: id

en: Dashboard does not have a parameter with ID {0}.
vi: Trang tổng quan không có tham số với ID {0}.

en: Query: {0}
vi: Truy vấn: {0}

en: Error determining expected columns for query: {0}
vi: Lỗi khi xác định các cột dự kiến cho truy vấn: {0}

en: Nested queries are disabled
vi: Các truy vấn lồng nhau bị tắt

en: Bad :field clause {0} for field {1} at {2}: clause should have a :join-alias.
vi: Xấu: mệnh đề trường {0} cho trường {1} tại {2}: mệnh đề phải có: tham gia-bí danh.

en: Guessing join {0}
vi: Đoán tham gia {0}

en: Unable to infer an appropriate join. Query may not work as expected.
vi: Không thể suy ra một kết hợp thích hợp. Truy vấn có thể không hoạt động như mong đợi.

en: Error resolving Fields in query: {0}
vi: Lỗi khi giải quyết các Trường trong truy vấn: {0}

en: Warning: clause {0} does not match a column in the source query. Attempting to correct this to {1}
vi: Cảnh báo: mệnh đề {0} không khớp với một cột trong truy vấn nguồn. Đang cố sửa điều này thành {1}

en: Warning: clause {0} refers to a Field that may not be present in the source query. Query may not work as expected. Found: {1}
vi: Cảnh báo: mệnh đề {0} đề cập đến một Trường có thể không có trong truy vấn nguồn. Truy vấn có thể không hoạt động như mong đợi. Đã tìm thấy: {1}

en: Expected :aggregation-options clause, got {0}
vi: Dự kiến: mệnh đề tùy chọn tổng hợp, có {0}

en: Cannot determine the source table or query for Field clause {0}
vi: Không thể xác định bảng nguồn hoặc truy vấn cho mệnh đề Trường {0}

en: Aggregation does not exist at index {0}
vi: Tổng hợp không tồn tại ở chỉ mục {0}

en: No expression named {0}
vi: Không có biểu thức nào có tên {0}

en: Sample database DB file ''{0}'' cannot be found.
vi: Không thể tìm thấy tệp DB cơ sở dữ liệu mẫu '' {0} ''.

en: Loading sample database
vi: Đang tải cơ sở dữ liệu mẫu

en: Failed to load sample database
vi: Không tải được cơ sở dữ liệu mẫu

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is served over an insecure connection. Some browsers will reject cookies under these conditions.
vi: SameSite của cookie phiên được định cấu hình thành "Không có", nhưng trang web được phân phát qua một kết nối không an toàn. Một số trình duyệt sẽ từ chối cookie trong các điều kiện này.

en: Login request is missing device ID information
vi: Yêu cầu đăng nhập thiếu thông tin ID thiết bị

en: Cannot decrypt encrypted {0}. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
vi: Không thể giải mã đã mã hóa {0}. Bạn đã thay đổi hoặc quên đặt MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?

en: test Setting
vi: kiểm tra cài đặt

en: A retired setting name
vi: Tên cài đặt đã ngừng hoạt động

en: Your license is active!
vi: Giấy phép của bạn đang hoạt động!

en: This token doesn't seem to be valid. Double-check it, then contact support if you think it should be working.
vi: Mã thông báo này dường như không hợp lệ. Kiểm tra kỹ nó, sau đó liên hệ với bộ phận hỗ trợ nếu bạn nghĩ rằng nó sẽ hoạt động.

en: We're having trouble validating your token. Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers.
vi: Chúng tôi đang gặp sự cố khi xác thực mã thông báo của bạn. Vui lòng kiểm tra kỹ để đảm bảo phiên bản của bạn có thể kết nối với máy chủ của Metabase.

en: Unexpected expression
vi: Biểu hiện không mong muốn

en: Invalid node type
vi: Loại nút không hợp lệ

en: Invalid number format
vi: Định dạng số không hợp lệ

en: Expected expression
vi: Biểu dự kiến

en: Slack Bot User OAuth Token
vi: Mã thông báo OAuth của người dùng Slack Bot

en: Slack channel name
vi: Tên kênh slack

en: Unexpected token "{0}"
vi: Mã thông báo không mong đợi "{0}"

en: Reached max number of iterations
vi: Đã đạt đến số lần lặp lại tối đa

en: Unexpected token
vi: Mã thông báo không mong đợi

en: Sign in with SSO
vi: Đăng nhập bằng SSO

en: Bought a license to unlock advanced functionality? Please enter it below.
vi: Mua giấy phép để mở khóa chức năng nâng cao? Vui lòng nhập nó vào bên dưới.

en: Your license isn’t valid anymore. If you have a new license, please
    enter it below, otherwise please contact {0}
vi: Giấy phép của bạn không còn hiệu lực nữa. Nếu bạn có giấy phép mới, vui lòng
    nhập nó vào bên dưới, nếu không, vui lòng liên hệ với {0}

en: Your trial ends in {0} days. If you already have a license, please enter it below.
vi: Thời gian dùng thử của bạn sẽ kết thúc sau {0} ngày. Nếu bạn đã có giấy phép, vui lòng nhập nó vào bên dưới.

en: Your license is active until {0}! Hope you’re enjoying it.
vi: Giấy phép của bạn có hiệu lực cho đến {0}! Hy vọng bạn sẽ thích nó.

en: Billing
vi: Thanh toán

en: Manage your Cloud account, including billing preferences, in your Metabase Store account.
vi: Quản lý tài khoản Đám mây của bạn, bao gồm tùy chọn thanh toán, trong tài khoản Metabase Store của bạn.

en: To manage your billing preferences, please email {0}
vi: Để quản lý các tùy chọn thanh toán của bạn, vui lòng gửi email đến {0}

en: This driver will be removed in a future release.
vi: Trình điều khiển này sẽ bị xóa trong một bản phát hành trong tương lai.

en: We recommend you upgrade to the {0}.
vi: Chúng tôi khuyên bạn nên nâng cấp lên {0}.

en: This is our new {0} driver.
vi: Đây là trình điều khiển {0} mới của chúng tôi.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in a future release.
vi: Trình điều khiển cũ không được dùng nữa và sẽ bị xóa trong bản phát hành trong tương lai.

en: If you really need to use it, you can {0}.
vi: Nếu bạn thực sự cần sử dụng nó, bạn có thể {0}.

en: Need help connecting?
vi: Cần trợ giúp kết nối?

en: Check out documentation for step-by-step directions on how to connect to your database.
vi: Xem tài liệu hướng dẫn từng bước về cách kết nối với cơ sở dữ liệu của bạn.

en: Docs weren't enough? {0}
vi: Tài liệu không đủ? {0}

en: {0} column | {0} columns
vi[0]: Cột {0}

en: We're taking a look at your database!
vi: Chúng tôi đang xem xét cơ sở dữ liệu của bạn!

en: You’ll be able to use individual tables as they finish syncing.
vi: Bạn sẽ có thể sử dụng các bảng riêng lẻ khi chúng kết thúc quá trình đồng bộ hóa.

en: In the meantime, you can take a look at the {0} if you want to get a head start. Want to explore?
vi: Trong thời gian chờ đợi, bạn có thể xem {0} nếu bạn muốn bắt đầu thành công. Bạn muốn khám phá?

en: Sample Database
vi: Cơ sở dữ liệu mẫu

en: Have a look around your Metabase in the meantime if you want to get a head start.
vi: Hãy xem qua Metabase của bạn trong thời gian chờ đợi nếu bạn muốn bắt đầu tốt hơn.

en: Explore sample data
vi: Khám phá dữ liệu mẫu

en: SQL snippets
vi: Đoạn mã SQL

en: reference the results of another saved question
vi: tham khảo kết quả của một câu hỏi đã lưu khác

en: Variables in models aren't supported yet
vi: Các biến trong các mô hình chưa được hỗ trợ

en: To solve this, just remove the variables in this question and try again. (It's okay to use {0} or {1} in your query.)
vi: Để giải quyết vấn đề này, chỉ cần xóa các biến trong câu hỏi này và thử lại. (Bạn có thể sử dụng {0} hoặc {1} trong truy vấn của mình.)

en: Back to sign in
vi: Quay lại đăng nhập

en: Please contact an administrator to have them reset your password.
vi: Vui lòng liên hệ với quản trị viên để họ đặt lại mật khẩu của bạn.

en: All done!
vi: Tất cả đã được làm xong!

en: Awesome, you've successfully updated your password.
vi: Tuyệt vời, bạn đã cập nhật thành công mật khẩu của mình.

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can request a new reset email.
vi: Vì lý do bảo mật, các liên kết đặt lại mật khẩu sẽ hết hạn sau một thời gian ngắn. Nếu bạn vẫn cần đặt lại mật khẩu của mình, bạn có thể yêu cầu một email đặt lại mới.

en: Request a new reset email
vi: Yêu cầu một email đặt lại mới

en: Connected to these tables
vi: Đã kết nối với các bảng này

en: Are you ready to start exploring your data? Add it below.
vi: Bạn đã sẵn sàng để bắt đầu khám phá dữ liệu của mình chưa? Thêm nó vào bên dưới.

en: Not ready? Skip and play around with our Sample Database.
vi: Chưa sẵn sàng? Bỏ qua và thử với Cơ sở dữ liệu mẫu của chúng tôi.

en: Need help connecting to your data?
vi: Cần trợ giúp kết nối với dữ liệu của bạn?

en: Invite a teammate. We’ll make them an admin so they can configure your database. You can always change this later on.
vi: Mời một đồng đội. Chúng tôi sẽ đặt họ làm quản trị viên để họ có thể định cấu hình cơ sở dữ liệu của bạn. Bạn luôn có thể thay đổi điều này sau này.

en: Send invitation
vi: Gửi lời mời

en: I'll invite a teammate to connect the database
vi: Tôi sẽ mời một đồng đội kết nối cơ sở dữ liệu

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about product usage.
vi: Để giúp chúng tôi cải thiện Metabase, chúng tôi muốn thu thập một số dữ liệu nhất định về việc sử dụng sản phẩm.

en: Here's a full list of what we track and why.
vi: Đây là danh sách đầy đủ những gì chúng tôi theo dõi và lý do.

en: Finish
vi: Hoàn thành

en: Finishing…
vi: Đang hoàn thiện…

en: Setup section
vi: Phần thiết lập

en: Looks like everything is working.
vi: Có vẻ như mọi thứ đang hoạt động.

en: We know you’ve already created one of these.
vi: Chúng tôi biết bạn đã tạo một trong những cái này.

en: We like to keep billing and product accounts separate so that you don’t have to share logins.
vi: Chúng tôi muốn tách biệt tài khoản thanh toán và tài khoản sản phẩm để bạn không phải chia sẻ thông tin đăng nhập.

en: Error syncing
vi: Lỗi đồng bộ hóa

en: Done!
vi: Làm xong!

en: Syncing…
vi: Đang đồng bộ hóa…

en: Sync failed
vi: Đồng bộ hóa không thành công

en: Syncing completed
vi: Đồng bộ hóa đã hoàn tất

en: Syncing tables…
vi: Đang đồng bộ hóa bảng…

en: You’re using a {0} and a {1} which are now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {2}.
vi: Bạn đang sử dụng {0} và {1} hiện không được dùng nữa và sẽ bị xóa trong bản phát hành tiếp theo. Chúng tôi khuyên bạn nên {2}.

en: Database driver
vi: Trình điều khiển cơ sở dữ liệu

en: Slack bot integration
vi: Tích hợp bot slack

en: upgrade
vi: nâng cấp

en: Your Slack bot was deprecated but is still working. We recommend you delete the existing connection and {0}.
vi: Bot Slack của bạn không được dùng nữa nhưng vẫn hoạt động. Chúng tôi khuyên bạn nên xóa kết nối hiện có và {0}.

en: upgrade to Slack Apps
vi: nâng cấp lên Ứng dụng Slack

en: You’re using a {0} which is now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {1}.
vi: Bạn đang sử dụng {0} hiện không được dùng nữa và sẽ bị xóa trong bản phát hành tiếp theo. Chúng tôi khuyên bạn nên {1}.

en: Our Premium Embedding product has been discontinued, but if you already have a license you can activate it here. You’ll continue to receive support for the duration of your license.
vi: Sản phẩm Nhúng cao cấp của chúng tôi đã ngừng hoạt động, nhưng nếu bạn đã có giấy phép, bạn có thể kích hoạt nó tại đây. Bạn sẽ tiếp tục nhận được hỗ trợ trong suốt thời hạn của giấy phép.

en: Your Premium Embedding license isn’t valid anymore. {0}
vi: Giấy phép Nhúng cao cấp của bạn không còn hợp lệ nữa. {0}

en: Explore our paid plans.
vi: Khám phá các gói trả phí của chúng tôi.

en: Your Premium Embedding license is active until {0}.
vi: Giấy phép Nhúng cao cấp của bạn có hiệu lực cho đến {0}.

en: Enter the token you bought from the Metabase Store below.
vi: Nhập mã thông báo bạn đã mua từ Metabase Store bên dưới.

en: Looking to remove the “Powered by Metabase” logo, customize colors
    and make it your own? {0}
vi: Tìm cách xóa biểu trưng “Được hỗ trợ bởi Metabase”, tùy chỉnh màu sắc
    và biến nó thành của riêng bạn? {0}

en: Are you sure you want to delete your Slack App?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa Ứng dụng Slack của mình không?

en: Deleting…
vi: Đang xóa…

en: Deleting failed
vi: Xóa không thành công

en: Deleted
vi: Đã xóa

en: Doing this may stop your dashboard subscriptions from appearing in Slack until a new connection is set up.
vi: Làm điều này có thể ngăn các đăng ký trên bảng điều khiển của bạn xuất hiện trong Slack cho đến khi thiết lập kết nối mới.

en: Are you sure you want to delete your Slack App integration?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa tích hợp Ứng dụng Slack của mình không?

en: invite another teammate
vi: mời một đồng đội khác

en: invite a teammate
vi: mời một đồng đội

en: Connect your data to get the most out of Metabase
vi: Kết nối dữ liệu của bạn để tận dụng tối đa Metabase

en: If you need help, you can {0} or {1}.
vi: Nếu bạn cần trợ giúp, bạn có thể {0} hoặc {1}.

en: check out our setup guides
vi: xem hướng dẫn thiết lập của chúng tôi

en: Add my data
vi: Thêm dữ liệu của tôi

en: Your teams’ most important dashboards go here
vi: Trang tổng quan quan trọng nhất của nhóm của bạn ở đây

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone.
vi: Ghim trang tổng quan trong {0} để chúng xuất hiện trong không gian này cho mọi người.

en: Try these x-rays based on your data
vi: Thử các tia X này dựa trên dữ liệu của bạn

en: Looking for more?
vi: Tìm kiếm thêm?

en: You can get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers with {0}
vi: Bạn có thể nhận được hỗ trợ ưu tiên, nhiều công cụ hơn để giúp bạn chia sẻ thông tin chi tiết với nhóm của mình và các tùy chọn mạnh mẽ để giúp bạn tạo trải nghiệm dữ liệu tương tác, liền mạch cho khách hàng của mình với {0}

en: our other paid plans.
vi: các gói trả phí khác của chúng tôi.

en: Have a Premium Embedding license?
vi: Có giấy phép Nhúng cao cấp?

en: Activate it here.
vi: Kích hoạt nó ở đây.

en: Use the tab key to navigate through settings and columns.
vi: Sử dụng phím tab để điều hướng qua cài đặt và cột.

en: Metabase is open source and will be free forever – but by upgrading you can have priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
vi: Metabase là nguồn mở và sẽ miễn phí vĩnh viễn - nhưng bằng cách nâng cấp, bạn có thể được hỗ trợ ưu tiên, nhiều công cụ hơn để giúp bạn chia sẻ thông tin chi tiết với nhóm của mình và các tùy chọn mạnh mẽ để giúp bạn tạo trải nghiệm dữ liệu tương tác, liền mạch cho khách hàng của mình.

en: Want to know more?
vi: Bạn muốn biết thêm?

en: Explore our paid plans
vi: Khám phá các gói trả phí của chúng tôi

en: Check out our docs on how to connect to Slack.
vi: Xem tài liệu của chúng tôi về cách kết nối với Slack.

en: Slack bot is working.
vi: Slack bot đang hoạt động.

en: Slack bot is not working.
vi: Slack bot không hoạt động.

en: Slack app is working
vi: Ứng dụng Slack đang hoạt động

en: Slack app is not working.
vi: Ứng dụng Slack không hoạt động.

en: Metabase on Slack
vi: Siêu dữ liệu trên Slack

en: Need help? {0}.
vi: Cần giúp đỡ? {0}.

en: See our docs
vi: Xem tài liệu của chúng tôi

en: Delete Slack App
vi: Xóa ứng dụng Slack

en: Finally, open Slack, create a public channel and enter its name below.
vi: Cuối cùng, mở Slack, tạo một kênh công khai và nhập tên của kênh đó vào bên dưới.

en: We'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions.
vi: Chúng tôi sẽ tải lên các biểu đồ và bảng ở đây trước khi gửi đăng ký trang tổng quan.

en: We recommend you {0}, see the instructions below:
vi: Chúng tôi khuyên bạn nên {0}, hãy xem hướng dẫn bên dưới:

en: Bring the power of Metabase to your Slack #channels.
vi: Mang sức mạnh của Metabase đến #channels trên Slack của bạn.

en: Follow these steps to connect to Slack:
vi: Làm theo các bước sau để kết nối với Slack:

en: 1. Create your Slack App
vi: 1. Tạo ứng dụng Slack của bạn

en: To create your Metabase integration on Slack you’ll need to set up some things.
vi: Để tạo tích hợp Metabase trên Slack, bạn cần thiết lập một số thứ.

en: First, go to {0}, hit “{1}” and pick “{2}”
vi: Đầu tiên, đi tới {0}, nhấn “{1}” và chọn “{2}”

en: Slack Apps
vi: Ứng dụng Slack

en: Create New App
vi: Tạo ứng dụng mới

en: From an app manifest.
vi: Từ một tệp kê khai ứng dụng.

en: 2. Copy the Metabase manifest
vi: 2. Sao chép tệp kê khai Metabase

en: Select your workspace and then copy our {0} below and paste it in to create the app. In the following screen, click “{1}” and authorize it.
vi: Chọn không gian làm việc của bạn, sau đó sao chép {0} của chúng tôi bên dưới và dán vào để tạo ứng dụng. Trong màn hình tiếp theo, hãy nhấp vào “{1}” và cho phép nó.

en: Slack Manifest
vi: Tệp kê khai Slack

en: Install to workspace
vi: Cài đặt vào không gian làm việc

en: Copy
vi: Sao chép

en: 3. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
vi: 3. Kích hoạt Mã thông báo OAuth và tạo một kênh không hoạt động mới

en: Click on "{0}" in the sidebar, copy the “{1}” and paste it here.
vi: Nhấp vào "{0}" trong thanh bên, sao chép “{1}” và dán vào đây.

en: OAuth and Permissions
vi: OAuth và quyền

en: Bot User OAuth Token
vi: Mã thông báo OAuth của người dùng bot

en: Every column has a type, a description, and a friendly name. Nice!
vi: Mỗi cột đều có một loại, một mô tả và một cái tên thân thiện. Đẹp!

en: Most
vi: Phần lớn

en: Some
vi: Một số

en: Many
vi: Nhiều

en: {0} columns are missing a column type, description, or friendly name.
vi: {0} cột thiếu loại cột, mô tả hoặc tên thân thiện.

en: Adding metadata makes it easier for your team to explore this data.
vi: Thêm siêu dữ liệu giúp nhóm của bạn khám phá dữ liệu này dễ dàng hơn.

en: Simplify your schema with Models
vi: Đơn giản hóa giản đồ của bạn với Mô hình

en: To pick some data, you'll need to add some first
vi: Để chọn một số dữ liệu, trước tiên bạn cần thêm một số

en: Create models to make it easier for your team to explore.
vi: Tạo mô hình để giúp nhóm của bạn khám phá dễ dàng hơn.

en: Instead of having your end users wade through your complex raw data, you can create custom models that are easy to find, understand, and explore.
vi: Thay vì để người dùng cuối lướt qua dữ liệu thô phức tạp của bạn, bạn có thể tạo các mô hình tùy chỉnh dễ tìm, dễ hiểu và khám phá.

en: Learn how
vi: Học cách

en: Enable this SSH tunnel?
vi: Bật đường hầm SSH này?

en: The hostname that you use to connect to SSH tunnels.
vi: Tên máy chủ mà bạn sử dụng để kết nối với đường hầm SSH.

en: Paste the contents of an SSH private key here
vi: Dán nội dung của khóa cá nhân SSH vào đây

en: Allow using a saved question or Model as the source for other queries?
vi: Cho phép sử dụng câu hỏi đã lưu hoặc Mô hình làm nguồn cho các truy vấn khác?

en: Pulse card query error
vi: Lỗi truy vấn thẻ xung

en: There was a problem with this question.
vi: Có một vấn đề với câu hỏi này.

en: See our docs for step-by-step directions on how to connect your database.
vi: Xem tài liệu của chúng tôi để biết hướng dẫn từng bước về cách kết nối cơ sở dữ liệu của bạn.

en: You've updated your password.
vi: Bạn đã cập nhật mật khẩu của mình.

en: A question
vi: Một câu hỏi

en: A dashboard
vi: Một bảng điều khiển

en: A model
vi: Một mô hình

en: Save your questions, dashboards, and models in collections — and pin them to feature them at the top.
vi: Lưu câu hỏi, trang tổng quan và mô hình của bạn trong bộ sưu tập - và ghim chúng để làm nổi bật chúng ở trên cùng.

en: Useful data
vi: Dữ liệu hữu ích

en: Start new explorations here
vi: Bắt đầu khám phá mới tại đây

en: Start new explorations about {0} here
vi: Bắt đầu khám phá mới về {0} tại đây

en: Show fewer options
vi: Hiển thị ít tùy chọn hơn

en: Unpin
vi: Bỏ ghim

en: Pin this
vi: Ghim cái này

en: License and Billing
vi: Giấy phép và Thanh toán

en: edited the metadata
vi: đã chỉnh sửa siêu dữ liệu

en: Copy of
vi: Bản sao của

en: The /api/setup route can only be used to create the first user, however a user currently exists.
vi: Tuyến / api / setup chỉ có thể được sử dụng để tạo người dùng đầu tiên, tuy nhiên người dùng hiện đang tồn tại.

en: Maximum number of rows to return specifically on :rows type queries via the API.
vi: Số hàng tối đa cần trả về cụ thể: loại hàng truy vấn thông qua API.

en: Downloads of native queries are only allowed if a group has download permissions for the entire database.
vi: Tải xuống các truy vấn gốc chỉ được phép nếu một nhóm có quyền tải xuống đối với toàn bộ cơ sở dữ liệu.

en: Manage data model
vi: Quản lý mô hình dữ liệu

en: Star
vi: Ngôi sao

en: Balloons
vi: Bóng bay

en: Mail
vi: Thư

en: Bell
vi: Chuông

en: {0} events
vi: {0} sự kiện

en: Data model access requires full data access.
vi: Quyền truy cập mô hình dữ liệu yêu cầu quyền truy cập dữ liệu đầy đủ.

en: You're allowed to download up to 10,000 row.
vi: Bạn được phép tải xuống tối đa 10.000 hàng.

en: Manage database
vi: Quản lý cơ sở dữ liệu

en: Unbinned
vi: Đã hủy bỏ thùng rác

en: Invalid template tag "{0}"
vi: Thẻ mẫu không hợp lệ "{0}"

en: The variable "{0}" needs to be mapped to a field.
vi: Biến "{0}" cần được ánh xạ tới một trường.

en: Don't bin
vi: Đừng thùng rác

en: Invalid template tag: {0}
vi: Thẻ mẫu không hợp lệ: {0}

en: Settings access
vi: Quyền truy cập cài đặt

en: This grants access to Tools, Audit, and Troubleshooting
vi: Điều này cấp quyền truy cập vào Công cụ, Kiểm tra và Khắc phục sự cố

en: Subscriptions and Alerts
vi: Đăng ký và Cảnh báo

en: Manage database access requires full data access.
vi: Quản lý quyền truy cập cơ sở dữ liệu yêu cầu quyền truy cập dữ liệu đầy đủ.

en: Download results access requires full data access.
vi: Quyền truy cập kết quả tải xuống yêu cầu quyền truy cập dữ liệu đầy đủ.

en: 10 thousand rows
vi: 10 nghìn hàng

en: 1 million rows
vi: 1 triệu hàng

en: Application
vi: Ứng dụng

en: Hide error details
vi: Ẩn chi tiết lỗi

en: Delete {0}?
vi: Xóa {0}?

en: This is a community-developed driver and not supported by Metabase.
vi: Đây là trình điều khiển do cộng đồng phát triển và không được hỗ trợ bởi Metabase.

en: This is a partner-developed driver. Though Metabase can’t provide support for it, if you need help you can contact the fine folks at
vi: Đây là trình điều khiển do đối tác phát triển. Mặc dù Metabase không thể cung cấp hỗ trợ cho nó, nhưng nếu bạn cần trợ giúp, bạn có thể liên hệ với những người tốt tại

en: Turn on
vi: Bật

en: Open sidebar
vi: Mở thanh bên

en: Edit variables
vi: Chỉnh sửa các biến

en: Updated event
vi: Sự kiện cập nhật

en: Add time
vi: Thêm thời gian

en: Select a file
vi: Chọn một tập tin

en: Hours
vi: Giờ

en: Minutes
vi: Phút

en: Remove time
vi: Loại bỏ thời gian

en: Add your own data
vi: Thêm dữ liệu của riêng bạn

en: Something's wrong with your question
vi: Có gì đó không ổn với câu hỏi của bạn

en: Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
vi: Bây giờ, hãy làm quen với bạn, kết nối với dữ liệu của bạn và bắt đầu tìm cho bạn một số câu trả lời!

en: Edit event
vi: Chỉnh sửa sự kiện

en: Archive event
vi: Lưu trữ sự kiện

en: New event timeline
vi: Dòng thời gian sự kiện mới

en: Edit event timeline
vi: Chỉnh sửa dòng thời gian sự kiện

en: Archive timeline and all events
vi: Lưu trữ dòng thời gian và tất cả các sự kiện

en: New event
vi: Sự kiện mới

en: Created event
vi: Sự kiện đã tạo

en: Get more control
vi: Kiểm soát nhiều hơn

en: {0} and disable download results, control access to the data model, ${ 1 }.
vi: {0} và tắt kết quả tải xuống, kiểm soát quyền truy cập vào mô hình dữ liệu, $ {1}.

en: Upgrade to Pro or Enterprise
vi: Nâng cấp lên Pro hoặc Enterprise

en: Hey there, {0}
vi: Xin chào, {0}

en: How's it going, {0}?
vi: Mọi chuyện thế nào rồi, {0}?

en: Howdy, {0}
vi: Xin chào, {0}

en: Greetings, {0}
vi: Xin chào, {0}

en: Good to see you, {0}
vi: Rất vui được gặp bạn, {0}

en: Metabase tips
vi: Mẹo siêu dữ liệu

en: Here are some popular items
vi: Dưới đây là một số mặt hàng phổ biến

en: Here are some popular tables
vi: Dưới đây là một số bảng phổ biến

en: Here are some popular questions
vi: Đây là một số câu hỏi phổ biến

en: Here are some popular models
vi: Dưới đây là một số mô hình phổ biến

en: Here are some popular dashboards
vi: Dưới đây là một số trang tổng quan phổ biến

en: Pick up where you left off
vi: Tiếp tục nơi bạn đã dừng lại

en: Try out these sample x-rays to see what Metabase can do.
vi: Hãy thử chụp X-quang mẫu này để xem Metabase có thể làm gì.

en: Here are some explorations of the
vi: Dưới đây là một số khám phá về

en: schema in
vi: lược đồ trong

en: Here are some explorations of
vi: Dưới đây là một số khám phá về

en: A look at
vi: Hãy nhìn thứ

en: A summary of
vi: Một bản tóm tắt

en: A glance at
vi: Nhìn lướt qua

en: Some insights about
vi: Một số thông tin chi tiết về

en: Remove bookmark
vi: Xóa dấu trang

en: Bookmarks
vi: Dấu trang

en: Past
vi: Quá khứ

en: Exclude...
vi: Loại trừ...

en: Events between {0} and {1}
vi: Sự kiện giữa {0} và {1}

en: Events
vi: Sự kiện

en: Move event
vi: Di chuyển sự kiện

en: Unarchive event
vi: Hủy lưu trữ sự kiện

en: Delete event
vi: Xóa sự kiện

en: {0} added this on {1}
vi: {0} đã thêm điều này vào {1}

en: Added on {0}
vi: Đã thêm vào {0}

en: The Mesozoic era
vi: Kỷ nguyên Mesozoi

en: No timelines found
vi: Không tìm thấy mốc thời gian

en: No events found
vi: Không tìm thấy sự kiện

en: Archived events
vi: Các sự kiện đã lưu trữ

en: Search for an event
vi: Tìm kiếm một sự kiện

en: Add an event
vi: Thêm một sự kiện

en: New timeline
vi: Dòng thời gian mới

en: Edit timeline details
vi: Chỉnh sửa chi tiết dòng thời gian

en: Move timeline
vi: Di chuyển dòng thời gian

en: View archived events
vi: Xem các sự kiện đã lưu trữ

en: View archived timelines
vi: Xem tiến trình đã lưu trữ

en: Launch of v2.0
vi: Ra mắt v2.0

en: Add events to Metabase to show important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
vi: Thêm sự kiện vào Metabase để hiển thị các mốc quan trọng, khởi chạy hoặc bất kỳ thứ gì khác, ngay cùng với dữ liệu của bạn.

en: Events in Metabase let you see important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
vi: Sự kiện trong Metabase cho phép bạn xem các mốc quan trọng, khởi chạy hoặc bất kỳ thứ gì khác, ngay bên cạnh dữ liệu của bạn.

en: {0} event | {0} events
vi[0]: Sự kiện {0}

en: Unarchive timeline
vi: Hủy lưu trữ dòng thời gian

en: Delete timeline
vi: Xóa dòng thời gian

en: Archived timelines
vi: Các mốc thời gian đã lưu trữ

en: Move {0}
vi: Di chuyển {0}

en: Add events to Metabase to show helpful context alongside your data.
vi: Thêm sự kiện vào Metabase để hiển thị ngữ cảnh hữu ích cùng với dữ liệu của bạn.

en: Events in Metabase let you see helpful context alongside your data.
vi: Các sự kiện trong Metabase cho phép bạn xem ngữ cảnh hữu ích cùng với dữ liệu của mình.

en: Original schema
vi: Lược đồ ban đầu

en: Click the button below to begin creating your Slack App using the Metabase configuration.
vi: Nhấp vào nút bên dưới để bắt đầu tạo Ứng dụng Slack của bạn bằng cách sử dụng cấu hình Metabase.

en: Once created, click “{0}” to authorize it.
vi: Sau khi được tạo, hãy nhấp vào “{0}” để cho phép nó.

en: 2. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
vi: 2. Kích hoạt Mã thông báo OAuth và tạo một kênh không hoạt động mới

en: Last 7 Days
vi: 7 ngày qua

en: Last 30 Days
vi: 30 ngày trước

en: Last 3 Months
vi: 3 tháng trước

en: Last 12 Months
vi: 12 tháng qua

en: Specific dates...
vi: Ngày cụ thể ...

en: Relative dates...
vi: Ngày tương đối ...

en: Days of the week...
vi: Các ngày trong tuần ...

en: Months of the year...
vi: Các tháng trong năm ...

en: Quarters of the year...
vi: Các tháng trong năm ...

en: Hours of the day...
vi: Giờ trong ngày ...

en: Is not empty
vi: Không có sản phẩm nào

en: Select none...
vi: Không chọn ...

en: Select all...
vi: Chọn tất cả...

en: Right now, this is {0}
vi: Hiện tại, đây là {0}

en: Right now, this is {0} - {1}
vi: Hiện tại, đây là {0} - {1}

en: Starting from...
vi: Bắt đầu từ...

en: Starting from
vi: Bắt đầu từ

en: 0/{0} loaded
vi: 0 / {0} đã được tải

en: Your dashboard is ready
vi: Trang tổng quan của bạn đã sẵn sàng

en: Doing Science...
vi: Làm Khoa học ...

en: Still Here...
vi: Vẫn ở đây...

en: Your question is ready!
vi: Câu hỏi của bạn đã sẵn sàng!

en: You can customize filter values for each subscription with paid plans.
vi: Bạn có thể tùy chỉnh các giá trị bộ lọc cho từng đăng ký với các gói trả phí.

en: Get Help
vi: Được giúp đỡ

en: Resources and support
vi: Nguồn lực và hỗ trợ

en: Remove from bookmarks
vi: Xóa khỏi dấu trang

en: Bookmark
vi: Dấu trang

en: event
vi: Sự kiện

en: archived
vi: được lưu trữ

en: unarchived
vi: không lưu trữ

en: Product releases
vi: Bản phát hành sản phẩm

en: Default icon
vi: Biểu tượng mặc định

en: timeline
vi: mốc thời gian

en: Event name
vi: Tên sự kiện

en: Product launch
vi: Phát hành sản phẩm

en: Markdown supported
vi: Markdown được hỗ trợ

en: Add links and formatting via markdown
vi: Thêm liên kết và định dạng thông qua đánh dấu

en: Icon
vi: Biểu tượng

en: Timeline
vi: Mốc thời gian

en: Excludes
vi: Không bao gồm

en: {0}, starting {1} {2}
vi: {0}, bắt đầu từ {1} {2}

en: minute {0} | minutes {0}
vi[0]: phút {0}

en: hour {0} | hours {0}
vi[0]: giờ {0}

en: day {0} | days {0}
vi[0]: ngày {0}

en: week {0} | weeks {0}
vi[0]: tuần {0}

en: month {0} | months {0}
vi[0]: tháng {0}

en: quarter {0} | quarters {0}
vi[0]: quý {0}

en: year {0} | years {0}
vi[0]: năm {0}

en: All Set! {0} is ready.
vi: Tất cả các thiết lập! {0} đã sẵn sàng.

en: All questions loaded
vi: Tất cả các câu hỏi đã được tải

en: Would you like to be notified when this dashboard is done loading?
vi: Bạn có muốn được thông báo khi trang tổng quan này tải xong không?

en: Custom columns do not support boolean expressions
vi: Các cột tùy chỉnh không hỗ trợ biểu thức boolean

en: Downloading…
vi: Đang tải xuống…

en: All Set! Your question is ready.
vi: Tất cả các thiết lập! Câu hỏi của bạn đã sẵn sàng.

en: {0} is loaded.
vi: {0} đã được tải.

en: Would you like to be notified when this question is done loading?
vi: Bạn có muốn được thông báo khi câu hỏi này được tải xong không?

en: Switch to data
vi: Chuyển sang dữ liệu

en: Switch to visualization
vi: Chuyển sang hình ảnh hóa

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Users are only ever added to or removed from mapped groups.
vi: Ánh xạ cho phép Metabase tự động thêm và xóa người dùng khỏi các nhóm dựa trên thông tin thành viên được cung cấp bởi
    máy chủ thư mục. Người dùng chỉ được thêm vào hoặc bị xóa khỏi các nhóm được ánh xạ.

en: Allowed email address domain(s) for new Dashboard Subscriptions and Alerts. To specify multiple domains, separate each domain with a comma, with no space in between (e.g., "domain1,domain2"). To allow all domains, leave the field empty. This setting doesn't affect existing subscriptions.
vi: (Các) miền địa chỉ email được phép cho Đăng ký và Cảnh báo trên Trang tổng quan mới. Để chỉ định nhiều miền, hãy phân tách từng miền bằng dấu phẩy, không có khoảng trắng ở giữa (ví dụ: "domain1, domain2"). Để cho phép tất cả các miền, hãy để trống trường. Cài đặt này không ảnh hưởng đến các đăng ký hiện có.

en: You do not have permissions to download the results of this query.
vi: Bạn không có quyền tải xuống kết quả của truy vấn này.

en: You should not set WEEK_START in Snowflake connection options; this might lead to incorrect results. Set the Start of Week Setting instead.
vi: Bạn không nên đặt WEEK_START trong các tùy chọn kết nối Snowflake; điều này có thể dẫn đến kết quả không chính xác. Thay vào đó, hãy đặt Cài đặt bắt đầu tuần.

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are only allowed to update alerts that they created
vi: Người dùng không phải quản trị viên không có quyền giám sát hoặc đăng ký chỉ được phép cập nhật cảnh báo mà họ đã tạo

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are not allowed to modify the channels for an alert
vi: Người dùng không phải quản trị viên không có quyền giám sát hoặc đăng ký không được phép sửa đổi các kênh để có cảnh báo

en: Non-admin users without subscription permissions are not allowed to add recipients
vi: Người dùng không phải quản trị viên không có quyền đăng ký không được phép thêm người nhận

en: Group Manager is only enabled if you have a premium token with the advanced permissions feature.
vi: Trình quản lý nhóm chỉ được bật nếu bạn có mã thông báo cao cấp với tính năng quyền nâng cao.

en: Admin cant be a group manager.
vi: Quản trị viên không thể là người quản lý nhóm.

en: Timeline with id {0} not found
vi: Dòng thời gian có id {0} không được tìm thấy

en: Timestamp cannot be null
vi: Dấu thời gian không được để trống

en: ERROR {0}: {1}
vi: LỖI {0}: {1}

note: clear any rows created by the Liquibase migrations.
en: Clearing default entries created by Liquibase migrations...
vi: Xóa các mục nhập mặc định được tạo bởi quá trình di chuyển Liquibase ...

en: Don''t know how to parse date string {0}
vi: Không biết cách phân tích cú pháp chuỗi ngày {0}

en: Invalid values provided for operator: {0}
vi: Các giá trị không hợp lệ được cung cấp cho toán tử: {0}

en: Unrecognized operation: {0}
vi: Hoạt động không được công nhận: {0}

en: Error determining value for parameter {0}: {1}
vi: Lỗi khi xác định giá trị cho tham số {0}: {1}

en: You cannot update a ApplicationPermissionsRevision!
vi: Bạn không thể cập nhật ApplicationPermissionsRevision!

en: Invalid Field Filter: Field {0} belongs to Database {1}, but the query is against Database {2}
vi: Bộ lọc Trường Không hợp lệ: Trường {0} thuộc về Cơ sở dữ liệu {1}, nhưng truy vấn chống lại Cơ sở dữ liệu {2}

en: The engine on a sample database cannot be changed.
vi: Không thể thay đổi công cụ trên cơ sở dữ liệu mẫu.

en: The {0} permissions functionality is only enabled if you have a premium token with the advanced-permissions feature.
vi: Chức năng quyền {0} chỉ được bật nếu bạn có mã thông báo cao cấp với tính năng quyền nâng cao.

en: Unknown setting: {0}
vi: Cài đặt không xác định: {0}

en: You do not have access to the setting {0}
vi: Bạn không có quyền truy cập vào cài đặt {0}

en: Setting {0} allows both user-local and database-local values; this is not supported
vi: Đặt {0} cho phép cả giá trị cục bộ của người dùng và cơ sở dữ liệu-cục bộ; cái này không được hỗ trợ

en: Error purging old cache entries: {0}
vi: Lỗi khi xóa các mục nhập bộ nhớ cache cũ: {0}

en: Error saving query results to cache: {0}
vi: Lỗi khi lưu kết quả truy vấn vào bộ nhớ cache: {0}

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}: {1}
vi: Lỗi khi cố gắng tìm nạp các kết quả được lưu trong bộ nhớ cache cho truy vấn với hàm băm {0}: {1}

en: Slack user/channel startup cache refreshed with {0} entries, took {1}ms.
vi: Bộ nhớ cache khởi động kênh / người dùng Slack được làm mới với {0} mục nhập, mất {1} mili giây.

en: Slack is not configured, not refreshing slack user/channel cache.
vi: Slack không được định cấu hình, không làm mới bộ đệm kênh / người dùng slack.

en: value must be a valid date string
vi: giá trị phải là một chuỗi ngày hợp lệ

en: Confirm
vi: Xác nhận

en: Home
vi: Nhà

en: Turn into Member
vi: Biến thành thành viên

en: Turn into Manager
vi: Chuyển thành quản lý

en: {0} and disable download results, control access to the data model, promote group managers, {1}.
vi: {0} và tắt kết quả tải xuống, kiểm soát quyền truy cập vào mô hình dữ liệu, thăng cấp người quản lý nhóm, {1}.

en: and more
vi: và hơn thế nữa

en: Manager
vi: Người quản lý

en: Member
vi: Thành viên

en: Are you sure?
vi: Bạn có chắc không?

en: You will not be able to manage users of this group anymore.
vi: Bạn sẽ không thể quản lý người dùng của nhóm này nữa.

en: Not allowed to edit group memberships
vi: Không được phép chỉnh sửa tư cách thành viên nhóm

en: Exclude
vi: Loại trừ

en: No logins
vi: Không có thông tin đăng nhập

en: You need unrestricted data access on this table to map custom display values.
vi: Bạn cần quyền truy cập dữ liệu không hạn chế trên bảng này để ánh xạ các giá trị hiển thị tùy chỉnh.

en: View Details
vi: Xem chi tiết

en: Field access denied
vi: Quyền truy cập trường bị từ chối

en: No key available
vi: Không có chìa khóa

en: Connected to
vi: Kết nối với

en: Retry now
vi: Thử lại ngay bây giờ

en: Oh oh…
vi: Ồ ồ…

en: Model Caching Log
vi: Nhật ký bộ nhớ đệm mô hình

en: Refreshing
vi: Làm mới

en: Completed
vi: Hoàn thành

en: in
vi: trong

en: Model
vi: Mô hình

en: Last run at
vi: Lần chạy cuối cùng lúc

en: Created by
vi: Được tạo bởi

en: Failed to update model cache
vi: Không cập nhật được bộ nhớ cache của mô hình

en: Refreshing model cache
vi: Đang làm mới bộ nhớ cache của mô hình

en: Model last cached {0}
vi: Mô hình được lưu vào bộ nhớ cache lần cuối {0}

en: Last attempt {0}
vi: Lần thử cuối cùng {0}

en: Refresh now
vi: Làm mới ngay bây giờ

en: this quarter
vi: hình vuông này

en: You're allowed to download up to 10,000 rows.
vi: Bạn được phép tải xuống tối đa 10.000 hàng.

en: Groups with Block data access can't download results
vi: Các nhóm có quyền truy cập dữ liệu Chặn không thể tải xuống kết quả

en: Disable model persistence
vi: Tắt tính năng tồn tại của mô hình

en: Disabling…
vi: Đang tắt…

en: Enable model persistence
vi: Kích hoạt tính ổn định của mô hình

en: Enabling…
vi: Cho phép…

en: Default period{0} | Default periods{0}
vi[0]: Khoảng thời gian mặc định {0}

en: Minute{0} | Minutes{0}
vi[0]: Phút {0}

en: Hour{0} | Hours{0}
vi[0]: Giờ {0}

en: Day{0} | Days{0}
vi[0]: Ngày {0}

en: Week{0} | Weeks{0}
vi[0]: Tuần {0}

en: Month{0} | Months{0}
vi[0]: Tháng {0}

en: Quarter{0} | Quarters{0}
vi[0]: Quý {0}

en: Year{0} | Years{0}
vi[0]: Năm {0}

en: Minute of hour{0} | Minutes of hour{0}
vi[0]: Phút của giờ {0}

en: Hour of day{0} | Hours of day{0}
vi[0]: Giờ trong ngày {0}

en: Day of week{0} | Days of week{0}
vi[0]: Ngày trong tuần {0}

en: Day of month{0} | Days of month{0}
vi[0]: Ngày trong tháng {0}

en: Day of year{0} | Days of year{0}
vi[0]: Ngày trong năm {0}

en: Week of year{0} | Weeks of year{0}
vi[0]: Tuần trong năm {0}

en: Month of year{0} | Months of year{0}
vi[0]: Tháng trong năm {0}

en: Quarter of year{0} | Quarters of year{0}
vi[0]: Quý của năm {0}

en: Saved questions
vi: Câu hỏi đã lưu

en: Enabling cache will create tables for your models in a dedicated schema and Metabase will refresh them on a schedule. Questions based on your models will query these tables. {0}.
vi: Bật bộ đệm sẽ tạo các bảng cho các mô hình của bạn trong một lược đồ chuyên dụng và Metabase sẽ làm mới chúng theo lịch trình. Các câu hỏi dựa trên mô hình của bạn sẽ truy vấn các bảng này. {0}.

en: Refresh every
vi: Làm mới mọi

en: 2 hours
vi: 2 giờ

en: 3 hours
vi: 3 giờ

en: 6 hours
vi: 6 tiếng

en: 12 hours
vi: 12 giờ

en: 24 hours
vi: 24 giờ

en: Gets a time interval of specified length
vi: Nhận khoảng thời gian có độ dài được chỉ định

en: Gets a timestamp relative to the current time
vi: Nhận dấu thời gian liên quan đến thời gian hiện tại

en: Unpersist model
vi: Mô hình chưa phát tán

en: Persist model
vi: Mô hình bền vững

en: Questions that errored when last run
vi: Các câu hỏi bị sai khi lần chạy cuối cùng

en: You don't have permission to save this question.
vi: Bạn không có quyền lưu câu hỏi này.

en: Looks like we cannot find any matching datasets.
vi: Có vẻ như chúng tôi không thể tìm thấy bất kỳ tập dữ liệu phù hợp nào.

en: Whether to enable using the new experimental Actions features globally. (Actions must also be enabled for each Database.)
vi: Có cho phép sử dụng các tính năng Hành động thử nghiệm mới trên toàn cầu hay không. (Các hành động cũng phải được bật cho mỗi Cơ sở dữ liệu.)

en: Actions are not enabled.
vi: Các hành động không được kích hoạt.

en: Database does not support persisting
vi: Cơ sở dữ liệu không hỗ trợ tồn tại

en: Persisting models not enabled for database
vi: Các mô hình tồn tại không được kích hoạt cho cơ sở dữ liệu

en: Card is not a model
vi: Thẻ không phải là một mô hình

en: Persisting models is not enabled.
vi: Các mô hình bền vững không được kích hoạt.

en: Integer greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
vi: Số nguyên lớn hơn hoặc bằng một và nhỏ hơn hoặc bằng hai mươi tư

en: Value must be an integer representing hours greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
vi: Giá trị phải là một số nguyên đại diện cho số giờ lớn hơn hoặc bằng một và nhỏ hơn hoặc bằng hai mươi bốn

en: Enabling model persistence
vi: Kích hoạt tính bền bỉ của mô hình

en: Disabling model persistence
vi: Vô hiệu hóa tính duy trì của mô hình

en: Warning: Automagic analysis context is missing result metadata. Unable to resolve Fields by name.
vi: Cảnh báo: Ngữ cảnh phân tích tự động thiếu siêu dữ liệu kết quả. Không thể phân giải Trường theo tên.

note: otherwise this isn't returning something, and that's probably an error. Log it.
en: Cannot resolve Field {0} in automagic analysis context
vi: Không thể giải quyết Trường {0} trong ngữ cảnh phân tích tự động

en: Error decomposing question: {0}
vi: Lỗi khi phân tách câu hỏi: {0}

en: Lack permissions to create {0} schema
vi: Thiếu quyền để tạo lược đồ {0}

en: Lack permission to create table in schema {0}
vi: Thiếu quyền tạo bảng trong giản đồ {0}

en: Lack permission to read table in schema {0}
vi: Thiếu quyền đọc bảng trong giản đồ {0}

en: Lack permission to delete table in schema {0}
vi: Thiếu quyền xóa bảng trong giản đồ {0}

en: Step {0} was successful for db {1}
vi: Bước {0} đã thành công cho db {1}

en: Error in `{0}` while checking for model persistence permissions.
vi: Lỗi trong `{0} 'khi kiểm tra các quyền về độ bền của mô hình.

en: Allow persisting models into the source database.
vi: Cho phép các mô hình tồn tại vào cơ sở dữ liệu nguồn.

en: Hour interval to refresh persisted models.
vi: Khoảng giờ để làm mới các mô hình tồn tại.

en: The :feature option is required when using defenterprise in an EE namespace!
vi: Tùy chọn: tính năng là bắt buộc khi sử dụng defenterprise trong không gian tên EE!

en: {0} option for defenterprise should not be set in an OSS namespace! Set it on the EE function instead.
vi: Không nên đặt tùy chọn {0} cho defenterprise trong không gian tên OSS! Thay vào đó, hãy đặt nó trên chức năng EE.

en: An EE namespace must be provided when using defenterprise in an OSS namespace!
vi: Một vùng tên EE phải được cung cấp khi sử dụng defenterprise trong vùng tên OSS!

en: Add it immediately before the argument list.
vi: Thêm nó ngay lập tức trước danh sách đối số.

en: Enterprise function {0}/{1} does not have a docstring. Go add one!
vi: Hàm Enterprise {0} / {1} không có chuỗi tài liệu. Hãy thêm một!

en: The maximum number of attempts for delivering a single notification.
vi: Số lần thử gửi một thông báo tối đa.

en: The initial retry delay in milliseconds when delivering notifications.
vi: Độ trễ của lần thử lại đầu tiên tính bằng mili giây khi gửi thông báo.

en: The delay multiplier between attempts to deliver a single notification.
vi: Hệ số độ trễ giữa các lần gửi một thông báo.

en: The randomization factor of the retry delay when delivering notifications.
vi: Yếu tố ngẫu nhiên của độ trễ thử lại khi gửi thông báo.

en: The maximum delay between attempts to deliver a single notification.
vi: Độ trễ tối đa giữa các lần gửi một thông báo.

en: Reconfiguring notification sender
vi: Định cấu hình lại người gửi thông báo

en: Substituting cached query for card {0} from {1}.{2}
vi: Thay thế truy vấn đã lưu trong bộ nhớ cache cho thẻ {0} từ {1}. {2}

en: Unpersisting model with card-id {0}
vi: Mô hình không có mã có thẻ-id {0}

en: Error unpersisting model with card-id {0}
vi: Lỗi mô hình không có danh sách với thẻ-id {0}

en: Starting persisted model refresh task for Database {0}.
vi: Bắt đầu tác vụ làm mới mô hình liên tục cho Cơ sở dữ liệu {0}.

en: Error refreshing persisting model with card-id {0}
vi: Lỗi khi làm mới mô hình tồn tại với thẻ-id {0}

en: Finished persisted model refresh task for Database {0}.
vi: Đã hoàn thành tác vụ làm mới mô hình liên tục cho Cơ sở dữ liệu {0}.

en: Attempting to refresh individual for persisted-info {0}.
vi: Đang cố gắng làm mới từng cá nhân để biết thông tin liên tục {0}.

en: Finished updated model-id {0} from persisted-info {1}.
vi: Đã cập nhật xong id mô hình {0} từ thông tin liên tục {1}.

en: Unable to refresh model with card-id {0}
vi: Không thể làm mới mô hình với id thẻ {0}

en: Unknown payload type {0}
vi: Loại trọng tải không xác định {0}

en: Migrating from self-hosted?
vi: Di chuyển từ máy chủ tự lưu trữ?

en: Check out our docs for how to migrate your self-hosted instance to Cloud.
vi: Xem tài liệu của chúng tôi để biết cách di chuyển phiên bản tự lưu trữ của bạn sang Cloud.

en: Enter a default value…
vi: Nhập giá trị mặc định…

en: Add title
vi: Thêm tiêu đề

en: About
vi: Về

en: Add description
vi: Thêm mô tả

en: Edit metadata
vi: Chỉnh sửa siêu dữ liệu

en: Turn into a model
vi: Biến thành người mẫu

en: Turn back to saved question
vi: Quay lại câu hỏi đã lưu

en: More info
vi: Thêm thông tin

en: Move, archive, and more...
vi: Di chuyển, lưu trữ và hơn thế nữa ...

en: In order to send subscriptions and alerts to private Slack channels, you must first add the Metabase bot to them.
vi: Để gửi đăng ký và cảnh báo đến các kênh Slack riêng tư, trước tiên bạn phải thêm bot Metabase vào chúng.

en: Are you sure you want to reset to default colors?
vi: Bạn có chắc chắn muốn đặt lại về màu mặc định không?

en: If you do this, your colors will change to our default colors. This action can’t be undone.
vi: Nếu bạn làm điều này, màu sắc của bạn sẽ thay đổi thành màu mặc định của chúng tôi. Không thể hoàn tác hành động này.

en: This collection is empty
vi: Bộ sưu tập này trống

en: Create a new…
vi: Tạo một cái mới…

en: Edit permissions
vi: Chỉnh sửa quyền

en: Open this question and fill in its variables to see it.
vi: Mở câu hỏi này và điền vào các biến của nó để xem nó.

en: Only Admins are able to embed questions. If you need access to this feature, reach out to them for permissions.
vi: Chỉ Quản trị viên mới có thể nhúng câu hỏi. Nếu bạn cần quyền truy cập vào tính năng này, hãy liên hệ với họ để được cấp quyền.

en: In order to embed your question, you have to first {0}
vi: Để nhúng câu hỏi của bạn, trước tiên bạn phải {0}

en: Model moved to {0}
vi: Mô hình được chuyển đến {0}

en: Question moved to {0}
vi: Câu hỏi đã được chuyển đến {0}

en: Connect database
vi: Kết nối cơ sở dữ liệu

en: Skip
vi: Nhảy

en: Hi{0}. Nice to meet you!
vi: Xin chào {0}. Rất vui được gặp bạn!

en: {0} is connected to:
vi: {0} được kết nối với:

en: No details found
vi: Không tìm thấy chi tiết

en: Question last cached {0}
vi: Câu hỏi được lưu vào bộ nhớ cache lần cuối {0}

en: Cache Configuration
vi: Cấu hình bộ nhớ đệm

en: Palette preview
vi: Xem trước bảng màu

en: Where it's used
vi: Nơi nó được sử dụng

en: Chart colors
vi: Màu biểu đồ

en: Reset to default colors
vi: Đặt lại về màu mặc định

en: Generate chart colors
vi: Tạo màu biểu đồ

en: User interface colors
vi: Màu sắc giao diện người dùng

en: You can choose up to 24 hex values. We’ll auto-generate what you leave blank.
vi: Bạn có thể chọn tối đa 24 giá trị hex. Chúng tôi sẽ tự động tạo những gì bạn để trống.

en: Font weight
vi: Độ đậm phông chữ

en: Display our little friend on the homepage
vi: Hiển thị người bạn nhỏ của chúng ta trên trang chủ

en: In order to remove the Metabase logo from embeds, you can always upgrade to {0}
vi: Để xóa biểu trưng Metabase khỏi các lần nhúng, bạn luôn có thể nâng cấp lên {0}

en: one of our paid plans.
vi: một trong những gói trả phí của chúng tôi.

en: embedding the entire metabase app
vi: nhúng toàn bộ ứng dụng siêu dữ liệu

en: With {0} you can embed the full Metabase app and enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. You can also get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
vi: Với {0}, bạn có thể nhúng ứng dụng Metabase đầy đủ và cho phép người dùng của bạn đi sâu vào biểu đồ, duyệt qua các bộ sưu tập và sử dụng trình tạo truy vấn đồ họa. Bạn cũng có thể nhận được hỗ trợ ưu tiên, nhiều công cụ hơn để giúp bạn chia sẻ thông tin chi tiết với nhóm của mình và các tùy chọn mạnh mẽ để giúp bạn tạo trải nghiệm dữ liệu tương tác, liền mạch cho khách hàng của mình.

en: some of our paid plans,
vi: một số gói trả phí của chúng tôi,

en: Premium embedding
vi: Nhúng cao cấp

en: Queued
vi: Đã xếp hàng

en: Hey there{0}
vi: Xin chào {0}

en: How's it going{0}?
vi: Mọi chuyện thế nào {0}?

en: Howdy{0}
vi: Xin chào {0}

en: Greetings{0}
vi: Xin chào {0}

en: Good to see you{0}
vi: Rất vui được gặp bạn {0}

en: Paid
vi: Trả

en: Embedding
vi: Nhúng

en: Embed dashboards, questions, or the entire Metabase app into your application. Integrate with your server code to create a secure environment, limited to specific users or organizations.
vi: Nhúng trang tổng quan, câu hỏi hoặc toàn bộ ứng dụng Metabase vào ứng dụng của bạn. Tích hợp với mã máy chủ của bạn để tạo môi trường an toàn, giới hạn cho người dùng hoặc tổ chức cụ thể.

en: By enabling embedding you're agreeing to
vi: Bằng cách bật tính năng nhúng, bạn đồng ý với

en: our embedding license.
vi: giấy phép nhúng của chúng tôi.

en: More details
vi: Thêm chi tiết

en: When you embed charts or dashboards from Metabase in your own
    application, that application isn't subject to the Affero General Public
    License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase
    logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds.
vi: Khi bạn nhúng biểu đồ hoặc trang tổng quan từ Metabase vào của riêng bạn
    ứng dụng, ứng dụng đó không phải là đối tượng của Affero General Public
    Giấy phép bao gồm phần còn lại của Metabase, miễn là bạn giữ Metabase
    biểu trưng và "Được hỗ trợ bởi Metabase" hiển thị trên các bản nhúng đó.

en: Your should, however, read the license text linked above as that is the
    actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
vi: Tuy nhiên, bạn nên đọc văn bản giấy phép được liên kết ở trên vì đó là
    giấy phép thực tế mà bạn sẽ đồng ý bằng cách bật tính năng này.

en: We will refresh your models {0}
vi: Chúng tôi sẽ làm mới các mô hình của bạn {0}

en: Seconds and year properties are not allowed
vi: Thuộc tính giây và năm không được phép

en: cron syntax
vi: cú pháp cron

en: Our {0} is a string of 5 fields separated by white spaces
vi: {0} của chúng tôi là một chuỗi gồm 5 trường được phân tách bằng khoảng trắng

en: Allowed values
vi: Giá trị được phép

en: Create Slack App
vi: Tạo ứng dụng Slack

en: Filter {0}
vi: Lọc {0}

en: 1. Click the button below and create your Slack App
vi: 1. Nhấp vào nút bên dưới và tạo Ứng dụng Slack của bạn

en: First, {0} using the Metabase configuration. Once created, click “${ 1 }” to authorize it.
vi: Đầu tiên, {0} sử dụng cấu hình Metabase. Sau khi được tạo, hãy nhấp vào “$ {1}” để ủy quyền.

en: click the button below to create your Slack App
vi: nhấp vào nút bên dưới để tạo Ứng dụng Slack của bạn

en: There was an error loading the field values for this field
vi: Đã xảy ra lỗi khi tải các giá trị trường cho trường này

en: more options
vi: lựa chọn khác

en: max
vi: tối đa

en: Waiting to create the first model cache
vi: Đang chờ tạo bộ nhớ cache của mô hình đầu tiên

en: Learn more.
vi: Tìm hiểu thêm.

en: Cache models
vi: Các mô hình bộ nhớ đệm

en: We'll create tables with model data and refresh them on a schedule you define. To enable it, you need to grant this connection credential read and write permissions on the "{0}" schema or grant create schema permissions. {1}
vi: Chúng tôi sẽ tạo các bảng với dữ liệu mô hình và làm mới chúng theo lịch bạn xác định. Để bật tính năng này, bạn cần cấp quyền đọc và ghi thông tin xác thực kết nối này trên lược đồ "{0}" hoặc cấp quyền tạo giản đồ. {1}

en: Turn model caching off
vi: Tắt bộ nhớ đệm của mô hình

en: Turn model caching on
vi: Bật bộ nhớ đệm của mô hình

en: For models to be cached, the user should have create table permission or create schema permission in this database.
vi: Đối với các mô hình được lưu vào bộ nhớ đệm, người dùng phải có quyền tạo bảng hoặc tạo quyền lược đồ trong cơ sở dữ liệu này.

en: Day-of-week values must be between 1 and 7
vi: Giá trị ngày trong tuần phải từ 1 đến 7

en: Day-of-week values must be SUN, MON, TUE, WED, THU, FRI, SAT OR between 1 and 7, - * ? / L #
vi: Giá trị ngày trong tuần phải là SUN, MON, TUE, WED, THU, FRI, SAT HOẶC từ 1 đến 7, - *? / L #

en: Unsupported day of week value. Possible values are 1-7 or SUN-SAT , - * ? / L #
vi: Giá trị ngày trong tuần không được hỗ trợ. Giá trị có thể là 1-7 hoặc SUN-SAT, - *? / L #

en: A numeric value between 1 and 5 must follow the # option
vi: Giá trị số từ 1 đến 5 phải tuân theo tùy chọn #

en: Day of month values must be between 1 and 31
vi: Giá trị ngày trong tháng phải từ 1 đến 31

en: Offset from last day must be less or equal 30
vi: Chênh lệch từ ngày trước phải nhỏ hơn hoặc bằng 30

en: Month values must be between 1 and 12
vi: Giá trị tháng phải từ 1 đến 12

en: Month values must be JAN, FEB, MAR, APR, MAY, JUN, JUL, AUG, SEP, OCT, NOV, DEC or between 1 and 12
vi: Giá trị tháng phải là JAN, FEB, MAR, APR, MAY, JUN, JUL, AUG, SEP, OCT, NOV, DEC hoặc từ 1 đến 12

en: Start year must be less than stop year
vi: Năm bắt đầu phải ít hơn năm dừng

en: Unsupported year value. Possible values are 1970-2099 , - * /
vi: Giá trị năm không được hỗ trợ. Các giá trị có thể là 1970-2099, - * /

en: Minute and second values must be between 0 and 59 and hour values must be between 0 and 23
vi: Giá trị phút và giây phải từ 0 đến 59 và giá trị giờ phải từ 0 đến 23

en: You must use ? in the day-of-week or day-of-month field
vi: Bạn phải dùng ? trong trường ngày trong tuần hoặc ngày trong tháng

en: Invalid cron expression
vi: Biểu thức cron không hợp lệ

en: Doing science...
vi: Làm khoa học ...

en: Running query...
vi: Đang chạy truy vấn ...

en: Loading results...
vi: Đang tải kết quả ...

en: Summaries
vi: Tóm tắt

en: Item Detail
vi: Chi tiết mặt hàng

en: Color of filters in the query builder, buttons and links in filter widgets.
vi: Màu của bộ lọc trong trình tạo truy vấn, các nút và liên kết trong các tiện ích bộ lọc.

en: Bold
vi: In đậm

en: Heavy
vi: Nặng

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. {0}
vi: Với tính năng Pro / Enterprise này, bạn có thể nhúng ứng dụng Metabase đầy đủ. Cho phép người dùng của bạn đi sâu vào biểu đồ, duyệt qua các bộ sưu tập và sử dụng trình tạo truy vấn đồ họa. {0}

en: Authorized origins
vi: Nguồn gốc được ủy quyền

en: Enter the origins for the websites or web apps where you want to allow embedding, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
vi: Nhập nguồn gốc cho các trang web hoặc ứng dụng web mà bạn muốn cho phép nhúng, phân tách bằng dấu cách. Đây là {0} cho những gì có thể được nhập.

en: exact specifications
vi: thông số kỹ thuật chính xác

en: Don’t show visualization
vi: Không hiển thị hình ảnh hóa

en: Show visualization
vi: Hiển thị hình ảnh

en: Revert to this version
vi: Hoàn nguyên về phiên bản này

en: nicetoseeyou@email.com
vi: Nicetoseeyou@email.com

en: Make collection official
vi: Làm cho bộ sưu tập chính thức

en: Remove Official badge
vi: Xóa huy hiệu chính thức

en: Appearance
vi: Vẻ bề ngoài

en: Font
vi: Nét chữ

en: Loading message
vi: Đang tải tin nhắn

en: From Name
vi: Từ tên

en: Reply-To Address
vi: Địa chỉ trả lời

en: That's not a valid email addresses
vi: Đó không phải là một địa chỉ email hợp lệ

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards.
vi: Cho phép quản trị viên tạo các liên kết có thể xem công khai (và iframe có thể nhúng) cho Câu hỏi và Trang tổng quan.

en: Allow questions, dashboards, and more to be embedded. {0}
vi: Cho phép nhúng câu hỏi, trang tổng quan, v.v. {0}

en: Standalone embeds
vi: Nhúng độc lập

en: Securely embed individual questions and dashboards within other applications.
vi: Nhúng an toàn các câu hỏi và trang tổng quan riêng lẻ vào các ứng dụng khác.

en: Full-app embedding
vi: Nhúng toàn ứng dụng

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder.
vi: Với tính năng Pro / Enterprise này, bạn có thể nhúng ứng dụng Metabase đầy đủ. Cho phép người dùng của bạn đi sâu vào biểu đồ, duyệt qua các bộ sưu tập và sử dụng trình tạo truy vấn đồ họa.

en: Standalone Embed Secret Key used to sign JSON Web Tokens for requests to /api/embed endpoints. This lets you create a secure environment limited to specific users or organizations.
vi: Khóa bí mật nhúng độc lập được sử dụng để ký Mã thông báo web JSON cho các yêu cầu đến / api / điểm cuối nhúng. Điều này cho phép bạn tạo một môi trường an toàn giới hạn cho người dùng hoặc tổ chức cụ thể.

en: Use public link
vi: Sử dụng liên kết công khai

en: Auto Refresh
vi: Tự động làm mới

en: edited this
vi: đã chỉnh sửa cái này

en: Learn how to debug SQL errors
vi: Tìm hiểu cách gỡ lỗi SQL

en: set up email
vi: thiết lập email

en: configure Slack
vi: cấu hình Slack

en: Dashboard name
vi: Tên trang tổng quan

en: All dashboards
vi: Tất cả các trang tổng quan

en: All databases
vi: Tất cả cơ sở dữ liệu

en: Query Not Recorded, sorry
vi: Truy vấn không được ghi lại, xin lỗi

en: All schemas
vi: Tất cả các lược đồ

en: All tables
vi: Tất cả các bảng

en: Member name
vi: Tên thành viên

en: All members
vi: Tất cả thành viên

en: Audit log
vi: Sổ ghi chép đánh giá

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to log in. If this user is unable to authenticate then you can {1}
vi: Chúng tôi đã gửi lời mời đến {0} kèm theo hướng dẫn đăng nhập. Nếu người dùng này không thể xác thực thì bạn có thể {1}

en: reset their password.
vi: đặt lại mật khẩu của họ.

en: read
vi: đọc

en: write
vi: viết

en: read or write
vi: đọc hoặc viết

en: That's not a valid list of email addresses
vi: Đó không phải là danh sách địa chỉ email hợp lệ

en: Transparent
vi: Trong suốt

en: Use instance font
vi: Sử dụng phông chữ phiên bản

en: Download data
vi: Tải xuống dữ liệu

en: Enable users to download data from this embed?
vi: Cho phép người dùng tải xuống dữ liệu từ bản nhúng này?

en: Example:
vi: Thí dụ:

en:  by
vi:  qua

en: Show more filters
vi: Hiển thị thêm bộ lọc

en: New row
vi: Hàng mới

en: More columns
vi: Các cột khác

en: Choose a join type
vi: Chọn một kiểu tham gia

en: Dismiss sync spinner manually
vi: Loại bỏ trình quay đồng bộ theo cách thủ công

en: Dismissing…
vi: Đang loại bỏ…

en: Failed to dismiss sync spinner
vi: Không thể loại bỏ spinner đồng bộ hóa

en: Sync spinners dismissed!
vi: Đã loại bỏ trình quay đồng bộ hóa!

en: Refresh models every…
vi: Làm mới mô hình mỗi…

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow. True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
vi: Boolean cho biết liệu các sự kiện phân tích có được gửi đến Snowplow hay không. Đúng nếu theo dõi ẩn danh được bật cho trường hợp này và có sẵn bộ sưu tập Snowplow.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events. Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
vi: Boolean cho biết liệu bộ thu thập Snowplow có sẵn sàng nhận các sự kiện phân tích hay không. Nên được thiết lập thông qua biến môi trường trong các thử nghiệm Cypress hoặc trong quá trình phát triển cục bộ.

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase. This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
vi: Giá trị nhận dạng duy nhất được sử dụng trong phân tích Snowplow, để xác định phiên bản Metabase này. Đây là cài đặt công khai vì một số sự kiện phân tích được gửi trước khi thiết lập ban đầu.

en: check your host settings
vi: kiểm tra cài đặt máy chủ của bạn

en: check your port settings
vi: kiểm tra cài đặt cổng của bạn

en: String representing a cron schedule
vi: Chuỗi đại diện cho một lịch trình cron

en: Must be a valid cron string not specifying a year
vi: Phải là một chuỗi cron hợp lệ không chỉ định năm

en: Value must be a string representing a cron schedule of format <seconds> <minutes> <hours> <day of month> <month> <day of week> <year>
vi: Giá trị phải là một chuỗi đại diện cho một lịch biểu cron có định dạng <giây> <phút> <giờ> <ngày trong tháng> <tháng> <ngày trong tuần> <năm>

en: Using definitions:
    Metrics:
    {0}
    Filters:
    {1}
vi: Sử dụng các định nghĩa:
    Số liệu:
    {0}
    Bộ lọc:
    {1}

en: Dimensions bindings:
    {0}
vi: Các ràng buộc về kích thước:
    {0}

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:
    {2}
vi: Thêm {0} thẻ vào trang tổng quan {1}:
    {2}

en: System info:
     {0}
vi: Thông tin hệ thống:
     {0}

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database. When should Metabase automatically scan and cache field values?
vi: Metabase có thể quét các giá trị có trong mỗi trường trong cơ sở dữ liệu này để kích hoạt bộ lọc hộp kiểm trong trang tổng quan và câu hỏi. Đây có thể là một quá trình tốn nhiều tài nguyên, đặc biệt nếu bạn có một cơ sở dữ liệu rất lớn. Khi nào thì Metabase nên tự động quét và lưu các giá trị trường vào bộ nhớ cache?

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase [Cloud IP addresses](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):
vi: Nếu cơ sở dữ liệu của bạn nằm sau tường lửa, bạn có thể cần cho phép kết nối từ Metabase [Địa chỉ IP trên đám mây] của chúng tôi (https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):

en: Unfold JSON Columns
vi: Các cột JSON được mở rộng

en: We unfold JSON columns into component fields.This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
vi: Chúng tôi mở các cột JSON thành các trường thành phần. Tính năng này được bật theo mặc định nhưng bạn có thể tắt nó nếu hiệu suất chậm.

en: Unable to rollback database check for model persistence
vi: Không thể khôi phục cơ sở dữ liệu kiểm tra tính tồn tại của mô hình

en: Killed mysql process id {0} due to timeout.
vi: Id quy trình mysql bị giết {0} do hết thời gian chờ.

en: Undoing step `{0}` for db {1}
vi: Đang hoàn tác bước `{0}` cho db {1}

en: Implicitly relative file paths are not allowed.
vi: Đường dẫn tệp tương đối hoàn toàn không được phép.

en: Looks like the Username or Password is incorrect.
vi: Có vẻ như Tên người dùng hoặc Mật khẩu không chính xác.

en: Looks like you forgot to enter your Password.
vi: Có vẻ như bạn đã quên nhập Mật khẩu của mình.

en: Database cannot be found.
vi: Cơ sở dữ liệu không thể được tìm thấy.

en: Looks like your Password is incorrect.
vi: Có vẻ như Mật khẩu của bạn không chính xác.

en: Unsupported client SSL key type - are you using an RSA key?
vi: Loại khóa SSL máy khách không được hỗ trợ - bạn có đang sử dụng khóa RSA không?

en: Looks like your Username is incorrect.
vi: Có vẻ như Tên người dùng của bạn không chính xác.

en: check your username
vi: kiểm tra tên người dùng của bạn

en: check your password
vi: kiểm tra mật khẩu của bạn

en: Hmm, we couldn''t connect to the database. Make sure your Host and Port settings are correct
vi: Rất tiếc, chúng tôi không thể kết nối với cơ sở dữ liệu. Đảm bảo cài đặt Máy chủ và Cổng của bạn chính xác

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Username and Password.
vi: Chúng tôi không thể kết nối với máy chủ đường hầm SSH. Kiểm tra Tên người dùng và Mật khẩu.

en: check your database name settings
vi: kiểm tra cài đặt tên cơ sở dữ liệu của bạn

en: Invalid client SSL key - did you select the correct file?
vi: Khóa SSL ứng dụng khách không hợp lệ - bạn đã chọn đúng tệp chưa?

en: please enable SSL
vi: vui lòng kích hoạt SSL

en: Cycle detected resolving dependent visible-if properties for driver {0}: {1}
vi: Đã phát hiện chu kỳ giải quyết các thuộc tính hiển thị-nếu phụ thuộc cho trình điều khiển {0}: {1}

en: Server appears to require SSL - please enable SSL below
vi: Máy chủ dường như yêu cầu SSL - vui lòng bật SSL bên dưới

en: It looks like your Host is invalid. Please double-check it and try again.
vi: Có vẻ như Máy chủ của bạn không hợp lệ. Vui lòng kiểm tra kỹ nó và thử lại.

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Host and Port.
vi: Chúng tôi không thể kết nối với máy chủ đường hầm SSH. Kiểm tra Máy chủ và Cổng.

en: check your connection string
vi: kiểm tra chuỗi kết nối của bạn

en: Looks like the Database name is incorrect.
vi: Có vẻ như tên Cơ sở dữ liệu không chính xác.

en: The email address you want to use for the sender of emails.
vi: Địa chỉ email bạn muốn sử dụng cho người gửi email.

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address. You can have multiple reply-to email addresses, just separate them with a comma.
vi: Địa chỉ email bạn muốn gửi thư trả lời, nếu khác với địa chỉ từ. Bạn có thể có nhiều địa chỉ email trả lời, chỉ cần phân tách chúng bằng dấu phẩy.

en: The name you want to use for the sender of emails.
vi: Tên bạn muốn sử dụng cho người gửi email.

en: [{0}] Model cache refresh failed for {1}
vi: [{0}] Không làm mới được bộ nhớ cache của mô hình cho {1}

en: Google Sign-In token appears to be incorrect. Double check that it matches in Google and Metabase.
vi: Mã thông báo Đăng nhập của Google dường như không chính xác. Kiểm tra kỹ xem nó có khớp trong Google và Metabase không.

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot. Please use a new Slack app integration instead.
vi: Mã thông báo API Slack không được dùng nữa để kết nối bot Metabase Slack. Vui lòng sử dụng tích hợp ứng dụng Slack mới để thay thế.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app. This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
vi: Mã thông báo OAuth của người dùng bot để kết nối ứng dụng Metabase Slack. Điều này sẽ được sử dụng cho tất cả các tích hợp Slack mới bắt đầu trong Metabase v0.42.0.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid. Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
vi: Mã thông báo ứng dụng Slack hiện tại, nếu được đặt, có hợp lệ hay không. Đặt thành 'false' nếu yêu cầu API Slack trả về lỗi xác thực.

en: Error normalizing query: {0}
vi: Lỗi khi chuẩn hóa truy vấn: {0}

en: Error canonicalizing query: {0}
vi: Lỗi khi chuẩn hóa truy vấn: {0}

en: Invalid MBQL clause: {0}
vi: Điều khoản MBQL không hợp lệ: {0}

en: Error normalizing form: {0}
vi: Lỗi khi chuẩn hóa biểu mẫu: {0}

en: {0} is not a valid temporal unit for {1}; not adding to clause {2}
vi: {0} không phải là đơn vị thời gian hợp lệ cho {1}; không thêm vào mệnh đề {2}

en: {0}''s Personal Collection
vi: Bộ sưu tập Cá nhân của {0}

en: Full FieldValues shouldn't have hash_key.
vi: Full FieldValues không được có hash_key.

en: Invalid field-values type.
vi: Loại giá trị trường không hợp lệ.

en: Advanced FieldValues requires a hash_key.
vi: FieldValues nâng cao yêu cầu một hash_key.

en: Can't update type or hash_key for a FieldValues.
vi: Không thể cập nhật loại hoặc hash_key cho FieldValues.

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces. We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
vi: Để làm cho tên bảng và trường thân thiện hơn với con người, Metabase sẽ thay thế dấu gạch ngang và dấu gạch dưới trong chúng bằng dấu cách. Chúng tôi sẽ viết hoa mỗi từ khi ở đó, vì vậy ‘last_visited_at’ sẽ trở thành ‘Last Visited At’.

en: :parameters must be a sequence of maps with :id and :type keys
vi: : các tham số phải là một chuỗi các bản đồ với các khóa: id và: type

en: :parameter_mappings must be a sequence of maps with :parameter_id and :type keys
vi: : tham số_mappings phải là một chuỗi bản đồ với: tham số_id và: khoá loại

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date. Please fetch new data and try again.
vi: Có vẻ như ai đó đã chỉnh sửa quyền và dữ liệu của bạn đã lỗi thời. Vui lòng tìm nạp dữ liệu mới và thử lại.

en: You cannot update a permissions entry! Delete it and create a new one.
vi: Bạn không thể cập nhật mục nhập quyền! Xóa nó và tạo một cái mới.

en: This will replace “Lato” as the font family.
vi: Điều này sẽ thay thế “Lato” làm họ phông chữ.

en: cron syntax string to schedule refreshing persisted models.
vi: chuỗi cú pháp cron để lên lịch làm mới các mô hình liên tục.

en: The startup time in milliseconds
vi: Thời gian khởi động tính bằng mili giây

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries. It won''t affect most SQL queries, although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
vi: Điều này sẽ ảnh hưởng đến những thứ như nhóm theo tuần hoặc lọc trong các truy vấn GUI. Nó sẽ không ảnh hưởng đến hầu hết các truy vấn SQL, mặc dù nó được sử dụng để đặt biến phiên WEEK_START trong Snowflake.

en: Tell us where to find the file for each font weight. You don’t need to include all of them, but it’ll look better if you do.
vi: Hãy cho chúng tôi biết nơi để tìm tệp cho từng trọng lượng phông chữ. Bạn không cần phải bao gồm tất cả chúng, nhưng sẽ đẹp hơn nếu bạn làm như vậy.

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts. Users can individually override this default language from their own account settings.
vi: Ngôn ngữ mặc định cho tất cả người dùng trên Metabase UI, email hệ thống, xung và cảnh báo. Người dùng có thể ghi đè riêng ngôn ngữ mặc định này từ cài đặt tài khoản của riêng họ.

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added. Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
vi: Liệu một phương thức giới thiệu có được hiển thị sau khi kết nối cơ sở dữ liệu tiếp theo được thêm vào hay không. Mặc định là false nếu bất kỳ cơ sở dữ liệu không mặc định nào đã hoàn tất đồng bộ hóa cho trường hợp này.

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here. So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
vi: Để xác định thời gian tồn tại của mỗi kết quả được lưu trong bộ nhớ cache của mỗi câu hỏi đã lưu, chúng tôi lấy thời gian thực thi trung bình của truy vấn và nhân thời gian đó với bất cứ điều gì bạn nhập vào đây. Vì vậy, nếu một truy vấn mất trung bình 2 phút để chạy và bạn nhập 10 cho hệ số của mình, thì mục nhập bộ nhớ cache của nó sẽ tồn tại trong 20 phút.

en: Default page to show people when they log in.
vi: Trang mặc định để hiển thị mọi người khi họ đăng nhập.

en: Message to show while a query is running.
vi: Thông báo hiển thị trong khi truy vấn đang chạy.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects, and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
vi: URL này được sử dụng cho những việc như tạo liên kết trong email, chuyển hướng xác thực và trong một số trường hợp nhúng, vì vậy, việc thay đổi URL có thể phá vỡ chức năng hoặc khiến bạn bị khóa khỏi trường hợp này.

en: Invalid font {0}
vi: Phông chữ không hợp lệ {0}

en: Enables Metabot character on the home page
vi: Bật ký tự Metabot trên trang chủ

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag with the ID {1} or name {2}.
vi: Tham số không hợp lệ: Thẻ {0} không có thẻ mẫu với ID {1} hoặc tên {2}.

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a parameter with the ID {1}.
vi: Tham số không hợp lệ: Thẻ {0} không có tham số với ID {1}.

en: Invalid parameter: missing id
vi: Tham số không hợp lệ: thiếu id

en: Found substitute cached query for card {0} from {1}.{2}
vi: Đã tìm thấy truy vấn được lưu trong bộ nhớ cache thay thế cho thẻ {0} từ {1}. {2}

en: Base-64 encoded public key for this site''s SSL certificate. Specify this to enable HTTP Public Key Pinning. See {0} for more information.
vi: Khóa công khai được mã hóa Base-64 cho chứng chỉ SSL của trang web này. Chỉ định điều này để bật Ghim khóa công khai HTTP. Xem {0} để biết thêm thông tin.

en: Error in api/health database check
vi: Lỗi khi kiểm tra cơ sở dữ liệu api / sức khỏe

en: Deleted {0} expired advanced fieldvalues
vi: Đã xóa {0} giá trị trường nâng cao đã hết hạn

en: Task scheduler initialized into standby mode.
vi: Bộ lập lịch tác vụ được khởi tạo ở chế độ chờ.

en: Scheduler not initialized but `start-scheduler!` called. Please call `init-scheduler!` before attempting to start.
vi: Bộ lập lịch không được khởi tạo nhưng được gọi là `start-Scheduler! '. Vui lòng gọi `init-Scheduler! 'Trước khi bắt đầu.

en: Task scheduler started
vi: Đã bắt đầu lập lịch tác vụ

en: Finished persisted model refresh task for Database {0} with {1} successes and {2} errors.
vi: Đã hoàn thành xong tác vụ làm mới mô hình liên tục cho Cơ sở dữ liệu {0} với {1} thành công và {2} lỗi.

en: Attempting to refresh persisted model {0}.
vi: Đang cố gắng làm mới mô hình đã tồn tại {0}.

en: Error updating database {0} for randomized schedules
vi: Lỗi khi cập nhật cơ sở dữ liệu {0} cho các lịch biểu ngẫu nhiên

en: Updated default schedules for {0} databases
vi: Đã cập nhật lịch biểu mặc định cho cơ sở dữ liệu {0}

en: Resulting transforms do not conform to expectations.
    Expected: {0}
vi: Kết quả chuyển đổi không phù hợp với mong đợi.
    Dự kiến: {0}

en: parameter must be a map with :id and :type keys
vi: tham số phải là một bản đồ với các khóa: id và: type

en: parameter_mapping must be a map with :parameter_id and :target keys
vi: tham số_mapping phải là một bản đồ có: tham số_id và: khoá đích

en: String must be a valid 21-character NanoID string.
vi: Chuỗi phải là một chuỗi NanoID 21 ký tự hợp lệ.

en: Error parsing {0}:
    {1}
vi: Lỗi phân tích cú pháp {0}:
    {1}

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages. A hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string) is strongly recommended.
vi: Chuỗi được sử dụng để tạo ra khóa cá nhân được sử dụng để xác thực thông điệp JWT. Bạn nên sử dụng khóa 256 bit được mã hóa theo hệ thập lục phân (tức là chuỗi 64 ký tự).

en: SSO is trying to do an open redirect to an untrusted site
vi: SSO đang cố gắng thực hiện chuyển hướng mở đến một trang web không đáng tin cậy

en: {0} active filter | {0} active filters
vi[0]: {0} bộ lọc đang hoạt động

en: minutes
vi: phút

en: Timeout must be greater than 0
vi: Thời gian chờ phải lớn hơn 0

en: Show this on the home and login pages
vi: Hiển thị điều này trên trang chủ và trang đăng nhập

en: Search for a column...
vi: Tìm kiếm một cột ...

en: This table hasn’t been synced yet
vi: Bảng này chưa được đồng bộ hóa

en: It was automatically marked as Hidden during the initial sync of this database. Do you want to make it queryable and sync it?
vi: Nó tự động được đánh dấu là Ẩn trong quá trình đồng bộ hóa ban đầu của cơ sở dữ liệu này. Bạn có muốn làm cho nó có thể truy vấn và đồng bộ hóa nó không?

en: Change to Queryable and sync it
vi: Thay đổi thành Có thể truy vấn và đồng bộ hóa nó

en: Filter down to a segment
vi: Lọc xuống một phân đoạn

en: Clear all filters
vi: Xóa tất cả các bộ lọc

en: Apply Filters
vi: Áp dụng các bộ lọc

en: Filter {0} by
vi: Lọc {0} theo

en: Filter segments
vi: Lọc phân đoạn

en: ⚠️ We couldn't process payment for your account. Please {0} to avoid service interruptions.
vi: ⚠️ Chúng tôi không thể xử lý thanh toán cho tài khoản của bạn. Vui lòng {0} để tránh gián đoạn dịch vụ.

en: review your payment settings
vi: xem lại cài đặt thanh toán của bạn

en: ⚠️ Pro features won’t work right now due to lack of payment. {0} to restore Pro functionality.
vi: ⚠️ Các tính năng chuyên nghiệp sẽ không hoạt động ngay bây giờ do thiếu thanh toán. {0} để khôi phục chức năng Pro.

en: Review your payment settings
vi: Xem lại cài đặt thanh toán của bạn

en: Session timeout
vi: Thời gian chờ của phiên

en: Time before inactive users are logged out.
vi: Thời gian trước khi người dùng không hoạt động được đăng xuất.

en: Lighthouse illustration
vi: Minh họa ngọn hải đăng

en: Variable to map to
vi: Biến để ánh xạ tới

en: You can connect widgets to {{variables}} in text cards.
vi: Bạn có thể kết nối tiện ích con với {{biến}} trong thẻ văn bản.

en: If you have a PEM SSL client key, you can convert that key to the PKCS-8/DER format using OpenSSL. {0}.
vi: Nếu bạn có khóa ứng dụng PEM SSL, bạn có thể chuyển đổi khóa đó sang định dạng PKCS-8 / DER bằng OpenSSL. {0}.

en: You can use Markdown here, and include variables {{like_this}}
vi: Bạn có thể sử dụng Markdown tại đây và bao gồm các biến {{like_this}}

en: Prometheus web-server shut down
vi: Máy chủ web Prometheus ngừng hoạt động

en: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT value of ''{0}'' is not parseable as an integer.
vi: Giá trị MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT của '' {0} '' không thể phân tích cú pháp dưới dạng số nguyên.

en: C3P0 Max pool size
vi: C3P0 Kích thước hồ bơi tối đa

en: Port to serve prometheus metrics from. If set, prometheus collectors are registered and served from `localhost:<port>/metrics`.
vi: Cổng để phục vụ các chỉ số prometheus từ. Nếu được đặt, bộ sưu tập prometheus được đăng ký và phục vụ từ `localhost: <port> / metrics`.

en: C3P0 Number of idle connections
vi: C3P0 Số lượng kết nối nhàn rỗi

en: Error stopping prometheus web-server
vi: Lỗi dừng máy chủ web prometheus

en: C3P0 Number of connections
vi: C3P0 Số lượng kết nối

en: Failed to initialize Prometheus on port {0}
vi: Không thể khởi chạy Prometheus trên cổng {0}

en: Starting prometheus metrics web-server on port {0}
vi: Khởi động máy chủ web số liệu prometheus trên cổng {0}

en: C3P0 Minimum pool size
vi: C3P0 Kích thước hồ bơi tối thiểu

en: Unrecognized measurement {0} in prometheus stats
vi: Phép đo không được công nhận {0} trong thống kê prometheus

en: C3P0 Number of busy connections
vi: C3P0 Số lượng kết nối bận

en: Starting prometheus metrics collector
vi: Khởi động bộ thu thập số liệu prometheus

en: Attempting to set up prometheus metrics web-server with no web-server port provided
vi: Cố gắng thiết lập máy chủ web số liệu prometheus mà không có cổng máy chủ web nào được cung cấp

en: Attempting to set up prometheus metrics with no web-server port provided
vi: Cố gắng thiết lập các chỉ số prometheus mà không có cổng máy chủ web nào được cung cấp

en: Metadata not ready in {0} minutes, abandoning
vi: Siêu dữ liệu chưa sẵn sàng sau {0} phút nữa, đang bỏ dở

en: Metadata updated asynchronously for card {0}
vi: Siêu dữ liệu được cập nhật không đồng bộ cho thẻ {0}

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because no metadata
vi: Không cập nhật siêu dữ liệu không đồng bộ cho thẻ {0} vì không có siêu dữ liệu

en: Metadata not available soon enough. Saving card {0} and asynchronously updating metadata
vi: Siêu dữ liệu không khả dụng sớm. Đang lưu thẻ {0} và cập nhật siêu dữ liệu không đồng bộ

en: Cannot refresh an archived model
vi: Không thể làm mới mô hình đã lưu trữ

en: Cannot refresh a non-model question
vi: Không thể làm mới câu hỏi không thuộc mô hình

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because query has changed
vi: Không cập nhật siêu dữ liệu không đồng bộ cho thẻ {0} vì truy vấn đã thay đổi

en: Metadata not available soon enough. Saving new card and asynchronously updating metadata
vi: Siêu dữ liệu không khả dụng sớm. Lưu thẻ mới và cập nhật siêu dữ liệu không đồng bộ

en: Matching style for native query editor's autocomplete. Can be "substring", "prefix", or "off". Larger instances can have performance issues matching using substring, so can use prefix matching,  or turn autocompletions off.
vi: Kiểu phù hợp cho tính năng tự động hoàn thành của trình soạn thảo truy vấn gốc. Có thể là "chuỗi con", "tiền tố" hoặc "tắt". Các phiên bản lớn hơn có thể gặp vấn đề về hiệu suất khi so khớp bằng cách sử dụng chuỗi con, vì vậy có thể sử dụng so khớp tiền tố hoặc tắt tính năng tự động hoàn thành.

en: Invalid `native-query-autocomplete-match-style` option
vi: Tùy chọn `native-query-autocomplete-match-style` không hợp lệ

en: Custom GeoJSON is not enabled
vi: GeoJSON tùy chỉnh không được bật

en: Whether or not the use of custom GeoJSON is enabled.
vi: Việc sử dụng GeoJSON tùy chỉnh có được bật hay không.

en: Editing first name is not allowed for SSO users.
vi: Người dùng SSO không được phép chỉnh sửa tên.

en: Editing last name is not allowed for SSO users.
vi: Người dùng SSO không được phép chỉnh sửa họ.

en: Setting up prometheus metrics
vi: Thiết lập chỉ số prometheus

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER)
vi: Khóa ứng dụng SSL (PKCS-8 / DER)

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address.
vi: Địa chỉ email bạn muốn gửi thư trả lời, nếu khác với địa chỉ từ.

en: Display the lighthouse illustration on the home and login pages.
vi: Hiển thị hình minh họa ngọn hải đăng trên trang chủ và trang đăng nhập.

en: Cached token status for premium features. This is to avoid an API request on the the first page load.
vi: Trạng thái mã thông báo được lưu trong bộ nhớ cache cho các tính năng cao cấp. Điều này là để tránh yêu cầu API khi tải trang đầu tiên.

en: Time before inactive users are logged out. By default, sessions last indefinitely.
vi: Thời gian trước khi người dùng không hoạt động được đăng xuất. Theo mặc định, các phiên kéo dài vô thời hạn.

en: Reached recursion limit of {0} in "apply-sandboxing" middleware
vi: Đã đạt đến giới hạn đệ quy là {0} trong phần mềm trung gian "apply-sandboxing"

en: Appleseed
vi: hạt táo

en: Sign in with username or email
vi: Đăng nhập bằng tên người dùng hoặc email

en: No models found
vi: Không tìm thấy mô hình nào

en: Create new model
vi: Tạo mô hình mới

en: There are no actions for this model
vi: Không có hành động cho mô hình này

en: Create new action
vi: Tạo hành động mới

en: Page
vi: Trang

en: Exit app
vi: thoát ứng dụng

en: {0} connections
vi: {0} kết nối

en: Turn into an action
vi: Biến thành một hành động

en: Assign an action
vi: Chỉ định một hành động

en: Edit {0}
vi: Chỉnh sửa {0}

en: List
vi: Danh sách

en: Edit button
vi: nút chỉnh sửa

en: Delete button
vi: nút xóa

en: Bulk actions
vi: Hành động số lượng lớn

en: Options
vi: Tùy chọn

en: Variant
vi: Khác nhau

en: Basic
vi: Nền tảng

en: Info
vi: Thông tin

en: Link to {{bird_id}}
vi: Liên kết tới {{bird_id}}

en: Launch app
vi: Chạy chương trình

en: Add a {0} to the page
vi: Thêm {0} vào trang

en: button
vi: cái nút

en: form
vi: hình thức

en: Change button type
vi: Thay đổi loại nút

en: What type of button do you want to add?
vi: Bạn muốn thêm loại nút nào?

en: Perform action
vi: Diễn

en: Explore
vi: Khám phá

en: Used by
vi: Được sử dụng bởi

en: Schema
vi: Lược đồ

en: {0} model | {0} models
vi[0]: {0} mô hình

en: Unknown type
vi: loại không xác định

en: Embed in your application
vi: Nhúng vào ứng dụng của bạn

en: Add this {0} to your application server code. You’ll be able to preview the way it looks and behaves before making it securely visible for your users.
vi: Thêm {0} này vào mã máy chủ ứng dụng của bạn. Bạn sẽ có thể xem trước giao diện và hoạt động của nó trước khi hiển thị an toàn cho người dùng của bạn.

en: Set up
vi: Cài đặt

en: Too many rows for a detail view
vi: Quá nhiều hàng để xem chi tiết

en: Delete?
vi: Xóa bỏ?

en: This can't be undone.
vi: Không thể hoàn tác thao tác này.

en: Nothing to order
vi: Không có gì để đặt hàng

en: New Action
vi: Hành động mới

en: New action
vi: hành động mới

en: Save action
vi: Lưu hành động

en: Click me
vi: Nhấp vào đây

en: Action
vi: Hoạt động

en: Action Form Display
vi: Hiển thị biểu mẫu hành động

en: Form
vi: Hình thức

en: Button
vi: Cái nút

en: Primary
vi: Sơ đẳng

en: Danger
vi: Sự nguy hiểm

en: Borderless
vi: không biên giới

en: New App
vi: Ứng dụng mới

en: Result: {0}
vi: Kết quả: {0}

en: Save and enable
vi: Lưu và kích hoạt

en: {0} rows
vi: {0} hàng

en: This channel shouldn't really be used by anyone — we'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions (it's a Slack requirement).
vi: Kênh này thực sự không nên được sử dụng bởi bất kỳ ai — chúng tôi sẽ tải lên biểu đồ và bảng ở đây trước khi gửi đăng ký bảng điều khiển (đó là yêu cầu của Slack).

en: an action button
vi: một nút hành động

en: Execute an action
vi: Thực hiện một hành động

en: Pick a question…
vi: Chọn câu hỏi…

en: Pick a dashboard…
vi: Chọn một bảng điều khiển…

en: Pick a page to link to
vi: Chọn một trang để liên kết đến

en: Pick a page…
vi: Chọn một trang…

en: This model does not have any actions yet.
vi: Mô hình này chưa có bất kỳ hành động nào.

en: Enable implicit actions
vi: Kích hoạt các hành động ngầm

en: Create a new action
vi: Tạo một hành động mới

en: Contact
vi: Tiếp xúc

en: Backing table
vi: bảng sao lưu

en: Relationships
vi: Các mối quan hệ

en: This model is not used by any questions yet.
vi: Mô hình này chưa được sử dụng bởi bất kỳ câu hỏi nào.

en: Create a new question
vi: Tạo một câu hỏi mới

en: New page
vi: Trang mới

en: Edit options
vi: Chỉnh sửa tùy chọn

en: To start creating a form, write your query on the left with {{ parameter_names }}.
vi: Để bắt đầu tạo biểu mẫu, hãy viết truy vấn của bạn ở bên trái bằng {{ tên_tham_số }}.

en: They'll show up as form fields here
vi: Chúng sẽ hiển thị dưới dạng các trường biểu mẫu ở đây

en: Enter one option per line
vi: Nhập một tùy chọn trên mỗi dòng

en: Press enter to add another option
vi: Nhấn enter để thêm tùy chọn khác

en: Placeholder text
vi: Văn bản giữ chỗ

en: Required
vi: Yêu cầu

en: Default Value
vi: Giá trị mặc định

en: Generate key
vi: Tạo khóa

en: Takes a datetime and returns an integer with the number of the year.
vi: Lấy một ngày giờ và trả về một số nguyên có số của năm.

en: The datetime column.
vi: Cột ngày giờ.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-4) with the number of the quarter in the year.
vi: Lấy một ngày giờ và trả về một số nguyên (1-4) với số quý trong năm.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-12) with the number of the month in the year.
vi: Lấy một ngày giờ và trả về một số nguyên (1-12) với số tháng trong năm.

en: mode
vi: cách thức

en: Extracts the week of the year as an integer..
vi: Trích xuất tuần trong năm dưới dạng số nguyên..

en: The name of the column with your date or datetime value..
vi: Tên của cột có giá trị ngày hoặc giờ của bạn..

en: Optional. The default is "ISO".
    - ISO: Week 1 starts on the Monday before the first Thursday of January.
    - US: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on Sunday.
    - Instance: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on the day defined in your Metabase localization settings.
vi: Không bắt buộc. Mặc định là "ISO".
    - ISO: Tuần 1 bắt đầu từ thứ Hai trước ngày thứ Năm đầu tiên của tháng Giêng.
    - Mỹ: Tuần 1 bắt đầu vào ngày 1 tháng 1. Tất cả các tuần khác bắt đầu vào Chủ nhật.
    - Phiên bản: Tuần 1 bắt đầu vào ngày 1 tháng 1. Tất cả các tuần khác bắt đầu vào ngày được xác định trong cài đặt bản địa hóa Metabase của bạn.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-31) with the number of the day of the month.
vi: Lấy một ngày giờ và trả về một số nguyên (1-31) với số ngày trong tháng.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-7) with the number of the day of the week.
vi: Lấy một ngày giờ và trả về một số nguyên (1-7) cùng với số ngày trong tuần.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-23) with the number of the hour. No AM/PM.
vi: Lấy một ngày giờ và trả về một số nguyên (0-23) cùng với số giờ. Không có AM/PM.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the minute in the hour.
vi: Lấy một ngày giờ và trả về một số nguyên (0-59) với số phút trong giờ.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the seconds in the minute.
vi: Lấy một ngày giờ và trả về một số nguyên (0-59) với số giây trong phút.

en: amount
vi: số lượng

en: unit
vi: đơn vị

en: Adds some units of time to a date or timestamp value.
vi: Thêm một số đơn vị thời gian vào giá trị ngày hoặc dấu thời gian.

en: The column with your date or timestamp values.
vi: Cột có giá trị ngày hoặc dấu thời gian của bạn.

en: The number of units to be added.
vi: Số lượng đơn vị được thêm vào.

en: "year", "month", "quarter", "day", "hour", "minute", "second" or "millisecond".
vi: "năm", "tháng", "quý", "ngày", "giờ", "phút", "giây" hoặc "mili giây".

en: Subtracts some units of time to a date or timestamp value.
vi: Trừ một số đơn vị thời gian cho một giá trị ngày hoặc dấu thời gian.

en: The number of units to be subtracted.
vi: Số đơn vị bị trừ.

en: Missing wiget label: {0}
vi: Thiếu nhãn tóc giả: {0}

en: My new fantastic action
vi: hành động tuyệt vời mới của tôi

en: Model it's saved in
vi: Mô hình nó được lưu trong

en: Successfully created a new {0}
vi: Đã tạo thành công một {0} mới

en: Something went wrong while deleting the row
vi: Đã xảy ra lỗi khi xóa hàng

en: Something went wrong while updating
vi: Đã xảy ra lỗi khi cập nhật

en: Successfully updated {0} records
vi: Đã cập nhật thành công {0} bản ghi

en: Something went wrong while deleting
vi: Đã xảy ra lỗi khi xóa

en: Successfully deleted {0} records
vi: Đã xóa thành công {0} bản ghi

en: Successfully executed the action
vi: Thực hiện thành công hành động

en: Successfully saved
vi: Lưu thành công

en: Successfully deleted
vi: Đã xóa thành công

en: Success! The action returned: {0}
vi: Thành công! Hành động được trả lại: {0}

en: Something went wrong while executing the action
vi: Đã xảy ra lỗi khi thực hiện hành động

en: App
vi: Ứng dụng

en: This is an action now.
vi: Đây là một hành động bây giờ.

en: Public channel to store image files
vi: Kênh công cộng để lưu trữ tệp hình ảnh

en: All values ({0})
vi: Tất cả giá trị ({0})

en: Other ({0})
vi: Khác ({0})

en: date
vi: ngày

en: category
vi: thể loại

en: long text
vi: Văn bản dài

en: dropdown
vi: thả xuống

en: inline select
vi: chọn nội tuyến

en: date + time
vi: ngày + giờ

en: month + year
vi: tháng + năm

en: quarter + year
vi: quý + năm

en: Option One
vi: Lựa chọn Một

en: Option Two
vi: Lựa chọn Hai

en: Option Three
vi: Lựa chọn Ba

en: New Model
vi: Người mẫu mới

en: question
vi: câu hỏi

en: model
vi: người mẫu

en: table
vi: bàn

en: page
vi: trang

en: Archive this page?
vi: Lưu trữ trang này?

en: First, save your model
vi: Đầu tiên, lưu mô hình của bạn

en: Save model
vi: Lưu mô hình

en: What is the name of your question?
vi: Tên câu hỏi của bạn là gì?

en: What is the name of your model?
vi: Tên của mô hình của bạn là gì?

en: Add a date variable to this question to connect it to a dashboard filter.
vi: Thêm biến ngày vào câu hỏi này để kết nối nó với bộ lọc bảng điều khiển.

en: Add a number variable to this question to connect it to a dashboard filter.
vi: Thêm một biến số vào câu hỏi này để kết nối nó với bộ lọc bảng điều khiển.

en: Add a string variable to this question to connect it to a dashboard filter.
vi: Thêm biến chuỗi vào câu hỏi này để kết nối nó với bộ lọc bảng điều khiển.

en: Add a variable to this question to connect it to a dashboard filter.
vi: Thêm một biến cho câu hỏi này để kết nối nó với bộ lọc bảng điều khiển.

en: What is the name of your page?
vi: Tên trang của bạn là gì?

en: Is Write
vi: Là Viết

en: Write questions can be used for experimental actions.
vi: Viết câu hỏi có thể được sử dụng cho các hành động thử nghiệm.

en: created a subscription
vi: đã tạo đăng ký

en: deleted a subscription
vi: đã xóa đăng ký

en: Use the notebook editor
vi: Sử dụng trình chỉnh sửa sổ ghi chép

en: This automatically inherits metadata from your source tables, and gives your models drill-through.
vi: Thao tác này sẽ tự động kế thừa siêu dữ liệu từ các bảng nguồn của bạn và cung cấp thông tin chi tiết về các mô hình của bạn.

en: Use a native query
vi: Sử dụng truy vấn gốc

en: You can always fall back to a SQL or native query, which is a bit more manual.
vi: Bạn luôn có thể quay lại truy vấn SQL hoặc truy vấn gốc, thủ công hơn một chút.

en: What's a model?
vi: Mô hình là gì?

en: Your page is ready
vi: Trang của bạn đã sẵn sàng

en: Action button
vi: nút hành động

en: Move dashboard to…
vi: Di chuyển trang tổng quan đến…

en: Remove this card?
vi: Xóa thẻ này?

en: Would you like to be notified when this page is done loading?
vi: Bạn có muốn được thông báo khi trang này tải xong không?

en: Apps
vi: ứng dụng

en: Pages
vi: trang

en: Users can pick
vi: Người dùng có thể chọn

en: Multiple values
vi: Nhiều giá trị

en: A single value
vi: Một giá trị duy nhất

en: Your model won't be created.
vi: Mô hình của bạn sẽ không được tạo.

en: Discard
vi: loại bỏ

en: Question in {0}
vi: Câu hỏi trong {0}

en: Abbreviate days and months
vi: Viết tắt ngày và tháng

en: dollars
vi: USD

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the {1}-axis, the values will be summed.
vi: "{0}" là trường chưa tổng hợp: nếu trường có nhiều giá trị tại một điểm trên trục {1}, thì các giá trị sẽ được tính tổng.

en: Column with steps
vi: Cột có bước

en: Select a region
vi: Chọn vùng

en: Custom map
vi: bản đồ tùy chỉnh

en: Rows
vi: hàng

en: Measures
vi: Đo

en: Sort Order
vi: Thứ tự sắp xếp

en: Pivot table
vi: bảng tổng hợp

en: This has been set by the {0} environment variable.
vi: Điều này đã được đặt bởi biến môi trường {0}.

en: This page is looking empty.
vi: Trang này trông trống rỗng.

en: location
vi: địa điểm

en: time
vi: thời gian

en: Sum over time
vi: Tổng theo thời gian

en: Display type
vi: loại màn hình

en: Y-axis position
vi: Vị trí trục Y

en: No breakouts are enabled
vi: Không có đột phá nào được bật

en: It is not possible to use the Log scale for a stacked percentage chart
vi: Không thể sử dụng thang Log cho biểu đồ phần trăm xếp chồng

en: Column value
vi: Giá trị cột

en: Add series breakout
vi: Thêm chuỗi đột phá

en: Add another series
vi: Thêm một loạt khác

en: Auto formatting
vi: tự động định dạng

en: Scale
vi: Tỉ lệ

en: Show lines and marks
vi: Hiển thị các dòng và đánh dấu

en: Split y-axis when necessary
vi: Tách trục y khi cần thiết

en: Show label
vi: Hiển thị nhãn

en: Show data labels
vi: Hiển thị nhãn dữ liệu

en: Auto x-axis range
vi: Phạm vi trục x tự động

en: Value labels formatting
vi: Định dạng nhãn giá trị

en: Action {0} is not supported for {1} Databases.
vi: Hành động {0} không được hỗ trợ cho Cơ sở dữ liệu {1}.

en: {0} Database {1} does not support actions.
vi: {0} Cơ sở dữ liệu {1} không hỗ trợ hành động.

en: Unknown Action {0}. Valid Actions are: {1}
vi: Hành động không xác định {0}. Hành động hợp lệ là: {1}

en: Whether to enable using the new experimental Actions for a specific Database.
vi: Có bật bằng cách sử dụng Hành động thử nghiệm mới cho một Cơ sở dữ liệu cụ thể hay không.

en: Actions are not enabled for Database {0}.
vi: Tác vụ không được bật cho Cơ sở dữ liệu {0}.

en: Missing primary key parameter: {0}
vi: Thiếu tham số khóa chính: {0}

en: Error executing Action: {0}
vi: Lỗi khi thực hiện Hành động: {0}

en: Must execute implicit action on a table with a single primary key.
vi: Phải thực thi hành động ngầm định trên một bảng bằng một khóa chính duy nhất.

en: No Card found for Action {0}.
vi: Không tìm thấy Thẻ nào cho Hành động {0}.

en: No destination parameter found for id {0}. Found: {1}
vi: Không tìm thấy tham số đích nào cho id {0}. Đã tìm thấy: {1}

en: Unknown action type {0}.
vi: Loại hành động không xác định {0}.

en: Cannot execute Action {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
vi: Không thể thực thi Hành động {0}: Thẻ {1} không được đánh dấu là `is_write`

en: Cannot execute implicit action on a table with ambiguous column names.
vi: Không thể thực thi hành động ẩn trên bảng có tên cột không rõ ràng.

en: No destination parameter found for {0}. Found: {1}
vi: Không tìm thấy thông số đích cho {0}. Đã tìm thấy: {1}

en: Implicit parameters must be provided.
vi: Các tham số ẩn phải được cung cấp.

en: Cannot call the service: missing required parameters: {0}
vi: Không thể gọi dịch vụ: thiếu tham số bắt buộc: {0}

en: Too many results returned: {0}
vi: Quá nhiều kết quả trả về: {0}

en: You cannot create an Alert for an is_write Card.
vi: Bạn không thể tạo Cảnh báo cho Thẻ is_write.

en: Detail
vi: Chi tiết

en: ← Back to list
vi: ← Quay lại danh sách

en: Table must have a single primary key: {0}
vi: Bảng phải có một khóa chính duy nhất: {0}

en: A scaffold-target was not provided for Page: {0}
vi: Mục tiêu giàn giáo không được cung cấp cho Trang: {0}

en: Some tables could not be found. Given: {0} Found: {1}
vi: Một số bảng không thể được tìm thấy. Đã cho: {0} Đã tìm thấy: {1}

en: A scaffold-target was not provided for Card: {0}
vi: Mục tiêu giàn giáo không được cung cấp cho Thẻ: {0}

en: You cannot enable embedding for an is_write Card.
vi: Bạn không thể bật tính năng nhúng cho Thẻ is_write.

en: Saved Question is a Dataset.
vi: Câu hỏi đã lưu là một Tập dữ liệu.

en: Cannot mark Saved Question as ''is_write'': {0}
vi: Không thể đánh dấu Câu hỏi đã lưu là ''is_write'': {0}

en: Query must be a native query.
vi: Truy vấn phải là truy vấn gốc.

en: You cannot share an is_write Card.
vi: Bạn không thể chia sẻ Thẻ is_write.

en: Write queries are only executable via the Actions API.
vi: Các truy vấn ghi chỉ có thể thực thi được thông qua API hành động.

en: Unable to connect to LDAP server with current settings
vi: Không thể kết nối với máy chủ LDAP với cài đặt hiện tại

en: Is LDAP currently enabled?
vi: LDAP hiện có được bật không?

en: Cannot run query: MongoDB doesn''t support saved questions reference: {0}
vi: Không thể chạy truy vấn: MongoDB không hỗ trợ tham khảo câu hỏi đã lưu: {0}

en: violates foreign key constraint {0}
vi: vi phạm ràng buộc khóa ngoại {0}

en: violates unique constraint {0}
vi: vi phạm ràng buộc duy nhất {0}

en: {0} violates not-null constraint
vi: {0} vi phạm ràng buộc không null

en: Error fetching field metadata for table {0}
vi: Lỗi khi tìm nạp siêu dữ liệu trường cho bảng {0}

en: sqlite doesn't support extract us week
vi: sqlite không hỗ trợ giải nén chúng tôi trong tuần

en: Rows have the wrong columns: expected {0}, but got {1}
vi: Hàng có sai cột: dự kiến {0}, nhưng có {1}

en: Error(s) deleting rows.
vi: (Các) lỗi khi xóa hàng.

en: Error(s) inserting rows.
vi: (Các) lỗi khi chèn hàng.

en: Error parsing SQL error message {0}: {1}
vi: Lỗi phân tích cú pháp thông báo lỗi SQL {0}: {1}

en: Rows need to be unique: repeated rows {0}
vi: Các hàng cần phải là duy nhất: các hàng lặp lại {0}

en: Sorry, this would update {0} rows, but you can only act on 1
vi: Xin lỗi, thao tác này sẽ cập nhật {0} hàng, nhưng bạn chỉ có thể hành động trên 1

en: Error(s) updating rows.
vi: (Các) lỗi khi cập nhật hàng.

en: Some rows have different sets of columns: {0}
vi: Một số hàng có các nhóm cột khác nhau: {0}

en: Cannot build filter clause: row cannot be empty.
vi: Không thể xây dựng mệnh đề bộ lọc: hàng không được để trống.

en: Invalid update row map: no non-PK columns. Got {0}, all of which are PKs.
vi: Bản đồ hàng cập nhật không hợp lệ: không có cột nào không phải PK. Có {0}, tất cả đều là PK.

en: Row is missing required primary key column. Required {0}; got {1}
vi: Hàng thiếu cột khóa chính bắt buộc. Bắt buộc {0}; có {1}

en: Sorry, this would delete {0} rows, but you can only act on 1
vi: Rất tiếc, thao tác này sẽ xóa {0} hàng, nhưng bạn chỉ có thể thao tác trên 1

en: Error executing write query: {0}
vi: Lỗi khi thực hiện truy vấn ghi: {0}

en: Sqlite doesn't support extract isoweek
vi: Sqlite không hỗ trợ giải nén isoweek

en: Client ID for Google Sign-In.
vi: ID ứng dụng khách để đăng nhập bằng Google.

en: Is Google Sign-In configured?
vi: Đăng nhập bằng Google có được định cấu hình không?

en: Google Sign-In is not configured. Please set the Client ID first.
vi: Đăng nhập Google không được định cấu hình. Vui lòng đặt ID khách hàng trước.

en: Is Google Sign-in currently enabled?
vi: Đăng nhập bằng Google hiện có được bật không?

en: Have the mandatory LDAP settings (host and user search base) been validated and saved?
vi: Cài đặt LDAP bắt buộc (cơ sở tìm kiếm của máy chủ và người dùng) đã được xác thực và lưu chưa?

en: Data apps are not enabled.
vi: Ứng dụng dữ liệu không được bật.

en: A model made from a native SQL question cannot have a variable or field filter.
vi: Một mô hình được tạo từ câu hỏi SQL gốc không thể có biến hoặc bộ lọc trường.

en: You cannot add an is_write Card to a Dashboard.
vi: Bạn không thể thêm Thẻ is_write vào Trang tổng quan.

en: Error calculating raw hash: {0}
vi: Lỗi khi tính hàm băm thô: {0}

en: Error calculating hydrated hash: {0} is nil after hydrating {1}
vi: Lỗi khi tính hàm băm ngậm nước: {0} bằng 0 sau khi ngậm nước {1}

en: Error calculating identity hash: {0}
vi: Lỗi khi tính hàm băm nhận dạng: {0}

en: Week
vi: Tuần

en: No parameter mapping found for parameter {0}. Found: {1}
vi: Không tìm thấy ánh xạ tham số nào cho tham số {0}. Đã tìm thấy: {1}

en: Only native queries can be executed as write queries.
vi: Chỉ các truy vấn gốc mới có thể được thực thi dưới dạng truy vấn ghi.

en: No Query Action found for Emitter {0}. Only Query Actions are supported at this point in time.
vi: Không tìm thấy Hành động truy vấn nào cho Bộ phát {0}. Tại thời điểm này, chỉ các Hành động truy vấn được hỗ trợ.

en: Cannot execute emitter {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
vi: Không thể thực thi bộ phát {0}: Thẻ {1} không được đánh dấu là `is_write`

en: Error executing QueryEmitter: {0}
vi: Lỗi khi thực thi QueryEmitter: {0}

en: Invalid session-type.
vi: Loại phiên không hợp lệ.

en: This Quarter
vi: Hình vuông này

en: Database required of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
vi: Cơ sở dữ liệu bắt buộc của {0} đã thay đổi từ ''{1}'' thành ''{2}''.

en: Metabase task scheduler disabled. Scheduled tasks will not be ran.
vi: Trình lập lịch tác vụ metabase đã bị vô hiệu hóa. Tác vụ theo lịch trình sẽ không được chạy.

en: value must be a map with schema: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}
vi: giá trị phải là một bản đồ với lược đồ: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}

en: {0} (optional)
vi: {0} (tùy chọn)

en: Found config file at path {0}; Metabase will be initialized with values from this file
vi: Đã tìm thấy tệp cấu hình tại đường dẫn {0}; Metabase sẽ được khởi tạo với các giá trị từ tệp này

en: Done initializing from file.
vi: Xong khởi tạo từ file.

en: No config file found at path {0}
vi: Không tìm thấy tệp cấu hình tại đường dẫn {0}

en: Don''t know how to expand template form: {0}
vi: Không biết cách mở rộng biểu mẫu mẫu: {0}

en: Initializing {0} from config file...
vi: Đang khởi tạo {0} từ tệp cấu hình...

en: Error parsing template string {0}: {1}
vi: Lỗi khi phân tích chuỗi mẫu {0}: {1}

en: Creating new {0} Database {1}
vi: Tạo {0} Cơ sở dữ liệu {1} mới

en: Updating Database {0} {1}
vi: Đang cập nhật cơ sở dữ liệu {0} {1}

en: Sync on database creation when initializing from file is disabled. Skipping sync.
vi: Đồng bộ hóa khi tạo cơ sở dữ liệu khi khởi tạo từ tệp bị tắt. Bỏ qua đồng bộ hóa.

en: Ignoring unknown config section {0}.
vi: Bỏ qua phần cấu hình không xác định {0}.

en: Setting value for Setting {0}
vi: Đặt giá trị cho Cài đặt {0}

en: Setting setting values from config file
vi: Đặt giá trị cài đặt từ tệp cấu hình

en: Updating User with email {0}
vi: Cập nhật Người dùng bằng email {0}

en: Creating the first User for this instance. The first user is always created as an admin.
vi: Tạo Người dùng đầu tiên cho trường hợp này. Người dùng đầu tiên luôn được tạo với tư cách quản trị viên.

en: Creating new User {0} with email {1}
vi: Tạo Người dùng mới {0} bằng email {1}

en: Invalid Collection ID(s). These Collections do not exist: {0}
vi: (Các) ID bộ sưu tập không hợp lệ. Những Bộ sưu tập này không tồn tại: {0}

en: Loading serialized Metabase files from {0}
vi: Đang tải các tệp Metabase được tuần tự hóa từ {0}

en: {0} tables have entity_id; expected to resolve the same number of models, but only got {1}
vi: {0} bảng có entity_id; dự kiến sẽ giải quyết cùng một số mô hình, nhưng chỉ có {1}

en: Can't create new SAML user when SAML is not enabled
vi: Không thể tạo người dùng SAML mới khi SAML không được bật

en: Are the mandatory JWT settings configured?
vi: Các cài đặt JWT bắt buộc có được định cấu hình không?

en: Is SAML authentication configured and enabled?
vi: Xác thực SAML có được định cấu hình và bật không?

en: Is JWT authentication configured and enabled?
vi: Xác thực JWT có được định cấu hình và bật không?

en: Are the mandatory SAML settings configured?
vi: Cài đặt SAML bắt buộc có được định cấu hình không?

en: Google Sign-in
vi: Đăng nhập Google

en: Only duplicate the dashboard
vi: Chỉ sao chép trang tổng quan

en: If you check this, the cards in the duplicated dashboard will reference the original questions.
vi: Nếu bạn chọn điều này, các thẻ trong trang tổng quan trùng lặp sẽ tham chiếu các câu hỏi ban đầu.

en: Drill-through doesn’t work on SQL questions.
vi: Xem chi tiết không hoạt động với các câu hỏi SQL.

en: Drill-through doesn’t work on native questions.
vi: Xem chi tiết không hoạt động đối với các câu hỏi gốc.

en: Paused
vi: Đã tạm dừng

en: Pause
vi: Tạm ngừng

en: Resume
vi: Sơ yếu lý lịch

en: This will clear all your settings.
vi: Điều này sẽ xóa tất cả các cài đặt của bạn.

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from one of the domains you specify here:
vi: Cho phép người dùng tự đăng ký nếu địa chỉ email tài khoản Google của họ đến từ một trong các miền bạn chỉ định tại đây:

en: datetime1
vi: ngày giờ1

en: datetime2
vi: ngày giờ2

en: Get the difference between two datetime values (datetime2 minus datetime1) using the specified unit of time.
vi: Nhận chênh lệch giữa hai giá trị ngày giờ (datetime2 trừ datetime1) bằng cách sử dụng đơn vị thời gian đã chỉ định.

en: shipped_at
vi: vận chuyển_at

en: datetime1, datetime2
vi: ngày giờ1, ngày giờ2

en: The columns or expressions with your datetime values.
vi: Các cột hoặc biểu thức có giá trị ngày giờ của bạn.

en: Choose from: "year", "month", "week", "day", "hour", "minute", or "second".
vi: Chọn từ: "năm", "tháng", "tuần", "ngày", "giờ", "phút" hoặc "giây".

en: Extracts the week of the year as an integer.
vi: Trích xuất tuần trong năm dưới dạng số nguyên.

en: The name of the column with your date or datetime value.
vi: Tên của cột có giá trị ngày hoặc giờ của bạn.

en: target
vi: Mục tiêu

en: source
vi: nguồn

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
vi: Chuyển đổi múi giờ của cột ngày hoặc dấu thời gian.

en: The timezone you want to assign to your column.
vi: Múi giờ bạn muốn chỉ định cho cột của mình.

en: (Optional) The current timezone of your column. The default timezone is your report timezone.
vi: (Tùy chọn) Múi giờ hiện tại của cột của bạn. Múi giờ mặc định là múi giờ báo cáo của bạn.

en: Missing widget label: {0}
vi: Thiếu nhãn tiện ích: {0}

en: Save new question
vi: Lưu câu hỏi mới

en: Duplicate "{0}" and its questions
vi: Sao chép "{0}" và các câu hỏi của nó

en: Duplicated {0}, but couldn't duplicate some questions
vi: Đã sao chép {0}, nhưng không thể sao chép một số câu hỏi

en: No query provided so not querying for metadata
vi: Không có truy vấn nào được cung cấp nên không truy vấn siêu dữ liệu

en: Reusing provided metadata
vi: Sử dụng lại siêu dữ liệu được cung cấp

en: Querying for metadata and blending model metadata
vi: Truy vấn siêu dữ liệu và trộn siêu dữ liệu mô hình

en: Querying for metadata
vi: Truy vấn siêu dữ liệu

en: No copied card information found
vi: Không tìm thấy thông tin thẻ đã sao chép

en: Only datetime, timestamp, or date types allowed. Found {0}
vi: Chỉ cho phép các loại ngày giờ, dấu thời gian hoặc ngày. Đã tìm thấy {0}

en: MongoDB does not support parsing strings as dates. Try parsing to a datetime instead
vi: MongoDB không hỗ trợ phân tích chuỗi dưới dạng ngày tháng. Thay vào đó, hãy thử phân tích cú pháp thành một ngày giờ

en: MongoDB does not support parsing strings as times. Try parsing to a datetime instead
vi: MongoDB không hỗ trợ phân tích chuỗi theo thời gian. Thay vào đó, hãy thử phân tích cú pháp thành một ngày giờ

en: `timestamp with time zone` columns shouldn''t have a `source timezone`
vi: Các cột `dấu thời gian có múi giờ` không được có `múi giờ nguồn`

en: Error running step ''{0}'' for {1}
vi: Lỗi khi chạy bước ''{0}'' cho {1}

en: Backfilling entity_id for {0} rows of {1}
vi: Chèn thực thể_id cho {0} hàng của {1}

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
    We support tz database time zone names.
    See the full list here: https://w.wiki/4Jx
vi: Chuyển đổi múi giờ của cột ngày hoặc dấu thời gian.
    Chúng tôi hỗ trợ tên múi giờ cơ sở dữ liệu tz.
    Xem danh sách đầy đủ tại đây: https://w.wiki/4Jx

en: The current time zone. Only required for timestamps with no time zone.
vi: Múi giờ hiện tại. Chỉ cần thiết cho dấu thời gian không có múi giờ.

en: Show percentages
vi: Hiển thị tỷ lệ phần trăm

en: In legend
vi: trong truyền thuyết

en: On the chart
vi: trên biểu đồ

en: Error compiling HoneySQL form: {0}
vi: Lỗi biên dịch biểu mẫu HoneySQL: {0}

en: Invalid HoneySQL form: {0}
vi: Biểu mẫu HoneySQL không hợp lệ: {0}

en: input column already has a set timezone. Please remove the source parameter in convertTimezone.
vi: cột đầu vào đã có múi giờ được đặt. Vui lòng xóa tham số nguồn trong convertTimezone.

en: input column doesn't have a set timezone. Please set the source parameter in convertTimezone to convert it.
vi: cột đầu vào không có múi giờ đã đặt. Vui lòng đặt tham số nguồn trong convertTimezone để chuyển đổi nó.

en: Error reducing result rows: {0}
vi: Lỗi khi giảm hàng kết quả: {0}

en: Sample database could not be extracted to the plugins directory,which may result in slow startup times. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
vi: Không thể trích xuất cơ sở dữ liệu mẫu vào thư mục phần bổ trợ, điều này có thể dẫn đến thời gian khởi động chậm. Vui lòng đặt MB_PLUGINS_DIR thành thư mục có thể ghi và khởi động lại Metabase.

en: Metabase config files require a Premium token with the :advanced-config feature.
vi: Tệp cấu hình Metabase yêu cầu mã thông báo Cao cấp với tính năng :advanced-config.

[ctx: This is in the sidebar when creating or editing a dashboard subscription.]
en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
vi: Biểu đồ trong đăng ký có thể trông hơi khác so với biểu đồ trong trang tổng quan.

[ctx: Seen when creating a new dashboard subscription.]
en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
vi: Người nhận sẽ nhìn thấy dữ liệu này giống như bạn nhìn thấy, bất kể quyền của họ là gì.

en: Model actions
vi: hành động mô hình

en: Allow actions from models created from this data to be run. Actions are able to read, write, and possibly delete data.
vi: Cho phép chạy các hành động từ các mô hình được tạo từ dữ liệu này. Các hành động có thể đọc, ghi và có thể xóa dữ liệu.

en: Note: Your database user will need write permissions.
vi: Lưu ý: Người dùng cơ sở dữ liệu của bạn sẽ cần quyền ghi.

en: Auto tracking schema
vi: Lược đồ theo dõi tự động

en: Remove mapping
vi: Xóa ánh xạ

en: Remove mapping and members
vi: Xóa ánh xạ và thành viên

en: Remove mapping and delete groups
vi: Xóa ánh xạ và xóa nhóm

en: Remove mapping and delete group
vi: Xóa ánh xạ và xóa nhóm

en: These groups' user memberships will no longer be synced with the directory server.
vi: Tư cách thành viên người dùng của các nhóm này sẽ không còn được đồng bộ hóa với máy chủ thư mục.

en: This group's user membership will no longer be synced with the directory server.
vi: Tư cách thành viên người dùng của nhóm này sẽ không còn được đồng bộ hóa với máy chủ thư mục.

en: What should happen with the groups themselves in Metabase?
vi: Điều gì sẽ xảy ra với chính các nhóm trong Metabase?

en: What should happen with the group itself in Metabase?
vi: Điều gì sẽ xảy ra với chính nhóm đó trong Metabase?

en: Remove this group mapping?
vi: Xóa ánh xạ nhóm này?

en: Nothing, just remove the mapping
vi: Không có gì, chỉ cần xóa ánh xạ

en: Also remove all group members (except from Admin)
vi: Đồng thời xóa tất cả thành viên nhóm (ngoại trừ Quản trị viên)

en: Also delete the groups (except Admin)
vi: Đồng thời xóa các nhóm (trừ Quản trị viên)

en: Also delete the group
vi: Đồng thời xóa nhóm

en: Delete this mapping?
vi: Xóa ánh xạ này?

en: Synchronize Group Memberships
vi: Đồng bộ hóa tư cách thành viên nhóm

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the directory server. If a group isn‘t mapped, its membership won‘t be synced.
vi: Ánh xạ cho phép Metabase tự động thêm và xóa người dùng khỏi nhóm dựa trên thông tin thành viên do máy chủ thư mục cung cấp. Nếu một nhóm không được ánh xạ, tư cách thành viên của nhóm đó sẽ không được đồng bộ hóa.

en: About mappings
vi: Giới thiệu về ánh xạ

en: New mapping
vi: ánh xạ mới

en: No mappings yet
vi: Chưa có ánh xạ nào

en: An error occurred.
vi: Đã xảy ra lỗi.

en: Unknown target
vi: mục tiêu không xác định

en: This field is required
vi: Trường này là bắt buộc

en: Action Library
vi: Thư viện hành động

en: Where should the values for '{0}' come from?
vi: Các giá trị cho '{0}' nên đến từ đâu?

en: You can either ask users to enter values, or use the value of a dashboard filter.
vi: Bạn có thể yêu cầu người dùng nhập giá trị hoặc sử dụng giá trị của bộ lọc trang tổng quan.

en: Select an action to get started
vi: Chọn một hành động để bắt đầu

en: Outline
vi: Đề cương

en: Ask the user
vi: Hỏi người dùng

en: This action has no parameters to map
vi: Hành động này không có tham số để lập bản đồ

en: This action cannot be undone.
vi: Hành động này không thể được hoàn tác.

en: Action settings
vi: cài đặt hành động

en: Make public
vi: Công bố công khai

en: Creates a publicly shareable link to this action form.
vi: Tạo liên kết có thể chia sẻ công khai tới biểu mẫu hành động này.

en: Public action form URL
vi: URL biểu mẫu hành động công khai

en: Success message
vi: Gửi tin thành công

en: Action ran successfully
vi: Hành động chạy thành công

en: Build custom forms and business logic.
vi: Xây dựng biểu mẫu tùy chỉnh và logic nghiệp vụ.

en: Actions let you write parameterized SQL that writes back to your database. Actions can be attached to buttons on dashboards to create custom workflows. You can even publicly share the parameterized forms they generate to collect data.
vi: Các hành động cho phép bạn viết SQL được tham số hóa để ghi lại cơ sở dữ liệu của bạn. Các hành động có thể được gắn vào các nút trên bảng điều khiển để tạo quy trình công việc tùy chỉnh. Bạn thậm chí có thể chia sẻ công khai các biểu mẫu được tham số hóa mà họ tạo để thu thập dữ liệu.

en: Here are a few ideas for what you can do with actions
vi: Dưới đây là một vài ý tưởng về những gì bạn có thể làm với các hành động

en: Create a customer feedback form and embed it on your website.
vi: Tạo một biểu mẫu phản hồi của khách hàng và nhúng nó vào trang web của bạn.

en: Mark the customer you’re viewing in a dashboard as a VIP.
vi: Đánh dấu khách hàng mà bạn đang xem trong bảng điều khiển là VIP.

en: Let team members remove redundant data.
vi: Hãy để các thành viên trong nhóm loại bỏ dữ liệu dư thừa.

en: See an example
vi: Xem một ví dụ

en: Select a collection
vi: Chọn một bộ sưu tập

en: (optional)
vi: (không bắt buộc)

en: must be a positive integer value
vi: phải là một giá trị nguyên dương

en: Button properties
vi: Thuộc tính nút

en: Button text
vi: Nút văn bản

en: Button variant
vi: biến thể nút

en: Pick an action
vi: Chọn một hành động

en: Change action
vi: Thay đổi hành động

en: Action Settings
vi: Cài đặt hành động

en: Action Button
vi: Nút hành động

en: Text Card
vi: Thẻ văn bản

en: This card does not support click mappings
vi: Thẻ này không hỗ trợ ánh xạ nhấp chuột

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
vi: Khi người dùng thêm bộ lọc mới vào trang tổng quan hoặc câu hỏi SQL, Metabase sẽ quét (các) trường được ánh xạ tới bộ lọc đó để hiển thị danh sách các giá trị có thể chọn.

en: Select a model
vi: Chọn một mô hình

en: Toggle sidebar
vi: Chuyển đổi thanh bên

en: How should users filter on this column?
vi: Người dùng nên lọc trên cột này như thế nào?

en: Selectable values for {0}
vi: Các giá trị có thể chọn cho {0}

en: Search for a question or model
vi: Tìm kiếm một câu hỏi hoặc mô hình

en: Where values should come from
vi: Giá trị nên đến từ đâu

en: You haven’t connected a field to this filter yet, so there aren’t any values.
vi: Bạn chưa kết nối một trường với bộ lọc này nên không có bất kỳ giá trị nào.

en: We don’t have any cached values for the connected fields. Try one of the other options, or change this widget to a search box.
vi: Chúng tôi không có bất kỳ giá trị được lưu trong bộ nhớ cache nào cho các trường được kết nối. Hãy thử một trong các tùy chọn khác hoặc thay đổi tiện ích con này thành hộp tìm kiếm.

en: Model or question to supply the values
vi: Mô hình hoặc câu hỏi để cung cấp các giá trị

en: Pick a model or question…
vi: Chọn một mô hình hoặc câu hỏi…

en: Column to supply the values
vi: Cột để cung cấp các giá trị

en: Pick a column…
vi: Chọn một cột…

en: This model doesn’t have any text columns.
vi: Mô hình này không có bất kỳ cột văn bản nào.

en: This question doesn’t have any text columns.
vi: Câu hỏi này không có bất kỳ cột văn bản nào.

en: Please pick a different model or question.
vi: Vui lòng chọn một mô hình hoặc câu hỏi khác.

en: Pick a model or question
vi: Chọn một mô hình hoặc câu hỏi

en: An error occurred in your query
vi: Đã xảy ra lỗi trong truy vấn của bạn

en: Enter one value per line.
vi: Nhập một giá trị trên mỗi dòng.

en: From connected fields
vi: Từ các lĩnh vực được kết nối

en: From another model or question
vi: Từ một mô hình hoặc câu hỏi khác

en: Custom list
vi: Danh sách khách hàng

en: Dropdown list
vi: Danh sách thả xuống

en: Input box
vi: ô nhập liệu

en: Select at least one column
vi: Chọn ít nhất một cột

en: Item {0} of first {1}
vi: Mục {0} của {1} đầu tiên

en: Item {0} of {1}
vi: Mục {0} của {1}

en: Deselect All
vi: Bỏ chọn tất cả

en: Choose a link
vi: Chọn một liên kết

en: Sorry, you don't have permission to see this link.
vi: Xin lỗi, bạn không có quyền xem liên kết này.

en: Show row totals
vi: Hiển thị tổng số hàng

en: Show column totals
vi: Hiển thị tổng số cột

en: Link card
vi: thẻ liên kết

en: Revoke link
vi: thu hồi liên kết

en: Public Action Form Listing
vi: Danh sách biểu mẫu hành động công khai

en: No actions have been publicly shared yet.
vi: Chưa có hành động nào được chia sẻ công khai.

en: Run {0}?
vi: Chạy {0}?

en: Choose a record to update
vi: Chọn một bản ghi để cập nhật

en: No action assigned
vi: Không có hành động nào được chỉ định

en: Actions are not enabled for this database
vi: Hành động không được kích hoạt cho cơ sở dữ liệu này

en: You cannot connect variables to link cards.
vi: Bạn không thể kết nối các biến với thẻ liên kết.

en: Open this card's action settings to connect variables
vi: Mở cài đặt hành động của thẻ này để kết nối các biến

en: Add a saved question
vi: Thêm câu hỏi đã lưu

en: , or
vi: , hoặc

en: ask a new one
vi: hỏi cái mới

en: How should users filter on this variable?
vi: Người dùng nên lọc biến này như thế nào?

en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
vi: Người nhận sẽ nhìn thấy dữ liệu này giống như bạn nhìn thấy, bất kể quyền của họ là gì.

en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
vi: Biểu đồ trong đăng ký có thể trông hơi khác so với biểu đồ trong trang tổng quan.

en: Model details
vi: Chi tiết mô hình

en: action
vi: hoạt động

en: {0} ran successfully
vi: {0} đã chạy thành công

en: Action form
vi: hình thức hành động

en: Successfully updated
vi: Cập nhật thành công

en: Successfully ran the action
vi: Đã thực hiện thành công hành động

en: Shared Action Forms
vi: Biểu mẫu hành động được chia sẻ

en: Click Me
vi: Nhấp vào đây

en: Add link card
vi: Thêm thẻ liên kết

en: Add action button
vi: Thêm nút hành động

en: for {0}
vi: cho {0}

en: Add or remove columns
vi: Thêm hoặc xóa cột

en: Show Header
vi: Hiển thị tiêu đề

en: It will also be removed from the filter that uses it to populate values. | It will also be removed from the {0} filters that use it to populate values.
vi[0]: Nó cũng sẽ bị xóa khỏi bộ lọc sử dụng nó để điền giá trị.

en: Timeout must be less than 100 years
vi: Thời gian chờ phải ít hơn 100 năm

en: Change field settings
vi: Thay đổi cài đặt trường

en: Field settings
vi: Cài đặt trường

en: Change options
vi: Thay đổi tùy chọn

en: Action parameters
vi: tham số hành động

en: Configure your parameters' types and properties here. The values for these parameters can come from user input, or from a dashboard filter. {0}
vi: Định cấu hình các loại và thuộc tính của tham số của bạn tại đây. Các giá trị cho các tham số này có thể đến từ đầu vào của người dùng hoặc từ bộ lọc bảng điều khiển. {0}

en: Long text
vi: Văn bản dài

en: Inline select
vi: chọn nội tuyến

en: Date + time
vi: Ngày + giờ

en: Run
vi: Chạy

en: Delete this content and the DB connection
vi: Xóa nội dung này và kết nối DB

en: If you’re trying to migrate from a development DB to a production one, you don’t need to do this. You can just {0}
vi: Nếu bạn đang cố di chuyển từ DB phát triển sang DB sản xuất, thì bạn không cần thực hiện việc này. Bạn chỉ có thể {0}

en: edit your connection details.
vi: chỉnh sửa chi tiết kết nối của bạn.

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check each of these boxes:
vi: Xóa cơ sở dữ liệu này cũng sẽ xóa mọi thứ dựa trên cơ sở dữ liệu đó. Nếu bạn đang thực sự cố gắng làm điều này, vui lòng đánh dấu vào từng hộp sau:

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check the box below:
vi: Xóa cơ sở dữ liệu này cũng sẽ xóa mọi thứ dựa trên cơ sở dữ liệu đó. Nếu bạn thực sự đang cố gắng làm điều này, vui lòng đánh dấu vào ô bên dưới:

en: This will delete every saved question, model, metric, and segment you’ve made that uses this data, and can’t be undone!
vi: Thao tác này sẽ xóa mọi câu hỏi, mô hình, chỉ số và phân đoạn đã lưu mà bạn đã tạo sử dụng dữ liệu này và không thể hoàn tác được!

en: If you’re sure, please type {0} in this box:
vi: Nếu bạn chắc chắn, vui lòng nhập {0} vào ô này:

en: Are you completely sure?
vi: Bạn có hoàn toàn chắc chắn?

en: Delete {0} saved question | Delete {0} saved questions
vi[0]: Xóa {0} câu hỏi đã lưu

en: Delete {0} model | Delete {0} models
vi[0]: Xóa {0} mô hình

en: Delete {0} metric | Delete {0} metrics
vi[0]: Xóa {0} chỉ số

en: Delete {0} segment | Delete {0} segments
vi[0]: Xóa {0} đoạn

en: Edit Link
vi: Chỉnh sửa liên kết

en: Edit definition
vi: Chỉnh sửa định nghĩa

en: Archive {0}?
vi: Lưu trữ {0}?

en: Public action form
vi: Biểu mẫu hành động công khai

en: Disable basic actions?
vi: Vô hiệu hóa các hành động cơ bản?

en: Disabling basic actions will also remove any buttons that use these actions. Are you sure you want to continue?
vi: Việc tắt các tác vụ cơ bản cũng sẽ xóa bất kỳ nút nào sử dụng các tác vụ này. Bạn có chắc chắn muốn tiếp tục không?

en: Disable
vi: Vô hiệu hóa

en: Disable basic actions
vi: Vô hiệu hóa các hành động cơ bản

en: Create basic actions
vi: Tạo hành động cơ bản

en: Actions menu
vi: menu hành động

en: Running Actions is not enabled for database {0}
vi: Tác vụ đang chạy không được bật cho cơ sở dữ liệu {0}

en: Action list
vi: Danh sách hành động

en: No actions have been created yet.
vi: Chưa có hành động nào được tạo.

en: Get started quickly with some basic actions to create, edit and delete, or create your own from scratch.
vi: Bắt đầu nhanh chóng với một số thao tác cơ bản để tạo, chỉnh sửa và xóa hoặc tạo của riêng bạn từ đầu.

en: Preview the query
vi: Xem trước truy vấn

en: Query preview
vi: Xem trước truy vấn

en: Returns the current timestamp (in milliseconds).
vi: Trả về dấu thời gian hiện tại (tính bằng mili giây).

en: Returns the current timestamp (in milliseconds). Currently {0} in {1}.
vi: Trả về dấu thời gian hiện tại (tính bằng mili giây). Hiện tại {0} ở {1}.

en: "month"
vi: "tháng"

en: Other charts
vi: biểu đồ khác

en: Timeline event card
vi: Thẻ sự kiện dòng thời gian

en: Timeline card header
vi: Tiêu đề thẻ dòng thời gian

en: body row {0}
vi: hàng nội dung {0}

en: Still Waiting…
vi: Vẫn Đợi…

en: Whether to enable Actions for a specific Database.
vi: Có bật Tác vụ cho một Cơ sở dữ liệu cụ thể hay không.

en: Values can only be fetched for actions that require a Primary Key.
vi: Giá trị chỉ có thể được tìm nạp cho các hành động yêu cầu Khóa chính.

en: Error executing action.
vi: Lỗi khi thực thi hành động.

en: C3P0 Number of threads awaiting checkout
vi: C3P0 Số lượng chủ đề đang chờ thanh toán

en: Unsupported implicit action kind
vi: Loại hành động ngầm không được hỗ trợ

en: must be a valid json-query, something like ''.item.title''
vi: phải là một truy vấn json hợp lệ, đại loại như ''.item.title''

en: Unsupported action type
vi: Loại hành động không được hỗ trợ

en: Must provide a database_id for query actions
vi: Phải cung cấp database_id cho các hành động truy vấn

en: Card does not have a parameter with the ID {0}
vi: Thẻ không có thông số có ID {0}

en: Invalid m field: {0}
vi: Trường m không hợp lệ: {0}

en: Must include prefix or search
vi: Phải bao gồm tiền tố hoặc tìm kiếm

en: Error with autocomplete: {0}
vi: Lỗi với tính năng tự động hoàn tất: {0}

en: Missing field-ids for parameter
vi: Thiếu id trường cho tham số

en: Table ''{0}.{1}'' already exists
vi: Bảng ''{0}.{1}'' đã tồn tại

en: Unable to identify table ''{0}.{1}''
vi: Không thể xác định bảng ''{0}.{1}''

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have data access to all schemas.
vi: Quyền DB không hợp lệ: Nếu bạn có quyền ghi cho các truy vấn gốc, bạn phải có quyền truy cập dữ liệu vào tất cả các lược đồ.

en: Sandboxes are an Enterprise feature. Please upgrade to a paid plan to use this feature.
vi: Hộp cát là một tính năng của Doanh nghiệp. Vui lòng nâng cấp lên gói trả phí để sử dụng tính năng này.

en: Invalid execution permission graph: {0}
vi: Biểu đồ quyền thực thi không hợp lệ: {0}

en: ''load'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''import''.
vi: ''load'' không được dùng nữa và sẽ bị xóa trong bản phát hành trong tương lai. Vui lòng chuyển sang ''nhập''.

en: ''dump'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''export''.
vi: ''dump'' không được dùng nữa và sẽ bị xóa trong bản phát hành trong tương lai. Vui lòng chuyển sang ''xuất''.

en: Setting H2 sequence ids to proper values...
vi: Đang đặt id trình tự H2 thành giá trị phù hợp...

en: Can''t decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
vi: Không thể giải mã giá trị bí mật bằng MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Can''t decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
vi: Không thể giải mã db ứng dụng bằng MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Query cancelled
vi: Đã hủy truy vấn

en: Warning: missing type mapping for parsing BigQuery results of type {0}.
vi: Cảnh báo: thiếu ánh xạ loại để phân tích kết quả BigQuery thuộc loại {0}.

en: datetimeDiff only allows datetime, timestamp, or date types. Found {0}
vi: datetimeDiff chỉ cho phép các loại ngày giờ, dấu thời gian hoặc ngày. Đã tìm thấy {0}

en: now is not supported for MongoDB versions before 4.2
vi: hiện không được hỗ trợ cho các phiên bản MongoDB trước 4.2

en: incorrect value: {0}
vi: giá trị không chính xác: {0}

en: violates not-null constraint
vi: vi phạm ràng buộc không null

en: Error preparing statement: {0}
vi: Lỗi chuẩn bị báo cáo: {0}

en: Comma separated names of {0} that should NOT appear in Metabase
vi: Các tên được phân tách bằng dấu phẩy của {0} sẽ KHÔNG xuất hiện trong Metabase

en: Comma separated names of {0} that should appear in Metabase
vi: Tên của {0} được phân tách bằng dấu phẩy sẽ xuất hiện trong Metabase

en: You can use patterns like "auth*" to match multiple {0}
vi: Bạn có thể sử dụng các mẫu như "auth*" để khớp với nhiều {0}

en: Would you mind taking a quick 5 minute survey to tell us how it’s going?
vi: Bạn có phiền khi tham gia một cuộc khảo sát nhanh trong 5 phút để cho chúng tôi biết mọi việc diễn ra như thế nào không?

en: Actions must be made with models, not cards.
vi: Các hành động phải được thực hiện với các mô hình, không phải thẻ.

en: Cannot make a question from a model with actions
vi: Không thể đặt câu hỏi từ một mô hình có hành động

en: invalid parameterized_object_type
vi: tham số hóa_đối tượng_type không hợp lệ

en: Invalid parameter source {0}
vi: Nguồn tham số không hợp lệ {0}

en: Error updating Settings last updated value: {0}
vi: Lỗi khi cập nhật Giá trị cập nhật lần cuối của Cài đặt: {0}

en: Invalid locale: {0}
vi: Ngôn ngữ không hợp lệ: {0}

en: Invalid day of week: {0}
vi: Ngày không hợp lệ trong tuần: {0}

en: Error fetching token status from {0}:
vi: Lỗi khi tìm nạp trạng thái mã thông báo từ {0}:

en: MB_API_KEY is not set. See {0} for details
vi: MB_API_KEY chưa được đặt. Xem {0} để biết chi tiết

en: Session timeout must be less than 100 years.
vi: Thời gian chờ của phiên phải dưới 100 năm.

en: Session timeout amount must be positive.
vi: Thời gian chờ của phiên phải là số dương.

en: {0}, {1}, and {2}
vi: {0}, {1} và {2}

en: Field {0} has not been used since {1}. Skipping...
vi: Trường {0} đã không được sử dụng kể từ {1}. Bỏ qua...

en: Found DBMS version {0}
vi: Đã tìm thấy phiên bản DBMS {0}

en: Could not determine DBMS version
vi: Không thể xác định phiên bản DBMS

en: received
vi: đã nhận

en: value must an array with :field id-or-name and an options map
vi: giá trị phải là một mảng có :field id-or-name và một bản đồ tùy chọn

en: value must be a valid UUID.
vi: giá trị phải là một UUID hợp lệ.

en: value must be an instance of {0}
vi: giá trị phải là một thể hiện của {0}

en: Value must be a map.
vi: Giá trị phải là một bản đồ.

en: No current user found
vi: Không tìm thấy người dùng hiện tại

en: Open the Metabase drill-through menu
vi: Mở menu truy sâu Metabase

en: Expression
vi: Sự biểu lộ

en: You can reference columns here in functions or equations, like: floor([Price] - [Discount]). Click for documentation.
vi: Bạn có thể tham chiếu các cột ở đây trong các hàm hoặc phương trình, chẳng hạn như: sàn([Giá] - [Giảm giá]). Bấm để xem tài liệu.

en: Open expressions documentation
vi: Mở tài liệu biểu thức

en: Open the drill-through menu
vi: Mở menu truy sâu

en: plus
vi: thêm

en: minus
vi: dấu trừ

en: Native Query
vi: Truy vấn gốc

en: Error calculating column name for {0}: {1}
vi: Lỗi khi tính tên cột cho {0}: {1}

en: Standard deviation of {0}
vi: Độ lệch chuẩn của {0}

en: Error calculating display name for {0}: {1}
vi: Lỗi khi tính tên hiển thị cho {0}: {1}

en: Cumulative sum of {0}
vi: Tổng cộng của {0}

en: Saved Question #{0}
vi: Câu hỏi đã lưu #{0}

en: Cumulative count of {0}
vi: Tổng số {0}

en: No join named {0}
vi: Không tham gia có tên {0}

en: Invalid :field clause: column {0} does not exist
vi: Mệnh đề :field không hợp lệ: cột {0} không tồn tại

en: Cannot find Table {0}
vi: Không thể tìm thấy Bảng {0}

en: Don''t know how to set options for {0}
vi: Không biết cách đặt tùy chọn cho {0}

en: type-of {0} returned an invalid type {1}
vi: loại {0} đã trả về loại không hợp lệ {1}

en: Don''t know how to determine the base type of {0}
vi: Không biết cách xác định loại cơ sở của {0}

en: Join aliases must be unique at a given stage of a query
vi: Bí danh tham gia phải là duy nhất ở một giai đoạn nhất định của truy vấn

en: Stage {0} does not exist
vi: Giai đoạn {0} không tồn tại

en: Extracting {0} {1}
vi: Đang giải nén {0} {1}

en: query_execution cleanup successful, no rows were deleted
vi: dọn dẹp query_execution thành công, không có hàng nào bị xóa

en: Cleaning up query_execution table
vi: Dọn dẹp bảng query_execution

en: query_execution cleanup successful, {0} rows were deleted
vi: dọn dẹp query_execution thành công, {0} hàng đã bị xóa

en: query_execution cleanup failed
vi: dọn dẹp query_execution không thành công

en: Retention policy for the `query_execution` table.
vi: Chính sách lưu giữ cho bảng `query_execution`.

en: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS is set to {0}; using the minimum value of {1} instead.
vi: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS được đặt thành {0}; thay vào đó, hãy sử dụng giá trị tối thiểu của {1}.

en: Must be a string like 2020-04 or 2222-11.
vi: Phải là một chuỗi như 2020-04 hoặc 2222-11.
